PDA

View Full Version : gruja vs burri


Crazy
03-12-10, 20:57
do thojn i ka drejtet e barabarta do jo megjithat un mendoj qe si kan
ka shum dhum n'mesin e partnerve n'kombin ton qka menoni ju a duhet mu zhduk kjo dukuri negative .

DEA
03-12-10, 21:38
Te drejtat i kemi te barabarta, po sa dhe si ushtrohen ato te drejta mvaret nga vetedijesimi i te dyja gjinive...

Oqeani
03-12-10, 21:44
Gjitha i kemi te (=) ! (Vetem se nje jo, une mund te dal tash, e ... jo ! Mendoj ne kafiteri, e per resto - po)

DEA
03-12-10, 21:50
Oqeani, lirija nuk eshte tek dalja per mendimin tim edhe pse gjithehere asociacohet me ate. Lirija eshte ajo kurr burri nuk pengon emancipimin e femres shkaku i gjelozise po ashtu as femra mashkullin me te njejtin pretendim. Lirija eshte ajo kur njeri eshte krahu i djathte/shtylla e tjetrit.

teutaA
04-12-10, 01:11
do thojn i ka drejtet e barabarta do jo megjithat un mendoj qe si kan
ka shum dhum n'mesin e partnerve n'kombin ton qka menoni ju a duhet mu zhduk kjo dukuri negative .

me u zhduk duhet por duhet koh dikun edhe 20-30 vite

jo me mir ikaaa prej ksaj teme se me duhet me sha najkon e mos vet tani :smile:

Crazy
04-12-10, 14:35
@ Teuta...

e vertet osht lypet koh amo kjo osht 1fatkeqsi qe zor osht mu evitu..
spo thom qe na skem fuchi me largu kit dekuri amo jem shum t'dobt n'kit aspekt menyra qysh kena ardh brez pas brezi n'kit dekad sna lejon mi qel syt pe din tash zakonet e shqiptarve mjaft t'fella edhe n'do raste shum t'prapambetura.
anyway life goes on, nese s'arrijm na uroj thmit ton t'ja dalin.

vjeshta
04-12-10, 14:45
do thojn i ka drejtet e barabarta do jo megjithat un mendoj qe si kan
ka shum dhum n'mesin e partnerve n'kombin ton qka menoni ju a duhet mu zhduk kjo dukuri negative .


Te drejtat e barabarta e kan sjelle dhunen ...,asnjeri nuk leshon pe ,secili mendon qe mendimi i tij eshte ma i drejt se i partnerit dhe se nese ai mendim i tij nuk perfillet mendohet ,bindet ,qe i eshte shkel e drejta e...!

Nese doni me e zhduk dhunen duhet zhduk iden e te drejtave te barabarta ! :cool:

Shokuese a ?!:biggrin:

Crazy
04-12-10, 14:51
@ vjesht.

spajtohna me ty man, njerz jon edhe pjesa tjeter e botes pos shqiptarve mer msim nga ta :D
kto qe je tu i fol ti per menimin tem jon pralla, ka kalu koha e sakrifices sod gjithqka me qef osht po qysh thash ma heret e kalumja jon sna len mi qes syt .

vjeshta
04-12-10, 14:55
@ vjesht.

spajtohna me ty man, njerz jon edhe pjesa tjeter e botes pos shqiptarve mer msim nga ta :D
kto qe je tu i fol ti per menimin tem jon pralla, ka kalu koha e sakrifices sod gjithqka me qef osht po qysh thash ma heret e kalumja jon sna len mi qes syt .

As une nuk pajtohna me veten po ashtu eshte .

Eshte edhe tjetri variant i ndaleses se dhunes .Qe secili me ndejt neper shpija te veta .Stopa martesave ,stop partnerave dhe stop dhuna !:biggrin:

Crazy
04-12-10, 14:59
As une nuk pajtohna me veten po ashtu eshte .

Eshte edhe tjetri variant i ndaleses se dhunes .Qe secili me ndejt neper shpija te veta .Stopa martesave ,stop partnerave dhe stop dhuna !:biggrin:


hahaha 100% sun e nal kerkush dhunen amo qellimi osht me ul sadopak perqindjen e dhunes.

shyqyr sjena kejt njejt.

valiii
04-12-10, 15:18
Barazi gjinore s'mund te kete asnjehre por duhet te luftojme per drejtesi gjinore.
Drejtesia gjinore behet vetem atehere kur burri nuk ia mohon te drejtat qe i takojne gruas dhe anasjelltas.

Llapjani_HH
04-12-10, 18:23
do thojn i ka drejtet e barabarta do jo megjithat un mendoj qe si kan
ka shum dhum n'mesin e partnerve n'kombin ton qka menoni ju a duhet mu zhduk kjo dukuri negative .

Kjo ska tė bėjė vetėm me kombin ton, por kjo dukuri ekziston nė tėrė rruzullin Toksor.
Askund nuk jan tė barabarta tė drejtat e Femrės dhe t' Mashkullit, mirpo dikund vėrehet mė pak e dikund mė shumė.

teutaA
04-12-10, 18:55
crazy pasha forumin koke i menqur te lumt per nje mendim te till gjdo fjal e ke than me vend a ju tjert qka po filozofoni palidhje be so ka flitet cili mundet me qu rond me shum po per te drejta te berabarta ne perditshmeri burr-grua qe dikun 80% e shqiptarve sjan as ngat hiq me kete jete

:smile:

teutaA
04-12-10, 18:57
Kjo ska tė bėjė vetėm me kombin ton, por kjo dukuri ekziston nė tėrė rruzullin Toksor.
Askund nuk jan tė barabarta tė drejtat e Femrės dhe t' Mashkullit, mirpo dikund vėrehet mė pak e dikund mė shumė.

ahahha po be ne kafe te sabitit rrin krejt burrat e rruzullit toksor :tongue:

emine
04-12-10, 19:07
Dhuna a trashegim ne familje,eshte edukata qe eshte rrite ai njeri,mos te perdore fjalen po dajakun,dhe as aj njeri seshte fajtore sepse nuke dine ndryshe pos nje mospajtimi mi ra dingllap shpull a ku ta di,kto dokuri jane te njohne ne gjithe popujte tjere,edhe shqiptaret me shume rrefin gjyks se sundojne gruan sa edhe e sundojne,pra a edukata mentaliteti i nje familje te ter qe trashegohet eshte temperamenti i njerit,rrethi ,ku ndoshta ju ka afru qe nga femijria dhuna dhe nuke din te toleroi apo ti jap mundsi partnerit tije te shfaq mendimin dhe te behet diskutim rreth problemev,po te perdoret dhuna,pra mos shfaqni vetem gjana negative per shqiptaret ,hapni pake horizonit e shikoni e afrojuni popujve tjer,e shifni shume qart se kudo ka dhune po ashtu ka mirkuptim dhe martesa qe sgjasin pergjithmone duke vazhdu te ndajne njeri me tjetrin mirkuptim dhe pse shqiptare jane te shumta grate qe punojne e vazhdojne studimet edhe pse jane ne nje martes,dhe asgje sju imponohet,mos merrni njerzt e bjeshkve shembulle e me fute gjithe ne nje thes,se soshte e vertet ,

Qika^Me^Kule
04-12-10, 22:49
Saktesisht nuk me kujtohet dita amo dikun reth nje jave ke nje emision ne RTK... Stop dhuna ndaj Gruas.....

E dikun 30 % per nje vite asht ndal dhuna ndaj gruas.... keshtu qe vetem duhet kohe... e pake per ti then... STOP STOP.... se u ba boll...

P/s... Besa jan ra shum en mend.. se kur po e mendoi qe shkoin en burg Dubrave-s po mbledhin mend tani....

P/s. A ke pa ti per nje vite sa ndarje ne Ks.. jan bae...???? cncncncncn shumica e ndarjeve shkaku i dhunes ne familie.... me vie shum gjynah prej femive qe po mbesin... as me baba e as me nene.... :mad:

Oqeani
04-12-10, 23:05
Saktesisht nuk me kujtohet dita amo dikun reth nje jave ke nje emision ne RTK... Stop dhuna ndaj Gruas.....

E dikun 30 % per nje vite asht ndal dhuna ndaj gruas.... keshtu qe vetem duhet kohe... e pake per ti then... STOP STOP.... se u ba boll...

P/s... Besa jan ra shum en mend.. se kur po e mendoi qe shkoin en burg Dubrave-s po mbledhin mend tani....

P/s. A ke pa ti per nje vite sa ndarje ne Ks.. jan bae...???? cncncncncn shumica e ndarjeve shkaku i dhunes ne familie.... me vie shum gjynah prej femive qe po mbesin... as me baba e as me nene.... :mad:


Ishalla nuk kan qene ne dhomen 'time" - por une per dhune ndaj "DERRZHAVES" !!!

Qika^Me^Kule
04-12-10, 23:15
Ishalla nuk kan qene ne dhomen 'time" - por une per dhune ndaj "DERRZHAVES" !!!


Kan thane.... dallap dallap dynjaja.......

thoin... cka te ndish en kujshi prite en shtepi....:smile:

Oqeani
04-12-10, 23:19
Kan thane.... dallap dallap dynjaja.......

thoin... cka te ndish en kujshi prite en shtepi....:smile:

Po po ka nderruar tash per dhune nga grave po hajne qelija - e ne hyryjet per DERRZHAVE - po de po Dollapo e ka ndrruar ngjyren !

Qika^Me^Kule
04-12-10, 23:23
Po po ka nderruar tash per dhune nga grave po hajne qelija - e ne hyryjet per DERRZHAVE - po de po Dollapo e ka ndrruar ngjyren !

Se harova me te than... me nje fjale... Ti... as Qap... grus ma jo me i bae...... :wink: :tongue:

Oqeani
04-12-10, 23:35
Se harova me te than... me nje fjale... Ti... as Qap... grus ma jo me i bae...... :wink: :tongue:


Une a jo jo , vetem ajo qappppppp me papuēe http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif

Dallandyshja_718
05-12-10, 15:40
Une me shume te drejta kam, se une i veshi pantollat e ai nuk e vesh fustanin:biggrin:

Llapjani_HH
05-12-10, 18:03
ahahha po be ne kafe te sabitit rrin krejt burrat e rruzullit toksor :tongue:

Po thue a :eek:
Atėher i paske tė drejtat e barabarta me mashkullin masi po t'lejojkan me nejt n'kafe t'Sabitit :tongue::biggrin:

AliSia
05-12-10, 18:17
Une me shume te drejta kam, se une i veshi pantollat e ai nuk e vesh fustanin:biggrin:


:biggrin::biggrin::wink:

turisti
05-12-10, 18:50
Te drejtat e barabarta e kan sjelle dhunen ...,asnjeri nuk leshon pe ,secili mendon qe mendimi i tij eshte ma i drejt se i partnerit dhe se nese ai mendim i tij nuk perfillet mendohet ,bindet ,qe i eshte shkel e drejta e...!

Nese doni me e zhduk dhunen duhet zhduk iden e te drejtave te barabarta ! :cool:

Shokuese a ?!:biggrin:


Pajtohem me kete thenjen tende shoqe sa i perket dhunes ( sepse ndarjet ginore kan kahjen tjeter dhe kurre nuk do te jene gjinite te barabarta sepse Zoti nuk i ka barazue......),sepse vet idea me qene i barabart kerkon :biggrin: angazhim i gjinise tjeter mos me qene e shkelur,por me qene para dytit :biggrin:,fakt qe patjeter do i hape mosmarreveshjet sado qe pjesmarresit i kan veshte e vazhdojne te jen te shurdher................:biggrin:

roadrunner
05-12-10, 20:00
une kur po lshoj pe, po fitoj shume, kur spo lshoj pe, le qe po fitoj pak, po edhe pom prishet dita hahahah....kshtu her lshoj pe un e her aj, e po takomi ne midis qashtu diqysh her me hater e her me mrrola :D

vjeshta
06-12-10, 15:43
me u zhduk duhet por duhet koh dikun edhe 20-30 vite

jo me mir ikaaa prej ksaj teme se me duhet me sha najkon e mos vet tani :smile:

Nese fillon me sha gjithemon aty ku nuk perputhen mendimet me tjeret duhesh me ik edhe nga mendimi per martesen .:biggrin:

vjeshta
06-12-10, 15:47
Pajtohem me kete thenjen tende shoqe sa i perket dhunes ( sepse ndarjet ginore kan kahjen tjeter dhe kurre nuk do te jene gjinite te barabarta sepse Zoti nuk i ka barazue......),sepse vet idea me qene i barabart kerkon :biggrin: angazhim i gjinise tjeter mos me qene e shkelur,por me qene para dytit :biggrin:,fakt qe patjeter do i hape mosmarreveshjet sado qe pjesmarresit i kan veshte e vazhdojne te jen te shurdher................:biggrin:

Faleminderit Turist qe nuk po ma prish bile ti !:biggrin:

Pajtohen edhe tjeret vetem qe po iu vjen inati me e pranu ! Se shume here kam lexu ,nga femrat ,qe koka eshte mashkulli ndersa qafa eshte femra ...e qafa rrine nder koke ,keshtu e di une .

Ps: Ti Turist qe e ki shatit boten mos ke pa qafe mbi koke ?:biggrin:

Murgesha
06-12-10, 16:06
Gruja ka me shum te drejta se burri ne ditet e sotme :biggrin:

roadrunner
06-12-10, 16:09
kan ra qeto gra, edhe ministrat po na shkojn si pulat pa krye....ktyniher jan kull burrat, edhe politika ka ec mire, tash hiq kurgjo as prej politikes, e as prej burrav

Murgesha
06-12-10, 16:11
kan ra qeto gra, edhe ministrat po na shkojn si pulat pa krye....ktyniher jan kull burrat, edhe politika ka ec mire, tash hiq kurgjo as prej politikes, e as prej burrav


Ska me mir se kolli i burrit ha,hahahahaahahahahahaahaha

roadrunner
06-12-10, 16:16
edhe era e qarapave, po kta se dijn kto hahaha :PSka me mir se kolli i burrit ha,hahahahaahahahahahaahaha

Qika^Me^Kule
06-12-10, 17:15
Une a jo jo , vetem ajo qappppppp me papuēe http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif


Po po.... e mare e kete mendim tendin parasyshe.... se te rine gati ajo me papuce... qap... ti... e dap... ajo ty.....

turisti
07-12-10, 23:53
Gruja ka me shum te drejta se burri ne ditet e sotme :biggrin:


Kjo i bjen se burrat jane te :biggrin: diskriminuar :biggrin:,hahahahahahahahahahahahahahahahaha.

turisti
08-12-10, 00:01
Faleminderit Turist qe nuk po ma prish bile ti !:biggrin:

Pajtohen edhe tjeret vetem qe po iu vjen inati me e pranu ! Se shume here kam lexu ,nga femrat ,qe koka eshte mashkulli ndersa qafa eshte femra ...e qafa rrine nder koke ,keshtu e di une .

Ps: Ti Turist qe e ki shatit boten mos ke pa qafe mbi koke ?:biggrin:


Jo,:biggrin:,hahahahahahahahahahahahahahahahaha.Qa i model eshte vetem ne tregime..........

Lapsi
08-12-10, 10:05
do thojn i ka drejtet e barabarta do jo megjithat un mendoj qe si kan
ka shum dhum n'mesin e partnerve n'kombin ton qka menoni ju a duhet mu zhduk kjo dukuri negative .
ne bote ka me shume shkelje dhe ne krahasim me to, tek ne jane raste te pakta

roadrunner
08-12-10, 15:19
Gruaja pėrzė burrin, e detyron tė jetojė me qenin

Bukuresht, 8 dhjetor – Rumuni i dehur, Vlad Popescu (48), ka paditur gruan e tij, pasi e pėrzuri nga shtėpia, duke e detyruar tė jetojė nė koliben nė kopsht me familjen e qenit.

Gruaja e tij e irrituar e largoi nga shtėpia nė qarkun Dambovita nė Rumani, pasi i erdhi nė majė tė hundės dehja e tij.

Madje nuk e lejonte as tė hynte nė banjė.

“E zgjerova koliben dhe i mbusha muret qė tė mbrohesha nga i ftohti ēdo natė, pasi ajo dėshironte tė mė mbyste”, tha Popescu, shkruan “Metro”.

Por, gruaja e tij Maria (43), e cila vazhdon tė qėndrojė nė shtėpi me dy fėmijėt e saj, deklaroi se kishte marrė kėtė vendim, pasi pirja e tij e kishte kthyer jetėn e familjes nė njė mjerim.

“Rregullimi i kolibes ėshtė puna e tij e parė nė 10 vjet”, tha Maria.

Afrimi_17
08-12-10, 17:26
Gruja dhe burri padyshym duhet ti ken te drejtat e barabarta 50%-50%!
Mirepo gruan dhe burrin padyshim qe do ti kisha krahasuar si
nje ndeshje sportive psh Barcelona-Real madrit....
Barcelona dhe real madrit te dyjat i kan te drejta e barabarta
te dyjat do ti zhvillojn nga 38 loj gjat kampionatit
dhe sikurse barcelona qe luan para publikut te vet poashtu
edhe Real madriti do te luan para publikut te vet..!
Mirepo cila do te fitoj ajo eshte qeshtje fati dhe qeshtje fuqie
dhe ajo qe eshte me e mira normalisht do ta fitoj kapionatin dhe
do ti marr parat qe i meriton..!
Ndonjeher njera ose ekipi tjeter sillet keq dhe ndeshkohet nga federata
dhe i pason pasojat.!
Po ashtu Gruja dhe burri duhet ti ken te drejtat e barabarta
mirepo se cili eshte me i menqur cili ka fat ose vizion per ta
udhehequr familjen ajo eshte diqka tjeter.!
Ndonjeher burri eshte aj i cili then ligjin familjar dhe duhet te ndeshkohet
ndonjeher eshte gruja ajo qe then ligjin familjar dhe duhet te ndeshkohet.!
Dhe ndeshkimi normalisht te sjell tek humbja e udheheqjes familjare,marrjen e pasurive(femijeve)
e keshtu...!
Qdonjeri i barabart mirepo qdonjeri me merit ne vendin e vet kjo eshte me se miri!