PDA

View Full Version : Ndodh edhe kjo!


Skyfter
18-01-11, 15:13
Ne provincen Chang Chung fshatarit Sun Chin i eshte derdhur komplet thesi me oriz!

Simbas agjensis se lajmeve Ping Pong ky fenomen ka ndodhur sot ne mesdite. Shkenctaret Kinez dhe ata te huaj jane total te irituar se si mund te ndodh qe thesi plot me oriz te shkyhet??! Tani per tani spekulohet se ose ishin jashte-toksoret ose njerz qe fshihen prapa New Word Order!
Ps. tema eshte serioze* diskutim te kendshem.

Pss. Kush e fshin ket teme i raft gripi i derave* amin :biggrin:

panta_rhei
18-01-11, 17:09
SkifŰ*
Le* te lutem* sepse prej qe e lexova kŰtŰ temŰ* "i kam ngule syte ne nje vend* ethet me kane kape"* kurrsesi nuk po mundem te vij ne veti.

Le pastaj qe une jashtezakonisht ia kam friken veš te menduarit te fenomeneve te tilla* e le me perjetimit te tyre.

Ja qe do te tregoj edhe une per nje ngjarje ose fenomen te para normales qe me ka ndodhur para afer 20 viteve (kerkoj ndjese nga ti dhe lexuesit nese* ngaqe tregimi eshte i gjate* ky shkrimi im me teper do tŰ duket si šarshaf sesa si postim... gjithashtu kerkoj ndjese per pŰrmbajtjen e mdjeshme per femijet mbi moshen 12 vješ):

Kisha vajtur njehere ne mal* per te prere dru.
Mali ishte shume i larte* nuk kisha arritur asnjehere t'i dilja ne maje. Por e shikoja shpesh dhe me vete thosha se nje dite do t'ia dilja.

Ate dite* nuk isha vetem.
Me mua kishte ardhur dhe nje i aferm i imi* ndoshta kusheri* kesaj asnjehere nuk i dihet. Ne nje šast* ai u largua duke ndjekur nga pas nje rresht me dredheza dhe befas u gjenda vetem.
A kisha frike?
Me duket se jo. Ishte dite e bukur dhe* ne kesi ditesh* rrallehere kemi frike. Zogjte kendonin si ne nje orkester hyjnore. Por nuk e shihja dirigjentin.
Atehere jam shtrire ne bar dhe jam munduar te shoh qiellin e kalter permes gjethnajave.

Nuk di sa kohe kam kaluar keshtu por kur jam ngritur* kishte filluar te terrohej. Kusheriri nuk dukej asgjekundi. Kam vershellyer dy-tre here* kam leshuar disa britma bjeshkesh* por asgje.
Nata po binte dhe me duhej te kthehesha ne shtepi. Por nuk pata kohe te zbres me dite: nata u ul kembekryq dhe tani nuk e gjeja me fshatin.

Kam ecur keshtu "kuturumše" derisa mberrita ne nje vend disi te sheshte* me disa gjera qe shndrisnin ne terr. Jam afruar te shoh dhe kam pare ca varre.
Mbi njerin prej tyre gjeta nje monedhe. E futa ne xhep dhe u ngrita. Perpara meje* kusheriri. Cfare ben ketu? me pyeti ai me nje pamje te inatosur. Asgje* iu pergjigja une jo pa njefare frike* po ti* nga humbe keshtu* pse me le vetem? Ate monedhen* tha ai* e kisha lene une. Dhe jo per ty. Atehere nxora monedhen nga xhepi dhe e lashe ne vend.
Eshte varri i babes tim* vazhdoi ai* edhe ai keshtu ka humbur* ka dale nje dite ne mal dhe nuk eshte kthyer me. E kane gjetur ne debore* te ngrire* gojen hapur* syte gjysme te mbyllur* dhe me gishtat te kerrusur.
Por ti kthehu ne shtepi* une do te rri dhe pak.
Nuk po e gjej dot fshatin* i thashe une duke bere me qellim qe te me duket ne ze njefare trishtimi dhe lodhjeje.
Atehere ulu ketu me mua dhe presim mengjesin* me tha ai duke me treguar nje cope vend si ne grope.
U ula. Nata kaloi. U ngrita. Fshati po flinte. U ktheva ne shtepi pa me pare askush* u futa poshte rrobave* gjyshja me degjoi* murmuroi pak neper dhembe* me hodhi doren persiper* dhe fjeti perseri.

E prita kusheririn* mbajta vemendjen* por ai nuk erdhi. Po ate dite* ai i kishte te pesedhjetedytat.

Nuk kam dale me ne mal* qe prej asaj dite.

jEtA_1
18-01-11, 17:40
Edhe une po e tregoj nje rast qe me ka ndodhur nje dite para se te me vdiste nena

Naten e fundit qe po vdiste nena por ne se dinim se kur erdhi dhe tezja me djalin e saj per te bujtur te ne une isha shume e dermuar per gjume sepse kishe afer tre kater dit pa vene sy ne gjume motra e martuar dhe tezja me thane shko pusho ti sonte e ne po e ruajm nenen ok ju thash dhe dola ne dhomen tjeter per te pushuar pake posa fillonte te me zinte gjumi nena me vinte si ne ender dhe me theriste duke me thene zgjohu se je vone per shkoll i hapja syt dhe askush vetem une ne dhome prap i mbyllja syt dhe prap me shfaqej nena kjo me ndodhi mbi tre kater here dhe dikure u qova dhe u ula dhe po mendoja per endren kur u hap dera dhe hyri motra per te me zgjuar duke me then eja shpejt se nena po vdes eshte shume keq u zgjova dola ne dhomen ku ishte nena dhe u ula pran saj dhe e pyeta si ndihet tani qe me ndegjove dhe erdhe ne dhome une jame shume mir sepse nuk deshta te shkoj ne boten tjeter pa ju pasur prezent te gjithve ne dhome dmth vetem une nuk kisha qen aty dhe me menyren e endres me beri te mos flej por te shkoj pran saj dhe pas dy tre ore pati dhe nje sulm ne zemer dhe vdiq me doren e saj mbi timen .

shfletuesi_
18-01-11, 22:19
Jo po edhe une i pata ble do pantolla te ri para 2 vjete po pak te ngusht me ran... Edhe kur u gerrbava mu qkepen.


Qashtu edhe kinezi e ka ngarku shume me oriz edhe ju ka qky po leni keto pallavra.

YanYan
18-01-11, 23:21
Per thesin me oriz nuk kam koment pasi nuk e di mire historine por mund te kene luajtur rol faktor te ndryshem. Jo domosdoshmerisht duhet ta etiketojme si fenomen paranormal.

Une e kam shume te veshtire ti besoj historive te tilla por kam degjuar shume dhe kjo me ve ne dyshim. Ne fund te fundit asgje se besojme po nuk na ndodhi neve.

Gjeja e fundit qe me kan tregu ka ndodhur tre dite para se te vdiqte gjyshja (mami i mamit). Historia eshte pak e ngjashme me ate qe tha Jeta_1. Un skam qene atje po kishte ardh me e pa nje njeri i afert edhe gjyshja kishte cu doren edhe i kishte tregu si tre gishta. Kto se kan kuptu sepse kan mendu se ka dasht me than ndonje gje. Mbas tre ditesh ajo ka vdek :(

Skyfter
19-01-11, 06:02
Ju lutem nese nuk jeni ende te pergaditur shpirterisht dhe psiqikisht eshte me mire te mos merrni pjes ne kete teme qe te mos humbet kuptimi dhe serioziteti.

Tema ka per qellim fenomenet Paranormale* personalisht mu duk interesant lajmi i thesit me oriz dhe e solla edhe pse un nuk besoj ne keso pallavra.


Te nderuar Dardanas* tregoni ngjarje qe ju ju kan ndodhur apo qe keni ndegjuar-lexuar.


Ju pershendes te gjitheve* Skyfta!

shfletuesi_
19-01-11, 16:48
Ngjarje qe i ka ndodhur nipit gjat studimeve.


Ishte mbremje vone pas 12 te nates dhe ishte duke lexuar qe te pergatitet per ne fakultet dhe qdo mbremje pas mesnates diqka i hapte deren dhe filloj te frikesohet.
Keshtu vazhdoj ngjarja qdo nate * ju hapte dera aty ku mesonte dhe kur dilte qe te shikonte ne koridor nuk shifte asgje vetem nje si hije ne muri.
Keshtu qdo nate vazhdonte here me vone here ne te njejtin orar dera ju hapte pa hapur dore njeriu dhe vetem shputa kembesh u degjonin. Deri sa i hyri frika nipit dhe nga frika mendoj te shkonte tek nje hoxhe dhe te shkruante.
Pasi qe shkoj te hoxha. Hoxha i tha qe ajo shtepi eshte e ndertuar tek varrezat dhe per ate arsye zgjohen shpirtrat dhe nuk ju len te qete... I shkruajti hoxha nipit ja japi hajmalin ... e vendosi aty ku i tha hoxha dhe per momentin situata ishte e qet nuk i hapte deren askush me....

Pas nje perdiudhe 2 muajsh**dera filloj perseri te hapej* perseri ky te hoxha perseri hajmali ama tash hajmalin kishte vendosur tjeter kund dhe me nuk kishte efekt. Dhe shpirtrat perseri i hapnin deren naten jo vetem kur ishte duke lexuar por edhe kur ishte ne gjume degjoheshin shputa kembesh duke ecur... si ne heshtje....
Mire po ne gjithe kete mesele bente pjese Maceja e shtepis e gjora duke kerkuar diq per te ngren ka kercyer nga shkallet ne rezen e deres dhe fap dera eshte hapur* kur nipi eshte zgjuar per te shikuar qfar u be maca ka ik dhe eshte fshehur pikerisht aty ku nipi ka len hajmaline. Dhe keshtu nipi e kish pas nxane macen me Pele per dore prej qe e ka perzane macen ma kush sja qeli deren.

Hahhahaha keto gjera egzistojn vetem per ata qe besojn* ndersa per mua qe nuk besoj ne fantazma dhe besoj ne Zotin nje nuk me ndodh. Pike. Ne jemi ata qe frikesojm veten dhe askush tjeter.

Skyfter
19-01-11, 20:43
Ka qene person e mbyllur* e qete* tolerante dhe shum e dashur gjyshja ime e cila tani pushon qete ne varrezat e qytetit ...

Gjithmon mbante nje fletore as te madhe e as te vogel afer veti... me kujtohet derisa isha femi nga kurreshtja doja gjithsesi te shifja se cka ka te shkruar mbrenda rreshtave te asaj fletore ...

Aman mos ma prek fletoren sepse ketu kam shenime vetem per te rritur e jo per femij ... Kaluan dite* muaj dhe vite* vdiq gjyshja dhe mendimi im i pare ishte fletorja* fletorja qe per mua ishte dicka e shenjte* dicka e pashpjeguar derisa moshataert e mi kishin fillu me dashuricka dhe pije alkoholike per me qene me kullera ...

Ia arrita qellimit* kurse antaret e tjere qanin per gjyshen* per gjyshen aq shum te dashur ..... ika ne dhomen time dhe hapa fletoren* cka te shof* vetem data dhe emra te te gjithe atyre qe kemi njohur .... Thirra motren time qe dhe po ia tregoj fletoren* verejta se u zbeh dhe filloi te dridhet..

Cka ke mioj* cka u bo???

Jo jo asgje vetem mu kujtu qe para 5dite ka vdekur F..... dhe para 7dite S.... dhe cka me frikon se eshte edhe data dhe emri i gjyshes ne kete fletore i shenuar* sakte ne kete dite :eek: ......


Mbas ca viteve ...............

Isha vetem ne banes kur cingerroi zilja e deres...

Kush eshte?

Keni porositur pizza thunfish mit doppel kesse zoteri Skyfta?


Un si ne shaka nuk besoj qe une kam porositur por sidoqofte pa e hanger se la (jam shum i terpijaft :rolleyes:) ..... nejse ...

Po e pyeti se si eshte e munder qe pizzen qe preferoj edhe pse un nuk kam porositur ta sillni ne ket adres???

Zoteri* ja ky eshte nr. i telefonit qe keni thirrur dhe keni porositur* jo jo nuk ishte ze mashkulli por ze gruaje nese me lejon te them ze plake :eek: ...


E kuptova* ishte gjyshja ime e dashur :smile:

Crazy
21-02-11, 22:58
hahaahaha qka nuk nin njeri
mu pom doket normal kejt kjo osht sen qe munet mi ndodh qdo kuj anyway kalofshi mir