PDA

View Full Version : Ēmimi i Pavarsis sė Kosovės


murrizi
23-01-11, 22:14
Shlirimi i shqiptarve nga serbėt ?
U desh tė vdiste Ibrahim Rugova ?
Favorizimi* e mė vonė defavorizimi i UĒK-s ?

Fushat e egėr antishqiptare gjithandej shqiptarhanes.....

Ky ėshtė ēmimi qė e pagoj dhe do ta paguan nė tė ardhmėn Shqiptarhanja pėr stabilitetin e rajonit* respektivisht pėr ti rrafshuar brigjet nė Evropė.

serbia njė dite do tė kėnaqet me ndėshkimet ndaj shqiptarėve* dhe pėr peshqesh do ta kemi njohjen e Kosovės nga serbia.

kush ėshtė viktima e kush agresori (veq mos ja nisni me kso far pallavrash) nuk o me rėndėsi* evropa sė bashku "vlen" mė shumė sa interesat kombėtare tė Shqiptarėve.

panta_rhei
26-01-11, 01:06
Shlirimi i shqiptarve nga serbėt ?
U desh tė vdiste Ibrahim Rugova ?
Favorizimi* e mė vonė defavorizimi i UĒK-s ?

Fushat e egėr antishqiptare gjithandej shqiptarhanes.....

Ky ėshtė ēmimi qė e pagoj dhe do ta paguan nė tė ardhmėn Shqiptarhanja pėr stabilitetin e rajonit* respektivisht pėr ti rrafshuar brigjet nė Evropė.

serbia njė dite do tė kėnaqet me ndėshkimet ndaj shqiptarėve* dhe pėr peshqesh do ta kemi njohjen e Kosovės nga serbia.

kush ėshtė viktima e kush agresori (veq mos ja nisni me kso far pallavrash) nuk o me rėndėsi* evropa sė bashku "vlen" mė shumė sa interesat kombėtare tė Shqiptarėve.

Normal qė na jemi viktimat.
A ka nė kėtė botėn reale diēka ma keq se me qenė viktimė.
Ma mirė me qenė qen i coft sesa viktimė. Paramendo na shqiptarėt duke u livdu "na jemi viktima" :tongue: ncncncncnc.

Ju* me siguri duhet ta keni pare e provuar edhe vet qe viktima eshte gjithmone bezdisėse. E mėrzitshme. Ma teper se xhelati.
Bile prej xhelatit* shpirtėrisht* kemi edhe perfitim. Kur shohim nje xhelat ne rruge* ne ndjejme nje neveri ndaj tij* na hyp vullneti* e mbajme veten me lart se ai* me te ndershem* me krenarė* edhe themi me vete : Qe* une nuk jam si ky* jam ma i respektueshem* ma i lartė. Kete njerezit e urrejne* kurse mua me respektojne. ...e qesi kopalla. Thjeshtė kėnaqemi kur e shohim ndonji xhelat* ose kriminel.

Po me viktimen* ēka ndodhė?
Ndodhė e kunderta: viktima na dergon ne mjerimin tonė njerezor* te poshter ndihemi kur jemi nė prani tė viktimės* ...ndihemi shumė keq para saj* nuk dijme ēka me folė* goja na lidhet* gati-gati duam te ikim shpejt prej saj edhe ta leme vetem* bile mezi presim te largohemi* sepse syte e saj na perndjekin* ne e shohim veten tone ne lekuren e xhelatit* na duket sikur ne e kemi pru ne kete ditė* na duket vetja si kriminelė.

Jo pse e urrejme viktimen* perkundrazi ndjejme dhembshuri per te* por puna eshte se ajo eshte bezdisėse* e sikletshme* ne prani te saj na ngushtohet qaforja* duke na e zėnė frymėn.

Prandaj edhe njerezit ma me deshirė e perqafojne denigrimin dhe shkaterrimin e viktimes* per t'i dhene fund ankeses* vajtimit te saj. Dhe padashje (shume here edhe me dashje) shkojne e perkunden ne prehrin e xhelatit. Xhelati iu behet me i dashur* me i afte per meshiren tonė qe duhet te ndjejme ndaj tij.

Dhe keshtu rolet permbysen. Xhelati vazhdon jeten e vet i qetė* bile duke mbajtur dhe ligjerata mbi gjestet e veta* e viktima e hedhur e e lanun diku menjane* ku askush s'ia ve as s'don me ia vnu veshin.

LOJETARI
26-01-11, 10:54
Besoj qė ka ardhė koha qė edhe ne vet tė bėjmė diēka pėr pavarėsinė e Kosovės .Hapi i parė dhe i domosdoshėm ėshtė qė Hashim thaqi tė suspendoj tė gjitha postet qė ushtron momentalisht *derisa sa tė pėrfundojnė hetimet .Nėse ai kėtė nuk e bėn * dikush duhet ta detyroj nga rradhėt e veta .

Oqeani
26-01-11, 13:38
Besoj qė ka ardhė koha qė edhe ne vet tė bėjmė diēka pėr pavarėsinė e Kosovės .Hapi i parė dhe i domosdoshėm ėshtė qė Hashim thaqi tė suspendoj tė gjitha postet qė ushtron momentalisht *derisa sa tė pėrfundojnė hetimet .Nėse ai kėtė nuk e bėn * dikush duhet ta detyroj nga rradhėt e veta .


Po me duket se po ia ngrehin veshte edhe Hashes sikurse Limes ! ( Keta Nuk nguten sikurse ne* por po shkojshin dale dale sikur luga n' tlynė. )

murrizi
26-01-11, 22:01
Normal qė na jemi viktimat.
A ka nė kėtė botėn reale diēka ma keq se me qenė viktimė.
Ma mirė me qenė qen i coft sesa viktimė. Paramendo na shqiptarėt duke u livdu "na jemi viktima" :tongue: ncncncncnc.

Ju* me siguri duhet ta keni pare e provuar edhe vet qe viktima eshte gjithmone bezdisėse. E mėrzitshme. Ma teper se xhelati.
Bile prej xhelatit* shpirtėrisht* kemi edhe perfitim. Kur shohim nje xhelat ne rruge* ne ndjejme nje neveri ndaj tij* na hyp vullneti* e mbajme veten me lart se ai* me te ndershem* me krenarė* edhe themi me vete : Qe* une nuk jam si ky* jam ma i respektueshem* ma i lartė. Kete njerezit e urrejne* kurse mua me respektojne. ...e qesi kopalla. Thjeshtė kėnaqemi kur e shohim ndonji xhelat* ose kriminel.

Po me viktimen* ēka ndodhė?
Ndodhė e kunderta: viktima na dergon ne mjerimin tonė njerezor* te poshter ndihemi kur jemi nė prani tė viktimės* ...ndihemi shumė keq para saj* nuk dijme ēka me folė* goja na lidhet* gati-gati duam te ikim shpejt prej saj edhe ta leme vetem* bile mezi presim te largohemi* sepse syte e saj na perndjekin* ne e shohim veten tone ne lekuren e xhelatit* na duket sikur ne e kemi pru ne kete ditė* na duket vetja si kriminelė.

Jo pse e urrejme viktimen* perkundrazi ndjejme dhembshuri per te* por puna eshte se ajo eshte bezdisėse* e sikletshme* ne prani te saj na ngushtohet qaforja* duke na e zėnė frymėn.

Prandaj edhe njerezit ma me deshirė e perqafojne denigrimin dhe shkaterrimin e viktimes* per t'i dhene fund ankeses* vajtimit te saj. Dhe padashje (shume here edhe me dashje) shkojne e perkunden ne prehrin e xhelatit. Xhelati iu behet me i dashur* me i afte per meshiren tonė qe duhet te ndjejme ndaj tij.

Dhe keshtu rolet permbysen. Xhelati vazhdon jeten e vet i qetė* bile duke mbajtur dhe ligjerata mbi gjestet e veta* e viktima e hedhur e e lanun diku menjane* ku askush s'ia ve as s'don me ia vnu veshin.

Ok* po zėm qė "viktimėn" tė ligun* fukaran se don askush* nja dy tė rrudhme tė ballit nė t'shprehurit keqardhje* dhe si e paq boe e gjetsh ( e ndėrrova partin u bėm jarana )

Kėto ēfar i ke thon ti* edhe janė por edhe nuk janė tė sakta.
Na viktim ?
jo kurrėn e kurrės !
Na jemi viktim vetėm e njė gjėje qė nuk do tė mundė ta ē'rrėnjosim ndoshta kurrė nga brendija kombėtare (Kush beson nė kombin* po nejse...).
Me fjalė tjera pėr "viktimen"* sikur ti kishim patur e'rrnes nja 100 vjet unė e ti* do tė kishim mėsuar ma ēart* e ma hapur* e ndaq me thon edhe pa dorza tė vėrteten e njėjtė* sikur dikur kur kishin vepruar Cezarėt e Romakėve* Mbretėrve* Napoleonėve apo dynjallėkut mbar.
Biles me s'mi shku hiq rreth e rrotull njėjtė sikur krejt dynjeja (shtetet) qė janė formu (arsyeja pse GJND-ja i dha tė drejt Kosovės* dhe u hapi rrugėn shtetėve qė do tė krijohen)
"Viktima" ime nė kėtė rast ka tė bėjė shumė mė shumė me "ATA" qė po mundohen tė na e gjykojn historin.

Ah po se gati harrova !

Jarani jem Panta ke tė fala nga:

Xhavit Haliti* e kishte marrė ftesėn dhe do tė marri pjes nė "LUTJET E MĖNGJESIT".

Skyfter
27-01-11, 13:16
panta_rhei* vec ti shtoj edhe dicka shkrimit tand (schade qe s'muj me propozu per shkrim te vitit se n'vend ta kisha dhon voten) * viktima eshte e rrezikshme shum shum shum e rrezikshme amo jo ma i rrezikshem se aj qe do mu bo viktim pa qen asi!

Oqeani
27-01-11, 13:24
Pas pamvaresise - Korrupcioni !