PDA

View Full Version : Vdiq ish komentatori i Gazetes Bota Sot ... Nazmi LUKAJ


Peja-Boy
24-01-11, 19:51
Vdiq ish komentatori i gazetės “Bota sot” Nazmi Lukaj


Sot ne orėt e pasdites ne spitalin ushtarak tė Tiranės vdiq gazetari dhe publicisti i njohur Nazmi Lukaj. Nazmi Lukaj u lind n Pejė nė vitin 1964* ai kreu Fakultetin Filologjik Dega e Gjuhės dhe Letėrsisė shqipe nė Universitetin e Prishtinės. Ai punoi pėr disa vjet si profesor i gjuhės dhe letėrsisė shqipe nė gjimnazin e Pejės.
Nazmi Lukaj punoi pėr disa vjet rresht edhe si korrespodent i gazetės kombėtare “Bota sot” nga Peja* ndėrsa mė pas ishte edhe komentator i gazetės kombėtare “Bota sot”. Nazmi Lukaj shquhej me komente tė tija tė guximshme tė botuara nė gazetėn kombėtare “Bota sot” jo vetėm me zhvillimet politike nė Pejė e rrethinė* por edhe me zhvillimet politike nė Kosovė. I ndjeri Nazmi Lukaj do tė varroset nesėr nė Pejė.

valiii
24-01-11, 19:57
Ēka je ka thu breeeeeeeeee... Auuuuuuu se prita kete lajm. E kam njofte shume mire ka qene njeri ne ēdo aspekt. Ngushllime familjarve !

roadrunner
24-01-11, 19:59
Ngushllime.

Peja-Boy
24-01-11, 23:32
Nazmi LUKAJ


Tė gjithė e kemi gojėn plot me fjalėt pavarėsi dhe shtet. S’ka ditė qė nuk i shqiptojmė. Kudo qė rrimė. Kudo qė punojmė. Po* asnjėherė nuk e pyesim veten se a jemi duke i kontribuar realizimit tė shtetit tė Kosovės me veprimet tona si individė a jo? Qoftė edhe njė minut kush nuk ndalet t’i analizojė veprimet e veta se a janė konform me synimin tonė pėr pavarėsi. Pėr shtet.
E gjithė ditėn e lume s’i heqim goje kėto dy fjalė! Ne duam pavarėsinė. Shtetin. Por* nė anėn tjetėr* formojmė klane. Nė politikė. Nė kulturė. Nė shkencė. Po ku jo? Dhe kėshtu e klanizojmė shoqėrinė tonė. E klanet u bėhen digė njerėzve tė aftė pėr t’u zgjidhur nė ndonjė post shtetėror* partiak* kulturor* shkencor etj. ku do tė pėrfitonte Kosova nga aftėsia e tyre. Pse e bėjmė kėtė* pasi duam pavarėsi? Pasi duam shtet? E bėjmė se duam tė jenė nė ato poste njerėzit e klanit tonė.
Si nuk janė tanėt* atėherė tė tjerėt duhet penguar! Dhe bėjmė ēmos pėr t’i frenuar ata. Dhe bėjmė ēmos qė kudo t’i sjellim njerėzit e klanit tonė. Pavarėsisht se ata qė duam t’i ngrisim nė poste* nuk e kanė aftėsinė e atyre qė duam t’i frenojmė! E prapė gojėn e kemi plot me pavarėsi. Me shtet! A thua* shteti bėhet duke i frenuar tė aftėt* pėr ta bėrė njerėzit e klanit tonė Kosovėn tė pavarur?! Njerėzit tanė qė nuk e kanė potencialin e atyre qė duam t’i frenojmė!
S’ka nevojė t’i bėhet asnjė analizė kėsaj pytjeje. Apo jo? Pse s’ndalemi e tė mendojmė veē pak: po cili i duhet mė shumė Kosovės kudo: filani a fisteku? E* pasi t’i krahasojmė cilėsitė e atyre qė duam t’i frenojmė* me ata qė duam t’i ngrisim nė poste ēfarėdoqofshin* t’i pėrkrahim tė parėt. Pra* t’i pėrkrahim ata qė duam t’i frenojmė* pse nuk janė tė klanit tonė. Por* kush ta bėjė kėtė se? Nuk e bėjmė se duam tė jemi faktorė nė shoqėri. Dhe nuk e bėjmė dot se na bie interesi ynė personal. A s’ėshtė kjo krejt nė shpėrputhje me dy fjalėt qė aq shumė i shqiptojmė. Qė aq shumė i ambiciojmė: Pavarėsi dhe Shtet? Po. Bash krejt.
Sa keq qė tė gjithė duam tė jemi njerėz me peshė nė shoqėri. Po* more* tė gjithė nuk kemi mundėsi ta kemi peshėn njėsoj nė kandar. Ata qė kanė peshė mė tė vogėl* duhet t’ua lėshojnė kandarin atyre qė e kanė mė tė madhe. E* kėshtu* bėhet shteti* bėhet pavarėsia. Ndryshe jo. Veē e klanizojmė shoqėrinė. I bėjmė dėm asaj. I bėjmė dėm procesit tė pavarėsisė. U bėjmė dėm pėrpjekjeve pėr shtet.
Pse s’ndalemi pak* pra* e tė fillojmė tė mendojmė ndryshe. Tė mendojmė se a ėshtė mė e rėndėsishme tė jetė me peshė klani ynė a Kosova? Dhe pasi mė e rėndėsishme ėshtė Kosova* tė mos u bėhemi digė atyre qė janė mė tė aftė se ne. Se prej tyre ka dobi ajo. E jo prej klaneve* se ato e frenojnė zhvillimin e shoqėrinė sonė. Popullin tonė. I frenojnė pėrpjekjet tona pėr pavarėsi. Pėr shtet. Tė aftėt duhet t’i pėrkrahim tė gjithė. E klanet? Klanet duhet t’i shpiejmė nė muze. Pėr tė na pėrkujtuar se si nuk duhet tė veprojmė pėr tė mirėn e Kosovės...

Peja-Boy
25-01-11, 20:09
Nga Nazmi LUKAJ

Drejtėsia pėr Kosovėn* ėshtė pavarėsia e saj nga Serbia
1. Serbia* pėr ta zbutur qėndrimin e bashkėsisė ndėrkombėtare* sapo ra nga pushteti Millosheviqi* e dorėzoi menjėherė nė Hagė. Dhe pėr ta rritur gradacionin e zbutjes sė bashkėsisė ndėrkombėtare i dorėzoi* kohė pas kohe* edhe Millutinoviqin* Shainoviqin e disa udhėheqės tė tjerė tė lartė tė ish- nomenklaturės sė lartė pushtetore serbe. Bashkėsia ndėrkombėtare* e kėnaqur me kėtė akt tė pushtetit tė ri tė Beogradit* filloi gradualisht t’i japė hapėsirė Serbisė. Dhe kėshtu e riktheu faktoritetin e saj deri nė atė masė qė tė ulet edhe nė bisedime pėr tė vendosur pėr fatin e Kosovės!!! Ndėrsa disa kriminelė tė tjerė i la qė t’i dorėzojė nė njė kohė tjetėr* atėherė kur ajo tė mendojė se mund tė nxjerrė favore prej tyre nė raport me Kosovėn. Mu pėr kėtė* tash e ka dorėzuar nė Hagė ish-zėvėndėsministrin serb tė policisė* Vllastimir Gjorgjeviqin. Me kėtė potez* e krijoi efektin e parė pėrfitues nė kėtė aspekt- arriti qė ta bindė Karla Del Ponten qė tė kėrkojė tė shtyhet statusi i Kosovės* me arsyetimin se Serbia kėshtu po u zbutka qė t’i dorėzojė kriminelėt!!! Mė vonė* Serbia do tė luajė edhe me kartėn e Karaxhiqit e Mlladiqit* pėr tė kėrkuar nga bashkėsia ndėrkombėtare qė nėse dėshiron t’i dėrgojė nė Hagė kėta* atėherė ajo duhet tė heqė dorė nga pavarėsia e Kosovės!!! Dhe nėse bashkėsisė ndėrkombėtare bie pre e lojės serbe me kriminelėt e vet* atėherė do t’i krijohet vazhdimisht hapėsira kėsaj qė ta realizojė qėllimin e vet antiKosovė. Deklarata e kryeprokurores sė Hagės* Karla Del Pontes* ėshtė faza e parė kah kjo hapėsirė e synuar serbe. 2. Drejtėsia pėr Kosovėn* ėshtė pavarėsia e saj nga Serbia. E arrestimi i kriminelėve serbė* ėshtė obligim i Serbisė pėr krimet e saj nė Kosovė* Bosnjė* Kroaci e gjetiu. Eshtė edhe obligim i bashkėsisė ndėrkombėtare qė* pėrmes arrestimit tė tyre* t’ua bėjė me dije edhe politikanėve tė tashėm serbė* edhe atyre qė vinė nė pushtet nė tė ardhmen* se ēdokush qė ndjek rrugėn e Millosheviqit e kriminelėve si ky* do ta pėrjetojė tė njėjtin fat si tė kėtyre. Pra* kėto janė dy gjėra tė ndara: Kosovės i intereson qė ta ketė fatin e vet tė ndarė nga Serbia* ndėrsa bashkėsisė ndėrkombėtare duhet t’i interesojė qė ta vetėdijėsojė mentalitetin e politikės serbe se logjika kriminale ndaj popujve tė tjerė* gjithmonė do tė hasėn nė ndėshkimin e saj /bashkėsisė ndėrkombėtare/. Prandaj* fati i Kosovės* nė asnjė mėnyrė* nuk duhet tė lidhet me dorėzimin e kriminelėve serbė. Nėse i dorėzon ata* ėshtė ēėshtje e Serbisė. Po deshi tė ketė perspektivė pėr vete* i dorėzon. Nėse jo* pėr mosdorėzimin e tyre duhet tė ndėshkohet me sanksione nga bashkėsia ndėrkombėtare* deri sa tė detyrohet t’i dorėzojė ata. Kėtė gjė duhet ta kuptojė qartė Karla Del Ponte* e jo ta lidhė ēėshtjen e statusit tė Kosovės me ēėshtjen e dorėzimit tė kriminelėve. Po deshi t’i ketė nė dorė ata* Del Ponte duhet tė bėjė presion te bashkėsia ndėrkombėtare qė t’ia bėjė tė qartė Serbisė se* nėse nuk do tė ndėshkohet me sanksione ekonomike a tė ndonjė natyre tjetėr* duhet t’i dorėzojė kriminelėt. Kėsisoji misioni i saj do tė ishte nė nivelin e lartė tė pėrgjegjėsisė qė ka. Ndėrsa ndėrlidhja e statusit tė Kosovės me dorėzimin e kriminelėve* e degradon misionin e Del Pontes. Veē misionit tė saj* degradohet edhe vetė bashkėsia ndėrkombėtare* pėrballė krimeve qė ka bėrė Serbia nė shqiptarė* nė kroatė e boshnjakė. Ēdo dilemė e bashkėsisė ndėrkombėtare* pas deklaratės sė Del Pontes* e shpie kėtė kah pozicioni i startit tė degradimit tė vet. 3. Qė tė mos bie nė kėtė hendek* deklarata e Karla del Pontes duhet t’i shėrbejė bashkėsisė ndėrkombėtare* pėr t’ia tėrhequr vėrejtjen se ka bėrė njė gabim tė rėndė* qė asnjėherė mė nuk do tė duhej ta pėrsėriste. Karla Del Ponte* nėse mendon se do tė bėhet e famshme pasi t’i ketė arrestuar tėrė kriminelėt serbė* duke shkelur mbi statusin e Kosovės* duhet ta kuptojė se fama e saj nuk do tė krijohet nė kėtė mėnyrė. Fama e saj mund tė krijohet vetėm nėse duke bėrė trysni te bashkėsia ndėrkombėtare e kjo tė Serbia* tė detyrohet kjo /Serbia/ t’i dorėzojė tė gjithė kriminelėt* pavarėsisht statusit tė Kosovės. Kushtėzimi i statusit tė saj me dorėzimin e kriminelėve serbė* do ta fundosė gjithė rolin e derisotėm tė Del Pontes si kryeprokurore e Hagės. Prandaj* Del Ponte duhet tė mendojė mirė se kah po e shpie veten* nėse qėllimi i saj nuk ėshtė favorizimi i Serbisė nė raport me Kosovėn…

Peja-Boy
25-01-11, 20:13
Si lindi Ushtria Ēlirimtare pėr rajonin e Rugovės ?

Pjesė nga intervista ekskluzive e Ismail Hajdarajt* ish-komandant i Shtabit Rajonal tė Rugovės e pastaj shef i Operativės pranė Brigadės 136 pėr zonėn e Rugovės .-
Sa luftėtarė u inkuadruan fillimisht nė ushtrinė rugovase ? Me kė kontaktuat prej ushtarakėve qė tė udhėheqė me brigadėn rugovase ?
Kur bėri tentimin e parė Serbia pėr tė hyrė nė Rugovė ? Pse nuk u pėrpoqėt ta krijoni njė unitet nė strukturėn ushtarake rugovase ?
A janė tė vėrteta spekulimet se rugovasit* pas ofensivės sė parė* u kanė dorėzuar armė disa njerėzveqė kanė dalė nė Rugovė ?A ėshtė kjo e vėrtetė* apo dikush kėtė e pėrdor si alibi pėrfitimi ?
Kur dhe si u formua Brigada 136 « RUGOVA ». Pse Komanda e Shtabit e pėrforcuar me ushtarakėt Naim Maloku* Gėzim Ozreni dhe Ali Geci* gjatė ofensivės serbe* nė vend qė t’i pėrforcojnė pikat mbrojtėse* kishin marrė vendim pėr tėrheqje. A ėshtė e vėrtetė se rugovasit nuk kanė bėrė rezistencė ndaj policisė e ushtrisė serbe ? Pėr tė gjitha kėto nė intervistėn ekskluzive pėr gazetarin e mirėnjohur pejan Nazmi Lukaj * flet Ismail Hajdaraj* ish-komandant i Shtabit rajonal tė Rugovės e pastaj shef i Operativės pranė brigadės 136.

NAZMI LUKAJ: Kur u organizuan rugovasit pėr t’i bźrė rezistencė Serbisė?

I. HAJDARAJ: Rugovasit asnjėherė gjatė historisė nuk ishin nė bisht tė ngjarjeve te mėdha kombėtare* por ata ishin mu nė ballė tė tyre. Ata ishin nė Lidhjen e Prizerenit* ishin mė 18 Nėntor nė Viorėn historike* ishin tė inkuadruar nė Lėvizjen kaēake* ishin nė tė gjitha luftėrat pėrkrah vellėzerve tanė tė Plavės* Gucisė e deri nė Pazarin e Ri. Ishin pjesėmarrės nė Luftėn e Dytė Boterore* ishin aktivė gjatė rezistencės sė viteve tė 50-ta* ishin nė Demonstratat e 1968-ės* tė 1981-shit* ishin mjaft tė zės hėm nė kundėrshtimin e ndėrri meve kushtetutare tė soldateskės serbosllave* ishin mjaft aktivė nė vitet e rezistencės kombėtare tė viteve tė 90-ta.
Ēka ėshtė mė karakteristike* rugovasit e pėrqa fuan rezistencėn e armatosur* duke formuar formacionet ushta rake tė UĒK-sė nė pranverėn e vitit 1998. Disa lėvizje tė kėtilla kishte edhe mė parė* mirėpo nė kėtė kohė dolėm haptas nė Rugovė. Sė pari* filluam me grumbullimin e armatimit tė nevojshėm pėr formacionet usht arake.
Patėm takime me shumė ushtarė tė Rrafshit tė Dukagjinit* sidomos tė fshatit Strellc* pėr tė bashkėpunuar nė fumizimin me armė. Nė fillim* organizuam rojet nėpėr secilin fshat. Rojet e para posedonin armatimin vetanak* i cili nuk ishte i pakėt pėr kėtė formė tė organizmit. Pastaj* morėm edhe konvojin e armatimit tė sjellė nga Shqipėria* tė blerė nga mjetet e tubuara nga bash katdhetarėt tanė nė Gjermani. Kėshtu* lindi Ushtria Ēlirimtare pėr regjionin e Rugovės.

NAZMI LUKAJ: Sa luftėtarė u inkuadr uan fillimisht nė ushtrinė rugovase?

I. HAJDARAJ: Nė fillim* kishte arsye pėr njė konspiracion* ngase shėrbimi sekret serb ishte i orga nizuar rnirė. Mu pėr kėtė* nė fil lim ishim relativisht pak. Mirėpo* me aktivizimin e rojave numri ynė ėshtė rritur gjithnjė. Fillimisht ishim: Demė Dashi* Isa Rr. Nikēi* Selman Lajēi* Fazli Muriēi* Idriz Kurbogaj* Malė Zekaj* Sali Lukaj* Sokol Muriēi* Tahir Cukaj* Rexhep Hajdaraj* Haxhi B. Nikēi. Ramiz Muriēi. Sali R. Lajēi. Nga Selmani kemi kuptuar se edhe vėllai i tij ( Sali B. Lajēi) ishte nė kėto rrjedha. (…)
Pse ndodhi ndarja e shtabit tė UĒK-sė pėr Rugovė?

NAZMI LUKAJ: Disa veta pohojnė se ishin komandantė tė parė tė UCK-sė nė kźtė trevė. CiIa ėshtė e vėrteta?

I. HAJDARAJ: Ne fillim nuk ka pasur asnjė tė tillė tė emėruar. Kėtė emėrim mund ta bėnin vetėm institucjonet e Kosovės* e jo individėt ose grupacionet e ndryshme. Fundi i fundit* emėri mi bėhet duke u bazuar nė profe sionalizėm. E* asnjėri nga ne nuk kishim kėtė profesion (nuk ishim ushtarakė). Nė jetė* rrethanat ndi kojnė nė mėnyrėn e sjelljės. Sulmi i forcave serbe* qė i bėnė Rugovės mė 24 gusht 1998* na shtyri qė t’i emėrojmė koman dantėt ushtarakė.
Mė 26 gusht 1998* nga ushtarėt e shumtė* tė cilėt e kishin veshur uniformėn e UCK-sė* formuam Shtabin Rajonal tė Rugovės* dhe i bėmė kėto emėrimi: unė u caktova komandant i shtabit* Naim Dashi komandant i Operativės pėr Zonėn I* Ramiz Muriēi – komandant i operativės pėr zonėn II* Idriz Kurbogaj* komandant i PU-sė Demė Dashi – kryeshef pėr ēėshtje shėndetėsore. Sali Lukaj (nuk kishtendonjė pėrcaktim)* Sali Lajēi (gjendej nė Shqipėri pėr armatim)* Besnik Lajēi e Sylė Muriēi pėr vėzhgim dhe Selman Lajēi* i cili u emėrua zėdhėnės i shtabit.

NAZMI LUKAJ: Cilat ishin peripecitė e rugovasve?

I. HAJDARAJ: Peripecitė e rugovasve ishin tė shumta. Ishte e ditur se lufta do tė vazhdojė gjatė. Dimėrat janė shumė tė vrazhdė nė Rugovė. Duhej tė sigurohej buka* sė paku pėr 20 000 banorė (momentalisht Rugova banohej me rreth 10.000 banorė).
Na llogariteshim edhe pėr 10.000 tė tjerė tė zhvendosur nga rrafshi i Dukagjinit. Pėrgatitjet duhej tė bėheshin sė paku pėr 10 muaj. Na mungonin edhe ekipet e mjekėve dhe ambulancat. Gjatė tėrė kohės jemi pėrballuar me njė fluks tė madh tė tė zhvendosurve ( me popullatė* por edhe ushtarė* qė nė disa raste ishin edhe dezerterė).
Ekzistonin dy rryma. Rryma institucionale e UCK-sė* tė cilėn e pėrmbaja une dhe shumica e ushtrisė

NAZMI LUKAJ: Pse nuk u pėrpoqėt ta krijoni njė unitet nė strukturėn ushtarake rugovase?

I. HAJDARAJ: Po* kėtė s’mund e arritėm pėr shkaqe tė theksuara mė lart. Ekzistonin dy rryma. Rryma institucionale e UCK-sė* tė cilėn e pėrmbaja unė dhe shumica e ushtrisė. Kėtij koncepti i ishin betuar 312 ushtarė rugovas* me rastin e solemnitetit tė betimit.
Kėtė asesi nuk dėshiroja ta tradhtoja. Rryma tjetėr ishte ajo jashtinstitucionale. Kėshtu qė edhe te ne u paraqit lufta e egėr pėr pushtet. Kėtė rrymė e pengonte pa masė inkuadrimi i anėtarėve tė LDK-sė dhe udhėheqjes sė saj nė radhėt e UCK-sė. Ne* si LDK* gjatė periudhės sė luftės*patėm vėnė moratorium partiak.

NAZMI LUKAJ: Forcat serbe u detyruan tė tėrhiqen nga Shtupeci i Madh* mė 28 tetor 1998. Kush dhe kur erdhi nė Rugovė pėr tė komanduar me UCK-nė* dhe kush e dėrgoi atė?

I. HAJDARAJ: Meqė ushtria e UCK-sė nė Rugovė ishte e ndarė nė dy taborre (ėshtė ndarė mė 28 tetor* 1998) ishte mėse e nevojshme tė ribashkohet. Andaj kėrkuam nga Ministria e Mbrojtjes qė tė dėrgojė pėrforcim me kuadėr profesional.
Kjo Ministri* mė 27 dhjetor 1998* dėrgoi nė Rugovė ushtarakun Florim Ēelaj. Ai ishte i mirėseardhur nga ushtarėt e Shtabit Rajonal* qė e pėrbėnin 172 ushtarė* dhe nga tė gjitha shtabet lokale.

NAZMI LUKAJ: Pas bisedave dyjavore* arritėt qė mė 14 janar 1999 tė bėni promovimin e Brigadės 136 “RUGOVA”. Patėt sukses nė kėtė drejtim?

I. HAJDARAJ: Pas formimit tė Brigadės* numri i ushtarėve rriti shifrėn nė 2005. Ky numėr ishte kaq* sepse shtabi tjetėr kishte pėrafėrsisht 30 ushtarė. Pėr komandant brigade u emėrua Florim Qela* kryeshef i Shtabit Sali B. Lajēi* kryeshef i Operativės Ismajl Hajdaraj* dhe kėshtu me radhė. Me rėndėsi ėshtė se u formuan tė gjitha njėsitė e domosdoshme tė Brigadės. (…)
NAZMI LUKAJ: Flitet e pėrflitet se Rugova nuk rezistoi. Cili ėshtė komenti yt lidhur me kėtė?

I. HAJDARAJ: Rugovės dhe ushtrisė sė saj nuk iu dha shansi pėr tė luftuar mė shumė. Kjo ndodhi pėr arsye se iu bė hile* me qėllim qė tė mos dėshmohet Rugova si trevė. Rugova dhe rugovasit* respektivisht ushtarėt e saj* ishin lidhur me institucionet e Kosovės dhe i njihte ato.
Me kėtė* lidhet hilja e zotėrinjve Naim Maloku* Bislim Zyrapi dhe alamet ushtarakėve tė tjerė. Pėrkundėr kėsaj* Ushtria Clirimtare e Rugovės pėr njė kohė shumė tė gjatė mbajti tė lirė territorin e Rugovės* dhe e bėri tė pamundshėm lidhjen e Serbisė me Malin e Zi.
Po ashtu* mundėsoi tėrheqjen e dhjetėra mijėra tė ikurve nga tė gjitha pjesėt e Kosovės* mundėsoi furnizimin me armatim* bėri bartjen e tė plagosurve nga frontet e luftės* mundėsoi strehimin dhe tėrheqjen e ushtarėve nga Rrafshi i Dukagjinit. Kėto ishin tė bėrat e Rugovės. Mjafton qė ajo iu bashkangjitluftės kundėr Serbisė edhe kėsaj radhe. Dihet se ēfarė luftėrash kanė bėrė rugovasit edhe nė luftėrat e tjera kundėr Serbisė dhe pushtuesve tė tjerė.

Intervistoi: Nazmi Lukaj

Peja-Boy
25-01-11, 20:16
Nga:Nazmi LUKAJ
1. Kėto ditė* disa zėra nga skena jonė politike kanė kėrkuar qė sivjet tė mbahen zgjedhjet nė Kosovė* pa e analizuar mirė se sa e dėmshme do tė jetė pėr tė mbajtja e tyre. Ose i kanė analizuar mirė* por ambicia pėr t’u ngjitur nė pushtet ua kanė errėsuar sytė para pasojave qė do tė sillte mbajtja e tyre* qė automatikisht nėnkupton shtyrjen e statusit tė Kosovės. Rrjedhimisht* shtyrja e statusit pėr vitin tjetėr* do tė thotė shtyrje e tij edhe pėr disa vjet tė tjera. Pse edhe pėr disa vjet tė tjera?
Sepse ky mobilizim i bashkėsisė ndėrkombėtare pėr ta zgjidhur sivjet statusin e Kosovės* vitin tjetėr do tė jetė shumė mė i zbehtė. E vit pas viti do tė jetė gjithnjė e mė i dobėt. Kjo ėshtė pasoja e parė qė do tė sillte mbajtja e zgjedhjeve sivjet* pa u pėrcaktuar statusi i Kosovės. Pasoja tjetėr katastrofale pėr Kosovėn ėshtė se ato do tė mbaheshin nėn rezolutėn e njėjtė tė Kombeve tė Bashkuara* e cila nuk e ka paraparė Kosovėn jashtė Jugosllavisė. Me rezolutėn qė ėshtė ende nė fuqi* Kosova ende ėshtė pjesė e Jugosllavisė* alias Serbisė* qė* sipas saj(rezolutės 1244)* kjo e fundit mban tapitė e nocionit Jugosllavi. Mbajtja e zgjedhjeve* pa u ndėrruar rezoluta nė fjalė* do tė thotė qė shqiptarėt ta vulosin me dorėn e vet mbetjen nėn Serbi. Se po qe se sivjet do tė mbaheshin zgjedhjet pa u pėrcaktuar statusi i Kosovės* tė gjitha pėrpjekjet e politikės sonė nė tė ardhme pėr ta pavarėsuar vendin* do tė ishin tė kota. Pse? Sepse do tė merrte pėrgjigjen nga bashkėsia ndėrkombėtare se vetė shqiptarėt e vulosėn keq fatin e tyre me dorėn e vet* andaj s’ka mundėsi tė tjera qė kjo t’ua realizojė ambiciet pėr pavarėsi.
2. Prandaj* ajo pjesė e politikės sonė qė synon mbajtjen e zgjedhjeve pėr sivjet* duhet ta analizojė mirė se ku e shpiejmė Kosovėn me to. Zgjedhjet janė vetėm njė hapėsirė qė do t’i jepet bashkėsisė ndėrkombėtare( kuptohet se kėtė qėllim nuk e kanė tė gjitha shtetet qė e pėrbėjnė)* pėr t’u liruar ajo nga obligimi qė ka pėr ta pavarėsuar Kosovėn. Zgjedhjet* pra* nėnkuptojnė qė tė fajėsohesh nesėr nga bashkėsia ndėrkombėtare se ne vetė e kemi dėmtuar procesin pėr pavarėsinė e Kosovės. Edhe shteteve mė mike tė Kosovės* ose* thėnė ndryshe* qė duan drejtėsisht ta zgjidhin ēėshtjen tonė* e qė do tė mund tė jepnin sygjerime* ose qė kanė dhėnė pėr mbajtjen e zgjedhjeve sivjet* politika jonė duhet t’ua shpjegojė pasojat pėr Kosovėn. Edhe ajo pjesė e politikės qė nuk e ka analizuar mirė dėmin qė sjellin zgjedhjet nė fjalė* ose qė pėr ambicie pushtetore kėrkojnė mbajtjen e tyre* duhet ta kuptojė se pėrveē dėmit qė do t’i shkaktohej Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare* kėto nuk do tė ndikonin aspak pėr t’u ndėrruar konfiguracioni politik aktual* sepse sėrishmi LDK-ja do tė dilte partia mė e madhe* pėr shkak se kjo nuk ka humbur simpatinė e vet nė elektorat* pasi pėrgjegjėsinė pėr statusin e Kosovės nuk e ka vetėm LDK-ja. Pėr mosrealizimin e statusit tė Kosovės deri mė tani* nuk mund tė fajėsohet vetėm kjo parti* por tė gjitha partitė e rėndėsishme te ne. Me krijimin e Grupit tė Unitetit* pėrgjegjėsia lidhur me statusin e Kosovės* ėshtė shpėrndarė nė tė gjitha partitė tona tė rėndėsishme politike. Simpatia ose antipatia ndaj tyre krijohet nėse realizohet ose jo pavarėsia e Kosovės sivjet* siē ėshtė thėnė e thuhet jo vetėm nga politika jonė* por edhe nga mjaft qarqe politike ndėrkombėtare. Nėse nuk zgjidhet statusi i Kosovės sivjet* tė gjitha partitė politike do tė pėsojnė nė elektorat. E* nėse kėtė njė pjesė e politikės sonė e ka kuptuar* dhe nga kjo frikė dėshiron t’i mbajė zgjedhjet* pushteti qė synohet te merret prej saj* do tė jetė pushtet qė Kosovėn e shpie nėn Serbi* sepse do tė jetė pushtet i zėnė nė zgripc* prejt tė cilit asnjė shtet yni mik nuk do tė mund ta shpėtonte pėr t’ia dhėnė mundėsinė e realizimit tė pavarėsisė sė Kosovės. Ēdo parti politike* qė synon tė vijė nė pushtet* pa i llogaritur pasojat negative qė do tė mund ta godisnin rėndė Kosovėn* do tė vijnė nė njė pushtet tė nėnpushteshėm. Thėnė ndryshe: pėr 4-5 vjet* pushteti ynė do tė ishte nėnpushteti i Serbisė. Prandaj* nė kėtė pikė politika jonė duhet t’ia parashtrojė vetes njė kujdes tė veēantė* qė tė mos na rrėshqasė pavarėsia nga duart me fajin tonė…

Peja-Boy
25-01-11, 20:20
Ēka je ka thu breeeeeeeeee... Auuuuuuu se prita kete lajm. E kam njofte shume mire ka qene njeri ne ēdo aspekt. Ngushllime familjarve !

Kanceri spo Pyet ...edhe pse e ka pas terpain e fundit kete nuk ja doli ta kaloj me sukses ...

Peja-Boy
25-01-11, 20:23
Prishtinė* 25 janar 2011 – Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės* dr. Isa Mustafa i dėrgoi njė telegram ngushėllimi familjes Lukaj* e cila humbi mė tė dashurin e saj* gazetarin dhe publicistin e dalluar* Nazmi Lukaj.
Nė vazhdim po e japim tekstin e kėtij telegrami:
E nderuara familje Lukaj*
Me dhembje tė thellė morėm lajmin e hidhur pėr shkuarjen nė amshim tė z. Nazmi Lukajt* publicist yni i shquar* i cili vite me radhė punoi me zell tė madh pėr informimin e drejtė tė qytetarėve tė vendit pėr tė gjitha zhvillimet politike* shoqėrore* sociale e kulturore.
Nazmi Lukaj ka shtjelluar me pėrgjegjėsi dhe konstruktivitet tė pėrhershėm tema tė shumta* duke u dalluar sidomos me gjykimin e matur tė proceseve politike nėpėr tė cilat ka kaluar vendi ynė.
Veprat e tij publicistike* komentet dhe analizat e shumta qė ai ka botuar nė shtypin shqiptar i kanė siguruar Nazmiut njė vend meritor nė panteonin e vlerave bashkėkohore tė publicistikės sonė.
Nazmi Lukaj do tė kujtohet gjithmonė me nderim nga tė gjithė lexuesit dhe miqtė e tij tė shumtė* tė cilėt pėrherė e vlerėsuan penėn e tij.
Shpirtėrisht dhe nė lutje jemi me Ju nė kėto ēaste pikėllimi!
Zoti e bekoftė Nazmi Lukajn dhe familjen e tij!
Me respekt*
Dr. Isa Mustafa* Kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės

Peja-Boy
25-01-11, 20:31
Nga Nazmi Lukaj

Pse nuk realizohet iniciativa pėr rivarrosjen e eshtrave tė ministrit tė mbrojtjes* Ahmet Krasniqit?Shtypi i djathtė nė Kosovė ka bėrė mirė qė edhe njėherė e ka riaktualizuar zbulimin e vrasjes sė Ahmet Krasniqit. Dhe kėtė ēėshtje duhet ta trajtojė vazhdimisht* pėrderisa kriminelėt dhe urdhėrdhėnėsit e tyre tė arrestohen e tė dėnohen pėr krimin qė kanė bėrė. Nė Shqipėri e Kosovė kjo temė kurrė s’duhet tė ndalet* sepse ajo ishte njė vrasje shumė e rėndė* se ajo vrasje pati tronditur tėrė Kosovėn* kur ajo po ecte nė tehun e thikės milosheviēiane


Kanė kaluar disa vjet qė kur nė Tiranė u vra komandanti i Forcave tė Armatosura tė Kosovės* Ahmet Krasniqi. Ai u vra nga grupet kriminale* pėr t’i shuar pėrpjekjet e forcave qė i komandonte ai* nė luftė pėr ēlirimin e Kosovės* dhe qė kjo luftė tė udhėhiqej nga tė preferuarit e kėtyre grupeve. Edhe vrasėsit e Ahmet Krasniqit vazhdojnė tė shėtisin tė lirė. Nuk dihet vetėm nėse jetojnė nė Shqipėri a nė Kosovė. Janė pėrmendur si vrasės tė mundshėm tė tij disa emra. Madje* pėr ta* ėshtė shkruar disa herė edhe nga gazetarėt e “Bota sot”. Variante tė ndryshme se kush ka qenė i implikuar nė vrasjen e komandant Krasniqit* kanė shpalosur edhe mediat e djathta nė Shqipėri. Vrasja e tij ishte njė oguri i zi* qė paralajmėroi vrasje tė reja* tė cilat edhe ndodhėn nė Kosovėn e pasluftės* e qė i organizoi e njėjta dorė vrastare. Ata qė kishin dhėnė urdhrin pėr vrasjen e tij* e kishin festuar kėtė akt tė shėmtuar. Dhe e kishin arsyetuar me argumentin e rrejshėm se “ky e kishte penguar luftėn” (!!!). Ndėrsa ky nė Shqipėri kishte shkuar pėr ta organizuar atė dhe pėr tė qenė ajo sa mė efikase. Kėtė “arsyetim” e shoqėruan edhe me njė varg thashethemesh tė tjera* ashtu siē di ta projektojė truri i thashethemxhinjve. Nuk u kėnaqėn qė e vranė fizikisht* por donin t’ia vrisnin edhe kontributin kombėtar* vetėm pse ai luftėn donte ta organizonte profesionalisht* dhe vetėm pse ishte komandant i Forcave tė Armatosura tė Kosovės. Thua se urdhėrdhėnėsit dhe vrasėsit e tij nuk mund ta bėnin luftėn kundėr Serbisė* pa i luftuar edhe forcat e FARK-ut!!! Para se ta vrisnin kriminelėt* ai u ēarmatos nga forcat e rendit tė Shqipėrisė* kur nė pushtet ishin socialistėt. Varri i Ahmet Krasniqit mbeti ndėrgjegje e vrarė e atij pushteti.
Eshtrat e Ahmet Krasniqit “prehen” ende nė vendin ku iu shua jeta* nė Tiranė. Disa herė u shkrua e u morėn iniciativa qė eshtrat e tij tė rivarrosen nė Kosovė* pėr lirinė e sė cilės ishte pėrpjekur ai dhe tė parėt e tij. Por* iniciativa pėr kėtė* nuk u realizua ende. Tash mė nė pushtetin e Shqipėrisė nuk janė socialistėt. Atje u bėnė tri vjet qė populli e riktheu njeriun qė e shkatėrroi komunizmin nė Shqipėri* dr. Sali Berishėn. Demokracia u rikthye atje* duke ua zėnė frymėn grupeve kriminale qė vrisnin nė Kosovė* e gjenin strehim atje. Kjo rrugė u ėshtė mbyllur. Prandaj edhe krime politike nė Kosovė* s’ka mė. Nė kėto rrethana* ku demokracia ka zėnė rrėnjė tė thella andej e kėndej kufirit qė ndan tė njėjtėn tokė* nė Shqipėri e Kosovė* janė krijuar kushtet qė eshtrat e Ahmet Krasniqit tė rivarrosen me nderime tė larta. Dhe t’i ngrihet pėrmendorja kėtu* pėr t’u pėrjetėsuar kontributi i tij kombėtar. Ata qė e morėn iniciativėn pėr rivarrosjen e eshtrave tė kolonel Krasniqit nė Kosovė* tash* sa mė shpejt* duhet ta realizojnė kėtė ide. Varri i tij do tė jetė ndėrgjegje e vrarė e atyre qė ia shuan jetėn. Ndėrsa pėrmendorja - krenaria e kėtij kombi* qė nxori njė atdhetar si Ai.

Tash po flitet e po shkruhet gjithnjė e mė shumė pėr zbulimin e kėtij rasti tė shėmtuar. A kishte rast mė tė shėmtuar se tė tė vritet ministri i Mbrojtjes nė Shqipėri* nė tokėn shqiptare* qė Ahmeti e deshi aq shumė. Shtypi i djathtė nė Kosovė ka bėrė mirė qė edhe njėherė e ka riaktualizuar zbulimin e vrasjes sė Ahmet Krasniqit. Dhe kėtė ēėshtje duhet ta trajtojė vazhdimisht* pėrderisa kriminelėt dhe urdhėrdhėnėsit e tyre tė arrestohen e tė dėnohen pėr krimin qė kanė bėrė. Nė Shqipėri e Kosovė kjo temė kurrė s’duhet tė ndalet* sepse ajo ishte njė vrasje shumė e rėndė. Se ajo vrasje e pati tronditur tėrė Kosovėn* kur kjo po ecte nėpėr tehun e thikės millosheviēiane - tė jesh a tė mos jesh. Kur Kosova kishte shumė nevojė pėr njerėz si Ahmet Krasniqin. Por* sė pari* duhet tė kthehen eshtrat e tij nė Kosovė dhe tė varrosen me nderime tė larta kombėtare* sepse Ahmet Krasniqi* me veprimtarinė e tij kombėtare* kėtė e meriton. Dhe eshtrat e tij duhet tė kthehen urgjentisht* ndėrsa shkrimet pėr tė duhet tė vazhdojnė nė kėrkim tė zbulimit tė akterėve tė krimit. Pėr kthimin e eshtarve tė tij* duhet tė angazhohen tė dy qeveritė- edhe e Kosovės* edhe e Shqipėrisė. Ky ėshtė njė obligim qė duhet ta realizojnė kėto qeveri* pėr hir tė Kosovės dhe pėr hir tė shqiptarisė nė pėrgjithėsi…

Nga Nazmi Lukaj

Gentiani
26-01-11, 22:09
Eshte shume per keqeardhje humbja e Nazmiut ne kete moshe te re!
Do te mbetet ne kujtese per guximin dhe kontributin e tij ne sherbim te se vertetes ne fushen e gazetarise* e te tillet fatkeqesisht i mungojne shume* shume fjales se shkruar per dallim nga zhgarravitesit e 50 ojrave* qe te bejne hero sa here tu thuash!

Lavdi i qofte jetes* pendes dhe verpres se tij te guximshme ne sherbim te se vertetes* e njeherit ngushellime familjareve* te afermeve dhe miqeve te tij!

Guri i madh
26-01-11, 22:44
ngushtllime familjes te ndjerit

i leht i qoft dheu i i kosoves

natyra
27-01-11, 18:59
" Marr rastin ti shpreh ngushllimet me te sinqerta familjes rugovase Lukaj*me banim ne PEJ!
Zoti ju dhashte kurajo per ti perballua kesaj dhimbje shum te rend.Ju keni humbur me te shtrenjtin*birin*bashkshortin*si dhe baban e femijve*ne kohen kur me se shumti ju eshte dashur ta keni pran.
Por jeta i ka keto fatkeqsi* te cilat te godatin pertej mase*dhe atehere kur si presim*valle!

Ndaj*Nazmiu u prehte ne paqe* veprat e Tij u befshin drite per Kosoven.LAVDI


Me nderime
Natyra-rugovase.