PDA

View Full Version : A ekzistojnė ende shtatė mrekullitė e botės?


~AnnA~
11-02-11, 20:08
Njerėzit, nė kohėra tė vjetra, nuk kanė mundur tė besojnė se tė ashtuquajturat “shtatė mrekullitė e botės” do tė treten ndonjėherė. Nga tė gjitha ato mrekulli, ka ngelur vetėm njė. Ka mbetur vetėm Piramida e Keopsit nė Gizė tė Egjiptit. Ajo u ngrit para nja 5000 vjetėsh, si varr pėr faraonin dhe gruan e tij.

Mrekullinė e dytė, Muret e Babilonisė, nė Irakun e sotėm, e ngriti rreth viteve 600 para epokės sė re, mbreti Nabukodonosor. Ato mure u ngritėn me tulla, nė lartėsi prej 110 metrash. Sot kanė mbetur vetėm gėrmadhat.

Mrekullia e tretė ishte shtatorja e Zeusit nė Olimp tė Greqisė; e punuar nga skulptori grek-Fidi. Kjo shtatore e gjatė 12 metra, ndėrkaq ishte e veshur me ari, duart dhe fytyrėn e kishte prej fildishi, kurse sytė prej gurėve tė ēmuar. Tash, nga ajo shtatore nuk ka mbetur asnjė gjurmė.

Mrekulli e katėrt ishte tempulli i perėndeshės Artemidė, nė Efes tė Azisė sė Vogėl. Kulmin e kėtij objekti e mbanin shtylla tė mėdha prej guri qė ishin tė larta 20 metra. Nė tempull janė ruajtur disa nga veprat mė tė mira tė artit grek. Kėtė tempull e djegėn gotėt, nė vitin 262, tė epokės sė re.

Si mrekulli e pestė ėshtė konsideruar Mauzolue i Halikarnasit, nė Azi tė Vogėl, i ngritur pėr mbretin Mauzola, qė vdiq nė vitin 353 para epokės sė re.

Mrekulli e gjashtė ishte Kolosi nė Rodos, shtatore e bronztė kushtuar perėndisė sė Diellit, Heliosit. Kjo shtatore ishte e lartė 45 metra. U rrėzua nė vitin 224 para epokės sė re.

Mrekulli e shtatė, dhe e fundit, ėshtė konsideruar Ndriēuesi i Faroksit, i ngritur nė Ishullin Faros nė afėrsi tė bregdetit tė Egjiptit. Besohet se ky ndriēues ishte me lartėsi prej 200 metrash, kurse nė maje tė tij ishte flaka pėrmes sė cilės orientoheshin anijet qė hynin nė liman. Kjo kėshtjellė drite ka shėrbyer mė shumė se 1500 vjet, por u shkatėrrua nga tėrmeti.

Burimi:Zeri.Info

drinibardhe
07-04-11, 08:36
Ke harruar edhe disa mrekulli te tjera p.sh kopshti i babilonise, mos te harrojme edhe qytet persiane te kretes antlantide etj etj por me ka bere gjithmone pershtypje pse kane klasifikuar si mrekulli te botes vetem ato ndertesa apo strutura qe kane te bejne vetem me trashigimine e kultures perendimore .......

nuk ju besoj .... bibla tregon qe ka me 10 mrekulli me te bukura se sa nje skulpture e bronxit....

~AnnA~
12-04-11, 10:27
Ke harruar edhe disa mrekulli te tjera p.sh kopshti i babilonise, mos te harrojme edhe qytet persiane te kretes antlantide etj etj por me ka bere gjithmone pershtypje pse kane klasifikuar si mrekulli te botes vetem ato ndertesa apo strutura qe kane te bejne vetem me trashigimine e kultures perendimore .......

nuk ju besoj .... bibla tregon qe ka me 10 mrekulli me te bukura se sa nje skulpture e bronxit....

drinibardhe, behet fjale per Mrekullite qe jan zhdukur apo jane ne zhdukje.....
Kopshtet e babilonise ekzistojne ende si mrekulli...

drinibardhe
12-04-11, 11:03
drinibardhe, behet fjale per Mrekullite qe jan zhdukur apo jane ne zhdukje.....
Kopshtet e babilonise ekzistojne ende si mrekulli...


te gjitha mrekullite qe ke permundur ti jane zhdukur pervec piramides dhe nuk quhen mrekulli vetem sepse jane zhdukur thjeshte quhen mrekullite e botes antike
nje gabim ...babilonia nuk njihet per muret por per kopshtin e saj i cili eshte mrekulli por eshte zhdukur

ke 7 mrekullite e botes moderne

Muri i madh kinez -..........kine
Vendi arkeologjik i Petra ..........jordani
Krishti ............... Rio de Janeiro
Qyteti i humbur i Machu Picchu................ Peru
Kompleksi ...................... Cikén Itzį Yucatan
Koloseo .................rome
Taj Mahal .................indi

une do kisha shtuar edhe disa te tjera si te botes antike ashtu edhe moderne


pavarsisht kesaj une ngelem i mendimit qe ka pas edhe struktura ndoshta me te bukura p.sh stonhenge, ishulli i pashkeve ... dhe debati eshte i hapur ......


ciao bella