PDA

View Full Version : Prelec: Autonomia pėr veriun do tė ndodhė


roadrunner
16-03-11, 13:43
http://www.koha.net/repository/images/16prelec4.jpgPrishtinė, 16 mars –Drejtori pėr Ballkanin nė Grupin Ndėrkombėtar tė Krizave (ICG), Marko Prelec, ėshtė i bindur se veriut tė Kosovės do t`i jepet njė status i veēantė e qė do tė ishte njė autonomi mė e gjerė. Nė njė intervistė tė gjatė pėr “Kohėn Ditore”, ai shpjegon se si ka gatishmėri pėr kėtė zgjidhje edhe nga vetė kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi. Sipas Prelecit, autonomia pėr veriun do tė ndodhė. “Mendoj se kjo na pret nė vitet e ardhshme”, ka thėnė Prelec.
Sipas tij, lloji i autonomisė duhet tė definohet ndėrmjet palėve, ndėrkaq si shkėmbim, Kosova do tė marrė njohjen e pavarėsisė nga Serbia. Prelec konsideron se nėse nuk ndodh autonomia, atėherė gjithēka do tė shkojė keq. “Atėherė do tė pėrsėriteshin skenat e dhunės apo do tė krijohej ndonjė konflikt i ngrirė siē ėshtė rasti nė Lindjen e Mesme. Kjo do tė ishte njė fatkeqėsi e madhe”.
Duke pėrsqaruar kėtė statut tė mundshėm Prelec ka thėnė: “Janė tri mėnyra tė mundshme qė situata mes Kosovės dhe Serbisė mund tė zgjidhet nė afat mė tė gjatė kohor. E para ėshtė qė Serbia ta njohė Kosovėn sipas planit tė Ahtisaarit dhe veriu tė administrohet nė mėnyrė tė njėjtė sikur Graēanica, ky ėshtė njė nga opsionet. Nuk duhet tė jesh gjeni pėr tė kuptuar se pėr kėtė nuk ka gatishmėri nė Beograd, por ėshtė njė mundėsi. Mundėsia tjetėr ėshtė qė tė ketė njė autonomi mė tė gjerė dhe kėtė do ta shpjegoj mė vonė, dhe mundėsia tjetėr ėshtė qė tė ndahet Kosova ose tė ketė shkėmbim territoresh me Luginėn e Preshevės. Kėto janė alternativat e mundshme. Nė kėtė spektėr mundėsish ne rekomandojmė autonomi, sepse situata nė veri ėshtė ndryshe nga ajo nė Graēanicė, dhe ndryshe nga pjesėt e tjera. Atje institucionet e Kosovės nuk e kanė tė shtrirė autoritetin e vet. Realisht ai ėshtė njė territor ku askush nuk e ka sovranitetin klasik shtetėror. Kosova ka disa aspekte tė sovranitetit, siē ėshtė policia dhe njė juridiksion tė limituar, por Serbia ka administratėn civile. Kosova ka njė lloj kufiri atje, por qė nuk funksionon gjatė gjithė kohės si kufi i mirėfilltė. Askush nuk ėshtė i kėnaqur me kėtė situatė. Kompozicioni atje ėshtė i qartė, rreth 90 pėr qind serbė etnikė. Ata kanė jetuar si tė jenė nė Serbi. Nė mendjen e tyre ata jetojnė nė Serbi, dhe kjo ėshtė ajo qė e duan. Nuk kemi gjetur asnjė njeri qė nuk dėshiron tė jetė nė Serbi. Ka shumė pak njerėz, dhe ata janė njė pakicė qė janė nėn kėrcėnim tė madh nga serbėt nacionalistė, janė kėta njerėz ata qė thonė se duhet pėrballur me realitetin. Ne duam por nuk mundemi. Andaj autonomia pėr ne ėshtė njė mėnyrė qė i mundėson popullatės nė veri qė ta administrojė veten pak a shumė ashtu siē bėn tash, nė mėnyrė qė asgjė nuk do tė ndryshohet shumė nė jetėn e pėrditshme, territori do tė mbetet i Kosovės, dhe Qeveria e Kosovės do tė mund qė t`i kontrollojė kufijtė.
Prelec arritjen e kėsaj autonomie e parasheh me njė marrėveshje mes Qeverisė sė Kosovės dhe pėrfaqėsuesve tė serbėve nė veri, si dhe duhet tė ketė njė marrėveshje mes Qeverisė sė Kosovės dhe Beogradit. Si pjesė e kėsaj, duhet bėrė edhe ndryshimet kushtetuese.
KD: Ta mendojmė se kjo ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr veriun e Kosovės. Cili ėshtė mesazhi qė u dėrgohet shqiptarėve nė Maqedoni me kėtė, shqiptarėve nė jug tė Serbisė, komunitetit tė Vojvodinės nė Serbi, atij tė Sanxhakut... dhe shumė komuniteteve etnike nė kėtė regjion, qė po t’u jepej mundėsia do tė donin ndarjen nga autoritet e tanishme?
Prelec kėtė zgjidhje tė paraparė nga GNK nuk e quan autonomi etnike, por autonomi por pėr njė territor qė ėshtė veriu i Kosovės.
Prelec kėtė pėrkujton se pėr autonomi si ajo qė do tė vinte nė veri tė Kosovės, Italia tashmė ka bėrė me Tirolin Jugor. Italia pėr kėtė autonomi vendosur vetė. Edhe Spanja vetė ka vendosur qė t`u japė tė drejta territoreve tė caktuara, ka thėnė Prelec .
Drejtori pėr Ballkanin nė Grupin Ndėrkombėtar tė Krizave (ICG), Marko Prelec duke
folur pėr dialogun ndėrmjet Kosovės e Serbisė ka thėnė se Qėllimi i dialogut ėshtė qė tė gjendet njė zgjidhje pėr tė gjitha ēėshtjet mes Kosovės dhe Serbisė dhe qė ai tė pėrfundojė duke mundėsuar qė Serbia ta njohė Kosovėn, dhe Kosova tė anėtarėsohet nė OKB. Do tė ishte mirė qė problemet nė veri tė zgjidhen sa mė shpejt qė ėshtė e mundur, por do tė marrė pak kohė. Kanė vendosur qė tė presin. Ėshtė vendosur qė dialogu tė fokusohet nė ēėshtje mė tė vogla teknike, sepse aty gjenden zgjidhje mė lehtė dhe krijohet klimė mirėbesimi mes palėve. (Mė gjerėsisht lexoni nė numrin e sotėm tė gazetės “Koha Ditore”.

Shqiptare_ne_Turqi
16-03-11, 15:28
Dje lexova te njejtin lajm,ne web faqet e Zerit te Amerikes...

Demek,poepergaditin "opinionin publik"... !!!

Publikun,...qe se ka pritur kete ...:wink:

lirik
17-03-11, 19:48
kjo do te thot lufte e re epergjakshme serbo shqiptare shqiptaret do te kekrojne tokat stergjyshore ilire qe i janmarr dhunshem nga sllavet ma mire te rrijne urt europianet sepse
kan filluar te hallakaten si dikure ne pabesite e vitit 1878 1913

lirik
17-03-11, 19:51
autonomi veriut te kosoves kjo do te thot dal ngadal brerje
dhe serbizim i kosoves cope pas
cope i tokave tona europa po na i rrezikon teritoret perseri ne vend se te na e kthej ulqinine tivarin nishin e tokat tjera shqiptare

dhe ne jemi te pushtuar nga europa siq po shihet
per hajr na qofte ky pushtues i ri

qe po ua msynė tokave tona
ne vend se ne te kerkojme presheven toplicen nishin vranjen
leskocin kurshumline sangjakun medvegjen
e shum toka tjera e qamerine
ne duhet te kerkojme aleat qe na i mundson tokat e bashkuara shqiptare
kush do qofshin ata aleat qe nqa ndihmojne ne ket drejtim
per nje shtet te forte shqiptar
europa le te rrin ne shpi te vet ma mire ja qet dhe te shikoj punet e veta se nuk ka te drejte te burgosė shqiptarė le ti burgose serbet per tmerret balkanike qe i kan ba ata q e nuk kan krahasim ne kanibalizmin e asnji historie njerzore

Guri i madh
17-03-11, 20:51
autonomi veriut te kosoves kjo do te thot dal ngadal brerje
dhe serbizim i kosoves cope pas
cope i tokave tona europa po na i rrezikon teritoret perseri ne vend se te na e kthej ulqinine tivarin nishin e tokat tjera shqiptare

dhe ne jemi te pushtuar nga europa siq po shihet
per hajr na qofte ky pushtues i ri

qe po ua msynė tokave tona
ne vend se ne te kerkojme presheven toplicen nishin vranjen
leskocin kurshumline sangjakun medvegjen
e shum toka tjera e qamerine
ne duhet te kerkojme aleat qe na i mundson tokat e bashkuara shqiptare
kush do qofshin ata aleat qe nqa ndihmojne ne ket drejtim
per nje shtet te forte shqiptar
europa le te rrin ne shpi te vet ma mire ja qet dhe te shikoj punet e veta se nuk ka te drejte te burgosė shqiptarė le ti burgose serbet per tmerret balkanike qe i kan ba ata q e nuk kan krahasim ne kanibalizmin e asnji historie njerzore


e po de qka ti bejsh hashimit po i pelqen e drenica i shajn te tjert i fallsifikojn listat e votusve vetem e vetem hashimin me bae kryeminister

ky esht realiteti o lirik reliteti i drenices qe jan ne gjendje edhe petroviqit me ja lan kosoven ne dor se hashimi e ka mik

lirik
18-03-11, 04:57
e po de qka ti bejsh hashimit po i pelqen e drenica i shajn te tjert i fallsifikojn listat e votusve vetem e vetem hashimin me bae kryeminister

ky esht realiteti o lirik reliteti i drenices qe jan ne gjendje edhe petroviqit me ja lan kosoven ne dor se hashimi e ka mik

-------------------------------

Kur te thuash fjalen drenica kjo do te thot nji e pesta e kosoves ne popullatė ne numrin e popullates edhe ketu gabon kur njeriun e vetem e identifikon me nji popull dhe regjion ky esht gabimi yt trashanik
prandaj hiqe nga fajlori emrin drenicė dhe fol per individet
per njerzit nje fhsat ose nje lagje ose nje regjion nuk ka mundsi te jene te kqi mund te ket persona aty ktu te cilet kan emra dhe mbiemra por te thuhet drenica sepse ketu jo vetem q eje duke gabuar por je duke ju shkuar ne nerva njerzve sepse kjo shprehje vret keq -
Sa per hashimin dhe pdk n ose disa njerz ne pdk aty rri ty dhe aty thuaj faktet se qka si e qysh nese ato i ke te forta le ti drenicen
se votat nuk jan vetem ne drenice por ne krejt kosoven po votohet pdk ja

lirik
18-03-11, 05:00
Autonomi veriut te kosoves kjo do te thot dal ngadal brerje

dhe serbizim i kosoves cope pas cope
i tokave tona shqiptare


europa po na i rrezikon teritoret shqiptare perseri ne vend se te na e kthej ulqinin
e tivarin nishin e tokat tjera shqiptare

dhe ne jemi te pushtuar nga europa siq po shihet

per hajr na qofte ky pushtues i ri qe quhet europė

qe po ua msynė tokave tona

ne vend se ne te kerkojme presheven toplicen nishin vranjen

leskocin kurshumlinė sangjakun medvegjen lojanen vllasinen

e shum toka tjera e qamerine dhe iliriden

ne duhet te kerkojme aleat qe na i mundson tokat e bashkuara shqiptare

kush do qofshin ata aleat e qfar do qofshin ata qe na ndihmojne ne ket drejtim
per nje shtet te forte shqiptar

europa le te rrin ne shpi te vet ma mire ja qet
dhe te shikoj punet e veta -ajo - se nuk ka te drejte te burgosė shqiptarė
le ti burgose serbet -per tmerret ballkanike qe i kan ba ata q e nuk kan krahasim ne kanibalizmin e asnji historie njerzore

lirik
18-03-11, 05:04
[QUOTE=Guri i madh;2037330]e po de qka ti bejsh hashimit po i pelqen e drenica i shajn te tjert i fallsifikojn listat e votusve vetem e vetem hashimin me bae kryeminister

ky esht realiteti o lirik reliteti i drenices qe jan ne gjendje edhe petroviqit me ja lan kosoven ne dor se hashimi e ka mik


------------------------
ne krahasimet politike teritoriale dhe ne ngjarjet qe jan aktuale gjithmone po e merrr shembull hashimin dhe drenicen kjo ehst propagande e tmerrshme e jotja edhe kur aty ku nuk hyn hashimi fare q lidhje ka hashimi me planet e europes os e te dikuj tjeter -
per shembull -
NESE NJI SHTET TA MSYNE PER QELLIME TE KQIA FAJTOR ESHT AI SHTET
pastaj vij n ata q ei kryejn punet e tij
Do te thot europa don dhe po nise fuashata anti shqiptare qe do te thot laboratori esht ne europe i nismave dhe planeve e jo ne drenice as te hashimi

lirik
18-03-11, 05:07
Per shembull ne europe jan pes shtete q enuk na kan pranuar dhe nja 15 jan q ejan penduar ndoshta e te tjerat jan detyruar ketu esht problemi por jo ti guri madh jo siq po e qet problemin te drenica se sistemin e votave nuk edin askush se si e ne menyre funskionojne ato prandaj mos fol paushall deri sa nuk din asksuh se si shkojne votat
simbas teje e dhe edhe ne dasma e ne bujqsi duhet me qene ldk ja ajo qe na drejton
le ma propapagnden partiake se behesh bajat drejtou kah interesat kombtare

Guri i madh
18-03-11, 16:02
-------------------------------

Kur te thuash fjalen drenica kjo do te thot nji e pesta e kosoves ne popullatė ne numrin e popullates edhe ketu gabon kur njeriun e vetem e identifikon me nji popull dhe regjion ky esht gabimi yt trashanik
prandaj hiqe nga fajlori emrin drenicė dhe fol per individet
per njerzit nje fhsat ose nje lagje ose nje regjion nuk ka mundsi te jene te kqi mund te ket persona aty ktu te cilet kan emra dhe mbiemra por te thuhet drenica sepse ketu jo vetem q eje duke gabuar por je duke ju shkuar ne nerva njerzve sepse kjo shprehje vret keq -
Sa per hashimin dhe pdk n ose disa njerz ne pdk aty rri ty dhe aty thuaj faktet se qka si e qysh nese ato i ke te forta le ti drenicen
se votat nuk jan vetem ne drenice por ne krejt kosoven po votohet pdk japo drenica njeren an me hashimin DUKAGJINI me ramushin

po du me than krejt kosova esht e ndar ne baz te disa liderve provincial


po hashimi u lidh me ket grupin nderkombtar te krizave qe ka propozoe status special per shkie edhe ja bajn te mundshme formimin e qeveris

Neferta
18-03-11, 17:06
Per shembull ne europe jan pes shtete q enuk na kan pranuar dhe nja 15 jan q ejan penduar ndoshta e te tjerat jan detyruar ketu esht problemi por jo ti guri madh jo siq po e qet problemin te drenica se sistemin e votave nuk edin askush se si e ne menyre funskionojne ato prandaj mos fol paushall deri sa nuk din asksuh se si shkojne votat
simbas teje e dhe edhe ne dasma e ne bujqsi duhet me qene ldk ja ajo qe na drejton
le ma propapagnden partiake se behesh bajat drejtou kah interesat kombtare
Sipas meje me se shumti ne i kemi kontribuar te keqes per ineteresa te djallit, andaj deri kure ne do te punpojm per veti , rajonalizimi i kosoves i duhet vetem shkaut pra une nuk jam, nga drenica po jam me drenicen kure e lyp atdheu po nuk jam me drenicen kure i behet deme atdheut. Drenica duhet te jete term gjeografik te ne e jo kunjehere gjeneratore i te gjithave pernjeher.Sa per ilusrim njohtim stergjyshi im eshte vra nga turqit ne nje qytet jo drenicak po sdo te thote se nuke ka kontribuar per atdhe.

lirik
18-03-11, 21:58
Sipas meje me se shumti ne i kemi kontribuar te keqes per ineteresa te djallit, andaj deri kure ne do te punpojm per veti , rajonalizimi i kosoves i duhet vetem shkaut pra une nuk jam, nga drenica po jam me drenicen kure e lyp atdheu po nuk jam me drenicen kure i behet deme atdheut. Drenica duhet te jete term gjeografik te ne e jo kunjehere gjeneratore i te gjithave pernjeher.Sa per ilusrim njohtim stergjyshi im eshte vra nga turqit ne nje qytet jo drenicak po sdo te thote se nuke ka kontribuar per atdhe.

-------------------------
nuk them se nuk kan kontribuar edhe te tjeret shqiptarė
per atdhe nuk ehst veq drenica qe ka punuar per atdhe

por pergjithsimni i fjales drenicė me ngacmime e nenqmime
esht neverits dhe fund e krye poshtersi


pse a duhet te shahet gollaku mbi bazat e asaj se qenka behgjet pacolli
andej ose gjakova se mimoza kusari qenka andej

po ku ka ma kafshri s ekjo pune bre
sa e sa komunista kan qene te gjakloves ne kohene tititzmit
qfar lidhje ka gjakova me ket pune nese ata kan qene nga gjakova
qytetaret e gjakoves gjithmone ekan deshte atdheun ekush i ka pyet ata
mbi bazat edisa snjerzve nuk shahet nje krahine

-qfar logjike ka ktu nese shahet llapi se fatmir sejdiu qenka e andej
-qfar logjike ka ktu bre veq logjike te smure antikombtare

dhe propagande q e ju shkon per shtati shkieve -

ai njeri q eben keso poshjtersie nde drejtim te drenices ai esht ma i poshter se arkani e milloshi


qfar lidhje ka drenica me hashim thaqin kurfare hiq -

votat i drejton tjeter kush fuqite dhe interesat e mdha
qfar hashimi qfar bakraqi kush ta vete hashimin bre -

suprfuqia i drejton qeverite botrore kush ta vete hashimin -

pdk ja nuk esht e drenices as nuk ka linde ne drenice
pdk ja esht ne krejt kosoven
ma shum ka antare pdk ja ne pejė e ne disa vende tjera

se ne drenicė

qfar lidhje kan njerzit e drenices ktu qe shahen e nenqmohen
ku do q e munden nga disa koka te smura
qe nuk dihet kush jan e tek jan e qfar te kaluare kan

nese do i kishim qite votat ne drenice per pdk n te shohim realisht as tre perqind nuk merr pdk ja vota ne drenice por votat i cakton tejeter kush kush e pyet drenice as hashimin e qeverine tone e ne aspak jo tjeter kush na drejton ne andej kah don vet
kjo dihet

lirik
19-03-11, 17:31
Nuk them se nuk kan kontribuar edhe te tjeret shqiptarė

per atdhe
nuk esht veq drenica qe ka punuar per atdhe -


por pergjithsimni i fjales drenicė me ngacmime e nenqmime

ėsht neverits dhe fund e krye poshtersi antikombtare nga disa element maska qe nxiten me pare nga serbia per keto qellimepse a duhet te shahet gollaku te shahet mbi bazat e asaj
se qenka behgjet pacolli nga gollaku

andej

ose gjakova se mimoza kusari qenka andej nga gjakova


po ku ka ma kafshri s e kjo pune bre e ma antikombtare s ekjo mendis bizare perverse barbare pansllave armike


sa e sa komunista kan qene te gjakoves ne kohene tititzmit

e rankoviqizmit

qfar lidhje ka gjakova me ket punė nese ata kan qene nga gjakova


qytetaret e gjakoves gjithmonė e kan dashtė atdheun e
kush i ka pyet ata per diqka
mbi bazat e disa snjerzve nuk shahet nje krahinė nji regjion


-qfar logjike ka ktu nese shahet llapi se fatmir sejdiu qenka e andej

-qfar logjike ka ktu bre veq logjikė tė smurė antikombtare
te disa shkinorve

dhe propagandė q e ju shkon per shtati shkieve -


ai njeri q eben keso poshtersie nde drejtim te drenices
ai esht ma i poshter se arkani e milloshi


qfar lidhje ka drenica me hashim thaqin kurfare hiq -


votat i drejton tjeter kush fuqitė dhe interesat e mdha

qfar hashimi qfar bakraqi kush ta vete hashimin bre -

superfuqite kryejn punet e veta dhe interesat e veta kuptojeni


suprfuqia i drejton qeveritė botrore kush ta vetė hashimin -

secilin q evjen aty ashtu e bejne e trajtojne vetem formalisht jan qeverite politiken dhe timonin e drejtojne te mdhejt e botes sipas pazareve dhe interesavepdk ja nuk esht e drenices as nuk ka linde ne drenicė

pdk ja ėsht nė krejt kosoven

ma shum ka antarė pdk ja ne pejė e ne disa vende tjera

se nė drenicė

qfar lidhje kan njerzit e drenices ktu qe shahen e nenqmohen.

Ku do q e munden te diskreditojne drenicen disa koka te smura shkinoreqe nuk dihet kush jan e tek jan e qfar te kaluare kan .


Nese do i kishim qitė votat ne drenicė
per pdk n tė shohim realisht as tre perqind nuk merr pdk ja vota nė drenicė por votat i cakton tejeter kush
kush e pyet drenicė as hashimin e qeverinė tonė e ne
aspak jo tjeter kush na drejton ne andej kah don vet
kjo dihet

lirik
19-03-11, 17:36
sa ma shum qe po flitet kunder drenices nga ana e disa spiunve tradhtarė te zi langaraq
aq ma krenare duhet te jet drenica -dhe aq ma e mobilizuar kjo duhet ti sherbej per forcim
asaj qe te behet qelike dhe unike -
sepse ka shum armiqt e tradhtarė te mbrendeshem shqiptaria e jasht saj -
qe duan ta gjunjzojne drenicen q ete ja thyejn vullnetin e pushkses dhe atdhedashurise
por drenica duhet te jet bunker i qelikt per mos depertimin e hasmit -
dhe te jen te lidhur force per atdhe e si kapedane trime drenica duhet te mbaj gati thumbin e pushkes gjithmone per armikun e kunder armikut te mos i thyhet per asnji qast vullneti se pjella e udbashave ka per tu pastrue nje dite ket do ta ben si detyre te shjet djelmnia eshendoeshe shqiptare patruitike -
prandaj i uroj drenices organizim sa ma te persosur ne te gjitha aspektet
si ne armje si ne dituri si ne organizime ne plane ushtarake ne pasuri ne zhvillim ne arsim e ku do vetem perpara drenice ti ke qene dhe mbetesh kapedane e trimerise dhe patriotizmit shqiponja syqele vrojtuese kunder armiqve e ne sherbim te jetes e atdheut ne sherbim te lirise e demokracise

lirik
19-03-11, 17:37
kjo do te thot lufte e re epergjakshme serbo shqiptare

shqiptaret do te kekrojne tokat stergjyshore ilire qe i jan marr dhunshem nga sllavet neper shekuj


ma mire te rrijne urt europianet te mos shprushin probleme te reja
por te lene rehat harten e koosves e shtetet mbrenda shtetit

sepse
kan filluar te hallakaten si dikure ne pabesite e vitit 1878 1913

Guri i madh
19-03-11, 17:40
[QUOTE=Guri i madh;2037330]e po de qka ti bejsh hashimit po i pelqen e drenica i shajn te tjert i fallsifikojn listat e votusve vetem e vetem hashimin me bae kryeminister

ky esht realiteti o lirik reliteti i drenices qe jan ne gjendje edhe petroviqit me ja lan kosoven ne dor se hashimi e ka mik


------------------------
ne krahasimet politike teritoriale dhe ne ngjarjet qe jan aktuale gjithmone po e merrr shembull hashimin dhe drenicen kjo ehst propagande e tmerrshme e jotja edhe kur aty ku nuk hyn hashimi fare q lidhje ka hashimi me planet e europes os e te dikuj tjeter -
per shembull -
NESE NJI SHTET TA MSYNE PER QELLIME TE KQIA FAJTOR ESHT AI SHTET
pastaj vij n ata q ei kryejn punet e tij
Do te thot europa don dhe po nise fuashata anti shqiptare qe do te thot laboratori esht ne europe i nismave dhe planeve e jo ne drenice as te hashimi


po i vetmi hashimi na qenka qe ju ka premtue nderkombtarve statusin special


nese i ndegjon lajme ,grupi nderkombtar i krizave ka prpozue nji status special per shkie ,bile ata siq kan deklarue per ket jan marr vesh qysh vitin e kalum me hashim thaqin


asnji politikan i asnji regjioni tjter te kosoves nuk i paska bae kto premtime

e kan tjter me marr shembull pos hashimin edhe drenicen

lirik
19-03-11, 17:55
[QUOTE=Guri i madh;2038963][QUOTE=lirik;2037640]


po i vetmi hashimi na qenka qe ju ka premtue nderkombtarve statusin special


nese i ndegjon lajme ,grupi nderkombtar i krizave ka prpozue nji status special per shkie ,bile ata siq kan deklarue per ket jan marr vesh qysh vitin e kalum me hashim thaqin


asnji politikan i asnji regjioni tjter te kosoves nuk i paska bae kto premtime

e kan tjter me marr shembull pos hashimin edhe drenicen

----------------------------

propagande dredhi ejotja speciale perseri per drenicen hashimi nuk esht drenica - as ti nuk je strofci po je ky qe e je ke emer dhe mbiemer kush je e adrese prandaj adresoj gjanat te hashimi e jo te drenica-
me ken ashtu me thene un po thuajse te gjith komunistat dhe udbashat ne mitroivse ishin shaljan por kurr ashtu nuk kam mendue -vetem i kam mendue si pjese te kqia te kombit pa marr para sysh kush jan ata -
dhe asnjiher s me ka shkua mendja te them shaljant jan te kqi
sepse bashk me njerz te asaj ane i kemi gjykuar pisat ku do q ejan antikombtarėt dhe kurr nuk kemi thene kah jan e kush jan
-

lirik
19-03-11, 18:04
bishti yt i dredhive dhelprore per te hasmuar drenicen ti dhe phantarhei e e disa te maskuar tjerė
ne forumin dardania duhet studjuar mire se kush jeni e qfar qellimi keni ndaj ketij regjioni -
gjithsesi disponim dhe armiqsi shum te forte plan te zi per te propaganduar keq e zi
per drenicen
Hashimi tha ne televizion hapur as q ebehet fjale per kurfar autonimie dhe e poashtu edita tahiri te njejtat fjale i tha se behet bisede per disa gjėra tjera teknike -
por nese ndeerkombtaret provojne te gjejne ndonji tradhtar dikun ata do te jen pergjegjs per te gjitha luftrat e reja te pergjakshme ne ballkan dhe destabilizimin por kesaj here do te destabilizohen edhe vendet e atyre destabilizuesve -
jam i bindur se kjo do te ndodhe pasi q e luftrat zhgjasin enuk mbarojne leht dhe jan te lidhura interesat njera me tjetren per ket duhet te mendojne qarqet diplomatike te
europes dhe duhet te ja vejne gishtin kokes te mos ngacmojne e te mos provokojne situata te reja sepse shqiptaret jan te ndjeshem ne prekje te copave te tokave -sepse trupi
i shqiperise etnike esht coptuar pergjakshem neper shekuj
prandaj shqiptart jan te ndjeshem ndaj qdo fije bari ose bime q eja prekun -
Nadersa propaganden helmuese kunder drenices qe ju dis a ekeni be ketu do te vjen dita ndonje dite ndoshjta kur do ti pergjegjeni ndokuj se pse jam i bindur qe do te bini ne sy te lexuesve ktu -
Do te vejn dita qe e dhe tjere drenicas do te lexojne ktu se qka shkruhet kunder tyre e kush shkruan edhe ata do te vrojtojne nje dit besoj dhe gjat do te percjellin propganduesit
anti kombtarė sepse helmet kunder nje regjioni shqiptarė i kan tejkaluar te gjith kufijt e s e keqes stop poshtersive dhe llomotitjeve te tilal anti kombtare nes eka dikush diqka me individin krahina ktu nuk ka kurfar faji dhe te largohet püergjithmone ky mentalitet primitiv

Guri i madh
19-03-11, 19:38
[QUOTE=Guri i madh;2038963][QUOTE=lirik;2037640]


po i vetmi hashimi na qenka qe ju ka premtue nderkombtarve statusin special


nese i ndegjon lajme ,grupi nderkombtar i krizave ka prpozue nji status special per shkie ,bile ata siq kan deklarue per ket jan marr vesh qysh vitin e kalum me hashim thaqin


asnji politikan i asnji regjioni tjter te kosoves nuk i paska bae kto premtime

e kan tjter me marr shembull pos hashimin edhe drenicen

----------------------------

propagande dredhi ejotja speciale perseri per drenicen hashimi nuk esht drenica - as ti nuk je strofci po je ky qe e je ke emer dhe mbiemer kush je e adrese prandaj adresoj gjanat te hashimi e jo te drenica-
me ken ashtu me thene un po thuajse te gjith komunistat dhe udbashat ne mitroivse ishin shaljan por kurr ashtu nuk kam mendue -vetem i kam mendue si pjese te kqia te kombit pa marr para sysh kush jan ata -
dhe asnjiher s me ka shkua mendja te them shaljant jan te kqi
sepse bashk me njerz te asaj ane i kemi gjykuar pisat ku do q ejan antikombtarėt dhe kurr nuk kemi thene kah jan e kush jan
-


po ti shkruj sa te dush e si te dush po diqka qe ka qen ne RTK edhe ne TV tjera nese nuk i ke ndegjue te pakten thuj se nuk kam informacione

po kur mue me akuzon se jam anti drenicak per ket lajm disi ja humb vleren edhe ati shkrimi qe esht 100% i cakt

se ket lajm e kan ndegjue 80% te shqiptarve


apo ndoshta kie deshir me fol ashtu sioq flitet ne drenic se veq drenica jan shqiptar

si ne kohen e komunizmit mos me guxue me fol realitetin po edhe kur esht ferr me e paraqit parajs

lirik
20-03-11, 08:23
tv rtk e qka po thua nuk e di por trupin tend nuk elane as drini dhe te shum kuj -nuk bėhen keto krahasime mbi bazat e individve per ta sulmuar nje pjese te atdheut tend edukim i keq dhe i turpshem -qe d eshmon se askund nuk je ne nivel patriotik por vetem perqars dhe urrejts -
aAjo qe thua ti mund te ja knaqe vetem armiku“t zemren askuj tjeter
dhje te gjith e dijne se drenica nuk ehst ashtu si thua ti .
Ne odat e drenices deri dikund dikund ne disa vende flitej per kumpira e bullica
kur ne drfenice flitej kunder hasmit shekullorė e kurdisej kenga e sharkija neper oda
i vogel je ti baco shum i vogel per drenicen e burrnine e saj neper shekuj
e atdhetarizmin -por hajt shko se ne kraleve mundesh me gjete neper kafe te kraleves ndoshta gjene bashkbisedues atje knaqu me sadizmin tend kunder drenices atje ta ngrisin shlivovicen
dolline e gjen muhabet q ete perkrahin dikush kunder drenices -
sepse ashtu siq e kemi pasur na shqiptart ne sy per te keq kraleven me qetnik
ashtu shkiet e kan pas drenicen ne sy per ballista

Guri i madh
20-03-11, 17:15
tv rtk e qka po thua nuk e di por trupin tend nuk elane as drini dhe te shum kuj -nuk bėhen keto krahasime mbi bazat e individve per ta sulmuar nje pjese te atdheut tend edukim i keq dhe i turpshem -qe d eshmon se askund nuk je ne nivel patriotik por vetem perqars dhe urrejts -
aAjo qe thua ti mund te ja knaqe vetem armiku“t zemren askuj tjeter
dhje te gjith e dijne se drenica nuk ehst ashtu si thua ti .
Ne odat e drenices deri dikund dikund ne disa vende flitej per kumpira e bullica
kur ne drfenice flitej kunder hasmit shekullorė e kurdisej kenga e sharkija neper oda
i vogel je ti baco shum i vogel per drenicen e burrnine e saj neper shekuj
e atdhetarizmin -por hajt shko se ne kraleve mundesh me gjete neper kafe te kraleves ndoshta gjene bashkbisedues atje knaqu me sadizmin tend kunder drenices atje ta ngrisin shlivovicen
dolline e gjen muhabet q ete perkrahin dikush kunder drenices -
sepse ashtu siq e kemi pasur na shqiptart ne sy per te keq kraleven me qetnik
ashtu shkiet e kan pas drenicen ne sy per ballista


e qka po thue na me than bane zot anderr apo mos me u marr me realitetin

lirik
23-03-11, 15:04
tv rtk e qka po thua nuk e di por turpin tend nuk e lanė as drini

dhe te shum kuj ktu ne rapost te sjelljes me drenicen si anti drenice i smure vertet njeri me te semure anti drenice deri sot syte e mi nuk kan pa


-nuk bėhen keto krahasime mbi bazat e individve
qe jan nga drenica sepse ne fund te fundit hashimi nuk esht ma banore i drenices por jeton ne prishtine dhe esht nji hashim e nuk ka ma


por ti per ta sulmuar nje pjese te atdheut tend qe e sht nji e pesta e popullates se kosoves te atdheut


edukim i keq dhe i turpshem
-qe d eshmon se askund nuk je ne nivel patriotik
por vetem perqars dhe urrejts antidrenice deri ne patologji

-Ajo qe thua ti mund te ja knaqe vetem armiku“t zemren askuj tjeter


dhje te gjith e dijne se drenica nuk esht ashtu si thua ti .
dhe dije mire se para gjith botes je ra ne sy ti dhe disa ketu te smure teper te smure turp te keni sinqerisht turpi i juaj ehst aq i madh
sa s ka si te lahet po sikur te flsite dikush kunder fhsatit tend keshtu sei do te ndjeheshe me ta sulmue fhsatin pa faj kurr pa ndale e me ta quajt fhsatin spiun fhsat tradhtra fhsat i pooshter fshat i pa bes fshat spiunash fshat i dobt fshat antikombtar fhsat i lig i pa bes etj etj etj
me te pa thene dikush keshtu si do te ishe ndje ti keshtu pa faj


Ne odat e drenices gjithmone esht folur per atdhe

deri sa dikund ne disa vende flitej per kumpira e bullica

kur ne drenice flitej kunder hasmit shekullorė dhe neper te gjith shekujt e historise ishte keshtu qka ti me nje pabesi te madhe ja mohon haram te qofte liria ty gjaku dhe mundi i drenices per mua dhe shum kend tjeter nuk je asgje vetem nji harbut mosmirnjohs qe e merr neper goje drenicen
me kaq urrejtje eperbuzje


neper drenice kurdisej kenga e sharkija patriotike neper oda me shekuj
neper oda shqiptare teper te forta kombtarisht ket e din e gjith bota dhe ti je i vogel aq i vogel per ta marr neper goje drenicen aq sa nuk te pyet kush ty per kurgja hiq sa nji plesht i vogel je

i vogel je ti baco shum i vogel per drenicen e burrnine e saj neper shekuj


e atdhetarizmin e shum kontribute tjera q e dha drenica per komb kjo dihet botrsiht

-por hajt shko se ne kraleve mundesh me gjete neper kafe te kraleves ndoshta gjene bashkbisedues atje knaqu me sadizmin tend kunder drenices atje ta ngrisin shlivovicen dhe te knaqin

ngrite atje ne kraleve dollinė kunder drenices
atje pra e gjen muhabetin q e te perkrahin dikush kunder drenices -

sepse ashtu siq e kemi pasur na shqiptarėt ne sy per te keq kraleven me qetnik
ashtu shkiet e kan pas drenicen serbet gjithmone neper shekuj e kan pas ne sy per te keq drenicen duke e quajtur zone balliste nacioonaliste

me ke befasuar me ket sjellje nuk po ju besoj syve sa her q ejam sjellur neper interenet gjith pa thene diqka keq perdrenicen nuk ke lane nuk edi qka te kan ba ata ty dhe pse i urren keshtu hapur nji regjion te kosoves

Guri i madh
23-03-11, 20:21
irik;2042225]tv rtk e qka po thua nuk e di por turpin tend nuk e lanė as drini [/SIZE]

dhe te shum kuj ktu ne rapost te sjelljes me drenicen si anti drenice i smure vertet njeri me te semure anti drenice deri sot syte e mi nuk kan pa


-nuk bėhen keto krahasime mbi bazat e individve
qe jan nga drenica sepse ne fund te fundit hashimi nuk esht ma banore i drenices por jeton ne prishtine dhe esht nji hashim e nuk ka ma


por ti per ta sulmuar nje pjese te atdheut tend qe e sht nji e pesta e popullates se kosoves te atdheut


edukim i keq dhe i turpshem
-qe d eshmon se askund nuk je ne nivel patriotik
por vetem perqars dhe urrejts antidrenice deri ne patologji

-Ajo qe thua ti mund te ja knaqe vetem armiku“t zemren askuj tjeter


dhje te gjith e dijne se drenica nuk esht ashtu si thua ti .
dhe dije mire se para gjith botes je ra ne sy ti dhe disa ketu te smure teper te smure turp te keni sinqerisht turpi i juaj ehst aq i madh
sa s ka si te lahet po sikur te flsite dikush kunder fhsatit tend keshtu sei do te ndjeheshe me ta sulmue fhsatin pa faj kurr pa ndale e me ta quajt fhsatin spiun fhsat tradhtra fhsat i pooshter fshat i pa bes fshat spiunash fshat i dobt fshat antikombtar fhsat i lig i pa bes etj etj etj
me te pa thene dikush keshtu si do te ishe ndje ti keshtu pa faj


Ne odat e drenices gjithmone esht folur per atdhe

deri sa dikund ne disa vende flitej per kumpira e bullica

kur ne drenice flitej kunder hasmit shekullorė dhe neper te gjith shekujt e historise ishte keshtu qka ti me nje pabesi te madhe ja mohon haram te qofte liria ty gjaku dhe mundi i drenices per mua dhe shum kend tjeter nuk je asgje vetem nji harbut mosmirnjohs qe e merr neper goje drenicen
me kaq urrejtje eperbuzje


neper drenice kurdisej kenga e sharkija patriotike neper oda me shekuj
neper oda shqiptare teper te forta kombtarisht ket e din e gjith bota dhe ti je i vogel aq i vogel per ta marr neper goje drenicen aq sa nuk te pyet kush ty per kurgja hiq sa nji plesht i vogel je

i vogel je ti baco shum i vogel per drenicen e burrnine e saj neper shekuj


e atdhetarizmin e shum kontribute tjera q e dha drenica per komb kjo dihet botrsiht

-por hajt shko se ne kraleve mundesh me gjete neper kafe te kraleves ndoshta gjene bashkbisedues atje knaqu me sadizmin tend kunder drenices atje ta ngrisin shlivovicen dhe te knaqin

ngrite atje ne kraleve dollinė kunder drenices
atje pra e gjen muhabetin q e te perkrahin dikush kunder drenices -

sepse ashtu siq e kemi pasur na shqiptarėt ne sy per te keq kraleven me qetnik
ashtu shkiet e kan pas drenicen serbet gjithmone neper shekuj e kan pas ne sy per te keq drenicen duke e quajtur zone balliste nacioonaliste

me ke befasuar me ket sjellje nuk po ju besoj syve sa her q ejam sjellur neper interenet gjith pa thene diqka keq perdrenicen nuk ke lane nuk edi qka te kan ba ata ty dhe pse i urren keshtu hapur nji regjion te kosoves


qy pse mos mendove se une po kerkoj ndjes nga ju jo kurr harrane mendimet e mia i krijoj vet edhe i shprehi kur te kam rastin nese te pelqen mir nese jo mshili syt

une nuk i frigohna realitetit as nuk kam nevoj si ti me u reklamue


kurr nuk kerkoj qe dikush te me arsyeton arsyet i gjej vet edhe pse jan nji pjes siq je ti qe keni deshir me ju lavdrue e me krijue imazh te rrejshem


fund funit kush karin je ti qka ke bae per shqiptari ti je nji buk permys qe i kercnohesh ati qe te ofron shoqri e te perkrah ,