PDA

View Full Version : A jeni pro apo kunder luftes ne Libi ?


Januzbrahimi
24-03-11, 22:13
Pergjigjuni pozitivisht apo negativisht vendimit te disa shteteve perendimore, Frances ne rend te pare per ta sulmuar Libine ?

po

Jo

Guri i madh
24-03-11, 22:17
une mendoj se asnji popull nuk e meriton me jetu nen diktatur

e populli po kerkon liri une jam pro intervenimit te natos ne libi

po ne nji te ardhme edhe ne siri

Jana
24-03-11, 23:51
..po ... liri per te gjith ...

Makresh
25-03-11, 00:06
Franca eshte dashur ta konsulton Turqin, para se te veproi ne kryeveti.

Perndryshe, jam pro luftes kunder Libis.

Kadafin duhet eliminuar me fis ! .

Llapjani_HH
25-03-11, 18:51
Kjo luft nė Libi nuk zhvillohet pėr me i ndihmue popullit Libian, por kjo luftė ėshtė duke u bėrė pėr ta uzurpuar naftėn e Libis.

Pse kėto shtete deri tash e ndihmuan Gadafin, e tash pėrnjėher u bė armik i tyre?!

Ky rast ėshtė, sikur lufta nė Irak.
Edhe atje me vite tė tėra e ndihmuan Sadamin dhe e furnizuan me armatim, por nė fund e sulmuan dhe tash atje tė huajt e kontrollojn naftėn.

Pra qėllimi i vetėm ėshtė nafta e Libis e jo ndihma e popullit Libian.

Qdo lufte qė zhvillohet pėr interesa ekonomike i them JO

Po kėto shtete qė tash bombardojn atje, deri dje ishin miq tė Gadafit dhe e kan ndihmue me armatim e sende tjera.

Kurse Gadafi si person duhet larguar nga pozita qė e mban dhe duhet dėnuar me burg tė pėrjetshėm.
Poashtu edhe bashkpuntorėt e tij duhet tė burgosen dhe dėnohen.

Oqeani
25-03-11, 18:57
Gjersa ne shekukjt e kalur u luftua per kolonizime, ne shekullin 20 - kjo lufe u shenderrua ne kokolonizim ekonomik ( ne investime kapitale ne nje shtet te varfuar ) - Por ja qe ne keto vite te fundit ka nderruar menyra e kolonizimit!

Ky eshte kolonizim ashtu siē ishte Kosova - por megjithate jam PRO !

Pse PRO - Edhe ashtu ky popull ishte ne vuajtje nga njeriu i tyre, andaj shpresoj se edhe pse nen "kolonizim Amerikan", libianet do te jene me te lire ne jete, ne pune ....;

premium
25-03-11, 19:27
Me Kadafin keq.
me Amerikanėt hala ma keq pėr shtetin e Libisė.

Mo kurrė nuk ka me pasė rahati nė ate shtet
merni shembullin e Irakut+ Afganistanit.

Oqeani
25-03-11, 19:28
Me Kadafin keq.
me Amerikanėt hala ma keq pėr shtetin e Libisė.

Mo kurrė nuk ka me pasė rahati nė ate shtet
merni shembullin e Irakut+ Afganistanit.



Ne rahatllek kan qene me Gadafin prej tute, siē ishin irakianet me Sadamin !

premium
25-03-11, 19:34
Ne rahatllek kan qene me Gadafin prej tute, siē ishin irakianet me Sadamin !
Dyzginat e orientimit nuk asht mire me lishu pernihere se halitet populli ,po duhen ngadal dale siē ishte rasti nė Shypni mbas Enver Hoxhės :)

Oqeani
25-03-11, 19:36
Dyzginat e orientimit nuk asht mire me lishu pernihere se halitet populli ,po duhen ngadal dale siē ishte rasti nė Shypni mbas Enver Hoxhės :)



Po ata kurr nuk i leshuan - As Enveri, as Sadami, as Gadafi !

premium
25-03-11, 19:42
Po ata kurr nuk i leshuan - As Enveri, as Sadami, as Gadafi !
Por nuk i kam kjart se populli i Libisė me gjendjen financiale nga shteti nuk ishin keq , unė sa i di pagat mesatare kishin rreth 1000 dollar .
Dote shofim me Amerikanet ēfare dote kenė pas uzurpimit tė petrolit .

Oqeani
25-03-11, 19:44
Por nuk i kam kjart se populli i Libisė me gjendjen financiale nga shteti nuk ishin keq , unė sa i di pagat mesatare kishin rreth 1000 dollar .
Dote shofim me Amerikanet ēfare dote kenė pas uzurpimit tė petrolit .


Nuk di per kete - ju besoj por nje e di se 1 mil egjyptian punonin ne Libi, Nuk besoj se do te ken nje gje te tille me pas ... Keto sulme do paguhen nga Libianet kete e dime te gjithe !

premium
25-03-11, 19:51
Nuk di per kete - ju besoj por nje e di se 1 mil egjyptian punonin ne Libi, Nuk besoj se do te ken nje gje te tille me pas ... Keto sulme do paguhen nga Libianet kete e dime te gjithe !
Sigurisht ... e haptas intervenuan tė koalicionit pėr pasurinė nėntoksore , sa pėr qė ja dhimbsen mileti i Libisė hiq kurrė .

Oqeani
25-03-11, 19:53
Sigurisht ... e haptas intervenuan tė koalicionit pėr pasurinė nėntoksore , sa pėr qė ja dhimbsen mileti i Libisė hiq kurrė .


Ani mosd po na lirohet pas se u ba hahahah -

GURI SYLAJ
26-03-11, 12:24
Lufta ne Libi nuk behet per nafte sepse ai kete nafte e ka shite edhe ashtu !
As ne Irak nuk behje lufte per nafte .As ne Egjipt .Kjo lufte e popullit Arab me diktatoret e vet e ka nje shtytes dhe nje qellim tjeter.
Populli thot;
"Klyshin qe e ke rrite me buke ,kur te kafshon ,vraje!!!"

dr1ta
22-04-11, 22:24
Te gjitha luftat jan bizniz !

elvio
22-04-11, 22:28
Sa kohe dem,edhe me postim dem???????????????

Lapsi
24-04-11, 14:35
Libia deri me tani ka qene aleate e perendimit, dhe sulmi eshte demaskim i aleances se vjeter. Gadafi duhet varur ne sheshin e kryeqitetit te Libise... Nato ben gabime, sulmon kundershtaret e Gadafit, kjo paraqet injorance ne vete

lazdrani
09-06-11, 22:16
Jam kunder luftes ne Libi,por pro rrezimit te Gadafit Shka-Rus!!

Zero Cool
11-06-11, 09:49
moj, spo muj me votu :(

Zanzi/M
11-06-11, 10:18
Pro luftes, sepse;

. ne ditet e sotme dihet kush i ben lufterat, i ben SHBA dhe NATO. Ndersa i bejn lufterat keto dy ( shtet dhe organizate) nuk kemi pse te shqetesohemi, sepse keto dyja din cfar bejne dhe e bejne me te miren e mundshme.

Po ashtu ne jemi te lire fal luftes qe ben keto dy me larte.

Kercovari
17-06-11, 10:04
Kundėr sepse;

Tė jesh pro luftės ndihmon zhvillimin e kapitalizmit tė futet mė thellė nė fazėn e imperializmit.Qė nga fillimi i tij, kapitalizmi ėshtė pėrhapur thellė nė botė dhe tashmė ka depėrtuar nė ēdo cep tė botės dhe ushtrohet nga njerėzit. Kjo shpėrndarje u zhvillua jo gjithmonė nė tė njėjtėn mėnyrė, por hap pas hapi duke ndryshuar mėnyrat e veprimit. Fillimisht, me progresin teknik dhe me konceptet e reja industriale dominante nė sistemin ekonomik,dhe nė shumė vende gjithnjė e mė shumė "eksportet",nė vend tė parė shikohen si mundėsi e cila pastaj mund tė zhvillojnė kombet e tyre nė vende industriale.Nė shumė raste,vendet mė tė avancuara mund tė ngrihen ne fuqi tė mėdha tė ndara nė bazė tė perandorive tė tyre koloniale, dhe kohė pas kohe tė kalojnė nė mes tė botės sė tyre tė zhvilluar.

Gėnjshtrat mė tė preferuar Imperialiste

Qeveritė e shteteve imperialiste janė gjithmonė duke u pėrpjekur pėr tė justifikuar luftėrat e tyre morale dhe ideologjike. Ata pohojnė se luftojnė "terrorizmin ndėrkombėtar",gjoja kundėr qeverive diktatoriale pėr tė vendosur themelet gjoja tė demokracisė, lirisė dhe tė drejtave tė njeriut nė ēdo fushė. Por,kjo ska rėndėsi nėse mund tė quajmė masė"parandaluese" sulmin e Shteteve te Bashkuara kundėr Irakut nė vitin 2003, ose Bundeswehri Gjerman nė Avganistan si"Mision rindėrtimi" edhe kur kjo luftė zhvillohet nėn ombrellėn gjoja"ndihmė humanitare",ėshtė luftė e dyshuar sepse ushtarėt janė vendosur pėr tė zbatuar interesat kapitaliste.
Njė injorant do tė thoshte:

"Pro luftes, sepse;
"Tė fuqishmit i bėjnė luftrat dhe perderisa ato janė nė luftė unė do tė fle rehat"
Pro kujt lufte ėshtė ky injorant nuk e ka definuar,dhe llogjika e tij qė arsyeton luftrat ska tė bėjė me llogjikė tė pastėr kurė e gjithė bota ėshtė kundėr ēdo lufte.Injorantėt flasin pro luftės sepse ato nuk i njohin ideollogjitė Imperialiste,fashisoide,komunsite,por njohin vetėm gėnjeshtrat e ėmbėla qė i justifikojnė agresorėt nė momente kur ato sulmojnė njė shtet mė shumė pėr interesa tė tyre,kurse rrallė ndodhė njė hap i marrė ushtarak kundėr njė shteti qė mund tė arsyetohet si"luftė nė shėrbim tė humanizmit"rasti konket Kosova,por edhe kėtu nuk ėshtė bė lufta pa ansjė interes ekonomiko-politik.

Kėtu nuk do tė futem mė thellė edhe pse interesat e tė huajve pėrfshinė njė spektėr tė gjerė tė pasurive nentoksore tė tokave shqiptare,energjetika,turizmi,bujqesia,blegtoria etj,ndryshe as serbet nuk do tė ėndėronin daljen nė Durrės dhe kur nuk do tė quanin Kosovėn "kolevka srbije"sikur tė mos e kishin kokėdhimbjen e perspektivės ekonomike,degė pėr tė cilėn luftohet tė mbrohet dhe agresohet pėr ta uzurpuar dhe sunduar.

Luftrat justifikohen nė mėnyrė tė hapur nga ato qė edhe i nxisin,por po tė pozicionohesh nė anėn e viktimės,ēdo luftė ka fillin e agresionit ndaj njė shteti dhe populli,dhe si shkas viktima ose ka resurse tė pasura natyrore,ose vendi i tyre pecepton me ndonje pikė strategjike nga ku mund tė sulmohet. Kjo vlen edhe pėr rastin, qė me tė vėrtetė qeveria e vendit tė sulmuar ėshtė njė regjim diktatorial, mundėsisht duke pėrfshirė edhe atė qė klasa e tij e punės shtypet brutalisht. Pastaj, sigurisht qė agresori do tė kritikojė kėtė regjim para dhe gjatė luftės politikėn e saj. Nė saje tė pozicionimit tonė parimor kundėr imperializmit, dhe pėr tė mundur
imperializmin nuk do tė ndryshojė asgjė,por tė paktėn kemi mundėsi tė mos justifikojmė luftrat me nje"Po luftės",dhe kjo po luftės tė shėndrohet nė luftė kundėr:

-Pabarazi po edhe ajo gjiniore
-Kundėr ēdo diskriminimi,kombetarė, racor,gjuhsorė dhe releigjioz.
-Kundėr ēdo krimi,
-Drogės,alkoholizmit,pedeofilisė,prostitucionit,e tejera e tjera luftra tė hapura qė na kanosen pėr ēdo ditė,fatkeqsisht,nė kokat e injoranteve llogariten si tė natyrshme ose nuk gjejne vend askund...

Ps.S`pata ndėrmend te shkruaj por mė shtyri ajo"Pėr tė shpėrla borxhin ndaj dikujt,shprehe arsyen logjike tė shėndosh",dhe nese s`kupton asgje,vajto nė varrin e njė bishe tė egėr,sepse,bisha e zgjedh viktimėn pėr darkė, kurse injoranti as darkėn e mikut.

Hajra
24-06-11, 06:31
......une jam pro luftes ne libi, sepse kjo pyetje me kujton luften ne Kosove kur ne ishim pro intervenimit te NATO-s, prandaj

vdekje tiraneve si gadafi e milloshi