PDA

View Full Version : "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?


panta_rhei
20-08-11, 15:14
Ku mbeti ky parim? (vetem nje shkronje per nje tingull)
Alfabetet e botes (gjuheve indoevropiane) jane te formuara mbi kete parim themelor.
Pse nuk ka bota shkronja "dyshkronjeshe"?

Pse na duhet veq neve shqiptareve shkronja te tilla si: dh, sh, zh, nj, ll, xh, gj th???
(s'ka kush qe ma hjek se ne veq per budallaki i kemi 36 shkronja. Na kemi mund t'i kemi edhe 200 shkronja, tu bo kombinime palidhje "sj" "sp" "dr" "an" "pr" "mj" "gr" "ng" etj, pa pike nevoje).
A qaq zor i madhe eshte qe kur t'i shohesh ne nje fjale te shkruar shkronjen "N" edhe shkronjen "J" afer njera tjetres, ta dijsh se lexohen "NJ"?
A qaq budall e koketrashe jemi na shqipet qe kur ta shohim shkronjen "D" edhe "H" prane njera tjetres, te mos e dijme se duhet te lexohet "DH"?!
Veq po u dashka patjeter ta vulosim ne alfabet nje kombinim te rastesishem shkronjash!?
Ne gjuhen gjermane, kombinimi "tsch" lexohet "q" (deutsch - dojq), por gjermanet ne alfabet nuk kane shkronje "tsch", i kane secilen veq e veq, qe pastaj kur kombinohem japin tinguj sipas nevojave te gjuhes.

ps. s'dij a ka nje teme te ngjashme ne forum, por edhe nese ka... le t'i kthehemi

Fshatari
20-08-11, 15:36
Ku mbeti ky parim? (vetem nje shkronje per nje tingull)
Alfabetet e botes (gjuheve indoevropiane) jane te formuara mbi kete parim themelor.
Pse nuk ka bota shkronja "dyshkronjeshe"?

Pse na duhet veq neve shqiptareve shkronja te tilla si: dh, sh, zh, nj, ll, xh, gj th???
(s'ka kush qe ma hjek se ne veq per budallaki i kemi 36 shkronja. Na kemi mund t'i kemi edhe 200 shkronja, tu bo kombinime palidhje "sj" "sp" "dr" "an" "pr" "mj" "gr" "ng" etj, pa pike nevoje).
A qaq zor i madhe eshte qe kur t'i shohesh ne nje fjale te shkruar shkronjen "N" edhe shkronjen "J" afer njera tjetres, ta dijsh se lexohen "NJ"?
A qaq budall e koketrashe jemi na shqipet qe kur ta shohim shkronjen "D" edhe "H" prane njera tjetres, te mos e dijme se duhet te lexohet "DH"?!
Veq po u dashka patjeter ta vulosim ne alfabet nje kombinim te rastesishem shkronjash!?
Ne gjuhen gjermane, kombinimi "tsch" lexohet "q" (deutsch - dojq), por gjermanet ne alfabet nuk kane shkronje "tsch", i kane secilen veq e veq, qe pastaj kur kombinohem japin tinguj sipas nevojave te gjuhes.

ps. s'dij a ka nje teme te ngjashme ne forum, por edhe nese ka... le t'i kthehemi

Pse, shqipja nuk e ka "N" dhe "J" veē e veē a ?!
Nuk e ka "D" dhe "H" veē e veē a ?!
Po ku e klasifikon ti tingullin e vetem "this"(anglisht) "th" ?!

Shqipja nuk eshte e vetmuar. Nuk largohet nga alfabetet tjera te gjuheve simotra qe kane per baze alfabetin latin.
Aty ku shqipja pėrdor "sh", frėngjishtja e pėrdor "ch" pėr tė njėjtin tingull.
Tingulli eshte dukuri objektive dhe objekt studimi i shkences natyrore te fizikes.
Gjuhetaret e kane fjalorin e tyre dhe perdorin ne vend te fjales "tingull"(i huaj per ta), "fonem".
Vetem fonemat, si njesi abstrakte, jane njesi dalluese ne fjalorin e gjuhetarit...

panta_rhei
20-08-11, 16:02
Nuk e paskam dijte qe alfabeti i anglishtes e paska shkronjen "th".
As per te ferngjishtes qe e paska shkronje "ch".

Kam kujtu qe i kane shkronjat "t" "h" "c", vec e vec, e pastaj i kombinojne sipas nevojave te gjuhes.

ps. te mendojme si filozofe, e te shprehemi si fshatare, shokit... s'ka nevoje ta bejme te kunderten sepse dalim qesharake

Kodra
20-08-11, 21:14
Ku mbeti ky parim? (vetem nje shkronje per nje tingull)
Alfabetet e botes (gjuheve indoevropiane) jane te formuara mbi kete parim themelor.
Pse nuk ka bota shkronja "dyshkronjeshe"?

Pse na duhet veq neve shqiptareve shkronja te tilla si: dh, sh, zh, nj, ll, xh, gj th???
(s'ka kush qe ma hjek se ne veq per budallaki i kemi 36 shkronja. Na kemi mund t'i kemi edhe 200 shkronja, tu bo kombinime palidhje "sj" "sp" "dr" "an" "pr" "mj" "gr" "ng" etj, pa pike nevoje).
A qaq zor i madhe eshte qe kur t'i shohesh ne nje fjale te shkruar shkronjen "N" edhe shkronjen "J" afer njera tjetres, ta dijsh se lexohen "NJ"?
A qaq budall e koketrashe jemi na shqipet qe kur ta shohim shkronjen "D" edhe "H" prane njera tjetres, te mos e dijme se duhet te lexohet "DH"?!
Veq po u dashka patjeter ta vulosim ne alfabet nje kombinim te rastesishem shkronjash!?
Ne gjuhen gjermane, kombinimi "tsch" lexohet "q" (deutsch - dojq), por gjermanet ne alfabet nuk kane shkronje "tsch", i kane secilen veq e veq, qe pastaj kur kombinohem japin tinguj sipas nevojave te gjuhes.

ps. s'dij a ka nje teme te ngjashme ne forum, por edhe nese ka... le t'i kthehemi


**********
**********
**********

I nderuari Pantha,

tė jap tė drejtė kur thua se kur tė bėhet kombinimi i shkronjave japin njė shkronjė tjetėr, do tė thotė, gjuha shqipe ėshtė mė e pasur se gjuhėt tjera sepse e ka bėrė kombinimin e veēantė, me kohė dhe ėshtė rregull ai kombinim, nuk tė jap tė drejtė kur thua se nuk ka nevojė tė ekzistojnė kėto shkronja sepse nė kombinim e sipėr tė ēdo fjalie duhet tė kuptohet dhe tė lexohet si th apo gj apo xh.

Duke u nisur nga shembulli qė ke sjellur dhe tė falemnderojė pėr kėtė, duhet secili ta kuptojė se alfabetet tjera janė mė prapa se alfabeti ynė.

Pse, sepse nė alfabetin e tyre nuk ekziston shkronja q (tsch) e kur shkruhet deutsch lexohet dojq, pra njė i jashtėm si ne kur fillon ta mėsojė gjuhėn gjermane, ngatėrrohet dhe pyet veten, po pse tsch lexohet q kur nė alfabet nuk ėshtė ajo shkronjė, pse ky lexim pikėrisht q e edhe unė atėherė e edhe tash jam duke bė "shaka" me gjermanė se duhet njė revolucion nė gjuhėn e tyre.

Ose shembulli tjetėr, Heute qė lexohet hojte.

Ose shembulli tjetėr, nė kohėn kur gjuhėtarėt panė tė arėsyeshme tė bėjnė njė revolucion tė vogėl, atėherė transmetohej njė emision i quajtur me emrin e Moderatorit " Hans Meiser".
Meiser lexohet Majza, e ky Hans Meiser, filloi tė ju thotė ma prisht emrin se unė tash e tutje duhet Majza me shkrue bėnte shaka.

Pra tė jemi krenar qė kemi shkronja tė mjaftueshme e sa pėr kombinime, i bėjmė edhe ato pa i ngatėrruar.

Tė pėrshėndes pėrzemėrsishtKodra

panta_rhei
21-08-11, 11:39
**********
**********
**********

I nderuari Pantha,

tė jap tė drejtė kur thua se kur tė bėhet kombinimi i shkronjave japin njė shkronjė tjetėr, do tė thotė, gjuha shqipe ėshtė mė e pasur se gjuhėt tjera sepse e ka bėrė kombinimin e veēantė, me kohė dhe ėshtė rregull ai kombinim, nuk tė jap tė drejtė kur thua se nuk ka nevojė tė ekzistojnė kėto shkronja sepse nė kombinim e sipėr tė ēdo fjalie duhet tė kuptohet dhe tė lexohet si th apo gj apo xh.

Duke u nisur nga shembulli qė ke sjellur dhe tė falemnderojė pėr kėtė, duhet secili ta kuptojė se alfabetet tjera janė mė prapa se alfabeti ynė.

Pse, sepse nė alfabetin e tyre nuk ekziston shkronja q (tsch) e kur shkruhet deutsch lexohet dojq, pra njė i jashtėm si ne kur fillon ta mėsojė gjuhėn gjermane, ngatėrrohet dhe pyet veten, po pse tsch lexohet q kur nė alfabet nuk ėshtė ajo shkronjė, pse ky lexim pikėrisht q e edhe unė atėherė e edhe tash jam duke bė "shaka" me gjermanė se duhet njė revolucion nė gjuhėn e tyre.

Ose shembulli tjetėr, Heute qė lexohet hojte.

Ose shembulli tjetėr, nė kohėn kur gjuhėtarėt panė tė arėsyeshme tė bėjnė njė revolucion tė vogėl, atėherė transmetohej njė emision i quajtur me emrin e Moderatorit " Hans Meiser".
Meiser lexohet Majza, e ky Hans Meiser, filloi tė ju thotė ma prisht emrin se unė tash e tutje duhet Majza me shkrue bėnte shaka.

Pra tė jemi krenar qė kemi shkronja tė mjaftueshme e sa pėr kombinime, i bėjmė edhe ato pa i ngatėrruar.

Tė pėrshėndes pėrzemėrsishtKodra

mire,

do ta shtroj ceshtjen ndryshe.

Tastiera e kompjuterit tend nuk e ka as shkronjen "dh" as "sh" as "ll" as "zh" as "gj"...


Si ia ben ti kur duhet t'i shkruash fjalet: molle, dardhe, zhardhok, Shengjin etj?

Ma merr mendja qe kur don me e shkru shkronjen "dh", se pari e shtype tasten qe e ka veq shkronjen "d", pastaj shkon e gjen tasten qe e ka shkronjen "h", edhe e shtype.
Dmth, edhe per keto kombinimet tjera eshte procedura e njejte.

A duhet qe ne shqiptaret te krijojme tastiera me 36 shkronja, a jo?

Alfabetit!!! Nuk po them a i duhen gjuhes ato shkronja, po r ai duhen alfabetit te shkruar?

Kodra
21-08-11, 17:29
mire,

do ta shtroj ceshtjen ndryshe.

Tastiera e kompjuterit tend nuk e ka as shkronjen "dh" as "sh" as "ll" as "zh" as "gj"...


Si ia ben ti kur duhet t'i shkruash fjalet: molle, dardhe, zhardhok, Shengjin etj?

Ma merr mendja qe kur don me e shkru shkronjen "dh", se pari e shtype tasten qe e ka veq shkronjen "d", pastaj shkon e gjen tasten qe e ka shkronjen "h", edhe e shtype.
Dmth, edhe per keto kombinimet tjera eshte procedura e njejte.

A duhet qe ne shqiptaret te krijojme tastiera me 36 shkronja, a jo?

Alfabetit!!! Nuk po them a i duhen gjuhes ato shkronja, po r ai duhen alfabetit te shkruar?


**********
**********
**********


Sė pari mė duhet tė pranoj se je njė diskutues i thjeshtė dhe gjėrat qė paraqet, i paraqet me njė thjeshtėsi jashtėzakonisht tėrheqėse pėr ti lexuar.
Tjetra, nuk tėrhiqesh nga Debati pėrderisa nuk bindesh, ėshtė veti mjaft e lartė.
Tė pėrgėzoj pėr kėtė.Ėshtė e vėrtetė qė tastieri im nuk i ka shkronjat NJ, GJ, DH e kėshtu me radhė dhe ėshtė e vėrtetė qė kėto shkronja i shkruaj me kombinimin e shkronjave N-J, G-J, D-H, mirėpo ka Ö, Ü,Ä, sepse jetojė nė Gjermani dhe kėto shkronja edhe pse nė Alfabetin gjerman nuk i gjen, i gjen nė ēdo tastier qė ėshtė prodhuar pėr Gjermani.

Arėsyeja, do tė ishte tastier i kompletuar duke tjeshtėzuar mėnyrėn e shkruasit, sepse shkruasi nuk do tė shtypte dy shkronja pėr tė formuar njė shkronjė por do tė shtypte vetėm njė shkronjė.

Pra, nuk do tė ishte asgjė e keqe qė tastieri qė prodhohet pėr Kosovė apo Shqipėri ti kishte jo vetėm kėto por edhe Ē dhe Ė.

Se a i duhen alfabetit tė shkruar kėto shkronja, unė them Po.


Kodra

Besi:)
23-08-11, 15:39
mire,

do ta shtroj ceshtjen ndryshe.

Tastiera e kompjuterit tend nuk e ka as shkronjen "dh" as "sh" as "ll" as "zh" as "gj"...


Si ia ben ti kur duhet t'i shkruash fjalet: molle, dardhe, zhardhok, Shengjin etj?

Ma merr mendja qe kur don me e shkru shkronjen "dh", se pari e shtype tasten qe e ka veq shkronjen "d", pastaj shkon e gjen tasten qe e ka shkronjen "h", edhe e shtype.
Dmth, edhe per keto kombinimet tjera eshte procedura e njejte.

A duhet qe ne shqiptaret te krijojme tastiera me 36 shkronja, a jo?

Alfabetit!!! Nuk po them a i duhen gjuhes ato shkronja, po r ai duhen alfabetit te shkruar?
Kom kesh me Zė kur i lexova fjalet.. Plotesisht ki drejt me tastjerin, se edhe mu um ka ndodh rasti mem than ju si paskni 36 po i paskni 46 duke e lexu germen SH si 2 germa GJ 2 germa etj, po prap mendoj se kemi munges germes A dhe A pa zė siku E dhe Ź pa zė psh: emri Arbėr dhe Arben ku shenohet njėsoj po shqiptohet ndryshe...!

Fshatari
03-09-11, 06:19
Kom kesh me Zė kur i lexova fjalet.. Plotesisht ki drejt me tastjerin, se edhe mu um ka ndodh rasti mem than ju si paskni 36 po i paskni 46 duke e lexu germen SH si 2 germa GJ 2 germa etj, po prap mendoj se kemi munges germes A dhe A pa zė siku E dhe Ź pa zė psh: emri Arbėr dhe Arben ku shenohet njėsoj po shqiptohet ndryshe...!

- Gjuha shqipe nuk i ka dy A po vetėm njė dhe ajo ėshtė "me zė" . Mu pėr kėtė arėsye e cilėsojmė si "zanore"(me za pra).
- E , Ė , e dhe ė janė poashtu zanore. Sikur tė mos ishte kėshtu, ti nuk do kishe mujt "me kesh me Zė"!
- Gjuha shqipe nuk e ka zanoren "Ź". Frėngjishtja e pėrdor dendur kėtė tė fundit. Kujt mendja nuk i shkon me "kesh me Zė" kur e dėgjon tingullin "Ź"!
- Arben dhe Arbėr as nuk shkruhet njėjtė, as nuk shqiptohet njėjtė.Gjuha shqipe ka 36 fonema(njėsi dalluese) :
- 29 bashktingėllore :
b c ē d dh f g gj h j k l ll m n nj p q r rr s sh t th v x xh z zh

7 zanore : a e ė i o u y

Gjuha shqipe pėrdor vetėm 27 germa e jo "46 qysh t'paskane thane ty" :

A B C Ē D E Ė F G H I J K L M N O P Q R S T U V X Y Z .


Ps : edhe unė po ju tregoj njė ankdotė.
Sistemi i numrimit decimal(dhjetėsh) pėrbėhet nga 10 njėsi : 0-9.

Nje dite me rastisi me pa te shkrueme nje numer prej disa shifrash te njejta:

555 555 !

Po ju i paskni 6 pesesha te ndryshem ...!
Jo, mu pergjigjen ! Eshte e njėjta njėsi e numrimit decimal (5) e pėrseritur 6 herė ! Nuk kesha ma!

Fshatari
03-09-11, 07:47
**********
**********
**********


Sė pari mė duhet tė pranoj se je njė diskutues i thjeshtė dhe gjėrat qė paraqet, i paraqet me njė thjeshtėsi jashtėzakonisht tėrheqėse pėr ti lexuar.
Tjetra, nuk tėrhiqesh nga Debati pėrderisa nuk bindesh, ėshtė veti mjaft e lartė.
Tė pėrgėzoj pėr kėtė.Ėshtė e vėrtetė qė tastieri im nuk i ka shkronjat NJ, GJ, DH e kėshtu me radhė dhe ėshtė e vėrtetė qė kėto shkronja i shkruaj me kombinimin e shkronjave N-J, G-J, D-H, mirėpo ka Ö, Ü,Ä, sepse jetojė nė Gjermani dhe kėto shkronja edhe pse nė Alfabetin gjerman nuk i gjen, i gjen nė ēdo tastier qė ėshtė prodhuar pėr Gjermani.

Arėsyeja, do tė ishte tastier i kompletuar duke tjeshtėzuar mėnyrėn e shkruasit, sepse shkruasi nuk do tė shtypte dy shkronja pėr tė formuar njė shkronjė por do tė shtypte vetėm njė shkronjė.

Pra, nuk do tė ishte asgjė e keqe qė tastieri qė prodhohet pėr Kosovė apo Shqipėri ti kishte jo vetėm kėto por edhe Ē dhe Ė.

Se a i duhen alfabetit tė shkruar kėto shkronja, unė them Po.


Kodra

Realizimi i tingullit "GJ" vetėm me njė tastė ėshtė i pamundshėm sepse nuk figuron nė tabelėn e shkronjave ANSI Windows ku ēdo simbol (gerėm, shifėr, shenja tjera tė pranishme nė tastierė) enkodohet nė vetėm njė "Byte"(Bajt=8 bit, dmth 8 impulse elektronike). G pėrbėn njė bajt; J pėrbėn njė bajt tjetėr : reduktimi i kėtyre 2 bajtėve nė njė bajt tė vetėm ėshtė i pamundshėm nė kuadrin e njė bajti qė nėnkupton vetėm 256 kombinime bit-ėsh (0,1).
Kombinimi pėr shkronjėn G : 71 (decimal, mbaje te shtypur Alt+71 ) dmth kur e shtypim tastėn e simbolit G i dėrgojmė procesorit numrin 71. Procesori e konverton kėtė numėr decimal nė binar (0,1) nė kėtė mėnyrė:

71:2= 35 mbetėt 1
35:2= 17 mbetėt 1
17:2= 8 mbetėt 1
8:2=4 mbetėt 0
4:2=2 mbetėt 0
2:2=1 mbetėt 0
1:2=0 mbetėt 1
e shtrijmė horizontalisht : 0100 0111.
Nėse hapim dokumentin e regjistruar me vetėm shkronjėn G me njė editor hexadecimal vėrejmė kėtė sekuencė binare pėr shkronjėn G qė reflekton gjendjen e kondensatorėve tė "memories sė punės".
Po t'ia shtojmė edhe shkronjėn J, editori heksadecimal e shton edhe sekuencėn respektive te J qė ėshtė 0100 1010 (74 decimal).
Pra njė dokument me GJ do tė kishte kėtė gjendje elektronike nė memorien e punės : 0100 0111 0100 1010.
Tani pėr tani, tė gjitha kombinimet e njė bajti (256 pra) janė tė kodifikuara. Nuk ka vend bosh pėr tingullin shqip "GJ". Kjo vlen edhe pėr tingujt tjerė qė rezultojnė nga dy shenja tė ndryshme.

Dallandyshja_718
03-09-11, 15:18
- Gjuha shqipe nuk i ka dy A po vetėm njė dhe ajo ėshtė "me zė" . Mu pėr kėtė arėsye e cilėsojmė si "zanore"(me za pra).
- E , Ė , e dhe ė janė poashtu zanore. Sikur tė mos ishte kėshtu, ti nuk do kishe mujt "me kesh me Zė"!
- Gjuha shqipe nuk e ka zanoren "Ź". Frėngjishtja e pėrdor dendur kėtė tė fundit. Kujt mendja nuk i shkon me "kesh me Zė" kur e dėgjon tingullin "Ź"!
- Arben dhe Arbėr as nuk shkruhet njėjtė, as nuk shqiptohet njėjtė.Gjuha shqipe ka 36 fonema(njėsi dalluese) :
- 29 bashktingėllore :
b c ē d dh f g gj h j k l ll m n nj p q r rr s sh t th v x xh z zh

7 zanore : a e ė i o u y

Gjuha shqipe pėrdor vetėm 27 germa e jo "46 qysh t'paskane thane ty" :

A B C Ē D E Ė F G H I J K L M N O P Q R S T U V X Y Z .


Ps : edhe unė po ju tregoj njė ankdotė.
Sistemi i numrimit decimal(dhjetėsh) pėrbėhet nga 10 njėsi : 0-9.

Nje dite me rastisi me pa te shkrueme nje numer prej disa shifrash te njejta:

555 555 !

Po ju i paskni 6 pesesha te ndryshem ...!
Jo, mu pergjigjen ! Eshte e njėjta njėsi e numrimit decimal (5) e pėrseritur 6 herė ! Nuk kesha ma!

Pershendetje Fshatari!

Khå ka åna jonė nėnės i themi "nånė... o nånė pse m'ke bå" :smile:
Si thua Ti, a me e ē(sh)tua edhe i zånore, a dy, pėr hatėr t'gegnishtes e jo t'na kane lånė "shakull" veē me 7, more mua m'duhen edhe 2 tjera me da me kuvet g'juhen tėme, shqipen e bukur...åsht ma kollajt per mua me thånė nånė se nėnė:redface:

Biznismeni
21-11-11, 23:59
Fshatari , Tregom A ashte e njejt :
A-ja , si te Ari ( emer njeriu ) dhe Ari ( arusha ) ??

A asshte e njejt Y-ja si te :

Ylli ( trup qiellor ) dhe Ylberi ( fenomen natyror ) ??

A ashte O-ja e njejt si te :

Ora ( sahati ) dhe

Biznismeni
22-11-11, 00:00
[QUOTE=Biznismeni;2154212]Fshatari , Tregom A ashte e njejt :
A-ja , si te Ari ( emer njeriu ) dhe Ari ( arusha ) ??

A asshte e njejt Y-ja si te :

Ylli ( trup qiellor ) dhe Ylberi ( fenomen natyror ) ??

A ashte O-ja e njejt si te :

Ora ( sahati ) dhe Oxhaku ?? etj etje ...

Oqeani
22-11-11, 00:05
[QUOTE=Biznismeni;2154212]Fshatari , Tregom A ashte e njejt :
A-ja , si te Ari ( emer njeriu ) dhe Ari ( arusha ) ??

A asshte e njejt Y-ja si te :

Ylli ( trup qiellor ) dhe Ylberi ( fenomen natyror ) ??

A ashte O-ja e njejt si te :

Ora ( sahati ) dhe Oxhaku ?? etj etje ...


Per keto zanore, me se e nevojshme na eshte te vihet theksi mbi shkronje !( Por mbi cilat, mbi ato qe kan zgjatje) .

Biznismeni
22-11-11, 00:11
dallandyshe ky standardi ja ka ... gjuhes shipe , e ka sakatu , 70 % te kombit ashte tu vujt per hater te Enverit dhe komunistve ton t“kosves te cilet kan pas qellim me zhduk gjuhen ma te vjeter te evropes , dhe Kodin e gjuhes shqipe dhe greqishtes se vjeter e cila ashte gegnishtja .

Biznismeni
22-11-11, 00:15
oqeani , shqiptoj ato fjal , dhe shiqo si qendron goja e hapur , plus ku qendron guha , dhe do te vrejsh se nuk ashte pozita e njejt si krijohen ata tinguj .

Oqeani
22-11-11, 00:27
oqeani , shqiptoj ato fjal , dhe shiqo si qendron goja e hapur , plus ku qendron guha , dhe do te vrejsh se nuk ashte pozita e njejt si krijohen ata tinguj .


Fakt se po, per ate thash se nevitet theksi.

PS. Per pak nuk e kshyrim ne.... se e dime se ēka po flasim hahahah

panta_rhei
22-11-11, 00:27
Biznismeni,
ne klasen e trete te shkolles fillore mesohen keto "keqkuptime" qe ke ngritur ti. (pa paragjykim, pa ofendim)

Quhen sinonime.

Bile atje ipen edhe shembuj:

Ne livadhin tone rritete nje bari i njome.
Atje pame nje bari qe po ruante delet.

Pra, behet fjale per "bari" (bime) dhe "bari" (coban).

Shkruhen njejte, tingellojne ndryshe.
Sinonimet jane fjale qe kane formim te njejte dhe kuptime te ndryshme.
Jane te njohura keto ne cdo gjuhe, dhe, si rrjedhoje, konsiderohen krejt normale.

edhe gjuha angleze, ne komunikim, e ka te "pazgjidhur" kete "problem": pershembull ne theksim te fjaleve "sheep" (nuk dihet a eshte anije apo dele) ose te fjales "sheet" (...) etj.

gjithsesi, e dhashe mendimin personal (jo-profesional)

Biznismeni
22-11-11, 00:34
Pershendetje panta !

Sinonime (nė greqishten e lashtė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Greqishtja_e_lasht%C3%AB) : syn 'συν' = "edhe, me, bashkė" dhe onoma 'όνομα' = emri) janė fjalė tė ndryshme me kuptime tė ngjashme apo tė njėllojta dhe janė tė zėvendėsueshme (tė kėmbyeshme). Antonimet (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Antonime&action=edit&redlink=1) janė fjalė me kuptime te kundėrta apo gati te kundėrta. (Sinonimi dhe antonimi janė antonime.)
Sinonimet mund tė jenė emra (http://sq.wikipedia.org/wiki/Emri), folje (http://sq.wikipedia.org/wiki/Folja) apo mbiemra (http://sq.wikipedia.org/wiki/Mbiemri), gjersa te dyja nyjet e palės janė pjese e njėjte e fjalisė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Fjalia).
Nje shembull i sinonimeve janė :

rrethi = qarku (emėr)
dera = porta (emėr)
grua = femėr (emėr)
nxėnės = student (emėr)
i bukur = i pashėm (mbiemėr)
i sėmure = i lig (mbiemėr)
tani = tashti (ndajfolje) etj.
largohu = zhduku
veturė = automobil
yll=yjesi=meteore
Nje shembull i antonimeve janė :

atėdhe = memėdhe
i shkurtėr = i gjatė
pak = shumė

Biznismeni
22-11-11, 00:43
Phanta as te ky shembulli mu spo me doket qe A ashte e njejt

Pra, behet fjale per "bari" (bime) dhe "bari" (coban).

panta_rhei
22-11-11, 00:44
Mirė,
mendoj se duhet te konsultohesh edhe me ato qe ne gjuhesi njihen si: homonime.

"Problemin" qe e ke ngrite ti e gjen, pra, ne keto:
Sinonime
Homonime
Antonime.

Nuk kembenguli ne ato qe sqaroj.

Qysh tha ai: Falja peshkun - e ushqeve njehere, mesoja peshkimin - e ushqeve pėr krejt jeten.

Biznismeni
22-11-11, 00:58
ha ha panta , problemin ma te madhe na Shqipet e Kosoves e kemi se i kemi shum te dobet msusat , e msusat ton kurr sju tregojn nxansav se Goja dhe Guha e Shqipes , krijon shum ma shum Tiguj se sa qe kemi Germa . E ma se leti ashte me ja msu 36 germa , dhe me qaq perfundon , gjuha shqipe. E kjo ashte dhurat e zotit . Per ata edhe skemi problem me gjuhet e huja . klm se ika , moti sjam kan ksajde . du me ja nis me u marr me gjuh tash .

Kom edhe nji pytje per ata qe merren Krijimin e fjaleve shqipe , A ka lidhje najsen fjala Arberi , Arben me flajen gjermane ARBAjt , se diqyshe kur po dahet ne rrojke kjo Fjal po me del AR_BERI, me ba ARA dmth , me PUNU .

panta_rhei
22-11-11, 01:21
ha ha Biznismeni,
Edhe une, si ti, e kam hape kete teme me ngrit nje ceshtje qe nuk shkon me logjiken.
Shqipja, thojne se eshte gjuhe e familjes se gjuheve indoevropiane. Gjuhet indoevropiane e kane adoptuar modelin e alfabetit sipas rregulles:
"Njė shkronjė (simbol) pėr njė tingull".

Kurse alfabeti yne ka prezente simbole me dy shkronja (zh, sh, gj, xh, ll, th, dh, ...)

Por,
A e ki pa kete slloganin e koheve te fundit te shqipeve?

"Duaje tėnden"

Mu, bash po me tingellon qe shqipet kane me e kuptu si:

"Duaje budallakinė tėnde".

Se na perveq budallakise nuk kemi diēka tonen qe e dojme ma fort.

E bajmė ni budallaki njehere, edhe tani namin e bajme e prishemi me krejt boten e nuk hjekim dore prej asaj budallakie, duke e mbrojtė.

Njejte po na ndodhe edhe me keta themeluesit e gjuhes standarde.

Endri19
29-12-11, 00:26
1) Shkronjat e pėrbėra janė krijuar sepse shqipja bazohet mbi parimin "Shkruhet si dėgjohet".Asnjė gjuhė tjetėr indoeuropiane s'bazohet mbi kėtė parim, prandaj nuk i shkruajnė por kjo s'do tė thotė qė s'ekzistojnė.

2) Shqipja ėshtė degė e veēantė e gjuhėve Indo-Europiane pėr kėtė arsye ta krahasosh mė gjuhėt e tjera s'ka kuptim se s'ka gjuhė tė ngjashme.

Hidhi njė sy kėsaj njėherė (http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_alphabet) edhe kėsaj mė pas (http://en.wikipedia.org/wiki/IPA)

PS: Shumės pėr 'budalla-llėk' nuk ėshtė 'budallakinė' por 'budallallėkun'