PDA

View Full Version : Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?


panta_rhei
01-10-11, 11:07
Monika Vosough Mohebbi

Deutsche Welle
29-11-06

Nėse dikush ndėrron nga feja e krishterė nė atė islame nuk bėhet shumė zhurmė.
Por krejt ndryshe ndodh nė rastin e kundėrt Kush lind si mysliman mbetet i tillė, tė paktėn sipas tė drejtės islame. Njė mysliman qė guxon tė ndėrrojė besimin jeton nė rrezik, veēanėrisht nėn njė rregjim mysliman si ai i Iranit, por edhe nė Gjermani.
Megjithatė ka njerėz tė cilėt kanė kurajo tė ndryshojnė nga islamizmi nė krishtėrim.

Meshė nė njė famulli nė Köln. Njė grua lutet. Rreth 20 besimtarė tė tjerė janė mbledhur nė rradhėt e stolave prapa saj dhe pėrsėrisin me mend lutjen e gruas. Kjo nuk ėshtė njė bashkėsi e zakonshme tė krishterėsh. Kėtu takohen tė krishterė persė, ish myslimanė tė cilėt kanė ndėrruar fe duke u bėrė tė krishterė. Shumica e tyre kanė prapa kohė tė vėshtira - luftė tė brendshme, frikė nga shtypja dhe humbja e kontaktit me familjen.
Pėr shumė kjo ėshtė tashmė pjesė e historisė dhe jetės sė tyre sot.

T’i kthesh krahėt islamizmit ėshtė njė proces i vėshtirė. Pjesa mė e madhe e anėtarėve tė kėtij komuniteti e kanė mbajtur pėr vite me rradhė mbi supe kėtė vendim. Edhe pse nga frika ata duan tė mbeten anonimė, tė konvertuarit nuk e mbajnė tė fshehtė motivacionin e tyre. “Kur lexon biblėn shpirti qetėsohet. Nėse lexon Kuranin atėherė tė hyn frika. Nėse nuk bėj kėtė apo atė gjė, ēfarė do tė ndodhė? Nėse nuk mbaj shami koke atėherė shkoj nė ferr. Nė fenė islame gratė nuk gėzojnė thuajse asnjė tė drejtė.” - thotė njė e konvertuar.

Sipas vlerėsimeve tė organizatave pėr tė drejtat e njeriut dhe kishave, nė Gjermani ka rreth 6.000 tė konvertuar, tė cilėt kanė ndėrruar nga feja myslimane nė atė tė krishterė. Mendohet se mė shumė se gjysma e tyre janė iranianė.
Famulltari Kutzner kujdeset pėr shpirtin e tė krishterėve persė nė Gjermani: “Nė Europė ėshtė vendim personal zgjedhja e kėsaj apo asaj feje apo e asnjė besimi. Kjo ėshtė natyrisht ndryshe nė njė sfond islamik ku feja dhe politika janė tė ndėrthurura shumė mė tepėr nga sa jemi mėsuar nė Europė.


” Nė Republikėn Islamike tė Iranit besimi dhe feja ashtu si nė vendet e tjera myslimane janė pjesė e ēėshtjeve publike. Kush del nga feja shtetėrore, islamizimi, bėn tradhėti tė lartė dhe ndaj shtetit. Pėr tė mbėshtetur kėtė qėndrim tė tyre, qeveria dhe udhėheqėsit fetarė nė rregjimin iranian i referohen Kuranit.

Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.


I konvertuari nuk gėzon asnjė tė drejtė ligjore. Nga frika tė konvertuarit mund ta jetojnė besimin e tyre vetėm nė heshtje. As miqve dhe familjes nuk mund t’u tregojnė.
I kovertuari Babak ka ndėrruar nga feja islame nė atė tė krishterė pėrpara 14 vjetėsh nė Iran. Qė atėherė ai ka patur vazhdimisht frikė pėr jetėn: “Isha vazhdimisht i vėzhguar, nė punė dhe jashtė saj. Kur ndryshimi i besimit u bė i njohur u arrestova nga qeveria dhe u rraha me kamzhik. Nė punė mė bojkotonin thuajse plotėsisht. Askush nuk fliste mė me mua. Tė gjithė kishin frikė se mund tė ndesheshin me tė njėjtat probleme. Dikur vėshtirėsitė nė Iran u shtuan aq shumė sa vėrtet e kisha tė pamundur tė qėndroja atje mė gjatė. Besoj se po tė kisha qėndruar mė gjatė, sot nuk do tė jetoja.

” Tė konvertuarit nė Iran mund tė praktikojnė fenė nė mėnyrė shumė tė kufizuar. Ata mund tė takohen vetėm nė kisha qė egzistojnė nė ilegalitet, tė ashtuquajturat komunitete shtėpish, kryesisht nė banesa private tė tė konvertuarve.
Sipas tė dhėnave tė organizatave pėr tė drejtat e njeriut, nė Iran ekzistojnė ndėrkohė rreth 100 komunitete tė krishtera shtėpish.

Nė famullinė perse nė Köln pjesa mė e madhe janė pagėzuar vetėm pasi kanė ardhur nė Gjermani. Por edhe kėtu ata ndeshen me paragjykime dhe kėrcėnime nga fanatikė fetarė.

Sot nė Iran dėnimi me vdekje pėr tė konvertuarit thuasje nuk urdhėrohet mė me vendim gjykate. Shpesh ai kryhet nga njė familjar i cili kėrkon tė lajė kėshtu turpin e familjes.
Edhe nė Gjermani ka patur raste tė tilla megjithė lirinė e besimit thotė njė punonjės i Shoqatės Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Njeriut nė Frankfurt: “Pėr fat tė keq ka edhe nė Gjermani vrasje tė tė konvertuarve nė komunitetin iranian. Askush nuk e si sa ėshtė numri i kėtyre vrasjeve pasi ashtu si nė rastin e tė ashtuquajturave vrasje pėr arsye nderi ato kamuflohen si aksidente nė shtėpi apo aksidente me makinė. Ka qė thonė se numri i vrasjeve tė tė konvertuarve nė Gjermani arrin pesė nė vit.

” Megjithė frikėn tė konvertuarit nuk heqin dorė nga besimi i tyre. Nga myslimanėt ata kėrkojnė tė njohin pėrkatėsinė fetare si ēėshtje private. Myslimanėt nė Europė qė pėrfaqėsojnė qėndrime tė moderuara nuk i vėnė aspak rėndėsi detyrimit pėr t’iu pėrmbajtur fesė islame.

Mounir Azzaoui nga Kėshilli Qėndror i Myslimanėve nė Gjermani e konsideron jashtė kohe detyrimin pėr fenė islame: “Nė tė vėrtetė nė traditėn islame ka sinjale qė flasin se liria fetare nuk ėshtė e lejuar. Por kjo duhet parė nė kontekstin kohor dhe nė kohėn e Profetėve mundėsia e ndryshimin tė fesė nuk egzistonte. Sot jetojmė nė njė situatė krejt tjetėr dhe pėr kėtė arsye duhet tė jetė plotėsisht e mundur qė feja islame tė praktikohet por edhe tė hiqet dorė prej saj.”

Ky kėndvėshtrim nuk ndahet megjithatė nga disa prej myslimanėve nė Gjermani dhe para sė gjithash nga shunė qeveri myslimane. Nė Iran situata pėr tė konvertuarit ėshtė ashpėrsuar edhe mė shumė qė prej ardhjes nė post tė konservatorit tė linjės sė ashpėr, Presidentit Mahmud Ahmadinexhad.

Kosova19
01-10-11, 13:07
Monika Vosough Mohebbi


Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.


Kjo ėsht rrenė se nuk lejohet ta kerie vrasjen e njė personi qe e meriton tė vritet pėr veq se pushtetarit, edhe pėr kėt kam shum argumente nga Kurani dhe Suneti . Pot lejohet kjo njerzit munden me vra ndokėn pėr me ja marr pasurin dhe me rrejt se e kena vra se ka dal nga feja.

Ky ligje e mbron fen islame nga genjshtrat; mos me qenė ky ligjė ather ateistet dot futeshin nė kėt fe e nestra dot dilshin; dhe dot rrejshin se nuk na peleqj. Sot disa kurd nga turqia qe sakan qen ndoshta kurr musliman bėhen katolik pėr ti fitua letrat se kishem sguxoin mu kthie ne vend te vet se na vrasin.

GURI SYLAJ
01-10-11, 13:28
E nderume apo i nderumi Kosova 19

Ti kurr nuk e ke lexu Kuranin e as qe ke idene se cka ka aty mbrenda .
Ne shkrimin e me siperm nuk behet fjale per Kuranin por per Kushtetuten Iraniane.
Kur mundohesh me u talle tregon se je ....i pa dijshem .
Do te doja te jem gabim por shkrimet tauaj jan tallese per Besimin Islam .Te keshilloj, si miku me i mire, qe te mos hysh ne debate per gjerat qe nuk i njeh fare.

Makresh
01-10-11, 13:44
E nderume apo i nderumi Kosova 19

Ti kurr nuk e ke lexu Kuranin e as qe ke idene se cka ka aty mbrenda .
Ne shkrimin e me siperm nuk behet fjale per Kuranin por per Kushtetuten Iraniane.
Kur mundohesh me u talle tregon se je ....i pa dijshem .
Do te doja te jem gabim por shkrimet tauaj jan tallese per Besimin Islam .Te keshilloj, si miku me i mire, qe te mos hysh ne debate per gjerat qe nuk i njeh fare.

Ajo flet per kur'anin, e jo per kushtetuten !

Ju qe nuk e pergenjeshtroni autorin e keti shkrimi te killavt me plotkuptimin e fjales, me gjeni se ne cilen sure kur'anore gjindet kjo, qe ajo ka cituar :

” Nė Republikėn Islamike tė Iranit besimi dhe feja ashtu si nė vendet e tjera myslimane janė pjesė e ēėshtjeve publike. Kush del nga feja shtetėrore, islamizimi, bėn tradhėti tė lartė dhe ndaj shtetit. Pėr tė mbėshtetur kėtė qėndrim tė tyre, qeveria dhe udhėheqėsit fetarė nė rregjimin iranian i referohen Kuranit.

Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.

:confused:

Mendoj qe duhet ti veni ne pyetje diturit e juaja rreth besimit Islamik, sepse Shari-ati eshte ligji Hyjnor, e jo ligj "iranian" !

GURI SYLAJ
01-10-11, 15:05
Ajo flet per kur'anin, e jo per kushtetuten !

Ju qe nuk e pergenjeshtroni autorin e keti shkrimi te killavt me plotkuptimin e fjales, me gjeni se ne cilen sure kur'anore gjindet kjo, qe ajo ka cituar :
” Nė Republikėn Islamike tė Iranit besimi dhe feja ashtu si nė vendet e tjera myslimane janė pjesė e ēėshtjeve publike. Kush del nga feja shtetėrore, islamizimi, bėn tradhėti tė lartė dhe ndaj shtetit. Pėr tė mbėshtetur kėtė qėndrim tė tyre, qeveria dhe udhėheqėsit fetarė nė rregjimin iranian i referohen Kuranit.

Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.
:confused:

Mendoj qe duhet ti veni ne pyetje diturit e juaja rreth besimit Islamik, sepse Shari-ati eshte ligji Hyjnor, e jo ligj "iranian" !

Edhe pse ma merrte mendja ,nuk pritnja qe ju te dilnit ne mbrojtje te mosdijes!!

Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.


E per cfar tolerance , ne Besimin Islam ,atehere flisni ksajde????

Mos harroni , edhe Kushtetuta e Iranit e edhe e Arabise Saudite thirren ne Sheirat dhe Kuran por ndryshojn ne shumecka si nata me dite!!
Njera eshte Sunite e tjetra Shite !!

Sure EN NISANE
Ajeti 63
Sure EL MU'MINUNE
Ajeti117
Sure SEBE'E
Ajeti25, 26

E shume e shume shembuj tjere.
"Zoti e din me se miri !"

Alima
01-10-11, 15:30
Edhe pse ma merrte mendja ,nuk pritnja qe ju te dilnit ne mbrojtje te mosdijes!!

Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.


E per cfar tolerance , ne Besimin Islam ,atehere flisni ksajde????

Mos harroni , edhe Kushtetuta e Iranit e edhe e Arabise Saudite thirren ne Sheirat dhe Kuran por ndryshojn ne shumecka si nata me dite!!
Njera eshte Sunite e tjetra Shite !!

Sure EN NISANE
Ajeti 63
Sure EL MU'MINUNE
Ajeti117
Sure SEBE'E
Ajeti25, 26

E shume e shume shembuj tjere.
"Zoti e din me se miri !"


...


dhe? Ku aludon ti ?

mos deshiron te behesh me i dijshem se dijetaret ?


Islami denon me mbytje murtedet ! ...Sheriati eshte ligji i Allahut ! ...Qeverit e te gjitha shteteve Islame jane te devijuara , padyshim !


askund ne bote nuk praktikohet Islami ,edhe pse quhen shtet Islam !...gjersa per Iranin te mos flasim fare , lidhje ata me Islam nuk kane ! Jahudi te konvertuar per te deviju Islamin nga autoktonia e tij e larte dhe e paster !


denimin me vdekje , amputimet , rrahjet...ne sheriat , qe te gjitha i bien ne obligim paris se shtetit , e jo individeve krye ne vehte ! pra, asnje individ nuk ka te drejte te zbatoi amputim , rrahje , mbytje ...pos atij qe eshte i caktuar nga shteti , dhe gezon kompetencen e plote per te ushtru ...pas urdherit te Kadiut !


ps.
askush nga ne krijesat , nuk mundemi me qene me te dhimbshem per njeri tjetrin se Krijuesi ...mirepo Ai vete i ka caktuar keto masa , dhe ate vetem per te miren e krijesave te Tij !.

Alima
01-10-11, 15:38
Sure EN NISANE
Ajeti 63
Sure EL MU'MINUNE
Ajeti117
Sure SEBE'E
Ajeti25, 26

E shume e shume shembuj tjere.
"Zoti e din me se miri !"


...


ani i kane msu do fjale :- " Zoti e di me se miri " , etje etj ..duke na lexu neve ...dhe perpiqen te qesin hi syve atyre qe jane ende te verdh ne Islam ....oooo Zot !


keto Ajete , kane nje enciklopedi pas tyre , mos i bir shkurt !... normal qe Allahu gjykon per te gjithe, por kjo vlene per boten e mashuar , ahiret ...gjersa ketu ka vene ligje !


"folju me butesi " - perderisa e sheh se ka sukses , kur e sheh se jo ...vine ne shprehje tjera masa !ps.
e di se je moderator a admin a ēka je ....mos me perjashto , shaj , largo shkrimet ....kaq ! permbaju ti dhe ata si ti keshillave te tolerances te cilat po i shkepni kah po silleni tjereve , e njejta vlene edhe per ju !


.

GURI SYLAJ
01-10-11, 15:41
Te gjitha keto denime jan per te ruajt fronin e jo per te mbrojt Islamin .
Une nuk deshiroj te paraqitem me i dijshem se ata por as ata nuk duhet te nguaten e te paraqiten me te fuqishem se Krijuesi.
Pa dijen e Ti nuk ndodhe asgje!
Ai e din me se miri!
Zoti nuk i ka fale doren njerit ne menyre qe dikush tjeter te thot , ky eshte gabim ,duhet me i pre doren.
Denimet dhe shperblimet i takojne vetem Atij !Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar. Kjo eshte me teper se QMENDURI!!!

Alima
01-10-11, 15:46
Te gjitha keto denime jan per te ruajt fronin e jo per te mbrojt Islamin .
Une nuk deshiroj te paraqitem me i dijshem se ata por as ata nuk duhet te nguaten e te paraqiten me te fuqishem se Krijuesi.
Pa dijen e Ti nuk ndodhe asgje!
Ai e din me se miri!
Zoti nuk i ka fale doren njerit ne menyre qe dikush tjeter te thot , ky eshte gabim ,duhet me i pre doren.
Denimet dhe shperblimet i takojne vetem Atij !Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar. Kjo eshte me teper se QMENDURI!!!


....

ēmenduri eshte te flasesh per henen pa qene prej astronomeve psh !


edhe ti , dy lidhje me islam nuk i ke e vjen ketu shet filozofi !


shih ti , jo le te bene kush ēka te doje , le te vjedh , le te mbys , le te dhunon , ēka je kah flet bre ...? ligji i mbytjes me injekcion , karrige rryme , etj ... ēka eshte me to ? ...shihni kush sa zemermire ky , paska pas me lane dunjan sallamadihone , kush ēka , qysh , si te don , jo bal , ka rregulla , ligje ,harroje !


jo , joooooooooooo , jo ēdo individ ! ...lexo njeri para se me u perserit , lexo ēka thash me larte !


individi kompetent , i caktuar prej shteti ! ...dhe ate pas shume e shume perpjekjeve per permiresim , tek mandej si opcion i fundit zbatohet mbytja e murtedit , amputimi i hajnit etj etj !


ti ja s ' po merr vesh nime , ja s po don me marr !.

prototyp
01-10-11, 16:16
....

ēmenduri eshte te flasesh per henen pa qene prej astronomeve psh !


Edhe ti , dy lidhje me islam nuk i ke e vjen ketu shet filozofi !


Shih ti , jo le te bene kush ēka te doje , le te vjedh , le te mbys , le te dhunon , ēka je kah flet bre ...? Ligji i mbytjes me injekcion , karrige rryme , etj ... ēka eshte me to ? ...shihni kush sa zemermire ky , paska pas me lane dunjan sallamadihone , kush ēka , qysh , si te don , jo bal , ka rregulla , ligje ,harroje !


Jo , joooooooooooo , jo ēdo individ ! ...lexo njeri para se me u perserit , lexo ēka thash me larte !


Individi kompetent , i caktuar prej shteti ! ...dhe ate pas shume e shume perpjekjeve per permiresim , tek mandej si opcion i fundit zbatohet mbytja e murtedit , amputimi i hajnit etj etj !


Ti ja s ' po merr vesh nime , ja s po don me marr !.01.10.2011

panta_rhei
01-10-11, 16:21
halime hanmi,

nje gje ta kemi te kjarte (nderkohe qe diskutimi vazhdon):

islam, nuk dmth paqe;

islam, dmth nėnshtrim.


E kam fjalen jo pėr kopalla te hoxhallareve, por pėr cdo burim gjuhesor nga Arabishtja.

GURI SYLAJ
01-10-11, 16:21
Pse te gjithe qe flasin per Henen jan astronom????
Edhe ti lexoje ate me te kuqe e mandej fol!Aty po thot cdo mysliman!
E sa per dituri une e dij qe nuk dij!!

Alima
01-10-11, 16:22
01.10.2011

...17:20 PM .... e 45 sec !

.

Alima
01-10-11, 16:57
...


po mire boll pe dishe arabishten pant http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif... a ja ke nis me jape mesim diku , a ende po konkuron LOL ?!


a ti guri i syloviqe , ndaq shkruje me t kuqe ndaq me t verdh ... njejt !


grahni se mire e keni ... shume gjera do i kuptoni , por jo inshAllah vone , dhe kete per te miren e juj !


Allahu u udhezofte , Amin !
.

GURI SYLAJ
01-10-11, 17:52
Ato me te kuqe jan te juajat !! Zakonisht kur ua nxene dera bishtin filloni me debat -bajat!!
Nuk ka me keq se kur flet e masandej e sheh qe krejt gabim e ke pas .
Kur nuk dini -rrini!

Alima
01-10-11, 18:29
...

e ti po dishe , fet e bane !


njerezit kompetent kryejn punet per te cilat jane autorizuar , perndryshe bahet khaos , o njeri merr vesh !


psh .

larg qofte , motra ime ka braktis islamin , astagfirullah ....dhe ajo me ka tregu , une shkoi ne vendin adekuat , pra tek naj kadi a mufti dhe i tregoi ... vijne policia e marrin ne pytje , nese ajo deklarohet se po thirret prap ne islam permes imameve ne menyrat me te buta ....per nje kohe ... pastai nese refuzon , burgoset edhe aty prap i predikohet ... prap per nje kohe ...e nese ajo mbetet ne humben e vete ...pas shume e shume perpjekjeve per riudhezimin e saj , egzekutohet publikisht ! ...se jo une me ba me myt , une mbytem prej shteti islam , ngase nuk e kam te drejten te beje nje akt te till individualisht , perndryshe une myt ate -shteti mu ( ngase vrasja shkon per vrasje , plus pa asnje deshmi , po shuj allahile mos fol qyfte edhe ti guri i suloviqe , aiii )


e njejta vlene edhe per homo-t !Pra...spjegim ,burgim, perpiqje per sherim , etj etj ... e pas te gjitha tendencave vie egzekutimi !


gjersa per kurveri ... ne teori ok , por ne praktik , thuaja eshte e pamundshme ndeshkimi me gurezim .... ngase 4 persona ( deshmitare ) duhet te kalojne me fije peri mes organeve gjenitale te dy kurvareve .... phiiii deri te gjejsh nje ani ata edhe lahen e le ma kater , ...
vetem nje rast ishe ne kohen e Muhamedit alejhi selam , qe u ekzekutuan per kurveri , dhe ate me vetedeklarimin e tyre ... dhe kur u deklaruan ( e mashkulli ne veēanti ) ...Muhamedi alejhi selam pyeste : -" a eshte i semur mentalisht ? a ka pire pije dehese ? a ēka ka ky qe ka ardhe me kete deklarat tek une ?"

gjersa femra e cila kishte bere kurveri me te eksekutuarin , pak pas ekzekutimit erdh dhe u deklarua , por pasi ishte shtatzene nga ajo kurveri ... Muhamedi paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te , e ktheu deri ne lindjen e femiut , pasi i lindi femiu e ktheu prap deri te hante femiju me dore te vet ... dhe pas varrosjes qe te dyve , tha se imani i tyre peshonte shume dhe ishin nga mekataret por nga me te penduarit !mos , lere me kaq ti guri !
.


.

Makresh
01-10-11, 19:40
Edhe pse ma merrte mendja ,nuk pritnja qe ju te dilnit ne mbrojtje te mosdijes!!

Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.


E per cfar tolerance , ne Besimin Islam ,atehere flisni ksajde????

Mos harroni , edhe Kushtetuta e Iranit e edhe e Arabise Saudite thirren ne Sheirat dhe Kuran por ndryshojn ne shumecka si nata me dite!!
Njera eshte Sunite e tjetra Shite !!

Sure EN NISANE
Ajeti 63
Sure EL MU'MINUNE
Ajeti117
Sure SEBE'E
Ajeti25, 26

E shume e shume shembuj tjere.
"Zoti e din me se miri !"


Nė fe nuk ka dhunė ! Keto jan flajet e Zotit !
Kurse vekja per renegatet eshte diēka tjeter, qe ky artikull me shume permban genjeshtra qe ju nuk i that, se sa te verteta (qe s'ka asnje) !

Vdekja per renegat, nuk eshte urdheruar askund ne Kur'an ! Kurse gazetarja thot se po ?! Nese po, ... ajetin qe ka cituar e qe ju kam nenvizuar me te kuqe.. nuk gjindet askund !!!!


Pra, po ju them me shume butesi qe diturit e juaja n'aspektin fetar, jan per tu revizuar.

Makresh
01-10-11, 20:39
Te gjitha keto denime jan per te ruajt fronin e jo per te mbrojt Islamin .
Une nuk deshiroj te paraqitem me i dijshem se ata por as ata nuk duhet te nguaten e te paraqiten me te fuqishem se Krijuesi.
Pa dijen e Ti nuk ndodhe asgje!
Ai e din me se miri!
Zoti nuk i ka fale doren njerit ne menyre qe dikush tjeter te thot , ky eshte gabim ,duhet me i pre doren.
Denimet dhe shperblimet i takojne vetem Atij !Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar. Kjo eshte me teper se QMENDURI!!!

Zoti ka then, beni drejtesi mbi tok. E nuk ka then qe nese njeri vret, vjedh, dhunon apo dicka tjeter,.. ta leni te lire, se un do ta denoj !

E kuptoni kete koncept te drejtesis apo jo ?

Artisti
01-10-11, 21:04
Zoti ka then, beni drejtesi mbi tok. E nuk ka then qe nese njeri vret, vjedh, dhunon apo dicka tjeter,.. ta leni te lire, se un do ta denoj !

E kuptoni kete koncept te drejtesis apo jo ?


Bėni drejtėsi nė Tokė.

Tė lutem pa emocione, pa ndikim nga dikush tjetėr, mė spjego se pėr ēfarė drejtėsie ėshtė fjala.

Se nuk dėshiron dikush tė besoj, ta vrisni?

Se vret dikush ta vrisni?

Se vjedh dikush, ta vrisni?

Se dhunon dikush, ta vrisni?

Se konvertohet dikush nė tjetėr, ta vrisni?

.
.
.

Vazhdojnė pyetjet......


.

Makresh
01-10-11, 21:10
Bėni drejtėsi nė Tokė.

Tė lutem pa emocione, pa ndikim nga dikush tjetėr, mė spjego se pėr ēfarė drejtėsie ėshtė fjala.

Se nuk dėshiron dikush tė besoj, ta vrisni?

Se vret dikush ta vrisni?

Se vjedh dikush, ta vrisni?

Se dhunon dikush, ta vrisni?

Se konvertohet dikush nė tjetėr, ta vrisni?

.
.
.

Vazhdojnė pyetjet......


.Vjedhesi nuk vritet.

Vrasėsi vritet.

Keqberesi vritet.

Renegati nuk vritet, sepse jo te gjithe vdesin musliman. Njeriu mund te vdes edhe pa-besim, pra ateist, i krishter, budist, e tjeter besim qe nuk i perket Zotit. Ne s'jemi ne kryqezat kunder pabesimtareve. Allahu udhezon ke te doje, dhe le te humbur ke te doje !

Kafir ! Eshte jo-muslimani, pra thuaj dash i krishter, dash ateist e dasht budist.

sherri
01-10-11, 21:50
Zoti ka then, beni drejtesi mbi tok. E nuk ka then qe nese njeri vret, vjedh, dhunon apo dicka tjeter,.. ta leni te lire, se un do ta denoj !

E kuptoni kete koncept te drejtesis apo jo ? E nime a bash ty te caktoj me kallxu cka ka than Zoti, A?! a mos nje dite qe ishit kan ner hije t'dudit tuj nejt ti kallxoj qeto sene , se po me doken t'reja dicka, te pa degjume deri tash?

Makresh
01-10-11, 21:51
E nime a bash ty te caktoj me kallxu cka ka than Zoti, A?! a mos nje dite qe ishit kan ner hije t'dudit tuj nejt ti kallxoj qeto sene , se po me doken t'reja dicka, te pa degjume deri tash?

Mue jo, por ka dergue Profet qe ju i kontestoni sikur t'ishin deputet te parlamentit kocovar.
S'eshte faji im, qe keni ngel injorant dhe s'dini se c'eshte drejtesia.

the godfather
02-10-11, 00:49
Edhe pse ma merrte mendja ,nuk pritnja qe ju te dilnit ne mbrojtje te mosdijes!!

Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.


E per cfar tolerance , ne Besimin Islam ,atehere flisni ksajde????

Mos harroni , edhe Kushtetuta e Iranit e edhe e Arabise Saudite thirren ne Sheirat dhe Kuran por ndryshojn ne shumecka si nata me dite!!
Njera eshte Sunite e tjetra Shite !!

Sure EN NISANE
Ajeti 63
Sure EL MU'MINUNE
Ajeti117
Sure SEBE'E
Ajeti25, 26

E shume e shume shembuj tjere.
"Zoti e din me se miri !"

euuuuuuu ju GURAT po te fort ishit kan edhe po te meqem t'i nifar vakti sje perzi kah feja po tash i ke msu 2 ajete te Kur'anit edhe 2 hadithe e ke kap Islamin per bishti ec more kastravec qishtu pat thon nifar hoxhe emri i tij ka qen Jakup Hasipi e mos u bo i dijshem se kurgjo ama hiq sdin.

Kushtetuta Iraniane nuk ka te bej asgje me Islamin,Iranianet nuk kane te bjene asgje me Islamin sepse ata jan shiit kurse Islami nuk njeh shiita e sunnita te gjithe ata qe i bijene keto ndasi nuk kane te bejne asgje me Islamin.

Kushtetuta Iraniane para 1 viti denoj nje femije te vogel 8 vjeq pse kishte vjedhur dhe ia shkelen doren me kamion kjo ska te bej fare asgje me islamin.

Por ju agnostiket e ateistet mundoheni qe me dhune dhe propagande tua impononi te tjereve idete e juajua,leni propagandat nese veq pak i thuani vetit patriot ta jap 1 porosi mos e prish tolerancen nderfetare ne popull o njeri.Edhe atij Gurit tjeter ja kom jep kete porosi po skom qa boj mas lufte jon bo shiqptart patriota me bateria.

Ne Kur'anin Fisnik ne suren "Kafirun" thuhet:

O ju pabesimtar
Un nuk adhuroj ate qe e adhuroni ju
as ju nuk jeni adhurues te Atij qe adhuroj une
dhe kurr nuk do te jem adhurues i asaj qe adhuroni ju
Por edhe ju nuk do te jeni adhurues i Atij qe adhuroj une
Ju keni fene tuaj (qe i permbaheni) dhe une kam fene time qe i (permbahem).

Ta ka leju Zoti ty e mu en cka duam te besojme bre pse propaganda ti e ki tanen e un e kom temen njerz jena skena nevoj me ofendu anen shpirterore te askujt.
Beso en cka te duash por aman temen mos ma prek se per mu feja oshte si gruja me bo me ma prek grun dikush e vras edhe per fe qashtu por nuk e kam te lejume me vra kerkon sepse feja ma ndalon hehehe sjam extrem shoki mos ta nin

Edhe ktu en kit forum ka asi lloj njerzish sikur hapsi i temes qe me mish e me shpirt mundohen me luftu Islamin,per ta luftuar Islamin se pari duhet ta studiosh e jo me fjal te kafiqave se forumat jon bo si kafiqa 1 po.rdhe me kerrsit muleeeee hajde te shkurjm se ka kerrsit.

Ti me 3 ajete qe as qe i ke studiu 10 te para tyre edhe 10 te pas tyre pom mundohesh kishe qe un ua zbulova fytyren e fese suaj.
Ja nje grua izraelite e ka studiu Kuranin dhe shih se cthote:

http://www.youtube.com/watch?v=3QWYVeSriFg&feature=player_embedded

shiko mos nguro 10 min koh kushtoja pastaj fol.

Mos i keq interpretoni ajetet Kuranore se asgje nuk arrini.

Edhe njeher kurr mos mi permendni kushtetutat e Iranit, e Afganistanit (bin ladenucave) se ata mas pakti kan te bejne me Islam.

Kosova19
02-10-11, 00:51
halime hanmi,

nje gje ta kemi te kjarte (nderkohe qe diskutimi vazhdon):

islam, nuk dmth paqe;

islam, dmth nėnshtrim.


E kam fjalen jo pėr kopalla te hoxhallareve, por pėr cdo burim gjuhesor nga Arabishtja.

ēfar denimi ka ne fenė krishterie, ai person qe e braktis fen Krishtere?

Kosova19
02-10-11, 00:58
E nderume apo i nderumi Kosova 19

Ti kurr nuk e ke lexu Kuranin e as qe ke idene se cka ka aty mbrenda .
Ne shkrimin e me siperm nuk behet fjale per Kuranin por per Kushtetuten Iraniane.
Kur mundohesh me u talle tregon se je ....i pa dijshem .
Do te doja te jem gabim por shkrimet tauaj jan tallese per Besimin Islam .Te keshilloj, si miku me i mire, qe te mos hysh ne debate per gjerat qe nuk i njeh fare.

All-llahu e kam deshmitar se sa e kam lexua Kur`anin dhe mė mjafton

Mundesh me lexua prape kėt pjes ku un ju kam bergjigje.
Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.

Kosova19
02-10-11, 01:24
Vjedhesi nuk vritet.

Vrasėsi vritet.

Keqberesi vritet.

Renegati nuk vritet, sepse jo te gjithe vdesin musliman. Njeriu mund te vdes edhe pa-besim, pra ateist, i krishter, budist, e tjeter besim qe nuk i perket Zotit. Ne s'jemi ne kryqezat kunder pabesimtareve. Allahu udhezon ke te doje, dhe le te humbur ke te doje !

Kafir ! Eshte jo-muslimani, pra thuaj dash i krishter, dash ateist e dasht budist.

Nė Dunja renegati i gjykohet dėnimi me vdekje. Pejgamberi sal-lAllahu alejhi ue sel-lem thotė: "Vriteni atė qė e ndėrron Fenė!" (Buhariu nr. 6524)

Ai qė e ka pėrsipėr ekzekutimin e tij ėshtė prijėsi ose zėvendėsi i tij, sepse kjo ėshtė hak ndaj All-llahut dhe atė duhet ta kryejė vetėm pushtetari.

Kosova19
02-10-11, 01:50
Bėni drejtėsi nė Tokė.

Tė lutem pa emocione, pa ndikim nga dikush tjetėr, mė spjego se pėr ēfarė drejtėsie ėshtė fjala.

Se nuk dėshiron dikush tė besoj, ta vrisni?

Se vret dikush ta vrisni?

Se vjedh dikush, ta vrisni?

Se dhunon dikush, ta vrisni?

Se konvertohet dikush nė tjetėr, ta vrisni?

.
.
.

Vazhdojnė pyetjet......


Urėtėsia e kėsaj dizpozite shfaqet qartė nė ajein: "O jut tė zotėt e mendjes, masa e ndėshkimit me vrasje ėshtė jetė pėr ju." (Suretu El Bekare, ajeti. 179)

Njeriu po e mori vesh qė po vrau do tė vritet, do tė zbrapset dhe nė kėtė mėnyrė ruhet si jeta e njėrit ashtu dhe e tjetrit. Ky ajet i kalon kufijtė e elokuencės. Pra dėnimi me vdekje nė ajete ėshtė jetė e vėrtetė. Pėrderisa njerėzit tėrhiqen nga kryerja e krimit, atėherė jeta e tyre ėshtė e sigurtė.

Njerėzimi u bė ēerdhe kriminelėsh pasi burgu ėshtė dėnimi mė maksimal pėr vrasėi. Sa pėr tė vrarin qė e humbi familja e vet dhe fėmijėt e mbetur nė rrugė tė madhe, nuk ka kush mėshirė.

Shumė prej kriminelėve gjejnė kushtet mė optimale tė jetesės nė burg qė ndoshta as jashtė s`kanė fatin e mirė t`i gėzojnė.


Pasi nuk kam kohe ma shum, spo muje tjerave pytje mi dhėn pergjigje se jan pytje qe te marrin shum kohe mei dhon pergjigje po inshAll-llah un dot mundona sa me shpejte mi dhėn.

.

GURI SYLAJ
02-10-11, 07:30
Mire mengjesi !
Per mos me ju marre kohe as ju e as vetit une po i them veq dy fjale .
A jeni ju te vetedijshem, se me debatin e juaj, e bate hore Besimin Islam !
Ju ,tre kater veta ,dhe jeni te ndryshem ne debat jo e lejon ,jo nuk e lejon,jo e vret ,jo nuk e vret,jo ka jo nuk ka:
Thjeshte na bete hore !!

Njani thot kan te drejte me vra vetem udheheqsit ,tjetri thot jo cdo musliman .Vjen tjetri ,dhe me Ajet Kuranor, thot se Zoti te ka leju fen tane e un e kam timen ... Kush e ka mire prej juve more??
Njani thot Irani nuk ka lidhje me slamin e harron se Shitet fillojn me Luften e Aliut per pushtet dhe per te marre Kalifatin ne dore.
Nime, Aliu ishte djali i mixhes se Muhametit a.s dhe njeherit dhenderr i tij .Burri i Fatimes ,qikes se Muhamedit a.s. A kishin lidhje keta me Islamin apo duhej luftu me krahun tjeter per pushtet!!???Dhe kjo lufte edhe sot eshte shume e pergjakshme (Minus Tolerance).
E kur jemi te prapaganda ,nuk jemi ne as qe organizojm protesta e as qe themi ne nuk qendrojm mbas tyre. Nuk jemi ne as qe shkojm me u fale e as qe i rrahim imamet ne Xhami. Prandaj juve ju duhet tolerance ne mes vedi sepse Kombi Shqiptar tash e qindra vjet jeton me keto fe dhe me nje Tolerance fetare qe nuk e gjen kurrkund ne bote . Pajtohuni ju Shitet e Sunitet eee...... ne mes vedi sepse ne Kombin Tim i keni te gjitha mundesite.

Sinqerisht ,keto dy nenforume i keni degradu tej mase dhe me vjen keq qe ketu me nuk jan disa antar shume te nderuar dhe te rrespektuar njeherit edhe njohes e komentues te shkelqyeshem te parimeve ne Besimin Islam.
Vetem krahasoni shkrimet e me hereshme dhe keto sot!!

taraku-1
02-10-11, 09:29
Mire mengjesi !
Per mos me ju marre kohe as ju e as vetit une po i them veq dy fjale .
A jeni ju te vetedijshem, se me debatin e juaj, e bate hore Besimin Islam !
Ju ,tre kater veta ,dhe jeni te ndryshem ne debat jo e lejon ,jo nuk e lejon,jo e vret ,jo nuk e vret,jo ka jo nuk ka:
Thjeshte na bete hore !!

Njani thot kan te drejte me vra vetem udheheqsit ,tjetri thot jo cdo musliman .Vjen tjetri ,dhe me Ajet Kuranor, thot se Zoti te ka leju fen tane e un e kam timen ... Kush e ka mire prej juve more??
Njani thot Irani nuk ka lidhje me slamin e harron se Shitet fillojn me Luften e Aliut per pushtet dhe per te marre Kalifatin ne dore.
Nime, Aliu ishte djali i mixhes se Muhametit a.s dhe njeherit dhenderr i tij .Burri i Fatimes ,qikes se Muhamedit a.s. A kishin lidhje keta me Islamin apo duhej luftu me krahun tjeter per pushtet!!???Dhe kjo lufte edhe sot eshte shume e pergjakshme (Minus Tolerance).
E kur jemi te prapaganda ,nuk jemi ne as qe organizojm protesta e as qe themi ne nuk qendrojm mbas tyre. Nuk jemi ne as qe shkojm me u fale e as qe i rrahim imamet ne Xhami. Prandaj juve ju duhet tolerance ne mes vedi sepse Kombi Shqiptar tash e qindra vjet jeton me keto fe dhe me nje Tolerance fetare qe nuk e gjen kurrkund ne bote . Pajtohuni ju Shitet e Sunitet eee...... ne mes vedi sepse ne Kombin Tim i keni te gjitha mundesite.

Sinqerisht ,keto dy nenforume i keni degradu tej mase dhe me vjen keq qe ketu me nuk jan disa antar shume te nderuar dhe te rrespektuar njeherit edhe njohes e komentues te shkelqyeshem te parimeve ne Besimin Islam.
Vetem krahasoni shkrimet e me hereshme dhe keto sot!!

Rendesi ka qe, Ajetet Kuranore nuk ndryshojn kurr deri ne kiamet,ndersa shpresojm se Allahu ju udhezon.
Fe-n merrne nga Allahu jo nga njeri, lexo Kuranin vet, 1x,2x,,3x

Allahu sabrin makreshit( omerit r.a ) hahaha,edhe alima, e godfather e me radhe.

ps> Kur te thash at dite, se staffin e forumit e ki te kalbur-llom dhe lejojn fyrje te qdo besimtari musliman ne kete forum nga secili antar qe rugoven e njeh si pejgamber dhe nene terezen si nona e rugoves, gradualisht terhiqen njerzit qe ti i ceke qe i shtjellojn mire edhe kjart ajetet Kuranore dhe parimet e besimit islam, sepse ata nuk qendrojn aty ku fyhet feja islame deri sa ju e lejoni kete ...ata nuk do te jan antar e keto forumi e as qe vjen ne konsiderim moderimi apo ndonje pozit me pranue.

GURI SYLAJ
02-10-11, 09:57
I nderuar!
Shume flm.
Edhe ti e ke mire!!

Kosova19
02-10-11, 09:58
GURI SYLAJ kishte qenė mirė kur ta habesh njė tem te re, me hap me njė postimė tė ri.
Njani thot Irani nuk ka lidhje me slamin e harron se Shitet fillojn me Luften e Aliut per pushtet dhe per te marre Kalifatin ne dore.
Nime, Aliu ishte djali i mixhes se Muhametit a.s dhe njeherit dhenderr i tij .Burri i Fatimes ,qikes se Muhamedit a.s. A kishin lidhje keta me Islamin apo duhej luftu me krahun tjeter per pushtet!!???
Kush e ka thėn kėt dhe ku e kanė thėnė?
E kur jemi te prapaganda ,nuk jemi ne as qe organizojm protesta e as qe themi ne nuk qendrojm mbas tyre. Nuk jemi ne as qe shkojm me u fale e as qe i rrahim imamet ne Xhami. Prandaj juve ju duhet . E kur jemi te prapaganda ,nuk jemi ne as qe organizojm protesta e as qe themi ne nuk qendrojm mbas tyre. Nuk jemi ne as qe shkojm me u fale e as qe i rrahim imamet ne Xhami.
Nuk po kuptoesh qka dėn me thėn ? Kishe bė mir me sqarua ma mir!
Prandaj juve ju duhet tolerance ne mes vedi sepse Kombi Shqiptar tash e qindra vjet jeton me keto fe dhe me nje Tolerance fetare qe nuk e gjen kurrkund ne bote .

Ne e dimė pėr tolerancen e shqiperive dhe e dim nga kush ka ardhė kjo tolerance, dhe e dim se kush don me prishur.

Pajtohuni ju Shitet e Sunitet eee...... ne mes vedi sepse ne Kombin Tim i keni te gjitha mundesite.


Shiat i kundėrshtojnė muslimanėt nė ēėshtjet mė tė rėndėsishmet:

1. Kurani


Besojnė se Kurani i cili gjendet sot tek muslimanėt ka shtesa dhe mangėsi.


2. Hadithi profetik


Nuk e marrin (pėr bazė) atė qė gjendet tek Buhariu dhe Muslimi dhe tek tė tjerėt.


3. Teuhidi


Ata (shiat) lusin tjetėr kėnd pėrveē Allahut tė Madhėruar, zotohen dhe bėjnė kurban pėr tjetėr kėnd pos Allahut tė Madhėruar. Ata mendojnė se gjendet njė forcė e posaēme vetėm pėr eulijat dhe se ehlul bejti janė sistemuesit e gjithėsise. Po ashtu ata besojnė se njohja e tė fshehtės ėshtė prej tė drejtės sė imamėve tė tyre tė pagabueshėm dhe nuk ėshtė aspak prej tė drejtės sė Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qfhsin mbi tė!) qė tė lajmėrojė pėr tė fshehtėn. Nė librin “El Kafi” vėll. I, fq. 258 gjendet tema “Imamėt (alejhim es selam) e dinė se kur do tė vdesin dhe ata nuk vdesin vetėm se me dėshirėn e tyre.” Po nė tė njėjtin libėr vėll. I, fq. 260 gjendet tema “Imamėt (alejhim es selam) e dinė se ēfarė ka pasur (ndodhur mė herėt) dhe ēfarė do tė ndodhė (nė tė ardhmen) dhe atyre nuk mund t’u fshihet asgjė.”

4. Ofendimi i sahabėve


Ata mallkojnė Ebu Bekrin, Umerin dhe tė tjerėt prej tyre tė cilėt i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) i ka pėrgėzuar me xhenet. Ibėn Ujejneh ka thėnė: “Kush flet nė lidhje me shokėt e tė Dėrguarit tė Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė) qoftė edhe njė fjalė tė vetme, ai ėshtė pasues i epshit.”


Imam el Berbehari (Allahu e mėshiroftė!) nė librin e tij “Sherhus Suneh” thotė: “Nėse sheh ndonjė person i cili hedh baltė mbi ndonjėrin prej shokėve tė tė Dėrguarit tė Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė), atėherė dije se ai ėshtė fjalėkeq dhe ndjek epshin e tij, duke u bazuar nė fjalėn e tė Dėrguarit tė Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė): “Kur tė pėrmenden shokėt e mi, pėrmbahuni.”[1] (http://ril-al.com/islami/index.php?option=com_content&view=article&id=166:cfare-di-per-shiat-er-rafidah&catid=11:fletepalosje&Itemid=9#_ftn1) Dije se kush e cenon apo ia ul vlerėn ndonjėrit prej shokėve tė Muhamedit (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė), ai ka pasur pėr qėllim me kėtė Muhamedin (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė) dhe e ka lėnduar atė nė varrin e tij.” {Mbaroi fjala e imam El Berbeharit}


Shejh Ahmed bin Jahja en Nexhmi (Allahu e mėshiroftė) nė lidhje me fjalėn e autorit: “Nėse sheh ndonjė person i cili hedh baltė mbi ndonjėrin prej shokėve e tė Dėrguarit tė Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė)…” thotė se kjo ėshtė fjala e pasuesve tė Sunetit dhe Xhematit, e kundėrta e asaj qė thonė pasuesit e bidatit prej rafidave dhe havarixhėve. Kėta hedhin baltė ndaj shokėve tė Profetit (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė), tė cilėt Allahu i ka pastruar ata nė Librin e Tij dhe ka njoftuar se i ka falur ata: “Pa dyshim, Allahu e pranoi pendimin e tė Dėrguarit, tė muhaxhirėve dhe tė ensarėve, tė cilėt shkuan pas atij nė ēastin e vėshtirė, pasi zemrat e disave prej tyre pėr njė fije qenė afėr shmangies (nga detyra), pastaj Allahu pranoi pendimin e tyre. Vėrtet, Ai ėshtė i Butė dhe i Mėshirshėm me ta.” (Teube: 117)


Po ashtu edhe nė fjalėn e tė Madhėruarit nė fund tė sures Fet’h, ajeti 29: “Muhamedi ėshtė i Dėrguar i Allahut. Ata qė janė me tė janė tė ashpėr ndaj jobesimtarėve e tė mėshirshėm midis tyre. I sheh ata si pėrkulen dhe bien nė sexhde, duke kėrkuar dhuntinė dhe kėnaqėsinė e Allahut.”


Po ashtu fjala e Tij: “Njė pjesė e plaēkės u takon edhe mėrgimtarėve tė varfėr, tė cilėt u pėrzunė nga vendlindja dhe pasuritė e tyre...” (Hashr: 8)


Pastaj tha: “Ndėrsa ata qė banojnė nė Medinė dhe qė e kanė pranuar besimin qysh mė parė, i duan mėrgimtarėt qė vijnė nė Medinė dhe nė zemrat e tyre nuk ndiejnė kurrfarė rėndimi pėr atė qė u ėshtė dhėnė atyre, por duan t’u bėjnė mė mirė mėrgimtarėve sesa vetes, edhe pse vetė janė nevojtarė. Kushdo qė ruhet nga lakmia e vetvetes, me siguri qė do tė jetė fitues.” (Hashr: 9)


Deri te fjala e Tij: “Edhe ata qė erdhėn pas tyre thonė: “O Zoti ynė, falna ne dhe vėllezėrit tanė, tė cilėt kanė besuar para nesh dhe mos lejo qė nė zemrat tona tė ketė asnjė tė keqe ndaj besimtarėve! O Zoti ynė, Ti je vėrtet i Butė dhe Mėshirėplotė!” (Hashr: 10)


Ndėrsa (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė) ka thėnė: “Mos i ofendoni shokėt e mi, se pasha Atė nė Dorėn e tė Cilit ėshtė shpirti im, sikur tė shpenzonte ndonjėri prej jush ar sa mali i Uhudit, nuk kishte pėr tė arritur njė grusht tė tyre dhe as gjysmėn e tij.”


Pėr shkak tė kėtyre argumenteve pasuesit e Sunetit dhe Xhematit e shohin si detyrė nderimin e shokėve tė Profetit (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė), lavdėrimin e tyre dhe ndalimin nga tė folur keq pėr ta. Ndėrsa pėr sa i pėrket asaj qė ndodhi ndėrmjet tyre, ne heshtim sepse kėshtu kanė thėnė imamėt e udhėzimit, si Ahmed bin Hanbeli, Shafiu, Maliku, Abdullah bin el Mubareku, dy Sufjanėt, dy Hamadėt si dhe ata qė i pasuan nga radhėt e dijetarėve tė hadithit. Prandaj ėshtė detyrė ndalimi nga tė folurit pėr atė luftė qė ndodhi ndėrmjet tyre ngase ata ishin muxhtehidė nė kėtė. Kush ia ka qėlluar prej tyre ka marrė dy shpėrblime, ndėrsa kush ka gabuar ka marrė njė shpėrblim, ngase shoqėrimi qė ata i bėnė Profetit (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė) si dhe lufta pėrkrah tij i fshin gjėrat qė ndodhėn ndėrmjet tyre. Allahu ėshtė Ai qė jep suksesin!


5. Hilafeti


Ata thonė se hilafeti i takonte Aliut, ndėrsa ai qė ia mori atij ėshtė zullumqar ose jobesimtar.


6. Shpifja dhe akuzimi ndaj Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!)


Ata e akuzojnė Aishen (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!), gruan e tė Dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) pėr imoralitet. Ndėrsa Allahu i Madhėruar e ka pastruar atė nė Kuran.

Tė kisha propozua qe mos me fole pėr gjėrat qė si kuptone!

Alima
02-10-11, 10:32
...Nje dietar i madhe Islam ka thene : -" asnjehere nuk kame korre sukses ne debate me injorat " !!!


.

Zero Cool
02-10-11, 10:39
E me bo e me ndodhe, Zoti mos e bofte, e me lind si Shqiptar, qysh vdes æ

GURI SYLAJ
02-10-11, 10:39
Me kopie mund te shtyhemi deri ne vitin e ri por nuk ka asnje peshe .
Une e dij se nga kater kalifatet e pare tre jan vra . Bile, Aliut i vrasin edhe dy djemet -Hasanin dhe Hysenin, kush e beri kete thuajeni ju.Por ata ishin nipat e Muhamedit a.s.Dhe, per qudi, pushtein e merr familja qe e kishte kundershtu me se shumti Muhamedin a.s- Moawija ibn abi Sufjan.
Kalifin e pare e kishte baballak (Vjeherr edhe ... ishte babai i Ajshes) edhe te dytin e kishte (vjeherr ishte babai i Hafses) te tretin nuk e dij por edhe ate dicka te afert .Kurse te ktertin e kishte djal te axhes ,(e kishte si djal te vetin sepse Muhamedi e kishte rrite dhe ishte kujdese per te gjat gjithe kohes) e kishte edhe dhenderr!!
Ma merr mendja se mjafton kjo per te pa luften qe behet edhe sot ne mes sekteve ne Besimin Islam e qe eshte nje lufte e vjeter dhe shume ,shume e pergjakeshme.
Dhe .per qudi ,mbas Aliut pushtetin e merr Familja e Ebu Sufjanit ,armikut me t madh t Muhamedit a.s-Familja Moawija apo ,siq njihet ne lteraturen e gjere Omajadet!!

Alima
02-10-11, 11:02
Me kopie mund te shtyhemi deri ne vitin e ri por nuk ka asnje peshe .
Une e dij se nga kater kalifatet e pare tre jan vra . Bile, Aliut i vrasin edhe dy djemet -Hasanin dhe Hysenin, kush e beri kete thuajeni ju.Por ata ishin nipat e Muhamedit a.s.Dhe, per qudi, pushtein e merr familja qe e kishte kundershtu me se shumti Muhamedin a.s- Moawija ibn abi Sufjan.
Kalifin e pare e kishte baballak (Vjeherr edhe ... ishte babai i Ajshes) edhe te dytin e kishte (vjeherr ishte babai i Hafses) te tretin nuk e dij por edhe ate dicka te afert .Kurse te ktertin e kishte djal te axhes ,(e kishte si djal te vetin sepse Muhamedi e kishte rrite dhe ishte kujdese per te gjat gjithe kohes) e kishte edhe dhenderr!!
Ma merr mendja se mjafton kjo per te pa luften qe behet edhe sot ne mes sekteve ne Besimin Islam e qe eshte nje lufte e vjeter dhe shume ,shume e pergjakeshme.
Dhe .per qudi ,mbas Aliut pushtetin e merr Familja e Ebu Sufjanit ,armikut me t madh t Muhamedit a.s-Familja Moawija apo ,siq njihet ne lteraturen e gjere Omajadet!!

...
paske bere progres , vetem vazhdo ....mos i le leximet ne gjymse , dhe mos lexo nga faqet e urrejtesve te cilet i kan adaptu historit sipas tekeve e qejfeve ... lexo origjinalet !


vetem vazhdo .....

GURI SYLAJ
02-10-11, 11:18
Jo nese eshte ndryshe thaje pa hezitim -te lutem .
Luften ne mes Ajshes dhe Aliut nuk e numrova fare ktu,edhe ajo ishte nje lufte e pergjakeshme !

Por vetem me fakte historike e jo me muhalife hoxhallaresh qe i kan ndryshu mveresisht se nga kush e ken marre rrogen!!

P.s.

Besimi eshte ceshtje e individit dhe shtrone vetem ne rrafshin HYJNOR perndryshe , sa here qe mundoheni me e permisu Zotin ,hyni aty ku nuk dilet!!
Ketu ne ndahemi e nderuara Alima!

sherri
02-10-11, 11:53
Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?.....shume normal de!? vec edhe mes tyre ka toleranc si p.sh. lind vic,bahet tarak,lind Halim,bahet Halime(qysh te kerkon tregu) tana t'zezat munesh me i ba vec me than nuk jam musliman vrahesh t'kallet shpia.....etj...keshtu kqyr seri e thuj: "T'lumet na qe jemi Musliman,e nuk leme gje t'zez pa ba"

ps. Guri Sylaj,mos jau rando fort se jesin si magaricat n'lloq:wink:

Kosova19
02-10-11, 11:57
Une e dij se nga kater kalifatet e pare tre jan vra . Bile, Aliut i vrasin edhe dy djemet -Hasanin dhe Hysenin, kush e beri kete thuajeni ju.Por ata ishin nipat e Muhamedit a.s.Dhe, per qudi, pushtein e merr familja qe e kishte kundershtu me se shumti Muhamedin a.s- Moawija ibn abi Sufjan.
Kalifin e pare e kishte baballak (Vjeherr edhe ... ishte babai i Ajshes) edhe te dytin e kishte (vjeherr ishte babai i Hafses) te tretin nuk e dij por edhe ate dicka te afert .Kurse te ktertin e kishte djal te axhes ,(e kishte si djal te vetin sepse Muhamedi e kishte rrite dhe ishte kujdese per te gjat gjithe kohes) e kishte edhe dhenderr!!
Ma merr mendja se mjafton kjo per te pa luften qe behet edhe sot ne mes sekteve ne Besimin Islam e qe eshte nje lufte e vjeter dhe shume ,shume e pergjakeshme.
Dhe .per qudi ,mbas Aliut pushtetin e merr Familja e Ebu Sufjanit ,armikut me t madh t Muhamedit a.s-Familja Moawija apo ,siq njihet ne lteraturen e gjere Omajadet!!


Halifet e drejte kan qenė Ebu Bekri, Omeri, Uthmani dhe Aliu; tė gjithė jan vra veq Ebu Bekrit (All-llahu qoftė i knaqur me tė).Bilali el Abeshi ska qen kurr halife.


Ma merr mendja se mjafton kjo per te pa luften qe behet edhe sot ne mes sekteve ne Besimin Islam e qe eshte nje lufte e vjeter dhe shume ,shume e pergjakeshme.


Nė irak shiat kan vra fėmi veq pse e ka pas emrin Aishe, Ebu Beker, Omer dhe krimet qė i tregone historia.

Dhe .per qudi ,mbas Aliut pushtetin e merr Familja e Ebu Sufjanit ,armikut me t madh t Muhamedit a.s-Familja Moawija apo ,siq njihet ne lteraturen e gjere Omajadet!!

Pas vrasjes sė Aliut, banorėt e Kufes pranuan si udhėheqės tė tyre Hasenin, tė birin e Aliut. Pasi mori besėn prej banorėve tė Kufes, Haseni u nis me ushtrinė e tij pėr nė Sham, sepse ata akoma nuk e kishin pranuar si udhėheqės. Me kėtė, ai nuk kishte pėr qėllim t’i luftonte banorėt e Shamit, por tė bėnte marrėveshje me ta, sepse mė parė ai e kishte kundėrshtuar Aliun (babain e tij) pėr luftėn qė kishte bėrė me banorėt e atij vendi. (“Bidaje ue nihaje”, vėll. 7, f. 245.)
Hasen el Basri ka thėnė: E kam dėgjuar Ebu Bekraten duke thėnė: Kur erdhi Haseni, Profeti (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) po u mbante njerėzve ligjėratė, i tha: Ky djalė ėshtė zotėri dhe ndoshta njė ditė Allahu do ta bėjė shkak pėr pajtimin e dy grupeve tė muslimanėve. (Transmeton Buhariu, nr. 3746.)
Pasi Muavija dhe Haseni u takuan, ky i fundit u tėrhoq nga posti nė tė cilin
ishte, ndėrsa Muavija u bė prijės i besimtarėve. Udhėheqja e Hasenit zgjati vetėm gjashtė muaj dhe muaji nė tė cilin hoqi dorė, u quajt “Viti i bashkimit”.

Sundimi i Muavijes solli shumė mirėsi pėr muslimanėt, sepse nė atė kohė morėn fund trazirat dhe vrasjet qė ndodhėn pėr shkak tė unitetit tė muslimanėve rreth njė udhėheqėsi tė vetėm. Muslimanėt i drejtuan tė gjitha forcat nė drejtim tė armikut, derisa u ngritėn flamujt e xhihadit. Kjo periudhė ishte e dobishme dhe Muavija sillej shumė mirė me njerėzit. Nė atė kohė, tė gjithė ishin nėn udhėheqjen e tij dhe askush nuk ngriti krye, pėrveē njė grupi tė vogėl nga hauarixhėt.

O GURI SYLAJ te kisha kshilua qe mos me fole pėr ata gjėra qe nuk ke lidhje.

sherri
02-10-11, 12:09
Qėndrimi i sahabėve ndaj luftėrave qė ndodhėn

Nė kėto luftėra, sahabėt u ndanė nė tri grupe. Grupi i parė ishin: Talha, Zubejri, Aishja dhe Muavija, tė cilėt mendonin tė shpejtohej hakmarrja ndaj vrasėsve tė Uthmanit.
Grupi i dytė ishte Aliu dhe ata, tė cilėt mendonin qė nė fillim tė rregullonin punėt e hilafetit dhe mė pas tė merreshin me vrasėsit e Uthmanit.
Grupi i tretė ishin: Sadi, Ibėn Umeri, Ebu Hurejra, Muhamed bin Meslemeh, Ahnefi, Usama, Ebu Bekrate eth Thekafij etj. Shumica e sahabėve ishin tė mendimit tė mos qėndronin me asnjėrin prej grupeve qė pėrmendėm mė sipėr.
Shkaku i kėtyre mosmarrėveshjeve ėshtė se gjėrat ishin shumė tė paqarta dhe ndodhėn nė kohė fitnesh, prandaj askush nuk mundi ta sqaronte apo qoftė edhe ta mendonte kėtė ēėshtje.
Ibėn Haxheri ka thėnė: Imam Taberiu ka transmetuar njė thėnie tė saktė, se Ahnef bin Kajsi ka thėnė: Pasi Uthmanin e kishin ngujuar nė shtėpinė e tij, takova Talhan dhe Zubejrin dhe u thashė: Ēfarė mė kėshilloni tė bėj, sepse unė mendoj se Uthmanin do ta vrasin. Ata: Tė kėshillojmė tė shkosh tek Aliu.
Gjithashtu pas vrasjes sė Uthmanit takova Aishen dhe e pyeta: Ēfarė mė kėshillon tė bėj? Tė kėshilloj tė shkosh tek Aliu –tha ajo.[1] (http://www.rrugetepaqes.net/tendryshme/historia6.html#_ftn1)
Nė kohėn kur Talha dhe Zubejri dolėn pėr tė luftuar nė betejėn e devesė, gjatė rrugės i takoi Ahnefi dhe u tha: Betohem nė Allah se unė nuk do tė luftoj ndaj jush, pėrderisa nėna e besimtarėve ėshtė me ju, gjithashtu nuk do ta luftoj njė njeri, pėr tė cilin ju mė kėshilluat tė shkoja pas tij.[2] (http://www.rrugetepaqes.net/tendryshme/historia6.html#_ftn2)
Qėndrimi i Ehli sunetit ndaj Abdurrahman bin Murxhimit, vrasėsve tė Uthmanit, vrasėsit tė Zubejrit dhe vrasėsve tė Husejnit

Imam Dhehebiu ka thėnė: Pėr ne, Ibėn Muhxhimi ėshtė nga ata, pėr tė cilėt shpresojmė t’i dėnojė Allahu me zjarr, por nuk e bėjmė tė pamundur qė Ai t’i falė. Kėtė gjykim qė kemi pėr tė, e kemi edhe pėr vrasėsit e Uthmanit, vrasėsin e Zubejrit, Talhas, Seid bin Xhubejrit, Amar bin Jasirit dhe vrasėsit tė Husejnit.[3] (http://www.rrugetepaqes.net/tendryshme/historia6.html#_ftn3)
Ne distancohemi pėr krimet qė kanė bėrė, madje i urrejmė pėr hir tė Allahut dhe ēėshtjen e tyre e lėmė nė dorė tė Tij.[4] (http://www.rrugetepaqes.net/tendryshme/historia6.html#_ftn4)

sherri
02-10-11, 12:11
Cili grup kishte tė drejtė nė trazirat qė ndodhėn ndėrmjet sahabėve

Profeti (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka lajmėruar se Amarin do ta vrasė grupi i padrejtė, gjithashtu pėr hauarixhėt ka thėnė: Ata do tė dalin nė njė kohė trazirash dhe do t’i vrasė grupi qė ėshtė mė afėr sė vėrtetės.
Duke u nisur nga kėto dy hadithe tė qarta, themi se grupi i Aliut ishte mė afėr sė vėrtetės. Kėto hadithe sqarojnė se Aliu ishte mė afėr sė vėrtetės nė betejėn e devesė dhe tė Sifinit, por kjo nuk do tė thotė se gjithė e vėrteta ishte me tė. Kjo nuk duhet tė kuptohet si sharje pėr Aliun, sepse qėllimi ynė ėshtė tė sqarojmė se ata qė nuk morėn pjesė nė kėto beteja, e kishin gjetur tė vėrtetėn.
Drejtėsia e Aliut u tregua nė momentin kur ndaloi luftėn. Mė parė pėrmendėm se ai u pendua kur e pa Talhan tė vrarė dhe tha: Ah sikur tė kisha vdekur qė para njėzet vitesh. Madje nė momentin kur Hasen bin Ali u kthye nga beteja e Sifinit dhe i tregoi Aliut se ēfarė kishte ndodhur, tha: Betohem nė Allah se nuk e kisha menduar kurrė tė arrinte puna deri nė kėtė gradė.
Tė gjithė u penduan pėr pjesėmarrjen nė kėto beteja, prandaj Profeti (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e kishte lavdėruar Hasenin me fjalėt: Ky djalė ėshtė zotėri dhe ndoshta Allahu do ta bėjė shkak pėr pajtimin e dy grupeve tė muslimanėve. Pra Profeti (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e lavdėroi Hasenin sepse i pajtoi dhe jo Aliun, i cili i luftoi.
Lėvdatat pėr Aliun janė nė luftėn qė bėri me hauarixhėt, sepse nė kėtė betejė ishte me tė vėrtetėn dhe askush nuk u mėrzit pėr vrasjen e tyre. Tė gjithė u gėzuan dhe Aliu bėri sexhde pėr tė falėnderuar Allahun pėr fitoren. Por ai ka qarė dhe ėshtė penduar kur luftoi nė betejėn e devesė dhe u mėrzit shumė kur luftoi nė Sifin.

sherri
02-10-11, 12:18
Phaaaaaa po leht koka me prejudiku per fe,!? se paskam dite, edhe sene interesant kush kan e vrau ne arabi para sa shekujve,po kujt k po i hyjn ne pune keto gjepura???

Cka mesohet ne keto per besim,cka per njerzi,cka mesohet per pace e harmoni mes njerzve???? e vrau ai keta,keta e vran ate.........ncncncncnccnc zoti me juve .......Muhamdi ke me i zoti jau hudhi te gjithve qaq :tongue:

Alima
02-10-11, 12:22
...
..
.

Ketu ne ndahemi e nderuara Alima!


...Asnjehere nuk ishim bashk !.

prototyp
02-10-11, 12:24
...17:20 PM .... e 45 sec !

.
Nuk eshte me rendesi ora, por viti ne te cilen po jetojme. Me vie shume keq per ju dhe personat si ju qe "jetoni" 10-15 shekuj mbrapa.http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Alima
02-10-11, 12:27
Nuk eshte me rendesi ora, por viti ne te cilen po jetojme. Me vie shume keq per ju dhe personat si ju qe "jetoni" 10-15 shekuj mbrapa.http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

...
aq me keq me vie mua per ju dhe "perparimet e bera !


ne vitin , diten , muajin , oren , minutat dhe te qintat e saj ....

GURI SYLAJ
02-10-11, 14:16
...Asnjehere nuk ishim bashk !.


Kerkoj falje , tan kohen kam mendu qe edhe ti je shqiptare!??

Alima
02-10-11, 14:22
Kerkoj falje , tan kohen kam mendu qe edhe ti je shqiptare!??

...

gjithashtu , ...

kame qene me bindje se je musliman !...kombesin e kam nderruar tani e 20 vite ... zyrtarisht po mendoi !.

winona
02-10-11, 14:28
Nese vdese....kur te vdes per mue eshte me rendsi me vdeke si njeri i ndershem kjo mjaton per mue....

Kosova19
02-10-11, 17:29
Nese vdese....kur te vdes per mue eshte me rendsi me vdeke si njeri i ndershem kjo mjaton per mue....

Kėtė e deshiron gjdo njeri qė jeton nė kėt botė, por nga kėta ka qe medojin se me deshiru dishka tė mir; ėshtė si me puna pėr kėt tė mir.

the godfather
02-10-11, 18:44
Mire mengjesi !
Per mos me ju marre kohe as ju e as vetit une po i them veq dy fjale .
A jeni ju te vetedijshem, se me debatin e juaj, e bate hore Besimin Islam !
Ju ,tre kater veta ,dhe jeni te ndryshem ne debat jo e lejon ,jo nuk e lejon,jo e vret ,jo nuk e vret,jo ka jo nuk ka:
Thjeshte na bete hore !!

Njani thot kan te drejte me vra vetem udheheqsit ,tjetri thot jo cdo musliman .Vjen tjetri ,dhe me Ajet Kuranor, thot se Zoti te ka leju fen tane e un e kam timen ... Kush e ka mire prej juve more??
Njani thot Irani nuk ka lidhje me slamin e harron se Shitet fillojn me Luften e Aliut per pushtet dhe per te marre Kalifatin ne dore.
Nime, Aliu ishte djali i mixhes se Muhametit a.s dhe njeherit dhenderr i tij .Burri i Fatimes ,qikes se Muhamedit a.s. A kishin lidhje keta me Islamin apo duhej luftu me krahun tjeter per pushtet!!???Dhe kjo lufte edhe sot eshte shume e pergjakshme (Minus Tolerance).
E kur jemi te prapaganda ,nuk jemi ne as qe organizojm protesta e as qe themi ne nuk qendrojm mbas tyre. Nuk jemi ne as qe shkojm me u fale e as qe i rrahim imamet ne Xhami. Prandaj juve ju duhet tolerance ne mes vedi sepse Kombi Shqiptar tash e qindra vjet jeton me keto fe dhe me nje Tolerance fetare qe nuk e gjen kurrkund ne bote . Pajtohuni ju Shitet e Sunitet eee...... ne mes vedi sepse ne Kombin Tim i keni te gjitha mundesite.

Sinqerisht ,keto dy nenforume i keni degradu tej mase dhe me vjen keq qe ketu me nuk jan disa antar shume te nderuar dhe te rrespektuar njeherit edhe njohes e komentues te shkelqyeshem te parimeve ne Besimin Islam.
Vetem krahasoni shkrimet e me hereshme dhe keto sot!!

qka je ka fol palidhje o Guri Sylaj deri dje kishe djal i mir tash kishe po e kritikoj dikend.
Ku ke pa ti en Islam (shiitet) qe 12 imamet te jene te barabart me 5 kushtet e Islamit,ku ke pa en Islam per diten e ashures (shiitet) ta rrahin vetveten me zingjir e me shpata ku ke pa ti en Islam fotografi te figurave te shquara,ku ke pa ti en ISLAM qe te ngritet dhendrri i Profetit a.s ne shkalle me larte se sa Profeti a.s kur dihet se Aliu r.a ishte jo vetem dhenderr por edhe praktikues i sunnetit te Profetit a.s.
Ne Islam ska shiit e sunnit por me lindjen e shiizmit te tjeret qe e ndoqen rrugen e Profetit a.s u quajten sunnit per tu distancuar nga shiizmi.

Ne nje mbledhje qe e mbajten para shum kohe shiitet me sunnitet aty erdhi vetem nje dijetar sunnit dhe ai morri kepucet me veti dhe kur shiitet e pyeten se pse i morre kepucet me vete ai iu pergjigj:"se ne kohen e Profetit a.s shiitet ka vjedhur kepucet njerezve kur kan qene ne xhami duke bere lutjet"
Ndersa njeri nga shiitet ia ktheu: SE NE KOHEN E Profetit a.s NUK KA PASUR SHIIT"-pra ata e dijne qe shiizmi eshte vetem shpikje nga njerzit dhe gjoja nga perkrahesit e Aliut r.a.

Ndersa sa i perket protestave ne muslimanet kemi te drejte te dalim ne protesta per te drejtat tona,cka iu pengon shamia ne shkolla,xhamia ne qender te Prishtines cka eshte duke iu penguar,kjo eshte lufte-nxitje ndaj tolerances nder-fetare shoqo,po majn protesta pederat e shteti yn Kosova po ua mundson atyre "homove" pa protesta hiq ligjin per martese nder-gjinore e neve me protesta pa protesta nuk na i plotesojne deshirat tona.

Edhe kush e prish tolerancen nderfetare ju po e prishni duke mbjellur inat e meri ndaj Islamit dhe muslimaneve sikur ne te jemi minoritet ashtu na konsideroni duke e ditur qe jemi nje shumice e madhe ju perseri na konsideroni nje pakice por skeni faj ju por kemi faj ne,se na ka rrok dyjallaku e spe dim kryt ku e kem po ska lidhje drejtesia vonon por herdokur ju do te mbeteni minoritet ashtu siq jeni.

me te mira

GURI SYLAJ
02-10-11, 20:23
I nderuari the gotfather(qe ne shqip nuk dij cfar i bjen ) ,sinqerisht une kam mendu se ju jeni shume me serioz ne debat.
Shembulli qe keni sjelle me dietarin Sunit eshte qesharak ,eshte jo serioz te mos them eshte banal!
Ju e dini pse???
Por besoj se e pat emisionin TARGET ,une nuk kam cfar te them me teper .
Pajtonu ju ne mes vedi e neve (besimtareve )na keni te pajtuar qe moti!!

Kosova19
02-10-11, 20:52
Bėni drejtėsi nė Tokė.

Tė lutem pa emocione, pa ndikim nga dikush tjetėr, mė spjego se pėr ēfarė drejtėsie ėshtė fjala.

Se nuk dėshiron dikush tė besoj, ta vrisni?

Se vret dikush ta vrisni?

Se vjedh dikush, ta vrisni?

Se dhunon dikush, ta vrisni?

Se konvertohet dikush nė tjetėr, ta vrisni?

.
.
.

Vazhdojnė pyetjet.......


Un e kam veq njė pytje pė ty artist; mbasi po e kuptoshe drejtesin.

Nė qofte se e kam shembull: njė shtėpi afer shtepis tėnde ose njė arė afer arės tėnde e une kam deshirė shtpis ose arės teme me ja dhėn flaken por nga kjo flak djeget shtėpija jote ose ara jote.

Ne qofte se mė pergjigjesh me jo atehere spom lejon me bo qka dua me pronen teme e ne qofte se me thua po athere kuptohesh se je budall.

Guri i madh
02-10-11, 20:54
qka je ka fol palidhje o Guri Sylaj deri dje kishe djal i mir tash kishe po e kritikoj dikend.
Ku ke pa ti en Islam (shiitet) qe 12 imamet te jene te barabart me 5 kushtet e Islamit,ku ke pa en Islam per diten e ashures (shiitet) ta rrahin vetveten me zingjir e me shpata ku ke pa ti en Islam fotografi te figurave te shquara,ku ke pa ti en ISLAM qe te ngritet dhendrri i Profetit a.s ne shkalle me larte se sa Profeti a.s kur dihet se Aliu r.a ishte jo vetem dhenderr por edhe praktikues i sunnetit te Profetit a.s.
Ne Islam ska shiit e sunnit por me lindjen e shiizmit te tjeret qe e ndoqen rrugen e Profetit a.s u quajten sunnit per tu distancuar nga shiizmi.

Ne nje mbledhje qe e mbajten para shum kohe shiitet me sunnitet aty erdhi vetem nje dijetar sunnit dhe ai morri kepucet me veti dhe kur shiitet e pyeten se pse i morre kepucet me vete ai iu pergjigj:"se ne kohen e Profetit a.s shiitet ka vjedhur kepucet njerezve kur kan qene ne xhami duke bere lutjet"
Ndersa njeri nga shiitet ia ktheu: SE NE KOHEN E Profetit a.s NUK KA PASUR SHIIT"-pra ata e dijne qe shiizmi eshte vetem shpikje nga njerzit dhe gjoja nga perkrahesit e Aliut r.a.

Ndersa sa i perket protestave ne muslimanet kemi te drejte te dalim ne protesta per te drejtat tona,cka iu pengon shamia ne shkolla,xhamia ne qender te Prishtines cka eshte duke iu penguar,kjo eshte lufte-nxitje ndaj tolerances nder-fetare shoqo,po majn protesta pederat e shteti yn Kosova po ua mundson atyre "homove" pa protesta hiq ligjin per martese nder-gjinore e neve me protesta pa protesta nuk na i plotesojne deshirat tona.

Edhe kush e prish tolerancen nderfetare ju po e prishni duke mbjellur inat e meri ndaj Islamit dhe muslimaneve sikur ne te jemi minoritet ashtu na konsideroni duke e ditur qe jemi nje shumice e madhe ju perseri na konsideroni nje pakice por skeni faj ju por kemi faj ne,se na ka rrok dyjallaku e spe dim kryt ku e kem po ska lidhje drejtesia vonon por herdokur ju do te mbeteni minoritet ashtu siq jeni.

me te mira


ishalla ju ndihmon perendia se boll buzgun ju paskan ardh punt

Artisti
02-10-11, 21:16
Un e kam veq njė pytje pė ty artist; mbasi po e kuptoshe drejtesin.

Nė qofte se e kam shembull: njė shtėpi afer shtepis tėnde ose njė arė afer arės tėnde e une kam deshirė shtpis ose arės teme me ja dhėn flaken por nga kjo flak djeget shtėpija jote ose ara jote.

Ne qofte se mė pergjigjesh me jo atehere spom lejon me bo qka dua me pronen teme e ne qofte se me thua po athere kuptohesh se je budall.

Sipas shkrimeve tua tė deritashme mė lejo tė tė quaj i nderuar Kosova19,

Shembulli qė ke marrė, nėse nė ato momente do tė pėrdorje arėsyen, pse me ja vėnė flakėn, ose poqese unė arėn ose shtėpin time e djeg digjet edhe ara ose shtėpia e Artistit, atėherė po bėjė dy herė dėm, oj logjikė, oj arėsye, tregom pse me bė dėm.

Logjika dhe Arėsyeja lajmėrohen dhe tė thonė, jo jo nuk ke nevojė pėr flakė, pėr disa sekonda na lshove se a pe sheh si na thirre erdhėm dhe tė shpėtuam arėn dhe shtėpin tėnde e me atė edhe tė Artistit.

Pra, ėshtė pikėrisht Logjika dhe Arėsyeja tė cilat nuk po funksionojnė tė shumė fetar.Artisti

Kosova19
02-10-11, 21:46
Sipas shkrimeve tua tė deritashme mė lejo tė tė quaj i nderuar Kosova19,

Shembulli qė ke marrė, nėse nė ato momente do tė pėrdorje arėsyen, pse me ja vėnė flakėn, ose poqese unė arėn ose shtėpin time e djeg digjet edhe ara ose shtėpia e Artistit, atėherė po bėjė dy herė dėm, oj logjikė, oj arėsye, tregom pse me bė dėm.

Logjika dhe Arėsyeja lajmėrohen dhe tė thonė, jo jo nuk ke nevojė pėr flakė, pėr disa sekonda na lshove se a pe sheh si na thirre erdhėm dhe tė shpėtuam arėn dhe shtėpin tėnde e me atė edhe tė Artistit.

Pra, ėshtė pikėrisht Logjika dhe Arėsyeja tė cilat nuk po funksionojnė tė shumė fetar.Artisti

Ai (Muhamedi) erdhi me ligjin e shpagimit dhe me masat ndėshkimore me qėllim qė tė ruante fenė, jetėn, nderin, pronėn dhe pasurinė.
Njė person pėrveq qė e shkatrron veten kur largohet nga feja islame bene qe edhe ata njerez qe dojn tė hine ne kete fe te largohen; ua mundeson njerezve me kete gjest qe tė mendojn se po te ishte e mir kjo fe ai njeri nuk do te largohej por do te qendronte si musliman.

premium
02-10-11, 23:20
Dijetarėt duke u bazuar nė kėtė hadith i kanė pėrcjellė shenjat e pėrfundimit tė veprave dhe kanė konstatuar se ka shenja tė pėrfundimit tė mirė dhe shenja tė pėrfundimit tė keq, sipas asaj ēka ka vepruar robi i Allahut: "Kush ka bėrė ndonjė tė mirė, qoftė sa njė thėrrmijė, do ta shohė atė, e kush ka bėrė ndonjė tė keqe, qoftė sa njė thėrrmijė, do ta shohė atė.

valiii
03-10-11, 01:05
Me kopie mund te shtyhemi deri ne vitin e ri por nuk ka asnje peshe .
Une e dij se nga kater kalifatet e pare tre jan vra . Bile, Aliut i vrasin edhe dy djemet -Hasanin dhe Hysenin, kush e beri kete thuajeni ju.Por ata ishin nipat e Muhamedit a.s.Dhe, per qudi, pushtein e merr familja qe e kishte kundershtu me se shumti Muhamedin a.s- Moawija ibn abi Sufjan.
Kalifin e pare e kishte baballak (Vjeherr edhe ... ishte babai i Ajshes) edhe te dytin e kishte (vjeherr ishte babai i Hafses) te tretin nuk e dij por edhe ate dicka te afert .Kurse te ktertin e kishte djal te axhes ,(e kishte si djal te vetin sepse Muhamedi e kishte rrite dhe ishte kujdese per te gjat gjithe kohes) e kishte edhe dhenderr!!
Ma merr mendja se mjafton kjo per te pa luften qe behet edhe sot ne mes sekteve ne Besimin Islam e qe eshte nje lufte e vjeter dhe shume ,shume e pergjakeshme.
Dhe .per qudi ,mbas Aliut pushtetin e merr Familja e Ebu Sufjanit ,armikut me t madh t Muhamedit a.s-Familja Moawija apo ,siq njihet ne lteraturen e gjere Omajadet!!

Nime, e ti me indigo a me copy e gjete kete materijal diku atje neper faqe shiite... Edhe mendja jote qe e ke nxane ngushte dikend dhe e zbulove Ameriken...
A tja fus edhe une nje copy paste shpejte me nje materijal te mar nga literatura sunite qe ta gjun menjehere per toke materjalin berdhog qe e ke sjelle ketu ? Jo... Se ti lidhje s'ki as kush eshte Muawija r.a e as per Ehli Bejtin...
Une jam Shqiptar i besimit musliman ehli sunnah uel xhem'ah (sunit) .... Percaktohu njehere e pergjithmon se cilit besim i perkete nese ke deshire per debat te mirfillte... A je nevruz, a dervish, a budist a protestant a ēka je ??? Percaktohu ose prano qe sje bash kurgjo... Veq ke besim me shibla t perzim me dyshime, me nje fjale sje kerkah hiē. Se ti me qene i qete ne besimin tend se kishe pas fort gajle me hulumtu ujrave te netit e ēka eshte me e keqja me mendu se kinse ke thane diēka...
bravo, qe po e pranoj me kete shkrim i demaskove halifet e drejte dhe 4 medhhebet bashke me nje kallaballek dijetaresh, qaq ma qe na e nxore fene prej qefit... Po a mund te flasim pak per besimin tend ???

taraku-1
03-10-11, 03:32
Nime, e ti me indigo a me copy e gjete kete materijal diku atje neper faqe shiite... Edhe mendja jote qe e ke nxane ngushte dikend dhe e zbulove Ameriken...
A tja fus edhe une nje copy paste shpejte me nje materijal te mar nga literatura sunite qe ta gjun menjehere per toke materjalin berdhog qe e ke sjelle ketu ? Jo... Se ti lidhje s'ki as kush eshte Muawija r.a e as per Ehli Bejtin...
Une jam Shqiptar i besimit musliman ehli sunnah uel xhem'ah (sunit) .... Percaktohu njehere e pergjithmon se cilit besim i perkete nese ke deshire per debat te mirfillte... A je nevruz, a dervish, a budist a protestant a ēka je ??? Percaktohu ose prano qe sje bash kurgjo... Veq ke besim me shibla t perzim me dyshime, me nje fjale sje kerkah hiē. Se ti me qene i qete ne besimin tend se kishe pas fort gajle me hulumtu ujrave te netit e ēka eshte me e keqja me mendu se kinse ke thane diēka...
bravo, qe po e pranoj me kete shkrim i demaskove halifet e drejte dhe 4 medhhebet bashke me nje kallaballek dijetaresh, qaq ma qe na e nxore fene prej qefit... Po a mund te flasim pak per besimin tend ???

Hahahahah, vali me fal...

Nese o ne dyshime dhe kerkon te verteten... kadalni kadal dale... deri sa don Allahu e udhzon,...,se ky pi han krejt qka po shkretojn vjellin helem phanta guri e artisti me sherrin... dylberat. Edhe ky ngapak e perzin e provokon por kadal dale...

Neferta
03-10-11, 08:04
FONICA para nje shekulli kishte thene:
Fialėt e “Sheh-Islamit” ingliz, tė shėnuara mė sipėr, mė kuitojnė njė gjė pėr tė qeshur qė dua ta dėftoj kėtu. N’Inglie, kthehen nė mot-mot nja 50 000 protestarė nė fe katolike, e me gjith’atė, jemi larg nga katholikėsimi i gjith’Inglizėve. Sheh-Islami thotė se kthehen n’Islamėsie mot pėr mot “nja 15 veta”. Do me thėnė, qė tė islamėsohen 30 milion Inglizė – nė qoftė se nuk shtohet numėri i tė kthyerve – duhen tė paktėn dy milion viet! Me gjith’kėtė, nuk ėshtė rallė tė dėgjosh Turq tė thonė se... nė pakė viet “Avropa” e tėrė do tė jetė muhamedane... Nė kėtė e sipėr, mė vien kuitimi qė dua tė shkruaj.

” ingliz, tė shėnuara mė sipėr, mė kuitojnė njė gjė pėr tė qeshur qė dua ta dėftoj kėtu. N’Inglie, kthehen nė mot-mot nja 50 000 protestarė nė fe katolike, e me gjith’atė, jemi larg nga katholikėsimi i gjith’Inglizėve. Sheh-Islami thotė se kthehen n’Islamėsie mot pėr mot “nja 15 veta”. Do me thėnė, qė tė islamėsohen 30 milion Inglizė – nė qoftė se nuk shtohet numėri i tė kthyerve – duhen tė paktėn dy milion viet! Me gjith’kėtė, nuk ėshtė rallė
tė dėgjosh Turq tė thonė se... nė pakė viet “Avropa” e tėrė do tė jetė muhamedane... Nė kėtė e sipėr, mė vien kuitimi qė dua tė shkruaj.

GURI SYLAJ
03-10-11, 08:36
Valiii !
Mire mengjes !
Une e pranoj qe nuk dij por e pranoj se edhe mundohem me u mesu nga ata qe dijn .
Urdhero burr e tregona ,te gjitha qe i kam thene gabim e qe ti i permirson ,une nuk kam asnje problem me i pranu dhe me ju falenderu per kete ndihme .
Tregona kush ishin keta burra .
Une kam deshire te mesoj shume cka dhe, me kete shkrim qe me jeni drejtu , besoj se paskem gjete mesuesin e duhur.
Nuk ke nevoje qe nga debati te kalosh ne fyerje .Mjafton te tregosh dicka me vlere dhe ne pajtohemi .
Tregom p.sh a ishin KUREISHIT nje fis Hebrej ne Meke??
Tregom p.sh pse i vdekuri thirret ne emer te Nenes e jo ne emer te Babait?
Tregom p.sh . pse Shahadeti nuk eshte i plote vetem me permendjen e Allahut??
Pa pas nevoje te konfrontohemi ne mund te debatojm per keto ceshtje .Nuk e ke te ndaluar as te gjurmosh neper internet sepse "Diturin duhet kerku deri ne Kine".Por nuk besoj qe do te gjesh pergjigje per shumecka nga keto qe shtrova une.Kto jan thjeshte ceshtje te pergjitheshme per te cilat mund te flasim pa tensione .Por,une dyshoj ,qe ti mund te debatosh hapur dhe qete .
Une te pershendes dhe te falenderoj per "NDERIMIN" !!

Inxhja_Karimon
03-10-11, 09:11
Valiii !
Mire mengjes !
Une e pranoj qe nuk dij por e pranoj se edhe mundohem me u mesu nga ata qe dijn .
Urdhero burr e tregona ,te gjitha qe i kam thene gabim e qe ti i permirson ,une nuk kam asnje problem me i pranu dhe me ju falenderu per kete ndihme .
Tregona kush ishin keta burra .
Une kam deshire te mesoj shume cka dhe, me kete shkrim qe me jeni drejtu , besoj se paskem gjete mesuesin e duhur.
Nuk ke nevoje qe nga debati te kalosh ne fyerje .Mjafton te tregosh dicka me vlere dhe ne pajtohemi .
Tregom p.sh a ishin KUREISHIT nje fis Hebrej ne Meke??
Tregom p.sh pse i vdekuri thirret ne emer te Nenes e jo ne emer te Babait?
Tregom p.sh . pse Shahadeti nuk eshte i plote vetem me permendjen e Allahut??
Pa pas nevoje te konfrontohemi ne mund te debatojm per keto ceshtje .Nuk e ke te ndaluar as te gjurmosh neper internet sepse "Diturin duhet kerku deri ne Kine".Por nuk besoj qe do te gjesh pergjigje per shumecka nga keto qe shtrova une.Kto jan thjeshte ceshtje te pergjitheshme per te cilat mund te flasim pa tensione .Por,une dyshoj ,qe ti mund te debatosh hapur dhe qete .
Une te pershendes dhe te falenderoj per "NDERIMIN" !!

..jo pasha inxhen,me keta nuk mundesh me debatu ne ket menyr,se i kan xekrrat ne prapanic,e nga mos dia ju aktivizohen,edhe kur nuk din me dhan pergjegjeje ja fillon krrokasin "ALLAHU EKBER" Inxhja nja e dine,se i maje mend kogja do kohe...krejt qeta qe linden, extremist-musliman vdicen si shkie....e qe perngjajn edhe keshtu qe nje rast konkret: sivjet ish ardh nje nga jasht Kosova,qe nuk ishte kohe te gjat ne Kosove,e ka pa nje me mjekerr te gjat i veshur ne te zeza,edhe pyet po ky?? i thon eshte Hoxha!!!!! i kthehet ai: kurr spaskam pa Hoxhe me mjekerr "Popi":tongue:

Hajra
03-10-11, 09:24
......shumica ksajde edhe pse lindin si musliman i kan shti letrat me vdek si indian.

panta_rhei
03-10-11, 09:50
......shumica ksajde edhe pse lindin si musliman i kan shti letrat me vdek si indian.

Hajra,
Ne kete boten (qe e ka kriju Zoti) :wink:
ka njerez qe me krenari vdesin si indian,
qashtu qysh ka njerez qe me shume krenari vdesin si shqiptar... si gjerman e si kinez...

Njeriu lind si Njeri, e tek pastaj, duke jetu ne xhungel jeton e vdes si tarzan... Duke jetu ne shkretetire jeton e vdes si beduin ety qera e ty qera.

Sa pėr qartesim dhe shperndarje te mjegulles:
Hazreti Muhammedi, ka lind si qafir, si kaurr ose si jobesimtar.
Edhe, 43 vjet ka pi raki si sarhosh.
Ēka me ba tash?


Hajra,
Sa eshte mekat te vdesesh si kinez ose si shka ose si indian, qaq eshte mekat te vdesesh si shqiptar ose si profesor ose si mjek ose kepuctar ose si musliman.


Gjynahi ma i madh i njeriut ne kete bote eshte, ta lejoje veten te jetoje dhe te vdese si analfabet e si injorant, dhe te jete i kenaqur me budallakine e tij.

Ta dijsh qe zoti nuk ta fal kurre kete.

Hajra
03-10-11, 09:57
Hajra,
Ne kete boten (qe e ka kriju Zoti) :wink:
ka njerez qe me krenari vdesin si indian,
qashtu qysh ka njerez qe me shume krenari vdesin si shqiptar... si gjerman e si kinez...

Njeriu lind si Njeri, e tek pastaj, duke jetu ne xhungel jeton e vdes si tarzan... Duke jetu ne shkretetire jeton e vdes si beduin ety qera e ty qera.

Sa pėr qartesim dhe shperndarje te mjegulles:
Hazreti Muhammedi, ka lind si qafir, si kaurr ose si jobesimtar.
Edhe, 43 vjet ka pi raki si sarhosh.
Ēka me ba tash?


Hajra,
Sa eshte mekat te vdesesh si kinez ose si shka ose si indian, qaq eshte mekat te vdesesh si shqiptar ose si profesor ose si mjek ose kepuctar ose si musliman.


Gjynahi ma i madh i njeriut ne kete bote eshte, ta lejoje veten te jetoje dhe te vdese si analfabet e si injorant, dhe te jete i kenaqur me budallakine e tij.

Ta dijsh qe zoti nuk ta fal kurre kete.

....krijusi yne eshte kujdesur qe secili njeri te vdes ashtu siq deshiron vete, e kam fjalen si kinez,indian, analfabet, i mencur, mekatar, i drejt, me fe, pa fe, etj etj...
Pra kjo zgjidhje eshte lene ne doren tone, ne njerzin tone, ne deshiren tone, prandaj

panta_rhei
03-10-11, 10:06
....krijusi yne eshte kujdesur qe secili njeri te vdes ashtu siq deshiron vete, e kam fjalen si kinez,indian, analfabet, i mencur, mekatar, i drejt, me fe, pa fe, etj etj...
Pra kjo zgjidhje eshte lene ne doren tone, ne njerzin tone, ne deshiren tone, prandaj

Hajra, prandaj

Kujtova se Zoti e ka ne dore fatin tone, dhe se veē Zoti e din qysh e tek

PRANDAJ


Truri nuk eshte organ seksual, shokit, mos e harro kurre kete, ti

Hajra
03-10-11, 10:12
Hajra, prandaj

Kujtova se Zoti e ka ne dore fatin tone, dhe se veē Zoti e din qysh e tek

PRANDAJ


Truri nuk eshte organ seksual, shokit, mos e harro kurre kete, ti


..... truri per dikend eshte dashuri ne vete vete, e bene te ndihet mire te kujtoi qe s ka me te, qe i din te gjitha nuk beson ne asgje e ne fund ai vdes si nje i pa tru.

Zoti nuk te detyron ty as mua te besoshe ne te, ai na i dha te gjitha dhe tani ne duhet te tregoim veten, se kush jemi dhe si duam te vdesim, vertet eshte i madhe krijusi yne.

Zero Cool
03-10-11, 10:30
Truri nuk eshte organ seksual, shokit, mos e harro kurre kete, ti

tybe nese e kam lexu mire une, kta daktorr e forumit po thojne qe mu truri eshte organi kryesore sexual, tash jat e bjeri nfije ksaj pune :confused:

valiii
03-10-11, 11:40
Valiii !
Mire mengjes !
Une e pranoj qe nuk dij por e pranoj se edhe mundohem me u mesu nga ata qe dijn .
Urdhero burr e tregona ,te gjitha qe i kam thene gabim e qe ti i permirson ,une nuk kam asnje problem me i pranu dhe me ju falenderu per kete ndihme .
Tregona kush ishin keta burra .
Une kam deshire te mesoj shume cka dhe, me kete shkrim qe me jeni drejtu , besoj se paskem gjete mesuesin e duhur.
Nuk ke nevoje qe nga debati te kalosh ne fyerje .Mjafton te tregosh dicka me vlere dhe ne pajtohemi .
Tregom p.sh a ishin KUREISHIT nje fis Hebrej ne Meke??
Tregom p.sh pse i vdekuri thirret ne emer te Nenes e jo ne emer te Babait?
Tregom p.sh . pse Shahadeti nuk eshte i plote vetem me permendjen e Allahut??
Pa pas nevoje te konfrontohemi ne mund te debatojm per keto ceshtje .Nuk e ke te ndaluar as te gjurmosh neper internet sepse "Diturin duhet kerku deri ne Kine".Por nuk besoj qe do te gjesh pergjigje per shumecka nga keto qe shtrova une.Kto jan thjeshte ceshtje te pergjitheshme per te cilat mund te flasim pa tensione .Por,une dyshoj ,qe ti mund te debatosh hapur dhe qete .
Une te pershendes dhe te falenderoj per "NDERIMIN" !!

S'kam kohe as motiv, qe te shkepi leksione ksajde... Per mua lirishte "nxeneni veshin" ne kete gjendje...

P.S| inxhja karimon alias sherri mos na i rruj topat fort... Delni punoni, vyni diēka se forumi sju jep buke

GURI SYLAJ
03-10-11, 11:50
Edhe kjo mjafton !
Nuk ke kohe per leksione por per fyerje po ...tipike....!?

E sa per pune ,tybe hiq nuk ma don ,po nuk po kam qare se ktu nuk ka tendera!!

valiii
03-10-11, 13:26
Edhe kjo mjafton !
Nuk ke kohe per leksione por per fyerje po ...tipike....!?

E sa per pune ,tybe hiq nuk ma don ,po nuk po kam qare se ktu nuk ka tendera!!

Ti sikur kerkove informate se kush shkruan me 2 nika... Ēka ki tash qe e luan rolin e te ofenduarit kur "ps-ja" skishte te bente fare me ty...
Une sjam ne kuiz qe te pergjegjem ne pyetjet tua... Te tregova ty, percaktohu njehere ne besimin tend, pastaj flasim...

Kosova19
03-10-11, 16:53
Sa pėr qartesim dhe shperndarje te mjegulles:
Hazreti Muhammedi, ka lind si qafir, si kaurr ose si jobesimtar.
Edhe, 43 vjet ka pi raki si sarhosh.
Ēka me ba tash?Allahu i Madhėrur thotė: "Allahu u nxorri nga barqet e nėnave tuja nė njė kohė kur nuk dinit asgjė." (Suretu Nahl, 78)

"Dhe kėshtu, Ne tė kemi dėrguar ty shpallje me urdhrin dhe vullnetin Tonė. Ti mė parė nuk e ke ditur se ēfar ėshtė Libri e as ē`ėshtė besimi." (Suretu Duha, 7)
Pra njeriu lind nė natyrshmėrinė e pranimit tė sė vėrtetės. Nėse Allahu e udhėzon, e bėn dikė shkak qė t`ia mėsoi atijė udhėzimin, kėshtu qė bėhet i udhėzuar praktikish pasi qė ishte i udhėzuar forcėrisht.Edhe, 43 vjet ka pi raki si sarhosh.
Ēka me ba tash?


Nese pretendoni qe pejgamberi a.s ka pi alkohol, ateher ju lutem ma sillni vetem nje argument qe pejgamberi a.s e ka pi vetem ni got alkohol gjat gjith jetes se tij.

GURI SYLAJ
03-10-11, 17:21
Ajet Kuranor;

" Ne Xhenet rrjedhin lumenj me vere!"

Zero Cool
03-10-11, 17:23
Ajet Kuranor;

" Ne Xhenet rrjedhin lumenj me vere!"

me fal per nderhyrjen, por kjo vere nuk eshte si kjo e jonja qe e njohim ne , kjo vere e xhenetit eshte alcoholfree

GURI SYLAJ
03-10-11, 17:27
me fal per nderhyrjen, por kjo vere nuk eshte si kjo e jonja qe e njohim ne , kjo vere e xhenetit eshte alcoholfree


Nime a??
Lexoje mire dhe e sheh se ky arsytim nuk eshte pjese e Ajetit ne fjale por eshte " mane " qe e ka dhene dikush tjeter.

Zero Cool
03-10-11, 17:30
Nime a??
Lexoje mire dhe e sheh se ky arsytim nuk eshte pjese e Ajetit ne fjale por eshte " mane " qe e ka dhene dikush tjeter.

A thu bre??

Une vet e kam lexu , ma se paku ne 10-15 vende ne kuran permendet ky premtim per ata qe do ta meritojne xhenetin:

pra keta lumejt me vere e vendet me kolltuqe si dhe bukuroshet syzeza/symdhaja...

Kosova19
03-10-11, 19:44
Nime a??
Lexoje mire dhe e sheh se ky arsytim nuk eshte pjese e Ajetit ne fjale por eshte " mane " qe e ka dhene dikush tjeter.

Allahu i Madhėrur thotė: "Prej saj as nuk do tė trullosen dhe as nuk do tė dehen." [37:47]

"e prej sė cilės nuk do t`u dhembė koka dhe do t`u humbė mendja" [56:19]

Si duhet ta komentojmė Kuranin Fisnik? Kisha pas dėshir me dit nga ti GURI SYLAJ

GURI SYLAJ
03-10-11, 19:52
Edhe rrush me hager teper trullavesh edhe te dhemb koka!!Bilem me e tepru me bakllave eshte edhe me keq!!

Makresh
03-10-11, 20:21
Allahu i Madhėrur thotė: "Prej saj as nuk do tė trullosen dhe as nuk do tė dehen." [37:47]

"e prej sė cilės nuk do t`u dhembė koka dhe do t`u humbė mendja" [56:19]

Si duhet ta komentojmė Kuranin Fisnik? Kisha pas dėshir me dit nga ti GURI SYLAJ


Pse o vlla pyet njerez qe s'gjejn tjeter argument pos talljes me fjalet e Zotit ton ?!
Mos be mekat, duke i pytur njerezit e paditur, sepse nje njeri qe flet dhe s'din, ai ta prish edhe fejen duke u ber shkaktar per devijimin e atyre qe e lexojn !

Skyfter
03-10-11, 21:35
Un JO e per tjert nuk di edhe as qe me intereson:wink:


Ps. kta ligjeruesit e fes se paqes sa her nuk kan cka me than sjellin ajete kuranore te vjedhta, edhe qe kqyre e lexoe thojn.


Mu personalisht me se shumti me pelqen kjo nga kurani "fisnik", Nese e vran nje njeri ke vra krejt njerzimin. (kishe:wink:)

Alima
03-10-11, 21:54
Ti sikur kerkove informate se kush shkruan me 2 nika... Ēka ki tash qe e luan rolin e te ofenduarit kur "ps-ja" skishte te bente fare me ty...
Une sjam ne kuiz qe te pergjegjem ne pyetjet tua... Te tregova ty, percaktohu njehere ne besimin tend, pastaj flasim...

...

......- " kush e ka hanger mjalten , mizen e ka mas veshi " - tha plaku i shpis , ajo reja, fap - fap veshit http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif me dy durt !

i paskan fshi ato tjerat llafe ... qone fshisen perpjet tri here , edhe bani sikur kur te nxen kosin , se nuk rritna http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif...qashtu thojshin ktynehere kur t prek'ke fshisa LOOL


.

Alima
03-10-11, 21:58
Un JO e per tjert nuk di edhe as qe me intereson:wink:


Ps. kta ligjeruesit e fes se paqes sa her nuk kan cka me than sjellin ajete kuranore te vjedhta, edhe qe kqyre e lexoe thojn.


Mu personalisht me se shumti me pelqen kjo nga kurani "fisnik", Nese e vran nje njeri ke vra krejt njerzimin. (kishe:wink:)


...

Never say never !


...mos e le ajetin ne gjysme , .....pa arsye , keshtu mbaron !


.

Kosova19
03-10-11, 22:27
Un JO e per tjert nuk di edhe as qe me intereson:wink:

Mu personalisht me se shumti me pelqen kjo nga kurani "fisnik", Nese e vran nje njeri ke vra krejt njerzimin. (kishe:wink:)

Ky ajet nuk gjendet ne Kur`an se po te ishte keshtu nuk do te lejohej te vritet askush edhe nese te sulmon.


Allahu i Madhėrur thotė:"Dhe pėr shkak tė kėsaj, Ne i porositėm Fėmijėt e Israilit se kushdo qė vret njė person, jo si zhdėmtim pėr atė se ai e ka mbytur dikė, apo tė bėhet ērregullim nė tokė, atėherė kjo ėshtė sikur ai tė ketė mbytur tėrė njerėzimin..."

Keshtu ėshtė kur te mundohesh me rrejt pa e lexu Kur`anin se ka njerez qe i din krejt ajetet permendesh e smundesh me rrena me i mashtru.

premium
03-10-11, 22:49
imuniteti i dobėt e njeriut shkakton dobėsinė morale e shpirterore ...

andaj ...
Njeriu duhet tė jetė e lumtur nėse pranon fejėn Islame nga Kur'ani .

Alima
03-10-11, 22:58
Ky ajet nuk gjendet ne Kur`an ...
...

Ku'ran
5/32.

Kosova19
06-10-11, 15:37
Kanuni (Leke Dukagjinit )
xyvWeFH2U_0
Nė kėtė Kanun tė (Lekė Dukagjinit ) dokumentari qė u transmetua, nė RTK tregon qartė se sa i dėmshėm, ėshte ligji qė ėshtė shkruajtur nga njerzit.

Ky dokumentar tregon pėr shum tė ri qė gjenden, nėpėr burgje shkaku i hakmarrjes. Nė kėt video tregojnė disa nga tė burgosurit, se qka i ka shtye tė hakmeren, dhe tregojn se shkaku ėshtė ligji qė nuk i ka dėnuar, vraasėsit me dėnim te merituar siē ndodh ne ligjin islam qe denohen me atė qė e meriton vrasėsi.p.sh.
Po tė ishte ligji Islamė do ta kapte vrasėsin, dhe do ta ftonte familjen e tė vrarit dhe do ti pyesnin a doni me fale apo doni ta vrasim. Po deshen fmailja e te vrarit me bo mir e falin dhe lirohet, e jo si ne shtetet moderne nuk mundet mu fal njeriu edhe pse dojn familja e te vrarit me ba mir.

Siē shihet nė kėtė video dėmet janė te madha se me dy te vrar dhe me njė tė burgosur nuk ėsht e sigurt se me kėtė pala tjeter pushon prap pa u hakmarr.Ne kėtė dokumentar tregohen se sa te dėmshme jan ligjet qe shkruhen nga njerėzit.

GURI SYLAJ
06-10-11, 16:53
Me vjen keq por me duhet me e perserite.
Mos beni krahasime ,mosni ju lutem ,sepse kur po merrni pergjigjen mandej po kceni si zorre ne prush!!
A ka me hiq se, per te mbrojt ligjet e Zotit , me u thirre ne Kanunin e Maleve apo siq njihet Kanuni i Lekes!
Po shkatrrimi i xhamive me gjithe Xhemate ,deri ne pesedhjete te vrame , ne emer te cfar kanuni po beht ?
Ma gjeje nje hoxhe qe merr guximin dhe ne nje ode burrash ne Kosove i spjegon te gjitha Ajete Kuranore dhe thot se neve duhete te bejeme kete qe ketu thuhet perndryshe shkojm ne Xhehnem ose me nuk do te jemi musliman .
Mjafton kjo per me u binde se ,muslimani i Kosoves dhe ai i Arabise Saudite, shumecka e shohin dhe e vlersojn ndryshe.Mjafton kjo per tu bind se megjithate kultura autoktone eshte ruajtur dhe rrespektohet edhe sot pavarsisht ndikimeve qe kan ardhe apo vijn nga jasht.
Do te ishte me mire qe Besimi te mbetet Besim e Kultura te mbetet Kulture sepse po u perzin eshte dro qe perzihen edhe Kanunat!!

Kosova19
06-10-11, 17:21
A ka me hiq se, per te mbrojt ligjet e Zotit , me u thirre ne Kanunin e Maleve apo siq njihet Kanuni i Lekes!

Kush thirri mi mbrojt ligjet e Zotit, duke thirrne nė mbrojte te Kanuni i Lekes?


Po shkatrrimi i xhamive me gjithe Xhemate ,deri ne pesedhjete te vrame , ne emer te cfar kanuni po beht ?

Merrė pėrgjigje nga ata qė e bėjnė kėtė vepėr, se un si kam pytur?

Ma gjeje nje hoxhe qe merr guximin dhe ne nje ode burrash ne Kosove i spjegon te gjitha Ajete Kuranore dhe thot se neve duhete te bejeme kete qe ketu thuhet perndryshe shkojm ne Xhehnem ose me nuk do te jemi musliman .

Kėtu spo kuptohesh qka dėn me thėn; nėse ke mundesi shqaroje.

GURI SYLAJ
06-10-11, 17:37
E dij qe nuk me "kuptoni" por s'ka gje.

Per mos me hy atje ku nuk dilet ja nje shembull i thjeshte.
Per te pagu gjakun duhet fale pese deve ose duhet liru nje rob!!

E ku me i marr muslimani i Kosoves qe nuk ka as deve e as rob!!?
Qe te mos hyjm fare te ceshtjet dhe te drejtat martesore!Kurse, sa i perkete pyetjes se kush thirri,lexoje edhe njehere fillimnin e sgkrimit tuaj me te hershem ,me ate videon qe keni sjelle. Me cka e krahasuat Kanunin kur that se eshte i keq ligji qe eshte shkruajtur nga njerzit!??
OSE ,NDOSHTA ,AS VET NUK E KENI TE KJARTE SE CFAR SHKRUANI !!?

Kosova19
06-10-11, 18:35
E dij qe nuk me "kuptoni" por s'ka gje.

Per mos me hy atje ku nuk dilet ja nje shembull i thjeshte.
Per te pagu gjakun duhet fale pese deve ose duhet liru nje rob!!

E ku me i marr muslimani i Kosoves qe nuk ka as deve e as rob!!?
Qe te mos hyjm fare te ceshtjet dhe te drejtat martesore!


Nė esencė, dėmshpėrblimi paguhet me deve. Pejgamberi sal-lAll-llahu alejhi ue sel-lem thotė: "Njė njeri besimtar dėmshpėrblehet me njėqind deve..." (Nesaiu nr. 4857)
Pra, dėmshpėrblimi jepet me deve, ose me vlerėn e deveve tė paguar me njėrėn prej pasurive.

Pėrmes ligjshmėrisė sė dėmshpėrblimirt ruhen jetėt e njerėzve dhe gjaqet e tė pafajshemėve.

Arb
06-10-11, 20:38
Edhe nje deshmi me shume se Islami eshte fe e popullit Arab, ashtu sic edhe e ka thene vete Profeti Muhamed...

Kosova19
06-10-11, 21:30
Edhe nje deshmi me shume se Islami eshte fe e popullit Arab, ashtu sic edhe e ka thene vete Profeti Muhamed...

Allahu i Madhėrur thotė:" I Lartėsuar qoftė Ai qė i ka zbritur Dalluesin ( Kur`anin) robit tė Vet, qė tė jetė paralajmėrues pėr botėt." (El Furkan : 1)

Arb
06-10-11, 21:38
Allahu i Madhėrur thotė:" I Lartėsuar qoftė Ai qė i ka zbritur Dalluesin ( Kur`anin) robit tė Vet, qė tė jetė paralajmėrues pėr botėt." (El Furkan : 1)


Cka ka kjo te bej me perfundimin e rrethit ne hymje te Prishtines?

Kosova19
08-10-11, 17:17
Po shkatrrimi i xhamive me gjithe Xhemate ,deri ne pesedhjete te vrame , ne emer te cfar kanuni po beht ?


Pasi e kam vėrejt se kjo pytje ju shtrohet shum shpesh muslimanve, mendova nė veti se duhem me e sqaru .
Pėr ta sqaruar kėtė pytje duhemi spari ta themi se cilat vepra janė tė mira sipas fes islame.
Thotė All-llahu nė Kur’an:"O ju besimtarė, pėrmbajuni mėsimeve tė All-llahut dhe thoni fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen juve mėkatet; e kush respekton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ai ka arritur njė sukses tė madh." (el-Ahzab, 70-71)
Vepra tė mira nuk mund tė jenė, deri sa tė bėhen kėto vepra sinqerisht pėr All・]llahun, dhe zbatuar sipas sunnetit tė Pejgamberit alejhi selam.
Pėr ta shqaruar ma mir po i marr disa shembuj qe me kuptu ma mir.
1.Njė njeri donė me u fal sinqerisht por nuk din kohen e faljes e falet, nė nje koh kur nuk bėn mu fal, kjo nuk ėshtė e vepėr e mir; shkaku se nuk ėshtė krye sipas sunnetit tė Pejgamberit alejhi selam.
2.Njė njeri ka deshir me ba xhihad sinqerisht por nuk din e shkon i merr disa fėmi te jobesimtarve dhe i vret kjo veper nuk ėsht e mir; shkaku se nuk ėshtė krye sipas sunnetit tė Pejgamberit alejhi selam.
 
Nuk ka nevoj me dit se ne emėr tė kujna i bajn kėto sulme, po ėshte me rėndėsi me dit ku argumentohen kur i kryejn kėto sulme.

GURI SYLAJ
08-10-11, 21:44
Sinqerisht ,ose ju nuk keni thene asgje ose une nuk kam arrite me kuptu asgje nga kjo qe keni shkru!
A kishit pas mundesi me na tregu se ne sa ora,sakt , e ka fale Pejgamberi a.s. Dreken , qe edhe neve te falemi ne te njejten ore !!??

Kosova19
08-10-11, 22:26
A kishit pas mundesi me na tregu se ne sa ora,sakt , e ka fale Pejgamberi a.s. Dreken , qe edhe neve te falemi ne te njejten ore !!??
Kohėt e namazit janė pėrmendur nga pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, nė hadithin:"Koha e namazit tė Drekės ėshtė kur dielli tė ketė kaluar zenitin e vet dhe hija e njeriut tė jetė e barabartė me gjatėsinė e tij, derisa tė vijė koha e ikindisė. Koha e ikindisė zgjat derisa dielli tė bėhet i verdhė. Koha e namazit tė akshamit zgjat derisa tė zhduket muzgu. Koha e jacisė zgjat deri nė mesnatė. Koha e namazit tė sabahut zgjat prej fillimit tė para-agut, pėr sa kohė qė dielli tė mos ketė filluar tė ngrihet. Kur dielli fillon tė ngrihet, mos u fal, sepse ngrihet mes dy brinjėve tė Shejtanit". [Muslim, 612]

Ky hadith shpjegon kohėt e pesė namazeve tė detyrueshme. Pėr sa i pėrket pėrcaktimit tė tyre me anėt tė orės, kjo ndryshon prej njė qyteti, apo vendi, nė tjetrin.
Ndani pėrgjysmė kohėn mes lindjes dhe perėndimit tė diellit – kjo ėshtė koha e zenitit. Pėr shembull, nėse supozojmė qė dielli lind nė ora 06:00 dhe perėndon nė ora 18:00, atėherė zeniti ėshtė nė ora 12:00, nė mesditė; nėse dielli lind nė ora 07:00 dhe perėndon nė 17:00, atėherė zeniti ėshtė nė ora 13:00, dhe kėshtu me radhė.

GURI SYLAJ
10-10-11, 11:17
ZONJE APO ZONJUSHE E NDERUEME :jEMI NE SHEKULLIN 21!
Koha matet me te qintat e sekondes.

Sa me fat apo sa fatkeq qenkan Muslimanet e ne veri te Norvegjise !!?

Kosova19
11-10-11, 00:29
Koha matet me te qintat e sekondes.

Ti mė ke pyetur pėr kohen e namzit tė drekes dhe un tė tregova; dhe jo si me mat kohen e namazit tė drekes, se nuk mė ke pyetur.


Sa me fat apo sa fatkeq qenkan Muslimanet e ne veri te Norvegjise !!?

Banorėt e zonave me ditė dhe netė tė gjata, ku gjatė orėve dielli as nuk e kapėrcen zenitin dhe as nuk perėndon, kanė detyrė tė falin pesė namazet u bazuar nė ditėn e rregullt 24 orėshe. I Dėrguari i Allahut (salallahu alejhi ue selam) e ka sqaruar kėtė ēėshtje nė hadithin e pėrcjellur prej Nevas bin Sem`an dhe transmetuar nė "Sahihun" e Muslimit, nė lidhje me Dexh`xhalit qė do tė jetė e gjat sa sa njė vit dhe , kur sahabėt e pyetėn tė Dėrguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selam) ,se si do tė bėnin logarinė e kohės, ai u tha: "Pėr kėtė ditė vlerėsoni orėt e ditės sė zakonshme."

Argumentet e fesė flasin qartė pėr kėtė ēėshtje. Vetėm Allahu udhėzon nė vlerėsimin me tė drejtė!

Skyfter
11-10-11, 04:37
Pa dasht te futem ne debat apo te provokoj, hasa ne nje video interesante .... ka te boj me temen mbasi pyetja e temes eshte e tille, pra per muslimanizem global, jo vetem shqiptar.


Z1TNqQpBBr0


http://youtu.be/Z1TNqQpBBr0

GURI SYLAJ
11-10-11, 06:43
Ti mė ke pyetur pėr kohen e namzit tė drekes dhe un tė tregova; dhe jo si me mat kohen e namazit tė drekes, se nuk mė ke pyetur.Banorėt e zonave me ditė dhe netė tė gjata, ku gjatė orėve dielli as nuk e kapėrcen zenitin dhe as nuk perėndon, kanė detyrė tė falin pesė namazet u bazuar nė ditėn e rregullt 24 orėshe. I Dėrguari i Allahut (salallahu alejhi ue selam) e ka sqaruar kėtė ēėshtje nė hadithin e pėrcjellur prej Nevas bin Sem`an dhe transmetuar nė "Sahihun" e Muslimit, nė lidhje me Dexh`xhalit qė do tė jetė e gjat sa sa njė vit dhe , kur sahabėt e pyetėn tė Dėrguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selam) ,se si do tė bėnin logarinė e kohės, ai u tha: "Pėr kėtė ditė vlerėsoni orėt e ditės sė zakonshme."

Argumentet e fesė flasin qartė pėr kėtė ēėshtje. Vetėm Allahu udhėzon nė vlerėsimin me tė drejtė!


E nderueme nuk kemi te bejme ketu me Dexh'xhall por me nje realitet qe eshte krejt normal. Por si duket ju nuk jeni kah e kuptoni se ne sot jemi ne shekullin 21.
Ate pjesen qe e smadhova shiqojeni edhe njeher dhe tregoni hadises se ne kohen e Muhamedit a.s nuk kishte ORE !????

roadrunner
11-10-11, 07:49
I paster lind, qfaredo feje te kesh, po i paster teresisht, asnjeri nuk vdes....k'si debate as qe duhet te ndodhin, veq shpifin ne nje diskutim te pafund. Krejt OK me lexu opinionin e secilit, por asnje nuk mund te jete bindese...ne kete shekull mendoj qe edhe Kur'ani duhet me pas nje update...nje edicion ma te ri per orientim. Kjo s'do te ndodhe, dhe disa prej neve kemi vendos me u ngulit ne ate kohe....jo une. Keshtu qe po e percjelli ndergjegjen e shendoshe...deri sot mire m'ka ec :D

Kosova19
11-10-11, 11:30
Pa dasht te futem ne debat apo te provokoj, hasa ne nje video interesante .... ka te boj me temen mbasi pyetja e temes eshte e tille, pra per muslimanizem global, jo vetem shqiptar.


Z1TNqQpBBr0


http://youtu.be/Z1TNqQpBBr0

Allahu thot: "Mos e mbytni njeriun qė Allahu e ka ndaluar (mbytjen e tij) pėrpos kur ėshtė me vend (ligj). " El-En`am 151

Nė Islam nuk ėshtė i ēmuar vetėm shpirti i muslimanit, por i muslimanit dhe jomuslimanit nė mėnyrė tė barabartė. Nuk vritet muslimani vetėm me diēka qė e obligon vrasjen e tij, d.m.th. siē e ka pėrmendur Allahu nė shumė ajete fjalėn "vetėm me tė drejtė." Giithashtu nuk vritet jomuslimani vetėm se me atė qė e obligon vrasjen e tij.

Nė pėrmbyllje tė kėsaj pjese rreth drejtėsis se kėsaj feje,po citojmė disa thėnie tė cilat nxjerrin nė pah qėndrimin e feve tjera karshi muslimanėve dhe fanatizmin e mėrin qė ato tregojnė kurdo qė u jepet rasti.

Historiani Gibbon thotė

"Kur kryqtarėt, shėrbėtorėt e Zotit, pushtuan Jerusalemin mė 15.07.1099 tė erės sė re, ata vendosėn ta kėnaqnin Zotin duke prerė kokat e shtatėqind mijė muslimanėve. Ata nuk treguan fije mėshire pėr tė moshuarit, pėr fėmijėt dhe pėr gratė nė masakrėn e cila zgjati tri ditė e tri net rresht. Kokat e fėmijėve pėrplaseshin pėr mure. Foshnjat hidheshin nga majat e kulmeve. Burra e gra digjeshin nė zjarr. Njerėzve ua pritnin barqet pėr tė parė nė mos kishin fshehur aty ndonjė flori…" (Kemil El-Diks, International Relations (Marrėdhėniet Ndėrkombėtare), fq. 333. )

Kėshtu i pėrshkruan Gustav Lebbon sjelljet e kryqtarėve ndaj muslimanėve nė Spanjė:

"Kur Arabėt (muslimanėt) u zhvendosėn nga Spanja nė vitin 1610 tė erės sė re, u shpik ēdo pretekst i mundshėm me qėllim tė zhdukjes sė tyre. Pas zhvendosjes, u vranė tre milionė njerėz. Pėr dallim nga kjo, kur arabėt pushtuan Spanjėn, ata u dhanė njerėzve liri fetare, duke i mbrojtur institucionet dhe hierarkinė e tyre…Toleranca arabe, pėrgjatė sundimit tė tyre nė Spanjė, ka arritur deri nė atė shkallė, saqė ėshtė vėshtirė tė gjejmė shembull tė tillė,madje edhe nė epokėn tonė." (Gustav Lebon, "Civilizimi i Arabėve", fq. )79.

Kjo video e gjitha ėshtė rren,po nuk kemi koh me i komentu tė gjitha rrenat e kėtyre rrencakave.

pinto
11-10-11, 14:51
I paster lind, qfaredo feje te kesh, po i paster teresisht, asnjeri nuk vdes....k'si debate as qe duhet te ndodhin, veq shpifin ne nje diskutim te pafund. Krejt OK me lexu opinionin e secilit, por asnje nuk mund te jete bindese...ne kete shekull mendoj qe edhe Kur'ani duhet me pas nje update...nje edicion ma te ri per orientim. Kjo s'do te ndodhe, dhe disa prej neve kemi vendos me u ngulit ne ate kohe....jo une. Keshtu qe po e percjelli ndergjegjen e shendoshe...deri sot mire m'ka ec :D

Eh masi s'po deka askush i paster, na koka qe mileti me ja bo ni update kuranit (nje lloj peticioni kunder Zotit), qe njerzit qe s'desin te paqt, ta bojn ka nji vend n'ahiret (penzi t'perhershme larg xhenemit) jo-jo, na s'desmi hic, qetu rrimi. a munet roadruneri mu kon me e meqme se Zoti, kur tha qe Kurani sdo te ket kurrfar updejti deri ne diten e shkaterrimit final (kiametit) ?

pinto
11-10-11, 14:52
Pa dasht te futem ne debat apo te provokoj, hasa ne nje video interesante .... ka te boj me temen mbasi pyetja e temes eshte e tille, pra per muslimanizem global, jo vetem shqiptar.


per letra si puna jote, bon edhe ma keq se me shit fejen.

roadrunner
11-10-11, 15:06
Per me bo vendin n'ahiret, duhesh edhe me dal para atij per mi mat qato te mirat e te kqijat e jo drejt e ku ta doje qejfi ty.

Nuk thash se jam ma e meqme se askush, e jepa thjesht mendimin tem. nuk ka nevoj me te pelqy se nuk shkrujta per qef te kerkujna po per qef temin :D


Ti qe po na kallzon per at boten tjeter, a je kon najher atje? Qysh ish allahile, a po qitshin qaj, a t'lan me hy pa kersit ne der a? Drejt e n'lula a po?


]Eh masi s'po deka askush i paster, na koka qe mileti me ja bo ni update kuranit (nje lloj peticioni kunder Zotit), qe njerzit qe s'desin te paqt, ta bojn ka nji vend n'ahiret[/COLOR] (penzi t'perhershme larg xhenemit) jo-jo, na s'desmi hic, qetu rrimi. a munet roadruneri mu kon me e meqme se Zoti, kur tha qe Kurani sdo te ket kurrfar updejti deri ne diten e shkaterrimit final (kiametit) ?

pinto
11-10-11, 15:20
Per me bo vendin n'ahiret, duhesh edhe me dal para atij per mi mat qato te mirat e te kqijat e jo drejt e ku ta doje qejfi ty.

Nuk thash se jam ma e meqme se askush, e jepa thjesht mendimin tem. nuk ka nevoj me te pelqy se nuk shkrujta per qef te kerkujna po per qef temin :D


Ti qe po na kallzon per at boten tjeter, a je kon najher atje? Qysh ish allahile, a po qitshin qaj, a t'lan me hy pa kersit ne der a? Drejt e n'lula a po?

mos kce meniren, e dha ni ide, e menova mos po ta merr menja (insanit) qe po del ma e meqme se zoti, masi tha qe "ne kete shekull mendoj qe edhe Kur'ani duhet me pas nje update...nje edicion ma te ri per orientim"

e zoti po thot qe kuranin e kam garantu deri n'dit t'gjykimit, qe ska me pas edicion t'ri, e as editim t'ri, me qeto qe e keni, knaqnu !

tash me kona mu pajtu, a me ty a me zotin ?

Skyfter
11-10-11, 15:22
per letra si puna jote, bon edhe ma keq se me shit fejen.

e dyta her qe me sulmon pinto, mir e ki qe e kom shit fejen amo jo shit Shqip po Anglisht, nashta e di DMTH e shit-it.


Kush po mshefet mbas pintos?

roadrunner
11-10-11, 15:40
Te njejten pyetje e pata ne mend edhe une si e lexova postimin e tij, po me siguri naj "mashkull" me kule mshifet, hahaha


e dyta her qe me sulmon pinto, mir e ki qe e kom shit fejen amo jo shit Shqip po Anglisht, nashta e di DMTH e shit-it.


Kush po mshefet mbas pintos?


ZC: Shume fort po e kaloj qetu ne boten e Disposable Muslims.....paramendoje kur po e shoh pse se kan kuptu Kur'anin qita suicide bombers....sepse nuk dijn me lexuee 90% e popullit...

pinto
11-10-11, 16:48
e dyta her qe me sulmon pinto, mir e ki qe e kom shit fejen amo jo shit Shqip po Anglisht, nashta e di DMTH e shit-it.


Kush po mshefet mbas pintos?


o refugjat, un tek e dija se c'dmth shit, ta thash qe ben edhe me keq se me shit fejen. Rasti yt, eshte nje tragji-komedi.

roadrunner
11-10-11, 16:54
Nėse lind si musliman,... 11-10-11 17:45 pinto Rod, "mos mi kcyr kulet po kēyrma punen". Se kuptoj se ēfar te shtyri te pretendosh qe je me e dijshme se Zoti ?! Pyetjes sime, ende s'ju pergjigje. Ta flasėsh tė vėrtetėn e ke Hak

Cilen pune? S'po shoh qe ke bo ti naj pune qe kater vjet qe je rras ne dardani, punen ma te meqme qe e ke bo deri tash u kon kjo far secret mission e jotja mu mshef mas kuleve :D

Larg asaj...pse qka te shtini me mendu ty? Nese po bazohesh ne opinionin tem, ateher sipas teje askush nuk paska te drejte te shpreh mendimin e vet?


Masi po thu qe po marshmi penzi, sa pom takojshin mue :D...sa e kuptova un ti spate pyetje po kritika :D (si zakonisht kur ski qa flet per temen, kapesh per antare :D) qe hakin e lajta :D hajt tash kthev ka kibla edhe fshij pllamt pi postimev tmia :D.....

pinto
11-10-11, 17:04
veē budallt thojn se ndrrojn menimin, edhe aty ku e shofin gabimin

roadrunner
11-10-11, 19:50
po masi po dufka me prit diten e kijametit kjo po i bjen qe qata qe po e shtypin atje nalt at libren nuk paskan aftesi ma te madhe sesa me shenu per qysh me jetu ne kohen e gurit


allahile mos mu shit ma harap se harapi, vetem po qese e ki gru qike ne mixhes edhe i ka jo ma shume se 9 vjet ok....shpijen plot me tanga e shtiklla, ka hy ktu mshet kapadahi alla muslimanqe kishem un po di dishka, nuk je ne Mek ktu po ne dardani nese se ke dit...

shpirti lind i paster si kristali, dhe kur te vdesish ta jep tani aj nalt penzijen...


veē budallt thojn se ndrrojn menimin, edhe aty ku e shofin gabimin

Kosova19
12-10-11, 22:35
Ate pjesen qe e smadhova shiqojeni edhe njeher dhe tregoni hadises se ne kohen e Muhamedit a.s nuk kishte ORE !????

Kush te tha qe nuk kane ekzistuar njesite ndarese kohore ne ate kohe?! Ndoshta nuk kane qene kaq masive ne perdorim sic jane sot, por nuk u kane munguar shkencetaret, njohesit e fushave te ndryshme.Ajo qe ka qene problemi i asaj kohe eshte mungesa e mjeteve qe e masivizonin nje njohuri te caktuar.

E para qe duhet te dihet ne lidhje me hadithet ku flitet me termin 'ore' nuk jane per qellim njesite kohore 60 minuteshe qe ne perdorim por thjesht koncepti i njesise kohore. Namazit nė kohen e Dexhalit do behet me perafersi me hapesiren kohore qe ekzistonte mes namazeve para ardhjes se Dexhalit, dmth nga dreka ne ikindi zakonisht jane dy ose tre ore, nga ikindija ne aksham po ashtu, nga akshami ne jaci nje ore e 10 minuta apo cerek ore, nga jacia ne sabah 7 ore mesatarisht, nga sabahu ne dreke 6 ore, e keshtu me rradhe sipas hapesirave kohore qe ekzistojne ne vende te ndryshme.

Kosova19
13-10-11, 09:39
Ti qė po na tregon per atė boten tjeter, a je kan najher atje?


Pse duhet tė jetė e domozdoshme me pa me sy, njė gjė qė me besu?

A munden me argumentu se gjdo gjė qė nuk e shofim nuk ekziston?

Nė kėtė qėshtje kanė humbur atesitet nga muslimanet para 1000 viteve.

roadrunner
13-10-11, 10:02
A mundesh me argumentu qe jam gabim? Laik osht shume leht me qene, me besu edhe ne zotin e Hindu's osht shume leht, un e marr ni kapuq edhe prej sotit tham qeky osht zoti jem edhe sguxo kush me ma prek, a ke ti argument mem bind qe kapuqi nu keshte zot edhe un sduhet me i besu. Pse gjith juv gjuhen katolikve ne lidhje me Zotin, nese si beson atij, ti je i pa fe? Kurse vet ju muslimant thoni Zoti eshte ne secilin prej nesh, kudo qe jesh...a mundet Ai me qen ne Krishtin apo ne Kapuqin tim, apo edhe ne dru e ti mu spom le me u orientu andej po veq ti kah ki qef...mundesh me e dredhu qysh duesh kete debat sepse vet permbajtja e saj eshte laike. Duhesh me pas baz te forte per me hap keso tema. Po keni hap ma shume tema te fese islame sesa tema te kafes se forumit, dhe gjithmone ato shtremberohen. Ketu perveq hasan mehmetit, asnje se shoh qe jep komente te bindshme per kete lemi.

Ketu bahet pyetje qfare opinioni kemi, me qrast kjo pyetje eshte lloj kurthe per antart, hap njeri teme "qka mendoni" masi te shpreh mendimin, pastaj mundohen me bind me mendu si vete.

Pse duhet tė jetė e domozdoshme me pa me sy, njė gjė qė me besu?

A munden me argumentu se gjdo gjė qė nuk e shofim nuk ekziston?

Nė kėtė qėshtje kanė humbur atesitet nga muslimanet para 1000 viteve.

Makresh
13-10-11, 10:40
James Medison (Presidenti i Katėrt i usa) thot per laicizmin :

« As hija e qeverisė nuk ka tė drejtė tė pėrzihėt nė punėt e fesė. Pėrzierja e saj mė e vogėl, do tė ishte nje uzurpim flagrant ! »

Hartuesi i kushtetutes se Kosoves eshte Finlandez, dhe shteti i tij nuk eshte laik, dhe definohet si nje shtet i krishter, ku me shume se ēdo kushtetut tjeter laike, u garanton te drejta jo vetem ateisteve, por edhe besimtareve te feve te ndryshme, si psh, ne Finland, nga vie Ahtisari, eshte shteti ai i cili i financon xhamiat !

Ne kosove eshte financuar Katedralja nga shteti, dhe sot kerkohet vetem leja per ndertimin e xhamis, qe te ndertohet nga vet popullata duke respektuar laicizmin e imponuar, dhe megjithate, as kjo s'lejohet.

.........

Roadrunner,

Me duket qe se ke kuptuar se cfar kerkohet kur pyetet per mendimin.
Nese ndokush te kerkon nje mendim rreth nje ēeshtje te rendesishme, nuk dmth, ti pergjigjesh tik-tak ! Por te maresh kohen, ta analizosh se per ēfar behet fjal, ne cka bazohen dhe se si mund te interpretohet kjo gje qe ta ndertosh nje mendim konstruktiv ! E se ēfar shije ka filan-fisteku per Islamin dhe muslimanet,... kujt s'pi intereson.

Kosova19
13-10-11, 11:11
A mundesh me argumentu qe jam gabim? Laik osht shume leht me qene, me besu edhe ne zotin e Hindu's osht shume leht, un e marr ni kapuq edhe prej sotit tham qeky osht zoti jem edhe sguxo kush me ma prek, a ke ti argument mem bind qe kapuqi nu keshte zot edhe un sduhet me i besu. Pse gjith juv gjuhen katolikve ne lidhje me Zotin, nese si beson atij, ti je i pa fe? Kurse vet ju muslimant thoni Zoti eshte ne secilin prej nesh, kudo qe jesh...a mundet Ai me qen ne Krishtin apo ne Kapuqin tim, apo edhe ne dru e ti mu spom le me u orientu andej po veq ti kah ki qef...mundesh me e dredhu qysh duesh kete debat sepse vet permbajtja e saj eshte laike. Duhesh me pas baz te forte per me hap keso tema. Po keni hap ma shume tema te fese islame sesa tema te kafes se forumit, dhe gjithmone ato shtremberohen. Ketu perveq hasan mehmetit, asnje se shoh qe jep komente te bindshme per kete lemi.

Ketu bahet pyetje qfare opinioni kemi, me qrast kjo pyetje eshte lloj kurthe per antart, hap njeri teme "qka mendoni" masi te shpreh mendimin, pastaj mundohen me bind me mendu si vete.

A mundesh me argumentu qe jam gabim? Laik osht shume leht me qene, me besu edhe ne zotin e Hindu's osht shume leht, un e marr ni kapuq edhe prej sotit tham qeky osht zoti jem edhe sguxo kush me ma prek, a ke ti argument mem bind qe kapuqi nu keshte zot edhe un sduhet me i besu.

Ti me se pari duhesh me ditė qė kapuqi ėshtė, njė gjė e ngurt qė as se ka kriju veten e as nuk ka mundėsi me kriju diqka ky ėshtė njė argument i mjaftushem, qė me kuptu ti qe kapuqi nuk ka mundesi mu kan Zot.


Pse gjith juv gjuhen katolikve ne lidhje me Zotin, nese si beson atij, ti je i pa fe?
Nuk po kuptohesh qka po don me than tė lutem sqaroje ma mir.


Kurse vet ju muslimant thoni Zoti eshte ne secilin prej nesh, kudo qe jesh...a mundet Ai me qen ne Krishtin apo ne Kapuqin tim, apo edhe ne dru e ti mu spom le me u orientu andej po veq ti kah ki qef...


Allahu Azze ue Xhel thotė:
"Apo ndjeheni tė sigurt se Ai i Cili ėshtė mbi qiell, nuk do ta bėjė tokėn tė fundoset bashkė me ju dhe veē kur ta shihni tė dridhet? Apo ndjeheni tė sigurt se Ai i Cili ėshtė mbi qiell, nuk do tė dėrgojė kundėr jush njė vorbull uragani tė dhunshėm? Atėherė, do ta merrni vesh sa i tmerrshėm ka qenė Paralajmėrimi Im." [Mulk, 16-17]

Dhe Ai, mė i larti thotė:
"Rrahmani (i Gjithėmėshirshmi) u ngrit lart dhe qėndroi (ashtu siē i shkon Madhėshtisė sė Tij) mbi Arsh." [Ta-Ha, 5]

Dhe Ai, mė i larti ka thėnė:
"Tek Ai ngjiten tė gjitha fjalėt e mira dhe punėt e drejta e lartėsojnė atė (fjalėn e drejtė)." [Fatir, 10]

Kur tregoi pėr Faraonin, Allahu tha:
"Faraoni tha:’O Haman, ma ndėrto njė pirg, qė t’i mbėrrij rrugėt pėr nė qiell, qė ta shoh perėndinė e Musės. Megjithėse mendoj se ai ėshtė gėnjeshtar’. Kėshtu, Faraonit iu hijeshua e keqja e veprės sė tij dhe ai u largua nga rruga [e drejtė]. Dhe plani i Faraonit nuk qe gjė tjetėr veēse shkatėrrim " [Ghafir, 36-37]

Muslimanėt nga pasuesit e Sunetit janė pajtuar se kuptimi i thėnies sė Allahut:
"Dhe Ai ėshtė me ju, kudo qė tė jeni " [el-Hadid, 4]
dhe e thėnieve tė ngjashme nė Kuran, ėshtė: dija e Tij [ėshtė me ju] dhe se Allahu ėshtė mbi qiejt me qenien e Tij, i vendosur mbi Fronin e Tij, ashtu siē do Ai”.

roadrunner
13-10-11, 11:20
Nuk po du me i perzi temat po masi e qite kete koment ne kete teme, ateher po i kthemi asaj qe na pyete veq neve femrave, a e meriton ajo vajza qe te mos edukohet ne shkollim institucional: A ta merr mendja qe as qeveria spo don me lan hijen e fejes me u perzi ne ligjet e shtetit? Payback is a bitch. Edhe pse ne nuk pajtohemi, po prap karma e bon te veten :D...


Ta merr mendja qe po te kishim ndertu nje Medrese te madhe, katolikt kishin dal ne protesta me moton "mos na e ndrroni identitetin fetar"


M'fal qe po shprehna kshtu ne kete teme, po un nuk e lyj m**in me mjalt per me u dok ma i mire...po e them qashtu qysh e mendoj vet, nuk e perpunoj per qef te kerkujna se po shkruj per qef temin qysh e shoh vet. Kam mendu se kjo eshte pjese e lirise te te shprehurit, e thua ate qe e mendon, e jo qfare tjeret dojn ti me mendue.


Nese nuk ju interseon, pse pra hapen keto diskutime kaq shpesh. Dhe pse gjithmone perzihet leshi kur dikush e thot at qe don me thon e nuk perputhet me at qe parashtruesi i pyetjes pret. Nese i ke pergjigjet, mos ben pytje.


Shnetje shoki.

James Medison (Presidenti i Katėrt i usa) thot per laicizmin :

« As hija e qeverisė nuk ka tė drejtė tė pėrzihėt nė punėt e fesė. Pėrzierja e saj mė e vogėl, do tė ishte nje uzurpim flagrant ! »

Hartuesi i kushtetutes se Kosoves eshte Finlandez, dhe shteti i tij nuk eshte laik, dhe definohet si nje shtet i krishter, ku me shume se ēdo kushtetut tjeter laike, u garanton te drejta jo vetem ateisteve, por edhe besimtareve te feve te ndryshme, si psh, ne Finland, nga vie Ahtisari, eshte shteti ai i cili i financon xhamiat !

Ne kosove eshte financuar Katedralja nga shteti, dhe sot kerkohet vetem leja per ndertimin e xhamis, qe te ndertohet nga vet popullata duke respektuar laicizmin e imponuar, dhe megjithate, as kjo s'lejohet.

.........

Roadrunner,

Me duket qe se ke kuptuar se cfar kerkohet kur pyetet per mendimin.
Nese ndokush te kerkon nje mendim rreth nje ēeshtje te rendesishme, nuk dmth, ti pergjigjesh tik-tak ! Por te maresh kohen, ta analizosh se per ēfar behet fjal, ne cka bazohen dhe se si mund te interpretohet kjo gje qe ta ndertosh nje mendim konstruktiv ! E se ēfar shije ka filan-fisteku per Islamin dhe muslimanet,... kujt s'pi intereson.

Makresh
13-10-11, 12:02
Nuk po du me i perzi temat po masi e qite kete koment ne kete teme, ateher po i kthemi asaj qe na pyete veq neve femrave, a e meriton ajo vajza qe te mos edukohet ne shkollim institucional: A ta merr mendja qe as qeveria spo don me lan hijen e fejes me u perzi ne ligjet e shtetit? Payback is a bitch. Edhe pse ne nuk pajtohemi, po prap karma e bon te veten :D...


Ta merr mendja qe po te kishim ndertu nje Medrese te madhe, katolikt kishin dal ne protesta me moton "mos na e ndrroni identitetin fetar"


M'fal qe po shprehna kshtu ne kete teme, po un nuk e lyj m**in me mjalt per me u dok ma i mire...po e them qashtu qysh e mendoj vet, nuk e perpunoj per qef te kerkujna se po shkruj per qef temin qysh e shoh vet. Kam mendu se kjo eshte pjese e lirise te te shprehurit, e thua ate qe e mendon, e jo qfare tjeret dojn ti me mendue.


Nese nuk ju interseon, pse pra hapen keto diskutime kaq shpesh. Dhe pse gjithmone perzihet leshi kur dikush e thot at qe don me thon e nuk perputhet me at qe parashtruesi i pyetjes pret. Nese i ke pergjigjet, mos ben pytje.


Shnetje shoki.

Tema eshte qellim keq, dhe s'eshte hap per t'miren e komunitetit musliman.
Qeverin, e zgjedhe Populli, dhe kjo qeveri duhet te punon per interesa te popullit e jo per interesa ateiste dhe te nje anshme. Muslimanet kan te drejt te ankohen, kur e dim qe prifterinjt ortodoks ne kosove paguhen nga qeveria, kurse nxenesit musliman, perjashtohen nga shkollat publike ! Eshte frustrim i madhe, kur ta paramendosh qe po paguan taksa per infrastruktur, dhe te mos kesh mundesin ta shfrytezosh kete infrastruktur per te vetmin motiv, qe beson ne nje Zot ! Kete laicizem qe as Ahtisari se ka dasht ne shtet te vetin, eshte edhe me i ashper se laiciteti francez ! Ata s'paku kan moton : Barazi, Liri dhe Vllezėri !

Katolikt nuk do t'ishin dalur te protestonin, por po shihet kjart qe as ata nuk jan ne favor te nje xhamie te madhe, sepse do t'ja humbte qellimin katedrales ne kryeqytet. Ne shqipni, para nje jave u prit delegacioni i ipeshkive me tem : Ungjillizimi i Shqiptareve ! Nese nuk e din cka dmth, hap nje tem, dhe do ta shohesh qe ky program qe pershendeti edhe Bamir Topi, nuk eshte ne favor te tolerances fetare.

Roadrunner, me qet pakes, se shprehjen e lire askush nuk do ta cenon, sepse eshte e drejta yte. Por kur te flasesh gabim, dhe gjana t'pa mendueshme, nuk mund ta bejm edhe mjalt, sic po thua !

Lexo temen, dhe shiqo se cfar amalgami behet ketu : Thot qe ne kuran kishe paska shkruar (gje qe s'eshte e vertet), qe si ta ndrroje dikush fejen, at here pikjuni e vritne, e mos e leni kerkon me ndrru besim ! Nese ky shkrim nuk eshte per tu demantue,. at'here cfar eshte problemi yt, i Guri Sylaj e i tjetrit qe kritikoni ata qe thon haptas, qe ne Islam, nuk ka dhune sa i perket besimit !!!! ???

roadrunner
13-10-11, 12:51
Per me i ra shkurt ksaj pune, e kam ni pytje. ta merr mendja qe kjo femra nuk e ka shkru realitetin e muslimaneve me origjine te Lindjes se Mesme?

Kur ne shkruajm lidhje me fene, nuk eshte fort pune e madhe per katolikt, por me shkrujt ata per neve, mos e baft Zoti se kejt nkam qomi....krejt osht ok me mbrojt fejen, une kam le qeshtu edhe qeshtu du me vdek...po jo te gjithe shkojm ne vendin ku kemi qef...une respektoj, gaboj edhe pranoj, por nuk imponoj askend me mendu sikur une, sepse nisna prej vetes.

Une e dhash opinionin tem, sdo me than qe gjithmon e kam me te drejte, por kur ta kam gabim, kam qef mem jep argument per mem korigju se edhe un mesoj prej ketyre gabimev.

GURI SYLAJ
14-10-11, 07:22
Makresh !

Mos u ngut .Debatin eshte mire me e bazu ne fakte.
Sure -EN NISAE
Ajeti 92 !

Kosova19
14-10-11, 11:02
...krejt qeta qe linden, extremist-musliman vdicen si shkie....

A mundesh me na tregu se ēka ėshtė exstremizmi ne fen islame?


e qe perngjajn edhe keshtu qe nje rast konkret: sivjet ish ardh nje nga jasht Kosova,qe nuk ishte kohe te gjat ne Kosove,e ka pa nje me mjekerr te gjat i veshur ne te zeza,edhe pyet po ky?? i thon eshte Hoxha!!!!! i kthehet ai: kurr spaskam pa Hoxhe me mjekerr "Popi"

Nuk ėshte e vėrtet se nuk kan pasur me herėt hoxhallarėt shqiptar, mjekrra dhe se kjo ėshtė shfaqer pas luftes siē folet.
Para kohės sė komunizmit tė gjithė hoxhallarėt kanė pas mjekrra, dhe nuk mujna me i marr pėr baz hoxhallarėt, e kohės sė komunizmit kur e dina se qfar diktature ka perdorur komunizmi.