PDA

View Full Version : Cili eshte problemi me i madh i shqiptareve ne kohen e sotme?


Grant
31-10-11, 22:43
Cili eshte problemi me i madh i shqiptareve ne kohen e sotme?

- Ekonomia,
- Politika,
- Problemet e brendshme ndershqiptare,
- Problemet me popujt fqinje,
- Institucione te dobeta,
- Mentalitet i prapambetur,
- Organizim shoqeror i dobet,
- etj.

Renditni disa shkaqe qe sipas jush luajne nje rol te rendesishem ne ecjen e ngadalte perpara.

lovely
31-10-11, 22:55
Cili eshte problemi me i madh i shqiptareve ne kohen e sotme?

- Ekonomia,
- Politika,
- Problemet e brendshme ndershqiptare,
- Problemet me popujt fqinje,
- Institucione te dobeta,
- Mentalitet i prapambetur,
- Organizim shoqeror i dobet,
- etj.

Renditni disa shkaqe qe sipas jush luajne nje rol te rendesishem ne ecjen e ngadalte perpara.


Korrupsioni
Papunsia
Krenaria e tepert
...

Grant
31-10-11, 23:09
Ti i paske cek te gjitha qe nderlidhen mes veeti,secili
Ekonomia,politika dhe e drejta ecin se bashku dore perdore perpara.
Ekonomin e kemi resurse demek kemi ne mbar viset shqiptare

Skllaveria ekziston gjithmon ne bote sa te ka njerzim....vetem se ndryshin forma ose terminologjia
Ndersa Shqiptari gjithmon eshte objekt i se drejtes -


Nejse s'ka fort rendesi gramatika, por ideja.

Sipas teje ekonomia eshte e dobet, politika e dobet, drejtesia e dobet.

Cili eshte shkaku? Se korrupsioni eshte nje produkt i te tri faktoreve te marre sebashku.

Cfare duhet te ndryshoje?
Kush duhet ta beje kete?
A kemi ne forca dhe energji te brendshme qe ti kryejme keto transformime apo na duhet ende edhe shume kohe asistence dhe ndihme afatgjate e shteteve dhe institucioneve nderkombetare?

taraku-1
31-10-11, 23:17
Nejse s'ka fort rendesi gramatika, por ideja.

Sipas teje ekonomia eshte e dobet, politika e dobet, drejtesia e dobet.

Cili eshte shkaku? Se korrupsioni eshte nje produkt i te tri faktoreve te marre sebashku.

Cfare duhet te ndryshoje?
Kush duhet ta beje kete?
A kemi ne forca dhe energji te brendshme qe ti kryejme keto transformime apo na duhet ende edhe shume kohe asistence dhe ndihme afatgjate e shteteve dhe institucioneve nderkombetare?

Ne jemi njerz jetojm ne vendin tone askujt borxh asgje si kemi...,,por gjithmon jemi te okupuar dhe skemi dhe nuk gzojm kurrfar drejte...

Trepqa,Keku, AP,Feronikli,posta, e shume resurse tjera qe kemi... pse duhet te privatizohen pse duhet ti shiten te hujave ...pse nuk na mundsojn ti hapim dhe te funksionojn...,pse na bohen penges ne vendin tone nderkobmtareet ... a jemi skllaver te huajve PO, u krye muhabeti... je ne gjendje lufte .. dhe je i okupum veq ka ndryshue forma pak....
Dora e fsheur e nderkombtarve nuk lejon me ec perpara... duke vene kushte e pengesa...
edhe profesionistet me te mire vendosi ne ministrit perkatse... dora e fshehur e te hujve nuk te lejon...

taraku-1
31-10-11, 23:31
Deri sa te permbyset dora e zez/e fshehur ne mbar globin jo vetem ne por secili shtet apo komb ka me qen pre e dores se zez viktim e superfuqive
Dora e zez ekziston ne institucionet nderkombtare prej me te fortave i ki ne KS i ke ne qdo institucion botror ne banka ne qdo vend ku prej aty mund te kontrolloj

Nje shembull e ke ne kontraten e Autostrades a pat perplasje mes Piter Feit edhe Ministrit Fatmir Limaj duke propozuar feit me cilen kompani me bere kontrate ...aty ka qen interes a i feit dhe ndonjeres nga kompanit...

Vetem trepqen sikur ta kishim ne funksion dhe ne sherbim te shtetit tone plotsisht me gjithe kapacitetin e mundshem per nje dekad... edhe fabrikat tjera ne qytete te kosoves i kishte fute ne funksion dhe sherbim te shtetit dhe keshtu ish ule nr i papunsis gjendja ekonomiko sociale kishte qen shum me e mire...

dora e zez nuk te lejon... as nuk te huazon por as nuk te lejon me huazue nga ndonje vend mik..

pinto
01-11-11, 00:30
Cili eshte problemi me i madh i shqiptareve ne kohen e sotme?

- Ekonomia,
- Politika,
- Problemet e brendshme ndershqiptare,
- Problemet me popujt fqinje,
- Institucione te dobeta,
- Mentalitet i prapambetur,
- Organizim shoqeror i dobet,
- etj.

Renditni disa shkaqe qe sipas jush luajne nje rol te rendesishem ne ecjen e ngadalte perpara.

Servilizmi

Njeri te thot "fashist", dhe ne tjetren an, Adem Demaēi del dhe thot : Ata, e fyen mikun ton francez !

Njerez pa kurfar vlere.

Hajra
01-11-11, 06:25
...korrupsioni, hajnia, etj..

roadrunner
01-11-11, 08:10
Ideologjia e dobet e pasluftes e percjellur me nenfaktoret e tij te cekura me lart...mungesa e strategjise

sherri
01-11-11, 09:44
Cili eshte problemi me i madh i shqiptareve ne kohen e sotme?

- Ekonomia,
- Politika,
- Problemet e brendshme ndershqiptare,
- Problemet me popujt fqinje,
- Institucione te dobeta,
- Mentalitet i prapambetur,
- Organizim shoqeror i dobet,
- etj.

Renditni disa shkaqe qe sipas jush luajne nje rol te rendesishem ne ecjen e ngadalte perpara.
....te gjitha keto,ngapak?,e kryesorja; Gjyqesori-Prokuroria,(sistemi i drejtesis)

emine
01-11-11, 10:00
kto probleme jan normale per nje *shtet * te ri,vendet e tjara jan me qindra vite dhe perballohen me probleme,qka te presim kaq heret me shume,vete koha ka me ndryshu shumqka ne Kosove,pra Shqiptar gajret se bahet mire,mos tish kan durimi na moti ishim faru,,,,,,

Zanzi/M
01-11-11, 18:24
ISMET BEQIRI :biggrin:

valiii
01-11-11, 20:24
VETDIJESIMI = NJOHJEN E TE SE VERTETES=BESIMIN NE ZOTIN E VERTETE... Ku perveē kesaj te gjitha te tjerat jane te kota...

murrizi
01-11-11, 20:35
Cili eshte problemi me i madh i shqiptareve ne kohen e sotme?

- Ekonomia,
- Politika,
- Problemet e brendshme ndershqiptare,
- Problemet me popujt fqinje,
- Institucione te dobeta,
- Mentalitet i prapambetur,
- Organizim shoqeror i dobet,
- etj.

Renditni disa shkaqe qe sipas jush luajne nje rol te rendesishem ne ecjen e ngadalte perpara.
*******

emine
01-11-11, 20:40
Garuzhdja ma madhe sa tengjerja

winona
02-11-11, 09:30
Organizimi shoqeror i dobet......

e-uritura
02-11-11, 09:48
Nė krye tė shtetit duhet vėnė koka tė reja, e jo tė ndryshkura!
Aq thellė janė zhytur kėta sa qė kam frikė ėshtė vonė..!

Giovanni
02-11-11, 09:57
Papunsija ....

taraku-1
04-11-11, 09:13
Nė krye tė shtetit duhet vėnė koka tė reja, e jo tė ndryshkura!
Aq thellė janė zhytur kėta sa qė kam frikė ėshtė vonė..!

O skan faj populli o njerzi, ka faj dora e zez nderkombtare... qe nuk lejon prodhimtarin vendore nuk lejon te kete ekonomi ne teritorin e caktuar te shtetit te Kosoves. ngulfat gjithqka .. trepqen ku e kem, smund te behet nje investim dhe te fillon puna a ? kto jan fore te hujve...

Cilin dush njeri qe ju flen zemra vendosne si KRYEMINISTER apo udheheqes... Pronar jan Nderkombtaret edhe ata lujn qoqe me neve... skllav jemi ne edhe vende tjera... shih qfar bejn me vende qe kan popullsi me x here me shume se ne e le neve 2 miljon ... lujn qysh dojn qaqkalica sju dalim...

Nuk fajsohet populli kur eshte me dur te lidhta.

turisti
04-11-11, 15:50
Garuzhdja ma madhe sa tengjerja


Shu , jshuj se ja :biggrin: prishe shijen :biggrin: gjelles ,hahahahahahahahahahahahahahahahaha.

turisti
04-11-11, 15:53
Nė krye tė shtetit duhet vėnė koka tė reja, e jo tė ndryshkura!
Aq thellė janė zhytur kėta sa qė kam frikė ėshtė vonė..!


Normal se eshte vone..se paku edhe 50 vjet...........

taraku-1
04-11-11, 16:15
O milet um hongt.., kollaj o me akuzue tendin, bon edhe me akuzue tendin..., nuk po e mbroj..., po hapni syt swyt hapni qe ku e keni shembullin e Mitrovices tri katunet e shkijeve...,, te kem une armatim sa me duhet ose barabar me serb hiq me shume se 100 vet sme duhen... kur bohet 24 ore kund barikad ski me pa anej ma... aty ktu naj plak me shushk en krye ..edhe naj millovajk ka kukat... jojjjjjjjjjjjjjjjj sineee moj.......... samo da zivimo u nasu domovino nista drugo... ne treba as pako e ahtisarit hiq se shume ju doket

Njesoj ju mundeni me akuzue tash secilen qeveri prej rugoves e deri te kjo e fundit, problem eshte dora e zez nderkombtatare qe vepron ne Kosove... populli vuan...

Po i vidhkan kyreministri e deputetet ka 100 miljon euro po e lojm qashtu, po ku jan tjerat projektet qe duhet realizu...

Nuk te lejon me lidh mardhenje kontraktuale per qeshtje jetike per vendin, pse a mendon se nuk do te investonte turqia apo ndihmonte ne ngritjen e termocentralit te ri ne Kosove... duke dhene hua, nuk te lejon..Amerika evropa... ose per rimkembjen e trepqes qe i Zoti i ktyre gjiganteve te jete Qevria apo populli i Kosoves... jo se ateher senet i dalin prej dore evropes kurve edhe nderkommbtarve kta vet po dojn kishe ne po investojm e me i vjedh resurset me i shfrytzueee deri ne maksimum e normal qe 30 % me ja lan popullit te Kosoves e 70% vet me ja marr..., e kush e nenshkruan kontrata qe jan ne dobi te tyre te hujve dhe ne dem te Kombit ata munden edhe me qeveris ne te ardhmen..., perndryshe ekonomin e Kosoves njuk dojn me lejueee me u zhvillue... kto jan prralla qe bojn kta me progrese e me FMN e me kredi te buta e sene vene se skishim pas nevoj hiq per kredi te tyre....

Edhe ne EU me hy, sen so ka me duhet ai tyben, pse a mos kom far sigurie a,phiiii se kam pas deri tash hajr prej tyne veq tash e mas... me hyrje ne BE nuk ki kurrfar pushteti shtetror bile bile edhe tersia teritoriale te cenohet duke bo eksperimente per drejta kulturore etj etj... pushteti shtetror i Kosoves bartet tek fuqit e mdha evropiane edhe sen tak hiq... pushtetit te lart shtetror ne Kosove i jep privilegje resurset e Kosoves i mjel..., edhe nje sigurim nje rrog mesatare ja u jep qaty ... sen tjeter ska

LaDy_Diaspora
04-11-11, 20:39
Cili eshte problemi me i madh i shqiptareve ne kohen e sotme?

- Ekonomia,
- Politika,
- Problemet e brendshme ndershqiptare,
- Problemet me popujt fqinje,
- Institucione te dobeta,
- Mentalitet i prapambetur,
- Organizim shoqeror i dobet,
- etj.

Renditni disa shkaqe qe sipas jush luajne nje rol te rendesishem ne ecjen e ngadalte perpara.

Kap njeren e bjeri tjetres - gjithė kėto probleme i kemi plus edhe do do tjera mė shumė...

Grant
04-11-11, 21:38
Kap njeren e bjeri tjetres - gjithė kėto probleme i kemi plus edhe do do tjera mė shumė...

Fol lirshem my dear Lady per ket pune eshte hap tema.

taraku-1
06-11-11, 04:32
Grant, kqyr trepqen nese mundesh me vjedh noj sen e me shite...prej anglezve qe ndakik veq sinjalizon ne londer edhe te vjen Kfori hunen ta nduk...
ky veq nje shembull konkret ke prej gjigantit trepqa, e le mos te flasim per kto gjigantet tjera me resursve me te vogla

tani ju kritikoni qeverit.

Hajra
08-11-11, 08:27
..... shqiptari nuk din dhe nuk munde te jetoi pa diktatur.

tipi engjellor
08-11-11, 13:40
problemet jane te shumta a se din njeri kah me ja nis ....

uck_aksh
11-11-11, 01:52
se jem duke jetuar me endrra