PDA

View Full Version : Abetarja mbarėkombėtare


Zero Cool
25-11-11, 17:30
Konkursi pėr Abetaren mbarėkombėtare (http://www.vizionplus.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=4816%3Akonkursi-per-abetaren-mbarekombetare&catid=47%3Asociale&Itemid=211)


http://www.vizionplus.tv/images/stories/10_NENTOR_2011/abetare.jpg


Hapet konkursi pėr hartimin e abetares se unifikuar mes Shqipėrisė dhe Kosovės. Pas marrėveshjes zyrtare mes dy vendeve, ministria shqiptare e arsimit ka publikuar kriteret qe duhet te plotėsojnė autoret dhe botuesit pėr tekstin e ri te ABC. Ndryshe nga librat e tjerė abetarja e unifikuar detyrimisht duhet te ketė dy autoreve dhe dy shtėpi botuese, njė pale shqiptare dhe tjera nga Kosova. Ne 3 prill te 2012 ministria shqiptare e arsimit do te shpalle tekstin fitues te abetares se pėrbashkėt. Kjo do te jete abetarja e katėrt qe hyn mes testeve te tjerė alternative ne shkollat shqiptare dhe e vetmja qe do te kėtė te drejtėn pėr tu mėsuar nga fėmijėt e trojeve shqiptare dhe diasporės. Programi mėsimor i abetares do te jete i pėrbashkėt por kryesisht i bazuar ne kutikulat e teksteve shqiptare. Gjuha e pėrdorur ne abetaren mbarėkombėtare do te jete shqipja standarde e Shqipėrisė, kjo do te thotė se dialektizmat apo elementet e tjerė krahinor do te jene penalizues pėr ēdo autor qe i aplikon ne abetaren e pėrbashkėt.wZVPQmDQwjI