PDA

View Full Version : Kujt i'a zėnė udhen tė vdekurit ? Pėrdhosen varrezat e hebrenjeve ne Prishtinė


murrizi
01-12-11, 16:26
http://www.koha.net/repository/images/01varr_0112110914_1.jpg


Publikuar: 01.12.2011 - Koha

Prishtinė, 1 dhjetor - Varrezat e hebrenjve nė lagjen “Velania” tė Prishtinės, tė cilat nė popull njihen si Varrezat e jahudive, janė bėrė cak i njė apo mė shumė personave ose edhe tė ndonjė grupi tė caktuar, gjatė dy ditėve tė fundit. Me pėrjashtim tė atyre qė janė tė mbuluara me rrasa guri dhe ku mundėsia pėr ngjyrosje dukej tė ishte e pavėrejtshme, pothuajse asnjė varrezė e mbuluar me pllaka tė mermerit nuk i ka shpėtuar pa iu vendosur njė kryq i thyer, simbol i nazizmit hitlerian. Me njė gjermanishte tė dobėt, nė platenė e kėtyre varrezave, ėshtė shėnuar fjalia urdhėrore “Jud raus”, qė pėrkthyer nė shqipe i bie “Hebrenjtė jashtė”. Pėr svastikėn, simbolin e nazizmit hitlerian tė kėtyre varrezave janė informuar edhe Komuna e Prishtinės dhe Policia e Kosovės.

e-uritura
01-12-11, 16:45
Kush tjetėr pos toleranca fetare?

Dhe tani lind pyetja; A rrezikohet Kosova nga vehabistėt?

Unė them PO. Duhet tė konsiderohen serioze kėrcėnimet e tė sėmurėve psiqik! Fundja, ata janė tė sėmurė, jetojnė nė tjetėr botė nga kjo e jona, bėjnė pregaditje pėr tjetrėn botė dhe pėrveq tė tė lartcekurave ata edhe janė tė lirė! Ata ecin rrugės si secili nga ne, dhe duken pothuajse njėjtė si ne.

Nuk doja tė besoja njė gjė tė tillė, deri sa kam parė njė video tė njė proteste, nė njė tė premte nė Prishtinė!

Ata nuk mund tė quhen shqiptarė! Nė ta ka hyrė mendja e djallit, mė fal e arabit!

Hajt turqeta!

Arb
01-12-11, 16:53
Rrugen ua kane zene ketyre magjupeve harape qe po thirren ne emer te nje islami kriminal politik...

valiii
01-12-11, 16:58
Ish ra blloku B i KEK-ut... Muslimant kane faj

... Besa edhe per ate hijenen qe ka pordhe atje diku ne sahare muslimant kane faj.

jeni bo shume ridikillus...

murrizi
01-12-11, 16:59
Nuk besoj,
shumė mė shumė besoj qė serbi e bėri kėtė pėr tė na njollosur.

Arb
01-12-11, 17:02
Ish ra blloku B i KEK-ut... Muslimant kane faj

... Besa edhe per ate hijenen qe ka pordhe atje diku ne sahare muslimant kane faj.

jeni bo shume ridikillus...

Jo bre, s'po thote kush Muslimanet. Ti po thu.

E kemi fjalen per ata qe po thirren si Muslimane.

e-uritura
01-12-11, 17:04
Nuk besoj,
shumė mė shumė besoj qė serbi e bėri kėtė pėr tė na njollosur.


E mundur kjo. Por shiqo urrejtjen e muslimanėve nė forum pėr jahuditė, dhe nisur nga kjo, tė len tė dyshosh.

Por nėse kthehemi edhe pak mbrapa, serbi e futi edhe muslimanizmin (lexo; vehabistin) nė Kosovė! Ai shfytėzoi fukarallėkun, dhe populli e hėngri!
Serbi si gjithmonė pėrdori trurin dhe luajti me ne!

gazi-de
01-12-11, 17:07
Gjermant jen kan po lene qy:biggrin:

Zanzi/M
01-12-11, 17:08
Kjo do jet besoj nje sfide shume e madhe per Policine e Kosoves. Ka informata se do bej cmos policia e Kosoves te zbardh kete rast.

Makresh
01-12-11, 19:16
Muslimanet, nuk vizatojn kryēa te lakuara, bile, fare kryēa nuk vizatojn.

Per nje here, pajtohem me murrizin, shqiptaret dhe muslimanet e botes s'kan bela me hebrenjt, e sidomos me ata t'vdekurit qe si bejn keq kujt.

Politika kriminale e izraelit, s'ka t'ben me t'vdekurit e prishtines.

Stuhi Rere
01-12-11, 19:26
Edhe kjo eshte pjese e bisedimeve Kosove Serbi. :D

shef-qeti
01-12-11, 19:28
Kjo do jet besoj nje sfide shume e madhe per Policine e Kosoves. Ka informata se do bej cmos policia e Kosoves te zbardh kete rast.

Atehere hetimet po vazhdojkan me vite e vite....

Kercovari
01-12-11, 19:34
Kush tjetėr pos toleranca fetare?

Dhe tani lind pyetja; A rrezikohet Kosova nga vehabistėt?

Unė them PO. Duhet tė konsiderohen serioze kėrcėnimet e tė sėmurėve psiqik! Fundja, ata janė tė sėmurė, jetojnė nė tjetėr botė nga kjo e jona, bėjnė pregaditje pėr tjetrėn botė dhe pėrveq tė tė lartcekurave ata edhe janė tė lirė! Ata ecin rrugės si secili nga ne, dhe duken pothuajse njėjtė si ne.

Nuk doja tė besoja njė gjė tė tillė, deri sa kam parė njė video tė njė proteste, nė njė tė premte nė Prishtinė!

Ata nuk mund tė quhen shqiptarė! Nė ta ka hyrė mendja e djallit, mė fal e arabit!

Hajt turqeta!
Qenke ti nje avanturiere sa duket.Ska te beje ky akt me vehabistet e tu dhe te ternaves.E kaluar me ka mesu se vendalet mmbi varreza asnjehere nuk kan qene shqiptare po i benet vete serbi dhe ua mveshte shqiptarve.Kjo q ethua ti vehabet duhet te pakten per te leshu nje akuze para organeve te ndjkejes dhe drejtesise ka nen hije pikerisht qellimin e disave per te njollos muslimanet.Ajo qe nuk dini ju te mjeret eshte se muslimani ka respekt ndaj cdo varri padallim se kut konfesioni i perket...Kujdes me thenje te pakonfirmuara dhe lerine kete pune atyre qe edhe e kan angazhim.

e-uritura
01-12-11, 19:39
Qenke ti nje avanturiere sa duket.Ska te beje ky akt me vehabistet e tu dhe te ternaves.E kaluar me ka mesu se vendalet mmbi varreza asnjehere nuk kan qene shqiptare po i benet vete serbi dhe ua mveshte shqiptarve.Kjo q ethua ti vehabet duhet te pakten per te leshu nje akuze para organeve te ndjkejes dhe drejtesise ka nen hije pikerisht qellimin e disave per te njollos muslimanet.Ajo qe nuk dini ju te mjeret eshte se muslimani ka respekt ndaj cdo varri padallim se kut konfesioni i perket...Kujdes me thenje te pakonfirmuara dhe lerine kete pune atyre qe edhe e kan angazhim.


Pėr kėnd nė kėtė botė mund tė garantosh ti Kercovari?

Ti nuk ke fakte se ata nuk e kanė bėrė, ashtu si unė nuk kam fakte qė ata e kanė bėrė!

Thashė se dyshimet janė..

Makresh
01-12-11, 20:00
E-uritura,


Ne gjithe kete storje, kam pershtypjen qe ti me se shumti i je gezuar keti akti antisemit.

e-uritura
01-12-11, 20:02
E-uritura,


Ne gjithe kete storje, kam pershtypjen qe ti me se shumti i je gezuar keti akti antisemit.


Makresh,

Pse?

Unė, nga shkrimet e tua kam kuptuar se ti urren jahuditė!

Nga kjo, kam kuptuar se ata qė i thonė vetes musliman, si ti, urrejnė po ashtu jahuditė!

Ndoshta jam gabim?

Do tė thotė, nisur nga logjika, unė kam pas tė drejtė tė dyshoj!

Arb
01-12-11, 20:08
Qyre ti Muzat!

Ish kan mire me ia nis ju rrjeti i muslimaneve te devotshem, me u mesu me debatu si njerez ne tema.

Qe ke dicka me nofka te caktuara, vec urrno na shkruaj ne privat.

Qeshtu, allahu yt nuk i don insonat qe flasin me fund te barkut.

Stuhi Rere
01-12-11, 20:09
Shume thjesht mund te kapet personi qe ka bere kete mbi shkrim , si , keshtu !

Kush e solli kete foto ketu? Duhet te mirret ne pyetje.
Ky tregon ku e more sigurisht ne ndonje link ne internet.
Pergjegjesi i linkut ne internet duhet te miret ne pyetje se kush ishte informatori i tij per kete foto.
Pergjegjesi i linkut tregon emrin e informatorit dhe mandej miret informatori i ketij mbi shkrimi.
Informatorid uhet te tregoj se kete mbishkrim kush e shkruajti sepse te vdekurit nuk zgjohen te shkruajn vet... dhe buuuuuuum u gjet perdhunuesi i varrezave. Dhe tema mbyllet sepse nuk ka dobi nga kjo teme.

premium
01-12-11, 20:09
Po qysh bre njė here nuk keni urrejt popullin Gjerman se qfare kanė bėrė jahudive nė luften e II'tė Boterore , po keni gjet tė urren popullin Shqiptarė se kanė pranu muslimanizmin .

Zero Cool
01-12-11, 20:12
Akt i shemtuar nga kushdo qe eshte bere. Akt qe eshte ne kundershtim me traditat dhe kulturen shqiptare. Akt i cili e meriton denimin nga te gjithe ne.

e-uritura
01-12-11, 20:12
Shume thjesht mund te kapet personi qe ka bere kete mbi shkrim , si , keshtu !

Kush e solli kete foto ketu? Duhet te mirret ne pyetje.
Ky tregon ku e more sigurisht ne ndonje link ne internet.
Pergjegjesi i linkut ne internet duhet te miret ne pyetje se kush ishte informatori i tij per kete foto.
Pergjegjesi i linkut tregon emrin e informatorit dhe mandej miret informatori i ketij mbi shkrimi.
Informatorid uhet te tregoj se kete mbishkrim kush e shkruajti sepse te vdekurit nuk zgjohen te shkruajn vet... dhe buuuuuuum u gjet perdhunuesi i varrezave. Dhe tema mbyllet sepse nuk ka dobi nga kjo teme.


Bubullimė e ke bėrė!

e-uritura
01-12-11, 20:15
Po qysh bre njė here nuk keni urrejt popullin Gjerman se qfare kanė bėrė jahudive nė luften e II'tė Boterore , po keni gjet tė urren popullin Shqiptarė se kanė pranu muslimanizmin .


Populli gjerman nuk ėshtė fajtorė!

Feja muslimane nuk ėshtė fajtore!

Tė vetquajturit muslimanė, PO!


Askush nuk po urren asgjė! Vetėm fakte po flasim!

Ah, po, edhe Taraku po shan nganjėherė, unė ia fali! :smile:

A ėshtė gjest musliman ky?

premium
01-12-11, 20:15
Shume thjesht mund te kapet personi qe ka bere kete mbi shkrim , si , keshtu !

Kush e solli kete foto ketu? Duhet te mirret ne pyetje.
Ky tregon ku e more sigurisht ne ndonje link ne internet.
Pergjegjesi i linkut ne internet duhet te miret ne pyetje se kush ishte informatori i tij per kete foto.
Pergjegjesi i linkut tregon emrin e informatorit dhe mandej miret informatori i ketij mbi shkrimi.
Informatorid uhet te tregoj se kete mbishkrim kush e shkruajti sepse te vdekurit nuk zgjohen te shkruajn vet... dhe buuuuuuum u gjet perdhunuesi i varrezave. Dhe tema mbyllet sepse nuk ka dobi nga kjo teme.
... shumė okolla paske shku bre hahahah

punė e madhe ėshtė pėr Kosovėn pėr ato vizatime mbi varrė.

nė Kosovė nuk meren masat ma adekuate pėr vrasjet , banditat , plaqkashet se qdo ditė ushtrohen , e kam me gjet hetimin e atyre qė kan ė vizatu ,, phiii punė e madhe e paskan bėrė.

Le tė transportojnė ato varrezat nė tel-aviv .

premium
01-12-11, 20:23
Populli gjerman nuk ėshtė fajtorė!

Feja muslimane nuk ėshtė fajtore!

Tė vetquajturit muslimanė, PO!


Askush nuk po urren asgjė! Vetėm fakte po flasim!

Ah, po, edhe Taraku po shan nganjėherė, unė ia fali! :smile:

A ėshtė gjest musliman ky?
Mendoj se nuk ka derd a ja fal Tarakut ato shprehjet ,
por qendron problemi se ti shkon me mėnyrat provokuese kundėr besimtareve muslimane !

Taraku nuk po tė sulmon me fjalė ,, por po brohet
ėshtė e njėjtė sikur tė shkel nė bisht tė gjarpėrit.

Stuhi Rere
01-12-11, 21:04
Njėri nga iniciatorėt e kėsaj kėrkese dhe kryetar i organizatės sė ashtuquajtur “Stara Srbija” (Serbia e Vjetėr) kishte thėnė se serbėt janė tė pakėnaqur me bisedimet nė Bruksel dhe se marrja e shtetėsisė ruse “do ta pengonte islamizimin e Kosovės” .

Krejt lufta eshte ka behet qe te ftohen mardhenjet Amerikano Shqiptare dhe tu jepet kahja ne tjeter drejtim...

4peace
01-12-11, 21:13
*

Ngoni shoke (edhe shoqe)
Ngoni vllazni (edhe motra)
Kosova s'kish nevoje per ushtri
as per polici
Per cdo gje qe ndodhe
ejani ne dardani
Ketu do ta gjeni fajtorin
edhe para se gjerat te ndodhin


Ja nisa edhe une me poe(n)zi :D


*

Makresh
01-12-11, 21:47
Makresh,

Pse?

Unė, nga shkrimet e tua kam kuptuar se ti urren jahuditė!

Nga kjo, kam kuptuar se ata qė i thonė vetes musliman, si ti, urrejnė po ashtu jahuditė!

Ndoshta jam gabim?

Do tė thotė, nisur nga logjika, unė kam pas tė drejtė tė dyshoj!

Gabim je.

Dhe nisur nga kjo logjike, ti vetem ke paragjykuar, e sic thoshte ai i moqmi "Paragjykuesi eshte frut i injorances".

Un si musliman, nuk rrenoj as kisha e as sinagoge, as varreza e as kulte pagane !

Jam anti-nazist, anti-nazisraelit !

Perderisa hebrejt e kosoves nuk zgjohen nga varret per ti rrenuar shtepit tona, un s'kam kurrfar problemi me ta, mund te pushojn aty ku jan deri ne diten e gjykimit.

taraku-1
01-12-11, 22:26
Kush tjetėr pos toleranca fetare?

Dhe tani lind pyetja; A rrezikohet Kosova nga vehabistėt?

Unė them PO. Duhet tė konsiderohen serioze kėrcėnimet e tė sėmurėve psiqik! Fundja, ata janė tė sėmurė, jetojnė nė tjetėr botė nga kjo e jona, bėjnė pregaditje pėr tjetrėn botė dhe pėrveq tė tė lartcekurave ata edhe janė tė lirė! Ata ecin rrugės si secili nga ne, dhe duken pothuajse njėjtė si ne.

Nuk doja tė besoja njė gjė tė tillė, deri sa kam parė njė video tė njė proteste, nė njė tė premte nė Prishtinė!

Ata nuk mund tė quhen shqiptarė! Nė ta ka hyrė mendja e djallit, mė fal e arabit!

Hajt turqeta!

A rrezikohet Kosova nga wehabizmi ose A rrezikohet FD nga Taraku (viti 2009 )

Kur u regjistrova ne kete forume, u kapsha me njerzi... se shume rrejt ketu nuk flasin hakun ne tema aktuale qka jan realitet, gjysa e me teper pritojn shumica e kishin per me pi kaffe me i dal naj kaqik, une e jepsha mendimin time direkt e prekte kan e prekte..., keshtu filluan te marrin masa kunder meje me Ban e me perjashtim te perhershem si mas ndeshkuse skishin ma e perdoren qata te fundit, tani une perdosha tekniken time ... edhe lufte ata largo shkrimet e jep ban une hyjsha prap prej kojshive edhe une shaj kta largo shkrimet as ata e as une rehat hiq..., demek dhuna prodhon dhune...\

Edhe ti me kete mendimin tend edhe te disave ketu duke u munduar ta zhdukni wehabizimn ( islamin) wehabizmi apo islami vetem sa gjallrohet dhe eshte prezent me teper, A i ka shpall lufte Amerika ne vendet arabe PO, duke u mundue me njellos islamin...qfar po ndodhe ne teren ne nivelin global islami eshte feja qe po perhapet me te madhe... edhe me se shpejti

Ti luftoj sa dush por qdokush e ka drejten e vete ne secilen fushe...aq sa ki drejt ti si e krishtere aq ka drejt nje wehabi apo musliman a budist a.. etj etj
Mos e teproni ne qdo teme se veq me teper bohen edhe fitojn wehabit...

kjo vlen per ty edhe rend..ata qe mendojn si ti.


ps> Se te mbet borxh ne n je pytje tende, Qka bon Allahu ne rastin time qe te shava...? Me denon, por dallimi mes denimit time dhe denimit tend eshte, se une denohem per nje person qe e kam sha ( ne kete rast ) e ti denohesh qe shpif per muslimanet duke i akuzue se qendrojn prap shkatrrimit apo sulmit te varrezave... tung.

Alima
01-12-11, 22:30
...

Rrugen ua kane zene ketyre magjupeve harape qe po thirren ne emer te nje islami kriminal politik...


..

Qyre ti Muzat!

Ish kan mire me ia nis ju rrjeti i muslimaneve te devotshem, me u mesu me debatu si njerez ne tema.

Qe ke dicka me nofka te caktuara, vec urrno na shkruaj ne privat.

Qeshtu, allahu yt nuk i don insonat qe flasin me fund te barkut.


.


.... Tejet kontradiktore keto dy shkresa nga po i njejti autor !
...


Sa i perket temes dhe aktit te ndyer ,
ngacmimi i varrezave te cilit do religjion eshte tirani !


...e njejta vlen edhe per te gjitha faltoret , qofshin ato kisha , sinagoga , xhamia !


Mbes skeptike se ishte akt i ndoi muslimani te devotshem i cili e din holle se diēka e tille eshte haram ! ... jame e bindur se eshte akt i urrejtesve te Islamit , me te vetmin qellim te ndyejn sa me teper kete Fe te kulluar nga ēdo felliqesire ... gjason shume me aktin terrorist mbi kullat binjake !


.

Arb
01-12-11, 23:43
.... Tejet kontradiktore keto dy shkresa nga po i njejti autor !

Behet fjale per te njejtet shizofrena. Keta "rrjeti i muslimaneve te devotshem" jane po ata magjupe harape qe thirren ne emer te islamit kriminal politik.

Makresh
01-12-11, 23:49
Kush tjetėr pos toleranca fetare?

Dhe tani lind pyetja; A rrezikohet Kosova nga vehabistėt?

Unė them PO. Duhet tė konsiderohen serioze kėrcėnimet e tė sėmurėve psiqik! Fundja, ata janė tė sėmurė, jetojnė nė tjetėr botė nga kjo e jona, bėjnė pregaditje pėr tjetrėn botė dhe pėrveq tė tė lartcekurave ata edhe janė tė lirė! Ata ecin rrugės si secili nga ne, dhe duken pothuajse njėjtė si ne.

Nuk doja tė besoja njė gjė tė tillė, deri sa kam parė njė video tė njė proteste !

Ata nuk mund tė quhen shqiptarė! Nė ta ka hyrė mendja e djallit, mė fal e arabit!

Hajt turqeta!


izqOnPEKUog&feature=player_embedded

BOTA JOTE, KUNDĖR BOTĖS TIME NĖ KONFRONTIM.

Alima
01-12-11, 23:56
Behet fjale per te njejtet shizofrena. Keta "rrjeti i muslimaneve te devotshem" jane po ata magjupe harape qe thirren ne emer te islamit kriminal politik.
...

Ani , ani bre ani ...


a u shfryve boll , a ke ende ?

... ti vete qysh je , familja ? ...ata akraba , miq e dashamire , krejt n 'numer !
.

Besi:)
02-12-11, 05:00
Mendoj se skemi nevoj per varreza te tilla, u duft me bager mi largu mas luftes po nejse tasht ju paska ardh reni, ma mir ti zhvendosin ne poloni se sa ti mbajm ne trojet Shqiptare..
Shqiptaret skan tbejn me Sllav e jahud, po kan qen pro Gjerman ku na ka ndihmu gjat bombardimeve...

qe qka jan jahudit:

s-ns_CnX9Ps

GURI SYLAJ
02-12-11, 05:41
Mire mjes!

Nje akt vandal qe fatkeqesisht ndodh ne Prishtine .
Nje akt edhe me vandal kjo qasja qe i behet ketu .Dikush kinse ne gjykimin e aktit kurse disa tjere kinse ne shfajsimin e keqebersit e as njera e as tjetra pale nuk e dijn se kush qendron mbas keti akti.
Paragjykimi i dy anshem flet per pagadishmerine tone qe gjerat t'i marrim ne rrafshin real dhe profesional.
Ne vend qe njezerit te gjykohet kjo mbrapeshti ne ndahemi e kacafytemi ne mes vedi dhe per cka ,thjeshte per paditurin tone.
Padituria sjell urrejteje ,sjell mostolerance ,sjell budallak ........ me buquk!!
.... e ketu ....ne kete BUQUK ,i kan rrenjet te gjitha keto te liga qe po na ndodhin edhe si Shtet i Ri e edhe si KOMB i moqem!!

Kercovari
02-12-11, 07:07
Pėr kėnd nė kėtė botė mund tė garantosh ti Kercovari?

Ti nuk ke fakte se ata nuk e kanė bėrė, ashtu si unė nuk kam fakte qė ata e kanė bėrė!

Thashė se dyshimet janė..
Ti thua vehabet e une them se tjeterkush e ka fjalen,gjithcka qe mund te theme anise i nderon nikat shpesh po kur njeri nderon dicka e ben te duket me mire e ti ke mbete me avazin e vjeter,akuza pas akuze vetem kunder shqiptareve musliman,fatmirsisht nuk je e vetem andaj edhe kurajoa nuk te mungon...

Neferta
02-12-11, 08:40
Kushdo qe ta ket bere eshte nje veper e ulet dhe jonjerzore.

Pse mos te thuhet antikometare dhe anti shqiptare kur qon uje ne mulli te shkaut.

e-uritura
02-12-11, 08:56
Gabim je.

Dhe nisur nga kjo logjike, ti vetem ke paragjykuar, e sic thoshte ai i moqmi "Paragjykuesi eshte frut i injorances".

Un si musliman, nuk rrenoj as kisha e as sinagoge, as varreza e as kulte pagane !

Jam anti-nazist, anti-nazisraelit !

Perderisa hebrejt e kosoves nuk zgjohen nga varret per ti rrenuar shtepit tona, un s'kam kurrfar problemi me ta, mund te pushojn aty ku jan deri ne diten e gjykimit.


Nė rregull, une paskam qenė gabim. Mė fal Makresh!

Nuk ishe ti, ishte Besi me shokėt e tij!

Makresh, nėse don pėrkthema atė video, nuk kuptoj gjuhėn serbe!


Kercovari, largo syzet i nderuar!

panta_rhei
02-12-11, 16:47
Eshte akt i shemtuar qe duhet denuar nga te gjithe.
Edhe prinderit tane n'e paqin bere, prap mbetet akt i shemtuar dhe prap duhet ta denojme te gjithe.

murrizi
02-12-11, 17:29
E mundur kjo. Por shiqo urrejtjen e muslimanėve nė forum pėr jahuditė, dhe nisur nga kjo, tė len tė dyshosh.

Por nėse kthehemi edhe pak mbrapa, serbi e futi edhe muslimanizmin (lexo; vehabistin) nė Kosovė! Ai shfytėzoi fukarallėkun, dhe populli e hėngri!
Serbi si gjithmonė pėrdori trurin dhe luajti me ne!

Kur e lexoj njifar "besin" me duhet e jap te drejt per keto qe i thua ketu.

Sot edhe Myftiu Ternava e denoj aktin e shemtuar e antikombetar, nga ky fakt une "besa-v"qė iu ka bėrė gjaku ujė, nuk i radhis mė nė mesin e Shqiptarėve.!

jadore
02-12-11, 17:34
sa paragjykues fanatik , jeni

shqiptaret , ne pergjithesi kane admirim per jahudite ..
besimtaret shqiptare , akceptojne sipas fese popullin jahudi dhe fene e tyre edhe ne K'uran ...vlersimet dhe gjykimin e lene tek tjetri ..

per mendimin tim eshte veper e huliganizm , e te rinjeve pa mend , eh dicka risi ..
p.s.
me e rruges do te ishte nese mbi rasen e varrezave te tyre te linin nje guri ..

Kercovari
02-12-11, 17:48
Pikerisht ky eshte fruti i disa deklarata para ca dite nga Trnava,dhe sdi ē`kemi mund te presim me shume perveq ketij vandalizmi politik me shume se sa urrejtje ndaj judeve...Kullosni edhe pak se edhe Trnava i ka zgjedh delet e urta dhe ua hjek veshin sa her qe ja do qefi...

panta_rhei
02-12-11, 18:24
Ne kesi raste, dyfytyresia (apo budallakia, sic tha Guri) e disa qorrave ksajde eshte mese evidente.

Nate e dite shkrujne, lehin e bejne thirrje per zhdukjen fizike te jahudive dhe varrezave te tyre, pastaj kthehen e shkruajne "ky akt kunder jahudive eshte haram ne islam".
lope logjike!!!

roadrunner
02-12-11, 18:41
Tarak deshta me te repliku qetu me te tregu qe wehabizmi ska sen tboj me islamizmin. As vet muslimant e Arabis e as te Azis nuk i dojne Wehabet...

Sa i perket aktit, smuj me thon qe e paska bo qeky, se skam fakte me ja bo kujt me gisht, veq se per krim osht, se varrezat eshte krim me i demtu shoki, qofte ajo edhe varrez e naj klyshit...se edhe at e ka bo Allahi ne nje menyre...aj qe eshte kunder krijesave qe i ka bo Ai vete, ai edhe eshte ne kundershtim me Allahin vete.A rrezikohet Kosova nga wehabizmi ose A rrezikohet FD nga Taraku (viti 2009 )

Kur u regjistrova ne kete forume, u kapsha me njerzi... se shume rrejt ketu nuk flasin hakun ne tema aktuale qka jan realitet, gjysa e me teper pritojn shumica e kishin per me pi kaffe me i dal naj kaqik, une e jepsha mendimin time direkt e prekte kan e prekte..., keshtu filluan te marrin masa kunder meje me Ban e me perjashtim te perhershem si mas ndeshkuse skishin ma e perdoren qata te fundit, tani une perdosha tekniken time ... edhe lufte ata largo shkrimet e jep ban une hyjsha prap prej kojshive edhe une shaj kta largo shkrimet as ata e as une rehat hiq..., demek dhuna prodhon dhune...\

Edhe ti me kete mendimin tend edhe te disave ketu duke u munduar ta zhdukni wehabizimn ( islamin) wehabizmi apo islami vetem sa gjallrohet dhe eshte prezent me teper, A i ka shpall lufte Amerika ne vendet arabe PO, duke u mundue me njellos islamin...qfar po ndodhe ne teren ne nivelin global islami eshte feja qe po perhapet me te madhe... edhe me se shpejti

Ti luftoj sa dush por qdokush e ka drejten e vete ne secilen fushe...aq sa ki drejt ti si e krishtere aq ka drejt nje wehabi apo musliman a budist a.. etj etj
Mos e teproni ne qdo teme se veq me teper bohen edhe fitojn wehabit...

kjo vlen per ty edhe rend..ata qe mendojn si ti.


ps> Se te mbet borxh ne n je pytje tende, Qka bon Allahu ne rastin time qe te shava...? Me denon, por dallimi mes denimit time dhe denimit tend eshte, se une denohem per nje person qe e kam sha ( ne kete rast ) e ti denohesh qe shpif per muslimanet duke i akuzue se qendrojn prap shkatrrimit apo sulmit te varrezave... tung.

Kercovari
02-12-11, 19:06
Te pyes une ty roadruner..cka ben Jesusi ne terace te Vatikanit kur kisha ka ne shpine me shume se nje milard viktima ne mes tyre edhe jude milion e siper mos edhe me shume..?

Makresh
03-12-11, 00:46
E bet mizen buall qe thon !

Keto shenja naziste ndodhin anekend evropes, s'jan per tu lavderuar, por racista do te kete gjithmon.

Islami eshte i paster, dhe s'ka armiqesi me te vdekurit.

... ne kete Kosoven ton, kemi dilera, prokseneta, mafioz, vrases, udbash, tradhtar, renegat, ateist, racist. komunist, e pse mos te kete edhe nazist kur te gjitha kriteret plotesohen ?!

panta_rhei
03-12-11, 01:26
E bet mizen buall qe thon !

Keto shenja naziste ndodhin anekend evropes, s'jan per tu lavderuar, por racista do te kete gjithmon.

Islami eshte i paster, dhe s'ka armiqesi me te vdekurit.

... ne kete Kosoven ton, kemi dilera, prokseneta, mafioz, vrases, udbash, tradhtar, renegat, ateist, racist. komunist, e pse mos te kete edhe nazist kur te gjitha kriteret plotesohen ?!

ani "ne kete Kosoven ton" :biggrin:

maki,
e qysh harrove me permend qe ka edhe musliman ne Kosove!?

ta tregoj une njo qe eshte komunist, udbash, mafioz, renegat, racist edhe diler: fuad ramiqi.

e-uritura
03-12-11, 06:43
sa paragjykues fanatik , jeni

shqiptaret , ne pergjithesi kane admirim per jahudite ..
besimtaret shqiptare , akceptojne sipas fese popullin jahudi dhe fene e tyre edhe ne K'uran ...vlersimet dhe gjykimin e lene tek tjetri ..

per mendimin tim eshte veper e huliganizm , e te rinjeve pa mend , eh dicka risi ..
p.s.
me e rruges do te ishte nese mbi rasen e varrezave te tyre te linin nje guri ..

Shqiptarėt PO!

"Muslimanėt" JO!

Dhe ja t`a tregoj edhe pse-nė;

Sepse ata kan okupuar tokat e Palestines!

taraku-1
03-12-11, 07:54
Shqiptarėt PO!

"Muslimanėt" JO!

Dhe ja t`a tregoj edhe pse-nė;

Sepse ata kan okupuar tokat e Palestines!

Nuk eshte vetem ajo arsye eshte njera nder shume arsyet tjera....,pse jahudin e urrejn...

Por jo vetem Muslimanet qe e urrejn... e urrejn edhe te tjeret si krishteret (flas per popullin e jo qeverit )

Arsya pse e urrejn edhe te krishteret ma thuaj ti e uritura ...,pasi per muslimanet qenka arsya e palestines e per te krishteret cila qenka arsya ???

valiii
03-12-11, 08:48
Shpallet i ēmendur Braiwik, njeriu qe maskaroje me gjakftohesi afro 80 persona shumica prej tyre femije (nder ta edhe nje shqiptare). E gjitha kjo ne emer te nje ideali, luftes kunder multikulturizmi perkatsishte Islamit. Hapet tema per kete dhe si rezultat kemi 2-3 postime, krejt kjo sepse krimineli ishte biond me sy te kalter, rrace e paster ariane ...
Qenka bere nami, ne varrezat ēifute ne prishtine, i paskan zhallavate auuuuuu krim i rend, 50 postime, 90% e postimeve "filma tyrēe", moralizma ... Ndoshta kete akt vandal e ka bere ndonje i ēmendur apo dikush ne ndikim te narkotikeve apo alkoolit... Ndoshta ndonje nazi, pse a pak rracista kemi ne KS a? gjithashtu kemi psikiatra te forte qe pas arestimit do te sherohen menjehere keta keqberes, mos keni gajle.

jadore
03-12-11, 10:58
Shqiptarėt PO!

"Muslimanėt" JO!

Dhe ja t`a tregoj edhe pse-nė;

Sepse ata kan okupuar tokat e Palestines!
hej more Zot ! ..jepju mend ,gjermaneve e franqesve ,e austriakeve e ketyre popujve te civilizuar te kontinentit tim , ata se dinin as ku i bjen Kosova e Greqija Maqedonia apo as Shqiperia , Korsika as qe kane ndi e interesonte , po veq tatimet mos po ju rrisin , ditet e pushimit mos po ju mungojne , standardi , vendi i punes se sigurte edhe mos e kaluan minutin e 8 orshit , cka kane me pregatit per darke , ku kane me e kalu weekendin ..me nje fjal jeten dom , dom tuj e qu jane e nuk po e dine ..
qe na globlat palestines tuj i parashiku te ardhmen edhe zgjidhe dertet shekullore .. hajde pirolla na kofte ...thojke mbesa jeme ...
p.s.
ju lutem qe e hapni nje teme per Mozambine , e kam Edin me familje atje punon per Kombet e bashkuara , mu ka bo dert ta dij kete muaj si e kane kalu nxehte e di qe u kone po helbete , qysh ka me qene situata politike andej , sa rrezikon ai jeten dhe luksin me benificione qe po i perfiton tash e sa vjet ..
me pshtoni ,.e kam shok te mire , e kam qjef veq mire me ndi..
p.s.
me kohe ju jap edhe listen e shteteve tjera ka i kam te shperndare miqte.

tipi engjellor
03-12-11, 11:59
sa paragjykues fanatik , jeni

shqiptaret , ne pergjithesi kane admirim per jahudite ..
besimtaret shqiptare , akceptojne sipas fese popullin jahudi dhe fene e tyre edhe ne K'uran ...vlersimet dhe gjykimin e lene tek tjetri ..

per mendimin tim eshte veper e huliganizm , e te rinjeve pa mend , eh dicka risi ..
p.s.
me e rruges do te ishte nese mbi rasen e varrezave te tyre te linin nje guri ..

mire e ke jadore ...kjo edhe une mendoj qe eshte veper huliganizmi te rinje....se nuk i hyjne kujt ne pune te prekin vorrezat...

e-uritura
03-12-11, 15:49
Nuk eshte vetem ajo arsye eshte njera nder shume arsyet tjera....,pse jahudin e urrejn...

Por jo vetem Muslimanet qe e urrejn... e urrejn edhe te tjeret si krishteret (flas per popullin e jo qeverit )

Arsya pse e urrejn edhe te krishteret ma thuaj ti e uritura ...,pasi per muslimanet qenka arsya e palestines e per te krishteret cila qenka arsya ???


Nuk njoh as nuk kam dėgjuar asnjė tė krishterė tė shprehet apo qė unė tė nėnkuptojė nė bisedė e sipėr me ta, se urrejnė jahuditė.


Taraku, si ndihesh kur shan 700 mijė nana?

Fshatari
03-12-11, 15:59
Nuk besoj,
shumė mė shumė besoj qė serbi e bėri kėtė pėr tė na njollosur.
Me mire se rada kush nuk e di. Duhet me shkue me puey kush ishin ata shkie qe perdhosen varrezat e kryehet problemi.

Ēdo gje e keqe qe ndodh ne ballkan dhe evrope e ka per autor nje shka.

e-uritura
03-12-11, 16:15
Shpallet i ēmendur Braiwik, njeriu qe maskaroje me gjakftohesi afro 80 persona shumica prej tyre femije (nder ta edhe nje shqiptare). E gjitha kjo ne emer te nje ideali, luftes kunder multikulturizmi perkatsishte Islamit. Hapet tema per kete dhe si rezultat kemi 2-3 postime, krejt kjo sepse krimineli ishte biond me sy te kalter, rrace e paster ariane ...
Qenka bere nami, ne varrezat ēifute ne prishtine, i paskan zhallavate auuuuuu krim i rend, 50 postime, 90% e postimeve "filma tyrēe", moralizma ... Ndoshta kete akt vandal e ka bere ndonje i ēmendur apo dikush ne ndikim te narkotikeve apo alkoolit... Ndoshta ndonje nazi, pse a pak rracista kemi ne KS a? gjithashtu kemi psikiatra te forte qe pas arestimit do te sherohen menjehere keta keqberes, mos keni gajle.


Arsyeja jote e kėsaj me tė zmadhuara, nuk qėndron.

Arsyeja e vėrtetė ėshtė se ne tė krishterėt nuk tentojmė t`i fusim ty dhe asnjėrit nė kokė mendimet tona.
Si dhe kur e dijmė qė nė mes nesh ėshtė njė i krisur,e pranojmė nė heshtje, ose ia themi nė sy tė vėrtetėn !
Nuk e mbrojmė pėr "inati" tė njė muslimani.
Ne jemi tė drejtė, dhe tė vetdijshėm pėr atė qė themi ,bėjmė, mėnyrėn se si ndjehemi, si reagojmė, ku godasim, etj etj!

Na morrėn nė qafė kėto reputacionet me emra tani!

Mendjelehtėsia nė pyetje kėtu! Dėshminė e solle vet!

Murgesha
03-12-11, 16:31
Shpallet i ēmendur Braiwik, njeriu qe maskaroje me gjakftohesi afro 80 persona shumica prej tyre femije (nder ta edhe nje shqiptare). E gjitha kjo ne emer te nje ideali, luftes kunder multikulturizmi perkatsishte Islamit. Hapet tema per kete dhe si rezultat kemi 2-3 postime, krejt kjo sepse krimineli ishte biond me sy te kalter, rrace e paster ariane ...
Qenka bere nami, ne varrezat ēifute ne prishtine, i paskan zhallavate auuuuuu krim i rend, 50 postime, 90% e postimeve "filma tyrēe", moralizma ... Ndoshta kete akt vandal e ka bere ndonje i ēmendur apo dikush ne ndikim te narkotikeve apo alkoolit... Ndoshta ndonje nazi, pse a pak rracista kemi ne KS a? gjithashtu kemi psikiatra te forte qe pas arestimit do te sherohen menjehere keta keqberes, mos keni gajle.

Pėrderisa nuk gjindet autori tė gjitha opcionet pėr kryesit e kėtij "vandalizmi" janė tė hapura, e ne shqiptarėve po duket ma sė shumti na kanė pėlqy filmat e Sherlok Holmesit e po shkrujmė si me qenė detektiva, bile pėr detektivizėm po mė doket sna e kalon kush. Mirė kish me qenė policia e Kosovės me hi me lexu nė Dardani, qe besa moti ishin zbardhė tė gjitha krimet qė janė kry e edhe ato qė kan mu kry nė tė ardhmen.
Ēka na nin neve pėr Braiwikin e norvegjezėt dhe gjykimin e tyre?
Ata e kan vendos me i tregu botės qė vetėm njė i ēmendur mundet me kry aso krimi, dhe neve duhet ta pranojmė se fundja atyre as qė ju intereson nėse diku nė Prishtinė, paskan shku do tė ēmendur tjerė dhe paskan vu simbolin e fashizmit nė varre tė jahudive.
Nime pse po bahemi edhe ne mė tė ēmendur se kryesit e aktit, duke diskutu pėr ta??

Fshatari
03-12-11, 16:43
Pėrderisa nuk gjindet autori tė gjitha opcionet pėr kryesit e kėtij "vandalizmi" janė tė hapura, e ne shqiptarėve po duket ma sė shumti na kanė pėlqy filmat e Sherlok Holmesit e po shkrujmė si me qenė detektiva, bile pėr detektivizėm po mė doket sna e kalon kush. Mirė kish me qenė policia e Kosovės me hi me lexu nė Dardani, qe besa moti ishin zbardhė tė gjitha krimet qė janė kry e edhe ato qė kan mu kry nė tė ardhmen.
Ēka na nin neve pėr Braiwikin e norvegjezėt dhe gjykimin e tyre?
Ata e kan vendos me i tregu botės qė vetėm njė i ēmendur mundet me kry aso krimi, dhe neve duhet ta pranojmė se fundja atyre as qė ju intereson nėse diku nė Prishtinė, paskan shku do tė ēmendur tjerė dhe paskan vu simbolin e fashizmit nė varre tė jahudive.
Nime pse po bahemi edhe ne mė tė ēmendur se kryesit e aktit, duke diskutu pėr ta??

" Nime pse po bahemi edhe ne mė tė ēmendur se kryesit e aktit, duke diskutu pėr ta? "
Sepse po perkon me viziten e para disa diteve te Kryeministrit shqiptar(musliman ky) ne shtetin e Izraelit. Ēifutet e dine shume mire qe shqiptaret muslimane, ata qe gjate luftes se dyte boterore i kane strehuar, nuk ua perdhosin sot varrezat. Madje as te krishteret shqiptare nuke bejne kete. Prandaj po na mbetet vetem shkau qe eshte ne gjendje te beje gjitheēka eshte antinjerezore.
Perfundim i anketes: autoret e svastikes jane shkie te rada trajkoviēit.

Artisti
03-12-11, 16:48
Shih ti shih, paska filluar tė sulmohet , pse nuk po diskutohet, euuuuuu


.

Murgesha
03-12-11, 17:08
" Nime pse po bahemi edhe ne mė tė ēmendur se kryesit e aktit, duke diskutu pėr ta? "
Sepse po perkon me viziten e para disa diteve te Kryeministrit shqiptar(musliman ky) ne shtetin e Izraelit. Ēifutet e dine shume mire qe shqiptaret muslimane, ata qe gjate luftes se dyte boterore i kane strehuar, nuk ua perdhosin sot varrezat. Madje as te krishteret shqiptare nuke bejne kete. Prandaj po na mbetet vetem shkau qe eshte ne gjendje te beje gjitheēka eshte antinjerezore.
Perfundim i anketes: autoret e svastikes jane shkie te rada trajkoviēit.

Disi edhe unė kam kėso mendimi. Shkiet kurr nuk ngihen sė paraqituri shqiptarėt si primitiva. dhe deri diku po ja arrijnė qėllimit. Sot pėr sot bota e ka nė shėnjestėr "muslimanin si terrorrist"
pse mos tė financiojnė shkiet "musliman terrorrista" edhe nė Kosovė. Fundja zhvarritja sa mė shumė e tė njohurit tė Kosovės si shtet tė pavarur nė qarqet botėrore ju shkon pėr shtati mė sė shumti atyre, e ne shqipet gjithmonė tė ngadalshėm me e kap ēastin nė favor tonin!

roadrunner
03-12-11, 17:54
Nuk e di, se per momentin jam ne Arabi per edhe dy dite, pse ti ne vatikan je a? :P....sjom ne ngjarje :DTe pyes une ty roadruner..cka ben Jesusi ne terace te Vatikanit kur kisha ka ne shpine me shume se nje milard viktima ne mes tyre edhe jude milion e siper mos edhe me shume..?

Kercovari
04-12-11, 05:59
Nuk e di, se per momentin jam ne Arabi per edhe dy dite, pse ti ne vatikan je a? :P....sjom ne ngjarje :D

Ndoshta e uritura e ka kete pergjigje ne sirtar nese lexon se sa te urryer jane judet nga te krishteret.....as une nuk jam ne arabi po as ne vatikan.

Kercovari
04-12-11, 06:06
Disi edhe unė kam kėso mendimi. Shkiet kurr nuk ngihen sė paraqituri shqiptarėt si primitiva. dhe deri diku po ja arrijnė qėllimit. Sot pėr sot bota e ka nė shėnjestėr "muslimanin si terrorrist"
pse mos tė financiojnė shkiet "musliman terrorrista" edhe nė Kosovė. Fundja zhvarritja sa mė shumė e tė njohurit tė Kosovės si shtet tė pavarur nė qarqet botėrore ju shkon pėr shtati mė sė shumti atyre, e ne shqipet gjithmonė tė ngadalshėm me e kap ēastin nė favor tonin!
Murgesh,,edhe ty te kan paraqit si terririst serbet e krishtere sot edhe shqiptaret e krishtere e shohin shqiptarin terorist...ku qendron e verteta kur ato qe terrorizojne pupuj te pafajshem kerkojn terrorin ne mesin e te huajve?...po ku qendron fakti dhe arsyeja kur shqiptari kerkon terroristin ne mesin e vet..?Nuk te duket kjo farse shovensite serbe kur shqiptari akuzon shqiptarin..?Kur do te thuani nje te vertet qe nha tangon te gjithve se asnej Don lush..Don Robgop,Don etc,kur nuk e akuzuan serbin dhe kishen orthodokse serbe e cila masakroj shqiptaret shum nga ato as sot nuk u dihet varri,e shume e shume raste te tjera te cilet i shikuat ne site duke u solidarizuar me te keqen dhe me armiqt e kombit tone...

sherri
04-12-11, 08:44
Murgesh,,edhe ty te kan paraqit si terririst serbet e krishtere sot edhe shqiptaret e krishtere e shohin shqiptarin terorist...ku qendron e verteta kur ato qe terrorizojne pupuj te pafajshem kerkojn terrorin ne mesin e te huajve?...po ku qendron fakti dhe arsyeja kur shqiptari kerkon terroristin ne mesin e vet..?Nuk te duket kjo farse shovensite serbe kur shqiptari akuzon shqiptarin..?Kur do te thuani nje te vertet qe nha tangon te gjithve se asnej Don lush..Don Robgop,Don etc,kur nuk e akuzuan serbin dhe kishen orthodokse serbe e cila masakroj shqiptaret shum nga ato as sot nuk u dihet varri,e shume e shume raste te tjera te cilet i shikuat ne site duke u solidarizuar me te keqen dhe me armiqt e kombit tone...
Mjesi Kercovari, ..ni dost i joti tha: mos u qoni heret e yrysh ne PyCy,se po shkruni gjepura,e ti pa e fal sabahin,pa la ftyren qohesh e nuk shkrun gjepura?po urrejtje,e genjeshtra,e dezinformata....ma se nuk po te ka hie,pse i ndan shqiptaret? cili i krishter i quajti terrorist shqiptaret? ata qe u gjeten ne organizata terroriste,ata qe bene akte terroriste(si ai sabia Arid) ata me shume se te krshteret, terrorist i quajten shumica e shqiptarve pa dallim feje.

Rrena e radhes qe s'pot'shkon per ftyre: te gjithe (kush dashti me i degju) i degjum reagimet,akuzat,dhe mallkimin qe i dhane te gjith armiqve te kombit keta Don-et qe aludon ti,e ti nese nuk don me i degju,nuk te intereson,mos ja fut kot ketu.

Te gjithe ata qe u munduan,si individ,si shtete,qe ti percajn shqiptaret ne baza fetare deshtuan, mbeten si peshqit n'zall te damkosur me marre....keshtu do te jet cdo njeri qe ka marr ate detyr,edhe ne te ardhmen.

Kercovari
04-12-11, 09:56
Mjesi Kercovari, ..ni dost i joti tha: mos u qoni heret e yrysh ne PyCy,se po shkruni gjepura,e ti pa e fal sabahin,pa la ftyren qohesh e nuk shkrun gjepura?po urrejtje,e genjeshtra,e dezinformata....ma se nuk po te ka hie,pse i ndan shqiptaret? cili i krishter i quajti terrorist shqiptaret? ata qe u gjeten ne organizata terroriste,ata qe bene akte terroriste(si ai sabia Arid) ata me shume se te krshteret, terrorist i quajten shumica e shqiptarve pa dallim feje.

Rrena e radhes qe s'pot'shkon per ftyre: te gjithe (kush dashti me i degju) i degjum reagimet,akuzat,dhe mallkimin qe i dhane te gjith armiqve te kombit keta Don-et qe aludon ti,e ti nese nuk don me i degju,nuk te intereson,mos ja fut kot ketu.

Te gjithe ata qe u munduan,si individ,si shtete,qe ti percajn shqiptaret ne baza fetare deshtuan, mbeten si peshqit n'zall te damkosur me marre....keshtu do te jet cdo njeri qe ka marr ate detyr,edhe ne te ardhmen.
Qe ne fillim te them...ne pamje duket se je ngre ti jerum pa u lut Zotit tend qe nuk di te dallojsh terrorin nga akte individaule te shemtuara dhe makabre.Vete termi terrorist perkon me nje popull dhe urdherat qe dalin nga shtete ose organizata per te kryer vepra terrori,se dyti,une nuk isha ne debat me ty mbase te njoh nga kendi formacioni i pa vlere po destabilues per siguri qytetar se per ate shtetrore nuk e ke koken te shendoshe,se treti, une nuk jam zgju po kam qene i zgjuar si cdo nate mbase punen e kam te tille dhe he per he hy ketu te lexoj marrezit,turpet,urrejtjet,pakenaqsite,injorancen tuaj..dhe sdi cka edhe me ka mbete..
Diku ka viti 2004 kam pas rastin te takoj te ndjeri President te Kosoves Ibrahim Rugoven i cili kur ju be nje pyetje se cka e brengos me shume ai tha:Demokracia ka anen negative kur lejon predikimin e fese pa problem dhe te garantuar me ligje ndekombetare...ketu shumcka keqperdoret dhe secili ne mosnjohuri te fese se tjetrit leshon akuza te pabaza dhe kjo mund te na kushtoje shume...E keni arritur ju disa ketu kete thenje te fundit te Rugoves..Bravo!

Zanzi/M
04-12-11, 10:02
E kam thene disa here qe; nje pjese e madhe e ekstremizmit vehabist vie pikerisht nga Maqedonia, sepse atje eshte pikerisht shteti Maqedon qe ju jep stimuj per te zhvilluar kete dukuri. Ashtu sic Serbia i mbyllte te gjitha shkollat shqipe dhe e lejonte te vazhdonte mesimin vetem medresen, sepse e ka dite ku duhet te preke qe te largoj Shqiptaret nga Perendimi, mirepo nuk ja arriti.

Njejt po mundohet te ndodh edhe ne Maqedoni, mirepo une prap mendoj qe nuk do arrin suskes, pervec disa Huta dhe qurravec ne forum qe e kapim grepin e naiveve shumica nuk do bien pre e kesaj kurthe vehabiste.

Kercovari
04-12-11, 10:04
E ketyre Donave te tu qe na paskan then cka klan pas per te thene.Do te i ruante Zoti me shume dhe mire kur te i drejtoheshin kishes serbe dhe Artemies drejpersedrejte vetem me nje fjale..Na masakruat popullin tone ne emer te krishtit.
E kjo nuk do te del nga goja e doneve kure, mbase hidherohet magnati botrore ekonomik Vatikani.

Zanzi/M
04-12-11, 10:12
Pjelle e ekstremizmit kan qene dhe mbeten te krishteret katolik shqiptare..pergjithmone.Vehabet nuk rezikojne askend dhe skan mundesi se jan nje sekte fetare e jo formacion ushtarakopolicore.

Eshte duke u pare qartazi kush e rrezik e kush jo rendin kushtetues ne Kosove. Mjekerroshet qe vendosin gurthemele pa pyetur askend, njerez ( pa dashur te ofendoj njeriun si qenie ) qe bllokojn rruget e vendit te vet dhe perleshen me policine, njerez qe perdhozin varrezat, njerez qe rrahin hoxhallar qe i kane sherbyer se pari kombit ne kohen me te veshtira... dhe shume e shume tjera, qasju google dhe sheh.

... nuk po shkrun more nga informatika ..? apo spo e e gjen veten andej? Te them se as kendej sje fort mire.!

sherri
04-12-11, 11:06
Kujt i'a zėnė udhen tė vdekurit ? Pėrdhosen varrezat e hebrenje

Une dushoj qe keto akte fminore,rrugaqore, te pa vetedishem per efektin e tyre ,e kane ber femia e ndonje prindi,qe i flet per keso gjana,e frymzon femiun gabim e mbush urrejtje fetare pa e dite as vet pse e bane...si puna e Kercovarit, nese femia i tije qe natyrshem se ka logjiken e nje te rrituri leht hudhet ne aso avanturash, qikaq.

Qe shembulli cfar thot: "Do te i ruante Zoti me shume dhe mire kur te i drejtoheshin kishes serbe dhe Artemies drejpersedrejte vetem me nje fjale..Na masakruat popullin tone ne emer te krishtit."
... e nje i ri i pa pjekur,nuk eshte ne gjendje me logjiku qe ajo; serbi,po ai patriark,po ai popull masakroj,e vrau edhe popuj te po besimit krishter(Kroatet,Sllovenet..) e qe qellimi i tyre ishte hegjemonia,okupimi i teritoreve,i pasurive te tjerve.......... edhe keto akte ne varreza thash i kryejn dikush i infektum nga njerz ,prind te pa pergjegjshem me ate cka flasin, nje viktim e tille eshte edhe ai qe vrau ushtaret Amerikan, ne Frankfurt......e keqja demi eshte qe ky lloje njerzve flet me femin,flet me disa naive i nxit e infekton,me urrejtje ndernjerzore e fetare...se qe ....ne forum ketu normal qe nuk i shiten,vec e tregon vehten kaq.

4peace
04-12-11, 11:09
*

O ZanziM dhe shume te tjere...
Perpiquni qe, se pakut, nje dite apo nje ore, te prekni ne toke...
...e ta thuani realitetin apo ta shihni ate se cfare eshte.
Rryma fundamentaliste ka ne te gjitha religjionet. Keshtuqe as Islami s'ben perjashtim.
Krejt tjeter pune eshte ajo se sulmi ndaj fundamentalisteve muslimane eshte sot ne mode.
Se na pelqejne ap je keta, eshte pune krejt tjeter.
As mua nuk me pelqejne dhe nuk pajtohem me ta ne pika te shumta. Sikur qe nuk pajtohem as me fundamentalistet tjere: katolike, ortodokse apo evangjeliste...
S'eshte nevoja te kerkojme "fakte" neper google.
Mund ta marrim shembull historikun e ngjarjeve ne 10 vitet e fundit ne Kosove dhe te dhenat tregojne qarte se nga kush e nga cka rrezikohet Kosova...
...dhe e shohim (me fakte) se fundamentalistet muslimane s'mund te futen as ne listen e TOP 10- ne kete liste.
Me nje fjale, te bemat e keqia qe mund t'i kene bere keta gjat 10 viteve te fundit s'mund te maten as me nje ndeshje te vetme futbolli ne ndonje derbi te liges se dyte te Kosoves.
Masandej, keta njerez, edhe nese jane te keqinj, ndoshta edhe te ulet, ndoshta edhe... cka di une... nje eshte e sigurte tek ata: jane njerez me parime. Ne mesin e ketyre parimeve eshte edhe mosdemtimi i varrezave te huaja. Ne kete menyre keta edhe perjashtohen nga mundesia qe ta kene bere kete gje. Sepse s'ua lejon vet parimi nje gje te tille.


Sidoqofte, sa i perket temes dhe aktit, kushdo qe e ka bere kete, duhet te ndeshkohet me denim te merituar.
***

Zanzi/M
04-12-11, 12:24
4 peace,

Se pari;

Nuk jam une ai qe e shpiku ekstremizmin Islamik-vehabist ne Kosove, kete po e thone, duke filluar nga qyetaret deri te mediumet e duke perfunduar te vet Hoxhallaret..! Tani cila qenka e verteta? A eshte krejt kjo nje konspiracion kunder vehabisteve apo eshte e verteta!? Une se di pyet opinonin! Opinoini po flet per cdo dite. Kercovari do thoshte e tera eshte falso. Ok ka te drejt sepse kjo eshte demokracia.

Alima
04-12-11, 12:31
...

mosni , mos bini pre e propagandave te pista , mos !.

4peace
04-12-11, 12:55
4 peace,

Se pari;

Nuk jam une ai qe e shpiku ekstremizmin Islamik-vehabist ne Kosove, kete po e thone, duke filluar nga qyetaret deri te mediumet e duke perfunduar te vet Hoxhallaret..! Tani cila qenka e verteta? A eshte krejt kjo nje konspiracion kunder vehabisteve apo eshte e verteta!? Une se di pyet opinonin! Opinoini po flet per cdo dite. Kercovari do thoshte e tera eshte falso. Ok ka te drejt sepse kjo eshte demokracia.

Paj, une te thash, o Zanzi...
...se ashtu eshte ne mode sot: te gjinden qimet ne vezė.
(te trillohen te paverteta duke e vendosur nje fajtor kujdestar: "vahabizmin")
Opinioni? Kush eshte opinioni?
Gazetat paēavra?
Paēavra s'mund te mbijetoje nese nuk trillon lajme...
...duke krijuar "opinion".
Opinioni, pra, s'eshte fakt/argument.
Me shkurte:
Tregom sa nga te vdekurit e 10 viteve te fundit jane viktima te "vehabisteve"?`
Nese numri i tyre eshte me i madh se atyre qe kane vdekur nga droga, alkoholi, gjakmarrja, ideologjite politike...
...atehere urdhero e flasim.
Perndryshe, s'ke cfare te flasesh per "opinione" paēavrash.
*

roadrunner
04-12-11, 16:58
po kercovari, nuk mundemi me kontrollu kush kend duhet me dasht apo me urrejt...po tema eshte per krimin qe eshte be ndaj varrezave. Demtimi i varrezave eshte krim, pa marr parasysh kush e ka bo, apo kujt i takojn ato varreza. Qaq dashta me thon...

e sa i perket te uritures, le tjep opinion mu sem pengon secili e ka mendimin e vet.


Kaloni mire atje ku jeni :D


Ndoshta e uritura e ka kete pergjigje ne sirtar nese lexon se sa te urryer jane judet nga te krishteret.....as une nuk jam ne arabi po as ne vatikan.

premium
04-12-11, 21:30
Ju paska gjet taskirati , nė derd tė malle e pasket ra breh ,

kush mundet me asisht ato vorrezat bre ???

Zanzi/M
04-12-11, 22:31
Paj, une te thash, o Zanzi...
...se ashtu eshte ne mode sot: te gjinden qimet ne vezė.
(te trillohen te paverteta duke e vendosur nje fajtor kujdestar: "vahabizmin")
Opinioni? Kush eshte opinioni?
Gazetat paēavra?
Paēavra s'mund te mbijetoje nese nuk trillon lajme...
...duke krijuar "opinion".
Opinioni, pra, s'eshte fakt/argument.
Me shkurte:
Tregom sa nga te vdekurit e 10 viteve te fundit jane viktima te "vehabisteve"?`
Nese numri i tyre eshte me i madh se atyre qe kane vdekur nga droga, alkoholi, gjakmarrja, ideologjite politike...
...atehere urdhero e flasim.
Perndryshe, s'ke cfare te flasesh per "opinione" paēavrash.
*

Epo ketu eshte dallimi! Cka nenkupton ti me opinion dhe rolin e tij dhe cka nenkuptoj une. Ti opinionin e sheh te shantazhuar konspirtativ, une nuk e shoh te till, po ashtu as mediat.

Nazizmi dhe fashizmi deri afer luftes se dyte nuk paten shkaktuar shume apo hic viktima, mirepo ato ndodhen si pasoj e nje periudhe disa vjeqare propagande, nuk dmth qe vec kur te bin viktima te ndermerren masa.

Ok, me trego ti se cfar masash kishe ndermarr ( ndryshe nga keto te sotmet ) per te luftuar drogen?

4peace
04-12-11, 22:48
Epo ketu eshte dallimi! Cka nenkupton ti me opinion dhe rolin e tij dhe cka nenkuptoj une. Ti opinionin e sheh te shantazhuar konspirtativ, une nuk e shoh te till, po ashtu as mediat.

Nazizmi dhe fashizmi deri afer luftes se dyte nuk paten shkaktuar shume apo hic viktima, mirepo ato ndodhen si pasoj e nje periudhe disa vjeqare propagande, nuk dmth qe vec kur te bin viktima te ndermerren masa.

Ok, me trego ti se cfar masash kishe ndermarr ( ndryshe nga keto te sotmet ) per te luftuar drogen?

A per afer 10 ore kohe t'u dashten te mendosh e te dalesh me nje pergjigje si kjo, a?


Asgje s'paske thene.
Edhe, per shembull, gjermaneve te sotem iu deshten 10 vite te plota duke gjuajtur ektremista, terrorista... islamik


...dhe, me ne fund iu doli e verteta ne shesh:
mbi 130 njerez te pafajshem te vrare nga vet gjermanet neonaciste.


Edhe nje here:
Kosoves, sikurse edhe botes mbare...
... i kanosen rreziqe shume, shume, shume me te medha...
...se sa "wahabistat".


Kjo eshte e tera.
*

Zanzi/M
04-12-11, 22:51
Mos e kthe debatin ne ceshtje personale si Kercovari, nuk eshte mire ashtu, ok.

4peace
04-12-11, 23:26
Mos e kthe debatin ne ceshtje personale si Kercovari, nuk eshte mire ashtu, ok.

A u preke nga fjalia e pare...
...ashtu qe t'u desht t'i anashkalosh fjalite e tjera, a?


Ti, ende, nuk e dhe asnje fakt per t'i vertetuar opinionet ne te cilat paske aq shume mbeshtetje/besim,


...keshtuqe, kjo po i bie "ashtu kam degjuar dhe ashtu po dua te besoj".


Ama kjo nuk i ndihmon dot ceshtjes.


P.S.Kush ia filloi me ceshtjet personale?
A nuk ishte ti qe me akuzove per konspiracion, a?

*

elvio
04-12-11, 23:55
Kujt i'a zėnė udhen tė vdekurit ? Pėrdhosen varrezat e hebrenjeve ne Prishtine!!


S'meriton fjalen pervec keqardhje kush e ka kryer kete akt,edhe ne favor te paleve per te komentuar e prek ate te besimit.

Kercovari
05-12-11, 06:37
Mos e kthe debatin ne ceshtje personale si Kercovari, nuk eshte mire ashtu, ok.
Kercovari nuk kthen asnje debat ne qeshtje personale,po as sjelle shpfije te gazetave bulevadeske tu tua si Express Koha Ditore etj.Merruni me fakte ne raste konkret e jo me thashetheme dhe kur te dilni ne publik argumenti eshte fsajla e pare dhe e fundit ketu qe thuhen ne gazetat e tua jan gjepura te mberthyera nga interesi egzistences,paternalizmi me te keqijt dhe armiqt,keqardhje po per vandalizmin e varreza hebreje po ky akt ska shume te beje me ndonje destabilitet te Kosoves,kete te fundit kekrojeni aty ku e ke keni e jo nder nje pakice sekte fetare vehabe.Konkretisht a ke ndonje fakt te ne tregojsh se ku te kan prek ty vehabet?Djalo,jan pune te armatave sekrete perdhosje te varrezave asesi nje musliman i kujdoqoft sekte andaj mblidhni mendjen e futeni ne koke se ne funde me shume do te humbni ju altoparlantet e te keqes se sa vehabet dhe vete Kosova,dikur do te u kethehet si bumerang.

Zanzi/M
05-12-11, 18:19
A u preke nga fjalia e pare...
...ashtu qe t'u desht t'i anashkalosh fjalite e tjera, a?


Ti, ende, nuk e dhe asnje fakt per t'i vertetuar opinionet ne te cilat paske aq shume mbeshtetje/besim,


...keshtuqe, kjo po i bie "ashtu kam degjuar dhe ashtu po dua te besoj".


Ama kjo nuk i ndihmon dot ceshtjes.


P.S.Kush ia filloi me ceshtjet personale?
A nuk ishte ti qe me akuzove per konspiracion, a?

*

Une besoj ne ceshtje reale shoqerore ( ne opinion, media qytetar etj). Une te qujta konspirativ duke u bazuar ne ato qe the ti, duke shprehur mosbesim ne shtyllat e shoqerise.

Nese beson qe institucionet shpikun vehabizmim ( bajram rexhepi tha qe po i vezhgojna ), nese beson qe Hoxhallaret po shpikun kunder vehabzimit ( Hoxha i drenices dhe i llapit ), nese beson qe ai Hoxha nga Maqedonia ( vendasi i Kercovarit ) po shpik kunder Vehabizmit)... Dmth nje rreth i tere jane kunder apo dicka paranormale po thojne atehere i tejkalon suazat e rrethit konspirativ.

Une them qe duhet jetuar dhe pranuar me gjerat qe ndodhin cdo dite.

gjini
05-12-11, 21:32
Nje pjes e miletit qe ska te bej me njerzillekun dhe me kohen me te cilen jetojm e qe nuk din te percaktojn kohen nga ajo e mesjetes dhe ksaj qe po e shijon per dite. keta te mjer dhe njer psikopate dalin ne mbrojtje te islamit dhe jo vetem vorret e jahudive por edhe vorret e vet muslimanve i prishin kur shofin ne gur te vorrint fotografi.
keta njerz me huqe kafshe mjerisht ecin ne dy kemb

Kercovari
06-12-11, 06:27
Qenke i forte ne nofulla o dreq e ban edhe dajagun..:biggrin:PO ē`pate ti me Muhamedin ai ka qene para Skenderit dhe Nones Teresa,po ani shko ne varr dhe ti dhe palloja inshalla ndjehesh mire.Shaje Hoxhen e djal se per te sha hoxhe e prifta jam edhe une dakord.
E ty gjini po te them se Islami eshte fe e mbi 70% te shqiptarve kurse ne bote me disa qindra mij me shume se te krishtere.Eshte e drejte legjitime ligjore dhe morale te besojsh ate qe beson dhe te manifestojsh fene tende pa cenuar sigurine e tjetrit,dhe une nuk kuptoj nga cili kend u kercnon Islami,apo keni keni frike se brenda nates duhet te ngritni minare kishave ne vend tornje?

Akti vandal ska te beje me Islam...ndoshta ndoshta... dhe ka te dhena se mund te jene te krishtere andaj cdo paragjikim eshte deshtim dhe rrenim i rruges per te cilen je percaktu....

Makresh
06-12-11, 08:51
Muslimanet nuk vizatojn "Kryēa" !

Ky simbol eshte i te krishtereve.

e-uritura
06-12-11, 10:22
Muslimanet nuk vizatojn "Kryēa" !

Ky simbol eshte i te krishtereve.Muslimanėt, pėr tė arritur qėllimet e tyre, edhe vrasin. Ti e din shumė mirė kėtė Maki!

Makresh
06-12-11, 10:39
Muslimanėt, pėr tė arritur qėllimet e tyre, edhe vrasin. Ti e din shumė mirė kėtė Maki!

S'eshte e vertet. Se sikur t'ishte ashtu, ne moti do i kishim qitur fare minoritetet fetare. Po ja qe, i kem respektuar dhe i kem toleruar ne lirin totale. Gje, qe vazhdojm ta bejm edhe sot.

e-uritura
06-12-11, 10:44
S'eshte e vertet. Se sikur t'ishte ashtu, ne moti do i kishim qitur fare minoritetet fetare. Po ja qe, i kem respektuar dhe i kem toleruar ne lirin totale. Gje, qe vazhdojm ta bejm edhe sot.


Cilat minoritete? Ju nuk keni pushtet, se po tė ishte e kundėrta, vetėm muslimanė do tė kishte nė tokė!

Makresh
06-12-11, 10:47
Cilat minoritete? Ju nuk keni pushtet, se po tė ishte e kundėrta, vetėm muslimanė do tė kishte nė tokė!

Perandoria Osmane qendroi 500 vite ne trojet tona, ajo nuk i rrezoj kishat e minoriteve shqiptaro-serbe. E as ritualet fetare nuk ua ndaloj. Cfar deshiron me shume ? Ai ishte ligje i sheriatit ! E jo i ahtisarit !

GURI SYLAJ
06-12-11, 10:53
Perandoria Osmane qendroi 500 vite ne trojet tona, ajo nuk i rrezoj kishat e minoriteve shqiptaro-serbe. E as ritualet fetare nuk ua ndaloj. Cfar deshiron me shume ? Ai ishte ligje i sheriatit ! E jo i ahtisarit !


Si quhet njera prej Xhamive me te mdha te Konstandinopolisit(Carigradit) , me fal ,Stambollit!!???

e-uritura
06-12-11, 10:53
Perandoria Osmane qendroi 500 vite ne trojet tona, ajo nuk i rrezoj kishat e minoriteve shqiptaro-serbe. E as ritualet fetare nuk ua ndaloj. Cfar deshiron me shume ? Ai ishte ligje i sheriatit ! E jo i ahtisarit !


Ne, shumica prej nesh, sot jemi muslimanė falė perandorisė tolerante osmane!

Ajo pėrdori tė gjitha mėnyrat e mundshme pėr tė arritur kėtė qėllim!

Alima
06-12-11, 10:58
Cilat minoritete? Ju nuk keni pushtet, se po tė ishte e kundėrta, vetėm muslimanė do tė kishte nė tokė!


...

No honey , noooo... don 't trust them , they r' laying ! plsss

sikur ti te ishe fqinje e imja dhe te jetonim ne nje shtet ku mbreteron sheriati , dhe pos se do kesh mbrojtjen nga shteti , ti do kishe mbrojtjen edhe nga une , te garantoi !


me nje kusht , mos me me sha , vra , malltretu , dhunu etj etj ... mua dhe as pjestaret e familjes , religjionit , rrethit tim !


ishum knaq honey , besom !

kame pergjegjesi edhe ndaj teje , dhe ate te madhe !


sikur , ah sikur te mbreteronte fjala e Krijuesit !


.

Makresh
06-12-11, 10:58
Si quhet njera prej Xhamive me te mdha te Konstandinopolisit(Carigradit) , me fal ,Stambollit!!???


Uuuuuuh, ca m'ke zen ngusht !

Makresh
06-12-11, 11:00
Ne, shumica prej nesh, sot jemi muslimanė falė perandorisė tolerante osmane!

Ajo pėrdori tė gjitha mėnyrat e mundshme pėr tė arritur kėtė qėllim!


M'fal, deshe me then ndryshe ndoshta : Fal perandoris Osmane, ti je sot e krishtere !

Kurse per ne muslimanet e vertet, eshte e vertet qe i perdori te gjitha menyrat qe ne te behemi musliman, dhe i jemi mirnjohes sot ! Se paku, un u jam shume mirnjohes, ngase edhe vet Muhamedi a.s., e ka bekuar at ushtri e cila do t'i bente shqiptaret MUSLIMAN !

Alima
06-12-11, 11:02
Uuuuuuh, ca m'ke zen ngusht !


...

si Hasanin mreti :D ... eu hasankarcelli tha , po ngusht je qellue ... kur e veti mbreti ēka kam ne grusht , ai e kish pas zan nje karcell , e i tha krejt mretnin e daj me ty pergjys , n'ja qellofsh ēka kame ne dore qetash ...ulun ishin kone te dyte n' livadh !


carigradi tha !


.

Giovanni
06-12-11, 11:52
Kuletura e nje populli shifet ne varreza nese ne nuk i nderojm te vdekurit nuk i nderojm as te gjallet.

Personat qe kan ber ate gje jane pa edukate pa fe dhe pa moral.

Alima
06-12-11, 13:29
Kuletura e nje populli shifet ne varreza nese ne nuk i nderojm te vdekurit nuk i nderojm as te gjallet.

Personat qe kan ber ate gje jane pa edukate pa fe dhe pa moral.


...

Ashtu eshte Gio , bash ashtu !


te pershendes perzemersisht :)


.

Izraeliti
06-12-11, 13:31
Problemi ynё kombёtar ёshtё se ne nuk i besojm vehtes, e as njёri tjetrit, mbase me tё drejt, sepse disa ide dhe mendime qё janё shkruar kёtu, ёshtё pёr tё ardhur keq, e lere mё pёr ti besuar. E unё vazhdoj ta pyes vehten deri kur do tё zgjasё kjo marrёzi e jona?

Njёherё nё njё kohё jo shumё tё largёt, nga „Prokurori Kosovar“ qe zёnё nё flagrancё njё agjent homoseksual i njё shteti mik duke hedhur bomba nё mes tё Prishtinёs. Pse mos ta mbёshtesim prokurorinё tonё qё ta zbuloj edhe kёtё rast? Apo ndoshta s’kemi dёshirё tё gjedet fajtori, sepse kjo si konvenon atyre qё vjellin vrerё sot nёpёr rrugё e internet, dhe se ndoshta punojn pёr ndonjё agjensi intelegjente „mike“, apo „armike“, qё ti turren bashkёkombasve tё tyre nё baza religjioze.

premium
06-12-11, 17:59
Njė akt e papėlqyeshėm ėshtė .
shumė keq paskan bėrė
kush e ka bėrė ate ...
nona baba i dekt :)

Zero Cool
08-12-11, 16:23
Deklaratė e Myftiut mbi pėrdhosjen e varrezave hebraike


Deklaratė e Myftiut tė Kosovės Naim Tėrnava pėr aktin vandal tė pėrdhosjes sė varrezave hebraike nė Prishtinė

Nė emrin tim personal, nė emėr tė Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovė, nė emėr tė punonjėsve tė Bashkėsisė Islame, dhe nė emėr tė besimtarėve islam, dėnoj fuqishėm atakimin dhe pėrdhosjen e varrezave hebraike nė Prishtinė.

Ėshtė e ditur botėrisht se hebrenjtė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore dhe ndjekjeve tė nazisteve, gjetėn mbrojtje, pėrkrahje dhe strehim gjithandej ndėr shqiptarėt. Tė parėt tanė e bėnė kėtė vepėr humane e njerėzore, madje duke rrezikuar edhe veten e tyre. Populli ynė po ashtu ka ruajtur dhe trajtuar me dinjitet ndėr dekada kėto varreza si dėshmi e njė realiteti historik dhe e njė periudhe ndėr mė tė errėtat tė njerėzimit.

Pėrdhosja, dhunimi dhe atakimi i varrezave, pėrveēse ėshtė i dėnueshėm sipas parimeve fetare, nuk ka tė bėjė as me traditėn e popullit tė Kosovė.

Sipas mėsimeve islame, tė atakosh vendin e tė vdekurve, ėshtė vepėr e urryer, pėrkitazi me kėtė i dėrguari Muhamedi a.s. ka thėnė: “Kush shkel mbi varr, shkel nė zjarr”.

Ne jemi mėsuar dhe edukuar nga tė parėt tanė qė tė respektojmė e tė vlerėsojmė fenė, pėrkatėsinė dhe traditėn e tjetrit, andaj kėtė vepėr e konsiderojmė edhe atak mbi vlerat dhe frymėn e tolerancės e mirėkuptimit ndėrfetar qė populli i Kosovės i ka kultivuar me shekuj.

Kėrkoj, nga organet pėrgjegjėse qė sa mė parė tė gjejnė autorėt e kėtij akti brutal dhe tė njėjtit tė nxirren para drejtėsisė.

(BIK)

Zanzi/M
22-12-11, 18:52
Policia: Varrezat e hebrenjve u dėmtuan nga persona me mjekra
22-12-2011 13:52 CET

Nė takimin e Kėshillit pėr Siguri nė Bashkėsi tė Prishtinės, zyrtarė tė Policisė sė Kosovės kanė bėrė tė ditur se varrezat herreje nė lagjen Velania janė dėmtuar nga dy persona me mjekra, pjesėtarė tė njė sekti fetar.

“Inteligjencia e Kosovės ka siguruar informacion nga qytetarėt qė banojnė pėrreth ‘Varrezave tė Jahudive’ se dėmtimi i varrezave nė formėn qė ėshtė bėrė ėshtė kryer nga dy persona me mjekra, qė mendohet se i pėrkasin njė sekti fetar tė vendit”, ka thėnė zėvendėsdrejtori i Policisė Rajonale tė Kosovės nė Prishtinė, Rexhep Sijarina. Mirėpo, sipas tij, Policia ende nuk ka ndonjė tė arrestuar apo tė dyshuar pėr rastin.

Njė fakt tė tillė e kanė konfirmuar edhe banorė tė lagjes Velania. Nėn kushte anonimiteti, disa banorė kanė thėnė se pėrdhosjen e varrezave e kanė kryer dy persona me mjekra, shkruan “Koha Ditore”.

Ndryshe, varrezat hebraike nė Prishtinė, nė fund tė nėntorit kanė qenė cak i grafiteve naziste. Nė shumicėn prej pllakave tė kėtyre varrezave ishte vizatuar svastika naziste.

Nė ditėt e para tė ngjarjes, Policia pati deklaruar se nuk kanė tė dyshuar se kush qėndron prapa njė akti tė tillė, kurse tashti pas 20 ditėsh kanė mburritur deri te informacioni se dėmtimi i tyre ėshtė bėrė nga njė sekt fetar mysliman qė vepron nė Kosovė.

Pak ditė pas pėrdhosjes sė tyre-pllakave tė mermerit tė varrezave, pastrimin e tyre e kishte marrė pėrsipėr Ambasada gjermane nė Kosovė, e cila e ka pėrfunduar projektin.

Pėr pastrimin e tyre, sipas zėdhėnėsit tė Komunės sė Prishtinės, Muhamet Gashi, ka qenė e gatshme edhe Komuna, por ai e ka falėnderuar Ambasadėn gjermane pėr njė veprim tė tillė. Pėrdhosja e varrezave tė hebrenjve ka nxitur reagime tė fuqishme.

premium
22-12-11, 18:59
Me mjekre te zylyfėt apo , apo si dukeshin ??

valiii
22-12-11, 19:04
mos kane qene ZZ Top ....

Zanzi/M
22-12-11, 19:06
ikingu med plis (Prishtine - Vatikan): 22-12-2011 17:09
Paskan qene jo vetem me mjekrra por edhe ANALfabeta, jane munduar te vizatojne shenjen naziste svastika e cila ka prejardhje nga vikinget por nuk e kan arritur dot. Qka te duhet mjekrra kur ske uje me i pastru morrat.
shqiptari (germany): 22-12-2011 17:04
nuk ka koment kush tjeter per pos ketyre me pantolla te shkurt e me mjekerr cjapi .
lemi (prizren): 22-12-2011 17:02
PRESIDENTIT:Merri ndore do gershere apo mashine te flokve.dhe kend ta zatekish ne Prishtine,tja hekush mjekrat,po si tki kohe zbrit dhe me posht se kan nevoje nashta nje pjese.
vivre (Peja): 22-12-2011 17:01
ho ho ho na paska ardhur babadimri ne Velani!!!ēfar propagande,njerzit e lig meren me thashe e theme,po shum amatera jeni...!
Gjergj Krisht Dardania (Prishtine - Tel Aviv): 22-12-2011 17:00
Se pari duhet qethur dhe me ua pre mjekrren se edhe kriminelet duhet te kene pamje njerezore para gjykates e jo si MAJMUNI i Tarzanit e pastaj duhet denuar me burg te perjetshem dhe konfiskimi i tere kapitalit per ti paguar demet. gezuar kershendellat
Dati (Zvicer): 22-12-2011 16:48
Pershendetje,Polici i ndyre qe ka ardhe ne kete konstatim i keshlloj nje kontroll psikiatrike me falni po edhe hebrejt kane mjekerr ndoshta ato vet e paskan bere ose babadimri ju paska ardhe ne vizite ose paskan pas naj problem me Adem Jasharin ose Skenderbeun....Rrespekt gazetareve qe publikoni kesi marrezira te policise se kösövės....
Dhjetori (Kosove): 22-12-2011 16:39
Edhe drogen nga policija e kane vjedhur mjekroshat, edhe drogen po e shesin mjekroshat, edhe vrasjet misterioze i kane bere mjekroshat, edhe rrymen po e vjedhin mjekroshat, edhe korrupsionin po e bejne mjekroshat, edhe huliganizmin neper shkolla po e bejne mjekroshat, edhe huliganizmin neper stadiume po e bejne mjekroshat, I keni bere keta mjekroshat FAJTORE KUJDESTAR dhe po beni nuje lufte speciale kunder ISLAMIT. Quditerisht cdo dite po "ndodh" dicka lidhur me ISLAMIN ne KOSOVE. Krejte keto rastesisht. Por nje gje te dini se nuk jeni ty dite cka po beni, po e demonizoni shumicen, pse nuk bete keshtu sa nuk kishim shtet? Krejt keto vijne nga kuzhinat e IPESHKVISE
Fidaim (Skenderaj): 22-12-2011 16:03
Hahahahahahahaha,personat me mjekrra. Chuck Norris-i koka kane garant!!
Enis Pirota (Prishtine): 22-12-2011 15:59
Garant u kon Skenderbeu me kali se edhe aj ak mjeker
toni (Prishtine): 22-12-2011 15:36
Po a nuk ka mjekerr babadaimri e popat e pijanedcat a, cka dmth ky turp i policise me keto info. tendencioze, turp dhe naivitet
alban (kosove): 22-12-2011 15:23
Duhet vertet te ken turp ai apo ata polic qe kinse ata njerzit me mjekrra i paskan bo ato shenja mbi varreza pa pas kurrfare prove,Jam i sigurt qe edhe ata polic jan musliman por siduket ne kosove i urrejn besimtaret.po te shkoni ne belgjik, angli apo gjermani ju paskeni mu tmerru nga numri i madh i njerzve me mjekrra.Allahu paste meshir per ata njerez qe jane kundraj besimit te tyre.
Presidenti (gjermani): 22-12-2011 15:20
Nese kjo eshte e vertet, keta perosna me "mjekerra" dhe personat qe i mbeshtetin ata duhet patjeter te dalin para gjygjit. Ky eshte nje qyqarllek dhe veprim teper anticivilizues ndaje nje populli me nje kulture teper te lashte siqe eshte populli hebreik. Kjo duhet patjeter te ndriqohet dhe "mjekerrat" duhet me forcen e ligjit te nadalohen ne rrugen e tyre makabre dhe anticivilizuese. Une nuk munde ta kuptoje kete veprim pos si nje ndikim i rrezikshem proiranian ne Kosove dhe gjetiu. Zot ruana nga ky perbindesh i rrezikshem shite/proiranian....
kuksi (gjermani): 22-12-2011 14:40
Policia as qe ka ber hetime sepse nuk jan te afte per me zbulu kurgjo veq ja kan fut hajt mjekrrat ma let ju ka ardh marre me dal me kit deklarat pa kurrfar baze si policia si qeveria veq marrin paga pa ber kurgjo hiq ma mir eshte hiq mos me fol se qka kan than t mert na ku po jetojm ne nji shtet qe asgje nuk funksionon pos rrenes hajnis prostitucionit haraqit krimit dhe tradhtis marre marre marre
aferdita (prizren): 22-12-2011 14:18
mosni bre mos genjeni, po edhe ne vushtri keshtu u be proapagande dhe ne fund doli nje femije me nje fllamaster te zi qe kish ngjyros vetem nje guri!!! ndersa mjekrrat islamiste nuk perdorin ate shenje! mos ia futni kot! hebrenjte dhe muslimanet jane me te afertit nga te gjithe! kerkoji kriminelat tek skinheadsat e drogagjite urban te prishtines, e mos beni keshtu se marre marre marre!

Makresh
23-12-11, 12:30
Mos ma fshini postimin, sepse jam i gatshem edhe para gjykates te dal duke e akuzuar direkt Kishen Katolike per perdhosje te imazhit ton kombtar !

Murgesha
23-12-11, 15:53
Pėrshėndetje Makresh.

Je shumė i mirėseardhur tė dalėsh para ēdo gjykate tė mundshme nė kėtė botė e tė akuzosh kėnd tė duash, por nė kėtė forum nuk tė lejohet tė vish me komente fyese pėr Figurat tona Kombėtare, sepse nė ēdo shkrim qė do e bėsh njė gjė tė tillė do tė tė fshihet!

Neferta
24-12-11, 09:54
Falenderimi i hebrenjve


Bashkėsia Hebraike e Kosovės ka shprehur mirėnjohjen e sinqertė pėr institucionet e Republikės sė Kosovės, Presidentes, Qeverisė, Shoqatės sė Miqėsisė Kosovė-Izrael "Dr. Haim Abravanel", po ashtu edhe Ambasadėn Amerikane nė Prishtinė, e veēmas Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, pėr reagimin e menjėhershėm pas sulmit vandal qė iu ka bėrė 'Varrezave tė Vjetra Hebraike' nė Prishtinė, transmeton Indeksonline.
"Pėrshėndesim aksionin e ndėrmarrė nga organet e Ministrisė sė Kulturės pėr pastrimin sa mė tė shpejtė tė kėtyre grafikeve, me tė cilėn u dėshmua se institucionet e shtetit tonė janė pėrherė tė gatshme tė mbrojnė interesat e qytetarėve, pa dallim pėrkatėsie, e natyrisht edhe ato tė komunitetit hebraik nė Kosovė, i cili edhe pse sot jo nė numėr aq tė madh nė vendin tonė, por me njė trashėgimi shumė tė pasur tė lėnė pas" thuhet nė komunikatė.
Aty bėhet thirrje organeve tė rendit qė sa mė parė pėrgjegjėsit tė vihen para drejtėsisė.

e-uritura
28-12-11, 12:59
M'fal, deshe me then ndryshe ndoshta : Fal perandoris Osmane, ti je sot e krishtere !

Kurse per ne muslimanet e vertet, eshte e vertet qe i perdori te gjitha menyrat qe ne te behemi musliman, dhe i jemi mirnjohes sot ! Se paku, un u jam shume mirnjohes, ngase edhe vet Muhamedi a.s., e ka bekuar at ushtri e cila do t'i bente shqiptaret MUSLIMAN !


Po Makresh, tė gjithė ata qė arritėn t`ua shpėrlajnė trurin me Biljana, u janė mirėnjohės perandorisė osmane.
Aq mirėnjohės, sa qė edhe historinė deshėn t`a ndryshojnė, nė mėnyrė qė t`ua fshehin tė palarat turqve.
Fatmirsishtė, pak janė nė numėr.