PDA

View Full Version : Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?


Makresh
28-02-12, 14:46
Jan raportuar disa tinguj te ēuditshme mbrem ne Prishtine !

Tinguj, qe jan degjuar an e kend botes, e qe ndoshta edhe ju i keni degjuar ?

http://www.albobserver.com/archives/42436

XjQcEP_Y72o&feature=fvwrel

Makresh
28-02-12, 15:24
zc :Mos ja prishni djalit temen!

Tinguj misterioz dėgjohen edhe nė Prishtinė.Shumė persona tė habitur kanė postuar nė statuset e tyre nė Facebook, se kanė ndėgjuar tinguj tė cuditshėm gjatė natės. Kjo po ndodh nė shumė vende tė ndryshme tė botės dhe shkencėtarėt tregohen tė pamundur pėr tė shpjeguar arsyen, shkakun, qėllimin dhe burimin e kėtij tingulli shqetėsues e misterioz.

Incidente kanė ndodhur nė Kosta Rika, ndėrsa dėgjimi i tingullit misterioz, ndodhi nė Ukrainė, nė jug tė Suedisė, Kanada dhe nė veri-lindje tė Anglisė. Mijėra banorė nė Kosta Rika kanė dėgjuar dhe regjistruar me kamerat e tyre tingullin misteriozė dhe i kanė vėnė videot nė internet, duke kėrkuar pėrgjigje nga specialistėt e fushės, pasi tingulli duket sikur vjen nga qielli, thanė tė gjithė ata tė cilėt dėgjuan ulėrimat!

Fenomeni i titullit misterioz ka ngjallur shumė reagime dhe debate tė ashpra, pasi askush nuk ėshtė nė gjendje tė shpjegojė prejardhjen e tij. Janė me dhjetėra shtetet tė cilat kanė denoncuar fenomenin dhe shkencėtarėt e tyre po merren me studimin e tij pėr tė zbuluar misterin qė ai fshehė.Sipas shkencėtarėve nuk ėshtė regjistruar ndonjė dukuri e veēantė, si p.sh njė tėrmet etj, veē regjistrimit tė tingullit tė ēuditshėm.
Torit rreth fenomenit janė tė shumta, p.sh pėr njė aeroplan supersonik i teknologjisė sė fundit i cili thyen shpejtėsinė e tingullit.

Dukuria e fenomenit ėshtė se nė shumicėn e shteteve tė cilat e kanė denoncuar atė, deklarojė se ai ėshtė mė i thekuar gjatė orėve tė mėngjesit, ndėrsa shkencėtarėt akoma nuk mund tė japin njė shpjegim tė saktė rreth tij./fish media/

Hajra
28-02-12, 16:58
RxZUpiTubgs

tipi engjellor
28-02-12, 18:04
makresh edhe une mbreme i kam ndegjuar te them te drejten isha diku musafir ....e une jasht skam dal me ndegju po edhe nga brenda eshte ndegjuar ....kane dalur dy kusheri me shiku e thane mos eshte zhurme e ndonje avioni edhe ashtu mbeti me ate mendim......

Zero Cool
28-02-12, 18:31
IZQwyV7wHzM

YanYan
28-02-12, 18:35
Une personalisht nuk e kam degju (dmth ktu ku jetoj nuk eshte degjuar kjo zhurme ende) por kam lexuar dhe degjuar qe anembane botes ka ndodhe ky fenomen. Ndoshta eshte dicka normale qe ka ndodh edhe me perpara..bohhh. Ca spo ndodh.

YanYan
28-02-12, 18:49
Se harrova, shume njerez te kualifikum merren me rregjistrimin e tingujve ne natyre. (field recording)
Kur te kem kohe po bej pak research me pa a kan gjet gja ato.

Murgesha
28-02-12, 21:25
RxZUpiTubgs

Shumė interesante, nuk di pėr ato inēizimet e tjera, veq qetu nė Dardanė po mė befason qė s`po nihet edhe njė zė tjetėr.
Ka plot qenė endacakė nė Prishtinė, sigurisht ata tė shurdhum paskan qenė nė ato momente, ėshtė mė se normale tė ishin inqizu edhe lehjet e tyre!

SAGITARIUS
28-02-12, 23:09
Sot me treguan familja qe jeton ne prishtine qe aty ka 2 e dicka ka fillu dhe ka zgjat,me nderprerje,deri kah ora 3 e dicka,bile per keto zera tek ne smund te thote askush qe jane manipulime nga ndokush(fake),por kane ndodhur ,por se cka i ka shkaktuar keto zera natyrisht se nuk dihet,por padyshim se do te marrim vesh nje dite :-)))
Mbase jane trumpetat e engjujve qe lajmerojne fillimin e fundit te ketyre qafirave qe po sundojne momentalisht ????? Mbetet te shihet!!!
Shume nga profecite e librave te shenjte ne lidhje me *oren e fundit* jane realizuar ne qindvjecarin qe lame pas,dhe po realizohen ne ditet tona,po te ishin keto trumpetat e famshme nuk do te isha i befasuar!!

Makresh
29-02-12, 01:04
Shumė interesante, nuk di pėr ato inēizimet e tjera, veq qetu nė Dardanė po mė befason qė s`po nihet edhe njė zė tjetėr.
Ka plot qenė endacakė nė Prishtinė, sigurisht ata tė shurdhum paskan qenė nė ato momente, ėshtė mė se normale tė ishin inqizu edhe lehjet e tyre!


Kjo lagje nuk eshte ne Prishtin e as ne Kosove.
Tingujt jan degjuar rreth ores 2 i nates, e jo 2 i dites.

xlJy_skyL4I

Ukrain.

Makresh
29-02-12, 01:07
Sot me treguan familja qe jeton ne prishtine qe aty ka 2 e dicka ka fillu dhe ka zgjat,me nderprerje,deri kah ora 3 e dicka,bile per keto zera tek ne smund te thote askush qe jane manipulime nga ndokush(fake),por kane ndodhur ,por se cka i ka shkaktuar keto zera natyrisht se nuk dihet,por padyshim se do te marrim vesh nje dite :-)))
Mbase jane trumpetat e engjujve qe lajmerojne fillimin e fundit te ketyre qafirave qe po sundojne momentalisht ????? Mbetet te shihet!!!
Shume nga profecite e librave te shenjte ne lidhje me *oren e fundit* jane realizuar ne qindvjecarin qe lame pas,dhe po realizohen ne ditet tona,po te ishin keto trumpetat e famshme nuk do te isha i befasuar!!

Keto zhurma i kam degjuar par 3 viteve, dhe nuk po tingllon sikur te jet fillimi i fundit te ketyre qafirave.

natyra
29-02-12, 08:06
E shkeputa vetem kete pjesen, nga SAGITARIUS
Mbase jane trumpetat e engjujve qe lajmerojne fillimin e fundit te ketyre qafirave qe po sundojne momentalisht ????? Mbetet te shihet!!!
Shume nga profecite e librave te shenjte ne lidhje me *oren e fundit* jane realizuar ne qindvjecarin qe lame pas,dhe po realizohen ne ditet tona,po te ishin keto trumpetat e famshme nuk do te isha i befasuar!!

Dhe une besoi, se ka njerez mjaft musliman shqiptar qe besoin ne Allah!..por ndryshe me besim prej njeri-tjetrit mendoi, si qdo njeri i vetedishem din te ndan te miren nga e keqja..si q'ndahen terri me driten..Por,per "zera misterioz" nuk gjej fjale dote!..dhe mendoi,se njerzimi duhet te jen te pergaditur nga keto fenomene,qe po i shfaqen natyres koheve te fundit!..per t'pranuar se diqka e quditshme po ndodhe me boten,(ne disa mjedise te saj)!!!

Por qdohere...Me besim se Allahi.xhn.Eshte me i madh,dhe me i fuqishem mbi te gjitha...e qe Ai-din vet.se qfare punon qdohere,ne qdo kohe.

Prandaj,zerat qe posa ndegjova,mu permes videos larte,nuk po tinglloin bash laverdishem per t'ardhmen...:rolleyes:
"Zot! na shpeto nga Tmerri...AMIN!

P.s.ja diqka sa per kuriozitet...NE LUTJE...nga fjalet e lena ne Kuran.te Muhamedit.a.l.s(pa qen nevoja te futem debateve) ju lutem! per faktin,qe me beri pershtypje-ARTIKULLI..ne te cilin hasa rastesishte,diku ne nje web-neti.(me besim se nuk kam dalur,dhe shum jashte teme)..nese po?..kerkoi falje,paraprakisht.

por krejt qka me nderlidhi,me ARTIKULLIN-per boren e rend te ketij viti dimer)ne-Kosove...!sikur dhe hiqe ma large,se sote,nga po foli me dikend familjare ne Kosove..ua thash,edhe se ishte ni bore e papritur e rend,madje dhe shqetsuese per qytetaret e kosoves ne pergjigjesi...prap,ju duhet gezoheni per boren atje...(ne perjashtim e 9 viktimave antarshe mbi-Dragash!),,duke pas parasyshe,se sa ishte ne dam,te qyteterave ne izolim,aqe eshte dhe ne sherbim te tyre per shum qka..ne radhe te pare,pastron ambientin e natyres ne te shumta raste,madje dhe gripat zvoglohen..Me kujtohet si e vogel kur isha,mbaj men shum mire,nga te vjetrit atehere,qe thonin,bora ka bereqet,i ben mire tokes...:)))

Por,nuk e thonin nje gje te tille...,krahas nga ky Artikulli ketu,ne kete menyre!
Bora dhe pastrimi nga gjynahet

Posted On Monday, January 23, 2012 By shpendi (http://www.sinqeriteti.com/web/author/shpendi/). Under Artikuj (http://www.sinqeriteti.com/web/category/artikuj/)

http://www.sinqeriteti.com/web/wp-content/uploads/borra-300x225.jpg (http://www.sinqeriteti.com/web/wp-content/uploads/borra.jpg) Njė ndėr hadithet qė mė ka bėrė pėrshtypje, ėshtė njė hadith i cili ėshtė lutje, por qė Profeti a.s e pėrdorte nė shumė raste. Ky hadith dhe kjo lutje e Profetit a.s ėshtė: “O Zot! Mė largo nga gjynahet, ashtu siē ke larguar perėndimin nga lindja! O Zot! Mė pastro nga gjynahet, ashtu siē pastrohet rroba e bardhė nga papastėrtitė! O Zot! Mė pastro nga gjynahet e mia, me ujė, borė dhe breshėr!”
Kėtė lutje, Profeti a.s e bėnte pasi kishte bėrė tekbirin fillestar dhe para se tė fillojė leximin e Fatihasė.
Tregon Ebu Hurejre:”Pasi Profeti a.s ngrinte duart pėr tekbirin fillestar, vėreja njė heshtje tė shkurtėr tė Profetit a.s para se tė fillojė leximin e Fatihasė. Njė ditė, unė e pyeta:”O i dėrguar i Zotit! Ēfarė thua pas tekbirit fillestar?” dhe Profeti a.s i tregoi lutjen e mėsipėrme.
Kur e lexova kėtė lutje, mė bėnė pėrshtypje fjalėt:”O Zot! Mė pastro nga gjynahet e mia, me ujė, borė dhe breshėr!”
Pyetja qė mė lindi menjėherė ishte:”Pėrse Profeti a.s e pėrmendi borėn, ndėrkohė qė arabėt nuk e njohin si ėshtė ajo?”
Veē kėsaj, nė njė hadith tjetėr, Profeti a.s lutet:”O Zot! Ma laj zemrėn me ujė, borė dhe breshėr!”
Ēfarė do tė thotė tė lahet zemra me ujė, borė dhe breshėr?
Tė gjithė kėtyre pyetjeve do u pėrgjigjemi nė rrjeshtat nė vazhdim.
Njė ēėshtje tė cilėn e kanė diskutuar juristėt muslimanė, ėshtė edhe nėse lejohet bashkimi i namazeve gjatė rėnies sė dėborės. Sipas tyre, lejohet bashkimi i namazeve gjatė rėnies sė borės, ashtu siē lejohet gjatė rėnies sė shiut. Ata e kane lejuar bashkimin e namazeve edhe nė stuhi ere tė fuqishme, ose gjatė njė tė ftohti tė acartė.
Njė ēėshtje tjetėr, ėshtė edhe ajo nėse lejohet tė kryehet namazi mbi dėborė. Dijetarėt e kanė lejuar tė kryhet namazi mbi dėborė. Vetė Abdullah ibnu Umer ėshtė falur mbi dėborė. Kurse kur ėshtė pyetur Hasen El-basrij, u pėrgjigj:”Nuk prish punė.” Tė gjithė kėto, tregojnė dhe njė herė frymėn lehtėsuese qė gjendet nė islam.
Kur Zoti krijoi universin, gjithēka tjetėr e nėnshtroi nė funksion tė njeriut. Edhe vetė bora ėshtė e nėnshtruar pėr t’i shėrbyer njeriut. Prandaj, njeriu duhet t’a shfrytėzojė atė nė dobi dhe interes tė tij.
Vetė arabėt nuk e njohin dėborėn, megjithatė e pėrdornin pėr tė shprehur ftohtėsinė dhe ngricėn. Edhe kur duan tė flasin mbi akullin, ata pėrdorin borėn.
Abdullah ibnu Abasi, teksa fliste pėr dėborėn njė ditė, tha:”Ka ngjyrė tė bardhė, por unė nuk e kam parė.”
Tė gjithė shokėt e Profetit a.s nuk kishin parė borė, pėrveē Abdullah ibnu Umerit. Gjatė invazioneve islame tė rajoneve pėrreth, atij i ishte dhėnė rasti tė shihte borė. Ai qėndroi pėr dy muaj nė Azerbaxhan, ku pėrjetoi rėnien e borės. Mė pas ai bashkė me ushtrinė u kthyen, pasi e kishin tė pamundur tė ēanin borėn.
Kur ėshtė parė bora nė Meke pėr herė tė parė?
Halifeja abasid El-mehdij, shprehu dėshirėn pėr tė parė borė. Asokohe ai ndodhej nė Meke dhe kėtė dėshirė ia shprehu zėvendėsit tė tij Muhamed ibnu Sulejman. Kjo ndodhte nė vitin gjashtėdhjetė hixhri.
Zėvendėsi i tij qė ndodhej nė Basra, mori njė sasi bore dhe ia dėrgoi Halifes nė Meke. Ishte hera e parė qė banorėt e Mekes panė borė me sy.
Ndėrkohė qė unė e lexoja kėtė ndodhi, pyesja veten: Vallė si e transportoi borėn deri nė Meke? Si arritėn muslimanėt t’a ruajnė borėn tė ngrirė gjatė gjithė rrugės? Edhe pse u pėrpoqa tė gjej diēka rreth kėsaj, kėto pyetje nuk gjetėn pėrgjigje.
Thotė Zoti nė Kuranin famėlartė:”dhe, pėr durimin e tyre, Ai do t’i shpėrblejė me Xhenet dhe petka tė mėndafshta. Tė mbėshtetur nė divane, ata nuk do tė kenė as vapė dhe as tė ftohtė.” (Insan, 12-13)
Banorėt e xhenetit, do tė jetojnė nė mirėsi dhe begati tė pafund. Ata nuk do tė ndjejnė as vapė dhe as tė ftohtė.
Njė ndėr format e dėnimit tė banorėve tė zjarrit, do tė jetė edhe i ftohti i acartė.
Thotė Muxhahid dhe Mukatil, kur dėgjuan ajetin e mėsipėrm:”Zemherir, ėshtė i ftohti i acartė, i cili shkakton dhimbje si majat e gjilpėrės kur ngulen nė kokė.”
Prandaj, Profeti a.s kėrkonte tre herė mbrojtjen e Zotit nga zjarri i xhehnemit. Ai thoshte:”O Zot! Mė ruaj nga dėnimi i zjarrit!”
Nėse ēdo musliman e thotė kėtė lutje tre herė nė ditė, zjarri thotė:”O Zot! Ruaje prej meje!”
A pėrmendet nė Kuran dėbora…?
Nė Kuranin famėlartė, nuk pėrmendet bora, por pėrmenden terma tė tjerė qė tregojnė tė ftohtėt dhe acarin. Kurani nuk e pėrmend dėborėn, pasi ai u drejtohet arabėve tė cilėt nuk e njihnin borėn. Vetėm ata qė merreshin me tregėti dhe udhėtonin drejt vendeve ku binte borė, e dinin si ėshtė bora. Vendet me tė cilat arabėt bėnin tregėti, ishin kryesisht ato tė Shamit (Lantonit), ku hyn dhe Libani. Kishte arabė si Gasasinėt, tė cilėt e njihnin borėn, por shumica e arabėve tė tjerė nuk ia kishin idenė.
Nė jetėshkrimin e Profetit a.s, pėrmendet njė histori e cila ka tė bėjė me borėn. Kur ishte i vogėl dhe jetonte nė fisin Benu Sad, njė ditė ndodhej nė shkretėtirė duke luajtur me fėmijėt e tjerė. Vijnė dy burra me rroba tė bardha, tė cilėt mbanin nė dorė njė tas. Ata e morrėn Profetin a.s dhe ia lanė zemrėn. Vetė Profeti a.s tregon:”Ata ma lanė zemrėn me borė.”
Thotė Profeti a.s:”Kur ma nxorrėn zemrėn, hoqėn prej saj diēka tė zezė.”
Rreth faktit qė melekėt ia lanė zemrėn me borė, unė bisedova me njė doktor, i cili mė tha:”Dihet qė vendosja e zemrės nė dėborė, e mbron atė dhe nuk lejon vdekjen e qelizave. Duke e ulur temperaturėn e zemrės nė 18 gradė, ne reduktojmė harxhimin e oksigjenit nga qelizat e zemrės. Mė parė, kur kryenin ndėrhyrje kirurgjikale nė zemėr, e ulnin temperaturėn e trupit tė pacientit nė 20 gradė. Kėtė e bėnin pėr tė mbrojtur trupin nga problemet qė mund tė lindnin si pasojė e mungesės sė oksigjenit. Kėshtu mbrohet jo vetėm zemra, por edhe truri, veshkat dhe shumė organe tė tjera. Mė parė, operacionet e zemrės zgjasnin mė shumė se dymbėdhjetė orė.
Kur njė pacienti i kryejmė transplant zemre, zemrėn qė do i vendosim, e fusim nė njė enė e cila pėrmban lėndė ushqyese pėr zemrėn dhe nė njė temperaturė konstante 18 gradė. Kjo bėhet pėr tė ulur konsumin e oksigjenit nga qelizat e zemrės. Dėbora e ruan trupin e njeriut, pasi redukton aktivitetin e qelizave.
Nėse do i kthehemi sėrish hadithit tė mėsipėrm, ku Profeti a.s thoshte:” O Zot! Mė pastro nga gjynahet e mia, me ujė, borė dhe breshėr!”
Dikush mund tė pyesė:”Pėrse Profeti a.s pėrmend edhe ujin dhe breshėrin, bashkė me borėn?
E njėjta pyetje, i ėshtė drejtuar dhe dijetarit tė njohur Ibnu Dekik El-id. Ai u pėrgjigj:”Nėse njeriu dėshiron tė pastrojė rrobat, ai do tė pėrdorė ujin. Por nėse kėrkon qė rrobave t’ju japė bardhėsinė maksimale, ai duhet qė bashkė me ujin, tė shtojė dhe pėrbėrės tė tjerė.”
Ėshtė pikėrisht ky, shkaku pėrse Profeti a.s pėrmend edhe ujin dhe breshėrin bashkė me borėn, nė hadithin e mėsipėrm.
Doktorėt thonė se bora ėshtė si njė morg pėr trupin.
Larja e gjynahit me ujė, simbolizon pastrimin e trupit prej kėtij gjynahi. Mė pas vjen bora ajo qė e neutralizon dhe breshėri qė e shkatėrron pėrfundimisht.
Nė hadithin e mėsipėrm, Profeti a.s pėrmend borėn, ujin dhe breshėrin, tė cilėt tė tre vijnė nga qielli.
Hadithi i mėsipėrm, ka dy transmetime. I pari, ėshtė i lartpėrmenduri ku Profeti a.s thotė:” O Zot! Mė pastro nga gjynahet e mia, me ujė, borė dhe breshėr!”
Kurse nė transmetimin e dytė, Profeti a.s thotė:”O Zot! Ma laj zemrėn me ujė, borė dhe breshėr!”
Dijetarėt muslimanė, thonė se transmetimi i dytė, ku Profeti a.s pėrmend zemrėn, ėshtė mė kuptimplotė dhe domethėnės. Kjo, pasi pastrimi i zemrės ėshtė mė i mirė se pastrimi nga gjynahet. Gjynahu mund tė pastrohet, por mund tė kthehet sėrish. Kurse nėse pastrohet zemra, nuk mund t’u rikthehet sėrish.
Kėtė lutje, Profeti a.s e pėrdorte edhe nė lutjet e rastit kur falte namazin e njė xhenazeje.
Siē e thamė dhe mė lart, arabėt e kohės sė Profetit a.s nuk e njihnin borėn. Megjithatė, Profeti a.s pėrmend atė, pasi mesazhi i tij ėshtė mesazh pėr mbarė njerėzimin.
Shokėt e Profetit a.s, i pėrdornin tė dy transmetimet nė lutjet e tyre drejtuara Allahut. Edhe ne nė fund tė kėtij emsioni, lutemi dhe themi:
” O Zot! Mė pastro nga gjynahet e mia, me ujė, borė dhe breshėr!”
“O Zot! Ma laj zemrėn me ujė, borė dhe breshėr!”
Paqja e Zotit qoftė mbi ju!


Amin.

Natyra!

SAGITARIUS
29-02-12, 08:49
Nuk duhet te i frikesohemi ketyre ngjarjeve(jo vetem te ketyre por edhe te shume shenjave tjera paraprake) por te gezohemi pasi qe jane shenja qe na tregojne qe fundi i vuajtjeve njerezore eshte afer.
Dhe do te kete fillim te ri,ku do te paqe,barazi e drejtesi ne mesin e njerezve

Neferta
29-02-12, 09:09
Interesant paska ndodh, edhe ne Prishtine
mos ka qen ndonje zurme prej termokosi se eshte pran Dardanise
Apo ndonje gjenerator te stacioni i autobusve.

Skyfter
29-02-12, 09:18
Interesant paska ndodh, edhe ne Prishtine
mos ka qen ndonje zurme prej termokosi se eshte pran Dardanise
Apo ndonje gjenerator te stacioni i autobusve.

Sinqerisht, ky nuk esht konspercion apo rren, personalisht te hanen ne mengjez i kam ndegju afer 10sec. te njejtit tinguj sikur se ne Ukraine!

Tash a eshte Haarp apo trumpeta te apokalypses apo ndonje satelit qe leshon tinguj gati te njejt te atyre allienave nga filmi krieg der welten te Spielbergut apo dicka tjeter nuk e di, amo e di qe nuk eshte Fake.

RadAAlHUyxI

4peace
29-02-12, 09:26
*

Valla ky Makreshi s'po e le Jo Tyben (You Tube) as me prekė n'tokė...:biggrin:

Taksirati, e hupa ma shum se ni ore...
...tuj ndigue zana t'3nt...

Pa hajgare tash:
S'di a kom a jo t'drejte, ama keto zera mund t'i quaja...
..."e kur i fryhet surit" (trombonit, trumbetės)
...eshte nje lloj parajalmerimi
...se do te ndodhe dicka (dhashte ZOTI dicka e mire)
(Po ta degjoni me vemendje kete ze duket sikur fryerje ne ndonje instrument...)

ose
...jemi ne ēastin 5 (api 1) minuta para 12-ve.

Mund ta quajme edhe gjėmim. Gjėmim i Tokės - planetit tone.
S'di si e kuptoni ju kete punen e Tokes...
...por Toka eshte gjithashtu krijese e gjalle - gjallese.
Kurse, sidomos ata qe merren me ruajtjen e mjedisit (ekologji)...
...e dijme se Toka eshte e semure (fale njerezve te paskurpullt qe e eksploatojne pa fije skurpulli)
...ashtuqe do te mund te thoja kjo eshte thirrja e fundit per ta shpetuar Token nga vdekja (ku, bashke me te do te vdisnim edhe ne).


*

Makresh
29-02-12, 10:24
Mund ta interpretojm si te duam tani, por perderisa nuk e dim origjinen e saj, vetem cka bejm pronostika !

4peace, bonu i fort se kur t'i fryhet trompetes s'ka ma pyetje :biggrin:

Un me sa di, 2x i fryhėt. Heren e pare per t'i dhen fund kesaj bote, dhe heren e 2-t, per ti ringjall te gjithe dhe serish para Zotit.

E sa i perket punės sė tokes,.. e dim qe eshte ndotur, por a mendon ti, qe kjo prishja e Tokes mund t'ia prish planet e Zotit, dhe te shkatterrohemi para se te kete then Zoti ?!

jadore
29-02-12, 10:31
hajde fetishisem , hajde ...

nuk them qe per momentin te mos duket tinguj misterioz , burim i pazbuluar .. ama me qudit fakti se pse njeriu eshte i prirur , i joshur drejt fatalitetit ...te nderlidhet me dijen ..!

4peace
29-02-12, 10:45
Mund ta interpretojm si te duam tani, por perderisa nuk e dim origjinen e saj, vetem cka bejm pronostika !

4peace, bonu i fort se kur t'i fryhet trompetes s'ka ma pyetje :biggrin:

Un me sa di, 2x i fryhėt. Heren e pare per t'i dhen fund kesaj bote, dhe heren e 2-t, per ti ringjall te gjithe dhe serish para Zotit.

E sa i perket punės sė tokes,.. e dim qe eshte ndotur, por a mendon ti, qe kjo prishja e Tokes mund t'ia prish planet e Zotit, dhe te shkatterrohemi para se te kete then Zoti ?!

Makresh,
une nuk dashta ta interpretoj Kur'anin...
...por ne baze te zerit, eshte ze trumpete, suri (Posaune i thone gjerm.)

Puna e tokes, qe thua...

...paske harruar se njerezimi eshte administrator i Tokes. Dhe, si i tille i ka dhe pergjegjesite e veta.
Kur ti e shkaterron pyellin, ta zeme, kjo s'ka te beje me Planin e Zotit...
...por me budallakine e njeriut...
...keshtuqe, pas shkaterrimit te pyellit, per njerezit qe kane vetedije e ndergjegje, eshte e vetekuptueshme se ndodhin korozione, shkreterime...e deri tek mungesa e oksigjenit...sepse pyjet jane mushkerite e Tokes.


P.S.
Une s'kam frike nga vdekja. Kur te vije, mire se ka ardhur.
Le ta kene friken ata qe jane deri ne fyt me gjynahe :mad:

etj. etj.

*

Makresh
29-02-12, 10:52
Ashtu eshte,.


Tjeter,.. me ka be edhe dicka kurioz vitin e kaluar,. nese ju kujtohet kur ne gazet lexuam se nje qytet i tere eshte zhdukur ne Kinė !

... ne te njejtin vit, u filmua edhe nje qytet i ri mbrenda qytetit per ca momente ?!

Ketu thuhet se eshte mirazh, por mirazhi perceptohet vetem me sy, e jo edhe me incizime ?!

NsEdOSYf9x8

PS: Mos t'mendoje ndokush qe jam duke profetizu fundin e botes kete vit, sic besojn jo-muslimanet ! Ate e din vetem Zoti e askush tjeter.

lovely
29-02-12, 11:00
Mos u tutni, amerikant jon tu i provu rropllanat e padukshem :D

Qitu ku jom une, po qkrujne neper gazeta se demek bombat atomike mas shumti, po edhe gaznat e ndryshme, bejzina e qisi sene, e kan shkatrru nifare mbeshtjellese (cipe) ne atmosfere, qe e paska mbrojt token prej disa gjuajtjeve te diellit. Dielli po e gjujka token me trumpeta:biggrin:

Nejse, mue nuk ma kapirati fort kete teori, po qka di une funi i fundit?
Mue po m perngjan ma shume me UFA-t. Nashta tu lu ne facebook Hidden Cronicles, po me shtihohen UFA-te. :biggrin:

Misterioze a? Po tybe, edhe t frikshme pak.
Po, a muj me ndryshu une diqka?
Joe, veq po rri edhe po pres..

4peace
29-02-12, 11:11
Mos u tutni, amerikant jon tu i provu rropllanat e padukshem :D

Qitu ku jom une, po qkrujne neper gazeta se demek bombat atomike mas shumti, po edhe gaznat e ndryshme, bejzina e qisi sene, e kan shkatrru nifare mbeshtjellese (cipe) ne atmosfere, qe e paska mbrojt token prej disa gjuajtjeve te diellit. Dielli po e gjujka token me trumpeta:biggrin:

Nejse, mue nuk ma kapirati fort kete teori, po qka di une funi i fundit?
Mue po m perngjan ma shume me UFA-t. Nashta tu lu ne facebook Hidden Cronicles, po me shtihohen UFA-te. :biggrin:

Misterioze a? Po tybe, edhe t frikshme pak.
Po, a muj me ndryshu une diqka?
Joe, veq po rri edhe po pres..

Keto qe i bera me vaj, jane te verteta, ama nuk jane te sotit.
Keto kane te bejne qe prej shperthimit te pare te bombes atomike...
...me c'rast eshte shqyer cipa apo muri mes boterave paralele...
...keshtuqe edhe bombardohemi me lajme te rrejshme (fake) per cdo dite
...nga "parashikues" apo "profete" te te gjitha llojeve.

P.S.
Per moderatoret/adminat:
Si kjo teme, ashtu edhe nje numer i madh syresh...
...nuk do te duhet te postoheshin ne nje rubrike (nenforum) te quajtur "Atronomia"...
...meqenese ekziston nenforum (subforum) me emrin : 'Fenomene mbinatyrore'

*

murrizi
29-02-12, 11:34
Kush ma ka shlye kontributin tim ne kete teme ?

amani ju lutem !

Pra, edhe une deshmoj qe kam degjuar ca zera te quditshem, dhe i jap te drejt makershit.

Bajlozi i Zi
29-02-12, 11:58
http://gazetashqip.info/2012/shkence/zhurmat-qiellore-te-degjuara-jane-efekte-fizike-te-zerit.html

Makresh
29-02-12, 12:06
http://gazetashqip.info/2012/shkence/zhurmat-qiellore-te-degjuara-jane-efekte-fizike-te-zerit.html


Bravo Ba lo i Zi, e shpetove njerzimin nga panika. :smile:

PS : Mashallah cfar artikulli.

LOJETARI
29-02-12, 12:08
[QUOTE=Makresh;2198164]


Makresh ,
ne cka ke dyshue ti ?

Hajra
29-02-12, 12:08
....une po dyshoi mos arusha u habit pahiri, hahaha....

Makresh
29-02-12, 13:49
Makresh ,
ne cka ke dyshue ti ?


Per cka e ke fjalen ?

Izraeliti
29-02-12, 15:48
Sa interesant. Shumё qenkan munduar misionarёt „on line“ pёr ta frikёsuar kёtё “ummet”. Paskan lansuar video amerikane, ēeke, e ruse...

E dini pse e bёjnё kёtё? Sepse, ata (misionarёt) presin qё njerёzit e frikёsuar ti ofrohen atyre, nё mёnyrё qё lehtёsisht tё fusin duart nё xhepat e tё frikёsuarve, dhe tё grabisin kursimet e tyre. Ndoshta fjala grabitje tingёllon paksa e vrazhёt, por nuk kam si ta quaj ndryshe, kur ofrohen njerёz rrethё vetes pёrmes frikёsimit - me qёllim fitimi.

Makresh
29-02-12, 16:21
Te kam thene nje here qe ne s'jemi Juda, dhe nuk besojm per hir te Interesit e as nuk jetojm nga interesi. Nuk e hapa kete teme qe ta nderlidhim me fe. Ky Ummet, nuk frigesohet nga asgje, pervec Zotit, Krijuesit te ēdo sendi !

Murgesha
01-03-12, 14:16
Kjo lagje nuk eshte ne Prishtin e as ne Kosove.
Tingujt jan degjuar rreth ores 2 i nates, e jo 2 i dites.

xlJy_skyL4I

Ukrain.

Para do kohėsh Zero Cooli ka sjell disa materiale pėr disa projekte qė njerėzit jan ka i bajnė, unė besoj fuqishėm qė edhe kėta tinguj janė produkte tė tyre, e do tė shofim e ndėgjojmė edhe shumė gjėra tjera qė do tė na tmerrojnė. Normal jan ka mundohen t`i ndėrlidhin me thėniet nėpėr librat e shejta. Ka kohė qė i kam pėrcjell ato qė shkruhen pėr kėta zėra misterioz, shumica thonė se janė shenja tė apokalipsės. Mendoj se e kam ndėgju edhe vet para 2/3 viteve ka qenė ora 4-5 e mėngjezit vetėm sa u pata kthy nė shtėpi prej pune, ja pata lėnė fajin zhurmės nga fabirka e afėrt, sepse nuk pata lexu ende asgjė pėr zėrat misterioz por se kam ndėgju mė asnjėher.
Jo pa qėllim i ceka lehjet e qenve, kafshėt i ndjejnė mė mirė se njerėzit katastrofat qė shkaktohen prej natyrės.

Makresh
01-03-12, 16:17
Edhe un kam nje besim, qe eshte pjes e nje projekt qe quhet H.A.A.R.P. (High Frequency Active Auroral Research Program) , e qe ka per mision kontrollimin e motit. Nderlidhja me fe, nuk eshte edhe e gabueshme, sepse kontrollimi i kohes eshte nga pershkrimet qe i behet dexhallit, ai do ta kete kete mundesi, dhe Haarp, ka kete mision. Ne vija t'trasha, mund ta konsiderojm si shenja te kiametit, por kur t'i fryhet surit/trompetes, s'do te jem me ketu duke debatuar pasiqe te gjithe do te vdesim, dhe te gjithe do ta kuptojm se cfar do te ndodhe pa pasur nevoje per hoxhe, apo ndonje ekspert t'akustikes.