PDA

View Full Version : Lepuri Pashkėve


Kercovari
08-04-12, 06:46
Lepuri Pashkėve

http://www.shqiponjat.ch/uploads/photos/8529.jpg

Gjithkush di pėr lepurin e Pashkėve dhe tė gjithė gėzohen pėr tė. Lepuri Pashkėve ėshtė simbol mė i njohur i Pashkėve, sepse ai sjellė vezė tė Pashkėve dhe ambėlsira tė tjera nė ditėn e Diell tė Pashkėve!

Po nga origjina e lepurit tė Pashkėve -Nga ku vjen lepuri Pashkėve?
Pėr fat tė keq, kjo nuk ėshtė aq e qartė. Njė shpjegim i mundshėm ėshtė qė lepuri ishte simbol i pjellorisė sė perendeshės Eostre. Qė lepuri ėshtė i lumtur qė nė mėnyrė tė shpejtė ėshtė rritur,kjo do tė ishte mė afėr se ēdo anegdote tjetėr.Ostara, festa i Eostre qė u festua nė pranverė,u shėndrua nė festė tė Pashkėve i tė krishterė dhe lepuri Pashkėve ėshtė ofruar si simbolikė nė njė farė mėnyre.Lepuri ka qenė i integruar mė shumė apo mė pak ne mitologjinė e kishės dhe krishterimit nė tė gjithė historinė rreth Pashkėve. Ka shumė shembuj arti dhe tė arkitekturės nga antikuiteti, nė tė cilėn lepuri ėshtė njė simbol i jetės dhe rilindjes.Pėr kishėn qė ka pėrdorur ikonografi ekzistuese deri nė Mesjetė ka rrėzuar lepuri tė jetė simbol i Pashkėve, dhe me vonė pastaj lepuri u pranua si njė simbol i Pashkėve.

Nuk kishte asnjė thėnje ose pohim te vėrtetė pėr lepurin e Pashkėve deri nė fund tė shekullit 17-tė.Nė tė vertetė,lepuri i Pashkėve nuk ishte i popullarizuar deri nė dyqind vjet mė vonė kurė u fillua tė mbarohen lodra dhe libra tė ilustruara, natyrisht edhe ēokollatė lepuri tė Pashkėve i cili shkoi aq lart pėr tė ndikuar qė askush nuk mund tė largohet nga ndikimi i lepurushit tė vogėl dhe tė bukur.

http://www.shqiponjat.ch/uploads/photos/8533.jpg

Lepuri dhe vezė tė Pashkėve - Pse i sjellė lepur Pashkėve, vezėt e Pashkėve?
Tė thuash tė drejtėn,kjo punė e lepurit Pashkėve nuk ėshtė aq e gjatė. Siē u pėrmend lepur Pashkėve sjellė vezėt e Pashkėve aty ka fundi i shekullit 17-tė. Para kan qenė kafshėt e tjera, nė varėsi tė rajonit si njė dhelpėr ose njė lejlek apo zogu Pashkėve-qyqja. Ndonjėherė ėshtė thėnė se kambanat e kishės fluturojė pėr nė Romė tė Ejnten pėr tė sjell vezė tė Pashkėve.Pastaj ata kėthehen pėrsėri ditėn e Shtunė tė Pashkėve,i lėnė vezėt Pashkėve nė kopshte ara dhe livadhe dhe mė pas ata largohen qė banorėt,nė veqanti fėmijtė mund tė gjejn ato. (Sipas ritit romak, kėmbanat e kishės nuk bien nga e dita e Enjte deri nė natėn e Pashkėve nė shenjė zie.)

Vezėt njihen qė nė Babylonin e lashtė, Egjipt dhe Persi, si njė simbol i pjellorisė dhe jetės sė re. Pėrsėri,shikohet si lidhja e ngushtė me simbolikė tė krishterė. Ėshtė krejtėsisht e mundshme qė nė rastin e Pashkėve lepuri dhe vezėt e Pashkėve thjesht dy ide tė ndryshme tė shprehin tė njėjtėn gjė, sepse erdhėn sė bashku pėr tė siguruar qė lepuri Pashkėve sjell vezė.

http://www.shqiponjat.ch/uploads/photos/8514.jpg

Besimtarėt e krishterė Orthodoks besojnė se veza e Pashkėve qėndron e freskėt dhe pa prishur deri nė ditėn e Pashkėve tė vitit qė vjen,andaj,pėr tė mos pritur deri athere shfrytzoj rastin tė uroj tė gjithė besimtarėt e krishterė veqmas bashkėkombasit e mi shqiptarė.Gėzuar Pashkėt dhe e gėzofshi edhe ndėr vite qė do vinė.