PDA

View Full Version : SHBA: Djaloshi qe flet me te vdekur!!


Murgesha
14-10-12, 13:22
Njė djalosh i vogėl gėzon aftėsinė tė flasė me tė vdekurit, komunikon me stėrgjyshėrit e tij tė cilėt nuk i ka njohur asnjėherė, dėshmon e ėma.

Antonio, rreth 7 vjec, mundohet tė gjejė paqe dhe njėkohėsisht tė bashkėjetojė me dhuntinė e tij, dhe kėtė e rrėfen nė episodin e fundit tė njė reality-shoė tė quajtur TLC’s Long Island Medium.

Dailymail shkruan se mamja e tij Sandy tha nė emision se djali i saj ka aftėsinė tė shohė shpirtra, ashtu si vetė ajo. “Ėshtė njė dhuratė nga Zoti. Por unė jam e shqetėsuar”.

Ajo shtoi mė pas: “Ai shikon mė tepėr gjyshėrit e mi, tė cilėt i sheh rreth e rrotull dhe flet me ta. Ai arrin tė pėrshkruajė cfarė ata po bėjnė, madje edhe personalitetet e tyre. Ėshtė njė mori ndjenjash tė pėrziera sepse nga njėra anė nuk dua qė im bir tė vihet nė lojė nga shokėt e tij apo nga tė rriturit, sepse ata janė tepėr paragjykues me tė.”

Por, Antonio nga ana e tij nuk duket shumė i shqetėsuar nga dhuntia e tij. “Unė dua tė bėhem njė futbollist profesionist ose lojtar bejzbolli”, tha fėmija.

Zonja Sandy Caputo, e ėma e djaloshit, e pėrshkruan veten e saj si njė mama tipike nga Long Island, New York, e cila pretendon se edhe vetė merret me spiritualizmin dhe mund tė komunikojė me tė vdekurit. Episodi fokusohet me tė ėmėn e Antonios e cila drejton njė takim, privat dhe mė pas nė grup, spiritualizmi. Grupi ėshtė i pėrbėrė nga skeptikė tė procedurės por dhe besimtarė tė saj.

Burri i saj, Larry dhe dy fėmijėt, kanė mėsuar tė jetojnė me dhuntinė e saj, por kjo duket qė nuk ėshtė e lehtė, sidomos kur mesazhe nga tė vdekurit spontanisht ndėrpresin darkėn, vizitėn tek dentisti apo bėrjen e pazarit.

BW
_______________________________________E lexova kete lajm me rrenqethje trupi, gjyna per ket djalosh qe eshte lindur me ket dhunti, sigurisht do te perfundoj ne psikiatri.

valiii
14-10-12, 15:18
Njeriu kur vdes shkeputet tersishte me realitetin ose jeten e kesaj bote. I vdekuri s'ka gjasa qe te flet me dikend apo te degjoje prej dikujte... Djaloshi ne fjale flete me exhin qe "personifikohen" ne gjysherit apo stergjysherit, thjeshte ata e mashtrojne e nana kti djalit sikurse edhe vet djali me gjithe hapsen e temes e hajn foren e te vdekurve apo te ashtuquajtura "shpirterave"... Ja ke qellu qe ky heret a vone ka me perfundu keq, kto bile e ka t garantume!

emine
14-10-12, 15:47
[QUOTE=Murgesha;2250014]Njė djalosh i vogėl gėzon aftėsinė tė flasė me tė vdekurit, komunikon me stėrgjyshėrit e tij tė cilėt nuk i ka njohur asnjėherė, dėshmon e ėma.

Antonio, rreth 7 vjec, mundohet tė gjejė paqe dhe njėkohėsisht tė bashkėjetojė me dhuntinė e tij, dhe kėtė e rrėfen nė episodin e fundit tė njė reality-shoė tė quajtur TLC’s Long Island Medium.

Dailymail shkruan se mamja e tij Sandy tha nė emision se djali i saj ka aftėsinė tė shohė shpirtra, ashtu si vetė ajo. “Ėshtė njė dhuratė nga Zoti. Por unė jam e shqetėsuar”.

Ajo shtoi mė pas: “Ai shikon mė tepėr gjyshėrit e mi, tė cilėt i sheh rreth e rrotull dhe flet me ta. Ai arrin tė pėrshkruajė cfarė ata po bėjnė, madje edhe personalitetet e tyre. Ėshtė njė mori ndjenjash tė pėrziera sepse nga njėra anė nuk dua qė im bir tė vihet nė lojė nga shokėt e tij apo nga tė rriturit, sepse ata janė tepėr paragjykues me tė.”

Por, Antonio nga ana e tij nuk duket shumė i shqetėsuar nga dhuntia e tij. “Unė dua tė bėhem njė futbollist profesionist ose lojtar bejzbolli”, tha fėmija.

Zonja Sandy Caputo, e ėma e djaloshit, e pėrshkruan veten e saj si njė mama tipike nga Long Island, New York, e cila pretendon se edhe vetė merret me spiritualizmin dhe mund tė komunikojė me tė vdekurit. Episodi fokusohet me tė ėmėn e Antonios e cila drejton njė takim, privat dhe mė pas nė grup, spiritualizmi. Grupi ėshtė i pėrbėrė nga skeptikė tė procedurės por dhe besimtarė tė saj.

Burri i saj, Larry dhe dy fėmijėt, kanė mėsuar tė jetojnė me dhuntinė e saj, por kjo duket qė nuk ėshtė e lehtė, sidomos kur mesazhe nga tė vdekurit spontanisht ndėrpresin darkėn, vizitėn tek dentisti apo bėrjen e pazarit.

BW
_______________________________________
So qudi ,shume prinder perdorin femijet e tyre per qellimet e tyre vetjake,si pshm popstar super talent,etj etj,qe mundohen nepermjet femijve te merrijn aty ku nuk munden vet,kshtuqe ktij fenomeni si besoi as 0%,.,,,,thjeshte a manipulim i femijes dhe i opinionit te gjer,ky< so fenomen po Krimi i prindit ndaj femijes,shkatrrim psiqik

murrizi
14-10-12, 17:13
Njeriu kur vdes shkeputet tersishte me realitetin ose jeten e kesaj bote. I vdekuri s'ka gjasa qe te flet me dikend apo te degjoje prej dikujte... Djaloshi ne fjale flete me exhin qe "personifikohen" ne gjysherit apo stergjysherit, thjeshte ata e mashtrojne e nana kti djalit sikurse edhe vet djali me gjithe hapsen e temes e hajn foren e te vdekurve apo te ashtuquajtura "shpirterave"... Ja ke qellu qe ky heret a vone ka me perfundu keq, kto bile e ka t garantume!

Po qashtu bre Vali kallzo se u mytem tan kohen tuj besu ne parajs, qashtu kallzona qe pallavra jan kto sene.

Dardanesha
14-10-12, 20:08
Njeriu kur vdes shkeputet tersishte me realitetin ose jeten e kesaj bote. I vdekuri s'ka gjasa qe te flet me dikend apo te degjoje prej dikujte... Djaloshi ne fjale flete me exhin qe "personifikohen" ne gjysherit apo stergjysherit, thjeshte ata e mashtrojne e nana kti djalit sikurse edhe vet djali me gjithe hapsen e temes e hajn foren e te vdekurve apo te ashtuquajtura "shpirterave"... Ja ke qellu qe ky heret a vone ka me perfundu keq, kto bile e ka t garantume!


Valiii pse po mi vjedh shkrimet, asi mendimet :rolleyes::biggrin:....

Bajlozi i Zi
14-10-12, 21:19
Edhe???

Murgesha
14-10-12, 21:27
Njeriu kur vdes shkeputet tersishte me realitetin ose jeten e kesaj bote. I vdekuri s'ka gjasa qe te flet me dikend apo te degjoje prej dikujte... Djaloshi ne fjale flete me exhin qe "personifikohen" ne gjysherit apo stergjysherit, thjeshte ata e mashtrojne e nana kti djalit sikurse edhe vet djali me gjithe hapsen e temes e hajn foren e te vdekurve apo te ashtuquajtura "shpirterave"... Ja ke qellu qe ky heret a vone ka me perfundu keq, kto bile e ka t garantume!


Jo Valii nuk e hengra foren, sepse e di qe te vdekurit nuk flasin, me beri me teper pershtypje qe ketij lajmi i kushtohet vemndje sa qe arrin edhe deri tek mediat shqiptare. Nuk eshte provuar ende se edhe xhinet egzistojne, po ashtu sikur qė dihet qė tė vdekurit nuk flasin, prandaj thash qe ky djalosh do te perfundoj ne psikiatri poqese vazhdon keshtu dhe perkrahet edhe nga prindet e tij.
Perndryshe ka shum te semur psiqik me diagnoz te njejte, bile edhe asosh qe "flasin me Zotin".


Ē`ti bėsh dikur ata qė pretendonin se po flasin me Zotin a tė vdekurit shpalleshin profet, e sot i pret reparti psiqiatrik.

Bona-us
15-10-12, 10:50
A i pret reparti psiqiatrik edhe mjeket?


Neurokirurgu zgjohet nga koma dhe rrėfen se ka parė parajsėn

Quhet Eben Alexander neurokirurgu nė Harvard, qė nė 2008-ėn ndejti nė koma pėr shtatė ditė pas njė mėningjiti bakterial nga Escherichia Coli.

Mendja e tij shkencore kurrė nuk ka besuar nė jetėn e pėrtejme apo nė eksperiencat afėr-vdekjes, por doktori tani duket se i ėshte
ė dashur t'i besojė.

Pasi doli nga koma tha se kishte parė njė vend "pafundėsisht shumė me lart reve, tė populluar nga qenie transparente". Njė udhėtim nė njė botė tjetėr qė ai e tregon pėr 'Newsweek', por qė do tė thellohet me librin e tij qė del sė shpejti 'Proof of Heaven' (prova e parajsės).

Ashtu si njė Dante i ditėve tona, Eben tregon se gjatė rrugės shoqerohej nga njė vajz bjonde me sy bojeqielli qė ecte nė njė tapet tė shtruar nga fluturat. Vajza i fliste me fjalė qė i mbeten nė mendje. Ja fjalitė qė goditėn mė sė shumti :"nuk ka asgjė pėr tė pasur frikė, nuk ka asgjė qė ju mund tė gaboni".

Neurokirurgu e pėrshkruan kėtė vend si njė botė me re tė bardha me lule kundėr njė qielli tė errėt si nata me qenie tė ndritshme qė kur ecnin lenin gjurmė tė ndritshme".

Jo engjej dhe zogj, po forma tė njė jete mė tė lartė. Ai tha se :"Mund tė degjoja bukurinė e kėtyre qenieve tė jashtezakonshme dhe njėkohėsisht te shihja gėzimin e asaj qė po kendonin".

Ky udhėtim i gjatė e pati njė fund, Eben u zgjua, sic i kishte thėnė dhe vajza bjonde :"Do tė tregojmė shumė gjėra kėtu. Por nė fund do tė kthehesh pas".

Neurokirurgu qė nė fillim nuk besonte nė jetėn e pėrtejme, e di shumė mirė se kjo histori nuk do tė besohet nga shumė skeptike :"nėse dikush, qoftė dhe mjek, do mė kishte thėnė kėtė histori mua, do tė besoja se do tė ishte pre e iluzioneve".

Ndėrkohė shpjegon se :"Nuk ka njė shpjegim shkencor nė lidhje me kėtė, ndėrsa neuronet e levorės sė trurit ishin joaktive pėr shkak tė infeksionit, dicka si njė vetdije e shkėputur nga mendja erdhi nė njė univers tjetėr. Njė dimension qė nuk e kisha imagjinuar kurrė qė mund tė ekzistonte".

Mė pas shton se :"Por ajo qė mė ndodhi ėshtė reale po aq sa faktet mė tė rėndėsishme tė jetės sime, si martesa ime apo lindja e dy fėmijėve tė mi".