PDA

View Full Version : Fondacioni:Ibrahim Rugova botoi vepren"Teoria Letrare"Te I.Rugova


natyra
07-02-13, 07:25
http://www.rtklive.com/new/photos/large/rtklive033629012013_Ibrahim%20Rugova%20-%20Teoria%20letrare.jpg
Fondacioni “Ibrahim Rugova”, ka botuar veprėn me tekste tė zgjedhura tė Ibrahim Rugovės, tė titulluar “Teoria letrare”. Tekstet qė pėrbėjnė librin janė zgjedhur nga: Kah teoria (1978), Strategjia e kuptimit (1980) dhe Refuzimi estetik (1987), ndėrsa janė strukturuar nė tri pjesė: I. Estetika letrare, II. Kritika letrare dhe III. Teoria e poezisė.

Kjo strukturė ėshtė produkt i lidhjes tematike tė teksteve: estetikė e veprės letrare; teori e kritikės letrare; teorie e poezisė shqipe. Diskurset e pjesės sė parė janė eseistike, ndėrsa ato tė dy pjesėve tė tjera janė mė tė lidhura, mė tė pėrqendruara e mė pėrgjithėsuese.

Vepra Teoria letrare lidh bashkė temat e mėdha tė diskursit teorik tė Rugovės, qė kapin cepat e shekullit tė tij tė kėrkimit dhe qė bėhen paradigma tė kritikės letrare tė tij. Sė bashku, tri pjesėt e librit e provojnė njė teori letrare.

Teoria letrare sjell nė njė vend diskurset teorike tė Rugovės, pėr t’u lexuar sė bashku e pėr ta provuar sistematikėn e teorizimeve tė tij.

Teoria letrare, si libėr i strukturuar, e hap teorinė e Rugovės, si njė nyjė tė teorisė letrare shqipe, dhe e propozon atė njė paradigmė moderne. Trashėgimi e diskurs i gjallė, e tillė hapet e propozohet kėtu teoria letrare e Ibrahim Rugovės.
..............
Do te kujtojm pergjithmon jeten dhe vepren tende.LAVDI

"NatyraRugovase!