Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-02-13, 07:25   #1
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Fondacioni:Ibrahim Rugova botoi vepren"Teoria Letrare"Te I.Rugova


Fondacioni “Ibrahim Rugova”, ka botuar veprėn me tekste tė zgjedhura tė Ibrahim Rugovės, tė titulluar “Teoria letrare”. Tekstet qė pėrbėjnė librin janė zgjedhur nga: Kah teoria (1978), Strategjia e kuptimit (1980) dhe Refuzimi estetik (1987), ndėrsa janė strukturuar nė tri pjesė: I. Estetika letrare, II. Kritika letrare dhe III. Teoria e poezisė.

Kjo strukturė ėshtė produkt i lidhjes tematike tė teksteve: estetikė e veprės letrare; teori e kritikės letrare; teorie e poezisė shqipe. Diskurset e pjesės sė parė janė eseistike, ndėrsa ato tė dy pjesėve tė tjera janė mė tė lidhura, mė tė pėrqendruara e mė pėrgjithėsuese.

Vepra Teoria letrare lidh bashkė temat e mėdha tė diskursit teorik tė Rugovės, qė kapin cepat e shekullit tė tij tė kėrkimit dhe qė bėhen paradigma tė kritikės letrare tė tij. Sė bashku, tri pjesėt e librit e provojnė njė teori letrare.

Teoria letrare sjell nė njė vend diskurset teorike tė Rugovės, pėr t’u lexuar sė bashku e pėr ta provuar sistematikėn e teorizimeve tė tij.

Teoria letrare, si libėr i strukturuar, e hap teorinė e Rugovės, si njė nyjė tė teorisė letrare shqipe, dhe e propozon atė njė paradigmė moderne. Trashėgimi e diskurs i gjallė, e tillė hapet e propozohet kėtu teoria letrare e Ibrahim Rugovės.
..............
Do te kujtojm pergjithmon jeten dhe vepren tende.LAVDI

"NatyraRugovase!Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 07-02-13 nė 07:27
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:59.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.