PDA

View Full Version : Tentim atentati ndaj presidentit Ibrahim Rugova


Zero Cool
17-04-13, 18:36
“Tentim atentati” i Ramė Marajt ndaj presidentit Ibrahim RugovaPrishtinė, 16.04.2013

Nė kuadėr tė intervistės pėr gazetėn “Bota sot” Fadil Kajtazi i emėruar si shef i shėrbimit tė fshehtė nė “Qeverinė Bukoshi” ka folur edhe pėr njė detaj interesant qė ndėrlidhet me Ramė Marajn., njė nga emrat mė tė pėrfolur tė pasluftės nė Kosovė.

Maraj i njohur si kėshilltar i presidentit Ibrahim Rugova pėr siguri, pėrshkruhet krejt ndryshe nga Fadil Kajtazi. Ai pėr herė tė parė bėn tė njohur pėr lexuesit e “Botės sot” dhe pėr opinionin shqiptar njė detaj tė panjohur deri mė tash. Fjala ėshtė pėr njė tentim tė takimit tė Ramė Marajt me presidentin Rugova nė Tiranė nė vitin 1995, takim ky tė cilin presidenti Rugova e kishte refuzuar. Por Maraj kishte tentuar tė hynte nė takim me forcė, pėr ēka ishte parandaluar nga policia shqiptare.

Fadil Kajtazi kėshtu e pėrshkruan kėtė takim: “Ka qenė fundi i nėntorit ose fillimi i dhjetori i vitit 1995, nėse nuk gaboj. Nė banesėn time erdhi I.B, i cili mė tha se presidenti Rugova, nė orėn 20.00, po na pret dhe duhej tė isha edhe unė. Vendosa tė mos shkoj. Cimeri i im I.B. insistoi qė tė shkoja dhe kėrkoi tė di pse nuk po shkoja.Me gjithė dėshirėn pėr t’u takuar me Presidentin, hezitimin pėr tė mos shkuar nė takim e bazoja nė rrethanat pėr tė cilat vlerėsoja se janė tė tilla qė unė, dhe tė tjerėt si unė, nuk i hynim nė punė Rugovės, pėrkundrazi e do tė pengonim. Pas insistimit tė I.B. mblodha vetėn dhe shkova, te vila e Enver Hoxhės qė ishte shndėrruar nė rezidencė qeveritare e ku zakonisht, kur nė Tiranė qėndronte presidenti Rugova, vendosej aty. Kur mbėrrita aty pashė se ishin grumbulluar rreth 30 persona dhe prisnin nė njė lokal para rezidencės.

Nė bisedė e sipėr me Ramėn kuptova se Presidenti nuk na e kishte ftuar nė takim, por ky kishte insistuar. Pas njė pritjeje prej afro dy orė kuptuam se Presidenti nuk do tė na priste dhe unė u ngrita tė shkoja nė banesė, pas meje u ngrit edhe njė grup, kurse Rama insistone qė tė hyhet me forcė te presidenti, ēka unė e kundėrshtova. Dhe nga aty u acaruam. Pas dy tri ditėsh kam kuptuar se me pjesėn e mbetur tė njerėzve Rama ka tentuar tė hyjė me forcė te Presidenti, tė cilėn gjė Policia Shqiptare e kishte penguar, dhe di qė pas njė jave gazeta “Politika” e Beogradit ka publikuar njė lajmė se “nė Tiranė ka pasur tentim atentati nė Rugovėn”, thotė nė intervistėn pėr “Bota sot” Fadil Kajtazi.

Besi:)
18-04-13, 12:28
Kan desht me vra Rugoven a???

jadore
18-04-13, 14:07
Kan desht me vra Rugoven a???

po o Bes !

edhe bash kesh tuj mendu ...! nuk eshte analize e keqe valla,

ta sypozojme qe Rugova vdiq nga atentati ,ndoshta rrjedhat e fatit do te ishin krejt ndryshe sot per Ne ,
si pershembull Uck-ja do te bente lufte me te mirefillte , matrapze e sharllatan nuk do te perfitonin nen emrin e saj , popullata me masovikish do ishte e vetedishme dhe e mobilizuar si ne lufte qe ishte si sot pas luftes , sot nuk do te egzistonte Pdk-ya e hamomit me gjithe kete klike injorntesh ne pushtet , Kosova mbas 13 vjeteve clirim do kishte me prosperitet ,
...kushedi ne cfare shkalle te parajses do te ishim sot.

Domira
18-04-13, 15:31
po o Bes !

edhe bash kesh tuj mendu ...! nuk eshte analize e keqe valla,

ta sypozojme qe Rugova vdiq nga atentati ,ndoshta rrjedhat e fatit do te ishin krejt ndryshe sot per Ne ,
si pershembull Uck-ja do te bente lufte me te mirefillte , matrapze e sharllatan nuk do te perfitonin nen emrin e saj , popullata me masovikish do ishte e vetedishme dhe e mobilizuar si ne lufte qe ishte si sot pas luftes , sot nuk do te egzistonte Pdk-ya e hamomit me gjithe kete klike injorntesh ne pushtet , Kosova mbas 13 vjeteve clirim do kishte me prosperitet ,
...kushedi ne cfare shkalle te parajses do te ishim sot.

"Analistet" e ketille te cilet justifikojne atentatin mbi Presidentin Rugova dhe se me vrasjen e Presidentit Rugova ne sot do te kishim parajse, patjeter duhet te dalin para drejtesise si bashkautor (qofte edhe virtual) te atentatoreve ende te pagjetur te Presidentit Ibrahim Rugova!
Ne mos per dicka tjeter, se paku per ti zberthy motivet e ketij mendi te larteshenuar!
Tek e fundit kjo eshte pune e policise dhe sherbimeve relevante te cilat bejne percjelljen e portaleve e edhe shkrimeve te ketij lloji!

Zero Cool
18-04-13, 16:25
Me siguri e kam dallash, por Ramė Manaj kurr ska qenė pjestarė i UĒK-sė, sa e di unė ai gjithmonė ishte klysh i LDK-sė dhe shėrbimit sekret tė tij, Ldk-sė.

natyra
20-04-13, 07:16
Kan desht me vra Rugoven a???

Po,po Zoti se ka vra.Por e muar vet! "Perveqse me ja ba deken dasem...!
A e ke dite ti Besi?:tongue:

dhe se di pse po ju rrok kaqe merak per atentatin ndaj tij juve disave?lol...ka kush kujdeset per kete,mos e mundoni veten ju lutem....;)

tung.

sherri
20-04-13, 07:37
“Tentim atentati” i Ramė Marajt ndaj presidentit Ibrahim RugovaPrishtinė, 16.04.2013

Nė kuadėr tė intervistės pėr gazetėn “Bota sot” Fadil Kajtazi i emėruar si shef i shėrbimit tė fshehtė nė “Qeverinė Bukoshi” ka folur edhe pėr njė detaj interesant qė ndėrlidhet me Ramė Marajn., njė nga emrat mė tė pėrfolur tė pasluftės nė Kosovė.

Maraj i njohur si kėshilltar i presidentit Ibrahim Rugova pėr siguri, pėrshkruhet krejt ndryshe nga Fadil Kajtazi. Ai pėr herė tė parė bėn tė njohur pėr lexuesit e “Botės sot” dhe pėr opinionin shqiptar njė detaj tė panjohur deri mė tash. Fjala ėshtė pėr njė tentim tė takimit tė Ramė Marajt me presidentin Rugova nė Tiranė nė vitin 1995, takim ky tė cilin presidenti Rugova e kishte refuzuar. Por Maraj kishte tentuar tė hynte nė takim me forcė, pėr ēka ishte parandaluar nga policia shqiptare.

Fadil Kajtazi kėshtu e pėrshkruan kėtė takim: “Ka qenė fundi i nėntorit ose fillimi i dhjetori i vitit 1995, nėse nuk gaboj. Nė banesėn time erdhi I.B, i cili mė tha se presidenti Rugova, nė orėn 20.00, po na pret dhe duhej tė isha edhe unė. Vendosa tė mos shkoj. Cimeri i im I.B. insistoi qė tė shkoja dhe kėrkoi tė di pse nuk po shkoja.Me gjithė dėshirėn pėr t’u takuar me Presidentin, hezitimin pėr tė mos shkuar nė takim e bazoja nė rrethanat pėr tė cilat vlerėsoja se janė tė tilla qė unė, dhe tė tjerėt si unė, nuk i hynim nė punė Rugovės, pėrkundrazi e do tė pengonim. Pas insistimit tė I.B. mblodha vetėn dhe shkova, te vila e Enver Hoxhės qė ishte shndėrruar nė rezidencė qeveritare e ku zakonisht, kur nė Tiranė qėndronte presidenti Rugova, vendosej aty. Kur mbėrrita aty pashė se ishin grumbulluar rreth 30 persona dhe prisnin nė njė lokal para rezidencės.

Nė bisedė e sipėr me Ramėn kuptova se Presidenti nuk na e kishte ftuar nė takim, por ky kishte insistuar. Pas njė pritjeje prej afro dy orė kuptuam se Presidenti nuk do tė na priste dhe unė u ngrita tė shkoja nė banesė, pas meje u ngrit edhe njė grup, kurse Rama insistone qė tė hyhet me forcė te presidenti, ēka unė e kundėrshtova. Dhe nga aty u acaruam. Pas dy tri ditėsh kam kuptuar se me pjesėn e mbetur tė njerėzve Rama ka tentuar tė hyjė me forcė te Presidenti, tė cilėn gjė Policia Shqiptare e kishte penguar, dhe di qė pas njė jave gazeta “Politika” e Beogradit ka publikuar njė lajmė se “nė Tiranė ka pasur tentim atentati nė Rugovėn”, thotė nė intervistėn pėr “Bota sot” Fadil Kajtazi.

Cfar "faktesh" t'forta, qe paska qene tentim atentati!!?...Si paska pranu ne takim dofar horrave qe u sorollatshin neper Tirane ne ate kohe...! edhe paska shkru gazeta "Politika" e Beligratit, s'ki cka e njdek ma tutje, lajm i vertet deri aty :P

natyra
24-04-13, 05:30
"Analistet" e ketille te cilet justifikojne atentatin mbi Presidentin Rugova dhe se me vrasjen e Presidentit Rugova ne sot do te kishim parajse, patjeter duhet te dalin para drejtesise si bashkautor (qofte edhe virtual) te atentatoreve ende te pagjetur te Presidentit Ibrahim Rugova!
Ne mos per dicka tjeter, se paku per ti zberthy motivet e ketij mendi te larteshenuar!
Tek e fundit kjo eshte pune e policise dhe sherbimeve relevante te cilat bejne percjelljen e portaleve e edhe shkrimeve te ketij lloji!

Motrushe,As qe mendohet te bej nje gje te tille ligjore/nje Qeveri si qesht sot ne zbulimin e rastit/Atentat ndaj Dr.Rugoves!

Po leri Injorantat te bejn qefe me paramendimet e tyre,indirekte/direkte si qpo bejn qe prej "Ai kur iku nga kjo Bote!...mcs,kemi mjaft kurreshtar"Antishqiptar" qe u munduan dhe akoma mundohen per ta njollosur"Identitetin e Tij paqsore me Demokratike ne Ballkan/dhe Evrop".

por ska per tqen Ajo kurr, perderisa e drejta ka per Zotruar heret a von ne Kosove.

Flm/Natyra.

natyra
24-04-13, 05:38
po o Bes !

edhe bash kesh tuj mendu ...! nuk eshte analize e keqe valla,

ta sypozojme qe Rugova vdiq nga atentati ,ndoshta rrjedhat e fatit do te ishin krejt ndryshe sot per Ne ,
si pershembull Uck-ja do te bente lufte me te mirefillte , matrapze e sharllatan nuk do te perfitonin nen emrin e saj , popullata me masovikish do ishte e vetedishme dhe e mobilizuar si ne lufte qe ishte si sot pas luftes , sot nuk do te egzistonte Pdk-ya e hamomit me gjithe kete klike injorntesh ne pushtet , Kosova mbas 13 vjeteve clirim do kishte me prosperitet ,
...kushedi ne cfare shkalle te parajses do te ishim sot.

Realisht/Moti s'me ka ra ne sy ni shkrim kaqe-Dinjitoze...

Jadore qe nga ky koment i dalur nga ti,e qe une e shofe shum real/ me bere "Kurreshtare, qe te vi ne Gjakoven tende/tonen:smile: kastile per tu njoftua me ty,me pas do te ftoi ne Restoranin/Rugova Kamp ne te cilin Troftja eshte ni ushqim me se i preferuar per vizitoret atje...dhe enkas kam per ta ftuar dhe Domiren,ciles i kam me shum se kaqe borgje nga ky nen Forum.

deri atehere do ju uroi qdo te mire...me respektin me te larte

Natyra.

Domira
25-04-13, 12:26
Motrushe,As qe mendohet te bej nje gje te tille ligjore/nje Qeveri si qesht sot ne zbulimin e rastit/Atentat ndaj Dr.Rugoves!

Po leri Injorantat te bejn qefe me paramendimet e tyre,indirekte/direkte si qpo bejn qe prej "Ai kur iku nga kjo Bote!...mcs,kemi mjaft kurreshtar"Antishqiptar" qe u munduan dhe akoma mundohen per ta njollosur"Identitetin e Tij paqsore me Demokratike ne Ballkan/dhe Evrop".

por ska per tqen Ajo kurr, perderisa e drejta ka per Zotruar heret a von ne Kosove.

Flm/Natyra.


Qeverite vijne e shkojne Natyra. Historia bashke me te verteten mbesin si argumente te perjetshme, per femijet tane, per nipat, nipat e nipave...

Kosova e Pavarur, Kosova Demokratike eshte celesi i stabilitetit te regjionit, e me kete edhe faktor stabiliteti per Evropen! - Ky ishte fillimisht vizioni i Presidentit Rugova, vizion i cili po jetesohet dhe po konfirmohet nga diplomacia nderkombetare edhepse me shume gabime e leshime te cilat Presidenti kurre nuk i kishte be.

Mirepo kjo plagjiature e vizionit te Presidentit Rugova, eshte fort e pa shije kur shprehet nga gojet e te panjerzve, nga gojet e te padinjetshmive, nga gojet e "europjaneve te moderuar" te cilet ne emer te internacionalizmit po instalojne nje mendesi te xhveshur e te shemtuar nga ajo mendesi e interesit nacional.

Kjo shperlarje e shpirtit dhe trurit te interesxhinjve qe po bahet ne gjeraten e kostumisteve dhe kravatisteve te perkthyesve te unmikut fillimisht, e tani te pozicionisteve te shtetit te Kosoves, eshte ne rruge qe te shenderrohet ne denigrim perfundimtar qe qenies tone kombetare!

Motrushe te pershendes nga zemra!

jadore
27-04-13, 10:43
Qeverite vijne e shkojne Natyra. Historia bashke me te verteten mbesin si argumente te perjetshme, per femijet tane, per nipat, nipat e nipave...

Kosova e Pavarur, Kosova Demokratike eshte celesi i stabilitetit te regjionit, e me kete edhe faktor stabiliteti per Evropen! - Ky ishte fillimisht vizioni i Presidentit Rugova, vizion i cili po jetesohet dhe po konfirmohet nga diplomacia nderkombetare edhepse me shume gabime e leshime te cilat Presidenti kurre nuk i kishte be.

Mirepo kjo plagjiature e vizionit te Presidentit Rugova, eshte fort e pa shije kur shprehet nga gojet e te panjerzve, nga gojet e te padinjetshmive, nga gojet e "europjaneve te moderuar" te cilet ne emer te internacionalizmit po instalojne nje mendesi te xhveshur e te shemtuar nga ajo mendesi e interesit nacional.

Kjo shperlarje e shpirtit dhe trurit te interesxhinjve qe po bahet ne gjeraten e kostumisteve dhe kravatisteve te perkthyesve te unmikut fillimisht, e tani te pozicionisteve te shtetit te Kosoves, eshte ne rruge qe te shenderrohet ne denigrim perfundimtar qe qenies tone kombetare!

Motrushe te pershendes nga zemra!


e kush hamomin me ke ti te japesh pale vlersime ! ..
qe nje argument me te bind sa trurtullesh je ...'Qeverite vijne e shkojne Natyra. Historia bashke me te verteten mbesin si argumente te perjetshme, per femijet tane, per nipat, nipat e nipave.'“
Historine turtulleshe ta shkruajne Qeverite ( Q-e madhe )ma ta nej spo e analizoj se veq cka bohem nervoz me miopin tonde ..

ah , sa per idhullin tond ( se te mbeta borgj ne pergjigje ) vdesin tond Doremi , tont ..nuk eshte me rendesi se si , vdekje e arte thirret ne keso situata nese nje akt i tille eshte indikator dhe cytje per reforma pozitive ..

Guri i madh
27-04-13, 13:46
Zero coli e ka hap ket tem ku flitet per nji atentator qe as vet nuk po e njofka her thot Ram manaj e her thot Ram maraj kta jan dy persona tash tregona per cilin e kie fjalen

Besi:)
09-05-13, 06:09
"Analistet" e ketille te cilet justifikojne atentatin mbi Presidentin Rugova dhe se me vrasjen e Presidentit Rugova ne sot do te kishim parajse, patjeter duhet te dalin para drejtesise si bashkautor (qofte edhe virtual) te atentatoreve ende te pagjetur te Presidentit Ibrahim Rugova!
Ne mos per dicka tjeter, se paku per ti zberthy motivet e ketij mendi te larteshenuar!
Tek e fundit kjo eshte pune e policise dhe sherbimeve relevante te cilat bejne percjelljen e portaleve e edhe shkrimeve te ketij lloji!

Prej dites par po thujse policia e ka dit se kush. Po rugova e ka dit se lufta qytetare fillon. Po edhe sod fillon lufta nese kape ata kryesort e sa per dor hedhesin qe e gjujti en konteniet , policia ka pas fakte se i ka mbledhe disa video nga viedeokamerat e disa kompanive privaęte perreth. :)
Keq kur njeri thot dot vrapojme gjdo dit kurse ne realitet ai njeri nuk ka kam.
Qeveria Thacit e till por populli e ka zgjedh