PDA

View Full Version : EURONEWS: Misteret e periudhės romake nė Kosovė (Foto)


power8
28-08-13, 21:06
EURONEWS: Misteret e periudhės romake nė Kosovė (Foto)
 
 
18:20 / 28.08.2013
 


Njė rrėnojė romake e mbuluar me mozaikė tė shumėngjyrshme tani ėshtė duke u gėrmuar nė fshatin e vogėl tė Dresnikut nė Kosovėn veriperėndimore, ka raportuar sot televizioni Euronews, nė rubrikėn shkencė dhe teknologji.
Sipas kėtij televizioni ky ėshtė njėri prej zbulimeve mė tė mėdha nė Kosovė pas katėr dekadave. Gjurmimet kanė filluar sė pari nė shtator tė vitit 2012 nėn udhėheqjen e arkeologut Masar Valla, i cili beson se hapėsira qė zė shumė mozaikė tė kėtilla ėshtė mė e madhe se 50 hektarė tokė,transmeton Express.
Gjurmuesit deri me tani kanė zbuluar 200 metra katror tė kėsaj zone – i cili besohet se ėshtė kati i parė i njė ndėrtesė publike apo njė ville urbane.
Arkeologėt ende nuk kanė pėrcaktuar periudhėn e saktė tė kėtij ndėrtimi apo pėr ēka shėrbente kjo ndėrtesė.
Masar Valla, arkeolog i entuziazmuar flet pėr kėtė zbulim i cili mendon se ai do tė shpalosė edhe mė shumė thesarin magjik, pėrderisa gjurmimet po vazhdojnė.
 
 
"Mozaiku ka forma gjeometrike, shumė ngjyrėshe, deri me tani kemi zbuluar shtatė ngjyra tė tij. Ėshtė njėri prej mozaikėve mė tė mrekullueshme qė janė zbuluar nė Kosovė dhe ne mendojmė se do tė gjejmė edhe mė shumė tė kėtillė kur do tė vazhdojmė me punime nė tetor".
Gjetja raportohet se ėshtė unike nė Kosovė, deri me tani arkeologėt kanė hapur katėr hapėsira, tė gjitha me mozaikė nė dysheme.
Besohet se kjo hartė arkeologjike ėshtė njė rrugė e vjetėr romake – e vijės Lissus-Naissus qė lidhte dy qytetet moderne, Lezhėn nė Shqipėri dhe Nishin nė Serbi. /Telegrafi/
___________________________________________
http://www.telegrafi.com/lajme/euronews-misteret-e-periudhes-romake-ne-kosove-foto-2-35504.html
 __________________________

http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0828182046465_m.jpg

http://www.telegrafi.com/fo/2010/misteret3.jpg

http://www.telegrafi.com/fo/2010/misteret4.jpg

Sa i perket sportit, bota e kuptoi mire kush asht kampion e kush dekorohet me medalje te arte.
Edhe n'arkeologji, shteti i Kosoves nuk qendron keq sepse po na del djep i shqiptarise.

Kalimero
28-08-13, 21:33
qytetet moderne, Lezhėn nė Shqipėri dhe Nishin nė Serbi. /Telegrafi/

u qiiqeee !!!!!!!!!!!