Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-01-05, 19:00   #1
agrokos
 
Anėtarėsuar: 04-01-05
Postime: 3
agrokos e ka pezulluar reputacionin
Gabim PETALET E ZEMRES dhe kronik funshekulli

NATE E NXEHTE DIMERI

Buzet i kisha te ngjyera kuq'
Nuk kisha hanger qershia
Ishte dimer

Floket i kisha te shprishura
Nuk mi shprishi era
Ishte e mbyllur dera

Emocionet i kisha te zjarrta
Nuk e kisha fituar loton
Por e kisha ne duar tere boten
----------------------------------------------------------------------------
VETMI

Tewlefoni nuk po cingeron
Une e pres me padurim
Per dreq cigarja mi dogji gishtat
Tek isha zhytur ne nje enderrim

U zgjova ashtu i hutuar
Me dogji vetmia sikur qiri
Mendimet jane dallge te trazuara
Nuk shuhet dot prushi qe kam per ty
----------------------------------------------------------------------------------
LETRA IME

I vetmuar jame kete nate
Vetem hena me shikon nga larte
Edhe ajo zbezan sikur e mjere
Ah e marrte lumi kete vetmi

Nje leter ty po ta shklruaj
Ne qdo qast dhe te kujtoj
Shkruaj me malle e dashuri
Eja prane te deshiroj

Gishtat me drdhen malli me djege
Vetmia me shpie ne sketerr
Gjithqka me behet monoton
Eja te lutem mos me le te mjere

Flisni o yje nga larte
Si e gjykoni kete dashuri
Apo te behem edhe une ylle
E te digjem ne gjithesi
--------------------------------------------------------------------------
KUJTIM

Buze lumit nen kalaje
Qendronim te dashuruar
Puthja jone oqean vale-vale
Gjithe parajsen e kishim ne duar

Kisha frike dhe pershperita
"sa shpejt lumi po vershon"
Ti me kuptove dhe ma prite
"Vershon por kurre nuk mbaron"

Vertet lumi nuk mbaroi
Po ku mbeti e jona dashuri
Parajsa ne ferr u shnderrua
Lumi mbeti pa ne te dy
-----------------------------------------------------------------------
NE PRITJE TE PERJETSHME

Kaq here te prita, aq here u zhgenjeva
Dukej ajo siluet...shkrepte shikimi yte i qeshur
dhe befas ikte
Ikte bashke me klithjet e mia ne jermi
Kaq shume pritje u shenuan ne zemren time
Dhe aq shume vyshkej e shkreta
Pritja ma vodhi rinin
Duke i numeruar gufimet e qershis
Me iluzione te pambarim;
Se nje dite dote kthehesh nga mergimi
Ashtu me dashuri te fresket
Te me hidhesh ne perqafim
Tani e veshur me vellon e zeze
Jame martuar me zjarrin e fikur
Dhe ende pres se nje dite dote vish
Te mi shtrengosh gjinjet e vyshkur
------------------------------------------------------------------------------
TE DUA

Te dua me shume se qiellin
Qe mbi ne i kalter qendron
Te dua me shume se diellin
Qe kaq ngrohtesi na ofron

Se qielli edhe munde te erret
Por syri yte i qeshur qendron
Se dielli edhe munde te shuhet
Por shtrati yte te pervalon
----------------------------------------------------------------------------------
2)----------------------------------------------------------------------------
USHTAR I PLAGOSUR

Kaq large dhe afer eshte e pritura
e shumepritura

Mushkrit e ftohura acarojne
dhembjet e plageve
Plageve te infektuara ne
bore e ne shi

Une jame ushtar i plagosur
Qe ushqehem me buke e kripe
Dhe me frymen e lirise

Une jame ushtare i plagosur
Qe me brejne dhimbjet e plageve
Dhe malli per te shumeprituren

Une jame krenare per gjakun
qe kame derdhur
Qe t'i ushqej lulet e pranveres
Lulet e Lirise
-----------------------------------------------------------------------------
UCK

Ajo qe tingelloi vertet shqipe
nga gjiri i popullit te plagosur
Ku mbaroi kerkimi i hirit, vullnetar
doli flijimi nga shpirterat e mllefosur

Ku sharra preku ne gozhde
Dhe hala syrin e shpertheu
Sikur nje lulebore ngriti koken
Mbi deboren e rende ngadhnjeu

Pavdekshem gjaku perlau balten
Zjarri u be kenge me qifteli
Emra legjendash frymuan gjalle
Me varre deshmoresh thuret histori
--------------------------------------------------------------------------
NUK DUA

Nuk dua hija te me ike
Trupi te me mbetet i vetmuar
Ateher vdekjen dota kisha frike
Dote isha hiq i shkuar i harruar

Nuk dua te jetoj pa emer
I shurdher para zerave te ngritur
Ateher jeten dota kisha frike
Dote isha sikur qiri i fikur
----------------------------------------------------------------------
ENDERR NE MESNATE

Mbereme pash nje enderr;
Erdhen bajlozet ne mesnate
Ishin te tmerrshem, shkrepetinin flake
Duke na trazuar, kontrollonin
Nje dhemballe e kerkonin, shanin
Pasi qe dhemballe nuk gjeten
Hangren e pin deri sa u ngin
Grave e femijeve tmerrin ua shtin

Pas nende plageve, vie e dhjeta
Sternipi i Gjergjit thot "mjafte fjeta"
-------------------------------------------------------------------------------
MALLE

Diqka ne zemer fort me shtrengon
Pa pra me dhembje kohen e qendisi
Vetmia e akullt mishin ma kaplon
Ne vitrinen luksoze myket plisi

Djerset e pergjakura ujitin token
Duke u rritur lulet e harreses
Ditet e gjata ne balle krijojne rrudha
Dashuria false mbush zbrazetin e jetes

Diqka ne zemer foret me shtrengon
Eshte malli qe s'me le te pushoj
Hija ime e trazuar zbret ne atdhe
Dhe si i qmendur neper kujtime vrapoj
-----------------------------------------------------------------------------
.....Prane kajsis

Jo shume large degjohen krisma plumbash
Aeroplanet e NATO-se manovrojn ne qiellin e zymte
Dita e 44-te e bombardimeve
Shkembi nuk derdhe lote, nuk klithe, vajton ne heshtje
Une dhe SH. i numerojm plaget qe kullojn gjake
Cigaren e thithim deri ne funde
----------------------------------------------------------------------------------
.....Prane murit me gure

Edhe gjarperinjet jane fshehur brenda gureve
Kane frike nga helmi i njerzimit qe ka kapluar token
Ne qdo dege shpendkeqet kendojn
Qielli qane dhe i lane kufomat arave
Transistori i vogel na i thellon dhembjet e plageve
Nuk di asgje per fatin e familjes
Aeroplanet e NATO-se sulmojn caqet e UJ-se
Dita e 47 e bombardimeve
Plumbat fishkllojn, topat gemojne...........
--------------------------------------------------------------------
ju pershendet tegitheve Agron Bytyqi


__________________
rrespektoje qdokend, dhe askend.
agrokos Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:37.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.