Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-06-05, 20:33   #1
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Lules

Ti, e zbukurove natyren
Ti, e bere te fresket ajrin
Ti, ke ngjyren e mire
Ti, ke trungun e fort
Ti, ke lulen me te mire.

Ti, trung qe lulen mban
Ti, u rrite ne toke te mire
Ti, ke gjethe te bukura
Ti, ke shijen e mire
Ti, ti je me e bukura.

Ti, ma mbushe zemren ngazellim
Ti, ma rrite deshiren
Ti, ma shtove gezimin
Ti, me dha shume te mira
Ti, u bere pjese e shpirtit tim.

Dreni


Te nderuarit Dreni


__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-06-05, 20:36   #2
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Ne Shikim te pare


Per here te pare
Syte magjepse
Pushtuan Neuronin
qe Tansmeton
energji Dashurije


Duarte pergdhelin
Pulsimet e damareve
Te rytmizuar
ne nje cilklon te kuq

Dashuri e pare
ne shikim te pare
Adrenalin e riaktivizuar
deri ne maksimum

Buzet belbezojne
zeri Melankolik
thure Akordin
Nje Diell do te na ngrohe
ne duet.


Te madhit poet Zotri Naki
__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 20:39   #3
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pėrmallim

Shetitem rrugėve qė sjanė tė miat
Unė hija e vendit tim
Kėrkoj o sa kėrkoj me sy
Tė mė tėrhjek diēka qė mė jep gjallėri

E trembur, dridhem nė naten time
Lind dielli e nuk e vėrej
As perėndimi i tij mė smė pėlqen
Asgjė sėshtė si duhet, asgjė sėshtė nė vend

Atje ka dėshira, atje ka tė mira
Kėtu ka gjithēka po sjanė tė miat
Atje kisha varfėrinė, lumturinė
Kėtu kam pasurinė, vetminė.

Malli im mė ndjek pas, si roje besnike
E unė nuk baj pėrpjekje pėr ta larguar
E ndjej thellė nė zemrėn time
Se jemi dy, hija dhe vetja ime.


Legjendes Mbreteresh Zonja Murgeshe
__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 20:42   #4
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

cdo para mendim
nuk i ben hije
cdo enderrim
as nuk i esht afruar!!!!!

ne cdo parafytyrim-
fytyren te kam kerkuar
ne cdo shkrim syt te kam pershkruar
per cdo nat te kam enderruar

te enderroja e te pershkruaja
te vizatoja e te kendoja
cdo enderr e pershkrim qe te kam ber
as nuk i afrohet bukuris te shpirtit tim .
_________________

Te Florianit
__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 20:44   #5
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

E DON DASHURIN

nese e don bukurin
ateher mos me duaj mua
sepse ka te tjer
qe jan me te bukur se une
nese e don menqurin
ateher mos me duaj mua
sepse ka te tjer
qe jan me te menqur se une
nese e don pasurin
ateher mos me duaj mua
sepse ka te tjer
qe jan me te pasur se une
por nese e don dashurin
ateher duam vetem mua
sepse nuk ka asnje
qe te dashuron me shum se une.
_________________
Aferdita Simpatike
__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 20:46   #6
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Lotet e njomė


Voglushit i rrjedhen lotet per faqe
kur mendova se eshtė i gezuar
mungesen e kishte ndi per ty
dhe shumė eshtė permalluar.


Buza e njomė iu dridhė
voglushit qe e kisha afer veti
lotet e tij vixelluan aq shumė
sikur uji i njė deti.


Me sy te perlotur me tha:
se mungesen tende e ndjen
edhe pse do ta shetiste terė boten
vetem ty dikund te gjenė.

Zemra i rrahi aq shpejt voglushit
me Øforcė te madhe e shtrengova
por qe e don akoma ti voglushin
me fjalė e mashtrova.

Vendin se ku ti pushon
shpesh sė bashku e vizitojm
lulet me te bukura per ty
qdo here ti dhurojm.

Voglushit i kjan shpirti ne brendesi
edhe pse i qeshet fytyra e njomė
se te tere jeten pa ty
ne vetmi ai do ta kalon.

Ndjehet se mungesa e jote
sa vjen e me shumė rritet
e bashkė me lotin tonė
do te na percjellin vitet.

Kerkon ai doren tende te njomė
qe floket te ja prekish
merzin e permallimin e madhe
nga trupi te ja hjekish.

Une jam ne rolin e dyfisht
si nenė edhe si baba i tij
por doren se kam si tenden
qe ti hjeki merzi.
_________________
Zoteri Psigologu
__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 20:47   #7
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pse ???!!

Pse ekziston kjo Dashuri????
Pse secili tė shijonė fjalėn tradhėti????
Pse s'dėshirojnė ta njohinė dashurin???
Pse filluanė ta shkatrroin rininė???
Pse tek rinia s'ekziston e vėrteta???
Pse pėr cdo gjė iu mėrzitėt jeta???
Pse kėshtu po ndodhė , a mė thoni???
Pse dashurin e vėrtet e tradhėtoni???
Pse nuk rini dorė-pėr-dore???
Pse askush nuk e bėnė vetėn fajtorė???
Pse thoni se seriozisht dashuroimė???
Pse ia vyshkimė gjethėt luleve???
Pse ia theni krahėt pėllumbave???
Pse harroni njė shpirtė tė ri???
Pse atėherė jetoni nė Dashuri???
???????????????????????????????


Shejtonka
__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 20:48   #8
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Leter nga mergimi

M'pikuan lotet n'toke me rane
mos harro ate dite moj nane,
n'dite bajramit, n'dite gezimit,
mora rrugat e mergimit

Sot s'kam gezim as nuk kam gas,
se prej mallit s'mund te flas,
prandaj jam ule e po t'shkruej,
djali yt prej theut t'huaj.

Te tregoj nene pernjimend,
asgje s'asht si n'vendin tem,
qyshe kam ardhe ketu mallkoj vehten,
merzia po m'shkatrron jeten.

Ketu hana rri e fshehte,
ketu qielli eshte i errte,
as dielli nuk jep ndricim,
s'asht si dielli i vendit tim.

Ketu luleve s'u vjen ere,
ketu s'ka vjeshte, as s'ka pranvere
ka vec dimen e vape te shkrete
mos me mujte nji nate me fjete

Ktu s'ka qefe vec pune a gjume,
pamiresi me shume zullum,
ketu jane njerzezit si bagetia,
nga nje jave nuk shkojne te shpia

Tash nene shume nuk po te shkruaj,
t'fala u baj prej dheut t'huaj,
sa here te duesh me m'kujtue
puthe dheun qe m'ka rrite mue.

Dr. Leone
_________________
__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 20:51   #9
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Malli per ty zemren
ma kalli,eja tek unč
njč puthje ta fali,
puthja ime e
čmbel si qershija,
kur me puthe te paren
herč me tregove qka
asht dahshurija..


Nuk po mundem zemren
ta pajtoj,e nga jeta smundem
tč largoj,dhe pse mč bčn te
vuaj prap nč zemer do tč
ruaj,dhe pse mke bčr tč qajč
prap nč zemer do tč mbaj..

mickoja
__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 20:53   #10
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Per Tyyyyyyyyyy

Mos mendo se tė kam haru..
Me gjith Zemėr tė kam dashuru..
S'tė haroj jo kur, nė jet..
Pasi tė dua me gjth vullnet..Ka shum ditė, qe sjmi pa..
Gjumi mė del nė mes tė natės..
Mė ke prekur pa pushim..
Mė ke puthur pa mbarim..
Tė ėndroj ty pėrsei, SHPIRIT IM..
_________________
Engjullesha
__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 20:54   #11
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Larg vuajtjes

Jo se nuk di te vuaj
Jo se kurre s'kam dashuruar
Por nje mall e kam ne zemer
Dhe ajo nuk ka emer!

Ti o mall mos me mundo
Tutje nga une m'u largo
S'dua te jem peng yti
Dua tutje une te iki!

Atje ku jeta rilind ne mua
Atje ku lehtas shpalos kujtime
Por JO kujtime qe shkaterrojne
Veq ato qe sherojne!
_________________
Barbaroza
__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 20:57   #12
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

O Zot

I lumi zot pse me denon
Me ate qe dua sme bashkon,
Vetem ate e du ne jet.
Zemra pa te me eshte e shkret,
Te lutem i lumi zot ,
Te na bashkosh per jete e mot.
Zemra per te gjith mon vajton,
Vetem me te do te jetoj,
Nese vdekja nga jeta me ndan,
Nje zog i shkret tme vajton.
Gjith mon mbeta me lot ne sy,
Me shkoj jeta ne vetmi .

Zana
__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 20:58   #13
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

NE NATEN KU SUNDOJNE YJET
NJE ZE PO QAN PERMALSHEM
PER NJE IMAZH TE PA HARRUAR
DY LOT ME SHKOJNE NGADALSHEM

DITA ME DUKET SHUME E GJATE
NATA DUKET S'KA KUFI
MENDJA ME RRIN MUA TE ....
GJUME REHAT NUK KAM NE SY

DHE NE DEGJOFSH PER [vdekjen]TIME
JETOJE TI JETEN NE GEZIME
TEK VARRI IM TI KURRE MOS SHKO
TRUPIN TIM MOS E TRAZO

KUR TI QAN APO EDHE QESH
MUA NGA PAS DO TE ME KESH
DHE GJITHMONE DO KEM DESHIRE
TE GEZOHESH SA ME MIRE

SIKUR NE PARAJSE
APO FERR TE SHKOSH
TE PRES E ULUR NE NJE QOSH
SA TE KAM DASHUR TA BESOSH...

Mija
__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 20:59   #14
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pa durim te pritum
te duam ashtu siq je
ne floket e tua
ca riga te shiut ne xhamin e thyur
shikoj djellin te me pershendet
merzin e vetmin e dikur
me ike prej shikimi
i tmeruar ne shpirt
ne ersir ska meshir
nje moment esht dita
nje qast esht nata qe e dua shum..............
_________________
Tushja
__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 21:01   #15
sexybrikenda
 
Anėtarėsuar: 25-02-04
Vendndodhja: Australi
Postime: 790
sexybrikenda e ka pezulluar reputacionin
Gabim

ZEMRA

E GJATE SI NJE
FIJE E KOMES SATE,
E PA MBULUAR NE
QESHJEN TENDE
ZEMRA E PLAGOSURE

NJE DITE DO TE VIJE
NE ZEMREN TENDE TE BUKUR
TE BIE BORE...

GODITJE NE ZEMER
NE NJE DREJTIM ,SI
NJE LIBER QE DESHIRON
TE LEXON...
LEJO ATE TE TINGELLON
KINSE DO TE FLUTURON.
NAKI BESOJE QE TE KA PELQYER POEZIA IMEArdita-Sexybrikenda


__________________
Kujtoje qastet tona....
sexybrikenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:39.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.