Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-08-05, 16:53   #1
eksplozivi
 
Anėtarėsuar: 14-07-05
Postime: 54
eksplozivi e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek eksplozivi
Gabim C'fare mendoni per Tarikatin

Te Nderuar, siq e dini edhe ju (ma merr mendja) ne Islam ekziston edhe Tarikati ku bejne pjese 12 sekte: Bektashite, Rufaite, Halvetite, Sadite etj etj. Cfare mendoni, ju dijetaret e Islamit, per kete?


eksplozivi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 13-08-05, 18:09   #2
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim

selamualejkum musliman

vella Eksplozivi

Une nuk do te fole per tarikate por do te fole pake per grupin e shpetuar se cili jane .Dhe pastaj e kupton gjendjen e atyre qe keni pyetur ju vellait.

Eshte pyetur Dijetari i Shekullit Ebu Abdurahman Muhammed Nasirud-din El-Albani (rahimehull-llah).

Pyetja:

Sot muslimanėt janė ndarė nė shumė xhemate (grupe). Dikush thotė se nė kėtė ndarje ka hajr! Sa e vėrtetė ėshtė kjo fjalė???


Pergjigje:

Kjo fjalė eshte nė kundėrshtim me fjalėn e All-llahut s.u.t. nė Kur'an dhe hadithet e Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem).

Thotė All-llahu s.u.t:
"Mos u bėni si ata idhujtarėt qė u ndanė nė grupe ku secili grup i gėzohet idesė sė vet "

S'mund tė thotė njė musliman njė gjė tė tillė qė ndarja e muslimanėve nė grupe qėnka mė e mirė se bashkimi i tyre !!!

Nė komentim tė ajetit :

" Mos u bėni si ata idhujtarėt ...........…"

Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thėnė:
"Janė ndarė jehuditė nė 71 grupe , tė krishterėt nė 72 , kurse ummeti im do tė ndahet nė 73 grupe , 72 janė nė zjarr dhe 1 nė xhennet. "

E kanė pyetur Profetin (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) pėr grupin qė do tė jetė nė xhennet se cilat janė shenjat e kėtij grupi dhe ai ėshtė pėrgjigjur :
" Ata janė qė ecin nė rrugėn qė kam ecur unė dhe Sahabėt (shoket) e mi "

Prandaj e kemi detyrė qė tė mėsojmė rrugėn se si ka ecur Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) dhe shokėt e tij me qėllim qė edhe ne tė ecim nė atė rrugė.

Thotė All-llahu s.u.t:
" Dhe se kjo ėshtė rruga Ime e drejtė prandaj pasojeni atė dhe mos pasoni rrugė tė tjera , qė t'ju shmangin nga rruga e Tij."

Kur e komentoi kėtė ajet Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem), vizatoi njė vizė tė gjatė dhe tė drejtė, pastaj anash kėsaj vije vizatoi disa vija tė tjera tė shkurtra dhe me gishtin e tij filloi tė ecte sipas vijės sė drejtė dhe tė gjatė duke lexuar ajetin :

" Dhe se kjo ėshtė rruga Ime e drejtė prandaj pasojeni atė dhe mos pasoni rrugė tė tjera , qė t'ju shmangin nga rruga e Tij."

Pastaj tha Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem):
" Kjo ėshtė rruga e Zotit dhe ju udhėzoi tė ecni sipas saj (pėr vijėn e drejtė dhe tė gjatė ) , kurse kėto janė rrugėt e shejtanit (pėr vijat e shkurtra) nė secilėn prej tyre ka nga njė shejtan qė i thėrret ata qė janė nė rrugė tė drejtė duke u thėnė:
" Ku po shkoni, kjo ėshtė rrugė e gjatė shumė, keni pėr t'u munduar dhe keni pėr t'u lodhur shumė .Hajdeni kėtej , tek kėto rrugėt e shkurtra"


Tha Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem):
Mos u besoni se kėta qė ju thėrrasin nė kėtė mėnyrė janė shejtana. Ecni sikur e keni marrė rrugėn e drejtė, sepse ajo rrugė ju ēon nė Xhennetin e All-llahut .s.u.t."

Lus Allahun xh.h qe ta ke kuptuar mire gjendjen e atyre grupeve nga ajo qe u tha prej Kurani , Hadithi dhe sqarimi i ketij dijetari te madhe (Allahu e meshirofte dhe e shperblefte me Firdeus).

Kerkoj falje dhe meshire nga Allahu xh.h per vete dhe per ju andaj edhe ju bene nje gje te tille ngase Allahu xh.h eshte Fales dhe Meshirues

ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU nga vellau juaj ne Islam
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-10-05, 10:29   #3
suhejbi
 
Anėtarėsuar: 20-09-05
Postime: 53
suhejbi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Cka mendoni per tarikatin

Allahu permendi ne Ku'an menyren se si te arrihet deri te shpetimi dhe kenaqesia e tij. Ajo eshte rruga e zbatimit te normave te legjislatures islame - sheriatit. Kush do qe kerkon rruge tjeter jashta kesaj eshte ne rruge te gabuar mos te them deshtim. Tarikatet me teprimet e tyre mendoj se jane te panevojshem. Na mjafton sheriati, nuk kemi nevoje per percarje te muslimaneve ngase kjo e dobeson forcen tone per t'u ballafaquar me sfidat qe eshte duke na i imponuar koha.
Selam.
__________________
\"kerkoje diturine prej djepi deri ne varr\"
suhejbi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-10-05, 13:01   #4
loni19
 
Anėtarėsuar: 04-11-04
Vendndodhja: Nė zemren e njerėzve...
Postime: 1,582
loni19 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: C'fare mendoni per Tarikatin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga eksplozivi
Te Nderuar, siq e dini edhe ju (ma merr mendja) ne Islam ekziston edhe Tarikati ku bejne pjese 12 sekte: Bektashite, Rufaite, Halvetite, Sadite etj etj. Cfare mendoni, ju dijetaret e Islamit, per kete?


Me falni ne Islam nuk ka tarikat e as sekt.
ato jane jashta Islamit dhe sjan te pranuar.
Prandaj nuk duhet ti kuptojme si pjese e Islamit.
Allahu na ruajt.
Islami eshte i paster Kuran dhe Sunnet.


__________________
\"Vitet kalojnė...ne si shqiptarė shpresojmė dhe vetėm shpresojmė...Zemrat rrahin mė fuqishėm, dėshira ėshtė e flaktė, nje fjalė e pėrmendim edhe ne gjumė:PAVARĖSIA..
PRESIM PAVARĖSINĖ TĖ SHĖROJĖ ZEMRAT TONA\"----
LONI19....
loni19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:16.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.