Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona e Argėtimit > Lojra zbavitėse
Emri
Fjalėkalimi
Lojra zbavitėse Lojra elektronike, Lojra tė ndryshme pa kufi.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-05-07, 04:56   #1
MaLoKu
Illyria
 
Avatari i MaLoKu
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Vendndodhja: de
Postime: 44
MaLoKu i vlerėsuar jo keq
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek MaLoKu Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek MaLoKu
Gabim 2+2=5

Tung lexues te nderuar dhe dashamire te matematikes

Egziston nje shembull matematikore, qe ne fund te te gjithave llogaritjeve plotesisht te sakta e fitojm relacionin 4 = 5 ose 2+2=5.

Kerkova mjaft ne kete forum, mendova se mos e ka postuar ndokush, por nuk e gjeta. Kerkoj ndjese ne qofte se gjindet e njejta teme ne forum.

Vertetimin e kam, por nuk e di se a munden te gjithe ta kuptojne. Duhet te i keni njohurite elementare te matematikes.

Urdheroni e provoni

Ndihme:
Nisuni prej -20=-20. Zberthene kete ekuacion. Duhet te perdorni katrorin e binomit.Me rrespekt,
Maloku


__________________
Gabimet drjetskhrimore mbani per veti ... skeni nevoj ti diksutoni
MaLoKu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-05-07, 08:43   #2
pleshti
Pickues
 
Avatari i pleshti
 
Anėtarėsuar: 20-03-07
Vendndodhja: Qaty ku o ngusht
Postime: 191
pleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Zgjidhje logjike per 2+2=5 nuk ka.Kjo me teper njifet si sllogan i Stalinit per realizimin e planit 5 vjeqar per 4 vite.
pleshti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-07, 10:58   #3
valmirii
 
Avatari i valmirii
 
Anėtarėsuar: 09-05-07
Postime: 151
valmirii i vlerėsuar mirė
Gabim

Siq tha edhe pleshti, nuk osh logjike qe 4=5, te pakten jo ne aritmetiken elementare. MIerpo ne shpesh keso forma te ngjashme i hasim gjat zgjidhjes se ekuacioneve te ndryshme, e ne ato raset kur na paraqiten forma te ngjashme psh si e jotja 4=5, apo 5=0, apo 3=6, perfundojm se ek nuk ka zgjidhje nga ajo bashkesi.
Per momentin jom ka muj me gjet veq nje menyre per me tregu ato qe e ke shkru ti 4=5, e per ma vone kur tkom kohe shohmi.
Nese e kemi nje ekuacion me vlera absolute te kesaj trajte:

Ix+1I-x+3=5,

Atehere ky ndahet ne dy intervale
1.nga minus infinit e deri te pika -1
2.si dhe nga pika -1 e deri te plus infinit.


ne rastin e pare ka zgjidhje, ndersa kur x merr vlera nga -1 e deri +infinit, ekuacioni i mesiperm e merr kete trajt:
Ix+1I=x+1, sepse x+1>0, prandaj kemi
x+1-x+3=4
x-at anulohen ktu edhe marrim 1+3=5 ose 4=5,, mirepo perfundimi ketu osht se ekuacioni nuk ka zgjiidhje kur x-i merr vlera nga (-1,+infinit).

Nderime,

P.s. do provoj edhe naj menyre tjeter per me ardhe ne rez. te ngjashme, mirepo me vone, se tani nuk po kame koh.
__________________
Be Good and You Will Be Lonely.
valmirii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-07, 14:27   #4
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MaLoKu
Tung lexues te nderuar dhe dashamire te matematikes

Egziston nje shembull matematikore, qe ne fund te te gjithave llogaritjeve plotesisht te sakta e fitojm relacionin 4 = 5 ose 2+2=5.

Kerkova mjaft ne kete forum, mendova se mos e ka postuar ndokush, por nuk e gjeta. Kerkoj ndjese ne qofte se gjindet e njejta teme ne forum.

Vertetimin e kam, por nuk e di se a munden te gjithe ta kuptojne. Duhet te i keni njohurite elementare te matematikes.

Urdheroni e provoni

Ndihme:
Nisuni prej -20=-20. Zberthene kete ekuacion. Duhet te perdorni katrorin e binomit.

Me rrespekt,
Maloku
Krejt e lehte more!!
Duhesh vetem logaritmin e zeros ne katror mi potencu me njezetekatermbdhjete..

Ehhh kjo matematika.. Te ben me fole me gishta edhe sendet me te thjeshta nuk i kupton ..
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-07, 14:34   #5
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valmirii
Siq tha edhe pleshti, nuk osh logjike qe 4=5, te pakten jo ne aritmetiken elementare. MIerpo ne shpesh keso forma te ngjashme i hasim gjat zgjidhjes se ekuacioneve te ndryshme, e ne ato raset kur na paraqiten forma te ngjashme psh si e jotja 4=5, apo 5=0, apo 3=6, perfundojm se ek nuk ka zgjidhje nga ajo bashkesi.
Per momentin jom ka muj me gjet veq nje menyre per me tregu ato qe e ke shkru ti 4=5, e per ma vone kur tkom kohe shohmi.
Nese e kemi nje ekuacion me vlera absolute te kesaj trajte:

Ix+1I-x+3=5,

Atehere ky ndahet ne dy intervale
1.nga minus infinit e deri te pika -1
2.si dhe nga pika -1 e deri te plus infinit.


ne rastin e pare ka zgjidhje, ndersa kur x merr vlera nga -1 e deri +infinit, ekuacioni i mesiperm e merr kete trajt:
Ix+1I=x+1, sepse x+1>0, prandaj kemi
x+1-x+3=4
x-at anulohen ktu edhe marrim 1+3=5 ose 4=5,, mirepo perfundimi ketu osht se ekuacioni nuk ka zgjiidhje kur x-i merr vlera nga (-1,+infinit).

Nderime,

P.s. do provoj edhe naj menyre tjeter per me ardhe ne rez. te ngjashme, mirepo me vone, se tani nuk po kame koh.
(x+1)(-x+3)= -x+3x-x-3=-2x+3x-3=x-3

Kjo me poshte bene....
Ix+1I=x+1, sepse x+1>0, prandaj kemi
x+1-x+3=4
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-07, 03:43   #6
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Talking

Kete ekuacion mund ta zgjidhin vetem shitesit !
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-07, 03:47   #7
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
Kete ekuacion mund ta zgjidhin vetem shitesit !

jo vetem ata por edhe atyre qe u pelqen matematika hihhihihih
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-07, 03:53   #8
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Talking

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga giovanni
jo vetem ata por edhe atyre qe u pelqen matematika hihhihihih
Une mendoj qe mundin vetem ata qe e dijn matematiken !
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-07, 03:56   #9
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
Une mendoj qe mundin vetem ata qe e dijn matematiken !

Matematika eshte loje nuk duhet te mesohet per mendshe por te luhet me te dhe keshtu arrihet te zgjedhja. (X+1)(X-1)
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-07, 03:58   #10
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Talking

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga giovanni
Matematika eshte loje nuk duhet te mesohet per mendshe por te luhet me te dhe keshtu arrihet te zgjedhja. (X+1)(X-1)
Nuk kam per loja !hhhahhaaaaaa
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-07, 03:58   #11
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
Nuk kam kohė per loja !hhhahhaaaaaa
-------------------------------
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-07, 05:28   #12
MaLoKu
Illyria
 
Avatari i MaLoKu
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Vendndodhja: de
Postime: 44
MaLoKu i vlerėsuar jo keq
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek MaLoKu Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek MaLoKu
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valmirii
Siq tha edhe pleshti, nuk osh logjike qe 4=5, te pakten jo ne aritmetiken elementare. MIerpo ne shpesh keso forma te ngjashme i hasim gjat zgjidhjes se ekuacioneve te ndryshme, e ne ato raset kur na paraqiten forma te ngjashme psh si e jotja 4=5, apo 5=0, apo 3=6, perfundojm se ek nuk ka zgjidhje nga ajo bashkesi.
Per momentin jom ka muj me gjet veq nje menyre per me tregu ato qe e ke shkru ti 4=5, e per ma vone kur tkom kohe shohmi.
Nese e kemi nje ekuacion me vlera absolute te kesaj trajte:

Ix+1I-x+3=5,

Atehere ky ndahet ne dy intervale
1.nga minus infinit e deri te pika -1
2.si dhe nga pika -1 e deri te plus infinit.


ne rastin e pare ka zgjidhje, ndersa kur x merr vlera nga -1 e deri +infinit, ekuacioni i mesiperm e merr kete trajt:
Ix+1I=x+1, sepse x+1>0, prandaj kemi
x+1-x+3=4
x-at anulohen ktu edhe marrim 1+3=5 ose 4=5,, mirepo perfundimi ketu osht se ekuacioni nuk ka zgjiidhje kur x-i merr vlera nga (-1,+infinit).

Nderime,

P.s. do provoj edhe naj menyre tjeter per me ardhe ne rez. te ngjashme, mirepo me vone, se tani nuk po kame koh.
I nderuari valmir

Dicka ke te drejte, por shume e ke komplikuar, matematicientet e mire nuk i nderlikojne kaq shume problemet, po mundohet ti dhjeshtesojne.

Ato in- apo ekuacione qe i perfitojme 0=a ato nuk kane zgjidhe, kane dmthnje tjeter, e jo qe a=0 apo pa marre parasysh 2 numra a=b. Keso gjarash hasim ne shume raste, por kjo nuk verteton kete problem.

Problemi eshte i thjeshte si ne vijim.


__________________
Gabimet drjetskhrimore mbani per veti ... skeni nevoj ti diksutoni
MaLoKu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-07, 05:37   #13
MaLoKu
Illyria
 
Avatari i MaLoKu
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Vendndodhja: de
Postime: 44
MaLoKu i vlerėsuar jo keq
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek MaLoKu Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek MaLoKu
Gabim

Mos harroni e njejta gje vlen edhe per 3+3 =7 , 4+4 = 9 etj.

Keto quhen Sofizma matematikore (por sjam i sigurt se a quhet sakte keshtu) sa me kujtohen. (Termet shkencore po harrohen shpejt :S)

Mir'mbetshi
MaLoKu
__________________
Gabimet drjetskhrimore mbani per veti ... skeni nevoj ti diksutoni
MaLoKu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-07, 10:56   #14
valmirii
 
Avatari i valmirii
 
Anėtarėsuar: 09-05-07
Postime: 151
valmirii i vlerėsuar mirė
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga giovanni
(x+1)(-x+3)= -x+3x-x-3=-2x+3x-3=x-3

Kjo me poshte bene....
Ix+1I=x+1, sepse x+1>0, prandaj kemi
x+1-x+3=4
Veq qetu jo "sepse x+1>0", mirepo "NESE" x+1>, ngase ne nuk e dim a osh ma e madhe se zero apo jo nese nuk tregojm se nga cili interval x-i merr vlera!!!!
__________________
Be Good and You Will Be Lonely.
valmirii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-07, 12:59   #15
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MaLoKu
I nderuari valmir

Dicka ke te drejte, por shume e ke komplikuar, matematicientet e mire nuk i nderlikojne kaq shume problemet, po mundohet ti dhjeshtesojne.

Ato in- apo ekuacione qe i perfitojme 0=a ato nuk kane zgjidhe, kane dmthnje tjeter, e jo qe a=0 apo pa marre parasysh 2 numra a=b. Keso gjarash hasim ne shume raste, por kjo nuk verteton kete problem.

Problemi eshte i thjeshte si ne vijim.


Opa!
Deri tek "rrenjezimi" te dy anet e barazimit po jane te barabarta. Pastaj jo..

sepse 4 - 9/2 nuk eshte e barabarte me 5 - 9/2
(pra 8/2 - 9/2 = -1) (10/2 - 9/2 = 1)

Krejt cka po muj me kuptu ne kete sallate numrash eshte se paska raste ku rregulli, simbas te cilit barazimi nuk ndryshon, nese i pjeston/potencon/shumezon dy anet e tij me te njejtin numer, nuk po vlejka gjithmone. Dmth kur po rrenjezohen dy anet e barazimit, po prishet barazimi..

S“po di, por sidoqofte tani po e kuptoj me mire cka paska menduar mesuesja kur thojke: "Arton non calculat!!

Pershendetje!!


arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:50.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.