Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-05-07, 17:44   #1
Era1
Moderatore
 
Anėtarėsuar: 09-06-06
Vendndodhja: Tirane
Postime: 363
Era1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Recetat e mia.

Salmon ne furre.

Peshkun e kripim dhe e piperosim.
Lyejme nje tave me vaj ulliri dhe ne te vendosim peshkun.
I hedhim siper majdanoz, koper , rozmarine dhe disa thelpinj hudher.
Presim gjysem limoni ne feta dhe e vendosim neper peshk dhe gjysmen tjeter ja hedhim siper.
E lejme te marionohet me te gjitha keto per gjysem ore dhe pastaj e pjekim.


Era1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-05-07, 17:45   #2
Era1
Moderatore
 
Anėtarėsuar: 09-06-06
Vendndodhja: Tirane
Postime: 363
Era1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Qofte alla Era....


Mish te grire
Hudhra
majdanoz
1/2 spec jeshil,
gjysem domate
nje luge vaj ulliri,
piper,
veze,
qepe (me qepe te njoma behen me te shijshme)
1/2 filxhan kafe me uje te gazuar
buke te grire
djath te grire (sipas deshires)

Specin,qepen, hudhren, majdanozin dhe domaten (ose nje luge salce) i grin holle (sa me holle aq me mire) dhe i hedh tek mishi i grire , shtojme vezet, piperin kripe nje luge vaj ulliri dhe i perziejme mire shtojme dhe ujin e gazuar , buken e grire dhe djatthin e grire dhe i perziejme dhe pak. I bejme ne forma sipas deshires dhe mund ti skuqesh me ose pa miell ose ti pjekesh.

Kjo eshte receta ime personale shpresoj tju pelqej
Era1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-07, 17:45   #3
Era1
Moderatore
 
Anėtarėsuar: 09-06-06
Vendndodhja: Tirane
Postime: 363
Era1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pilaf me perime.

Grijme ne kubik te vegjel perimet qe mund te jene , qepe te njoma, spec jeshil, spec te kuq,patate,(etj). Ne nje tigan hedhim pak vaj ulliri shtojme perimet e grira si dhe perime te tjera si bizele, misra etj (sipas deshires). Ju shtojme pak kripe qe te mos skuqen por te nxjerrin leng. I lejme derisa te avulloj lengu qe do nxjerrin dhe ju shtojme pak uje si dhe grijme nje(ose gjysem) tablete me koncentrat per supa dhe i leme te ziejne derisa te avulloj uji.
Ne nje tenxhere bejme pilafin (nuk i hedhim asnje lloj yndyre).
Mbasi zien orizi e shtojme tek tigani e trazojme me perimet dhe e hedhim ne pjate. Shtojme mbi te pak djath te grire (sipas deshires) dhe e hame.

Ju befte mire.
Era1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-07, 17:45   #4
Era1
Moderatore
 
Anėtarėsuar: 09-06-06
Vendndodhja: Tirane
Postime: 363
Era1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Krep

Ne nje ene hedhim miell (sipas deshires), nje veze , pak kripe dhe pastaj i shtojme qumesht derisa te behet nje brum me i holl se i petullave.E trazojme mire qe perzierja te mos kete kokrriza nga mielli.
Ne nje tigan hedhim pak vaj sa te lyhet tigani, mbasi nxehet hedhim nje filxhn kafeje nga brumi dhe e levizim tiganin derisa brumi te zere gjithe dyshemene e tiganit dhe e leme te skuqet pak pastaj e kthejme dhe nga ana tjeter (krepi i pare nuk haet sepse mbledh yndyren qe ka tigani). Skuqim dhe te tjeret dhe i kemi gati per ti ngrene.
I mbushim sipas deshires me djath, spinaq, ose me nutella, mjalt etj.
Era1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-07, 17:46   #5
Era1
Moderatore
 
Anėtarėsuar: 09-06-06
Vendndodhja: Tirane
Postime: 363
Era1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mish qengji me perime

Mish qengji
karrota
qepe
patate
bizele
miell
nje gote vere te bardhe
dy gota me uje
vaj ulliri
dafine
kripe.

Mishin e kripim dhe e piperosim, pastaj e kalojme ne miell. E skuqim ne nje tigan derisa te marri ngjyre.
Grijme karrotat dhe qepet (i lani mos harroni ).I veme te skuqen ne tenxhere me presion (mos i mbyllni keto ne presion por duhet per zierjen me vone) me dy gjethe dafine.
Sapo fillon qe merr ngjyre shtojme patatet e qeruara bizelet dhe mishin e skuqur dhe pak kripe (sepse kemi kripur dhe mishin me lart). Hedhim veren dhe ujin dhe e mbyllim tenxheren e presionit me kapak. Ziejne rreth 7 minuta ne presion pastaj e hapim dhe e lejme te ziej edhe rreth 5 min pa e mbyllur.
Nqse salca e perimeve eshte e holle mos i shtoni miell (se e kam bere une nje here kete gabim) mjafton te marrim nje patate ta shtpim mire me pirun dhe ta shtojme tek salca.

Eshte gjelle shume e shijshme.
Era1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-07, 18:04   #6
Virti
 
Avatari i Virti
 
Anėtarėsuar: 13-05-06
Postime: 13,621
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

nuk kam afinitet per gastronomi as kulinarizem, por me knaqesi do i shijoja keto specialitete te gatuara nga Era!
__________________
What we know it's just a drop, what we do not know is an ocean.
Isaac Newton
Virti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-07, 19:18   #7
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Era1
Pilaf me perime.

Grijme ne kubik te vegjel perimet qe mund te jene , qepe te njoma, spec jeshil, spec te kuq,patate,(etj). Ne nje tigan hedhim pak vaj ulliri shtojme perimet e grira si dhe perime te tjera si bizele, misra etj (sipas deshires). Ju shtojme pak kripe qe te mos skuqen por te nxjerrin leng. I lejme derisa te avulloj lengu qe do nxjerrin dhe ju shtojme pak uje si dhe grijme nje(ose gjysem) tablete me koncentrat per supa dhe i leme te ziejne derisa te avulloj uji.
Ne nje tenxhere bejme pilafin (nuk i hedhim asnje lloj yndyre).
Mbasi zien orizi e shtojme tek tigani e trazojme me perimet dhe e hedhim ne pjate. Shtojme mbi te pak djath te grire (sipas deshires) dhe e hame.

Ju befte mire.

E nderuara Era1, kam lexuar diku me duket tek poezit "Te gjitha te drejtat te rezervuara nga Era1" desha tė pyes a janė edhe kėtu tė rezervuara tė drejtat, apo a mund tė shėrbehemi mė kėto receta?

Pilafi me perime, gjella ime mė preferuar, kuptohet i shtoj edhe ca zarzavate.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-07, 22:41   #8
Era1
Moderatore
 
Anėtarėsuar: 09-06-06
Vendndodhja: Tirane
Postime: 363
Era1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
E nderuara Era1, kam lexuar diku me duket tek poezit "Te gjitha te drejtat te rezervuara nga Era1" desha tė pyes a janė edhe kėtu tė rezervuara tė drejtat, apo a mund tė shėrbehemi mė kėto receta?
Ketu "vidh" cte duash

Edhe mua me pelqen shume ky lloj gatimi dhe zafran (mos e kam gabim fjalen ne shqip po eshte ai pluhuri qe e ben te verdhe orizin)
Era1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-07, 22:18   #9
Era1
Moderatore
 
Anėtarėsuar: 09-06-06
Vendndodhja: Tirane
Postime: 363
Era1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

TORTE ME MOLLE

200 gr miell
1 veze
pak kripe
100 gr gjalp
50 gr sheqer

2 moll (jo nga ato jeshilet e tharta se ta shpif pastaj)

Hedhim ne nje kupe te gjithe ket perberesit qe jane me larte dhe i perziejme derisa te behen nje mase . Lyejem taven, ku do ta pjekim, me gjalp (mire eshte te jete nga ato tavat qe ju smontohen anet).
Shtrojme perberjen e mbulojme siper me krep pasticerie dhe e mbushim siperfaqen me copat emolles te prera ne gjysem hene (si ne figure nuk e kam bere shume mire). E fusim ne furre ,te cilen e kemi ngrohur me pare ,ne 180Ā° per rreth gjysem ore (derisa mollet marrin ngjyre)
Une pasi piqet e lyej me recel kajsie (ose pelte kajsie) dhe e le te ftohet.


Ketu po vendos dhe se si pregatitet kremi i pasticerise.

KREM PASTICERIE

Ā½ l qumesht
2 te verdha veze
4 luge gjelle sheqer
2 luge gjelle miell (ose me pak shikoje me sy qe te mos jete i trashe shume kremi)
1 cope kanell
2 cope lekure limoni

Hedhim te gjithe perberesit (pervec kanelles dhe lekures se limonit) ne nje kupe dhe i perziejme mire, mbasi i perziejme mire shtojme kanellen dhe lekuren e limonit dhe i vendosim ne zjarr duke vazhduar ti trazojme derisa kremi te trashet.
Heqim kanellen dhe lekuren e limonit
Era1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-07, 22:20   #10
Era1
Moderatore
 
Anėtarėsuar: 09-06-06
Vendndodhja: Tirane
Postime: 363
Era1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kete recete (shume te thjeshte) mund ta perdorni per mbasdite ose per femijet .

Perberesit:
Pete sfoliat
salcice (wuster)

Peta lihet te shkrije (nese e kemi blere , sepse nese e bejme vete dhe eshte e fresket nuk ka nevoje per shkrirje). E hapim mbi nje tavoline dhe e presim ne rripa te holl sa gishti i madh.
Presim edhe wuster-at ne cilindra me po ate trashesi (sa gishti i madh ).
Cilndrat e salēiēeve i mbeshtjellim me rripat e petes (sa te mbeshtillet salcicja e presim copen tjeter te petes) ngjisim anet e petes rreth salcices dhe vazhdojme keshtu me radhe. I radhisim ne tave dhe i veme te piqen derisa peta te piqet (njesoj si byreku)
Era1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-07, 11:20   #11
Era1
Moderatore
 
Anėtarėsuar: 09-06-06
Vendndodhja: Tirane
Postime: 363
Era1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pule me salce curry (mua me pelqen shumeeeee por masat me numer personash nuk ja di)

Perberesit

Mish pule (filetot ose mishi i bardhe sic mund te quhet)
2 qepe te medha
2 speca jeshil (ose te kuq)
vaj ulliri
gjysem gote vere te bardhe
1 luge gjelle curry (varet pluhur ose salce)
kripe, piperSkuqim mishin e pules ne tigan , mbasi e kemi kirpur dhe piperosur. Ne po ate vaj skuqim qepen e grire ne kubik shume te vegjel si dhe disa speca jeshil (nga ata te hollet) edhe keta te grire (por jo aq holle sa qepa) dhe i skuqim. Kur shohim qe jane bere shtojme mishin e pules, curry-n , kripe,veren e bardhe dhe e leme te zieje pak derisa te behet salce

(une e shoqeroj me pilaf)Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Era1 : 02-06-07 nė 11:24
Era1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:57.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.