Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-08-08, 11:38   #1
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Skėnderbeu sipas pikėpamjeve antishqiptare

Skėnderbeu sipas pikėpamjeve antishqiptare

Nga Nuhi Ismajli


Figura e kryeheroit kombėtar shqiptar Gjergj Kastriotit – Skėnderbeut, qė nga ditėt e para tė lavdisė sė tij e gjer mė sot, ka frymėzuar vepra tė shumta e tė larmishme tė fushave tė ndryshme tė krijimtarisė sė autorėve shqiptarė e botėrorė.
Figura e Skėnderbeut ėshtė bėrė njė figurė e admirueshme pėr autorėt shqiptarė e tė huaj, nė radhė tė parė, pėr luftėn e tij heroike, kundėr pushtuesit e robėrisė, pėr ēlirimin e vendit e tė popullit tė vet dhe pėr ruajtjen e identitetit kombėtar, por edhe pėr kontributin e vlerėn qė kishte lufta e tij edhe pėr popujt tjerė dhe veēanėrisht pėr shembullin e pamohueshėm frymėzues qė pati e ka vepra e tij pėr ndjenjat liridashėse dhe virtytet mė tė shquara njerėzore tė tė gjithė njerėzimit.
Nė kontrast me frymėzimet e fuqishme tė veprave tė autorėve shqiptarė e botėrorė, trajtimin madhėshtor tė figurės sė tij dhe pėrpjekjes pėr tė dhėnė kuptimin e natyrėn e madhėshtisė sė tij, figura e Skėnderbeut, e mbėshtetur nė filozofinė e propagandėn e kundėrshtarėve tė tij historikė dhe nė propagandėn antishqiptare, ndonjėherė ėshtė bėrė objekt trajtimi edhe nga pikėpamje tė tjera, tė kundėrta, joobjektive, antishqiptare, sipas tė cilave ai del si shembulli i tradhtarit kombėtar, i cili lufton kundėr interesave tė Shqipėrisė (H. Feraj) ; shembulli i heroit te vogėl kombėtar (B. Latifi) ; shembulli i cilėsive mė tė ulėta tė shqiptarėve dhe tė cilėsive mė tė ulėta njerėzore (K.Trebeshina) etj.


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:54.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.