Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kinematografia dhe Televizioni
Emri
Fjalėkalimi
Kinematografia dhe Televizioni Pėrshtypje mbi filmat e fundit vendor apo tė huaj. Dokumentarėt, komeditė, tragjeditė, festivalet e filmit. VIP-at, artistėt, yjet e filmave.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-04-12, 12:59   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim “Plaga e dhjetė e Gjergj Elez Alisė”


Publikuar: 02.04.2012 - 12:32 Tiranė,
- Baleti me dy akte “Plaga e dhjetė e Gjergj Elez Alisė” do tė ngjitet sė shpejti nė Teatrin e Operas dhe Baletit, bėn tė ditur ABC.
Kjo vepėr rivihet pėrsėri nga koreografi Agron Aliaj, i cili dėshironte qė t’i japė njė dinamizėm veprės, por pėr shkak tė aksidentit, mjeshtri nuk mund tė ishte deri nė fund nė prova, por trupa e baletit, si pėr t’i dhėnė forcė mjeshtrit, vazhdoi provat pėr tė sjellė nė skenė nė ditėn e caktuar veprėn e vetme skenike tė kompozitorit Fehim Ibrahimi, me libret tė shkruar nga Ismail Kadare dhe koreografi tė Agron Aliajt.

Ndėrkohė qė dy balerinėt Enada Hoxha dhe Gerd Vaso thonė se i ėshtė qėndruar besnik linjės sė profesor Alisė dhe veprat shqipe janė shumė tė domosdoshme tė vijnė nė skenė, sidomos pėr artistėt e rinj.

Kjo vepėr u vu pėr herė tė parė nė skenė mė 30 mars tė vitit 1986, Qė nga premiera e parė, vepra ėshtė rikthyer edhe dy herė tė tjera nė skenė nė vitin 2000 dhe nė vitin 2005, pėr t’u ngjitur pėr tė katėrtėn herė mbrėmjen e 31 marsit. Ėshtė hera e parė nė kėto katėr vėnie skenike tė baletit qė koreografi Agron Aliaj nuk do tė mund ta shohė nga paskuintat punėn e tij.
www.koha.net/?page=1,5,93948

P.s/ Nderkohė e kemi vetė Gjergj Elez Alin kėtu, por unė nuk besoj qė ai do tė flisje pėr vete, sepse trimat si Gjergji nuk flasin pėr veten e tyre, ua lėjnė tė tjerėve tė flasin pėr tė.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:56.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.