PDA

View Full Version : Bahtir Hamza,”Kohė qė lane gjurma”


kastrati
07-04-07, 19:38
Me aforizma kundėr paradokseve shqiptare


Bahtir Hamza,”Kohė qė lane gjurma” ,Shtėpia botuese “Arbania”,Prishtinė,2004.

Abdullah KONUSHEVCI,

Bahtir Hamza, u paraqit me libra letrarė nė letėrsinė shqipe nė fillim tė viteve nėntėdhejetė:”U rritsh me lulet e botės”(poezi,1991) dhe “Jeta troket nė derė”(1993)kurse nė fillim tė shekullit tonė botoi edhe tre libra:”Gojėt e luleve”(2001),”Jeta nė peshojė”(2002)dhe “Vdekja nis nga Brenda”,(2002).
Liri qė do tė paraqesim nė kėtė pėrurim ėshtė vepra e tij e gjashtė.
Vepra mė e re”Kohė qė lanė gjurma”e Bahtir Hamzės, poetit tė mėrgimit, ėshtė njė vėllim aforizmash a gnomesh,mendimesh a sentencash nga mė tė ndryshmet, tė cilat veēohen me tematizmin dhe pėrzgjedhjen e veēantė tė pėrditėsuar, duke prekur probleme e tema tė ndryshme etnopsikologjike, politike, shoqėrore,morale, letrare,familjare,dashurore nga mė tė ndryshmet.

Libri aforistik”Kohė qė lanė gjurma”sajohet nga njėsitė mė tė mėdha tematike:”Unė,atdhu im”,”Kėshtu pleqėroj”,”Udhėtimi I ēdo njeriut”(pėrbėhet nga nėnnjėsitė :”Poetėt”,”Poezia”,”Testamenti I” dhe “Tesatmenti II”,)”Njerėzve qė nuk u vdes fjala” dhe “Kohė qė lanė gjurma”.Mbyllet me poezinė enumeracion”Nuk jam”,sikundėr qė hapet me formėn mikste nė poezi e prozė”Formula e panjohur”dhe po ashtu njė forme mikes me titull”a…..!..
Foramt e shkurta a mikrostruktuart letrare vetėm nė tė parė duket s enuk kanė madhėsin dhe madhėshtinė e formave tė gjata a tė makrostrukturave letrare.Ēėshtė e drejta, fare pak, pėr tė mos thėnė aspak, kemi ndonjė vepėr, e cila, nė fund tė fundit, nuk vjen e rrudhet nė njė formė tė shkurtė ose qė nuk e ka si pikėnisje njė formė tė shkurtė letrare,e cila mund tė vihet re,qoftė si ajtmotiv I saj,qpftė si mesazh, qė pėr shkon fill e pėr pe strukturėn e saj.

Kultivimi I formave tė shkurta,sidomos I aforizmave,mund tė thuhet se ėshtė njė prurje e re letrare, e cila ka marrė hov sidomos kėto dekadat e fundit, sado qė jehona e saj nė mendimin tone kritik e letrar ėshtė shumė e vogėl: ato sikur shikohen si diēka e “vogėl”, e paranėsishme dhe e pavlerė.Ky paragjykimduhet tė rrėzohet a tė hidhet poshtė pikesėpari nga kritika jonė letrare, e cila duhet tė bėjė vlerėsimin e tyre tė drejtė,qoftė si zhanėr letrar, qoftė si realizim artistic. Tekefundit, pėr peshėn e randėsinė e tyre a nuk flet mjaft fakti se nė biseda dhe nė shkrime letrare, sa here qe ndihet nevoja pėr t’I dhėnė force njė mendimi a njė qėndrimi vetjak, ne I drejtohemi akėcilės thėnie a maksimė tė akėcilit dijetar, shkencėtar,artist, madje dhe tė akėcilit poletikan,afarist tė botės ė tj.

Ėshtė tė theksohet se nė ciklin e pare “Unė atdhu im”.pas paradoksit tė vėnė re nė “Formulėn e panjohur”, B.Hamza sikur porosity se individi ėshtė njė mishėrim, njė njėtėsim me atdheun, prandaj, me t’u shpėrngulur nga ai, sukr humb peshėn dhe rendėsin qė ka.Ėshtė ky njė subli, I pėrvojės sė gjatė dhe tė hidhur tė autorit nė dhe tė huaj,Por, edhe ky kthim nė atdhe e bėn tė ballafaqohet me paradokset e ndryshme tė jetėa sonė shoqėrore.
Shqiptarėt, pavarėsisht nga prespektiva e tyre mjaft e paqartė historike. Megjithatė I karakterizon njė megalomanidhe njė vetėkenaqėsi e pashpjegushme – ata vazhdimisht e mbajnė plisin mbi njė sy,madje edhe atėhera kur, ng martesat e pėrziera, I shtrohen procesit tė asimilimit kombėtar.Paradoksi e arrin kulmin me averzionin, qoftė ndaj ushtrisė, qoftė ndaj policisė sė vet dhe prandje nė kėtė pikė sikur veēohet nga mbarė popujt e Ballkanit, qė kanė njė traditė shumė mė tė gjatė shtetėrore.Prandej,ai kėrkon qė tė respektohen tri parimet themelore tė njė shoqėrie tė qytetėruar, duke u shprehr fjalė pėr fjalė se janė tri gjėra qė nuk fallen: Ushtrimi I dhunės dhe dhuna mbi fėmijėt, marrja a trupi mbi nderin e shtėpise dhe tradhtia kombėtare.

Mbase ėshtė kjo arsyeja pse ai apelon nė ciklin e dytė”Keshtu pleqėroj” qė shqiptarėt tė kthejnė nga mėrgimi, tė martohen me atdheun, t’I heqin maskat, ta lėnė rrugėn e krimit, pėr t’u flijuar nė altarin e atdhedashurisė,sepse ,sikundėr shprehet autori:Vetėm liria ėshtė fat I gjithė njerėzimit;Kapitali mbi capital e ka emrin Liri;Vetėm liria nuk ėshtė luks I askujt dhe Liria kurrė nuk kthehet prapa.
Pjesa e tretė”Udhtimi I ēdo njeriut”pėrmbledh kryesisht refleksionet e utorit pėr poetėt,poezinė si dhe shoqėrohet nga dy testamente, duke pasur kėshtu, do tė thoshim, njė notė mė idividuale, mė personale.

Nė ciklin e katėrt”Njerėzve qė nuk u vdes fjala” lexuesi mund tė gjejė aforizma tė njerėzve tė ndryshėm, shqiptar,me tė cilėt autori ka pasur marrėdhenie afrie dhe nga tė cilėt ka zgjedhur ndonjė mendim, sentencė, qė atij I ėshtė dukur e bukur,kumptimplote dhe shprehėsė,kurse nė ciklin e fundit hasim afarizma nga dijetarėt, poletikanėt,shkrimtarėt,afaristėt,artistėt botėrorė.

Nė pėrmbyllje tė kėtij shrimi, mund tė themi se gjejmė nė kėtė libėr pothuajse tė gjitha farėt ė formave tė shkurta,si:epigramin,kur autori shpreh shpesh njė qėndrim fshkikullues ndaj dukurive tė kėqija shoqėrore,moto,gnomėn,setencėn,fjalėn e urtė popullore,proverbin,thėnien, kufijtė e tė cilave ėshtė bukur e vėshtirė tė caktohen saktėsisht, sado qė vetė fjala”aforizėm” do tė thotė pėrcktim I njė kufiri,kufizim.
Megjithate,sikur e provojnė farėt e ndryshme, kėto forma tė shkurta shprehin nė mėnyrė tė ngjeshur njė porosi, njė tė vėrtetė, njė aksiomė jetėasor, e cila mund tė jetė edhe njė moto e njė vepre, e njė pėrcaktimi a ndėrmarrjeje.

Nė PANARIN E LIBRIT.
Prishtinė Maj.2004 Abdullah KONUSHEVCI,

Shkrimi letrar ėshtė marr nga gazeta “PENA SHQIPTARE”,
1 Tetor.2004. faqe.14.
___________________________________________
Selia dhe redakėsia e “PENĖS SHQIPTARE”nė Prishtinė ėshtė perskutuar,ėshtė dhunuar,ėshtė palqkitur dhe stafi ėshtė rrahur fiziksht dhe brutalishtė nga bandat kriminele me 19-Prill-2005 dhe
me 4-qershor-2005.

__________________________________________________ _____
Ndėrsa nė librin “Kohė qė lanė gjurma”
pjesa e dytė,2006.
z.Dukagjin Hata, (kritik letrar) shkuran kėtė RECENSION,pėr librin e Bahtir Hamzės, qė i ATDHEUT,
KOMBIT,KULTURES,dhe EDUKATES....

__________________________________________________ ____________

kastrati
07-04-07, 19:44
Edhe nė librin “Kohė qė lanė gjurma”
pjesa e dytė,2006.
z.Dukagjin Hata, (kritik letrar) shkuran kėtė RECENSION,pėr librin e Bahtir Hamzės, qė i jepė fuqi njerzore dhe dashuri zemrore,-ATDHEUT,KOMBIT,KULTURES,dhe EDUKATĖS


FJALA E RECENUESIT

Bahtir Hamza ėshtė njė zė unikal nė letrat poetike shqiptare, nė gjithė hapėsirėn kombėtare, ku gėlon nė trajta e ngjyra nga mė tė pėrndezurat tharmi estetik mbarėshqiptar. Poet bohem, kriticist i lindur, njeri i lirė nė thelbin e tij gjenetik, Hamza ėshtė njė individ, qė nė emėr tė poezisė dhe tė vlerave estetike, ka sakrifikuar rehatinė e tij, komoditetin e gjėrave nė njė pėrditshmėri tė sėmurė, ku dualiteti nė mes “tė keshė a tė jeshė”, siē konstaton Fromi, ėshtė njė dualitet i vetė botės sonė. Bahtir Hamza, i pėrket pjesės sė dytė tė kėtij postulati, pra pjesės “tė jeshė”. Ai iu ka falur tė tjerėve dashuri, duke marrė pėr vete pjesėn e dhimbjes sė gjėrave, zhgjėndėrr dhe zhgėnjim.
Nė alarmin e kombit, ai ėshtė njė ushtar i radhėve tė para tė lirisė. Nė alarmin e shkronjave shqipe, nė ėndrrėn e fjalės sė bukur, ai ėshtė njė meshtar i pėrkorė.
Nė kėtė libėr, Hamza ka pėrmbledhur tė thėnat e miqve dhe armiqve pėr veten e tij, njė tufė krijimesh poetike nga mė tė mirat qė ai ka botuar deri mė tani dhe kumtet e njė folku humoristiko-alegorik, vjelė nga trevat e folkut, midis tė cilėve ėshtė formuar poeti. Ajo qė spikat nė tė trija kėto shtrirje tė objeksioneve tė tij estetike, ėshtė njė humor gri qė shkon drejt tė zezės (humori i zi), ēfarė i jep dorė autorit t’i shikojė nė rrafsh kritik veten dhe tė tjerėt.
Libri hapet dhe mbyllet me dy shkrime tė Konicės, hapet me Testamentin e Mjeshtrit, lėnė nė Boston , nė vitin 1942 dhe mbyllet me lutjen e tij tė famshme tė vitit 1932, drejtuar shkrimtarėve, nė formėn e njė hymni liturgjik.
Kredoja psiko-poetike e Hamzės ėshtė zhgėnjimi aktiv, nėpėrmjet tė cilit ai kėrkon dhe zbulon rrėnjėt e tė keqes individuale dhe kolektive tė botės shqiptare. Ai nuk e shikon kėtė tė keqe si njė udhėkryq, por si njė reagim aktiv dhe dėshmi tė mėvetėsisė qė duhet tė kthehet nė trajtėn e saj arkitipale.
Pėr mbretėrinė e sė vėrtetės
dhe lirisė,
unė Bahtir Hamza,
nė mes tė shqiptarėve
nuk jamė shqiptar, jam njeri.
Nė mes tė tė huajve,
jam shqiptar, s’jam njeri.
Bahtir Hamza ėshtė njė eksplorator i lirisė. Ai e gjen Kosovėn e tij tė dashur “nė tokė’, “nė qiell”, “nė histori”, nė rrėnjėt e mitit dhe tė keqkuptimit historik, tė plotė dhe tė “shkundur si njė gjethe vjeshte”, nė tė njėjtėn kohė, duke e mbrujtur artin e tij poetik me magjijimin e fjalės sė bukur, ku nėn prizmin poetik tė njė bohemi, pėrthyhen vizionet e njė idealisti tė kulluar.
Bahtir Hamza ėshtė njė mjeshtėr i ndėrtimit tė situatave poetike, ku me anė tė detajeve tė holla dhe fine, na pėrcjell tė vėrtetat e mėdha, qė flejnė nė pavetėdijen e botės shqiptare.
Ky njeri i shetitur, pasi “i ka rėnė botės pash mė pash”, i vjelur me ėndrra, iluzione, zhgėnjime e keqkuptime sipėrore, dashuritė e nisura nė njė rrugė pa kthim, sikur ēlirohet nė vetminė e ironisė sė tij therėse, duke u tallur me veten dhe ata qė e rrethojnė, pak Shvejk, pak don Kishot, mė shumė Promete qė, nė pamundėsi pėr t’iu ridhėnė bashkėkomabsve tė tij zjarrin, e ka lidhur fatin e tij me dhurimin e pėrhershėm tė kėnaqėsisė sė rikrijimit poetik tė botės, me anė tė dashurisė pa shpėrblim.
Libri qė po merr lexuesi nė dorė shėnon njė moment tė ri nė krijimtarinė e Bahtir Hamzės. Nė kėtė libėr, autori duket mė i menduar, mė i shqetėsuar, me mė shumė humor e alegori, me mė shumė dhimbje e zhgėnim, me njė ndjesi provokuese qė sa vjen e rritet nga faqja nė faqe, nga njėri pasazh tek tjetri.Edhe nė kėtė libėr, Bahtir Hamza ėshtė vėrtet Bahtir Hamzė, poet i lindur, i lirė nė shpirt, nė mendje e psikikė, njė individ nė kėrkim “tė rriskut tė diellit” pėr vete dhe bashkėkombasit e tij.


Dukagjin HATA,


Marrė nga libri “Kohė qė lanė gjurma”
(pjesa e dytė )2006.

tatamata
01-11-07, 22:51
BAHTIR HAMZA,PORTRET I LIRISĖ!
Skruan:Prof.Besnik Kastrati
Motivet qė na detyrojnė ta njohim Bahtir Hamzen Poetin e mergimimit,jetėn e tij,veprat e tij,njeriun qė nga njė faqe e internetit e emruan,FIGURĖ E KOSMOSIT!
Kam pyetur shumė shpesh pėr kėtė njeri,"Eh Bahtir Bahtiri,poet i mallit tė lirisė",u takova dhe ndejta me miqtė e tij tė vjetėr e tė ri,qė mė dhanė kėtė pėrgjegje!Duke buzqeshur sikur e kanė parasysh imazhin e tij,gjuhėn e shpirtit tė tij,pasqyruar me historinė e njė populli tė marterizuar shqiptar!
E gjatė bisedės me ta nxjerrėn kujtimet mbreslėnse qė i ka bėrė Bahtiri tė qarta pėr Kosovėn,lirine dhe popullin shqiptar me talentin e tij nacionalist,dhe thanė " Sa i mirė qė ishte Bahtiri"filluan tregimet pėr vuajtjet e tij tė shumta,treguan pėr ndihmėn e tij,treguan pėr hijet e zeza qė e kanė penguar, dhe janė munduar ta ndajne nga rruga e tij e luftes pėr liri,rrugė tė cilėn poeti mundohet ta shpreh nė mėnyre artistike,sepse shumė injorantė nuk kanė aftėsinė e tij,nuk kanė talentin e tij.....
Kėta armiq tė perbetuar tė popullit nuk pushojne kurrė tė sulmojnė njerėzit mė tė mire tė kombit tonė!Thuase i marrin instruksionet nga njė komandė e cila gjithmon rri zgjuar dhe ndrron format e sulmeve duke operuar me veglat e tyre,qė quhen "Shqiptar" qė janė tė pandergjegjshėm me trurin e shpėrlare me matrealen,tė cilet edhe pasardhesit e tyre ua kane shitur "duzhtvo-s"se tyre "kumarsvo-s"se tyre,dhe qė kėta spijuj me erė flliqėsire e kanė vendin aty ku Bahtir Hamza zbath kėpucėt.
Miqtė e Bahtir Hamzes tė ri e tė vjėtėr,nė bisedė me mua kanė kujtuar mbresat e veqanta,elegancen e tij,bujarin e tij,qeshjen e tij engjėllore qė ėshtė dritė, sepse fillimi i jetės sė Bahtir Hamzes lidhet me yjet e qiellit,dhe miqėve tė tij me tė ngushtė ju shpėtuan edhe lotet.
GJ. SH., SH.I. R.S. M.M. G.N. A.K, R.S. A.K.A.XH....,tė lidhur nė rrespektin e historisė sonė arsyeja ėshtė shekullore,qė populli shqiptar i Kosovės edhe sot vuan nė mungesė tė intelektit real tė pėrshtatshėm pėr kėtė kohė dhe hapsirė,nė munges tė politikes reale,nė injicimin e sė vertetės pėr liri.Kur dihet se poezitė e Bahtir Hamzes kanė qenė tė cenzuruara pėr mė shumė se 20 vite.
Atraktiviteti i Bahtir Hamzes me portretin e veprave tė tija POEZI,qėndrron nė Kosovė te tė rijte dhe te tė vjetrit.Kėtė e dėshmon arti poetik i tij qė rrjedh nga shpirti i tij artistik,dhe ėshtė shumė i qelluar mėrgimi i tij nė Amerikė.
Talenti i tij ėshtė i pakrahasueshėm,ėshtė i veqantė nė kėtė kohė tė jashtzakonshme nė tė cilen jetojnė shqiptarėt nė Kosovė me gjuhėn e tyre shqip.
Synonim pėr liri Bahtir Hamza,pėrdorė fuqinė e penės,synonim pėr popullin shqiptar nė Kosovė dhe Shqipėri, pėrdorė ndihmen humanitare,dhe pėr ngjarjet nė pėrjetim pėr mbrojtjen e tė varfėrit pėrdorė modulin e artit,-me art pėr tė njour tė vėrtetėn dhe pėr tė plotėsuar tė kaluarėn qė shqiptarėt e Kosovės tė mos jenė jasht vėmendjes nė lakoren e dialogut pėr punėtorėt e sigurimit serb.Kėta shėrbetorė tė sigurimcave me strategjinė e tyre kanė paraqitur rreziqe pėr lirinė dhe shqiptarėt nacionalist tė Kosovės.
Kėta tre muaj studimi pėr rrugėn e Bahtir Hamzes dhe veprat e tij,nė bised me miqte e tij,jam bindur plotesisht qė veprat e Bahtir Hamzes tė dalura nga mendja e tij dhe puna e ndershme e Bahtir Hamzes bėri qė Kosova tė ndryshojė nė kohė,qė shqiptarėt e Kosovės te ngjallen me kulturėn,me historinė e tyre me identitetin e tyre dhe poashtu si une qė kam gjete veten ne poezite e tij ashtu edhe shume tjere do tė gjejne pėrjetimet e tyre nė veprat e tij.
Kjo ėshtė dėshmi qė Bahtir Hamza ėshtė simbol i qėndresės pėr liri dhe ka tė lidhur kulturėn e tij me shtete tjera,shtete tė zhvilluara,simbol i hyrjes nė letersine shqiptare,qe ka driten e vet i ndritur ne distriktin kulturor,edukativo - qytetar pėr lirine e Kosovės.
Idete e tij dhe drita e shpirtit tij ėshtė shembelltyrė pėr ne.Edhe pse e plaqkiten dhe nuk gjeti perkrahje e lanė edhe pa punė,nė Kosovėn e uritur pėr art dhe kulturė,pėr tri vjet tė qėndrimit tė Bahtir Hamzes nė Kosovė arriti rezultate tė shkelqyera, botoi shtatė vepra letrare,hapi expozitė arti nėn editoriumin tij botoi shtatė numra tė gazetės "Pena shqiptare"dhe poashtu u paraqit nė film dokumentar"Diku nė Kosovė".
Kjo ėshte deshmi e interesit nacional kombetar,si shqiptarė tė dėshmon dėshirėn e artit duke plotesuar edhe kėrkesat e krijuesve tė rinje.
Nėse ndalemi pėr pak qaste dhe shiqojmė situaten aktuale e pyesim veten:
Kėnd mund ta ta duam ne shqiptarėt nė Kosovė kur nuk e duam driten,nuk kemi DRITA,kėnd mund ta duam kur nuk e duam higjiegjen,nuk kemi UJĖ,dhe kėnd mund ta duam kur nuk e duam librin SHQIP,dhe pėr keqardhje kjo dėshmon qė ne shqiptarėt duam pozita dhe jemi nėn okupimin e fundrrinave tė eprorėve(sigurimcave) tė tyre serb.
Kjo na shtyen tė mendojmė se a ėshtė e mundur qė kėto fundrrina tė pastrohen shpirtėrisht dhe tė kthejn dinjitetin e shitur,duke hjek maskat tė pendohen dhe tė kėrkojnė falje!.
Kėto plagė kancerioze tė popullit tonė Bahtir Hamza i diagnostifikoi nė veprat e tij me vlerė! Prandaj ėshtė e vėshtirė shkeputja nga miqt e tij,tė cilėt pėrmes kujtimeve tė jetes,tė aktrimit brilant dhe tė humorit tė tij,qė e kemi parė ne nė mėdia e nė TV,ruajnė mbresa tė veqanta.
S'ėshtė qudi se historia e shqiptarėve nuk ndryshon,nė te ka konsumente kritike dhe nuk janė nacionalista relativisht nuk janė kombetare por e demolojne tė vėrtetėn e historisė.
Dhe nė tavolinė nuk mund tė rri ulur,sepse me duhet ta them ketė qė po e them tani.
Tė pėrqeshėsh me vuajtjet e tij,tė pėrqeshėsh me dhimbjet e tij,tė pėrgojosh kundėr tij ėshtė mėkat jo vetėm kundėr tij por edhe kundėr tė gjithė atyre qė vuajnė sinqerisht pėr ardhmerinė e ndritur tė Kosovės sonė.
Ata qė dėshirojne tė bėjnė karrierė,atė mund ta arrijnė edhe ndryshe,me punė e pėrkushtim tė ndershėm e tė sinqerte,ashtu si tė Bahtir Hamzes dhe shumė tė tjerėve qė tani pėr tani nuk kanė hapsirė pėr veprim.
Ėshtė kėnaqėsi tė shkruash pėr njė poet,pėr njė artist,qė ėshtė kontinual dhe qė ėshtė i mbushur energji kombėtare nacionaliste,nė kujtim tė Azem Bejtes,Hasan Prishtinės,Shaban Polluzhes,Tahir Mehes,Adem Jasharit,Ymer Elshanit, figura inspirimi pėr poetin,gje qė filozofia e mbrendshme e Bahtir Hamzes nė portretin e lirisė ėshtė bėrthamė e tij nė figurė pėrmės forces sė genit tė tij,dhe kujtoj njė thėnjen e GJ.Shehut "Arti i vėrtetė bėhet atėhere kur artisti zbėrthehet te vetja e tij,njashtu si liria qė vjen nga herojtė e vet."
Unė tani lexoj veprat e Bahtir Hamzės,qė flasin pėr historinė e njė populli tė marterizuar, lexova gazetat e Bahtir Hamzės,qė janė superlative pėrmes tė cilave poeti ynė shqiptar dha kontribut tė madh,dėshmoj tė vėrtetėn e popullit shqiptar.
Me katėr vėllimet poetike tė konkurseve letrare tė organizuara dhe mbajtura nga Bahtir Hamza,mendoj qė mu pėr kėte Bahtir Hamza u paraqit RREZIK pėr shėrbyesit e armiqėve tė Kosovės,qė mundohen Bahtir Hamzes tė ia shuajnė veprimtarinė.
Sa i qėlluar ėshtė Bahtir Hamza nė kėtė rol,sepse si poet me dy sytė shprehi kthjelltėsisht detajet e filozofisė sė poezisė sidomos nė Arbania -IV- "Le tė ngadhnjejč liria".
Sa i bukur dhe sa i qelluar ėshtė nė pėrkrahjen e studentve dhe mėrgimtarve qė me aktivitetin e tij u zbuluan krijuesit e rinje letrare,kjo ėshte qė nuk ju shkon pėr shtati injorantėve tė cilėt mundohen vazhdimisht tė pengojnė punėn e tij,me forma e metoda tė Serbise,ish komunisteve,sigurmcave qė ende veprojnė me shetitjet e tyre prej njė kafe nė tjetrėn,nuk kanė fare ndergjegje tė shprehin qdo tė keqe pėr Bahtir Hamzėn,e me pas te ia ndryshojnė edhe indentitetin e tij,duke e quajtur edhe jevg.
Kėta tentojnė dhe mundohen ta injorojne sepse kultura e njė populli tė marterizuar qėndron mbi supet e Bahtir Hamzės,dhe mbi supet e poeteve tjerė qė shumė kohė mė parė kanė protestu me poezi e art kunder politikės moniste dhe politikaneve e puntorėve tė sigurimit serb.
Injorantėt e tillė,shpejt montojnė gėnjeshtrat kundėr Bahtir Hamzes,vetėm e vetėm qė Bahtir Hamza kėrkoj tė njihet koha e tyre.
ILUSTRIM


Ilustrim pėr zhvillimet negative nė Kosovė janė paraqitjet e pesonifikimit si tė Flori Bruqit e shokėve tė tij,tė cilėt zhvilluan debate maratonike vetem e vetem ta zbehin shkelqimin e perlave tona siq ėshte Bahtir Hamza me figurat tjara letrare e kombėtare.
Kujtojmė modelin e Flori Bruqit qė ėshtė 40 vjeqar,rol qė kanė luajtur kundėr nacionalistėve shqiptar nė Kosovė.Ndėrsa modeli i Bahtir Hamzės,ėshtė portret i lirisė, ėshtė brilant,sepse bėhet fjalė pėr liri, pėr qėshtje kombetare,pėr qėshtje historike letrare dhe nuk duhet anashkaluar kohėn e sigurimcave qė sot jane dr e pr me diploma tė Beogradit.
Kujtoj thėnjejn e Halil Matoshin me tė cilin Bahtir Hamza priti Joseph J. DioGuardin nė shtator tė vitit 1990 nė Dulema tė ZVICRRES i cili thotė:" AI POPULL I CILI HARRON HISTORIN E TIJ E HUMB LIRINE"
Duke ruajtur kujtimet nga mikpritja e miqve tė tij tė vjeter,shkova nė biblioteken kombtare dhe lexova gazetėn "Zėri" 4 tetor 2003 faqe 20 me titull: Pėrkrahje pėr afirmimin e krijuesve tė rinj,lexoj ARBANIA I:Krua i lotėve tė mij,qė janė prezentuar 59 poetė tė rinj! ndersa shkrimin e gazetės "Koha ditore" faqe 16, me titull: 59 poetė tė rinj nė njė vėllim poetik,e kam paraqitė nė korrik.2007,nė faqet letrare nėpėr forume intelektuale.
Dhe pėr fund pėr tė paraqitur artin e tij poetik mė sė miri e dėshmojnė poezitė nga librat e tij dhe nga gazetat "Pena Shqiptare"

tatamata
01-11-07, 22:53
Bahtir Hamza

FLAMURI I GJKAUT TIM

O Flamur i gjakut tim
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim

N’Shkup e n’Strug n'Maqedoni - I djegur
N’tregje t’plaqkave tė Europės nė balt -I shtrirė- I shkelur!

O Flamur i gjakut tim,
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim.

N’Malsi tė MbiShkodrės e n’Podgoricė t’Shqypnisė
nė Mal tė Zi nuk valvitesh.
Kishave e podrumeve tė botės sė madhe- mykesh!


O Flamur i gjakut tim,
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim.

Njėqind vjet nė Greqi nuk u ngrite nė Shtizė
N’Pervez,n’Janin n’Korfuz e n’Konicė tė Shqypnisė.


O Flamur i gjakut tim
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim

N’Kosovė,n’Drenicė nga serbet vdes
Edhe sot renkon.
N’Amerikė rreze lėshon.

O Flamur i gjakut tim
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim

N’Dardani Gurėt janė trazuar,
Kėshtjellat,Kullat,Odat flasin shqip atje.

O Flamur i gjakut tim
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim

Nė dhomėn time dhe atje ku tė jesh
Unė tė pėrshendes,
Nė ēdo mbrėmje e nė ēdo mėngjes
Me jetė tė jetės ti nuk vdes.
N’Kruj,n’Shkoder e nė Vlorė.
Tė puth tė pėrqafojė, tė shtrengojė
I yti, i yni pėrgjithmonė

O Flamur i gjakut tim
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim

Kur tė shoh nė Djep tė Dardanisė
Kur tė lexoj nė qytetet e (I)LIRISĖ
Kur Valon mbi muret e Tradhtis.
E t’i puthėsh qytet e SHQYPNISĖ
M’i pėrtėrinė Ditėt ė Pleqėrisė
O SIMBOLI I SHQIPTARISĖ.

(Nga libri” JETA TROKET NĖ DERĖ “ 1993)DIELLIT I FALEM ĒDO MĖNGJES


Ēka mė duhet jeta,
-Pa dhomėn time,

Kujt i duhet dhoma,
-pa ngrohtėsinė jetės sime

Ē'mund tė ndalė muri,
-pa fytyren time!

Si tė pėrpilohet libri,
-pa poezinė time?

A mund tė ndritė hėna
-pa tė dashuren time.

Ēfarė mė duhet dora
-pa lapsin tim!

Ēka mė duhet portreti
-pa sytė e mi!

Ēmė duhen lulet,
-Pa bijen time shtatė herė djalė.

Diellit i falem ēdo mėngjes
-II-

Ē'mė duhet dashuria?
-kur mė ndjek tradhtia!

Ēka mė duhet gjelbrimi,
-kur sytė mė i mori mėrgimi?!

Ē'mė duhet toka,
-kur mė mėngon koka?!

Ēka mė duhet dora
-kur mė mungon ora.

Ēka mė duhen flokėt,
-kur mė mungojnė shokėt.

Ē'mė duhet gjaku,
-kur mė shembet oxhaku.

Diellit i falem ēdo mėngjes
-III-

Hidhėrohet Fishta.
-kur vetes i ngjesim bishta.

Si tė duhet Shqipėria
-kur na mungon liria.

Si mund shihet votra,
-kur na dhunohet motra,

Na duhet MIKU
-kur na mundon gjatė armiku!

Kur nuk ka zjarr bjeshka,
-mund tė ndihmon eshka?

Si tė dėgjohet martina,
-kur tė mbrohet shpina?

Ē'i duhet lules dita,
kur i vonohet drita?

Dėlirėsi ka plisi?
kur dėnon fisi?!

KOT SODIT NGA LARG SHQIPONJA
-kur poshtė turret ULKONJA
ĒDO MĖNGJES I FALEM DIELLIT

Prishtinė 28 Maj 2004KĖSHTU VRITEN ''UDB-ASHĖT"

Kosovė,qielli im nuk tė mashtėron as nė mėrgim.
Ajri jetė LIRIE, - jetė e tė gjithėve.
Valbona mos qajė –vajza ime.
"Gratė gjakovare kan pėrveluarė vehtėn .
Nuk ju kan drozuarė turqėve,shqiptaro-serbėve barbar."
Vajzat e Drenices nuk ju kan dorzuarė shqiptaro-serbėve
"UDB-asha",as nė megrim ………
Valbona tė kėm shtate herė djal.
Atje edhe kėtu.
Jetojė nė dhembjenė tėnde.
Pėr Identitetin tim,-pasurinė e nderit tė Kombit.
Kėshtu vriten "UDB-ashėt".
Shqipėria, mė gjenė nė cdo kohė.
"Nuk mundem tė ndihėm i ndarė nga ti" KOSOVĖ.
Te gjithė kanė me vdekė.

Prill.2007.