PDA

View Full Version : Lajme nga bota Islame


Faqet : 1 2 [3] 4 5

Dani11
21-07-09, 06:31
Shqiptarėt nė Amerikė pėrkujtojnė Isranė dhe Miraxhin
Shqiptarėt nė Wisconsi tė Amerikės pėrkujtuan ndodhin e natės sė Israsė dhe tė Miraxhit.
E hėnė, 20 Korrik 2009 17:00


Mė 19 Korrik 2009 nė qendrėn Islame Shqiptaro-Amerikane tė Wisconsinit u organizua tribunė pėr mrekullinė mbinatyrore tė Israsė dhe Miraxhit.

Tė pranishmit nga tė dy gjinitė, patėn rastin tė dėgjojnė njė sqarim nė tė hollėsishėm rreth kėsaj ndodhie qė paraqet njėrėn nga muxhizet mė tė theksuara tė tė dėrguarit tė Allahut Muhamedit s.a.v.s.

Ligjėrues nė kėtė tribune ishte Mr. Bashkim Aliu i cili iu qas nė veēanti mesazheve morale qė merren nga ndodhia e Israsė dhe Miraxhit, si dhe porosisė madhore pėr studim, zbulim e ngritje nė sfera tė larta qė ėshtė imperativ pėr muslimanėt, e qė muslimanėt pėr fat tė keq e kanė lėnė pas dore. Ai nėnvizoi se"Israja dhe Miraxhi i thėrret muslimanėt ta vėshtrojnė qiellin dhe tė zbulojnė gjėra qė i referohen qiellit, si satelitėt, aeroplanat, etj, por pėr fat keq, muslimanėt e sotėm nga ndodhia e Israsė dhe Miraxhit e kanė marrur vetėm elementin "natė", si simbol tė gjumit".

Po ashtu, ligjėruesi e nėnvizoi edhe mesazhin e namazit, obligim ky qė u bė farz nė Miraxh, e qė muslimanėt po ashtu e kanė lėnė pas dorė nė masė tė madhe.

Llapjani_HH
22-07-09, 18:35
Misionarja protestante pranon islamin! Pjesa e II


Hatixha Watson: Misionarja protestante pranon islamin! E vėrteta nė zemėr.

Pjesa e II

Hatixha Watson, profesoreshė, teologe, misionare, priftėreshė, predikuese fundamentaliste e krishterė, njė kandidate jo bash ideale pėr tė pranuar islamin


Pyetja e tretė qė e kam shtruar ishte kjo: Si ishin fjalėt e lutjes? Tė gjithė, natyrisht kemi parė pamjen e muslimanėve kur luten nė drejtim tė Qabesė nė Mekė. Kemi besuar se muslimanėt mendojnė se ndėrtesa e zezė prej kubi ėshtė Zoti i tyre, apo se mendojnė qė Zoti gjendet nė tė. Nė kėtė shihet pėrsėri injorimi qė bėjnė jomuslimanėt, duke pėrfshirė edhe tė krishterėt, sidomos kur ėshtė fjala pėr Islamin. Pėr mua lutjet dhe adhurimi, edhe kur isha e krishtere, kishin domethėnie tė madhe, prandaj kam qenė shumė e interesuar ta dija mėnyrėn dhe fjalėt e lutjes.


Pėrgjigjet janė: Hapi i parė drejt lutjes ėshtė pastėrtia e shpirtit dhe e trupit. Allahu, Krijuesi i njerėzve, ėshtė i Vetmi qė ka tė drejtė tė na thotė si do tė qėndrojmė para Tij gjatė lutjes. Mė herėt, si katolike, gjunjėzohesha qė tė lutesha dhe kryqėzohesha. Mė vonė, kur isha protestante, i ngrinim duart tona, kėndonim, duartrokisnim, bėrtisnim, luanim dhe qanim. Nė atė padije tonėn mendonim se ajo ishte rruga e vėrtetė drejt Zotit.

Ai (Zoti) na flet nė Kur'anin fisnik pėr rrugėn e vėrtetė, nė tė cilėn duhet tė shtegtojmė drejt Tij: "O besimtarė! Kur doni ta falni namazin, lani fytyrėn dhe duart deri nė bėrryla, kurse kokėn fshijeni me dorė tė lagėt, lani dhe kėmbėt deri nė nyje ..." (El Maideh: 6).

Duhet tė lajmė fytyrėn dhe duart deri pas bėrrylave, tė fshijmė kokėn dhe tė lajmė kėmbėt. Nėse e bėjmė kėtė, atėherė na fshihen gjynahet e vogla qė i kemi bėrė me ato pjesė tė trupit. Mė pas marrim qėndrim nė kėmbė, fytyrėn e kthejmė nga (fokusim i lutjes sonė) dhe i ngremė duart duke thėnė: Allahu ekber (Allahu ėshtė mė i Madhi).

Pastaj lexojmė suren e parė tė Kur'anit fisnik:

Me emrin e Allahut, tė Gjithėmėshirshmit, Mėshirėplotit!

Ēdo lavdėrim i pėrket Allahut, Zotit tė botėve, tė Gjithėmėshirshmit, Mėshirėplotit, Sunduesit tė Ditės sė Gjykimit. Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm prej Teje ndihmė kėrkojmė. Udhėzona nė rrugėn e drejtė! Nė rrugėn e atyre qė u ke dhuruar mirėsi e jo nė tė atyre qė kanė shkaktuar zemėrimin Tėnd, as nė tė atyre qė janė tė humbur!


Pastaj i ngremė duart deri te supet (nė nivel tė veshėve) dhe themi: Allahu ekber (Zoti- Allahu ėshtė mė i madhi). Pastaj pėrkulemi dhe duart i vėmė nė gjunjė dhe themi: Subhane rabbijel adhim, (I pa tė meta ėshtė Zoti im i madhėrishėm) tri herė. Kur tė drejtohemi, themi: Semi Allahu li men hamideh,(Allahu e dėgjon atė qė e falėnderon Atė) Rabbena ve lekel hamd (O Zoti ynė ty tė takon lavdi). Dhe pėrsėri: Allahu ekber. Dhe namazliu bie nė sexhde dhe thotė tri herė: Subhane rabbijel e'ala. Mė pas ulet dhe i lutet Allahut pėr faljen e gjynaheve tė tij (Rabbigfirli - O Zoti im mė fal mua) dhe pastaj pėrsėri merr pozicionin e sexhdes ku pėrsėrit duke thėnė tri herė: Subhane rabbijel e'ala (I pa tė meta ėshtė Zoti im i lartėsuar)..

Kam qenė e habitur kur kam dėgjuar fjalėt e lutjes (namazit)) sa qė kam bėrtitur: Kjo lutje vėrtet nuk pėrmban asgjė tė ligė! Kjo ėshtė lutja me tė cilėn lavdėrohet Zoti! Fjalėt e lutjes kanė ardhur pėrmes udhėzimit nga Zoti, qė i janė transmetuar Muhammedit a.s., pėrmes engjėllit Xhibril. Kjo ėshtė mėnyra se si falen engjėjt nė qiell para fronit tė Allahut. Merreni me mend kėtė! Muslimanėt janė njerėzit e vetėm qė falen sikurse engjėjt nė qiell! Pėrveē kėsaj, nėse edhe kėtė nuk e pėrfillim, muslimanėt janė tė obligueshėm tė falen nė kohė tė caktuara, qė janė pėrcaktuar sipas pozitės sė Diellit. Do tė thotė, me rrotullimin e Tokės vetėm muslimanėt falen nė ēdo moment para mė tė Madhit dhe tė vetmit Zot, para Allahut.

Pyetja e fundit qė kisha i pėrkiste autenticitetin tė Kur'anit. Bibla pėrbėhet prej 66 librave (sipas mėsimit katolik madje prej mė shumė se 66) dhe janė shkruar prej rreth 40 autorėve tė ndryshėm. Disa libra janė shkruar prej autorėve tė panjohur, ose nuk janė pėrmendur fare autorėt, p.sh. "Libri i Rutės" nė Dhiatėn e Vjetėr dhe "Letra drejtuar Hebrenjve" nė Dhiatėn e Re.
Edhe pse "Letra drejtuar Hebrenjve" i pėrshkruhet Palit, nėnshkrimi i tij nuk shfaqet askund dhe pėrmes kėsaj arrihet deri te ndryshimi i stilit tė tė shkruarit. Natyrisht, i krishteri mesatar nuk e di kėtė dhe, pa i mbaruar studimet teologjike, kjo nuk mund tė kuptohet vetėm pėrmes leximit tė thjeshtė tė Biblės.

Nė Bibėl ekzistojnė gjithashtu dy gjuhė: gjuha hebraike (nė Dhiatėn e Vjetėr) dhe gjuha greke (nė Dhiatėn e Re). Asnjėra prej kėtyre gjuhėve nuk mund tė krahasohet me ato qė ne i njohim sot. Pėrveē kėsaj, unė kurrė nuk kam dėgjuar se Jezusi ka folur greqisht! Nė kuadėr tė kurseve tė mia mė ėshtė dashur t'i mėsoj tė dy gjuhėt.

Jam mrekulluar kur kam kuptuar se Kur'ani fisnik ka vetėm njė autor, i cili ėshtė Zoti, Allahu. Ēdo sure (kaptinė), pėrveē njėrės fillon me fjalėt: Nė emėr tė Allahut, Bamirėsit, Mėshiruesit. E jo sikurse Bibla, e cila nė Dhiatėn e Vjetėr fillon me: Libri (prej)... kurse nė Dhiatėn e Re fillon me: Ungjilli sipas...

Po pėrmend kalimthi, se sipas mėsimeve biblike Mateu, Marku dhe Luka nuk ishin nxėnės tė Jezusit. Ata kanė qenė nxėnės tė Pjetrit dhe tė Palit. Marku i ka pėrpiluar Ungjijtė mė tė vjetėr nė vitin 68 "pas Krishtit". Shumė dijetarė pohojnė se Mateu ka kopjuar nga Marku, kurse Marku disa prej informacioneve tė tij i ka marrė prej burimeve tė tjera, qė mbajnė emėrtimin Q.
Luka nė tė dy Ungjijtė dhe librat e tij pėrmend informacione tė pabesueshme. Ungjilli i Gjonit ėshtė shkruar rreth 100 vjet pas Krishtit. Sikurse thashė, tė gjitha kėto janė fakte tek tė cilat nuk arrihet lehtė, veēse nėse studiohet teologjia.

Diēka tjetėr qė mė ka fascinuar ėshtė fakti se Kur'ani ka mbetur i pandryshuar 1421 vjet (respektivisht 1430 vjet)! Kėtė qė e lexojmė sot ėshtė saktėsisht ajo qė i ėshtė shpallur Pejgamberit, Muhammedit a.s. Nėse e lexojmė pėrkthimin e Kur'anit, atėherė origjinali nė gjuhėn arabe gjendet pėrkrah tekstit tė pėrthyer. Duhet tė mendojmė se pėrkthimi s'ėshtė bartje (nė ēdo gjuhė ka dallime nė stilin gramatikor dhe tė strukturės, gjithashtu edhe nė disa fjali qė s'mund tė pėrkthehen asnjėherė nė mėnyrė tė pėrpiktė ...). Jo vetėm se lutjet nė Islam thuhen nė gjuhėn origjinale, por edhe muslimanėt anembanė botės janė tė lidhur me gjuhėn e pėrbashkėt. P.sh. muslimani kinez, qė vjen nė Amerikė dhe nuk flet anglishten, me muslimanin amerikan qė nuk e flet kinezishten, mund tė komunikoj nėse e shfrytėzojnė gjuhėn arabe, gjuhėn e Kur'anit.

Edhe pse nė po atė javė nuk e kam pranuar islamin, kam filluar tė frekuentoj mėsimet islame. Pėrsėri jam ulur aty dhe kam qenė e befasuar me atė qė kam mėsuar. Tėrė ajo qė kam mėsuar gjatė studimeve tė mia pėr Islamin, u hodh poshtė nė kėto kurse. Ne tė krishterėt nuk e kemi ditur se muslimanėt besojnė se virgjėreshė Marija e ka lindur Jezusin. Ne as qė e kemi menduar se ata madje besojnė nė ekzistencėn e Jezusit.

Por, nėse muslimani nuk beson se Jezusin e ka lindur virgjėreshė Marija, ai nuk ėshtė musliman. Kam qenė e befasuar kur kam kuptuar se muslimanėt besojnė se Jezusi ėshtė ngritur nė qiell dhe se do tė paraqitet pėrsėri. Nė Kur'an njė kaptinė (sure) e tėrė ėshtė emėruar sipas Marisė (Merjemes), nėnės sė Jezusit. Mirėpo, muslimanėt nuk i luten asaj, sikurse e bėjnė njė gjė tė tillė katolikėt. Nė Biblat katolike dhe evangjeliste ekziston vetėm njė fragment i vogėl qė i dedikohet asaj (Marisė) ... Surja Merjem ėshtė kaptinė nė Kur'an qė ka marrė emrin sipas asaj, nėnės sė Jezusit.

Pas kurseve shkoja zakonisht nė shtėpi, qė tė meditoja. Nė atė rast mendoja pėr atė qė kisha mėsuar. Krishterizmi mė kishte krijuar shumė pyetje, kurse Islami u pėrgjigjej atyre. Shkoja ēdo ditė nė kurs, ēdo natė lexoja Biblėn, dhe ēdo natė lutesha: O Zot, mė trego se Islami ėshtė e vėrteta. Dhe atėherė me kalimin e kohės kam pushuar qė tė them Jezus, Shpirti i Shenjtė, apo o At. Thjesht thosha: O Zot, mė trego tė vėrtetėn! Kur i lutemi Zotit tė Gjithėfuqishėm qė tė na tregojė tė vėrtetėn, mos vallė Ai do tė na mashtrojė?
Nuk ėshtė e lehtė tė ndėrrosh religjionin. Nuk kam dashur tė humbas shpėtimin tim. Njė natė, afėrsisht dy muaj pas vizitės sime nė qendrėn islame, jam lutur nė kėtė mėnyrė, si zakonisht, dhe mė pas kam shkuar pėr tė fjetur. Para se tė flija, mes gjumit dhe zhgjėndrrės kam ndier se diēka ka hyrė nė zemrėn time. Papritur kam qenė plotėsisht e zgjuar, jam ulur nė krevat dhe me zė kam thirrur: O Allah, besoj se vetėm Ti je Njė dhe Zoti i vetėm! Ajo ishte hera e parė qė kisha thėnė fjalėn Allah, Edhe pse e kisha dėgjuar se si e thoshin tė tjerėt, asnjėherė mė herėt, deri nė atė moment, nuk e kisha pėrmendur atė. Pas asaj kam ndier qetėsi, dhe ajo, qė nga ajo ditė, shyqyr Allahut, nuk mė ka braktisur.

Vendimi im nuk mbeti pa pasoja. Tė krishterėt, qė ia dedikojnė dashurinė e tyre Jezusit dhe qė i gjykojnė tė tjerėt se i pėrndjekin ata qė pranojnė krishterizmin, pikėrisht ishin vetė ata tė parėt qė mė pėrndoqėn mua. Natyrisht, e para qė kam humbur ka qenė puna ime. Nuk kam mundur tė mbaj leksione nė institutin e krishterė. I krishteri mund tė jap mėsim pėr islamin, por jo edhe muslimani pėr krishterizmin. Kur kam pranuar Islamin tashmė isha 7 vjet vejushė, qė do tė thotė se kam qenė pėrgjegjėse pėr vetveten, por edhe pėr tre fėmijėt e mi prej dhjetė fėmijėve.

Vazhdon--->

Llapjani_HH
22-07-09, 18:36
vazhdimi-->


Tjetra ishte ajo se familja e burrit tim hoqėn dorė nga unė. Burri im ishte nga njė familje e shquar. Gjyshi i tij ėshtė pėrmendur nė librat historikė si hero, kurse i ati njė kohė tė gjatė ka qenė guvernator. Edhe pse qė tė tre ishin tė vdekur, kam pasur marrėdhėnie tė mira me familjen e tij, madje edhe mė tė mira se me familjen time. Pasi jam bėrė muslimane, mė ėshtė thėnė se nuk mund tė jem mė anėtare e familjes dhe se s'mund tė marrė pjesė nė takimet familjare.

Disa janė akoma aktivė nė politikė dhe me siguri nuk ėshtė e parapėlqyer tė kesh muslimanė si anėtarė tė familjes. Me vite kam qenė e afėrt me ta dhe kjo mė ka lėnduar mjaft. Kur mė ka vdekur bashkėshorti, ata mė ndihmuan t'i edukoj fėmijėt, kurse tani ndryshuan kaq shumė. Kam qarė tri ditė, por vazhdimisht, kur kam kryer lutjen (namazin), kam qenė e bindur thellė se vendimi im ka qenė i drejtė.

Burim pėr mospajtim tė mėtejshėm kanė qenė fėmijėt e mi. Tė gjithė fėmijėt, pėrveē djalit qė ishte me mua, atėherė ishin nė SHBA. Atė qė kam mėsuar nė qendrėn islame, ia kam shkruar nė letra. Pasi qė kam pranuar Islamin, vajza ime mė e madhe (e cila rastėsisht ka punuar nė rendin e kishės qė i pėrkisja unė) mė ka shkruar nė njė letėr: A e di qė islami ėshtė religjion satanik? I kam dėrguar disa letra dhe i kam shkruar: Mos tento tė mė transformosh! I kam shpjeguar se Allahu na ka ndaluar neve qė t'i detyrojmė tė tjerėt qė tė pranojnė Islamin dhe kam menduar se do t'i lexojė ato qė tė mund tė kuptonte se nė ēka besoja unė.

Kur prindėrit kanė probleme me fėmijėt, atėherė zakonisht takohen me farefisin e afėrt (gjyshen, tezen, mbesėn ...) gjė e cila mbase do tė mund tė ndikonte nė situatėn. Mė vonė kam kuptuar se fėmijėt e mi janė bashkuar ashtu pėr shkak timin! Nėna ishte problemi, kurse Islami i gjykuari! Si zakonisht nė familjet e mėdha, fėmijėt ndahen dhe "grupohen". Tre mė tė moshuarit janė "shefat", tre tė mesmit janė "luftėtarėt: kurse mė tė rinjtė nuk pyeten aspak. Kur diskutimi ishte nė vlugun mė tė madh, mė tė moshuarit kanė qenė kundėrshtarė tė rrėmbyer, kurse tė mesmit kanė thėnė: Ajo ėshtė nėna jonė, dhe ai ėshtė vendim i saj. Ajo nuk na imponon asgjė neve. Dėshirojmė edhe mė tutje tė kemi marrėdhėnie tė afėrta me tė dhe dėshirojmė qė ajo tė ketė marrėdhėnie tė ngushta me nipat e saj.

Kur jam kthyer nė SHBA, mė tė moshuarit tentuan tė grindeshin dhe sikur kishin bėrė njė mur qė pengonte ēfarėdo diskutimi, ndėrsa, nė anėn tjetėr, fėmijėt e mesėm ishin shumė komunikues dhe plot pyetje. Bisedat tona ishin vėrtet tė rėndėsishme dhe zhvilloheshin krejtėsisht natyrshėm. Madje njėra prej vajzave mė tha se si muslimane jam shumė mė e pėrzemėrt se sa qė kisha qenė si e krishtere! Kjo mė ka befasuar shumė, sepse si krishtere gjithnjė jam munduar tė jetoj sipas besimit tim.

Kur jam nė SHBA vazhdimisht bart abajen dhe hixhabin. Nė lidhje me kėtė vajza mė ka dhėnė vėrejtėn vijuese tė papritur. Mė ka thėnė se kur mė shikon njė mashkull musliman mund tė mė njohė menjėherė. Isha kureshtare se si ajo kishte ardhur nė njė pėrfundim tė tillė, sepse unė nuk i shikoj meshkujt musliman, kurse meshkujt muslimanė nė SHBA nuk mund tė njihen nga gardėroba (rrobat), shumica e tyre s'kanė madje as mjekėr. E kam pyetur nė bazė tė ēfarė gjėje mund ta thotė njė gjė tė tillė: Kur ata tė shikojnė, ajo ėshtė ndryshe. Ata tė shikojnė me respekt.

Pas gjashtė vjetėsh, pėrfundimisht, edhe mė tė moshuarit e kanė pranuar se jam muslimane, dhe se me ndihmėn e Zotit kurrė mė nuk do t'i kthehem krishterizmit. Tė tjerėt thonė se Islami ėshtė vetėm ndryshim i mėnyrės sė jetės dhe se nuk ėshtė si krishterizmi nė tė cilin shkohet nė kishė, dhe kur dilet prej kishe, veprohet ashtu si dėshirohet. Me fjalė tė tjera, kėrkohet ndryshimi i mėnyrės sė jetės.

Djali qė ka jetuar me mua kur e kam pranuar Islamin, nuk ka qenė aspak i interesuar pėr religjionin. Atėherė ishte 18 vjeēar dhe religjioni nuk ka qenė i pėrfaqėsuar nė stilin e tij jetėsor. Njė kohė, pasi humba punėn e docentit, mė kanė lutur nė qendrėn islame qė tė formoj njė seksion pėr gra dhe ta udhėheq atė. Ēdo javė kam sjellė libra nė shtėpi dhe i kam vendosur me rregull nė tavolinė. Ditėn tjetėr librat kanė qenė nė tė njėjtin vend. Kohė pas kohe i kam ndėrruar. Kam shpresuar se atij do t'i interesojnė librat dhe se do t'i lexojė edhe do tė fillojė tė bėjė pyetje. Kjo nuk ngjau.

Shumė herė nė vit i kam ftuar vėllezėrit nga qendra islame qė tė bisedojnė me tė. Gjithnjė ka qenė i sjellshėm, por asnjėherė i interesuar. Njė ditė dikush bisedoi me tė dhe nė fytyrėn e tij mund tė diktohej fryma e bindjes. Mė ka pyetur: Pse nuk ma ke treguar atė? Kam qenė e topitur dhe i kam pėrmendur se librat i kam lėnė me shpresėn se do t'i lexonte dhe se do tė pyeste. Atėherė mė ka kallėzuar se, pasi qė unė dilja prej shtėpisė, i lexonte librat me shokėt e tij dhe vazhdimisht i kthente nė vendin e njėjtė. Kisha njė orė qė thėrriste ezanin. Mė ka thėnė se vazhdimisht kur unė nuk kam qenė nė shtėpi, ai e ka kurdisur atė orė. Ai tani quhet Omer. Ai ka braktisur stilin e tij jetėsor e shokėt e tij dhe tani punon nė Arabinė Saudite.

Ai bisedon me motrat e tij mė tė mėdha pėr Islamin dhe ėshtė mė i suksesshėm se unė. Deri tani askush prej familjes nuk e ka pranuar Islamin, por ne akoma i bėjmė davet atyre (i ftojmė nė Islam). InshaAllah, do tė pėrjetoj qė tė shoh qė tė paktėn dikush prej nipave tė mi tė bėhet musliman. Asnjėherė nuk jam penduar qė jam bėrė muslimane dhe e lus Allahun qė tė mė jap imanin (besimin) e sahabėve.

Thuaj: 'Me tė vėrtet, Zoti im mė ka udhėzuar nė rrugė tė drejtė, nė fenė e vėrtetė, fenė e pastėr tė Ibrahimit besimplotė, i cili nuk ka qenė adhurues i idhujve'. Thuaj: 'Me tė vėrtetė, namazi im, kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime, i pėrkasin vetėm Allahut, Zotit tė botėve. Ai nuk ka asnjė ortak. Kėshtu jam urdhėruar dhe unė jam i pari qė i nėnshtrohem Atij'." (El En'am: 161-163).


Pėrktheu dhe pėrshtati: Ajni SINANI
Mesazhi.com

Llapjani_HH
25-07-09, 18:44
Londėr: Jepet leja pėr xhami tė madhe


Planet pėr ndėrtimin e xhamisė pesė kateshe e cila do tė jetė njė ndėr mė tė mėdhatė nė Londėr tani mund tė vazhdojnė pas dhėnies sė lejes.

Xhamia ne qendėr tė Harrovit do tė shėrben adhuruesit musliman pėrreth Londrės kur tė ndėrtohet nė Station Road. Nė dizajn janė tė pėrfshira minarja e lartė 40 metra, palestra sportive, restoranti tė gjitha nė njė hapėsirė prej 5745 m2.

Pritėt qe kjo xhami tė hapet nė vitin e ardhshėm pasi Kėshilli Komunal nė Harrov miratoi ndryshimet e bėra nė planin qė ishte bėrė nė kėrkesėn e vitit 2000.

Komiteti i planifikimit ka vendosur kushte nė ndėrtimin e kėsaj ndėrtese, ku pėrfshihet shtėpia qė pėr momentin pėrdoret si xhami tė kthehet nė shtėpi banimi.

Ndėrtuesit e xhamisė gjithashtu do tė paguajnė 15.000 sterlina pėr tė siguruar parkingun.

Merilin Ashton nga komuna e Harrovit thotė se "Kjo do tė jetė njė ndėrtesė mė rendėsi pėr Harrovin e pasi i ėshtė dhėnė leja, na ėshtė dashur ti balancojmė kėrkesat e xhamisė me opinionet e banorėve vendas.
Mesazhi.com

Llapjani_HH
28-07-09, 21:51
Britani: Policet tė respektojnė shenjtėrinė e xhamive


Policet nė Avon dhe nė Somerset do tė duhet tė vendosin shamitė gjatė hyrjes sė tyre nė xhamitė "kjo pėr tė pėrmirėsuar marrėdhėniet me komunitetet myslimane" nė vend thuhet ne mediat Britanike.

Kjo do tė vlen pėr 15 policet tė cilat punojnė ngushtė me myslimanet pėrreth Bristolit dhe Somersetit.

Do tė jenė dy versione tė mbulesave pėr t'ju pėrshtatur uniformave tė policeve nė kėtė rajon.

Tė dy llojet do tė kenė emblemėn e policisė sė kėtij rajoni dhe do tė jenė tė pėrshtatshme pėr policet me apo pa uniformė.Kėto mbulesa u prodhuan pasi policia punoi me Iniciativėn e Xhamisė dhe Iniciativėn Aklima, thuhet nė mediat Britanike.

"Kjo ėshtė edhe njė angazhim i yni pėr tu pėrfshirė nė punė me tė gjitha komunitetet nė vend" thotė Xheki Roberts Asistent i Kryeoficerit.

"Me kėtė respektojmė dhe i njohim praktikat fetare e kulturore tė komunitetit."

"Ky ėshtė njė vendim shumė pozitiv pėr uniformat e kėtij rajoni dhe jam i sigurt se do tė mirėpritet edhe nga zyrtaret tjera," shton ai.

Rashad Azami, Imam dhe drejtor i Shoqėrisė Islame tė Bath-it, thotė se "Ėshtė shumė kėnaqėsi tė shohėsh qė policet e Avonit dhe Somersetit kanė paraqitur mbulesa pėr policet femra si pjesė e uniformės sė tyre.

"Kjo do tė forcojė marrėdhėnie tė besueshme nė mes policisė dhe komunitetit mysliman."

"Policia ka punuar me komunitetin mysliman nė kėtė rajon nė shkallė tė lartė gjatė viteve tė fundit."
Femrat muslimane duhet qė tė mbajnė mbulesėn Islame pas periudhės sė pubertetit sipas rregullave Islame. /worldbulletin/
Mesazhi.com

Llapjani_HH
11-08-09, 17:07
Arkeologėt rusė zbulojnė njė xhami tė lashtė

http://www.mesazhi.com/images/news/12654.jpgArkeologėt rus kanė zbuluar njė xhami 1000 vjeēare nė Kazan, qe ėshtė kryeqytet i Tatarstanit duke treguar me kėtė rrėnjėt e lashta tė Islamit nė kėtė vend.

Ekspertėt rus dhanė informata nė lidhje me rezultatet e studimeve tė tyre tė cilat kishin zgjatur 11 vite nė Pallatin e Kremlinit nė Kazan. Sipas tyre, ėshtė e gabuar pikėpamja e cila e paraqet Islamin si tė shfaqur nė kėtė rajon vetėm pas shekullit 15.

Ata paraqiten njė xhami qė i pėrkiste shekullit tė 10-tė si njė shembull pėr ta argumentuar tė gabuar kėtė pikėpamje.

Arkeologėt gjeten edhe njė tjetėr gėrmadhė e punuar nga gurėt e bardhė afėr njė kulle tė vjetėr nė qytet. Kėto gėrmadha tė asaj ndėrtese tė rrėnuar ishin tė drejtuara nė drejtim tė Mekes, thonė zbuluesit.

Sipas tyre ky Kazani ka ekzistuar mė sė fundi nė shekullin e 10-tė por dokumentet e shkruara i pėrkasin shekullit tė 15-tė. Gjatė kėsaj periudhe Kazani ishte kryeqytet i "Khanatit Kazan."

Ekspertėt qė kryen kėto punė bėrėn edhe njė zbulim tjetėr gjatė viteve 1994-2005 dhe gjeten 1000 vite tė Pallatit tė Kremlinit.

Arkeologėt demonstruan se ky qytet u rrit pas themelimit tė "Khanatit Kazan." /worldbulletin/
Mesazhi.com

Lijanna
12-08-09, 16:19
Rasti i kesaj motre , nuk ka qene ne asnje gazete , perveq ne süddeutschezeitung 4 fjali, ndersa gazeta elektronike welt.de e ka shpalos rastin me shume.

Po ato dite u mbushen gazetat dhe mediat vizive pasi nje turk kishte mbytur vajzen e tij , se ka kalur me gjerman apo ku ta di , budallek hesapi. Ndersa per kete rast nuk u shkruajt gje edhe pse ajo u therr me thike 18 here nga ai rusogjerman ne sy te femijut te saj, ndersa policia ne vend qe te gjuajne ne drejtime te ati rusogjermani , e plaguan burrin e saj.

Keta kishin ardhur nga egjipti,pasi burri i saj kishte ardhur per ta mbrojtur titullin e doktorratures ketu dhe mandej do ktheheshin prap ne vendin e tyre.

Demokracia po jep frytet e veta , siq eshte rasti i kesaj gjermane ne videon e sjellur me larte.

Gjithqka po ndodh ne kohe te sotit, sulme terroriste, vrasje nga me te ndryshmet etj etj, ama ato po ndodhin pa prezencen e policise, edhe vrasje te shpejta,ne pytje sekondat.

ama tja ngulesh thiken dikujt 18 here, ne mes te gjykates ne prezence te policis, jaa ky rast mu mka lon pa mend... spo kam koment!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Llapjani_HH
12-08-09, 17:42
Edhe njė shqiptar magjistėr i shkencave kur’anore


Bekim Shefki Jashari mbrojti me sukses magjistraturėn me temė "Dispozita rreth femrės nė suren El-Bekare".

Mė 8 korrik 2009 (e mėrkurė) nė Kolegjin Universitar tė Studimeve Islame "Da've" nė Bejrut tė Libanit; Dega: Tefsiri dhe Shkencat e Kur'anit; i riu nga Llapi Bekim Shefki Jashari mbrojti me sukses magjistraturėn me temė "Dispozita rreth femrės nė suren El-Bekare." pėrpara komisionit tė pėrbėrė nga profesorėt eminentė: Prof. dr. Ahmed Ledun; dr. Ejmen el Kadir dhe dr. Ferid el Hatib.

Mr. Bekim Shefki Jashari lindi mė 29.03.1973 nė Obraēė tė Podujevės. Shkollėn fillore "Ali Hadri" e kreu nė vendlindje, ndėrsa shkollėn e mesme, Medresenė "Alaudin" nė Prishtinė nė vitin 1992. Studimet i vazhdoi nė Universitetin e Jordanisė, nė Fakultetin "Akide we d'awe" nė Aman, ku edhe u diplomua nė vitin 1999.
Bekim Sherif Jashari ėshtė edhe autor i dy librave: "Namazi dhe rregullat e tij nė medh'hebin hanefi" ; dhe "Metoda e thirrjes nė Islam."

Aktualisht shėrben si imam nė "Xhaminė e Kuvajtit" nė Podujevė.
Mesazhi.com
Magjistroi Ekrem ef. Simnica


Nė Universitetin e Hapur Amerikan, dega nė Kajro, profesori Ekrem ef. Simnica mbrojti me sukses temėn e magjistraturės.

Me datėn 21.07.2009 nė Universitetin e Hapur Amerikan dega nė Kajro profesori Ekrem ef. Simnica me sukses tė plotė mbrojti temėn e magjistraturės me titull: "Programi hyjnor i Islamit mbi jetesėn paqėsore me tė tjerėt dhe ndikimi i tij tek populli i Kosovės".

Komisioni vlerėsues ishte i pėrbėrė nga profesorėt e Universitetit tė Al-Az'harit: Prof. dr. Muhamed Reshad Dehmesh - Ligjėrues nė Universitetin e Al-Az'harit – mentor, Prof. dr. Jusuf Iid - ligjėrues nė Universitetin e Al-Az'harit - mentor ndihmės, Pro.dr. Abdulaziz Eddebur -Ligjėrues nė Universitetin e Al-Az'harit -anėtar komisioni, Prof. dr. Thervet Salim - Ligjėrues nė Universitetin e Al-Az'harit -anėtar komisioni.

Komisioni i lartėpėrmendur diskutoi dhe elaboroi gjerėsisht temėn dhe e vlerėsoi me notėn mė tė lartė, duke i sygjeruar botimin e saj nė gjuhėn arabe, gjė e cila do ti shėrbente pozitivisht reputacionit tė Kosovės tek lexuesit , nė tė njejtėn kohė sygjeroi qė ky punim tė pėrkthehet dhe tė botohet edhe nė gjuhėn shqipe, gjė e cila do ti shėrbente shumė lexuesit shqipėtar.

Vlenė tė ceket se Ekrem ef. Simnica filloi aktivitetin e tij si edukator nė M.M. "Alauddin" nė Prishtinė nė vitin 1991, pastaj punoi aty si profesor qė nga viti 1995 dhe e gjithė kjo u kurorėzua me zgjedhjen e tij drejtor i medresesė nė mandatin 2004-2008, detyrė tė cilėn e kreu me pėrkushtim dhe me sukses tė plotė.

Aktualisht ėshtė profesor i medresesė dhe anėtarė i kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Republikės sė Kosovės.
Mesazhi.com

Llapjani_HH
17-08-09, 18:02
Ramazani fillon me 21 gusht nė Evropė


Kėshilli Evropian pėr Fetva dhe Hulumtime nė bazė tė llogaritjeve astronomike qe ka bėrė njoftoi se muaji i shenjtė i Ramazanit do tė fillojė me 21 Gusht nė Evropė

"Hėna e re do tė del me 20 Gusht 2009 nė ora 10:02:35 GMT ", njofton ky kėshill qė ėshtė i vendosur nė Dublin gjatė njė deklarate pėr Islamonline tė shtunėn me 15 Gusht.

"Andaj e premtja e 21 Gushtit do tė jetė dita e parė e Ramazanit inshallah."

Po ashtu tė gjitha vendet Ballkanike kanė njoftuar tashmė se muaji Ramazan do tė fillojė tė premten sipas llogaritjeve astronomike.

Kėshilli Evropian pėr Fetva dhe Hulumtime (KEFH) kėrkoi nga muslimanėt nė mbarė botėn pėr tė miratuar kalkulimet astronomike pėr te pėrcaktuar fillimin e muajit tė shenjtė tė Ramazanit.

"Astronomia ėshtė shkencė moderne qė ka arritur nė njė shkallė tė lartė saktėsinė e pėrcaktimit tė fillimit dhe pėrfundimit tė muajve hėnor.

"Kėshtu ne i kėrkojmė muslimanėve Evropian pėr ti pranuar kėto kalkulime pėr tė ndihmuar njerėzit nė kryerjen e detyrave tė tyre fetare sidomos gjatė muajit Ramazan dhe Shevval."

"Po ashtu kėrkojmė nga zyrtarė tė xhamive dhe dijetarėt nga tėrė vendet muslimane pėr tė i respektuar kėto kalkulime astronomike pėr tė ndihmuar nė bashkimin e muslimanėve anembanė." /IOL/
Mesazhi.com

Maxi
27-10-09, 20:20
http://www.rilindjaislame.com/ea/images/stories/mbremja%20kuranore%202009-ch_a.png (http://www.el-ahnaf.net)

Makresh
28-10-09, 09:13
MashAllah,

Ahmed Naina eshte njeri prej me te mireve ne bote !


Allahu e ruajt !

BM7Q6EfhbOQ

Llapjani_HH
25-11-09, 19:04
Muslimanėt e hershėm tė Amerikės


Duke hulumtuar kronikat historike, ekspozita nė Karolinėn e Veriut ėshtė duke gjurmuar trashėgiminė e muslimanėve tė hershėm dhe ndihmėn e tyre nė ndėrtimin e Amerikės

"Ėshtė mahnitėse"- kėshtu i tha J. Elbėni, mėsues nė shkollėn muslimane Al-Iman nė Ralef, gazetės News Observer tė hėnėn.

Pėr tė parė ndihmėn qė kanė dhėnė muslimanėt e hershėm nė ndėrtimin e vendit, Elbėni shoqėronte studentėt e klasės sė gjashtė dhe tė shtatė nė ekspozitėn "Muslimanėt nė Amerikė" qė mbahej nė xhaminė e Universitetit Sho,

Kjo ndodhi paraqet portrete, letra dhe gurė varrezash qė tregojnė se muslimanėt kanė mbėrritur nė Amerikė para Kristofor Kolombos nė vitin 1492.

Kjo ngjarje na tregon gjithashtu se muslimanėt kishin marrė pjesė nė tė gjitha luftėrat e SHBA-sė duke filluar nga lufta pėr pavarėsi nė vitin 1775-1783.

Tė dhėnat dėshmojnė se nė Luftėn e Parė Botėrore kishin marrė pjesė 584 ushtarė me mbiemrin Muhamed.

"Ne jemi pjesė e shoqėrisė amerikane"- u shpreh Amir Muhamed, udhėheqės i ekspozitės.

Kėrkimet rreth prejardhjes sė familjes sė tij nė shtetin e Gjorgjias kishin shpėnė nė hapjen e kėsaj ekspozite.

Ai kishte zbuluar se shumė muslimanė tė Afrikės perėndimore ishin sjellė si skllevėr para zbulimit tė Amerikės.

Islami nė Amerikė nuk ka filluar me organizatėn fetare Nation of Islam (Kombi islam) e as me valėn e imigrantėve nė vitet e 60-ta tė shekullit tė kaluar.

Megjithėse nuk ka shifra zyrtare, SHBA-ja besohet se strehon rreth shtatė milion muslimanė /islamonline.com/
Mesazhi.com

Fokus
26-11-09, 22:33
Izraelitėt e burgosin Macen pėr shkak se ju ka ndihmuar tė burgosurve Palestinez (http://botaislame.com/lajme/109-izraelitet-e-burgosin-macen-per-shkak-se-ju-ka-ndihmuar-te-burgosurve-palestinez)
El-Sebt 04 Dhul Hixheh 1430 / 21 11 2009http://botaislame.com/images/stories/burgoset_macja_izrael.jpg

Nė njė burg tė Izraelit, nė Nakab, qė gjendet ndėrmjet Egjiptit dhe Izraelit ėshtė futur nė qeli njė mace si dėnim pėr shėrbimin e saj dhe pėr ndihmėn e saj ndaj tė burgosurve tė cilėt e vuajnė dėnimin nė qeli.
Sipas zyrtarėve tė Izraelit, macja ju ka ndihmuar tė burgosurve duke bartur objekte tė lehta (p.sh. letra, bukė etj.) ndėrmjet qelive e tė burgosurve.

Ka dal nė shesh se macja e ka kryer shėrbimin e saj ndaj tė burgosurve ka disa muaj derisa ėshtė zbuluar rishtazi dhe kėshtu qė administrata e burgut ka vendosur qė macen ta fut nė qeli – nė tė njėjtėn mėnyrė qė e bėjnė me tė burgosurit.

Ka shumė mace qė jetojnė ndėrmjet qelive dhe dhomave e tė burgosurve palestinezė nė disa burgje tė izraelit dhe nė burgjet private, dhe siē shihet macet po mundohen qė tė ju ndihmojnė atyre.

El nashra & http://www.politicaltheatrics.net/?p=500
www.botaislame.com (http://botaislame.com/href)

Psikologu
14-01-10, 15:44
Austri, njė afgan keqtrajton seksualisht njė tė mitur nga Kosova http://bw.balkanweb.com/kosova/images/spacer.gif
http://bw.balkanweb.com/kosova/images/spacer.gif http://bw.balkanweb.com/foto/30263.jpg

VJENE-Mediat austriake informojnė sot pėr keqtrajtimin seksual tė njė djaloshi 9-vjeēar nga Kosova, nė njė qendėr pėr refugjatė nė Steiermark.

Njė azilkėrkues nga Afganistani, 38-vjeēar, siē raporton Tanjug, ka keqtrajtuar seksualisht tė hėnėn nė mbrėmje njė djalosh 9-vjeēar nga Kosova.

Gjatė njė kontrolli nė spitalin e Obervartit, mjekėt kanė konstatuar lėndimet qė i ka pėrjetuar ky djalosh. Ndėrsa, bėhet e ditur se hetimet rreth kėtij rasti janė duke u vazhduar, ndėrsa afgani Hamid K. mbahet nė arrest me kėrkesė tė prokurorit shtetėror.


Kjo ngjarje e rėndė ndodh nė kohėn kur nė Austri po vazhdon njė debat I gjerė pėr hapjen e njė qėndre tė refugjatėve. Ministrja e Punėve tė Brendshme tė Austrisė, Maria Fekter dėshiron ta hapė njė qėndėr tė tillė nė krahinėn Burgenland.

(d.b/Telegraf/BalkanWeb)

Makresh
14-01-10, 17:20
Bashkėsia Islame e Kosovės organizon aksion humanitar pėr zonat e pėrmbytura


http://bislame.net/web/templates/userchoice/images/light/logo.gif
http://www.top-channel.tv/foto/lajme/permbytje-rruget.jpg

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės me vėmendje dhe e shqetėsuar po pėrcjell gjendjen nė veriun e Shqipėrisė, ku pėrmbytjet kanė shkaktuar dėme tė konsiderueshme materiale, por fatbardhėsisht jo edhe viktima nė njerėz.

Kryesia, duke parė gjendej e rėnd me tė cilin po pėrballet popullate e atakuar nga pėrmbytjet, kėtyre ditėve ka vendosur qė tė premten mė 15 janar 2010, nė tė gjitha xhamitė e Kosovės tė organizoj aksion pėr grumbullimin e mjeteve financiare me destinim ndihmė zonave tė pėrmbytura.

Aksioni do tė zhvillohet pas namazit tė xhumasė nė gjitha xhamitė e Kosovės. Ndėrsa pėr tė sensibilizuar xhematin, Kryesia ka udhėzuar imamėt qė hytben e xhumasė t’i kushtojnė solidaritetit dhe ndihmės me njerėzit nė rast tė fatkeqėsive.

Kryesia e BIK pėr kėtė aksion, pėrmes njė qarkoreje ka njoftuar tė gjithė Kėshillat vendor qė tė bėjnė pėrgatitjet e duhura, nė mėnyrė qė aksioni tė jetė sa mė masiv, porse ka kėrkuar nga Kėshillat vendor njė mobilizim tė posaēėm.

Kryesia e BIK apelon tek xhematlinjt dhe tė gjithė njerėzit e vullnetit tė mirė, e qė kanė mundėsi materiale tė kontribuojnė me pasurinė e tyre qė sado pak t’ua lehtėsojmė vėshtirėsitė vėllezėrve tanė qė kėto ditė po kalojnė nė njė situatė tė rėnd.

Pėr kėtė qėllim Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės pran NLB Prishtina, ka hapur edhe njė xhirollogari bankare ku tė gjithė tė interesuar mund tė japin kontributet e tyre.

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, pėr ndihmė Shkodrės,
NLB Prishtina 17080009000003687

valiii
14-01-10, 20:57
Austri, njė afgan keqtrajton seksualisht njė tė mitur nga Kosova http://bw.balkanweb.com/kosova/images/spacer.gif
http://bw.balkanweb.com/kosova/images/spacer.gif http://bw.balkanweb.com/foto/30263.jpg

VJENE-Mediat austriake informojnė sot pėr keqtrajtimin seksual tė njė djaloshi 9-vjeēar nga Kosova, nė njė qendėr pėr refugjatė nė Steiermark.

Njė azilkėrkues nga Afganistani, 38-vjeēar, siē raporton Tanjug, ka keqtrajtuar seksualisht tė hėnėn nė mbrėmje njė djalosh 9-vjeēar nga Kosova.

Gjatė njė kontrolli nė spitalin e Obervartit, mjekėt kanė konstatuar lėndimet qė i ka pėrjetuar ky djalosh. Ndėrsa, bėhet e ditur se hetimet rreth kėtij rasti janė duke u vazhduar, ndėrsa afgani Hamid K. mbahet nė arrest me kėrkesė tė prokurorit shtetėror.


Kjo ngjarje e rėndė ndodh nė kohėn kur nė Austri po vazhdon njė debat I gjerė pėr hapjen e njė qėndre tė refugjatėve. Ministrja e Punėve tė Brendshme tė Austrisė, Maria Fekter dėshiron ta hapė njė qėndėr tė tillė nė krahinėn Burgenland.

(d.b/Telegraf/BalkanWeb)
Ēka ka lidhje kjo me temen ooooo ti.....

panta_rhei
16-01-10, 16:11
Angli, vellezerit shqiptare martojne bashke femijet


http://www.top-channel.tv/foto/lajme/angli-martesa.jpg
Dy vellezer shqiptare emigrante ne Londer jane denuar me 6 vite burg ne total pasi ilegalisht martuan femijet e tyre me njeri-tjetrin. Kujtim Llleshi i njohur ne Angli me emrin Resmi Lleshi i tha policise, se per te shpetuar vajzen 12 vjecare nga gjetja e nje dashuri te papershtatshem dhe jo mysliman, ra dakort me villain, Rexhep Lleshin, ta martonte ate me djalin e tij.

Martesa mes dy kusherinjve te pare ndodhi me 25 mars 2008 ne shtepine e Rexhep Llleshit, pasi sipas tyre ata kishin pyetur nje imam i cili i kishte thene se kjo martese sipas fese islame eshte e lejueshme. Pasi kane kryer lutjen e marteses, te dy vellerzerit sebashku me nenen e djalit 16 vjec, i kane inkurajuar ata te kryejne marredhenie seksuale. Te nesermen ne mengjes nena e djalit ka kontrolluar carcafet per gjetjen e shenjave te gjakut.

Mosgjetjen e shenjave te gjakut, ia ka treguar bashkeshortit Rexhep Lleshi, i cili e ka rikthyer mbesen e tij tek i vellai duke i thene se ajo nuk ishte e virgjer dhe e ndershme. E tronditur nga ajo qe kishte ndodhur nje nate me pare, 12 vjecarja ia ka treguar ngjarjen nenes se saj e cila ishte divorcuar prej Kujtim Lleshit, i cili ishte martuar perseri dhe kishte 7 femije.

Menjehere nena e vajzes e ka denocuar ngjarjen ne polici dhe me pas kjo martese ilegale eshte hetuar nga skuadra e krimeve seksuale. Gjate procesit gjyqesor ne te cilin viktima mes loteve gjeti kurajon te deshmonte, dy vellezerit nuk i kane pranuar akuzat, pasi sipas tyre, ata nuk kishin kryer ndonje krim.

Gjykatesi Robert Fraiser Morrison duke lexuar masen e denimit me nga tre vjet burg per dy vellezerit, tha se kjo ngjarje ishte nje incident i papelqyeshem dhe se ne Britanine e Madhe e madhe, inicimi i marredhenies seksuale te nje vajze 12 vjecare perben krim te denueshem me burg.

Kujtim Lleshi i ka bertitur gjykatesit pse ai e denoi duke iu drejtuar me fjalet: “Une s’jam kriminel, doja te mbroja vajzen time”. Ai ka rezistuar per disa minuta qe te mos shoqerohej nga gardianet drejt qelive te gjykates. Eshte dashur perdorimi forces nga pese gardiane duke e terhequr ate zvarre per ne qeli.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=171144&ref=fp

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1237839/Father-jailed-encouraging-teenage-son-rape-marry-cousin-12.html (http://www.dailymail.co.uk/news/article-1237839/Father-jailed-encouraging-teenage-son-rape-marry-cousin-12.html)

Idila
16-01-10, 16:51
Kjo ėshtė tmerrėsisht skandaloze!! Dhe kjo feja Islame nganjėherė mė bėn tė dyshoj... mė duket krejtėsisht ka shkalluar kohėn e fundit!

Zot jepu mend njerėzve sepse tru ka edhe kafsha!

4peace
16-01-10, 19:15
Kjo ėshtė tmerrėsisht skandaloze!! Dhe kjo feja Islame nganjėherė mė bėn tė dyshoj... mė duket krejtėsisht ka shkalluar kohėn e fundit!

Zot jepu mend njerėzve sepse tru ka edhe kafsha!

Kjo s'ka tė bėjė me fenė islame por...
...me atė se ēfarė bėhet nė emėr tė tij, siē ndodh edhe nė tė gjitha skajet e botės nė emėr tė ndonjė feje, ideologjie a partie tjetėr.

Martesa tė tillla janė bėrė nė kohėn e Xhahilijetit (para se tė vijė Islami). Pastaj ėshtė zhdukur tėrėsisht pėr njė kohė shumė tė gjatė.

Pėr fat tė keq, pas njė kohe, gjat kohės sė kolonizimeve, kur shumė familje kanė qenė tė izoluara, ashtuqė nuk kanė mundur tė bėjnė martesa normale, detyrimisht, si mundėsi e vetme pėr t'i shpėtuar zhdukjes... kanė filluar "kėngėn e vjetėr". Kjo, nė fillim ka qenė ndėrmarrje e pėrkohshme (deri sa tė hapen rrugė e perspektiva tjera...) por, pėr fat tė keq, pak nga rrethanat e pak nga ajo se me kalimin e kohės ėshtė kuptuar si gjė normale, me tė njėjtėn "kėngė" vazhdohet edhe sot e kėsaj dite. (Annemarie Schimmel !!!)

Sigurisht qė ky rast ėshtė akt i shėmtuar dhe s'ka tė bejė me islam, pos nė rast se kėta dy vėllezėr jetojnė nė Hėnė ku, pos tyre s'ka asnjė krijesė tjetėr njerėzore.
P.S.
Kjo temė ėshtė rrahur me dhjeta herė nė kėtė forum. Eshtė bėrė zakon qė tė gjitha temat qė hapen, askush nuk i lexon faqet paraprake, kėshtuqė ėshtė duke ndodhur qė nė ēdo faqe temeje bėhen pyetje tė njėjta apo, edhe njė fenomen tjetėr, askush nuk niset nga ajo se pėr ēfarė ėshtė hapur tema por sejcili reagon nė bazė tė postimit tė fundit (qė nė tė shumtėn e reasteve s'ka tė bėjė dot me temėn...).


*

premium
16-01-10, 19:59
Kjo ėshtė tmerrėsisht skandaloze!! Dhe kjo feja Islame nganjėherė mė bėn tė dyshoj... mė duket krejtėsisht ka shkalluar kohėn e fundit!

Zot jepu mend njerėzve sepse tru ka edhe kafsha!
Idila , nuk ke se ēfare te dyshon per fejėn muslimane , nė lidhje me ate tekst se na solli panta-rhei.
Po tė kėrkojm neper mjet faqeve tė netit , mund tė gjenim lloj-mendimesh imami lloj psikopati tė ashtuquajtur imami qė profesionalisht nuk ka lidhje me ligjeratėn e Islamit.
-Pale sa eshte munduar panta tė gjen diē pėr tė shfaqur ketu nė forum , ku ka tė bėj ndonjė tekst per dobėsit e Islamit pėr tė zgjeruar zemrėn nga urrejtja.

- une mė mirė tė kisha kshillu tė lexon saktesitė i cili perbėn nga juristėt Islamik dhe me diturin me te lartė kanė tė kryer pėr imamatet .
si p.sh ketu thot keshtu;
Largėsia nga gjaku

Fejesa Islame preferon qė e fejuara tė jetė sa mė larg me gjak, me qėllim qė fėmija tė lindė mė i shėndoshė dhe pa tė meta psikofizike. Martesa me femrėn sa mė tė largėt me gjak, ėshtė imunitet i pasardhėsve nga sėmundjet e trashėguara familjare. Nė anėn tjetėr, bėhet zgjerimi i miqėsisė dhe i njoftimit tė myslimanėve ndėrmjet veti. Pėr kėtė Pejgamberi a.s. ka thėnė: “Mos martoni femrėn e afėrt (nga gjaku), sepse fėmija lind i dobėt.
****
1.martesa farz (e detyrueshme) ėshtė ajo martesė kur personi i plotėson kushtet e martesės e qė nuk ėshtė nė gjendje tė mbrohet prej jetės amorale
2.martesa vaxhib (obligim) ėshtė kur personi i plotėson kushtet pėr martesė e qė nuk ėshtė i sigurt se pa martesė nuk do tė mund tė ruhet prej jetės amorale.
3.martesa sunnet (traditė profetike) ėshtė kur personi i plotėson kushtet e martesės dhe ėshtė nė gjendje tė mbrohet prej amoralitetit. Pejgamberi a.s ka thėnė: “Martohuni, shtohuni, se me tė vėrtetė unė krenohem me shtimin tuaj ndaj popujve nė Ditėn e Gjykimit”.
4.martesa ėshtė mekruh (e urryer), kur personi ėshtė i pasigurt pėr t’i zbatuar obligimet e martesės.
5.martesa haram (e ndaluar) ėshtė kur personi nuk i plotėson kushtet e martesės. Martesa pa plotėsimin e kushteve shkakton pasoja dhe dėme te bashkėshortja.

Makresh
21-01-10, 11:40
S H Q I P Ė ' R I : Vajzat me shami do tė lejohen ligjėrisht nė institucionet arsimore.
Marrė nga Gazeta Albania


http://molinia.files.wordpress.com/2009/09/itudiantevoile.jpg

Vetėm njė vit mė parė, ministri i Arsimit i qeverisė “Berisha” deklaroi se nuk do tė lejohen nė universitet apo nė shkolla publike vajzat qė mbulojnė kokėn me shami, pasi shkollat nė Shqipėri janė laike. Por, projektligji “Pėr mbrojtjen nga diskriminimi” u jep fund debateve pėr lejimin ose jo tė shfaqjes sė besimit dhe tė fesė. Ky draft i paraqitur nė Kuvend nga njė grup deputetėsh parashikon lejimin e tė drejtės sė shfaqjes sė besimit dhe tė fesė. Madje ky projekt i detyron tė gjitha institucionet publike arsimore qė tė mos i pengojnė personat qė shfaqin fenė dhe besimin. Ky draft u jep fund debateve qė kanė shoqėruar sė fundi fillimin e viteve shkollore. Janė shėnuar gjatė kėtyre viteve disa raste kur vajzat me shami nuk janė lejuar tė ndjekin shkollėn apo universitetin. Madje projektligji, i cili pėrfshin ndalimin e diskriminimit pėr disa target grupe, ku pėrfshihen orientimet e ndryshme seksuale, raca, gjinia, etnia, gjuha etj., parashikon rrugėn e ankimimit nė rast tė shkeljes sė dispozitave ligjore qė parashikon nė kėtė projektligj qė pritet tė futet sė shpejti nė axhendėn e punimeve tė Kuvendit.

Besimi

Nė Nenin 10 tė projektligjit “Pėr mbrojtjen nga diskriminimi” parashikohet ndalimi i diskriminimit nė rastin e ushtrimit tė sė drejtės sė besimit. “Ndalohet diskriminimi lidhur me ushtrimin e sė drejtės dhe lirisė sė ndėrgjegjes e tė fesė, veēanėrisht, kur ka tė bėjė me shprehjen e tyre nėpėrmjet fjalėve ose paraqitjes”, - shkruhet nė pikėn e parė tė kėtij neni. Mė poshtė parashikohet kufizimi i kėsaj tė drejte vetėm pėr arsye tė sigurisė kombėtare. “Pėrbėjnė pėrjashtim dispozitat e pėrgjithshme ligjore ose nėnligjore, tė cilat janė tė domosdoshme pėr sigurinė publike, pėr identifikimin e personave pėr shkak tė njė interesi legjitim shtetėror, pėr parandalimin apo ndjekjen e veprave penale, ose kur elemente tė paraqitjes janė tė lidhura me detyrime qė burojnė nga rregullat pėr ushtrimin e profesionit dhe funksione tė ndryshme publike e private”, - shkruhet nė pikėn 2 tė kėtij neni. Ndėrsa nė Nenin 17 tė kėtij drafti parashikohet e drejta e ēdo njeriu, pavarėsisht besimit apo fesė pėr tė ndjekur shkollėn. “Ndalohet t’i refuzohet njė personi ose njė grupi personash pranimi nė njė institucion arsimor publik”, - shkruhet nė pikėn dy tė Nenit 17.

Debati

Rreth njė vit mė parė u ndaluan dy vajza me shami nga qyteti i Burrelit qė tė ndjekin shkollėn. Kjo solli reagimin e menjėhershėm tė Komunitetit Mysliman tė Shqipėrisė. Komuniteti Mysliman dėnoi ashpėr kėtė veprim duke pėrqendruar kritikat ndaj deklaratave tė ministrit tė atėhershėm tė Arsimit, Fatos Beja. Ministri deklaroi se do tė ndalohen tė gjithė ata qė mbajnė simbole fetare nė mjediset arsimore pėr shkak se shkollat nė Shqipėri janė laike. Menjėherė pas kėsaj ka reaguar Komuniteti Mysliman qė i ėshtė referuar Kushtetutės sė Shqipėrisė ku ėshtė e garantuar e drejta e besimit dhe e arsimimit. “Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė i garanton ēdo shtetasi shqiptar tė drejtėn e arsimimit dhe tė lirisė sė besimit. Kėto kufizime nuk mund tė cenojnė thelbin e lirive dhe tė drejtave dhe nė asnjė rast nuk mund tė tejkalojnė kufizimet e parashikuara nė Konventėn Europiane pėr tė Drejtat e Njeriut”, - shkruhej nė reagimin e Komunitetit Mysliman.

Procedurat e ankimimit nė rast tė diskriminimit tė ēfarėdollojshėm

Nė projektligjin e paraqitur nė Kuvend nga njė grup deputetėsh tė Partisė Demokratike janė parashikuar procedurat e paraqitjes sė njė ankimimi nė rast tė pretendimit pėr diskriminim. Nė Nenin 33 tė kėtij drafti parashikohet se “njė person ose njė grup personash qė pretendojnė se janė diskriminuar, ose njė organizatė me interesa legjitime qė pretendon diskriminim nė emėr tė njė personi apo grupi personash mund tė paraqesė ankesė sė bashku me provat e disponueshme para komisionerit, me shkrim, ose nė raste pėrjashtimore, gojarisht nė mėnyrė qė tė mund tė mbahet procesverbal. Organizata me interesa legjitime paraqet prokurė tė posaēme pėr tė pėrfaqėsuar personin ose grupin e interesave. Me marrjen e ankesės komisioneri vėrteton faktet. Pėr kėtė qėllim, komisioneri mund t’u kėrkojė ankuesit dhe personit kundėr tė cilit ėshtė drejtuar ankesa tė paraqesin parashtrime me shkrim brenda 30 ditėve nga dita qė bėhet kjo kėrkesė. Kur e sheh tė pėrshtatshme komisioneri zhvillon njė seancė dėgjimore publike dhe fton palėt dhe ēdo person tjetėr tė interesuar. Kur e sheh tė pėrshtatshme komisioneri kėrkon tė arrijė njė marrėveshje pajtimi mes ankuesit dhe personit kundėr tė cilit ėshtė paraqitur ankesa. Nė rast se personi kundėr tė cilit ėshtė bėrė ankesa nuk e informon komisionerin ose nuk e zbaton vendimin, komisioneri vendos masė pėr ndėshkimin me gjobė pėr personin kundėr tė cilit ėshtė paraqitur ankesa. Si mjet tė fundit, veēanėrisht kur shkelėsit nuk i pėrmbahen vendimit tė komisionerit ose nuk e paguan gjobėn brenda tre muajve pas afatit tė caktuar nga komisioneri dhe sanksioni nuk ėshtė kundėrshtuar nė gjykatė, komisioneri mund t’u kėrkojė autoriteteve kompetente heqjen apo pezullimin e lejes ose autorizimit tė shkelėsit pėr ta ushtruar veprimtarinė e tij. Shkelėsi ndaj tė cilit merret masa ndėshkimore me gjobė ka tė drejtė tė ankohet nė gjykatėn kompetente sipas Kodit tė Procedurės Civile.

GURI SYLAJ
29-01-10, 09:51
Kjo s'ka tė bėjė me fenė islame por...
...me atė se ēfarė bėhet nė emėr tė tij, siē ndodh edhe nė tė gjitha skajet e botės nė emėr tė ndonjė feje, ideologjie a partie tjetėr.

Martesa tė tillla janė bėrė nė kohėn e Xhahilijetit (para se tė vijė Islami). Pastaj ėshtė zhdukur tėrėsisht pėr njė kohė shumė tė gjatė.

Pėr fat tė keq, pas njė kohe, gjat kohės sė kolonizimeve, kur shumė familje kanė qenė tė izoluara, ashtuqė nuk kanė mundur tė bėjnė martesa normale, detyrimisht, si mundėsi e vetme pėr t'i shpėtuar zhdukjes... kanė filluar "kėngėn e vjetėr". Kjo, nė fillim ka qenė ndėrmarrje e pėrkohshme (deri sa tė hapen rrugė e perspektiva tjera...) por, pėr fat tė keq, pak nga rrethanat e pak nga ajo se me kalimin e kohės ėshtė kuptuar si gjė normale, me tė njėjtėn "kėngė" vazhdohet edhe sot e kėsaj dite. (Annemarie Schimmel !!!)

Sigurisht qė ky rast ėshtė akt i shėmtuar dhe s'ka tė bejė me islam, pos nė rast se kėta dy vėllezėr jetojnė nė Hėnė ku, pos tyre s'ka asnjė krijesė tjetėr njerėzore.
P.S.
Kjo temė ėshtė rrahur me dhjeta herė nė kėtė forum. Eshtė bėrė zakon qė tė gjitha temat qė hapen, askush nuk i lexon faqet paraprake, kėshtuqė ėshtė duke ndodhur qė nė ēdo faqe temeje bėhen pyetje tė njėjta apo, edhe njė fenomen tjetėr, askush nuk niset nga ajo se pėr ēfarė ėshtė hapur tema por sejcili reagon nė bazė tė postimit tė fundit (qė nė tė shumtėn e reasteve s'ka tė bėjė dot me temėn...).


*


Rasti ne fjale eshte jo vetem per gjykim por edhe per denim .Por edhe shkrimi i mesiperm nuk qendron tersisht .
Sure EN NISAĖ Ajetinr.23!

4peace
29-01-10, 10:28
Rasti ne fjale eshte jo vetem per gjykim por edhe per denim .Por edhe shkrimi i mesiperm nuk qendron tersisht .
Sure EN NISAĖ Ajetinr.23!

Po, ke tė drejtė, GURI
Pikėrisht ky Ajet merret si mbėshtetje pėr martesa tė atilla, pėr arsye se nuk pėrmendet ndalesa... Megjithėse ka edhe Ajete tjera qė dėshmojnė tė kundėrtėn, ėshtė edhe njė faktor vendimtar: vetėkuptimshmėria. Pra, ėshtė mė se e vetėkuptueshme nėse ėshtė e ndaluar martesa me persona mė tė largėt se ēika e hallės/axhės/dajės, pėrse tė mos jet e ndaluar edhe kjo e fundit?

Siē thash nė shkrimin e mėsipėm, kjo temė ėshtė rrahur e sqaruar edhe mė herėt.


Ka njerėz qė nuk e hanė bananen vetėm pėr arsyen se nuk ėshtė e pėrmendur nė Kur'an.
Ka njerėz qė nuk i pranojnė pėr tė Dėrguar ata qė nuk pėrmenden nė Kur'an.
Sikurse qė ka njerėz sikur rasti nė fjalė ku mospėrmendjen e njė gjėje (En-Nisa :23)e shohin si tė lejuar.


***

GURI SYLAJ
29-01-10, 11:18
Pajtohem!

Llapjani_HH
03-02-10, 18:24
http://www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/%28u39u%291001%20zbulime.jpg


Londėr: Ekspozitė pėr shenjat qė ka lėnė Islami nė shkencė


Ekspozita e hapur nė Muzeun e Shkencės nė Londėr nxjerr nė pah njė sėrė zbulimesh tė shkencėtarėve myslimanė midis shekujve 7-16 tė cilat nuk diheshin mė parė ose qė kishin filluar tė harroheshin.
Njė ndėr veprat mė tė pėlqyera tė kėsaj ekspozite e cila do tė jetė hapur deri nė datėn 25 prill, ėshtė njė kopje gjigande e Orės sė Elefantit e projektuar nė shekullin e 13-tė.
Kjo orė e projektuar me njė teknologji tepėr tė avancuar pėr periudhėn e saj, jep orėn ēdo 30 minuta me anė tė kuēedrave qė shkojnė poshtė.
Njė tjetėr vepėr e pėlqyer nga vizitorėt ėshtė njė kopje e hartės botėrore e pikturuar nga udhėtari mysliman El-Idrisi nė shekullin e 12-tė.
Ekspozita e hapur duke pasur nė plan tė parė fėmijėt dhe tė rinjtė nė moshėn shkollore, po tėrheq interes tė madh nga shkollat.
Ekspozita synon tė arrijė kuptimin e Islamit nėpėr botė, dhe pas Anglisė ajo do tė hapet edhe nėpėr vende tė tjera tė botės. /TRT/
Mesazhi.com

Fokus
10-02-10, 13:57
http://bw.balkanweb.com/foto/30936.jpg


ANKESA E MUSLMANEVE,"NGRIN"MIRELA BOGDANITIRANE-Partia Konservatore e Uellsit ka vendosur tė pezullojė nga lista e kandidatėve pėr deputetė Mirela Bogdanin”, njoftoi dje Forumi Musliman i Shqipėrisė. Vendimi ėshtė marrė pas njė letre qė iu dėrgua nga Forumi Musliman i Shqipėrisė, ku informohej se Bogdani, nė emisionin “Déją Vu” tė datės 12.12.2009, qė u transmetua nė stacionin televiziv “Top Channel”, kishte lėshuar disa deklarata fyese pėr realitetet multi-kulturore qė ekzistojnė nė Britaninė e Madhe. “Partia Konservatore ka shfaqur shqetėsim pėr kėtė ēėshtje dhe unė mund t’ju siguroj se ne e kemi trajtuar atė nė detaje. Partia krenohet pėr natyrėn e saj gjithėpėrfshirėse dhe qė ka pėrkrahje nga tė gjitha komunitetet dhe besimet fetare. Unė jam shumė i kėnaqur qė ne kemi njė anėtar asambleje musliman brenda listės qė do t’i ēojmė Asamblesė Kombėtare tė Uellsit. Ai ėshtė njė pjesė e rėndėsishme dhe integrale e grupit tonė dhe tė partisė sonė. Pas procesit tė zgjedhjes sė pėrfaqėsuesve qė janė zgjedhur dhe pasi ēėshtja ėshtė hetuar, Mirela Bogdani ėshtė pezulluar nga lista e kandidatėve tė Partisė Konservatore. Ajo nuk ėshtė miratuar pėr tė qenė kandidate pėr njė deputet nė Uells dhe unė nuk besoj se ndonjėherė ka pasur njė vend nė Uells”, citojmė nga letra qė Nicholas Bourne, lideri i Partisė Konservatore tė Uellsit i ka dėrguar Forumit Musliman tė Shqipėrisė.
Letra
Nė letrėn informuese drejtuar Partisė Konservatore tė Uellsit, Forumi Musliman referuar deklaratave tė Bogdanit nė emisionin “Déją vu” tė datės 12.12.2009, theksonte mes tė tjerash se “Znj. Bogdani ėshtė shprehur shumė e shqetėsuar pėr rrezikun e ‘islamizimit tė Evropės’, pėr shkak tė refuzimit qė muslimanėt i bėjnė asimilimit ndaj kulturės evropiane. Nė njė moment gjatė emisionit ajo u shpreh se “njė pjesė veriore e Londrės tani njihet si Londonistan, sepse po tė shkosh atje, tė duket vetja si nė Middle East” dhe “mua mė vrasin sytė kur shikoj nė mes tė Londrės njerėz me ferexhe”. Gjithashtu, ajo ka shprehur shqetėsim pėr eventualitetin e pranimit tė Turqisė nė BE pėr shkak tė fesė islame tė popullatės sė saj, e cila sipas kėsaj zonje, “do tė prishė ekuilibrat e Evropės sė Bashkuar”. Mandej, Forumi Musliman i Shqipėrisė shprehej se “pėr sa mė sipėr, jemi tė mendimit qė deklaratat e znj. Bogdani duhet tė shihen me vėmendje nga organizmat e partisė suaj”.
Reagon Mirela Bogdani: Me sulmojne ekstremistet
Mirela Bogdani nė njė prononcim tė djeshėm pėr “Gazeta Shqiptare” pretendon se letra e Partisė Konservatore, qė bėn fjalė pėr skualifikimin e saj nga lista e kandidatėve pėr deputet nė Uells, duhet tė vėrtetohet pėr autenticitetin e saj. Bogdani sqaron se nė datėn 6 nėntor 2009, ajo ėshtė kualifikuar nė Listėn Kombėtare tė Kandidatėve pėr Deputetė tė Partisė Konservatore Britanike dhe prej asaj dite, sipas saj, nuk i ėshtė njoftuar asnjė vendim pėr skualifikimin nga kjo listė. “Gazeta Shqiptare” boton mė poshtė tė plotė reagimin e Bogdanit:
“Pas disa komenteve tė mia mbi ferexhetė dhe islamikėt nė emisionin “De ja vu” nė dhjetorin e vitit tė kaluar, disa individė dhe njė organizatė ekstremiste fondamentaliste, e quajtur Forumi Musliman Shqiptar, pas sė cilės fshihet individi i rrezikshėm Olsi Jazexhiu, filluan njė fushatė ndaj meje duke mė etiketuar si islamofobe. Kjo fushatė pėrfshiu e-maila dhe kėrcėnime, letra e telefonata drejtuar institucionit ku unė punoj momentalisht, Top Channel-it, si dhe Partisė Konservatore Britanike. Nga bisedat e bėra me njerėz tė ndryshėm, si p.sh, me pėrfaqėsues tė Komunitetit Musliman Shqiptar, me studiuesen britanike Miranda Vickers qė ka shkruar mbi Islamin nė Shqipėri, me gazetarė dhe akademikė, mėsova qė kjo organizatė e dyshimtė lufton pėr vendosjen e njė rryme fondamentaliste tė Islamit nė Shqipėri dhe pėr kėtė arsye dhe Komuniteti Musliman Shqiptar, qė ėshtė njė organizate decente, qė pėrfaqėson rrymėn e moderuar tė Islamit, ėshtė distancuar prej tyre dhe i kanė denoncuar nė shumė raste. Pra, individi i rrezikshėm Olsi Jazexhiu dhe kjo organizatė, e cila pėr hir tė vėrtetės pėrbėhet veē prej njė grusht fanatikėsh, bėnė ē’ėshtė e mundur qė tė hakmerren pėr komentet dhe denoncimin qė iu bėra unė nė shkrime tė mia, madje deri nė Britani, me letra e telefonata pranė Partisė Konservatore pėr tė dėmtuar kandidaturėn time. Letra e cila ėshtė dėrguar nga Jazexhiu nė “Gazetėn Shqiptare”, ėshtė njė fabrikim i tij, pasi unė nuk kam dijeni pėr njė letėr tė tillė (gjėja mė minimale qė bėhet nė njė rast tė tillė, ėshtė t’i dėrgohet pėr dijeni dhe personit pėrkatės). Lidhur me kandidimin tim, pas njė seleksionimi paraprak, nė 6 nėntor tė vitit tė kaluar unė fitova PAB (Parliamentary Assesment Board), e cila mė kualifikoi nė Listėn Kombėtare tė Kandidatėve pėr Deputetė tė Partisė Konservatore Britanike dhe u caktova tė luftoj nė Uells. Bashkėngjitur keni dokumentin e Komitetit pėr Pėrzgjedhjen e Kandidatėve qė e tregon kėtė. Nė fund tė muajit unė do shkoj nė Uells pėr tė vazhduar procesin. Megjithatė, unė jam shumė e zhgėnjyer nga ‘Gazeta Shqiptare’ qė vendosin tė botojnė njė letėr tė pavėrtetuar pėr autenticitetin e saj dhe dėrguar nga njė organizatė e dyshimtė.

(d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

Makresh
10-02-10, 13:59
:tongue: t'ja paskan punu !
o-FHVQqjyOA&feature=related

premium
10-02-10, 14:23
:tongue: t'ja paskan punu !
o-FHVQqjyOA&feature=related
Qfare tė keqen paska parė kjo nga motrat muslimane??..
kėshtu ndodh me pshurajket kur arijnė standardin e transfermimit nga shtalla nė qytetin evropian ,
Ksaj e paska mbet tė drejton kulturėn evropiane .

tingėllon me njė emėr e fisit sllave.

Prishtina-racing
10-02-10, 14:50
Nuk paska faj kjo zoja qe fol kshtu se qaq paska kultur dhe FE kjo saqe edhe brekt po ju dokan..po kur te bohet edhe kjo me fol per ISLAMIN mosvet hiq..Qfare tė keqen paska parė kjo nga motrat muslimane??..
kėshtu ndodh me pshurajket kur arijnė standardin e transfermimit nga shtalla nė qytetin evropian ,
Ksaj e paska mbet tė drejton kulturėn evropiane .

tingėllon me njė emėr e fisit sllave.

Prishtina-racing
10-02-10, 15:05
Ma prishi diten edhe kogja shum em boni nervoz kur e ndegjova ne disa fjali e sidomos kjo em preku kur tha per ato 3 VAJZAT....JA SI JANE BERE NE KETE GJENDJE.Po ni njeri si kjo ndoshta edhe nuk eshete per me ja nxon per te madheKsaj , talibancat ja kishin ardh pėr imani ;0

Lapsi
10-02-10, 16:24
Edhe pse kam shkruar per kete vajze, personalisht fjalet e saj nuk me lene pershtypje. Nuk gjykoj nga ai aspekt se i takoj besimit qe ajo e ve ne tallje por nga nje kend tjeter, nga ai te kuptuarit drejte. Kjo ka preardhje muslimane, gjushen e ka muslimane dhe ketu duhet te ndalmi pak. Flet shumecka, fyen 70% e kombit te vete, vetem te ulet ne kelltuqet e parlamentit. Kjo eshte deshpruese..

Llapjani_HH
16-02-10, 18:48
http://www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/%28u59u%291001.JPG

1001 zbulime dhe shpikje tė botės islame nė njė ekspozitė nė Londėr


A mund ta imagjinoni jetėn sot pa kafe, pa kompiuter apo pa motorrin me pistona? Kėto shpikje apo zbulime janė bėrė elementė kaq thelbėsorė tė jetės sonė, por shumė nga ne nuk e dimė se tė gjitha kėto e kanė zanafillėn nga bota e lashtė islame.

Njė ekspozitė me objekte tė lashtėsisė tė shpikura ose zbuluara nga bota myslimane ėshtė hapur kohėt e fundit nė Muzeun e Shkencės nė Londėr dhe nxjerr njė pah njė realitet krejt tjetėr nga ideja e njė konflikti mes civilizimit perėndimor dhe atij oriental.

Njė filxhan kafe, qoftė turke, kapuēino apo ekspres ėshtė tashmė pjesė e pandashme e shumė kulturave. Emrin e merr nga “Kawah” e Jemenit ku pėr herė tė parė filloi tė bėhej kafeja nė Gadishullin Arabik.

Profesor Salim al Hasani i Universitetit tė Manēesterit shpjegon se kokrrat e kafesė u sollėn nė Jemen nga Etiopia.

“Dimė qė kafeja u shpik nė vitet e para tė Islamit, nga njė i ri i quajtur Khaled, i cili ruante delet nė Etiopi.”

Deleve, siē duket u pėlqenin kokrrat e kafesė. Kėshtu qė, sipas gojėdhėnės, i riu i mori kokrrat e kafesė e i solli nė njė dyqan nė Jemen, ku lindi pija e re. Ka plot shpikje dhe zbulime tė tjera qė datojnė qė nga fillimet e botės islame nė shekullin e shtatė, e mė pas.

“Njė prej tyre ėshtė shpikja e universitetit nė vitin 850 nga njė e re, e quajtur Fatima al-Fihri nė qytetin Fez tė Marokut. Ky ishte universiteti i parė nė botė qė jepte diploma.”

Kjo ėshtė edhe tema e ekspozitės sė re nė Muzeun e Shkencės nė Londėr. Ajo titullohet: 1001 shpikje – Trashėgimia myslimane njė titull qė tė kujton ciklin e pėrrallave 1 Mijė e Njė Netė. Por kjo ekspozitė pėrqendrohet nė shpikjet dhe pėrparimet shkencore dhe teknologjike qė ndryshuan botėn tonė, duke filluar nga universitetet mė tė hershme, tek shpikjet mjekėsore, higjena, pompat dhe mulliri me ujė.

Mendoni se ėshtė histori e harruar? Aspak! Mjafton tė pyesni kėdo nė rrugėt e Kairos apo Damaskut dhe do t’ju tregojnė pėr ditėt e arta tė Islamit, jo thjesht pushtimet, por edhe pėrparimet kulturore, shkencore dhe teknologjike. Kėto pėrparime u arritėn nė kulmin e lulėzimit tė perandorisė islame, ku u pėrhap nga Lindja e Mesme nė Afrikėn Veriore e deri nė Spanjėn e jugut dhe pėrtej.

“Gjatė asaj kohe, e cila zgjati rreth 1 mijė vjet, pati plot kontribute nė shkencė dhe teknologji nga tė cilat pėrfituan civilizimet tona duke huazuar nga civilizimi mysliman.”

Myslimanėt pėrfituan nga pėrparimet nė Indi, Kinė apo Greqinė dhe Egjiptin e lashtė dhe e pėrcollėn atė, ashtu si nė rastin e kėsaj replike tė orės me elefant tė projektuar nga shpikėsi, inxhinieri dhe matematicieni mysliman, al Jazari nė fillim tė shekullit tė 13.

An Mari Brenan ėshtė pedagoge nė Universitetin South Bank tė Londrės. Ajo ka mbetur e mahnitur nga kėto shpikje. Kjo orė me njė elefant indian dhe dragoj kinezė ėshtė objekti i saj i preferuar.

“Ora me elefant ėshtė e mrekullueshme, pasi i ngjet njė ore tė Kombeve tė Bashkuara. Ka elementė nga qytetėrime tė ndryshme. Unė, si shkencėtare, e pėlqej pasi tregon se shkenca mund tė jetė edhe interesante edhe krijuese e dekorative dhe tė pėrfaqėsojė kulturat e ndryshme.”

Kalojmė tek fusha e matematikės dhe algjebrės. Numrat e botės perėndimore njihen si numra arabikė, por dikur kishin emėr tjetėr:

“Numrat qė kemi sot – 1,2,3- quhen numra arabikė, por nė fillimet e tyre arabėt i quanin ‘numra indianė’.”

Ndėrsa numri ‘0’ pėr shembull e merr emrin nga fjala ‘zephir’ nė arabisht, dhe u pėrdor pėr herė tė parė nga shkencėtarė arabė si pjesė e ekuacioneve matematike. Ky numėr ėshtė shumė i rėndėsishėm nė formulėn e kombinimit tė numrave 1 dhe 0 pėr tė zhvilluar kompiuterat dhe teknologji tė tjera.

Ashtu si edhe kafeja, ēfarė do tė bėnim dot sot, pa kompiuter??!!

/ Sonia Pace, Zėri i Amerikės/
Mesazhi.com

Zanzi/M
26-02-10, 23:44
Skenderaj, 26 shkurt - Kuvendi Komunal i Skenderajt ka marrė sot vendim qė ta mbyllė xhaminė e fshatit Marinė. Vendimi pritet tė ekzekutohet qė sot. Deri ne njė vendim tjetėr tė Bashkėsisė Islame se ēka do tė ndodhė me kėtė xhami, ajo do tė jetė e mbyllur. Gjithashtu, ėshtė marrė vendim edhe pėr largimin e imamit tė kėsaj xhamie, Kemal Duka, i cili vjen nga Elbasani.
Pas kėtij vendimi njė grup i banorėve tė fshatit Marinė kanė protestuar, duke u zotuar se nuk do tė lejojnė largimin e imamit Duka, pėr arsye se, sipas tyre, imami u ndihmon fshatarėve me mjete financiare dhe ndihma ushqimore. Ndėrsa hoxha nuk ka dashur tė pėrgjigjet qarte nėse do tė largohet me vullnet apo jo. Ai ka thėnė se banorėt kėtu e duan, mirėpo nuk do tė luftojė mė shtetin.

burimi: Koha ditore

Zanzi/M
26-02-10, 23:47
Me shume se sa ky lajm me intereson te di nga njohsit e rregullave Islame se cka ndodh nese nje imam vepron ne kundershtim me rregullat e BIK ( bashkesise islame ).

4peace
27-02-10, 12:34
Me shume se sa ky lajm me intereson te di nga njohsit e rregullave Islame se cka ndodh nese nje imam vepron ne kundershtim me rregullat e BIK ( bashkesise islame ).

Kjo s'ka tė bėjė me njohjen e rregullave Islame por mė shumė me lojėra tė pista politike.
Sa i pėrket BIK-ut, kjo ėshtė edhe njė dėshmi mė shumė se ajo gjithnjė e mė shumė po bėhet lodėr e lojėtarėve politik. Kurse, kur ėshtė fjala pėr politikė, dihet mirėfilli kush i tėrheq penjtė nga prapaskena.
Sipas asaj qė lexova nė Kafehanen "Express", nuk ka dėshmi tė qarta kundėr kėtij imami. Pos dyshimeve ndaj burimeve financiare dhe ca ekskursioneve tė dyshimta por pa fakte konkrete.


***

Makresh
27-02-10, 12:54
Kjo ėshtė shoqata, dhe aktivitetėt e tia fetare pėr tė cilėn ai ekitetohet si "terorirst".onBYzpbfnos


Turp Bashkesis Islame !

GURI SYLAJ
01-03-10, 12:19
Problemi eshte se hoxhen ne Marine e ka pru dikush dhe e mbron dikush .Kuptohet jo BIK .
E ai qe e ka pru aty dhe qe e mbron edhe sot nuk eshte populli sepse do te dilnim qesharak ne kete rast dhe nuk do te dinim se kene e mbron populli i asaj ane .Kuvendin dhe qeverine komunale apo nje Imamin e nje Xhamie te cilin kjo Qeveri Komunale e kundershton!

GURI SYLAJ
01-03-10, 15:37
A ka rregulla ne Islam dhe per cfar eshte BIK??
Sa Xhami nuk i nenshtrohen kesaj Bashkesie dhe nese eshte numer i madh i tyre atehere vertete marri i qofte .Por nese Xhamia e Marines eshte e vetmja ateher kjo marri bie mbi diken tjeter.
Me nderime !

Zeqiri
01-03-10, 16:01
ai asht hoxhe dollovergjija jo lexone gazeteneksprex e atfar ajnishahedrecin po kqyri komentet ckakan than lexust ik be se ky asht hoxh hajvani hoxhlopa me mjekerr si tshkive qysh paska than panta rrnoft samilushtaku qe jaka ftof ja kamerdhi qelet hoxhes dollovergji edhe keeerrrkkkk jaka vnu drynin kkkeerrrrrkkkkk titan sa mjekrra e kryt e hoxhes

GURI SYLAJ
01-03-10, 19:58
Nuk po me flen ne hater qe 500 a me shume Xhami qe i ka Kosova nuk jan ne rregull e vetem Duka eshte i vetmi dhe me i miri!
Une nuk dij pse eshte akuzu dhe nga kush por se dicka nuk eshte ne rregull po shihet.
Dhe vet gjykimi me gjaknxehtesi dhe me fyerje nuk i sherben te mires dhe nuk eshte pjese e besimit te mire!!

Dilaver
02-03-10, 23:09
Mbyllet xhamia e Marinės

Autoritetet komunale tė Skenderajt kanė mbyllur xhaminė nė fshatin Marinė, pėr shkak tė dyshimeve pėr keqpėrdorime tė xhamisė pėr aktivitete jofetare, mosfutjen e saj nėn juridiksionin e Bashkėsisė Islame dhe manipulime, siē thuhet, me femra e fėmijė. Iniciatorėt pėr mbylljen e xhamisė thonė se me kėtė hap ndėrpritet radikalizmi islamik nė fshat.
Qė nga mėngjesi i sotėm, xhamia nė fshatin Marinė tė Skenderajt ėshtė mbyllur, si pėr besimtarėt, ashtu edhe pėr vetė Xhemajl (Kastriot) Dukėn, i cili ushtroi nė tė funksionin e imamit, ndėrsa hapėsirėn e xhamisė e shfrytėzoi pėr aktivitete tė shoqatės “Rahma/Mercy”.
Kanė qenė pikėrisht kėto aktivitete, tė cilat ngjallėn dyshime te aktivistėt pėr tė drejtat e njeriut, tė cilėt, pėrmes njė peticioni, kėrkuan mbylljen e xhamisė dhe largimin e Kastriot Dukės.
Ushtrimi ilegal i funksionit tė imamit, keqpėrdorimi i xhamisė pėr aktivitete jofetare deri nė orėt e hershme tė mėngjesit, ardhja e mysafirėve tė dyshimtė nga vende tė ndryshme, manipulimi me tė varfrit dhe bonjakėt, e nė veēanti me femrat e mitura, janė ndėr arsyet qė ceken nė peticionin, i cili kėrkon largimin e Dukės. Ajnishahe Halimi, njė nga iniciatorėt e peticionit, tė shndėrruar tashmė nė vendim ekzekutiv tė kuvendit komunal, thotė se situata nė Marinė ėshtė alarmante.
“Unė jam myslimane dhe i pėrkas besimit fetar islam, mirėpo myslimane dhe respektim tė fesė nė mėnyra tradicionale, siē ka qenė pėrpara, e jo me njė kulturė iraniane a irakiane, sepse nuk kemi nevojė. Situata ėshtė mė se alarmante, jo vetėm nė Drenicė, por nė tėrė Kosovėn me kėtė sekt, sepse tėrė Kosova, pas luftės, ėshtė pėrfshirė nė njė ekstremizėm, radikalizėm tė fesė, gjė qė ēon te fundamentalizmi islamik”.
“Unė do tė doja tė ik nga ky fundamentalizėm islamik. Ne kemi qenė tė shqetėsuar. Pėr kėtė kemi bėrė peticionin, i cili u nėnshkrua nga 6 mijė qytetarė”, thotė Ajnishahe Halimi.
Por, Kastriot Duka nga Elbasani, qė tashmė ka ndryshuar emrin nė Xhemajl, njė ditė para se tė mbyllej xhamia, nė njėrėn nga dhomat e saj tė shndėrruar nė zyrė, hodhi poshtė akuzat.
Ai, madje, akuzoi iniciatorėt e peticionit, se kanė mbledhur nėnshkrime tė rreme.
“Ka marrė nėnshkrime tė rreme, ka manipuluar nė emėr tė Albin Kurtit. Ky nuk ėshtė vendim i drejtė, sepse shteti ėshtė i ndarė nga xhamia. Ne kemi Bashkėsinė Islame nė Kosovė, e cila ka tė drejtė dhe kompetencė ta mbyllė xhaminė kur ka baza”.
“Por, megjithatė, ne jemi nė negociata me Bashkėsinė Islame dhe shumė shpejt do ta zgjidhim problemin e xhamisė sė Marinės”, tha Duka.
Pretendimet pėr nėnshkrime tė rreme hidhen poshtė jo vetėm nga Halimi, por edhe nga udhėheqėsit e komunės sė Skenderajt. Nėnkryetari Abdyl Ymeri dyshon se aktivitetet nė xhami ishin nė pėrputhje me rregullat e Bashkėsisė Islame.
“Kjo xhami nuk i ėshtė pėrgjigjur as Bashkėsisė Islame dhe aktivitetet qė i zhvillon aty, pėr neve janė tė dyshimta”, thotė Ymeri.
Duka thotė se pėrmes organizatės sė tij, “Rahma/Mercy”, ndihmon 550 familje nė Drenicė me nga 20 euro nė muaj.
Nė Marinė, shumica e banorėve kanė familjarė tė vrarė nė luftė. Ata thonė se shoqata “Ramha/Mercy”, me seli nė Angli, vazhdimisht u ka ndihmuar nė ushqime, por edhe nė tė holla.
Shefkije Mėziu ėshtė njėra nga ato qė thotė se ka pėrfituar.
“Janė shpifje. Hoxha na ka ndihmuar tė gjithėve me shpirt. Pėr hoxhėn s’ka ēka thotė askush. Atė ditė qė ta heqin hoxhėn nga kėtu, sidomos kush ka jetimė, mbaron krejt”, thotė Mėziu, e cila pranon se merr 20 euro nė muaj nga shoqata “Ramha/Mercy”, mirėpo ėshtė shteti ai qė i paguan mė shumė asaj - nga 135 euro nė muaj, si kompensim pėr humbjen e tė shoqit nė luftė.
Ndryshe, nė faqen e saj tė internetit, shoqata humanitare “Rahma/Mercy”, e themeluar nė vitin 1999, shkruan se, fillimisht, synim kryesor kishte ndihmėn pėr refugjatėt kosovarė, e mė vonė pėr bonjakėt.
Por, sipas aktivistėve pėr tė drejtat e njeriut, ndihmat zakonisht janė kushtėzuar me lojalitetin e treguar ndaj z.Duka, qė nėnkupton dėrgimin e fėmijėve nė xhami pėr mėsime kuranore, e nė kėtė rast edhe mbulimin e vajzave tė vogla.
Nė internet, madje, qarkullon njė video, ku Duka mbulon vajzat 6 - 7-vjeēare. Vetė z.Duka pranoi se vajzat janė mbuluar, por tha se kanė pasur pėlqimin e prindėrve.
“Ne jemi myslimanė, vajzat i mbulojmė me shamia, pa marrė parasysh moshėn... Puna e shamisė ėshtė nė liri tė besimit tė tyre. Ēdo prind e dėrgon fėmijėn nė xhami. Unė jam prind, fėmija im ka qejf tė vishet me kėtė uniformė. Dakord jam me kėtė, por kjo ėshtė liri e besimit tė fėmijėve”, u shpreh Duka.
Sidoqoftė, aktivitetet e Dukės nuk janė parė me sy tė mirė as nga vetė Bashkėsia Islame. Pėr mė tepėr, ėshtė kjo e vetmja xhami, apo Duka i vetmi imam, qė nuk ėshtė nė juridiksionin e kėsaj bashkėsie. Duka i tha Radios Evropa e Lirė se tani ėshtė nė negociata pėr tė zgjidhur problemin me Bashkėsinė Islame.
“I nderuari kryeminam Sabri Bajgora na ka dhėnė fjalėn se shumė shpejt do tė afrohet, do tė vijė kėtu pėr tė diskutuar ēėshtjen e xhamisė dhe na ka dhėnė fjalėn se unė do tė shkoj atje, do ta zgjidhim kėtė problem nė mėnyrėn mė tė bukur, mė tė mirė, qė tė kėnaqet hoxha, banorėt e fshatit dhe ne si Bashkėsi Islame”, deklaroi Duka.
Ky interesim pėr tė negociuar me Bashkėsinė Islame vjen pas disa vjet shpėrfilljeje qė Duka i bėri kėsaj bashkėsie. Kryemimami i Kosovės, Sabri Bajgora, thotė se nuk ka kurrfarė negociatash me Dukėn.
“Absolutisht, as qė kam kontaktuar me tė qė nga viti 2003, as qė kam negociuar me Dukėn, e as qė kemi ndėrmend tė negociojmė me tė. Z.Duka nuk i ėshtė pėrmbajtur marrėveshjes sė vitit 2003 dhe 2009 pėr konkurs, prandaj pėr ne 'ēėshtja Duka' ėshtė e pėrfunduar dhe ne kėrkojmė qė sa mė shpejt imami legjitim Hoti ta marrė detyrėn e vet nė xhaminė e Marinės”, shprehet Bajgora. Sidoqoftė, banorėt e Marinės kanė paralajmėruar pėr nesėr njė protestė kundėr largimit tė Dukės nga fshati Marinė.
Por, qytetarėt e Skenderajt, qė nėnshkruan peticionin, kėrkojnė qė ushtrimi i fesė islame tė jetė edhe mė tej tradicional dhe jo tė sillen praktika mė radikale, qė mund tė ēojnė nė fundamentalizėm islamik.
Nė tė vėrtetė, njė shqetėsim pėr ekstremizmin fetar nė Kosovė, pėrkatėsisht pėr Lėvizjen WAHABBI, e pati shprehur qė nė vitin 2007, nė njė raport tė saj, Ministria e Punėve tė Brendshme.
Nė raport thuhej se Lėvizja WAHABBI nė Kosovė ka filluar tė pėrhapet nė pėrmasa mė tė vogla menjėherė pas pėrfundimit tė luftės, ndėrsa metodologjia, tė cilėn e ka aplikuar nė Kosovė, ka qenė pėrmes organizatave tė ndryshme humanitare dhe joqeveritare, kinse duke i ndihmuar popullatės civile, ndėrsa qėllimi i saj kryesor ka qenė pėrhapja e ideve WAHABBI-ste".
Nė raport vlerėsohej se aktivitetet e pjesėtarėve tė kėsaj lėvizjeje nė Kosovė ishin nė fazėn e krijimit tė infrastrukturės sė tyre. (rfe)

Bota sot

Makresh
03-03-10, 12:02
Ēfarė po ndodh me xhaminė ?!


‘Xhami e Marines’ ėshtė njė nga top lajmet e kohėve tė fundit nė mediet shqipfolėse . Iniciuar nga kompania mediale ‘KOHA’ Prishtinė, nė radhė tė parė para disa javėsh nga KTV dhe mė vonė me disa shkrime nė K.D. u trajtua tema e imamit tė xhamisė sė Marinės dhe aktivitetit tė tij, kuptohet atėherė kishte retorik mė tė butė . Pas pak kohe filloj edhe peticioni ‘i ēuditshėm’ i OJQ sė grave ‘Prehja’ i sponsoruar nga kryetari i komunės sė Skenderajt z.Sami Lushtaku, kur pas kėsaj kėtė temė filluan ta trajtojnė edhe mediet e tjera . Le tė pėrmendim kėtu edhe gazetėn e pa nivel dhe tashmė tė bojkotuar pėr racizmin dhe anti islamin e treguar – pra gazetėn Express e cila e pa si rast ideal pėr tė i lėshuar kthetrat e saj kundėr fes Islame.
Tė gjithė janė tė mendimit se inspirimi pėr kėtė fushat ka filluar nga njė video e famshme tashmė nė you tube e cila grupeve dhe forumeve anti islame po u shėrben si shpallje (kupto prej djallit).
Ėshtė mė e tmerrshme kur kėtė lloj tė gjuhės dhe fjalorit e kanė pėrvetėsuar edhe disa njerėz qė vetėn e quajnė intelektual e ka kohė qė janė harxhuar kanė mbetur statik si pėrmendore pėr sa i pėrket njohurive thelbėsore pėr Islamin.

E vėrteta ėshtė se hoxha Xhemail Duka sado qė ėshtė i sinqertė dhe i devotshėm, instalimi i tij nė xhamin e Marinės ishte jashtė ligjor. Por ky si njė problem teknik mes tij dhe institucionit duhet tė zgjidhej mė herėt duke mos pritur intereferimin e tjerėve – imagjinoni tani u ka mbet prapė vogėlushėve tė gazetės sė ulėt tė Expressit tė flasin dhe tė gjykojnė – aq se nuk ka burra tjerė .

Nga observimi jo emocional dhe faktik qė mund tė i bėhet kėsaj ēėshtje mund tė vėresh se kėtu ka 4 grupe tė ndryshme interesi me objektiva tė ndryshme dhe njė i pesti qė ėshtė vetėm vegėl.
1. Bashkėsia Islame Kosovės dhe mungesa e moralit mė shumė se sa e fuqisė juridike pėr tė vepruar dhe menaxhuar situatėn.
2. Imami Xhemajl Duka dhe shkurtėpamėsia dhe pamaturia e tij e veprimit. Kjo nuk ia mohon vlerat e tij shpirtėrore si morale, devotshmėrisė e diturisė . Kėtu edhe beackgraundi i tij ėshtė shumė i kėrkuar pėr publikun , qė mendoj se pėr ti mbyllur fjalėt dhe pėr tė vulosur njė herė e pėrgjithmonė Hoxha Xhemajl tė botoj njė fletushkė me historinė e jetės sė vetė qė tė marrin vesh tė gjithė sepse kanė frikė nga se mund tė ketė agjendė tė fshehur.
3. Kryetari i Komunės sė Skenderajt z.Sami Lushtaku dhe nevoja e tij qė vėmendjen e opinionit ta drejtoj diku tjetėr dhe jo te aferat e tij kurruptive pėr tė cilat u akuzua vitin e kaluar nga mediet. Nga njė komunė kaq e vogėl si ajo e Skenderajt u vjedhėn nė rastin konkret nga xhirollogaria e Komunės u transferuan te xhirollogaria e vėllait tė kryetarit tė komunės.
4. Mediet –Kompania mediale ‘KOHA’ dhe gazeta Express pastah edhe tjerat qė janė tė prirura pėr tė bėrė ngjarje qė ta paraqesin Islamin vendas si negativ.

Ja pse.
A keni dėgjuar qė ndonjė nga kėto medie tė ketė folur apo shkruar pėr qindra aktivitete kulturore qė janė organizuar nė dy javėt e fundit nga xhamit dhe Kėshillat e BIK anė e kėnd Kosovės, nė vigjilje tė Ditėlindjes sė Pėrsonalitetit mė tė madh nė botė Pejgamberit Muhammed a.s.
Aktivitet tė ngjashme do tė zhvillohen edhe gjatė fillimit tė marsit sepse kėtė kohė e llogarisin edhe si kohė e ‘Mevludit’ njė eveniment i rėndėsishėm i kulturės Islame por edhe Shqiptare. Pse nė kėtė kohė tė mos flitet pėr kėto aktivitet nėse jo tė bėhen debatet e mirėfillta apo dokumentarėt pėr rolin e mevludit pėr ruajtjen e identitetit kombėtarė tė paktėn tė folėt pėr gjallėrinė kulturore nė xhamia dhe nga bota fetare e Kosovės.
Sigurisht qė jo dhe kjo jo pse njerėzit janė tė prirė pėr negativitet por se pėr fenė Islame janė tė rezervuar se ‘mos ka njė agjendė tė fshehur’ a Islami nė trojet shqiptare ekziston qysh para 7 ose 8 shekujsh.

Kushdo qė ka gabuar duhet tė bartė pėrgjegjėsinė e veprimeve tė veta ; si Imam Duka, si BIK, si Sami Lushtaku dhe vėllau i tij, si mediet dhe disa gazetarė histerik dhe jo profesional apo edhe ata profesional e tendencioz si Ajnishanja vegla .
Kjo e fundit ndoshta sė shpejti do tė gjendet jashtė nga OJQ-ja e saj me qė nė Australi dhe Zeland tė Re janė duke mbledhur nėnshkrime pėr largimin e saj nga OJQ-ja Prehja.

Australi :E.F.

hasanmehmeti
03-03-10, 12:09
wMkmIs0CWMA

4peace
03-03-10, 13:53
wMkmIs0CWMA

S'paska, more, Kosova shume qej (qenė): veē nja 1.900.000.
Prej tyre mbesin nje deri dy autobusa "shqiptare te vertete" (te krishtere de).

Ky njeri po lypka...


...athua, cka po lypka:rolleyes:

***

Fokus
03-03-10, 14:13
S'paska, more, Kosova shume qej (qenė): veē nja 1.900.000.
Prej tyre mbesin nje deri dy autobusa "shqiptare te vertete" (te krishtere de).

Ky njeri po lypka...


...athua, cka po lypka:rolleyes:

***

Jo qka lyp,por qka lypin, sepse ky zagar nuk eshte i vetem qe flet keshtu.

<object style="height: 344px; width: 425px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/wZqY8-IiyV8"><param name="allowFullScreen" value="true"><param name="allowScriptAccess" value="always"><embed src="http://www.youtube.com/v/wZqY8-IiyV8" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="425" height="344"></object>

Makresh
03-03-10, 14:14
Ma merr mendja qe gazeta express do t'tregohet edhe me e ashper se sa u tregua me dr. Shefqet Krasniqin. :smile:

Te presim cfar po na publikon aj Bubzhalka.

panta_rhei
03-03-10, 16:09
Ia kishin dhanė sot edhe abschiebung-in mulla kemajl qemajl xhemajl kastriot dukit.

Skyfter
03-03-10, 16:28
Keqperdorimi me i keq e me i poshter eshte keqperdorimi i se mires, kam fjalen per ligjet e R.Kosoves.

Shqelem bythve edhe jasht R.Kosoves, nuk kem nevoj per kesi "njerz zoti"!

GjIlAnAsI_cSi
03-03-10, 17:46
Duka deportohet dhe i ndalohet hyrja nė Kosovė

http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0303153316774_m.jpg

Policia e Kosovės tė mėrkurėn ka arrestuar dhe ka deportuar nė Shqipėri imamin e deri para disa ditėsh tė xhamisė sė fshatit Marinė, Xhemail Kastriot Duka. Atij i ėshtė ndaluar hyrja nė territorin e Republikės sė Kosovės bazuar nė dispozitat ligjore tė ligjit pėr tė huajt.

Sipas komunikatės pėr shtyp tė lėshuar nga MPB-ja, Dukajt iu shqiptua kjo masė pas vėrtetimit tė gjendjes faktike pėr shkelje tė vazhdueshme tė legjislacionit nė fuqi si dhe cenimit nė disa raste tė rendit publik dhe kushtetues tė Republikės sė Kosovės.

“Elementet inkriminuese tė vėrtetuara edhe me paraqitjet publike tė zotit Duka flasin pėr njė ndėrrim tė arsyes dhe qėllimit pėr tė cilin edhe i ėshtė dhėnė leje qėndrimi nė territorin e Republikės sė Kosovės,” vazhdon komunikata.

Zoti Duka sė fundmi me vendim tė plotfuqishėm tė Gjykatės kompetente ka qenė i shpallur fajtor pėr shkelje tė legjislacionit nė drejtim tė qėndrimit tė paligjshėm nė Republikėn e Kosovės.

Ekzistojnė arsye tė besueshme dhe tė vėrtetuara edhe nga vet zoti Duka nė paraqitjet e tij publike se qėllimi primar pėr tė cilin ka kėrkuar tė qėndrojė nė Republikėn e Kosovė, ėshtė ndryshuar dhe ka orientim krejtėsisht tjetėr, thuhet nė komunikatėn e MPB-sė.

Leje qėndrimi ėshtė lėshuar pėr zhvillimin e aktiviteteve humanitare e jo tė aktiviteteve tjera tė cilat zoti Duka ka ushtruar nė territorin e Republikės sė Kosovės, thekson komunikata.

Para disa ditėsh, me vendim tė kryetarit tė Skenderajt, Sami Lushtaku, komuna e ka mbyllur xhaminė nė fshatin Marinė ku Duka kishte shėrbyer si imam.

hawk
03-03-10, 20:29
Zakonisht ne forum, cdo rast ku mund behet nje lidhje per te fajsuar fene Islame apo muslimanet, perben nje teme me vete e ndjekur me nje zhvillim propagandistik.

Eshte hipokrite kur, pasi degjon keto fjale nga nje prift, veren se replikat jane shume te pakta, madje do te thoja inekzistente, pasi mungojne ato figura te forumit te cilat ishin partizanet e komenteve islamofobe: kujtoj ketu letren qe z. Keka i kishte derguar vetes dhe guret e shahut qe u vune ne levizje per te shpikur terrorizmin. E nuk po komentoj fare rreagimin ndaj Krasniqit.

Perballe fjaleve te tilla, etiketa "fondamentalist" eshte nje kompliment.

panta_rhei
03-03-10, 20:50
S'paska, more, Kosova shume qej (qenė): veē nja 1.900.000.
Prej tyre mbesin nje deri dy autobusa "shqiptare te vertete" (te krishtere de).

Ky njeri po lypka...


...athua, cka po lypka:rolleyes:

***
4 piece,
a je burrė me tregu ēka dallon nė kėtė rast rexhep qosja prej kėtij kēires?
A nuk i ka quajtė edhe rexhep qosja tė gjithė shqiptarėt Kosovės qenė?! (nė veprėn e tij "Ferma e qenve", duke aluduar nė Kosovėn).

Po tė pyes sepse ti e ki kogja beniamin :wink:

Zeqiri
03-03-10, 21:02
prifti prej zemres splast kafol se ata trimat kater shipecat e maqedonis dojshin meba magjupi me vehabistat me mjekrra kunder amerikes qenapshtoj pej genocidi si qyky duka i shtremt qepo lun me njerz eprifti kalyp me idenu publikisht asnja ju nukjeni ma patriot seprifti hajtni daj se kunsekeni mir

4peace
03-03-10, 21:07
4 piece,
a je burrė me tregu ēka dallon nė kėtė rast rexhep qosja prej kėtij kēires?
A nuk i ka quajtė edhe rexhep qosja tė gjithė shqiptarėt Kosovės qenė?! (nė veprėn e tij "Ferma e qenve", duke aluduar nė Kosovėn).

Po tė pyes sepse ti e ki kogja beniamin :wink:

Dallimi?

Sa kodra me fushen.

Te quhesh qen kur je fajtor eshte krejt tjeter - fushe
Kurse, te vritesh i pafajshem e te quhesh qen eshte shume keq - M*t Everest.


Nese ti ndien keqardhje po e bejme keshtu:
1.900.001


***

Hajra
03-03-10, 22:35
Duka deportohet dhe i ndalohet hyrja nė Kosovė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0303153316774_m.jpg

Policia e Kosovės tė mėrkurėn ka arrestuar dhe ka deportuar nė Shqipėri imamin e deri para disa ditėsh tė xhamisė sė fshatit Marinė, Xhemail Kastriot Duka. Atij i ėshtė ndaluar hyrja nė territorin e Republikės sė Kosovės bazuar nė dispozitat ligjore tė ligjit pėr tė huajt.

Sipas komunikatės pėr shtyp tė lėshuar nga MPB-ja, Dukajt iu shqiptua kjo masė pas vėrtetimit tė gjendjes faktike pėr shkelje tė vazhdueshme tė legjislacionit nė fuqi si dhe cenimit nė disa raste tė rendit publik dhe kushtetues tė Republikės sė Kosovės.

“Elementet inkriminuese tė vėrtetuara edhe me paraqitjet publike tė zotit Duka flasin pėr njė ndėrrim tė arsyes dhe qėllimit pėr tė cilin edhe i ėshtė dhėnė leje qėndrimi nė territorin e Republikės sė Kosovės,” vazhdon komunikata.

Zoti Duka sė fundmi me vendim tė plotfuqishėm tė Gjykatės kompetente ka qenė i shpallur fajtor pėr shkelje tė legjislacionit nė drejtim tė qėndrimit tė paligjshėm nė Republikėn e Kosovės.

Ekzistojnė arsye tė besueshme dhe tė vėrtetuara edhe nga vet zoti Duka nė paraqitjet e tij publike se qėllimi primar pėr tė cilin ka kėrkuar tė qėndrojė nė Republikėn e Kosovė, ėshtė ndryshuar dhe ka orientim krejtėsisht tjetėr, thuhet nė komunikatėn e MPB-sė.

Leje qėndrimi ėshtė lėshuar pėr zhvillimin e aktiviteteve humanitare e jo tė aktiviteteve tjera tė cilat zoti Duka ka ushtruar nė territorin e Republikės sė Kosovės, thekson komunikata.

Para disa ditėsh, me vendim tė kryetarit tė Skenderajt, Sami Lushtaku, komuna e ka mbyllur xhaminė nė fshatin Marinė ku Duka kishte shėrbyer si imam.

Po kta trimat popave qetnik nuk guxoin as tymin e duhanit me ua prish, nuk merren me qeshtje me rendesi si : qeshtja e Mitrovices, luftim ndaj hajnive e korrupcionit, nuk qajn koken per popullin qe e mbyti varferia, por mbyllin xhamin dhe debojn hoxhen. Kjo gje per mendimin tim eshte MARRI.

Hajra
03-03-10, 22:45
Ja shikone kujt ja ka ba qefin komuna e skenderajt me sami lushtakun ne krye:
http://www.youtube.com/watch?v=0HgUUOcYu2I

Makresh
03-03-10, 23:57
wMkmIs0CWMA


Bashkesia Islame padrejtesisht u obligua nga ndikimi negativ qe te reagoj kunder deklarates se dr. Shefqet Krasniqit, edhe pse ishte ne te drejten e tij te fliste per jo-besimtaret musliman.

Por per kete "... sen..." kush do te flas ? Ipeshkia e kishes katolike ? Po presim,.... ne pritje,.... E lexova nje artikull ne gjuhe te huaj rreth katedrales ne Prishtin, dhe Imzoti i kishes tha : "Atė qe e kem arrit ne Shqiperi, do ta arrijm edhe me leht ne Kosove" !

4peace
04-03-10, 00:45
Paska qenė njeri i "madh" ky Kēira:

Lexojeni cfare ka thene ?? per te!!!

.Imzot Anton Kcira vazhdon traditen e hershme shqiptare tė Pal Engjellit, Buzukut, Budit, Bardhit, Bogdanit, Gjecovit, Imzot Nike Preles e shume e shume burrave te famshem te kombit tone....

P... .....pėrsėriste shpesh nė shenjė nderimi dhe respekti tė madh, qė kishte pėr mikun e tij tė idealeve tė shenjta kombėtare, klerikun e pėrsonalitetin e shquar tė komunitetit shqiptaro – amerikanė, burrin e madh tė palodhur tė popullit tė vet nė Amerikė e Kosovė: Dom Anton Kēirėn

P.S.
"??"= Qėllojani kush paska thėnė ashtu.

***

Fokus
04-03-10, 01:24
Paska qenė njeri i "madh" ky Kēira:

Lexojeni cfare ka thene ?? per te!!!

.

P.S.
"??"= Qėllojani kush paska thėnė ashtu.

***(http://www.gazeta55.net/index.php?artikulli=6898)

Tomė Mrijaj

“Mund tė them, se Imzot Kēira, ėshtė njė burrė i madh e trim. Ėshtė njė njeri i feshėm e i atdheshėm, pra fetar dhe atdhetar i madh. Imzot Kēira, me jetėn dhe veprėn e tij, e vazhdon traditėn e hershme shqiptare tė Pal Engjėllit, Buzukut, Budit, Bardhit, Bogdanit, Gjeēovit, Imzot Nikė Prelės e shumė e shumė burrave tė famshėm tė kombit tonė. Ai ėshtė gjithnjė njeri i pajtimit dhe forcimit tė besimit nė Zotin...

Fokus
04-03-10, 01:28
(http://www.gazeta55.net/index.php?artikulli=6898)

Tomė Mrijaj

“Mund tė them, se Imzot Kēira, ėshtė njė burrė i madh e trim. Ėshtė njė njeri i feshėm e i atdheshėm, pra fetar dhe atdhetar i madh. Imzot Kēira, me jetėn dhe veprėn e tij, e vazhdon traditėn e hershme shqiptare tė Pal Engjėllit, Buzukut, Budit, Bardhit, Bogdanit, Gjeēovit, Imzot Nikė Prelės e shumė e shumė burrave tė famshėm tė kombit tonė. Ai ėshtė gjithnjė njeri i pajtimit dhe forcimit tė besimit nė Zotin...


Paradoks!

Atdhetare??? Njeri i pajtimit???Qka snin njeriu apapapaaapaaaa.

Hajra
04-03-10, 08:01
(http://www.gazeta55.net/index.php?artikulli=6898)

Tomė Mrijaj

“Mund tė them, se Imzot Kēira, ėshtė njė burrė i madh e trim. Ėshtė njė njeri i feshėm e i atdheshėm, pra fetar dhe atdhetar i madh. Imzot Kēira, me jetėn dhe veprėn e tij, e vazhdon traditėn e hershme shqiptare tė Pal Engjėllit, Buzukut, Budit, Bardhit, Bogdanit, Gjeēovit, Imzot Nikė Prelės e shumė e shumė burrave tė famshėm tė kombit tonė. Ai ėshtė gjithnjė njeri i pajtimit dhe forcimit tė besimit nė Zotin...

Paska harru me e shtue edhe traditen e sllobodan millosheviqit, tom miraj dhe te gjithe ata qe e perkrahin kete prift jane ma te zi e me ta kqi se vet prifti.
Kjo video eshte nje shuplak e fort kthjellse per shqiptaret qe jane muslimane por nuk e praktikojn fen, ja se qka mendoin te tjeret per ne, ja se sa na duan ne te vertet.

Makresh
04-03-10, 09:42
E keni nxjerr nga konteksti priftin, "qej" ne malesi si thon qenve, po qengjeve, kingjav, dhenve ! E ne te kunderten, qengjat rrjepen e qent jo.:tongue:

"Serbia eshte dashur te na rrjep si qengj, sepse nuk e meritojm lirin nga beogradi"

Makresh
04-03-10, 15:05
Lexone !KUR PRIFTI BĖHET DREQ, ATĖHERĖ EDHE ENGJUJT IKIN NGA KISHA! (http://www.albaniapress.com/lajme/11098/KUR-PRIFTI-BEHET-DREQ-ATEHERE-EDHE-ENGJUJT-IKIN-NGA-KISHA.html)

Makresh
04-03-10, 15:07
Nė lajmėt e Klan > Kosova


lWbO8eHxeQk

GURI SYLAJ
04-03-10, 16:13
Ky eshte turpi me i madh qe nje njeri mund t'i mveshe vetevetes .Pavarsisht qellimit ,idese,bindjes ,parave apo emrit ky njeri eshte larg Atdheut ,larg Kombit e edhe me larg Zotit !!

murrizi
04-03-10, 17:55
Jo, ky le qe e paska kalu njerzoren, por ky qenka sjellur shume i pashembullt.
Unė jam i bindur qė ky njeri nuk e ka vendin mė nė kishė, ky nė fakt nuk e paska vendin mė as mes njerzeve, por u deshka mbyllyr diku nė psikiatri.
Dhe mbetem me shpres tė madhe qė Kisha katolike Shqiptare tė distancohet nė fjalimin, dhe nė ketė njeri nė pėrgjithėsi.
Me njė fjalė ky paska lujt menq bre burra, e po dojka qi nonen.

panta_rhei
04-03-10, 18:01
Jo, ky le qe e paska kalu njerzoren, por ky qenka sjellur shume i pashembullt.
Unė jam i bindur qė ky njeri nuk e ka vendin mė nė kishė, ky nė fakt nuk e paska vendin mė as mes njerzeve, por u deshka mbyllyr diku nė psikiatri.
Dhe mbetem me shpres tė madhe qė Kisha katolike Shqiptare tė distancohet nė fjalimin, dhe nė ketė njeri nė pėrgjithėsi.
Me njė fjalė ky paska lujt menq bre burra, e po dojka qi nonen.
aaa jo jooo... kadale kadel... qetė... merre pak mė qetė... se ky rast nuk mundet me kalu veq me njė "po lypka q* nonen"...

QATA BURRA QI JANĖ TU E NGU QATY QAT PRIFTIN KCIRA, A JANĖ SHQIPTARĖ KATOLIKĖ???

murrizi
04-03-10, 18:12
aaa jo jooo... kadale kadel... qetė... merre pak mė qetė... se ky rast nuk mundet me kalu veq me njė "po lypka q* nonen"...

QATA BURRA QI JANĖ TU E NGU QATY QAT PRIFTIN KCIRA, A JANĖ SHQIPTARĖ KATOLIKĖ???

Po janė (me siguri janė), veq tjesh i bindun qe edhe ata i kanė thonė qe paska lu prifti i k'qir...

Veq u e kam parasysh pse ti mke cituar mua, dhe ēfar pret eventualisht....???
Veq u po ta thom edhe njė herė, qė qeky far psikopati ska lidhje me kishė kurgjo, dhe po dojka dajak te komt e te kryt.
U i bona qeto vjet, e hala njet timen skam nie kso muhabetesh nga priftrinjėt. (veq mo ma merr noj shembull anonim interneti).

Veq ti mos harro edhe njė gjo....se "qata njerz" dhe shumė "QASI NJERZSH" jemi nxor pikėrisht me "QESI FAR MUTASH" si ky KCIRA apo ai DUKA.

E perqato po thom une, e kan thon shumė para meje....yhaaaaaa.....! qė leni (kto mutsihane) kisha e xhamia, se feja e Shqiptarit ėshtė Shqiptaria.

sherri
04-03-10, 18:12
Ky eshte turpi me i madh qe nje njeri mund t'i mveshe vetevetes .Pavarsisht qellimit ,idese,bindjes ,parave apo emrit ky njeri eshte larg Atdheut ,larg Kombit e edhe me larg Zotit !!
Ky M.......me gjith at M.....tjeter Shefqet,...M...(se mbiemrin e ka shume te respektuar)jo turpi po jane figurat me te poshtra qe me takoj ti njof...deri sa ai M...i pare i qoje vllezrit e besimit katolik ne zjarr,po ne emer te njefar allahut te tij ,ky qeni me kater bishta dom antoni,i rjepi,edhe ju vuni bishta(sikur qubrilloviqi) 2.mil. vllezerve te besimit Musliman,ky ne emer te milloshevicit!.....

A e din ky qen? qe ne radhet e grupeve teroriste jan zbulu edhe Amerikan,Canadez,Australian,Gjerman......edhe as kush nuk dual te ofendoj e ta poshtroj ne ket shkall popullin e tyre,

MARRI! i paska vu vetit emrin QEN pa bisht per jet e mot

murrizi
04-03-10, 18:15
aaa jo jooo... kadale kadel... qetė... merre pak mė qetė... se ky rast nuk mundet me kalu veq me njė "po lypka q* nonen"...

QATA BURRA QI JANĖ TU E NGU QATY QAT PRIFTIN KCIRA, A JANĖ SHQIPTARĖ KATOLIKĖ???
Sheerrrrrr qekjo vlen edhe pėr ty !

panta_rhei
04-03-10, 18:19
Po janė (me siguri janė), veq tjesh i bindun qe edhe ata i kanė thonė qe paska lu prifti i k'qir...

Veq u e kam parasysh pse ti mke cituar mua, dhe ēfar pret eventualisht....???
Veq u po ta thom edhe njė herė, qė qeky far psikopati ska lidhje me kishė kurgjo, dhe po dojka dajak te komt e te kryt.
U i bona qeto vjet, e hala njet timen skam nie kso muhabetesh nga priftrinjėt. (veq mo ma merr noj shembull anonim interneti).

Veq ti mos harro edhe njė gjo....se "qata njerz" dhe shumė "QASI NJERZSH" jemi nxor pikėrisht me "QESI FAR MUTASH" si ky KCIRA apo ai DUKA.

E perqato po thom une, e kan thon shumė para meje....yhaaaaaa.....! qė leni (kto mutsihane) kisha e xhamia, se feja e Shqiptarit ėshtė Shqiptaria.
Unė kur e kom ni tuj folė shefqetin (ne youtube gjithsesi)... ma shumė jam mėrzite pėr numrin e atyre qė kanė qenė aty prezent tuj e ngu e tuj u knaqė me llafet e tij tė poshtra...

...edhe pėr kėtė kciren mė mundoi shumė e njėjta arsye...

...sepse tek ne thojnė "qysh osht hoxha, janė edhe xhemati"!

Llapjani_HH
04-03-10, 18:37
Ja ky prift shqipfols me zemėr shkau tregon qka me t'vėrtet mendojn ata qė ky i pėrfaqson.

Ky dhe pėrkrahėsit e tij, do t'vdesin me mallin ta shohin Kosovėn veq me shkie dhe pa Shqiptar musliman.

Ata qė po e mbrojn kėtė shqipfolės me zemėr shkau jan ma tė zi se ai.

Ata qė e mbrojn apo i dalin nė pėrkrahje kėti shkau , tregojn se ju mungojn shkiet nė Kosovė.

Ky shka dhe pėrkrahėsit e tij me siguri do ti kishin vrar e masakruar tė gjithė Shqiptarėt e Kosovės me fe Muslimane, nė mėnyrė qė kjo pakicė e ndyrė tė jeton bashk me shkie nė Kosovė.

Poshtė shqipfolsit magjup me zemėr shkau.

PS. Moderator pse e fshit temėn te politika tė hapur nga unė pėr kėtė shka, mos ju pengoj apo?????

jadore
04-03-10, 19:26
aaa jo jooo... kadale kadel... qetė... merre pak mė qetė... se ky rast nuk mundet me kalu veq me njė "po lypka q* nonen"...

QATA BURRA QI JANĖ TU E NGU QATY QAT PRIFTIN KCIRA, A JANĖ SHQIPTARĖ KATOLIKĖ???


(zaher mu ka ofru deka , se ma ka qu Zoti rahmetin e tont tu i arsyetu , qishtu me tha dikush dje kur ja pruna shpirtin te fyti tu e mbrojte e arsyetu kedo qe e sjellke biseda )

..
.....tash , shume bukur kjo qe e paske fokusu panta .. gjithe ata shqiptare katolik , zo nuk bojshin ...?


-A nuk ju jep iden qe jetojme kohe teknollogjike dhe dikush mund ta kete manipulu xhirimin dhe zerimin ..?
se hajde de , po e leme qe edhe prifti ka shkallmu se me e shajte veteveten e di qe deri aty nuk shkon kerkush , po krejte qatyre shqiptareve perreth qysh nuk ju paska rreh ai delli i gjakut te nxehte e me thone prit prak do hesape angllatismi ..

p.s.
konkludimi im . montazh hesapi .ju lutem per maturi ..lobi shqiptare ne Amerike mjafte eshte deshmu per atdhetarizem bile te kulluar pa asnje interes ..,
prandaj maturi ju lutem ....

GURI SYLAJ
04-03-10, 19:42
Gjithesesi, keni te drejte. Durimi ka vend dhe lejon kohe per sjelljen e inqizimit origjinal qe jam i sigurt ,nese egziston ,do te bente qe gjerat te vijen ne vijen normale.
Perndryshe, cdo orvatje per arsytim eshte nje ecje krah per krahu me Shefqeta ,Duka e Kqira qe mos te numroj edhe do tjere!!!!

Hajra
04-03-10, 19:49
Nuk ishte kurfar manipulimi zonj e nderuar, njeherit dikush doli nga ai ambient ne shenje proteste, degjohet ky prift i qelbur se si ju thonte dilni ne qoftese nuk ju pelqen mirepo fatkeqsisht 99% mbeten sepse ju pelqente.E vetmja gje qe munde te themi eshte NO COment!

Dikush me lart beri edhe nje gjynah me te madhe qe u mundua ti ve ne nje rang ket prift me hoxhen e nderuar Shefqet Krasniqi, ky eshte nje gabim shume i madhe.Fjale fyese te ketij niveli nuk munde te ndegjohen nga nje hoxhe sot e nje milion vjet e besa as prej nje njeriu te thjeshte.Kjo ngjarje e ka edhe anen pozitive sepse i zgjon njerzit nga gjumi.

GURI SYLAJ
04-03-10, 19:59
Krahasimet edhe mund te mos jen identike por ne harresen se ,para qe te behen prift ,pop e hoxhe ishin shqiptar ,jan te njejte.
Ose ndoshta une gaboj ne kete rast sepse kjo fare mund te jen e te behen gjithcka tjeter por shqiptre kurr!!

panta_rhei
04-03-10, 21:51
Dje, mė ra tė dėgjoja edhe kėtė fjalė:

Kur t'e sheh tuj ta dhunu dikush, nuk e don mė as nanėn tande, e le mė atdheun ose popullin.

Hajra
05-03-10, 08:48
Nga Morina nė Detroit
Pasi ēėshtja e Marinės u pėrmbyll, njė aferė tjetėr me ngjyra religjioze plasi nė Detroit tė ShBA’sė. Nė njė xhirim tė para tre vjetėve prifti shqiptar Don Anton Kēira shihet duke fajėsuar Milloseviēin qė nuk i ka vrarė 1 milion e 900 mijė shqiptarė, siē ka vepruar edhe nė Srebrenicė. I kontaktuar nga Express nė Detroid tė SHBA-ve ku shėrben, Don Antoni i mohon ato qė ka thėnė tri vjet mė parė.

Nga Jeton Musliu mė 05.03.2010 nė ora 8:05
http://www.gazetaexpress.com/web/index.php/artikujt/lexo/26024/C4/C15/ "…Ipeshkvia e Kosovės nuk ka ēfarė tė thotė nė lidhje me deklarimet e tij sepse ai nuk ėshtė pjesė e kishės sonė.
Albert Jakaj, sekretar i Ipeshkvisė sė Kosovės
…"
Don Anton Kēira duket i zhveshur nga ndjenjat njerėzore qė njė predikues fetar duhet tė ketė, bazuar nė njė xhirim tė bėrė nė vitin 2007 nė Detroid tė SHBA-ve.

Fjalimi i Don Antonit, i mbajtur nė maj tė atij viti, ėshtė bėrė objekt debati nė Kosovė dhe nė forume tė ndryshme nė internet.

“Ne s’kemi merituar lirinė nga Beogradi. Ėshtė dashur tė na rrjepė ashtu siē i ka rrjepur Milosevici nė Srebrenicė 260 mijė qenė. Edhe nė Kosovė me i pas rrjepė 1 milion e 900 mijė qenė, kurrgjė nuk ishte bėrė mė keq”, thotė Don Antoni nė kėtė xhirim.

Kjo ėshtė vetėm njė fjali e tij e thėnė mė 13 maj 2007, vetėm disa ditė pasi autoritetet amerikane kishin arrestuar tre vėllezėrit Duka, shqiptarė nga Maqedonia, nėn akuzėn pėr pėrgatitje tė sulmeve terroriste nė bazėn e ushtrisė amerikane nė Ford Dix tė Neė-Jerssyt.
Don Antoni, i cili shėrben nė Kishėn e St. Paul’s nė Detroid, fjalimin e ka mbajtur nė njė mbledhje tė organizuar nga Shoqata Intelektuale e Shqiptarėve nė Amerikė.

I kontaktuar tė enjten nga Express, vetė Don Kēira ka mohuar nė mėnyrė kategorike se ka thėnė fjalė tė tilla, pavarėsisht xhirimit tė pėrhapur ku ai shihet dhe dėgjohet.

Ai pretendon se fjalimi i tij ėshtė i montuar nga spiunė tė ish Jugosllavisė, se fjalitė ia kanė lidhur nė mėnyrė qė tė ndryshohet tėrėsisht konteksti i asaj ēfarė ka thėnė.

“Numėr kaq tė madh qė s’mund t’i numėroj, por nuk keni faj se ne jemi e zeza e vetvetes”, nis fjalimin e tij nė kėtė tubim me shqiptarė Don Antoni .

“Besomėni se ėshtė tragjedi pėr popullin shqiptar. Amerika me kėtė zemėr tė madhe...”, ndėrpret prifti katolik shqiptar fjalimin, pėr t’iu tėrhequr vėrejtjen disa tė pranishmėve.

“Atje poshtė..., nėse nuk mund tė na dėgjoni, mund tė dilni jashtė..., nuk iu ka pru kėrkush me zor, bla, bla bla, si gratė e kėqija”, u drejtohet me nervozizėm Don Antoni disa personave tė cilėt nuk shihen nė xhirim.

Mė tej ai vazhdon. “Kėta njerėz qė i thonė vetes shqiptarė, dihet se ēfarė shqiptarėsh janė. Shqiptarė me bisht, shqiptarė me rroska(fėlliqur)”, vazhdon kleriku katolik.

Ky fjalim ėshtė mbajtur disa ditė pas arrestimit tė tre shqiptarėve nga Maqedonia, qė nė atė kohė dyshoheshin pėr pėrfshirje nė planifikime tė sulmeve terroriste.

Pėr kėtė veprim tė vėllezėrve Dritan Duka (30), Zaim Duka (28) dhe Elvir Duka (25), tė cilėt mė vonė janė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm, popullit amerikan i kishte kėrkuar falje babai i tyre.

Por, nė fjalimin e tij, nė kėtė xhirim, Don Antoni, njė veprim tė tillė tė babait tė tre vėllezėrve e quan tė pavlerė, meqė, sipas tij, njė gjė tė tillė nuk e kanė bėrė drejtuesit e fesė islame.

”Mė vjen keq qė nė letrėn qė ėshtė bėrė, e qė i kėrkohet falje Amerikės, i kėrkon falje njė plak qė ėshtė nė pension e qė kėrkush nuk e vet asgjė, e nuk kėrkojnė falje ata qė duhet tė kėrkojnė nė emėr tė fesė islame”, thotė Don Antoni.

“Nė emėr tė popullit shqiptar ishte dashur tė reagojė mė tepėr populli e jo me qenė me do qyqe”, thotė mė tej prifti shqiptar, duke shtuar “...ju faleminderit dhe dashtė Zoti qė prej kėtij simpoziumi ta bėjmė njė kundėrshtim jo vetėm ndaj atij grupi nė Neė -Jerssy, qė ka bėrė kėtė krim, por tė gjithė atyre qė rrinė pas kėsaj pune, e kemi shumė, kemi shumė edhe nė Detroid”.

Tri vjet pas kėtij fjalimi, Don Antoni pretendon se ajo ēfarė ka dashur tė thotė nuk ėshtė ashtu siē duket nė atė xhirim disa minutash.

“Mundeni me pa kėtė kasetė qė ėshtė e copėtuar copa-copa, nuk ėshtė dhėnė nė tėrėsi”, thotė Kēira pėr Express, duke akuzuar pėr kėtė njė person me emrin Luigj Gjoka.

“Kam njė spiun shumė tė madh kėtu tė ish Jugosllavisė qė i ka marrė nė qafė shumė studentė. Ai ėshtė Luigj Gjoka. Ai ka krijuar fondin Vendlindja thėrret kėtu nė Detrorid”, shton ai, duke preferuar mė shumė tė flasė pėr ndihmėn qė ai i ka dhėnė Kosovės pas masakrės sė familjes Jashari, nė mars tė vitit 1998.

Ai thotė se ka qenė i irrituar me numrin e pakėt tė tė pranishmėve qė kishin shkuar nė atė simpozium, edhe pse nė xhirimin e pėrhapur Don Antoni dėgjohet tė shprehet pėr numėr tė madh tė pjesėmarrėsve.

“Mirėpo, aty ka qenė edhe njė grup malėsorėsh qė kanė qenė t’u ngrėnė dhe na kanė prishė qetėsinė”, sqaron Don Antoni pėr Express pjesėn ku ai nė mes tė fjalimit tė tij u kėrkon disa tė pranishmėve “tė mos bėjnė zhurmė bla, bla, bla si gratė e kėqija, por tė lėshojnė sallėn nėse nuk duan tė dėgjojnė”.

Nė sqarimin e tij, Don Antoni pretendon se kur ka pėrmendur Srebrenicėn, e ka krahasuar atė se si aty kanė shkuar (vrarė) “260 mijė njerėz si tė ishin qenė, e se si sot e kėsaj dite askush nuk ka dhėnė ndonjė pėrgjigje pėr ata tė shkretė”.

Don Anton Kēira mė tej vazhdon. “Ashtu do tė kishin shkuar edhe 1 milion e 900 mijė, por nė emocionion tim qė mė nervozuan kėta njerėz, kam thėnė se edhe ata do tė kishin shkuar si qenė. Por, kush na shpėtoi? Amerika. Ajo na ka pru deri tash”, thotė prifti shqiptar qė jeton dhe punon nė Detroid.

“Mirėpo, Amerika i ka pruar 20 mijė shqiptarė..., Bill Clintoni..., nga lloēi i Maqedonisė i ka pru nė bazėn amerikane nė Neė Jeresy dhe shqiptarėt me e ēu nė hava kėtė bazė, ėshtė turp pėr ne”, shprehet prifti, fjalimi para tre vjetėsh i tė cilit konsiderohet si mė i rėndi qė ėshtė bėrė deri mė tash nga ndonjė klerik katolik.

“Besomėni se kjo ka qenė krahasimi i Srebrenicės, rruga e Kosovės qė do tė kishte qenė po tė mos ishte Amerika. A do tė kishim pas atė lirinė qė e keni ju atje...?. Beogradi mundohet me na shkatėrrue. Ai person e ka shpėrnda (Luigj Gjoka), i ka ēu hoxhės, hoxha ia ka ēue presidentit tė Kosovės, Myftiut Tėrnava dhe pastaj nė You-Tube”, vazhdo mė tej Don Anton Kēira.

I pyetur nėse dikush i ka kėrkuar sqarime pėr kėtė fjalim tė mbajtur nė maj 2007, Don Antoni e pranon se disa herė ka dhėnė shpjegimet pėrkatėse.

“Mė ka pyetur Ipeshkvi i Ipeshkvisė sė Kosovės, Dodė Gjergji se si ėshtė situata dhe ia kam shpjeguar. Unė nuk kam dalė menē me i ba tana punėt pėr Kosovėn e mė sė mrami me dal mė thėnė me i vra si qenė”, thotė ai.

“Nuk muj n’ pikė shnoshi me i ba ata njerėz qenė. Jo vėlla..., por ishte njė situatė e padrejtė qė populli shqiptar duhej t’i dėnonte ata terroristė”, thotė Don Antoni, i cili nuk pranon tė kėrkojė falje pėr diēka qė ai thotė se nuk ka pėrse ta bėjė.

“Kujt me i kėrku falje, se unė nuk kam bėrė njė krim siē ma kanė shpifė kėta njerėz. Ata duhet me kėrkua falje, qė kanė bė kėtė shpifje. Sa pėr Luigj Gjokėn, sa ka qenė nė Mal tė Zi, gjithmonė ka bashkėpunua me ta (autoritetet), ka marrė nė qafė shumė malėsorė”, pretendon Don Anton Kēira pėr Express.

Duket se kėtė xhirim tė pėrhapur e kanė parė tė gjithė. Tė gjithė tė cilėt i ka kontaktuar gazeta, nuk ishte e nevojshme t’i shpjegohej situata. Madje as drejtuesve tė lartė tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės.

Dr. Xhabir Hamiti, kryetar i Kuvendit tė BIK-ut, thotė se ajo qė ka thėnė Don Anton Kēira nė atė xhirim ėshtė skandaloze dhe jo e tolerueshme pėr njė lider shpirtėror.

“Mirėpo, kjo nuk duhet tė ndikojė nė marrėdhėniet ndėrfetare qė kanė pasur dhe kanė shqiptarėt e konfesioneve tė ndryshme fetare. Njė fjalim i tillė nuk guxon tė ndikojė nė luhatjen e tolerancės ndėrfetare dhe ndėrshqiptare”, thotė Hamiti pėr Express.

“Ne do tė kėrkonim nga krerėt fetarė qė ndaj individėve tė tillė tė marrin masa disiplinore sepse prijėsit fetarė nuk pėrfaqėsojnė vetėm interesat e tyre tė ngushta, pėrderisa ata kryejnė funksione publike”, thotė profesor Xhabir Hamiti.

Por, zyrtarė tė Ipeshkvisė sė Kosovės nuk e ndjejnė tė nevojshme ta bėjnė njė gjė tė tillė. Ata thonė se Don Anton Kēira nuk ėshtė pjesėtar nė kuadėr tė autoritetetit tė tyre.

“Edhe pse i njėjti ka lindur nė Kosovė, bazuar nė rregullat e Kishės, ai i takon Kishės Katolike tė Detroidit nė SHBA. Ipeshkvia e Kosovės nuk ka ēfarė tė thotė nė lidhje me deklarimet e tij sepse ai nuk ėshtė pjesė e kishės sonė”, thotė Albert Jakaj, sekretar i Ipeshkvisė sė Kosovės, pėr Express.

Sipas tij, Ipeshkvia e Kosovės ėshtė pėrgjegjėse pėr klerikėt e saj qė veprojnė vetėm nė territorin e Republikės sė Kosovės.

Shkaku
Tre vėllezėrit nga Dibra e Maqedonisė, qė komplotuan pėr tė vrarė ushtarė amerikanė nė bazėn ushtarake Ford Dix, janė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm. Dritan Duka (30), Zaim Duka (28) dhe Elvir Duka (25) kanė marrė pėrfundimisht dėnimin pa iu dhėnė mundėsi pėr ankesė. Tė tre shqiptarėt, pjesė e grupit prej 5 vetash, u zunė pa arritur tė kryejnė sulmin.
Ata u arrestuan para se tė kryejnė sulmin. 2 persona e tjerė janė njėri nga Jordania e tjetri nga Turqia. Ata kanė mohuar akuzat. Dritan Duka kishte thėnė se janė viktimė e njė konspiracioni tė Qeverisė amerikane. Gjatė tėrė kėtij procesi gjyqėsor janė marrė nė pyetje 50 dėshmitarė. Personat janė arrestuar nė maj 2007, pas njė hetimi 14 mujor tė FBI-sė.

filxhani
05-03-10, 10:01
Dhashtė zoti e unė gaboj;po ne mezi presim tė dėgjojmė njė hoxhė apo prift tė thotė diēka e tė shajmė e pėrēajmė ēka na del para!Sa kanė rėndėsi fjalėt e dy personave si ne tė gjithė;edhe ata tė mbushur me mėkate e tė meta si ne?Ne kemi nė mesin tonė shumė mė shumė prifta e hoxhallarė,tjerė njerėz tė menēur,fjalėt e tė cilėve humbasin nė urrejtjet e inatet personale,fetare e krahinore.Mos qenkemi ne mė tė mirė se kėta tė dy?Kush ndėrton teza mbi fjalėn e keqe ėshtė si ai qė flet atė!
Po,sa vėshtirė me besu por e vėrtetė,bota shqiptare (pėrqindja mė e madhe reale,se kėtu si shqiptarė nė rend tė parė je minoritar pėrballė fuqisė sė fesė)nuk ėshtė ajo qė pasqyrohet me shkrimet pėrēarėse anonime kėtu,ajo ėshtė mė e ēiltėr,mė e drejtė,mund tė jetė pėrplot interesa,por jo fetare e pėrēarėse,jo fyese nė asnjėrin drejtim.
Unė sdua tė besoj se tėrė reagimet nė kėtė rast,mu sikur ato ke fjala e shefkiut,janė mė shumė se shfryerje mllefi;kundėr personave,jo vėllėzerve tanė.Rrofshi e qofshi!

Makresh
05-03-10, 11:02
Fjalet e priftit kan qen njesoj per mua, ho na beri komplimente, e ho na shajti.
Me se shumti me erdhi keq kur e sulmuan Shefqet Krasniqin padrejtesisht dhe me pas Xhemajl Duken duke tentuar qe Islamin ta bejn te huaj ne Token Shqiptare ! Kjo sigurisht nenkuptone qe te priviligjuarit jan kleriket "patriot, atdhetar e atdhedashes" katolik qe duhet te ken fjalen e tyre te fundit dhe te "urtė", por ja qe kjo u demantua ! Dhe shume mir keshtu ! Me behet qefi, qe maskat e tyre ran, dhe i gjithe populli shkeli mbi to. Tash e tutje hardhucave qe ma permendin fejen e te "pareve", e di se si i shperblej. :)

Tung,

GURI SYLAJ
05-03-10, 11:04
Edhe pse zotriu ne nje leter qe i ka dergu opinjonit mundohet te skjaroj disa gjera prap se prap formulimi qe ndegjohet ne kete video eshte skandaloz ,eshte i turpshem dhe ne rend te pare fyen miliona Musliman ne SHBA e mandej ne tere boten dhe ajo me e keqja eshte se ai veten e quan shqiptar!
Vertete neve te gjithe jemi te gabueshem por gabimet e tilla as nuk falen as nuk arsytohen.
Kesaj i thone "Me katolik se Papa"
Kete e bene edhe me te rende kur nje "lutje " kaq e turpeshme per nje pjese te kombit te tij del nga goja e nje predikuesi te fjales se Zotit.
Nese Videoja nuk eshte e manipuluar cdo arsytim ketu eshte nje orvatje per te shperfaqe nje paftyresi!!!
Cdo mbrojtje ne kete rast do te ishte baras me mbrojtjen e aktit terrorist ne tentative per te cilin behet fjale ketu!

Makresh
05-03-10, 11:15
Videoja eshte e manipuluar, por fjalėt e priftit jan te gjitha origjinale !

Tash kush ka kohe, le t'mundohet dhe ti ngjesin fjal te mira para dhe pas citimit qe degjohet duke dalur me nje konkludim MIRBERES me ne fund !

Ne video ka fundi, verejm shiqimin e Priftit duke lakuar koken, dhe thot : Me mir keshtu,... besoj qe disa persona mbrenda salles kan leshuar atmosferen raciste, dhe keta ishin ato " grat e kqija ".

murrizi
05-03-10, 19:41
Fjalet e priftit kan qen njesoj per mua, ho na beri komplimente, e ho na shajti.
Me se shumti me erdhi keq kur e sulmuan Shefqet Krasniqin padrejtesisht dhe me pas Xhemajl Duken duke tentuar qe Islamin ta bejn te huaj ne Token Shqiptare ! Kjo sigurisht nenkuptone qe te priviligjuarit jan kleriket "patriot, atdhetar e atdhedashes" katolik qe duhet te ken fjalen e tyre te fundit dhe te "urtė", por ja qe kjo u demantua ! Dhe shume mir keshtu ! Me behet qefi, qe maskat e tyre ran, dhe i gjithe populli shkeli mbi to. Tash e tutje hardhucave qe ma permendin fejen e te "pareve", e di se si i shperblej. :)

Tung,
Rren po del kjo Makresh burri.
E edhe mue po mbohet qejfi qe po del rren (e ti menzi paske prit me ndodh dicka e till).

hasanmehmeti
05-03-10, 20:08
Kjo nuk eshte rrene aspak, por nje e vertet e madhe qe fatekeqesisht pjese e popullit tone.

Nese ai ne letern e tij pretendon se fjalet e tij duhet interpretuar ndryshe , atehere aty ceken edhe boshnjaket myslimane , qe tregon se ky me heret ka problem me myslimanet dhe ky argument dhe vet fjalet e tij tregojne ate qe eshte per tu thene.

Me vjen keq ata "patriotat" qe rrinin ulur dhe nuk e kundershtonte askush, sido qe te jete ky edhe Ibrahim Rugoven e pat quajtur Turk , pse ish pas shku me e bon inspekcionin e WC pas nevojes se madhe te Presidentit te ndjere , e paska pare se Ibrahimi paska marre tahret zakonisht pas asaj pune.

Tash kush merrni tahret jeni Turqi!E bajshi me shendet!

Deklarata e tij nuk mund te futet me nje fjali me rastin Duka siq kane bere disa ketu , te pakten tregon kjo nje injorance te thelle te tyre per rastin ne fjale.

Dallimi veq sa per kuriozitat eshte: sikur dikush me u mundu me ti ushqye kombin dhe bijet e saj(te njejtit besime) dhe dikush qe ndjen keqardhje per ekzistencen e atij kombi.

Hajde güle güle ju" me bishta"!

panta_rhei
05-03-10, 21:20
i nderuar (hasanmehmeti),
nėse ka mundėsi, le tė lėmė anash pėr njė ēast paragjykimet fetare, bile edhe fjalimin e kėtij priftit,

A nuk mendon edhe ti se, nė Bosnjė ēetnikėt i rjepėn e i maskaruan 260000 boshnjakė musliman, jo si qenė, po edhe ma zi se qentė... Apo ndoshta ti mendon se shkijet u sollan ndaj boshnjakėve njerėzisht, si me njerėz e jo si me qen!?
A nuk mendon edhe ti se, pėr kėto maskara ndaj muslimanėve, shkijve nuk u hyri asnjė therrė nė kėmbė... atdheu i boshnjakėve sot ėshtė i ndarė e i maskaruar e nė dorė tė xhelatėve shkije? A u shpagua gjaku i atyre boshnjakėve musliman qė u rjepėn? A nuk mendon edhe ti qė bota u soll ndaj atyre masakrave sikur me pas qenė tė vrarė qenėt e jo njerėzit? Pra, askush nuk dha llogari pėr ata njerėz tė masakruar.

A nuk i thonte serbia botės se shqiptarėt janė njerėz me bishta dhe tė padenjė pėr kulturėn njerėzore?

Tė mos ishte William Walkeri dhe diplomacia amerikane, a nuk mendon edhe ti se sot 2 milion shqiptarė tė Kosovės do tė ishin duke u endur sikur qenė nėpėr botė, pa atdhe... si dhe tė gjithė tė masakruarit e Prekazit, Deliajve, Studimes e Reqakut, bota as qė do t'i kishte njoftė... aq sa njihen sot qentė qė vriten rrugėve???

Trego, i nderuar, kush din diēka sot pėr 4500 tė maskaruarit e Masakrės sė Tivarit? A nuk u vranė ata ma zi se qentė? A i hyri dikujt therrė nė kėmbė pėr ata tė maskaruar???

Mos tė harrojmė i nderuar se, gjatė okupimit serb, nė hyrje tė hotel Grand-it nė Prishtinė, ka qenė njė mbishkrim ku shkruante "Ndalohet hyrja pėr qen dhe pėr shqiptarė"! Kaq vlerė ka pasė shqiptari i Kosovės pėr botėn dhe pėr shkijet deri sa ka ndėrhy Amerika.

200 vjet jemi vra si qen, e jo si njerėz, mos harro!

Makresh
06-03-10, 00:18
Te nderuar vllezer e motra shqiptare,
kudo qe ndodheni ne trojet tona etnike apo neper bote.Nuk te nderojm, dhe nuk jemi vellezerit dhe motrat e tua !

Qe mos te besh telashe me shum, hesht dhe be sikur te mos kishe egzistuar kurr !

Qe nga viti 07, ty dhe neve s'na lidhe me asgje, as dashuria qe ke per Ameriken !

Qofsh i harruar atje ku je.

Zeqiri
06-03-10, 01:29
Eu po mirepaska fol panta zoti tnimofte more panta kallxoju ktyne qysh duhet mekan shqiptare zoti tnimofte panta edhe kame tnimue sepo folshe drejt

Hajra
06-03-10, 07:54
Rren po del kjo Makresh burri.
E edhe mue po mbohet qejfi qe po del rren (e ti menzi paske prit me ndodh dicka e till).

Mir e ke murriz se rren ish kane, rrena ishin edhe ato masakrat qe i ka ba serbia ne Bosne e ne Kosove me sllobodanin ne krye, me vllaun e kti kqires dhe atyne qe ndienin knaqesi duke e ndegjuar.

Edhe une po them me mire te ishin rrena te gjitha keto sepse realiteti vertet qenka i hidhur.

Lapsi
06-03-10, 09:15
Duke lexuar komentet e disa nga anetaret mendoj se prifti nuk qenka i vetmi. Mundohen ne njefare menyre te perligjin ate. Te vraret gjate atij prilli ne Tivare, te vraret para dhe gjate luftes se Kosoves nuk meritojne te krahasoen me qen. Mirepo, kanibalizmi dhe papergjegjesia e paskajshme e bene te veten. Dikush vuan nga ndjenja per te qene "shpetimtare" e po na del mikrob i kombit. Fjalet e priftit jane skandaloze, mandej lexova dje letren e hapur te shkruar nga ai. Ne leter nuk pashe gje pervec se kunderthenieve: Ne fillim prifti thote se videoja eshte montazhe e me pas thote se nuk ben te gjykohet njeriu nga disa fjale te thena me emocion. Tani besoj se ky ka qene i emocionuar nga murgeshat ne salle...

premium
06-03-10, 12:40
O daja Zeq, Talibant nuk kan se qfare te lypin ne trojet e tona , Talibant jane vullnetare per kryerjen e detyres se vet neper luftra kunder zullumqareve dhe kthehen prap . Talibant nuk kan vra Shqiptar , por serbet kan vra e ē'mos kan bėrė e nder to ende jane ne token e Kosoves e askush zė nuk po guxon me bo .
Aq zanin po ngritni per talibant , e pse njė here nuk e ngritni per shkijet... aha ju qet b..., zuzė.

Murgesha
06-03-10, 12:48
Diskutues te njejte ne ket tem qe sa dit. Nje Hoxhe u largua nga misioni i tij, nje Prift paska gabuar rende, sa qe sado te mira te bej ne te ardhmen e te ket ber ne te shkuaren nuk i kan me vler!
Ne vend qe te dyja palet ti gjykojn rastet ne fjale, mundoheni te ngarkoni sa me teper njeri tjetrin, edhe pse e dini fare mir qe fjalet qe shkruhen ketu nuk ju ndegjohen asku e as qe kan mundesi te jen vendimmarrese per asgje.

Po e them veq sa per me then dicka:

Nje Enver Hoxhe i duhet me shum se kurr shqiptarise!

Makresh
06-03-10, 12:50
Diskutues te njejte ne ket tem qe sa dit. Nje Hoxhe u largua nga misioni i tij, nje Prift paska gabuar rende, sa qe sado te mira te bej ne te ardhmen e te ket ber ne te shkuaren nuk i kan me vler!
Ne vend qe te dyja palet ti gjykojn rastet ne fjale, mundoheni te ngarkoni sa me teper njeri tjetrin, edhe pse e dini fare mir qe fjalet qe shkruhen ketu nuk ju ndegjohen asku e as qe kan mundesi te jen vendimmarrese per asgje.

Po e them veq sa per me then dicka:

Nje Enver Hoxhe i duhet me shum se kurr shqiptarise!Gabohesh, se lajmi deportoi nga forumet deri tek mediat, bile edhe expressi i kishte cituar "forumet" :biggrin:

Murgesha
06-03-10, 12:54
Gabohesh, se lajmi deportoi nga forumet deri tek mediat, bile edhe expressi i kishte cituar "forumet" :biggrin:


Po e pash, bile te kish thurr lavde edhe ty, si luftetar te paepur per te miren Islame!

premium
06-03-10, 12:58
Diskutues te njejte ne ket tem qe sa dit. Nje Hoxhe u largua nga misioni i tij, nje Prift paska gabuar rende, sa qe sado te mira te bej ne te ardhmen e te ket ber ne te shkuaren nuk i kan me vler!
Ne vend qe te dyja palet ti gjykojn rastet ne fjale, mundoheni te ngarkoni sa me teper njeri tjetrin, edhe pse e dini fare mir qe fjalet qe shkruhen ketu nuk ju ndegjohen asku e as qe kan mundesi te jen vendimmarrese per asgje.

Po e them veq sa per me then dicka:

Nje Enver Hoxhe i duhet me shum se kurr shqiptarise!
..mos na gjallno edhe Stalinin , bahet BUUUM! lufta e tret Boterore !

kete fjalin tande perdori me aspekt tjetėr ( pėr hajnat )

Makresh
06-03-10, 13:01
PRIFTI SATANA ANTON KĒIRA DHE VIKTIMA E FESĖ ISLAME, KASTRIOT DUKA

Mos u habitni ju lexues tė nderuar me formulimin pezhorativ “Satana” pėr priftin katolik, shqipfolės, tė komuniteti shqiptar tė Amerikės, Don Anton Kēira, sepse ėshtė krejt pak t’i thuash Satana njė njeriu bastard, shqipfolės me kėtė rast, qė mallkon Milosheviqin pėr shkak se nuk i ka shfarosur 1.900.000 shqiptarė (qen) tė fesė islame nė Kosovė, apo qė ka shfarosur vetėm rreth 400 mijė myslimanė tė Bosnjės. Ėshtė e pazakonshme tė fillojnė shkrimet me kėtė mllef, por ishte shumė mė e pazakonshme tė dėgjosh nė gjuhėn shqipe njė mallkim, tė njė tė mallkuari kundėr shqiptarėve tė Kosovės, vetėm sepse kėta i pėrkasin besimit islam.

Dhe, mllefi e zemėrimi trashen kur fjalėt e kėtij Donprifti nuk i dėgjojnė, apo shtiren sikur nuk i dėgjojnė kryeparėt e Kishės katolike tė Kosovės, as Bashkėsia Islame e Kosovės, se lėrė mė Qeveria, e cila nuk merret me kėto punė, por as komuniteti shqiptar i Amerikės, madje as vėllezėrit tanė katolikė, tė cilėt me siguri se nuk pajtohen me mallkimet e kėtij tė mallkuari, por fakti se ata bėhen tė shurdhėr, ose qė nuk duan tė merren me fjalėt publike tė kėtij prifti, zemėrimit i jep edhe njė notė mė tė ligė.

Prifti, Kēira, para komunitetit shqiptar, katolik tė Amerikės, ka nxjerrė nga goja e vetė tėrė mllefin kundėr fesė islame, kundėr shqiptarėve tė kėtij besimi, tė cilėt nė Kosovė pėrbėjnė rreth 96 pėr qind tė popullatės besimtare. Dhe shkak pėr atė mllef paska qenė ndonjė shqiptar i fesė islame, i cili po u konsideruaka si ithtar i Bin Ladenit. Ky prift, dhe komuniteti fetar tė cilit i takon e di mjaft mirė se nė armatėn e Bin Ladenit ka edhe tė krishterė, disa nga tė cilėt hiq mė larg se dje u dėnuan nė Gjermani, por askush nuk e mallkoi kombin gjerman pėr kėtė rast. Dihet po ashtu se nė anėn e talebanėve kanė luftuar edhe qytetarė amerikanė, tė cilėt janė dėnuar me burgim tė rėndė nga drejtėsia amerikane.

Jemi mėsuar ne shqiptarėt tė kalojmė mbi tė kėqijat duke thėnė, hajt se nuk u bė nami, por nami i zi bėhet kur heshtet e keqja, sepse kur ajo heshtet, mbėshtetet dhe aprovohet, sepse kur ajo aprovohet si e tillė, fillon tė zihet zezona, e cila doemos se njė ditė edhe mund tė shpėrthejė me zemėratė, apo me tė njėjtin kut, apo me shumėfishin.

Por, pėrderisa kjo blasfemi antinjerėzore e kėtij ta quajmė prifti bastard po heshtet nga shtypi faqezi i Kosovės, nė faqet e para tė kėtij shtypi keni lajmin sensacional tė dėbimit nga Kosova, madje dhunshėm, me presion policor tė imamit tė xhamisė sė fshatit Marinė, nė Drenicė, i cili ishte imam i mirė pėr tetė vjet, derisa pėrmirėsoi edhe nivelin ekonomik e social tė banorėve skamnorė tė kėtij fshati, ndėr mė tė varfrit nė Drenicė, por kur filluan tė shterin ndihmat e organizatės humanitare islame, atėherė Bashkėsia Islame e Kosovės, pėrmes peticionit tė qytetarėve dhe mbėshtetjes qė i dha kėtij peticioni Asambleja e komunės sė Skėnderajt, mori vendim pėr ta mbyllė xhaminė dhe pėr tė dėbuar imamin Kastriot Duka, ashtu sikur dėbohet hajni, krimineli, plaēkitėsi. Kėshtu ndodhi me hoxhėn shqiptar me prejardhje nga Elbasani.
(Vetėm pasi heshtjen hipokrite tė kėtij prifti e zbuluan disa intelektualė shqiptarė nė Amerikė, gazeta Ekspress, tri vjet pas deklarimeve tė pop-Kēirės, boton njė intervistė me kėtė satana, i cili mundohet ta mjegullojė tė vėrtetėn. Kėsaj mjegullnaje i kontribuon edhe gazeta e zellshme antislame e Kosovės, Ekspress, duke i relativizuar fjalėt e Kēirės, duke i konsideruar si shpėrthim tė njė mllefi momental dhe duke bėrė pėrpjekje ta mbyll kėtė ēėshtje, sikur tė ketė qenė mė shumė fushatė e Internetit, sesa fjalė publike e njė kryepari tė fesė, e njė kleriku qė bėn punėn e djallit, qė kryen porosinė e kriminelit Milosheviq, qė fyen gjakun e derdhur pėr liri, qė shqiptarėt islamė tė Kosovės i quan qen. Pėrpjekje e EKSPRESS-it pėr ta tymosur Kēirėn, me temjanin e pafajėsisė, kėtė ēėshtje e rikthen pėr vazhdimin e debatit.)

Dhe ja mbi cilat paterica qėndron demokracia e mjegulluar, e brishtė dhe e hajthme, tė cilėn po e instalon Evropa e krishterė nė Kosovė, dhe pėr tė cilėn aq shumė janė tė pėrkushtuar shqiptarėt me orientim evropian, tė paktėn kėshtu thonė ata, sepse kėshtu po e lyp momenti, pėrfitimi, favoret. Dikur, kėta tė dashuruarit nė Evropė ishin tė pėrkushtuar pėr bashkim vėllazėrim dhe jugosllavizėm...

Njė vit mė parė, u desh vetėm njė fjalė, aspak fyese e imamit Shefqet Krasniqi pėr “Nėnė Terezėn” dhe gazeta Ekspress, Koha ditore, TV-tė dhe tėrė shtypi i zi, i verdhė i vendit morėn fushatė fyese e denigruese kundėr kėtij imami, vetėm pse paska thėnė se Nėnė Tereza e ka vendin nė ferr. Ky konstatim fetar, krejtėsisht i ligjshėm nga pikėpamja e besimit islam, u mor si fyerje pėr humanisten me origjinė shqiptare, Gonxhe Bojaxhiu. Madje, sikur ka ndodh shpeshherė nė tė kaluarėn, kėtė anatemė kundėr imamit Krasniqi e mbėshteti edhe njė segment i mbrapshtė brenda Bashkėsisė Islame tė Kosovės, ai segment i politizuar qė i heq rrėnjėt nga “drzhavni imami” tė Serbisė, nga hoxhallarėt me triska tė LKJ-sė, nė kohėn e Titos, nga ata qė dėnuan protestat shqiptare tė marsit e prillit tė vitit 1981 dhe nga ata, tė cilėve nuk u mungoi njė qime nė kokė, as nė kohėn e regjimit kriminal tė
Milosheviqit.

Shqiptarėt e Kosovės, kanė arsye tė brengosen me heshtjen e klerit katolik shqiptar tė Kosovės, kanė arsye tė kėrkojnė nga kleri katolik njė distancim moral nga prifti qė llap... kanė arsye tė kėrkojnė shpjegim lidhur me mallkimet, fyerjet, sharjet e pėrbuzjet publike tė priftit satana, Don Anton Kēira. Dhe nėse nuk ndodh kjo, atėherė nuk ėshtė pėr t'u habitur nėse njė ditė, njė ekstrem tjetėr do t’ i pėrgjigjet ekstremit, Kēira.

Begatia jonė morale kombėtare e tolerancės fetare nuk kėrkohet tė pėrfillet vetėm nga myslimanėt, pėr faktin se ata janė shumicė, por kjo kėrkohet edhe nga pjesėtarėt e minoriteteve fetare, pavarėsisht numrit tė besimtarėve tė tyre. Toleranca nėnkupton respekt reciprok, kėrkon durim, maturi dhe jo fjalė fyese dhe nėpėrkėmbje tė dinjitetit fetar tė pjesėtarit tė besimit tjetėr, apo tė njė hoxhe, vetėm sepse ky kishte shprehur rezerva nė autoritetin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės.


Ahmet Qeriqi

panta_rhei
09-03-10, 18:49
PRIFTI SATANA ANTON KĒIRA DHE VIKTIMA E FESĖ ISLAME, KASTRIOT DUKA

Mos u habitni ju lexues tė nderuar me formulimin pezhorativ “Satana” pėr priftin katolik, shqipfolės, tė komuniteti shqiptar tė Amerikės, Don Anton Kēira, sepse ėshtė krejt pak t’i thuash Satana njė njeriu bastard, shqipfolės me kėtė rast, qė mallkon Milosheviqin pėr shkak se nuk i ka shfarosur 1.900.000 shqiptarė (qen) tė fesė islame nė Kosovė, apo qė ka shfarosur vetėm rreth 400 mijė myslimanė tė Bosnjės. Ėshtė e pazakonshme tė fillojnė shkrimet me kėtė mllef, por ishte shumė mė e pazakonshme tė dėgjosh nė gjuhėn shqipe njė mallkim, tė njė tė mallkuari kundėr shqiptarėve tė Kosovės, vetėm sepse kėta i pėrkasin besimit islam.

Dhe, mllefi e zemėrimi trashen kur fjalėt e kėtij Donprifti nuk i dėgjojnė, apo shtiren sikur nuk i dėgjojnė kryeparėt e Kishės katolike tė Kosovės, as Bashkėsia Islame e Kosovės, se lėrė mė Qeveria, e cila nuk merret me kėto punė, por as komuniteti shqiptar i Amerikės, madje as vėllezėrit tanė katolikė, tė cilėt me siguri se nuk pajtohen me mallkimet e kėtij tė mallkuari, por fakti se ata bėhen tė shurdhėr, ose qė nuk duan tė merren me fjalėt publike tė kėtij prifti, zemėrimit i jep edhe njė notė mė tė ligė.

Prifti, Kēira, para komunitetit shqiptar, katolik tė Amerikės, ka nxjerrė nga goja e vetė tėrė mllefin kundėr fesė islame, kundėr shqiptarėve tė kėtij besimi, tė cilėt nė Kosovė pėrbėjnė rreth 96 pėr qind tė popullatės besimtare. Dhe shkak pėr atė mllef paska qenė ndonjė shqiptar i fesė islame, i cili po u konsideruaka si ithtar i Bin Ladenit. Ky prift, dhe komuniteti fetar tė cilit i takon e di mjaft mirė se nė armatėn e Bin Ladenit ka edhe tė krishterė, disa nga tė cilėt hiq mė larg se dje u dėnuan nė Gjermani, por askush nuk e mallkoi kombin gjerman pėr kėtė rast. Dihet po ashtu se nė anėn e talebanėve kanė luftuar edhe qytetarė amerikanė, tė cilėt janė dėnuar me burgim tė rėndė nga drejtėsia amerikane.

Jemi mėsuar ne shqiptarėt tė kalojmė mbi tė kėqijat duke thėnė, hajt se nuk u bė nami, por nami i zi bėhet kur heshtet e keqja, sepse kur ajo heshtet, mbėshtetet dhe aprovohet, sepse kur ajo aprovohet si e tillė, fillon tė zihet zezona, e cila doemos se njė ditė edhe mund tė shpėrthejė me zemėratė, apo me tė njėjtin kut, apo me shumėfishin.

Por, pėrderisa kjo blasfemi antinjerėzore e kėtij ta quajmė prifti bastard po heshtet nga shtypi faqezi i Kosovės, nė faqet e para tė kėtij shtypi keni lajmin sensacional tė dėbimit nga Kosova, madje dhunshėm, me presion policor tė imamit tė xhamisė sė fshatit Marinė, nė Drenicė, i cili ishte imam i mirė pėr tetė vjet, derisa pėrmirėsoi edhe nivelin ekonomik e social tė banorėve skamnorė tė kėtij fshati, ndėr mė tė varfrit nė Drenicė, por kur filluan tė shterin ndihmat e organizatės humanitare islame, atėherė Bashkėsia Islame e Kosovės, pėrmes peticionit tė qytetarėve dhe mbėshtetjes qė i dha kėtij peticioni Asambleja e komunės sė Skėnderajt, mori vendim pėr ta mbyllė xhaminė dhe pėr tė dėbuar imamin Kastriot Duka, ashtu sikur dėbohet hajni, krimineli, plaēkitėsi. Kėshtu ndodhi me hoxhėn shqiptar me prejardhje nga Elbasani.
(Vetėm pasi heshtjen hipokrite tė kėtij prifti e zbuluan disa intelektualė shqiptarė nė Amerikė, gazeta Ekspress, tri vjet pas deklarimeve tė pop-Kēirės, boton njė intervistė me kėtė satana, i cili mundohet ta mjegullojė tė vėrtetėn. Kėsaj mjegullnaje i kontribuon edhe gazeta e zellshme antislame e Kosovės, Ekspress, duke i relativizuar fjalėt e Kēirės, duke i konsideruar si shpėrthim tė njė mllefi momental dhe duke bėrė pėrpjekje ta mbyll kėtė ēėshtje, sikur tė ketė qenė mė shumė fushatė e Internetit, sesa fjalė publike e njė kryepari tė fesė, e njė kleriku qė bėn punėn e djallit, qė kryen porosinė e kriminelit Milosheviq, qė fyen gjakun e derdhur pėr liri, qė shqiptarėt islamė tė Kosovės i quan qen. Pėrpjekje e EKSPRESS-it pėr ta tymosur Kēirėn, me temjanin e pafajėsisė, kėtė ēėshtje e rikthen pėr vazhdimin e debatit.)

Dhe ja mbi cilat paterica qėndron demokracia e mjegulluar, e brishtė dhe e hajthme, tė cilėn po e instalon Evropa e krishterė nė Kosovė, dhe pėr tė cilėn aq shumė janė tė pėrkushtuar shqiptarėt me orientim evropian, tė paktėn kėshtu thonė ata, sepse kėshtu po e lyp momenti, pėrfitimi, favoret. Dikur, kėta tė dashuruarit nė Evropė ishin tė pėrkushtuar pėr bashkim vėllazėrim dhe jugosllavizėm...

Njė vit mė parė, u desh vetėm njė fjalė, aspak fyese e imamit Shefqet Krasniqi pėr “Nėnė Terezėn” dhe gazeta Ekspress, Koha ditore, TV-tė dhe tėrė shtypi i zi, i verdhė i vendit morėn fushatė fyese e denigruese kundėr kėtij imami, vetėm pse paska thėnė se Nėnė Tereza e ka vendin nė ferr. Ky konstatim fetar, krejtėsisht i ligjshėm nga pikėpamja e besimit islam, u mor si fyerje pėr humanisten me origjinė shqiptare, Gonxhe Bojaxhiu. Madje, sikur ka ndodh shpeshherė nė tė kaluarėn, kėtė anatemė kundėr imamit Krasniqi e mbėshteti edhe njė segment i mbrapshtė brenda Bashkėsisė Islame tė Kosovės, ai segment i politizuar qė i heq rrėnjėt nga “drzhavni imami” tė Serbisė, nga hoxhallarėt me triska tė LKJ-sė, nė kohėn e Titos, nga ata qė dėnuan protestat shqiptare tė marsit e prillit tė vitit 1981 dhe nga ata, tė cilėve nuk u mungoi njė qime nė kokė, as nė kohėn e regjimit kriminal tė
Milosheviqit.

Shqiptarėt e Kosovės, kanė arsye tė brengosen me heshtjen e klerit katolik shqiptar tė Kosovės, kanė arsye tė kėrkojnė nga kleri katolik njė distancim moral nga prifti qė llap... kanė arsye tė kėrkojnė shpjegim lidhur me mallkimet, fyerjet, sharjet e pėrbuzjet publike tė priftit satana, Don Anton Kēira. Dhe nėse nuk ndodh kjo, atėherė nuk ėshtė pėr t'u habitur nėse njė ditė, njė ekstrem tjetėr do t’ i pėrgjigjet ekstremit, Kēira.

Begatia jonė morale kombėtare e tolerancės fetare nuk kėrkohet tė pėrfillet vetėm nga myslimanėt, pėr faktin se ata janė shumicė, por kjo kėrkohet edhe nga pjesėtarėt e minoriteteve fetare, pavarėsisht numrit tė besimtarėve tė tyre. Toleranca nėnkupton respekt reciprok, kėrkon durim, maturi dhe jo fjalė fyese dhe nėpėrkėmbje tė dinjitetit fetar tė pjesėtarit tė besimit tjetėr, apo tė njė hoxhe, vetėm sepse ky kishte shprehur rezerva nė autoritetin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės.


Ahmet Qeriqi
Borgji moral i shqiptarėve, sipas meje, publikimi edhe i kėsaj videoje:

-FgqoSvLHTA

Makresh
09-03-10, 19:21
Dallimi mes prijėseve shqiptar, dhe atyre shqipfolės :


31StSGyU4j4

premium
10-03-10, 20:49
Borgji moral i shqiptarėve, sipas meje, publikimi edhe i kėsaj videoje:

-FgqoSvLHTA
aha... kuptuam kėtu , ti po ishe njeri jasht 1.900.000 've nuk e paske tė humbur moralin ..
ndigo ti kete video .

panta_rhei
10-03-10, 23:25
aha... kuptuam kėtu , ti po ishe njeri jasht 1.900.000 've nuk e paske tė humbur moralin ..
ndigo ti kete video .
ok premium... secili ndigon ate ēka deshiron...
... vetėmse me bindje te plote mund te them se nuk ka shqiptar qė nė njė moment afekti kur ka parė sjellje e veprime tė ulėta nga bashkėkombėsit e vet nuk ka thėnė "qysh jemi bo na... pak ka vra milloshi...".

...e ju ishalla ju plotėsohet qejfi e zbuloni sa mė shumė antishqiptarė.

Makresh
11-03-10, 08:09
Eu po fanatikii qe na ishe edhe ti more panta !
Per cfar arsye po e mbron nje prift i cili s'doli te luftonte perkrah shqiptareve, por perkundrazi "kritikoj" ata qe na luftuan.... pak, e jo sic eshte dashur te na luftoj ?!

Ishit edhe ju nder ata qe s'lat gje e zez pa i then Shefqet Krasniqit vetem pse permendi idhullin e te krishtereve !
Shefqet Krasniqi perjetoi luftėn me pushk ne dor, n'uniform te uēk-ės ! Kurse ky per hir te dashuris seeee madheeee qe kishte per ameriken, i ofendoj shqiptaret ! A shitėt vendlindja dhe vendasit per Amerikėn ? Kete e bejn burrecat, apo burredreēat meqe po tingllon me mir !

Makresh
12-03-10, 11:06
Nga lajmėt e TV KlanKosova : Posterat nė rrugėt e Kryeqytetit dhe mendimi i qytetarėve shqiptar ndaj Priftit Don Anton Kēira = Llaskuc !!WJvl7A7sUvM

Makresh
12-03-10, 11:31
Emisioni Fiks-Fare i Top-Channel-it demaskon Anton Kēirėn duke shpalosur identitetin fizik te tij.


sphkM7BFYUc

Zeqiri
14-03-10, 01:33
Ilmi Veliu: Njeriu i madh Dom Anton Kēira
E Premte, 12-03-2010, 09:55pm (GMT)

http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2010_03/13410/u1_AntonKcira.jpghttp://www.zemrashqiptare.net/comment/13524/

Fishta i revoltuar me shqiptarėt tha atė qė tha dhe pėrseri mbeti shqiptari mė i madh i Kombit. Ne, Shoqata e Historianėve Shqiptarė, dega nė Kėrēovė, hedhim poshtė, me indinjatė tė madhe tendencėn qė bėhet pėr tė fyer prestigjin dhe respektin e madh qė gėzon shėrbestari i shquar i Atdheut dhe Fesė, Dom Anton Kēira. . Nė kohėn qė kam qėndruar nė USA, 2000-2003, me qėllim tė hulumtimit tė arhivit tė Fan Nolit dhe arhivit tė Baba Rexhepit, kam pasur rast ta takoj njeriun e madh- Dom Anton Kēira disaherė, dhe tė bisedoj me tė pėr shumė sende, e sidomos nė lidhje me tolerancėn ndėrfetare tė shqiptarėve nė kohėn e Skėnderbeut, po edhe mė vonė nė Ballkan, tė cloėn temė, si disertacion doktorature e kamė mbrojtur nė Universitetin e Shkupit, dhe thellė jam i bindur se materiali nė video ishte i montuar, gjė qė mua personalisht mė shqetsoi pa masė. . Kam vėrtetuar me dokumente dhe nė mėnyrė shkencore se nė Historinė e popullit shqiptarė ka pasur konflikte nė mesė tė principatave shqiptare, ndėrfisnore, nderkrahinore, por asnjėherė nuk ka pasur konflikt ndėrfetarė. Pėr shqiptarėt, kombi dhe gjuha kanė qenė po aqė tė shenjtė sa edhe feja dhe ata vazhdimisht kanė qenė shumė tė kujdesėshėm, dhe kanė pasur rrespekt tė posaqėm ndaj fesė sė vėllaut tė tyre nga gjuha dhe gjaku. Ėshtė mė se e vėrtetė se shqiptarėt nė kohėn e Skėnderbeut, pas vdekjes sė tij, po edhe sot, festat fetare i kanė festuar dhe i festojnė sėbashku. Armiqtė shekullorė tė Shqipėtarėve, Serbia, Mali i Zi, Greqia; jėnė munduar dhe edhe sot mundohen qė nėpėrmes tė spiunėve tė tyre ti pėrēajnė shqiptarėt nė baza fetare, por nuk kanė sukses, e bile nė Kosovė aqė mė pak. Fan Noli, Gjergj Fishta, Naimi, Hasan Tahsini e Hafiz Ali Korēa nė shkrimet e tyre asnjėherė nuk e cėnojnė fenė e njėritjetrit, sepse vetė fetė nė thelbin e tyre janė paqėsore, qoftė ajo Kristiane apo Islame, rreptėsisht e ndalojnė hasmėrinė dhe urrejtjen ndėrfetare.Unė kam hasur persona tė caktuar nėpėr faqet e internetit, ku shprehin urrejtje ndėrfetare, por mendoj se ata jėnė tė pa informuar sa duhet dhe nuk kanė njohuri tė duhur fetare.


Dr.sc.Ilmi Veliu, drejtor i Muzeut tė Kėrēovės dhe nėnkryetarė i Shoqatės sė Historianėve Shqiptarė, selia Shkup.

GURI SYLAJ
14-03-10, 09:11
Tri konstatime te cilat nuk qendrojne ne shkrimin tuaj zotri dr.Ilmi Veliu !

Thenja e Fishtes dhe kjo cfar thot Dom Kcira nuk krahasohen!!!
Nese eshte inqizim i montuem atehere egziston mundesia per te sjelle ate origjinal!
Ne Fe nuk ka urrejtje ????

Ai qe thot se Dom Kcira nuk eshte nje atdhetar i madh dhe se ka kontribu shume ,gabon.
Por, gabimin edhe me te madh e bene ai qe mundohet te arsytoj apo edhe te kaloj ne heshtje kete skandal qe padyshim me se shumti e rendon vet figuren e Dom Kcires!
E gabimi edhe me i madh eshte kur fjalet e tilla dalin nga nje prijs fetar dhe arsyetimet vijn nga nje Dr.Shkence.
Edhe i pari e edhe i dyti ,me gjithe deshiren e mire -ndoshta ,nuk kan arrit te kuptojne kohen ne te cilen jetojm dhe rrezikun qe i kanoset Kombit Shqiptar.

Fokus
14-03-10, 17:02
Ilmi Veliu: Njeriu i madh Dom Anton Kēira
E Premte, 12-03-2010, 09:55pm (GMT)

http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2010_03/13410/u1_AntonKcira.jpghttp://www.zemrashqiptare.net/comment/13524/

Fishta i revoltuar me shqiptarėt tha atė qė tha dhe pėrseri mbeti shqiptari mė i madh i Kombit. Ne, Shoqata e Historianėve Shqiptarė, dega nė Kėrēovė, hedhim poshtė, me indinjatė tė madhe tendencėn qė bėhet pėr tė fyer prestigjin dhe respektin e madh qė gėzon shėrbestari i shquar i Atdheut dhe Fesė, Dom Anton Kēira. . Nė kohėn qė kam qėndruar nė USA, 2000-2003, me qėllim tė hulumtimit tė arhivit tė Fan Nolit dhe arhivit tė Baba Rexhepit, kam pasur rast ta takoj njeriun e madh- Dom Anton Kēira disaherė, dhe tė bisedoj me tė pėr shumė sende, e sidomos nė lidhje me tolerancėn ndėrfetare tė shqiptarėve nė kohėn e Skėnderbeut, po edhe mė vonė nė Ballkan, tė cloėn temė, si disertacion doktorature e kamė mbrojtur nė Universitetin e Shkupit, dhe thellė jam i bindur se materiali nė video ishte i montuar, gjė qė mua personalisht mė shqetsoi pa masė. . Kam vėrtetuar me dokumente dhe nė mėnyrė shkencore se nė Historinė e popullit shqiptarė ka pasur konflikte nė mesė tė principatave shqiptare, ndėrfisnore, nderkrahinore, por asnjėherė nuk ka pasur konflikt ndėrfetarė. Pėr shqiptarėt, kombi dhe gjuha kanė qenė po aqė tė shenjtė sa edhe feja dhe ata vazhdimisht kanė qenė shumė tė kujdesėshėm, dhe kanė pasur rrespekt tė posaqėm ndaj fesė sė vėllaut tė tyre nga gjuha dhe gjaku. Ėshtė mė se e vėrtetė se shqiptarėt nė kohėn e Skėnderbeut, pas vdekjes sė tij, po edhe sot, festat fetare i kanė festuar dhe i festojnė sėbashku. Armiqtė shekullorė tė Shqipėtarėve, Serbia, Mali i Zi, Greqia; jėnė munduar dhe edhe sot mundohen qė nėpėrmes tė spiunėve tė tyre ti pėrēajnė shqiptarėt nė baza fetare, por nuk kanė sukses, e bile nė Kosovė aqė mė pak. Fan Noli, Gjergj Fishta, Naimi, Hasan Tahsini e Hafiz Ali Korēa nė shkrimet e tyre asnjėherė nuk e cėnojnė fenė e njėritjetrit, sepse vetė fetė nė thelbin e tyre janė paqėsore, qoftė ajo Kristiane apo Islame, rreptėsisht e ndalojnė hasmėrinė dhe urrejtjen ndėrfetare.Unė kam hasur persona tė caktuar nėpėr faqet e internetit, ku shprehin urrejtje ndėrfetare, por mendoj se ata jėnė tė pa informuar sa duhet dhe nuk kanė njohuri tė duhur fetare.


Dr.sc.Ilmi Veliu, drejtor i Muzeut tė Kėrēovės dhe nėnkryetarė i Shoqatės sė Historianėve Shqiptarė, selia Shkup.


Pas reagimeve te shumta te shqiptaro-amerikaneve prane mediave, kishes katolike amerikane, dhe CAIR (Council on American Islamic Relations, organizata me e madhe myslimane e mbrojtjes se te drejtave te njeriut ne SHBA) ka reaguar me ne fund Kisha Katolike e Detroit duke u distancuar nga komentet e Dom Anton Kcires e duke e detyruar kete te fundit qe te incizoje nje video ku ai kerkon falje duke shprehur keqardhje per fjalet e tij.
Burimet e ketij lajmi thone se ai eshte pezulluar tashme dhe do te zevendesohet si prift ne Kishen Katolike Shqiptare te Shen Palit ne Micigan

(Studentet.info)


Nje leter e hapur nga Dom Anton Kcira per Komunitetin Shqiptar dhe pertej:

Ne pak javet e fundit, ka qene nje paqartesi shume e madh mbi permbajtjen e nje kasete vidio qe kam shperndare ne famullin tim ne Maj te 2007. Ndersa shumica e tyre jane shperndare neper internet dhe ne media, une doja te merrja mundesine te hidhja ne leter ndjenjat e mia ne lidhje me kete ceshtje.

Ne kohen qe une kam mbajtur fjalimin para tre vjeteve une isha i nevrikosur...shume i nevrikosur me mungesen e pergjigjes ne komunitetet Shqiptar dhe Kosovar kundrejt krimineleve te cilet planifikuan te vrasin ushtaret Amerikane ne Fort Dix, New Jersey. Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe NATO kan bere shume per ne nder vite....dhe duke mos denuar kriminelet shqiptar ne dukemi mosmirenjohes.

Duke shprehur zemerimin tim, une perdora ate qe nje mesues anglishteje do ta quante hiperbole...nje ekzaxhirim i perdorur per efekt...per ta bere shume te qarte. Duke bere kete une perdora disa fjale te gabuara...perdora shembuj te keqij...pershkrova viktima masakre me emra provokues. Kjo nuk ishte e drejte. Me vjen thellesisht shume keq per ato fjale qe kam perdorur dhe per dhimbjet qe fjalet e mia kane shkaktuar. Ai ishte nervozizmi im qe fliste, jo zemra ime.

Ne Kosove dhe ketu ne Detroit, une kam qene mirenjohes dhe krenar i pjesemarrjes time ne perpjektjet bashkepunuese ndermjet shqiptareve te te gjitha feve. Ne ndajme dashurine e perbashket per vendin tone...pamvaresine tone. Une i respektoj njerezit e fese myslimane, dhe e shikoj marredhenien ndermjet Kristianeve dhe Myslimaneve si nje mardhenie te bazuar ne activitet te zakonshem per paqe dhe dashamiresi. Une lutem qe ajo cfare une kam thene te mos lendoje ne asnje menyre, mardhenien tone me vlere ndermjet dy feve. Dhe, une besoj se shperthim nervozizmit per te cilin jam penduar nuk do te pakesoj projektet te cilat komunitetet tona besimatere kane mbeshtetur dhe kane punuar se bashku nder vite, ose te shkaterroje ecjen perpara te marredhenieve tona.

Zoti na bekofte te gjitheve,

Rev. Anton Kēira
Kisha Katolike Romane Shqiptare Shen Paul
Rochester Hills, Michigan

Ketu keni fjalimin ''kerkim falje'' nga ''atdhetari'' Dom Anton Kcira:

http://www.youtube.com/watch?v=ud6562YDL7A

Guri i madh
14-03-10, 17:15
fokus
falemenderit per postimin tuaj


po shum falemenderit per linkun qe e sollet se duke gjurmue ma shum e gjeta nji video ku nuk fyhen shqiptart shum pak flitet shqip ,edhe pse esht shqiptar nga tirana


nuk i dal ne mbrojtje kti prifti se gjdo kush duhet me e mbrojt vehten me argumenteNga Krishterimi ne Islam -Tregim interesant nga... (http://www.youtube.com/watch?v=HUuy1X-7F3c&feature=related)

Zeqiri
14-03-10, 17:39
http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2010_03/13410/u1_AntonKcira.jpgTė mos keqkuptojmė fjalėt e Dom Anton Kēirės


Nga Ekrem Bardha * Detroit (MI)


Gjatė njė takimi nė Michigan me bashkėatdhetarėt tanė para disa vitesh, Dom Anton Kēira pasi ishte shume i revoltuar me shqiptarėt, tė cilėt u gjykuan pėr vepra terroriste nė Fort Dix nė New Yersey, mbajti njė fjalim emocional dhe fjala e tij e thėnė nė njė moment tė tillė, kėto ditė ėshtė keqkuptuar nga njė numėr bashkėatdhetarėsh.


Kush e njeh Dom Antonin e di se kush ėshtė ai: njeri fetar e kombėtar, qė nuk ka pushuar gjithė jetėn e tij, pėr tė mbjellė harmoni, bashkėpunim, pa asnjė dallim fetar. Nė Kishėn qė drejton ai, kanė qenė mysafirė shqiptarėt tė tė gjithė besimeve, delegacione nga mė tė ndryshmet, tė cilėt i ka pritur me zemėr e u ka ndihmuar kurdoherė qė i kanė kėrkuar ndihmė.


Ai ka qenė mik i ngushtė i tė madhit Imam Vehbi Ismailit e Baba Rexhepit, me tė cilėt ka bashkėpunuar gjatė gjithė kohės qė i ka njohur.


Dom Antoni KA PĖRKRAHUR LEVIZJEN e Presidentit Dr. Ibrahim Rugovės, por ka PERKRAHUR edhe LUFTEN E USHTRISE ĒLIRIMTARE tė KOSOVES si dhe Levizjet Demokratike nė Shqipėri dhe ėshtė angazhuar pėr tė drejtat e shqiptarėve kudo qė ata jetojnė nė Ballkan.


Vazhdimisht ka marrė pjesė nė demostratat e shqiptarėve tė Amerikės pėr LIRINĖ E KOSOVĖS, SHUMĖ PREJ TĖ CILAVE I KA BEKUAR VETĖ AI.


Mua mė vjen keq, qė kėto fjalė tė tij janė bėrė objekt sulmi nga njė pjesė e shqiptarėve si nė mėrgim, ashtu edhe nė atdhe.


Nė kėto moment, u bėj thirrje shqiptarėve, qė tė RESPEKTOJNĖ PUNĖN E TIJ FETARE E ATDHETARE dhe tė mos marrin shkas nga kjo ngjarje pėr tė mbjellė pėrēarje fetare, qė e duan vetėm armiqtė e kombit tonė.


Shqiptarėt, janė tė njohur nė botė pėr harmoninė fetare. Ne kemi akoma shumė pėr tė bėrė pėr pajtimin kombėtar. Nė forcimin e harmonisė fetare tė shqiptarėve Dom Antoni ka dhėnė njė kontribut tė madh. Kėtė askush nuk mund t’ia mohojė, ashtu siē nuk mund t’ia mohojė askush KONTRIBUTIN E TIJ TE MADH pėr ēėshtjen KOMBĖTARE.


Linderėt e Kosovės, kanė kontaktuar kėto ditė Dom Antonin dhe E KANE MBESHTETUR nė punėn e tij fetare e atdhetare.


Ata i kanė thėnė atij, se nuk i kanė keqkuptuar fjalėt e tij, duke shprehur konsideratat e tyre mė tė larta, pėr ROLIN QĖ KA LUAJTUR DOM ANTON KĒIRA PĖR ĒĖSHTJEN KOMBĖTAREper ketnjeri flasin ata qe enjohin masmiri sespo dume shkru kurgju se une asnuk muj me shkrue eas memrojt senuk dij memrojt poas nuk ekeshi emrojne ata qekan punue mekciren qe siekremi poedhe ashtuashtu edhe methan dicka pom mifshin dikush ponasht skagajle letifshin un edu veq tverteten rren edollovere emashtrime jam rrasboll

Makresh
14-03-10, 18:47
Mediat Amerikane dhe Dioqeza e Detroit reagojne ndaj Kcires

Selamu alejkum,

Pas reagimeve te shumta te shqiptaro-amerikaneve prane mediave, kishes katolike amerikane, dhe CAIR (Council on American Islamic Relations, organizata me e madhe myslimane e mbrojtjes se te drejtave te njeriut ne SHBA) ka reaguar me ne fund Kisha Katolike e Detroit duke u distancuar nga komentet e Dom Anton Kcires e duke e detyruar kete te fundit qe te incizoje nje video ku ai kerkon falje e shpreh keqardhje per fjalet e tij...
Burimet e ketij lajmi thone se ai eshte pezulluar tashme dhe do te zevendesohet si prift ne Kishen Katolike Shqiptare te Shen Palit ne Micigan...

Falenderojme te gjithe ata qe kane reaguar qe kjo padrejtesi e madhe te korrigjohet.

Me poshte keni nje artikull nga Detroit News dhe linkun e dy vidjove te reja te Kcires ku ai kerkon falje...

Shperndajeni kete lajm ne te gjitha mediat tuaja lokale

Faleminderit

Selam

Catholic priest called ethnic war victims 'dogs'
Local religious leaders upset by videotaped remarks against Bosnia, Kosovo populations
Oralandar Brand-Williams / The Detroit News

Rochester Hills -- A local Catholic priest is at the center of an international controversy after a tape of him calling victims of a massacre during President Slobodan Milosevic's regime "dogs" went viral.

The Rev. Anton Kcira, pastor of St. Paul Albanian Catholic Church, is seen in a 2007 videotape making offensive remarks in Albanian about people killed during the reign of former Serbian and Yugoslavian President Slobodan Milosevic, who was accused of genocide of Bosnian Muslims and Albanians in Kosovo.

The videotape was recently released by an unidentified person who shot it at an event in Metro Detroit in 2007 attended by Albanian-Americans.


In the video, Kcira says, with English subtitles, "Milosevic should have done to the 1,900,000 dogs in Kosovo what he did to the 260,000 dogs in Srebrenica."

Local Muslim activists say the remarks are references tocrimes against the Muslim population of Bosnia and the majority Muslim population of Kosovo.

Kcira was recorded shortly after the arrests of three ethnic Albanian men who were charged with and later convicted in a plot to attack the military base in Fort Dix, N.J.

In the tape Kcira appears frustrated that the three men have betrayed the United States by planning a terrorist attack on a U.S. military base.

The Archdiocese of Detroit was contacted recently by many in the Albanian community about Kcira's remarks.

"The Archdiocese did look into the situation and Father Kcira himself took another look at the tape," said Joe Kohn, spokesman for the Archdiocese of Detroit, which released a videotaped apology by Kcira on Friday night to YouTube, which can be seen here in English or here in Albanian.

Kcira did not return phone calls from The Detroit News.

But the Archdiocese did ask Kcira for a written statement out of "deep concern over the conflict and confusion" created in Catholic and Muslim communities over the remarks.

"I respect people of the Muslim faith, and see the relationship between Catholic Christians and Muslims as one based on a common pursuit of peace and good will," said Kcira in a statement released Saturday by the Archdiocese of Detroit. "I pray that what I said will not, in any way, hurt or compromise the valuable relationship between the two religions. And, I trust a regrettable outburst of anger will not diminish all of the projects our faith communities have supported and worked on together over the years, or damage our relationships going forward."

In a text of the archdiocese videotape, Kcira says he used "provocative names" to describe the massacre victims.

"That wasn't right," he says. "That was my anger talking ... not my heart."

Kcira further adds: "In expressing my anger, I used what an English teacher would call hyperbole, an exaggeration used for effect ... to make my point."

Kohn added that Kcira, who has been pastor of St. Paul's Albanian Catholic Church for the past two decades, has done a lot of work in the Albanian community and has "earned the respect" of Albanians across interfaith lines.

Dawud Walid, the executive director of the Council on American-Islamic Relations-Michigan said Kcira owes the Albanian- Muslim community in Metro Detroit an apology and that actions should be taken against the priest by his superiors.

"He should be sanctioned for this irreligious speech," said Walid. "We've received complaints about him before going back to 2008."

Walid added that "in no way do we think this one pastor represents the sentiments of the Archdiocese of Detroit."

"We've always had good relations with them," added Walid.

Imam Shuaib Gerguri of the Albanian American Muslim Society of Detroit, based in Harper Woods, said, "People are angry (over Kcira's remarks) and it's not just Muslims."

"I'm trying to understand myself what people did to him for him to call them dogs," said Gerguri, who said he had close family members and friends who were killed by the Milosevic regime.

Gerguri urged Kcira to apologize as soon as possible.

"This kind of language is unaccepted by any religion," Gerguri said.

[email protected] (313) 222-2027

From The Detroit News: http://detnews.com/article/20100313/METRO02/3130323/With-video--Catholic-priest-called-ethnic-war-victims--dogs-#ixzz0i6PrEsLX

Kcira Apology in English

http://www.youtube.com/watch?v=ptMU2Kxq0dQ

Kcira Apology in Albanian
http://www.youtube.com/watch?v=ud6562YDL7A

Written Statement:
English
http://www.aodonline.org/AODOnline/News+++Publications+2203/FrKciraLetter.htm

Albanian
http://www.aodonline.org/AODOnline/News+++Publications+2203/FrKciraLetter-Albanian.htm

premium
14-03-10, 21:05
fokus
falemenderit per postimin tuaj


po shum falemenderit per linkun qe e sollet se duke gjurmue ma shum e gjeta nji video ku nuk fyhen shqiptart shum pak flitet shqip ,edhe pse esht shqiptar nga tirana


nuk i dal ne mbrojtje kti prifti se gjdo kush duhet me e mbrojt vehten me argumenteNga Krishterimi ne Islam -Tregim interesant nga... (http://www.youtube.com/watch?v=HUuy1X-7F3c&feature=related)
Allahu tė meshiroft per kete video o Guri i madh ; :smile:

luckyman
14-03-10, 21:56
wMkmIs0CWMA[/quote]

Romakt e vjeter kane thone ,"mbrojtja me e mire eshte sulmi",
Per me ja mshef marrinat ati gangbang Hoxhes (nSkenderaj),shperndaj video t`manipulume.!!!

Per ket montazh Don.Anton Kqira fajson, nje Imam (i sektit wahabit) + nje takalik (Luigj Gjokaj, udbash),___ēfar kombinimi interesant!!!

Makresh
14-03-10, 22:33
Romakt e vjeter kane thone ,"mbrojtja me e mire eshte sulmi",
Per me ja mshef marrinat ati gangbang Hoxhes (nSkenderaj),shperndaj video t`manipulume.!!!

Per ket montazh Don.Anton Kqira fajson, nje Imam (i sektit wahabit) + nje takalik (Luigj Gjokaj, udbash),___ēfar kombinimi interesant!!!
ud6562YDL7A


Qenit ja prejten vesht !

Guri i madh
15-03-10, 13:32
wMkmIs0CWMA

Romakt e vjeter kane thone ,"mbrojtja me e mire eshte sulmi",
Per me ja mshef marrinat ati gangbang Hoxhes (nSkenderaj),shperndaj video t`manipulume.!!!

Per ket montazh Don.Anton Kqira fajson, nje Imam (i sektit wahabit) + nje takalik (Luigj Gjokaj, udbash),___ēfar kombinimi interesant!!!

[/quote]

luckyman ktu ka te atill qe tentojn vetem mendimin e tyre me ju imponue te tjerve


e maskarallaqet e veta i mbulojn si maca M****

Makresh
15-03-10, 13:42
Udbashat paskan organizuar : Vendlindja Thėrret duke rekrutuar ushtar nga diaspora ne ndihme UCK-ės ?

ēka s'po nimi !


Luigj Gjokaj eshte duplo-Hero !

Ne nje si organizator i Vendlindja-Thėrret ! Dhe nen dy, duke e demaskuar dyftyrsit e ndyt.

Llapjani_HH
15-03-10, 18:04
Masi koka video e "montueme" kjo pse pra kėrkoi falje ky pop qetniku pėr ato ofendimet qė i ka than?
Dmth. ju disa po i quani t'montueme a ai po kėrkon falje, hmmm diqka spo pėrputhet kėtu.

luckyman
15-03-10, 21:11
Masi koka video e "montueme" kjo pse pra kėrkoi falje ky pop qetniku pėr ato ofendimet qė i ka than?
Edhe kjo ishte nje prej arsyeve pse kishte kapitullu Don.Anton Kqira.

Dikush ne salle i thote "pop", ky ja kthen "popin qone te nanat e juja e te motrat e juja" se une jame prift .

murrizi
15-03-10, 21:19
Ooooo kadalni Shyptarhane he trima, se po e fort koni nxe-eee, he burra....
Mos u nxeni, mos u nxeni fort, mos u nxeni burra n'internet...
Po nese bash nuk bon kurrsesi pa u nxe, atheri nxehi fort e shkoni e i perthakoni kufijt shqiptar mor burra, pse ketu me u nxe .

Po pra pikerisht nese ketij apo atij burri i dridhen nojehr telat, mos ja matni bash edhe me gram mekatin mor burra,
po sikur neve ketu te na matje dikush mekatet (kombetare) ?

Makresh
15-03-10, 21:21
Edhe kjo ishte nje prej arsyeve pse kishte kapitullu Don.Anton Kqira.

Dikush ne salle i thote "pop", ky ja kthen "popin qone te nanat e juja e te motrat e juja" se une jame prift .Ky te kuka edhe pis ?! ...gat i paska shkue !

Zeqiri
16-03-10, 02:18
rrnofsha un zeqiri edhe zoti erujt edhe anton kciren prej vehabistave

Skyfter
16-03-10, 15:51
Borgji moral i shqiptarėve, sipas meje, publikimi edhe i kėsaj videoje:

-FgqoSvLHTApa dasht te futem ne ket debat....


Duhet me pas shum kujdes sidomos nje njeri me auroritet dhe fjal me pesh nga komente nxitese dhe paushale, e nga keta njerz qe nuk kan kujdes un personalisht kam kujdes te dyfisht per ta, pamarre parasysh se sa kan kontribu per Kombin.

Mu personalisht sme mbet tjeter pervec se te akceptoj ket video dhe at tjetren video qe kerkon falje publikisht Zt. Don Kqira. e te mundohem ta harroj at tjetren video, me shpres se Zt. Don Kqira te vazhdon kontributin per Komb e jo per fe.

premium
17-03-10, 20:39
- Sa shpirt butėsin e paskem ne Shqipetaret ...
shaje, fyeje , fute ne listen e qenve 1.9 milion Shqiptare , tutje po i falet.

bravo vetėm pėrpara keshtu duhet , edhe njerin vraje tutje po i falet .
shume tolerant jemi breh ...

hawk
22-03-10, 11:03
ky ja kthen "popin qone te nanat e juja e te motrat e juja" se une jame prift

Imagjino te shkosh e te rrefehesh tek nje klerik i tille dhe te t'i "fale" mekatet, ose te behet ndermjetes me Zotin, ose te marre rolin e gjykuesit per besimin e te tjereve!
Kjo fjalia e mesiperme nuk eshte fetare, por e nje personi qe ka vetem rroben fetare dhe jo substancen. Lucyman, provoje te te lehtesoje mekatet ky person.

Te quash nje komunitet "qen" dhe disa viktiva perseri "si qen" nuk justifikohet as ng anervozizmi i menopauzes mendore te priftit, as nga gjesti i te akuzuare per te terrorizem. Shqiptaret nuk jane fajtore pse nje individ i tyre ndermerr akte kriminale. Prifti duhet ta dije me semiri sepse qe ne Koncilin e II te Vatikanit eshte kerkuar falje publike per fajsimin e hebrenjve ne vdekjen e te Birit te Zotit, pra ne fajsimin e nje populli dhe brezave me rradhe per veprimin e nje turme. Kcira eshte nje klerik mesjetare qe misheron modelet e klerikeve serbe ku "tjetri" mund te jete qen dhe vrasja e tij eshte jo me shume se nje eliminim kafshesh endacake. Kcira, me gjithe deshiren e flakte te E.Bardhas per justifikime, nuk eshte i indinjuar me komunitetin e shqiptareve ne pergjithesi, por me nje komunitet ne vecanti dhe me istitucionin e Myftinise. Kriminalizon nje komunitet dhe fajson nje Istitucion per sjelljen e disa pjestareve te komunitetit (jo te istitucionit). Eshte njelloj sikur te kriminalizohet Katolicizmi nga sjellja disa besimtareve apo e gjithe Kisha nga pedofilia e nje pjese te klerit.

E.Bardha solli miqesine e Kcires me personalitete te ndryshme. Kjo nuk verteton se eshte atdhetare dhe aq me teper nuk i justifikon krahasimet e tija qe jane produkt i nje urrejtjeje te akumuluar ne vite, pse jo edhe familjare.
Stalin ka qene mik i Churchill dhe Truman; Tito ishte mik i Carter; Mussolini dhe Franco ishin miqte e Vatikanit. Kjo nuk i ben shenjtore keto lider!

hawk
22-03-10, 11:35
"popin qone te nanat e juja e te motrat e juja" se une jame prift .


Ka nje te vertete tjeter ne kete shprehje.
Fjalori duhet pranuar qe eshte rrugac dhe aspak klerikal. Gjithe ajo shkolle nuk e paska edukuar priftin! Fundja edukata nuk merret ne shkolle dhe nese nje personi i mungon etika njerezore le te beje shkolle sa te doje, nuk mund te jete kurre edukator i mire.

Sic thash, ketu ka nje te vertete: "popi" dhe "prifti" si klerike te nje mase me Zot te perbashket, per Kciren jane plotesisht te kundert. Deri ne ate pike sa prifti ne fjale nuk gjen krahasime te tjera pervecse "dergimi i popit tek nena dhe motra" e "tjetrit". Kcira se pari nuk pranon "tjetrin", pra niset nga qendrime thellesisht egocentrike. Se dyti urren titullin "pop" ne nje kohe kur Papa po tenton te afroje Kishat e ndryshme. Me klerike si Kcira nuk ka bashkim jo vetem mes kishave por as mes komuniteteve me te largeta, pra me muslimanet, qofshin keto per qellime jo teologjike. Kjo sepse mendimi i Kcires duhet te dominoje: armiqesi ballkanike kjo e priftit.

Si mund te jete patriot nje person i tille, kur brenda Kombit te tij ka disa komunitete fetare te cilat i shnderron ne qen dhe edukatoret i urren deri ne ate pike sa t'jua keshilloje per nenat dhe motrat, atyre qe guxojne ta quajne pop?!

eksperti 1
27-03-10, 17:36
pa dasht te futem ne ket debat....


Duhet me pas shum kujdes sidomos nje njeri me auroritet dhe fjal me pesh nga komente nxitese dhe paushale, e nga keta njerz qe nuk kan kujdes un personalisht kam kujdes te dyfisht per ta, pamarre parasysh se sa kan kontribu per Kombin.

Mu personalisht sme mbet tjeter pervec se te akceptoj ket video dhe at tjetren video qe kerkon falje publikisht Zt. Don Kqira. e te mundohem ta harroj at tjetren video, me shpres se Zt. Don Kqira te vazhdon kontributin per Komb e jo per fe.

akoma flisni per kete zagar

Hajra
31-03-10, 08:59
Tito vdiq si mysliman?


E hėne 29 Mars 2010 11:54
Myftiu i dikurshėm i Beogradit, Hamdija Jusifspahiq nė njė intervistė pėr njė radio, tė dhėnė para dhjetė vjetėsh, pėr herė tė parė e rrėfen sekretin e tij mė tė madh: Tito ka vdekur si njė mysliman duke lexuar Kur'anin!
Edhe pse nga vdekja e Titos kanė kaluar gati tri dekada dhe pothuajse vazhdimisht fabrikohen rrėfime tronditėse dhe kontroverse tė jetės sė tij. Mė i fundit ėshtė se Jopsi Broz-Tito, ish-presidenti i ish-RSFJ-sė, vdiq si njė mysliman. Deri te ky informacion ka ardh javorja serbe “Pressmagazin”, duke kėrkuar tė vėrtetėn lidhur me me temėn e pėrjetshme: pse nė varrin e Titos nuk ėshtė vendosur ylli i kuq pesėrremėsh - simbol i komunizmit.
Sipas kėsaj jovore, hidhet posht edhe mendimi i deritanishėm se kjo ėshtė bėrė pėr shkak se Tito ishte mason, dhe e vendos tezėn tronditėse nė bazė tė dokumentacionit tė radio “Beograd”-it, ku ėshtė gjetur regjistrimi ekskluziv i bisedės me ish-myftiun e Beogradit, Hamdija Jusifspahiq, tė bėrė dhjetė vjet mė parė. Nė incizim myftiu ka thėnė se Tito ka vdekur si njė mysliman duke lexuar Kur'anin nė spitalin e Lubjanės!
Seriozitetin e regjistrimit e ka konfirmuar edhe autori i intervistės me myftiun, i cili nuk ka dashur t’i pėrmendet emri. Pjesė kryesore tė intervistės ka tė bėjė me njė bisedė tė myftiut me shefin e kabinetit tė Titos, Berislav Badurina, pas vdekjes sė tij. Jusifspahiq e kujton ngjarjen: - Kur vdiq Tito, dhe unė ambasadori i Algjerisė sė bashku shkuam pėr t’u regjistruar nė librin e zisė.
Sapo arritėm, menjėherė u afrua Badurina dhe na tha: - Urime! - Ēfarė mė uron... njeri i vdekur? - Mendova! - Vdiq me besimin tuaj! - Ēfarė? - u trondita. - Po, nė besimin tuaj. Ai vdiq duke lexuar Kur'anin, tė tretėn herė ...! Tė njėjtėn ia ka thėnė ambasadorit algjerian. Nė vazhdim tė intervistės myftiu ka treguar pėr takime tė shumta me Titon qysh nė kohėrat kur ka qenė student nė Fakultetin Islamik nė Kajro, duke theksuar vazhdimisht pėrkushtimin e Titos pėr fenė islame. Zhurnal/Express/

Lapsi
31-03-10, 13:34
pa marre parasyshe vertetesin, Titoja eshte felliqesira me e madhe qe demtoi ceshtjen shqiptare

Prishtina-racing
31-03-10, 14:03
Ahh kisha dit un qka i kisha bo kti se pa tja q* n*nen me tja qa kryt me ni asi kryqi tmadh tybe se kisha lon....bre derrin e poshter

roadrunner
31-03-10, 14:53
T'ish dal kjo deklarate prej gojes se Ternaves, qka kishe than? pa dasht te futem ne ket debat....


Duhet me pas shum kujdes sidomos nje njeri me auroritet dhe fjal me pesh nga komente nxitese dhe paushale, e nga keta njerz qe nuk kan kujdes un personalisht kam kujdes te dyfisht per ta, pamarre parasysh se sa kan kontribu per Kombin.

Mu personalisht sme mbet tjeter pervec se te akceptoj ket video dhe at tjetren video qe kerkon falje publikisht Zt. Don Kqira. e te mundohem ta harroj at tjetren video, me shpres se Zt. Don Kqira te vazhdon kontributin per Komb e jo per fe.

Lapsi
31-03-10, 15:00
T'ish dal kjo deklarate prej gojes se Ternaves, qka kishe than?Cunami,
ai pa thene gje sulmohet e lere me te thote

Skyfter
31-03-10, 17:24
T'ish dal kjo deklarate prej gojes se Ternaves, qka kishe than?


hej roadronner nese ke mendu per ket deklaraten time.... nganjeher po ta falesh tjetrin eshte denimi ma i madh e me brutal qe ekziston per at person.

mbasi jem te bota shpirterore po i shtoj edhe dicka se jem musliman, Zoti me shum fal sesa njeriu gabon, ateher pse edhe un mos ta fali, vetem e vetem se e kam vella te gjaku e jo per tjeter?!!!______________________________

ps. moderator te lutem fshije ket postim,

Skyfter
31-03-10, 17:38
[quote=Skyfter]hej roadronner nese ke mendu per ket deklaraten time.... nganjeher po ta falesh tjetrin eshte denimi ma i madh e me brutal qe ekziston per at person.

mbasi jem te bota shpirterore po i shtoj edhe dicka se jem musliman, Zoti me shum fal sesa njeriu gabon, ateher pse edhe un mos ta fali, vetem e vetem se e kam vella te gjaku e jo per tjeter?!!!______________________________

ps. moderator te lutem fshije ket postim, sepse nuk du te postoj me asnje postim ne ket nenforum!!!

roadrunner
31-03-10, 18:03
Jo, e pata fjalen per deklaraten e Don Qyrrit qe ka pas qellim negativ. Megjithate, kjo qe e the eshte korrekte. hej roadronner nese ke mendu per ket deklaraten time.... nganjeher po ta falesh tjetrin eshte denimi ma i madh e me brutal qe ekziston per at person.

mbasi jem te bota shpirterore po i shtoj edhe dicka se jem musliman, Zoti me shum fal sesa njeriu gabon, ateher pse edhe un mos ta fali, vetem e vetem se e kam vella te gjaku e jo per tjeter?!!!______________________________

ps. moderator te lutem fshije ket postim,

Hajra
08-04-10, 20:32
Duan kishė
Banorėt e Llapushnikut, tė konvertuar sė voni nė fenė katolike, kėrkojnė njė kishė dhe njė parcelė pėr varrezat e tyre. Komuna e Drenasit ka miratuar kėtė kėrkesė. Por, banorėt myslimanė dhe Bashkėsia Islame janė kundėr.

Nga Dafina Myrtaj mė 08.04.2010 nė ora 8:43
Njė parcelė tokė prej dy hektarė e gjysmė nė Llapushnik tė Drenasit, nė vendin e quajtur Gradina-Fusha, ėshtė bėrė temė diskutimi nė mesin tė banorėve tė kėtij fshati.

Arsyeja e kėsaj ėshtė pėr faktin se disa familje, tė konvertuara kohė mė parė nė fenė katolike, tashmė kėrkojnė tė kenė edhe vendin e caktuar ku do tė pushojnė eshtrat e tyre, vend ky qė do tė jetė ekskluzivisht vetėm pėr banorėt katolikė.

Ata po ashtu kanė kėrkuar nga Kuvendi Komunal i Drenasit, qė pranė varrezave tė tyre tė ndėrtohet edhe njė kishė katolike.

Njė nga banorėt qė pėrkrahin kėtė kėrkesė ėshtė Feriz Sopi. Ai thotė se parcela prej dy hektarėsh e gjysmė, qė gjendet vetėm disa metra larg shtėpisė sė tij, do tė behėt vend pėr varrezat e tyre pasi qė, sipas tij, kjo ėshtė e drejtė ligjore.

“Ne jemi mbi 45 familje katolike dhe numri jonė sa vjen e shtohet. Ne nuk kemi vend se ku t’i varrosim kufomat e qė pėr dallim nga ne, banorėt e besimit mysliman kanė vendin e caktuar tė tyrin”, thotė Ferizi i cili para katėr vitesh ėshtė pagėzuar nga kisha katolike me emrin Gjon.
Feriz Sopi beson se tashmė ėshtė e domosdoshme qė tė ndėrtohet njė kishė ku llapushnikasit e besimit katolik tė kenė vendin e caktuar ku do tė bėnin lutjet e tyre.

“Ne na duhet qė tė shkojmė nė kishėn e Klinės apo nė Kravasari. Tek vendi ku do tė kemi varrezat tona dėshirojmė ta kemi edhe kishėn e fshatit”, thotė Sopi.

Ai thotė se familja e tij gjithmonė ka mbajtur fenė katolike, mirėpo, siē thotė ai, e kanė mbajtur tė fshehur nga miqtė e tyre pasi qė nė rajonin e Drenicės nuk ka pasur asnjė familje katolike.

Tė njė mendimi plotėsisht tė kundėr me atė tė Feriz Sopit janė njė pjesė e madhe e banorėve myslimanė tė kėtij fshati.

Vendimin e Komunės pėr kėtė rast ata e quajnė diskriminim, pasi qė, sipas tyre, Komuna e Drenasit ende nuk ka ndarė njė vend tė caktuar pėr varrezat e myslimanėve qė pėrbejnė shumicėn.

Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė Express...

Hajra
15-04-10, 13:08
Hipokrizia e njė fundamentalisti katolik


E mėrkure 14 Prill 2010 17:11 Deklaratat e Kardinalit tė Kishės Katolike Romake dhe anėtarit tė Kėshillit Papnor, Walter Kasper pėr njė agjenci tė huaj se Vatikani deri mė tani nuk e ka njohur Kosovėn si shtet pėr shkak tė respektit ndaj Kishės ortodokse serbe, se Kosova ėshtė djep dhe qendėr e ortodoksizmit serb, se Vatikani do tė angazhohet pėr mbrojtjen e pėrmendoreve ortodokse, manastireve e kishave dhe ėshtė shumė i shqetėsuar pėr shkak tė “brutalitetit tė caktuar kulturor”, padyshim ka nxitur pezėm dhe shqetėsim tė madh nė Kosovė, por edhe ka hapur debat lidhur me raportin, si pėr misionin e saj, por edhe pėr misionin ndaj kauzės shqiptare nė Ballkan.
Ka njė kohė tė gjatė, qė Kisha Katolike Romake po pėrballet me vėshtirėsi tė ndryshme, duke filluar nga ato politike, por edhe skandale seksuale. Tashmė, kjo Kishė gjendet nė njė krize morale dhe tė krijohet bindja sikur disa njerėz udhėheqės tė saj, sidomos pas deklaratave tė pamatura politike dhe abuzimeve seksuale e kanė humbur arsyen e shėndosh tė misionit tė tyre.
Duhet theksuar veēmas deklaratėn e kėtij kardinali, e cila nuk pėrputhet me arsyen humane e njerėzore, por edhe kishtare, sepse tė mbrosh krimin, tė radhitesh nė anėn e tij dhe antivlerave njerėzore, kjo nėnkupton njė ogur tė zi pėr tė ardhmen e saj dhe tė vet misionit tė saj.
Deklaratat e kardinalit Walter Kasper tregojnė se ne ē’krizė politike dhe morale kanė rėnė njerėzit e saj, por edhe pėr devijim total tė vlerave tė mirėfillta religjioze, morale e njerėzore. Po ashtu, kjo tregon pėr mos durim dhe urrejtje ndaj religjioneve tjera, por edhe pėr fundamentalizėm katolik.
Kur kaq shpejtė kardinali gjerman Kasper kishte harruar se nė mbrojtje tė vlerave humane dhe njerėzore e gjithė bota demokratike nė vitin 1999 kishte ndėrhyrė nė Kosovė ushtarakisht pėr ta mbrojtur dhe shpėtuar njė popull tė tėrė nga shfarosja kolektive e njė politike fashiste e bazuar mu nė vlerat e ortodoksizmit sllav.
Atėherė, mund tė shtrohen dilema tė ndryshme, se pėr veē krizės morale dhe skandaleve tė ndryshme, disa njerėz udhėheqės tė kėsaj kishe kanė probleme psikike dhe krizė hipokrite, sepse tė mbrosh xhelatin dhe tė akuzosh viktimėn, kjo edhe sipas Biblės dhe Kuranit ėshtė mėkat (gjynah). Andaj, kėta mediokra po bėjnė mėkate tė mėdha dhe duhet tė ndalen, sepse nėse nuk ndalen tash mund tė jenė burim i konflikteve tė mėdha nė mes civilizimeve, por edhe i tragjedive tė mėdha njerėzore. Kjo ka ndodhur gjatė sė kaluarės dhe nuk guxon tė ndodhė nė tė ardhmen, sepse dėnimi ėshtė i madh nga Zoti, si nė kėtė botė, por edhe nė botėn tjetėr.
Ky dhe shumė kardinal tė tjerė duhet tė kuptojnė drejt njėherė e pėrgjithmonė se Kosova kurrė nuk ishte tokė serbe dhe qendėr e ortodoksizmit serb, por ka qenė, ėshtė dhe do tė jetė tokė arbėrore, ndėrsa tė parėt tanė ilirėt nuk kishin as kisha, as xhamia, por ishin njė popull pagan. Ata mė vonė kishin pėrqafuar krishterimin ky ishte religjioni i parė i tyre. Manipulimi i madh me objekte fetare ishte njė plan i hartuar mirė nga politika sllave, pasojat e sė cilės po ndjehen edhe sot e kėsaj dite.
Njė argument shtesė ėshtė se mbi themelet e kishave katolike janė ndėrtuar ato Ortodokse, vlen tė pėrmendet, sidomos Kisha e Deēanit, tė cilės u ėshtė ndėrtuar vetėm kulmi dhe interieri i brendshėm. Arkitektura e themeleve dhe muret e saj nuk ndryshojnė asnjė milimetėr prej arkitekturės kishtare nė Vatikan.
Atėherė, si mund tė jenė kėto kisha ortodokse dhe sllave, kur dihet se rrėnjėt e ortodoksizmit sllav fillojnė nga fundi i shek.XV, ndėrsa ato katolike ishin ndėrtuar shumė kohė mė parė? Pra, pushtuesi sllav kishte plane tė ndryshme tė manipulimit, si me objekte fetare, por edhe nė shumė sfera tjera tė jetės.
Tashmė, kur shqiptarėt njihen botėrisht si populli mė tolerant nė aspektin fetar, i cili ka tri fe, i cili deri mė tani nuk kishte as problemin mė tė vogėl ndėrfetar, ndėrsa Kisha Katolike Shqiptare kishte kontribuar shumė nė zgjidhjen e kauzės kombėtare. Misioni i saj ishte human, ajo duhet tė distancohet nga deklaratat e tilla, por edhe tė largojė kėta njerėz tė “krisur”, tė cilėt dėshirojnė tė prishin harmoninė fetare dhe tė krijojnė probleme ndėr shqiptare. Sidomos, rasti i fundit i Dom Anton Kēirės nė Detroit tė SHBA-ve, i cili kishte deklaruar se Milosheviqi nuk do tė bėnte keq sikur tė masakronte 2 milionė qenė (shqiptarė) tė besimit mysliman ėshtė tepėr skandaloz dhe johuman. Ky ‘kokėkrisur” nuk duhet tė ketė vend nė Kishėn Katolike Shqiptare, sidomos nė SHBA, sepse demagogjia e tij pėr shfaqjen e tij mė amerikan se amerikanėt ėshtė virtyt i njerėzve tė mjerė, servil, pa kurrizorė dhe hedonist, tė cilėve qėllimi nuk ju dihet.
Andaj, ėshtė mirė qė religjioni ėshtė i ndarė nga shteti dhe duhet tė jetė autonom nė vendimet e tij, por duhet pasur kujdes tė madhe nė politikėn e saj kishtare, por edhe nė respektimin e vlerave tė religjionit tjetėr, pa marrė parasysh, cilit religjion i takojmė. Shumėsia e religjioneve ndėr shqiptarėt tregon se ky popull ka vlerė tė madhe, por duhet ruajtur kėto vlera nė mėnyrė qė tė ecim sė bashku drejt zhvillimeve tė reja dhe vlerave mė tė zhvilluara kombėtare e njerėzore.
Pėr Gazeten Express: Fehmi Ramadani

Besi241
17-04-10, 21:23
- Sa shpirt butėsin e paskem ne Shqipetaret ...
shaje, fyeje , fute ne listen e qenve 1.9 milion Shqiptare , tutje po i falet.

bravo vetėm pėrpara keshtu duhet , edhe njerin vraje tutje po i falet .
shume tolerant jemi breh ...

QKa thu mor njeri...kshtu..aj pse e ka than prej mllefit e ka than..at qka e kan than 90 % te shqiptarve kur kan ni se qysh shqiptart dojn me i vra amerikant te cilet na kan shpetu....se kuptoni ju qka asht mllefi..

Une per ket prift kam ndegjue mbasi ka ndodh ky skandal..po ky koka nje patriot i madh shqiptra...vetem fotot me figurat me te mdhoja Amerikane...e deshmojn se ka dhan kontribut te madh per qeshtjen Kombetare Shqiptare....Aj asht shqiptar e kombetar i madh...

Doooni
23-04-10, 12:24
Bota Islame spaska po pun tjeter se vetem mu morr me Probleme Kristerve...

progress
23-04-10, 13:52
[quote=Besi241]QKa thu mor njeri...kshtu..aj pse e ka than prej mllefit e ka than..at qka e kan than 90 % te shqiptarve kur kan ni se qysh shqiptart dojn me i vra amerikant te cilet na kan shpetu....se kuptoni ju qka asht mllefi..

Une per ket prift kam ndegjue mbasi ka ndodh ky skandal..po ky koka nje patriot i madh shqiptra...vetem fotot me figurat me te mdhoja Amerikane...e deshmojn se ka dhan kontribut te madh per qeshtjen Kombetare Shqiptare....Aj asht shqiptar e kombetar i madh...Besi241 per Ameriken kemi qen vetem nje pik ne harte te ishe-Jugosllavis.Amerika si super fuqi qe eshte e ka ket te drejt ti ndimoj cdo shteti,Por jo me ate logjiken tani se ne ja paskemi borgj jeten Amerikes.Nese nje individe i kushtohet qeshtjes fetare,aje duhete tje i kujdeshem cdo here,pse nje gje till nuk e ka deri me tani nje Hogje per serbet apo greket!

Sikur te ishte aj aqe shum kombetar,nuk do shprehej ne ate menyre raciste.Aje e shprehu thjesh injorancen, qe ndjen ndaj muslimanve .Ne kosove ne kohen eluftes cdo shtepi e te krishterve kan qen me kryq e mbushure KAN VIZATU KRYQAT NE GJITHE SHTEPIN, BESA EDHE JASHT MUREVE TE OBORRIT.
Shum pak shtepi jan djg.U kam shum te njohur qe jan strehu ne femiljet kristijan ne kohen eluftes, dhe gjith luften e ka prite aty, pa nje therr ne kemb kan shpetu.

roadrunner
23-04-10, 15:50
-----------------------------------------

roadrunner
23-04-10, 15:55
Adoleshentja 12 vjeēare ndahet nga bashkėshorti 80 vjeēar

Ngjarja nxit Arabinė Saudite nė pėrfilljen e ligjit pėr caktimin e moshės minimale pėr martesė
msnbc.com
updated 5:44 p.m. ET April 22, 2010

Rasti I adoleshentes 12 vjeēare nga Arabia Saudite, e cila me sukses fitoi divorsin nga burri I saj 80 vjeēar mund tė jetė shkaku qe mbretėria Arabe tė paraqes moshėn minimale pėr martesė, raporton Telegrafi nga Londra.
Adoleshentja ishte 11 vjeē kur atė e martuan kundėr dėshirės sė saj me kushėririn e babait tė saj vitin e kaluar me njė msitni tė organizuar ne vendlindjen e saj Buraidah, afėr kryeqytetit Saudit, Riadit, raporton Telegrafi tė Enjten. Babai i nuses u pagua me $23,350 pėr kėtė lidhje martesore.

Me ndihmėn e njė avokati shtetėror nga Komisioni i tė Drejtave tė Njeriut, vajza u mundua tė dal nga kjo martesė, ku rastin e saj e dėrgoi nė Gjykatėn e Burdaiah. Pak mė parė ajo arriti njė marrėveshje me familjen e saj, ku procesi i ndarjes do tė mbahet nė mėnyrė private e jo nė gjykatė, raporton Telegrafi.
Arabia Saudite nuk ka ndonjė moshė minimale sa i pėrket martesės dhe ndodh mė shumė tek tė varfėrit, dhe vendeve fisnore ku martesa e vajzave ėshtė e vėshtirė. Megjithatė, rrallė ndodhin martesat e adoleshenteve me tė moshės sė vjetėr.
Rasti ka nxitur Komisionin pėr tė Drejtat e Njeriut nė kėrkesėn e moshės 16 vjeēare si moshė minimale pėr martesė nė kėtė mbretėri. Komisioni bashkė me Ministrinė e Drejtėsisė do tė nxjerrin njė udhėzim pas dėgjimint tė ekspertėve mjeko-ligjorė, psikologėve pėr fėmijė dhe dietarėve tė Ligjit tė Islamit.
"Ēėllimi kryesorė ėshtė tė mos lejojmė tė pėrsėriten raste tė atilla nė tė ardhmen”, citoi avokati i komisionit Alanaoud-al-Hejailan. "Do tė ketė edhe kundėrshtarė tė kėsaj qėshtje, por ne mendojmė se opinioni publik ka ndryshuar nė kėtė drejtim. Ne duam tė mbledhim sa mė shumė pėrkrahės pėr caktimin e moshės minimale pėr martesė”.
Rasti kishte qenė i debatuar nė Arabinė Saudite vrazhdėt nga disa gjykatės dhe klerikė me arsyetim tė martesės sė Muhammed’it a.s. me nusen e tij 9 vjeēare.

Sheikh Abdullah al-Manie, klerik me pėrvojė tė gjatė pune, kishte pėrplasur dallimin e kėsaj deklarate, duke thėnė se martesa e profetit kishte qenė para shumė shekujve dhe nuk mund tė arsyetohet pėr martesat e ditėve tė sotme

Besi241
24-04-10, 16:35
ikur te ishte aj aqe shum kombetar,nuk do shprehej ne ate menyre raciste.Aje e shprehu thjesh injorancen, qe ndjen ndaj muslimanve .Ne kosove ne kohen eluftes cdo shtepi e te krishterve kan qen me kryq e mbushure KAN VIZATU KRYQAT NE GJITHE SHTEPIN, BESA EDHE JASHT MUREVE TE OBORRIT.
Shum pak shtepi jan djg.U kam shum te njohur qe jan strehu ne femiljet kristijan ne kohen eluftes, dhe gjith luften e ka prite aty, pa nje therr ne kemb kan shpetu.
[/quote]

Edhe une them se aj ka gabu me at shprehje..po ajo shprehje a kan shprehje e mllefit...se si shqiptart ju pergjigjen te mirave amerikane..ti duhet me dit se pikrisht ne qat baz kaluan me mijra regugjat nga kosova..pikrisht edhe ata kriminelat se deshten me i vra ushtart amerikan...
Ti duhet me njoft me shum veprimtarin e Don Anton kqires para se me shkru per ta..nese priton me lexu per ta..une po te postoj disa video..ndoshta nuk e ke merzi me i pa se kush ahst....apo ndoshta ty te duket shum e quditshme..se qyky prifti qe simbas teje asht shum kunder muslimanve..pikrisht ky prift ka ba organizim me maru gjamin ne lug te baranit....ahst kan aj se ka mbledh muslimanet me i organizu me ba gjami..asht kan ky qe ka kushtu jeten kombit shqiptra..per qka asht detyru me ik ne amerik prej policis..dhe ska kuxu me ardh ne ks ..deri ne qlirim te Kosoves.

E qta me kryqa qka ke dasht em than se di..apo se mos po mendon se na katolikt gjoja kem shpetu pa nje therr ne kam...a mos deshte me than kta ti...?

Murgesha
24-04-10, 21:17
Edhe une them se aj ka gabu me at shprehje..po ajo shprehje a kan shprehje e mllefit...se si shqiptart ju pergjigjen te mirave amerikane..ti duhet me dit se pikrisht ne qat baz kaluan me mijra regugjat nga kosova..pikrisht edhe ata kriminelat se deshten me i vra ushtart amerikan...
Ti duhet me njoft me shum veprimtarin e Don Anton kqires para se me shkru per ta..nese priton me lexu per ta..une po te postoj disa video..ndoshta nuk e ke merzi me i pa se kush ahst....apo ndoshta ty te duket shum e quditshme..se qyky prifti qe simbas teje asht shum kunder muslimanve..pikrisht ky prift ka ba organizim me maru gjamin ne lug te baranit....ahst kan aj se ka mbledh muslimanet me i organizu me ba gjami..asht kan ky qe ka kushtu jeten kombit shqiptra..per qka asht detyru me ik ne amerik prej policis..dhe ska kuxu me ardh ne ks ..deri ne qlirim te Kosoves.

E qta me kryqa qka ke dasht em than se di..apo se mos po mendon se na katolikt gjoja kem shpetu pa nje therr ne kam...a mos deshte me than kta ti...?Ani Besi si po thua ti?

Cdo veprimtar qe ka punu per qeshtjen shqiptare tash e tutje mundet me na quajt qen e me na deshiru nje therrje kolektive a??
Don Antoni e ka vorros veten per se gjalli.
Zoti ju lasht shendosh!

Besi241
25-04-10, 18:59
Ani Besi si po thua ti?

Cdo veprimtar qe ka punu per qeshtjen shqiptare tash e tutje mundet me na quajt qen e me na deshiru nje therrje kolektive a??
Don Antoni e ka vorros veten per se gjalli.
Zoti ju lasht shendosh!


hahaa...kshtu mendoni ju se ja keni inati fes katolike....se ja keni inati Amerikes..e shteteve te krishtera... patriotve katolik,,,neses tereze.......se shqiptart nuk mendojn kshtu...
Ktu gaboheni shum thell.

Dallandyshja_718
25-04-10, 19:23
hahaa...kshtu mendoni ju se ja keni inati fes katolike....se ja keni inati Amerikes..e shteteve te krishtera... patriotve katolik,,,neses tereze.......se shqiptart nuk mendojn kshtu...
Ktu gaboheni shum thell.


E si mundet Murgesha me jau pas "inat katolikve"?!!!:biggrin: :biggrin:

emine
25-04-10, 19:41
Adoleshentja 12 vjeēare ndahet nga bashkėshorti 80 vjeēar

Ngjarja nxit Arabinė Saudite nė pėrfilljen e ligjit pėr caktimin e moshės minimale pėr martesė
msnbc.com
updated 5:44 p.m. ET April 22, 2010

Rasti I adoleshentes 12 vjeēare nga Arabia Saudite, e cila me sukses fitoi divorsin nga burri I saj 80 vjeēar mund tė jetė shkaku qe mbretėria Arabe tė paraqes moshėn minimale pėr martesė, raporton Telegrafi nga Londra.
Adoleshentja ishte 11 vjeē kur atė e martuan kundėr dėshirės sė saj me kushėririn e babait tė saj vitin e kaluar me njė msitni tė organizuar ne vendlindjen e saj Buraidah, afėr kryeqytetit Saudit, Riadit, raporton Telegrafi tė Enjten. Babai i nuses u pagua me $23,350 pėr kėtė lidhje martesore.

Me ndihmėn e njė avokati shtetėror nga Komisioni i tė Drejtave tė Njeriut, vajza u mundua tė dal nga kjo martesė, ku rastin e saj e dėrgoi nė Gjykatėn e Burdaiah. Pak mė parė ajo arriti njė marrėveshje me familjen e saj, ku procesi i ndarjes do tė mbahet nė mėnyrė private e jo nė gjykatė, raporton Telegrafi.
Arabia Saudite nuk ka ndonjė moshė minimale sa i pėrket martesės dhe ndodh mė shumė tek tė varfėrit, dhe vendeve fisnore ku martesa e vajzave ėshtė e vėshtirė. Megjithatė, rrallė ndodhin martesat e adoleshenteve me tė moshės sė vjetėr.
Rasti ka nxitur Komisionin pėr tė Drejtat e Njeriut nė kėrkesėn e moshės 16 vjeēare si moshė minimale pėr martesė nė kėtė mbretėri. Komisioni bashkė me Ministrinė e Drejtėsisė do tė nxjerrin njė udhėzim pas dėgjimint tė ekspertėve mjeko-ligjorė, psikologėve pėr fėmijė dhe dietarėve tė Ligjit tė Islamit.
"Ēėllimi kryesorė ėshtė tė mos lejojmė tė pėrsėriten raste tė atilla nė tė ardhmen”, citoi avokati i komisionit Alanaoud-al-Hejailan. "Do tė ketė edhe kundėrshtarė tė kėsaj qėshtje, por ne mendojmė se opinioni publik ka ndryshuar nė kėtė drejtim. Ne duam tė mbledhim sa mė shumė pėrkrahės pėr caktimin e moshės minimale pėr martesė”.
Rasti kishte qenė i debatuar nė Arabinė Saudite vrazhdėt nga disa gjykatės dhe klerikė me arsyetim tė martesės sė Muhammed’it a.s. me nusen e tij 9 vjeēare.

Sheikh Abdullah al-Manie, klerik me pėrvojė tė gjatė pune, kishte pėrplasur dallimin e kėsaj deklarate, duke thėnė se martesa e profetit kishte qenė para shumė shekujve dhe nuk mund tė arsyetohet pėr martesat e ditėve tė sotme
iha me tu qu dhimbta kres:frown:

Murgesha
25-04-10, 22:19
E si mundet Murgesha me jau pas "inat katolikve"?!!!:biggrin: :biggrin:

Po, po "shum inat ja u kam" katolikeve :biggrin:

roadrunner
25-04-10, 22:30
Prej 12 vjetve me mesu divorsin :S......:eek:iha me tu qu dhimbta kres:frown:

Murgesha
25-04-10, 22:34
Prej 12 vjetve me mesu divorsin :S......:eek:


Nuk eshte per tu qudit qe e ka provu divorcin (ndarjen ne shqip), me e quditshmja ne ket rast eshte qe ka marr guximin ta nderrmarr rrugen e ndarjes dhe fitimin e saj. Ka mujt mos me u nda fare po me u gruezu se ka lyp "bishti" i saj mu nda prej burrit!!!

Lapsi
25-04-10, 22:56
[quote=Besi241]QKa thu mor njeri...kshtu..aj pse e ka than prej mllefit e ka than..at qka e kan than 90 % te shqiptarve kur kan ni se qysh shqiptart dojn me i vra amerikant te cilet na kan shpetu....se kuptoni ju qka asht mllefi..

Une per ket prift kam ndegjue mbasi ka ndodh ky skandal..po ky koka nje patriot i madh shqiptra...vetem fotot me figurat me te mdhoja Amerikane...e deshmojn se ka dhan kontribut te madh per qeshtjen Kombetare Shqiptare....Aj asht shqiptar e kombetar i madh...Besi241 per Ameriken kemi qen vetem nje pik ne harte te ishe-Jugosllavis.Amerika si super fuqi qe eshte e ka ket te drejt ti ndimoj cdo shteti,Por jo me ate logjiken tani se ne ja paskemi borgj jeten Amerikes.Nese nje individe i kushtohet qeshtjes fetare,aje duhete tje i kujdeshem cdo here,pse nje gje till nuk e ka deri me tani nje Hogje per serbet apo greket!

Sikur te ishte aj aqe shum kombetar,nuk do shprehej ne ate menyre raciste.Aje e shprehu thjesh injorancen, qe ndjen ndaj muslimanve .Ne kosove ne kohen eluftes cdo shtepi e te krishterve kan qen me kryq e mbushure KAN VIZATU KRYQAT NE GJITHE SHTEPIN, BESA EDHE JASHT MUREVE TE OBORRIT.
Shum pak shtepi jan djg.U kam shum te njohur qe jan strehu ne femiljet kristijan ne kohen eluftes, dhe gjith luften e ka prite aty, pa nje therr ne kemb kan shpetu.
Me pelqen kjo :)

Kurse Besi241 ti bashk me ate qenin me pamje njeriu jeni supermenat shqiptar :P

Besi241
26-04-10, 22:45
[quote=progress]Me pelqen kjo :)

Kurse Besi241 ti bashk me ate qenin me pamje njeriu jeni supermenat shqiptar :P


Hhahha..sme bajn nervoz njezit injorant si ti e aj tipi qe mundohen me gjdo kusht me njollos krejt qka ka te baj me fen katolike...
Po kot e keni...veq po deshtoni....

Besi241
26-04-10, 22:51
E si mundet Murgesha me jau pas "inat katolikve"?!!!:biggrin: :biggrin:

Ku di une kush asht Murgesha...

Une ju shkrova se po keni shum Inat katolikve e gjdo gja qe asht katolike...keni shku aq larg sa edhe figurat me te shquara kombetare fetare katolike p mundohi me i mohu .....

..juve fjeu ju ka verbu krejt.......keni harru kombin krejt..per fe e jepni kombin....keni me perfundu me keq sesa jeni tash.....?

Besi241
26-04-10, 22:53
Po, po "shum inat ja u kam" katolikeve :biggrin:Pse ju ke Inat...?

Dallandyshja_718
26-04-10, 23:53
Ku di une kush asht Murgesha...

Une ju shkrova se po keni shum Inat katolikve e gjdo gja qe asht katolike...keni shku aq larg sa edhe figurat me te shquara kombetare fetare katolike p mundohi me i mohu .....

..juve fjeu ju ka verbu krejt.......keni harru kombin krejt..per fe e jepni kombin....keni me perfundu me keq sesa jeni tash.....?

Ti qe nuk din kush eshte, (jam) si ka mundesi t'a dish se "jau ka(m) inat katolikve"?:confused:

Hiqu prrallash, Besi241, muhabet burrash po duom me degjua prej teje.

Shnet e lek!

GURI SYLAJ
27-04-10, 04:43
Ti qe nuk din kush eshte, (jam) si ka mundesi t'a dish se "jau ka(m) inat katolikve"?:confused:

Hiqu prrallash, Besi241, muhabet burrash po duom me degjua prej teje.

Shnet e lek!

Shum e nderuara Dallendyshe !
Me lejoni qe keti urimit tuaj, ne fund ,t'i shtoj edhe nje fjale;
Shnete,lek edhe MENDE !!

Besi241
27-04-10, 22:06
Ti qe nuk din kush eshte, (jam) si ka mundesi t'a dish se "jau ka(m) inat katolikve"?:confused:

Hiqu prrallash, Besi241, muhabet burrash po duom me degjua prej teje.

Shnet e lek!

ATy lexova s ethot se ju kam shum inat Katolikve...

Ndersa muaqe me interson tja di kush je...veq qfar shoh ketu propaganda te flliqta kunder gjdo gjaje se ka karakter Katoolik...kjo ahst per te ardh turp...me kto rrena qe i bani...
Ama me rrena nuk shkohet gat...ju dalin menjeher sikur qe jan tju dal gjdo dit...Me falni ndoshta per fjalet qe spata koh me i zgjedh sa duhet...

Makresh
28-04-10, 17:02
ATy lexova s ethot se ju kam shum inat Katolikve...

Ndersa muaqe me interson tja di kush je...veq qfar shoh ketu propaganda te flliqta kunder gjdo gjaje se ka karakter Katoolik...kjo ahst per te ardh turp...me kto rrena qe i bani...
Ama me rrena nuk shkohet gat...ju dalin menjeher sikur qe jan tju dal gjdo dit...Me falni ndoshta per fjalet qe spata koh me i zgjedh sa duhet...


Po i pagun arabia me fol kunder krishtenve se skishin ku mi qu paret ata

Dallandyshja_718
28-04-10, 17:39
Po i pagun arabia me fol kunder krishtenve se skishin ku mi qu paret ata


Ne "t'vegjelve" vetem dramcat n'a jesen, Makresh ty "po t'paguajne" me dukat...:biggrin: :biggrin:
P.S. shuj se tash i'a bon djalit vesvese, fill kthehet me ata qe "paguajne mire"...ahhahha

Besi241
28-04-10, 17:48
Ne "t'vegjelve" vetem dramcat n'a jesen, Makresh ty "po t'paguajne" me dukat...:biggrin: :biggrin:
P.S. shuj se tash i'a bon djalit vesvese, fill kthehet me ata qe "paguajne mire"...ahhahha


hahha.sikur te isha kshtu...te kisha kis lloj gjaku....do ishin konvertue me koh ne islam..per para..ose per ndoj pozit..ose me dhun....PO fal zotit kem rezisytu gjithmon e kem rujt ket fe..edhe do ta rujm prap.

Makresh
28-04-10, 21:25
Ne "t'vegjelve" vetem dramcat n'a jesen, Makresh ty "po t'paguajne" me dukat...:biggrin: :biggrin:
P.S. shuj se tash i'a bon djalit vesvese, fill kthehet me ata qe "paguajne mire"...ahhahha


Normal qe m'pagujn, bile tash me t'27-in na qiten rrogat :biggrin: :biggrin:


P.S. Po ho-ho provoje ta kēyrim seri :tongue:

Makresh
30-04-10, 22:22
http://profile.ak.fbcdn.net/object2/374/21/n110300812339609_1234.jpg


Pėrjashtimi i Arlinda Zekės nga shkolla Pjetėr Bogdani nė Kosovė, pėrmban nė vetvete 2 krime. I pari ėshtė vetė emri i shkollės. Pjetėr Bogdani, njė misionar katolik, anti-semit dhe anti-musliman, pjesėtar nė masakrėn serbo-austriake tė Kosovės kunder muslimanėve kosovarė, duhet ta kishte vendin nėpėr librat e turpit tė Kishės Katolike dhe rreshtohet pėrkrah Hitlerit, Dom Loro Cakes dhe kriminelėve tė tjerė tė historisė sė Krishterimit. Por nė Kosovė ky hero i islamofobisė dhe anti-semitizmit i imponohet muslimanėve kosovarė si hero kombėtar.

Sikur tė mos mjaftoje ky krim, pėrjashtimi i Arlinda Zekės nga shkolla ėshtė nje krim edhe mė i rėndė. Nėpėr disa vende diktatoriale muslimane dhe republika bananesh, si Tunizia, Kosova, Shqipėria perėndimi implemeton politika tė kėtilla nėpėrmjet te cilave shtyp, dėnon, diskriminon dhe largon nga sistemi gratė me shami. Nėpėrmjet kėtyre politikash regjimi synon dėnimin pėr sė gjalli nė injorancė tė femrės qė beson nė Zot. Nė Shqipėri nė kohė tė komunizmit kėto politika ndiqeshin nga Partia e Punės kundėr femijeve tė kulakėve, ballistėve dhe anti-komunistėve. Duke lėnė njė fėmi pa shkollim, pushtetari synon tė shkaterrojė tė gjithė jetėn e kundėrshtarit tė tij. Nė Shqipėri, komunistėt, duke lėnė pa shkolla fėmijėt e komunistėve projektonin te ardhmen. Ata donin tė siguronin qė edhe sikur njė ditė sistemi komunist tė rrezohej nė Shqipėri, fėmitė e anti-komunistėve tė ishin injorantė dhe tė paditur dhe tė mos kishin mundėsi qė tė marrin kurrė nė dorė pushtetin.

Kėto politika nė Shqipėri janė implementuar edhe kundėr besimtarėve muslimanė tė Shqipėrisė sė Mesme. Gratė qė nuk hiqnin shamitė, komunistėt i lanė tė vdesin si fshatare nėpėr kooperativa, ndėrsa fėmitė e tyre u bėnė xhahile dhe rrugaēe. Tė njėjtat politika implementohen sot edhe nė Francė, ku regjimi racist Sarkozi dhunon dhe diskriminon muslimanėt duke i dėbuar nga sistemi - nė mėnyrė qė tė sigurojė mos integrimin e muslimanėve asnjė nė sistem.

Kjo gjė qė po bėhet sot nė Kosovė kundėr Arlinda Zekės, ėshtė lufte kundėr Islamit dhe muslimanėve. Drejtori i shkollės Pjetėr Bogdani, Isuf Ēela, do tė bėnte mė mirė sikur ta vriste Arlindėn pėr sė gjalli pse kėshtu jeta e saj do te merrte fund dhe ajo mund tė shkonte nė xhenet. Por ajo qė Isuf Ēela qė drejton njė shkollė me emėr katolik po bėn kundėr njė vajze tė vogėl ėshtė mė keq sesa vrasja. Ai po kėrkon qė ta vrasi pėrjetė Arlinden. Do ta denojė atė qe ajo tė vdesė nė injorancė dhe padituri dhe jashtė sistemit. Kėrkon qė Arlinda ose tė abandonojė besimin e saj nė Allah, ose pėrndryshe kėrkon qė ta varrosi pėr sė gjalli, ta dėnojė me injorancė. Dhe vrasja mė e keqe ėshtė kjo lloj vrasje. Kur kundėrshtari jo vetėm qė nuk tė vret, por tė le tė jetosh pa patur mundėsi qė tė shkollohesh dhe edukohesh dhe bėhesh pjesė e sistemit ku ti jeton.

Muslimanėt e Kosovės, kanė njė xhihad tė madh para vetės sė tyre. Ai ėshtė xhihadi pėr demokraci dhe tė drejtat e njeriut. Kosovarėt e katolicizuar si Isuf Ēelaj dhe zagarėt e perėndimit qė janė ne pushtet sot, janė mė tė rrezikshėm pėr tė ardhmen e tyre sesa Sllobodan Millosheviēi. Pse nėse Sllobodani dhe sėrbėt kėrkonin tiu merrnin shqiptarėve Kosovėn, katolikocentrikėt dhe fondamentalistėt laikė kerkojnė tė ju marrin shpirtin dhe jetėn. Nė Bibėl, nė Ungjillin sipas Mateut, Jezu Krishti thotė "Dhe mos kini frikė nga ata qė vrasin trupin, por nuk mund tė vrasin shpirtin; kini frikė mė tepėr nga ai qė mund t`ua humbė shpirtin dhe trupin dhe tė ju ēojė nė xhehenem."

Ēka po ndodh sot nė Kosovė, me pėrjashtimin e vajzave me shami nga sistemi dhe me konvertimet dhe thirrjet pėr konvertime nė katolicizėm, janė luftė pėr shpirtin.

Muslimanėt e Kosovės duhet tė protestojnė, hedhin nė gjyq, demonstrojnė dhe marrin tė gjitha masat e duhura qė ti japin fund kėtij aparteidi katoliko-laik qė ushtrohet mbi ata. Nėse ata nuk luftojnė pėr liritė dhe tė drejtat e tyre, e ardhmja e tyre do tė jetė shumė e zymtė!

Olsi Jezexhi


zYue1UeFXcs

Lapsi
21-05-10, 20:14
Dr. Garry Miller – nga misionar i krishterė nė thirrės musliman

Miller ishte njohės shumė i mirė i Biblės dhe njė prej misionarėve tė krishterė shumė tė rėndėsishėm nė Kanada, por kur e kuptoi tė vėrtetėn ai u konvertua nė Islam dhe sot ėshtė njė thirrės i madh i Islamit nė Kanada.
Miller e donte shumė matematikėn. Kjo ishte arsyeja pse ai e pėlqente logjikėn. Njė ditė ai vendosi qė ta lexonte Kur'anin nė pėrpjekje pėr tė gjetur gabime qė do t’ia forconin pozitėn nė misionarizmin e tij pėr t’i kthyer muslimanėt nė Krishterizėm.
Ai kishte pritur ta gjente Kur'anin si njė libėr tė vjetėr, tė shkruar 14 shekuj mė parė, qė fliste pėr shkretėtirėn ... Por ai ishte habitur nga ajo qė kishte hasur nė tė.
Ai kuptoi se Kur’ani kishte atė qė s’e kishte asnjė libėr tjetėr nė botė. Ndonėse kishte pritur tė gjente nė Kur’an tregime pėr situatat e vėshtira me tė cilat qe ballafaquar i Dėrguari i Zotit, Muhammedi a.s. (paqja e Zotit qoftė mbi tė), si vdekja e bashkėshortes (Hadixhes), apo vdekja e djemve dhe vajzave tė tij, ai nuk kishte gjetur diēka tė tillė.
Dhe ajo qė atė e habiti edhe mė shumė ishte fakti se nė Kur'an kishte njė kaptinė tė tėrė (sure) tė emėruar Merjem (Maria), nė tė cilėn shprehej shumė respekt pėr tė dhe e cila nuk kishte paralele as nė librat e shkruar nga tė krishterėt nė Biblat e tyre.
Miller nuk gjeti nė Kur’anin fisnik asnjė kaptinė tė emėruar me emrin e bashkėshortes sė Muhammedit a.s., Aishes, apo me emrin e bijės sė tij, Fatimes.
Ai, gjithashtu, mėsoi se emri i Isait a.s. (Jezusit) nė Kur'an ishte pėrmendur 25 herė, ndėrsa emri “Muhammed” a.s. ishte pėrmendur vetėm 4 herė, kėshtu qė ai u habit.

Ai filloi leximin e Kur'anit me kujdes, duke shpresuar tė gjente gabime, por mbeti i habitur kur lexoi vargun e mrekullueshėm kur’anor:

“A nuk pėrsiatin ata pėr Kuranin?! Sikur ai tė mos ishte prej Allahut, do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie!” (En Nisa: 82).

Dr. Miller, nė lidhje me kėtė ajet, thotė: “Njė nga parimet e njohura shkencore ėshtė parimi pėr tė gjetur gabime, ose pėr tė kėrkuar gabime nė njė teori, deri sa tė provohet se ajo ėshtė e drejtė (Falsifikimi i Testit). Ajo qė tė mahnit ėshtė se Kur'ani i Shenjtė kėrkon prej muslimanėve dhe jomuslimanėve tė pėrpiqen tė gjejnė gabime nė tė dhe u tregon atyre se ata kurrė nuk do tė gjejnė ndonjė gabim".Miller vazhdon: “Asnjė shkrimtar nė botė nuk merr guximin tė shkruaj njė libėr dhe pastaj tė thotė se libri im ėshtė pa gabime. Ndėrkaq Kur'ani, pėrkundrazi, ju tregon se nuk ka gabime dhe kėrkon nga ju qė tė pėrpiqeni pėr tė gjetur nė tė ndonjė gabim dhe se ju nuk do tė gjeni asnjė."Njė tjetėr varg kur’anor, tek i cili dr. Miller ėshtė ndalur pėr njė kohė tė gjatė, ėshtė ajeti: “A nuk e dinė mohuesit se qiejt dhe toka kanė qenė njė e tėrė (retk)? Pastaj Ne i ndamė ato (fe- fetaknahuma) dhe bėmė nga uji ēdo gjė tė gjallė! Akoma nuk besojnė?!” (El Enbija: 30).Fjala arabe “Retk” e pėrdorur nė kėtė ajet kur’anor ėshtė ‘njė gjė e ngjitur’, kurse “fetk” ‘njė gjė e ndarė’.Ai thotė: “Ky ajet ėshtė pikėrisht objekt i zbulimit shkencor qė fitoi Ēmimin Nobel nė vitin 1973 pėr teorinė “Shpėrthimi i Madh”. Sipas kėsaj teorie, universi ėshtė rezultat i njė shpėrthimi tė madh qė ēoi nė formimin e universit, me qiejt dhe planetėt e tij.”Kush ėshtė autor i Kur’anit fisnik?!Dr. Miller thotė: “Tani kemi ardhur nė atė qė ėshtė e mahnitshme rreth pejgamberit Muhammed a.s. E ai ėshtė pretendimi nė lidhje me ndihmėn qė djalli i ka “dhėnė” atij. Allahu i Lartėsuar thotė: “Atė (Kur’anin) nuk e kanė zbritur djajtė. Jo vetėm qė kjo s’u takon atyre, por as nuk kanė fuqi tė bėjnė njė si ai.” (Esh Shuara: 210-211).Gjithashtu, Allahu i Gjithėfuqishėm thotė: “Kur dėshiron tė lexosh Kur’anin, kėrko mbrojtjen e Allahut kundėr djallit tė mallkuar.” (En Nahl: 98).Shikoni! A mund tė jetė kjo njė mėnyrė e djallit pėr tė shkruar njė libėr?! Si mund tė shkruajė ai njė libėr dhe pastaj t’iu thotė qė tė kėrkoni mbrojtjen e Zotit ndaj tij (djallit) para se ju ta lexoni atė libėr? Kėto janė ajete tė mrekullueshme tė kėtij libri impozant! Dhe ka njė pėrgjigje logjike pėr ata tė cilėt pretendojė se ky libėr ėshtė nga “djalli”.Ebu Lehebi - kundėrshtar i IslamitNė mesin e tregimeve qė e kanė habitur dr. Millerin ėshtė edhe historia e Pejgamberit a.s. me Ebu-Lehebin. Miller thotė:“Ebu Lehebi e urrente aq shumė Islamin, sa qė shkonte kudo pas Pejgamberit pėr ta fyer atė. Nėse e shihte Pejgamberin a.s. duke folur me njerėz tė panjohur, ai priste deri sa tė pėrfundonte dhe pastaj i pyeste ata: “Ēfarė ju tha Muhammedi? Nėse Muhammedi u thotė e bardhė, nė realitet ajo ėshtė e zezė, e nėse ju thotė natė ajo ėshtė ditė!” Qėllimi i tij ishte tė kundėrshtonte ēdo gjė qė thoshte Pejgamberi a.s. dhe t’i bėnte njerėzit tė dyshonin lidhur me tė.Dhjetė vjet para vdekjes sė Ebu Lehebit, Pejgamberit i shpallet nė Kur'an kaptina e quajtur El-Mesed:

“Ju thafshin duart Ebu Lehebit dhe u thaftė nė gjithēka! Nuk do ta ndihmojė atė as pasuria dhe as fitimet e tjera. Ai, me siguri, do tė hidhet nė zjarrin me flakė tė tėrbuara. Po ashtu edhe gruaja e tij, qė bart drutė e zjarrit, nė qafėn e saj do tė ketė njė litar prej fijesh palme.” (El Mesed: 1-5).Kjo kaptinė tregon se Ebu Lehebi do tė shkojė nė ferr. Me fjalė tė tjera, ajo thotė se Ebu Lehebi nuk do ta pranonte Islamin. Gjatė njė dekade, Ebu Lehebi mund tė kishte thėnė: “Muhammedi ka thėnė se unė nuk do tė bėhem musliman, se unė do tė shkoj nė ferr, por ja unė tani ju them se dua tė hyj nė Islam dhe tė bėhem njė musliman! Ēfarė mendoni rreth Muhammedit tani? A ėshtė ai duke e thėnė tė vėrtetėn, apo jo? A ėshtė frymėzimi i tij nga Zoti?"Por Ebu Lehebi nuk e bėri kėtė, pavarėsisht nga fakti se tė gjitha veprimet e tij ishin nė kundėrshtim me atė qė thoshte Muhammedi a.s. Mirėpo ai nuk e kundėrshtoi Pejgamberin a.s. nė kėtė ēėshtje. Me fjalė tė tjera, kjo ishte sikur Pejgamberi a.s t’i kishte dhėnė Ebu Lehebit njė shans pėr ta nxjerrė (provuar) atė tė gabuar! Por Ebu Lehebi nuk e bėri gjatė tėrė 10 viteve! Ai nuk u konvertua nė Islam dhe as nuk pretendoi madje tė shtirej si musliman! Gjatė 10 vjetėve, ai e kishte mundėsinė pėr tė shkatėrruar Islamin nė njė minutė!Por kjo nuk ndodhi, sepse ato nuk janė fjalėt e Muhammedit a.s., por fjalėt e Zotit qė e di tė fshehtėn dhe qė e dinte se Ebu Lehebi nuk do tė bėhej musliman.

Si mund ta dinte Muhammedi a.s. se Ebu Lehebi do ta vėrtetonte atė qė ishte thėnė nė kaptinėn “El Mesed”, nė qoftė se ajo nuk do tė ishte frymėzim prej Zotit?

Si mund tė ishte i sigurt Muhammedi a.s. gjatė 10 viteve se ajo qė thoshte Kur'ani ishte e vėrtetė, nėse ai nuk do ta dinte se ai ishte frymėzim nga Zoti?

Kur’ani sfidon tė ardhmen

Dr. Miller, nė lidhje me njė ajet tjetėr qė e ka habitur, thotė: Njė nga mrekullitė e Kur'anit ėshtė se Kur’ani e sfidon tė ardhmen me gjėra tė cilat njerėzit nuk mund t’i parashikojnė dhe pėr tė cilat vlen "Falsifikimi i Testit".

Pėr shembull, le tė shohim se ēfarė thotė Kur'ani pėr raportet mes muslimanėve dhe hebrenjve:

“Me siguri do tė vėresh se armiqtė mė tė ashpėr tė besimtarėve janė hebrenjtė dhe idhujtarėt dhe se miqtė mė tė afėrt tė tyre janė ata qė thonė: ‘Ne jemi tė krishterė’. Kjo pėr shkak se ndėr ta ka priftėrinj (tė dhėnė mbas dijes) e murgj (tė pėrkushtuar ndaj adhurimit) dhe se ata nuk janė kryelartė (ndaj tė vėrtetės).” (El Maide: 82-84).
Kur’ani, nė kėto ajete, thotė se ēifutėt janė armiqtė mė tė ashpėr pėr muslimanėt dhe kjo ėshtė e vėrtetė, sepse armiqtė kryesor pėr muslimanėt janė ēifutėt.
Dr. Miller vazhdon e thotė: “Kjo ishte si njė sfidė e madhe, pasi ēifutėt kishin mundėsi qė ta prishnin Islamin thjesht duke i trajtuar muslimanėt nė njė mėnyrė miqėsore pėr disa vjet e pastaj tė thoshin: ‘Ne jemi duke ju trajtuar juve si miq, kurse Kur’ani thotė se ne jemi armiqtė tuaj mė tė mėdhenj, pra Kur'ani duhet tė jetė i gabuar!’ Por kjo nuk ndodhi gjatė 1400 viteve! Dhe kjo kurrė nuk do tė ndodhė sepse kėto janė fjalėt e Atij (Zotit) qė e di tė fshehtėn.
A mund ta shihni se si ajeti qė flet pėr armiqėsi mes muslimanėve dhe hebrenjve pėrbėn njė sfidė pėr mendjen e njeriut?”
Kėto ajete ndikuan tek dr. Miller. Ai, edhe pse ishte njė i krishterė, kur e njohu tė vėrtetėn, e besoi atė dhe u kthye nė Islam, duke u bėrė njė thirrės i madh musliman.

Lapsi
21-05-10, 20:14
Stili unik i Kur’anit

Dr. Miller thotė se stili unik i Kur'anit ėshtė i mrekullueshėm: Nuk ka dyshim qė ėshtė diēka unike dhe e mahnitshme nė Kur'an, qė nuk ėshtė e pranishme kudo tjetėr, sepse Kur'ani iu jep njė informacion tė veēantė dhe iu tregon se ju nuk e keni ditur kėtė mė herėt. Pėr shembull:

“Kėto janė lajme tė fshehta, qė po t’i shpallim ty (o Muhammed). Ti nuk ishe i pranishėm kur ata hodhėn short se kush prej tyre do tė merrte nėn kujdes Merjemen dhe nuk ishe i pranishėm kur ata diskutonin.” (Ali Imran: 44);“Kėto janė (disa) nga lajmet e fshehta qė Ne t’i shpallim ty. Kėto nuk i ke ditur as ti, as populli yt para kėsaj (shpalljes sė Kur’anit). Andaj duro! Se vėrtet, nė fund, fitorja ėshtė e besimtarėve.” (Hud: 49).“Kėto janė disa nga historitė e fshehta, tė cilat Ne po t’i shpallim ty (o Muhammed). Ti nuk ke qenė me ata, kur vendosnin pėr punėn e tyre dhe kurdisnin dredhira.” (Jusuf: 102).Dr. Miller thotė: “Nuk ka libėr tjetėr tė shenjtė qė e pėrdor kėtė stil. Tė gjithė librat e tjerė pėrbėhen nga informacioni qė iu tregon se ky informacion ka ardhur nga... Pėr shembull, kur Bibla flet nė lidhje me tregimet e popujve tė lashtė, ajo tregon se ky mbret jetonte nė kėtė vend, se ai udhėheqės luftonte nė atė betejė dhe se njė person i caktuar ka njė numėr tė caktuar fėmijėsh dhe se emrat e tyre janė ... Por Bibla gjithmonė tregon se nėse doni tė dini mė shumė, ju mund tė lexoni njė libėr tė caktuar, ngase informacioni vjen nga ai libėr”."Kjo ėshtė nė kundėrshtim me Kur'anin, i cili iu jep informacion dhe iu tregon se ai informacion ėshtė i ri! Dhe ajo qė ėshtė e mahnitshme ėshtė se populli i Mekės, nė atė kohė (nė kohėn e shpalljes sė kėtyre ajeteve), i dėgjonte ato ajete sfiduese ku thuhej se tė dhėnat nė ajete ishin tė reja dhe nuk ishin tė njohura nga Muhammedi a.s., e as nga bashkėkohėsit e tij dhe, pavarėsisht kėsaj, ata kurrė nuk thanė: Ne i dimė ato dhe ato nuk janė diēka e re. Ata gjithashtu nuk thanė: Ne e dimė se nga erdhi Muhammedi (a.s.) me kėto ajete.

Kjo nuk ndodhi kurrė! Por ajo qė ndodhi ishte se askush nuk guxoi tė thoshte se ai kishte gėnjyer pėr ato, sepse ato ishin me tė vėrtetė informacione tė reja, qė nuk vinin nga mendja e njeriut, por prej Zoti qė e di tė fshehtėn nė tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen.”Pėrktheu:

A. Sinani

premium
21-05-10, 21:41
http://profile.ak.fbcdn.net/object2/374/21/n110300812339609_1234.jpg


Pėrjashtimi i Arlinda Zekės nga shkolla Pjetėr Bogdani nė Kosovė, pėrmban nė vetvete 2 krime. I pari ėshtė vetė emri i shkollės. Pjetėr Bogdani, njė misionar katolik, anti-semit dhe anti-musliman, pjesėtar nė masakrėn serbo-austriake tė Kosovės kunder muslimanėve kosovarė, duhet ta kishte vendin nėpėr librat e turpit tė Kishės Katolike dhe rreshtohet pėrkrah Hitlerit, Dom Loro Cakes dhe kriminelėve tė tjerė tė historisė sė Krishterimit. Por nė Kosovė ky hero i islamofobisė dhe anti-semitizmit i imponohet muslimanėve kosovarė si hero kombėtar.

Sikur tė mos mjaftoje ky krim, pėrjashtimi i Arlinda Zekės nga shkolla ėshtė nje krim edhe mė i rėndė. Nėpėr disa vende diktatoriale muslimane dhe republika bananesh, si Tunizia, Kosova, Shqipėria perėndimi implemeton politika tė kėtilla nėpėrmjet te cilave shtyp, dėnon, diskriminon dhe largon nga sistemi gratė me shami. Nėpėrmjet kėtyre politikash regjimi synon dėnimin pėr sė gjalli nė injorancė tė femrės qė beson nė Zot. Nė Shqipėri nė kohė tė komunizmit kėto politika ndiqeshin nga Partia e Punės kundėr femijeve tė kulakėve, ballistėve dhe anti-komunistėve. Duke lėnė njė fėmi pa shkollim, pushtetari synon tė shkaterrojė tė gjithė jetėn e kundėrshtarit tė tij. Nė Shqipėri, komunistėt, duke lėnė pa shkolla fėmijėt e komunistėve projektonin te ardhmen. Ata donin tė siguronin qė edhe sikur njė ditė sistemi komunist tė rrezohej nė Shqipėri, fėmitė e anti-komunistėve tė ishin injorantė dhe tė paditur dhe tė mos kishin mundėsi qė tė marrin kurrė nė dorė pushtetin.

Kėto politika nė Shqipėri janė implementuar edhe kundėr besimtarėve muslimanė tė Shqipėrisė sė Mesme. Gratė qė nuk hiqnin shamitė, komunistėt i lanė tė vdesin si fshatare nėpėr kooperativa, ndėrsa fėmitė e tyre u bėnė xhahile dhe rrugaēe. Tė njėjtat politika implementohen sot edhe nė Francė, ku regjimi racist Sarkozi dhunon dhe diskriminon muslimanėt duke i dėbuar nga sistemi - nė mėnyrė qė tė sigurojė mos integrimin e muslimanėve asnjė nė sistem.

Kjo gjė qė po bėhet sot nė Kosovė kundėr Arlinda Zekės, ėshtė lufte kundėr Islamit dhe muslimanėve. Drejtori i shkollės Pjetėr Bogdani, Isuf Ēela, do tė bėnte mė mirė sikur ta vriste Arlindėn pėr sė gjalli pse kėshtu jeta e saj do te merrte fund dhe ajo mund tė shkonte nė xhenet. Por ajo qė Isuf Ēela qė drejton njė shkollė me emėr katolik po bėn kundėr njė vajze tė vogėl ėshtė mė keq sesa vrasja. Ai po kėrkon qė ta vrasi pėrjetė Arlinden. Do ta denojė atė qe ajo tė vdesė nė injorancė dhe padituri dhe jashtė sistemit. Kėrkon qė Arlinda ose tė abandonojė besimin e saj nė Allah, ose pėrndryshe kėrkon qė ta varrosi pėr sė gjalli, ta dėnojė me injorancė. Dhe vrasja mė e keqe ėshtė kjo lloj vrasje. Kur kundėrshtari jo vetėm qė nuk tė vret, por tė le tė jetosh pa patur mundėsi qė tė shkollohesh dhe edukohesh dhe bėhesh pjesė e sistemit ku ti jeton.

Muslimanėt e Kosovės, kanė njė xhihad tė madh para vetės sė tyre. Ai ėshtė xhihadi pėr demokraci dhe tė drejtat e njeriut. Kosovarėt e katolicizuar si Isuf Ēelaj dhe zagarėt e perėndimit qė janė ne pushtet sot, janė mė tė rrezikshėm pėr tė ardhmen e tyre sesa Sllobodan Millosheviēi. Pse nėse Sllobodani dhe sėrbėt kėrkonin tiu merrnin shqiptarėve Kosovėn, katolikocentrikėt dhe fondamentalistėt laikė kerkojnė tė ju marrin shpirtin dhe jetėn. Nė Bibėl, nė Ungjillin sipas Mateut, Jezu Krishti thotė "Dhe mos kini frikė nga ata qė vrasin trupin, por nuk mund tė vrasin shpirtin; kini frikė mė tepėr nga ai qė mund t`ua humbė shpirtin dhe trupin dhe tė ju ēojė nė xhehenem."

Ēka po ndodh sot nė Kosovė, me pėrjashtimin e vajzave me shami nga sistemi dhe me konvertimet dhe thirrjet pėr konvertime nė katolicizėm, janė luftė pėr shpirtin.

Muslimanėt e Kosovės duhet tė protestojnė, hedhin nė gjyq, demonstrojnė dhe marrin tė gjitha masat e duhura qė ti japin fund kėtij aparteidi katoliko-laik qė ushtrohet mbi ata. Nėse ata nuk luftojnė pėr liritė dhe tė drejtat e tyre, e ardhmja e tyre do tė jetė shumė e zymtė!

Olsi Jezexhi
Ky far virani Isuf Celaj te qenka i biri i thiut.

GURI SYLAJ
22-05-10, 08:19
Muslimanėt e Kosovės, kanė njė xhihad tė madh para vetės sė tyre. Ai ėshtė xhihadi pėr demokraci dhe tė drejtat e njeriut. Kosovarėt e katolicizuar si Isuf Ēelaj dhe zagarėt e perėndimit qė janė ne pushtet sot, janė mė tė rrezikshėm pėr tė ardhmen e tyre sesa Sllobodan Millosheviēi. Pse nėse Sllobodani dhe sėrbėt kėrkonin tiu merrnin shqiptarėve Kosovėn
( Olsi Jezexhi )
************************************************** **
Mjafton ky citat dhe shperfaqet e tere "madheshtia" e keti shkrimi.
Zotriut me shume i pelqen pushteti i Milloshevicit..?
Me shume knaqesi po i them se e anderron kot se ai nuk kthehet me kurr ne keto troje .As ai e as Serbia e pare !!
Kurse per ceshtjet tjera edhe mund te bisedohet e te gjinden zgjidhje te knaqeshme.
Dhe .... nese Arlinda me shami e mbaron Universitetin dhe behet Kosmonaute a bene ajo te shkoj ne Stacionin qe gjindet ne hapsire per nje studim tre muajsh????
Dikush do te habitet me keto dy kontraste ekstreme -Shamine dhe Stacionin ne Orbite por mendoni pak dhe do e gjeni pergjigjen!

Lapsi
22-05-10, 10:52
Muslimanėt e Kosovės, kanė njė xhihad tė madh para vetės sė tyre. Ai ėshtė xhihadi pėr demokraci dhe tė drejtat e njeriut. Kosovarėt e katolicizuar si Isuf Ēelaj dhe zagarėt e perėndimit qė janė ne pushtet sot, janė mė tė rrezikshėm pėr tė ardhmen e tyre sesa Sllobodan Millosheviēi. Pse nėse Sllobodani dhe sėrbėt kėrkonin tiu merrnin shqiptarėve Kosovėn
( Olsi Jezexhi )
************************************************** **
Mjafton ky citat dhe shperfaqet e tere "madheshtia" e keti shkrimi.
Zotriut me shume i pelqen pushteti i Milloshevicit..?
Me shume knaqesi po i them se e anderron kot se ai nuk kthehet me kurr ne keto troje .As ai e as Serbia e pare !!
Kurse per ceshtjet tjera edhe mund te bisedohet e te gjinden zgjidhje te knaqeshme.
Dhe .... nese Arlinda me shami e mbaron Universitetin dhe behet Kosmonaute a bene ajo te shkoj ne Stacionin qe gjindet ne hapsire per nje studim tre muajsh????
Dikush do te habitet me keto dy kontraste ekstreme -Shamine dhe Stacionin ne Orbite por mendoni pak dhe do e gjeni pergjigjen!Guri, me vjen keq se ne te shumten e rasteve te citoj, por faji nuk eshte i imi.
1. Futu mbrenda shkrimit te Olsit dhe mos bene balansime sipas qejfit tend. Nese ka be krahasime, nuk do thote se perkrah ndonje sundimtar. E njohe Olsin dhe ia vlen te bisedosh me te...
2. Ta them troc je shume i vogel qe te merresh me te
3. Sa i perket orbites po te them se nuk jeton ne kohen tone, para ca muajve kishim nje femer muslimane kosmonaute, me shami ne koke, qe levizi ne hapsire...
4. Mos krijo kontraste, se nuk bene
5. Mencurin mbaje per vete, se per mua del shume qesharak

GURI SYLAJ
22-05-10, 11:18
Guri, me vjen keq se ne te shumten e rasteve te citoj, por faji nuk eshte i imi.
1. Futu mbrenda shkrimit te Olsit dhe mos bene balansime sipas qejfit tend. Nese ka be krahasime, nuk do thote se perkrah ndonje sundimtar. E njohe Olsin dhe ia vlen te bisedosh me te...
2. Ta them troc je shume i vogel qe te merresh me te
3. Sa i perket orbites po te them se nuk jeton ne kohen tone, para ca muajve kishim nje femer muslimane kosmonaute, me shami ne koke, qe levizi ne hapsire...
4. Mos krijo kontraste, se nuk bene
5. Mencurin mbaje per vete, se per mua del shume qesharakShume i nderuari Lapsi!!

Ti edhe mund te qeshesh por vetem atehere kur jemi konseguent ne qendrimet tona.
Une e dij se edhe ne Britani u emru nje muslimane ministre por ,besom ,ajo as nuk mban shami ,as nuk percillet nga dikush i familjes kur del ne qytet as edhe nuk pranon te jete gruaja e peste ,e shtate apo e katermdhjete e nje burri qofte ai edhe Sulltan a mbret.
Dhe po te pys direkt :A eshte Muslimane a jo ????
Nuk po du me leshu pllugun me felle !!

Edhe nje keshille.
Kur deshiron te qeshesh ,dije , qeshja eshte sikur frizura .Pa pasqyre del shume jo esteteike!!!

P.s
Me vjen keq por une nuk e njoh as ate e as Lapsin .Eshte veti e imja qe gjerat mos t'i them asnjehere per hater as te njohjes ,as te pozites e as te interesit!Mund te jen edhe gjykime te gabuara dhe do te me vinte mire qe te tjeret te me ndihmojn qe te bindem ne keto gabime!
Edhe keshtu, ky eshte vetem nje mendim i imi qe nuk don te thot se eshte edhe i qelluar!!!?

Lapsi
22-05-10, 11:24
Shume i nderuari Lapsi!!

Ti edhe mund te qeshesh por vetem atehere kur jemi konseguent ne qendrimet tona.
Une e dij se edhe ne Britani u emru nje muslimane ministre por ,besom ,ajo as nuk mban shami ,as nuk percillet nga dikush i familjes kur del ne qytet as edhe nuk pranon te jete gruaja e peste ,e shtate apo e katermdhjete e nje burri qofte ai edhe Sulltan a mbret.
Dhe po te pys direkt :A eshte Muslimane a jo ????
Nuk po du me leshu pllugun me felle !!
Dhe nje keshille.
Kur deshiron te qeshesh ,dije , qeshja eshte sikur frizura .Pa pasqyre del shume jo esteteike!!!ky krahasim eshte prodhim vendor apo i huaj... kush qenka ai qe nuk e di koken e vete :P

GURI SYLAJ
22-05-10, 11:32
ky krahasim eshte prodhim vendor apo i huaj... kush qenka ai qe nuk e di koken e vete :P

Ky prodhim eshte se qeshja me e mire eshte para pasqyres!!
Po nuk ke faj qe behesh sikur nuk e kupton lojen!!

Makresh
19-06-10, 13:08
Prishtinė 2010,_mTetTqK8DI
Keta injorant, servil e klysha te te huajve, jo qe do e lejojn shamin ne shkoll, por edhe lenden fetare me te cilen do te edukohet e gjithe Rinia Shqiptare !


9BZUWg-s9L0

Zeqiri
19-06-10, 13:54
o jau hangt dreci protesten atyre njerz te hupt e hapshin gojne aty pa lidhje i kishin mashtru thmin me pare e i kishin qit aty me bertit harabisht se spo dijne shqip he zoti i vraft ne dy dyjet ata qe po ishtin sabin me dal aty per gjynah

Zeqiri
19-06-10, 16:10
ata prinde qedojne me jau qit shamijat thmive nukkan vend tukosove atamunden meshkue nharabi ja nsomali se tukosova nuk kanevoj per njerz te eger

hasanmehmeti
19-06-10, 22:42
selam alejkum musliman,

Qka je ka shkrune more Zeqo. Si more nuk kujdesesh te permiresosh drejteshkrimine ,kushte qe dikush do ta lexoje mendimin mandej.

Nje keshille:Kete kohe qe e humbe ketej pari, shfrytezoje ne gjera me te vlefshme , siq eshte(njera prej tyre): Mesimi i gjuhes shqipe(shkrime-lexim-komunikime) se nese aspak ste duhet ty ne jete , ndihmone qe femijet tuajneser te edukohen ne frymen shqipe.

Zeqiri
19-06-10, 22:54
falemineres perkshille ohasan efmija emij edukohen shqip bileshume mire paproblem eune skam cka meba duhet qishtu qysh dij mekomuniku mamire nukdije

GURI SYLAJ
19-06-10, 23:14
Nuk ka gje me qesharake se sa kur intelektuali i del ne mbrojtje Besimit Islam dhe ate ne baze te Konvetave nderkombtare per te drejtat e njeriut dhe ne emer te Demokracise!!??
Fajin e ka Mreti qe i ka qu ne Qabe mufte e ua ka nrru syzat???!

Makresh
20-06-10, 19:41
Tė ndėrprehet provokimi i ndjenjave fetare tė qytetarėve

Partia e Drejtėsisė kėrkon nga Qeveria e Kosovės qė tė ndėrprehet provokimi i ndjenjave fetare dhe polarizimi i shoqėrisė Kosovare nė baza fetare.

“Ky formulim i padefinuar dhe tendencioz juridik lejon pėr tė kuptuar ndalesėn e bartjes sė mbulesės nė kokė pėr nxėnėset dhe mėsimdhėnėset e besimit Islam, qė ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me konventat relevante ndėrkombėtare dhe Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, tė cilat garantojnė manifestimin e lirė tė identitetit fetar pėr ēdo qytetar tė vendit. Partia e Drejtėsisė kėrkon nga Qeveria e Kosovės qė tė ndėrprehet provokimi i mėtutjeshėm i ndjenjave fetare tė qytetarėve dhe me kėtė tė ndėrprehet polarizimi i shoqėrisė Kosovare nė baza fetare, qė ėshtė plotėsisht i panevojshėm dhe shumė i dėmshėm pėr tė ardhmen e vendit”, deklaroi Agani.
Partia e Drejtėsisė e konsideron protestėn e organizuar tė premten nga njėzet organizata joqeveritare si shprehje demokratike tė pakėnaqėsisė pėrkitazi me kėtė ēėshtje.
“Njėkohėsisht, tėrhjekim vėmendjen se protestat e pėrmasave tė ngjashme nė tė ardhmen hapin mundėsi pėr ngjyrime tė cilat nuk pėrkojnė me interesat shtetėrore tė vendit”, shtoi kryetari Agani.


http://fr.euronews.net/2010/06/19/le-port-du-voile-islamique-fait-debat-au-kosovo/

Makresh
20-06-10, 19:55
Prononcim i Halil Kastratit (organizatori i protestės anti-komuniste) ne lidhje me protestat per shamite ne Kosove;


http://www.klankosova.tv/index.php/ora-e-pasdites/4762.html


Gjithashtu flitet edhe per kriminelin qe per pak, deshi ta shkatėrroj Amerikėn, dhe per Njeriun me te urte qe vizitoi Kosoven, Mr. Irinejin.....

teutaA
20-06-10, 21:56
Prishtinė 2010,_mTetTqK8DI
Keta injorant, servil e klysha te te huajve, jo qe do e lejojn shamin ne shkoll, por edhe lenden fetare me te cilen do te edukohet e gjithe Rinia Shqiptare !


9BZUWg-s9L0

hahaha kan tentuar te trafikohen hiq se mora vesh ani selam alekym as kete se dita qka tha

ehh dreqi shkaun e hanger po shum budallen e ka lan gjall

shfletuesi_
20-06-10, 22:04
hahaha kan tentuar te trafikohen hiq se mora vesh ani selam alekym as kete se dita qka tha

ehh dreqi shkaun e hanger po shum budallen e ka lan gjall


teutaA, eshte pershendetje si pershendetja jote qe ben ne English , kur ti ke drejt te pershendesesh ne Englisht pse t'mos ken drejt edhe te tjeret te pershendesin ne Gjuhe Arabe.

Kur ti ke drejt te vishesh shkurt e ngusht , pse t'mos ken drejt edhe te tjerat te vishen si te kan deshire me shamija e me fustana.

Makresh
20-06-10, 22:08
hahaha kan tentuar te trafikohen hiq se mora vesh ani selam alekym as kete se dita qka tha

ehh dreqi shkaun e hanger po shum budallen e ka lan gjall

Po valla, shum e budallicėn e ka lon, he kjofshi t'mallkue !

doGzona
20-06-10, 22:12
Pse nuk kishte femra ne proteste?!

shfletuesi_
20-06-10, 22:13
Pse nuk kishte femra ne proteste?!Jan tut qe po ua Grabisin :)

Makresh
20-06-10, 22:21
Pse nuk kishte femra ne proteste?!


YbuESH__ZNA&feature=related

Zeqiri
20-06-10, 22:41
bashksise islame hallall ikoft qenuk ipranon kto protesta e dyta edhe perfaqsusi i masht-it nuk ipranoj mire shume po a edin kush more nga saeuro jau kan dhane me dale neproteste ktyne far shilikuranave sigurisht kogja mire sebadihava nuk jan dale ata far teveqelash

Makresh
20-06-10, 22:50
Kjo ishte nje manifestim i 20 e teper organizatave, qe mblodhen hic me pak se 10 mije prishtinas.

BIK nuk eshte organizat jo qeveritare.

teutaA
20-06-10, 22:57
Pse nuk kishte femra ne proteste?!

ahhahah ku ke pa ne irak femna ne protest ejjj

o kuku qfar degjenerimi ani qysh bertitka si lopt arabisht ncncn tmerr per bes duhet me ndermarr diqka qeveria me kta mjekrrosha se shum ja paskan prish imazhin kosoves

S.M.GEGA
21-06-10, 05:19
ahhahah ku ke pa ne irak femna ne protest ejjj

o kuku qfar degjenerimi ani qysh bertitka si lopt arabisht ncncn tmerr per bes duhet me ndermarr diqka qeveria me kta mjekrrosha se shum ja paskan prish imazhin kosoves

Cfar imazhi kishte KOSOVA ne vitin 1998... e cfar imazhi ka sot ... paskeni perparue pak kah Evropa... priteni se edhe ne po e presim diten kur do te jepni logarine.

M B A R E e M A D H E cfar plehra paska ne KOSOVE.

Plus po i nencmon motrat tuja Kosovare. Mjekroshi Adem Jashari qe ta pru lirine a duhet me ndermar qeverija kunder ati se paska mjekren e madhe. Gjyshja jote apo ema jote a e ka hek ende shamijen... pas luftes u bet ne Kosove tamam si qeni i lidhur kur lirohet e ai krejteshish turbohet ... se shpejti perseri ne Kosove do te vin ditet qe i perjetuat me par por ateher pendimi juaj do te jet i vonshem

Edhe nje gje te rendesishme per te gjith:
Mos qesh ne fatkeqsine e dikujt se te kthehet ty. mbajeni ne mend kete fjal shuuum.

teutaA
21-06-10, 05:35
Cfar imazhi kishte KOSOVA ne vitin 1998... e cfar imazhi ka sot ... paskeni perparue pak kah Evropa... priteni se edhe ne po e presim diten kur do te jepni logarine.

M B A R E e M A D H E cfar plehra paska ne KOSOVE.

Plus po i nencmon motrat tuja Kosovare. Mjekroshi Adem Jashari qe ta pru lirine a duhet me ndermar qeverija kunder ati se paska mjekren e madhe. Gjyshja jote apo ema jote a e ka hek ende shamijen... pas luftes u bet ne Kosove tamam si qeni i lidhur kur lirohet e ai krejteshish turbohet ... se shpejti perseri ne Kosove do te vin ditet qe i perjetuat me par por ateher pendimi juaj do te jet i vonshem

Edhe nje gje te rendesishme per te gjith:
Mos qesh ne fatkeqsine e dikujt se te kthehet ty. mbajeni ne mend kete fjal shuuum.

he tipi ku po te dhem ty :tongue:

veq per ata qe skan sy se ata me vedije e mendje te shendosh e din qe as bab e as babgjysh tesha te bardha e mjekrra si qata en qat protest kurr shqiptari bajt ska

GURI SYLAJ
21-06-10, 06:31
Cfar imazhi kishte KOSOVA ne vitin 1998... e cfar imazhi ka sot ... paskeni perparue pak kah Evropa... priteni se edhe ne po e presim diten kur do te jepni logarine.

M B A R E e M A D H E cfar plehra paska ne KOSOVE.

Plus po i nencmon motrat tuja Kosovare. Mjekroshi Adem Jashari qe ta pru lirine a duhet me ndermar qeverija kunder ati se paska mjekren e madhe. Gjyshja jote apo ema jote a e ka hek ende shamijen... pas luftes u bet ne Kosove tamam si qeni i lidhur kur lirohet e ai krejteshish turbohet ... se shpejti perseri ne Kosove do te vin ditet qe i perjetuat me par por ateher pendimi juaj do te jet i vonshem

Edhe nje gje te rendesishme per te gjith:
Mos qesh ne fatkeqsine e dikujt se te kthehet ty. mbajeni ne mend kete fjal shuuum.


Vertete ka shume!!?
Po aty ku ka pleh ka edhe bereqet e ne Kosove ka dicka tjeter!

Absurditeti qendron dikund tjeter.
Kjo proteste organizohet nje vite mbas keti vendimi ! PSE??
Ne vend qe te protestohet per korrupsion e hajni e.. ,protestohet per shami.
OJQ !!!
Cka mbrojne keto ne kete rast Konventa Nderkombtare Perendimore apo Obligime te Besimit Islam!???
Cilat qenkan keto OJQ dhe nga kush financohen???
Ka plot absurditet por habite fakti se PSE ne Prishtine nje proteste e till nje muaj para se GJND te thot mendimin e vet per Pamvaresine e Kosoves.
Dhe ...nese B.I nuk ishte ne ate mes atehere kush ishte ? Nese B.I beson se kjo mund te zgjidhet brenda Shtetit te Kosoves atehere kush eshte i interesun qe kete t'a beje ne rruge ???
Mos ???.....
Jo inshalla!!
Se as Krali nuk e pengonte FEREXHENE !!!

S.M.GEGA
21-06-10, 06:43
Vertete ka shume!!?
Po aty ku ka pleh ka edhe bereqet e ne Kosove ka dicka tjeter!

Absurditeti qendron dikund tjeter.
Kjo proteste organizohet nje vite mbas keti vendimi ! PSE??
Ne vend qe te protestohet per korrupsion e hajni e.. ,protestohet per shami.
OJQ !!!
Cka mbrojne keto ne kete rast Konventa Nderkombtare Perendimore apo Obligime te Besimit Islam!???
Cilat qenkan keto OJQ dhe nga kush financohen???
Ka plot absurditet por habite fakti se PSE ne Prishtine nje proteste e till nje muaj para se GJND te thot mendimin e vet per Pamvaresine e Kosoves.
Dhe ...nese B.I nuk ishte ne ate mes atehere kush ishte ? Nese B.I beson se kjo mund te zgjidhet brenda Shtetit te Kosoves atehere kush eshte i interesun qe kete t'a beje ne rruge ???
Mos ???.....
Jo inshalla!!
Se as Krali nuk e pengonte FEREXHENE !!!


Me menden qe e paske ti... All-llahi hajrin ta dhashte:

para se GJND te thot mendimin... nuk e kam ditur se xhint po dukeshkan ne Kosove ...Jinn jan krijesa te allah xh.sh te krijuar para njeriut ose me mire te ta sqaroj ata qe ta turbullojn menden tende.
e ju nuk dini se cka flitni, kjo ven njesoj per te gjith te mendimit te njejte.

S.M.GEGA largohet nga forumi DARDANIA.DE

S.M.GEGA
21-06-10, 06:54
Debatet e forta pėr ekzpozimin e kryqit nė shkolla, qė po zhvillohen nė Itali, mbėrrijnė edhe nė Shqipėri. Konferenca Ipeshkėvore e Shqipėrisė i ėshtė drejtuar me njė deklaratė-apel Gjykatės sė Strasburgut, ku i kėrkohet qė tė mos ndalohet ekspozimi i simboleve fetare, nė veēanti nė vendet ku formohen mendjet dhe zemrat, pasi kėto simbole nuk janė njė pengesė, por stimul dhe shembull pėr njė rritje tė plotė tė identitetit dhe vlerave tė breznive tė ardhshme.
Debati
Mbajtja e simboleve fetare nė ambientet publike dhe sidomos nėpėr shkolla ka ndezur njė debat tė fortė tek fqinji ynė pėrtej Adriatikut, Italia. Pikėrisht pėr kėtė gjė, ēėshtje e cila tashmė ka pėrfunduar nė Strasburg, ka pasur edhe njė sentencė nė muajin nėntor 2009 (N 30814/06 LAUTSI c. Italia), ku ėshtė ndaluar me ligj ekspozimi i kryqit nė shkollat italiane. Pas rekursit tė qeverisė italiane, mė 30 qershor 2010 do tė merret njė vendim tjetėr pėr lėnien nė fuqi apo ndryshimin e sentencės. Pikėrisht kjo gjė ka bėrė qė tė reagojė edhe Konferenca Ipeshkėvore e Shqipėrisė, e cila me anė tė njė deklarate i bėn thirrje gjykatės sė Strasburgut qė tė hedhė poshtė vendimin e marrė dhe tė pranojė rekursin e qeverisė italiane pėr lejimin e simbolit tė Kryqit nė shkollat italiane sikurse ėshtė deri tani. “Si Ipeshkėvinj tė Kishės Katolike nė Shqipėri, tė bashkuar nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme pėr tė dialoguar rreth temės qė ka tė bėjė me “ekspozimin e simboleve fetare”, na ėshtė dukur e drejtė, edhe pse nė mungesė tė Presidentit tė Konferencės Ipeshkėvore, t’i dėrgojmė Gjykatės Evropiane kėtė deklaratė-apel. Sigurisht qė, historia ėshtė dėshmitare nė pohimin dhe nė dėshminė e rrėnjėve tė krishtera tė Evropės. Kjo bazė solide, nė ditėt tona, me siguri qė nuk pengon stabilitetin e vet tė pėrvojės shpirtėrore ose hapjen e saj, falė pluralizmit religjioz, duke treguar respekt pėr tė drejtat qoftė tė atyre qė besojnė, qoftė tė atyre qė nuk besojnė. Prania e simboleve fetare tė krishtera dhe referimi ynė adresohet nė veēanti rreth simbolit tė kryqit; nuk pretendon tė pėrjashtojė askėnd nga pėrvoja e vet fetare, por pėrkundrazi, tė krijojė lidhje dialogu dhe shkėmbimi nė vetėdijen qė pėrvojat e bashkėndara tė ndihmojnė pėr tė pėrballuar vuajtjet dhe nevojat dhe e gjithė kjo pa lėnė mėnjanė besimin, etninė ose kombėsinė. Nė kulturėn dhe traditėn e krishterė, kryqi tregon: shpėtimin e pėrbashkėt dhe lirinė e njerėzimit; njė pėrvojė jo detyruese; shkalla mė e lartė e altruizmit dhe e bujarisė e bashkuar me njė solidaritet tė thellė qė u dhurohet tė gjithėve; falje, pa dallim. Pėr kėto motive me kėmbėngulje kėrkojmė qė tė mos e refuzoni ekspozimin publik, tė simboleve fetare, nė veēanti nė vendet ku formohen mendjet dhe zemrat, nė sigurinė se kėto simbole nuk janė njė pengesė, por stimul dhe shembull pėr njė rritje tė plotė tė identitetit dhe vlerave tė breznive tė ardhshme. Mė pas duam t’iu kujtojmė qė, nė tė gjitha vendet Evropiane, e drejta e lirisė religjioze ekziston dhe ėshtė mė e fortė se nė vendet e tjera ku, simbolet fetare janė tė lejuara me ligj ose nga pranimi i vullnetshėm. Tė mos harrojmė se, pikėrisht Kisha dhe bashkėsitė e krishtera favorizojnė, nė vendet ku gjenden, dialogun dhe shkėmbimin me kishat dhe religjionet e tjera, duke u bėrė kėshtu simbole tipike tė vetėkulturės”, – ka qenė kjo deklaratė e Konferencės Ipeshkėvore e Shqipėrisė rreth paraqitjes sė simboleve tė Krishtera, e mbajtur nga Imzot Angelo Massafra, Zėvendės President i Konferencės Ipeshkėvore tė Shqipėrisė.

S.M.GEGA
21-06-10, 07:16
Per ate shkak edhe Kosova i ben keta veprime me u tregue para GJND se na jemi ma Katolik se Papa se ne imi me te poshter se Serbet kur vjen interesi i parave. Dhe ne do ta shesim edhe nderin ton vec me na pranue ne Evrope.

Ju e tregut vehten...vazhdoni me veprime tuja, e all-llahu i di punet me mire.

Makresh
21-06-10, 07:23
Vertete ka shume!!?
Po aty ku ka pleh ka edhe bereqet e ne Kosove ka dicka tjeter!

Absurditeti qendron dikund tjeter.
Kjo proteste organizohet nje vite mbas keti vendimi ! PSE??
Ne vend qe te protestohet per korrupsion e hajni e.. ,protestohet per shami.
OJQ !!!
Cka mbrojne keto ne kete rast Konventa Nderkombtare Perendimore apo Obligime te Besimit Islam!???
Cilat qenkan keto OJQ dhe nga kush financohen???
Ka plot absurditet por habite fakti se PSE ne Prishtine nje proteste e till nje muaj para se GJND te thot mendimin e vet per Pamvaresine e Kosoves.
Dhe ...nese B.I nuk ishte ne ate mes atehere kush ishte ? Nese B.I beson se kjo mund te zgjidhet brenda Shtetit te Kosoves atehere kush eshte i interesun qe kete t'a beje ne rruge ???
Mos ???.....
Jo inshalla!!
Se as Krali nuk e pengonte FEREXHENE !!!

Kam pershtypjen qe sun po pozicionesh ne kohera, te gjitha po i perzien.
Krali ? Krali ishte ai qe i masakroi baca Syle, si mund te thuani dicka kaq naive per njohurit e juaja ?
Arsyeja e protestes eshte kjo, studentėt e perjashtuara u eshte ndaluar rreptesisht shkollimi qoft kjo ne viti, gjilan, ferizaj apo ne prishtin duke u mbeshtetur ne kete nen, qe u siguron vajzave te mbuluara izolimin nga shoqeria e zhvilluar.

Egziston edhe lista e 20 e kusur organizatave joqeveritare qe kan organizue kete manifestim, BIK nuk eshte OJQ, prandaj edhe nuk e kan perzier ketu, se sic tha Kastrati, po te ishte edhe BIK-ku ktu,, njeqind fishoja edhe 1 here numrin e protestuesve.

Ne kosove tashme eshte e kjart qe minoritetet respektohen me shume se mazhoranca, kushtetuta laike e kosoves nuk mund te jet njesoj si ajo franceze ! Ketu jan muslimanet mazhorantet, dhe ky laicitet, duhet te jet ne favor te muslimaneve e jo ne disfavor ! Slogani : Zoti eshte me i Madhi, kishte nje dmthje per qeverin. Shpresoj te ken qen aq te zgjuar per ta kuptuar meselėn e protestuesve.

Sa per GJND, hic mos ke dert, atyre i konvenon kur e drejta e muslimaneve shkilet, dhe ajo e shkive ngritet.

GURI SYLAJ
21-06-10, 08:09
Shume i nderumi Makresh!
Une kam rrespsekt per juve dhe ju e dini arsyen .Pavaresisht mospajtimeve ,debati ne mes nesh, gjithmone eshte njerezore gje qe nuk ndodhe me disa qe i vjerrin hudrat bukur nalt .Kishte rast ku, nje antar me shkrime bukur te vlersuara u leshu edhe ne fyerjet me banale qe mund t'i ndegjoj njeriu dhe ate vetem pse une ,ne privat, i tregova identitetin tim te plote dhe ate me qellimin me te mire.
Ne nje rast te till ju reaguat krejt ndryshe dhe kete une e vlersoj lart!
Tash te kthehem tek tema .
Baci ndoshta eshte plake dhe i perzin kohrat por sa i perket pozicionomit hiq mos u merakos se tybe treqin tybe nuk kam lujt e as nuk e kam ndermend me lujt prej keti "Istikami"
Edhe pse mundesite dhe rastet i kam pas bukur te favorshme !!!
Une nuk mundem me pranu as fjalime e as keshilla te njerezve qe hane ne dy korita.
Ne njeren ane e mbrojn shamine e ne tjetren ane flejn me qeverine!!
Une nuk mund te pranoj qe mbrojtja e nje obligimi fetar te behet ne baze te Konventave e te drejtave te njeriut.
Ai qe i kupton keto gjera me thelle e kupton edhe kete qendrim timin.
Por edhe nuk mund te pranoj insistime parciale ne keto ceshtje .
Obligimet fetare ose duhet te jene te plota ose jo te sherbehen per ceshtje tjera e deri tek "prerje ne bese" e shtetit te ri te Kosoves!
Cfar obligon Feja dhe cfar ndalon per nje femer dhe prej ciles kohe.??
A mundet nje femer te beje namaz bashk me xhematin,pa perde ndarese), apo te behet Imame i nje Xhamije???(ne baze te Konventave dhe te drejtave te njeriut???)
Nje grua qe duhet te mbaj Hixhabin a mund te shkoj ne klasen ku jan mbi 25 nxenes dhe me shume se gjysma mashkuj .Ne amfiteatrin plot e perplot student!? Ne rruget e Prishtines pa percjelljen e dikujt nga familja!????
Kam bindjen se kjo ceshteje ,ne vend qe te rregullohet permes p.sh Parlamentit dhe Kushtetutes eshte bere objekt i talljes se disa "fetareve" dhe "analisteve" qe me me rendesi e shohin te dalin para kamerave se sa Problemin per te cilin flasin!!
Si duket dikush po mendon se Elefanti mund te kaloj neper bire te xhylperes!!!!

GURI SYLAJ
21-06-10, 08:22
Me menden qe e paske ti... All-llahi hajrin ta dhashte:

para se GJND te thot mendimin... nuk e kam ditur se xhint po dukeshkan ne Kosove ...Jinn jan krijesa te allah xh.sh te krijuar para njeriut ose me mire te ta sqaroj ata qe ta turbullojn menden tende.
e ju nuk dini se cka flitni, kjo ven njesoj per te gjith te mendimit te njejte.

S.M.GEGA largohet nga forumi DARDANIA.DE

Oooo S.M.GEGA

Pash Kuranin rrina! Pse burre po largohesh!??
Lexoje me mire e mandej e ke te kjart se tjeter jan Xhindet e tjeter GJND !
Te pershendes dhe te falenderoj per lutjen !
Me emer te Zotit bahet mire !

P.S
Bleje syze per lexim se ishin te bira bilahin .

Lapsi
21-06-10, 09:40
Shoqeria Kosovare vuan nga komplekse. Ceshtjet qe e mundojn kete shoqeri shfaqen ne menyra te ndryshme. Propaganda politike e bene te veten. Vemendja fokusohet tek shamija. Dhe ketu nuk duhet te ndalemi, perbuzja qe i behet nje vajze pershkak te besimit te saj tregon rrugen e nisur te homoseksualeve qe ne opinion plasojn te paverteta. Edhe njehere e kam thene, kur kam shkruar per Lidhjen Shqiptare te Prizrenit se problemi qendron ne specifikimin e demokracise. Cdo gje qe fluturon nuk gelltitet. Kurse, demokracia Kosovare fluturon me presh ne b... duke kuptuar demokracine si mundesi absolute veprimi. Pa marre parasysh besimin, qofte muslimane apo e krishtere besimi i saj ka vlere perderisa nuk i bene dem tjetrit. Fete thiren ne persosmerin morale, ne ngritjen e vetedijes, ne humanitet, tolerance.
Sa i takon komenteve te disa anetareve (ku bejne klasifikime, tallje, dhe jane joserioz me ane te pyetjeve banale edhe pse ne video shifet qarte prezenca e vajzave), mbeshteten ne zemra te pafre per te realizuar deshirat e erreta, te natyres lendore, liri qe eshte nje simptom sh...,

Makresh
21-06-10, 13:08
Shume i nderumi Makresh!
Une kam rrespsekt per juve dhe ju e dini arsyen .Pavaresisht mospajtimeve ,debati ne mes nesh, gjithmone eshte njerezore gje qe nuk ndodhe me disa qe i vjerrin hudrat bukur nalt .Kishte rast ku, nje antar me shkrime bukur te vlersuara u leshu edhe ne fyerjet me banale qe mund t'i ndegjoj njeriu dhe ate vetem pse une ,ne privat, i tregova identitetin tim te plote dhe ate me qellimin me te mire.
Ne nje rast te till ju reaguat krejt ndryshe dhe kete une e vlersoj lart!
Tash te kthehem tek tema .

E di, dhe ky respekt eshte i ndersjellt, edhe pse nuk pajtohemi ne shume mendime, vleresoj seriozitetin tuaj.Baci ndoshta eshte plake dhe i perzin kohrat por sa i perket pozicionomit hiq mos u merakos se tybe treqin tybe nuk kam lujt e as nuk e kam ndermend me lujt prej keti "Istikami"
Edhe pse mundesite dhe rastet i kam pas bukur te favorshme !!!
Une nuk mundem me pranu as fjalime e as keshilla te njerezve qe hane ne dy korita.
Ne njeren ane e mbrojn shamine e ne tjetren ane flejn me qeverine!!
Une nuk mund te pranoj qe mbrojtja e nje obligimi fetar te behet ne baze te Konventave e te drejtave te njeriut.
Ai qe i kupton keto gjera me thelle e kupton edhe kete qendrim timin.
Por edhe nuk mund te pranoj insistime parciale ne keto ceshtje .
Obligimet fetare ose duhet te jene te plota ose jo te sherbehen per ceshtje tjera e deri tek "prerje ne bese" e shtetit te ri te Kosoves!
Cfar obligon Feja dhe cfar ndalon per nje femer dhe prej ciles kohe.??
A mundet nje femer te beje namaz bashk me xhematin,pa perde ndarese), apo te behet Imame i nje Xhamije???(ne baze te Konventave dhe te drejtave te njeriut???)
Nje grua qe duhet te mbaj Hixhabin a mund te shkoj ne klasen ku jan mbi 25 nxenes dhe me shume se gjysma mashkuj .Ne amfiteatrin plot e perplot student!? Ne rruget e Prishtines pa percjelljen e dikujt nga familja!????
Kam bindjen se kjo ceshteje ,ne vend qe te rregullohet permes p.sh Parlamentit dhe Kushtetutes eshte bere objekt i talljes se disa "fetareve" dhe "analisteve" qe me me rendesi e shohin te dalin para kamerave se sa Problemin per te cilin flasin!!
Si duket dikush po mendon se Elefanti mund te kaloj neper bire te xhylperes!!!!

E pra ateher duhet zgjedhe me nje referendum, ose venia e Sheriatit si ligjė per qytetarėt kosovar, ose demokracia ateiste anti-islamike qe s'deshiron te gjej nje mesatare mes kultures se vendit dhe asaj te huaj qe ua impunon shqiptareve luften kundervetvetes.

Le te hapen debatet, te fillojn mitinget, dhe me ne fund te votohet !

Demokracin te cilen e kem aprovuar paqare, eshte nga masonet, e masonet s'jan tjeter pos ushtar te dexhallit. Pra s'ka ateist, ka vetem te krishter dhe musliman per mua ! O je me Islamin, o je kundra saj, pra pro- Krishterizmit ! Gjithkushi qe pozicionet ne mes, ai s'eshte tjeter vetem se nje injorant !

Avantazhi i Sheriatit si ligje per shqiptaret, eshte qe te krishteret do te ishin te mbrojtur nenkujdesin ton. Cka e kunderta per momentin, nuk eshte aspak e mundshme, perkundrazi vetem sa vien e i fryejn zjarrit !

Lapsi
23-06-10, 14:03
Kjo duhet te praktikohet edhe ne shkollat e Kosoves

Shkollat britanike ndaluan funde tė shkurtėra dhe xhaketa

Shkollat britanike zyrtarisht ndaluan qė nxėnėset 15 vjeēe tė mbajnė funde tė shkurtėra.
Gjimnazi britanik „Shėn Ajdens" sot publikoi kodin e ri shkollor tė veshjes pėr vitin e ardhshėm shkollor, i cili ndalon vajzat prej moshės 15 vjeēe qė tė mbajėn funde tė shkurtėra, transmeton BGNES.
Sipas rregullave tė reja, vajzat nė klasėn e 11-tė do tė mund tė mbajnė fustane tė errėta nė tė cilat gjatėsia mė e shkurtėr do t'u jetė 2 centimetra nėn gjunj.
Nė njė shkollė tjetėr, e cila gjendet nė Glloēestershir, drejtori ua ka ndaluar nxėnėsve tė mbajnė xhaketa gangstere, funde tė shkurtėra, pantallona tė gjėra dhe bluza me jaka.
Ndryshimet ne „Shėn Ajdens" janė bėrė pėr shkak tė brengosjes se nxėnėset tashmė shėtisin nėpėr korridore me funde tė shkurtėra qė nxisin shikimet e djemve.

Arb
23-06-10, 22:35
Ate vendim te ketij Gjimnazi, duhet te marrin edhe Shkollat Shqipe...

Makresh
24-06-10, 12:16
Pėrderisa ne Kosoven e "Pavarur,, ndalohen shamijat dhe perjashtohen nxenesit,
Ministri "jon" Enver Hoxhaj paguan njerez per ti ndertuar shtatore "Nėnės Terezė" me taksat e atyre vajzave te izoluara !

Kjo eshte nje turp, prej milionave turpave tjer qe po i shtohen keti shteti mizor.


Edhe njė shtatore e “Nėnė Terezės”


Lindita Canolli |


Prishtinė. Shtatorja e “Nėnė Terezės”, e cila do tė vendoset nė sheshin para Katedrales Katolike nė Prishtinė, ėshtė dhuratė e komunitetit ndėrkombėtar, pėrderisa konkursi ėshtė hapur muajin e kaluar nga Agjencia pėr Integrime Evropiane. Janė pesė ekspertė ndėrkombėtarė, ata qė javėn e ardhshme do tė marrin vendimin lidhur me fituesin e kėtij konkursi.

Ndėrsa emri i skulptorit qė do tė jetė

autor i shtatores sė humanistes shqiptare qė do t’i shtohet kryeqytetit do tė bėhet publik javėn e ardhshme.
Menaxheri i projektit, Johann Günther, ėshtė shprehur i rezervuar lidhur me numrin e atyre qė kanė aplikuar. Ai shtoi se shtatorja e Nėnė Terezės, e cila do tė vendoset nė sheshin para Katedrales Katolike nė Prishtinė, ėshtė dhuratė qė po i bėhet Kosovės, dhe dhurata bėhet ashtu si mendon mė sė miri ai qė e dhuron.


http://www.zeri.info/fotot/9203/main_nena-tereze.jpg


Perfitoj ne kete tem, te ju them qe edhe nje Demonstrat eshte organizuar Nesėr (25.96.01) per te drejtat e Qytetarit !


1i1dqvggDAE

Llapjani_HH
27-06-10, 18:05
http://www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/%28u59u%29MOSQUE.jpg

Hapet xhamia mė e madhe nė Britani


Pas njė pritje tė gjatė projekti i xhamisė teuhidul Islam i cili kushtoi 3.5 milion funta do tė jetė nė qendėr tė festave pasi qė nė kėtė fundjavė do t'i hap dyert e saj.

Familja mbretėrore e Katarit siguroi njė donacion fillestar 1.5 milion funta pėr ndėrtimin e themelit tė xhamisė si dhe me pjesėn e mbetur tė fondeve tė krijuara nga komuniteti i Blackburnit.

Bashkėsia ishte zhvilluar nga nje xhami shumė mė e vogėl e cila ishte ndėrtuar nė tė njėjtin vend nė vitin 1960. Si Xhami mė e madhja nė Lancashire, Xhamia e re ėshtė njė nga mė tė mėdhat nė Mbretėrinė e Bashkuar.

Rrugėt e rrethojnė ndėrtesėn dy katėshe ku rreth 1500 besimtarė ishin tė pranishėm nė hapjen e saj. Nė listėn e vizitorėve ishin tė pėrfshirė edhe hoxhallarė nga Zimbave dhe Katari.

Adam Patel nga Blackburn, i cili e ka udhėhequr projektin, tha se kjo ditė ėshtė njė nga "krenaritė e mėdha ' pėr komunitetin musliman nė Blackburn.

"Kjo hapje do tė mbahet mend gjatė nė tė gjithė vendin," tha ai.
"Mijėra mbėshtetės tė komunitetit tonė lokal kanė bėrė ėndėrrėn tonė realitet. "Tė dy, vėllezėrit dhe motrat kanė punuar pa hezitim mbi gjashtė vjet qė nga hedhja e lopatės sė parė pėr tė ndėrtuar kėtė ndėrtesė mahnitėse.
"Ne duhet tė pranojmė kėtė Xhami si qendėr pėr tė mėsuar gjatė gjithė jetės, njė vend i mirėqenies sociale pėr brezat dhe gjeneratat qė vijnė.
" Zotri Patel tha se kompletimi i xhamisė kishte qenė i mundur ngase tė gjitha pjesėt e komunitetit u bashkuan duke dhėnė pėrvojen e tyre profesionale dhe kohėn e lirė.

Objekti ka dhoma pėr edukimin islam tė fėmijėve dhe ėshtė pranė afėr shkollės sė lartė pėr motra muslimane e cila kohėt e fundit u shpėrblye me statusin e ndihmave vullnetare duke u bėrė shkolla e parė Islame nė rajon e financuar nga qeveria

Ndėr personalitetet tė pranishėm gjatė fundjavės do tė jetė ministri pėr ēėshtjet Islame nga Katari dhe tė dielėn do tė ketė njė pritje pėr Princin Turki nga Arabia Saudite. /islamgjakova/
Mesazhi.com

Arb
28-06-10, 23:15
Allahu mos e lashte pa ua .... gjakun e magjupeve ketyre stervinave te protestes!

teutaA
29-06-10, 00:25
Allahu mos e lashte pa ua .... gjakun e magjupeve ketyre stervinave te protestes!

ehhh keta bertitshin allau ekber a ata patriotat a i pe hynen ne gjyst kosove me mend ska

Makresh
29-06-10, 11:23
Protestė nė Ver’ : Allahu Ekber
Protesta e datės 18 qershor 2010 qė u organizua nė rrugėt e Prishtinės nga mbi pesėmbėdhjetė mijė tė rinjė dhe tė reja kosovare, ėshtė njė nga disa dhjetra protesta qė shqiptarėt muslimanė janė duke bėrė pėrgjatė tė gjithė Shqipėrisė Etnike nė kėto vitet e fundit. Protestat e besimtarėve muslimanė variojnė qė nga ato tė muslimanėve shkodranė qė kanė kundėrshtuar planet e qeverisė sė Tiranės pėr tė impozuar idhullin katolik tė Nėnė Terezės dhe kthyer xhaminė Fatih nė Kishė nė qytetin e tyre, te ato tė tiranasve qė kanė kundėrshtuar islamofobinė dhe arrogancėn ortodokse tė Ben Blushit dhe ish-presidentit Alfred Moisiu i cili i shpalli ata tė krishterė. Protesta ka patur edhe nė mesin e muslimanėve shkupjanė kundėr qeverisė maqedone tė cilės i kėrkojnė rindėrtimin e xhamisė sė Burmalisė tė cilėn okupatorėt e krishterė e shkatėrruan nė vitin 1925. Nė tė gjitha kėto protesta pala e shtypur dhe e dhunuar janė muslimanėt. Dhunuesit janė sa qeveritė laik-katolike tė Tiranės dhe Prishtinės, aq edhe qeveria sllavo-ortodokse e Shkupit, tė cilat tė mbėshtetura sa nga Kisha Katolike Romane aq edhe nga shovinizmi ortodoks sllav vazhdojnė tė provokojnė dhe poshtėrojnė shqiptarėt muslimanė. Nėse nė Shkodėr, klika e Jozefina Topallit dhe Vatikani ėshtė lėshuar nė njė orgji fetaro-politike qė kėrkon tė katolicizojė qytetin, nė Tiranė politikanėt ortodoksė fyejnė muslimanėt, nė Shkup kėrkohet qė tė ortodoksizohet edhe mė tej vendi, ndėrsa nė Prishtinė, qeveria Thaēi ndėrsa po katolicizon rrugėt, shkollat dhe institucionet e Kosovės me idhuj priftėrijshė dhe murgeshash katolike, kėrkon qė besimtarėt muslimanė ti zhdukė si qėnie civile nga e ardhmja e vendit duke ju mohuar tė drejtėn mė elementare tė ekzistencės qytetare qė ėshtė shkollimi.

Edhe pse shqiptarėt janė njė popull dėrrmueshėm musliman, qysh prej rėnies sė Kalifatit tė Stambollit ata humbėn rėndėsinė e tyre si element shtetformues nė Ballkan. Pasi u mundėn nė Luftėn e Parė Ballkanike, ata u trajtuan siē u trajtuan edhe popujt e tjerė afrikanė dhe aziatikė qė humbėn luftėn dhe u pushtuan nga njeriu i bardhė nė Epokėn e Kolonializmit. Ata u ndanė sikur zogjtė e korbit nė katėr shtete nė Ballkan dhe Shqipėrinė Londineze qė Fuqitė e Mėdha tė Evropės krijuan nė 1913. Herojtė muslimanė qė luftuan pėr tė mbrojtur viset e tyre, qė nga Esat Pashė Toptani, Gazi Osman Pasha, sulltan Abdylhamiti II e deri te sulltan Murati nėpėr librat shkollorė qė Perėndimi dizanjoi pėr shqiptarėt, lexohen si tradhėtarė, pushtues e anadollakė dhe janė larguar nga memoria e tyre kolektive. Kaurėt perėndimorė, tamam si Samiri nė historinė Bibliko-Kuranore tė Musait a.s., iu ndėrtuan lopė tė cilat ua shitėn pėr shenjtorė kombėtare shqiptarėve tė paditur. Lopėt moderne tė kombit shqiptar variojnė qė nga e ashtuquajtura ‘Rilindje’ e cila nė fakt ishte njė luftė civile dhe diversion kristian i cili synonte tė ndante muslimanėt nga Kalifati i Stambollit, e deri te herojtė si Gjorgje Kastriota Skėnderbeu apo heroina post-moderne e Kishės Katolike, Nėnė Tereza. Shqiptarėve herojtė kombėtar iu imponohen nga jashtė. Nė rast se ata refuzojnė, kaurėt e Perėndimit pėrdorin shegertėt e tyre vendas, siē po bėjnė sot nė Prishtinė, Tiranė dhe Shkup me idhullin e Nėnė Terezės. E nė rast se kėta dėshtojnė, iua imponojnė me luftanije dhe topa, siē bėnė nė vitin 1914.

Historia e shqiptarėve i ngjan shumė historisė sė krijimit tė shteteve tė tjera koloniale nga njeriu i bardhė nė Afrikė dhe Azi. Shqipėria Londineze qysh prej krijimit tė saj jo vetėm se u bė njė shtet kukull sipas modelit tė Senegalit apo Indisė, por Fuqitė e Krishtera qė e shpikėn atė u kujdesėn qė siē konsulli britanik Harri Lamb kėshillonte sekretarin e jashtėm britanik Eduard Grei nė 1913, tė sjellin nė pushtet pakicat katolike dhe ortodokse dhe shkatėrrojnė pushtetin e muslimanėve pasi vetėm nė kėtė mėnyrė Shqipėria nuk do tė bėhėj ndonjėherė shtet i fuqishėm i cili do tė mund mė pas tė destabilizonte Greqinė dhe Serbinė. Pushtetin e Shqipėrisė Londineze gjatė shekullit tė XX e dominuan minoritetet ortodokse dhe katolike, emrat e tė cilėve, qė variojnė qė nga Gjergj Fishta e deri tė Fan Noli, muslimanėve shqiptarė ju mėsohen si burra tė menēur, patriotė dhe tė shenjtė nėpėr shkollat e Shqipėrisė dhe Kosovės. Ka shqiptarė nė Kosovė qė kaq shumė i kanė besuar kėtyre rrėfimesh saqė nė mesin e tyre gjen njerėz me emra Migjen, Asdren, Fannol e Gjergj.

Fati i muslimanėve tė Shqipėrisė nuk ndryshon shume nga ai i atyre tė Shqipėrisė Lindore. Edhe kėtu shqiptarėt muslimanė janė lėnė nėn ‘mėshirėn’ e tė krishterėve serbė, grekė dhe malazezė, pasi siē tregohet nė dokumentet diplomatike tė Konferencės sė Paqes sė vitit 1919, ortodoksėt ballkanikė kishin marrė mision nga Evropa qė tė ‘civilizonin’ muslimanėt shqiptarė. Se cili do tė ishte ‘civilizimi’ i tė krishterėve nė Ballkan ėshtė dėshmuar nga masakrat greke nė Ēamėri dhe ato sllave nė ish-Jugosllavi pėrgjatė tė gjithė shekullit tė kaluar. Sapo u largua gjysmėhėna nga Ballkani dhe u zėvendėsua mė kryqin e krishtėrimit trinitar greko-romak, kryqi ka thithur vetėm gjak ēifut dhe musliman.

* * *

Makresh
29-06-10, 11:24
* * *

Edhe pse Fuqitė e Krishtera tė Evropės e krijuan Shqipėrinė si shtet nė 1913, pas Luftės sė Parė Botėrore ato e harruan pėr njė farė kohe projektin Londinez Shqiptar. Sipas Traktatit tė Fshehtė tė Londrės tė vitit 1915 i cili u bė publik nga bolshevikėt nė 1917, dhe marrėveshjes Titoni-Venizelos tė 1919, Shqipėria ishte vendosur tė copėtohej ndėrmjet Greqisė dhe Italisė. Edhe pse shqiptarėt ishin palė fituese nė Luftėn e Parė Botėrore me nė krye president Esat Pashė Toptani, lobi vllaho-protestant i Federatės Vatra nė Amerikė, protestoi fuqishėm pranė presidentit Uillson duke i kėrkuar qė Shqipėria tė mos njihet si palė fituese nė luftė dhe presidenti i saj legjitim, Esat Toptani tė zhdukej, pasi vetėm nė kėtė mėnyrė pakica e krishterė do tė arrinte tė ndėrtonte njė Shqipėri ku muslimanėt do tė konvertoheshin nė fenė e Krishtit. Ndėrsa vllehėt e federatės Vatra nė Amerikė lobonin Uashingtonin, Italia nė anėn e saj krijoi qeverinė kuislinge tė Durrėsit, tė dominuar nga priftėrij katolikė dhe agjentė tė saj si Myfit Bej Libohova dhe Mustafa Kruja, ku synonte tė krijonte modelin e saj tė pushtetit pėr Shqipėrinė e ardhshme. Kur Fuqitė e Mėdha tė Evropės diskutonin nė Paris tė ardhmen e shqiptarėve muslimanė, disa nga planet qė ata kishin paraparė pėr kėta, ishin sa vrasja e tyre totale, dėbimi masiv drejt Turqisė dhe mė nė fund ndarja e tyre sa nė Shqipėrinė Londineze aq edhe nė shtetet fqinje.

Si pasojė e dizenjove politike tė kohės, dhe shpresave britanike qė nė Shqipėri mund tė gjenin vajguri, nė vitin 1920 anglo-amerikanėt ndėrruan mendje pėr tė ardhmen e Shqipėrisė dhe ranė dakort qė tė krijojnė njė Shqipėri tė pavarur e cila do tė dominohej nga tė krishterėt dhe muslimanėt laikė. Nė kėtė valle hynė edhe italianėt tė cilėt pasi anglezėt nuk ju lanė tė hanin pulėn, deshėn tė gėzohen me sorrėn. Siē Mustafa Kruja, Sejfi Vllamasi dhe shumė dėshmimtarė tė tjerė tregojnė, emisarėt britanikė, amerikanė, italianė dhe francezė, nxitėn klikėn masonike tė Eshref Frashėrit nėpėrmjet agjentit britanik Eden qė nė 1920 tė themelojnė Kongresin e Lushnjes. Siē Mustafa Kruja tregon, rrėnjėt e Shqipėrisė ateiste u mbollėn nė Lushnje, nga ku klika masone e Tiranės dhe vllehet-protestantė tė Vatrės vendosėn tė eleminojnė Esat Pashėn dhe sjellin nė pushtet pakicat katolike dhe vllahe tė Toskėrisė. Menjėherė pas Kongresit tė Lushnjes, masonėt qė morrėn pushtetin nė Shqipėri ndanė muslimanėt nga institucioni i Kalifatit nė vitin 1923, shkatėrruan Kishėn Ortodokse Osmane nė 1922 dhe nė vend tė saj krijuan njė palo-kishė autoqefale me disa sharlatanė dhe aventurierė si Theofan Mavrovati Noli. Kur Fan Noli shkonte nėpėr Korēė dhe hiqej si peshkop, patriarkana e Kostandinopojės e denonconte si gėnjeshtar dhe tė mallkuar, ndėrsa korēarėt i hoqėn mjekrėn fallco qė ky kishte vėnė. Megjithatė, me forcėn e armėve tė cubave tė Ahmet Zogut, grupi i vllehėve tė Vatrės arriti ta shkatėrrojė Kishėn Ortodokse nė Shqipėri. E njėjta gjė u bė edhe me Islamin.

Por nė anėn tjetėr protestantėt dhe katolikėt tė cilėt mbėshteteshin nga Perėndimi, do tė lulėzonin pas themelimit tė qeverive qė dolėn pas Kongresit tė Lushnjes. Ata hapėn me dhjetra institucione arsimore, shkencore dhe politike nė tė gjithė vendin dhe morrėn pozita pushteti. Ndėrsa muslimanėt u prenė me dhunė nga lidhjet me botėn e Islamit, katolikėt dhe protestantėt merrnin shuma masive nga Italia, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe kishat katolike dhe protestante tė Perėndimit. Rezultat i politikave perėndimorizuese apo oksidentalizuese qė u luajtėn nė Shqipėri gjatė gjysėm sė parė tė shekullit tė XX, sollėn shkatėrrimit e institucioneve islame dhe de-islamizimin e Shqipėrisė, gjė qė i hapi rrugė ardhjes sė komunizmit. Siē Enver Hoxha tregon nė librin e tij ‘Kujtime tė Vegjėlisė’ nė shkollat e regjimit tė Zogut mėsuesit zogistė dhe francezė mėsonin rininė e kohės sė Enver Hoxhė qė tė urrentė fenė, Zotin dhe shihte me pėrbuzje institucionet islame tė Gjirokastrės. Nacionalizmi laik i Zogut ishte pak a shumė si naciolizmi i Hashim Thacit sot nė Prishtinė i cili ju mėsonte shqiptarėve qė kėta nuk janė muslimanė, por janė ilirė e pellazgė, bij tė Dodonės e Tomorrit. Bashkėmoshatarėt xhahilė tė Enver Hoxhės qė u trushpėlanė me urrejtje ndaj fesė nė shkollat zogiste, kur u rritėn, shkatėrruan totalisht fenė e Shqipėrisė. Por duke qenė se kėta u ndėrtuan si njė gjeneratė bastarde, ata nuk harruan qė tė ēojnė nė litar edhe mėsuesit e tyre, njerėz qė nga Lef Nosi, Bahri Omari e deri tė Anton Harapi. Nė kėtė mėnyrė u vėrtetua pak a shumė citati biblik qė thotė se ēfarė do tė mbjellėsh, edhe do tė korrėsh.

* * *

Makresh
29-06-10, 11:24
* * *

Por siē tregoj mė sipėr, ndėrsa nė Shqipėrinė e mbretėrisė zogiste, fashiste dhe naziste, infrastruktura e Islamit u dėrrmua nė tė gjithė vendin, nėpėrmjet mbylljes sė medreseve, konfiskimit tė vakėfeve, vrasjes sė ulemave, shkatėrrimit tė sistemit tė sheriatit etj, Kishat Katolike dhe Protestante lulėzuan. Kisha Katolike merte financime prej miliona liretash nga shteti italian, pasi siē ministri i jashtėm italian Sonino i rrėfente parlamentit italian, Kisha Katolike do tė bėhej agjenti kryesor i kolonizimit shpirtėror dhe fizik tė Shqipėrisė nga italianėt. Pėr kėtė arsye, Italia, sponsorizoi urdhėrat franēeskane dhe jezuite dhe dhjetra shkolla e institucione nė tė gjithė vendin, tė cilat pėrveēse i mėsonin shqiptarėve italishten, i yshtnin ata qė tė braktisnin islamin tė cilin e rrėfenin sikur ishte imponuar me dhunė nga pushtuesi turk, ndėrsa nė anėn tjetėr i yshtnin qė tė pranonin si fe tė tyre, katoliēizmin roman i cili etiketohej si feja e tė parėve. Veprimtaria prozelituese e Kishės Katolike nuk u ndal vetėm kundėr muslimanėve. Ajo u drejtua nė formė edhe mė tė egėr kundėr Komunitetit Ortodoks. Emisarėt italianė paguanin shuma tė majme priftėrijtė ortodoksė tė jugut tė Shqipėrisė qė tė braktisnin ortodoksinė dhe bėheshin uniatė tė Romės. Ndėrsa Islamin, Kisha Katolike e trajtonte si fe tė anti-krishtit Muhamed, Ortodoksinė e cila nė fakt ėshtė fe me e vjetėr e krishterė, e trajtonte si heretike tė cilėn kėrkonte ta zhdukte nga Shqipėria, ashtu sikur edhe Islamin. Peshkop Visarion Xhuvani ka protestuar nė sa e sa raste pranė mbretit Zog qė ti jepej fund prozelitizmit uniat nė Shqipėri. Megjithatė, Zogu jo vetėm qė nuk e mbėshteste Xhuvanin, por pasi e pėrdori sa deshi, mė nė fund e largoi nga Kisha Ortodokse duke e zėvendėsuar mė priftėrinjė grekomanė.

Paralelisht me katolikėt, komuniteti tjetėr qė pa njė rritje tė madhe nė Shqipėri gjatė fillimshekullit tė XX ishin protestantėt amerikanė. Kėta jo vetėm qė sponsorizuan njė dyzinė aventurierėsh vlleho-shqiptarė tė Amerikės tė cilėt ndėrsa hiqeshin si priftėrinjė ortodoksė, ndanin me dhunė ortodoksėt nga Kisha e Stambollit; por nė anėn tjetėr me kėtė minoritet hapėn institucione, shkolla dhe akademi dhe prodhuan edhe tekstlibrat e parė tė shkollave tė Shqipėrisė Zogiste, nėpėrmjet tė cilave synonin tė trushpėlanin dhe deislamizonin shqiptarėt. Motrat Qiriazi, Kristo Dako, Kostandin Ēekrezi, Mihal Grameno, Dhimitėr Berati, Pandeli Evangjeli, Fan Noli etj ishin disa nga ‘Rilindasit’ vlleho-protestantė tė cilėt pasi nxitėn vrasjen e Esat Pashės nė Paris, zbritėn nė Tiranė dhe morrėn frenat e pushtetit intelektual dhe politik nė Tiranėn e Qeverive tė pas-Lushnjes.

* * *

Makresh
29-06-10, 11:25
* * *

Pas Kongresit tė Lushnjes, qeveritė qė Perėndimi instaloi nė Shqipėri, nisėn njė seri programesh tė cilat ndėrsa shiteshin si oksidentalizuese, nė fakt ishin deislamizuese dhe deortodoksizuese. Pas vitit 1920, qeveria qė doli nga Kongresi i Lushnjes u kujdes qė jo vetėm tė mbylli zyrat e kadilerėve, heqi ēallmat e hoxhallarėve, dėbojė peshkopėt ortodoksė, mbylli medresetė dhe shkollat e miletit ortodoks nė vend, ndalojė me ligj gjuhėn greke dhe osmane, por nė tė njėjtėn kohė ajo ndaloi disa qindra shqiptarė tė edukuar nė Perandorinė Osmane qė tė ktheheshin nė vend dhe zinin punė nė administratė publike. Shqiptarėt qė kishin shėrbyer nė Perandorinė e Stambollit si gjeneralė e pashallarė, muhendise e xherrahė, hoxhallarė e ulema nuk guxonin tė vinin nė Shqipėri, pasi ose burgoseshin ose ktheheshin prapa nė Turqi. Agjentėt italianė, Stavro Vinjahu dhe Ali Kėlcyra ēirreshin si bushtra nė Kuvendin e Tiranės dhe i kėrkonin qeverisė qė tė ndalonte kthimin e Pashallarėve nė Shqipėri. Nė anėn tjetėr kėta, sėbashku me Mehdi Frashėrin, kėrkonin qė tė ndanin Bektashizmin nga Islami me ligj. Qeveritė e pas-Lushnjes ndaluan me ligj disa qindra intelektualė muslimanė qė tė kthehen nė Shqipėri apo punuar nė zyrat publike tė vendit me justifikim se nuk dinin tė shkruanin gjuhėn me gėrma latine dhe ishin shkolluar nė Stamboll. Qindra shqiptarė tė shkolluar nė Stamboll e gjetėn veten e tyre tė pėrjashtuar nga shteti i ri shqiptar i cili, vllehėt protestantė qė kishin mėsuar nga misionarėt amerikanė tė shkruajnė me gėrma latine dhe ata katolikė qė ishin trajnuar nga austriakėt, i solli nė postet kryesore sunduese dhe arsimore tė Shqipėrisė sė re. E njėjta gjė ndodh edhe sot nė Tiranė. Shqiptarėt qė janė edukuar nė botėn arabe, i kanė diplomat e tyre tė pavlefshme, ndėrsa fondamentalistėt katolikė si Melisa Doda, Ledi Shamku Shkreli apo Alfred Nikolla qė edukohen nė institucionet jezuite dhe tė Opus Deit nė Romė, bėhen deputetė dhe profesorė nėpėr shkollat e Tiranės.

Ndėrsa nė Shqipėrinė Londineze, muslimanėt dhe ortodoksėt rumė humbėn pozitat pushtetare, nė Jugosllavi dhe Greqi, autoritetet serbe dhe greke u kujdesėn qė muslimanėt shqiptarė ti detyrojnė qė ose tė mėsojnė serbisht edhe greqisht dhe asimilohen nė serbė e grekė, ose siē Venizellosi i rrėfente kėshilltarėve tė tij, shqiptarėt do ti linte pa shkolla dhe si pasojė do ti kthente nė kafshė. Kafshė qė do tė sundoheshin nga grekėt e shkolluar.

* * *

Makresh
29-06-10, 11:25
* * *

Edhe pse Fuqitė e Krishtera tė Evropės kishin planifikuar qė pėr punė pak dekadash elementin musliman shqiptar ta zhduknin fare nga Ballkani, shqiptarėt nga rreth njė milion qė ishin nė fillim tė shekullit tė XX-tė nė fund tė tij u shtuan dhe u bėnė rreth tetė milionė. Edhe pse tė paditur, tė varfėr dhe tė shtypur, ata e fituan luftėn! Fitorja e tyre mė e madhe erdhi nė Kosovė, djepin e Islamizmit Ballkanik. Fitorja muslimane erdhi falė bombės atomike – qė Shesheli quante – shtimin e madh demografik tė muslimanėve. Muslimanėt nė Jugosllavi i mundėn planet eksterminuese dhe kolonizuese tė tė krishterėve ortodoksė serbė, numerikisht. Ishin nėnat kosovare me shami ato qė shtuan muslimanėt shqiptarė tė Ballkanit. Nėnat tona me ferexhe, ato qė mėsuan nėpėr mejtepet e Kosovės suret e Kuranit dhe ruajtėn nderin e tyre dhe nuk u kurvėronin si shkinat e Titos ishin ato qė i bėnė shqiptarėt popullatėn mė tė re dhe dinamike tė tė gjithė Evropės. Nėnat kosovare nuk u bėnė murgesha dhe nuk e abandonuan Kosovėn, si Nėnė Tereza e cila i shėrbeu kryqėzatės anti-muslimane tė Vatikanit nė Indi duke konvertuar muslimanėt dhe hindutė nė katolikė. Nėnat kosovare me shami mbollėn nė Kosovė njė gjeneratė tė re muslimanėsh shqiptarė, nga e cila mė pas lindi Ushtria Ēlirimtare e Adem Jasharit.

Edhe pse injorantė dhe tė paditur, shqiptarėt u hapėn nėpėr tė gjithė botėn; punonin tė shtypur dhe tė pėshtyrė nga pasanikėt e krishterė, ama nė tė njėjtėn kohė dėrgonin para pas nė Kosovė ku ndihmonin nėnat dhe baballarėt e tyre nė xhihadin e tyre demografik kundėr ortodoksisė serbe. Nė anėn tjetėr, bijtė e hoxhallarėve dhe hoxheshave kosovare blenin armė dhe pėrgatiteshin pėr ditėn kur do tė pėrballeshin me kaurėt e Beogradit.

* * *

Makresh
29-06-10, 11:26
* * *

Por ndėrsa nė Kosovė dhe Maqedoni, serbėt u kujdesėn qė ti lėnė muslimanėt e paditur, dhe nė Greqi i vranė dhe i dėbuan ēemėrit, nė Shqipėrinė Londineze frankofoni Enver Hoxha ndaloi me ligj praktimin e besimit nga viti 1967 deri nė 1991. Ndalimi i fesė nė Shqipėri dhe laicizmi i egėr i modelit francez, ishte arma mė e egėr qė u pėrdor kundėr muslimanėve nė Ballkan. Kur nė vitin 1991 nė Shqipėri ra komunizmi, muslimanėt e Shqipėrisė nuk dinin seē do tė thoshte tė jesh musliman. Ata nuk dinin as selamu aleikum, dhe as pse mbiemrat e tyre ishin hoxha, mehmeti, dervishi, agolli, begolli, islami, kaba, meka etj etj. Ata nuk dinin pse ishin muslimanė. Disa mbanin mend qė pleqtė e tyre kėndonin kulejvallahun ama askush nuk i pati lejuar qė tė mėsojnė seē do tė thoshte kulejvallahu. Historiografia komuniste shqiptare e dizanjuar nga vllehėt Stefanaq Pollo, Kristo Frashėri, Aleks Buda dhe Eqerem Ēabeu i mėsonte ata se ishin ilirė e nė origjinė tė krishterė por qė u konvertuan me dhunė nė Islam nga turqit. Askush nuk i tregonte atyre se ata ishin Evladi Fatihanėt, bijtė e ēlirimtarėve osmanė, qė administruan Kalifatin Osman nga Jemeni e deri nė Hungari. Muslimanėt e Shqipėrisė u bėnė ilirė, sipas shembullit britanik tė arianizmit nė Indi. Nė mėnyrė qė indianėve tia fshinin memorinė e tyre islamike mughale, britanikėt shpikėn mitin e arianizmit. Ata i mėsonin indianėve nėpėr shkolla se India 2000 vite mė parė ishte pushtuar nga disa njerėz tė bardhė qė sollėn qytetėrimin, shkruan Vedat dhe i bėnė indianėt hindu. Me mitin e njeriut tė bardhė arian, britanikėt justifikonin pushtimin e tyre te indianėt e zinjė, duke ju mėsuar nėpėr shkolla qė pushtimi britanik ishte diēka normale. Nė tė njėjtėn kohė ata kėrkonin tė ndanin indianėt nga e kaluara e tyre Mughale dhe projektonin pėr ata njė tė shkuar hinduse. E njėjta strategji u punėsua edhe me shqiptarėt. Nga osmanė, ata mėsoheshin nėpėr shkolla se janė ilirė dhe pellazge. Nga Islamė, kėrkohej tė projektohej e kaluara pagane dhe katolike.

Miti i pushtimit turk dhe i ndėrrimit tė fesė me dhunė, ndėrsa propagandohej nė shkolla si e vėrtetė absolute, ėshtė implemetuar me dhunė nė gjendjet civile tė Shqipėrisė sė regjimit komunist. Komunistėt nuk i lejonin shqiptarėt ti emėronin fėmijėt e tyre Muhamed, Mehmet, Mustafa e Ahmet, Aisha, Emine e Fatime. Enver Hoxha dhe spindoktorėt e tij qė nga Aleks Buda e deri te Ismail Kadare shpiknin emra tė cilėt kėta i emėronin si shqiptarė. Kėto emra sot dikush i gjen edhe nė internet, pasi shumica e popullit besojnė se janė emra ‘genuine’ shqiptar. Nė shoqatėn shqiptaro-kanadeze psh. lexuesi sheh sesi njerėzit qė drejtojnė kėtė shoqatė i mėsojnė shqiptarėve ‘emra shqiptarė’: http://albcan.org/emratshqip.htm.

Ndėrsa nė dekadat e para tė regjimit komunist, sistemi shpiku emra si Kastriot, Ilir, Dardan, Proletar, Bashkim, Bamir, Besnik, Moikom, Ermira, Lule, Shqipe, Burbuqe etj tė krishterėt mund tė vinin emra Perikli, Piro, Kristaq, Andre, Stefan, Rrok, Preng, Gjon e Mark, Maria e Elizabeta pasi kėta cilėsoheshin si emra ‘shqiptarė.’ Rėndėsi kishte qė shqiptarėt tė mos merrnin emra muslimanė. Pas viteve 1970, shqiptarėt e demuslimanizuar nisėn ti emėrojnė fėmijėt e tyre sa me emra Edi, Ervin, Andi dhe Elton, Marsida, Enerida e Sonja aq edhe me emra qė krijonin duke bashkuar rrokjet e emrave tė tyre, si Enird e Eliton, e deri nė emra pa kuptim qė ata gėrmonin nėpėr romanet ‘progresive’ qė regjimi pėrkthente nga frėngjishtja dhe gjuhėt perėndimore. Rėndėsi ka qė tė mos ishin emra Hashim e Rexhep, pasi kėta propagandoheshin si emra turq e tė vjetėr qė tregonin prapambetje dhe duheshin zėvendėsuar.

Pas vitit 1991, kėta nipa muslimanėsh, gjyshėrit e tė cilėve i kishin patur emrat Mehmet, Ismet, Fuat, Halit, Behar, Bedri e Mustafa patėn fatin qė tė mėsojnė diēka rreth fesė sė tyre dhe arsyes pse gjyshėrit e tyre kishin emrat qė kishin patur. Muslimanėt kosovarė dhe shqiptarė panė qė nga Turqia e deri nė Indonezi muslimanė qė kishin emra sikur gjyshėrit e tyre; Fuat e Halil e Hamit por nuk ishin tė prapambetur dhe injorantė, siē regjimi nacional-komunist i portretizonte ata nė Shqipėri. Pėr mė tepėr zbarkimi i humanitarėve arabė qė CIA solli nė Shqipėri pėr tė ndihmuar nė zbutjen e varfėrisė nė vend iu tregoi shqiptarėve fenė qė atyre jua kishin mohuar pėr gjysėm shekulli.

Por ndėrsa arabėt diskriminoheshin dhe mė nė fund pas vitit 1998 u dėbuan me dhunė nga Shqipėria nga po vetė amerikanėt, vendi u pėrmbyt nga misionarėt protestantė, katolikė, dėshmimtarė tė jehovait, ortodoksė, bahai, Hari Krishna, mormonė e avdentistė qė shkonin nė ēdo fshat e qytet tė Shqipėrisė dhe peshkonin shpirtrat e fėmijėve tė muhamedanėve shqiptarė. Ndėrsa arabėt dhe muslimanėt persekutoheshin sa nga SHIK-u aq edhe nga amerikanėt, misionarėt e krishterė perėndimorė vinin me mbėshtetje diplomatike dhe nė disa raste edhe ushtarake nga ambasadat e tyre dhe me shuma miliona dollarėshe me tė cilat blenin shpirtra njerėzish tė pafatė. Nė fushatėn kristianizuese tė kėtyre njėzet viteve tė fundit amerikanėt, grekėt dhe italianėt janė dalluar mė shumė. Grekėt i kanė konvertuar shqiptarėt me dhunė nė Krishtėrim. Konvertoheshin ata qė kėrkonin tė merrnin njė vizė pune nė Greqi. Atyre ju kėrkohej tė ndėrrojnė emrat nga Mehmet e Olsi pėr nė Niko e Kosta dhe tė vaftisen nė ortodoksė. Italianėt nė anėn tjetėr ofronin tė drejta studimi dhe ndihma nėpėrmjet Karitasit dhe levave tė Kishės Katolike, ndėrsa amerikanėt ofronin punė, para dhe shkollim nė perėndimin e pasur. Konvertimi nė katolik, ortodoks dhe protestant ka qenė dhe mbetet biznes sot e kėsaj dite nė Shqipėri. Konvertimi nė Krishtėrim ka qenė edhe krim. Me mijėra femra shqiptare kanė shitur nderin e tyre pėr tė emigruar dhe punuar nė perėndim, dhe njė nga kushtet e ndershitjes qė ato kanė patur ka qenė edhe pranimi i kryqit nė qafė.

Ama renegatėt muslimanė qė janė bėrė tė krishterė janė shpėrblyer pėr fendėrrimin e tyre. Kush ka patur rastin tė vizitojė ambasadėn amerikane nė Tiranė dhe njeh stafin e saj, do ta kuptoj qė postet kyēe nė kėtė ambasadė dominohen nga renegatė muslimanė tė konvertuar nė protestantė. E njėjta gjė ndodh edhe me fondacionin Soros, dhe ‘shoqėrinė civile’ qė USAID-i ushqen me para nė Tiranė. E njėjta gjė ndodh edhe me katolikėt. Qysh kur ata i kanė ofruar njė vend pune Tritan Shehut psh. nė Universitetin Zoja e Kėshillit tė Mirė, Tritani shan Islamin dhe mbron katoliēizmin tamam si nė vitin 1997 kur banorėt e Lushnjes i mėsonin himnin e prasit. E njėjta gjė ka ndodhur me ish-muslimanė tė tjerė, qė nga Ismail Kadare e deri tė budallai Kastriot Myftaraj tė cilėt duan tė konvertojnė me dhunė muslimanėt nė tė krishterė. Kastriot Myftaraj shan Islamin dhe kėdo qė do tė sulmojė Opus Dei nė Tiranė, pėr njė filaxh me kafe qė Nard Ndoka i ofron atij pėrditė nė kafen Opera te pallati i kulturės dhe internetin qė ky merr free nga ata, sėbashku me bakshishet.

Nė mėnyrė qė muslimanėt e konvertuar tė mos ktheheshin sėrisht nė islam, pothuajse nė tė gjitha Kishat qė kanė zbarkuan nė Shqipėri pas vitit 1991 gjėja e dytė qė ato i mėsonin muslimanėve tė konvertuar nė tė krishterė, hari krishna apo bahai, ka qenė qė muhamedanėt janė tė kėqinjė dhe tė mallkuar dhe Muhamedi ėshtė profet i rremė. Shkruesi i kėtij shkrimi ka parė me sytė e tij sesi nė vitin 1995, nė Kishėn Evangjeliste tė Rrugės sė Elbasanit, misionarėt amerikanė mblidhin me dhjetra tė rinjė shqiptarė me tė cilėt luteshin dhe ulėrinin duke u lutur e thėnė: o Zot shkatėrroje Islamin, do djegim Kuranin, shkatėrrojmė Muhametin. Edhe pse shumė muslimanė si puna ime janė trembur kur kanė parė akte tė kėtilla urrejtjenxitėse, policia dhe shteti shqiptar nuk merrte asnjė masė kundėr misionarėve fundamentalistė, pasi regjimi Berisha por edhe ata pas tij, nuk guxonin qė tė rrekeshin dot me protestantėt, katolikėt apo ortodoksėt pasi ambasadorėt e tyre jo vetėm qė patrullonin Shqipėrinė si kauboj me kobure nė brez, por mund tė bėnin qė kryeministrin apo presidentin e radhės ta nxirrnin nga puna dhe ta bėnin mėsues shkolle tė mesme, siē bėnė fjala bie me enveristin Rexhep Mejdanin nė vitet 1990.


* * *

Makresh
29-06-10, 11:27
* * *

Vitet 1990 qenė tė mbara pėr muslimanėt nė Shqipėri. Nga viti 1990 deri nė 1998 muslimanėt shqiptarė arritėn tė rivendosin kontakte me botėn e islamit sėrisht, pas 76 vite izolimi. Pas Shqipėrisė, kolapsi i perandorisė komuniste qė do tė prekte edhe Kosovėn do tė ndihmonte edhe muslimanėt kosovarė qė tė njihen mė nga afėr me botėn islame. Avancimi i planeve amerikane pėr shkatėrrimin ish-Jugosllavisė dhe Perandorisė Ruse, ēoi qė nė vitin 1999, perėndimi tė kujtohet qė nė Kosovė kishte disa muslimanė qė ishin “ethnic Albanians” dhe mbaheshin tė kolonizuar nga pushteti i Serbisė. Kėta muslimanė tė cilėt vetė perėndimi i dėrgoi nėn hyqmin e Serbisė nė 1913 dhe 1944, falė konfliktit perėndimor me Rusinė, i ēliroi nga pushteti i Serbisė pas luftės sė NATO-s tė vitit 1999. Pas 76 vitesh, shqiptarėt muslimanė tė Kosovės panė mė nė fund rikthimin e historisė. Bijtė e Isės, Mehmetit, Mustafasė, Rexhepit e Naimit qė kishin jetuar pėr 76 vite tė harruar nga Evropa e Krishterė, papritmas u bėnė tė rėndėsishėm. Kosova u ēlirua nga Serbia pėr tu pushtuar nga Aleanca Perėndimore e NATO-s.

Ēlirimi i Kosovės ishte njė fakt qė duhej tė bėhej nga Perėndimi, herėt apo vonė. Serbėt nuk ishin treguar aq tė aftė sa grekėt apo bullgarėt qė zhdukėn dhe dėbuan popullatat e tyre muslimane me shumicė. Tė dhėnė pas qejfeve ata humbėn shpirtin e tyre tradicional kryqėzator dhe u perėndimorizuan dhe shekullarizuan nė masė, ndėrsa shqiptarėt me traditat e tyre muslimane tė familjeve tė mėdha, me injorancėn nė tė cilėn i la regjimi, arritėn qė tė shtohen e shtohen e shtohen dhe prodhojnė vetėm rini e cila donte tė luftonte dhe ndahej nga Serbia. Lufta qė u bė nė Bosnje nė vitet 1990 i zgjoi kosovarėt dhe i bėri qė tė ziejnė nga inati dhe padurimi qė edhe ata ti bashkoheshin luftės pėr shkatėrrimin e Jugosllavisė. Por zagari i Vatikanit, Ibrahim Rugova, tė cilin Kisha Katolike e kishte ndihmuar tė vijė nė krye tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, arriti qė tė sabotojė luftėn kosovare pėr ēlirim pėr vite me radhė. Rugova ushqente inteligjencėn enveriste tė Kosovės me pėrrallėn e madhe katolike, sipas sė cilės, kosovarėt duhet ti tregonin perėndimit qė nuk janė muslimanė, por janė katolikė, dhe vetėm nė kėtė mėnyrė Perėndimi do tė vinte nė ndihmė. Por pėrralla me Papė dhe me Shėn Palė nuk ėshtė vėrtetuar deri mė sot. Vatikani e ka treguar fytyrėn e tij me Kosovėn. Pastori Tedesk, Papė Ratcingeri deri sot e kėsaj dite refuzon ta njohi Kosovėn e pavarur, pasi pėr Papėn Kosova duhet kryqėzuar nga saducejtė dhe farisejtė serbė dhe tė mos lejohet e lirė derisa tė largohet nga Islami. Kėtė gjė e pohoi edhe Dom Anton Kqira dhe e pohojnė shumė fanatikė katolikė shqipfolės nėpėr sajte tė ndryshme tė internetit apo edhe mercenari i tyre Kastriot Myftaraj. Ata i shohin serbėt si vėllezėr kundėr muslimanėve shqiptarė. Menjėherė pas largimit tė Serbisė nga Kosova, gjėja e parė qė Kisha Katolike dhe zarbot e saj kanė bėrė nė Kosovė por edhe Shqipėri ka qėnė nxitja e mercenarėve tė saj nė tė gjithė vendin qė ti apelojnė muslimanėve tė largohen nga Islami.

Megjithatė, katundaria e Kosovės dhe malėsorėt e Drenicės me nė krye Adem Jasharin sabotuan planet e Rugovės pėr bindje ndaj Serbisė, nisėn luftėn ēlirimtare dhe themeluan Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Vatikani u bė si shejtan nga inati kur muslimanėt kosovarė nisėn luftėn e tyre pėr liri. Fakti qė herojtė e parė tė Kosovės ishin muslimanė e ka bėrė atė qė tė hakmerret sot nė Kosovė duke nxitur organizmat moderne kosovare qė ta lėnė nė harresė Adem Jasharin dhe nė vend tė tij, po i imponojnė Kosovės si heroinė Nėnė Terezėn e Kalkutės. Kjo ėshtė hakmarrje pas vdekjes qė Vatikani i bėn kujtimit tė herojve muslimanė tė Kosovės.

Megjithatė, Vatikani nuk mund tė bėj dot shumė sot nė Kosovė. Kosova ka fituar statutin e njė protektorati anglo-amerikan tashmė. Perėndimi i cili nė kėto 20 vitet e fundit ka nxitur njė seri konfliktesh kundėr Perandorisė Ruse qė nga Moska e Kazani e deri nė Tbilisi, e pėrdori konfliktin serbo-shqiptar pėr qėllimet e tija. Duke pėrdorur si justifikim masakrat serbe, NATO hyri ushtarakisht nė Kosovė dhe pasi dėboi ushtrinė Jugosllave e ktheu Kosovėn nė njė protektorat tė saj. Kuptohet qė pėrpara se tė ndėrhynte nė Kosovė, Perėndimi u kujdes qė tė dizanjonte tė ardhmen e pasluftės nė Kosovė. Pėr kėtė CIA rekrutoi njė numėr gangsterėsh dhe xhahilash kosovarė nėpėr bordellot e Gjermanisė dhe Hollandės tė cilėt i ēoi nė Shqipėri dhe i mbante nė hotel Rogner, gjatė kohės qė populli kosovar ndeshej me serbėt.

Personi qė amerikanėt projektuan si Hamit Karzain e tyre nė Kosovėn e tė ardhmes ishte Hashim Thaēi, njė katundar nga Skėnderaj, tė cilin nė kohėn kur kosovarėt luftonin pėr liri, Madam Madalenė Allbrighti e puthte dhe pėrqafonte nėpėr hotelet e Tiranės. Hashimin CIA e pėrdori qė tė sigurohet qė nė Kosovė nuk do tė vinin muxhahidinė islamikė, pasi nėse do tė vinin kėta, ata mund tė mbushnin vakumin e pushtetit, gjė qė do tė ēonte amerikanėt nė njė luftė tė drejtėpėrdrejtė me shqiptarėt muslimanė. Amerikanėt nuk e donin Kosovėn tė lirė pėr muslimanėt kosovarė, por pėr veten e tyre.

Hashimi e bėri luftėn e tij si duhet. Tamam si Enver Hoxha, i cili ndėrsa shqiptarėt luftonin nazizmin, kujdesej tė vriste shokėt e tij, edhe SHIK-u i Hashimit mbyste oponentėt e rrezikshėm qė nuk i bindeshin planit qė i ishte shkruar nga kancelaritė perėndimore. Hashimi dhe cubat e tij arritėn tė kenė sukses. Disa dhjetra luftėtarė kosovarė janė vrarė nga SHIK-u i Hashim Thaēit, dhe gangsteri i rrugėve tė Hollandės sot ėshtė bėrė mbret i Kosovės sė Re. Hashimi dhe shokėt e tij qė sundojnė sot nė Kosovė, janė njerėz me dosje dhe tė kaluar kriminale. Dosjet e tyre ruhen nė Uashington. Kuptohet qė pėr sa kohė qė ata i thonė amin kaurėve tė Amerikės, askush nuk do tė kujtohet qė tė hapė dosjet e krimeve dhe grabitjeve qė hajnat e Hashim Thaēit kanė bėrė nė Kosovė. Strategjia e amerikanėve nė Kosovė ėshtė e njėjtė me atė nė Afganistan. Gjeneral Dostumi apo edhe vėllezėrit e Hamit Karzait mund tė vrasin sa njerėz tė duan dhe shesin sa drogė tė duan nė Afganistan. Askush nuk i rrėzon nga pushteti pėr sa kohė ata i thonė lepe e peqe Uashingtonit. Edhe nė Pakistan, amerikanėt kanė sjellė nė pushtet Mister 10 Percent-in apo Ali Zardarin. Aliu ka tė dokumentuara disa dhjetra raste vrasjesh dhe grabitjesh sa nė gjykatat e Pakistanit, Francės dhe Evropės. Por normal, qė askush nuk guxon ta zhysė nė burg Ali Zardarin pėr sa kohė qė ai e ka kthyer Pakistanin nė njė koloni amerikane. Amerikanėt, dosjen e Hashim Thaēit e kanė nė njė vend me atė tė gjeneral Dostumit, Zardarit, Karzait, Mubarakut, Sakashvillit, Edi Ramės dhe Fatos Nanos. Pėr sa kohė qė cubat e vegjėl nuk prekin interesat e Perandorisė sė Madhe, Perandoria ėshtė aq e mėshirshme sa qė tė bėj njė sy qorr dhe tė mos hapė dosje tė cilat mund tė rrėzojnė nga pushteti gladiatorėt e saj. Dosjet duhen. Ato janė tė rėndėsishme. Por ato nuk hapen pėr sa kohė qė Hashimėt, Hamitėt, Hysnijtė e Alijtė e botės muslimane i thonė lepe-peqe Kaurit tė Madh.

* * *

Makresh
29-06-10, 11:27
* * *

Paralelisht me krijimin e shtetit tė ri kosovar, amerikanėt janė kujdesur qė nė Kosovė tė mos ketė rizgjim tė Islamit. Sot nė Kosovė gėlojnė disa qindra agjentura vendesh tė krishtera, por edhe regjimesh kukulla muslimane tė cilat monitorojnė, hetojnė dhe persekutojnė muslimanėt kosovarė. Tė gjithė ne jemi dėshmimtarė sesi nė Kosovė hoxhallarėt arrestohen pėrditė. Muslimanėt e shoqatės Sinqeriteti nė Prizren u arrestuan pėrpara disa javėsh vetėm pse njė renegat i krishterė nga Prizreni ishte ankuar se muslimanėt nuk e kishin lejuar tė shpėrndajė bibla nė lagjen e tyre. Nė Mitrovicė ndodhi e njėjta gjė, ku njė tjetėr besimtar musliman u arrestua sikur tė ishte kriminel. Obsesioni i amerikanėve me persekutimin e muslimanėve shihet edhe nė Tiranė ku prej qysh dhjetė muajsh qėndron nė burg hoxhė Artan Kristo. Hoxhė Kriston e arrestoi SHIK-u i Tiranės nė bashkėpunim me amerikanėt. Akuzat ndaj tij janė fiktive. Arsyeja e vetme pse SHIK-u arrestoi Kriston ishte pse ky nuk pranoi si disa hoxhallarė tė tjerė nė Shqipėri dhe Kosovė dhe Maqedoni qė tė bashkėpunojė mė organet e spiunazhit dhe spiunojė shokėt e tij. Pas 11 shtatorit SHIK-u i Shqipėrisė dhe Kosovės dhe spiunazhi maqedon kanė arritur tė rekrutojnė njė numėr munafikėsh dhe hoxhallarėsh si nė Shqipėri ashtu edhe nė Kosovė dhe Maqedoni tė cilėt i pėrdorin pėr agjentė tė tyre brenda xhamive shqiptare dhe nė botėn Islame. Personat qė i rezistojnė rekrutimit persekutohen siē po ndodh me hoxhė Artan Kriston. Qė ta fusnin nė burg, SHIK-u i dėrgonte Artan Kristos nė xhaminė e tij tre mjekėrrosha tė cilėt e provokonin hoxhėn e shkretė me pyetje mbi xhihadin, ndėrsa e inēizonin fshehtas. Mbi bazėn e kėtyre provokimesh Artan Kristo sot qėndron nė burg. Ama Artan Kristo nuk ka thėnė asgjė tė kundraligjshme. Ai ka thėnė vetėm se muslimanėt e kanė obligim xhihadin. Por nė njė kohė qė Artan Kristo dhe hoxhallarėt shqiptarė zhyten nė burg vetėm se ata thonė qė ka xhihad, muxhahidinėt katolikė qė bėjnė thirrje pėr vrasje dhe therrje tė muslimanėve shqiptarė, qė nga Dom Anton Kqira e deri te Kastriot Myftaraj nuk i fut njeri nė burg. Ata kanė liri dhe tė drejtėn e fjalės qė tė nxisin pėr luftė dhe pėr dhunė kundėr muslimanėve. Perandoria Amerikane ėshtė antimuslimane dhe kėtė nuk e fsheh.

Kundėr muslimanėve ajo ėshtė lėshuar jo vetėm nė botėn islame, por edhe nė Kosovė. Ish-ambasadorja amerikane nė Prishtinė, Tina Kaidanova i ishte lėshuar si shtrigė nga pas hoxhė Shefqet Krasniqit me muaj tė tėrė nė Prishtinė. Hoxhė Krasniqin e ndjekin e inēizojnė dhe e kėrcėnojnė vazhdimisht pasi ai i shqetėson kaurėt e Amerikės, me suksesin predikues qė ka mbi rininė e Kosovės. Hoxhė Shefqet Krasniqi ėshtė kthyer tashmė nė njė Pop Star tė Kosovės sė Re, dhe kaurėt me nė krye renegatėt e tyre shqipfolės si Dom Shan Zefi dhe Fehmi Ēakallin mezi mbajnė mllefin qė kanė nga dėshtimi i tyre pėr tė pėrhapur lajmin e rremė tė Krishtėrimit pėrballė Teuhidit triumfues tė Muhamedit a.s.

* * *

Makresh
29-06-10, 11:30
* * *

Pjesė e politikave qė Perėndimi po ndjek sot nė Kosovė pėr deislamizimin e saj ėshtė edhe dizanjimi i Kosovės si republikė laike. Ndėrsa nėpėr botėn muslimane, Hillari Klinton dhe president Obama dhe pėrpara tyre Bush II, i shisnin mend Botės Muslimane duke e gėnjyer dhe thėnė se nė Kosovė kėta kishin ndihmuar dhe po ndihmojnė muslimanėt kosovarė, Kushtetuta dhe set-up-i i pushteteve tė Kosovės sė re tregon qė nė Kosovė, Perėndimi po kujdeset qė kujtdo ti japė tė drejta por vetėm muslimanėve jo. Arrestimi, persekutimi, pėrgjimi dhe arrestimi i besimtarėve dhe hoxhallarėve muslimanė nė Kosovė, burgosja e muslimanėve shqiptarė vetėm pėr njė llaf goje nė Prizren dhe Tiranė, ndėrtimi i idhujve tė Nėnė Terezės, Papėve dhe priftėrijve antisemitė nėpėr Shqipėri dhe Kosovė, ndėrtimi i Katedrales Nėnė Tereza nė Prishtinė, heqja e mėsim besimit nga shkollat e Kosovės sė re dhe persekutimi nė masė qė i bėhet grave me shami duke i dėbuar nga shkollat dhe institucionet publike, tregon qė Perėndimi dhe palikarėt qė ai ka sjellė nė pushtet sot nė Kosovė po punon intensivisht pėr zhdukjen e Islamit.

Ndėrsa institucionet publike tė Kosovės deklarohen laike pėr tė luftuar Islamin, kur vjen puna te serbėt ortodoksė dhe katolikėt laiciteti nuk ėshtė valid. Serbėt nė Kosovė mėsojnė mėsim besim, shteti i Kosovės ruan Kishat e tyre, ndėrsa katolikėt marrin toka falas nga qeveria e Kosovės, po ndėrtojnė njė mega-katedrale nė mes tė Prishtinės dhe misionarja katolike Nėnė Terezė po pushton sheshet e Kosovės. Qeveria e Kosovės ka shpallur ditė feste kombėtare pėr nder tė saj, ndėrsa nė Tiranė qeveria Berisha e ka shpallur kėtė vit vitin e Nenė Terezės, si njėherė e njė mot shpallte vitin e Stalinit dhe ditėn e Enverit.

Kosovarėt dhe shqiptarėt e Shqipėrisė po ndėrgjegjėsohen pėrditė e mė shumė qė si Shqipėrinė si Kosovėn, Perėndimi nuk po jua lė atyre qė ta gėzojnė por po i ndėrton si shtete rikonkuistadore tė cilat synojnė zhdukjen e Islamit. Nėpėr librat shkollorė tė Letėrsisė dhe Historisė nė Kosovė, kosovarėt mėsojnė se herojtė e tyre janė Skėnderbeu, Nėnė Tereza, Pjetėr Bogdani, Gjergj Fishta, dhe heronjė tė tjerė katolikė tė cilėt kanė qenė anti-muslimanė. Nė njė emision tė transmetuar nga TV Klan i Kosovės, mbi historinė shqiptaro-osmane nė Ballkan, ish-sekretari i Nexhmie Hoxhės, Shaban Sinani deklaroi se ndėrsa Qyprillijtė qė ishin kryeministra tė Perandorisė Osmane – nuk janė shqiptarė, Pjetėr Bogdani i cili luftoi pėrkrah serbėve nė vrasjen e muslimanėve nė Kosovė cilėsohet si shqiptar.

Dyfytyrėsia e regjimit tė Tiranės dhe Prishtinės nė lidhje me Islamin po shkakton reaksione tė muslimanėve sot nga Shkodra e deri nė Mitrovicė. Protesta e datės 18 Qershor 2010 nė Prishtinė, ku disa mijėra tė rinjė kosovarė protestuan pėrpara ministrisė sė Arsimit tė Kosovės me deklaratat e tyre La ilaha il Allah – nuk ka zot pėrveē Allahut dhe Allahu Ekber – Allahu ėshtė i Madhėruar, tregojnė tensionin qė po zhvillohet nė shoqėrinė shqiptare sot nė Ballkan. Nė njėrėn anė strukturat e pushtetit nė Tiranė dhe Prishtinė po pushtohen nga Opus Dei dhe Lobi Katolik dhe fondamentalistė laikė si ministri Enver Hoxha, tė cilėt siē njė bandierė e protestuesėve kosovarė thoshte “po e pėrdorin shtetin kundėr muslimanėve”, ndėrsa nė anėn tjetėr nėpėr qytetet ku banojnė muslimanėt shqiptarė nė Ballkan po ka njė revoltė kundėr aparteidit anti-musliman qė qeveritė e Tiranės dhe Prishtinės po implementojnė.

Protesta e datės 18 qershor 2010 ishte protesta mė e madhe qė ka parė Kosova e pasluftės. Ata qė protestonin ishin tė rinjė dhe tė reja, bijtė e luftės sė Kosovės, muslimanė bjondė, autoktonė nė Kosovė qė nga beteja e sultan Muratit kundėr Car Llazarit. Sikur cubat e qeverisė Thaēi tė mos mbroheshin pėr krimet qė ata po bėjnė kundėr muslimanėve nga KFOR-i, rinia e datės 18 qershor mund ta kishte detyruar Hashim Thaēin, Enver Hoxhėn dhe kompani qė tė shkonim me pushime nė RS dhe Kosovėn nga njė Republikė Frankofone-Laike ta shpallnin Republikė Islamike.

Pas protestės sė datės 18 qershor, protestuesit kosovarė kishin planifikuar qė nė datė 2 korrik tė organizojnė protestėn e radhės kundėr juntės sė cubave tė qeverisė Thaēi dhe kėrkojnė qė Kosova tė bėhėt demokraci e njėmendtė, sikur Amerika dhe jo diktaturė frankofone sikur Franca dhe Tunizia. Nė protestėn e datės 2 korrik, protestuesit kosovarė kishin vendosur qė ti apelojnė publikisht presidentit Obama, Perėndimit, Xhorxh Sorosit dhe kompani qė Kosovėn ta bėjnė shtet pėrnjėmend demokratik dhe jo diktaturė anti-muslimane siē ajo ėshtė tani. Nė rast tė kundėrt ata do i apelonin Perėndimit qė tė hapi dyert e ambasadave tė tij dhe pranojė refugjatė fetarė nga Kosova, tė cilėt po shtypen nga junta e Hashim Thaēit dhe kompani. Padronėt kolonialė qė administrojnė sot Kosovėn u trembėn nga protesta e muslimanėrisė. Hoxhallarėt qė organizuan kėtė protestė janė kėrcėnuar personalisht nga KFOR-i dhe SHIK-u i Hashim Thaēit qė tė mos organizojnė protestė nė datėn 2 korrik. Nė anėn tjetėr shėrbimi sekret saudit vuri nė punė agjentėt e tij tė cilėt dolėn me fetva tė tipit protesta ėshtė haram, ėshtė bidat etj pėr tė sabotuar kėtė protestė.

Edhe pse protesta e datės 2 korrik ėshtė anulluar dhe KFOR-i dhe SHIK-u i Hashim Thaēit duke pėrdorur metoda jo-demokratike arriti tė shtypė njė protestė qytetare kundėr asaj qė po ndodh sot nė Kosovė, protesta e datės 18 qershor i tregoi sundimtarėve tė Prishtinės sė persekutimi i tyre kundėr muslimanėve po krijon njė boomerang i cili herėt apo vonė do tė shpėrthejė. Pas vitesh terrori dhe dhune nga regjimi titist, Kosova e re dhe rinia e saj janė zgjuar. Ata e kanė kuptuar qė Kosova qė Perėndimi po i ndėrton atyre sot nuk ėshtė Kosova pėr tė cilėn gjyshėrit e tyre luftuan dhe shkuan shehid pėr 100 vite me radhė. Nėpėr faqet e internetit tė rinjtė kosovarė protestėn e tyre tė datės 18 qershor e krahasonin me luftėn e gjyshėrve tė tyre kundėr serbėve 100 vjet mė parė. Shehadetet qė tronditėn Prishtinėn nė datė 18 qershor i krahasonin me kėngėn popullore: Haj medet pėr Lug t`Baranit

Haj medet pėr Lug t`Baranit
N`kamė u ēue Savė Llazari
Don shqiptarėt me i shkombtarizue.
Pėr pa u gri, pėr pa u coptue.
Shqiptarė jemi, s`kemi fenė me e ndrrue.
Haj medet, shpatėn n`qafė ja ka nue
Deri nė tokė gjaku i ka shkue
Mos u ēartė Hazir, fenė duhet me e ndrrue!
Hazir Alia trim koka qillue
Pėrpjet gishtin e ka que
Du me u gri e me u coptue
Tybe n`Zotin fenė s`muj me e nrrue
Na shqiptar jemi qillue
Vorret e t`parėve smumė m`i turpnue
Krisi pushka e dajaku,
Rrugėt e shehrit i mbuloj gjaku
Sali Bajraktari u bėrtet
Ou, bini vllazen n`shahadet
Edhe njė gisht cone pėrpjetė
Nė ēdo fshat burrat janė besatue
Me u gri e me u copėtue.
E kurrė fenė mos mė ndėrrue

Tamam si Hazir Alia i kėngės popullore rinia kosovare po zgjohet dhe po proteston dhe nuk po lejon regjimin Thaēi qė tė katoliēizojė Kosovėn dhe ti preki nderin femrave besimtare me shami. Protesta e datės 18 qershor ishte vetėm protesta e parė e Hizir Alijve kosovarė. Nėse qeveria Thaēi dhe BIK nuk e zgjedhin me ligj ēėshtjen e shamisė deri nė fund tė verės, vjeshta do tė shohi protesta tė reja nė Prishtinė. Besimtarėt muslimanė kosovarė do tė sfidojnė sistemin laik tė Enver Hoxhės dhe Hashim Thaēit, me opsionin e tyre Islamik.

Kosovarėt po zgjohen!

Me protestėn e datės 18 qershor Hizir Alijtė kosovarė i treguan amerikanėve, Vatikanit dhe Perėndimit se ata janė shoqėria e vėrtetė civile e Kosovės qė di dhe do tė vendosi pėr fatet e saja nė Kosovė. Kėta janė shoqėria civile e Kosovės dhe jo mercenarėt qė mban Sorosi, Vatikani dhe USAID-i me para nė Kosovė. Protesta e 18 qershorit ėshtė njė kthesė historike nė historinė e Kosovės. Kjo datė do tė rrezatojė idealet e saj nė tė gjithė Ballkanin ku ka shqiptarė muslimanė. Ideali i protestės sė rinisė kosovare kėtė ver’ ishte: Allahu Ekber. Dhe Allahu do tė jetė mesiguri nė anėn e tė shtypurve.


http://www.mesazhi.com/modules/gallery/gallery/normal/68_1.JPG

Makresh
29-06-10, 11:30
PS : Analizėn e Historianit Olsi Jazexhiu-t, i'a vlen te lexohet qe nga faqja e me parshme.

panta_rhei
29-06-10, 11:40
http://www.mesazhi.com/modules/gallery/gallery/normal/68_1.JPG

kqyri kta ēetnikt tjer...

Keni gjetė more bac. Keni gjetė te dy palt: edhe ēetnikt e shkijve edhe ju ēetnikt e arabve.

Keni gjetė, hiq mos u ndalni tuj gėrvallė.

Mbase s'po ka kush **********.

Por, ka. Ka. E din Ai i Madhi. Veq Allahu me Madhninė e Tij din me ju ardhė hakut juve. Qysh osht tuj ju ardhė perditė. E pėrnatė.

Makresh
29-06-10, 12:01
kqyri kta ēetnikt tjer...

Keni gjetė more bac. Keni gjetė te dy palt: edhe ēetnikt e shkijve edhe ju ēetnikt e arabve.

Keni gjetė, hiq mos u ndalni tuj gėrvallė.

Mbase s'po ka kush **********.

Por, ka. Ka. E din Ai i Madhi. Veq Allahu me Madhninė e Tij din me ju ardhė hakut juve. Qysh osht tuj ju ardhė perditė. E pėrnatė.


Hajt de mos u qyrrav qy, po mlidhi edhe ti ēetnikt e tu e dil.

Gentiani
29-06-10, 14:00
ēohnu, ēohnu :tongue:

Makresh, qita ndoshta jane tu u ndergjegjesuar, ama keshtu nuk veprohet dhe kjo nuk eshte zgjidhja!

E shkruajta te nje teme tjeter, nese qeveria nuk u lejon vijimin ne shkolla ekziston varianta tjeter, per kete duhet me te menqur se qata mjekrrat me u treguar!

Hap shkollen, ekuivalente me shkollimin qe ofrohen ne sektorin publik, shkolla qe u sigurojne atyre qe i vijojne mesimet aty, qe do tu mundesoj perspektive ne profesionet e ardhshme.

Ben kerkesen tek ministria e arsimit tu Kosoves, duke ja bashkekangjitur planprogramet mesimore dhe atehere eshte pozicion tjeter,nese nuk e lejojne.

Gentiani
29-06-10, 15:22
Makresh, mbaju qitash ti per protestat legalo-ilegale qe i ke organizuar, se ti kishin hy shapulla ministrit tu arsimit tu Kosoves ages Hoxhe :biggrin:

Makresh
29-06-10, 17:54
Makresh, mbaju qitash ti per protestat legalo-ilegale qe i ke organizuar, se ti kishin hy shapulla ministrit tu arsimit tu Kosoves ages Hoxhe :biggrin:


Ahahahaha, ah mos kofsh hoxhe sot, se n'dakik po kerset dajaki :biggrin:

Gentian,

Nuk e di si eshte zgjidhja, po un mendoj qe kjo eshte udha qe te qon drejt zgjidhjes.

Un me t'then te drejten jam kundra medreseve. Pse te ket shkolla te ndara kurse ashtu keshtu i paguajn taksat per te njejtat motive ?

Te hapesh nje shkoll per ato qe mbulohen eshte njesoj sikurse ta hapesh nje burg per to duke i izoluar nga shoqeria civile.

Shamia duhet te lejohet ne shkolla dhe n' instuticione publike se nuk osht ku me dit se kush kosova, bile edhe lenden fetare do ta fusin ne planprogramin arsimor, me apo pa dashje.

Duhet te behemi realist me ne fund, kosova eshte e banuar me 98% musliman, vajzat qe jan te mbuluara ne gjithe kosoven jan ndoshta 20, e te behen ligje per 20 vajza vetem per te tregu forcen e ateistit ?! Oo,.. makadal pak, se hala s'ka dek ky pipėll saqe t'luajn si te dojn me Islamin.

Gentiani
29-06-10, 18:28
Ahahahaha, ah mos kofsh hoxhe sot, se n'dakik po kerset dajaki :biggrin:

Gentian,

Nuk e di si eshte zgjidhja, po un mendoj qe kjo eshte udha qe te qon drejt zgjidhjes.

Un me t'then te drejten jam kundra medreseve. Pse te ket shkolla te ndara kurse ashtu keshtu i paguajn taksat per te njejtat motive ?

Te hapesh nje shkoll per ato qe mbulohen eshte njesoj sikurse ta hapesh nje burg per to duke i izoluar nga shoqeria civile.

Shamia duhet te lejohet ne shkolla dhe n' instuticione publike se nuk osht ku me dit se kush kosova, bile edhe lenden fetare do ta fusin ne planprogramin arsimor, me apo pa dashje.

Duhet te behemi realist me ne fund, kosova eshte e banuar me 98% musliman, vajzat qe jan te mbuluara ne gjithe kosoven jan ndoshta 20, e te behen ligje per 20 vajza vetem per te tregu forcen e ateistit ?! Oo,.. makadal pak, se hala s'ka dek ky pipėll saqe t'luajn si te dojn me Islamin.

Nuk eshte e thene Medrese, mundet shkolle profesionale te jete, qe nuk ja huqe asnje milimeter qatyna institucionave publike, qe njihet sikur ato shkollat tjera dhe te behet kerkesa ne menyre te rregullt tu ministria, e nese nuk i njohin respektivisht kundershtojne, ne fakt atehere ministria eshte ne Offsajt dhe me te gjitha ligjet edhe konventat e jashte tu Kosoves, bie ne kundershtim nese u refuzon nje kerkese te tille pllus aga Hoxhe (ani minister thoshin eshte) :biggrin: :tongue: rrezikon ti marre shuplakat ne rafall ne kapingjik te ministrise :tongue:

luckyman
29-06-10, 19:58
http:www.youtube.com/watch?v=0IDjBiuHPqE

Llapjani_HH
30-06-10, 17:41
Tėrnava: Deklarohet rreth diskriminimit tė vajzave me shami


Tėrnava mbajti konferencė pėr media ku u shpreh kunder diskriminimit tė vajzave qe bartin shami nė shkolla dhe institucionet publike.

Nė kėtė konferencė myftiu Tėrnava shprehi qėndrimin e Bashkėsisė Islame nė lidhje me udhėzimin administrativ tė nxjerrė nga MASHT-i, me tė cilin nxėnėsve u ndalohet bartja e “uniformės fetare”, duke ua mohuar tė drejtėn e shkollimit nxėnėseve qė bartin mbulesė islame. Po ashtu u shpreh pakėnaqėsia nė lidhje me njė vendim tjetėr administrativ tė nxjerrė nga Ministria e Shėrbimeve Publike “pėr veshjen dhe paraqitjen e nėpunėsve civilė, me tė cilin ėshtė kufizuar liria e manifestimit publik tė bindjeve ose besimeve fetare nė shėrbimin civil tė administratės publike tė vendit.

Ndėrsa myftiu Tėrnava tha se BIRK do tė ndjek vazhdimisht vijėn institucionale pėr realizimin e tė drejtave tė qytetarėve shumicė tė besimit islam tė Republikės sė Kosovės.

“BIRK kėrkon nga kryeministri i vendit, respektivisht ministri i Arsimit, qė nė mėnyrė urgjente tė bėjė shfuqizimin e udhėzimit administrativ 06/2010 tė MASHT dhe nenit 4.1 (pika VIII) tė udhėzimit administrativ 04/2008 tė MSHP. Nė tė kundėrtėn, BIRK paralajmėron nisjen e procedurės gjyqėsore para Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės, si tė vetmen mėnyrė tė mbetur pėr mbrojtjen institucionale tė tė drejtave kushtetuese tė besimtarėve myslimanė. Nė mėnyrė qė tė shmanget kjo procedurė e panevojshme e realizimit tė lirive dhe tė drejtave fetare tė garantuara me konventa ndėrkombėtare pėr tė drejtat e njeriut dhe Kushtetutėn e vendit, BIRK apelon te Presidenti i vendit, institucioni i Avokatit tė Popullit, si dhe Kėshilli pėr Mbrojtjen e Lirive dhe tė Drejtave tė Njeriut tė Kosovės qė tė ushtrojnė kompetencat e tyre kushtetuese dhe ligjore nė kėtė drejtim” - u tha ndėr tė tjera nė kėtė komunikatė.

Myftiu Tėrnava ritheksoi kėrkesėn e BIRK pėr zbatimin e lėndės sė edukatės fetare nė shkollat fillore dhe tė mesme tė vendit nė pajtim me standardet evropiane, si nevojė urgjente e vendit, dhe – siē u tha - me tė cilėn do tė fuqizohej roli edukativ i sistemit publik shkollor nė vend dhe do tė parandaloheshin dukuritė shqetėsuese negative nė mesin e rinisė shkollore, siē janė pėrdorimi i substancave narkotike, dhuna nė shkolla, vetėvrasjet, etj.

I pyetur nga gazetarėt se nėse Gjykata Kushtetuese nuk do tė marrė vendim nė favor tė BIRK pėr ēėshtjen e shamisė nė shkolla, cili do tė jetė hapi tjetėr, myftiu Tėrnava nuk mohoi mundėsinė qė tė dorėzojė lėndėn edhe nė Gjykatėn e Strasburgut.
Mesazhi.com

Arb
30-06-10, 17:48
Magjupet fetare nuk e kane vendin ne Shkollen Shqipe.

Ata e kane vendin ne Kisha, Xhamia e zyra te tjera te kompanive te tyre te biznesit.

Ky Ternava na tregoj edhe nje here se i sherben dreqit. E qe puna e tij kryesore eshte e koncentrume ne interesin e tij te ngushte personal e grupor, ne rritjen e biznesit te fese...

Makresh
30-06-10, 18:03
Nuk eshte e thene Medrese, mundet shkolle profesionale te jete, qe nuk ja huqe asnje milimeter qatyna institucionave publike, qe njihet sikur ato shkollat tjera dhe te behet kerkesa ne menyre te rregullt tu ministria, e nese nuk i njohin respektivisht kundershtojne, ne fakt atehere ministria eshte ne Offsajt dhe me te gjitha ligjet edhe konventat e jashte tu Kosoves, bie ne kundershtim nese u refuzon nje kerkese te tille pllus aga Hoxhe (ani minister thoshin eshte) :biggrin: :tongue: rrezikon ti marre shuplakat ne rafall ne kapingjik te ministrise :tongue:

Po be po, po na po dojna n'shkolla publike qe mos mu da pi qerve :biggrin:

Njonji tha qe s'kemi asgje kunder Islamit, ne vet jem musliman por jemi "T'detyruar" ta respektojm ligjin.

S'pi kerkohet asgje Enver Efendijes perpos qe ky ligje te mos hyje ne fonksion perderisa te ndryshohet (gjithe duke i mbajt shpresat qe do te ndryshohet urgjentisht dhe njekohesisht te futet edhe lenda fetare ne planprogramin e tij).

Gentiani
30-06-10, 18:32
Po be po, po na po dojna n'shkolla publike qe mos mu da pi qerve :biggrin:

Njonji tha qe s'kemi asgje kunder Islamit, ne vet jem musliman por jemi "T'detyruar" ta respektojm ligjin.

S'pi kerkohet asgje Enver Efendijes perpos qe ky ligje te mos hyje ne fonksion perderisa te ndryshohet (gjithe duke i mbajt shpresat qe do te ndryshohet urgjentisht dhe njekohesisht te futet edhe lenda fetare ne planprogramin e tij).


Kush don ne shkolle publike, duhet me ardhe ne done edhe maica, a qatje te belki u thone kanatjere a kontanjere, nuk e di saktesisht :tongue:

O per qisishna ministra nuk vyjne prokurora te Hullandes, po duhet me ti priten shapulla ne kapingjik te ministrise, edhe me ja be me dije, kur te dalesh jashte kapingjikit, ndodhi mos me pnuar si duhet nuk te ndalen shapullat prej kapingjikit tu ministrise e deri te dera e shtepise :tongue:

Duhet kohe, kohe duhet deri sa ta rregullojne mbrendesine e tyre, sikur fasaden ne politure qe e paraqesin nga jashte !!!

Arb
30-06-10, 20:36
Ternave,

Ta ternavshin gjakun e magjupit te gjithe Shqiptaret!

hawk
02-07-10, 14:02
janė mė tė rrezikshėm sesa Sllobodan Millosheviēi.
( Olsi Jezexhi )

Zotriut me shume i pelqen pushteti i Milloshevicit..?Ky citat (me te kuqe) nuk mjafton aspak per te vertetuar komentin e mesiperm. Mbiemri "i rrezikshem" gjendet, ne fjaline ne fjale, ne shkallen krahasuese: dy subjekte permbajne dy vlera te ndryshme ne lidhje me te njejtin mbiemer. Ne kete rast, sipas Jazexhiut, i pari person eshte me problematik se i dyti. Duke qene se evidentohet rrezikshmeria tek te dy, me nje vlere me te larte tek i pari, nuk ka asnje lloj preference pervecse nje krahasimi te thjeshte. Shpesh here shqiptari per shqiptarin eshte me i rrezikshem se i huaji (kujto Enver Hoxhen): qeveria e Beogradit nuk perjashtonte shqiptaret nga shkolla per ceshtje bindje fetare, e ben nje shqiptare. Mund te replikohet duke thene se Beogradi kishte interes te tille ndersa drejtori, qe perjashtoi gocen me shami, vepron ne nje shtet laik dhe ka interesa kombetare. Atehere drejtori t'i ndryshoje emrin shkolles qe drejton. Rrogen ja japin prinderit e goces se perjashtuar, jo Bogdani. Gjithmone nese drejtori ne fjale merr vetem nje rroge shteterore...

GURI SYLAJ
02-07-10, 14:55
Ky citat (me te kuqe) nuk mjafton aspak per te vertetuar komentin e mesiperm. Mbiemri "i rrezikshem" gjendet, ne fjaline ne fjale, ne shkallen krahasuese: dy subjekte permbajne dy vlera te ndryshme ne lidhje me te njejtin mbiemer. Ne kete rast, sipas Jazexhiut, i pari person eshte me problematik se i dyti. Duke qene se evidentohet rrezikshmeria tek te dy, me nje vlere me te larte tek i pari, nuk ka asnje lloj preference pervecse nje krahasimi te thjeshte. Shpesh here shqiptari per shqiptarin eshte me i rrezikshem se i huaji (kujto Enver Hoxhen): qeveria e Beogradit nuk perjashtonte shqiptaret nga shkolla per ceshtje bindje fetare, e ben nje shqiptare. Mund te replikohet duke thene se Beogradi kishte interes te tille ndersa drejtori, qe perjashtoi gocen me shami, vepron ne nje shtet laik dhe ka interesa kombetare. Atehere drejtori t'i ndryshoje emrin shkolles qe drejton. Rrogen ja japin prinderit e goces se perjashtuar, jo Bogdani. Gjithmone nese drejtori ne fjale merr vetem nje rroge shteterore...

Keni te drejte. Pushteti jugosllav nuk do i perjashtonte me shamija bilem do te preferonte qe neper rruget e Prishtines te ishte sikur neper rruget e Kabulit!
Kral Aleksandrin nuk e pengonin fare perqet mbi fytyrat e shqiptareve .As Titon !!Dhe kur filloj "lufta"kunder ketyre perqeve - mule me ike per Turki se po don me na hjeke fene . Edhe ketu Krajlia Serbe e edhe Krajlia e Titos ishin ne ndihme te pakursyeshme edhe me marrveshje me Turkine e edhe me rregullim te letrave .

Thjeshte dhe sinqert !Ceshtja e Shamise ,ne kete rast ,nuk ka te beje me Besimin por me punen e Sherbimeve te huaja intelegjente dhe me sa po shihet ,kjo ceshtje eshte aktivizu tamam ne kohen e duhur !!??

hawk
02-07-10, 15:36
Pushteti jugosllav nuk do i perjashtonte me shamija bilem do te preferonte qe neper rruget e Prishtines te ishte sikur neper rruget e Kabulit!
Edhe ketu Krajlia Serbe e edhe Krajlia e Titos ishin ne ndihme te pakursyeshme edhe me marrveshje me Turkine e edhe me rregullim te letrave .

Po pra, i perjashton "pushteti shqiptare". Ama vetem nxenesit muslimane, sepse shkolla duhet te jete e Bogdanit dhe sheshi i Nene Terezes. Pushtetii yne po e ben per kombtarizem? Po pushtetet evropiane qe e lejojne, valle duan te ngjajne me Kabulin?
Shamia e barazuar me manovrat e sherbimeve sekrete dhe me largimin e shqiptareve ne Turqi eshte nje akuze e rende z. moderator. Me ngjan me ato sajesat e Enver Hoxhes qe mbushte kishen me arme dhe pastaj arrestonte prifterinjte me akuzen e bashkepunimit me sherbimet sekrete. Edhe nacionalizmi serb i viteve te fundit ka evoluar ne kete model barazimi te muslimaneve me talebanet/terroristet apo shamise me rrezikun kryesore.

E di ate fjalen e urte i dashur Guri? Kalove lumin te dh. kalin. Ne mungese te dallimit te perforcuar ne shekuj nga ideologjia e asaj shamie ka gjasa qe ti nuk do te kuptoje gjuhen time sot.

GURI SYLAJ
02-07-10, 15:59
Ne cfar ju ngjason juve une nuk mund te dij sepse Ju jeni Ju!!!
Por Une ,i mberthyer nga Filozofia e Popullit tim ,gjerat i them shkurt ,kjart dhe ,mundesisht rrjedheshem!
PA ANALIZA TE TEPRUAR DHE QE PA DASHJE MUND TE RREQASIN ATJE KU NUK DUHET !!
Mjafton te kujtojm "betimin" e pleqeve ,qe ndoshta dikush nga neve edhe e ka ndegju vet,KOFSHA TURK dhe luajtjen nga vendi kur eshte permend Mreti dhe me u bind se ne emer te Besimit ketu mbillej shkombtarizimi!
Eshte kohe kur ne Besimin Islam e kemi prezent nje TRINITET te Ri . Allahu -Muhameti dhe Mreti (i Stamollit)!! Dhe quditerisht vetem me Shqiptaret dhe Boshnjaket e jo edhe me te tjeret. Arsyeja shume e kjarte :
Mreti e Cari rrinin koke me koke kur behej Pazari!!Kurse per nje popull ,anipse shume te vjeter dhe me nje kulture autoktone ,por te pa shkolluar, pazari behej lehte.
...
O zotri .Une qe disa here i bije nje pike.
Kjo qika me shami a do te mesoj ne oren e biologjise Teorin e Darvinit apo do i thot mesusit -ti je budalla nuk din asgje!!??
KJO QIKE ME SHAMI A GUXON ME U ULE ME NJE KLASE ME NJEZETE MASHKUJ QE NUK I KA TE AFERM??
Po te pys ne Bazat Kuranore sepse Konventat Nderkomtare ku Muftiu dhe Ideologu i Qeverise ,zoti M.Krasniqi ,po e qojn shamine ,u pa puna e tyre!!
Pergjigju, po ose jo, dhe do e shohim se: shamia , ne kete rast ,eshte destabilizim te cilin dikush e don e dikujt po i duhet!!

hawk
02-07-10, 16:26
Eshte kohe kur ne Besimin Islam e kemi prezent nje TRINITET te Ri .
...

Kjo qika me shami a do te mesoj ne oren e biologjise Teorin e Darvinit apo do i thot mesusit -ti je budalla nuk din asgje!!??
KJO QIKE ME SHAMI A GUXON ME U ULE ME NJE KLASE ME NJEZETE MASHKUJ QE NUK I KA TE AFERM??

Pergjigju, po ose jo, dhe do e shohim se: shamia , ne kete rast ,eshte destabilizim te cilin dikush e don e dikujt po i duhet!!
Perpara ketij triniteti kishe nje tjeter qe te vellzeronte me fqinjin nga i cili je cliruar para nje dekade. Me ate ritem asimilues etnik te nemanjideve, qe osmaneve i mungori teresisht, thjeshte do ishe nje serb i zjarrte. Eshe nje diskutim historik dhe kerkon njohuri objektive. Me vjen mire qe solle "betimin", por harrove se ishte ne shqip.

Nuk e kuptoj perse shqetesohesh se me ke do qendroje ajo goca ne klase, si do e perjetje teorine e Darwini (tani po e lexoj se qenka problem njohja e saj), cfare ngjyre ka shkolla, si i ben detyrat e shtepise etj. Ti i mbyll deren e shkolles me pretekstin se do trembet Adelina nga mjekra e Darwinit?! Ajo goce kerkon te hyje ne ate shkolle ne ato kushte qe ka shkolla. Ne Kosove nuk vepron sheriati dhe as disa metoda te fundit amerikane ku nxenesit ndahen ne klasa sipas sekseve. Ne keto kushte besimi ngelet ne fushen vetjake, ne kete rast te shprehur nga veshja. Ndalimi i saj eshte depertim ne sferen personale.
U shkaterrua arsimi ketu ne Itali nga nxenesit me shami dhe kryqet neper mure? Andej nga ne po e gjejne trurin italianet.
Darwini nuk ishte i pershtatshem as per Bogdanin. Nene Tereza mbronte, ne nje deklarate, gjyqin ndaj Galileut. Perzierja eshte e ndaluar edhe nga Bibla - kujto shen Palin, Agostinin, klerin e sotem, murgeshat.
Meqenese i kemi vene shkolles emrin e priftit duhet te rruajme Darwinin? Sistemi arsimore, informacioni shkollore, perberja e klasave nuk cenojne lirine e besimit. Imponimi i nje modeli eshte pengues. Ti duhet te jesh i kenaque qe kjo vajze hyn ne nje ambjent ku ka meshkuj: keshtu mund te dale me lehte nga feja.

Eshte me se i qarte ngjasimi z. moderator. Kriminalizon nje veshje fetare duke i quajtur bartesit e saj si rrezik i shnderrimit te Prishtines ne Kabul. Meqenese dallimi mes ketyre dy qyteteve paska ngelur tek veshja, nuk do te jete aq problematik ky transformim, per rrjedhoje edhe shqetesimi me duket i kote. Por, me Kabul nenkupton nje model te shprehur nga shamia. Kjo e fundit eshte pjese e nje feje qe sipas teje duhet te jete e padukshme per te menjanuar Trinitetin, Kabulin, traumat psikologjike te nxeneseve kur shikojne Darwinin ne liber dhe meshkuj ne klase. Pra, e thene me kjarte , problemi qendron tek feja jo tek shamia.

GURI SYLAJ
02-07-10, 16:59
Pikrisht ketu e kisha fjalen kur thash se une nuk beje analiza te "hollesishme" por as Besimin nuk e marr si mozaik ,vetem disa nyanca te tij e te tjerat ...s'ka rendesi se ku veten!
Me kete qe ju po deklaroni ketu ,Shamine ,e keni zbrite ne nivelin e Veshjeve Versaqe apo te nje modelisti tjeter ,thjeshte ceshtje deshire dhe trend mode!!
...e une jam kunder keti denigrimi!!!

Dhe dicka shume interesante vrehet ne keto shkrime .
Gjithmone shembujt e "mire" te tolerimit vijn nga Italia ,Franca ,SH.B.A dhe asnjehere nga Arabia Saudite ,Irani ,Jemeni apo Malezia p.sh .
Pse athu!????
Lavderohet mesuesi qe e ka leju qiken me sham,i me luajt Fusball ...!!!
Lavdohet shkolla qe e lejon shamine neper klaset ku eshte Kryqi !!!?
Kurse ju pengon emri i shkolles dhe i Sheshit .Po kjo eshte "Merre Shamine e ulu e vajto"thot populli!!
Nuk eshte Shamia as qe e trashe e as qe e tehollon Besimin por nese eshte Urdher Kuranor atehere kujdese ne analizat e juaja te sterholluara sepse po hyni ne mal pa sopate!!
Nje popull qe nuk ka Atdhe dhe qe nuk eshte Zot ne shtepin e vet ,
eshte monedhe per kusur ,
vjen i huaj edhe te Puthe edhe te vret!!

Por me mire i leme "analizat" sepse ceshtja eshte e thjeshte per ate qe don me e kuptu!!
Kurse sa i perkete fakteve historike ,more zotri ,rrase jam me keso fakte.
I kam duartrokite Dreqit e te biriot por kurr deri sot vetevetes !!
I kam sherby cdonjerit qe i ka shkele keto troje por kurr ,deri sot ,vetevetes!
I jam lute Zotit ne njeqind menyra e ne njeqind gjuhe por kurr, deri sot, SHQIP !
Pse ? Mos ka Zoti nevoje qe me mua te flas me perkthyse apo dikush tjeter ,ne Emer te Zotit ,deshiron te me mbaj ROB ne shtepine time!!?

P.S

Nje keshille !
Lexoj shkrimet me mire dhe mos i devijo sipas deshires apo qellimit.
Kur te beni nje analize te "hollsishme " do e gjeni se kush e don Prishtinen si Kabulin dhe kush e ndihmon qe ajo te duket si e tille.Nuk jam une ai!
Shamin po e denigroni Ju duke e dergu ne Strasburg e nuk po e kriminalizoj une qe po kerkoj te deklarohet se a eshte Urdher Kuranore apo ceshtje trendi e mode???!
Me kete "Shami" dikush, ketu, po tallet me Besimin Islam!!

hawk
02-07-10, 17:55
Unė i jap vajzės, qytetares kosovare, rolin qe i takon ne shoqėri, dinjitetin e zgjedhjes se saj. Kėtu lexova etiketa “trend” dhe “mode”, metaforat e shėmtuara te rrezikshmėrisė - frike nga Darwini, Kabuli etj - disa kujtime te nacionalizmit serb. Edhe tek kėshilla qe me drejton, pėr te cilėn te falėnderoj, pėrsėri nuk del dot nga krahasimi i veshjes me imazhin e Kabulit. Pėr ty shamia ėshtė problem, kjo ka rendėsi; pastaj ėshtė problem mode, kulture apo doktrine fetare, ėshtė ēėshtje dytėsore. Meqenėse me kėshillon, te njėjtėn gjė me takon ta bej edhe unė: nuk kam dėrguar shami ne Strasburg, pra nuk jam anėtar i “ju” edhe pse vėrej qarte stereotipin. Ato qe nuk janė “unė” janė domosdoshmėrish “ju” - thua ti. Kur njerėzit pėrcaktojnė grupe dhe klasa priren te bazojnė mendimin ne stereotipa, ne modele dhe jo ne gjykimin e diskutimit qe kane pėrpara syve. Eshte e keshillueshme te komunikosh me mua jo me modele.

Shembujt e tolerancės nga Italia etj , konsideroji per ate qe sillen kėtu, si shembuj laicizmi pėrkundėr ēdolloj hipokrizie qe fshihet pas ndalimit te shamive. Malajzia, e vetmja nga vendet e renditura, ka pakica te konsiderueshme fetare. Nuk me rezultojnė probleme me te veēanta se ato ne Itali. Vendet e tjera kane me tepėr probleme brenda komuniteteve fetare te fesė dominuese. Nga njėra ane ti nuk do t’i ngjasosh Kabulit dhe Riadit, te kėqijve, nga ana tjetėr nuk e gjen vetveten as ne perėndim: kjo me shtyn te besoj se nuk flitet pėr tolerance, laicizem, liri etj, por pėr fobi, kompleks inferioriteti dhe dėshirė e qarte pėr te syrgjynosur njė fe. Ne ketė prizėm duhet pare edhe emri i shkollės. Vajza duhet te jete e padukshme pėr hir te shkollės, ndėrsa vete shkolla le te prezantohet me emra klerikėsh. Laicizmi vlen pėr te dyja, pėr ndryshe, i dashur Guri, duhet te pėrforcoj mendimin se nuk ėshtė motivi laik dhe kulturore qe pjell kėto pretendime ndaj shamisė. Ne asnjė shkrim tendin nuk lexova ēėshtjen e emrit fetare ne njė shkolle laike, por vetėm vajzėn e mbuluar ne shkollėn laike, te shoqėruar me pretekste nga me te ēuditshmet. Laicizmi ishte i njėanshėm. Kjo me detyroi te kujtoj emrin eshkolles, te sjelle shembuj nga vende laike: sepse nuk je laik i ekuilibruar.

Pak rendėsi ka sa e forcon ose e dobėson besimin shamia, themelore pėr temėn ėshtė se shprehja e besimit pengohet. Pse?? Arsyet nuk qėndrojnė, janė te njėanshme, qesharake. Deri tani nuk ke arritur te argumentosh njė qellim ndalimi dhe ta mbrosh racionalisht.

Asjeri nuk vuri ne dyshim ekzistencėn e atdheut. Se dyti, koncepti i atdheut ėshtė shume i vone: nuk kane jetuar njerėzit me pėrpara? I pengoi hebrenjtė mungesa e atdheut te ishin lider ne shume fusha te jetės globale? Ėshtė shpikja e atdheut qe pėrmirėsoi boten dhe jetėn tone? Mos nxjerr probleme te kota. Shamia i pėrket njė identiteti i cili bashkėjeton me identitetin kombėtare. Vajza e paraqitur me ketė identitet nuk kėrkoj te mėnjanohet njė identitet tjetėr, por thjeshte te shfaqe atė ēka i njohin kushtetuta dhe konventat ndėrkombėtare. Siē te shkruajta me pare ti ke zėvendėsuar njė politike nacionaliste te fqinjėve qe shikojnė tek shqiptaret problemin fetare, terrorizmin dhe Kabulin: dikush nga frika, dikush nga turpi, dikush nga urrejtja, dikush nga rroga, mban gjallė ketė teori kospiracioniste.

Problemi qenka si i lutesh Zotit? Si i lutej Nene Tereza? E pra ajo, ēuditėrisht, nuk ėshtė e dukshme ne problemin e kuptueshmėrisė se gjuhės! Shume fjale nga gjuha qe pėrdor janė te huazuara, alfabeti gjithashtu: mos valle kur shkon ne njė aeroport te huaj i flet ne shqip pėr kokėfortėsi?! Tani na doli problemi tek gjuha! Nga shamia tek gjuha fetare: qe te dyja duke qene te huaja nuk lejohen. Me detyron te bej njė liste fjalėsh, nga shkrimet e tua, qe nuk kane origjine shqipe? Fillo nga vetja njė here, pastaj tek Adelina e me rralle. Ti lutu Zotit si te kesh dėshire ose mos ju lut fare, por nuk ke te drejte te obligosh te tjerėt te uniformohen ne pretendime personale.

premium
02-07-10, 18:36
Shamia kurrė nuk mund tė jetė e ndaluar nė Kosovė sepse ėshtė pjesė qenėsore e besimit tė shumicės sė kosovarėve, e besimit tradicional autokton jo ’tė pasluftės’.

Ndėrkohė shamia si obligim fetarė ishte dhe mbetet pėrjetėsisht pjesė jo vetėm e besimit tė myslimanėve shqiptarė por edhe pjesė e kulturės, traditės dhe identitetit kombėtarė shqiptar. Shamia kurrsesi nuk ka tė bėjė me rrymat e reja dhe as qė mund tė trajtohet me tė njėjtin tretman qė trajtohet nė perėndim e aq mė tepėr tė krahasohet me shtetin problematik tė Francės si shembull tė keq tė fundamentalizmit sekular. Nė Kosovė dhe nė Shqiptari nė pėrgjithėsi shamia paraqet vlerė dhe ėshtė pjesė e pandashme e identitetit kombėtarė. ‘ Nėse shqiptarėt mysliman nuk janė mė mysliman, ato mė nuk janė as shqiptar por nuk janė as njerėz’. Prandaj ėshtė shumė e rrezikshme dhe mė tepėr i ngjan ideve tė fqinjėve oportunist ideja pėr tė ē’islamizuar shqiptarėt kėshtu qė mbete edhe 50 % me i zhvesh pastaj pėr ti veshur ish-shqiptarėt me ēfarė duan.
Nuk ka ndonjė familje myslimane qė nuk ka ose qė nuk ka pasur anėtarė (gjyshe, nėnė apo motėr ) me shami . Nėse shaminė e quajmė fenomen tė ri atėherė gjyshet, ster gjyshet tona qenkan mė modernet.

GURI SYLAJ
02-07-10, 20:12
Me vjen keq!
Une po mundohem te flas shqip dhe te kuptohem shqip.
Ketu po luhet me fjale dhe me analiza te panevojshme.
Shamia si pjese e kultures shqiptare ishte ketu edhe para islamizmit .Shamia si tradite fetare ishte dhe mbetet edhe sot ne pjesen me te madhe te besimtareve musliman por jo vetem tek ky besim .Shamia eshte pjese edhe e kulturave dhe besimeve tjera .Thjeshte ajo ,shamia ,para se te jet obligim fetar ishte nevoje dhe nga kjo nevoje edhe pjese e garderobes te shumica e popujve ne Bote!!
Por une nuk e kam ndermend te leshohem ne analiza me te "holla" rreth keti problemi sepse ceshtja ketu nuk shtrohet a te lejohet shamia apo te mos lejohet .Problemi eshte pse tash gadi mbas nje viti aktualizohet ky problem dhe ngritet kaq shume pluhur per asgje.
Pse muslimanet (shqiptare) sot, kur pretendojn se jan cliru ,ata rrihen ne mes vedi per punet e Zotit!!

hawk
03-07-10, 09:24
Pse muslimanet (shqiptare) sot, kur pretendojn se jan cliru ,ata rrihen ne mes vedi per punet e Zotit!!

Udheheqja politike ne Maqedoni
http://www.youtube.com/watch?v=W50TumiCKGI

ne Kosove
http://www.youtube.com/watch?v=bxAZidJZWf8&feature=related

ne Shqiperi
http://www.youtube.com/watch?v=tgSQPTR7YkE&feature=related

Keto na drejtojne, kane ne dore fatet e vendeve tona, na japin edhe leksione moralizmi laik, doktrinal dhe kulturore: vendosin si duhet te vishemi ne shkolle dhe kush duhet te beje hije neper sheshet publike; jane ato qe krenohen me personazhe dhe nuk marrin nga personazhet as etiken e tyre.
Me rregullin e treshit (ne version dialektik) duhet te themi se meqenese rrihen disa politikane, e gjithe politika eshte e tille, te gjithe shqiptaret jane te tille dhe ne nuk njohim kulturen e diskutimin ne menyre absolute. Nuk digjet jorgani per nje plesht z.Guri, madje as per disa. Nuk arrihet ne konkluzione te tilla pergjithsuese qe "muslimanet rrihen mes vedi", pasi ne te njejtin perfundim mund te arijme per politikanet dhe shqiptaret ne teresi duke u nisur nga raste individuale. Eshte komike kjo menyre gjykimi. Ne qe jetojme ne perendim jemi mesuar me gjykime ndaj shqiptareve te bazuara ne sjelljet e disa bashkeatdhetareve. Nese nuk na pelqen ne nje rast, duhet te jete e papelqyesheme, si metode paragjykimi, ne cdo rast.

hawk
03-07-10, 09:31
sepse ceshtja ketu nuk shtrohet a te lejohet shamia apo te mos lejohetKetu ke te pjeserisht te drejte. Meqenese jemi tek nje teme plotesisht fetare dhe fenomeni i shamise ngelet aktual mendoj se eshte e diskutueshme pa asnje dalje nga tema edhe ne kete hapesire forumore. Megjithate respektoj mendimin.

Fundja une nuk shpreha emocionet rreth skuadres qe dua te triunfoje ne ndeshjen e sotme te ores 16:00. :smile:

Gentiani
03-07-10, 11:22
Hawk, paske harruar ta sillni, kryevepren e te gjithave, :tongue: pur Fighting me fjale, e kta tjeret jane halabake, qe as te fjalosen nuk i dijne :tongue:

http://www.youtube.com/watch?v=cZ5Usl22Dzs&feature=related

GURI SYLAJ
03-07-10, 21:54
Duhet thene kjarte se Parlamenti dhe Xhamia me asgje nuk i gjasojn njera tjetres .Namazi i Xhumase dhe Xhamia ,une mendoj , jan te shenjeta !???
Por ajo kenga "moj e mire qe del te talla..."si duket po "lendohet"njejte si ne Xhami ,su ne Parlament!!!
Kurse, ne ate se kush po e udheheqe kete popull ,keni plotesisht te drejte por vet i kemi zgjedhe dhe tash nuk mund te fajsojm Millosheviqin!!!

amari
24-08-10, 10:46
Alfredo Maiolese konvertoi besimin nė islam, vizitė xhamive pėr Ramazan Ministri italian: Shqipėria hyn nė BE si vend mysliman
“Islami ėshtė vlerė pėr Shqipėrinė dhe Europa duhet ta pranojė Shqipėrinė pikėrisht pėr kėtė”. Kjo deklaratė i pėrket ministrit italian nė Parlamentin Botėror tė Shteteve Pėr Siguri dhe Paqe, Alfredo Maiolese, i konvertuar nė mysliman.


Maiolese pėr 40 ditė me radhė ishte pjesė e njė grupi besimtarėsh myslimanė, anėtarė tė familjeve mbretėrore tė shteteve arabe si dhe italianėsh, qė vizituan Shqipėrinė. Vizita nė Shqipėri u zhvillua nė njė moment tė veēantė, nė muajin e Ramazanit. Larg hoteleve luksoze dhe protokolleve zyrtare, grupi prej rreth 20 anėtarėsh vizitoi thuajse tė gjitha xhamitė shqiptare, madje duke kaluar netėt nėpėr to, nė mėnyrė qė veē qėndrimit nė shtėpitė e Zotit, tė kryenin edhe adhurimet aty, pėr mė tepėr gjatė muajit tė shenjtė tė Ramazanit. Tri ditė mė parė, njė ditė para largimit nga Shqipėria, ministrin italian 44-vjeēar e takuam nė xhaminė e Rrugės sė Kavajės nė Tiranė, ku ndodhej pėr vizitė. I veshur me njė veshje tė thjeshtė myslimane, ai dha kėtė intervistė pėr gazetėn “Panorama”.
Pėrse ndodheni nė Tiranė?
Unė ndodhem nė Tiranė nė kuadėr tė njė vizite nėpėr vende myslimane. Nuk kam qenė kurrė nė Shqipėri dhe meqė ėshtė njė vend me shumicė myslimane qė dėshiron tė hyjė nė Bashkimin Europian, doja tė shikoja nga afėr se si ėshtė situata e myslimanizmit nė kėtė vend.
Do tė qėndroni gjatė nė Shqipėri, cili ėshtė qėllimi juaj?
Rreth 40 ditė. Dua tė shikoj rreth e rrotull vendit.
Pse e braktisėt fenė tuaj dhe u konvertuat nė mysliman?
Ka dy arsye. E para ėshtė fillesa, ose si tė them, ftesa e njė njeriu pėr t’u kthyer nė mysliman, saktėsisht e Princit Abdul tė Arabisė Saudite dhe e dyta iluminizmi. Unė iu drejtova All’llahut dhe i thashė: Ti je Zoti im, mė jep njė pėrgjigje.
Si shtetas perėndimor, a keni ndeshur nė probleme pėr faktin qė jeni kthyer nė mysliman nė njė vend kristian si Italia?
Unė jam europian dhe Europa ėshtė njė kombinim kombesh dhe kulturash, qė kanė qėllim tė sjellin zhvillim. Nė Europė kemi liri besimi, liri mendimi, liri shprehjeje dhe lėvizjeje. Nuk ka lidhje me pozicionin shtetėror. Shteti ėshtė laik dhe nuk ka tė bėjė me besimin. Gjithkush mund tė zgjedhė atė qė do. Islami nuk i sjell probleme Europės, nėse nuk ėshtė vetė Europa qė hap probleme, apo mė mirė tė them ndonjė parti politike, e cila pėr tė rėnė nė sy krijon pėrplasje mes islamizmit dhe kristianizmit. Por njerėzit nuk janė kundėr islamit. Ėshtė politika qė i instrumentalizon. Pėr shembull, le tė marrim rastin nė Francė. Franca, nė njė kohė tė tillė vėshtirėsish ekonomike nė botė, nuk duhet ta ketė problem gruan. Njė grua mund tė dalė rrugės me minifund dhe askush nuk thotė asgjė, ndėrsa kur vendos njė shami nė kokė dhe ėshtė e mbuluar bėhet problem. Kjo nuk duhet tė jetė shokuese. Myslimanėt respektojnė ligjin e Zotit dhe tė njeriut. Ėshtė e rėndėsishme qė tė respektohet Kushtetuta europiane dhe ajo e secilit vend, nė Itali ėshtė Kushtetuta europiane dhe ajo italiane, nė Shqipėri ėshtė Kushtetuta shqiptare. Ėshtė e rėndėsishme qė njerėzit si do qofshin, t’i respektojnė kėto ligje dhe ligjet duhet tė respektojnė lirinė e njeriut. Sepse nė njė lloj kuptimi ėshtė si komunizmi. Ju nė Shqipėri e keni kaluar atė. Nė vitin 1989 ju zbuluat se komunizmi nuk ishte ai qė sillte lumturinė dhe iu drejtuat kapitalizmit si zgjidhje. Zgjidhja e vėrtetė pėr mua ėshtė islami, ai islam qė respekton burrat, gratė, kombet, kristianėt, jo kristianėt, islami i respekton tė gjithė. Dhe ėshtė feja qė krijon stabilitet, paqe qėndrueshmėri mes kombeve dhe njerėzve.
Cili ėshtė aktiviteti juaj aktual nė Itali?
Unė jam profesor ekonomie dhe kam marrė doktoraturėn edhe pėr tė drejtėn ndėrkombėtare dhe ndonjėherė shkoj nė Xhenova dhe jap mėsim atje mbi islamin dhe kuptimin e kėsaj feje.
Qeveria Berluskoni njihet si njė qeveritė e ekstremit tė djathtė si dhe qė ndjek politika diskriminuese ndaj emigrantėve. Shumica e emigrantėve nė Itali i pėrkasin pikėrisht vendeve islame. Cili ėshtė mendimi juaj pėr kėtė?
Njerėzit nuk arrijnė tė kuptojnė ndryshimin mes myslimanizmit dhe emigracionit klandestin. Lufta e Qeverisė tani ėshtė kundėr emigracionit klandestin dhe jo emigracionit, edhe pse ndonjėherė kėto ngatėrrohen. Pėr shembull, shumė vite mė parė nė Itali nga Maroku erdhėn marokenėt, por ata ishin myslimanė, apo shqiptarėt, myslimanė apo kristianė, ēfarėdo qofshin, ata ishin tė varfėr dhe donin tė hanin e tė merrnin mė shumė se sa kishin pasur mė parė dhe nė Itali gjetėn parajsėn. Kėshtu filluan tė shkelnin ligjet, tė vidhnin, tė vrisnin. Nėse ata do tė kishin qenė myslimanė tė vėrtetė, nuk do tė kishin vrarė, se do tė respektonin ligjin e Zotit, por ata nuk ishin dhe kėshtu italianėt filluan tė kishin frikė prej tyre, pėr shkak tė sjelljeve qė bėnin. Sot falė Zotit imazhi i shqiptarėve nė Itali ka ndryshuar, sepse ata tani kanė njė familje dhe njė sjellje shumė tė mirė dhe kristianė apo myslimanė, janė tė pranueshėm pėr italianėt. Sot problemi janė rumunėt, sepse ata vijnė dhe krijojnė probleme tė mėdha.
Prej sa kohėsh ndiqni nė fenė islame?
Qė 17 vjeē.
Dhe sot jeni?
Jam 44 vjeē.
Punoni pėr njė qeveri laike, a ndiheni nė pozitė pėr veshjen tuaj tradicionale islame qė keni aktualisht?

Unė nė Itali nuk vishem kėshtu. Jam veshur me veshje islame, sepse jam mes vėllezėrve. Unė nuk kam ardhur kėtu as si deputet dhe as si ministėr, por si vėlla mes myslimanėve nė xhami. Nė Itali vishem me kollare e xhaketė. Ėshtė ēėshtje sintonie: Po tė shkoj nė Mekė, vishem si mysliman, por po tė kem takim me Kryeministrin Sali Berisha, do tė vishem me kostum.Ē’pėrshtypje keni pėr Shqipėrinė dhe rrugėn e saj nė integrimin europian?Vlera e Shqipėrisė ėshtė islami dhe Europa duhet ta pranojė tė tillė. Ėshtė njėlloj sikur Europa ta pranonte Romėn pa Koloseun, Pizzan pa kullėn e famshme,apo Venecian pa kanalet detare.

Kush ėshtė ministri Alfredo Maiolese

Alfredo Maiolese, Ambasadori Fuqiplotė dhe ministri italian nė Parlamentin Ndėrkombėtar pėr Siguri dhe Paqe, ėshtė diplomuar pėr Ekonomi si dhe pėr Marrėdhėnie Ndėrkombėtare. Maiolese ėshtė i martuar dhe ka dy fėmijė. Gjithashtu ėshtė president i Akademisė Diplomatike nė Genova nė Italisė. Nė 1993 kur kishte 10 vjet qė ishte konvertuar nė mysliman, ai u bė Kryetari i Bashkėsisė Islame tė Genovas dhe anėtar i Kėshillit i Feve tė qytetit tė Genovas. Nė 2005 ai emėrohet anėtar i Kėshillit Akademik i Universitetit Italo-Zviceran pėr Paqe. Qė nga viti 2005 ėshtė anėtar i Jurisė Ndėrkombėtare pėr ēmimin “Gruaja e Vitit”, qė jepet nga Universum, Zvicėr dhe qė mbahet ēdo vit nė Lugano. Nė 2006 Maiolese emėrohet Ambasador Kulturor pėr zonėn e Mesdheut nė Universum, Zvicėr. Po nė 2006 emėrohet Ambasador Fuqiplotė i Parlamentit Ndėrkombėtar pėr Siguri dhe Paqe. Nė 2007, diplomati italian, Maiolese, i konvertuar nė mysliman, do tė ishte i ftuar nė pallatin e Mbretit Abdullah nė Mekė nė Arabinė Saudite.

*Marrė nga gazeta Panorama*

amari
24-08-10, 10:48
kjo me pelqeu shume:


“Islami ėshtė vlerė pėr Shqipėrinė dhe Europa duhet ta pranojė Shqipėrinė pikėrisht pėr kėtė”.

shfletuesi_
24-08-10, 10:49
Perhajr.

Murgesha
24-08-10, 12:18
Perhajr.


Hajr paq!

shfletuesi_
24-08-10, 14:29
Hajr paq!


Bafshim hajr t'gjithe oj Murgesha :) E sheh qe ka nis Lobimi per se mbari :D :):tongue:

premium
02-09-10, 21:01
Sulmet frikacake amerikane me aeroplan pa pilot vazhdojnė qė t’ia vėshtirėsojnė jetėn popullit tė Pakistanit nė mes tė vėrshimit
El-Thulathah 21 Ramadan / 31 08 2010

- Populli i Pakistanit nė anėn veri perėndimore tė vendit mjaft ka vuajtur nga vėrshimet katastrofale, ndėrsa forcat krishtere amerikane ia shtojnė vuajtjet e tyre duke vazhduar tė hedhin raketa nga aeroplanėt pa pilot tė cilėt veprojnė me lejen e qeveris sė Pakistanit.

Murgesha
02-09-10, 21:56
Policia iraniane ju ka tėrhequr vėrejtjen pronarėve tė butikėve se kukullat tė cilat jan te vendosura nė vitrina nuk guxojnė tė jenė pa perqe nė kokė e as nuk guxojnė t’u duken vijat dalluese tė trupit.

Sipsas raportimit te agjencia iraniane e lajmeve IRNA, ėshtė e ndaluar edhe shitja e kravatave dhe papionave, derisa meshkujt nuk guxojnė tė shesin rroba tė brendshme tė femrave.

Makresh
05-09-10, 16:07
Gold Ag: Ministrin e Arsimit e udhėzoftė Allahu !

Nga Exlesh mė 01.09.2010 nė ora 17:32


Kėngėtari i muzikės rap, Arian Agushi i njohur si Gold Ag, nė kėngėn e re “Realiteti”, ka shprehur pakėnaqėsinė e tij rreth vendimit tė ministrit tė Arsimit pėr heqjen e shamive nė shkolla.

Gold Ag tashmė ka filluar incizimin e kėngėve tė reja pėr albumin “Realiteti”, i cili do t’i ketė pesėmbėdhjetė deri nė njėzet kėngė. Ai po ashtu, mendon t’i realizojė edhe disa klipe tė kėtyre kėngėve.

Gold Ag ka thėnė pėr Kosovapress se kėngėt e kėtij albumi kanė tė bėjnė me aktualitetin dhe janė tematikat tė njėjta me ato qė pėrballet i gjithė kombi.

“Ka edhe disa kėngė me ritmike (jo komerciale), por megjithatė prapė ka kėngė tė jetės dhe kėngė nacionaliste”, ka thana ai, duke shtuar se tashmė janė incizuar trembėdhjetė kėngė, kurse pjesa tjetėr janė tė gatshme vetėm pritet tė incizohen.

Pėrveē, me kėngė tė reja, Gold Ag do tė vjen edhe me disa klipe qė pritet tė fillojė t’i realizojė pas disa ditėve.

Kurse, i pyetur nga Kosovapress rreth kėngės ”Realiteti ”, ai thotė se nė kėtė kėngė i pėrfshinė shumė ēėshtje nga realiteti i hidhur.

“Krejt ēka e flas e kam me gjithė zemėr, si pėr ministrinė, si pėr shumė ēėshtje qė pėrmenden dhe nuk kam koment pėr ministrin, vetėm se e udhėzoftė Allahu”, ka thėnė ai.

Ndryshe nė kėngėn “Realiteti”, pėrveē tjerash thuhet:

Unė bėj pare pėr veti, punė e madhe ku mbet shteti, krejt dynjajen e bėj deti e s’manin a ka mileti, e cila ministri s’milen motrat me shami, vete a ka lind nė Kosovė a ju ka **** nona ne serbi o piliqa me miniqa, po ia thejnė kur po ia gjojnė. Besa ju nuk keni faj, po kena na qė ju votojmė.

Ai gjithashtu flet per Anton Kēirėn qė ėshtė nė vizitė pėr inaugorimin e katedralės, dėgjone kėtu mė poshtė ; ) :

wPorfvf7brU&feature=related

sherri
20-11-10, 12:06
Fundamentalizmi dhe homo rationalis

Sipas njė ankete tė Allensbach-Institut nė Gjermani rezultoi se 50 % e gjermanėve nė pjesėn e Gjermanisė perėndimore mendojnė se emigrantėt mysliman janė njė ngarkesė, kurse nė atė lindore mbi 74%. Paragjykimet kanė marrė karakter kolektiv dhe fajet i kanė myslimanėt e moderuar, qė nuk i kundėrvihen me vendosmėri njė terroristi.
Kancelarja Merkel nė ditė e Bajramit nderoi Kurt Westergaard, karikaturistin e Danimarkės, qė karikaturizoi Muhametin. Ky akt tregon se emigrantėt me ngarkesėn e tyre fetar, nuk mund ta kthejnė prapa shoqėrinė perėndimore: nuk mund tė imponojnė qėndrime tė veta, nuk mund ta kufizojnė lirinė dhe nuk do tė tolerohet kthimin nė mesjetė. Liria individuale e njeriut ėshtė njė e mirė e cila nuk mund tė kufizohet as nga brenda, as nga jashtė. Ajo nė mes tė tjerash gjatė laudacios tha: “ Nuk ėshtė me rėndėsi a ėshtė e mirė karikatura a jo, a ėshtė e nevojshme a jo, por fshehtėsia e lirisė qėndron te guximi...!”
Shtetet shqiptare nuk duhet t’ i njohin diplomat e imamėve nga jashtė, por vetėm nga universitetet shqiptare. Ata nuk i predikojnė arabėve, por shqiptarėve dhe gjuhė zyrtare duhet t’u imponohet shqipja edhe kur bėhet thirrja nga minarja. Ja teksti shqip, pas disa dekadave e kuptova, edhe pse e kisha dėgjuar qindra herė, nuk dija ēka domethėnė:

“ Zoti ėshtė i madh
Unė dėshmoj se nuk ka Perėndi tjetėr pos Zotit,
Unė dėshmoj se Muhameti ėshtė i dėrguar i Zotit
Nxitoni pėr lutje
Nxitoni te pėrshpirtshmėria
Nxitoni te vepra mė e mirė
Lutja ėshtė mė e mirė se fjetja
Zoti ėshtė i madh
Nuk ka Perėndi tjetėr pos Zotit”

Kėtė e kėndon hoxha nga minarja. Pėrkthimi ėshtė bėrė nga libri i klasės sė shtatė nė Gjermani, nga i cili mėsohen religjionet botėrore dhe po aty, shkruan se thirrja e ezanit me megafon, ėshtė e ndaluar nė Gjermani...

*
Njė arab nga Arabia Saudite tregon se atje, nė popull e xhami, flitet se Gjermania brenda 20 viteve do tė muslimanizohet. (70% e lėndėve mėsimore nėpėr shkolla qenkan atje tema fetare). Se me iluzione tė tilla jetohet, e dėshmoi kėtė edhe guvernatori i Libisė duke i bėrė apel Europės tė konvertohet nė Islam. Nėse vėrtet mbi 80 milion gjerman brenda 20 viteve do tė bėheshin musliman, atėherė nevojitet njė konvertim 4 milionėsh nė vjet. Shumė e braktisin dhe ka faqe nė internet tė ish muslimanėve: ex-muslime.de, tė turqve dhe e arabėve. Tani kryetari gjerman Wulff krahas krishterimit dhe judaizmit e quajti edhe Islamin si pjesė tė Gjermanisė. Nė popull mendimin e tij e ndajnė vetėm 24 %. Kisha katolike e kundėrshtoi duke thėnė se duhet korrigjuar deklarata nė: “Muslimanėt janė pjesė e Gjermanisė, jo Islami.”
Televizioni gjerman tregoi njė arsimtar nė Afganistan pa vesh. Talebanėt ia kishin prerė veshin, pse nuk dėgjon dhe nuk u bindet kėrkesave tė tyre dhe vazhdon t’ i mėsojė fėmijėt shkrim-lexim. Sipas talebanėve, njeriu duhet tė lexojė, por vetėm vargjet e Kuranit, jo libra tjerė, sepse nė atė kohė, libra tjerė nuk ka pasur...
Njė anketė tjetėr nė 11 qendra europiane tregon se nė BEE ēdo i pesti mysliman ėshtė i papunė, ndėrsa vetėm 7% e tė tjerėve. Ēdo i dyti mysliman, 50 %, nė vitin e fundit ka qenė i diskriminuar dhe diskriminimi ėshtė rritur nė pesė vitet e fundit. Gratė me shami gjithashtu flasin pėr diskriminimin e tyre. Emri dhe mbiemri mysliman ėshtė shumė herė vendimtar edhe pėr punėsim. Sigurisht edhe nė Arabinė Saudite mė parė punėsohet njė me emėr mysliman se sa krishterė. Fundamentalistėt jo vetėm se dėmtojnė Islamin e moderuar, por polarizojnė, shkatėrrojnė dhe pengojnė integrimin duke i humbur perspektivėn qytetarėve mysliman, qė jetojnė nė Europė.

sherri
20-11-10, 12:10
Epoka e njeriut tė quajtur homo rationalis ka tejkaluar parajsėn, qė parashohin religjionet:
Pėr ēka ka nevojė homo rationalis SOT?
1. Homo rationalis ka nevojė pėr njė Zot apo disa Zotėra, qė i tregojnė kuptimin e jetės, motivin e ekzistencės, arsyen e vdekjes, e jo t’ i tregojė si duhet tė vishet...
2. Homo rationalis ka nevojė pėr njė Zot i cili i tregon si tė pakohet vuajtja, si shėrohet kanceri, sida, jo njė Zot i cili i tregon se me kė duhet tė martohet dhe kė duhet ta vrasė njeriu...
3. Homo rationalis nuk ka nevojė pėr njė Zot i cili i tregon se ēka duhet tė hajė e ēka duhet tė pijė, por njė Zot i cili i tregon se si tė arrihet nė Tokėn e re, tė sapozbuluar nga amerikanėt, qė gjendet 20 vjet drite larg tokės...
4. Homo rationalis ka nevojė pėr njė Zot i cili i cili nuk ka frikė nga njeriu dhe nuk fshihet...
5. Homo rationalis ka nevojė pėr njė Zot tė dashurisė, tolerancės dhe mirėkuptimit, jo njė Zot, qė ushqen urrejtjen e njeriut kundėr njeriut...
6. Homo rationalis ka nevojė pėr njė Zot i cili i tregon tė vėrtetėn gjatė jetės, jo tė gėnjehet me riciklim, me jetė pas vdekjes, sepse kjo nuk mund tė vėrtetohet kurrė pėr tė gjallin...sepse nuk ka asnjė fakt nė natyrė se shpirti mund tė jetojė pa trup, ashtu si softueri ėshtė i papėrdorshėm, i pajetė pa harduerin...
7. Homo rationalis ka nevojė pėr njė Zot i cili ndalon diskriminimin siē ndalon ligji, jo diskriminimi tė ngrihet nė parim jete e gruaja, gjysma e popullit, tė satanizohet me paragjykime...
8. Homo rationalis ka nevojė pėr njė profet shembėlltyrė, jeta e tė cilit mund tė kopjohet pa pasur frikė pėr shkeljen e parimeve morale apo tė ligjore tė kohės nė tė cilėn jetohet...
9. Homo rationalis ka nevojė pėr njė Zot, qė dėrgon religjion me vlera universale dhe pėr tė gjitha kombet, pėr njerėzimin, jo pėr t’ i fragmentizuar ata, copėtuar dhe motivuar ta vrasin njėri tjetrin...
10. Homo rationalis ka nevojė pėr argumente tė pakundėrshtueshme dhe qė mund tė provohen, jo pėr pėrralla dhe ideologji, qė prodhojnė mjerim dhe vuajte...
11. Homo rationalis nuk vishet, nuk hanė, nuk mendon, nuk punon dhe nuk mund tė jetojė sipas rregullave tė atyre njerėzve qė nuk dinin as tė numėronin, as sa kontinente ka toka...sepse njė nxėnės me tetė vjet shkollė, sot, dinė mė shumė se gjithė profetėt sė bashku...
12. Homo rationalis ka nevojė pėr njė religjion qė nuk skadon kurrė, jo njė qė nuk i pėrshtatet kohės dhe e pėrjashton kushtetuta, vetėdijesimi dhe civilizimi i njeriut...
13. Homo rationalis digjet pėr dituri dhe njohuri dhe nuk mund tė kėnaqet me pėrralla, prandaj ai pyet dhe merret me kėrkime dhe zbulime, ja, kjo ėshtė arsyeja pse Homo rationalis nuk mund tė futet nė njė kornizė dhe tė mbyllet brenda, sepse nė kodin e tij gjenetik gjendet kureshtja, dėshira pėr ta kuptuar fillim e universit dhe arsyen, me fakte shkencore, sepse tė tillė e deshi Zoti! Dhe, gjithė kėto, dėshiron t’ i dijė gjatė jetės, jo pas vdekjes!
14. Homo rationalis ka nevojė pėr njė libėr tė shkruar personalisht nga Zoti, sepse ai qė dinė tė ndėrtojė qiellin, diellin... ai qė bėri njeriun me dhjetė bilion qeliza, ai qė bėri mikrokozmosin dhe makrokozmosin, dinė tė shkruaj vet dhe t’ i bėjė tė gjithė me njė fe, natyrisht, sikur tė kishte dėshirė pėr tė prodhuar religjione...

Makresh
20-11-10, 12:51
Shtetet shqiptare nuk duhet t’ i njohin diplomat e imamėve nga jashtė, por vetėm nga universitetet shqiptare. Ata nuk i predikojnė arabėve, por shqiptarėve dhe gjuhė zyrtare duhet t’u imponohet shqipja edhe kur bėhet thirrja nga minarja. Ja teksti shqip, pas disa dekadave e kuptova, edhe pse e kisha dėgjuar qindra herė, nuk dija ēka domethėnė:

“ Zoti ėshtė i madh
Unė dėshmoj se nuk ka Perėndi tjetėr pos Zotit,
Unė dėshmoj se Muhameti ėshtė i dėrguar i Zotit
Nxitoni pėr lutje
Nxitoni te pėrshpirtshmėria
Nxitoni te vepra mė e mirė
Lutja ėshtė mė e mirė se fjetja
Zoti ėshtė i madh
Nuk ka Perėndi tjetėr pos Zotit”

.

Edhe prifterinjeve duhet ndaluar qe te studiojn ne Kroaci, serbi e greqi !
Duhet ti shkepusin lidhjet e tyre me Athin e Vatikan !
Te mos i bien me kombanave, per t'ia prishur qetesin shumices.
Dhe vetem keshtu, pas sygjerimeve te sherrit mund te arrihet baraz-toleranca.

Sa per evropen, Libani e Arabia Saudite gabim e kan, 20 vite jan pak,.. duhet shtuar edhe nje 30 vite me teper qe te jemi me serioz. E nese duhet, ben edhe 50.

Hajra
25-11-10, 14:49
Gjyshja e Obamės nė haxh


Nga Express mė 25 nėntor 2010 nė ora 14:20
Gjyshja nga Kenia e presidentit amerikan, Barack Obama, deklaroi se gjatė pelegrinazhit tė haxhit nė Mekė ėshtė lutur qė presidenti amerikan tė konvertohet nė mysliman, ka njoftuar dje njė gazetė.
“Jam lutur qė nipi im Obama tė konvertohet nė mysliman”, deklaroi Sarah Omar 88 vjet, nė intervistėn dhėnė gazetės saudite Al Vatan.
Gazeta njoftoi se Omar ka qenė nė Arabinė Saudite nė pelegrinazh, sė bashku me tė birin e saj, xhaxhanė e Obamės Saeed Hussein Obama dhe katėr nipa tjerė tė saj.
Omar theksoi pėr gazetėn se ajo mund tė diskutojė vetėm pėr ēėshtje tė haxhit dhe se nuk dėshiron tė komentojė politikat e Obamės.
Duket se familja Obama gjatė haxhit ka qenė mysafire e qeverisė saudite. Saeed falėnderoi mbretin Abdullah pėr mikėpritjen e tij, theksoi gazeta mė tutje.
Anketat e opinionit publik, tė bėra nė SHBA nė gusht, zbuluan se njė nė pesė amerikanė beson se Obama ėshtė mysliman, gjė qė ėshtė mohuar nė mėnyrė kategorike nga Shtėpia e Bardhė, e cila ka theksuar se presidenti ėshtė njė i krishterė i pėrkushtuar.

Makresh
10-01-11, 18:24
Nju Jork Times: SHBA, 200 000 hispanikė pranojnė islamin


Gazeta amerikane ‘Nju Jork Times’ shkruante se nė Amerikė gjatė vitit rreth 200 000 hispanikė konvertohen nė fenė islame.
Gazeta amerikane shkruan: Islami po pėrhapet me tė madhe nė mesin e pakicave tė ndryshme amerikane si dominikanėt, meksikanėt, kubanezėt dhe spanjollėt.
Nė raportin e ‘Nju Jork Times’ thuhet se ēdo vit rreth 200 000 amerikanė me prejardhje spanjolle pranojnė fenė islame.
http://www.gazetajone.com/2011/01/10/shba-200-000-hispanike-pranojne-islamin/


Urime viti i ri :p

panta_rhei
07-02-11, 18:22
I kam pa do musliman t'shtir ksajde duke e perkrahe albin vetvendosjen me te madhe... bash deshta nme i dvetė: A jeni me shefqet qenin a me albin kurtin???

Imami politik

Lėvizja Vetėvendosje ka reaguar ashpėr ndaj deklaratave tė imamit tė Xhamisė sė Madhe tė Prishtinės. Reagimi ka ardhur pasi qė Shefqet Krasniqi* nė cilėsinė e ligjėruesit islam* duke pėrzier fenė me politikėn* ka folur ashpėr kundėr Vetėvendosjes tė Albin Kurtit* duke e quajtur atė enveriste dhe duke thėnė se myslimanėt qė votuan pėr tė* bėnė njė mėkat tė madh.
“Vetėvendosja ėshtė njė lėvizje enveriste dhe myslimanėt duhet me qenė larg saj. Ėshtė mėkat me ia dhanė votėn Vetėvendosjes* por ne nuk kemi punuar pėr ta sqaruar mendimin e islamit pėr Vetėvendosjen* sepse nuk ka pasur kohė. Vetėvendosjes* ėshtė haram* ėshtė mėkat me ia dhanė votėn. Kaq”* ka thėnė Krasniqi pėr TV Klan.
Ndaj kėtyre deklaratave publike ka reaguar aktivisti i Vetėvendosjes* Glauk Konjufca* i cili imamin Shefqet Krasniqi e ka quajtur hoxhė tė shitur. “Nuk ia vlen tė merremi me tė* ai ėshtė njė hoxhė i shitur* hoxhė politik”* ka thėnė Konjufca pėr Express. Sipas tij* nuk ėshtė hera e parė qė imami i Xhamisė sė Madhe bėn kėso deklaratash* duke ofenduar parti tė caktuara politike. “Ai edhe mė herėt ka dalė publikisht* duke bėrė thirrje qė tė votohen parti tė caktuara politike”.
Imami Krasniqi ka thėnė* po ashtu* se nuk sheh jetė tė gjatė pėr Lėvizjen e Albin Kurtit* sepse votat kėtė herė kanė qenė euforike dhe nė zgjedhjet e ardhshme nuk do tė mund tė fitojė shumė.
Shefqet Krasniqit i ka ardhur keq qė partia e biznesmenit kosovar* Behgjet Pacolli* AKR* nuk ka mundur tė marrė mė shumė vota nė zgjedhjet e fundit. Nė zgjedhjet e vitit 2007* Krasniqi partisė sė Pacollit i ka dhėnė edhe pėrkrahje publike.
Gjithashtu* Krasniqi ka paralajmėruar PDK-nė tė mos mendojė se mund tė qėndrojė nė pushtet gjithmonė* sepse mund t’i ndodhė njė situatė si e Egjiptit.
Askush nga Bashkėsia Islame e Kosovės nuk ka dashur t’i komentojė deklaratat e Krasniqit* e as tė merret me to. Kryemami Sabri Bajgora ka thėnė pėr Express se nuk ka qenė nė Kosovė dhe nuk di ēfarė ka deklaruar imami. Bajgora ka kėrkuar qė shkurt t’i lexohet deklarata e Krasniqit dhe* mė pas* komenti i tij ka qenė: “Subhan'Allah”!
Mė herėt* imami Krasniqi kishte shkaktuar reagime tė ashpra nė opinion* me deklaratat kundėr Nėnės Tereze. /Telegrafi/

sherri
08-02-11, 12:44
I kam pa do musliman t'shtir ksajde duke e perkrahe albin vetvendosjen me te madhe... bash deshta nme i dvetė: A jeni me shefqet qenin a me albin kurtin???Ishin prish dreqi me t'birin! Imami esht dreqi*Albini i biri dreqit.

E keta muslimanet e shtire jane edhe me dreqin edhe me t'birin* edhe me shefqet qenin*edhe me albin kudren :wink:
...fen qe ma kane :P qe me pas qeky xhoka jem qaso feje pa ja pre kryt se la ;)

Makresh
08-02-11, 12:44
I keshilloj Imamit Politik*

Qe te formon partin e tij* dhe te lobon per nje Kosove Islamike* e jo per ndonje parti politike qe do t'punonte me kushtetuta sudeze !