PDA

View Full Version : Lajme nga bota Islame


Faqet : 1 2 3 [4] 5

Llapjani_HH
13-06-11, 17:07
Blair lexon Kuranin
Ai njihej si njė person qė refuzonte tė diskutonte pėr fenė kur ishte kryeministėr i Britanisė.

Por qė kur u largua nga detyra, ai ka nisur tė bėhet gjithmonė e mė i hapur pėr rėndėsinė e fesė.

Tony Blair, qė u konvertua nė katolicizėm disa muaj pasi la detyrėn, tani ka rrėfyer se ai lexon ēdo ditė Kuranin.

“Tė lexosh librin e shenjtė islamik- qė konsiderohet nga myslimanėt si fjalėt ekzakte tė Zotit, tė siguron tė jesh i informuar pėr besimin,” tha ish-lideri laburist.

“Lexoj ēdo ditė Kuranin. Pjesėrisht pėr tė kuptuar disa gjėra qė ndodhin nė botė, por kryesisht sepse ėshtė jashtėzakonisht udhėzues”, theksoi Blair.
Expres

Zero Cool
06-07-11, 14:00
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/35829_409014737209_182132672209_4281613_1811339_n. jpg

Botim i ri nga Shtepia botuese Logos - A

Alima
20-08-11, 18:30
...E largojnė nga puna pėr shkak tė shamisė


http://www.islamgjakova.net/uploads/200-150_1313570408.jpg

Lėvizja “ Bashkohu” pėrmes njė komunikate pėr shtyp e kundėrshtoi ashpėr vendimin e drejtorit tė shoqatės humanitare qė ofron shėrbime mjekėsore “Love Bridge” dega nė Kosovė e njohur si shoqata “ Nėna” pėr largimin nga puna tė teknikes sė mjekėsisė Lindita Bajgora vetėm pse kishte vendosur tė mbante mbulesėn islame.
“Ne si lėvizje e cilėsojmė kėtė si rastin e radhės tė diskriminimit nė baza fetare tė femrės myslimane qė mbanė shami nė Kosovė. Vendimi i drejtorit Gani Demolli pėr largimin nga puna tė Lindita Bajgores ėshtė njė vendim arbitrar , i pashkruar dhe i pa arsyetuar qė pėrbėn shkelje tė tė drejtave tė viktimės njėherėsh paraqet rast tė urrejtjes dhe diskriminimit nė baza fetare”,thuhet nė reagimin e Lėvizjes “Bashkohu”. Kjo lėvizje bėn thirrje qė ky vendim tė anulohet dhe Lindita Bajgora tė vazhdojė punėn nė kėtė qendėr ashtu siē kishte punuar deri nė momentin kur kishte vendosur tė mbante mbulesė islame. “Ne njėherėsh e njoftojmė drejtorinė e kėsaj shoqate dhe opinionin e gjerė se sė shpejti do ti drejtohemi organizatės “ Love Bridge” me seli ne Gjermani pėr ta njoftuar pėr rastin e Linditės dhe pėr tė kėrkuar nga ata qė ajo tė kthehet sa mė parė nė punė”, thuhet nė fund tė reagimit. (INA)/NOA.

arti69
26-08-11, 15:00
http://1.1.1.5/bmi/www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/(u59u)Gezimi%20yne.jpg
http://1.1.1.4/bmi/www.microsoft.com/presspass/exec/_images/icon_photo.gif Vendi ku do tė ndėrtohet xhamia e re nė qendėr tė Prishtinės
U caktua lokacioni pėr ndėrtimin e Xhamisė nė Prishtinė

Kėshilli i drejtorėve tė Komunės sė Prishtinės ka caktuar lokacionin pėr ndėrtimin e Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė.

E premte 26 Gusht 2011 15:16
Zyra pėr marrėdhėnie me publikun e komunės sė Prishtinės njofton se nė mbledhjen e sotme tė kėshillit, qė ėshtė mvajtur nėn udhėheqjen e kryetarit Isa Mustafa, "ėshtė miratuar propozimvendimi pėr caktimin e lokacionit pėr ndėrtimin e Xhamisė, sipas kėrkesės sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės".
Kryetari i Bashkėsisė Islame, Naim Tėrnava, ka insistuar qė Xhamia e re tė ndėrtohet nė vend tė qerdhes sė fėmijėve "Gėzimi ynė", pėrballė Institutit Albanologjik tė Prishtinės.
Kėshilli i drejtorėve tė komunės sė Prishtinės ka miratuar Rregulloren pėr dhėnien nė shfrytėzim tė banesave tė komunės pėr familje tė dėshmorėve, invalidė e veteranė tė UĒK-sė dhe pėr pjesėtarė tė familjeve tė tyre./botasot/

Guri i madh
26-08-11, 15:48
DO ME TAN NUK U CAKTUE NUK GUXON ISA ME BAE NJI GABIM TE TILL SE DO TE JET FUNDI I KARERES SE TIJ POLITIKE

askush nuk e ka me tapi qytetin e PRISHTINES nji gje e till nuk lejohet e as qe guxon isa me u derzue para presionit te fundamentalistave islamikBIK-u nuk e do Xhaminė te Posta


26-08-2011 14:14 CET
[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/32820/bik-u-nuk-e-do-xhamine-te-posta/#) (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/32820/bik-u-nuk-e-do-xhamine-te-posta/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/1/1/32820/bik-u-nuk-e-do-xhamine-te-posta/#"]

Bashkėsia Islame e Kosovės nuk e pranon propozimin e Komunės sė Prishtinės, pėr ndėrtimin e xhamisė sė madhe nė hapėsirėn ndėrmjet Postės sė re dhe Qendrės sė Mjekėsisė Familjare.
Sekretari i BIK-ut, Resul Rexhepi tha pėr Express se qėndrojnė prapa kėrkesės sė mėhershme tė BIK-ut, qė xhamia tė ndėrtohet pėrballė Institutit Albanologjik gjegjėsisht nė vendin ku ėshtė ēerdhja "Gėzimi ynė".
"Janė tri arsye qė ne nuk pranojmė; e para ėshtė hapėsirė e vogėl, ėshtė larg qendrės dhe thjesht nuk na konvenon", tha Rexhepi.
Propozimi i Komunės: Xhamia e madhe, afėr Postės sė re
Isa Mustafa, Kryetar i Komunės sė Prishtinės, me rastin e vėnies sė gur-themelit pėr ndėrtimin e morgut tė qytetit, ka bėrė tė ditur se lokacioni i xhamisė sė madhe ėshtė paraparė tė jetė ndėrmjet Postės sė re dhe Qendrės sė Mjekėsisė Familjare.
Bėhet fjalė pėr hapėsirėn nė mes tė Postės sė re dhe Qendrės sė Mjekėsisė Familjare. Hapėsira nė fjalė pėrfshin njė sipėrfaqe prej 74 ari.
Ndėrsa, Komuna e Prishtinės pėrmes njė komunikate ka njoftuar se Kėshilli i drejtorėve, nė mbledhjen e sotme miratoi propozim vendimin pėr caktimin e lokacionit pėr ndėrtimin e xhamisė, sipas kėrkesės sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės.
"Ėshtė miratuar edhe propozimvendimi pėr caktimin e lokacionit pėr ndėrtimin e xhamisė, sipas kėrkesės sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės", thuhet nė njoftim.

Hajra
31-08-11, 07:45
Bajrami i Madh, festė shtetėrore nė Maqedoni

YWYKFFz_Y9c&feature=player_embedded


Besimtarėt myslimanė nė Maqedoni po e festojnė sot Bajramin e Madh. Drejtuesit e Bashkėsisė Islame dhe zyrtarė shtetėrorė e politikė kanė uruar pėr njė festė tė begatė, me dėshira pėr tolerancė e mirėkuptim nė mes qytetarėve tė kėtij vendi. Bajrami i Madh ėshtė festė shtetėrore nė Maqedoni.

Makresh
22-09-11, 17:42
Top-Channel


Nje Televizion nga Shqiperia i cili propagandon genjeshtra kunder fes Islame !

Me nje kamera te fshehur, ata pyesin nje grua e cila thjesht, ka nje shami, kurse keta i'a mbulojn fytyren dhe thon se paska "BURKA" !... dhe ne te njejten faqe, kan nje dokumentar per ndalimin e burkave ne franc, duke e shpjeguar kete fenomen si nje dukuri qe duhet ndaluar edhe ne Shqiperi.

Shiqoni edhe vet, dredhit e tyre :

http://www.top-channel.tv/video.php?id=1789

Zero Cool
01-10-11, 18:17
Irak, sulm pranė xhamisė, 15 tė vrarė


http://www.telegrafi.com/fo/bote/f.0930192526317_m.jpg


19:25 / 30.09.2011

Tė paktėn 15 persona kanė humbur jetėn nga shpėrthimi i makinės bombė pranė njė xhamie shiite nė Irak.

Shpėrthimi ndodhi rreth 100 kilometra nė jug tė Bagdadit, ndėrsa njerėzit po merrnin pjesė nė njė ceremoni varrimi.

Autoritetet njoftuan edhe pėr disa persona tė plagosur. /Telegrafi/

Makresh
01-10-11, 19:48
Irak, sulm pranė xhamisė, 15 tė vrarė


http://www.telegrafi.com/fo/bote/f.0930192526317_m.jpg


19:25 / 30.09.2011

Tė paktėn 15 persona kanė humbur jetėn nga shpėrthimi i makinės bombė pranė njė xhamie shiite nė Irak.

Shpėrthimi ndodhi rreth 100 kilometra nė jug tė Bagdadit, ndėrsa njerėzit po merrnin pjesė nė njė ceremoni varrimi.

Autoritetet njoftuan edhe pėr disa persona tė plagosur. /Telegrafi/

Kėto lajme jan, lajme nderkombtare.
Tema eshte per lajme qe kan te bejn me ēeshtjen fetare islame.

Hajra
02-10-11, 09:15
Blair lexon Kuranin

Ai njihej si njė person qė refuzonte tė diskutonte pėr fenė kur ishte kryeministėr i Britanisė.

Por qė kur u largua nga detyra, ai ka nisur tė bėhet gjithmonė e mė i hapur pėr rėndėsinė e fesė.

Tony Blair, qė u konvertua nė katolicizėm disa muaj pasi la detyrėn, tani ka rrėfyer se ai lexon ēdo ditė Kuranin.

“Tė lexosh librin e shenjtė islamik- qė konsiderohet nga myslimanėt si fjalėt ekzakte tė Zotit, tė siguron tė jesh i informuar pėr besimin,” tha ish-lideri laburist.

“Lexoj ēdo ditė Kuranin. Pjesėrisht pėr tė kuptuar disa gjėra qė ndodhin nė botė, por kryesisht sepse ėshtė jashtėzakonisht udhėzues”, theksoi Blair.
Expres

....interesant, njerzit e mdhenje lexoin ndersa te tjeret nuk gjejne kohe per te lexuar ngase jane te prirur per te nenqmuar gjdo gje, hmm..

Hajra
09-10-11, 08:38
http://1.1.1.4/bmi/www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/(u59u)ternava%20erdogan%20gyl.jpg
Tėrnava nė varrimin e nėnės sė ErdoganitE shtune 8 Tetor 2011 22:47Myftiu Naim Tėrnava ka marrė pjesė sot nė ceremoninė e varrimit tė nėnės sė Kryeministrit turk, Recep Tayyip Erdogan.
Ai duket tė ketė qenė kosovari i vetėm atje, nė mesin e shumė liderėve botėrorė qė shkuan ta ngushėllojnė Kryeministrin e Turqisė.
Tenzile Erdogan, vdiq nė spital nė moshėn 83 vjeēare, pas njė operacioni nė tėmth.
Agjencitė turke tė lajmeve thonė se mijėra njerėz mbushėn oborrin e njė xhamie nė Stamboll, duke u lutur pėr shpirtin e Tenzile Erdogan, nėnės sė Kryeministrit turk./express/

http://1.1.1.3/bmi/www.mesazhi.com/modules/news/images/normal/(u59u)erdogan_tenzile.jpghttp://1.1.1.2/bmi/www.mesazhi.com/modules/news/images/normal/(u59u)erdogan_.jpg

Neferta
09-10-11, 09:38
KUPA E SHENJTĖ E PROFETIT MUHAMED


“Kupa e shenjtė” qė pretendohet se ėshtė e profetit Muhamed tani ndodhet nė kryeqytetin e Ēeēenistanit, Grozni. <H2>

Nė Grozni "kupa e shenjtė” u soll me avion tė posaēėm nga

Londra.

Nė ceremoninė e organizuar me kėtė rast nė aeroport pati momente emocionuese.

Presidenti i Ēeēenistan-it, Ramazan Kadirov, mori nė dorėzim kupėn e sjellė me avion dhe ua tregoi atė qytetarėve qė prisnin nė sheshin e aeroportit.

Pastaj Ramazan Kadirov e mori kupėn nė dorė dhe e solli me njė makinė tė hapur nė Xhaminė Qendrore.

Kadirov nuk i mbajti dot lotėt kur nxori kupėn nga kutia.

Lideri ēeēen e puthi kupėn duke qarė, gjest ky qė emocionoi shumė turmėn e mbledhur nė xhami. Pastaj Kadirov piu ujė me kupėn dhe ua zgjati atė besimtarėve qė ndodheshin pranė tij, pėr tė pirė edhe ata ujė me kupėn e shenjtė tė profetit.

Bashkė me kupėn e shenjtė nė Grozni u sollėn edhe 2 sixhade qė pretendohet se kanė qenė tė Profetit Muhammed.
Zyrtarėt ēeēenė bėnė tė ditur se tė 3 reliket e shenjta do tė mund tė vizitohen nga populli ēdo vit nė ditėlindjen e Hazretit Muhammed'
</H2>

Hajra
12-10-11, 17:01
Njėzet mijė britanikė kryejnė haxhin kėtė vit


E mėrkure 12 Tetor 2011 14:39 Ministria e jashtme e Britanisė sė Madhe ka deklaruar se numri i britanikėve qė janė regjistruar pėr tė vajtur nė Haxh kėtė vit ėshtė njėzet mijė. Ministria u bėri thirrje tė gjithė tė regjistruarve qė tė marrin masat dhe tė respektojnė kriteret pėrkatėse para se tė nisen pėr udhėtim.
Gjithashtu, ministria u bėri thirrje nėnshtetasve tė saj qė tė vaksinohen dhe tė kenė me vete dėshminė e vaksinės pėrkatėse. Burimet pranė ministrisė sė jashtme, bėnė me dije se shėrbimet konsullore do tė ofrojnė tė gjithė shėrbimet lehtėsuese pėr nėnshtetasit britanikė./AO/

Hajra
15-10-11, 09:08
Zvicėr, Imami Dragusha: Prindėr, rrihni fėmijėt nėse nuk luten


14-10-2011 19:44 CET
[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/1/2/36326/zvicer-imami-dragusha-prinder-rrihni-femijet-nese-nuk-luten/#) (http://www.zeri.info/artikulli/1/2/36326/zvicer-imami-dragusha-prinder-rrihni-femijet-nese-nuk-luten/#)[URL="http://www.zeri.info/artikulli/1/2/36326/zvicer-imami-dragusha-prinder-rrihni-femijet-nese-nuk-luten/#"]


Imami i xhamisė El-Hidaje tė lokalitetit Winkel tė St. Gallenit, Fehim Dragusha, shqiptar nga Kosova si “mjet pėr edukimin e fėmijėve” propagandon edhe rrahjen e tyre. Kėtė ai e bėn nė portalin e internetit, tė xhamisė tė cilėn e udhėheq, shkruan gazeta “Solothurner Zeitung”.
“Studiuesit e islamit, organizatat pėr mbrojtjen e fėmijėve madje edhe vetė myslimanėt janė tė alarmuar: thėniet e shkruara nė faqen e internetit tė xhamisė dėrgojnė njė sinjal tė gabuar”, shkruan gazeta.
Imami 29 vjeēar Dragusha, nė portalin e pėrmendur ka shkruar veē tjerash: “Ju duhet t’ua mėsoni fėmijėve tuaj lutjet, kur ata tė kenė mbushur 7 vjet. Me 10 vjet, ju duhet qė ata edhe t’i rrihni (nėse kundėrshtojnė)”.
Kėto thėnie tė marra nga profeti Muhamed, Dragusha i ka vėnė nė vend tė dukshėm dhe me shkronja tė theksuara.
“Secili qė e zbaton kėtė metodologji nė edukimin e fėmijėve, nuk do tė ketė vėshtirėsi dhe lodhje nė lidhje me mėsimin e fesė”, u ka sugjeruar mė tutje Dragusha prindėrve.
Nė po kėtė faqe, imami kosovar shpalos edhe ofertėn pedagogjike tė xhamisė. Nė kuadėr tė saj, ka njė kopsht islam fėmijėsh pėr moshat 5-7 vjeēare, ku ata mund tė shkojnė tė dielave nga ora 10.30 deri nė orėn 12:45. Pėrveē mėsimeve pėr islamin, fėmijėt gjatė kėtyre orėve mund edhe tė pikturojnė.

“Arsyeja pėr themelimin e kėsaj klase ka qenė qė fėmijėve t’ua mėsojmė islamin qė nga fėmijėria”, shkruan Fehim Dragusha dhe citon sėrish profetin Muhamed me kėshillėn e tij tė kontestuar pėr edukimin e fėmijėve.
Mė tutje gazeta ka marrė mendimet e njė studiuesi tė islamit dhe tė kryetares sė “Forumit pėr Islam Progresiv” Saida Keller-Messahli. Kjo e fundit thotė se “pėrgjegjėsit po shenjtėrojnė kėshtu njė metodė tė shekullit tė shtatė, pavarėsisht nga zhvillimet e kohės sonė, pavarėsisht nga tė drejtat e njeriut. Kjo ėshtė shumė problematike”.
Ndėrsa organizata pėr mbrojtjen e fėmijėve “Kinderschutz”, pėrmes pėrgjegjėsit tė saj pėr komunikim, Marcel Wisler, shprehet qartė: “Rrahja nuk guxon tė jetė mjet edukimi. Ne bėjmė pėrpjekje qė nė shoqėrinė tonė tė mos tolerohet mė dhuna kundėr fėmijėve”.
Studiuesi i islamit, Andreas Tunger-Zanetti nga Universiteti i Lucernit, po ashtu nuk tregon mirėkuptim pėr deklaratat e imamit. Sipas tij, “ky citat ėshtė plotėsisht i deplasuar dhe, sigurisht nga zbrazėsia e mendimit, transmeton njė sinjal tė gabueshėm”.
Zanneti mė tutje ka thėnė se “ka mijėra thėnie, qė thuhet se rrjedhin nga Profeti Muhamed, tė ashtuquajtura hadithe. Nė mesin e tyre ka edhe tė tilla qė na e mėsojnė njė pedagogjikė tjetėr nga kjo. Por, imami i xhamisė sė St. Gallenit nuk i ka publikuar ato”.
Studiuesi nga Lucerni shton se “thėnia e cituar nuk thotė asgjė rreth asaj nėse prindėrit i rrahin me tė vėrtetė fėmijėt e tyre nga mosha dhjetė vjeēare. Por ky citat del edhe nga qėndrimi konservativ qė haset nė shumicėn e rasteve nė xhamitė e Zvicrės”.
Si dėshmi pėr pretendimin e gazetės mbi konservativizmin e imamit tė xhamisė sė St. Gallenit, paraqitet edhe fakti qė ai ka diplomuar nė Universitetin islam tė Sulltanatit tė Bruneit, qė konsiderohet ndėr mė konservatorėt.
Artikulli merret edhe me demonizimin qė Fehim Dragusha u bėn prindėrve qė lejojnė fėmijėt e tyre tė ndjekin mėsime tė vallėzimit gjatė kohės sė lirė.
“Ne vetė jemi dėshmitarė tė asaj se shumė prindėr u lejojnė fėmijėve tė tyre tė mėsojnė gjėra tė dorės sė dytė, si, vallėzimi dhe gjėra tė tjera pėrmes tė cilave e ēojnė kohėn kot, nė vend se t’i orientojnė ata ta mėsojnė Kuranin. Fėmijėt tanė do tė mbeten tė padenjė nėse ne nuk punojmė intensivisht me ta”.
Gazeta mė tutje ia ka dhėnė fjalėn edhe deputetit nga SVP e kantonit tė St. Gallenit Lukas Reimann. Ai ėshtė shprehur “i tmerruar” me faktin se njė xhami nė St. Gallen pėrhap njė ideologji tė tillė.
“Thirrja pėr dhunė ndaj fėmijėve ėshtė e dėnueshme. Autoritetet duhet ta marrin urgjentisht nėn mbikėqyrje xhaminė dhe tė marrin masa”, ka thėnė Reimann. /albinfo/

Makresh
16-10-11, 20:48
Presidentja e Kosoves sulmon muslimanet ne lobin katolik te kosoves !
Lexone quren :


"Me Kanunin e Maleve tė njohur si Kanuni i Lekė Dukagjinit, pasardhėsit tė Skėnderbeut nė rezistencėn kombėtare kundėr pushtimit otoman, rregullohet jeta e njerėzve, dhe kjo e pamundėsonte zbatimin e Sheriatit nė kėto troje dhe te populli ynė, qoftė i besimit katolik apo i besimit mysliman. Nė trojet shqiptare nuk mund tė paramendohej qė autoritetet osmane t’ia kėpusnin dikujt dorėn, tė akuzuar pėr vjedhje, ose qė dikujt t’i jepeshi pesėdhjetė kamxhik publikisht trupit. Pra ky Kanun ruajti nderin dhe dinjitetin e njeriut dhe dinjitetin kombėtar gjatė mė shumė se pesėqind vjetėve."


FYEN LIGJIN SHERIATIK ! ... (Haram i qoft vendi ne te cilin jeton, dhe ne te cilin do te varroset ! )

Kosova vetem sa miratoj ligjin per denim te perjetshem, ne rast se vret nje njeri !

Kurse kryelopa e kosoves, enkurajon shqiptaret ne aplikimin e Kanunit, si psh : Hakmarrja !


Atifete, t'pshtyj n'ftyr !

Hajra
29-10-11, 14:12
http://www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/%28u84u%29Mazreku.JPG


Mazreku e Breca nė ditėt e haxhit

Dhjetė ditėt e Dhul-Hixhes kanė filluar dhe atje. Ndėr haxhilerėt e tjerė kosovar, tani kemi edhe pėrfaqėsues tė ekipeve basketbollistike.

E shtune 29 Tetor 2011 10:59
Blerim Mazreku nuk ka udhėtuar i vetėm drejtė Arabisė Saudite pėr ta kryer njė obligim tė fesė islame - haxhin.
Bashkė me basketbollistin e Pejės, drejtė qytetit tė shenjtė tė Mekės ka udhėtuar edhe fundori i Sigal Prishtinės, Fahri Breca, siē edhe shihen bashkė nė kėtė foto.
Pėrndryshe, tė dy kėta basketbollistė njihen si besimtarė dhe praktikues tė adhurimeve islame dhe shpesh janė parė nėpėr xhamitė e kryeqytetit duke e falur namazin.

Makresh
15-11-11, 11:53
Kryetarja e Kosoves, serish sulmon Islamin dhe muslimanėt !

E ndonjė femėr idhull?
- Historia e popullit tim ka mjaft femra tė suksesshme. Tash kur po mendoj, mė vjen nė mendje Donika Kastrioti, gruaja e heroit kombėtar shqiptar tė mesjetės, Gjergj Kastrioti Skėnderbeu (vg: luftėtar pėr qytetėrim dhe krishtėrizėm evropian kundėr Perandorisė Osmane dhe Islamizmit) dhe Nėnė Tereza, babai i sė cilės ishte me prejardhje nga Prizreni, qytet nė jug tė Kosovės. Tė dyja i karakterizon njė vullnet i pamposhtur, tė dyja kishin njė besim tė paluhatur, tė dyja janė shembull i shėrbimit dhe i sakrificės pėr tė tjerėt, pėr idenė dhe misionin e vet.

http://www.president-ksgov.net/?page=1%2C6%2C1798

Pulebardha, te diktuam.

Dy hero kombtar per Kryetaren e Kosoves :

1: Gjergj Kastriotin sepse luftoj per Krishterizem kunder Islamizmit,

dhe

2. Nene Tereza sepse punoi per Krishterizem !

Po misioni juaj, cili eshte oj Atifete Jahjagaga ?

Arb
15-11-11, 12:21
Te lumte Atifete!

kybrah
15-11-11, 12:24
kush qenka kjo atifetja ?

qka punon , ku punon .

Neferta
15-11-11, 15:14
http://albanian.ruvr.ru/data/2011/04/05/1265779156/2800065856_3f6a6e5584_b.jpg


Kurani me i madhe ne bote
Mjeshtrat italianė kanė pėrgatitur pėr myslimanėt e Tartarstanit (njė republikė nė pėrbėrjen e Federatės Ruse, nė rajonin e Vollgės), Kuranin mė tė madh nė botė. Pėrmasat e tij janė 1.5 X 2 metra dhe peshė 800 kilogramė. Pėr zbukurimin e kopertinės sė tij janė pėrdorur gurė tė ēmuar tė ndryshėm tė tillė si malahit, fianit, diaspėr, fletė ari, argjend.
Kurani 2 metėrsh do tė vendoset pėrkohėsisht nė njė vend nderi nė Xhaminė “Kul Sharif” nė Kremlinin e Kazanit (kryeqyteti i Tartarstanit). Nė verėn e vitit 2012 Libri unikal planifikohet tė dėrgohet nė qytetin e lashtė Bóllgar - vendi i miratimit tė Islamit si fe shtetėrore e Bóllgarisė sė Vollgės - shtet ky qė pat ekzistuar nė periudhėn e shekujve X-XIII nė zonėn e Vollgės sė Mesme, nė pellgun e lumit Kama.

Makresh
15-11-11, 21:28
kush qenka kjo atifetja ?

qka punon , ku punon .

Eshte presidentja e paligjshme e shtetit artificial te Kosoves.

Eshte presidentja qe asnje koment se beri ne lidhje me trazirat ne veri te vendit.

Eshte kukell, kukell e dellit.

Arb
15-11-11, 21:46
Edhe Atifetja ka idhull Donika Kastriotin & Nene Terezen...

GURI SYLAJ
15-11-11, 22:02
Eshte presidentja e paligjshme e shtetit artificial te Kosoves.

Eshte presidentja qe asnje koment se beri ne lidhje me trazirat ne veri te vendit.

Eshte kukell, kukell e dellit.Keshtu mendon edhe Tadiqi !!!???

Makresh
16-11-11, 08:23
Keshtu mendon edhe Tadiqi !!!???

Per Zotin, ashtu eshte !
Kur ambasadori te hedhe posht voten e popullit, dhe vendos ne emer te popullit nje bish per kryetare, keti sistemi, vetem shtet nuk mund ti themi ! Nese duhet ta karikaturoj kete piktoreske, atehere imagjino dellin me nje shtag ne dor, duke i gra dhenve e dhive neper parlament.

Hajra
17-11-11, 11:04
Pėrkthimi i Kur'anit nė gjuhėn ruse

Sipas disa faqeve tė internetit, autorja ruse, Valeria Porokhova ka pėrfunduar pėrkthimin e Kur'anit tė Shenjtė nė gjuhėn ruse

E mėrkure 16 Nėntore 2011 23:33
Hulumtuesit dhe ekspertėt besojnė se ky pėrkthim ėshtė njė prej pėrkthimeve mė tė mira ruse, i cili ka mbushur hendekun e krijuar nga vdekja e disa ekspertėve rusė nė kėtė fushė.
Nė njė intervistė pėrkthyesja Porokhova thotė: "Kur e kam lexuar Kur'anin, unė ndjeva dashuri pėr te, gjė qė mė bėri ta pėrkthej nė gjuhėn rusishte". Ajo, gjithashtu pranoi se gjatė pėrkthimit kishte hasur nė shumė vėshtirėsi, por shejh Ahmed Kaftaro, ish myftiu i Sirisė, dhe i biri i tij, shejh Mahmud Kaftaro e ndihmuan shumė nė punėn e saj.
"Disa dijetarė fetarė mė kanė ndihmuar dhe kanė mbėshtetur punėn time. Kur lexoni Kur'anin, dhe kur arrini nė fund ju thoni: "Nuk ka zot tjetėr veē Allahut dhe Muhamedi ėshtė pejgamber i Tij", thotė Porokhova.
Sa i pėrket publikimit tė pėrkthimit Porokhova thotė: "Shejh Zeid bin Sultan nga Emiratet e Bashkuara Arabe e dėrgoi pėrkthimin nė El-Azhar pėr tė verifikuar saktėsinė e tij. Pasi kemi marrė konfirmimin, ai financoi shtypjen e 25.000 kopjeve.
Deri mė sot janė shtypur gjysmė milion kopje. "Njė sukses i tillė ėshtė shumė i rėndėsishėm dhe i dobishėm, sidomos kur kjo ka tė bėjė me tė mėsuarit dhe tė kuptuarit e Kur’anit, i cili i ėshtė shpallur gjithė njerizimit pa asnjė diskriminim nė ngjyrė apo racė./breziiri/

valiii
18-11-11, 00:16
Sonita Williams,astronaute e Ekipit Nasa,e ka deklaruar konvertimin e saj ne fenė Islame menjėherė pas kthimit tė saj nė tokė,
Gjatė qėndrimit tė saj nė Hėnė dhe vėshtrimit tė Tokės,ajo thotė:
E gjithė toka ishte e errėt pėrveq dy vėndeve tė cilat ndriqonin nė menyrė tė mahnitshme,ajo pamje na ka lėnė gojėhapur,pastaj e kanė vertėtuar se ato dy vende janė Mekka dhe Medineja,dy qytetet e njohura Islame,
ajo ka shtuar se nė Hėnė ka ndegjuar vazhdimisht Thirrjen ,Allahu ekber ,Allahu ekber.

’’Ne do t'ua bėjmė atyre tė mundshme qė t'i shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre deri qė t'u bėhet e qartė se ai (Kur'ani) ėshtė i vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė?’(Fussilet, 53)
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/381105_276389992406229_191223544256208_843484_1095 187375_n.jpg
file:///C:/DOCUME%7E1/Verbatim/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.pngfile:///C:/DOCUME%7E1/Verbatim/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.png

Arb
18-11-11, 10:00
Shume njerez te ligj jeni ju te vetequajturit fetare.

A bash po mendoni se ka arusha qe u besojne perrallave te ketilla a?


There are claims on the web that Sunita Williams (International Space Station astronaut) accepted Islam. Those claims appear to be false.

There is evidence that she has Hindu beliefs. One indication is that she took a small statue of the Hindu god, Ganesha, with her to the ISS and talked of relying on him during her voyage upon her return.
Read more: http://wiki.answers.com/Q/Did_Sunita_Williams_convert_to_Islam#ixzz1e2unY0Xf

Dreqi i kuq
18-11-11, 11:13
Sonita Williams,astronaute e Ekipit Nasa,e ka deklaruar konvertimin e saj ne fenė Islame menjėherė pas kthimit tė saj nė tokė,
Gjatė qėndrimit tė saj nė Hėnė dhe vėshtrimit tė Tokės,ajo thotė:
E gjithė toka ishte e errėt pėrveq dy vėndeve tė cilat ndriqonin nė menyrė tė mahnitshme,ajo pamje na ka lėnė gojėhapur,pastaj e kanė vertėtuar se ato dy vende janė Mekka dhe Medineja,dy qytetet e njohura Islame,
ajo ka shtuar se nė Hėnė ka ndegjuar vazhdimisht Thirrjen ,Allahu ekber ,Allahu ekber.

’’Ne do t'ua bėjmė atyre tė mundshme qė t'i shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre deri qė t'u bėhet e qartė se ai (Kur'ani) ėshtė i vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė?’(Fussilet, 53)
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/381105_276389992406229_191223544256208_843484_1095 187375_n.jpg
file:///C:/DOCUME%7E1/Verbatim/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.pngfile:///C:/DOCUME%7E1/Verbatim/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.png

hahahahahah kam kesh shum me ket perrall te treguar saqe lotet me kan dal tuj kesh edhe duke menduar se kjo far gruja a vetem ka qen ne hen apo edhe me kolog tjer athu edhe koleget tjer amerikan-rus e izraelit e kan ndegju thirrjen allahu ekber apo vetem kjo mos ndoshta po don tash mu ba dergusja e allahut me zavendesu muhamedin
O natyr e nderuar shero keta njerz nga kjo semundje e rend

premium
18-11-11, 16:08
Pa dyshim dotė jetė ndryshimi demografike nė Botė , kėtė e ka paraparė tė krishterėt .

http://www.youtube.com/watch?v=YHf3HTEnI3w

panta_rhei
18-11-11, 18:45
Sonita Williams,astronaute e Ekipit Nasa,e ka deklaruar konvertimin e saj ne fenė Islame menjėherė pas kthimit tė saj nė tokė,
Gjatė qėndrimit tė saj nė Hėnė dhe vėshtrimit tė Tokės,ajo thotė:
E gjithė toka ishte e errėt pėrveq dy vėndeve tė cilat ndriqonin nė menyrė tė mahnitshme,ajo pamje na ka lėnė gojėhapur,pastaj e kanė vertėtuar se ato dy vende janė Mekka dhe Medineja,dy qytetet e njohura Islame,
ajo ka shtuar se nė Hėnė ka ndegjuar vazhdimisht Thirrjen ,Allahu ekber ,Allahu ekber.

’’Ne do t'ua bėjmė atyre tė mundshme qė t'i shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre deri qė t'u bėhet e qartė se ai (Kur'ani) ėshtė i vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė?’(Fussilet, 53)
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/381105_276389992406229_191223544256208_843484_1095 187375_n.jpg
file:///C:/DOCUME%7E1/Verbatim/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.pngfile:///C:/DOCUME%7E1/Verbatim/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.png


Evidence of Hoax

Williams went to the International Space Station, not to the moon. The last moon landing (Apollo 17) was on December 7, 1972 , [7] and Eugene Cernan is, to date, the last person to have walked on the Moon. [8] She is also not the "first Indian woman who went on a space journey". The Indian -American astronaut, Kalpana Chawla, was the first woman of Indian ethnicity to fly in space. [9] The claims state that they decided, upon returning to earth, they would accept Islam. However, when setting off toward the International Space Station, Williams had taken with her a copy of the Bhagavad Gita and a small statue of Lord Ganesha, [10] and following her return to earth on June 22 , 2007 , she showed no signs of having converted to Islam. In fact, she claimed Lord Ganesha, not Allah , was looking after her.

Ketu po thot qe misioni i fundit qe Nasa e ka bere ne Hene, isht (Apollo 17) ne Dhjetor 7, 1972.

Pra, kjo femna kurre nuk ka qene ne Hene.

Edhe kurre nuk ka nderruar fe.

http://www.wikiislam.net/wiki/Sunita_Williams_(Conversion_to_Islam)


valiii,
n'kafe t'nexhit po fal namazin e po frymezohesh muhamedanski koheve te fundit a

valiii
18-11-11, 19:48
s'koka sahi a? Iqimse siqime... S'ka lidhje hiē, mos e boni t'madhe :))... U konvertu e su konvertu qone peshe sa nje pike ne oqean. E lexova ne fisbuk e mu duke lajm interesant, asgje me shume...

A din ēka... A bon me ju kerku falje une arbit pantes edhe te tjereve per kete lajm te rreme ? Falemni burra ne te ardhmen do te mundohem te e verifikoje lajmin para se ta postoj...

Kosova19
18-11-11, 19:55
s'koka sahi a? Iqimse siqime... S'ka lidhje hiē, mos e boni t'madhe :))... U konvertu e su konvertu qone peshe sa nje pike ne oqean. E lexova ne fisbuk e mu duke lajm interesant, asgje me shume...

A din ēka... A bon me ju kerku falje une arbit pantes edhe te tjereve per kete lajm te rreme ? Falemni burra ne te ardhmen do te mundohem te e verifikoje lajmin para se ta postoj...

mir valiii gjdo njeri mundet me gabua, por mė kriesorja ėshtė me pranua gabimin. ...sa i pėrket Arbit dhe Pandes kan dal shum her nė rren dhe kurr nuk kan kėrkua falje.

panta_rhei
18-11-11, 20:12
mir valiii gjdo njeri mundet me gabua, por mė kriesorja ėshtė me pranua gabimin. ...sa i pėrket Arbit dhe Pandes kan dal shum her nė rren dhe kurr nuk kan kėrkua falje.

kosova llomdhet,

qysh ka mundsi qe Allahu ta ka kufizu diturine, e nuk ta ka kufizu budallakine?!

Kosova19
18-11-11, 20:21
njeriu mos me ra kurr nė gabim dhe nė gjynah dot ju rritke mendja, qė kish qen ma keq pėr tė.

...lexoi qėket postime tė valiit dhe ndoshta e kupton.
http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=2132809&postcount=4

panta_rhei
18-11-11, 20:30
njeriu mos me ra kurr nė gabim dhe nė gjynah dot ju rritke mendja, qė kish qen ma keq pėr tė.

...lexoi qėket postime tė valiit dhe ndoshta e kupton.
http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=2132809&postcount=4

tregoi valiiit ni majmun ne afrike e kish ni nje luan tu e thirre emrin e Allahut,
edhe ne azerbajxhan ni fmi e kish ne b*th te shkrujtne fjalen Allah.

ki arsye me shku mu pijave sonte n'kafe t'nexhit, me festu per keto dy lajme te gizushme.

Kosova19
18-11-11, 20:36
tregoi valiiit ni majmun ne afrike e kish ni nje luan tu e thirre emrin e Allahut,
edhe ne azerbajxhan ni fmi e kish ne b*th te shkrujtne fjalen Allah.

ki arsye me shku mu pijave sonte n'kafe t'nexhit, me festu per keto dy lajme te gizushme.


...po pėr kėta nuk ka nevoj feja e All-llahut, dhe un e shqarva me njė postime qė e sjella nė kėtė forum dhe vet valii e pranoj gabimin e tij.

GURI SYLAJ
18-11-11, 20:42
Valit nuk i falet nje gabim i tille .
Ose ,,nese ai beson ne gjera te tilla, atehere ,vertete, nuk kemi nevoje me debatu fare per cehtje te Besimit Islam!!

Rrenat e tilla ,jo njehere ,i kemi hudhe ne berllog mu ne kete forum!!

Skyfter
18-11-11, 20:47
tregoi valiiit ni majmun ne afrike e kish ni nje luan tu e thirre emrin e Allahut,
edhe ne azerbajxhan ni fmi e kish ne b*th te shkrujtne fjalen Allah.

ki arsye me shku mu pijave sonte n'kafe t'nexhit, me festu per keto dy lajme te gizushme.


Kryesorja qe paska thirre luani e paska ndegju qajo indianka ....

Rrenat jan i vetmi shpetim per te humburit.

valiii
18-11-11, 21:00
Valit nuk i falet nje gabim i tille .
Ose ,,nese ai beson ne gjera te tilla, atehere ,vertete, nuk kemi nevoje me debatu fare per cehtje te Besimit Islam!!

Rrenat e tilla ,jo njehere ,i kemi hudhe ne berllog mu ne kete forum!!

Per cka eshte fjala ?

GURI SYLAJ
18-11-11, 21:43
Per cka eshte fjala ?

P.sh per Ezanin ne Hene!

e-uritura
18-11-11, 22:16
tregoi valiiit ni majmun ne afrike e kish ni nje luan tu e thirre emrin e Allahut,
edhe ne azerbajxhan ni fmi e kish ne b*th te shkrujtne fjalen Allah.

ki arsye me shku mu pijave sonte n'kafe t'nexhit, me festu per keto dy lajme te gizushme.


Jo vetėm Allah, por televizion ėshtė b*tha e kėtij fėmiu, shkronjat vijnė dhe shkojnė. Ndryshojnė.

valiii
18-11-11, 22:47
P.sh per Ezanin ne Hene!

apsolutisht JO... Nuk e besoj. Une mund te e besoje nje konvertim te kushedi ēfar personaliteti por kjo nuk do te thote qe besoje gjithēka qe nxeret nga kontesti (sikur rasti i fundit te atij postimi qe po e diskutojme).

GURI SYLAJ
18-11-11, 22:57
apsolutisht JO... Nuk e besoj. Une mund te e besoje nje konvertim te kushedi ēfar personaliteti por kjo nuk do te thote qe besoje gjithēka qe nxeret nga kontesti (sikur rasti i fundit te atij postimi qe po e diskutojme).


Sinqerisht une e mora pak per shaka postimin e juaj per te cilin po flasim sepse aty kishte dy mashtrime (rrene) TE MEDHA.
E para se zonja nuk ka qen kurr ne Hene dhe e dyta se ne Hane nuk ka Ezan!!
Dhe, nise nga keto dy fakte ,une mendova se po beni hajgare!!

e-uritura
18-11-11, 22:58
Sinqerisht une e mora pak per shaka postimin e juaj per te cilin po flasim sepse aty kishte dy mashtrime (rrene) TE MEDHA.
E para se zonja nuk ka qen kurr ne Hene dhe e dyta se ne Hane nuk ka Ezan!!
Dhe, nise nga keto dy fakte ,une mendova se po beni hajgare!!


A qeshe?

GURI SYLAJ
18-11-11, 23:01
A qeshe?

Be po te baj qe po!!

valiii
18-11-11, 23:19
Be po te baj qe po!!

Me vjen mire Guri, edhe une jam ka qeshem momentalishte (besom)...

Alima
18-11-11, 23:22
...

..

.

E para se zonja nuk ka qen kurr ne Hene

..

!!

...

Kjo jo !


Kush ka qene ne Hene ?

.

GURI SYLAJ
19-11-11, 06:20
...

Kjo jo !


Kush ka qene ne Hene ?

.

Mire mengjesi !

Hin ne Gugell se e gjen !
Qaj amerikani qe i paska than nje studenti kosovar ,ne itali ,se e ka ni Ezanin atje e ai erifi(studenti) erdhe ne dardani dhe e plasoj ketfar muhabeti.
E keqja ndodhi kur disa e pranune ketefar "MAHIJE" dhe besonin ne mashtrime te tilla fyese per Fene Islame!!

Kjo ishte edhe arsyeja qe dje e mbylla nje teme me permbajtje te tille.

Alima
19-11-11, 11:17
Mire mengjesi !

Hin ne Gugell se e gjen !
Qaj amerikani qe i paska than nje studenti kosovar ,ne itali ,se e ka ni Ezanin atje e ai erifi(studenti) erdhe ne dardani dhe e plasoj ketfar muhabeti.
E keqja ndodhi kur disa e pranune ketefar "MAHIJE" dhe besonin ne mashtrime te tilla fyese per Fene Islame!!

Kjo ishte edhe arsyeja qe dje e mbylla nje teme me permbajtje te tille.


...

une nuk te pyeta ke te pyes une ... une te pyeta ty !

pra ende eshte valide pytja : - kush ishte ne hene ?


.

GURI SYLAJ
19-11-11, 16:09
...

une nuk te pyeta ke te pyes une ... une te pyeta ty !

pra ende eshte valide pytja : - kush ishte ne hene ?


.SA) - YouTubehttp://img.youtube.com/vi/MjWiMYr6XDA/default.jpg?h=87&w=116&sigh=__9hNRwE30aYwO-79bwU4_cMfLKgI= (http://www.google.de/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DMjWiMYr6XDA&sa=U&ei=98XHTrPCDcTtOeaCwcwP&ved=0CC8QtwIwCA&usg=AFQjCNH-IhxuQmTZn1GjzmfPh3I-wh9WIw)20 Min. - 21. Juli 2009
Hochgeladen von iafastro
Apollo 17 was the eleventh manned space mission in the NASA Apollo programme. It was the ...
www.youtube.com/watch?v=MjWiMYr6XDA

Alima
19-11-11, 16:20
SA) - YouTubehttp://img.youtube.com/vi/MjWiMYr6XDA/default.jpg?h=87&w=116&sigh=__9hNRwE30aYwO-79bwU4_cMfLKgI= (http://www.google.de/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DMjWiMYr6XDA&sa=U&ei=98XHTrPCDcTtOeaCwcwP&ved=0CC8QtwIwCA&usg=AFQjCNH-IhxuQmTZn1GjzmfPh3I-wh9WIw)20 Min. - 21. Juli 2009
Hochgeladen von iafastro
Apollo 17 was the eleventh manned space mission in the NASA Apollo programme. It was the ...
www.youtube.com/watch?v=MjWiMYr6XDA


...

ketu te prita http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif....joke of the day !

dhe? ti beson kete , po ? ....hahahaha..... po de poh !ēka me ba , keshtu e ka manipulimi medial !

ps.kurre kembe njeriu nuk ka shkele Henen , mos u ban naiv deri ne kete mase !

.

premium
19-11-11, 16:20
A u lehtėsut bre burra qė s'paska shku ajo nė Hėnė e qė su baska boe muslimane .

aq shumė e dramatizut shkrimin e Valit :)

panta_rhei
19-11-11, 16:34
A u lehtėsut bre burra qė s'paska shku ajo nė Hėnė e qė su baska boe muslimane .

aq shumė e dramatizut shkrimin e Valit :)

premium pilsener,

ngo mire,

a e pe qysh i dul rrena (GENJESHTRA) ne shesh valiiit, qe po thot jam besimtar musliman i fort?!

muslimanizmin tuaj e keni 90 perqind te bazuar ne genjeshtra, sikur kjo me kete indianen.

premium
19-11-11, 16:39
premium pilsener,

ngo mire,

a e pe qysh i dul rrena (GENJESHTRA) ne shesh valiiit, qe po thot jam besimtar musliman i fort?!

muslimanizmin tuaj e keni 90 perqind te bazuar ne genjeshtra, sikur kjo me kete indianen.
gėnjeshtra pa qėllim i falet .

njeri i kėrkoj falje pėr informimin e gabuar .

qitashtne edhe ti mos e dramatizo rastin

panta_rhei
19-11-11, 16:56
Ne fen islame nuk lejohet rrena
...por a done ti me ta sjelle nė fėn tuaj ku lejohet rrena.

Po na e dijme qe nuk lejohet rrena as ne kafehane, se rrena nuk eshte e mire,
po ju pse po rreni se?

a ju nxunem tu rrejte ashiqare?

Alima
19-11-11, 17:00
...

.... na ka zene me pele per dore panta i reit LOL !


.

GURI SYLAJ
19-11-11, 17:06
...

ketu te prita http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif....joke of the day !

dhe? ti beson kete , po ? ....hahahaha..... po de poh !ēka me ba , keshtu e ka manipulimi medial !

ps.kurre kembe njeriu nuk ka shkele Henen , mos u ban naiv deri ne kete mase !

.

Tybe une nuk jam kan .Ne Jutube e gjeta e a eshte rrene a jo vete ma nalt !!
Po masi po ju besoj seneve para mija vjete ,ksaj bile ma lete ,dy syreta e nje pale shkrola ---!!

Fjalori eshte surrati i gjithesecilit!!

Alima
19-11-11, 17:08
Tybe une nuk jam kan .Ne Jutube e gjeta e a eshte rrene a jo vete ma nalt !!
Po masi po ju besoj seneve para mija vjete ,ksaj bile ma lete ,dy syreta e nje pale shkrola ---!!

Fjalori eshte surrati i gjithesecilit!!


...

edhe Vali ne FB e kish gjete ! ...inson halli , te gjithe jemi prej gabimtareve , lume ai qe pendohet !


normalitikisht ( mos me permireso , me qellim e shenova normalitikikisht) , andaj kujdes !


.

Kosova19
19-11-11, 17:08
Po na e dijme qe nuk lejohet rrena as ne kafehane, se rrena nuk eshte e mire,
po ju pse po rreni se?

a ju nxunem tu rrejte ashiqare?

A ke lexua Biblen qė mos me dal nė rrenė, qė nuk po lejojka te ju rrena.

...gjdo njeriut mundet mi ardhė njė lajm si valiit dhe ai mos me pas aftėsi me dallua.
....kėta janė disa lajme qė duhet mi marr me rrezervė dhe mos mi pėrhap se nuk ka shum dobi nga kėta.

panta_rhei
19-11-11, 17:13
A ke lexua Biblen qė mos me dal nė rrenė, qė nuk po lejojka te ju rrena.

...gjdo njeriut mundet mi ardhė njė lajm si valiit dhe ai mos me pas aftėsi me dallua.
....kėta janė disa lajme qė duhet mi marr me rrezervė dhe mos mi pėrhap se nuk ka shum dobi nga kėta.

po ti per veti a mendon se ki aftesi me dallu cka eshte rren e cka e vertete???

pse nuk ia len zotit keto pune, o psikopat?

GURI SYLAJ
19-11-11, 17:18
...

edhe Vali ne FB e kish gjete ! ...inson halli , te gjithe jemi prej gabimtareve , lume ai qe pendohet !


normalitikisht ( mos me permireso , me qellim e shenova normalitikikisht) , andaj kujdes !


.

Me Valin moti jemi bashk ksajde .Hiq mos u lodh me ju ba avokat se as dej ne zog te kames nuk i vjen kur behet fjale per njohurite qe ka ai e sidomos ne Besimin Islam! Une dhe jo vetem une mesojme shume prej tij.
Prandaj hiqe kete gajle!!

Alima
19-11-11, 17:22
Me Valin moti jemi bashk ksajde .Hiq mos u lodh me ju ba avokat se as dej ne zog te kames nuk i vjen kur behet fjale per njohurite qe ka ai e sidomos ne Besimin Islam! Une dhe jo vetem une mesojme shume prej tij.
Prandaj hiqe kete gajle!!

...

po ,a ? ...mem fal se se pasna dite !


me kenaqet shpirti , kur kame konkurec ( nejse term i papershtashem ne rastin konkret ) ...sikur qe qenka rasti i Valit . ...ky lloje garimi eshte i preferuar dhe hallall ne Islam !


advokat , jo por advokate , pase parasysh shkresat tua pas asaj te tijes per qate grune ne hon !


qysh more po din kaq mire me u kamuflu , se ?...aferim bal , aferim !


.

Kosova19
19-11-11, 17:28
po ti per veti a mendon se ki aftesi me dallu cka eshte rren e cka e vertete???

pse nuk ia len zotit keto pune, o psikopat?

...nė qoftė se na vjen dikush dhe na thotė se nė Kosovė ka dal njė Profet dhe thėrret pėr nė rrugėn e Zotit ; ne kėtė lajmė nuk e pranojmė dhe e mohojmė, dhe po qofse na vjen dikush dhe na thotė se nė Kosovė kan ndėrtuar njė banes 100 katėshe, ne kėtė lajmė kena drejt me marr me rezervė qė donė me thėnė as se mohon as se pohon.

GURI SYLAJ
19-11-11, 17:30
...

po ,a ? ...mem fal se se pasna dite !


me kenaqet shpirti , kur kame konkurec ( nejse term i papershtashem ne rastin konkret ) ...sikur qe qenka rasti i Valit . ...ky lloje garimi eshte i preferuar dhe hallall ne Islam !


advokat , jo por advokate , pase parasysh shkresat tua pas asaj te tijes per qate grune ne hon !


qysh more po din kaq mire me u kamuflu , se ?...aferim bal , aferim !


.


Me fal advokate !

Kete po e them une ,nuk e gjeta ne Jutube !
Po ,tybe ,zor u ba mebesu !????

panta_rhei
19-11-11, 17:31
...nė qoftė se na vjen dikush dhe na thotė se nė Kosovė ka dal njė Profet dhe thėrret pėr nė rrugėn e Zotit ; ne kėtė lajmė nuk e pranojmė dhe e mohojmė, dhe po qofse na vjen dikush dhe na thotė se nė Kosovė kan ndėrtuar njė banes 100 katėshe, ne kėtė lajmė kena drejt me marr me rezervė qė donė me thėnė as se mohon as se pohon.

per ne Kosove e dij qe nuk besoni,

po nese vjen dikush e te thote se ne shpellat e arabise ka dale nje profet dhe therret ne rrugen e Zotit, a i besoni???

Kosova19
19-11-11, 18:00
po nese vjen dikush e te thote se ne shpellat e arabise ka dale nje profet dhe therret ne rrugen e Zotit, a i besoni???


...argument se Muhamedi sal-lAllahu alejhi ve sel-lem ėshtė Pejgamberi i fundit ėshtė fjala e Allahut azze ve xhel-le: "Muhamedi nuk ėshtė babai i askujt prej njerėzve (meshkujve) tuaj, por ėshtė Pejgamberi i Allahut dhe vula e Pejgamberėve..." (El-Ah`zab: 40)

Arb
19-11-11, 21:20
...argument se Muhamedi sal-lAllahu alejhi ve sel-lem ėshtė Pejgamberi i fundit ėshtė fjala e Allahut azze ve xhel-le: "Muhamedi nuk ėshtė babai i askujt prej njerėzve (meshkujve) tuaj, por ėshtė Pejgamberi i Allahut dhe vula e Pejgamberėve..." (El-Ah`zab: 40)

Argument po te doket?

Kosova19
19-11-11, 21:50
Argument po te doket?

Po, ėshtė fjalė e Allahut.

Arb
19-11-11, 21:56
Po, ėshtė fjalė e Allahut.

I keni ra ne fije.

Ia futni kot, edhe thuani, eshte argument i forte, nuk ka dyshim - eshte fjale e Zotit.

Eh, mendje he bir!

Kosova19
19-11-11, 22:04
I keni ra ne fije.

Ia futni kot, edhe thuani, eshte argument i forte, nuk ka dyshim - eshte fjale e Zotit.

Eh, mendje he bir!

...njeriut tė menqur i mjafon njė argument, e budalles asgjė vetėm mendja e vet.

premium
19-11-11, 23:00
I keni ra ne fije.

Ia futni kot, edhe thuani, eshte argument i forte, nuk ka dyshim - eshte fjale e Zotit.

Eh, mendje he bir!
Simbas teje ''dy milijard'' njerėz se mbėshteten nė Kur'anin fisnik te kokan budall a?
ti menqėm ki lind apo?

Kosova19
19-11-11, 23:06
Simbas teje ''dy milijard'' njerėz se mbėshteten nė Kur'anin fisnik te kokan budall a?
ti menqėm ki lind apo?

...kėta veq shka ti thot mendja veprojn edhe pse e pranojnė se neser mundet mi thot dishka ndrishe kjo mendeja.

Arb
19-11-11, 23:10
Simbas teje ''dy milijard'' njerėz se mbėshteten nė Kur'anin fisnik te kokan budall a?
ti menqėm ki lind apo?

Nuk jane 2 miliarde hala. E po shkohet rruges per 1 miliard.

Kosova19
20-11-11, 07:19
Nuk jane 2 miliarde hala. E po shkohet rruges per 1 miliard.

...mos u merre me kėta gjėra se muslimanet kėta gjėra i din mir.

GURI SYLAJ
20-11-11, 08:46
Zoti,njeriut,nuk ia dha mendjen me qiru kumpira e as arsyen me e fute ne lavatriqe e me e la sa here qe behet e pist!!
Eshte mire qe t'i falenderohemi Allahut dhe - mendjen bashk me arsyen t'i perdorim kur punoim ,kur flasim,bilem edhe kur flejm sepse po ndodhe qe pas nje gjumi jo te rahatshem e enderrave te bezdiseshme ,jo rralle ,po sillemi si krijesa pa mendje e arsye !!

Kosova19
20-11-11, 09:09
Zoti,njeriut,nuk ia dha mendjen me qiru kumpira e as arsyen me e fute ne lavatriqe e me e la sa here qe behet e pist!!
Eshte mire qe t'i falenderohemi Allahut dhe - mendjen bashk me arsyen t'i perdorim kur punoim ,kur flasim,bilem edhe kur flejm sepse po ndodhe qe pas nje gjumi jo te rahatshem e enderrave te bezdiseshme ,jo rralle ,po sillemi si krijesa pa mendje e arsye !!


E drejta e lirisė sė mendimit, jo e mosbesimit

Nė njėrėn nga pyetjet, pyetėsi kėrkon tė dijė rreth pajtueshmėrisė mes lirisė sė besimit tė dhuruar nga Zoti dhe disa kufizimeve nė Islam.

Pėrgjigja ime ėshtė kjo: E drejta e lirisė ėshtė e dhuruar. Zoti i dhuroi njeriut shqisa dhe mendje pėr tė menduar dhe medituar, nė mėnyrė qė tė arrijė tek e vėrteta. Pra, detyrė e njeriut ėshtė tė mendojė drejt dhe seriozisht. Ėshtė pėrgjegjėsi e tij tė mos lejojė qė shqisat e tij tė lihen mėnjanė apo ato t’i pėrdorė pėr qėllime tė gabuara.

Sa i pėrket lirisė sė besimit, ajo nuk ėshtė absolute nė aspektin qė njeriu tė besojė ēfarė tė dojė ai. Ēdo njeri i rritur dhe mendėrisht i shėndoshė, e ka pėr obligim tė besojė nė Zotin si perėndi e hyjni dhe t’i pranojė tė drejtat e Zotit pėr t’iu nėnshtruar dhe bindur Atij. Njeriut kėtu nuk i takon tė besojė ndryshe.

Pėr kėtė mė sė miri flasin dėshmitė qė i shohim nė univers dhe nė botėn qė na rrethon. Universi dhe pjesėt e tij nuk kanė ardhur nė ekzistencė rastėsisht. Universi dhe pjesėt e tij janė krijuar me njė plan tė saktė dhe me ligje tė pėrsosura. Ēfarėdo qė fluturon nė hapėsirė, ngjitet pėrpjetė apo bie teposhtė ėshtė e kontrolluar nga kėto ligje. Kėto ligje kontrollojnė gjithēka qė lundron apo zhytet nėn ujė, gjithēka qė rritet dhe del prej tokės e qė u jep bimėve shije dhe ngjyra tė ndryshme. Ēdo njeri qė kėrkon tė arrijė tek e vėrteta, duhet tė ndalet e tė vėshtrojė universin nė detaje, t’i mėsojė faktet qė burojnė nga aty nė mėnyrė qė ta rrisė besimin nė Krijuesin, nė saktėsinė dhe nė pėrsosurinė e Tij.

Njeriu vjen nė kėtė jetė i paditur, por ai posedon mjete pėr tė ardhur deri tek dituria. Mendja, shqisat e tė dėgjuarit dhe tė shikimit ia
mundėsojnė atij njė gjė tė tillė. Njeriu ėshtė lindur pėr tė kėrkuar tė vėrtetėn dhe pėr ta pranuar atė e jo diēka tė rrejshme.

Liria e mendimit ėshtė absolute nė aspektin e eksplorimit dhe studimit tė universit, tė zbulimeve nė tė dhe ligjeve tė tij. Njeriu mund ta derdhė tėrė potencialin e tij pėr t’i zbuluar sekretet e universit, por epshet e njeriut nuk bėn tė lihen pa ndonjė restrikcion. Energjia e njeriut ėshtė e kufizuar, por, nėse ai jepet pas qejfeve pėr t’i plotėsuar kėnaqėsitė dhe teket materiale, asgjė nuk do tė mbetet prej tij pėr t’i shėrbyer kauzės tė sė vėrtetės dhe kryerjes sė veprave fisnike. Ajo ēfarė shohim sot nga civilizimet na bėn tė themi se mendja e njeriut ndonjėherė duket tė pėrdoret pėr gjėra pozitive, gjė e cila ėshtė pėr t’u admiruar, por disa prej veprimeve mund tė ēojnė nė vuajtje, prapambetje, psikoza dhe dėme fizike. Kėto duhet kundėrshtuar, sepse vijnė si pasojė e shpėrthimit tė epsheve dhe kėnaqėsive.

Pėr kėtė arsye ne themi me besim tė plotė se, pėrderisa lirinė e mendimit duhet garantuar, lirinė e epsheve duhet kufizuar.

Prandaj kurdo qė diskutohet rreth lirisė, duhet dalluar mes kėtyre dy qasjeve me qėllim tė konceptimit tė saj.Nga Abdullah bin Muhamed bin Humeid
Burim:mburoja (http://www.mburoja)

premium
20-11-11, 20:39
Nuk jane 2 miliarde hala. E po shkohet rruges per 1 miliard.
A'po lidhemi se nė Botė ka ''2 miliard'' muslimane
zgjete dorėn
shpijėn po i lo
shpijėn leje !

GURI SYLAJ
20-11-11, 21:03
Vallah, edhe un jam ka dyshoj qe 1 guri per 2ysh o tu shkrue.

Kete gajle hiqeni-
Dy sene nuk muj i baj.
Me shkru me dy nika ,se nja po del boll , dhe me ra ne debate te niveleve rrugaqerie!

Makresh
20-11-11, 21:09
Kete gajle hiqeni-
Dy sene nuk muj i baj.
Me shkru me dy nika ,se nja po del boll , dhe me ra ne debate te niveleve rrugaqerie!

Normal, juve s'ju perjashton askush. Dhe askush nuk ju censuron per ate qe thuani perkunder 100 % te ketyre muslimaneve qe e mbrojn me bindje te paluhatshme besimin e tyre.

GURI SYLAJ
20-11-11, 22:55
Normal, juve s'ju perjashton askush. Dhe askush nuk ju censuron per ate qe thuani perkunder 100 % te ketyre muslimaneve qe e mbrojn me bindje te paluhatshme besimin e tyre.


Besimi nuk mbrohet as me sharje ,as me kercnime ,as me zgerdhimje por me nje rrespekt per veteveten ,ne rend te pare, e mandej edhe per ate tjetrin!
Nje debat i qoroditur tregon per debatuesit dhe nivelin e atyre qe e bejne kete debat!
Nje debat i shtruar mire e mbare dhe i argumentuar drejt ,gjithashtu ,tregon nivelin e atyre qe e bejne kete debat.
Ne rastin e dyte ,edhe kur nuk pajtohen ,debatuesit tregojn nivel .Per te parin nuk po them asgje .Kete ,jo njehere ,e gjejme ketu pari!!


.... besimtaret e paluhateshem une i shoh ne nje "pamje" tjeter , me te ndritur !!

Dreqi i kuq
20-11-11, 23:41
Marrėdhėniet me fetė e tjera

Politeizmi
Dėshmimi i tė qėnit njė tė zotit dhe hedhja poshtė e kultit tė idhujve, gjė qė rrjedh nga kjo, ėshtė parimi mė me rėndėsi i besimit tė fesė islame. Politeizmi ėshtė krejtėsisht nė kundėrshtim me doktrinėn rreptėsisht monoteiste tė islamit sipas tė cilės ekziston vetėm njė zot dhe se politeizmi (shumėperėndi) paraqet mėkatin mė tė madh.Sipas zbulimit kuranik, ėshtė adhurimi i perėndive tė tjera krahas zotit, i vetmi mėkat qė nuk mund tė falet nė asnjė mėnyrė.
„Zoti nuk tė fal kur i vė atij pėrbri (perėndi tė tjera). Ēka ėshtė poshtė kėsaj (dmth. mėkatet mė pak tė rėnda) ai ia fal kujt tė dojė. Dhe kush (tė vetmit) zot i vendos (perėndi tė tjera) pėrbri, ka humbur (rrugėn e drejtė)“. 4:116 (sipas Paret); shih edhe 4:48 si edhe 31:13
Kurani kritikon nė shumė vende tė tjera nė mėnyrė vehemente adhurimin e qenieve tė tjera nė vend tė zotit. Nė botėn e pėrtejme, sipas besimit islamik, idhujtarėt (politeistėt), do tė dėnohen me hyrjen nė ferr.

perse ateher zoti e krijoj edhe nje fe perse muhamedi krijoj fe te re kur ka lindur kish qen krishterizmi si fe


Muhamedi (محمد =i lartė-lėvduari, i shumė-lėvduari) ka lindur rreth vitit 570 pas Krishtit si i biri i njė tregtari nga fisi i Kuraishėve nė Mekkė nė Arabinė Saudite tė sotme. Sipas traditės islame, atij iu shfaq nė moshėn rreth 40 vjeēare pėr herė tė parė kryengjėlli Gabriel, i cili i diktoi nė vazhdim tė jetės sė tij pėr vite me rradhė vargjet e zbulesės hyjnore, kuranin. Zbulesat e Muhamedit u mblodhėn dhe u kontrolluan vazhdimisht qė gjatė kohės kur jetonte ai dhe sė fundi, nėn sundimin e Uthman ibn Affan-it, i tė tretit tė tė ashtuquajturve kalifėve tė drejtė, u mblodhėn e u kanonizuan. Shpallja e mesazhit tė njė monoteizmi pa kompromise gjeti vetėm pak simpatizantė nė Mekkėn politeiste tė asaj kohe, kėshtu qė komuniteti i ri mysliman e pa veten tė detyruar, nėn presionin e kundėrshtarėve, tė braktisė Mekkėn dhe tė mėrgojė nė veri, nė Yathrib. Kjo ngjarje hyri nė histori sie hixhra dhe u caktua me vendim tė kalifit tė dytė Umar ibn al-Chattab-it si vit i parė i erės islame.
Nė Yathrib filloi nė kėtė kohė karriera ushtarake dhe politike e profetit. Menjėherė pas mbėrritjes nė kėtė oazė, Muhamedi lidhi njė kontratė aleance me banorėt e atjeshėm, tė ashtuquajturėn "kushtetutėn e Medinės".Mė pas vijuan pėrballje ushtarake me Kuraish-ėt paganė: Sulmimet mbi karvanėt tė organizuara nga profeti ēuan nė betejėn e Badr-it, e cila vijoi me atė tė Uhud-it. Si sulm i madh i fundit nga ana e Kuraish-ėve mbi Medinėn ishte e aushtuquajtura beteja e llogoreve. Ndėrkohė pati konflikte me tre fiset ēifute mė me rėndėsi nė Yathrib: Banu Kainuka-t dhe Banu Nadir-ėt u pėrzunė nga ky oaz, ndėrsa meshkujt e Banu Kuraiza-ve u ekzekutuan, pasuria e tyre u nda mes myslimanėve, ndėrsa gratė dhe fėmijėt u shitėn si skllevėr. Lufta e Muhamedit dhe trupave tė tij kundra Kuraish-ėve dhe aleatėve tė tyre ēoi nė njė marrėveshje paqe mė 628 pas Kr. Pas shkeljes sė kėsaj marėveshjeje nga ana e mekkanėve, pasoi pushtimi i Mekkės mė 630 pas Kr. Kur mė 632 pas Kr. profeti vdiq, sfera e zotėrimit islam shtrihej mbi tė gjithė gadishullin arabik

Alima
20-11-11, 23:42
Besimi nuk mbrohet as me sharje ,as me kercnime ,as me zgerdhimje por me nje rrespekt per veteveten ,ne rend te pare, e mandej edhe per ate tjetrin!
Nje debat i qoroditur tregon per debatuesit dhe nivelin e atyre qe e bejne kete debat!
Nje debat i shtruar mire e mbare dhe i argumentuar drejt ,gjithashtu ,tregon nivelin e atyre qe e bejne kete debat.
Ne rastin e dyte ,edhe kur nuk pajtohen ,debatuesit tregojn nivel .Per te parin nuk po them asgje .Kete ,jo njehere ,e gjejme ketu pari!!


.... besimtaret e paluhateshem une i shoh ne nje "pamje" tjeter , me te ndritur !!


...


Ashtu eshte perhap Islami ne Indonezi ... shtetin me te madhe Islam !


...por ne disa vende tjera ku njerezit nuk ishin te kuptushem si Indonezasit , eshte perhap ndryshe !


ps. a s'ban me qesh ketu , joh ? !http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


.

Makresh
21-11-11, 00:02
Besimi nuk mbrohet as me sharje ,as me kercnime ,as me zgerdhimje por me nje rrespekt per veteveten ,ne rend te pare, e mandej edhe per ate tjetrin!
Nje debat i qoroditur tregon per debatuesit dhe nivelin e atyre qe e bejne kete debat!
Nje debat i shtruar mire e mbare dhe i argumentuar drejt ,gjithashtu ,tregon nivelin e atyre qe e bejne kete debat.
Ne rastin e dyte ,edhe kur nuk pajtohen ,debatuesit tregojn nivel .Per te parin nuk po them asgje .Kete ,jo njehere ,e gjejme ketu pari!!


.... besimtaret e paluhateshem une i shoh ne nje "pamje" tjeter , me te ndritur !!


Ju jeni njeri nder ata qe me se paku e mbroni kete fe, e pse nuk e mbroni ?
Nese pretendoni se jeni besimtar.

GURI SYLAJ
21-11-11, 06:51
Ju jeni njeri nder ata qe me se paku e mbroni kete fe, e pse nuk e mbroni ?
Nese pretendoni se jeni besimtar.


MIRE MENGJES


Nese eshte keshtu atehere me tregon iju se si mbrohet.
Me nje shembull dhe sjellje te mire apo me njeqinde fyerje e sharje ne emer te besimit!??
Me nje thenje te nje te vertete apo me njemije kopjime e genjeshtra qe as vet nuk ua dim domethenjen e burimin!!??
Dhe krejt ne fund ,ne jemi shume te vegjel per t'i dal ne mbrojtje nje dickaje siq eshte ne kete rast Besimi Islam.Mbrojtja me e mire do te ishte nese neve tregohemi besimtare te mire ,jo me fjale por me veper,me ato qe bejme per dite ngapak!!
Ketu ,jo rralle ,"Duke dasht me i tehollu vetullat po i nxjerrim syte!!!"

Makresh
21-11-11, 08:23
MIRE MENGJES


Nese eshte keshtu atehere me tregon iju se si mbrohet.
Me nje shembull dhe sjellje te mire apo me njeqinde fyerje e sharje ne emer te besimit!??
Me nje thenje te nje te vertete apo me njemije kopjime e genjeshtra qe as vet nuk ua dim domethenjen e burimin!!??
Dhe krejt ne fund ,ne jemi shume te vegjel per t'i dal ne mbrojtje nje dickaje siq eshte ne kete rast Besimi Islam.Mbrojtja me e mire do te ishte nese neve tregohemi besimtare te mire ,jo me fjale por me veper,me ato qe bejme per dite ngapak!!
Ketu ,jo rralle ,"Duke dasht me i tehollu vetullat po i nxjerrim syte!!!"

Shume thjesht keni mund ta beni kete.
Shembull : Kunder akuzave te paverteta te drejtuara nga panta, arbi, guri, e uritura, lugatja, dreci e ca dreca te tjere. Por jo, asnjeher se bete kete, perkunder sikur u drejtuat ne rresht me ta, dhe i kontestuat replikat tona qe rrall here ishin te ashpra !

Alima
21-11-11, 13:12
Shume thjesht keni mund ta beni kete.
Shembull : Kunder akuzave te paverteta te drejtuara nga panta, arbi, guri, e uritura, lugatja, dreci e ca dreca te tjere. Por jo, asnjeher se bete kete, perkunder sikur u drejtuat ne rresht me ta, dhe i kontestuat replikat tona qe rrall here ishin te ashpra !

...

Aprovoj kete shkrese !


...dhe e vetedijshme se do largohet se shpejti , imja dhe e jotja !


.

Makresh
21-11-11, 15:47
...

Aprovoj kete shkrese !


...dhe e vetedijshme se do largohet se shpejti , imja dhe e jotja !


.

flm,.

... po ky n-forum s'ka moderator ! :)

lugatja
21-11-11, 18:00
Kėrkoj tė moderoj nėnforumin Bota Shpirtėrore!

Arb
21-11-11, 18:16
...

Aprovoj kete shkrese !


...dhe e vetedijshme se do largohet se shpejti , imja dhe e jotja !


.

Proletare te botes mbare - bashkohuni!

Bashkohuni ne levizjen "Bashkohu" dhe organizatat e tjera islamiste nderkombetare!

Athua pse komunizmi perngjan kaq shume me idelogjine e islamizmit politik?

Makresh
21-11-11, 18:46
Proletare te botes mbare - bashkohuni!

Bashkohuni ne levizjen "Bashkohu" dhe organizatat e tjera islamiste nderkombetare!

Athua pse komunizmi perngjan kaq shume me idelogjine e islamizmit politik?

Proletar te botes mbar - bashkohuni kunder bashkimit islamik nderkombtar !

A thua pse komunizmi ishte kaq anti-fetar (LAIK) ?

Arb
21-11-11, 19:00
O Makresh beu!

Komunizmi ishte kunder Islamizmit e cdo izmi tjeter.

Izmat nuk duan kundershtare!

Islamizmi i juaj politik ka te njejten qasje. Sipas jush, Zoti pranon vetem Islamizmin e juaj politik si fe te vertete. Te tjeret duhet te shkojne ne ferr, edhe ne kete jete, edhe ne tjetren.

Ky Zoti i juaj perngjan shume me Leninin, Stalinin, Enverin e shizofrene te tjere.

Kercovari
21-11-11, 19:23
O Makresh beu!

Komunizmi ishte kunder Islamizmit e cdo izmi tjeter.

Izmat nuk duan kundershtare!

Islamizmi i juaj politik ka te njejten qasje. Sipas jush, Zoti pranon vetem Islamizmin e juaj politik si fe te vertete. Te tjeret duhet te shkojne ne ferr, edhe ne kete jete, edhe ne tjetren.

Ky Zoti i juaj perngjan shume me Leninin, Stalinin, Enverin e shizofrene te tjere.
Kur`ani dhe Islami Krishterimin e pranojne si fe,kurse Krishterimi e shikon Islamin si fe kundershtare,Jezusin e njeh si profet,se cka lexoni ju disa vertet nuk e kam te qarte.Ne Kur` an bile thuhet se ne raste kur do te kryejsh ritin fetare ose falje namazi kur ska vend me te pershtatshem ose xhami,lirisht mund te hysh ne kishe dhe te falish namazin,andaj nese eshte prishe njerzia begatoni shpirtin tuaj me besim te secilit ne Zot e jo me akuza te pabaza.Nje dere e vogel nga ana e pasme e kishes eshte per te hy muslimanet per te fal namazin...veni re..se cdo kishe ka nje dere,fatkeqsisht asnje prift nuk e pranon kete...duke u arrsyetur se nuk e di...

lugatja
21-11-11, 19:32
Kur`ani dhe Islami Krishterimin e pranojne si fe,kurse Krishterimi e shikon Islamin si fe kundershtare,Jezusin e njeh si profet,se cka lexoni ju disa vertet nuk e kam te qarte.Ne Kur` an bile thuhet se ne raste kur do te kryejsh ritin fetare ose falje namazi kur ska vend me te pershtatshem ose xhami,lirisht mund te hysh ne kishe dhe te falish namazin,andaj nese eshte prishe njerzia begatoni shpirtin tuaj me besim te secilit ne Zot e jo me akuza te pabaza.Nje dere e vogel nga ana e pasme e kishes eshte per te hy muslimanet per te fal namazin...veni re..se cdo kishe ka nje dere,fatkeqsisht asnje prift nuk e pranon kete...duke u arrsyetur se nuk e di...

Nėse nuk flet Shqip nė familje lirisht fol Bullgarisht se allahu ta falė!

panta_rhei
21-11-11, 19:32
Kercovari,
mos rrej,
Ti po thu: Kurani dhe Islami e pranojne krishterimin si fe.

"Allahu e pranon vetem nje fe"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Arb
21-11-11, 19:32
Ja akuzat e pa-baza (teme e hapur nga Makreshi):

http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=32537

”E kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurr* sesi nuk i pranohet”
(Kur’ani, Ali Imran: 85),


dhe ajeti:

”Feja e pranueshme tek Allahu ėshtė islami” (Kur’ani, Ali Imran: 19).

Makresh
21-11-11, 19:40
O Makresh beu!

Komunizmi ishte kunder Islamizmit e cdo izmi tjeter.

Izmat nuk duan kundershtare!

Islamizmi i juaj politik ka te njejten qasje. Sipas jush, Zoti pranon vetem Islamizmin e juaj politik si fe te vertete. Te tjeret duhet te shkojne ne ferr, edhe ne kete jete, edhe ne tjetren.

Ky Zoti i juaj perngjan shume me Leninin, Stalinin, Enverin e shizofrene te tjere.

Po de, qato demokracia e luftoj komunizmin.

Arb, Komunizmi dhe Demokracia jan si dy pika uji !

Mut njera, e mut tjetra !

Makresh
21-11-11, 19:41
Ja akuzat e pa-baza (teme e hapur nga Makreshi):

http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=32537

”E kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurr* sesi nuk i pranohet”
(Kur’ani, Ali Imran: 85),


dhe ajeti:

”Feja e pranueshme tek Allahu ėshtė islami” (Kur’ani, Ali Imran: 19).Krishterizmi egziston, por Zoti nuk e pranojm si "fe" !

sherri
21-11-11, 19:44
Po mire e ka Kercovari, sa rrehen ne xhamia si ata ne Shkup,ma mire ne kish ,si nguc kush hic,qetsi,rregull :D

panta_rhei
21-11-11, 19:44
Po de, qato demokracia e luftoj komunizmin.

Arb, Komunizmi dhe Demokracia jan si dy pika uji !

Mut njera, e mut tjetra !

Maki,
qikjo me mut, a eshte edhe kjo mesime nga kurani???

Makresh
21-11-11, 19:45
Maki,
qikjo me mut, a eshte edhe kjo mesime nga kurani???


Ncuk. Eshte edhe me keq.

sherri
21-11-11, 19:51
Maki,
qikjo me mut, a eshte edhe kjo mesime nga kurani???
..jo lajme nga bota Islame :D


hahahaaha oo boll mire i qove atje "posht" ;) pa cenzur (e hangren forrrren) :P se nime per keto tema qysh po shprehen keta nuk ban ketu me i lan,n'qenef qatje posht...nejse dikujt ju kishin pas dhimt i kish qu hunt pak po....ca me i ba me zor si qoj kerkush

Makresh
21-11-11, 19:55
..jo lajme nga bota Islame :D


hahahaaha oo boll mire i qove atje "posht" ;) pa cenzur (e hangren forrrren) :P se nime per keto tema qysh po shprehen keta nuk ban ketu me i lan,n'qenef qatje posht...nejse dikujt ju kishin pas dhimt i kish qu hunt pak po....ca me i ba me zor si qoj kerkush


punu ja ka valla, qaqe posht hani cka mas, pa censur e keni :D

Arb
21-11-11, 20:10
Krishterizmi egziston, por Zoti nuk e pranojm si "fe" !

E qysh eshte kjo pune, Zoti nuk e pranon Krishterizmin si fe, e Kercovari thote se Kurani dhe Islami e pranojne Krishterizmin si fe?

Cka eshte kjo pune?

Paska dal Kurani dhe Islami kunder "vendimeve te Zotit?"

e-uritura
21-11-11, 20:24
E qysh eshte kjo pune, Zoti nuk e pranon Krishterizmin si fe, e Kercovari thote se Kurani dhe Islami e pranojne Krishterizmin si fe?

Cka eshte kjo pune?

Paska dal Kurani dhe Islami kunder "vendimeve te Zotit?"


A e sheh arsyen pse muslimanėt kurrė nuk pėrparojnė?
Sepse nuk arrijnė tė pajtohen nė mes vete pikė s`pari.

Secili vjen me ligjet e veta, secili ka diskutuar me Zotin, dhe Zoti secilit i ka dhėnė lajme tė ndryshme!

Artisti
21-11-11, 20:52
Kur`ani dhe Islami Krishterimin e pranojne si fe,kurse Krishterimi e shikon Islamin si fe kundershtare,Jezusin e njeh si profet,se cka lexoni ju disa vertet nuk e kam te qarte.Ne Kur` an bile thuhet se ne raste kur do te kryejsh ritin fetare ose falje namazi kur ska vend me te pershtatshem ose xhami,lirisht mund te hysh ne kishe dhe te falish namazin,andaj nese eshte prishe njerzia begatoni shpirtin tuaj me besim te secilit ne Zot e jo me akuza te pabaza.Nje dere e vogel nga ana e pasme e kishes eshte per te hy muslimanet per te fal namazin...veni re..se cdo kishe ka nje dere,fatkeqsisht asnje prift nuk e pranon kete...duke u arrsyetur se nuk e di...
Shumė bukur de, nuk paska nevojė me ndėrtue Xhamin nė Prishtinė!!!

Maki, ēka thue ti ?:biggrin:

Tė shkojmė nė kishė e tė falemi.


.

Makresh
21-11-11, 21:05
E qysh eshte kjo pune, Zoti nuk e pranon Krishterizmin si fe, e Kercovari thote se Kurani dhe Islami e pranojne Krishterizmin si fe?

Cka eshte kjo pune?

Paska dal Kurani dhe Islami kunder "vendimeve te Zotit?"


Egziston Krishterizmi, por Zoti nuk e pranon si fe.

Egzistojn edhe paganėt, me idhujt e tyre. Por Zoti nuk e pranon si fe !

Egziston 1 e vertete. 1 Zot. 1 Fe ! 1 ISLAM !

Arb
21-11-11, 21:11
Makresh djali!

A e pranon Kurani dhe Islami Krishterizmin si fe?

Artisti
21-11-11, 21:13
Makresh djali!

A e pranon Kurani dhe Islami Krishterizmin si fe?


Arb, jo kaq direkt hahahahahahahahaaa
.

Makresh
21-11-11, 22:08
Makresh djali!

A e pranon Kurani dhe Islami Krishterizmin si fe?


Per Zotin, Krishterizmi eshte fe e pa-vlefshme e cila nuk pranohet !

Nese te krishteret deshirojn shpetim, atehere duhet ta lejn fejen e tyre dhe te heqin dor nga idhujt e krishterizmit duke adhuruar keshtu, Zotin e Jezus Krishtit i cili eshte Zoti i Muhamedit dhe Zot i Gjithe UNIVERSIT !

Arb
21-11-11, 22:13
Per Zotin, Krishterizmi eshte fe e pa-vlefshme e cila nuk pranohet !

Nese te krishteret deshirojn shpetim, atehere duhet ta lejn fejen e tyre dhe te heqin dor nga idhujt e krishterizmit duke adhuruar keshtu, Zotin e Jezus Krishtit i cili eshte Zoti i Muhamedit dhe Zot i Gjithe UNIVERSIT !

Nuk pyeta se cfare eshte Krishterizmi per Zotin.

E as nuk pyeta, se cka duhet te bejne te Krishteret nese kerkojne shpetim?

Pyetja ke shume e thjeshte, "A e pranon Kurani dhe Islami Krishterizmin si fe?"

Makresh
21-11-11, 22:17
JO.... bile, as bibla JO.

panta_rhei
21-11-11, 22:20
Per Zotin, Krishterizmi eshte fe e pa-vlefshme e cila nuk pranohet !

Nese te krishteret deshirojn shpetim, atehere duhet ta lejn fejen e tyre dhe te heqin dor nga idhujt e krishterizmit duke adhuruar keshtu, Zotin e Jezus Krishtit i cili eshte Zoti i Muhamedit dhe Zot i Gjithe UNIVERSIT !

Dmth ti po e pranon se: Zoti i Jezu krishtit eshte Zoti i Muhamedit. (?!)

Mirė de, atehere ku qenka dallimi i feve?

Pastaj krejt eshte qeshtje e gjuhes dhe zhargonit: dikush i thot krijues, dikush i thot Babė.

Krijuesi i fizikes - baba i fizikes.
Krijuesi i iPhone - baba i iPhone.
Krijuesi i njeriut - baba i njeriut.

A e ndryshon substancen, emri? Makresh?

Ti tavanin ndash qauje kungull, ndash quaje dardhė, ai tavan mbetet. Edhe zotin ndash quaje krijues, ndash quaje At, ndash babė, ai Zot mbetet.

p.s.

O, Rina, Rina,
Akullin e shkrina

:smile:

Arb
21-11-11, 22:21
Atehere cili qenka Kurani e Islami i Kercovarit qe e pranon Krishterizmin si fe?

Kercovari
22-11-11, 06:09
Injorantet vdesin injorant dhe kur nuk dine se cka fe dhe Zot.Asnje nga ju nuk kni kuptuar se cka u thote kercovari mbase jeni verberuar nga fanatizmi dhe urrejtja.Zoti u falte mekatet mbase sa e shoh une se keshtu jeni ne kerkim te vdekjes me te hershme..ua dhshte Zoti s emundet kjo bote te egsistoje vetem me njerzit tolerant dhe qe besojne Zotin.

Kercovari
22-11-11, 06:12
Po mire e ka Kercovari, sa rrehen ne xhamia si ata ne Shkup,ma mire ne kish ,si nguc kush hic,qetsi,rregull :D
Ato ne shkup dhe ne prishtine jan ne kerkim te se drejtes legjitime per te ushtruar besimin e tyre ne Zot duke kundershtuar Rexhepin dhe Trnaven,nxitsit te cdo urrejtje
..dhe ne fund ti s eke i den se cka te thote kercovari..

Kercovari
22-11-11, 06:17
Shumė bukur de, nuk paska nevojė me ndėrtue Xhamin nė Prishtinė!!!

Maki, ēka thue ti ?:biggrin:

Tė shkojmė nė kishė e tė falemi.


.

Xhamia do te ndertohetr se ehste kult fetare Isalm pa te pyet ty..dhe per te kuptuar me mire se cka te them une..vone ka ndodhe kjo kur nje hoxhe varros te krishterin sepse nuk ka ardhe prifti se jan dasht shume lek kurse hoxha e varros pa asnje meditje,dhe kjo ehste ajo qe te thote kercovari se ne raste kur ske kishen mund te hysh ne xhami te kryejsh ritualet tua,dhe ai i xhamise ne kishe,dhe me kete nuk kam then te te plotsoje deshirat perverze te tuat te rrenojme shkolla per kisha e xhamia...

Makresh
22-11-11, 20:58
Dmth ti po e pranon se: Zoti i Jezu krishtit eshte Zoti i Muhamedit. (?!)

Mirė de, atehere ku qenka dallimi i feve?

Pastaj krejt eshte qeshtje e gjuhes dhe zhargonit: dikush i thot krijues, dikush i thot Babė.

Krijuesi i fizikes - baba i fizikes.
Krijuesi i iPhone - baba i iPhone.
Krijuesi i njeriut - baba i njeriut.

A e ndryshon substancen, emri? Makresh?

Ti tavanin ndash qauje kungull, ndash quaje dardhė, ai tavan mbetet. Edhe zotin ndash quaje krijues, ndash quaje At, ndash babė, ai Zot mbetet.

p.s.

O, Rina, Rina,
Akullin e shkrina

:smile:


O rina,.. rina,.. nina-nina-ninaa,.. me ne fund o rinaaa,..

Po pra,. .Zoti eshte 1, dhe s'ka Zot tjeter pos Allahut ! Ai eshte Zot i Jezus Krishtit e Zot i Muhamedit a.s

Dallimi mes feve ? Te krishteret i thon Zot Jezus Krishtit, e jo Zotit te Jezus Krishtit, eshte njesoj sikur muslimanet te fillonin dhe ta adhuronin Muhamedin a.s. sikur t'ishte Zot ! Po ndodhi kjo fatekeqesi, atehere mes krishterizmit dhe islamit, nuk do t'egzistonte asnje fijeeeee dallim !

Krijes i Fizikes > baba i fizikes,

Krijues i botes > baba i ?

Krijues i Universit > baba i ?

Krijues i shpirtit > baba i ?

M'fal,.. po nanen ku e kan kta ?

Te thuash qe "zoti", krijuesi i gjithesis te lind nga barku i nje gruaje via .... eshte thjesht e paimagjinueshme !

Makresh
30-11-11, 23:47
Nuk ka hajgare me Drejtesin Gjermane !

Papa Benediki para drejtesis, pasi nuk ka vendos rrypin e siguris ne Papa-mobilin e tij :tongue:


http://www.lefigaro.fr/international/2011/11/28/01003-20111128ARTFIG00568-le-pape-poursuivi-pour-ne-pas-avoir-attache-sa-ceinture.php

Kosova19
04-12-11, 16:16
Dita e Ashures

Vellezer te nderuar. Dita e Ashures do te jete te marten me 6 dhjetor sipas shikimit te henes kete e verteton gjykata supreme e Saudise, keshtuqe sunneti i agjerimmit te ashurase eshte te agjerohet te hne me 5 dhjetor qe i bie 9 Muharrem dhe te marten me 6 dhjetor qe i bie 10 Muharrem 1433 hixhrij. Allahu na forcofte te gjithve ne agjrimin e ketyre diteve te bekuara.
http://www.sahab.net/forums/index.php?showtopic=124957 (http://www.sahab.net/forums/index.php?showtopic=124957)

Zero Cool
05-12-11, 16:29
Femrat saudite do tė mbulojnė edhe sytė (http://www.botasot.info/def.php?id=144541&commentspage=1)


http://www.botasot.info/mesme/arabe-syte.jpeg


Femrat nė Arabinė Saudite mund tė detyrohen tė mbulojnė edhe sytė… nėse i kanė tė bukur.
Qeveria ultra-konservative saudite ka propozuar kėtė masė drastike pėr mbulimin e syve qė mund tė shkaktojnė tundim.
Njė zėdhėnės i Komitetit pėr Promovimin e Virtytit dhe Ndalimin e Vesit nė Arabinė Saudite bėri tė ditur lajmin duke thėnė se kjo masė ėshtė e nevojshme.
Femrat nė Arabinė Saudite janė tė detyruara tė mbulohen tėrėsisht me njė copė tė zezė duke lėnė jashtė vetėm fytyrėn, ndėrsa nė disa rajone ato duhet tė mbulojnė edhe faqet nė publik.
Nėse nuk veprojnė kėshtu, dėnohen me gjoba apo rrahje me kamzhik.

Hajra
06-12-11, 23:28
http://www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/%28u59u%29DonnaEljammal.JPG
Suedi: Policja e parė me mbulesė


E hėne 5 Dhjetor 2011 21:08 Dona El Xhamal (Donna Eljammal) 26 vjeēare ėshtė bėrė policja e parė me mbulesė nė Suedi. Ajo kishte dėshiruar tė punonte si police shumė kohė para se tė fillonte tė mbante mbulesėn islame.
“Prej se kam qenė e vogėl unė dėshiroja qė ti ndihmoja tė tjerėve nė vend se vetėm tė qėndroja para kompjuterit.”
Vitin e kaluar u lejua mbajtja e mbulesės nė policinė suedeze pas njė debati tė gjerė nė vend.
Ajo e mban mbulesėn e saj gjatė punės nė polici dhe thotė se nuk ka asnjė pengesė gjatė punės andaj nuk e shef tė arsyeshme heqjen e saj.
Sipas legjislaturės Islame veshja modeste e mbulesės ėshtė obligim pėr ēdo femėr tė moshės se rritur. /mesazhi/

Kosova19
08-12-11, 11:15
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s320x320/383935_399163699948_272156914948_1571946_154487514 0_n.jpg

Doli nė shitje libri MENĒURIA E TĖ DITURVE
Libri gjendet nė qendren Qendra Imam Albani (http://www.facebook.com/qendra.imamalbani) dhe kushton 1.50€

Kosova19
08-12-11, 12:11
Menēuria
http://sq.wikipedia.org/wiki/Men%C3%A7uria

Zero Cool
08-12-11, 16:14
Nga trashėgimia (http://breziiri.com/2011/12/07/pakistani-ruan-doreshkrimin-900-vjecar-te-kuranit/)
Pakistani ruan dorėshkrimin 900 vjeēar tė Kur’anit


http://breziiri.com/wp-content/uploads/2011/12/doreshkrim-kurani-264x166.jpg


Arkeologu Ghulam Akbar Malik, gjatė udhėtimit nė Xhehlem, nė veri tė provincės Penxhab, ka gjetur njė dorėshkrim me vlerė tė Kur’anit tė Shenjtė i cili daton qė nė shekulli i XII.

Sipas ‘Tribune Express’, ky dorėshkrim i ēmuar ėshtė shkruar nė papirus nga Seraxhudin Ebu Tahir Muhamed bin Abdurreshid nė shekullin e dymbėdhjetė, dhe ėshtė shkruar nė kaligrafi. Pesha e tij ėshtė pesė kilogram dhe ka 1.200 faqe, ku disa pjesėve tė tekstit, pėr shkak tė vjetėrsisė, i ėshtė zbehur ngjyra.

Ekspertėt thonė se ky dorėshkrim ėshtė punė e tre kaligrafistėve tė cilėt kanė punuar mė shumė se njė vit.

Zero Cool
11-12-11, 21:02
Kurani nė lėkurė e femis ne rusi elhamdulilah qe jem muslimanEvXjKgf7mY4

4peace
12-12-11, 13:02
***


Kush ju tha juve qe ky shkrim eshte "Shkrimet jashte temes"?
Nejse, tash m'u kujtua dicka edhe do ta marr guximin e ta them.


Kjo qe ka ndodhur ne Dagestan eshte veper e personit, te cilin ne e kemi ndegjuar si Jezus apo Isai a.s.
Pas kesaj ngjarjeje e pata pritur edhe konfirmimin (vertetimin) e kesaj ngarjeje.


Po e qes ne anglisht (mos ta shlyeje moderatori!!!)
Quran verses on baby boy’s skin
When wavy lines appeared on the skin of a baby boy in the Central Asian republic of Dagestan, on the Caspian Sea, doctors first dismissed them as birthmarks, then as irritation and postnatal scarring. But when the family of nine-month-old Ali Yakubov took him to a local Imam, the lines that appeared on his legs were identified as the word ‘Allah’ in Arabic script.
Since then various verses from the Quran have appeared on Ali’s back, arms, legs and stomach twice a week, with the old markings vanishing before the new words arrive.
Ali’s mother Madina Yakubov explains that when the writings appear the boy has a fever and doesn’t sleep. Doctors are baffled and say they cannot explain Ali’s mysterious condition, but they insist that the markings are not caused by someone writing on the boy’s skin.
Mrs Yakubov says she and her husband were not religious, but since their son’s skin began to display the holy texts they became deeply faithful and began to pray earnestly.
(Sources: www.wunderkabinett.co.uk; (http://www.wunderkabinett.co.uk%3B/) YouTube: hikmat2359)
(B. C. M. confirms this to be a miracle manifested by the Master Jesus.)


Une jam i njoftuar para 13-14 vitesh se Jezusi eshte ne toke. Dhe se ai eshte ketu para afro me shume se 30 vitesh. Qe prej asaj kohe qe kam qene i bindur per kete gje, jam interesuar dhe kam hulumtuar mjaft.
Prandaj m'u pat kujtuar ta perkthej librin e Harun Jahjas, sa per ta matur pulsin e njerezve. Per ta pare reagimin e tyre ndaj kesaj ndodhie...Perkthimin e librit "Jezusi/Isai a.s. do te kthehet" e kam plasuar ne disa forume. Edhe ketu.
Ja perkthimi:
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=12555 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=12555)


Pastaj e di se ka njerez te gatshem e te cilet punojne lidhje me trasimin e rruges se tij, ne menyre qe ai te shfaqet edhe publikisht... Profili i njerezve qe punojne ne kete drejtim eshte si ketu:
(per fat te keq, eshte ne gjuhen gjermane)
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=27885


Prandaj, per gjerat qe flas une s'mundet askush te me thoje se flas KUTURU. Vecanerisht kur nuk ka asnje fakt te gjalle per te me kundershtuar.
***

Zero Cool
16-12-11, 20:51
Burri i pret gishtat gruas qė tė mos shkollohej


http://gazetaonline.info/wp-content/uploads/2011/12/466-300x168.jpg


Grupet e tė drejtave tė njeriut nė Bangladesh po kėrkojnė njė dėnim tė rėndė pėr burrin e njė gruaje tė re, tė cilės i preu gishtat e dorės sė djathtė.
Policia thotė se Rafikul Islam, 30 vjeē, e sulmoi tė shoqen pėr shkak se ajo kishte nisur shkollėn e lartė pa lejen e tij.
Policia tha se Islam, qė punon nė Emiratet e Bashkuara Arabe, e lidhi tė shoqen 21 vjeēare, i vulosi gojėn dhe i preu pesė gishtat.
Doktorėt thonė se gishtat nuk mund tė ngjiten mė.
E shoqja e Islam, Hava Akter Jui thotė se i shoqi e kishte paralajmėruar pėr pasojat. “Kur u kthye nė Bangladesh, mė tha se donte tė diskutonte me mua. Mė lidhi duart e sytė dhe mė tha se mė priste njė dhuratė surprizė. Por nė vend tė kėsaj, mė preu gishtat,” thotė Jui.
“Doktorėt mė thanė se gishtat mund tė ngjiteshin brenda gjashtė orėsh, por ai refuzoi tė mė jepte gishtat. Pas kėsaj kohe, njė kushėri i burrit i hodhi ato nė kosh. Kur i morėm, ishin dėmtuar dhe nuk ngjiteshin mė.”
Policia tha se Islam, qė nuk ishte i mirėedukuar, nuk e mirėpriste faktin qė e shoqja do merrte shkollim tė lartė.

Hajra
16-12-11, 21:01
Islanda njohu Palestinėn shtet


E enjte 15 Dhjetor 2011 20:53 Islanda njoftoi njohjen formale tė shtetit tė Palestinės, duke u bėrė kėshtu vendi i parė perėndimor qė njeh shtetin palestinez. Ky ėshtė vendimi i marrė nga parlamenti islandez pas seancės ku u shqyrtua kėrkesa palestineze pėr njohje tė shtetit.
“Nė kėtė ditė ju prezantoj deklaratėn e pavarėsisė sė Palestinės, e cila pėrputhet me vullnetin e parlamentit islandez”, tha ministri i Jashtėm islandez, Ossur Skarphedinsson gjatė njė takimi me homologun e tij palestinez, Riyad al Maliki, njofton TCH.
Palestina ka rritur ndjeshėm lobimin pranė vendeve perėndimore pėr njohjen e saj. Autoriteti palestinez, pak muaj mė parė u anėtarėsua si shtet nė organizatėn e Kombeve tė Bashkuara pėr Trashėgiminė Kulturore UNESCO.
Ky anėtarėsim shkaktoi reagimin e fortė tė SHBA-sė dhe Izraelit, tė cilat vendosėn pezullimin e fondeve pėr kėtė organizatė, fonde qė shkojnė deri nė 70 milionė dollarė, ose 20 pėr qind e buxhetit vjetor tė UNESCO-s.
Ndėrkohė, nė OKB ėshtė dorėzuar kėrkesa e Autoritetit Palestinez pėr njohjen si shtet dhe anėtarėsim me tė drejta tė plota nė organizatė. Kėrkesa bėri qė tė nisin beteja tė forta diplomatike mes vendeve pro dhe kundėr njohjes sė Palestinės.
Vetė Shtetet e Bashkuara deklaruan se do tė pėrdorin veton nė Kėshillin e Sigurimit pėr tė ndaluar njohjen dhe anėtarėsimin e Palestinės si shtet nė OKB. SHBA thotė se nuk ėshtė kundėr shtetit palestinez, por shprehet e vendosur qė ky shtet duhet tė lindė nga bisedimet me palėn izraelite./koha/

Alima
17-12-11, 12:28
...

Francezja e gatshme tė shkoj nė burg pėr shkak tė burkės

http://www.islamgjakova.net/uploads/200-150_1323941817.jpg

Hind Ahmas, nėnė 32-vjeēare nga Franca, mund tė bėhet gruaja e parė nė kėtė shtet evropian e cila pėr shkak tė mbulesės do tė pėrfundoj nė burg
Ajo ka refuzuar tė pranoj legjitimitetin e vendimit tė marrė nga njė gjykatė nė Paris e cila ka vendosur se ajo duhet tė burgoset pėr 15 ditė, gjatė tė cilėve detyrohet tė marrė kurse pėr tė drejtat dhe detyrimet civile.
Pėr shkak tė bartjes sė "mbulesės sė ndaluar", Ahmas u arrestua mė 11 prill nė afėrsi tė Pallatit Elize, nė Paris. Kjo ndodhi menjėherė pasi qeveria franceze ndaloi tė gjitha mėnyrat me tė cilat gratė muslimane e mbulojnė fytyrėn, duke pėrfshirė nikabin dhe burkan.
Ahmasit nuk iu lejua tė hyjė as nė sallėn e gjyqit, pasi refuzoi ta heq mbulesėn nga fytyra. Prokurorėt i thanė qartė avokatit tė saj se ajo tashmė kėrcėnohet me dy vjet burgim dhe gjobė prej 37 000 euro.
”Nuk ka asnjė mundėsi qė unė tė heq burkėn. Kėtė nuk do ta bėj kurrė”, tha Ahmas, duke shtuar se gjyqtarėt janė ata qė duhet tė marrin leksione pėr tė drejtat civile e jo ajo.
Ahmas kishte refuzuar mė parė tė paguajė njė gjobė prej 120 erosh pėr shkak tė bartjes sė burkės. Ajo ka sfiduar vendimin e Gjykatės franceze duke pretenduar se ēėshtjen do ta dėrgojė nė Gjykatėn Evropiane tė tė Drejtave tė Njeriut.
Nėse Ahmas pėrfundon nė burg, do tė bėhet gruaja e parė nė botė e cila do tė burgoset pėr shkak tė bartjes sė burkės.
.

Kosova19
20-12-11, 20:50
Abdu Rrahman es Sumejit Njeriu i cili u be sebeb per islamin e me shume se 10 milion njerezve ne afrike tani gjendet ne reanimacion lusim Allahun ta sheroje.

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s320x320/407831_256647557732597_182479005149453_693569_1816 633149_n.jpg

Makresh
21-12-11, 11:36
Abdu Rrahman es Sumejit Njeriu i cili u be sebeb per islamin e me shume se 10 milion njerezve ne afrike tani gjendet ne reanimacion lusim Allahun ta sheroje.

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s320x320/407831_256647557732597_182479005149453_693569_1816 633149_n.jpg


Amin.

Kosova19
21-12-11, 15:12
Librat me te fundit te botuar nga Qendra Udha e Besimtarėve

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/405028_195266293901423_100002541605814_373191_1928 87988_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/382978_195266967234689_100002541605814_373195_1460 085145_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/400042_195265880568131_100002541605814_373188_5277 6559_n.jpg

Zero Cool
25-12-11, 12:18
Arabi Saudite, libri qė tė mėson si tė presėsh gjymtyrėt


http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2011/12/212-300x225.jpg


Njė libėr shkollor qė tė mėson se si tė presėsh duart apo kėmbėt e hajdutėve sipas ligjit Sharia ėshtė nė duart e nxėnėsve tė Arabisė Saudite.
Librat shokues janė botuar me fondet e qeverisė arabe. Nė to thuhet gjithashtu se hebrenjtė duhet tė shfarosen ndėrsa homoseksualėt duhen dėnuar me vdekje. Ali Al-Ahmed, drejtori i Institutit amerikan tė ēėshtjeve tė Gjirit Persik, tha pėr ‘Fox News’: “Kjo tregon se terrorizmi nis qė nė sistemin arsimor. Aty i mėsohet nxėnėsve se si mund tė presin dorėn apo kėmbėn e njė hajduti.”

Gjithashtu nė kėta libra femrat pėrshkruhen si tė dobta dhe tė papėrgjegjshme. “Nėse ti i mėson kėto gjėra 6 milionė fėmijėve nė njė moshė shumė delikate atėherė do tė ketė gjithmonė kamikazė vėrdallė”, theksoi Al-Ahmed.

Hajra
25-12-11, 14:15
A lejohet urimi i festave tė jo-muslimanėve?


E premte 23 Dhjetor 2011 16:46
Nga: Dr. Sheref El-Kuda

Kėto dite ėshtė aktualizuar pyetja nė lidhje me vendimin pėr pėrshėndetjen e krishterėve pėr festat e tyre, dhe si pėrgjigje pėr kėtė themi se:
Nė esencė kjo gjė ėshtė e lejuar dhe se nuk ka ardhur diē qė e ndalon kėtė gjė.
E tėrė ajo qė e kemi dėgjuar apo edhe lexuar rreth ndalimit tė urimeve dhe pėrshėndetjeve qėndron nė tė arsyetuarit se kėtu kemi tė bėjmė me pėlqimin dhe njohjen e fesė sė tyre, pėr tė cilėn besojmė se ėshtė e devijuar.
Por, e vėrteta ėshtė se nė rast se i urojmė apo i pėrshėndesim me rastin e festave tė tyre, nuk kemi aspak tė bėjmė me atė se ne po ua pėlqejmė apo po ua miratojmė fenė e tyre nė pėrgjithėsi dhe festat e tyre nė veēanti, e kjo pėr arsyet qė vijojnė:
1. Sepse ne nuk e llogarisim pėrshėndetjen dhe urimin e tyre si njohje apo miratim nga ana e tyre se Islami ėshtė fe e drejtė, e edhe muslimani nuk e ka pėr qellim me pėrshėndetje preferencėn ndaj fesė sė tyre, e as ata nuk e kuptojnė nė kėtė mėnyrė.
2. Allahu xh.sh. na ka urdhėruar t'i trajtojmė ata me mirėsi, ku Allahu xh.sh. pėr kėtė thotė: "Allahu xh.sh. nuk ju ndalon qė ata tė cilėt nuk ju kanė luftuar nė fe e as nuk ju kanė dėbuar nga shtėpitė tuaja qė tė silleni mirė dhe tė jeni tė drejtė ndaj tyre. Me tė vėrtet Allahu xh.sh. i donė tė drejtit", e "mirėsia" ėshtė, nė pėrgjithėsi, ēdo vepėr e mirė. Allahu xh.sh. na ka urdhėruar qė nė ēdo aspekt tė kemi mirėsjellje ndaj tyre, pra mirėsjellja ndaj tyre jo vetėm qė ėshtė e lejuar por ajo ėshtė edhe e preferuar. E si pra do tė mund tė ishte e ndaluar pėrshėndetja dhe urimet si pėr shembull "Urime festa" e shprehje tė tjera tė kėsaj natyre. S’ka dyshim se ne duhet tė ua dėshirojmė atyre tė mirat sepse kėshtu edhe na ka urdhėruar Allahu xh.sh.
3. Allahu xh.sh. na e ka lejuar tė bėrit marrėveshje, kompromise dhe tė hyrit nė aleancė me ta, siē kishte vepruar Pejgamberi s.a.v.s. kur erdhi nė Medine.
4. Allahu xh.sh. e ka lejuar pėr ne qė t’i vizitojmė ata nė shtėpitė e tyre si dhe t’i mirėpresim ata pėr vizita nė shtėpitė tona. Po ashtu e ka lejuar edhe ushqimin e tyre, madje na e ka lejuar edhe martesėn me femrat e tyre duke e ditur se Allahu xh.sh. ka kėrkuar qė nė martesė nė mes tė bashkėshorteve tė mbizotėrojė dashuria, mirėsia, dhe mėshira.
Pėr kėtė nuk mund tė themi se nė tėrė kėtė ka njė lloj pėlqimi, njohje, apo pranimi se feja e tyre ėshtė e drejtė, e si pra do tė mund tė ishin tė lejuara tė gjitha kėto e tė ndalohen pėrgėzimet dhe urimet pėr festat e tyre?!

Burimi: www.albosala.com

Shqipėroj: Artan Musliu

Kosova19
25-12-11, 15:50
...Shokėt e Profetit-paqja dhe nderimi i Allahut qoftė mbi tė- qė e kanė mėsuar fenė nga Profeti -paqja dhe nderimi i Allahut qoftė mbi tė- nuk ja kanė uruar festat krishterėve dhe pse ka pasur krishterė. Dijaterėt na kanė treguar se kanė ixhma pėr kėtė ndalesė.

..pse nuk sjelli ndonjė shembull nga ata muslimanė qė e kanė msuar fenė nga Profeti -paqja dhe nderimi i Allahut qoftė mbi tė- se edhe ata kėshu kanė vepruar kėshtu i kanė uruar festat dhe kanė marr pjesė nėpėr kisha.

Kosova19
02-01-12, 21:43
Abdu Rrahman es Sumejit Njeriu i cili u be sebeb per islamin e me shume se 10 milion njerezve ne afrike tani gjendet ne reanimacion lusim Allahun ta sheroje.

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s320x320/407831_256647557732597_182479005149453_693569_1816 633149_n.jpg

Qendra Udha e Besimtareve paraqet dokumentarin video: Kontinenti i Harruar, ku tregohet puna dhe thirrja e Doktor Abdurrahman es Smejit.

XEmF9kY8bA8&feature

Kjo eshte rezymeja e njeriut legjende, nje nder te rrallet e kesaj kohe, qe sakrifikoi veten per te ndricuar te tjeret:Abdurrahman es-Sumejit

Zero Cool
16-01-12, 22:17
Policia ndalon dasmorėt dhe merr nusėnhttp://www.albeu.com/dokumenta/foto/evleniyoruz.jpgNjė ngjarje e pazakontė ka ndodhur nė njė zonė tė thellė nė Turqinė juglindore. Policia ka ndaluar konvojin nė tė cilin gjendej nusja dhe ka marrė nusen nga “duart” e dasmorėve.

Por, ky veprimi policisė padyshim qė ka njė arsye. Policia ndaloi nusen pasi ajo ishte vetėm 13 vjeē dhe sipas ligjeve turke, martesa nė kėtė moshė nuk ėshtė e lejuar.

Pasi nusja e veshur me fustanin e bardhė dha deklaratėn nė komesariatin policor, iu dorėzua Fondacionit pėr Mbrojtjen e Fėmijėve ndėrsa dhėndrri 18 vjeēar u arrestua dhe pritet vendimi i gjykatės pėr tė pėrcaktuar fatin e tij.

Sipas mediave turke, dy tė rinjtė ishin njohur nė internet dhe pas miratimit tė familjeve kishin vendosur tė martohen por ishte policia ajo qė e pengoi realizimin e kėsaj "ėndrre".

Zero Cool
20-01-12, 17:29
Mohoi Zotin, rrezikon burgun


Njė indonezian, i cili nė njė faqe ateiste nė Facebook shkroi se “Zoti nuk ekziston” ėshtė arrestuar dhe tanimė rrezikon seriozisht pėrfundimin nė qeli.


Shtetasi i arrestuar ėshtė njė 31-vjecar, punonjės civil dhe ndodhet nė gjendje arresti. Deklarata e tij ka shkaktuar zemėrimin e njė grupi tė madh njerėzish tė cilėt e kanė sulmuar atė, po nė faqen e Facebook. Tashmė, ai mund tė humbasė edhe vendin e tij tė punės.

Ateizmi ėshtė nė kundėrshtim me ligjet nė Indonezi, vendi me numrin mė tė madh tė besimtarėve muslimanė. Dėnimi, pėr kėdo qė pohon ateizmin e tij, mund tė shkojė deri nė 5 vite burg.

Indonezia, pėrvec islamizmit, njeh praktikimi edhe tė pesė feve tė tjera nė vend, por jo ateizmin. Sipas mediave lokale, pėrvec atyre qė e sulmuan, shumė tė tjerė kanė dalė nė mbrojtje tė tij, duke kėrkuar lirimin e 31-vjecarit.

Makresh
24-01-12, 14:18
Pederastėt maqedonas, fyejn rend ndjenjat e muslimanėve !

"reagon" Bashkėsia Islame ,

http://tetova1.com/portali/lajmet-e-fundit/ne-karnevalin-e-vevcanit-vendosen-penis-mbi-flamurin-islam-reagon-bfi.html

arti69
26-01-12, 20:15
http://www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/%28u59u%29Liam-neeson-2011.jpgAktori Liam Neeson dėshiron tė kthehet nė besimtar musliman


E enjte 26 Janar 2012 18:33 Ylli hollivudian Liam Neeson po mendon tė heqė dorė nga besimi katolik pėr t’u kthyer nė njė musliman.
59-vjeēari tregon se lutjet islamike i kanė hyrė nė zemėr gjatė qėndrimit nė Stamboll pėr realizimin e disa xhirimeve.
“Thirrja pėr lutje ndodhte pesė herė nė ditė dhe gjatė javės sė parė kjo gjė tė ēmendte, por mė vonė jo vetėm qė mėsoheshe me kėtė frymė, por tė dukej si gjėja mė e bukur e nė botė! Atje kishte 4 mijė Xhami nėpėr qytet. Disa prej tyre janė vėrtetė mahnitėse dhe me tė vėrtetė kam filluar tė mendoj tė kthehem nė njė musliman.”
Liam ėshtė rritur nė Irlandėn e Veriut nė njė familje tė devotshme katolike dhe ai u pagėzua me emrin e priftit lokal. Por aktori, gruaja e tė cilit, Natasha Richardson, vdiq nė moshėn 45-vjeēare gjatė njė aksident skiimi nė 2009-ėn, ka folur edhe mė parė rreth sfidave me besimin e tij.
Ai ėshtė shprehur, “Unė jam edukuar si njė katolik, por mendoj se secili nga ne pyet veten nė mėnyrė tė pavetėdijshme se ēfarė jemi duke bėrė nė kėtė planet? Vazhdimisht lexoj libra mbi Zotin apo mungesėn e tij dhe ateizmin…”
Duket se vizita e tij e fundit nė qytetin turk e ka bėrė t’i ndizet sėrish besimi nė Zot! /lshqip/

premium
26-01-12, 20:30
http://www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/%28u59u%29Liam-neeson-2011.jpgAktori Liam Neeson dėshiron tė kthehet nė besimtar musliman


E enjte 26 Janar 2012 18:33 Ylli hollivudian Liam Neeson po mendon tė heqė dorė nga besimi katolik pėr t’u kthyer nė njė musliman.
59-vjeēari tregon se lutjet islamike i kanė hyrė nė zemėr gjatė qėndrimit nė Stamboll pėr realizimin e disa xhirimeve.
“Thirrja pėr lutje ndodhte pesė herė nė ditė dhe gjatė javės sė parė kjo gjė tė ēmendte, por mė vonė jo vetėm qė mėsoheshe me kėtė frymė, por tė dukej si gjėja mė e bukur e nė botė! Atje kishte 4 mijė Xhami nėpėr qytet. Disa prej tyre janė vėrtetė mahnitėse dhe me tė vėrtetė kam filluar tė mendoj tė kthehem nė njė musliman.”
Liam ėshtė rritur nė Irlandėn e Veriut nė njė familje tė devotshme katolike dhe ai u pagėzua me emrin e priftit lokal. Por aktori, gruaja e tė cilit, Natasha Richardson, vdiq nė moshėn 45-vjeēare gjatė njė aksident skiimi nė 2009-ėn, ka folur edhe mė parė rreth sfidave me besimin e tij.
Ai ėshtė shprehur, “Unė jam edukuar si njė katolik, por mendoj se secili nga ne pyet veten nė mėnyrė tė pavetėdijshme se ēfarė jemi duke bėrė nė kėtė planet? Vazhdimisht lexoj libra mbi Zotin apo mungesėn e tij dhe ateizmin…”
Duket se vizita e tij e fundit nė qytetin turk e ka bėrė t’i ndizet sėrish besimi nė Zot! /lshqip/
Asgjė nuk kam ēka tė shtojė

Allahu i udhėzoft nė rrugėn e Tij tė drejt .
faktikisht ėshtė zgjuar nga erėsira nė dritė.
gėzohem per kete lajm.

Zero Cool
27-01-12, 11:45
Kardashian “bėhet” myslimane (http://www.knninfo.com/?page=1%2C5%2C43043)


Los Anxhelos, 26.01.2012 14:21

Kim Kardashian ėshtė veshur ashtu sikur nuk jemi mėsuar ta shikojmė. Merreni me mend, ylli e shout televiziv “Keeping up with the Kardashians”, e cila ėshtė e njohur me zbulimin e formave tani u mbulua. Por, mos prisni ta shihni tė veshur kėshtu nė tapetin e kuq.

Bėhet fjalė pėr njė veshje tradicionale, tipike pėr gratė myslimane, e cila ia ka tėrhequr vėmendjen asaj gjatė njė udhėtimi nė Dubai. Nė dyqanin pėr veshje tradicionale, qė ka vizituar bashkė me tė ėmėn, Kim ka veshur njė veshje qė e ka mbuluar nga “koka deri tek kėmbėt”, ku i dukeshin vetėm sytė.

Familja Kardashian di se si ta tėrheqė vėmendjen e mediave, prandaj Kim dhe nėna e saj e kanė lėshuar dyqanin tė veshura me kėtė veshje tradicionale. Rezultati? Kuptohet… njė turmė paparacėsh rreth tyre, shumė videokamera e fotoaparate.


ps: 1 dite ka mu ba vertete muslimane, gati ja mbusha mendjen :wink:

Alima
27-01-12, 12:39
...


ZVICĖR: Muslimanėt, hapin njė kanal televiziv nė shqip

11Share (http://www.facebook.com/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fwww.radio-pendimi.com%2Fweb%2Findex.php%3Foption%3Dcom_conte nt%26view%3Darticle%26id%3D1195%3Azvicer-muslimanet-hapin-nje-kanal-televiziv-ne-shqip%26catid%3D1%3Alajme%26Itemid%3D7&t=ZVIC%C3%8BR%3A%20Musliman%C3%ABt%2C%20hapin%20nj %C3%AB%20kanal%20televiziv%20n%C3%AB%20shqip&src=sp)


http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2012/01/nICbLANCHbe-300x201.jpg
Njė kanal televiziv islamik do tė nisė kėtė vit. Ai do tė ofrojė programet politike dhe njė revistė javore dhe predikimet. Predikim do tė jetė nė gjermanisht, arabisht, boshnjake dhe shqip. Studio TV do tė jetė operacionale nga kjo verė. Themeluar nė vitin 2009, CCIS ėshtė sfiduar brenda komunitetit musliman. Organizata sjell sė bashku disa 2000 anėtarė pasiv, njoftona agjencia informative kombėtare “Presheva jonė” nga Gjeneva


Gjenevė, 23 janar/AIK-Presheva Jonė

Qendrore Islame Kėshilli i Zvicrės (CCIS) ėshtė duke punuar pėr tė krijuar njė kartė zbritje-zvicerane tė quajtur Musliman-Card, ku do t’i lejohet mbajtėsit e saj pėr tė marrė zbritje prej 5 deri 15% nė disa restorante, hotele dhe dyqane.
Njė kanal televiziv islamik do tė nisė kėtė vit. Ai do tė ofrojė programet politike dhe njė revistė javore dhe predikimet. Predikim do tė jetė nė gjermanisht, arabisht, boshnjake dhe shqip. Studio TV do tė jetė operacionale nga kjo verė. Themeluar nė vitin 2009, CCIS ėshtė sfiduar brenda komunitetit musliman. Organizata sjell sė bashku disa 2000 anėtarė pasiv, njoftona agjencia informative kombėtare “Presheva jonė” nga Gjeneva


Gjenevė, 23 janar/AIK-Presheva Jonė

Qendrore Islame Kėshilli i Zvicrės (CCIS) ėshtė duke punuar pėr tė krijuar njė kartė zbritje-zvicerane tė quajtur Musliman-Card, ku do t’i lejohet mbajtėsit e saj pėr tė marrė zbritje prej 5 deri 15% nė disa restorante, hotele dhe dyqane.


DREJTORI I QENDRĖS ISLAMIKE NĖ ZVICĖR NICOLAS BLANCHO DHE DR.SHEFQET KRASNIQI PĖRSHĖDETEN DHE SHKEPIN BOMBONE “KUNDĖRSHTARĖVE” KRISTIANĖ, TĖ CILĖT ISHIN DUKE PROTESTUAR KUNDĖR NJĖ KONFRENCE ISLAMIKE NĖ BIENE (nė foto)
http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2012/01/nicolasblach1.png
Helsana konfirmuar “SonntagsZeitung” kanė filluar negociatat me organizatėn. “Ne patėm njė takim”, tha siguruesi. Sipas kryetarit tė CCIS, Nicolas Blancho, zbritje nė sigurim shtesė pėr anėtarėt e shoqatės sė tij do tė kthehet rreth 10%. “Pėr familjet me shumė fėmijė, kjo pėrqindje mund tė jetė edhe mė e madhe, thotė ai. Unė kam njė kontratė nė tryezėn time dhe kam nėnshkruar pėr vjeshtė. ”
Siguruesi ka dhe falėnderoj tė Kėshillit Islamik pėr reklamat e saj, duke ofruar 3.000 franga nė 200 nėnshkruesit e kontratės. Asnjė datė e komisioneve tė kartelės ka, megjithatė, u zbulua.
Pėrveē kėsaj, njė kanal televiziv islamik do tė nisė kėtė vit. Ajo do tė ofrojė programet politike dhe njė revistė javore dhe predikimet.Predikim do tė jetė nė gjermanisht, arabisht, boshnjake dhe shqip. Studio TV do tė jetė operacionale nga kjo verė. Themeluar nė vitin 2009, CCIS ėshtė sfiduar brenda komunitetit musliman. Organizata sjell sė bashku disa 2000 anėtarė pasiv.


.

Alima
27-01-12, 12:41
...
Brenda vitit, dhjetra hebrenj izraelit e pranojnė Islamin

http://www.islamgjakova.net/uploads/200-150_1327072883.jpgGazeta izraelite Yediot Aharonot newspaper publikoi kėto ditė rezultatet e studimeve pėr pranimin e Islamit nė mesin e hebrenjve nė Izrael
Sipas studimeve tė bėra nga profesori Yitzhak Ritter, brenda vitit nė Izrael, rreth njėzet hebrenj konvertohen nė islam. Sipas kėtij studimi Islami tek hebrenjtė vjen nėpėrmjet kanaleve televizive satelitore dhe internetit.

Ėshtė interesante se nė Izrael ekzistojnė shumė shoqata qė zhvillojnė aktivitete me hebrenjtė e konvertuar nė Islam. Shoqatat tė tilla si "Yad not Haim" zhvillojnė shumė aktivitete pėr t’i bindur hebrenjtė muslimanė tė largohen nga Islami. Ata justifikohen me tezėn se nė kėtė mėnyrė pėrpiqen qė t’i shpėtojnė.

Daiu mė i famshėm hebre nė Izrael ėshtė Yusuf al-Khattab, respektivisht Joseph Cohen. Pėr davetin e tij profesor Yitzhak Ritter thotė:" Nė 30 vitet e fundit, nuk kam parė person mė aktiv qė fton hebrenjtė nė Islam nė shtetin e Izraelit."
.

Alima
27-01-12, 12:44
...

Norvegjia lejon mbajtjen e shamive pėr policet dhe gjyqtaret

http://www.dritaislame.al/wp-content/uploads/2012/01/norvegji-police-myslimane.jpg


Norvegjia lejon mbajtjen e shamisė pėr femrat police dhe gjyqtare. Pėr kėtė qeveria norvegjeze ka caktuar njė bord tė veēantė qė duhet tė bėjė rekomandime me tė cilat policeve dhe gjykatėsve nė Norvegji do t’ju lejohet bartja e veshjes dhe gjėrave tjera personale me tone fetare, pėrfshirė edhe shaminė.
Gazeta Christian Vart Land shkruan se “Duke pasur parasysh detyrėn e krijimit tė njė politike tė re nė ēėshtjet fetare bordi beson se veshjeve dhe simboleve fetare, si shamia dhe kryqi krishterė, duhet t’ju bėhet vendi nė jetėn publike”.
“Duhet tė jemi nė gjendje ta tolerojmė besimin e njerėzve tė tjerė, pavarėsisht se takojmė njė imam nė korridor tė spitalit apo njė police me shami nė kokė”, u shpreh njė anėtar i bordit.
Njė tjetėr anėtar i bordit e konfirmon kėtė qėndrim duke thėnė se: “Bazuar nė bisedat me anėtarėt e bordit, unė jam i bindur se do tė jetė e mundur tė kombinohen mbulesa fetare me rrobat e gjykatėseve dhe uniformat e policisė.”
Kryesuesi i bordit, Sturla Stalsett, shpjegon se Norvegjia nuk dėshiron tė ndjek tė njėjtėn rrugė si Franca, e cila nė vitin 2004 ka ndaluar bartjen e shamisė nė shkolla.
“Ne nė asnjė mėnyrė nuk duam ta fshehim ose ta zvogėlojmė praninė e simboleve fetare. Ne duam tė sigurojmė qė diversiteti tė jetė i fortė”, tha ai.
Tre vjet mė parė, ēėshtja e shamisė nė polici shkaktoi njė debat tė fortė i cili ēoi deri nė atė shkallė qė ministri i atėhershėm i drejtėsisė Knut Storberget (Partia e punės) tė tėrheqė propozimin i cili do t’ju lejonte femrave myslimane nė polici tė bartin shaminė.
Bordi pėr politikėn fetare, i themeluar nga ana e ministrit tė kulturės Anniken Huitfeldt (Partia e punės), mbajti takimin e tij tė parė nė gusht tė vitit 2010.
Ai ėshtė themeluar me qėllim qė t’i shqyrtojė politikat aktuale tė Norvegjisė ndaj besimit dhe religjionit, dhe tė zhvilloj propozime tė reja qė do t’i ofrojė vendit njė qasje mė koherente. /IGJ/Drita Islame/.

Makresh
28-01-12, 01:01
Pederastėt maqedonas, fyejn rend ndjenjat e muslimanėve !

"reagon" Bashkėsia Islame ,

http://tetova1.com/portali/lajmet-e-fundit/ne-karnevalin-e-vevcanit-vendosen-penis-mbi-flamurin-islam-reagon-bfi.htmlMijėra Struganė > shqiptaro-musliman, protestuan sot kundėr pederastėve maqedonas qė fyen rend shqiptarėt e besimit Islam !
xsjJHNo1ln4#!

Zero Cool
30-01-12, 15:58
Liderėt fetarė tė Kosovės janė takuar nė Prizren


Prizren, 28.01.2012 19:22

Festa ortodokse e Shėn Savės ka bėrė bashkė, tė shtunėn, nė Prizren, liderėt fetarė tė religjioneve mė tė pėrhapura nė Kosovė, tė cilėt kanė drekuar edhe nė shoqėri tė komandantit tė KFOR-it, Erhard Drews.

Ftesės sė peshkopit tė dioqezės sė Rashka-Prizrenit, Teodosije, i janė pėrgjigjur udhėheqėsi i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, myftiu Naim Tėrnava dhe Ipeshkvi i Kosovės, imzot Dodė Gjergji, me ē'rast kanė diskutuar pėr avancimin e bashkėpunimit tė ndėrsjellė dhe pėr relaksimin e marrėdhėnieve ndėr-fetare, transmeton Koha.

Pas takimit, liderėt e tė tri konfesioneve nuk janė prononcuar pėr mediet. Mirėpo burime brenda takimit kanė bėrė tė ditur se bėhet fjalė pėr njė takim joformal, qė tashmė ėshtė i zakonshėm pėr tė tri liderėt fetarė.

"Takimi ka qenė privat. Janė diskutuar ēėshtjet e interesit tė pėrbashkėt, promovimi i respektit tė ndėrsjellė mes bashkėsive fetare sikurse edhe fuqizimi i kulturės sė tolerancės dhe paqes", ka thėnė ky burim.

Ndėrsa zėdhėnėsi i KFOR-it, Uwe Nowitzki ka konfirmuar pėr "Kohėn Ditore" se komandanti i KFOR-it, Erhard Drews ka qenė i pranishėm nė takimin e liderėve fetarė. "Komandanti i KFOR-it ka marrė njė ftesė pėr drekė nga peshkopi i dioqezės sė Rashka-Prizrenit, Teodosije, me rastin e shėnimit tė ditės sė Shėn Savės, ku kanė qenė tė pranishėm edhe liderėt e komuniteteve tjera fetare", ka thėnė Nowitzki, pėrmes telefonit.

Pas mbarimit tė takimit, liderėt fetarė janė parė bashkė edhe nė qendėr tė qytetit. Madje, ipeshkvi i Kosovės, Dodė Gjergji dhe peshkopi Teodosije kanė marrė udhėn pėr nė selitė e tyre nė shoqėri tė njėri-tjetrit.

Zero Cool
03-02-12, 19:40
“Muslim Taxi” i ndanė udhėtarėt sipas gjinisė


http://www.telegrafi.com/fo/fun/f.0203092352929_m.jpg


Gjermani Selim Reid, prindėrit e tė cilit vijnė nga Iraku, e zgjodhi problemin e myslimanėve tė cilėt nuk dėshirojnė tė hipin nė taksi me femra. Reid themeloi kompaninė “Muslim Taxi” e cila ndanė udhėtarėt sipas gjinisė, pėr ta respektuar traditėn myslimane se burrat e gratė nuk mund tė voziten bashkė.


Reid tha se pėr kėtė punė ishte inspiruar qė nė vitin 1996 kur prindėrit e tij po voziteshin me taksi, ndėrsa njė taksist i kritikoi pėr shkak tė traditave myslimane, shkruan Huffington Post.

“Shoferi i taksisė mė sė tepėrmi ankohej pėr tė huajt qė vinin nė Gjermani dhe pėr faktin se nėna ime mbante njė shall rreth qafės”, tha Reid.

Edhe pse “Muslim Taxi” tingėllon si shumė restriktiv, Reid thotė se kjo kompani do tė siguroj pėr myslimanėt mė shumė tė drejta dhe mė shumė respekt pėr imigrantėt. /

Hajra
08-02-12, 11:27
Gazetari britanik Richard Peppiat
Pranohet fabrikimi i lajmeve kundėr myslimanėve

E marte 7 Shkurt 2012 20:55
Gazetari britanik Richard Peppiat, i cili ka dhėnė dorėheqjen nga vendi i punės pranė gazetės Daily Star, ka pranuar se kryeredaktorėt u kėrkonin gazetarėve qė tė publikojnė lajme tė fabrikuara kundėr islamit dhe myslimanėve.
Ai vė theksin nė faktin se lajmet e fabrikuara kundėr myslimanėve, u shtuan nė mėnyrė tė ndjeshme, sidomos pas sulmeve tė 11 shtatorit si dhe sulmit terrorist nė Londėr. Ai thekson se u ėshtė kėrkuar qė tė publikojnė lajme tė cilat tregojnė se myslimanėt janė terroristė, se kėrcėnojnė sigurinė, se emigrantėt kontrollojnė vendin, e tė tjera tė ngjashme. /ardhmeriaonline/

Makresh
08-02-12, 11:47
E_URITURA shkruan nė lidhje me frikėn ndaj muslimanėve : -Unė kam frikė nga ta. Sincerisht, nuk ėshtė qėllimi im tė flas keq pėr ta, por ata njerėz mė fusin frikėn. Vetėm kur i shoh, tmerrohem.

-Jo jo, nuk ka ditė qė nuk dėgjon ndonjė akt krimi tė kryer nga ta, nė tv.

http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=2189065&postcount=30
Gazetari britanik Richard Peppiat
Pranohet fabrikimi i lajmeve kundėr myslimanėve

E marte 7 Shkurt 2012 20:55
Gazetari britanik Richard Peppiat, i cili ka dhėnė dorėheqjen nga vendi i punės pranė gazetės Daily Star, ka pranuar se kryeredaktorėt u kėrkonin gazetarėve qė tė publikojnė lajme tė fabrikuara kundėr islamit dhe myslimanėve.
Ai vė theksin nė faktin se lajmet e fabrikuara kundėr myslimanėve, u shtuan nė mėnyrė tė ndjeshme, sidomos pas sulmeve tė 11 shtatorit si dhe sulmit terrorist nė Londėr. Ai thekson se u ėshtė kėrkuar qė tė publikojnė lajme tė cilat tregojnė se myslimanėt janė terroristė, se kėrcėnojnė sigurinė, se emigrantėt kontrollojnė vendin, e tė tjera tė ngjashme. /ardhmeriaonline/

Shpifjet kundėr Islamit dhe Muslimanėve, kan bėr viktima edhe nė mesin e shqiptarėve !
Nuk duhėt urryer E_Uritura, por duhėt ver flakėn gjithe atyre gazetarucave qe bejn copy/paste lajme nga mediat e tilla ! Kam fjalėn pėr RTK1, KTV, 21, gazetaexpress ! Koha.net ! e disa harrvina te tjera qė s'din as ēfar eshte gazetaria !.

Hajra
10-02-12, 11:34
Zvicra diskriminon myslimanėt

Mė tė diskriminuarit nė kėtė mes janė njerėzit nga Ballkani dhe nė veēanti shqiptarėt, thuhet nė raport.

E premte 10 Shkurt 2012

Organizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė (OSBE) i ka drejtuar Zvicrės njė raport kritik nė lidhe me trajtimin e myslimanėve nė kėtė vend. Siē njoftojnė mediet zvicerane, myslimanėt nė Zvicėr po i nėnshtrohen diskriminimit nė rritje.
Raporti nėnvizon se intoleranca ndaj myslimanėve ėshtė rritur nė dhjetė vitet e fundit (nga sulmet terroriste tė11 shtatorit). Mė tė diskriminuarit nė kėtė mes janė njerėzit nga Ballkani dhe nė veēanti shqiptarėt, thuhet nė raport.
“Kėshtu, migrantėt shqiptarė dhe boshnjakė nuk identifikohen (nga zviceranėt) mė me etninė e tyre por me fenė”.
Diskriminimi mė i hapur me tė cilin ballafaqohen myslimanėt, thuhet mė tutje nė raport, shihet me rastin e kėrkesave tė tyre pėr marrje tė shtetėsisė dhe nė vendin e punės. Pėr tė evituar problemin e diskriminimit, OSBE i rekomandon Zvicrės tė mbėshtesė themelimin e njė organizate-ēati qė do tė pėrfaqėsonte tė gjithė myslimanėt e kėtushėm.
Raporti mbėshtetet nė vėzhgimet qė kanė bėrė tre vėzhgues tė OSBE-sė gjatė qėndrimit tė tyre nė Zvicėr, nė nėntorin e vitit tė kaluar.
Mediet zvicerane po kėshtu raportojnė pėr pėrpjekjet pėr themelimin e njė “Parlamenti tė myslimanėve” nė Zvicėr. Kėto pėrpjekje janė iniciuar nga dy organizata qė tubojnė myslimanėt: KIOS dhe FIDS dhe pritet qė nga fundi i vitit tė fillojė puna konkrete rreth themelimit tė kėtij parlamenti.
Organizata islame qė konsiderohet ė radikale, Kėshilli Qendror Islamik i Zvicrės me seli nė Biel-Bienne, ka deklaruar se nuk merr pjesė nė pėrpjekjet pėr kėtė parlament, pasi qė, sipas saj, nuk ėshtė ftuar. /albinfo/

Zana_ch
12-02-12, 13:14
Irani stėrvit ninxha vrasėse pėr tu mbrojtur

Ēdo shteti i cili ka ndėrmend tė sulmojė Iranin – si mė tė mundshmit janė Izraeli, SHBA dhe Britania – duhet tė mendohen dy herė para se tė ndėrmarrin njė hap tė tillė. Kjo jo pėr faktin se Irani mund tė ketė armė bėrthamore por sepse ky vend ka njė tjetėr armė tė fshehtė, qė janė femrat ninxha.

Si nė traditėn antike tė luftėtarėve japonezė, mijėra gra nga Irani po stėrviten pėr tu bėrė ninxha. Rregullisht tani stėrviten 3 500 femra, tė cilat kanė ndėrruar veshjen tradicionale me atė tė luftėtarit.

http://www.shekulli.com.al/shekulli/wp-content/uploads/2012/02/article-0-119B8B14000005DC-53_634x286.jpg
Instruktorja Fatima Muamer tha pėr televizionin iranian, Press TV se ky sport i ndihmon femrat qė tė ruajnė balancėn mes trupit dhe trurit. “Qetėsia ėshtė leksioni mė i rėndėsishėm qė ato mėsojnė”, thotė Muamer.

http://www.shekulli.com.al/shekulli/wp-content/uploads/2012/02/article-2097087-119B8AFA000005DC-13_634x286.jpg

Sensei Akbar Faraji ishte instruktori i parė i klubit tė ninxhave para 22 vitesh – klub i cili tani numėron mbi 24 000 anėtarė. Ai tregon se nė gjuhėn e kėtij sporti (ninjutsu) meshkujt quhen ninxha ndėrsa femrat kunoichi.
Ninjutsu, apo arti marcial nė pėrgjithėsi mund tė pėrshkruhet si ilaē. Ashtu si helmi i gjarprit, pavarėsisht faktit se mund tė jenė shumė tė rrezikshme, ato mund tė jenė edhe antihelm nė rastin e mirė”, thotė Faraji.

http://www.shekulli.com.al/shekulli/wp-content/uploads/2012/02/article-2097087-119BC1F3000005DC-910_634x286.jpg

Ninjutsu ėshtė konsideruar si forma e artit mė vdekjeprurės, gjatė luftės nė Japoni nė vitet 1185 – 1868.
Regjimi 33-vjeēar nė Iran qė erdhi pas revolucionit mysliman ka ndryshuar rolin e gruas duke i hequr asaj petkun e brishtėsisė dh tė paaftėsisė.

Nė 2004 njė grup femrash nga Irani krijuan skuadrėn e ragbisė dhe tani ky ekip numėron mbi 1 000 anėtarė.

Mijėra femra iraniane i janė bashkuar kauzės pėr mė shumė tė drejta nė njė vend ku 42% e tyre janė tė papun.

player_embedded&v=MJjpFYVvwBo

Dallandyshja_718
12-02-12, 15:51
Sa "t'me'ēim" iraniant, jau paskan shti tuten; Ameriks, Izraelit e Britanise, besa edhe mua boll...:biggrin:
Ishalla nuk e paguojne burrat prej "ningjave" se sa per ato qe i ceka me nalte pa ferre n'kam kane me u nda, perveē n'shpertheft noj bume atomike...e ater kem me i'a tije eren laaaarge:wink:

Alima
13-02-12, 18:47
...


...


Deklarata e 107- tė dijetarėve tė Umetit nė lidhje me ngjarjet e Sirisė


Kryesuar nga shejh Ebu Is-hak Huvejni, Muhamed Hasani, Ebu Is-hak Huvejni, Nebil Ivedi, Ali Xhumu-myftiu i Egjiptit, Selman Aude, Abdulmexhid Zendani, Jusuf KArdavi… e tė tjerė.

Nė kėtė deklarat ndėr tė tjera citohet:

“Ne bėjmė thirrje nė mbėshtetje tė ushtrisė sė lirė, nė nxitjen, forcimin dhe bashkimin me tė, pėr tė mbrojtur civilėt, qytete dhe institucionet pėr sa kohė qė kėto gjėra synohen tė dėmtohen (nga pushteti zullumqar)


Nė kėtė deklaratė ndėr tė tjera thuhet:


Bismilahi rrahmani rrahim

107 dijetarė tė umetit nėnshkruajnė kėtė deklaratė nė tė cilėn flitet pėr ngjarjet e fundit qė po ndodhin nė Siri.

Zot ty tė takon Falėnderimi..dėrgo salavate dhe selame pėr Zotėriun e muxhahidėve, Profetin tone, familjen dhe shokėt e tij…

-Ajo ēfarė ėshtė duke ndodhur nga padrejtėsia, nėnēmimi, gjakderdhja… e tė pafajshmėve nga duart e regjimit tiran dhe ndihmėsve tė tij nė Sirinė tone tė dashur nuk harrohet kurrė.

-Atė gjak tė pastėr Allahu do ta bėjė turp pėr kėtė regjim, zjarr pėr pjesmarrėsit nė zullum dhe pėr ata qė heshtin karshi tij dhe ēdo individi, shoqėrie, institucioni apo shteti tė korruptuar qė qėndron nė anėn e tyre.

-Atje ēdo ditė mbyten me dhjetra e qindra, kurse ata qė plagosen janė shumėfish mė tepėr…

-Personat qė e nėnshkruajnė kėtė deklaratė e rikujtojnė secilin se derdhja e gjakut tė pafajshėm ėshtė e ndaluar si nė Kuran ashtu edhe nė Synet…dhe ndalohen ēdo gjė tjetėr e shenjtė sipas sheriatit.
Allahu derdhjen e gjakut tė pafajshėm e bashkoi me shirkun-shoqėrimin e dikujt me Allahun…

-Zoti garantoi pėr atė qė mbyt tė pafajshmit se do tė jenė pėrgjithmonė nė zjarr, janė tė mallkuar, ndaj tyre ėshtė i hidhėruar dhe pėr ta do tė ketė dėnim tė dhimbshėm.
Mbytjen e tij Zoti e krahasoi me mbytjen e tėrė botės dhe obligoi njerėzimin qė ta ndihmojnė tė dobėtin dhe atė qė i bėhet padrejtėsi.

Bazuar nė kėtė qė pėrmendėm, deklarojmė pikat nė vijim:

1-Nuk i lejohet asnjėrit nga radha e ushtrisė Siriane, kushdo qoftė ai dhe ēfarėdo pozite pastė qė ta mbytė, plagosė popullin e pafajshėm apo ti kryej urdhrat qė bartin nė vete zullum karshi popullit sirian. Pėrkundrazi kėta persona nga radhėt e ushtrisė duhet t’I kundėrshtojnė kėto urdhra, tė japin dorėheqje nga postet dhe detyrat e tyre. Kurse ata qė kanė mbytur deri sot i rikujtojmė se mė lehtė ėshtė largimi pas mbytjes sė njė personi se sa pas mbytjes sė dy tė tillėve. Dera e pendimit ėshtė e hapur dhe tė rikujtojnė personin i cili mbyti nėntėdhjetė e nėntė njerėz nė tė cilin ka mėsime pėr kėtė lloj njerėzish. Tė jesh rob i Allahut i mbytur ėshtė mė mire se sa tė jesh rob i Allahut mbytės-vrasės. Ata qė shkojnė nė Xhenet si shehidė nuk janė tė njejtė sikur ata qė shkojnė nė Xhehenem si vrasės e zullumqarė.

Prandaj lėshojmė fetvanė se ėshtė e ndaluar mbajtja e postit dhe kryerja e detyrės sė kėtyre njerėzve nė kėto rrethana nėpėr tė cilat po kalon vendi, pėrkundrazi obligohen me largim prej tij dhe qėndrim kundėr kėtij regjimi.

- Ne bėjmė thirrje nė mbėshtetje tė ushtrisė sė lire popullore, nė nxitjen, forcimin dhe bashkimin me tė pėr tė mbrojtur civilėt, qytete dhe institucionet pėr sa kohė qė kėto gjėra synohen tė dėmtohen (nga pushteti zullumqar)

-Kėtė thirrje ja drejtojmė muslimanėve dhe tėrė botės sė lire qė tė ndihmojė rregullimin e strukturave tė kėsaj ushtrie me ēdo formė tė mundshme, me tė holla dhe moralish, qė tė ketė mundėsi mėkėmbje tė vetvetes dhe luajtjen e rolit tė saj pėr tė cilin edhe ėshtė formuar duke i bėrė ballė padrejtėsisė sė pushtetit actual-mizor.
Nga ana tjetėr ėshtė obligim i kėsaj ushtrie qė tė jetė e kujdesshme dhe ta kryej me nderė detyrėn qė e ka marrė pėrsipėr pa u larguar nga qėllimet e saj tė shenjta e tė jetė sa mė larg hakmarjes , tejkalimit tė kufijve tė lejuar, armiqėsi karshi tė pafajshmėve, gabime kėto tė cilat do tė kenė efekte tė kėqija mbi tė ardhmen e bashkimit kombėtar

-Ėshtė obligim ndihma e kryengritėsve sirian me ēdo gjė qė kanė nevojė, me tė holla apo moralish qė tė arrijnė nė realizimin e qėllimeve tė tyre pėr lirinė dhe tė drejtat e vendasve tė vet.

-Thėrrasim shtetet arabe dhe islame qė tė marrin qėndrime rigoroze karshi sistemit sirian, duke ja larguar ambasadorėt e tij dhe sanksionimin e kėsaj qeverie. Gjithashtu edhe marrja e qėndrimeve tė tilla karshi shteteve qė e ndihmuan kėtė sistem totalitar nė veēanti Rusinė dhe Kinėn. Ftojmė tė gjithė muslimanėt, shoqėritė… e botės qė tė marrin qėndrime karshi ambasadave tė kėtyre shteteve dhe bojkotimi i mallrave tė tyre.

-U bėjmė thirrje kryengritėsve tė Sirisė dhe Kuvendit tė Pėrkohshėm Kombėtar dhe ēdo formacioneve tjetėr tė bashkohen dhe tė largojnė ēdo mosmarrėveshjet tė mundshme mes vete dhe tė jenė tė sinqertė nė qėllimet e tyre… dhe ruajtjen e tė drejtave dhe lirive pėr tė themeluar institucione qė ruajnė unitetin e vendit dhe interesat e tij.

-Tė ruajnė tė drejtat e pakicave fetare nė kėtė vend tė cilat kanė jetuar aty mė tepėr se njė mijė vjet…

-U bėjmė thirrje ēdo force besnike nė botėn Islame tė formojnė komitete popullore kudo pėr tė mbėshtetur revolucion e popullit sirian. Gjithashtu pėr tė mbėshtetur fėmijėt dhe popullin e zhvendosur dhe tė pastrehė nga ky popull. Sidomos kjo kėrkesė i drejtohet shtetit tė Jordanis, Libanit dhe Turqisė…

-Ne mbėshtesim ēdo pėrpjekje tė sinqertė pėr tė ruajtuar gjakun e popullit sirian dhe ata qė bashkohen me ta pėr tė mbrojtur kėtė vend nga njė luftė e gjatė e cila shkatėrron ēdo gjė, tė thatė apo tė njomė...

Lusim Allahun qė popullit tė Sirisė sė dashur t’i sjellė sa mė shpejtė lirinė. Ta ruaj bashkimin e tyre, t’i bashkojė fjalėt e tyre nė hak, ta kthej nė token e tyre sigurinė dhe rehatinė nėn njė pushtet tė drejtė, qė i ruan tė drejtat e tė tjerėve dhe ua siguron lirinė atyre, qė nuk kėrkojnė mendjemadhėsi e as fesad (korrupsion). E fundi i gėzuar u takon vetėm besimtarėve tė devotshėm !


Pėrktheu: Lulzim Susuri.

Zero Cool
16-02-12, 14:39
Irani bllokon YouTube dhe Gmail?


Teheran, 15.02.2012 10:09

Republika e Iranit ka bllokuar zyrtarisht shėrbimet: YouTube, Gmail dhe Google Videos qė nga 10 shkurti. Ky nuk ėshtė lajm i mirė dhe i vogėl, sepse mbi 30 milionė pėrdorues tė internetit nuk kanė qasje nė e-mailat e tyre nė Gmail, nuk mund tė shikojnė video nė YouTube dhe nė Google, transmeton ITshqip.Irani po mendon ta bllokoj edhe Google-n, por ende nuk ka vendosur zyrtarisht pėr shkak tė studentėve, tė cilėt informacionet me tė mėdha nė lidhje me studimet i marrin po nė kėtė motor kėrkimi.

Bajlozi i Zi
08-03-12, 19:59
Imami i Kaqanikut e paska rrehė fort keq Kryeimamin e Kosoves, Sabri Bajgoren, sonte. Tha RTK-ja.

Hajer in-shallah habilukalifuki selaversin wahabukulehu

Makresh
08-03-12, 21:35
Nuk mund ta qet njeriu veten me posht, se me nje veper kaq te shemtuar !

Rehabilitim te shpejt Kryeimamit Bajgora.

Bajlozi i Zi
08-03-12, 21:54
Nuk mund ta qet njeriu veten me posht, se me nje veper kaq te shemtuar !

Rehabilitim te shpejt Kryeimamit Bajgora.

Te lumte, i nderuar Makresh.
Te pergezoj qe tregohesh mjaft i matur dhe i pjekur ne raste e skandale te tilla.

Ka raste qe disa ketej pari i shfrytezojne keto skandale pėr te hapur tema me tituj bombastik e fyes. Sidomos kur skandalet jane te feve tjera.

www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=32921

Etj etc

Makresh
08-03-12, 22:15
Te lumte, i nderuar Makresh.
Te pergezoj qe tregohesh mjaft i matur dhe i pjekur ne raste e skandale te tilla.

Ka raste qe disa ketej pari i shfrytezojne keto skandale pėr te hapur tema me tituj bombastik e fyes. Sidomos kur skandalet jane te feve tjera.

www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=32921


Askush s'ka thene qe Mehė Uka eshte i fese tjeter.

Etj etc

??? Ēka etj, etc ?

Bajlozi i Zi
08-03-12, 22:59
Askush s'ka thene qe Mehė Uka eshte i fese tjeter.??? Ēka etj, etc ?

Jo kurrgjo.

Ēka konsideron ti Shokuese!, se?

Mua ma Shokuese! Po m'duket rrahja e Kryeimamit nga nje imam, sesa qajo pallavra jote me mehe uken.

Arb
09-03-12, 00:19
A e ka rreh hic bile?

Makresh
09-03-12, 08:53
Jo kurrgjo.

Ēka konsideron ti Shokuese!, se?

Mua ma Shokuese! Po m'duket rrahja e Kryeimamit nga nje imam, sesa qajo pallavra jote me mehe uken.

Masi kurrgjo, trus.

Arb
09-03-12, 17:17
Verbani nuk ėshtė arrestuar, Bajgora kėrkon drejtėsi
Pas incidentit tė sė enjtes pasdite, kryeimami i Kosovės, Sabri Bajgora, dha detaje pėr motivin e sulmit ndaj tij, tė cilin e cilėsoi "tė befasishėm dhe tinėzar". Sulmi i kryer nga Musli Verbani, imam nė xhaminė e Kaēanikut, ka ardhur si reagim ndaj “moszgjidhjes sė tij si kryetar i Bashkėsisė Islame nė Kaēanik, pėr njė mandat tė tretė apo tė katėrt”, thotė kryemami Bajgora nė njė prononcim pėr “Radio Evropa e Lirė”.
Sipas tij, pėrmes akteve tė tilla individė tė caktuar po ndikojnė nė prishjen e imazhit tė Bashkėsisė Islame.
“Me gojėn plot mund tė them se Bashkėsia Islame ka njė unitet tė jashtėzakonshėm nė mes tė imamėve, por ja qė dalin individė tė caktuar qė e prishin kėtė imazh", u shpreh Bajgora. "Ndėrkohė, shumica e imamėve tė Kaēanikut e kanė dėnuar aktin dhe janė kundėr veprimeve qė i ka kryer imami i apostrofuar”.
Ndaj sulmit kundėr kryeimamit ka reaguar Bashkėsia Islame dhe Kėshilli pėr Mbrojtjen e Lirive dhe tė Drejtave tė Njeriut.
Bajgora, ndėrkaq, shfaqi shpresėn qė organet e hetuesisė t’i zbatojnė detyrat qė kanė nė mėnyrė qė drejtėsia ta thotė fjalėn e vet.
“Ai sigurisht shumė shpejt do tė arrestohet dhe do tė vihet para drejtėsisė. Pėrndryshe, kam besim tė plotė nė organet e rendit dhe tė drejtėsisė qė kėtė rast do ta ēojnė deri nė fund”, tha ai.
Mėsohet se arrestimi i personit qė akuzohet se ka sulmuar kryeimamin Bajgora nuk ėshtė bėrė ende. Policia e Kosovės bėri tė ditur se menjėherė pas marrjes sė informatave, ka nisur hetimet duke e kėrkuar sulmuesin nė disa lokacione, por se nuk ka arritur ende tė identifikojė vend-ndodhjen e tij.
Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Baki Kelani, nuk deshi tė japė tė dhėna pėr personin e dyshuar pėr sulm, ndėrsa kundėrshtoi tė flasė edhe pėr motivet eventuale tė sulmit.
“Motivi dhe gjėrat e tjera bėhen tė ditura pas pėrfundimit tė rastit nė pėrgjithėsi, meqenėse ēdo gjė ėshtė nė hetim e sipėr”, theksoi Kelani.
Ndėrkohė, ėshtė paralajmėruar njė mbledhje e jashtėzakonshme e Bashkėsisė Islame tė Kosovės pėr kėtė ēėshtje, qė pritet tė mbahet nė orėt e pasdites. /Telegrafi/Bajgora kerkon drejtesi!

Po, Verbani athua cka kerkon?

sherri
09-03-12, 20:43
A e ka rreh hic bile?E kish sakatu "zidarski" :mad: ne keso rastesh,a duhet me u marre drejtesia e shtetit, me ket problem apo zgjidhet mrena Bashkesis Islame(me sherjat) ?!

Alima
10-03-12, 19:05
...

Pse bishat amerikane kanė urinuar mbi trupat e vdekur tė talibanėve ???

G-PENyLBZHk.

Llapjani_HH
11-03-12, 15:40
KMSH sjell Sami Yusuf nė Tiranė
Komuniteti Mysliman sjell pėr herė tė parė dhe ekskluzivisht nė Shqipėri kėngėtarin me famė botėrore Sami Yusuf.

Ai ka pranuar me kėnaqėsi ftesėn e institucionit pėr t’u bėrė pjesė e programit festiv kushtuar Profetit Muhamed a.s., i cili organizohet pėr tė shtatin vit radhazi nė Pallatin e Kongreseve nė Tiranė mė datė 7 Prill,
“Profeti Muhamed a.s. – Krenaria e Njerėzimit” kėtė herė vjen ndryshe.

Regjisori i programit, Agron Hoxha, rrėfen tė rejat qė do tė sjellė programi i kėtij viti. “Programi artistiko-fetar kushtuar Profetit Muhamed a.s. vazhdon rrugėtimin e vet. Kėtė herė kemi menduar njė strukturim dhe konceptim ndryshe, nė mėnyrė qė ai t’i drejtohet jo vetėm besimtarit mysliman, por ēdokujt qė dėshiron tė njohė mesazhin qė Profeti Muhamed a.s., i dėrguar si shpėtim dhe mėshirė, pėrcolli pėr mbarė njerėzimin”.

Regjisori Hoxha theksoi mė tej se “synimi ynė nėpėrmjet kėtij formati nuk ėshtė thjesht qė tė kėnaqim pritshmėritė e spektatorit, por tė sjellim vazhdimisht elemente tė rinj tė cilėt, padyshim, e bėjnė mė tė veēantė simbolikėn e kėsaj dite dhe ia shtojnė larminė kėsaj tradite tė bukur tė nisur nga KMSH”.

Sami Yusuf, risia e kėtij viti

Njė nga risitė e kėtij eventi sipas regjisorit Hoxha, ėshtė pjesėmarrja e kėngėtarit tė suksesshėm mysliman, Sami Yusuf, i cili do tė sjellė pėr publikun shqiptar ilahi tė reja por dhe ato qė e bėnė tė famshėm nė botėn e artit. Nė program do tė ketė gjithashtu kėndim Kurani, pjesė tė zgjedhura poetike nga autorė tė huaj dhe vendės si dhe shumė surpriza tė tjera qė do tė vijnė pėr pjesėmarrėsit nga emra tė njohur tė skenės dhe ekranit.

Veprimtaria do tė ketė tė ftuar krerėt e lartė tė shtetit, pėrfaqėsues tė komuniteteve fetare, trupit diplomatik tė akredituar nė Tiranė, miq dhe intelektualė tė shquar nga vendi, trevat shqiptare dhe rajoni.

Pak fjalė pėr Sami Yusuf

Sami Yusuf ėshtė njė kompozitor dhe kėngėtar i njohur dhe mjaft i dashur pėr myslimanėt. Ai lindi nė vitin 1980 nė Londėr nė njė familje me origjinė nga Azerbajxhani. Qė nė fėmijėri ai u lidh ngushtė me muzikėn, i nxitur edhe nga i ati qė ishte muzikant. Falė talentit dhe aftėsive tė tij pėr tė interpretuar nė disa vegla muzikore Yusuf siguroi njė bursė qė i mundėsoi studimet pranė Akademinė Mbretėrore tė Muzikės nė Londėr.

Sami Yusuf u bė i famshėm me albumin "Mualim" tė publikuar nė vitin 2003, qė kaloi ēdo parashikim me 5 milion kopje tė shitura. Ai ka zhvilluar koncerte nė SHBA, Evropė, Egjipt, Arabi Saudite, Turqi, etj. Koncertet e tij ndiqen nga njė publik i gjerė, sidomos tė rinjtė, duke depėrtuar nė brendėsinė e tyre me tingujt e tij tė mrekullueshėm. Njė ndėr koncertet e tij madhėshtore ėshtė ai i zhvilluar nė stadiumin “ Wembley” nė Angli por koncerti i zhvilluar para pak kohėsh nė Stamboll tejkaloi ēdo parashikim, ku morėn pjesė mbi 250 mijė persona. Nė vitin 2006 revista Time Magazine do ta cilėsonte Sami Yusufin: "Ylli mė i madh i muzikės islame". /Start/
mesazhi.com

Makresh
15-03-12, 10:35
Artikull interesant per jo-muslimanet, :)

Children are born believers in God, academic claims

Children are "born believers" in God and do not simply acquire religious beliefs through indoctrination, according to an academic.
http://www.telegraph.co.uk/news/religion/3512686/Children-are-born-believers-in-God-academic-claims.html


SHQIP

Fėmijėt janė “besimtarė tė lindur” nė Zot dhe nuk ndodh qė thjeshtė tė marrin besimet religjioze pėrmes indoktrinimit (arsimimit), siē thotė njė akademik.

Dr. Justin Barrett, njė hulumtues me pėrvojė nė Qendrėn pėr Antropologji dhe Mendje nė Universitetin e Oksfordit, thotė se personat e rinj e kanė njė predispozitė tė besojnė nė njė qenie supreme sepse ata supozojnė se ēdo gjė nė botė ėshtė krijuar me njė qėllim tė caktuar.

Ai thotė se fėmijėt e vegjėl kanė besim edhe nėse nuk kanė qenė tė edukuar pėr besim nga familja ose shkolla, dhe kėmbėngul qė edhe ata tė cilėt janė rritur tė vetmuar nė ndonjė ishull shkretėtirė do tė besojnė nė Zot.

"Njė shumicė e theksuar e fakteve shkencore pėrgjatė pėrafėrsisht 10 viteve tė fundit ka treguar se duket se zhvillimi natyral (pa ndikimin e kushteve tė jashtme) i mendjes sė njeriut ėshtė shumė mė i madh sesa qė kemi menduar mė parė, duke pėrfshirė kėtu njė predispozitė qė tė shohin botėn natyrale ashtu siē ėshtė e dizajnuar dhe me njė qėllim tė caktuar dhe se pas kėtij qėllimi ka njė lloj qenie inteligjente,” tha ai pėr programin e sotshėm tė Radios BBC 4.

"Nėse do tė hudhnim njė grumbull prej kėtyre fėmijėve nė njė ishull ku ata do tė rriteshin tė vetmuar mendoj se ata do tė besonin nė Zot."

Nė njė ligjėratė e cila u dha tė martėn nė Institutin Faradej tė Universitetit tė Oksfordit, Dr. Barret citoi eksperimente psikologjike tė realizuara nė fėmijė tė cilat siē tha ai tregojnė se ata instinktivisht besojnė se gati ēdo gjė ėshtė e dizajnuar me njė qėllim tė caktuar.

Nė njė studim, gjashtė dhe shtatė vjeēarėt tė cilėt ishin pyetur pse ka ekzistuar zogu i parė, u pėrgjigjėn “pėr tė bėrė muzikė tė mirė” dhe “sepse ata e zbukurojnė botėn”.

Njė eksperiment tjetėr me bebet 12 muajsh tregonte se ato u befasuan nga njė film nė tė cilin qartazi njė top qė rrotullohej krijonte njė grumbull tė rregullt tė blloqeve prej njė grumbulli tė parregullt.

Dr Barrett tha se ka evidencė se edhe nė moshėn katėrvjeēare fėmijėt kuptojnė se edhe pse disa objekte janė krijuar nga njeriu, bota e natyrės ėshtė e ndryshme.

Ai shtoi se kjo do tė thotė se fėmijėt janė mė tė prirur qė tė besojnė kreacionizmin (faktin se gjėrat janė krijuar tė tilla) sesa nė evolucionin, pėrkundėr asaj qė ua mėsojnė prindėrit ose mėsuesit e tyre.

Dr. Barrett tha se antropologjistėt kanė zbuluar se nė disa kultura fėmijėt besojnė nė Zot edhe kur mėsimet religjioze janė tė fshehura prej tyre.

"Mendjet e fėmijėve tė zhvilluara normalisht dhe natyrshmėrisht i bėjnė ata tė prirur pėr tė besuar nė krijimin hyjnor dhe nė dizajnin inteligjent. Nė anėn tjetėr, evolucioni ėshtė i panatyrshėm pėr mendjen e njeriut; pėrkatėsisht i vėshtirė pėr tu besuar.”

http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/religion/3512686/Children-are-born-believers-in-God-academic-claims.htmlEbu Hurejra tregon se i Dėrguari i Allahut (paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė) ka thėnė: Asnjė fėmijė nuk lind pėrveē se nė fitre (besim i pastėr). Pastaj ai tha, recitoi: “...feja e All-llahut nė tė cilėn i krijoi njerėzit; s'ka ndryshim (mos ndryshoni) tė asaj natyrshmėrie tė krijuar nga All-llahu, ajo ėshtė feja e drejtė” (30:30)

Nuk ka lindur askush dhe qė tė mos jetė krijuar nė natyrėn e tij tė vėrtetė (Islamin). Janė prindėrit e tij ata qė e bėjnė atė Jehud ose Katolik ose Magjistar, ashtu sikurse kafshėt qė lindin tė vegjlit pa tė meta nė gjymtyrėt e tyre. A shihni ndonjė defekt nė to? E pastaj ai e citoi Kur’anin: “...feja e All-llahut nė tė cilėn i krijoi njerėzit; s'ka ndryshim (mos ndryshoni) tė asaj natyrshmėrie tė krijuar nga All-llahu, ajo ėshtė feja e drejtė”.

Hajra
23-03-12, 11:10
http://www.youtube.com/watch?v=LKNtZTUwrTc&feature=player_embedded

Livingstone: Do ti edukoj Londinezėt pėr Islamin
Ken Livingstone, kandidat i partisė Laboriste pėr kryetar tė Londrės ne zgjedhjet e sivjetme, u zotua pėr tė “edukuar Londinezėt nė masė” pėr Islamin nėse do tė rizgjidhej pėr kryetar tė Londrės.

E enjte 22 Mars 2012 22:09
Z. Livingstone gjatė njė fjalimi nė xhumanė e kaluar nė Xhaminė Qendrore tė Londrės ndėr tė tjera pėrkujtoi fjalėt e Profetit Muhamed qė flet kundėr diskriminimit ku thuhet “i bardhi nuk ka epėrsi mbi zezakun e as zezaku ndaj tė bardhit pėrveē mė devotshmėri dhe punė tė mira”. Kėto janė fjalė qė duhet tė jenė nė agjendėn e tėrė njerėzimit, shtoi Livingstone.
Ai vlerėsoi predikimin e fundit tė Profetit Muhamed duke thėnė “Unė dua tė kaloj katėr vitet e ardhshme duke siguruar se ēdo jo mysliman i Londrės tė kuptoj mesazhin e kėtij predikimi.”
Z.Livingstone ishte zgjedhur kryetar i bashkisė sė Londrės pėr dy herė radhazi nė vitin 2000 si dhe nė 2004 post qė mbajti deri nė vitin 2008.

Denim
23-03-12, 13:27
Qeni jo gjithmone leh atje ku ha. Mbaje arabin me buke e ai te qellon me pushke.


Ekzekutohet vrasėsi i Tuluzit


Saga e rrethimit tė vrasėsit tė shtatė personave brenda pak ditėsh nė Francė, Mohamed Merah, ka pėrfunduar me ekzekutimin me plumb snajperi ne koke te kėtij te fundit ndėrsa pėrpiqej te dilte nga dritarja. Pas 32-ore negociatash, i rrethuar nga njėsite speciale dhe policia franceze, 23-vjeēari u vra gjate njė operacioni tė forcave te ndėrhyrjes se shpejte qe hyne nė shtėpinė e tė riut rreth orės 9 e 30, pasi shpėrthyen derėn dhe njė pjese nga dritarja. Muhamed Merah, i pajisur me kallashnikov, automatik Uzi 9 mm, disa pistoleta e granata, priste i fshehur ne banje. Ndėrsa efektivet u afruan ai qėlloi me kallashnikov duke harxhuar njė karikator te tere, pėrpara se te tentonte te hidhej nga dritarja, ku ėshtė ekzekutuar. Nga shkėmbimi i zjarrit mbeten te plagosur dy police, te cilėt janė jashtė rrezikut pėr jetėn. Presidenti Nicolas Sarkozy, nė njė dalje televizive, tha se gjithēka ishte bėrė qė Mohamed Merah tė dilte para drejtėsisė, por se nuk mund tė vinte nė rrezik jetėn e mė shumė njerėzve. “Francezėt duhet ta kalojnė zemėrimin. Bashkatdhetarėt tanė myslimanė nuk kanė tė bėjnė me kėtė histori. Ne bėmė tė pamundurėn pėr ta sjellė autorin e krimeve tė gjallė para drejtėsisė, por ishte e pakonceptueshme qė tė vinim nė rrezik jetė tė tjera njerėzish, ėshtė shprehur Nicolas Sarkozy” Mohamed Merah, njė shtetas francez me origjinė algjeriane, akuzohej pėr vrasjen e katėr personave tė hėnėn nė njė shkollė hebraike nė qytetin e Tuluz dhe mė herėt tė tre ushtarėve nė Montauban.

Murgesha
26-03-12, 16:32
Gruaja irakene rrihet pėr vdekje nė SHBA: Kthehu nė vendin tėnd terroriste
Transmetuar mė 25.03.2012 14:22


Kaliforni, 25 mars 2012, NOA- Njė grua irakene 32 vjeēare me banim nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ėshtė rrahur pėr vdekje nė shtėpinė e saj nė Kaliforni dhe pėrkrah saj e bija gjeti njė biletė nė tė cilėn shkruhej, “kthehu nė vendin tėnd terroriste”.

Siē raporton agjencia e lajmeve noa.al, kėtė ngjarje e tregoi vajza 17 vjeēare e cila tregon se e ka gjetur nėnėn pa ndjenja pasi ishte rrahur me ēelės anglez.

Gruaja nė fjalė, Shaima Alawadi, u transportua menjėherė nė spital por gjendja e saj shėndetėsore ishte shumė e rėndė dhe mesditėn e sotme u fikėn edhe pajisjet qė e mbanin nė jetė.

Sakaq policia bėri me dije se familja kishte gjetur njė mesazh tė tillė edhe njė muaj mė parė por nuk e kishte denoncuar ngjarjen.

Hajra
26-03-12, 20:44
http://www.botasot.info/img/naim-ternava.jpg

Tėrnava: Tė ndalohet hyrja nė Kosovė e tė huajve qė prishin imazhin e fesė islame
Myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava nė njė intervistė pėr RTK-nė, u ka bėrė thirrje institucioneve kompetente tė Kosovės tė ndalojnė hyrjen nė vend tė shtetasve tė huaj tė cilėt me veprimet e tyre po prishin imazhin e fesė islame nė Kosovė dhe po dėmtojnė tolerancėn fetare tė kultivuar me shekuj ndėr shqiptarė.
Me pamjen e tyre, ata dėshmojnė se nuk pėrkojnė aspak edhe me realitetin qė ekziston nė Kosovė, ka shtuar myftiu Tėrnava.

Arb
26-03-12, 22:54
Raporti amerikan: Naim Tėrnava vehabist nė BIK‏

Uashington/ Prishtinė 26 mars 2012 – Nė raportin hulumtues pėr Kosovėn tė titulluar “Kosova vazhdon luftėn kundėr infiltrimit tė Vahabistėve”, eksperti Stephen Suleyman Schvartz, ka sqaruar se myftiu Naim Tėrnava ėshtė njė prijės vahabist nė Kosovė. Ky raport mund tė lexohet http://www.islamicpluralism.org/2007/kosovo-continues-fight-against-wahhabi

Stephen Suleyman Schvartz ėshtė drejtor ekzekutiv i “Qendrės pėr Pluralizėm Islamik” me seli nė Uashington D.C tė SHBA-sė, dhe ėshtė njė publicistė shumė i njohur qė publikon raporte hulumtuese nė disa media botėrore pėrfshirė kėtu edhe “The Uall Street Journal”. Stephen Suleyman Schvartz me ekipin e tij shpeshherė e viziton Kosovėn dhe rajonin dhe pėrpilon raporte hulumtuese.

“Qendra pėr Pluralizėm Islamik” nė Uashington D.C sponsorizohet nga spozorė dhe autoritetet nė SHBA dhe drejtohet nga ekspertėt: Stephen Suleyman Schvartz; Kemal Silay – nga Ankaraja e Turqisė; Nauab Agha – kryetar i kongresit tė myslimanėve amerikan; Zuhdi Jasser – kryetar i Forumit islamik amerikan pėr demokraci; Ahmed Subhy Mansour – ish profesor nė Univerzitetin e Kajros “Al-Azhar”; Salim Mansur – profesor nė universitetin “Uestern Ontario” tė Kanadasė; Khaleel Mohammed – profesor i studimeve fetare nė Universitetin shtetėror tė San Diegos/ SHBA; Tashbih Sayyed – publicistė nė gazetėn “Muslim Uorld Today”; Dr. Irfan Al-Alaui; Veli Sirin (Gjermani); Kamal Hasani; Jalal Zuberi (SHBA); Imaad Malik.

Stephen Suleyman Schvartz nė raportin hulumtues pėr Kosovėn ka thėnė se shumica e shqiptarėve tė Kosovės janė krenar pėr reputacionin e tyre se janė myslimanė mė pro amerikanėt nė botė. Islami i tyre sunit ėshtė konvencional dhe i moderuar dhe sufizmi shpirtėror ėshtė fuqi ndėr besimtarėt.

Qė nga 2009, janė bėrė pėrpjekje tė dukshme nė kėtė republikė ballkanike qė islamin Kosovar ta orientojnė nė drejtim tė Vahabizmit, sekti ultrafundamentalist qė inspiron Al – kaiden.

Makresh
15-04-12, 11:51
Trafikim me qenie njerzore (me femijė tė sapolindur) !

Tė keni kujdes nga murgeshat !VARRET E ZBRAZĖTA DHE MURGESHA E HESHTUR


http://www.cathnewsusa.com/wp-content/uploads/2012/02/angry_nun_story-580x347.jpg


Murgesha, Sor Maria Gomez Valbuena, ėshtė personi i parė i paditur pėr pėrfshirjen e dyshuar nė skemėn, si rezultat i sė cilės nė Spanjė u vodhėn me mijėra fėmijė tė porsalindur nga nėnat e tyre, tė cilėt mė pas ju shiten prindėrve adoptues. Por kur doli para gjykatėsit, Gomez shfrytėzoi tė drejtėn e saj pėr tė qėndruar e heshtur. Rreth 1500 akuza pėr vjedhje tė foshnjave, duke filluar nga vitet e 50-ta, e deri nga mesi i viteve tė 80-ta, janė regjistruar nė Spanjė gjatė dy viteve tė fundit.

Gruaja e moshuar, e cila tė enjten doli nga gjykata nė Madrid, dukej e humbur dhe si njė fantazmė, por as brishtėsia e saj, e as veshja e saj e kaltėr e murgeshės, nuk ndali turmėn e njerėzve tė tubuar qė ta fyejnė. “Turp tė kesh”, i tha njė grua. “Si munde tė shkaktosh vuajtje kaq tė mėdha?”

E enjtja ishte supozuar tė ishte dita, nė tė cilėn besohej se do tė fillonte qartėsimi i fatit tė shumė njerėzve, tė cilėt besojnė se janė viktima tė dekadave tė tėra tė skandalit tė plaēkitjeve tė foshnjave nė Spanjė.

Murgesha e cila u ftua pėr tė dėshmuar, Sor Maria Gomez Valbuena, ėshtė personi i parė i paditur pėr pėrfshirjen e dyshuar nė skemėn, si rezultat i sė cilės u plaēkitėn me mijėra fėmijė tė porsalindur nga nėnat e tyre, tė cilėt mė pas ju shiten prindėrve adoptues. Por kur doli para gjykatėsit, Gomez shfrytėzoi tė drejtėn e saj pėr tė qėndruar e heshtur. Dhe mė vonė gjatė ditės, nė njė takim me pėrfaqėsuesit e asociacionit tė viktimave, zyrtarėt e qeverisė spanjolle pranuan se edhe pėrkundėr faktit se do tė ndajnė burime administrative, nė pėrpjekje pėr tė bashkuar nėnat dhe fėmijėt e ndarė, gjasat janė tejet tė vogla qė tė vendosen para drejtėsisė njerėzit, tė cilėt ndanė familjet.

Rreth 1500 akuza pėr vjedhje tė foshnjave, duke filluar nga vitet e 50-ta, e deri nga mesi i viteve tė 80-ta, janė regjistruar nė Spanjė gjatė dy viteve tė fundit. Pjesa mė e madhe prej tyre kanė pėrmbajtje identike: nėnave tė vetmuara apo grave tė martuara tė cilat kishin nga disa fėmijė, pas lindjes ju ėshtė thėnė, nė tė shumtėn e rasteve nga murgeshat qė punonin si motra nėpėr spitale, se fėmija i tyre i porsalindur kishte vdekur. Edhe pse prindėrit adoptues kanė paguar shuma tė mėdha parash pėr fėmijėt qė kanė blerė, prapa vjedhjeve mė shumė ka qėndruar ideologjia, se sa lakmia.

“Ishin kėto murgesha apo priftėrinj, tė cilėt besonin se fėmijėt do tė kishin njė jetė mė tė mirė, nėse do tė jetonin nė ndonjė familje mė tradicionale dhe mė morale”, shpjegon gazetarja Natalie Junquera, e cila i ka kryesuar hulumtimet e gazetės El Pais nė lidhje me vjedhjet. “Ata vėrtetė kanė besuar se po bėnin gjėnė e duhur”, shton ajo.

Qė nga momenti kur rastet filluan tė joshin mė tepėr vėmendje vitin e kaluar, me ndihmėn e testeve tė ADN-sė janė bashkuar gjashtė nėna me fėmijėt e tyre, pėr tė cilėt kishin besuar se janė tė vdekur.

Me dhjetėra prindėr kanė zbuluar se arkivolet, nė tė cilėt kishin besuar se kishin varrosur fėmijet e tyre tė porsalindur, ishin tė zbrazėt, apo se regjistrat civilė nuk pėrmbajnė certifikatat e vdekjes sė fėmijėve, pėr tė cilėt kishin besuar se kishin vdekur pas lindjes.

Dhe pėrkundėr kėsaj, deri kur nė sipėrfaqe doli Sor Maria, askush nuk ėshtė paditur pėr kėtė krim. Gjykatat kanė mbyllur shumė raste, pėr shkak tė mungesės sė dėshmive.

“Prokurorėt janė tė frustruar. Ata kanė shenja se diēka nuk ėshtė si duhet, ēfarė mund tė jetė mė e qartė se njė varr i zbrazėt, por nuk posedojnė fakte, tė cilat do tė ishin tė qėndrueshme nė gjykatė”, thotė Junquera.

Viktimat kanė shpresuar se padia kundėr Sor Marias do tė ndryshojė gjėrat. Kjo murgeshė u padit, pasi qė testi i ADN-sė bashkoi Maria Luisa Torresin me vajzėn e saj Pilar, tė cilėn nuk e kishte parė qė nga lindja. Sipas dėshmisė sė saj, Torres nė vitin 1982 ka qenė 24 vjeēare dhe e ndarė nga bashkėshorti, nė momentin kur mbeti me barrė me njė mashkull tjetėr. Pasi qė kishte dėgjuar pėr murgeshat nė klinikėn Santa Cristina nė Madrid, tė cilat ndihmonin femrat nė pozitė tė saj, ajo u takua me Sor Marian. “Pas lindjes, ajo mė tha se vajza ime kishte vdekur”, theksoi Torres.

Tė premten, babai adoptues i vajzės sė Torresit dėshmoi se ai e kishte paguar Sor Marian pėr vajzėn, duke shtuar se nė atė kohė kishte menduar se po paguante, pėr tė ndihmuar njė femėr tė re nė telashe.

“Sor Maria ka qenė njė femėr tejet e fuqishme. E shoh tani dhe nuk e njoh. Ishte njė femėr tejet e ftohtė, por unė i jam tejet mirėnjohės, ngase mė dha njė vajzė”, deklaroi ai.

Sor Maria nė ditėn qė u paraqit nė gjykatė publikoi njė letėr, nė tė cilėn deklaroi se ideja e ndarjes sė njė fėmije nga prindėrit e vet biologjik ėshtė “neveritėse” pėr tė. Edhe pse ajo mbetet nėn hetime, pa dėshmi tė fuqishme se ajo vėrtetė e ka detyruar Torresin qė tė heq dorė nga fėmija i saj, ka shumė pak gjasa tė pėrndjekjes sė personave tjerė, tė pėrfshirė nė kėtė skandal. (Time)

Zero Cool
21-05-12, 16:07
Aksion kamikaz nė Jemen: 96 tė vrarė, 300 tė plagosur


Sana, 21 maj - Tė paktėn 96 ushtarė u vranė dhe 300 tė tjerė u plagosėn sot nė Sana nė njė atentat kamikaz kryer nga njė ushtar qė hodhi veten nė erė mes shokėve tė tij qė po zhvillonin njė paradė, sipas burimeve ushtarake.

''Ministri i Mbrojtjes, Mohamed Nasser Ahmed ndodhej nė vendin e atentatit, por nuk u plagos'', sipas kėtyre burimeve.

Kamikazi hodhi veten nė erė nė mes tė ushtarėve qė po pėrgatisnin nė sheshin Sabiine paradėn me rastin e 22-vjetorit tė bashkimit tė veriut dhe jugut tė Jemenit.

Edhe presidenti, Abd Rabbo Mansour Hadi do tė merrte pjesė nė kėtė paradė nė sheshin Sabiine dhe do tė mbante njė fjalim.

Zero Cool
23-05-12, 09:04
hjezWHI-FEo

Makresh
23-05-12, 11:08
Ky lajm eshte shkruar per t'i shokuar njerzit, dhe ne kete menyr, lobi i pederave promovojn degjenerimin e tyre deri sa t'i konsiderojm si njerez "normal", "mir me mend" :


SHBA, prifti: T`i izolojmė homoseksualėt deri nė vdekje

E mėrkure 23 Maj 2012 10:09 Njė prift amerikan, ka provokuar zemėrim nė publik dhe mes organizatave tė ndryshme pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, kur u shfaq nė internet propozimi i tij aspak human, pėr tė izoluar homoseksualėt nė gardhe elektrike, si kafshėt, duke i lėnė aty deri nė vdekje.

Pastori, Charles Uorley ka lėshuar propozimin e tij mė 13 maj nga Kisha Baptiste nė Maiden, tė Karolinės sė Veriut.

"Tė ndėrtojmė njė gardh tė madh ku le tė fusim nė tė, tė gjithė homoseksualėt e lezbiket, ndėrsa ushqimin ua hedhim nga lart. Pas disa viteve do tė vdesin, duke mos qenė nė gjendje pėr t`u riprodhuar", kishte thėnė Uorley nė njė propozim tė denjė pėr oficerėt nazistė./oranews/
PS: Pse aspak human ? Vallahi, paska fol tamam si duhėt ! E vetmje gje qe me pengon, eshte termi Kafshė, pasi ata nuk ben te ngordhin njesoj si pederat. Kurse kta te fundit, pasi te ngordhin ne tela, duhet dhen edhe flakėn qe mos t'i mbetet trag ne kete bot !

Zero Cool
23-05-12, 13:21
Valla bash lajm nga bota Islame , se jo mahi.

Apo deshte me demantu veten kur thua qe prifterijt jane homoseksual dhe pedofila?


Ky lajm eshte shkruar per t'i shokuar njerzit, dhe ne kete menyr, lobi i pederave promovojn degjenerimin e tyre deri sa t'i konsiderojm si njerez "normal", "mir me mend" :


SHBA, prifti: T`i izolojmė homoseksualėt deri nė vdekje

E mėrkure 23 Maj 2012 10:09 Njė prift amerikan, ka provokuar zemėrim nė publik dhe mes organizatave tė ndryshme pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, kur u shfaq nė internet propozimi i tij aspak human, pėr tė izoluar homoseksualėt nė gardhe elektrike, si kafshėt, duke i lėnė aty deri nė vdekje.

Pastori, Charles Uorley ka lėshuar propozimin e tij mė 13 maj nga Kisha Baptiste nė Maiden, tė Karolinės sė Veriut.

"Tė ndėrtojmė njė gardh tė madh ku le tė fusim nė tė, tė gjithė homoseksualėt e lezbiket, ndėrsa ushqimin ua hedhim nga lart. Pas disa viteve do tė vdesin, duke mos qenė nė gjendje pėr t`u riprodhuar", kishte thėnė Uorley nė njė propozim tė denjė pėr oficerėt nazistė./oranews/
PS: Pse aspak human ? Vallahi, paska fol tamam si duhėt ! E vetmje gje qe me pengon, eshte termi Kafshė, pasi ata nuk ben te ngordhin njesoj si pederat. Kurse kta te fundit, pasi te ngordhin ne tela, duhet dhen edhe flakėn qe mos t'i mbetet trag ne kete bot !

Makresh
24-05-12, 16:19
Valla bash lajm nga bota Islame , se jo mahi.

Apo deshte me demantu veten kur thua qe prifterijt jane homoseksual dhe pedofila?

Krejt nuk jon, vec kur po degjon njeri se 20 mije ne angli, 30 mije ne holland, 100 mije ne amerik, edhe kam drejt te mendoj se jan te tille.

Zero Cool
24-05-12, 18:10
Krejt nuk jon, vec kur po degjon njeri se 20 mije ne angli, 30 mije ne holland, 100 mije ne amerik, edhe kam drejt te mendoj se jan te tille.

Maki,

shpejt fshij qeta 30 minuka te Hollandes, sepse na e kemi me kushtetute te lejum homoseksualizmin :biggrin::tongue:

Makresh
24-05-12, 23:26
Maki,

shpejt fshij qeta 30 minuka te Hollandes, sepse na e kemi me kushtetute te lejum homoseksualizmin :biggrin::tongue:

Av kuku, hajt pro pej hollandes e n'itali po ja qes qata 30 mije ahahahahaa :biggrin:

Neferta
25-05-12, 20:18
Sa eshte e vertet???!.
Libri iranian qe pretendon per shkatrrimin e krishterimit.
l (http://news-al.com/libri-q-irani-pretendon-se-shkatrroj-krishterimin.html)Ky libėr me tekste fetare, qė mendohet se i pėrket shekullit tė pestė, i zbuluar vetėm 12 vite me parė, sipas Iranit do tė sjellė shkatėrrimin e Krishterimit.
Libri thuhet se deklaron se Krishti nuk u kryqėzua kurrė dhe se ai vetė predikoi ardhjen e profetit Muhamed. Tė paktėn kėshtu shkruajnė mediat e Iranit.
I shkruar nė siriak, njė dialekt i gjuhės aramaike, ungjilli madje predikon ardhjen e mesias sė fundit islamik, shtojnė raportet.
Autoritetet turke besojnė se mund tė jetė njė version autentik i ungjillit tė dishepullit tė Krishtit, Barnaba. Media nė Iran thotė se pėrmbajtja e librit do tė sjellė rrėzimin e Krishterimit.
Tė tjerėt thonė se pretendimet e Iranit janė qesharake dhe njė propagandė anti- kristiane.
Autoritetet turke e kanė kapur kėtė tekst nė vitin 2000, ndėrsa arrestuan njė grup trafikantėsh tė gjėrave antike.
Por kulmi arriti nė shkurt tė kėtij viti, kur u raportua se Vatikani ka bėrė njė kėrkese zyrtare tė shohė librin. Nuk dihet nėse kjo kėrkesė ėshtė pranuar.
Origjina e librit nuk dihet, por mediat turke raportojnė se libri ėshtė mbajtur nė Pallatin e Drejtėsisė nė Ankara dhe sė fundmi ėshtė transportuar me roje tė armatosura drejt Muzeut Etnografik.

premium
25-05-12, 20:22
Jo nuk ėshtė e vėrtetė pėr shkatrimin e krishterimit , sepse hebrejt kanė fejėn e tjetėr .
unė sa i di Irani kish pas thonė : KujT i kruhet atij i shkruhet ;D

Makresh
28-05-12, 15:16
Sa eshte e vertet???!.
Libri iranian qe pretendon per shkatrrimin e krishterimit.
l (http://news-al.com/libri-q-irani-pretendon-se-shkatrroj-krishterimin.html)Ky libėr me tekste fetare, qė mendohet se i pėrket shekullit tė pestė, i zbuluar vetėm 12 vite me parė, sipas Iranit do tė sjellė shkatėrrimin e Krishterimit.
Libri thuhet se deklaron se Krishti nuk u kryqėzua kurrė dhe se ai vetė predikoi ardhjen e profetit Muhamed. Tė paktėn kėshtu shkruajnė mediat e Iranit.
I shkruar nė siriak, njė dialekt i gjuhės aramaike, ungjilli madje predikon ardhjen e mesias sė fundit islamik, shtojnė raportet.
Autoritetet turke besojnė se mund tė jetė njė version autentik i ungjillit tė dishepullit tė Krishtit, Barnaba. Media nė Iran thotė se pėrmbajtja e librit do tė sjellė rrėzimin e Krishterimit.
Tė tjerėt thonė se pretendimet e Iranit janė qesharake dhe njė propagandė anti- kristiane.
Autoritetet turke e kanė kapur kėtė tekst nė vitin 2000, ndėrsa arrestuan njė grup trafikantėsh tė gjėrave antike.
Por kulmi arriti nė shkurt tė kėtij viti, kur u raportua se Vatikani ka bėrė njė kėrkese zyrtare tė shohė librin. Nuk dihet nėse kjo kėrkesė ėshtė pranuar.
Origjina e librit nuk dihet, por mediat turke raportojnė se libri ėshtė mbajtur nė Pallatin e Drejtėsisė nė Ankara dhe sė fundmi ėshtė transportuar me roje tė armatosura drejt Muzeut Etnografik.

Libri, nuk eshte Iranian ! Por eshte liber fetar, dhe eshte i krishter.

Krishterizmi me si fe shtetrore nuk egiston askund, perpos ne vatikan, qe i bie se ka kapitullue moti kohe. Kurse ne shtetet laike, vetem hijen e kan.

Po nese eshte e vertet, hajrli koft !
E nese eshte genjeshter, do ta kuptojn edhe vet me biblat aktuale qe i posedojn.

Arb
28-05-12, 21:28
Edhe nga nje liber tjeter qe e ka mbulu ndryshku e pluhuri, po ben thirrje per shkaterrimin e krishterizmit.

Interesant, edhe atyre njerzeve qe ua eshte mbulu truri me ndryshk e pluhur, e besojne kete gje.

Zero Cool
28-05-12, 21:34
Dubai pretenton t'i ndalojė rroba banjat


http://www.knninfo.com/repository/images/26S-Tech_Dubai_pretenton_t.jpg


Dubai, 26.05.2012

Kjo femėr qė ėshtė nė foto e fotografuar me rroba plazhe pėrkrah njė ēifti vendas nė Dubai, ka shkaktuar polemika nė Emiratet e Bashkuara.

Nė Twitter ka shpėrthyer njė peticion, ku vendasit kėrkojnė qė tė ndalohen plazhistet me bikini dhe puthjet nė publik.

Ata kėrkojnė qė tė respektohet kultura lokale. Megjithatė nė shumė komente ėshtė thėnė se nė kėtė mėnyrė do humnbet turizmi.

Makresh
27-06-12, 10:48
Kėrkojn qė ta fyejn gruan mė tė ndershme mbi superfaqėn e tokės, Merjemėn, nėnėn e Isės a.s. ! I lutem Zotit, qė muslimanėt tė mos qėndrojn indiferent ndaj pėrdhunimit tė figurės sė Isait a.s. dhe nėnės sė tij, por tė protestojn njesoj si me karikaturat ndaj Profetit Muhamed a.s. !Filmi i ri, Jezu Krishti ishte fryt i njė pėrdhunimi
http://www.balkanweb.com/metropol/2693/images/spacer.gifSHBA- Regjisori holandez Paul Verhoeven duket se ka gjetur njė financues pėr projektin e tij tė fundit, filmin mė tė ri pėr Jezu Krishtin, qė pritet tė ngjallė polemika dhe debate tė shumta nė tė gjithė botėn.

Ndonėse skenari nuk ėshtė shkruar ende, mėsohet se nė filmin e tij sfidohet Bibla dhe shkrimet e shenjta, qė e paraqesin Krishtin si njė mrekulli tė Zotit, tė lindur nga Maria e virgjėr.

Nė film, Jezusi ėshtė fryt i njė pėrdhunimi, dhe babi i tij ėshtė njė ushtar rumun. Kjo e dhėnė pritet tė revoltojė Kishėn Katolike dhe besimtarėt e krishterė.

“Pasioni im pėr Jezusin lindi qė kur kuptova se nuk kanė rėndėsi mrekullitė, por seria e vlerave tė reja qė ai predikoi. Idetė e Jezusit ishin njė utopi pėr sjelljen njerėzore.”- shprehet regjisori.

Filmi do tė bazohet nė librin e shkruar nga regjisori nė vitin 2010, “Jezusi i Nazaretit”, i cili do tė pėrshtatet nė njė skenar filmi nga skenaristi fitues i ēmimit “Oscar” me “Pulp Fiction”, Roger Avary.

(er.nu/BalkanWeb)

Makresh
02-08-12, 17:30
“Po pse, kjo gjakmarrja juaj, nuk qenka… punė myslimanėsh?!”


http://respublica.al/sites/default/files/imagecache/400xY/farber2.jpg
Gruaja qė shihni nė foto ėshtė njė murgeshė gjermane. Quhet Christina Färber. Ka 15 vjet qė jeton nė Shkodėr. Mbrėmė nė orėn 23.30 nė stacionin televiziv gjerman ARD u shfaq njė dokumentar i gjatė i regjisorit Marc Wiese. Wiese ka ndjekur kėtė grua dhe 8 tė rinj shqiptarė nga Shkodra nė Vatikan e mė pas nė Gjermani. Njė guxim i madh; njė udhėtim i paimagjinueshėm sepse 8 tė rinjtė nė fjalė nuk ishin 8 tė rinj tė zakonshėm. Ata ishin 8 tė rinj qė tė vetmen gjė qė kishin parė nė jetėn e tyre ishte peizazhi i hirtė nga dritarja e dhomės sė tyre tė gjumit nė kullat e ngujimit nė Veri. Imagjinojeni pak: Njėri prej tyre (ishte vėnė nė qendėr tė reportazhit-udhėtim) ishte njė i ri rreth tė njėzetave me emrin Kristian qė kishte 18 vjet qė nuk kishte dalė kurrė nga shtėpia e tij: Qė kur ishte foshnje, kishte qenė “nė gjak”!
Nėn drejtimin e Kristinės tė rinjtė shqiptarė u betuan nė njė kishė katolike se do tė heqin dorė nga dhuna, kurse Papės i lanė njė letėr, ku nėnshkruan se nė vend tė Kanunit, Bibla do jetė pėrmbajtja e jetės sė tyre. Ajo qė bėnte mė shumė pėrshtypje ishte reagimi i bashkėmoshatarėve gjermanė pėrballė grupit tė tė rinjve shqiptarė (nė Gjermani tė rinjtė vizituan shumė shkolla dhe komuna, pėr tė treguar pėr jetėn e tyre nė gjakmarrje). Pėr nxėnėsit gjermanė ishte befasuese qė Kanuni kishte tė bėnte me…tė krishterėt si Kristiani. Kishin dėgjuar pėr gjakmarrjen shqiptare por pyetja e parė qė bėnin ishte: “Gjakmarrja juaj, nuk ėshtė njė zakon mysliman??” (A.N.)

Nė foto: Christina Färber. Filmi i Wiese titullohej “Tė pėrndjekurit. Pushime nga gjakmarrja” u transmetua mbrėmė mė 1 gusht nė orėn 23:30 nė televizionin gjerman ARD. Pėr Wiese ėshtė hera e dytė qė pasionohet pas ligjit arkaik tė hakmarrjes shqiptare. Nė vitin 2007 ai xhiroi filmin dokumentar "Kanun", tė nderuar me ēmim.


http://respublica.al/artikuj/2012/08/02/po-pse-kjo-gjakmarrja-juaj-nuk-qenka-pune-myslimanesh

Guri i madh
02-08-12, 20:31
Mbi 700 gra tė vrara mė 2011nė Pakistan

Tė paktėn 705 gra janė “dėnuar me vdekje” pėr ēėshtje nderi nė Pakistan, transmetojnė mediat vendase.
Vrasjet pėr ēėshtje nderi kryen zakonisht nga burrat, pjesėtarėt e familjeve qė dyshojnė se ndonjė nga gratė ka marrėdhėnie jashtėmartesore, ose martohen pa lejen apo bekimin e familjes. Zakonisht autorėt e krimit janė familjarėt mė tė afėrt tė viktimave.
Mediat pakistaneze burimin pėr kėtė shifėr tronditėse e kanė gjetur nė Fondacionin Aurat, i cili mbron tė drejtat e grave. Nė njė raport tė tij theksohet se krimet pėr ēėshtje nderi janė rritur me 6,7% gjatė vitit 2011, nė lidhje me 2010-ėn. Madje, ky fondacion tregon se 89% e viktimave, ishin shpallur tė pafajshme nga gjykatat. Por pafajėsia e gjykatės nuk i hynte nė punė familjarėve tė gruas, tė cilėt e kishin vendosur pėr ta dėnuar me vdekje, duke e vrarė me duart e tyre.
Sipas Rabea Handi, anėtar i Fondacionit, rreth 40% tė krimeve pėr ēėshtje nderi nuk janė raportuar.
Parlamenti i Pakistanit ka votuar vitet e fundit ligje pėr mbrojtje e grave dhe rritjen e dėnimeve pėr autorėt e krimeve, por kur njerėzit e marrin vetė ligjin nė duar, situata nuk mund tė pėrmirėsohet.

http://www.botasot.info/mesme/vrasje1.jpg

Alima
02-08-12, 22:26
...

Kish me qene mire ,mundesisht... me e largu kete shkres te guralecit,mbase edhe nje mori tjerash nga kjo teme!

Tema ka te beje me lajme nga bota Islame ...e jo nga shtete ku aspak nuk aplikohet Islami !

Ju faleminderit !

.

GURI SYLAJ
03-08-12, 04:09
Mire Mengjes!
Per cilat shkrimee keni fjalen ? Per kete qe flet per Pakistanin apo ato dy tjerat qe flasin ,njera per Shqiperine e tjetra per Holanden; se nuk e kam te kjarte kerkesen???

Kosova19
03-08-12, 04:55
Mbi 700 gra tė vrara mė 2011nė Pakistan

Tė paktėn 705 gra janė “dėnuar me vdekje” pėr ēėshtje nderi nė Pakistan, transmetojnė mediat vendase.
Vrasjet pėr ēėshtje nderi kryen zakonisht nga burrat, pjesėtarėt e familjeve qė dyshojnė se ndonjė nga gratė ka marrėdhėnie jashtėmartesore, ose martohen pa lejen apo bekimin e familjes. Zakonisht autorėt e krimit janė familjarėt mė tė afėrt tė viktimave.
Mediat pakistaneze burimin pėr kėtė shifėr tronditėse e kanė gjetur nė Fondacionin Aurat, i cili mbron tė drejtat e grave. Nė njė raport tė tij theksohet se krimet pėr ēėshtje nderi janė rritur me 6,7% gjatė vitit 2011, nė lidhje me 2010-ėn. Madje, ky fondacion tregon se 89% e viktimave, ishin shpallur tė pafajshme nga gjykatat. Por pafajėsia e gjykatės nuk i hynte nė punė familjarėve tė gruas, tė cilėt e kishin vendosur pėr ta dėnuar me vdekje, duke e vrarė me duart e tyre.
Sipas Rabea Handi, anėtar i Fondacionit, rreth 40% tė krimeve pėr ēėshtje nderi nuk janė raportuar.
Parlamenti i Pakistanit ka votuar vitet e fundit ligje pėr mbrojtje e grave dhe rritjen e dėnimeve pėr autorėt e krimeve, por kur njerėzit e marrin vetė ligjin nė duar, situata nuk mund tė pėrmirėsohet....keta vrasje, A ka i ka krie sheti Pakistanit? ...ne kena ceke se denimet mundet ti krye veq ata qe e kane ne dore pushtetin! ...ne Amerike numri i vrasjeve eshte shume me i madhe se ne Pakistane.

...kjo i bjen sikure nje zvicrane ta sjele nje lajme; per numrin e vrame te grave nga Kosove. ...kene ketu duhet ta fasjsome? ....ne nje shtet qe denohet kurvnia edhe numri eshte me i vogele qe bejen ket pune dhe keshtu ka mirsi te shumta dhe jet te ratshme.

...une mendoje se ky numer eshte pa fakte. ...ka edhe shume qka flitet, per kotesin e ketyre rencave.

Kosova19
03-08-12, 05:08
....a mundet te na sjelle shifren, sa njerze vdesin nga duhane dhe nga Alkohli? ...pse nuk i ndaloni dhe pse i reklamoni?

Kosova19
03-08-12, 07:35
...

Kish me qene mire ,mundesisht... me e largu kete shkres te guralecit,mbase edhe nje mori tjerash nga kjo teme!

Tema ka te beje me lajme nga bota Islame ...e jo nga shtete ku aspak nuk aplikohet Islami !

Ju faleminderit !

.


...ketu sjellin disa lajme nga vendet e muslimane (.qe ka edhe shum rrena dhe duke mos i sjell edhe lajmet e mira). ...sa per foten , me duket si e punuare me photoshope. ...edhe ne mundemi te sjellim lajme nga perendimi. ...keto gjera jane me i mashtrua femit.

Alima
03-08-12, 10:06
...

S'ma ka marr mendja se kame me t'qite n'kaq zahmet Bal!

.

Guri i madh
03-08-12, 17:20
...keta vrasje, A ka i ka krie sheti Pakistanit? ...ne kena ceke se denimet mundet ti krye veq ata qe e kane ne dore pushtetin! ...ne Amerike numri i vrasjeve eshte shume me i madhe se ne Pakistane.

...kjo i bjen sikure nje zvicrane ta sjele nje lajme; per numrin e vrame te grave nga Kosove. ...kene ketu duhet ta fasjsome? ....ne nje shtet qe denohet kurvnia edhe numri eshte me i vogele qe bejen ket pune dhe keshtu ka mirsi te shumta dhe jet te ratshme.

...une mendoje se ky numer eshte pa fakte. ...ka edhe shume qka flitet, per kotesin e ketyre rencave.
po qka mendon se gjat ksaj kohe a ka naj mashkull qe e ka tradhte bashkshorten

Kosova19
03-08-12, 19:36
...ajo qe ke dashure me pyetesh eshte ; pse veq gera denohen me kete denime ose pse numri eshte me i madhe.

1. ...me separi nuk ka fakte qe numri i grave eshte me i madhe.

2 ...pere ta marre kete denime duhen te plotesohen disa kushe , si p.sh. me qene i martuare, me krye me vete deshire, ta dine se kjo veper eshte e ndaluare. ...dhe gjykatesi e keshire gjendjen e ketyre dhe denimi eshte i ndryshem, si p.sh ai qe ka qene i pa martuar denohet ndrishe nga dhe keshtu me rradhe. ...te njeri mundet te jesin gjendja ndrishe.

...mos u lodhe kote.

Guri i madh
03-08-12, 19:46
...ajo qe ke dashure me pyetesh eshte ; pse veq gera denohen me kete denime ose pse numri eshte me i madhe.

1. ...me separi nuk ka fakte qe numri i grave eshte me i madhe.

2 ...pere ta marre kete denime duhen te plotesohen disa kushe , si p.sh. me qene i martuare, me krye me vete deshire, ta dine se kjo veper eshte e ndaluare. ...dhe gjykatesi e keshire gjendjen e ketyre dhe denimi eshte i ndryshem, si p.sh ai qe ka qene i pa martuar denohet ndrishe nga dhe keshtu me rradhe. ...te njeri mundet te jesin gjendja ndrishe.

...mos u lodhe kote.ju na qenkeni nga KUMANOVA apo KSHIRE une te pyta a thua sa mashkuj gjat ksaj periudhe kohore per te cilen po flasim i kan tradhtue bashkshortet e veta , e ti moderatori GURI SYLAJ kthe fotografin te postimi im i par ose neser kan me shkrue gazetat per ty ,po du me than hin ne listen e atyre qe ju pengon realiteti

Kosova19
03-08-12, 19:54
ju na qenkeni nga KUMANOVA apo KSHIRE une te pyta a thua sa mashkuj gjat ksaj periudhe kohore per te cilen po flasim i kan tradhtue bashkshortet e veta , e ti moderatori GURI SYLAJ kthe fotografin te postimi im i par ose neser kan me shkrue gazetat per ty ,po du me than hin ne listen e atyre qe ju pengon realiteti

...ne Kumanove nuk kam qen kurre. ....ketu numrat nuk kane lidhje.

Makresh
05-08-12, 22:25
ju na qenkeni nga KUMANOVA apo KSHIRE une te pyta a thua sa mashkuj gjat ksaj periudhe kohore per te cilen po flasim i kan tradhtue bashkshortet e veta , e ti moderatori GURI SYLAJ kthe fotografin te postimi im i par ose neser kan me shkrue gazetat per ty ,po du me than hin ne listen e atyre qe ju pengon realiteti

O Guri i madh,


Pse nuk kujdesesh ti per gruan tande qe e ke lon ne kosove, po rrin me halle per burrat e rrotes somes t'pakistanit ?

... Tema ke per hakmarrje, dhe nuk mund ta arsyetosh krimin me nje krim tjeter ! Kupto,


…


Shkodėr, iftar i madh nė sheshin e ParrucėsMbrėmja e 2 gushtit 2012 u kthye nė njė tubim festiv, i mbushur me shpirt besimi dhe qytetarie islame pėr qytetarėt e Shkodrės. Pėr tė shtatin vit radhazi, minibashkia Bajram Pasha e Stambollit, nė bashkėpunim me Bashkinė Shkodėr dhe Myftininė Shkodėr, ka organizuar iftarin e madh nė sheshin e Parrucės.
Me qindra besimtarė kanė mbushur tryezat e shtruara, duke pritur momentin e bukur tė kėndimit tė ezanit tė akshamit, pas sė cilit lutjet dhe urimet pėr njė agjėrim tė pranuar janė evidente dhe tė pranishme gjithandej.
Ajo qė binte nė sy dukshėm ishte prania e shumė ēifteve tė reja myslimane, qė sė bashku me fėmijėt e tyre dhe tė afėrm tė ndryshėm, shijonin kėtė iftar tė hapur nė sheshin para xhamisė sė Parrucės.
Ky iftar i madh ėshtė shoqėruar edhe nga njė program kulturor, ku janė pėrzier kėndimi i Kur’anit, ezani live, pėrshėndetjet e Kryetarit tė Bashkisė, Prefektes, Ambasadorit tė Turqisė, Myftiut, pėrfaqėsuesit tė minibashkisė “Bajram Pasha”, me ilahi dhe pjesė tė folklorit dhe trashėgimisė osmane.
Ky aktivitet ėshtė ndjekur edhe nga media tė shumta shqiptare dhe turke, qė kanė pasqyruar atmosferėn e bukur dhe festive tė njė nate tė mbushur me besim dhe kulturė islame.


axQMeFThuII&feature=relmfu

Makresh
06-08-12, 13:34
Jan mbledhur rreth 50 mijė euro per refugjatėt Sirian. (nuk jan edhe shume)

Kjo ndihme, nuk eshte dashur te behet publike neper gazeta, pasi ndihma humanitare mblidhen kudo, dhe vazhdimisht. Por gazeta e Burat Bubzhalkes shkruan qe te fus pakes inat nder shqiptaret (mentalitet primitiv i kesaj gazete katolike) :

http://gazetaexpress.com/?cid=1,15,88382


Lexoni komentet, te gjithe komentuesit fyejn Hoxhallarėt dhe Islamin si fe, ata gjithashtu fyejn edhe refugjatėt e Siris qe nuk kan kerkuar asgje nga kosovaret, por ata i nemin, dhe urojn qe bashk me refugjatet sirian, te fundosen nen dhe, edhe muslimanet shqiptar.

Disa tjer, kinse me diplomata thon se pse jo ne kosove ? Kosova ka nevoje per ndihme, (remarque : BIK-u, vazhdimisht nderton shtepia dhe furnizon njerez me produkte ushqimore ne Kosove) e ju po i ndihmoni arabijes qe hala snakan njoft, rrnoft izraeli !

E kta, harrojn krejt se nje far murgeshe qe po e quajn "nene te kombit", dikur tere jeten e saj e kishte shkrir ne nje shtet qe s'don as t'ia ndiej per Kosove e Shqipni, sic eshte India !

Guri i madh
06-08-12, 18:55
O Guri i madh,


Pse nuk kujdesesh ti per gruan tande qe e ke lon ne kosove, po rrin me halle per burrat e rrotes somes t'pakistanit ?

... Tema ke per hakmarrje, dhe nuk mund ta arsyetosh krimin me nje krim tjeter ! Kupto,


…


Shkodėr, iftar i madh nė sheshin e Parrucės
Mbrėmja e 2 gushtit 2012 u kthye nė njė tubim festiv, i mbushur me shpirt besimi dhe qytetarie islame pėr qytetarėt e Shkodrės. Pėr tė shtatin vit radhazi, minibashkia Bajram Pasha e Stambollit, nė bashkėpunim me Bashkinė Shkodėr dhe Myftininė Shkodėr, ka organizuar iftarin e madh nė sheshin e Parrucės.
Me qindra besimtarė kanė mbushur tryezat e shtruara, duke pritur momentin e bukur tė kėndimit tė ezanit tė akshamit, pas sė cilit lutjet dhe urimet pėr njė agjėrim tė pranuar janė evidente dhe tė pranishme gjithandej.
Ajo qė binte nė sy dukshėm ishte prania e shumė ēifteve tė reja myslimane, qė sė bashku me fėmijėt e tyre dhe tė afėrm tė ndryshėm, shijonin kėtė iftar tė hapur nė sheshin para xhamisė sė Parrucės.
Ky iftar i madh ėshtė shoqėruar edhe nga njė program kulturor, ku janė pėrzier kėndimi i Kur’anit, ezani live, pėrshėndetjet e Kryetarit tė Bashkisė, Prefektes, Ambasadorit tė Turqisė, Myftiut, pėrfaqėsuesit tė minibashkisė “Bajram Pasha”, me ilahi dhe pjesė tė folklorit dhe trashėgimisė osmane.
Ky aktivitet ėshtė ndjekur edhe nga media tė shumta shqiptare dhe turke, qė kanė pasqyruar atmosferėn e bukur dhe festive tė njė nate tė mbushur me besim dhe kulturė islame.


axQMeFThuII&feature=relmfu
jo mos u merzit per mue une komplet qe 18 vite po i bej ne Gjermani ,po lajmi esht lajm pse te erdhi aq merzi per pakistanezet

Makresh
07-08-12, 08:37
jo mos u merzit per mue une komplet qe 18 vite po i bej ne Gjermani ,po lajmi esht lajm pse te erdhi aq merzi per pakistanezet

Sot nuk ka lajme, ka propaganda !

…

30 vite nė shpellė ! ... larg komunizmit dhe tė pa-feve !


Si e ruajtėn Shqiptarėt fenė Islame nė kėto trojet nė kohėn e sistemit famėkeq komunist nė Shqipėri?

Tregimi prekės pėr babain dhe tre djemtė e tij, tė cilėt, duke mos u pajtuar me sistemin famėkeq komunist nė Shqipėri, pėr 30 vjet me rradhė u strehuan nė shpellė, me qėllimin e vetėm; pėr tė ruajtur fenė e tyre, duke bėrė kėshtu tė pėrsėritet historia e 'Banorėve tė shpellės' e treguar nė Kur'an.

NzWzrHtPz48&feature=player_embedded

Artisti
07-08-12, 17:50
...ne Kumanove nuk kam qen kurre. ....ketu numrat nuk kane lidhje.Mirė, a je shqiptar?
.

Artisti
07-08-12, 17:56
O Guri i madh,


Pse nuk kujdesesh ti per gruan tande qe e ke lon ne kosove, po rrin me halle per burrat e rrotes somes t'pakistanit ?

... Tema ke per hakmarrje, dhe nuk mund ta arsyetosh krimin me nje krim tjeter ! Kupto,


…


Shkodėr, iftar i madh nė sheshin e ParrucėsMbrėmja e 2 gushtit 2012 u kthye nė njė tubim festiv, i mbushur me shpirt besimi dhe qytetarie islame pėr qytetarėt e Shkodrės. Pėr tė shtatin vit radhazi, minibashkia Bajram Pasha e Stambollit, nė bashkėpunim me Bashkinė Shkodėr dhe Myftininė Shkodėr, ka organizuar iftarin e madh nė sheshin e Parrucės.
Me qindra besimtarė kanė mbushur tryezat e shtruara, duke pritur momentin e bukur tė kėndimit tė ezanit tė akshamit, pas sė cilit lutjet dhe urimet pėr njė agjėrim tė pranuar janė evidente dhe tė pranishme gjithandej.
Ajo qė binte nė sy dukshėm ishte prania e shumė ēifteve tė reja myslimane, qė sė bashku me fėmijėt e tyre dhe tė afėrm tė ndryshėm, shijonin kėtė iftar tė hapur nė sheshin para xhamisė sė Parrucės.
Ky iftar i madh ėshtė shoqėruar edhe nga njė program kulturor, ku janė pėrzier kėndimi i Kur’anit, ezani live, pėrshėndetjet e Kryetarit tė Bashkisė, Prefektes, Ambasadorit tė Turqisė, Myftiut, pėrfaqėsuesit tė minibashkisė “Bajram Pasha”, me ilahi dhe pjesė tė folklorit dhe trashėgimisė osmane.
Ky aktivitet ėshtė ndjekur edhe nga media tė shumta shqiptare dhe turke, qė kanė pasqyruar atmosferėn e bukur dhe festive tė njė nate tė mbushur me besim dhe kulturė islame.axQMeFThuII&feature=relmfu
Po, qenka organizuar "iftar" me pėrmasa ndoshta pėr 100 njerėz!!!

A mendon se nuk ka prapavijė kjo punė??


Prej Hoxhės, edhe pse Shkodra njihet pėr mė shumė Salafizėm, nuk dėgjova asnjė fjalė arabisht.

Me siguri e ka kuptuar se Zoti edhe shqip kupton, pėrkundėr shumė anėtarėve si ti, qė mendoni dhe pėrdhunoni gjuhėn shqipe edhe kur flisni pėr fe.

Madje, Hoxha edhe nuk pėrmendi askund " Allahu" por tha Zoti njė.


.

Artisti
07-08-12, 18:00
Sot nuk ka lajme, ka propaganda !

…

30 vite nė shpellė ! ... larg komunizmit dhe tė pa-feve !


Si e ruajtėn Shqiptarėt fenė Islame nė kėto trojet nė kohėn e sistemit famėkeq komunist nė Shqipėri?

Tregimi prekės pėr babain dhe tre djemtė e tij, tė cilėt, duke mos u pajtuar me sistemin famėkeq komunist nė Shqipėri, pėr 30 vjet me rradhė u strehuan nė shpellė, me qėllimin e vetėm; pėr tė ruajtur fenė e tyre, duke bėrė kėshtu tė pėrsėritet historia e 'Banorėve tė shpellės' e treguar nė Kur'an.


NzWzrHtPz48&feature=player_embeddedShkrimi i 4peace drejtuar ty, Idhujtaria, tifozėria!!!!

Ky nuk ka bėrė pėr fe por pėr idhujtarin e vetė qė ka pasė pėr jetėn e shpellave.

Natyrisht, tė jetosh nėpėr male ėshtė mė e shėndetshme por nėse nuk ke lidhje me botėn pėrrreth mbetesh budalla.


.

Makresh
09-08-12, 07:56
Po, qenka organizuar "iftar" me pėrmasa ndoshta pėr 100 njerėz!!!

A mendon se nuk ka prapavijė kjo punė??


Prej Hoxhės, edhe pse Shkodra njihet pėr mė shumė Salafizėm, nuk dėgjova asnjė fjalė arabisht.

Me siguri e ka kuptuar se Zoti edhe shqip kupton, pėrkundėr shumė anėtarėve si ti, qė mendoni dhe pėrdhunoni gjuhėn shqipe edhe kur flisni pėr fe.

Madje, Hoxha edhe nuk pėrmendi askund " Allahu" por tha Zoti njė.


.

Ahahahhaa doli edhe nje e re tani, salafistet nuk po e permendkan fjalen "Zot", e po flitkan vetem arabisht ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahaha

oooo artist, o pasha 1 Zot, ti edhe me krejt njerzit e botes me fol,.. se prap se prap ; budall ki mu kon !! ahahahaha

PS: M'ke shti me kesh n'kete ramazan :D

Makresh
09-08-12, 08:02
Shkrimi i 4peace drejtuar ty, Idhujtaria, tifozėria!!!!

Ky nuk ka bėrė pėr fe por pėr idhujtarin e vetė qė ka pasė pėr jetėn e shpellave.

Natyrisht, tė jetosh nėpėr male ėshtė mė e shėndetshme por nėse nuk ke lidhje me botėn pėrrreth mbetesh budalla.


.

Hė ? Ku o 4peace t'i uroj Ramazan ?! Ka kohe qe s'na ka shkrue,..

… m'fal shoku Artist, po ē'lidhje ka idhujtaria pėr shpella,. po tifozėria ? Tifoz i shpellės ? Ahahahahahaha artist, ooo Artist, a je ka degjon ?! Tregom tani se sa njerez i ke frekentuar ne jete, dhe te tregoj se sa talent je ? :biggrin:

Makresh
09-08-12, 08:04
Mirė, a je shqiptar?
.

Si more s'o shqiptar ? Erifi po t'thot se eshte musliman. E muslimanet per mos mu identifikue veten si arberesh (sinonim i kaurrit), ka mar emertimin Shqiptar ! Ne duhet te pyesim ty, se ti a je Shqiptar ? :confused:

Alima
09-08-12, 12:46
Hė ? Ku o 4peace t'i uroj Ramazan ?! Ka kohe qe s'na ka shkrue,..

…...

Po get u hi n'itikaf para Ramazani ...ndoshta del per kurban Bajram http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ...ose ose , po hulumton a ka Hyrija e Hyrijana ne ahiret ,gjinin e tyre , moshen dhe kuptohet punen qe do e kryjne atje ato/ata ,pra Hyrit !


Mak,le hiqu tyne se Ramazan !

A ta kam ba per hajr Ramazanin more ? :p


.

Makresh
10-08-12, 08:00
Jo, jo hala jo, hajde per hajr Ramazani ! :)

Don me shkue i bekumi :(

InshAllah na ka caktu Zoti ymėr, e presim edhe tjer Ramazana !

Denim
17-08-12, 16:43
Ēfarė dileme !

Shqiptarėt mysliman qė jetojnė nė pėrėndim edhe kėtė vit ballafaqohen me dilemėn kurė ėshtė bajrami ?

Sipas arapėve ėshtė nesėr 18 gusht 2012 pėrderisa tuqit thonė qė ėshtė pasnesėr me18 gusht 2012 !

A kanė farė rregulla kėta muslimanėt ? A dihen ndonjėherė datat e festave tė sakta tė tyre dhe a do ti koordinojnė festat sė paku tani pas gati 1500 vitesh ?

Alima
17-08-12, 18:22
Ēfarė dileme !

Shqiptarėt mysliman qė jetojnė nė pėrėndim edhe kėtė vit ballafaqohen me dilemėn kurė ėshtė bajrami ?

Sipas arapėve ėshtė nesėr 18 gusht 2012 pėrderisa tuqit thonė qė ėshtė pasnesėr me18 gusht 2012 !

A kanė farė rregulla kėta muslimanėt ? A dihen ndonjėherė datat e festave tė sakta tė tyre dhe a do ti koordinojnė festat sė paku tani pas gati 1500 vitesh ?

...

A me 18 Gusht , a me 18 Gusht ? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Siē e dijme nga mesimet astronome ... kush ka mesu pak ne shkolle fillore, mandej edhe ne te mesmen , posaqerisht ata qe kan vazhdu edhe me tutje ne ate drejtim , pasi ne shkollen fillore dhe ate te mesmen vetem siperfaqesisht jane shqyrtuar temat e edukates fizike ,dhe oret e muzikes ishin nje here ne jave , si lende plotesuese ... pastaj kishim edhe oren e kujdestaris ne te cilen ore kujdestari apo edhe kujdestarja e klases , mvaresisht nga gjinia qe e kishte dhe lenda qe e jipte... une kame pas shume deshire ta keme nje kujdestare ishte nje grua shume e ngritur , ajo rezatonte edukat dhe ishte me te vertet nje grua classe ... jo mecedes classe por keshtu u thonin atebote femrave te forta duke filluar nga pamja e jashtme deri te bisedat me nivel me te larte ...ajo ishte kujdestare ne nje paralele tjeter ,por une nuk mund e ndrroja paralelen per shkak te simpatis qe ushqeja ndaj saj ,ngase tanime vetem se isha orientuar ne drejtimin tim per shkollim dhe nuk ja vlente te marr nje kahje tanime krejt tjeter ...


Ēdo date ne rruzullin tokesore caktohet me levizjen e Henes ... Hena sikur qe kemi mesuar ne shkolle fillore ,dhe ate te mesmen , nejse dikush ka vazhduar edhe me tutje ne ate drejtim ... mos te perseris dhe te zgjas muhabet , ngase u pritoj shume llafeve te gjata , si psh miku im Liriku , ka zakon te shkruaj gjate , edhe pse e di mire se shumic e tyre ,pra shkresave te cilat i plason nuk mirren thuaja fare ne konsiderate , ... pos tjerash Liriku thurre vargje rrenqethese per atedheun , patriotizmin , lirin , ...ai mbi te gjitha nuk i done tradhetaret e kombit , mabse as une .

Hena nuk rrezon en te gjitha anet e rruzullit njejte, ndaj ... diku i bie nje dite me heret , diku i bije nje dite me vone Bajrami , dhe edhe dita e pare e Ramzanit te shenjte ..


Ndaj me 18 Gusht 2012 , ose me 18 Gusht 2012 i bie Bajram !

Mundesiht faleminderime per mundin,
Alima !


ps. kur ?... jo kurė me e zanoren siper :)

.

Denim
17-08-12, 23:05
Pėrderisa aty ku mbarova unė klasėn e parė fillore thonin qė hėna sillet rreth boshtit tė vet edhe toka silet rreth boshtit tė vet dhe rreth diellit, nėse nuk gaboj ashtu shkruan dikund edhe nė librin e shennjtė tė myslimanėve. Njė sjellje e tokės rreth boshtit tė vet ėshtė e barabartė pėrafėrsisht me 24 orė allafranga, mė sakt 23 orė 6 minuta e 4,09 sekonda.
Njė sjellje e tokės rreth diellit ėshtė njė vit plus.

Qė tė mos bėhem si ti e liriku, ai plusi ėshtė arsyje qė ēdo 4 vite shkurti ka 29 ditė.

Kurė ėshtė bajram me 18 gusht e shtunė, pra sot 2012 apo me 18-19 gusht , e diel 2012 nė 6:32 minuta ?

premium
18-08-12, 00:32
Ēfarė dileme !

Shqiptarėt mysliman qė jetojnė nė pėrėndim edhe kėtė vit ballafaqohen me dilemėn kurė ėshtė bajrami ?

Sipas arapėve ėshtė nesėr 18 gusht 2012 pėrderisa tuqit thonė qė ėshtė pasnesėr me18 gusht 2012 !

A kanė farė rregulla kėta muslimanėt ? A dihen ndonjėherė datat e festave tė sakta tė tyre dhe a do ti koordinojnė festat sė paku tani pas gati 1500 vitesh ?
Ti djali i mir
po t'pyesi diqka......
a je katalik apo fandė ???

Sa perket festave muslimane , mos u mundo te filozofon kur qenka Bajrami, ka kush vendos kete punė, ty takon te percjell festat e juaja , po ashtu nuk jem pėr lazm per komentet e tua tek nenforumet muslimane .

Une nuk po mundem me kuptu se qfare njerzi ishit ju katalikt , qė silleni rreth temave Islame me qėllime provokative, Jam i bindur se as shkijėt nuk kanė provoku kaq shumė sikur ju qė jeni disa.

Hajt bre djali mire shko lexo te teologjia krishtere , edukohu pak atje , dhe shih a ju lejon prifti i juaj tė ofendon besimtaret e tjerė.

Alima
18-08-12, 10:39
...

Me mujt me dite ēka t'ka kap per bark se denim?...ti ashtu keshtu bakllav se ki njet me hanger :D.

Hajra
02-09-12, 23:20
http://www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/(u39u)alija%20izetbegovic%20Velid%20Ahmedovic.jpg


U zbulua sekreti misterioz i fėmijės nė foto!!

E hėne 27 Gusht 2012 22:28

U zbulua fotoja sekrete qė simbolizonte bujarinė, modestinė dhe dashurinė qė ndjente rahmetli Alija Izetbegoviq ndaj popullit tė tij.

Nė manifestimin e mbajtur mė 11 Korrik 1998, nė ato momente tė vėshtira tė njė tubimi pėr tė rikujtuar dhimbjet e masakrės sė Srebrenicės, njė djalė i vogėl kaloi bllokun e sigurimit dhe u ulė mes rahmetli Alijės dhe komandantit tė forcave ushtarake boshnjake asokohe Rasim Deliq. Ka shumė vite qė mbetet sekret dhe e paevidentuar se kush ka qenė ky djalė, nė kėtė foto tė famshme qė ēdoherė rikujton nė memoriet e njerėzve luftėn e Bosnjės, e posaēėrisht masakrėn e Srebrenicės. Pas shumė kėrkimeve tė bėra, del nė pah se emri i djalit nė foton misterioze ėshtė Velid Ahmedoviq. Me keqardhje e them se Velid Ahmedoviqi nė vitin 2004, nė aksident trafiku, paska humbur jetėn.
Qė nga viti 1998, shumėkush mbeti kureshtar pėr tė kuptuar e sė paku pėr ta njohur nga sė afėrmi kėtė fėmijė, i cili nė lėndinėn e atij livadhi me baltė ju afrua liderit tė madh tė rezistencės sė luftės boshnjake Alija Izetbegoviq, dhe bėri foton sekrete e misterioze qė rikujton ēdoherė rezistencės boshnjake .
Shumėkush prej vitit 1998 e kėndej, ishin kureshtar pėr tė kuptuar e evidentuar fėmijėn e vogėl nė foton qė simbolizonte modestinė , fisnikėrinė dhe dashurinė e plotė qė ndjente lideri Alija ndaj popullit tė tij, e anasjelltas ku edhe populli shprehte dashuri tė plotė ndaj kėtij lideri tė madh. Kėtė foto tė famshme, e qė ēdoherė nė memoriet e boshnjakėve mbetet si simbol i modestisė, fisnikėrisė dhe dashurisė ndaj popullit, pas shumė analizave dhe kėrkimeve tė bėra u evidentua sė paku se kush ishte ky fėmijė qė atė ditė edhe fali namaz nė njė rresht me Alijėn.
Kėrkimet e pandashme tė bėra brenda dhe jashtė kufijve tė Bosnjės pėr ta evidentuar kėtė foto misterioze, e pėr ta njohur fėmijėn e famshėm, nuk jepnin asnjė sinjal pozitiv tė evidentimit, e as mė pak as gjėsendet private tė Alijės, qė tash ruhen nė muzeun “Alija Izetbegoviq”, nuk dhanė rezultat pozitiv nga kėto kėrkime dhe analiza tė bėra me shumė vite.

Identiteti i fėmijės u zbulua nė Facebook
Kėtė foto tė famshme me siguri mund ta hasim nė ēdo skaj tė Bosnjės, e sė paku duke e shikuar foton nė sytė tanė e nė mendjet tona bėjmė pėrpjekje pėr ta evidentuar tė paevidentuarin fėmijė. Kjo foto misterioze i interesoi edhe gazetarit boshnjak Muhammed Mahmutoviq, i cili jeton nė Suedi.
Fotoja qė simbolizon modestinė e Mbretit tė Dijes “Alija” u postua nė rrjetin social nga gazetari boshnjak Mahmudoviq, si strategji pėr tė evidentuar identitetin e fėmijės. Nė rrjetin social FB, Mahmudoviq kėrkoi disa tė dhėna nga persona qė sė paku kanė njė lidhshmėri me fėmijėn nė foto, ose sė paku kanė njohuri pėr kėtė fėmijė sekret. Pas kėsaj strategjie qė pėrdori Mahmudoviq, nga lajmi qė kishte postuar fitoi disa tė dhėna. Lajmet e para tė postuara tregonin se fėmija misterioz qenka i lindur nė fshatin Suēesta tė Srebrenicės nė vitin 1985 me emrin Velid Ahmetoviq. Ishte tejmase gėzim i madh i Mahmudoviqit, qė pas shumė pėrpjekjeve ai arriti njė detaj tė vogėl sadopak shpresėdhėnės pėr ta evidentuar emrin e fėmijės, por ishte njė fatkeqėsi mė e madhe pėr Mahmudoviqin kur kuptoi se fėmija nė fjalė mė nuk qenka nė jetė. E motra e Velid Ahmedoviqit, Fatima Suljiq e cila jeton nė Francė nė rrjetin social shkruan se djali nė fjalė ėshtė vėllai i saj, por qė nė vitin 2004 vėllai i saj nė aksident trafiku paska humbur jetėn.
Nga ana tjetėr nė lidhje me faktin se pėrse gazetari boshnjak ka filluar tė kėrkoj sadopak njė shenjė pėr kėtė fėmijė Mahmudoviq thekson se: “Kjo fotografi, ėshtė ndoshta fotografia qė mė sė shumti mė la shenjė nė jetė pėr ta kuptuar brendėsinė e saj. Kėtė foto pėr sė pari herė e pash nė njė eveniment qė u organizua nė Malmoe, pikėrisht nė muzeun “Alija Izetbegoviq”. Prej kėtu ndoshta u informova pėr sė pari herė pėr kėtė fotografi, ku asokohe identiteti i fėmijės nė fjalė nuk ishte ende i evidentuar. Ashtu si papritur e pa medituar fare, i tash vetes disi si nė qetėsi, se le tė ndodh ēka tė ndodh , unė me tė gjitha mekanizmat dhe lidhjet qė do ti bėjė, do ta kushtėzoj veten qė ta gjej identitetin e kėtij fėmijės. Vetes disi i thash se unė kam pėr borxh qė ta gjej identitetin e tė panjohurit prej shumė vitesh. Dhe nė fund, disi papėrtuar mė e gjeta edhe kontaktin me motrėn e Velidit, ku ajo mė kontaktoi”. (theksoi Mahmudoviq pėr portalin informativ AA).
Mahmutoviq, shprehet se vlera e madhe e fotos qėndron edhe nė atė se kėsi lloj fotoje mė asnjėherė nuk do tė mund tė sheh njerėzia. Mė tej ai shprehet kėshtu‘’ Shenjat e brengės dhe mėshira e fytyrės sė Alija Izetbegoviqit, tregojnė mesazhin e madh tė kėsaj fotoje. Kjo foto nuk ka ngjashmėri, ėshtė unike. Unė mendoj se mė asnjėherė, kurėn e kurės njė foto si kjo nuk do tė vijė mė. Sepse tė gjithė ne jemi dėshmitarė tė plotė pėr sjelljet e liderėve tė sotėm. Njė lider si ky i ulur nė livadhin me baltė pranė fėmijės kėmbėzbathur, kėsi lloj modestie sipas meje mė asnjėherė nuk do mund tė sheh njerėzia thotė Mahmudoviq.
Edhe pėrgjegjėsi i muzeut “Alija Izetbegoviq” Nervan Dizdar argumenton se fotoja ėshtė bėrė gjatė tubimit pėr rikujtimin e masakrės sė Srebrenicės mė 11 Korrik 1998 nė Klladanj.
Po ashtu Dizdari potencon se tubimet pėr rikujtimin e masakrės asokohe bėheshin nė Kladanj, e jo sikur sot qė bėhen nė Potoēari. Dizdari po ashtu ngėrthen momentet e fotografimit. Ai momentet e fotografimit tė kėsaj fotoje misterioze me i potencon me kėso fjalė: Vendi ku u bė kjo fotoja, ishte njė vend lėndine, me pak gjelbėrim. U takova me fotoreporterin Amel Emiriq, qė ishte autor i kėsaj fotoje. Por as nė kėtė rast nuk munda qė tė has nė detaje pėr fėmijėn nė fjalė. Po ashtu kontaktova edhe me disa organizata qė funksiononin nė Srebrenicė, por as nga kėto organizata njė detaj nuk munda ta nxjerrė pėr Velidin nė fjalė. Sipas Amel Emiriqit, njė djalė 12-13 vjeēar, duke kaluar bllokun e sigurimit tė ushtarėve dhe policėve, ulet mes rahmetli Alijės dhe komandantit tė ushtrisė boshnjake rahmetli Rasim Deliqit. Nė ato raste ai disi i habitur fotografon kėtė djalė simpatik e trim qė merr guximin tė ulet mes kėtyre dy udhėheqėsve. Tani kjo foto gjendet nė raftet e muzeut, si njė foto e pashlyeshme nė memorien boshnjake. Po ashtu Dizdari potencon, se kjo foto ka njė magji tė posaēme qė tėrheqė vėmendjen e tė huajve qė vizitojnė muzeun.
“Tė ulesh pranė merhumit Alija Izetbegoviq dhe sikur ky i riu ta shiqosh natyrėn me syrin e meditimit, njėmend tėrheqė vėmendje nė muze pėr ēdo njeri. Qė tė dytė duken kėmbėzbathur nė kėtė fotografi. (ėshtė fjala pėr Alijėn dhe tė riun Velid. M.I.). Ishte koha e namazit tė drekės ose e ikindisė. Fotoja ishte bėrė pak para ēastit tė fillimit tė namazit”, thotė Dizdari.
Sipas njė analize tė bėrė nga korrespodenti i portalit informativ AA, familja Ahmedoviq qė jetonte nė Srebrenicė para luftės, konsideroheshte si njėra prej familjeve mė tė madhe tė asaj zone nė atė kohė, por fatkeqėsia mė e madhe pėr kėtė familje ndodhi gjatė luftės, ku shumica e anėtarėve tė familjes nė fjalė u masakruan nė masakrėn e Srebrenicės nė vitin 1995. Gjatė asaj masakre, fati i mirė deshi qė Velidi asokohe 10 vjeēar, tė largohet fatmirėsisht nga Srebrenica, e tė shpėrngulet me disa anėtarė tė familjes nė qytetin Kladanj, pėrafėrsisht 76 kilometra larg kryeqytetit Sarajevė.
Pas luftės sė Bosnjės, Velid Ahmedoviq vazhdoi tė jetoj jetėn e tij nė Klladanj, derisa nė njė ditė vere duke udhėtuar rrugės pėr nė njė nga shtetet e Evropės Perėndimore, mė 15 Qershor tė vitit 2004 humb jetėn nė nja aksident trafiku nė Kroaci.

Pėrktheu nga turqishtja: Muxhahid Ismaili

Zero Cool
05-10-12, 12:00
Kleriku i Al-Kaedės kėrcėnon Ballkaninhttp://www.knninfo.com/repository/images/Tirane.jpg


Tiranė, 04.10.2012

Lideri radikal islamik, Omar Bakri paralajmėroi shtetet ballkanike pėr fillimin e aksioneve terroriste kundėr tyre, nė njė intervistė tė publikuar ditėn e enjte nė gazetėn bullgare “24 Ēasa” (24 Orė). Sipas klerikut radikal, i cili pėr pothuajse 20 vite banoi nė Londėr, Ballkani ėshtė njė territor qė i pėrket islamit.

“Kur islami hyn nė njė territor, ai shtet shndėrrohet nė islamik, prandaj ėshtė detyrė jona qė t’i ēlirojmė ata”, deklaroi Bakri, i cili i pyetur pėr shtetet evropiane qė i konsideron islamike, renditi: “Spanja, Bullgaria, Rumania, Shqipėria, Kosova, Maqedonia dhe Bosnja janė tė gjitha vende islamike”.

Nė kėrcėnimin pėr Bullgarinė, Bakri shpjegonte: “Spanja ėshtė njė vend islamik, pėr shekujt qė ka kaluar nėn rendin mysliman. Bullgaria, nga ana e saj, pėr shkak tė bashkėpunimit me Izraelin dhe dėrgimin e trupave nė pushtimin e Afganistanit dhe Irakut, ėshtė njė shėnjestėr e ligjshme pėr t’u goditur”, transmeton TCH.

Bakri i ėshtė hequr e drejta pėr t’u rikthyer nė Britani pasi u largua nga vendi pas sulmeve terroriste tė vitit 2005 ndaj autobusėve tė Londrės. Besohet se ai ka lidhje tė forta me eksponentė tė lartė tė Al-Kaedės.

Guri i madh
07-10-12, 15:56
Ambasadori gjerman martohet nė xhaminė e Tiranėshttp://images.botasot.info/uploads/largea_xhami-dasma1349617270.jpeg
Kryetarja e Kuvendit, besimtarja katolike nga Shkodra, Jozefina Topalli vė shami dhe shkon nė xhaminė kryesore tė Tiranės pėr tė marrė pjesė nė ceremoni martesore tė njė katoliku gjerman me njė vajzė myslimane nga Libia.Duke dhėnė kėshtu njė shembull tė tolerancės dhe harmonisė fetare nė Shqipėri. Protagonist i dasmės ėshtė Andreas Nothelle, njė kristian katolik, i cili ėshtė ambasadori i Asamblesė Parlamentare tė OSBE nė Vjenė.
Nothelle ėshtė dashuruar me njė vajzė myslimane nga Libia, Salem. Edhe ajo ishte pjesė e delegacionit tė OSBE-sė qė qėndroi kėto ditė nė Tiranė pėr sesionin e vjeshtės tė Asamblesė Parlamentare qė pėr herė tė parė u zhvillua nė Shqipėri.
Nothelle dhe Salem, kanė lidhur martesėn nė Shqipėri pesė vjet pasi qėndronin tė lidhur bashkė.
Dhe ceremonia ka qenė myslimane, sipas rregullave islame. Ajo ėshtė kryer tek xhamia Et’hem Bej nė Tiranė, pasditen e sė shtunės. Nė xhaminė kryesore tė Tiranės merrte pjesė edhe kryetari i Komunitetit Mysliman tė Shqipėrisė, Haxhi Selim Muēa, por edhe kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli.
Mėsohet se vendimin pėr ta bėrė pikėrisht nė Shqipėri, ceremoninė myslimane tė martesės, ēifti Andreas dhe Salem e ka marrė qė nė Vjenė.
Ata mesa duket kanė pėrfituar nga rasti qė ishin pjesė e delegacionit qė merrte pjesė nė sesionin e Asamblesė sė Pėrgjithshme Parlamentare tė OSBE qė zhvillohej nė Tiranė dhe, njė rrugė e dy punė, tė shtunėn pasdite pas mbylljes sė sesionit, kanė bėrė martesėn.
Dhe vendimi pėr ta bėrė kėtė martesė nė Tiranė ka qenė pasi ata kanė qenė tė impresionuar nga harmonia fetare nė Shqipėri.

Kalimero
07-10-12, 20:58
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=459469307425598&set=a.363211453718051.79458.363191530386710&type=1&theater (http://interesant)


kshirne kshirne !!!!!!!!!!!

Bona-us
09-10-12, 11:07
Janet Jackson kalon nė islam, do tė martohet me sheriat


Janet Jackson dhe i fejuari i saj, pasaniku Wissam Al Mana, thuhet se po planifikojnė qė tė martohen vitin e ardhshėm nė Doha (Katar), nė vendlindjen e Wissamit.

Ėshtė interesante se Janet dhe Wissam do tė martohen sipas sheriatit, raporton “emirates247”.

Shkrimtari turk Adnan Oktar (i njohur si Harun Yahya), gjithashtu tha se 46-vjeēarja Janet Jackson, motra e mbretit tė ndjerė tė muzikės pop, Michael Jackson, ka pranuar islamin.

Burime tė informuara mirė thonė se martesa e ēiftit nė vitin 2013 mund tė jetė njė nga dasmat qė do tė mbahen mend, ngjarja mė e madhe dhe mė ekstravagante e kėtij lloji nė historinė mė tė re.

Pėr “National Enquirer” burimi shtoi se ende nuk ėshtė caktuar njė datė e saktė e dasmės. Megjithatė, nė publik kanė rrjedhur edhe disa informata nė lidhje me ceremoninė, nė tė cilėn do tė ftohen 500 mysafirė, ku Wissam secilit tė ftuar do t'i japė nga njė orė dore “Rolex” nė vlerė prej 10 mijė dollarėsh nė shenjė mirėnjohje pėr pjesėmarrje.

Kujtojmė, sipas raporteve tė medias, Janet dhe Wissam janė fejuar vitin e kaluar, kur milioneri tė zgjedhurės sė tij i dha njė unazė mahnitėse me diamant prej 15-karatėsh. Familja e dhėndrit ėshtė pasuruar nė saje tė bizneseve me pasuri tė patundshme dhe industrisė sė medias.

jadore
09-10-12, 15:01
Janet Jackson kalon nė islam, do tė martohet me sheriat


Janet Jackson dhe i fejuari i saj, pasaniku Wissam Al Mana, thuhet se po planifikojnė qė tė martohen vitin e ardhshėm nė Doha (Katar), nė vendlindjen e Wissamit.

Ėshtė interesante se Janet dhe Wissam do tė martohen sipas sheriatit, raporton “emirates247”.

Shkrimtari turk Adnan Oktar (i njohur si Harun Yahya), gjithashtu tha se 46-vjeēarja Janet Jackson, motra e mbretit tė ndjerė tė muzikės pop, Michael Jackson, ka pranuar islamin.

Burime tė informuara mirė thonė se martesa e ēiftit nė vitin 2013 mund tė jetė njė nga dasmat qė do tė mbahen mend, ngjarja mė e madhe dhe mė ekstravagante e kėtij lloji nė historinė mė tė re.

Pėr “National Enquirer” burimi shtoi se ende nuk ėshtė caktuar njė datė e saktė e dasmės. Megjithatė, nė publik kanė rrjedhur edhe disa informata nė lidhje me ceremoninė, nė tė cilėn do tė ftohen 500 mysafirė, ku Wissam secilit tė ftuar do t'i japė nga njė orė dore “Rolex” nė vlerė prej 10 mijė dollarėsh nė shenjė mirėnjohje pėr pjesėmarrje.

Kujtojmė, sipas raporteve tė medias, Janet dhe Wissam janė fejuar vitin e kaluar, kur milioneri tė zgjedhurės sė tij i dha njė unazė mahnitėse me diamant prej 15-karatėsh. Familja e dhėndrit ėshtė pasuruar nė saje tė bizneseve me pasuri tė patundshme dhe industrisė sė medias.

cka ka ketu proIslamike e senzacionale !

nese do te deshmonte qe e pranon islamin e martesa ti mbahej ne mend me hallall do ta kishte ato 500000 $ bashke me gjitha shpenzimet rreth celebrimit, e ate unaze 15 karatesh te ipte ndihme humanitare per Etiopi e Somali ..
atehere po , do ishte celebrim e bekim , senzacion ..

vjeshta
10-10-12, 16:59
http://www.sinqeriteti.com/web/ja-si-duket-qabja-e-bekuar-ne-brendesi/Mbrendesia e Qabes.

Zero Cool
24-10-12, 18:19
Meka do tė bėhet me linja tė metrosė

Arabia Saudite thotė se nė muajin janar do tė kėrkojė oferta nga kontraktorėt pėr ndėrtimin e njė metroje me katėr linja pėr qytetin e Mekės.

Kryetari i Mekės, Osama AlBar tha sot se sistemi i metrosė nė vlerė prej 16.53 miliardė dollarėsh do t’i mbulojė 182 kilometra dhe pritet tė kompletohet brenda 10 vjetėsh.

Ai shtoi se faza e parė pritet tė kompletohet brenda 3 vjetėsh dhe do tė mbulojė 122 kilometra.
Transporti ėshtė bėrė problem i dukshėm nė Mekė pėr shkak tė mbingarkesės.

Kėtė javė, Meka parashihet t’i presė rreth 2.5 milionė pelegrinė, pėr pelegrinazhin vjetor tė haxhit, ndėrsa popullėsia e kėtij vendi pritet qė tė rritet edhe pėr tre milionė nė 20 vjetėt e ardhshme.

Zero Cool
14-11-12, 10:17
Krasniqi, para prokurorit pėr fyerjen e Nėnė Terezės


Pėr fyerjet publike qė i ka bėrė ndaj Nėnė Terezės disa vite mė parė, imami i Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė, Shefqet Krasniqi, tė martėn pėr dy orė radhazi ėshtė pėrgjigjur nė pyetjet e prokurorit komunal tė Prishtinės, Valdet Gashit.
Shefqet Krasniqi ka pranuar se ka komentuar nė lidhje me Gonxhe Bojagjiun para xhematit nė Xhaminė e Madhe, por thotė se nuk e ka fyer Nėnė Terezėn siē pretendohet nė kallėzimin penal.

Mohimet se ka fyer Nėnė Terezėn, Krasniqi i ka bėrė nė kuadėr tė hetimeve qė po bėhen qė mė shumė se tri vjet nga ushtrimi i kallėzimit penal nė Prokurorinė Komunale nga shkrimtari Qerim Ujkani, avokatėt Bajram Krasniqi e Zef Prenaj, si dhe Adem Nimani.

Katėr qytetarėt nė kallėzimin penal pretendojnė se imami i Xhamisė sė Madhe me deklarimet publike nė xhami e nė gazeta ditore, ka kryer veprėn penale tė nxitjes sė urrejtjes, pėrēarjes ose mosdurimit kombėtar, veprėn penale tė keqtrajtimit gjatė ushtrimit tė detyrės zyrtare, veprėn penale tė fyerjes si dhe veprėn penale tė shpifjes.

“Ai ka ofenduar shqiptarizmin dhe tėrė popujt e botės duke thėnė se: Nėnė Tereza e ka vendin nė ferr, ku tė lumturėn - Nobelisten Nėnėn Terezė, Gonxhe Bojagjiun e quan prostitutė, cila ka ndėrruar shumė meshkuj dhe ka ngrėnė e ka pirė pa para”, thuhet mes tjerash nė kallėzimin penal, njė kopje tė tė cilit e posedon gazeta.

Duke u pėrgjigjur nė kėto pretendime tė kallėzimit penal, imami Krasniqi thotė se ka folur pėr Nėnė Terezėn qysh nė vitin 2004 nė Xhaminė e Madhe nė Prishtinė dhe atė pas njė pyetje tė bėrė nga njė besimtar gjatė ligjėratave tė mbrėmjes qė i ka mbajtur nė xhaminė qė drejton, ēdo tė mėrkurė.

“Njė ndėr ato pyetje ka ardhur se ēka mendoni ju pėr Nėnėn Terezėn e cila iu ka ndihmuar shumė tė varfėrve, shumė jetimėve, por megjithatė ka qenė jomyslimane?”, ka cituar Krasniqi pyetjen qė i ishte bėrė nga besimtari.

“Midis xhehnemi, thellė midis xhehnemit e ka vendin ajo, sepse s’e ka besuar Allahun, s’e ka besuar pejgamberin, s’e ka besuar Kur’anin. Edhe nėse e ka besuar Allahun e ka besuar me tė meta, jo tė plotė... Tereza e ka pasur derėn ēel ku ka dashur tė shkojė, pa para krejt dynjanė, tė hajė ēka tė dojė, tė pijė ēka tė dojė, burra cilin do ta ndėrrojė, ka pasur tė mira nė kėtė dynja plot ajo”, ka thėnė Krasniqi nė deklaratėn, njė kopje tė sė cilės e ka siguruar gazeta.

Nė pyetjen e prokurorit se ēka ka dashur tė thotė vetė Krasniqi me “burra cilin do ta ndėrrojė”, imami i Xhamisė sė Madhe ka thėnė se “ėshtė rregull i pėrgjithshėm i tė mirave tė cilat i ka bėrė njė person jomysliman nė kėtė dynja, e Allahu ia kthen tė mirat nė atė dynja, ia hap dyert e dėfrimit, kėnaqėsisė, plotėsimit tė dėshirave etj.”.

“Kėtė e kam thėnė nė kontest tė pėrgjithshėm, pėrndryshe kjo nuk do tė duhej tė vlente pėr tė (Nėnė Terezėn), sepse ajo e ka tė ndaluar martesėn me fe tė saj e lėre mė amoralitetin. Andaj, nuk ėshtė e vėrtetė qė e kam akuzuar pėr moral, pėr xhehenem po, pėr amoralitet jo”, ka thėnė Krasniqi.

Pas publikimit tė kėtyre deklaratave qė ai i kishte dhėnė fillimisht nė xhami e mė pas edhe ishin publikuar nga mediat, Krasniqi ka thėnė se i ka kėrkuar falje Kishės Katolike, ngase, siē ka thėnė ai, ka ndjerė obligim moral nėse ata janė ndier tė fyer. Pėr kėtė ēėshtje Krasniqi kishte dhėnė pėrgjigje edhe nė Bashkėsinė Islame.

Megjithėse ndaj tij ėshtė ngritur kallėzimi penal, Krasniqi thotė se nuk ka gabuar pėr ēkado qė ka deklaruar edhe nė 2004-ėn e edhe mė vonė. Deklaratat e tij ai ka thėnė se burojnė nga Ajetet Kuranore.

Dokumentet mbi tė cilat Krasniqi i ka bazuar deklaratat e tij para xhematit, Krasniqi ka thėnė se ėshtė nė gjendje t’ia dorėzojė Prokurorisė Komunale. Kjo e fundit ėshtė duke vazhduar hetimet.

e-uritura
14-11-12, 11:08
Vajza pesė vjeēare ka vdekur pasi i ati i saj, njė “shkencėtar i shquar fetar”, e ka rrahur pėr vdekje me kamxhik dhe shufėr metalike tė skuqur nė zjarr,trasnmeton telegrafi. Vogėlushja Lama vdiq nė njė spital nė Riad tė Arabisė Saudite, pas muajsh vuajtjeve disamuajshe tė shkaktuara nga lėndimet e tmerrshme, duar tė thera thyera, thyerje tė kafkės dhe trauma tė tjera tė shumta.
Al Arabiya raportoi se fėmija ėshtė torturuar nga “tronditjet me kamxhik dhe me elektroshok”, ndėrsa portali saudit Emirates 24/7 konstaton se i ati i vajzės dhe gruaja e tij e re kanė pėrdorur “shkopinj dhe metalin e skuqur ” pėr tė ushtruar dhunė ndaj vogėlushes.
Nėna e vogėlushes Lamaae, tashmė tė vdekur, ka thėnė pėr Al Arabiya se lėndimet fatale vajzės ia ka shkaktuar ish-burri, i cili abuzuar vajzėn e saj pėr tetė muaj rresht.
Ajo thotė se ish-bashkėshorti i saj ėshtė “njė shkencėtar i shquar fetar”, i cili predikon nė kanalet televizive satelitore, kurse agjencia e lajmeve EFE e ka identifikuar atė si Faihan Al Gameri.
Agjencia EFE pretendon se Al Gameri ėshtė njė person qė ka qenė i varur nga droga, i cili nė vendin e tij fitoi popullaritet duke u paraqitur nė televizion, ku ka rrėfyer historinė e jetės sė tij dhe u pendua pėr veprimet nė tė kaluarėn.
Menjėherė pasi vogėlushja Lamaa ishte hospitalizuar, nė prill, nėna e saj kishte apeluar pėrmes gazetės ditore saudite Al Youm: “Lus qeverinė dhe grupet e tė drejtave tė njeriut pėr tė mbėshtetur fushatėn time pėrmes sė cilės kėrkoj dėnimin me vdekje pėr ish-burrin tim, pėr shkak tė vrasjes sė vajzės sime.”
Siē shkruan EFE, Shoqata Kombėtare pėr tė Drejtat e Njeriut nė Riad ka nisur njė hetim kundėr babait tė vajzės vdekur. /fish media/

Zero Cool
30-12-12, 21:29
Ne po i afrohemi fund vitit, por jo vetėm kaq, ne po i afrohemi edhe disa festave. Ne jemi nė prag tė festave tė huaja, tė cilat kanė marr namin tek popullata, e nga kėto ėshtė edhe festa e ashtuquajtur “viti i ri”. Ėshtė kjo festė e gėzimit pėr dikė, por realisht ėshtė ditė mėkati e dėshpėrimi, keqshpenzimi e keqbesimi. Pėr shumė kėnd ėshtė gjė e ēmuar, e ēmuar se kėshtu ėshtė nė pėrshtatje me qejfet dhe synimet shpirtėrore tė tyre.

Njė arsye se pse edhe tek ne festohet Viti i Ri ėshtė se po pasohet perėndimi dhe e gjithė kjo ėshtė bėrė me tė madhe nė periudhėn e fundit qė po jetojmė. Duket se shqipfolėsit po synojnė njė drejtim nga “modernizimi”, ndėrkohė harruan fenė e tė parėve tė tyre, qė ishte Islami. Dihet se Zoti i Madhėrishėm si festa tė muslimanėve- ku shpenzohet e gėzohet- i la dy e qė janė Bajramet. Por megjithatė nė tė tashmėn po aprovohet diēka e re nė popullin tonė, njė afrim me kulturėn dhe fenė e huaj. Tė gjithė e dimė se Viti i ri nuk ėshtė dhe kurrė nuk ka qenė festė islame; nėse njė muslimanė do ta mbrojė veten dhe ta justifikojė, atėherė nuk mundet ta bėjė kėtė, duke ditur se kjo festė nuk ėshtė nga etika islame.

Qysh nė tė mėsuarit e Kuranit si mesazh jete, nga sunneti po ashtu, nga jeta e tė parėve tanė nė fe (selefėt), nga kėshillat e dijetarėve, nga jeta e njerėzve tė menēur dhe tė udhėzuar kuptojmė shumė qartė se festa islame janė ato qė i ligjėsoi Allahu, e nga to ėshtė ajo se ēfarė ka pėrmendur Profeti i dėrguar pėr mbarė njerėzimin, Muhamedi [paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!]. transmetohet se kur ka hyrė Profeti nė Medinė, medinasit festonin dy ditė. I pyeti se ēfarė ishin kėto dy ditė dhe i thanė se kėto ditė i kishin para Islamit. Profet [paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė!] tha: “Allahu ua zėvendėsoi kėto me dy festa tė tjera, festa e Kurban Bajramit dhe festa e Fitėr Bajramit.”[5] Ky ėshtė aprovimi qė bėri Allahu pėrmes tė Dėrguarit tė Tij, ėshtė Islami qė praktikohet.

Sot muslimanėt po festojnė disa festa tjera, nuk kanė turpin meritor qė duhet pasur prej Allahut, nuk e kanė xhelozinė pėr fenė e tyre, ende po i lėnė vend kulturave tė huaja nė zemrat e tyre, nuk kanė iniciativė nė tė kundėrshtuarit e kėsaj feste dhe tė tjerave; a mos pandehin se festimi i tyre qenka nga butėsia qė duhet ta ketė njė muslimanė nė rrugėn e thirrjes sė njerėzve nė kėtė fe tė bekuar?! Ndoshta!

Nė kėtė punim do i paraqesim vetėm disa dukuri mjaftė negative nė lidhje me besimin dhe pėrditshmėrinė qė i hasim me rastin e festės nė fjalė:

Bredhi- traditė idhujtarie/pagane, e mė vonė krishtere, ndėrsa tash edhe moderne. Shtet mė tė zhvilluara prodhojnė drurin e zbukuruar, shumė njerėz lėnė parat nė blerjen e tij; nė kėtė nuk ndalojnė edhe pse bredhi nė vete ėshtė simbolikė mohuese ndaj Allahut. Njė traditė dikur e mbrapsht sot u transferua si pjesė e festave. Nuk ka gati shtėpi qė nuk e mbajnė bredhin nė natėn e festės sė vitit tė ri, madje edhe nga familjet mė tė varfėria bredhi gjendet nė ndonjė skaj apo nė mes tė dhomės. Mund tė jenė kėto nga familjet qė ankohen tėrė vitin, qė kėrkojnė mėshirėn e tė tjerėve, ndėrsa kur vjen koha e kėsaj feste, ato i gjen duke festuar edhe me bredha e me lulėzime tė bredhave. Kontesti ėshtė se mund tė jenė familje muslimane tė cilėt thonė se jemi muslimanė, por pasojnė dhe pėrngjajnė me traditat e huaja, madje qofshin edhe tradita femohuese. E gjitha na ēon nė mendimin se edhe muslimanėt po mbajnė diēka (bredhin) nė shtėpitė e tyre pėr disa ditė me radhė, edhe pse e besojnė Allahun si Zot, ata me kėtė po shfaqin njė mosvetėdijėsim rreth fesė sė tyre. Islami ėshtė feja e monoteizmit, feja e mohimit tė ēdo gjėje qė mohon Allahun dhe feja qė pohon adhurimin qė e meriton vetėm Allahu. Megjithatė, sot po tregohet edhe diēka tjetėr e qė ėshtė pra barazia nė adhurim. Bredhi nga enciklopedia pohohet se ka origjinė pagane, ndėrsa tash ka hyrė edhe nė pėrditshmėrinė tonė. Paganizmi ėshtė besimi qė i shoqėron Allahut edhe diēka tjetėr nė adhurim- besimi nė shumė zota. Bredhi dikur ėshtė mbajtur nga popujt e mėhershėm nė shenjė tė zotave qė i kanė besuar. E gjithė kjo nė kundėrshtim me besimin monoteist dhe pėrfaqėsuese e monoteizmit ėshtė Islami, e ndėrsa ne muslimanėt pėrfaqėsojmė Islamin. Prandaj duke u bazuar nė ideologji ēfarė pėrēon bredhi, ne diferencohemi dhe thėrrasim tė tjerėt nė largim nga kjo. Duke qenė se kjo festė ka elemente pagane e krishtere, tė pėrmendim nė kėtė rast njė fjalė nga hoxha i islamit Ibėn Tejmije [Allahu e mėshiroftė!], i cili ka thėnė: “Nėse ēifutėt apo tė krishterėt kanė ndonjė festė, ata janė tė veēantė nė to, ne nuk bashkohemi me ta (nuk festojmė me ta) ashtu siē nuk bashkohemi nė kiblėn dhe ligjet e tyre.” [Iktidaus-Siratal mustekim 2/501]

Njė gjė mjaftė negative qė shėnohet ndėr tė kėqijat e kėsaj nate janė edhe besėtytnitė. Kėto droēka tė besimeve tė kota janė tė shfaqura mjaftė nė kėtė natė, e njė besėtytni manifestohet me vet minutėn e fundit tė ndėrrimit tė mot moteve, pra nė 00:00. Disa njerėz kujdesen qė ky minutė t’i zė tė qeshur, tė gėzuar, tė lumtur, e nėse e kalojnė kėtė minutė kėshtu, atėherė kanė besimin se do u kalojė i tėrė viti i tillė. Pra, ata e bėjnė me qėllim kėtė duke qenė tė shtyrė nga ai besim i gabuar. Disa tė tjerė kujdesen qė ky minutė t’i gjejė me njerėzit mė tė dashur, duke besuar kėshtu qė do u shkojė edhe viti. Pse e madhėrojnė njė ndėrrim tė mot moteve? Besimi ėshtė aq i prishur nė kėtė rast saqė edhe bėjnė veprime tė atilla. A thua nuk mendojnė fare se Allahu ėshtė Ai qė plotėson dėshirat e njerėzve e jo njė natė e caktuar! Vėrtetė nga gjėrat mė tė pakuptimta tė kėsaj natyre praktikohen dhe besohen nė kėtė natė tė festė sė Viti tė ri.

Ēfarė do njeriu nė gjithė kėtė, pos kėnaqėsinė qė synon ta arrijė, tė argėtohet, tė bėjė qejf pra pėr vetėn dhe tė tjerėt. Nga kategoritė qė dėmtohen janė fėmijėt. Truri i tyre i vogėl e i pafajshėm pėr gjykim, do tė absorbojė gjėra tė panevojshme, siē ėshtė pra mashtrimi. Ata mashtrohen e gėnjehen qysh nė start me fenomenin “babadimėr”. A ndodhi nė historinė e njerėzimit ndonjėherė qė kjo tė ishte ngjarje e vėrtetė, pėrshkrimi i njė njeriu tė tillė qė plotėson dėshirat e fėmijėve, a ishte pra ngjarje reale?! Dhe askush nuk thotė po. Thonė se ėshtė njė histori qė u pėrshtatet natyrės sė fėmijėve, ėshtė pėr kėnaqėsinė e tyre. Fėmijė, kaq janė! Kėta kėshtu qysh nė fėmijėri ata marrin diēka pėr etikė, e kjo ėshtė gėnjeshtra. Kur pjekėn nė gjykim, e kuptojnė se ishin tė gėnjyer. Nė kėtė vet ne ndoshta secili jemi dėshmitarė. Ēfarė po sjellė familja jonė pėr mirėqenien e njerėzve, pėr ardhmėrinė e pastėr, e ajo ėshtė se po sjellė gėnjeshtrėn si kod moral. Jo vetėm kaq, por kėto janė krijesat qė mund tė pėsojnė edhe mė keq. Ka thėnė pejgamberi i dėrguar nga Zoti i botėve: “Ēdo i lindur lindė nė natyrshmėri monoteiste, por prindėrit e tij nėse janė ēifutė e edukojnė nė judaizėm; nėse janė nazaretistė, e bėjnė nazaretis: e nėse janė zjarrputistė, e bėjnė zjarrputist.” [Buhariu dhe Muslimi] Si po i bėjnė fėmijėt e tyre, ēfarė suksesi do kenė ata njė ditė nė tė ardhmen kur qysh nė fėmijėri i rrisin me imagjinata e fantazi.

Sa njerėz nė botė janė nė gjendje tė rėnda ekonomike, ndėrsa nuk kursehen aq nė tė shpenzuarit e natės e Vitit tė Ri. Edhe nė kėtė rast me rėndėsi ėshtė argėtimi pėr ta. Pėr kėtė natė nuk qenka me rėndėsi mosshpenzimi, ndėrsa ankimi mė pas vazhdon. Po ēfarė mund tė thuhet pėr njerėzit e pasur tė cilėt shpenzojnė me mijėra euro vetėm brenda njė nate, qoftė duke nxėnė vende nė restaurante e kafene, qoftė me dhurata tė shtrenjta ndaj tjerėve, qoftė me shpenzimi pėr ushqime tė llojllojshme pėr familjen. E gjithė kjo pra vetėm pėr hir tė festės. Zoti nuk e do shpenzimin e tepruar, Ai porositė besimtarėt qė mos ta teprojnė, Ai thotė nė njė versėt kuranor: “Dorėshpuarit me tė vėrtetė, janė vėllezėrit e djallit dhe djalli ėshtė mosmirėnjohės ndaj Zotit tė tij.” [Kaptina Isra, 26-27] Pra, njė shpenzim i panevojshėm nė njė festė jo tė lejuar, kėshtu bashkohen dy tė kėqija pėrveē tė tjerave.

Alkooli- pija pėrcjellėse dhe shoqėruese pėr disa njerėz qė krijon njė gjendje tė ēmendur, antinjerėzore e tė pazakontė. Shfrenimi nuk mbetet anash e si pjesė e shfrenimit ėshtė edhe dehja. Muslimanėt e dinė se kjo ka ndalesė tė madhe nga Allahu pėr njė gjendje tė tillė. Ai e renditi edhe atė nė njė ajet me shirkun qė i bėhet Allahut pėrmes adhurimeve tė idhujve, siē thotė: “O besimtarė! Me tė vėrtetė, pijet alkoolike, bixhozi, idhujt dhe shigjetat e fallit janė vepra tė ndyta nga punėt e djallit. Prandaj, largohuni nga kėto, me qėllim qė tė shpėtoni!” [Kaptina Maide, 90] Kėtė dukuri negative qė ėshtė e pėrhapur shumė, edhe shtet e luftojnė sot, konsiderohet nga gjėrat e shėmtuara qė bėjnė disa, duke shkaktuar vdekje, aksidente, vetėvrasje, dhunime, rrahje, degjenerime, sėmundje dhe tė tjera pasoja tė tilla. E gjithė kjo pėrhap paqen nė botė dhe ndėrthurė njė mbrapshti nė njerėzim.

Kjo nuk ėshtė nata qė shton buzėqeshjen, nuk afron tek Allahun, nuk mishėron paqen, nuk ėshtė dashuria e vėrtetė nė raporte mes njerėzve...ėshtė vetėm njė trik i djallit, andaj ju o muslimanė mos bini preh e kulturave tė huaja kur keni Islamin sistem jete. Kjo mjafton pėr gjithēka nė kėtė jetė, ėshtė zgjidhja e duhur, ėshtė feja pėr tė cilėn u zbritėn pejgamberė tė ndershėm, sakrifikuan njerėz e popuj, e ne sot po e nėnēmojmė, po e shkelim atė ndershmėri me kėmbėt tona, duke e zėvendėsuar me diēka tė keqe, siē janė festat e huaja dhe imitimi i popujve tė huaj.

Pati thėnė sahabi i nderuar, khalifi i muslimanėve- Umer ibn Hattabi: “Ne jemi njė popull qė Allahu na ka ngritur lartė me anė tė Islami, e nėse ne kėrkojmė krenari me diēka tjetėr pėrveē islamit, atėherė do tė na poshtėrojė Allahu.”

Zana_ch
04-01-13, 13:40
OKB: Mė shumė se 60.000 tė vrarė nė Siri

E mėrkure 2 Janar 2013 20:31

Mė shumė se 60.000 njerėz janė vrarė nė Siri qė nga kryengritja kundėr regjimit tė Presidentit Bashar al-Asadit, qė shpėrtheu nė mars 2011, tha njė zyrtar i lartė i OKB-sė.

Navi Pillay, Komisioneri i Lartė i OKB pėr tė Drejtat e Njeriut, tha se njė analizė e kryer nga specialistė tė tė dhėnave tregoi se 59.648 njerėz kishin vdekur deri nė fund tė nėntorit. "Ne mund tė supozojmė se mė shumė se 60.000 njerėz janė vrarė nga fillimi i vitit 2011," tha Pillay nė njė deklaratė.

Zero Cool
16-01-13, 18:01
Asadi ka ikur dhe jeton nė anije?


Damask, 16.01.2013

Kryetari sirian Basha el Asad kundėr tė cilit vazhdon kryengritja tash e disa muaj, ka ikur me familje dhe jeton nė njė anije me mbrojtje tė marinės ruse, shkruan shtypi britanik.

Kryetari gjoja ėshtė nė anijen e punės e cila gjendet nė bregdetin sirian. Arsye pėr kėtė, siē transmeton edhe portali Klix, ėshtė se Asad nuk i beson sigurisė sė vet dhe jeton nė anije, ndėrsa nė mbledhje nė Damask shkon me helikopter.

Burime informative kanė theksuar pėr gazetėn saudite Al-Vatan se kryetarin e Sirisė e mbrojė rusėt.

Po ashtu Moska ėshtė adresa e tij e pėrshtatshme pėr ikje, shkruan kjo gazetė.


Shpėrthim e tė shtėna nė Kabul

Kabul, 16.01.2013

Njė shpėrthim i madh dhe tė shtėna me armė janė dėgjuar afėr kryeqytetit afgan.

Radio Afganistani i Lirė i RFE/RL-sė, raporton se shpėrthimi ka ndodhur nė zonėn ku gjendet ndėrtesa e Ministrisė sė Brendshme nė Kabul.

Zėdhėnėsi i kėsaj Ministrie, Sadeeq Sadeeqi ka konfirmuar shpėrthimin dhe tė shtėnat.

Ai ka thėnė se tė shtėnat tash janė ndalur. Ai nuk ka ofruar detaje tjera.


Valė sulmesh nė Irak, 17 tė vrarė

Bagdad, 16.01.2013

Zyrtarėt e sigurisė dhe ata shėndetėsore thanė se nga disa sulme nė Irakun Verior dhe nė Bagdad janė vrarė tė paktėn 17 persona dhe janė lėnduar rreth 170 tė tjerė.

Nė qytetin e pėrzier etnikisht tė Kirkukut, njė sulm vetėvrasės me bombė ka vrarė tė paktėn 10 persona dhe ka plagosur 140 tė tjerė.

Njė tjetėr sulm mė bombė nė Tuz Khurmatu, rreth 75 kilometra larg nga Kirkuku ka vrarė dy dhe ka plagosur 26 vetė.

Ndėrsa nė tri sulme tė ndara nė Bagdad, kanė vdekur pesė persona.

Asnjė grup nuk ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmet, por makinat bombė shpesh pėrdoren nga kryengritėsit sunitė.

Zero Cool
22-01-13, 12:28
Ekzekutohen me varje, pasi postuan vjedhjen, nė YouTube


http://www.knninfo.com/repository/images/varen2.jpg


22.01.2013 11:31

Gjyqi i tyre u bė pėrmes YouTube. Ata u varėn me njė telekomandė, ndėrkohė qė qindra njerėz filmonin gjithēka me celularėt e tyre.

Gjithēka i pėrket shekullit tė 21-tė, pėrveē ekzekutimit tė tyre nė publik, njė veprim mesjetar.

Alireza Mafiha dhe Mohammed Ali Sarvari u varėn nė njė shesh publik nė kryeqytetin e Iranit, Teheran.

Tė dy djemve iu bė njė paradė pėrpara njė turme, ndėrsa dėrgoheshin nė njė shesh publik.

Sarvari dukej stoik, por Mafiha dukej shumė i rėnė. Sarvari ishte 20-vjeē, Mafifa 23-vjeē.

Ata u arrestuan pasi postuan nė dhjetor njė video nė YouTube, ku kishin filmuar veten duke sulmuar me thikė njė person nė Teheran.

Video e tyre u transmetua nė televizionin publik dhe shkaktoi shumė zemėrim. Tė dy djemtė ishin tė papunė. Ata thanė pėrpara gjyqit se e kishin kryer krimin nga varfėria. Por ata u akuzuan pėr luftė kundėr Zotit.

Dy bashkėpunėtorėt e tyre u dėnuan me 10 vite burg dhe 74 goditje kamxhiku.


-pomMm5Ad04

Dardanesha
20-02-13, 11:16
Amerikė: Muslimanėt me rritjen mė tė shpejtė


Nuk ėshtė krishterizmi religjion i cili ka rritje mė tė shpejtė nė Amerikė, por e kundėrta.

Sipas regjistrimit tė fundit, i cili u zhvillua nė 2012 religjioni i cili ėshtė nė rritje mė tė shpejtė nė Amerikė ėshtė Islami. Qė nga viti 2000 deri nė vitin 2010, regjistrimi ka pėrcaktuar se numri i muslimanėve qė jetojnė nė Amerikė u rrit pėr rreth 1deri 2. 600 000. Pra ka shėnuar njė rritje tė madhe pėr 66.7%, transmeton agjensia serbe Vestinet.rs.

Sigurisht, kjo ėshtė njė normė e rritjes qė befason.

Ndėrkohė, shumica krishterė ka pasur normė tė rritjes shumė tė vogėl, dhe nė disa vende edhe zvoglim.

Kur Barack Obama deklaroi , "Ne nuk jemi mė njė komb i krishterė", nuk ishte larg nga e vėrteta.

Tė krishterėt po humbin shumė shpejt ndikimin, ndėrsa fetė tjera, si Islami, nė mėnyrė rapide rritė anėtarėsinė e vet dhe nė shumė vende ndėrtojnė xhamija tė reja. Nėse Islami vazhdon tė rritet nė kėtė normė nė Shtetet e Bashkuara, ėshtė e pashmangshme se do tė transformojė vendin nė mėnyra tė ndryshme nė vitet e ardhshme.

Pra, tė shohim qka po ndodhė me grupet e tjera fetare? Si kaluan nė regjistrimin e fundit nė Amerikė?

Pra, nė vijim po japim disa nga normat mė tė larta tė rritjes sė grupeve fetare nga viti 2000 deri nė vitin 2010.

Mormonėt 45,5%

Protestestantėt evangjelist 1,7% (larg normės sė rritjes sė popullsisė).

Katolikėt -5.0%

Protestestantėt meinlin -12,8% (rėnie mahnitėse)

Por Islami ka shėnuar rritje eksplozive.

Sipas njė profesor i studimeve islamike nė Universitetin e Kentucky, nė vitin 2000, nė Amerikė ka patur rreth 1,200 xhami. Sipas regjistrimit tė fundit, ka 2106 xhami.

Nė gjithė Amerikėn shohim "mega-xhami", tė cilat janė duke u ndėrtuar apo janė ndėrtuar, dhe nė shumė raste, financimi vjen nga jashtė. Dhe kėto "mega-xhami" nuk qėndrojnė tė papėrdorura.....President i Shoqėrisė Islame tė Floridės Qendrore, vuri re rritjen eksplozive tė pabėsueshme prej 473%, nė dhe pėrrreth qarkut Orange Orlando. Sipas tij, rritja ėshtė dyfishuar , sepse janė paraqitur 10.000 anėtarė tė rinjė .

Ai gjithashtu theksoi se rritja e popullsisė myslimane ėshtė shėnuar pas ngjarjeve tė 11 shtatorit. Lindja e fėmijėve tė emigrantėve nė Amerikė, dhe punėsimi ka nxitė rritjen e popullsisė. Nė Floridėn Qendrore, muslimanėt kan ndjekur tė gjithė tė tjerėt, nė kėrkim tė "kushteve mė tė mira, ēmimet mė tė ulėta dhe shtėpitė mė tė rehatshme".

Njė pjesė e mirė e rritjes sė popullsisė qė ėshtė nxitur nga imigrimet.

Hulumtimi qė ėshtė kryer nė vitin 2007, gjeti se 39% e muslimanėve tė rritur qė jetojnė nė Amerikė, kanė arritė si emigrantė pas vitit 1990.

Ky fluks i shpejtė i muslimanėve, ka transformuar komunitetin nė tėrė Amerikėn. Pėr shembull, muslimanėt tė cilėt janė studentė nė Shteteve tė Bashkuara pėrbėjnė 10% tė numrit tė pėrgjithshėm tė nxėnėsve tė Nju Jorkut.

Nė gjithė vendin, shumė shkolla kanė qenė tė detyruara tė ndryshojnė kalendarin shkollor pėr t’i shėnuar festat islame.

Nė Michigan seancat stėrvitore tė futbollit janė planifikuar nė pėrputhje me muajin e Ramazanit ...

Nė njė qytet tė vogėl - Michigan, shkollat janė mbyllur njė dite para festės sė Bajramit dhe ditėn e Bajramit, mandej nė pėrputhje me festat i kan pėrshatė edhe seancat stėrvitore tė futbollit. Gjate Ramazanit ato janė mbajtė nga ora 11:00-04:00 tė mėngjesit. Kjo ėshtė e gjitha pėr shkak se lojtarėt myslimanė tė cilėt nuk duan tė stėrvitin gjat ditės, pėrshkak se agjėrojnė muajin e Ramazanit.

Dearborn ndodhet afėr Detroit, dhe ka njė nga komunitet mė tė populluar me musliman. Ēdo ditė, nga xhamia lokale dėgjohet nė tėrė qytetin thirrja e ezanit pėr falje tė namazit. Ky qytet ėshtė njė shembull i qartė se pse Amerika nuk mund tė quhet "kombi i tė krishterė".

Por Islami nuk ėshtė e vetmja fe jo-krishterė qė po rritet me shpejtėsi nė Amerikė.

Regjistrmi i fundit nė SHBA, sa i pėrketė fesė publikoi se grupet jo- krishtere kanė shėnuar rritje pėr 32% brenda dhjetė viteve tė fundit .

Ndėrkohė, rėnia e krishterimit nė Amerikė po pėrshpejtohet me tė madhe, potencon Vestinet.rs.

Nė vitin 1990 njė nga anketat e zhvilluara kanė treguar se 86% e amerikanėve veten e kan identifikuar si "krishterė", ndėrsa nė vitin 2008, 76% e amerikanėve veten e kanė identifikojnė si "tė krishterė".

Ndėrkohė edhe ateizmi i cili ėshtė "jo fetar" ėshtė duke pėrjetuar rritje tė jashtėzakonshme. Pėr shembull, byroja pėr regjistrim , nė mes vitit 1990 dhe 2008 tregoi se numri i amerikanėve "pa fe" (ateist) ėshtė dyfishuar.

Edhe ata qė vetėn e quajnė "tė krishterėt" nuk janė tė pėrkushtuar sa duhet besimit tė tyre.

Hulumtimi i fundit tregon se 150 milionė amerikanė nuk janė tė angazhuar nė mėnyrė aktive nė qfardo komunitet fetar. Kjo ėshtė pothuajse gjysma e popullsisė.

Ismet Azizi

Dardanesha
01-03-13, 10:06
Eshte dite e Xhuma.


PS: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

"Nė ditėn e xhuma ka njė moment nė tė cilin nėse muslimanėt e kalojnė nė namaz, dhe i luten All-llahut [subhanehu ve teala] pėr nevojat e tyre, All-llahu [subhanehu ve teala] me tė vėrtetė do t'ua japė. Atėherė Pėjgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] tregoi me gishta se kjo kohė ndodhet nė njė periudhė tejet tė shkurtėr."

Oqeani
01-03-13, 10:39
Dardaneshė : Sot duhet te behen dhe vizita tek te afermit !


Sot e xhuma : Sa me shkoi puna mbarė, sa heret e kryta :)

AmonRa
01-03-13, 20:04
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/581143_410498245709992_1580487967_n.jpg

sherri
09-03-13, 23:35
jBz47fdT9zU

Jan qu leshat, po dojn me pru qeso ligjesh t'sherjatit po thojn qeto jan prej allahut :P

elvio
09-03-13, 23:51
jBz47fdT9zU

Jan qu leshat, po dojn me pru qeso ligjesh t'sherjatit po thojn qeto jan prej allahut :P
Ata qe nxjerrin revolverin si Qemal Stafa:biggrin: jane,sepse sot ishin bo trima per pak karrike imami.

Zero Cool
17-04-13, 17:09
Dubai, policia patrullė me Lamborghini


Dubai njihet si njė qytet me shumė pasuri tė cilat vijnė nga industria e naftės por edhe nga fusha tė tjera. Ndaj grabitėsit apo shkelėsit e ligjit nuk e kanė problem tė blejnė makina superluksoze dhe tė shpejta, transmeton Albeu.

Ndaj si kundėrpėrgjigje policia e kėtij qyteti ka futur nė patrullim njė Lamborghini Aventador. Makina e cila kushton rreth 300 mijė euro arrin njė shpejtėsi 100 km/h brenda tre sekondave. Edhe pse makina shpenzon shumė karburant, tė paktėn policėt do tė kenė mundėsi tė kapin grabitėsit.


http://knninfo.com/repository/images/Dubai_2.jpg


http://knninfo.com/repository/images/dubai_1.jpg


http://knninfo.com/repository/images/16_04_13_82139_Dubai.jpg

Zero Cool
19-04-13, 16:52
BIK-u ėshtė jashtė kontrollit!Prishtinė, 19.04.2013

Kryetari i Sindikatės sė punėtorėve tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Idriz Bilalli, ka thėnė se udhėheqėsja e BIK-ut me qėllim nuk po pranon tė bėjė reforma brenda BIK-ut. Sipas tij, kjo po ndodh pėr shkak se ata po frikėsohen se po i humbin postet dhe privilegjet qė i gėzojnė, duke qėndruar nė kėto poste.

“Nuk ka gatishmėri prej kėsaj udhėheqje aktuale konkretisht prej z. Tėrnava. Ai me njė klan tė caktuar aty prej katėr a pesė vetash ka bllokuar kėtė ēėshtje dhe nuk lejon tė bėhen ndryshime nė aspektin pozitiv”, ka thėnė Bilalli.

Nė njė intervistė pėr “Tribunėn”, Bilalli ka deklaruar se grupi i Naim Tėrnavės po vazhdon ta mbajė tė izoluar BIK-un, pasi, sipas tij, ky institucion nuk i jep askujt llogari, por punon sipas interesave tė disa personave.

Sipas tij, BIK-u qė 14 vjet nuk ka asnjė statut juridik por punon me njė Kushtetutė tė kohės moniste. Ai ka kėrkuar nga institucionet e shtetit qė tė ndėrhyjnė duke mundėsuar reformimin e kėtij institucioni fetar.

Zero Cool
26-04-13, 15:21
Arabia Saudite dėbon 3 meshkuj me arsyetimin se janė shumė tė bukur26.04.2013

Autoritetet nė Arabinė Saudite kanė vendosur tė pėrzėnė nga vendi 3 meshkuj me arsyetimin se janė shumė tė bukur dhe si tė tillė tė parezistueshėm pėr gratė vendase.

Njėri prej kėtyre meshkujve ėshtė Omar Borkan Al Gala, poet, aktor, fotograf dhe njė qytetar i Emirateve tė Bashkuara Arabe. Ai ėshtė dėbuar nga vendi me njė vendim tė Komisionit pėr Promovimin e Virtytit dhe Parandalimit tė Veseve, pasi sipas kėtij autoriteti vendas, ai ėshtė shumė i bukur dhe cenon ruajtjen e moralit tė shėndoshė tė popullit.

Sipas pretendimit tė vendimit tė marrė, kėta meshkuj shpėrqendruan dhe bėnė tė binin nė dashuri me ta shumė gra vendase duke vėnė nė rrezik moralin shoqėror.

Lajmi pėr kėtė vendim absurd qarkullon prej ditėsh dhe mediat ndėrkombėtare tė cilat janė vėnė nė kėrkim tė gjetjes sė fotove dhe identitetit tė 2 personave tė tjerė tė dėbuar nga vendi pėr shkak tė bukurisė sė tyre

Zero Cool
03-06-13, 21:49
Harami!!!!!


Gjashtė tė vdekur nga alkooli nė Iran


http://knninfo.com/repository/images/02_06_13_103154_6.jpg


02.06.2013

Raportet nga Irani thonė se gjashtė njerėz kanė vdekur dhe 348 janė sėmurė pas konsumimit tė alkoolit tė helmuar nė provincėn Kerman.

Autoritetet spitalore kanė thėnė se shumica e viktimave mendohet tė kenė konsumuar tė mėrkurėn “alkool tė prishur”, transmeton REL.

Pirja e alkoolit ėshtė vepėr e paligjshme dhe konsiderohet mėkat nė bazė tė Ligjit Islamik nė Iran.

Por, alkooli i bėrė nė shtėpi ka tendencė tė tjerė i lirė dhe i disponueshėm nė tregun e zi tė Iranit.

Zero Cool
06-06-13, 17:36
Hoxhė Salihu nuk ėshtė suspenduar, ėshtė nė procedurėhttp://www.knninfo.com/repository/images/06_06_13_33552_hoxha.jpgPrishtinė, 06.06.2013 14:47

(E plotėsuar) Bashkėsia Islame e Kosovės ka suspenduar nga imami Irfan Salihu tė Prizrenit, pas fjalėve fyese ndaj femrave shqiptare. Kėtė e ka bėrė tė ditur deputetja e LDK-sė Teuta Sahatēiu, pas njė takimi qė ka pasur me zyrtarė tė Bashkėsisė Islame bashkė me deputetė tė tjerė.

Sahatēiu ka bėrė tė ditur se nė takimin me myftiun Tėrnave ky i fundit ka shprehur shqetėsime tė mėdha lidhur me deklaratat e hoxhė Irfanit, pėr tė cilat kanė marrė edhe masat disiplinore. Siē transmeton KTV, zyrtarė tė Bashkėsisė Islame nuk kanė dashur ta komentojnė, pėrveēse kanė mohuar se ėshtė suspenduar, por sipas tyre kanė nisur masat disiplinore pėr ta suspenduar atė.

Para kėtij takimi deputetėt e njėjtė kanė reaguar edhe nė Kuvendin e Kosovės, ku u kėrkuar nga Bashkėsia Islame tė distancohen nga ky akt. Por nė mbrojtje tė hoxhės ka dalė deputeti i Partisė sė Drejtėsisė Gėzim Kelmendi, i cili u tha atyre se fillimisht duhet t'i kėrkojnė falje Bashkėsisė Islame dhe qytetarėve tė Kosovės sepse ato me dorėn e tyre kanė votuar kundėr mbulesės nė shkolla”, ka thėnė Kelmendi.

...

Bashkėsia Islame e Kosovės ka marrė vendim pėr shkarkimin e hoxhė Irfan Salihut, pasi qė ky i fundit kishte komentuar dhe fyer femrėn shqiptare nė njė video tė shkarkuar nė interent.

Hoxhė Irfani ka qenė kryetemė e medieve tė Kosovės kohėve tė fundit pėr komentet e tij nė you-tube pėr amoralitetin e femrave shqiptare.

Pasi Express kishte publikuar para dy dite videon e Hoxhė Irfan Salihut, reagime kishin ardhur nga Grupi i Grave Deputete tė Kuvendit tė Kosovės tė cilat e kanė cilėsuar gjuhė denigruese "predikimin" qė ka bėrė imami.

Gratė Deputete thanė se Hoxha ka pėrdorur gjuhė helmuese qė dhunon tė drejtat e njeriut ndėrsa ėshtė kėrkuar nga BIK'u qė tė distancohet nga Irfan Salihu, transmeton Express.

Reagime kishte pasur edhe nga Qendrės Kosovare pėr Studime Gjinore, ndėrkaq reagimet e kėtyre dy palėve
partia LISBA konsideronte se kėto janė mė shumė sulme nė drejtim tė hoxhės. Ajo i ka quajtur sulme tė paskrupullta ato qė janė thėnė pėr hoxhėn nėpėr media.

Hoxhė Irfan Salihu, aktualisht jeton dhe vepron nė qytetin e Prizrenit dhe deri me tani ka qenė Imam nė xhaminė Suzi Zerrini nė kėtė qytet.


indeksonline

Psikologu
07-06-13, 08:22
Edhe ky e merrė njė " verejtje" gjoja nga BIK por tė njetin qellim e kanė si ky poashtu edhe BIK.
I kemi tė njohura deklaratat e Krasniqit, Ternaves etj etj qė s“do shumė analizė pėr tė e kuptuarė se qellimi dhe mendimi i tyre janė nė pėrputhshmeri me njėra-tjetren.

Zero Cool
07-06-13, 18:02
Edhe ky e merrė njė " verejtje" gjoja nga BIK por tė njetin qellim e kanė si ky poashtu edhe BIK.
I kemi tė njohura deklaratat e Krasniqit, Ternaves etj etj qė s“do shumė analizė pėr tė e kuptuarė se qellimi dhe mendimi i tyre janė nė pėrputhshmeri me njėra-tjetren.

E qa po thu ti Psikologu, me myt krejt a ?

Psikologu
08-06-13, 09:18
E qa po thu ti Psikologu, me myt krejt a ?
Tung ZC!
Jo ,me mbytė jo se i mbytmi nuk mbytet.
Por ,njė deklaratė e tij se krej femrat janė lavire, kurva e rrospija ėshtė njė deshmi se ky ėshtė mbytur nė iden e shekullit tė Vl dhe e ka marrė lumi.
Tė tilla janė udhezimet nga libri qė ai e lexon , andej edhe ka " doktorrru" ne profesionin e tij.
Mesa duket, ky e ka pas mllefin te gruja e vetė ose te dikush tjeter e ka dal me u shfry nė popullė.
S“ki cka i banė gomarit e mshoj samarit!
Pse s“po qohen muslimanet e me thanė se :
-Jo ore hoxhė , motrat tona, nanat tona e vajzat tona nuk janė kurva, rrospija e faqja e zezė.
I ka mėsu ideologjia e hoxhallarve qysh moti.
-Ban qysh te themė une e mos banė cka bejė une.

Zero Cool
24-06-13, 15:45
Arabia Saudite ndryshon ditėt e vikendit


24.06.2013

Arabia Saudite po ndryshon kohėn e vikendit nė tė premten, pėr tė lidhur ditėt e punės dhe sistemin bankar me shumicėn e vendeve tė tjera nė rajon.

Agjencia shtetėrore e lajmeve nė kėtė vend tha se dekreti i nėnshkruar nga mbreti do tė hyjė nė fuqi kėtė javė, pasi qė njė trup mbikėqyrės ka rekomanduar nė muajin prill, qė tė ndryshohet sistemi aktual, ku dy ditėt e vikendit nisin tė enjten.

Ky propozim kishte dėshtuar tė miratohej nė vitin 2007, por komuniteti i biznesit ka lobuar prej atėherė qė tė lidhet orari i pushimeve tė fundjavės me qendrat e tjera komerciale, siē ėshtė ai i Dubait.

Muajin e kaluar, ishte Omani qė ndryshoi ditėt e fundjavės, tė cilat tani janė e premte-shtune.

Shumica e shteteve tė tjera arabe nė rajon nisin vikendet e tyre tė premten, dita kryesore e javės pėr lutjet e komunitetit mysliman.

Zero Cool
30-06-13, 18:10
Rrihen hoxhallarėt (http://www.toplajmi.com/policia-konfirmon-rrahjen-e-hoxhallareve-nuk-tregohen-motivet/)Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės Baki Kelani ka konfirmuar pėr Express rrahjen nė mes tė hoxhallarėve nė Drenas, mirėpo nuk ka treguar motivet e rrahjes.

Krejt ēka ka ofruar Kelani pėr Express ėshtė raporti i cili i ėshtė dėrguar nga policia rajonale atje.

“Nuk i dimė motivet ata tash janė nė mbajtje”, ka treguar pėr Express Kelani.

Nė mbajtje jan dėrguar Mulla Osman Musliu, imam nė xhaminė e Drenasit dhe vėllai i tij Liman Musliu.

Ata janė arrestuar dje nga Policia e Kosovės, me dyshimin e bazuar se tė shtunėn pas orės 10:00, e kanė rrahur hoxhėn Gazmend Mehmeti, imam nė njė nga fshatrat e komunė sė Drenasit.

Sherri ka plasur nė objekte e Bashkėsisė Islame nė Drenas pėr arsyeje ende tė panjohura.

Burimet brenda Policisė Rajonale nė Prishtinė, kanė deklaruar pėr Indeksonline se, tė dyshuar nė kėtė rast mbetet Mulla Osmani dhe vėllai i tij Limani, pėrderisa viktimė ėshtė konstatuar tė jetė hoxha Gazmend Mehmeti.

Ky i fundit ka kėrkuar edhe ndihmėn mjekėsore ku posedon edhe raport pėr lėndime tė lehta trupore.

Me vendim tė prokurorit, Mulla Osmani sė bashku me vėllain e tij, ėshtė ndaluar nė qendrėn e paraburgimit pėr 48 orė.

Autoritetet e rendit kanė dalė nė vendin e ngjarjes dhe i kanė ndėrmarrė tė gjitha veprimet e duhura.

Hetimet ende janė nė fazėn fillestare rreth zbulimit tė motiveve qė kanė quar deri tė sulmi.

Mulla Osmani, nė janar tė vitit 2009 ishte rrahur rėndė nga nėntė persona nė xhaminė e fshatit Zabel tė Drenasit. Imami kishte deklaruar se sulmuesit ishin vehabistė tė cilėt kishin synuar marrjen e BIK’ut nėn kontroll.

Psikologu
01-07-13, 06:58
Kur murtaja u pėrhap nė vendet arabe nė shekullin XIV, duke vrarė mė shumė se ēerekun e popullsisė sė asaj kohe, ajo u soll nė kėtė tokė nga pelegrinėt e infektuar.
http://gazetaditore.com/uploads/2013/06/Arabia-Saudite-Pelegrin%C3%ABt-n%C3%AB-Haxh-Meka-24Tetor2012-Ilustrim.jpg
Sot Lindja e Mesme kėrcėnohet nga njė tjetėr epidemi, e cila njihet si sindroma respirative e Lindjes sė Mesme (MERS).

Kjo sėmundje u shfaq nė Jordani, nė mars tė vitit 2012 dhe sot 77 persona janė prekur nga kjo sėmundje, 62 prej tė cilėve nė Arabinė Saudite, ku 34 prej tyre tashmė kanė vdekur. Edhe pse numri i tyre ėshtė tepėr i vogėl, shqetėsimet sa vijnė e po rriten nė radhėt e autoriteteve saudite, raporton Foreign Policy.

Kėtė vit parashikohet qė numri i besimtarėve qė vijnė pėr pelegrinazh nė Mekė tė rritet nga ai i vitit tė shkuar, ku u konfirmuan plot gjashtė milionė pelegrinė.

Tashmė shqetėsimet janė nėse kjo sindromė do tė rrezikojė pelegrinėt kėtė herė, ku dihet se MERS-i ėshtė sėmundje vdekjeprurėse nė 55 pėr qind tė rasteve, transmeton Shekulli.

Ashtu sikurse SARS-i, edhe MERS-i pėrhapet pėrmes kontakteve fizike mes njerėzve. Nė momentin qė virusi hyn nė rrugėt e frymėmarrjes ai shkatėrron sistemin duke kaluar nė pneumoni. Pacientėt nuk mund tė marrin dot frymė pa aparatet e posaēėm. /Telegrafi

Zero Cool
17-08-13, 07:24
Ēfarė po ndodhė nė Egjipt?


Burhan Seferi
Egjipti njihet si vendi i qytetėrimit arab. Ēdo egjiptian krenohet me kulturėn dhe trashėgiminė kulturore qė e posedojnė. Qofshin myslimanė apo laikė, ēdo egjiptian krenohet me diēka: myslimanėt me xhamitė mija vjeēare, ndėrsa laikėt me pėrmendoret dhe historinė e lashtė. Thjeshtė, nė botėn arabe, tė jesh egjiptian, nėnkupton tė jesh i qytetėruar.

Me rrėzimin e Hosni Mubarakut, analistėt nga e gjithė bota parashtronin pyetjen: Ēfarė pastaj? Kush do tė vijė pas tij dhe si do ta udhėheqė njė shtet i cili njihet si qendra e lidhjes sė Lindjes sė Mesme me veriun e kontinentit afrikan, qė i ndajnė kufijtė, mirėpo i bashkon feja.

Lėvizja opozitare nė Egjipt, e njohur si “Ikhvanul muslimin” (Vėllazėria myslimane) ėshtė njė ndėr lėvizjet mė me ndikim nė botėn arabe. Jo nga fakti se ata kanė ndonjė planprogram pėr udhėheqje, por arsyeja e ndikimit tė madh qė e kanė ata ėshtė se nė shumicėn e rasteve, nė krahasim me lėvizjet tjera sunnite, janė mė liberalė, futen edhe atje ku nuk e lejon feja. Me njė pėrpjekje mbi dyzetvjeēare, lėvizja nė fjalė ėshtė munduar qė tė futet nė krye tė shumė shteteve, mirėpo, pas gjithė mundimit dhe tentimeve, edhe kur ka arritur nė maje, kanė qenė tė tradhtuar po nga ata liderė qė e kanė pėrkrahur.

Pas rrėzimit tė presidentit tė mėparshėm, lėvizja opozitare mori hapat e duhura qė nė krye tė vendit tė vije njeriu i tyre, sepse sipas mediave qė pėrkrahen dhe financohen nga lėvizja “Ikhvanul muslimin”, ata ishin “faktori kryesorė” pėr rrėzimin e presidentit, edhe pse kjo aspak nuk ėshtė e vėrtetė, sepse si nė Tunizi, ashtu edhe nė Egjipt, pakėnaqėsia dhe revolti ka filluar nga qytetarėt qė nuk kanė qenė tė pėrzier nė asnjė lėvizje (nė Tunizi arsyeja kryesore e fillimit tė “Pranverės arabe” ishte njeriu i cili dogji veten e tij, e pastaj filluan edhe protestat masive). Ndėrkohė, lėvizja “Ikhvanul muslimin” vetėm ka shfrytėzuar “rastin” qė e gjithė situata tė shkojė nė favor tė tyre. Kjo edhe ka ndodhur nė Tunizi, Libi dhe Egjipt.

Duke e pasur parasysh se lėvizjet qė janė “pro xhihadike”, nė statutet e tyre lexohet qartė se “Nuk ka zbatim tė Sheriatit nėpėrmjet demokracisė”, lėvizja nė fjalė ka shfrytėzuar gjithė situatėn dhe kėshtu, nė Libi, tjetėrkush luftoi, siē ishte lėvizja selefiste “Ansar al-Sharia”, ndėrsa tjetėrkush u fut nė krye tė shtetit, apo thėnė me gjuhėn fetare: Njėri sevap, tjetri qebap.

Nga vet e kaluara, shumė analistė arabė kanė pritur se gjithė revolucionin do ta tradhtojė lėvizja “Ikhvanul muslimin”, sepse me vetė rrėzimin e presidentit Mubarak, pritej qė tė dalin me kandidatė tė tyre, pa marrė parasysh se me ēfarė ligji dhe kushtetute sundohet Egjipti. Por, tradhti nuk ėshtė pritur nga lėvizjet selefiste, tė cilat ēdoherė kanė qenė kundėr ideologjisė sė “Ikhvanul Muslimin” dhe kanė kritikuar ēdo veprim tė tyre, qoftė nė Afrikėn Veriore, por qoftė edhe nė Lindjen e Mesme. Doli e kundėrta, partia selefiste “Hizbu-Nur” pėrkrahu kandidatin e lėvizjes “Ikhvanul Muslimin”, me ēka edhe i fituan zgjedhjet dhe Mohamed Morsi u emėrtua si presidenti i ri i Egjiptit.

Armiku mė i madh i lėvizjes “Ikhvanul Muslimin”, apo thėnė ndryshe konkurrenca e tyre, Mbretėria e Arabisė Saudite, tė cilat, si lėvizja, po ashtu edhe mbretėria, pėrkrahen nga SHBA-ja, filluan me bojkotimin e Egjiptit qė pastaj nėpėrmjet propagandės mediatike Morsi tė gjejė rrugėdalje tjetėr, me ēka filloi bojkotimi i furnizimit me naftė dhe nga mos pasja e ndonjė rrugėdalje tjetėr, Morsi filloi bisedimet me armikun e sunnive nė botėn arabe, Iranin, qė tek sunnitė shihet si njė problem tepėr i madh, i rrezikshėm dhe tradhti.

Edhe pse, thėnė ka del shpirti, gjatė udhėheqjes sė Egjiptit nė krye me presidentin Mohamed Morsi ka pasur disa pėrparime nė aspektin fetar. Shumė hoxhallarė qė kanė qenė kundėr Mubarakut janė liruar nga burgu, duke futur kėtu edhe gazetarė, analistė dhe kritikues tė tjerė qė kanė qėndruar nė burg me dekada. Mirėpo, nga aspekti ekonomik, Morsi nuk ka lėvizur, e gjatė mos lėvizjes sė tij, kanė punuar armiqtė e tij me propagandė se ai nuk meriton tė jetė nė krye tė vendit. Arsyeja e dytė ėshtė feja. Me ardhjen e tij nė krye tė vendit, praktikimi i fesė ka qenė mė i lirė, deputetėt kanė thirrur ezanin nė mes tė Parlamentit, me ēka edhe filloi edhe revolti i laikėve tė cilėt asnjėherė nuk kanė dashur ta pranojnė realitetin se Egjipti ėshtė njė ndėr vendet mė tė flakta pėr fenė Islame dhe asnjėherė nuk mund tė jetė njė vend me laicizėm tė plotė.

Lėvizja selefiste “Hizbu-nur”, e cila thuajse nė mėnyrė indirekte ēdoherė ka anuar kah politika e Arabisė Saudite, ishte e pakėnaqur me politikėn e Morsit, me ēka erdhi edhe deri tek grushtshteti, duke pėrkrahur ushtrinė egjiptiane kundėr tij. E gjithė kjo ndodhi me parullėn e tyre “se dėshirojmė mirė”, edhe pse doli e kundėrta, sepse menjėherė pas rrėzimit tė presidentit Morsi, filluan vrasjet e civilėve tė pafajshėm me ēka lėvizja selefiste u distancua nga veprat e ushtrisė, por ishte tepėr vonė.

Rrėzimi i Mohamed Morsit, tek analistėt arabė shihet si luftė ndaj fesė Islame. Kėtė nuk e thonė vetėm ata, por e thonė edhe shumica e protestuesve, tė cilėt gjatė intervistave pėr media tė ndryshme kanė thėnė se nė protesta kanė dalė pėr shkak fesė Islame, sepse ushtria dėshiron zhdukjen e fesė Islame.

Nė krye me presidentin Morsi rrezikohej Izraeli, qė nė mėnyrė dinake pėrzihet nė ēdo politikė tė vendeve arabe. Nga fakti se gjatė kohės kur Morsi ishte nė krye tė vendit, kufiri i Izraelit ėshtė sulmuar disa herė, ndėrsa nga ana tjetėr e kufirit ku lėvizjet opozitare nė Siri korrin fitore tė pėrditshme Izraeli vije nė njė situatė ku nuk mund ta mbrojė vendin e vjedhur, tė plaēkitur nga palestinezėt dhe tradhtarėt arabė, tregon qartė se gjenerali i ushtrisė, Al-Sisi, ka pasur kontakte direkte me Izraelin pėr rrėzimin e Morsit, ndėrsa lėvizja selefiste me naivitet ka pėrkrahur ēdo vepėr tė tij (gjeneralit al-Sisi), derisa filloi tė derdhet gjaku i qytetarėve tė revoltuar nga grusht shteti.

Me ngjarjet e fundit, ku sipas mediave egjiptiane thuhet se mbi 4000 janė tė vrarė dhe mbi 11.000 tė plagosur, do tė dėshmohet ajo qė e ka dėshmuar historia. Ēdoherė kur mbi njė popull bėhet presion dhe vrasje, nga aty dalin edhe lėvizje rezistuese, tė armatosura dhe tė revoltuara. Thuhet se faktori kryesor pėr ekzistimin e “terrorizmit” ėshtė presioni dhe varfėria, ndėrsa kėta dy faktorė ekzistojnė nė popullin egjiptian. Edhe pse Al-Sisi mendoi se me vrasjen e civilėve tė pafajshėm do tė futet frika dhe do tė anulohen protestat, doli e kundėrta. Tash kur e shkruaj kėtė shkrim, lexoj se protestuesit kanė bėrė thirrje nė mobilizim, me ēka situata edhe mė tepėr vėshtirėsohet, ndėrsa nuk dihet fati i gjithė vendit.

Vendet ish-komuniste nė botėn arabe ende nuk mund ta kuptojnė rizgjimin e rinisė arabe, ende nuk mund ta kuptojnė se ata dėshirojnė praktikimin lirshėm tė fesė islame, e jo siē ka ndodhur nė tė kaluarėn kur nė Tunizi, gjatė sundimit tė Ben Aliut, nuk kanė mundur tė dalin tė falen nė faljen e mėngjesit, sepse shėrbimet sekrete menjėherė i kanė marrė nė pyetje. Apo, gjatė sundimit tė Hosni Mubarakut, kur automjetet policore kanė qėndruar nė dyert e xhamive, e menjėherė pas daljes nga xhamia tė gjithė falėsit janė marrė nė pyetje.

Ata nuk mund ta pranojnė realitetin e popullit tė tyre, se ata e duan praktikimin e fesė, e duan atė qė ju mungonte plotė njė shekull dhe se vetėm nėpėrmjet dėshirave tė tyre mund tė arrihet paqja.

Zero Cool
11-09-13, 16:13
Egjipt: Ju ndalohet aktiviteti 55 mijė hoxhallarėve


Kajro, 10.09.2013

Autoritetet egjiptiane do t’iu ndalojnė punėn 55 mijė klerikėve tė palicencuar qė tė predikojnė nėpėr xhami, ka njoftuar ministri pėr fe nė kėtė shtet, tė martėn.

Kjo shihet si lėvizje kundėr pėrkrahėsve tė lėvizjės islamike, Vėllazėria Myslimane, diēka qė ka nisur qė prej se ushtria e hoqi nga pushteti, presidenti islamik, Muhammed Morsi, raporton Reuters.

Ministri, Mokhtar Gomaa ka thėnė se kėta klerikė tė palicencuar konsiderohen fundamentalist dhe janė kėrcėnim pėr sigurinė e Egjiptit.

Ndalimi ka pėr cak disa xhami tė palicencuara, ndėrsa ideja ėshtė qė tė pėrhapet mesazhi i Islamit tė moderuar dhe egjiptianėt tė mbahen larg ideve radikale.

Zero Cool
17-09-13, 14:49
Pajtim Olluri, 22 vjeēari nga Kosova vritet nė Siri


Damask, 17.09.2013 0

Shqiptari i fundit qė humbi jetėn nė luftimet nė Siri ėshtė i riu kosovar nga Kroimiri i Lipjanit, 22 vjeēari Pajtim Olluri, transmeton Almakos.

Ende nuk janė bėrė tė ditura detajet se nė cilin qytet dhe betejė ėshtė vrarė i riu Olluri.

Halit Maliqaj (31) nga Tirana, Ermal Xhelo nga Vlora, Nimetullah Imeri (38) dhe Sami Abdullahu nga Shkupi, Rasim Zeqiri nga Gostivari, Muaz Ahmeti (23) nga Presheva, Naman Damolli nga Kosova, janė disa nga emrat e shqiptarėve qė deri mė tani janė vrarė nė luftimet kundėr Bashar Al Assadit.

Guri i madh
25-09-13, 12:58
Ndalohet thirrja e ezanit nė Shkup?

http://www.koha.net/repository/images/f1_25xhami1380099406.jpg

Publikuar: 25.09.2013 - 10:57Shkup, 25 shtator - Valentina Bozhinovska, kryetare e komisionit pėr bashkėsi Fetaret nė Maqedoni, konfirmoi se organizata joqeveritare “Iloja” u ka dorėzuar iniciativė me tė cilėn kėrkohet tė zgjidhet problemi i lutjeve ( Ezanit ) qė bėhen me zė tė lartė nėpėrmjet altoparlantėve tė xhamive.

Ajo theksoi se problemi ėshtė shumė serioz dhe se Komisioni do tė bėjė ēmos qė tė zgjidhet dhe t’ju ndihmojė qytetarėve, raporton Shqipmedia.

“E vėrtetė, e morėm iniciativėn e tyre. Sipas meje, ėshtė e nevojshme qė nė ligj tė kthehet neni i vjetėr, i cili ėshtė hequr nė vitin 2008, ndėrsa ajo ėshtė qė zėri i Ezanit tė jetė nė domenin e zėrit tė njeriut.

Ne sė shpejti do tė formojmė grup pune pėr ta zgjidhur kėtė problem dhe ta kthejė ligjin e vjetėr. Ne jemi vazhdimisht nė kontakt me Bashkėsinė Islame, nga e cila do tė kėrkojmė dritė jeshile dhe mbėshtetje nė kėtė drejtim”, u shpreh Bozhinovska.

Sipas saj askush nuk ka tė drejtė t’i keqtrajtojė qytetarėt, bile as xhamitė.