PDA

View Full Version : Lajme nga bota Islame


Faqet : [1] 2 3 4 5

munti
16-11-05, 01:12
Bota Islame

Statistikat e popullatės muslimane nėpėr botė

Islami ėshtė feja me shtim mė tė shpejtė dhe feja e dytė pėr nga numri i besimtarėve nė botė, nė vazhdim do tė prezentojm fakte dhe ate nga libri botėrorė i fakteve qė nėnkupton se edhe kėto tė dhėna nuk janė burimisht nga muslimanėt por megjithate islami ėshtė feja me shtim mė tė shpejtė nė botė.

Muslimanėt nė Azi 1.022.692.000 (30%)

Muslimanėt nė Afrikė 426.282.000 (59%)

Numri i pėrgjithshėm i muslimanėve nė botė (1996) 1.482.596.925

Numri i pėrgjithshėm i banorėve nė botė (1996) 5.771.939.007

Pėrqindja e muslimanėve 26%

Shtimi vjetor i muslimanėve (1994-1995) sipas OKB-sė 6.40%

Shtimi vjetor i tė krishterėve (1994-1995) sipas OKB-sė 1.46%

Numri i pėrgjithshėm i muslimanėve nė botė (1998) 1.678.442.000

Numri i paraparė i muslimanėve nė botė (2000) 1.902.095.000

Tabela e shtimit tė numrit tė muslimanėve

Amerika Veriore (1989-1998) 25%

Afrika 2.15%

Azia 12.57%

Evropa 142.32%

Amerika Latine - 4.73%

Australia 257.01%

Ēdo i katėrti banor i botės ėshtė musliman. Shtimi i muslimanėve nė pesėdhjetė vjetėt e fundit ishte mė shumė se 235%, kėshtu qė numri i muslimanėve nė botė ka arritur 1.6 miliard. Sa pėr njė krahasim, shtimi i tė krishterėve ishte vetėm 47%, i hindusve ishte 117% dhe i budistėve ishte 63%. Islami ėshtė feja e dytė pėr nga numri i besimtarėve nė Francė, Britaninė e Madhe dhe SHBA. (Numri i muslimanėve nė SHBA ėshtė 10 milionė, i ēifutėve 6 milion).

Numri i popullatės sė pėrgjithshme ėshtė marrė nga Libri Botėror i Fakteve.
Islamgjakova.net

munti
16-11-05, 02:12
3 milionė persona mund tė falen njėkohėsisht nė Qabe


Mbreti i Arabisė Saudite ka pėrgatitur njė projekt pėr tė ndryshuar formėn aktuale tė Xhamisė sė Shenjtė, Qabes. Projekti i cili do ndryshojė pamjen e Mekės mendohet tė pėrfundojė brenda vitit 2007. Ndėrkohė qė ndėrtesat e larta pėrreth Qabes si Hoteli Hilton dhe vetė hoteli zyrtar i mbretėrisė pėr tė ftuarit, do tė prishen duke mundėsuar zgjerimin e sipėrfaqes sė saj. Do tė sistemohet edhe rruga aktuale qė vjen nga Xhidja pėr nė Mekė, pėr t’u kthyer nė sipėrfaqe adhurimi, duke e trefishuar kėshtu kapacitetin e vendit tė adhurimit nė Qabe. Mundėsia qė 3 milionė muslimanė tė falen nė tė njėjtėn kohė do tė realizohet falė kėtij projekti i cili pritet tė pėrfundojė brenda dy vjetėsh. Ky ėshtė njė lajm mjaft i mirė pėr tė gjithė besimtarėt, pasi nė kėtė mėnyrė do tė rritet numri i personave qė do tė mund ta vizitojnė Shtėpinė e Shenjtė ēdo vit. Nė tė njėjtėn kohė do tė krijohet sistemi i transportit hekurudhor pėr tė shkuar nė Qabe nga ēdo cep i Mekės

munti
16-11-05, 16:51
Marshimi i ri i kryqėzatave: "Ka filluar lufta e re botėrore"

Shaull Shaj ekspertė i terrorizmit thotė se e tėrė bota ėshtė praktikisht nė luftė.
Shaji vazhdon se e tėrė bota ėshtė nė luftė , e jo vetėm koalicioni krishterė i cili e rrėzoi regjimin e Sadamit nė njė intervistė ekskluzive pėr B92 dhe se lufta kundėr muslimanėve do tė zgjat gjatė, dhe se pasojat e saja veē tani janė globale. Shaull Shaj ish oficer i shėrbimit sekret tė Izraelit pėr terrorizėm dhe toger nė rezervė dhe ekspert pėr Islamizėm, ndėrsa sot ligjėron nė universitetin Bar llan.
Ai thotė se bota praktikisht ėshtė nė luftė, ndėrsa nė luftė gjenden dy kulturat, ajo perėndimore dhe ajo Islame.

Shaj thotė se luftėn e ka filluar Usame bin Ladini mė 1998 dhe kryetari i SHBA-ve Xhorxh Bushi mė 11 shtator 2001. Shaj ka frik se definicioni mė preciz ėshtė se ,ne jemi nė fazėn e parė tė luftės sė tretė botėrore dhe se sot gati tė gjitha vendet e botės janė direkt apo indirekt pjesėmarrėse tė luftės. Disa i pėrkrahin terroristėt e Amerikės, disa janė viktima tė terrorizmit amerikan,.. dhe e tėrė bota prej saj po vuan.

Shaj parasheh se nėse muslimanėt duan tė fitojnė nė kėtė luftė duhet pikė sė pari tė kujdesen pėr fenė e tyre dhe se mirė dhe fort ta pranojnė e jo vetėm tė nguten e tė shohin ēka armiku po u bėnė. Parashikimet e tija janė tė sakta se sa musliman sot flenė pa qenė tė vetėdijshėm pėr Allahun e tyre. Me tė vėrtet ėshtė pakica e tyre qė sot e adhurojnė Allahun sinqerisht na pėlqeu neve apo jo

munti
18-11-05, 14:52
http://www.bashkesiaislame.net/Pictures/xhamiashtime.gif

Shtime, 29 tetor 2004

Xhamia e re nė Shtime e pėruruar mė 29 tetor 2004, nga Myftiu Mr. Naim Tėrnava.
Nėrtimin e xhamisė e financoi "Komiteti i Botės Islame"-Misioni nė Kosovė nga Kuvajti, ndėrsa tuallin e ndau Kuvendi komunal i Shtimes

munti
20-11-05, 23:27
Njė krishter e djeg Kur’aninNė Pakistan, nė njė fshat nė afėrsi tė qytetit Punjib ku shumica e popullatės janė musliman, njė krishter kishte djegur disa ekzemplarė tė Kur’anit ndėrsa kisha dhe ata qė e kanė mendimin e njejtė si ai nuk e dėnuan kėtė akt, konfirmojnė gazetat pakistaneze.Pas kėsaj dhe ofendimeve tė ngjashme tė islamit dhe Muhammedtit s.a.v.s. popullsia e atij fashati u organizuan dhe si akt hakmarrės mbi rebelėt krishter dhe kishėn e cila fshehtas e pėrkrahu gjithė kėtė, i sulmuan fundamentalistėt krishter dhe u kthyen me njė goditje, ata sulmuan tri kisha, njė manastir, dy shkolla dhe njė shtėpi pėr priftėrinjė ku fundamentalistėt krishter pėrgatiteshin kundėr muslimanėve dhe islamit.Nė kėtė fshat pasi qė ėshtė e njohur se shumicėn e popullatės e pėrbėjnė muslimanėt mbizotėron ligji i Sheriatit tė cilin krishterėt dėshirojnė ta pėrbuzin dhe ta shkatėrrojnė, gjė tė cilėn publikisht e shpreh edhe argjipeshkviu i tyre Lahorea monsinjor Lawrence Saldanha.Duke shfrytėzuar sulmet ndaj islamit nė tė gjitha anėt e botės edhe ky grup rebelėsh krishter provon qė nė njė fshat musliman ose mė mirė tė themi nė njė shtet musliman ta pėrbuzė islamin dhe muslimanėt, por elhamdulilah kėtu nuk fituan asgjė pos thyerje tė hundės…Burimi: KTA

munti
22-11-05, 14:45
Tė burgosurit nė Guantanamo i akuzojn rojet pėr keqpėrdorime fetareTė robėruarit nė burgun e Guntanamos i akuzojn rojet se e kanė goditur dhe kanė shkelur Kuranin dhe e kanė fyer Allahun, dhe se marrėsit nė pyetje i kanė denuar ata duke i marrur pantollonat, nė mėnyrė qė tė pengohen nga namazi.Rojet gjithashtu i nėnqmonin tė robėruarit gjatė faljes sė namazit dhe i cenzuronin librat fetare Islamike. Dhe me njė rast, ata thanė se berberi njėrit prej shokėve tė burgut tė tyre i bėri njė kryq nė kokė gjatė prerėjes sė flokėve.Shumica e ankimeve vien nga shėnimet e freskėta tė gjykatėsve mbrojtės,ne intervju me tė burgosurit, me zyrtarėt e Guantanamos qė janė vulosur si "sekret"."Gjatė krishtlindjevė tė vitit 2002, kryesuesi i ndėrrimit trokiste nėpėr qelit e tė burgosurėve duke bėrtitur Me fatė krishtlindja dhe duke e fyer Allahun," tha gjykatėsi i Nju Jorkit Joshua Colangelo-Bryan nga shėnimet e tija nga njė intervju tė bėrė me Xhumah al Dusari, 31 vjeqar nga Bahrejni. "Komanduesi erdhi dhe... ai e goditi al Dusarin dhe e fyejti Kuranin."Dhe pasiqė al Dusari e pyeti policin ushtarak me emrin Smith se pse e kishte rrahur atė deri nė alivanosje me njė rast, sipas shėnimeve tė gjykatėsit, "Smithi iu pėrgjigj, pėr arsye se jamė i Krishterė."Gjykatėsi i Nju Jorkit Adrian Stewart tha se njėri prej 14 klienteve tė tij te Jemenit, njė njeriut nė moshėn 20 vjeqare i janė rruar vetullat dhe koka e tij 3 herė si masė ndėshkuese- dhe njė herė berberi Ushtarak i la nė flokėt e kokės sė tij njė kryq ashtu siq klienti e tij e pėrshkruajti.Akuzimet e fundit pėr keqpėrdorime nė burgun nė juglindje tė Kubės vie pasi qė gjenrali Ajror me tre yje po i hulumton tė dhėnat e FB-is pėr metodat e ashpėra tė marrjes nė pyetje- dhe raportimet e dhėna tregojn se ushtarėt pėrdoruan fyerje seksuale gjatė marrjes nė pyetje. Muslimanėt e devotshėm besojn se ata nuk duhet tė prekin gra tjera pėrveq gruas sė tyre.Gjykatėsi i Nju Jorkit Marc Falkoff tha se i burgosuri Maxhid Ahmedi, 24 vjeqar, i tregoi atij se njėri prej marrėsve nė pyetje shkeli mbi Kuranin nė njė rast dhe se tė burgosurit "fyhen gjatė faljes sė namazit."Falkoff dhe gjykatėsit tjerė thanė se tė burgosurit gjithashtu pohuan se trupat Amerikane nė mėnyrė periodike lėshonin muzik me zė tė lartė gjatė kohės sė namazit ose e heshtnin ezanin e incizuar pėr namaz. Por kjo nuk ėshtė me e keqja."Gjėrat pėr tė cilat ata gjdoherė ankohen ėshtė se atyre ju mirren pantollonat pėr akte diciplinuese, duke pėrfshirė atė se nuk flasin gjatė marrjes nė pyetje. "Gjykatėsi i Bostonit Rob Kirsch tha se i burgosuri Mustafa Ait Idir, 34 vjeqarė, njė Algjerian i lindur nė Bosnie i burgosur i dyshuar pėr lidhshmėri me shpėrthimin e ambasadės Amerikane, tha se ėshtė transferuar nė qelin e pa-pontollonave nė seksionin e njohur si blloku i Romeos.Kur ai refuzoi qė ti japė pantollonat e tij, ai u hudh pėr tokė dhe u goditė dhe iu hudhė spreji prej biberi , dhe organet gjenitale iu ndrydhėn dhe njė gisht iu thye nga ushtari, thanė shėnimet e Kirsch-it."Ait Idiri u mundua qė tė gjejė arsye... dhe pėrsėri ju sqaroi se ai nuk mund ti japė pantollonat pėr arsye fetare pasiqė, pa pantollona nuk mund tė falet. Ai bėri pyetje se a ka mundėsi qė ti vesh pantollonat vetėm gjatė namazit. Ushtarėt filluan ti hudhin gazė lotsjellės pėrsėri."Njė Turk me nėnshtetėsi Gjermane Murat Kurnaz, 23 vjeqar, ka thėnė se njė ushtare i kishte fėrkuar gjoksat e saj nė shpinėn e tij dhe i kishte futur dorėn nė kėmishėn e brendshme tė tij gjatė marrjes nė pyetje, tha gjykatėsi i tij, profesor i ligjit nė Univerizitetin e Seton Hall Baher Azmy.Kurnaz pohoi se si kundėrmas, ushtarėt e rrahėn atė dhe e lanė tė lidhur lartė rreth 20 orėsh, e futėn nė izolim dhe nuk i dhanė ushqim 6 ditė, thanė shėnimet e Azmy-it. Ai piu ujė nė lavaman.Tre tė burgosurit e Kuvajtit - Fauzi al Udah, 27, Fuad al Rabiah, 45, dhe Halid al Mutairi, 29, - nė veqanti iu ankuan gjykatėsve tė tyre se policia ushtarake po i hudhte Kuranat e tyre nė nevojtore, sipas shėnimeve tė Kristine Huskey, gjygjėtar i Vashingtonit."Jemenasit Salim Hamdanit i ishte lejuar vetėm njė libėr fetare, qė i ishte lejuar pėr dy ditė - bibla", tha gjykatėsi i tij Swift. I cili i kishte blerė libra klientit tė tij me vlerė prej 550 dollarėsh pėr ta kalura kohėn por iu kishin lejuar vetėm gjatė vitit tė parė.
burimi: as-sahwah.com

Reana
22-11-05, 19:10
Terroristet Irakiene te rekrutuar nga Al-Zarqawi, pergjegjes per sulmet ndaj popullates civile muslimane ne nje dasme ne Amman te Jordanise
14 Nentor 2005

U zu ne flgarance njera prej sulmueseve te ketij akti terrorist qe pati si shenjester popullaten e pafajshme civile muslimane.
Sajida Mabruk Atrous Rishawi, e lindur me 1970 ne Ramadi te Irakut se bashku me bashkeshortin e saj dhe dy te rinje te tjere, qe te gjithe nga Iraku dhe te rekrutuar nga Al-Kaida, te lidhur me eksploziv, sulmuan disa caqe civile ne Amman te Jordanise, duke shkaktuar vdekjen e 57 civileve muslimane (disa refugjate nga Palestina) dhe lendime te renda trupore e gjymtime te me se 100 civileve te tjere.

http://www.metimes.com/images/photos/full/20051114-045609-8664.jpg
Sajida Mabruk Atrous Rishawi, gjate deklarimit te saj para TV-se Jordaniane per perfshirjen e saj ne tentativen per te ekslpoduar ne mesin e dasmoreve ku rrypi i saj me eksploziv nuk ishte funksional.

Dasmoret te cilet ishin shenjester te ketij sulmi barbar dhe jo-njerezor ne lokacionin ku ajo ishte caktuar te sulmoje, ishin dy familje refugjatesh nga Palestina!

4peace
22-11-05, 20:54
.Pyetje:
Shumė libanezė tani janė entuziazmuar me atė qė quhet edhe njė demonstratė e fuqisė sė popullit – «revolucioni i ēadrave» sikur tė ketė ndodhur njė herė mė parė. Situata duket shumė e komplikuar – me Izraelin e SHBA-tė, Sirinė, Hezbollahėt, mbase edhe tė tjerė qė kanė marrė pjesė nė atė qė po ndodhė atje.
(1) Ē'mendoni lidhje me kėtė?
(2) Kush e ka vrarė Rafiq Haririn?
Pėrgjigje:
Kriza nė Liban ėshtė edhe e komplikuar edhe e manipuluar. «Revolucioni i ēadrave» ėshtė me tė vėrtetė edhe njė shembull i «fuqisė sė popullit» e cila e realizon verpen e vet nė ngjarjet. Megjithatė, realiteti siriano-libanez nuk duhet tė thjeshtėzohet sė tepėrmi.Politika e tashme amerikane ėshtė bėrja e trysnisė maksimale mbi Siri dhe, sipas informatave tė mia, Rafiq Haririn e ka mbytur CIA. Duke sugjeruar dhe pėrpahur thashetheme se e ka mbytur Siria, me gjithė faktin se nuk do tė kishte qenė nė interes sė Sirisė pėr ta bėrė njė gjė tė tillė, CIA nė kėtė mėnyrė e ka nxitur apelin pėr tėrheqjen e forcave siriane nga Libani. Ekziston njė ndėrvarshmėri shumėvjeēare ndėrmjet kėtyre dy shteteve fqinjė: Libanit i nevojitet Siria pėr ta mbrojtur nga invadimet e mėtutjeshme izraelite, kurse, si treg i madh i hapur pėr eksportin e saj, Sirisė i duhen sistemet financiare moderne tė Libanit ashtu qė tė mund tė tregtojė me vendet e jashtme. Ekziston me tė vėrtetė ndėrvarėsi reciproke e cila tani, natyrisht, ėshtė e rrezikuar nga kėto ngjarjet e fundit. Duhet theksuar edhe kėtė se Siria nuk posedon armė pėr asgjėsim masiv. Ata e mbėshtesin Hezbollahun dhe e shohin si forcė legjitime arabe e cila pėrpiqet t'i ndihmojė vėllezėrve tė vet tė varfėr e tė shtypur palestinez nė luftė kundėr regjimit agresiv tė Izraelit.Pyetje:
A ėshtė i pėrzier Izraeli nė ēfarėdoqoftė mėnyre nė vrasjen e Radfiq Haririt, ish-kryeministrit libanez?


Pėrgjigje:
Nuk janė tė pėrzier nė vet veprėn, por kėtė e kanė ditur paraprakisht. Sipas informatave tė mia, vrasja ėshtė vepėr e CIA-s.

Pyetje:
Tani Izraeli e akuzon Sirinė pėr Sulmin nė Tel Aviv – a ėshtė ky oportunizėm, pėrpjekje pėr ta bėrė fajtore Sirinė e nė kėtė mėnyrė tė krijohen kushtet e mundshme pėr sulm mbi Siri?

Pėrgjigje:
Po.

NGO Share


.

munti
23-11-05, 00:40
http://www.nenhijeneshpates.net/zaki.jpg


El-Zarkavi e mohon vėnien nė shėnjestėr tė dasmaveLideri i El-Kaidės nė Irak Ebu Musab el-Zarkavi nė njė audio kasetė tha se grupi nuk kishte pėr qėllim qė ti vejė nė shėnjestėr dasmat e Muslimanėve nė sulmin e javės sė kaluar nė Jordani.

"Umeti Islam i Jordanisė, ne dėshirojmė tė ju sigurojmė se ne jemi shumė tė kujdesshėm ndaj jetrave tuaja . . . ju jeni mė tė dashur tek ne se sa vetja jonė," tha ai.

"Popull i Jordanis, ne nuk jemi nisur qė tė shpėrthejmė ceremoninė e ndonjė dasme"


"Pėr Muslimanėt tė cilėt u mbytėn, ne lusim Allahun qė ti mėshiroj, tė cilėt nuk i kishim si shėnjestėr, edhe pse ishin nė hotelet tė cilat janė qendra tė pamoralit."


"Ideja se ata shpėrthyen brenda ceremonisė sė dasmės ėshtė njė gėnjeshtėr e regjimit Jordanez . . . Shėnjestėr ishte njė takim i agjencioneve tė inteligjencės, por njė pjesė e ēatis u rrėzua mbi ceremoninė e dasmės pasi qė njėri prej shpėrthyesve e goditi njė korridor ku inteligjenca Izraelite dhe Amerikane po takoheshin nė atė moment. Pjesa e ēatis qė ra nė sallėn e dasmės ose ishte nga shpėrthimi apo nga njė bombė e vendosur nė ēati, por jo nga El-Kaida, tha ai."

"Vėllezėrit tanė i dinin caqet e tyre me precizitet tė madh. Zoti e din se ne i kemi zgjedhur kėto hotele pas njė observimi prej mė shumė se dy muaj, me burimet e besuara brenda hoteleve dhe gjetkė ku treguan se ato ishin qendra pėr aparaturat e sigurimit Jehudi, Amerikan dhe Jordaneze," tha El-Zarkavi.

Zarkavi e akuzon Qeverinė Jordaneze se po i fsheh te vrarėt prej mesit tė agjentėve Izraelit dhe Amerikan.

"Unė e kundėrshtoi haptazi qeverinė felėshuese qė ti tregoi humbjet prej mesit tė Jehudive dhe Kryqtarėve," tha ai.

Ndėrsa duke ju referuar mbretit tė Jordanis Zarkavi tha: "Ylli juaj ėshtė zbehur," "Ti nuk ke pėr ti ikur fatit tėnd, tė pasardhėsve tuaj tradhtarė. Ne do tė kemi mundėsi qė ta arrijmė kokėn tėnde dhe ta kėpusim atė

Reana
23-11-05, 04:56
.Pyetje:

(2) Kush e ka vrarė Rafiq Haririn?


.Hetimet e bera ne Damascus te Sirise konfirmojne se Ministri i Puneve te Brendshme, te ketij shteti beri vetevrasje ne zyren e tij qeveritare ne Damascus

13 Tetor 2005

Pas kthimit nga vizita qe i beri familjes se tij, Ministri i Puneve te Brendshme te Sirise, Ghazi Kenaan beri vetevrasje ne zyren e tij, thuhet sipas burimeve zyrtare Siriane, disa dite para se lirohej per mediat, raporti i hetimeve te OKB-se, mbi atentatin qe iu be e Kryeministrit Libanez ne Beirut, Rafiq Hariri.

Nje muaj me pare Ghazi Sinan dhe 6 zyrtare te tjere te larte Sirian, u moren ne pyetje nga autoritetet hetuese te OKB-se, ne lidhje me atentatin qe shaktoi vdekjen e kryeministrit Libanez Rafiq Hariri.

Sipas burimeve te OKB-se, kater gjenerale Siriane pandehen te kene planifikuar atentatin ne Kryeministrin Libanez, ndersa Ministri i Puneve te Brendshme Ghazi Kenaan, kuptohet te jete dyshuar se ka dhene informacione mbi involvimet e kater gjeneraleve Siriane ne vrasjen e Kryeministrit Libanez.

Egzistojne dyshime se sherbimet sekrete Siriane kane likuiduar te vetmin person qe ka pasur qasjen ne te dhenat kompetente per involvimet Siriane ne vrasjen e Kryeministrit Libanez.
Ne mungese te transparences se proceseve hetimore ne shtetet jo-demokratike, egziston droja se veshtire do te vihet deri te e verteta per vdekjen tragjike te Ministrit te Puneve te Brendshme te Sirise.

4peace
23-11-05, 10:18
.Pyetje:
Shumė libanezė tani janė entuziazmuar me atė qė quhet edhe njė demonstratė e fuqisė sė popullit – «revolucioni i ēadrave» sikur tė ketė ndodhur njė herė mė parė. Situata duket shumė e komplikuar – me Izraelin e SHBA-tė, Sirinė, Hezbollahėt, mbase edhe tė tjerė qė kanė marrė pjesė nė atė qė po ndodhė atje.
(1) Ē'mendoni lidhje me kėtė?
(2) Kush e ka vrarė Rafiq Haririn?
Pėrgjigje:


Politika e tashme amerikane ėshtė bėrja e trysnisė maksimale mbi Siri dhe, sipas informatave tė mia, Rafiq Haririn e ka mbytur CIA.Paskam harruar te permend se ky lajm eshte bere 3-4 jave pas vrasjes se Haririt. Nuk duhet harruar edhe nje gje: Ky lajm mund te kuptohet vetem duke qene i paanshem dhe ne rrjedhe me ngjarjet. Ja, me poshte shihen shume mire gjerat...


Duke sugjeruar dhe pėrpahur thashetheme se e ka mbytur Siria,
...gjė tė tillė, CIA nė kėtė mėnyrė e ka nxitur apelin pėr tėrheqjen e forcave siriane nga Libani.Ja, pra, lajmi i para dy-tre muajve deshmon qarte se eshte duke ndodhur mu ashtu. Me ane te thashethemeve e rrenave me te poshtra, forcat siriane jane terhequr nga Libani. Ministri i puneve te mbrendshme te Sirise ka bere "vetevrasje". Akuzat (e rrejshme), nen obmrellen e Kombeve te Bashkuara po vazhdojne. Pislleqet amerikane e izraelite s'po kane te ndalur...

Sic thash edhe ne fillim, keto lajme mund te kutptohen vetm nga kendi neutral dhe ai qe eshte ne rrjedha se ēfare marrezirash po behen ne kete pjese si edhe ne te gjitha pjeset e botes...E verteta del ne shesh - herdokur!!!


***

Reana
23-11-05, 18:18
Takimi Bush me Mbretin e Arabise Saudite Fahd, pas intervenimit Amerikan ne Irak dhe largimit te qafirit Saddam Husein :? !!!

http://www.arabnews.com/2005/04/meet27_.jpg

http://wwwimage.cbsnews.com/images/2003/06/04/image556841x.jpg

Dy jave pas inaugurimit te Bushit si Kryetar i SHBA-ve, Amabasadori i Arabise Saudite, ne SHBA, Princi Bandar bin Sultan dhe stafi i tij, ne menyre intensive kane takuar Bushin dhe zyrtare te tjere te larte Amerikane ne lidhje me planet per intervenim ne Irak

http://www.sullivan-county.com/bush/samibush.jpg

ne foto Bushi, laura Bush dhe Sami Amin Al-Arian, njeri prej kontakteve te Ambasadorit Saudian, per informim per intervenim ne Irak.

munti
24-11-05, 01:10
http://bismilah.kurandhesunet.net/images/stories/irak/10012005a.jpgLetra e Fatimes
10 01 2005


Me Emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Tė Gjithėmėshirshmit

Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė! All-llahu ėshtė Mbėshtetja (Atij i mbėshtetet ēdo krijesė).As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.
[Sureja 112, el-Ikhlas]

" Kam zgjedhur kėtė Sure tė lartė nga Libri i Zotit pėr arsye se ka ndikim tė madhė nė mua dhe nė tė gjithė juve dhe futė frikėrespekt tė veēantė nė zemrat e Besimtarėve.

Vėllezėrit e mi Muxhahidinė pėr nė rrugėn e Allahut! Ē“ka mund tė ju themė? Unė ju them juve: barqet tona janė mbushur me fėmijė tė kurvėris nga bijėt e majmunėve dhe tė derrave qė na kanė dhunuar neve. Apo, mund tė ju tregoj juve se ata i kanė dėrrmuar trupat tonė, na kanė pėshtyer nė fytyrat tona, dhe na i kanė shkyer Kur“anat tonė tė vogėl qė ishin varrur nė qafat tona? Allahu ėshtė mė i Larti! A nuk mund ta kuptoni gjendjen tonė? Eshtė e vėrtet se ju nuk e dini se ē“ka po na ndodhė neve? Ne jemi motrat tuaja. Allahu do tė ju thėrret nė pėrgjegjėsi [pėr kėtė] nesėr.

Pėr Zotin, ne nuk kemi kaluar asnjė natė prej se gjendemi nė burg, pa kėrcyer mbi ne njėri prej majmunėve dhe derrave qė tė na shkyej trupin tonė me epshin e tij. Dhe ne jemi ato qė e kemi ruajtur virgjinitetin tonė pėr shkak tė frikės sė Allahut. Ke frikė Allahun! Na mbytė neve sė bashku me ata! Na shkatėrro neve s`bashku me ata! Mos na lini neve kėtu qė ata tė gjejnė kėnaqėsi nė dhunimin tonė! Do tė jetė njė akt i lartmadhėrimit tė Fronit tė Zotit tė Gjithėfuqishėm. Ke frikė Allahun nė lidhje me ne! Harroni tankset dhe aeroplanėt atje jashtė. Ejani tek nė kėtu nė burgun e Abu Graibit.

Unė jamė motra juaj [pėr hirė] tė Zotit (Fatimja). Mė kanė dhunuar mua njė ditė mė shumė se 9 herė. A mund tė kuptoni? Paramendo tė dhunohet njėra prej motrave tuaja. Pse ju tė gjithė nuk mund ta parafėtyroni atė, se unė jamė motra juaj. Me mua janė 13 vajza, tė gjitha tė pamartuara. Tė gjitha janė dhunuar para syve dhe veshėve tė tė gjithėve.

Nuk na lejojn neve qė tė falemi. Ata na i muarrėn rrobat tona dhe nuk na lejojnė qė tė vishemi. Derisa unė jamė duke e shkruar kėtė letėr njėra prej vajzave ka bėrė vetėvrasje. Ajo ishte e dhunuar egėrsisht. Njė ushtarė o goditi atė nė gjoks dhe nė kofshė, pasi qė e kishte dhunuar. Ai i ka bėrė asaj tortura tė pabesueshme. Ajo e goditi murin e qelisė me kokė derisa vdiq, se nuk mund tė duronte mė, edhe pse vetėvrasja nė Islam ėshtė e ndaluar. Por unė e arsyetojė atė vajzė. Unė kamė shpresė se Allahu do ta falė atė, sepse Ai ėshtė Mė i Mėshirėshmi i tė gjithėve.

Vėllezėr, Unė ju themė juve pėrsėri, keni frikė Allahun! Na mbytni neve me ata nė mėnyrė qė ne tė jemi nė qetėsi. Ndihmė! Ndihmė! Ndihmė! [O Muatasim]"


--------------------------------------------------------------------------------

munti
24-11-05, 02:50
munti ;
Deshirova vetem te ju pyes se personat , grate , femijet qe e hedhin veten ne ajr me bomba te ngarkuara dhe supozojne se ate e bejn ne emer te Allahut , si i sqaroni ju keto , sepse ne tekstin e postuar nga ju lexova qe vetvrasja eshte e ndakluar ne islam , ndersa jan edisa qe thirren ishtaret e Zotit , kush i udheheq keta.Me larte e shikojm ehde foton e nje femre ( postuar nga Reana) e cila ne emer te Allahut eshte e gateshme te beje vetvrasje.Lejohet apo nuk lejohet.

4:74. Le te luftojne ne rrugen e Allaut, ata qe e japin jeten e kesaj bote per tjetren. Kush lufton ne rrugen e All-llahut e mbytet (bie deshmor) ose triumfon, Ne do t’i japim atij shperblim te madh.

A janė tė lejuara Operacionet Shehide

(Sipas Kuranit dhe Sunetit)?--------------------------------------------------------------------------------

Me emrin e Allahut Mėshiruesit Mėshirbėresit
Tė gjitha falenderimet dhe lavdrimet i qofshin Allahut (Subhane ve Teala) ku te Ai do tė kthehemi pėr tu gjykuar nė Ditėn e Fundit.
Ne e lavdrojmė Atė dhe nga Ai kerkojmė ndihmė dhe falje; dhe e kerkojm mbrojtjen e Tij prej tė keqės sė vetės sonė dhe nga rezultatet e kėqija tė veprave tona; cilindo Allahu e udhėzon,dhe cilindo qė e lenė nė devijim, askush nuk mund ta udhėzoj nė rrugė tė drejt;dhe unė dėshmoj se askush nuk meriton tė adhurohet pėrveq Allahut:Ai ėshtė Njė , i pa shokė.
Dhe unė dėshmojė qė Muhamedi (sala Allahu`alejhi ve selam) ėshtė i Dėrguar dhe Robė i Allahut (Subhane ve Teala).Qka janė Operacionet Shehide?

Operacionet Shehide- nganjėherė tė ashtu quajtura sulme Fidajine- janė ato kur njė Musliman,njė Muxhahid e sulmon armikun nė atė mėnyrė ku vdekja e atij Muslimani(nėse do Allahu ) ėshtė shumė e mundėshme.Nė historin Islame kemi shumė heronjė qė e kanė sakrifikuar jetėn e tyre pėr Mėnyrėn e Jetės qė ėshtė El-Islami.

Nė kohėn moderrne, nė shumė operacione tė Shehideve pėrfshin detonimin e eksplozionit nga Muxhahidi (tė ngjitur rreth vetės ose nė automjetet qė ata i ngasin) duke qenė afėr apo nė mesin e armikut.
nuk ėshtė pėr tu quditur se sulmet e atilla janė tė frikėshme pėr armiqėt e Islamit, dhe veqanerisht pėr kafirat (tė pafet) qė po bėjnė luft kundėr Islamit, prej atyre qė po i shtypin Muslimanėt, dhe nga ata qė po i okupojn vendet Muslimane.


Sulmet e atilla shpesh quhen gabimisht si "sulme vetėvrasėse" nė mėnyrė qė ti degradojnė ato.Gjithashtu, disa Musliman, dhe dijetar tė Islamit, kanė pohuar se aso "sulme vetėvrasėse" janė tė ndaluara sipas Kuranit dhe Sunetit.

A janė tė lejuara Operacionet Martire?

Nė mėnyr qė tė kuptohet dhe qė tė jipet pėrgjigja nė kėtė pyetje, duhet tė kuptohen tri gjėra:

(1) Kriteriumi pėr pėrcaktimin se a janė tė lejuara dhe tė drejta operacionet e tilla duhet tė jetė vetėm ai Islamik.Gjykimi duhet tė bėhet vetėm sipas Kuranit dhe Sunetit.Tė gjitha kriteriumet dhe standardet tjera duhet tė refuzohen.Nėse veprojm ndryshe atėherė ėshtė jo-Islamike.

E kush nuk gjykon me atė qė e zbriti All-llahu, ata janė kafira.

(2) Njeti (qėllimi) i Muxhahidinit qė e kryen kėtė operacion ėshtė me rendėsi, qė tė jetė e mundshme dėmtimi apo mbytja e armikut.


(3) Nė diskutimin e burimeve Islame-Kuranin dhe Hadithin- ėshtė me rendėsi qė ti referohemi thėnjes nė Arabishte, dhe mos tė mbėshtetemi nė interpretimin e domethėnjės ku pėrdoren terme moderrne apo tė dyanshme, terme dhe fjalė siq ėshtė fjala Angleze "vetėvrasje".

Natyra e ndaluar e mbytjes sė vetėvetės:

Nuk ka mospajtime , nė mesin e dijetarėve ose nė mesin e Muslimanėve, se ėshtė e ndaluar qė dikush tė ia marr vetės shpirtin, pėr arsye personale.Ajo ėshtė pėr arsye se njė person ėshtė mbuluar me dėshprim, ose keqardhje, ose i ka humb tė gjitha shpresat kur ka hasė nė vėshtirėsi.

Ka shum Hadithe dhe ajete Kuranore qe e bėjnė tė qart se ai Musliman qė bėnė aso vepre nuk ka pėr tė hyrė nė Xhenet sepse njė vepėr e atill pėrfshin braktisjen e Islamit: besimin se nuk duhet tė dėshprohet plotėsisht, nuk duhet ti dorzohet plotėsish marrėzis, dhe kurr mos ta braktis mbėshtetjen nė Allahun (Subhane ve Teala)

Vendimi Islam:

Ata -Musliman dhe jo-Musliam- qė i shpallin operacionet martire si tė palejuara, dhe jo-Islamike, duke i konsideru ato tė jenė vepra qė ata i quajn "vetėvrasje" dhe i arsyetojnė ato deklarata duke cekė ajete Kuranore dhe Hadithe qė i referohen personave qė e mbysin veten e tyre.
Shumė shpesh, ata qė i mohojn operacionet martire pėrdorin pėrkthimin e hadithit, ose interpretimin e Kuranit tė Shenjėt ku pėrdoret fjala "vetėvrasje".Pėr shmbull hadithi qė pėrdoret shpesh:

Pejgamberi (sala Allahu`alejhi ve selam) ka thėnė,"Ai qė e mbyt veten me ngulfatje do tė vazhdoj qė ta ngulfat veten nė Zjarr-Xhehnemi (pėrgjithmon) dhe ai qė bėnė vetėvrasje duke e therr veten do tė vazhdoj qė ta therr veten nė Zjarr-Xhehenemi."(Sahi Buhari)

Sidoqoft, siq e cekėm mė sipėr , pėrdorimi i fjalėve Angleze siq ėshtė "vetėvrasje" nė atė mėnyrė tė pėrkthimit shumėherė ėshtė e pasakt, sepse fjalėt e atilla moderne Angleze shumėherė kanė domethėnje dhe vlejn pėr gjėra tė ndryshme nė krahasim nga ajo nė Arabishte, edhe pse nė perendim, termi "vetėvrasje" nganjėhere kuptohet si njė"akt, i ligė ose pėrndryshe, vetė-mbytje".Ajo ėshtė, nė themel akt vetijak i kryer pėr arsye personale.(fjala vetėvrasje rrjedh nga termi "vetvete".)

Ndoshta interpretim mė i mirė i hadithit tė lart pėrmendur do tė ishte me kėta rreshta:

"Ai person qė bėnė Intihar duke varr vetveten do tė vazhdoj qė ta varr vetveten nė Zjarr-Xhehenemi, sikurse ata qė bėjnė Intihar duke therrur vetveten do tė vazhdojnė qė ta therrin vetveten nė Zjarr-Xhehenemi."

Ne do ti marrim parasysh dy ajetet Kuranore qė shumėherė i cekin ata qė janė kundėr Operacioneve tė Shehidėve.

1) Njė ajet Kuranor qė shumėhere citohet (shiko shėnimin 2) ėshtė:laa taktuluu anfusakum (4:29).Ky shumėhere interpretohet me kėtė domethėnje:"Mos mbytni veten tuaj..."Sidoqoft,interpretim mė korrekt do tė ishte
siq vijon:

"O ju qė besuat, mos e hani mallin e njėri-tjetrit nė mėnyrė tė palejuar, pėrpos tregtisė nė tė cilėn keni pajtueshmėri mes vete, dhe mos shkatrroni veten tuaj,ose njeri tjeterin, se vėrtet, All-llahu ėshtė i mėshirueshėm pėr ju".

2) Ajeti tjetėr qė citohet ėshtė 4:93 ku shumėhere inerpretohet tė ketė domethėnje:"Kushdo qė e mbyt besimtarin me qėllim, dėnimi i tyre ėshtė xhehenemi..."Argumenti qė pėrdoret kėtu nga ata qė i kundėrshtojn Operacionet Martire ėshtė se Muxhahidi qė merr pjes nė sulmet Fidajine (shiko shėnimin 1) ėshtė besimtar, ku-nėpėrmjet sulmeve tė tyre Fidaije- ka pėr qėllim dhe e mbyt vetevten.Sidoqoft, ky argument ėshtė i pavlefshėm sepse kėtu koneksi i referohet besimtarit qė me qėllim e mbyt besimtarin tjetėr-pėr shembull nė 4:92 Allahu (Subhane ve Teala) thotė qė nėse njė besimtar mbyt besimtarin, atėhere kompenzimi duhet tė paguhet.

Kėto Hadithe dhe ajete Kuranore jo vetėm qė pėrdoren shumėhere, dhe pėrkthehen dhe interpretohen gabimisht dhe jasht kontekstit por nė realitet as qė kanė lidhje me temėn.Qka ėshtė me rėndėsi tė kuptohet ėshtė se mbytja e vetvetes pėr arsye personale-qė shumėhere quhet vetėvrasje-dallon shumė nga operacionet martire.Dallimi ėshtė i qart ndėrmjet Istishad (shehidllėk) dhe Intihar ("vetėvrasje")- dhe nė tė dyjat dallon qėllimi dhe rezultati i veprės sė individit.

Personi qė bėnė vetėvrasje bėnė pėr shkak tė dėshprimit, ose pėr arsye personale, ndėrsa Muxhahidini vepron nė bazė tė dashuris ndaj Allahut (Subhanahu ve Te`ala) dhe dėshira pėr ta bėrė Allahun (Subhanahu ve Te`ala) tė kėnaqur: dhe tė bėjė qka Allahu (Subhanahu ve Te`ala) ka urdhėru, ku shembulli specifik i operacioneve martire ėshtė konfrontimi dhe sulmimi i armiqėve tė Islamit, edhe nėse kjo domethėnė, InshAllah, mbytje e vetvetes.

Qėllimi i Muxhahedinit ėshtė-ose duhet tė jetė- qėllim i pastėr, dhe nėse ėshtė kėshtu atėhere Allahu (Subhanahu ve Te`ala) mund ta pranoj shehidllėkun e tij dhe kėshtu ta pranoj nė Xhenet.Nė kėtė rast qėllimi i pastėr ėshtė qė tė:(1)dėmtohet, tė poshtėrsohet dhe tė mbytet armiku; (2) qe ti jipet fuqi dhe guxim Muslimanėve; (3) dobsohet vendosmėria e armikut;(4)kėrkohet shpėrblimi pėr shehidellėk, i cili ėshtė Xheneti.

Nga rezultati nė kėtė botė, Muxhahidini- nėse sulmi i tij ėshtė i suksesshėm- e dėmton, poshtėrson, ose i mbyt armiqėt e Muslimanėve; ose e dobson vendosmėrin e tyre; ose i nxit Muslimanėt tjerė qė ti rrezistojn shtypjes, dhe qė ta luftojn padrejtėsin, ose qė tė bėjnė Xhihad Fi Sebillah. Kjo ėshtė njė akt ose vepėr qė i sjell dobi Islamit.Rezultati, ai personi qė e mbyt vetveten (Intihar) nuk i bėnė asnjerėn prej kėtyre gjėrave- dhe vdekja e tij nuk i sjell dobi Islamit aspak.Transmetohet nga Abu Beker Abu Musa, ku ka thėnė: E kam ndėgju Abu Hurairen duke u ndesh me armiqėt thonte:"Pejgamberi (sala Allahu`alejhi ve selam) ka thėnė:`Dyert e Xhenetit janė tė hapura pėrmes Xhihadit`.Njė i varfėr pyeti a e ke ndėgju Pejgamberin (sala Allahu`alejhi ve selam) duke e thėnė atė?` Abu Huraira tha :`po`.Ai njeri shkoj te shokėt e tij, dhe ju tha: paqja qoft mbi ju, e theu kėllefin e shpatės sė tij dhe luftoj deri nė vdekje".[Muslimi] Siq e shkruajti Abu Hamid Al-Gazaliu nė Ahya-ul-Uloom ud Din:
"Nuk ka mospajtime se ėshtė e lejuar pėr njė Musliman tė vetėm qė ta sulmoj njė batalion tė tėrė tė armikut dhe tė luftoj ndaj tyre edhe nėse ėshtė i sigurt vdekja e tij"

Shumė dijetar siq ėshtė- Ibn Taimija, Ibn Kuvaiz Mindad dhe Al-Kurtubi- i ka pranu ata qė, vetė, i vėrsulen armikut edhe nėse ata e dinė qė kanė mundėsi qė tė mbyten.
Al-Shavkani ne Najl Al Avtar ka shkruar:

"Kur dhjet musliman nėn udhėheqjen e Asem Bin Thabit ishin dėrguar nga Pejgamberi (sala Allahu`alejhi ve selam) tek njė fis pėr ti thirrė ata nė Islam, ata u rrethuan nė rrugė nga njėqind Pabesimtar.Ata luftuan mirė dhe fortė, dhe shtat prej tyre u mbytėn dhe njeri prej robėve tė mbetur gjallė, duke ndi tradhti [nga Pabesimtarėt], tha:"Pasha Allahun, Unė nuk do tė ju dėrgoj juve tek Muslimanėt: kėtu, Unė pran meje kam shembull tė mirė [ka pas pėr qėllim vėllaun e tij shehid]", dhe ashtu ata u munduan qė ta detyrojn qė ai ti drejtoj ata, dhe kur dėshtuan, ata e mbyten atė."

Veqanerisht ėshtė me rėndėsi, qė Muxhahedini qė ndėrmerr Operacion Shehidi e vendos besimin plotėsisht nė Allahun (Subhanahu ve Te`ala), pėr sulme tė atilla nuk ėshtė siq mendojn kundėrshtuesit e Operacioneve Martire- se gjithėsesi vdekja e Muxhahidinit duhet tė ndodhė. Ajo ėshtė se vdekja e tyre nuk ėshtė e sigurt: ata mund tė nxinėn para sulmit; ka mundėsi qė tė plagosen; eksplodimi ka mundėsi tė dėshtoj pėr njė arsye apo njė tjetėr.Muxhahidini i mbėshtetet vetėm Allahut (Subhanahu ve Te`ala) sepse Muxhahidini e pranon qė vetėm Allahu (Subhanahu ve Te`ala) ka mundėsi qė ta dinė kur dhe ku vdekja e tij do tė ndodh, sikurse qė vetėm Allahu (Subhanahu ve Te`ala) vendos se si njė person ka pėr tė vdekur, dhe ku.Njeti i Muxhahidinit ėshtė qė ti dėmtoj armiqėt e Islamit, qė ti nėnshtrohet urdhėrit tė Allahut (Subhanahu ve Te`ala) dhe qė ta kėrkoj Xhenetin.Qėllimi i Muxhahidinit ėshtė i pastėr, jo-vetijak dhe qėllim Muslimani.

Perspektiva Islame:


Perspektiva e vėrtet islame- baza pėr jetė Islamike,baza pėr Xhihad dhe esenca e operacionit martir- ėshtė besimi se kjo jetė e vdekshme e jona, nė kėtė Tokė, ėshtė vetėm njė fazė, njė test dhe se jeta jonė e vėrtet fillon pas vdekjes.Sipas Islamit nėse ne si individ e pasojm rrugėn e Allahut (Subhanahu ve Te`ala)- dhe ajo ėshtė, jeta sipas Kuranit dhe Sunetit- atėhere ne kemi shansėn qė ta fitojm jetėn e pėrjeteshme nė Xhenet. Sidoqoft, nėse ne nuk e pasojm kėtė rrugė,ne do tė pengohemi nga kjo jetė e amshueshme nė Xhenet. Pėr mė shumė, sipas Islamit, ne tė gjithė do tė gjykohemi nga Allahu (Subhanahu ve Te`ala) pasi tė vdesim, dhe do tė shpėrblehemi ose me Xhenet, ose me dėnim Zjarri(Xhehnem).

Ai ėshtė qė krijoi vdekjen dhe jetėn, pėr t'ju provuar se cili prej jush ėshtė mė vepėrmirė. Ai ėshtė ngadhnjyesi, mėkatėfalėsi.[67:2]


Ēdo krijesė do ta shijojė vdekjen, e Ne, nė shenjė sprove ju sprovojmė me vėshtirėsi e kėnaqėsi, dhe ju ktheheni te Ne.
[21:35]


Ata , Musliman tė devotshėm-dhe ata qė mundohen tė jetojnė sipas Kuranit dhe Sunetit- e konsiderojn kėtė jetė, dhe gjėra tė atilla si lumturi personale, si njė rėndėsi e dorės sė dytė.


Prandaj, nėse gjatė operacionit tė martirėve mbyten disa jo-luftėtar, besimi i Muslimanit tė devotshėm ėshtė se ata tė mbytur do tė gjykohen nga Allahu dhe ka mundėsi qė tė shpėrblehen me Xhenet.Sa pėr shtesė, ata "civilė" qė shumė herė konsiderohen si armiq- sepse e kanė okupuar vendin Musliman, sikurse qė mbytja e tyre konsiderohet hakmarrje e drejt pėr vdekjet e Muslimanėve tė vrarė nga forcat okupuese.


Perspektiva Islamike ėshtė nė kundėrshtim me materializmin qė i pėrmbahet rruga e Perendimit.Pėr Perendimin modern, qėllimi i jetės ėshtė qė tani tė arrihet lumturia, ose nė tė ardhmen, dhe se nuk mendohet pėr jetėn pas vdekjes dhe qė kanė pėr tu gjykuar nga Allahu, dhe nuk besojn se kjo jetė ėshtė sprovė.


Pėr Perendimin, vrasja si ata e quajn e "civilevė tė pafajshėm" nė sulme tė atilla ėshtė "krim", njė "akt terrorist"-kjo ėshtė kėshtu pėr arsye se ata pėrdorin konceptin Perendimor dhe perspektive materialistike Perendimore, ndaj sulmeve tė atilla, sikurse qė kėrkojnė nga Muslimanėt qė ta pėrdorin konceptin Perendimor dhe kėtė perspektiv Perendimore dhe materialistike.Kjo kėrkesė- e udhėhequr nga venedet siq ėshtė Amerika- ėshtė qė Muslimanėt ta braktisin perspektiven e tyre Islamike, dhe mėnyrėn Islamike te tė menduarit, themelet e Islamit, pėr rrugėt, konceptet dhe perspektivat e Perendimit moderrn materialistik, kjo ėshtė kėrkesė arrogante, kryelartėsi, paturpėsi i tiranit.

Operacione martirėsh ndodhin vetėm se vendet Muslimane janė tė okupuara-sikurse nė Palestin- ku Muslimanėt janė tė shtypur, tė vrar, tė torturuar dhe tė poshtėrsuar. Zgjedhja pėr Muslimanėt nuk ėshtė qė ti nėnshtrohen kėrkesave tė Amerikės ose tė Cionistėve, por zgjidhja ėshtė qė okupatorėt ti lėshojnė vendet Muslimane dhe qė ti lejojn Muslimanėt qė tė jetojnė nė paqe dhe nė pajtueshmėri me Rrugėn Islame.


Konkludimi:


Ėshtė me rėndėsi tė kuptohet se qėllimi i Muxhahidit qė ndėrmerr Operacion Shehidi ėshtė Islamike-dhe ai ėshtė, qė Allahu (Subhanahu ve Te`ala) tė jetė i kėnaqur, tė bėhet qka Allahu (Subhanahu ve Te`ala) na ka urdhėru neve tė bėjmė, e cila ėshtė qė tė luftohet, pėrmes Xhihadit Fi Sabillah, qė armiqėt tanė: ti dėmtojmė, ti mbysim dhe qė ti poshtėrsojm ata. Duke bėrė kėtė, InshAllah ata do ta arrijnė cakun e kėsaj jete tė vdekėshme cak i cili ėshtė Xheneti. Ky qėllim i pastėr, krenar dhe Islamik i Muxhahidinit ka shumė dallim nga ai i personit qė bėnė "vetėvrasje" pėr shkak tė dėshprimit vetiak.

Faktet e dijetarve nė fetvat qė i kundėrshtojn Operacionet Shehide i referohen fjalės Intihar dhe jo Istishad.

Edhe pėr shkak tė mundimit pėr ti diskreditu Operacionet Martire nga moderatėt, nga ata qė kėrkojnė qė ta bėjnė Islamin tė qetė dhe tė urtė, dhe nga ata qė bėhen aleat me kafira, ėshtė e qartė se operacionet shehide janė tė drejta dhe tė ligjėshme, sipas Islamit.

Ē'keni qė nuk luftoni pėr Zotin dhe pėr (t'i shpėtuar) tė paaftit: nga burrat, nga gratė e nga fėmijėt, tė cilėt luten: "Zoti ynė! nxirrna nga ky fshat, banorėt e tė cilit janė mizorė. Jepna nga ana Jote shpėtim e ndihmė!"Ata qė besuan luftojnė nė rrugė tė All-llahut, e ata qė nuk besuan luftojnė nė rrugė tė Tagutit. Luftoni pra miqtė e shejtanit, s'ka dyshim se intriga e shejtanit ėshtė e dobėt. [Nisa75-76.Interpretimi i domethėnjes]

All-llahu bleu prej besimtarėve shpirtėrat dhe pasurinė e tyre me xhennet. Luftojnė nė rrugėn e All-llahut, mbysin dhe mbyten. [9:111. Interpretimi i domethėnjes]


Allahu (Subhanahu ve Te`ala) e dinė mė sė miri.


Abdul Aziz
26 Xhumaada al-Thaani 1423 AH
(Revisionuar 16 Xhumaada Al-Thaani 1424)


--------------------------------------------------------------------------------

munti
24-11-05, 19:54
Ja kėshtu Amerika ju sjell lirinė Irakianeve

"Nė njė deklaratė, ushtria Amerikane ka thėnė se njė Marinas Amerikan ishte mbytur gjatė njė shpėrthimi tė njė eksplozioni nė qytetin Hadithah. Si shtesė, 8 persona tė armatosur ishin mbytur gjatė pėrleshjeve me forcat Amerikane. Burimet nė qytet thanė se trupat Amerikane bombarduan 4 shtėpi, duke mbytur 31 Irakian, dhe shumė trupa tjerė gjenden tė shtrirė nėpėr rrugėt. Ndėrkohė, deklarata e Ushtrisė Amerikane tha se 15 Irakian ishin mbytur nė njė eksplodim i cili kishte pėr shėnjestėr patrullėn Amerikane nė qytet. "
Kjo menjėherė u pasua me njė intervju tė drejtpėrdrejt me gazetarin Walid Halid nė Bagdad e cila u zhvillua me Lejla el Shejib nė Studion Doha. Kur u pyet pėr incidentin nė Haditha, Halidi thotė: "Dje nė mbrėmje, njė eksploziv shpėrtheu nen njė automjet tė Marinės Amerikane nė regjionin e El-Subhanit, duke e shkatrruar atė plotėsisht. Pas gjysmė ore, reagimi Amerikan ishte i dhunshėm. Aeroplanėt Amerikan bombarduan 4 shtėpi nė afėrsi tė vendit tė ngjarjes, duke shkaktuar pėr njėherė mbytjen e 5 Irakianeve. Mė pastaj, trupat Amerikane hynė me dhunė nė shtėpi ku 3 familjet jetonin afėr vendit tė ngjarjes. Burimet mjeksore dhe dėshmitarėt tė cilėt gjendeshin afėr kėtyre familjeve konfirmuan se trupat Amerikane, s'bashku me Ushtrin Irakiane, ekzekutuan 21 persona tė pėrberė prej: 3 familjeve, duke pėrfshirė 9 fėmijė dhe njė djalosh, 7 gra, dhe 3 pleq.

" Pėr mė tepėr, trupat Amerikane i hidhen trupat e tė vdekurve nė rrugė dhe nė oborrin e shtėpive. Ata gjithashtu i vun zjarrin 3 shtėpive, duke i shkatėrruar ato plotėsisht. Pastaj, trupat Amerikane hapėn zjarr kundėr njė automjeti nė tė cilin udhėtonin 5 fėmijė tė shkollės duke u kthyer prej shkollės. Pasi qė u ndal automjeti, trupat Amerikane hapėn zjarr nė fėmijėt e shkollės, ku numri i tė vdekurve arriti nė 31 Irakian civil tė vdekur, pa i cekur 11 tė tjerė tė cilėt ishin tė plagosur, dhe 21 tė arrestuar tė dyshuarit afėr vendit tė ngjarjes. Qyteti tani gjendet nėn rrethim tė mbyllur. Trupat Amerikane penguan evakuimin e tė plagosurve dhe tė mbyturve nga rrugėt. Pranė kėsaj, njė lajmėrim u lėshua pėrmes altoparlantėve nė mes tė ditės nė tė cilin thuhej se banorėt e kėtij regjioni duhet tė evakuohen shpejtė."

El-Xhezira

munti
25-11-05, 23:18
http://bismilah.kurandhesunet.net/images/stories/europa/12112005.jpg

Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Alfred Moisiu, fyen ndjenjat e muslimanėve shqiptarė


Mė datė 10 nėntor 2005, nė mediat e shkruara dhe vizive shqiptare ėshtė transmetuar lajmi qė presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Alfred Moisiu, ka mbajtur njė ligjėratė nė forumin e Oksfordit me temė: “Toleranca ndėrfetare nė traditėn e popullit shqiptar”. Nė fjalėn e tij, presidenti ka thėnė ndėr tė tjera se ‘islami nė Shqipėri nuk ėshtė fe burimore, por e sjellė nga faktori ushtarak turk… sepse islamizmi nė Shqipėri nuk ėshtė fe burimore, as fe e pėrhapur nė kohėn e origjinės, as besim rezidencial, por njė dukuri e ardhur dhe e trashėguar nė gjuhėn dhe liturgjinė e atij faktori qė e solli… Si rregull ėshtė njė islamizėm i cekėt. Tek ēdo shqiptar, pak po tė gėrmosh do tė zbulosh thelbin e tij tė krishterė.’

Presidenti ka vijuar duke thėnė edhe se ‘te ēdo musliman shqiptar, gjen 15 shekuj krishtėrim’, dhe se ‘nuk ėshtė e vėrtetė qė nė vendin tonė, jetojnė shumica me besim islam…’ por se ‘nė pikėpamjen vertikale diakronike tė gjithė shqiptarėt janė tė krishterė’. Mė tej presidenti vazhdon tė thotė se: ‘mund tė konkludohet se deri nė cfaqjen e faktorit politik, ushtarak dhe fetar osman, pėr njeriun shqiptar e rėndėsishme ishte tė ishte njė i krishterė i devotshėm.’

Forumi Musliman i Shqipėrisė, i konsideron kėto deklarime si njė nga fyerjet mė tė rėnda qė i janė bėrė identitetit tė muslimanėve tė Shqipėrisė. Muslimanėt e Shqipėrisė janė mėsuar tė dėgjojnė deklarime tė kėtij lloji nga qarqe intelektuale me frymėzim anti-musliman nė Shqipėri dhe Ballkan, tė cilat kėrkojnė konvertime tė tipit tė Bosnje Herzegovinės tė muslimanėve ballkanas nė ‘fenė e tė parėve’, me arsyetimin se vetėm nė kėtė rast ata do tė jenė tė pranueshėm pėr Europėn. Por kur kėto fyerje bėhen nga presidenti, ato marrin karakterin e njė sulmi tė shtetit mbi identitetin e qytetarėve tė tij.

Forumi Musliman i Shqipėrisė, i sheh si krejt absurde pėrpjekjet pėr tė afishuar ‘tolerancėn ndėrfetare nė traditėn e popullit shqiptar’, kur deklarohet se shqiptarėt qėnkan tė gjithė tė krishterė. Ne pyesim zotin president, se nėse nė Shqipėri edhe ne muslimanėt qėnkemi tė krishterė, atėherė ndaj kujt ushtrohet kjo tolerancė zotėri? Si ėshtė e mundur qė nė shtetet fqinje nė Ballkan ku ka popullata dhe regjime tė deklaruara si tė krishtera ortodokse, nuk ekziston njė tolerancė si nė Shqipėrinė me shumicė muslimane?

Ndėrkohė qė presidenti deklaron se nė Shqipėri nuk ėshtė traditė tė bėhet regjistrim zyrtar mbi baza fetare, pėrveē atij tė viteve 1929 – 1930, ku bazohet ai kur pretendon qė ‘nuk ėshtė e vėrtetė qė nė vendin tonė jetojnė shumica me besim islam’? Forumi Musliman i Shqipėrisė ndjehet i habitur kur konstaton qė kryetari i shtetit, nuk paska dijeni qė nė vendin e tij, pėrveē tė krishterėve tė devotshėm, ekziston njė numėr goxha i madh muslimanėsh po aq tė devotshėm, tė cilėt e mbėshtesin fenė e tyre nė Islamin burimor, qė rrjedh nga mėsimet autentike tė librit tė shenjtė, Kuranit, qė Zoti i madhėruar i shpalli njerėzimit nėpėrmjet profetit Muhamed, ashtu siē i dėrgoi Ungjillin profetit Jezu Krisht.

Islami nė Shqipėri, zoti president, ėshtė po aq familjar pėr shqiptarėt sa ē’ėshtė edhe krishtėrimi (i cili sikurse edhe islami nuk ėshtė rezidencial, por i ardhur nga Lindja e Mesme), por qė tė dy janė pjesė tė pandashme tė identitetit tonė kombėtar. Madje Islami ėshtė shumė mė pėrfaqėsues i identitetit tonė kombėtar, sesa fetė e tjera apo idhujt e huaj, qė politikat rajonale tė viteve tė fundit, kėrkojnė t’i imponojė me pahir kėtij kombi.

Duam tė theksojmė se presidenti i Republikės sipas kushtetutės ėshtė simbol i unitetit kombėtar. Pėr kėtė arsye atij nuk mund t’i lejohet qė nėpėr forume ndėrkombėtare, tė prezantojė qėndrime tė njėanshme, tė cilat injorojnė ndjenjat e njė pjese tė mirė tė popullsisė. Pėr kėtė arsye ne mendojmė se do tė ishte nė nderin e presidentit tė republikės, qė t’i kėrkojė falje shtetasve tė tij tė besimit islam, tė cilėt janė ndjerė tejet tė ofenduar dhe keqpėrfaqėsuar prej tij.


--------------------------------------------------------------------------------

burimi: Forumi Musliman i Shqipėrisė

munti
27-11-05, 00:30
Ulqini, qytet bregdetar me 26 xhamiMuslimanėt nė Ulqin i kthehen fesė tė cilėn nuk e kishin humbur as nė kohėn e komunizmit. Rilindja islame mė sė shumti vėrehet nė 5-6 vitet e fundit. Numri mė i madh i tė rinjėve, ata tė cilėt studiojnė apo tė cilėt kanė pėrfunduar studimet, jetojnė jetėn e tyre islame. Disa prej tyre janė punėsuar nė institucione tė ndryshme, dhe momentalisht paraqesin kurrizin e xhematit.

http://www.albanian.com/information/countries/montenegro/ulqin/ULQINI.JPG

Shkruan: Anes XhunuzoviqUlqini mund tė jetė qyteti i parė nė bregdetin Adriatik nė tė cilin ka mundėsi tė ekzistoj objekti turistiko-hotelier tė cilin do ta shfrytėzonin personat qė i pėrmbahėn dispozitave islame. Ai objekt nėnkupton plazhet e ndara, njė pėr meshkuj, ndėrsa tjetrėn pėr femra. Kjo ėshtė iniciativė pėr tė cilėn mendojnė personat nga Bashkėsia Islame e Ulqinit dhe ajo e Malit tė Zi, pėrderisa pėrkrahje kanė marrė edhe nga reisu-l-ulema i Bashkėsisė Islame tė Bosnes dhe Hercegovines, Mustafa ef. Ceriqit, gjatė vizitės sė tij tė fundit nė Malin e Zi.Plazha e ndarė pėr femraPor, ėshtė pikėpyetje se sa do tė kanė interes pėr kėtė iniciativė dhe kėtė projekt autoritetet lokale nė kuptimin e dhėnjes sė lokacionit pėr kėtė objekt, pastaj, leja pėr punėn e saj etj. Posaqėrisht ėshtė vėnė nė pikėpyetje pas tentimit tė Bashkėsisė Islame tė Ulqinit qė tė aktuelizojnė ligjin ekzistues pėr veshjen nė vendet publike, sipas sė cilės do tė ndalohej shetitja me kostume tė larjes jashtė plazhės. Kjo iniciativė hasi nė pakėnaqėsi dhe tė qeshura nga autoritetet lokale, deklaroi pėr Saff-in ef. Ukoshat, imam i xhamisė.Por, fakti se Ulqini posedon njė hapsirė tė madhe tė plazhes, e cila pėrfshin afro 13 kilometra, jep tė derjtė muslimanėve tė Ulqinit tė kėrkojnė njė pjesė tė plazhes pėr vete. Kjo, si shembull i veēantė nė kėto hapsira do tė ishte potez i mirė i biznesit, i cili do tė tėrhiqte njė numėr tė madh turistėsh musliman nga Bosna, Sanxhaku, Kosova, por edhe nga vendet e tjera tė Evropės. Pėrveē kėsaj, nėse ekziston kampi i nudistėve dhe plazha nė ‘Ada Bojanė’, atėher le tė ekzistoj edhe plazha pėr musliman.Xhamia e marinarėvePėrndryshe, siē thotė bashkbiseduesi ynė, Ulqini ėshtė qytet tradicional musliman, i cili nė pėrgjithėsi nuk e humbi islamin edhe gjatė qeverisjes komuniste. Nė kėtė qytet jetojnė 25.000 banorė, prej tė cilėve 80% janė shqiptar, e prej tyre 90% janė musliman.“Muslimanėt nė Ulqin janė duke iu kthyer besimit tė cilin nuk e kanė humbur as nė kohėn e komunizmit, posaqėrisht kur bėhet fjalė pėr 5-6 vitet e fundit. Numri mė i madh i tė rinjėve, ata tė cilėt studiojnė apo tė cilėt kanė pėrfunduar studimet, jetojnė jetėn e tyre islame. Disa prej tyre janė punėsuar nė institucione tė ndryshme, dhe momentalisht paraqesin kurrizin e xhematit. Kėshilli BI-sė tė Ulqinit, pėrndryshe, pėrfshin 26 xhami, prej tė cilave pesė prej tyre janė nė qytet. Ėshtė interesant se nga viti 1931 ekzistonte xhamia e Marinarėve, tė cilėn autoritetet e atėhershėm e shkatėrruan. Sot, pas kėtyre viteve, Bashkėsis Islame i ėshtė lejuar gėrmimi i themeleve tė mbetura, ēka edhe ėshtė bėrė, dhe pas gjetjes sė tyre sė shpejti pritet rikonstruimi, nė stilin tė cilin ka qenė”, thotė ef Ukoshat dhe duke i kujtuar ditėt e luftės shton:“Gjatė viteve tė luftės njerėzit jetonin nė ankth, duke pėrcjellur ēka po ndodh nė vendet fqinje. Kur filloi lufta nė Bosnje, nė Ulqin arritėn njė numėr i vogėl i rrefugjatėve, kryesisht nga lindja e Bosnes, ata u mirėpriten nga shumė familje muslimane. Sprova jonė mė e madhe ishte lufta nė Kosovė, kur brenda 2-3 ditėve nė kėtė qytet tė vogėl arritėn rreth 100.000 rrefugjat. Sigursht e dini se lehtė do tė ishte nėse do tė ishte sezona turistike, sepse atėher njerėzit janė tė pėrgatitur, por nė atė kohė ishte marifet tė strehohen njė numėr aq i madh i njerėzve pėr njė kohė aq tė shkurtė. Bashkėsia Islame i hapi dyert e tri xhamive nė qytet pėr afro 40 ditė. Ajo ishte edhe organizator i njė restorani ku brenda njė dite shpėrndahej 2000 racione. Kur ėshtė fjala pėr autoritetet nė pushtet, raportet e tyre pas vitit 1997-1998 kryesisht janė pėrmirėsuar. Ekziston edhe Ministria pėr tė drejtat e pakicave, ministėr i sė cilės ėshtė Gzim Hajdinaga, Shqipėtar, musliman, nga Ulqini”, pėrfundon tregimin e qytetit tė tij ef. Ukoshata.


Islamgjakova.net

munti
28-11-05, 15:39
Njė njeri - njė metėr”Tė ndihmojmė ndėrtimin e xhamisė nė SlloveniI nderuari vėlla nė islam dhe motėr e ēmuar, eselamu ‘alejkumBashkėsia Islame nė Slloveni pas 36 viteve nė pritje mė nė fund i ėshtė afruar fazės kur duhet ta marrė ofertėn e truallit (hapsirės) ku nėse do Zoti do tė ndėrtohet njė Qendėr kulturore islame, xhamia e parė nė Slloveni.Pėr kėtė arsye kemi filluar aksionin »Njė njeri – njė metėr«. Kjo do tė thotė se do tė ishte e pėlqyer qė ēdo njėri i punėsuar tė blejė njė metėr katrorė tė truallit (kėsaj hapsire). Nė kėtė mėnyrė mė lehtė dhe mė sigurtė do tė presim orefrtėn e tyre pėr truallin e cila duhet tė vijė nė fund tė vitit 2005 apo nė fillim tė viti 2006.Tė gjithė ata tė cilėt do tė paguajnė 30.000,00 SIT (125€ apo 160$) pėr njė metėr katrorė, do tė jenė nė listė tė vakufit e cila do tė vendosėt nė Qendrėn kulturore islamike pas ndėrtimit tė saj.Deri mė sot pėr njė metėr katrorė apo mė tepėr janė paguar 240 vakufe. Rekordin e vedosi njeriu i cili ka paguar 710.000 SIT (cca. 23 m2).Ky ėshtė rast historik qė mė nė fund tė blehet trualli pėr xhaminė e parė nė Slloveni. Me blerjen e kėtij trualli do tė mundėsojmė vazhdimin e ndėrtimit me ndihmėn e Allahut xh.sh. Deri mė tani muslimanėt e Sllovenisė vetė mblodhėn tė holla pėr 1.100 metra katrorė.Pėr tė gjitha informatat mund tė drejtoheni nė:ISLAMSKA ZAJEDNICA U RS

Grabloviceva 14

1000 Ljubljana

telefon: 00386 1 231 36 25

mobitel: 00386 41 840 796

faks: 00386 1 231 36 25

Numri i llogarisė jasht vendit ėshtė:

Bank Account: 03100-1061090860

SKB Banka d.d., Ajdovscina 4, 1513 Ljubljana

IBAN = SI56031001061090860Na ndihmoni ta ndėrtojmė xhaminė e parė nė Slloveni dhe ndihmoni qė ezani tė dėgjohet edhe nė kėto vise.Ahmed Pashiq

Koordinator pėr Qendrėn kulturore islamike15.11.2005.Islamgjakova.net

Hattabi
28-11-05, 20:42
Takimi Bush me Mbretin e Arabise Saudite Fahd, pas intervenimit Amerikan ne Irak dhe largimit te qafirit Saddam Husein !!!

http://www.arabnews.com/2005/04/meet27_.jpg

http://wwwimage.cbsnews.com/images/2003/06/04/image556841x.jpg

Po edhe kta 2 qafirat ne FOTO.

munti
29-11-05, 00:28
http://www.dzemat.org/images/vijesti/kubbb.jpg


Bondstili: Guatenamoja e vogėl (Kosovė)


Gazeta javore e Parisit Le Mond sjell intervjun e Alvaro Hil Roblesomit , komisarit pėr tė drejta tė njeriut dega pėr Evrop, i cili thotė se gjatė vitit 2002, nė bazėn amerikane Bondstil nė Kosovė kishte parė njė burg i cili i ngjante "guatenamos sė vogėl".
Hill Robelsi shton se mė 2002 kishte parė mjekrrosha tė burgosur nėpėr qeli tė ndara se si lexojn kuran, tė veshur nė uniforma ngjyrė portokalli, sikurse nė Guatanamo

Roblesi ka kėrkuar qė ta vizitoj Bondstelin pėr arsye se kishte kuptuar se KFOR- kishte bėrė disa burgime tė cilat nuk kishin ndonjė bazė ligjore.

"I habitur" pėr atė qė kishte parė nė Bondstil, Hill Roles ka kėrkuar qė instalacioni i cili i ngjanė Guatenamos tė ēmontohet dhe ka marr premtim se ajo do tė bėhet, shkruan Mond.


Sipas Roblesit, shumė pyetje mbesin tė hapura: a ka shėrbyer Bondstili si bazė pėr rrotacionin e tė burgosurve tė transportuar me airoplana tė CIA-s ndėrmjet Afganistanit, Lindjes sė Afėrme, Evropes dhe Guatenamos dhe se me cilat baza juridike ėshtė Bondstili dhe se a ka ajo burgje tė fshehura?

E ka cekur se para 2 viteve Hill Robles kishte shkruar njė raport pėr Kosovėn nė tė cilin vetėm kalimthi e cek Bondstilin, Mond shton se komisarin pėr tė drejta tė njeriut nė bazė e kishte dėrguar njė gjeneral francez Marsel Valantan, komandant i atėhershėm i KFOR-it , "ku si duket nuk i ka ardhur mirė pėr gjendjen e tė burgosurve."

Allvario Hill Robles tė premtėn mbrėma, pėr intervjun e caktuar nė Mond, nuk ishte prezent pėr gazetarėt, ndėrsa zėvendėsi i tij Xhon Dalisten nė intervjun e dhėnė BBC-is ka demantuar se gjenerali Valentan e ka shoqėruar komisarin pėr tė drejtat e njeriut nė vitin 2002 nė Bondstil nė Kosovė:

"Tė gjitha tė tjerat qė komisari Hill Robles i kishte thėnė Mond-it tė Parisit vetėm se e ka thėnė nė raportin e tij gjatė vizitės nė Kosovė gjatė vitit 2002, kur ka thėnė se atje gjenden tė burgosur tė zėnė pa ndonjė procedur drejtėsie, por atėherė askush nuk ia ka vu veshin atij.

Komisari ka shkruar njė raport prej 4 faqeve, por atė mediave e as Komitetit tė Degės sė Evropės, nuk i ka interesuar aq. Tani ėshtė nė pyetje konteksti i ri - hulumtimi pėr burgje tė fshehura tė CIA-s. Kisha pėr tė thėnė se mobilet kanė mbetur tė njėjta, por dritat janė ndryshuar."

Kur ėshtė kėrkuar qė ti komentohet raporti i Hill Roblesit dhėnė Mondit tė Parisit, senatori i Zvicrrės Dik Marti, deleguesi i Komitetit pėr tė drejta tė njeriut Dega e Evropės pėr burgjet e fshehura tė CIA-s, ka thėnė pėr BBC-in se "ēudi se si Roblesi e cek veq tani" dhe tha se do tė vejė kontakt me tė me qėllim qė ta plotėsoj raportin e tij.

Marti ka shtuar se nė takimin e komitetit tė Pėrgjithshėm tė Degės pėr Evropėn, tė premtėn nė Bukuresht, ėshtė cekur mundėsia se disa vende tė ballkanit, si Shqipėria, Kosova dhe Bosna, janė pėrdorur pėr burgime tė paligjėshme.

Ambasadorja e SCG pranė Degės sė Evropės Sllaxhana Priēa gjithashtu ka thėnė se ėshtė e befasuar qė komisari i DE pėr tė drejtat e njeriut vetėm se tani e jep intervjun pėr atė qė kishte parė gjatė vitit 2002 nė Kosovė.

Shtoi se SCG-ja nėnshkruese e konventes evropiane pėr pengimin e torturave, por se ajo nuk cekėt nė Kosovė:

"E vetmja arsye pėr mos cekje tė asaj konvente ėshtė se NATO dhe KFOR-i asnjėherė nuk ju kan lejuar reprezentuesve tė Komitetit pėr pengimin e torturave Dega e Evropės njė prezenc tė tė gjitha burgjeve dhe bazės Bondstil, ashtu siq e pėrshkruan Konventa."

Dega e Evropes shumė herė zyrtarisht ka lajmėruar se sekretari Gjeneral i asaj organizate Teri Dejvis ka kėrkuar prej NATO-s qė antarėve tė Komitetit pėr pengimin e torturave tė ju mundėsohet njė prezenc tė gjitha burgjeve nė Kosovė, por ndonjė pėrgjigje konkrete deri mė tani nuk ka patur.

bbc

munti
01-12-05, 02:20
http://mevlanacamii.de/Sectiklerimiz/Dualar_ve_Onemi/dua.jpgQemajl MorinaA PO I KTHEHEN SHQIPTARĖT FESĖ?

"Ēdo njeri besėn e ka pėr vete tė tij dhe askush s'ka tė drejtė tė shtrėngojė tjetrin pėr tė besuar gjė e pėr tė bėrė njė punė tė besės me pahir ". Sami Frashėri

Paraqitja e shkrimtarit tonė tė mirėnjohur Ismail Kadare nė njė program nė Radiotelevizionin e Kosovės, ku ai u prononcua pėr rolin pozitiv tė fesė nė shqoėrinė shqiptare, ishe njė surprizė e kėndshme. Nė veēanti ishin tė mirėpritura fjalėt e tij pėr rolin e fesė islame, si fe e pjesės dėrrmuese tė popullit shqiptar.

Kjo deklaratė e Ismail Kadaresė mė gėzoi pėr dy arsye:

E para: ishte hera e parė qė Kadare prononcohej haptazi pėr rolin pozitiv tė fesė nė shoqėrinė shqiptare;

E dyta: ishte hera e parė qė ai prononcohej pozitivisht pėr Islamin, si fe e shumicės dėrrmuese tė popullit shqiptar.

Ky evoluim i mendimit tė Ismail Kadaresė mė gėzoi pa masė, sepse nė kėta dhjetė vjetėt e fundit nė tė gjitha prononcimet e tij ai e kishte atakuar nė mėnyrė shumė tė rėndė dhe pa tė drejtė Islamin, duke cenuar ndjenjat e shumicės dėrrmuese tė bashkėkombasve tė tij. Deklaratat e tij tė mėhershme rreth Islamit ishin plotėsisht nė kundėrshtim me vizionin e tij tė gjerė ndaj botės, si njė shkrimtar dhe intelektual, veprat e tė cilit janė pėrkthyer nė disa gjuhė tė botės. Nė anėn tjetėr, ai me ndjenjėn e tij prej shkrimtari, do tė duhej t'i kuptonte kėto gjėra shumė mė mirė se njerėzit e tjerė tė rėndomtė. Besimet fetare vijnė nga lashtėsia dhe janė tė parat pėr njohjen e botės shpirtėrore tė njeriut dhe administrimit tė saj. Besimi i sjell njeriut qetėsinė, i zvogėlon streset, tenton ta pajtojė me realitetin, sado i hidhur qoftė ai, i ushqen shpresėn pėr diēka mė tė mirė, e largon nga hakmarrja, i forcon mbi tė gjitha ndjenjėn e drejtėsisė, duke i goditur egoizmin, burimin e tė gjitha tė kėqijave sociale. Besimi fetar ndihmon shkrimtarin dhe poetin pėr tė depėrtuar nė pjesėn mė tė ndjeshme tė njeriut, qė janė shpirti dhe ndjenjat e tij tė brendshme.

Prof. Hasan Hanefi, filozof dhe socilog i njohur i Universitetit tė Kajros, nė njė intervistė dhėnė Massimo Kampaninit, botuar nė revistėn "Islam"[1], numėr 39 (1992), mendon se fetė janė dukuri shumė komplekse dhe ėshtė e pamundur tė japėsh pėr to njė pėrkufizim pa ekuivoke. Besimet nė vetvete nuk janė as mendime, as ideologji. Do tė ishte mė e drejtė tė prėdornim njė shprehje qė vjen nga filozofia greke, "ato janė njė lloj mushkėrie qė gjendet kudo". Pra, pak a shumė tė besuarit ėshtė njė parim universal, qė pėrfaqėson diēka tė vetvetishme tek njeriu, pse jo edhe gjenetike. Fakti qė ai shfaqet edhe te fiset primitive, formulohet, instrumentalizohet, do tė thotė se ka diēka tė ngjashme me tė gjithė individėt e njė bashkėsie. Kėshtu, mund tė themi qė ekziston njė besim "i natyrshėm", i zakonshėm pėr tė gjithė njerėzit, siē thotė Pejgamberi a.s., "ēdo njeri lind me besim tė natyrshėm". Janė prindėrit qė e bėjnė atė hebre, kristian, budist etj. Megjithatė, shumė studiues tė tė gjitha epokave, midis tyre edhe muslimanė, kanė tentuar ta shpjegojnė fenė me ēelės filozofik. Filozofia mund tė ndėrtojė horizontin teorik, nė tė cilin feja gjen vetėndodhjen, por marrėdhėniet midis tyre u ngjajnė marrėdhėnieve midis veshjes fizike tė trupit dhe shpirtit.

Shpirti e drejton, vė nė lėvizje trupin. Nė tė njėjtėn mėnyrė besimi inspiron filozofinė dhe i jep asaj (fesė) njė kuadrant logjik e racional (ekzistencės sė saj).

Megjithėse shoqėria shqiptare pėrjetoi golgotėn e sistemit komunist ndėr mė tė egrit, hulumtimet dhe anketat qė janė bėrė nė kėtė dhjetėvjetshin e fundit, tregojnė pėr njė evoluim pozitiv tė besimit fetar.

Sipas njė studimi tė zhvilluar mė 1994 nga dy universitete nė Tiranė, tri tė katėrtat e studentėve tė intervistuar u pėrgjigjėn se besojnė Zotin, sa kohė qė vetėm njė e katėrta e profesorėve tė intervistuar pohonte tė jenė besimtarė.[2]

Kėtė trend tė ovoluimit tė besimit e vėrteton edhe njė studim i bėrė nga disa pedagogė tė Fakultetit tė Shkencave Sociale pėr problemet e fesė dhe vlerave nė shoqėrinė shqiptare. Janė grumbulluar disa fakte mjaft domėthėnėse pėr nivelin e besimit fetar nė Shqipėri, nė varėsi tė disa komponentėve socialė, qė do tė prezantohen mė poshtė.[3]

Tė pyetur se sa e rėndėsishme ėshtė feja pėr ta.

- 33.8% e tė anketuarve janė pėrgjigjur se fenė e konsiderojnė si shumė tė rėndėsishme,

- 41.9% si mjaft tė rėndėsishme,

- 16.4% si pak tė rėndėsishme,

- 7.2 % si aspak tė rėndėsishme.

Pra, mė shumė se 75% e shqiptarėve besojnė se feja ėshtė shumė e rėndėsishme, dhe vetėm 25% e tyre e konsiderojnė si tė parėndėsishme ose pak tė rėndėsishme.

Gjithnjė nė varėsi tė pyetjes sė parė, ėshtė edhe pyetja nėse shqiptarėt e pėrjetojnė fenė si diēka qė u jep forcė dhe qetėsi shpirtėrore. Pėr kėtė kemi kėto rezultate:

- 76% pėrgjigjen pozitivisht.

- 14% pėrgjigjen negativisht.

- Tė tjerėt nuk e dinė.

- Tė pyetur lidhur me besimin qė kanė ndaj institucioneve fetare, ata pėrgjigjen:

- 37.7% se kanė shumė besim te institucionet fetare.

- 41.2% kanė besim tė madh.

- 14.6% kanė pak besim.

- 5.2% nuk e dinė.

Kuptohet se ky nivel i lartė i besimit tek feja dhe tek institucionet, ka disa shpjegime. Njė rol tė rėndėsishėm luajnė faktorėt socialė. Pra, kėtu mund tė ketė edhe njė interpretim tjetėr, atė qė persekutimi i gjatė i fesė dhe i institucioneve gjatė regjimit komunist, ka ēuar nė forcimin e besimit .

Toleranca fetare tek shqiptarėt

Njė nga pikat kyēe tė historisė sonė kombėtare qė kėrkon njė shpjegim mė tė plotė si nė rrafshin filozofik, politik e shoqėror, ėshtė bashkėjetesa e gjatė paqėsore midis tri feve kryesore nė trojet shqiptare, - e katolicizmit, ortodoksizmit dhe islamizmit.[4] Deri tani kanė zotėruar ide tė ndryshme dhe shpesh kontradiktore pėr proselitizimin shqiptar, qoftė nga autorė shqiptarė ose tė huaj. Hipoteza e atyre qė thonė se ndjenjat fetare tė shqiptarėve kanė qenė tė sipėrfaqėsishme, jo tė ngulitura thellė, prandaj ata e kanė ndėrruar besimin sipas rrethanave historike dhe kushteve administrative, duke rėnė nė njėfarė kompromisi pėr tė harmonizuar nevojat shpirtėrore me nevojat e rėndomta materiale, njė hipotezė qė e veēon popullin shqiptar nga popujt e tjerė, ėshtė e diskutueshme nė mos e dyshimtė, sepse shqiptarėt gjatė historisė sė tyre shekullore gjithmonė kanė pasur hyjnitė e tyre, tė cilat i kanė adhuruar e nderuar. "Vendet e mira" ose tė shenjta, tė trashėguara qė nga epoka e paganizmit, si dhe tempujt dhe faltoret e trojeve tona me njė lashtėsi tė admirueshme shumėshekullore, dėshmojnė tė kundėrtėn e kėsaj hipoteze.

Duket se disa studiues ngatėrrojnė me qėllim fanatizmin fetar me adhurimin e devotshėm shpirtėror, ndjenjė e cila shqiptarit nuk i ka munguar kurrė. Kėtė mė sė miri e argumentojnė tė dhėnat e pėrmendura mė lart. Edhe pas afėr pesėdhjetė vjetėsh propagande ateiste nga regjimi komunist, edhe pas njėzet e katėr vjetėsh shtypjeje tė ēdo ndjenje fetare e ndalimit me ligj tė shėrbimit tė kultit e tė njė ateizmi tė detyruar, ndjenjat fetare tė shqiptarėve jo vetėm nuk u shuan, por gjallėruan nė format mė tė ndryshme, derisa u ringjallėn me njė forcė akoma mė tė madhe duke u bėrė promotore pėr proceset demokratike tė viteve 90.[5]

Mund tė thuhet se tipari themelor i tri besimeve kryesore tė shqiptarėve ka qenė toleranca, mirėkuptimi dhe bashkėjetesa paqėsore, si midis feve, ashtu edhe midis sekteve tė tyre. Kėto e kanė burimin tek ndjenja demokratike e shqiptarėve, tė cilėt nė mėnyrė tė vetėdijshme ose intuitive gjithmonė kanė ditur tė bėjnė dallimin se ata i pėrkasin njė kombi, kanė lidhje gjaku e farefisnie, kanė njė gjuhė, zakone e tradita tė pėrbashkėta dhe besimin fetar e kanė konsideruar si njė tė drejtė qė i pėrket gjithsecilit ta zgjedhė sipas dėshirės sė tij. Kėsisoj toleranca fetare u bė pjesė e pandarė e botėkuptimit shqiptar, duke fituar vlerat e normave morale e qytetare qysh kur duhet nė histori shteti i Arbrit, ashtu edhe mė vonė kur u hodhėn themelet ideore tė Shtetit modern shqiptar nga Rilindasit tanė.[6]

Nė shekullin njėzet e njė, grupimet fetare shqiptare do tė ushtrojnė njė rol mjaft tė rėndėsishėm nė formimin e ndėrgjegjes kombėtare, duke kontribuar nė moralin dhe vlerat etike tė qytetarėve tė saj, duke pėrfituar nga rigjallėrimi fetar aktual. Prijėsit tanė fetarė nė kėtė drejtim duhet tė luajnė njė rol vendimtar, duke kultivuar tek njerėzit ndjenjėn e urtėsisė, tė drejtėsisė, tolerancės, vėllazėrimit dhe dashurisė pėr etikėn qė pėrputhet me traditėn tonė.

Jemi dėshmitarė tė njė fushate me pėrmasa tė gjera ndėrkombėtare qė zhvillohet kundėr Islamit dhe muslimanėve, por nė emėr tė esktremizmit islam. Pjesė e kėsaj fushate jemi edhe ne shqiptarėt, ndonėse i pėrkasim me shumicė kėtij besimi. Pėr kėtė arsye kėrkohet njė mobilizim i pėrgjithshėm pėr tė vėrtetuar se as Islami dhe as muslimanėt nuk kanė tė bėjnė asgjė me ekstremizmin dhe ekstremistėt. Ekstremizėm dhe ekstremistė ka nė ēdo fe dhe nė ēdo ideologji. Mirėpo, askujt nuk i shkon mendja qė atė atribut t'ia mveshė fesė sė cilės ata i pėrkasin; pėrjashtim i vetėm ėshtė Islami! Shekulli njėzet e njė do tė jetė shekulli i konkurrencave tė mėdha nė tė gjitha fushat dhe tek tė gjithė popujt, bile edhe nė mes popujve qė konsiderohen aleatė tė ngushtė. Prandaj, edhe nė fushėn e besimit ka konkurrencė. Do tė fitojė ai qė do t'u pėrshtatet mė mirė me tė ardhmen nė kushtet e kėmbimit tė lirė tė ideve. Kjo konkurrencė, sa i pėrket aspektit islam, duhet tė pėrqendrohet nė pėrparėsitė e vlerave qė shquajnė Islamin dhe tė mirat qė vijnė prej tij, nėse pėrfillim parimet e tij nė jetėn tonė tė pėrditshme pėr ne dhe pėr brezat e ardhshėm, e jo duke i sharė besimet e tė tjerėve apo duke u shpallur luftė armiqve tė All-llahut. Islami ėshtė besim yni i kultivuar pėr shekuj, prandaj ėshtė obligim yni ta shfrytėzojmė atė nė dobi tė kombit dhe tė mbarė njerėzimit.

S'ka ndėrgjegje kombėtare pa besim tė denjė nė Zotin. Feja ėshtė njė nga elementet e saj tė domosdoshme. Mendja vė nė lėvizje lėndėn. Feja ėshtė organizatore e madhe. Besimi ka fuqi tė pallogaritshme organizuese, ai frymėzon ndjenjėn e sakrificės.

Pėr tė arritur kėtė, nga tė gjithė ne lypset punė dhe angazhim, ashtu siē na urdhėron Kur'ani famėlartė: "Dhe thuaj punoni, sepse All-llahu do ta shohė punėn tuaj, i Dėguari i Tij dhe besimtarėt". (9:105)[1] Refleksione nė Islam, Tiranė 1992, f. 3

[2] Adem Tomo, "Attitudes towards religion and the religious motivitaions of students and intelectuals". Appering in the first volume of "Social-Pedagogical reflections", botuar nga njė grup autorėsh nė Tetovė, Maqedoni, (1996), 15-22

[3] Prof. Ascc. Edlira Haxhiymeri: Feja dhe problemet sociale nė shoqėrinė shqiptare nė transicion, "Edukata Islame", nr. 70, Prishtinė, f. 135-140

[4] Dino Asanaj: Shekulli 21 Mendime dhe opinione, New York, 1996, f. 189

[5] Po aty f. 189

[6] Po aty f. 190

Reana
01-12-05, 05:48
Shtohen tensionet mes Libanit dhe Sirise ne zonen kufitare mes ketyre dy shteteve; Kufitari libanez Muhammed Ismail vritet nga te shtenat me arme zjarri, nga ana siriane e kufirit

http://www.middle-east-online.com/pictures/big/_14856_border-25-10-2005.jpg
Kufiri Siriano-Libanez

Kufitari i ushtrise Libaneze ishte i vendosur ne pjesen perendimore te Bekas, pjese kufitare kjo e pakufizuar.
"Ky kufitar po kryente nje detyre rutinore per njesine gjeografike te Ushtrise Libaneze, kur u qellua me plumba nga ana siriane e kufirit" tha zedhenesi i Ushtrise Libaneze.

Kjo ngjarje vjen ne kohen kur Siria dhe Libani po mbanin bisedimet per te kufizuar kufirin e pacaktuar mes ketyre dy shtetesh ne kete zone.

Kufiri mes Libanit dhe Sirise u caktua me 1920 nen mandatin e Frances, Por qe nga pavaresimi ketyre dy shteteve me 1940, te dy palet kane pasur mosmarreveshje se ku duhet te jete kufiri zyrtar mes ketyre dy shteteve.

Pas luftes qytetare ne Liban, Siria ka pasur per 29 vite ushtrine e vet ne territorin e Libanit. Pas vrasjes se Kryeministrit Hariri, Libani kerkoi ndihmen nderkombetare per largimin e ushtrise Siriane nga territori Libanez.

http://www.middle-east-online.com/furniture/top_bar_english.gif

munti
01-12-05, 14:36
http://www.arcaajans.com/haber_images/abdullah-gul-1_aha.jpgTurqia thotė se do tė qėndrojė pranė Kosovės

Vullneti i qytetarėve tė Kosovės do tė pėrcakothet sipas dėshirės sė tyre nė bazė tė normave demokratike.

Zv. kryeministri i Turqisė dhe ministėr i punėve tė jashtme, Abdulla Gyl premtoi ndihmėn e vendit tė tij pėr proceset nėpėr tė cilat po kalon Kosova. Ai tha se vullneti i qytetarėve tė Kosovės do tė pėrcakothet sipas dėshirės sė tyre nė bazė tė normave demokratike.

”Ne do tė jėmi pranė Kosovės, do ta ndihmojmė atė nė cdo fushė tė jetės, si nė aspektin ploitik, ekonomik apo social” deklaroi Abdulla Gyl pas takimit me Kryetarin e Kuvendit, Nexhat Daci./ 11 10 2005/V.H.


burimi:lajmet

munti
02-12-05, 14:31
Bush vazhdon tė mbrojė politikėn e tij nė Irak

__________________________________________________ _______
Foto *****************************************


Ndryshuar


Bond
__________________________________________________ ________

Gjithnjė e mė shumė amerikanė janė kundėr strategjisė sė presidentit tė tyre Bush nė Irak. Shumė njerėz shtrojnė pyetjen: Si mund tė zhvillojmė njė luftė kundėr terrorizmit, kur nuk i respektojmė vetė tė drejtat e njeriut?Bush mbajti njė fjalim pėrpara ushtarėve tė akademisė amerikane tė marinės nė Annapolis. Por nė fakt fjalimi i Bushit u drejtohej tė gjithė amerikanėve, qė janė tė shqetėsuar mbi zhvillimet nė Irak. Por Bush nuk pranoi sėrish tė deklaronte, se kur do tė tėrhiqen trupat ushtarake amerikane nga Iraku. Tėrheqja e mbi 160.000 ushtarėve amerikanė do tė ishte njėsoj sikur tė kapitullonin pėrpara terroristėve, tha Bush. Strategjia e tij ėshtė trejnimi i forcave irakiane tė sigurisė: "Shteti i ri irakian po bėhet mė i sigurtė nė veprimet e tij, forcat e sigurisė mė efektive dhe procesi i demokratizimit po pėrparon me hapa tė shpejtė. Ne do tė fillojmė me reduktimin e trupave tona nė Irak, por nė mėnyrė tė tillė, qė tė mos i lėmė asgjė nė duar terroristėve. Por ky vendim varet nga kushtet nė Irak dhe nga gjeneralėt tanė aty dhe jo nga afate kohore qė harton ndonjė politikan nė Uashington."

Paralel me fjalimin e Bushit, kėshilli i tij i sigurimit publikoi njė dokument me 38 faqe, me titullin "Strategjia jonė kombėtare mbi fitoren nė Irak". Bush i bėri thirrje opinionit publik amerikan qė ta lexojė kėtė dokument me vėmendje. Nė kėtė dokument flitet mbi njė rrugė politike, ushtarake dhe ekonomike qė do tė sjellė fitoren e sigurtė. Terroristėt duhet tė luftohen nga forcat ushtarake dhe bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė kontribojė nė rindėrtimin e Irakut, shkruhet ndėr tė tjera nė kėtė dokument.

Por qėllimi kryesor ėshtė trejnimi i ushtrisė irakiane, e cila ka filluar tė shėnojė pėrparime, tha Bush nė fjalimin e tij: "Ne luftojmė terroristėt dhe trejnojmė nė tė njejtėn kohė forcat irakiane tė sigurisė, nė mėnyrė qė ato tė jenė sė shpejti nė gjendje ta marrin vetė pėrsipėr dhe pa mbėshtetjen e bashkėsisė ndėrkombėtare sigurinė nė vend."

Ndryshe nga njė vit mė parė, ushtria irakiane ėshtė tani nė gjendje tė veprojė, tha Bush. Deri tani janė krijuar 40 batalione me 350 deri nė 800 ushtarė. SHBA-s hynė nė Irak nė mars tė vitit 2003. Njė muaj mė vonė u rrėzua sistemi i vjetėr i Sadam Hyseinit. Qė prej asaj kohe nė Irak kanė humbur jetėn mė shumė se 2.100 ushtarė amerikanė.

Me rastin e zgjedhjeve qė do tė zhvillohen nė dhjetor, SHBA-s e kanė rritur numrin e ushtarėve tė tyre nė 168.000 ushtarė. Por gjatė sondazhe tė fundit, vetėm 35% e amerikanėve janė shfaqur tė kėnaqur mbi zhvillimin e luftės nė Irak.


/ 01 12 2005/V.H.

4peace
02-12-05, 19:24
.
Mesazh i vjeter por...
Kah ia ka mėsyer Amerika?Ėshtė vetėm pyetje kohe kur njerėzit nė Shtetet e Bashkuara do ta kuptojnė se kanė bėrė gabim tė madh. Ata kanė rizgjedhė, megjithėse edhe me ndihmėn e votave tė vjedhura, njė njeri e qeveri qė ia ka shkruar vetes njė sjellje, e cila prodhon pėrēarje e urrejtje si nė vendin e vet ashtu edhe nė botė.
Me keqardhje do ta vėshtrojnė sulmin mbi tė drejtat qytetare, pėr tė cilat janė aq krenarė; ata do tė ballafaqohen me humbje tė mėdha tė standardit jetėsor, meqenėse qeveria (administrata) ėshtė e detyruar t’ua ngarkojė atyre borxhet e mėdha; ata do tė duhet tė shohin se si do tė humbė besimi nė monedhat e tyre dhe si tregtia me partnerėt tradicional afarist do tė mbesė mbrapa. Katastrofa e invazionit tė Irakut do tė fermentohet me tutje, si nė Irak ashtu edhe gjithkah nėpėr botė. Si reaksion i frikės dhe ndjenjės sė urrjetjes, tė cilėn e ka shkaktuar administrata amerikane pothuajse kudo, amerikanėt do tė jenė tė prirė pėr (vet)izolim dhe pėr t’ia kthyer edhe mė shumė shpinėn botės.


Iluzioni
Njė nga problemet kryesore tė kėsaj administrate ėshtė iluzioni i saj tepėr i fuqishėm, nė dorė tė sė cilės ėshtė: Se (gjoja) ėshtė e frymėzuar nga Zoti dhe ndihmon nė pronėn e mėshirės hyjnore tė botės sė krishterė dhe misionin e fuqisė sė vetme tė glorifikuar. Me kėtė SHBA-tė kanė bėrė njė hap tė madh mbrapa dhe janė izoluar nga problemet e njėmendta tė pjesės mė tė madhe tė botės: ndotja e ambientit dhe kėrkesat e njė planeti, i cili lėngon nga rėndimi i njė katastrofe kėrcėnuese.
Shtetet e bashkuara do tė hetojnė se bota nuk do tė qėndrojė duarkryq. Me apo pa bashkėpunimin amerikan, popujt do tė vazhdojnė tė merren me problemet ekologjike e shoqėrore qė na rėndojnė tė gjithėve e tė cilat kėrkojnė veprim tė shpejtė. Amerika do tė mbetet e izoluar dhe e injoruar dhe tek pastaj do tė jetė e gatshme „tė paraprijė“.


Retorika


Kjo administratė, madje edhe tash kur bėn qejf me fitoren e vet, mendon pėr pėrparėsitė dhe mangėsitė e veprimeve tė ardhme. Meqė ngjarjet nė Irak e kanė zėnė tė papėrgatitur dhe i ka penguar planet e saj, i ėshtė dashur tė ndalet pak para se tė lėshohet nė aksione tė mėtutjeshme dhune. Por, me kėrcėnime e fraza do tė vazhdojė edhe mė tutje, duke shpresuar se tė tjerėt mund t’i frikėsojė e ngjadhnjejė edhe me anė tė gjesteve kanosėse. Nė ndėrkohė nė shumė shtete po ndodhin ndryshime tė mėdha, tė cilat do tė ēojnė deri te njė zhvendosje e madhe e ekuilibrit tė fuqive botėrore. Kina dhe India, Amerika Jugore dhe Rusia po ngriten nė kėmbėt e veta (pavarėsohen) dhe po e zhvillojnė potencialin ekonomik. Pėr Afrikėn mė nė fund ka shpresė meqė ėshtė bėrė objekt interesimi pėr ndihmė, pėr tė cilėn janė duke u angazhuar njerėz tė shumtė tė vullnetit tė mirė nga shumė qeveri e institucione.Kėshtu bota po shkėputet nga dominimi i fuqisė e pasurisė amerikane dhe po e vizaton njė rrugė tjetėr pėr tė qenė mė drejtė paracaktimit (fatit) tė vet.Nėse Shtetet e Bashkuara ngulin kėmbė nė tė drejtėn e tyre pėr veprime unilaterale, do tė jenė refuzuar e injoruar nė projektet dhe planet ndėrkombėtare, ekonomia e tyre do tė vazhdojė sė shkatėrruari, kurse qytetarėt do ta humbin besimin nė punėn e qeverisė sė vet. Pa miq dhe me pushtet gjithnjė e mė tė vogėl, do tė jenė tė detyruara pėr t’u ndryshuar dhe do ta pėrtėrijnė dialogun me miqtė e vet tė dikurshėm.
Kur tė paraqitet M????? haptazi, ky transformim do tė pėrshpejtohet e tė sigurohet pėrfundimi i saj i mirėseardhur.M????Press/Dec2004


.

munti
04-12-05, 00:47
http://www.portalino.it/banks/borsa/f/hr.gif

Njė numėr i madh i kroatėve konvertohet nė Islam


U larguan nga Krishti ngase ishin tė pakėnaqur mė priftėrinjtė, krishterėt largohen nga feja e tyre, njė numėr i madh i kroatėve ėshtė duke u konvertuar nė Islam.Jusuf (dikur Bogdan) Radoniq - priftėrinjtė krishter atė qė e predikojnė nuk e veprojnė. Nuk ishin tė kėnaqur me besimin e tyre thotė imami i Splitit Kemal Skender: - Vitet e fundit janė shėnuar njė numėr i madh i krishterėve dhe tė personave tjerė tė cilėt u konvertuan nė Islam thotė zėvėndėsi i myftiut, Aziz Efendija: - Njerėzit janė tė dėshpėruar nė shumė gjėra, ndėrsa qetėsinė e gjejnė nė Islam.Duke u bazuar nė dėshmitė e personave tė cilėt nga kisha romakokatolike kanė shkuar nė kisha tjera apo nė bashkėsi tjera fetare, dhe vetė priftėrinjtė dhe besimtarėt tjerė tė cilėt “heqėn dorė” nga krishterizmi, njė numėr i madh i besimtarėve janė duke braktisur kishen katolike nė Kroaci! Krishterėt e mėparshėm me tė cilėt kemi biseduar pohojnė se nuk janė dėshpėruar nė Zotin. - “Atė qė e predikojnė, nuk e veprojnė, por e bėjnė tė kundrėtėn. Nuk ishim tė kėnaqur me fenė e tyre. Pėr meshė ishin tė interesuar vetem aq sa pėr ta kryer. Pasi qė kalova nė islam vetėm atėher jam mbushur me besim - thotė Bogdan Radoniq, qytetar i Splitit, i cili e ndėroi emrin dhe tani quhet Jusuf, njė ndėr shumė kraot tė cilėt e pranuan islamin dhe pas vete e lanė krishterizmin. “Tani jam njeri mė i mirė” thotė ai.- Isha krishter i flaktė. Shumė shpesh kam marrė pjesė nė mesha, por nuk isha i kėnaqur. Ka disa vite qė jam konvertuar nė islam, kėtė e bėri edhe njė mike ime e afėrt, duke e parė sa tė mira mė ofroi feja ime e re. Ajo ende e mban tė fshehur nga familja e saj, unė kam pėrkrahje nga familja ime, pas kalimit tim nė islam, ata nė mua shohin njė njeri mė tė mirė dhe e pranuan atė. Ai i cili e pranon islamin, ai nuk largohet mė, siē e bėjnė disa me fenė krishtere-thotė Jusufi, pėrderisa imami i Splitit Kemal Skender tregon se vitet e fundit patėn shumė raste tė personave tė besimit krishter dhe qytetarėve tjerė tė cilėt u konvertuan nė islam, ndėrsa brenda vitit me qindra persona vijnė dhe kėrkojnė kėshilla dhe informata pėr islamin nė qendrėn e tyre nė Split.Zėvendės i myftiut Aziz Efendia, pėrndryshe njė ndėr pjestarėt mė autoritativ tė Bashkėsisė Islame nė Kroaci, thotė:

-Ėshtė e vėrtetė se na vizitojnė shumė njerėz tė cilėt dėshirojnė ta pranojnė islamin. Pėr ēdo ditė na ofrohen, dhe persoanilsht i njoh ata qė nga feja krishtere u konvertuan nė islam. Ne jemi tė obliguar t’u jemi nė shėrbim atyre qė janė tė interesuar. Disa prej tyre dėgjojnė ligjerata, ndėrsa njė pjesė tjetėr dėshiron qė menjėher tė kalojnė nė islam. Njerėzit janė tė dėshpėruar nė shumė gjėra, ndėrsa tė vetmen qetėsi e gjejnė nė islam - thotė Efendija duke shtuar se nė Kroaci janė 60 deri nė 100 mijė musliman. Ai paralajmėron se numri i muslimanėve ėshtė duke u rritur nė kontinuitet. Pasi ėshtė pyetur se a janė krishterėt mė shumė tė dėshpėruar ndaj kishes, ai nuk dėshiroi tė jap pėrgjigje, duke theksuar se nuk i takon atij qė t’i komentoj shkaset.Burimi: slobodna dalmacija islamgjakova

Clintoni
05-12-05, 19:56
Russi

Terrori shkakton konvertime masine te muslimaneve ne krishtenizem

Dy milion musliman kan konvertuar ne fene e krishtere ne 15 vitet e fundit, por, vetem 2500 Rus kane konvertuar ne islam. Keto shifra u bene publike ne magazinen javore:"Itogi". Terrori e pershpejton konvertimin e muslimaneve ne fene e krishtere masovikisht. Ne Ossetien veriore eshte zvogluar numri i muslimaneve per rreth 1/3. Ne Beslan rreth gjysma kan konvertuar ne krishterim. Vete muslimanet pohojne se pas cdo sulmi terrorist islamimist, me mijera dhe dhjetramijera musliman konvertojne ne krishterizem.http://www.kath.net/detail.php?id=11931

munti
15-12-05, 01:03
http://anhalter.net/blog/wp-content/2012_Olympia_London.jpg


Planet pėr Olimpiadėn 2012 - Xhamia pėr 40.000 besimtarėXhamia e madhe pėr 40.000 besimtarė do tė ndėrtohet pasi qė organizatat islamike tė Britanisė sė Madhe ta shprehin vullnetin e tyre. Kjo xhami do tė ndėrtohet nė afėrsi tė hapsirės sė re olimpike nė Londrėn Lindore. Kompleksi i ndėrtesave muslimane i cili nė pėrgjithėsi do tė ketė vend pėr afro 70.000 persona, duhet tė pėrfundon dhe tė jetė i gatshėm tė hapet deri nė fillim tė lojrave olimpike, nėse e tėra zhvillohet sipas planit tė organizatės globale tė da’avetit aktiv-Tablig Xhemat.Ndėrtesa ėshtė parashikuar pėr vendosjen e muslimanėve gjatė lojrave olimpike e pastaj do tė shndėrrohet nė selinė kryesore tė kėsaj organizate. Kėrkesat pėr leje tė ndėrtimit janė parashtruar tek pushteti lokal siē ka publikuar gazeta britanike "The Sunday Times".Xhamia pėr nga hapėsira pėr besimtarė do tė jetė njėra ndėr vendet mė tė mėdha nė Britaninė e Madhe dhe njėra ndėr mė tė mėdhatė nė Evropė. Mund tė krahasohet me katedralen e Petrit nė Romė e cila mund tė ofroj hapėsirė pėr 60.000 besimtarė. Arkitekti i njohur Ali Manger e ka kryer projektin pėr kėtė ndėrtesė i cili ėshtė planifikuar detalisht. Kjo do tė jetė e vendosur nė vendin e njė xhamie ekzistuese - pėrafėrsisht 500 metra afėr qendrės olimpike. Ai planifikon njė dizajn futuristik me turbina me ajėr nė vend tė minareve tradicionale dhe kulmin transparent nė vend tė kupollės tradicionale.Kompleksi, i cili sipas vlerėsimeve do tė kushtoj pėrafėrsisht rreth 150 milion euro, gjithashtu do tė ketė edhe kopshte, shkollė, bibliotekė dhe hapėsirė pėr vendosjen e vizitorėve.“Kjo do tė jetė mė shumė se xhami. Ideja e pėrgjithshme ėshtė qė konstruktimi sugjeron tejkalimin e kufijve”, thotė menagjeri.Organizata Tablig Xhemat nuk ėshtė krejtėsisht joproblematike. Pas sulmeve terroriste tė 11. shtatorit 2001. ajo ka arritur nė fokusin e interesimit tė agjensioneve perėndimore tė sigurimit dhe ėshtė vėrė nė lidhje me organizatėn terroriste Al-Kaida si dhe me njėrin nga sulmuesit e sulmit tė korrikut nė Londėr.Sipas gazetės "Sunday Times" Bavaria pėr tre anėtarėt e kėsaj organizate kanė pohuar se ėshtė dashur tė depėrtohen sepse ėshtė dėshmuar se pėrkrahin ekstremizmin islam. Organizata e cila atė kohė ėshtė themeluar nė Indi veten e njeh si organizatė jopolitike e cila fokusohet nė punėn humanitare.Burimi: www.n-tv.de (Islamgjakova)

Clintoni
16-12-05, 22:00
Femra nga Arabia Saudite duhet te ekzekutohet!

Ajo eshte 26 vjeq dhe do te ekzekutohet para publikut me prerje koke sepse e ka vrare perdhunuesin e saj.
Vajza e re e cila eshte denuar me vdekje me prerje koke nga gjykata islamike e sharise, tanime gjendet qe 6 vite ne burg dhe pret ekzekutimin e saj. Para gjykates kishte pranuar te ket pas lidhje jashtmartesore, por te mos kete pasur seks me jaranin. Pasi Jarani kishte kerkuar te beje seks me te, ajo kishte refuzuar. Pas nje tentimperdhunimi nga ana e frajerit ajo e kishte vrare ate.
drejtori i burgut von Abha Saud Al Otatibi i raportoi gazetes "Arab News": "Vajza eshte deprimuar dhe ligshtuar truperisht, ngase ekzekutimi i saje afrohet dita dites. Meqe, perdhunimi ne pergjithsi (Te perdhunush ose te perdhunohesh) trajtohet njejt ne Arabi, ju duket shume njerzeve quditese qe ketu edhe ata denohet te cilet bejne vetmbrojtje.

Linku me posht:

http://www.netzeitung.de/vermischtes/357722.html

munti
16-12-05, 22:05
http://www.netzeitung.de/img/0046/147846.jpg
Numėr rekord i konvertuesėve gjerman nė islam - sipas tė dhėnave tė bashkėsive islame

Mė shumė se njė mijė gjerman u kunvertuan kėtė vit nė islam, lajmėron Institucioni qėndror i arhivės islame nė Gjermani. “Pėr ne kjo do tė thotė njė rritje me rėndėsi tė madhe.” - tha drejtori i kėtij instituti Salim Abdullah pėr ‘Berliner Zeitung’.Sipas tė dhėnave tė institutit 14352 nga gjithsejt 3,2 milion musliman nė Gjermani janė me origjinė gjermane.“Mė shumė se dy tė tretat e konvertuesėve, 62%, janė femra. Shumica kanė diplomė univerzitare dhe e kanė gjendjen e mirė ekonomike. Vetėm njė numėr i vogėl i femrave u konvertuan pas martesės me muslimanė” - shtoi Abdullahu.Instituti kėto tė dhėna i merr prej bashkėsive islame. Nė raportet e tyre gjithashtu nevoitet edhe deklarata e pėrkatėsė fetare qė detyrimisht duhet bashkangjitur pėr shkak tė vizave pėr shkuarje nė haxh nė Meke, pėrmend drejtori i institutit

[/img]

munti
18-12-05, 13:09
Sulmohen xhamitė nė disa qytete tė FrancėsNė qytetin francez Carpentra nė njė xhami ėshtė hedhur njė mjet shpėrthyes (koktel molotov) edhe atė nė kohėn e namazit tė xhumasė. Ky sulm me zjarr mbi muslimanė nuk do tė thotė asgjė tė re. Edhe para trazirave tė fundit janė djegur disa ndėrtesa ku kishin jetuar muslimanėt dhe atė kohė shumė gra dhe fėmijė ishin viktima. Policia franceze pas kėsaj hodhi lotėsjellės nė xhami. A do tė ndikoj nė qetėsimin e situatės mjaft tė tensionuar nė Francė kjo djegje e xhamisė pritet tė shihet. Burimet policore frigohen qė vala e re e trazirave tė mos pėrsėritet nė vikendin e ardhshėm ndėrsa kjo djegje aspak nuk do ta pengonė.

Lion - njė qytet tjetėr i Francės - nė xhaminė e madhe tė kėtij qyteti hedhet njė tjetėr lėndė shpėrthyese (koktel molotov). Ky sulm ėshtė kryer nė orėt e vona tė natės, por pėr fat projektili nuk shpėrtheu prandaj nuk shkaktoi dėme tė mėdha, deklaroi rektori i xhamisė sė madhe Kamel Kabtane.


“Heret nė mėngjez, rojtari kishte gjetur mbeturinat e shishes dhe shenjat e benzinės nė muret e xhamisė. Pėr fat tė mirė, kokteli nuk kishte shpėrthyer dhe nuk pati dėme tė mėdha”, tha Kabtane.Ditėt e fundit, Lioni ishte fushė e luftimeve mes policisė dhe tė rinjėve, si incidente tė para tė kėtij tipi nė qendėr tė njė qyteti tė madh qė nga fillimi i trazirave deri mė tani i cili tronditi periferitė e qyteteve franceze.Burimi: AFP -islamgjakova-

munti
19-12-05, 00:07
Sulmohet xhamia nė VienėPara disa dite nė lagjen Hernals, nė Mariengasse, lagje e njohur nga njė numėr i madh i tė huajve tė cilėt jetojnė aty, ka shpėrthyer njė bombė. Janė dėmtuar disa banesa, ndėrtesa nė tė cilėn ėshtė mesxhidi dhe tre makina. Askush nuk e mori pėrgjegjėsinė pėr kėtė akt.Walter Hladik, zyrtar i policisė, deklaroi se deri mė tani nuk ekziston asgjė ēka do tregonte njė prapavi politike tėlidhur me kėtė akt.Kalimtarėt tė cilėt u gjetėn nė vendin e shpėrthimit kishin deklaruar se nuk ėshtė asgjė tjetėr pos njė sulm nė ndėrtesat ku jetojnė tė huajt.Polcia nė vendin e ngjarjes kisht gjetur mbeturinat e mjetit shpėrthyes, kabllo dhe disa shenja ndėrsa rezultatet e para tė hetimeve priten kėto ditė.Nė ndėrtesėn e dėmtuar gjendet xhamia, aty kryesisht banojnė muslimanėt, aty ėshtė edhe njė shitore turke.


burimi:-islamgjakova-

munti
20-12-05, 16:23
http://cyberkook.com/911/pics/usi.gifRritja fenomenale e Islamit

Zgjerimi:

Islami u pėrhap nga vendi ku vuri rrėnjėt nė gadishullin arabik gjer nė pjesėn e Azisė paraqėndrore dhe asaj qėndrore, nė nėnkontinentin indian, nė Azinė Juglindore dhe nė Filipine; Bregdeti Lindor i Afrikės dhe i tėrė veriu i kontinentit, nė veri dhe nė jug tė Saharės janė vende islame. Nė Evropė, gjegjėsisht nė Ballkan sundimi osman ka lėnė ishuj me popullsi islame. Janė pėr tu pėrmendur: Turqia evropiane, Bosnja, Shqipėria dhe Kosova. Qė nga shek. XIX ėshtė formuar njė diasporė islame nė tė gjithė botėn, e sidomos nė Evropėn Perėndimore dhe nė Amerikėn Veriore pėrmes emigrantėve dhe atyre qė kanė shkuar atje pėr tė punuar.

Ditėve tona:

Ėshtė e njohur nė SHBA dhe nė tėrė botėn se Islami ėshtė feja me rritje mė tė shpejtė.

Pjesė tė shkėputura nga mediat mė tė njohura me shkrim nė SHBA lidhur me kėtė:

"Islami ėshtė feja me rritje mė tė shpejtė nė Amerikė, guidė dhe shtyllė stabiliteti pėr shumė prej njerėzve tanė." (Hillary Rodman Clinton, "Los Angelos Times", 31 Maj 1996, fq. 3).

Muslimanėt janė grupi me rritje mė tė shpejtė nė botė..." (The Population Reference Bureau, "USA Today").

"Islami ėshtė feja me rritjen mė tė shpejtė nė vend." (Geraldine Baum, "Newsday" Religion Writer).

"Islami ėshtė feja me rritjen mė tė shpejtė nė Shtetet e Bashkuara." (Ari L. Goldman, "NEW YORK TIMES", 21 Shkurt 1989, fq. 4 A).

Nė kohėn e fundit po rritet qartė edhe numri i grave latine tė konvertuara nė Islam, para sė gjithash nė qytetin New Jersey tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės:

Gratė e konvertuara njoftojnė se njėri nga shkaqet e zgjedhjes sė tyre ishte vlera e grave nė islam. Pos kėsaj thonė se ndihen tė lira duke bartur mbulesėn.
Pėrmes njė lajmi tė "Christian Science Monitor" muslimaneja e konvertuar Yasemin Pinet thotė se ajo kishte fituar respektin e vėrtetė nė Islam. Ne si muslimane i vizitojmė edhe xhamitė shtonte ajo dhe thoshte se ndihet mė e sigurtė dhe mė e qetė kur ėshtė me shoqet e saja muslimane.
Sikurse Jasemina poashtu edhe gra tė tjera gjejnė njė mėnyrė mė tė mirė tė jetės nė Islam, andaj konvertohen vazhdimisht. Sipas njė botimi tė Bashkėsisė Islame tė Amerikės Perėndimore nė tėrė SHBA-nė janė konvertuar rreth 40 mijė latinoamerikanė nė Islam.
Gratė nė fjalė, tė cilat mbajnė shami tregojnė se ato ndihen shumė mė tė lira dhe se mund tė lėvizin shumė mė mirė nė shoqėri. Lidhur me kėtė Jenny Yanez thotė: "Kur mė shohin njerėzit tė cilėt i takoj se unė mbaj shami, e dinė se jam fetare, andaj nuk mė bezdisin. Gjithashtu nuk kemi konfrontime me modėn."

Pėrveē kėsaj, nė Islam gratė pėrvetėsojnė fort vlerėn e bashkėshortėsisė dhe tė familjes. Pasi qė tė mirren mirė me Islamin dhe ta kuptojnė realitetin, thonė se njerėzit, tė cilėt kanė marrė dituri tė gabuar mbi Islamin e trajtojnė atė me sy krejt tjerė.
Poashtu thuhet se Islami mund tė kuptohet mė sė miri, nėse lexohet Kur'ani dhe kjo vlen edhe pėr pozitėn e grave nė Islam.
(31.12.2004 Yeni Asya)

Japoni:

Imami turk Nimetullah Hoxha Efendi, pas 36 vjet shėrbimi nė Mekke, u shpėrngul nė Japoni me kėrkesėn e muslimanėve tė atij vendi. Pothuaj qe shtatė vjet ai qėndron atje dhe ishte dėshmitar se si mijėra japonezė bėheshin muslimanė: "36 vjet kam vepruar nė Mekke. Kam punur 20 vjet nė xhaminė Sultan Ahmet nė Stamboll. Isha imam nė xhami tė ndryshme. Pėrderisa jetoja nė Mekke njoftohesha me njerėz tė ndryshėm nga kombe tė ndryshme. Atje jam munduar tė japė mė tė mirėn nga vetja nė mėnyrė qė puna ime tė jetė e frytshme. Isha edhe nė Evropė. Tash, pothuaj qe shtatė vjet jam nė Japoni. Kam ardhur kėtu me kėrkesėn e tyre. Deri para 20 vjetėve nė Japoni kishte vetėm dy xhami, ndėrsa tash janė mbi tre qind sosh."

"Japonezėt ankohen, ju muslimanė pėrse keni ardhė kaq vonė tek ne, edhepse fqinjėt tanė Filipinet, Indonezinė, Malajzinė, Tajlandėn dhe Singapurin i keni njoftuar shumė mė heret me Islamin, ju po vini tek ne me vonesė?!"

"Ata shėnojnė predikimet tona, vijnė nė qendrėn islame, na bėjnė pyetje lidhur me Islamin dhe krejt kėtė e shfaqin nė televizion. Shumė japonezė janė kthyer nė Islam vetėm nėpėrmjet kėtyre emisioneve. Poashtu, shumė profesorė japonezė janė bėrė muslimanė."

"Edhe nė Kore pėr ēdo ditė bėhen nga 60-70 njerėz muslimanė."

...thotė Nimetullah Hoxha Efendi

(Ebubekir Gülüm, 04.09.2004 Milligazete)

Gjermani:

Pėr ēdo vit kalojnė rreth 300 gjermanė nga krishterizmi nė Islam. Numri i pėrgjithshėm i tė konvertuarve arrin rreth 14.000. Kėtė njoftim e bėri drejtori i Arkivės Islame nė Soest, Muhammed Selim Abdullah gjatė njė anketimi.

Numri grave tė dikurshme krishtere, tė cilat pas martesės me njė musliman pranuan Islamin nuk ėshtė bėrė i njohur. Ky lloj ndėrrimi i fesė ėshtė bėrė pa regjistrim shtetėror. Pas sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001 ka pasur njė valė mė tė madhe konvertimi nė New York dhe Washington. Pėr kėtė instituti nuk ka kurrfarė sqarimi.
Sipas Abdullahut nė Islam hyjnė kryesisht gratė me arsimim tė lartė shkollor. Prapa ndėrrimit tė fesė qėndron mė sė shumti njė biografi tashmė e kuptueshme "Dashuria e madhe pėr Lindjen". Studimi i gjuhės arabe shpie shumė mė tepėr nė marrjen intensive me Islamin e herė pas herė edhe nė dėshirėn pėr ta pėrqafuar kėtė fe. Shumė tė konvertuar qė u bėnė muslimanė i kryejnė tė gjitha detyrimet fetare, lutjet e disahershme ditore qind pėr qind.

Prej personaliteteve tė shquara qė e ndėrruan fenė janė ambasadori i dikurshėm gjerman nė Marokė, Murad Hofmann dhe botuesi i gazetės Islame "Islam-Zeitung", Ebu Bekr Rieger. Kryesuesi i Bashkėsisė sė Muslimanėve Gjermanishtfolės, Amir Muhammed Herzog (Berlin), u kthye nga krishterimi nė islam nė vitin 1979. Mė parė ishte misionar i rinisė i njė Vepre Misionare evangjelike.

Statisktikat:

Wikipedia, 2002 (freie Wissensdatenbank):
Popullėsia e botės: 6.234.000.000
Gjithėsejt muslimanė: 1.218.100.000

Remid, 2003 (Mediat Shkencore pėr Fe dhe Shėrbime Informative e. V.)
Numri i pėrgjithshėm i muslimanėve nė Gjermani: 3.300.000
Me pasaportė gjermane: 732.000

Fjalė pėrmbyllėse:

Ēdo njeri me arsye tė shėndoshė do tė duhej pyetur veten se a e njeh njėmend Islamin. Gjithsecili do tė duhej ta pyeste veten se ku bazohen mediat kur flasin lidhur me Islamin, a mbėshteten nė fakte, gjegjėsisht nė burimet e Islamit apo nga frika e shpėrbėrjes sė sistemit tė padrejtė kapitalist bėjnė propagandė antiislame, ashtu qė me vetėdije pėrhapin pavėrtetėsi pėr tė ngjallė frikė ndaj Islamit. Sistemi i sotėm ekonomik i perėndimit ėshtė ndėrtuar nė atė mėnyrė qė njerėzit e thjeshtė qė i pėrkasin shumicės absolute, tė cilėt nuk marrin mjaft duhet tė punojnė gjatė tėrė jetės sė tyre pėr pakicėn e pasur. Andaj, duhet pyetur veten se pėrse ata njerėz qė konvertohen nė fenė Islame e bėjnė njė gjė tė tillė nėse ajo ėshtė me tė vėrtetė njė fe e dhunės, e urrejtjes, fe terrorizuese, shtypėse dhe e padrejtė siē pretendojnė shumė njerėz! Nga ana tjetėr duhet ta kuptojmė se cilėt nga njerėzit do tė humbasin nėpėrmjet Islamit dhe cilėt do tė fitojnė. Profesorė, ambasadorė, studentė, politikaj, kėngėtarė, artistė, tė pasur, tė zinj e tė bardhė, njerėzit e thjeshtė dhe ata inteligjent e pėrqafojnė Islamin! Nėse do tė merreni me Islamin pa paragjykime do tė jeni nė gjendje ta kuptoni pėrse!


Pėrktheu nga gjermanishtja: Jusuf Kastrati

"Feja (e vetme) e pranuar te All-llahu ėshtė Islami"
(Ali Imran: 19) Dr. Murad Hofmann
Njėri nga tė konvertuarit gjerman"Thuaj: “I vetmi udhėzim ėshtė ai udhėzimi i All-llahut, dhe se jemi urdhėruar qė t’i dorėzohemi Zotit tė botėve."
(El-En'aam:71)"E kush ia kthen shpinėn udhėzimit Tim, do tė ketė jetė tė vėshtirė dhe nė Ditėn e Kijametit do ta ringjall tė verbėr."
(Ta Ha: 124)"O ju qė besuat, nėse keni frikė All-llahun, Ai do tė vėrė udhėzim (nė zemrat tuaja) pėr ju, do t’ua mbulojė tė kėqiat, do t’ua falė mėkatet. All-llahu ėshtė dhurues i madh."
(El-Enfal: 29) "Atė qė e udhėzon All-llahu, ai vėrtet ėshtė udhėzuar, e atė qė e humb, ti nuk do tė gjesh pėr tė ndihmės qė do ta udhėzonte."
(El-Kehf: 17)

munti
24-12-05, 15:07
http://www.bim.org.mk/index_files/1974_xhamigreqi.gif

Pas dyqind vjetėsh ndėrtohet xhamia e parė nė Athinė

Pasi qė njihej se Athina ishte kryeqyteti i vetėm europjan i cili nuk posedonte xhami legjitime, mė nė fund Ministria e jashtme e Greqisė ariti qė tė siguroj leje ndėrtimi tė njė xhami dhe qendre islame, ku muslimanėt do tė munden qė tė kryejn ibadetet e tyre. E gjithė kjo u aritė pas shumė kėrkesash dhe shtypjes qė kishtė qeveria e Greqisė.

Mė 21.07.2004 zėdhėnėsi i Ministrisė sė punėve tė jashtme tė Greqisė z. Xhorxh Komontsakos theksoi se: e gjithė proceduar ėshtė e pėrfunduar dhe se ndėrtimi mund tė fillojė, ku egziston dėshirė e qartė politikė pėr ndėrtimin e qendres islame.

Vlenė pėr tu theksuar se kryeqyteti i Greqisė, pas pavarėsimit nga shteti Othman para dyqind vjetėsh, ende nuk ka xhami legjitime. Pėr kėtė qėllim ėshtė pėrcaktuar vend nė lagjen Pinia nė afėrsitė aeroportit me hapsirė prej 30.000 m2, kurse pėr harxhimet e ndėrtimit ėshtė obliguar qeveria e Arabisė Sauditė ku parashihet se do tė kushtoj disa milion dolarė. Ndėrtimi do tė jetė nė stilin modernė dhe se pritet qė punėt e ndėrtimit tė kryhen mė njė tempo sa mė tė shpejtė.

Nė Greqi jetojnė njė numėr i konsideruar i muslimanėve emigrant si prej shteteve tė lindjes sė mesme dhe Shqipėrisė qė deri mė tash obligimet fetare tė tyre i kanė kryer nėpėr lokale, banesa dhe parkingje. Njė pėrfaqėsues i muslimanėve thekson se e gjithė procedura ėshtė e pėrfunduar pasi qė qeveria u dakordua dhe pasi qė Kisha kumtoi se nuk do tė pengoj ndėrtimin, atėhere nuk ngel asnjė pengesė qė puna tė fillojė.

Megjithėate ende egzistojn disa pengesa, edhe pse qeveria ėshtė dakorduar, disa struktura tė kryeqytetit shprehin kundėrshtimin e tyre duke arsyetuar se xhamia parashihet tė ndėrtohet nė pjesėn e aeroportit, ku tė gjithė vizitorėt e Athinės do tė marin pėrshtypjen e gabuar dhe do tė reflektohet se janė duke hyrė nė ndonjė qytet islam, thotė Paraskifas Epastopolisi.

Nga ana tjetėr edhe muslimanėt e kėtij vendi theksojn se xhamia duhej tė ngrihet nė afėrsi tė qendrės sė qytetit qė tė mund muslimanėt mė lehtė tė arinin deri te xhamia dhe ti kryenin obligimet e tyre.

BIMnet

Stuhia
25-12-05, 14:41
Mbesa e Osam bin Ladenit lakuriqe nė magazin ”GQ”

Nė numrin e janarit gazeta amerikane per meshkuj magazin ”GQ” do tė publikoj foto lakuriqe te Vafa Dafur (26) manekene dhe artiste (nė perpjekje). Emri ndoshta anonim , por Vafe ėshtė mbesa e Osama bin Ladenit.

Ajo ėshtė vajza e (gjysmė)vllaut Jeslam bin Laden, e pas sulmit terorist ne shtator tė vitit 2001 mori mbiemrin e nenes Dafur.

Si do tė reagoj axha i saj (nese jeton) vetem mund te paramendojmė, por parashihet qe pos fotografive lakuriqe mė teper do ta zemrojnė deklaratat e mbeses se tij.

”E lindur jam ne Amerik e deshiroj qe te gjithė tė dijnė se jam Amerikane. Nuk flas arabisht dhe mburrem qe posedoj passaport amerikane”, dekalori Vafa Dafur (bin Laden), e cila tregon se mbiemrin e ka ndrruar pasi qe nuk deshiron te jet e ngarkuar me mbiemer problematikk, por edhe vet fakti qe profesioni artistik dhe maneken nuk ben pjes ne aktivitete tė deshiruara tė axhes se saj dhe bashkmendimtarve te tij. Perndryshe, Vafa ka then se me shumicen e kusherinjve tė saj, perfshi ketu edhe babain e saj, ka koh qe nuk eshte ne kontakt.
*************************

Me ka habitur ky lajm.
Ben Ladini luftetar ne rrugen e Zotit (xhihad) e mos me pas prestigj ne familjen e vet.
Ncncnccncncncnncnccnnccn.

Clintoni
25-12-05, 17:26
Mbesa e Bin Laden:


http://www.spiegel.de/fotostrecke/0,5538,PB64-SUQ9MTE5NTImbnI9MQ_3_3,00.html

Clintoni
25-12-05, 17:44
Bin Laden niece back in America to seek pop fame
Sarah BaxterTHE niece of Osama Bin Laden has returned to New York in the hope of becoming a pop star after leaving the city weeks before the attacks on the World Trade Center on September 11, 2001.
“I am lost, I don’t fit anywhere. I am American. I want to live here,” Wafah Bin Ladin, 25, said last week.She spells her surname differently from the world’s most wanted terrorist but there is no disguising her family background.

“Because of this last name that I have nothing to do with, the western world hates me, and because I’ve chosen American values, the Saudi Arabian world hates me,” the singer lamented.

Her mother, Carmen Bin Ladin, lives in Geneva and has been separated for 15 years from her husband, Yeslam, the half-brother of the terrorist mastermind.

“Thank God my blessed mother took her daughters away to Switzerland or I would have been forced into life under the veil,” Wafah Bin Ladin told the New York Post. “She left for freedom, which is what America believes in. That’s all I want. The freedom to not be scared all the time.”

Yeslam Bin Ladin maintains that he has had no contact with Osama for years. He has been accused in a lawsuit filed by victims of the September 11 attacks of “providing material financial support to international terrorism” through his half-brother, but has vigorously rejected such allegations.

“My father doesn’t speak to us. I don’t know him,” Wafah said. “He is very wealthy. Saudi men command all the power and law. I have no protection.

I don’t speak Arabic. I don’t have a Saudi passport. I play guitar, I write and sing music.”

Wafah is known as a party girl, who once danced with President George W Bush’s daughter Jenna at a nightclub in the south of France.

She was living in a loft rented for $6,000 (£3,200) a month in New York, but left for Switzerland about a month before the attacks.

She went on to London but missed New York. “Even here I am frightened. I am victimised by association,” she said. “But I can’t keep hiding. I can’t live this way. I ask nothing but to be accepted in the United States.”

Her mother, who is of Swiss and Persian descent, has published a memoir in which she recalls meeting Osama while playing at home with Wafah. He refused to speak to or look at his sister-in-law because she was wearing jeans and a T-shirt.

Carmen’s marriage to Yeslam disintegrated when he expected their children to be brought up conservatively. “My husband doesn’t even acknowledge his daughters when he sees them on the street,” she said.

According to Wafah, her mother fears “some fundamentalist will do away with me” because of her new career. She is currently working on an album and demo tape under the name Wafah Dufour (her mother’s maiden name) and describes her voice as “sort of Chrissie Hynde” — a reference to the vocalist with The Pretenders.

She added: “I am not a bimbo. I don’t want sympathy. I only ask that people try to understand.”

Hattabi
25-12-05, 19:45
Falluxha: Derisa gjithnjė e mė tepėr raportime rreth pėrdorimit tė armėve kimike nga ana e amerikanėve nė Betejėn e Dytė tė Falluxhės (prej Nėntorit 2005 deri nė fund tė Janarit 2006) janė duke dalur nė dritė, drejtori i Spitalit Gjeneral tė Falluxhės, dr. Muhammed AbdAllah, dha njė intervistė eksluzive pėr Mafkarat el-Islam. Dr. AbdAllah i tha Mafkarat el-Islam se, gjatė gjashtė muajve tė fundit, spitali i tij ka regjistruar 63 raste tė sėmundjeve nė mesin e personave tė ekspozuar armėve kimike dhe bakteriologjike tė amerikanėve.

http://bismilah.kurandhesunet.net/images/stories/irak/122005/22122005b.jpg

munti
26-12-05, 03:09
Kujdes !!!

ARRITI KLUBI ROTARI NJĖ SHOQATĖ KOMASONE

Realiteti kosovar qė nga pas lufta e deri mė tani, dhe qė vazhdon ende tė jetė si e tillė, tregon se vendi ėshtė shndėrruar tė thuashnė njė fushėveprim tė cilėn e kanė vėrshuar organizatat e mėdha dhe tė vogla, shoqata dhe klube tė llojeve tė ndryshme,
asociacione dhe misionar qė as vetė dreqi mė nuk i njeh dhe as i di, ku secila nga kėto thotė pėr vete se ėshtė e ngarkuar me petkun e misionit humanitar!?!

SHEVKI SH. VOCA

Nė ēdo shoqėri demokratike ėshtė e pranishme liria e integrimit tė qytetarėve. Kjo liri, sigurohet dhe garantohet nga kushtetuta e secilit vend.
Ndėr format mė tė ndryshme tė lirisė sė integrimit tė qytetarėve qė nga politika, ekonomia, kultura, shkenca, feja, sporti dhe tė tjera, ekziston njė dallim qenėsor.
Disa nga kėto organizata apo shoqata janė tė hapur pėr tė gjithė qytetarė, dhe veprojnė nė mėnyrė publike, ndėrsa me disa tė tjerė ėshtė mė ndryshe, sepse, ato janė tė mbyllura, elitiste, dhe pak a
shumė tė fshehta. Shembull i mirė i kėtyre tė fundit janė:
“Organizatat (lozhat) Masonė”; “Klubet Rrotari”; “Lion -ėt”; “Komisioni
Trilateral”; grupi i quajtur “Bilderberg”(sipas emrit tė njė hoteli nė Holandė ku nė vitin 1954 u mbajte tubimi i parė i tyre); “Opus Dei” e Vatikanit e
themeluar nė vitin 1928 nė Spanjė; “Mont Pelerin”, (quhet sipas emrit tė fshatit nė Zvicėr ku u themelua), nė pėrbėrjen e saj janė ekonomist me famė, ekspert tė dalluar tė kėsaj lamie. Por, nė botė ekzistojnė edhe shumė shoqata tė tjera qė hyjnė nė kategorinė e tė vepruarit nga
prapaskena.

Si shkas pėr pėrpilimin e kėtij shkrimi ishte emisioni “Ngjyra Jete” i datės 14. XI. 2005, e cila tash e disa vite pėr ēdo tė hėnė emetohet nga shtėpia mė e madhe informative e Kosovės, RTK-sė. Emisioni nė fjalė, ėshtė ndėr emisionet mė tė shikuara .Udhėheqės i emisionit, sa kam mundur t'i pėrcjellė (emisionet e pa shikuara nuk janė nga lėshimi im, por nė mungesė tė rrymės nga KEK-u) ka qenė vazhdimisht i njėjti, z. Sylejman Shaqiri, i cili me tė vėrtet ėshtė njė moderator qė ka kualitete tė larta me njė sharmė tė veēantė qė e dallon prej tė tjerėve. Mirėpo kėsaj
here dukej sikur emisioni tė kishte ndėrruar imazhin e vet, qoftė prej vet
pėrmbajtjes dhe formės sė saj, qoftė nga struktura, profesioni dhe ideja e
mysafirėve tė ftuar. Nė emision u bisedua pėr “Klubin Rrotari”, anėtarė tė
sė cilės ishin mysafirėt e ftuar nė studio, dhe tė cilėt, sa arrita tė kuptojė ishin edhe pėrfaqėsues tė saj pėr Kosovė.
Rrotarianėt shqiptar tė Kosovės na informuan pėr hapjen e kėtij klubi nė
Pejė, duke na bėrė me dije se sė shpejti do tė degėzohet nė tėrė Kosovėn, qė do tė fillojė nga Prishtina, Prizreni, Mitrovica, Gjakova dhe qendra tjera. Me kėtė sikur donin t'i inkurajonin qytetarėt e Kosovės pėr shtrirjen e veprimtarisė sė tyre (fjala ėshtė pėr vėllazėritė Rrotarian nė tėrė botėn) humanitare nė botė dhe tek ne.
Ndihmat pėr fillim nė Kosovė sipas tyre ishin simbolike, me nga 30 euro, dhe me nga njė pako ushqimore (qė ishin dhėnė me rastin e Fitėr Bajramit nė Pejė), kurse nė vende tė ndryshme tė botės, ndihmat
e tyre sillen me qindra milion euro apo dollar.
Meqenėse Kosova ėshtė ende nė fazėn e tranzicionit, synimet e shoqėrisė sė saj janė qė tė arrihet dhe tė vendoset njė Kosovė e pavarur dhe demokratike, tė modelit euro-perėndimor. Mirėpo, ajo sot, me njė kornizė kushtetuese, ku deputetėt e subjekteve tanė politikė tė pėrfaqėsuara nė njė parlament jo tė plotė (pa fajin e tyre sepse dihet kush mungon…) dhe me njė pakicė kompetencash nuk mund t'i bėj ballė furtunave dhe dallgėve qė vijnė nga jashtė, por, as atyre nga brenda.
Realiteti kosovar qė nga pas lufta e deri mė tani, dhe qė vazhdon ende tė jetė si e tillė, tregon se vendi ėshtė shndėrruar tė thuash nė njė fushėveprim tė cilėn e kanė vėrshuar organizatat e mėdha dhe tė
vogla, shoqata dhe klube tė llojeve tė ndryshme, asociacione dhe misionar qė as vetė dreqi mė nuk i njeh dhe as i di, ku secila nga kėto thotė pėr vete se ėshtė e ngarkuar me petkun e misionit humanitar!?! Kėta mysafir (humanist) vijnė gati nga e tėrė bota, me njė fjalė
Kosova ėshtė bėrė njė vend konglomerat nė tė cilėn veprojnė njerėz tė racave, kombeve, besimeve dhe normalisht tė gjuhėve tė ndryshme. Ani, kėsaj po i thonė demokraci, “ėmbėlsinė” e sė cilės po e shijojmė qė nga pas lufta.. Dhashė Zoti qė ėmbėlsira tjetėr, pėr tė cilėn jemi mė tė nevojshėm, ajo e pavarėsisė tė jetė mė e shijshme, mė e kulluar, dhe mė e filtruar, si, dhe, tėrėsisht e pastruar prej zhiblave tė bartura nga erėrat e ndryshme.

Tani i kthehemi “Klubit Rrotari”, duke bėrė njė vėshtrim rreth historisė dhe
zanafillės sė saj, me njė pėrpjekje qė sadopak tė informohet opinioni kosovar pėr kėtė lloj asociacioni qė ėshtė diēka e re nė mesin tonė. Derisa nė Shqipėri ajo ėshtė prezentė qė nga vitet e nėntėdhjeta, (1995).
Klubi i parė Rrotari u themelua nė Ēikago tė SHBA-ne, me 23 shkurt tė vitit 1905, kur edhe u mbajt mbledhja e parė e tyre. Iniciatorėt kryesor pėr themelimin e kėtij klubi ishin: Pol Haris, avokat hebre nga Gjermania; Silvester Skill, pasanik i madh pronar i njė miniere; Gustavus E. Loehr; inxhinier i xehetarisė; dhe, tregtari i tekstilit hebreu, Hiram E. Shorey. Kėta tė katėrt ishin mason me grada tė larta nė hierarkinė e lozhės. Anėtar tė saj mund tė ishin pjesėtarėt e tė gjitha besimeve (nė fillim ishin krishterėt, ēifutėt dhe , budistėt, kurse tash ėshtė krejtėsisht normale qė nė mesin e tyre ka edhe musliman).

burimi:gazeta besa

http://town.edinburg.va.us/assets/images/masons-logo.gif
logoja e masoneve

munti
27-12-05, 00:50
Kisha amerikane dhe Xhamia shqiptareTė dashur tė gjithėQė kur ambasadorja amerikane nė Tiranė, znj. Marsi Reis kerkoi qė tė sponsorizojė projektin rikonkuistador tė konvertimit tė xhamisė sė Kalasė - Fatih, nė Kishė Sllave nė bashkėpunim me institutin e kulturės nė Tiranė tė drejtuar nga Gjerak Karaiskaj, nė Shkodėr ėshtė ndėrtuar njė tension i egėr fetar. Edhe pse muftiu i Shkodrės, Haxhi Bashkim Bajraktari dhe kėshilli i tij e kanė refuzuar kėtė projekt dhe kėtė ia kanė thėnė edhe ambasadores Reis e cila u terhoq publikisht, presioni pėr tė pėrmbushur kėrkesėn e guvernatores gjenerale vazhdon.Tani janė lakejte shqiptare tė cilėt sa nė qeverinė Nano por edhe nė atė Berisha duan t’i tregojnė zonjės nga Perėndimi se kėrkesa e saj do tė pėrmbushet. Pėr mė tepėr ėshtė LABI Bujar Leskaj qė vazhdon tė luaj langon e ambasadores... siē e lexoni edhe nė shkrimin mė poshtė. Tensioni ėshtė i lartė nė qytet dhe nėse ndėrtimet fillojnė do tė ketė edhe protesta. Por qė kjo gjė tė mos ndodhi unė kėrkoj qė tė gjithė vėllezerit tanė qė janė nė kėtė listė tė mobilizohen dhe ndėrkombtarizojnė kėtė temė. Jam i mendimit qė shqiptarėt qė janė nė Amerikė por edhe ata nė botėn arabe duhet tė bėjnė dicka.1. ata qė janė nė SHBA tė shohin sesi mund tė kontaktojmė kongresin amerikan dhe lobizojmė kundėr kryqėzatės sė ambasadores

2. ata qė janė nė botėn arabe tė sensibilizojnė shtypin dhe al-Xhezieren, al-Arabine etj (ju lutem mė gjeni emailat e tyre) nė
mėnyrė qė tė sjellim tė gjithė mediat nė Shkodėr nė rast ndertimi.

3. Kosovarėt dhe shqiptaret e Maqedonisė ta ēojnė kėtė temė nė mediat e tyre.

4. djemtė qė janė nė SHBA duhet tė gjejnė mundesi nė Departamentin e Shtetit dhe tė vėnė nė kontakt me senatorė tė cilėt duhet tė kundershtojnė kėtė akt kryqėzator nga qeveria shqiptare. Pse pėrndryshe faji nuk do bjerė mbi tjetėr kė, por vetėm se mbi qeverine BUSH dhe pėrfaqėsuesit e saj nė Tiranė.Ju lus te keshilloni nė liste sesi duhet te veprojme… selam Olsialb-muslimstudents* * *

[color=green]Ministri i Kulturės, nė takim me lokalėt premton: Rozafa si Butrinti, Park Kombėtar "Shėn Stefani do rikonstruktohet"Leskaj: Askush nuk do pengojė investimin e SHBA-sėSHKODER

Askush nuk do tė lejohet tė bėhet pengesė pėr investimin e parashikuar pėr monumentin e kulturės qė ndodhet nė Kala. Shėn Stefani do t'i nėnshtrohet procesit tė rikonstruksionit". Ministri Kulturės Leskaj ėshtė treguar dje i drejtpėrdrejtė kur ka dashur tė mbyllė konfliktin e krijuar pėr statusin e nesėrm tė kėtij objekti, qė ka ngjallur polemika pėr origjinėn e tij: ėshtė kishė apo xhami. bėhet fjalė pėr njė investim prej 30 mijė dollarėsh tė afruar nga ambasada amerikane nė Tiranė qė ishin destinuar pėr rikonstruksionin e monumentit tė vjetėr. Ky investim ka mbetur ende pezull sepse dy komunitetet fetare nė Shkodėr, katolikėt dhe muslimanėt kanė shkėmbyer replica pėr origjinėn e monumentit. Ministri i Kulturės Leskaj ndodhej dje nė Shkodėr nė njė takim me drejtuesit locale dhe vendorė tė rrethit tė Shkodrės....[color]

munti
27-12-05, 14:39
Kryqet e mbjella kujt i shėrbejnė…?

Komitetit Shtetėror tė Kulteve
Nė fund tė muajit korrik, nė lartėsinė e kodrave tė Krrabės, nė
territorin qė pėrfshihet brenda juridiksionit administrativ tė
komunės Bradashesh, nė rrethinat e fshatit Fikas, u vendos njė kryq,
i cili fillimisht shkaktoi habi e mė pas shqetėsim, jo vetėm tek
muslimanėt por edhe mė gjerė nė opinionin publik tė qytetit tė
Elbasanit.
---------------------------------------------------------------------
-----------

Myftinia Elbasan

Ne duam t'ju tregojmė se ky shqetėsim nuk ėshtė i sforcuar, por
pėrkundrazi i pashmangshėm dhe madje i detyrueshėm. Nuk kemi pėr
qėllim tė demostrojmė tani tolerancėn dhe respektin e obliguar tė
muslimanėve shqiptarė ndaj institucioneve dhe besimtarėve tė
krishterė, sepse kjo tolerancė dhe ky respekt janė tė vėrteta
historike dhe jo sllogane pėr koniukturė dhe propagandė, por duam tė
tregojmė se shqetėsimi qė ngjalli ky kryq tek ne, nuk ėshtė shfaqje
e intolerancės dhe vrazhdėsisė ndaj fesė kristiane. Madje shpresojmė
qė nė pėrfundim tė argumentave qė do tė rendisim mė poshtė, tė bėhet
e qartė qė edhe ky shqetėsim nė dukje problematik, nė fakt ėshtė i
pazėvėndėsueshėm pėr tė zgjidhur problemet tė cilat nuk janė
iniciuar nga ne, por nga vendosja e kėtij kryqi. Kėto probleme nuk
shkaktohen nga kryqi nė vetvete si pjesė thelbėsore e doktrinės
kristiane, por nga rasti konkret i devijimit tė konceptit tė kryqit
dhe kryqėzimit, devijim qė shfaqet nė aspektet e mėposhtme:
1. Aspekti simbolik
Ne nuk e vėmė nė dyshim peshėn e jashtėzakonshme simbolike tė kryqit
pėr doktrinėn kristiane dhe pėr ēdo besimtar kristian, por ndėrkohė
ne nuk duam tė kemi dyshime as pėr arsyet e kėsaj rėndėsie madhore
tė simboleve pėr ēdo grup apo individ. Pra simbolet janė tė
rėndėsishme dhe tė paprekshme sepse shėrbejnė jo vetėm pėr tė
treguar, por edhe pėr tė pėrforcuar e pėrfaqėsuar identitetin e
grupit apo personit qė i pėrket. Kėshtu simboli nė mėnyrė tė
menjėhershme dhe tė sigurtė tregon identitetin e grupit dhe personat
qė e mbajnė dhe tregon gjithashtu qė identiteti nė fjalė ėshtė i
pandryshueshėm dhe i pacėnueshėm. Problemi lind pikėrisht kėtu: kush
ėshtė grupi lokal tė cilit i pėrket si simbol ky kryq lokal? Ėshtė e
pasinqertė (tė paktėn e pakujdesshme) tė thuash se grupi lokal qė
identifikohet me kėtė kryq janė banorėt e fshatit Fikas. Qė kjo
pėrgjigje tė jetė e sinqertė do tė duhej qė kryqi tė vendosej aty ku
janė vendbanimet e kėtij fshati, nė mėnyrė qė tė demostrohej lidhja
midis simbolit dhe identitetit qė i pėrket.
Nė atė pikė ku ėshtė vendosur kryqi jo vetėm nuk ka asnjė shtėpi tė
kėtij fshati, por as nuk duket prej sė largu ndonjė shenjė e pranisė
sė fshatit. Nė rastin mė tė mirė, kryqi prej nėntė metrash nė vend
qė tė shėrbejė si simbol pėr tė treguar njė grup tė caktuar
religjioz dhe ekzistencėn e njė identiteti tė tillė tė grupit,
shėrben pėr ta pėrfytyruar dhe shpikur grupimin tė cilit i pėrket ky
identitet (nė rastin konkret identitetit kristian). Kurse nė rastin
mė tė keq, meqenėse fshati Fikas aty ku ėshtė vendosur kryqi nuk
duket askund, dhe duke qenė se i vetmi vendbanim qė duket aty ėshtė
qyteti i Elbasanit, kryqi prej nėntė metrash shėrben pėr tė treguar
apo nėnkuptuar se grupi i cili e identifikohet me kėtė simbol, janė
banorėt e Elbasanit. Dhe duke qenė se shumica e popullsisė sė kėtij
qyteti janė muslimanė, sado luajalė dhe mirėbesues qė tė jemi, kėtė
kryq nuk mund tė mos e konsiderojmė si provokim.
2. Aspekti politik
Ēdo religjion synon tė depėrtojė nė shpirtin e individėve dhe
grupeve pėr tė modeluar pėrmes kėtij depėrtimi njerėz tė denjė pėr
fenė tė cilės i pėrkasin. Nė tė kundėrt tė religjionit, politika
kėrkon tė sundojė territoret dhe hapėsirat dhe tė vėrtetojė sundimin
e saj mbi to. Nė momentin kur simbolet fetare nuk kanė pėr qėllim tė
indetifikojnė persona apo grupe sikurse e treguam mė lart, atėhere
simboli fetar shėrben pėr tė identifikuar sikurse politika,
hapėsirat ku mbretėron feja tė cilit i pėrket ky simbol. Nė rastin
nė fjalė, kryqi i kodrave tė Krrabės ėshtė posaēėrisht gjigand, aq
sa mund tė dallohet nga gjithė vendbanimet fushore mbi tė cilat
ngrihet Krraba, ndėrsa pjesa e pėrparme e kryqit ėshtė orientuar nga
qyteti i Elbasanit. Atėhere njė simbol i tillė pėrveēse identitetit
shpirtėror e banorėve tė njė fshati tė caktuar, tregon dhe dominimin
hapėsinor mbi pellgun e fushės sė Elbasanit, qė ėshtė gjithashtu me
shumicė muslimane. Dhe kur nga individėt apo personat e veēantė tė
njė feje tregohet tendenca pėr tė manifestuar dominimin e tyre nga
pikėpamja hapsinore dhe territoriale dhe jo nga pikėpamja
shpirtėrore, atėhere njė fe e tillė merr natyrė politike dhe
simbolet e saj politizohen.
Pėr mė tepėr duke qenė se njerėzit nuk mund ta shtojnė hapėsirėn e
cila ėshtė krijuar nga Zoti, por vetėm mund ta pėrdorin e sundojnė
atė, atėhere zgjerimi tendecioz i hapėsirave tė njė feje do tė thotė
ngushtimi i hapėsirės pėr fetė e tjera. Gjė qė e bėn tė shihet si
provokim ky kryq jo vetėm nga pikpamja shpirtėrore siē treguam mė
lart, por edhe nga pikėpamja sociale.
3. Aspekti multifetar i shoqėrisė shqiptare
Duhet tė sqarojmė se toleranca me tė cilėn shoqėria shqiptare me tė
drejtė krenohet, ka si parim kryesor se grupet e ndryshme sociale,
etnike apo religjioze kanė njė seri karakteristikash dhe kuptimesh
tė cilat i bėjnė tė dallueshėm nga njėri-tjetri. Kėto karakteristika
janė tė paprekshme dhe tė pandryshueshme jo apriori, por tė
kushtėzuara nga disa premisa qė ekuilibrojnė njėra-tjetrėn:
a) Kėto karakteristika janė tė paprekshme nėse ndryshimi i tyre
rrezikon identitetin e dallueshėm dhe garancinė e dallueshmėrisė pėr
grupin tė cilit i pėrket. Pra janė tė pandryshueshme, nėse ndryshimi
i tyre, e tjetėrson grupin tė cilit i pėrket.
b) Kėto karakteristika janė tė prekshme dhe tė mundshme pėr t'u
ndryshuar kur rrezikojnė identitetin dhe garancinė e dallueshmėrisė
tė grupeve tė tjera me tė cilat bashkėjeton dhe nuk kėrcėnojnė
identitetin e grupit qė i pėrket.
c) Nė rastin kur respektimi i paprekshmėrisė sė kėtyre
karakteristikave kėrcėnon, identitetin e tė tjerėve dhe nė tė
njėjtėn kohė mosrespektimi i paprekshmėrisė tė tė njėjtave
karakteristika kėrcėnon identitetin e grupit qė i pėrkasin, atėhere
secili prej grupeve heq dorė nga dominimi i hapėsirės sė tė
gjithėve, duke e demostruar dominimin nė hapėsirat e kufizuara tė
faltoreve, riteve, shtėpive apo veshjeve personale.
Ne mendojmė se kryqi nėntė metra i vendosur nė kodrat e Krrabės, nuk
pėrfshihet dhe nuk respekton asnjėrėn prej kėtyre tre premisave:
- premisėn e parė e shkel, sepse identiteti i banorėve tė kėtij
fshati tjetėrsohet vetėm nėse cėnohet kryqi nė vetvete, apo kryqi nė
kishat e Fikasit, nė shtėpitė e Fikasit dhe i varur nė trupat e
banorėve tė Fikasit. Pėrkundrazi kryqi prej nėntė metrash i
ekspozuar nė rrugėn nacionale, nėse preket (zhvendoset) nuk e
rrezikon identitein kristian tė kėtij fshati.
- premisėn e dytė e shkel, sepse kryqi nėntė metra i lartė, i
orientuar nga Elbasani, siē treguam mė lart nėnkupton simbolikisht
ndryshim tė identitetit tė shumicės muslimane tė kėtij qyteti.
- Premisėn e tretė e shkel gjithashtu, sepse simboli i tillė del nga
hapėsira e faltoreve, duke u instaluar pa konsensus nė atė ē'ka
pėrbėn hapėsirėn e tė gjithėve.
Nga ē'ka u tha mė lart kėrkojmė nga ju tė shihet mundėsia qė kryqi
nė kodrinat e Krrabės, tė zhvendoset!
Nė tė kundėrt do tė shėrbejė si precedent, qė devijime nė aspektin
simbolik, politik e multifetar, tė shfaqen edhe nė praktikat e
pėrditshme tė feve tė tjera, duke shkatėrruar nė mos tė tashmen, tė
ardhmen e tolerancės fetare qė ėshtė pronė e tė gjithėve dhe qė tė
gjithė e lakmojmė.

Me respekt
Pėr Kėshillin e Myftinisė Elbasan
Myftiu Agim Duka

Clintoni
27-12-05, 19:45
Qe qta e gjeta diku dhe thash tja plotsoje qejfin muntit, lonit dhe krijusit... :lol: :lol: :lol:

Itali, Prokuroria milaneze 22 mandate arresti per rrembimin e imamit Abu Omar


Data e Publikimit: 23/12/2005

Autori i Lajmit:
BW
Prokuroria milanese ka nxjerre 22 mandate arresti per 22 agjente te CIA-s te cilet akuzohen se kane rrembyer ne Milano imamin Abu Omar. Omar, I cili eshte nen hetim nga prokuroria milaneze ne kuader te nje hetimi ndaj militanteve islamike, u rrembye nga strukturat inteligjente te huaja qe kishin si qellim ta nenshtronin ndaj pyetjeve te shumta e me pas t’ia dorezonin autoriteteve egjiptiane. Qeveria italiane shprehet se nuk ka qene kurre e informuar per operacionin e aleateve te saj ne Washington.

Nderkaq ministri italian i drejtesise Roberto Casteli ka kerkuar nje kopje te hetimeve te prokuroreve milaneze rreth rrembimit te Abu Omar qe sipas tyre eshte bere nga 22 agjente te CIA-s, per te cilet jane nxjerre dhe urdher arrestet.

Lidhur me ceshtjen e rrembimit te te dyshuarve per terroriste ne muajin nentor vizitoi Shqiperine prokurori Armando Spataro, i ngarkuari nga drejtesia italiane per te hetuar ceshtjen e rrembimit te nje terroristi te dyshuar nga agjente e CIA-s. Sipas burimeve nga Prokuroria e Pergjithshme arsyeja e vizites se tij ishte marrja e informacioneve me te reja per ceshtjen qe prokurori kishte ne ngarkim.

Nderkaq, edhe prokurori i gjykates gjermane te Zweibruecken, Eberhard Bayer ka hapur nje hetim dhe po kerkon agjentet amerikane te CIA-s te cilet ne 17 shkurt te vititt 2003 rrembyen ne Milano te Italise, imamin Abu Omar. Nga hetimet e deritanishme te drejtesise gjermane rezulton se amerikanet, pas mberritjes nga Italia e kane transferuar imamin ne bazen gjermane te Ramstein, nga ku eshte derguar me pas ne Egjipt. Omar ka denoncuar faktin se gjate qendrimit te tij ne Egjipt ai eshte torturuar.

Gjykata italine sipas fakteve te bera publike ne shtyp ne qershor te ketij viti kishte zbuluar prova se Abu Omar ishte kapur nga agjentet amerikane, ndersa po shkonte ne shtepi ne shkurt te 2 viteve me pare. Abu Omar, i cili ishte i martuar me nje grua shqiptare, u mor me nje kamion dhe u dergua ne nje baze amerikane para se te dergohej ne Gjermani e me pas ne Kajro, per t’u marre ne pyetje. Ai u rrembye si pjese e politikes amerikane pas sulmeve te 11 shtatorit.

munti
29-12-05, 00:11
http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/41155000/jpg/_41155392_fbi203i.jpg


Xhamitė amerikane kontrollohen pėr radiacion


Agjencitė e fshehta monitorojnė myslimanėt pėr shenja radioaktiviteti
Qeveria amerikane ka pranuar ekzistencėn e njė programi sekret pėr tė monitoruar ndėrtesa mysliane nė qytetet amerikane pėr shenja tė mundshme tė radioaktivitetit.
Qeveria amerikane e justifikon kėtė masė me parandalimin ndonjė pėrpjekjeje tė Al-Kaidas pėr sulme duke pėrdorur armė radiologjike apo bėrthamore.
Pėr katėr vjet qė pas sulmeve terroriste tė 11 shtatorit, sipas programit, janė marrė mostra tė ajrit rreth shtėpive, bizneseve tė myslimanėve apo xhamive nė kryeqytetin Uashington, dhe disa qytete tė tjera.
Programi i fshehtė i monitorimit tė radiacionit u zbulua nė publik tė premten nė njė lajm tė revistės US News and World Report.
Nė pikun e tij programi monitoroi 120 vende nė ditė rreth Uashingtonit, si dhe objektiva nė tė paktėn pesė qytete tė tjera, pėrfshirė Nju Jorkun, Ēikagon e Detroitin - dhe gati tė gjitha ato ishin vende myslimane, si xhami, ndėrtesa zyrash apo shtėpi private.
Njė zėdhėnės i Departamentit tė Drejtėsisė tha se ky program ishte i nevojshėm meqė Al-Kaida mbetet e angazhuar pėr tė siguruar armė bėrthamore.
Njė zyrtar tjetėr nė Departamentin e Drejtėsisė tha se meqė monitorimi bėhej nga vende publike si rrugė apo sheshe parkimi nuk nevojitej leje gjykate.
Ky program ėshtė dėnuar nga udhėheqėsit myslimanė nė SHBA duke thėnė se pėrsėri myslimanėt ishin objekt i veprimeve tė qeverisė thjesht se ishin myslimanė.
Ky ėshtė zbulimi i dytė kėtė javė pėr survejim nga administrata Bush, pas njoftimeve pėr pėrgjim tė telefonave tė personave qė dyshohen se kanė pėrfshirje nė terrorizėm.

munti
31-12-05, 02:11
http://dritaislame.com/gazeta1/data/upimages/xhamiaefierit.jpg


Xhamia e Madhe e Fierit dhe keqdashja islamofobe ndaj muslimanėve

nga Roald A. Hysa


Pėrpara pak ditėsh, pikėrisht nė njė ditė tė premte tė bekuar nga Zoti i Madhėruar, i gjithė komuniteti i muslimanėve tė Shqipėrisė u gėzua shumė me rastin e pėrurimit tė Xhamisė sė Madhe tė Fierit.
Pas njė zbrazėtire prej disa vjetėsh, nė njė kohė kur tė gjithė muslimanėt tiranas po presin me padurim ndėrtimin e njė xhamie tė pėrmasave tė tilla, apo edhe mė tė mėdha, falė Zotit tė Madhėruar muslimanėt fierakė do tė jenė ata qė do ta gėzojnė njė ndėrtesė kaq madhėshtore.
--------------------------------------------------------------------------------

Kėshtu pas Xhamisė sė Madhe tė Shkodrės, vjen njė tjetėr xhami e mrekullueshme, kjo e Fierit qė pėr nga zgjidhja arkitektonike i ka shoqet e rralla. Njė hapėsirė e vetme, pa shtylla, pa mbėshtetje nė mes, kupola e mbėshtetur mbi muret rrethuese me dy minare tejet tė larta e impozante nė paraqitje qė kur dallohet nga larg. Kjo pra, ėshtė njė nga faltoret e Zotit qė dikush u bė shkak tė ndėrtohet, e dikush tjetėr i nisur thjesht nga dėshira e mirė i dha ato para vetėm pėr tė fituar kėnaqėsinė e Zotit tė Lartėsuar. Hapja e kėsaj xhamie shkaktoi gėzimin e muslimanėve, tė cilėt kishin ardhur nga shumė qytete tė Shqipėrisė pėr tė marrė pjesė nė kėtė ngjarje tė gėzuar, jo vetėm pėr ne. Edhe tė krishterė ortodoksė u gėzuan dhe e vlerėsuan faktin qė njė xhami e pėrmasave tė tilla u ndėrtua pikėrisht nė Fierin e tyre dhe tonin. Kėshtu pa pasur asnjė kompleks inferioriteti kėta njerėz na uruan jo vetėm pėr xhaminė e bukur qė ishte ndėrtuar, porse ishim tė mirėseardhur gjithmonė pėr tė kėtilla raste. Nė kėtė ceremoni morėn pjesė tė gjithė dhe siē ndodh zakonisht dyert ishin tė hapur pėr tė gjithė. Morėn pjesė edhe mediat lokale, tė cilat u munduan ta paraqesin sa mė mirė kėtė ngjarje. Pėrpara faljes sė xhumasė foli Bledar Myftari, nėnkryetar i BISH, ndėrsa nė predikimin e sė premtes kryetari i BISH, H. Ing. Selim Muēa, foli rreth vėllazėrisė nė Islam, duke shprehur edhe njė herė tjetėr mesazhin e dashurisė dhe paqes qė pėrfshin nė vetvete Islami si fe hyjnore.
Pse i nėnvizova tė gjitha kėto, pėr mė tepėr faktin qė edhe besimtarė tė thjeshtė ortodoksė jashtė ceremonialit tė zakonshėm na urojnė me ēiltėrsi dhe shprehen sinqerisht rreth kėsaj xhamie madhėshtore!
Normalisht vetė shqiptarėt e kanė gjetur me kohė gjuhėn e tyre, porse janė grupe mediatike tė caktuara dhe posaēėrisht ai “Edisud spa” qė nė vazhdimėsi po mundohet tė denigrojė pjesėn muslimane, duke zbatuar klishe tė caktuara, nė titujt filialeve tė saj si “Gazeta Shqiptare”, “News 24” apo “Balkanweb”. Nė vend qė tė bėnte njoftimin e zakonshėm, tė cilin normalisht i takon ta bėjnė agjencitė serioze tė lajmeve, titullit tė zakonshėm i bashkangjit edhe asosacione tė tilla pėr “hoxhėn e fshatit tė Fierit qė pėrgatiste bomba me celular”. Ēuditėrisht ky grup i prirė nga njė italian fanatik vazhdon tė denigrojė me zell tė gjithė muslimanėt shqiptarė, pa dallim nga jugu apo nga veriu qofshin. Megjithėse Drejtori i Policisė sė Fierit Sokol Kalani deklaron pėr mediat se, e citojmė nga deklarata e bėrė ditėn e premte 29 prill: “Lėnda shpėrthyese qė u mori jetėn dy tė rinjėve, natėn e tė enjtes, nė njė fshat tė Fierit, nuk ka qenė e aktivizuar nga njė aparat telefoni celular”, filialet e Edisudit me Karlo Bolinon vazhdojnė edhe mė tutje me pistėn e terrorizmit islamik. Madje mė datė 1 maj “Gazeta Shqiptare” vazhdon me titullin bombastik “Bomba u pėrgatit pėr njė zyrtar” dhe nė rreshtat e kėtij shkrimi hidhet ideja sipas burimeve shtetėrore se objekt sulmi mund tė ishte njė zyrtar i administratės sė lartė shtetėrore nga ana e dy tė rinjve muslimanė qė gjetėn vdekjen aksidentalisht nga shpėrthimi i tritolit. Vetė autoritetet shtetėrore pohojnė tė kundėrtėn, ndėrsa kėta persona vazhdojnė t’i bien daulles sė terrorizmit dhe tė shohin terroristė edhe kur nuk ka tė tillė. Harmonia dhe toleranca fetare, e cila me punėn dhe me kėmbėnguljen e tė katėr komuniteteve dhe pėrmbi tė gjitha tė vetė besimtarėve tė thjeshtė vazhdon tė ruhet, shohim tė minohet nga drejtues tė pandėrgjegjshėm mediash, pėr hatėr tė shitjes sė lajmit, apo edhe pėr t’u konformuar pėr shkak tė marrėveshjeve tė heshtura. Jo thjesht pėr hakmarrje, por pėr t’i kujtuar tė gjithė lexuesve dhe opinionit publik nė pėrgjithėsi, ėshtė ky grup mediatik qė ėshtė diskredituar publikisht pėr shkak tė lajmeve tė rreme qė ka pėrhapur. 9 janari 2004 do tė ishte njė skandal i turpshėm pėr kėtė grup, i cili u mundua tė fshehi tė vėrtetėn ndėrkohė kur 2 gomone me rreth 40 fatkėqij, shumica e tė cilėve gjetėn vdekjen tė ngrirė nga i ftohti, do tė deklaroheshin prej tyre si korrierė droge. E gjitha kjo u bė gurgule dhe disa prej tyre arritėn tė shpėtojnė vetėm pse arritėn dy telefonata, tė cilat u bėnė nga personat nė vend, u besuan nga gazetarėt dhe u bėnė publike nga dy kanale tė tjera private “Top Channel” dhe “Shijak TV”. Por zullumet e kėtij grupi mediatik “tė pavarur” nuk kanė reshtur, megjithėse drejtuesit e tij edhe pas kėtij shkrimi do tė vazhdojnė tė prononcohen si tė tillė, qė ruajnė ekuilibrin, qė pėrcjellin lajmin, qė nuk pėrzihen nė politikė etj., etj. realiteti tregon tė kundėrtėn.
Ky grup u akuzua jo mė larg se data 22 qershor se po fabrikon gėnjeshtra nga Bordi i Monitorimit tė Medias. Kurse pak ditė mė vonė nga monitorimet e bėra pėrsėri po ky grup i ka kushtuar njė hapėsirė mė tė madhe njėrit krah politik, nė dėm tė tjetrit. Dikush mund tė thotė se kėshtu e ka politika, pėr mė tepėr kur pėrzihen edhe interesat financiare, por ky grup mediatik nuk mund tė vazhdojė tė mbahet me gėnjeshtra dhe pėr mė tepėr nė dėm tė shqiptarėve. Fatkeqėsisht nuk mund tė themi se puna e Karlo Bolinos dhe grupit qė pėrfaqėson janė “bolline di sapone”, sepse ky grup njerėzish qė kėrkojnė tė nxijnė realitetin pėr tė fituar pikė, nuk janė thjesht njerėz qė duan tė shesin lajme.
Nuk po vazhdojmė tė numėrojmė mė tej rastet kur ky grup ka publikuar lajme tė rreme dhe tė dyshimta mė tepėr pėr shkak tė vendit, por po tė jetė e nevojshme edhe do ta bėjmė.

Murgesha
06-01-06, 23:57
Grua e dytė nė Siri, kunati e qėlloi me thikė nė Tiranė

Martesa e dyfishtė, plagoset pėrpara xhamisė

TIRANE: Janar 4, 2006

Dėshira pėr tė qenė njė mysliman i vėrtetė duke mbajtur njėkohėsisht dy gra, pėr pak sa nuk i kushtoi jetėn, Ilir Halilajt. I vėnė pėrpara presionit tė familjarėve tė gruas sė parė, Ilir vendosi tė ndahej me bashkėshorten e dytė, tė cilėn e kishte njohur nė Siri. Por ky vendim, pėr pak sa nuk u kthye nė njė tragjedi. Ai mori dy plagė tė shkaktuara me thikė nė afėrsi tė zemrės, por fatmirėsisht pas ndėrhyrjes kirurgjikale, nuk pati rrezik pėr jetėn. Autori i plagosjes sė Halilajt, ishte njė tjetėr besimtar mysliman, Festim Avduli, i cili ishte vėllai i gruas sė dytė tė Halilajt.

Ngjarja
Gjithēka ka ndodhur mesditėn e 10 qershorit tė vitit 2004. Pas faljes sė drekės nė xhaminė e Dine Hoxhės, te “Rruga e Kavajės”, Ilir Halilaj ishte ulur nė njė klub pėrballė xhamisė, kur nga kjo e fundit del Festim Avduli, i cili thėrret ish-kunatin e tij. Kanė mjaftuar pak ēaste dhe disa replika tė ashpra, qė fillimisht dy besimtarėt myslimanė, tė goditeshin me grushte. Mė pas, gjakrat u nxehėn edhe mė shumė, kur Avduli ka nxjerrė njė thikė tip biēaku, tė cilėn e mbante me vete dhe e ka qėlluar dy herė Halilajn nė afėrsi tė zemrės. Pas krimit, autori u largua me vrap, ndėrsa kalimtarė tė rastit, dėrguan nė spital tė plagosurin, i cili mori ndihmėn e parė mjekėsore. Tė nesėrmen e ngjarjes, efektivat e Komisariatit nr.3 tė policisė, bėnė tė mundur arrestimin e autorit tė krimit, Festim Avdulit, i cili ishte fshehur nė banesėn e motrės sė tij.

Motivi
Festim Avduli, autori i plagosjes sė Ilir Halilajt, ka deklaruar pėrpara hetuesve se takimin me tė plagosurin e kishte kėrkuar, pasi ky i fundit kishte vendosur tė ndahej me motrėn e tij. Sipas Avdulit, Halilaj kishte ardhur vetė nė shtėpinė e tyre nė vitin 2002 dhe kishte kėrkuar tė martohej me vajzėn e shtėpisė, tė cilėn e kishte njohur nė Siri gjatė studimeve tė vitit tė parė jurisprudencės. Por rreth njė vit mė pas, Halilaj kishte refuzuar martesėn e motrėn e Avdulit, pasi ishte i martuar me njė tjetėr grua dhe njerėzit e kėsaj tė fundit, nuk kishin lejuar qė Halilaj tė mbante dy gra. Ky fakt i paditur mė parė, e detyroi Festim Avdulin qė tė kėrkonte takim me ish-kunatin e tij pėr t’u sqaruar. Por biseda mes tyre u acarua, ashtu sikurse edhe disa biseda tė mėparshme dhe pėrfundoi me plagosjen e Ilir Halilajt.

Dėnimi
Pėr kėtė ngjarje, Festim Avduli u dėnua nga Gjykata e Tiranės me katėr vite burgim nėn akuzėn e vrasjes sė mbetur nė tentativė nė kushtet e mbrojtjes sė nevojshme. Nga hetimet kryera, rezultoi se autori i krimit kishte pėrdorur thikėn qė e kishte me vete pasi ishte goditur disa herė me grushte nga viktima Ilir Halilaj. Kėtė fakt e pohuan edhe dėshmitarėt okularė tė ngjarjes. Edhe nė dėshminė e dhėnė gjatė gjykimit, Avduli ėshtė shprehur se nuk kishte ndėrmend ta vriste Halilajn, por situata erdhi e atillė nė kushtet e vetėmbrojtjes. Kjo ngjarje u shua shpejt edhe nga familjarėt e viktimės dhe autorit, tė cilėt vendosėn tė mos hakmerreshin me anė tė vetėgjyqėsisė duke ia lėnė nė dorė drejtėsisė tė thoshte fjalėn e saj.

Pajtimi
Pas ngjarjes sė ndodhur pėrballė xhamisė sė Dine Hoxhės, besimtarėt e tjerė myslimanė, morėn iniciativėn qė dy familjet tė pajtoheshin, nė mėnyrė qė mos nxitej fenomeni i hakmarrjes. Duke qenė se edhe protagonistėt e ngjarjes ishin besimtarė myslimanė, pajtimi u krye shumė shpejt

Vetėmbrojtja
Pas hetimeve paraprake dhe shqyrtimit gjyqėsor, rezultoi se autori i plagosjes Festim Avduli, e kishte goditur me thikė Ilir Halilajn nė kushtet e vetėmbrojtjes. Provat dhe dėshmitė vėrtetuan se krimi kishte ndodhur, pasi viktima Halilaj kishte goditur me grushte Avdulin

Portokalli
07-01-06, 15:16
Culture : Kultet: Gjysma e xhamive, pa leje
E Premte, 20 Maj 2005
Korrieri.Komiteti Shteteror i Kulteve, pas kerkimeve te realizuara, arrin ne perfundimin se nder 431 xhami qe ndodhen aktualisht ne te gjithe vendin, gjysma e tyre, jane pa leje ndertimi. Pohohet se "tani ndodhen nen proces legalizimi". Shoqatat araben, kane ndertuar 203 prej xhamive, kryesisht te rejat. Bashkesia Islame mohon pretendimet e institucionit prane Qeverise. Sqarimet e saj dhe deklarimi: "Venia ne dyshim e ligjshmerise se objekteve te komunitetit me te madh fetar, nuk eshte produktive"

TIRANE - Gjysma e xhamive qe ndodhen ne te gjithe vendin, jane pa leje ndertimi. Kete pohim e ka bere Komiteti Shteteror i Kulteve duke deklaruar megjithate se "ato jane aktualisht, nen proces legalizimi". Problemi eshte ngritur nga ky institucion ne varesi direkte te Keshillit te Ministrave, por nga ana e saj, Bashkesia Islame e Shqiperise (BISH), thote se te tilla "konstatime", nuk jane frymezuese per produktivitet bashkepunimi te shkelqyer, qe eshte i nevojshem. Sipas BISH, eshte e vertete qe ka nje numer xhamish te cilat nuk kane te gjitha dokumentet "e pafundme" qe kerkohen nga shteti per nje godine te ndertuar, por kjo nuk do te thote aspak, se ato jane te paligjshme.

Xhamite

Ne te gjithe vendin, ndodhen 431 xhami te cilat kane nje shtrirje ne cdo rreth dhe ne nje pjese te konsiderueshme te fshatrave, kryesisht atyre qe perfaqesojne komunat me te medha te vendit. Bashkesia Islame ka nen kontroll keto xhami te cilat jane prone e saj dhe jane ndertuar per te zbatuar ritet islame qe jane kushte themelore te besimit te myslimaneve ne te gjithe boten. "Nder 431 xhamite qe ndodhen ne Shqiperi, 203 prej tyre, jane pa leje ndertimi", pohojne drejtuesit e Komitetit Shteteror te Kulteve. "Aktualisht, ato ndodhen ne proces legalizimi", pohon KSHK. Sipas burimeve, Bashkesia Islame, ne bashkepunim me shoqatat fetare te huaja dhe koordinatoreve te tyre shqiptare dhe arabe, po perpiqen te shtijne ne dore te gjithe dokumentacionin e nevojshem, i cili provon ligjshmerine e ketyre xhamive duke paraqitur edhe lejet e ndertimit qe jane marre per to. Mesohet se sipas BISH, vetem nje pjese shume e vogel e xhamive, ne disa fshatra, per arsye objektive dhe te kohes ne te cilen jane ndertuar, mund te mos kene leje formale ndertimi.

Shtrirja ne vend

Bashkesia Islame eshte e organizuar ne Keshillin e Pergjithshem dhe ne Kryesine e saj. BISH, ka selite e saj perfaqesuese ne te 36 rrethet e vendit, qe jane Myftinite ne prefektura dhe nenmyftinite ne rrethe dhe qytete. Myftijte, e marrin emerimin ne Keshillin e Pergjithshem te BISH i cili drejtohet nga Selim Muca. "Deri tani, myftinite e tre niveleve, nuk jane teresisht te plotesuara me drejtues", pohojne zyrtarisht ne KSHK. Myftijte mungojne

Ndersa zyrtaret e BISH pohojne se ky eshte nje fakt i vertete, duke mos mohuar se problemi financiar eshte me dominues se mosgjetja e personave per t'i emeruar si myftij. Nje pjese e myftijve, financohen ende nga shoqatat islamike, por ndryshe nga disa vite me pare, numri i tyre eshte ulur shume. BISH, ka ne varesi te saj, tete medrese (shkolla te mesme) si dhe dy shkolla tete vjecare. "Personeli mesimdhenes fetar ne keto shkolla, eshte kryesisht i huaj", pohojne ne KSHK.

Te huajt

Nderkohe, ne nje statistike te KSHK, thuhet se BISH, administron 50 institucione fetare me 1 963 nxenes, ku mesuesit jane 140 shqiptare dhe 40, te huaj. Sipas KSHK, te gjitha institucionet arsimore, administrohen prej shoqatave islamike, ne bashkepunim me BISH-in. "Ky bashkepunim shtrihet ne rrafshet e programeve, perzgjedhjes e drejtimit te personelit mesimdhenes, financimit te te gjithe veprimtarise se institucionit arsimor, trajtimit te nxenesve dhe mirembajtjes se mjediseve". Sipas KSHK, per cdo institucion arsimor, jane lidhur marreveshje mes BISH dhe shoqatave perkatese. "deri me sot, veprimtaria e shoqatave ne fjale ka qene ne perputhje me ligjet ne fuqi", pohon KSHK i cili siguron se "nuk ka patur asnje rast, i cili te kete rezultuar ne kundershtim me Kodin e Procedures Penale". ed.ku

Organizatat arabe dhane qindra milione USD

Ne vendin tone ka ende edhe nje numer te vogel shoqatash islamike apo humanitare me orientim mysliman. Sipas te dhenave ne BISH aktualisht ka shtate shoqata humanitare islamike, nga te pakten 32 qe ishin deri kater vjet me pare. Kurse ne fillim te viteve '90, ishin rreth 100 te tilla. Sipas burimeve nga BISH, veprimtaria humanitare e ketyre shoqatave ka konsistuar ne financim xhamish dhe mirembajtje te tyre si dhe organizim te mesimdhenies dhe sponsorizimit te afrimit te besimtareve te rinj ne to; financim i shume projekteve ne ndihme te komunitetit, ndihma ushqimore, veshmbathje dhe financiare per shume familje te te gjitha besimeve ne vend dhe me kryesorja e cila vazhdon edhe sot, eshte financimi i disa mijerave jetimeve te te gjitha besimeve me pagesa mujore ne rreth 30 USD. Sipas burimeve nga BISH, ndihma e shoqatave fetare islamike gjate afro 15 viteve te fundit arrin ne disa qindra milione dollare amerikane por ajo eshte ulur drastikisht ne keto kater vitet e fundit, per shkak te reduktimit masiv te tyre nga "te paret me sy te keqe", nga ana e strukturave shteterore shqiptare dhe te huaja.

Portokalli
07-01-06, 21:43
Pranga nė Damask shqiptarit tė dyshuar tė Al Kaedės
Sirianėt: Dėrgoi Muxhahedinė dhe para nė Irak


Tė enjten e 17 nėntorit tė vitit qė sapo u la pas, rreth
orės 13 nė njė qendėr biznesi, nė njė dyqan parfumerie nė
afėrsi tė qendrės sė Damaskut, autoritetet e shtetit sirian
kanė ndaluar pėr verifikim dhe mė pas kanė arrestuar
shtetasin shqiptar Ilir Halili. Halilit iu kėrkua qė t’i
shoqėronte policėt civilė nė zyrėn e emigracionit,
fillimisht nėn kėrkesėn pėr tė bėrė verifikimin e
identitetit tė tij.

Nė momentin e parė Halili ka rezistuar.
Ai u ka thėnė autoriteteve se ishte student dhe shtetas i
huaj. “Kam njė vizė normale dhe tė rregullt tė lėshuar prej
zyrės sė emigracionit dhe nuk ka pse vij me ju”, kėto kanė
qenė fjalėt e para tė Halilit, por agjentėt civilė kanė
insistuar. Kundėrshtimeve tė tij, policėt civilė I janė
pėrgjigjur duke pėrdorur forcėn. Me forcė ata e kanė
shoqėruar nė stacionin e policisė dhe aty I kanė komunikuar
se ishin anėtarė tė policisė sekrete qė merret me ēėshtjet
e terrorizmit dhe tė besimeve fetare nė Siri.


Po nė stacionin e policisė, shqiptarit Halili I komunikohet
akuza dhe masa e arrestit. Pasi ėshtė dėrguar nė burgun e
“Sera Filistinės” nė qendėr tė Damaskut, ai ėshtė marrė nė
pyetje. Fillimisht Halili ka rezistuar duke thėnė se me
siguri kishte ndonjė gabim nė arrestin e tij, por
autoritetet siriane I bėnė tė qartė se kishin bėrė tė
gjitha verifikimet e mundshme ndaj tij. Sipas kėtyre
verifikimeve, Halili rezultonte se nuk frekuentonte asnjė
shkollė nė Siri, se ishte i martuar me njė fėmijė dhe se e
shoqja ishte studente. Nga verifikimi I kryer, rezultonte
gjithashtu se ai ishte I papunė nė Siri dhe se banonte nė
njė apartament me qera nė Damask. Autoritetet u interesuan
pėr mjetet e jetesės sė Halilit.


Burime tė rezervuara tė Gazetės bėjnė tė ditur se mohimit
tė vazhdueshėm tė Halilit pėr tė dhėnė pėrgjigje,
autoritetet I janė pėrgjigjur dhe duke e marrė nė pyetje nė
mėnyrė tė sforcuar. Raportohet se ndaj Halilit, njė pjesė e
dėshmisė ėshtė marrė nėn torturė. Gjatė verifikimit, ka
rezultuar gjithashtu se Halili kishte marrė mė qera pėr
disa muaj me radhė njė veturė, tė cilėn e kishte paguar 850
dollarė nė muaj. Njėherėsh hetuesit sirianė i kanė bėrė tė
qartė Halilit se ata kishin tė dhėna tė sigurta se ai nė
gjashtė muajt e fundit kishte udhėtuar jashtė Sirisė nė
Turqi, Kuvajt, Arabi Saudite, Jemen, Emiratet e Bashkuara
Arabe, Egjipt e Jordani. Nė kėto vende, sipas hetuesve, ai
kishte transportuar vlera monetare nė ndihmė tė grupit tė
Al Zarkavit nė Irak. Policia siriane i ka kėrkuar
shqiptarit Halili tė shpjegonte sesi ishte bėrė pjesė e
kėtij rrjeti dhe nė ē’mėnyrė funksionte rekrutimi i
muxhahedinėve nga Afrika Veriore e mė pas kush e
kontaktonte dhe e paguante pėr t’i dėrguar ata nė Irak.

“Lidhjet me Abu Rabbia”


Autoritetet siriane kanė insistuar gjithashtu qė Halili tė
shpjegonte lidhjet e tij me njė tjetėr shqiptar me
inicialet “A.K” dhe me pseudonimin Abu Abdullah, I cili
drejtonte njė grupim tė rinjsh ekstremistėsh shqiptarė tė
lidhur me grupin e Abu Rabbias (lider i Al Kaidas pėr
Europėn). “A.K” kishte jetuar nė Damask bashkė me grupin e
tij deri nė fillim tė verės tė 2005 e mė tej ishte zhdukur
nga Siria nė drejtim tė njė vendi tjetėr arab. Autoritetet
siriane i kanė kėrkuar Halilit tė tregonte se ēfarė dinte
ai nė lidhje me pėrfshirjen e “A.K” nė vrasjen e njė
kleriku shumė tė lartė nė Shqipėri nė janar tė 2003 dhe pse
A.K fshihej nė Damask?


Autoritetet siriane po vazhdojnė hetimet nė lidhje me
Halilin dhe aktivitetin e tij nė njė mėnyrė tepėr tė
rezervuar duke hetuar tė kaluarėn e tij dhe kėtė hetim po e
drejtojnė zyrtarė tė lartė tė 2 shėrbimeve sekrete tė
Sirisė, shėrbimit sekret tė aviacionit si dhe tė
antiterrorizmit e tė ēėshtjeve fetare.

http://www.balkanweb.com/

Turpi ju qoft juve muxhahedineve shqiptare. Ju qe po na merrni fytyren para Botes

Portokalli
07-01-06, 21:49
SHBA planifikojnė ndėrtimin e njė kishe tė madhe nė Bagdad

(e mėrkurė, 8 Xhumadel Ula 1426 / 15 Qershor 2005, 8:20PM) Agjencia e lajmeve Mufekkiretul Islam (www.islammemo.cc) lajmėron: Nė rrethana mjaft tė rrezikshme janė duke u zbuluar qėllimet e okupatorit tė huaj nė Irak, gjėra tė cilat tė pėrkujtojnė me fjalėt e Bushit me fillimin e luftės nė Irak: “ėshtė luftė e kryqėzatave”.
Burim kompetent nė ministrinė e urbanizmit tė Irakut, - e caktuar nga okupatorėt – vėrteton se shtetet e bashkuara tė Amerikės kanė marrė vendim pėr ndėrtim tė kishės mė tė madhe nė botėn arabe, nė zemrėn e kryeqytetit tė Irakut, Bagdad, ndėrtimi i tė cilės duhet tė zgjatė disa vite.
Gazetari i Mufekkiretul Islam – Bagdad, pėrcjellė nga Dr. Emxhed el-Ubejdi, drejtor gjeneral i urbanistikės rajonale nė ministrinė e urbanizmit se shtetet e bashkuara kanė vendosur tė ndėrtojnė kishė, dhe atė me llogarinė personale tė saj, e jo prej buxhetit tė caktuar pėr “ndėrtimin e Irakut”. Poashtu ka treguar se ajo do tė ndėrtohet nė qendėr tė Bagdadit me madhėsi pėr 5000 vizitorė. E gjithė kjo me pretendim tė kthyerjes sė tė drejtave tė krishterėve tė Irakut, tė cilat tė drejta ishin nėpėrkėmbė gjatė sundimit tė kryetarit tė mėparshėm tė Irakut, Sadam Husejn –sipas tij-.
Ky burim i bėri me dije gazetarit tonė se ndėrtimi i asaj kishe do tė zgjasė disa vite, me financim tė plotė nga shtetet e bashkuara tė Amerikės. Tanimė edhe ėshtė precizuar vendi i ndėrtimit tė saj, ajo ėshtė zona Kereh, ku gjindet edhe varri i tabiinit tė nderuar Xhunejd el-Bagdadi.
I njėjti burim na informoi se qeveria e Ibrahim el-Xha’feri e ka mirėpritur kėtė ide dhe ėshtė pajtuar me tė, duke e cilėsuar kėtė gjest si “liri e feve” dhe “bashkėjetesė dhe tolerancė mes Islamit dhe krishterizmit”.
E udhės ėshtė tė pėrmendim se forcat e okupatorit amerikan deri nė kėtė moment –sipas statistikės sė vakėfit tė sunijve, i publikuar tė shtunėn e kaluar- kanė shkatėrruar me tepėr se 215 faltore dhe xhamia me avionat luftarak, kanė sulmuar mbi 1900 xhami, duke e nėpėrkėmbė xhaminė, duke pėrbuzur Kur’anin me gjuajtje nėpėr banjo apo duke e shkelur me kėmbė. E ku mė vrasja e 71 hoxhallarve, prej tė cilėve 20 ishin myftilerė tė ehli sunetit. Gjithė kėtė e kanė bėrė pasi qė i kanė akuzuar se janė vehhabij. Poashtu edhe 111 hoxhallarė tjerė janė ende duke u dergjur nėpėr burgjet e okupatorit.
Marrė nga:

http://www.islammemo.cc/news/one_news.asp?IDNews=69267

Ishalla sa me shpejt ndertohet per nevojat e irakianeve te krishtere.

Hattabi
07-01-06, 22:17
Njoftim Ndėrroi jetė hoxhė Jakup ef. Hasipi

http://www.islamgjakova.net/fotot%20per%20indeks/jakup%20hasipi.jpg

Njoftojmė tė gjithė besimtarėt se sot me 07.01 2006 rreth orės 17.oo, nė njė aksident komunikacioni ndėrroi jetė dijetari i mirėnjohur i tė gjitha trevave shqipėtare hoxhė Jakup ef. Hasipi nga fsh. Sllupqan i Kumanovės. Varrimi bėhet ditėn e nesėrme (e dielė) me dt. 08.01 2006. pas faljes sė namazit tė drekės nė varrezat e fshatit Sllupqan. Lusim Allahun e Madhėrishėm ta mėshiroj shpirtin e tij dhe ta shpėrblej me xhennetin Firdeus.

Straightway
08-01-06, 00:17
Allahu e meshirofte hoxhen e Nderuar me xhennet firdeus , Allahu e pranoft ne rradhet e Shehideve ...

Nje korrigjim i nderuar , shkaku kohes se shkurter per ardhjen e disa muftinive nga Gjermania dhe disa Koloegeve dhe dashamireve te hoxhes nga diaspora , varrimi do te behet ne kohen e namazit te Ikindise . InshaAllah une ket lajm e sjell me vone se ti qe ke marr lajmin edhe nuk hasim ne ngaterresa.

Edhe njeher , Allahu e meshiroft hoxhen tone Jakup ef. Asipin dhe e pranoft ne rradhet e Shehideve.

Selam Alejkum we Rahmetullahi te'Ala we Bereketuhu .

modestja
08-01-06, 13:21
subhanallah!!!

Duart me dridhen dhe me lote po shkruaj dhe lus Allahun ta meshiroje dhe gradoje me xhen-net.Trupi te renqethet kur nderrojne jete personat e vyeshem sic eshte Mr.Jakup Hasipi..

Vertete ka luajtur nje rol te rendesishem,ka kryer emanetin e Allhut,ka dhene kontribut te madh ne ndertimin e nje shoqerie Islame,ka per tu thene shume,Allahu e shperblefte me shperblimin me te madh,Xhennetin.

munti
13-01-06, 15:32
Avokati i Popullit,

Dobjani: Simbolet fetare pa leje duhet te prishen
http://www.balkanweb.com/shqiperi/lajm50.html

Ora 08:35
Nga Gazeta Shqiptare


TIRANE (13 Janar) - Simbolet fetare te ngritura pa leje
duhet te prishen”. Ne vorbullen e shqetesimit te ngritur
pas rrezimit pak dite me pare te nje kryqi ne komunen e
Bushatit, Avokati I Popullit Ermir Dobjani nuk ka zgjedhur
vetem fjalet qetesuese dhe inkurajuese per ruajtjen e
tolerances por ka prekur nje nga pikat qe kohet e fundit po
nxit problemet mes feve ne Shqiperi.
“Policia Ndertimore duhet te zbatoje pa hezitim ligji dhe
te prishe cdo symbol fetar te ngritur pa leje, qofte ne
Shkoder, Sarande, Elbasan apo gjetke”, ka deklaruar dje
Dobjani duke permendur pikerisht ato zona ku jane shfaqur
probleme te ketij lloji. I ndergjegjshem per natyren
delikate te ceshtjes ai jo me kot “I rekomandon edhe
drejtuesve fetare te bashkepunojne me policine ndertimore”
per prishjen e cdo simboli te vendosur pa leje.

Ndryshimi I ligjit
Avokati I Popullit nuk ka mbetur vetem ne propozimin e
kesaj forme e cila do te mund te tingellonte “radikale” per
ndonjeren prej besimeve fetare, por ka propozuar
rregullimin e kesaj gjendjeje duke ndryshuar ligjet te
cilat te drejten e dhenies se lejeve ia njohin pushtetit
vendor. Situate nga e cila ne te vertete kane gjeneruar
konfliktet, pasi eshte shume e lehte qe nje komune
katolike, fqinje me nje tjeter musulmane t’I jape te
drejten vetes te ndertoje nje kryq ne maje te nje kodre,
apo anasjelltas fshati musulman te vendos nje simbol te
vetin.
Per te shmangur pikerisht nje situate te tille Dobjani
shpjegon se pak dite me pare ka vene ne dijeni
kryeministrin per nje rekomandim te tijin per nxjerrjen e
nje ligji te ri ose plotesimin e atij ekzistues per dhenien
e lejeve te ndertimit per objektet fetare. “Procedura e
dhenies se lejes per ndertime te tilla, dokumentacioni qe
duhet te plotesohet dhe organi qe duhet te jete competent
per miratimin e lejes se ndertimit duhet te jete Keshilli I
Rregullimit te Territorit te Republikes pasi te kete marre
dhe mendimin e Komitetit te Kulteve”, rekomandon Dobjani I
cili e bazon ate ne nje nga nenet e Kushtetutes.
Sipas tij, “pasojat e aktit te denueshem” te rrezimit te
kryqit “behen me te renda po te kemi parasysh faktin se
incidente te tilla po shenojne perseritje te
kohepaskoheshme”.

Polemikat
Ne te vertete polemikat per ceshtje te tilla kane ngritur
krye ne menyre te perseritur. Edhe ne reagimin e tij kreu I
Kishes Katolike imzot Rrok Mirdita, megjithese me tone qe
synonin te ulnin gjakrat, nuk harroi te kujtonte se per
Kryqin ne Bushat para se te rrezohej kishte dale me nje
deklarate publike

Myftinia e Shkodres.
Ashtu sikurse kreu I Komunitetit Musulman, I cili e denoi
aktin, nuk la per permendur edhe nje here se “nuk ishte e
arsyeshme rivendosja e kryqit”, nderkohe qe I beri thirrje
myftinive ne rrethe qe megjithate, ne cdo rast te mos
reagonin me ashpersi por te zbusnin situaten.
Ne keto kushte, kur deklaratat e solidaritetit dhe thirrjet
per harmoni nuk e kane peshen e duhur pasi ndodh nje
incident, propozimi I Avokatit te Popullit duket me I
arsyeshmi per te evituar perseritjen e ngjarjeve te tilla
dhe me pas rikujtesat per bashkejetesen mes feve.
(BalkanWeb)

Portokalli
16-01-06, 16:19
Nė Bangladesh dėnohet me 15 vjet burg njė pjesėtar i njė grupi islamik pėr njė seri sulmesh me bombė

Daka, 16 janar – Njė gjykatė nė Bangladesh ia ka shqiptuar dėnimin me 15 vjet burg njė pjesėtari tė njė grupi tė jashtėligjshėm islamik pėr pjesėmarrje nė njė seri sulmesh me bombė nė vend nė gusht tė vitit tė kaluar, ka bėrė tė ditur sot (e hėnė) njė zyrtar i policisė, njofton Rojter. Dy persona qenė vrarė dhe rreth 100 tė tjerė qenė plagosur nė njė seri prej 500 bombash nė mbarė vendin mė 17 gusht. Pėr vėnien e kėtyre bombave qe akuzuar njė grup militant islamik qė synon tė shndėrrojė Bangladeshin nga njė vend demokratik me shumicė myslimane nė njė vend qė sundon sheriati islamik. Ky ėshtė dėnimi i parė i njė militanti, kurse janė arrestuar rreth 800 militantė tė kėtij grup.

munti
19-01-06, 01:32
Kleriku katolik nė Itali duhet tė dėshmoj para gjygjit se ‘Isusi’ me tė vėrtet ka ekzistuarGjykatėsi italian urdhėroi klerikun katolik Enrico Righin qė tė paraqitet nė gjykatė dhe tė dėshmoj se vėrtet ‘Isusi’ ka ekzistuar. Padinė kundėr tij e ka bėrė Luigi Cascioli i cili mė heret ka studiuar pėr t’u bėrė prift, ndėrsa tani ėshtė bėrė njė ateist militant.Ai, klerikun nė fjalė e ka paditur sepse ky e kishte sulmuar nė meshėn e tė dieles pėr shkak tė librit tė cilin e kishte shkruar. Ai kėtė ia ktheu me anė tė procesit gjygjėsor ku nė mes tjerash thotė, krahas Bibles e cila ėshtė vetėm pjesė e besimit njerėzor, nuk ekziston kurfar dėshmie se ‘Isusi’ vėrtet ka jetuar dhe ka vdekur nė Palestinė nė shekullin e parė. Pasi qė kėshtu qėndron fakti, nuk ekziston kurfar baze as pėr fenė krishtere sepse nuk ekzistojnė fakte tė vėrteta, thotė ai.Muslimanėt besojnė se Isai a.s. (Isusi) ka ekzistuar, por nuk besojnė nė thėnjet e Bibles tė cilat e teprojnė dhe ia mbėshtesin faktet e pavėrteta rreth cilėsive hyjnore. Muslimanėt nuk besojnė se ai ka qenė diēka tjetėr pos njeriut. Muslimanėt gjithashtu besojnė se Isai a.s. (Isusi) ka qenė pejgamber i Zotit dhe se nuk ka vdekur nė kurfar kryqi, por atė Zoti e ngriti. Isai a.s. (Isusi) do tė kthehet pėr ta shkatėrruar mesiun e pavėrtetė dhe do tė rikthej drejtėsinė nė tokė. Muslimanėt nuk i besojnė Bibles dhe pėr Isain a.s. (Isusin) besojnė veqanarisht nga tregimet kur’anore dhe hadithet pejgamberike tė Muhammedit s.a.v.s.

http://europa.eu.int/abc/european_countries/images/maps/italy.gif burim:islamgjakova

Senada
28-01-06, 02:35
Ebu Musab el-Zarkavi, militanti Islamik jordanez , njeriu mė i kėrkuar nė Irak, ėshtė gjallė, mirė dhe po kėrkon aleancės nė mesin e entitetit suni tė cilėt janė kundėr forcave tė udhėhequra amerikane nė Irak, raportoi gazeta britaneze Sunday Times.

Duke cituar liderin e grupės sė rezistencės sunite i cili tha se rishtazi kishte kaluar kohė me Zarkavin, gazeta tha se lideri i rebelėve e bartte rripin (me eksploziv) e operacioneve shehide tėrė kohėn-derisa edhe nė gjumė.

"Ai mė tha mua: Mė parė do ta eksplodoi vetėn time dhe do tė vdes si shehid-dhe ti mbys disa Amerikan gjatė procesit-se sa tė poshtėrohem prej tyre," tregoi udhėheqėsi i grupės Xheish el Taifa el Mansura (Ushtria e Grupės Fitimtare) Sheih Ebu Omer el-Ansari.

Thuhet se kontakti i Ansarit me Zarkavin ndodhi gjatė njė takimi dy ditorėsh pėr tė biseduar pėr bashkėpunim ndėrmjet el-Kaidės dhe grupeve opozitare brenda Irakut.

Gazeta tha se Zarkavi i cili besohet tė jetė lideri i el Kaidės nė Irak, jo vetėm qė ju ndihmoj mysafirėve qė tė marrin abdes para namazit dhe i kalon 5 orė nė ditė duke e studiuar Kuranin, por ai gjithashtu ju shėrbej me ujė - me njė rol tė shėrbėtorit.

U tha se pjatat me oriz, pulė dhe copa tė mishit u servuan derisa liderėt e tubuar u ulėn nė shtresat prej pambukut tė vendosura Nė tokė, dhe u pėrshkruan skena tė Zarkavit duke qajtur gjatė namazit.

Gjithashtu u cek se Zarkavi u ul mbrapa gjatė mbledhjes.

Ai nuk e dominoi takimin dhe refuzoi qė ti imponoi pikėpamjet e tija, gazeta e citoi Ansarin duke treguar pėr kėtė. Ai tha se Zarkavi 39 vjeqarė iu tha tė vjetėrve: "Unė jam mė i ri se ju dhe mė pak dituri dhe status."

Zyrtarėt Amerikan kan thėnė nė tė kaluarėn se ėshtė besuar se Zarkavi tė ketė humbur njėrėn kėmbė. Por Ansari tha se Zarkavi kishte dy kėmbėt dhe ecte me vendosmėri dhe drejtpeshim.

as-sahwah.com
Nenhijeneshpates.net

Senada
28-01-06, 02:37
Audio deklarata e Sheih Usame Bin Ladinit e 19 janarit , 2006

Me emrin e Allahut, Mėshiruesit, Mėshirbėrėsit

Paqja dhe shpėtimi qoft mbi ata tė cilėt e pasojn udhėzimin.

"Mesazhi im tek ju ėshtė pėr luftėrat nė Irak dhe Afghanistan dhe mėnyra se si tė pėrfundojnė ato", u tha nė fillim tė mesazhit.

"Nuk ka qenė qėllimi i im qė tė flas pėr kėtė temė, pėr arsye se pėr neve ėshtė e zakonshme; gjaku pėr gjak, dhe tė gjitha falenderimet i takojn Allahut, situata jonė po bėhet mirė dhe mė mirė derisa situata juaj ėshtė e kundėrt.

Qka mė shtyri mua qė tė flas janė gėnjeshtrat e pėrsėritura tė shpikura nga kryetari Bush i cili i komentoi rezultatet e votimeve tuaja tė cilat tregojn se shumica e juve kanė dėshirė qė ti tėrheqin forcat amerikane prej Irakut. Por ai (Bushi) e ka refuzuar kėtė dėshirė dhe tha se tėrheqja e forcave i jep mesazh tė kundėrt kundėrshtarėve, dhe se mė mirė ėshtė qė ti luftojmė ata (Muslimanėt) nė vendet e tyre se sa ata tė na luftojn neve (Amerikanėve) nė tokėn tonė.

Pėrgjigja ime ndaj kėtyre gėnjeshtrave tė mėdha ėshtė kjo. Unė them se lufta nė Irak po zihet pa fund dhe operacionet nė Afganistan po shkojn nė favor tonin, tė gjitha falenderimet i takojn Allahut. Deklarata e Pentagonit tregon pėr rritjen e tė vrarėve dhe tė plagosurėve, duke mos i cekur humbjet e mėdha materiale dhe humbjet mentale tė ushtarėve dhe numrin e madhė tė vetėvrasjeve prej mesit tė tyre. Pra ju mund ta imagjinoni gjendjen e thyeshme psikologjike e cila e ka pėrfshi ushtarin kur ai i mbledh copat e shokit tė tij pasi qė ai kishte shkelur nė minėn e kėmbėsorisė e cila e kishte coptuar atė. Pas kėsaj situate, ushtari bie nė grack ndėrmjet dy zgjedhjeve tė vėshtira. Ai ose refuzon qė tė dal prej bazės ushtarake tė tij i cili denohet prej Kasapėve Vietnamez (Ushtris Amerikane) apo ai shkatrrohet prej minave. Kjo i bėnė atij presion psikologjik, frikė dhe poshtrim ndėrsa populli i tij e injoron atė. Ushtarit nuk i mbetet tjetėr zgjidhje pėrveq se tė bėjė vetėvrasje. Dhe ajo ėshtė njė mesazh i fuqishėm pėr juve, e shkruar me shpirtin, gjakun dhe dhembjen e tij qė tė shpėtohet ēka mund tė shpėtohet prej kėtij xhehnemi. Zgjidhja ėshtė nė duart tuaja nėse kėta ushtarė kanė ndonjė rėndėsi pėr ju.

Sidoqoft, lajmet pėr vėllezėrit tanė Muxhahid janė plotėsisht tė kundėrta prej asaj se si Pentagoni i publikon. Ēka publikohet nė media nuk ėshtė e vėrteta, apo realiteti nė terren. Ēka bėnė qė tė dyshohet edhe mė shumė ėshtė rrejdhja e informatave pėr qėllimin e administratės tė Shtėpis sė Bardhė qė ti vėjė nė shėnjestėr stacionet e mediave tė cilat po pėrpiqen qė tė publikojn njė pjesė tė sė vėrtetės. Rishtazi dokumentet kanė dalė nė shesh se si kasapi i liris (Bushi) ka patur pėr qėllim qė ti bombardoi zyrat e El Xhezirės nė Katar pasi qė ti bombardoj zyrat e tyre nė Afganistan dhe Bagdad.

Nė anėn tjetėr, xhihadi po vazhdon, falenderimi i takon Allahut, pėrkundėr tė gjitha krimeve tė luftės tė bėra prej ushtris Amerikane dhe agjentave tė saj; deri nė atė shkallė sa qė nuk ka ndonjė dallim ndėrmjet krimeve tė tyre dhe atyre tė Sadamit. Krimet e tyre kan arritur shkallėn e dhunimit tė grave dhe marrjen e tyre robėresha nė vend tė burrave tė tyre. Ndėrsa sa pėr torturimin e burrave, ata kanė pėrdorur thartin djegėse kimike dhe turjela (makin shpuese) nė nyjet e tyre. Dhe kur ata nuk mund tė nxirrnin prej tyre informata, nganjėherė ata i pėrdornin turjelat (i shpojn, birojn) nė kokat e tyre derisa ata tė vdisnin. Lexo, nėse dėshiron, raportin e organazitas pėr tė drejtat e njeriut (Human Rights Watch) pėr tmerret nė burgjet e Abu Gharibit, Guatenamos dhe Bagremit (Kabul, Afganistan.).

Me lejo tė themė, se edhe pėrkundėr pėrdorimit tė tė gjitha metodave tė ē'frenuara, ata nuk patėn mundėsi qė ta thejn tehun e mprehtė tė rrezistencės apo muxhahidėve, tė gjitha falenderimet i takojn Allahut. Pėrkundrazi rrezistenca po ngritet edhe mė e fuqishme. Tė gjitha raportet tregojnė pėr humbjen dhe dėshtimin e madh tė katėrshit tė mallkuar tė Bushit, Qejnit, Ramsfeldit dhe Volfiqit. Qė ata ta deklarojnė kėtė humbje ėshtė vetėm pyetje e kohės, nė bazė tė asaj se sa janė tė vetėdijshėm populli Amerikan pėr madhėsin e mizėrisė sė tyre.

I menēuri prej juve e dinė se Bushi nuk ka ndonjė planė pėr ta arritur fitoren e tij tė pretenduar nė Irak. Nėse ti i krahason numrin e vogėl tė tė vrarėve kur Bushi e lajmėroj deklaratėn e tij tė rrejshme nė krye tė aeroplanit transportues, eleminimt tė operacioneve tokėsore, me njė numėr tė 10-fishuar tė tė vrarėve dhe tė plagosurėve tė cilėt ishin mbytur nė operacione tė vogla, atėherė ti e din tė vėrtetėn e asaj se ēka ai thotė. Kjo ėshtė pėr arsye se Bushi dhe administrata e tij nuk kanė dėshirė apo mundėsi qė tė dalin prej Irakut pėr arsyet e tyre tė dyshimta private.

Kjo mė kthen mua tek tema origjinale, unė them se rezultatet i bėjnė tė kėnaqur ata tė cilėt janė tė ndjeshėm, dhe kundėrshtimi i Bushit pėr ata ėshtė njė gabim. Realiteti tregon se lufta kundėr Amerikės dhe aleatėve tė saj nuk ėshtė e pėrqendruar vetėm nė Irak ashtu siq (Bushi) pohon. Iraki ėshtė bėrė pik tėrheqėse dhe rikthyese e energjisė sonė. Nė tė njėjtėn kohė , muxhahidėt, , falėnderimi i takon Allahut, kanė arritur qė vazhdimisht ti tejkalojnė tė gjitha masat e sigurimit tė ndėrmarrura prej shteteve shtypse aleate. Fakt pėr kėtė janė eksplodimet tė cilat ju i keni parė nė kryeqytetet e popullit Evropian tė cilėt janė nė kėtė koalicion tė agresionit.

Dhe sa pėr vonimin e operacioneve tė ngjashme nė Amerikė, nuk janė pėr arsye se nuk kemi pasur mundėsi ti tejkalojmė masat e sigurimit tuaj. Operacionet janė nė pėrgatitje dhe ju sė shpejti do ti shihni nė vendlindjen tuaj posa tė jenė tė gatshme, nė dashtė Allahu.

Gėnjeshtra e Bushit ėshtė zbuluar. Sidoqoftė, njė gjė e cila i kaloj nėpėr kokėn e tij, e cila ėshtė nė zemrėn e zgjedhjeve e cila bėnė thirrje pėr tėrheqjen e trupave ėshtė kjo: "Ėshtė mė mirė qė ne (Amerikanėt) mos ti luftojmė Muslimanėt nė vendet e tyre dhe se ata mos tė na luftojnė neve nė vendet tona."

"Ne nuk kemi asgjė kundėr asaj qė tė ju ofrojmė juve armėpushim afatgjatė me kushte te drejta nė mėnyrė qė (tė dy palėt ) ti pėrmbahemi. Ne jemi popull qė Zoti na e ka ndaluar qė tė gėnjejmė dhe tė tradhtojmė. Nuk ka ndonjė turp nė kėtė zgjidhje e cila e pengon humbjen e miliarda dollarėve, tė cilat kanė shkuar tek ata qė kanė ndikim dhe tek mercenarėt e luftės nė Amerikė tė cilėt e kanė pėrkrahur fushatėn e zgjedhjeve tė Bushit me miliarda dollarė e cila e bėnė tė qartė kėmbėnguljen e Bushit dhe gangsterėve tė tij pėr vazhdimin e luftės.

Nėse ju (Amerikanėt) jeni tė sinqertė nė dėshirėn tuaj pėr paqe dhe siguri, ne ju kemi pėrgjigjur juve. Dhe nėse Bushi vendos qė tė vazhdoj me gėnjeshtrat dhe shtypjen e tij, atėherė do tė ishte e dobishme pėr ju qė ta lexoni librin "Rogue State" (Shteti Mashtrues), ku nė hyrjen e tij thuhet: "Po tė isha unė kryetarė, do ti ndalja sulmet ndaj Amerikės: S'pari do tė kėrkoja falje ndaj tė gjitha tė vejave dhe jetimėve dhe ndaj atyre qė u torturuan. Pastaj do tė lajmėroja se pėrzierja e Amerikės nė popujt e botės ka marr fund njėherė e pėrgjithmonė."
Pėrfundimisht, unė ju them se fitorja nė kėtė luftė ose ėshtė e jona ose e juaja. Nėse ėshtė e jona, ju do tė jeni tė poshtėruar, dhe nė kėtė drejtim po shkohet, tė gjitha falėnderimet i qofshin Allahut. Dhe nėse ėshtė e dyta, atėherė lexoni historinė dhe ju do ta dini se ne nuk jemi njė popull i cili fle nė disfatė, dhe se ne do tė kėrkojmė hakmarrje pėrgjithmonė, dhe nuk do tė kalojnė ditėt dhe netėt pėrderisa ne mos tė hakmerremi, sikurse qė e bėmė mė 11 Shtatorė, nė dashtė Allahu. Dhe ju do tė vazhdoni qė tė jetoni tė poshtėruar dhe me frikė dhe nė fund do tė jeni tė mundur.

Dhe sa pėr neve ne nuk kemi asgjė pėr tė humbur. Ai i cili jeton nė oqean nuk ia ka frikėn shiut. Ju i keni okupuar vendet tona, ju e keni sulmuar nderin dhe dinjitetin tonė, ju e keni derdhur gjakun tonė, e keni vjedhur pasurin tonė, i keni shkatėrruar shtėpitė tona dhe ju e keni coptuar sigurinė tonė. Dhe do tė ju japim juve tė njėjtin tretman.

Ju jeni pėrpjekur qė tė na pengoni neve nga tė jetuarit me dinjitet, por ju nuk do tė keni mundėsi qė tė na pengoni neve nga tė vdekurit me dinjitet. Tė ulesh dhe ta lėsh xhihadin mbrapa ėshtė njė mėkat i madh nė fenė tonė tė cilit ia kemi frikėn. Dhe vdekja nen hijen e shpatave ėshtė gjėja mė e mirė qė ne e dėshirojmė. Mos tė ju mashtroi fuqia dhe armatimi juaj, mund tė ju bėjė qė vetėm ta fitoni ndonjė betejė por ju do ta humbni luftėn. Durimi dhe tė qėndruarit e paluhatshėm janė mė tė mira se sa ajo qe e keni ju, dhe ėshtė vija e fundit tė cilėn ju duhet ta shikoni.

Ne ishim tė durueshėm nė luftimin e Bashkimit Sovjetik me disa armė tė vogla modeste pėr dhjet vite dhe ne e harxhuam ekonomin e tyre derisa u zhdukėn, tė gjitha falėnderimet i takojnė Allahu. Ju duhet tė merrni mėsim prej asaj, ne do tė jemi tė durueshėm nė luftimin tuaj, nė dashtė Allahu, derisa njėri prej neve tė vdes. Ne asnjėherė nuk do tė ikim nga tė luftuarit tuaj deri nė fund.

Unė betohem se nuk do tė vdes ndryshe pėrveē se i lirė... edhe pėrkundėr shijes sė hidhur tė vdekjes.

Paqja dhe shpėtimi qoftė mbi ata tė cilėt e pasojnė udhėzimin.


Usame Bin Ladin
19 Dhulhixha 1426 hėnor
19 janar, 2006

Nenhijeneshpates.net

Portokalli
30-01-06, 19:06
Islami dhe Terrori. Nje argument tjeter....

Tė paktėn tre tė vrarė nga sulmet me makina bombė ndaj kishave nė Irak

29-01-2006Policia irakiane thotė se sulmet me makina bombė ndaj kishave nė Bagdad dhe Kirkuk shkaktuan vdekjen e tė paktėn tre personave dhe plagosjen e disa tė tjerėve.

Policia thotė se makinat bombė shpėrthyen njėkohėsisht para dy kishave nė Kirkuk dhe katėr tė tjerave nė Bagdad.

Shpėrthimet ndodhėn pak pasi autoritetet irakiane e ndėrprenė gjyqin e Saddam Husseinit, duke e shtyrė deri tė paktėn tė mėrkurėn. Sadami, disa tė pandehur tė tjerė dhe avokatėt e tij dolėn sot nga salla e gjyqit, pasi kryegjykatėsi i ri pėrzuri vėllain e Sadamit, Barzan al-Tikriti, edhe ai njė nga tė pandehurit.

Ish-udhėheqėsi irakian dhe shtatė tė pandehur tė tjerė akuzohen pėr vrasjen e 148 personave nė qytetin e Dujailit, pas njė atentati tė dėshtuar ndaj Sadamit nė vitin 1982.

Po sot, katėr ushtarė irakianė gjetėn vdekjen si pasojė e njė sulmi vetėvrasės me makinė bombė pranė qytetit tė lindjes sė Sadamit, Tikrit. 10 persona tė tjerė gjetėn vdekjen nė jug tė Bagdadit nga njė sulm i kryengritėsve.

munti
31-01-06, 01:18
Rriten protestat kundėr karrikaturave tė Muhamedit


Protestat nė vendet myslimane kundėr karikaturave tė profetit Muhamed tė publikuara nė njė gazetė daneze sa vjen e bėhen mė masive.

Ministria e jashtme nė Kopenhagen i paralajmėroi shtetasit e vet nė Lindjen e Afėrme tė kenė kujdes tė veēantė ndaj sulmeve. Libia paralajmėroi mbylljen e ambasadės sė saj nė Kopenhagen. Nė tė njėjtėn kohė ajo kėrcėnoi me masa hakmarrėse ekonomike. Nė shumė shtete arabe janė thirrur nė takime ambasadorėt danezė, nė shumė vende janė bojkotuar mallrat daneze. Ministria e jashtme siriane kėrkoi tė dėnohen ata qė janė pėrgjegjės pėr karikaturat e Muhamedit. Nė Rripin e Gazės palestinezė tė armatosur zaptuan njė zyrė tė Bashkimit Evropian.
/ 30 01 2006/V.H.

munti
31-01-06, 14:45
Arabia Saudite bojkoton produktet e qumėshtit nga Danimarka

Deri mė tani tė gjithė kemi dėgjuar se gazeta ditore e Danimarkės Jyllands-Posten botoi vizatimet apo mė mirė tė themi karikaturat e Pejgamberit tonė, alejhi selam. Nė kėtė mėnyrė “danezėt” deshiruan ta tregojnė demokracinė e tyre dhe lirinė e mediave.Pėr fatė tė keq kjo formė e demokracisė dhe liri e mediave testohet mbi ndjenjat e pakicave nė vendet evropiane dhe ato perėndimore.Nė anėn e kundėrt shohim njė numėr shumė tė madh tė gazetarėve musliman nė burgje pėr shkak tė botimit tė teksteve, intervistave dhe artikujve tė cilat tė ashtuquajturat vende perėndimore i konsiderojnė tė pamatura. Pėrveē kėsaj, vetėm para njė viti nė vendin fqinjė tė skandinavisė kanė mbyllur serverin e firmes lokale vetėm pėr shkak se mbante ‘web sajtin’ e agjensisė informative Ēeēene, Kavkazcenter.com.Atėherė nuk ishin nė fuqi argumentet e demokracisė dhe liria e mediave sepse rusėt protestonin dhe dihet fort mirė se ajo posedon bombėn atomike prandaj nuk bėhet shaka me demokracinė. Pasi qė muslimanėt nuk kanė argumente aq tė forta, mbi ata ushtrohet demokracia dhe liria e shtypit.Pas botimeve tė karikaturave tė pėrmendura inkriminuese, ministrėt nga 12 shtete islamike kėrkuan qė Danimarka dhe kryeministri i tyre Anders Fogh Rasmussen tė kėrkojnė falje, por kėtė nuk e dėgjuan nga ata. Atyre u ėshtė thėnė se nėse kanė diēka kundėr, pėr kėtė mund tė flasin vetėm nė gjykatė. Sot, disa muaj mė vonė, Arabia Saudite tėrheqi ambasadorin e saj nga Danimarka.Por, pas gjithė kėsaj mė 26.01.2006. ndodhi diēka qė opinioni danez u ngrit nė kėmbė. Tė gjitha shitoret nė mbarė Arabinė Saudite shumicėn e produkteve tė qumėshtit tė importuara nga Danimarka i larguan nga raftet e tyre. Ėshtė me rėndėsi tė pėrmendet se prodhuesit danez si Arla Foods A/S prodhues i djathit feta, The Tree Cows (tė cilin ndonjėri prej nesh e njeh nga koha e luftės) nė vendet arabe nė vit eksporton mallė nė vlerė prej 657 milion euro, 411 milion euro vetėm Arabisė Saudite, kėshtu qė bojkoti i prodhimeve tė tyre do tė ndihet nė masė tė madhe nė kėtė vend skandinav.Danimarka ka gjithashtu edhe prodhime tjera tė cilat eksportohen nė Arabinė Saudite, tė cilat, ndoshta, gjithashtu do tė bojkotohen.Pasi qė Arla Foods A/S, gjithashtu eksporton mallė edhe nė vendet tjera islamike, pasojnė testime tjera tė demokracisė daneze dhe liria e mediave sepse pritet qė edhe vendet tjera t’i bashkangjiten kėti bojkoti.

-islamgjakova-

Reana
11-02-06, 01:41
http://us.news3.yimg.com/us.i2.yimg.com/p/ap/20060210/capt.bag10502101330.iraq_bag105.jpg

Sulmi ne xhematin Suni ne Bagdad pas faljes se drekes te Premten ne xhamine Iskan al-Shaabi


Nje veture me eksploziv vrau 8 besimtare para nje xhamie te sektes islame Suni dhe pas kesaj persona te armatosur rrembyen me dhune hoxhen e xhamise.
Esplozioni i vetures shkaktoi deme te medha materiale ne lagjen ku ndodhi ky rast, lendoi 21 persona dhe vrau 8 persona, qe po dilnin prej xhamise, pas faljes se drekes.

Nje ore me vone persona te armatosur, me vetura arriten tek vendi i ngjarjes dhe duke bertitur "Allahu Akbar" filluan te shtiejne me arme zjarri drejt te pranishemve ne vendin e ngjarjes. Tre persona jane vrare me kete rast, ne mesin e tyre nje grua.

Konsiderohet se ky sulm eshte kryer ne hakmarrje drejt besimatreve muslimane te sektes suni, te cilet disa here rradhazi ne lagjen ku gjindet xhamia Iskan al-Shaabi, kane vrare pjesetare muslimane te sektes shiite.

Kercovari
11-02-06, 11:56
Fyerje ne emer te liris se shprehurit

Derisa ne Evrope ka filluar te behet trend martesa mes homoseksualeve,lakuriqsija rrugeve,pornografia,dhe perdorimi zyrtare i droges,Danezet,si krijues te ketyre veprave amorale shkuan aq large sa qe njollosen fytyren e shenjte te Muhamed a.s.dhe Muslimanet nepergjithsi.Qe nga viti 2001 Evropa ne menyra me te shemtuara mundohet te krijoje imazhin e keq ndaj muslimaneve,mjerisht ehde ketu ne mesin tone kemi keqberes te paguar nga qarqe te njohura antiislame.
Joserioziteti ndaj njemiliarde muslimaneve ne bote dhe islamofobia qe ka kaplu popullaten Evropiane te krishtere i ngjane me shume Holokaustit Hitlerian.Paraqitja e Muhamed a.s si nje person prej te cilit shperthen dhuna ka shkaktuar reagime te medha dhe te ashpra ne boten muslimane si ne lindje ashtu edhe ne Evrope dhe Amerike.
Elementi i pare qe u verejt eshte niveli i paragjykimeve me te cilat Evropjanet i shohin muslimanet nepergjithsi.
Nje segment tjeter qe muslimanet me shume te drejte e shtruan keto dite,se pse Evropianet nuk tallen me holokaustin ndaj evrejve,apo zezakeve kohe te fundit por ne emer te shprehjes se lire tallen me figuren e profetit Muhamed a.s gje qe nuk ka ndodhe ne gazeta apo revista islame te fyhet dhe te njolloset apo te tallen me Profetin Isa /Jezu Krishti.
Duke marre si shembull ngjarjen e diteve te fundit dhe analiza te mirefillta,edhe ketu kemi pas raste ku antare te caktuar kan njollos fytyren e shenjte te Muhamed a.s,dhe me kete deshmojen qarte se duan me cdo kusht te sjellin telashe brenda per brenda besimatreve shqiptare.
Ftoje te gjithe besimtaret e ndershem muslim dhe te krishtere shqiptare, qe te mos bien pre provokatoreve,dhe te u ikin sa me large tyre duke i lene te vetmuar te flasin me veteveten,e jo ne emer te fjales lire te njollosin Kombin dhe besimtaret te kujte do cofte besimi,sepse vetem si bisemtare dhe atdhetare te flakte do te mbrojem tolerancen shekullore fetare brendashqiptare.

Zana_ch
08-03-06, 10:39
Ne nuk do tė lejojmė qė ky agresion i hapur kundėr sunive tė kaloj pa pėrgjigje


Pėrgjigja jonė do tė jetė si njė valė tronditėse dhe shkatrruese, me fuqin e Allahut
Me emrin e Allahut, Mėshiruesit, Mėshirbėrėsit
O Allah! Bėn qė gjuajtjet tona ta qėllojnė cakun e menduar dhe na i pėrforco kėmbėt tona fuqishėm pėr tokė. Tė gjitha falenderimet i takojn Allahut, Mėshiruesit dhe Furnizuesit tė botrave. Paqja dhe shpėtimi qoft mbi pejgamberin tonė, Muhamedin, familjen e tij, dhe mbi shokėt e tij.
Nė ndodhit e fundit nė Samara nė tė cilat njėri prej idhujve tė Rafidave (Shiave) ėshtė vėnė nė shėnjestėr, ku ka sjellur njė reakcion zingjiror qė hapi syt e muslimanėve nė tėrė botėn qė ti shohin planet (qė gjenden) prapa skenave kundėr Ahli Sunetit (njerėzit qė i pėrmbahen praktikės sė Pejgamberit a.s.). Qka ju ka ndodhur Ahli Sunetit ditėve tė fundit ka qenė e zier prej qeveris felėshuese tė El-Xhaferit dhe prej tė gjitha forcave tradhtare (militantėve etj.) me njė koordinim tė plotė dhe pjesmarrje aktive nga aleatėt e tyre nė Iran. Qėllimi i rregullimit tė kėsaj ndodhie ka qenė qė tė mbulohen dhe tė largohet vėmendja prej krimeve ditore tė tmerrshme tė cilat po kryhen prej Shiave kundėr Ahli Sunetit.Qėllimi ka qenė qė kriminelėt tė shihen si tė pafajshėm dhe tė shtypur. Qėllimi i tyre i gjerė ėshtė qė ta marrin (nėn sundim) Bagdadin dhe ta vendosin Akiden e tyre tė ligė mbi popullin e Irakut. Por ata po ėndėrrojnė, kjo kurr nuk do tė ndodhė, me mirėsin e Allahut.
Prandaj, ne, Shura Konsultuese e Muxhahidėve dėshirojmė qė ta bėjmė me dije ēdonjėrin se nuk do tė lejojmė qė ky agresion tė kaloj pa u vrejtur dhe pėrgjigja jonė do tė jetė e shpejtė, si goditje e valėve, dhe dėrrmuese pėr agresorin, me mirėsin e Allahut. Ne ju bėjmė thirrje tė gjithė muslimanėve nė Irak qė tė lidhen sė bashku sikurse njė njeri qė ti vejnė fundin kėtyre masakrave para se kjo tė del jashtė kontrollės.
Ndėrsa e tėrė krenaria i takon All-llahut, tė dėrguarit tė Tij dhe besimtarėve, por hipokritėt kėtė nuk e dinė. (63:8)
Allahu Ekber...Allahu Ekber...Allahu Ekber!Lavdėrimi i takon Allahut, Pejgamberit tė Tij, dhe Muxhahidėve.


Departamenti i mediave
Shura Kosultative e Muxhahidėve
26 Muharrem 1427
24 Februar, 2006Kur lexoi ksi shkrimesh me plot guxim them se ju jeni vetem per lufta dhe feja islame e ngatrron ZOTIN apo si e quni ALLAHI ne luftra .....ju lutem largohi nga keto shkrime se jan per te keqen e popullit SHQIPAR.

Espresso
09-03-06, 20:24
Tė gjitha shkrimet qė nuk kan tė bėjnė me temen u transferuan nė Arkiv.
Bond

Zana_ch
12-03-06, 17:37
Anschläge in Sadr City
http://nachrichten.ch/img/1x1transp.gif
Bagdad - Bei drei Bombenanschlägen im Bagdader Schiitenviertel Sadr City sind mindestens 35 Menschen getötet worden.
Mindestens 92 wurden nach Spitalangaben verletzt, als drei Autobomben auf zwei Märkten von Sadr City hochgingen.


Ju lutem ndoshta te gjith nuk e dini gjuhen gjermane veq ky eshte reziltati i nje auto bombe ne Bagdat mbi 35 te vdekur dhe mbi 92 te lenduar bilanci i ksaj bombe.

munti
26-03-06, 00:08
DEKLARATĖ E MYFTINISĖ SHKODĖR

NĖ LIDHJE ME VENDOSJEN E BUSTIT TĖ SHENJTORES KATOLIKE
NĖNĖ TEREZA NĖ AMBIENTET PUBLIKE NĖ SHKODĖR

Myftinia Shkodėr del sot me kėtė deklaratė pėr median pas
kėrkesave dhe peticioneve qė i janė drejtuar asaj nga
besimtarėt myslimanė dhe nė veēanti nga njė bashkėsi
qytetare tė lagjes Xhabije pėr mos vendosjen e bustit tė
Shenjtores Nėnė Tereza nė pronat publike apo nė Xhabije, si
dhe pėr tė dhėnė qėndrimin zyrtar tė Institucionit tonė.

Nga ana tjetėr habitemi nga disa komente dhe interpretime
tendencioze tė disa mediave ndaj deklaratės tė dalur para
disa ditėve nga shoqatat Islame.

Ne pa mėdyshje nderojmė dhe respektojmė figurat kombėtare
dhe humane. Gjithashtu vlerėsojmė ēmimet, shėrbimet dhe
kontributin e Nėnė Terezės pėr tė varfėrit, jetimėt dhe tė
sėmurėt. Nė thelb figura e saj ėshtė fetare dhe si e tillė
thelbi i misionit qė ajo ka luajtur ka qenė propogandimi i
katolicizmit.

Ndėrkaq, informojmė ata qė nuk e dinė se Nėnė Tereza ėshtė
shenjtėruar nga Papa Gjon Pali i II pėr kontributin e saj
si misionare katolike pėr propogandimin e misionit fetar.
Po ashtu ai qė lexon literaturėn mbi jetėn, veprimtarinė
dhe biografinė e Nėnė Terezės vėren nė thelb misionin e saj
fetar.

Nėnė Tereza duke sqaruar pėrkatėsinė e saj thotė: “Pėrsa i
pėrket fesė jam murgeshė katolike, sipas thirrjes i pėrkas
botės, por zemra ime i pėrket plotėsisht Jezu Krishtit”.
Ndėrsa Dom Ndoc Nogaj nė kryeshkrimin e botuar nė revistėn
“Mbas Teje” tė muajit tetor 2003, duke vlerėsuar figurėn e
saj ndėr tė tjera thotė se: ajo ėshtė Lavdi e kishės
katolike botėrore, krenari e kombit shqiptar.

Ėshtė e padrejtė qė figura e saj tė vlerėsohet nė mėnyrė tė
njėanshme dhe tė harrohet me qėllim apo paqėllim misioni i
saj fetar pėr tė cilin ajo shkriu jetėn.

Prandaj mendojmė se cėnohet tolerance fetare nė Shkodėr nė
rast tė vendosjes sė bustit tė saj nė pronat publike apo nė
lagjen Xhabije.

Emėrimeve masive tė padrejta tė pjesės katolike nė postet
kyēe nė pushtetin lokal apo kryqeve tė paligjshme tė
vendosura ne vende publike i bėjmė thirrje anėtarėve tė
Kėshillit Bashkiak tė mos i shtojnė njė provokim tjetėr
i cili cėnon tolerancėn ndėrfetare nė Shkodėr.

Pėr kėto arsye kėrkojmė nga anėtarėt e organit vendimarrės
tė kėtij Kėshilli tė mos miratojė vendosjen e kėtij busti
nė pronat publike apo nė lagjen Xhabije, por po qe se
vendoset, tė vendoset nė ambientet fetare katolike.Shkodėr mė, 25.03.2006
MYFTINIA SHKODĖR

munti
02-04-06, 00:26
Shqipėri: 84.4% e popullsisė muslimane http://dritaislame.com/gazeta1/data/upimages/bajrami.gif

Edhe pse nė Shqipėrinė e viteve tė fundit ėshtė folur shumė pėr identitetin fetar tė shqiptarėve, studiuesit seriozė tė historisė sė popullit tonė e kanė pranuar vazhdimisht se shumica dėrrmuese e shqiptarėve i pėrkasin fesė islame. Feja islame ka qėnė ajo qė i shpėtoi ata nga asimilimi i fqinjėve dhe i ktheu shqiptarėt nė sundimtarė tė Ballkanit pėr 500 vite me radhė. Duke patur parasysh qė rreth 99% e shqiptarėve qė jetojnė nė ditėt e sotme nė Kosovė dhe Maqedoni, janė muslimanė, minoritetet katolike dhe ortodokse nė Republikėn e Shqipėrisė londineze nuk ēojnė shumė peshė nė balancat fetare tė shqiptarėve nė Ballkan. Po tė pėrmendim kėtu qė njė numėr i mirė i ortodoksėve tė Shqiptėrisė janė me origjinė vllehe, maqedone, bullgare, malazeze dhe greke, numri real i shqiptarėve muslimanė edhe nė vetė republikėn e Shqipėrisė del tė jetė tepėr i madh sesa deklarohet, ndėrsa ai i ortodoksėve shumė mė i vogėl sesa pretendohet. Edhe pse disa botime tendencioze nga disa qarqe vllehe nė Shqipėrinė e viteve tė fundit janė munduar t’i tregojnė shqiptarėt muslimanė mė pak sesa ata janė, dhe nė kėtė valle shpesh janė pėrzierė edhe disa qeveritarė ortodoksė, si psh, Fatos Nano qė pėrpara disa muajsh lėshoi njė sulm kundėr pėrqindjes sė shqiptarėve muslimanė nė Itali; faktet dėshmojnė ndryshe.

Nė rastin konkret, ėshtė enciklopedia e mirėnjohur italiane De-Agostini, e cila siē duket nuk ka pranuar tė marrė parasysh shantazhet e politikės ortodokse nė Shqipėri pėr numrin e muslimanėve. Nė versionin e saj mė tė fundit, tė vitit 2005 De-Agostini shėnon se muslimanėt pėrbėjnė 84.4% tė shqiptarėve, ortodoksėt 8.7% dhe katolikėt 6.2%. Duke patur parasysh numrin e madh tė lindjeve mes muslimanėve nė botė, shifra e De-Agostinit duket tepėr serioze.

Megjithatė shifra e De-Agostinit duket se ka frikėsuar qeveritarėt ortodoksė shqiptarė, dhe mashat e tyre nė mediat e shkruara tė Tiranės. Botuesit e gazetės Korrieri nė shkrimin e datės 6 Mars 2005 kanė lėshuar njė sulm kundėr Enciklopedisė italiane nėpėrmjet gazetarit ortodoks Ben Andoni, i cili ka shfaqur shqetėsimin e tij nė lidhje me kėtė saktėsi shkencore tė enciklopedisė italiane. Pėr kėtė ata kanė kontaktuar edhe drejtoreshėn e INSTAT-it nė Tiranė, Milva Ikonomin, ku kjo e fundit ka shprehur shqetėsim e saj gjithashtu. Megjithatė, rasti De-Agostini nuk ėshtė i vetmi qė tregon se shqiptarėt muslimanė pėrbėjnė shumicėn nė vend. Faljet masive tė Bajrameve nėpėr sheshet e Tiranės vit pėr vit apo vetėm njė vėshtrim i shpejtė nėpėr librat telefonikė tė Shqipėrisė, tė bind se elementi musliman shqiptar pėrbėn shumicėn e shqiptarėve, edhe pse nė ditėt e sotme muslimanėt nė Shqipėri trajtohen si shtetas tė dorės sė dytė nga njė klikė ilegjitime; minoritaro – ortodokse e Tiranės. Kjo klikė ėshtė ajo qė po i mohon shqiptarėve tė drejtėn e ndėrtimit tė Xhamisė sė Madhe tė Tiranės, ndėrsa bashkėfetarėve tė saj i ka dhėnė tokėn mė tė mirė tė qytetit pėr tė ndėrtuar njė katedrale.

---------------------------------
----------------------------------

Espresso
02-04-06, 16:01
Shqipėri: 84.4% e popullsisė muslimane http://dritaislame.com/gazeta1/data/upimages/bajrami.gif

Edhe pse nė Shqipėrinė e viteve tė fundit ėshtė folur shumė pėr identitetin fetar tė shqiptarėve, studiuesit seriozė tė historisė sė popullit tonė e kanė pranuar vazhdimisht se shumica dėrrmuese e shqiptarėve i pėrkasin fesė islame. Feja islame ka qėnė ajo qė i shpėtoi ata nga asimilimi i fqinjėve dhe i ktheu shqiptarėt nė sundimtarė tė Ballkanit pėr 500 vite me radhė. Duke patur parasysh qė rreth 99% e shqiptarėve qė jetojnė nė ditėt e sotme nė Kosovė dhe Maqedoni, janė muslimanė, minoritetet katolike dhe ortodokse nė Republikėn e Shqipėrisė londineze nuk ēojnė shumė peshė nė balancat fetare tė shqiptarėve nė Ballkan. Po tė pėrmendim kėtu qė njė numėr i mirė i ortodoksėve tė Shqiptėrisė janė me origjinė vllehe, maqedone, bullgare, malazeze dhe greke, numri real i shqiptarėve muslimanė edhe nė vetė republikėn e Shqipėrisė del tė jetė tepėr i madh sesa deklarohet, ndėrsa ai i ortodoksėve shumė mė i vogėl sesa pretendohet. Edhe pse disa botime tendencioze nga disa qarqe vllehe nė Shqipėrinė e viteve tė fundit janė munduar t’i tregojnė shqiptarėt muslimanė mė pak sesa ata janė, dhe nė kėtė valle shpesh janė pėrzierė edhe disa qeveritarė ortodoksė, si psh, Fatos Nano qė pėrpara disa muajsh lėshoi njė sulm kundėr pėrqindjes sė shqiptarėve muslimanė nė Itali; faktet dėshmojnė ndryshe.

Nė rastin konkret, ėshtė enciklopedia e mirėnjohur italiane De-Agostini, e cila siē duket nuk ka pranuar tė marrė parasysh shantazhet e politikės ortodokse nė Shqipėri pėr numrin e muslimanėve. Nė versionin e saj mė tė fundit, tė vitit 2005 De-Agostini shėnon se muslimanėt pėrbėjnė 84.4% tė shqiptarėve, ortodoksėt 8.7% dhe katolikėt 6.2%. Duke patur parasysh numrin e madh tė lindjeve mes muslimanėve nė botė, shifra e De-Agostinit duket tepėr serioze.

Megjithatė shifra e De-Agostinit duket se ka frikėsuar qeveritarėt ortodoksė shqiptarė, dhe mashat e tyre nė mediat e shkruara tė Tiranės. Botuesit e gazetės Korrieri nė shkrimin e datės 6 Mars 2005 kanė lėshuar njė sulm kundėr Enciklopedisė italiane nėpėrmjet gazetarit ortodoks Ben Andoni, i cili ka shfaqur shqetėsimin e tij nė lidhje me kėtė saktėsi shkencore tė enciklopedisė italiane. Pėr kėtė ata kanė kontaktuar edhe drejtoreshėn e INSTAT-it nė Tiranė, Milva Ikonomin, ku kjo e fundit ka shprehur shqetėsim e saj gjithashtu. Megjithatė, rasti De-Agostini nuk ėshtė i vetmi qė tregon se shqiptarėt muslimanė pėrbėjnė shumicėn nė vend. Faljet masive tė Bajrameve nėpėr sheshet e Tiranės vit pėr vit apo vetėm njė vėshtrim i shpejtė nėpėr librat telefonikė tė Shqipėrisė, tė bind se elementi musliman shqiptar pėrbėn shumicėn e shqiptarėve, edhe pse nė ditėt e sotme muslimanėt nė Shqipėri trajtohen si shtetas tė dorės sė dytė nga njė klikė ilegjitime; minoritaro – ortodokse e Tiranės. Kjo klikė ėshtė ajo qė po i mohon shqiptarėve tė drejtėn e ndėrtimit tė Xhamisė sė Madhe tė Tiranės, ndėrsa bashkėfetarėve tė saj i ka dhėnė tokėn mė tė mirė tė qytetit pėr tė ndėrtuar njė katedrale.

---------------------------------
----------------------------------

Munti

Kjo statistik eshte prrall dhe enderr e juaja. Vitin e ardhshem do te del ne shesh e tera me qrast spekulimet dhe propagandat nga ana e fanatikeve musliman do te marrin fund. Eshte hera e pare ne jeten time qe degjoj keso gjepura mbi perkatesine fetare ne Shqiperi.
Jeni shume qesharak. Ju keshilloj per nje vizit tek psikiatri mos keni probleme me IQ!

:smile:

musl|m
02-04-06, 16:46
Munti

Kjo statistik eshte prrall dhe enderr e juaja. Vitin e ardhshem do te del ne shesh e tera me qrast spekulimet dhe propagandat nga ana e fanatikeve musliman do te marrin fund. Eshte hera e pare ne jeten time qe degjoj keso gjepura mbi perkatesine fetare ne Shqiperi.
Jeni shume qesharak. Ju keshilloj per nje vizit tek psikiatri mos keni probleme me IQ!

:smile:

Shiko ketu tegjitha te dhenat oficiale per Republiken e Shqiperise ku mund te gjesh dhe kto:

Ethnic groups:Albanian 95%, Greek 3%, other 2% (Vlach, Roma (Gypsy), Serb, Macedonian, Bulgarian) (1989 est.)
note: in 1989, other estimates of the Greek population ranged from 1% (official Albanian statistics) to 12% (from a Greek organization)
Religions:Muslim 70%, Albanian Orthodox 20%, Roman Catholic 10%
note: percentages are estimates; there are no available current statistics on religious affiliation; all mosques and churches were closed in 1967 and religious observances prohibited; in November 1990, Albania began allowing private religious practice
Languages:Albanian (official - derived from Tosk dialect), Greek, Vlach, Romani, Slavic dialectskliko ketu posht:

http://www.sitemeter.com/?a=stats&s=sm1sllupcani&v=51&country=AL&vlr=89&pg=41&r=78

Herave tjera pa fakte mos fol vetem pse te kanet ty.

King_Gentius
03-04-06, 01:08
Kohet e fundit gjeta nje artikull qe prek kete temen e fese ne Shqiperi.


Perhaps, one should be cautious about how much to read into our estimations of religious denomination and ethnicity as our sample captures only the voting age population that currently resides in Albania. Our data say nothing about Albanian emigrants in other countries (by some estimates up to 30 percent of the population). We need further surveys to study political and socio-demographic characteristics of the Albanian emigrants. 70 percent of the respondents in our survey stated Islam as their religion but only 7.5 percent knew if they were Sunni or Bektashi Muslims. In addition, over 46 percent stated that they never practice their religion, and 14 percent go to church or mosque very rarely. This could mean that religious denominations are, for the most part, only nominal labels. About 15 percent of the respondents said they were Orthodox, and 13 percent Catholics. On ethnicity, 96 percent identified themselves as Albanians. Among them, only 16 percent identified themselves as either Ghegs or Tosks. Ghegs were twice as likely to self-identify as compared to Tosks, this probably being a consequence of the decades long alienation of Ghegs by the former communist regime.


http://alpsa.org/aes/archives/rezultatet/

munti
04-04-06, 14:35
Me bibėl nė ligjėrata

Prishtinė, 3 PRILL — Bill Burtness krahas literaturės sė nevojshme pėr tė studiuar bazat e mendimit politik amerikan, si alternativė ka pėrdorur edhe Biblėn. Sipas tij, i gjithė mendimi politik i ShBA-ve bazohet nė librin kishtar. Ai materialet fetare i ka shpėrndarė nė orė tė mėsimit, ndėrsa studentėt e mllefosur nė kėtė gjest qė e quajtėn propagandė, janė ankuar edhe nė instancat mė tė larta tė fakultetit.
Bill Burtness, profesori mysafir nga Universiteti i Kombeve i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, studentėve nė sallėn e mėsimit u ka shpėrndarė falas bibla, duke aluduar se politika amerikane bazohet nė Bibėl.
Express posedon njė incizim me telefon ku shihet Bill Burtness gjatė ligjėratės nė Fakultetin Filozofik duke shpėrndarė librin e shenjtė, i ndihmuar nga pėrkthyesi i tij.


Kjo nuk ka kaluar pa reagime tė studentėve dhe debate, mė shumė nė mes vete sesa me profesorin, qė ata e quajnė profesori propagandues. Megjithatė studentėt e pranishėm janė detyruar qė tė marrin nga njė Bibėl pa vullnetin e tyre, pa pasur shumė guxim qė ta refuzojnė profesorin e lėndės.
Studentėt qė vijojnė studimet nė Fakultetin Filozofik pranojnė tė flasin pėr gazetė, por me njė kusht. Emri dhe mbiemri i tyre tė mos u bėhet publik, ngase shprehen tė bindur se kjo di t’ u kushtojė shtrenjtė, ndėrsa Express posedon tė incizuara deklaratat e tyre.
Studenti i vitit tė parė, H. D., pohon se shpėrndarja e biblave gjatė ligjėratės ka shkaktuar revoltė te studentėt, ndėrsa pohon se deri mė tash nuk kanė marrė ndonjė skript nga profesori nė fjalė pėr lėndėn e tij. “Jo, jo ai vazhdimisht i referohet Biblės. Ne kryesisht marrim shėnime. Biblat ėshtė fakt qė i ka shpėrnda, por unė pėr vete nuk e kam lexuar. Unė mendoj se kjo ėshtė njė propagandė fetare edhe jam i bindur se profesori ėshtė njė misionar katolik”, thotė ai.
Pėrderisa shkon pėr t’i ndjekur ligjėratat nė kėtė lėndė, njėri nga studentėt duke hyrė nė sallė thekson se vetė fakti qė lėnda nė fjalė i ka 6 kredi, atėherė shihet se dikush ka pėr qėllim qė ligjėratat e kėsaj lėnde t’i ndjekin sa mė shumė studentė dhe se asgjė nuk ėshtė e rastėsishme. “Unė mendoj qė kėtu fillimisht po i zėnė fillet edhe tė njė lufte fetare. Kjo ka nxitė shumė polemika midis krishterėve dhe studentėve tė besimit islam, do me thėnė kanė filluar fėrkimet”, thotė H. D. Ndėrsa studenti Sh. R. Tregon se pasi e ka parė profesorin duke shpėrndarė bibla, e ka kundėrshtuar atė.
“Unė e kam kundėrshtuar pėr arsye se unė besimin krishterė nuk e pranoj edhe i kam arsyet e mia pse nuk e pranoj. Unė i kam dhėnė arsyet e mia pse nuk e pranoi. Por mė shumė e kam kundėrshtuar se lėnda e mban titullin ‘bazat e tė menduarit politik amerikan’ edhe nė krejt ligjėratėn flitet pėr historinė e Biblės”, thotė Sh. R. i cili po ashtu ėshtė emėr i njohur pėr redaksinė.
Studenti Sh. R. pohon se do tė ishte shumė mė mirė sikurse profesori Bill Burtness t’u ofronte njė skript nga e cila do tė mėsonin, sesa t’u shpėrndante bibla. Ai shprehet i bindur se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nuk qeverisen
me Bibėl.
“Ėshtė propagandė fetare, normal. Dihet misioni i tij se ēfarė ėshtė”, thekson Sh. R., duke shtuar se shpreh dyshimin qė profesori nė fjalė vjen nga ndonjė organizatė pėr tė thirrur nė fenė e krishtere nėpėr vendet e banuara me qytetarė tė besimit Islam. Sh. R. kujton se si nė tetor tė vitit 2005 njė grup i profesorėve kanė organizuar seminare pėr studentėt e vitit tė parė ‘se si ata duhet t’u qasen studimeve pėr me arrit atė qė synojnė studentėt’. “Ama shumė pak u fliste pėr kėto sene, ma shumė u flitje pėr krishterim”, thekson ai.
Selim Daci, dekan i Fakultetit Filozofik, pohon se nėse profesori ka shpėrndarė bibla nė orėn e mėsimit, atėherė kjo ėshtė tipike propagandė fetare dhe si veprim pėr Dacin ėshtė i papranueshėm. Dekani thotė se ka marrė ankesė nga disa studentė pa u identifikuar pėr problemin e lėndės nė fjalė, ndėrsa ėshtė duke pritur qė studentėt tė bėjnė tė ditur emrat e tyre. Ai thekson se sikur studentėt tė ankohen qė Bill Burtness po shpėrndan bibla gjatė ligjėratave nė godinėn e Fakultetit Filozofik, atėherė dekani Daci do tė ndėrmarrė hapa pėr ta ndalur kėtė.
“Mirė nuk kishte me qenė profesori tė shpėrndan bibla, ose profesori i mendimit Islam tė shpėrndan Kuran. Nėse kam informata tė sakta, atėherė unė do tė marr edhe masa. Ende nuk kam informata tė sakta. Patjetėr qė nėse studentėt ankohen dhe e konstatoj se njė gjė ėshtė e dėmshme pėr procesin mėsimor nė universitet, unė e ndėrpres”, deklaron Selim Daci.
Nga ana tjetėr, Ibrahim Gashi, shef i Departamentit tė Shkencave Politike nė Fakultetin Filozofik, pohon se ėshtė nė dijeni se dikush nga studentėt ėshtė ankuar nė dekanat. “Unė nuk besoj qė ai Biblėn e ka ofruar si literaturė, se sigurisht reagimi do tė ishte mė i gjerė i studentėve.
Ai e ka ofruar si njė burim ku studentėt mund tė gjejnė diēka pėr atė qė ai e ka shpjeguar”, thotė Gashi. Sipas tij, profesori e ka shpėrndarė Biblėn si literaturė plotėsuese pėr ata qė duan ta lexojnė dhe jo si tė obliguar.
Por nė syllabusin qė profesori Bill Burtness u shpėrndan studentėve shihet se nė mesin e literaturės pėr kėtė lėndė pėrveē dy librave tjera, bėn pjesė edhe Bibla. Sikurse dekani Selim Daci edhe Ibrahim Gashi thotė se nėse merr ndonjė reagim nga studentėt, do tė ndėrmarrė hapa konkretė.
“Me ligjet nė fuqi qė ka mbi arsimin e lartė, ndalohet ēfarėdo propagande fetare e cilit do konfesion. Ndalohet qė tė zhvillohet nė universitet. Sigurisht ėshtė e papranueshme”, pohon Gashi.
Ndryshe nga studentėt, Gashi thotė se lėnda nė fjalė i ka pesė kredi dhe jo gjashtė. Por profesori Bill Burtness mohon se ėshtė duke bėrė propagandė fetare, duke pohuar se burimi i ideve pėr kushteton e Amerikės dhe deklarata e pavarėsisė ėshtė nė Bibėl.
“Jo, kėtu po diskutojmė pėr qeverisjen dhe jo pėr religjion”, thotė Bill Burtness. Bill Burtness me cinizėm shtron pyetjen ‘se a mos ėshtė dashur t’u shitet Bibla’.
Bastri Demiri, kryeinspektor i pėrgjithshėm nė Ministrinė e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, pohon se ēdo propagandė dhe ligjėratė e ēdo profesori tė UP-sė qė nuk ėshtė me plan-program tė aprovuar nga Senati i Universitetit dhe Kėshillit Shkencor, ėshtė e ndaluar. “Ajo ėshtė njė propagandė fetare edhe mund tė suspendohet profesori prej mėsimi pėr atė ēėshtje”, thotė Demiri, duke shtuar se biblat mund tė shpėrndahen nėse mungon literatura pėrkatėse pėr njė lėndė tė caktuar.
Sipas tij, Ligji mbi arsimin e lartė e ndalon ēdo propagandė politike dhe fetare nė ambientet e universitetit. Religjioni nėpėr institucionet edukative, si ato tė larta ashtu edhe tė ulėta dhe tė mesme, ka filluar tė paraqitet si njė problem mjaft delikat qė nga pėrfundimi i luftės. Me ardhjen e organizatave tė shumta joqeveritare qė merren me propagandė tė religjionit, ndonjė “rastėsisht” futet edhe nė sistemin e edukimit. E ministria sot e kėsaj dite nuk di se si t’i parandalojė kėto.

Botuar nė: Gazeta “Express”
-----------------------------------------
-----------------------------------------

Reana
04-04-06, 15:42
Nusja 4 vjecare,


pas vitesh te torturave, ne moshen 11 vjecare, arrin te ike nga shtepia e burrit!!
http://www.oddnews.org/images/mar06/wife.jpg

Pas vdekjes se babait, nena e saj u ri-martua, me c'rast njerku i saj e martoi ne moshen 4 vjecare!!! ne shtepine e burrit 30 vjecar, kjo kater vjecare ishte sherbetore e te gjitheve dhe i nenshtrohej maltretimeve te ndryshme, posaqerisht nga vjehrri.
Ne moshen 11 vjecare pas vitesh ne torture, ajo vendose te ike dhe te kekoje ndihme per te shpetuar jeten e saj.

vrraget ne trupin e 12 vjecares Afghane, Gulsoma!!!
http://us.a1.yahoofs.com/ymg/blogs/blogs-799561836-1142888731.jpg?ymc0KV7Ce3Hg7S3s

http://us.a1.yahoofs.com/ymg/blogs/blogs-581971731-1142899835.jpg?ym8hNV7CeEY0AsE.

Lenda e saj, eshe duke u trajtuar nga Minsitira e puneve te Grave te Afganistanit, si dhe Ministria e Puneve te Brendshme (burri dhe vjeherri i saj jane arrestuar)!!!
(http://hotzone.yahoo.com/b/hotzone/blogs2986)

munti
04-04-06, 15:48
http://www.abendblatt.de/media/pic/000/181/18188v1.jpg
Die Eltern des Mädchens stellten sich gestern im katholischen Marienkrankenhaus den Fragen der Journalisten. Agnes J. (33), in der Mitte der Chefarzt der Frauenklinik, Prof. Dr. Peter Scheidel (56), und der Vater Alexander J. (34). Foto: ArningNachrichten (http://www.abendblatt.de/chl/75.html) > Hamburg (http://www.abendblatt.de/chl/5.html)
http://www.abendblatt.de/tplpix/ha/icon_print.gif (http://www.abendblatt.de/daten/2006/03/02/539107.html?prx=1)http://www.abendblatt.de/tplpix/ha/icon_send.gif (http://www.abendblatt.de/extra/service/12988.html?loc=/daten/2006/03/02/539107.html)

Luiza (12) - Deutschlands jüngste Mutter

Schwangerschaft: Eltern haben angeblich nichts gemerkt - wie ist das möglich? Im Marienkrankenhaus brachte das Mädchen in der Nacht zu gestern einen gesunden Jungen zur Welt. Der Vater soll 17 Jahre alt sein.

Reana
04-04-06, 17:40
Ne moshen 13 vjecare, nusja nga Afghanistani, kerkon shkurorezim, per te shpetuar nga torturat

Malik Muhammad, ish agjent Talinabanez 48 vjecar, pas nje mosmarrevjeshje me qiragjinjte e tij, te cilet e kishin vonuar qirane prej 80$, i detyroi qirangjinte te ia japin vajzen e tyre Pekay-n per nuse, ne moshen 9 vjecare.

Pakay, tani 13 vjecare, pas torturave fizike e psiqike nga burri i saj, tash 52 vjecar, dhe gruas se tij te pare, me ndihmen e prinderve ka kerkuar nga gjyqi Afghan te vendose per shkurezimin e saj.
Edhepse e maltertuar disa here deri ne alivanosje, Gjykata Afghane qe aplikon nje perzierje te ligjit civil me sheriatin islam, perkrah te drejtat e meshkujve, prandaj e konsideron Pekay, ende si grua legjitime te tij!!!
Babai i Pekay-t, Muhammad Omar, njeri i varfer, tani mban shprese ne vendimin e Kryetarit te Gjykates Supreme, ajo do te arrije te shkurezohet nga ky person.

Dy vite e gjysme, burri i saj Maliku, e ka mbajtur te lidhur per krevati, gruan e tij te cilen e martoi ne moshen 9 vjecare. Te bertiturat e femiut 9 vjecar jane degjuar nga te gjithe fqinjet te cilet kane degjuar ne apati, deri me tani!!!
http://www.azstarnet.com/sn/attack/48031.php

musl|m
04-04-06, 19:05
Reana ketu nuk po bejm fjal per malltretime dhe probleme familjare sepse neve nuk kemi as mundesi te diskutojm mbi ato gjera.

TI NESE MENDON SE ISLAMI ESHT SHKAK PER KTO RASTE ATEHER NUK PASKE FARJE LIDHJE ME LOGJIKE, PO SI MUNDET ISLAMI TE MESOJ GJERA TE TILLA NJERZIT KJO ESHT E PA LOGJIKSHME DHE NJE MENDJE E SHENDOSH NUK MUND TE MERR KSO BINDJESH.

NESE I MARRIM GJERAT E LIGA TE MUSLIMANEVE DHE I PESHOJM ME ATO TE JO MUSLIMANEVE CKA TE MERR MENDJA CILAT DO TE PESHONIN ME SHUME?

Te lutem shiko drejtesin se 1600 dhunime vdekjeprurese ne USA ndodhin vetem per 1 dite, e mos e ben ktu Mizen Balen per raste te rralla qe i kan kry njerezit jo te shendosh ne koke, e te till ka ku te shkosh, ne lokale, ne oda, ne kisha, po edhe ne xhamia sepse tegjitha keto jan te njerzve e njerezit jan te shumllojshem.

Ashtu si thash perqindja e krimeve dhe gjerave te ndyta te Muslimanet esht shum e ulet dhe bie ēdo dite e me shum, dhe kjo per arsye se njerezit ne Islam vazhdimisht ndalojn nga e keqja, ose me mir te them teologet musliman kontribojne teper ne edukimin e shoqerise dhe ndalimin nga e keqja, perkunder prifterinjve qe nuk u intereson dhe nuk kam pa ende nje teolog te krishter te therret njerezit ne gjera te mira, dhe njekohesisht te ndalojn nga e keqja, sa krime dhe sa ndytesira ndodhin ne USA per nej dite dhe askush nuk merzitet, te vetmit qe merziten jan Muslimanet, kete e ke fakt dhe pranoje, mos diskuto me shum se ska kuptim.

Reana
04-04-06, 19:54
Reana ketu nuk po bejm fjal per malltretime dhe probleme familjare sepse neve nuk kemi as mundesi te diskutojm mbi ato gjera.

TI NESE MENDON SE ISLAMI ESHT SHKAK PER KTO RASTE ATEHER NUK PASKE FARJE LIDHJE ME LOGJIKE, PO SI MUNDET ISLAMI TE MESOJ GJERA TE TILLA NJERZIT KJO ESHT E PA LOGJIKSHME DHE NJE MENDJE E SHENDOSH NUK MUND TE MERR KSO BINDJESH.

NESE I MARRIM GJERAT E LIGA TE MUSLIMANEVE DHE I PESHOJM ME ATO TE JO MUSLIMANEVE CKA TE MERR MENDJA CILAT DO TE PESHONIN ME SHUME?

Te lutem shiko drejtesin se 1600 dhunime vdekjeprurese ne USA ndodhin vetem per 1 dite, e mos e ben ktu Mizen Balen per raste te rralla qe i kan kry njerezit jo te shendosh ne koke, e te till ka ku te shkosh, ne lokale, ne oda, ne kisha, po edhe ne xhamia sepse tegjitha keto jan te njerzve e njerezit jan te shumllojshem.

Ashtu si thash perqindja e krimeve dhe gjerave te ndyta te Muslimanet esht shum e ulet dhe bie ēdo dite e me shum, dhe kjo per arsye se njerezit ne Islam vazhdimisht ndalojn nga e keqja, ose me mir te them teologet musliman kontribojne teper ne edukimin e shoqerise dhe ndalimin nga e keqja, perkunder prifterinjve qe nuk u intereson dhe nuk kam pa ende nje teolog te krishter te therret njerezit ne gjera te mira, dhe njekohesisht te ndalojn nga e keqja, sa krime dhe sa ndytesira ndodhin ne USA per nej dite dhe askush nuk merzitet, te vetmit qe merziten jan Muslimanet, kete e ke fakt dhe pranoje, mos diskuto me shum se ska kuptim.

Kjo teme eshte per "LAJME", e jo per komentet e tua!!!

musl|m
04-04-06, 21:12
Cat Stevens www.catstevens.com (http://www.catstevens.com/) (nje kengetar i madh dhe i njohur ne bote).

Tash e ka emrin Jusuf Islam.

musl|m
04-04-06, 21:30
Djali i Neritan Cekes ka shume kohe qe ka pranuar Islamin.I jati per ta shperngulur nga kjo fe e shpernguli dhe nga Shqiperia duke e "internuar" ne nje shkolle gjermane.Mirepo muslimani i mire dhe atje vazhdoi ta praktikoi fene.Po keshtu dhe djali i Skender Gjinushit dhe Sali Berishes jane individe qe falen.

Ajo qe perben sensacion tjeter eshte se ne burgjet shqiptare 313, burrelit, tepelenes, peqinit etj me rradhe rinia e burgjeve ka fillluar me praktikuar namazin dhe ritet Islame.

musl|m
04-04-06, 22:14
Quhem Ali. Jam 29 vjecar dhe kam lindur nė Meksikė.
Shpresoj se inshall-llah rrėfimi im do t’u ndihmojė njerėzve qė ta kuptojnė Islamin dhe pėrse mė ka tėrhequr Islami.

Shumė njerėz kanė shfaqje tė gabuar pėr Islamin dhe pėr muslimanėt. Pak gjėra qė i dinė, janė nga filmat dhe nga televizioni, ku pėrgjithėsisht ai ėshtė prezentuar gabimisht.

Jeta ime mė parė ishte e tmerrshme, nuk kisha kurrėfarė orientimi nga do tė shkoja. Kur dėshtova nė klasėn e nėntė, atėherė fillova tė bredh rrugėve. Me shokėt e mi fillova tė shkoj nėpėr ahengje, tė pi alkool, tė marr edhe tė shes drogė. Shumica e shokėve tė mi ishin anėtarė tė ndonjė bande (unė asnjėherė nuk i kam takuar nonjė bande tė tillė). Ashtu sic kalonte koha,ashtu edhe unė fillovaqė sa mė shumė tė mar drogė mė tė fortė. Edhe unė kisha ėndėrrat e mia, por realiteti ishte krejt ndryshe.
Sa mė shumė qė bija nė depresion, aq mė shumė bėhesha mė i varrur nga droga.
Njė ditė njė shok mė tha se e din njė vend ku mund tė blejė marihuanė tė mirė. Kisha dėshirė ta shijoj dhe ta provoj.
Hymė nė apartamentin ku ishin edhe disa njerėz tjerė. Kur shijuam drogėn dhe e blemė, atėherė u nisėm pėr tė dalė. Njėri prej atyre djemve qė ishin aty brenda e thirri shokun tim qė tė shkojė me tė nė banesėn e tij pėr t’ia dhėnė njė libėr. Shkuam me atė djaloshin te banesa e tij dhe ai shokut tim ia dha librin dhe i tha qė ta lexojė, sepse ai libėr mund t’i ndihmojė qė t’i zgjidh problemet e jetės.
Rrugės pėr nė shtėpi nga shoku im kėrkova qė tė ma tregojė librin. Ishte ky Kur’ani.

Asnjėherė mė parė nuk kisha dėgjuar pėr Kur’anin. SHkurtimisht fillova tė lexoj ca fragmente nga Kur’ani. Duke lexuar m’u bė e qartė se gjithcka qė po lexoj, ėshtė e vėrtėtė. Kjo ishte sikur dikush kur ta jep njė shuplakė nė fytyrė, si thirrje pėr t’u zgjuar.
Kur’ani ėshtė aq i qartė dhe i thjeshtė pėr t’u kuptuar. Me tė vėrtetė isha i impresionuar dhe dėshiroja qė sa mė shumė tė kuptoj pėr Islamin dhe pėr muslimanėt. Gjė e cuditshme ėshtė se unė nuk kėrkoja kurrėfarė feje. I pėrqeshja njerėzit tė cilėt skonin nė kishė dhe ngandonjėherė deklaroja se Zoti nuk ekziston, edhe pse thellė nė vete e ndjeja se Ai ekziston.

Disa ditė mė vonė shkova nė bibliotekė dhe e huazova Kur’anin. Fillova ta lexoj. mėsova pėr tė Dėrguarin e Zotit, Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], kurse e kuptova edhe tė vėrtetėn pėr Isain [alejhis-selam], tė birin e Merjemes.
Kur’ani thekson faktin se Zoti ėshtė Njė dhe nuk ka shok e as bir. Kjo vecanėrisht pėr mua ishte interesante, sepse asnjėherė nuk e kuptoja nocionin “trini”.
Kur’ani e pėrshkruan lindjen e Isait [alejhis-selam] dhe pejgamberinė e tij. Kurse sureja Merjem ( e cila e mban emrin e nėnės sė tij) pėrshkruan jetėn e tij.

Qysh si fėmijė rregullisht shkoja nė kishė.
Nėna ime, mua dhe motrėn time pėr cdo javė na merrte nė kishė.
Nė tė vėrtetė, uneasnjėherė nuk kam qenė religjioz dhe kur i mbusha 14 vjet ndėrpreva shkuarjen nė kishė.
Asnjėherė nuk e kisha tė qartė pėrse nėna ime ishte protestante, kurse pjesa tjetėr e familjes ishin katolikė.
Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ėshtė Pejgamberi i fundit i Zotit i dėrguar pėr tėrė njerėzimin.
Kur’ani flet pėr tė gjithė pejgamberėt e Zotit, Ademin, Nuhin, Musain, Davudin, Isain-bekimi i Zotit qoftė mbi ta- dhe pėr tė gjithė ata flet, ashtu qė cdo njeri ka mundėsi qė ta kuptojė Kur’anin.

Fillova tė studijoj edhe historinė e Islamit. Duke studijuar historinė islame, kuptova se Spanja kishte qenė shtet musliman mbi 800 vjet dhe se muslimanėt ishin dėbuar nga Spanja prej mbretit spanjoll Ferdinand dhe mbretėreshės Isabela.
Ata qė kishin ikur nė Meksikė kishin qenė tė detyruar nga tė krishterėt spanjollė qė ta pranojnė krishterimin.
Histosria dhe rrėnjėt e mia ishin islame qė tani dalėngadalė mė bėheshin tė qarta.
Pas disa muajve hulumtimi dhe studimi, mė nuk mundesha ta mohoj tė vėrtetėn.
Megjithatė, edhe krahas kėsaj, gjithėcka lash anash dhe vazhdova tė jetoj jetėn e deritanishme.
E dija se nėse e pranoj Islamin do tė duhet tė lė gjithcka qė kam bėrė deri tani, dhe kjo ishte ajo pėr cka me shumė frikohesha.

Njė ditė duke lexuar Kur’anin, rrashė nė gjunjė, fillova tė bėrtas dhe t’i falenderohem All-llahut qė ma tregoi rrugėn e vėrtetė.
E kuptova se afėr shtėpisė sime gjendet njė xhami dhe njė tė premte vendosa tė shkoj atje dhe tė shoh se si falen muslimanėt.
Pashė se si muslimanėt gjatė hyrjes nė xhami i zbathin kėpucėt dhe ulen nė dysheme, gjė qė mė fascinoi pa masė.
Mjė njeri nga mesi i tyre u ngrit dhe filloi ta thirrė ezanin. Ky zė aq shumė mė fascinoi, saqė sytė m’u mbushėn me lot, sepse tingėllonte aq bukur.
E kuptova se Islami nuk ėshtė vetėm fe, por edhe udhėrrėfyes nė jetė.
Pasi qė disa tė premte shkoja nė xhami, vendosa qė ta shqiptoj shehadetin. Iu afrova hatibit dhe i thashė se dua tė bėhem musliman. Tė premten e ardhshme, nė prani tė tė gjithėve shqiptova shehadetin, sė pari nė arabisht e pastaj edhe nė anglisht.
Kur pėrfundova, njė vėlla thirri “tekbir” dhe tė gjithė zėshėm disa herė thane “All-llahu ekber”. Pastaj tė gjithė vėllezėrit erdhėn dhe filluan tė mė pėrqafojnė dhe tė mė urojnė.
Asnjėherė nuk do ta haroj atė ditė, ishte njė pėrjetim i kėndshėm.

Sot ndjej rehati nė shpirt dhe ndjej pastėrtinė e besimit tim.
Pranimi i Islamit, jetėn time e ndryshoi pėr tė mirė, prandaj pėr tė duhet t’i falenderohem All-llahut tė Madhėrishėm, i Cili ma tregoi rrugėn e vėrtetė.
Pata nderin tė shkoj nė haxhxh, nė qytetin e shenjtė tė Mekės. Kryerja e haxhxhit pėr mua ishte njė pėrjetim i madh. Tre milion njerėz tė ngjyrave dhe racave tė ndryshme, nga tė gjitha anėt e botės, erdhėn t’i luten All-llahut. Me tė vėrtetė gjė mahnitėse.
Nė vitin 2002, duke iu falenderuar All-llahut, u martova me njė besimtare nga Maroku.
Mendoj se Islami ėshtė pėrgjigje pėr tė gjitha problemet e tė rinjėve dhe tė shoqėrisė nė tėrėsi.

Shpresoj se rrėfimi im, inshall-llah, do tė tėrheqė shumė latino-amerikanė dhe tė tjerė nga mbarė bota qė ta shohin dritėn e Islamit.


Marrė nga revista informative, kulturore, shkencore "VEPRA"

munti
05-04-06, 23:49
http://www.mesazhi.com/aktualitete/njiheni_profetin.gif


Tė rinjtė e Amerikės Veriore organizojnė kampanjėn “ Njiheni Profetin”


KAIRO,3 Pril, 2006 (IslamOnline.net) – Tė rinjtė e Shoqėrisė sė Muslimanėve tė Amerikės (MAS- Muslim American Society), organizuan njė kampanjė informimi pėr tė edukuar bashkėmoshatarėt e tyre jo-Musliman, rreth karakteristikave dhe meritave tė Profetit Muhammed a.s.
"Ndėrmjet idesė sė gabuar… kjo ėshtė pėrpjekja aq e kėrkuar pėr tė shpalosur para audiencės kush ishte Muhammedi a.s. pėrmes edukimit kreativ publik," tha Amr Ahmed, organizatori i kampanjės.
Muhammedi, Jetimi i cili Adoptoi Botėn ėshtė motoja e lėshuar pėr tė pajisur Muslimanėt e rinj me vegla tė nevojshme pėr tė informuar audiencėn rreth Profetit.
Kampanja pėrfshin artikuj, posterė, fanela, libra, multimedia, shpalosje tė ideve ndaj jo-Muslimanėve pėr Profetin.
"Kampanja do tė mobilizoj tė rinjtė nė mėnyrė produktive," tha Ayman Khafagi, njė organizator tjetėr i kampanjės.
Fushata u parashikua si njė pėrgjegjje reale dhe praktike ndaj diskutimeve nacionale tė karikaturave daneze, qė ndezi demonstrata masive por ndonjėherė edhe violente pėrreth botės Muslimane.
Diskutimet gjithashtu motivuan Muslimanėt minoritar nė shumė shtete perendimore tė organizojnė kampanjė pėr tė ngritur vetėdijen rreth Profetit.
Nė Mars, dietarėt Musliman vendosėn tė krijojnė organizatėn internacionale dhe njė fond pėr tė mbrojtur Profetin kundėr sulmeve trilluese te perendimit

munti
06-04-06, 13:47
Shkenctaret: Imazhi i krishtit te kryqezuar seshte i vertet.

Imazhi i krishtit te kryqezuar ashtu sic eshte ruajtur gjate
shekujve, munde te jet i gabuar. Sipas nje sdutimit qe do te
publikohet ne numrin e muajin prril, ne revisten britanike "Xhornal
of the Rojal Akademi of Medisine" , ajo qe kemi par nuk eshte e
sakte. Nuk eshte e sigurt nese jesusi eshte gozhduar ne kryq me
krahet e hapu dhe koken larte - thon shkenctaret, Piers Mitchell, e
Methju Mesle te fakultetit te Mjeksis "Imperial College", te
Londres. Viktimat nuk ishin gjithmon me koken larte dhe as kembet
nuk bashkoheshin nga nje gozhde e madhe ne drrasen e kryqit te
vdekjes. Sipas shkenctarve, te denuarit munde te vendoseshin me koke
poshte dhe rrethoeshin me litare ndersa gozhdat nguelshin me organe
gjenitale. "Nese viktima kishte koken larte- thon ata- poshte kembve
i vendosej nje cop drrase te qi mban peshen dhe te zgjaste agonine".
Pas zbulimit arkologjike ne Izrael u zbulua nje fakte i vetem per
menyren e kryqezimit te perdorur nga romaket: Nje gozhde 11.5 cm e
gjate u gjet ne kocken e kembes te nje te denuari. Emri i tij ishte
Jehonana ben Hagknol dhe ne duar dhe krycet e krahvee nuk u gjet
asnje gozhde.

http://news.yahoo.com/s/afp/20060330/sc_afp/sciencereligion

http://www1.imperial.ac.uk/medicine/people/piers.mitchell.html

munti
06-04-06, 14:17
http://www.mesazhi.com/aktualitete/daneze.gif


Perpjekje e integrimit te Muslimaneve ne shoqerine daneze

Banka kryesore e Danimarkes ka ofruar mundesi te punesimit te Muslimaneve,posaēerisht per grate e mbuluara, raportohet nga, Khaleej Times.
Kjo levizje, eshte pjese e perpjekjeve daneze te integrimit te pjeses minoritare te Muslimaneve ne shoqeri pas krizave te cilat arriten me shfaqjen e karikaturave blasfemuese nga gazeta ditore daneze Jyllands Posten.

Banka, e cila gjendet ne njeren nga fqinjesite me te medha ku jetojne shume te huaj, vetem se zgjoi interesimin e nje numri te Muslimaneve tė cilet aplikuan per punesim.

Shume Musliman transferuan llogarite ne kete banke.
Jorgen Holm, menagjeri i bankes dhe Niels Ole, kryesuesi i llogarive te auditoreve ne Komunen e Kopenhagenit, tha se egziston bashkpunim i plote ndermjet menagjereve te bankes dhe autoriteteve civile per te implementuar planin e plote te asistimit te Muslimaneve ne Danimarke dhe lehtesoj integrimin e tyre ne shoqeri, per te pasur benefit nga eksperienca e punes dhe kualifikimet akademike qe posedojne.

Qe te dy besojne se ky sistem do te krijoje nje shoqeri te sigurte bazuar ne stabilitet familjar, qe nuk mund te arrihet pa stabilitet ekonomik. Plani i tyre, eshte bazuar ne kete teori.

Jane mbi 200.000 Musliman qe jetojne nė Danimarke.

Javen e kaluar, qeveria daneze paralajmeroi se do te filloj me nje kampanje masive te relacioneve publike per te regulluar imazhin e saj ne boten Muslimane

Dilaver
08-04-06, 16:04
Rritet numri i viktimave nga sulmet vetvrasėse nė njė xhami shiite nė Bagdat

07-04-2006

Policia irakiane thotė se shpėrthimet vetvrasėse qė ndodhėn nė njė xhami shiite nė Bagdad lanė tė paktėn 70 tė vrarė dhe 158 tė plagosur.

Zyrtarėt e sigurisė thonė se tre vetė tė veshur si gra hodhėn sot veten nė erė, ndėrsa besimtarėt po largoheshin nga xhamia e Barathės nė veri tė Bagdadit, pas lutjeve tė sė premtes. Autoritetet u bėnė thirrje irakianėve nė Bagdad tė dhurojnė gjak pėr tė plagosurit dhe tė evitojnė grumbullimet nė grupe tė mėdha pranė xhamive dhe tregjeve, pėr shkak tė dhunės sė vazhdueshme sektare.
Ndėrkaq, ushtria amerikane tha se tre ushtarė tė saj janė vrarė nė sulme tė veēanta nė Irak. Njė oficer i ushtrisė amerikane vdiq sot nga plagėt qė kishte marrė, kur patrulla e tij u bė objekt i sulmeve me armė tė lehta nė Bagdadin Perėndimor.
Njė tjetėr ushtar u vra dje, kur patrulla e tij luftarake hasi nė njė bombė anės rrugės nė veri tė Bagdadit. Po dje, njė marins vdiq gjatė njė operacioni nė provincėn e Anbarit. //rd//

munti
12-04-06, 20:03
Goran Bregoviq pushton Tiranen


ZOTĖRINJ, PSE NDIHENI INFERIORĖ?
Nga Blerim Gashani, Prizren
Apr 6, 2006, 12:45


Pallati i Kongreseve, pamje nga koncerti i Goran BregovicitKjo letėr iu adresohet tė gjithė atyre, qė nė njė mėnyrė, kanė pasė lidhje me koncertin e “bujshėm” tė Goran Bregovicit nė Tiranė; organizatorėve, sponzorizuesve, mediave pėrcjellėse dhe spektatorėve tė “zjarrtė”.
Zotėrinj “kozmopolitė”, qė keni pritė Goran Bregovicin, kam dėshirė qė t’u kujtoj disa gjėra, tė cilat ju i dini mė mirė se unė. Goran Bregovic ėshtė njė prej atyre qė cilėsohen se kanė pėrkrahur, nė njė mėnyrė a nė njė tjetėr, ekstremistėt serbė qė kanė shkaktuar masakrat e tmerrshme nė dhjetėvjetėshin e fundit tė shekullit tė kaluar. Ai ėshtė njėri nga bashkėpunėtorėt mė tė ngushtė tė regjisorit Emir Kusturica, i njohur pėr pėrkrahjen e dhėnė elitės politike serbe tė fundshekullit XX (me gjasė, ju e ēmoni edhe atė shumė). Pėr mė tepėr, ai ėshtė njė “artist”, i cili kurrė nuk ka thirrė pėr ndaljen e gjakderdhjes (njė artist me epitete, ēfarė ju i dhatė kėto ditė, duhet ta bėnte kėtė doemos), edhe pse ai ka pasė mijėra mundėsi tė bėjė kėtė, pėr shkak tė famės qė gėzon tek njė komb, i cili, po ashtu, ende nuk po kėrkon falje pėr krimet e bėra.
Unė nuk e di nėse i keni kuptuar tekstet e kėngėve tė G. Bregovic’it apo jo, mirėpo ne ju kemi parė se keni rėnė nė delirium atje nė Pallatin e Kongreseve. Nė mes tjerash, nė ekstazė ka qenė edhe Manjolla Nallbani, e njohur te ne pėr kėngėt kushtuar dhimbjes sė shkaktuar nga bashkėkombasit e Bregovicit. Marr tė drejtėn tė pyes: Zonja Nallbani, na tregoni kur keni qenė e sinqertė: atėherė kur kėndoje pėr lotėt dhe dhimbjet e fėmijėve tė Drenicės, apo nė natėn e dytė tė koncertit tė Goranit?
Sa pėr njoftimin tuaj, sinqeriteti nė tė dy rastet nuk ėshtė i mundshėm, nė rast se ende ekzistojnė kufizimet e pėrbotshme tė njė personaliteti njerėzor.
Sa pėr kryebashkiakun e Tiranės, kjo fletė ėshtė tepėr e bardhė pėr tė paraqitur tė gjithė atributet qė i meriton ai. Vetėm njė ēėshtje: kanė ekzistuar miliona destinacione mė tė mira pėr atė Ēelės qė i ėshtė dorėzuar Bregovicit. Inferioritet i shprehur publikisht nga njė person qė e mban veten tė jetė karizmatik. Edhe ju tė tjerėt qė keni kėnduar, vallėzuar, hallakatur e grisur fytyrat pėr Bregovicin, ta dini se ai dhe bashkėkombasit e tij kurrė, nuk do tė pranojnė qė nė qendėr tė Beogradit tė jehojnė tingujt e muzikės shqipe. Pra, ju jeni treguar inferiorė. A jeni mė tė vėrtetė?
Dalldia me muziken e Bregovicit Andaj, zotėrinj “kozmopolitė”, pse ndiheni inferiorė? Pse ndiheni tė vegjėl pėrpara pjesėtarėve tė njė kombi qė nuk ka forcė ta dėnojė tė keqen, qė nuk ka forcė tė kėrkojė falje pėr krimet e bėra nė emėr tė tij dhe, sė fundi, njė kombi qė nuk ka mundur tė nxjerrė nė dritė madje njė libėrth, ku do tė shprehej e vėrteta. Njė komb, i cili zgjedh pėr heronj kriminelėt e njohur dhe tė ndjekur ndėrkombėtarisht dhe i cili brez pas brezi, prodhon elita qė kėrkojnė tė derdhet gjak fqinjėsh, posaēėrisht, po e them prapė, posaēėrisht, gjak shqiptari. Mos u arsyetoni duke thėnė se vetėm politika apo konjukturat e veēanta politike e kanė fajin dhe se kombi nuk ka faj; faji ėshtė edhe kolektiv. Kėtė e tregon edhe mospranimi i kėtij faji, mungesa e forcės pėr tė kėrkuar falje nė mėnyrė kolektive.
Pėr fund, ju qė keni rėnė nė trans duke vallėzuar dhe kėnduar me Goranin (sigurisht, tanimė ai ėshtė bėrė i afėrt pėr ju, pėr kėtė e thėrras vetėm nė emėr), mos mendoni se kėngėt e tij ishin vetėm serbisht (duke e ditur se ju nuk e keni pasė “fatin” tė mėsoni gjuhėn serbe, unė guxoj tė mendoj se nuk i keni kuptuar vargjet - edhe ashtu tė pakta-tė Bregovicit...
Fare nė fund, vetėm ta dini se lotėt e fėmijėve tė Kosovės, pėr tė cilėt ju keni shkruar dhe kėnduar kėngė, ende s’janė tharė; mund tė jenė edhe lotėt e ndonjė fėmije, i cili ėshtė dashtė tė marrė pjesė nė edicioni e radhės tė “Gjeniut tė vogėl”, nė TV-nė tuaj (KLAN), por ju, pėr hatėr tė Goranit, ua keni shtyrė emisionin e tyre tė dashur. Ju lumtė edhe pėr kėtė!

© by Gazetajava.com


----------------------------------------------------
----------------------------------------------------

trimi99
13-04-06, 01:07
Djali i Neritan Cekes ka shume kohe qe ka pranuar Islamin.I jati per ta shperngulur nga kjo fe e shpernguli dhe nga Shqiperia duke e "internuar" ne nje shkolle gjermane.Mirepo muslimani i mire dhe atje vazhdoi ta praktikoi fene.Po keshtu dhe djali i Skender Gjinushit dhe Sali Berishes jane individe qe falen.

Ajo qe perben sensacion tjeter eshte se ne burgjet shqiptare 313, burrelit, tepelenes, peqinit etj me rradhe rinia e burgjeve ka fillluar me praktikuar namazin dhe ritet Islame.=========================================== ========================

Ketu me vend e ke se shume te burgosur po e marrin fen myslimane, kriminelat shkojn kahe krimi.
Edhe pake se si ja kane filluar me teper se gjysma e myslimanve do te gjinden ne burgje[mendoj ne gjithe boten]

Zana_ch
13-04-06, 22:19
FATI I FEMRES TURKE,TRONDITI GJERMANIN.

Tre Vellazer Turq ( 19-25-26 ) me 3 plumba ne Ball,nga afersija,e godisin Motren e tyre 23 vjeqare,HATUN SÜRÜCÜ,e cila mbetet ne Vend e Vdekur.
Per ket Vajz te Bukur Turke,nuk kishte Program Mbrojtes.
Kjo 23 vjeqare, kishte Frig per Jeten e vet dhe Frig nga Vellazerit e saj.

"UN SE SHPEJTI DO TE VDES" ,tha shkurt para Vdekjes,Shoqes se ngusht.

Te gjith e njoheshin,si nje femer Simpatike,Inteligjente dhe gjithnje e Buzeqeshur-e cila edhe Refuzonte te mban Shamin Robruse Islame,ne Koken e saj.

Qe me 15 vjet e larguar nga Gjimnazi i Berlinit dhe ne Turqi me dhun e Martuan me Kusherinin e saj.
Qe Vellazerit Fanatik Musliman,me Motren e tyre,proces te shkurt banen - shum Turq kete e perkrahin :
"KJO KURV ISHTE SI NJE GJERMANE."

munti
13-04-06, 23:26
--------------------------------------------------------------------------------
Bregovic si gjegja ma e mirė qė ju ba Ismail Kadaresė dhe “Identitetit europian” tė shqiptarit

Vetėm disa ditė para koncertit tė Goran Bregovicit dhe Orkestrit pėr Dasma e Deka tė tij nė Tiranė, tana gazetat e Shqipnisė dhe Kosovės e multiplikuen nji ese, nji reflektim tė shkrimtarit Ismail Kadare, me titull “Identiteti europian i shqiptarėve”.

Nga Migjen Kelmendi
(fragment)

Pėr ata qė veprėn e Kadaresė nuk e shohin tė ndame nga jeta e tij, dhe nuk e lirojnė shkrimtarin nga pėrgjegjėsia me qenė qytetar, ku e fus edhe veten, ēdo reflektim dhe eseizim i Kadaresė asht i mirėseardhun, sepse askush ma mirė se ai vet nuk e portretizon dhe vizaton veten dhe mendimin e tij. Asht fat se Kadare edhe eseizon dhe e ka kompleksin e tė qenunit intelektual, nė kuptimin francez tė kėsaj fjale (diēka totalisht e parrokshme dhe e panjoftun pėr te), sepse vetėm disa vjet ma vonė s’kanė me na besue se shkrimtari qė nė gjallje tė tij asht shpall Ajatollah i letėrsisė dhe kulturės shqiptare, ka mujt me mendue si ka shkrue vet nė eseun e pėrmendun: “…Popullsia shqiptare, ashtu si e gjithė kontinentit evropian, ėshtė e bardhė... Ne nuk e kemi shpikur Shqipėrinė, ashtu siē kanė dashur tė na mbushin mendjen disa….”

Gjegjen ma tė gjetun Kadaresė ia bani Bregovic: e qiti ‘europianin’ e imagjinuem tė Kadaresė mendsh bash me muzikėn dhe ritmin e civilizimit tė cilin Kadare e kupton si tė huej dhe tė rrezikshėm pėr Identitetin Shqiptar – civilizimin lindor. Thelbore nė mendimin e Kadaresė pėr identitetin asht se ai mendon se me qenė shqiptar, me e pasė kėte identitet, asht diēka e gjetun, jo e krijueme, e farkueme, e inventueme. “Ne nuk e kemi shpikur Shqipėrinė…” thotė Kadare, tue ēimentue bindjet e tij mistike se mbrapa kėtij realiteti shqiptar egziston e vėrteta shqiptare, esenca shqiptare, nji model platonian, divin, natyra intrinsike e shqiptarit. Kadare harron se tanė kohės flet Ai, Kadare, se krejt ai kullim i nji historicizmi simplifikues e reduktues pėr Identitetin Shqiptar, asht vetėm nji Narracion i tij, asht nji lexim i tij selektiv e sipėrfaqėsor i nji historie pesė shekullore, nji prrallė. Prrallė e mbytun me paragjykime e stereotipe, me esencializėm, qė mos ta pėrdori ndonji kualifikim ma tė randė, si racizėm. “Popullsia shqiptare, ashtu si e gjithė kontinentit evropian, ėshtė e bardhė…” Ēka me ba me nji shqiptar qė kish me na lind i zi? A munden Njerėzit e Zi me qenė europianė?

Kadare, edhe pse njani prej atyne inxhinierave shpirtnorė qė e inxhinieruen (ai vazhdon me e inxhinierue) “shqiptarin”, nė pėrpjekje me e ba e krijue e inventue Shqiptarin e Ri, nuk i jep randėsi nji fakti historik se ‘Revolucioni Francez (njashtu si revolucioni komunist nė Shqipni, MK), provuen dhe e dėshmuen se i tanė fjalori i marrėdhanieve shoqnore, i tanė spektrumi i institucioneve sociale po mujkan me ndrrue mbrenda nate’ (Rorty).
Sado pėr tana ato dekada tė nji pushteti tė pakufishėm tė komunistave, u eksperimentue e u inxhinierue “shqiptari”, dhe Kadare tashma asht i bindun se egziston nji esencė shqiptare, nji Shqiptar Intrinsik, Bregovic me muzikėn e tij e (...) shkėrmoqi kėte fantazmė, tue e ba me u kallė me ate qė Kadare asht i bindun se nuk i takon esencės shqiptare – lindoren. Muzikėn dhe ritmet lindore.

Nėse shqiptari qenka sterilizue prej tyne gjatė asaj epoke komuniste, kush ishin ata njerėz nė Pallatin e Kongreseve, tė ri e nė moshė, ēika t’reja e gra, qė dolėn mendsh e u gėzuen e dalldisėn me ritmet rome e turke? (...)
Identitetin Shqiptar Kadare nuk e kupton si fluid, si tė tillė qė i nėnshtrohet proceseve historike tue perpetue e tue u ndrrue, tue u farkue nė kazanin shoqnor e institucionet shoqnore, tue marrė trajtat e shoqnisė njashtu si ajo ndrrohet gjatė procesit historik. Jo. Identiteti shqiptar asht i pandryshueshėm, monolit, unik. Njerėzit ndoshta ndrrojnė, por identiteti dhe tė qenunit shqiptar – jo.

Ata qė e kanė rrezikue dhe e rrezikojnė identitetin shqiptar gjithmonė janė Tjerėt, turqit, serbėt, tradhtarėt…e jo shqiptarėt. Sepse shqiptari i njimendtė kurrė s’kishte me i ba asgja tė keqe Identitetin Shqiptar. Mirėpo, askush ma shumė e ma keq nuk i ka ba ‘shqiptarit’ se sa shqiptari vetė. Kush ka mujt kaq keq e kaq shumė me e damtue ate qė tash pėr tash asht e vetmja dėshmi e jona se jemi kush jemi – Gjuha Shqipe – sa me ja kput e sakatue trupin, tue ja heq e kput tri tė katėrtat e saj – Gegnishten. Si mundet me folė dikush qė ka nėnshkrue dokumentin me tė cilin damtohet Identiteti Shqiptar si asnjihere nė historinė e vet, tue ja mungue e ndalue idiomėn ma tė vjetėr, idiomėn ma tė folun, pėrmendoren tingullore tė Identiteti Shqiptar – Gegnishten. Si mundet me u dekodue e kuptue Identiteti Shqiptar – pa Gegnishten?

A janė shqiptarė e europianė edhe ata qė flasin Gegnisht?

Bregovic dėshmoi se krejt ai eksperimet komunist, nė tė cilin mori pjesė edhe Kadare, qė kishte pėr qėllim me e shpla e sterilizue shqiptarin prej feve, prej t’kaluemes, prej ideve dekadente perendimore, prej kapitalizmit, prej Islamit, prej Gegnishtes, prej autorėve katolikė, prej Shkodre, prej tė Ndryshmes me ta, nė tė vėrtetė paska dėshtue. Njashtu si ka dėshtue edhe pėrpjekja me e dlirė e pastrue “Shqiptarin” prej Gegnishtes e Islamit. Mbasardhėsit e Enverit e t’Kadaresė u kallėn me muzikėn rome tė Bregovicit e me ritmet e melosin turk posi ēdokush tjetėr n’Ballkan. Njisoj si n’Stamboll. Shqiptari i Ri i Enverit dhe “Europiani” fatamorgan i Kadaresė diku mbrenda vetes e paskan ate dellin ballkanik, ate telin sensitiv qė dridhet me ritme turke e rome, e qė pėr bukuri e dridhke e i bijke atij teli Bregovic n’Tiranė, tue dėshmue se shqiptari, posi edhe krejt popujt tjerė tė Ballkanit, ka jetue e jo hibernue gjatė atyne pesė shekujve tė Perandorisė Osmane.

Mirėpo, pėrkundėr Kadaresė, Bregovic me koncertin e tij n’Tiranė, nuk e shef nga perspektiva e sotme kohėn kalue nėn perandori si mallkim, si gjamė, si aksident, po si pasuni. Shqiptarė kanė diēka ma shumė, e jo diēka ma pak, si e kupton Kadare. Prishtina, besoj si edhe Tirana e ka aftėsinė me u kallė e me dalė mendsh njisoj si me Techno e House, njashtu edhe me Orkestrin pėr Dasma e Deka tė Bregovicit.

Me Bregovicin shqiptarėt vetmėsa kallxuen se janė – si tanė tjerėt. As ma tė mirė e as ma tė kėqij. Janė njerėz ma s’pari, njerėz tė Ballkanit, e mandej shqiptarė.

Misioni i ēdo shqiptari nė planet, nėse kisha me a parafrazue Kadarenė dhe nėse duhet shqiptari me pasė mision, kishte me qenė ma s’pari me qenė e me mbet njeri, e mandej edhe shqiptar (i padlirun e i papurifikuem Gegnishte).

Savior
16-04-06, 18:57
FATI I FEMRES TURKE,TRONDITI GJERMANIN.

Tre Vellazer Turq ( 19-25-26 ) me 3 plumba ne Ball,nga afersija,e godisin Motren e tyre 23 vjeqare,HATUN SÜRÜCÜ,e cila mbetet ne Vend e Vdekur.
Per ket Vajz te Bukur Turke,nuk kishte Program Mbrojtes.
Kjo 23 vjeqare, kishte Frig per Jeten e vet dhe Frig nga Vellazerit e saj.

"UN SE SHPEJTI DO TE VDES" ,tha shkurt para Vdekjes,Shoqes se ngusht.

Te gjith e njoheshin,si nje femer Simpatike,Inteligjente dhe gjithnje e Buzeqeshur-e cila edhe Refuzonte te mban Shamin Robruse Islame,ne Koken e saj.

Qe me 15 vjet e larguar nga Gjimnazi i Berlinit dhe ne Turqi me dhun e Martuan me Kusherinin e saj.
Qe Vellazerit Fanatik Musliman,me Motren e tyre,proces te shkurt banen - shum Turq kete e perkrahin :
"KJO KURV ISHTE SI NJE GJERMANE."


Kur po ju thom qe turqit jan popull i flliqt jo po thuni gabim e keni. mane hala fene e tyre mane. veq nje dite do t'i bini pishman

munti
17-04-06, 12:46
http://gazetajava.com/artman/uploads/ungjilli2.jpg

PRAP KRISHTI


I got the [empty] Christ in the kitchen yellin' at [us] again
Nga Sokol Sulejmani
Apr 14, 2006, 18:49
I gjetun afėr El Minya-s n’Egjipt, me 1970, mbas publikimit tė pėrmbajtjes sė tij, kanuni u ba nji ndėr lajmet ma senzacionale qė pėrbiu mediat dhe mendjet e njerėzve ditėt e fundit. Besohet se ky dorėshkrim asht nji kopje nė gjuhėn kopte, i kopjuem rreth nji shekull ma vonė se kur asht shkrue origjinali nė gjuhėn greke. Nga organe tė komisionit qė merrej me kėtė rast, besohet se autori i kėtij kanuni nė gjuhėn kopte asht anonim, sikurse asht edhe autori i saj nė gjuhėn greke. Mbasi kishte qarkullue me vjet ndėr duer tė dilerave n’Egjipt, n’Europė e n’Amerikė, u ba dekodimi dhe publikimi i kėtij kanoni si libėr, nga “The National Geographic Society”, nji pėrkthim me komentimin e nji grupi autorėsh. Sapo u botue ky libėr, menjihere asht ba shumė shokues dhe po hap debate tė reja. E kemi fjalėn pėr – “Ungjillin e Judės” - shkrimi i parė i randėsishėm qė u gjetė 60 vjetėt e fundit nė sferėn e krishtenimit. Ky ungjill asht gjetė bashkė me nji tekst tė titulluem “James”, nji Letėr nga Pjetri”, si dhe disa faqe nga libri i quejtun “Libri i tė Huejve”, qė sė bashku i kanė 66 faqe.
Pėr shum t’krishtenė, do t’jetė shokuese kur ata ta kuptojnė se sot mund ta kenė n’duart e tyne nji shkrim, i cili asht gjykue nga ekspertėt se pa asnji dyshim i pėrket shekullit tė III pas Krishtit. “Jam plotėsisht i bindun” tha Stephen Emmel, profesor i studimeve Koptike n’Universitetin e Munsterit nė Gjermani, tuj tregue se shkrimet e gjetuna janė tipike sikur shkrimet tjera t’vjetra Koptike. Kjo do t’jetė shokuese, kur personazhi qė sot n’botė asht simbol i tradhtisė, del se nuk e kishte tradhtue ‘Birin e Hyut’, qė thanė objektivisht, vet Krishti n’Beslidhjen e Re vedin e quen ‘Biri i njeriut’. [E njejta gja ka pas ndodhė] N’vitin 1959, kur ma s’pari u publikue n’anglishte Ungjilli i Tomasit, [kur] shum t’krishtenė u shokuen kur mėsuen sė paska edhe ungjij tjerė veē Ungjillit t’Mateut, Markut, Llukės e Gjonit (Jesus-Judas manuscript is genuine, but is its story true? The New Yourk Times, 07 Prill 2006). Gjithashtu, edhe termi ‘gnostik’ asht ba i njohun n’shtėpitė e shum tė krishtenėve, veē mas botimit tė Kodit tė Da Vinēit dhe shkrimeve tjera t’kėtij soji, qė shpresoj tė ndihmoj nė pranimin e Ungjillit tė ri, ku siē shprehet autorja e shkrimit t’lartpėrmendun nga The New York Times, Laurie Goodstein, Ungjilli i Judės ‘asht edhe nji copė nga burimet Gnostike’.
Prej Ungjilli – Ungjilli sipas Judės n’vedi shpalos nji pjesė sekrete t’shpalljes t’cilėn Jezusi i’a diftoi Judės, dikur kah ditėt e fundit. N’shkrim paraqitet Jezusi t’i ketė thanė Judės “m’rri larg prej tjerėvet e unė do t’i diftoj ty misteret e Mbretnisė. Se kjo asht e mundun pėr ty…” por kur Juda e bveti Jezusin se kur do t’ia mėsonte ato, ai u largue. Kjo pjesė puthet bukur mirė me paralajmėrimet qė i ban Jezusi nė Beslidhjen e Re, se njani nga dishepujt do ta tradhtojė. Por dallue nga ajo qė e gjejmė te Marku e Lluka, nė Ungjillin e Judės thuhet se Juda nuk e tradhtoi Jezusin tuj qenė i tunduem nga djalli, por se ai e dorėzoi ate si pėrmbushje t’asaj qė duhej ndodhė dhe asaj qė i’a kish msue Jezusi. Thanė me nji gjuhė sterile prej hyjnores, Juda njimend ka tradhtue. Por, kta e ka ba veē tuj kenė pjesė e planit hyjnor.
Nji copė bukur e madhe e tekstit shkon me komentimin e nji andrre t’njejtė qė e kishin pa t’njimdhetė dishepujt. Ky komentim asht nji profeci shum e madhe, nji shkėndi prej shkėndive profetike tė Krishtit qė i gjejmė nė shkrimet tjera. Po shkėpusim kėtu pjesė predikimi nga Ungjilli i Judės: “…ata kan mbjellė pemė pa fruta n’mėnyrėn ma tė turpshme, n’emėn temin; …[dhe] Ky asht zoti qė ju i shėrbeni… Se u asht thanė [do t’u thuhet] njerėzve ‘se Zoti pranon sakrificat e jueja nėpėrmjet duerve t’priftave – e kjo asht kulmi i gabimit’.” Nji pjesė tjetėr e tekstit pėrshkruen misteret qė i’a kallxon Jezusi Judės, si dhe diskutimin qė e kishin pas Juda me Jezusin, rreth nji vizioni qė kishte pas Juda: “nė atė vizion e pash vedin se si t’dymbėdhjetė dishepujt m’gurzojshin…” thot Juda. Mirėpo, pjesa ma e diskutushme e kėtij kanuni, e cila ka nxit edhe komentime t’ndryshme, asht padyshim ajo kur Krishti i kthehet Judės tuj thanė: “…ti do ta sakrifikosh njeriun qė do t’mė mbuloj [ngjet nė] mua”. Kjo thanje ka ba mendimtart me mendue seriozisht pėr kallzimet e moēme rreth kryqzimit t’Judės apo tė dikujt tjetėr n’vend tė Krishtit. N’fund, derisa Jezusi asht tuj u falė, ushtarėt vijn pėr ta arrestu, derisa figura e Judės paraqitet e qetė, derisa e ēon nė vend amanetin qė e kish pranue.
Debate t’mėdha kan ekzistue gjithmonė rreth ndriēimit t’rastit tė Krishtit (kujto debatet e nxehta nė mes muslimanėve dhe tė krishtenėve, tė dyja kėto, palė qė e pranojnė pozitėn qė kishte Krishti). Debate t’mėdha janė kallė edhe tash n’mes mendimtarėve t’krishtenė, nėse kto gjetje do t’ndikojnė ose jo n’themelin e doktrinės sė krishtenė, i cili shum vėshtirė ka qėndrue dhe po qėndron nė kambė. Them ‘kėto gjetje’ dhe se ‘themelet e kishės janė lėkund shpesh’, sepse Ungjilli i Judės, si dhe ai i Tomasit qė u pėrmend nalt, nuk janė gjetja e vetme qė asht ba jashtė librave tė pranuem nga Kisha, e qė japin skjarime tjera qė i ēesin hije dogmave kishtare, tė standardizueme dikur III shekuj mbas Krishtit. Ekzistojnė edhe shum ungjij tjerė, si ai i Mari Magdalenės, Ungjilli i Filipit, Ungjilli i tė Vėrtetės, Ungjilli i Barnabas e shum shkrime e letra tė tjera (tė pėrkthyeme nė anglishte), ndaj t’cilave, thanė nė mėnyrė gjenerale e ma t’lehtė, u gjetėn forma e forma pėr me i largue qafesh dhe me i mjegullue. Kėtu do ta pėrmendi deklarimin qė bani Ben Witherington, profesor i Interpretimit t’Beslidhjes sė Re, nė Asbury Theological Seminary in Ėilmore. Ai u shpreh se “dorėshkrimi nuk na tregon asgja pėr aspektin historik tė Jezusit dhe Judės … ai vetėm na tregon ma shum pėr nji grup qė n’ditėt e tyne asht vlersue si heretik.” Por le tė kthehemi pak nė kohėn e standardizimit tė krishtenizmit si religjion, nė ditėt e para tė krishtenizmit zyrtar dhe ta shohim se si asht gjykue e veprue.
Prej xhamit – Shikue nė pasust e parė t’Krishtit, para nesh do t’kemi, dashtė e pa dashtė, nji ikonė shum tė teleisun ngjyrash. Fillimisht, veē tjerash, pasust e parė t’Krishtit e mbanin vetėn pauses t’asaj qė ishte paraljamrue e premtue n’Beslidhjen e Vjetėr. Ata thjesht ishin nji pjesė e zgjatun e hebraizmit. Nji grup tjetėr janė edhe ‘gnostikėt’, t’njohun ndryshe edhe si pasuesit tradicional. Ata nuk besuen se Krishti asht kryqzue pėr mėkatet e tė tjerėvet – ata as qė besuen se ai asht kryqzue fare; nuk i pranuen mėsimet e vona tė Palit dhe pasuesve tė tij rreth (mos)martesės etj. Tė gjitha kėto laramani vazhduen deri mė 325 A.D. kur u mbajt Konēili i Nicesė, prej ku doli doktrina e Krishtenė, Trinia e Shenjtė (qė as gjindet n’Bibėl e as qė asht predikue nga Krishti a dishepujt e tij), standardizimi i Ungjijve qė ishin ma shum se katėr, u rishikuan Librat e Biblės (Letra e Judės u pranua nėr shkrimet e besueshme; Libri i Zbulesės mbeti jasht kėsaj liste) etj. Pas kėsaj e zhvillimeve tjera, ēdo gja qė ra ndesh me vendimet e parisė fetare, u shpall herezi dhe u ndjek deri ne likuidim. Ēdo gja jasht konformizmit ideologjik fetar tė kohės u shue. Thanė troē, krishtenizmi mbet ma shum ai i Palit dhe mėsimeve tė tij (qė vet s’ishte dishepull i Krishtit), sesa i vet mėsimeve t’Krishtit.
http://gazetajava.com/artman/uploads/ungjilli_kopt.jpg


-vijon-

munti
17-04-06, 12:47
-vazhdim-

Kujtoj se t’gjitha kto dokumente t’cilat ndriēojnė shtigje t’reja dhe bajnė shtytje pėr me i vu gishtin kokės e me mendue edhe njiherė rreth formės dogmatike t’besimit, i cili shpesh asht gjykue me argumente edhe nga konfesione tjera monoteiste (judaizmi dhe islami), nuk janė aq t’parandsishme qė t’hudhen menjiherė pas shpine. Vet doktrina standarde e krishtenė nuk pėrfaqson rrugėn e vėrtetė t’pasusve t’Krishtit. Prej ditėsh, kjo ka mbet e rrethueme nga shum argumente qė kan dėshmue kundėr saj (Beslidhja e Vjetėr, Gnostikėt, historia, mėsimet islame). Noshta bash sot asht koha me u thirrė nė ‘konēile’? Por, Witherington vazhdon me u shpreh se “nuk ka asnji evidencė se kto shkrime prezentojnė rrugėn e vėrtetė tė Krishtenizmit.” Kur u pyet se a zbulon Ungjilli i Judės ndonji fakt t’randsishėm pėr vet Judėn, Witherington u shpreh: “kjo asht sikur me thanė se nji dokument qė asht shkrue 150 vjet mbas vdekjes sė Gjorgj Vashingtonit, t’na tregoj t’vėrtetėn thelbėsore.”
Kandvėshtrime... – Vėrtetė, noshta sot asht koha me u thirrė nė konēile?! Do ta pėrdori ktu nji qėndrim t’shprehun me fjalė t’nji ashiku qė e quejn Fahredin Shehu, kur nė nji debat n’media tha se ‘unė s’e pranoj konceptin e Emanuelit’. Por edhe shum pasues t’Krishtit, t’afėrt me tė n’kohė, nuk e pranuen dhe kujtoj se nuk do ta pranonin konceptin e sotėm tė Emanuelit. Koncepti ‘i sotėm’ i Emanuelit nuk pranohet as n’islam, me gjithė skjarimet e fella qė kan dhanė mendimtarė t’ndryshėm islam (kujto psh. se ēfarė skjarime janė dhanė te The Seals of Wisdom, nga Ibn Arabiu). Nuk pranohet as kryqzimi i tij pėr falje t’mėkatit t’Adamit dhe t’njerėzve. Pendimi i sinqertė i njeriut ndaj Zotit t’vet, n’islam formon bazėn e lidhjes sė njeriut me Zotin.
Barnaba gjithashtu flet pėr kryqzimin e Judės n’vend t’Krishtit; nė Ungjillin e Judės thuhet ‘ti do ta sakrifikosh njeriun qė do t’mė mbuloj [ngjet nė] mua’. Mendimi se ‘shndėrrimi’ ndodhi me rastin e pėrqafimit t’Krishtit nga Juda, po i fryen prushit prap. E pėrderisa Zoti ka dashtė me na kthjellue me pak dritė hyjnore, nuk e ka lanė n’rahmetin e njerzve as profetin qė e ka sjellė kėtė dritė. “...ata as s’e kan mbytė as s’e kan kryqzue atė, por atyne u pėrngjau. Ata qė polemizuen pėr kėtė, janė n’dilemė pėr tė. Ata nuk kan kurrfarė dije tė saktė pėr tė, pėrveē se supozojnė. Por sigurisht ata nuk e vranė atė.” (Kur'an, 4:157)
Dhe nėse krejt kėto mbesin t’ndame ashtu qysh janė tash nėr ne, dhe nėse t’vėrtetėn mundohemi ta shohim prap n’copat e thyeme t’nji pasqyreje…atėherė do t’vazhdojmė me ‘hear the Christ yelling at us again’, pėr ēdo tė vjetėr qė e ardhmja do ta shpalos prej dheut si t’re.
© by Gazetajava.com

musl|m
17-04-06, 14:06
munti All-llahu te shperblefte dhe qofte i kenaqur me ty se vertet po ben pune te meadhe me keto argumente qe po i sjell ketu, kontriboni shume ne shtimin e besimit te besimtaret vetem vazhdoni Zoti eshte me Ju!

Murgesha
17-04-06, 14:51
“Mjeku popullor”, njė dhunues brutal


Rrėfim tronditės i prishtinases F. K. pėr vizitėn te “hoxha” Safet Zeqiri

Viktima F.K. ka shkuar pėr tė shėruar kokėdhembjet… Kur ėshtė zgjuar nga gjumi veten e ka parė lakuriq, ndėrsa pas kthimit nė shtėpi nė brendi tė vaginės gjenitale ajo ka gjetur letra, penj dhe qime… Mė pas, kanė filluar gjakderdhjet. Kėtė e ka bėrė Safet Zeqiri, i njohur si mjek popullor

LORIK PUSTINA

Prishtinė, Fushė-Kosovė, 13 prill - Njė dhomė e errėt me kukulla tė drunjta, tavolina tė pėrmbysura dhe tre qirinj, tė mjaftueshėm pėr t’i parė fytyrat e njerėzve.
Safet Zeqiri apo siē e njohin nė Fushė-Kosovė “hoxha”, priste e i pėrcillte pacientėt e tij. Ai shitej pėr mjek popullor, qė me anė tė magjisė mėtonte tė shėronte sėmundje tė ndryshme. Sė paku kėshtu ėshtė paraqitur deri tė mėrkurėn, kur policia e ka vėnė nėn pranga, i dyshuar pėr dhunimin e shumė vajzave dhe grave, tė cilat kanė shkuar tek ai pėr tė gjetur shėrim.
Ato kanė shpresuar nė diskrecion, si dhe nė sukses, pa terapi tė lodhshme, me ilaēe dhe pa injeksione.
Njėra nga to, F.K., nga Prishtina.
“Unė kisha kokėdhembje tė madhe, mė binte tė fikėt dhe mjekėt nuk ma gjenin ēaren… Andaj, prej dikah dėgjova se “hoxha” nė Fushė-Kosovė mund tė mė shėrojė”.
Por, shpresa se do tė mund tė shėrohet nga “bamirėsi” asaj i ėshtė shndėrruar nė njė ankth tė vėrtetė. E martuar, F.K. ka edhe fėmijė.
“Hyna te “hoxha” dhe ai mė tha se do tė mė shėrojė me anė tė magjive… Filloi tė lexojė Kur’anin. Mė tha se jam shumė e sėmurė dhe do tė vdisja shumė shpejt, por ai do tė mė shėronte. Mė pas, mė dha njė gotė me njė materie tė lėngshme ta pi”.
Me ta pirė kėtė materie, qė policia dyshon tė jetė chloform, materie e cila tė vė nė gjumė, F.K. ėshtė alivanosur dhe tutje nuk ka ditur dhe ndie asgjė.
Pasi asaj i ėshtė rikthyer vetėdija dhe e ka parė veten lakuriq, ėshtė tmerruar.
“E kam pyetur se pse dhe si ka ndodhur kjo. Ai mė tha se kjo ėshtė pjesė e ritualit, tani jam shėruar dhe nėse i tregoj dikujt lidhur me kėtė do t’i pėrdorė magjitė qė tė m’i paralizojė fėmijėt”, thotė ajo.
E frikėsuar, ajo kthehet nė shtėpi. Familjes nuk i tregon asgjė.
Por, nė mbrėmje ajo ndien dhembje tė mėdha nė fund tė barkut.
Mė tė shkuar nė ‘toilet’, ajo nxjerr nga vagina penj tė najlonit, penj pėr qepje, copėza tė letrave, qime tė gjata, pėrcjellė me shumė gjakderdhje.
“Shkova nė Emergjencė, por nuk mundėn tė mė ndihmojnė, e mė pas nė Gjinekologji”, tregon ajo.
Nė Gjinekologji, nė raportin e datės 15 dhjetor 2005, ėshtė po e njėjta diagnozė. Ajo ishte dhunuar nė gjendje tė pavetėdijshme.
“Hoxha” kishte pėrdorur mjete tė ndryshme dhe materiale tė shumta, pėr ta trajtuar viktimėn nė mėnyrėn mė mizore tė mundshme.
Pas kėsaj, F.K. paraqitet nė polici me deklaratė, ndėrsa njėsiti i krimeve rajonale i fillon hetimet.
Bazuar nė hetimet, del se shumė viktima tė tilla kanė kaluar nėpėr duart e “hoxhės” nga Fushė-Kosova. “Mjeku popullor” mė pas mėsohet tė jetė njė sadist, qė nė emėr tė mjekėsisė popullore ka dhunuar mė shumė se 7 vajza, e ka shfrytėzuar rastin dhe ka kryer akt seksual me viktimėn F.K.
Burime brenda policisė kanė bėrė tė ditur se dyshohet se Zeqiri e ka dhunuar njė femėr nga Gjilani, si dhe tri vajza tė tjera nga Fushė-Kosova.
Jo tė gjitha viktimat kanė dhėnė deklaratė para hetuesve, tė frikėsuara nga kėrcėnimet e tė ashtuquajturit “mjek popullor”.
Burime tė policisė kanė bėrė tė ditur se kohė mė parė, “hoxha” ėshtė rrahur nga V.S. banor i Prishtinės, tė cilit Zeqiri, nė emėr tė bamirėsisė, ia ka dhunuar motrėn dhe kushėrirėn.
Sikurse edhe dy viktimat F.K. dhe F.S., ashtu edhe kėto tė tria janė trajtuar nė mėnyrė sadiste nga “mjeku popullor”.
“Policia e ka arrestuar Zeqirin nė shtėpinė e tij, ku janė gjetur medikamente tė shumta me shenjė tė shoqatės farmaceutike tė Kosovės, tė cilat i dyshuari i ka shitur ilegalisht”, tha Sabrije Kamberi, zėdhėnėse e SHPK-sė.
Viktimat tė cilat kanė dhėnė deklaratė janė dėrguar nė qendrėn patologjike nė Prishtinė pėr ekzaminime mjekėsore

fuli_88
18-04-06, 02:25
sic e ceket personin ne fjale apo "sic e quanin hoxha " qe dmth vetem e kan quajtur ashtu edhe nese nuk ka qene
feja islame i ndalon magjine e fallin e senet e tjera si keto
ata qe veprojn ne kete menyre e i thone vetes musliman u mashtrojn veten ata do te jene te denuar nga ALL-LLAHU xhsh dhe feja islame nuk ka vend per te tillet

munti
05-05-06, 21:00
http://www.mesazhi.com/aktualitete/kroatet_e_botes2.jpg


Kroatėt e Bosnės, nė gjykim pėr masakrat mbi Muslimanėt


Gjashtė zyrtar kryesor kroat tė Bosnes, gjenden nė gjykim nė tribunalin e OKB-sė pėr Jugosllavi nė Hagė pėr aktakuza tė torturimeve, vrasjeve dhe dėbimeve tė Muslimanėve nga Bosna juglindore, nė vitet e 90-ta, raportoi The Irish Examiner.

Padia i akuzon pėr dėbim tė Muslimanėve dhe jo-kroatėve jashtė nga vendi i tyre, si pjesė e kampanjės sė” pastrimit etnik” pėr qėllim tė krijimit tė Kroacisė sė madhe.

Ata pėrdorėn "forcė, kėrcėnuan dhe terrorizuan duke arestuar masėn e Muslimanėve, tė cilėt mė vonė janė vrarė, rrahur, dhunuar, plaēkitur dhe abuzuar," tha prokurori.

Shefi i mbrojtjes ėshtė Jadranko Prlic, i cili ishte president i dikurshėm i mini-shtetit Kroat tė vet shpallur.

Ish presidenti i Kroacisė Franjo Tugjman, i cili vdiē mė 1999, gjithashtu ishte pėrmendur si forcė shtytėse mbas akcioneve tė kampanjės sė pastrimit etnik.

mendohet se gjykimi, mė i madhi i llojit tė vet paar atribunalit, mund tė zgjas disa vite.

Tė akuzuarit tjerė janė: Bruno Stojiē, ish ministri i mbrojtjes i mini-shtetit tė Herceg-Bosnės, Gjenerali Sllobodan Praljak, ish kryesuesi i forcave paramilitare, Gjeneral Milivoj Petkoviē, ish kryesuesi i forcave paramilitare, Valentin Coriē, ish komandant i policisė militante tė kroatėve tė Bosnės dhe Berisllav Pusiē, i cili ishte pėrgjegjės i ndėrrimit tė tė burgosurve.

Tė gjithė tė gjashtė, mohojnė 26 akuzat.

Burimi: islamonline.com

munti
09-05-06, 15:02
http://cybershopping.cbn.net.id/cybershopping/upload/book/2005-01-31_saAF7.jpg

Vatikani bojkoton filmin "Kodi i Da Vinēit"

Mund ta marrim me mend se top lista e kujt nuk do tė pėrfshijė filmin "Kodi i Da Vinēit" kėtė vit.
Vatikani ka filluar fushatėn e denoncimeve ndaj filmit shumė tė pritur, duke pėrmirėsuar
mospranimin e teorive, me sa duket, antikristiane tė librit, duke filluar nga deklamimet nė kishė
deri tė bojkotimi. Kjo do tė thotė se regjisori Ron Howard, me sa duket, e ka humbur dritaren e
tij tė mundėsisė pėr tė arritur kėshillat e Mel Gibsonit se si tė xhirohet njė film me temė
religjioze pa e cenuar njė religjion tė tėrė. Imzot Angelo Amato, zyrtari i dytė nė zyrėn e
fuqishme pėr doktrinė nė Vatikan, ka nxitur katolikėt pėr tė bojkotuar filmin e ardhshėm, nė tė
cilin luan aktori i njohur Tom Hanks, me kriterin bazė se ai haptas ofendon fenė e krishterė.
Amato e ka quajtur romanin e Dan Brown si antikristian, i mbushur plot me shpifje, ofendime
dhe gabime teologjike dhe historike sa i pėrket Jezusit, ungjijve dhe kishės. "Shpresoj se tė
gjithė do ta bojkotojnė filmin", ka thėnė ai pėr agjencinė e lajmeve ANSA. Amato ka pėrgatitur
planin protestues derisa mbante njė fjalim nė njė konferencė katolike nė Universitetin Santa
Croce tė Romės. Ai ka thėnė se 'pėrkrahėsit e kishės duhet tė jenė mė tė vėmendshėm tė hed-
hin poshtė gėnjeshtrat dhe shpifjet e paarsyeshme' dhe suksesin e jashtėzakonshėm tė librit ia
ka atribuuar varfėrisė kulturore qė ka kapluar njė numėr tė madh tė besimtarėve tė krishterė.
Filmi "Kodi i Da Vinēit" do tė hapė Festivalin e Filmit ne Cannes me 17 maj, ndėrsa botėrisht do
ta fillojė tė shfaqet me 19 maj.


gazeta express.

munti
11-05-06, 23:51
Ilir Halili, i dyshuar pėr lidhje me terroristėt e “Al
Qaeda”-s rrėfen nė njė intervistė pėr “Shekullin”
arrestimin e tij

Shqiptari i dyshuar si terrorist: Dy muajt e burgut nė
Damask

http://www.shekulli.com.al/index.php?page=lajmedite&newsID=95163

Halili: Shėrbimet sekrete nuk mė pyetėn pėr lidhje me
terroristėt, por pėr biznesin tim nė Siri

D.Biēaku

TIRANĖ- Ilir Halili, 26-vjeēari shqiptar me banim nė Damask
tė Sirisė ka qėndruar pėr dy muaj nė burg e me ē’ėshtė
thėnė, ai dyshohej pėr lidhje tė ngushta me “Al-Kaidėn”. Nė
njė intervistė pėr “Shekullin”, Halili pohon se asnjėherė
nuk ėshtė pyetur nga shėrbimet sekrete siriane pėr lidhje
tė tij me organizata terroriste, por dyshimet kanė lindur
pas njė vizite tė tij nė Arabinė Saudite, ku miku i tij
dyshohej pėr pastrim parash. Halili rrėfen shoqėrimin nga
agjentėt e shėrbimit sekret tė kėtij vendi, qėndrimin nė
burg dhe lirimin, pas verifikimeve se gjithēka qė kishte
bėrė nė Siri ishte e ligjshme.
Ilir, nė Shqipėri ka bėrė mjaft bujė ndalimi juaj nė 9
nėntor nė Damask, pas dyshimeve pėr lidhje me terroristėt.
A mund tė na tregoni motivet e shoqėrimit ?
Me datėn 9 nėntor tė vitit 2005, shėrbimet inteligjente
siriane mė kėrkuan qė tė mė merrnin nė pyetje dhe tė
kryenin ndaj meje disa verifikime, lidhur me veprimtarinė
time nė Siri. Madje, ata kėrkuan edhe njė takim personal me
mua dhe pėr kėtė, kishin kontaktuar edhe me rektorin e
universitetit tė Damaskut ku edhe unė studioja para 9
nėntorit. Kjo pasi nė atė kohė unė isha pėr njė udhėtim nė
Arabinė Saudite. Nė momentin qė unė kthehem, njė person,
agjent i shėrbimeve sekrete siriane mė kėrkon nėpėrmjet njė
personi qė ka njė dyqan parfumerie, si edhe unė nė qendėr
tė Damaskut. Mėngjesin e 9 nėntorit, agjentė tė shėrbimeve
sekrete siriane mė kontaktojnė pranė dyqanit tė parfumerisė
nė qendėr tė Damaskut dhe mė pohojnė se drejtuesit e tyre
donin tė bisedonin me mua dhe donin tė mė bėnin disa
pyetje. Bashkė me automjetin tim qė e kisha marrė me qera
pėr njė muaj, shkova me ta nė zyrat e Drejtorisė sė
Shėrbimeve Sekrete siriane nė kryeqytet. Kur unė u futa nė
zyrė, hynė dy gjeneralė tė shėrbimit sekret sirian dhe
menjėherė nisėn tė mė marrin nė pyetje pėr rreth tre orė.
Mė pyetėn pėr aktivitetin tim, pasi qėndroja nė Damask dhe
njihesha si student i huaj. Gjithė dyshimet e tyre mbi mua
ishin mbi ekonominė time, mbi aktivitetin tim atje dhe mbi
stilin tim tė jetesės me mjaft tė ardhura. Gjithashtu, ata
kishin dyshime edhe pėr njė vizitė timen qė unė kisha bėrė
nė muajin shtator nė Bahrein. Atje kishte ndodhur njė
keqkuptim me njė biznesmen vendas, i cili mė kishte ftuar
mua nė kėtė vend, duke ndikuar tek unė pėr keq. Por e
gjitha kjo nuk kishte asnjė lidhje me grupet terroriste,
apo me dyshime tė tilla.

Cilat ishin konkretisht dyshimet e shėrbimeve inteligjente
siriane ?

Ditėn e shoqėrimit mė kanė marrė dy herė nė pyetje dhe nuk
mė kanė pėrmendur apo pyetur asnjėherė rreth bindjeve tė
mia apo nėse isha i aktivizuar me ndonjė grup terrorist. Mė
shumė ishin tė interesuar rreth mėnyrės sesi unė kam
siguruar tė ardhurat e mia. Mė pyetėn sa herė kam hyrė e
dalė nga Siria, kur kam hyrė pėr herė tė parė nė kėtė vend
dhe arsyen se pėrse kisha shkuar nė Siri.
Ėshtė folur se ju ishit pjesė e njė grupi islamik tė njohur
me emrin “Tawheed Val Jihad”, njė grup shumė afėr Al-
Zarkauit, i njohur si drejtuesi i “Al Kaidės” nė Irak. A
keni njohje me kėtė person dhe a keni transferuar vlera
monetare nė vendet ku keni lėvizur?
Gjithēka sa thuhet ėshtė krejtėsisht e pavėrtetė. Unė siē
ju thashė, kam udhėtuar vetėm nė Arabinė Saudite, nė
Bahrein dhe nė Turqi, pėr problemet e mia nė biznes. Nė
asnjė rast unė nuk kam transferuar apo tėrhequr vlera
monetare, pėrveē atyre qė unė duhej tė kisha dhe tė
shpenzoja pėr biznesin tim nė kėto vende. Gjithēka qė ėshtė
aluduar dhe qė ėshtė thėnė, nuk ka asgjė tė vėrtetė. Aq mė
e paktė mund tė jetė mundėsia qė unė tė kem lidhje me
personazhin qė ju pėrmendni mė sipėr.
Zoti Halili, atėhere shkaku i ndalimit tuaj mund tė thuhet
se ka qenė udhėtimi juaj nė Bahrein ?
Jo, nuk ka pasur fare lidhje me udhėtimin tim nė Bahrein,
mendoj unė. Por kjo mendoj se mund tė ketė ardhur pėr shkak
tė ardhurave qė unė kisha dhe mėnyrės time tė jetesės nė
Damask. Pėrsa i pėrket lidhjeve tė mia tė biznesit me kėtė
person, mendoj se dyshimet e hetuesve sirianė kanė qenė se
personi nga Bahreini kishte njė biznes tė palicensuar dhe
tė padeklaruar. Kjo ka shtuar dyshimet se nėpėrmjet kėtij
biznesi ky tregtar nga Bahreini mund tė pastronte para.
Autoritet e Bahreinit morėn nėn hetim partnerin tim, pas
lidhjeve qė ai kishte me njė tregtar tjetėr. Me sa di unė
ėshtė verifikuar qė ky person nuk kishte lidhje me
pastrimin e parave. Por ndaj meje ndikoi fakti qė unė isha
i ftuar tek ky person nė Bahrein dhe kjo ka shtuar dyshimet
e tyre ndaj meje. Kėshtu qė qėllimi i shoqėrimit tim ishte
pėr tė verifikuar nėse tė ardhurat e mia ishin nga biznesi
apo kisha tė ardhura nga rrugė tė tjera.

Pėrveē studimit, ju me ēfarė aktiviteti jeni marrė nė Siri?

Jam munduar qė me anė njerėzve tė mi dhe miqve tė punoj dhe
tė hap njė biznes. Ka qenė kryesisht njė biznes parfumesh,
por nė shumė raste unė kam qenė ndėrmjetės mes miqve tė mi
pėr aktivitetet e tyre tregtare.

NDALIMI

Halili: Shėrbimet sekrete mė kėrkuan ndjesė

TIRANĖ- Ilir Halili pohon se ėshtė liruar mė 9 janar tė
kėtij viti, pasi ka qėndruar dy muaj nė ambientet e
paraburgimit nė Siri. Ai shton pėr “Shekullin” se shefi i
shėrbimeve sekrete i kishte kėrkuar ndjesė pėr ndalimin dhe
mė pas e kishte lėnė tė lirė. “Ėshtė e vėrtetė qė unė jam
liruar mė 9 janar nga shėrbimet inteligjente siriane. Mė
thirrėn hetuesit dhe mbaj mend se ka qenė ora 21:00 e
mbrėmjes, ditė e hėnė dhe mė komunikuan qė kanė bėrė
verifikimet e duhuara. Mė dėrguan nė zyrėn e shefit tė
shėrbimeve sekrete, ku ai mė kėrkoi ndjesė qė mė kishin
mbajtur dy muaj nė burg dhe mė tha se kaq ishte afati pėr
tė mė verifikuar mua si person, apo tė ardhurat e biznesit
tim”,-thotė Ilir Halili. Studenti i drejtėsisė shton se ka
ardhur pėr pak ditė nė Shqipėri dhe do tė kthehet nė
Damask, ku ka bashkėshorten dhe biznesin e tij tė
parfumeve, ndėrsa shton se nuk ka asnjė pengesė pėr tė
qėndruar nė kėtė vend, apo pėr tė lėvizur nė shtete tė
tjera.

9 nėntor 2005

Agjentė tė Shėrbimeve Sekrete nė Siri kanė shoqėruar Ilir
Halilin nė ambientet e tyre. Ata e kanė marrė nė pyetje nė
lidhje me mėnyrėn e tij tė jetesės apo biznesin e tij
fitimprurės nė kėtė vend, pas dyshimeve pėr pastrim parash

9 janar 2006

Ilir Halili ėshtė lėnė i lirė, pasi verifikimet e kryera
prej shėrbimeve inteligjente nuk kanė nxjerrė nė dritė
asnjė lidhje tė mundshme me aktivitetet kriminale apo
organizatat terroriste. Halili ndodhet nė Shqipėri por
pohon se do kthehet nė Damask

munti
15-05-06, 00:48
KODI I DA VINĒIT http://cybershopping.cbn.net.id/cybershopping/upload/book/2005-01-31_saAF7.jpg

Shkruan:Ajni Sinani

All-llahu i madhėruar nė Kuranin fisnik thotė: “Tė mjerėt ata, qė me duart e veta e shkruajnė librin, e pastaj thonė: 'Ja, ky ėshtė prej All-llahut', pėr tė nxjerrė ndonjė pėrfitim tė parėndėsishėm. Dhe tė mjerėt ata pėr atė qė kanė shkruar duart e tyre dhe mjerė ata pėr atė qė fitojnė!” (El Bakarah, 79)

I Dėrguari a.s. tregon se All-llahu i madhėruar nė njė hadith kudsi ka thėnė: “Unė i krijova robėrit e Mi nė fenė e drejtė (e pastėr islame ), por shejtanėt i bėjnė qė ata tė humbasin rrugėn e drejtė.“ (transmeton Muslimi)

Mbi lajthimin dhe devijimin e tė krishterėve nga rruga e drejtė, Kur'ani i shenjtė na tregon nė shumė ajete. Kėtė tė vėrtetė kohėve tė fundit e tha edhe njė i krishterė Den Brown, nė romanin e tij “Kodi i Da Vinēit”. Ky ėshtė bestselleri i shekullit XXI, njė thriller me sfond mistiko-ezoterik. Romani i tij, vetėm pėr njė vit, ėshtė pėrkthyer nė dhjetėra gjuhė botėrore dhe ėshtė shitur nė mbi 40 milion kopje. Nė kėtė roman shpalosen disa prej fakteve historike rreth shtrembėrimit tė ideologjisė sė krishterė, korruptimit tė Biblės dhe autorėsisė njerėzore tė saj dhe mbi intervenimin e dorės sė njeriut nė vetė thelbin e teologjisė sė krishterė. Tė gjitha kėto, autori i romanit i quan 'transformim grotesk'.Heroi i Brown-it thotė: “Bibla nė formėn qė njihet prej nesh, ėshtė kompletuar nga perandori pagan i Romės, Konstandini i Madh. Konstandini kishte vendosur se duhej tė bėnte diēka.
Nė vitin 325, ai vendosi tė bashkojė Romėn nėn njė religjion, nėn Krishterizmin.Historianėt akoma ēuditen me gjenialitetin nėpėrmjet tė cilit Konstandini i ktheu paganėt, qė adhuronin diellin, nė tė krishterė. Duke i bashkuar simbolet pagane, datat dhe ritualet me traditėn e krishterė, ai bėri njė lloj feje hibride tė pranueshme pėr tė dyja palėt.Asgjė nė Krishterizėm nuk ėshtė origjinale…
Konstandinit i ėshtė dashur qė ta forcojė traditėn e re krishtere, prandaj ka mbajtur tubimin ekumenik tė njohur me emrin “Kuvendi i Nike-sė”.
Nė atė tubim ėshtė diskutuar dhe votuar pėr shumė aspekte tė Krishterizmit si dhe pėr statusin hyjnor tė Jezusit. Gjithnjė deri nė atė ēast tė historisė, Jezusi, nga ithtarėt e tij tė hershėm, konsiderohej profet i vdekshėm njeri i madh dhe i fuqishėm, por megjithatė konsiderohej vetėm njė njeri i zakonshėm..
Shpallja e Jezusit pėr “bir tė Zotit” ėshtė propozuar zyrtarisht nė kuvendin e Nikesė, ku ėshtė votuar pėr tė…Dhe ėshtė votuar (pro) madje shumė ngushtė.
Mirėpo dhėnia e statusit hyjnor Jezusit ishte kyēe pėr bashkimin e mėtejshėm tė perandorisė Romake dhe pėr vendosjen e re tė bazės sė fuqisė sė Vatikanit.
Me tė pranuarit zyrtar tė Jezusit pėr “bir tė Zotit” Konstandini e transformon Jezusin nga njė njeri nė njė hyjni qė ekziston jashtė kufijve tė botės njerėzore, nė njė entitet fuqia e tė cilit ėshtė mbi tė gjitha. Kjo jo vetėm qė ka pamundėsuar rrezikimin e mėtutjeshėm tė Krishterizmit nga paganizmi, por edhe ithtarėt e Kishės kanė mundur tė tubohen vetėm nėpėrmjet vendosjes sė njė ndėrmjetėsuesi tė shenjtė Kishės katolike romake.E gjithė kjo ka qenė ekzluzivisht pėr shkak tė fuqisė.Krishti dhe proklamimi i tij si Mesi-Shpėtimtar ishte kyē pėr funksionimin e Kishės dhe tė shtetit. Shumė shkencėtarė pohojnė se Kisha e hershme tekstualisht e ka vjedhur Jezusin nga ithtarėt e tij tė parė, duke ia rrėmbyer porositė njerėzore dhe duke e pėrdorur kėtė pėr pėrhapjen e fuqisė sė saj.Ndonėse Konstandini e ngriti Jezusin nė njė shkallė hyjnore, gati 4 shekuj pas vdekjes sė tij, tashmė ekzistonin me mijėra dokumente qė dėshmonin pėr jetėn e Jezusit si jetė e njė njeriu tė
zakonshėm.Konstandini me veprimin e tij e ndryshoi historinė e Krishterizmit. Qė nga ai ēast pasoi momenti mė transformues nė historinė e krishterė…
Konstandini porositi dhe pagoi shkruarjen e njė Bible tė re, nga e cila u lanė tė gjithė ata ungjij qė kanė folur pėr cilėsitė njerėzore tė Jezusit. Nė Biblėn e re u futėn ungjij qė e shndėrruan Jezusin nė njė qenie hyjnore. Ndėrkaq, ungjijtė mė tė hershėm u ndaluan, u konfiskuan dhe u dogjėn…
Gjithsecili qė do tė pėrcaktohej pėr ungjijtė e ndaluar, tė vend tė ungjijve tė versionit tė Konstandinit do tė shpallej heretik. Ata qė zgjodhėn historinė origjinale tė Krishtit ishin heretikėt e parė.Pėr fat tė historianėve disa nga kėta ungjij Konstandini nuk pati sukses qė t'i zhdukė…
Sigurisht, Vatikani duke iu pėrmbajtur traditės sė tij tė dezinformimit, ėshtė pėrpjekur me tė gjitha forcat qė ta pengojė publikimin e tyre …”
Adhurimi i Jezusit, sikurse e pėrmendėm, ishte diēka qė e shpiku perandori Kostandin nė kėshillin e Nike-sė (Turqia e sotme), nė vitin 325 pas Isait a.s. pėr tė forcuar pozitat e veta, meqė Krishterizmi kishte filluar tė bėhej mė i “suksesshėm” se paganizmi.Ndėrkaq idenė e ngritjes sė njeriut nė
lartėsinė e Zotit, qė e predikonin mendimtarėt grekė, tė krishterėt e zėvendėsuan me idenė e zbritjes sė Zotit tek ne!!
Edhe para paraqitjes sė kėtij romani, nė vitet shtatėdhjetė tė shekullit tė kaluar, Krishterizmi u trondit nga diskutimi i madh teologjik mbi atė se a ėshtė Jezusi Zot, apo vetėm njeri. Ėshtė diskutuar mbi mitin e Trinitetit dhe mitin e inkarnimit tė Hyjit-Zotit tek njeriu- Jezusi. Se individualiteti hyjnor i Jezusit ėshtė i pavėrtetė dhe vetėm mit i Kishės, kėtė e kanė argumentuar edhe teologėt e krishterė, profesorė tė teologjisė sė krishterė nga universitete tė njohura botėrore.Shtatė profesorė tė njohur universitetesh nga Britania e Madhe kanė shkruar librin me titull “The Myth of God incarnate” qė pėr herė ta parė ėshtė publikuar mė 1977 nė Londėr. Deri nė vitin 1981, libri ėshtė botuar 6 herė. Autorė tė librit ishin personalitete tė shquara dhe profesorė tė teologjisė sė krishterė nga Oksfordi, Kembrixhi, Birmingemi, etj. Mirėpo libri dhe autorėt e tij kanė pėrjetuar njė sulm tė tmerrshėm nga Kisha, e cila ka kėrkuar qė ata tė largoheshin nga pozitat e tyre tė larta. Por, libri pėrjetoi njė sukses botėror. Libri ngjalli diskutime tė panumėrta si rezultat i qėndrimit tė atyre profesorėve dhe mohimit tė mėsimeve kishtare nga ana e tyre dhe mospranimit tė inkarnimit hyjnor nė personalitetin e njeriut- Jezusit.
Kėto fakte dhe shumė tė tjera bėjnė qė pėr ēdo ditė njerėz nga besimi i krishterė duke kuptuar tė vėrtetėn hyjnore pranojnė islamin. Krijuesi i gjithėsisė, thotė:

“E mohuan tė vėrtetėn (bėnė kufėr) ata qė thanė: 'Zoti ėshtė Mesihu (Isai), i biri i
Merjemes!' kurse Mesihu tha: 'O beni israil, adhuroni All-llahun, Zotin tim dhe Zotin tuaj'. Kush i bėn shok All-llahut, All-llahu ia ka ndaluar xhennetin dhe vendbanimi i tij ėshtė nė xhehennem. Pėr mizorėt nuk ka ndihmėtarė.
Mosbesimtarė janė ata qė thanė: 'All-llahu ėshtė njė nga tre!' Por nuk ka asnjė Zot tjetėr pėrveē njė Zoti tė vetėm...“ (El Maidetu, 72, 73)

Erich From ka tė drejtė kur thotė se “Intelekti i manipuluar, i privuar nga arsyeja, ėshtė i rrezikshėm, sepse i detyron njerėzit tė veprojnė nė njė mėnyrė, qė nga pikėpamja e arsyes mund tė rezultojė shkatėrruese pėr ta.“
Tertuliani, njė intelektual i krishterė, shpreh thelbin e besimit tė krishterė kur thotė: "Credo quia absurdum. Besoj sepse ėshtė absurde! "Sigurisht se njė bindje e tillė krishtere nuk pajtohet me besimin e ēiltėr dhe tė pastėr islam. Muslimani nuk beson nė atė qė bie ndesh me arsyen e shėndoshė. Besimi islam nuk ėshtė i veshur me tė pavėrteta dhe fantazi tė ēoroditura. Muslimani beson sepse besimi ėshtė ndjenjė e lindur dhe e natyrshme, dhuratė e dhėnė nga All-llahu, sepse kėshtu jeta ka kuptim, ngaqė ai ėshtė logjik dhe nuk ėshtė absurditet, por ėshtė maja e urtisė, sepse tė besuarit dhe bindja ndaj Zotit janė misioni dhe qėllimi i krijimit tė njeriut nė kėtė botė.“Nė Islam nga besimtari nuk kėrkohet qė tė flak mendjen dhe tė besoj, sepse feja dhe shkenca, besimi dhe arsyeja qėndrojnė pėrkrah njėra tjetrės.

munti
18-05-06, 00:44
Masakėr pėr dashuri

Njė dashuri e ndaluar nė Serbi ka marrė tri viktima. I riu nga Kraleva, Nemanj Saviqi,ka vrarė babanė e tij, vajzėn shqiptare qė dashuronte dhe nė fund edhe veten.
Kralevė,Maj

—Ende nuk ėshtė sqaruar se ēfarė e ka shtyrė tė riun
dhe sportistin e talentuar nga Kraleva e Serbisė, Nemanj Saviqin, 21
vjeēar, qė nė shtėpinė e tij tė vrasėbabanė e tij, Draganin 44 vjeēar, e
mė pas nė banesėn e saj tė vrasė shqiptaren Martina Zefajn, 22 vjeē
nga Novi Pazari, ndėrsa nė fund t’i japė fund edhe jetės sė tij.
Organet hetuese nuk kanė dhėnė motivet e vrasjes sė dyfishtė dhe
vetėvrasjes, ndėrsa kralevasit kanė thėnė pėr mediat serbe se nuk
mund tė besojnė se djaloshi Nemanja ka mundur tė bėjė kėtė. Ai
nė kėtė qytet njihej si njeri qė nuk bėnte sherre.
Sipas tė pėrditshmes „Blic“, Nemanja ka pasur simpati dhe speku-
lohet qė nė muajin e fundit tė ketė pasur njė lidhje me studenten Mar-
tina, e cila studionte pėr menaxhment nė Universitetin “Braēa Kar-
iē” nė Kralevė.
Dragan Saviqi, thonė qytetarėt e kėtij qyteti, shpesh ėshtė grindur
me tė birin. Draganit, thonė ata,nuk i ka pėlqyer qė djali i tij ishte
dashuruar nė vajzėn e cila ishte e bija e njė shqiptari. Ai vazhdimisht
i kishte bėrė presion qė tė heqė dorė nga ajo.
Nėpėr qytet qarkullojnė fjalė se njė mbrėmje para natės tragjike,
Nemanja ka qenė nė shoqėri tė Martinės dhe dy shoqeve tė tjera,
ndėrsa pas mesnatės kishte shkuar deri tek dyqani i argjendarisė “Sav-
iq” qė e kishte hapur tash sė voni. Nė dyqan kishte marrė pisto-
letėn, pronė e klubit tė shenjėtarisė “Junior”, ku kishte qenė anėtar, nga aty kishte shkuar nė shtėpinė e familjes sė tij dhe kishte vrarė tė
atin.
Nė atė kohė nė shtėpi ishin edhe nėna e tij dhe dy motrat mė tė
reja, tė cilat ishin fjetur. Mė pas, me armė nė dorė, kishte dalė nga
shtėpia e prindėrve dhe me veturė qe nisur nė drejtim tė banesės ku
banonte Martina.
Kishte shpėrthyer derėn me shkelma dhe mė tė hyrė brenda, ka
zbrazur plumbat nė drejtim tė Martinės. Menjėherė pas kėsaj, tytėn e
revoles ia ka drejtuar vetės. Sipas mediave serbe, nė banesėn
e Martinės kanė qenė edhe dy miq tė dy tė vrarėve, por qė kishin ikur
duke kėrcyer nga dritarja. E gjithė tragjedia kishte ndodhur pak para agimit tė 13 majit.Gjykatėsi hetues nuk ka dhėnė detaje pėr kėtė rast tragjik, tė cilit mediat nė Serbi i kanė dhėnė hapėsirė tė madhe. Saviqėt pėrndryshe janė Nemanj Saviq njė familje e njohur artarėsh nė
Kralevė dhe Vrnjaēk. Sipas mediave serbe, ata ishin shpėrngulur aty
nga Prizreni nga mesi i viteve tė ’70. Edhe familja e Martina Zefajt
gjithashtu merret me argjendari.Babai i saj qė jeton nė Sllovaki, po
ashtu ėshtė nga Prizreni dhe ishte martuar me Gordana Joviqeviqin
nga Novi Pazari.


info:gazeta express

munti
18-05-06, 15:34
Peshkohet njė tun me njė porosi Kur’anore


Njė peshk tun i peshkuar nė oqeanin Indian javėn e kaluar i nxiti me qindra musliman qė tė shkojnė e ta shohin ajetin Kur’anor tė shkruar nė luspat e tij. Tuni peshon 2.5 kg dhe ka shkaktuar njė vėmendje aq tė madhe sa qė iu dorėzua departamentit shtetėror pėr peshkim. Tregtari i peshqve Omar Muahmmed Avadh nė kėtė peshk vėrejti njė gjė nė pjesėn e tij tė pėrparme qė ngjante me shkrimin arab. Ekspertėt e shikuan dhe thanė se bėhet fjalė pėr vargun Kur’anor qė thotė se “All-llahu ėshtė mė i madhi”. “Besojmė se Zoti herė pas here na dėrgon porosi tė tilla dhe ne nuk do tė duhej vetėm tė lexojmė Kur’anin por edhe tė jetojmė nė bazė tė tij” tha sekretari kryesor i kėshillit tė imamėve dhe predikuesve tė Kenisė, duke shtuar se beson se Zoti u dėrgon porosi njerėzve. Nė mars, shumė musliman kishin shkuar t’i shohin dy peshq tė vėrejtur nė njė shitore nė Liverpul nė tė cilit shkruante “All-llah” dhe “Muhammed”
http://www.mesazhi.com/aktualitete/peshku2.jpg

munti
18-05-06, 15:45
Kritikuesja e Islamit largohet nga Holanda dhe pranon se ka gėnjyer


The Times Online raportoi se, Deputetja e Parlamentit Holandez me origjinė nga Somalia, Ayaan Hirsi Ali, pėrndryshe njė kritikuese e ashpėr e Islamit, do tė jep dorėheqje nga Parlamenti pasi qė ka pranuar se ka gėnjyer autoritetet Holandeze pėr tė fituar azil nė kėtė vend dhe do tė shkojė nė SHBA-tė.
http://www.mesazhi.com/aktualitete/kritikuesja2.jpg
Ėshtė zbuluar se Hirsi Ali, 36 vjeēare, nė vitin 1992 i ka gėnjyer autoritetet Holandeze rreth emrit tė saj, moshės dhe rreth faktit se ajo nuk ka ikur drejtpėrsėdrejti nga Somalia nė Holandė.

Para disa ditėsh., njė dokumentar televiziv i publikoi gėnjeshtrat e Hirsi Ali-t e cila kishte deklaruar se kishte ikur nga Somalia e trazuar pasi qė ajo ishte detyruar tė martohet me njė kushėri tė saj tė cilėn ajo kurrė nuk e kishte parė. Tė afėrmit e saj, duke pėrfshirė edhe vėllain e saj, kanė deklaruar se ajo asnjėherė nuk ishte e detyruar tė martohet e as qė ka pasur nevojė tė ikė nga familja e saj.

“Po, kam gėnjyer pėr ta fituar azilin nė Holandė dhe shpifa njė tregim qė do tė ishte nė pėrputhje me kushtet pėr fitimin e azilit” deklaroi ajo para reporterėve.

Hirsi Ali jeton nėn mbrojtjen vazhduese tė policisė pasi qė ajo kishte pranuar kėrcėnimet me vrasje pėr shkak tė bashkėpunimit tė saj me regjisorin e vrarė Theo Van Gogh i cili kishte punuar njė film me tematikė anit-Islame.

Ajo po ashtu ėshtė bėrė e njohur nė Evropė me qėndrimet e saja kundėr qeverive Evropiane tė cilat nuk kanė marrė masa pėr parandalimin e pėrhapjes sė Islamit nė kontinentin e Evropės dhe ka pėrkrahur publikimin e karikaturave ofenduese ndaj Profetit Muhammed a.s. tė cilat sė pari u botuan nė njė gazetė Daneze.


info:mesazhi

Zero Cool
19-05-06, 00:58
Kritikuesja e Islamit largohet nga Holanda dhe pranon se ka gėnjyer

Kjo e tregon sinqeritetin e islamisteve qe me nje moment jan islamist pastaj per letra genjejne dhe kur i humbasin prap kthehen ne te vjetren. Kjo me genjeshtrat e veta prej nje azilante te flliqt u ba senatore (tweede kamer ne holand eshte si senati ne USA). Tani kur per shkak te genjeshtrave te saj ka humb nacionalitetin Holandez, tani kerkon te ike ne USA dhe prap te merret me genjeshtra. Thjesht nese asaj nuk i pelqente te ishte muslimane (ashtu edhe duket te jete, por nuk mund te ndrron faktin se eshte e bame synet) ka mund ta ndrron fene edhe zyrtarisht si shumica e muslimaneve ketu, por jo edhe te fole gjera qe nuk jane te verteta.
Me nje fjale askujt nga te huajtve ne Holande nuk i vije keq per at kuder, sepse nje i huaj qe flet kunder te huajve ne vendin e huaj nuk ka tjeter fundi perpos keshtu si kjo !
P.S.:Ti munti a sdin me shkru diqka nga koka jote por vetem me kopju lajme te ndryshme edhe qfare lajmi nga bota islame te duket ty ky? A Holanda eshte vend islamist sipas teje a ?

Mos harroni se kjo nuk ishte dhe nuk eshte kritikuese e islamit por e te huajve ne Holande, dhe si demshperblim per ate e mori humbjene neshtetesise !

munti
19-05-06, 01:13
Mos harroni se kjo nuk ishte dhe nuk eshte kritikuese e islamit por e te huajve ne Holande, dhe si demshperblim per ate e mori humbjene neshtetesise !

Zero!

Po shihet se t'u kane perzi, sepse kjo kudra e keqe se bashku me ate derrin e vrare van Gogun kane ofenduar panderprere muslimanet dhe islamin kete gje dijne edhe jashtetokesoret por ti ske faj sepse promilat qe i ke ne koken(kungullin)tende nuk po te lejne rahat.

Zero Cool
19-05-06, 01:19
Mos harroni se kjo nuk ishte dhe nuk eshte kritikuese e islamit por e te huajve ne Holande, dhe si demshperblim per ate e mori humbjene neshtetesise !

Zero!

Po shihet se t'u kane perzi, sepse kjo kudra e keqe se bashku me ate derrin e vrare van Gogun kane ofenduar panderprere muslimanet dhe islamin kete gje dijne edhe jashtetokesoret por ti ske faj sepse promilat qe i ke ne koken(kungullin)tende nuk po te lejne rahat.
Une ste ofendova send por masi ja nise po te pergjigjem ty kokederr. Kjo kuder ka qene dhe eshte kunder te huajve (nese aty jane perfshi muslimanet si ma te pakulturumit dhe ma te prapambeturit dhe ajo ty te lendon atehere skam qka te them) ne Holande kete ta them se ketu jetoj, e promilat e tu shihi vet dhe vleresoj sepse asnje shkruim se ke bere nga koka yte (bosh) por te gjitha jane copy/paste neper forume tjera dhe google system.

munti
19-05-06, 01:39
Une ste ofendova send por masi ja nise po te pergjigjem ty kokederr. Kjo kuder ka qene dhe eshte kunder te huajve (nese aty jane perfshi muslimanet si ma te pakulturumit dhe ma te prapambeturit dhe ajo ty te lendon atehere skam qka te them) ne Holande kete ta them se ketu jetoj, e promilat e tu shihi vet dhe vleresoj sepse asnje shkruim se ke bere nga koka yte (bosh) por te gjitha jane copy/paste neper forume tjera dhe google system.


Ndegjo ti zero!

Mos t'ja nisim me ofendime,,,nese nuk je ne gjenedje te debatosh atehere baju sepse me bankrota si ti nuk kam kohe e as vullnet te flasi.

citim:
nese aty jane perfshi muslimanet si ma te pakulturumit dhe ma te prapambeturit

Po shihet kultura dhe perparimi yte,kurrgje spo din vetem ofendime dhe sharje,eee kesaj i thojne kulture dhe edukate familjare.Ti e dine se ofendimi eshte arma e te dobetit.Por ti ske faj,sepse ti sikurse te tjeret qe jetoni ne Holand po vuani nga islamofobija.

Fund

munti
19-05-06, 02:19
Mania kosovare pėr
"Kodin e Da Vinēit"


Nė Kinemanė ABC pėr shkak tė kėrkesave tė mėdha tė shikuesve pėr
filmin "The Da Vinci Code" do tė mbahen dy premiera.
Kjo ėshtė hera e parė qė nė kėtė cinema jepen dy premiera pėr njė
film.
Vlora Maxhuni
Prishtinė,16 maj
— Nėse nuk jeni ndėr pesėdhjetė milionė njerėzit tė cilėt kanė blerė
romanin bestseller tė shkrimtarit amerikan Dan Brown "The Da Vinci Code", atėherė me siguri keni pritur ta shihni filmin qė ėshtė i bazuar
nė kėtė roman. I tėrė ky pompozitet rreth kėsaj vepre vėshtirė se mund ta lė dikė indiferent. Premiera botėrore e filmit do tė jepet me 19 maj.
Mirėpo gjėja me e rėndėsishme rreth kėsaj premiere ėshtė se nė tė njėjtėn kohė me premierėn botėrore, premiera e filmit "The Da Vinci
Code" do tė jepet edhe nė Kinemanė ABC tė Prishtinės.
"Dihet se 'The Da Vinci Code' ėshtė bėrė hit botėror.
Ne jemi munduar dhe e kemi siguruar filmin para gjashtė muajve nė mėnyrė qė premiera e filmit tė shfaqet nė tė njėjtėn ditė mė atė botėrore, pra 19 maj", shprehet Milazim Salihu, drejtor i Kinemasė ABC.
Interesimi dhe kėrkesat e mėdha tė adhuruesve tė kėtij filmi kanė filluar tė shkaktojnė telashe nė kinemanė e kryeqytetit.
"Kjo ėshtė hera e parė qė nė kinemanė tonė biletat pėr premierė janė shitur dy javė mė herėt. Kėrkesat kanė qenė shumė tė mėdha dhe ende
vazhdojnė tė jenė", thotė Salihu. Vėllimi i madh i kėrkesave i kanė detyruar udhėheqėsit e kinemasė qė t'i mbajnė dy premiera.
"Njerėzit vijnė ēdo minutė dhe kėrkojnė bileta edhe pse pėr premierė mė nuk ka.
Premiera e parė ėshtė menduar qė tė jepet nė orėn 20:00, mirėpo tashmė do tė mbajmė edhe njė premierė tjetėr,nė orėn 22:00. Pėr herė tė parė nė Kinemanė ABC do tė mbahen dy premiera pėr njė film", tregon ai. Udhėheqėsit e Kinemasė ABC mendojnė se filmi "The Da Vinci Code" do t'i thyejė rekordet e shikueshmėrisė sė kėsaj kine-
maje. "Interesimi dhe kėrkesa e madhe e biletave tashmė e ka dėshmuar njė gjė tė tillė. Biletat janė shitur para dy javėve dhe sot janė shitur gati gjysma e biletave pėr premierėn e orės 22:00", thotė ai.
Tė interesuarit e parė pėr ta parė kėtė film nė ditėn e premierės botėrore janė kryesisht personat qė e kanė lexuar librin. "Ata janė tė tė
gjitha gjeneratave, mirėpo mė shumė tė interesuar ka prej moshės 25 vjeēare e mė lartė", shprehet Salihu. Bileta pėr premierėn e filmit "The
Da Vinci Code" kushton 5 euro, ndėrsa prej ditės tjetėr ai do tė jetė nė repertor tė rregullt, kurse bileta do tė kushtojė 3 euro. Prej se ėshtė
botuar nė vitin 2003, ky libėr ka hyrė nė industrinė globale kulturore, ndonėse ėshtė dėnuar nga Vatikani pėr pėrhapje tė ideve tė gabuara
rreth kishės katolike por edhe nga kritikėt letrarė pėr "prozė tė varfėr".
Mirėpo, tashmė "The Da Vinci Code" ka arritur majėn me versionin filmik prej 125 milionė dollarėve. Nė kėtė film tė kompanisė
"Columbia Pictures" luajnė Tom Hanks nė rolin e profesorit Langdon, aktorja franceze Audrey Tautou (e njohur prej filmit "Amelie")
nė rolin e kriptografes Sophie Neveu dhe aktorė tjerė si Jean
Reno, Ian McKellen, Paul Bettany dhe Alfred Molina.
Organizata katolike "Opus Dei" ka bėrė thirrje disa herė
qė versioni filmik i romanit "The Da Vinci Code" tė klasifikohet nė kategorinė e filmave pėr tė rritur, pasi sipas saj fėmijėt duhet tė mbrohen prej "gėnjeshtrave tinėzare" rreth katolicizmit.
Megjithatė, Milazim Salihu, drejtor i kinemasė ABC, thotė se shikuesit kosovar nuk i pengon njė gjė e tillė ata vijnė qė filmin ta shohin si krijim artistik.

Gazeta express

Zero Cool
19-05-06, 08:42
Thone se fotografia flet ma shume se fjala, qe lajme te verteta nga bota islame e lej kto rrena djali mir:

http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/41661000/jpg/_41661462_gazacity_afp203b.jpg muslimanet nuk kan aftesi shteterimi tani ja filluan mes veti lufterat: http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/default.stm

Qe tjetri lajm nga islami dhe toleranca e tij:

http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/41658000/jpg/_41658160_judges203.jpg
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/4992502.stm


Qe edhe nje nga arti islam:
http://news.bbc.co.uk/nol/shared/spl/hi/pop_ups/06/middle_east_enl_1147794823/img/laun.jpg
Keto jane lajme e jo aty copy paste te marra nga fanatik te flliqt si ti e pastaj te botuara gjeja se nga ti,se ti perveq asaj qe don me pa nuk shihke, dmth perej hudes sate (si duket e paske te madhe e ta nxen pamjen).

Edhe nje bukuri te rralle nga islami, e ishalla po ndalesh me postimin e ktyre gjanave fallco:
http://personal.telefonica.terra.es/web/photoarchive/Iran/thumbnails/Iran19.jpg

munti
19-05-06, 14:37
Ti je nje zero dhe asgje tjeter.

Zero Cool
19-05-06, 15:17
Ti je nje zero dhe asgje tjeter.
yeeeeeeeep e ti kogja duhet me punu mem arrit se hala je nen mu disa shkalle

munti
19-05-06, 15:39
Katolikėt e Indisė kundėrshtojnė filmin "Kodi i Da Vinēit"
Romano-katolikėt nė qytetit indian nė Bombay u janė
bashkėngjitur protestave mbarėbotėrore kundėr shfaqjes
sė filmit "Kodi i Da Vinēit". Qindra anėtarė tė grupeve katolike janė
mbledhur jashtė njė shkolle tė manastirit nė kryeqendrėn finan-
ciare tė Indisė pėr tė protestuar kundėr shfaqjes sė filmit nė javėn
e ardhshme. Ata thonė se filmi ėshtė njė sulm ndaj besimit tė
tyre dhe kanė kėrcėnuar me protesta me tė fuqishme nėse
kėrkesat e tyre nuk pėrfillen. Katolikėt thonė se dėshirojnė qė
protesta tė tėrheqė vėmendjen e autoriteteve. "Aktivistėt e Catholic
Secular Forum (CSF) do tė shkojnė pėrpara deri nė vdekje nėse
qeveria dėshton tė ndėrmarrė diēka kundėr filmave antikrishterė", ka thėnė pėr BBC sekretari gjeneral i CSF, Joseph Dias. Ai ka thėnė se komuniteti krishterė
ka qenė tolerant nė relacion me botimin e librit tė Dan Brown, por njė medium audio-vizual do tė ketė efekt mė serioz dhe mė tė qėndrueshėm. "Ju nuk mund tė
krijoni vepėr fiktive mbi njė figure religjioze. Inatet tashmė janė duke u rritur me shpejtėsi dhe nuk di ēfarė tė them se ēka do tė mund tė ndodhė nėse filmi
shfaqet", ka shtuar ai.

munti
19-05-06, 17:28
FORUMI MUSLIMAN: MOS I DERGONI UJGURET NE KINE

http://kohajone.com/lexo.php?id=2223

Forumi Musliman i Shqiperise pershendet vendimin e Qeverise
se Republikes se Shqiperise, per pranimin e pese qytetareve
muslimane kineze, te etnise ujgure, te cilet kane ardhur ne
Shqiperi me 5 maj 2006 per te kerkuar strehim politik.

Duke shprehur keqardhjen per vuajtjet qe keta individe kane
kaluar ne kampin e Gjirit te Guantanamos ne Kube, Forumi
shpreh kenaqesine qe autoritetet amerikane kane pranuar
pafajesine e tyre dhe kane vendosur t'u japin lirine.

Pavaresisht nga kostot politike qe strehimi i qytetareve
ujguro kineze mund te kete per shtetin shqiptar, Forumi
eshte i mendimit qe do te ishte ne nderin e shtetit dhe
kombit tone, qe azilkerkuesit ne fjale t'i trajtoje ne
menyren me dinjitoze te mundshme, duke respektuar
Kushtetuten e Republikes se Shqiperise dhe konventat
nderkombetare per te drejtat e njeriut, qe shteti yne ka
firmosur.

Qeveria e Shqiperise ne vendimin e saj duhet te kete ne
vemendje edhe raportin e organizates Human Rights Eatch te
vitit 2005, sipas te cilit drejtori i saj per Azine, Brad
Adams, rekomandon qe: Asnje vend nuk duhet te ktheje ne
Kine ndonje ujgur, qe kerkohet nga Kina me supozimin se ata
jane perfshire ne akte terroriste, separatiste apo
kriminale pasi precedentet e kaluara te Kines, te detyrojne
te besosh se personat ne fjale do te torturohen apo edhe
denohen me vdekje nese shkojne serish ne Kine.

Nese do te ndodhte nje gje e ketille, kjo do te ishte ne
kundershtim te plote me etnopsikozen e shqiptarit i cili ne
asnje rast ne historine e tij shekullore, nuk e ka prere ne
bese nevojtarin qe ka trokitur per mbrojtje, pa marre
parasysh, racen, fene apo kombesine e tij, pavaresisht nga
rreziku qe mund te perballonte.

Forumi Musliman i Shqiperise eshte i mendimit se ashtu si
gjate Luftes se Dyte Boterore apo edhe me pare, kur
shqiptaret kane strehuar hebrejte por edhe popuj te tjere
te rrezikuar, do te ishte ne nderin e muslimaneve te
Shqiperise dhe te gjithe shtetasve te tjere te republikes
sone, qe miqte tane ujgure te gjejne ne Shqiperi te gjithe
mikepritjen e merituar. Forumi, fton Qeverine Shqiptare qe
ne vendimin e saj te kete ne konsiderate faktet e
siperpermendura.

munti
22-05-06, 15:20
Manila ndalon shfaqjen e "The Da Vinci Code"

Autoritetet nė kryeqytetin e Filipineve, Manila, ua kanė ndaluar tė gjitha kinemave nė kryeqytet
qė tė shfaqin filmin "The Da Vinci Code". Kjo rezolutė ėshtė nėnshkruar nga shumica e kėshilltarėve tė qytetit disa orė pasi qė ishte dhėnė si premierė nė bastionin aziatik tė katolicizmit.
Rezoluta ka thėnė se ky film, i cili ėshtė bazuar nė romanin e amerikanit Dan Brown, ėshtė
"ofansiv ndaj besimeve tė krijuara nga Kisha Katolike e Romės". Aty ėshtė theksuar se Kodi i korrigjuar Penal i vendit thekson se "ėshtė e ndaluar qė tė shfaqen filmat qė e ofendojnė religjionin".
Kėshilltari i qytetit Benjamin Asilo,i cili autorizoi rezolutėn, ka thėnė se pronarėt e kinemave qė nuk
pėrfillin ndalesėn, rrezikojnė tė gjobiten me para, apo edhe tė dėnohen me burg.
Ata qė kapen duke shitur kopjet pirate tė filmit po ashtu mund tė dėnohen me burg deri nė gjashtė
muaj, ka paralajmėruar Asilo. Filmi merr teorinė e cila shtjellohet nė libėr, ku thuhet se Krishti ishte i
martuar me prostitutėn biblike, Mary Magdalene, ka pasur fėmijė dhe se linja e shenjtė e gjakut
ende ekziston edhe nė ditėt tona, ndėrsa mbetet sekrete.


Info:gazetaexpress

Zana_ch
23-05-06, 22:04
ju lutem shiqoni sa e mir eshte kjo viedo !!!!

http://www.zdf.de/ZDFmediathek/inhalt/6/0,4070,3937030-5,00.html

munti
29-05-06, 23:17
http://dritaislame.com/gazeta1/data/upimages/ditelindja.gif

nga Ali Zaimi
Njė sallė mijra vendėshe, nuk mund tė pėrballonte dėshirėn e mijra besimtarėve shqiptarė, tė cilėt donin tė ishin tė pranishėm nė festėn e madhe tė Profetit. Qindra prej tyre pritėn pėr mė shumė se njė orė jashtė sallės, duke dėgjuar tingujt e lėvdatave tė profetit Muhamed a.s.
Nė kėtė festė madhėshtore morėn pjesė Presidenti i Republikės Alfred Moisiu, zv. kryeministri Ilir Rusmajli, ambasadorė tė akredituar nė Shqipėri, shkrimtarė, artistė, akademikė nga Shqipėria dhe hapėsira mbarėshqiptare si dhe shumė besimtarė, njė pjesė e madhe e tė cilėve tė rinj, qė kishin ardhur pėr tė pėrjetuar kėnaqėsi shpirtėrore dhe pėr t’i ushqyer zemrat e tyre me nektarin e pashtershėm tė Islamit.Kush lindi sot?
Lindi Mėshira e Gjithėsisė-Mėshira e Njerėzisė.
Kush lindi sot?
Sot lindi krijesa mė e dashur e t’Madhit Zot. Lindi mė i madhėruari, mė i merituari, lindi mė i lavdėruari.
Kush lindi sot?
Lindi ai qė e stolisi jetėn tokėsore me Frymėn Hyjnore. Lindi udhėrrėfyesi mė i madh i jetės njerėzore.
Kush lindi sot?
Lindi i dėrguari mė i fundit, por qė ishte i pari. Lindi mė bujari, mė i pėrkryeri, mė i vyeri...
Nėn emocionet e kėtyre vargjeve filloi nė Pallatin e Kongreseve nė Tiranė programi madhėshtor pėr pėrkujtimin e ditėlindjes sė Profetit Muhamed (a.s.). A mund tė imagjinohet se njė njeri i lindur 14 shekuj mė parė, tė mbledhė mijra njerėz nė pėrkujtimin e ditėlindjes sė tij? Ja kjo ėshtė mrekullia e pėrjetshme e profetit Muhamed a.s. tė cilin Allahu xh.sh e stolisi me tė gjitha vlerat e mundshme. Shumekush e ka parė kėtė ceremoni si vijim tė njė tradite tė pashtershme tė nderimit ndaj profetit Muhamed a.s. Edhe pėrgjatė njė sistemi gjakatar tė komunizmit, besimtarėt mblidheshin nė oda me perde tė mbyllura, e kėndonin mevludin pėr Profetin. Mes asaj salle qė gumėzhinte nga entuziazmi, ka pasur diēka tė pėrbashkėt: dashuria e pafund e mijra besimtarėve, qė dikur nėn frikėn e pėrdhosjes, veēmas thurnin lavde pėr Profetin, e sot nė liri, shprehin hapur dashurinė ndaj tij.
Njė sallė mijra vendėshe, nuk mund tė pėrballonte dėshirėn e mijra besimtarėve shqiptarė, tė cilėt donin tė ishin tė pranishėm nė festėn e madhe tė Profetit. Qindra prej tyre pritėn pėr mė shumė se njė orė jashtė sallės, duke dėgjuar tingujt e lėvdatave tė profetit Muhamed a.s.
Nė kėtė festė madhėshtore morėn pjesė Presidenti i Republikės Alfred Moisiu, zv. kryeministri Ilir Rusmajli, ambasadorė tė akredituar nė Shqipėri, shkrimtarė, artistė, akademikė nga Shqipėria dhe hapėsira mbarėshqiptare si dhe shumė besimtarė, njė pjesė e madhe e tė cilėve tė rinj, qė kishin ardhur pėr tė pėrjetuar kėnaqėsi shpirtėrore dhe pėr t’i ushqyer zemrat e tyre me nektarin e pashtershėm tė Islamit.
Njė ditė e shėnuar qė u pėrkujtua me njė festė tė shėnuar. 14 shekuj mė parė nė Mekė lindi njeriu mė i rėndėsishėm nė historinė e njerėzimit. Lindi mė i dashuri i Allahut, Muhamedi (a.s.), i biri i Abdullahut, i cili shėnon besimin arsyetues e logjik pėr gjithė botėn -“Besimin nė njė Zot”.
Ēdo njeri, sadopak i arsimuar tė jetė, e di fare mirė, se shfaqja e Profetit, si lajmėtar dhe transmetues i shpalljes sė Zotit pėr njerėzit, paraqet kthesė rrėnjėsore nė historinė njerėzore. Shqiptarėt pėrkujtuan denjėsisht ditėn e lindjes sė njeriut mė tė dashur pėr ta, njeriut qė revulucionarizoi botėn me besimin, dashurinė dhe dijen; qė pėrēoi pėr mbarė njerėzimin.
Muslimanėt shqiptarė me rastin e 12 rebiu’l-evvelit, ditėlindjes sė tė Dėrguarit tė Allahut, Muhamedit (a.s.), organizuan pėr herė tė parė njė manifestim tė madh. Respekti e dashuria e shprehur nė sallėn e pallatit tė Kongreseve ndaj profetit Muhamed a.s, tregoi se besimi ėshtė i ngulitur thellė nė zemrat e muslimanėve shqiptarė. Ata treguan se janė pasues tė devotshėm tė mėsimeve tė Profetit, e si shumė e shumė njerėz tė mėdhenj, nė zemrat e tyre buēet falenderimi “Profet, jemi tė nderuar qė jemi pasuesit e mėsimeve tė tua.”
Festimi i ditėlindjes sė profetit Muhamed a.s, rikujton tė gjithė besimtarėt se stolia mė e mirė nė kėtė jetė tė shkurtėr, ėshtė ndriēimi me mėsimet e tė Dėrguarit tė Zotit. Pėrandej detyrimit qė kemi pėr tė pėrkujtuar mėsuesin tonė tė madh, mijra zemra besimtarėsh muslimanė shqiptarė, u ndjenė tė qeta e krenare se u pėrkasin pasuesve tė Profetit Muhamed a.s.
http://dritaislame.com/gazeta1/data/upimages/presidentim.gifTa duash Profetin ...
Tė pranishėm nė sallėn e mbushur nga njė aktivitet metanormal, ashtu siē e meriton vetėm i Dėrguari i Allahut xh.sh, shprehėn falenderim e pėrunjėsi ndaj tij njerėz tė nderuar tė elitės shqiptare. Gjatė evenimentit mbajti fjalėn edhe Kryetari i Komunitetit Musliman tė Shqipėrisė, H. Selim Muēa. “Ai zotėri jo vetėm qė ėshtė nderuar, respektuar dhe ėshtė ndjekur rruga e tij profetike nga muslimanėt nė pėrgjithėsi, por, siē dihet realisht, ai nderohet dhe vlerėsohet edhe nga ithtarė tė besimeve tė ndryshme, tė cilėt i japin merita pėr mijėra ēėshtje. Ai respektohet me nderim nga dijetarė dhe shkencėtarė tė mėdhenj, nga politikanė dhe filozofė tė shquar, nga akademikė dhe letrarė tė njohur tė botės,” tha ndėr tė tjera kreu i KMSH- sė. Z. Muēa ftoi mė pas Presidentin e Republikės, z. Alfred Moisiu pėr tė pėrshėndetur. Presidenti i Republikės pasi pėrshėndeti kėtė organizim tė shkėlqyer me kėtė rast, vlerėsoi tolerancėn dhe bashkėjetesėn ndėrfetare qė ekziston nė vendin tonė. Mė pas presidenti Moisiu dekoroi H. H. Sabri Koēin, pas vdekjes, pėr merita tė veēanta civile. Presidenti Alfred Moisiu shprehu mirėnjohje pėr organizatorėt e njė evenimenti tė tillė dhe tha se aktivitete tė tilla tregojnė rrėnjėt e thella tė harmonisė fetare nė vendin tonė. Shefi i departamentit tė gazetarisė nė Universitetin e Prishtinės, shkrimtari dhe studiuesi i njohur Milazim Krasniqi, paraqiti njė kumtesė qė tregon pėr personalitetin e paanė tė profetit Muhamed a.s. Krasniqi u shpreh se pasimi i mėsimeve tė profetit ėshtė detyrė e ēdo besimtari pėr tė qenė i fituar nė kėtė botė e pėrandej saj. Pėrpos fakteve tė panumėrta tė cituara nga Milazim Krasniqi pėr madhėshtinė e profetit Muhamed, shkrimtari i mirėnjohur Agron Tufa vlerėsoi se ėshtė njė nder i madh tė jesh i ftuar nė pėrkujtimin e ditėlindjes sė profetit Muhamed a.s. Tufa u bėri thirrje tė gjithė besimtarėve muslimanė tė jenė krenarė pėr besimin e tyre e pėr faktin se janė pasues tė mėsimeve tė profetit Muhamed a.s.
http://dritaislame.com/gazeta1/data/upimages/reshatarbana.gif


“Profetėt janė si yjet qė shndrisin nė qiellin e njerėzimit, janė udhėzuesit e krijuar dhe dėrguar enkas nga Zoti pėr mirėsinė e njerėzimit,” ishin fjalėt e para tė prezantuesit, aktorit tė Teatrit Kombėtar, Ahmet Pasha pas leximit me mjeshtėri tė mevludit dhe njė pjese kuranore. “Profetėt janė brumosur nga e njėjta ide dhe gjatė gjithė jetės sė tyre nuk kanė reshtur sė punuari,” vijoi ai. Mė pas zėrat emocionues tė korit tė medreseve tė Shqipėrisė sollėn dimensione tė njė pėrjetimi tė jashtėzakonshėm nė sallė. Profeti Muhamed (a.s.) fitoi dhe pushtoi mendjet, arsyet, zemrat dhe shpirtrat e njerėzve. Ai u bė i dashuri i zemrave, mėsuesi i mendjeve, lideri i shpirtrave dhe udhėzuesi i arsyeve. Ishte pikėrisht kjo atmosferė qė mbretėronte mesditėn e 22 Prillit edhe nė Pallatin e Kongreseve. Megjithėse Profeti Muhamed (a.s.) ka jetuar para 14 shekujsh pjesėmarrėsit qėndronin dhe e kujtonin atė, me anė tė kėtij programi, sikur ai tė ishte i pranishėm nė sallė. Ishte njė organizim i pėrkryer nga Komuniteti Musliman, Drejtoria e Kulturės nė kėtė Komunitet dhe Medreseja e Tiranės. Po me tė njėjtėn monedhė ishte edhe pėrgjigja e tė gjithė pjesėmarrėsve. Me respekt e emocione tė papėrshkrueshme ata ndiqnin, duartrokisnin dhe herė- herė recitonin e kėndonin bashkė me protagonistėt nė skenė. Salla u elektrizua kur nė skenė u shfaq aktori i mirėnjohur i kinematografisė shqiptare, z. Reshat Arbana. Sapo aktori lexoi me plot emocione vargun e parė tė poezisė Trėndafili i Medines “Tė pėrmenda sėrish ty, o Muhamed, ēdo gjė nga mendja m’u fshi!,” salla shpėrtheu nė duartrokitje e lot sė bashku. “Nuk kam pėrjetuar mallėngjim e emocione mė tė bukura se sot,” u shpreh Reshat Arbana. Pas interpretimit tė shkėlqyer tė poezisė aktori i madh u nda nga skena i pėrlotur nėn duartrokitjet e zjarrta tė publikut. Programi vazhdoi me ilahi tė interpretuara me ėmbėlsi e mjeshtėri nga kėngėtarėt e njohur Myfarete Laze e Sidrit Bejleri.
Tė pėrjetosh ēdo gėrmė
“Kurrė ndonjėherė nė karrierė s’mė kish rastisur tė pėrjetoja e ndjeja emocione kaq tė thella,” thotė rregjisori Llesh Nikolla. E jo vetėm kaq. Pėrkujtimi i ditėlindjes sė profetit Muhamed ka tingėlluar me njė mesazh tė qartė nė veshėt e tė gjithė tė pranishmėve. “i fituari ėshtė ai qė ndjek mėsimet e profetit Muhamed a.s.” Lotėt qė shkisnin pėrmbi fytyrat e ekzaltuara qė dhjetra pjesėmarrėsve, tregojnė pėr dimensionet e shpalljes hyjnore tek Profeti. Pėrjetimi i ēdo gėrme, ēdo fjale, ēdo fraze tė interpretuar nė atė eveniment, ėshtė njė tregues pėr njė besim e dashuri tė patundur ndaj tė Dėrguarit tė Allahut xh.sh. Nė kor tė gjithė sė bashku buēisnin frazat e paharrueshme tė poezisė sė Hasan bin Thabit.
“Mė tė bukur se ty kurrė nuk kanė parė sytė e mi,
Mė tė hijshėm se ty nuk kanė lind nėnat ndonjė fėmi
Ne tė prisnim, o profeti Muhamed,
Ti erdhe pėr ne, ndaj dhe do tė rrojmė me ty pėrjetė.”
E tė pranishmit belbėzonin me njėri tjetrin qė aktivitete tė tilla nė nderim tė profetit Muhamed a.s tė vijojnė pėrjetė, deri kur Krijuesi tė na thėrrasė nė ditėn e madhe tė llogaridhėnies.

munti
02-06-06, 14:49
http://www.mesazhi.com/aktualitete/victims2.jpg

1055 irakianė vriten pėr vetėm njė muaj

Gjithsej 1055 irakianė janė vrarė nė muajin maj tė kėtij viti gjatė trazirave gjithnjė e mė tė shtuara nė kėtė vend, lajmėruan burime zyrtare.

Numri i tė pėsuarve gjatė muajit maj ėshtė pėr 38 pėr qind mė shumė se nė krahasim me muajin prill, ndėrsa vetėm brenda tre ditėve tė muajit tė kaluar janė varė sė paku 130 njerėz.

Ndėrkohė janė regjistruar edhe 1423 persona tė lėnduar. Pjesa mė e madh e viktimave janė civilė edhe atė 932 tė vdekur dhe 1273 tė lėnduar.

Gjatė trazirave humbėn jetėn edhe 95 policė dhe 28 ushtarė, ndėrsa sipas informatave tė ministrive tė punėve tė brendshme dhe tė mbrojtjes, nė palėn e kryengritėsve kanė humbur jetėn 345 njerėz.

Trazirat nuk pushojnė as kėtė muaj. Ushtria amerikane dje gjatė njė bastisje tė shtėpive nė afėrsi tė Kerbalahit ka vrarė pesė irakianė, nė mesin e tė cilėve edhe njė grua me njė foshnje shtatmuajshe. Nė njė fshat nė veri tė Tikritit, disa sulmues tė panjohur kanė vrarė tre policė, ndėrsa paraprakishtė dy irakianė humbėn jetėn gjatė shpėrthimit tė njė bombės nė Bagdad.


Info:Mesazhi

munti
12-07-06, 13:24
U thye kodi i Da Vinqit?
Mosmarrėveshja ne lidhje me Kodin e Da Vinqit ėshtė gjithkund!Libri i Den Braunit thotė se Jezusi nuk ėshtė hyjni apo Zot,dhe se Ungjillit tė cilėt i njohim ne janė ndryshuar,dhe se pas qėndrimit tė Jezusit nė tokė,njerėzit ngritėn statusin e tij nė shkallė tė Zotit. A mund tė jenė kėto tė vėrteta? Fshehtėsitė e vjetra tė kishės, tė mbajtura me shekuj u shfaqen dhe u botuan edhe ma herėt se shkrimet e Den Braunit nė Kodin e Da Vinqit. Baigenti dhe Leighi kanė shkruar libra tjera nga ana hulumtuese nė dy dekadat e fundit, pėrfshirė kėtu "Mashtrimi i detit tė vdekur" ”Gjaku i Shenjtė"dhe "Trashėgimia Mesianike”. Kėto libra ishin biseda tė komuniteteve fetare kur ato dolėn nė fillim tė viteve tė 90-ta dhe kanė zgjuar interesim se kush ishte Jezusi nė tė vėrtetė, cili ishte mesazhi i tij dhe ēka i ndodhi atij?http://www.mesazhi.com/artikuj/u_thye_kodi_davinqit2.jpgIslami pohon se ka thyer Kodin e Da Vinqit qysh para 1400 viteve. Pėrgjigjja, sipas dijetarėve muslimanė ka qenė nė Kur'an pėr mė shumė se 1400 vite. Dikush mund tė befasohet kur dėgjon se muslimanėt besojnė nė mrekullinė e lindjes sė Jezusit dhe mrekullitė tjera qė lidhen me tė. Ata e konsiderojnė atė si Mesih dhe ēdo herė qė pėrmendin emrin e tij thonė "paqja qoftė mbi tė". Megjithatė muslimanėt mohojnė ndonjė lidhje tė Zotit me Jezusin si partner dhe gjithashtu pėrjashtojnė mundėsinė qė Zoti tė ketė djalė (apo vajzė). Kjo ėshtė se si dijetarėt muslimanė shfaqin kuptimin e tyre tė thyerjes sė kodit;

Si e kanė thyer kodin dijetarėt musliman?
Vet krijimi na tregon se ekziston njė Krijues dhe se prej fillimit te kohės All-llahu i vetėm ėshtė ai qė duhet tė adhurohet. Ky ėshtė njė mėsim i qartė gjatė gjithė shkrimeve nga Dhjata e Vjetėr shkrime te shenjta prej tė cilave lexonte Jezusi dhe i mėsonte tė tjerėt. Zoti ėshtė njė nuk ėshtė njėri prej treve; psh “Ai ėshtė Zoti, nuk ka tjetėr pėrveē Tij”(Deutoronemy 4:35)

E njėjta pėrmendet edhe nė librin e Markut nė Dhiatėn e re, nė vargun 29 tė kapitullit 12 Kur Jezusi, paqja qoftė mbi tė, ishte pyetur pėr Urdhėresat e Mėdha ai u pėrgjigj: ``Urdhėrimi i parė i tė gjithėve ėshtė: "Dėgjo, o Izrael: Zoti, Perėndia ynė, ėshtė i vetmi Zot"
http://www.mesazhi.com/artikuj/u_thye_kodi_davinqit3.jpgSipas kopjeve me tė vjetra dhe mė origjinale tė skriptave dhe dorėshkrimeve qė ekzistojnė me shekuj, Jezusi, paqja qoftė mbi tė, kurrė nuk ka thėnė qė ėshtė Zot, apo krijues apo dikush qė duhej lutur atij edhe nuk i kishte thėnė pasuesve tė tij ta nderojnė atė si Zot. Kėto pikėpamje shfaqen nė buzėt e atyre qė erdhėn me dekada apo shekuj mė vonė.
Gjersa Jezusi, paqja qoftė mbi tė, ishte nė tokė ai kurrė nuk kishte pretenduar se ai ishte Krijuesi apo se kishte kėrkuar ta nderonin si Zot. Mrekullia e lindjes sė tij ėshtė njė prej shenjave profetike.

“Vėrtet, ēėshtja e Isait (tė lindur pa baba) tek All-llahu ėshtė sikurse ēėshtja e Ademit. Atė e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha: “Bėhu”! ai u bė.” (Kuran 3:59)

Ashtu si edhe tė gjithė pejgamberėt e njohur tė Zotit si Ademi, Ibrahimi, Musa. Isaku dhe Davudi, Jezusi erdhi me njė dhe tė vetmin mesazh:
Adhuroni, duaje, nėnshtrohuni dhe binduni tė vetmit Zot tė vėrtetė, Allahut, krijuesin e gjithēkaje dhe mos adhuroni diēka tjetėr pėrveē Allahut.
Gjatė historisė, njerėzit kanė adhuruar gjėra apo njerėz krahas All-llahut, apo kanė adhuruar diēka tjetėr si forcėn, statusin apo paratė. Bile edhe emrat e feve duket se kanė tė bėjnė ma shumė me krijimin dhe kanė pak ose hiq tė bėjnė me Krijuesin. P.sh. Budizmi-Buda (emer i njeriut), Konfucianizmi-Konfuciouz (emėr i njeriut), Hinduizmi –Hindu (emėr i njė vendi), Judaizmi -Juda (emėr i fisit) dhe Krishterimi – Krisht (emėr i njė profeti tė madh)
Ndėrsa me Islamin situata ėshtė krejt tjetėr. Fjala Islam fjalė rrjedh prej foljes “aslama’ dhe bartė nė vete kuptimet “nėnshtrim”,”dorėzim”,”dėgjim (bindje)” dhe “paqe” nė mes jush dhe Allahut tė madhėrishėm dhe jo pėr ndonjė njėri apo diēka tjetėr e krijuar. Secili qė praktikon Islamin ai adhuron dhe i dorėzohet vetėm Allahut, duke mos i pėrshkruar atij ortak tė ēfarėdo lloji.
Nė Kur’an thuhet:
“E, All-llahu tha: “Mos adhuroni dy tė adhuruar, sepse Ai ėshtė vetėm njė Zot, pra vetėm Mua mė keni dronė”.Vetėm e Tij ėshtė ēka ka nė qiej e nė tokė, dhe vetėm Atij i takon vazhdimisht adhurimi. A mos i keni frikė dikujt tjetėr pos All-llahut?16:51-52
Prandaj a nuk erdhi koha qė tė bashkoheni me Jezusin, djalin e Merjemės, sė bashku me tė gjithė tė Dėrguarit e tjerė tė Allahut dhe tė praktikohet “Nėnshtrimi ndaj urdhrave tė Zotit” (ISLAMI)?
Apo thjeshtė : “Ta adhurojmė krijuesin e jo krijimin e Tij”.

Marrė nga www.islamalways.com (http://www.islamalways.com) & Mesazhi

Zana_ch
10-08-06, 22:20
Mė shumė se 30 tė vdekur nga atentatet vetėvrasėse nė Naxhaf tė Irakut

Bagdad: Nė qytetin irakian tė pelegrinazhit, Naxhaf ka patur dy atentate vetėvrasėse. Mė i rėndi ndodhi pranė xhamisė tė shenjtė shiite tė Imam Aliut. Aty atentatori hodhi nė erė vetėn dhe sė paku 30 vetė. Sė paku 100 vetė u plagosėn. Sulmet nuk i ka marrė pėrsipėr deri tani askush.

musl|m
11-08-06, 13:28
Mė shumė se 30 tė vdekur nga atentatet vetėvrasėse nė Naxhaf tė Irakut

Bagdad: Nė qytetin irakian tė pelegrinazhit, Naxhaf ka patur dy atentate vetėvrasėse. Mė i rėndi ndodhi pranė xhamisė tė shenjtė shiite tė Imam Aliut. Aty atentatori hodhi nė erė vetėn dhe sė paku 30 vetė. Sė paku 100 vetė u plagosėn. Sulmet nuk i ka marrė pėrsipėr deri tani askush.

A nuk pate mundesi te na tregosh kush e beri kete masaker ndaj civilve?

Pse e shtrydh zemren tende dhe nuk e len te shfaqet, pse mundohesh te propagandosh apo ndoshta nuk je e vetedijshme se ti me kete po qan hallin muslimanve dhe po nenēmon "trupat paqeruajtese."

Ato sulme i kan kry Amerikanet dhe per kete nuk ka dyshim, dhe ju ket e dini me mire se un, nese jo ateher pse thirren "trupa paqeruajtese" kur nuk jan te till se sikur te ishin do te ruanin paqen e nuk do te benin te vdesin 1055 civil per nje muaj!!! Besoj se jam i qarte dhe i shkurte.

Savior
11-08-06, 15:17
Kush lindi sot?
Lindi Mėshira e Gjithėsisė-Mėshira e Njerėzisė.
Kush lindi sot?
Sot lindi krijesa mė e dashur e t’Madhit Zot. Lindi mė i madhėruari, mė i merituari, lindi mė i lavdėruari.
Kush lindi sot?
Lindi ai qė e stolisi jetėn tokėsore me Frymėn Hyjnore. Lindi udhėrrėfyesi mė i madh i jetės njerėzore.
Kush lindi sot?
Lindi i dėrguari mė i fundit, por qė ishte i pari. Lindi mė bujari, mė i pėrkryeri, mė i vyeri...
Nėn emocionet e kėtyre vargjeve filloi nė Pallatin e Kongreseve nė Tiranė programi madhėshtor pėr pėrkujtimin e ditėlindjes sė Profetit Muhamed (a.s.)., deri kur Krijuesi tė na thėrrasė nė ditėn e madhe tė llogaridhėnies...Kush lindi sot?
Lindi terrori, lindi xhihadi, lindi lufta por vdiq paqja dhe begatia.
Kush lindi sot?
Sot lindi krijesa mė e dashur e Satanes. Lindi mė i madhėruari, mė i merituari, lindi mė i lavdėruari dhe sherbetori i tij.
Kush lindi sot?
Lindi ai qė e mallkoi jetėn tokėsore dhe Frymėn Hyjnore. Lindi armiku mė i madh i jetės njerėzore.
Kush lindi sot?
Lindi ai qe i mallkoi njerzit, lindi denuesi me i madh i njerzve.
Kush lindi sot?
Lindi 'profeti' i vetshpallur, lindi ai qe ishte i pushtuar nga djalli, lindi denimi i djallit per njerzimin, lindi ai qe nuk e dinte se kush ishte.
Kush lindi sot?
Lindi ai qe blasfemoi ndaj Zotit, ai qe blasfemoi ndaj Jezu Krishtit, lindi ferri.
Kush lindi sot?
Lindi armiku me i madh i Zotit dhe popullit te Tij.
Kush lindi sot?
Lindi erresira, lindi mohimi, lindi...

Savior
11-08-06, 15:29
ju lutem shiqoni sa e mir eshte kjo viedo !!!!

http://www.zdf.de/ZDFmediathek/inhalt/6/0,4070,3937030-5,00.html

Zana_ch s'pjegona pak se qfare behet fjale, se krejt ne gjermanishten nuk e dijme.

Zana_ch
11-08-06, 19:34
A nuk pate mundesi te na tregosh kush e beri kete masaker ndaj civilve?

Pse e shtrydh zemren tende dhe nuk e len te shfaqet, pse mundohesh te propagandosh apo ndoshta nuk je e vetedijshme se ti me kete po qan hallin muslimanve dhe po nenēmon "trupat paqeruajtese."

Ato sulme i kan kry Amerikanet dhe per kete nuk ka dyshim, dhe ju ket e dini me mire se un, nese jo ateher pse thirren "trupa paqeruajtese" kur nuk jan te till se sikur te ishin do te ruanin paqen e nuk do te benin te vdesin 1055 civil per nje muaj!!! Besoj se jam i qarte dhe i shkurte.Me sa duket ose je qorr ose nuk din mir me lexue muslim ose mundohesh me e len fain dikuj tjeter .


Lexoje edhe nje her :

Bagdad: Nė qytetin irakian tė pelegrinazhit, Naxhaf ka patur dy atentate vetėvrasėse.
Ne asnje lajm te botes nuk po shkrun qe nje Amerikan ka ba vetvrasje ore i shkret.

Hajt lum dada hapi syte ma shum harave tjera musllim


P.s
me dhimben te shkretit njerz te pa fajshem se kan vdeke per nje budalla qe ka ba vetvrasje me bombe i cili ka mendon se do te shef ftyren e allahit me vetvrasje .

musl|m
11-08-06, 22:20
Me sa duket ose je qorr ose nuk din mir me lexue muslim ose mundohesh me e len fain dikuj tjeter .


Lexoje edhe nje her :

Bagdad: Nė qytetin irakian tė pelegrinazhit, Naxhaf ka patur dy atentate vetėvrasėse.
Ne asnje lajm te botes nuk po shkrun qe nje Amerikan ka ba vetvrasje ore i shkret.

Hajt lum dada hapi syte ma shum harave tjera musllim


P.s
me dhimben te shkretit njerz te pa fajshem se kan vdeke per nje budalla qe ka ba vetvrasje me bombe i cili ka mendon se do te shef ftyren e allahit me vetvrasje .

Jo me sa duket por 100% ti ke probleme gjigande me gjuhen Shqipe dhe nuk kupton aspak shprehjet e te tjereve.

Un e lexova shum mire ate qe jam mesuar te lexoj dhe degjoj gjithkah neper tegjitha televizionet Boterore te cilat SHBA i ka ne dore fund e krye, tegjith thone se kishte atentat vetvrases ose vetur bomb etj, ato jan propaganda te flliqta te cilat vetem femijet i akceptojne dhe mashtrohen, realiteti eshte krejt tjeter. Nuk e di ku merr guximin te qartesh dhe te shkumohesh keshtu ti zana, a ke qen ti prezente a e ke pa se kush BOMBARDOI?

Propagandat mbaj per veti, ti nese i lejon vehtes me te mashtru propaganda cioniste mos tenton edhe neve te na terhiqesh ne ato ujra te zeza, na le se ne jemi te aft qe vet ti shohim dhe vlersojm gjerat.

Sinqerisht kjo veti e njerzve per propagandim eshte e shkijeve, ne jemi deshmitar gjat luftes ne Kosov ēka thonin sherbimet sekrete Serbe per gjendjen momentale, ata thonin se UCK-ja po dhunon femra dhe po masakron civil duke i treguar ne video kufomat qe i kishin masakru vet ata por kjo ishte vetem nje tentim i kote dhe i pshurrt qe vetem budallt e kan besu, sidoqoft besoni ju propagandave te flliqta heret ose von do ta kuptoni e pastaj futni gishtat ne fyt endoshta vjellni e qitni mllefin qe e keni bajt kot e kot me vite ne bark, e keni malltretu vehten pa pik arsye.

Pause_Print_Scroll
11-08-06, 22:20
A gjalle qenke Zana....

Nga je humbur...

Jemi duke te pritur tek tema xxx (e din ti)....

te presim oj e krishtere me tradit te na e shpjegosh fene tende

bye bye

Hattabi
11-08-06, 22:22
Mė shumė se 30 tė vdekur nga atentatet vetėvrasėse nė Naxhaf tė Irakut

Bagdad: Nė qytetin irakian tė pelegrinazhit, Naxhaf ka patur dy atentate vetėvrasėse. Mė i rėndi ndodhi pranė xhamisė tė shenjtė shiite tė Imam Aliut. Aty atentatori hodhi nė erė vetėn dhe sė paku 30 vetė. Sė paku 100 vetė u plagosėn. Sulmet nuk i ka marrė pėrsipėr deri tani askush.

Qika e mire , nuk ka nevoj ti me na tregue neve sidomos per lajme ... televizione kemi na krewjt edhe i shohim vet keto lajmet ...keshtu qe ti je BIRA E MRAMT E KAVALLIT .

pirro
22-08-06, 19:46
Me lexu lexojn, po e lexoj veq kuranin e '"madherishem"edhe ai fatkeqsisht nuk i jep lajmet.

E internetin nuk guxojn me e shfrytezu sepse nuk asht ne pajtim me kuranin.

Lirika
23-08-06, 08:05
Pse muslimanet e imponojne fene njerezve te tjere? Gjithashtu kane tendence te ua shperljane trurin njerezve (posaqerisht atyre naiv dhe qe jane pa formim kombetar).

O NJEREZ ZGJOHUNI NGA GJUMI E MENDONI PAK NE CIVILIZIM LERINI ATO MISTICIZMAT E SHEKULLAVE TE KALUARA. KJO ESHTE FEJA E VRASJEVE, TERRORIZMIT E CDO TE KEQE. SI MUNDEMI ME E ADHURU KETE NDOTESIRE. FEMRA NE BOTEN ISLAME NUK KA TE DREJT ASGJE HIQ E PER BAZE E KENI "KURANIN" E SHENJTE QE ASKUSH NUK E PERCJELL DHE VEPRON SIPAS TIJ MA MIRE ME QENE BUDIST TE PAKTEN E FITON NJE EDUKATE ME QENE NJERI I QETE E JO KESHTU VRASES SIQ JENI JU. ME VJEN KEQ QE SHUME SHQIPTARE PO SHPERLAHEN ME KETE MISTICIZEN E KJO ME VRET SESA PER ATA NE LINDJE TE MESME MIRE UA BEN BUSHI.

Hattabi
27-08-06, 22:49
SOTE NE DATEN 26 / 08 / 06 NE XHAMIN "IKRE" TE Bümpliz/ BERN NE ZVICER
NE PJESMARRJEN E 28 ANALISTEVE U BISEDUA PER NDERTIMIN E XHAMIJVE ME MINARE DHE PER SHUME TE DREJTA TONA SI MUSLIMAN .

KY PROJEKTI ESHTE PARAPARE TE NDERTOHET NE KANTON WILL SHIKONI NE FOTO.
http://forumi.kurandhesunet.net/attachments/lajme-nga-bota-islame/299-projekti-per-ndertimin-e-xhamiave-ne-zvicerr-26082006-005-.jpg?d=1156618931

http://forumi.kurandhesunet.net/attachments/lajme-nga-bota-islame/297-projekti-per-ndertimin-e-xhamiave-ne-zvicerr-26082006-004-.jpg?d=1156618839

Hattabi
05-09-06, 00:34
Lajmėrohen Antarėt e Forumit ( Muslimanet ) se tė Enjten nė ora 13:00 nė namazin e Drekės bėhet hapja solemne e xhamisė sė re nė Jeni Mahallė - Prizren , ku imam i kėsaj xhamie ėshtė hoxha Muselem Mazllami ( Allahu e Ruajt ) .

Nė pėrurimin e Xhamis sė re , do tė marrin pjesė edhe shumė musafir special , ku ndėr ta do tė jetė i pranishėm edhe kryetari i Bashkėsisė Islame tė Kosovės Mr. Naim Tėrnava .
Jeni tė Mirėseardhur

munti
08-09-06, 17:06
SKANDAL!!!
--------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------

NDALOHET PREKJA E KISHĖS NĖ AJNAROS NGA DORA E NDONJĖ FEMRE
Pėrgatitur nga Luan Ahmeti e enjte , 07 shtator 2006 Nė njė nga gadishujt mė tė rėndėsishėm tė Greqisė, Ajnaros, prej qindra vjetėsh ndiqet njė zakon shumė interesant. Femrat qė hyjnė nė kėtė ishull, i cili ėshtė nėn kontrollin e kishės ortodokse, futen nė burg, kurse kafshėt femra vriten.
Megjithėse Ajnaros (mali Ajnaros) ndodhet nė zemėr tė Evropės, duke mos pranuar barazinė nė mes mashkullit dhe femrės, qė prej njėmijė vjetėsh nė ishull nuk lejohet tė hyjnė as gratė e as kafshėt femra. Nė gadishull pėrveē priftėrinjve nuk jeton njeri tjetėr. Agjencia e lajmeve Franceze AFP tregon se kushtet e jetesės nė Ajnaros i pėrcaktojnė fermanėt e Perandorisė sė Kostantinos Monomakhos nė vitin 1050. Gratė qė hyjnė nė kėtė zonė, e cila quhet ndryshe si “mali i shenjtė”, burgosen nė burgjet qė gjinden aty nga dy muaj deri nė njė vit. Kurse, kafshėt femra, qė hyjnė atje, vriten menjėherė. Kjo zonė, e cila gjendet nė pjesėn mė lindore tė tre gadishujve tė Halkidikya’s nė Egje, ndihmohet ēdo vit me miliona dollarė nga ana e Bashkimit Evropian. Nė fillim tė vitit 2003, kur Parlamenti Evropian me ndihmesėn edhe te deputetes greke Anna Karamanou, kėrkoi lejimin e hyrjes se femrave nė ishull, ēėshtja gati sa nuk doli jashtė kontrollit! Me gjithė pėrkrahjen nga njė pjese e vogėl e deputetes sė PASOK-ut Karamanou, ajo u pėrball me njė zemėrim tė madh nė shtetin e saj. Pėrgjigjja e Papa Nikodiomus-it dhėne kundrejt pretendimeve tė organizatave pėr tė drejtat e grave ishte: “Ka 1.200 vjet qė ky zakon vazhdon tė ndiqet nė malin Athos. Askush nuk mund ta ndryshojė kėtė zakon. Femrat nėse dėshirojnė le tė ndėrtojnė njė tempull tė tyren”.

SoKoLi-i-Maleve
09-09-06, 04:40
SKANDAL!!!
--------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------

NDALOHET PREKJA E KISHĖS NĖ AJNAROS NGA DORA E NDONJĖ FEMRE
Pėrgatitur nga Luan Ahmeti e enjte , 07 shtator 2006 Nė njė nga gadishujt mė tė rėndėsishėm tė Greqisė, Ajnaros, prej qindra vjetėsh ndiqet njė zakon shumė interesant. Femrat qė hyjnė nė kėtė ishull, i cili ėshtė nėn kontrollin e kishės ortodokse, futen nė burg, kurse kafshėt femra vriten.
Megjithėse Ajnaros (mali Ajnaros) ndodhet nė zemėr tė Evropės, duke mos pranuar barazinė nė mes mashkullit dhe femrės, qė prej njėmijė vjetėsh nė ishull nuk lejohet tė hyjnė as gratė e as kafshėt femra. Nė gadishull pėrveē priftėrinjve nuk jeton njeri tjetėr. Agjencia e lajmeve Franceze AFP tregon se kushtet e jetesės nė Ajnaros i pėrcaktojnė fermanėt e Perandorisė sė Kostantinos Monomakhos nė vitin 1050. Gratė qė hyjnė nė kėtė zonė, e cila quhet ndryshe si “mali i shenjtė”, burgosen nė burgjet qė gjinden aty nga dy muaj deri nė njė vit. Kurse, kafshėt femra, qė hyjnė atje, vriten menjėherė. Kjo zonė, e cila gjendet nė pjesėn mė lindore tė tre gadishujve tė Halkidikya’s nė Egje, ndihmohet ēdo vit me miliona dollarė nga ana e Bashkimit Evropian. Nė fillim tė vitit 2003, kur Parlamenti Evropian me ndihmesėn edhe te deputetes greke Anna Karamanou, kėrkoi lejimin e hyrjes se femrave nė ishull, ēėshtja gati sa nuk doli jashtė kontrollit! Me gjithė pėrkrahjen nga njė pjese e vogėl e deputetes sė PASOK-ut Karamanou, ajo u pėrball me njė zemėrim tė madh nė shtetin e saj. Pėrgjigjja e Papa Nikodiomus-it dhėne kundrejt pretendimeve tė organizatave pėr tė drejtat e grave ishte: “Ka 1.200 vjet qė ky zakon vazhdon tė ndiqet nė malin Athos. Askush nuk mund ta ndryshojė kėtė zakon. Femrat nėse dėshirojnė le tė ndėrtojnė njė tempull tė tyren”.

I nderuar!
Sigurisht mendon se ke zbulue Ameriken????? dhe te perket ndoj shperblim?????
Apo thjesht zbulon injorancen dhe padishmerin tende,dhe as qe din se per ca je tue fol..por mjerisht vetem ban copy and paste. ( kur sfola dukat e kur fola dryshk)
te pershendes,e besoj qe ne mos ne ket jete ,jeten tjeter ndoshta do te zajsh dicka( do te jesh ma i ditun).

munti
10-09-06, 01:14
I nderuar!
Sigurisht mendon se ke zbulue Ameriken????? dhe te perket ndoj shperblim?????
Apo thjesht zbulon injorancen dhe padishmerin tende,dhe as qe din se per ca je tue fol..por mjerisht vetem ban copy and paste. ( kur sfola dukat e kur fola dryshk)
te pershendes,e besoj qe ne mos ne ket jete ,jeten tjeter ndoshta do te zajsh dicka( do te jesh ma i ditun).
-----------------------------------------------------------------
I nderuari Sokol!

Mos u merr shume me telepati sepse telepatija eshte nje fenomen parapsikologjik.
--------------------------------------
Jo o Sokol, te jesh i sigurte se nuk mendova per zbulimin e Amerikes,nje mendim i tille nga ana ime do te ishte nje padrejtesi e madhe ndaj Kristofor Kolumbos.
----------------------------------

Cdo te mire!
gez.Mounty!

munti
10-09-06, 01:18
Shqiptarėt kremtojnė 600 vite nė Islam


Prishtinė – Bashkėsia Islame e Kosovės (BIK) dhe fakulteti i Studimeve Islamike nė Prishtinė (FSI) mė 16-17 shtator do tė organizojnė njė simpozium ndėrkombėtar nė kremtim tė 600 vjtorit tė fesė Islame nė mesin e shqiptarėve.

http://mesazhi.com/aktualitete/shqiptaret_kremtojne_600_vite_ne_islam2.jpgQėllimi kryesor i kėtij simpoziumi ėshtė qė tė ndriqojė dhe qartėsojė mėnyrėn se si Islami ėshtė shpėrndarė nėpėr kėto teritore bazuar nė fakte tė padiskutueshme historike,” deklaroi njėri nga organizatorėt, profesor Qemajl Morina, pėr IslamOnline.net.
Asnjėherė nuk iu ėshtė bėrė ndonjė qasje e pavarur debateve rreth kėsaj qėshtjeje dhe rolit tė Islamit nė mesin e shqiptarėve, pa pasur ngjyrosje me paragjykime negative dhe ideologjike.
Organizatorėt shpresojnė se simpoziumi do ta shfaq fotografinė e vėrtetė tė Islamit dhe rolin tė tij nė mesin e shqiptarėve, gjėra tė cilat deri mė tani janė keqkuptuar.
Morina tha se simpoziumi poashtu do ti qaset edhe sfidave me tė cilat ballafaqohen muslimanėt nė kėtė pjese tė botės.
Disa nga temat kryesore do tė jenė kontaktet e shqiptarėve me Islamin nė kohėn para-Osmane, toleranca fetare, roli i dijetarėve shqiptarė nė civilizimin Islam gjatė kohės sė sundimit tė perandorisė Osmane dhe Identiteti Islam.
Shqiptarėt janė njė grup etnik qė nė pėrgjithėsi asociohen me Shqipėrinė, Kosovėn, Maqedoninė dhe Malin e Zi.
Rreth gjysma e shqiptarėve tė sotėm jetojnė nė Republikėn e Shqipėrisė, kurse grupi i dytė pėr nga madhėsia jeton nė Kosovė, vend ky i cili ėshtė nėn protektoratin e OKB-sė qė nga viti 1999 kur njė kampanjė bombarduese e NATO-s detyroi presidentin Slobodan Milosevic ti tėrheq trupat e tij.
Shqiptarėt, tė cilėt pėrbėjnė rreth 90 pėrqind tė popullatės rreth dy milionėshe tė Kosovės, kėrkojnė pavarėsi tė plotė.

Burimi: www.islamonline.net (http://www.islamonline.net) & Mesazhi

munti
15-09-06, 18:51
Muslimanėt tė ofenduar nga Papa
Njė deklaratė nga Kisha Katolike nuk ka mundur t'i ndalė kritikat ndaj Papės nga udhėheqės muslimanė qė janė ofenduar nga deklarata tė tij lidhur me konceptin e luftės sė shenjtė.


http://www.mesazhi.com/Lajme/images/muslimanet_te_ofenduar_nga_papa2.jpgKritika nga udhėheqės muslimanė ndaj Papės
Njė deklaratė e Vatikanit tha se Papa nuk kishte pasur si qėllim tė ofendonte muslimanėt dhe se donte tė kultivonte respekt midis feve.

Zėdhėnėsi zyrtar i Vatikanit, Federico Lombardi, njė prift jezuit qė shoqėroi papėn gjatė vizitės sė tij nė Gjermani, menjėherė u pėrpoq tė kufizojė dėmin e shkaktuar nė botėn muslimane nga deklaratat e Papės.

Ai tha se nuk kishte qenė qėllimi i tij tė hynte nė njė shqyrtim tė thellė tė Xhihadit Musliman apo Luftės sė Shenjtė kur Papa citoi fjalė nga perandori i krishterė qė sundoi perandorinė Bizantine gjashtė shekuj mė parė.

Sipas njė versioni tė ngjarjeve, perandori i Bizantit qė sundonte nga Konstandinopoja, Stambolli i sotėm, e ka pėrshkruar komandėn e Profetit Muhamed pėr tė pėrhapur besimin musliman nėpėrmjet shpatės si "tė keqe dhe jonjerėzore".

Reagimi musliman

Kreu i organit fetar nė Turqi -- Ali Bardakoglu -- i quajti deklaratat e papės si "jashtėzakonisht shqetėsuese, pėr tė adhur keq dhe fatkeqe" dhe tha se ishte shumė i ofenduar.

Kleriku i lartė turk tha se ishte Krishtėrimi, dhe jo Islami, qė kishte popullarizuar konvertimin fetar me forcė.

Papa Benedikt pritet tė shkojė nė nėntor pėr vizitė nė Turqi, vizita e parė e tij nė njė vend musliman.

Komente tė ngjashme u bėnė nė Egjipt e Arabi Saudite.

Vėllazėrit Musliman nė Egjipt thanė se Papa kishte pėrforcuar argumentin e atyre qė thonė se Perėndimi ėshtė armiqėsor ndaj ēdo gjėje islame.

Njė studjues islamik nė Pakistan Javed Ahmed Gamdi i quajti deklaratat e Papės tė papėrgjegjshme.

Por Vatikani kėmbėngul se fjalėt e Papės janė keqinterpretuar.

Burimi: bbcnews.com dhe Mesazhi

Ora
17-09-06, 01:32
Munti lere muhabetin se cka tha Papa ashte e drejte e tij se cka mendon aji ,
a don ti me i mesua femijt me u sijell keq ndaj vllezerve tane katolik,nuk jemi,
as nuk do te jemi Arabe,mos ofendo.

Ereniku
17-09-06, 15:25
Sulmi vetvrasės u merr jetėn 18 irakianėve

17-09-2006Policia irakiane tha se njė vetvrasės hodhi nė erė kamionin bombė nė qytetin e Kirkukut, duke vrarė 18 persona dhe duke plagosur 55 tė tjerė.

Zyrtarėt irakianė thanė se njė person i armatosur nė kamion qėlloi mbi civilėt para se makina tė shpėrthente pranė njė qendre policore. Shumė nga viktimat ishin brenda ndėrtesės.

Zyrat e partisė Bashkimi Patriotik i Kurdistanit, e presidentit Jalal Talabani ndodhen pranė vendit tė ngjarjes.

Autoritetet thanė se tė paktėn pesė shpėrthime tė tjera ndodhėn nė Kirkur, pėrfshi dy qė kishin si objektiv patrulla tė policisė. Tė paktėn gjashtė persona u vranė pėrfshi civilė. Nė jug tė Bagdatit, policia zbuloi 24 trupa tė tjerė tė irakianėve tė torturuar dhe vrarė nga skuadrat sektare tė vdekjes. Gati 200 trupa janė gjetur nė kryeqytet qė nga e mėrkura

Ereniku
17-09-06, 15:27
Munti

Lutu per shpirterat e te vrareve me mire sesa bene ketu propaganda. Mesatarja ne Irak eshte 120 te vrare. Tmerr e munti bene propaganda vahabiste ketu, atyre atje iu fluturojne kokat sikur laknat me sater.

Ereniku
17-09-06, 15:28
Mendova 120 te vrare ne dite

Zana_ch
17-09-06, 16:35
Protesta nė Turqi

Mijėra qytetarė kanė protestuar sot tė qetė nė Dijarbakir tė Turqisė, duke dėnuar sulmin e fundit nė kėtė vend qė la tė vrarė sė paku 10 persona dhe disa tė tjerė tė plagosur. Tetė nga viktimat e kėtij sulmi ishin fėmijė.


Autoritetet turke kanė akuzuar Partinė Kurde pėr kėtė sulm qė njėherėsh ėshtė mė i pėrgjakshmi pas atij tė nėntorit tė vitit 2003 nė Stamboll, ku humbėn jetėn 60 njerėz. Megjithatė, mbetet e paqartė se kush qėndron prapa sulmit pasi qė kurdėt pėrbėjnė shumicėn e banorėve nė Dijarbakir, dhe deri tani askush nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmin. RFE

Berisha-boy
17-09-06, 22:31
Zana_ch ishalla peshton pa kritika te Print Scroll Pause edhe te Hattabi moj moter :wink: per kete informat qe e ki postu.:tongue:

Zana_ch
18-09-06, 19:23
Nga shpėrthimet e fundit nė Irak- 23 tė vrarė Botė

Sė paku 23 vetė janė vrarė sot nga shpėrthimet qė ndodhėn nė qytetin verior tė Irakut, Kirkuk. Prej zhvillimeve tė tjera nė Irak, policia sot ka gjetur edhe 15 trupa tė tjerė tė pajetė, tė cilėt bartnin gjurmė tė torturės dhe tė vrasjes me njė tė shtėnė nga armė zjarri.


Kėshtu, numri i trupave tė pajetė, i gjetur gjatė disa ditėve tė fundit nė Irak, arriti pothuajse nė 200. Nė Bagdad persona tė armatosur e tė panjohur kanė vrarė dy policė.


18/09/2006 08:59:46

munti
19-09-06, 02:15
-------------------------------------------------------------

Vdiq gazetarja italiane anti-Islame, Orijana Felaēi
Pas njė sėmundje shumėvjeēare mbrėmė (15.09.2006) nė moshėn 77 vjeēare vdiq gazetarja e njohur anti-Islame Orijana Felaēi.


http://mesazhi.com/Lajme/images/vdiq_gazetarja_italiane_anti_islame.jpgFelaēi kohė tė gjatė konsiderohej pėr person kontravers pėr shkak tė shkrimeve tė saj, posaēėrisht pėr shkak tė pikėpamjeve tė saj pėr Islamin, qė vitin e kaluar e dėnoi si "inkompatibil me demokracinė".

Nė tė kaluarėn, Felaēi, e cila jetonte nė Nju-Jork, ishte pėrndjekur nga autoritetet italiane pėr shkak tė komenteve tė saj tė ashpėra kundėr muslimanėve.

info: Mesazhi

-------------------------------------

munti
19-09-06, 23:51
http://mesazhi.com/Lajme/images/nga_vatikani_dergohen_delegate_ne_shtetet_musliman e1.jpgPapa Benedikti XVI kėsaj rradhe i fyen ēifutėt

Akoma pa kaluar shumė kohė nga dekleratat fyese tė Papės ndaj islamit, ai nė njė fjalim tė tij duke cituar njė poet anti-ēifut ka recituar poezinė e tij e cila thekson pėrēarjen mes tė krishterėve dhe ēifutėve nė lidhje me 'kryqėzimin e Mesihut a.s.'. Sajti i gazetės 'Guardian' ka shkruar: "Deri sa akoma vazhdojnė reagimet e myslimanėve nė lidhje me dekleratat e Papės, nuk ka qenė e logjikshme qė Papa tė shprehet me fjalė fyese edhe kundėr ēifutėve". Sipas kėsaj gazete Papa gjatė njė fjalimi tė tij ka recituar njė poezi tė njė poeti anti-ēifut, i cili nė poezinė e tij thekson pėr divergjencėn e tė krishterėve dhe ēifutėve nė lidhje me 'kryqėzimin e hz. Mesihut a.s.'. Pjesa e poezisė e cila ofendon ēifutėt ėshtė kjo: "Ne adhurojmė Mesihun, i cili ėshtė kryqėzuar nė kryq, kryq i cili turpėron ēifutėt dhe tregon pėr ēmendurinė e tyre". Sipas gazetės Guardian mėsohet se Xhanatan Rumin, anėtar i kėshillit tė drejtoratit tė "Kėshillit tė krishterėve dhe ēifutėve', kėshill i cili lufton fanatizmin fetar, ka thėnė se ne nuk mund ta ndryshojmė atė qė e kemi thėnė, por nė tė ardhmen duhet tė kemi shumė kujdes kur flasim pėr fetė hyjnore. Ai gjithashtu ka thėnė se Papa mund tė shprehė mendimin pėr fenė e tij, por jo edhe pėr fetė e tjera hyjnore, sidomos nė kėtė periudhė kur ekzitojnė luftėra tė mėdha nė shtetet islame.

info:Mesazhi

Panxharsheqeri
20-09-06, 10:45
-------------------------------------------------------------

Vdiq gazetarja italiane anti-Islame, Orijana Felaēi
Pas njė sėmundje shumėvjeēare mbrėmė (15.09.2006) nė moshėn 77 vjeēare vdiq gazetarja e njohur anti-Islame Orijana Felaēi.
http://mesazhi.com/Lajme/images/vdiq_gazetarja_italiane_anti_islame.jpgFelaēi kohė tė gjatė konsiderohej pėr person kontravers pėr shkak tė shkrimeve tė saj, posaēėrisht pėr shkak tė pikėpamjeve tė saj pėr Islamin, qė vitin e kaluar e dėnoi si "inkompatibil me demokracinė".

Nė tė kaluarėn, Felaēi, e cila jetonte nė Nju-Jork, ishte pėrndjekur nga autoritetet italiane pėr shkak tė komenteve tė saj tė ashpėra kundėr muslimanėve.

info: Mesazhi

-------------------------------------

Paqa dhe meshira e Allahut qofshin mbi te.

munti
03-10-06, 22:46
Papa akuzohet pėr fshehjen e akteve tė pedofilisė tė priftėrinjve katolik


Kanali televiziv BBC Papėn, Benedikti XVI, e ka akuzuar pėr fshehje tė akteve korruptuese tė kryera nga priftėrinjtė e kishave katolike.

http://acuf.org/images/headshots/Ratzinger.jpgKy televizion mbrėmė duke publikuar disa argumente tė sakta ka bėrė tė ditur se Papa para 20 viteve nuk ka lejuar tė botohen disa nga akuzat tė cilat i akuzonin disa priftėrinj pėr akte tė paligjshme dhe imoralitet. Gjithashtu nė kėtė raport tė BBC thuhet se Papa Benedikti XVI jo vetėm qė ka urdhėruar pėr mos informimin e lajmeve pėr pedofilinė e priftėrinjve katolik, por ka urdhėruar qė me anė tė komploteve tė ndryshme tė parandalohen familjet e fėmijėve tė cilėt kanė qenė objekt i pedofilisė, qė tė ankohen nė gjykatat e drejtėsisė.

Duhet theksuar se kėtė emision e ka pėrgatitur Kalm Ugurmen, njė irlandez i cili nė moshėn e fėmijėrisė ka qenė viktimė e pėrdhunimit tė njė prifti katolik. Nė kėtė raport tė BBC gjithashtu thuhet se aktualisht nė Vatikan afėr Papės punojnė shtatė priftėrinj, tė cilėt nė tė kaluarėn kanė kryer akte pedofilie.


IRIB03.10.2006.islamgjakova.net

munti
24-10-06, 22:59
U THEMELUA FORUMI MUSLIMAN I KOSOVĖS

Me datė 06.10.2006(ditė e premte) nė Prishtinė u mbajt kuvendi themelues i Forumit Musliman tė Kosovės (FMK), datė e cila do tė mbetet e shėnuar nė historinė mė tė re tė Kosovės si njė ngjarje historike e njė rėndėsie
tė veēantė pėr Kosovėn. Nė praninė e anėtarėve si dhe mysafirėve tė shumtė hapjen e kuvendit e bėrė Halil Ibrahimi i cili i pėrshėndeti tė gjithė tė pranishmit dhe iu shprehu falėnderim pėr kohėn e ndarė e tė ēmuar pėr pjesėmarrje nė kėtė ngjarje me rėndėsi historike. Pas saj propozoi kryesinė e punės nė pėrbėrje Halil Ibrahimi, Fuad Ramiqi dhe Qeram Telqiu dhe mė pastaj propozoi rendin e ditės i cili u pranua nga anėtarėt e pranishėm tė Forumit Musliman tė Kosovės.
Nė fjalėn e tij Halil Ibrahimi pėrveē tjerash ceku "se tė vetėdijshėm pėr realitetin tonė kosovar, pėr zhvillimet e fundit nė bashkėsinė tonė nė tė gjitha fushat e jetės, duke e parė gjendjen dhe pozitėn e myslimanėve nė tėrėsi si dhe tendencat e faktorėve tė ndryshėm qė tė ndėrhyjnė nė kėto zhvillime e
sidomos nė aspektin kulturor e fetar, pa i nėnvlerėsuar fushat tjera, tė vendosur qė tė marrim njė pėrgjegjėsi e cila na takon, por edhe si obligimi ynė si mysliman , pas shumė kėshillimeve me njė spektėr tė gjerė tė mendimeve tė individėve tė profileve tė ndryshme, grupi i pėrbėrė nga Fuad Ramiqi, Halil Ibrahimi, Faik Miftari, Adem Rama dhe Qeram Telqiu formuan kėshillin nismėtar pėr themelimin
e Forumit Musliman tė Kosovės si organizatė joqeveritare. Tė ballafaquar me mendime dhe propozime tė ndryshme, si dhe duke elaboruar iniciativėn tonė, pas njė kohe tė kaluar dhe pėrgaditjeve tė bėra, kėshilli nismėtar mori vendimin
qė sot mė kėtė ditė 6 tetor 2006, nė muajin e bekuar tė Ramazanit,tė thėrret kuvendin themelues tė Forumit Musliman tė Kosovės. Para vetit i keni tė paraqitura qėllimet dhe aktivitetet programore tė FMK,por mė lejoni qė para jush tė shpalosi qėllimet tona programore". Forumi Musliman i Kosovės synon tė jetė njė organizatė joqeveritare me qėllim tė afirmimit dhe avancimit tė vlerave
tė kulturės dhe traditės islame nė Kosovė. Organizata do tė veprojė kryesisht nė aktivitetet e poshtėshėnuara:

do tė promovojė si nė mjedisin kosovar ashtu edhe atė ndėrkombėtar kulturėn Islame dhe vlerat e saj si fe e paqes, tolerancės, mirėkuptimit, mirėbesimit dhe humanizmit tė ndėrsjellė civilizues njerėzor. do tė mbrojė imazhin e qytetėrimit Islam nė Kosovė dhe nė botė, tė drejtat e besimit dhe demonstrimit tė lirė
tė bindjeve fetare, sipas Kushtetutės sė Kosovės dhe Kartės Ndėrkombėtare tė Mbrojtjes sė tė Drejtave tė Njeriut.
do tė luftojė tė gjitha format e islamofobisė dhe diskriminimit pėr shkak tė besimit tė lirė islam dhe praktikimit tė tij qė mund tė shfaqen nė shoqėrinė tonė dhe mė tė gjerė.
do tė avancojė nėpėrmjet komunikimit me opinionin e gjerė kosovar dhe ndėrkombėtar imazhin historik, kulturor dhe fetar tė myslimanėve tė Kosovės.
do tė afrojė rreth veti me vetėdėshirė tė lirė qytetarėt e Kosovės tė proveniencės Islame, pa dallim etnie apo gjinie.
do tė posedojė organet e veta mediale elektronike dhe tė shkruara.
do tė shėrbejė si qendėr koordinimi pėr studime tė ndryshme qė kanė pėr qėllim hulumtimet shkencore lidhur me kulturėn Islame nė Kosovė dhe mė gjerė.
do tė kumtojė kumtesa mediale publike nė media elektronike dhe tė shkruara pėr tė pasqyruar nė mėnyrė tė drejtė kulturėn Islame dhe pėr t'iu kundėrvėnė ēfarėdo tendence antiislame nė Kosovė.
do tė merr pjesė nė simpoziumet e ndryshme kombėtare dhe ndėrkombėtare qė organizohen lidhur me kulturėn islame.
do tė organizojė tribuna publike dhe simpoziume shkencore
do tė afirmoje dhe avancojė tė drejtat dhe liritė njerėzore duke konsideruar si tė drejtė themelore edhe stilin e veshjes, ushqimit, pijes, muzikės, folklorit etj.
Nė emėr tė Forumit Musliman tė Shqipėrisė kuvendin e FMK e pėrshėndeti z.Fisnik Kruja i cili pėrveē tjerash ceku se" kjo ėshtė njė ditė e madhe historike qė ka
pėrkrahjen dhe mbėshtetjen e vėllezėrve tė juaj nga Shqipėria. Feja jonė Islame ėshtė njė fe e lavdishme hyjnore e zbritur nga Allahu u madhėruar. Unė jam i sigurte se me kėtė pjesėmarrje ne si mysliman i pėrshtatemi kohės dhe jemi sfidė e re tė lėvizjeve tė ndryshme shoqėrore qė do tė sjell avancime tė reja. Ne do tė arrijmė qė tė krijojmė njė pozicion mė tė mirė dhe mė tė avancuar nė shoqėri. Forumi Musliman i Shqipėrisė me reagimet e tija tė guximshme arriti tė frenojė shumė nga sulmet agresive mediale kunder islamit. Ne duhet tė kemi guxim dhe vullnet tė mbrojmė interesat e fesė Islame".
Mexhid Yvejsi e pėrshėndeti kuvendin duke thėnė:"
kėtu nė kuvend erdha nga Gjakova e cila gjendet nė skaj tė Kosovės, por nė mes tė Shqipėrisė, jo kjo qė ėshtė sot por ajo qė duhet tė bėhet nesėr....
Volteri nė kohėn e pleqėrisė ka thėnė"mė tregoni njė njeri qė nuk beson nė Zotin do ta pyes pėr se? E pėrshėndes themelimin e Forumit Musliman tė Kosovės tė cilin e paramendojė do tė ketė pėrballje jo vetėm ma ata
qe nuk besojnė por ndoshta ma tepėr ma ata qė besojnė..Sidoqoftė dalshim faqebardhė.."
Nė letrėn pėrshėndetėse tė Olsi Jazexhiut dėrguar kuvendit themelues tė FMK-sė pėrveē te tjerash shkruhej:

munti
24-10-06, 23:04
-vazhdim-

" Ne e kuptojmė qė pėrpjekja jonė pėr tė luftuar
islamofobinė dhe racizmin, ėshtė dėgjuar edhe nga ju,
vėllezėrit tanė tė Shqipėrisė Lindore, dhe fakti qė
ju sot nė Kosovė po themeloni Forumin Musliman tė Kosovės ne
na gėzon pa masė. Ashtu si nė vitin 1878 kur viset tona u
bėnė pre e agresionit tė fuqive ortodokse ballkanike dhe i
intrigave tė Fuqive tė Mėdha tė cilėt kėrkonin tė
shuajnė me ēdo mėnyrė kombin shqiptar dhe fenė e tij,
edhe sot hasmit tanė janė nė tė njėjtin rrugė. Ata
mėrziten nga ekzistenca e shqiptarėve nė Ballkan dhe pėr
mė tepėr nga pėrkatėsia e tyre myslimane. Por si
atėherė ashtu edhe sot, ne kemi nevojė qė tė formojmė
Forumet dhe Mexhliset tona, siē bėmė nė Prizren 128 vite
mė parė, pėr tė kundėrshtuar agresionin, refuzuar
diskriminimin qė i bėhet muslimanėve shqiptarė sot, dhe
treguar botės se ne ngelemi krenarė qė jemi shqiptarė dhe
myslimanė.
Themelimi i Forumit Musliman tė Kosovės ne na gėzon pa masė,
pse kjo tregon qė pėrpjekja jonė nė Tiranė pėr tė
kundėrshtuar aparteidin antimusliman tė regjimeve ka bėrė
jehonė edhe nė Shqipėrinė Lindore. Ne nė Tiranė ju
shohim ju nė Prishtinė me shpresė dhe mall, pasi lidhja e
gjakut dhe e fesė ėshtė shumė e fortė mes nesh, dhe ajo
nuk njeh as kufij, as parti e as superfuqi qė ta ndalojė.
Ne urojmė dhe lutemi qė Forumi Musliman i Kosovės tė ecė
nė tė njėjtat gjurmė qė Forumi Musliman i Shqiperise ka
shkuar nė Tiranė, dhe sė bashku tė mobilizojmė tė
gjithė patriotėt mysliman shqiptarė, qė tė organizohen
dhe bashkohen pėr tė mbrojtur fenė tonė pėrball
shpifjeve, diskriminimit dhe aparteidit.
Prezenca e delegacionit nga Shqipėria sot mes jush, tregon
entuziazmin qe shqiptarėt e Shqipėrisė kanė pėr
kėtė hapin tuaj madhor. Edhe pse unė vetė nuk jam nė
mesin tuaj sot, mė besoni qė qėndrojė pranė jush
shpirtėrisht dhe me dua. Jam i mendimit dhe besoj se pas
pėrpjekjes suaj pėr te themeluar njė organizatė e cila do
tė luftojė racizmin, intolerancėn dhe islamofobinė nė
Kosovė, sot qėndron e gjithė dėshira dhe gatishmėria e
shqiptarisė myslimane dhe nė veēanti e Forumit Musliman tė
Shqipėrisė".
Pas kėsaj kryesuesi i kuvendit nė emėr tė Kėshillit
nismėtar tė FMK pėr kryetar tė FMK propozoi z.Fuad Ramiqi i
cili nga anėtarėt e pranishėm unanimisht u zgjodh pėr
kryetar tė Forumit Musliman tė Kosovės.
Nė fjalėn e tij pėrshėndetėse drejtuar kuvendit themelues
tė FMK-sė, kryetari i porsazgjedhur Fuad Ramiqi pėrveē
tjerash ceku se "sot ne po ballafaqohemi me strategjinė e
botės unipolare me tė gjitha mjetet e metodat e mundshme, njėra
ndėr ta ėshtė tendenca e paraqitjes sė imazhit negativ tė
islamit dhe myslimanėve nė botė, me qėllim krijimit tė
njė bindjeje se myslimanėt janė edhe pengesa kryesore tė
paqes nė botė duke i etiketuar me emėrtime mė tė
ndryshme, nga ato individuale nė formė tė diktatorėve apo
grupeve tė prapambetura deri te ato globale nė forma tė
terrorizmit global si rrezik permanent pėr civilizimin njerėzor.
Kjo ka ndikuar qė myslimanėt nė mesin tonė shqiptar si edhe
nė mesin ndėrkombėtar tė jenė tė diskriminuar dhe
tė rrezikuar. Nuk ka mjaftuar vetėm kjo, por kanė shkuar edhe
aty ku nuk tolerohet qė si burim i kėsaj gjendjeje ėshtė
emėrtuar Islami si fajtor kryesor dhe shkaktar i kėtyre dukurive.
Fatkeqėsisht edhe te ne ka tė tillė qė iu kanė
bashkangjitur kėtyre tezave tė pa qėndrueshme. Mirėpo ne ia
bėjmė me dije se ne jemi tė palėkundur nė besimin
tonė, se ne nuk do tė turpėrohemi apo tė kėrkojmė
falje pse jemi mysliman, kėtu ku jemi nė vatrat tona, nė
Ballkan e nė Evropė, as nga Perėndimi e as nga Lindja. Ne e
kemi identitetin tonė fetar islam dhe me mish e shpirt do ta
mbrojmė atė. Ne kėtė identitet edhe duhet ta
institucionalizojmė nė jetėn tonė tė pėrditshme tė
shoqėrisė sonė kosovare, e jo ta kufizojmė nė individė
apo grupe a subjekte tė ndryshme, duke e ndjerė pėr ditė e
mė shumė invazionin aktiv tė faktorėve tė jashtėm e
tė brendshėm nė njėrėn anė, por edhe tė habitur nga
pasiviteti i faktorėve relevant vendor. Duke e vlerėsuar
rėndėsinė e momenteve qė po kalojmė, tė vendosur tė
ndikojmė nė rrjedhat gjithėpėrfshirėse me njė nijet
tė sinqertė e tė mbėshtetur nė Allahun e madhėruar
ėshtė ndėrmarr hapi pėr themelimin e Forumit Musliman tė
Kosovės, duke mos pretenduar nė njė mohim tė arriturave

deritanishme, si dhe duke mos pretenduar pėr njė monopol tė
paprekshėm, por pėr tė jetėsuar qėllimet dhe synimet tona
programore. FMK nuk do tė garojė pėr njė gjė tė
tillė, pėrkundrazi do tė jetė i hapur pėr tė gjithė
faktorėt relevant pėr bashkėpunim nė shoqėrinė tonė
kosovare edhe mbarėshqiptare, e sidomos rininė tonė tė
ēmuar. Ne ofrojmė pėr njė bashkėpunim sa mė tė
frytshėm pėr promovimin e kulturės islame dhe avancimin e
pozitės sė myslimanėve nė Kosovė e mė gjerė".
Pas fjalės pėrshėndetėse tė kryetarit tė porsazgjedhur
Fuad Ramiqi kuvendi zgjodhi edhe kryesinė shtatėanėtarėshe
tė Forumit Musliman tė Kosovės me pėrbėrje: Halil
Ibrahimi, Mexhid Yvejsi, Adem Rama, Qeram Telqiu, Faik Miftari si dhe
njė vend tė rezervuar pėr njė kandidate femėr qė do
tė plotėsohet mė vonė.
Pas pėrfundimit tė punimeve tė kuvendit, Forumi Musliman i
Kosovės pėr nder tė muajit tė bekuar tė Ramazanit shtroi
iftarin e pėrbashkėt pėr tė gjithė pjesėmarrės.


7.10.2006 Faik Miftari

Savior
25-10-06, 02:37
Forumet myslimane gjithmone denojne secilin akt te Cifuteve, Amerikaneve etj. kunder nje myslimani madje edhe nese ai eshte terrorist, atentator vetvrases, por kurre nuk kane denuar ndonje sulm vetvrases ne Izrael, Amerike, Indi etj. Diskotekat hudhen ne ajer, te rinjte qe jane aty mbyten, gjuajtjen me raketa te Hizbollahut ne caqet civile ne Izrael, kidnapimin e ushtareve Izraelite, vrasjen e femijeve duke shkuar ne shitore te blejne ushqim per prinderit e tyre, kurre nje mysliman nuk del kunder kesaj. Gazetaret prehen ne fyt, asnje mysliman nuk e denon kete. Te krishteret mbyten mizorisht ne shume shtete myslimane, asnjehere nje mysliman nuk e denon nje akt te tille barbar e qyqar. Ata urrehen si mos me keq "se e paskan bere Jezusin Zot", asnje mysliman nuk del kunder kesaj. Me 11 shtator vriten 3000 njerez ne emer te Allahut, shumica e myslimaneve festojne per kete nje pakice e vogel e denon sa per sy e faqe. Ne shtetet sheriatike islame nuk ke te drejte te dalesh me Bibel ne dore sepse menjehere t'i presin duart, te gjuajne me gur, te mbysin asnje mysliman kurre nuk del kunder kesaj gjeje. Ne Fallugja masakrohen mizorisht 4 kontraktore amerikane, ne Arabi dhe shtetet myslimane festohet, vetem darsem qe nuk bejne. Ne anen tjeter myslimanet ne vendet me shumice krishtere kane te gjitha te drejtat, shkojne ne xhami askush nuk i pengon. Punojne ne Perendim, vjellin kunder tij dhe punojne 100% kunder tij, perseri per kete nuk denohet askush. Te gjithe njerzit tjere i urrejne, por kur dikush i urren ata, hapin forume, formojne organizata. Kur dikush e urren kete Ideologji shkatrruese (qe ka marre miliona jeterash te te pafajshmeve) qe ata e perkrhahin formojne forume, organizata etj. Te vetmin faj qe jo-myslimanet kane eshte ky: "NUK BESOJNE NE NJESINE E ALLAHUT", zotit te Muhamedit dhe per kete meritojne te vriten, te prehen ne fyt etj. duhet te behet xhihad ne ta derisa "munafiket" dhe "mushrikunet" ta besojne Allahun dhe te shpresojne ne marrjen e 72 virgjereshave ne ahiret, te presin se Hyrijat paskan nevoje per "diken qe i ndreq" etj etj. 500 vjet masakra ndaj popullit arberor, me te vetmin mekat se nuk ishin mysliman, asnje mysliman kurre nuk e ka denuar kete. Behet agresion nga nje turme idiotesh te verbuar nga nje besim i kote ndaj atdheut dhe popullit tim, asnje mysliman nuk e ka denuar kete.

Dhe e din se cfare filma qesin per Bajram, asi historie te cunguar. martesen e tij me 9 vjecare kurre nuk e qesin ne TV per Bajram. Populli genjehet si mos me keq, dhunimin e Rehanes dhe Marise (Marium) kurre nuk e qesin ne film. Mbytjen e familjes se saj kurre nuk e theksojne. Prerjen e kokave te 700 cifuteve kurre nuk e qesin ne film. Shitjen e grave dhe femijeve te atij fisi si skllever ne Etiopi, kurre nuk e qesin ne film.
Perzenjen e te gjithe te krishtereve nga Arabia kurre nuk e theksojne por mitin "Respektoni Njerzit e Librit". Respektoni duke i poshteruar.

O Zot, cfare padrejtesie po behet duke menduar se po te sherbejne ty, sesi po mbyten e priten kokat, perseri duke menduar se po te sherbejne ty, ndali keta njerez qe e mendojne kete, trego fuqine Tende nje here e pergjithmone, na nxjerr nga kjo erresire qe po na kaplon. Mos lejo qe ne bote te mbizotroje urrejtja, por dashuria ndermjet krijesave tua, trego fuqine tende dhe zemerimin tend njehere e pergjithmone. Na shpeto o Zot nga keta njerez qe mendojne se kane te drejte te na mbysin dhe te na poshterojne ne menyren me barbare se nuk po besojme zotin e tyre, nje idhull arab i cili barazohet me Ty. Ti je i Vetmi Zot, Krijues i Tokes dhe i Qiellit, Ti je Ai qe na krijove nga dheu, dhe na jepe shpirtin dhe mundesine te te lavderojme dhe te te besojme me gjithe shpirt. Krijove token dhe qiellin nga hiqi. Dergove Shpetimtar Mesine, Jezu Krishtin per ta, perseri nuk te besojne, perseri te mohojne. E zbulove natyren tende te mrekuellueshme ne Bibel dhe ne Jezus Mesine, perseri mundohen te te mohojne dhe te mos pranojne mekatet e tyre dhe te qenurit mekatar.

Eja Zoti yne Jezus, Ti munde mekatin dhe na clirove nga mekati, mund ta mundesh cdo te keqe. Askush nuk eshte si Ti o Zot.

musl|m
25-10-06, 03:11
O Savioroviē


Kto viktimat qe i ke permbledh aty lart ato narkomanet ne diskoteka qe po vritekan, edhe ato femijet izraelit qe po vritekan duke shku ne shitore duke ju ble ushqim prindve te vet (ktu je shpreh teper palidhje vetem lexoje mir qka ke shkru femijet po shkojkan ne shitore me ju ble ushqim prinderve te vet... :confused: ) ato 3000 viktima te 11 shtatorit e krejt ato viktimat tjera AGES une ty shkurt e shqip te tham nese din gramatik kshtu:

Krejt ti qato pallavrat edhe dallaverat mledhi e permbledhi e formoje ni numer te viktimave te pa fajshme qe kan vdek per shkak te muslimanve edhe un te them vetem ne luften e fundit ne Irak jan vra mbi 250 000 civil AGES edhe palla ama bash kerkujt hiq sja nin ani ma ty qe te shkrihet zemra kur e shef ket shifer, ti qe po don me u tregu njeri human me ket mesazhin e fundit jam i bindur se tash kur ta komentosh ket mendimin tim nuk ke me shpreh pik pik pik brenge per kete fakt qe vet CNN e ka dhan. Kto viktima kan vdek vetem e vetem pse jan musliman, hyn video.google.com youtube.com edhe kerko video me fjalet iraq war, iraq bomb, etj... Edhe shiko ages se si vriten civilet edhe kush i vret ato, shife ages kur vet marinsat xhirojne nga periferia e nje qyteti ku shkrepin granata te kalibrit te madh edhe kur granatat bien neper qytet ata njerez nen ndikim te droges bertasin yeahhh si te ēmendur si te ēoroditur si te eger sikur te ishin kafsh e prishin zerin pa patur pik brenge se ku po bine ato granata, ata madje bejn gara granata e kujt do te hedh copat e nje njeriu me lart ne ajer, behet fjal per nje qytet e jo per nje vije fronti. Madje ju tani e keni te shikuar videon kur trupat britanike arrestojne disa femij duke i rrahur ato ne menyr brutale, edhe ne ate video keni nje shizofren qe bertet yes yes me ze te eger dhe gezohet ne dhunen qe e sheh me sy e qe un tmerrohem ishin kush ishin ata ishin femij qe po luteshin me ze per meshire - No Please - No Please - Perkunder femijeve Izraelit qe ti i adhuron aq shum se si duket nuk i ke pa imazhet ku femijet Izraelit shkruajn mesazhe te flliqura neper majet e granatave te cilat me von do te hidhen mbi femijet Libanez.

http://www.stolenchildhood.net/images/israel_lebanon_war_israeli_children_signing_missil es_israeli_children_.jpg

http://www.stolenchildhood.net/images/israel_lebanon_war_israeli_children_signing_missil es_israeli_children__1.jpg

http://www.stolenchildhood.net/images/israel_lebanon_war_israeli_children_signing_missil es_israeli_children__2.jpg

Ti vazhdo e vajto per Izraelin - Po te dish se je rast unik dhe rastet sikir ky duhet trajtuar ne menyr te veēant nga mjek te veēant nese veq deshironi te jeni pjes e shoqeris njerezore, e nese nuk doni ateher lamtumire dhe rrug te mbare ty dhe ketyre Izraeliteve tu shkoni ku te doni por ne nje rreth me njerez jo, ju as per xhungell nuk jeni, i madheruar esht All-llahu Ai ka ditur me se miri se per ku jeni andaj ka krijuar Xhehennemin vendin e perkryer per zemra sikur e jotja savior, e ke zemren si gur o njeri zbutu pak, shiko pak lexoi mesazhet e tua vet do te verejsh vet se sa i vrazhet dhe i eger je, zbutu se kete forum e frekuentojne edhe te rinje edhe zemra te njoma kujdes se po lendon shum nga ato, kujdes se vertet je ber i dalluar per nga naiviteti dhe egersia qe ke.

Me shprese qe te mos kem shqetsuar dike tjeter pos ketij zemer guri e jo njeriu, ju le te pershendetur nga zemra dhe ju deshiroj te kaloni nje dite ose nate te mire.

Me Rrespekt
Vetoni

ebu_idris
25-10-06, 06:09
O savior , qka kane lyp mer amerikanet tu ne irak o budall
ti me ardhe ke une mezorte une ta hek koken ne vend , edhe kush ashte tash i padrejte or njerij
ti done me dite qish ashte drejtesija ,hahahahaha
a israeli prej kur a bo shtet edhe si abo ?
po ti mer spo dike kurgja veq po fol pa vetdije , leje se skam fjale per ty ,
te pershendes ashper, no coment

Savior
25-10-06, 22:33
O Savioroviē


Kto viktimat qe i ke permbledh aty lart ato narkomanet ne diskoteka qe po vritekan, edhe ato femijet izraelit qe po vritekan duke shku ne shitore duke ju ble ushqim prindve te vet (ktu je shpreh teper palidhje vetem lexoje mir qka ke shkru femijet po shkojkan ne shitore me ju ble ushqim prinderve te vet... :confused: ) ato 3000 viktima te 11 shtatorit e krejt ato viktimat tjera AGES une ty shkurt e shqip te tham nese din gramatik kshtu:

Krejt ti qato pallavrat edhe dallaverat mledhi e permbledhi e formoje ni numer te viktimave te pa fajshme qe kan vdek per shkak te muslimanve edhe un te them vetem ne luften e fundit ne Irak jan vra mbi 250 000 civil AGES edhe palla ama bash kerkujt hiq sja nin ani ma ty qe te shkrihet zemra kur e shef ket shifer, ti qe po don me u tregu njeri human me ket mesazhin e fundit jam i bindur se tash kur ta komentosh ket mendimin tim nuk ke me shpreh pik pik pik brenge per kete fakt qe vet CNN e ka dhan. Kto viktima kan vdek vetem e vetem pse jan musliman, hyn video.google.com youtube.com edhe kerko video me fjalet iraq war, iraq bomb, etj... Edhe shiko ages se si vriten civilet edhe kush i vret ato, shife ages kur vet marinsat xhirojne nga periferia e nje qyteti ku shkrepin granata te kalibrit te madh edhe kur granatat bien neper qytet ata njerez nen ndikim te droges bertasin yeahhh si te ēmendur si te ēoroditur si te eger sikur te ishin kafsh e prishin zerin pa patur pik brenge se ku po bine ato granata, ata madje bejn gara granata e kujt do te hedh copat e nje njeriu me lart ne ajer, behet fjal per nje qytet e jo per nje vije fronti. Madje ju tani e keni te shikuar videon kur trupat britanike arrestojne disa femij duke i rrahur ato ne menyr brutale, edhe ne ate video keni nje shizofren qe bertet yes yes me ze te eger dhe gezohet ne dhunen qe e sheh me sy e qe un tmerrohem ishin kush ishin ata ishin femij qe po luteshin me ze per meshire - No Please - No Please - Perkunder femijeve Izraelit qe ti i adhuron aq shum se si duket nuk i ke pa imazhet ku femijet Izraelit shkruajn mesazhe te flliqura neper majet e granatave te cilat me von do te hidhen mbi femijet Libanez.

http://www.stolenchildhood.net/images/israel_lebanon_war_israeli_children_signing_missil es_israeli_children_.jpg

http://www.stolenchildhood.net/images/israel_lebanon_war_israeli_children_signing_missil es_israeli_children__1.jpg

http://www.stolenchildhood.net/images/israel_lebanon_war_israeli_children_signing_missil es_israeli_children__2.jpg

Ti vazhdo e vajto per Izraelin - Po te dish se je rast unik dhe rastet sikir ky duhet trajtuar ne menyr te veēant nga mjek te veēant nese veq deshironi te jeni pjes e shoqeris njerezore, e nese nuk doni ateher lamtumire dhe rrug te mbare ty dhe ketyre Izraeliteve tu shkoni ku te doni por ne nje rreth me njerez jo, ju as per xhungell nuk jeni, i madheruar esht All-llahu Ai ka ditur me se miri se per ku jeni andaj ka krijuar Xhehennemin vendin e perkryer per zemra sikur e jotja savior, e ke zemren si gur o njeri zbutu pak, shiko pak lexoi mesazhet e tua vet do te verejsh vet se sa i vrazhet dhe i eger je, zbutu se kete forum e frekuentojne edhe te rinje edhe zemra te njoma kujdes se po lendon shum nga ato, kujdes se vertet je ber i dalluar per nga naiviteti dhe egersia qe ke.

Me shprese qe te mos kem shqetsuar dike tjeter pos ketij zemer guri e jo njeriu, ju le te pershendetur nga zemra dhe ju deshiroj te kaloni nje dite ose nate te mire.

Me Rrespekt
Vetoni

Ages edhe une kam argumentet e mia. Une si mbroj cifutet, ata nuk jane te popullit tim. Per mua si shqiptar cdo shqiptar vlen me shume se nje cifut.

Mua personalisht me dhimbset njejte si nje ēifut sikur nje palestinez apo libanez i pafajshem. Une nuk perkrah vrasjen e femijeve sipas mendimit tim te gjithe jemi te barabarte para Zotit (se paku ky eshte mendimi im). Ata qe gezohen kur vriten njerez, jane te lujtur nga fiqiri.
Lufta e Irakut sipas mendimit tim eshte gabim total dhe po te isha ne vend te kryetarit te ShBA te nesermen do te terhiqesha. Aty nuk i kane fajet as Sunitet as Shiitet por aty ku hin feja, aty do te kete gjak, masakra, vrasje, etj e kurre paqe jo. 96% (bile edhe me shume se kaq) e vrasjeve ne Irak behen ndermjet vete myslimaneve, pra ndermjet shiave dhe sunive.

Gjithashtu edhe Cifutet kane te drejte te jetojne ne Izrael, edhe ata jane njerez normale si ne dhe kane te drejte ta kene shtetin e tyre, poashtu edhe palestinezet. Edhe myslimanet kane te drejte te jetojne ne Izrael por jo te mbisundojne mbi te tjeret siq ata deshirojne. Askush nuk te duron permbi kry me i nejt. ne i duruam serbet 10 vite, por ai durim nuk do te shkonte me shekuj. Edhe cifutet kane pasur 'shkrime te shenjta' e qoroditese duke menduar se kane te drejte ta mbysin kur te deshirojne nje gjentil, por ato sot jane shfuqizuar. Edhe myslimanet do te jene te detyruar t'i shfuqizojne te tyret heret apo vone. Askush nuk eshte mbi tjetrin, sepse Zoti na beri te tille, pra te barabarte, tjeter eshte qejfi i nje personi, e tjeter gje deshira e Zotit.


Gjithashtu palestinezet festojne per 11 shtator. Nenat amerikane vajtojne ne amerike per femijet e tyre.

http://www.youtube.com/watch?v=xyaixXr6PvI (http://www.youtube.com/watch?v=xyaixXr6PvI)

Ju po i shikoni keto luftera vetem me nje sy, shiqoni edhe me tjetrin nganjehere.

http://www.cornermark.com/hiddenfolder/enemies/hezbollah_hamas_nazi_salute.jpg (http://www.cornermark.com/hiddenfolder/enemies/hezbollah_hamas_nazi_salute.jpg)


Cfare do te beje me keta njerez po te ishe ti cifut, trego drejt. Paramendoje serbet me ato 4 C, dhe te mbysnin ushtaret e TMK-se ne territorin Kosovar.

Shiqo femijet e "Partise se Allahut".

http://watch.windsofchange.net/pics/mideast_lebanon_israel_pris.jpg (http://watch.windsofchange.net/pics/mideast_lebanon_israel_pris.jpg)

http://www.classicalvalues.com/hezbollah.jpg (http://www.classicalvalues.com/hezbollah.jpg)


Shiqo HAMASIN, dhe keta mendojne se per kete do te marrin parajsen dhe 72 hyrija. Nuk kane faj jane te genjyer si mos me keq nga nje njeri i vetem. Secili do te mund te mashtrohej.

http://www.msnbc.com/c/0/45/959/inline/twip_2001_1213_05.jpg (http://www.msnbc.com/c/0/45/959/inline/twip_2001_1213_05.jpg)


Ta perkujtojme pak holokaustin...
http://images.google.com/images?svnum=10&hl=en&lr=&q=holocaust (http://images.google.com/images?svnum=10&hl=en&lr=&q=holocaust)

Pak per lidhjen ne mes Islamit dhe Nazizmit. Shiqo ne nje foto Hoxha (pretendon se eshte sherbetor i Zotit), pozon me Hitlerin. Femijet palestineze me bomba. Nenat e tyre i bejne ata xhihadiste. Kjo eshte shkatrrim i nje populli. E ti paramendoje po te kishin pune keta palestinezet apo hezbollahet me serbet apo me kroatet. per dy ore ty t'kish marre malli me e pa naj anetar te Hamasit najkun, ai do te ishte Holokaust se. Megjithate cifutet i durojne. edhe kur nje anetar i Hamasit qon ne ajer nje autobus ne Izrael, kjo perseri nxit anti-semitizem.

http://images.google.com/images?hl=en&q=islamic%20nazi%20connection&sa=N&tab=wi
(http://images.google.com/images?hl=en&q=islamic%20nazi%)
Nese dikush mendon se ka te drejte t'i mbyse te tjeret dhe te qendroje mbi te tjeret, edhe qai dikushi se paku ka te drejte te mbrohet nga keta njerez.

Pershendetje

Savior
25-10-06, 22:52
O m'fal nime Muslim harrova me te tregu se gramatika nuk me shkon shume per dore.

Savior
26-10-06, 03:01
Mos akuzoni Papen per racizem. Ai ka qene femije dhe nuk ka ditur se cfare po ndodhte atehere. Ju e dini se cfare po ndodhe dhe perseri heshtni, jo bile i perkrahni dhe i bekoni keto. Ai tha se dhuna nuk eshte ne natyren e Zotit, Zoti nuk deshiron qe ne te vuajme, ju perseri kete e quani racizem. Paraardhesi i tij kerkoi falje per Kryqzata, edhe pse myslimanet tatare turq i mbysnin pelegrinet krishtere siq urdheroheshin me Kuran. Nuk ka sot asnje hoxhe te vetem ne bote qe kerkoi falje per xhihad (prerje te kokave, goditje ne gishterinj) ndaj te krishtereve, hinduseve, mushrikuneve, armiqve te Allahut etj etj. Keto krejt jane ne natyren e Zotit, sepse po i konvenojka qe ne te vuajme.

Shikoni racizmin e 'vellezervet tuaj ne fe". Mos u mundoni t'i mbroni. Krimi nuk mbrohet. Nuk ka argument qe e mbron krimin.

http://images.google.com/images?svnum=10&hl=en&lr=&q=nazi+islam (http://images.google.com/images?svnum=10&hl=en&lr=&q=nazi+islam)

http://www.patriot.dk/mufti.jpg (http://www.patriot.dk/mufti.jpg)

http://www.lisistrata.com/images/islamdominerailmondo/nazi_jihad.jpg (http://www.lisistrata.com/images/islamdominerailmondo/nazi_jihad.jpg)

http://www.coranix.com/beasty/m3102236.jpg (http://www.coranix.com/beasty/m3102236.jpg)


Forumi Mysliman i Shqiperise eshte duke ju genjyer. Nuk ka urrejtje kunder myslimaneve, perveq ne raste te izoluara.

Nese nuk besoni, shiqoni dhe lexoni historine se cfare u ndodhi vellezerve shqiptare ne kohen kur ishin katolike dhe ortodokse. Keni urrejte per keto besime a, Islami ju udhezon kete. Keni urrejtje per katoliket gjithashtu. Keni urrejtje per vellezerit tane te besimit ortodoks. Ata nuk kane te bejne asgje me Kishen Fashiste Serbe, perkundrazi jane njerez shume te mire, ju i satanizoni dhe i numroni si shki, ne te vertete nuk jane te tille. Mos harroni, Gjergj Kastrioti ishte Katolik. Pjeter Bogdani ishte njeri i mire, luftoi per atdheun e tij ne menyren e tij, secili do te bente ashtu kur sulmohet atdheu i tij, ju vjellni vrer ndaj tij dhe mbroni barbaret turq. A ka thene ndonje Katolik shqiptar se Adem Jashari, Ismail Qemali, Ise Boletini etj. jane tradhtare, jo, ata jane njerez shume patriota, kombin dhe identitetin e qesin gjithmone perpara fese. Edhe myslimanet shqiptare e qesin atdheun perpara fese, por kete e bejne vetem ata qe jane njerez me laike. Ata nuk gezohen kur nje Kryq hidhet ne ajer. Shqiperia sulmohej nga fashistet italiane, malsoret tane me fe Katolike, te paret ishin qe shkrepen plumba ne ta.

Dhe krejt kjo urrejtje vjen nga Kurani o te nderuar. Lexoni, shikoni Vahabistet se cfare jane ne gjendje qe te bejne. Vahabistet jane duke ecur "Rruges se vertete te Profetit" Muhammed. Kane deshire ta rrjepin te gjalle Papen, nuk kane faj, arabet me Kuran i kane mesuar. Keni ndenjur ndonjehere me ta dhe t'i pyesni se cfare mendojne per te tjeret. Ata jane ne gjendje edhe te te vrasin. Nuk cuditem per kete, Kurani i udhezon te bejne kete, nese nuk besoni lexoni vet Kuranin, 3 here e kam lexuar. Ne te vertete ata jane njerez te mire, Islami ua helmon zemrat e tyre. Edhe dikur kam dashur qe te jem nje Vehabist (arab), nje mrekulli me ka shpetuar nga kjo. Ne zemren time nuk ka vend per urrejtje. Une nuk urrej asnje krijese te Zotit perkundrazi te gjithe i dua njesoj, si myslimane, mushrikune, mohues te njesise se Allahut, krishtere, hinduse, cifute etj.

Dhe krejt kjo si per ironi quhet ISLAMOFOBI. A duhet te kemi dashuri per kete a. Dhe a mendoni se turqit myslimane shkuan ne parajse dhe moren 72 virgjeresha dhe luftetaret tane shqiptare qe luftuan kunder tyre shkuan ne ferr, nje JO e madhe. Gjergj Kastrioti dhe te gjithe ata qe luftuan kunder asaj barbarie tani prehen te qete ne parajse. Turqit shkuan ne FERR dhe aty do te jene pergjithmone. Zoti nuk te shperblen kur mbyte njerez te pafajshem, kur sulmon nje vend dhe deshiron ta pushtosh, kur dhunon vajza, kur nxjerr femije nga barku i nenave te tyre, kur skllaveron femije dhe i largon nga familjet e tyre, kur ben xhenocid ndaj nje populli te tere etj. Dhe cka do te me thojne myslimanet e forumit per kete, "ta hankshin zemren qente", "qofsh i mallkuar", "ti je i poshter", "ti je kshtu e ashtu" si mos me keq.

Mbeteni te pershendetur. Ne Besim nuk ka dhune por dashuri.

munti
26-10-06, 13:34
Mos akuzoni Papen per racizem. Ai ka qene femije dhe nuk ka ditur se cfare po ndodhte atehere. Ju e dini se cfare po ndodhe dhe perseri heshtni, jo bile i perkrahni dhe i bekoni keto. Ai tha se dhuna nuk eshte ne natyren e Zotit, Zoti nuk deshiron qe ne te vuajme, ju perseri kete e quani racizem. Paraardhesi i tij kerkoi falje per Kryqzata, edhe pse myslimanet tatare turq i mbysnin pelegrinet krishtere siq urdheroheshin me Kuran. Nuk ka sot asnje hoxhe te vetem ne bote qe kerkoi falje per xhihad (prerje te kokave, goditje ne gishterinj) ndaj te krishtereve, hinduseve, mushrikuneve, armiqve te Allahut etj etj. Keto krejt jane ne natyren e Zotit, sepse po i konvenojka qe ne te vuajme.

Shikoni racizmin e 'vellezervet tuaj ne fe". Mos u mundoni t'i mbroni. Krimi nuk mbrohet. Nuk ka argument qe e mbron krimin.

http://images.google.com/images?svnum=10&hl=en&lr=&q=nazi+islam (http://images.google.com/images?svnum=10&hl=en&lr=&q=nazi+islam)

http://www.patriot.dk/mufti.jpg (http://www.patriot.dk/mufti.jpg)

http://www.lisistrata.com/images/islamdominerailmondo/nazi_jihad.jpg (http://www.lisistrata.com/images/islamdominerailmondo/nazi_jihad.jpg)

http://www.coranix.com/beasty/m3102236.jpg (http://www.coranix.com/beasty/m3102236.jpg)


Forumi Mysliman i Shqiperise eshte duke ju genjyer. Nuk ka urrejtje kunder myslimaneve, perveq ne raste te izoluara.

Nese nuk besoni, shiqoni dhe lexoni historine se cfare u ndodhi vellezerve shqiptare ne kohen kur ishin katolike dhe ortodokse. Keni urrejte per keto besime a, Islami ju udhezon kete. Keni urrejtje per katoliket gjithashtu. Keni urrejtje per vellezerit tane te besimit ortodoks. Ata nuk kane te bejne asgje me Kishen Fashiste Serbe, perkundrazi jane njerez shume te mire, ju i satanizoni dhe i numroni si shki, ne te vertete nuk jane te tille. Mos harroni, Gjergj Kastrioti ishte Katolik. Pjeter Bogdani ishte njeri i mire, luftoi per atdheun e tij ne menyren e tij, secili do te bente ashtu kur sulmohet atdheu i tij, ju vjellni vrer ndaj tij dhe mbroni barbaret turq. A ka thene ndonje Katolik shqiptar se Adem Jashari, Ismail Qemali, Ise Boletini etj. jane tradhtare, jo, ata jane njerez shume patriota, kombin dhe identitetin e qesin gjithmone perpara fese. Edhe myslimanet shqiptare e qesin atdheun perpara fese, por kete e bejne vetem ata qe jane njerez me laike. Ata nuk gezohen kur nje Kryq hidhet ne ajer. Shqiperia sulmohej nga fashistet italiane, malsoret tane me fe Katolike, te paret ishin qe shkrepen plumba ne ta.

Dhe krejt kjo urrejtje vjen nga Kurani o te nderuar. Lexoni, shikoni Vahabistet se cfare jane ne gjendje qe te bejne. Vahabistet jane duke ecur "Rruges se vertete te Profetit" Muhammed. Kane deshire ta rrjepin te gjalle Papen, nuk kane faj, arabet me Kuran i kane mesuar. Keni ndenjur ndonjehere me ta dhe t'i pyesni se cfare mendojne per te tjeret. Ata jane ne gjendje edhe te te vrasin. Nuk cuditem per kete, Kurani i udhezon te bejne kete, nese nuk besoni lexoni vet Kuranin, 3 here e kam lexuar. Ne te vertete ata jane njerez te mire, Islami ua helmon zemrat e tyre. Edhe dikur kam dashur qe te jem nje Vehabist (arab), nje mrekulli me ka shpetuar nga kjo. Ne zemren time nuk ka vend per urrejtje. Une nuk urrej asnje krijese te Zotit perkundrazi te gjithe i dua njesoj, si myslimane, mushrikune, mohues te njesise se Allahut, krishtere, hinduse, cifute etj.

Dhe krejt kjo si per ironi quhet ISLAMOFOBI. A duhet te kemi dashuri per kete a. Dhe a mendoni se turqit myslimane shkuan ne parajse dhe moren 72 virgjeresha dhe luftetaret tane shqiptare qe luftuan kunder tyre shkuan ne ferr, nje JO e madhe. Gjergj Kastrioti dhe te gjithe ata qe luftuan kunder asaj barbarie tani prehen te qete ne parajse. Turqit shkuan ne FERR dhe aty do te jene pergjithmone. Zoti nuk te shperblen kur mbyte njerez te pafajshem, kur sulmon nje vend dhe deshiron ta pushtosh, kur dhunon vajza, kur nxjerr femije nga barku i nenave te tyre, kur skllaveron femije dhe i largon nga familjet e tyre, kur ben xhenocid ndaj nje populli te tere etj. Dhe cka do te me thojne myslimanet e forumit per kete, "ta hankshin zemren qente", "qofsh i mallkuar", "ti je i poshter", "ti je kshtu e ashtu" si mos me keq.

Mbeteni te pershendetur. Ne Besim nuk ka dhune por dashuri.


?????????????????????????????????????????????????? ????????????????
?????????????????????????????????????????????????? ????????????????
?????????????????????????????????????????????????? ????????????????
???????????????????????.

Savior
26-10-06, 15:11
?????????????????????????????????????????????????? ????????????????
?????????????????????????????????????????????????? ????????????????
?????????????????????????????????????????????????? ????????????????
???????????????????????.

Me falni qe jam kaq i sinqerte.

Me thuaj sinqerisht Munti se nuk eshte keshtu siq e pershkrova. Shiko se cfare kane bere myslimanet (jo shqiptaret myslimane) gjate historise. Shiqo se cfare u ndodhi te pareve tane vetem se nuk ishin mysimane. Lexo shkrimet qe i kane lene kronikasit turq, ato jane 100% origjinale. Edhe ata ishin myslimane, shiqo se cfare benin mbi popullin tone arberor vetem pse ishin te krishtere.

munti
26-10-06, 15:13
Besimtarėt Musliman shqiptaro - amerikan festuan Fiter-Bajramin - Bajramin e Madh


Nga Beqir Sina, Nju Jork


"Ėshte shumė e vėrtetė se Ramazani ndėr besimtarėt islam nė ditėt e verės sė nxehtė sjell fllad tė kėndshėm nė shpirtin e agjėruesit, ndėrkaq nė dimrin me plot acar, ngroh shpirtin e tij."

Albermarle Rd, Brooklyn NY: Besimtarėt mysliman shqiptaro – amerikan, kremtuan sot (e hėne 23 tetor) festėn e Fiter-Bajramit (Bajramin e Madh). Dita e shenjtė e Fiter-Bajramit, ose siē thirret me se shumti, Bajrami i Madh, festė qė kurorizon mbylljen e muajit tė shenjtė tė Ramazanit, i cili sipas ritit zgjatė 30 ditė, dhe i bie nė kohė tė ndryshme tė vitit, sipas njė kalendari fetar mysliman, u kremtua masivisht. Nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, nė shenjė tė pėrmbylljes sė muajit tė shenjtė tė Ramazanit, qė nė orėt e para tė ditės sė sotme, kryen ritin fetar tė faljes sė namazit me dhjetra e mijėra besimtar.

Ata, pas njė muaj agjerimi (30 ditesh) dhe vetėpėrmbajtje, nė kėtė ditė shkuan me njė gėzim dhe njė hare tė papėrshkueshme nė xhamitė e tyre, pėr faljen e posaēme tė festės, qė buron nga besimi i madh. Pas kėtij riti besmitarėt e shumtė, vizituan njėri-tjetrin nėpėr familjet e tyre, duke uruar pranimin e agjėrimit nga Zoti dhe mė vonė disa prej tyre vendosėn buqeta me lule nė varrezat e familjarėve, pėr tė kujtuar nė kėtė ditė tė shenjtė tė gjithė ata tė dashur, tė cilėt, nuk janė mė midis tyre. Urimeve tė sivjetme ashtu si dhe vitet e kaluara u paraprijnė mesazhet e ngrohta e tė dashuara, tė tė gjithė miqve, shokė dhe tė afėrmėve, udhėheqėsve shqiptar, politik e fetar nga tė gjitha bindjet e konfensionet fetare, nga vendlindja: Kosova, Shqipėria, Kosova Lindore, Mali i Zi, Iliriada dhe Ēameria e Diaspora.

Fiter-Bajrami - Bajrami i Madh

Nė zonėn e Nju Jork-ut e rrethinė (Nju Jersi-Kenektiket e Pensillvenia) e cila, njihet si njė nga qendrat mė tė populluara me shqiptar, Komuniteti Mysliman Shqiptaro - Amerikan, organizoi nė mėnyrė shembullore festimin e keėsaj feste tradicionale myslimane. Dita e sotme, festa e Bajramit tė Madh, ishte kudo nė tė gjitha xhamitė shqiptaro -amerikane, dita e madhe qė i bashkoj dhe i gezoj tė gjithė besmitarėt shqiptar nė Amerikė. Nė kėtė ditė tė veēantė edhe udhėheqėsit shpirteror tė Komunitetit Mysliman Shqiptaro - Amerikan, nuk kursyen urimet dhe pėrgėzimet pėr ditė mė tė mira tė popullit shqiptar, si dhe besmitarve te tyre u percollen mesazhe paqeje dhe shprese. I njejti ritual ėshtė ndjekur nė tė gjitha xhamitė
shqiptaro - amerikane. Besimtarėt mysliman tė qytetit tė Nju Jorkut e rrethinė, e kanė kremtuar festėn e Bajramit, nė disa nga xhamitė shqiptare tė qytetit Metropolitan – Nju Jork (ku numerohen rreth 5 xhami e qendra tjera islame shqiptaro - amerikane).

Besimtarėt mysliman shqiptaro - amerikan, tė cilėt, morėn pjesė nė faljen e Namazit tė Bajramit tek Xhamia Islamike Shqiptaro - Amerikane, Albermarle Rd, Brooklyn NY, shfaqėn kėnaqėsinė e tyre nga ceremonitė e hapjes sė festės me tė madhe tė komunitetit mysliman. Kjo ceremoni fetare nė Qendrėn Islame-Shqiptaro - Amerikane nė Bruklin, qė ėshtė e para dhe ndėr mė tė vjetrat nė SHBA dhe nga mė tė medhatė, qė nė orėt e hershme te mengjezit, ishte mbushur pėrplot me besimtar. Besmitarėt, tė veshur mirė e tė shoqėruar edhe nga fėmijėt e vegjėl erdhėn per ta falur namazin e Sabahut dhe tė Bajramit. Ligjerues ishte Imam Osman Zagaj,

Nė fjalėn e tij Imam Osman Zagaj, gjatė ligjeratės para faljes, ėshtė lutur edhe pėr popullin shqiptar, mirėsi, paqe e lumturi. Imami nuk ka lėnė pa pėrmendur edhe pavarėsinė e Kosovės dhe u lut pėr popullin e Kosovės. "Perjetimet me njė kėnaqėsi shpirtėrore ndėr shqiptarėt e fesė islame ndėr shekuj janė dhe do tė mbeten nė kujtesė si njė histori e shkruar drejt, tha ai. Duke lexuar ndėr tė tjera edhe disa pjesė tė Kur'anit, Zaga tha se: "Ramazan...! Me tė pėrmendur kėtė emėr mė shumė domethėnie shpirtėrore, menjėherė na kujtohet njė urdher i prerė i Providencės Hyjnore, pra i tė Madhit Zot xh.sh., i cili nė Kur’anin e Shenjtė obligoi muslimanėt, qė tė agjerojnė kėtė muaj, qė ka pushtet mbi njėmbedhjetė muajt e tjerė.

Besimtarėt nė Xhamin e Bruklinit shfrytezuan gazetėn tonė, pėr t'ju uruar tė gjithė besmitarėve shqiptar kudo qė janė Fiter Bajramin - Bajramin e Madh

Ndėrkaq, duke folur pėr gazetėn tonė, ne SHBA, njė besimtar, nė fjalėn e tij kėtė dite e quajti dite paqeje, vėllazėrimi, mirėkuptimi, tolerancė.

Shpresoj qė kjo ditė e shėnuar pėr besmitarėt mysliman tė jet njė rastė i mirė qė feja jonė tė ketė pėrmisimin e imazhit, nje pėrmirėsim ideje qė edhe ne ta paraqesim veten se kush jemi dhe se ēfarė prezantojmė para gjithė botės. Besimtarėt, tė mbledhur para sheshit tė xhamisė shprehėn se: "Pėr kėtė i faleminderohemi Zotit i cili na i ka dhėnė tė gjitha mundėsitė pėr ta festuar kėtė festė. Duke pėrfituar nga kjo ditė e shėnuar besimtarėt, ngado dėshirojnė qė me kete rast t’ju urojnė tė gjithė shqiptarėve mysliman kudo qė janė; "E gėzofshi kėtė ditė!!! Zoti qoftė me Ju Zoti i bekoftė tė gjithė shqiptarėt !!!

munti
26-10-06, 15:59
Me falni qe jam kaq i sinqerte.

Me thuaj sinqerisht Munti se nuk eshte keshtu siq e pershkrova. Shiko se cfare kane bere myslimanet (jo shqiptaret myslimane) gjate historise. Shiqo se cfare u ndodhi te pareve tane vetem se nuk ishin mysimane. Lexo shkrimet qe i kane lene kronikasit turq, ato jane 100% origjinale. Edhe ata ishin myslimane, shiqo se cfare benin mbi popullin tone arberor vetem pse ishin te krishtere.

I sinqerte????????????


Nejse,sa i perket pershkrimeve/halucinacioneve/imagjinatave qe i ke bere,mund te them se eshte e drejte e jotja te shkruash/pershkruash qka te duash,dhe mendoj se qdo postim duhet te jete real dhe pa paragjykime.

Ketu po t'i sjelli disa fakte nga historia e ti vendos vete se a do te pranosh keto fakte.Edhe pse kam dyshim ne sinqeritetin tend, sepse urrejtjen qe e posedon ndaj islamit eshte e lexueshme.

Bismilah ja disa fakte nga historia.
1. DH.MB.HPS.m. 45/58-1
Ne vitin 1920
“Vendosja e xhamise, kishes dhe sinagoges neper burgje tregon rendesin dhe lirine e te gjitha feve tek osmanet”. (fq. 58)
---------------------

2. DH.MUi. 106/7
Me 1910
“Deshira per ndihme financiare nga ana e Bullgareve per restaurimin e pjeserishem te manastirit te shkaterruar- qeveria osmane ndihmoi dukshem financiarisht”.
------------------------------

3. DH.MB.HPS.m. 45/58
Me 1920
“Otomanet finansuan pjeset e restaurimit te sinagoges, kishes dhe xhamise rregullisht”. (fq. 50)

------------------------------


4. i.HR. 82/3993
Ne vitin 1851
“Nderprerja e ndertimit te xhamise ne shkoder te shqiperise pas pranimit se ndertesa e shkaterruar ishte kishe”. (fq. 68)
-----------------------------


5. i.HR.176/9684
Mė 1859
“Emigrimi i popullit nga tokat Austriake per te siguruar nje jete me te sigurt dhe te qete nė tokat Osmane si dhe kerkesa e tyre per ndertimin e kishes ne fshatin e ri te tyre”. (fq.64)
etj etj.

----------------------------
Keto ishin disa fermane te cilat na dokumentojne realitetin e asaj kohe.

Savior mendoj se do te mjaftojn keto fakte por ti mund te vazhdosh me avazin tend, ku me dite.(ndoshta je i .......................???).

-------------------------------

-------------------------------

Cdo te mire.

Savior
26-10-06, 21:31
I sinqerte????????????

Nejse,sa i perket pershkrimeve/halucinacioneve/imagjinatave qe i ke bere,mund te them se eshte e drejte e jotja te shkruash/pershkruash qka te duash,dhe mendoj se qdo postim duhet te jete real dhe pa paragjykime.


A je i sigurte se jane Halucinacione, lexoi edhe njehere. E di bre se cka thote ne Kuran dhe Hadite, mos u mundo qitash te dalesh nga e verteta. Qe 3 vjet bre studioj provatisht historine e islamit, Kuran dhe Hadite. Cdo postim qe e postoj ofroj argumentet, shiqoi edhe njehere argumentet qe i ofroj une. Une e pranoj cdo thenie te juajen kur e keni me vend.


Ketu po t'i sjelli disa fakte nga historia e ti vendos vete se a do te pranosh keto fakte.Edhe pse kam dyshim ne sinqeritetin tend, sepse urrejtjen qe e posedon ndaj islamit eshte e lexueshme.


Une urrej islamin, kete e pranoj, une jam i sinqerte ne kete dhe e them haptas. Por nuk kam urrejtje ndaj tij si besim (perveqse kur sulmohet Besimi im une e mbroj timin normalisht), por si ideologji shkatrruese dhe nxites lufterash. Por edhe ti urren Krishterimin, kete mos e moho. Urren gjithashtu Jezusin si Zot dhe e mohon si te tille edhepse mrekullite, kryqzimi dhe ringjallja e Tij ne diten e trete eshte e vertete. Ti jo qe urren Krishterimin si Besim, por edhe te krishteret. Ju te urreni mesoheni me Kur'anin Famelarte. Nuk urrej myslimanet aspak, si qe nuk urrej as te tjeret por perkundrazi i dua edhepse ndoshta kete nuk e beson. Ke lexuar kete varg ne Ungjill: "Ai qe nuk ka dashuri ne zemren e tij, nuk ka njohur Zotin, sepse Zoti eshte dashuri".


Bismilah ja disa fakte nga historia.
1. DH.MB.HPS.m. 45/58-1
Ne vitin 1920
“Vendosja e xhamise, kishes dhe sinagoges neper burgje tregon rendesin dhe lirine e te gjitha feve tek osmanet”. (fq. 58)


2. DH.MUi. 106/7
Me 1910
“Deshira per ndihme financiare nga ana e Bullgareve per restaurimin e pjeserishem te manastirit te shkaterruar- qeveria osmane ndihmoi dukshem financiarisht”.
------------------------------

3. DH.MB.HPS.m. 45/58
Me 1920
“Otomanet finansuan pjeset e restaurimit te sinagoges, kishes dhe xhamise rregullisht”. (fq. 50)

------------------------------


4. i.HR. 82/3993
Ne vitin 1851
“Nderprerja e ndertimit te xhamise ne shkoder te shqiperise pas pranimit se ndertesa e shkaterruar ishte kishe”. (fq. 68)
-----------------------------


5. i.HR.176/9684
Mė 1859
“Emigrimi i popullit nga tokat Austriake per te siguruar nje jete me te sigurt dhe te qete nė tokat Osmane si dhe kerkesa e tyre per ndertimin e kishes ne fshatin e ri te tyre”. (fq.64)
etj etj.Fillo me mire me Lavdi Zotit e mos perdor gjuhe arabe kur nuk eshte nevoja. Zoti e kupton cdo Gjuhe, si shqip, judaisht, arabisht etj. Apo ndoshta kete e quani patriotizem.
Kjo eshte ndryshim i Historise, tani myslimanet jane duke u munduar ta ndryshojne historine. Ato fakte historike qe deshmojne kunder islamit nuk i pranojne ndersa te tjerat po. Edhe ne Serbi ka pasur liri fetare sepse Turqit dhe Serbet, perkatesisht Kisha Ortodokse Serbe kishte marreveshje me ta, dhe ata qe ne fillim u dorezuan dhe tradhtonin shqiptaret dhe popujt e tjere ballkanike ne luften e tyre ndaj barbarise turke.

Ne tani jemi duke folur ne fillim, pra kur turqit erdhen ata na luftuan si mos me keq neve si shqiptare dhe na humbem identitetin deri ne ate shkalle qe sot nuk e dime se kush jemi. Mbyllnin kishat katolike, i shendronin ne xhami, kishat ortodokse shqiptare ua falnin serbeve etj. Turqit respektonin te krishteret vetem kur frikesoheshin nga ndonje kryengritje e mundshme.

Mbetesh i pershendetur.

Mustaqedredhur
26-10-06, 22:37
Une urrej islamin,

cka asht kjo?racizem?jo?...apo dashni e jezusit?
Nje besimtar i sinqerte nuk flet k'shtu!

Fjala e rralle shqip ethot: e la lekuren si bolla ne gardh!

munti
27-10-06, 02:02
A je i sigurte se jane Halucinacione, lexoi edhe njehere. E di bre se cka thote ne Kuran dhe Hadite, mos u mundo qitash te dalesh nga e verteta. Qe 3 vjet bre studioj provatisht historine e islamit, Kuran dhe Hadite. Cdo postim qe e postoj ofroj argumentet, shiqoi edhe njehere argumentet qe i ofroj une. Une e pranoj cdo thenie te juajen kur e keni me vend.

Savior une mjafte mire e di se cka thote Kur’ani dhe mos me tergo ti mua per ate se cka thote Kur’ani fisnik,sa per studimet e tua private qe je tuj bere, ato per mua skane vlere.

---------


Une urrej islamin, kete e pranoj, une jam i sinqerte ne kete dhe e them haptas. Por nuk kam urrejtje ndaj tij si besim (perveqse kur sulmohet Besimi im une e mbroj timin normalisht), por si ideologji shkatrruese dhe nxites lufterash. Por edhe ti urren Krishterimin, kete mos e moho. Urren gjithashtu Jezusin si Zot dhe e mohon si te tille edhepse mrekullite, kryqzimi dhe ringjallja e Tij ne diten e trete eshte e vertete. Ti jo qe urren Krishterimin si Besim, por edhe te krishteret. Ju te urreni mesoheni me Kur'anin Famelarte. Nuk urrej myslimanet aspak, si qe nuk urrej as te tjeret por perkundrazi i dua edhepse ndoshta kete nuk e beson. Ke lexuar kete varg ne Ungjill: "Ai qe nuk ka dashuri ne zemren e tij, nuk ka njohur Zotin, sepse Zoti eshte dashuri".


Se ti islamin dhe muslimanet i urren kete e dijme qysh prej fillimit por qe je nje tip paradoksal kete as ti vete nuk e ke ditur, ja disa postimet qe i ke bere me heret:

1-Saviori shkruajti:
…dhe une jam kunder cdo urrejtje apo krimi qe behet ndaj tyre. Jezusi tha "Une jam rruga, e verteta dhe jeta, askush nuk vjen tek Ati perpos nepermjet Meje.
2-Saviori shkruajti:
Eshte e sigurte se njerzit me kriminele dhe me te prapambetur, me njerez vrastare se myslimanet nuk ke per te gjetur ne toke, bile edhe me shkatrrues se idhujtaret. Ata mendojne se duke prere koka do te arrijne ne parajse dhe duke i larguar njerzit nga e verteta do t'i fitojne 72 hyrija. Por ata nuk
do t'i shpetojne denimit sepse Zoti nuk e don popullin mizor sic jane myslimanet. Zoti e di se cfare kriminelesh jane ata dhe do t'i denoje rrepte.
3
-Saviori shkruajti:
(e i mbysnin me gure te Krishteret sikur ju myslimant e flliqt) e ju qe e mohut Kryqzimin e Tij, qe 1400 vite na kurre prej juve s'kena pa drite ne sy, tu na vra e tu na pre e tu na dhunu motrat e nanat tona


4
-Saviori shkruajti:
(M'falni prej shqiptareve mysliman sinqerisht, nuk du me ju fy besimin tuaj
Keto ishin disa prej kunderthenjeve te cilat kohe pas kohe paraqiten te ti.Te kam thene se duhet te jesh i sinqerte.


Savior keto ishin vetem disa verejtje per karakterin tend labil.
---------------------

Fillo me mire me Lavdi Zotit e mos perdor gjuhe arabe kur nuk eshte nevoja. Zoti e kupton cdo Gjuhe, si shqip, judaisht, arabisht etj. Apo ndoshta kete e quani patriotizem.
Kjo eshte ndryshim i Historise, tani myslimanet jane duke u munduar ta ndryshojne historine. Ato fakte historike qe deshmojne kunder islamit nuk i pranojne ndersa te tjerat po. Edhe ne Serbi ka pasur liri fetare sepse Turqit dhe Serbet, perkatesisht Kisha Ortodokse Serbe kishte marreveshje me ta, dhe ata qe ne fillim u dorezuan dhe tradhtonin shqiptaret dhe popujt e tjere ballkanike ne luften e tyre ndaj barbarise turke.
tani myslimanet jane duke u munduar ta ndryshojne historine.Me mire do te ishte kjo fjala:“korigjojne historine“
Ne tani jemi duke folur ne fillim, pra kur turqit erdhen ata na luftuan si mos me keq neve si shqiptare dhe na humbem identitetin deri ne ate shkalle qe sot nuk e dime se kush jemi. Mbyllnin kishat katolike, i shendronin ne xhami, kishat ortodokse shqiptare ua falnin serbeve etj. Turqit respektonin te krishteret vetem kur frikesoheshin nga ndonje kryengritje e mundshme.

Mbetesh i pershendetur.

Po de,sipas teje ne paskemi mbet pa identitet,me kete rast edhe I,kadaren e ke qitur ne telashe per ta shkruajtur mbi“ identitein e shqiptareve“,qe do te thote se(sipas teje) ne trojet shqiptare spo jetojkan shqiptaret por jashtetokesoret apo ndonje fis nga xhunglla!!!

-------------------------------
-Feja e vetme e pranuar te Allahu eshte Islami-

--------------

Naten e mire.

Savior
27-10-06, 03:21
cka asht kjo?racizem?jo?...apo dashni e jezusit?
Nje besimtar i sinqerte nuk flet k'shtu!

Fjala e rralle shqip ethot: e la lekuren si bolla ne gardh!

Une thash se urrej Islamin dhe e pranoj kete, por jo si besim por si ideologji qe ka sjelle vetem luftera dhe masakra te panevojshme dhe vetem dhune, ndarje dhe urrejtje. 300 mije bashkatdhetare vetem pse ishin katolike dhe ortodokse i mori kjo ideologi. Shiqo sot lufterat qe behen ne Bote, ne 95% te ketyre rasteve eshte fajtor islami. Islami njeri nuk eshte (ata qe e kane emrin Islam nuk i urrej). Racizem nuk eshte, une nuk urrej myslimanet, as mushrikunet, as jo te krishteret as cifutet askend nga njerzit. Ungjilli na thote se armiqte tane si te krishtere nuk jane njerzit, por i Ligu. Une urrej mekatin, dhe Satanen, (bile pak si shume:tongue:). Gjithashtu Ungjilli mua me meson te fali ata qe me bejne keq, dhe une urdherin e Zotit nuk e thej. A duhet ta dua nje gje qe me thote qe jam krijese e keqe (Kur'ani 98:6), por megjithate edhe ata qe mendojne keshtu per mua une nuk i urrej.

Por edhe ti urren Krishterimin dhe nese je besimtar i devotshem mysliman urren Krishterimin dhe te krishteret, urren kryqin, shpif gjera per katoliket shqiptare siq te urdherohet me Kuran t'i luftosh te gjithe myslimanet. 'Urdher Hyjnor' e keni te mbytni njerez, pra ne librat e juaj fetar ju tregohet sesi te mbytni ata (duke u m'shuar ne gishterinj), mos harroni kete. Krejt ndoshta i mashtroni, por mua nuk mund te me mashtroni sepse edhe vet kam besuar ne nje gje te tille, pra ne Islam. Islami masken e ka paqe, por fytyren urrejtje dhe lufte dhe ndarje, thjesht racizem. Ne vend qe Besimi te nxiste dashuri, ai ka nxitur racizem dhe urrejtje.
Mua edhepse pse me urrejne dhe me kane luftuar myslimanet nga rrethi im (me pak nga familja ime), nje pjese e shoqerise duke me larguar nga ta (duke u shmangur nga shoqerimi me mua pas pranimit te besimit Krishter), une perseri nuk i urrej, por i dua siq me urdheron Zoti ne Ungjill. Edhe kur shpifin te paverteta per mua, une perseri nuk i urrej. Edhe kur tallen me mua "sesi Allahu do te me gjykoje dhe do te me qoje ne ferr se me paska mashtruar shejtani" e ne te vertete ata jane vete te mashtruar, une u shmangem atyre dhe nuk i urrej. Zoti i trajton njerzit pa dallim, edhe une se paku me te keq mundohem te mos i trajtoj nese nuk mundem me te mire.

Mateu 5:43...Atij qe te bie shuplake ne faqen e djathte, ktheja edhe tjetren.

Ky varg mua si besimtar me meson te fali, une e respektoj kete varg si urdher te Zotit. Mos te behem tani megalloman por une si i krishter fal edhe Turqit qe per 500 vite na vrane dhe na gjymtyan, por si shqiptar jo kurren e kurres, si qe nuk mund te fal as serbet, as greket, as malazezt qe ma gjymtuan atdheun dhe ma vrane popullin tim. Ndoshta edhe do t'i falja, por gjaku i atyre qe rane nuk do t'i falte. Zoti do t'i gjykoje ata qe bene krime, ata nuk do te mund t'i ikin gjykimit te Tij kurre, per kete te jesh i sigurte.

Gjithashtu...

Mateu 6:12 Na i fal fajet tona, siē ua falem ne fajtoreve tane!

Luka 12:4 Miqte e mi, une po ju them: mos kini frike nga ata qe vrasin trupin dhe pastaj nuk mund te bejne asgje tjeter!

Une i frikesohem vetem Zotit dhe gjykimit te Tij, edhe kur me ka kercenuar dikush, une nuk jam frikesuar nga ata, sepse Zoti (i qofshim fale) eshte Krijues, e njerzit vetem krijesa qe nuk kane kurrfare pushteti.

Savior
27-10-06, 04:12
Savior une mjafte mire e di se cka thote Kur’ani dhe mos me tergo ti mua per ate se cka thote Kur’ani fisnik,sa per studimet e tua private qe je tuj bere, ato per mua skane vlere.


Nuk thash qe kane ndonje vlere per ty, por per mua po.
Se ti islamin dhe muslimanet i urren kete e dijme qysh prej fillimit por qe je nje tip paradoksal kete as ti vete nuk e ke ditur, ja disa postimet qe i ke bere me heret:Te thash se Islamin e urrej sepse ai mua me poshteron si i krishter dhe mbron likuidimin fizik timin. Pra ata qe e besojne kete fe, sipas kesaj feje kane te drejte te me vrasin, pra te ma marrin shpirtin. Sikur ti qe nuk e beson Hyjnesine e Jezusit dhe e mohon, e une te pretendoj se kam te drejte te mbys. A duhet te kem dashuri ndaj librave qe i botoi Akademia Serbe e Shkencave per neve si shqiptare, Jo. Myslimanet nuk i urrej, kerkoj falje te sinqerte si nga ata por se pari nga Zoti nese kam shparndare urrejtje ne postimet e mia.


Savior keto ishin vetem disa verejtje per karakterin tend labil.Karakterin e kam keshtu si e kam, ndoshta ndonjehere kam folur me urrejtje. Por vetem Zoti eshte i mire, cdo njeri mund te gaboje, keshtu qe kerkoj falje edhe njehere sinqerisht falje.


Me mire do te ishte kjo fjala:“korigjojne historine“Historia nuk korrigjohet, ajo pranohet ashtu siq ishte. Edhe serbet mundohen ta ndryshojne apo 'korrigjojne' (siq po thua ti) historine, por realiteti flet ndryshe, pra ne disfavor te tyre. Gjithashtu edhe faktet flasin kunder Islamit dhe turqve te asaj kohe, e une ata turq do t'i quaja turme e idioteve te verbuar nga besimi i tyre duke menduar se po i sherbejne Zotit e ne realitet duke vepruar kunder natyres dhe vullnetit te Zotit. A mund ta korrigjosh Reqakun, Stubllen, Prekazin, xhenocidin fetar turk mbi ne para 500 viteve, pastrimin etnik serb, pastrimin etnik Grek ne Qameri etj, jo. Pra eshte diqka e pa korrigjueshme.Po de,sipas teje ne paskemi mbet pa identitet,me kete rast edhe I,kadaren e ke qitur ne telashe per ta shkruajtur mbi“ identitein e shqiptareve“,qe do te thote se(sipas teje) ne trojet shqiptare spo jetojkan shqiptaret por jashtetokesoret apo ndonje fis nga xhunglla!!!


Jo nuk po them keshtu. Edhe ju jeni shqiptare sikur ne te tjeret, keshtu kemi lindur dhe keshtu do te vdesim, pra jemi vellezer nga gjaku dhe kombi, mirepo ju Gjergj Kastriotin shumehere e quani tradhtar dhe e urreni dhe une jam kunder kesaj. Gjithashtu mohoni gjenocidin turk mbi popullin tone edhepse e dini shume mire qe ai ka ndodhur, po ta pranonit kete, kjo do te deshmonte kunder Islamit nder ne si shqiptare dhe per kete e mohoni. E verteta duhet te pranohet ashtu siq eshte pa e mohuar. Ka pasur Kryqzata, Inkuizicion, ka pasur urrejtje edhe ata qe veten e kane quajtur te krishtere, por jo vetem ndaj myslimaneve, por edhe ndaj cifuteve, paganeve, ne Amerike ndaj indianeve etj.


-Feja e vetme e pranuar te Allahu eshte Islami-


Feja eshte gje e deshtuar sipas mendimit tim qe vetem luftera, urrejtje, krime, masakra etj. ka nxitur, pra vetem gjera te keqija dhe mekat. Pra thjesht nje ritual pa kurrfare kuptimi. Eshte diqka qe nuk i sherben te mires, por te keqes, vetem ndarjes dhe racizmit. Kur dikush mendon se eshte me i miri, ai mendon se ka te drejte te mbyse te tjeret, ose te mbisundoje mbi te tjeret. Por une do te thoja Besimi i sinqerte ne nje Zot dhe frika nga Ai eshte gje e shenjte qe nuk mund te matet me asgje dhe me asnje pasuri toksore. Askush nuk eshte mbi tjetrin dhe askush nuk ka te drejte ta beje tjetrin te vuaje, te gjithe jemi te barabarte ne syte e Zotit sepse Ai na krijoi te tille. Ai nuk tha se Cifutet jane me te miret kur i zgjodhi si popull te vet, perkundrazi Ai u tha ata ishin me i vogli nder krejt popujt, pra vetem si prezantues te mesazhit te Zotit, e ata u quan peshe dhe mendonin se kane te drejte te mbysnin te tjeret dhe kundershtonin Zotin me ata farisenjte e tyre dhe duke mbytur profetet qe i dergonte Zoti. Erdhi Jezusi, ata perseri e mohuan sepse me interesont per ta jane ritualet e kota. Pra Jezusi u kryqezua siq ishte parashikuar nga shume profete, Muhamedi e mohoi kete ne Kuran sipas qefit te tij dhe tha se Fjala e Zotit po mujka me u ndryshu sipas qefit te dikujt dhe se kush po deshirojka po futka doren ne te.

Pershendetje per te gjithe. Paqe dhe Dashuri gjithmone ne jeten tuaj.

ebu_idris
27-10-06, 05:59
o savior
kush kane bo te parit masakra ti edhe historine e kryqezatave nuk e permenhiq , ku jane bo kryqezatat

Savior
27-10-06, 14:03
o savior
kush kane bo te parit masakra ti edhe historine e kryqezatave nuk e permenhiq , ku jane bo kryqezatat

Une katolik nuk jam edhepse respektoj fene katolike sepse te paret e mi kane qene ne kete fe, pra ne fene katolike. Kryqtaret dhe muxhahedinet e asaj kohe ishin te njejte ne metodat e tyre, vritnin kend e zinin rruges, nuk zgjidhnin for. Edhe turqit i perseriten ato ne Arberi, kete fakt nuk mund ta mohoje askush.

Por myslimanet ia filluan te paret kur u munduan te tjeret t'i detyrojne te besojne ne ate qe vet ata besojne. Eshte qeshtje e jona nese Jezusin e besojme si Zot apo si diqka tjeter, kjo eshte e drejte e imja personale, kjo si hyn ne pune askujt e aq me pak myslimaneve apo cifuteve.

5:51. O ju qė besuat! Mos zini miq as jehuditė, e as tė krishterėt. Ata janė miq tė njėri-tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre. Vėrtetė All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė. (gjyko vet sot ne bote, a jane myslimanet zullumqare apo jo-myslimanet).

98:6. S’ka dyshim se ata, tė cilėt nuk besuan nga ithtarėt e librit dhe nga idhujtarėt, do tė jenė nė zjarrin e Xhehennemit, aty do tė jenė pėrgjithmonė. Tė tilėt janė krijesa mė e dėmshme.

Kjo si ka hyre ne pune Muhamedit nese jemi ne popull zullumqar a jo, por ai ka te drejte te mendoje se une do te shkoj ne ferr, siq kam te drejte edhe une te mendoj per ate se eshte ne ferr.

5:57. O ju qė besuat! Mos i merrni pėr miq ata tė cilėve u ėshtė dhėnė libri para jush edhe as jobesimtarėt qė me fenė tuaj tallen dhe luajnė. Kinie dro All-llahun po qe se jeni besimtarė.

9:14. Luftoni ata, All-llahu i dėnon dhe i mposht ata nėpėrmjet jush, e juve ju ndihmon kundėr tyre dhe shėron zemrat e njerėzve besimtarė.

8:12. Edhe kur Zoti yt u kumtoi engjėjve se: “Unė jam me ju, pra, inkurajoni ata qė besuan! Unė do tė hedh frikė nė zemrat e atyre qė nuk besuan, e ju goditni nė qafė e lartė, mėshonju atyre nė ēdo gjymtyrė (gishtėrinj).

Jezusi tha se mbreteria e Zotit nuk eshte e kesaj bote dhe Ai do te kthehet ne fund te botes, une si besimtar e besoj kete 100%. Ju mendoni se Ai do te deshmoje kunder nesh "se e paskemi bere Zot", por ne realitet nuk do te jete ashtu. Ardhja e Tij e dyte do te jete diqka e vecante dhe te gjthe shpirterat (njerzit) do ta shohin, ata qe e besuan do te jene te shpetuar.

9:73. O Pejgamber, lufto jobesimtarėt dhe hipokritėt dhe sillu rreptė ndaj tyre - vendi i tyre ėshtė Xhehennemi qė ėshtė pėrfundimi mė i keq.

Profeti i Zotit duhet te shpalle lajm dhe te profetizoje, e jo te vrase ata qe nuk besojne si ai.

9:123. O ju qė besuat! Luftoni jobesimtarėt qė i keni afėr jush, e le ta ndiejnė prej jush grushtin e fortė kundėr tyre. E dine se All-llahu ėshtė me tė devotshmit.

Krejt keto ajete qe i postova i bejne myslimanet agresore. Me marrjen e Mekes une mendoj se do te duhej te ndalej xhihadi, pra Muhamedi te predikonte Kuranin me paqe, secili ka te drejte te mbroje vetveten, por jo te sulmoje te tjeret per shkak te besimit.

9:29. Luftoni ata qė nuk besojnė All-llahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur.

Krejt keto ajete qe i postova i bejne myslimanet dhe Muhamedin agresor, po te deshironte Zoti qe ne ta besonim me dhune, vetem nje Engjull i Tij do te mjaftonte. Gjithashtu denoj Kryqzatat e Kryqtareve, siq denoj edhe xhihadin e Muhamedit. Me dhune asgje nuk arrihet, duke mbytur njerez ti vetem nxit urrejtje, nuk zgjidh asgje.

9:30. E jehuditė thanė: Uzejri ėshtė djali i All-llahut , e tė kristerėt thanė: Mesihu ėshtė djalė i All-llahut. Ato ishim thėnie tė tyre me gojėt e tyre (fraza tė thata), qė imitojnė thėniet e jobesimtarėve tė mėhershėm. All-llahu i vraftė, si largohen (nga e vėrteta)!

Keto jane krejt mallkime, asnje bekim. Krejt kjo eshte bere duke mos e njohur natyren e vertete te Zotit. Zoti i don krijesat e Tij, nuk i ve disa mbi te tjere, keshtu qe pse do t'i krijonte ata nese do te bente dallime.

Nė shėrbim tė Perėndisė dhe Shpėtimtarit tonė, Jezu Krishtit, Zotit tonė tė ringjallur pėrgjithmonė.
Amen.
Eja Zoti ynė Jezus. Ne do tė duam ty dhe do tė mbesim shėrbėtorėt e tu pėr jetė tė jetėve.

ebu_idris
27-10-06, 16:54
pershendetje Saviora
shum mir naj ke sjell argumentet e kuranit keto jane ne raste lufte si tash ne irak afganistan etj. (keta jane

per vetbrojtje or njerij)se qdo njerij ka te drejte te vetbrohet ne kite jete ,se pse ka shku amerika ne Irak, edhe qish ashte puna me te burgosurit e gutanamos edhe burgjet e fshehura a nuk ashte kejo TERRORRIZEM, e per qikta ka pru ALL-LLAHU s.v.t ata ajete se jane mohies te vertetes , ti Lexone shum kejo po me kenaq , mirpo spo mundesh me i kuptu do gjana te thjeshta jane,
veq une te pyta ty se kush i pari ka kry masakrat ndaj njerzimit krishteret apo Muslimajte ?
edhe tash po me vjene me ajete te Kuranit Famelarte si jane ne raste lufte ,

ebu_idris
27-10-06, 17:07
Te parit si kane mbyte femij jane ne kohen e kryqezatave edhe ata i dimi shum mir se kush kane fillu ma perpara , jo muslimanet , mirpo ti done me e mohu , se gjoja neje qorra imi edhe skimi lexu , veq tij je tu lexu ,ku ka qene shteti Israel ,kush e ka formu ,kush ka qene ndihmes i tyre edhe per gjelozine e juj ALL-LLAHU s.v.t e dine ne zemrat tuja se qish kini , per ata jane keta ajete ,te ardhur se nuk e mbani premtimin te dhane ,por nuk merzitemi aspak se po vjene e verteta ne shesh ngadal se qfar qellimi kini ju , mirpo shteti Irakjan e ka shpall shtet Islamik ne disa qytete si done me thane shtet me ligjet e ALL-LLAHUT s.v.t ,edhe popullata e festojne se Amerika e juaj ka humbur shum , se padrejtin nuk mundem me e perkrah se edhe une po bohem qashtu
te pershendes

Savior
27-10-06, 18:34
pershendetje Saviora
shum mir naj ke sjell argumentet e kuranit keto jane ne raste lufte si tash ne irak afganistan etj. (keta jane

per vetbrojtje or njerij)se qdo njerij ka te drejte te vetbrohet ne kite jete ,se pse ka shku amerika ne Irak, edhe qish ashte puna me te burgosurit e gutanamos edhe burgjet e fshehura a nuk ashte kejo TERRORRIZEM, e per qikta ka pru ALL-LLAHU s.v.t ata ajete se jane mohies te vertetes , ti Lexone shum kejo po me kenaq , mirpo spo mundesh me i kuptu do gjana te thjeshta jane,
veq une te pyta ty se kush i pari ka kry masakrat ndaj njerzimit krishteret apo Muslimajte ?
edhe tash po me vjene me ajete te Kuranit Famelarte si jane ne raste lufte ,

Shiqo sa persekutimet e te krishtereve ne Jeruzalem dhe vendet per rreth nga myslimanet kane ndodhur, duke i poshteruar me lloj-lloj tatimi poshterues siq urdherohet me Kur'an.
Jo ne rast lufte, por per t'i detyruar mushrikunet dhe mohuesit e njesise se Allahut qe te besojne si myslimanet. Mos t'i hyjme tani politikes, ne po flasim nga ana teologjike. Ne 95% te rasteve myslimanet e Irakut vriten ndermjet veti. Te burgosurit e Guntanamos jane te dyshuar per terrorizem, d.m.th. ata kane qene ushtare te Bin Ladenit dhe jane te rrezikshem sepse ai te mbyte e ta pren koken duke menduar se do t'i marre 72 virgjeresha per kete. O vlla i dashur mysliman nuk kom qka me kuptu, te besosh se Zoti eshte njesi nuk gje e madhe, kete do ta beja pa ndihmen e Muhamedit apo arabeve, mirepo martesa me 4 gra nuk eshte urdher i Zotit po aty ja ka futur kot ne Kuran.

Myslimanet me Muhamedin ne krye ja filluan te paret, tani mos thuaj se Arberit i sulmuan te paret Turqit sepse Historia e deshmon te kunderten. Lexo krejt se cfare thojne, e mos lexo vetem nga nje pikepamje, se eshte normale per mua qe myslimanet i mohojne faktet qe deshmojne kunder tyre. Nese paganet Mekas kane sulmuar myslimanet e arabise, kjo nuk me intereson mua se cfare bejne arabet ndermjet vete, por ate se cfare bene ndaj popullit tim vetem pse ishte me besim tjeter, vetem se nuk adhuronin hyjnine hene arab te ashtuquajtur Allah.

Mohues te vertetes?!, po krejt thojne se vetem ne e dijme te verteten, Krishtert thojne per vete, cifutet per vete, hinduset per vete, myslimanet per vete. Te gjithe thojne se vetem ne kemi te drejte por nuk duhet te kete lufte dhe xhihad e kryqzata per kete. Edhe njehere po ta them se ajetet e Kuranit nuk jane vetmbrojtje por thirrje per Xhihad.

Savior
27-10-06, 18:57
Te parit si kane mbyte femij jane ne kohen e kryqezatave edhe ata i dimi shum mir se kush kane fillu ma perpara , jo muslimanet , mirpo ti done me e mohu , se gjoja neje qorra imi edhe skimi lexu , veq tij je tu lexu ,ku ka qene shteti Israel ,kush e ka formu ,kush ka qene ndihmes i tyre edhe per gjelozine e juj ALL-LLAHU s.v.t e dine ne zemrat tuja se qish kini , per ata jane keta ajete ,te ardhur se nuk e mbani premtimin te dhane ,por nuk merzitemi aspak se po vjene e verteta ne shesh ngadal se qfar qellimi kini ju , mirpo shteti Irakjan e ka shpall shtet Islamik ne disa qytete si done me thane shtet me ligjet e ALL-LLAHUT s.v.t ,edhe popullata e festojne se Amerika e juaj ka humbur shum , se padrejtin nuk mundem me e perkrah se edhe une po bohem qashtu
te pershendes

Te pershendes.

Nga shkrimi yt po e shoh se je shqiptar i maqedonise dhe jeni me ekstrem ne Islam. Te gjithe ata qe kane vrare njerez ne emer te Jezusit e kane bere kete ne kundershtim me urdherat e Tij. Kete mund ta argumentoj me Ungjill. Te gjithe ata qe kane vrare ne emer te Islamit kete e kane bere 100% ne pajtim me urdherat e Kuranit. S'kom more xhelozi ndaj kurkujt perveq ndaj padrejtesise, leje ti se cfare te thone arabet, gati 2 vjet bre kom punu ne organizata te tyre, e di se cdo qelize e trurit te arabit se cfare mendon. Paramendo cdo dite me ta ka 7 ore. Pra ja njoh edhe fene e tyre edhe mendimet e tyre, gati 100%. Mos i pergjitheso krejt, dalloji ata qe jane me vepra dhe ata qe jane me fjale. Leje o vlla ti shtetin islamik te Irakut se nuk me interesont per to mu kurgjo. Ajo eshte lufte civile, aty s'dihet kush kon e vran, pra aty ku hin feja Islame aty paqe kurre nuk ka. Amerika ka shkuar t'i ndihmoje Irakut, por atyre eshte e kote krejt, ata nuk e dallojne te miren dhe te keqin. Sadami ra nga pushteti, po ata nuk e dijne se cfare eshte liria dhe mendojne se liria d.m.th. te vrasesh. Amerika nuk eshte e imja se nuk jam amerikan, e as nuk deshiroj te jem se nuk mund kurre te behem edhe po te provoj. Amerika eshte e amerikaneve, siq eshte edhe Kosova e shqiptareve.

Ju jeni duke e mbajtur premtimin, bravo ju qofte. Keshtu shkohet perpara, me vrasje dhe xhihad. Qele zemren o ebu edris, shiqoi faktet dhe argumentet, ti e din se keto jane te verteta 100% por nuk deshiron t'i pranosh. Edhe njehere te pershendes.

Mustaqedredhur
27-10-06, 21:07
Une thash se urrej Islamin dhe e pranoj kete, por jo si besim por si ideologji qe ka sjelle vetem luftera dhe masakra te panevojshme dhe vetem dhune, ndarje dhe urrejtje.

Savio, as pak nuk je i sinqerte.as mos u muno me tregue sinqeritet.

Ti e urren Islamin, lej pallavrat.
Urrejtja ndaj Islamit, ka qene motiv i kryqezatave, fjalet e te cileve,mjerisht, ti shpesh po i perdor ne kete forum.
Se sa per ,dhune,masakra, urretje ,racizem,kryqalite jane mjeshter te kesaj pune !
Ne oborin e kryqit lindi,racizmi,nacimi,aparthejdi,dy luftra boterore,kolonializmi,markzizmi,komunizami,darvizn izmi….e kshtu me radhe.
Kush e ‘zbuloj’ inkuzicionin?Kush i terorizoj,masakroj me mija, e mija gra,vajaza, vetem e vetem se ishin gjinia femnore!
Ne luften e dyte boterore jane vra 35 milion njerez..20 milion te gjumtuar…
Kush e shkatoj kete lufte ?Islami?


300 mije bashkatdhetare vetem pse ishin katolike dhe ortodokse i mori kjo ideologi.

Cka asht kjo tani?Si i mori?Sipas teje edhe 1milajrd e 700 mil musliman i mori dikush?


Shiqo sot lufterat qe behen ne Bote, ne 95% te ketyre rasteve eshte fajtor islami. Islami njeri nuk eshte (ata qe e kane emrin Islam nuk i urrej).

Po more, qe po i shiqojme:
- Britania nisi 38 lufta zgjaten 64 vjet
- Franca 17 lifta , zgjaten 58 vjet
- Italia 9 lufta zgjaten 28 vjet
- Gjermani 6 lufta zgjaten 14 vjet
Gjitej kto vetem ne njeqindvjecari 1815-1915.
Mos ta njehi luftene pare dhe de dyte..
Kush ishte fajtor Islami?
Kur u kolonializua /pushtu/ maroko,alzhiri,afganistani,iraku,palstina…India …kush ishte okopues?Muslimanet autokton?


Racizem nuk eshte, une nuk urrej myslimanet, as mushrikunet, as jo te krishteret as cifutet askend nga njerzit.

Pse flet pallavra?Lexo,se cka ke deklarue TI ne fillim te tekstit?
.. Une thash se urrej Islamin..Ungjilli na thote se armiqte tane si te krishtere nuk jane njerzit, por i Ligu. Une urrej mekatin, dhe Satanen, (bile pak si shume). Gjithashtu Ungjilli mua me meson te fali ata qe me bejne keq, dhe une urdherin e Zotit nuk e thej.

Prap po flet llakapendra?E theve urdhnin e Zotit, thae: une e urrej Islamin!


A duhet ta dua nje gje qe me thote qe jam krijese e keqe (Kur'ani 98:6), por megjithate edhe ata qe mendojne keshtu per mua une nuk i urrej.

Kurani thot : ai qe nuk beson Fjalen e Zotit, asht krijese e demshme.. jo e keqe!Mos genjej!
I Ligu me fjalet e tua – ka domethanjen krijese e keqe!
Kuran 98: 6:” … Tė tilėt janė krijesa mė e dėmshme..!


Por edhe ti urren Krishterimin dhe nese je besimtar i devotshem mysliman urren Krishterimin dhe te krishteret, urren kryqin, shpif gjera per katoliket shqiptare siq te urdherohet me Kuran t'i luftosh te gjithe myslimanet.

Un nuk i urrej.
Jam i meshireshem ndaj tyre, ate cka ja due vehtes ja due edhe atyne.
Islami ashte rruga e vertete ,e vetme,rruga e shpetimit dhe miresise fizike dhe shpiterore.
Ket ja dua vehtes.
Per kete argumentoj se krishterizmim asht rruge e gabuar, e demshme,nuk shpif por argumentoj.


Hyjnor' e keni te mbytni njerez, pra ne librat e juaj fetar ju tregohet sesi te mbytni ata (duke u m'shuar ne gishterinj), mos harroni kete. Krejt ndoshta i mashtroni, por mua nuk mund te me mashtroni sepse edhe vet kam besuar ne nje gje te tille, pra ne Islam. Islami masken e ka paqe, por fytyren urrejtje dhe lufte dhe ndarje, thjesht racizem. Ne vend qe Besimi te nxiste dashuri, ai ka nxitur racizem dhe urrejtje.

Mos e tepro me na tregu se cka thot islami, aq ma pak nga nje si ti …

Islami asht fe e paqes,e tolerances kete e ka deshmue gjate historise.

Islami thret ne butesi :
Kuran nahl:25’ Ti thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė mirė dhe polemizo me ata (kundėrshtarėt) me atė mėnyrė qė ėshtė mė e mira. …”

Une mundohem te jam I bute ne bisede,edhe po I toleroj shum fyerje te randa ndaj islamit!

Muhamedi a.s na meson ne butesi ai thot :
’All-llahu per butesine e jep qe nuk e jep per ashpersine.All-llahu kur e do nje krijese te veten, i jep butesi.Njerzit qe privohen nga butesia,jane privuar nga miresia’.
Poashtu thot : "Lehtesoni e mos rendoni,pergezoni e mos largoni.”

Islami asht fe e meshires .

Kuran thot: enbija:107
” E Ne tė dėrguam ty (Muhammed) vetėm si mėshirė pėr tė gjitha krijesat “

Muhamedi as. ka thene:
‘Kush nuk I meshiron njerzit,nuk do ta meshiroje All-llahu.’
‘Nuk do te besoni derisa nuk meshironi”
‘Meshironi qe te meshiroheni,falni te tjeret,qe te faleni edhe ju,mjer per ata qe nuk u vene vesh fjaleve ,mjer per ata qe jane kembgules ne veprimet e tyre duke e ditur se ck abejne’

Islami,Savior, I vecoi ithtaret e librit ( cifut,krishter) me titull te posacem dhe qendrim te posaqem,saqe e lejoi mertesen me femrat e tyre,kjo do te thot se ai ia lejoi muslimanit qe nena e femijeve te tij te jete prej idhtareve te librit ( krishtere apo hebreje).
A nuk asht kjo miresi dhe tolerance?

Islami njef krishteret se jane miq me te aferm se te tjeret per muslimanet.
All-llahu ne Kuran thot Maide:82

“… do tė vėresh se mė tė afėrmit si miq pėr besimtarėt thanė: "Ne jemi nesara-krishterė". Kėtė ngase prej tyre (tė krishtrėve) ka dijetarė (ulema) dhe tė devotshėm, dhe se ata nuk janė kryeneēė.”

Savior, nese je i sinqerete lexoj mire porosite Kuranore, nese jo, atehere ke problem me vehten,me ndergjegjen !

All-llahu ne Kuran thot:

5:39 ‘ 39. E kush pendohet pas punės sė keqe dhe pėrmirėsohet, s’ka dyshim, All-llah ia pranon pendimin, All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues.’

11: 3. “ E tė kėrkoni falje Zotit tuaj dhe pendohuni (kthehuni) te Ai, se Ai do tė ju mundėsojė pėrjetime tė mira (nė kėtė jetė) deri nė njė afat (tė caktuar) dhe ēdo punėmiri i jep shpėrblimin e merituar. nė qoftė se refuzojnė (tė kėrkojnė falje), unė pra kam frikė pėr ju, dėnimin e ditės sė madhe”

46:15 “Zoti im, mė inspiro mua qė tė falėnderoj pėr tė mirėn tėnde qė ma dhurove mua dhe prindėrve tė mij, qė tė bėj vepra tė mira qė i pėlqen Ti dhe m’i bėn tė mirė pasardhėsit e mij, unė pendohem te Ti dhe unė jam me myslimanėt.”

All-llahu te ndihmofte!Kerkoje ndihmen e tij, Pendimn e Tij!Ai te udhezon nese je i sinqerte!

ebu_idris
27-10-06, 22:29
qefar ndihme mer ka shku me bo ,se ne kohen e sadamit jane vra 655 ,000 veta mrenda 3 vitesh a
kurse edhe vete statistika ashte tu kallzu ,skam qish me e hap zemren o savior se askush nuk me ka shtergur te jeme musliman ,as osmanlijet edhe te tjerit mirpo lexoje kit qish te ka shkrujte ky vellau mustaqed....
se atij i bashkangjitem me keta vargje , kush e hodhi bumben berthamore ne japan sa mij njerz i vrane aty mos ishte islami ,ose muslimajte , kohet e kolonis etj, mos i harro keta edhe mos u prek ke islamij se te parit ju e kallnij edhe pastaj thoni se muslimanet po i bojne se jane terrorrista , prej ku vjene fjala terrorriste a mundesh me e dite ?hajde kallzom se du prej teje me dite
edhe jame nga Ilirida e jo nga maqedonija ne qofte se done me dite , atje jame i Zajazit ,edhe shife vete kush po i bone padrejtesin ,te burgosurit rrehen deri ne vdekje pa asnji faj , masakrohen si ne kohen e skllavit a ishte mir kur shkiet i masakronjen ne burgjet e tyre vellezrit tane ?nuk thom se e mrboj arabin mirpo te drejtat njerzore nuk mundesh me thane se islami ka qene demtues i luftrave se me te vertet islami po shtohet dita me dite siq e sheh edhe tij ,sepse ashte rruge e vtme e drejte , ka ligje te drejta per te gjithe njerzit pa marr parasysh a ashte zezak apo sllav apo shqipetar ,se ne islam nihem krenar ELHAMDULULAH ;
36:60. O bijtė e Ademit (kriminelė), po a nuk ua dėrgova porosinė qė tė mos e dėgjoni djallin, se me tė vėrtetė ai ėshtė armiku juaj i hapėt!?
paqja edhe meshira e all-llahut te jete mbi ju ,

musl|m
27-10-06, 23:59
O SAVIOR

NESE NUK KE KOH TE LEXOSH HISTORINE OSE TE HULUMTOSH DVD ME DOKUMENTARE TE STUDJUARA NGA HISTORIAN TE SHQUAR AMERIKAN ATEHER DO TE SPJEGOJ NE PIKA TE SHKURTA SI FILLOI LUFTA KRYQEZATA vs MUSLIMANET

ME 1009-1010 NE JERUSALEM NGA NJE PERSON ME TE META FIZIKE ESHTE HEDHUR ZJARR MBI NJE KISHE KRISHTERE, MEGJITHATE ZJARRI ESHTE PARANDALUAR DHE PENGUAR TE KAP PJESEN E MADHE TE KISHES, DHE NE KETE MENYR KA PENGUAR SHKAKTIMIN E DEMEVE TE MEDHA DUKE E SHPETUAR KISHEN VETEM ME DISA DEME TE VOGLA.

PAS KESAJ PAPA I ASAJ KOHE I REVOLTUAR TEJMASE THERRET TEGJITH PRINCAT E SHTETEVE KRISHTERE PJESA ME E MADHE E TYRE ISHIN NGA EVROPA, NE ATE MBLEDHI MOREN PJES MBI 50 PRINCA DHE PASI NDEGJUAN FJALIMIN E PAPES DHE FTESEN PER FORMIMIN E NJE USHTRIE E CILA DO TE QUHEJ USHTRIA E KQYZATAVE, USHTRI KJO E CILA DO TE MERTE JERUSALEMIN TOTALISHT NGA DORA E MUSLIMANVE DHE DO TE VAZHDONTE ME PUSHTIMIN E TROJEVE TJERA ARABE, SHUMICA E PRINCAVE KAN PRANUAR IDENE DJALLEZORE TE PAPES SE ASAJ KOHE DHE ESHTE FORMUAR NJE USHTRI E MADHE PREJ MIJRA KALORESVE TE CILET PER NJE AFAT SHUM TE SHKURT JAN NISUR DREJT JERUSALEMIT, ATA RRUGES DERI ATJE KISHIN LEN SHENJA TE DUKSHME DUKE MASAKRUAR DHE DJEGUR FSHATRA E VENDBANIME TE SHUMTA MUSLIMANE, DHE KUR ARRIJN NE JERUSALEM PER NJE INTERVAL TE SHKURT KOHOR MASAKROJNE TEGJITH GRA BURRA PLEQ DHE FEMIJ MUSLIMAN QE JETONIN NE JERUSALEM NDER SHEKUJ, KJO LUFTE E PARE HISTORIKE NDERMJET KRISHTERIMIT DHE ISLAMIT E CILA U BE PA PARALAJMERIM DHE NE MENYR DINAKE NGA PAPA SOLLI ME DHEJTRA MIJRA VIKTIMA NDER CIVIL, RAPORTI I PARE PAS OKUPIMIT TE JERUSALEMIT QE USHTRIA E KQYEZATAVE IA KA DERGUAR PAPES KA QEN PERAFERSISHT SA ME KUJTOHET KY "JERUSALEMIN E MORREM, KUAJT I KEMI LARE ME GJAK DERI NE GJUNJ" JU MUND TE PARAMENDONI SE CFAR KA NDODHUR NE ATE KOHE, DHE SA QKA KAN VEPRUAR AJO USHTRI E "JEZUSIT" ME MIR ME THEN E PAPES.

KJO KA QEN ARSYE QE MUSLIMANET QE KISHIN JETUAR ME SHEKUJ NE JERUSALEM NEN UDHEHEQJEN E NJE DIJETARI TE URTE TE ORGANIZOHEN DHE TE FORMOJNE NJE USHTRI E CILA DO TE DEBONTE USHTRINE E KRYQZATAVE NGA JERUZALEMI DHE DO TA RIMERRTE ATE EPRSERI, DHE KESHTU NDODHI 10 VITE ME VONE JERUSALEMI PERSERI U KTHYE NE DUAR TE MUSLIMANVE, KETO QE PO I THEM JAN KOMENTET E MIA NGA AI DOKUMENTAR I KRIJUAR NGA HISTORIAN TE NJOHUR AMERIKAN MOS HARRONI KETE, KUR USHTRIA MUSLIMANE RIKTHEN JERUSALEMIN TEGJITH ATA JO MUSLIMAN QE KAN JETUAR NE JERUSALEM PARA LUFTRAVE JAN LEJUAR TE VAZHDOJNE PA ASNJE PROBLEM, GJITHASHTU TEGJITHA XHAMITE QE KAN EGZISTUAR ME PAR NE JERUSALEM E QE JAN SHENDRRUAR NE KISHA GJAT 10 VJECARIT TE PUSHTIMIT TE USHTRISE SE KRYQZATAVE NUK JAN PREKUR ME PO JAN LEN ASHTU KISHA EDHE PSE ISHIN TE NDERTUARA NE THEMELE TE XHAMIVE.

KETO DHE SHUM FAKTE TJERA JAN FAKTE TE CILAT BOTA I KA PARASYSH POR NUK I SHEH SI PASOJ E PERDES QE UA KA VU SHEJTANI PARA SYVE!!!

Savior
28-10-06, 03:40
Pershendetje vellezer te dashur mysliman. Une si besimtar krishter ju kam vellezer edhepse ju ndoshta me urreni mua qe nuk pajtoheni me mua dhe me theniet e mia, gjithashtu vellezer i kam edhe cifutet. Une nuk urrej myslimanet edhe njehere po ju them. Une jam ne gjendje ta puthe Kuranin qitash (qe e putha), edhepse urdheron vrasjen time (sepse kam luftu ndaj Allahut dhe Profetit te tij) dhe nxit urrejtje ndaj meje dhe ndaj besimit tim dhe mohon hyjnesine e Jezu Krishtit. Kete e bej jo se e dua Islamin dhe une nuk mendoj se ai eshte i vertete por vetem qe respektoj dhe i dua myslimanet, kudo qofshin, ne te vertete krejt krijesat e Zotit i dua. Gjithashtu une denoj cdo krim qe nje njeri qe ka thene se eshte i krishter dhe ka bere krim apo vrasje, apo ka shkaktuar ndonje krim ndaj nje myslimani, cifuti, pagani, hindusi perveqse ne vetmbrojtje, pra kur ka qene i rrezikuar. Ata kane vepruar kunder Zotit nese kane vepruar keshtu dhe gjithashtu kane prishur imazhin e besimit Hyjnor Krishter dhe i kane larguar njerzit nga e verteta dhe nga Ungjilli. Shpetimi i vetem arrihet duke pranuar Jezusin si Shpetimtar, pra si Mesi e jo duke mohuar kryqzimin e Tij siq ben Kurani.

Gjithashtu sinqerisht deshmoj se Allahu nuk eshte Zot keshtu qe nuk eshte Zoti qe une si i Krishter e adhuroj dhe e besoj dhe mendoj se as myslimanet nuk adhurojne Zotin tim dhe nuk e njohin natyren e Tij sepse Kurani dhe Bibla jane shume larg, ne asnje pike nuk pershtaten gati, pra mospershtatje e madhe ne doktrine. Zoti im eshte Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjte, Krijuesi im po si na u zbulua ne Bibel, dhe une deshmoj se nuk ka Zot tjeter perpos Tij. Sipas mendimit tim shpetimi arrihet vetem duke pranuar Jezusin, siq e permenda me heret. Pra pranimin e Jezusit si Zot (Gjoni 1:1-5). Gjithashtu besoj se kush nuk e beson si te tille eshte i humbur dhe do te denohet rende. Besoj se deshmia se ekziston nje Zot nuk mjafton, por duhet te besohet sipas Bibles.

T'i lejme Kryqzatat dhe Inkuzicionin se e di me mire se ato kane qene kunder mesimeve te Jezu Krishtit, Zotit tone te ringjallur, nje me Atin. Pra ato krime kane qene kunder predikimeve te Ungjillit. Por ne ato krime nuk jane mbytur vetem myslimanet, por edhe cifutet dhe paganet. Mirepo myslimanet shume kane kerkuar, prej Mekes kane pushtuar Jeruzalemin, eshte me qindra kilometra larg. Islami nuk ka predikim paqsor te Kuranit por vetem me xhihad, perveqse kur jo-myslimanet e pranojne me deshire ose kur jane te frikesuar. Sinqerisht me thuani se cfare do te benin myslimanet po te pushtohej Meka nga ndonje ushtri jo-myslimane. edhe 10 here ma zi se qfare bene kryqtaret. Une urrej luften dhe jo-tolerancen.

Se ato kane qene kunder mesimeve te Zotit kete do ta deshmoj me Ungjill.

Mateu 5:44 Por une po ju them: Duani armiqte tuaj, bekoni ata qe ju mallkojne, u beni mire atyre qe ju urrejne, dhe lutuni per ata qe ju keqtrajtojne dhe ju perndjekin.

Mateu 10:39 Kush do ta ruaje jeten e tij (egoiste) do ta humbase ate. Kush do ta jape jeten e tij e tij per shkakun tim, do ta rifitoje ate.

Endrra ime si besimtar Krishter eshte qe te vdes duke deshmuar se Jezusi eshte Zot, po si me meson Bibla, jo se e dua vdekjen, por qe e dua Zotin.

http://images.google.com/images?hl=en&q=pope%20kissing%20quran&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sa=N&tab=wi (http://images.google.com/images?hl=en&q=pope%20kissing%20quran&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sa=N&tab=wi)

http://kjbbn.net/leaders_pope_kissing_quran.jpg (http://kjbbn.net/leaders_pope_kissing_quran.jpg)

http://www.orthodoxfaith.com/ecumenism6.gif (http://www.orthodoxfaith.com/ecumenism6.gif)

Edhe Papa Gjon Pali i II ka puthur Kuranin kur ka kerkuar falje per Kryqzata, por sipas mendimit tim myslimanet ja filluan te paret kur sulmuan pelegrinet e krishtere. Une katolik nuk jam dhe mendoj kisha katolike ka bere gabime katastrofale, gjate mesjetes, inkuizicionit dhe kryqzatave. Por ka pasur edhe luftetare krishtere te kryqzatave qe kane luftuar si burrat pa bere krime ndaj popullsise civile, por qe kane luftuar kunder krimineleve muxhahedine, atyre qe vrasjen dhe marrjen e shpirterave te njerzve e kane profesion.

Une nuk kam nevoje per miresine e Islamit, por ate ajetin qe e postova me lart ku ju urdherohet t'i luftoni "njerzit e librit" derisa te ndiejne veten te mposhtur, dhe une nuk mendoj se kjo eshte respekt. Shiqo se cfare bene turqit ketu (mos t'shkojna larg atje ne Jeruzalem), shkatrruan shpresen tone dhe na vrane besimin ne Krishtin Mesi dhe ne Zotin e vetem. Kishat i kthyen ne xhami (te vetmit tempuj qe u ngjasojne tempujve pagane duke marrur si simbole henen dhe yjet), prifterinjte katolike i mbysnin etj. Pra popullin tim ma vrane dhe ma masakruan, dhe ata vepronin keshtu me Kur'an, Kurani i mesoi keshtu.

Ju na merrni qikat neve, po s'na jepni t'juvet, hehe.:tongue::wink: Keshtu qe mos boni dallime tjerav here.

5:39 ‘ 39. E kush pendohet pas punės sė keqe dhe pėrmirėsohet, s’ka dyshim, All-llah ia pranon pendimin, All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues.’

Por myslimanet nuk jane penduar, kurre nuk kane kerkuar falje per krimet e tyre. Islami e ka deshmu vetveten edhe une e them kete. Ke ndegjuar ndonjehere per xhihadin kunder Arberise nga xhihadistet turq. Ne nuk i sulmuam ata (turqit), ata erdhen te paret ketu, po te mos behej kjo, ndoshta do te dyshoja sesi u perhap Islami, por pas kesaj jo.

Pershendetje e madhe dhe respekt per ju.

musl|m
28-10-06, 12:50
Mateu 10:39 Kush do ta ruaje jeten e tij (egoiste) do ta humbase ate. Kush do ta jape jeten e tij e tij per shkakun tim, do ta rifitoje ate.


A nuk do te thot kjo "Lufto ne Emrin Tim" ose "Vdis ne Emrin Tim" ???????????

O Savior a i kupton ti mir kto fjali te shenjta apo krejt tym e mjegell para syve kur i lexon, lexo me vemendje se sapo na plasove nje fakt ku Zoti i endrrave tua paska than "Vidis per Mua"

A je ti Ai qe dit e nat shan Kur`anin pse po urdherojka njerezit te njejten si bibla jote, "Mos e ruj jeten se ta marr, po jepe jeten per mua (Zotin) nese don me te dhen jet tjeter te perhershme"

Edhe te lutem njeher kerko falje per ofendimet qe ja ke ba Kur`anit e pastaj puthe ate, se ti je Ai bashk me Espresso ju dy te vetmit qe e keni sha Kur`anin ne ket forum ama direkt e keni sha a? Nese nuk te kujtohet e gjejm ate postim ska problem edhe pse esht i shlyer tash. Po me vjen turp me i shkru fjalt se si e ke sha veq ti e din shum mir te "Feja e Shqiptarit" ne nje teme "Kur`ani mbi tegjith Librat"

Mos harro njeher pendohu edhe kerko falje e pastaj puth.

Savior
28-10-06, 15:59
A nuk do te thot kjo "Lufto ne Emrin Tim" ose "Vdis ne Emrin Tim" ???????????

O Savior a i kupton ti mir kto fjali te shenjta apo krejt tym e mjegell para syve kur i lexon, lexo me vemendje se sapo na plasove nje fakt ku Zoti i endrrave tua paska than "Vidis per Mua"

A je ti Ai qe dit e nat shan Kur`anin pse po urdherojka njerezit te njejten si bibla jote, "Mos e ruj jeten se ta marr, po jepe jeten per mua (Zotin) nese don me te dhen jet tjeter te perhershme"

Edhe te lutem njeher kerko falje per ofendimet qe ja ke ba Kur`anit e pastaj puthe ate, se ti je Ai bashk me Espresso ju dy te vetmit qe e keni sha Kur`anin ne ket forum ama direkt e keni sha a? Nese nuk te kujtohet e gjejm ate postim ska problem edhe pse esht i shlyer tash. Po me vjen turp me i shkru fjalt se si e ke sha veq ti e din shum mir te "Feja e Shqiptarit" ne nje teme "Kur`ani mbi tegjith Librat"

Mos harro njeher pendohu edhe kerko falje e pastaj puth.

Ti nuk po kupton dhe nuk po deshiron ta kuptosh. Ti po i dredhon fjalet e mia dhe po i shtremberon. Une fjalet e juaja nuk i shtremberova kurre. Une nuk thash se Zoti im ka thene ta jep jeten per Te, se Ai nuk ka nevoje per mua. Nga dheu jam i krijuar, per te jam asgje. Kjo nuk eshte sakrifice per Zotin, por per besimin tim se Jezusi eshte Zot po si meson Bibla. Martirizimi per Besimin Krishter do te thote tjeter gje nga ai martirizim qe myslimanet e bejne per Allahun ne beteje dhe mendojne se do te marrin si shperblim hyrija per kete e ne te vertete do te shkojne ne ferr sepse jane te mashtruar nga nje njeri i vetem me emrin Muhamed i cili pretendonte se eshte duke komunikuar me Gabrielin dhe thoshte se komunikonte me xhine.

S'kam qa kerkoj falje, ai asnje te mire nuk i ka sjellur njerzimit perveq xhihadit, luftes, ndarjes e urrejtjes. Prej kujt te kerkoj falje prej Allahut a, apo prej jush. Allahu as qe ekziston, por eshte nje hyjni e shpikur nga nje njeri i vetem qe e ka bere kete per perfitime seksuale dhe per pasuri. Une kur ofendoj Islamin nuk e kam per qellim te ofendoj myslimanet dhe e di se kjo ndoshta i lendon, por me shume te keqija dhe mashtrim eshte duke i sjellur myslimaneve besimi i kote siq eshte Islami sesa postimet e mia. Edhe nese e marr BAN edhe ku me dit se cka une mendimin tim nuk e ndryshoj, dhe kete nuk e bej nga inati por shpreh thjesht mendimin tim. Por edhe ju e keni fyer Ungjillin dhe Besimin Krishter duke e neperkembur ate dhe duke shpikur gjera te paverteta per te keshtu qe te takon ty te kerkosh falje nga Zoti per kete.

Te pershendes

musl|m
28-10-06, 19:47
Ti e paske humb rrugen ne oborr o djal, je tu kcy si pula pa kry.

Ti vet po thu njeher un nuk kam kunder Kur`anit nuk e urrej ja po e puthi po thu (e putha tani)

E tash po thu e urren, pse bre djal her kshtu her ashtu qka je tu ba kshtu a je tu pa se je hup krejt hec shko dikun ne ndonje manastir qetsoi nervat, po nuk i dihet me mir mos shko se do te kryqezojn priftat kur do te zbulojn se trupi yt esht pushtu nga nje SATAN.

munti
28-10-06, 22:40
Studenti me mjekėr, pėrjashtohet nga Universiteti i
Durrėsit

Julian Mebeli thotė se i janė dhėnė dy javė kohė pėr tė
hequr mjekrėn

http://shekulli.com.al/index.php?page=lajmedite&newsID=103160 (http://shekulli.com.al/index.php?page=lajmedite&newsID=103160)

Shekulli

Ende pa u mbyllur debati mbi njė studente myslimane, e cila
u paralajmėrua nga Universiteti i Durrėsit se do tė
pėrjashtohej, nėse nuk hiqte shaminė, njė tjetėr rast ka
hapur debatin nga e para. Rektori i Universitetit tė
Durrėsit, Agim Kukeli, ka paralajmėruar se do tė
pėrjashtohet nga shkolla edhe njė tjetėr student mysliman,
i cili mban mjekėr. Julian Mebeli, i cili ėshtė nė vit tė
parė nė degėn administrim-biznesi, tha se rektori e ka
thirrur nė zyrė dhe i ka dhėnė njė afat prej dy javėsh qė
tė heqė mjekrėn, nė tė kundėrt do tė pėrjashtohet nga
shkolla. “Rektori mė thirri nė zyrė dhe mė pyeti pėr
mjekrėn. Ai mė tha se nėse nuk do ta heqė mjekrėn do tė
pėrjashtohem nga shkolla, duke mė lėnė dy javė kohė”, tha
Julian Mebeli. Studenti mysliman qė mban mjekėr u shpreh se
kjo nuk ėshtė e drejtė pasi shkelen liritė e individit.
“Shoqėria jonė ėshtė njė shoqėri civile qė respekton tė
drejtat e njeriut. Njė rektor nuk mund tė hartojė
rregullore, tė cilat bien ndesh me rregulloret qė ka
hartuar shteti shqiptar. E drejta e besimit ėshtė njė e
drejtė e garantuar edhe me kushtetutė, kėshtu qė nuk mund
tė mė mohohet e drejta e arsimimit”.- tha studenti Mebeli.
Vetėm pak ditė mė parė, njė studente myslimane nė
universitetin e Durrėsit, Behije Hoxha, bėri publik njė
paralajmėrim verbal tė dhėnė nga rektori i Universitetit tė
Durrėsit, Agim Kukeli, se do tė pėrjashtohej nga shkolla
nėse nuk hiqte shaminė brenda dy javėsh. Rektori e ka
bazuar kėrkesėn e tij nė njė kod tė brendshėm etike tė
Universitetit, i cili nuk lejon studentėt me simbole
fetare. Julian Mebeli reagon edhe nė mėnyrė ironike, duke
vėnė nė pah se ky ėshtė njė paragjykim i pavend. “Gjatė
kėsaj kohe kam menduar pėr Marksin, i cili vendosi themelet
e ekonomisė botėrore, Naimin tonė, e deri te Kadri Roshi e
Bujar Lako, qė janė aktorė. Kam menduar se si ia kanė dalė
ata qė kanė mbajtur mjekėr”,- thotė studenti Mebeli.
Universiteti i Durrėsit ėshtė hapur kėtė vit dhe qė nė
momentet e para ka hapur njė debat tė madh nė lidhje me
studimin nė kėtė Universitet tė personave qė mbajnė veshje
qė reflektojnė njė besim tė caktuar fetar. Debati nisi me
paralajmėrimin pėr pėrjashtim tė studentes sė Anglishtes,
Behije Hoxha, ndėrkohė qė ky nuk ėshtė i vetmi vendim i
bordit tė kėtij Universiteti. Vendimi i tyre ėshtė
kundėrshtuar nga rektori i Universitetin tė Tiranės, Shezai
Rrokaj, i cili tha se studentet e mbuluara gėzojnė tė
drejtėn pėr tė vazshduar studimet edhe pėrse mbajnė shami.
Gjithashtu, nė mbrojtje tė vajzės ka reaguar edhe
Komuniteti Mysliman i Shqipėrisė, i cili i ka kėrkuar
rektorit tė Durrėsit zyrtarisht qė tė tėrheqė vendimin dhe
tė krijojė mundėsinė e studimeve pėr studentėt myslimanė.
Hapja e kėtij debati u pasua edhe me njė dėshmi tė njė
studenteje nė Universitetin e Elbasanit, e cila tha se
ndihet e paragjykuar nga njė pedagog pėr shkak tė besimit
tė saj.

Selim Muēa
Kryetari i Komunitetit Mysliman, Selim Muēa, u shpreh se
Universiteti i Durrėsit duhet tė krijojė mundėsinė qė
studentet myslimane tė vazhdojnė shkollėn. “Vajzat e
mbuluara me shami janė myslimane tė vėrteta dhe kanė tė
drejtėn e tyre tė hyjnė nė Universitete, t’i mbarojnė ato,
tė fillojnė punė tė administratėn publike e institucionet
shtetėrore, si gjithė pjesa tjetėr e shoqėrisė. Nuk mund
t’i privohet e drejta e vazhdimit tė shkollės sė larta
vajzave tė besimit Islam qė e kanė kokėn tė mbuluar me
shami. Nė rastet kur nė Universitete paraqiten femra me
fytyrė tė mbuluar me perēe, pavarėsisht transparencės sė
saj, nuk mund tė pranohen. Ky ėshtė mendimi ynė.”

Behije Hoxha
Debati mbi mbajtjen e mbulesės nga ana e studenteve
myslimane nė universitet ėshtė nxitur nga njė vendim i
rektorit tė Universitetit tė Durrėsit, Agim Kukeli, i cili
paralajmėroi pėr pėrjashtim studenten, Bahije Hoxha.
Rektori i dha dy javė kohė vajzės pėr tė hequr mbulesėn, nė
mėnyrė qė tė vazhdonte studimin. Precedenti i studentes sė
Universistetit tė Durrėsit nuk ka marrė ende njė zgjidhje,
pasi vajza pretendon se qeveria i ka dhėnė tė drejtė.
Ministria e Arsimit nuk ėshtė shprehur nė lidhje me
ngjarjen, ndėrsa rektori Kukeli nuk ka deklaruar nėse i
qėndron vendimit apo ėshtė tėrhequr.

Julian Mebeli
Julian Mebeli, i cili ėshtė nė vit tė parė nė degėn
administrim-biznesi, tha se rektori e ka thirrur nė zyrė
dhe i ka dhėnė njė afat prej dy javėsh qė tė heqė mjekrėn,
nė tė kundėrt do tė pėrjashtohet nga shkolla. “Rektori mė
thirri nė zyrė dhe mė pyeti pėr mjekrėn. Ai mė tha se nėse
nuk do ta heqė mjekrėn do tė parjashtohem nga shkolla, duke
mė lėnė dy javė kohė”,- tha Julian Mebeli. Studenti
mysliman qė mban mjekėr u shpreh se kjo nuk ėshtė e drejtė
pasi shkelen liritė e individit.


Paragjykimi
Njė studente e Universitetit “Aleksandėr Xhuvani” nė
qytetin e Elbasanit thotė se njė pedagog i Universitetit e
paragjykon dhe e provokon nė lidhje me besimin e saj. D.Gj,
18-vjeēarja nga Elbasani thotė se njė pedagog i saj i thotė
shpesh “mė vjen keq pėr ty”. Vajza, e cila druhet tė
identifikohet, thotė se ėshtė ankuar disa herė pėr
provokime nga ana e pedagogėve pėr besimin e saj. Duket se
ajo nuk ėshtė e vetme qė ndeshet me kėtė paragjykim, pasi
nė Universitetin “Aleksandėr Xhuvani”, 5 pėr qind e
studenteve janė tė mbuluara me veshjen karakteristike tė
besimtareve myslimane.28/10/2006

Savior
29-10-06, 23:16
Studenti me mjekėr, pėrjashtohet nga Universiteti i
Durrėsit

Julian Mebeli thotė se i janė dhėnė dy javė kohė pėr tė
hequr mjekrėn

http://shekulli.com.al/index.php?page=lajmedite&newsID=103160 (http://shekulli.com.al/index.php?page=lajmedite&newsID=103160)

Shekulli

Ende pa u mbyllur debati mbi njė studente myslimane, e cila
u paralajmėrua nga Universiteti i Durrėsit se do tė
pėrjashtohej, nėse nuk hiqte shaminė, njė tjetėr rast ka
hapur debatin nga e para. Rektori i Universitetit tė
Durrėsit, Agim Kukeli, ka paralajmėruar se do tė
pėrjashtohet nga shkolla edhe njė tjetėr student mysliman,
i cili mban mjekėr...


Perse te dallohen njerzit per shkak te besimit te tyre. Ne te gjithe jemi te barabarte para Zotit. Ata duhet te trajtohen me dashuri nga te gjithe ne dhe jo me urrejtje apo ndarje. Nese nje student apo studente then rregullat e Univerzitetit duhet t'ju tregohet se kane thyer rregullat e atij univerziteti dhe jo te trajtohen me perulje apo diqka tjeter, dhe une jam kunder kesaj nese ndodh kjo. Pra rregullorja duhet te shkruhet ne fillim dhe te tregohen kushtet qe duhet te plotesohen nga nje student/e per ta ndjekur ate univerzitet. Por shkollat gjithashtu sipas mendimit tim duhet te jene laike qe te mos vihet deri te problemet qe jane duke ndodhur sikur tani.

Paqe dhe dashuri per ju.

Savior
29-10-06, 23:27
Ti e paske humb rrugen ne oborr o djal, je tu kcy si pula pa kry.

Ti vet po thu njeher un nuk kam kunder Kur`anit nuk e urrej ja po e puthi po thu (e putha tani)

E tash po thu e urren, pse bre djal her kshtu her ashtu qka je tu ba kshtu a je tu pa se je hup krejt hec shko dikun ne ndonje manastir qetsoi nervat, po nuk i dihet me mir mos shko se do te kryqezojn priftat kur do te zbulojn se trupi yt esht pushtu nga nje SATAN.

Vetem per t'ju deshmu se une si i Krishter nuk ju urrej por perkundrazi ju dua dhe per ta hudhur poshte akuzen e Muhamedit se kinse te Krishteret e vertete i urrejne Myslimanet.

Satani eshte armiku me i madh i imi, dhe ai nuk ka qka kerkon ne trupin tim e as ne mua, se e boj llom krejt e ia thej kryt:wink:. Nuk ka nevoje mu priftat te me kryqzojn, une deboj te keqen nga vetja ime me ndihmen e Zotit dhe me ane te besimit ne Jezus Krishtin. Perkundrazi une jam pushtuar nga dashuria e Zotit.

Te pershendes.

munti
30-10-06, 13:25
Vetem per t'ju deshmu se une si i Krishter nuk ju urrej por perkundrazi ju dua dhe per ta hudhur poshte akuzen e Muhamedit se kinse te Krishteret e vertete i urrejne Myslimanet.

Satani eshte armiku me i madh i imi, dhe ai nuk ka qka kerkon ne trupin tim e as ne mua, se e boj llom krejt e ia thej kryt:wink:. Nuk ka nevoje mu priftat te me kryqzojn, une deboj te keqen nga vetja ime me ndihmen e Zotit dhe me ane te besimit ne Jezus Krishtin. Perkundrazi une jam pushtuar nga dashuria e Zotit.

Te pershendes.

?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????
?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????
???????????????????????????????

munti
31-10-06, 00:51
DEKLARATE E MYFTINISE SHKODER

NDAL VENDIMEVE ANTIKUSHTETUESE DHE ANTI LIGJORE QE NDALOJNĖ

MBULESEN (SHAMINĖ) DHE MBAJTJEN E MJEKRĖS NĖ AMBJENTET
ARSIMORE


Myftinia Shkodėr, del sot nė kėtė deklaratė pėr shtyp, nė
emėr tė komunitetit tė myslimanėve tė Qarkut Shkodėr, pėr
tė shprehur shqetėsimin dhe indinjaten e tyre, lidhur me
vendimin e Rektoratit tė universitetit tė Durrėsit
“Aleksander Moisiu”, tė pėrfaqėsuar nga rektori i tij, Agim
Kukeli, pėr pėrjashtimin e dy studentėve, Behije Hoxha pėr
mbajtje shamie nė klasė dhe Julian Mebelli, pėr mbajtje
mjekre.

E drejta e lirisė sė ēdo besimi qoftė ai dhe tė drejtave tė
njeriut janė tė sanksionuara nė Kushtetuten e Republikės sė
Shqipėrisė, nė Ligjet e Shtetit Shqiptar dhe nė Ligjet
Ndėrkombetare, dhe gjithsecili obligohet t’i ruaj ato.
Nuk ka dyshim, qė vendimi i kėtij rektori ėshtė
antikushtetues dhe antiligjor. Kėtė e vėrtetojnė edhe
prononcimet nė media tė juristėve, rektorėve dhe
specialistėve tė legjislacionit shqiptar, si p.sh: z.
Kreshnik Spahiu, drejtues i Zyrės pėr Mbrojtjen e
Qytetarėve, Prefekti i Durrėsit, z. Klodian Pajuni, Rektori
i universitetit tė Tiranės, z. Shezai Rrokaj, etj.

Juristi Kreshnik Spahiu, nė lidhje me vendimin pėr
pėrjashtimin e dy studentėve pėr arsyet e lartėpėrmendeura,
shprehet duke thėnė se: “Ky ėshtė njė vendim i hapur
antikushtetues, e ēdo veprim qė nuk mbėshtetet nė
Kushtetutė duhet tė dėnohet ashpėr, nė mėnyrė qė tė mos
krijohen precedente qė rrezikojnė sovranitetin e
Kushtetutės”. Kėtė qėndrin, juristėt e mbėshtesin nė Nenin
24 tė Kushtetutės ku thuhet qartė qe: “Secili ėshtė i lirė
tė zgjedhė, ose tė ndryshojė fenė ose bindjen, si dhe t’i
shfaqė ato individualisht ose kolektivisht nė publik ose nė
jetėn private nėpėrmjet kultit, arsimimit, praktikave ose
kryejes sė riteve”, si dhe e mbeshtesin nė Nenin 10 dhe 17
te saj.

Gjithashtu vendimet e universitetit tė Durrėsit, sic
shprehen juristėt, bien nė kundėrshtim edhe me Nenin 18 tė
Deklaratės Universale pėr tė Drejtat e Njeriut, Nenin 9 tė
Konventės Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut, Nenin 26 tė
Konventės Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat Civile dhe Politike,
etj.

Pėrsa mė sipėr, nė zbatim tė Kushtetutės dhe tė Ligjit, nė
emer tė myslimanėve tė Qarkut Shkodėr, i bėjmė thirrje
rektorit tė kėtij universiteti, z. Agim Kukeli tė tėrheqė
menjėherė vendimet e tij pėr pėrjashtimin e dy studentėve
myslimane, nė mėnyrė qė tė respektojė ndjenjat, simbolet
dhe lirinė e besimit tė sanksionuara nė Kushtetutė.
Mbėshtesim plotėsisht tė drejten e ligjshme tė dy
studentėve pėrballė dhunės psikologjike dhe adminstrative
tė rektorit, si dhe mbėshtesim fuqishėm qėndrimin e
Komunitetit Mysliman Shqiptar dhe tė Myftnisė sė Durrėsit.

Sė fundi, i bėjmė thirrje Presidentit tė Republikės, z.
Alfred Moisiu, Kryeminstrit, z. Sali Berisha, Kryetares sė
Kuvendit, znj. Jozefina Topalli, Ministrit tė Arsimit, z.
Genc Pollo dhe institucioneve kopetente tė denoncojnė
vendime tė tilla provokuese, si dhe tė mos heshtin, kur
ditėn pėr diell shkelet Kushtetuta e Shqipėrisė.

Myftinia e Shkodrės, siguron se do tė angazhohet nė media
nėpėrmjet rrugėve ligjore dhe demokratike pėr tė denoncuar
dhe dėnuar veprime qė cėnojnė lirinė e besimit, tolerancėn
dhe sigurinė.


Shkodėr, mė 30.10.2006

MYFTINIA SHKODER

Hakikat
31-10-06, 10:20
Selamunalejkum.

A NUK I DHAMĖ NE ATIJ DY SY?DHE GJUHĖ E DY BUZĖ?DHE I SQARUAM ATIJ PĖR TĖ DY RRUGĖT"nė ēfarė rruge je ti o njeri mendo dhe kupto!

munti
02-11-06, 01:25
Drejtues tė universiteteve tė Tiranės kėrkojnė qė nė ligjin e ri tė arsimit tė lartė tė vendoset kodi i etikės
Rektorėt, kundėr homologut tė Durrėsit pėr veshjet
"Nuk ka njė rregullore qė tė ndalojė studentėt tė mbajnė simbole"
Riviera Dedaj
Rektorėt e universiteteve nė Tiranė janė shprehur pro mbajtjes sė simboleve nė shkollė. Pėrveē deklaratave, kėtė e tregon mė sė miri liria qė ekziston nė universiteteve pėr mbajtjen e ferexhesė dhe tė mjekrės. Kėto dy simbole janė bėrė objekt i debateve mes studentėve dhe pedagogėve. Nė Universitetin e ri tė Durrėsit, rektori Agim Kukeli ka paralajmėruar studentėt pėr pėrjashtim nėse nuk heqin simbolet. Ndėrkohė, vendimi i tij ėshtė kundėrshtuar nga rektori i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj. Ai thotė se nuk ka njė rregullore apo njė ligj tė pėrbashkėt qė ta ndalojė mbajtjen e shamisė apo mjekrės pėr meshkujt nė auditorė.

Nė mėnyrė qė kjo histori tė mos pėrsėritet mė, ai propozon qė tė miratohet njė kod etike dhe tė pėrfshihet nė ligjin e ri tė arsimit tė lartė. "Ėshtė e nevojshme qė disa probleme qė kanė tė bėjnė me veshjen, sjelljen etj., tė pėrfshihen nė kodin e etikės", tha Rrokaj. Po tė njėjtin mendim tha edhe rektori i Universitetit Politeknik, njė nga kundėrshtarėt e hershėm tė mbajtjes sė simboleve nė shkollė. Ai u shpreh se "unė, personalisht, nuk i paragjykoj studentėt, por pėr tė mirėn e shkollės duhet tė ketė njė kod etike". Ka mė shumė se tre vjet qė rektori i Politeknikut ėshtė nė njė proces gjyqėsor pikėrisht pėr kėtė ēėshtje. Njė student i kėtij fakulteti ka mė shumė se tre vjet qė nuk ėshtė lejuar tė hyjė nė marrė diplomėn pėr shkak se mban mjekėr. "Ai ėshtė penguar pėr shkak tė pamjes sė jashtme jo tė denjė pėr njė student", tha Hoxha, ndėrsa shtoi se zgjidhja e kėtij problemi ėshtė miratimi i kodit tė etikės.

Pėr studentėt myslimanė qė mbajnė simbole, pėr vajzat ferexheja dhe pėr djemtė mjekra ėshtė debatuar disa herė. Por kėsaj radhe, debati mori rrugė institucionale, pasi u pėrfshinė drejtuesit. Para tri javėsh njė vajzė e vitit tė parė tė Fakultetit tė Gjuhėve tė Huaja bėri publik lajmin se rektori i universitetit, Agim Kukeli, e ka thirrur nė zyrė dhe i ka kėrkuar tė vijė nė shkollė pa shami, duke i lėnė afat dy javė. E njėjta histori u pėrsėrit njė javė mė parė nė tė njėjtin universitet, ku njė djali qė mbante mjekėr iu kėrkua ta hiqte atė.

Ky ėshtė i vetmi universitet qė del hapur kundėr simboleve. Ndėrkohė, nė tė gjithė tė tjerat, studentėt besimtarė mund tė mbajnė simbolet e tyre. Sipas rektorit tė Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj, ato nuk mund tė ndalohen, pasi janė pjesė e realitetit shqiptar. "Nė universitetin qė unė drejtoj ka disa djem dhe vajza me shami apo me mjekėr, por pavarėsisht kėsaj, ata janė qytetarė tė denjė dhe respektojnė rregullat e shkollės", tha Rrokaj.

Gazeta Shqip
-------------

Mustaqedredhur
03-11-06, 09:58
"Studentėt me veshje fetare nė shkollė deri vitin tjetėr"

Vendimi i bordit akademik tė universitetit tė Durrėsit

Vali Qyrfyēi


Tėrhiqet rektori dhe bordi akademik i universitetit "Aleksandėr Moisiu" tė Durrėsit, pasi dy studentėt me veshje dhe paraqitje myslimane do tė vazhdojnė rregullisht studimet e larta nė degėt pėrkatėse, tė paktėn deri nė vitin e ardhshėm akademik kur pritet tė hyjė nė fuqi rregullorja e brendshme. Nė kėtė mėnyrė i ėshtė dhėnė fund, disi qetėsisht, ēėshtjes sė tepėrdiskutuar javėt e fundit mbi paraqitjen me simbole fetare nė auditore, autonominė e universitetit dhe cenimin e tė drejtave tė mbrojtura me Kushtetutė. Rektori dhe pasuesit e tij kanė pranuar njė tėrheqje tė pjesshme, duke vazhduar t‘i qėndrojnė bindjes se veshja dhe paraqitja e studentėve Behije Hoxha dhe Julian Mebelli janė nė kundėrshtim me rregulloren e brendshme tė universitetit. Dje, nė mesditė, me cilėsinė e zėdhėnėsit tė universitetit, pedagogu i anglishtes, Genci Shehu, ka bėrė publik vendimin e bordit akademik tė "Aleksandėr Moisiut".

"Universiteti pėr t‘iu dhėnė mundėsi gjykimi pa peshėn e presionit dhe ngarkesave tė panevojshme, tė gjithė faktorėve dhe aktorėve qė janė direkt apo indirekt pjesė e institucionit tė tė interesuarve, qė laiciteti nė universitete tė rregullohet nė mėnyrė eksplicite me ligj, si dhe pėr tė ēliruar universitetin nga pesha e problemeve qė presin tė zgjidhen, vendosi pezullimin e pėrkohshėm vetėm pėr kėtė vit akademik tė zbatimit tė pjesės sė rregullores qė prek ēėshtjen nė fjalė", citohet nė deklaratėn e universitetit tė Durrėsit. Nėn presionin e medias, si dhe subjekteve dhe faktorėve tė tjerė publikė, vendimi u argumentua si i mbėshtetur nė faktin qė studentėt nuk kanė qenė nė dijeni tė Rregullores sė Universitetit nė muajin prill tė kėtij viti, muaj ky kur u bėnė dhe regjistrimet paraprake tė kandidatėve pėr studentė", ka pohuar Shehu.

Dy studentėt e kanė mirėpritur vendimin, ndonėse e konsiderojnė si jo tė drejtė atė, pasi ky vit akademik nuk mund tė konsiderohet prej tyre si njė vit reflektimi pėr tė braktisur veshjen islame nė kėmbim tė ushtrimit tė sė drejtės pėr arsimim tė lartė nė fakultetet e UV-sė sė Durrėsit. Studentja e vitit tė parė nė degėn anglisht, Behije Hoxha, gjatė njė kontakti telefonik me "Shqip" vihet nė dijeni pėr vendimin e marrė nga Bordi Akademik. "Askush nuk na ka thėnė gjė sot. Jeni ju qė po mė vini nė dijeni. Faleminderit!", thotė Behija pėr gazetėn, ndėrsa shpreh rezerva pėr vendimin qė e lė ēėshtjen tė hapur. Gjithsesi, ky vendim mund tė konsiderohet njė tėrheqje e zbutur e rektorit Agim Kukeli dhe personave tė tjerė tė stafit akademik tė deklaruar kundėr veshjes myslimane, ndėrkohė qė rėndom nėpėr ambientet e fakultetit has nė studente me minifunde, dekolte dhe me simbole fetare tė varura nė qafė.

Deri atėherė dy studentėt mund tė vazhdojnė tė qetė studimet e tyre, ndėrsa periudha e reflektimit duhet tė anojė nga universiteti i Durrėsit, qė, ndryshe nga universitetet e tjera nė vend, nxiti njė reagim kombėtar, duke ngacmuar njė ēėshtje tejet delikate. Gjatė konferencės sė djeshme, ra nė sy fakti qė zėdhėnės i universitetit pėr kėtė ēėshtje u pėrzgjodh njė individ qė mė parė ka qenė sekretar i pėrgjithshėm i njė organizmi fetar, VUSH (Vėllazėria Ungjillore Shqiptare). Mbase kjo ėshtė njė shenjė e dukshme e tolerancės sė ndėrmarrė nga rektorati i universitetit pėr t‘i dhėnė fund debateve dhe opinioneve tė ndryshme qė u vunė nė qendėr tė opinionit publik qė nga mesi i muajit tetor e nė vazhdim.

Gazeta SHQIP.

BE LK
05-11-06, 14:55
Rektori Desh Ti Bente Pak Publicitet Vetes Se Nuk E Njihte Kush Dhe Persa I Perket Laicitetit Ne Shkolla Mendoj Se Duhet Te Shikohet Kushtetuta Nga Rektori Se Na Paska Arsye Te Forte Shpresoj Qe Rektori Te Kete Marre Mesazhin Qe I Dha Publiciteti Qe Desh Ti Bente Vetes
Ej Mendoj Se Rektori Pas Anamullise Qe Krijoi Desh Ta Kishte Pare Me Mire Veten Ne Nje Film Porno Se Sa Ne Ate Debat E Meriton Kete Ai.

munti
05-11-06, 22:51
Erdogan pritet tė propozojė pėr postin e Presidentit tė vendit njė islamist ekstremist
Ankara, Turqia nė shesh kundėr islamizmit radikal
Mbi 12 mijė veta protestojnė me parullat e Ataturkut

Ndėrsa kėtė javė pritet njė raport kritik i Bashkimit Evropian nė lidhje me anėtarėsimin e Turqisė nė BE, dje mbi 12 mijė persona kanė manifestuar nė Ankara nė mbrojtje tė regjimit sekularist. Demonstruesit ishin pėrfaqėsues tė mbi 100 organizatave jofetare nė vendin me njė influencė tė fortė islamike. Ata donin tė ndėrgjegjėsonin qeverinė nė lidhje me mbėshtetjen jo shumė tė madhe qė ajo duhet t‘i japė islamikėve radikalė, tė cilėt mund ta lėnė vendin e tyre jashtė Evropės. Mijėra vetė kanė mbajtur fotot e themeluesit tė Turqisė moderne, Mustafa Qemal Ataturkut, si dhe kanė hedhur parulla pro sekularizmit nė shtetin turk. Njėri nga personat mė antiislamikė nė Turqi, qė ėshtė edhe President i Shoqatės Kombėtare tė Ataturkut, paralajmėroi Kryeministrin Erdoghan nė lidhje me planet e kandidimit tė mundshėm pėr President tė vendit tė njė personi tepėr islamist, i cili, sipas shumė laikėve, do ta ēonte Turqinė pas nė kohė e mbi tė gjitha do ta largonte pėrfundimisht vendin nga Evropa. Presidenti aktual, Ahmed Sezer, do tė tėrhiqet nė maj dhe Parlamenti, i dominuar nga parlamentarėt e Erdoganit, do tė zgjedhė njė President tė ri. Por, protesta, veē tė tjerash, ishte drejtuar edhe kundėr kėrkesės sė Bashkimit Evropian pėr t‘u dhėnė kurdėve dhe minoriteteve tė tjera fetare mė shumė tė drejta kulturore. Po dje, nė lidhje me raportin e BE-sė pėr Turqinė, i cili akuzon vendin me shumicė myslimane pėr dėshtim nė politikėn e lirisė sė fjalės dhe tė drejtave tė njeriut, Kryeministri Erdogan deklaroi se "BE-ja po vinte nė mėnyrė artificiale pengesa nė anėtarėsimin e vendit tė tij". Sipas Erdoganit, Turqia duhet tė tregohet e ndershme dhe e sinqertė nė lidhje me vlerėsimet e saj dhe jo tė pėrdorė refrenin e mosrealizimit tė reformave pėr tė vonuar anėtarėsimin. Erdogan ėshtė i bindur qė vendi i tij i ka realizuar tė gjitha kriteret politike dhe se vlerėsimi i javės qė vjen i Bashkimit Evropian nuk pėrputhet me situatėn nė vend.Gazeta Shqip - 2006

munti
06-11-06, 14:13
http://www.randomhouse.com/images/dyn/cover/?source=9781400031917&width=100

Libri: "Qentė e Perėndisė" (Dogs of God)-Xhejms Reston.

Nė SHBA kėtė vit qenka vėnė nė qarkullim libri me titull “Qentė e Perėndisė” (Dogs of God), shkruar nga dijetari amerikan Xhejms Reston, Jr. (James Reston, Jr.), nė tė cilin jepet njė pasqyrė e hollėsishme e krimeve tė llahtarshme tė kishės katolike nė Spanjėn mesjetare, nėn nxitjen e drejtpėrdrejtė tė Vatikanit, nė kuadrin e tė ashtuquajturit inkuizicion, kur myslimanėt spanjollė detyroheshin me dhunė tė ndėrronin fenė dhe kur mijėra kopje tė Kuranit digjeshin publikisht nėpėr sheshet e qyteteve. Ky inkuizicion, i pashembullt nė historinė paskristiane, qė filloi tė praktikohej edhe nė vende tė tjera tė Evropės, nė tė cilėn edhe ndonjė personalitet i shquar i shkencės pėrfundoi deri edhe mbi turrėn e druve pėr bindjet e veta shkencore, qė binin nė kundėrshtim me dogmat e fesė katolike, pėrbėn faqen mė tė zezė dhe mė tė turpshme nė historinė e fesė katolike dhe tė kreut tė saj, Vatikanit. Me termin “qentė e Perėndisė” dijetari Reston ka parasysh inkuizitorėt e Urdhrit tė Dominikanėve nė Spanjė, tė cilėt u bėnė nismėtarėt e inkuizicionit tė tmerrshėm qė u mbėshtet fuqimisht nga Vatikani.

Albanian eX|PerT
10-11-06, 22:05
A e pėrqafoi Kaka Islamin pas vizitės sė tij nė Kuvajt?

Mesfushori i ekipit futbollistik ‘Milano’, braziliani i njohur Kaka publikon pranimin e fesė Islame. Pas leximit tė disa librave me tematikė Islame, nė viziten e tij dhe tė reprezentacionit tė Brazilit nė Kuvajt, me njė kėnaqėsi tė plotė websaiti i tij personal publikon Islamin e Kakas.Gazeta Saudite (Sporti) me datėn 13/10/2006 shėnoj deklaraten e tij ku thotė se: “Islami pėrmban mesazhin mė tė lehtė drejtė paqes dhe dashurisė tė ndėrsjelltė, mirė ėshtė qė njeriu tė jetė musliman kjo nėnkupton qė njeriu ėshtė krijuar tė jetė mysliman. Ēėshtja e fesė ėshtė diēka private gjė e cila nuk ka tė drejt t’i imponohet dikujt. Unė jam shumė i bindur pėr kėtė fe qe e kam pėrqafuar. Fakti qė unė jam mysliman nuk do tė thotė qė do tė zbehet kontributi im profesional. Shpresoi qė Islami im tė mos shkaktoj paragjykime nė publikun tim, tek tė afėrmit dhe tė gjithė ata qė mė duan e veēanėrisht nė klubin e Milanos dhe nė kombėtaren e Brazilit.

Rajkardo Ezikson Do Sanitos Leite i njohur si –Kaka- ėshtė i lindur me 22 prill nė vitit 1982. Karieren e tij tė futbollit filloi nė qytetin e tij. Nė klubin Sao Paolo nė vitin 2001. Nė sezonin e parė shėnoi 12 gola nė 27 ndeshje. Nė sezonin e dytė shėnoi 10 nė 22 ndeshje, gjė e cila tėrhoqi vėmendjen e disa klubeve Evropiane. Nė vitin 2003 Kaka e nėnshkruan kontraten me As. Milanon me shumen vlera e tė ciles arrin 8.5 milion dollar. Nė sezonėn e parė tė liges Italiane (Seria-a) shėnoi 10 gola nė 30 ndeshje. Pra, arriti ta rendit Milanon nė vendin e parė tė liges Italiane. Po nė kėtė vit Kaka zgjedhet lojtari mė i mirė i liges Italiane. Nė sezonėn 2004/2005 Kaka i ndihmoi klubit tė Milanos qė ta fitoi Kupen (Super Italia) dhe ishte e dyta nė tabelen e liges Italiane pas Juventusit. Kaka i mundėsoi Milanos tė radhitet nė vendin e dytė nė kupen e kampionėve, kur humbi nga Liverpol.

Me 9 Prill tė vitit 2006 , Kaka arrit tė shėnoj hetrikun kunder Kievo Verona. Pėr herė tė parė luan nė kombėtaren e Brazilit kunder Venezueles nė Janar tė vitit 2002. Nė kėtė vit Kaka e ka fatin qė tė jetė pjesėtar i kombėtares sė Brazilit nė Kampionatin botėror tė mbajtur nė Koren jugore & Japoni. Ai luajti vetėm 19 minuta kunder kombėtares sė Kostarikes. Nė vitin 2003 Kaka, si kapiten e pėrfaqėsoi kombėtaren e Brazilit nė (Kupen e Artė) duke arritur vendin e dytė me humbje Kundėr Meksikes. Nė vitin 2005 e merituan kupen e (Kontinenteve) pas fitores qe e korren kunder Argjentines (1/4), Kaka ishte njėri ndėr golashėnuesit. Nė kampionatin e vitit 2006 Kaka ishtė njėri ndėr mė tė dalluarit kėshtu e cilėsuan disa ekspert tė Futbollit.


http://www.alwatan.com.kw/default.aspx?pageid=69&mgdid=435004 (http://www.alwatan.com.kw/default.aspx?pageid=69&mgdid=435004)

http://www.alarabiya.net/Articles/2006/10/14/28253.htm (http://www.alarabiya.net/Articles/2006/10/14/28253.htm)


Nga gjaha arabe
Arsim Morina


Nga shoku juaj:
Albanian eX|PerT

munti
13-11-06, 15:09
Na shau dhe iku!

http://www.balkanweb.com/analiza/lajm13.html (http://www.balkanweb.com/analiza/lajm13.html)

-Nga Abdyl Kadolli *

Kadare erdhi pėr t’u shfryrė nė Kosovė dhe tregoi fytyrėn e
vet. Udhėtoi deri te Kepi i shpresės sė mirė pėr ta marrė
njė ēmim letrar. A e dinte Kadare se ai manifestim sot
ėshtė simbol i Mitrovicės sė ndarė, sepse mban emrin e njė
poezie tė F.Gungės sė ndjerė kushtuar Titos sė tij tė
dashur?!
A dinte se poeti i asaj poezie kishte denoncuar disidentin
Demaēi mė 1959, tok me disa shkrimtarė tė tjerė, qė tashmė
dihen nga libri Dosja Demaēi. Nė sajė tė kėsaj besnikėrie,
ai ishte bėrė edhe veprimtar shoqėror-politik i diktaturės
sė Titos, duke vjellė shumė helm mbi disidencėn shqiptare
dhe vetė Shqipėrinė.
Kėshtu, shkrimtari Kadare ia ktheu shqelmat diktatorit tė
vet, por pėrqafoi simbolin e njė diktatori tė huaj. Kur
kishte ardhur pėr herė tė parė nė Kosovė, Kadare kishte
zgjedhur ciklonin e shkrimtarėve tė pushtetit, sepse ishte
kritikuar Dasma e tij, qė edhe vetė e pranon si veprėn mė
tė dobėt. Pėrse e fut aty edhe Ēabejn e madh, qė ėshtė
ēmuar gjithherė nė Kosovė?! Tash Kadare erdhi e na bezdisi
me shumė rrėfime e denigrime tė tij.
Qosja tė shkojė nė psikiatri!-urdhėroi diktatori Kadare.
Veēse nuk u mor vesh si tė shkojė: si Frojdi pėr
psikanalizė apo si Jungu pėr arketipat?
Njėmend Kadare ėshtė njė fenomen interesant i psikanalizės!
Mori ēmimin dhe na shau. Nuk e ofendoi vetėm rivalin e tij,
por edhe tė gjithė tė pranishmit nė Bibliotekėn Kombėtare
nė Prishtinė. Dhe, nė fund, poshtėroi edhe vetveten, sepse
kur nuk ke argumente tė arsyeshme, tė mbetet vetėm sharja,
fjalori i rrugaēėrisė. Ata duhej ta braktisnin e tė mos
zgėrdhiheshin, ta linin fillikat vetėm.
Kadare sillet sot si mbret i letrave. Askush nuk guxon ta
kritikojė e tė mos pajtohet me tė, por vetėm ta lavdėrojė.
Lavdia pėr tė ėshtė mbi tė gjitha. Ai ėshtė alkimist i
fjalės, sepse saora i rrotullon fjalėt dhe mendimet.
Ai ėsht demiurg: ka tė drejtė tė zemėrohet, tė marrė inat,
madje edhe tė shajė e tė mallkojė!
Asgjė nuk ka ndryshuar nga mendėsia e tij ballkanike e
komuniste, edhe pas qėndrimit 16-vjeēar nė Paris.
Ububu, ēfarė diktatori do tė bėhej sikur ta kishte
pushtetin!
Ai di edhe tė kėrcėnohet: Nuk po e them tjetrin version,
sepse versioni tjetėr ėshtė shumė mė i rėndė. Ky njeri
shtyhet nga dikush!
Po, kush qenka ai Dikushi?!
Kėshtu vepronin tė gjithė diktatorėt: i shpallnin tė
ēmendur gjenitė para se t’i linēonin.
Kadare ėshtė moderator i madh, arkitekt i pallatave tė
ėndrrave dhe dirigjent i koncerteve tė dimrave. Ai ishte
shkrimtar pushtetar.
Derisa ai nuk mund tė heqė dorė nga romanet e tij politike,
nuk ka as tė drejtė morale tė kėrkojė dėnimin e diktaturės.

Kadare kėrkon hapjen e dosjeve, por sė pari tė hapet dosja
e mėkateve tė tij.
Kadare i lazdruar ka paranojė: i bėhet sikur tė gjithė po e
sulmojnė, prandaj grindet me tė gjithė.
Kadare ėshtė i gjithdijshmi i botės: ai e vlerėsoi, pa e
parė fare, edhe filmin e lauruar Kukumi, si tragjedi e
popullit tė Kosovės nė sytė e njė tė ēmenduri !
Ėshtė mirė qė nė historinė e letėrsisė hyjnė vlerat letrare
e artisike dhe jo biografitė e shkrimtarėve, sepse ndryshe
do tė tmerroheshin lexuesit.
Kadare si person u zhvesh nė Kosovė, ku vdiq miti i tij i
shkrimtarit tė famshėm. Ai sot ėshtė kontributi ynė mė i
madh pėr botėn dhe falė i qoftė asaj!
Iku Kadare kokulur nga Kosova, duke lėnė shumė helm e
pezėm.
Ai nuk vuri asnjė lule mbi pėrmendoret e dėshmorėve e tė
martirėve.
Nė purgator Dante do ta pyesė pėr gjithė metamorfozėn e tij
politike, pėr mėkatet me kolegėt dhe pėr njė dashuri tė
kėputur e shumė tragjedi familjare.
Falja, Dante, mėkatet!
Amen!
Gazeta Epoka e re, Prishtinė
* Sekretari i Forumit
tė Intelektualėve Shqiptarė

Zero Cool
13-11-06, 16:36
Lajmet nga bota islame tingellojne perafersisht keshtu:

Sot ne Bagdad (Islamabad, Kabul ...) u vran 23 (25, 67 ..) shiit (sunit), nga bombat e kurdisur ne qender te qytetit (tregun, shkollen, xhamin, fushen e sportit ...)... Gjendje e jashtezakonshme perderisa nuk te permiresohet situata dhe siguria...

Keto jane lajmet aktuale qe disa vite dhe keto kane me qene lajmet e verteta nga bota islame edhe disa dekada, e kjo qka shkrauni ju te nderuar dhe matja e fjaleve te me te respektuarve dhe me te merituarve te kombit Shqiptare, nuk duhet te hyne ne kete teme.
Vetem pyetne veten: kush je Ti te shkrash per nje Ismail Kadare, apo Qosje apo...
Kthehuni te tema qe keni hapur vete: "Lajmet nga bota islame" qe per dite na bombardojne me terrorizem ndersektar ne vete boten islame e mos te them per terrorizmin kunder besimeve tjera.

munti
14-11-06, 02:55
Lajmet nga bota islame tingellojne perafersisht keshtu:

Sot ne Bagdad (Islamabad, Kabul ...) u vran 23 (25, 67 ..) shiit (sunit), nga bombat e kurdisur ne qender te qytetit (tregun, shkollen, xhamin, fushen e sportit ...)... Gjendje e jashtezakonshme perderisa nuk te permiresohet situata dhe siguria...

Keto jane lajmet aktuale qe disa vite dhe keto kane me qene lajmet e verteta nga bota islame edhe disa dekada, e kjo qka shkrauni ju te nderuar dhe matja e fjaleve te me te respektuarve dhe me te merituarve te kombit Shqiptare, nuk duhet te hyne ne kete teme.
Vetem pyetne veten: kush je Ti te shkrash per nje Ismail Kadare, apo Qosje apo...
Kthehuni te tema qe keni hapur vete: "Lajmet nga bota islame" qe per dite na bombardojne me terrorizem ndersektar ne vete boten islame e mos te them per terrorizmin kunder besimeve tjera.
Zero,para se t’ja nisish me imponime apo diktime se cka dhe ku duhet te postoj, me mire do te ishte qe ti pak te mesohesh te mos perzihesh ne punet e te tjereve sepse ti mjaft mire e dine se ketu eshte forumi apo oda virtuale.Cdokush e ka mendimin e vete???(tybe s’besoj por nejse…),qe do te thote se edhe une si te tjeret i mbroj mendimet e mija.Sa i perket I.kadares,po te them se ai eshte nje shkrimtare i madhe por dyftyresh, kjo tani eshte e qarte per te gjithe ata qe jane ne rrjedhe.
Mendoj se me keni mirekuptuar!!!

Zero Cool
14-11-06, 13:04
Nuk ka ketu kurrfare inponimesh ! Tena eshte : "lajme nga bota islame" e lajme nga ajo bote jane ato qe ti shkrujta ma larte !
Nese don diqka te shkruash per I.Kadarene atehere qele nje teme te tille dhe shfryju, por mos e harro ate qe kam thene ma heret: "kush je Ti te shkrash per nje Ismail Kadare, apo Qosje apo..."

Edhe une mendoj se me ke mirekuptuar !

munti
14-11-06, 15:45
Nuk ka ketu kurrfare inponimesh ! Tena eshte : "lajme nga bota islame" e lajme nga ajo bote jane ato qe ti shkrujta ma larte !
Nese don diqka te shkruash per I.Kadarene atehere qele nje teme te tille dhe shfryju, por mos e harro ate qe kam thene ma heret: "kush je Ti te shkrash per nje Ismail Kadare, apo Qosje apo..."

Edhe une mendoj se me ke mirekuptuar !


Zero,po ti kush je qe po kerkon llogari prej meje:confused::confused:

----------------------------

"kush je Ti te shkrash per nje Ismail Kadare, apo Qosje apo...
Kuku per mua,spaskam dite qe paska ardhur koha e llogarise, tash po duhet edhe llogari me ta dhene,akibet u bo puna,eh more Zero cka me paske qitur ne telashe. (O Zot i Madhe me ndihmo ne kete dite te llogarise)Amin!. :tongue::tongue:
-------------------------
-------------------------

Zero, mendoj se isha mjaft i qarte!

Savior
14-11-06, 22:43
A e pėrqafoi Kaka Islamin pas vizitės sė tij nė Kuvajt?

Mesfushori i ekipit futbollistik ‘Milano’, braziliani i njohur Kaka publikon pranimin e fesė Islame. Pas leximit tė disa librave me tematikė Islame, nė viziten e tij dhe tė reprezentacionit tė Brazilit nė Kuvajt, me njė kėnaqėsi tė plotė websaiti i tij personal publikon Islamin e Kakas....Nga gjaha arabe
Arsim MorinaNga shoku juaj:


Albanian eX|PerT
72 virgins more. Ekstra prodhim edhe 72 hyrija. Le t'i merr Kaka ato te miat se mua pom pelqen me shume Jeta e Perjetshme me besimin ne Jezu Krishtin.:tongue: Pak shaka e mos ma zini per te madhe.

Po Kaka i ka mohu kete thashetheme dhe ka thene se eshte nje i Krishter Evangjelist bile shume i devotshem. Me heret ishte katolik. Posa ta vizitosh nje shtet me shumice myslimane keta mendojne se menjehere ai person e pranon Islamin.

http://www.kaka.azplayers.com/messages/1.html (http://www.kaka.azplayers.com/messages/1.html)

Jezusi: "Une jam rruga e vetme per tek Ati, askush nuk vjen tek Ati perpos nepermjet meje".

Albanian eX|PerT
14-11-06, 23:59
Po Kaka i ka mohu kete thashetheme dhe ka thene se eshte nje i Krishter Evangjelist bile shume i devotshem. Me heret ishte katolik. Posa ta vizitosh nje shtet me shumice myslimane keta mendojne se menjehere ai person e pranon Islamin.

http://www.kaka.azplayers.com/messages/1.html (http://www.kaka.azplayers.com/messages/1.html)
Une edhe kur e postova e kisha me dije se ndoshta nuk eshte i konfirmuar ky lajm, mirepo nuk eshte problem. Bile kjo ishte postuar me sa e di edhe ne njeren nga webat e tij. Sidoqofte, nuk na qenka mysliman, por qenka evangjelist, e kete e thote edhe Encklopedia elektronike vikipedia.


Jezusi: "Une jam rruga e vetme per tek Ati, askush nuk vjen tek Ati perpos nepermjet meje".
Ma thuaj i nderuari shoku im Savior, "per tek Ati" a tregon se Ati eshte nje qenie ne vete???

Shume rrespekt per ty:
Albanian eX|PerT

munti
17-11-06, 16:28
SHOQATA E INTELEKTUALEVE ‘KULTURA ISLAME’, DEGA SHKODER

Thirrje e hapur per genocid kunder myslimaneve ne Shqiperi

Me botimin ne gazeten Shekulli me daten 3 nentor 2006 te
artikullit ‘Nje mjeker nje shami’ me autor Skender Shkupin,
histeria kunder myslimaneve ne Shqiperi kapi majat me te
larta.
Nga Amerika e larget, qe per ne shqiptaret eshte vendi ku
demokracia eshte ne piedestalin me te larte, ne media u
hodhen ide te rrzikshme te cilat per here te pare I
akuzojne me nje potencial te rrezikshem muslimanet
shqiptare si rrezik i dites per Europen e krishtere
sepse pikerisht ne Shqiperi po pergatiten reparte radikale
islamike qe synojne te pergjakin kontinentin plak duke
planifikuar qe ne bashkepunim me qendra nderkombetare
islamike, te vrasin me qindra mijera njerez.
Duke pase si pike referimi problemin e nje vajze me shami
dhe te nje djali me mjeker, te cilet rektori Agim Kukeli I
penalizoi, jo nga pozita e nje administratori, por nga
pozita e nje bahai aktiv.

Intelektuali qe ka gjetur rehatine ne Amerike na shokon te
gjitheve duke na kujtuar qe ne shqiptaret qenkemi ne lufte
dhe ne lufte lejohen masa drastike qe mund te shkelin te
drejtat e njeriut. Pyetjes sone qe kush eshte kundershtari
yne na e jep vete ky shkrimi kesaj medie, i cili sipas tyre
eshte nje nazizem i ri me irrezikshem se nazizmi i hitlerit
qe kerkon te vendose ne planet nje rend mizor. Ky nazizem i
ri per ate qe e ka shkruar dhe per ato qe jane pas
tij, eshte feja islame dhe besimtaret myslimane qe sot po
perballen me nofken islamike, sikur keto te kishin
prejardhjen nga nje majmun tjeter dhe jo nga ai per te
cilin darvini pohon prejardhjen e shoqerise njerzore.

Dhe lulet e ketyre kamikazeve te ardhshem jane vajzat me
shami dhe djemye me mjekra te cilet me keto tregues ne
pamjen e jashtme percojne mesazhe terrorisye ne ato
ambjente ku ato levizin dhe jetojne duke harruar se mjekra
dhe shamia kane tregues se perkushtimit ne fe dhe nuk kane
lidhje me tregues te terrorizmit dhe eshte pikerisht kjo
rritje e perkushtimit ndaj fese islame qe I ben te
zgjohen te trembur naten Kukelet, Shkupet dhe te gjithe
skoten e tyre te rrezikshme.

Edhe ne vende te trembura kunder mylimaneve ku militojne
intelektual me potencial te larte antimysliman nuk eshte
arritur te njehsohet shamia dhe mjekra e myslimaneve me
kryqin e thyer te hitlerit te cilet duket se kete privilegj
per ta hedhur ne media ia kane rezervuar nje shqiptari
mercenar si Skender Shkupi qe duket se per thirrje
masakrash kunder myslimaneve eshte peshe e rende per
padronet e tij, sepse eshte e pamundur qe nje person, pa
nje prapavije mbeshtetese, te ndermarre sulme kaq te te
rrezikshme.
Duke shfrytezuar mediat qe kane nje pozicion te caktuar
antiislam Skender Shkupi me ne fund therret EUREKA, pra na
jep rrugen per te shpetuar Shqiperine qe rrezikohet nga ato
qe po pergatisin rendin e ri mizor per njerezimin duke na
servirur si shpetim Turqine e Mustafa Qemalit, i cili
sipas Shkupit burgosi dhe vrau mijera hoxhallare, masakroi
turmat e mykura islamike duke e shpetuar Turqine nga
portreti I nje Afganistani taleban, veprime keto qe shkelin
te drejtat e njjeriut, por aq te justifikuara per
qellime te tilla madhore dhe duke arsyetuar ne kete linje
po per keto qellime madhore ne Shqiperi duhet qe myslimanet
te rruajne mjekrat dhe te heqin shamite vajzat nga kokat
dhe te pergatiten per te perballuar nje genocide te ashper
alla Ataturk qe te kete sa me shume pastaj mjekra
mafjozesh dhe vajza me bark jashte per te rrenuar moralin e
shoqerise shqiptare qe patjeter do te pasoje shkaterrimin e
te gjithe shoqerise shqiptare.

Thirrje te tilla ne fakt na kujtojne thirrjet e
intelektualeve serb qe ne pragluften e Bosnjes i kujtonin
Europes se krishtere se myslimanet e Bosnjes jane nje
rrezik I tmerrshem per per ate dhe te gjithe kemi ne
kujtese ato qindra e mijera te vrare ne ate hapesire
myslimane ku pjesen e luanit ne ate masaker e paten ato qe
e nxiten dhe e planifikuan ate masaker.

Ka shume mundesi qe myslimanet shqiptare te jene viktime e
nje genocidi te tille, sepse dy hapesira myslimane, Bosnja
dhe Kosova jane maskruar duke ia lene duket rradhen tashme
myslimaneve ne Shqiperine londineze. Kete ide po e kalojme
ne media duke pase [paraysh presjonin ne rritje qe eshte
shume I lexueshem ne hapesiren shqiptare qe daton me
historine e kryqave qe lulzojne nga Gjirokastra ne Koman qe
e kane kthyer Shqiperine ne nje kishe te stermadhe, sepse
keto simbole te krishtera vendosen vetem ne kisha dhe ne
varreza, duke vazhduar me presidentin qe mi do shqiptaret
te krishtere dhe me Mejdanin qe I do shqiptaret muslimane
minorance dhe duke perfunduar me qarqet antiislame qe
botojne karikaturat kunder profetit Muhamed ne Shqiperi per
te afruar sa me prane naten e Shen Bartolomeut per
myslimanet, dhe siguruar qe myslimanet ne kete hapesire ta
shohin veten te futur ne shishe si i vetmi vend i sigurte
per ato.

E verteta eshte se ne Shqiperi myslimanet kane statusin e
kulakut dhe te armikut te klases, status qe brezi yne
fatkeq e perjetoi ne vitet e diktatures ortodokse
komuniste.
Sepse sic po vine kohet ne Shqiperi ato kohe po vine
serisht kur muslimanet do ta kene te veshtire te deklarojne
fene e tyre islame.
Nje mik i im, intelektual i nderuar me tha nje dite se kam
frike te vij ne nje mbledhje intelektualesh muslimane se mi

kane thene djalit ne pune se je djali i nje islamiku
radikal. Shenja te tilla ogurzeza per myslimanet shqiptare
jane profeci ogurzeza per te gjithe popullin shqiptar sepse
gjuhet e flakes se zjarrit qe po piketohet do te perpijne
myslimane dhe te krishtere, hebrej dhe bahai si Kukeli dhe
Kukele te tjere te cileve po u shtohet numri pa nderperje
ne Shqiperi.

Mendojme se ketij sulmi frontal kunder myslimaneve ne
Shqiperi i duhet thene ndal se gjerat nuk kane precipituar
ne kahun negative, sepse myslimanet ne Shqiperi nuk jane te
perhumbur dhe nuk jane naļve dhe patjeter nuk e hane
sapunin per djathe dhe e dine se ku fle lepuri. Ata nuk do
te jene kurre te gatshem t'ia vene koken ne gijotine sic
dua ata permendin shembullin e Ataturkun te Turqise.
Eshte mire qe atyre qe mendojne se ne kete klime politike
te fshehur pas luftes kunder terrorizmit se mund te mbyllin
myslimanet ne nje geto, ta dine se kju mine mund tu
shpertheje ne duar dhe perpjekje te tilla mund te kthehen
ne boomerang kunder tyre, sepse eshte vertetuar pa medyshje
se te sulmuarit pa te drejte ruajne potenciale maramendese
per tu shkaktuar disfata te paimagjinueshme atyre qe i
penalizojne dhe i cenojne pa te drejte.

Populli shqiptar historiksht ka jetuar ne nje harmoni te
admirueshme ku myslimanet kane qene percaktues ne
kete arrije madhore. Ka shume mundesi qe ato kancelari
nderkombetar qe instaluan per dekada te tera komunizmin
ortodoks ne Shqiperi po bejne perpjekje per te instaluar
nje komnizem te ri I cili tashme eshte shume I
lexueshem nga secili shqiptar.
Ky komunizem I ri eshte ANTIISLAMIZMI. Ngjarjet qe do te
vijne pas, patjer do te tregojne pozicionin e vertete qe do
do te ndermarrin myslimanet ne Shqiperi perballe ketij
genocidi ne pergatitje kunder tyre dhe ato qe po e
pergatisin kete genocidi
do te shokohen kur te ballafaqohen me kete qendrim te
myslimaneve ne Shqiperi te cilet nuk i kane asnje detyrim
askujt qe ta vene litarin ne gryke, sepse jetojne ne vendin
e tyre dhe feja islame per ata eshte pjesa me e cmuar e
jetes se tyre dhe kush kercenon jeten e dikujt pa te drejte
duhet te llogarise edhe reagimin e ashper te atij qe eshte
cenuar.

Albanian eX|PerT
18-11-06, 03:32
I nderuari munti! Eshte shume e vertete, se Agim Kukeli eshte pjesetare i atij sekti (bahai), dhe sije se s'ka vlere ky njeri. Ky eshte rektor perkohesisht ne Durres, dhe shpresojme qe sa me shpejt te ik nga aty. E vertete eshte konstatimi se ky eshte nje kumonist i epokes tone ne vendin tone. Ta kundershtojme njezėri se bashku te gjithe kete islamofobi, nacionalizem, racizem. Agim Kukel eshte nje paēavurr e ketyre zagarve komunist, qe qajn per Enverin.

Me rrespekt dhe nder shoku juaj
Albanian eX|PerT

munti
20-11-06, 22:18
Motra e nderit dėnohet pėr gjenocid


“Ēfarė tė mire kemi nga Islami”. Janė fjalėt e disa krerėve politik dhe fetar qė u dėgjohen kohėt e fundit, por nė anėn tjetėr mund tė pyetemi ēfarė tė mire (dėmi) kemi nga tė tjerėt?

Theophister Mukakibibi (http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/africa/6136192.stm),http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/6136192.stm motėr e ndėrit nė Ruandė, ėshtė dėnuar me 30 vite burg pėr shkak tė pjesmarrjes nė gjenocidin e atjeshėm. Motra e nderit ėshtė akuzuar sepse u kishte ndihmuar ushtarėve Hutu nė vrasjen e qindra pjestarėve tė fisit Tutsi. Qė krimi tė jet edhe mė i madh kjo kėtė e bėri nė spitalin ku punonte, aty ky gjeten strehim personat e ikur. Motra e nderit, gjithashtu ėshtė akuzuar sepse kishte hedhur njė foshnje nė WC-nė e spitalit. Kryetari i gjykatės lokale i cili e dėnoi kėtė monstrum, kishte deklaruar. “Ajo i zgjedhte Tutsit nė spital dhe i dėbonte jashtė qė t’i masakroj milicia Hutu”. Ajo nuk i kursente as nėnat shtatzėnė. Mbi 20 persona dėshmuan pėr krimiet e saj. Njė dėshmitar kishte deklaruar: “Ajo, atė kohė mbante takime me milicinė Hutu dhe shfrytėzonte oficerin ushtarak si pėrcjellje gjatė vrasjeve. Kjo motėr e nderit ėshtė akuzuar pėr mosdhėnjen e ushqimit personave tė fisit Tutsi tė cilėt kishin gjetur strehim nė spital.

http://www.islamgjakova.net/Lajme/Motra%20e%20nderit%20denohet%20per%20gjenocid_file s/image005.jpg

Nė anėn tjetėr, nė njė gjykatė tjetėr tė UN-sė me rastin e gjenocidit tė njejtė nė Tanzani, gjindet njė prift katolik i cili akuzohet pėr vrasjen e 2.000 personave tė cilėt tentuan tė gjejnė strehim nė kishen e tij. Nė gjykatėn tjetėr nė Belgjikė dy motra tė nderit gjithashtu janė akuzuar pėr pjesmarrje nė gjenocid, dhe kėshtu me rradhė prej prifterinjėve, motrave tė nderit… gjykohen pėr pjesmarje nė gjenocid. Ēfarė ėshtė ajo qė njerėzit mund t’i shndėroj nė monstrum …

Nėse bazohemi nė fjalėt e lartėpėrmendura, atėher a duhet te bazohemi nė sjelljet e disa personave pėr tė menduar se ēfarė tė mire paska bota nga krishterimi?Burimi:20.11.2006.islamgjakova.

munti
23-11-06, 01:41
BOTIME TĖ REJA - PASQYRA E LIBRITPĖRBALLJET ME ISLAMOFOBINĖ


Autori: ABDI BALETA
Botoi: "Rimėkėmbja"
Shtypur nė Shtypshkronjėn Maluka
Art grafik: Kleida Maluka
Tiranė, Korrik, 2006


"Pėrballjet me Islamofobinė" ėshtė njė vepėr
madhėshtore, qė s'ke mundėsi, kurrsesi, pėr pa e lexuar, m'e lėshuar
prej dore…!
Ky libėr do t'ju ēelė sytė tė gjithė atyre qė
dėshirojnė Dritė. Drita vetė iu bėhėt dėshmi e qenies sė Dritės.
Tė reagosh ndaj sė keqės ėshtė obligim, sepse,
pėrndryshe, bėhemi fajtor pėr ngadhnjimin e saj. Nuk mund tė jesh
intelektual, thoshte Jean Pual Sartre, po qe se nuk posedon, pėrveē
dijes, edhe guximin. Dijen e guximin, dyshim s'ka, Abdi Baleta tė
thella i ka…
Tė lumtė o baca Abdi qė pėrballesh me kėtė islamofobi…!
Tė lumtė o baca Abdi qė pėrballesh aq mirė duke pėrhapė
dritė aty ku errėsirė…!


"Pėrballjet me Islamofobinė" quhet libri mė i ri, njė libėr
madhėshtor, shkruar, siē e ka zanat, me mjeshtėri tė veēantė, nga
z.Abdi Baleta.
Kush ėshtė Abdi Baleta?
Abdi Baleta, lindur nė fshatin Gur i Bardh tė Matit nė vitin
1941, ka studiuar pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare nė Moskė dhe ėshtė
diplomuar pėr drejtėsi nė Universitetin e Tiranės, nė vitin 1964.
Deri nė vitin nė vitin 1983 ka shėrbyer nė diplomacinė e
shtetit shqiptar si punonjės e drejtor nė Ministrinė e Jashtme dhe
ambasador e pėrfaqėsues i Shqipėrisė nė OKB, nė New York, SH.B.A.
Ka kryer detyrėn e Kryetarit tė Gjykatės sė Rrethit nė
Pogradec (1983-1987) dhe tė pedagogut tė sė drejtės ndėrkombėtare nė
Fakultetin e Drejtėsisė (1987-1995).
Nė vitet 1991-1996 ėshtė zgjedhur deputet i Partisė
Demokratike nė Kuvendin e Shqipėrisė.
Nga viti 1995 merret vetėm me publicistikė, si drejtues i
gazetės sė pėrjavėshme nacionaliste "Rimėkėmbja", qė botohet nė
Tiranė.
Nga viti 1995-2006 ka botuar kėto libra:

1. "Shqiptarėt pėrballė shovenizmit serbo-grek" (1995)
2. "Dhimbjet dhe turpi i Shqipėrisė" (1997)
3. "Vetėm nacionalizmi e shpėton kombin shqiptar" (1998)
( Nė bashkėpunim me gazetarin nga Kosova Bajram Kabashi,
libėr i cili u ribotua edhe nė vitin (2005).
4. "Kosova nga Dejtoni nė Rambuje" (1999)
5. "Kush dhe ēfarė fshihet pas trillimit komunizėm islamik"
(2002)
6. "Shqiptarėt pėrballė terrorizmit intelektual tė Falaēit"
(2002)
7. "Kundėrshpifografi" (2005)
8. "Pėrballjet me Islamofobinė" (2006)

Libri mė i ri, i teti me radhė, i Abdi Baletės "Pėrballje me
Islamofobinė" ka 713 faqe dhe ka kėtė pėrmbajte:

SA PĖR NISJE…………………………………………………..faqe: 7-23

KREU I "MYSLIMANI I KRYQĖZUAR" DHE "SINDROMI
ISLAMIK"…………………………………………………………faqe: 24-46

KREU II ISLAMI RREZIK, APO ISLAMI NĖ
RREZIK?!.......................................... ...................
.............................faqe: 47-69

KREU III KONSUM I TEPRUAR I ISLAMOFOBISĖ SĖ
IMPORTUAR………………………………………………………faqe: 7O-72

Rrėnjėt kulturore tė islamofobisė perėndimore…………………..faqe: 73-96
Islamofobia kėrkon Islam tė "dearabizuar" (Vatikanas)
…………………………………………………………..faqe: 97-111

KREU IV ISLAMOFOBIA UZURPON POLITIKĖN
SHTETĖRORE…………………………………………………….faqe: 112-115

Firaunėt e antimyslimanizmit gjetėn faraonin e tyre……………faqe: 116-121
Utilitarizmi fatkeq dhe gafa diplomatike nė ligjėratėn
presedenciale……………………………………………………….faqe: 122-127
Mėsymje "TOUS AZIMUTS" e gjeneral Moisiut kundėr
Islamit………………………………………………………………faqe: 128-143

KREU V INTOLERANCA E SHARTUAR MBI TOLERANCĖN E
TRASHĖGUAR…………………………………………………….faqe: 142-143

Si duhet konceptuar toleranca fetare midis
shqiptarėsh?........... .faqe: 144-155
Nė vazhdėn e antimyslimanizmit politik, kulturor e diplomatik…faqe:
156-163.
Toleranca fetare respekt i ndėrsjellė, jo jo privilegj apo detyrim i
njėanshėm…………………………………………………………..faqe: 164-177
"Harmonia fetare" e Moisiut si "pajtimi kombėtar" i Ramiz
Alisė………………………………………………………………….faqe: 178-185
Fryma e palolibrit tė Myftarajt nė konferencėn e Moisiut e tė
Kadaresė…………………………………………………………… faqe: 186-199
Vrugu katoliko-papist i "manifestit antiislamist" tė Xhaferrit….
"Kadareada fetare" ndezi mė shumė sherriadėn islamofobe……faqe: 206-
210
"Herezia e shamisė" si alibi e "sindromit islamik"………………faqe: 211-218KREU VI ĒORODITJE IDEORE PĖR SYNIME
RIKONKUISTADORE………………………………………… faqe: 219

Kotėsia e tezės "Islami nuk ėshtė fe burimore" e shqiptarėve…faqe:
219
Ligėsia e etiketimit tė Islamit si "fe e pushtuesit"……………….faqe: 228-
234
Marrėzia e tezės "mysliman me thelb tė krishterė"…………….faqe: 235-239
Ironia e tezėz "shqiptarėt shpėtuan qytetyrimin
perėndimor"……………………………………………………… faqe: 24O-255
Pabazueshmėria e tezės "Islami-fe u imponue me
dhunė"………………………………………………………………faqe:256-262
Njėfetaria (monizmi monoteist) si mohim i "pluralizmit
monotist"……………………………………………………………faqe:276-290
Roli pėrbashkues i Islamit pėrforcon "pluralizmin
monoteist"………………………………………………………… faqe: 291-299
"Kthimi nė fenė e t'parėve", strategji rikonkuistadore…………faqe: 300-
310

KREU VII TRAZIMET E FETARIZMIT ME….(ANTI)IZMA TĖ
TJERĖ……………………………………………………………….faqe: 311

Zingjiri i rėndė i "…izmave" nga Fashizmi tek Xhihadizmi…….faqe: 314
Mesianizmi i perėndimorizmit me krishterizėm (nga Koliqi tek Moisiu)
………………………………………………………………faqe: 320-332)
Fetishizmi i vlerave perėndimore, kurth i islamofobisė………….faqe: 333-
338
Mbrojtje e myslimanizmit, jo armiqėsi ndaj katolicizmit………..faqe:
339-341
Islamofobia si neoracizėm eurocentrist………………....... ………faqe: 342:351
"Oksidentalizmi" shqiptar hije e islamofobisė……………………faqe: 352-358
"Antiamerikanizmi" nacional-islamik, provokim
antimusliman……………………………………………….. ………faqe: 359-379
Fashistizimi i myslimanizmit, lojė e kristosllavizmit……………...faqe:
380-398
Laicizmi fondamentalist (feja civile) dhe "…izmat" fetarė……….faqe:
398-408

KREU VIII BINJAKĖZIMI I ISLAMOFOBISĖ ME
SIONIZMIN………………………………………………………….faqe: 409

Kush dhe pse shpiku "popullin filosemit" dhe antisemitizmin pa
ēifutė"…………………………………………………………………faqe: 410-415
Ē'tregojnė debatet dhe akuzat pėr "antisemitizėm islamik"?........
faqe: 416-422
Pse sionizmi nuk mund tė jetė "lėvizje
nacionaliste"?......................faqe: 423-430
Krijimin e shtetit tė Izraelit e pėrgatiti sionizmi, e vulosi
Holokosti………………………………………………………………faqe: 431-441
"Antisemitizmi" i Enverit vello e filoserbizmit "sionist" shqiptar
faqe: 442-450
Islamofobia shqiptare mercenare vullnetare e sionizmit…………...faqe:
451-462
Lėkundjet antisemite nga "thyrjet tektonike" tė qytetėrimit judeo-
kristian…………………………………………………………………faqe: 462-471
"Protokollet e Sionit", platformė dhe metodologji e sundimit
botėror…………………………………………………………………faqe: 480-490
Islamofobia shqiptare fshihet pas mallkimeve sioniste pėr Bin
Ladenin………………………………………………………………...faqe: 491-498

KREU IX NACIONALIZĖM DHE ISLAM, JO NACIONALIZĖM
ISLAMIK"……………………………………………………………..faqe: 498-502

"Antinacionalizmi" perėndimor ushqen islamofobinė nė
Shqipėri………………………………………………………………….faqe: 503-510
Antropologjia e "nacionalizmit islamik shqiptar"……………………faqe: 511-515
"Komunizmi nacional" nuk ėshtė"nacionalizėm komunist"…………faqe: 516-
522
Feja nuk e bėn nacionalizmin, e pėrforcon……………………………faqe: 523-526
"Nacionalizmi gjithpėrfshirės", mohim I nacionalizmit……………...faqe:
527-540
Universalizmi i feve nuk e zhbėn nacionalizmin………………………faqe: 541-553
Antimyslimanizmi si mėsymje kundėr nacionalizmit shqiptar………faqe:
554-558
Nacionalizmi dhe simbolika kombėtare………………………………..faqe: 559-570
Roli pėrbashkues i myslimanizmit forcon nacionalizmin
shqiptar…………………………………………………………………..faqe: 571-577
Nacionalizmi, ide e veēantė e njė pjese tė kombit……………………..faqe: 578-
589

KREU X NACIONALIZMI LAIK SHQIPTAR DHE NACIONALIZMAT E
KRISHTERĖ BALLKANAS………………………………………….. faqe: 590-591

Dallimet fetare i acarojnė konfliktet kombėtare nė Ballkan………….faqe:
591-598
Vetėfajėsimi pa mėkatim i shqiptarėve para serbėve…………………faqe: 599-
613
Tellallėt e islamofobisė, mercenarė tė
Sėrbisė……………....................faqe: 614-628
Konvertimi nė orthodoksi, armė e nacional-shovenizmit grek……….faqe:
629-640

KREU XI ANTIMYSLIMANIZMI MERR PENG FIGURA
KOMBĖTARE…………………………………………………………..faqe: 641-649

Skėnderbeu ėshtė figur politike-ushtarake, jo fetare………………….faqe:
650-655
Pėr Nėnė Terezėn respekt shqiptar, jo katolikocentrist………………faqe:
656-657
"Jeniēerizmi perėndimorist" bėn lojėn e islamofobisė………………..faqe:
658-672
Pėr mbyllje…… me derė hapur………………………………………...faqe: 673

SHĖNIME……………………………………………………………….faqe: 681-699
BIBLIOGRAFI………………………………………………………….faqe: 700-713


Kjo ishte pasqyra e pėrmbajtjės sė librit "Pėrballjet me
Islamofobinė", shkruar nga z.Abdi Baleta, i cili e fillon librin me
njė hadith tė Muhammedit (a.s.), ku shkruan:
"…Nė qoftė se njė imam nuk e mbron xhematin e vet, ai kurrė nuk do
tė ndjejė aromėn e parfumit tė Xhennetit…"
Islamofobėt shqiptarė, thuhet nė rreshtat e fundit tė
librit, deri tani janė treguar shumė primitivė, fanatikė,
mendjengushtė nė trajtimin e problemeve tė luftės
kundėr "fondamentalizmit dhe terrorizmit islamikė…Ata deri tani kanė
dėshmuar se dinė vetėm tė urrejnė, tė turfullojnė, tė provokojnė,
por jo tė vėzhgojnė, tė vėrejnė, tė analizojnė e tė kuptojnė
problemet historike dhe aktuale nė ballafaqimet Krishterizėm-Islam.
Islamofobėt shqiptarė do tė mbeten nė pozitėn e qesharakėve edhe pėr
mjaft kohė nė kėto pėrballje.
"Pėrballjet me Islamofobinė" ėshtė njė vepėr madhėshtore,
qė s'ke mundėsi, kurrsesi, pėr pa e lexuar, m'e lėshuar prej dore…!
Ky libėr do t'ju ēelė sytė tė gjithė atyre qė dėshirojnė Dritė.
Drita vetė iu bėhėt dėshmi e qenies sė Dritės.
Islamofobia ėshtė njė e keqe qė po pėrhapet ashiqare, jo
vetėm vetėm nė hemisferėn perėndimore, por edhe nė trojet
shqiptare, nė veēanti, nė Kosovė e Shqipėri…
Tė reagosh ndaj sė keqės ėshtė obligim, sepse,
pėrndryshe, bėhemi fajtor pėr ngadhnjimin e saj. Nuk mund tė jesh
intelektual, thoshte Jean Paul Sartre, po qe se nuk posedon, pėrveē
dijes, edhe guximin. Dijen e guximin, dyshim s'ka, z.Abdi Baleta tė
thella i ka…
Tė lumtė o baca Abdi qė pėrballesh me kėtė islamofobi…!
Tė lumtė o baca Abdi qė pėrballesh aq mirė duke pėrhapė
dritė aty ku errėsirė…!

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Albanian eX|PerT
23-11-06, 23:01
faqe: 700-713

I lumte! I uroj ēdo te mire profesorit Baleta.

Me rrespekt, shoku juaj
Albanian eX|PerT

munti
24-11-06, 00:41
“Ne e vramė Isusin, do tė vrasim edhe ty”

Sot, nė Hebron ekstremistėt ēifut gjatė tėrbimit tė tyre ia thyen ashtin e fytyrės suedezes 19 vjeēare, Tove Johansson, aktiviste e HWR-sė (organizata pėr tė drejtat e njeriut).

Mė heret, po atė ditė, ekstremistėt e njejtė (kolonė izraelit), lėnduan 5 palestinez, nė mesin e tė cilėve edhe njė fėmijė 3 vjeēar. Edhe nxėnist e shkollave ishin caqe tė kėtyre kriminelėve nė rrugėtimin e tyre pėr nė shtėpi. Armata izraelite, e cila ishte e pranishme, nuk reagoi kundėr masės sė tėrbuar ēifute.

Tove Johansson e kaloi pikėn kontrolluese Tel Rumeida me grupin e aktivistėve pėr tė drejtat e njeriut (HRW) pėr t’ju bashkangjitur nxėnėsve tė cilėt ishin duke u kthyer nė shtėpi. Ata u ballafaquan me masėn e ekstremistėve ēifut, tė cilėt filluan tė kėndojnė nė gjuhėn e tyre „Ne e kemi vrarė Isusin, do tė vrasim edhe ty!“- refren i cili ėshtė pėrsėritur tėrė kohėn, gjatė tėrė ditės.

Sė shpejti ekstremistėt e rrėthuan grupin e vogėl dhe filluan t’i pėshtyjnė, ndėrsa ata tė rendit tė parė i godisnin me shqelma.

Armata hebreje dhe policia kėtė e pėrcollėn nė qetėsi.

Mė pas njė hebre e goditi aktivisten Tove Johansson me njė shishe tė zbrazur nė anėn e majtė tė fytyrės duke i shkaktuar plagė tė rėnda. Nė atė moment, nga goditja e rėndė ajo ra nė tokė, ndėrsa ekstremistėt kėtė e pėrcollėn mė duartrokitje dhe kėngė. Mė nė fund ushtarėt reaguan dhe i paralajmėruan ekstremistėt nė formėn, siē i pėrshkruan aktivistėt: “ok, djema, kjo ishte e tėra.”

Ekstremistėt i ndėrprenė sulmet, por jo edhe me tėrbimin e tyre. Disa prej tyre erdhen edhe me fotoaparate tė fotografohen afėr fytyrės sė aktivistes sė pėrgjakur sikur afėr trofeut.

Policia arrestoi tre ekstremist pėr tė cilėt aktivistėt treguan se ishin pjesmarrės nė kėtė sulm, por pėr njė kohė shumė tė shkurtė tė gjithė u liruan.

Mjeku arriti 15 minuta pas sulmit dhe menjėherė filloi t’i pues aktivistėt tė cilėt ishin sulmuar pse erdhėn nė Hebron dhe rrefuzoi t’i ofroj ndihmė gruas sė pėrgjakur. 5 minuta mė vonė arriti mjeku ushtarak i cili filloi ta mjekoj. Nė atė kohė policia filloi t’i kėrcėnohej aktivistėve se do t’i arrestoj nėse nuk largohen nga kjo zonė.

Mė vonė ėshtė kuptuar se policia nuk u kishta marrė emrat e ekstremistėve tė cilėt ishin identifikuar si sulmues, njėri prej tyre u kishte thėnė policisė se pėr dy orė duhet tė fluturoj pėr nė Francė.

Luftėtarėt pėr tė drejtat e njeriut tentojnė t’i parandalojnė sulmet e egra ēifute ndaj palestinezėve duke i shoqruar ata. Kolonėt ēifut tė Rumeidės nxisin turistėt ēifut tė vijnė dhe t’ju ndihmojnė. Sot, siē shihet, qindra prej tyre iu pėrgjigjėn thirrjes, si njė aventurė tė veēantė, shumica prej ture erdhen pėrtej detit: nga Franca, Anglia, Amerika …http://www.palsolidarity.org/main/2006/11/18/hebron-day-06 (http://www.palsolidarity.org/main/2006/11/18/hebron-day-06)23.11.2006.islamgjakova

AlbaPoweR
30-11-06, 01:35
Nė atė kohė ndriti edhe njė rreze drite dhe ndihmoi shpėrndarjen e errėsirės. Kjo ishte njė dritė mė e shndritshme, sikur vetėtima nė natėn me stuhi, e cila nuk shuhet shpejtė si ajo, por vazhdon edhe mė tė shndris dhe tė ndriēojė mjedisin e vet.
Kjo dritė e dytė nė Islam ishte Umeri. Umer b. El-Hattabi e pranoi Islamin nė muajin dhul-hixhxhe tė vitit gjashtė tė pejgamberllėkut,[1] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn1) vetėm tre ditė pas Islamit tė Hamzės.[2] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn2) Resulull-llahu a.s. tanimė i ishte lutur All-llahut xh.sh. qė Umeri tė pranonte Islamin. Tirmidhiu transmeton nga Ibni Umeri njė hadith, tė cilin e klasifikon nė sahih, tė cilin po ashtu Taberaniu e transmeton nga Ibėn Mes'udi dhe Enesi qė Resulull-llahu a.s. ka thėnė: "O All-llahu im, ndihmoje Islamin me njėrin prej kėtyre dyve, i cili ėshtė mė i dashur pėr Ty: me Umer b. Hattabin ose me Ebu Xhehl b. Hishamin." Mė i dashuri pra pėr All-llahun xh.sh. ka qenė Umeri r.a.
Pas studimit tė tė gjitha versioneve, tė cilat flasin pėr kalimin e Umerit r.a. nė Islam, mund tė konkludohet se feja Islame nė zemrėn e tij ka zėnė vend gradualisht, por sigurt. Para se ta prezentojmė kėtė, tė themi diē pėr virtytet e Umerit r.a. dhe ndjenjat e tij.
Umeri r.a. ka qenė i njohur me mprehtėsi nė tė folur dhe me lėvizje energjike. Shpeshherė myslimanėt kanė pėrjetuar nga ai hidhėrime, mirėpo nė realitet ka qenė person tek i cili pėrziheshin ndjenja tė ndryshme. I ēmonte shumė zakonet e tė parėve tė tij, e nga ana tjetėr ia kishte ėnda kėnaqėsitė e kėsaj bote, verėn dhe lojėrat. Mahnitej me qėn­drueshmėrinė e myslimanėve nė besimin e tyre tė ri dhe me vullnetin e tyre tė fuqishėm pėr tė vazhduar, pa marrė parasysh se nė ēfarė pen­gesash hasnin. Edhe vetė vihej nė situata tė dyshimta pėrkitazi me fenė e vet dhe mendonte se Islami ėshtė feja mė e mirė nga tė gjitha tė tjerat. Kėshtu zgjati gjersa nuk mbizotėroi ajo qė mbizotėroi. Kėto janė fjalėt e El-Gazaliut.[3] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn3)
Rezymeu i traditės pėr Islamin e tij thotė se, Umeri r.a. njė natė del pėr tu zbavitur jashtė shtėpisė sė vet. Shkon nė Harem tė Ka'bes dhe brenda hasė Resulull-llahun a.s. nė namaz. Kėndonte nga fillimi i sure “EL-Hakka”. Umeri ndalet dhe dėgjon. I pėlqeu kėndimi i Kur'anit. Ai vetė thotė: "Thashė me vete - ky, pasha Zotin, ėshtė poet, siē kanė thėnė kurejshitėt. Pastaj i dėgjova fjalėt: "Kur'ani ėshtė, me tė vėrtetė, fjalė e shpallur Pejgamberit fisnik, e nuk ėshtė fjalė e poetit - sa pak jeni duke besuar!" (69, 40-41). Pastaj unė mendova: "Ai ėshtė magjistar." Dhe dėgjova fjalėt: "e nuk ėshtė fjalė e ndonjė magjistari - sa pak jeni duke menduar." (69, 42). Pastaj Umeri r.a. tha: "Atėherė Islami hyri nė zemrėn time."[4] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn4)
Kėto kanė qenė farat e para tė Islamit qė u mbollėn nė zemrėn e tij, por lėvozhgat e farave ishin tė pėrbėrė nga keqkuptimet paraislamike, nga asabijja tradicionale (fanatizmi fisnor), dhe nga mbajtja dhe glori­fikimi i besimit tė gjyshėrve. Tė gjitha kėto ende mbizotėronin me men­djen e tij. Kjo ishte e vėrteta pėr tė cilėn rrahte zemra e tij. Andaj mbeti i zellshėm dhe i palodhshėm nė veprimet e veta kundėr Islamit. Por megjithatė, nė zemrėn e tij vibronte njė ndjenjė tjetėr e fshehur thellė pas mburojės sė tij trupore.
Nė armiqėsinė e ashpėr tė Umerit numėrohet vendimi i tij pėr ta mbytur Resulull-llahun a.s. Kjo ndodhi njė ditė, kur doli, i ngjeshur me shpatė tė mprehtė, pėr ta realizuar vendimin nė vepėr. Gjatė rrugės e takon Nu'ajm bin Abdullah el Adevijjun,[5] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn5) ose, ndoshta njė njeri tjetėr nga fisi Benu Zehra,[6] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn6) ose bile edhe nga fisi Mahzum,[7] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn7) i cili e pyet: "Ku je nisur, o Umer?" Ai pėrgjigjet: "Dėshiroj ta mbys Muhamme­din." Ky i thotė: "Si do tė mbrohesh nga familjet Benu Hashim dhe Benu Zehra nėse e mbyt Muhammedin?" Umeri i tha: "Kėshtu mund tė flasish vetėm nėse e ke pranuar fenė e re, dhe ke braktisur atė tė vjetrėn nė tė cilėn ke lindur." Atėherė njeriu i tha: "Mirė pra, po a dėshiron, o Umer, tė tė them diē qė ende nuk e din? Do tė ishe i befasuar! Motra jote dhe dhėndri yt e kanė ndėrruar fenė e e kanė braktisur fenė tė cilės i takon ti." Umeri u trondit shumė dhe niset nė shtėpinė e tyre. Kur arrinė, aty hasi Habab bin El-Eretin. Nė dorė e mbante njė faqe tė Kur'anit ku shkruante "Ta-ha". Kėtė sure ia kėndonte kėtyre dyve. Hababi shpesh vinte tek kėta pėr t'ju kėnduar Kur'an. Kur dėgjoi zėrin e Umerit, u fsheh thellė nė shtėpi, ndėrsa Fatimja - motra e Umerit - fshehu faqen e Kur'anit. Kur hyri Umeri tek ata, tha: "Ēfarė janė ato fjalė qė i dėgjova kur arrita kėtu?" "Ata u pėrgjigjėn: "Kurrgjė, ne tė dy bisedonim mes veti." Ai tha: "A mos, vallė, ju dy e keni ndėrruar fenė?" Dhėndri tha: "O Umer, ēka mendon, nėse e vėrteta ėshtė nė anėn e asaj feje tjetėr, e jo nė atė tėndėn?" Umeri iu vėrsul dhe e goditi fuqishėm. Motra e tij ndėrhyri dhe e shkėputi nga burri i saj, kurse ai i dha njė tė shtyrė me dorė nė faqe dhe e pėrgjaku, - nė traditėn e Ibni Is'hakut thuhet se e ka goditur me shuplakė nė faqe dhe i ka shkaktuar plagė - e ajo, e hidhėruar, i drejtohet: "O Umer, nėse feja tjetėr ėshtė e drejtė, e e jotja e gabuar, atėherė dėshmoj se nuk ka Zot tjetėr pėrveē All-llahut dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė Pejgamber i All-llahut."
Kur e pa Umeri se ēka i bėri motrės, tė cilės i rridhte gjaku nga plaga nė fytyrė, i erdhi shumė keq dhe u pendua. Pastaj ua kursej jetėn e tha: "Ma jepni atė fletė ta lexoj." Motra i tha: "Ti je i papastėr, e kėtė nuk e marrin nė dorė njerėzit e papastėr, ngrihu e pastrohu e pastaj merre Kur'anin." Kur e bėri kėtė, e mori fletėn dhe kėndoi: "Nė emėr tė All-llahut, tė Gjithėmėshirshmit, Mėshirėplotit!" dhe tha: "Sa emra tė bukur dhe tė pastėr (duke menduar nė Besmele)" dhe vazhdoi tė kėndojė "Ta-ha" gjersa nuk erdh tek ajeti: "Vėrtet, vetėm Unė jam All-llahu, nuk ka Zot tjetėr pos Meje, pra vetėm Mua mė adhuro dhe fale namazin - qė tė mė kesh gjithnjė ndėrmend!" (20, 14). Umeri u ndal dhe tha: "Sa ligjėrim i mrekullueshėm, nuk ka fjalė mė tė bukura se kėto! Mė dėrgoni tek Muhammedi!"
Kur Hababi i dėgjoi fjalėt e Umerit, i doli para dhe i tha: "Ji i kėna­qur, o Umer, unė do tė dėshiroja qė lutja, tė cilėn Resulull-llahu a.s. e tha tė enjten nė mbrėmje ("O All-llahu im, ndihmoje Islamin dhe bėne tė fam­shėm atė me Umer bin El-Hattab ose me Ebu Xhehl b. Hishamin) nė shtėpi nė pjesėn e ulėt tė Safasė, tė dedikohet ty"
Umeri mori shpatėn, e ngjeshi nė brez, dhe u nis nė shtėpinė e Muham­medit a.s. Trokiti nė derė. Nga shtėpia pėrgjoi njė njeri, e pa Umerin tė ngjeshur me shpatė, u kthye brenda dhe e njoftoi Muhamme­din a.s. pėr kėtė. Tė pranishmit nė shtėpi u shqetėsuan. Hamza pyeti: "Ē'keni?" Thanė: “Umeri!" "E, ani ēka nėse ėshtė Umeri? Hapjani derėn! Nėse ka ardhur me qėllim tė mirė, do t'a presim mirė, e nėse ka ardhur me qėllim tė keq, do t'a mbysim me shpatėn e vet." Nė shtėpi ishte Resulull-llahu a.s. duke pranuar Shpalljen nga All-llahu xh.sh. Pastaj kur doli, e hasi Umerin nė dhomė. Ia mori pelerinėn dhe shpatėn, pastaj e pėrqafoi dhe i tha: "O Umer, a je i pėrgatitur qė All-llahu tė tė shpė­tojė nga mjerimi nė tė cilin gjendesh? O All-llahu im! Ky ėshtė Umer b. El-Hattabi! O All-llahu im! Ndihmoje dhe bėre tė njohur Islamin me Umer b. El-Hattabin!" Umeri tha: "Dėshmoj se nuk ka Zot tjetėr pos All-llahut dhe dėshmoj se ti je Pejgamber i All-llahut."
Umeri pranoi Islamin, kurse tė pranishmit filluan tė kėndojnė tek­bire, sa qė edhe mushrikėt i dėgjuan nė mesxhid.[8] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn8)

vazhdon..

AlbaPoweR
30-11-06, 01:37
Umer b. El-Hattabi ishte guximtar i rrallė. Kalimi i tij nė Islam, shkaktoi te mushrikėt dhembje tė madhe pėr shkak tė humbjes sė re, pėrbuzjes dhe dėshtimit tė ri. Ndėrsa myslimanėt, vazhduan shtigjeve tė gėzimit, nderit dhe lartėsimit.

Ibni Is'haku transmeton nga Umeri r.a. me senedin e pandėrprerė tė transmetuesve, qė ka thėnė: "Kur pranova Islamin, fillova tė mendoj rreth asaj se kush ėshtė nė Mekė armiku mė i madh i Resulull-llahut a.s.? Thashė: Ebu Xhehli. Shkova tek ai dhe i trokita nė derė. Ai doli para meje e tha: "Mirė se vjen! Ēka tė solli kėshtu?" Unė i thashė: "Erdha tė tė lajmė­rojė se e kam pranuar Islamin, se besoj All-llahun xh.sh. dhe Pejgamberin e Tij, Muhammedin a.s. dhe besoj atė qė po i shpallet atij." Ai ma pėrplasi derėn para fytyrės dhe briti: "Zoti tė shėm­toftė ty dhe atė me ēka ke ardhur!"[9] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn9)
Ibni Xhevzi thotė se Umeri r.a. ka thėnė: "Kur dikush pranonte Isla­min, njerėzit mblidheshin rreth tij dhe e goditnin, e edhe ai i godiste ata. Kurse unė kur pranova Islamin, shkova t'i tregoj dajės tim El-As b. Hashi­mit, e ai ma mbylli derėn dhe hyri nė shtėpi. Pastaj i shkova njė njeriu, njėrit nga paria e Mekės - ndoshta ky ka qenė Ebu Xhehli - dhe e lajmėrova, por edhe ky hyri nė shtėpi."[10] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn10)
Ibni Hishami thotė, e gjithashtu edhe Ibni Xhevzi, nė formė tė rezy­muar, se Umeri, pas pranimit tė Islamit, shkon tek Xhemil b. Muammer El-Xhumehiu, i cili mbante mend mirė dhe i transmetonte ligjėrimet e njerė­zve dhe i tregon se e kishte pranuar Islamin, kurse Xhemili bėrtet me tėrė fuqinė qė kishte se Ibni Hattabi e kishte mohuar fenė. Umeri, prapa shpinės sė tij, i thotė: "Ai gėnjen, unė nuk e kam mohuar fenė, unė e kam pranuar Islamin."
Njerėzit iu vėrsulėn Umerit, e Umeri iu vėrsul atyre, dhe kėshtu u pėrleshėn gjer nė mesditė. Umeri lodhet dhe ulet tė pushonte, e ata tubohen rreth tij. Umeri u thotė: "Veproni ashtu siē keni vendosur, por, betohem me All-llahun, edhe nėse jemi treqind, ose ju do tė merrni kokat tona, ose ne tuajat."[11] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn11) Pas kėsaj ndodhie, mushrikėt vendosin ta mbysin Umerin nė shtėpinė e tij.
Buhariu transmeton nga Abdullah b. Umeri, i cili thotė: " Umeri rrinte nė shtėpi i frikėsuar, kur iu paraqit El-As b. Vail Es-Sehmi, babai i Amrit, nė rroba tė reja, me kėmishė tė mėndafshtė. Ai ishte nga fisi Sehm, kurse ata ishin sunduesit tanė. Ky e pyet Umerin: "Ē'ėshtė me ty?" Ai pėrgjigjet: "Populli yt konsideron se duhet tė mė mbysin pėr shkak se kam pranuar Islamin." El-Asi tha: "Ata nuk kanė rrugė gjer tek ti." Pastaj doli, e takoi turmėn e njerėzve tė cilėt e kishin mbushur tėrė luginėn dhe i pyet: "Kah shkoni?" "Shkojmė tek Ibėn Hattabi i cili ndėrroi fenė." Ai u tha: "Ju nuk keni rrugė gjer tek ai." Pastaj ata u kthyen. Nė versionin e Ibni Is'hakut qėndron: "Pasha All-llahun, duke­shin sikurse njė grumbull rrobash tė ndrydhura para tij." Kėshtu ka ndodhur me mushrikėt.
E ēka ka ndodhur me myslimanėt?
Transmeton Muxhahidi nga ibėn Abbasi, i cili thotė: "E kam pyetur Umer b. Hattabin si e ka fituar ofiqin El-Faruk?" Ai tha: "Hamza pranoi Islamin tre ditė para meje.", - pastaj mė tregoi se si e kishte pranuar Isla­min, e nė fund mė tha: "Pėrkatėsisht, kur pranova Islamin pyeta: "O Resu­lull-llah! A jemi nė anėn e drejtė, qofshim gjallė apo tė vdekur?" Mė tha: "Po, pasha Krijuesin tim, ju jeni nė anėn e drejtė, qofshi gjallė apo tė vdekur." Umeri tha: "E pėrse atėherė jemi duke u fshehur? Pasha Krijue­sin, i Cili ta dėrgojė tė Vėrtetėn, do tė dalim sė bashku me ty. Pastaj dolėm jashtė. Hamza para tij, unė pas tij, e ai mes nesh sikurse nė kurth. Hymė nė mesxhid. I shikova kurejshitėt dhe Hamzėn. I kishte kapluar pikėllimi sikurse kurrė mė parė. Resulull-llahu a.s. mė quajti "El-Faruk."[12] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn12)
Ibni Mes'udi r.a. ka thėnė: "Kurrė nuk kemi mundur tė falemi tė qetė nė Ka'be, gjersa Umeri nuk e pranoi Islamin."[13] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn13)
Transmetohet nga Suhejbe b. Sinan Er-Rummiju se ka thėnė: "Kur Umeri pranoi Islamin, Islami u forcua dhe ne filluam tė ulemi nė hallkė rreth Ka'bes. U ngritėm qė publikisht ta bėjmė tavafin rreth Ka'bes dhe nė kalim e sipėr takoheshim me ata tė cilėt na bėrtisnin, e edhe ne u pėrgjigjeshim ashtu siē meritonin."[14] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn14)
Transmetohet nga Abdullah b. Mes'udi: "Kemi qenė tė ndihmuar dhe tė forcuar qė kur Umeri pranoi Islamin."[15] (http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=136#_ftn15)

andaluzi91
26-12-06, 21:13
http://www.jews-for-allah.org/Jewish-Converts-to-Islam/JewMuslim.ram (http://www.jews-for-allah.org/Jewish-Converts-to-Islam/JewMuslim.ram)

Ketu eshte nje video per kthimin e nje ēifuti ne natyrshmerine e paster ne te cilen qe lindur.

Joseph Cohen u bė Jusuf Hatab (Joseph Khatab)

Joseph ėshtė hebraik i lindur nė Brookllyn, SHBA. Nė Izrael emigroi mė 1998. Sikur edhe ēdo emigrant, Josephi ėshtė dashur tė jetė nėn mbikqyrje tė SHAS-it (Partia religjioze hebraike nė KNESET-in izraelit).
Ky person gjeti punė dhe filloi tė jetojė normalisht sikur edhe ēdo emigrant. Gjatė punės u njoftua me palestinezėt dhe ngadal filloi ta kuptojė tragjedinė e tyre. U njoftua me islamin dhe pas pak kohe kaloi nė islam.
Josephi tash jeton nė pjesėn lindore, arabe tė Jerusalemit me familjen e tij: "Fėmijėt e mi tash ndjekin shkollat arabe dhe janė krenarė me emrat e tyre tė rinjė islamikė dhe me diturinė e tyre tė gjuhės arabe dhe tė Kur'anit", pohon Joseph Coheni, tash i njohur si Joseph Khatab (Jusuf Hatab). Gruaja e tij, e cila mė herėt quhej Luna tash quhet Kamar, mbanė hixhab (veshjen islame) dhe ėshtė shumė krenare me rrugėn e saj fetare.

xnjeri
27-12-06, 21:17
http://images.myphotoalbum.com/k/kh/kha/khat/khatt/khattab/albums/album01/yousef_al_khattab_2004_JPG.sized.jpg

Tregım i hoxh Jusufit


Revista Esh-shebab interviston Hoxh jusuf Hatab i cili ishte jehudi extrem ,papritmas u be njė thirrės mysliman i njohur ne Izrael! Emri i tij i vėrtet ėshtė Jusuf Benjan Kuhinė 37 vjeēar ................. Ishte njė jehudi extremist .lindi dhe njė kohė te gjatė jetoj ne Shtetet e Bashkuara te Amerikės . U edukua ne frymėn e jehudve qe pėrkrahin lėvizjen extremiste Sasha .Lėvizje kjo qe mohon te drejtėn e ēdo jo jehudie pėr te jetuar ne Palestinė dhe thėrrasin pėr eliminimin e tyre Vazhdoj kėshtu ne kėto mendime saqė kur i lindi fėmiu i katėrt e emėroj Gufidja pėr nder te hahamit {klerikut fetar )extrem Gufidja Jusuf ,udhėheqės i kėsaj lėvizjeje .Vendosi te shpėrngulej ne Izrael pėr te kontribuar me pėr se afėrmi ne pėrhapjen e ideve te lėvizjes se tij extreme ,gjė qe kishte filluar qysh para dy vitesh ,kur papritmas u takua me njė te ri mysliman nga Emiratet e bashkuara Arabe ne njė forum qati ne internet .Pas njė bisede te skuter te njoftohet me pėr se afėrmi me islamin dhe myslimanet .Nuk kaloj as njė javė te plot dhe i habiti te gjithė qe ishin rreth tij me konvertimin e tij ne islam, pastaj atė e pasuan bashkėshortja dhe fėmijėt e tij .Tash ėshtė prej davetgjitve –thirrsav – me te mėdhenj mysliman ne internet ......
Revista Esh-shebab e intervistoj atė neper internetit dhe telefonit Jusuf Hatab -Dėshirojmė te njoftohemi me ju ? --
Quhem Jusif Kuhinė jam rritur me njė familje jehude fetare aty i mora mėsimet e para fetare mėsime kto qe me mbjellėn ne kokėn time idenė se vetėm jehudet meritojnė jetėn komode –fisnike-dhe kush do qe del para saj ėshtė burim i sykeqes dhe duhet zhdukur Edhe pse jam rritur ne Shtetet e bashkuara te Amerikės kam qen ne rrjedhja se ēka po ndodh ne lindjen e mesme .kam qen si ēdo i afėrm imi i anėtarėsuar ne lėvizjen extremiste Sasha . Ėndrra ime ka qen te jetoj ne token e premtuar –sipas mėsimeve jehude Palestine ėshtė toka e premtuar e jehudve- Por te shpėrngulesh ne Izrael nuk ishte lehtė siē e paramendojnė disa, pėr shkak te pamundėsisė pėr te gjet punė .Mirėpo para katėr viteve gjeta njė vend pune ne kampin ( Gush Gadif) na Gaza. Vendosem unė dhe familja ime dhe u shpėrngulem ne Izrael. Nuk munda te jetoj ne Gaza ma shumė se dhjet dit pėr shkak te intifadės se pandėrprerė edhe pėr kundėr dėshirės sime te jetoj ne mesin e te afėrmeve te mi jehud. Udhėtova pėr ne Kudsin perėndimor ku dhe ishte qendra e lėvizjes extremiste Sasha Atje u takova me anėtaret e kėsaj lėvizje ku dhe mu shtuan njohuri te pėrgjithshme lidhur me idetė dhe besimet e kėsaj lėvizje deri ne at shkallė sa qe femiun tim te katėrt e emėrova Gadifja nga dashuria e thellė qe kisha ndaj udhėheqėsit te kėsaj lėvizjeje teologut –prijėsit – Gadifja Jusuf Ne atė kohė fėmijėt e mi mėsonin teuratin ne rrjetin e kėsaj lėvizje ku dhe arritėn diploma dhe mirėnjohje pėr suksesin e tyre sfidues . Pasoja te njėjtėn metodė qe kishte babai im me mua qysh ne *mbjellja e-ngulitja –e botėkuptimeve dhe besimeve te lėvizjes Sash ne kokėn e tyre gjithashtu i ndjekja mėsimet fetare ne sinagogė ne Kuds -
Si u njoftuat me fenė islame ? --
Un jam prej atyre qe e pėrdorin shumė internetin .qysh kur isha ne Shtetet e Bashkuara te Amerikės kam qen edhe ende jam prej frekuentuesve te forumeve dhe qateve ,posaēėrisht pasiqe jeta ime e mbyllur beri qe kėto sajte –faqe – te jen dritare pėr mua qe te shikoj boten pėr rreth. Njė dit prej ditėve takova njė person nga Emiratet bashkuara Arabe dhe nuk e dija se ėshtė mysliman .bisedonim tema te pėrgjithshme .Kur kuptoj se jam jehudi izraelit vendosi te nderprej bisedėn. Pasi qe e pyeta pėr shkakun .mi dėrgoj disa mesazhe te njėpasnjėshme . qe pėr mua ishte njė goditje e fort ,si njė dridhje e rrymės gjė qe me ndihmoj t i kthehem te vėrtetės . Shkruante pėr gjenocidin dhe dhunėn qe ushtronin izraelitet ndaj muslimanve dhe urrejtjen e tyre ndaj te tjerėve ,dhe qėndrimin e islamit ndaj Pejgamberve dhe pjestarve te feve tjera .Kishte njohuri te shumta rreth islamit . U ndjeva shumė i dobėt kur i bėra njė replikė. Edhe pse biseda jon pas njė kohe shumė te shkurtėr u ndėrpre ,ishte momentet e para kur u ndjeva i magjepsu ndaj islamit .Nga dėshira e madhe te njihem pėr se afėrmi me mėsimet islame dhe besimin islam Pas ksaj u takova edhe disa herė tjera me ketė djalosh nga Emiratet i cili quhet Salih dhe debatonim pėr disa ēėshtje qe i kisha lexuar ne disa libra rreth islamit dhe nuk i kisha kuptoja .Bisedėn e bėnim ne gjuhen angleze dhe me orė te tera .Bisedonim pėr ēdo gjė ėshtė serioze, kush fillova te ndjej ne brendinė time se ajo qe po e bejm kundrejt palestinezėve ėshtė gabim dhe jonjerėzore . Pėr kundėr pamjes qe e shikoja si njė terrorist i cili dėshiron te na vras ,fillova t,i shikoj ne pamjen e tyre te vėrtet .Ata edhe pas gjithė ksaj qe iu behet ,buzėqeshja nuk ju largohet nga fytyra e tyre .Ēdo herė u ndjeja i habitur se ēka po e shtyn te riun i cili ėshtė ne vlug te jetės ,ta lej ēdo gjė anash ,dhje te luftoj pėr qeshjen e tij. Pasi mendova njė kohė te gjatė vendosa ta pėrqafoj islamin E lajmėrova shokun tim Salihun u gėzua shumė dhe kėrkoj nga un te mendoj mirė edhe njėherė ,vetėm e vetėm qe konvertimi im te mos jetė konvertim emocional . Fillova tre lexoj Kuranin edhe pse ne jehudizem kjo konsiderohet prej mėkateve te mėdhaja ..........mirėpo isha i vendosur ne atė qe po e bej dhe lajmėrova bashkėshorten time dhe te afėrmit e mi pėr konvertimin tim ne islam.
-A nuk i frikėsohesh kundėr pergjigjjev nga te afėrmit e tu , pėr ketė vendim ?---
Ne te kalueren si ēdo jehudi tjetėr ,u friksojsha prej ēdo gjeje edhe nga hija ime ,por pasiqe Allahu me ka udhėzuar ne islam ,nuk i frikėsohem askujt tjetėr pėrveē T ij.Njeri prej shkove palestinez me kėshilloj ta fsheh ēėshtjen time qe te mos ballafaqohem me ndonjė problem nga shokėt e mi te me parshim te lėvizjes Sasha ........... U falsha ne shtėpi dhe i mbyllja dyer e dritare kur kėndoja Kur an. Mirėpo nuk mund te qėndroja ne ketė gjendje dhe me ndihmėn e disa vėllezėrve Palestinez u transferova ne njė vend Arab ne Kudsin lindor ne fshatin Ebu gush -Si e binde familjen te konvertohen ne islam? --Njė dit prej ditėve i tregova gruas time pėr konvertimin tim ne islam edhe pse e hidhėruar ,nuk e lajmėroj askėnd . I beja thirrje ne islam por ajo refuzoj dhe me tha kam lindur jehudike dhe dua te vdes jehudike ............... pėrderisa ėshtė kėshtu masuniste extreme nuk desha t[ia le fėmijėt t[mi edukoj n leket frymė ,por pasi u konsultova me disa dijetar me kėshilluan te mos e divorcoj ,sepse nuk e ndalon martesėn me breje .Vėrtet vazhdova me te dhe vazhdimisht e ftoja ta pėrqafoj islamin ,por pa ndonjė rezultat .Pas dy javėsh u habita kur kėrkoj nga un t[i ndihmoj si te deklarohet myslimane .Kuptova se kishte lexuar librat te cilat i kisha lexuar un dhe ishin shkak pėr konvertimin tim. Ai gėzim nuk pėrshkruhet . Tash me jam Jusuf Hatab ne vend te Jusuf Kohinė ,gjithashtu edhe ajo e ndėrroj e saj prej Luna Trim ne familjen Hatab .Djali madh Izra i cili ka 12 vjet ; Abdul Aziz : Vajza Asida 18 vjeēare Hasibe . Rehajm 8 vjeēar : Abdul Hamid ,kurse Gadifja i vogel Abdullah.

http://images.myphotoalbum.com/k/kh/kha/khat/khatt/khattab/albums/album01/Untitled_1_jpg.sized.jpg

xnjeri
27-12-06, 21:22
-Qfar ishin problemet mete cilat jeni ballafaquat kur familja juaj deklaruan pėr konvertim ne islam?--
Vendimi pėr konvertim ishte i lehtė ne mesin ton ,mirėpo fundi nuk ishte kėshtu .Kam punuar ne partitė me extreme ne bot , fėmijėt e mi kanė mėsuar ne shkollat jehudike ,kurse un dėshiroja te jetoj ne mesin e vėllezėrve te mi mysliman dhe tua mėsoj fėmijėve gjuhen arabe qa ta kuptojnė fenė e tyre sa ma mirė .U takova me hoxh Ikreme Sabri myftiun e Kudsit dhe kėrkova nga ai te jetė dėshmitar pėr konvertimin tim . Me lajmėroj se duhet marr njė dokument identifikimi si mysliman qe z[i lejohet hyrja ne pėr xhamia si dhe vizita e Mesxhidi Aksas e kjo kėrkon dy dokumente , njė nga gjykata fetare izraelite me qendėr ne Kuds e tjetra nga gjykatėsi mysliman i Kudsit te cilin edhe veē e kam marr ne tetor te vitit te kaluar ,dokument ky me te cilin i posedoj te gjitha te drejtat si ēdo mysliman tjetėr .Mirėpo autoritet izraelite ende refuzojnė ta njohin konvertimin tim ,por kjo nuk me intereson pasiqe nuk ndikon negativisht ne leje qėndrimin tim apo pėr te drejtat e fėmijėve te mi pėr mėsim ,dhe veē i kam regjistruar ne shkollat arabe .Gjithashtu kemi pas probleme me fqinjėt tan jehudi para se te shpėrngulemi ne Kuds e ne anėn tjetėr kemi pas kėrcėnime edhe prej extremistave ndaj fėmijėve si doemos gjetja punė njė kohė te gjatė derisa njeri prej dijetareve me afroj punė ne njė shoqatė bamirėsie islame ne Kuds.
-Si i sheh gjerat qepo ndodhin ne token ne token e okupuar ,pas konvertimit ne islam? --
Jeta ime ka ndryshuar persisht . kam qen njeri i mbyllur larg njerėzve kur u shpėrngula ne Izrael u lutesha tri herė ne dit si ēdo jehudi tjetėr por nuk mendoja t[i fus ne praktik te gjitha mėsimet fetare ne tersi .i pasoja mėsimet dhe sugjerimet e teologėve jehudi pa marr parasysh se a janė ne pajtueshmėri me mėsimet fetare a o .Mirėpo pasi pėrqafova islamin ,kam filluar qejehudiymin ta shikoj si fe larg miteve masuniste .Ne terat nuk citat qe flet se Palestina ėshtė e jehudve .ashtu sikurse edhe jehudet brejt e tanishėm nuk kanė asnjė argument qe ata janė jehudit vendas te cilėt kanė dal me Musen Alejhi selam nga ky vend gjithashtu kam fillu qe gjerat t[i gjykoj me neutralitet Si prind i katėr fėmijėve ndjej dhimbjen dhe pikėllimin qe e ndjejnė familjet ne Palestinė pasi qe kanė humbur fėmijėt e tyre .
- Tani cili ėshtė kontributi i juaj pėr predikimin e islamit si fe e tolerancės ? --
gjatė dy viteve te fundit jam munduar te lexoj sa me shumė libra qe kanė te bejn me islamin dhe qe shpjegojnė te vėrtetėn e tij . Gjithashtu kam pėrvetėsuar gjuhen arabe gjė qe me ka ndihmuar ta kuptoj Kur,anin ne mėnyrė me te thuktė Tash me jam be i njohur edhe ne Izrael pasi kam ngrit padi kundėr gjykatėsit i cili refuzon te ma jep dokument zyrtar qe dėshmon pėr konvertimin tim ne islam. Gjithashtu kjo me ka ndihmuar qe t,u dal ne ndihmė disa jehudive tjerė jo extremist pėr ta kuptuar fenė islame dhe mos t,iu besojnė gėnjeshtrave dhe thash e thėmėve qe fliten neper medijat izraelite Po ashtu kam hap edhe njė web faqe ne internet(www.jews-for-allah.org (http://www.jews-for-allah.org/)) qe ka nje aktivitet te bujshėm ne fushėn e davetit .Mundohem qe ne pėrmes tij te prezantoj mendimet e drejta ne dialog ne mes feve ,prezantimin e islamit me njė prezantim te kjart dhe te thjesht , si dhe prezantimin mendimeve neutrale lidhur me konfliktin ne rajon .
Intervistoj neper mes telefonit dhe internetit Welid Faruk Muhamed.... pėrktheu Burim Dalipi student pran Universidad International De America Latin
www.uial.org (http://www.uial.org/)

Hattabi
26-01-07, 14:01
http://img206.imageshack.us/img206/3791/testpv4.jpg


E Premte : 26 . 01. 2007Butumi: www.studiozeriislam.com (http://www.studiozeriislam.com)

Zero Cool
05-02-07, 22:14
Lajmi ma i ri nga bota islame:

Dje ne bagdad u vran 102 dhe u plagosen dhe qindra njerez tjere. Te gjithe ishin musliman dhe bombahedhesit (boshko buhat) ishin gjithashtu musliman.....

Murgesha
06-02-07, 02:05
Arabia kamxhikon turistėt e “paturpshėm”


Njėzet tė huaj nė Arabinė Saudite janė dėnuar me kamxhik dhe dėnim disa mujor me burg, pėr shkak se kanė qenė tė pranishėm nė ahengun nė tė cilin ėshtė konsumuar alkooli dhe ėshtė vallėzuar. Siē lajmėrojnė mediumet lokale, policia fetare mbretėrore ka arrestuar 433 tė huaj, nė mesin e tė cilėve edhe 240 gra, tė cilat kanė qenė nė njė "aheng tė paturpshėm". Nuk bėhet e ditur se kur ka qenė ahengu, e as se cilit nacionalitet i takojnė tė huajt. Nė raport vetėm ėshtė bėrė e ditur se nė aheng ėshtė konsumuar alkool, ndėrsa burrat dhe gratė kanė vallėzuar nė ēifte. Gjykatėsi Saud el Bushi dymbėdhjetė vetave u ka shqiptuar tre deri katėr muaj burgim dhe rrahje me kamxhik, pa lajmėruar numrin e goditjeve. Pėr shkak tė numrit tė madh tė tė arrestuarve, gjykata ka angazhuar disa gjykatės, kėshtu qė tė tjerėt ende e presin gjykimin. Arabia Saudite zbaton interpretim tė rreptė tė tė drejtave islame, sipas tė cilave ndalohet konsumimi i alkoolit, nuk lejohen takime ndėrmjet burrave dhe grave tė pamartuara, ndėrsa grave u ndalohet tė drejtojnė makina.

andaluzi91
06-02-07, 16:43
Grat ne Arabine Saudite, e kane te ndaluar drejtimi i veturave, per arsye se meshkujt i drejtoj me shpejtesi te madhe veturat e tyre, si shkak i rrugeve te mira. Prandaj per tu ikur akcidenteve, eshte bere nje gje e tille.

Ata (te huajt), a nuk paten vend tjeter per tu argetuar, pos ne Saudi, ku i gjithe populli jane te pajtimit me ligjin, se eshte ne rregull i planifikuar, dhe e rrespektojne, dhe e perkrahin shtetin qe ka aprovuar ligje te tilla.

Andi

Albanian eX|PerT
09-02-07, 19:30
Mė dt. 1 tetor 2006, nė ambientet e Pallatit tė Kulturės Gramsh, Myftinia e kėtij rrethi organizoi simpoziumin me temė “Ramazani, muaji i paqes, bekimit dhe sakrificės”.

Nė tubim, veē besimtarėve tė zonės, merrnin pjesė H. Sabri Hushi, inspektor pėr myftinitė pranė KMSH, zv/kryetari i Bashkėsisė Islame tė Maqedonisė, prof. Bahri Aliu, myftiu i Dibrės sė Madhe, myftinjtė e rretheve Elbasan, Kavajė, Burrel, Tropojė si dhe krerėt e pushtetit vendor dhe pėrfaqėsues tė spektrit politik.

Fjalėn pėrshėndetėse e mbajti pėrfaqėsuesi i Myftinisė Gramsh, z. Xhevit Dyrmyshi. Mė pas ka vijuar dėgjimi i referateve tė pėrgatitura me kėtė rast. Temat qė kishin si bosht muajin e Ramazanit, tė pėrgatitura nga myftiu i Kavajės, Besnik Leēini dhe Neki Kaloshi, myftiu i Gramshit, pėr vetė specifikat e tyre, janė pritur mirė dhe kanė ngjallur emocione tė veēanta tek tė pranishmit. Tepėr tė ngrohta kanė tingėlluar edhe fjalėt e Myftiut tė Dibrės sė Madhe, z. Ruzhdi Lata, i cili ka folur rreth temės “Toleranca fetare si aspekt themelor i tolerancės njerėzore”.

Nė mbyllje pėrshėndetėn kryetari i Bashkisė Gramsh, z. Tajar Bici, nėnprefektja, znj. Gjinovefa Bendo, zv/kryetari i Bashkėsisė Islame tė Maqedonisė, prof. Bahri Aliu si dhe pėrfaqėsuesi i Komunitetit Musliman tė Shqipėrisė, H. Sabri Hushi.

Pėr nder tė pjesėmarrėsve u dha edhe njė iftar.

Tetor, 2006

Albanian eX|PerT
09-02-07, 19:33
Nė vazhdėn e pasurimit tė jetės fetare dhe veēanėrisht me rastin e afrimit tė muajit tė madhėruar tė Ramazanit, Myftinia Lezhė, organizoi me dt. 22.09.2006 tubimin me temė: “Agjėrimi i Ramazanit, edukim pėr ndėrgjegjen njerėzore”.
Aktiviteti filloi si zakonisht me pėrshėndetjen e Myftiut tė rrethit z. Tomorr Ballabani. “Esenca e fesė i shėrben mirėkuptimit dhe ngritjes morale e shpirtėrore, tha z. Ballabani. “Muaji i agjėrimit, ka vazhduar mė tej ai, shėrben pėr afrimin dhe vėllazėrimin mes dy besimeve.”

Simpoziumi ka vijuar me dy temat e pėrgatitura me kėtė rast. Mbi temėn “Agjėrimi dhe trajtimi i tij historik” ka referuar znj. Iris Maēi, pėrgjegjėse e Sek. tė Gruas nė KMSH. Nė fjalėt e saj ajo ėshtė shprehur se agjėrimi nuk njihet vetėm nė Islam, pėrkundrazi zanafilla e tij ėshtė shumė e hershme. “Nė tė gjitha fetė ka pasur agjėrim, ose njė adhurim tė ngjashėm me tė. Argumenti mė i madh pėr ekzistencėn e agjėrimit edhe para ardhjes sė Islamit ėshtė ajeti kuranor: “O ju qė besoni. Agjėrimi ėshtė bėrė obligim pėr ju ashtu siē ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, qė ju tė jeni tė devotshėm.” ka sqaruar znj. Maēi.

Ndėrsa temėn “Agjėrimi, edukim pėr ndėrgjegjen njerėzore”, e ka trajtuar z. Gazmend Qinami. Nė fjalėt e tij z. Qinami ka bėrė se agjėrimi ėshtė shkruajtur si recetė nga vetė Allahu, si formė adhurimi e lutjeje dhe gjithashtu si njė periudhė stėrvitjeje, qė tė zhvillohet mė shumė devotshmėria dhe bujaria mes njerėzve. “Ramazani ėshtė varfėri e obliguar, sepse tė gjithė njerėzit janė tė barabartė e ndjejnė vuajtje tė njėjta. Nga vuajtjet lind mėshira kurse nga mėshira drejtėsia. Sa e bukur do tė ishte koha, sikur tė ishte krejt Ramazan, kjo sepse ai realizon gjėrat mė tė rėndėsishme nė shoqėri; barazinė dhe rehatinė” ka mbyllur fjalėn e tij z. Qinami.

Njė nga momentet mė pikante tė kėtij tubimi kulturor, ishte pėrshėndetja e tė ftuarve. Tepėr mbresėlėnėse kanė qenė fjalėt e pėrcjella nga Don Antonio Sharra, misionar katolik nė zonėn e Lezhės. “Kėto fjalė qė dėgjuam sot nuk janė vetėm fjalė, por janė mesazhe qė pėrcillen dhe jetohen brenda kėtij muaji”, ka thėnė ai. Njė tjetėr mesazh ishte edhe ai i Padėr Otavio Vitale, Ipeshk i Lezhės, i cili pasi ka falėnderuar organizatorėt, i ka ftuar tė gjithė tė pėrjetojnė emocionet e kėtij muaji tė begatė. “Unė i bėj thirrje ēdo njeriu, pa dallim feje, qė nė kėtė muaj tė provojė tė agjėrojė, nė mėnyrė qė tė gjejė paqe”.

Deputeti i Lezhės, z. Preē Zogaj, gjatė fjalės sė tij ka vlerėsuar maksimalisht virtytin e tolerancės qė karakterizon popullin tonė teksa ėshtė shprehur: “Shembulli i tolerancės mes besimeve fetare, mbetet njė virtyt i pashtershėm i popullit tonė. Ne e shpallim botėrisht kėtė traditė dhe pėrpiqemi ta lartėsojmė atė”. Nė kėtė pikė ėshtė ndalur edhe z. Bardh Nica, kryetar i Qarkut Lezhė. “Harmonia ndėrfetare, -ka deklaruar ai -nė qoftė se ka arritur aty ku ėshtė sot, ėshtė falė kontributit tė kėtyre klerikėve, qė pėrcjellin vlera dhe mesazhe universale. Unė lexoj Kuranin dhe Ungjillin dhe konstatoj se ata kanė njė emėrues tė pėrbashkėt, rrugėn pėr te Zoti”.

Tė pranishmit i ka uruar edhe ministri i Drejtėsisė, z. Aldo Bumēi, i cili, duke u ndalur kryesisht nė vlerat e muajit tė Ramazanit, ėshtė shprehur se drejtėsia ėshtė e rėndėsishme, por nė kėtė muaj prioritet yni duhet tė jetė mėshira, falja dhe pranimi i njėri-tjetrit.

Urime pėr besimtarėt muslimanė kanė bėrė edhe z. Njazi Reēi, prefekt i Lezhės, pėrfaqėsuesi i PD, z. Tonin Uldedaj, sekretari i PS pėr Lezhėn, z. Gjovalin Kadeli, z. Salvador Kaēaj, president i Komitetit Olimpik Shqiptar etj.
Nė mbyllje, pėrmes njė kokteji tė rezervuar nga organizatorėt, pjesėmarrėsit kanė pasur rastin pėr tė zhvilluar biseda miqėsore dhe shkėmbyer urimet e rastit mes njėri-tjetrit.

Tetor, 2006

Albanian eX|PerT
09-02-07, 19:35
Dhuroni gjak …qė ne tė jetojmė

Komunitetin Musliman nė bashkėpunim me Ministrinė e Shėndetėsisė, organizuan me dt. 21 Shtator 2006 njė fushatė sensibilizuese, pėr dhurimin vullnetar tė gjakut nė ndihmė tė fėmijėve tė prekur nga anemia e trashėguar. Ky aktivitet me moton "Kush shpėton njė jetė ėshtė e barabartė me shpėtimin e tė gjithė bashkėsisė njerėzore ", startoi fillimisht nė selinė e KMSH pėr tė vijuar po atė ditė nė ambientet e xhamisė Dine Hoxha dhe tė nesėrmen nė xhaminė e Tabakėve, pas pėrfundimit tė namazit tė ditės sė premte.
Numri i dhuruesve ishte i kėnaqshėm. Kishte edhe nga ata individė, tė cilėt, me gjithė dėshirėn e madhe pėr tė dhuruar, u kushtėzuan nga zgjatja e procesit dhe angazhimet e tyre personale.

Nė njė prononcim pėr median, nėnkryetari i KMSH-sė, z. Saimir Rusheku deklaroi: “Komuniteti Musliman i Shqipėrisė, nė vigjilje tė masave organizative tė muajit tė Ramazanit, ndėrmerr njė fushatė sensibilizimi pėr dhurimin e gjakut. Komuniteti Musliman ėshtė konsideruar njė partner i rėndėsishėm pėr dhurimin e gjakut nė dobi tė shtresave nė nevojė dhe tė sėmurėve talasemikė nė veēanti. Pas realizimit tė marrėveshjes sė arritur mes institucionit tonė dhe Ministrisė sė Shėndetėsisė, tė gjitha grupet e besimtarėve janė shprehur tė gatshėm pėr t’u solidarizuar me ndjenjat humane, pėr tė shpėtuar nė kėtė rast njė jetė njerėzore, tė nisur pikėrisht nga pėrshkrimi i ajetit kuranor: “Tė shpėtojmė njė jetė ėshtė e barabartė me shpėtimin e tė gjithė bashkėsisė njerėzore. Ėshtė ky motivi, i cili buron nga mesazhet hyjnore dhe ėshtė kjo ndjenja solidare qė ndahet sot nė prag tė Ramazanit”.

Nga ana tjetėr, z. Rusheku sqaroi pėr gazetarėt se ky ėshtė vetėm fillimi i kėsaj fushate sensibilizuese qė pėrkon me fillimin e muajit tė agjėrimit, pėr tė ristartuar sėrish pas festės sė Fitėr Bajramit me njė shtrirje tė aktivitetit nė tė gjitha rrethet e vendit.
Po sipas tij, grumbullime tė gjakut nuk do tė bėhen vetėm nėpėr xhami, por do tė pėrqendrohen edhe nėpėr institucionet arsimore fetare.

Tetor, 2006

Albanian eX|PerT
09-02-07, 19:38
“Deniz Feneri” shpėrndan ndihma nė ushqime pėr familjet nė nevojė

Nuk ėshtė hera e parė qė Shoqata V.H.K.”Istanbul”-Tiranė shpėrndan ndihma humanitare. Edhe nė tė kaluarėn janė shpėrndarė nga shoqata ndihma nė veshmbathje, ushqime, syze optike e karroca pėr njerėzit pėr njerėzit me aftėsi tė kufizuara, jetimėt, nxėnėsit e medresesė Haxhi Sheh Shamia dhe pėr pensionistėt.

Kohėt e fundit, nė vijim tė projekteve qė ka kjo shoqatė me fondacionin “Deniz Feneri”–Stamboll, u dhuruan rreth 80 ton ushqime tė ndryshme me njė vlerė tė pėrgjithshme prej rreth 62.000 Euro.

Nga ky projekt pėrfituan: 1000 familje pensionistėsh nė rrethet: Tiranė, Laē, Maminas,Vlorė; si dhe 1700 familje nė nevojė nė rrethet: Koplik, 434 familje, Lezhė 72, Durrės 52, Elbasan 564, Gramsh 141 dhe Lushnjė, 438 familje.
Ndihmat humanitare u shpėrndanė nė transparencė tė plotė, tė dokumentuara dhe tė trasmetuara nga mediat televizive.

Njė tjetėr projekt i mundėsuar nga “Deniz Feneri”- Stanboll ishte dhėnia e 500 ēantave shkolle, pėr fėmijėt jetimė, shpėrndarja e tė cilave u bė nė prag tė fillimit tė vitit tė ri shkollor 2006-2007. Ēantat kishin nė brendėsi fletore dhe kancelari tė domosdoshme pėr klasėn e parė fillore.

Sė fundi fondacioni “Deniz Feneri” do tė trajtojė me ndihma nė ushqime me rastin e muajit tė madhėruar tė Ramazanit rreth 5000 familje nė disa rrethe tė vendit si dhe do tė dėrgojė 500 pako familjeve shqiptare nė nevojė nė Malin e Zi.

I gjithė ky projekt do tė realizohet nėn kujdesin dhe menaxhimin e shoqatės V.H.K.”Istanbul”-Tiranė.

Tetor, 2006

Albanian eX|PerT
09-02-07, 19:41
Presidenti gjerman i ftuar nė iftarin e muslimanėve

Presidenti i Gjermanisė ka marrė pjesė nė iftarin e organizuar nė xhaminė e qytetit tė Duisburgut. Horst Kohler, i shoqėruar nga bashkėshortja e tij, ka pranuar se Islami ėshtė i pranishėm dhe i dukshėm nė tė gjithė Gjermaninė. “Muslimanėt janė pjesė integrale e shoqėrisė sė kėtij vendi, prandaj unė do tė kėrkoja prej tyre tė jenė aktivė nė tė gjitha sferat e jetės” ka thėnė ai. Nė vijim kreu i shtetit gjerman, ka shtuar: “Shpresojmė qė nė tė ardhmen Islami tė mėsohet edhe nėpėr shkollat publike”.
Nė qytetin e Duisburgut jetojnė rreth 75 mijė muslimanė, ndėrkohė qė nė tė gjithė Gjermaninė shifrat flasin pėr 5.3 milion tė tillė.

Albanian eX|PerT
09-02-07, 19:41
Austri, politikanėt nė mbrojtje tė interesave tė muslimanėve

Politikanėt nė Austri kanė reaguar ashpėr ndaj sulmeve tė Partisė sė Lirisė nė adresė tė muslimanėve. Partia e Lirisė, gjatė njė mbledhje tė saj, i kishte cilėsuar si tė pamotivuara kėrkesat e muslimanėve pėr ndėrtimin e xhamive tė reja nė Vjenė. Maria Vasilika e Partisė sė Gjelbėr, duke reaguar ndaj kėtyre deklaratave ka shtuar se ndėrtimi i xhamive nė Austri ėshtė njė fenomen normal dhe nuk duhet tė bėhet shkak pėr pakėnaqėsi. Po ashtu edhe kryebashkiaku i Vjenės ka kėrkuar qė Partia e Lirisė t’i japė fund deklaratave tė saj kėrcėnuese. Tė njėjtin qėndrim ka mbajtur edhe lideri i Partisė Demokristiane, Volfgang Ulam, nė seancėn e radhės tė kėshillit bashkiak tė kryeqytetit, ku ka bėrė thirrje pėr respektimin e vlerave tė demokracisė.

Tetor, 2006

Albanian eX|PerT
09-02-07, 19:42
Dėmet ambientale nė Liban, tė pallogaritshme

Pasojat negative tė ndotjes sė ambientit gjatė sulmeve ajrore tė Izraelit ndaj centralit energjetik tė Bejrutit, janė mė tė mėdha nga ē’ishin parashikuar mė parė. Kanali televiziv CNN, duke cituar burime zyrtare libaneze, ka bėrė tė njohur se qysh nė ditėt e para tė agresionit, avionėt e regjimit sionist kanė sulmuar njė central energjetik nė afėrsi tė Bejrutit, qė ka ēuar nė shkatėrrimin dhe djegien e lėndėve djegėse qė kanė qenė nė kėtė qendėr. Ndėrkohė qė njė pjesė e madhe e saj ėshtė shpėrndarė nė bregun e detit. Nė raportin e CNN theksohet, gjithashtu, se rreth 5 milion fuēi naftė janė derdhur nė det ndėrkohė qė kjo ka ēuar nė shkatėrrimin e plotė tė jetės detare nė kėtė zonė. Po sipas kėtij burimi shpenzimet pėr pastrimin e kėsaj zone kapin shifrėn e 130 milion $.

Albanian eX|PerT
09-02-07, 19:44
Dėnohet vrasja e gazetares ruse

Ana Politkovskaja u bė e njohur nga raportimet pėr luftėn nė Ēeēeni. Gazetarja e njohur ruse, Ana Politkovskaja, ėshtė gjetur e vrarė nė Moskė. Zonja Poltikvskaja, njė kritike e zėshme e luftės nė Ēeēeni, u gjet e vdekur nė ashensorin e ndėrtesės ku jetonte nė kryeqytetin e Rusisė, Moskė.
Para dy vjetėve, ajo i shpėtoi njė tjetėr tentative qė kishte si qėllim eliminimin e saj fizik, si pasojė e njė helmi tė hedhur nė ushqim, ndėrsa po udhėtonte me avion pėr nė Beslan gjatė krizės sė pengjeve tė nxėnėsve.
Sekretari i pėrgjithshėm i Kėshillit tė Evropės, Terry Davis ka thėnė se kjo ėshtė vrasja mė e bujshme e njė personaliteti tė medias nė harkun kohor tė dy viteve.
Gazetarė dhe grupi i tė drejtave tė njeriut, Amnesty International, kanė deklaruar se zonja Politkovskaya ishte vrarė pėr shkak tė shkrimeve tė saj me sens kritik.
Nga ana tjetėr ish-presidenti sovjetik, Mihail Gorbaēov, e quajti kėtė vrasje "njė
goditje tė shtypit tė pavarur demokratik" nė Rusi.
Zonja Politikovskaja e filloi karrierėn gjatė viteve ‘80 me gazetėn Izvestia, por mė vonė ne periudhėn post-sovjetike u bė e njohur pėr raportimin e rasteve qė kishin tė bėnin me shkeljen e tė drejtave tė njeriut nė Ēeēeni si dhe pėr kritikat e saj ndaj presidentit Putin.

Tetor, 2006

Albanian eX|PerT
09-02-07, 19:46
Kofi Anan: Rėndėsia e OKI po rritet pėrherė e mė shumė

Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara KOfi Annan, duke theksuar rėndėsinė gjithnjė nė rritje tė Organizatės sė Konferencės Islamike falėnderoi sekretarin e pėrgjithshėm tė kėsaj organizate Ekmeleddin Ihsanoglu pėr rolin qė ajo luajti nė qetėsimin e situatės pas deklaratave qė shkaktuan acarime tė mėdha tė papės.

Ihsanoglu diskutoi me Kofi Annan gjatė njė takimi nė New York pikėrisht pėr masat qė duhen marrė pėr qetėsimin e gjendjes pas deklaratave tė papės kundėr Islamit dhe profetit Muhamed a.s.

Ndėr pikat kryesore tė takimit ishin qytetėrimet, bashkėpunimi pėr dialogun ndėrfetar dhe ndėrkulturor, tė drejtat e njeriut dhe ndihmat e njerėzve nė nevojė. Sekretari i pėrgjithshėm i OKB’sė tha se Organizata e Konferencės Islamike ka njė rol tė rėndėsishėm nė kėto momente. Ai vlerėsoi si mjaft pozitive shpjegimet qė Ihsanoglu bėri nė televizionin CNN nė programin “Asia Today”. “e ndoqa intervistėn tuaj. Kisha shumė ankth, por ju i trajtuat ngjarjet shumė mirė,” tha Annan.

Ihsanoglu, duke shpjeguar pėr vėshtirėsitė e dialogut, theksoi se deklaratat e fundit tė njė institucioni tė tillė si ai i papatit, qė nuk shkojnė aspak me tė vėrtetat fetare, kanė shkaktuar dėme tė mėdha.

Nė fund tė fjalės sė tij, Ihsanoglu theksoi se janė tė gjitha mundėsitė qė dialogu Islam-Perėndim, si dhe marrėdhėniet OKI-OKB tė ndėrmarrin hapa mė konkretė nė bashkėpunimin ndėrmjet tyre. “Takimi me Komisionerin e BE Havier Solana qe njė hap i mirė pėr zhvillimin e mėtejshėm tė marrėdhėnieve,” nėnvizoi Ihsanoglu. Ai kėrkoi qė vendimet e marra nė takim tė hidheshin sa mė shpejt nė jetė nėn njė kontroll tė dyanshėm.

Tetor, 2006

Albanian eX|PerT
09-02-07, 19:48
Erdogan i tėrheq vėrejtjen Evropės dhe Francės

Kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan deklaroi se pretendimi pėr gjenocid kundėr armenėve ėshtė njė gėnjeshtėr tė cilėn Franca dėshiron ta kthejė nė ligj. Erdogan me njė ton tė ashpėr dėnoi pėrpjekjen e Francės pėr tė pėrhapur gėnjeshtra dhe shtoi se Franca nė vend qė tė parashtrojė gėnjeshtra tė kėtilla tė kota, ėshtė mirė qė ti hedh njė vėshtrim tė gjithė historisė sė saj kolonizatore. Erdogan e kėshilloi Francėn qė ti kthehet historisė sė saj jo shumė tė largėt dhe tė shohė se ēka ka bėrė nė Algjeri, Niger, Tunizi, Senegal, Mauritani, Kamerun, Guine, Chad, Xhibuti, Ruanda dhe Benin.

Lajme, te marrura nga: http://www.dritaislame.com/index.php?subaction=showfull&id=1161429468&archive=&start_from=&ucat=35&

E PERMUAJSHME VITI XV I BOTIMIT NUMER 10 (285) TETOR, 2006
http://dritaislame.com/

Albanian eX|PerT
09-02-07, 20:30
Universiteti i Harvardit fillon programin e studimeve islame

Ėshtė inauguruar programi i ri i studimeve islame nė universitetin Harvard i emėruar ‘Programi i studimeve islame Princi Alwaleed Bin Talal”.
Programi i studimeve islame ishte themeluar me njė dhuratė nga princi Alvaleed bin Talal nė shumėn prej 20 milion $.
Donacioni i Alwaleed pėr programin e studimeve islame tė universitetit tė Harvardit ishte bėrė nė vitin 2005 dhe Roy P. Mottahedeh, profesor tė historisė nė fakultetin e shkencave dhe tė arteve ishte paraqitur si drejtor nė inaugurimin e kėtij programi.


Ikna


02.02.2007.islamgjakova.net

Albanian eX|PerT
09-02-07, 20:32
Kėtė vit 9600 kinez u bėnė haxhi


9600 kinezė u kthyen nė vendlindjen e tyre nga tokat e shenjta. Haxhilerėt kinezė janė banorė tė qyteteve tė ndryshme kineze si; Pekin, Lanzhou, Urumqi dhe Kunming.


Udhėheqėsi i haxhilerėve qė nė tė njėjtėn kohė ėshtė edhe kryetari i bashkėsisė Islame tė Kinės, Jang Zhibo, ka njoftuar se gjatė haxh-xhit nuk kanė pasur ndonjė problem tė rėndėsishėm.
Kryetari i bashkėsisė Islame tė Kinės nė radion ndėrkombėtare tė Kinės i ka njoftuar muslimanėt se nė udhėtimin kolektiv tė organizuar nga bashkėsia Islame e Kinės ėshtė siguruar jeta e haxhilerėve dhe ėshtė lehtėsuar udhėtimi pėr nė tokat e shenjta.
Si pasojė e sėmundjeve tė ndryshme, 17 haxhilerė kanė ndėrruar jetė nė tokat e shenjta tė Arabisė Saudite. Organizata Islame e Kinezėve pėr herė tė parė ka iniciuar udhėtime ajrore pėr nė tokat e shenjta nė vitin 1989. Prej viteve 1989 deri mė sot 120 mijė kinezė muslimanė

mesazhi.com

02.02.2007.islamgjakova.net

Albanian eX|PerT
09-02-07, 20:34
Mustaf Ef. Ceriqi fitues i ēmimit Theodor-Heuss


Fondacionni "Theodor Heuss" nga Shtutgarti publikoi dje qė reisu-l-ulema i BeH-sė dr. Mustafa ef. Ceriqi, bashkė me dr. Rita Süssmuth, ish presidente e parlamentit gjerman, janė fitues tė ēmimit Theodor-Heuss pėr vitin 2007, lajmėron MINA.
Fjala ėshtė pėr ēmimin vjetor pėr guxim dhe pėrkushtim nė forcimin dhe zhvillimin e demokracisė.
http://islamgjakova.net/Lajmet/shkurt%2007/Mustafa_ef_Ceriqi_fitues_i_cmimit%20_Theodor-Heuss_clip_image002.jpg
Ky ėshtė ēmimi i 42, tė cilėn e ndanė fondacioni i cili mbanė emrin e presidentit tė parė tė Republikės Federale tė Gjermanisė, i themeluar nė vitin 1965, me qėllim tė zhvillimit tė demokracisė si mėnyrė e jetesės. Ēmimi do tė dorėzohet nė muajin maj nė "Haus der Wirtschaft" nė Shtutgart, nė praninė e tė ftuarve tė lartė nga Gjermania dhe bota.
Disa nga fituesit e mėparshėm tė kėtij ēmimi prestigjioz janė presidenti i Ēekisė Vaclav Havel, shkrimtari Ginter Gras (Gunter Grass), organizata "Human Rights Watch", ish president i Bankės botėrore Xhejms Volfenson (James Wolfensohn)...
Fitues tė kėtij ēmimi janė edhe njė numėr i madh i artistėve, shkencėtarėve, mjekėve dhe humanistėve tė cilėt me punėn e tyre kontribuan pėr tė mirėn e shoqėrisė nė pėrgjithėsi.


02.02.2007.islamgjakova.net

Albanian eX|PerT
09-02-07, 20:35
Mesxhidi Aksa nė ballinėn e shisheve tė alkoolit


Njė ndėrmarrje izraelite nėnēmoi vlerat e fesė islame duke vendosur fotografinė e qytetit tė Jerusalemit pikėrisht tė Kubettus Sahras nė shishet e alkoolit.
Izraeli vazhdon tė fyej fenė islame. Rast i fundit u reflektua mjaft rėndė ku ndėrmarrja izraelite nėnēmoi vlerat e fesė islame duke vendosur fotografinė e Kubettus Sahras nė ballinėn e shisheve tė alkoolit.
http://islamgjakova.net/Lajmet/shkurt%2007/Mesxhidi_Aksa_ne_ballinen_e_shisheve_te_alkoolit_c lip_image001.jpg
Organizate pėr mbrojtjen e vendeve tė shenjta El-Aksa reflektoi nė media kėtė veprim tė ndėrmarrjes izraelite duke theksuar se njė veprim i tillė pasqyron nėnēmimin e vlerave tė fesė islame dhe ėshtė tallje me miliona besimtarė musliman.
Ahmed El Ibra ishte shokua kur nė njė vetėshėrbim tė qytetit Ramel kishte vėrejtur kėto shishe tė alkoolit. Ai i kishte blerė tėrė sasinė e alkoolit me kėtė reklamim nėnēmues dhe tė gjitha i kishte thyer pėrveē njėrės pėr qėllime informative.
“Pikėrisht kėta ishin ata qė dje bėnė fotografitė fyese pėr profetin Muhammed ndėrsa sot reklamojnė alkoolin e tyre duke e pėrdoru Kubettus Sahranė dhe tallen me muslimanėt- deklaroi”-Ahmed El Ibra
“Rafotod e Eshtud janė dy regjione izraelite ku shitet ky produkt e cila ėshtė e importuar nga Ukraina dhe me pėlqimin e Bashkėsisė fetare tė Izraelit”- pohojnė burimet e organizatės El Aksa.

mesazhi.com


03.02.2007.islamgjakova.net

Albanian eX|PerT
09-02-07, 20:51
Kryebashkiaku i qytetit Macon (Georgia, USA) pranon islamin ...


Kryebashkiaku i qytetit Macon (shteti federal Georgia nė Amerikė) ėshtė konvertuar nė Islam dhe mendon ta ndėrroj emrin nė Hakim Mansur Ellis.
I lindur dhe i rritur si krishterė. Para dy dite nė Telegraph, gazetė lokale e qytetit Macon, deklaroi se ka vite qė studion Kur’anin.
Islamin e pranoi nė dhjetor tė vitit tė kaluar nė Senegal (Afrikė) nė vendlindjen e tė parėve tė tij, tė cilėt, siē thotė ai, e kanė praktikuar islamin para se tė vinin si rob nė Amerikė.
http://islamgjakova.net/Lajmet/shkurt%2007/Kryebashkiaki_i_qutetit_Macon_pranon_islamin_clip_ image001.gif
Kryebashkiaku Ellis tha se kjo nuk ngjau brenda natės, dhe se takimi i tij i parė me Kur’anin ishte nė vitet 80-ta, e qė njoftimi mė serioz me islamin e solli deri te vendimi pėrfundimtar pėr konvertimin e tij. Menjėherė pas konvertimit i ėshtė bashkangjitur Qendrės islame nė Macon.
Nė kontekstin e akuzimeve nė llogari tė islamit dhe myslimanėve, dhe komentet nė rrugėn e tij tė zgjedhur kryebashkiaku Ellis thotė:
“Nėse ndonjėri dėshiron tė njoftohet me islamin, jam i gatshėm tė zhvilloj njė bisedė inteligjente. Sepse, atė qė unė e zbulova nė islam mė mėsoi pėr atė qė ne mė sė paku dimė pėr religjionin.”


03.02.2007.islamgjakova.net

Albanian eX|PerT
09-02-07, 20:59
Buldozerėt izraelit dislokohen pranė xhamisė Al Aksa pėr tė shkatėrruar murin e kėsaj xhamie
Buldozerėt e regjimit sionist dislokohen nė afėrsi tė xhamisė sė shenjtė Al Aksa nė Bejtul Mukadas me qėllim qė tė shkatėrrojnė njė mur tė kėsaj xhamie.
Mediat arabe njoftuan se Izraeli ka vendosur tė shkatėrroj njė mur nė xhaminė Al Aksa dhe ky vendim ka shkaktuar irritimin e palestinezėve. Njė gjykatės palestinez me anė tė njė mesazhi televiziv i bėri thirrje popullit palestinez tė ngrihet pėr tė mbrojtur xhaminė e shenjtė al Aksa vendi i tretė i shenjtė i Myslimanėve dhe Qabeja e tyre e parė.
http://islamgjakova.net/Lajmet/shkurt%2007/Ushqimet_Hallall_lulezon_moda_edhe_ne_Shqiperi_cli p_image002.jpg
Qindra ushtarė tė regjimit sionist janė dislokuar pėrreth xhamisė al Aksa pėr tė penguar mijėra manifestues palestinezė qė janė ngritur pėr tė mbrojtur kėtė xhami tė shenjtė nga aktet shkatėrrimtare tė pushtuesve sionistė. Liderė tė shumtė tė botės islame kanė paralajmėruar regjimin sionist nė lidhje me pasojat e rėnda tė kėtij veprimi i cili do tė irritojė tė gjitha myslimanėt e Botės. Regjimi sionist me pretekstin e ekzistencės sė tempullit tė ēifutėve nėn themelet e xhamisė al Aksa kanė ndėrmarrė njė operacion shkatėrrimtarė nė themelet e kėsaj xhamie.

Ikna

07.02.2007.islamgjakova.net

Albanian eX|PerT
09-02-07, 21:01
Myslimanėt gjerman protestojnė kundėr deklaratave tė ministrit Schauble


Unionet, organizatat dhe shoqatat myslimane nė Gjermani protestuan ashpėr kundėr deklaratave tė ministrit tė brendshėm gjerman Wolfgang Schauble pėr rritjen e numrit tė qytetarėve gjerman, dhe vendeve tjera tė Evropės qė konvertohen nė fenė islame, shkruan shtypi gjerman.
http://islamgjakova.net/Lajmet/shkurt%2007/Myslimanet_gjerman_protestojne_kunder_deklaratave_ te_ministrit_clip_image002.jpg
Presidenti i Kėshillit islamik nė Gjermani, Ali Kizilkaya, kritikoi deklaratėn e ministrit Schauble ku kishte shprehur shqetėsimin e tij pėr shkak tė rritjes sė numrit tė konvertuarve nė islam nė kontinentin e vjetėr dhe kėtė proces e konsideroi si kėrcėnim.
Deklaratėn e ministrit Schauble e kritikoi edhe sekretari gjeneral i Kėshillit qendror tė myslimanėve tė Gjermanisė, Iman Masik, i cili tha se nė Gjermani ēdo javė plasohen informata dhe deklarata tė papėrgjegjshme pėr islamin.07.02.2007.islamgjakova.net

Albanian eX|PerT
10-02-07, 18:30
E dėbuar nga Palestina

Shkruan:Eliza ERNSHIRE (Counterpunch.com)

Ėshtė ndjenjė e tmerrshme tė jesh e arratisur. Bile edhe nga vendi tė cilin vetėm nėntė muaj e quajta shtėpi. Derisa rri kėtu nė Amerikė shumė gjėra mė sillen nėpėr kokė. Si mund ta pranojnė kėtė padrejtėsi palestinezėt e dėbuar ėshtė pyetja e cila mė sė shumti mė mundon. Shumė gjėra i kam studiuar javėt e fundit, tė gjitha kėto me dėshirė tė madhe qė tė pėrballem me frustrimet e mia personale.
http://islamgjakova.net/Lajmet/shkurt%2007/E_debuar_nga_palestina_clip_image001.jpg
Shembulli i parė ishte kur isha e ulur nė njė kalim kufitar me njė palestinez tė moshuar i cili mė pyeti a mė ėshtė ndaluar hyrja nė Palestinė. Po, i thashė dhe ia tregova tregimin tim pikėllues: i tregova se tė gjitha gjėrat qė i posedoj mė kanė mbetur nė shtėpi nė Ramallah, pėr punėn time dhe miqtė e mi dhe projektet e papėrfunduara, pėr macen time qė kishte vetėm gjashtė muaj dhe e cila mė priste. Ai me mirėsi filloi tė mė ngushėlloj dhe filloj tregimin e tij. Familja e tij ishte nė Hebron. Kėrkesėn pėr kthim e kishte dorėzuar 6 herė nė dy muajt e fundit, por tė gjitha iu kishin refuzuar. Gruaja e tij kishte lindur fėmijėn e pestė (djalė) nė tetor, e qė ende nuk e ka parė. I mblodhi supet dhe nė fund tha: “Shpresoj, vazhdoj tė shpresoj, pėr kėtė arsye jam ende kėtu.” Dy orėt e ardhshme endej andej-kėndej, disa herė bisedonte me punėtorėt e sigurimit, duke mos i treguar asnjėherė presionin dhe stresin tė cilin e kishte.
Disa herė erdhi tek unė dhe mė pyeste ēka ka tė re, ndėrsa unė nga turpi i ankesave tė mija tė mėparshme pėrgjigjesha se ēdo gjė ėshtė nė rregull. Derisa pėrgatitesha tė kthehem me autobus pėr nė Jordani, dėgjova se i ėshtė pranuar hyrja pėr nė Palestinė. Shumė u gėzova pėr kėtė.
Sot, mora njė taksi dhe u nisa pėr nė ambasadėn australiane. Taksisti mė pyeti ku i kisha mėsuar ato pakė fjalė arabisht qė i dija. “Nė Palestinė” i thashė, e vėrejta kėnaqėsinė e tij pėr kėto fjalė. Ai mė tha se ishte nga Betlehemi. “Sa kohė ka qė nuk ke qenė nė vendin tėnd?” e pyeta. “Palestinėn kurrė nuk e kam parė” mė tha. Gjatė udhėtimit i thashė se Betlehemi, vendi i tij ėshtė vend mjaft i bukur. Dukej mjaft i kėnaqur kur i dėgjonte kėto fjalė. Nuk kisha forcė t’i tregoj se nė ēfarė gjendje ėshtė vendi i tij. Kur e mbaruam udhėtimin i thashė se shpresoj qė njė herė edhe ai do ta shoh vendin e tij, Palestinėn. “Inshallah, edhe unė gjithashtu shpresoj se njė ditė do ta shoh vendin tim” tha ai.
Gjatė asaj kohe, derisa unė nuk isha aty, armata e kishte sulmuar Ramallahun. Reportazhin e pashė nė TV dhe mjaft u trishtova. Makinat ushtarake kishin hyrė nė qendėr tė qytetit, ndėrsa njerėzit qė gjendeshin nė makina shtinin me armė zjarri duke shkaktuar kaos dhe vdekje. Buldozerėt ushtarak shkatėrronin makinat dhe vitrinat e dyqaneve me pemė ku kryeja pazarin, sytė mė ishin mbushur me lot kur i pashė fytyrat e njohshme duke kaluar para kamerave, duke bėrtitur dhe duke vajtuar tė tmerruar.
Nuk mund t’i pėrshkruaj ndjenjat e fajėsisė sepse unė nė atė moment isha jashtė Palestinės. Tė gjitha i pėrjetova si tė ishin motrat dhe vėllezėrit e mi tė lindjes. Dje e lexova artikullin nė Maan News qė Halili, shitėsi i kafes nė Al Minar, njėri prej viktimave tė pafajshme ishte vrarė gjatė sulmit. Sa shumė herė isha nė dyqanin e tij dhe kėnaqesha duke pirė kafen nė shoqėrinė e tij. Atė e kisha njohur derisa banoja nė Ramallah. Ende mė kujtohet kur makina kishte goditur djalin tim, dhe bashkė me familjen e tij, nė spital, prisnim lajmin pėr shėndetin e tij. Mė kujtohet kur armata izraelite nė maj ė vitit 2006 sulmoi Ramallahun. E shokuar qėndroja nė mes tė rrugės Al Minar, duke mos ditur ēfarė ėshtė duke ndodhur. Halili vrapoi tek unė, mė kapi pėr dore dhe mė ēoj deri nė njė garazh e cila gjendje nė afėrsi ku u strehuam nga plumbat tė cilėt fluturonin nga tė gjitha anėt.
Dhe tani, ai ėshtė vrarė. Sa mė vjen keq! Pėr ty dhe pėr djalin tėnd qė aq shumė e deshe. Edhe pėr qytetin tėnd qė aq shumė vuan.
Mendova, derisa koha kalon do tė mėsohem me faktin se nuk do tė kthehem deri nė ndonjė marrėveshje tė re. Kjo do tė jetė diēka fantastike, kur mijėra njerėz siē jam unė do tė fillojnė tė kthehen nė vend ku gjinden shtėpitė e tyre, ku gjithmonė janė tė mirėseardhur dhe kur tė gjithė sė bashku do tė festojnė kthimin e tyre dhe t’i kujtojnė tė gjithė ata miq tė cilėt nuk e pėrjetuan lirinė e vendit tė tyre. Inshallah, ne do ta pėrjetojmė kėtė ditė.


10.02.2007.islamgjakova.net

Albanian eX|PerT
10-02-07, 18:31
Derisa palestinezėt nėnshkruajnė marrėveshjen, ēifutėt rrėnojnė Al Aksanė

Derisa Fatahu dhe Hamasi ishin duke zhvilluar bisedimet nė Mekke, buldozerėt izraelit u nisėn nė drejtim tė xhamisė Al Aksa pėr t’i kryer ‘punimet e tyre’.


Policia izraelite, ditėn e premte, hyri nė kodrėn e haremit nė Jerusalem, ku gjendet xhamia Al-Aksa dhe me shok bomba, lotsjellės dhe plumba gome largoi demonstruesit palestinez tė cilėt gjuanin me gurė duke protestuar kundėr punimeve afėr xhamisė.
http://islamgjakova.net/Lajmet/shkurt%2007/Derisa_palestinezet_nenshkruajne_marreveshjen._cli p_image001.jpg
Shumė shpejtė policia raportoi se situata ishte nėn kontroll tė plotė edhe pse edhe mė tej dėgjoheshin shpėrthime.
Gjatė asaj kohe erdhi lajmi se disa tė rinj ishin barikaduar nė xhami dhe me gurė i gjuanin ushtarėt izraelit. Pėrderisa policia kishte bllokuar tė gjitha daljet.
Trazirat u pėrhapėn dhe zgjatėn mė shumė se njė orė. Mė pas situata filloj tė stabilizohej, derisa helikopterėt fluturonin mbi qytet.


“Ndėrhyrja ėshtė organizuar nė pėrpjekje pėr t’u penguar dhuna”, tha Miki Rozenfeld, zyrtar i policisė. Muri i vajtimit i cili gjendej pranė ishte evakuuar, pasi qė filloj gjuajtja e gurėve, lajmėroj radio e Izraelit.


Disa polic ishin lėnduar, por nė mesin e protestuesve numri i tė lėnduarve ishte mė i madh. Policia filloj hetimet pėr tė vėrtetuar se a janė fshehur disa protestues nė kodrėn e haremit dhe me kėtė nuk e pėrfillėn vendimin e Izraelit qė nė lutje tė vijnė vetėm besimtarėt mysliman, meshkuj mbi moshėn 45 vjeēare.


Policia izraelite, tė premten forcoi sigurinė nė qytetin e vjetėr tė Jerusalemit, duke u frikuar nga protestat pėr shkak tė punimeve ‘arkeologjike’ pranė xhamisė Al Aksa.


Shefi i policisė sė Jerusalemit Ilan Franko deklaroi se 3.000 polic janė dislokuar pėr tė mbajtur rendin dhe se nuk do tė lejohen protesta nė afėrsi tė Haram al Sharifit, ku gjendet ky vend i shenjtė. Ky vend i shenjtė ėshtė edhe pėr ēifutėt, edhe ata e quajnė kodra e haremit sepse aty dikur qėndronin haremet e tyre.
Punimet janė miratuar para dy javėsh, pėr t’u rindėrtuar rruga dhe ura e cila qon nga muri i vajtimit deri te kodra e haremit, e dėmtuar nga njė stuhi para tre vitesh dhe e zėvendėsuar pėrkohėsisht me konstrukt tė drurit.

Autoritetet izraelite thonė se punimet janė duke u kryer jashtė kodrės sė haremit dhe se xhamia nuk ėshtė e rrezikuar, por siē duket kėto pohime nuk ishin tė mjaftueshme.


10.02.2007.islamgjakova.net

Albanian eX|PerT
10-02-07, 18:33
Qeveria e Palestinės brenda javės
Kėshilltari i liderit tė udhėheqėsit tė Fatahut, Nebil Amri, nė deklaratėn e tij ka njoftuar se “qeveria e shpėtimit kombėtar” do tė themelohet brenda njė jave.
http://www.mesazhi.com/Lajme/2007/02/images/Qeveria_e_Palestines_brenda_javes2.jpg Kėshilltari i Abbasit, Amri nė fjalimin e tij nė Mekke tha: “Qeveria e shpėtimit kombėtar do tė themelohet pėr njėjavė”
Gjithashtu Amri nė fjalimin e tij ka njoftuar se forcat e armatosura tė Hamasit do t’i bashkėngjiten shėrbimit tė sigurimit Palestinez.
Liderėt e Hamasit dhe tė Fatahut u takuan ditėt e fundit nė Mekke pėr tė gjetur alternativa pėr mėnjanimin e situatės sė acaruar politike nė Palesitinė ku dhe kanė bėrė kompromise nė themelimin e qeverisė sė bashkuar kombėtare.
http://www.mesazhi.com/Lajme/2007/02/images/Umreja_e_falenderimit_te_lidereve_Palestinez2.jpg Kryetari i Palestinės, Mahmud Abbas, shefi politik i Hamasit, Halit Meshal, dhe kryeministri i Palestinės, Ismail Hanijje, nė Kabėn e shenjėt kanė kryer umren dhe kanė bėrė lutje duke i hapuar duart e tyre nė drejtim tė qiellit.

Burimi: www.dunyabulteni.net
http://www.mesazhi.com

Albanian eX|PerT
10-02-07, 18:34
Pas karikaturave, danezėt ndryshuan pikėpamjen ndaj Islamit Njė vit pas publikimit tė karikaturave blasfemuese tė Profetit Muhammed a.s., dialogu dhe kuptimet ndėrmjet danezėve dhe Muslimanėve janė duke zėnė rrėnjė, nė kėtė vend skandinavian.
http://www.mesazhi.com/Lajme/2007/02/images/Pas_karikaturave_danezet_ndryshuan_pikepamjen_ndaj _Islamit2.jpg "Danezt janė zgjuar, dhe tani e kuptojnė se Muslimanėt janė aq tė ndryshėm nga njėri tjetri sa edhe vet danezėt, ata nuk janė tė gjithė fanatik," pohoi karikaturisti danez Lars Refin.

Refini ishte njėri nga 12 karikaturistėt, qė kontriboi nė vizatimin pėrpunimin dhe shtypjen e karikaturave nė Shtator tė vitit 2005, nga gazeta ditore daneze Jyllands-Posten.

Vizatimet u konsideruan blasfemuese ndaj Islamit, por ato u rishtypėn mė vonė nga gazetata evropiane, nė deklarim tė lirisė sė shprehjes, duke i acaruar relacionet e Muslimanėve me Evropėn Perendimore dhe organizimin e demonstratave masive, ndonjėherė edhe tė dhunshme, pėrreth tėrė botės Muslimane.

Refini beson se krizat kanė ndryshuar mėnyrėn se si njė danez mesatar shikon nė njė tė huaj, argument qė e mbėshtesin shumė Musliman.

"Ne kemi shumė mė tepėr dialog pozitiv me danezėt," tha Abu Hassani, imami i xhamisė nė qytetin e Danimarkės, nė Odense.

Ai shtoi se kriza e karikaturave, shtyu shumė danez nė kėrkim tė diturisė mė tė thellė rreth fesė Islame dhe Profetit tė saj.
"
Ata kanė dituri mė tė madhe rreth Kur’anit dhe Profetit Muhammed," pohoi imami.

"Mendoj se kjo ėshtė shumė pozitive pėr ne."
Pėrkthimi i dytė danez i kuptimit tė Kur’anit tė Shenjtė, dhe i pari nga jo-Muslimanėt, ėshtė botuar nė Nėntorin e kaluar, duke ofruar danezėve kuptimin e Islamit.
Burimi: IslamOnline.net & News Agencies

Albanian eX|PerT
10-02-07, 18:34
Ky ėshtė Hanijje Modestia qė pėrfitoi zemrat e miliona njerėzve, kryeministri Hanijje, nė Mekke dėshmoi se ėshtė politikan i jashtėzakonshėm.
http://www.mesazhi.com/Lajme/2007/02/images/Ky_eshte_Henijj2.jpg Kryeministri i Palestinės Ismail Hanijje, arriti qė me modestinė e tij tė pėrfitoj zemrat e miliona njerėzve, dhe nė Mekke dėshmoi se ėshtė politikan i jashtėzakonshėm dhe jo rastėsisht ndodhet nė postin e kryeministrit tė vendit. Ai kėtė e tregoi edhe nė fjalimin qė e hapi kėtė mbledhje.


Ja disa pjesė nga fjalimi i kryeministrit:
“Resulullahi a.s. nė Hudben Lamtumirėse ka thėnė “Nė kėtė muaj dhe pėr hir tė kėsaj dite madhėshtore, gjakderdhjen ndėrmjet njėri tjetrit e keni haram (rreptėsisht tė ndaluar)”. Palestinezėt kanė nevojė pėr kėtė thirrje dhe kėto fjalė. Fjalėt tė cilat Pejgamberi a.s. fuqimisht insistonte, duhet tė kenė domethėnje tė madhe tek ne. Vendi ku ndodhemi, simbolizon bashkėsinė e Ummetit. Kjo ėshtė Kibla ku tė gjithė Muslimanėt drejtohen. Nė takimet tona, nga ky vend, duhet tė krijojmė njė bashkėsi dhe tėrėsi.”
“Njerėzit janė duke bėrė tauaf rreth Bejtullahut. Gjuhėt kanė dallim, dallim por qėllimin e kanė tė njėjtė. Kjo ka njė domethėnje tė madhe. Egzistojnė dallime politike. Kėndvėshtrime jo tė njėjta, por qėllimi i Palestinės ėshtė njė: Kryeqytetin Kudsin dhe tėrė Palestinėn ta kenė plotėsisht tė lirė, kthimin e tė gjithė refugjatėve, si dhe lirimin e tė gjithė tė burgosurve.”
“Resulullahi a.s. ka thėnė, “Pas meje mos u shėndroni nė ēafir duke rahur qafėn e njėri tjetrit”. Ne nuk mund tė kthehemi nė Palestinė duke e rrahur qafėn e njėri tjetrit. Duke u kthyer nė Palestinė, patjetėr do tė duhet tė mbajmė shenja qė do tė shėrojnė plagėt dhe shqetėsimet e popullit tė Palestinės. Duhet tė kthehemi me njė agim tė ri, me vepra dhe me zemra tė reja. Ajo qė na bashkon, ajo qė mbron projektet tona popullore dhe fuqizon bashkunimin tonė politik dhe marrėveshjen duhet ta shpallim nė Bejtullah.”
Burimi: www.dunyabulteni.net

Marrur prej: mesazhi.com

Albanian eX|PerT
10-02-07, 18:36
Pamje tronditėse nėn xhaminė El-Aksa
Hapet njė tunel qė shpie nė drejtim tė xhamisė El-Aksa.
http://www.mesazhi.com/Lajme/2007/02/images/pamje_shokuese_nen_xhamine_El-Aksa2.jpg Izraelitėt e rrezikojnė duke e gėrmuar njė tunel nėn xhamin El-aksa me njė hov tė madh. Organizata me funksionin pėr mbrojtjen e vlerave hyjnore me emėr tė njėjtė El-Aksa, njoftoi se ka hasur nė njė tunel qė shpie drejt xhamisė El-Aksa.
Organizata El-Aksa ka dokumentuar iniciativėn e izraelitėve duke marrė foto dhe incizime me kamerė. Tuneli nė fjalė ka filluar tė hapen nė “Ajn Selvan”, duke kaluar nėn njė tokė qė ėshtė pronė e njė shoqatės krishtere, e nisur drejt mureve tė xhamisė El-Aksa.
Sipas informacioneve tė organizatės, tuneli ėshtė duke u gėrmuar me qindra metra nė drejtim tė jugperėndimit, gjegjėsisht nė drejtim tė muzeut Islam.
http://www.mesazhi.com/Lajme/2007/02/images/pamje_shokuese_nen_xhamine_El-Aksa3.jpg Sipas kėsaj organizate, iniciativa e izraelitėve e rrezikon xhaminė El-Aksa, qė sipas organizatės supozohet se qėllimi i izraelitėve ėshtė rrėnimi i xhamisė El-Aksa dhe nė vend tė saj tė ndėrtohet tempulli i Sulejmanit a.s.
“Sulmet qė janė drejtuar Kudusit dhe xhamisė El-Aksa, nė 40 vjetorin e pushtimit tė Aksas nga izraelitėt konsiderohet si dhuratė” tha pėrfaqėsuesi i organizatės. Organizata El-Aksa i fton tė gjitha shtetet muslimane dhe organizatat muslimane qė tė marrin iniciativė nė mbrojtjen e vendeve tė shenjta.
Burimi: www.dunyabulteni.net

mesazhi.com

Albanian eX|PerT
10-02-07, 18:37
Rivalėt Palestinez pajtohen rreth qeverisė sė unitetit http://www.mesazhi.com/Lajme/2007/02/images/rivalet_palestinez_patojen2.jpg Udhėheqėsit rival Palestinez kanė arritur marrėveshje pėr ta formuar qeverinė e shpėtimit kombėtar me qėllim tė ndalimit tė dhunės midis dy fraksioneve, qė morri jetėn e shumė palestinezėve nė ditėt e fundit, dhe largimin e bojkotit ndėrkombėtar.
Marrėveshja u anoncua tė enjten pas pėrfundimit tė takimit qė ishte ndėrmjetėsuar nga ana e mbretit Saudit, Abdullah bin Abdulaziz.
Nė kuadėr tė marrėveshjes, Hamasi ka premtuar t’i respektoj marrėveshjet paqėsore me Izraelin.
Kryetari Plaestinez, Abbas, kėrkoi nga kryeministri i tanishėm, Hanijje, qė ta fomoj qeverinė e re nė bazė tė parimeve tė parapara nė marrėveshje.
Takimet dhe nėnshkrimi i marrėveshjes u mbajtėn nė njė pallat mbretėror pėrball Qabes, xhamisė mė tė shenjtė tė Muslimanėve.
Rrugėt e Gazės ishin mbushur nga Palestinezėt e gėzuar qė festonin kėtė marrėveshje midis dy lėvizjeve qė deri vonė luftonin nė mes veti.
http://www.mesazhi.com/Lajme/2007/02/images/rivalet_palestinez_patojen3.jpg Natyrisht qė nuk munguan as gjuajtjet me armė nė ajėr.

Albanian eX|PerT
10-02-07, 18:37
Forcat sioniste plagosin njė fėmijė nė qytetin El halil
Forcat sioniste, nė sulmet e tyre nė veri tė rripit tė Gazės, e plagosin njė fėmijė palestine.
http://www.mesazhi.com/Lajme/2007/02/images/Forcat_sioniste_plagosin_nje_femije_ne_qytetin_El_ halil2.jpg Forcat e regjimit sionist kanė plagosur njė fėmijė palestinez nė qytetin El halil nė veri tė rripit tė Gazės. Sipas njė raporti nga frans pres, bėhet e ditur se forcat pushtuese izraelite gjatė ditės sė premte kanė sulmuar rajonin Alaroub nė veri tė rripit tė Gazės, duke plagosur njė fėmijė palestinez. Vlen tė theksohet se ushtarėt e regjimit sionist gjatė pėrleshjeve me tė rinj palestinez kanė pėrdorur Gazin lotsjellės si dhe plumba gome.MESAZHI.COM

Albanian eX|PerT
10-02-07, 18:38
Kėrkesa e komisionit pėr zhvillim ndėrkombėtarė ka kėrkuar ndėrprerjen e sanksioneve pėr Palestinėn

Komisioni pėr zhvillim ndėrkombėtarė nė parlamentin e Anglisė kėrkoi ndėrprerjen e sanksioneve ndaj Palestinės. Sipas njė raporti nga Irna, Malkolm Brus kryetari i komisionit pėr zhvillim ndėrkombėtarė duke mirėpritur dakordimin e Hamasit me Fatahin pėr njė qeveri kombėtare tha se ky dakordim ėshtė njė shans pėr tė ndihmuar zhvillimin e Palestinės dhe ndėrprerjen e sanksioneve ndaj kėtij vendi. Deputetėt e parlamentit anglez gjatė muajit tė kaluar duke akuzuar politikat kundėr Hamasit si dhe sanksionet ndaj kėtij vendi kanė thėnė se mund tė ēojnė nė rrezik krijimin e njė shteti tė pavarur palestinez. liderėt e grupeve palestineze gjatė ditės sė enjte nė Meke arritėn nė njė marrėveshje pėr krijimin e qeverisė se unitetit kombėtarė nėn drejtimin e Ismail Hanije. Nė kėtė marrėveshje gjithsej nga 24 poste tė qeverisė sė unitetit kombėtare 9 i takojnė Hamasit, 6 poste Fatahut, 5 poste pėr grupet e pavarura dhe 4 poste grupeve tė tjera.MESAZHI.COM

Albanian eX|PerT
10-02-07, 22:41
http://albanian.irib.ir/pictures/Abdullah%20Gul.jpg Ministri i jashtėm turk kėrcėnon pėr ndėrprerje tė marrėdhėnieve me Amerikėn
Ministri i jashtėm turk kėrcėnon pėr ndėrprerje tė marrėdhėnieve tė Ankarasė me Uashingtonin. Abdula Gol ministri i jashtėm turk, i cili gjendet nė Amerikė, gjatė njė interviste me gazetėn Uashington post, tha se nė rast tė miratimit tė ligjit pėr gjenocid ndaj armenėve, populli i Turqisė do tė kėrkoj ndėrprerjen e marrėdhėnieve me Amerikėn, me kėtė rast qeveria e Turqisė nuk mund ti bėjė ballė dėshirės sė popullit. Ai mė tej shtoi se ka pėrfunduar pritja e popullit tė Turqisė ndaj luftės qė duhet tė ndėrmerr Amerika nė lidhje me organizatėn terroriste tė partisė PKK.

Albanian eX|PerT
10-02-07, 22:44
Putin kritikon politikat amerikane nė LM

http://albanian.irib.ir/pictures/Putin.jpg


Presidenti Rus Vladimir Putin shprehu shqetėsimin e tij ndaj lėvizjeve tė fundit ushtarake tė Amerikės nė rajonin e Gjirit Persik, kėrkoi caktimin e njė grafiku kohor pėr largimin e forcave amerikane nga Iraku dhe kontrollimin e situatės sė kėtij vendi nga vet irakianėt. Kohėve tė fundit funksionarėt e lartė rusė vazhdimisht kritikojnė lėvizjet e gjėra ushtarake tė Amerikės. Sergej Lavrov, ministri i jashtėm rus, pas takimit me funksionarėt amerikanė, Amerikėn e cilėsoi njė vend i cili nuk u kushton aspak vėmendje shqetėsimeve botėrore dhe me gabimet e veta krijon trazira nėpėr botė. Lavrov vuri theksin mbi planin e Rusisė pėr organizimin e njė konference ndėrkombėtare pėr zgjidhjen e krizės nė Lindje tė Mesme me pjesėmarrjen e vendeve tė rajonit dhe vendeve me ndikim nė botė, por qė ėshtė pėrballur me kundėrshtimin e Uashingtonit. Ai ėshtė i mendimit se Amerika dėshiron pėrfshirjen nė luftė edhe tė vendeve tė tjera nė rajon. Moska qė nė fillim kundėrshtonte sulmin kundėr Irakut dhe presidenti rus Putin deklaroi qartė se Rusia nuk do tė pėrfshihet nė luftėn e kryqėzatave tė Xhorxh Bushit. Edhe aleatėt e Amerikės si Franca kohėve tė fundit kanė kėrkuar ndryshimin e politikave amerikane nė LM. Kurse Rusia pėr shkak tė afėrsisė gjeografike me rajonin e LM dhe Gjirin Persik, ėshtė e shqetėsuar nga ndonjė luftė e re e Amerikės nė kėtė rajon. LM pėr Rusinė ėshtė e rėndėsishme si nga aspekti i sigurisė ashtu edhe nga ai ekonomik. Nė fakt, njėanshmėria e Amerikės nė kėtė rajon, ka rrezikuar dhe kufizuar interesat e lashta nė Rusisė nė LM. Putin pas tre ditėve pritet tė vizitojė LM dhe kjo tregon pėr rėndėsinė qė ky rajon ka pėr Moskėn. Rusia kohėve tė fundit ka pėrkrahur njė plan pėr siguri tė pėrgjithshme nė rajonin e Gjirit Persik me pjesėmarrjen e vendeve tė kėtij rajoni dhe pa ndėrhyrjen e Amerikės. Qėllimi i Amerikės nga luftėnxitjet nė kėtė rajon ėshtė grabitja e pasurive dhe nė veēanti naftės sė kėtij dhe rajoni si dhe forcimi i pozitės sė regjimit sionist dhe pėr arritjen e kėtij qėllimi ajo ka rrezikuar interesat e tė gjitha vendeve tė tjera. Bush pėr shkak tė kėtyre luftėnxitjeve ėshtė pėrballur edhe me kundėrshtime tė brendshme nė Amerikė sepse rezultat i kėsaj njėanshmėrie tė Amerikės janė shpenzimet mahnitėse dhe viktimat amerikane nėpėr rajonet e ndryshme tė botės.

Albanian eX|PerT
11-02-07, 15:37
Epokė e re pėr raportet ndėrpalestineze


Presidenti Mahmud Abbasi deklaroi se pas Mekkes do tė filloj epoka e re nė raportet ndėrpalestineze. Fraksioneve ushtarake tė Hamasit dhe Fatahut u ėshtė urdhėruar qė t’i ndėrpresin mosmarrėveshjet. Krerėt e anėve rivale kanė arritur marrėveshje qė tė formojnė koalicion qeveritar, por pėr momentin nuk ekziston kurrfarė garancie se kjo do tė jetė e mjaftueshme pėr ngritjen e bojkotit tė cilin forcat perėndimore e filluan kundėr qeverisė palestineze. Marrėveshja vjen pas pėrleshjeve tė ashpra tė cilat ndodhėn nė Palestinė qė nga dhjetori i vitit tė kaluar ku vdiqėn afro 100 persona.
http://islamgjakova.net/Lajmet/shkurt%2007/Epoka_e_re_per%20raportet_nderpalestineze_clip_ima ge001.jpg
Tensionet mes Hamasit dhe Fatahut e quan Palestinėn nė prag tė luftės qytetare. Sė paku 80 persona janė vrarė nga dhjetori i vitit tė kaluar, ndėrsa 60 vetėm muajin e fundit.
Pas negociatave dy ditore nė Mekke, liderėt e Hamasit dhe tė Fatahut u pajtuan rreth listės sė ministrave nė qeverinė e re tė shpėtimit kombėtar.

<SPAN lang=SQ style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana">

Albanian eX|PerT
11-02-07, 15:37
Berri bėn thirrje pėr samitin islamik tė Al Aksas nė Mekke


Kryeparlamentari libanez Nebih Berri bėri thirrje pėr mbajtjen e njė samiti islamik tė jashtėzakonshėm nė Mekke pėr tė diskutuar pėr krimet recidive tė Izraelit kundėr xhamisė Al Aksa nė Jerusalem dhe mėnyrėn se si duhet ndaluar ata, raportohet nga agjencia e lajmeve saudite.
http://islamgjakova.net/Lajmet/shkurt%2007/Berri_ben_thirrje_per_samitin_islamik_clip_image00 2.jpg
z. Berri bėri thirrje vendeve tė Unionit Parlamentar tė Vendeve Islamike (UPVI), dhe organizatės sė konferencės islamike qė ti stopojnė kėto krime nė mėnyrė qė t’i mbrojnė vendet e shenjta islame. Sesioni i nėntė i UPVI, i cili do tė mbahet nė Kuala Lumpur me 15 dhe 16 shkurt, do tė diskutoj dy tema tė mėdha, kėrcėnimet e Izraelit pėr botėn arabe dhe rithemelimi i sovranitetit nė Irak.


IINA

<SPAN lang=SQ style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana">

Albanian eX|PerT
11-02-07, 15:39
Myslimanėt e Zagrebit nė vjeshtė hapin fakultetin dhe gjimnazin e tyre


Zagrebi kėtė vit do tė ketė gjimnazin dhe fakultetin islamik. Pėr herė tė parė nė historinė e saj Kroacia do t’i mundėsoj Bashkėsisė Islame sistemin e saj shkollor. Mė saktė, Medreseja e Bashkėsisė Islame do tė shndėrrohet nė gjimnaz publik dhe do tė rangohet me tė gjitha gjimnazet tjera publike nė Kroaci. Sikurse edhe fakulteti i gjuhės arabe dhe shkencat islame do tė jenė krah pėr krahu me institucionet tjera tė larta tė shkollimit.

Ky vendim ėshtė marrė javėn e kaluar nė Ministrinė e arsimit shkencės dhe sportit ku delegacioni i Bashkėsisė Islame, nė krye me zėdhėnėsin e myftiut pėr ēėshtje fetare Aziz ef. Hasanoviqin, paraqiti programin e gjimnazit tė parė nė Kroaci.
“Pėr dallim nga gjimnazet tjera, nė gjimnazin tonė si gjuhė e parė e huaj do tė jetė gjuha arabe, do tė mėsohet Kur’ani dhe shkencat kur’anore, kultura dhe civilizimi islam dhe do tė ketė besim islam. Kjo ėshtė dimensioni i saj islam, por mundėsinė e regjistrimit do ta kenė tė gjithė tė interesuarit, tė jetė mysliman apo jo” tha Aziz ef. Hasanoviq.
Ai, gjithashtu, shtoi se tė gjithė nxėnėsit tė cilėt do ta kryejnė gjimnazin islamik do tė kenė mundėsi tė regjistrohen nė ēfarėdo fakulteti nė Kroaci apo nė vendet tjera tė botės, e veēanėrisht do tė jenė tė pėrgatitur pėr shkencat islame, respektivisht pėr fakultetin e gjuhės arabe dhe shkencat islame, puna e tė cilit duhet tė filloj nė vjeshtė tė kėtij viti nė Zagreb.
“Fakulteti e kaloi recensionin e kėshillit nacional i cili pėrpunoi disa programe dhe tani duhet tė na lejohet qė nė vjeshtėn e kėtij viti ta fillojmė punėn” tha Azizi ef. Hasanoviq. Gjimnazi ka marrė dritėn jeshile nė Ministrinė e arsimit andaj nė Bashkėsinė Islame shpresojnė se tė gjitha do tė zgjidhėn edhe formalisht dhe kėtė vit do tė filloj mėsimi nė klasėn e parė.
Problemet me gjuhėn arabe
Sipas informatave jozyrtare, problem i madh ishte gjuha arabe e cila duhet tė jetė gjuha e parė e huaj nė gjimnaz, gjuha arabe nuk ka statusin e gjuhės sė parė siē e kanė gjuha angleze apo gjermane sepse ajo nuk mėsohet nė shkollat fillore. Duke marrė parasysh se bėhet fjalė pėr njė pėrjashtim tė rrallė nė specifikėn e lidhur me Bashkėsinė Islame, pėrkrahja nga Ministria e arsimit nuk mungoi dhe u mundėsuan qė gjuha arabe tė jetė gjuha e parė nė gjimnazin islamik.

<SPAN lang=SQ style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana">

Albanian eX|PerT
11-02-07, 16:15
http://klubikulturor.com/Klubi%20Kulturor_files/siteshpetoj.JPG

Albanian eX|PerT
11-02-07, 16:23
http://klubikulturor.com/Klubi%20Kulturor_files/Pendohuni.JPG

Zero Cool
11-02-07, 17:04
Qe lajmet nga bota islame me 11 shkurt 2007:


http://news.yahoo.com/s/ap/20070211/ap_on_re_mi_ea/iraq_iran
http://d.yimg.com/us.yimg.com/p/ap/20070211/capt.bag10702111137.iraq_car_bomb_bag107.jpg?


http://news.yahoo.com/s/ap/20070211/ap_on_re_mi_ea/iraq
http://d.yimg.com/us.yimg.com/p/ap/20070211/capt.bag10302111122.iraq_car_bomb_bag103.jpg?


http://news.yahoo.com/s/nm/20070211/ts_nm/iraq_dc
http://d.yimg.com/us.yimg.com/p/nm/20070211/2007_02_11t103028_450x289_us_iraq.jpg?


http://news.yahoo.com/s/afp/20070211/wl_mideast_afp/iraqunrestussecurity
http://d.yimg.com/us.yimg.com/p/afp/20070211/capt.sge.rdv83.110207120046.photo00.photo.default-512x341.jpg?x=180&y=119&sig=.b1.mQXVlsRvHha83Gni1w--

valiii
12-02-07, 00:16
Rritja e numrit tė muslimanėve nė botė

Sipas tė dhėnave prej vitit 1996 secili banorė i katėrt nė rruzullin toksorė ėshtė musliman, ndėrsa me numėra kjo ėshtė mbi 1.482.597.000 muslimanė prej gjithsej 5.777.940.000 banorėve nė tokė ose nė pėrqindje 26%. Duke shikuar nėpėr kontinentet muslimanė mė sė shumti ka nė Azi 1.022.692.000, por ėshtė interesante se ata nuk janė shumicė nė atė kontinent por janė 30%. Kontinenti i vėrtetė musliman nė tė vėrtetė ėshtė Afrika ku muslimanėt paraqesin shumicėn, saktėsisht 59%, ndėrsa gjithsej janė 426.282.000. Muslimanėt janė shumicė absolute madje nė 59 shtete nė botė, ndėrsa shteti me numrin mė tė madh tė muslimanėve nė botė ėshtė Indonezia me 196.288.020 muslimanė ose 95% prej popullatės sė pėrgjithshme. Menjėherė pas saj janė shoqėritė e mėdha muslimane nė Pakistan, Egjipt, Turqi, Nigeri, Sudan, etj. Janė tė interesanta tė dhėnat pėr “pakicat” e muslimanėve nė shtetet me mė sė shumti banorė nė botė, Kina ku janė 133.100.545 ose 11%, dhe Indija 133.295.027 ose 14%. Muslimanėt janė shumicė absolute nė vendet pėr tė cilat shumica prej nesh as qė ka dėgjuar, sikur Maldivet, Mauritanija, Xhibuti, ... Muslimanė ka madje edhe nė njėrėn prej ujdhesave mė tė largėta nė Oqeanin e Qetė, Ujdhesėn e Pashkėve, ku janė 10% dmth. 81 veta prej gjithsej 813 banorėve, qė nuk ėshtė edhe aq pak. Nėse marim parasysh faktin se sa shpejt zgjėrohet Islami mundet kjo ujdhesė sėshpejti tė quhet edhe, tė themi Ujdhesa e Bajramit.


Shkalla vjetore e rritjes sė muslimanėve ėshtė 6,40% qė ėshtė me tė vėrtetė shumė, ndėrsa sa pėr krahasim te krishterėt ėshtė 1,46%. Sipas kėsaj nė vitin 1997 nė botė ka pasur 1.577.483.000 muslimanė, ndėrsa parashikimet pėr vitin 1998 kanė qenė 1.678.442.000. Ndoshta treguesi mė i mirė pėr rritjen e numrit tė muslimanėve ėshtė se nė 50 vjetėt e fundit ai numėr ėshtė rritur pėr 500% tė pabesueshme, derisa numri i krishterėve pėr atė kohė ėshtė rritur vetėm pėr 47%, i hindusėve 117%, dhe i budistėve 63%. Me siguri se shkaku mė i madh pėr kėtė rritje te muslimanėt ėshtė nataliteti, por ėshtė e sigurtė se kėtij numri poashtu me tė madhe i kontribon edhe pranimi i Islamit nga ana e jo-muslimanėve pėr tė cilėn dėshmojnė tė dhėnat nė Perėndim.


Nė periudhėn prej vitit 1989 e deri nė 1998 numri i muslimanėve nė Europė ėshtė rritur pėr 142,35%, nė Amerikėn Veriore pėr 25% ndėrsa nė Australi 257.07%, por sa i pėrket Australisė kjo pėrqindje nuk ėshtė edhe aq e madhe pasi qė atje para njėzet vjetėve pothuajse edhe nuk ka pasur aspak muslimanė. Ėshtė me rėndėsi tė pėrmendet se muslimanėt nė vendet mė tė fuqishme perėndimore si SHBA, nė Britaninė e Madhe dhe nė Francė janė komuniteti i dytė mė i madh fetar. Nė fund, tė gjitha kėto informata mė sė miri flasin pėr veten e tyre, dhe nuk kanė nevojė pėr koment, por vetėm duhet cekur se kėto tė dhėna janė marrur prej ABRM (Asambleja Botėrore e Rinisė Muslimane), ndėrsa ata i kanė marrur prej KB-sė (Kombeve tė Bashkuara) dhe CIA Librat e Fakteve Botėrore.


Albislam.Com,
9.1.2001

valiii
12-02-07, 11:51
http://www.audionur.com/islam/modules.php?name=Video&page=watch&id=25

Albanian eX|PerT
12-02-07, 16:12
Izraeli edhe mė tej rrezikon xhaminė Al Aksa – arabėt protestojnė


Disa ditė me radhė, armata izraelite ndalon besimtarėt mysliman tė kryejnė lutjet brenda xhamisė Al Aksa, derisa autoritetet izraelite porosisin se ata do tė vazhdojnė punimet rreth xhamisė duke mos pėrfillur reaksionet e ashpra tė cilat vijnė nga rrethet arabe dhe islame.
http://islamgjakova.net/Lajmet/shkurt%2007/Izraeli_edhe_me_tej_rrezikon_xhamine_al_aksa_clip_ image001.jpg
Policia izraelite ditėt e fundit arrestoi 40 protestues tė cilėt protestuan kundėr punimeve izraelite afėr xhamisė Al Aksa, me ēka rrezikohen seriozisht themelet e saj.
2000 polic nga vendet tjera tė Izraelit erdhėn nė Jerusalem pėr t’i siguruar punimet.
Liga arabe paralajmėroi pėr veprat kriminale me tė cilat janė shėrbyer autoritetet izraelite nė dėm tė xhamisė Al Aksa dhe u bėri thirrje Kėshillit tė sigurimit t’i pengojnė kėto vepra tė rrezikshme.
Nė tė gjitha anėt e Palestinės, edhe nė territoret e okupuara, mbahen protesta me anė tė cilave dėshmohet pėr njė problem mjaft tė madh, fjala ėshtė pėr punimet nė afėrsi tė xhamisė sė shenjtė, me ēka direkt rrezikohen themelet e saj.


<SPAN lang=SQ style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana">

Albanian eX|PerT
12-02-07, 16:14
Myslimanėt e Anglisė vuajnė nga diskriminimi, varfėria dhe distancimi


Myslimanėt e Anglisė kanė kritikuar ashpėr gjendjen e tyre tragjike, tė cilėt vuajnė nga diskriminimi, varfėria dhe distancimi.
http://islamgjakova.net/Lajmet/shkurt%2007/Myslimanet_e_Anglise_vuajne_nga_diskriminimi_clip_ image002.jpg
Njė mysliman anglez nė njė intervistė pėr kanalizim Al Jazeera ka thėnė se myslimanėt anglezė janė mė tė shtypurit se tė gjithė shoqėritė tjera angleze dhe se ata janė duke u pėrballur me njė diskriminim dhe racizėm tė ashpėr nga ana e qeverisė sė Toni Blerit.
Ai gjithashtu ka thėnė se qeveri angleze me ligjet e tyre tė ashpra kundėr myslimanėve kanė bėrė qė nė shoqėrinė angleze myslimanėt tė jenė klasa mė e ulėt dhe mė e fyer, kurse myslimanėt anglezė janė shumė skeptik ndaj qeverisė aktuale tė Anglisė.
<SPAN lang=SQ style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana">

Albanian eX|PerT
12-02-07, 16:16
Nė Tajlandė vriten tre mysliman

Ditėn e diele persona tė panjohur me armė zjarri vranė tre mysliman tajlandez nė provincėn Jala, nė jug tė Tajlandės.
http://islamgjakova.net/Lajmet/shkurt%2007/Ne_Tajlande_vriten_tre_mysliman_clip_image002.jpg
Policia tajlandeze pėr kėtė akt kriminal akuzoi formacionet kryengritėse paraushtarake nė jug tė Tajlandės.
Dje, kryeministri i Malajzisė, Abdullah Ahmed Bedavi udhėtoi nė vizitė dyditore nė Tajlandė pėr t’i zgjidhur mosmarrėveshjet nė provincat myslimane nė atė vend.
Malajzia dhe Tajlanda janė duke bėrė pėrpjekje pėr pėrfundimin e trazirave nė provincat jugore tė cilat kufizohen me Malajzinė.
Nga viti 2004 deri mė sot nė pėrleshjet nė provincat e jugut tė Tajlandės janė vrarė mbi 1.700 persona.
12.02.2007 islamgjakova.net

Albanian eX|PerT
12-02-07, 16:17
Tmerri i amerikanėve nga dėshtimi nė Irak dhe pėrsėritja e pėrvojės sė Vietnamit
E pėrjavshmja amerikane News Week, shkruante se tmerri qė lufta e Irakut ka shkaktuar nė Amerikė mund tė rikujtojė pėrvojėn e dėshtimit tė Amerikės nė Vietnam. News Week shtonte se shumica e qytetarėve amerikanė tė cilėt kanė shijuar pėrvojėn e dėshtimit tė Amerikės nė Vietnam, nuk mund tė durojnė edhe njė dėshtim tjetėr dhe kjo ėshtė arsyeja e Bush dhe Partia e tij nuk mund ta bindin veten se ata e kanė humbur luftėn nė Irak. Kjo ndodh nė kohėn kur kongresi amerikan gjatė kėsaj jave do tė votojė njė rezolutė e cila dėnon shtimin e numrit tė forcave amerikane nė Irak. Ēėshtja e Irakut ėshtė kthyer nė njė ndėr temat mė tė nxehta nė Kongresin amerikan, megjithėse kėto rezoluta nuk kanė karakter detyrimor pėr Xhorxh Bushin.

Albanian eX|PerT
12-02-07, 16:18
Putin: Duhet ta respektojmė Hamasin, si i zgjedhur i popullit
http://www.mesazhi.com/Lajme/2007/02/images/vladimir_putin2.jpgPresidenti i Rusisė Vladimir Putin ėshtė shprehur se Bashkėsia Ndėrkombėtare duhet ta respektojė qeverinė e zgjedhur nga votat e popullit palestinez.
Vladimir Putin nė njė intervistė me televizionin rus 'Rusia Today' ka thėnė se nuk ekziston asnjė kontradiktė pėr demokratizimin e rajonit tė LM.
Ai nė vazhdim tė intervistės ka deklaruar se lėvizja rezistuese e Hamasit ėshtė zgjedhur me votat e popullit tė Palestinės dhe ne tė gjithė duhet ta respektojmė kėtė qeveri.
Presidenti rus ka thėnė se Moska asnjėherė Hamasin nuk e ka konsideruar si njė organizatė terroriste, pėr kėtė dhe Rusia ishte njė ndėr vendet e para qė e ftoi Hamasin qė ta vizitojė Rusinė dhe e njohur qeverinė e zgjedhur tė palestinezėve.

Albanian eX|PerT
12-02-07, 16:19
Irani pohon se ka shpikur aeroplan pa pilot pėr ta sulmuar Amerikėn
Irani ka njoftuar se ky vend ka shpikur njė lloj avioni pa pilot qė mund tė kryej sulme “vetėvrasje” kundėr anijeve dhe pajisjeve ushtarake tė SHBA-ve.
http://www.mesazhi.com/Lajme/2007/02/images/Irani_pohon_se_ka_shpikur_aeroplan_pa_pilot_per_ta _sulmuar_Ameriken2.jpgZėvendės komandanti i forcave tokėsore tė Iranit, Ali Soushtari, nė reportazhin e tij pėr agjencionin e lajmeve “Mehr” ka njoftuar se Irani ka shpikur avione pa pilot qė mund tė kryejnė operacione vetėvrasėse pėr shkatėrrimin e pajisjeve ushtarake qė gjinden edhe nė thellėsi tė detit. Zėvendės komandanti, Ali Soushtari, tha: “Do t’i prapėsojmė duke i turpėruar”
Gjithashtu Soushtari nė fjalimin e tij tha: “Armiku do tė pėsoj disfatė. Pėrderisa amerikanėt do tė qėndrojnė kundėr sistemit tė Islamit, duhet ta dinė se nuk mund tė qėndrojnė tė qetė as nė rajon e as nė shtetin e tyre”.
Gjithashtu lideri i Shiitėve nė fjalimin e tij nė ditėn e enjte ka bėrė tė ditur se nėse Uashingtoni fillon ta sulmojė Iranin rreth programit nuklear tė tij, atėherė tė gjitha pikat e Amerikės nė botė do tė mund tė sulmohen nga Irani.
Kurse nė Shtėpinė e Bardhė ėshtė pretenduar se nuk ka ndonjė plan pėr ta sulmuar Iranin.
Burimi: www.dunyabulteni.net

Albanian eX|PerT
12-02-07, 16:20
Ismail Hanijje brenda 4 ditėve jep dorėheqje
Ismail Hanijje ka njoftuar se sipas marrėveshjes qė ėshtė arritur ndėrmjet dy rivalėve politikė, duhet tė japė dorėheqje nga posti i kryeministrit.
http://www.mesazhi.com/Lajme/2007/02/images/Ismail_Hanijje_brenda_4_diteve_jep_doreheqje2.jpgS ipas marrėveshjes sė koalicionit ndėrmjet kryeministrit tė Palestinės, Ismail Hanijje nga partia e Hamasit, dhe Kryetarit tė Palestinės, Mahmud Abbasi, Hanijje brenda disa ditėve duhet tė japė dorėheqje nga posti i kryeministrit.
Hanijje nė deklaratėn e tij para gazetarėve gjatė udhėtimit prej Egjiptit nė Gazze ka njoftuar se sipas marrėveshjes sė koalicionit qė ėshtė arritur nė qytetin e shenjėt nė Mekke, brenda 4 ditėve duhet qė tė japė dorėheqje nga posti i kryeministrit.
Pas takimit tė kryetarit tė Palestinės Mahmut Abbas me Presidentin e Egjiptit, Husni Mubarek, nė Kajro nė fjalimin e tij tha: “Sipas kushtetutės sė re, Hanijje duhet tė japė dorėheqje dhe menjėherė mė 15 shkurt nė mėnyrė zyrtare do tė emėrohet si kryeministėr i Palestinės”.
Burimi: www.dunyabulteni.net

Albanian eX|PerT
12-02-07, 23:47
Medreseja "Alaudin" ndihmon fėmijėt mė tė meta tė lehta mendore nė Prizren

12.02.2007 17:24 ET Prizren (KosovaLive)
Medreseja "Alaudin", tė hėnėn dhuroi rreth 600 kilogramė mish pėr nxėnės tė qendrės pėr edukim tė fėmijėve me dėmtime tė lehta mendore "Lef Nosi" tė Prizrenit...