PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14

lirik
20-10-09, 22:29
Vargu im porsi flamuri

autori xhelal ferizi

do te valoj gjith per atdhe

porsi shkembi e i forti guri

shqip do te rrin gjithmonė mbi dhe
-----

por le ta din gjithmonė tradhtari

e smirziu qe pin gji smire

se liriku i zog shqiptari

gjith do t' kndoj per tokė ilire

-------
e perbuzsi e ziliqari

vet do te bien nje ditė mbi zhgjyr

por se vargu shqip si ari

do i rrėnon tradhtar't e ndyrė

--------

poshtė gjithmonė do te jet tradhtia

i ligu i ziu e dhe hijena

ne varg t' lirikut mbarė shqipnija

do ta ushqej shqipen n' dy krena
---------

ani pse qe tridhjet vjet

shum i ligu e puthadori

e tregoj ftyren e vet

por do te shndritė prap meteori

---
edhe tjera vargje yje

do te bien plast edhe shum pacolla


si bilbilat neper pyje

kan me i kndue brezat ne shkolla


-------

do ti kndojnė vargjet kombtare

qe i ka shkrue liriku ne rreze

me te bukuren gjuhė shqiptare

por sie diell me shndritė nder breze

-------

e mallkue do te jet tradhtia

kylsht e shkjaut e te dushmanit

por mbi dhe te shndritė liria

ne tokė te bukur te ilirianit
---------

ka me dalė ne skenė poeti

ka me shtrue maska per dhe

me varg e hov por si valė deti

shqip t' cicroj permbi fole

----------

ka me u vyshkė sabotatori


e shum tjerė t' zi qifligarė

biznesmen gjithfar mizori

qe ka shkelė mbi varg shqiptarė
-------

por edhe klyshet e rusisė

ka me i rrxue ai varg liriku

ne mes te etnike nanė shqipnisė

do te vringlloj si shpatė qeliku

--------

ka me pre armiq shum krena

vargu ilir maska do t' qjerrė

por si ai sharm kah albulena

dejve te shqipes ka me rrjedhė

---

por si vet gurrat shqiptare

por si te bardhat re idile

kan me u endė n' dritė argjentare

e me qelė si karajfile
------

se nji ditė ajo qoftė fat bardhė

kan me dalė mbi siperfaqe

kur pranvera ka me ardhė

kan me qelė si manushaqe

--------

e zemrat zhgjyre me e ulė koken

per nen shalė por si tradhtija

vargu i lirė ka me e gzue token

gjithkun shqip kah flet shqipnija

------------------

nga autori xhelal ferizi
------------------------------

lirik
20-10-09, 22:38
Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi -
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''
Gjamė kombtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

shkruan autori xhelal ferizi-l-i-r.i-k-u- n-ė- mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
gjėmojnė gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
i padituri po hyp mbi fron
po bėhet mbret pėrmbi dhe intriga
e engjulli po quhet demon
''''''''''''''''''''''''''''

demoni po quhet ėngjull- mbrapshtija po quhet e mbarė
plehu po quhet kualitet
kjo ndodhė askund tjetėr pėrveq ndėr shqiptarė
hilja po bėhet pushtet-

'''''''''''''''''''''''''''

hero po bėhet llafatori
e trim mbi trima zhurmagjija
i famshėm po bėhet mizori
pa faj po shkelet urt'sija
''''''''''''''''''''''
dikush i madh po quhet pa meritė
rrufe po quhet i ligu
nata po quhet ditė
e urė po quhet vigu
''''''''''''''''''''''''''''
kjo nuk ndodhė askund mbi dhe
pėr veq te nji komb antik
ku posti me brryla u ble
ku zoti ėsht metelik
'''''''''''''''
ku armik mbi degė quhet zogu
ku qyqja quhet gjeraqinė
ku yllė quhet demagogu
ku i ndershmi e pin mėrzinė

''''''''''''''''''
orgjija feston ktu gjithmonė
klani ėsht ligji i ksaj toke
merita vdes kjo ikonė
ktu kurva po quhet loke
'''''''''''''''''
ashti i prishur mbanė mishin
rrėnja e mykur mbanė fjalen
rrencari e dredhė kamishin
i drejti nė fyt e ka halen
''''''''''''''''''''''
pazaret i bėn puthadori
fatin e ka bizari
flamurin e mbanė sabotatori
paranė e ka mashtrimtari
''''''''''''''''''''''
k'tu buka hahet me hile
k'tu rrena ecė pėrpara
k'tu brryli mbi gara me skile
mbinė pėrmbi klan porsi fara
'''''''''''''''''''
tokė me garues mbijetese
ku harresa vret dijetarė
pshtjellimi ėsht kult n' maje bese
ktu trimi quhet tradhtarė

''''''''''''''''''
k'tu arti vdes pa buk nėpėr lot
k'tu i varfėr mbetet profesori
k'tu fe nuk ka s e tė gjith jan zot
i pari del puthadori
'''''''''''''
o k'tu vdes ati e atkija
k'tu e para del pela qorre
k'tu vdes e pa fjalė burrėrija
k'tu trimat kan shteg veq nė vorre
''''''''''''''''

k'tu i ligu ka shtigje e rrugė hapur
kah tė don me dalė me fjalė
k'tu hajni quhet i matur
k'tu kneta po quhet valė

'''''''''''''''
k'tu kurr drejtesi nuk ka
k'tu vallen e udhheq shtrembatari
k'tu armiku quhet vlla
e vlla nuk quhet shqiptari
'''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

doGzona
20-10-09, 22:48
Malesia

Nga ushtimat e malit
Zogjet iken
Se krismat e medha
Nuk ndaleshin
Edhe zogjet e kuptuan
Se baruti eshte nxe.

Me fjalen bese
Me bajrak te kuq
Zeri therret
O vdekje ku je
Se dua te vdese
E nder pranga jo
Se ndera se mban.


Ne majen e malit
Kelmendi
Gruda
Plava
Gucia
E gjithe shqiptaria
Se pushka tash
Flet te vetmen fjale
Liri a vdekje
Per Kombin Shqiptar.

lirik
20-10-09, 23:00
Ik nga hijenat
autori xhelal ferizi
------------
ik nga hijenat hieja ime

ik

ik edhe nga ushkurėt e pėrthurur

e nga tregu dinak

qe shet prore hile

ik se zragzarė te tillė te pijnė shpresė e gjak

ik


nga ata

bga ata me kėmbe djajsh e stanėsh tė zgerdhirė

ik nga koha e shthurur

tė mos shkelin thundrat simirzeza

ik nga zemra e emocioni koktrashė i merdhirė

ik o hieja ime e pa faj

me vargun tend te lirė

ik ku nuk ka djaj

ne ndonje ishull paqe

ku nuk ka maskė te pshtirė

shtegto gjithmonė

deri sa te vijn tjerė breza

e dielli i kohes tonė

ti ik

dhe vetem ik neper shtigje

e te mos shkelin zuzarė e demon

s e hilen e paska shpikė

pikrisht gara smirzezė brryl zeza e jonė

e qirin kohrave ua ka fikė

vula shtrigė qe shkelė ligje

miqsia ktu qenka thikė

kurthat duken si brigje

mjegullat mosmirnjohse ty do te shkelin

nese ti nuk bėhesh krah lehtė

e parazitet do te vjelin

se epokat nuk jan ma trime me fletė

haramat mbi ty do te shkelin

ik
kalo male det

ik se te vendosin qengelin

te varin ne lak si atdheun e vet
autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
20-10-09, 23:02
Malesia

Nga ushtimat e malit
Zogjet iken
Se krismat e medha
Nuk ndaleshin
Edhe zogjet e kuptuan
Se baruti eshte nxe.

Me fjalen bese
Me bajrak te kuq
Zeri therret
O vdekje ku je
Se dua te vdese
E nder pranga jo
Se ndera se mban.


Ne majen e malit
Kelmendi
Gruda
Plava
Gucia
E gjithe shqiptaria
Se pushka tash
Flet te vetmen fjale
Liri a vdekje
Per Kombin Shqiptar.

---------------------

Vargje te bukura oj motra e trimave-
ashtu esht liria dhe drejtesia paqin jetė e perjetsi mbi trojet tona shqiptare -

te pergzoj

lirik
20-10-09, 23:06
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Copat e arit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
qė e bėjnė,bashk,diellin,e,zjarrit,
ashtu,i,ka,copat,shqipnija
tokė dardane,e,qamėrija
iliridė,preshevė bujana
anamali,e ulkinjana
kah,kaltrija, deri n'det,t'tivarit,
plavė,gucija,e shqiptarit
n'kroje,e,lisa,me,ledina,
suli,i,lashtė e,shtrejtė,janina
parga,e,arta,,e,korkyra
qė,u kėndoj,lahuta e lyra
ku,,lshoj,zanin,ajo kangė shqiptare
rime e fyellit e zanamare
ku jan derdhur gjaku e loti
ku ka ashtue pushka e baroti
ku kan kja me lot per faqe
lule kuqee manushaqe
prej armikut shkelė mizorit
ka rėnkue toka e arbnorit
ka,kja,drita,e,zbardhun,qiellit
kan,kja,gjethe,e,lule,t'prillit
pėr,ato,troje,t'bardha t'nurit
shndrrue ėsht,n'gjak,loti i flamurit
sa her,n,gjysmė,shtiza,ka,ra
palca,e,gurit ,nė dysh,ėsht,nda
jan,shterrė gurrat,tha,prej,lotit
prej,coptim,t'toks,t' kastriotit
si,me,u,nda,drita,prej,diellit
si me ik ė,yjet,me,i,ikė,prej qiellit
ashtu,mbet coptue,shqipnija
kur,iu,nda,gjinit,qamrija
edhe,dardana,shkelun,vyshkun
mbet,shqipnija,zemėrndryshkun
me,duer,n'gji,n'dnesje,tue,kja
mshirė e,zotit,kund,su,pa
gjallė me,shpirtė ndėr,dhėmb,plagosun
kputur krahsh,e,sakatosun
mbet,si,nanė gjymtue,krahnorit
q'merr,prej,majes,t'vizitorit
deeri te,gjiri,i,ambrakisė
ja,ndan,fushė e,det,t,kaltrisė
e nuk ju ndanė prej sulmi e dhune
deri te malet keraune
atje megja i kan shty
e kan vra po e kan pshty
vasha e gra i kan dhunue
farė e fis kan dashtė me i ndrrue
pėr me e lanė gjithmonė t' stėrmekė
mos me i lanė kund dalje as shteg
pėr,me,e,lan't,rrudhun,cungue
kshtu,europa,e,pat,pleqnue
me,i,pre,krsht,shqipes n' shum anė
pėr,me,i,ngopė,grek,e,sllavian
por,nuk,ngopet,ariu,hoje
as,sllaviant,nuk,ngopen,troje
se,i,duen,tė reja,pėr,qdo,vjet
me,e,lanė lumin,me,,dalė n'det
me,gllabrue,fusha,e,lugina,
deri sa n megjė sssalvi e latina
tė bien komshi e tė zgerdheshen
tue pergjakė te lashtė qeleshen
at ilire ksulė shqiptare
tue e dhunue me ushtri barbare
dri sa t'shihet bregu i detit
hise tė huaja me i shtrue vetit
peer me marrė toka e bashtina
tu u zgerdheshu shkje e shkina
greku ne jug e shkjau n' veri
me u ndje britma n'qamėri
tė vashave e grave pėr t gjallė tu u tha
tue futė n' kthetra ai greke shkja
pa pikė faji 'pse kjo prej nuri
shndritė currilas si biluri
e ma ka hjeshinė antike
porsi rrezja diellanike
se armiqt po i shtynte bloza
per me me ra mbi vasha zogza
qė s 'kan shoqe kund mbi dhe
se jan zana porsi rrfe
se e kan faren gjevahire
bukurinė e kan ilire
xhelal ferizi autorė
por,medet,shqipni,moj,nanė
se,qfar,fqijsh,zoti,t,ka,lanė
se,qfar,hisje,n,kontinent
zoti,n'kokė ty,ti,lashtėmendt
ta,dhasht,forcen,me,qėndrue
n'toka tua,lirė me,u gzue
se,rreth ke,rodin,e,latinit
desht me,t'ba,tokė t'kollashinit
me tė bė shkja shkja,me,ta marrė detin
fusha t'grurit e bereqetin
qysh,se,leu,detit,m' at anė
trojet,tua,fal,me,i,dhanė
per,nji,shkinė a,' shlivovicė
pėr,me t 'bė ,koken,kapicė
kokė shqiponje,qė e ,ke,t'motit
qė,e,ke,ruejtur,deri n,ditė,t'sotit
edhe,qeleshen,tė lashtė shqiptare
me,t'vu,shushkė a ndoj shubare
ndoj,shajkaqė tė siberianit
kshtu,e, desht ,gjith,loja,e,talianit
loja,e,nemcit,e,e latinit,
e parisit e e berlinit
edhe roma e londona
kur na i shtruen po viset tona
veq per hater te sllavotinit
me,t'shndrrue,n'gjak'brigjet,e drinit
me,ti,skuqė rrjedhėbardha ujvare
me,e,sllavnue,shqipninė,shqiptare
me,e,shkye,gjahun,n,thoj,t,sllavianit
copa,t'mjera,tė ilirianit
deri te korqa e manastiri
tej konice e kah kufiri
shtyj e rrzo me dhe e guri
kah preveza e kah kosturi
edhe turr me rrena e shkrola
msyj kah janinė e konispola
msyj me shpatė me thikė e sater
kah himara e gjirokaster
kah ato lule karajfili
kah saranda e kah ksamili
edhe kndej nderse stana
kah tivari e kah dardana
oher shkup e kah liqeni
rrxo kala e gurė bedeni
e mos le kund pa rrenue
qytetni kah jan ndertue
historik gurė gjevaihiri
sa punim qe e la iliri
kah gur gdhendja e kah punė dora
per me i shue deshti mozora
ajo pushtuese perandoria
me mi shue fiset e mia
kahdo punen iliriane
me argjend e filigrane
e me shue numizmatiken
me ja humb gjurmė e antiken
dhunoo djalė e dhuno qiken
her grek ziu e her bullgari
turk e shkja edhe avari
hajde hune ostrogoti
nė lot e gjak na i ka shkue moti
shum ka kja shum ka vajtue
shum e qyqen kan kendue
degė me degė ku binte zija
kahdo gjamė lshonte etnija
he,i,raft,copa,rruzllit,t'tokes
mbasi,mbet,ish n,dorė t,europes
qė na e thau qdo stinė pranvere
e i dha trojet pa kritere
copat tona qė jan si ari
me ato qehre qehlibari
qe ma tė bukura ėngjėllusha
nuk sheh kund kso male e fusha
kah bjen drita diellanike
si shqipnia nuk ka etnike
as kund vend me krahasue
shih bilbilat tue ligjrue
shihja malit lug e shkrepin
shihja zogut te bukur sqepin
shija shumbardhen me ujvara
shihja pyje fusha e ara
shihja rrafshin te bereqetit
uje krue e valt e detit
si mi ka si brilantina
e me i marr dehst shkja e shkina
se mbet toka e ilirianit
n'dorė t,franqezit,e t'gjermanit
tė,anglisė e,italianit
eh pse s ra ndoni vetimė
per me i dejgė me copa e grimė
autori xhelal ferizi vazhdon pjesa 2

lirik
20-10-09, 23:25
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Copat e arit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Si ato copat e drites se arit
Autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
qė e bėjnė,bashk,diellin,e,zjarrit,

ashtu,i,ka,copat,shqipnija


tokė dardane,e,qamėrija

iliridė,preshevė bujana
anamali,e ulkinjana

kah,kaltrija, deri n'det,t'tivarit,
plavė,gucija,e shqiptarit

n'kroje,e,lisa,me,ledina,
suli,i,lashtė e,shtrejtė,janina

parga,e,arta,,e,korkyra
qė,u kėndoj,lahuta e lyra


ku,,lshoj,zanin,ajo kangė shqiptare
rimė e fyellit e zanamare

ku jan derdhur gjaku e loti
ku ka ashtue pushka e baroti

ku kan kja me lot per faqe
lule kuqee manushaqe
prej armikut shkelė mizorit
ka rėnkue toka e arbnorit
ka,kja,drita,e,zbardhun,qiellit
kan,kja,gjethe,e,lule,t'prillit
pėr,ato,troje,t'bardha t'nurit
shndrrue ėsht,n'gjak,loti i flamurit

sa her,n,gjysmė,shtiza,ka,ra
palca,e,gurit ,nė dysh,ėsht,nda
jan,shterrė gurrat,tha,prej,lotit
prej,coptim,t'toks,t' kastriotit
si,me,u,nda,drita,prej,diellit
si me ik ė,yjet,prej qiellit
ashtu,mbet coptue,shqipnija
kur,iu,nda,gjinit,qamrija
---
edhe,dardana,shkelun,vyshkun
mbet,shqipnija,zemėrndryshkun
me,duer,n'gji,n'dnesje,tue,kja
mshirė e,zotit,kund,su,pa
gjallė me,shpirtė ndėr,dhėmb,plagosun
kputur krahsh,e,sakatosun
mbet,si,nanė gjymtue,krahnorit
q'merr,prej,majes,t'vizitorit
deri te,gjiri,i,ambrakisė
ja,ndanė,fushė e,det,t,kaltrisė
---
e nuk ju ndanė prej sulmi e dhune
deri te malet keraune
atje megjat i kan shty
kan vra shqipe e kan pshty
vasha e gra i kan dhunue
farė e fis kan dashtė me i ndrrue

pėr me e lanė gjithmonė t' stėrmekė
mos me i lanė kund dalje as shteg
pėr,me,e,lan't,rrudhun,cungue
kshtu,europa,e,pat,pleqnue
me,i,pre,kraht,shqipes n' shum anė
pėr,me,i,ngopė,grek,e,sllavian

por,nuk,ngopet,ariu,hoje
as,sllaviant,nuk,ngopen,troje
se,i,duen,tė reja,pėr,qdo,vjet
me,e,lanė lumin,me,,dalė n'det
me,gllabrue,fusha,e,lugina,
deri sa n' megjė sllavi e latina
tė bien komshi e tė zgerdheshen
tue pergjakė te lashtė qeleshen
...
at ilire ksulė shqiptare
tue e dhunue me ushtri barbare
dri sa t'shihet bregu i detit
hise tė huaja me i shtrue vetit
per me marrė toka e bashtina
tu u zgerdheshun shkje e shkina
...
greku ne jug e shkjau n' veri
me u ndje britma n'qamėri
tė vashave e grave pėr t' gjallė tu u tha
tue futė n' kthetra ai grek e shkja
pa pikė faji 'pse kjo prej nuri
shndritė currilas si biluri
:::
e ma ka hjeshinė antike
porsi rrezja diellanike

se armiqt po i shtynte bloza
per me me ra mbi vasha zogza
qė s 'kan shoqe kund mbi dhe
se jan zana porsi rrfe
se e kan faren gjevahire
bukurinė e kan ilire
xhelal ferizi autorė
por,medet,shqipni,moj,nanė
se,qfar,fqijsh,zoti,t,ka,lanė
se,qfar,hisje,n,kontinent
zoti,n'kokė ty,ti,lashtė mendt
---
ta,dhasht,forcen,me,qėndrue
n'toka tua,lirė me,u gzue

se,rreth ke,rodin,e,latinit
desht me,t'ba,tokė t'kollashinit
e mi ke bishat barbare
qe ndajnė megja ne fe kishtare
veq pse i shtynė kryqs nje fe
me ti ngranė gjith gurė e dhe
-----

me tė bė shkja shkja,me,ta marrė detin
fusha t'grurit e bereqetin

qysh,se,leu,detit,m' at anė
trojet,tua,fal,me,i,dhanė

per,nji,shkinė a, shlivovicė
pėr,me t 'bė ,koken,kapicė

kokė shqiponje,qė e ,ke,t'motit
qė,e,ke,ruejtur,deri n,ditė,t'sotit

edhe,qeleshen,tė lashtė shqiptare
me,t'vu,shushkė a ndoj shubare

ndoj,shajkaqė tė siberianit
kshtu,e, desht ,gjith,loja,e,talianit

loja,e,nemcit,e,e latinit,
e parisit e e berlinit

edhe roma e londona
kur na i shtruen po viset tona

veq per hater te sllavotinit
me,t'shndrrue,n'gjak'brigjet,e drinit
me,ti,skuqė rrjedhėbardha ujvare
me,e,sllavnue,shqipninė,shqiptare

me,e,shkye,gjahun,n,thoj,t,sllavianit
copa,t'mjera,tė ilirianit
deri te korqa e manastiri
tej konice e kah kufiri
shtyj e rrzo me dhe e guri
kah preveza e kah kosturi

edhe turr me rrena e shkrola
msyj janinė e konispola
msyj me shpatė me thikė e sater
kah himara e gjirokaster

kah ato lule karajfili
kah saranda e kah ksamili
edhe kndej ndersen satana
kah tivari e kah dardana
tuz e hot grudė e malsi
per me i mblue kah do me hi

oher shkup e kah liqeni
rrxo kala e gurė bedeni
e mos le kund pa rrenue
qytetni kah jan ndertue

historik gurė gjevaihiri
sa punim qe e la iliri

kah gur gdhendja e kah punė dora
per me i shue deshti mizora
ajo pushtuese perandoria
me mi shue fiset e mia

kahdo punen iliriane
me argjend e filigrane
e me shue numizmatiken
me ja humb gjurmė e antiken

dhuno djalė e dhuno qiken

her grek ziu e her bullgari
turk e shkja edhe avari

hajde hun e ostrogoti
nė lot e gjak na i ka shkue moti
shum ka kja shum ka vajtue
shum e qyqen kan kendue

degė me degė ku binte zija
kahdo gjamė lshonte etnija

he,i,raft,copa,rruzllit,t'tokes
mbasi,mbet,ish n,dorė t,europes
qė na e thau qdo stinė pranvere
e i dha trojet pa kritere

copat tona qė jan si ari
me ato qehre qehlibari

qe ma tė bukura ėngjėllusha
nuk sheh kund kso male e fusha

kah bjen drita diellanike
si shqipnia nuk ka etnike

as kund vend me krahasue
shih bilbilat tue ligjrue

shihja malit lug e shkrepin
shihja zogut te bukur sqepin

shija shumbardhen me ujvara
shihja pyje fusha e ara

shihja rrafshin te bereqetit
uje krue e valt e detit

si mi ka si brilantina
e me i marrė desht shkja e shkina
se mbet toka e ilirianit
n'dorė t,franqezit,e t'gjermanit

tė,anglisė e,italianit
eh pse s' ra ndonJi vetimė
per me i dejgė me copa e grimė
autori xhelal ferizi vazhdon pje

lirik
20-10-09, 23:26
Kur e msyn shkje e latin
pjes 2 nga titulli copate arit
vazhdon pjesa dy nga autori xhelal ferizi
per me ra mbi ta ndoj rrfe
e me i djeg te gjall mbi dhe
se kta u turren me e marrė planetitn
ma ua marrė ilirve detin
ku e mbanė artin kaltria
si prrallorja bukuria
edhe qeshė dielli tue nxe
drit,e,qiell,te,hanes,t,re
se kta nė hi deshten shqipninė
e,t'pafund, deshten rusinė rusinė
deshten shqipen me e pa t 'vdekė
veq pse deshten shkja e grek
si nuk ju ra mbi dhe kometa
e me kja mbi troje t' veta
per me e pa se q esht zezona
jo me msy mbi trojet tona
si nuk mbeten ne lot nen shkja
mos me pas kush hall me u kja
se,q'na,i,bėnė kta,shqipnisė tonė
tue,i,dhanė sllavit copė pėr,pronė
thue,i sllavianit,ėsht,planeti
dielli,e,hana,e bereqeti
eh moj,euroė ,moj,hilja e,motit
ne jem gjaku i kastriotit
fis,pellazgu,nėn,drit,t,hanes
qe,m,ka,lindė toka,e,dardanes
edhe e toskve t 'bukurisė
edhe egegve tė malsisė
kur,s,pat,pasė sllavian,mbi dhe
kur,s,kish,gjuhė veq qiell,e,rrfe
kur,s,kish,shenjė kund,t,qytetnisė
ka,flutrue,zogu,i,shqipnisė
n,fush,t,blerta,e,buzes,t' detit
ilirian,i pat,thanė vetit
e,me,qfar t,drejte ti,moj,zarane
ja.merr,hiset iliriane
shkje t' sibirit akull thye
ia,jep,token,fund,e,krye
qė aq trime ma ka faren
e ka shegen e ka naren
e ka shijen ka pamjen si hyjnia
shijen tė bardhė si ėmbėlsia
i ka vashat flok kaqurrele
pse me tehrr sa dyer ja mshele
e dhe shpirtin harmonik
me ja shtrue nen ket armik
qe nuk njeh kund ndoj mėshirė
perveq pranga e zingjirė
teh e plumb e shpatė e thikė
me dhunue po djal ė e qikė
autori xhelal ferizi
mandej sllavit me i urue
tokė te huej kahdo me i shtrue
per,me,shndrrue,token,n,sllavian
me,i,sllavnue,det,oqean,
kush,ti,dha,ty,kto,adete,
me,pleqnue,per,tok,e,dete
thue,planetin,ta,dha,zoti
s,ka,me,shkue,gjith,i,mir,moti
kunglli,n,uj,thon,s,rrin,gjith,nė krye
copa e grima mund,,me,u,thye
siq,je,thye,e,je,shemtue,
n,jevgj,e,sllav,tash,je,shartue
je,mbush,mkate ,prej,gjith,globit
ke,mbet,dhimbja,e,dites,t,sodit
t,zi,e,t,verdh,ty,t,kan,mbulue
rracė,e,komb,tu,kan,shkatrrue
e,ke,mbetun,per,me,t,kja
gur,e,druj,n,pėr,prroje,e,va,
gjithfar, fisesh t,jan,perzije
e,nuk t'ka,mbetė kund,pikė hjeshije
se,t'ka,zanė,denimi,i,zotit
per,coptim,t'tok,s,t,kastriotit
qe,si,leck,e,shite,lirė,
tokė dardane,gjevahir
plaven,hotin,me,guci
shkup,ulqin,e,qameri
per,ti,ngop,sllaviant,e,stepav
lkurat,tona,i,le,shkrepav
i,le,djepat,n'kurshumli
n,pėr,toplicė,e,dardani
tue,dhanė,shpirt,nder,bor,e,akull
gra,e,burra,tue,ra n' shpatull
kush ne krah e kush ne shpinė
tue mbet ngri ne at ledinė
deri ne fyt e madeh bora
tuie mbet vdekurn dora dora
edhe djepat me sy ngri
ti me me shkje po je zgerdhi
kur ata shtrembruen kapicen
kur ata fal moren toplicen
edhe ngri jan sa lulkuqe
shqipe tė bukura si burbuqe
vdekė prej akulli ngri gershete
ngri mbi boė ne lule jete
iknin fiset muha gjere
para ushtris qe u vjen n' potere
kush me thikė kush me sopatė
per me e pre shqipninėn e ngratė
kam kja foshnjet per bibrona
kurr ma e zez s esht pa zeona
jan ngri akull fiset tona
rrxue,per,dhe,e,shpirtit,thye
pa,ndoj,shpresė,drejt,qiellit,kthye
me,sy,.t,hapur,ngri,prej,bore
disa,t,therrun,n'pėr,oborre
gratė t'qnjerzueme,prej,sllavianit
goj,pėrgjakve,t' karpatianit
qė,kan,qitun,shkumbė,pėr,goje,
per,ti,marrė,kto,t'lashta,troje
shkumb,e,gjak,t,qartun,harbue,
n'kėt,gadishull,pėr,me,u,shtrue
po,i,njimend,paske,mendue
t,lashten,rrėnjė,prej,tok,s'me,e' d'bue
pėr,me,mbjellun,me,sllavian
tokėe,rrafshin,ilirian
fusha,t,blerta,tė,paana
dhe,fisnik,qė,ka,dardana
kodratdetin,e,kaltrinė
m,e,mbulue,gjithkah,shqipninė
ardhacak,gjith,kuj,ti,teket
qeė kan,mbetė rrug's,tue,la,rreket
endacak,n'per,lugje,prroje
me,i,marrė t,shejta,e,t,lashta,troje
qė,na,i,la,n'brezni,i,pari
dheun,ma,t,lashtė n',argjend,e,ari
qė e pat,mbshtjellėe,pat,bekue
qielli,i,kthjellun,n',yje,shkrue
zoti,i,madh,e,gjith,shejtnija,
engjuj,t,bukur,e,shpenija
lule,t,qela,n',fletė ,me,ngjyra
e,ma,bukur,si,qeshte,ftyra
kujt,mbi,dhe,as,diell,as,hanes
sikur,t,lashtes,ilirianes
si,n,at,kohė,kur, e kish,mbretninė
genc,teuten,glaukinė
bardhin,klitin,e,agronin
anes,t'detit,kur,vrojtonin,
roje,e,lundra,e,sogjetarė
kalorsiak,e,shigjetarė
burra,t'namit,soj,e,gra,
syt,e,dheut,mbi,glob,s,kan,pa
siq,jan,tė,lashtė,sa,kupa,e,qiellit
bij,t,pellazgut,qe,n,drit,t,yllit
mbshtjellun,rrezesh,lind,i,ka
toka.e.lashtė,n'fisni,i,ka,nda
zemres,t,vet,qė e ,ka,prej,ari
e,i,dha,gjak,e,gjuhė,shqiptari
trimni,t',fortė,i,la,nder,deje
thue,se,se,,e,ndau,ndoj,rremė,prej,rrfeje
thue,se,ndau,zjjarrit,shqipninė
per,dhuratė i,dha,trimninė
mos,me,shtrue,s,gjalli,n,robni
sa,t,jet,gjallė baroti,i,zi
sa,t' jet,gjallė,zakoni,e,besa,
sa,t,jet,n,n,gjak,e,n,shpirtė,qendersa
jo,pa,gjak,e,luftė,me,u,nda,
n,copa,dielli,per,pa,ra
s,ka,me,unda,n,copa,shqipnija
der,sa,t'jet,mbi,dhe,triminija
deri sa,t,jet,i,gjallė,adeti
sa,t,jet,guri,.dheu,e,deti
edhe fara e kastriotit
e ajo flaka e barotit
pemda e shkolla e diturija
unitetit e zhdervjelltsia
edhe puna e arsimi
si nji deillt je komb i imi
kurr,shqipni,ti,s,ke,me,u,shtrue
as,n,per,copa,me,u,coptue
per,pa,u,mbush,me,tym,te,zi
globi,i,tokes,jug,veri
s,kan,me,gzue,t,ardhun,shtegtarė
as,nji,kokerr,t,dheut,shqiptarė
se shqiptari s ka me falė
det as tokė as fush as mal
do ti kndoj n' breza trimnija
do ti vloj puna e liria
edhe ligji e fjala e besa
nji shqipni kullue si vesa
do te rrin bashk me toskė e gegė
por si zogjt qė rrijnė n'nji degė
tue kendue e tue cicrue
n' dheune e ta parve tue ligjrue
e tue kja hall si vllau me vlla
te mos len mbrendė as grek as shkja
veq se te mbahen kah trimnija
puna e e vlera e dashuria
e at etni me kėngė shqiptare
ta hjeshojnė si engjelltare
e ta ruajn si syt e ballit
e te mos japin kokerr t 'zallit
as ndoj guri as kokerr dhe
e te mos ndahen ne kurthė a fe
porse te ndjejnė shqipni si driten
nė sy te ballit tu i pa rriten
e ti shtojn po abetaret
e ti ndalin bashk barbarėt
qe po ndajn me fe e fise
se shqipninė bashk e kan hise
e tė mos bien n' kurrtha tinzare
te mos ndegjohen gjamt shqiptare
veq pse duan me na dhan me pi
gjithmon lot gjithmonė varfri
me mashtrime e ide fetare
me i kput mish zemres shqiptare
e me e nda po vllaun me vlla
pse paguajn gjith grek e shkja
e mos bjerni ne kurtha te thive
mendja juaj t mos jet naive
me ra ne kurtha te zuzarve
te mashtruesve e mercenarve
por se mbani bashk shqipninė
porsi zemra dashurinė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
liriku ne meergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/user_offline.gif http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/quote.gif (http://www.forumishqiptar.com/newreply.php?do=newreply&p=2139088)

doGzona
21-10-09, 17:52
---------------------

Vargje te bukura oj motra e trimave-
ashtu esht liria dhe drejtesia paqin jetė e perjetsi mbi trojet tona shqiptare -

te pergzoj

Te falemnderit i nderuari lirik.


Qendresa


Derdhen tallaset
Ne deti
E mbi to vien cunguj
Gjarperinjet
E ne mbijetojm.

Cunguj
Zalle
Cka nuk bien deti
Ne shtatin e tij
E ne nuk sharrojm.

Te eturit
Te djersiturit
Atje bejne vend
E ne ne tallase
Akoma nuk jemi cmende.


Fryn ,veteton
Lagemi
Por e ruajme akoma
Lekuren e pa shkyer.

lirik
24-10-09, 21:19
Medet qajė kosovė arbnore

autori xhelal ferizi

se te ka mblue ty anarkija

me premtime puthadore

po te vjen demagogjija
----------

nisin zgjdhjet me fjalė t' mdha

kush kah vjen edhe nga rusia

kso premtimesh kund s' jan pa

qka nuk pjellė demagogjija


-------
luhen vallet e mashtrimit

kush ma fort me grupue klane

kahdo tokes se mjerimit

po vallzojnė hijet satane

--------
ta kan bė ty gjakun ujė

moj kosovė oj nanė pa hile

per me te vyshkė urdhron i huaj

mos me qelė si karajfile

--------

se ne dorė frejt i mbanė trumpeta

qe lshon te rrejshme gjith kushtrime


i lshon shqiptari trojet t' veta

se jan mbushė stinet mashtrime
----

jan mbushė lugjet porsi dete

plot me rrena e s' duron toka

poo vijnė thundrat sii termete

me ja shkelė shqipes dy koka


---------------por se dije o i lashti dhe

se partitė i ke te mjera

jan do kukulla q e jan ble


si ato qyqet neper fjera

-------

si do qyqe degė me degė

qe kurr hajri nuk ju shihet

dheun nen kambė kan me ta djegė

njeni tė rrenė e tjetri lpihet--
......

por se i kan do llafe boshe
do premtime te mjera e t' kota

me do lojra fort sarhoshe
per mashtrim qe po i mson bota

---------
se prap do te rrin ty anarkija

kosovė loke tokė e shkrumbur

ka me te ndejt mbi krye varfrija

e atdhetari zog i humbur
---------

patriotin s' do e kesh pran

veq do te thyer pehlivana

penda ime per ty qanė

edhe qielli e dielli e hana

--------
se mashtruesi e bigjozgjija

prap pa punė do ti lėnė viset

ne ty rruleta e dajregjija

me mashtrim do ti mbajnė fiset-

---------
e me do hile e opiume

e do te ikun djemt kurbetit

a do te kesh ndoj ditė te lume

a do te jesh mish per qen t' detit
-----
se padroni nuk t' lshon gangrene

mbytu ne lum e mbytu n' det

gjith tue t' tallė kohrat legene

me ti lanė pranverat shkret -

-------

po me thuaj cila parti

ti dardanė me fusha e bari

kush esht ai qe mirė te ka pri

veq zhgenjimit rreth mullari

--------
nuk ke tjeter veq premtime
nji surrat te gjith po e kan
qanė per ty gjith penda ime

se u vyshk gjaku ilirian

---------
ty dit te bardhė nuk te lėnė me pa


me varfri e me bojkote

her ne geto e her nen shkja

po te shkon n' gjamė ty kohė e jote

---------
e qka jan partitė e tua

nje e ke dhelper e nje qakalle

nje e ke skile e nji langua

ti grryjen' n' hile gurė e zalle

--------
se parti nuk ka shqiptare

per veq cakut per biznese

qe i kan qjejrrjet mashtrimtare

neper pare e interese
-----

zot i tyre esht kuleta
veq dihaten kah dollari
me mashtrim n 'per vise t' veta
i lpijnė thojt kah gospodari
----------


veq per vete luftojnė klikat

mendje cekti e demagogu

per me i msy gjithmonė karrigat

per me u nxe ka strofullogu-

--------
me nxe egon e pa fre

me i nxe gjepat ne metelik

atdheut rriten me ja pre

me i nda planet me armik
--------

me nxe fis e klan te vet

e per popull s' qanė kush koken

nuk u gjet kund deputet

qe e don fort te mjerė nėn loken

-------

ket nėn loke tokė dardane
ne lot e gjak qe i ka shkue jeta

nuk po ka parti as klane
qe s' kan cak veq kah kuleta
-------

e per te shtrejtin dhe atnorė
ndonji i beses su gjet kurrė


prandaj qajė o pendė e gjorė

me at ngjyrė me lot si gurrė

---------------------
nen dritė dielli e nen dritė hane

ka me me ushtue vargu i xhelalit

penda e dhimbjeve feriziane

me u lexue djal pas djalit
------


autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
25-10-09, 03:59
Medet qajė kosovė arbnore

autori xhelal ferizi

se te ka mblue ty anarkija

me premtime puthadore

po te vjen demagogjija
----------

nisin zgjdhjet me fjalė t' mdha

kush kah vjen edhe nga rusia

kso premtimesh kund s' jan pa

qka nuk pjellė demagogjija


-------
luhen vallet e mashtrimit

kush ma fort me grupue klane

kahdo tokes se mjerimit

po vallzojnė hijet satane

--------
ta kan bė ty gjakun ujė

moj kosovė oj nanė pa hile

per me te vyshkė urdhron i huaj

mos me qelė si karajfile

--------

se ne dorė frejt i mbanė trumpeta

qe lshon te rrejshme gjith kushtrime


i lshon shqiptari trojet t' veta

se jan mbushė stinet mashtrime
----

jan mbushė lugjet porsi dete

plot me rrena e s' duron toka

poo vijnė thundrat sii termete

me ja shkelė shqipes dy koka


---------------por se dije o i lashti dhe

se partitė i ke te mjera

jan do kukulla q e jan ble


si ato qyqet neper fjera

-------

si do qyqe degė me degė

qe kurr hajri nuk ju shihet

dheun nen kambė kan me ta djegė

njeni tė rrenė e tjetri lpihet--
......

por se i kan do llafe boshe
do premtime te mjera e t' kota

me do lojra fort sarhoshe
per mashtrim qe po i mson bota

---------
se prap do te rrin ty anarkija

kosovė loke tokė e shkrumbur

ka me te ndejt mbi krye varfrija

e atdhetari zog i humbur
---------

patriotin s' do e kesh pran

veq do te thyer pehlivana

penda ime per ty qanė

edhe qielli e dielli e hana

--------
se mashtruesi e bigjozgjija

prap pa punė do ti lėnė viset

ne ty rruleta e dajregjija

me mashtrim do ti mbajnė fiset-

---------
e me do hile e opiume

e do te ikun djemt kurbetit

a do te kesh ndoj ditė te lume

a do te jesh mish per qen t' detit
-----
se padroni nuk t' lshon gangrene

mbytu ne lum e mbytu n' det

gjith tue t' tallė kohrat legene

me ti lanė pranverat shkret -

-------

po me thuaj cila parti

ti dardanė me fusha e bari

kush esht ai qe mirė te ka pri

veq zhgenjimit rreth mullari

--------
nuk ke tjeter veq premtime
nji surrat te gjith po e kan
qanė per ty gjith penda ime

se u vyshk gjaku ilirian

---------
ty dit te bardhė nuk te lėnė me pa


me varfri e me bojkote

her ne geto e her nen shkja

po te shkon n' gjamė ty kohė e jote

---------
e qka jan partitė e tua

nje e ke dhelper e nje qakalle

nje e ke skile e nji langua

ti grryjen' n' hile gurė e zalle

--------
se parti nuk ka shqiptare

per veq cakut per biznese

qe i kan qjejrrjet mashtrimtare

neper pare e interese
-----

zot i tyre esht kuleta
veq dihaten kah dollari
me mashtrim n 'per vise t' veta
i lpijnė thojt kah gospodari
----------


veq per vete luftojnė klikat

mendje cekti e demagogu

per me i msy gjithmonė karrigat

per me u nxe ka strofullogu-

--------
me nxe egon e pa fre

me i nxe gjepat ne metelik

atdheut rriten me ja pre

me i nda planet me armik
--------

me nxe fis e klan te vet

e per popull s' qanė kush koken

nuk u gjet kund deputet

qe e don fort te mjerė nėn loken

-------

ket nėn loke tokė dardane
ne lot e gjak qe i ka shkue jeta

nuk po ka parti as klane
qe s' kan cak veq kah kuleta
-------

e per te shtrejtin dhe atnorė
ndonji i beses su gjet kurrė


prandaj qajė o pendė e gjorė

me at ngjyrė me lot si gurrė

---------------------
nen dritė dielli e nen dritė hane

ka me me ushtue vargu i xhelalit

penda e dhimbjeve feriziane

me u lexue djal pas djalit
------


autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
25-10-09, 05:51
Vllezer jemi te nji gjaku
autori xhelal ferizi
kosovė shkoder e malsi
ti bashkojmė duart rreth bajarku
ta shpėtojmė nėnen shqipni

------
te mos lėmė nuse te mos lėmė qikė

per me shkue ne serbi katile

tė m,bajė shqipnia e jonė etikė

por si e bukura karajfile
-----

te jet tokė kjo patriote

te mos e thej as kurrė armiku

pshtyj n' para e vijn n' teplote

mbaje nderin si qeliku

mbaje nderin shqipni nanė

si q ta leka ne kanu

se pa deill mbetė e pa hanė

gjakun shkjetė kan me ta ndrru


---------

edhe mbetesh pa at deti

ku rrin klima e vet mahnisė

mbetė pa fusha bereqeiti

qe i ka sharmi i dardanisė
----

mos na u ndajė mne shkue me shkje

shoder lokja me u koritė

se shqiptart kah jan mbi dhe

i ka lindė e bardha dritė

-------
ata i kan trojet magjike

dhe ma te bukur askund s' ka

e ta ruajm shqipninė etnike
te mos ne bjen nen grek e shkja

-------
kshtu liriku e vargu i ti

po thrret shkoder po thrrret shqipe

kahdo ka shqiptarė ne etni

rrini bashk si degė e pipe

-----

se nji trup e ka shqipnija

ka nje rrėnj e ka nji emer

kahdo e bukur e jonė etnija

shqip ta mbaj n' krahnorė nji zemer


--------

te mos shiten zemrat n' shkja

as ne grek e karadak

nderi i shqipes mos me ra

le te rrin i kuq n' bajrak-
--------
AUTORI I KENGVE SHQIPTARE XHELAL FERIZI
LIRIKU I SHQIPTARVE PA DALLIM FEJE E PARTIJE
--------------------------

lirik
25-10-09, 08:39
Eh europė ti hilja e motit
autori xhelal ferizi
me at zemer plot me akull

pa kue pate besen te zotit

pse na le me ra si shakull

--------
pse vajtove veq per shkje

a thue kryqin pse e kan n'ballė

a shqipnisė sa gjakun rrke

ja le derdhė mbi gurė zallė

--------

pse e mohove ligjin te qiellit

qe ne tokė esht shkrue me rreze

nga vet shpirti e arti i diellit

qe liri me pasė nder breze

-------
e te mos ket shkelje drejtesie
e te mos ket nder djepa gjamė

te mos ket britma e mjerim zije

pse sllaviani don haram

-------
veq pse ai don tokė te huaj

se don dete e e hapsira

qe sa shekuj me le te vuaj

kur shqipnija un jam ma e mira
--------

si ne glob si per kah toka

kahdo dielli nxenė e shkrinė

si shqipnija me dy koka

nuk ka lule ma qe mbinė
----------
por se ti s ma din at vlerė

sa per shpirt ti nuk jep notė

se te ka marr ty koka erė

fenomeni je vet mbi botė
-----

mirpo motet gjith nuk ecin

veq per rus per grek e shkja
nji dit l kurthat ne fyt do u ngecin

dielli i juaj ka me ju tha
--------

se shum ne ne jan bė mekate

se shum krenat na jan pre

gjak jan mbushur lugje shpate

neper prroje kan shkue rrke

----------
se nji dit vet perendia

qe ajo vet vranė kthjellė e ngrysė

gjith kah jan zemrat e kqija

bashk me djepa do i permbysė

----------
e mua i dit do t paguaj zoti

kur permbys te bjen rusia

veq per mua ka me nxe moti

por si diell me u gzue shqipnija
---------


autori xhelal ferizi

lirik
25-10-09, 09:15
Eni o shqiptarė eni tė qajmė-
----------
autori xhelal ferizi

se gajret tjeter s' na mbeti

gurė e dru mbi dhe ti ndajmė

se shqpnia e jonė na treti

----------

se nuk mbet ma kund fisni-

se edhe gurėt ma s' qendrojnė

shkodra e vjeter u bė hi

shkje shqiptaret po martojnė

---------
e nuk mbeti fis as fe

as damari shqip nuk lidhet

zemer shqip s' po rreh mbi dhe

kah nen shkja ushkuri zgjidhet

-------
se andej kah mali e suka

kah liqeni e kah vranina

fort jan turr po do hajduka

shkje mizorė qe i polli shkina

-------
edhe te nishit hashkali

ne shum anė ka msy armiku

po kndojnė qyqet mbi shqipni

e me pendė po kjanė liriku
------

se jan que do kurva zhgjyre

ftyrė a s nderė s' po lanė ne shkoder

qe s' kan nderė as ndoj trohė ftyre

mbarė shqipninė duan ta bėjnė loder-

---------
me i kryqua duan kėmbt me shkja

andej kah shkodra do lavire

a thua zoti kshtu e tha

me u shėmtue kjo tokė ilire

------------
e stėrmbesat e kastriotit

veq pse e paskan mendjen qorre

mos me pasė kund pak besė t' zotit

e ma mirė me shkue nder vorre

-------
se qfar rrruge ato shkuan

kah jan nisur kah serbia

nuk ka asht shqiptarė qe s'luan

kah do vorr ku ka shqipnija
--------

po luajn eshtrat e oso kukes

e te trimit Jakup Feri

Azem Bejta i qarkut -t ' pushkes

e te gjith trimat per njiheri

--------
se po shkon nuse robina

per me u bė qyqe nen shkja

po ku jan shpata e martina

po ndoj trim n' shqipni a ka

----------

po a mbet kund djalė teute

a ndoj i biri kund i agronit

po i shqipes sqepekrrute

me ja ndalė turrin demonit

---------
se kan msy shkje kah vranina

jevgj te nishit e kurshumlisė

neper fusha e lugina

per ka shkodra shum jan nisė
------
thonė se nisė i ka putini

koshtunica e artemija

thonė se ne lot po lahet drini

n' ket krushqi pse ra shqipnija

-----------

Autori xhelal ferizi
----------------------------
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/reputation.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/reputation.php?p=1788347) http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1788347) http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quickreply.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1788347) lirik Shiko Profilin Publik (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=21890) Dėrgo njė mesazh privat tek lirik (http://www.dardania.de/vb/upload/private.php?do=newpm&u=21890) Gjej mė shumė postime nga lirik (http://www.dardania.de/vb/upload/search.php?do=finduser&u=21890) Shto lirik nė Listėn e Miqve (http://www.dardania.de/vb/upload/profile.php?do=addlist&userlist=buddy&u=21890)

lirik
28-10-09, 13:40
Nuk dua tė flas me ty
--------
autori xhelal ferizi
----------
nuk dua tė flas me ty hieja ime

qė mbete prore hije

as'nje her nuk u bėre rreze

as qels kohe e bukurije

por ec ė sizif'qe' e ec ė

dėnueshėm nėpėr pėrbuzje e prroje absurde

nėpėr balten e shekullit memec

nuk dua tė shihemi as sy mė sy

ti je hije dhe mbete hije mbi dhe

nuk dua tė flas -

ti nuk linde nė tė duhuren fe

as nė tė qėlluaren kohė e emocion

por linde mbi te pa emocion dhe

nė shekullin e quajtur moh

nė numrin e rriskut demon

un nuk e di kush je e pse je

perse linde per se

kujt ju deshte

vrapimeve kohore tė mashtrimit

si pardje e dje

pėrse u veshe

me veshje te imagjinimit

simbol i diskriminimit

si sot si dje

hije prore e mohimit

pa fat e ardhur mbi dhe


prandaj un dhe ti tė mos flasim

as ti pėr mua as un pėr ty

se ti je hije mbi secilin dhe

e huaja-

e un harren i pa atdhe i kohrave pėr'shky

i pa farė i pa fis


ne nuk jemi shitur as nuk jemi ble

akoma po mbajmė te bardhė plis

tė dy nga e njejta kohė po pėlcasim

nuk kem mėmė as at

as motėr e vlla

etni qė na qanė

as dritė qė kujdeset pėr ne

si mua si ty emocionet e akullta na ngrinė e na vranė

ty e mua-

llotot rruspija premtuese mashtruese na kan tha

na than tradhtarė e na shanė


se blozat nga e bardha kohė na ndanė

zezonat bastarde shtigjet e bardha na i kan vra

ti dhe un sot e dje


ti je hije mbi dhe

as dit nuk na lan me pa

un nje pendė qė qanė

ne nuk kemi as qeveri as fe

as dinė as imanė

as kishė as minare

askund nuk kemi as atdhe


as vlla as moter e mėmė qė na qanė

as hallet kush nuk ka per tė na i ndje

se kohrat jan aq tradhtare

si hije nėpėr humbėtira na ndanė

kot po e derdhim lotin rrėke

se jemi tė pa babė e pa nanė

as nuk kemi kund trollė as tokė as det

as shpresė nė ndo'j krua kombėtarė me pi

as qeveri e as deputet

pėr veq do shpėrgaj mėrije tė zi

secili qė kohrave ju bėrtet

qė jeten pendave ua kan nxi

se ti mė linde mua dhe vetveten

nė shekullin absurd tė pa gojė

nė epokat qorre

nė lotet e rrejshme tė kohes

nė udhėt mashtruese me brryla

nė zgėrdheshjet e mohimeve kalendarike

kur koha nuk ėsht as njiher pėr zymbyla

ti qė mė sorollate nė kėt botė tė shkreten

o hieja ime un hyna ne ty

u bėra ti kush e din te verteten

per se mohuesit na kan pshty

ti vrapin e bėre mbas tim mishi

e un mbas hiqi e teje

keshtu paskemi qenė te pa ndarė gjith jeten

ti trupin tim e vure nė lojė


vrapin ma bėre hije

nuk dua si hije te jetoj

dua te jem pendė e veshur lirije

por un pse u bėra ti

e kurrė nuk e mėsova tė kėsajė bote tė vėrteten

as psehet e pa spjegim

pėrse hapi yt ecė nėpėr mashtrime jetike e plojė

nėpėr ushkuret e pėrthurura tė kohrave lavire

ku ėsht caku i yt e caku im

hije qė tė ndjekun hijet vampire

hije ku do qe ikė nėpėr dhena

hije mbi dheun tim

qė motet tė jan bėrė hiena

ti dhe un kemi pi vetmashtrim

ti moj hije e udhve e britmave iluzioniste-

qė ta mbyllėn qdo gojė

ti dhe un permbi secilin dhe jemi jetim

neper kėrcimet e perdridhjet e shekullit mistrec

pėrse duhet si hije ti dhe un tė pseudojetoj

ku ti sa her je trajtuar si harr'ėn-

e nė trajta tė pa drejta je pėrthy

nė shum trajta e tė mundimshme dije

pėrse gjithnji shekullin injorant neper zhgenjime ta mallkoj

qė diellin me gjuhė ari nuk e la-

qė rrezanisht penden time

me gjuhė rrezesh pėr ta pėrkthy

sa engjujt kan mbetur nė ankime

eh o hije


oh mjerane hieja ime


sa her neper udhė ke ngecė

e tė kan quajtur pa faj bi rruspije

kurvarėt e sarhoshėt me emocionin memec

te shurdherit shpirtrisht pa ndegjim

zagarėt demagog e lidhur me bushtra te zgjebosura

askund nuk u duk shekulli yt as shekulli im

edhe pse ti at'ėher nuk ishe hije

por hije sot zhgėnjyeshėm ke ngecė

pendueshėm je ndalur e ke ecur kohrave zigzake

rrugėve tė pa mbarim

e nėpėr mote je kthy

ti me menquri e pa menquri nė rradake

sa her nga qasti e lakmija je ndersy

egos tėnde tė pa vendė e tė pa mendė

sa her vetveten pendueshėm e ke pshty

ti askund nuk gjete vend

shekujt nuk jan pėr ty

ti kot dole nė secilin art e kohė e kuvend'

ti je lindur neper kohrat shpuzė

tė veseve kohore shtriganeper kohrat shkrumb e hi

ne kopshtet e rrejshme te mbjellura me kurtha e shtriga

ne vizllimat mashtruese

ne fatet per sarhosha por qe nuk jan per ty

e penda ime vetmohuese

qe vdekjen sa her e pau me sy

te shikon tash si hije vetmuese

kur ti po mundohesh perseri te ngritesh

qe hije te mos quhesh mohuese


ringjalljeve si feniks u mundove te rilindesh

nė qeliza betejash te pervluara

por gjithnji tash po bindesh

se te rilindesh nuk te kishte hije

as ne kohrat e shkuara

ti me secilin rend kohorė mund te grindesh

do te quhesh hije ma e denuara

se kthesat kohore nuk po kerkojnė tjeter dije


per veq hije te zgėrdhaqe nėnshtruara

e te sterkequra emocione

ti kot perpiqesh e u pėrpjeke

edhe neper kohrat e kaluara


qė tė mos mbetesh vetėm hije


ne lot e ne gjak lirie sa e sa her je ngjye

ne secilen organike ėndėrrimtare rruzė

me mbi nga hiri i shuar pėrsėri

por thyerjet e hilet premtime tė rrejshme tė dhan me pi

epokat zuzare tė kan pėrbuzė

edhe e secili vit kohė lavire e rruspi

ti etshėm deshte tė bėhesh si pendė muzė

nė trokun e harbuar te garave te pa m'shirshme

art tė dėshmuar deshte me pi

o e imja hije

ti me hapin tėnd lakadredhas

e mishit tim te pa sy real - pa ndaras

e hapit tim qe nuk parashikoj

me at rriskun tėnd tė pa fat kohorė

epokave nuk ju ndave

neper ara e fusha mėrije

sa shum neper vdekje per se gjalli je ndry

dhe mbete e mjerė nje hije

kush ty dhe mua te mallkoi

ti apo un mbetem simbol elegjije

perse nuk me flet

perse nuk te flas dot me gojė

ti ece neper udhė tė pa dukshme

tė dy njeri tjetrin fajsojmė

qė tė dy jemi viktima mbi plojė

qė tė dy iluzionarisht po rėnkojmė

nė nje kohė kopile e tallave

e mbyllur nga s'mira e vules sė ligė me dry

nuk dua tė flas me ty hieja ime

se ti nuk i ke vra -

tė gjitha pshtymat qorre qė tė kan pshty

as kohen me ushkurė nėpėr kėmbė

ti edhe kur rrin nėn tėnde hije

nuk din hije hilen nė secilen kohore pllėmbė


nuk din mohueshėm me e shty

se sytė e butė i ke

ti edhe un

jemi qyqarė te pa atdhe
-------------
nga autori xhelal ferizi ne mergim
-------------------------------------

lirik
28-10-09, 13:43
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim tregoni shokut shoqes mikut te njohurve dhe farefisit shoqerisė

lirik
28-10-09, 13:46
Nese them dashuri
--------------
autori xhelal ferizi
---------------
nėse un them padjallėzisht fjalen dashuri
koha hipokrite do tė mė shanė
se caku e loti i kohes maskė tash po del i zi
njerzit njeriun po e hanė

e un akoma iluzionarisht iliuzionoj
ne artin tim mbėshtes shpresen
q' jan kėta tė zi enigmatik vargoj
qė peng e mbajnė tė qdo vargu besen
---------

autori xhelal ferizi
---------------------------

lirik
28-10-09, 14:06
Nuk dua tė jem poet

--------------------
autori xhelal ferizi
------------
nuk dua tė jem poet

nuk dua qė nė vargun e seciles metaforė tė bėhem emocion

dua tė jem i argtimeve mbret

nė kohen e fateve ku fati tė bėn faraon
----

nuk dua tė jem i padjallzuar poet
as i mallkuar patriot
nuk dua tė jem loti i vargut vet
pendė e gjorė pėr mbi lojrat kohore me rrotė
----------
nuk dua tė jem poet enigmė e fjales
enigmė e shpirtit tė vargut fenomen

nuk du tė jem rob i grepit tė hales

me hile grepas qė po vjen -
----------

nuk dua teė jem avokat i shpirtit
as deputet i emocionit dėrmues
se sarkazmat tė quajn rob i bjerrjes e flirtit
koha skenare tė quan poet dėshtues
-----
nuk dua tė jem ciceron arti
as interpret i dhimbjeve botrore

nuk dua tė jem nė ndjenja mishėruesi ma i larti

qė shurdhėritė tė mė tallin kohore
------
nuk dua te ndjejė ma pėr dhimbje as vorre

nuk dua tė ndjej rėnkimet botrore nė asht tė emocionit si thika

nuk dua tė me tallin mosmirnjohse kohrat emocionet qorre

kur mbi dhe ma nuk ėsht etika

----------------------
autori xhelal ferizi

--------------------------

lirik
28-10-09, 14:09
Ska gjė o Lirik, ska gjė, e bėra me gjithė qejf.
-----------

ik bre se po te vjen era mos shpif me ato shpifjet tua oj murricė

lirik
28-10-09, 14:18
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Malllkim
'''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Pra mallkue ai birė shqiptari
Qoftė nder shekuj edhe nėn dhe
Qė n' gjuhė t' vet qė e i la i pari
E shet kombin pėr nji fe
'''''''''''''

Edhe nė t' liga kurtha t 'kqija
folenė shqipe e prenė nė besė
mos e lashtė nė dhe shqipnija
as nė jetė as kur tė vdes

ah mallkue ai bir shqiptari
nė jetė tė jetve ,n' qiell e tokė
qė me lak, e shkollė tradhtari
ja pren shqipes krah e kokė
'''''''''''''''''''''
edhe ate e gjett mallkimi
kush ,gjuhė,t,vet,nuk, e mbanė gjallė
e n' gjuhė t' huej,pėr kah shartimi
mbet ė me gojė si peshku n' zallė
''''''''''''''''

e mallkimi e gjett tradhtarin
qė n' kopsht t 'vet vyshkė,gjeth e bari
qė gjarpijve u falė nektarin
rrshanė,tu i sjellė,nė kopsht shqiptari
''''''''''''''
mallkue qoftė edhe hajduti
qė rr'mon,arken ,t' atdheut t' vet
mbettė,si qyqja , e si guguti
me at kangė qė i ka mbet ė-shkret

edhe ai qė e shet vatanin
pėr pazare e pėr tė lig ves
kush pėr t' huej e thirrė ezanin
pėr pak pare e interes
''''''''''''''''

mallkue qoftė ai bir' shqiptari
qė grupon,klane mbi shtet
ndanė krahina , e luen kanari
gurė e dhe tė tokes t' vet
''''''''''
ah mallkue qoft neper stina
edhe nė shekuj e 'n' kohra e mot
ai shqiptarė,qe i shkrepė martina
pague n' pare me derdhė lot
''''''''''
edhe kush me maskė tinzare
qet pushkė kobi pėr me vra
pa i pasė hakun as dy pare
po vret foshnje burra e gra
'''''''''''''
mallkue qoftė kush metelikun
e din zot e jo lirinė
kush nė thumb se kqyrė armikun
e mbi dhe t 'vet s' mbjellė dashurin'
'''''''''''
mallkue qoftė e ndoj pikė ujė
nė orė te vdekjes mos iu gjettė
kush pėr hasėm e padron t' huej
ia prekė vendit veq nje fletė
'''''''''''''

qoft mallkue i ligu n' ,soj
qė tinnzrisht prekė,n' pėr moral
kush erz tonin tue vu n' lojė
i shembė,vlerat,mbi moqal
''''''''''''
qoftė mallkue ai bir' shqiptari
qė me laps me leter e gojė
pėr hesapė tė qdo barbari
dheun e t' parve e shemb rrėnojė
''''''''''''
edhe ai qe ia bėn gjamen
vendit ,tė vet,ah pėr do,pare
edhe dielli ia lshoftė namen
kush len deg't,pa,shpresė nektare
''''''''''''

kush e prishė folenė,qė ėsht thurė
at shqipni nga i madhi zot
kush ia rrmon po dhe e gurė
kush e lanė nė gjak e lot
'''''''''''''''

ai malkue qoftė pėr kėt punė
ai mos paftė hajr nė asnji jetė
n' tė dy botrat ,la me dhunė
nė 'pellg,lotsh gjaku ka me mbetė
''''''''''

edhe ata qofshin mallkue
qė hanė hise e hakun,t' huej
qė si uri shkojnė tue rrmue
neper zhvatje n' vjet, e muej
'''''''''''''

edhe ata nė luks q ė lahen
qė vatanin e kann grabitė
bani o zot nder shekuj,t' thahen
shtegun vetes pa ia ditė
''''''''

edhe mallkue qoftė gjuhė e ligė
qė ndersen qakajt nder ne
kush me sherre e me intrigė
nxitė ngatrresa n 'komb e fe
''''''''''''''
e ,mallkue ai bir shqiptari
qė me hile rrin tu u veshė
e lasht zoti zbathė mbi zhari
kush don erzin me na e gjveshė
''''''''''''''''


edhe ata qė doJnė n' varfri
me na shtrue nder shekuj t 'motit
qė n 'rrug ė t 'ferrit me tinzri
na e shtroJnė udhen n'pika t 'lotit
'''''''''''''''
mallkue qoftė ai q ė me hile
na shet n' maskė miqsisht ,tue qeshė
e na duket si karajfile
pastaj nisė me dalė tu u gjveshė
'''''''''''
edha ata le tė mallkohen
qė tradhtojnė e vrasin arsye

bashkshortėsinė edhe zhgjyrohen
at kurorė tė shejttė ue thye
''''''''''''''
at kurorė tė bashkshortėsisė
veq pse egoja e joshė e ult
nuk beson n' kod t' besnikrisė
besė e nderė nuk i ka kult

'''''''''''''''''''''''
edhe ata qė buken ja hanė
atdheut tė vet me pa besi
mos i gzofshin diell as hanė
paqin vet kurtha e pusi
''''''''''
edhe mashtrues e karriggji
tjerė sarhosh e edhe flliqarė
tė ligj dyftyrsha e fajdegji
edhe perversat me bizarė
'''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lirikk : 28-02-2009 mė 17:26.

(http://www.forumishqiptar.com/newreply.php?do=newreply&p=2169184)

lirik
11-11-09, 23:04
?????????????????????????????????????????????????? ????????????????????????

lirik
12-11-09, 10:08
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!

lirik
12-12-09, 18:53
Ti nuk je poet ti nuk je nė kėt hise ti nuk je i kėsaj toke
-------------
autori xhelal ferizi

ti nuk je i kesaj toke i than poetit
as nuk ke ne ket dhe hise
ti nuk do te kesh per hise as nje kokerr te bereqetit

nuk ke as rrenje nder keto fise


e gjuajten poetin pastaj me shpoti
vargjet kah do ja shkelen
ata qe me djallin gjitmonė kan pi
ata qe kohrat pa mund i vjelen

ata qe rrinin nen hije
kur derdhej gjaku e loti
poeti kur thirriste per dije
e ne pranga i shkonte moti

po po ata i thonė tash edhe ne forum
disa mashkullore rruspija
qe nen hije me armikun kan ngrene fiq e llokum
kur gjakosej athere ne atdhe lirija

kur toka mbushej me gjak
ata putheshin me shkina
kur poeti mbante bajrak
mbi tanke qelik e makina

e hypte mbi tank tė armikut
e ngulte shtizė e flamurė
me dhėmb ju turrte qelikut
ku ishin ather qyqet mbi gurė

qė rrinin si skutha mbi jargė
me shkja nė ahengje e me shkinė
vėshtronin barotin nga larg
e bėnin mbi qejfe orgjinė

e sot kan dalur me fjalė
po gjuajn me perbuzje poet
e vargun qe duan me ja ndalė
qe penda ti mbetet shkret

kėta jan bij rruspije
edhe ne pyll gjat luftes mizore
si skuthat ku rrinin nen hije
mendonin ne lojė puthadore

sot pronat ja kan grabitur
e hisen kahdo poetit
me gjak at toke te vaditur
mbi arat e bereqetit

me gjak qe e vaditen te parėt
me gjysh e stergjysh shqip me fe
ju turren kahdo grabitqarėt
tapi nuk lan permbi dhe

e i kujt jam un at'her pra
un nuk kam pikuar nga qielli
nuk jam as grek as shkja
e din edhe hana e dielli

se un jam lindė nė shqipni
ku i thonė shqiptare etnike
aty kam thirrė per liri
me vargje shqiptare lirike

nuk jam asnjiher i huaj
edhe pse kshtu don qeveria
e gjaku i shumkujt qė u bė ujė
qė e polli mbi dhe dyftyrsia


toka ėsht e stergjyshve ajo pronė
arat me hise jan tė mia
ta dini pra o demon
se e poetit esht toka e tapia

e dijn edhe diell e hanė
se te paret e trasheguan at dhe
se arat ne kosoven dardanė
te poetit jan o atdhe

se e babes esht ajo hise
stergjyshi na e la e ka mbrojtur me gjak
un rrenje e vjeter jam ne ato fise
ne hise do te kthehet poeti si bajrak
---------------
autori xhelal ferizi
----------------------
--------
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare

lirik
12-12-09, 18:54
Un nuk jam ma i biri i lules
------------
autori xhelal ferizi
-------------
nuk jam ma i biri lules
as i fletes
se petalet mi shkeli zuzare hieja
e koha e zezė si jorgan i mbuleses
e kohes e pa emocion ftoftesia

i biri i lules ma nuk jam
as nuk jam ma i qelur mbi fusha
qehre per pranveren ma nuk kam
se stinėt nuk jan ma engjellusha


vargje shqiptare nga mergimi

nga autori xhelal ferizi me penen shqiptare ne dore neper kohra

e vite te mergimit jasht atdheut

lirik
12-12-09, 18:54
Rrenen e mbollen mbi kohė
----------
autorė xhelal ferizi liriku ne mergim
------------------
rrenen e mbollen mbi kohė
kult e bėnė pabesinė
art e bėnė stilin moh
duke mohuar edhe perendinė

kush jan kėto maska kohore
cili gjarper me hile i polli
si mbinė mbi token arbėrore
mbi dhe te lashtė kush i mbolli


kėta hanė gajasen zgerdhihen e pijnė
edhe nė kupa lotėsh tė njerzve dolli ngrisin
grabisin kahdo meritokracinė
pėrse gurė e dhe tė tokes tonė nuk padisin

pėrse nuk paditen kėto maska meskine
lart atje te perendia
kėta gjamė i sjellin qdo kohe e stine
qanė nga kėta liria

qanė nga kėta edhe guri e druri
e toka rėnkon ku kėta shkelin
me lot ne qerpik kahdo shihet biluri
kur kėta meritat i vjelin

kėta kan mbjellur ku do pa besinė
e thiken si ligj mbas shpine
kėta e tradhtojn perendine
qajė o bilbil kanarine

e qajė se tjeter nuk te mbeti
mbi fusha e male n'cicėrimė
andej ka brigjet e deti
se maska e mbuloj shqipėrinė

se maska po quhet vlerė
se rrena po quhet punė
e besa ėsht hudhur nė erė
e koha ka mbjellur dhunė

qaj o varg i poetit
qajė o qerpik i bilbilit
mbi ara tė bereqetit
te lulet e karajfilit

se zemer mbi dhe nuk mbeti
se mshirė me sy nuk u pa
me mendjet kopile se q' na gjeti
ma zi se nėn grek e nėn shkja

autori xhelal ferizi neper vite me penden shqiptare
--------------------------

lirik
12-12-09, 18:55
Na mohoj atdheu
----------------
autori xhelal ferizi

atdheu na pshtyu te pa fole na la
na shkeli na mohoj qeveria
edhe te vdekur nga varret e te pareve
shekujt kan me na nda
e shqip nuk na flet as hieja

vraje o zot faren e mohimtarėve

sa e keqe qenka e ftoft mohimėsia


ata nuk na flasin ma shqip
me akuj na vrasin ne zemer

na prenė e nuk na lan si pip

ne trupin shqipni qė t'lulzojmė me emer

------
ata tash po na tallin
ata na quajn te huaj
djerset na e mbuluan ballin
e gjaku po bėhet ujė

perbuzė na kan edhe yjet
ledinat ma shqip nuk na flasin
s' na duan ma as fushat as pyjet
kohrat me heshtje na vrasin
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarė

-------------------
rikontrollim dhe permirsim per shkak te disa gabimeve ortografike

lirik
12-12-09, 19:36
Tė veremosurit

autori xhelal ferizi
...........................
tė veremosurit nė shpirtė mė pėrqeshen
mė fyen ata qė tė veremosur jan nė gjenetikė
tė veremosurit qė nga gjithqka njerzore u gjveshen
mė fyen ata tė veremosurit nė etikė


mė fyen ata tė veremosurit qė jan tė veremosur nė gjak
mė fyen ata qė jan tė veremosur nė kokė
tė veremosurit me kan fyer ata qė nuk kan shėndet shpirti aspak
ata qė mundohen ti veremosin edhe qiell e tokė

mė fyen tė veremosurit mė fyen
mė fyen sepse kan ku do nė mendje e shpirtė verem
ata u munduan edhe engjujt ti perlyejn
ata mundohen ti perlyejn edhe lulet nė harlemgjithqka ata mundohen tė pėrlyejn
edhe zotin e engjujjt mundohen ti etiketojnė
ata mundohen edhe diellin nė verem tė ndryjnė
nga ata dheu e toka rėnkojnė

se ata edhe token me verem e duan
ata edhe driten mundohen ta bėjnė terr
nga ata liria e paqja kah do vuan
ata jan veremi qė u pollen nė ferr


po po ata veremosur mė kan fye
ata edhe mė kan kėrcnue
por shpata ime akoma kurrė nuk ėsht thye
as penda ime qė prore ka ligjėrue

ata tė veremosurit mė kan sha
edhe nėper faqet e forumet virtuale
ata jan shqipfolsa me verem grek e shkja
ata jan tė veremosurat hale

ata duan ti veremosin edhe yjet
vargun lirik e rimen
ata duan ti veremosin fushat e pyjet
ata nuk ua duan zogjve poetik cicėrimen

ata jan tė veremosur se kan pi tug shkja
kan pi prore tug rus e grek
ata jan tė veremosur vargjet duan me i vra
ata nga veremet shipirtėrore jan stėrmekė


verem ata kan nė shpirtė
verem kan ne maska e nė fe
ata jan verem i p'shtirtė
veremi jan vet mbi dhe
---------------
ata jan veremi me smirė
ata jan verem hijena
pshtyjnė nė vargun e lirė
se jan e veremosura gangrena


gangrenen veremosese e kan ne ide
ne sy ne gjak e ne mendje
ne cak e nė fjalė veremosur bėjn be
ata jan verem ku do ne ngarendje

ata me kan fye te veremosurit me meskine inate
ata me verem deshten te me trembin
ata jan vereme disa qyqe nate
ata boten e mirėsisė ku do duan ta shembin

-----
autori xhelal ferizi
..................................

lirik
12-12-09, 19:44
Kush m' ka fye kush m' ka kėrcnue
autori xhelal ferizi
............................
ata jan miza pėr mue
m' kan kėrcnue shum qorr jovana
por shqiptarė mua m' ka lindė nana

shum e veglat tė serbianit
edhe tjerė tė atij junanit
qė kan dalė me lehė mbi leter
pe hesap,ė t lugatit t' vjeter


ata jan virus grek'tari
gjak si kan dy pikė shqiptari
disa tjerė jan djaj serbijani
por shtrėngue mua m' rrin tagani

mua m' rrin fort ajo rrethatore
me i pritė bushtrat armiqsore

se shum kohrat kan kalue

ata prap kan nisė me shkrue


prap si rrriqni sorollaten
por se mirė jam tue mbrehė shpaten

se qe besa s' rri duar kryq
edhe falė si la pa gjyq


mjaft ather m' kan torturue
lidhur n' pranga m' kan robrue

por se sot kam duart e lira
rrnoftė grykholla zemer mira

se dushmani leht se ka
bashk jan ba po grek e shkja

kunder meje e kan msy
por aq leht s e kan me m' thy

se kercnime fort po mė qojnė
por se vargjet po m'ligjrojnė

e me mua jan krejt kosova
tash sa kohė un e besova

tue dalė n' vargje e kėngė lirike
tu i k'ndue bardh shqipnisė etnike

sot me mua jan krejt shqipnia
edhe n' brez do t' m' rrin alltia

nė qoftė se msynė turri i armikut
ka me u ndje pushka e lirikut


:::::::::

Autori Xhelal Ferizi, liriku ne mergim, Skenderbe i shqiptarise.
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga white-knight : 17-03-2009 mė 23:49.

Gega 1
12-12-09, 20:16
lirik,
paske shume poezi dhe i paske koxha t`gjata.
A e ke te botuar ndonje permbledhje ?
E kritiket?Cka thone ata per poezite tua?

lirik
12-12-09, 23:50
lirik,
paske shume poezi dhe i paske koxha t`gjata.
A e ke te botuar ndonje permbledhje ?
E kritiket?Cka thone ata per poezite tua?

------------------------


Gegė i nderuar

qe ne kohrat e hershme rinore me percolli nji fat i keq ,jam shum i zhgenjyer nga njerzit dhe kohrat te them te drejten shqiptari nuk ta jep doren ,
-
as nuk ma dha askush as nuk ta jep kush ,vetem qe te shfrytzojn per interes e pastaj me mohim e mosmirnjohje te shtyjnė-

librin e kam gati po thuajse -


paske shum poezi me the ti, po shpirti yt qka ndjenu ne secilin varg nuk e the

ose fare nuk e ke lexuar asnji varg as ti as shumkush ose ka varfri ndjejash

ose ne shpirtin tend nuk hyn vargu ne emocion
asnji ndjenj e ti pra duhet te behesh real ti dhe shum kush

qe te shpreheni realisht ne qfar gjendje shpirtore jeni

qka ndjeni


sepse ndoshta mund te ju ndihmoj e te ju spjegoj me vargje

seps me shpirtrat tuaj nuk esht ne rregull diqka sepse si esht e mundur qe njeriu lexon vargje e nuk e veqon asnji per ta shfaqur si ndjenjė

e te shpalosni ndonji varg se si ka ndikuar ne emocionin tuaj

dhe si jeni ndje qka do te thot se shqiptart nji numer jo o vogel kan probleme me emocionin dhe zhvillimet sepse dominon indiferenca
-nuk ju esht zhvilluar emocioni

por a i ke lexuar ti vargjet e a i ke kuptuar

dhe qka ke kuptuar si je ndje dhe qka te ka emocionuar

dhe qka te ka lene pershtypje qka ke kuptuar si motiv

dhe mesazh e cak shtyts ne emocion dhe metaforė perberje shtytje shembull motiv jete dhe thelbi pra nuk e ke vequar asnji

as qe e ke lxuar ndoshta as nji varg te poemave ete vargjeve ekngve lirike

as se si e qka e q mendim ke ti per to -

meqense je njeri q e flet sheh ecė han pin dhe mendon

jo vetem ti por shum te tjere lexues

a mund te thuash ndonje fjalė per keto vargje

dhe pse nuk e the --- qfar problemesh e veqorishė specifikash keni ju

qe nuk i thoni ndikimet nga vargu as pershtpyjet

ose nuk deperton ne ndjenjat tuaja as nji lloj shpalosje e metafores
se vargut apo kushtrimitte vargut

per shkak se shpirti e shum njerzve akoma esht larg zhvillimeve
per tu quajtur shpirte emocionues lecxues civilizues
si duket jemi shum mbarapa bote me zhvillimin emocioneve

ku qendrojne shkaqet dhe diagnozat e strukturave tuaja

me vjen keq por duhet te jem i hapur dhe i sinqert

sepse flas sipas pervojave jetsore


dhe mendoj se shum njerz nuk e kan te zhvilluar emeocionin

perndryshe ata do te ishin shprehur per vargun

se si jan perfshi ku e qka ndjenje si per mesazhin e vargut

si per motivin dhe kushtrimin e strukturen e vargut

dhe do te ishin shpalosur ne formime e formulime emocionale e pershtypjesh


ne ndjenaj e mirnjohje dhe forma ne eksponime
dhe ne sensin e ne emocionin nga ndikimet dhe kuptimet e vargut

por emocione te tilla ka pak ka ose nuk ka
sa per vargun dhe librat per ti krijuar ato esht njejt sikur ti kendosh diqka gurve a ndjejn ata jo prandaj nuk kam shum deshir te qes libra sepse jan kot nuk vlejne nuk i lexon dhe nuk i ndjen kush

fatkeqsisht pas pervojes time kjo esht e verteta qe duhet pranuar .

Sa per kritiket letrarė ka nji kritik letrar i cili esht marr me vargjet e mia ai quhet Hysen Ibrahimi-


ne kohrat e permbysjes siq i quaj un te luftes dhe pas luftes se kosoves
populli shqiptar ne pergjithsi jeton ne nje thyerje te hatashme shpirtrore dhe krize shiprtrore varfrie ndjejash dhe varfrie ekonomike ne halle
rrall kush lexon apo esht i interesaur per librin kan ardhur kohrat e akujve te ftoftesive dhe deformimeve shpirtrore e humbjes se ndjenjave

emocionet jan shuar

dhe ket popull e udhheqin vetem instiktet e mbijetesses

vrap per dhe grabitje te menduar grabits mbijetesash
gjednje kafshrore jo njerzore qe e deshti qeveria ket ligj gjungle dhe rregullim qe populli te shof shteg vetemm vrapin pas kafshate tregtine mashtruese
grabitjen dhe servilizmin e puthadoresis per

interes te ndonji perfitimi material njerzit jan be qenje jashtnjrzore ket prishje te njeriut e deshti rndi i ri kriminal i qeverive feudale te sulltanve mnodern e qifligarve botrore per ti prishur te gjitha vlerat njerzore e shpirtrore te njeriut nuk ka ma rrespekt bukuri emocionale bukuri shpirtore as njerzore
ka vetem indiferenca dhe grabitje ne keto rrethana libri as vlera nuk vlene as pes pare do te ishte njejt sikur te shkojme ne gjungel e te flasim per artin
shpirti njerzor ka kapitulluar per shkaqe te tilla qe i ceka pra
kjo esht e verteta e pergjithshme
ky esht mjerimi qe na erdhi pas vitit 1997

lufta per buken e gojes mjerim qe nuk esht pa ndonjeher ne hsitorine epopullit tone i thone erdhi liria por per ket lloj lirie qe esht sot kjo nuk esht liri por hata mbi dhe sepse u shemb per dhe gjithqka shqiptarėt nuk e ndihmojn njeri tjetrin nuk shkojn te njeri tjetri ikun nga njeri tjetri jan shuar emocionet per te afermit per shoqerine per vlerat per rrrespektin njerzore
nuk ka as mirnjohje as nuk te merr malli ma per diqka sepse gjithqka esht be e ftoft mosperfillse e dhe egoiste shum njerz mendojn se kjo far lirie nuk u duhej kujt por esht nje far vetvrasje qe qeveria shqiptare dhe populli shqiptar i ben vetevetes ka inate ka egoizma ka indiferenca mendjmedhsi tangellek dhe fodullzem tmerr nji ndryshim i nji populli kpomplet per disa vite qe nuk e kisha besuar pas njizet vitesh kthimi ne atdhe nji ndryshim shum i madh ne kosove ndryshim komplet dhe nje gjendje krejt sisht tjeter .
Shpirti esh vyshkur dhe ka humbur serbia e shkatrroj ket popull bashksia nderkombtare me intriga qeverit mjerane shqiptare dhe shqiptari vetveten egoizmi dhe mosperfillja si dhe agjenturat e veta e varfria -
Nuk pres diqka te mirė as prej librave as ne te ardhmen tridhjet vjeqare
pas tridhjet vitesh ndoshta ndryshon ky popull qe e ka nisur rrokullisjen shpirtrore e te jetes s tij drejt e per ne gremina per momentin .
Ndoshta ndryshon nuk i dihet per esht demtuar ne te gjitha drejtimet shum
nuk lexon kush se njerzve nuk ju bjen nder mend per koken e vet per shkak te varfrise e halleve por as te afermit as fqinjet nuk pershendeten ka humbur rrrespekti dhe dashuria e dikurshme
per ta ndryshuar ket shpirte te kti populli q eper momentin ka kapitulluar
duhet shum kohe e pune ndoshta rrezatimet kulturore dhe truri ndriqohet e shpirtrat mbushen me drite e me emocione nese jo ky popull do te vazhdoj te
zhvillohet ne nje egiozem te pa shembullt ne bote ndersa qeveria ekti populli ne qeverine ma indiferente te botes tete gjitha kohrave po ashtu edhe bizensmenet ektij populli si dhe shum te tjer qe shquhen per llafe por per rezultate jan larg te mso themi ne zero ne piken zero por te shpresojmė se do te behet diqka ne te ardhmen si do qofte vargjet qe i kam shkruar
aspak nuk jam optimist per to sepse sot nuk po ka rrespekt vllau per vllaun se le ma per vargun e per diqka tjeter -
njerzit kan rreshqitur ne nje ego qe nuk esht pa ne historin e popujve te botes ndersa qeveria e kti populli nuk ndermerr asgje per te shpetuar ket popull
ata qe nga qe nga mengjezi deri ne mbremje mendojn vetem per gjepat e tyre dhe interesat e tyre s ke qka i bėn keshtu e soleln shqiptarėt ket hata ne jeten e tyre keshtu deshten dhe keshtu u bėnė njerzt e aft dhe me vlera jan shembur per toke antivlera po shitet ne treg e paallavrat

akademiket intelejktualet profesoret po shkelen elita ka ry me krye ne hi esht permbysur gjithqka per veq hajnave qe qojn nje jet luksoze por ata ndjenja tjera nuk kan per veq te hajnis e krimit krimi esht hero i popullit mafia rrespekethet dhe lakmija per ndonje para se si te fitohet endrrat per ndonje makine shtepi e pasuri te disi sa ma leht aq ma gjat nuk mendon kush
ne po jetojm ne kohra te tmerrit dhe duhet te thuhet mjer ai qe esht gjall sot
sistemi i egersise se pa meshrir e kapitaliste e solli deri ketu njeriun per te cilin aspak nuk ka mshire por lufta esht kush sa ma shum te grabite te dnershmit jan rrokullisur ne gremina dhe jan per toke ata nuk ngriten ma mbi dhe kan mbetur nji numer qqe garon me brryla per mbijetesen kohe e e ferrit mbi dhe
sepse per veq kesaj jan sg hfaqur edhe dukurite e llahtarshme te vetvrasjeve dhe thyerja e shum shpirtravve depresoinet dhe shum kush nuk ka vullnet aspak per jeten qeveria nuk e qan koken koken per ket qka po deshmohet me te vertet per qka kan shkruar njerzit e menqur se

qeveritė e kqia kan shkaktuar revolucionet e pergjakshme
po deshmohet se indiferenca e ktyre qeverive nuk do te len mundsi tjeter as shteg jetese per popullin per veq se revolucionit dhe kryengritjeve te pergjakshme
te drejtet demokratike te nje populli arrihen nepermes grykes se pushkes
kjo po deshmohet perndryshe numer i madh i njerzve do te vetvritet e do te depresionohet nga varfria dhe papperspektiva
neper shekuj nuk jan pa kso qeverishė qe nuk qajne koken püer popullin por vetem per zhurmen e votave dhe karrigave lakmis per pushtet edhe pse ata jan te paguar qe te shikojn interesat e kombit e te njerzve


-

lirik
13-12-09, 00:17
lirik,
paske shume poezi dhe i paske koxha t`gjata.
A e ke te botuar ndonje permbledhje ?
E kritiket?Cka thone ata per poezite tua?


------------------------


Gegė i nderuar

qe ne kohrat e hershme rinore me percolli nji fat i keq jam shum i zhgenjyer nga njerzit dhe kohrat te them te drejten shqiptari nuk ta jep doren
-
as nuk ma dha askush as nuk ta jep kush vetem qe te shfrytzojn per interes e pastaj me mohim e mosmirnjohje te shtyjnė-
librin e kam gati po thuajse -
paske shum poezi me the ti po shpirti yt qka ndjenu ne secilin varg nuk e the ose fare nuk e lke lexuar asnji varg ose ne shpirtin tend nuk hyn ne emocion asnji ndjenj e ti pra duhet te behesh real ti dhe shum kush qe te shpreheni realisht ne qfar gjendje shpirtore jeni qka ndjeni sepse ndoshta mund te ju ndihmoj e te ju spejgoj me vargje seps eme shpirtrat tuaj nuk esht ne rregull diqka spese si esht e mundur qe njeriu lexon vargje e nuk e veqon asnji per ta shfaqur si ndjenjė e te shpalosni ndonji varg se si ka ndikuar ne emocionin tuaj dhe si jeni ndje qka do te thot se shqiptart nji numer jo o vogel kan probleme me emocionin -nuk ju esht zhvilluar emocioni

por a i ke lexuar ti vargjet e a i ke kuptuar
dhe qka ke kuptuar si je ndje dhe qka te emocionuar dhe qka te ka lene pershtyüje qka ke kuptuar si motiv dhe mesazh e cak shtyts emocion dhe metaforė perberje shtyje shembull motiv jete dhe thelbi pra nuk e ke vequar asnji
as qe e ke lxuar ndoshta as nji as se si e qka e q mendim ke ti per to -

meqense je njeri q e flet sheh ecė han pin dhe mendon

jo vetem ti por shum te tjere

a mund te thuash ndonje fjalė per keto vargje

dhe pse nuk e the --- qfar problemesh e veqorishe specifikash keni qe nuk i thoni ndikimet ose nuk deperton ne ndjenjat tuaja as nji lloj shpalosje e metafores apo kushtrimitte vargut per shkak se shpirti e shum njerzve akoma esht larg zhvillimeve per tu quajtur shpirte emocionues lecxues civilizues

ku qendrojne shkaqet dhe diagnozat e struikturave tuaja me vjen keq por duhet te jem i hapur dhe i sinqert sepse flas sipas pervojave jetsore
dhe mendoj se shum njerz nuk ekan te zhvilluar ameocionin perndryshe ata do te ishin shprehur per vargun se si jan perfshi ku e qka ndjenje si per mesazhin si per motivin dhe kushtrimine vargut dhe do te sihin shpalosur
ne ndjenaj emirnjohje dhe forma ne eksponime dhe ne sensin e ene emocionin nga ndiimet dhe kuptimet e vargut por te tilla pak ka ose nuk ka
fatkeqsisht pas pervojes time kjo esht e verteta qe duhet pranuar .

Sa per kritiket letrarė ka nji kritik letrar i cili esht marr me vargjet e mia ai quhet Hysen Ibrahimi-


ne kohrat e permbysjes siq i quaj un te luftes dhe pas luftes se kosoves
populli shqiptar ne pergjithsi jeton ne nje thyerje te hatashme shpirtrore dhe krize shiprtrore varfrie ndjejash dhe varfrie ekonomike ne halle
rrall kush lexon apo esht i interesaur per librin kan ardhur kohrat e akujve te ftoftesive dhe deformimeve shpirtrore e humbjes se ndjenjave

emocionet jan shuar

dhe ket popull e udhheqin vetem instiktet e mbijetesses

vrap per dhe grabitje te menduar grabits mbijetesash
gjednje kafshrore jo njerzore qe e deshti qeveria ket ligj gjungle dhe rregullim qe populli te shof shteg vetemm vrapin pas kafshate tregtine mashtruese
grabitjen dhe servilizmin e puthadoresis per

interes te ndonji perfitimi material njerzit jan be qenje jashtnjrzore ket prishje te njeriut e deshti rndi i ri kriminal i qeverive feudale te sulltanve mnodern e qifligarve botrore per ti prishur te gjitha vlerat njerzore e shpirtrore te njeriut nuk ka ma rrespekt bukuri emocionale bukuri shpirtore as njerzore
ka vetem indiferenca dhe grabitje ne keto rrethana libri as vlera nuk vlene as pes pare do te ishte njejt sikur te shkojme ne gjungel e te flasim per artin
shpirti njerzor ka kapitulluar per shkaqe te tilla qe i ceka pra
kjo esht e verteta e pergjithshme
ky esht mjerimi qe na erdhi pas vitit 1997

lufta per buken e gojes mjerim qe nuk esht pa ndonjeher ne hsitorine epopullit tone i thone erdhi liria por per ket lloj lirie qe esht sot kjo nuk esht liri por hata mbi dhe sepse u shemb per dhe gjithqka shqiptarėt nuk e ndihmojn njeri tjetrin nuk shkojn te njeri tjetri ikun nga njeri tjetri jan shuar emocionet per te afermit per shoqerine per vlerat per rrrespektin njerzore
nuk ka as mirnjohje as nuk te merr malli ma per diqka sepse gjithqka esht be e ftoft mosperfillse e dhe egoiste shum njerz mendojn se kjo far lirie nuk u duhej kujt por esht nje far vetvrasje qe qeveria shqiptare dhe populli shqiptar i ben vetevetes ka inate ka egoizma ka indiferenca mendjmedhsi tangellek dhe fodullzem tmerr nji ndryshim i nji populli kpomplet per disa vite qe nuk e kisha besuar pas njizet vitesh kthimi ne atdhe nji ndryshim shum i madh ne kosove ndryshim komplet dhe nje gjendje krejt sisht tjeter .
Shpirti esh vyshkur dhe ka humbur serbia e shkatrroj ket popull bashksia nderkombtare me intriga qeverit mjerane shqiptare dhe shqiptari vetveten egoizmi dhe mosperfillja si dhe agjenturat e veta e varfria -
Nuk pres diqka te mirė as prej librave as ne te ardhmen tridhjet vjeqare
pas tridhjet vitesh ndoshta ndryshon ky popull qe e ka nisur rrokullisjen shpirtrore e te jetes s tij drejt e per ne gremina per momentin .
Ndoshta ndryshon nuk i dihet per esht demtuar ne te gjitha drejtimet shum
nuk lexon kush se njerzve nuk ju bjen nder mend per koken e vet per shkak te varfrise e halleve por as te afermit as fqinjet nuk pershendeten ka humbur rrrespekti dhe dashuria e dikurshme
per ta ndryshuar ket shpirte te kti populli q eper momentin ka kapitulluar
duhet shum kohe e pune ndoshta rrezatimet kulturore dhe truri ndriqohet e shpirtrat mbushen me drite e me emocione nese jo ky popull do te vazhdoj te
zhvillohet ne nje egiozem te pa shembullt ne bote ndersa qeveria ekti populli ne qeverine ma indiferente te botes tete gjitha kohrave po ashtu edhe bizensmenet ektij populli si dhe shum te tjer qe shquhen per llafe por per rezultate jan larg te mso themi ne zero ne piken zero por te shpresojmė se do te behet diqka ne te ardhmen si do qofte vargjet qe i kam shkruar
aspak nuk jam optimist per to sepse sot nuk po ka rrespekt vllau per vllaun se le ma per vargun e per diqka tjeter -
njerzit kan rreshqitur ne nje ego qe nuk esht pa ne historin e popujve te botes ndersa qeveria e kti populli nuk ndermerr asgje per te shpetuar ket popull
ata qe nga qe nga mengjezi deri ne mbremje mendojn vetem per gjepat e tyre dhe interesat e tyre s ke qka i bėn keshtu e soleln shqiptarėt ket hata ne jeten e tyre keshtu deshten dhe keshtu u bėnė njerzt e aft dhe me vlera jan shembur per toke antivlera po shitet ne treg e paallavrat

akademiket intelejktualet profesoret po shkelen elita ka ry me krye ne hi esht permbysur gjithqka per veq hajnave qe qojn nje jet luksoze por ata ndjenja tjera nuk kan per veq te hajnis e krimit krimi esht hero i popullit mafia rrespekethet dhe lakmija per ndonje para se si te fitohet endrrat per ndonje makine shtepi e pasuri te disi sa ma leht aq ma gjat nuk mendon kush
ne po jetojm ne kohra te tmerrit dhe duhet te thuhet mjer ai qe esht gjall sot
sistemi i egersise se pa meshrir e kapitaliste e solli deri ketu njeriun per te cilin aspak nuk ka mshire por lufta esht kush sa ma shum te grabite te dnershmit jan rrokullisur ne gremina dhe jan per toke ata nuk ngriten ma mbi dhe kan mbetur nji numer qqe garon me brryla per mbijetesen kohe e e ferrit mbi dhe
sepse per veq kesaj jan sg hfaqur edhe dukurite e llahtarshme te vetvrasjeve dhe thyerja e shum shpirtravve depresoinet dhe shum kush nuk ka vullnet aspak per jeten qeveria nuk e qan koken koken per ket qka po deshmohet me te vertet per qka kan shkruar njerzit e menqur se

qeveritė e kqia kan shkaktuar revolucionet e pergjakshme
po deshmohet se indiferenca e ktyre qeverive nuk do te len mundsi tjeter as shteg jetese per popullin per veq se revolucionit dhe kryengritjeve te pergjakshme
te drejtet demokratike te nje populli arrihen nepermes grykes se pushkes
kjo po deshmohet perndryshe numer i madh i njerzve do te vetvritet e do te depresionohet nga varfria dhe papperspektiva
neper shekuj nuk jan pa kso qeverishė qe nuk qajne koken püer popullin por vetem per zhurmen e votave dhe karrigave lakmis per pushtet edhe pse ata jan te paguar qe te shikojn interesat e kombit e te njerzve


-

Gega 1
13-12-09, 00:30
------------------------

paske shum poezi me the ti, po shpirti yt qka ndjenu ne secilin varg nuk e the

ose fare nuk e ke lexuar asnji varg as ti as shumkush ose ka varfri ndjejash

ose ne shpirtin tend nuk hyn vargu ne emocion
asnji ndjenj e ti pra duhet te behesh real ti dhe shum kush

qe te shpreheni realisht ne qfar gjendje shpirtore jeni

qka ndjeni


sepse ndoshta mund te ju ndihmoj e te ju spjegoj me vargje

seps me shpirtrat tuaj nuk esht ne rregull diqka sepse si esht e mundur qe njeriu lexon vargje e nuk e veqon asnji per ta shfaqur si ndjenjė

e te shpalosni ndonji varg se si ka ndikuar ne emocionin tuaj

dhe si jeni ndje qka do te thot se shqiptart nji numer jo o vogel kan probleme me emocionin dhe zhvillimet sepse dominon indiferenca
-nuk ju esht zhvilluar emocioni

por a i ke lexuar ti vargjet e a i ke kuptuar

dhe qka ke kuptuar si je ndje dhe qka te ka emocionuar

dhe qka te ka lene pershtypje qka ke kuptuar si motiv

dhe mesazh e cak shtyts ne emocion dhe metaforė perberje shtytje shembull motiv jete dhe thelbi pra nuk e ke vequar asnji

as qe e ke lxuar ndoshta as nji varg te poemave ete vargjeve ekngve lirike

as se si e qka e q mendim ke ti per to -


-
lirik, a u lodhe a jo?!
Kuuuu shume te gjate e kishe pase pergjegjien more burre!
Sa i perket faktit se cka kam ndie kur i kam lexue keto qe ke shkrua,mund te flas vetem per keto qe ke shkrua ne kete faqen ketu.

Cka ndjeva pas leximit te tyre ? S`ndjeva asgje.
Se ne keto ketu s`ka asgje per t`u ndjere.Ti ketu ( po flas per kete faqen ketu) ke shkrue perralla ne vargje.Nuk me pelqejne perrallat ne vargje.
Ato tjerat ne faqet e meparshme nuk pata si t`i lexoj,ndoshta ato jane me permbajtesore.

Cka me ra ne sy, ti e imiton Fishten.Po s`ke faj, veshtire eshte te jesh origjinal.
Edhe nje ta them : nuk shkruhen sot poezite si ne kohen e Fishtes.
Mendja ma thote qe ke me m`u idhnue.Tybe n`kam cka te bej,ti vete e lype qe the cka kam ndie kure i kam lexue vargjet tua.
Edhe mos harro, une fola vetem per vargjet qe i lexova ne kete faqe, e jo per tjerat.
Tung i here lirik

lirik
13-12-09, 03:15
lirik, a u lodhe a jo?!
Kuuuu shume te gjate e kishe pase pergjegjien more burre!
Sa i perket faktit se cka kam ndie kur i kam lexue keto qe ke shkrua,mund te flas vetem per keto qe ke shkrua ne kete faqen ketu.

Cka ndjeva pas leximit te tyre ? S`ndjeva asgje.
Se ne keto ketu s`ka asgje per t`u ndjere.Ti ketu ( po flas per kete faqen ketu) ke shkrue perralla ne vargje.Nuk me pelqejne perrallat ne vargje.
Ato tjerat ne faqet e meparshme nuk pata si t`i lexoj,ndoshta ato jane me permbajtesore.

Cka me ra ne sy, ti e imiton Fishten.Po s`ke faj, veshtire eshte te jesh origjinal.
Edhe nje ta them : nuk shkruhen sot poezite si ne kohen e Fishtes.
Mendja ma thote qe ke me m`u idhnue.Tybe n`kam cka te bej,ti vete e lype qe the cka kam ndie kure i kam lexue vargjet tua.
Edhe mos harro, une fola vetem per vargjet qe i lexova ne kete faqe, e jo per tjerat.
Tung i here lirik----------

Un jam msuar me njerz inatgji

te motiveve te shpirtvarfrise e shpirtvogelsise mjerane mikrovogelsie
inatqore

njiher the qka thone kritiket letrarė per vargjet tua


e tash e dredhe ndryshe shifet qe po hakmerresh

sikur te isha perdredhur me lajka pak do te ishe shprehur ndryshe
por un nuk jam lajkatarė dhe ne fiund te fundit nuk preokupohem aq shum

ne thellsi shpirtrore se kush qfar pershtpyjesh ka per vargun tim


te ti shoh shprehje krejtesisht te dredhura me bisht
e me inate hakmarrse inatqore dhe dihet kur ti thua te gjitha jan prralla

po ti qfar prrallash ke shkruar

dhe e dita se ke lexuar nja dy tri vargje siperfaqsisht
e ma teper as qe ke kuptue


si disa qe me thonin po po i kamlexuar vargjet tua me kan lana shum pershtypje

kur i pyesja cilen vjershe e ke lexuar

nuk dinte sepse ai kishte kishte shikuar nja dy tre vargje dhe me aftesi e tru t kufizuar nuk ka arritur as ti perceptoj prandaj pse mshefet mos aftesia pse nuk thuhet nuk jam i aft nuk mundem te arrij deri aty ne at nivel sa qe te analizoj vargun as domethenjen

nuk mundem por flitet me inate
pra koha esht e tillė e inateve e gjeklozive e mohimeve

lufta per dominimine te keqes ndaj te mires keshtu esht jeta po shifet
ka njerz te mire qe duan te nxjerrin ne drite vleren por e keqja
ju del para
kshtu esht jeta un jam msuar me kto pervoja


POR DISA AS nuk lexojne sepse disa njerz kan shum te meta dhe kan probleme me zhvillim shpirtrore EMOCIONALE

ata edhe ne pikpamje te leximit e shkollimit jan te hendikepuar

nuk kan gjersi ndjenjash e fusha te gjera hapsira emocionesh e aftesi vizionarethjesht jan inatgji si disa tjere qe nga motivet e shpirtvogelsise shprehen me inate te ulta sepse nivel nuk kan ma shum

dhe jan te varfer ne perberje shpirtrore

ndersa disa jan krejt koktrashė per te kuptuar diqka te komplikuar e domethenese

nuk kan zhvillim as fuknsione te shum qelizave te truit

nuk kan as dituri as njohuri enckopedike as te fushave te dijes

nuk kan drita ne shum pjese te trurit

por jan te vegjel te pa aft te pa mundsi perceptimi

e perpunimi analize as shtjellimi te metafores

jan po thuajse anlfabet shpirtrorė disa nuk e njohin as elemenaten e disa edhe me ua spjegu nuk e kuptojne kam pervoja edhe ne ket drejtim kur njeriut jam munduar te ja zberthej metaforen e vargut me shembull por kot nuk i hynte ne koke qka ti besh kshtu esht kjo


ka disa qe me muaj e lexojn vargun e nuk jan ne gjendje
ne hollsi mendore ta zberthejne

dhe mandej flasin nga inati duke u munduar te paraqiten dikusha
kompleks ky i nivelit te varfrise shpirtrore


nuk jan ne gjendje as tri vjersha ti lexojne

po njese secli e tregon vleren e vet-

Kur thue te fishta ti flet me inati sepse as nji fjale e vetme nuk esht ktu e fishtes

por plotsisht mendime dhe krijime te mia burimore me identitet qind per qind timin pa asnji perzierje


ka ndoshta ndonje takim rime ose rrokje aty ktu

por esht e pa mundur pa u takuar

rimat


sepse nuk ka shum variante te rimave ne poezin shqipe

por ne krijimet e mia jam identiteti origjinal

ka me qindra tituj qe nuk kan te perbashkt asgjė as me fishten as me askend hiq

por jan krejtesisht identitet i imi-
sa per emitim te fishtes nuk them se nuk kryqzohen her pas here
ngjashmeria e rimave

por nese shihen me kujdes rrokjet e rimat kan dallim

sepse un e kam zgjedhur nje variant timin

un jam msua ne ket force qe te krijoj qe ne vegjli

qe ne rini kur kam filluar te recitoj e te shkruaj


por nuk esht e vertet se emitoj fishten

por ka raste kur ka ngjajshmeri te thash
por te fjalet jo as edhe nji te vetme n shprehje nuk ngjasojn shprehjet e mia me te fishtes skund as edhe ne te vetmen fjale

sepse shprehjet e mia dhe te fishtes nuk jan as e dhe nji te ngjajshme


por inatet e disa shqiptarve jan inate

e dihet se per inati disa njerz qe edhe njeriun e kan vra
sepse inati esht i keq ma i keq se ai nuk ka esht errsire primitive
aty asnjiher nuk hyn drita emendjes


disa shqiptar jan ne gjendje te bejn gjithqka keq shum -


sa per prralla qe thua ti prralla te gjitha jan prralla

ti nuk ke lidhje as me artin dhe poezine as me ndonje domethenje te

metafores as te stilit e as te artistikes poetike -
ke dalur vetem sa per t e thene diqka un nuk e lypa po fola te verteten
dhe ty te dogji e verteta

dhe kur fola doli ajo qe e parashikova emocione te varfra te gjymtuara


sikur te kishe emocione te pasura shpirtrore nuk do ishe shprehur keshtu

por ndryshe

dhe per secilin varg do ishe shprehur se qka synon vargu ne domethenje
e qka permban vargu ne mbrendi arti por nuk ke aftesi per ket por kjo nuk esht me rendesi un duhet te kem edhe kundershtarė

dalja jote dhe shprehja jote ketu jan analfabete e ben ket me qellim
hakmarrje inatqore

por kjo mua ne nje far menyre me krijon knaqsi sepse e di se qka te preokupon e qfar niveli ke e qka te mundon
nuk ke dije me te gjere ti dhie disa si ti

ti qendron dikun ne mes te elementares dhe te te nen mesatares


edhe makreshi i shpirtit te varfer thot keshtu per vargun tim

ndersa njiher ma lavdronte vargun makreshi do te qonte ne qiell sikur te shkruaja per fe e per feregje kesi tipash jeni ju servil te interesave por kurr jo te reales veshtir esht me qen burre realist edhe me ja pas inatin njeriut e me ja dhan hakun sepse ket burrni e vyrtyt fisnik jan te rralle ata q e e kan


Mkreshi njiher me tha mos fol keq per per taliban e talibanizem

sepse vargjet tua jan te mrekullueshme


por mos na prek ti ne fe as ne nuk te prekum ne vargle por ti lavderojm ato

provoj te bej koalicion me mua me paktze servile te marrveshjeve

aleanca fetare

pra shifet se shumqka flitet nga pozicioni hakmarrs primitiv

e perqeshs sepse niveli emancipues i vlera te disa nuk ka arrit ne shpirtrate vetedijete tyre as ne pregatitje e aftesi mendore

disa me qellim nenqmojne e shpotisin mundohen me ti qit per toke vlerate disa qe nuk ju dihen as maskat e as emrat

por per kah kapacitetei shihet s e jan te varfer

dhe kan qellim per te ma thyer vullnetin -e krijimtarise per qellime te caktuara e prapavija

Dikur udb ja jugosllave kur mi merrte vargjet e mi shkelte me te dy kembet

kur me dergonin ne podrume te policisė e naten me merrnin ne pyetje
pse shkruaja vargje kombtare un isha i ri ather ne moshė


ato vargjet e mia ,ishin permbajtje patriotike dhe ata inspektoret e sigurimit me thoshin

qka mendon ti bre rrugaq pis me ket o vargje prralla provokuese e fyese
e per shqiperi etnike don me be shqiperi etnike ne jugosllavi apo jo

keto prralla tua po shet patriotizem MA VARGJE ME VJERSHA QE NUK I INTRESOJN KUJ AS BUJKU NUK TI LEXON e propaganda

ather nese jan prralla pse i shkelni me kaq nervozizem mendoja
vet me vete pse ju djegun kaq shum vargjet e mia pse

mendoja vet me vete ne zyren e hetuesis

kur ata me merrnin ne pyetje
isha akoma nen moshen 18 vjeqare i mitur kur i kendoja shqiperis etnike

ne vargje

por ty te paska perfshi gjelozija dhe paske varfri ndjenjash

e pa aftesi per te lexuar e per te kuptuar

si dhe paske shum inate ne shpirte

inatet ne shpirte jan pasoja e varfrise mendore e emocianale


vetem me nje pasuri te madhe ndjenjash drite leximi e msimi si dhe angzahimi mund te ndriqohet sa do pak shpirrti i varfer dhe te perfitohen emocionet

por pasuri emocionale dhe ndjenja linde esht e lindur athe nuk e ka qdo kushsa per kualifikimin tend te nje anshem se gjoja emitoj fishten
ti po dezonofmon ti as fishten nuk e ke lexuar hiq ndoshta sipefaqsisht dy tre rrreshta
te them se vargum im ka ndryshim me te fishtes si dhe shprehjet e fjalet e mia metafora por ke folur me inati

sepse vargu im esht plotesisht autokton me identitet timin

murrizi
13-12-09, 10:39
Lirik, krejt po ta kan inati tya, ti pa ju bo kurgjo ,ata tya jo kshtu jo ashtu...
mkujtohet edhe une kur ta kisha inati, por ma von u vetdijesova dhe te kerkova falje, sepse thash po boj kund noj gjynaf, e smuj e marr me veti n'vorr.
tung Lirik dhe veq vazhdo...

lirik
13-12-09, 11:33
Lirik, krejt po ta kan inati tya, ti pa ju bo kurgjo ,ata tya jo kshtu jo ashtu...
mkujtohet edhe une kur ta kisha inati, por ma von u vetdijesova dhe te kerkova falje, sepse thash po boj kund noj gjynaf, e smuj e marr me veti n'vorr.
tung Lirik dhe veq vazhdo...
-----------

Ik djalo murriz trullani se trullana kokderra e tru trashė si ty e makreshin rrallė jan pa ne ket forum dardania qellimi yt dhe i makrshit e i disa ashkalijve tjerė endacak dinak
e goranve e minioriteteve tjera te kosoves e kahdo te trojeve tjera qe e dijn shqipen e kan msu shqipen ne forma vulgare bastarde

qellimi , i tyre ishte ndjekja largimi i lirikut nga forumi me qdo kusht
ndjekja prej forumit dardania me metodė e dinake shkinore esht ky
qellimi dhe veprimi qe beni ju ,ishte dhe esht i qellimshem per largimin tim me keto lloj ngacmime provokuese-qellim largimi nga forumi


se kush e di qka je ti ndonji far veremi i smurė barbar je ti berllog i pa vlera

me gjith keta te tjeret q e po ngacm,ojne qellimisht

pra ti murrizo me sa po shoh e ke nanen shkinė e baben naj far shqiptaro

shkau magjupo gabel naj far gorani poashtu i perziem pa gjak shqiptari e ti ndoshta je vet ky gega provokatorė qe dole ktu ,kush ua ka besen ju dinakve me shum e tinzarve me shum fytyra ju nuk keni kurfar ndergjegje as niveli as kulture por thjesht jeni disa barbar nastard rrugaq forumesh qellimi i juaj esht provokimi i shqiptarve neper forume
qe regjistroheni ne forumin dardania me nga njimi pseudonime tradhtare mashtruese per te shpotitur njerz me urdher te gospodarve ,ku ju jeni te regrutuar ju nuk keni qare pa vepruar keshtu si rrogtarė qe jeni nuk keni qare pa e krye punen per te cilen ju urdhrojne se kopila te atyre jeni ju ata ju urdhrojnė ,

ju delni me nick name e pseudonime te ndryshme tradhtare tradhtarė te atdheut e te qdo feje e norme etike e ligji e humanizmi siq jeni me gjak te keq e karakter te lig te pa burrni delni ne dardani me qellim per te degraduar lirikun ky esht qellimi i juaj vetem ky por jeni te njejtit kopila te regjistruar nga disa her per qellime te caktuara makabre
ne karakterin tuaj shifet s ekeni prirje per perversitete sepse njeriu qe sillen kshtu ka peqindje perverse ne karakter un kam lexuar edhe nga sociologjija pedagogjija dhe sfera te dijeve tjera i njoh sjelljet e njeriut edhe nga pervoja jetsore sa ta shof njeriun ne levizje dhe paraqitje mund te konstatoj se qfar karakteri per afersisht e ka


Ti murriz baluka sigurisht e ke nanen shkine e baben goran

je kso far pjellash i ish bashkim vllazrimit komunisto shqiptaro shka

kopil i perziem kush e merr vesh je ndoj far rodi i keq i atyre baballarve

barkmdhej qe martoheshin me shkina e magjupe per shkak per me i hy ne ahter hyqymetit rankoviqian , shqipfolsa qe martoheshin me shkina e me gjithqka qe gjenin vetem te mos jen shqiptare, se ju frynte prapanica fllad permbrapa e si martesa te perzieme ndiheshin ma sigurt e kam gruen shkine magjupe boshnjake shkonin e thonin ne hyqymet dhe krijonin garanci e jarani me shkaun , asi pjelle e rodi je edhe ti , po shifen te gjitha sjelljet e tua dhe te disa te tjerve qe jan si ti ne forum .

Pra ksi lloj hudumi i bashkim vllazrimit e komunizmit pansllav shkja faqezi , kush e di qfar fare e perziemje mahluke je e m,e nis ė sa sa sakati e gjyhnypi e ashkalia i tharbt gorani qe dijn me fol shqip, jan te kosoves apo rajoneve tjera te serbise e te malit te zi e te maqedonise turlifar teknefeci qe del neper forume e me u marr un me ta nuk kam kohė jo murri zo ,

se ata regjistrohen ktu ne forum vetem per provokime te shqiptarve ,

ne forum nuk ėsht veshtirė per tu regjistruar ,un jam ne shenjester nga disa halabaka kopila ktu per tu tallur me mua qellimisht ata ,

por mbasi nuk paska mbetė as nji shqiptarė i gjallė ne forum as nji i biri ose bi e shqipes me ju tregue juve se kush jeni ju provokatoret e mahlukateve
e ku e keni vendin ju ne cilin pleh duhet te hudheni vazhdoni
e shkarravitni lirisht neper forum dardania , se e keni gjetur garancionin ktu

per te provokuar por procvokimet tuaja jan qesharake inatqore primitive tregojne nivelin tuaj te inatit barbar te pa vlera inate primitive meskine
deshmojne per kulturen tuaj e zemren tuaj te zezė mjerane si njerz a social dhe te pa formuar te pa vlera ku secili varg shqip nenqmohet e pshtyhet
sepse jeni magjup kurgja tjeter .

Ku e don magjupi shqiptarin e vlerat krijuese te shqiptarit jo kurr asnjiher
,esht deshmuar nga pervoja se magjupit edhe buken kur ja kemi dhene ne shqiptarėt e mjerė kur ai vinte me lypė te dera kur ne ja kemi dhene buken
ai na e ka sha buken dhe miellin e ndihmen tone humanitare sa po e ka kthyer shpinen prej shtepise shqiptare sepse shkau e magjupi karakter te till kan , ti ja jep buken e ai ta jep thiken ne fyt kshtu jan kohrat dhe llumet mosminjohse , un jam me shum pervoja jetsore i njoh shum kohra neper te cilat me shum pervoja kam kaluar.

Gega 1
13-12-09, 12:04
----------

Un jam msuar me njerz inatgji

te motiveve te shpirtvarfrise e shpirtvogelsise mjerane mikrovogelsie
inatqore

njiher the qka thone kritiket letrarė per vargjet tua

.................................................. .........

nuk ke dije me te gjere ti dhie disa si ti

ti qendron dikun ne mes te elementares dhe te te nen mesatares
Hahaha..lirik, na kalle krejt.
Ktheu tash knej... ti koke krejt teshlice be daje.Se paske fort marak vec me gdhende.Tash e tutje kam me t`thane lirik teshlica.

A e sheh ku e ke problemin ti :
ti gjerat qe spjegohen me kater-pese fjali,i "spjegon" me dy-tri faqe shkrimi... dhe as atehere s`i spjegon si duhet!Dmth ti gdhende...e gdhende.. deri sa te lodhesh vete,se qe i lodhe te tjeret nuk merzitesh ti.
Sinqerisht, me vjen keq per ata femije qe rriten ne pranine tende,sepse ke per t`ua helmue jeten me llafazanine tende!

Poeti o daje, nuk behet po eshte i lindur.Llafazani eshte tjeter...

Ne e dime qe kemi shume poete e pak poezi te mirefillta.
Poeti i vertete , me 15 - 20 vargje thote shume.
Ai mesatari ka nevoje per hapesire dy here me te madhe per te thene dicka qe vlen.

Ti je gjenial, ty te nevojitet dyfishi i hapesires se mesatarit.

Ne kete forum ka disa qe shkruajne poezi.Une nuk i kam lexue poezite e secilit,por ato qe kam lexue kryesisht me kane pelqye...sepse diku gjen emocione te shprehura bukur,diku tjeter gjen pjese te ndertuara mire e diku
mesazh bukur te forte.Te gjithe ata qe shkruajne ketu meritojne respekt.

Po ti a meriton respekt qe shkruan ketu?!
Une nuk jam shume i sigurt per kete pune.Dhe kjo ne rend te pare per arsyen
e thjeshte : ti e lavdon vetveten.

Ti e din si thone gjermanet : vetlavdimi kundermon ere te keqe.

Asnjeri nga ata tjeret qe shkruajne ketu, nuk e lavdoi veten e tij.

lirik
13-12-09, 12:29
Ju disa jeni prrallagji tradhtarė e armiq
-----------------
autori xhelal ferizi
ju disa jeni prrallagji armiq e manjak
jeni meskin e pervers e bizarė
dy pika gjak shqiptari nuk i keni nė gjak
ju disa jeni jeni tė zi e barbar

ju disa jeni me komplekse cinike
ju disa jeni kotsira e endacak
vuaj o mėmė shqipėri etnike
se morrat e ushujzat po tė thithin gjak

kahdo tė kan hy neper rrugėt tinzare
pervers melez e tė zi qakaj
rriqnak e pleshta e thnija tradhtare

kopila satan e djajata jan leshuar kahdo neper etni
me zhgjyret e tyre zuzare
o mėmė etnike e dashur shqipėri
ku jan armėt shqiptare


ku jan fyshekėt ku ėsht baroti

e grykat e thumbi shejtarė

qohuni o stėrnipa e djem kastrioti

bini pa mėshirė mbi tradhtarė


bini o bini se po rėnkon toka
nga gjakpirsa e plot hilegji
ju thrret flamuri e shqipja me dy koka
bjerni me shpata mbi kėto orgji


keto orgji jan orgji bizare
orgji te perziera serbo hashkalike
qe duan ta mykun token tonė shqiptare
kahdo qe i thone shqiperi etnike

sillet verdallė kahdo hashkalija
serbi e tradhtari e i huaj mizori
neper token tonė po mbjellet tradhtia
me dalė i pari kahdo puthadori

sa e qelbur qenka e huaj politika
e me maskat qe shqipfolsi kahdo i ka dinake
mblidhuni o te arbrit kahdo djem e qika
shqiponja ju fluturake

e bjerni mbi llume por si gjeraqina
fluturoni mbi male te arbrit mbi dhe
e porsi baroti qe del nga martina
lėshohuni mbi tradhtarin me rreptimė por si rrfe

se toka po mbushet kahdo zvarranik
krimba po pjellė shum kjo kohė mizore
qe jan sulur zvarras mbi dheun tonė etnik
nė trupin e mėmes shqiperi arbnore

mos leni mos lejoni o trima te kastriotit
te teutes trime e tė shotes shqipe
se po na sulmojnė armiqt e motit
na i gjuajn zogjt shqiptarė neper degė e pipea e shifni si ua gjuajn kahdo zog lirikun

gjahtarė gabel shkje e ashkali

vraje o zot tradhtarin e te zi armikun

qe gjuan zogun shqip qe kndon per shqipnipo ju o bij te shqipes ku jeni strehue
strukur dikund neper qoshe e skuta
ket farė te keqe qe e leni me lodrue
ne token ku lindi teuta


ne token ku lindi i famshmi Oso Kuka
e Zhuj Selmani e Adem Jashari
le te ushtojnė bjeshkėt male e vrrije e suka
dilni si baroti dukuni si zhari

e mos leni tradhtinė mbi troje shqiptare
se shtuar jan shum kopilat
bjerni pėrmbi llume kahdo jan tradhtare
se po qajnė mbi dhe gongje e karajfilat

se po qanė mbi dhe toka jonė e kuqe
e larė me gjak arbri qė n' shekuj nuk thahet
po rėnkon nga shkelja e bukura lulkuqe
e vaji e dėnesja si ndahet


se ka hy tradhtari e ka hy mizori

po shkelė mbi tokė tonė pa mėshirė

po del me krah kahdo puthadori

e nuk len mbi qiell t' flutroj shqipja e lirė
------------

autori xhelal ferizi
neper me vite neper vargje shqiptare
te cilat i urren armiku i shqiptarizmit
----------------------------------

lirik
13-12-09, 12:58
Hahaha..lirik, na kalle krejt.
Ktheu tash knej... ti koke krejt teshlice be daje.Se paske fort marak vec me gdhende.Tash e tutje kam me t`thane lirik teshlica.

A e sheh ku e ke problemin ti :
ti gjerat qe spjegohen me kater-pese fjali,i "spjegon" me dy-tri faqe shkrimi... dhe as atehere s`i spjegon si duhet!Dmth ti gdhende...e gdhende.. deri sa te lodhesh vete,se qe i lodhe te tjeret nuk merzitesh ti.
Sinqerisht, me vjen keq per ata femije qe rriten ne pranine tende,sepse ke per t`ua helmue jeten me llafazanine tende!

Poeti o daje, nuk behet po eshte i lindur.Llafazani eshte tjeter...

Ne e dime qe kemi shume poete e pak poezi te mirefillta.
Poeti i vertete , me 15 - 20 vargje thote shume.
Ai mesatari ka nevoje per hapesire dy here me te madhe per te thene dicka qe vlen.

Ti je gjenial, ty te nevojitet dyfishi i hapesires se mesatarit.

Ne kete forum ka disa qe shkruajne poezi.Une nuk i kam lexue poezite e secilit,por ato qe kam lexue kryesisht me kane pelqye...sepse diku gjen emocione te shprehura bukur,diku tjeter gjen pjese te ndertuara mire e diku
mesazh bukur te forte.Te gjithe ata qe shkruajne ketu meritojne respekt.

Po ti a meriton respekt qe shkruan ketu?!
Une nuk jam shume i sigurt per kete pune.Dhe kjo ne rend te pare per arsyen
e thjeshte : ti e lavdon vetveten.

Ti e din si thone gjermanet : vetlavdimi kundermon ere te keqe.

Asnjeri nga ata tjeret qe shkruajne ketu, nuk e lavdoi veten e tij.

-------------------

Tė thash sikur te isha lajkatuar ty ti do te flisje fjalė te mira per mua -
dhe ashtu i nise e vrejta pastaj i ktheve sepse u pa kjo -
ka njerz qe me ja bė njimi te mira veq nji fjale te keqe me ja thane ti rrxon te gjitha vlerat e vargjet ti shanė qka deshmon kjo mungese burrnie inate meskine primitive mungese kulture ja pra se si esht edukata e disave
me njerun edhe me ken ne gjak haku nuk hahet por i ligu nuk ta jep hakun te pshtyn mbi gjithqka qe ke sepse ka ligsi shpirtrore

por un nuk servilosem jetoj per arsyet dhe ndjenjat emocionet kulturen njezore per vlerat dhe rendesine e tyre qe kan ato ne jete ndersa ju disa i shkelni vlerat -
ndersa un jo nuk jetoj per servilizma e lepije por per vlera

nuk i trembem kuj se nuk i kam kuj borgj

serbet neper shekuj kan shkruar genjeshtra e shpifje ta pa qena per shqiptarėt

me vagona e tonelata leter te pa vlera intriga shpifse kan shkruar serbet
ne europe duke shpifur per shqiptarė ata genjenin duke thene shqiptaret na rrenojn varret na i dhunojne plakat
ndersa un si i burgosur politik vetem se i perrshkruajta disa perjetime te vogla krejt pak qka kemi perjetu ne burgje nga zullumet e armikut ti me thua po lavdrohesh -

Po me bien nder mend fjalet e nji te burgosuri politik qe kishte hequr te zijt e ullirit ne burgje serbi i thash pese nuk po i shkruan keto gjėra e detale qka ke vuajtur me tha ik o lirik po a e di se kush jemi ne dalin njerz e te thone shih si rrene e lavdrohet ik shiko punen tande e mos shkruaj kurgja

e ke krye burgun jetoe jeten tende se kan me ti pshty vuajtjet vargjet e gjithqka ke ather e shikova me nji far qudije

por po e shoh se dia njerz me te vertet jan te zgjuar dhe duhet me i ndegju ata tamam ashtu doli parashikimi i ti
Njerzit nuk guxojn as ti shpalosin vuajtjet se ua bejn bajat i perqeshin
ju thone po lavdrohesh por harron to more gege se njerzit kan kaluar neper bire te gjylpanes kur ti ke pi birra e ke henger mish dashi ndoshta me kumbarė e dosllare neper ahengje e njerzit e kan la me shpinė nuk ke faj ti jo
prandaj fol qka te duash se un kam takuar edhe njerz qe thonin pse bre te kan lshu prej burgu he nanen serbve kshtu e kshtu te mos kishin lshue hiq

e un ju thosha pse bre vlla kshtu po mendon ti ai e thoshte si ne forme shpitoje ironike por ne te vertet ashtu mendonte po ti pse nuk shkon ne burgjet serbe te mbylelsh aty per jete perse vetem llafazanon dhe don llokume ne shpine te vuajturve more gjehnemli i thash shko ti dhe rri ti aty neoer burgjet serbe pse je kundr lirise shqiptare e te shqiptarit .
Prandaj kur i takoja te burgosurit politik un me plot frymzim e urrejtje ndaj armikut neper shekuj qe beri zullume qe nuk i shkruan lapsi
ju thosha perse nuk i shkruani detalet dhe kujtimet e vuajtjeve e perjetimeve ata me thoshin le bre hiqu asaj pune me thoshin po ti a ke s y me pa a jo
veq tallen me to po kujt ja ndoen per ato pune ik hiqu mos na ngarko me kto telashe pi diqka qka do me pi e jeto tash ne liri se mir esht .
Qka deshmon kjo pse nuk shkruajn ate qe ekan perjetuar shqiptart sepse vet disa shqipfolsa tallen me ta e nuk ua besojnė-rsa un i kam treguar vetem disa detale te vogla qka as 1 perqind nuk kam treguar dhe shum gjana do ti merr vorri pa u trgeuar sepse te tallin vetem kur diqka atij o ndodhe del e bertet sepse ather i preket egoizmi i tij interesi
te mos ja besosh tjetrit vuajtjen esht krim dhe egoizem prandaj me quaj qka te duash llafazan e levdaq qka te duash thuaj por disa si ju e iknin bythen nga qdo veshtirsi per te dalur pastaj ne sheh pas hallakames
me rrah gjoks por zoti i shef vuajtjet dhe ngjarjet eperjetimet e te gjithve
e di un ku po e qet ti meselen

lirik
13-12-09, 13:39
Hahaha..lirik, na kalle krejt.
Ktheu tash knej... ti koke krejt teshlice be daje.Se paske fort marak vec me gdhende.Tash e tutje kam me t`thane lirik teshlica.

A e sheh ku e ke problemin ti :
ti gjerat qe spjegohen me kater-pese fjali,i "spjegon" me dy-tri faqe shkrimi... dhe as atehere s`i spjegon si duhet!Dmth ti gdhende...e gdhende.. deri sa te lodhesh vete,se qe i lodhe te tjeret nuk merzitesh ti.
Sinqerisht, me vjen keq per ata femije qe rriten ne pranine tende,sepse ke per t`ua helmue jeten me llafazanine tende!

Poeti o daje, nuk behet po eshte i lindur.Llafazani eshte tjeter...

Ne e dime qe kemi shume poete e pak poezi te mirefillta.
Poeti i vertete , me 15 - 20 vargje thote shume.
Ai mesatari ka nevoje per hapesire dy here me te madhe per te thene dicka qe vlen.

Ti je gjenial, ty te nevojitet dyfishi i hapesires se mesatarit.

Ne kete forum ka disa qe shkruajne poezi.Une nuk i kam lexue poezite e secilit,por ato qe kam lexue kryesisht me kane pelqye...sepse diku gjen emocione te shprehura bukur,diku tjeter gjen pjese te ndertuara mire e diku
mesazh bukur te forte.Te gjithe ata qe shkruajne ketu meritojne respekt.

Po ti a meriton respekt qe shkruan ketu?!
Une nuk jam shume i sigurt per kete pune.Dhe kjo ne rend te pare per arsyen
e thjeshte : ti e lavdon vetveten.

Ti e din si thone gjermanet : vetlavdimi kundermon ere te keqe.

Asnjeri nga ata tjeret qe shkruajne ketu, nuk e lavdoi veten e tij.

--------------------

Po shifet se asnji koncept te aftesisė te definimeve e konstatimeve analitike
per vargun dhe letersine nuk e ke
as talentin ma elementarė per analizen ne varg ose definicionin sepse nuk ke aftesi perceptimit te koncepteve dhe nuk mund ti bashkosh ne renditje logjike thenjet e as metaforen as vargun as nuk ke eftaesi emocionale per ta perjetuar shpirtrisht pra ke mangesi

as ne definime e formime konceptuale te ndonje note profesionale q e mund te vlene nuk mund te thush diqka me vlere


per te nxjerrur ndonje perfundim nga krijimtaria


pra je nje i thjeshshte kalimtar i rastit q e ke hy per te takuar diken

ne forumin dardania apo jo

ke dalur neper argtime forumesh dhe rruga te qitit te vargjet

e hajt te them diqka tash

mos hyn ne gjėra te mdha kur je i vogel sepse ne oqeane te mdha diturie nuk hyhet me nje drraase te kalbur
sepse humbesh neper valet e diturive nuk je ti per aty gjeja vetes vendin
ku ben pjese

e keqja te disa shqiptarė esht s e ndryshojn nga mentalitetit i urtesis s ndergjegjes e kultures europiane

nese atyre ju thua a mund te udhheqesh simensin firmen me te madhe gjermane ai te thot po o r po si e udheqi menjiher

nese i thua a mund te udheqesh kombet e bashkuara okb n

po or thot po thot po si menjiher jam i aft per at pune thot
po si menjiher dhe pa pik ndergjegje e vetedije e logjike hyn aty
per ta udhequr edhe n rakete hyn edhe nese esht kovaq i thjesht

se a bjen raketa mbi civilizim nuk e ka problem por vetem qe te jet aty

ky esht kompleski i kobshem qe e kan disa njerz kjo esht mungese ndergjegje

kulturore vetedije dhe mos formimi ne te menduarit me qytetrim e kulturen qytetare europiane perendimore prandaj keta perendmoret kan arritur aq larg sepse ekan zhvilluar shum ndergjegjen dhe pergjegjsine mirnjohjen
vetedijen kualitetin e arsimimit
dhe vlerat europiane

pra duhet me than ndergjegjshem dhe me pergjegjsi jo nuk jam i aft per ket detyrė ose udheqje

ose per ket seksion vetem per diq ka qe ndjejhesh i aft mund te thuash po me siguri dhe vetbesim pra duhet te kesh njisi matje ne ndergjegje por jo
te thuash po per gjėra te cilat nuk je duhet me ken shum i sakt e preciz ne percaktime dhe i ndergjegjshem ne sjellje

pra ne oqeane diturie nuk hyhet me nje drrase te kalbur por vetem
me anije te fuqishme diturie


Ti pra kje hy ne forum me ndoj qellim muhabeti ose argtimi ndoshta edhe per te njohur ndonje vajze ose thjeshte per tu argtuar ne forum
por ne dije te mdha mos hyn se nuk je lindur per ket rruge te diturive qe kan shum veshtrisi per ti ndjekur e ti nuk je lindur per keto veshtirsi te mdha


se pse nga paraqitja e jote shifet s e nuk ke kurfar pregatitje as aftesie elementare

as per letersine e as per disciplina tjera te njohurive e dijeve


sipas teje asnji varg i lirikut tash nuk vlene apo jo

pas i qe fillove kundershtimet me lirikun a e sheh se si t enjof akoma pa e hapur gojen

ja se si kalove ne hapsiren e errsires s e madhe shpirterore

te inateve

dhe veseve primitive ku deshmon se aty nuk ke drite


ne ato ane te shpirtit ti po mendon se te gjitha anet e trurit e te shpirti ka drita

jo nuk ka shum ndergjgje njerore jan te errsuara dhe nuk jan te ndriquara te rralle jan ata qe i kan gjith atodrita ne logjike e ne vetedije e ne ndergjegje ne vlera


por dikush ka hapsira shum te ndriquara e dikush nuk ka drita hiq

as ne shiprte as ne tru e as ne emocion e as ne formim as ne tipare
e dikush ka pak dikush mesatare shkalle shkalle esht njerzia e shoqeria

kuptoje

njerzit jan te llojllojshem dikush e ka nje hapsire te vogele te ndriquar


emocioni shpirti dikush ka me hektare hapsira errsire injiorance

disa jan me tru te pa zhvilluar

por ka qe nuk e kan hiq drita ne tru pra ka gjithfar kategorie hapsirash

errsirash dritash ne formime te emocioneve e shpirtrave

Te ti nuk shof shum drite as formim emocional nuk ke as mirnjohje

ndaj vargut

por kalove ne anen e errsires meskine ne pjesen andej ku e ke me hektarė te inatit per te shpotitur te errsira e pa ndriquar

ky esht talenti yt shpotija primitive ne at pjese je i formuar per mbrapsht apo jo keshtu po shifet te paraqitja e jote e na del me do far teshlicash
si duket paske punuar paske gdhendur drurin un e qmoj puntorin -
por teshlice nuk i thohet shqip ksaj vegle shko merre fjalorin e mse si i thohet se kjo thenje e ksja vegle te punes esht ne gjuhen ser be
nuk esht shqip pra msoe gjuhen shqipe

lirik
15-12-09, 20:02
Neper laboratoret agjentureske
autori xhelal ferizi
neper laboratoret agjentureske pregaditet dinake etiketa
plumbi pas shpine e thika
vdiq nė shqiperinė etnike jeta
e vlera mbi dhe etike

neper rruzat e gjakut e qelizat politike
vepron kahdo anarkija
planet djallzore e lojrat e pa kufij taktike
sa shum vuajti etnike shqipėria

se kahdo kan thurė kurtha e dinake elaborate
maskat pas perdeve e ushtruan ilustrimin
sa shum klane kurthash e kurvare tarikate
qė kult e kan dhunen mashtrimin e krimin


sa shum jan zgjidhur e lidhur ushkure politike
e ushkure rruspijash tradhtare
sa shum qajnė bilbilat ne shqiperi etnike
sa pjellat u pollen bizare


sa shum jan pjellur te zeza intriga
e lojra ngreh e mos k'put
njeri luaj si qyqe tjetri me dy biga
njeri lozė qakallin e tjetri luan si hut

e mbushur toka etnike plot varfri e halle
rėnkojnė kah do vargjet e poetit
sa dhimbshėm gjėmojnė gurė e dhe e zalle
a arat e djerra pa shenja t' bereqetit


mbeti kahdo shkret e mjera bujqėsia
pa punė mbeten djem e qika
po vuan nga premtimet kahdo e gjorė shqipnia
mbas shpine po ngulet kahdo e hasmit thika


shqipnia etnike ra me krye ne hi
e rrėzoj per dhe kahdo i ziu klani
e mafia e rrjeti me tė pa kufishme djallzi
demoni e djalli e satani

qani ju penda kahdo poetike
qani kahdo ju e te pa faj currila
se u vyshken ne ket shekull mbi tokė tonė etnike
sa lule te pa fajshme gongje e karajfila

orgjija kahdo pshtillet me jargė kriminale
sa e zezė ėsht shkumba mashtruese nga goja
do tė shemben nje dit fusha e bjeshkė e male
se fe pėr mbi dhe kund nuk pa ska loja
------------
autori xhelal ferizi

...................

lirik
15-12-09, 20:03
Rrenen e mbollen mbi kohė
----------
autorė xhelal ferizi liriku ne mergim
------------------
rrenen e mbollen mbi kohė
kult e bėnė pabesinė
art e bėnė stilin moh
duke mohuar edhe perendinė

kush jan kėto maska kohore
cili gjarper me hile i polli
si mbinė mbi token arbėrore
mbi dhe te lashtė kush i mbolli


kėta hanė gajasen zgerdhihen e pijnė
edhe nė kupa lotėsh tė njerzve dolli ngrisin
grabisin kahdo meritokracinė
pėrse gurė e dhe tė tokes tonė nuk padisin

pėrse nuk paditen kėto maska meskine
lart atje te perendia
kėta gjamė i sjellin qdo kohe e stine
qanė nga kėta liria

qanė nga kėta edhe guri e druri
e toka rėnkon ku kėta shkelin
me lot ne qerpik kahdo shihet biluri
kur kėta meritat i vjelin

kėta kan mbjellur ku do pa besinė
e thiken si ligj mbas shpine
kėta e tradhtojn perendine
qajė o bilbil kanarine

e qajė se tjeter nuk te mbeti
mbi fusha e male n'cicėrimė
andej ka brigjet e deti
se maska e mbuloj shqipėrinė

se maska po quhet vlerė
se rrena po quhet punė
e besa ėsht hudhur nė erė
e koha ka mbjellur dhunė

qaj o varg i poetit
qajė o qerpik i bilbilit
mbi ara tė bereqetit
te lulet e karajfilit

se zemer mbi dhe nuk mbeti
se mshirė me sy nuk u pa
nga mendjet kopile se q' na gjeti
ma zi se nėn grek e nėn shkja

autori xhelal ferizi neper vite me penden shqiptare
--------------------------

lirik
15-12-09, 20:06
Po vjen dora tradhtare
--------------------
autori xhelal ferizi
....................
po vjen dora tradhtare
ik o vargu im
ik
po vjen smira barbare

ik ti ik

po vjen maska bizare

ik e mbi dhe mos pik

o vargu im

ik

se te fshijnė te perpijnė

smirat e zeza vrastare

kahdo e ku do te fshijnė

te urrejnė ashiqare

ik

o vargu im ik

nga duart hileaqare

se i ziu kanibal armik

i han kanibalisht vargjet shqiptare
autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik
15-12-09, 20:07
Nese them dashuri
--------------
autori xhelal ferizi
---------------
nėse un them padjallėzisht dashuri
koha do tė mė shanė
se caku e loti i kohes tash po del i zi
njerzit njeriun po e hanė

e un akoma iluzionarisht iliuzionoj
ne artin tim mbėshtes shpresen
q' jan kėta tė zi enigmatik vargoj
qė peng e mbajnė tė qdo mode besen
---------

autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
15-12-09, 20:08
Kush je ti liri

autori xhelal ferizi ne mergim


kush je ti liri mbi dhe kush je ti o fenomen
ti je mbretresha e qiellit e tokes
ti je nė secilen qeilizė nė secilin gjen
busolla e shpirtit e kokes

ti je busolla arti ma i thellė i dashurisė
ti je ma e bukur s e vet mahnija
ti je vet mbretresha pėrjetsisė
ty tė tė pėrkulet gjithsija

a e sheh sa tė duan te gjith gurė e dhe
secila rrudhė e palcė e shpirtit e ballit
secila rreze qė del me ngazllim me nxe
secila qehre e yllit e detit e kokrrave tė zallit

vtėm ti je je ajo qė ringjallė
vetėm ti je infuzion pėr yje
ti je ajo vetėm ti qė joshė ngazlim e mallė
ti je ajo qė mbanė fusha e pyje

ti je ajo qė nuk tė humbė kurr fara
mbinė nė zemra tė galaktikes
nėpėr globe ti je gjithmonė zanė ma e para
ti je art mbretėrore kurorė mahni diamantore e jetė bardhes magjikes

o ti je ma e bukura bardhore valė qė shkumbzon mbi dhe
ti je rreztarja mė e vlueshme e dashurisė njerzore
ti je ujvara e shpresės qė derdhesh si rrėke
ti je je mbretresha qiellore

ti je mbretresha e tokes e detit
ti je ma e mira ma e bukura lule
o ti je arti ma i bukur i vullnetit
ti je pėr jetė tė njerzve kusht e diell vule

pa ty as bimėt nuk duan tė qelin pip
pa ty as nė gzim nuk qelė kund dashuria
pa ty o liri nuk qesh kund zemėr shqip
as mbi dhe pa ty nuk buzqeshė njerzia

autori xhelal ferizi ne mergim
lirik nuk ėshtė nė linjė Gjej tė gjitha postimet nga lirik

lirik
15-12-09, 20:08
NėSE LOTIN TIM

Shkruan xhelal ferizi

nėse lotin tim do ta shihni si gurė tė derdhur nga plasja
mos mė gjykoni pėr ligshti
se aq shum buza mė ėsht dridhė nga pėrplasja
dėnesja mud tė shpėrthej me mėri

xhelal ferizi autori nė mėrgim

lirik
15-12-09, 20:48
Me djallin e kohes ne dyluftim
------------
xhelal ferizi ne mergim larg atdheut
Tradhtarė djallė i mallkuar
me ty duhet dyluftim
ti edhe ėndrrat e vargut e te poetve i vret
per hire te pelhurave te zeza

per nje mendimzezė bloze katrane ne tru

ti ia pret edhe kraht lirise

ti vret poet
edhe zogjt qe i kendojn dashurisė

nuk len askund bilbil te vargut
ne degė

ti vret ma te bukuren shije te ndjenjesisė
ti cret secilen shije edhe ma te emblen poetike shege
ti vret

ti qė je vet pjella e dinakerisė

e djalli vet

qe vret pllumba te lirise

ti arttin e vargut elen shkret

per hirė te verberise

per hire te se zezes vet


por penda edhe me barot ushqehet
jo vetem me nektare

harron ti se poeti nuk thehet

sa te jen mbi dhe zemrat kreshnike shqiptare

penda ushqehet edhe me qendersa shqiptare


jo vetem me arome lulesh

se qakajt duhet pritur me zjarre

ti vrases i vargjeve te lirise

djallė i zi pjelel e krokodilit


me rrenje nga trojet tona duhet te shkulesh

ti don ta vyshkesh te birin e karajfilit

sepse ti don vetem varre

ti te bijt e bilbilave

me plumba shkretirash

i gjuan neper dege shqipe mbi lisa e qarre


mbi token e pergjakur te arberisė

ne dyluftim dalin edhe poetet

per hire te atdhut te behen flijim

fatas shkojnė edhe me djaj


poetet jan te bijt e pavdekėsisė


ata nuk durojnė ngrenesit e lirise e tjerė qakaj


qe i kafshojnė vlerat e njerzisė

poetet vdesin ngadal

ata vdesin per nje enderr

vdesin per nje lule

ata vdesin per nje varg ideal
per nje emocion
atyre nuk ju esht mirnjohse
as dheu e toka e jone

as pjella e djajve si ti
e si disa te zi demon


poetet nuk jan djaj

ata flasin me fushė e me mal

flasin me pyllė

me hėne e me yje e diell

ata zhgrehen ne vaj

kur lirinė e vrasin mendjezijtė

por ata vdesin fyt per fyt me djaj

per te shpetuar te ndriturat ardhmerite


kur token e shkelin djallezitė

e te djajve tė zezat kobe

e dhuna e diktatura e orgjitė

ata jan poet vdesin per secilin varg

nuk jan per dolli jargesh servile

ata nga afer e nga larg

vdesin per atdhe

per secilen fije bari

per secilen karajfile

ata kan shpirte dhe kur vdesin

vdesin me amanet

me sy kah penda mbesin

kah caku i lirise ne jete

ju doni te vrisni poetet ju harambasha cuba

djaj te shartuar me shkretiren

lirise doni te ja vrisni fjalen

ju doni ta thyeni penden zemermiren

kohrave doni te ua thyeni emocionin

qe sa kohra shtrigat emjegullat nuk ndalen

bien permbi te pa fajshmin varg

diellin duke ua zėne vargjeve te lira

mendje te zeza jeni ju te zeza jarge

me maska halldupe te pshtira

po ndegjo ti moj pende qe dukesh e re si vashė

nese poetin ta vret skilja

dije pra

se ta vret truri kohorė i trashė

nese ta vret hilja

vazhdo me brezin tjeter

te mos roberoj koha dinake kopilja

e lugetet e vjeter

se me djaj ne dyliftim te shkoj secila kohė

ti je vet gurre e lirisė

e prore klanet e djajve kan me te ra moh

edhe nese gjith jeten ke derdhur lotin

per hallet e etnisė

ti nuk do te jesh asnji trohė

asnjiher ne fronin e bukurisė

se mallkimet do te na ndjekun nga prapa

e e kahdo demont e tradhtise

ata duan ty me te mbytė

o gurre e pashuar e krim jimtarisė

prandaj me djaj do te jesh poore fyt per fyt

prore viktimėe e lirisė

neper shekuj do t epercjellin mosmirnjohjet

e vulat mizore te pa drejtesisenga xhelal ferizi ne mergim shqiptarin te cilin neper vite e ngacmuan

bushtra skile e qakaj shqipfolsa te zi jo vetem kur doli nga burgu por edhe neper burgje
te cilin vazhdimisht e penguan e spiunuan keshtu siq po shifet ne forume

lirik
15-12-09, 20:58
Kush je ti pra anisela
--------------
nga autori xhelal ferizi

kushtuar mikeshes time poete aniseles

ti kush je pra anisela
me ato brusha krela krela
,n,brusha ,shkrimi,e'lehtė si era
nder sa pend po te kndohet vlera
qė me varg po na e dridhė gjakun
poe valon me krah bajrakun
---
se ti shqipe njimend je
art buzqeshje je nder ne

shum e fjalė po ke te pasura
e barkusha shum te plasura

nga ai gaz i qelė buzė ari

nga ai art margaritari

nga ajo rimė mahni mbi dhe

nga poema e kohes te re

si dy zemra plot me varg
ke trokit ne poemė aq larg

me kto vargje si bilbila
ke shijue nder karajfila
---------


te dhurofsha ,flet ,me degė
edhe t' kuqen te emblen shegė


sa mire vargjet ke rendisur
n 'bukuri i ke qendisur

art miqsije te dhurofsha
lulė qershije,tė pėrgzofsha

tė shkrofsha fat lulzues ne fletė
shpirti i artit u bėfsh vet

---
per kto vargje t' kendshme rrjedha
un kto germa sot i mbledha

veq pėr ty pėr te ju dhėnė nderen
varg mė varg ku e kan vleren
---
n'gjersi t' qiellit fjaltė po i gjenė
kahdo shpirtrave e n' varg po i bjen

mu ne art te poezisė
me i shkri ne ndjenja tė shpirt'sisė

por se mjeshter ne varg po je
rimė bilbili ne at fole

nuk ka ne vrri as ne mal e ne shkrep

ma talent se i yti sqep

qe ciceron varg poetik

me melos shpirtrorė magjik


----------
tė lumtė fjala ne qdo varg
un tė bėj te fala nga larg

nga dhe i huaj me te ftofta hije

ne mallė ku rri me shpresė vetmije

fjala ime te shkon n' per shtigje

le te kaloj lugina e brigje

nder ylbera e ujvare
e le te vjen ne tokė shqiptare

mbi shpatije e brusha e krela
le te shkon te anisela

me ato shprehje shpirtė lirike

te bie ne duar te shtrejtes mike

le te shpaloset para sajė

rimė e notė me art ti mbajė

e ta knaq ė me pergzim shprehje

por si fllad ne aromė me dehje

kur del lules mbi hapsira

me u shpernda ne ajrie t' lira

e si puhija ne fije t- kordeles

ti troket leht aniseles

vazhdo oj mike me suksese
me varg e art si lėng melmese

------
se ti qenke por si dija

diell tu bėft ty poe zija

-----------
nga autori xhelal ferizi

kushtuar mikeshes time poete aniseles

mikesha ime besnike nga nje forum tjeter shqiptarė
--------------------------------------------------

lirik
15-12-09, 20:59
Vargu im porsi flamuri

autori xhelal ferizi

do te valoj gjith per atdhe

porsi shkembi e i forti guri

shqip do te rrin gjithmonė mbi dhe
-----

por le ta din gjithmonė tradhtari

e smirziu qe pin gji smire

se liriku i zog shqiptari

gjith do t' kndoj per tokė ilire

-------
e perbuzsi e ziliqari

vet do te bien nje ditė mbi zhgjyr

por se vargu shqip si ari

do i rrėnon tradhtar't e ndyrė

--------

poshtė gjithmonė do te jet tradhtia

i ligu i ziu e dhe hijena

ne varg t' lirikut mbarė shqipnija

do ta ushqej shqipen n' dy krena
---------

ani pse qe tridhjet vjet

shum i ligu e puthadori

e tregoj ftyren e vet

por do te shndritė prap meteori

---
edhe tjera vargje yje

do te bien plast edhe shum pacolla


si bilbilat neper pyje

kan me i kndue brezat ne shkolla


-------

do ti kndojnė vargjet kombtare

qe i ka shkrue liriku ne rreze

me te bukuren gjuhė shqiptare

por sie diell me shndritė nder breze

-------

e mallkue do te jet tradhtia

kylsht e shkjaut e te dushmanit

por mbi dhe te shndritė liria

ne tokė te bukur te ilirianit
---------

ka me dalė ne skenė poeti

ka me shtrue maska per dhe

me varg e hov por si valė deti

shqip t' cicroj permbi fole

----------

ka me u vyshkė sabotatori


e shum tjerė t' zi qifligarė

biznesmen gjithfar mizori

qe ka shkelė mbi varg shqiptarė
-------

por edhe klyshet e rusisė

ka me i rrxue ai varg liriku

ne mes te etnike nanė shqipnisė

do te vringlloj si shpatė qeliku

--------

ka me pre armiq shum krena

vargu ilir maska do t' qjerrė

por si ai sharm kah albulena

dejve te shqipes ka me rrjedhė

---

por si vet gurrat shqiptare

por si te bardhat re idile

kan me u endė n' dritė argjentare

e me qelė si karajfile
------

se nji ditė ajo qoftė fat bardhė

kan me dalė mbi siperfaqe

kur pranvera ka me ardhė

kan me qelė si manushaqe

--------

e zemrat zhgjyre me e ulė koken

per nen shalė por si tradhtija

vargu i lirė ka me e gzue token

gjithkun shqip kah flet shqipnija

------------------

nga autori xhelal ferizi
------------------------------

murrizi
15-12-09, 21:06
NėSE LOTIN TIM

Shkruan xhelal ferizi

nėse lotin tim do ta shihni si gurė tė derdhur nga plasja
mos mė gjykoni pėr ligshti
se aq shum buza mė ėsht dridhė nga pėrplasja
dėnesja mud tė shpėrthej me mėri

xhelal ferizi autori nė mėrgim
Pse qan o Lirik,
Nuk tė dhanė pėr tė ngrėnė ?
Pse dėnes o Lirik,
Nuk tė lanė pėr tė qenė ?
Pse ulėrin o Lirik,
Nuk tė bėnė madhėtarė
Pse ankohesh o lirik
Nuk t'majftohet kombėtar ?
Pse ,
Pse ,
Pse ,
Pse-jat nuk kanė tė ndaluna nė jetė mor mik
Por ti bėhu i fort e qėndro stoik
Sepse-hen ndoshta e gjenė njė ditė e diku
Sa t'mos t'jetė vonė, e tė t''bėhet tabu.

lirik
15-12-09, 22:12
Pse qan o Lirik,
Nuk tė dhanė pėr tė ngrėnė ?
Pse dėnes o Lirik,
Nuk tė lanė pėr tė qenė ?
Pse ulėrin o Lirik,
Nuk tė bėnė madhėtarė
Pse ankohesh o lirik
Nuk t'majftohet kombėtar ?
Pse ,
Pse ,
Pse ,
Pse-jat nuk kanė tė ndaluna nė jetė mor mik
Por ti bėhu i fort e qėndro stoik
Sepse-hen ndoshta e gjenė njė ditė e diku
Sa t'mos t'jetė vonė, e tė t''bėhet tabu.
--------------------------


Nuk mė bėnė te madh qesha me ket thėnje

disi prekem kur dikush ma thot nje diqka qe nuk ekam ne gjak e as nuk e dua

nuk me pelqen te jem shum i madh por as i vogel jo

te madh nuk te ben kush dot vetem vetvetja


per pozita nuk kam shfaqur as me te voglin interes asnjeher

per tu bė i madh kur je president je rob i gjalle i varrour per se gjalli te shkosh edhe me wc me roje te liuash nje rrol gjithnji ai qe nuk je sepse te detyron profesioni ky ehst deformim i shpirtit nuk edua rrenqethem prej ktyre
roberive dua liri dhe vetem liri so zogu nuk mund te rri ne njevend por dua te shkoj dege me dege te jetes nuk mundem pa vargun dhe idealet

edhe sikur te me bejn mbret bote do e perbuzi at post q' me duhet


perse te hyjn ne at roberi


nuk dua me pelqen te jem zog i lire nese ma merr lirinė me ke vyshkur

un i trembem marrjes se lirise neper poste nuk je i lire

dhe origjinaliteti i

natyres time nuk lejon shkuarje ne ato drejtime nuk lejojne ndjenjat

por disa te drejta na jan cunguar

padrejtesia me djeg shum - kjo por me djeg edhe per popullin tim

seps e ky popullpo vuan nga varfria

ka ndryshuar shum dhe po ben edhe vetvrasje

nga zhgenjimie deshprimi i skamjes e perbuzjes


deshprimi tallet bota dhe qeveria me te

gjithnji kam thene deshira ime esht te jem ne mesin e njerzve i thjeshte

tjer jan ata qe jan te lindur per poste prandaj kush mne akuzon ne ket drejtim ben krim kunder ndjenjave te mia me akuzon pafajshem nuk kam ambicje te tilal te smura apsak kam deshire qe te jeme i lire ne jeten time jam
kunder varfrise dhe diskriminimeve kunder padrejtesive
edhe pse nuk gjej perkrahje ndoshta shumher ndoshta brezi qe vjen me kupton vargun tim

dua te jem siq jam gjithnji nga natyra qysh s e me fali zoti mbi dhe

nese aj me varg nuk qaje un por qane vargu koha poemanuk mund te jem ndryshe nuk i dua postet


nuk kam vrapuar kurr asnjiher pas tyre keshtu jemi si brum

lulja kurr nuk behet guri apo jo

si fa,milje nuk na intereson posti e kishim keshtu ne gjak na interesonte liria

dhe drejtesia paqja atdheu i begatshem i luzuar por me drejtesi jemi kunder spunve dhe tradhtarve te kombit

ishim dhe jemi largimin e pushtuesit dhe veglave te ti

roadrunner
15-12-09, 22:27
Lirik, qysh je bre? A u lodhe? Qysh e kalove diten? Lirik, pata nje kerkese? Pse spo i qet qato vargjet qe ia ke dediku Qikes me Kule. Ishin t'mira.

Lirik, me t'mira.

lirik
15-12-09, 22:58
Lirik, qysh je bre? A u lodhe? Qysh e kalove diten? Lirik, pata nje kerkese? Pse spo i qet qato vargjet qe ia ke dediku Qikes me Kule. Ishin t'mira.

Lirik, me t'mira.
-------------------------------------


Maskonu ju maskohuni disa te maskuar po me dalin te njofshem

bile ka edhe nga ata q e i kam ndihmuar ka nga ata qe ua kam treguar

faqen ku mund te me lexojne e ata me kan shpotitur

ne vend se te jen mirnjohs per sjelljen time humane me ata

edhe ti ndoshta je qika me kule qe te kushtova vargje ose ndonje tjeter

qe ke dal tash me pseudonim tjeter tash dole si maske roadrunner

me nga nga dy tre pseudonima po hyni ne forume po po veq talluni m e lirikun ju se e dhe publiku po ju shef se qfar malli jeni ju


ne vend se ti ndihmoni lirikut diqka e po kshtu e ka kjo

keshtu duhet te ju ndihmoni te burgosurve politik e ushtarve te lirise
qe luftuan e u flijuan q e fmijt tuaj te shkojne te qetė ne shkolla
ne liri ua keni kthye me te mire ktyre ju valla bravo mosmirnjohje
e keni treguar veten dhe fytyren tuaj medet

me kujtohen dikur disa njerz qe vinin ne perendim e me kilometra
kam shkuar per ta per te ju ndihmuar atyre sakatave gjytyrymave
qe kishin ardhur prej dhive drejt e ne perendim per gjithqka qe kishin nevojė
i kam ndihmuar ka edhe nga ata qe i kam qite ne binare te jetes -
por sot ata me qyrrat perpjet qe i kan akoma me zakonin edhive shum lart ja pjerdhin me dner me thene kjo esht pra mos aftesia per formim njerzore


shum nga ata i kam ndihmuar ne perkthime ne punsime e ndihma gjithfare
me ne fund disa ma kthyen me te keqose me mosmirnjohje e kurr nuk kan thirrė ne telefon trup e faqe zeze jan ata

e disa nga ata betoheshin ne krye te nanes e te babes

se nuk kan me te harrue per jet te jetve

eh u msova me bukshkelsa keshtu kan vepruar shumkush kur ne shqiperi gjeten strehim gjat luftes e nuk ka shkuar ma asnjiher per ti viz ituar ato familje ku kan ngrene buken e kan gjete strehen qyqari se jo mahi i thone kesaj si mund te harrohet nje familje qe te ka streguar ne dit te vveshtira
por shumqka esht qoroditur te ne nejse si te jesh ta jep zoti dihet por

mosmirnjihje dhe qyaria kan arritur kulmin
atyre familjeve q e kan strehuar njerz disa
nuk u kan be ma as nji telefon pse moral esht ky turp i zi po sikur te ju kishin lene ne rruge me gjith femi ne te ftoft

u mosva tash me bukshkelsa e ata qe te shkelin te miren m te dy kembet e buken

nuk me befason ma asnji mosmirnjohje por te gjitha i sheh zoti ai esht i madh ne qiell dhe e ka gjithqka ne vrojtim
mbahuni dhe ruajuni nga i plotfuqishmi se mekatet te
ai paguhen per secilin karakter te lig e te dobt gjithsesi pra mos harroni
se zoti nuk haron ai ju vjen ju hakesh veq mshefuni pas maskave ju se do mir ekeni veprini keshtu me keto sjlelje tuaja dyftyrshe edhe ti dikun e njohur je

lirik
15-12-09, 23:03
gjithkuj buken mos ja jep
buka jote mund te vret

lirik
15-12-09, 23:05
vraje o zot gjith mohimtarin
me shum fytyra qe i ka te mjera
mos e qit ne drite tradhtarin
qe shkel prore permbi vlera
vargje te lirikut

lirik
15-12-09, 23:06
Lirik, qysh je bre? A u lodhe? Qysh e kalove diten? Lirik, pata nje kerkese? Pse spo i qet qato vargjet qe ia ke dediku Qikes me Kule. Ishin t'mira.

Lirik, me t'mira.


vargje te mira un i kamkushtuar shum kuj per te knaqur shpirtin dhe zemrat e shqiptarve

roadrunner
15-12-09, 23:10
Valla bre lirik, ndaq beso ndaq mos beso, qekjo roadrunner-i, perveq qetij user-i, as kurr njetin se kam me hap. Mua me thirren aty ne forum, po beson, boll po m'del qeky, me nje user. Po pse po e merr si kritike gjithqka qe te thot dikush? Une sugjerova se me pelqyen. A nuk ben a? Ok, pra, ato jane te tuat. Eshte e drejte e ytja nese don t'i kesh edhe ketu, e nese jo. Une munda t'i bej copy paste, por nuk ia shkeli askujt te drejten autoriale. Ndoshta kjo te bind se nuk jam kah bej shaka, qe t'i marresh per s'keqi. Mos mendo, se ia kam nis me te njoht, edhe per qdo dite po shkon e me mire. Pse po i djeg urat? Nuk po tallna. Meqense, te gjith jemi kyq ketu per shoqeri e jo per hasni, keshtu qe merre per te mire.

roadrunner
15-12-09, 23:11
Po per ate thash, qiti edhe ketu, le te dine se liriku nuk eshte ai se po e shohin? Le te dine se ti ke anet pozitive. Ashtu i mund te gjithe.

vargje te mira un i kamkushtuar shum kuj per te knaqur shpirtin dhe zemrat e shqiptarve

lirik
15-12-09, 23:50
Vuaj bilbil ne kohra e moteautori xhelal ferizi

se te krrusi pa besia
pse lirik qanė penda jote
se ne asht ka shkue tradhtia

po qanė palca e ksaj jete
se ka hy myku me hile
druj qetine e lule flete
qajn' lulkuqe e karajfilee permbi to po shkelė bizari
zemrat maska e mbajnė tik takun

e po mbijnė hilet si bari

mosmirnjohjet mbajnė bajrakun


koha pjellė therra kopile
ku me mbi s' don trandofili
sillet bota me shum hile
ne shtegtim loton bilbili

pėrmbi zhgjyr mbinė emocioni
thonė me maskė po del pranvera
ne vend tė engjujve flet demoni
se q' po vyshket kohė e mjera

thonė nuk mbet kund i kthjellt ndoj krue
gurrė qė rrjedhė pa interese
thonė se burri u bė grue
nuk po mbijnė ma lule bese

veq po mbijnė do driza t. kqia
si me dalė ferrit mizorė
bimė te qelė s' po qet liria
mbet nji zog qe qanė mbi borė

atij loti i shkon nė sqep
e n' flutrim kahdo i pikė
shkon me kėngen shkrep mė shkrep
tue cicėrue me varg lirik

veq se kurr nuk e merr moti
as liria se merr n 'gji
pse bilbil te derdhet loti
si i currilit me magji

e lot me te kthjellt nuk e nxjerr gurrė mali
as shkumb perplasjet gurve n' prroje
ku bjen vala e nda sterkali
por si i shiut kulluem mbi hoje

ashtu del qerpikut te zogut
se s 'po ka kund strehė kombtare
ne vende te huaja strofullugut
e kan mblue hijet tinzare

thone se strukė jan shpendė kreshnike

as s flutron ma gjeraqina
se n' shqipni ku i thonė etnike
nuk lulzojnė as moti as stina

veq lulzojnė do far mohime
zog mbi dhe qe s' lan me kndue
ik bilbil ti me varg rime
ne dhena t' huaja tue flutrue

se sot koha s' ėsht e jote
ne hile frynė edhe puhija
koha solli mohe ne kto mote
n' qerdhe ty s' te don shqipnija
--------------
autori xhelal ferizi
---------------------------------

lirik
16-12-09, 00:19
Vargu im qe ke thye shum akuj bore
autori xhelal ferizi

vargu im qe ke thye shum grila

vargu im qe ke mbetė mbas dore

ne kneta ka shum krodkodila


ruaju kahdo ruaju i dashur vargu im
nga jarga e djallit e shpotija
dhe dil kur gjith yjet dalin ne argtim
kur del permbi dhe bukurija

ruaju e rri pran ylberi
mos bjer me pi mbi moqale
aty ku kullon gjithmonee nderi
pi neper gurrat ne male


por ruaju nga hijenat plot hile
nga kohrat qe nuk njohin fe
ruaju nga bijat kopile
ruajau nga dobiqt permbi dhe


ka nga ata qe duan te hanė tė gjallė
por ka nga ata qe te qajnė me lot krokodili

ka edhe nga ata qe tė duan si peshk tha mbi zallė
e nga ata qe tė duan me lot si currili

Vargu im qe ishe i sert per armikun
qe ishe prore thike per tradhtarin
o vargu im mbaje me shpresa lirikun
se vlerat ty te duan si arin

mos u the nga shkelsit e bukshkelsit
as nga hijet e ftofta zuzare
neper kohra dalin shpesh djajt e mjelsit
qe mjelin hile per kohrat tradhtare

prandaj andej mos kalo kah djalli
e djajt qe i luajn vallet mbi qdo vlerė
ty te do ai dhe e qdo kokerr zalli

emocioni shqip ku loton me mallė


autori xhelal ferizi liriku me penden shqiptare
----------------------------------------------------------

lirik
16-12-09, 00:35
Po per ate thash, qiti edhe ketu, le te dine se liriku nuk eshte ai se po e shohin? Le te dine se ti ke anet pozitive. Ashtu i mund te gjithe.
Q rendesi ka se kush esht liriku asnjiher nuk ka rendesi kjo far pune q emua me duket qeshrake kjo ti deshmohem dikuj per vetveten apo anet pozitive q rendesi ka kjo un mendioj se me rendesi jan koncentrimet ne punen dhe vargjet q e krijojn personi se kush esht personi q rendesi ka kjo
rendesi ka vlera qe shkruhet aty se sa mbrapsjht mendojn disa shqiptar te habisin q rendesi ka se si esht personi qe nxjerr nje makine te bukur esht burr i mir apo jo un vlersoj makinen se qfar vlerash ka makina

po ju qka jeni lidhur per personit lirikut q rendesi ka ktu liriku
rendesi ka qka krijohet dhe qka shkruhet
mua nuk me keni per dhenderr as per turrshi as per
prodhime bujqsore prndaj msohuni te dalloni vlerate jo ti percjellni njerzit se ajan burra te mir a jo shikoni se qka qesin ata ne drite dhe vlersoni kualitetet se a esht burr i mir personi q i duhet kjo dikuj nese esht i mir esht per e vete apo jo pse sorollateni gjithnji rreth njerzve dhe prandaj keni mbetur rob te kti mentalitetit ne eruope mendohet ndryshe
nuk shikohet s e qfar burri esht por qka punon e qka qet ne drite

dhe nuk ka apsak rendesi kjo se qfar burri esht nji sheknctare per shembull por se qka ka zbuluar

rendesi nuk ka njeriu ose pazari rendesi ka krijimtaria qka shkruhet

ju keni mbetur rob duke u sjellur rreth meje jo liriku kshtu eliriku ashtu
thuani diqka per vargun q ju duhet liriku nes eju duhem per muhabete ather takohemi rrijm e pijme e vallzojme por ne ato rrethana nuk dua q ete flitet per vargun dua te ket tema tjera muhabetesh q enuk kan lidhje me vargun ndersa kur flitet per vargun ather thirret personi qe te flet per vargun para ndonje interviste -
dhe jep vlersime per vargun pra msohuni ti dalloni vlersimet profesionalizmat nga muhabetet private

q i duhet kjo dikuj ka apo nuk ka vlera liriku q i hyn kjo ne pune dikuj

q mund te jet interesant kjo aspak hiq

pra prsoni asnjiher nuk esht ne pyetje por vargu dhe materiali krijimtaria


prandaj msohuni te ndani krijimtarin nga personi


dhe ku jan vlerat aftesohuni per jeten dhe msohuni ti ndani gjėrat e civilizimeve


vargjet per shembull qe jan me interes per lexuesin e harrojeni personin personi nuk i duhet kuj por vargu

krijimi poema poezia lirika dhe vlerat nese ato vlejene diqka

ather vlerat nxjerren personi nuk jeton gjthmone dhe i duhet vetem varrit


kur ti vjen koha ndersa vlerat mbeten ato duhet nda nga personi

Makresh
16-12-09, 10:35
Lirik, tregom prej ketyre qindra poezive tua, cilen e konsideron si best-seller per vete, pra qe ke arrit kulmin, ta quaj keshtu, te "Frymėzimit" ?

roadrunner
16-12-09, 10:48
Lirik vella, gabim je. Po t'me interesonte mua qfare burri je, t'u kisha drejtue me emer Xhelal Ferizi, e jo me Lirik, me pseudonim qe ti na i prezenton vargjet e tua. Ja pra, kjo dmth se une mendova qe ti ti shfaqesh poezite tua ketu, e t'i tregosh te gjitheve per zellin qe ke, dmth per punen tende, e jo per qfare burri je, a je qel a ke mjekerr, apo qfare di une. Them t'i shpalosh anet pozitive tua, e ti mu ktheve me ate se nuk duhet t'i shohim anet e poetit si njeri, por vetem vargjet e tij. Anet negative t'u jane pare, por leje mllefin anash, dhe fillo t'i shfaqesh edhe ato pozitivet, t'i tregosh te gjitheve se Liriku eshte poet i mire, e jo nje njeri siq ata e kane parapare. Mos harro, nje poet mund te dish se qfare "burri" eshte edhe me ane te vargjeve qe shkruan, sepse ato pikin nga shpirti, e jo nga andrrat.


Gjitha te mirat :d
Q rendesi ka se kush esht liriku asnjiher nuk ka rendesi kjo far pune q emua me duket qeshrake kjo ti deshmohem dikuj per vetveten apo anet pozitive q rendesi ka kjo un mendioj se me rendesi jan koncentrimet ne punen dhe vargjet q e krijojn personi se kush esht personi q rendesi ka kjo
rendesi ka vlera qe shkruhet aty se sa mbrapsjht mendojn disa shqiptar te habisin q rendesi ka se si esht personi qe nxjerr nje makine te bukur esht burr i mir apo jo un vlersoj makinen se qfar vlerash ka makina

po ju qka jeni lidhur per personit lirikut q rendesi ka ktu liriku
rendesi ka qka krijohet dhe qka shkruhet
mua nuk me keni per dhenderr as per turrshi as per
prodhime bujqsore prndaj msohuni te dalloni vlerate jo ti percjellni njerzit se ajan burra te mir a jo shikoni se qka qesin ata ne drite dhe vlersoni kualitetet se a esht burr i mir personi q i duhet kjo dikuj nese esht i mir esht per e vete apo jo pse sorollateni gjithnji rreth njerzve dhe prandaj keni mbetur rob te kti mentalitetit ne eruope mendohet ndryshe
nuk shikohet s e qfar burri esht por qka punon e qka qet ne drite

dhe nuk ka apsak rendesi kjo se qfar burri esht nji sheknctare per shembull por se qka ka zbuluar

rendesi nuk ka njeriu ose pazari rendesi ka krijimtaria qka shkruhet

ju keni mbetur rob duke u sjellur rreth meje jo liriku kshtu eliriku ashtu
thuani diqka per vargun q ju duhet liriku nes eju duhem per muhabete ather takohemi rrijm e pijme e vallzojme por ne ato rrethana nuk dua q ete flitet per vargun dua te ket tema tjera muhabetesh q enuk kan lidhje me vargun ndersa kur flitet per vargun ather thirret personi qe te flet per vargun para ndonje interviste -
dhe jep vlersime per vargun pra msohuni ti dalloni vlersimet profesionalizmat nga muhabetet private

q i duhet kjo dikuj ka apo nuk ka vlera liriku q i hyn kjo ne pune dikuj

q mund te jet interesant kjo aspak hiq

pra prsoni asnjiher nuk esht ne pyetje por vargu dhe materiali krijimtaria


prandaj msohuni te ndani krijimtarin nga personi


dhe ku jan vlerat aftesohuni per jeten dhe msohuni ti ndani gjėrat e civilizimeve


vargjet per shembull qe jan me interes per lexuesin e harrojeni personin personi nuk i duhet kuj por vargu

krijimi poema poezia lirika dhe vlerat nese ato vlejene diqka

ather vlerat nxjerren personi nuk jeton gjthmone dhe i duhet vetem varrit


kur ti vjen koha ndersa vlerat mbeten ato duhet nda nga personi

lirik
16-12-09, 16:30
Lirik, tregom prej ketyre qindra poezive tua, cilen e konsideron si best-seller per vete, pra qe ke arrit kulmin, ta quaj keshtu, te "Frymėzimit" ?

-------------------------------------------------------------------------------
Un ty nuk te kuptoj makresh kjo tingllon disi si nje tallje me mua
ti vazhdon te tallesh me mua makresh

lirik
16-12-09, 16:47
q ' vlera kerkon ti nga un roadrunner, ti je shprehur keq per mua ,me ke ngacmuar dhe ke shkruar negativisht per muaedhe kur kam dashur te paraqes diqka te sinqert ti je shprehur me cinizem ndaj me je

me ke sulmuar nga motivet te quditshme sikur te kisha ndonji borgj

ka mundesi qe ti je ndonji e njohur qe te kam bė dikun mire

e je duke ma kthyer me te keq si shum disa

qe ka ndodhur gjat pervojes se jetes time edhe ne burg


le qe kisha hallet e mia por me duhej te dilja ne mbrojtje te te gjithshqiptarve

qe ishin ne burg ket e dijn te gjith qe jan gjalle dhe mund ta deshmojne


nuk jam penduar per veprat humanitare por nuk i kuptoj mosmirnjohjet e disa


shqiptarve

si mund te shprehem un me ndonje vlere pozitive ndaj nje njeriu si ti keq qe

me ka fye


dhe jam ne raporte te kqia me te a e mertion ti qe un para teje te shpalosi vlera

kjo esht qe un te tallem me principet e mia te vetevetes ,kur un dhe ti jemi ata qe kemi fyer njeri tjetrin dhe nuk jami aspak miq .

roadrunner
16-12-09, 17:00
Edhe une si ti, kur me ke ofenduar per heren e pare, ta kam kthyer..ja pra keshtu si ti 10 fish? Nuk ma merr mendja se me ke ber mire ndonjehere, te vetmen te mire qe mund te besh eshte qe te shkruash poezi. Ajo eshte pasuria qe i rralli ka. kam respekt ndaj teje si i burgosur, por ti me ke ofenduar dhe une te kam kthy. Neyse, prap jet ne ndergjegjen e te dyve kjo qeshtje. Une kam vendosur mos te ofendoj me, edhe pse ti ishe i pari qe fillove, prap vendosa qe te njoh si nje poet, e jo si mendojne edhe shume tjere. Per ate kerkova qe ti te tregosh anet pozitive, se ti je njeri i mire, normal kemi te gjithe batica e zbatica, por aty thelle brenda, ke diqka te mire, qe shpreh ne poezi, pse jo edhe ne komunikim normal :D

Dakord? :D

q ' vlera kerkon ti nga un roadrunner, ti je shprehur keq per mua ,me ke ngacmuar dhe ke shkruar negativisht per muaedhe kur kam dashur te paraqes diqka te sinqert ti je shprehur me cinizem ndaj me je

me ke sulmuar nga motivet te quditshme sikur te kisha ndonji borgj

ka mundesi qe ti je ndonji e njohur qe te kam bė dikun mire

e je duke ma kthyer me te keq si shum disa

qe ka ndodhur gjat pervojes se jetes time edhe ne burg


le qe kisha hallet e mia por me duhej te dilja ne mbrojtje te te gjithshqiptarve

qe ishin ne burg ket e dijn te gjith qe jan gjalle dhe mund ta deshmojne


nuk jam penduar per veprat humanitare por nuk i kuptoj mosmirnjohjet e disa


shqiptarve

si mund te shprehem un me ndonje vlere pozitive ndaj nje njeriu si ti keq qe

me ka fye


dhe jam ne raporte te kqia me te a e mertion ti qe un para teje te shpalosi vlera

kjo esht qe un te tallem me principet e mia te vetevetes ,kur un dhe ti jemi ata qe kemi fyer njeri tjetrin dhe nuk jami aspak miq .

lirik
16-12-09, 17:24
Edhe une si ti, kur me ke ofenduar per heren e pare, ta kam kthyer..ja pra keshtu si ti 10 fish? Nuk ma merr mendja se me ke ber mire ndonjehere, te vetmen te mire qe mund te besh eshte qe te shkruash poezi. Ajo eshte pasuria qe i rralli ka. kam respekt ndaj teje si i burgosur, por ti me ke ofenduar dhe une te kam kthy. Neyse, prap jet ne ndergjegjen e te dyve kjo qeshtje. Une kam vendosur mos te ofendoj me, edhe pse ti ishe i pari qe fillove, prap vendosa qe te njoh si nje poet, e jo si mendojne edhe shume tjere. Per ate kerkova qe ti te tregosh anet pozitive, se ti je njeri i mire, normal kemi te gjithe batica e zbatica, por aty thelle brenda, ke diqka te mire, qe shpreh ne poezi, pse jo edhe ne komunikim normal :D

Dakord? :D-------------------


Un nuk e kuptoj popullin tim kur them popullin tim natyrisht nuk mendoj ne gjith popullin - por ne disa njerz qe flasin shqip - si ka mundesi kjo qe te

nevrikosin keshtu - ne vend se te perkrahin -te len pa tekst kjo sjellje
-te popujt tjere
kjo kurr nuk do te ndodhte -merreni me mend se ne qfar nervozash me

kan krijuar -me kujtohen shum raste ne jete jo vetem ktu por edhe ne burg

me krijonin disa shqetsime krejt pa lidhje ka pas raste kur as buka nuk me

hahej nga disa veprime te disa baloshve ne burg kishte hajavan boll

toka qka s po mbante sa i perket ksaj qe thua asnjhier nuk qendron kjo


qe thua se un te kam provokuar ty ma se pari kjo nuk ndodhe te un asnjiher

por nuk qenke e sinqert provokimet dhe ngacmimet i nise ti te nje teme u

lajmrove dhe ke shrkuar negativ per mua pa te pasur kurfar borgji

nuk e di pse i bėre keto veprime e kishe si zakon grindjen me njerz

por ne grindje e siper e kishe zakon me perdor denikrime

gjithnji duhet kujdes te dinjiteti nuk duhet prekur njeriu sepse aty esht pika

ma e dobt njeriu aty e humb pastaj kontrillon dhe del prej binari

kur preket aty ti pikrisht ekishe zakon me ngacmue ne pika te kqia dhe pa ndosj shkak je grindur me shum ktu dhe ke filluar ti jo ata -

ket zakon e paske te keq kur prishen raportet me njerz veshtir esht pastaj te krijosh stabilitet shoqerore sepse fyerjet mbesin si kujtesa te kqia -

mendoj se disa shqiptarve ju mungon aftesia e komunikimit te popujt europian kjo msohet neper shkolla se si duhet te sillesh e si duhet me komuniku me

njerz njeriu esht parter jetsore dhe faktore me te cilin jeton

nese e ke vrejtur nji diqka me rendesi ne jete edhe me kafshen kur sillesh mir
ajo zbutet se le ma njeriu

lirik
16-12-09, 17:34
URATA
---------------
XHELAL FERIZI AUTORI
-------------------------
FALMA ZOT MA Tė BUKUREN FJALė
Qė E MBAJNė L'MUE KARAJFILAT
E MA Tė BUKUREN CICėRIM N'MAL
Nė PRANVERė Qė E KNDOJN ė BILBILAT
------
FALMA O QIELL AT QELS SEKRETI

Qė E MBANė HANA E BUKURISė

E GURė QMUE Qė I KA DETI
EDHE ARTIN E HEJSHISė
---------
ART HJESHIJE Nė METEORE
ART Qė E MBANė SHARMI I RUBINIT
Tė JA DHUROJ VASHES ARBNORE*
QELė SI NGJYRA E LULES T 'DRINIT
----
VARGUN O ZOT MA SHNDRRO Nė KROJE
Nė UJė DIAMANTI GURė E ZALLIT
MA BėN VARGUN BILBIL GOJE
PENDEN Tė QELė SI NGJYRA E ALLIT
---------
E TI SHKRIJ ART KSAJ MIQSIJE
PORSI YJT Qė SHKRIJNė N' GJI NATe
ME AT NDJENJė SI ART MAHNIJE
Qė I NXJERR HANA PREJ URATE
-----------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
PREJ URATE I NXJERRė HANA
KUR SHEH TROJET ME GURGULLIMA
NėPėR PRROJE GURė E RANA
PORSI VARG DERDHė VALė ME RIMA
---------
ASHTU VARGUN UN PO E VESHI
PLOT MIQSI SI LULE ARE
PORSI DIELL MIQSISHT PO I QESHI
KSAJ URATES VASHė SHQIPTARE
---------
E DHURATė DO VARGJE Tė LIRA
PORSI TUFA N' KAMOMILE
JA DėRGOJ SE ėSHT MA E MIRA
VASHė E BARDHė SI KARAJFILE
--------------
ME ERė Tė BUKUR AROMTARE
SI E KA GONGJJA ME FLETė Tė HOLLė
PO JA SHKRUAJ ME GJUHė SHQIPTARE
ME LULZIM SI PIPAT N' MOLLė
----------
VEQ TA NDJEJ KJO THELL MIQSINė
SI E NDJEN GJAKU I BURBUQES
SI E NDJENė FUSHA DARDANINė
KUR LUAN ERA SHARM T' BURBUQES
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE Nė MėRGIM
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/reputation.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/reputation.php?p=1497572) http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1497572)

lirik
16-12-09, 17:36
N' qerpik t' diellit e n' qerpik t 'hanes

Autori Xhelal Ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
---------------------------
tue shkrue vargje n'kohra t'motit
nė gjuhen shqipe gjuhė tė nanes
me kullim si malli i lotit
---------
rrijė tue dridhė mallin si vala
dėnesja prore tue m' lakue
pėrmbi lot si mbi ujė njala
shkoj mbi mote tu u kujtue
--------
eh rini n' dridhje e vibrime
qė po mė ndezė pėrmes kujtimit
e po mė nxitė kah koha ime
nė deje zemre t'pėrmallimit
-----
a tė kujtohet ather bregut
kur kam dal matanė nji prroni
e kam kcye drejt atij shtegut
per me dalė te i hije ftoni
----------
a tė kujtohet ty ai brez
kur te trupi aty nėn ftue
kishte dalė njė vashė sy'zezė
kangė shqiptare tue kendue
--------
ather lviznin flettė prej ftoni
thue ishin lidhė me brusha bari
me puhi qė ai dhe i joni
mbushet fllad qė e sjellė behari
-------
a tė kujtohet ajo qaf'gjata
me flokė ere shprushė bilbile
qė nuk din as imagjinata
me e pėrshkrue at karajfile
---------
mė dridhej trupi si purteka
hapi me shkonte si rrymė teli
thue me krah qiellin e preka
kur e pashė si i luante beli
---------
thue ndoj zanė prej vizitori
kishte zbritė mbi fusha e ara
aman zot sa i drejtė krahnori
e balli i qelė qė i rrinte para

---------------
eu rini po a tė kujtohet
si e qeli gazin ajo zana
koha e moti pėrmallohet
ajo u qel siq qelej hana
---------
edhe hija aty nėn ftue
nisi e u dridh siq dridhet fija
nė flok balli tu u lakue
kur te shprurshė vet bukurija
----------
e djersėt tua shkonin ballit
e her ti terte ai fllad lehti
kishe ra nė pikė tė hallit
ndjenjat tua u shtuan si deti
--------
thue je gjetė para mbretreshe
ah pse i ule sytė pėr dhe
para ksaj vashe sokoleshe
fjalė nuk tė dual pėr me ba be
---------
se tė shtroj ajo bukuria
edhe gojen ta mori doka
i sajė arti e mahnija
te dy sytė ti rrxoj kah toka
---------
tė dridhej zemra atdhetare
fjala nuk t 'delte e bukurisė
qeshte zogza argjentare
vasha e sharmit t' dardanisė
--------
e ty buza qumsht tė qitte
ende i ri ishe o djalė
dieli gazin asaj ja ndrirtte
thue magjija nxjerrte i fjalė
---------
priti ather ajo e foli
e ta tha nji fjalė shqiptare
porsi ė ndrra me fjalė tė doli
dridhi ndjenjat qehlibare
-----------
a tė kujtohet aty i zog mali
qė kish ra nder fusha e ftoje
si kėndonte o lum djali
e do gurgllimė qė binin n' prroje
-----
zogu vet kish ardhė me pa
at pikturė si rrahnin zemrat
porse ty dehja t' kish ra
kah qdo ndjenjė t' numronte emrat
---------
her numronte emra nė deje
qė nuk tė lente me thanė fjalė
her nji ndjenjė qė nė vlim kreje
turrin zemres tue ja ndalė
----------
veq i the do far belbzime
se tė trullosi bukuria
pse mi sjellni tash kto kujtime
o tė largta kohra tė mia
----------
nga autori xhelal ferizi
liriku mėrgimtarė
---------------

lirik
16-12-09, 17:37
Se un do i marr me art hjeshije

Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
--------------
do valė tė bukura tė ndjenjes time
e me at mallė prej dashurie
ty tė uroj oj toka ime
-------
e me gjuhen qehlibare
nxjerrė prej palces prej vyrtyti
tė uroj fat oj tokė shqiptare
ktu nga largi un biri i yti
----------
edhe ju o zogj nė atdhe kah jeni
tė gjith mbi degė tė dardanisė
vargun tim nė shpirtė ta ndjeni
e t'flutroni n' qiell t' lirisė
-----------

atje ju paqja u kndoftė prore
qielli i juaj ju past' bekue
kahdo shqip n' kodra e bregore
fusha e male u ndejshin gzue
-----------
ua uroj vitin e ri
edhe vite tjera tė reja
me pendė time plot mirsi
shqip qė i derdhet ngjyra e feja
---------
ah ju dua porsi si vet malli
qė del shpirti e damarit
e kahdo shqip flet dheu e zalli
po u dhuroj vargje t' shqiptarit
----------
qė ju ti ndjeni tė gjith me emer
germė e varg si ato barkusha
qė mbajnė nė puls tė shtrejten zemer
ashtu mbani o male e fusha
--------
ashtu mbani o ju nė etni
madhėshtore o lugje e prroje
me plot shije e dashuri

ndjeni nė gjak si tė ėmblat hoje
---------

le tė shkojnė si gurgullima
gurra'nisė pėrthye damarve
arti im lirika e rima
qė u shpirtzue nė gjuhė t' shqiptarve
----------
e kahdo era pėrthyhet
nė lehtesi kahdo tue lmue
vargu im pėr ju do tė shtyhet
porsi vala tue rimue
---------
Autori Xhelal Ferizi
liriku i mėrgimit
---------------------

lirik
16-12-09, 17:38
Se un do i marr me art hjeshije

Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
--------------
do valė tė bukura tė ndjenjes time
e me at mallė prej dashurie
ty tė uroj oj toka ime
-------
e me gjuhen qehlibare
nxjerrė prej palces prej vyrtyti
tė uroj fat oj tokė shqiptare
ktu nga largi un biri i yti
----------
edhe ju o zogj nė atdhe kah jeni
tė gjith mbi degė tė dardanisė
vargun tim nė shpirtė ta ndjeni
e t'flutroni n' qiell t' lirisė
-----------

atje ju paqja u kndoftė prore
qielli i juaj ju past' bekue
kahdo shqip n' kodra e bregore
fusha e male u ndejshin gzue
-----------
ua uroj vitin e ri
edhe vite tjera tė reja
me pendė time plot mirsi
shqip qė i derdhet ngjyra e feja
---------
ah ju dua porsi si vet malli
qė del shpirti e damarit
e kahdo shqip flet dheu e zalli
po u dhuroj vargje t' shqiptarit
----------
qė ju ti ndjeni tė gjith me emer
germė e varg si ato barkusha
qė mbajnė nė puls tė shtrejten zemer
ashtu mbani o male e fusha
--------
ashtu mbani o ju nė etni
madhėshtore o lugje e prroje
me plot shije e dashuri

ndjeni nė gjak si tė ėmblat hoje
---------

le tė shkojnė si gurgullima
gurra'nisė pėrthye damarve
arti im lirika e rima
qė u shpirtzue nė gjuhė t' shqiptarve
----------
e kahdo era pėrthyhet
nė lehtesi kahdo tue lmue
vargu im pėr ju do tė shtyhet
porsi vala tue rimue
---------
Autori Xhelal Ferizi
liriku i mėrgimit
---------------------

lirik
16-12-09, 17:39
Vrapimi Mbas Hiqeve
------------------
Xhelal Ferizi Autori
Nė Mėrgim
------------------------
Kishin Pas Vrapuar Mundimet E Mia Pas Hiqeve
Kishin Pas Shkuar Pas Kohrave Djerrė
Kishin Pas Qeshė Mandej Grepat E Shkurtabiqve E Shkurtabiqeve
Duke Mė Quajtur Pendė Qyqje Mbi Ferrė
----------------
Kishin Pas Qeshė Mandej Bloza E Errsira
Me Vrapin Tim Pas Hiqit
Pasi Doli Mbi Dhe Ma E Para Ma E Mira
Epoka E Shundit E Kiqit
-----------------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------------

lirik
16-12-09, 17:40
KUR E QOVA GURIN E DėNIMIT
-----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------
KUR E QOVA GURIN E PESHES Nė FUND Tė CAKUT
KUSH Tė THA TA SJELLėSH Mė THA NJI DJALLė
UN U STEPA U NGRIVA Nė PALCEN E GJAKUT
MBETA MBI DHE AS VDEKUR AS GJALLė
---------
SHKO Mė THA QOJE Nė AT TJETRIN BREG
UN ZVARRAS PRAP ME HAPIN E MJERė
KUR SHKOVA TE CAKU PėR ME DALė Nė SHTEG
Mė PSHTYU DJALLI TJETėR Nė VLERė
-----------------
DHE IKJE MBAS IKJE ME GURIN Nė SHPINė
DJAJT DUKE Mė PSHTY Nė FE
O MUNDI IM Qė TA VRANė RININė
TI JE LOT E DJERSA E MBYTUR PA ATDHE
-------------------
XHELAL FERIZI
AUTORI Nė MėRGIM
--------------------------------

lirik
16-12-09, 17:41
DUKE DėNESė I ZHGėNJYER
--------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------
DUKE DėNESė I ZHGėNJYER
TENTONTE Tė Mė PAJTONTE KARAJFILI
GJOKSI Mė KėRCENTE I PėRBUZUR I FYER
NUK Mė JOSHTE AS I PA FAJSHMI BILBILI
----------------
EDHE PSE DONTE Tė Mė PėRKDHELTE SECILA BURBUQE
NUK DOJA PAJTIM AS NUK KISHA BESė
SA SHUM GONGJE E SA SHUM LULKUQE
MA FSHININ LOTIN E KULLUAR SI VESė
----------------------
UN ME ZHGėNJIMIN LOTBARDHė ME DRITHėRIMė
QASTET I MALLKOJA DUKE I DėRGUAR Nė FERR
Nė MOTE E SHEKUJ NUK DUA Tė JEM CICėRIMė
Tė KėNDOJ PėR MOHIM E TERR
-----------
UN NUK DUA MA Tė BESOJė Nė FJALė
NUK DUA Tė JEM PESHK PėR ZALLė
Tė Mė PėRDREDHIN MBI DHE ETJET SI NJALė
Tė VDES I ETUR ME MALLė
-----------
UN NUK BESOJ AS Nė LULE Tė PA DJALLZI AS Nė FLETė
Qė SHTRIHEN ME NGJYRA PA HILE
UN DYSHOJ TASH Nė SECILEN JETė
SE NėN TO MSHEFEN GJARPER UJK E SKILE
----------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------------

lirik
16-12-09, 17:42
Ju Nuk Keni Fytyrė
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Ju Nuk Keni Fytyrė O Akuj Tė Ngrirė
Ju Hani E Pini Turp Nga Ftoftėsia
Ju Nuk Mund Tė Jeni Kurr Qirij Tė Shkrirė
Qė Tė Nxejė Nė Atdhe Pėrjetsisht Liria
---
Ju Pini Akullsisht Her Dukshėm E Pa Dukshėm Marre
Ju Jeni Gllabrimi I Tokes
Ju Jeni Krimba Qė Mbi Dhe E Nė Varre
Ja Hani Trupin Etnike Nanė Lokes
----------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------------

lirik
16-12-09, 17:42
Kush Je Ti Hije E Zezė
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Kush Je Ti Hije E Zezė Ndjekje
Kush Je Ti Vrastare E Shekujve E Besimit
Kush Je Ti Mos Je Ndonjė Pjellė Vdekje
E Mbarsuar Nė Faren E Zezė Tė Mallkimit
-----------
Kush Je Ti Qė Mė Ndjek Nga Pas
O E Zezė Qė Artin E Shpirtit E Vret
Kush Je Ti O E Ngrysur Qė Nuk Len Dritė Nė Gas
Gazmoret Mote Mi Len Shkret
--------
Kush Je Ti O Thėrmore
Qė Shpirtin Ma Don Nė Thėrrime
E Fatet Mi Len Mbas Dore
Nga Ti Qanė Penda Ime
-------------
Kush Je Ti O E Pandashmja Hije
Kush Je Ti Maska E Pa Mėshirė
Mbi Tokė E Hise Etnije
A S Nė Dhe Tė Huaj Nuk Mė Len Tė Lirė
--------
Kush Je Ti O Fatngrėnse Nė Gjen
Pse Diellin Ma Mbushė Me Tė Zi
Nga Shkon Nga Endesh Nga Vjen
Qė Lot Po Mė Jep Me Pi
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

lirik
16-12-09, 17:43
Mė jepni edhe mua njė pikė
------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
ma jepni edhe mua nji pikė atdhe
nji pikė ujė lirie
ma jepni nji pikė diellė nė hise kosove
ma jepni ni pikė dardania
------
ma jepni tė pamvarsisė nji pikė aromė
ma jepni nji pikė tė asaj tė shtrejtė ere vatani
ma jepni pak gji lokje se etja na la nė komė
ma jepni nji kokėrr toke me dhe iliriani
-----
ju paskit qenė vetėm pėr vete
ma jepni nji pikė ujė pamvarsie
se ju mbulojnė lotėt si dete
nga mėrgimi qė vijnė pėr tokė e atdhe etnije
---------------
ma jepni o bij harrimi
ma jepni nji pikė ujė trolli etnik
ma jepni se ju mbulon mallkimi
dhe bini prap nėn armik
---------
ma jepni nji pikė nga ai qiell
tė shuajm etjen shekullore tė robėrisė
na lėshoni nji rreze me diell
tė na nxenė kosova e lirisė
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------

lirik
16-12-09, 17:44
O toka ime
-----------------
Xhelal Ferizi liriku nga Mitrovica
-------------------------
o toka ime pse s’ mė flet
ti qė mė dhe etni gjak gjuhė e shpirtė
o toka ime o liqe lum e det
un jam jam loti i pėrjetsisė
jam dhimbja e tretur e zbraztive shkret
jam guri i luajtur nga vendi i etnike shqipėrisė
jam guri qė hilet hallet mė kan rrokullisė
un jam sizif udhėkryq me rrudha
un jam vrapi i pa krah
un jam qyqe kahdo mė qet udha
jam topi nė duart e padrejtsisė
un jam gjamė e damarit
un jam dyshimi nė pah
un jam gjaku i shqiptarit
shpėrnda nė dėnimet e pėrjetsisė
un jam vet o toka ime
un jam shpirti qė prodhoj halle
un jam vala mbi pėrvlime
qė digjem mbi gurė e zalle
un jam ai qė se pėrcaktoj dot
as piken e cakut nė arsye
un jam vet ai lot
qerpikve tė mjerė qė jam thye
me lotin gjithkah zhgėnjye
un jam pa atdhe
pa tokė pa dije
un jam ai qė nė besė jam pre
jam endacake nji hije
un jam vet hutia
nėpėr semafora me hapa
un jam o toka ime ai qė jam bre
un jam si akulli e vapa
qė nuk me shkrinė as nuk mė nxenė asnjansia
un jam i humburi jam koka
qė nuk di ku mė rėndon koka
un qė po bie plast mbi dhe
ngarendjeve pa iu gjet cak

jam turri qė jam pre
mėrgimin dhimbjen e kam nė gjak
dhe vuejtjen tė pėrjetshmin peshqesh
nė shpirtė nji botė me tė thara
me akull shpirtin e kam veshė
nė boten e shpirtit shekuj 'lot si ujvara
qė nuk dijnė pse ėndrrojnė e jan gjveshė
askush s’ mė flet kahdo gurė
jam pendėl sa i lehtė i pa peshė
i kputur nė qeliza nga qdo kthim urė
me ndėrgjegjen sa mėrishėm tu u ndeshė
me tė pangishmit sa ashper tu u pėrleshė
me vuajtjet duke bė gara
se kush nga ato po del ma e para
nė udhėt e shpirtit tė mjerė
vrap i ftoft i pa pikė
takim me zhgėnjimet akull
me shpresat pėr dhe shakull
pa gojė pa pa fjalė pa mburojė
top nėpėr glob pėr lojė
me shkrumbin e hirin stėrmekė
pėrplasur as gjallė as vdekė
gjykimet e kohrat nga mbrapa
pendueshėm tu i matė ma hapa
ndryshueshėm si akulli e vapa
her vdis e her merr ndonjė mashtrim
pėr tė humburin shpirtin tim
o toka ime mė poqe
nga votra pa mėshirė pse mė ndoqe
askund i askundit jam pjesė
nė udhen e ftoft tė pa besė
shqiptari jam o tokė jam shqiptari
i dhimbjes jetim mėrgimtari
qe dhimbjet s’ mi lmon as nji dhe
as plagėt e lotėt rrėke
askush nuk me njeh n’ trotoare
o toka e ime shqiptare
askush me mua nuk flet
as shekujt as toka me det
me quani disi me nji emėr
atdhe pse s’ mė ke ne zemer
PREJ KUJT TE PRES PAK MESHIRė
UN ROBI I PERJETSHEM N’ ZINGJIRė
NE PRANGA GJITHMONė TE MERZISė
LARGUAR NGA MSHIRA E ETNISė
harrim quhem mbi dhe
nuk kam kund tokė as atdhe
O TOKA IME ME PYJE
SA KEQ Qė JAM LIDHUR ME NYJE
S’ ME LėSHON KY ABSURD PA KUPTIM
Qė QUHET AVENTURė E KRIM
Qė TALLET ME SHPIRTIN TIM
O TOKA IME ME GJI
JAM SHKRUMBI Qė BėHEM HI
JAM VUAJTJA Qė DėNESEM LOT DUKE PI
SE TOKA KTU S’ PASKA GOJė
KTU JETA QENKA NJI PLOJė
DHIMBJE HALLE E FORMULA
E AKULLIT ėSHT JETA E VULA
DHE EMRI NJI NUMER NJI HIQ
QDO GJA Mė QUAN DOBIQ
EDHE MISHI E GJAKU I HUAJ
ZALLINA E DETI ME UJ
E MURET E DRITAT MASHTRUESE
AJRI E ERA LėMUESE
EDHE E HUAJA PUHIJA
E BARI E FLLADI E HIEJA
-------------------------------------

SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI Nė MėRGIM
-------------------------------------------------

lirik
16-12-09, 17:44
Bukuri e vash's shqiptare
--------------
Autorė Xhelal Ferizi
----------------

bukuri moj bukuri
faqet tua ku jan shkri
a thue nė hanė a thue nė dritė
hanė a diell a kush tė ka rritė
kush ti rriti buz't ngjyrore
lang i shegės,lang qiellore
qė e ka lshue ah kuq ylberi
kush ta dha,at ngjyrė sheqeri
bukuri e qik 's shqiptare
ku ėsht pa ndėr shegė'e'nare
ku ėsht pa ndėr yje e dhe
ku ėsht pa ndėr kombe,e fe
ku ėsht pa ndėr yj e fletė
qiell e dheut qė i japin jetė
si hjeshija e qik,s shqiptare
a thue dritė margaritare
ia ka dhanė ia,ka punue
dhėmbt si yjet,tu,i,ndrique
thue se gur jan mjeshtri ylli
balli i tyre ,si ai hylli
kur nga i her nė qiell n' mjeshtri
ndėrton all,n' 't' kuqrremt,mahni
qiell ,me diell,ndoj copė ,t' ket shkri
si ato copa qė jan nda
me ngjyrė alli,n' diell,me u pa
kur shkojnė rrezet kah prendimi
lkuren ,e tyre si ullini
lmue kur rrshqet me shndritje hane
duart e bardha ,pėrvjelė n 'llane
kur''shpėrvjelin,e shkojnė pėr ujė
hanė greporja,ah mi shkruaj
se un vet ,me pendė s' po di
ah mi shkruaj o yll ingji
ato fllanza ,ato arbnore
si ylberi n 'shtresa bore
ashtu i kan faqet shartue
si ,me i ba bashk' shegė e ftue
bukurija e qik's shqiptare
dridhė shikimet ndėrkombtare
ajo flet siq flet piktura
ajo lidhė siq i lidhė ura
brigjet n' tokė e brigjet n' det
ajo lidhė ,si druri n' fletė
si ato pipat n' rrem tė hollė
ajo lidhė si ajo mollė
bukurinė siq e lidhė nara
lėkurė e mish e thelb e fara
ashtu i lidhė qika e shqipnisė
siq lidhė ylli i ndritshmėrisė
dritė prej qielli qė nuk ndahet
,n'rreze t' shkrime n' valė kur lahet
ashtu shrihet gazi i sajė
si shkrinė hana n' bjeshkė e,pllajė
dritė ngazllore majė nė majė
siq e shkrinė ai meteor
edhe ylberi dritė lakorė
me valė'ngjyra tej flakrue
ashtu shqipja shend' mbanė shkrue
hije i ka hapi n 'ledina
leht kah shkon si kanarina
hije i ka hapi qytetit
dridhė syprinat n' valė tė detit
dridh zallinat dridhė qdo zemer
bukuri esht majė e themer
deri n' fund t' zogut deri nė kambė
dridhė dhe globin pllambė pėr pllambė
shihni pra ku rrin hjeshija
n' vasha t' bukura kah etnija
n' gurė e dhe ku rrin shqipnija
edhe ndejt o' i madhi zot
s a,t ,ket shekuj muej e,mot
-----------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
--------------------------

lirik
16-12-09, 17:45
ELINA
-------
AUTORė XHELAL FERIZI LIRIKU
------------------------------------
UN PėR TY DO E NISI VALEN
ME E ZGJERUA KAH BREGU I DETIT
UN MIQSISHT DO E NISI FJALEN
PORSI LULJA E BEREQETIT
-------
Qė TI FJALEN VET ME E PA
SE SI VJEN AJO KREJT ME ARI
RREZE RREZE E SHNDRITSHME E LA
ME Tė ARGJNDSHMEN GJUHė SHQIPTARI
------
VEQ PSE TI JE AJO ELINA
VEQ PSE TY MIQSINė TA FALA
LE TA SHOHIN MOTI E STINA
SI DHUROHET BESA E FJALA
-----
autori xhelal ferizi
----------------------
VEQ PSE TI JE RREZATORE
Qė DIN DRITEN ME E HJESHUE
ME ATO FJALė Tė BARDHA ARBNORE
PORSI DIELL Qė DIN ME I SHKRUE
---
PRANDAJ TY Tė KAM FALė MIQSI
SIQ I FALė HANA MA Tė MIRIT
YLLė Nė QIELL ME BUKURI
PORSI QEHRE E Tė BARDHė SAFIRIT

----------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------------

http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1497540)

lirik
16-12-09, 17:46
Etja e pėrvėluar
---------------
autori xhelal ferizi
--------------------
etjes sė pėrvėluar vetėm nji her i dhash me pi ujė qasti
pastaj ja dhash shekullin e gjatė tė shkrumbuar
se kurr nuk mu dha rasti
tė jem burim pėrjetėsisht etje shuar
-------
etjes sė pėrvluar nuk arrita ti jap ma shum
se mė kurthuan shekuj djajt kurthagji
nė pritė ndejten hilet tė maskuara si llokum
etja tash mė djeg nė gji
----------
etje e shkrumbuar mė fal o gjani im
mua dhuratė ma dhan shkrumbin pjellat e dinakėrisė
shpejt e papritur kur po flinte nė besė qasti im
dhe nė ty u derdh bloza e tradhtisė
-----------
prandaj o etje e shkrumbuar un faj nuk kam
se nga fyti u percoll nė fyt
o etja e pėrvluar un i yti jam
mau dhe ty pėr njė curril tė kulluar na jan etur sytė
----------
nuk ka currila tė kulluar nėpėr kėto ego tė zeza turbullira
edhe sikur qasti im tė rrinte vigjilent o etje e pėrvėluar
edhe sikur tė ishte zgjuar roja e shekullit ma mira
ti dhe un nga zoti nuk jemi tė uruar
---------------


Aśtori xhelal ferizi
------------------------------

lirik
16-12-09, 17:47
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 7,461
http://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gif

http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif Titulli: lirik
Pse po qajė
**************

Nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************
po qajė se po e shfrytzojnė diellin mosmirnjohsat
duan vetėm ta shtrydhin deri nė shterrim
kėta tė shekujve qenjet njerzore pėrgojsat
mandej e hudhin pas krahve nė harrim
*****************

po qajė se kėta kan drejtuar raketen
atom e pshtymen kah yjet
shajnė gjithqka pasi tė ngopin me luks jeten
me aromen me lulet me pyjet
**************
pshtyjnė mbi vlerat e barit
mbi dehė'sen aromė tė kėtyre vlerave mahnitore
pshtyjnė pasi tė jen ngopur me monedhat e arit
mbi gjithqka toksore e qiellore
***********

rrezikojnė ujin botaniken
driten e duan vetėm pėr qaste nevoje
kėta po e msyjnė galaktiken
me tallje e me fjalė goje
**********

edhe ylberave po ua ndyjnė krojet
akujt po i shkrijnė polare
po i helmojnė gurrat e hojet
me shkeljet mosmirnjohse barbare
************

kujt ti shkruaj un pastaj
kur lulet tė jen tha
kujt ti shprehem me gėzim e vaj
kur loti motiv s' do t' ket ma
*********

tė gjitha kėto po mi sulmojnė
njeriu kjo qenje asgjėsim
vargjet ku do tė mė burojnė
materje o motivi im
************

lulja nuk do tė jet ma
edhe hana nga njerzit po ikė
edhe drita prej vrastarit nji dit ka me u nda
se pas shpine po sheh vetėm thikė
************

yjet do tė ikun ylberat
edhe flladet me kroje
kujtė do tė ja kushtoj pranverat
pėr kend do t' mė del vargu zemre e goje
***************

prandaj po qajė
dhe merreni vesh njiherė
njeriun sa ma larg do ta mbajė
te mos mi vras lulet me erė
***********

as materien as diellin
as hanen e yjet e vizllimit
as tokė e det as qiellin
qesh o arti im i shkrimit
************

Autori xhelal ferizi ne mergim
*************

lirik
16-12-09, 17:48
Dashuri e tradhti
*************


Tė,vret dhe duhet ta duash, me kujtime gjithmonė
tė rrin nė gji si kujtim vrasėse
dhe duhet si lidhse shpirtrore ta duash
kur ajo si thikė tė denon
e urren dhe e don
tė bėn tė vuash
tė dėnon
nė instikt her e afron e her e largon
sa tallje zemerplasėse
nėse nuk e don vuan
vuan edhe nėse e don
sepse tė vret plaga
dhe ,vetpyetja pse e don
ah ego nyje
magnet i dashur tragjiko demon
lidhse gordiane qė pėrthurshėm mundon
tė vret nė pėrjetsi dhe mbas jetėsi
nė tė,dy jetėt tė plagon
kur ti nė zemėr shejtrisht e shkruan
pastaj goma me e fshi
s' tė punon
shpirti rrin i mjerė i gjorė
as nė tokė as nė qiell
zjarr dikund e dikund borė
lojė qė rrugėt ti mbshtiell
as nė qielll as nė tokė
nuk tė len
tė var,dy gisht afėr diellit
pėr qdo her me kujtime tė sulmon
tė len lakuriq qiellit
vrraggė plagė

qė indet ti pėrvlon
qerpikun ta shterrė
dhe nė pa cak tė hutimit tė shėndrron
me vendosė nuk tė len
si kahjet tė hamend' n' pėr terr
as nuk din vula kah tė vjen
si njė dėnim i vonė
qė nė asnji kahje s ' tė kthen
kado qė tė nisesh
nė nji pendim bjen
udhkryq i mallkuar
qė fajtorė tė len
qė nė pėrjetsi t'ndėrton
burg nė gen
dhe gen,nė burg,tė,pėrvlimit
qė vlon, tė shėndrron
edhe nėse
kėsaj shembje,,gjaku, i shpėton
shpirtin ta rrėnon,
kur e kujton,nė shekullin e ish lumturisė
qė e pėrkujton
nė shekullin
qė dhimbshėm gjėmon

----------------------------------
Poeti xhelal ferizi ;nga Mitrovica
vazhdon me vargjet e ti shqiptare
----------------------------------
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/reputation.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/reputation.php?p=1492327) http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1492327)

lirik
16-12-09, 17:48
Dashurija
**********
Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri qė vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokė
Njė Shpirtė i Diellit qė flet
********
Njė magjepsėse lidhse pėr zemra
njė art qė dehė qdo gjak
njė shpirtė qė lidhė dy emra
njė ndezėse ekuqe flakė
***********

Rreze e Shartuar Me Curril
Me Driten Nė valbardhė Qė Rrėshqet
ėndje e Dehur me Aromė nė karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si Det
**************

Qehre Shejtnije gazprodhuese
Diamanto kristale eksponim
Dritėrreze me Sharm bimėshartuese
Me Zemer Tė Ylberit N gradim

Ti Je motorrike e Hanes
Nė Vetull Tė Sajė Vizllon
Ti Je si Joshja n 'kullim t 'curril ranes
Si Loti n' Qerpik kur Loton
***********
Je E Kėndshmja brumtare e shpirtit t' Gjevahirit

Qė Nė PIKA qeliza Tė Reja Ndėrton
Je Si ai feniksi mbas Qdo Shkrumbit tė Hirit
Qė Vyshkjet me Ringjallje i Gjallėron
*****************
Je Si Ajo Dritėzemra E Margaritarit
Qė lmon gjak'ecėsinė nė damarė
Ti Je si Lmim Hane Nėpėr Udhė Tė Damarit
Ti Je aromė Lulesh me Lang si Ujvarė
********

Ti Je Si Stėrkala qė lanė Sytė E Gurit
Qdo Mėngjes si Vesa mbi Fletė
Ti Je si ujėzalli nė Shkėlqim Tė Bilurit
Qėi I Jep me Pi cakun motivit;qė Mbjellė Jetė


Autori I Vargjeve Me Titull Dashurija
*****************
Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje POETIKE SHQIPTARE
-----------------------------

lirik
16-12-09, 17:49
Unė dhe fjala
*********
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------
bashk kemi qenė tė lidhur nė pranga
bashk kemi vuajtur,me gjemba nė fyt
nė dėnesje me mallė lirije ndėr shtranga
e kuaj troje tė ndytė
*****

kur shqelmat na binin,shekulvarasės ballit
patkoj,me thumba dinak
un dhe ti gjithmonė nė pikė tė hallit
me joshjen e ,tė vėrrtetes,nė gjak
***********
ti rob e un rob lirinė,urė,zemre
bashkvuajtės,pa shpėrblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri nė sublim
***********
ti un e un ti ne nji jemi
kur flisnim padjallzueshėm ,pėr lirinė
tė dy ,prej njė tuli prej njė gjuhe jemi
e urrejmė pa masė robėrinė

une dhe ti pėr gjuhe t ė lidhur,me lak,e leqe
kur zjgidheshim,na rrihnin me zharė
me nyje gordiane,tė padronit, sa e,keqe!
kjo prangė enigme e paparė
----------------------------

Autori i kėsaj poezije me titull
unė dhe fjala
Xhelal Ferizi nga Mitrovica
--------------------------


Emri i autorit po shkruhet qė tė dihet identiteti
AUTORI i poezive
------------------------------------
ndalohet pa autorizim qdo postim
qdo keqpėrdorim
qdo prekje e vargjeve
do tė ndeshkohet
sipas ligjeve
--------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
16-12-09, 17:52
Riana
***********
Shkruan autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi
-------------------------------------
tue vrapue kah diell e hana
tue pyet yjt ku ėsht riana
ajo thonė ma s' rrin nder yje
as nder fjera e druj e pyje
as nuk rrin nėpėr livadhe
as n' kosoven hallemadhe
ajo thonė ka ikė pėrvjedhur
thonė se lotin e ka mbledhur
e ka fshi thonė prej qerpiku
thonė ka msy kah meteliku

punė me gjetė se ėsht zhgėnjye
dashuria e ka thye

e ka thye mu pėr mjedisit
siq bjen tha po dega e lisit

ndoshta jo kto jan veq fjalė
ndoshta nė fron dikund ka dalė

mu nė fron tė lumturisė
kohrat vetit me i qėndisė

buzagazit tė ardhmėrisė
me ja shkrue zemres lavdinė

kushtetutė e dashurinė
athue djalė ajo kund ka gjetė

porsi flladi pėrmbi fletė
i lehtė e i dashur e pika e djalit

si shkėlqimi i kristalit
prandaj kohrat kan kalue

gjurmė as shkrim ktu nuk kan vlue
a thue riana ka vuajtri

ndoshta mbledhė ėsht kund n'mėri
mallkon fatin si shumkush

apo zemra i digjet prush

tu i rrahė kund pėr ndoj dashuri

porsi zogu i pa mashtri
porsi dėshira e pa maraz
si bilbili plot me gaz
a thue kund mos ėsht n. kujtesė
mos mendon kund ndoj fejesė
mos ka pa kund djalė tė ri
e ėsht dehė pa maturi
nė art t' mashtrimit n' gjuhė dredhuese
nėn ndikimet fjalė mashtruese
siq po din sot me i dredhė djalli
a thue kund ma ka zanė halli
ka dalė nė shi dikund e mjera
mos po e rrahė lagshtia e era
mos po e rrahin val't e jetes
se ajo ish si lulja e fletes
te butė e kishte shpirt gazmorin
si lule fleta ėmbelsorin
ėmbelsorin nė lang kėrcyelli
a thue po shkrihet kund si dyelli
mos po vyshket e ėsht tue kja
a thue zemra ju ka nda
mos p a besė djali i ka dalė
ai mandej thye e ka me fjalė
por s' tregojn as dielli as hana
ku ėsht tretė shega riana
ku ėsht tretur ajo shegė
nė cilin art e nė cilėn degė
a thua nė degė tė dashurisė
dikund fillin e ka nisė
mė thueni degė m ; thuani qetina
ku ėsht e ėmbla kanarina
mė thuani mote tė mallėngjimit
mė thuani kohra tė mendimit
mė thuani o zalle tė kullimit
mos ka dalė nėpėr burime
mos po shkruan vargje e kujtime
mos ka dalė nė ledhatime
e ka gjetė kund lumturinė
mos ėsht dehė me dashurinė
mos ėsht dehė me stinė pranvere
mos ėsht dehė kund n' lule ere
un tash vargun do ta nisi
kah qetina e qiparisi
se mos n' zog ajo m' ėsht shndrrue
ka marrė kangen tue cicrue
prandaj un do tė nisi larg
poezi e art e varg
me kėrkue kahdo n'pėr kroje
zogjt me sqep eme kang goje
tė gjitha ngjyrat ku i kan nė lara
kanarina nisė ma a para
pėrmbas saj t' flutroj bilbili
lot tue derdhė porsi curili
derisa ta gjejnė t' bukuren mbi dhe
at rianen vashen t' re

Autori xhelal ferizi
-----------------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI PERSHKRUAN JETEN DHE BUKURINė E VASHAVE E NATYRES
SHQIPTARE
AUTORI ME VARGJE TE KOHES NE INTEPRETIM LIRIK
----------
PERSHKRUAN Tė BUKUREN DHE TėRHQSEN
Nė ART E VARGJE PėR SHIJEN E LEXUESVE SHQIPTARė
----------------------------

PERSHENDES LEXUESIT
DHE JU UROJ ARGTIM TE KENDSHėM
----------------------------------------
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/reputation.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/reputation.php?p=1492403) http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1492403)

lirik
16-12-09, 17:54
Isha ne njė vend
---------------------

Xhelal Ferizi
AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
---------------------------
isha ne nji vend ku mė deshtėn dhe mė pshtynė,njėkohsisht
isha nė nji vend,kut nuk merresha dot vesh nė shqip
isha nė nji vend ku u mohova botėrisht
un isha ne nji vend si syth, i qelur,mandej u thava si pip
------

mė duani tash ju qė erdha nė kėt tjetėr vend
mė qelni prap,si,. nė saksi
mė mbani me njomsi ,mė qeshni me shend
se helm mė dhanė ata, me pi
------------

mė shplani me sherbet hane , me ,ujė tė ,bekuar,
mė shplani me ujė shalqini, e kroje,dardane
ma falni ndonjė urim a, fjalė,tė butė nė'gjuhė nane
mos mė leni kėshtu tė pėrlvluar
------------

mos qeshni kur un thėrras ,me zemer,
ndonjė shpresė a mallėngjim
as lulet qė tė gjitha nuk i di me emėr
as shprehjet qe ,nuk kan mbarim,
----------

un jam tha pėr njė pikė shpėtim
kur ,ai qė ,doren ia dhash
me shtyu nė humnerė,pa ndonjė , pendim
.un,te ju erdha , tash
----------

nuk ju njoh,as sy as mendje,
as besen a ,e,keni,nė gji a nė pjatė
ndoshta ju shikoj me dro e me ,endje
me pritjen time tė gjatė
------------

nder ju kam ardhė me vyshkje e kujtime
ne mes tuaj erdha rrudha ballė e nė pendė
nuk e di, a mund tė gjejė,ktu ndėr.ju burime
e kroje me fjalė e argjend
----------


Autori Xhelal Ferizi
---------------------------

autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi nuk esht as i pative as grupeve
por autori poeti i te gjith shqiptarve pa dallim partie feje e krahine
me keto ndjenja u rrit dhe u edukua poeti nese mund te quhet poet sepse
ka edhe te tille q enuk parnojne qe
xhelal ferizi te quhet poet ket ata e kan nga gjelozia smundje e pa sherueshme

lirik
16-12-09, 17:55
Me lule mė thua mirė se vjen
----------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------


me lule mė thua mirė se vjen
nė tė gjitha rrathėt gjeta,ngjyrė
si do qe tė shkruaj si ndjenja, asgjė nuk shkėlqen
me lulet ,kur shihem ne fytyrė
-------------

nė vazo tė bardhė me qelq si kristali
me kėrcyellin ,qė njomet nė ujė
un jam fis i ndjekur nė brez djalė pas djali
u ngopa duke qenė i huaj
-------------

qdo lule kėtu nė kėt vaze,qelqtare
me duken me qehre dardane
un qė jam i lotit qė ėshtb derdhė si ujvare
jam shkėputė, me shekuj, prej nane
----------------
zoti ty te,shpėrbleft ti qė me kėto lule
nė shpirtė ma solle aromen
sa thellė ti o shije ,me shqisa mė pėrkule
ma solle ,n' pėrqafim kosoven
----------------
disa lule qenkan si tė kuqe,me njė ngjyrė kuq,qelė
disa verdh e gjelbėr,kombinim,deh'tarė
e unė me sy lakmije vrap me shpirtdlirtė shqip'frytshėm me i vjelė
me i mbjellė nėpėr etje shteg shpresash i djeguri mėrgimtarė


mė besoni shqip 'zemrash shkėmbej fjalė me kėto lule
mė duket se flas ndjenjė ngjyras e bė hem shpirtė ngjyratarė
fleta e tyre mė duket gėzim si nė jetė nji lloj mahni vule
qė diellin e joshin nė dheun e lashtė shqiptarė
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------

lirik
16-12-09, 17:56
Altini dhe Angjelina
****************
AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------------

ah q po ,kjajnė po moti e stina
po kjanė zogu e kanarina
njė shqiptare si xhuljeta
nėn kėt diell u fik nga jeta
u bė dhe ,e,, u mblu nga varri
u dogj zemra e sajė si zjarri
se i dėshtoj po dashurija
i dėshtoj ajo rinija
afshi magjik e lumturija
e kjo jetė me plot mėlmesa
ah q, iu thyen po fati e besa
ndoshta pse s, ėsht shkrua me fat
me iu shkua gazi ma gjat
por njė lulė qė u mbjell me fletė
deshti shije me ndje n' jetė
ah me ndje zogun n' pėr pyje
me dashtė hanė e me dashtė yje
me e,dashtė eren e pranveres
kangen tė lehtė tė zogut t' veres
kur nė kaltri pat ra magjija
ra 'n 'dy lule e dashurija
edhe u dha ah zjarrė nė fletė
n' pėr kėrcyell ,si diell ka mbetė
edhe i dogj me afsh e zhari
siq din fort me u djegė shqiptari
pėr kah fjala e pėrkushtimi
angjelina e altini
jan bashkua si nji curril
qė pikė n' lot mbi karajfil
edhe hanen e kan dehė
kur nė prehėr t' dy jan prehė
e i kan kndue sa leht puhizes
e i kan lmue flokt lulmurrizes
bardh e fletes lulqerrshisė
ah ky qift i ri i shqipnisė
besa e tyre ka qen gurė
lidhė me mallė me shpirtė e nurė
qė se zgjidhte asnji peshė
n' dashuri zemra ish veshė
gjaku n' vlim e nėpėr deje
lidhė si fijet n' kafka kreje
edhe yjet kan lakmue
kur dy t 'ri afshit jan shtrue
fjalė shkri ari kur kan ndrrue
qė pėr zemra ish aromė
dashurinė, qė, e ėngjėllon
pėr kėt shije flasin bilbilat
e shpėrndajnė me fjalė currilat
kur me rreze shartojnė sy
kur me fletė lulet jan kthy
me ftyrė prej qiellit me pa yje
kanarinat qė shkojnė n'pyje
e kndon ėmbėl degė mė degė
tue marrė lang n 'qershi e shegė
kshtu ėmblėlsija shartue n' zemra
nė angjelinė nė altin n' dy emra
n' kėt zhylietė me tragjedi
qe i fal jeten varrit t' zi
varrit tė, errt ku rrin altini
ku i bėn hije nji fllad blini
ah medet s a mirė shkoj jeta
por qe s ,dihet e vėrrteta
ku jan shkaqet ku ishin fshehtsinat
qė i vranė t' dy kto kanarinat
kta dy zogj ah me cicrime
qė n' fole nė shqipninė trime
n, dashuri po qojshin mote
tue mos ditė sjelljen t' ksaj bote
kah s ,po dijnė kta t 'padjallzue
qka sjellė jeta tu rropllue
qka sjellė fati me ogure
kur dy zemra kputen ure
i kput ė jeta qė i ndanė e varri
kur ja nisė po me djegė zjarri
edhe flaka e tragjedisė
kur kputė fijet t 'dashurisė
thonė altini i dha fund
por ndoj fakt nuk shihet kund
se pėr shkak tė smundjes t 'keqe
dashurisė i bani leqe
ndoshta pengesat gjelozija
ndoshta fati a fatkeqsija
ndoshta ndoj tjeter fatkeqsi
ndoj pengesė qė del n' rini
ose prind't nuk kan dhanė leje
pėr shkak erzi a ,t,ė ndoj feje
ose tjetėr dikund shkak
qė i kan ndezė dy t' ri me gjak
se shqiptar't pėr kah ndjesija
jan shum t 'thellė e ndezet m'nija
edhe ju ndezet flakė ,mizore
digjen shkrumben dora dore
kur t, iu vjen flaka n' pėr gjak
kur nė qafė tu biesh pa hak
andaj druaj mos kush i ka nda
kto dy lule e i ka tha
por si do kjo punė qė t' jet
sot kto lule ma s' jan n' jetė
nji romeo e njė xhulietė
njė xhulietė qė i thonė shqiptare
thonė se djeg' qenka me zhare
zhare afshi e dashurije
shtangoj qielli prej habije
deri ku shkon po sakrifica
me e vra vehten qaf kaprica
ajo e sharmit lule e jetes
me ngritė dorė kunder vetvetes
thon ė kan shku si dy qiellorė
mbajtė jan bashk po dor pėr dorė
e nėn dritė kan ecė tė hanes
n,gaz e shend tue shkue tiranes
lidhė me fije lidhė me shpresė
pa mendue se qifti vdes
pėr ato ndjenja t' dashurisė
qė i kan mbjellė nė gjak t' rinisė
-----------------------------

kėt vargje lirike i ka shkruar xhelal ferizi nga
NGA Mitrovica Kosovė
--------------------------


----------------------

lirik
16-12-09, 17:56
Mbreha njė laps t' qelikut
----------------------
shkruan, xhelal ferizi
nga Mitrovica
****************

mbreha nji her nji laps t 'qelikut
pėr me i shkrue do lot qerpikut
nė at lot ,ku rrjedhė i thellė
aq shum shekuj qė po vjellė
aq shum dhimbje qė po mbledhė
qė po,e,pikė,aq t' fortė at lot
qė po shkrinė qelik , n 'pėr,mot
lapsi im n' pėr gurė e dhe
tue shkrue lot ndėr kombe e fe
kah po pikun ,me burime
n,pėr konflikte e t' ndryshme krime
n'laps qeliku tue m-nxitė vlime
tue mė nxitė artin me e shkri
n ,dhimbje e stil shekuj me ngri
lot me i,dhanė lapsit me pi
lapsi im , a ,thua qėndron
dhe mė dhe kah po kėrkon
edhe ky i dit do t 'loton
ka me e,shkri loti i qerpikut
ngjarje e dhimbje,qė bijnė rriskut
qė po i ndanė, ai ,rrisk n,milete
kah po i nxitė ,kombe e adete
ah me u pre e gri ndėr vete
lapsi im me halle t 'mdha
g'zim me pi ndoj her s' po ka
veq tue pi lotėt, t' ksajė bote
historisė tu i shkue mbas rrote
lotin t' vet tu pasė shtesė barrė
tue terheqė,vullnetin zvarrė
por se n 'shpresė po e ,mbanė qeliku
ndoshta i qeshė ndojher qerpiku

*********************

Poeti Xhelal Ferizi nga Mitrovica,

********************************

lirik
16-12-09, 17:57
Nė kėt shekull
------------
AUTORI XHELAL FERIZI MėRGIMATRė SHQIPTARė
----------------------------
Nė kėt shekull kalova edhe nėpėr njerz si gurė
edhe nėpėr asi si hekur
edhe nėpėrmes tė at tyre qė ishin si kufoma nė qivurė
edhe neper ata qė ishin tė gjallė tė vdekur
---------
kalova edhe ne mes te atyre qe hanin qelik
edhe neper mes te atyre qe trembeshin nga hieja e vet
takova edhe ata qė ishin ma tė kqi se qdo armik
kam pa edhe njerz tė gjerė si det
------------
kam pa edhe shum qyqarė
kam pa edhe tė heshtur si varre
kam pa edhe hyzmeqarė
qė lindnin e vdisnin me marre
-------------
kam pa edhe tė heshtur
kam pa trima mbi trima
kam pa edhe tė gjveshur
kam pa te rrept si vetima
----------
kam pa edhe uritha e kopila
kam pa tė zi demonian
kam pa tė bardhė me zemer porsi karajfila
kam pa edhe djaj e satan
--------
kam pa gjithfar njerzish me soje e me gjak
kam pa gjithfra pjelle me hile
kam pa dinak dredharak
kam pa bijė dhelprash e skile
------------
kam pa edhe azgana
kam pa poet prozatorė
artista e djem si zana
trima mbi trima arbnorė
---------------
kam pa te ngrirė si akull
kam pa edhe shum dijetarė
kam pa qė binin shakull
se ishin me kokė trutharė
---------
kam pa gjithfar soje
kam pa te heshtur si nata
kam lloje e lloje
me fjalė tė shkurta e te gjata
--------
kam pa hekur qė hanė
nė vetull qė marrin gjak
kam pa si shqipe e si zanė
qe vdesin per atdhe e bajrak
-----------
Autori Xhelal Ferizi
------------------
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/reputation.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/reputation.php?p=1490072) http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1490072)

lirik
16-12-09, 18:01
http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif Dheun do ta mbajė nė gji

***************
autori xhelal ferizi
***************
Dheun e mbajė nė gji
eren ja mbajė nė shpirtė
toka mė jep energji
gjakun ma bėn tė dlirtė
--------
kosovė quhet ai dhe
gurėt ja puthi magjik
ujrat i shkojnė rrėke
ky vend ėsht antik
----------
ky vend mahnitė diell e hanė
lulet i ka me shum ngjyra
emrin e ka dardanė
si arit i shėndritė fytyra
--------
e dua qdo pllėmbė tė ksaj lokje
e dua se un jam i biri i sajė
rrėnjėt i kam tė ksaj toke
me varg lirik po qajė
---------
e dua se nėnė e kam diellore
e dua se ėsht ėngjėllushė
e dua se ėsht arbnore
mbi dhe ma e bukura fushė
------------
e dua se ėsht antike
e dua se ėsht perlė hjeshije
e dua shqiptare etnike
se ėsht e bukura bi shqipnije
--------

e dua se ėsht si ari
e dua se ėsht me grunaja
e dua se ėsht dhe shqiptari
me kodra e male e pllaja
--------------
e dua e do ta dua
e dua se ka gurgullimė
se valėt nė lum e prrua
ja shtojnė tė kthjellt bukurinė
--
e dua se ka dashuri si magnet
e dua se e veqant ėsht fushė
e dua se ka bereqet
e dua se ėsht ėngjėllushė
--------------
e dua se quhet kosovė
se rrin nė zemer tė europes
e dua nxehtesisht e me hov
e dua se e kam shpirtė tė lokes
------
e dua se diellit i ngjanė
e dua se ėsht shqiptare
e dua se kam nanė
se gjuhen ma msoj amtare
-----------------
nga autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
16-12-09, 18:02
Serbija e zezė
------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------
Simbol i mishngrėnjes njerzore
simbol kanibalizmi
simbol i masakrave toksore
simbol i zi fashizmi
--------
simbol i sė keqes mbi dhe
simbol antinjerzorė
e pa mshirė e pa zot e pa fe
simbol i thelbit djallėzorė
------------
identitet i krimit adresė
pasaportė e djallit vet
e zezė gjaksore e pa besė
belatė nė europė e gjak bėn si det
---------
mjerė europa qė e ka
i mjeri i lashti glob
planeti me shkinėe shkja
ėsht gjak e lot e kob
----------
bishti gjaksorė i rusisė
qė sa her e qon pėrpjetė
nė shėrbim tė pansllavisė
ballkanin e len pa jetė
---------
europen e len pa gėzim
dheun e mbushė me gjak
sa djepat i len jetim
mėshirė nuk ka aspak
------------
thika ėsht lapsi i sajė e fletore
gjaku ėsht uji i sajė qė e pin
buka e sajė ėsht mishi i pa faj i njerzisė arbnore
e polli gjarprima i zi me thin
-----------
gjamėt e foshnjeve jan e sajė knaqsija
bėrtima e djepave i duket muzikė
krimi ėsht arti i sajė e tradhtija
mashtrimi i duket etikė
------------
rrena ėsht kulti i sajė
grabitja e syri i pangopur nė tė huaja hise
nė vallle vallzon kur tė tjerė bėjnė vajė
barbare karpatiane jan kto fise
---------

boten e don pansllaviane
zanatė e ka kasaphanen mizore
drejtesi nuk njeh kjo satane
kokat i prenė foshnjore
--------------
nga dhimbjet e femijve asnjiher nuk ėsht thy
trimri shet me gra
voglushve e bebave u nxjerr sy
djalli nuk do t'bėhet shkja
-----------------
gjithqka bėn kur guxon
shpirtin e ka vampir
mishin njerzor e copton
e rrenė gjth boten elirė
----------
djepat permby i kthen
varret i ka piktura
mbi dhe kund lule nuk len
rrezeve ju kėputė ura
----------
paqe nuk don mbi dhe
hanė e diell i shanė e i pshtynė e yjt zi e ma zi
secilin komb e fe
mbi glob e don shkrumb e hi
----------
o zot sa njerzngranse ėsht serbia
pervers ėsht shkjau shoven
pėr krim i vlon lakmija
karpatian ardhacak shizofren
--------------
kujdesė nga kjo jashttoksore oj botė
kujdes nga kjo e zezė hata
ndigjo shqiptarin qka thot
mos rrini me shkinė e shkja
------------------

Autori nė mėrgim
xhelal ferizi
-------------------------

lirik
16-12-09, 18:02
Mė Besoni
**********
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

Mė besoni se diellin vet poetikisht e kam shkri
me vargje e kam pėrkdhelė hanen
nėpėr dhimbjet shkrumb e hi
kam vrapuar shqip pėr dardanen
---------------

mė besoni se me dashurinė lulė'tarisht'kam folė vet
aromėtarisht lumturisht dehur me tė sajė secilen fije
mė besoni nuk jam mbret
por jam shpirtėndjenjė i gjerė poezije
-----------

mė besoni se pendė tarsiht vet i kam zbritė engjujt qiellorė
nė prehrin tim kan qeshė
secilin e kam pėrgdhelė me dorė
me vargje vet i kam veshė
-------------

un nuk jam ai qė vetėm i kam shikuar kalimthi
trupat qiellorė
apo vetimthi nė ego vrap
indiferentisht kalimthi nė formalitetin kohorė

--------------
jo jo un vet i shpirtrisht i kam zbritė
yjet shpirtė rrezanisht i kam sjellė mbi dhe
kam folė nė zbėrthim me secilen dritė
ata magjikshėm mahnitshėm mė kan ndje
----------------

Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim

lirik
16-12-09, 18:03
Kush e lindi robėrinė-
-------------------

Nga autori Xhelal Ferizi NE MėRGIM
------------------------------

----------------------------------


*Shekujt nji ditė ke me i ngranė
*edhe driten pa mėshirė
*ndoshta edhe diell e hanė
*edhe eren e lirė
*edhe boren e bardhė
*edhe qiellin e pa anė
*edhe diten e tė bukuren stinė
*edhe det e oqean
*idetė ke me i gri
*progreset me i nxi
*dhe tė bukuren liri
*fjalen e lirė
*dashurinė
*njeriun e mirė
*dhe drejtesinė
bukurinė
*qytetrinė
*mirsinė
*edhe harmoni
*nder popuj miqsinė
*te gjitha ke me i ngranė
*e me tė prangave robri
*kund nuk ke me lanė
*mbi dhe mirkuptimin
*argtimin mirbesimin
*bashkpunimin
*dashurinė
*edh e tė jetes bukurinė
*ah kush e mendoj kush e lindi
*mbi dhe
*robėrinė
ajo vret nder popuj lirinė
ajo i kėputė tėgjitha fijet e jetes
nder popuj harmoninė
kush pra kush cila pjellė e zezė
e
lindi robėrinė
*shkruar nga autori xhelal ferizi
*****************************

lirik
16-12-09, 18:04
Pse qanė bilbili
***********
AUTORI Xhelal Ferizi
************

pse,qanė,bilbili,kur,ikė,pranvera
kur,stina,niset,nė,rrudha,me,u,plakė
kur,ikė mallėngjyshėm,e,lumja,vera
zemra,e,bilbilit,se,q'ndizet,me,flakė
kur,shihen,tu u tha,male,e,shpatije
kur fleta bjen,shkrumbun e tha pėrmbi dhe
kur toka s' merrr rreze e mbulohet,me hije
prej,tė zymtit qiell qė bie mbi ne
e,vjen,e,shkymun e ftoft drita e diellit
shkrihet gjelbrimi n 'pėr pyje me fletė
shiu i shtatorit si lot vjen prej qiellit
e vjeshta e ftoft kur shtrihet mbi jetė
fillon bilbili me,kja pėr pranveren
pėr t ė ėmbla lule me fleta n'larmi
shkon nė,pėr pullaze duke e vajtue,veren
edhe,lotin,sqepit n'vend t'ujit tue pi
me qerdhe tė,prishur me zemer t'lėndueme
me,krah tė ftofun mbi ajrin me mjegull
pa cak tu flutrue nėpėr,rrugė t' pa ftueme
kur bjen nė ndonji,qati vajtueshėm mbi tjegull
qerdhen e shprishur e bilbilat shpėrnda
pa cak,tue flutrue syri i sheh thatsi
nuk,i bėn zemra e as loti tha
me,u,nisė ndonji,rruge por qanė nėn qati
me,mallė,pranveren,e,kėndon pėrvajshėm
krojet e kullueme e t'blerta ledina
dy sytė e lotit drejt qiellit t 'paskajshėm,
pėrmallshėm,pėrmallshėm i kujtohet stina
------------------------------------------------------

Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------

lirik
16-12-09, 18:06
Deshta tė qajė
**************
Shkruan autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
--------------------------------------

kur deshta tė qajė nganjiherė kur mė nxiste moti
ndalesha tė mos qajė
dhe sikur me ndalte diqka ndoshta zoti
nuk mė lente me shpėrthye nė vaj
-----------
***

pse nuk qaja dot
nuk e di psehen as nėpėr shekuj kėrkimtarė
as sot
ndoshta loti mė ishte tharė

*****
------------------------------------------ndoshta loti mė ishte shėndrruar nė gurė
ndoshta ishte bė akull
sido qė tė jet 'un nuk jam ma kullim as bilur
ndoshta ndjenja u vyshk mė ra pėr dhe shakull
-----------
si mund tė mos qajė nji poet
pse tė qajė mė thot zhgėnjyeshėm vet thot'i
edhe sikur tė keshė nė sy e lot'shpirtė nji det
kuptimin e ka humbė loti
---------------
****************
kėshtu mė than shekujt sot edhe ata qė vijnė
mos qajė mė than ironisht' kot
ndoshta botėt tjera e kthejnė harmoninė
dhe un qava i gjori pa lot
-----------------
**********

deshta tė qajė nji titull vargjesh i shkruar nga
Xhelal Ferizi
autori nė mėrgim
*************
----------------------------

lirik
16-12-09, 18:07
E kam sha padrejtsinė
--------------------
**************
Titulli e kam sha padrejetėsinė
------------------------------
Shkruar nga Xhelal Ferizi
--------------------
******************

e kam sha gjithmonė padrejtsinė
dhe e kam pshty e kam shkelė pa mėshirė

Me vrau njė ditė drejtėsija
Mė vrau edhe fjala e lirė
-----------
***************

Padrejetėsinė tash si ta shajė
As falje nuk mund ti kėrkoj
Mėkatin dot nuk po e lajė
Drejetėsisht pse fola me gojė

-------------------
******************

Dhe qenka padrejtėsia
Qudi qė vret e nuk vret
A thua e namur drejtėsia
Qenka mbi tokė e d et
---------------------
************************
Titullin e kam sha padrejtesinė
E shkruan Xhelal Ferizi ne mergim
********************************

lirik
16-12-09, 18:07
Si ta ndertoj njeriun e ri
-------------------------
Shkruan Xhelal Ferizi
---------------------------
Duke u pėrpjekur pėr njeriun e ri
Thash ta ndėrtoj njeriun e ri
Kur pėr qudi
Njerzit nuk mė po mė lenin
autori xhelal ferizi
------------
Vet njerzit kundėrshtonin
Dhe mandej ,fshehurazi
E ndėrtova ,njeriun e ri
Nė ėndrrrat,e mija ,
nė shpirtin tim,
nė idealet e mija
autori xhelal ferizi
----------------
nė gjenine gjakun tim pėrkushtim
njeriune ri e,mbarova
nė ,ardhmmėri,
e quajta
njeriu i ri qė e ndertova
ai do tė jet
autori xhelal ferizi
-----------------
njeriu i ri
imagjinata ime
a thue do tė arrijė
nė kėt ndėrtim timin imagjinarė
besoj s enuk po tė pėrzihem o perėndi
autori xhelal ferizi
-----------------------
do tė ndėrtoj njeriun e ri shqiptarė
gjvahir
por edhe at nderkombtarė
ndryshe nga ky sot
do tė jet shum ma i mirė
mė pėrgėzoni me uratė
autori xhelal ferizi
-----------------
mė falni ju o njerz e ju qiellorė pėr kėt imagjinatė
nėse iamgjinimi im ka dėshirė
etje
qė ta ndėrtoj njeriun e ri tė mirė
njeriun e ri e mendova
ndoshta nuk bėra mėkat me kėt inovacion gjetje
ai do tė jet i mirė
autori xhelal ferizi
-----------------
ja pra imagjinarisht e konstruktova
a e dini kush do tė jet ky
shum gjat u mendova
ky do tė ket mu nė zemer sy
do tė ket mirėsi
ky do pra
ky njeriu i ri
zemra nuk ka me thy
e do tė jet pikrish ky
njeriu i ri
autori xhelal ferizi
------------------
ai qė do tė pėrbuzė qdo krim
genjeshter mashtrim
e luftra
konflikt e intrigim
ai qė me tė keqen
prore do tė,jet nė kundėrshtim
Autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
16-12-09, 18:09
Eh po dita dites me pendė n' dorė ndėr mote

Nga autori ne mergim Xhelal Ferizi
------------------------
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE Nė DHE TE HUAJ
NėPėR STINė E MOTE Tė MALLėNGJIMIT
----------------------------------------

hjeshisė t' diellit e nėpėr visare
kah Po ecja kur 'qe'! qehrja jote
aq miqsisht mė' doli n' ftyrė shqiptare
---
at'her un pėrmllashėm ndalė shikimin
mu nė t' gzueshmen pamje qė ma ke
porsi rrezet nisa me e derdhė shkrimin
porsi dielli me t' pėrhshkrue mbi dhe
---
po pse malli besa m' paska marrė
n'miqsi doren ty me ta shtrėngue
e nė shpirtė po e pate ndoj plagė a ndoj varrė
me currila arti me t' shėrue
---
mu nė zemer kronin e kullimit
me ta derdhė deshta n' germa ari
se dikurė ti me do lot t' kujtimit
ke gjėmua shum nė gjuhė shqiptari
---
autori xhelal ferizi
----------------------
o pashė zotin sot ti m' thuej si je
plagėt tua a jan mbushė mehlem
porsi ylli qė shėndritė mbi dhe
ndojkah gzim zemres ashtu a ti vjen
---

se n' kujtesė dikurė ke mbajtė doren
mu nėn mjekėrr e n' pėr faqe t' lotit
sa nji shekull ti ma kishe oren
kshtu i kalojshe dikurė stin't' e motit
---
e plag't tua kan tronditė shum kroje
loti yt ka pas ra mbi fletė
kahdo luleve ndėr etnike troje
ku kėrcyjet i mbanin lulet n' jetė
---
sot a thua loti ty tė ėsht ndalė
njiqnd vjet nji lot ka mallėngjye
sa her yjet pėrmbi qiell kan dalė
shpresen n' zemer me gaz me ta kthye
---
se un e di kur ti nė at gjuhė shqiptare
kahdo mallin e ke shtri mbi dhe
edhe hana ajo argjentare
disi dridhshėm dnesshėm n' ty ka nxe
---
e tash qe prap jam duke pa hjeshi
edhe gazin e vrejta t' gjallrisė
nji ringjallje n' tėnden bukuri
qė rikthye ju paska dashurisė
---
e un krue zemres t' time pendė
veq pėr ty ju bėra sot oj jetė
se ato kohra ma kan sjellė ndėr mendė
at miqsi qė e patėm t' vėrtetė

---
e prandaj dora ime bujare
ta kėrkon shtrėngimin me urime
ku do qofsh ti mori bi shqiptare
e paq fatin si ari n' shkėlqime
---
se ty tė duan vet dielli e hana
ta ndėgjoj ty zemren tue t 'rrahė era
mu nė fole ku tė ka lindė dardana
shum bilbilat ku i sjellė pranvera
---
e t'kan ndje ty e tė kan ndėgjua
germa tė bardha si sharmi i safirit
sa her ndjenja e diellit n' ty ka vlua
edhe sharmi i yllit ma tė mirit
---
veq pse ti fjalen nė art ke shkri
ma ke shkri n' pėr rreshta t 'mallėngjimit
AQ SA YLLBARDHI ME VET AT MAGJI
shtrue ėsht nė deje tua tė vajtimit
---
edhe nė vijat tua n' pėr damare
apelimet tua kan kthye ylbera
kur ti dėnesshėm me at gjuhė shqiptare
me pi lot i ke kthye kah vera
---
autori xhelal ferizi
------------------------
pse secili varg qė ti ke shkrua
deri nė qiell ka shpue ndėrmjetsimit
kupa e qiellit nga thirrjet ėsht shpua
kur t 'ka rrrahė ty zemra e apelimit
---
aq sa qiellin prej vendi e ke lue
edhe re tė zeza e grummbullsi mizore
ti me zemren qė din me t' burue
pastėrti e mirsi arbnore
---
pra un fjalen ty sot qė ta nisa
nė udhė miqsije porsi letra e mallit
ty moj zanė miqsisht ta qėndisa
porsi gurrat qė dalin prej zallit
---
so i ato gurrat me vija rreztare
kur her nė hije her nė diell fort larmohen
e lakohen vijat vizllimtare
nė ujė kullimi rrathas kur vijohen
---
ashtu un ty ti lidhi me art vlimi
rrezanisht ti lidhi pėr bese
me plot vargje qė shkelqejnė n' pendė shkrimi
PO TI NISi SI NJI KULLIM VESE
---
autori xhelal ferizi
------------------------
E TY Tė GJETSHIN MIRė ATJE KU JE
porsi e gjejnė mirė rrezet qelė lule fleten
qofsh me fat kahdo oj zanė e re
nėpėr stin ė e mote ma gzofsh jeten
---
NGA AUTORI XHELAL FERIZI PJESė E PANDASHME E MėRGIMIT
**********************************************

lirik
16-12-09, 18:11
Kėrkoj falje nga lexuesit qė aq shpesh po duhet me qitė
emrin e autorit tė vargjeve xhelal ferizi
sepse harbutėt soji i pjellave te kqija
injorantėt e tė pa ftyrė katranėt e zi
po i marrin vargjet e autorit
xhelal ferizi
dhe po i qesin pa tituj pa
emrin dhe mbiemrin e autorit

neper disa forume te pa vlera
qė po mbijn si kėpurdhat

kėt veprim e bėjn me poshtėrsi dhe qėllime nxitse te kqija
shqipfolsa tradhtarė

si ky rigon camaj i nxitur me disa tjerė njerz tė pa vlerė
me qellim qe ti poshtrojnė dhe te zhvlersojn vargjet e autorit

ndaj autorit xhelal ferizi u sollen poshtėrsisht shum biznesmen shqiptarė
tė“cilėt

nuk i ndihmuan autorin tė ja botoj dy miljon vargje shqiptare
qė autori xhelal ferizi i ka pėr botim

e qė do ti shėrbenin letersisė shqipe si vlera
autori shum vargje i ruan dhe nuk i qet neper forume
----------------------
por pret qe ndonjiher ndonji biznesmen shqiptarė te ndergjegjsohet ose tė ndergjesohet Ministria e kultures
sė kosoves
-------------
e cila poashtu e perbuzė dhe rrin indiferente ndaj vlerave tė autorit

-------------------------
tė vargjeve dhe talentit tė autorit Xhelal Ferizi
nė forume xhelal ferizi i ka qit vetem disa vargje sa pėr tė treguar kualitetin
dhe cilsinė

e per te deshmuar vlerat qe mund te ket letersija shqipe por kjo vlerė nuk u perfill nga askush

prandaj vargjet kryesore me vlera autori i ruan ato do tė mbeten pa dalė ne forume e nė botime
---------------------------------------------------
injoranca ėsht krim pėrbuzja ėsht antikulturė shpellori barbare mendjemadhsi mos aftesi e trurit te debilve per te kuptuar

tregon zhvillimin e trurit se nė qfar niveli debilizmi ėsht nė qfar gjendje si nė kohen e gurit

vlerat edhe kafshes ja terheqin kureshtjen por disa njerėėzve jo kjo u vertetua
-------------------------------------------------------------------------------------

lirik
16-12-09, 18:12
Jo nuk jam i juaji nuk jam shqiptarė
---------
Autorė xhelal ferizi
-----------------
Jo jo nuk jam i juaji bėrtita i djersitur
pasi isha zgjuar me plot llahtarė
dhe si i rraskapitur
po thėrrisja nuk jam shqiptarė nuk jam shqiptarė
-------------

oh qfar ėndrre e lemeritur
pėrse kėshtu paskam thirrė
q' ėsht kjo kohė e lajthitur
qė nuk na la gjurmė tė mirė
---
si ka mundėsi qė nė ėndėrr tė thrras kėshtu plot mėri e zharė
q ' ėsht kjo ėndėrr e shfqur me zjarmi
un tė thrras jo jo nuk jam shqiptarė
mė ndihmo o perėndi
----------
qka qenka shfaqur vallė a thue diten
qė naten ta kem pėrjetuar kėt dhunė
kush po ma ndalė shpirtė rriten
mė thuaj o arti im i pa punė
-----------
mė thuani o ju kohra bajate
mė thuaj o shekull i zi
mė thuani o qyqe nate
mė thuaj o i klonuari njeri
-------------
un tė thrras kėshtu me lotin nė qerpik varė
nuk ėsht e mundur jo jo them me vete
un tė thrras nė ėndėrr nuk jam shqiptarė
pėrse o ju male e dete
---------
pėrse o ju tė vyshkura stinė
pėrse o i mjeri bilbil
se ma rrėmbyen dashurinė
nuk mė lan tė rri karajfil
----------
po ėndėrr kėshtu paskam thanė
pėrse oj tokė me dhe
pėrse o diell e hanė
se diell nuk mė lan me nxe
---------------
ėndėrr paskam thėnė dhe tash belbėzoj i djersitur
gjysėm i penduar pse ėndėr kam pa
ah shekull i pa ditur
edhe nė ėndėrr mė paske vra
------------
un paskam thėnė nuk jam shqiptarė nuk e beson as moti
un qė kisha falė gjithqka pėr kėt farė
nuk e beson as vet zoti
qė un kam thėnė s' jam shqiptarė
-------------
po po ėndėrr paskam thėnė pėrqartė
i trullosur e i pa vetėdije
se mė mbyten kahdo tradhtartė
qė mė mbulojn me akuj e hije
---------
prandaj edhe ėndrra mu bė zhgėnjim
zemerplasje e me ethe mėrije
mė fal o kombi im
u bėra edhe un akull hije
----------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------

lirik
16-12-09, 18:14
Nga syri yt
-----------
Autori xhelal ferizi
------------------
nga syri yt secila qerpik shprehje fije
qė mund ta pėrshkruaj vetėm qielli plot me mirėsi
nga dielli vet nga esncė e tij mbrendėsiije
do tė marr zbėrthyes spjegimtarė pėr secilen kahje tė qerpikut plot kuptimsi
----------
se qerpiku yt flet e kombinimi i syrit syrit e kaltrija
aty secila larmi ka shekuj domethėns madhorė
pse nuk mė lėnė tė flas heshtje shtigjet e mia
pėr shprehjet e syrit tėnd nė secilin hark kohorė
-------
un i njoh kahjet e ti e larminė
e di edhe heshtjen e ti nė tė tej larg'shmet shikime
ai cak tė shikimit e ka rrezaninė
qfar sfere tė gjerė pėrmbanė shekuj ndjenjash nė shikim kėrkime
--------
vetulla i jep pamje shikimngulėse madhėshtore
kėshtu as shekulli plot mendje tė mbrehta nuk din me u shprehė
sa larg i shihen nė intelekt shikues caqet kohore
ai me larminė e kaltrinė e tijė kurreshtjet shtegtare i dehė
--------
rreth tij thue se tė gjith qerpikt flasin
qfar arti mahnits fotogjenik dhuratė zoti e pėrsosmėrije
un as qiellin ashtu nuk e kam pa kureshtarė as yjet kur i plasin
nga dėshira me ra nė cak tė kėrkimit nė prehėr dashurije
--------
vetulla rrethuese duket si hana rreth qielli
me rriskun e sajė plot pikturale mahni
kthyer rreth rreze'hanes nė natė tė kthjellt prilli
nė qiell nate tė kthjellt romansa duke shkri
------------
jo jo nuk i bėj dot ballė thot penda ime e vargu
kti shikimi qė domethėnshėm shpon
as kurreshtarėt mė tė mbreht shekuj qėndrueshmit qė vrojtojnė sė largu
shikimin e tij e tė nguliturin emocion
----------
thue se vėrtetė qielli emocion duket misionarė
nė kėrkime qė nguliten sulmueshėm nė hapsira e cak
ky shikim qė shpon qdo objekt qėndrestarė
qfar force shtytse magnet shpuese pask nė bazė e nė gjak
-----------
kush e mjeshtroi kshtu kė shikim
qė shqetson objektivat e galaktiken
qė shpohet e bjen edhe ylli ma trim
kush e krijoj kaq sy shpuese shqiptare qiken
--------------
e kush tjeter veq i madhi zot
qė i dha shqiptares sy zane
nga ai shikim i sajė secili shekull e mot
robrohet sy yjet nė bukuri hane
-------------
o zot se kah del kshtu ky shikim prej kaltrije
qfar drite paska ngulitje kureshtare qė yjet i rrėzon
nė thellsitė e tij qfar e gjeniale kėrkimsije
nėpėr shtigje epshesh shpirtėrore qė qdo gjė e shpirtzon
---------
qerpiku secili thue se ėsht rreze magjike
syri thue se ėsht qiell i ri teleskop qė tej pėrshkon
mahnija e ngulitjes si shpirtzime enigmatike
qė thot shum por vetėm arti i pėrsosur e kupton
-------------
Autori xhelal ferizi
LIRIKU Nė MėRGIM
------------------------------

lirik
16-12-09, 18:15
O mendje te varfra mbi dhe
.........................................
Autori xhelal ferizi
....................................
o mendje tė varfra mbi dhe
sa cekt po dukeni gjveshė
ju prishni komb e fe
se hiq jeni tė pa peshė
-----------
ju hiqa jeni nė kandarė
nė damarė ju mbani ujė
njė pikė gjak nuk jeni shqiptarė
ju jeni qorra tė padronėve tė huaj
-----------
nėpėr frej tė huaj mbani gojen
nė shėrbim tė huaj mbani sytė
tė hasmit e luani lojen
hasmi ju don tė ndytė

-----------
gojen nė frej hasmi shekullorė ua mbanė
pėr dhe tuaj nuk ju rrehė qerpiku
turpin as deti nuk ua lanė
se zhgjyrin ua mbjellė armiku
--------------
fulqitė me komandė i lėvizni
si pulat mbarsoheni nė pleh
kur gjeli armik ju hypė ju kakarizni
pjellni pėr rus e shqeh
-------------

ju jeni tė zeza lavire
ju jeni tė flliqur kopila
nuk jeni tė tokes ilire
as shqi nder karajfila
-------------
ju jeni vegel armike
ju jeni bastard e flliqarė
e mjerė shqipnija etnike
nga ju o shqipfolsa rrogtarė
---------------
-------------
Autori xhelal ferizi ne mergim
-----------------------------------

lirik
16-12-09, 18:16
Uffffffffff sa ftoft
-------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
uff sa ftoft paskam lindur nė vise tė akullta me borė
nder dordoleca qė nuk qeshin
un me penden e diellit nė dorė
ata zemra akujsh po veshin
---------
pse o diell mė linde nė kėt shkretirė
un ty nuk tė kam pshty
dua tė jem rreze poetike e lirė
njeriun e jo akullin ta shof nė sy
------------
sa i gjorė jam kur poetikisht i pėrqafoj
kta akullsisht ngrirė rrijnė
un me lot rrezesh poetike lotoj
e kė ta vdekurisht heshturak mėrdhijnė
----------
un flas nė gjuhė progresi
e qajė pėr vetminė time
kėta rrijnė nė njė akull interesi
qfar dordolecash prej bore nuk qenka njeri kjo far bime
-----------
sa e heshtur gjuha e tyre akulltare
edhe syt e mendjen e paskan tė ngrirė
kėta nuk njifkan poemė vargėtare
qenkan dordolec tė mėrdhirė
---------
gjuhen po e dijkan vetėm tė mėrdhirė
tė bardhė po duken nė lėkurė
kta nuk qajnė pėr vargun e lirė
qenkan akull e gurė
------------
Autori xhelal ferizi
shqiptari nė mėrgi m
------------------------

lirik
16-12-09, 18:18
Mė fal
-----------
Autori xhelal ferizi
--------------------------
mė fal
l se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen nėpėrmes dhimbjes shpirtrore

e di se kėtu e gjejė konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time nuk mundem
pa nxjerrė dėnesje zemrore
mos mė qorto se mė shėndron nė pendim
-----------
un e di se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak e damarė e zemer
---------
mos mė gjyko as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mia lan andej ibri si varre
-----------
un tash vuaj e qajė pėr secilen zallinė
nuk e duroj dot tradhtarin
qė i shiti lirė pazarin e bėri me shkja e shkinė
qytetin tim si arin
--------
qyteti im nė secilen qelizė mė dridhė
nė pranga i lidhur po qanė
tradhtari andej e ka lidhė
tradhtarėt nga etnija e ndanė
-------------
qyteti im ėsht magjik
ėndrrat mi falė nė gjumė mė pėrkundė qdo natė
e shiti tradhtari armik
e bleu lirė dora e gjatė
----------
gjithmonė tradhtari u duk si shekull vule
ai vulosi zezonat mbi ne sa her
mitrovica po vyshket e imja lule
gjysma e zemres i rrin pa pranverė
-----------
ibri im po loton
e dėnesė lirik poeti
qyteti im rėnkon
se nė duar tė hasmit mbeti
------------
kalaja andej po qanė
gurėt dėshmojnė pėr helm
lirinė andej e vranė
mizori e mbanė nė shqelm
---------------
autori nga mitrovica xhelal ferizi poeti lirik i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------------------------


pėrshėndes mikeshen time te shtrejt uraten
---------------------------------------------------

lirik
16-12-09, 18:18
http://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gif

http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif Titulli: lirik

KULT DO Tė BėJA TY ADHURIM DASHURIJE
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
nga lulet un do ti kisha nxjerrė tė gjitha esencat aromtare
lėngun e tyre dehės do ta kisha bėrė det
zemren time do ta kisha bėrė lum lulesh ndjenjėtare
artin do ta kisha bėrė pėr ty dhuratė qiell dashurije nė jetė
----------
pėr ty do ti kisha shkri tė gjitha mjeshtritė e bukurive nė fjalė
do tė isha bėrė cicėrima mė e bukur qė mund tė ket ndonjė shekull bilbil
do tė isha bė ma e bardha e shkumbzuara lumturi bardh valė
do tė kisha thithė nektarė etshėm nė dashuri si bleta nė karajfil
------------
pėr ty tė gjith shekujt i kisha mbushė me art
me fjaloret mė tė bukura mbi dhe
pėr ty do tė kisha shkuar nė yllin mė tė lartė
dashurinė atje me ndjenja me e nxe
--------------
nė ma tė kulluarin shekull do tė kisha marrė idili magjike
dashurisė do i a kisha dhuruar si burim
do ti kisha shėndrruar ndjenjė shprehjet nė rreze artistike
vetėm qė ti tė bėhesh i adhuruari kulti im
---------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik
16-12-09, 18:20
Deri sa tė shterret dielli i driteė burimit
--------------------
Xhelal ferizi autori nė mėrgim
-----------------------------
Deri sa tė shterret dielli un do tė kem varg poetik burimi
deri sa tė shterret botanika e lulja e fundit e fletes
deri sa tė ket dritė hana do tė mė ndriqoj mua shkrimi
deri sa tė jet mbi dhe e nė qiell arti i jetes
---------------
nuk do tė shterrem deri sa tė mė shterret gjaku
nuk do tė shterrem sa tė jetė penda ime gjallė
deri sa tė jetoj currili i fundit qė pėrmbanė ujė mė sė paku
deri sa tė ecin shkumbardhat valė mbi gurė e zallė
----------
nuk do tė shterrem deri sa te ken shekujt emer
e y jet sa tė ken bukuri
poet jam zgjedhur nga e qiellit zemer
nuk do te shterrem sa tė ket mbi dhe dukuri
-------------------
nuk do te shterrem deri sa tė jet mbi dhe mėrija
e shėmtimi e tė kėqijat me varg ti godas
nuk do tė shterrem derisa sa tė goditet per vdekje tradhtija
nuk do tė shterrem armiku le tė pėlcas
------------
nuk do tė shterrem deri sa nė materje tė mbretroj mahnija
deri sa tė jet dashurija mbretėreshė
nuk do tė shterrem deri sa tė jet bukurija
me vargje zemrate yjet kam me i veshė
---------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
---------------------------------

lirik
16-12-09, 18:21
Pse qanė zemer ti un e di
--------------------

Nga autori xhelal ferizi
---------------------------------------------------
Pse qanė zemer ti un e di
yjet nuk tė dhuruan fat
kur linde ti epoka ishte hi
nga dielli nuk pate uratė
--------------
nė kohen kur ti linde nėn diell
kobi ishte farė mbi dhe
gjembat e prangat arrinin deri nė qiell
nuk kishe aty zot as fe
------------
prandaj nuk u gjet kujdestarė
rriskun ta ndėrtoj ndryshe pėr ty
ty nuk ta njeh dėnesjen asnji shqiptarė
lotin ta bėjnė tallje nė sy
-----------------
e kohrat ishin tė liga
veprat ishin mallkim
dheu si kopsht me intriga
dėnimi gjuetari im
----------
veprat nuk shkruheshin nė kohė
arti ishte debil
gjithqka ishte moh
mos qajė o i shpirtit o i gjakut bilbil
----------

ty hallin nuk ta njeh tregtari
as koha qė ecė me hile
as hallegjiu e shtetgtari
as motet e ditėt kopile
---------
prandaj un e di pse ti qanė
se ujvaren e lumturisė ta drodhen
mbi ty ėmbėlsinė nuk e lan
sa keq demont e fateve te liga ta hodhen
-------------------
ti qanė se mbi dhe nuk harlisė dashurija
se linde nė globin e zi
ti qanė se me gjak tu ka la etnija
ti qanė se tė dhan hijenat lot me pi
---------
nė goten ku rrisku lotsjellės ishte
kishte mjeshter tė hileve ndėrtimtarė
zemra mburojė nuk kishte
se rritė pa djallzi ishe nė farė
----------
prandaj qanė ti nga i tillė i zi ndertimtari
prandaj qanė nga koha e gabuar nė shekullin me hap
ti qanė nga zaptuesi e tradhtari
se tlljaet e kohes t' mbajnė zap
--------------
Autorė xhelal ferizi
------------------------------

lirik
16-12-09, 18:22
Ata po mė nxisin
----------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku i ankimeve shqiptare nė vargje
poeti nė mėrgim
----------------------
oh ata po mė nxisinė ata tė pa fe
ata qė mbi atdhe kan pshty
ankimet shikimet e rėnkimeve mbi gurė e dhe
ajo tokė qė sa her nga rėnkimet u thy
----------
mos ma nxen pėr tė madhe o uratė e mirė
se un bėrtas deri nė qiellė
se vargu im i lirė
kėrkon drejtėsi e diell
----------
ata vetėm ata po mė detyrojnė
tė bėrtas deri nė shekullin mė tė largėt nė mjegullimė
ata tradhtarėt qė sot sot po pseudoligjėrojnė
lotin po ma derdhin gurgullimė
----------
un i njoh ata dyftyrsha zagarė
ata kan pallė gjithmonė pėr armikun
ata ishin antishqiptarė
ata shqipėrisė etnike ja kan lotuar qerpikun
----------
e sot kan dalė si hero madhėshtorė
ata jan ushkuri i i hasmit lakuriqa
ata jan lavire tė armikut shėrbėtorė puthadorė
tė regjimeve pjella dobiqe e dobiqa
-------------
prandaj sot kur pallin mbi karriga
e shtihohen me famė pėr atdhe
o zot na ruaj nga e liga
si nuk del vullkani mbi dhe
----------
mė fal o populli im qė nuk mund tė pėrmbahem
se po dalin mbi dhe ujrat e zeza
pėr sė gjalli mbi tokė po thahem
qė i vėrteti tė lulzoj ndėr breza
-----------
e jo prostitutat e regjimeve dje e sot
gjithmonė mbi frone duke kthyer dyftyrsisht astare
jo se deti toka qielli na u mbush me lot
e gjak po pikojnė dhimbjet shqiptare
-----------
nuk durohet nuk i gjėmohet ma kėsajė padrejtėsie
prandaj fjala rrėmbyeshėm po mė zgjidhet
zbrit nga karriga o qen bir qeni o bir tradhtije rruspije
se vargu im i gjallė nuk lidhet
-------------
deri sa tė jet e gjallė penda ime
edhe at'her kur nė kthetra mė kishit ju kam thanė
do tė nxej pėr drejtesi pėr atdhe me drita kombėtare e shkrime
si dielli me yj e hanė
--------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
16-12-09, 18:23
Shekulli i pa dashuri
-----
Autorė xhelal ferizi
------------
OH SHEKULLI I PA DASHURI
I MALLKUAR JE NGA STINėT E NGA QELIZAT
TI QUHESH MėRI
TI RRITė VETėM FERRAT E DRIZAT
---------
TI VETėM VARRE QELE E MėRZI
TI VETėM GJAK E LOT KE BURUE
TI JE SHEKULLI MA I ZI
ATDHEUN Qė MA KE SHėMTUE
---------
MUA Mė DHE ME PI HILE
TOKES MI DHE ME PI LOT
Nė VOTER Mė SOLLE KOHRA KOPILE
DJALLIN MA SOLLE SI ZOT
--------
TI NUK Mė LE Tė PI DASHURI
Nė KROJET Mė Tė KULLUARA PėR TIME ZEMER
TI Mė DHE SHKRUMB E HI
SHEKULL I ZI DO Tė QUAJ ME EMER
----------
PLOT TRADHTI I MBUSHUR KE DALė
KE SHKELė MBI SHPIRTA BUJARė
TY NUK Tė SPJEGOJ DOOT ME FJALė
TI JE SHEKULLI MA TRADHTARė
------------
TI NUK Mė LE MUA AS ATDHEUT DASHURI
AS MBėSHTETJE ASKUND Nė QIELL E MBI DHE
UN Qė VDISJA PėR NJI PIKė LIRI
MI VUNE PRANGAT MBI DHE
--------------------
Autorė xhelal ferizi
--------------------------------

Makresh
16-12-09, 18:23
-------------------------------------------------------------------------------
Un ty nuk te kuptoj makresh kjo tingllon disi si nje tallje me mua
ti vazhdon te tallesh me mua makresh


Isha teper serioz. Po mos u pergjigje nese te duket prov.

lirik
16-12-09, 18:24
Pėrshendetjet moj mikeshė
********
autori xhelal ferizi
------------------------
me lang lulesh t i kam veshė
ti kam veshė me shum safire
kan me e shndritė token ilire
kan me shndritė si yllė e hanė
mbi shqipni e mbi dardanė
kahdo i thonė e bardhė etnike
kahdo i ka trojet antike
kan me shndritė mbi gurė e zalle
porsi ngjyra portokalle
deri te shkrihen nga knaqsija
gjithkah shqip ku rrin etnija
se un do i veshi edhe me diell
kahdo gjerė do i shtrijė mbi qiell
veq me u dukė si argjentare
me shėndritė mbi tokė shqiptare
me hjeshi artin me e veshė
veq pse ty un tė kam mikeshė
se ti shqip po flet si zana
tė falsha yje pėr nishana
tė falsha rreze e dekorata
qielli e dheu tė falshin urata
se ti je mbi dhe madhore
art ma ke hjeshinė arbnore
ma ke artin karajfile
buza e gazit nuk tė njeh hile
veq se qelė si ngjyrė mahnije
si pikturė prej bukurije
ti shkon qelur si lulė flete
me nisė nė ag si ndoj dritė jete
si'q 'nisė yllė mbi freski
mbi mėngjes nė mal e vrri
por se tash ku mė je a thue
penda ime tė ka kėrkue
n'pėr kullime e gurgullimė
edhe naten n'pėr vetimė
nėpėr shi e n' pėr rrebeshe
se ti je soj sokoleshe
se je shqipe e gjeraqinė
tė kam kėrku n' pėr mot e stinė
n'pėr natė tė errt e n'pėr dritė hane
se ti je lule dardane
kam dasht vleren me ta pa
nė art t' mirnjohjes me ta nda
kam dasht nė maja e piedestale
me tė ngritė si zanė nder male
por nuk dukesh kund mbi dhe
hanė e diell ka rrijn tue nxe
as ku ndizen ato yje
as ku rrijnė qetina e pyje
as ku derdhen ato prroje
as ku ndjehet cicėrimė goje
ndoj kangė sqepi a shpendė shtetgtarė
as ku rrin bjeshka me barė
as me fleta e dushkaja
as mbi kodra e suka e maja
prandaj penda po mė loton
malli i sajė gjithkah pėrvlon
nėpėr ngjyra e nėpėr vija
thue se u vyshk mbi dhe miqsija
thue se s' mbet ma gjurmė sa i fletė
mbasi ti dikah je tretė
nuk mbet gjurmė askund vullneti
thue se tha jan toka deti
thue se tha jan shum liqej
ujra e vija jaze e prrej
edhe vulė s' mbet kund hjeshije
pėrmbi lule bukurije
se ti s' le as lamtumirė
as nuk tė pa ndoj fllanxė krahlirė
as ndoj zog as soj skyfteri
as nuk tė pau jugu as veri
as nuk te pa kund stina e moti
prandaj pendes mi shkon loti
se ti askund nuk po bėn hije
as ndoj fjalė s' po tė del me shije
si dikurė porsi sheqeri
qė tė dilte drejt nga nderi
nga e bardha zemra jote
fjala e ėmbėl qė s' la shoqe
as nder vargje as nder fjalore
po ku je moj zanė arbnore
qė nuk del si diell me nxe
me i ringjallė zakone e fe
me i ringjallė ti ngjyrė e pendė
si dikurė me dalė n' kuvend
e me vlue si sherbeti
gjerė e kalter por si deti
me ja falė fjalen mirsisė
porsi arti i bukurisė
dil se tė thrrasin tokė e dhe
dil e derdhe penden rrke
si me varg e me ato rima
si ma e bukura kanarina
mos ja thajė damarėt hanes
dil ligjro me gjuhė tė nanes
shqip e bukur si shend ari
ligjėro me varg shqiptari
se mu tha penda e poetit
po i dridhė valė e brigjet t' detit
po dridhė lugje tue t' kėrkue
SHQIP ME GJAMė KJO TUE GJėMUE
dil ndėgjoje oj zemėr mirė
si po qanė me varg tė lirė
veq pėr ty tu u pėrkushtue
ka nisė zogj me pėrmallue
ka nisė eren me e thye e lisa
degė e rrema e qiparisa
se ti mshefė je nė ndoj degė
e nuk del me ngjyrė si shegė
me dhanė fryte gjithkombtare
me lirikat vargatare
me ato strofa rima rima
si bilblbili me cicėrima
me at gjuhė aq magjistare
shqip me kndue si zanė shqiptare
-------------------
autori xhelal ferizi
--------------------------
kushtuar Mikeshes time natyres
e cila dikund esht ndry e nuk del
ndoshta e zhgenjyer nga hallet dhe jeta
ka kohė qe nuk duket ne forume shqiptare
e ftoj tash me anė te miqsisė se sinqert e vargut te duket ne skenė
autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
16-12-09, 18:25
E bardha dogzonė
************
xhelal ferizi utori ne mergim
-------------------
TI E BARDHė QENKE DOGZONA
Qenke yllė mbi trojet tona
paske dalė mbi qiell me nxe
shqip me i lidhė nė etni tri fe
gegė e toskė e gjak shqiptarė
prej kosove e nė himarė
me i lidhė fijet kahdo prore
gjith ku i thonė etni arbnore
pėrmbi plavė e mbi guci
deri nė artė e qamėri
mos me u kputė ato pėr jetė
e nji zemer shqip me mbetė
pa dallim krahine a feje
porsi zemra me shum deje
me ato lidhje prej damari
kahdo kuq ecė gjak shqiptari
ah dogzona oj bi dardane
qenke e qelė porsi ftyrė hane
qė i qelė yllit gzim e dritė
a thue zogzė ti ku mė je rritė
mos je rritė si shpendė i lirė
a thue vashė ti ke dėshirė
qė mbi qiell ku rrijnė larmitė
me ja zbritė poshtė bukuritė
si tė arit diellorinė
si tė qiellit at kaltrinė
e me e veshė shqipninė mbi dhe
porsi diell me ndejtė n' tri fe
e kahdo fusha e krahina
shqip me u rrahė zemra n' pėr stina
NėPėR SHEKUJ NėPėR MOTE
me pulsue n' tokė kastriote
si nji zemer e lashtė antike
me shqiprue si forcė qelike
me i mbajt bashk tė bijtė e nanes
porsi yjt qe rijn rreth hanes
ZOTI TY BI Tė PAST BEKUE
TI SA BUKUR M' JE KUJTUE
se nuk ka tjeter hjeshija
fe ma tė bukur se etnija
se nji fe me e pasė shqiptare
e nji gjuhė tė bardhė bujare
siq e ka deri nė breg e guri
shqipja jonė me fushė flamuri
gjaku jonė rrin mbi qdo fe
si mbi qiell dielli tue nxe
ashti nji jan mishi e fisi
e gjibleta tirqi e plisi
me shum vija e gajtana
me tė larmishmit gjamadana
arti jonė e ka nji zemer
gjith ku i thonė shqipni me emer
ajo shpirtė mban shqip etnike
e nuk bjen n' kthetra armike
AS N MASHTRIME E AS ME FE
Shqip rrnon lule pėr mbi dhe
shqip i don tė bijtė etnija
nuk i ndanė jo trinitrija
se ai gjak e gjuhė madhore
bashk i mbanė fijet arbnore
nuk e len forca e damarit
per me u vyshk gjuha e shqiptarit
as e fortė mbi dhe dėshira
e joshė gjuha nė glob ma e mira
edhe tingujt shqip tė muzikes
qė i zbret yjt e galaktikes
kur perhapen nė qiell tė gjerė
me gjuh shqipe nė art me vlerė
**********************
Autori i kengve shqiptare liriko artistike
Xhelal ferizi liriku
------------------------------------------

lirik
16-12-09, 18:27
Malet ku e shijojnė bukurinė
------------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
i kndon atdheut
---------------------
e bari e fusha veren
lulet ku e shijojnė freskinė
bilbili me lpenra ku e shijon eren
-----
brushat ku qelen shqip tė lehta
ylberat ku pijnė me shije
atdhe nė ty ėsht jeta
aty ka vrull dashurije
-----------
aty ku hana detit i jepė melankoli
aty ku yjet naten e valėt i nanurisin
aty ku flladin e shijojnė fletėt shqip nėn bli
etnike shqip fletėt e maleve ku pėshpėrisin
--------
aty dua ta kem gjakun shqip duke mė qarkullue
aty dua ta kem penden e zemren shqip me rimė
aty e dua gjuhen shqip gjith me burue
aty dua tė mbetem rrėnjė e fletė e bimė
---------
shqipni ku i thonė me art adet e fe
shqipni ku i thonė mahni e lashtė etnike
shqipni ku i thonė me druj e gurė e dhe
aty i dua kohrat e gjuhen shqip magjike
--------
aty ku rrjedhshėm gjuha flitet si e bilbilit
aty ku ka valbardha porsi bora nė maja
ku qeshet ėmbel stina e fleta e karajfilit
ku gjethet si melosi pėshprijnė nėpėr duashkaja
-----------
aty o aty vetėm aty ku i thonė shqip dhe
aty ku vet zemra si lule tė harlisė
aty o aty ku shqipja e shejtė si fe
aty ku filizat me krah i kam nisė
------------
aty ku zanat rrijn virgjine kahdo neper curra
aty ku gji pin gjeraqina e motit
aty ku diamantshėm shqiprojnė valė gurra
aty ku shqip'ron tokė e kastriotit
---------
aty dua ti kem nė mes yjesh shikimet
aty dua gjithkah ta harlisi lirinė
neper fusha e ara ku mahnisin gjelbrimet
dua ta shtrijė lirshėm si sharm dashurinė
------------
Autorė xhelal ferizi xhela i mitrovices liriku ne mergim
-------------------------------------

lirik
16-12-09, 18:28
Tue kėrkue nder viset tona
---------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------
tue kerkue nder viset tona
kahdo shtrihen bukuritė
kur qe i vajzė me emrin lona
nder lulkuqe ish tu u rritė
-------------
thonė se lulet me erė magjike
e ushqenin kėt bujare
thonė se dritat qiellorike
e shpirtzuan kėt vashė shqiptare
------------
thonė lakmi ja ka ylberi
e ngjyra e tij e estetika
edhe i ėmbli shend sheqeri
edhe yjt e galaktika
-----------
ajo thonė ka lindė si era
qė del hapur karajfilit
i shtrin shpresat kah pranvera
porsi kraht e larm t' bilbilit
-------------
porsi mjalta e qelė si ari
ma kish qehren magjistare
si ma e bukura lulė mbi bari
me shum fletė mbi tokė shqiptare
------------
thonė kjo vashė me emrin lona
rrallė ka pa kshtu hana e ylli
karajfile nė viset tona
nuk e ka kshtu fusha as pylli
-------------
art ma kishte bukurinė
nuk kish sharm askund mbi dhe
si kjo qehre n'shpirtė qė t'shkrinė
qė s' len shoqe n kombe e fe
--------------
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarė xhela i mitrovices
kėngė kushtuar vashave shqiptare shkruan poeti
i mallengjyer
nga mergimi
kėngė shqiptare
--------------------

lirik
16-12-09, 18:30
Dilni o vargje artistike

-----------------------------
Autorė xhelal ferizi
liriku ne mergim xhela i mitrovices
---------------------
Dilni o vargje artistike
ta pershkruajm njė vajzė magjike
qė na e sollen ktu nder ne
rrezet tė para kur jan le
-------------
a nuk e shihni ju ne qdo pore
si e flet rrezja pikturore
thue pikturė ka mbrri prej dielli
thue ndoj art ka zbrit prej qielli
---------
a thue emrin si ja thonė
mos ėsht sharmi i dheut tonė
qė nuk len shoqe nder zana
e m JA thonė emrin luana
-----------
ajo vret me bukuri
kahdo sytė nė rrokulli
e perqark kah rrin qdo fe
thonė si e sajė qehre s ka vle
-------------
as s' ka vle kund as S'ėsht shprehė
thonė shum yje nė qiell jan dehė
kur shpalosė ka kjo si fletė
lvizjen n ftyrė si lulja vet
---------
porsi lulen qė e lvizė era
kur nė sharm qėndisė pranvera
nė ma tė bukuren stinė mahnije
tu i shartue rrezet me hije
-----------
nė ma tė kėndshmen e ma tė qetė
nė ma tė flladshmen eren vet
mu nė kulmin e knaqsisė
lozje ere e sharm t ' harlisė
----------
ashtu leht si ato ndrrime
qė i lvizė lulja nė ledhatime
kur shum erna leht rrymue
i lvizin fleten tue shpalue
----
tu i shpalue nji art esteti
si me u ndrrue ngjyrat mbi deti
si me u ba bashk shtresė behari
me ngjyrė t diellit n# qehre ari
---------
ashtu del kjo vajzė shqiptare
qė i kndojn hymnin shpezt shtegtare
per kah arti e bukurija
i kėndojn zogza ekumrija
-------
i kndon vargu ma idili
e ma i bukuri zog bilbili
dallendyshe e tė larm shpend tjerė
kahdo kraht i shtrijn mbi erė
---------
kahdo shkojn e cep me cep
kah flutrojn mbi mal e shkrep
mbi dhe shqip tė lashtė tė nanens
tue cicrue per sharm t luanes
----------------
tue cicrue e tue lavdrue
shkojn nder shtigje tue kėndue
thue se sqepi u pikon rima
thue diamant po u pikė cicrima
-------------
autori xhelal ferizi
kushtuar luanes vash shqiptare kėngė lirike artistike
liriku ne sherbim te vargut e artit shqiptar
-----------------

lirik
16-12-09, 18:36
Edhe Zoti le ta di n ---------
Autori Xhelal Ferizi xhela i mitrovices
--------------------
edhe zoti le ta din
se ka mbetė nė pluhur liriku
lotin shekujve ua pin
se kshtu shkret e la armiku
-------
e pėrbuzi edhe tregtari
e koha e mjerė e cekt mizore
tre miljon vargje shqiptari
ja ka lanė t' shkreta mbas dore
-----------
aty kndue ėsht historia
aty kndohet komb e fe
aty nė varg flet dashuria
nė qdo varg nga i diell tu i nxe
-----------
ato vargje jan si shi ari
qė kan rrjedhė zemres qiellore
vlerė mbi vlerė nė gjuhė shqiptari
mi mohuan kohrat djallzore
---------
prandaj qanė qerpiku i motit
prandaj qanė nė art galeria
qanė i gjeri qielli i zotit
se u vyshk vlera nga mos dija
--------
edhe mbet pa dalė nder fe
e nder kombe vlerė safire
me shėndritė ikonė mbi dhe
nė krenari me gjuhė ilire
-----------
eh medet sa rrokje e rima
aty jan si n' lahutė malsija
epope nder mot e stina
por vetėdije s' ka kotsia
-----------
se mbi dhe porsi armiku
u la shpuzė e hi mbi dhe
nė tre miljon vargje liriku
nuk e lan si diell me nxe
---------
e ja kan vyshkė shqipen amtare
e ja kan kputė dy kraht debilat
si homer mbet nė kohė verbtare
degė mė degė jan tha bilbilat
--------
e pret vargun nė vlerė magjike
toka nanė etnike e jonė
tre miljon vargje lirike
edhe epika po gjėmon
---------
edhe baladat e poemat
e tjera vargje lahutare
rrijnė tue kja qyqet kah rremat
se jan mykė vargjet shqiptare
------------
se po rrijnė pėr nji sponzor
tre miljon margaritare
qoftė mallkue tregtari i jonė
qė s' po ka ndjenja kombtare
--------------
ato rrijnė qe tridhjet vjet
se kan hasė nė zemra tė vogla
nė kaptina qė jan shkret
nė mendje tė cekta porsi gogla
--------
se nuk din as instituti

as kultura e ministrija
nuk e njeh homerin huti
e tregtari s' din q'ėsht dija
---------
sot mbi dhe po flet paraja
prandaj kjanė gjith vargu im
po bien mykut vlerat t' mdhaja
tridhjet vjet me sabotim
----------
turp me buk po han tregtari
ai tallavat financon
po ku e din ai zhgjyr pazari
se q' ėsht vlera e vargut tonė
----------
se q' do tė thot tė jeshė i parė
mu nė ginis nder kombe e fe
nė glob me numrin vargatarė
ari i parė qė shndritė mbi dhe
-----------
se ai buken e ka nė spote
e nė pa vlera pėrdredhare
e shpenzon paranė nder mote
nė antivlerė antishqiptare
--------------------
Autori xhelal ferizi liriku ne mergim
xhela i mitrovices
----------------
-------------------

lirik
16-12-09, 18:37
Sikur ta kem nji det sheqeri
--------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
Sikur ta kem nji det sheqeri
e mija shprehje pernjiheri
siq i kan gurė e zallina
vala e ibrit nder lugina
----------
sqi i kan tinguj rimue
kah shkojn gurve tue shkumbzue
bardh me rimė tė vales sė lumit
porsi gjaku i agrumit
-----
porsi gjaku ne shegenare
nė fiq e mollė a dardhė shqiptare
bardh e ėbėl si mahnija
qė dehė ndjejat e tyre shija
-----------
e ti marr ato si ujavre
per me u shprehė me kangė shqiptare
si art yjesh me burue
n' gjuhė bilbnili tu e ligjrue
-------------------
e ti shkrijė n' repertoare
nė sherbet 'me gjuhė shqiptare
e tė JA shkrijė atdheut nė zemer
kah i thonė shqipni me emer
-------------
kahdo i thonė mbi dhe etnike
ku shndritė gjuha albanike
ku qdo yllė joshet me nxe
me shndritė art mbi gurė e dhe
--------------
Tė JA SHKRIJė KTO ėMBėLSIRA
SE TOKė SHQIPTARE ėSHT Mė MIRA
AS NE EUROPė ASKUND MBI NDER VISE
SI Tė SHQIPNISė NUK KA KUND HISE
----------
AS NDER KOKRRA RANė ME DHE
AS KU SHTRIHEN KOMBE E FE
AS KAH ENDEN DIELL E HANA
NUK KA DRITė SI SHQIPNI NANA
-----------
SI E BUKURA PERLė ANTIKE
KAHDO I THONė SHQIPNI ETNIKE
Qė NGA IBRI DERI N' PREVEZė
SI NJI YLLė ME SHEND RRIN NDEZė
------------------
ah ta kisha un at art
nė shpirtė tė pendes andej nga lart
me ma sjellė engjujt me fjalė
si shkumbardhat ne det me valė
-----------
un pėr besė n' rreeze ' qerpike
do ta lmoja nė kėngė lirike
siq e lmon syri kapakun
un atdheut do i lmoja gjakun
----------
si me fjalė e si me fe
n' pėrkushtim ME ARTIN RRKE
si diamant kisha qendisė
me fjalė ylli tė bukurisė
-----------
do tė qėndisja si natyra
si nji lule ku i qelė ftyra
permbi tokė ku i shtrihet fleta
veq etnisė ti lulzoj jeta
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku mergimtarė i vargjeve shqiptare
--------------------------

lirik
16-12-09, 18:39
xh......e..........l..............a............... i............m..............i...........t......... ........r...............o..........v...........i.. ........c...........e...................s......... .....

lirik
16-12-09, 18:41
Nėse fjala ka vlerė

Autorė xhelal ferizi
----------------------
nėse fjala ka vlerė ather mbjelle nė saksi
nėse ka lot mbjelle nė emocion
nėse ka erė mbjelle nė puhi
nėse ka urrejtje mbjelle nė demon
nėse ka shpirtė mbjelle nė dashuri
nėse ka mort mbjelle nė zezonė
nėse ka dhimbje mbjelle nė qėndresė
nėse ka zhgjyr mbjelle nė pleh
nėse ka aromė mbjelle nė ndjesi
nėse ka opium mos e le me tė dehė
nėse ėsht me dritė mbjelle nė ingji
mbjelle fjalen nė art nėse ėsht pikturė
mbjelle nė themel nėse ėsht si gurė
mbjelle nė bukuri nėse ėsht si sharm
mbjele nė dije nxėnje nėse pėrmbanė t'tharm
nėse fjala ėsht si i vlefshmi fryt
mbjelle mu nė dritė le ti hapė dy sytė
mbjelle mu nė thelb nėse ėsht pemtare
mbjelle nė etni nėse ėsht kombtare
mbjelle nė aromė nėse ėsht si lulė
mbjelle nė dashuri nėse besė ka nė vulė
mbjelle nė tipare nėse ėsht me vlerė
mbjelel nė tokė shqiptare nėse ėsht me nderė
mbjelle kahdo fjalen nėse ėsht uri
pėr art e pėr sharm mbjelle n' bukuri
mbjelle nė famė e normė e mbjelle nė trimri
mbjelle fjalen trime nė palacė pėr liri
mbjelle fjalen nėse ajo pėrmbanė besnikri
mu nė art tė jetes ku ka kuptimsi
mbjelle fjalen mbjele nėse ėsht gjeniale
nė zhvillim te tokes kahdo nė fusha e male
mbjele fjalen mbjelle nėse ėsht formulė
asnji shekull kohe tė mos mund e shkulė
mbjelle fjalen tėnde nėse ėsht e qelikut
si kala e beden ti qendron armikut
mbjelle fjalen tende nese ėsht uratė
qė nė zemra tė mira le tė qėndroj gjat
mbjelle fjalen tėnde nėse ėsht dije e gjerė si det
mu nė rrugė te shkences universitet
mbjelle fjalen tende nėse ėsht pajtuese
nė zemrate lėnduara le tė jet qetsuese
mbjelle fjalen tėnde mu nė pleqėri tė hollė
tė ju sherbej shekujve si ma e mira shkollė
mbjelle fjalen tėnde mu nė filozofi
le ta zgjedhė enigmen si ilaq gjeni
mbjelle fjalen tėnde porsi nji magjikė
mu nė tru t njeriut le tė kthjellė logjikė
le tė jet e bardhė porsi valė kullue
mbjelle fjalen tėnde gėzim me burue
mbjelle fjalen tėnde nė rriskun e gjatė
le tė mbij nė shekuj gjithmon gaz e fat
mbjelle fjalen tzende nese ėsht urtsi
aty mu nė paqe le tė jet pėrjetsi

mbjelle nė fuqi nėse ėsht lirike
mbjelle kahdo i thonė shqipėri etnike
-----------------------------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
-------------------------------
lexoni vargje shqiptare shijoni komentoni
nga autori i mohuar i perndjekur politikisht
i mohuar i harruar neper mergime
poeti i ndaluar nga regjimi dikurė
tri her i burgosur politik i denuar
autori xhelal ferizi liriku ne mergim
tregoni shoqes dhe shokut
------------------------------------
xh......e.....l........a........... ne mergim

lirik
16-12-09, 18:42
Hajn dhe pseudo patriot
----------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
Hajn dhe patriot pseudopatriot
mashtrues quhet ky o populli im
mos i besoni as dje as ne tė ardhmen as sot
ky ėsht demagog i shartuar me krim
-----------
ky buken e han me rrenacakėri
ky qumshtin e pin nga gjiri i lavireve plot zhgjyr
ky ėsht palaqo e nuk ka asnjė pikė burrėri
ku nuk ka besė as fytyrė
------------
ky e tradhton gruan fėmijtė gjirin familjarė
shkon nė shtėpija publike
ky nuk e ka asnji pikė gjak shqiptarė
ky ėsht si bushtra lpisagjike
---------------
hajn uffffffff hajn sa titull katran
sa titull qelb i zi
hajn uffffff .....qfar rrėnqethje ky titull mjeran
demagog i mbarsuar me kopilo satan i pa burrėri
-----------
kohė vajto nxjerri flokt
hajnat po bėjnė kėrrdi
natyrė nxjerri karajfilat nxjerri borzilokt
flokt nxjerri me elegji
-----------
ufffff hajn a ka kund titull ma pleh
vjedhės i popullit hajdut
hajn ma mirė qenė qė lehė
ma mirė qyqe a hut
---------
hajn vjedhacak
mė mirė i ha gjujt e mi se kėt titull pis
ufffffff hajn q'po rrėnqethem nė mish e gjak
qajė e vajto o plis
---------
sa shum paska pas hajna medet o shqiptarė
u ndėrtuan aq shum hotele e pompa me benzina
u gjendet paratė e vjedhura edhe nė gjibraltarė
qani o zogj e kanarina
---------
ufffffffff hajn sa titull i zi
qfar soji ky pjellė bastarde e tė mjerė miletit
ky vjedh atdhe nėnė babė e shtėpi
qajė o vala e detit
---------
hajn hajdut vjedhacarė
ti ndalohet tė jet pjestarė i kombit ndėr ne
ti merret e drejta e etnisė kėta nuk jan shqiptarė
o diell mos dil hajdutėt me i nxe
-----------
uffffffff hajn mashtrues q' po rėnqethem nga ky titull bizarė
paratė edhe nga posta u vodhen edhe nga elektrika
u gjenden paratė e vjedhura nė banka nė gjibraltarė
po qanė mbi dhe etika
--------------
hajn titulli ma i poshtėr mbi dhe
shyqyr qė nuk mė lindi hajn nėna ime
ma mirė ha mishin tėnd o njeri e pije gjakund tėnd rrė ke
se hajn me tituj hajn tė jesh me mashtrime
--------------
uffffffff hajn sa shum hajna dolen me mbi
u vodh edhe enti social
u gjet hajni me nga tridhjet rroga duke i pėrbi
vajto atdhe qajė o fushė e mal
--------------
hajn uffffff q'po rrėnqethem nga ky titull mizer
ky ėsht ma i zi ma i ndyrė se ujrat e zeza
ky nuk ka as besė as ftyrė as nderė
qani vajtoni o breza
------------
demagog dhe hajn mandej pseudopatriot
llafazani e perzier ma hajni
qajė o atdhe qajė me lot
se hajni po bėn kėrdi
-----------
hajndi po del me atdhetare fjalė
pasi ėsht ngopur duke zhvatė me hajdutėri
qajė o lumit valė
ndaj hajnit mbani mėri
-------------
hajni nė burg e ka vendin nė qelija

e jo nė lartsi me kravatė
kuvendė tė udheqė hajdutėria
qajė o shekull i gjatė
------------
hajduti na mbyti me llafe
na mbyti me mashtrim
duke pi raki e kafe
nga kolltulu pasurohet me krim
------------
hajn pshtyni mbi hajna pėrbuzne at qelb
ikni se se mos ju prekun e ju ndyjnė
hajni ėsht krym nė thelb
ata vjedhin edhe at qė pshtyjnė
-------------
hajduti nuk ka karakter
qajė o bilbil mbi fole
qajė mbi shqipni etnike oj pranverė
se hajnat si kėpurdhat kan mbi
----------------
pasi ngopen haram mbi bina dalin e na shesin mendė
edhe kur vjedhin dalin mashtrueshėm me folė pėr etikė
qajė o poetit e pendė
deri sa ngjyra shtershėm tė ikė
---------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
16-12-09, 18:45
Kurrė su pa ma e zezė nder mote
-----------------------------------------

Autori xhelal ferizi
---------------------------
kurr su pa ma e zezė n'pėr mote
o tradhtarė s e vepra jote
ti je vet bloza e zezones
ti je pjella e tė zezė demones
kohės sė ligė e tė ligut motit
ti je jasht vullnetit tė zotit
ti je jasht tokes me dhe
ti s' bėn pjesė ndėr kombe e fe
ti je i ndyrė ti je vet hiqi
i gjveshur shpirti lakuriqi
ti je vet pjella bizare
qė e koritė etninė shqiptare
ti je i ziu vet mashtrimtari
ty nuk tė rrin besa as kanari
as nuk tė mbanė kund normė as fre
vlera e jote s'ėsht sa i pe
fjala jote si njė vesė
qė ta shkrin vesi i pa besė
pėr njė qst ti shet atdhe
nuk len tokė e gurė pa bre
as pa rrmue per pak pare
se mi ke jargėt tradhtare
qė bijnė nė joshje te rrjedhin goje
per me shit ti hise e troje
me shit tokė e gjuhė amtare
veq pse tė joshė vizllima n' pare
edhe e zeza ajo lakmija
e jo besa e dashurija
e jo qėndresa ajo qelike
me i ndejtė n' besė shqipbnis etnike
eh ti qofsh gjithmon mallkue
po ty e liga t ka gatue
po ti je si gjaku i morrit
je si plehu e ftyra e vorrit
je si zmera e gjarpit plak
skilja tė polli o dinak
me vrapue mbas gospodarit
kahdo i shkon rrota dinarit
nuk tė joshė ftyra e sqepekrrutes
po dyftyrsia e valutes
edhe kahdo i thonė zgerdheshje
cak e shpirt i ke nė gjveshje
thue s e tė polli morri a thnija
se ty leckė t' duket shqipnija
me ato troje perla antike
kahdo ne sharm shendrit etnike
veq pse ty jarga e dinarit
ti joshė mendė qė i ke t 'tradhtarit
e atdheut i rrin si skile
dheun elashtė ja grryen me hile
se ti plesht je epshegji
ti pshtyn buk e ti pshtyn gji
edhe dielle dhe e ujė
veq pse tė joshė ty e liga e huej
i len dhe e zallė egurė
fis e farė edhe flamurė
hise e troll e gjuhė e fe
yj e hanė e diell tue nxe
i len nė vrap mbas pjerdhs t' padronit
siq nget qeni mbas langonit
siq nget bushtra mbas zagari
ti luan bisht mbas gospodari
veq pse te len ndoj pjat me lpi
veq pse te jep ndoj zgjyr me pi
veq pse te thot ndoj fjalė bishtdredhur
veq pse te mbanė siq qen te tredhur
e te nxitė kah meteliku
tė bėn vegel munafiku
tė nxiitė keq me fis e farė
mbasi i her tė mbanė rrogtarė
e tė han koken kur si duhesh
kur tradhtarė mbi dhe tė quhesh
kur tė del nami e korija
tė ndrydhė siq ndrydhet morri a thnija
kshtu me trup ti vdes i gjorė
veq pse mendjen e ke horė
e nuk tė rrin ty kthjellt e zeza
e tė mallkojn kohrat nder breza
se ti mbetesh nė asnjė anė
nuk tė duan ma babė as nanė
as vatani e as armiku
tė len pergdhekja e meteliku
e tė len e hasmit maskė sajgija
tė len kurva e tė len rruspija
edhe letra e kumari
tė len nė balt hasmi e koha e zari
mbetesh shkret pa trohė atdhe
porsi qyqja n vaj tu u zhgre
degė mė degė e pip mė pip
nuk tė don dheu e gjuha shqip
as s' tė don dheu i armikut
as dy ftyrat t metelikut
dheu i huaj nuk tė len varr nė tokė
as nuk ke ma miq e shokė
e armikut tė len shoqerija
tė len kurva e rropsija
sillesh kot veten me vra
mbetsh qyqe rremit tha
as dheut yt mbrendė nuk te don
ikė dhe djalli me demon
e prej teje ikė dhe moti
nuk te duan as fati as zoti
as vatani e as ndoj dhe
as nuk te duan kund komb a s fe
se askush se don tradhtarin
qė shet dheun ku e pat t parin
e shet komb per metelikun
qė e sherben tė huaj armikun
qė pėr pare e pėr hilet
e shet dheun e komb tė vet
-----------------------------
Autori xhelal ferizi


-----------------------------------

lirik
16-12-09, 18:47
Tė zhgėnjyerit
-----------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
tė zhgėnjyerit tė zhgėnjyer po jetojnė e po vdesin
dhimbjet duke i pasė produkt ushqim
ata me zymtėsi e lot e pijnė mėngjesin
dhe jeten e pijnė me pelim
-----------
tė zhgėnjeyrit vdesin nga befasia
as syve tė vet nuk ju besojnė
kur i kaplon shfrenuesheėm zhgėnjimsia
ata qdo gjė mallkojnė
---------
tė zhgėnjyerit e kafshojnė terrin
shekujt i quajn tradhtarė
ata nuk e njoften sherrin
prandaj mbeten mbi glob zvarrė
----------
tė zhgėnyjerit edhe kur ikun nga kjo botė
nė varr e marrin zhgėnjimin
ata nuk besojnė ma nė gzim as nė lot
kult e kan mosbesimin
-----------
besa ju duket prrallė
premtimi ju duket teater
ata vdesin me mallė
tradhtisė ja duan kokėn nė sater
---------
ata lotojnė si det
nga heshtja vdekja ju vjen
mbrendėsinė e kan shkret
djerrinė qė zhgėnjyeshėm nė emocion ju flet
---------
tė zhgėnjyerit vuajn nga njė art i zi tundimi
i zi esht ai art mashtrim i pėrsosur
ata vyshken thell se i ndryshkė pendimi
kohen e mbajnė nė jetė si instikt tė sakatosur
--------
ata mbajnė zi nė shpirtin e pėrjetėsisė
ata rimėkėmbjet nė shpirtė i mikroskopojnė
ata malkojnė hapin e vet tė pa djallėzisė
e secilin qast tė rrokullisjes e rikujtojnė
--------
ata vdesin duke ofsha
kujdesin e mbajnė si busollė
ata nga entuziazmi jan nda
therrjet ju jan bė shkollė
--------
ata i njohin psherėtimat
ringjalljet disa nuk njohin
disa vdesin nga bėrtimat
shkullin duke e pshty e mohin
----------
disa vdesin nga gabimi
disa nga qarku i pa shteg
sa keq vret zhgenjimi
njė jetė ai mund ta djeg
-------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

lirik
16-12-09, 18:52
MBRETERIJA PREJ LETRE
-------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------------------------
kam jetuar njėher nė njė mbretėri prej letre tė lehtė
aty mbret ishte mendjelehtėsia
shpirti i vogėl e mbante njė tė tallav'shme jetė
ku nė mohime punonte njerzia
-----------
qfar mbretėrie pagane
i ligu aty pshtynte diellin
mashtruesi pshtynte nė art hane
jargėtari e pikte qiellin
-----------
jargėt demagogve ju shkonin pėrpjetė
aty shum sanqo panqo kishte
ligjėronin do mendjelehtė
vulen e mbretėrisė askush nuk e prishte
-----------
e disa aty pshtynin poet
disa pshtynin trimėrinė
mbreti aty ishte trim me fletė
se mburojė e kish mjegullsinė
----------
mbretėri me shum mjegullnaja
aty ndėrtohej hiqi
e fjalėt pseudo progres ishin tė mdhaja
kult ishte shundi e kiqi
---------
i pari ishte mbas mbreti
i zbrazti bajraktari
e tjerė llafollog hileti
qė quanin veten prej ari
--------
un qesha me at mbretėri
se mė dukej shum mendjelehtė
por sa e famshme kjo qudi
zhurmen e mbante si pluhur pėrpjetė
------------
dhe mbeta rob kureshtarė
me kokė kthye kah e sajė qudija
me vargun tim rob' varė
kah mendjelehta mbretėrija
--------
po pres tash kurė po rrėnohet
kjo loder e ndertuar nga pseudombreter
koha ngadal po zgjohet
pėr dhe do tė bie kjo leter
----------
Autorė xhelal ferizi ne mergim
-----------------------------------------
xh.....e......l.......a.......i......m..i..t..r..o ..v..i..c..e..s..

lirik
16-12-09, 18:53
Pse pshtyni mbi hjeshi
-------------

Autori Xhelal Ferizi
---------------------
pse pshtyni mbi hjeshi
pse ju shtynė gjelozija
pse doni gjithqka n' shkrumb e hi
pse nuk bėheni mirėsija
------
pėrse vritni progres
pėrse pshtyni mbi vlerė
pėrse zotin e quani interes
e pshtyni mbi mshirė e nderė
---------
pse pshtyni mbi fe
mbi qdo degė e lule e pip
pse pshtyni gurė e dhe
kah flitet gjuha shqip
--------
pse pshtyni dijetarė
pse pshtyni biznesmen
poet pshtyni shkrimtarė
kah kjo blozė ju vjen
---------
pse pshtyni mbi etikė
e pshtyni mbi moral
nuk leni qiri pa fikė
as dritė mbi dhe me dalė
-------

pse pshtyni mbi shhkollė
pshtyni mbi heroj
nuk leni mendjehollė
me ecė me shkrim e gojė
-----------
pse pshtyni mbi qdo lulė
pse pshtyni nė liri
ju pshtyni mbi qdo vulė
qė mbahet n' dashuri
-----

po pshtyni mbi progres
po pshtyni mbi zhvillim
pse rrnoni nga ky ves
pse pshtyhet kombi im
--------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
16-12-09, 18:54
Nji dit as qentė nuk do tė ju hanė
------------------
Nga autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim

-------------------------------------
vrasje kahdo zhgėnjime
vrasje nė farefis
befasira lot gjak trishtime
pse k'shtu o i lashti plis
--------
shum me tė meta mentale
vrau edhe babė e nanė
po tunden fusha e male
po dridhen diell e hanė
-------
po vret nė farė e fis
po vret tė vetin gjak
q'po ndodhė o i lashti plis
tė kjartė se kam aspak
---------
si vritet kunata e motra
vritet vllau me vlla
etni po tė shuhet votra
shekujt kan me tu tha
---------
a vritet fėmija i djepit
krimi ka prekė nė qiell
po kjajnė edhe qyqet n' majė t' shkrepit
atdheu ka mbetė pa diell
---------
mendja duket e sėmurė
shėmtia mbi kulme bizare
po qajnė tash dhe e gurė
etika po vdes shqiptare
---------

e shekujt tash se q' na than
nėse ecni mbi krim e gjak
as qent nji dit s' do t' na hanė
koha do tė na varė nė lak
------------------
na than engjujt me fjalė
ndryshoni shqiptarė ėsht ma mirė
i thuaj tė keqes ndal
mbjell logjikė e mėshirė
-----------
shteti duhet tė prijė
mendja tė kthjellėt ndėr ne
shqipėrija etnike ta dijė
se jeta duhet me vle
-----------

po vdes edhe parimi
po vdes mėshira mbi dhe
e mbret po bėhet krimi
s' na duan ma kombe e fe

--------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------

lirik
16-12-09, 18:55
Katrani

nga autori xhelal ferizi
------------
----------------

katrani po bėhet buka e njerzimit
katrani po bėhet ushqim
katrani kult ideal po bėhet pordukti i mashtrimit
kult po bėhet arti hajdut e shkolla e quajtur krim
--------------
katrani do tė ecė nėpėr damarė
jo gjaku e etika e nderi
qiellorė adhurim do tė bėhet bizari i pa farė
i urryer do tė bėhet i padjallzuari i mjeri
-------------
kohrat po sjellin llahtare
pjellat e zeza do tė triumfojnė
katrani do tė jet diell i adhuruar me pare
mirsitė do tė lėngojnė
-------------
katrani do tė jet infuzion
shpresa do tė vdes
dheu do tė mbushet demon
materja do tė quhet interes
-----------
urdhėroni kėt pseudo idilizėm gėnjeshtarė

dhuratė nga djallėzia e qujtur moderno 'feudalizėm
urdhroni kėt ferr o tė pa faj mėkatarė
urdhroni masken sadisto kapitalizėm

-------------
komunizmi ishte vet djalli
satane ėsht pseudomekracia
populli po vdes nga halli
askund nuk po mbjellet liria
---------------
-------------
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
-----------------------------------

lirik
16-12-09, 18:55
Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi
------------------------------
Loti i nji fėmiu
--------------
qante ai ...loti i tij tė gjitha qastet i dėrmonte
shekulli nė zemėr nga loti i tijė dridhej
ai nėnėn nė kolonen e vdekjes po e kėrkonte
ai dėnesshm nė kolonė vajtueshėm kruspull mblidhej
---------
pėrkdheljet e tė tjerve nuk e ndihmonin
secila kokėrr dhe pėshpėriste e atdheut nė mjerim
gurėt e kosoves anė e mbanė gjėmonin
nė eksodin e vdekjes po ecte kombi im
----------
fėmiu pėr nėnėn qante pa ja nda
motren ia kishin nda nga kolona pėr dhunim
nėna dkund vdekur plast i kishte ra
babai i kishte vdekur nė pushkatim
---------
kosovė e tmerrit tė luftes o tokė me magjike vlerė
tokė stėrgjyshore e trashguar me gjak
sa tė pėrgjakshme e tė dhimbshme e ndjenė secilen pranverė
pėr gjuhė shqipe liri e bajrak
----------
disa vyshkur jete disa qanin heshtur nė kolonė
tytat tė drejtuara qė villnin vdekje
po ecte kokėulur i gjysėm vdekur kombi i jonė
me vdekjen pran e tė vyshkur tė stėrmekur
-----------
urinė lodhjen mundimin shok tė pa ndarė
rraskapitjen piknik tė dhunshėm hise
po qanin disa heshtur gra e fėmi shqiptarė
tė mjerat dardane fise
---------
atdheut shpinen po ja kthenin
koken nuk e kthenin dot mbrapa se nuk lejonte armiku
kosoven kujtė po ja lenin
ecnin turpėrueshėm tė fyer tė poshtruar kah adriatiku
---------
vaji pėrzihej nga njė her
vajzat e dhunuara kobshėm gjėmonin
qanin edhe fėmijtė e mjerė
gurėt e dheu i kosovės rėnkonin
-----------
qdo buzė e gjithqkaje nė vajtim aty ishte
qante edhe guri e zalli
dikush as lot me derdhė ma nuk kishte
se vdekja e rrėmbente e halli
---------
vaji i njė fėmiu po kėpuste shpirtin edhe seciles fije bari
skuadronet e vdekjes ftoft tytat i mbanin
po qante dėnesshėm heshtur edhe njė bijė shqiptari
se pėr ta dhunuar nga kolona her mbas here e ndanin
---------
vaje e lot tė ndryshme kishte
dikush pėr nėnė qante e dikush pėr tė humburin nderė
loti e dhimbja kahdo mbi tokė ishte
i pėrzier kahdo me gjak e vnerė
----------
fėmijtė nuk pajtoheshin dot
qanin tė mjerė jetimat
aty nuk kishte ma mėshirė as zot
pėrveq qarjeve maakrave e gjėmimet
---------
tė lagur tė mjeruar tė trishtuar ecnin
fėmiu kėrkonte nėnė e moter
disa tė vdekur kah kolona ngecnin
kosova ato dit ishte e vdekjes voter
---------
qanin edhe fletėt kahdo tė malit shqip
qante edhe fjera e zallina
secila degė e pėrlotur e me gjak secili pip
qante edhe moti e stina
-------
kėmbėt gjysėm vdekshėm po i tėrheqnin tė ikurit zvarrė
e mjerė kokė ulur kolona
secili ishte bė i gjallė vyshkje e varr
i tė mjerave viseve tona
---------
njė fėmi qante pa ndėrpre
nėnėn kėrkonte me lot
shpresathyerit ecnin mbi dhe
ku ishte i madhi zot
-----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
Pėrshkrim i tė ikurve nė kolonen e mjerė
tė stėrvuajtur gjat luftes nė kosovė
------------------
gjat bombardimeve tė natos gjat vitit 1999
------------------------------------------
Lexoni vargje nga autori xhelal ferizi shoqe shokut
---------------------------------------------------
Tė drejtat e autorit ndalohen postimet neper forume tjera pa pėlqimin e autorit autori ka emrin dhe mbiem“rin ne secilen poezi
.-----------------------------------------------------------
kontakti me autorin [email protected]
---------------------------------------------------

lirik
16-12-09, 18:56
Nėse un kam gjuajt me dashuri
------------------------------

Shkruan Xhelal Ferizi
------------------------------

nėse un kam gjuajt me dashuri o tokė e gurė e dhe
dhe pėr ju o muza kam pi
ideale qė shtrejtė shum shtrejtė i kam ble
e ju mė keni shkri
si dyell nė tė huaja fe
----

nėse un kam gjuajt me fjalen fiq e shegė
dhe langbardhin menqurak sheqer e fryte kam mbjellė
nėse un kam gėzuar qdo bilbil nė degė
pėrse ju mė mbyllėt nė tė ftoften shpellė
-----

nėse tė gjith shekujt plot dėshira ėmbėlsore
ua kam shpėrnda si faren e ugarit
dhe yjet ua kam sjellė ndėr troje pėr dore
pėr tė shėndritė me pend'bardhen e arit
------

pėrse ju mė mbuluat me dofar mohimesh
kur un plot dashuri ua kam mbushė hambaret
dhe ju shoh akoma me dofar pendimesh
thue se u kam borgj pėrqindjet a kaparet
-----

nėse un kam gjuajtur me mjaltė e butėsi
me tė ėmbla stinė shpresėtare
me vlime sherbetesh pėr secilen kuptimsi
pėrse ju me lat nė trotoare
------

Autori Xhelal Ferizi
nga mėrgimi me vargje shqiptare
-----------------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
tregoni shoqes shokut
---------------------------------

lirik
16-12-09, 18:56
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse nuk lindė
------

Shkruan Xhelal Ferizi
-------
*************************
nėse nuk lindė ajo qė tė lindė duhet
qė nuk po mund tė lindė as nuk shkruhet
nėse nuk lindė e dėshtohet
qielli e dheu do tė tjetėrsohet
nėse nuk lindė ajo gjithqka do tė shuhet
qe sa shekuj don tė lindė nuk po lindė po druhet
nėse nuk lindė jeta do tė quhet kob
e' nėse fare nuk lindė
vaj halli pėr ju o shekuj
o kombe o fe e glob
--------------------------------
**************************

Shkruar nga mėrgimtari Xhelal Ferizi
----------------------------------
LEXONI FALAS VARGJE NGA AUTORI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOQES SHOKUT
----------------------------------
Tė drejtat e autorit :
ndalohet postimi ne forume tjera pa pėlqimin e autorit

----------------------------------
http://www.malesiaforum.com/designs/grey/statusicon/user_offline.gif http://www.malesiaforum.com/designs/grey/buttons/quote.gif (http://www.malesiaforum.com/newreply.php?do=newreply&p=84191)

lirik
16-12-09, 18:57
Dashurija
**********
Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri qė vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokė
Njė Shpirtė i Diellit qė flet
********
Njė magjepsėse lidhse pėr zemra
njė art qė dehė qdo gjak
njė shpirtė qė lidhė dy emra
njė ndezėse ekuqe flakė
***********

Rreze e Shartuar Me Curril
Me Driten Nė valbardhė Qė Rrėshqet
ėndje e Dehur me Aromė nė karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si Det
**************

Qehre Shejtnije gazprodhuese
Diamanto kristale eksponim
Dritėrreze me Sharm bimėshartuese
Me Zemer Tė Ylberit N gradim

Ti Je motorrike e Hanes
Nė Vetull Tė Sajė Vizllon
Ti Je si Joshja n 'kullim t 'curril ranes
Si Loti n' Qerpik kur Loton
***********
Je E Kėndshmja brumtare e shpirtit t' Gjevahirit

Qė Nė PIKA qeliza Tė Reja Ndėrton
Je Si ai feniksi mbas Qdo Shkrumbit tė Hirit
Qė Vyshkjet me Ringjallje i Gjallėron
*****************
Je Si Ajo Dritėzemra E Margaritarit
Qė lmon gjak'ecėsinė nė damarė
Ti Je si Lmim Hane Nėpėr Udhė Tė Damarit
Ti Je aromė Lulesh me Lang si Ujvarė
********

Ti Je Si Stėrkala qė lanė Sytė E Gurit
Qdo Mėngjes si Vesa mbi Fletė
Ti Je si ujėzalli nė Shkėlqim Tė Bilurit
Qėi I Jep me Pi cakun motivit;qė Mbjellė Jetė


Autori I Vargjeve Me Titull Dashurija
*****************
Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje POETIKE SHQIPTARE
-----------------------------

http://www.malesiaforum.com/designs/grey/statusicon/user_offline.gif http://www.malesiaforum.com/designs/grey/buttons/quote.gif (http://www.malesiaforum.com/newreply.php?do=newreply&p=85807)

lirik
16-12-09, 18:58
ostimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik http://www.malesiaforum.com/designs/grey/buttons/viewpost.gif (http://www.malesiaforum.com/showthread.php?p=85807#post85807) --------------------------------------------------------------------------------

Dashurija
**********
Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri qė vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokė
Njė Shpirtė i Diellit qė flet
********
Njė magjepsėse lidhse pėr zemra
njė art qė dehė qdo gjak
njė shpirtė qė lidhė dy emra
njė ndezėse ekuqe flakė
***********

Rreze e Shartuar Me Curril
Me Driten Nė valbardhė Qė Rrėshqet
ėndje e Dehur me Aromė nė karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si Det
**************

Qehre Shejtnije gazprodhuese
Diamanto kristale eksponim
Dritėrreze me Sharm bimėshartuese
Me Zemer Tė Ylberit N gradim

Ti Je motorrike e Hanes
Nė Vetull Tė Sajė Vizllon
Ti Je si Joshja n 'kullim t 'curril ranes
Si Loti n' Qerpik kur Loton
***********
Je E Kėndshmja brumtare e shpirtit t' Gjevahirit

Qė Nė PIKA qeliza Tė Reja Ndėrton
Je Si ai feniksi mbas Qdo Shkrumbit tė Hirit
Qė Vyshkjet me Ringjallje i Gjallėron
*****************
Je Si Ajo Dritėzemra E Margaritarit
Qė lmon gjak'ecėsinė nė damarė
Ti Je si Lmim Hane Nėpėr Udhė Tė Damarit
Ti Je aromė Lulesh me Lang si Ujvarė
********

Ti Je Si Stėrkala qė lanė Sytė E Gurit
Qdo Mėngjes si Vesa mbi Fletė
Ti Je si ujėzalli nė Shkėlqim Tė Bilurit
Qėi I Jep me Pi cakun motivit;qė Mbjellė Jetė


Autori I Vargjeve Me Titull Dashurija
*****************
Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje POETIKE SHQIPTARE
-----------------------------


Lirik, e ke shkrue nje poezi mjaft shkelqyese!
Ne vargjet me poshte e ke pershkrue aq bukur te madherishmen DASHURI.

Rreze e Shartuar Me Curril
Me Driten Nė valbardhė Qė Rrėshqet
ėndje e Dehur me Aromė nė karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si Det.

Fjalet tua ne kete strofe me vijne si fluturat me ngjyrat me te bukura ,qe burojne nga shpirti i poetit dhe leshohen lirshem nga dora e tij!Leshohen per te mbete te perjetshme!

Kam mendimin qe disa njerez nuk mund t`i kapin disa abstraktime tuat.PO ky s`eshte problem i yti,eshte problem i tyre.

lirik
16-12-09, 18:58
Atdhe
------------
Autori xhelal ferizi
--------------
atdhe ėsht kur punohet me ndergjegje e pėrkushtim
atdhe ėsht kur bėhesh njish me dhe
atdhe ėsht loti i sinqerti i dhimbjes pėr vend tim
atdheu ėsht ma e bukura fe
---------------
atdhe ėsht kur vdekjen e bėn si me le
atdhe ėsht kur vdes pėr atdhe e ringjallesh pėrsėri
e vdes prap e ringjallesh po tė jet nevoja mbi dhe
atdhe ėsht kur atdheun e quan dashuri
-------------------
atdhe ėsht kur sakrificė pėr te ndjehesh
atdheu esht kur ri'vdes pėr te me mija her
atdhe ėsht kur nga bukuria e tij dehesh
atdhe ėsht kur e ndjenė se i yti ėsht e ti je pėrher
----------------
atdhe ėsht kur ti ai bėhesh e ai ti
kur ndjeheni nji mish e gjak
kur dhimbjet e ndjenjat i keni nji
kur vdes duke e dashur nė mbrojtje e prak
---------------
atdhe ėsht mė e bukura dashuri shejtėria
atdhe ėsht ushqimi ma shpirtėrorė
atdhe nuk ėsht demagogjija
e aktrimi me fjalė o tė gjorė
----------
atdhe ėsht vetėm puna veper
por jo vajtimi qyqarė
atdheu nuk ėsht leckė as leter
puno pėr atdhe o shqiptarė
-----------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
16-12-09, 18:59
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

SABOTATORė
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------
Sabotatorė ju jeni pjella e vorrit
ju nuk jeni pėr progres pėr atdhe as pėr dritė
ju jeni tė urithave qorra sherbėtorė tė qorrit
qė mbi glob nuk doni ditė
---------------
ju jeni prodhues tė qorrave prodhoni verbri
ju prodhoni terr furnizoheni nga nėndheu
ju jeni pėr zvarritje pshtjellime e vakarri
ju merrni sy hasmi kur tė verbrohet atdheu
----------
oh ju jeni vet nėnė toka errsira
urithat e shartuar kopila jan kan mbarsuar
tė ethur jeni nga tė zi vampira
nė veprim mbi dhe ata ju kan lėshuar
----------
zingjiri e lagshtija e jargve nėpėr kėmbė ju shihet
nė bishtin pėrpjetė ju shihen gjurmėt e palara tė padronit
nga zhurma nė zhurmė i vogli i pa vlerė i ju ju lėpihet
ju vdisni me e pėrflliqė majen e fronit
----------------
atje doni ju nėpėr leqe e krryla
dredhanisht me pallė me fjalė pa mbulesa
verbrisht tė mėsuar nga urithat qorra shtyheni me brryla
sabotimi ėsht e e juaja besa
----------------
ngatrresa e errsira pėrthurja nėpėr mote
ndalja e ecjeve vyshkja e zemres kombtare
urithėria o i zi kjo pra ėsht shkolla jote
dhe medaljet e mirnjohjeve tė huaja o lavire mercenare
--------------
arti juaj ėsht errsira e sabotimi
kotsija e fjales e zhurma pėr padronin
ju jeni shum mė tė zi se krimi
dashnorė e keni nėn tokė demonin
--------------
dinakri nė vesh ju pėshpėritė urdhėrore
urdhėdhėnsat prostitucionalisht ua caktojnė edhe kohen shtratin
nga dheu e toka nuk keni asgjė arbrore
djajt po ua rrisin shtatin
--------------
o ju nuk gjak i ksaj toke
ju jeni zhgjyri mbi pare
ju bushtrat i keni loke
e jo mėmė token shqiptare

--------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------------------
LIRIKU Nė MėRGIM
------------------------------

lirik
16-12-09, 19:00
Nėse qiellit vjen mbi dhe
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------
Nėse qiellit vjen mbi dhe
ndonji fat i bardhė pėr shpresė
do ta marr nji rreze tė re
qė s' mė len n# pendim tė vdes
---------
do ta marr si aortė qielli
tė gjerė me e lidhė n' zemer shqiptare
si dhuratė ari prej dielli
me e nisė jeten ngazllimtare
---------
me art tė ri mu nė gjak t'haresė
do ta vloj si vrull shpirtė gjerė
do tė dal me tė re nji besė
porsi lulja mbi pranverė
------------
do tė qelem nė ledina
nė gjelbrime do tė harlisem
kur t'mė shohin moti e stina
nė ag me yllin nė cak do t' nisem
---------

do tė nisem nė kosovė tė re
bardh si drita diellatare
me fat tė ri se mjaft jam bre
nė t' huaja udhė e trotoare
-------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------

lirik
16-12-09, 19:00
Kėrkojnė malet vargjet tė mia
----------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
kėrkon dheu kėrkon etnia
kėrkon toka etja e motit
kėrkon dheu i kastriotit
kekrojnė gurrat kerkojnė krojet
fusha e ara e lugje e prrojet
kėrkojnė fjerat e i kėrkon bari
kėrkon gjuha e gjak shqiptari
po i kėrkojnė edhe kanarinat
motet shekujt muaj e stinat
po i kėrkon kahdo kullimi
gurra e vala e gurgullimi
po i kėrkon zogu e bilbili
gongjja e shega e karajfili
e lule shtrydhja e kokrrat t' ranes
gurė e dhe tė tokė dardanes
po i kėrkon vet dashurija
i kėrkon e shtrejt liria
vargjet tė bardha mėrgimtare
po i kėrkon toka shqiptare
rima e strofa e kangė lirike
i don shqipnija nanė etnike
kahdo flitet shqip nė gjuhė goje
ku ligjron shqipja nė troje
vargjet t' mia i kėrkon ara
fusha e deti e ujvara
mali suka e lugu e pylli
i kėrkon sharkija e fyelli
edhe e bukura violina
i kėrkon shkolla e uzina
i kėrkojnė po djem e qika
e puntorėt n'pėr fabrika
nxėns student e profesor
kahdo dhe ku i thonė arbrorė
i kėrkon kombi me fe
i kėrkon toka me dhe
veq me i pa nuk don tradhtari
edhe armiku e mercenari
i pa shpirti e puthadori
zemėr zhgjyri e shėrbtori
ai shėrbtori i armikut
e hileqari i metelikut
e tregtari shpirtė qė shet
edhe shitsi i dheut tė vet
e ai legeni e intrigani
qė nuk din s q'ėsht vatani
as nuk ka kund emocion
qė e ka pjellė i ziu demon
qė e ka zemren si katrani
zot mbi krye i rrin pansllaviani
edhe tjer qė jan kurvarė
shum sarhosh e hileqarė
karrierist e rrenacak
qė nuk kan dy ndjenja n# gjak
vargjet t mia i kėrkon nderi
shiu e e drita edhe ylberi
edhe e bukura tokė lirije
kahdo shqip me gjuhė etnije
i don etja e lashtė shqiptare
i don rrezja gjithkombtare
i don e lashta anė e mbanė
gjuha ilire e vjetra nanė
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------------------

lirik
16-12-09, 19:01
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos mos mė vrisni
------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
mos mos mė vrisni ju lėndime tė pa mėshira
kush kaq bastardhueshėm ju mbolli
nė kopshtin tim mu nė mes tė ndjenjave tė lira
shekulli im i pafajshėm sa her nga ju volli
-----------
e tash gjak e lot po vjellė edhe e imja liria
dėnesjet nuk mi ndalė as mehlemi i shpreses
qfar tė mbjellurash nė kopshtin tim ku rrinte pafajsia
tradhtia e bizarve mė la sizif i ankeses
-----------
ikni qofshi mallkuar
tė mbjellura zezonash katrane
shpirtin ma keni shtruar
si qirit mbi flakė e zandane
--------
dhe merrni me vete faren e tradhtisė
larg kopshtijeve te zemres time tretne nga keni ardhė
mė leni nėn qielline perendisė
tė pi sa i curril ndonjė ditė tė bardhė
-----------
ikni ju tė mbjellura qorre
pjella e pėrthurjeve qė nuk len rrisk tė mirė
mbjelluni nė vdekėsi nė humbtira e vorre
mė leni diell n' zemer si zambak i lirė
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
16-12-09, 19:01
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nga tė gjitha bukuritė
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
nga tė gjitha bukuritė
qė zemren time e kishin pushtuar
mė mbeti njė kujtesė si e magjikshme dritė
gazi yt i djallėzuar
-------
si mund tė ket qeshje tė tillė mbi dhe e nė qiell
qė ja kalon seciles qehre estetike
qehreja jote me gaz ja kalonte seciles qehre luleje nė prillė
qfar buzqeshje artistike
---------
rob i asaj buzqeshje kam mbetur
dua tė shkundem nga kjo e bukur robėri
sa her nėpėr ėndrra jam tretur
nga ky art me pranga mė zgjidh o perėndi
----------
qeshje tė tilla vrasin
kur nuk e kan besnikrinė nė zemer
qelizat e mia bėrtasin
si quhet kjo buzqeshje me emer
----------
muzat e mi mos rrini rob tė kėti gazi djallėzorė
bukuri qė vret me vizllimė
ky gaz tash ėsht akull borė
un dhe zemer hapi im nga ky gaz u ngrimė
-----------
gazi i bukurisė artistikisht vret
ikni o ndjenjat e pafajshme nga ky grep i pa besė
si mund tė rri pran kti gazi shkret
kur shekulli im nė mua tash dėnesė
----------------
autori xhelal ferizi

lirik
16-12-09, 19:02
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

O vargu im i lirė
---------------
o vargu im i lirė
mbi dhe shqip tė vlon dėshira
pėrse tė mbajnė nė zingjirė
tė mohuan mosmirnjohjet e pshtira
---
sa kohrat tė kan shkelur e akuj'hije
e pėrbuzjet shkelse shpirt'ftofta satanike
ti u shkrive pėr halle etnije
ndėr motet mohuese ironike
---
Autori xhelal ferizi

lirik
16-12-09, 19:03
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Fjalen do ta shpalli kult
------------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
do ta shpalli kult fjalen
do ta ndertoj tė shejtrueshėm kult
do ta vendosi mu nė mes tė ndėrlidhjeve tė zemrave tė materjeve
nė mes tė lėvizjeve dhe betejave
nė mes tė marrėveshjeve dhe zezonave
nė mes tė vjetrave fenomene dhe tė rejave
nė mes tė apokalipsave
nė mes tė shekujve
nė mes tė beses dhe gjenetikes sė quajtures jetė
nė mes tė artit
nė mes tė qendrave e shqisave
nė mes tė ndejnjave e hapit
nė mes tė nismėtarve jetsorė ide prijsave
mu nė mes tė lėizjeve e joshjeve e zapit
nė mes tė hamendjeve e premisave
mu nė mes tė vrapit
nė mes tė thėnjeve
nė mes tė shpikjes magjike e vulave njerzore
nė mes tė zbulimit dėshirorė ma tė zjarrtit
nė mes tė kafkes mendore
mu nė mes tė lotit
nė mes tė dhimbjeve
nė mes tė gjinive rracore
nė mes tė thėnjeve e tė menduarit
mu nė mes tė gjenialiteteve njerzore
kult do ta ngris aty
fjalen
kur thuhet nė sy
nė te do tė ndalen
ndoshta dikush me qa
dikush me qeshė
dikush me pshty
tė gjith aty
tė gjith shekujt aty kan me u kthy
me shikim rrespekti
ndoshta diksuh shanė
dikush pendueshem ka me shfry
para kti kulti do tė pėrkulen tė gjitha gjuhėt
tė gojes tė syve tė zemrave
trajtat do ta shquajn emroret
rrespektin do tia bėjnė ndjenjat
ujitjen
zanoret
bashktinglloret
rregulloret
kult do ta ngris
me material tė veqant nė qender tė tė gjitha vetėdijeve
token pėr ndėrtim do ta marr nė mahninė e vet sajė
fjalen do ta ndėrtoj si kult kahdo
nė qendra mendore botrore njerzore
mbi dhe mbi dete
mbi amanete
nė shkolla nė universitete
fjalen do ta skalis si kult nė memore
mu nė shpirtin e kohrave shekujve dijeve
nė secilen pore
nė secilen domethėnje ,mendore
kult ku do do ta bėj fjalen
le ta dijnė qenjet
para sajė tė gjith do tė pėrkulen do tė ndalen
edhe vet fenomenet
fjalen do ta bėj kult ndėrtim
kahdo nė sfera nė dije nė vlera
ndėr kombe kult e kult te kombi im
fjala do tė jet mbretreshė si pėrhera
do tė jet kult nė gjuhė e nė shkrim
kahdo mbi dhe do tė jet kult vlim
nė lot nė dashuri nė art
nė dhurim lules qė i qelė pranvera
nė bukuri
nė amanete e secilin flijim
nė shprehje nė thėnje nė thellsi tė shpirtit
do tė jet kulti vet i ndėrtuar nė spjegim
kult do ta bėj fjalen
kult
ma tė magjikshmin ma tė pėrjetshmin lapidarė ndėrtim
--------------------------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------------------

lirik
16-12-09, 19:03
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Psherėtima e njė nate
-----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------

gurėt e kishin ndėgjuar
plasur thonė kishte ra
o shekull i mjerė i truar
psherėtima,tė ka vra
---------
psherėtima e,njė nate
kishte therrė,njė shpresė
u ndje n' pėr monopate
nuk harrohet deri sa tė vdes
------------
nuk harrohet psherėtima
nė naten e qetė me gurė
se yjet i shpoj me vrima
se erėrat i ka pėrthurė
-----------
Nga autori Xhelal Ferizi
-------------------

lirik
16-12-09, 19:04
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos premto

--------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
mos premto shekuj dashurie
tė dehur
o zemra idealiste e padjallzuar
o art mbyllur nė vetvete
ti je arti vet nga ego qenjet i pa kuptuar
ti o zemer arti
qė puthė idealizmin ėndrrimtarė
qė pėrmbanė plot thėnje tė heshtura me sasi si dete
o zemer ti je arti im i pėrvluar
nė notin e lotit zhgėnjimtarė
ti je botė nė vete
qė flet e proteston vetmevete
akuzon tė gjith shekujt
me gjuhė idealizim
askush duke tė mos kuptuar
vetmevetja zemer monologuese mbete
kush tė kupton pėshpėritjen qė mbrendsisht je duke e lotuar
ti je gjersia vet
ti je pafundsia qė je shprehur
zhgėnjimtarisht duke pėrshkruar
por muzat e shurdhėr nė ty kurr nuk jan dashuruar
ti je vetmia e harruar e zbehur
ti je nga tė gjith e harruar
ti je e pafajshme nga harresat e pandehur
e lidhur nė prangat tė vetmevetes
tė pėshpėritjes sė zhgėnjimit tė mallkuar
tė flet vetėm pėrpjekja e qujtur iluzion
ideal nga vetvetja pothuajse i trilluar
bota nuk ėsht si don ti o ėngjėllusha ime e padjallzuar
bota ėsht shartim mish kemikal i pakuptuar
bashkdyzim ethje kafshrore e instiktizuar
bashkim i dy komponentave bastarde
inetreso demon
qfar konstrukti teatrorė
e ti je viktima e enderres sė idealizuar
qė vetven nuk e gjen asnjėher nė tė ashtuquajturin
nė skenen e kti vrapi tė truar
bota ėsht vrasėse mashtruese
o arti im o tik tak ja ime dhimbshurisht e mishėzuar
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------

lirik
16-12-09, 19:04
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kohė me gremina
-----------
autori xhelal ferizi
----------------
ti mė bė bėre zarė rokullisės
me zarin mallkim
i gjallė
mbi dhe e zallė pendim
mė bėre zgjedhės
votė vullnetare
lojtarė llotosh
ku vdekja ėsht numri im
mė i dashur
fituesi mė i preferuari im
pushimorja mė pėrfundimtare
llotoja mė e gėzueshme fituese vdekja
zgjedhsi i problemit tim
mė i dashuri
ti mė bėre
qė mė i dashuri
pėrqafim
tė jet
i ziu
varri im
------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik
16-12-09, 19:05
Nėpėr djeg'je

::::::::::::::::::::
Shkruan autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Nėpėr djeg'je me shpirtė ,nė gji
duke ecur trup flakes lakuriq
zbathur pa mburojė e kėpucė shprese un hallegji
pa mbrojtje shpirti as solidariteti nė thelb e lekurė si tė isha dobiq
------------------
trup zjarrit nėpėr pėrcėllim,duke kėrkuar nė hiq mėshirė
e mbrojtje nga engjujt e zoti
mundimet e mia e gjithqka ,ishin pazare shum lirė
thue se fare nuk mi njihte mosmirnjhsi moti
---------------
kėshtu flaka e mundimit mė digjte e gazrat sadiste nėn kėmbė nėpėr prush
djeg'je nėpėr jetė ishte pėrjetimi shekull'kallje nė'qdo qelizė
dhe ėndrroja borbardha nėpėr pllaja e her lulet fushė
mu nė mes djeg'je ėndrroja sikur jam mbi krihleheten puhizė
-----------------
kėshtu po ėndrrojka njeriu i djegur nė zjarrė
duke menduar qė tė shpėtoj pa u djegė
duke mbrojtė lirinė dashurinė djajt pėr tė' mos ia marrė
satanėt e feshehur ,nėn lule e pip'shegė


ujvara indiferente nuk mė jepte shkumbardhė
aty nė at pėrcėllim
as dorė nuk mė jepte ndonjė ditė e bardhė
kahdo zjarrė ecje kalvare mbi flakė e pėrvlim
----------------

un kėrceja nėpėr flakė nėpėr gaca e shkėndija
me lėkuren time tė pa mbrojtur mbėshtjellė
o zot pse po mė digjej kėshtu rinija
e qielli qfar gjygji ky mbi mua kto zjarre pse i vjellė
--------------

zjarr nė tokė e zjarrė e prush mbi kokė
kahdo e prush ferri pėrmbi dhe e qiellė
i mbetur nė kėt zjarrė pa miq e pa shokė
nėpėr kohen mjegull hi tym nuk shihet as dritė as diell

----------------
dashurinė shpresė kapjen nė breg e kėrkova por nuk e gjeta
thash se ajo do tė mė mbrojė
a thue veq zjarr na qenka kjo jeta
nji fjalė aktruese sa pėr me la gojė ,
nji zjarrė qė djeg si lojė
---------------------------
titullin nėpėr djeg'je
Shkruar nga autori nė mėrgim
xhelal ferizi
--------------------
nė secilen poezi vargjesh poemė apo lirikė
emri dhe mbiemri i autorit vendoset me qėllim identiteti
tė poezisė
qė tė dihet identiteti i poezis i vjershave dhe autorit
pėr shkaqe qė
lexuesi sigurisht i kupton vet
---------------------------------
-------------------------------

lirik
16-12-09, 19:06
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Veprimi i pa matur

Xhelal ferizi autorė
--------------------------

hapin e qet ma parė
por lotin mė pas
me matė thonė ėsht ma mbarė
se zemra veshet me gas
-----------
hapin e matur qite
e jo me turr e vlim
kur matesh shenjen vrite
se i matur je ma trim
--------------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik
16-12-09, 19:07
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Fjala nė gurė
-------------

Shkruan xhelal ferizi
-------------------
ma kishin mbyllė nji kohė fjalėn nė gurė
e vrapova pėr ta lirurar me shekkullin e quajtur shpėtim
fjala pastaj mu bė gur mbi gurė
mu bė liri
lulzim ringjallje bukuri
mė bė atdhe
rignjallje dashuri
mu bėbė art
besė qelik
therrė pėr armik
lule pėr mik
mu bė murė
pastaj lidhse nga ylli nė yllė si urė
nga jeta nė jetė
fjala e ime me lot dhimbje
me ngjyrė nė pėrbuzje shtegtim e kėshilla
do tė bėhet vulė lulzimi e ere
do tė bėhet urė
shtizė shqip pėr atdhe e flamurė
----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik
16-12-09, 19:07
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tė shėmtuarit flasin pėr estetiken
----------------
xhelal ferizi autorė
---------------
tė shėmtuarit flasin pė estetiken
tė pa diturit shesin dije
tė degjeneruarit flasin pėr etiken
diellorėt po mbesin nėn hije
----------
tė prishurit flasin pėr ndreqje
tė zhyturit flasin per pastėrti
o shekull sa kohė e keqe
tė bardhėt po veshen me tė zi
----------
po struket gjithkund menquria
gomari mbi dije po prinė
po flet pėr nderė rruspija
engjujt nė heshtje po rrijnė
-------------
po bėhet mbret hajduti
po shitet gjithkund tregtari
i pari mbi dhe po del huti
po vyshket i shkelur dijetari
-----------
jargėt po shpallen ėmbėlsira
e zeza po bėhet e bardhė
kurva po quhet ma e mira
demoni nė fron ka ardhė
------------
dembelėt fitojnė sot vrapin
i djersituri mbytet nė mundim
qorrat fatin e kapin
vajto o kombi im
------------
mirsia pa buk po vdes
dredhija po bėhet lulė
e hapi interes
e hilja po bėhet vulė
--------------
pėr fe po flet i pa besi
tradhtari pėr besnikri ligjėron
shėndet tash po quhet vesi
i drejti po quhet demon
-------------
po flet mashtruesi pėr drejtsi e falltori
bindshėm llafazani shejntrohet
po del hero puthadori
kurvari me medalje nderohet
-------
varroset e gjallė merita
kurtha del ma e drejta nė skenė
maska lavdrohet e prita
fundi i globit po vjen
----------------
Autori xhelal ferizi
----------------------
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/reputation.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/reputation.php?p=1477976) http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1477976)

lirik
16-12-09, 19:08
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kėshilla pėr ju
----------------
autori xhelal ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi
-----------------

lirik
16-12-09, 19:08
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vrapimet e mia nėpėr erė
----------------
Autori xhelal ferizi
------------------
vrapimet e mia nėpėr erė
un as nuk di ti spjegoj
edhe shekujt sikur ti mbushi ndjenja e sheqer
ndoshta nė zbėrthime ndjenjash spjegimet i dėshtoj
----------
un eren e kam si dashurinė
kur kam ra me vrap nė pėrgdheljet e sajė tatpjetė
jam bė njish me mahninė
nė flladin e sajė bėhesha si zogu vet
---------
un jam habitė me ato ndjenja magjike
eres duke vrapuar mbi ledina
kah lugjet me gjelbrime idilike
sa her jam bė cicėrimė
----------
oh flladi i tatpjetes e vrapi i padjallzuar
brushat mi bėnin hjeshi
as dielli si un nuk ishte i gėzuar
sa bukur tė jeshė fėmi
---------
atdheu plot gjelbrim ishte e drita
lulet harlisnin nė erė
mua nė tatpjeta e ledina nė fllad mė shtohej rrita
atdheu mė ushqente me pranverė
-----------
edhe sikur nė shijet ma tė famshme tė pėrsoset mjalta
edhe sikur gazi tė vloj sheqer me miliona her nė gji
nuk ndjehej aq ėmbėl siq ndjehej era e balta
nė adhurimin tim e vrapin si magji
----------
atdhe ledinė tatpjeta lojra lugina
ujra me bilure plot
vala me tinguj nota e art gurgullima
currili qė era e shperndante kulluar si lot
---------
era ishte vet qelsi i zemres time
gjelbrimi e vrapi e tatpjeta
kosova shqiptare e shqipnija trime
mė t'ė bukura ishin se vet jeta
-------------
Atori xhelal ferizi
------------------

lirik
16-12-09, 21:54
Qani ju vasha qani ju gra-
nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare ne mergim
me ato lot shqiptare siq dini me kja
se nga barku i kuajve i agjenturave prej druri

na qanė kahdo shqip dheu e zallė e guri
------------
se kan hy shum shpata e kan hy shum kosa
bollano e wahab e janullatosa
njeni vjen pa ftyrė tjetri vjen pa nderė
pėr ta rrėzua pėr dhe shqipėrinė e mjerė
'''''''''''''''
njeni thot jam shkja e tjetri wahab
disa thonė jemė skuth dervish e pangjab
dikush thot jam grek me kishė autoqefale
qajė shqipni etnike me fusha e me male-
--------
e si lis pėr dhe ka mbetė rrėzua etnija
se per ndoj fe shqipe sot nuk qanė shqipnija
por qanė me do lot e gati ėsht me vdekė
per kishė e gjami pėr turq e pėr grek
--------
dikush qanė me lot me gojė krokodoli
me shkrua emra tė huaj e me ndrrue gjak
ka tash disa mote qė po kjanė bilbili
liriku shqiptarė pėr t' mjerin bajrak
----------
se ra pėr dhe me fytyrė e jonė e mjerė etnija
e shtroj pa mėshirė paraja e armikut
e mbuloj me fe kahdo wehabija
e shtroj nder mjerime hilja e metelikut-

''''''''''''''''
e vijnė janullatosa e kahdo misionarė
ku do nė shqėpėri e lashtė etnike
dikush me dhrahmi dikush me dinarė
me e thye per se gjalli token tonė antike
'''''''''''''''''
me ja vra edhe gjuhen me ja vra bashkimin
me ja shue mbi dhe kahdo unitetin
shqiptari pėr tė huaj pėr me e dhanė betimin
loti i atdhetarve me e mbushė tokė e detin
--------
gjithkah nė kėmbė ngritė jan me fe katila
e tjerė agjent me kuaj druri e pela
tė zi vampir e tė huaj pedofila
me i lidhė zemrat shqipe me gjemba e me tela
-----------
e tash kahdo qyqet vajtojnė neper shkrepa
se shqipni s' po ka pėrveq grupe e klane
kan fillue ti ndajnė edhe foshnjet n' djepa
per me ra n' coptime toka iliriane
'''''''''''''''''''''''''
me dhrahmi tė gatshme vjen prifti e mullaja
irani kahdo me feregje e dervish
qajė o shqipėri mėmė me bjeshkė e me maja
se shqiponjat tua po ti ndajnė me mish-
'''''''''''''''
po ti ndajnė me fe po ti ndajnė me gjak
me lagje e grupe disa pedofile
ta kan rrėzuar pėr dhe tė lashtin bajrak
tė kan mbulua me dogma me bixhoze e hile
'''''''''''''''''''''''vazhdon ne pjeset tjera
me vargje shqiptare e penden qelike ne dorė liriku qe nuk e thejn
as nuk e joshin as paratė e ndyra as diamanti i gjith botes as bankat botrore me ja falė nuk ta jep nji krande te te thatė te maleve shqiptare as nje kokerr dhe te shqiperisė etnike per gjith paratė e botes
nga autori xhelal ferizi xhela i Mitrovices liriku i vargjeve shqiptare
i cili ėsht kundėr rusofilisė kunder grekofilisė kunder
tradhtisė se shqipfolsave -
kunder parasė me zhgjyre kunder pa besisė-
kunder tradhtarve mercenarve tregtarve te trojeve tona kunde r pedofilisė kunder -
agjenturave te huaja-
kunder imponimeve qe u behen trojeve tona etnike-
kunde r te pa moralslhmve pleshtave dinak qe kercejnė sa n e nji vend ne ni tjetrin -
me demagogji ne trojet shqiptare-kunder lavdit te ndyrė pa meritė e atyre qe mbrenda nate u bėnė heroj e pasanik -
kunder lahperave kurvarve zuzarve tradhtarve mercenarve barbarve vrastarve mashtruesve demagogve pisave fundrrinave hajdutve -
dhe atyre qe shqiperinė etnike e mykun
qe na e la tė kulluar Teuta A groni e Kastrioti Mic Sokoli Oso Kuka Selam Labi Jakup Feri
Adem Jashari Shote Galica Azem Galica Ismail Qemali
Eqrem Qabej Ukshin Hoti Luigj Gurakuqi Faik Konica -Ngjitu lart (http://trashje.iamspace.com/viewtopic.php?f=30&p=439#wrapheader)

lirik
16-12-09, 22:04
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kėshilla pėr ju
----------------
autori xhelal ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi
-----------------

lirik
16-12-09, 22:04
A thua o zot
--------
autori xhelal ferizi
------------
a thua o zot o perendi
qė krijove bukuri
fushen malin e gjelbrimin
bregun suken malin vrrinin
edhe te bukurat bregore
bjeshkė e maja kodrinore
kur krijove kėt shqipni
pse si le ma shum liri
edhe ma teper unitet
n'troje etnike te jet zot vet
por pse keshtu ma ke shpernda
dy shqiptarė dielli s' po i ka
ne sy te tij dikund me i pa
kah rrijn bashk e ne nje fe
me qa hall per te lashtin dhe

si malsorė si preshevarė
qam shkodran e kosovarė
pik e pesė na jan shpernda
thue shqipnija djem s' po ka
nuk u gjet kund forcė bujare
me i bashkue fiset shqiptare

si andej kah qameria
kah presheva e kah malsija
te gjith shqiptarėt kah jan tretė
te lidhin besen per nje shtet

ta kenė shqipen gjuhė amtare
te nisin fillet gjithkombtare
kahdo ka shqiptarė etnik
te bashkojmė gjakun ilirik

te nisim zemres nė rrugė t' damarit
e siq nxenė ai dielli i arit

le te nxenė shpresa shqiptare
per bashkim e gjuhė amtare

jo me ndejt kshtu tretur ne fise
shkaperderdhur neper vise
shpartakllue kah bregu i detit
si ne atdhe si n' tokė t' kurbetit
andej qanė e mjerė qameria
kendej vyshket e jonė malsia

mbetė vetmue preshevė lugina
e kėndej tuzi e vranina
pa ju dhanė kush gjak t' vullnetit
per me i shty si vala e detit
kah bashkimi e kah lirija
si nji diell me nxe shqipnija

shqip si ari ne troje te veta
ne nji flamur e shqipe te lehta
bashk ti ket te bardhat zana
sa te jen yj e diell e hana

sa te jen dritat ato qiellore
me ndrique toka arbnore

kahdo shqip ku flitet ne troje
te rrijn shqiptart rreth nji mburoje
nji mburojė pra gjithkombtare
me nji stemė e abetare
shqip te kndoj pra fmija i djepit
porsi shqipja ne maje te shkrepit


autori xhelal ferizi ne mergim
duke thirrė kahdo shqiptarė ku jan qe te punojnė pa hile
per bashkim e qeshtje kombtare
------------
-------------------------------------

lirik
16-12-09, 22:09
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nėse vdesin shekujt nga mosmirnjohja fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
errsira niveli i ndergjegjes mjegulla mospėrfillse e shpirtrave tė rritur nė knetė
nėse vdesin shekujt fajtorė ėsht shpirti bastard e makutėrimi
absurdi i mykut nė tė tė kalburen jetė
----------
nėse vdesin shekujt fajtorė jan pseudo fjalėt
stilizimet e tyre mu nė artin e shpirtit mashtrues tė interesit
nėse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do tė shemben edhe malet
planeti qenka si fundi i shpuar i thesit
----------
se vetėm gryka e thesit mirnjohje po quhet
vetėm joshja e grykėsive mbi thesarė
gryken e thesit gjithmonė hapur mbajtė duhet
nė se don mirnjohje nga qenjet lakmiqarė
-------
thesin hapur e grahzdin tė ligut mbaja gati
urė e tij bėhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi mė i mjerė e mė i gjati
ėsht gjithmonė zhvatsi i paskurpullt i lig
---------

nėse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do tė pėlcas
edhe hėna qielli e dielli
yjet e toka e deti me gjasė
pėrbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nėse nga mosmirnjohja pėlcasin tė gjith ėngjujt nė qiell e mbi dhe
fajtorė ėsht harbuti
nė fise nė kombe nė farė e nė fe
i pari nuk duhet tė prijė huti
-------------
nga mosmirnjohja mund tė vyshken dashuritė
bilbilat mund tė ndalen tė mos cicėrojnė
yjet mund tė shuhen nė dritė
gjakrat ma ne dashuri nuk do tė vlojnė
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimė kopile tė zeza
po mbjellen nė trojet etnike shqiptare
do tė thajnė sa mote e breza
-----------
plast do tė bien shum yje
do tė vdesin shum ideale
gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
lulet do tė tkurren nė male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do tė vdes duke mallkuar
mbi dhe do tė mbijė dekorata ma e ndyra
e kohė mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------

Mesazh: tregoni shoqet dhe shokut farefisit
lexoni vargje nga autori ne mergim xhelal ferizi
--------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------

lirik
16-12-09, 22:10
Ju qė keni shkelė mbi lule
-------------
autori xhelal ferizi
-------------
ju qė keni shkelė pamshirshėm mbi lule
keni vyshkė sa e sa te pafajshme ngjyra
edhe lulja ma magjike liria ju mosni
se rrėnjėt o i pa mėshirė robėrues mi shkule
juve shkelsve nuk ju luajti as qehreja as fytyra

-------
kush jeni ju me kėt indiferente akull zemer
qė lule pa shkleur nuk po leni mbi dhe
qakaj krokodila a si quheni ju me emer
a keni kund besė a fe
--------
dhe kur ylberat tė gjith u lakuan me lot nė sy
kur ata luteshin qė lulet tė mos shkelen te mos vyshken
ju prap keni vazhduar zemra lulesh me thy
ju nuk u ndalėt edhe kur thirrjet u shterren e u ndryshken
--------
qfar lloji qenjesh jeni ju shkelsa tė arteve tė natyres me dhunti
si ju mbajnė shekujt pėrmbi e toka me dhe
kush jeni ju o ngrėnėseshkelėse lukuni
qe nuk leni kund diell as yllė as hėnė me nxe
-----
si tė ju quaj o ngrėnsa e shkelsa lule flete
qfar emri keni ju nė tė pamėshirshmin gjak
ju qenkeni kudėr zotit kunder bimėve e jete
nuk leni kund mbi dhe karajfil as zambak
-----------
un nuk di qfar lloji jeni ju nė qelizė
por shekujt prore nga ju po ankohen
ju nuk leni askund pėrkdhelse ndonjė puhizė
mbi lule - me fletė nė paqe tė lėmohen
----------
ju edhe fjalėt plot qmenduri i keni
ju shkelni edhe mbi varg tė kulluar e poet
prandaj! ju o yje! nė qiell nuk shkėlqeni
krokodila kur shihni mbi tokė e mbi det
-------------
edhe dielli nga fryma shpeshere ndalet habitshėm
as rrezet e tij nuk guxojnė nė tokė lirė me ra
nga shkelsit lulet nė dro flasin pėshpėrtshėm
sa bima e bukurisė nga ju shkelsit u tha
----------
Autori xhelal ferizi
liriku nga mėrgimi pėrshėndetė vllezrit shqiptarė
nga malsija
-----------------------

lirik
16-12-09, 22:11
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nėse vdesin shekujt nga mosmirnjohja fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
errsira niveli i ndergjegjes mjegulla mospėrfillse e shpirtrave tė rritur nė knetė
nėse vdesin shekujt fajtorė ėsht shpirti bastard e makutėrimi
absurdi i mykut nė tė tė kalburen jetė
----------
nėse vdesin shekujt fajtorė jan pseudo fjalėt
stilizimet e tyre mu nė artin e shpirtit mashtrues tė interesit
nėse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do tė shemben edhe malet
planeti qenka si fundi i shpuar i thesit
----------
se vetėm gryka e thesit mirnjohje po quhet
vetėm joshja e grykėsive mbi thesarė
gryken e thesit gjithmonė hapur mbajtė duhet
nė se don mirnjohje nga qenjet lakmiqarė
-------
thesin hapur e grahzdin tė ligut mbaja gati
urė e tij bėhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi mė i mjerė e mė i gjati
ėsht gjithmonė zhvatsi i paskurpullt i lig
---------

nėse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do tė pėlcas
edhe hėna qielli e dielli
yjet e toka e deti me gjasė
pėrbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nėse nga mosmirnjohja pėlcasin tė gjith ėngjujt nė qiell e mbi dhe
fajtorė ėsht harbuti
nė fise nė kombe nė farė e nė fe
i pari nuk duhet tė prijė huti
-------------
nga mosmirnjohja mund tė vyshken dashuritė
bilbilat mund tė ndalen tė mos cicėrojnė
yjet mund tė shuhen nė dritė
gjakrat ma ne dashuri nuk do tė vlojnė
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimė kopile tė zeza
po mbjellen nė trojet etnike shqiptare
do tė thajnė sa mote e breza
-----------
plast do tė bien shum yje
do tė vdesin shum ideale
gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
lulet do tė tkurren nė male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do tė vdes duke mallkuar
mbi dhe do tė mbijė dekorata ma e ndyra
e kohė mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------

Mesazh: tregoni shoqet dhe shokut farefisit
lexoni vargje nga autori ne mergim xhelal ferizi
--------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------
Modifikuar per here te fundit nga lirik : me daten 23-11-2009 ne oren 19:06

lirik
16-12-09, 22:12
Ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
------------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------------

ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
sikur tė isha un vet gjuha dhe ndjenja sajė magjike
sikur tė njihja te gjitha gjuhėt e gjithsisė
sikur tė isha vet ndjenja e veshur me ndjenjen dashuri zbėrthim'analitike
--------------

ndoshta do tė flisja me formim subjektin e ndjenjave tė dashurisė
sikur tė kisha nė qdo mikrondjenjė nji det
dhe vet zanafillen e botkuptoimit tė paranismėrisė
dashurinė qė e nisi ajo vet
-----------
ndoshta qėllimit njerzorė di ti kisha ofru zbėrthim
me kėt gjuhė e ndjenjė laborator te kuptimsisė
me miliona gjuhė'ndjenja nė secilen germė e shkrim
ndoshta e kisha thėnė fjalėndjenjen e dashurisė
------------
po ku ta marrr kėt gjuhė'pasuri mbi'qiellore
kėt zanafillė tė para nismėrisė
ku ėsht ky material i syve i zemrave krijim nismėtore
e ndjenjat qė jan nisė i kan mbjellė para foljoret'mbiqiellore
ndjenjat i kan mbjellė mbiqiellorė paranismėritė mahnitore

-------

nė secilen paranismėri mbiqiellore tė ndjenjė dashurisė
nė secilen mikrondjenjė gjuhė fenomen qudi spjegim
paraqiellori quhet kjo gjuhė qė flet e para'gjithsisė
spjegim ndjenjė mahnitore qė u mbjell si vlim
nė paragjith'sinė e paranismėrisė dedikuar pėr njerzim

---------
mahni shkncoro laboratoro zemre e ndjeshmėrisė
qė ėsht nisė nė gjakun e para gjithsisė
ndjeshmėri gjuhė mikrondjenjė nė tė qdo miliardten qelizė
qehreshprehje shartim gjuhė komponent fenomen habitse ėsht analizė
sikur te isha perkthyes mbi qiellorė i ksajė dashuri kuptimsisė
ah sikur te isha perkthyes gjuhtarė mbiqiellorė i dashurisė
shkencė tė re tė pėrssour pėr dashuri do tė kisha nisė
-------------

por ku tė gjendet kjo materialo filozofi sherr'ėmbėlnisje nisje ėmbėltare
qė nxiti te gjitha flakė zjarmtaro ndenjė'ndezese qė qiellorisht flet
me tė padukshmet spjegime vullnet formė nismėtare
paranismėri nė qdo mikropikė ndjenjė nga nji det spjegimsi planet
dashuria dashuria para zjarmtare
para toksore para ujore para det
ishte nisma ishte dashuria vet
---------

ku ta gjejė nė ndihmė galaktiken logjiken e taktiken
e fuqishme tė perendisė
ku ta gjejė gjuhė fenomene gjuhtare'ndjenjė galaktiken
qė dashurinė nė mbi qiell e ka nisė
kur paranisma nisi fenomen'istiken
ather edhe dashuria ėsht nisė
---------

dhe vetėm me ah e oh nuk mund tė behem pėrkthyes dashurije
kur nuk kam asgjė tė paranismėrisė
se kjo esht mahni e forcė perėndije
qe din kso qudirash me nisė
--------

e si mud tė jem un pėrkthyes kur nė qdo ndjenjė tė sajė
ėsht njė qudi qė mister qė gjuhė zemre flet
kur asnjė sekret toksorė zemėrissht si dry s' ka fuqi ta mbajė
ajo qiellorisht i ka gjeniale gjuhė e vaj
e lotėt hidhrim gzim sa nji det
----------

si tė behem un pėrkthyes i sajė njeri varfanjak gjuhtarė
kur tė thellsishmen paransimėri nuk e njoh gjuhė as fare
si tė jem un gjuha e intepretit pėr dashurinė kėt farė
qe zbritė ka nga para'qiejt me drita rrezetare
------------

Xhelal Ferizi mėrgimtarė nga Mitrovica e Kosoves
--------------------

lirik
16-12-09, 22:13
Ndėrgjegjja nė guri
----------
Autori xhelal ferizi
---------------------
ndėrgjegjen e kam pa nė guri duke bre
gurin ngadal duke e rrėzuar
kam pa granit mu nė shpirtė e zemer duke pre
nė shkėmb sa thell duke gėrmuar
----------
ajo ishte brengėtare
sa thell po shkonte nė palcė duke grrye
o zot sa rrėnimtare
sa shpirtat mbi dhe i ka thye
---------
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
16-12-09, 22:14
Nga autori xhelal ferizi
Pse jem toskė e pse jem gegė
--------------------------------------
Pse jem toskė e pse jem gegė - jem si kokrrat ne nje shegė
autori xhelal ferizi
jem si kokrrat ne nje dardhė - nje shqipni jem zemerbardhė
kemi bashk nje gjuhė mbi dhe- nji gjak zemrat na i mbanė nxe
kem nje shqipe embelsore-qe e mbanė bashk zemren arbnore
nji atdhe kem e nje tokė- nje shqiponjė kem me dy kokė
kem nje zemer qe quhet shqipe -nje shqipni me degė e pipe
kem nje gjuhė ma te bukuren fe-qe nuk ka shoqe mbi dhe
shpirti i jonė e ka nje fe-nje shqipni e nji atdhe
nje fole qe quhet shtet -gegė e toskė qe i lidhė per jetė
toskė e gegė jan dy damarė -por nji gjak e kan shqiptarė
e kan shqip zemren ku lidhen-per shqipni n' mes t' zjarrit hidhen
per shqipni ku i thonė shqiptare-derdhin gjakun si ujvare
per at tokė me gurė e dhe-e bejn vdekjen si me le
ata shqipen e kan busollė-farė e fis e fe e shkollė
e kan diell e e kan hanė-nji shqipnije i thonė nanė
nanė shqipni i thonė me fe-e bekojnė me gurė e dhe
e kah ka troje shqiptare-i bekojnė me i gjuhė amtare-
toskė e gegė jan dy zogj qielli-dy cicėrima tė nji prilli
qe ligjėrojnė me shqipen prore-te dy e kan nje nanė arbnore
gegė e toskė jan nji qelik-nuk i thyen asnji armik
kot e kan gjith grek e shkja- se'shqipnija s' don me u nda
pse te ndahen dy barkusha-shqip ku flasin male e fusha
si ne vlorė e si ne shkoder-ku rrijn te larta bjeshkė e koder
ku e flasin nje gjuhė nane -si ne korqė si ne fushė dardane
ku e pijnė nji gj t' nji ujvare-nga nje tokė ku i thonė shqiptare
nga nji zjarrė qe del vulkanit-zemer shqipe e ilirianit -
prandaj mbaje o zot mbi dhe-me dashuri si gurrė e rrke
le ta ruajnė si sytė e ballit-kah ka dhe e kokrra te zallit-
e te mos e lshojnė nanen e arbnore-ne ndoj kteheter kund mizore
por ta ruajn si driten t' diellit-e lirė t' flutroj si shqipja e qiellit
e sa te jen kohrat me mote-ta quajn shqipe kastriote-
e ta mbajnė kto degė t' nji lisi-e ne ballė ti qendroj plisi-
e ato shqipe valle rime-shqip te kndoj shqipnija trime
-------------------------------------------------------
xhelal ferizi liriku autorė ne mergim i ksaj kėnge shqipe
me titull pse jem toskė e pse jem gegė nga shqiptari koosovarė
liriku ne mergim
------------------

lirik
16-12-09, 22:15
Mallkua qoftė gjithmonė tradhtari
-----------
autori xhelal ferizi
---------
mallkua qofė gjithmonė tradhtari
qe s' po len kund fryt as fe
ble me pare e ble me ari
ndoj bimė shqip s' po len mbi dhe
------
mallkoe o zot per jetė armikun
qe e sulmonė lirinė shqiptare
qe na e msyu adriatikun
bashk me veglat mercenare
......
edhe lirikun e ka msy
penen e tij me ngjyrė ylbere
e ka marrė ne thum e ne sy
me ja thye po qdo varg vlere
------
mos me e lanė kund shqip me kndue
as per troje as per malsi
per dardanė me ligjerue
e gjith ku i thonė vendit shqipni-
-----

se jan bė kohrat dy f'tyra
mendja e cekt ka dalė sa i gogel
e po bėhen punė tė ndyra
po e luan rrolin shpirti i vogel-
----------

rrol po luan kahdo tradhtari
ku do i mblon forumet ploja
se po e nxitė ai gospodari
me zhgjyr t'lig me u luajtur loja

---------
edhe e bėn aktin e e armikut
puthadori kahdo i mjerė
ja krijon kurthat lirikut
mos me kndue si zog n' pranverė
-----
mos me kndue askund n' per troje
moe me u ndje emer shqipni
mos me dalė cicėrimė per goje
as ligjerim per te bardhė etni-
-------
vargun e zemres lidhė ja kan
kohrat plehe plot mallkim
pena e bardhė sot shqip po qanė
kahdo ne kurtha e bojkotim
------
veq pse u mbush toka tradhtarė
veq se diell s' po ka me zemer
as kund besė nuk mbet per farė
e bishta te kombit po bejn emer-
-----
por se emri i humbė t' vertietit

atij bilbili zemerbardhė

qe emocionin ja luan detit

por se ditė si vjen e bardhė

------
se rrethue ėsht me shpendkeqe

kahd o e ndjekun ziliqarė

e po i qesin kurtha e leqe

veq pse kan smirė e nakarė

---------
poshtė rrogtari i armikut

poshtė mbi dhe e smurė zilija

poshtė tradhtija e munafikut

rrnoftė mbi dhe veq dashurija

---------
tjeter e zezė zemer mbi glob

mos u paftė nder kombe as fise

as n 'shqipni i zi ndoj kob

mos u paftė nder farė e fise

--------

se qe besa prej tradhtije

fort po thyhen lisa te malit

s 'po qelė lulė kund bujarije

se po e vyshkun djal pas djalit

------
se po i vyshkė kahdo armiku

me pengesa e me bojkot

prandaj e kjanė penden liriku

se armiqt po i derdhin lot
------

Po ja derdh lotin tradhtari

po ja qet kurthen moskova

se perkrahu askund shqiptari

as shqipnija e as kosova
-------
as malsi as qamerija

ilirida as trojet tjera

po i qanė pendes bukurija

mbyllė ka mbetė jetime e mjera
-------

se su gjet kund ndoj shqiptarė

qe e ka lindė nana me kmishė

zemergjerė e kuvendarė

qe ma ka syrin si pishė
----------

me i shtrengua doren lirikut

me i dhanė shpresė e me i dhanė zemer

porsi palcen e qelikut

me i forcue penes at emer

-------

e me e quajt pena kombtare

qė t' shpėrthej kjo si vullkani

neper vargje ndriqimtare

me marrė vrull si urragani

------------

por su gjet as djalė as qikė

ne djep qe i dha nana gji shqip

as ne europė as ne amerikė

su gjet zog mbi degė as pip-

..........

nuk u gjet ndoj zog shqiptari

qe i thot vargut tu ngjat jeta

se kah euro e kah dollari

fort jan turrė do qyqe te shkreta

---------

por per komb e penė shqiptare

nuk u gjet ndoj djalė si zhari

me e qelė zemer rrezatare

por si e pat zakon shqiptari-


--------

nuk u gjet as pertej deti

as kndej bjeshke e kah ballkani


dielli as hana kund se gjeti

ndoj djalė nane iliriani

---------
qe din doren me e shtrengue

me ndjesi per troje t' veta

plot miqsi n' kuvend me u shtrue

e me u hapė njiher kuleta
---------
per ndoj veper kaq madhore

me i shtrengue doren lirikut

nuk u gjet mbi tokė arbnore

kund ndoj zemer e qelikut
--------

per varg shqip njiher me dalė

e m e ngritė zanin ne qiell

as nuk doli me besė e fjalė

kund zog shqipje nen ket diell


-----------
me ja dhanė vleren si ari

me ja dhanė te bardhė botimin

se i ka dehė shqipet dollari

kan marr ne sy veq sabotimin-

.......

tjeter fe s' po ka shqiptare


per veq egos se mjerė mizore

prandaj penat kangatare

kan me qa ne gjuhė arbnore
--------

autori xhelal ferizi
---------------

lirik
16-12-09, 22:19
Duan tė na shprishin

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

duan tė na prishin
qelizė tė mos na lėnė tė organizuar
duan tė na e ndajnė shpirtin e mishin
na duan gjithmonė tė shpartallaur

duan tė na ushqejnė vetėm me tradhti
me plehra paketa ndihmash dhe iluzione
na duan gjithmonė nė kurvri
me krushqi mercenare e demone

nuk duan bukuri ndėr ne
varfrinė na e duan nė gjak
nė damarė ardhmėrie duan me na pre
shqipen e duan tė pėrthurur nė lak

na duan pa moral pa besė pa etikė
na e duan femren vetem si prostitutė
mbas shpine vetėm thikė
nė seciln zhvillim e institut

na duan ne vetėm tė ligė
si pleh na duan nėpėr botė
tė mykurit na i duan mbi karrigė
tė tjerėt tė lidhur nė rrotė

kėshtu na duan pedofilėt analitik
ata qė nė sy kan helm
ata qė zotin e kan armik
nėn thunder na duan nėn shqelm

ata kundermojnė nga myku bizarė
ata jan agjent virusgji
ata jan ushujza program antishqiptarė
jan tmerri qė bjen mbi ne si orgji

shtrengohuni shqiptarė
ndaloni ata sarhosh
unik mundeni ma mbarė
tė luftoni qakaj e kaposh

autori xhelal ferizi ne mergim
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik

lirik
16-12-09, 22:19
Qerpiku Im

Shkruan Xhelal Ferizi autori ne mergim

O Qerpiku Im Sa Shum mbajte Lot
Pėr Shum Lloje Ndjenjash Me Emocione
Sa Shum Mbajte Nė Shekuj e mot
Lotin Pėr Gjithfar Zezone

Ti Mbajte Lotin Pėr Luften e zharin
Ti Mbajte Lotin Kur Shqiptart Jan Perqa
Ti Mbajte Lotin Se Ta Vranė Shum Shqiptarin
Qerpiku im i Dashur Ah Sa Shum Ke Qa

Ti E Mbajte Lotin Por Edhe E Rrodhe
Ti Shum Lotin E Ke Pikė
Sa Her Nė Kapak Lotueshėm U Mblodhe
Sa Motet Dėnes'shėm Tė Kan Ikė

Ti Ke Qa Per Dhe Ti Ke Qa Pėr Hise
Ti Ke Qa Pėr Troje Tė Lashta Etnike
Ti Ke Qa Pėr Komb Pėr Farė E Pėr Fise
Kur Ti Vriste Tyta E Armes Armike

Ti Ke Qa Pėr Te Vedekur Ti Ke Qa Pėr Tė Gjallė
Ti Ke Qa Pėr Gzime Pėr Fat E Dashurinė
Ti Ke Qa Mėrgimit Me Dhimbje E Me Mallė
Ti Ke Derdhur Lotin Kur T# Sollen Robėrinė

Ti Ke Qa Kur Prangat Ta Kan Lidhė Etniken
Shqiperinė Kahdo Tė Bukur Shqiptare
Ah Sa Ke Lotue Me Lirikė E Epiken
Kur Tė Kan Nxitė Dhimbshėm Vargjet Kushtrimtare

Autori Xhelal Ferizi ne mergim vargje shqiptare

lirik
16-12-09, 22:20
Nuk dua tė bredhi pas hiqave
---------------------
Autori nė mėrgim
xhelal ferizi
------------------
nuk dua tė bredhi pas hiqave
pas tė pangopurve nė para e pushtet
nuk dua as pas shundve e kiqave
qė artin e lan mbi dhe shkret
---------
nuk dua tė bredhi pas lavdit tė mjerė
pas kotsirave me llafe“
un qajė me lot pėr secilen vlerė
se i shkelen nga dobiqe e tarafe
-----------
nuk dua tė bredhi pas jargve tė dredhisė
pas krekosjeve pa mbulesė
un jam i biri i pendes sė lirisė
do tė mbahem nė artin besė
-------------
nuk dua tė vrapoj pas bjerrrakoteve teatrale
pas mjeranive tė humbura nė lecka e rrangalla
un dua ti ndjenjėsoj fusha e suka e male
tė flas tė shpirtzohet dheu e guri e zalla
---------------
nuk dua tė brredhi ka perdredhja e shpirtkeqit
un dua ta thyej akullin nėn diell
artin nuk e dua nėn thunder t' kryeneqit
poemen e dua si qiell
-------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
16-12-09, 22:21
Kur e qova gurin e denimit
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Kur E Qova Gurin E Peshes Nė Fund Tė Cakut
Kush Tė Tha Ta Sjellėsh ! Mė Tha Pastaj Nji Djallė
Un U Stepa U Ngriva Nė Palcen E Gjakut
Mbeta Mbi Dhe As Vdekur As Gjallė
---------
Shko Mė Tha Qoje Nė At Tjetrin Breg
Un Zvarras Prap Me Hapin E Mjerė
Kur Shkova Te Caku Pėr Me Dalė Nė Shteg
Mė Pshtyu Djalli Tjetėr Nė Vlerė
-----------------
Dhe Ikje Mbas Ikje Me Gurin Nė Shpinė
Djajt Duke Mė Pshty Nė Fe
O Mundi Im Qė Ta Vranė Rininė
Ti Je Lot E Djersa E Mbytur Pa Atdhe
-------------------
Xhelal Ferizi
Autori Nė Mėrgim
--------------------------

lirik
16-12-09, 22:24
Brenga ime
---------------

autori xhelal ferizi
------------------
brenga ime ti je me peshė sa qielli
sa i gjerėsishmi deti
ty nuk tė mbanė as hana e dielli
sa shum flet vet me veti
--------
ma gjej o qiell nji kandarė
ta mas pa hile tė ironisė
un qė jam lirik vargatarė
brengen pėr gjithqkajen e gjithsisė
------------
qka qenka brenga epoetit
liria drejtesia dashuria
s po e mbajka gjersia e detit
shterruni o pendė tė mia
..............................
autori xhelal ferizi
--------------------

lirik
16-12-09, 22:26
------
E ti mė thuaj o era e malit
autori xhelal ferizi
ku ėsht sot penda e xhelalit
ku ėsht penda e lirikut
qe sa vite prej armikut
ndejt rrethue e ju mor fjala
mos me ecė si lumi e vala
mos me rrjedhė mos me ligjrue
shqip si zog mos me cicrue
ja pat ndalė zėrin sllaviani
mercenari edhe dushmani
nuk e lan kund me shpėrnda
dritė lirike e as me kja
me vajtue as shqip me qeshė
nė ndoj festė ajo me u veshė
as me dalė kund mbi ndoj binė
por ma mbajten si robinė
tridhjet vjet nė errsirė ma mbshtollen
tridhjet ja ndalen shkollen
tridhjet vjet ma kan mohue
tridhjet vjet se lan me kndue
tridhjet vjet hasmi i shqiptarit
ma ndaloi penden e arit
tue ndry n'burgje e nė zingjirė
nuk ja lan fjalen e lirė
e sot me u derdhė siq derdhet deti
nuk po e len tash hijaneti
zemėrziu e blozagjia
ah klanori e dilingjija
krahinori e vese' sėmuri
m'ja kan ndry fjalėn nė guri
edhe pse kjajnė hana e dielli
edhe pse pranvera e prilli
edhe stinė shum argjentare
po e kėrkojnė me gjamė shqiptare
por se sot s' po ka shqipni
veq klanorė e fajdegji
as pėr shqipe kush nuk qanė
as s' pėrfillė kush diell as hanė
as nuk ka zemer as mendė
as nuk ndjejnė pėr fjalė e pendė
veq pėr tė s'mura xhelozi
pėr grupime e pėr orgji
me pasė venė me pasė liker
kush nuk kjanė pėr karakter
as pėr fjalen atdhetare
as pėr rimė n' vargje shqiptare
as pėr penden e lirikut
ma vleft ka fjala e armikut
e ndoj huti e ndoj kodoshi
batakqiu a ndoj sarhoshi
e ndoj zhgjyri nė rruspihane
se kjo penda feriziane
se tash keq na zu mallkimi
dual kamata e pėrfitimi
doli hilja e interesi
nuk tė thot kush mirmėngjesi
pa e pa ftyren e dollarit
pa u zgerdhi me ves t' tradhtarit
e jan sėmurė zemrat shqiptare
jan ngushtue jan ba tinzare
e nuk duken ma arbnore
veq provinca e krahinore
e gajaset biznesmeni
e mbi fron duket legeni
lart ka hypė taksa e mashtrimi
fjalė po mbanė degjenerimi
e ka fjalen edhe rruspija
vdiq etnike shqipėrija
i vdiq fjala e burrnija
i vdiq nami u kurthue
ka nisė burri me u bė grue
nuk i vlon si dikurė gjaku
nuk i mbet besė as mustaku
nuk i mbet kund fjala vulė
as sa i kashtel kund me u ngulė
as sa i fije sa do e hollė
thue se qyqja ate e poll
e jo e lashta gjeraqina
prandaj qajnė tash moti e stina
edhe penda e lirikut
se tash loja e metelikut
e ka shtrue pėr dhe shqipninė
aj s' ėsht ma gjeraqinė
ajo s'ėsht ma tash bujare
ta shet gjakun pėr dy pare
ta shet fmiun ja shet organet
i shet gradat e nishanet
i shet tokė e gurė e dhe
e ka paren kult e fe
s' ka vyrtyt ma kastriot
sot paraja i rrin si zot
edhe i kjajnė zallina e deti
sot ma i ligu bėhet mbreti
quhet mbret ai mbrenda nate
rrin mbi fe e tarikate
rrin mbi post e rrin mbi shtet
dje rrogtarė sot bėhet mbret
veq pse i vjen koha bizare
i sjell kuroren fitimtare
edhe e bėn ma trimin t' logut
por ky pjellė e demagogut
ėsht e tjeter s' ka vyrtyt
veq njė maskė e do gjak t' ndytė
prandaj penda ime sot
ma shum lshon kjo gjamė e lot
se rrethue ėsht pėrsėri
me klanorė e tarikgji
kush m' ja din ksajė dhimbje e hallin
se kjo qanė pėr dheun e zallin
se kjo qanė e don me nxe
pėr tokė t' parve e pėr atdhe
-------
Nga autori xhelal ferizi fund i pjese sė parė
tė vargjeve me titull eh ti mė thuaj oj era e malit
pjesa e dyt vazhdon percjelleni lexues
-----------------------------------------
lexoni vargjet e xhelal ferizit lirikut mergimtarė
dikurė poet i ndaluar nga regjimi shovensit jugosllav
ish i izoluar i burgosur politik me vite
emigrant i ikur ne pas burgut pas vuajtjes se denimit ne azil politik ne
gjermani
------------------------------------------------------------------
lexoni shqip tregoni shokut dhe shoqes
------------------------------------------

lirik
16-12-09, 22:26
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėse vdes ndonjėhere
''''''''''''''''''''''''''''''''

Nėse vdes ndonjėherė do tė vdes nga zėri yt nga melankolia
do tė vdes nga arti mė i lartė i bukurisė
nėse vdes ndonjėher do tė vdes nga butėsia
qė e ka shpirti yt i magjisė

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mund tė vdes nga miliarda thėnjet e syve tu tė pa djallzuar
ata flasin gjuhėt mė tė shquara
mund tė shkrihem tė vdes kėrkimsisht kureshtarė duke kėrkuar
domethėnjet shikimtare tė qasjeve tė tyre tė shpirtzuara
'''''''''''''''''''''''''''''

Mund tė vdes duke u shkri nga ato shikime
qė i ndjejė nėpėr aortat shpirtrore thell duke mė lėmuar
nėse vdes i dehur nga ato ėngjėllore sy shprehurat depėrtime
mund tė vdes nga pėrkdhelja syve tu i dashuruar
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Aty ka shekuj ka me mija shpirtzime
nė ata sy ka metaforė ka magnetikė kureshtare
nė sytė e tu shihet bota jote e urtė e me lutje ankime
un mund tė vdes i dehur nga lutjet e tyre shikimtare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Nėse vdes nga vyrtytet tua qė lexohen nė ata sy
do tė vdes i shkrirė si qiri
tė gjith shekujt e mi virtual aty kan me u thy
aty mburoja ime ka me u shkri
'''''''''''''''''''''''''''''''''

Aty shihen liqejt ma tė kthejllt tė fjales sė qetė
aty sikur flet vet piktura e detit
aty nga aty sy ku bukuria flet
ata sy mund tė ja shkrijnė gjithqkajen poetit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Prandaj mund tė vdes nga ajo pasqyrė diamantore
nga afshi i tyre pushtues
mund tė mė thyhen tė gjitha armėt kohore
e tė bie mbi dhe nga shkrirja si pėrkushtues
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

Autori Xhelal Ferizi :-l-i-r-i-k-u
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

lirik
16-12-09, 22:30
I thash gjembave e prangave
----------
Autori xhelal ferizi
-------------------
I thash gjembave mos mė pėrgjakni nė mish mos mė shkyeni
i thash prangave mos mė lidhni atdheun duar e kėmbė
ju thash kėtyre reobėruese lidhse mizore mos mė thyeni
token mos ma robėroni nė qdo pllėmbė
------------
ju thash kėtyre sadisteve prangave metale
mos mė lidhni se pėr liri jam le
mos mi lidhni trojet e fusha e male
mos mė lidhni tė dashurin atdhe
--------
ato nuk patėn mėshirė
shekuj mi pėrgjakėn fletėt e qdo degė
kokėrr dheu kund nuk na e lan tė lirė
as dalje liri as shteg
--------
ato na e lidhen qdo bimė
na e lidhen qdo kokerr zalli
la e lidhėn qdo fije bari e grimė
prangat e robėria rob tė saj na shpalli
-------

ah pranga prej hekuri tė ftofta shtrėnguese
e ju gjemba tel qė u ngulėt nė mish tė pa faj
pse jeni kaq dhimbje shkaktuese
shekujt na i dridhėt dėnesshėm nė vaj
--------
ah ju pranga tė zeza shekullore
gjuhen na e lidhėt lirinė e qdo ide
nėpėr shekuj mbi token arbnore
diellin nuk e lat me nxe
---------
edhe yjet na i lidhėt me hekur
me tė ftoftit tela nėpėr breza moti
as gjallė nuk na lat as vdekur
rrėke na shkoj gjaku e loti
----------
nė robėri na u lidh edhe hana
qiellin na e mbuluat me prush e me zjarre
sa shum u dogj antike dardana
shqipėri mėmė etnike sa shum qele varre
------
tė robruan edhe votren e trollin e prona
me pranga i lidhen edhe germat arbrore
sa shum u lidh nė gjemba tokė e lashtė e jona
nga telat e prangat mizore
-----------
edhe un biri yt e shum bij e bija
i kemi thėnė mjaft robėrisė e prangave t'metalit
e lirė tė lulzoj etnike shqipėrije
me punė e liri djal pas djalit
-------
Autori xhelal ferizi
---------------------
L---I---R---I---K---U---I---SH---Q---P---E---R---I---S --- E---T---N---I---K--E-(kosova)
M---I---T---R---O---V---I---C---A---D---A---R---D---A---N---E---
lirik

lirik
16-12-09, 22:31
I thash gjembave e prangave
----------
Autori xhelal ferizi
-------------------
I thash gjembave mos mė pėrgjakni nė mish mos mė shkyeni
i thash prangave mos mė lidhni atdheun duar e kėmbė
ju thash kėtyre reobėruese lidhse mizore mos mė thyeni
token mos ma robėroni nė qdo pllėmbė
------------
ju thash kėtyre sadisteve prangave metale
mos mė lidhni se pėr liri jam le
mos mi lidhni trojet e fusha e male
mos mė lidhni tė dashurin atdhe
--------
ato nuk patėn mėshirė
shekuj mi pėrgjakėn fletėt e qdo degė
kokėrr dheu kund nuk na e lan tė lirė
as dalje liri as shteg
--------
ato na e lidhen qdo bimė
na e lidhen qdo kokerr zalli
la e lidhėn qdo fije bari e grimė
prangat e robėria rob tė saj na shpalli
-------

ah pranga prej hekuri tė ftofta shtrėnguese
e ju gjemba tel qė u ngulėt nė mish tė pa faj
pse jeni kaq dhimbje shkaktuese
shekujt na i dridhėt dėnesshėm nė vaj
--------
ah ju pranga tė zeza shekullore
gjuhen na e lidhėt lirinė e qdo ide
nėpėr shekuj mbi token arbnore
diellin nuk e lat me nxe
---------
edhe yjet na i lidhėt me hekur
me tė ftoftit tela nėpėr breza moti
as gjallė nuk na lat as vdekur
rrėke na shkoj gjaku e loti
----------
nė robėri na u lidh edhe hana
qiellin na e mbuluat me prush e me zjarre
sa shum u dogj antike dardana
shqipėri mėmė etnike sa shum qele varre
------
tė robruan edhe votren e trollin e prona
me pranga i lidhen edhe germat arbrore
sa shum u lidh nė gjemba tokė e lashtė e jona
nga telat e prangat mizore
-----------
edhe un biri yt e shum bij e bija
i kemi thėnė mjaft robėrisė e prangave t'metalit
e lirė tė lulzoj etnike shqipėrije
me punė e liri djal pas djalit
-------
Autori xhelal ferizi
---------------------
L---I---R---I---K---U---I---SH---Q--I---P---E---R---I---S --- E---T---N---I---K--E --(kosova)
M---I---T---R---O---V---I---C---A---D---A---R---D---A---N---E---

lirik
16-12-09, 22:33
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nė Mes Tuaj
.........................

(emitim i naimit)
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shkruan Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
krijues vargjesh mergimtarė

nė mes tuaj tash qėndroj
shkrihem germave e nė shpresa vloj
nė mes tuaj kur mė shihni
penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallė nė jetė
nėpėr vleren e vertetė
kur t' ndėgjoni se jam tretur
vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni se kam vdekė
un dua majen lart me e prekė
un dua brezit me i ligjru
si bilbil nė bli e ftu
un jam qiri qė po shkrihem
nė mes tuaj dua tė ndihem
dua dritė me qenė pėr ju
dua n' shkrije me u fliju
qė ju te shihni pakėz shpresė
penda ime tė mos vdesė
nė mes tuaj jam i gjallė
jam me shkrirje jam me mallė
jam nė udhen e vėrtetė
jam vet germa fletė mė fletė
nė mes tuaj jam i uruar
jam i etshėm i pėrvluar
qė tu jap un ndonjė pikė
varg te diellit mbledhė nė etikė
qė tu jap un pakėz ujė
qė t' kuptoni dheun e huej
kti mėrgimi sa po vuaj
qė tu jap un saldim n' pika
mbledhė n' pėr yje n' galaktika
nė mes tuaj un jam me shpirtė
jam si balli i qiellit t' dlirtė
jam nji varg qė bashkoj fe
bashkoj lule gurė e dhe
nė mes tuaj jam uratė
jam me mendje dit e natė
veq pėr ju me cak nė varg
jam nji vlim qė u nxejė nga larg
jam i gjerė me varg sa i qiell
nė mes tuaj do shndrijė si diell
nė mes tuaj jam si vlla
penda ime s' ka me u tha
do tė jet prore nė detyrė
pėr dhe tė parve nė varg e ngjyrė
me at pendė un kam shterrė shkollė
qė ju tė jeni n' pip si mollė
nė mes tuaj un jam jetė'mirė
jam krijues me varg tė lirė
nė mes tuaj jam ngjyrė prore
pėr tu shkri mbi tokė arbnore
nė mes tuaj un jam vet jeta
jam gjithmonė fjalė e vėrteta
nė mes tuaj un jam njė zemer
jam shqiptarė gjithmonė me emer
nė mes tuaj jam si bilbili
jam si gongjja e karajfili
jam qershi me tė bardha fleta
nė mes tuaj mė duhet jeta
dua tė jem nė mesin tuaj
nė dhe t'mėrgimit tė mos vuaj
dua tė bėhem gjak damari
qė tė rrrejdhi por si ari
nė varg e dije e rimė shqiptari
nė mes tuaj un jam si deti
koha larg mua mė treti
jam nė dije jam nė udhė
ne mes hallesh rrudhė pėr rrudhė
ndjejė shum halle e kam lot rrke
pėr etni un jam tu u bre
mė qanė penda nė lot e pika
pėr shum shkolal e fabrika
mė qanė penda mė qan mbrendija
pėr qdo pllėmbė nė vise tė mia
pėr qdo fis e pėr qdo fe
kah shqipnisė i thonė atdhe
i kam lotėt dramatike
se dua tė lirė shqipninė etnike
e dua tė bardhė me zemer mali
tė jet e bukur djal pas djali
adua nė punı e dua nė progrese
lidhur shpirti e lidhur bese
porsi fleten karajfile
ja dua fushat plot idile
ja dua lisat ja dua malet
penda ime nuk do ndalet
kahdo nė suka nė kodra e brinja
kahdo shpirtin do ta shtrinja
kahdo shihet bukuria
kahdo shqip ku flet etnija
kahdo lśleet jan laryshe
ku ka zgoj e dallėndyshe
ku e shoh bujkun lavėrtarin
ku e shoh faren e ugarin
ku e shoh shqipen me dy krena
gurė kalaje me bedena
ku shoh ara me grunaja
ku shoh grigje e kodra e pllaja
ku bjen fyelli e gjuraja
ku bjen lart mbi gurė ujvara
ku e lidhė kokrren shega e nara
ku e qelė ngjyren mjedrra e ftoni
ku flet n qehre dhe i joni
neper degė e neper pipe
kahdo rrijnė ato shpendė shqipe
kahdo kndojn kahdo cicėrojnė
kahdo shqipen ma ligjrojnė
kahdo zemren mua ma joshin
kur shoh qengjin sy laroshin
dele e qingja me blegrima
mė shkrihen vargjet me gjith rima
e kullimin qė e ka zalli
ndrrim ku me mallė ku lshon kavalli
kahdo flladit nė kroje pylli
ku e ngjallė ndjenjen kėnga e fyelli
nė mes tuaj un jam germė shekull
jam si hanė qė rrethoj vetull
ju qes vetull kah kufiri
mos me u ra shkrumbi as hiri
ju qes artin kah etnija
me njė zemėr t' kndoj shqipnija
nė mes tuaj un jam njė dritė
qė me gaz un ju kam pritė
jam i gjallė sot me pendė n' dorė
jam i bardhė si e bardha borė
nė mes 'tuaj jam kullim
Jam jehonė e jam kushtrim
me varg timin hijelehtė
jam shqiptari i vėrtetė
jam nė jetė e do tė mbahem
un prej nuk dua t' ndahem
jam idhtarė i qdo progresi
jam si rrezja n' buzė mėngjesi
jam si buza e liqenit
jam si guri i bedenit
jam si flaka me ju nxe
nė mes tuaj jam varg me rrke
nė mes tuaj kam me qėndruar
varg e strofa duke shkruar
do tė marr fjalė prej shege e blini
do tė marrė valė prej ibri e drini
do tė marr erė prej lule thane
do t' jem sy pėr kokė dardane
do tė jem ballė ku e don etnija
do tė jem shpirtė ku rrnon shqipnija
do tė jem art pėr shtojzovalle
do tė jem rrymė pėr gurė e zalle
do tė jem shpresė pėr lot e halle
nė mes tuaj i qėndruar
do tė jem i pėrvėluar
qė tu shprehu ndjenjen tė valė
qė ta dij qdo vajzė e djalė
se mua vlimi pėr dhe timin
ma pėrvlon at pėrmallimin
do tė jem jem varg pėr tuaja jetė
me art kėnge tė vėrtetė
do tė jem nji dritė e re
nė mes tuaj me shpresė me nxe
do tė jem si plum e zhgjetė
pėr armikun e vertetė
fjala ime si e vullkanit
do i nxitė shpirtrat peshė vatanit
pėr ta piritur bashk armikun
do elidh vargun si qelikun
kahdo nė zemra gjithkombtare
per armiq do t ė jet batare
vargu im qė thirrė degė m'degė
me i bashkue toskė e gegė
vargu im si shiu i motit
do i thrret t' bijt e kastriotit
si nji grusht t 'palces t' granitit
t' skenderbeut e t' arianitit
do i thrret nipat e agronit
tė mic sokolit e osė drangonit
tė shotė e azemit legjendarit
tė trimit tė madh adem jasharit
e tė gjendave kahdo tjera
tė jakup ferrrit porsi fjera
tė selam labit e tė qerqizit
do i thret penda e xhelal ferizit
do ti thrret penda e lirkut
me u bashkue kunder armikut
rrnofsh lirike ti moj pendė
gjuaj armikun rend me rendė
her me fakt e her me dije
ngjyra shqipe tė ka hije
ne mes tuaj un mėrgimtari
rri me pendė e vargje ari
nė mes tuaj e nxis stinen
pėr ta e gzu t' krsitalt zallinen
nė mes tuaj jam bilbili
jam vet fjalė prej karajfili
qė del flete e shtrihet qeshė
un me vargje kam me u veshė
nė mes tuaj do tė mbihem
nė mes tuaj do tė shkrihem
do tė jem liri e fjales
do tė jem curril i vales
do t ė jem qiri e dyllė
do tė shkrihem do tė jem yllė
qe ju udhen ta keni n' dritė
jam n' mes jushė e ju kam pritė
bashk me penden mendjehollė
do t' kndohem shkollė mė shkollė
sa tė jen shekujt e lirisė
do tė jem qiri i pėrjetsisė
pėr pak dritė e pėr tė shkri
art e varg e bukuri
nė mes tuaj pėr tė mbetė
si nji qiri i vėrtetė
kahdo udhėt pėr ti shkruar
germa ime shkollė e shtruar.
nė mes tuaj jam pėr jetė
kur t' ndėgjoni s e jam tretė
mos pandehni se kam vdekė
pėr etni un kėrkoj shtek
kėrkoj shtigje nė mote e erė
kėrkoj punė e kekroj nderė
kėrkoj driten per etni
kėrkoj nderė e dashuri
mos pandehni mos pandehni
prandaj lapsin te me mprehni
tė mė gjeni tė bardha fletė
varg e rimė tu jap nė jetė
mos pandehni s e kam humbė
un pėr ju do bėhem shkumbė
nji shkumbardhė me la qdo mni
me i mbajtė paqet bardh me pi
kur t' ndegjoni s e jam tretė
jam n' mes tuja dikund nė jetė
jam bė fletė e jam bė bli
jam bė udhė ja bė fli
pėr tu sh'ndrrua pėr ju si shteg
t' ju shartoj gjakun me shegė
kur t' ndėgjoni s e po vuaj
jam i gjallė nė dheun e huaj
pyetni fllanza e dallėndyshe
pyetne kohen qė u bė ndryshe
pyetne lotin e saksisė
pytne penden qė pi sisė
nėpėr vargje t' nostalgjisė
por dikund un jam nė jetė
me pend n' dorė duke mbushė fletė
jam pėr driten e vėrtetė
jam pėr tė bardha tuaja mote
jam me mallė n' mėrgim me lote
jam si lulja e dashuria
qė njė kopsht tė jet shqipnia
qė tė mbillet gjithmonė paqe
pa ngatrresa e pa gjaqe
pa pushtime e pa varfri
pa pėrqarje epa mėri
pa vajtue kudn qyqe n' shkrep
tė rritet lirė fėmija n' djep
tė mos ket etnija dhunė
por tė gzohet n' gzim e punė
nė bukuri e shend e verė
ta ujitė paqen me nderė
jam n' mes tuaj jam me ju
jam si diell qe s' ka prendu
Kur t' ndegjoni s e' kam qa
un pėr ju jam duke u tha
qė tė shihni ditė tė mirė
qė tė jeni pipa t' lirė
qė tė jeni gjith nė jetė
vet lririja e vėrtetė
Kur tė shihni se jam larg
do tė mbajė shpirtin me varg
kur t' ndėgjoni s e jam tretė
qels jam bė pėr ju nė jetė
qė nė pranga turrem n' vrap
me ju qelė shekujt me hap
kur t' ndėgjoni se jam vyshkur
un pėr ju ndoshta jam ndryshkur
jam nji shkrumb e jam nė jetė
jam poeti i vėrtetė
jam si palca e mėrgimit
shkrihem n' varg prej pėrmallimit
bėhem qiri pėr atdhe
jam n' mes tuaj si dritė e fe
jam nji varg qė lidhė etni
jam n' miliona pika shkri
kahdo ylltarė qė pikė saldimit
jam pėr paqe kundėr krimit
jam n' mes tuej tue pikė me vlim
pėr me e thurė shqipninė n' bashkim
--------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''

Popullit tim tė shumvuajtur tė fala nga mėrgimtari
xhelal ferizi i larguar nga atdheu qė nga vitit 1981
jeton nė mėrgim
larg atdheut me penden ne dorė neper vargje shqiptare
duke shkruar
---------------
lexoni dhe tregoni shoqes shokut
---------------------------------

lirik
16-12-09, 22:36
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vargu i lotit
--------------------
Shkruan Xhelal Ferizi,
------------------------


Vargu im shkon degė mė degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo n,lot si curril ari
prekė,n,per gjak,te,qdo,damari,
thrret,n' per,krena,e,n' per,ndergjegje,
rrokllisė,lotin,,gurė prej,megje,
kerkon,dritė,e,kerkon,shtegje
ju kerkon,bijve ,t,shqipnisė,
n'gjuhė,amtare,te lashtsisė,
nji themel,tė ri,me e,nisė
me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qe,i lshon,qielli,
me,erė,t'freskt,prej,karajfili,
me,dy,krih,e,me,dy,kokė
t' mbesin vllezer miq e shokė
e, t mos,kputet,gaku,e,fija,
as, aortė,qė,lidhė,shqipnija,
rrugė,e,zemres,n fise t,mija,
lidhnu,prore, n fjalė,t,qelikut,
n,besė,e,shend,t'adriatikut,
si ai diell qe lidhė ,bregore
n' rreze,e,drit,qe,i,mbanė,per,dore
edhe,ylberi,si,qafore
qė lidhė,qiellin e bjen me pi,
tu i,shehndritė,currilat,n,shi
edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė me degė
jo shqipnin per t gjall, me e djegė
veq pse don kshtu i' far' padroni
Me u nda copash dhe i joni
mbledhni toskgėgė'gegė,lidhjet per vlla
t' gjith damartė,gjaku ku i ka,
lidhni bashk,si'q,lidhet,ari,
me kullim e gjuhė shqiptari,
mos u shponi,n,fjal,e,zhgjetė
sa,nji,gogel,per,,me,mbetė,
n,hart,shqipnija,mos,,me,u,gjetė,
lidhni,kokrrat,n,per,qdo,pip,
n,Sy,largpams,,e,gjuhen shqip,
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n,nji,shtet
,s,ka,q,na,ban,as,krajl,as,mbret,
shkrueni n; qiell,kto vargje t' mija,
ti,lexojnė,kur,t,lindin,fmija,
ti,mbajė,syt,per,kah,shqipnija,
jo kah greku e kah armiku,
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjanė,adriatiku,
na,kjanė,dheu,,e,na,kjanė,shkolla
na,shkretohen,shegė,e,mollla,
na,lidhė,hasmi,n,pranga,,e,bolla
na,i,nxinė,ditet ,qė,i ka,moti,
na,largon,prej,jete,,,e,zoti,
e na djegė,me,flakė,,baroti,
kur,njiherė,n,copė,t,na,ket,nda,
n,tre,gishtrijė,me,grek,e shkja,
kur ne zemer ,trinitrinė
te na e ngulė,,e,t' therrė,shqipninė,
me shtizė,hasmi,n,.dy,,barkusha,
kan me kja po mali e fusha,
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodres e qamerija
mosni ,mosni,toskė,e,gegė
gjaku juaj qe vlon n,dy degė
prej nji nane e nji rremė,mishi
besen tuaj vallė,kush e prishi
e ka prish thon trinitrija
mos me mbetė nji brum vllazrija
lot me ra neper saksija
e jo ujė qe lshon curili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhė ,n,gjuhė ,e, n,komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptinė me dy kokė,nane
te shqiponjes iliriane
vargu im qe pik ne vrri
majes t' pendes,n,ftue ,e,bli
shkon tue pikė po flet me fletė
tue mbledh ngjyrė nder hoje e bletė
don shqipninė me e kthye ne jetė
gegė e toskė me i ėmbelsue
shkon tue marrr currila n' krue
tue thirrė vash e tue thirrė grue
tu marr,ari gurrė me gurrė
tue prekė gjakut djalė burrė
kah rrijn moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tue rrshqitė ngjyra porsi shegė
sharton ėmbel toskė e gegė
pajton fmijt,t nji nane djegė
edhe moshat,lidh n' ylbera
vargun tim qe e mbanė era
era e shqipes n' krih pranvere
qe thrret diell e yllė dritėvere
qe thrret shqipet,nė cak,ndere
n,lidhje e punė,e ne asht t' skeletit
n,per,kallij te bereqetit
bardh me qeshė si vala e detit
nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
kryq e fe edhe krahinė
mbaj karrshi sllav e latinė
toskė e gegė se jeni vlla
mos ndegjoni grek as shkja
as gjarpij qe,u,flasin n,vesh
tok e dhe qe u bejn pershesh
sa per dinė e per krahinė
leni pllumba e kanarinė
le te kėndojnė ne gjuhė te vet
leni valet bardh mbi det
lidhni gjuh lidhni adet
lidhni gjuhen shekujt n,cak
shqipja jonė e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxeht si flakė
e mos ndigjoni fjalė turrece
kah shperdajnė shtrigat kasnece
anė e mbanė me kryq t' ballkanit
akingji te car dushanit
jeniqerė te helenisė
rus e vlleh te trinitrisė
mbani,n' cak krent e shqipnisė
mbani thumbin mirė nė sy
hasmi n' tokė,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,Kry
me dy krena e me dy krah
mos u beni mish per gjah
se per gjah e mni u kan nda
mish t' nji nane per me tha
behuni djem te urt per nanen
per shqipnin qe e,mahnit,hanen
qe din bashk me ndejt n,tri fe
qe i gzon tokes gur e dhe
por qe gjakut ia njeh eren
se e ka nanė shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanė
sa...! t ket lulja qelė mbi thanė
ngjyren t' bardhė,e gjaku i ftonit
forcė e shqipes krih t' drangonit
kurr shqipnija s, behet dy
se nji zmer e ka n' sy
se , E; ka t' nanes veq nji mish
nuk esht tym qe del n' kamish
por esht gjak qe,vlon.n.nji vlla.
kot e keni o ,grek e shkja
geg e toskė kurrė s' kan me u tha
sa te jet gjallė,moti me dhe
gurė e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanė mni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkelqimi i hanes
ashti i vjeter i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t,cakut
turr e vrap po kan me vlue
gegė e toskė kan me verrshue
n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
deri n' dardanė e n mollė te kuqe
kan me i lidhė moza e burbuqe
kan me lidhė ara e ledina
fletė nder sheg lisa e qetina
kan me lidhė po mote e,stina
me gjak t' kuq qe ju dha nana
me at ballė,qe u shndritė si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farė
gegė e toskė qe jan shqiptarė
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidhė n' damarė arbnorė
siq lidhė besa gjak e dorė
ka me u lidhė e fortė etnija
n' det e tokė ku rrin shqipnija
--------------------------

Autori Xhelal Ferizi
*******************
###################

l---i---r---i---k---u--------i---l--i ---i---a---n sh---q---i---p---t---a---r---ė---
n---g---a--- M---i---t---r---o---v--i---c--a---
B---U--K ---R---O---SH---E--- ---SH---Q---I---P---T---A---R---E---

lirik
16-12-09, 22:38
Un jam ai
Autori xhelal ferizi

un jam ai qė lotin poetik e zbėrthej si metaforė nė laboratore
qė kam pi dhimbjet e poemat e mjerimit
un jam ai qe nėpėr gjuhen e lashtė arbrore
lidhem me damarėt fenomenal tė shkrimit

un jam ai qė linda
nė shekujt kur nuk duhej fare
un jam ai qė u binda
pėr maskat dyftyrshe tradhtare

un jam ai qė flas shqip me yjet
sa her kam shkėmbyer me ata dritė ndjenjash plot miqsi
me flladin e shpirtėzuar me zogjt e me idilike pyjet
kam lidhė nė varg poema emociones deri ne pėrjetsi

un jam ai vet hulumtimi i ndjenjes kėrkimtare pendė kontrata
qė lidhė jam pėr jetė me emocion e poetike gjuetari
e me qyqet kohore e imag jinatat e netve tė gjata
me te robruareshmen shpirtė lidhuren poetike sklalveri

kam qa hall me vargun jam bė qels shpirtrash i vargjeve
nga e pakapshmja iluzore idhujtari
edhe nga qasti kohorė e nga e bartolomeut nata
nga kohrat qe me hile me dhan me pi
nga seila portė shpirti
e nga secila gotė kohore e mbushur me vetmashtruese dolli
edhe per dolli lotėsh gjithmonė isha currili poetik ma i dlirti
tash “vargjet poetike me kan pi


un jam ai qė nga halli me gurin
kam dashtė tė bėhem detyrueshėm vlla
un jam ai qė shqiponjen dykrenore e kuq e zi flamurin
nuk deshta ta lė nėn shkja

un jam ai qė nė tė shejten endėrr
shoh gjithmonė pa hile atdhe
dhe pshtyjė me mėri kur jam nė tė pamshirshmen zhgjėndėr
fatin e mėrgimit mbi dhe
............
autori xhelal ferizi ne mergim
-------------------------

lirik
16-12-09, 22:38
Truri im

autori xhelal ferizi (xhela) nė mėrgim

truri im sa shum mbajte emocione kohore si peshė
pėrse kėshtu gjith kėto shpirtėmaterje hallesh i gllabėrove
sa shum shekujt me miliona larmi shpirtėzimesh tė kan veshė
si arrite qė akoma nuk u shembe qudi sa shum durove

ti diell hanė yje e hallet e kohes i mbajte
hallet e rrudhave tė mėmėdhe tokes
ti peshat nėpėr qelizat tua aq dhimbshėm e thellsisht i ndajte
ti dhimbshėm ke mbajtė peshen e shqipnisė etni lokes

truri o fenomen si i mbanė gjith kėto halle
kurreshtje pėr ngjarjet e strukturat e njerzisė
pėr glob pėr atdhe pėr dhe e gurė e zalle
dhe peshat gjithkah tė gjithsisė

habitem me ty ti nuk je aq i madh sa globi
sa pendat po i nxitė me vargje si dete
thue se pesha pėr e shpirtėzimeve pėr ty qenka hobi
sa shum po mbanė vuajtje e sekrete

ti edhe hallet i mbanė tė dashursiė
edhe fatkeqsitė e dėshtimeve shpirtlotshėm i pėrshkruan
ti peshat disi i mbanė me norma tė maturisė
e pesha e pa drejtė nga vendi nuk tė luan

habitem me ty me tėndin toruan
a mos je instikti qelik
habitem nga kureshtja sa shum vuan
sa shum u pėrballe me secilin armik

dhe ti e mbajte peshen absurde e peshen e gjygj'sisė
e peshen e madhe tė lotit
po ti qenke vet arti i mrekullisė
ndėrtuar nga forca fenomene e zotit

eh truri im ty kush ta qanė hallin o sizif i harruar
pėr ty kujt mbi kėt dhe indiferent i intereson
ti qė aq shum pėr tė tjerėt ke shkruar
po ty kush nė ndonje qast tė kujton

ti mbajte pesha lendimesh e politike
dhe friken nga hordhitė vrastare
ti mbajte sa halle galaktike
e hallet e renkimeve tė trojeve shqiptare

po vatani yt ku ėsht i gjori pėr ty
njiher nuk te mori nė grykė si djalė
as nuk tė shikoj me kthye kokė njiher kah ti me sy
lotin si gurrė me ta ndalė

ti mbajte peshat e seciles kokėrr dhe
e seciles lule pėr etni u kujdese
ti u brengose prore pėr ndarjet me fe
pėr secilin curril vese

sa pesha tė rėnduara per ty k'to peshore
kur shkelej e vyshkej prore karajfili
sa peshė e rėndė pėr ty dhimbjet arbrore
kur shqip qante bilbili

por ty kurr trojet nuk t' kujtuan
as kroni nuk t 'kujtoj as gurra
ty edhe qyqet e vendit tė harruan
e djem e vasha e gra e burra

ne shqisat e tua ti vet e ke mbajtė eren
e kokrrave te dheut me aq dashuri
te atdheut vjeshten veren e pranveren
e dimrin me plot bardhsi

qetinave kahdo ju ke qa hall
e zogjve pra seciles fole
pr secilen pllėmb tė trojeve ke qa hall
dhe nė fund i huaj pėr atdheun dole

i huaj pra i huaj se nuk tė kujtojnė
nuk tė japin asnji pikė shpresė me pi
me sherbetin shqip nuk duan fare tė ėmbelsojnė
as me tė falė nji pikė dashuri

as lulet e tadheut e as fijet e barit
as toka ku flitet shqip
as gjuha amtare trashgimia e te parit
folea me degė ne qdo pip


ty hisen e te parėve me tapi ta moren
ata te egos te grabitjes e te mohimit
dhe nuk ta dhan kurr te shpreses te gjatė doren
tė lan rob tė mėrgimit

autori xhelal ferizi
--------------------

lirik
16-12-09, 22:39
Nėse dashuroni

Shkruan autori
mėrgimtari xhelal ferizi

Nėse dashuroni mos u dashuroni vetėm nė masken bukuri
ne konstrukt te pamjes dhe ne te magjikshmen figurė
mos u dashuroni vetėm nė te jashtmen shkėlqimsi
nė refleksin e l'mueshėm nė lėkurė

mos u dashuroni vetėm nė fijet e flokut te ngjyres se ardgjendt
ne artin e sharmin magjik e bukurisė
dashurohuni nė besnik'ri e nė vlera e mendė
qė i ka e dashura e bashkshortėsisė

mos u dashuroni nė hunden e drejtė te sajė me plot art hjeshje
e nė tė bukur pamje te krahnorit te gjerė
as nė faqet e bukura si manushaqe pranvere
dashurohuni nė seclen vulė tė sajė besnik'rije
dhe secilen qelizė art e vlerė ndere

mos u dashuroni nė masken me vizllimė e bukuri
se bukurija shpesh shpirtra vret
dashurohuni vetėm nė tė fisshmen nderdshmėri
se vetėm ky lloj arti ėsht permbi dhe ėsht mbret

ju mbret do tė jeni at'her me kurorė
nėse dashuroheni ne madheshtore vyrtyte
do ta prekni lumturinė nė qiell lart me dorė
nese i shijoni kėto etike fryte

dashuria vetem nė bukuri
nė sharm nė pamje ėsht qorre
nėse ajo mbrenda ėsht plot me varfri
e shpirtrat i ka si vorre

ikni nga vrastare bukuria
nėse ajo nuk ka tipare
nėse aty rrin shpirtrore varfria
qė i mungojnė vlera e visare

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

lirik
16-12-09, 22:40
Vėrrshuan vandal e shkatrrimtarė

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

u turren nga karpatet vandal e shkatrrimtarė
vrastarė te ilirisė kahdo me dinake thika
e ranė mbi tė pa fajshmit shqiptarė
aty ku ruhej e lashta antika

gjakun ia kan derdhur ilirisė e ia bė ujė
lėkuren e pafajshme sa her ia kan rjepė
krimogjenja kėmba thundra e paskurpullt e huaj
e fėmijtė me bibron ne gojė ia vrau nė djep

ata ishin zaptues barbar me urrejtje tė shfrenuar
ata ishin gjithmonė me shfrenime krimogjene sadiste
ata ishin gjitmonė me djaj tė shartuar
hordhi bizare kanibale vandaliste

ata vranė njerz te pa faj neper fusha e male
kėdo djep e foshnje qė e gjeten para
ata vertetė ishin me tė meta mentale
ju humbtė barbarve fisi e fara

i mbėshteten shqiptarėt e i lidhen pėr druri e lisi
femra femijė gra e vasha e burra
nga dhimbjet e skenat jan thye per mjedisi
malet me kroje e gurra

bėrtima ka trishtue zogj e harabela
ka thye edhe te qiellit tė shėndritshmit meteor
kur gra e fėmijė tė lidhur nė gjemba pranga e tela
vajtonin pa shpresė me lotin e gjorė

e bota mjerane po bėnte sehirė
kur tigrat njerzorė kanibal jasht planetarė
poshtronin mizorisht pasardhsit ilir
qė quhen mbi dhe shqiptarė
---
ne nje varr i hidhnin pasi i pushkatonin
ku te vdekurit binin me fytyra ne gropa
yjet kahdo qielli t renkonin
buzėt po i lyente europa

xhelal ferizi autori ne mergim
------------------------

lirik
16-12-09, 22:40
Lutje per jetė
------------------
Xhelal Ferizi autori ne mergim
------------------------------
Neper lutje i shita tė gjitha fjalėt e mia e fjalet e pendes
qka qenka lutja kohore or mik
a thua qenka nji hiq kush mbi dhe nuk e ndėgjon
e shterra neper lutje fondin e mendjes
kahdo me vargun tim poetik
vargu im po renkon

lutje pėrse prore lutje e prore ne ankim
o shekuj kėrkoj ilaq shpėtimtarė
se lutja qenka bjerrakohė e gjorė e mjerim
veprimi ma i mirė ėsht o shqiptarė

xhelal ferizi autori
-------------------

lirik
16-12-09, 22:41
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse un nuk jam ma poet
--------------------------
Shkruan Xhelal Ferizi
..........................................
nėse un nuk jam ma poet
nė mesin tuaj me mallė
kush do tė hyjė nėpėr qdo fletė
nėpėr qdo kokėrr materje mbrendėsije
nėpėr qdo kokėrr dhe zallė

---------------
lulet do tė bėrtasin do tė qajnė
kur un ma nuk shkoj me aty nė mberndinė e tyre me pendė
nektarshėm me dije shekullmendjesh thelbėsisht duke prekė
edhe mikropikat e padukshme tė gjitha me nga njimij shekuj mend
metaforisht do tė qajnė
kush do ti shqtetsoj me tru pende n' kėrkime rendė me rendė
kush do ti zberthej e pėrkdhelė kur un njė ditė tė kem vdekė
---------------
kush zėrin e bilbilit me miliona spjegime
nėpėr mendjependė do tė ua shtjelloj
kush me shekuj fenomene ato qudi zė formuese cicėrime
nė miliona zbėrthime mendjesh zanafillen do tė ua pėrceptoj
-----------------

ndoshta ndonjė pendė tjetėr mė menqurake qė nėpėr rrudhat mendjeqeliza
ku qdo rrudhė me miliona botkuptime paraqet
kush do tė ju thot nė esencė se q' jan vetlevizėset era e puhiza
e tė shkencė mahnitshmit ballancusit det
--------------
detin qė i lėngshėm me avull bėhet nji hiq dhe nji plot
nėse dielli nė mendje e nxenė
ata tė gjith me penden time nė nji marrveshje pėrjetėsije spjegim lot
kan ra nė marveshje pėr ta spjeguar bashkarisht fenomen cak' pse'nė
-----------------
penda ime ėsht veshė me nji tru magjepstarė
qė nuk e sheh syri i zakonshėm njerzorė
pėrveq nji mendjequdije largshekuj udhė qe jan imagjinarė
nė pakapshmėri kuptim thjesht' vetėm nė tė veqant pėrthekues supermendorė
------------

ku do tė gjeni ju pendė supermendore
qė supermendjet i tejkalon
nė kėrkime paranismash formim toksore e jasht toksore
kush kaq bukur nismave nė zanafillė do tė ju gjėmon e kėndon
------------------
penda ime supermendje e din kur' hiq
ishin lulet.......!
dhe u bėnė pastaj forma mbi dhe
penda ime e din si u krijua i paqenshmi frut bimė e fiq
kur u formua nga zoti nga nji plan i padukshėm mbasi dielli nisi me nxe
------------
penda ime e din pėr tė gjitha krijesat
kėrkuese ėsht kjo supermendore
e din edhe gjuhen e nismen kur e filluen ekzakt gjallesat
dhe objektivat e dukshme tė prekjeve toksore
----------
nėse un nuk jam ma poet qdo tė thonė karajfilat
kur damarin e kėnges nuk ua njeh qdo kush
qdo tė thonė yjet qė kur ngjyrė mendjet si currilat
nuk do tė dalin ma pėr ta' nė diturinė e paanė fenomen dije fushė
-------------
un nė varr do tė jem e penda pa mua nuk ecė
un vetėm me njė tė thjeshtė mbuluar me dhe hije
ju nė merak pastaj tė gjthve ka me ju ngecė
me i shku tė pėrgjithshmes nė thelb fjalorė dije
------------
edhe rimes sė larmishme me ja njoftė tingllimen
qė un e di si flet
kush do tė ua tregoj kodin pėr tė lakueshmen rimen
qė kėndon ajo' vala mbi det
--------------
ku do tė mė gjeni mua kur un ma nuk flas
kur mua mė keni pėrbuzė
kur ju mendje? e pakuptueshme! tė shihni duke plasė
gjallesat e tė qen'shmet duke ju gjuajtė me akuzė
-------------
ju do tė mendoni se ato vetėm gjallojnė fryjnė
e yjet ashtu dalin siq i shihni me nxe
nuk e dini ju sa gjuhė dijesh fjalė shekujsh ato mbrenda ndryjnė
qfar te foluri lėshojn pėrmbi dhe
---------------
ju nuk e dini s e edhe vala flet
por gjuhen nuk ja kuptoni
bilbili mbas drit'rrezeve kur nget
se ju' n' kėt gjuhė nuk ligjroni
------------
ndoshta ju do tė gjeni tjera pendė mendtare
qė do ti quani poet
pėr tė hy n' kto gjuhė mahni planetare
nė gjuhėn e vales mbi det
------------
cicėrima e shpėrndarja e currilit n' shartim
qfar gjuhe ėsht pėr ju
nė penden time supermendje shkrim
n' ligjėrim e kam deshifru
--------------
ndoshta nuk do tė vuani pėr supermendje poet
pėr supermendje pendė
por dijeni vėshtirė ėsht me hy nė shprehje det
nė ujin e kripur me mendė
--------------
ajo gjuhė nė vete ėsht ku nė qdo ujė pikė ka shekuj fjalė
tė pazbuluara nga dija
dhe flitet me enigmat vetėm me kėrkim stėrthellim
atje supermendjet nė ato komplikime dijesh akoma s'ia kan dalė
poet as ndonjė shkencė me shkrim
------------------
a e shihni se jeni nė fjalore materjesh tė pa thelluar
nė statusin poet pėr mua shum tė vonuar
vetem pėr nji vulė tuajen formale kot
kur tė vdes un me gjuhė s' keni pėr t' kuptuar
se q' ėsht ai qė flet bora rrezja shiu nė' planet si lot
----------------
ju qė nuk ndėgjuat gjuhen time pendėtare
kushtrimin e qdo germe me materjen qė flet
dhe jeni nėnshtruar nėn urdhrat mospėrfillse barbare
qė urdhėruan tė mos quhem poet
------------
q' do tė bėni tash kur lulet llogari nga ju tė kėrkojnė
e fijet e barit me shprehėse fletė
nga ju me ju qė nė gjuhė tė komunikojnė
pa pėrkthyesin poet kur ju tė keni mbetė
--------------
a do tė kėrkoni ndoshta supermendje
mė tė hollė ndonjė pendtaro mendtarė
kahdo nėpėr qielle dhe e tokė n'ngarendje
me gjetė tė kjartė zbėrthyes materje elementesh spjegimtarė
bimorė e frymorė qė flasin transparent me mendje
------------

un nuk do tė jem pėr ju i elementeve pėrkthyes
se ju mė keni perbuzė
do tė jem vetėm nisėsi me pendė akullthyes
qė mė deshtėn vrastarėt shkrumb e shpuzė
--------------
ja ku e keni dėshiren vrastarė
vraponi pa ndihmen time
dhe gjeni formulat mbi fjerė e mbi barė
qfar thonė nė pranveren me gėzime
-------------
a e shihni s e nuk e dini
dhe mė keni pengu
tash do ta kishit a e shihni
sa keq qė mė' keni ndalu
-------------
at'her kur ishte koha
kur un me secilen bimė
nė mikroskopikė sa koha
doja tė hyja me shkrim
-------------

e ju o tė sakatosur
sa keq mė keni djegė
kush flet tash ma pėrsour
me druj e fletė e degė
-----------


se un nė fjalė tė damarit
sa her kam hy nėn lėvore
unė me gjuhė tė shqiptarit
kam hy nė kuptim nė qdo pore
------------
them se do tė gjeni poet
kur un ma tė mos jem
do tė flasin me tokė e me det
me perime me bimė e me pemė
----------
me rrudhat e tyre e shije
qė un kam folė me ngazllim
sa her kemi shartuar dije
e ju s'keni ditė kombi im
---------

botanika nuk do tė ju len tė qetė
do tė kėrkojnė nga ju tė mė ringjallni
pėr fajin qė ju e keni vet
po me digjni tė gjallė po mė kallni
-----------
ato pastaj ju sulmojnė
me gjuhė nuk ju lėnė tė qetė
se mua me lot mė kujtojnė
cicrueshėm kur flisnim nė jetė
----------
se un ather nė rini
poet kur isha nisė
kam vu veshin n' freski
si e lmon shprehur era at fletė tė bimsisė
------------
dhe deshta me e' shkrue n' superpendė
qė ju ta njihni me mendė
por s' mė lan langojt e qapojt
qė shpejt mi kan vu pranga e vargojt

--------
e sot s po mė lėnė shpirtzijtė
teė gjysėmvdekurit qė gjallojnė
sa tė kqi qė jan derėzijtė
se flas me lule s' mė kuptojnė
-----------
Xhelal Ferizi autori
-------------------------

mos jetoni vetem ne indiferencen dhe egoizmin tuaj
por tregojuni shoqeve e shokve te afermve per vargjet lexoni vargjet nga autori xhelal ferizi shqiptarė luftoje ku do egoizmin dhe indiferencen egoizmi dhe inidiferenca mbysin jeten lirinė dashurinė punen
http://forumi.zemrashqiptare.net/images/statusicon/user_online.gif http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/reputation.gif (http://forumi.zemrashqiptare.net/reputation.php?p=60850) vbrep_register("60850") http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/report.gif (http://forumi.zemrashqiptare.net/report.php?p=60850) http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/quote.gif (http://forumi.zemrashqiptare.net/newreply.php?do=newreply&p=60850)

lirik
16-12-09, 22:43
Nė KORIDOR HAPA

AUTORI XHELAL FERIZI

Hapa nė koridor
po vijnė
mbahu burrė i dheut lufto
dhe veshėt curr lart rrijnė
hesht ndėgjo
i mjeri rob arbrorė
ja ja jan duke ardhė zemren mbaje qelik
shtrėngou e mos vdis pa gajret
msyje te parin armik
te vrasin por edhe ti vret
keshtu kalonin pipzimet pergjimet neper vite
ne gjendje lufte nė gatishmeri
o shqiptarė sa vdekjet i prite
shekujt i ke vuajtėri
vinin shkonin qelsat zingjirėt uniforma vinin shkonin
sa koridor i mallkuar
heshtur tinza ecnin vėzhgonin pėrgjonin
un duke pritė radhen per tu ekzekutuar
burg armik kazamat
un i huaj shqiptarė
dita nji shekull monotone e gjatė
nder kthetra tė armiqve vrastarė
nė dhe tė huaj rob internim
nga gjuha e huaj rrethuar
ne listen e zezė mbikqyrje keqtrajtim
gjithkah me plan i vrojtuar
shikonin flsinin heshtnin
flisnin pėshpėrisnin pėr mua
gajaseshin talleshin qeshnin
e un me djersen si krua
vdekjen e prisja nė mesditė
vdejen e prisja daten
kahdo qe ecnin me dukej i pritė
o zot sie mbrehnin shpaten
dhe lenin pershtypjen vrastare
ne qehre shiheshin dinak
e urrenin etninė shqiptare
me gjuhė me farė e me gjak
urrejtje panllave thelbsore
urdhra kahdo tinzarė
tė shuajn faren arbrore
mendonin kta bizarė
ne listen e zezė me mbanin
me dosjen e trashė shovene
per kurė e kishin planin
o zot qfar soji hijene
dhe un prap i gjori rob
naten ngrihesha ne mendim
po vijn thosha o kob
po vijnė per vrasje e krim
kėshtu mė ecnin ditėt mundimeve
kėshtu o kombi im
kalonim muajve e stinve
nepritje koridorit
hapat e armikut pergjonim
dhe prisnim shpaten e ekzekutorit
e ėndrrat se mos shpėtonim
keshtu kaluan vite
menduam se do te na vrasin
na liruan nji te bukure dite
por kujtesat po na ngasin

autori xhelal ferizi
------------------------
sipas ngjarjes se vertetė qe eperjetoj vet autori xhelal ferizi burgjeve
e kazamateve jugosllave si i burgosur politik

lirik
16-12-09, 22:44
Organizimi

xhelal ferizi

armikun askush ne the'qafje nuk po e shtynė
dhe punėt shqiptare askush si shtynė para
ne qoftė se organizim nuk bėhet gjaku ynė
ne do te na humbė etnike e jona fara

dhe kot jan llafet e gjeniale e dija
edhe sikur ta keni dijen e gjith botes
nese organizim nuk bėhet etnike shqipėrija
do te silleni tė lidhur pėrjetsisht rreth rrotes

nėse nuk bėheni si kokrrat nė gjak
qeliza e rruza funksionale
ju nuk do tė keni as komb e as bajrak
as fusha as dete e male

do tė jemi mbi dhe nėse bėhemi puna
nėse shqiptari bėhet shpirti i veprimit
nėse do te rrijmė' mbi ne do t' bie dhuna
dhe turpi e qthurja e krimit

organizim nės e bėhesh veprim nėse je
konkret me tė perditshmen ecje

ma llafe as diell as hanė as yje s' kan nxe
me llafe 'shekuj'llaf mbetesh shekuj ' ngecje

organizim ėsht vet esenca jetsore
vet jeta esht organizim
merre vesh pra mirė oj rraca arbrore
se jeta ėsht nji vlim

organizim gjithqka ėsht qė shihet
a nuk e sheh punen e pėrditshme te yjeve e tė qiellit
dhe qdo gjė qė preket e ndihet
te organizuara vijnė edhe rrezet e diellit

e sikur tė ishte dielli dembel
kush do tė na kishte nxe
ai qė qdo mėngjes pa pertaci fare del
me ndezė punė e dritė pėrmbi t' ėmblin dhe

po ju a nuk e shihni organizmin njerzorė
qė gjithqka e ka punė e ka organizim
jo jo kombi im i dashur arbrorė
renditja ėsht vepėr e shpėtim


konkretja vetem konkretja vepėr
nga kryerja nė kryerje pėr ditė
nė secilen vulė te shekujve nė secilen te jetes leter
punen organizimin me e nxitė

pėrndryshe jetė nuk ka
pse sulmohet vetem shteti
po ju kush ju ka nda
me shpirtė me hendekun sa deti

ju ka nda vetvrasja e ftoftsija
e virusi e mosbesimi
askush mbi dhe sa e imja etnija
nuk vuan nga i mbrendshmi dyshimi

dysho nė vlla dysho nė moter
dysho ne bashkatdhetarė
me smiren nė jetė me smiren nė sofer
me zili ndaj tjetrit o tė mjerė vetvrastarė

po sot kush tė ndalė ty t' bashkohesh nė veprime
mos vallė qeveritari
jo jo qelizat e tua qė nuk njohin vlime
pėr punė dashuri e per dhe shqiptari

se mos deshte token ta lėvroj deputeti
e punėn ta bėj ministri nder kopshtije
mos deshte qe te vie nė arė edhe presidenti
qe te mbjellė per ty ndonji varg hardhije

dhe lavren nėpėr ara e bujqsinė ta mbjellė
kryetari i bashkisė a qeveritari
mjaft ma mjaft vetėm me tė vjellė
se punėn permbi dhe se bėn veq pushtetari

punėn dhe progresin e me ecė pėrpara
e bėn privati e bėn qytetari
po bujku pse nuk del nėpėr ara
s a i mjerė ne ankime duket gjith shqiptari

se turrė jan nėpėr ndeja tė kota nėpėr pijetore
ndėrtim njohin vetėm nė lokale
pėr qejfe pėr shverce e per krime mizore
e mandej vetvyshken si qyqet nėpėr male

organizim quhet vet jeta mbi dhe
vet ekzistenca qenjėsore
puna vetmohuese duhet nxitė ndėr ne
e dora kėrkon shpresė prej dore

po cili shqiptarė e ndihmon shqiptarin
qė tė ecė nė mallra e sukses
cili me thuani? e mos ma ndezni nė mėri flakė zharin
nga egoja e vetvetes ky komb do tė vdes

pse qani pse vajtoni pse gjykoni
pa hy nė analiza
sot ma i mirė se ne ka mbetė edhe demoni
ne shpojmė njeri tjetrin me dinake shtiza

po ti kur njeriun tėnd nuk e mbanė me vetėdije
e dorė me i dhanė pa hile
po q' tė duhet jeta ti je vetėm hije
qe qanė si kunadhe e skile

jo jo kėshtu nuk ecet me kėt shpirtė me driza
shtresa shtresa me ego e me akull
por me tė lehta dashuri si puhiza
se pa dashuri kombi tė rrėnohet shakull

faj nuk ka vetem deputeti
pushteti e qeverija
por faj ka sa toka e sa deti
smira e shpirtngushtsija

po shpirtin ku e morėt ju shqiptarė

e mishin me edukim e me gjak
a mos nė parlament ndėr qeveritarė
pranojni pra se luani vet me lak

patjetėr kėshtu ėsht' se sot demokracia
nuk tė ndalė ty qė porsi vlla
ta ndjeshė bashkatdhetarin o ju fise tė mija
a' s' shihni se me ego e smirė jeni tha

se ma parė dy gurė bashk rrijn mbi tė bukurin dhe
se dy shqiptarė mbi glob
po shpirti ķ juaj n' bashkim kur s' ka nxe
gjithmonė keni luajt me kob

gjallė nuk ju mbanė shteti por vetvetja kultura
organizmi puna doren bashk e tok
zemėr m' zemėr me qenė tė lidhur si lumejt me ura
si vllezėr si miq e shokė

por jo njeni i smires e tjetri i xhelozisė
e tjetri i egos bizare
nuk mbahet jo kėshtu mirqenja e etnisė
o fise te mjera shqiptare

dhe mendjes thirrni njiher e pergjithmonė
ta dini se jeta nuk ecė pa bashkim
mbi gjakun tuaj e ardhmja le tė vlon
e jo si qyqet nė ego e vajtim

se puna ėsht gjithqkaja e organizimi
shqiptari kudo bashk me shqiptarė
e jo gjithkah interesi i ftoft izolimi
bashkpunim nuk shihet kund pėr farė

po nė saharė si jetojn nė shkretira
ku spec nuk bėhet as lozė
e shqiperia mbi dhe etnikja me tokat ma tė mira
jeton mbi shkrumb e blozė

se kush ne dorė nuk e merr ndoj vegel pune n' kopshtije
me mbjellė a me korrė ndoj fryt
qė n' mėngjez tė agut nėpėr t' ftoften hije
turr nė pijetore pėr me e lagė at fyt

raki n' pėr lokale dėfrim qejfe e zare
mbi rrota e trena e makina
dikush neper bjerrje nėpėr trotoare
tue kqyrė femra tė bardha tė zeshkta e biondina

lokalet pėrplot tarafe e cigare
e tym duhani porsi agallarė
pa mendue askush pėr bujqsinė shqiptare
dhe fajin tash hudhe mbi qeveritarė

po q' e do se as shteti jo nuk ėsht pa faj
se ėngjėll as' ate' kėtu un nuk po e nxjerri
jo jo shqiptarė shekujt do ti keni me gjamė e me vaj
se vullneti pėr punė ju' vėrtetė ju shterri

ju shterri nga shpirti solidariteti
vetėdija se duhet ti ndihmohet bashkatdhetarit
shpirtin qė dikurė e kishit sa deti
sot s' ju ka mbetė as sa fieja e barit

mbas pune duhet defrimi
mbas mundi e djerse vjen
por jo nga ndeja e pafund o lum bashkkombas i imi
sa varfrija te gjallė tė then

se shteti nga populli mbahet
nga puna nga taksa nga duart e vyeshme puntore
perse shqiptari kshtu ndahet
me klane e smirė inatqore

dhe dije mirė nji fakt ne kėt jetė
ta keshė para sysh gjithmonė
nėse dorė bashkkkombasit si jepė
kurr nji hap para perėndija nuk tė lshon

s' tė len me kėt zemer me ecė nė asnji cak
po tėndit njeri ti kur i han kokė
kur zilinė e ke nė gjak
pėr vllezėr e miq e shokė

at'her zoti thot

po ky s' mė do mua
ma mirė le tė mbetet nė lot
se a s un kėt nuk e dua

dhe kėshtu ju len si qyqe pa shteg
nėpėr skuta tė botės endacak
vajtimit duke kcy degė mė degė
te prishur nė shpirtė e gjak

ndryshoni ėsht ma mirė
bėhuni shpirt me oraganizim
dhe do t e jeshė faqebardhė i lirė
me shtet o kombi im

at'her nuk do te ke'sh ankesa
kur dora me dorė tė mbahet
ma mirė ta qet qe besa
qė jeta mbi dhe tė mos thahet

DHE RRUGES Sė QYTETRISė
MIRė ECNI Nė BASHKIM
O JU TE BIJTė E ETNISė
NE CAKUN CIVILIZIM

DHE PUNEN TA KENI KULT MADHORė
E KULT ORGANIZIMININ
BASHKKOMBASIT JEPNI DORė
TE GJITH MSYNI SHPėTIMIN


dhe msyni ne tė bukura vlera
dhe shpirtit mbillni pak dritė
se shekujt ju bėhen pranvera
e fama ka me ju rritė

vraponi pra drejt shtegutt e faqes se bardhė tė mirsisė
se ju dini me e gjetė udhė un e di
dhe larg nga vneri i tradhtisė
mos shkoni nė paudhsi

pijeni kupen e pajtimit
se bashk me kombe tė tjera
mund t' rrini NėSE ORGANIZIMIT
I SJELLNI TE REJA VLERA

Autori
xhelal ferizi shruar nga mergimi

lirik
16-12-09, 22:45
Na mbyten

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

na mbyten o vllezer e motra
na mbyti mercenaria
po na qanė toka gurėt dheu e votra
na mbyti tradhtia
indifirenca fodullėku shkelja e pa mėshirė
bota tallet me ne
si nuk gjendet kund burrė i mirė
mirė tė mendoj pėr kėt dhe
shqipėri etnikė mėmė
tė dhunuan vasha e gra
kosoven jugun qamėrinė
lumen dukagjninin veriun e kan tha
anė e mbanė shqipėrinė
turku bullgari heleni
kushdo qė kaloi ma parė
e tjerė bataqkqi hajdutė sabotatorė e gjithfar legeni
tė shesin pė pėr pak euro sot e pėr pak dollarė
aman o zot kėt popull pse e dėnove
vetvrasje varfri nė tė gjitha anė
a zot kur boten n' konstrukt e mendove
me diell me yje e me hanė
dhe fatet ia lidhe secilit guri
dheut e metaleve argjend e ari
e zallit e ujit porsi biluri
pėrse ne konstrukt nuk le vend pėr pak lumturi shqiptari
perse o zot ndertove hajdut
ndėrkombtarė e armiq tė shqipėrisė
qė vijnė si miq dikush si harbut
planet me ja vyshkė etnisė
dikush vjen me plan afatgjatė bizarė
mbi dhe tė shqiperisė pėr tė mbajtė varfrinė
dikush shitet mik si nji vizionarė
por vendnumro tinzari e urdhron ardhmėrinė
jo fabrikė thot
jo nė poste atdhetarė
duam mbi shqipėri etnike ankime e lot
jo punsime as kujdesė pėr mėrgimtarė
mbyllni me viza me rreth tė demonit
kahdo me varfri e mashtrime
pengoni nė adriatik e kah deti i jonit
mbushni me gjak e krime
pėrmbysni nėpėr shekuj fatarisht pėrqani
mos leni bashk kund toskė e gegė
n'krahina e fe ti ndani
si qyqet ti leni mbi degė
por jo kurr jo o tė bijt e kastriotit
e ju djemt e arianitit
mos rrini nė vajtim e nė pika tė lotit
o djem e vasha t' granitit
bashkoni bashkoni fuqinė
kosovė jug e veri
duajeni atdheun vllaun e perendinė
kėrkoni progres e liri
punė kėrkoni zhvillim e fabrika
kėrkoni kontakte vlorė kosovė shkoder
te gjith shqiptarėt burra gra e djem e qika
bashkohuni se bota ju tallė si nji loder

autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim xhelal ferizi

lirik
16-12-09, 22:45
Nė kohen qė mallėngjen

autori xhelal ferizi ne mergim

un o kohė nuk kam fjalė pėr veq atyre qė i kam nė pendė
pėr ty qė tė ia them vetvetes spjegim diagnostik qė kėrkon
se sa shum po mė shkojnė kėrkim'gjetje shprehjet nėpėr mendė
si ta gjejė shprehjeshpirtin qė aq shum po mė mundon

Jo jo nuk e kam gjetur nė kėrkim nėpėr gjithsi
askund at thellsi qė flet diturisht ajo kohore
un tė gjith nektarėt e shprehjeve i kam pi
duke u munduar ta vloj nėpėr shprehje analizė laboratore

nuk e gjeta nė kėrkim tė shekujve me pėrvoja
as nėpėr fjalorin ne pendes plot pashterrsi pasurore ngjyrė
nuk e them dot nuk e gjenė as shiprti as goja
as shprehjet as lotėt nuk e thonė qė rrėshqasin nė fytyrė

qka qenka ky mister nė tė cilin gjendet analitik mallengjimi laborator
qka qenka ky mallengjyes kujtim
qka qenka ky qast aq nostalgjik kohorė
o zot ku mund tė thuhet tė shprehet nė cilin art e vlim

po mundohem globalisht ta shprehu me dritshpirtin tim
o zot qfar qasti kohorė
besoni po ma shėndrron shpirtin zemren nė pendė'shkrim
mua nostalgjikut tė gjorė

oh ju nuk e dini sa ishte ai shekull'qast kohorė
ah sikur te shprehej me fjalė ajo kohė fotografi
aty kishte vet zoti gjeniu dorė
ne at qast e kohė qė e krijoj n' mjeshtri

a e shihni s e un qels nė asnji mallė'shprehje nuk po gjejė
nė fjaloret ma speciale tė pasurisė ndjenjtare
vetėm si thellsi nė mister e ndjejė
nė shpirtė at kohė e nė gjuhė pendtare

Ajo ishte kohė qė mua mu duk qast nuk e di
qfar talenti i krijimit o zot
un sa ndjenjat prej sajė si art nostalgjik i kam pi
at kohė mund ta shprehu veq me lot

dhe mos ma shihni pėr tė madhe nėse nuk mund ta gjejė fjalen
adekuate praktike tamam thelbtare
edhe sikur te pyeten yjet e te ndalen
nuk e thonė me gjuhė spjegimtare

sepse ishte ajo kohė nji art
qudi mahni e vertetė
nuk edi nga erdhi nga lart
por mua me dha mallė pėr jetė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
16-12-09, 22:46
Liri e dashur

Autori xhelal ferizi

liri e dashur, un pėr ty i kam lutur tė gjith engjujt e qiellit
budė jezus muhamet
un pėr ty i kam lutur tė gjitha rrezet e diellit
secilin curril mbi lum e mbi det

un secilen valbardhė e kam lutė
ather kur isha nėn armike errėsirė
i jam lutur qiellit imagjinueshem e
qė mbi dhe tė jemi shqipėtarė i lirė

neper kėrcyej lulesh me perkdhelje jam futur
imgjinarisht duke endrruar kur isha nė tė zezen qeli
edhe robėrinė aty e kam zbutur
me lutjeet e mia pėr atdhe e liri

oh liri e dashur magjike
kur isha lidhur nė pranga e lot
sa yjet i kam joshė per ty galaktike
e din i madhi zot

tė deshta liri tė deshta me pafundsi
nuk deshta burgje mizore
tė deshta aq shum o mahni
si ngjyrat ylberore

e ti kur mbi dhe tash ngadhnjeve
qė je ne prag tė dardanes
a thua si me shpėrbleve
n' mėrgim nėn epokė tė mjerė mjeranes

pa gjuhė pa atdhe mė le me breza nė asimilim
nė shkrirje a thua po mendon me na zie
nė trotoare vet me vete duke folė kam mbetur si jetim
nga vetvetja nė shoqėrim nga vetvetja hije

p a atdhe mergimtarė mbetėm pa plang e shtėpi
nėn diell gjithmonė tė huaj
pėr se me dėnove kėshtu o liri
e gjakun ma bėre ujė

pėrse pra ne kujt i sherbyem me gjith shpirtin e gjakun
a thua tė huajave trotoare
per kend mbajtėm ideal cakun e bajrakun
pėr ty pra o tokė shqiptare

nė atdhe nuk jemi s ' po thithim nga toka e jonė ajr fuqie
atje nuk po i gėzojmė as bimė as lule as dhe
nuk qelim e nuk ngrysemi me mjes e muzg ma relieve etnie
malli mergimi po na derdhė shprishur si rrėke

atje nuk shohim as dushkun as fleten
as lulet magjike aromtare
atje nuk shijojm tė lirisė jeten
as token e gjuhėn shqiptare

atje nuk shohim tash as te enderrueshmin flamurin
as shqipen e lashtė me dy kokė
kėtu ne dhe te huaj do te na e ngulin gurin
nder varre te huaja pa atdhe e pa miq e shokė

o qajė o mjerė e pa fajshme dėnesje mergimtare
nėn diell e hanė qė s' tė njohin
o dėnes me dhimbjet e gjata shqiptare
se sytė e atdheut nuk tė shohin

qajė mėrgimtarė buzėdridhur pėrvajshėm le tė dridhet guri
e palca e tijė me rrudha
qajė se s' tė don liria jote as flamuri
nė pėrbuzje trotoaret e huaja te nėnqmojn prore dhe e huaja udha

qante atdhetari gjithmonė pa hile pėr liri
e liria po e don valuten dollarin
atdhe dua tė bėhem i yti hi
ndjeje o liri ndjeje te gjorė mergimtarin


ndjeje nji her ne jetė
ndjeje o liri e atdhe
ndjeje mergimtarin se n e mergim ka mbetė
me lot te tretur ne te huajin dhe
---------
autori xhelal ferizi
--------------------

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
16-12-09, 22:47
Un jam vet

shkruan xhelal ferizi
--------------------
si nuk e dini un jam vet
ai qė digjem me shpirtė e me vargje pėr ju
si nuk e dini un jam poetik det
mbi mua sytė lexues me zemra ndjenjash me lundru

un jam per ju urė nga zemra nė zemėr e vig
e kalim paqeje nga bregu i ndjenjave nė breg
un jam pėr ju i laguri mėrgim qerpik
qė shekujt i pikė ndėr ju me dashuri si shegė

si nuk e dini un jam si poema me hark
dhe jam ai art shpirt'zimi qė me dashamirėsi nga vargu pikė
germa saldimi yjesh ylberesh , e humanizmin me varg
nuk dua nga vargu i shpirtėzuar me ikė

--
un sjellė ideale tė bukura pėr ju
un sjellė pėr ju prej lulezemrash tė qėndisura emocion
qė shekujt ju tė dini me afsh pėr ti dashuru
un nuk dua qė e keqja robėri tė ju copton

prandaj ju jap kėshilla poetik tė kulluar si currila
prandaj varguan ua jap tė shejtė me dritė falė
qė kėngėt e mia ti ndjeni si bilbila
nė shekujt qe vijnė palė palė
shkruan xhelal ferizi mergimtari autori
ose Xhela i Mitrovices ne mergim

lirik
16-12-09, 22:47
Un kam shkruar kam apelue
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un kam shkruar kam apelue
kahdo shqip ne varg kam jehue
si me varg e me prostesta
edhe ne bina e neper festa
ne demostrata e trotoare
per ket tokė te lashtė shqiptare
kam thirrė kombe e kam thirrė shtete
por kam dėnes edhe vet me vete
me ka plasė zemra e kam rėnkue
per dhe te parve qe esht robrue
---
edhe zėrin e kam ngritė
kur ka dalė e bardha ditė
per tokė te parve e per atdhe
pa dallim n' krahinė e fe
kam dashtė pllėmbė e gjevahir
gjith ku i thonė vendit ilir
qe ta ket te shejten liri
e te jet me bukuri
kahdo shqip ku rrahė qdo zemer

kah shqipni i thonė me emer
te jet e fortė por si qelike
te jetoj n 'bashikm etnike

per qdo lug e per qdo prrue
per qdo pllėmbė dhe kam mendue
t' mos i mbetet n' kthetra armikut
e mė ka dalė loti qerpikut

sa her ne gjak u la shqipnija
mė ka d'nesė gjaku e dhimbsuria

e me ka shkue ndjenja ne zemer
gjith ku i thonė shqipni me emer

nuk kam dashtė kund as pak dhe
per me mbetė nen grek e shkje

as ndönj fletė a fije bari
kahdö shqip lvizė nė erė shqiptari

as luginė po as kodrinė
as ndoj prrue as ndoj jazbinė

as ndoj llugė askund me rremė
ndoj fletė dushku as ndoj pemė

as nodj kumbull as ndosj shegė
te mos ma pres hasmi ndoj degė

se ne nje trup i doja prore
te gjitha ne gji te nėn 's arbnore
hiq pa u prek e pa u cenue
gjithmonė shqip per me lulzue

per ti mbajtė shqipja rreth veti
si kah fusha e si kah deti

si kah e bardha kohė me dritė
i nė net e t' bardha ditė
edhe te bukura ato pyje
shqip me u nxe me rreze e yje

deri ku bjen buza e tivarit
deri ne mollė t'kuqe andej merdarit

e andej poshtė po kah kosturi
gjith ku flet shqip dheu e guri

kah vardari e kah sangjaku
shqip n' damarė kah rrjedhet gjaku

shqip ku flasin diell e erė
kah sjenica e n e peshter

gurė mė gurė andej pazarit
shqip ku i thonė tokė e shqiptarit
ku ne qeeshe duken fise
kah shqiptare jan ato vise

ku ka shty megja sllaviani
kur ish ne troje iliriani

ne mesjeten kah antika
ku sllaviant kan pre me thika


un kam thirrrė per me u bashkue
ne nji shqipni kto me lulzue

te bukurat te lashtat te emblat troje
shqip me folė me nje gjuh goje

porsi lulet me nektare

me u lulzue me gjuhė shqiptare


e te duken bukuroshe
kahdo ne skaj e kahdo ne qoshe

shqip te shndriten si ingjija
deri mbi tuz ku shkon malsija

se jan trojet tona ilire
i kan kokrrat gjevahire

si mbi zalle e si mbi dhe
kah ju shkon vala me rrke

e kan qehren qehlibare
jan nder shekuj gjith shqiptare

troja tona shekullore
qe e kan vulen tė lashtė arbnore
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
autori xhelal ferizi
xhelal ferizi i biri i shqiperisė etnike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''

lirik
16-12-09, 22:48
Mahni Dardane
.................................................. ...........
Xhelal Ferizi autori i shum vargjeve shqiptare
----------------------------------------------
kur kam dalė n'kala dardane
kam pa qiell e vetull hane
kam pa dritė t 'shkrime vizllue
me hjeshi dardanes shtrue
qė i,kish shtri,deri n'pafundsi
fushes t'gjelbėr thue mahni
syve t 'drites ju ka,ra
n'per,lot,t'kthjellun kur kan pa
sa,e paanė,e,sa e gjerė
sa e bukur si,pranverė
sa,e gjelbrueme n'lule,shtrue
ajo,dardanė qė,m,lindi,mue
e ato t'bardha kroje,e gurra
ato lugje,e brigje e curra
nė ato,kodra,mblue,me,brushė
n' tufa,bari,porsi,n'fushė
sa,e,ėmbel,sa,ėngjėllore,
shtrihej,but,ajo,tokė,arbnore
shtri,m 'jan,kraht si flatra t'arit
me,ra n'gryk' me troje t'parit
q'mu,shpėrnda,flladi,rreth,ballit
shkri,m'ėsht,loti,n,ashkėl,t'mallit
e si i dehur shkri me,ngjyren
tue,sodisė,t'gjelbėrt,natyren
t'ėmbla,lule,veshur,n'bari
n'qehre t'lashtė,e,n'gjuhė shqiptari
thue po flasin po,m'sodisin
fletve,e,shtatit,po,harlisin
lule t'shtrime,fletve,kthye
kah,po,l'viz'in ,aq,leht' mbi,krye
era e,lehtė puhiza e qiellit
qė u,bjen,bashk,me,rreze,t'diellit
veshur,ngjyre,t,shkrime,nurit
qė,ndoj,her,edhe,rreth,gurit
kur,lulzojnė,,me,fletė,n’,hjeshi
edhe,guri,nis’,me,u,shkri
prej k'saj’ ,ere,e,kėndshmėrije
n’,pėr,dardanė,n,kėt,fushė,shqipnije
ashtu,l’viznin,leht,prej,ere
leht,n’,fėrkime,her,mbas,here
lmueshėm,trupit,e,n’,pėr,fleta
pėrmbi,kokė,ju,sillej,bleta
t’,ėmblin,lang,me,u,marrė,t’,nektarit
q’,jan,pėrzie,ngjyrat,e,arit
me,ngjyrė,lulesh,fushes,,shtrue
leht,tu,e,l’vizė,e,shkunullue
disa,si,pupla,bien,mbi,bari
ah,dardanė,moj,tokė,shqiptari
ti qė je fushė bereqeti
ti qė je e gjerė sa deti
me hjeshinė qė e ke prrallore
ti gjithmonė ke qenė arbnore
edhe e lashtė je ilirike
qofsh' shqiptare e bardhė etnike
ti qė je argjend e ari
dhe ma i bukur qė e la i pari
qė,t,valvisen,si,valė,deti
lulet,gruni,e,bereqeti
q՞e ,nuk,len,me,u,ngopė՞,hjeshi
syrin,,t’,njerit,plot,lakmi
sa,e,pa,fund,kjo,fusha,jote
sa,t,tė,ėmbla,nder,motmote
i,ke,stinėt,veshur,n’,ngjyra
sa,e,lulzueme,t’,shndritet,ftyra
sa,tė,kėndshme,e,ke,kaltrinė
yjet,t’,qiellit,dritė,qė,t'shkrijnė
sa shkumbardhat,t’,gurgullojnė
sa,bilbilat,n'fushė,t’,kėndojnė
sa,shum,t’,ėmbla,ujna,e,gurra
sa,shum,zana,t,rrrijnė,nder,curra
sa,mirė shtatit,t’,shkon,hjeshija
gjinin,t’,lashtė,ta,dha,shqipnija
emrin,t’,lashtė,n,gjuhė,iliriane
moj,kosovė,e,lashtė,dardane
t’,lakmon,era,me,t’,,l'mue,brushen
bari flladshėm,t,pėrgdhelė,fushen
buzes,t’,drinit,n’lug,t,ibardhes
qė,u,bjen,uj’t,si,langu,i,dardhes
n’pėr,zallina,gurve,t’,zallit
shum,ma,t’kthjellt,se,loti,i,mallit
si,q’,bjen,leht,era,e,puhija,
qė,e,frymon,mbi,dhe,shqipnija
e,i,valzon,valbardhat,n’,gurė
nder,zallina,u,jep,nurė,
n’,sumblla,t,bardha,tu,i,rrotllue
si,ndoj,kangė,dikah,me,u,kndue
ashtu,t,kndon,vala,n,zallina
edhe,ujrat,leht,n’,lugina
kur,ju,bjen,erlehta,n’,valė
edhe,bilbili,nisė,me,u,ndalė
zemra,n’prehje,i,bjen,lugines
malli,e,dehja,i,bien,stines
lugje,t’flladit,ku,lshojnė,hije
shelgje,e,lule,n,erė,flladsije
t’,ndahen,ujrat,nėpėr,va
n’lugje,e,prroje,vijnė,tu,u,nda
e,t,gurgllojnė,shkumbardhat,prronit
t'rritet,mjedrra,e,lulja,e,ftonit
t,rriten,arrat,me,lajthija
lulė,arome,t'ka,shqipnija
lule,e,kuqe,je,kosovė
t,bukura,i,ke,pejė,.e,gjakovė
llap,gollak,shalė,e,rugovė
drenicė,t’kuqe,e,dukagjin
fushė,dardane ,e,anadrin
drita,e,syrit,fushes,t’ bjen
me,soditė,n’,t’bukurin,prizren
qė ,ma,t’,bukur,thonė,mbi,dhe
s’ka,pa,dielli,.se,ka,le
as,ajo,hana,n,dritė,shkėlqimi
as,kah,lindja,e,kah,perėndimi
prandaj,ty,shum,t’,kan,lakmue
per,ujbardhat,n’,pėr,qdo,krue
pėr,qytete,e,pėr,kala
pėr,at,hise,qe,t’,ka,ra
qysh,se,u,nda,nėn,diell,e,hanė
toka,e,lashtė,e,ilires,nanė,
ty,ta,dhan,emnin,dardane
t',kan,stolisė,prej,asaj,ane
plot,me,dardha,e,me,bashtina
lulė,bogjurret,ti,dha,stina
ti,dhan,motet,t,lashta,troje
bletėt,t,arit,t,ė,mbla,hoje
ti,lan,hiset,n'mes,t,ballkanit
lulja,e,parė,e,ilirianit
ti.lan,shpatė,e,e,zhgjetė,nė,,dorė
gurė’tė,megjes,mbi,qakor
q',merr,prej,fushes,shkup,,e,thanė
deri,n’,mollė,t’,kuqe,je,dardanė

se lulkuqet,askund,tjetėr
nuk,lshojnė,shtat,si,n’dheun,e,vjeter
si,n,dardanė,ku,i,mbjelli,zoti
e,i,pat,rritur,stina,e,moti
---------------------------------------

e’i pat,rritur,perendija,
e,u,gzon,eren,dardanija,
u,njomė,rrėnjen,me,uj,t’ kthjellun
nuk,jan,tha,qysh,se,jan,mbjellun
se,me,uj'e,gjak,shqiptari
jan,njomsue,qysh,se,i,la,i,pari
ilirjani,,n,troje,t,veta
edhe,n',shqip,tha,ju,ngjat,jeta
kjofshi,t'kuqe,n,token,tonė
me at,ngjyr',t,bukur,qė,u,hjeshon
ju,marrtė,eren,shqipja,e,motit
ju,ruajt,toka,e,kastriotit
ua,ruajt,famen,perendija
u,pastė,n’mote,e,n’jetė,shqipnija
mbi,dardanė,gjithmonė,me,mbi
qė,e,ka,shqipja,t’shtrejten,bi
pjesė,ma,t’bukuren,n’hise,t’parve
kah bjen, dielli n’ dhe t ,shqiptarve
-----------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------------------------

l i r i k u
**************************

lirik
16-12-09, 22:49
Nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
--------------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
dilni e shihni te dyftyrsia
dilni e shihni eliten planetin qė e nxinė
ata jan vet djallėzia
----------
shum nga ata kan kravata
kult e kan gėnjeshtren e duan ma shum se diellin
fjalėt i kan tė gjata
mėkate e kan mbushur qiellin
------------
ata jan tė bijt e mafies e metelikut
ata jan tė bijt e zezones
ata ja derdhin lotin tė pa fajshmit qerpkiut
ata jan tė bijtė e demones
-----------
ata jan tė bijtė e kafeve
ata jan tė bijtė e misterit
ata jan tė bijtė e lojrave e llafeve
ata jan tė bijtė e lahperit
------------
ata jan tė bijtė e hajnisė
ata jan tė bijtė e zhgjyrit tė zi
ata jan tė bijtė e tradhtisė
tė bijtė e kohes rruspi
----------------
----
ata jan tė bijtė kurvėri maskė teatres
ata jan tė bijtė e hamshorit
ata jan tė bijtė e krimit e satres
tė bijtė e puthadorit
------------
tė pėrzier jan kopilisht tė gjith kėto legura
fytyren e kan maskė
kopile i kan zemra shpirta e lėkura
nėnė e kan rrenen laraskė
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
16-12-09, 22:49
Liria
*************
"""""""""""""""""""""""""""""""""""

shkruan xhelal ferizi
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""
====================================
---------------------------------------------------


ma t' bukur nuk thurė qielli as dielli s' qėndisė
je ,pikturė ma e bukura ndėrtue prej perendisė
tė kan qėndisė ylberat me at bukuri
tė kan la me drita ,yjet qė jan shkri
tė ka ndertua dielli e hana t' ka qendisė
ta ka dhanė ylberi ngjyren t' bukurisė
edhe lulja e fletes tė ka qelė nė fleta
py ty oj mahni nuk qeshė shpirti as jeta
mbi ty kan ndėrtua shekujt me kristale
ti je fllad ma i bukur qė njomson n' pėr male
ti je erė magjike qė freskon qdo fletė
ti je gjak i diellit globit qė i jep jetė
ah liri shjetnore qiellore mahni
ti je zemer qielli pėr ty bėhem fli
pėr ty ka folė ari ka folė karajfili
ka ligjrue zogu ka ligjru bilbili
edhe qehre e arit ka shkri sharm pėr ty
sa her jan gzue yjet kur t' kan pa me sy
edhe vet puhizat jan shtrue para teje
gjaku pa erė tėnde kuq nuk ecė nė deje
ty tė duan shum zemra e tė thurin lavdinė
hana nėpėr shtigje e yjet kur shndrijnė
ėngjuj ,e heroj dėshmorė e qėndrestarė
ti je cak i drites diellit rrezatarė
gjithmonė n' qendėr t' fjales , e para nė agjendė
ti je gjak i arit qė kullon n' argjend
ti je vlerė madhore ,ma e pėrsosur n' qiell
ti je vlerė kurore ,qė rrin pėrmbi diell
ti je njė mbretreshė mbi glob e mbi dhe
njė magji e dashur nė kombe e nė fe
ty tė don dheu globi tė don deti e fusha
tė dojnė engjuj t' qiellit; edhe ėngjėllusha
je ma, e bukura lule qė lmon me aromė
pa ty shekujt, vitet mbeten si kufomė
pa ty ara e pylli lisi me ato degė
pa ty qanė qershija qanė molla me shegė
pa ty nuk qeshė qielli qehre s' jepė natyra
gazi nuk shkrinė fushes dheut i ngryset ftyra
ti e gazmon yllin, e nxitė meteor
i nxitė nėpėr valle lidhur dorė pėr dorė
re tė bardha qiellore e shpirta mbi dhe
kombe n' tokė mbi kore qė ecin si rrke
ti je bukurija qė i jepė cak argtimit
ti je fryt i drites si rrezja e agimit
ti je simbol jete si dita nė ag
pa ty qdo komb bote ,nuk mund t' kalon prag
liri qė nuk prekesh me dorė as me lkurė
por prekesh me ėndrra e gjallron qdo gurė
ti qė je liri shpirti t' prekė nė emer
pa ty damarė dheu nuk lidhet me zemer
as nuk lidhen dejet e qiellit as t' detit
as damari i gzimit as shpresa e vullnetit
ti je si shpirt'shega tė ndjenė dashuria
ti je ndjenjė ma e bukura qė tė prekė njerzia
prekesh me qdo gjak prekesh me qdo fe
ti je shejti i shejtit ,qė flet pėrmbi dhe
-------------------------------------
Xhelal Ferizi autori i vargjeve liria
******************************
/xhela i mitrovices/
*****************
l i r i k u nė mėrgim
*************************
---------------------------------

lirik
16-12-09, 22:50
Me pak fjalė
------------
Autori xhelal ferizi
------------------
me pak fjalė dridhe detin
krijo me pak fjalė gjithqkajen
me pak fjalė arrije mbretin
zbute me pak fjalė mortajen
----------
me pak fjalė formoe njė veper
thure me pak fjalė njė ide
me pak fjalė mbushe njė libėr nė letėr
me pak fjalė mahniti kombe e fe
--------------
me pak fjalė krijoe nji shteg
me pak fjalė thuaje nji roman
me pak fjalė shuaje njė etje qė djeg
me pak fjalė rrėnoje nji satan
------------
ma pak fjalė duaje atdheun
me pak fjalė bėhu pendė e shpatė
mahnite me pak fjalė prometheun
me pak fjalė bėhu ligjėratė
---------
bėhu me pak fjalė karajfil
me pak fjalė bėhur mirsi
bėhu me pak fjalė bilbil
bėhu m e pak fjalė gjeni
.............
me pak fjalė bėhu art i vėrtetė
me pak fjalė bėhu madhėshtorė
me pak fjalė bėhu thėnja menquria vet
bėhu arti kohorė
---------
autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
16-12-09, 22:51
Pse qanė o kohė
---------------
Autori xhelal ferizi
--------------
pse qanė o kohė
qė nga eteri i lumturisė e vleres re pėr dhe
ringritjet do ti keshė njė ditė jo vetėm moh
dielli prap ka me t' nxe
---------
Pse qanė pritjen duhet ta kesh ngushllim
lodėrtarėt e kobeve do tė bien nji dit nė ferr
ti je mbjellje je edhe lulzim
ata jan tė pa farė tė pa rrėnjė jan terr
---------------
mos u bė shpresthyese
ata qė shtyjnė jan djaj
por do tė ket nė ty mbjellje ringjallje kthyese
mos u mbulo me vaj
-------------
rri dhe pendohu pėr at qė duhet penduar
pendohu gjithmonė me zemer
se zotat gjithqka kan shkruar
ata gjithqka e bėjn emer
---------------
falje kėrkoj ndėrgjegjes tande
o kohė kur sytė ti merr zhgėnjimi
do tė jeshė prap bimė e jo tha si krande
kur tė rilindė etika e rigjallėrimi
--------------

liriku nė mėrgim
------------
xhelal ferizi autorė i shum vargjeve shqiptare
--------------------------------

lirik
16-12-09, 22:51
Isha duke ecė nėpėr akujt e instiktit jetsorė
-----------------------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------
Isha duke ecė nėpėr akujt e instiktit jetsorė
udhėt plot me prita
kur papritmas nji reaksion tinzarė doli kemikal'orė
mbi te vdekėsisht rrėshqita
------------
dhe rashė mbi at akull me pjesė koke nga mbrapa
instiktet qenkan mėkate
ah kohė me prita ti qe kurthon hapa
ah jetė oj qyqe nate
--------------
jeta qenka instikt me shum prita
kurtha me kemikale
un ndėr vlera tė shpirtit u rrita
por pritat rrėshqasin ngadale
--------
kujdes pritave tė instiktit o njeri
kujdes pėrthurejev qė tė vijnė rrėqanė
se shekulli nga njiher ėsht rruspi
e vlera pėrjetėsisht tė kjanė
--------------
kujdes o njeri nga shum reaksione
shpirti ėsht botė qudije
instikti pėrmbanė edhe kurthė zezone
tė zbret edhe prej ma tė lartes lartėsie
-----------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
16-12-09, 22:52
Duke qenė gurė
----------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------
Duke qenė gurė gjuhen e gurit e mėsova
un u bėra si guri se i mora lakmi
gurėtarisht edhe un komunikove
kur e mėsova nė heshtje gjuhen e ti
---------
ai rrudha e halle un halle e rrudha
edhe ai kishte shum halle
tė dyve nėpėr shekuj nė tė ftoft na qiti udha
brengat i qanim pėrmbi dhe e zalle
-------------
ai edhe ai dinte tė flas
gjuhe e tij e kupton vetėm ai qė bėhet guri binjak
ai nuk don tė bėrtas
se qėndresen e ka arsye e shkak
---------
edhe un instiktivisht me detyrim i kam ngja
sa her kam fjetė mbi akull
un atij nė do kohra ju bėr a vlla
kur koha ftoftesive mė rrokullisi shakull
-------
qė tė dy ishim mbi dhe
ai mė shikonte me qudi
un nuk kisha liri as atdhe
e ai qiellin e kishte pėrmbi
------------
Autori xhelal ferizi
Mėgimtarė i harruar
-----------------

lirik
16-12-09, 22:53
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Pėrse u bėra i qenjeve misionarė
--------
Autori xhelal ferizi
--------------
u bėra sepse mė ka shty sasia
arti magjik nė secilen mjeshtri
u bėra se me shtyri kurreshtėsia
dhe nji qiellore fundament dashuri
---------
u bėra se secila kokėrr e grimė
kishte aq shum pėrmbajtje shkencore
prandaj ja kushtova nė rimė
kurreshtjet shekuj kohė kėrkimore
------
u bėra se mė than qenėsore epokat
u bėrsa se ma joshen qenėsore bukuritė
u bėra se tė qenshmet dijet e kokat
flisnin pėr menquritė
--------
u bėra se gjithqka ishte fenomen
edhe vet mendja nė konstrukt
dhe nuk dija secila nismė kah vjen
dhe formimi i secilit produkt
----------
u bėra per shkak se dijet ishin ma shum se kodrat me male
se kishte aq shum hapsira pėr kėrkime
u bėra se aq shum kishte ideale
se joshej gjithmonė penda ime
--------
u bėra se dija nuk kishte fund
si dija mė tha ti je biri im
dhe mė nxiti nėpėr misione mendimesh plot mund
mė bėri vrap e detyrim pėrvetsim
---------
u bėra se nė botė derdheshin shum lot
u bėra se kishte shum pėsime pa faj
u bėra se bindja mė tha ėsht nji zot
u bėra pendė qė qeshi e qajė
--------
u bėra edhe vrap e u bėra edhe garė
horizonteve tė pa fund kėrkimsisė
nėpėr joshje dėshirash si nji misionarė
pėr artin e mahintshėm tė dashurisė
-------
pėr hirė te ekzistentes pėr shkak tė qenėsores
si qenje deshta nė qenje me hy
me nji pendė hollake pėrcjelljse e mendores
qė kishte shpirtė art magjik e sy
------
u bėra se qenjet kishin tė gjitha dije
e un kureshtje nė secilin vėshtrim
mision mė quajti nji shtytse vetije
u bėra rob nė mision e kėrkim
-----------
kėrkoj nėpėr qenje gjithkah qenėsoren
sekondaren e formuesen e primaren
formulen zhvillimin e tiparin e rrėnjėsoren
kohrat ma dhuruan penden misionaren
---------
kjo me nxitė misionarisht kėrkimsisht nė qenjet gjeni
un vrap pas sajė tėrheqem
un jam pas misionit si njė pėrjetsi
penda nuk mė len tė ndreqem
--------
vrapo pas kodrave pas yjve e gjithsisė
vrapoj pas qenjve nė shkėlqim
vrapoj nė misone kahdo pas drejtėsisė
dhe nė shekujt e nismave n 'krijim
--------
vrapoj kahdo shtrihet toka nė thėrrime
e toka e ime shqip
vrapoj nėpėr dije her nė lot her n' gzime
si zogu n' qdo degė e n' qdo pip
-------
shkoj pas dashurisė sė martuar e beqare
te syri i vashave me pa
me penden time gjithmonė misonare
i shoh nė ndjenjė shum dėshira disa njomė disa tha
--------
i shoh mu nė shpirtė shum dėshprime tė lotit
zhgėnjimet i shkruaj nė metaforė
dhe bėhem mision i shekujve i motit
me shpirtė tė pendes tue pėrkdhelė me dorė
---------
un pa dashtė me varg bėhem misionarė
e her duke dashtė joshjen mbas instiktit nė vrap
e kthehem mbas misioni si nji veprimtarė
e penden nuk e bėj dot zap
----------
un pra jam bė un vet
kėrkmsi formulash nė misione e veper
e poshterri ngjyra nga deti ne det
fund nuk po ka qensorja e shkruar mbi leter
-------
aq sa edhe shekujt me fjalė mbushur plot
qensoret duan tė dorzohen nismat ti tregojnė
e burimin e vet gjithqkaja don ta thot
nėse kėrkimsitė kahdo misionojnė
----------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
16-12-09, 22:54
Duke Dėnesė I Zhgėnjyer
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------
Duke Dėnesė I Zhgėnjyer
Tentonte Tė Mė Pajtonte Karajfili
Gjoksi Mė Kėrcente I Pėrbuzur I Fyer
Nuk Mė Joshte As I Pa Fajshmi Bilbili
----------------
Edhe Pse Donte Tė Mė Pėrkdhelte Secila Burbuqe
Nuk Doja Pajtim As Nuk Kisha Besė
Sa Shum Gongje E Sa Shum Lulkuqe
Ma Fshinin Lotin E Kulluar Si Vesė
----------------------
Un Me Zhgėnjimin Lotbardhė Me Drithėrimė
Qastet I Mallkoja Duke I Dėrguar Nė Ferr
Nė Mote E Shekuj Nuk Dua Tė Jem Cicėrimė
Tė Kėndoj Pėr Mohim E Terr
-----------
Un Nuk Dua Ma Tė Besojė Nė Fjalė
Nuk Dua Tė Jem Peshk Pėr Zallė
Tė Mė Pėrdredhin Mbi Dhe Etjet Si Njalė
Tė Vdes I Etur Me Mallė
-----------
Un Nuk Besoj As Nė Lule Tė Pa Djallzi As Nė Fletė
Qė Shtrihen Me Ngjyra Pa Hile
Un Dyshoj Tash Nė Secilen Jetė
Se Nėn To Mshefen Gjarper Ujk E Skile
----------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------------

lirik
16-12-09, 22:54
Dashurinė ta vrasin djajt
---------------
autori xhelal ferizi
------------------
dashurinė ta vrasin djajt
me shigjeta ta gjuajn nga secila anė
ta hanė ujq't krokodilat shqarthat e qakajt
mbetesh si peshku mbi ranė
----------
ruaje dashurinė
mbėshtjelle me besė e fe
jepja nė qėndisje besnikrinė
por mbaje si cak mbi dhe
----------
kur ti sulen akuj qakaj e shigjeta
mbėshtjelle fort nė gji e nė zemer
kujdes nga hijet tinzare e silueta
e kohrat vrastare pa emer
----------
dashurinė mbėshtjelle nė besė
nė shpirtė e aromė t'ė karajfilit
mos le arti i sajė tė vdes
shpirtzoje me kangė tė bilbilit
-------------
e mbaje nė kohė e nė gjene
ujite me bukuri shege
nė zemer lidhe nė deje e refrene
si kokrrat nė mollė tė ndoj dege
--
e mbaje nė lartsi besimi
rrethoje me shum mburoja
ruaje prej helmi e pelimi
mbaje tė ėmbėl si hoja
-----------
e ruaje siq ruhet jeta
sy syt e ballit nė dritė
ujite si lulet me fleta
nė zemer mbaje si rritė
-------------
autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
16-12-09, 22:55
Bilbilit qė shtegton
****************
Shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

nė qoftė se o zog shkon tu flutrue
me cicėrimen qė shkrinė shtegtarė
vendit tim ti me i tregue
thuaj t' ėsht tha nji mėrgimtarė
---------------------

thuej se varė nė fije t' qerpikut
loti i dhimbshėm i pikon
tregoj sharrit e pashtrikut
mitrovices qė rėnkon
-----------------
nga cicėrima e jote e sqepit
le ta dijė dheu gurė e zallė
tregoj malit fushė e shkrepit
se po digjem gjith me mallė

----------------
e kur tė ulesh me pushue
nė fushė dardane e mbi drenicė
thuej se motet mė kan pėrvlue
ta dijė rrafsh e qiqavicė
--------------

e kur tė ndalesh nėpėr kroje
nė lugina e ndėr burime
me at vaj ti qė e nxjerrė goje
thuj se tha ėsht zemra ime
------------

kur tė ndalesh n' pėr degė lisi
mal mė mal ku i thonė shqipni
n' qoftė se sheh kund bardhsi plisi
thuaj s e u dogja pėr etni
-----------
tregoj shkrepit e majave tjera
kah rugova ku uj ė gurgullon
kahdo nė shndritje shkrinė pranvera
kahdo flitet gjuha e jonė
------------

o bilbil krahshkruar me gushė
kur tė biesh pėrmbi tropojė
kah mbi shkodra e nė lezhė mbi fushė
thuaj se shpirti mė ėsht ba plojė
------------

e kur t' flutrosh kah buna e deti
vala valen ku e harkon
thuej se me thau i zi kurbeti
thuej se nė gji joshja po mė vlon

thuaja mallin edhe drinit
vjoses bunes e semanit
matit dibres edhe ulqinit
e anė e mbanė mbi dhe t' dardanit
---------

kahdo sheh fusha e grunaja
nėpėr mat e albulenė
n'myzeqe mbi fusha t' mdhaja
pėrmbi korqė e tepelenė

--------------
tregoj vlores e gjirit jon
edhe kepit e atij zallit
thuaj se shpirtin ma pėrvlon
plot kujtime zjarrii i mallit
-------------

kahdo shkon bilbili me lara
tė fala kahdo nė gurė e dhe
kur tė dalin fusha e ara
thuaj se u dogj nji moshė e re
-----------

kur t'flutrosh kah kaqaniku
mbi pollog e mbi tetovė
struga e ohri e iliriku
pėrmbi dibėr e kėrqovė
-----------

fol andej me qdo fije fjere
me at fllad e me freski
ti bilbil o zog pranvere
dil kah kuksi e' n' peshkopi
---------

nė maja tė larta e kah valbona
mbi mirditė e dukagjin
kahdo shndrijnė ah viset tona
kah kullon i bardhi drin
-----------

edhe kah ibri me zallina
ku e kthen vala pėrmbi erė
at shkumbardhen nė breg n 'ledina
ku njomson e bardha verė
-------------

dil bilbil nėpėr burime
mbi qytete e mbi qdo fshat
kah do shtrinė shqipnija ime
mbi delvinė e lazarat
-------------

fluturo pėrmbi ato brigje
ndalu nė shkurre nė dushk e glli
kah butrinti nė ato shtigje
dil nė erzen e mbi danglli
------------

ndalu nė fllad e ndalu nė hije
mos harro pėr vyshkjen tonė
nė qdo pllambė e dhe etnije
kahdo me kėngė ti fluturon
-----------

pike mallin e mėrgimtarit
nė qdo anė mbi gurė e dhe
edhe lotin e gurbetqarit
dru as gurė mos le pa bre
------------
kur mbi druj e fletė qetine
mbi ahije tė ndalet udha
mos harro o shpendė mahnije
me vajtue pėr halle e rrudha
--------------

edhe pėr mija ato qeliza
qė qdo njena nė gjuhė tė vet
digjet pėr erna e puhiza
qė brushojnė mbi grunė e det
-------------

kur cicrrimen nė gjuhė tė nanes
edhe dėnesjen tė dridhur ty
ta ken pa rrezet e hanes
mbi lot tua kan me u thy
-------------

mos harro dil kah qamėria
kah flutron e mbi follorinė
anė e mbanė mbi vise tė mija
me sqep tė bukur e cicėrimė
----------

edhe n' preshevė e ne anė te malit
mbi malsi ne grudė e hot
plav guci ne bardh t' temalit
mbi kastrat e bardhanjot

Nė SHKODER LOKEN E Nė FUSH KRUJė
E MBI KALA Nė ATA GURė
GURė E DHEUT ME SQEP IA THUAJ
SE PO DIGJEM PėR AT NURė
------------

SE PO VYSHKEM E MALLėNGJEHEM
se po ndryshkem nėpėr mote
nė dhe tė huaj jetim po ndjehem
po mė djeg nanė largsija jote
-----------

thuaj bilbil dridhu qerpikut
nėpėr brigje e nėpėr shkurre
bregut tė jonit e adriatikut
nė pėr valė t' qdo uji e gurre
-----------
kahdo i ka nė kullim shqipnija
nana e jonė e lashtė etnike
thuaj nė dhe t' huaj tu dogj etnija
me at kangė tande melodike
----------
dil mbi pejė e mbi gjakovė
pėrmbi shkup e mbi prishtinė
nė fusha t' gjera mbi kosovė
ku e kan yjet dashurinė
----------

edhe u thuaj se pėr ato vise
tha ėsht gjaku i damarit

ku dikurė ndėr tonat fise
pėrkundė jemė me gjuhė t' shqiptarit
-------------

SOT HARRUE TI NANė NA KE
KAH SHPėRNDA JEMI N' MjEJIME
LOTIN N' SY PėR GURė E DHE
NUK NA E SHEH NėPėR MėRGIME
-------------


NE PėR TY AH ME MILIONA
KAHDO JEMI BIJTė SHPėRNDA
SHOHIM ėNDėRR VISET TONA
THUAJ BILBIL NE JEMI THA
----------

KSHTU MI THUAJ FLETES E DEGES
EDHE BLINIT DUSHK E MALIT
FLETė QERSHIJE MAN FTUE SHEGES
DO Tė VUAJN BREZAT DJAL PAS DJALIT
---------------

SIQ PO VUAN EDHE SOT ARBRESHI
PėRMBI DHE E TJERė TU U DRIDHė
MI THUAJ DIELLIT Qė Tė VESHI
NANė SHQIPNISė NJI BESė ME E LIDHė
-----------

MI THUAJ PRA O TI BILBIL
KAHDO SHKON NDėR LULE E FLETė
PėRMBI GONGJE E KARAJFIL
THUAJ ATDHEUT NA KTHE Nė JETė

SHKO BILBIL TI N' PėR QDO HIJE
N' PėR QDO SYTH E N' PėR QDO PIP
na i dėrgo kto lot mėrzije
mallin tonė pėr gjuhen shqip
----------

e mos le kund bimė as fije
pėr pa e thirrė me tė dashurin emer
thuaj tė lashtes nanė shqipnije
mergimtart tė duan me zemer
----------

thuaj s e vuajn pėr dushk e bari
vuajnė pėr bjeshkė pėr stane e gllija
thuaj se vuajnė digjen si zhari
pėr ato arra e lajthija
----------

edhe pėr miser me grunaja
kah vallzojnė si vala e detit
kah kavalli e gjuraja
i luajnė kreshta e gurė tė shkrepit
--------------------

thuaj se vuajnė edhe pėr dele
vuajnė per t' pa edhe dhen e dhi
nėpėr fusha e zabele
kah kullosin n' dushk e glli
-----------
THUAJ BILBIL TI ME GJUHė TANDE
PėR KėT SHKRUMB Tė MėRGIMTARIT
THUEJ PA KRAH KAN MBETė SI KRANDE
PA I NJOMSUE AI DHEU I T' PARIT
-------------------------
Autori xhelal ferizi
urime festa e flamurit kombi im
i gzofsh shekujt nė liri e pamvarsi
-----------------------------

lirik
16-12-09, 22:55
Po kush je ti oj bardhė stinė

-------------------------
autori xhelal ferizi
-----------------
po kush je ti oj bardhė stinė
qė gzon lulet mbi ledinė
ku e ke marrė at gaz nder valė
qė me sharm mbi dhe ke dalė
------
jam pranvera e bukura stinė
qė gzoj zog e kanarinė
gzoj shum troje degė e pipe
kahdo qelet gjuha shqipe
---------
kahdo endet bukurija
un harlis me sharme t' mija
ėmbėlsoj flladin e eren
e nxis motin me e sjellė veren
------
mua mė thonė ma e bukura stinė
kur ta veshi nė sharm malsinė
tė ja gjelbroj natyrė e jeten
ja hjeshoj nė shtat gjubleten
----------
ja bėj art po dheun e zallin
edhe zogut ja nxis mallin
i harlisi un druj e pyje
ua kthjelloj qiellin me yje
---
edhe i veshi me gjelbrime
at kosovė e malsi trime
porsi veshet drita e arit
e ua qeli lulet barit
............
ua gzoj prore karajfilat
ua lshoj n' pyje bilbilat
kahdo malit gurgullimen
thrras lirikun me u kndue rimen

ua thrras vargun e poetin
me ua kndue bereqetin
kahdo i kan fushut me lara
lule grurin neper ara
------
edhe shkrepat me plot lisa
druj e ah me qiparisa
ku i kan tė bukurat fole e zana
dy shqiponja qė i ka nana
---------
jan dy motra jan dy bija
qė i mbanė arti e bukurija
nji kosovė e nji malsi
si yje drite nė at shqipni
-------
jan si motra si binjake
dy trimnesha lindė nji flake
porsi flakėt e barotit
nė breza i shndrittė ai dielli i zotit
-------
edhe u endt me gzime hana
si n' malsi si kah dardana
bashk ma mbajshin shqip at zemer
porsi shqipja e lashtė me emer
--------
mos ju shtrofshin kurr armikut
zemra tyre prej qelikut
rrnoftė nder shekuj porsi vlera
gjithmonė qofshin balli e ndera
-------
si dy zana te nji etnije
si dy zogza ne rrem shqipnije
si dy fllanza ne nji degė
lidhshin bashk si e kuqja shegė
--------
ėmbėlsi e paqe e punė
u gurgulloftė e bardha shkumbė
ajo valbardhe idilike
e flamuri nė tokė etnike
----------
zemra e tyre qoftė si ari
edhe gjuha qė u la i pari
kndofshin prore si shpendlehta
e n' dėfrime u kaloftė jeta
--------
mos u ndafshin kur nga votra
qofshin te bardha si dy motra
kahdo si prrojet e hjeshija
ju ectė fati e lumturija
--------
paqin diellin dritė e hanen
qofshin bashk me shqipni nanen
e ne valim flamur lirije
ju ndejt gjith n' qehre hejshije
--------
e porsi e lules e lehta fleta
ju ectė ndjenja ne troje t' veta
qofshin dy por si dy gzime
gjith tue qeshė si dy kullime
---------
si dy zemra dy pulsore
qė i ka rritė nana arbnore
i mbajtė bashkė si mocanike
nanė e lashtė shqipni etnike
-------
e ma paqin t' fortė qendresen
si granitin fjalė e besen
mos u shtrofshin kah robrija
ju kėndoft mbi dhe lirija
-------
paqin motet tue lulzue
nė kangė e valle e art tue lue
qofshin drita rrezatere
djem e vasha e gra shkollare
------
shqip pėrher u kulloft gurra
i paqin trima djem e burra
porsi rima e fyell ma tė mirit
tingullofshin n' gjuhė t' ilirit
--------
e i mahnitshin me ato valle
porsi rrezet nė ujra e zalle
qė shkojnė shndrtshėm refleksue
ashtu kto shkofshin vallzue
--------
me vallzime e me kėndime
kto dy motra qė jan trime
si dy lule tė nji etnije
dy simbole bukurije
----------------------
autori xhelal ferizi
liriku nga kosova shqiptaro ilire
neper shekuj dardania e lashtė antike

lirik
16-12-09, 22:56
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------
globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan e vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me e lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndėrtojnė
pansllave latine arabe jeta
tjetėr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
adhurim po bėhet thika
e jo humanizmi civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i etnikeshqipėrisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobėzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė diskriminimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a shi se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
“shqipni askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
16-12-09, 22:57
Udha ime
-----------
Autori xhelal ferizi
-----------------
sa shum shekuj mė shtrove
erėrave jam perplasur me rrėzme ngritje nė furi
sa shum nėpėr shpirtin ti rrudhat mi lakove
mallė lot dhimbje etje e dashuri
-------
o udha ime me kalvare
un deshta tė bėhem fli
nė gjuhen time amtare
kėrkova pėr dheun liri
--------
un me ty o udhė kam folė ti e din
ti mi zbertheve ekuacionet menqurore
a tė kujtohet kur tė thosha pse lotin ma pin
e tė flisja nė gjuhė ylberore
---------
sa yöberat ti kam shpalue
e sa shum ideale
a tė kujtohen vargjet qė ti kam kėndue
kur dėnesnin nga ndjenjat fisha e ara e male
-------
a tė kujtohet si e emroja secilen kokėrr dhe
si i shėndrroja ne dashuri mallengjimet
sa shum kam kendua kah tu shqip me fe
me lot i kam la kujtimet
-----------
udha ime me thuaj a tė kujtohet kur te shikoja nga mbrapa
e bėhesha kujtesė e shpirtsi
andje kah tio kah kam qitur hapa
bėhesha mbi rrudhat tua ndjenjėsi
--------
shpirtrisht bėhesha me ty emocion
njėsohesha me ty e shpirtė pikturoja
disi mė lidhte udha e dheut tonė
nėpėr kohra udhė mbresje e imagjinoja
-----------
a tė kujtohet usha ime ty
tė kam lidhė me aq shum ėndrra kujtimsie
tė kam bė nė secilen shpirtndjenjė sy
art shpirti npėr secilen rrudhė dheu pikturė melankolie
-------------
aty te kalauart me qehre i kam pulsue
edhe pluhurim ta kam quajt nji kujtim qehre mirė
un neper ty sa ndjenjat i kam gjallėrue
cicėroja pėr ty dhimbshėm me mallė si zogu plot dėshirė
------------
o udha ime sa shekujt per ti i kam bė zbėrthim
nė ty i kam vendosė kujtueshem sa mahni
ti ma oforje quditshem me mallė at largim
qė un e kam quajt ne secilen rrudhė tėnden magji
-----------
o zot ky as harrim nuk quhet
por e shum e quditshme kujtesė
neper pluhurin tėnd edhe dheu zemer shkruhet
lotin me kullim ma nxitė porsi vesė
--------------
o udha ime secilin kokerr udhė
me qehren tėnde e te malelgjnyeshmin largim
her mė afron shekujt her perplasur mė hudhė
ne t kalueren ti nuk len harrim
----------
shekujt me folė i kan nxitė i kam bė fjalorė
qė ta thonė zbėrthyeshem ndjenjė kohen per ty
tėkam prekė me ndjenja si perkdheljen me dorė
shijet per ty nė gjuhė arti i kam pėrkthy
-----------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------------

lirik
16-12-09, 22:57
U derdh gjaku i shqiptarit
-------------------------
autori xhelal ferizi
-------------------

u derdh gjaku i shqiptarit
kahdo mbi troje mbi dhe
pėr shkak tė ngatrrestarit
vrastarė qė erdhi ndėr ne
--------------
u vranė sa djem shqiponje viktima
sa vasha e gra sa fėmi
sa foshnjet mbeten jetima
sa dhimbja renkoj mbi etni
-------------
duart i fėrkonin gjahtarėt
nxitėsit klanorė e gruporė
kur gjakun e derdhnin shqiptarėt
nga hasmi nder shekuj gjaksorė

-------------------
sa vuajtje sa mjerim e zezonė
sa vaj sa lot e mėri
ta derdhin gjithmonė ta ndajnė mishin tonė
kahdo nė jug e veri
------------
se kėshtu e deshti i zgėrdheshur padroni
me qese nė dorė duke nxitė me kryqe
me u la me gjak i mjerė dhe i joni
me kja nėpėr vorre e vajtueshmja qyqe
-------------
duart i fėrkonin vampirėt me lak
qė gati rrinin pėr masakra e vorre
ata nė vend tė ujit duan me pi veq gjak
me shpirtin e katranit e zemren krimo qorre
-----------
i ndanė shqiptarėt me kallasha nė dorė
me dhunen e zezė barbare
nanat fėmijtė i lan si tė gjorė
krime mbi dhe llahtare
---------

e ju shqiptarė tash pse verbrisht nė ndasi vraponi
me derdhė gjak e mėri e vnerė me klane n' fise
gjithmonė o tė mjerė urdhra po zbatoni
dhe nė fund ferrin po e ndani si hise
--------
po josheni ne sherre me ngatrreaa e fe
po ndaheni me grupe e klane
sa shum gjak'loti u perzie mbi dhe
rėnkon kjo tokė iliriane
-------------
o ikni tash ma urdhrit tė satanit
mos merni nė dorė kallash
se mbrapa qėndron maska e pansllavianit
e greku qė ju bėn mish mash
-----------
rrini urt e but shqiptarė nė mes vete
s e jug e veri kudo ka nė botė
me fe tė mos ju derdhin ju gjakun si dete
tė ju sjellin pa fund skllavrueshėm nėpėr rrotė
-----------

rrogtarė mos shėrbeni mercenarė pėr klane
parti batakgji karrierist parazit
se tė gjith o tė mjerė keni nji gjuhė nane

do tė pendoheni tė gjith nji dit
-----------
se hasmi me ju tallet me pak pare
se token me ua marr don me hile
mbajeni nji fe le tė jet shqiptare
mos ndegjoni as dhelpra as skile
-------------
autori xhelal ferizi

lirik
16-12-09, 22:58
Pleqerija

SHKRUAN XHELAL FERIZI NGA MITROVICA

barrė e rendė e jetes e varun,me shpirt n,per rrudha
me shekujt krrusė mbi barrė
me hapin e vyshkur,kah e leqon udha
pendueshem ,gati per varr

e strukur ,neper fjalė te urta,plot me ,mallengjime
e drojtur nga qdo lajmtarė
fuqinė e shterrun,me lakmin n; rigjallerime
me syrin lakmiqarė

neper mote t' largta neper mjegullnaja
kujtesat,te vetmin,shok
largu prej rinije me te trasha akullnaja
kufi i pamshirshem ne tokė

mbeshtet n' bastun dore qe heshtjen e thyen
me nji cak,ne tokė ngulit
qe troket neper udhė e jeten e grryen
mbajtur per mishit t' cvilit


ne mes te dy mendjeve ,dridhshem ndrydh pendimit
per motet qe i mori pakthimi
rinin, e kujtesen ,si formulė t' pagzimit
me mallin kah lindja me hap kah perendimi

ankimin,ngushllues e te vetmin besnik
ankthin,hije te pa,ndarė
gezimin mashtrues ,si ma t' mirin mik
vdekjen dy gisht mbi kokė varė

poeti xhelal ferizi
nga Mitrovica

lirik
16-12-09, 22:59
O ju shekuj
-------------------------------
shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim
---------------------------

o ju shekujnė gji qė mė vloni
o ju o t' mbjellura ideale
o ju detė'lot n' qiell qė notoni
mė thuani o tė vuajtura fusha e male
-----------------
mė tregoni ju pėr hirė tė zotit
at sekret qė mbani nė guri
e ju dėshmitė qė jeni tė motit
e ti oj shtizė ku tė rrin flamuri
------------
ah pėr hater tė lirikut
ah pėr hater t' vargut magjik
ah pėr hatėr tė qehres t ' fikut
pse u bė jeta metelik
----------

metelik u bė edhe fjala
metelik u bė edhe votra
meteliku shkon si vala
metelik u bė nanė e motra
----------
metelik u bė kaptina
metelik u bė miqsija
metelik na u bė krahina
shteti kombi e etnija
-----------
metelik u bė edhe vllau
baba e nipi e kusheriri
n' metelik ai greku e shkjau
bleu shum mish e gjak e iliri
---------
metelik u bė kryetari
metelik edhe muhabeti
metelik na u mbush tradhtari
qė po derdhė vnerė porsi deti
---------
po derdhė helm n' troje etnike
se ėsht ble prej metelikut
kjani o vargje ju lirike
se fitoj loja e armikut
----------
mė thuani o tė mshefta ju sekrete
qė e ndėrtuat at bukuri
pse nuk vlejnė ma fjalt poete
meteliku a thue i ka pi
---------
metelik o metelik
sa shum ble ke kukulla jete
ty porodhue t' ka ai armik
n' metelik shndrroj shum adete
-----------

n' metelik shndrroj shum zakone
n' metelik shndrroj dashurinė
n' metelik gjet formė zezone
per me mbjellė n' zemra tradhtinė

--------------
meteliku shum ka ble
zemra qorre e ujq e derra
meteliku u derdh si she
per me lanė vyrtytet t' djerrra
--------
ah mallkoje metelikun
sa shum njerz prishi n' tipare
ai se deshti kurr lirikun
qė kėndon me gjuhė shqiptare
----------
autori xhelal ferizi autori nė mėrgim
-------------------------

lirik
18-12-09, 22:39
Ti qeshe ather
autori xhelal ferizi

ti qeshe ather kur ishe zog i lirė
dhe ike ne lumturi bashk me eren
ti mund te jesh yllė ne qielli i arrirė
nese prore jetėsohesh me vleren

harresen mos e pi prore
ushqehu me mahni te miqsisė
dhe gzohue me buzqeshje arbrore
e artin e bukurisė
---------
autori xhelal ferizi

lirik
18-12-09, 22:45
Nese ma thua nje fjalė
autori xhelal ferizi
nėse ma thua nje fjalė
qė ėsht sa globi me peshė
sa qielli e gjerė
tė gjitha ngjyrat ajo i veshė
ajo esht ma e bukura vlerė
ma thuaj pra ma thuaj o kohė
ajo ėsht mė e bukura pranverė
mos i bini moh
ajo ėsht me e bukura manushaqe
ajo quhet me emer paqe
autori xhelal ferizi

lirik
18-12-09, 22:53
Kohrat e liga

autori xhelal ferizi

koha e ligė mė pshtyu
koha e pa besė mė tradhtoj
koha egoiste mė shtyu
koha mizore mė lėndoj
koha mjerane nė balt me la
koha hileqare mė spostoj
koha mizore me la nen shkja
koha e pa drejte mė la ne vargoj
koha e shemtuar me thau
koha kriminale mė vyshku
koha qorre nuk mė pau
koh e pamshirshme me ndryshku
koha e interesit me shfrytzoj
koha bisht perdredhur u zgerdhesh
koha karrieriste me anashkaloj
koha e maskes u gjvesh
koha qe quhet hile
koha lajkatare mu lepi
nuk me lan si lulė karajfile
mbi dheun e te parve me mbi
autori xhelal ferizi

lirik
19-12-09, 04:51
Oj ninelė
------------
Autori i vargjeve lirike artistike
xhelal feerizi nė mėrgim
---------------------
kushtuar vashes shqiptare
----------------------
Oj Ninelė pashė dinė e imanė
o pashė fis e farė e fe
ku i gjenė fjalėt si gjerdan
thue varg dielli nė art po i ke
--------
kush ta msoj at gjuhė magjike
qė din fort me dridhė ndjenjė bardhė
argjend shprehje romantike
cilit yllė n' gjen tėnd kan ardhė
-----------
se yllsisht ti n 'gjenetikė
dukesh me art e me fjalore
e ma e bardha dukesh qikė
kahdo nė' art tė tok' s' arbnore
---------
po ty zoti tė paska falė
burim fjale gurrė platine
me cicėrimė dridhė erė e valė
thue se zog je kanarine
---------
a thua ka edhe n' qiell burime
kaq mahnisht qė bien si rr-ke
si kto fjalė 't magjikshmes rime
rrezanisht qė bien tue nxe
--------
a thue ka edhe qielli krela
porsi brusha e ndoj zane
siq i ka plot art ninela
qė ja l'vizė era dardane
-----------------

Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgi m
-------------------------------

lirik
19-12-09, 04:56
Dy duar ari
-------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
dy duar ari kah freskija
nji shirit simbol kah zgjidhej
shkon njė flutur kah lirija
me krahė tė lirė mbi erė kah hidhej
--------------
zot i madh dheut qė i dhe ftyren
ktu bjeshkė'bardhat mbrrijkan nė hanė
kaltėr qielli si pasqyren
me re tė bardha artin mbanė
------------
po ma shend s' paska hapsira
s 'qenka pa pikturė ma e gjallė
as nder yjet ma tė mira
as vet nė diell me tė arit ballė
----------
si kėt art qė e mbanė hjeshija
me lulkuqe shtri n' gjelbrime
mbi re tė bardha rrezanija
me aq larmi tue shndritė shartime
---------------
sa tė mahnitshme kto simbole
nė cilen dritė i zgjodh selvija
porsi vetull me vi shkrole
duken shndritjet ka gjithsija
-----------
e me krah njė flutur'kuqe
shtatin lirė lėshua prej dore
kah flutron pėrmbi lulkuqe
drejt kah shkon mbi bjeshkė e rrmore

-----------
e poshtė luleve thue tė dehė bari
me ato lule e me ledina
pika sharmi qehlibari
dukej bjeshka me qetina
-------
veq nji zot qė din me shkrue
yjet tė qiellit e dritė hane
mu nė rrėzė bjeshke nė lutje shtrue
me dy duar njė vashė dardane
---------
ajo fluturen e la tė lirė
ah q ' belhollė me duar dukati
kthye kah qielli plot mėshirė
lutej lart pėr njė pikė fati
--------
por si zanė ma kish krahnorin
e flokt nė shtat si rrezja nė fletė
thue po e luste meteorin
me ja kthye shpresat pėr jetė
--------------
a thue e shtynte dashuria
a po e shtynte ndoj dėshirė
kshtu me u dehė nga bukurija
nė sharm natyre mbi hapsirė
--------------

autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
19-12-09, 04:59
Tue kėrkue nder viset tona
---------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------
tue kerkue nder viset tona
kahdo shtrihen bukuritė
kur qe i vajzė me emrin lona
nder lulkuqe ish tu u rritė
-------------
thonė se lulet me erė magjike
e ushqenin kėt bujare
thonė se dritat qiellorike
e shpirtzuan kėt vashė shqiptare
------------
thonė lakmi ja ka ylberi
e ngjyra e tij e estetika
edhe i ėmbli shend sheqeri
edhe yjt e galaktika
-----------
ajo thonė ka lindė si era
qė del hapur karajfilit
i shtrin shpresat kah pranvera
porsi kraht e larm t' bilbilit
-------------
porsi mjalta e qelė si ari
ma kish qehren magjistare
si ma e bukura lulė mbi bari
me shum fletė mbi tokė shqiptare
------------
thonė kjo vashė me emrin lona
rrallė ka pa kshtu hana e ylli
karajfile nė viset tona
nuk e ka kshtu fusha as pylli
-------------
art ma kishte bukurinė
nuk kish sharm askund mbi dhe
si kjo qehre n'shpirtė qė t'shkrinė
qė s' len shoqe n kombe e fe
--------------
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarė
kėngė kushtuar vashave shqiptare shkruan poeti
i mallengjyer
nga mergimi
kėngė shqiptare
--------------------

lirik
19-12-09, 05:05
Buqe
-------------
Xhelal ferizi autori
------------------
buqe me kėt lule mė ke falė njė erė shege
mė ke falė njė miq'si ari
mė ke falė njė pip dege
tė qelur tė kthyer kah bari
----------
mė ke falė kuq e bardh njė qiltėrsi
ku rrin miqsija nė fletė
mė ke dhėnė nji shekull aromė me pi
qė mblodhe nder lule si bletė
--------------
mė ke dhėnė lule qehre “t' gzueshme fletė behari
shpresa tė qelura nė qehren e tyre simbolike
mė ke falė njė lule dhe shqiptari
ku e rritė e mahnitshmja shqipnija etnike
--------------
aty vertet qelsi rrin i botanikes
luletarė edhe ai “shpirtė i bimėsisė
aty qenka vet arti i gjenetikes
dhe mjeshtria botanike e perendisė
-----------------
prandaj mė pėrfshiu emocioni aq thell
deri nė shekullin ermirė ma shpirtrorė
ku prekja aromtare artin ma tė ndikueshėm e mbjell
pėrkulem para kti arti natyrorė
------------
vėrtetė si qenka kjo dhuratė magjike
thue se bima me emocion po flet
qfar lulje e mahnitshme me ngjyrė estetike
ndjenjat mi zgjeroj si det
-------------
e bukur qenka vertet por si fe
qė shpirtin e ushqen me mirėsi
lulja qė mbinė nė etnik tė' mahnitshmin dhe
copat e atdheut mi bashkoj nė nė njė shpirt'si
-----------------
e dua shum kėt dhuratė
mė duket si shpirtė natyre
un jam stėrvuajtsi i shekullit tė gjatė
rrudhat i kam fat fytyre
------------
prandaj dhurata jote mė qeli nė shpirtė
nė fytyrė nuk mė la rrudhė
ishte shpirti i lules qehretarė ma i dlirtė
qė nė zemer mė qeli udhė
----------
qenka dhuratė vertet madhėshtore
rritur nder troje etnike
qehren e paska magjike arbnore
ma e bukura bimė botanike
----------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
--------------------------
----------

lirik
19-12-09, 05:09
Porsi e bardha e bukura fllanzė krahlehta
***************
nga autori xhelal ferizi
***************
porsi i bardhi shpendė i fluturimit

porsi zogzė mbi troje tė veta

ma ke artin tė ligjėrimit

ligjėron e tė lehtė si lpener
ma ke fjalen me hjeshi

jetė tė quan qielli me emer

kah tė shkon fjala mbi ajri
-----------------
ty tė ardhshin orėt tė mira

ma tė bukurat kah lirija
tu plotsoftė ėmbėl dėshira
lmue tė ectė shpirtit dashurija
------------------------
tė ectė ėmbėl nė damarė jete
nė damarė gjaku e kahdo nė shije
dashurija si lule flete
tė qeltė nė ėndje e palcė ndjenjėsije
********
edhe nė fat e paq si vulė
ardhmėrinė ti plot me dritė
ma gzofsh jeten si njė lulė
nė bukuri qė shkon tu u rritė
------------
autori xhelal ferizi
kushtuar mikeshes bashkatdhetares
jeta vargje artistike shqiptare
nga autori nė mėrgim i harruar
xhelal ferizi liriku
i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------

lirik
19-12-09, 05:11
Pėrshendetjet moj mikeshė
********
autori xhelal ferizi
------------------------
me lang lulesh t i kam veshė
ti kam veshė me shum safire
kan me e shndritė token ilire
kan m shndritė si yllė e hanė
mbi shqipni e mbi dardanė
kahdo i thonė e bardhė etnike
kahdo i ka trojet antike
kan me shndritė mbi gurė e zalle
porsi ngjyra portokalle
deri te shkrihet nga knaqsija
gjithkah shqip ku rrin etnija
se un do i veshi edhe me diell
kahdo gjerė do i shtrij mbi qiell
veq me u dukė si argjentare
me shendritė mbi tokė shqiptare
me hjeshi artin me e veshė
veq pse ty un tė kam mikeshė
se ti shqip po flet si zana
tė falsha yje pėr nishana
tė falsha rreze e dekorata
qielli e dheu tė falshin uarata
se ti je mbi dhe madhore
art ma ke hjeshinė arbnore
ma ke artin karajfile
buza e gazit nuk te njeh hile
veq se qelė si ngjyrė mahnije
si pikturė pre bukurije
ti din qelur si lulė flete
me nis nė ag si ndoj dritė jete
siq nisi yllė mbi freski
mbi mėngjes nė mal e vrri
por se tash ku mė je a thue
penda ime tė ka kėrkue
n'pėr kullime e gurgullimė
edhe naten n'pėr vetimė
nėpėr shi e n' pėr rrebeshe
se ti je soj sokoleshe
se je shqipe e gjeraqinė
tė kam kėrku n' pėr mot e stinė
n'pėr natė tė errt e n'pėr dritė hane
se ti je lule dardane
kam dasht vleren me ta pa
nė art t' mirnjohjes me ta nda
kam dasht nė maja e piedestale
me tė ngritė si zanė nder male
por nuk dukesh kund mbi dhe
hanė e diell ka rrijn tue nxe
as ku ndzen ato yje
as ku rrijn qetina e pyje
as ku derdhen ato prroje
as ku ndjehet ndoj goje
ndoj kang sqepi a shpendė shtetgtarė
as ku rrin bjeshka me barė
as me fleta e dushkaja
as mbi kodra e suka e maja
prandaj penda po mė loton
malli i sajė gjithkah pervlon
neper ngjyra e neper vija
thue se u vyshk mbi dhe miqsija
thue se s' mbet ma gjurmė sa i fletė
mbasi ti dikah je tretė
nuk mbet gjurm askund vullneti
thue se tha jan toka deti
thue se tha jan shum liqej
ujra e vija jaze e prrej
edhe vulė s' mbet kund hjeshije
pėrmbi lule bukurije
se ti s le as lamtumirė
as nuk te pa ndoj fllanxė krahlirė
as ndoj zog as soj skyfteri
as nuk te pau jugu as veri
as nuk te pa kund stina e moti
prandaj pendes mi shkon loti
se ti askund nuk po bėn hije
as ndoj fjalė s' po tė del me shije
si dikurė porsi sheqeri
qė tė dilte drejt nga nderi
nga e bardha zemra jote
fjala e ėmbėl qė s la shoqe
as nder vargje as nder fjalore
po ku je mosj zanė arbnore
qė nuk del si diell me nxe
me i ringjallė zakone e fe
me i ringjallė ti ngjyrė e pendė
si dikur me dalė n' kuvend
e me vlue si sherbeti
gjerė e kalter por si deti
me ja falė fjalen mirsisė
porsi arti i bukurisė
dil se tė thrrasin tokė e dhe
dil e derdhe penden rrke
si me varg e me ato rima
si ma e bukura kanarina
mos ja thajė damarėt hanes
dil ligjro me gjuhė tė nanes
shqip e bukur si shend ari
ligjero me varg shqiptari
se mu tha penda e poetit
po i dridhė valė e brigjet t' detit
po dridhė lugje tue t' kėrkue
SHQIP ME GJAMė KJO TUE GJėMUE
dil ndegjoje oj zemer mirė
si po qan me varg tė lirė
veq pėr ty tu u pėrkushtue
ka nis zogj me permallue
ka nis eren me e thye e lisa
degė e rrema e qiparisa
se ti mshefė je nė ndoj degė
e nuk del me ngjyrė si shegė
me dhan fryte gjithkombtare
me lirikat vargatare
me ato strofa rima rima
si bilblbili me cicrima
me at gjuhė aq magjistare
shqip me kndue si zanė shqiptare
-------------------
autori xhelal ferizi
--------------------------
kushtuar Mikeshes time shqiptare nga dardania
e cila dikund esht ndry e nuk del ma
ndoshta e zhgenjyer nga hallet dhe jeta
ka kohė qe nuk duket ne forume shqiptare
e ftoj tash me anė te miqsisė se sinqert e vargut
te duket ne skenė si dikure me plot mirėsi
autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
19-12-09, 05:54
Do Tė Vjen Dita Ardht E Lehtė
--------------------
xhelal ferizi
---------------
Pėr Ata Qė S 'M' Kan Pėrshndetė
Le Ta Dijnė s e Me Qortim
Kam Me I Gjue Me Varg e Shkrim
Se Pėr Kėt S' Paten Arsye
Prandaj Pak Besa Jam Fye
Se Pėrshndetja ėsht Njerzore
Pak Rrespket Pak Ndjenj Vllazrore
***********************
veq se sot mbi dhe s' ka ardhė
shpresė e re as ditė e bardhė

se shum kohra jan zymtue
s' lan bilbilin me ligjrue

se nji shpirtė tjeter ka mbrri
qe po i thanė shum zogj ne vrri

po i thanė lulet jorgovane
s' po len zog mbi tokė dardane

e pa helmue as dardhė as shegė
zog tė lirė s' po lėnė mbi degė

cicėrimen pa i mohue
nė shtiza helmi tu e qėllue

shum satan e tjerė me emer
nuk lan tė bardhė tė zogjve zemer

dikush gjuaj me helme rr'ke
kush si grek e kush si shkje

por disa kan pershendetė

shume zogjt i kan khhye n' jetė

shum e helmet me fjalė katrane
shum kan vyshkė lule dardane

nuk lan te lirė lule me qelė

thonė pamshirshėm i kan shkelė

shkelen lulet diellatare
veq pse jan me fe shqiptare

por se ne qiell thonė esht nji zot
qe vrojton ne sitnė e mot

ai nji gjygj nje ditė do e ndanė
helmatar't nė rrėnjė do i thanė

kush gjuan n zogj e kanarina
ne sketerrė do te bjen n' gremina

e zogu i lirė me fluturue
kah do shqipen tue ligjrue

kahdo ne male e ne bregdet
kahdo stint tue pershendetė

pasi me katet ti lajė bizari
qe ka gjuajt me flakė e zhari

e i ka djegė zemrat bilbile
kur kta rrinin nder karajfile

aq pa hile me emblin sqep

her mbi lis e her mbi plep

her ne ara e nen hije

tue kendue per drite lirije

por se dolen sa gjuetarė
hijanet e mercenarė

me e gjue zogun me shigjeta
qe t mos kndoj per troje t' veta

te ja ndryshojn shpirtin e lpener
qe te mos thrras shqipni me emer

me ja vra prore vullnetin
te mos i kndoj ma fushė e detin

doli i zi edhe fetari
agjentura e mercenari

edhe te mjera vegla tjera

ne te zi i shkoj zogut pranvera

bėhu o zog ti gjeraqinė
bjer mbi ata qe nuk kan dinė

as nuk kan shpirtesi as fe

si qakaj sillen mbi dhe

bjeru me kthetra ne fytyrė

kahdo jan kta djaj te ndyrė

bėhu zog i gjeraqines

ngjitja i her qarkut t' martines

se me kndue s' te len barbari
as mizori e hyzmeqari

eh ju stina eh ju mote
qe po ecni ju ksaj bote

perse zogjt si pershendesni
pse me gaz ju nuk i veshni

pse si leni ne kenge gazmore
me kendue mbi tokė arbnore
------------

autori xhelal ferizi
--------------------------

liriku i vargjeve shqiptare ne mergim

--------------------------------

lirik
19-12-09, 06:25
Turp
----------------
autori xhelal ferizi

------------
turp ėsht pėr ty qė u solle si djallė
e ti tjetri qė lehe si qen
edhe ti tjetri qė pėrtype zili nė dhėmballė
e ti tjetri zhgjyr e legen

edhe ti tjetri i biri i rruspisė i pjellur me moh
edhe ti tjetri bizarė mercenarė
edhe ti o katrane kohė
qė pjellė permbi dhe tradhtarė

por edhe ti o i zi kopil
e ti tjetri mizorė
edhe ti vrasėsi gjaksorė e katil
qe sulmuat bilbilin arbrorė

po ti i biri i komunistit tradhtarit
e ti tjetri melezo i shqiptaro shkines i perzier me gjak
perse e sulmove zogun e shqiptarit
pa faj pa hile pa hak

po ti tjetri i biri i territ
i zi me shpirtė o vampir
i dalur nga fundi i zi i ferrit

per se e sulmove zogun e lirė


kur ai po kendonte i lirė pėrmbi degė
shqip me tė bukuren cicėrimė
me zemren e padjallzuar si e ėmbla shegė
atdheut kah po i falte rimė


e ti i biri i i varrit e hijenes shartue
me hije tjera vorrėtare
nuk e le zogun nė gjuhė shqip me kendue
ne gjuhen e vet amtare


vargun ja sulmove e vullnetin
lirinė ja more mbi pip
kahdo e plagose edhe mbi dhe tė vetin
kėngen ja ndale tė mos kėndoj shqip

po ti tjetri qė vlla e fis ke spiunue
naten ke shkue nė hyqymet neper terr
pėr se zogun shqip kahdo e ke pengue
qė nė deg'ėt kombtare kendonte i pa sherr

e ti pjella e zezė e qetnikut
qė gra shqiptare udbashve u ke qitė
per se ja ke ndalė kėngen atij zog lirikut
e te bardhė nuk i le ndoj ditė

vetem pse liriku rrinte degė mė degė
e me sqep tė bukur rrinte tue cicerue
kan dalur tradhtarėt zemren me ja djegė
e shqipen me rimė per te ja cungue

dolen edhe sa e sa tjerė brejtsa te zi
qe brejnė me myk edhe gurin
e vargun deshten me i bre zogut t' ri
kur ky prore ciceronte per flamurin


pastaj dolen do qakaj fetarė
qė shpirtė as paqe nuk kan kund as fe
e disa tjerė kopila te pa fis e farė
qe zogun ta rrezojne pėr dhe


por prap neper degė shqipe po kendon bilbili
me kengen kengtare neper degė e pipe
me flatra te lehta si fletė karajfili
ne flutrim prore n' vargje tė arta shqipe
-------------
autori xhelal ferizi liriku ne kohra me mergime
----------------------------------------------

lirik
19-12-09, 06:47
Ty shqiptare nga turqia
autori xhelal ferizi
do ti fali ato behare
vargjet shqip si rrrezanija
porsi lulet ne tokė shqiptare

-------------
aman zot ma fal nje ermirė
mė fal fjalė prej gjevahiri
ma bėn diell vargun e lirė
tė ligjėroj si zog ma i miri
---------
po ekėrkoj me stil prej ari
nepermote argjentare
por si ylli lozonjari
me ja shkrue me gjuhė shqiptare
-------------
ksaj shqiptarje prej turqije
qė ka ruajtru gjuhė e fe
ja dergoj me mallė etnije
eren shqip qe e ka mbi dhe
------------
e i bėj te fala me krah zane
le te ja sjell atje ne troje
prej kosves se lashte dardane
drejt prej zemre rrjedhė si hoje
-----
rjedhė aq ėmbėl nė gjuhė etnike
siq rrjedhė bletes mjalta e kuqe
po ti shkruaj vargjet lirike
mbshtjellė n' gjuhė shqipe me burbuqe
--------


e ti mbajė ne gji si mallin
e shtrengoj si at e amė
mos haro ti dheune zallin
kah shqipni i thonė me famė
---------
se aty vet shpirti i detit
shungullon e rrin kaltrija
i ka fushat te bereqetit
me at gjelbrim si vet mahnija
-------------
e aty ku i thonė shqipni
dallendyshet ku mbajnė fole
prej preveze ne dardani
ėsht nen diell ma i bukuri dhe
-------
duaje fort si sytė e ballit
merre e puthe nji grusht dhe
shuaje n' lot djeg'jen e mallit
diellin shqip thirre me t' nxe
-----------
duaje token e lirinė
anė e m'banė ku ėsht atnore
falja gjakun e dashurinė
kahdo i thonė etni arbnore
--------------------
AUTORI XHELAL FERIZI NGA MERGIMI
-------------------------------
ME KTO VARGJE T' PėRSHėNDES FLAKERISHT NGA MERGIMI

TE UROJ GZIM E MIRSI E ARGTIM TE KENDSHEM

DHE DUA TE LEHTESOJ SA DO PAK MALLIN PER
GJUHEN E ATDHEUN QE E KE NE DHE TE HUAJ

PUSHIM E KENDSHMERI TE DESHIROJ NE MESIN E SHQIPTARVE DHE TE VARGJEVE SHQIPTARE

TI E JONA MOTER E KURBETIT

E NDERUARA SHQIPTARE NGA S TURQIJA
-------------------------------

lirik
19-12-09, 06:56
Se Tash Zemra Me Ka Plasė Mue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Se Tash Zemra Mė Ka Plasė Mue
Tridhjet Vjet Jan Mohue Vlerat
Vargu Im Ky Tué Rėnkue
Tridhjet Vjet Tue Kja Pranverat
-----------------
E Zemrat Bloza E Katrane
Tue Pshty Akull Tue Pshty M'ni
Mohuan Vargjet Iliriane
Veq Pse Truri U Shartoj Zi
-----------
Kta S' Kan Pi Kurrė Nė Kroje Dielli
As Ndoj Tė Langshme Shije Hane
As Ndoj Tė Bardhė Hjeshi Prej Qielli
As Ndoj Ndjenjė Qė Vjen N' Gjuhė Nane
-----------
Veq Kan Pi Neper Zezona
Ngjyra Heshtje mohe Mizore
Kan Pi Vyshkje Tė Kohve Tė Vona
Per Me E Vyshkė Zemren Arbnore
-----------
E Nė Damarė u Ka Rrejdhė Errsira
Ngrirja Gjakut i Ka Mish'rue
Prandaj Rima afo o Art Mira
Aty Dritė S' Ka Mbrri Me Que
---
Qorret Zemra Nuk Kan Pa
Shpirti Qorr Nuk Ndjeu Tingllimė
Prandaj Vargu Mbet e u Tha
Tue Lotue Si i Mjerė Me Rimė


---------
Ajo Vyshkja Ne Zemer Zbehė
Por Si e Vdekura Qehre e Vorrit
Nuk Len Art Aty Me U Shprehė
Ku Rrin Prore Hieja E Qorrit
------------
Eh Medet vargjet e Mia
Qe Sa Stinė Me Vaj Po i Lani
Kurr Per Ju Nuk Qau Etnija
As n Qerpik Su Dridh Vatani
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Vargje Shqiptare Neper Vite
Lirikė Artstike Shqiptare
-------------------------------------

lirik
19-12-09, 07:02
TI NA QENKE ZANė SHQIPTARE
----------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
L-I-R-I-K-U-
TI NA QENKE I VASHė SHQIPTARE
he ty tė pastė hije e verteta
por si lulja diellatare
qė rrin kthye me gaz kah jeta
---------
zemren njimend ma paske tė lartė
thue t' flutron si mbi kaltri
shqip si zogu i bardhė i artė
qė shkon nė joshje n' bukuri
-----------
EDHE E PASKE AT KULTUREN
porsi lidhen t' shndritshme rrezet
qė n- dy zemra e lidhin uren
porsi dielli nė qiell kur ndezet
-----------
edhe i lidhin me ato yje
zemrat nė fije e deje ari
ashtu ty tė paska hije
me i lidhė fjaltė me gjuhė shqiptari
-----------
edhe bukur qenke veshė
thue s e m' je e bija e hanes
nė dukje m' qenke sokoleshė
si mbretresha e ilirianes
-----------
tė ruajt zoti e bukuria
se m'a paske goj'n prej ari
si po t' shndritka fisnikria
porsi yllė kur del ma i pari
-----------
“po e kam dit se nder kto zhare
ku rrin flaka ndezė mbi dhe
ka me pasė shkndija shqiptare
qe ndriqojnė nder kombe e fe
------------
porse ty pashė amanetin
po ti jap do fjalė diellore
mbajė nė gji si toka detin
e mi ruaj n' shpirtsi arbnore
-----------
zgjedhu vet mbretreshė e tė parve
kahdo arbnisht flet andej turqia
kahdo rrin fara e shqiptarve
ligjro shqip kah fjala e dija
------------
se zanatė ti fort ja paske
porsi hana qė lmon valė
ashtu shpirti i yt po u haske
kahdo lmue me tė bardha fjalė
------
shko pra n' dijes lmoe shqiptarin
e shqiptaren me gjuhė nane
qoja germat shqip si arin
vargun tė lashtė me rimė dardane
--------
e dhe u thuaj si ai liriku
qė me varg po kndon mbi dhe
po e mbanė fjalen si qeliku
shqip pėr ju ka dalė me nxe
------------
e m' ju kndo ti porsi zanė
kėto vargje argjentare
ua dėrgo me gjuhen nanė
porsi zogzė me kangė shqiptare
--------
e mi kndo nė tel t' lahutes
vene plisin se tė ka hije
se qenke vet mbesa e teutes
zogzė e bardhė me krah etnije
---------
e mi thuaj andej shqiptarve
se nji zog lirik plague
po mundohet trashgimtarve
nė gjuhė shqip me ju ligjrue
-----------
porse e tijė s’ ndjehet cicrima
se plagosė ma kan shum mote
prandaj varg nė brusha e rima
nuk po i del nėpėr ag'zote
--------
nuk po i del as n’ pėr mėngjese
se e kan nda prej tokes t' parve
se nuk mbet kund ndoj mshirė bese
ndėr shum vese t’ bajraktarve
---------
prandaj mbetė ka me krah t’ mjerė
me cicrue don pėr dhe t' vet
ma kan nda si fluskė mbi erė
nda ma kan me tokė e det
------------------------------
Nga autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
-----------------------------

lirik
19-12-09, 07:04
E mbasi ti qenke zanė e malit
-----------------
Autori xhelal ferizi
---------------------------
e mbasi ti qenke zanė e malit
e po mbajshe nė zemer rreze
dil le t' kndohen djalė mbas djalit
vargu e rima nėpėr breze
----------
e nė se cilen atje shqiptare
zogzė qė din kangen me e kndue
shqip me gjuhen e vet amtare
vargjet t 'mia me ja kndue
------------
e nė gjetsh ndoj far zengjini
tue kėrkue n' pėr viset tua
thuaj se jam si deti e drini
me varg tė lirė ku rri mėrgua
--------
e nuk shterrem as nuk thahem
thuaj nėse ka ai besė e fe
se me lot vargu po lahem
thuaj liriku s' ka atdhe
----------
SE DARDANJA E ETNIJA
tash kan ndrrue besė e adet
prandaj kjajnė vargjet e mia
porsi zogu pėrmbi det
----------
e thuaj zengjinit tė turqisė
kahdo shkon kah udha e huaj
pėr lirikun e shqipnisė
se me varg e rimė po vuaj
--------
edhe andej thuaj zanatlisė
edhe te shkathtit ndoj tregtari
le t' ja kndoj kto vargje fmisė
tue ja ndezė si flaka e zhari
--------
ndoshta ngjallet kund ndoj zemer
tė mos vdes fjala atdhe
ndoshta kund shqiptarė me emer
ngjallet shqipen tue pasė fe
--------
ndoshta kund ka mbetė ndoj zemer
fmisė qė din me ja palue
gjithkah shqip emėr per emėr
fjaltė kombtare tu i ligjrue
------------
e ti thot se pėrmbas sotit
si e duan diellin ta duan loken
ku rrijnė tė bijt e kastriotit
shqip mbi dhe tue gzue token
--------
edhe u thuaj zemrave tregtare
vargun nė zemer me i mbjellė fmisė
nė gjenerimė rima shqiptare
kangen tė shejtė nė shqip me e nisė
--------
tė ja palojnė nė emocione
kahdo vargjet e lirikut
porsi rrezet nė medaljone
tua bėjn zemren lot t' qerpikut
---------
qė me kja me lot shqiptare
her prej gzimi e her prej loti
e n' gjuhė t' lashten diellatare
gjith me u kndue zemrat drejt moti
--------
e u thuaj mos kqyr kurush e liren
as kusure e as bakshishe
por me u mbjellė rimen ma tė miren
nė gjuhė ilire tė shejtė ma tė shishme
---------
se nė kėt gjuhė zemra e violines
qerpik shpirti lvizė refrenit
porsi vrulli i i zogzė larmines
ndoj breg drini e breg t' erzenit
----------
ndoj breg bune e hije tė lume
ku rrjedhė uji nė ndjenjė biluri
qė t' lmon zemren si agrume
ku flet shqip ai dheu e guri
------------------
e thuaj zingjinve e thuaj shqiptarve
kahdo i ka mbi dhe turqia
se nė varg t' margaritarve
po ua fali ndnjeat t'mia
---------
E T' MOS HARROJNė VARGJET T' LIRIKUT
AS LIRIKUN AS ATA DJEPA
T' MOS RRIJN GJITH N' TERR T' METELIKUT
SIQ RRIN QYQJA NėPėR SHKREPA
------------
POR TUA UA KNDOJNė NJI KANGė SHQIPTARE
Qė ME DIELL UA QOJ N' VIZLLIMė
TA DIJNė BREZAT Nė GJUHė AMTARE
SI U KėNDON LIRIKU N 'RIMė
------------
e mos harroni mbjellni pra
atdhtare ndjenjė pa u ndalė
si ujvarė kullue me ra
me rimė vargu ndėr shqiptarė
--------------------------------
autori xhelal ferizi ne mergim te fala te gjith shqiptarve te turqisė
te gjitha shtresaave atje ne zanate e profsione
duke besuaar s evargjet e mia do ti kndohen rinisė djepave atje
per te shpetuar gjuhen elasht amtare
me qka tė ėsht e mundur
---------------------------------------------------------------

lirik
19-12-09, 07:16
E mbasi ti qenke zanė e malit
-----------------
Autori xhelal ferizi
---------------------------
e mbasi ti qenke zanė e malit
e po mbajshe nė zemer rreze
dil le t' kndohen djalė mbas djalit
vargu e rima nėpėr breze
----------
e nė se cilen atje shqiptare
zogzė qė din kangen me e kndue
shqip me gjuhen e vet amtare
vargjet t 'mia me i ligjrue
------------
e nė gjetsh ndoj far zengjini
tue kėrkue n' pėr viset tua
thuaj se jam si deti e drini
me varg tė lirė ku rri mėrgua
--------
e nuk shterrem as nuk thahem
thuaj nėse ka ai besė e fe
se me lot vargu po lahem
thuaj liriku s' ka atdhe
----------
se dardanja e etnia
tash kan ndrrue besė e adet
prandaj qajnė vargjet e mia
porsi zogu pėrmbi det
----------
e thuaj zengjinit tė turqisė
kahdo shkon kah udha e huaj
pėr lirikun e shqipnisė
se me varg e rimė po vuaj
--------
edhe andej thuaj zanatlisė
edhe te shkathtit ndoj tregtari
le t' ja kndoj kto vargje fmisė
tue ja ndezė si flaka e zhari
--------
ndoshta ngjallet kund ndoj zemer
tė mos vdes fjala atdhe
ndoshta kund shqiptarė me emer
ngjallet shqipen tue pasė fe
--------
ndoshta kund ka mbetė ndoj zemer
fmisė qė din me ja palue
gjithkah shqip emėr per emėr
fjaltė kombtare tu i ligjrue
------------
e ti thot se pėrmbas sotit
si e duan diellin ta duan loken
ku rrijnė tė bijt e kastriotit
shqip mbi dhe tue gzue token
--------
edhe u thuaj zemrave tregtare
vargun nė zemer me i mbjellė fmisė
nė gjenerimė rima shqiptare
kangen tė shejtė nė shqip me e nisė
--------
tė ja palojnė nė emocione
kahdo vargjet e lirikut
porsi rrezet nė medaljone
tua bėjn zemren lot t' qerpikut
---------
qė me kja me lot shqiptare
her prej gzimi e her prej loti
e n' gjuhė t' lashten diellatare
gjith me u kndue zemrat drejt moti
--------
e u thuaj mos kqyr kurush e liren
as kusure e as bakshishe
por me u mbjellė rimen ma tė miren
nė gjuhė ilire tė shejtė ma tė shishme
---------
se nė kėt gjuhė zemra e violines
qerpik shpirti lvizė refrenit
porsi vrulli i zogzė larmines
ndoj breg drini e breg t' erzenit
----------
ndoj breg bune e hije tė lume
ku rrjedhė uji nė ndjenjė biluri
qė t' lmon zemren si agrume
ku flet shqip ai dheu e guri
------------------
e thuaj zingjinve e thuaj shqiptarve
kahdo i ka mbi dhe turqia
se nė varg t' margaritarve
po ua fali ndjenjat t'mia
---------
e t'mos harrojnė vargjet t' lirikut
as ata fmi shqiptarė me djepa
t' mos rrijn gjith n 'terr t ' metelikut
siq rrin qyqja neper shkrepa
------------
por tue kndojnė ndoj kange shqiptare
qė me diell ua qoj n' vizllimė
ta dijnė brezat n' gjuhė amtare
si u kėndon liriku n'rimė
------------
e mos harroni mbjellni pra
atdhetare ndjenjė pa u ndalė
si ujvarė kullue me ra
me rimė vargu ndėr shqiptarė
--------------------------------
autori xhelal ferizi ne mergim i bėn tė fala tė gjith shqiptarve tė turqisė

tė gjitha shtresave te kombit atje nė zanate e profsione

duke besuar s e vargjet e mia do ti kndohen rinisė fmijve
djepave shqiptarė atje ne turqi

pėr tė ruaujtu rifreskuar her pas here gjuhen amtare shqip

dhe qe gjuha shqip te ruhet e te ligjerohet anembane truqisė dhe vendeve tjera aziatike ku jetojne shqiptarėt poashtu ne egjipt e siri jrodani etj


-------------------------------------------------

lirik
18-01-10, 20:37
Linda ne nje kohe te mjerė
autori xhelal ferizi liriku i vuajtjeve shqiptare
u rrita ne nje kohė te pshtirė
zog i pa pranverė
rob i vargut te lirė
u linda ne nje kohe mosmirnjohse
ne kohen e quajtur vuajteri
ne kohe qe provokon
ne kohen pa dashuri
u linda ne kohen qe nuk duhej
ne kohen qe nuk ka kuptim
u linda ne kohen kur vuhej
ne kohen e quajtur mundim
ne kohen kur shkelej drejtesia
ne kohen ku nuk gjeje fat
ne kohen shum te pa mend
u linda kur ishte roberia
ku fjala shkelej ne kuvend
me pranga ne kohen e gjatė
u linda kur mbillej pabesia
u linda ne kohen pa uratė
ne kohen kur te shkelte pa dija
ne kohen kur qanin ylberat
u linda ne kohen e errsires
ne kohen pa emocion
u linda ne kohen qe te pshtyne
ne kohen qe te provokon
u linda ne kohen qe pshtyne

ne kohen e quajtur shemtim
u linda korha te shtyne
gjithmone ne udhkryq e gremine
ne kohen kur vrapi te shkon huq
e mundi te rrezon per dhe
ne kohen kur kohrat luftojne per kpauq
u linda ne kohen me fe
ne kohen q ete len germuq
plandosur e rrezuar per dhe
...............................
nga autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
18-01-10, 20:47
Nuk do te qajė ma
:::::::::::::::::::
autori xhelal ferizi

nuk do te qajė ma per as nji qmim
nuk do te qajė ma per asnji fe
nuk do te qajė ma per bilbilat
nuk do te qajė ma per asnji dhe
nuk do te qajė ma per karajfilat
nuk do te qajė se nuk ja ka vle
se lot nuk ka ma o poet
se loti e emocioni mbeten shkret
ne ket bote ku shpirte nuk ka
paraja ku esht babė e vlla
paraja esht e vetmja ide
paraja u bė lule mbi dhe
paraja u bė ndjenje ne voter
nane e bi e moter

nuk do te qajė ma as per dheun tim
se loti nuk ka ma kuptim
autori xhelal ferizi

lirik
18-01-10, 21:15
Turp
----------------
autori xhelal ferizi

------------
turp ėsht pėr ty qė u solle si djallė
e ti tjetri qė lehe si qen
edhe ti tjetri qė pėrtype zili nė dhėmballė
e ti tjetri zhgjyr e legen

edhe ti tjetri i biri i rruspisė i pjellur me moh
edhe ti tjetri bizarė mercenarė
edhe ti o katrane kohė
qė pjellė permbi dhe tradhtarė

por edhe ti o i zi kopil
e ti tjetri mizorė
edhe ti vrasėsi gjaksorė e katil
qe sulmuat bilbilin arbrorė

po ti i biri i komunistit tradhtarit
e ti tjetri melezo i shqiptaro shkines i perzier me gjak
perse e sulmove zogun e shqiptarit
pa faj pa hile pa hak

po ti tjetri i biri i territ
i zi me shpirtė o vampir
i dalur nga fundi i zi i ferrit

per se e sulmove zogun e lirė


kur ai po kendonte i lirė pėrmbi degė
shqip me tė bukuren cicėrimė
me zemren e padjallzuar si e ėmbla shegė
atdheut kah po i falte rimė


e ti i biri i i varrit e hijenes shartue
me hije tjera vorrėtare
nuk e le zogun nė gjuhė shqip me kendue
ne gjuhen e vet amtare


vargun ja sulmove e vullnetin
lirinė ja more mbi pip
kahdo e plagose edhe mbi dhe tė vetin
kėngen ja ndale tė mos kėndoj shqip

po ti tjetri qė vlla e fis ke spiunue
naten ke shkue nė hyqymet neper terr
pėr se zogun shqip kahdo e ke pengue
qė nė deg'ėt kombtare kendonte i pa sherr

e ti pjella e zezė e qetnikut
qė gra shqiptare udbashve u ke qitė
per se ja ke ndalė kėngen atij zog lirikut
e te bardhė nuk i le ndoj ditė

vetem pse liriku rrinte degė mė degė
e me sqep tė bukur rrinte tue cicerue
kan dalur tradhtarėt zemren me ja djegė
e shqipen me rimė per te ja cungue

dolen edhe sa e sa tjerė brejtsa te zi
qe brejnė me myk edhe gurin
e vargun deshten me i bre zogut t' ri
kur ky prore ciceronte per flamurin


pastaj dolen do qakaj fetarė
qė shpirtė as paqe nuk kan kund as fe
e disa tjerė kopila te pa fis e farė
qe zogun ta rrezojne pėr dhe


por prap neper degė shqipe po kendon bilbili
me kengen kengtare neper degė e pipe
me flatra te lehta si fletė karajfili
ne flutrim prore n' vargje tė arta shqipe
-------------
autori xhelal ferizi liriku ne kohra me mergime
----------------------------------------------

lirik
18-01-10, 21:29
Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Udha ime
-----------
Autori xhelal ferizi
-----------------
sa shum shekuj mė shtrove
erėrave jam perplasur me rrėzime e ngritje nė furi
sa shum nėpėr shpirtin ti rrudhat mi lakove
ne mallė lot dhimbje etje e dashuri
-------
o udha ime me kalvare
un deshta tė bėhem per nje qellim fli
nė gjuhen time amtare
kėrkova pėr dheun liri
--------
un me ty o udhė kam folė ti e din
ti mi zbertheve ekuacionet menqurore
a tė kujtohet kur tė thosha pse lotin ma pin
e tė flisja nė gjuhė ylberore
---------
sa ylberat shpirterisht ti kam shpalue
e sa shum te bukura ideale
a tė kujtohen vargjet qė ti kam kėndue
kur dėnesnin nga ndjenjat fusha e ara e male
-------
a tė kujtohet si e emroja secilen kokėrr dhe
si i shėndrroja ne dashuri mallengjimet
sa shum kam kendua kah ti shqip me fe
me lot i kam la kujtimet
-----------
udha ime mė thuaj a tė kujtohet kur tė shikoja nga mbrapa
e bėhesha kujtesė e shpirts
andej kah ti kah kam qitur hapa
bėhesha mbi rrudhat tua ndjenjėsi
--------
shpirtrisht bėhesha me ty emocion
njėsohesha me ty e shpirtė vlerash pikturoja
disi mė lidhte udha e dheut tonė
nėpėr kohra udhė mbresje e imagjinoja
-----------
a tė kujtohet o udha ime ajo kohė emocionesh ty
tė kam lidhė me aq shum ėndrra kujtimsie
tė kam bė nė secilen shpirtndjenjė zemer shpirte e sy
art shpirti npėr secilen rrudhė dheu pikturė melankolie
-------------
aty te kaluart pershkruese me qehre i kam pulsue
edhe pluhurin ta kam quajt nji kujtim qehre mirė
un neper ty sa ndjenjat i kam gjallėrue
cicėroja pėr ty dhimbshėm me mallė si zogu plot dėshirė
------------
o udha ime sa shekujt per ty i kam bė zbėrthim
nė ty i kam vendosė kujtueshėm sa mahni
ti ma ofroje quditshem me mallė at largim
qė un e kam quajt ne secilen rrudhė tėnden magji
-----------
o zot o udhė ky as harrim nuk quhet
por e shum e quditshme kujtesė
neper pluhurin tėnd edhe dheu si ndjenje pershkruhet
lotin me kullim ma nxitė porsi vesė
--------------
o udha ime secilin kokerr udhė
me qehren tėnde e te mallengjyeshmin largim
her mė afron shekujt her perplasur mė hudhė
ne t 'kalueren ti nuk len harrim
----------
shekujt me folė i kan nxitė i kam bė fjalorė
qė ta thonė zbėrthyeshem ndjenjė kohen per ty
tėkam prekė me ndjenja si perkdheljen me dorė
shijet per ty nė gjuhė arti i kam pėrkthy
-----------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------------

lirik
19-01-10, 08:21
Altini dhe Angjelina

..................................
se q' po qajnė moti e stina


po qanė zogu e kanarina

nje shqiptare si xhuljeta
nėn kėt diell u fik nga jeta

u bė dhe e u mb'lu nga varri
u dogj zemra e sajė si zjarri

se i dėshtoj thonė dashurija
i dėshtoj edhe rinija

afshi magjik e lumturija

e kjo jetė me plot melmesa
ah q, iu thyen po fati e besa

ndoshta pse s' ėsht shkrue me fat
me iu shkue gazi ma gjat

po nje lulė qe u mbjell me fletė
deshti shije me ndje n' jetė

Pė r me e ndje zogun n' per pyje
me dashtė hėnė e me dashtė yje

me e,dashtė eren e pranveres
kėngen tė lehtė tė zogut t'veres

kur ne kaltri pat ra magjija
ra n 'dy lule dashurija

edhe u dha dashuri nė fletė
n' per kėrcyell si diell kan mbetė

edhe i dogj me afsh e zhari
siq din fort me u djegė shqiptari

pėr kah ndjenja e pėrkushtimi
si angjelina e altini

qė u bashkuun si nji curril
qė pikė n' leht nė karajfil

edhe henen e kan dehė
kur nė preher tė dy jan prehė

e i kan k'ndue sa leht puhizes
e i kan lmue flokt lulėmurrizes

bardh e fletes lulqerrshisė
i njomė ky qift i ri i shqiprisė

edhe luleve tė bukura tjera
qe n' shqipri i qelė pranvera

besa e tyre ka qenė gurė
lidhė me mallė me shpirtė e nurė

lidhur ndjenjash e dashurie
por si rrezet per hjeshie

aq kan qenė lidhur e buzqeshė

qe se zgjidhte asnji peshė

nė dashuri zemrat jan veshė

te dy zemrat dy rinore
qė jan qelė n' ndjenja gazmore

gjaku nė vlim u ecte n'ė deje
lidhė si fijet nė kafka kreje

edhe yjet ne shpirtė jan lmue
kur dy tė rijtė afshit jan shtruefjalė n' behare kur kan ndrrue

qe per zemra ishin aromė

dashurinė, , e ėngjėllojn

per ket shije flasin bilbilat
e shperndajnė me fjalė currilat

ku me rrezet shartojnė sy
kur me fletė lulet jan kthy

prej te kalter t qiellit me pa yje
e kanarina qė shkojn n'pyje

e k'ėndojn ėmbėl degė mė degė
tue marrė lėng n' qershi e shegė

kshtu ėmblėsija shartue n' zemra
nė angjelin nė altin n' dy emra

n' ket zhylietė me tragjedi
qė i falė jeten varrit t' zi

varrit tė, errt ku rrin altini
ku i bėn hije nji fllad blini

ah medet s a mirė shkoj jeta
por qe s 'dihet e verrteta

ku jan shkaqet ku ishin fshehtsinat
qė i vran tė dy kto kanarinat

kta da zogj me cicėrime
qė n' fole nė shqiprinė trime

nė dashuri po qojshin mote
tue mos ditė sjelljen t' ksaj bote

kah s 'po dijnė kta t 'padjallzue
qka sjellė jeta tue shemtue

qka sjellė fati me ogure
kur dy zemra kputen ure

i kputė jeta e i ndanė varri
kur ja nisė me djegė vet zjarri

edhe flaka e tragjedisė
kur kputė fijet t 'dashurisė

thonė altini i dha fund
por ndoj fakt nuk shihet kund

se per shkak tė smundjes t' keqe
dashurisė i bėri leqe

port do te jen vet tjera shkaqe
qe i kan vyshkė dy manushaqe

ndoshta pengesat gjelozija
ndoshta i zi fati a fatkeqsija

ndoshta ndoj tjeter fatkeqsi
ndoj pengesė qe del n'rini

penges ne shkaqe shendetsore
i ka tha lulet rinore

ose prindt nuk kan dhėnė leje
pėr shkak te fisit a te ndoj feje

per shkak kryqi a ndoj minare
qe i ka nda ndjenjat shqiptare

ose tjeter dikund shkak
qe i kan ndezė dy tė rijtė ne gjak

per me marrė vendim mizorė
kunder vetes me ngritė dorė

se shqiptart per kah ndjesija
jan shum t'sert e u ndezet mėrija

edhe ju ndezet flakė ,mizore
digjen shkrumben dora dore

kur t' iu vjen flaka n'per gjak
kur ne qafė tu biesh pa hak

andaj druej mos kush i ka nda
kto dy lule e i ka tha

por si do kjo punė qė tė jet
sot kto lule ma s jan n' jetė

nji romeo e nje xhulietė

nji xhulietė qe i thonė shqiptare
thon se djegė qenka me zhare

zhare afshi e dashurije
shtangoj qielli prej habije

deri ku shkon po sakrifica
me e vra vehten qaf kaprica

ajo e sharmit lule e jetes
me ngritė dorė kunder vetvetes

thon kan shku si dy qiellorė
mbajtė jan bashk po dor pėr dorė

e nėn dritė kan ecė tė hanes
nė,gaz e shend tue shkue tiranes

kan shkėmbye sa fjalė rrezėlira
nė dashuri me puthje te dliralidhė me fije ndjenje e shpresė
pa mendue se qifti vdes

pėr ato ndjenja tė dashurisė
qe i kan mbjellė ne gjak t' rinisė
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

kushtuar qiftit shqiptarė ne tiranė
qe jan vetvra ne vetsakrifice per shkaqe pengesash
per dashuri duke humbur shpresat e jetes
qe ne rininė e tyre
te pa fajshme ne rrethana .................................
.............................................
.................................................. .....

lirik
20-01-10, 14:51
Nėno mbajė zi pėr shqipėrinė
autori xhelal ferizi
na e coptuan na e ndanė e na e grinė
na e shanė na e thanė e na e vranė
greke e serbe i than

nėno moj qajė merr malin
tradhtarėt qdo kund po dalin

mbas shpine na solllen shum fe
gjymtyret shqiperisė i kan pre

pre e kan qamerinė
kosovė sangjnak e ulqin

te varfer pran sofre na lan
te pa larė pran detit te paanė

pran bregut na lan tha
na ndanė me moter e vlla

na ndanė ku do me hile
na shkelen mbi karajfile

nėno moj mbajė zi per detin
per fusha e bereqetin
per arat e djerra te mjera
bujqsi ku nuk mbane pranvera

nuk qele e laknes ndoj flete
nuk ka ndonje pune te vertet

nėno na mbyt papunsia
e llafet e demagogjija

nėno moj qajė se pushtetari
nuk do qe te mbjellet nji ari
as kund e tokes mbi kore
ne viset e varfra arbrore

vazhdon ne pjesen dy dhe tre

lirik
21-01-10, 06:53
Me dhėmbėt pa la shkruan autori ne mergim xhelal ferizi
..................me dhėmbet pa la

e eren e padurueshme tė gojes

me mendjen me pislliqe ironike

foli neper mote e vite i pa dituri

qfar pacipesie te lojes pjell koha

absurdi qe nuk spjegohet

ne vend se ne balle te jen diturite kreshnike

dhėmbpalari lartesohet

poshte po binte i ngrituri

lart po shkonte perjargesi

po edhe te tjerė disa

te pa elemente higjienike


edhe pse kurre ndonjeher liber nuk kishin lexuar

as germa diturie as vargje lirike

oh sa tru vogel e te mjeruar jan

katrritheshin garave etnike

me brryla duke shty si satan

nepermbledhje duke aktruar


maskat naive te pa pasterti elemntare higjienike

ata si rriqna asnjiher kuvendeve e perfitimeve nuk ju ndanė

tym duhani me shllunga baketeriale

disa mbanin cigaren e hundet perpjete

qani o ju troje e male

qani o ju stine kohore

se i dituri ne hiqe ka mbetė

jarget po triumfojne puthadore

neper kuvende kohore e gara

shtyrje neper lakmi me hile e pa radhė

dija dhe injoranca shtyhen cila te dal e para

i urti mbetej pa buk

se e keqja fara

skilja e shartuar me ujk

bajrakun e merrte ne gara

ata ishin ata kopilat per kah fara

ata dilnin te paret ne qdo anė
shihej se disa ne shpirte kishin llaskuceri

disa ishin aq mjeran

e disa edhe masken e kishin rruspi

rrespekt elementarė disa nuk kan

e disa ishin shartuar me bagla kafsherie e tradhti

disa ishin aq mjeran

mundoheshin engjuj me perbi

o kohė

per se nuk flet

to dukesh sikur gojė nuk ke

perse ti dukesh sikur ne mendime je tretė

u nuk qet te pa larat e kopilve mbi dhe

ata disa disa llaskuc kishin llafe tė gjata

ishin si te zi mikrob

nuk kishin dashuri as per komb e fe


qfar qyqesh te pa dije qe ne perendim i kishte sjellur nata

e disa ne atdhe

ata ishin te errsires se mendjes rob

disa ishin edhe faqezi

disa bėnin sehire te liga e moh

disa ishin si ujq ne lukuni

radhen ne kuvend nuk ja leshonin diturisė

etike nuk kishin as kod

e disa rriqna te bisedave pa rend

si kishin ardhur aty te bijt e mjeranisė

e flsinin vend e pa vend
pengesa perthurje thurnin i perthurnin dijetarėt

punet nuk i lenin te ecnin mbarė

e neper secilin kuvend

vinin me dhembet pa la

flisnin kahdo me u dukė e me nga

mundoheshin te emitonin kuvendarėt

qfar absurdi kohorė cinik

sa uritha te pa fis e te pa farė

disa ishin vetem per metelik

e disa lakmiqarė

qe deri dje ishin me armik

e tash donin te delnin te parė

te diturit te merituarit mbesnin nen hije

o kohe shekullore roberie

perse polle mu ne mes te engjujve zuzarė


tė parėt dilnin tė pa larėt

o zot qfar ironije

koha punon per barbaret

ik ik o dije

se erdhen nė fron mekatarėt

ik ne ndonjė tė largėt hije

se lart kan arritė dhėmb pa larėt

engjujt do tė vuajn nė mes etnije

do te jen gjithmone brryltarėt

te paret do te jen ne grabitje

e nuk do te ket rend njerzie

gjithmone do te jen dhėmb'palarėt

meritat do te mbeten nen hije
nga autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik
21-01-10, 07:09
Bleje mendjen
..............

mendjen bleje

le te jet mendje e ndritur

se te sjell neper shekuj fat

mos blejė injorancen

errsirė mos blej mbi dhe

me mendje ardhmerinė nxeje

dhe shekujt e gjatė

mendja ka vlere sa nje glob

mos blej kurtha me neje

pa dije koha esht kob

kobi te silelt rreth kreje

mendja esht ma madhi glob

mendja esht ma e mira vlerė

buken me mendje e han

mendja te sjell pranverė
autori xhelal ferizi

elvio
21-01-10, 09:32
urime i nderuari poeti lirik z XHELAL FERIZI
me kenaqesine me te madhe i kam percjellur tani e 3 vite rrjesh poezite e tua
krijimtarine tende

gjithmone te kesh shendet i nderuar,edhe ne duke admiruar shkronjat tua kuptimplote

lirik
21-01-10, 21:17
urime i nderuari poeti lirik z XHELAL FERIZI
me kenaqesine me te madhe i kam percjellur tani e 3 vite rrjesh poezite e tua
krijimtarine tende

gjithmone te kesh shendet i nderuar,edhe ne duke admiruar shkronjat tua kuptimplote---------------------
Ju falenderoj shum per ket paraqitje njerzore e dashamirėsie

dhe knaqem me ket urim kaq te mire urimi yt ishte shum i mirė

fantastik

kur me uron shendet mendoj se shendeti esht diqka qe ka kuptim
dhe vlere
numer nji ne ket jete natyrisht esht shendeti
shum gjėra te ksaj jete jan te lidhura

edhe lumturia e tjere faktore por shendeti ka domethenje te madhe
prandaj
me gezove shum me ket urim

................................


Sa i perket te kaluares dhe reagimit tim perse nuk u perkraha ne rini
kur isha ne fuqine me te madhe te krijimtarise

mendoj se shum kush ka gabuar qe nuk me ka perkrahur
sidomos financiarisht -edhe pse shum shqiptar e dijn mir ket
kur un edhe para njizet e ma teper vitesh ju jam drejtuar
kan pasur mundesi por vetedije te larte nuk kan pasur

i shof disa te asaj kohe as sot e ksaj dite nuk jan pjekur
per te kuptuar shumqka


sikur te perkrahesha sot do te ishte krejt ndryshe situata
vargjet sukseset dhe shumqka tjeter


ne jeten time


vetem nji rast ideal e pata per tu perkrahur

kur ne vitin 2005 ne forumin shqiptar .com e ma vone ne forumin shqiptar.net

u pregaditen nji numer i madh i lexuesve

te me organizonin nje pritje te madhe ne numer


ne nje vend ne europe

ku do te organizohej edhe nji promovim i librit tim

vetvetiu aty lindi iniciativa e lexuesve

dhe parashihej qe numri i njerzve te ishte ndoshta me qindra ndoshta me mija ku do te ofroheshin edhe vullnetare ne perkrahjen time

ather isha ne nje forme shum te mire akoma

edhe pse pas kaq vuajtjeve te se kaluares

por kohet e fundit vuaj nga nje tension i larte i gjakut

qe megjithat po stabilizohet por me ka munduar ketyre kohrave


mirepo at iniciative te nje numri te madh te lexuesve

te antarve te forumit shqiptar .com qe ishin ather

e ndali administratorja grekofile fiori dhe grekofili albo
me urdher nga dikush per te ma pre rrugen e suksesit


dy grekofil administratorė

ne at forum grek pa dyshim forum grek

shum lexues qe kan qen aty e thone ket se forumi i till esht


ne at forum qe paraqitej si forum shqiptarė

ne fakt jan komplet administrata e ati forumi jan shpirta grek
dhe ishin antikosoovare te perbetuar me nje urrejte dhe zili e gjelozi barbare sepse ishin grekofil albo ma shum e do janullatosin se babain e vet ai jo vetem janullatosin por per gjithqka qe behet fjale per greket dhe greqine albo esht ne anen e tyre dhe komplet administarata e forumit shqiptar .com e qfar forumi shqiptar ather mund te quhet ai forum


dhe forumi shqiptar .com esht vetem nje forum grek

qe flet shqip

sepse administtrata e atij forumi esht filogreke

poashtu administrata e forumit shqiptar .net e tille ishte administrate e rrugaqve grekofilEdhe forumi kosova de i ndyre dhe i korruptuar ishte
ishte forum i disa njerzve kot

te pa vetedije kombtare e aftesi tjera

ishte forum i disa njerzve te pa arsimuar

por qe kishin pasur fatin ta kapin at lloj biznesi
ndersa vetedije per qeshtje te mdha nuk kishin
thjesht ishin disa njerz kotashtu si u sollen ata me mua turp te ken e faqe te zeze neper shekuj

per sjelljet diskriminuese ndaj meje qe i perdoren e dinakerine

qka deshmon se armiku aty gjeti hapsirė kunder meje dhe armiku aty urdhronte peshperiste ne vesh ato forume quhen shqiptare por nuk jan shqiptare as nuk kan gjak shqiptari

nder sa forumi dardania me gjithat me duket se esht nji nder forumet
ma korrekte


si forum i shqiptarve qe sa do ku do ka nje vetedije me te larte per vlerat e shkrimeve
se bashku me disa forume tjera shqiptare dhe forumi dardania
ka arrit dhe bravo i qoft ketij forumi qe nuk kishte arritje te madhe por ne kohrat e fundit ky forum esht afirmuar


deri me tani ky forum qendron me sukses
nese edhe ketu nuk ndryshon diqka
mund te them se ky forum esht afirmuar mjaft dhe lexuesit antaret le ti falnderohen ketiij forumi
por edhe forumi duhet te ua dij vleren antarve
megjithat forumi dardania ka arrit mjaft sukses
prandaj lexues te dashur rrini ketu se vertet esht forum i mire ky forum

lirik
21-01-10, 21:59
Hajn dhe pseudo patriot
—————-
Autori xhelal ferizi
———————
Hajn dhe patriot pseudopatriot
mashtrues quhet ky o populli im
mos i besoni as dje as ne tė ardhmen as sot
ky ėsht demagog i shartuar me krim
———–
ky buken e han me rrenacakėri
ky qumshtin e pin nga gjiri i lavireve plot zhgjyr
ky ėsht palaqo e nuk ka asnjė pikė burrėri
ku nuk ka besė as fytyrė
————
ky e tradhton gruan fėmijtė gjirin familjarė
shkon nė shtėpija publike
ky nuk e ka asnji pikė gjak shqiptarė
ky ėsht si bushtra lpisagjike
—————
hajn uffffffff hajn sa titull katran
sa titull qelb i zi
hajn uffffff …..qfar rrėnqethje ky titull mjeran
demagog i mbarsuar me kopilo satan i pa burrėri
———–
kohė vajto nxjerri flokt
hajnat po bėjnė kėrrdi
natyrė nxjerri karajfilat nxjerri borzilokt
flokt nxjerri me elegji
———–
ufffff hajn a ka kund titull ma pleh
vjedhės i popullit hajdut
hajn ma mirė qenė qė lehė
ma mirė qyqe a hut
———
hajn vjedhacak
mė mirė i ha gjujt e mi se kėt titull pis
ufffffff hajn q’po rrėnqethem nė mish e gjak
qajė e vajto o plis
———
sa shum paska pas hajna medet o shqiptarė
u ndėrtuan aq shum hotele e pompa me benzina
u gjendet paratė e vjedhura edhe nė gjibraltarė
qani o zogj e kanarina
———
ufffffffff hajn sa titull i zi
qfar soji ky pjellė bastarde e tė mjerė miletit
ky vjedh atdhe nėnė babė e shtėpi
qajė o vala e detit
———
hajn hajdut vjedhacarė
ti ndalohet tė jet pjestarė i kombit ndėr ne
ti merret e drejta e etnisė kėta nuk jan shqiptarė
o diell mos dil hajdutėt me i nxe
———–
uffffffff hajn mashtrues q’ po rėnqethem nga ky titull bizarė
paratė edhe nga posta u vodhen edhe nga elektrika
u gjenden paratė e vjedhura nė banka nė gjibraltarė
po qanė mbi dhe etika
————–
hajn titulli ma i poshtėr mbi dhe
shyqyr qė nuk mė lindi hajn nėna ime
ma mirė ha mishin tėnd o njeri e pije gjakund tėnd rrė ke
se hajn me tituj hajn tė jesh me mashtrime
————–
uffffffff hajn sa shum hajna dolen me mbi
u vodh edhe enti social
u gjet hajni me nga tridhjet rroga duke i pėrbi
vajto atdhe qajė o fushė e mal
————–
hajn uffffff q’po rrėnqethem nga ky titull mizer
ky ėsht ma i zi ma i ndyrė se ujrat e zeza
ky nuk ka as besė as ftyrė as nderė
qani vajtoni o breza
————
demagog dhe hajn mandej pseudopatriot
llafazani e perzier ma hajni
qajė o atdhe qajė me lot
se hajni po bėn kėrdi
———–
hajndi po del me atdhetare fjalė
pasi ėsht ngopur duke zhvatė me hajdutėri
qajė o lumit valė
ndaj hajnit mbani mėri
————-
hajni nė burg e ka vendin nė qelija
e jo nė lartsi me kravatė
kuvendė tė udheqė hajdutėria
qajė o shekull i gjatė
————
hajduti na mbyti me llafe
na mbyti me mashtrim
duke pi raki e kafe
nga kolltulu pasurohet me krim
————
hajn pshtyni mbi hajna pėrbuzne at qelb
ikni se se mos ju prekun e ju ndyjnė
hajni ėsht krym nė thelb
ata vjedhin edhe at qė pshtyjnė
————-
hajduti nuk ka karakter
qajė o bilbil mbi fole
qajė mbi shqipni etnike oj pranverė
se hajnat si kėpurdhat kan mbi
—————-
pasi ngopen haram mbi bina dalin e na shesin mendė
edhe kur vjedhin dalin mashtrueshėm me folė pėr etikė
qajė o poetit e pendė
deri sa ngjyra shtershėm tė ikė
—————
Autori xhelal ferizi
————————-

lirik
21-01-10, 22:06
Lirinė sie rreze e mendova

---------
autori xhelal ferizi

lirinė e mendova shejtnore
ather nuk e njihja zhgenjimin
ne endrra jetoja kohore
po e pi tash n' dolli pendimin
------
dollia esht plot me lot
dridhen aty kohė tė mia
nganjiher them nuk ka zot
se me shtyne nė mėri njerzia

------
kahdo shkelqen tash tradhtari
mashtruesi esht zot i ksaj toke
me shekujt tregton tregtari
shqipnia nuk esht ma loke

------
mėmė nuk ka mergimtari
gji nuk i jep ma shpresa
se famen e mbanė mercenari
mbi dhe nuk lulezon ma besa

paraja e do vetem t' ligun
urat i keputen poetit
hapi se kalon dot vigun
ju dhasha uj te detit
-----
penden tash e thyen stinet
vargje nuk don tash liria
mbi kohra po mbijne zhgenjimet
me zhgjyre po ngritet dollia
------
me ikė duhet poeti
ma mire i qete ne varre
se hile esht mbushur edhe toka e deti
qyqet kendojn permbi qarre

-----
mbi lisa renkon bilbili
pranvera nuk ka emocion
ėsht vyshkė mbi dhe karajfili
dielli nuk nxenė por renkon
------
merita varrosur esht shqip
lajka mbretreshė u shpall
u tha ne k'to kohra qdo pip
si peshk mbet bilbili mbi zallė

--
e ra perr dhe kanarina
brrylat vrapojnė neper hile
te djerra jan ara e ledina
lavdet po thuren per skile
-----
hajni kahdo duartrokitet
vrapojn lakmitė mbas tradhtari
sa lart lavirja po ngritet
sa fat po ka hileqari
------
qaj o poet se na shanė
na pshtynė or e qast mashtrimi

se vargu ne kot na qanė

per lotin nuk pyet ma njerzimi

se vdiq e para drejtesia
merita u shkel prej sarhoshve
nuk mbinė ne asnji kopsht ma mirėsia
e loja ju ecė mir kaposhvenuk esht ma mbi dhe emocioni

krahhapur nuk gjendet kund mot

se fjalen e ka demoni
e vargu po qanė me lot

atdhe tash esht pazari
e mėmė e at tregtija
hero puthadori e bizari
lavdinė po e thurė tradhtia

fatin e sjell hileqari
vyrtytin e vodhi paraja
tash vėlla po quhet dollari
u dogj ne ket zjarr fukaraja

legenat po hypin ne fate
klanet po qjerren ne fyt
toka u mbush tarikate
pena neper lot u mbyt

e qanė e poetit ngjyra
se fatin e shkruan mohimi
hijena qe vulosė me dy ftyra
sot fe po quhet krimi

mashtrime kahdo mashtrime
te drejtit do te shkojnė ne ferr
sarhoshėt po kan bekime
bilbilat po thahen mbi dhe

qani ju vargje qani

se dheu po digjet me pare

me prralla po mbahet vatani

koha po lulzon tradhtarenuk qeshė ma me zemer as dielli
nuk te don as fleta as bari
per krimet tash po qelė prilli
per hajnat po qelė behari

trimeria paska kenė ai logu
ku hajni e vodhi meriten
hero esht demagogu
shqiponjat kahdo po vritensi dikurė nuk kėndon ma bilbili
qehre nuk ka ma pranvera
tash lot ka krokodili
e stinet po duken te mjera

nuk ka ma shteg per poetin
bzqeshjet ti vjedhin mizorėt
udhkryqet kahdo te tretin
se akuj jan bė arbėrorėt

vargje shqiptare
nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare

lirik
21-01-10, 22:07
Na mohoj atdheu
----------------
autori xhelal ferizi

atdheu na pshtyu te pa fole na la
na shkeli na mohoj qeveria
edhe te vdekur nga varret e te pareve
shekujt kan me na nda
e shqip nuk na flet as hieja

vraje o zot faren e mohimtarėve

sa e keqe qenka e ftoft mohimėsia


ata nuk na flasin ma shqip
me akuj na vrasin ne zemer

na prenė e nuk na lan si pip

ne trupin shqipni qė t'lulzojmė me emer

------
ata tash po na tallin
ata na quajn te huaj
djerset na e mbuluan ballin
e gjaku po bėhet ujė

perbuzė na kan edhe yjet
ledinat ma shqip nuk na flasin
s' na duan ma as fushat as pyjet
kohrat me heshtje na vrasin
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarė

-------------------
rikontrollim dhe permirsim per shkak te disa gabimeve ortografike

lirik
21-01-10, 22:07
Un nuk jam ma i biri i lules
------------
autori xhelal ferizi
-------------
nuk jam ma i biri lules
as i fletes
se petalet mi shkeli zuzare hieja
e koha e zezė si jorgan i mbuleses
e kohes e pa emocion ftoftesia

i biri i lules ma nuk jam
as nuk jam ma i qelur mbi fusha
qehre per pranveren ma nuk kam
se stinėt nuk jan ma engjellusha


vargje shqiptare nga mergimi

nga autori xhelal ferizi me penen shqiptare ne dore neper kohra

e vite te mergimit jasht atdheut

lirik
21-01-10, 22:08
Rrenen e mbollen mbi kohė
----------
autorė xhelal ferizi liriku ne mergim
------------------
rrenen e mbollen mbi kohė
kult e bėnė pabesinė
art e bėnė stilin moh
duke mohuar edhe perendinė

kush jan kėto maska kohore
cili gjarper me hile i polli
si mbinė mbi token arbėrore
mbi dhe te lashtė kush i mbolli


kėta hanė gajasen zgerdhihen e pijnė
edhe nė kupa lotėsh tė njerzve dolli ngrisin
grabisin kahdo meritokracinė
pėrse gurė e dhe tė tokes tonė nuk padisin

pėrse nuk paditen kėto maska meskine
lart atje te perendia
kėta gjamė i sjellin qdo kohe e stine
qanė nga kėta liria

qanė nga kėta edhe guri e druri
e toka rėnkon ku kėta shkelin
me lot ne qerpik kahdo shihet biluri
kur kėta meritat i vjelin

kėta kan mbjellur ku do pa besinė
e thiken si ligj mbas shpine
kėta e tradhtojn perendine
qajė o bilbil kanarine

e qajė se tjeter nuk te mbeti
mbi fusha e male n'cicėrimė
andej ka brigjet e deti
se maska e mbuloj shqipėrinė

se maska po quhet vlerė
se rrena po quhet punė
e besa ėsht hudhur nė erė
e koha ka mbjellur dhunė

qaj o varg i poetit
qajė o qerpik i bilbilit
mbi ara tė bereqetit
te lulet e karajfilit

se zemer mbi dhe nuk mbeti
se mshirė me sy nuk u pa
me mendjet kopile se q' na gjeti
ma zi se nėn grek e nėn shkja

autori xhelal ferizi neper vite me penden shqiptare
--------------------------

lirik
21-01-10, 22:09
Ti nuk je poet ti nuk je nė kėt hise ti nuk je i kėsaj toke
-------------
autori xhelal ferizi

ti nuk je i kesaj toke i than poetit
as nuk ke ne ket dhe hise
ti nuk do te kesh per hise as nje kokerr te bereqetit

nuk ke as rrenje nder keto fise


e gjuajten poetin pastaj me shpoti
vargjet kah do ja shkelen
ata qe me djallin gjitmonė kan pi
ata qe kohrat pa mund i vjelen

ata qe rrinin nen hije
kur derdhej gjaku e loti
poeti kur thirriste per dije
e ne pranga i shkonte moti

po po ata i thonė tash edhe ne forum
disa mashkullore rruspija
qe nen hije me armikun kan ngrene fiq e llokum
kur gjakosej athere ne atdhe lirija

kur toka mbushej me gjak
ata putheshin me shkina
kur poeti mbante bajrak
mbi tanke qelik e makina

e hypte mbi tank tė armikut
e ngulte shtizė e flamurė
me dhėmb ju turrte qelikut
ku ishin ather qyqet mbi gurė

qė rrinin si skutha mbi jargė
me shkja nė ahengje e me shkinė
vėshtronin barotin nga larg
e bėnin mbi qejfe orgjinė

e sot kan dalur me fjalė
po gjuajn me perbuzje poet
e vargun qe duan me ja ndalė
qe penda ti mbetet shkret

kėta jan bij rruspije
edhe ne pyll gjat luftes mizore
si skuthat ku rrinin nen hije
mendonin ne lojė puthadore

sot pronat ja kan grabitur
e hisen kahdo poetit
me gjak at toke te vaditur
mbi arat e bereqetit

me gjak qe e vaditen te parėt
me gjysh e stergjysh shqip me fe
ju turren kahdo grabitqarėt
tapi nuk lan permbi dhe

e i kujt jam un at'her pra
un nuk kam pikuar nga qielli
nuk jam as grek as shkja
e din edhe hana e dielli

se un jam lindė nė shqipni
ku i thonė shqiptare etnike
aty kam thirrė per liri
me vargje shqiptare lirike

nuk jam asnjiher i huaj
edhe pse kshtu don qeveria
e gjaku i shumkujt qė u bė ujė
qė e polli mbi dhe dyftyrsia


toka ėsht e stergjyshve ajo pronė
arat me hise jan tė mia
ta dini pra o demon
se e poetit esht toka e tapia

e dijn edhe diell e hanė
se te paret e trasheguan at dhe
se arat ne kosoven dardanė
te poetit jan o atdhe

se e babes esht ajo hise
stergjyshi na e la e ka mbrojtur me gjak
un rrenje e vjeter jam ne ato fise
ne hise do te kthehet poeti si bajrak
---------------
autori xhelal ferizi
----------------------
--------
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
--------------------------------------------------

lirik
21-01-10, 22:11
Ju disa jeni prrallagji tradhtarė e armiq
-----------------
autori xhelal ferizi
ju disa jeni prrallagji armiq e manjak
jeni meskin e pervers e bizarė
dy pika gjak shqiptari nuk i keni nė gjak
ju disa jeni jeni tė zi e barbar

ju disa jeni me komplekse cinike
ju disa jeni kotsira e endacak
vuaj o mėmė shqipėri etnike
se morrat e ushujzat po tė thithin gjak

kahdo tė kan hy neper rrugėt tinzare
pervers melez e tė zi qakaj
rriqnak e pleshta e thnija tradhtare

kopila satan e djajata jan leshuar kahdo neper etni
me zhgjyret e tyre zuzare
o mėmė etnike e dashur shqipėri
ku jan armėt shqiptare


ku jan fyshekėt ku ėsht baroti

e grykat e thumbi shenjtarė

qohuni o stėrnipa e djem kastrioti

bini pa mėshirė mbi tradhtarė


bini o bini se po rėnkon toka
nga gjakpirsa e plot hilegji
ju thrret flamuri e shqipja me dy koka
bjerni me shpata mbi kėto orgji


keto orgji jan orgji bizare
orgji te perziera serbo hashkalike
qe duan ta mykun token tonė shqiptare
kahdo qe i thone shqiperi etnike

sillet verdallė kahdo ashkalija
serbi e tradhtari e i huaj mizori
neper token tonė po mbjellet tradhtia
me dalė i pari kahdo puthadori

sa e qelbur qenka e huaj politika
e me maskat qe shqipfolsi kahdo i ka dinake
mblidhuni o bij te arbrit kahdo djem e qika
shqiponja ju fluturake

e bjerni mbi llume por si gjeraqina
fluturoni mbi male te arbrit mbi dhe
e porsi baroti qe del nga martina
lėshohuni mbi tradhtarin me rreptimė por si rrfe

se toka po mbushet kahdo zvarranik
krimba po pjellė shum kjo kohė mizore
qe jan sulur zvarras mbi dheun tonė etnik
nė trupin e mėmes shqiperi arbnore

mos leni mos lejoni o trima te kastriotit
te teutes trime e tė shotes shqipe
se po na sulmojnė armiqt e motit
na i gjuajn zogjt shqiptarė neper degė e pipea e shifni si ua gjuajn kahdo zog lirikun

gjahtarė gabel shkje e ashkali

vraje o zot tradhtarin e te zi armikun

qe gjuan zogun shqip qe kndon per shqipnipo ju o bij te shqipes ku jeni strehue
strukur dikund neper qoshe e skuta
ket farė te keqe qe e leni me lodrue
ne token ku lindi teuta


ne token ku lindi i famshmi Oso Kuka
e Zhuj Selmani e Adem Jashari
le te ushtojnė bjeshkėt male e vrrije e suka
dilni si baroti dukuni si zhari

e mos leni tradhtinė mbi troje shqiptare
se shtuar jan shum kopilat
bjerni pėrmbi llume kahdo jan tradhtare
se po qajnė mbi dhe gongje e karajfilat

se po qanė mbi dhe toka jonė e kuqe
e larė me gjak arbri qė n' shekuj nuk thahet
po rėnkon nga shkelja e bukura lulkuqe
e vaji e dėnesja si ndahet


se ka hy tradhtari e ka hy mizori

po shkelė mbi tokė tonė pa mėshirė

po del me krah kahdo puthadori

e nuk len mbi qiell t' flutroj shqipja e lirė
------------

autori xhelal ferizi
neper me vite neper vargje shqiptare
te cilat i urren armiku i shqiptarizmit

lirik
21-01-10, 22:13
Tė veremosurit

autori xhelal ferizi
...........................
tė veremosurit nė shpirtė mė pėrqeshen
mė fyen ata qė tė veremosur jan nė gjenetikė
tė veremosurit qė nga gjithqka njerzore u gjveshen
mė fyen ata tė veremosurit nė etikė


mė fyen ata tė veremosurit qė jan tė veremosur nė gjak
mė fyen ata qė jan tė veremosur nė kokė
tė veremosurit me kan fyer ata qė nuk kan shėndet shpirti aspak
ata qė mundohen ti veremosin edhe qiell e tokė

mė fyen tė veremosurit mė fyen
mė fyen sepse kan ku do nė mendje e shpirtė verem
ata u munduan edhe engjujt ti perlyejn
ata mundohen ti perlyejn edhe lulet nė harlemgjithqka ata mundohen tė pėrlyejn
edhe zotin e engjujjt mundohen ti etiketojnė
ata mundohen edhe diellin nė verem tė ndryjnė
nga ata dheu e toka rėnkojnė

se ata edhe token me verem e duan
ata edhe driten mundohen ta bėjnė terr
nga ata liria e paqja kah do vuan
ata jan veremi qė u pollen nė ferr


po po ata veremosur mė kan fye
ata edhe mė kan kėrcnue
por shpata ime akoma kurrė nuk ėsht thye
as penda ime qė prore ka ligjėrue

ata tė veremosurit mė kan sha
edhe nėper faqet e forumet virtuale
ata jan shqipfolsa me verem grek e shkja
ata jan tė veremosurat hale

ata duan ti veremosin edhe yjet
vargun lirik e rimen
ata duan ti veremosin fushat e pyjet
ata nuk ua duan zogjve poetik cicėrimen

ata jan tė veremosur se kan pi tug shkja
kan pi prore tug rus e grek
ata jan tė veremosur vargjet duan me i vra
ata nga veremet shipirtėrore jan stėrmekė


verem ata kan nė shpirtė
verem kan ne maska e nė fe
ata jan verem i p'shtirtė
veremi jan vet mbi dhe
---------------
ata jan veremi me smirė
ata jan verem hijena
pshtyjnė nė vargun e lirė
se jan e veremosura gangrena


gangrenen veremosese e kan ne ide
ne sy ne gjak e ne mendje
ne cak e nė fjalė veremosur bėjn be
ata jan verem ku do ne ngarendje

ata me kan fye te veremosurit me meskine inate
ata me verem deshten te me trembin
ata jan vereme disa qyqe nate
ata boten e mirėsisė ku do duan ta shembin

-----
autori xhelal ferizi
..................................

lirik
21-01-10, 22:14
Neper laboratoret agjentureske
autori xhelal ferizi
neper laboratoret agjentureske pregaditet dinake etiketa
plumbi pas shpine e thika
vdiq nė shqiperinė etnike jeta
e vlera mbi dhe etike

neper rruzat e gjakut e qelizat politike
vepron kahdo anarkija
planet djallzore e lojrat e pa kufij taktike
sa shum vuajti etnike shqipėria

se kahdo kan thurė kurtha e dinake elaborate
maskat pas perdeve e ushtruan ilustrimin
sa shum klane kurthash e kurvare tarikate
qė kult e kan dhunen mashtrimin e krimin


sa shum jan zgjidhur e lidhur ushkure politike
e ushkure rruspijash tradhtare
sa shum qajnė bilbilat ne shqiperi etnike
sa pjellat u pollen bizare


sa shum jan pjellur te zeza intriga
e lojra ngreh e mos k'put
njeri luaj si qyqe tjetri me dy biga
njeri lozė qakallin e tjetri luan si hut

e mbushur toka etnike plot varfri e halle
rėnkojnė kah do vargjet e poetit
sa dhimbshėm gjėmojnė gurė e dhe e zalle
a arat e djerra pa shenja t' bereqetit


mbeti kahdo shkret e mjera bujqėsia
pa punė mbeten djem e qika
po vuan nga premtimet kahdo e gjorė shqipnia
mbas shpine po ngulet kahdo e hasmit thika


shqipnia etnike ra me krye ne hi
e rrėzoj per dhe kahdo i ziu klani
e mafia e rrjeti me tė pa kufishme djallzi
demoni e djalli e satani

qani ju penda kahdo poetike
qani kahdo ju e te pa faj currila
se u vyshken ne ket shekull mbi tokė tonė etnike
sa lule te pa fajshme gongje e karajfila

orgjija kahdo pshtillet me jargė kriminale
sa e zezė ėsht shkumba mashtruese nga goja
do tė shemben nje dit fusha e bjeshkė e male
se fe pėr mbi dhe kund nuk pa ska loja
------------
autori xhelal ferizi

lirik
21-01-10, 22:15
Kush jeni ju

autori xhelal ferizi
---------------------
a e din ndonje kohė gjeniale kush jeni ju sapiense hije
ju me shtizat tuaja manjake vrisni prore rreze poetike
ju jeni vrasės tė seciles lule e dije
e vrasės tė shqipėrisė sė pa fajshme etnike
-------
ju doni tė vrisni dashurinė njerzore e kohore e burimorė moralin
pėrgjues hileqarė tė mallkuar tė qo qasti tė pa faj
ju doni ti shkelni paqesore fletė e lulet
e tė ngrini kahdo fusha tė lulzuara poetike
por vargu im nga akujt e zi nuk pėrkulet
ai cicėron pore per shqiperi etnike

ju nuk keni as besė e as zot
se zoti i juaj ėsht prore intriga
hije tė zeza hijenash jeni neper secilin mot
simbole tė pjellave tė liga

ju jen trilli mė i qthurur i kohes bizare
kur ju jeni pjellur ka qa edhe vet hėna e dielli
ju jeni ngrėnės te seciles vlerė shqiptare
dhe rrezeve te padjallzuara qė vijnė per lulet nga qielli

ju hani dhe vetem hani shpirtra te pa faj si hiena
e mbini si djaj neper riinkarnime vampireske pėrseri
msyni me hilet me dy teha ne shqipen me dy krena
dhe pjellni shpirtėmaska tė zeza mbi kohra plot mėri


as nji pendė gjeniale as gjeniale metaforė
nuk e zbėrtheu dot shpirtin tuaj gjeno 'krim
nuk e di a u pollėt nė shekullin ma puthadorė e mizorė
nuk din si tė ju quaj vargu im
as kerkimtarja e imja metaforė
por vargu kurreshtarė i im
thot se ju nuk jeni arbėrorė

------------
autori xhelal ferizi
--------------------------------

lirik
21-01-10, 22:16
Ju nuk e shihni emocionin e luleve
nga autori xhelal ferizi ne mergim
--------

ju nuk e shifni emocionin e luleve ne secilen fletė
sepse ju nuk keni zemer poetike as varg shpirtėrorė me sy
ju nuk i shifni vallezimet e yjeve me melodiozicitet

ju nuk keni qelsa shpirterore rrezesh por jeni hije nen dry

un e shof shpirtin e gjelbrimit
e shpirtrat eburimeve neper kroje
e shpirtine vargut lirik te rimimit
e shpirtrat e ėmbėl te urtesive mbi hoje

ju nuk keni sy poeme as nė rimė
ju jeni gjaku kohorė i ngrirė
un shof shpirtra poemash e qehresh ne secilen bimė
un jam vet zogu i lirė
-------------
autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
21-01-10, 22:16
Mendja qorre
----------
autori xhelal ferizi
................
mendja qorre ka hypur mbi shekullin me timon
ajo po e vret dashurine
logjiken e emocionit ne gremina e drejton
sa shum e shemtoj njerzinė
--------
mendja qorre o mendja qorre
sa shum mirėsitė i dėrmon
i shkele sa mendje te ndritura sa shpresave ju hape vorre
nga ti paqja e liria renkon
----------
o mendja qorre ti rritesh me errsiren
por lulja e liria duan dritė
ti shkelė mbi vleren mė tė miren
ti ua vret stinėve tė magjikshme bukuritė
nga autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
21-01-10, 22:17
Mos qajė bilbil
---------------
autori xhelal ferizi
---------------
mos qajė bilbil per shekujt qė ikun udhtojnė
as per kohra e mot
por qajė o bilbil se shekujt nuk lulzojnė
e stinėt po qajnė me lot

--------
mos qajė edhe kur ujrat shterren edhe kur thahet mali
mos qajė edhe kur pranverat nuk gjelbrohen
por qajė se po vritet kahdo dashuria e morali
dhe epokat me maska po ndrrohen
---------------autori xhelal ferizi

lirik
21-01-10, 22:20
Nese per ty e shpirtzoj melankolinė
autori xhelal ferizi

a art e metaforė bė j fjalen

nese per ty e bėj diell poezinė

e vargjet e mia nuk ndalen

---

ather me thuaj perse mi shpalosė emocionet palė palė

perse ti fjalen ma bėn shpirtė

e penden ma bėn gurrė magjike e valė

per se mė bėn engjull te dlirtė
-------------------

a thua pėr dashuri mė bėn emocion

qe te ndjej nė gjithqkajen time

vetėm ti nė qdo qelizė mė shpirtzon

currilas mė bėn varg rime

---------------
autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
21-01-10, 22:21
Oh mendja e madhe esht nje kiq
autori xhelal ferizi

nje shund i pa vlerė

oh mendja e madhe esht nji hiq

kur koka nisė e merr erė
---

dikush me mendjemadhsi mundohet te ngritet

por koka bosh nuk njitet kurrė ne maja

dikush si fodull mundohet lart te njitet

mbi bjeshkė te menqurive mbi kodra e pllaja

----------
por atje mendjevarf'ri nuk duhet te niset

ku lart e ma lart rrin dija

se mendjemadhsia teposhtė rrokulliset

e bjen e rrejshmja ma dheshtia


---------
atje lart mund te rrin permbi kreshta e maja

vetem e ndritura vlerė

por jo pseudomendja sa i fletė nder dushkaja

e lehtė qe tretet ne erė

------------------

prandaj o te zi te mendje madhsisė
qe vuani ne komplekse mjerane

rrini aty ne vend te vogelsisė

mos msyni mbi maja vigane

---------------
autori xhelal ferizi

lirik
21-01-10, 22:21
Sa t'ket tokė e dhe e det

autori xhelal ferizi
do tė ket kosovė dardane
emri i shqipes s' ka me u tretė
sa t' jen yj diell e dritė hane

----------------
sa te ket ujė e shkumbė prej vale
qe perplasen me ujė t' bilurit
sa te ket bjeshkė e kreshta e male
do t' valoj shqipja e flamurit

''''''''''''''''
e sytė e rrezes kan me e pa
gjith kah shtrihet kjo magjike
gjith bilbilat pa ja nda
kan me kndue n' gjuhė shqip etnike
--------
kan me i thanė kosovė shqiptare
nuk do i vdes per jetė morali
deri sa te jen pushket batare
do te mbrohet djal pas djali
--------
nuk do te ket kurrė per mbi dhe
qe e nenshtron token me lisa
nuk ka klan as fis as fe
qe e perqanė atdheun me plisa
-------
do ti thonė gjithmonė shqiptare
tokė e agronit e teutes
do ti kndoj gjuha amtare
sa te jet gjallė teli i lahutes
--------
do te jet gjithmonė kreshnike
qe ma te bukur s' shohin yjet
kan me e mbajtė armet besnike
per ti mbrojtur fusha e pjyet

.......
per ti mbrojtė te lashtat troje
ara e te gjera ato ledina
porsi bletėt neper hoje
do t' flutrojnė flutrat n 'per stina
-------
e do te quhet heroike
tokė lirije me bajrak
do ta ruajn armet qelike
se e fitoj lirinė me gjak
---------
do te mbetet prore ilire
tokė qe zoti e ka bekue
porsi e shejta gjevahire
ne fusha t' gjera me blerue

-----
me ato vasha si sorkadhe
ku e pushon syrin lakmija
me gjelbrim neper livadhe
ku e shtrinė sharmin bukuria
-------
ku natyra thue se flet
tokė e gjallė me karajfila
ku e lvizė era at bereqet
ku shqiprojnė pika e currila
------
ku bjen shi i lehtė me pika
fletė gjlelbrimi i lanė si loti
ku ka te bukur djem e qika
per trimri qe i fali zoti

-------------
nga autori xhelal ferizi

kėngė lirike shqiptare

---------------------------------

lirik
21-01-10, 22:22
Un nuk jam ma ai qė isha
------------
autori xhelal ferizi
------------------------
un nuk jam ma ai qė isha
se diellin ma vodhen nga zemra
ma vodhen lulen nga gjiri
ma vodhen atdheun nga hisja
ne vend te zemres kah do me rrin themra
nuk mund te ringjallem ma nga hiri
si dikurė kur rignjalljet perseri i nisja
nuk jam ma as gjak iliri
se gjakun ma bėnė ujė djalli shqipfols e vampiri
mo voehden tapitė e te parve
o zot a thua un u prisha
kur un isha engjull gjevahiri
se na i sulen shum bisha
nuk jam ma hise e shqiptarve
me lidhen me perthuren me hile zingjiri
me lyen kahdo me akull
neper gremina nuk me dhan asnjiher dorė
mi rrėzuan te gjitha perpjekjet shakull
me mbuluan me nji hile te zgerdheshur
mbulesė e ftoft si borė
me plagosen ne krah e ne shpatull
ne zemren time te gjorė
shqipen ma humben e udhen ne oborr
ata satanet e gjveshur
pshtysat e mirėsive te krisur
secili ne shpirtė ma i verber qorr
me fytyra njeriu duken
por si qenė gajasin e kujisin
ata engjujve ju grryejn vorr
pas shpine te vrasin
dinaket qe baben ne treg e qesin
per pak post a pare
mohues qe edhe shekujt i pelcsin
tradhti tradhti ashiqare
ata qe intriga ngjesin
oshtimat e mia buqasin
qelizat e mia po vdesin
armėt e mia po thrrasin
luftė o luftė me te poshtrit
ata dijn vetem te vrasin
ata dijn veq me meohue
lavire jan te qdo kohe
ata dijn me aktrue
gjveshen para qdo pagese
egon e kan kult mbi dhe
nji pikė ujė nuk ta japin
nuk njohin as besė as fe
-------

brrylė zi urith te nentokes
ata ma ndalen vrapin
ata kan ngrėn atdhe
ata hanė me hile
gangrenė ata jan per ne
-------
ma qiten per hundesh edhe gjinin e lokes
ata mallkuar qofshin
ata dhe vetem ata
ne ferr ata me djaj rrofshin
mbi dhe mos paqin rrisk
ata me hile ushqehen
ata gjithqka rruajn pa brisk
se grabits jan te lavdisė
te mallit e haram emrin e kan

pa meritė ata shperblehen
dyftyrsha ata jan
hajdut qe edhe hiles ja kalojnė
ata neper lukse dehen
ata djallit ja kalojn
ushkureve rrijn perthurė
ata pallin e hunguriojn
nuk lėnė kund shpresė as urė
te gjitha i kpusin i rrenojnė
ata nuk jan qenje po gurė
ata edhe rrejshem betojnė
ata shpirta rrenojnė
-----
nuk jam ma nuk jam i juaj
se edhe gjenet po me gjėmojnė
ju gjakun e keni ujė
ju diellin e neveritni
te bijt e atdheut ju i bėni te huaj
ju qe per padron bertitni
e un ne dhe te huaj po vuaj
e ju na thoni gelltitni
ju qe ne lukse shetitni
qe pini e hani djersė t' huaj

vuajtjet na i leni per hise
tapiat na i merrni e prona
zerin tonė se ndegjoni
po toka a esht e jona
ku bejm ne pjesė me fise
cili gjak jemi ne o mjeran
po ju a ju polli demoni
po un ku kam vatan
kush me tha mua ti je i joni
jo jo ju njerz nuk jeni
secili po ddel ma satan
po ju kush ju polli
kush more mjeran
a baba shqipfols ilirian
a grek a shkja pansllavian
mos jeni me gjak kopila
perse sdaktatosni bilbila
per se sakatosni qdo fe
per se po na vyshkni mbi dhe

per se jeni te zi si katran
per se vyshkni karajfila
ne nuk kemi atdhe
lotet na shkojnė si currila
jo jo nuk jam i juaj
nuk jam askund ne katdaster
nji ditė ma nuk do te vuaj
me pushkė do te luftojmė per qdo ngaster
qe ju te ikni ne te huaj atdhe
e ne te rrenjet te kthehemi
se mjaft ma ma tradhti
veq plumbin e njihni ju kod
ju jeni djaj te zi
ju dhimbje as ndjenjė nuk ndjeni
te pa fism e jeni te pa rod
as fis as farė te paster
si dje ashtu ishit edhe sod
do te luftojm ne tash per qdo pllėmbė engaster
e token e te parve ku lindem
edhe pse ju te na ndiqni doni
ku miza hekur brenė
--------------

vazhdon ne pjesen
II
nga autori xhelal ferizi

lirik
21-01-10, 22:23
Deshta ne kohen e mallengjimit

nga autori xhelal ferizi nė mėrgim


deshta nje fjalė nė kopshtin tėnd ta mbjelli si lule

qė tė kujtohet pėrher miqsija

se zemren margaritarit te dashurisė ja shkule

se paku miq te jemi

qe qehren kur ta shoh magjike

vullkanet e mia te dhimbjeve ti qetsoj

dua te kem mike

qe artin ma te lartė te qehres kohore te mos e harroj

por arti im ndoshta tash mė ėsht vyshkur

nuk po i buron ma bukuria

dhe penda ndoshta mė ėsht ndryshkur

o e mjera kohore nostalgjija

o mallė perse keshtu kaq pamshirshėm tė jem rob i yt vule


pėrse tė mė vuaj kaq shum shpirtėsia

pėrse o e kaluar kohė pėr se kaq shum mė pėrkule

pėrse kaq shum mė vrau e pa djallzuara dashuria

un gjeth jam i vjeshtes qė po thahet


pėr kohen e shkuar le tė flas magjija

o kohė qė aq pa mshirshėm u shkule

ku mbet e dikurshmja harmonia

pėr se vuaj kaq shum o kroje qė mė bėheni shekuj te pashtershem tė mallit

per se mė dėnesin te gjitha zemrat e secilit ind

e sytė e tė gjitha ndjenjave mė thahen

nga malli i kohes me shpirt'si

emocionet nė kujtime me shpėrndahen

un thua se jam vet malli

pėr secilen qehre tė natyres

dhe kokrrat e dikurshme tė zallit

qė un puthė i kam me aq dashuri

pėr flokun e sajė magjik tė kthyer si puhizė

kur era e shperndante me qudira


qė as fjala e vet hyjnorė ylberit

nuk delte ma e pėrsosura ma e mira

per thėnjen kur ajo mė dukej mahni

me qeshjet e saja tė dlira


e sa her hareshėm jam rilindė

tash mė jan bė kohrat si pika tė hallit

un nuk jam ma i dashurisė gjeni

nuk di pse koha bėhet gjind

kur kishte plot qaste me adhurim'ėsi

kur jam lėshuar me zemren plot art e pa hile

pas krahrorėve tė belholles nė vrap

natyres sė virgjer idile


e frejt e emocionit nuk i bėja zap


vet koha ishte magjike me krah

puhija shquhej per artin ma te lartė fllad


e dielli ishte si ma i kulluari ari

kalliri levizte plot sharm atleti natyral ne puhi

nuk kishte ather ne boten tonė magjike smirzi aty afer nomad

qe te na shikonin me katarne zili

per veq yjeve tė pa djjallzuara

e i mahnitshmi behari

qė na shpirtzonte me bukuri

un vrapoja si me krah

mbas sajė neper te dehuren e embel lumturi

thue se me dehte brusha ma e bukur e e pranveres e bari

e koha me art perkdhelje e plot magji

------
e zemren ma lmonte viti ma ma mgjik ma argjentari

e qastet diamante emocion

me dukej vetja se isha magjiku ma i pari


kah do ku bilbili kendon

edhe vet lulet te gjitha me larmi

secila leht qeshej me me nje urtesi mahnitse

thua se te gjitha kolorizez kohes i kishin lulėzuar

e un me fjalen e lehtė si era peshperitse

me romansa poetike te dashuren duke e ledhatuar

te gjitha yjet zbrioten ne afersi nga kjo qehre kohore

qe yjet me u mbush emocion i kishte detyruar

qfar kohe aq e bukur quditse

enigmat thua se i ksihte gjallruar

e un vrap neper zallina

her bregut her gjelbrimit

pas belit te saj e qeshte edhe moti e stina

e un me me artin tim te emocionit

si ndenja ne mes te drites e vibrimit

qe dridhet nga amocion lunturia

edhe un prapa saj kah udha e perendimit


vrapoja me krah hapur me endrrat e mia


kur flutrave prapa i kam vrapu

dredhave te tyre lozonjare krahshkruara

e kam qeshė me karajfile

kur kam qeshė me boten e pa fre te zemres time ne rini

oh un jam arti ma i quditshėm qė emocionin e kam bindė

kam qeshur e kam qa gjithmonė pa hile

se koha pak e shkurt ka pasur dashuri

se jeta ėsht vetem nje e shkurtė kalim mashtruese urė

nji film mashtrimi i pa mshirė

ne qafė pastaj q ė te varė nji gurė

si fund i teatrit vizllues

pastaj tė bėhet fund e qivurė


varr pėrjetsie me zingjirė


me gurėt e dhe tė zi

driten e ndrron me errsirė

pasi tė gjith mallin enigmatik ta kesh pi

e rrudhat tė quajn pleqėri

ti nuk je ma zog i lirė

por mallė kohorė shpirtėsi

eh poeti i mjerė

ti vuan duke ri mbjellė ne emocoin tė kaluarat

emocion jan kopshtijet tua

iluzione kohore qe ma nuk kthehen

e ty dashuritė e kaluara

si endrat ne krahrorė te dehen--------

un jam etja e vet mallit mė tė ndjeshėm tė shekujve

qe pendat i ngopi me afinitete

subjektet i bėj emocion romaneku detet mallendgjyese me plot shprehje emocion zemre


fjalen e thurin te lirė

kujtime te lidhura per jete

jetė o maskė e pshtirė

sa shpejt kohrat na i trete

a mund tė jemi tash miq

kur koha po ndrron adete

nė kopshtet kohore tė dikurshme

tė mbjellim kujtim kohorė

q' jan kėto shpirtė fenomene sekrete

qė un poeti i gjorė

i flas e i zbėrthej vet me vete

o koha e kaluar ku mbete

ish dashuria a mund tė shendrrohet nė miqsi

ajo ka trandė sa emocion deteqė kohen e shėndrroj nė ndjenjėsi

e pena ime nė dorė

vargun nė fjalė duke e shkri

deshti tė mbjellė lule jete

qė dhimbjen e mallit tash ta bėj miqsi

a thua ma ndonjėher o kohė me ankth'ėsi


dashuria e dikurshme pėrseri do tė rilindė

apo do t ė kemi vetėm vetmashtrim pėr miqsi

e muajve e kujtimeve e lot stėrmekujve

do ti dhurojm stėrvuajteri

nuk mund et jo nuk mundet

dashuria tė behet miqsi

do tė ju flas me tė vuajturen pa shterrsi

o e kaluar kohė


sa shum mė kujton nostalgji

-------------------

nga autori xhelöal ferizi
liriku ne mergim
--------------------------------
lirik ėshtė nė linjė Pėrgjigju Me Kuotė

lirik
21-01-10, 22:24
Mė kan bė fe dhunė gjak e lot e e dhe -
---------

------
nga autori xhelal ferizi
-----------------------
njiher mė kan bė dhe -

pastaj ujė me gjak

e gjakun ujė

djersė e lot

mė kan larmuar me shum fe

mė kan ndrruar sa her bajrak

na knė bėrė her grek e her shkje

na kan djegur flakė

e kurthuar me njiqnd fe

me kan djegė ne flakė e barot

kam kaluar neper njiqnd fe

her ne grek e ne shkja

duke u nda

si viktimė e pre

me fis e me vlla

sa her jam shitė e jam ble

qfar kombi jam un

fisi nga fisi me u nda

karshi me ndejt si armik

q paskam qenė un qfar fisi qfar kombi

o botė

sa shum kohrat me kan ble me metelik

mė kan bė ma shum se bishė

secili ardhacak armik

me shqelmo her ne gjami e her ne kishė

me koken ne duar neper shekuj duke ikė

hajde agai e pashai me kamish

e shndero shqiptarit grua e nėnė e qikė

e greku e romaku me thikė

epokat duke na i kryquar shum fish

ogjaqet me gjak na i kan fikė

kokat ne prroje na i lan

korbat kan ngrėnė shum mish

na vranė e na shanė

oh un i mjeri kush jam

q'komb q'kuptim jam mbi dhe

cila gjuhė jam cili fis

se kohrat shum shpresa mė kan pre

gjak u pa i derdhur sa shum pėrmbi plis

pėrgjkur jan gurė e dhe

kombin token ma ndanė

as diell as buzqeshje nuk lan kund per ne

sa shpirtrat mbi dhe na i thanė

na i pėrgjaken token prrojet luginat

arat e brigjet

prrojet livadhet eledinat

na i mbyllen neper shekuj shtigjet

na i dogjen stanet e briogjet

bagti kahdo e bujqsi

shtepijat e trojet e hiset

na dogjen themelet ne etni

na shkelen mbi te lashta ligjet

etikė mbi kod e nderė

na erdhen ne hiset tona

na lan si rrenojė e pa vlerė

dogjen ne shkrumb e ne hi

na preken ne erz e nderė

sa vuajtjem i keki pi

sa zi na mbollen ne qdo pranverė

nuk na lan asnjiher te lirė

me tanke e qizme na shtypen

kuaj trojet patkoj azie

sa rrenat e mashtrimet na i krypen

na ndanė ne qdo zemer etnije
neper shum fe e fise na ndanė

na i kan pėrgjakur mote epokate stinat

dikuj i t han turk e dikuj latin

dikuj i than me vdekė

sa shum vuajte i gjorė kombi im

dikuj i t han serb e grek

mbi dhe shqiptari sa i lashtė e jetim

sa shum neper kohra ndejte vyshkė stermekė

i te uqajn o kombi im

se her je ringjallė e ke vdekė

dhe prap je ringjallur mbi hi

sa her ke mbetur jetim

oh renkimi i kohrave

ma thuaj psehen ma thuaj

se paku me nje arsyetim


-----
nuk di as kush jam un i pseheve neper shekuj

as qka jam

i biri i kujt jam

per se jetoj me shum fe

per se eci mbi dhe

me zingjirė roberie neper syrgjyne

kazamatave neper azi e ballkan

europes e botes shpernda

si i pafarė e i pa fole

thua se vetem grek e shkja

per ket diell paska n le

e shqiptari diell nuk paska

as yje

o kohra te mallkuara maska e laraska

per se as puhiza as fllade as pyje

nuk na i keni lėnė pa lot e gjak te lulzojnė

sa shum kyn vajtue kavalle e fyell

sa shum motet e shejujt i kujtojnė

her fashist e her komunist


me gjithfar lloj ide

kohrat her na perqajnė e her na ndergjegjsojnė

kush jem ne te vertet ne

sa shum na blejnė e na shatrtojnė
her ne at ide e her ne ket ide

sa shum e moda na i ndrrojnė

sa shum ne besė na kan pre

shekuj t sa shum renkojnė


kush vallė kush jemi ne

na thuaj o i lashti gjen

na thuaj

ti qe ne gjirmet e rrenimeve ne kala rrinisi beden

perse neper shekuj i huaj

aq leht si kashtel na then

e na perqanė

na thuaj sa her kush do vjen

per se po na shkellė i huaj

per se kaq leht na ndersen

e vllaun me vllaė e largon

e shendrron ne qka te don

her ne tiran e shebtorė

her ne demon

her ne puthadorė

e si te don e aktron

token tonė e faren tonė te gjorė


e kahdo shqioptarin e kthenher me sllavian e her me roman

e her me orgji e demagog te pist

her me at fe e her me ket fe


sa i lashtė ky fis qe duket si i pa atdhe

sa kohrat na luajten t'fist

sa fati na ka braktisė

e shqip nuk u gjet ndonje fe

sa kodra per ne ėsht nisė

sa gremina pa fund e pa fre

ne jemi gjamė e madhe e historisė

sa shun na kan gri e pre

sa shum na kan shit na kan ble

sa shum mallkim i tradhtisė

sa shum ka vuajt shqip ajo fytyrė hane

e dielli i arit magjik

sa loti e gjaku ėsht derdhur rrėke

sa shum jan shkyer ilire fustane

pėrdhuar virgjina nder ne

sa dhuna ka ra mbi ne

sa britma ėsht dėgjuar nė ato kohra mjerane

sa shpirti per se gjalli esht bre

sa shum ka vajtuar toka shqperi dardane

e shqipnia etnike me fe

sa kohrat me hile e me klane

sa gjaku e loti na shkoj rrėke

o nėnė e lashtė iliriane

se her rrejshėm detyrueshem kemi bė be

tė kthyer dhunshem kah zgerdheshjet

e duartrokitjet aktore

her ne ideologji

her ne fe


e her ne parti


nga kohrate zeza mizore


sa llojet e maskave na kan bre

sa kurva kohė e rruspi


kaloj duke shkelė mbi ne

ne lloj lloj duartrokitjesh rrejshėm jemi nxe

e her me opium e plot hipokrizi

me shtizė tė shpuar e me shpatė

sa her je veshur ne te zi

shqipni e pa uratė

me sa e sa imponime

diktaturė gjelat e diktat

sa shum kohra na mbuluan me krime

tė mjerė e tė gjorė shqipėtarėt krahthatė

ku ishe ti o koha ime

qė kurrė nuk na u bėre uratė

na le nėpėr gjymtime e lėndime

si krande tė thata mbi dhe

nė emcione tė shum llojshme e rėnkime

na thure me tė ndryshme fe

sa lot kemi pi e pelime

kush pra kush jemi ne

o toka e dashur e ime

pėr se kaq pa mshirshėm pėr se

edhe sot e deri dje

pėr se na mbolle si bimė me rėnkime

pėrse nuk na lan

pėrse

nuk na lėnė tė lirė


shqiptarė me fe pėr mbi dhe
---------
nga autori xhelal ferizi autori nė mėrgim

--------------------------------------

lirik
21-01-10, 22:25
Nuk dua tė flas me ty
--------
autori xhelal ferizi
----------
nuk dua tė flas me ty hieja ime

qė mbete prore hije

as'nje her nuk u bėre rreze

as qels kohe e bukurije

por ec ė sizif'qe' e ec ė

dėnueshėm nėpėr pėrbuzje e prroje absurde

nėpėr balten e shekullit memec

nuk dua tė shihemi as sy mė sy

ti je hije dhe mbete hije mbi dhe

nuk dua tė flas -

ti nuk linde nė tė duhuren fe

as nė tė qėlluaren kohė e emocion

por linde mbi te pa emocion dhe

nė shekullin e quajtur moh

nė numrin e rriskut demon

un nuk e di kush je e pse je

perse linde per se

kujt ju deshte

vrapimeve kohore tė mashtrimit

si pardje e dje

pėrse u veshe

me veshje te imagjinimit

simbol i diskriminimit

si sot si dje

hije prore e mohimit

pa fat e ardhur mbi dhe


prandaj un dhe ti tė mos flasim

as ti pėr mua as un pėr ty

se ti je hije mbi secilin dhe

e huaja-

e un harren i pa atdhe i kohrave pėr'shky

i pa farė i pa fis


ne nuk jemi shitur as nuk jemi ble

akoma po mbajmė te bardhė plis

tė dy nga e njejta kohė po pėlcasim

nuk kem mėmė as at

as motėr e vlla

etni qė na qanė

as dritė qė kujdeset pėr ne

si mua si ty emocionet e akullta na ngrinė e na vranė

ty e mua-

llotot rruspija premtuese mashtruese na kan tha

na than tradhtarė e na shanė


se blozat nga e bardha kohė na ndanė

zezonat bastarde shtigjet e bardha na i kan vra

ti dhe un sot e dje


ti je hije mbi dhe

as dit nuk na lan me pa

un nje pendė qė qanė

ne nuk kemi as qeveri as fe

as dinė as imanė

as kishė as minare

askund nuk kemi as atdhe


as vlla as moter e mėmė qė na qanė

as hallet kush nuk ka per tė na i ndje

se kohrat jan aq tradhtare

si hije nėpėr humbėtira na ndanė

kot po e derdhim lotin rrėke

se jemi tė pa babė e pa nanė

as nuk kemi kund trollė as tokė as det

as shpresė nė ndo'j krua kombėtarė me pi

as qeveri e as deputet

pėr veq do shpėrgaj mėrije tė zi

secili qė kohrave ju bėrtet

qė jeten pendave ua kan nxi

se ti mė linde mua dhe vetveten

nė shekullin absurd tė pa gojė

nė epokat qorre

nė lotet e rrejshme tė kohes

nė udhėt mashtruese me brryla

nė zgėrdheshjet e mohimeve kalendarike

kur koha nuk ėsht as njiher pėr zymbyla

ti qė mė sorollate nė kėt botė tė shkreten

o hieja ime un hyna ne ty

u bėra ti kush e din te verteten

per se mohuesit na kan pshty

ti vrapin e bėre mbas tim mishi

e un mbas hiqi e teje

keshtu paskemi qenė te pa ndarė gjith jeten

ti trupin tim e vure nė lojė


vrapin ma bėre hije

nuk dua si hije te jetoj

dua te jem pendė e veshur lirije

por un pse u bėra ti

e kurrė nuk e mėsova tė kėsajė bote tė vėrteten

as psehet e pa spjegim

pėrse hapi yt ecė nėpėr mashtrime jetike e plojė

nėpėr ushkuret e pėrthurura tė kohrave lavire

ku ėsht caku i yt e caku im

hije qė tė ndjekun hijet vampire

hije ku do qe ikė nėpėr dhena

hije mbi dheun tim

qė motet tė jan bėrė hiena

ti dhe un kemi pi vetmashtrim

ti moj hije e udhve e britmave iluzioniste-

qė ta mbyllėn qdo gojė

ti dhe un permbi secilin dhe jemi jetim

neper kėrcimet e perdridhjet e shekullit mistrec

pėrse duhet si hije ti dhe un tė pseudojetoj

ku ti sa her je trajtuar si harr'ėn-

e nė trajta tė pa drejta je pėrthy

nė shum trajta e tė mundimshme dije

pėrse gjithnji shekullin injorant neper zhgenjime ta mallkoj

qė diellin me gjuhė ari nuk e la-

qė rrezanisht penden time

me gjuhė rrezesh pėr ta pėrkthy

sa engjujt kan mbetur nė ankime

eh o hije


oh mjerane hieja ime


sa her neper udhė ke ngecė

e tė kan quajtur pa faj bi rruspije

kurvarėt e sarhoshėt me emocionin memec

te shurdherit shpirtrisht pa ndegjim

zagarėt demagog e lidhur me bushtra te zgjebosura

askund nuk u duk shekulli yt as shekulli im

edhe pse ti at'ėher nuk ishe hije

por hije sot zhgėnjyeshėm ke ngecė

pendueshėm je ndalur e ke ecur kohrave zigzake

rrugėve tė pa mbarim

e nėpėr mote je kthy

ti me menquri e pa menquri nė rradake

sa her nga qasti e lakmija je ndersy

egos tėnde tė pa vendė e tė pa mendė

sa her vetveten pendueshėm e ke pshty

ti askund nuk gjete vend

shekujt nuk jan pėr ty

ti kot dole nė secilin art e kohė e kuvend'

ti je lindur neper kohrat shpuzė

tė veseve kohore shtriganeper kohrat shkrumb e hi

ne kopshtet e rrejshme te mbjellura me kurtha e shtriga

ne vizllimat mashtruese

ne fatet per sarhosha por qe nuk jan per ty

e penda ime vetmohuese

qe vdekjen sa her e pau me sy

te shikon tash si hije vetmuese

kur ti po mundohesh perseri te ngritesh

qe hije te mos quhesh mohuese


ringjalljeve si feniks u mundove te rilindesh

nė qeliza betejash te pervluara

por gjithnji tash po bindesh

se te rilindesh nuk te kishte hije

as ne kohrat e shkuara

ti me secilin rend kohorė mund te grindesh

do te quhesh hije ma e denuara

se kthesat kohore nuk po kerkojnė tjeter dije


per veq hije te zgėrdhaqe nėnshtruara

e te sterkequra emocione

ti kot perpiqesh e u pėrpjeke

edhe neper kohrat e kaluara


qė tė mos mbetesh vetėm hije


ne lot e ne gjak lirie sa e sa her je ngjye

ne secilen organike ėndėrrimtare rruzė

me mbi nga hiri i shuar pėrsėri

por thyerjet e hilet premtime tė rrejshme tė dhan me pi

epokat zuzare tė kan pėrbuzė

edhe e secili vit kohė lavire e rruspi

ti etshėm deshte tė bėhesh si pendė muzė

nė trokun e harbuar te garave te pa m'shirshme

art tė dėshmuar deshte me pi

o e imja hije

ti me hapin tėnd lakadredhas

e mishit tim te pa sy real - pa ndaras

e hapit tim qe nuk parashikoj

me at rriskun tėnd tė pa fat kohorė

epokave nuk ju ndave

neper ara e fusha mėrije

sa shum neper vdekje per se gjalli je ndry

dhe mbete e mjerė nje hije

kush ty dhe mua te mallkoi

ti apo un mbetem simbol elegjije

perse nuk me flet

perse nuk te flas dot me gojė

ti ece neper udhė tė pa dukshme

tė dy njeri tjetrin fajsojmė

qė tė dy jemi viktima mbi plojė

qė tė dy iluzionarisht po rėnkojmė

nė nje kohė kopile e tallave

e mbyllur nga s'mira e vules sė ligė me dry

nuk dua tė flas me ty hieja ime

se ti nuk i ke vra -

tė gjitha pshtymat qorre qė tė kan pshty

as kohen me ushkurė nėpėr kėmbė

ti edhe kur rrin nėn tėnde hije

nuk din hije hilen nė secilen kohore pllėmbė


nuk din mohueshėm me e shty

se sytė e butė i ke

ti edhe un

jemi qyqarė te pa atdhe
-------------
nga autori xhelal ferizi ne mergim
-------------------------------------

lirik
21-01-10, 22:26
Nė pafajsinė time shpirtė'zemer
-----------
Autori xhelal ferizi
-------------------
Nė pafajsinė time do tė krijohen lot deti
mbi tė cilat do tė notojnė anijet mėkatare
trekėndsh bermudesh aty do tė krijonė gjygjet e dhimbjet
do tė mbyten tė gjith ata qė e bėnė zemren time tė flas vet me veti
----------
nė pafajsinė time do tė mbijė zhgjėndėrr e re
pipat mbi zemren time tė ri do tė qelin
aty nuk do tė hyn ma myk i asnjė shekulli me bre
me vu pranga pėrjetsie e me gjemba dinak per tė dredhur telin
-------
nuk do tė lejoj i riu i menquri vegjetacioni
as i riu pip i zemrees se pafajshme me ideal
nė at zemer do tė mbijė pėrcaktues emocioni
qė tik takun jetes sė re do te ia fal
----------
mos provoni ma o kohra dinake zemra te pafajshme me vra
aty do tė ket te porta e sajė te kujdesshme roje
zhgėnjimet ma shpresa zemre nuk kan zemre pėr tė tha
nuk bėhet ma zemra objekt loje
---------
le ta dijnė tė gjith dinako mėkatarėt
qė kaluan pa u ndėshkuar nga ai det me lot
do tė vijnė nje dit aty kohra e gjyqtarėt
anijet e pamėshira nuk do kalojnė dot
------
se kohrat ndrrojnė e vijnė shtėrngata
secili do tė paguaj
do tė vie njė kohė kur vet as dita e as nata
nuk do tė pranojnė qė pafajsia tė vuaj
----------------

Autori Xhelal Ferizi liriku i vargjeve shqiptare
neper vite me penden shqiptare ne dorė ne atdhe e ne mergime
kenge e poezi shqiptare ne vargje
-----------------------

lirik
21-01-10, 22:27
Dua tė iku nė dhena tjera
nga autori xhelal ferizi
me mallengjim tue fluturue
dikund larg ku mė don pranvera
ku rrin besa tue lulzue
---
nuk dua tė rri ku nuk ka besė
ku gėnjeshtra bėn kėrdi
ku s ' ka ndjenj kund sa njė vesė
ku rrin egoja ne mbretėri
-----
ku mbretereshė rrin prore intriga
ku mbas dore lihet shqiptari
ku ka brryla e gara te liga
ku e ven shputen nderkombtari
---------
vend per mua nuk mbi at dhe
se me mbi nuk mė lėnė hijet
ku ta gjej te bardhė ndoj fe
do ti msyj malet e vrrijet
---
ndoshta atje do te gjej bilbila
zemra te bardha ku i mbajnė motet
do te qaj hall me karajfila
qe mi fshijnė t' pafajshme lotet

por mallkue qoftė tradhtari
qe nuk me la ne te pareve dhe
as armiku as nderkombtari
me varg shqip si diell me nxe
---
se ne shekuj u mboll tradhtija
prandaj iken zogjt shqiptarė
jo bilbil s' ka ardhė lirija
atje ka shum hileqarė
---
atje shum po mbjellen hile
zemra te ftofta e mbajnė tik takun
shum kan vyshkur karajfile
atje ujė e kan bė gjakun
--------
prandaj ik ne tjera dhena
kalo male e brigje te detit
se kjo kohė po shkelė mbi krena
e po qanė vargu i poetit

-------------
autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
21-01-10, 22:29
Mėrgim mė lėsho ,nga ky ferr magneti
nga autori shqiptarė kosovarė
xhelal ferizi liriku
tė kthehem si nji zog nė dheun tim
mos mė le nė lot e nė varg poeti
pamėshirshėm gjithmonė me mohim

me vargun tim qe prore rėnkon
nė qiell e nė tokė e mbi dhe

kahdo tė rrethuar me mohimin e demon
me kohrat qė tallen me ne

po toka ime e lasht ma ndoshta ma s' mė njeh
as gjurmė nuk kam as dielli s' mė buzqeshė
ndoshta iluzioni nė vetmashtrim mė dehė
se lisat nė dheun tim jan gjveshėme vargun gjithmonė nė pėr vuajtje nė udhtim
mos o mergim si peng mos mė mbajė

me kthetra,me dhimbje deri nė asht e rėnkim
mė lėsho nga ky pushtim,plot me vaj

por me thuaj bilbil ne atdhe ku te kthehem
kur toka me mua me dashuri nuk flet
ndoshta veq ne vaj un o pendė do tė zhgrehem
me vargun e lotit si det

se ne dhe te parve thonė akujt jan ra
gjithkah ftoftesia esht shtresue
nga zerma ne zemer rreze ma nuk ka
qe lidhen si dielli me shkrue

e ku te shkoj un me ket pendė jetime
kur vargun askush se shpirtzon
ather o bilbil ku qenka toka ime
ku shpresa ime mund te ligjeron

-------------------
autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare

lirik
21-01-10, 22:35
Bukuroshe vashė ilire
nga autori xhelal ferizi
kushtuar bukurisė se vajzes shqiptare dardane
qė mė je si gjevahire

ti je rreze e zanė tė thonė
dashuria ne shpirtė tė vlon

te bardhė e ke hjeshinė shqiptare
kur ligjeron me gjuhė amtare

dil shiqo andej kah deti
e ne fusha te gjera bereqeti

si shendrisin dielli e hana
ne fusha te gjera e te pana
kahdo rrin e bukura arbria
ku e mbanė artin bukuria

dil e shendrit si meteore
se ma ke hjeshinė arbnore

te dy vetulla i ke harkore
e ke te gjerė tė drejtė krahnorin

lakon belin e kurrizorin
siq lakon shtatin selvija
thua t' ndertoj vet bukuria

po a' s' ma thua ti mua nje fjalė
sa bilbiliat i ke ndalė

me shikime kureshtare
kur ke hedhė vallen shqiptare

thonė vet arti e mahnija

te kan pershkrue ne vargje t' mia

te ka pergezua ty vet ylberi
te gjitha rrezet per njiheri

kahdo shqip flet ku flet etnija
per ty shndritė ka rrezania

se buzqeshjet si kristale
i kan nxitė sa zogj n per male

neper vrrije suka e shprepa
veq per ty me kndue me sqepa

ti n' buzqeshje porsi ari
ke qelė shend margaritari


nen ket qiell e dritė t' qdo ylli
je shpalosė si lule pylli

ke mahnitė sa gurgullima
kahdo ne art jan vargu e rima

poezia e metafora
kan thurė artin dora dora

qehre e jote e pa hile
duket sharm nder karajfile


e nuk kam faj un poeti
qė m' vershoJn si gurra e deti

fjala e mbresat poetike
me t' pershkrue n' vargje lirike

se ti je nje engjellore
lulė magjike nder bregore

kan me dalė arte me shkrue
ne shkelqime me t' pershkrue

si e kerkon vet mrekullija
arti i vargut e hjeshia

si reflekset nder safire
ty moj vashė qe je ilire

ne vargje ari do t qendisi
treqind rreze do ti nisi

rreze vargjesh poetike
se ti je nje vashė magjike

qe si hana ma ke ballin
qdo poeti ia nxitė mallin

edhe vrullin poetik
me te pershkrue ne varg lirik

treqind yje i kam afrue
ne vetull tende me ndrique


se nuk rrin zemra nen dry
kur ti shef ty ata sy

as nji yllė ne qiell nuk mbahet
vet currili kcen e ndahet

permbi gurė e zallinore
kur ta shef qehren arbnore

e shpaloset karajfili
e nis kengen ne pyll bilbili


edhe artet natyrore
ngjyrat te larme ylberore
nisin ty per me te qendisė
kahdo ballit te bukurisė

e vet zemra e gurgullimes
vala e bardhė qe shkon lugines
porsi rimė melankolike
nder kullime aq magjike

veq per ty leht kto gurgullojnė
sharmin tend kur e shijojnė

kur ti lahesh ne valė shkumbore
e i harlisė lulet n' bregore

edhe peshqit ne ngjyra kcejnė
valė me valė ata defrejnė

se i mahitė ajo qehre zane
bukuri e qik's dardane
autori xhelal ferizi nga mitrovica
liriku i vargjeve shqiptare

kenge lirike shqiptare me motive kosovare