PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14

lirik
19-02-10, 22:28
Nuk do tė ket
-----------
nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
-----------------------------
Nuk do tė ket buk pėr ty as notė o vargu im
deri sa tė ket zemėr'vegjėl mbi dhe karkaleca
smirėzi tė lindur nė mangėsi e vogėlsim
gjini hetero jargė'tare e burreca e mistreca
---------
shpirtvegjlit kurr nuk kan qitė diqka nė dritė
as ata me tru mize e me mikro mendė tė kufizuar
o vargu im pėr ty duhet tė flas njė e madhe dritė
e yje tė mdhej tė qiellit tė bekuar
-------------
simrėzijtė nuk mund tė dalin pėrtej jargėve tė tyre tė zeza
lokalist tinzarė dinak e krahinorė
bejtegji rezil cinik zemėrzi qė jan trashgu me tė meta ndėr breza
endacak kotėsira e tė pa emocion puthadorė
-----------
as ata qė jan me kaqikun tė vogel
as picimulat qė si pula qokasin
as ata me tru sa njė gogel
e ata qė pa kuptim gėrgasin
-------------

pėr ty duhet tė flas bukuria
arti i qėndisur
fjala e artė e dashuria
dhe shpirtrat si lule tė harlisur
---------
prandaj rri o vargu im per shpirta ushqyes si e bukur ndoj fe
se edhe dritene diellit disa e kan sha
rri se ti duhesh mbi dhe
ty kohrat nji dit kan me tė pa
------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
19-02-10, 22:30
Oh nga njė mos dije
--------------
Xhelal Ferizi autorė
-----------
oh nga njė mos dije ka ndodhė sa kala jan rrėnuar
nga njė mos dije jan rrėnuar shum bukuri
oh nga njė mos dije sa ura dashurishė jan shkatrruar
e globi sa lotin e ka pi
--------
oh nga njė mos dije sa shum jan paqet tėrhjekė
me rrėnjė jan shkulur miqėsitė
oh nga nji mos dije sa shpirtrat kan vdekė
kan qa sa kohra sa net muaj e dit
-----------
oh nga njė mos dije sa koka u pre
sa shteti me shtet jan mbytė
oh nga njė mosdije sa shum kombe e fe
njeri tjetrit i kan nxjerrur sytė
-------
oh nga njė mos dije sa shum kan qa epoka
sa shum jan kėputė popuj nė mes
oh nga njė mos dije sa shum jan pre koka
edhe jeta nga mos dije mund tė vdes
-------
oh nga nji mos'dije sa aortat nga zemrat jan kėputur
sa gjak ėsht derdhė e kob
oh nga njė mos dije shkurtpamse e ngutur
sa rėnkimi ėsht ndėgjuar nė glob
--------
Autori Xhelal Ferizi
------------------

lirik
19-02-10, 22:31
Shtrejtė do ta paguash nji dit o pėrthurje
---------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
shtrejtė do ta paguash njė ditė o pėrthurje sadiste
qė pėrthurė kohra e paqe
ti je kohė kanibaliste
qė kurtha don e gjaqe
--------
ti je e zezė sadiste e pa fytyrė pėrthurse
ti je ngatrruese e luleve qė shkojnė udhes sė vet
ti je pėr secilen mirqenje shthurėse
lotin ua derdhė qenjeve si det
-----------
se je e tillė nė veper e strukturė
se lidhė pėrthurė rreze e gjithqkajat me nyje
se je ajo enigmė qė fate e gjallesa pėrthurė
me errsirė ke mbuluar yje
--------
ti vazhdimisht pėrthurė
paqe moral e etikė
ti bashk nuk i len dy gurė
nuk di a je qenje a mitikė
-------
nuk di a je fenomen qė pėrcakton qdo fat
nuk di a je gjenetikė
nuk di pėr qdo rrisk a je taksiratė
nuk di kah vjen e kah pikė
-----------
nuk di kush je por ti ngatrron adete
ngatrron edhe karaktere
ti pėrthurė ngatrron devijon edhe dete
pėrthurė nga njiher vetimė e vrull ere
-------
ti pėrthurė shtrngata stuhi e tufane
pėrthurė sa shum bubullima
ti pėrthurė sa kombe qėllime e gjuhė nane
gjakun ua derdhė porsi gurgullima
----------
ti pėrthurė nganjiher at dritė hane
ke nxjerrė tė pėrthurura sa furtuna e valė
ti ke ngatrru mbi dhe tėrmete e vullkane
nėpėr shekuj prore pėrthurse ke dalė
--------
edhe jeten me vdekjen disi i pėrthurė
sa je fenomene e pa dukshme n' diktate
ti nuk len nė materje pa pshtjellu ndoj udhė
pa e pėrthurė e pa e lanė si njė qyqe nate
---------
e vyshkė moshen e gjethin e fleten
e vyshkė lulen bimen barin botaniken
e vyshkė njeriun e kohen e jeten
e vyshkė e pėrthurė etiken
--------
si vdekje e ma e zezė se ajo nganjihere je
nė luftra i ngatrron e i pėrthurė shum fate
ti nuk len askund ndėr kombe e fe
pa i mbulue me tė zi e vuajtje e guna nate
------------
a tė sheh dikush ndonjėher oj rrisk' thurse
e ka ndoj gjygj pėr ty
njė ditė do paguash do mbetesh n' pėrthurse
kohra qė mundem me tė thy
-------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku nė mėrgim
----------------

lirik
19-02-10, 22:31
vetėm nga njė lot njeriu
--------
Autori xhelal ferizi
----------------
un vetėm nga njė lot njeriu nganjėherė
kam krijuar njė kala koder poetike
nė imagjinaten time tė atij' loti tė mjerė
e kam shkruar nji roman dhimbjesh nė zemer elegjike
-----------
kam shkruar nji analitik ndjenjash laborator
kam shkruar nji qiell domethėnje nga ai lot
qė rrėshqiste nė faqe ashtu si i gjorė
e din kuptimin e pėrshkrimit i madhi zot
------------------
Autori Xhelal Ferizi
vargje lirikė nga mėrgimtari i pėrndjekur
----------------

lirik
19-02-10, 22:35
O varre flisni o gurė

----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
Flisni o varre flsni krijoni gjuhė toke
qė tė marrin vesh edhe akujt e errsira
qė tė merr vesh dheu e gjithqka e shqipnisė etnike loke
se drejtėsia mbi dhe ėsht ma e mira
----------------
flisni o heshtje o tė vdekur
tregoni o ju tė vdekur tjerė nga padrejtėsia
pse rrini o varrre heshtur e ju kohra stėrmekur
thuani se nuk durohet ma tradhtia
--------
po vdesin edhe varret tash nga krimi e errsira
edhe i vdekuri dy her po vdes
po vdesin edhe gurėt nga fjalėt e pshtira
asgjė e gjallė mbi dhe nuk do mbes
--------
servilija po vret shekuj e qast
nuk ka ma qeshje me zemer
brryli nuk po lshon mbi dhe asnji rast
lufta po bė bėhet pėr karrigė e emer
--------
dhe vuani o tė vdekur qė vdisni nga dy her
se fajtore ėsht pa shpirtėsia
tė drejtit jan gjithmonė tė mjerė
mbi dhe mbijeton mashtrimsia
---------
pse heshtni o varre pse heshtni o gurė
kush i kėputi shekujt nė mes
kush nuk la lidhur nga zemra nė zemer asnji urė
kush vrau fjalė e besė
---------
i vrau gjithmonė brrylatari
i vrau gjithmonė garė e liga
i vrau i njerzve tugjari e tregtari
i vrau lakmija e shėmtuara karriga
---------
pse heshtni o varre kur gjahtarėt kah ju kalojnė
kur varrosin kėtu naten mbulojnė dinakėrinė
pse heshtni kur dhimbjet kahdo lotojnė e rėnkojnė
e ju e mbani mos guxueshėm heshtėrinė
------------
Autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
e kosoves
-----------------------------
Titulli: Vargje Nga Liriku Xhelal Ferizi

lirik
19-02-10, 23:53
Po sot shqipni pa mė thuaj si je
e shkruar sipas kujtese se vargjeve e ngjarjeve
per vitin 1997 ne shqiperi kur atdheune dogj anarkia
ja disa vargje te mia vajtuese e te dhimshme
qe i shkrova ather kur nuk kisha mundsi te hyj ne at vit ne shqiperi
e shkova ne itali te vllezrit e gruas peer pushime

at vit isha shum i merzitur -
ku i kam shkruar keto vargje qe jan ndryshuar aty ktu
e po qaja me vargje per fatin e kombit dhe mendova se mabroj shqipnia

vargjet e mia ather nuk kishin se si me dalė ne siperfaqe

te gazetave mendjemdha injoruese
e te televizionit te disa tipave hund perpjetė
poashtu injorues

si gjithmonė me lotin rrke
vuajtje e gjak tue derdhė mbi dhe
gjithmonė gjak t' del prej damari
veq pse shkurt po sheh shqiptari
---
pėr dy pare vret e pret
e len votren nė zi e shkret

e shet vashen shqipe tė re
nanė shqipnin gjithkah tue bre

breje nė akte e pislleqe
gjithkah mbjellet punė e keqe

e nuk mbjellen jo kopshtije
as nuk mbjellet shkollė as dije

por ma shum po mbjellen fe
djaj e skile pėrmbi dhe

po kush tė qiti me kry e nė hi
po kush tė dha hile me pi

e katran kush tė dha si ngjyrė
kush ti humbi besė e ftyrė

kush tė la pa nderė e plis
kush tė rrxoi mbi dhe si lis

po ti ishe e burrave nanė
nė ty betue jan diell e hanė

nė ty betue jan edhe tjerė
besė kanu e erz e nderė

por ti sot mė thuaj si je
kush tė la rrxue kshtu mbi dhe

kush ti preu ty ligje e shpresa
kush tė ndrroj me interesa
---
kush ta solli anarkinė
kush te mbloj me trinitrinė

tre gishtrij kush t' ngriti n' vlorė
kush te la mbi dhe te gjorė-

qani ju vasha qani ju gra
se jan qua n' kėmbė grek e shkja

te huaj te tjerė e te pa fe
mos me lanė shqipni mbi dhe
autori ne mergim xhelal ferizi liriku

lirik
20-02-10, 00:44
O DRITė E VOGEL Qė PėRMBANė DėSHIRė
nga autori xhelal ferizi
sa te dua ne arte nė varg me zgjerim
sikur ta kisha diell shekullin me te mir
vargun me te mir ta ndriqoj n'zberthim

o varg qe je dritė e bardhė emocionale
errsirat ne tru i i ndjek i shperndanė
un jam zog cicerues neper fusha e male
kohrat emocione te ligjeroj me than

o kohė qe shpalosė me varg te lirikut
deri ne gjene thell sa do ket mistere
ku secila germė ėsht sy i qerpikut
e secili varg diell nje pranvere

o pendė ti qė dukesh si njė magjistare
por ngjyrat i ke te kaltra por si dete
ti je perplot metafora shqiptare
arti me i pashterrshem ne ndjenja ' serkete

e ti o lirik thue se gurrat botrore
per ty kahdo rrjedhin ne pendė
vet yjet e dijes e thesare mendore
me vargun tend do te bien n' kuvend

a thua vet zoti me muzat e qiellit
gurrat ti lshon poetike
ujvarat prore e rrezet e diellit
do ti pergzojn n' shekuj kto vargje lirike

e sa her vet urtesia e hanes
me gjith shpirte te drites shqip te ka urue
jan ringjallė sa ndjenja te tokes se ilirianes
nuk duan ma te vdesin t' kekrojn me cicrue

prandaj cicero me penden shpirtrore
edhe pse shum djajt udhen ta kan pre
se ne shpirtsi kohrash me lirikė arbrore
porsi gurgullima arti do t' shkon rrke

as prrojet magjike qe ndjenjsojnė sa valė
me ato shkumbardha qė tingllojnė kah pyjet
porsi melodia qė yjet i ndalė
vargu i emocionit i zgjedhė pranga e nyjet

kund nuk len ne shpirtė ndoj roberi n' zingjirė
shpirtit ja len gzimet t' qela me u harlisė
vargu magjistarė me fjalen e liriė
ka me qen nder mote vula e bukurisė

prandaj ligjero se edhe shpirti i zallit
edhe guri e ndjenja ka nisė me shpirtzue
kur ti me varg tendin por si arti i mallit
me gjuhen shqiptare larg shkon tue jehue
autori xhelal ferizi

lirik
20-02-10, 00:46
O DRITė E VOGEL Qė PėRMBANė DėSHIRė
nga autori xhelal ferizi
sa te dua ne arte nė varg me zgjerim
sikur ta kisha diell shekullin me te mir
vargun me te mir ta ndriqoj n'zberthim

o varg qe je dritė e bardhė emocionale
errsirat ne tru i i ndjek i shperndanė
un jam zog cicerues neper fusha e male
kohrat emocione te ligjeroj me than

o kohė qe shpalosė me varg te lirikut
deri ne gjene thell sa do ket mistere
ku secila germė ėsht sy i qerpikut
e secili varg diell nje pranvere

o pendė ti qė dukesh si njė magjistare
por ngjyrat i ke te kaltra por si dete
ti je perplot metafora shqiptare
arti me i pashterrshem ne ndjenja ' serkete

e ti o lirik thue se gurrat botrore
per ty kahdo rrjedhin ne pendė
vet yjet e dijes e thesare mendore
me vargun tend do te bien n' kuvend

a thua vet zoti me muzat e qiellit
gurrat ti lshon poetike
ujvarat prore e rrezet e diellit
do ti pergzojn n' shekuj kto vargje lirike

e sa her vet urtesia e hanes
me gjith shpirte te drites shqip te ka urue
jan ringjallė sa ndjenja te tokes se ilirianes
nuk duan ma te vdesin t' kekrojn me cicrue

prandaj cicero me penden shpirtrore
edhe pse shum djajt udhen ta kan pre
se ne shpirtsi kohrash me lirikė arbrore
porsi gurgullima arti do t' shkon rrke

as prrojet magjike qe ndjenjsojnė sa valė
me ato shkumbardha qė tingllojnė kah pyjet
porsi melodia qė yjet i ndalė
vargu i emocionit i zgjedhė pranga e nyjet

kund nuk len ne shpirtė ndoj roberi n' zingjirė
shpirtit ja len gzimet t' qela me u harlisė
vargu magjistarė me fjalen e liriė
ka me qen nder mote vula e bukurisė

prandaj ligjero se edhe shpirti i zallit
edhe guri e ndjenja ka nisė me shpirtzue
kur ti me varg tendin por si arti i mallit
me gjuhen shqiptare larg shkon tue jehue
autori xhelal ferizi

lirik
20-02-10, 10:43
E u nji mend paski mendue
.........................
nga autori xhelal ferizi
.................................
eu nji mend paskit mendue
ne shpirte e zemer ju palue

fort mi keni ato besime
se shqiptare penda ime

edhe vargu i diellatarit
ka me mbetė n' mshirė t 'mohimtarit

jo ai zot nuk e ka shkrue
me mbetė vargu tue vajtue

ne doren tuej qe ė sht mizore
neper udhė te ftofta e rrmore

qe mi ka ai shpirti i juej
qe as n' varg dot se' pershkruej

ne ato te akujve te mjera shtresa
qe ju ndajnė me interesa

vargu im esht i biri i qiellit
e ka shpirtin t' rrezes t' diellit

e s perkulet sa te jet jeta
ka me kndue per troje te veta

e me akuj s' binjakzohet
ne zogj magjik ai ligjerohet

sa ma ka shpirtin rreztarė
e nuk hyn nder mohimtarė

as nuk rrin aty nuk mbinė

veq n ' per yje n' mote e stinė

nuk ligjron te qyqet n' verė
neper akuj e shpirta t' mjerė

s' ka me mbet vargu me vlerė

as nder plehra nuk do te mbihet
ne kohra qyqe nuk i rrihetpor se ne tjera te bardha rreze
qe do i sjell nji diell n' per breze

nji diell tjeter e kohe e re
ka me i derdhė n' ndenja si rrke

porsi rrkeja e gurgullima
ne gjuhe magjike e rima rima

neper udhet rrezatare
ka me u kndue me gjuhė shqiptare

kahdo ne ndjenja me vershue
ne emocione tue ndikue

te sternipat e teutes
ka me u kndue ne tel t' lahutes

s' ka me mbetė nen shpirta shkje
se ne fat t' dielli ky esht le

per me i dhanė kohrave sy
ne ktehtra t' djajve mos me u thy

por se sot shpirti i vampirit
nuk ka ndjenj per varg t' ilirit

as per fjalė te bardhė shqiptare
se damart po u duan veq pare

andej fort me e cė lakmija
e jo gjaku e bukuria
nuk i ndjejn vargjet e mia

se ne at gjak nuk ecė aroma
por opiumi aty e koma

vetmashtrimi e gjelozia

edhe errsira e shkurtpamsia

e bejn ligjin kah damari
e jo ndjenja e kandari

qe me matė ai ne shpirte pa hile
cakun te vargjeve karajfile

as ndoj tjeter vlere shpirtrore
veq sarhoshet gjuhė kohore

qe po pshtjellen si rruspija
tu i mashtrue fiset e mia

eh lirikė ti mori gjane
fluturo mbi tokė dardane

fol me lule e klorofila
e shartou veq me bilbila

por ne shart t'lig ti kurr mos bjer
n'shpirtsi t' liga e shpirta t'mjerė

qe n' sundim rrijn te pazarit
shesin shpirta n' rrotė t'dinarit

per nje rrotė per pak pare
shkojne tue lue at lojė rrogtare

as mos rri ku rrin sklalveria
qafa shtre nen do rruspija

por se rri o vargu i mirė
me ylberin zemermirė
e nder bele ku i thone nektare
neper lule e bimė shqiptare


vargu im shpirti i shqiptarit
nuk hyn ne thunder t' perdredharit

qe ma dredhė shpirtin si era
kah ti frynė ne vesh e mjera

ajo kohė e msymje zhgjyre
pare e ndyrė pa kurfa ftyre

e do maska soje te liga
qe mi mbajn po ka dy biga

biga shpirti i mbajn perpjetė
thue po jan merita vet

por meritė si kan dy pare
veq perulje pshtjellimtare

tue vrapue mbas pjat's servile
shkelin vargjet karajfile

se ata jan msue me lpi
t 'qifligarve mohimgji

edhe jargė e metelikun

por ky zhgjyr se shtron lirikun
vargje lirike te kohes se re
nga autori xhelal ferizi

............................................

lirik
21-02-10, 00:41
Puna pėr atdhe
nga autori ne mergim xhelal ferizi
Pėr Atdhe ju s “jeni thye,
E, punė tė mira jeni tu krye...

Me ata rreshta shndritė prej ari,
Me atė gjuhė qė ua la i pari!

Me ato pena qė rrjedhin bashkue
Besa mirė jeni tue shkrue

Mirė po shkruan Mona e Xhemili,
Mirė po shkruan edhe Fadili!

Me atė gjuhė qė i thonė shqiptare,
Dridhin qendrat ndėrkombėtare!

E, ajo ngjyrė qė e shkrijnė prej ari,
U bėftė dritė pėr komb shqiptari

E ju tre qė jeni bashkue
Vargu juaj ah qoftė lavdėrue

Mos lėshoni pritėn per t' gjallė,
Shkruani pėr dhe e shkruani pėr zallė

Pėr etni qė e don Shqipėria,
Shkruani vargje pėr vise t' mia!
kahdo etnike rrnon shqipnia

Pėr ēdo gurė qė e kemi n“mexhė,
Mbi Preshevė e mbi Medvexhė,

Mbi Ulqin e mbi Tivar,
Penat tuaja u mbulofshin me ar!

E, unė e dua, kush pėr Atdhe:
shkruan me penė aq rreptė si rrufe!

Si ajo Mona, Gjeraqinė,
Qė me shkrime e mbronė Shqipėrinė!

Dhe, Fadili nga Ashlani,
Brez pas brezi fis Dardani!

Dhe, Xhemili tetovari,
Mirė cicėron me gjuhė shqiptari!

Si bilbilave po u shkon moti,
Pėr Atdhe ju ndihmoftė zoti!

Shkruani gjithė pėr komb e t“ parė,
E mos falni ndėrkombėtarė!

As armiq por as tradhtarė!

Mos lejoni as hiena,
me i kputė shqipes ata krena

Pėr me e shqye Atdheun nė copa,
se ju punon pena dhe koka!

koka e juaj punon pa hile
se ju jeni karajfile

ne toke dardane nen at qiell
shkruani ne rreze si ai diellMirė pėr besė mė keni pėlqye!
Mirė po shkruani fund e krye!

Mirė po shkruani e keni n“gjak,
Shqiptarizmin e ndezur n“flakė!

Qė n“ damarė tė lashtė e keni,
Sa mirė kohės, po i rrėfeni!

Edhe botės me i tregue
Jo, Shqiptari me u robėrue

Se n' roberi mė s“ bie Shqipėria,
Pa ra globi n“zjarr e shkėndija!

N“shkrumb e n“ hi , pa u djegė Ballkani,
Shkruani pra, o bij dardani

gjak shqiptari e iliriani

penda e juaj ngjyrė meteore
mirė po shkruan per tokė arbnore

le te ndegjohet zė i juaj
nėpėr vite e neper muaj

zėri i shqipeve nė ēdo forum,
se shqiptart janė t“mirė me brum

Kush shkruan drejt pėr dheun e vet:
Ju shtoftė ngjyra sa njė det!

Mos i shterrtė pena pėr dhe,
Pėr etninė, e ku ėshtė le!

Gurė me gurė e vi me vi:
Gjithkund shqip - ku i thonė Shqipni

autori xhelal ferizi ne mergim
kenge kushtuar aktivistve te qeshtjes kombtare

lirik
21-02-10, 13:56
Ata qė mbijnė mbi gjelozi
.............................
autori xhelal ferizi
ata qė mbi gjelozi mbijnė
e nė gjelozi rrenjosen
qakaj bėhen tė seciles mirėsi
e kohė
ata neper smirė pshtirosen
me grepa te zi
per te tjeret duan gatisin vetem moh
mundojhen ne majat e sadizmave te arrijnė

ata edhe faktiken kohore e te qenshmen arkeologji
nė egon e tyre ngrijnė

arkeologjine e bejne ideologji

ata grabitjen me dolli i pijnė

dhe me hijet zuzare krekosen

ata rreth lojes se hileve gjithmone verdallosen

ne te tyre asimilim kohrat i shkrijnė

mbi rrena te historise mundohen te persosen

aktrushem bejn elegji

dritat mundohen ti nxijnė
ankohen me histeri

ata me diploma hipokrite

neper shekuj pshtirosen

suksese me kthetra mizore arrijnė

shekujt kahdo i pervetsojnė

ata nuk u duan luleve tjera kurfar rrite

materiet nga ata gjėmojnė

autori xhelal ferizi

lirik
23-02-10, 06:49
Ty te kan pershendetur zogjt ne fluturim
...........
autori xhelal ferizi
.............................
ty te kan pershendetur zogjt ne fluturim
bukuritė e arti vet
e vargu shpirtbardhi im
dollia e ylberit vet

e di s e me ke mik e shok
e ndjej eren miqsore
poetet jan lule mbi tokė
erėrat i joshin arbrore

e di se ke vuajtur ke dėnesė
fjalve ua nxore lotin
e di s e te kan pre kohrat ne besė
e ti pa hile e ke dashur motin

por koha e moti s' kan mshirė
ata mbi lule shkelin nganjiher
te thrret pa hile vargu im i lirė
bėhu prap zog ne pranverė

se nuk ka ma e bukur se e lirė cicerima
flutrimi shqip degė mė degė
se koha dehet nga e jotja ligjerima
nga vargu yt per toskė e gegė

ti e din se poetet fjalen e pijnė
poemen e kan pije te artit magjik
ata per nje fjalė damarėt i shkrijnė
vrapojn ne mbas qdo qelsi kohorė poetik

a e din se un ne varg te kam skalitė
se ndjenjat e ylberit nga ti i kym kthye
ti je vet nje lule qe pa hile je rritė
kercyellin qe deshten me ta thye

qe dora im qe akom a mbanė pendė
qe edhe e shtrejti pergezimi
ty arti im ka per te mbajt ne mendė
deri sa mbi dhe te rrin ndriqimi


artin nga gurat e kam nxjerrė metafore
vetem per shijet tua qe qeshen
e ua kalojne shijeve rrezatore
n currila e ylbera me hjeshi kur ndeshen

un refleksin e tyre e kam pa
prandaj ta dhash krahasimin
currilat si melosi mahnisht kur jan nda
ather e mendova per ty ligjerimin

se qehret e tua ishin art i tillė
shartim me qeshje mahnije
ti me sqepin tend e gezon qdo prillė
kur ciceron embel ne mes idlije
autori xhelal ferizi

lirik
23-02-10, 20:20
diku rreth 17 persona ju bjen me i dhan nga 50 euro ata qe jetojn ne kosovė
perjashtohen nga ky aksion se nuk kan
vetem ata qe jan ne europe dhe amerike
qe punojn e i kan mundesitė materiale
sepse ata q ejetojn ne kosov nuk kan prandaj nuk hyjn ne ket aksion

lirik
25-02-10, 11:21
Vala valen
-----------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------
vala valen do ta shtyjė
shekulli shekullin do e ndjekė pas
varur qiellit do tė rrijnė yj
e tėrmetet tu u pėrplasė
---------------
do tė lulzojnė gjithė fusha e male
era do tė lkundė gjith druj e lisa
do tė ecin stin't ngadale
por do tė mbes shqipnija n’plisa
----------------
e nėse motet ikun n’ breza
ecin detet me ujė e zalle
mbushet toka me varreza
e ’s’ mbarojn t’ dheut brenga e halle
-----------------
e dhe qyqet ‘t’ndrrojnė fole
karajfilat qehre ndrrojnė
sa tė ket gjak ndėr kombe e fe
mallė e lot pėr ty do t’ m’ vlojnė
----------------
do t’ mė vlojnė pėr ty shqipni
ku t’ rrijnė t’ bardhat pllaja e vrrije
kahdo shqip me gjuhė etni
shqip ku t’ bjen flladi me hije
------------
e sa tė ket trupa qiellore
qė tu u endė rrijnė n’kupė gjithsije
do tė buroj gjuha arbnore
si e pashtershmja gurrė mahnije
-----------------
qoftė mallkue ai nė fis e farė
gjuhen tė lashtė si mjaltė nder hoje
qė e mohon tue kenė shqiptarė
thue se e ndrron ndoj gogel loje
----------
Shkruar nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
--------------------------------------------
kėngė shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
25-02-10, 11:38
Disa me hilet e tyre

nga autori xhelal ferizi nji nder autoret e sulmuar
i te gjitha kohrave i sulmuar nga qarqet destruktive
tradhtare

disa me hilen e tyre kan msy drejt qiellit
edhe qiellin per ta mbushur me hile
disa kan msy edhe drejt diellit
pasi kan vyshkur lulet karajfile

askund nuk doli gjeniu ti ndaloj
as menquria kohore
liriku i gjorė me varg e pendė vrapoj
ti ndaloj shigjetat e tyre djallzore

ata ju sulen objektit e fjales
ju sulen mbi dhe drejtesisė
ata ja pergjaken gurgullimen vales
te bijtė e kohė rruspsisė

liriku andej e liriku kendej
ate e quajten te pa dije
qakajt ushujzat e djajt e pa frej
zezėtaret zuzaret
qe duan ti mbulojnė gjithqkajat me hije

vargu im vrapoj me helmeta
e kahdo me mburooja artistike
qe ju te mos ju helmohet materja e jeta
te lire te jetoni ne shqiperi etnike

ata deshten tu a helmojen yjet
kahdo vlerat e idealet
ata deshten te ua helmonjne enderrat lulet e pyjet
brigjet elugjet e malet

deh deshten te ua helmojne etiken
kahdo esencat e thelbin e moralit
poeti elshoj me rreze liriken
te ua mbroj ju shpirtin me rreze djal pas djalit

poetin duan te ua vrasin
krymbat kan dal mbi nevojtore
kafshet kohore po plllasin
po sulen mbi ndjenjat arbnore


e ju vraponi o drangoj
e ju trimnesha te mendjes arbnrore
bini per mbi djaj zagar e qapoj

qe duan te ua sjellin zezonat mizore

dhe rrini perkrah lirikut
kah jarget zuzare mos u rreshtoni
mos pini mashtrime nga jarget earmikut
te gjith si qeliku qendroni
nga autori xhelal ferizi penden te cilen e urrejn
qakajt e degjenruar dhe e duan lulet e pa djallzuara

lirik
25-02-10, 12:00
ikė se pendjkjet
xhelal ferizi autori
disa gjėra i bej per inat te mohimit
ik o poet ik s e perndjekjet
po vjen i ziu kontrolli
ti sa e sa her i ke shmangur vdekjet
kush perdnjekjet i polli

ik kalo muret neper lagje shqiptare
ik se po te ndjekun barbaret
tradhtite hijet spiunlliqet mercenare
e kahdo te mjerė trutharėt

dikush te ndiqteme fjalė
dikush me hijena e shpoti
kohrat perndjekjet kurr nuk ti kan ndalė
talljet po ngrisin dolli

e del por si mbret i biri i rruspisė
qe fjalen perdredhė me njiqind ushkure e bishta
i biri i pansllavit e te zez ė trinitrisė
ne vlore e himare me tre gishta

vrapon neper gara bollano e omonija
e turr e vrap si hije pas lirikut
tradhtaret me thumba e kahdo ironia
sa shum taborre te armikut

ik lirik kalo mure si atlet
se dielli udhen te ndriqon
nuk ka neper prroje as djaj as nalet
qe ty mundet artin ta shemton


ik lirik vrapo prore malit
pende n merre me vete
se vargjet tua bukuritte djal pas djalit
si valet do ligjrojn mbi dete

se kot ekan kan stilet histerike

e varret qe mundohen te jen mbretri e jetes
oh se ti je penda e lindur magjike
ne ball do ti prijsh te vertetes

a nuk e shef se lulet me shum ngjyra e lloje
te gjitha me emrin esteteik
me me te zgjedhurat urime e aroma goje
te urojn ty penden e vargun lirik

se kot e ka i i ziu tradhtari
kot e ka hamshori
se ty te bekoj dielli o varg rrezatari
ty te pergzoj meterori

kot e kan zvarraniket mbi bari
qe heshtur vijn mbi fjera rrėshanė
per te kafshuar e helmuar ket art magjistari
te gjuhes amtare nanė


lirik ata vyshken fishtė e migjen
naimin e lan tha pran nji qiri
ata jan te smure ne gjak e ne gjen
por vargu do te mbes si safiri

autori xhelal ferizi

lirik
26-02-10, 18:19
Ikė se perndjkjet
xhelal ferizi autori

ik o poet ik s e perndjekjet
po vjen i ziu kontrolli
ti sa e sa her i ke shmangur vdekjet
kush perdjekjet i polli

ik kalo muret neper lagje shqiptare
ik se po te ndjekun barbaret
tradhtite hijet spiunlliqet mercenare
e kahdo te mjerė trutharėt

dikush te ndiqteme fjalė
dikush me hijena e shpoti
kohrat perndjekjet kurr nuk ti kan ndalė
talljet po ngrisin dolli

e del por si mbret i biri i rruspisė
qe fjalen perdredhė me njiqind ushkure e bishta
i biri i pansllavit e te zez ė trinitrisė
ne vlore e himare me tre gishta

vrapon neper gara bollano e omonija
e turr e vrap si hije pas lirikut
tradhtaret me thumba e kahdo ironia
sa shum taborre te armikut

ik lirik kalo mure si atlet
se dielli udhen te ndriqon
nuk ka neper prroje as djaj as nalet
qe ty mundet artin ta shemton


ik lirik vrapo prore malit
pende n merre me vete
se vargjet tua bukuritte djal pas djalit
si valet do ligjrojn mbi dete

se kot ekan kan stilet histerike

e varret qe mundohen te jen mbretri e jetes
oh se ti je penda e lindur magjike
ne ball do ti prijsh te vertetes

a nuk e shef se lulet me shum ngjyra e lloje
te gjitha me emrin esteteik
me me te zgjedhurat urime e aroma goje
te urojn ty penden e vargun lirik

se kot e ka i i ziu tradhtari
kot e ka hamshori
se ty te bekoj dielli o varg rrezatari
ty te pergzoj meterori

kot e kan zvarraniket mbi bari
qe heshtur vijn mbi fjera rrėshanė
per te kafshuar e helmuar ket art magjistari
te gjuhes amtare nanė


lirik ata vyshken fishtė e migjen
naimin e lan tha pran nji qiri
ata jan te smure ne gjak e ne gjen
por vargu do te mbes si safiri

autori xhelal ferizi

lirik
28-02-10, 10:03
Klubi Multikulturor Shqiptar // 89075 Ulm (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ulm&action=edit&redlink=1)
Klubi shqiptar 'Nurije Zekaj' // 45141 Essen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Essen&action=edit&redlink=1)
Shoqata 'Liria' // 79106 Freiburg (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Freiburg&action=edit&redlink=1) im Breisgau
Shoqata 'Nėna Terezė' // 73037 Göppingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=G%C3%B6ppingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata 'Mėrgimi' // 74363 Güglingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=G%C3%BCglingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare pėr informim dhe ndihmė e.V. // 21077 Hamburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg)
Shoqata pėr kulturė dhe ndihmė Kosova e.V. Hamburg // 21217 Seevetal (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Seevetal&action=edit&redlink=1)-Fleestedt
Bashksia kulturore shqiptare e.V. // 22305 Hamburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg)
Shoqata shqiptare e punėtorėve // 22765 Hamburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg)
Klubi shqiptar Kosova e.V. // 21109 Hamburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg)
Klubi shqiptar 'Jusuf Gervalla' // 30451 Hannover (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hannover)
Shoqata shqiptare Heidelberg // 69226 Nusloch (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Nusloch&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Ylfete Humolli' // 56244 Helferskirchen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Helferskirchen&action=edit&redlink=1)
Klubi shqiptar 'Kaēaniku 90' // 50825 Köln (http://sq.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6ln)
Shoqata Ganimetja Turbeshi pėr Kosovė e.V. // 57368 Lennestadt (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Lennestadt&action=edit&redlink=1)
Klubi kulturo sportiv gjermano-shqiptar 'Prishtina' // 79506 Lörrach (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=L%C3%B6rrach&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Bardhosh Gėrvalla' // 71640 Ludwigsburg (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ludwigsburg&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Dardania' // 68199 Mannheim (http://sq.wikipedia.org/wiki/Mannheim)
Shoqata shqiptare 'Z. Hajdini' // 72469 Meßstetten (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Me%C3%9Fstetten&action=edit&redlink=1)
Lidhja demokratike e shqiptareve nė gjermani // 45470 Mülheim (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=M%C3%BClheim&action=edit&redlink=1)/Ruhr
Qendra e pavarur kulturore shqiptare "Rilindja" // 80937 München (http://sq.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnchen)
Shoqata shqiptare 'Ylfete Homolli' // 75387 Neubulach (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Neubulach&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare Nordrhein-Westfalen // 57647 Nistertal (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Nistertal&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Jehona' // 90441 Nürnberg (http://sq.wikipedia.org/wiki/N%C3%BCrnberg)
Shoqata shqiptare 'Kadri Zeka' Nürtingen // 73257 Köngen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=K%C3%B6ngen&action=edit&redlink=1)
Klubi shqiptar 'Kosova' // 78315 Radolfzell (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Radolfzell&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Iliria' // 78628 Rottweil (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Rottweil&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Isa Boletini' // 71063 Sindelfingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sindelfingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Malėsia' // 70197 Stuttgart (http://sq.wikipedia.org/wiki/Stuttgart)
Shoqata shqiptare 'Rugova' // 70184 Stuttgart (http://sq.wikipedia.org/wiki/Stuttgart)
Shoqata shqiptare "2 Korriku" // 59846 Sundern (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sundern&action=edit&redlink=1)
Shoqata kulturore shqiptare "Skenderbeu" // 53840 Troisdorf (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Troisdorf&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Drita'// 72070 Tübingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=T%C3%BCbingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Agimi' // 78532 Tuttlingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Tuttlingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Shaban Polluzha' // 79761 Waldshut (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Waldshu&action=edit&redlink=1)-Tiengen
Shoqata shqiptare 'Shaban Polluzha' // 74731 Waldürn (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Wald%C3%BCrn&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare '7 Shtatori' // 73642 Welzheim (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Welzheim&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Katerina Cilka' // 65197 Wiesbaden (http://sq.wikipedia.org/wiki/Wiesbaden)
Shoqata e pjesėtarėve tė pėrkatėsisė shqiptare nė Wilhelmshaven e.V. "Kosova" // 26382 Wilhelmshaven (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Wilhelmshaven&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare '7 Shtatori' // 42289 Wuppertal (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Wuppertal&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Dardania' Würzburg // 97225 Retzbach (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Retzbach&action=edit&redlink=1)
LDK - Lüneburg (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=LDK_-_L%C3%BCneburg&action=edit&redlink=1) // 21337 Lüneburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/L%C3%BCneburg)(1995-2000) e pa zyrtarizuarMarrė nga "http://sq.wikipedia.org/wiki/Lista_e_shoqatave_shqiptare_t%C3%AB_zyrtarizuara_n %C3%AB_Gjermani"
Kategoritė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Speciale:Kategori): Shqip (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Shqip) | Gjermani (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Gjermani)
ShikimeTe dashur lexues po ua dergoj ketu edhe emrat e adresat e shoqatave shqiptare ne europė
te cilat ju me kontributin tuaj mund ti ndihmoni kontaktoni e forconi bshkpunimet me shqiptar

shkruani andej letra per kontakte e bashkpunime
te shqiptarit me shqiptarin
qdo her duke zgjedhur gjuhen dhe fjalen me kujdes

per kordinimet tuaja dhe bashkpunimet tuaja si bashkatdhetarė-

shkruani letra ktyre shoqata pasi q e te keni gjetur ne librat e telefonit

numrat e tyre
dhe kontaktoni per bashkpunime e renditje gjith kombtare

nenshkruani peticiionin kunde r kroracis ė
ne gjygj te strasburgut te europes kunder talljeve te kroacise
qe behen ndaj shqiptarve mergimtarė paditeni kroacine ne gjygjin e strasburgut me nje peticion qe fyen jo vetem kombin shqiptar
por edhe vizen e qendrimin ne shtetet e europes fyen komplet administratene europes e botes ku shqiptari kalon pa viza
e vetmja esht kroacia qe pa kurfar trupi vjedh mundin e shqiptarve
per nje vize kalimi duke maltretuar me mbushje te komplikuara dokumentesh
ne konsulata kroate formular te pa kuptimt per nje vize kalimi
kroacis do ti hakmerren brezat shqiptar per ket sjellje nuk do ti harrohen keto vuajtje qe ua shkakton shqiptarve te cilet kan ne pasaporta leje qendrimi te perherhshem ne vendet eruopiane kroacia po i vbjedh parat e shqiptarve mergimtar dhe atyre ne atdhe per nji viz kalimi per te ndertuar rruget e
tyre rrugete kroatve dhe pasurimi i burokracise kroate me hani e plaqke
po behet nga mundie parat e shqiptarve ne mergim

kundershtoni per maltretimin e shqiptarve me peticion paditeni kroacine
ne gjygjin e strasburgut dhe kekroni kthimin e parave te gjith mergimtarve shqiptar q ekroatet ua kan plaqkitur pa te drejte
ne rrugen tranzite me viza jam i bindur se mergata shqiptare dhe kosva e shqiperia do te fitojn gjygjin

keto jan poshtersi te ulta e te ndrya qe u bejne koratet me viza kalimi vetem per nji tranzit kalimi per te shkuar ne shtepi mergimtarve shqiptar
ky rracizem maltretues duhet ti thuhet stop me vendosmeri dhe qdo lloj plaqkitje te shqiptarve rrugve e neper kufij
mjaft ma me poshtersi deri sa esht gjygji i strasburgut perse rrini pasiv shfrytzojeni punoni me peticion e nenshkrime

mjaft ma me fashizmin e tyre plaqkitsit ustash antishqiptarė
dhe ata ne kufij q e po na zhvatin para pa arsye qe nuk ju dihet destinimi nga bandat dhe klanet mafioze


kroacia duhet ti ndal keto sjellje antishqiptare
qe neket rast po e luan rroline nje serbie te dyt
dhe po i pengon per tranzit mergimtarėt shqiptarė
kroacia na ka pranuar vetem nen trysnine e amerikes per ndryshe nuk do ta pranonte kurr koosven ajo esht serbi e dyte per ne shqiptarėt

te gjith ata q ekan lidhje shqiptare dhe adresa qe shkojne ne dobi te interesuarve per kontakte dhe unitet ne sherbim te atdheut
le ti japin ne nje teme te evqant adresat sepse adresat sherbejn per bashpunim dhe kontakte
pa bashkpunim kontakte dhe kordinim
nuk ecet para te humbur dhe te tretur keshtu do te mbesim pa komb pa atdhe pa liri te mjere te humbur te tretur punoni ne sherbim te qeshtjes kombtare
dhe te interesave tuaja duke u forcuar individi dhe lidhjet forcohet kombi

e shoqeria shqiptare punoni kontaktoni mos rrini se kohrat po ecin e ne po ngecim

lirik
01-03-10, 19:51
xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

NDRYSHONI

ndryshoni s e mjaft ma me errsirė
ndryshoni ne secilen mikro’pjesė
dhe merrni mėshiren nga shpirt gjera e quajtura dritmirė
se shqiptari ne pranga te akujve po vdes
dhe merrni shpirtė mirsi thell nga thellsija e diellit
ne gjenet e tij kopshtare
sa ma thell te virgjra nga vlerat e qiellit
vendosni ne ndjenjat shqiptare
se kshtu ma nuk ecet neper ket ferr akull
qe vdekson shum tipare
do te bjen etnija ksaj gremine shakull
dhe jeta e motivet shqiptare
xhelal ferizi autori

lirik
01-03-10, 22:41
Ikni o kthetragji

nga autori xhelal ferizi

ikni nga ne o,kthetragji
lshonani diell'e hanė e yje
se u tha etnija n' letargji
se u thanė ara e fusha e pyje

ikni o tradhtarė pushtues e shkels tjerė
lshone token ku i thonė shqiptare
s,keni lėnė stinė as pranverė
lirė me ecė n' binarė kombtare

ikni o tė poshter bijė tė aferes
e tė tjerave talente myku
qe ja ndalni hovin vleres
gjithfar huti e soj qyryku

leni fronet sulltaniane
e bashkupnimin me demona
se u mbyt toka iliriane
po qajn,t' varfra trojet tona

ikni se ju jeni kolerė
mish me sy pa mend e dije
jeni klane e rrogtarė t' mjerė
jeni te urdhrave bishta e hije

leni lirshėm gurė e dhe
n' hov le te ecė drita shqiptare
gzimi shqip,n qdo gjak me nxe
tue marr hov n' per rrugė shkollare


e mos shpėrndani rrugve qorre
gjithfar lloje zhgjyre t'mjera
qe shqiptarėt nen dhe as vorre
t 'mos ken paqė n' shekuj pranvera

ikni tash leni karrigat
he u ndaft mishi ashtit tuej
he me ju u zgerdhifshin t' ligat
sa te ken shekujt dhe e ujė

sot po qanė toka shqiptare
se ju lidhė e mbani nė fre
veq pse hasmi u jep dy pare
me ja derdhun lotin rrke

ikni o hije sataniane
o virusa dergja t zeza
s leni treg as s' leni plane
lirė me ecė nder t' shqipes breza

autori xhelal ferizi

lirik
01-03-10, 22:54
Ikni o kthetragji

nga autori xhelal ferizi

ikni nga ne o,kthetragji
lshonani diell'e hanė e yje
se u tha etnija n' letargji
se u thanė ara e fusha e pyje

ikni o tradhtarė pushtues e shkels tjerė
lshone token ku i thonė shqiptare
s,keni lėnė stinė as pranverė
lirė me ecė n' binarė kombtare

ikni o tė poshter bijė tė aferes
e tė tjerave talente myku
qe ja ndalni hovin vleres
gjithfar huti e soj qyryku

leni fronet sulltaniane
e bashkupnimin me demona
se u mbyt toka iliriane
po qajn,t' varfra trojet tona

ikni se ju jeni kolerė
mish me sy pa mend e dije
jeni klane e rrogtarė t' mjerė
jeni te urdhrave bishta e hije

leni lirshėm gurė e dhe
n' hov le te ecė drita shqiptare
gzimi shqip,n qdo gjak me nxe
tue marr hov n' per rrugė shkollare


e mos shpėrndani rrugve qorre
gjithfar lloje zhgjyre t'mjera
qe shqiptarėt nen dhe as vorre
t 'mos ken paqė n' shekuj pranvera

as mbi dhe e as nen dhe
te mos ken stine kurr te qeta
tu i ngacmue mendarje e fe
ne kalne e grupe e u shkue jeta

e te mos ken kohe karajfile
te mos i qeshin as bregut t detit
po pse armik me aq shum hile
ua than fushat e bereqetit

pse s ju len kund ndoj bujqsi
as prodhim por i mban mjerime
permbi dhe ku ka shqipni
ua kthen syte neper mergime

e si len kund shprese shqiptarit
qe e ka syrin kah liria
ja jep doren mercenarit
por ndoj shteg s po e ka shqipnia

veq do viza e do halle
ku n sundim e mban varfria
hyn merzia ne gurė e zalle
per me ik po msyn djelmnia


ikni tash leni karrigat
he u ndaft mishi ashtit tuej
he me ju u zgerdhifshin t' ligat
sa te ken shekujt dhe e ujė

sot po qanė toka shqiptare
se ju lidhė e mbani nė fre
veq pse hasmi u jep dy pare
me ja derdhun lotin rrke

ikni o hije sataniane
o virusa dergja t 'zeza
s' leni treg as s' leni plane
lirė me ecė nder t' shqipes breza

autori xhelal ferizi

lirik
02-03-10, 00:57
Te duan tė gjallė te varrosur kosovė

shkruan xhelal ferizi

te duan ty kosovė me nji barrė thes plot gjarpij mbi shpinė
qė tė ecėsh rrugve qe i quajn demokratike
neper secilen dekadė mot shekull muaj e stinė
te duan neper lojra te pa kufij ne dasma satanike

te duan me nji peshė vagon zjarrė ngarkesė
me ecė ti reformave mizore
te duan ne qdo oreks krokodilash me te perbi me ftesė
me hipnoza mbledhje e shprehje fajde me tafore

te japin me pi gjithfar knetash ujė demagogjije
qe buron prej shekujve qe pollen faren e djallit
te japin dofar shpresash te quajtura orgjije
qe ti te mbetesh qyqja simbol i pikes s e hallit


te duan me katran ne per trotoaret e qytetrimit
per lemoshė ne qender te planetit
si shembull lakuriqe qe ti ne skenė te aktrimit
te dukesh si e leckosura e bija e lanetitdhe te mbajn me dofar gjylpanash neper damarė
myk dhurata per gjak plehrisht me te dehė neper mot
te duan qe mbi ty pansllaviant me derdhė farė
mbi femrat tua t' virgjra te duan n'dhunė e n' lot


te duan tabelė qitje poligon per djaj
te duan si vaginė publike
neper mishin tėnd rriqna e qakaj
me pi gjakun tend e lot e qelizat antike

te duan me zift te valė me benzinė
me flakė me prush ne zemer te pa faj
te duan te rrenqethur ne ankth ne qdo stinė
qe etjen ta shuash me me lot e me vaj

te duan neper te pafundme mjerane protokolle
te duan neper konferenca laviro kozmetike
te duan per krymba ty oj zemer molle
me ti krymbė me hile fiset tua antike

te duan te perthurur me plane
te duan simbol te urisė
te duan te mjegulluar neklane
ne qthurje simbol te kurvrisė

te duan o kosova ime
te duan n' konventa halle
te duan gjithmonė jetiime
te vyshkur mbi dhe e zalle

te duan per kryqe minare
per qender lotsjellsesh e shkop
per goditjet nderkombtare
sadizmat me ty m e i ngopė

nuk te duan iliriane ne fakte shkencore
as perlė e mesdheut me aromė kontinentale
nuk te duan as erė as prejadhje arbnore
me t' grrye dojnė fusha suka brigje e male

ta duan peshen e planetit
dhe hallet qe nuk i mbanė as qielli
te duan vajtim ma shum s eujt e detit
dy gisht me te ndjet neperjetsi ty dielli

rusija cariste kulqedra gojė lubija
qe nuk ngopet dhe ngransja qe don te gllabroj glob
ne denesje te perjetshme ty te don serbija
se argtimi i saj esht yti kob

te duan te jesh ma e gatshmja shpi publike
qe te zbrazen mbi ty shum zuzarė
te duan objekt tallje njimij gjuhė cinike
qetnik carist e tinzarė

ta duan q emagjen ta keshė plot me jargė sllaviane
me myk me kuleq t' satanit
dhe ta duan gatimin ta keshė tallaviane
oj fusha e gjerė e dardanit


sa shum kaluan mbi ty thundra bisha
sa thikat sa shpatat e zingjirė
oj ti ne mes t' ballkanit ma e lakmueshmja grisha
ata duan t' perbijnė e ne te duam te lirė

XHELAL FERIZI AUTORI

lirik
02-03-10, 01:03
Violina

autori xhelal ferizi

Zėri ,i,saj,si,za,i,bilbilit,
i,zbret,yjet,me,ndigjue,
i,nxitė,flett,e,karajfilit,
n,gaz,e,lot,per,me,u,njomsue,
kur,perthyhet,n,per,hapsina,
e,prej,zanit,nxjerret,rimė,
ah,se,q,bien,moti,e,stina,
si,currilat,.mbi,zallinė,
edhe,leht,pikojn,,currueshem,
lot,t,bilbilit, dalė prej ,,mallit,
qielli,i,zotit,bjen,ndigjueshem,
qan,me,lot,si,uji,i,zallit,
ah,violinė,ti,zėri i,zemres,
qe,i,prek,genin,mallengjimit,
qe,nis,gjakun,nen,zog,t,themres,
deri ne kokė ne majė t' shpirtzimit
me,ata,tinguj,dehė,pranveren,
edhe,flladin,n,per,ajrije,
pashė,at,zog,qe,hjeshon,veren,
a,s,ma,kndon,ndoj,kang,shqipnije
autori xhelal ferizi

lirik
02-03-10, 15:14
Shesin dhen e shesin dhi
autori xhelal ferizi
per me ikė ne tjeter dhe
nė vend tė uj't me pi merzi
tjeter diell nuk ka me i nxe

per veq diellit me ngjyrė tė arit
perveq tokes energjike
s'ka hjeshi si n' trojet t' parit
si n' shqipni ku i thonė etnike

tjetri dhe nė shpirtė s' t' shėron
as prej bari s' del magjia
si'q del ėmbėl e dheut tonė
nė ėmbėlsi ku rrin shqipnija

kush ti l'mon brushat si era
plot shpirtsi kah ndjenja e ballit
si n' shqipni kur del pranvera
me valbardhat n' kullim t' zallit

ne preher te kuj't pushon ma i lirė
kujt i thua mėmė e at
kush ta njeh lotin ma mirė
se dheu yt qė t' ka rritė shtat


kush tė flet me gjuhė amtare
si natyra me atdhe
ku e gjenė token ma bujare
se nė tokė tenden ku je le

e atje te ai dheu i huaj
nuk ti lmon dhimbjet merzia
te behet gjaku lot e ujė
se gji s' t' jep kush si shqipnia

tjeter nanė ma ledhatare
bij e bijat s' kan me gjetė
per veq tokes sė shtrejtė shqiptare
ku shqiprojnė malet me det

edhe fśshat me bregore
gji ku te jep ajo vala e detit
e mbi harqet ylberore
ku lshon sharm rrezja e argjendit

jo nuk ka si nė tokė shqiptare
qė me krah ti bėn barkushat
me flutrue per mbi behare
permbi maja e ku rrijn fushat

e ta mbushe zemren kullimi
si diamanti ata currila
si melos shkon gurgullimi
me ra ne fushė me karajfila

po ku ka si gurrat tona
po ku ka si a to ujvare
ku shndrijn yjt kah nett e vona
si ne magjiken toke shqiptare

nga autori xhelal ferizi liriku i kohrave te mergimit
dhe i perndjekjeve burgjeve e kurbeteve

lirik
04-03-10, 01:30
Nėse qeshni si dielli

autori xhelal ferizi


Nėse qeshni si dielli retė e zeza do te ju ken zili
sterrat do tė mbulojnė artin tuaj te buz'qeshur pa hile
dhe re mizore qehret tuaja diellore kan me i nxi
rrezet do te ua k'pusin permbi karajfile
'''''''''''
nese qeshni si vet hana
hijet do tė ju vijnė errsira nata
se moden e zezė e ka ne dorė satana
ne afatet kohore te gjata
-------
nese qeshni si ylli
e i ngjani ne stil te padjallzisė se ndonje meteori
do te ju dalė ndonji shtrigė a shtrigarė nga pylli
te ju kėrkoj tė qeshni si djalli ma mizori
autori xhelal ferizi

lirik
04-03-10, 01:44
Zogjt e lirisė

autori xhelal ferizi

zogjt e lirisė po ikun trishtueshėm nga hijenat

po ikun harabelat dallėndyshet e kanarinat

se po vijnė me kokė krokodilash vlerėngrėnėse balenat

po ndjehen tė qakajve e ujqve ulurimat


ne degė shqipe nuk ka ma bilbila
po ikun ne dhena tjera
se zvarrė gjarpijt po bien mbi karajfila
e qanė e padjallzuara pranvera

po vijnė gjithnji e ma shum qenje zvarranike
te prishura ushujza shpirtrore
kund gjak tė ėmbėl pėr tė mos lėnė nė shqipėri etnike
as qeshje tė ngjyrave mbi lulet gazmore


autori xhelal ferizi

lirik
04-03-10, 01:53
Drejtėsinė duke kėrkuar

autori xhelal ferizi


mba s shum perpjekjeve e mundimeve
mbas shum lutjeve me fe
pas shum e shum vrapimeve
e mora globin me dhe


dhe po e rrrotulloja globin nėpėr duar
me shpejtsi kureshtare
gjithkah duke hulumtuar
nėpėr akte shekujsh nė sirtare

po e rrotulloja globin gjithkah
me sy shkencorė e magjik
pėr tė gjetė sė paku nė ndonjė krah
dikund drejtsinė sa nje pikė

o zot sa shum globin e rrotullova
si nė oren e gjeografisė
kah detet e malet shkova
me penden bashk isha nisė

kėrko gjithkah nėpėr vende mbi dhe
kontinente e nė qdo shtet
nė skutat me diell duke nxe
gjithkund ku kishte jetė

por kot e rrotullova
me shekuj me tė gjitha mjetet
sa kėrkimet pėrballova
kėrkova lule e fletėt


edhe drites e flladit e hijeve
gjithkah nėpėr ligje tė gjithqkajes
materjeve e tė gjitha dijeve
dhe shekujve mbi kohra shekuj majes

tė gjtha nė penden time kėrkimtare
i kisha intelgjencat bėrthamė e sisteme
dhe gjuhėt e kodet ndėrkombtare
dhe zbėrthimet pėr probleme

kėrkoja nėpėr vrima tė globit rrumbullak
edhe mikromilion vogėlsirat
nė tė planetit pėrbėrje rruza e gjak
nė vlerat ma tė mirat

mendoja se duke rrotulluar globin me mendje digitale
nė nji skutė dikund magnet
duke kaluar dhe e fusha e male
drejtsinė e imagjinuar kam me e gjetė

dhe me penden time nė kėt rrotulim kozmik
e kahdo ku shtrihet jeta
kėrkova si nji fenomen mitik
por drejtsinė askund mbi glob nuk e gjeta
autori xhelal ferizi

lirik
04-03-10, 15:20
Bankes botrore

shkruan autori xhelal ferizi
penda e mergimtarit
aman bankė oj bankė botrore
mi qetso fijet nervore
t’ fala ke nga vargje t’mija
jam nji djalė po nga shqipnija
me nji pendė e qė i thonė qelike
le e rritė n’ shqipni etnike
mbshtjellė me lot mbshtjellė me varfri
n' t’lashten t’bukuren dardani
ku ai hasmi n’ bajoneta
nuk na la me u gzua kah jeta


as ndoj gzim kurr me shiju
as,hare nė gjak me vlu,
nuk na la t’ ėmblen rini
as shijimet n’ cak me i mbrri
nuk na la as mbrėmje t’ qeta
as shetitje n ‘ fllade t’ lehta


as me dalė me u gzue me vasha
shum hamshorė e harambasha
neper shekuj krajli e pasha


mbret zaptues e’shum sulltana
qifligarė ,e kapetana
gjenerala e shum majora
mercenarė e puthadora
shum polic e shum ushtarė
shum ordi e shum gjandarė
shum sisteme antinjerzore
shum pushtuest ah kambė e dore
na kan lidhė n’ pranga e’ n’ lot
n’ t’ zi’ na ecen muaj e mot


vite e shekuj e epoka
na ka kndue qyqja te koka
Na i kan marrė po prona e toka
na kan kja po gurė e dhe
na kan nda n’ parti e fe

na kan nda ne kan lan gurė
na kan kputė qdo lidhje e urė
na kan mbyllė me gozhdė n' qivur
loti lotin s e ka pritė
kur ndoj gzim nder ne s’ ėsht rritė
kur ndoj zog as kanarinė
s, ka kndue lirshem mbi ledinė

sot oj bankė oj nanė botrore
m ‘kan mbetė fushat djerrinore
m’ kan mbetė keq po fusha e ara
m’ ka mbetė keq po fisi e fara
m’ ka mbetė keq po nė anarki
shtet e komb ku i thonė shqipni

gjithkah n’ fise n’ pėr etni
si n’ qamri e n’ myzeqe

edhe n ‘kosovė n’ t’ dardanes dhe
si n’ malsi e nė at fushė shkoder
si ne mal ne vrri e koder
m’ ka mbetė shteti andej pa drita
mu ka nxanė po shtegu e prita
xhelal ferizi vazhdojne vargjet shqiptare

lirik
04-03-10, 15:26
edhe toka m’ kjanė n’ qdo pore
xhelal ferizi penda mergimtare

se e m’ kan lidhė me pranga dore
po m kjan mali e po m kjan fshati
dhe etnik ku shtrinė pėr s’ gjati
pėrmbi krye tu u ndejtė varfrija
sot n ‘pshtjellim , n’ mjegull shqipnija
nuk po ecė kah shkolla e,dija
un pėr ty i kam do lot
qė n’ qerpik po m’ pikun sot
e po m’ bien t’ nxehta me pika
pse un shqipja djem e qika
ne te lashtin n’ t’,ėmblin dhe
s ‘mund ti shoh pe r’ t’ gjallė tu u bre
kahdo sillen ,me harresė
mblue me pluhur pre ne besė
kur per t’ zi m’ ka mbetė n ‘pėr mjegull
pa gjetė shteg as pa gjetė rregull
se pėr besė ,nuk gjejnė ndoj shteg
rrugė mergimi po mi djeg
e kan marrė boten nė sy
n’ shpresė e shpirtė tash mė jan thy
djem,e vasha qe me besė
si harroj deri sa t vdes
se jan gjak e i imi fis
kem nji shqipe kem nji plis
kem nji gjuh kem nji kulturė
kem nji dhe nji lis e,gurė
kem nji mish e kem nji lkurė
kem nji mish e kem nji asht
kem nji kafk e gjuh te lashtė
kem nji tru e kem nji rrashtė
qe ajo nana lindė na i ka
bashk si moter edhe si vlla
prej nji zjarri na ka nda
prej nji lisi me shum degė
ku jetojmė sot toskė e gegė♪
por un sot mbi gurė e zallė
po e shkruaj ah ktu nji hall
ma ndegjo moj bankė botrore
po ta jap besen arbnore
nė dash me fjal n ,dash me qelike
jam tue lidh ktu si publike
Fjalen besen ilirike
hapur n faqe te internetit
le t’ sheh bota e dhe i detit
se un djali i i shqipnisė etnike
qe ish perlė e koh’ s antike
nji marrveshje e dua me ty
t’ mos mė rrijn gjith kta dy sy
tha e shterrė ne lot qerpiku
se tu u tallė po rrin,armiku
me at lojė prej meteliku
edhe korrupti i pa farė
shum kerdi ben ndėr shqiptarė
ma jep mua po i her at fron
ta lulzoj po at dheun tonė
un e ti t’ lidhim nji besė
pa ndoj hile e interes
autorė xhelal ferizi

lirik
06-03-10, 11:44
N' qoftė se ti m' jep ndoj besė dore
autori xhelal ferizi penda mergimtare
per me u lidhė per tokė arbnore
kam me marrė un me ndihmė t' zotit
tokė e dhe tė kastriotit
kam me lidhė bashtina e ura
me zhvillim e kah kultura
edhe projekte strtategjike
gjith ku i thone shqipni etnike

popullin tim kam me e que para
e jo mjeranėt he u humb't fara

qe sa e moren do pushtet
na i shkretuen po tokė e det

ata jan lan n' korrupt t' pa fe
se q na i dogjen gurė e dhe
bankė botrore lule ftue
bes e fjal ti i lidh me mue

ta dhash besen e shqiptarit
kam me rrjedhė si ngjyra e arit
plot burime me ide
me e luzue shqipninė mbi dhe

nė tokė arbnore me u lidhė vneshta
se shqipninė un gjith e deshta

me at erė qė ėsht pa hile
si e ka lulja karajfile

e jo si pleshta e disa morra
si hiena e disa vorra

si do kurva e zemer qorra
qe shqipninė po duan me e thye
me genjeshtra fund e krye
po premtojnė me fjalė te kota
tue mashtrue me do zallota

ata korruptin e kan emer
qe nuk kan as shpirt as zemer
as pak gjak ndoj pikė shqiptari
veq se shiten kah dinari
e un besoj kah shqiptaria
e un besoj se kah kredija
kur te marr per fise t mija

me vjen mbrapa e gjith shqipnija

se per bes e shpirt te qiellit
kam me i lidh si rrezja e diellit

edhe progresin e zhvilimin
kam me,i zhdukė korrupt e,krimin

se per tradhti un nuk ja le
veq se shqiop si diell me nxe
jo me nxe per rankoviqa
per ushujza e kok iriqa
jo me nxe per mercenarin
por ne drite me qitė shqiptarin

ka me mbajtė te gjallė si shtyllė
siq e,mbanė qielli at yllė

kombi im me besė e fe
me e ndertue nji shqipni t' re

pse n' dor t' keqe ra shqipnija
ka ra ligji e pasurija
kahdo mblue e ka varfria

qe kush hallin nuk ja qanė
po ja nxijne po diell e hanė

shtri per toke n' mshirė t' vujtrisė
te agjentures s e trinitrisė

aman zot t i m jep fuqi,
t' flutroj n' krah pėrmbi ajri
mbi tradhtarė e mercenarė
sabtues e ziliqarė
e te bej kra permbi dhe
at shqipni qe e kam n' tri fe
qe u plagos kjo gjeraqinė
ta bėj t 'lumtur n' mot e stinė

e ti gzoj po gurė,e dhe
e ti ndali grek e shkje
zvarranik e belaqorė
shum sherbyes e puthadorė
qe genjejnė driten per diell
qe na na i prishin tokė e qiell
e nuk lėnė shqipe kombtare
mbi at token qehlibare
me u punsue as me jetue
por kahd o e kan varfrue
e kan lene si iqyqe nate
pa ju mbjell qepė as patate
veq se shkret me do djerrina
ne skamje e lot shkojne moti e stina
prandaj bankė pak shpirte a e ke
ma ndegjo fjalen mbi dhe

ta marr n'dorė po at timon
ti largoj djaj e demon

se un besė kam n' t' madhin zot
se shqipnija qe kjanė n' lot
kan me m dashtė me muaj e mot,

kur t ju hapi front e punė
caqe t reja, e plan pa dhunė
ehde te jetes lumturi
kahdo te kendshme bukuri
gjith ku i thone te lashtit atdhe
por si rrezja kam me i nxe
me punsime e pasuri
me jetue me dashuri

ne mirsi tė,re mėlmesė
kur t' ju fali rreze e shpresė

ardhmerinė me shpresė te ballit
me i vizllue kokrrat e zallit

mos me pas ma qikė as djalė
n' perendim me ikė me dalė
por se ne toke medtireane
me lulzue fushat dardane
pemė perime e bujqsia
kaho perlė me qenė shqipnija

jo me i kė me u mbytė n' valė deti
per nji vizė e lojė kurbeti
qe kurdisė ja ka demoni
mbreti i zi edhe padroni
autori xhelal ferizi penda e mergimtarit

lirik
06-03-10, 12:03
Se nga satana e demoni
fort po vuan ky dhe i joni
autori xhelal ferizi penda e mergimtarit
me ju prishė morali e gjeni
per nji udhė e vizė shengeni,

jo oj botė oj bankė botrore
un n' tri fe jam lidhė per dore
mbajtė me qiell e mbajtė me zot
kah po m' rjedhim mshirė e,lot
mbi ke t dhe,qe, e dha ai zot
nuk jam lindė pse m', thonė shqipnija
me u tallė dheu me halle t' mija

edhe rruzulli e gjith kah ka
rus sherrgji e grek e shkja,

se ,mua me thonė xhelal ferizi
s a,kan fleta lul'murrizi
edhe n' qiell kokrra kokrrizi

edhe pika shiu qiellore
do te i bėj ndjenja arbnore
lidh me mua besė shpirtrore

lidhe shpresen lidhe besen
per shqipni t' fillojmė jetesen

se nuk dua qe t' me mbloj futa
t' m' dalin vasha prostituata
veq pse duan grupet tradhtare
per me i shit ne trotoare

por e dua punen nderen
po e dua paqen e dua vleren
e dua prodhimin e etiken
po i dua t' paster djalė e qiken
kahdo jan rini shqiptare
jo me u shit ne treg per pare
veq pse don koha barbare

dua me botė fort me e lidhė uren
punė e paqe edhe kulturen
e jo te ndyra kohra zhgjyre
qe shkretojn pa kurfar ftyre
tue na e sjellrenen ekrimin
tue na e prish civilizimin

e jo prralla edhe krime
edhe tjera konzervime
ide te mjera fabnatike
fee gjak n shqipni etnike
me u perplasė te bijt e nji gjaku
e me fe me u nda bajaraku
e me halle e me hile
tue tunde lojen ne bisht me skile

e te zeza degjenerime
papunsi edhe mjerime
kahdo te mjeren anarki
tue na e mbell me shum “dredhi
edhe mashtrime tallavgjike
e do te t' pshtjellta elegjike

rrmuja e lamsha pu gjet fije
ne hi po i qesin vlera e dije
e varfria ne tokė ariane

vaje e,kob e fjalė mjerane
tue pshty diell tue pshty drit hane
tue germue neper do f e
prap me i kallė po gur e dhe

jo per besė oj bankė botrore
un nuk dua luft as llogore

as nuk dua krim e gjak
as tradhti as shpifje e lak,

as nuk shkeli n 'drrasė t'kalbsis
veq progres i dua shqipnisė
,
n' qoftė s e ti don me m , ba mik,
per me m' dhanė at metelik

un e kam nji plan madhor
dua me ba fshatra malorė

turistike e hekurudha
e metro per me u shndritė udha

si ne kosovė edhe n' malsi
deri te deti me kaltri
ne mbarė shqipninė po varg e vi

ma fal besen bankė botrore
edhe gjasat kreditore

mi jep mua ne besė t' qelikut
pare t' fort t' metelikut
ti bėj ballė ah qdo armikut

s epo m qanė toka n' ryshfet
m' kan mbetė arat djerrė e shkret
avreshta e pemė e kahdo vrrini
e ne fushe su mbjell shalqini
vazhdojne vargjet shqiptare
nga autori xhelal ferizi ne mergim
autorė i mohuar mbi tridhjet vite i lanun pas dore nga koha pluhur

lirik
06-03-10, 12:27
fushė kosova m ka mbetė djerrė
autori xhelal ferizi
myzeqeja mblue me therrė
e mbishkodra e torovica
ne fusha te gjera e mjer drenica
me varfri e kohe mjerane
saboton koha satane
e kahdo i lashti djep,
me malsi me mal e shkrep
me ka mbete ne errsirė pa drita
shala e shoshi e mirdita
fusha e male t' dukagjinit
llap gollak e ana e drinit

edhe malsija fshat me fshat
kahdo zona e mjerė krahthatė
korqė delvine e lazarat
kahdo shqipja me dy krena
libohova e tepelena
fusha e male e bjeshk malsore
ara e vrigje kodrinore
nuk i mbjellė mbi dhe askush
ara vreshta fiq e rrush

m' kan mbetė malet me kordele
edhe malsoret n' t,holla bele

n' flok preJ ari n' t' holla fije
m' kan mbetė rrudhė pa e zėnė at dije
izolue ne rreth varfrie
pa martue ne rreth zhgenjimi
ne vetmi e t shkreta male
me ju vyshk jeta ngadale
veq pse s' ka as rrugė as pare
shum po vuajn fiset shqiptare

se shum larg pertej me brigje
ju kan mbet shkollat nder shtigje
me do te humbura do shkretira
keq kan mbet vashat e dlira

un po dua moj bankė e vjeter
nji marrveshje me ty n' leter

ta dhash besen ,te diellit ,ballit
kam me i gzue kokrrat e zallit

jo me lėnė shqipninė n' pikė t' hallit
shihe i her oj bankė botrore

si m' shkretuan tokat arbnore
m' kan mbetė vreshtat pa hardhi

m 'kan mbetė djerrė fshatart e mi,

m 'kan mbetė qyqet neper therra
shum rrfashina ma kan mbetė djerra

ku patatja edhe agrumi
nuk jan mbjelle kah bregu e lumi

as nder ara as n' gejlbrime
nuk po qeshė shqipnija trime

shihe oj bankė shihni o shtete
m' leni mu se i lidh per jete

un i marr do djem petrita
kur ju mua t' m' jepni kredita

edhe i fus ne pun mizore
me prodhim qe qesin dore
edhe i marr do vasha te reja
qe punojn si e rrepta rrfeja
qe e i qendsin ato ara
me plantazhe e shege e nara
edhe gshtneja eperime
peme te bukura ne token time
kahdo i thone shqipni kah deti
ne ara e fusha bereqeti

n, vlim me vlue puna arbnore
e me i qeshė rrezet diellore

lidhu o j bankė ti me lirikun
e te plasim kahdo armkiun
grekun te zi e rus e shkja
toke e dhe qe duan me m' tha

e mashtruest nuk m kapin n gjah
se shqiptart t' fort i bej krah

kur ti bej nja treqind vetė
te leht si shqipja ne krah me fletė

e do tjera gjeraqina
kan me ece mire moti e stina
kahd ne bukuren tokė shqiptare
do te luzojn bimet kombtare

e mua trimat me nishana


ne mbrojtje e roje e djem azgana

do t me mbrojn me jatagana

do te me mbnroj po nga armiku
me pushkė zjarri e arm qeliku

qe ai hasmi i biri i shkines
t' mos thyej kraht e gjeraqines


mir me pret dhe shqipni nana

kan me u gzue dhe po dielli e hana

dejmt me besė i mbaj rreth veti
ka me u gzue po toka e deti

ka me u gzue qdo karajfil
kur t' prodhoj t' bukurin tekstil

edhe shtofrat me pelhurė
ka m u gzue qdo udhė e urė

mbar shqipnija n# dhe e gurė

n mergim s del ma djal as qikė
ndera abnore s ka me u lig

veq n dhe t' vet me ndejt krenare
jo me e shit nderen per pare

a ke mshir oj bankė botrore
a se sheh s e m ka dal dore

toka e dheu e bimė e shteti
veq po flas po vet me veti

tue shikju kah veq per t zi
qdo gja gjakun tue ma ngri

m ka mbulue koha rruspi


nga autori
xhelal ferizi ne mergim neper mote me penden shqiptare

lirik
07-03-10, 00:54
04-01-2010, 23:00 vbmenu_register("postmenu_2545396", true);
Heavily Equipped

Anėtarėsuar: 04-11-2002
Postime: 2,552Citim:
Postuar mė parė nga Apollyon
Mos fol o tradhtar, o agjenture e UDB jugosllave! KGB/LHC/UDB/VFLP

Mos fol ti o agjent i perendimit! Me MI6 apo me CIA-n je tani? Po ta them publikisht ketu ta mesojne te gjithe qe agjentura juaj i ka fshire gjithe postimet e Xhelalit te fsh.net edhe te forumi kosovar.
Ti je aiiii.... dora vete... lere se nuk po e them qe ti je Delirium Tremens se pastaj te sulmon Xhelali...
__________________
Magna res est vocis et silentii temperamentum.
vbrep_register("2545396") Force-Intruder
04-01-2010, 23:24 vbmenu_register("postmenu_2545424", true);
don't bother meAnėtarėsuar: 08-11-2007
Vendndodhja: periferi
Postime: 7,871


Citim:
Postuar mė parė nga Force-Intruder
Mos fol ti o agjent i perendimit! Me MI6 apo me CIA-n je tani? Po ta them publikisht ketu ta mesojne te gjithe qe agjentura juaj i ka fshire gjithe postimet e Xhelalit te fsh.net edhe te forumi kosovar.
Ti je aiiii.... dora vete... lere se nuk po e them qe ti je Delirium Tremens se pastaj te sulmon Xhelali...

Ore agjenture e huaj jugosllave, ti qe ke qene roje burgu ne spac duke torturu te pafajshmit, ti me nofken Delirum Tremendos qe ke shkaktu aq dhimbje nder popullaten e pafajshme duke i persekutuar edhe internuar. Mos me bej te them emrin tend te vertete o MEHMET SHEHU!
________________agjentete dhe sherbtoret kresisht nga jugu i shqioeris bollanistet
e forumit shqiptar q e maltretuan neper forume dhe organizuan diskrimin
kunder autorit xhelal feriizi lirikut
ishin shum debate dhe paknaqsi te lexuesve
dhe tradhti ndersa forumi shqiptar net perserie thrret autorin lirik q ete kthehet te lexusit ne forum
diskriminet dhe tradhtia e hilet ne ato forume nuk jan te rasteishme
por ishin agjet dhe ndtysira te caktuara ne sherbim te tradhtise
qe vepruan ne forum me aq kembngulje dhe me ane te duarve te zgjatura agjentureske mafioze me ne fund arriten qellimin tradhtar kunder lirikut
me qindra reagime te forumistve jan fshi sepse tradhtia esht ne krye te atij forumi q ee paraqet veten si forumi kryesor i shqiptarve

lirik
07-03-10, 01:08
veprimet e ndyra deshmojne poshtersine e veprimeve ilegale dinake
te tradhtarve mizore qe lrikune vune ne shenjester ne dy forumet e mdah shqiptare qe ne fakt nuk jan sqhiptare

dhe deshmojne faktet se agjenturat e huaja nuk rrijne
por veprojne edhe neper forume

sjellja e ndyre dhe tradhtare diskriminuese deshmon
kundershtimet e mdha ishin kur te gjitha komentet pozitive
dhe reagimet e lexuesve kunder padrejtesive
ne forum q eju bene autorit lirik ne ato forume
zhdukeshin dinakrisht duke u fshi

prandaj e them me plot pergjegjsi
se shum media shqiptare luajn rrolin si shqipare
ne fakt jan ne sherbim te tjeter kuj
pervoja ime flet neper kohra

cenzura dhe veprime tradhtare ne vazhdimis kunder shum kuj ne forum jo vetem kunder lirikut por kunder shum shqiptarve
ndersa sa i perket forumit ashqiptar com
nukk esht gje tjeter vetem nji kali i trojes ne trojet shqiptare
me administraten progreke me albo grekun ne krye qe nuk ka dyshim
se ai esht koqabashi kryesor i grekofilise e te tjeret jan vasal te ti
te dy forumet jan mashtruese te grekofilve dhe tradhtare
ktheu ne forum i thot forumi shqiptar lirikut te presin lexuesit qfar kohrashe absurdesh qfar pabesia e kohrave te rrezikshme dyftyrshe

Blini28
18-03-10, 09:32
[quote=lirik]Altini dhe Angjelina

..................................
se q' po qajnė moti e stina


po qanė zogu e kanarina

nje shqiptare si xhuljeta
nėn kėt diell u fik nga jeta

u bė dhe e u mb'lu nga varri
u dogj zemra e sajė si zjarri

se i dėshtoj thonė dashurija
i dėshtoj edhe rinija

afshi magjik e lumturija

e kjo jetė me plot melmesa
ah q, iu thyen po fati e besa

ndoshta pse s' ėsht shkrue me fat
me iu shkue gazi ma gjat

po nje lulė qe u mbjell me fletė
deshti shije me ndje n' jetė

Pė r me e ndje zogun n' per pyje
me dashtė hėnė e me dashtė yje

me e,dashtė eren e pranveres
kėngen tė lehtė tė zogut t'veres

kur ne kaltri pat ra magjija
ra n 'dy lule dashurija

edhe u dha dashuri nė fletė
n' per kėrcyell si diell kan mbetė

edhe i dogj me afsh e zhari
siq din fort me u djegė shqiptari

pėr kah ndjenja e pėrkushtimi
si angjelina e altini

qė u bashkuun si nji curril
qė pikė n' leht nė karajfil

edhe henen e kan dehė
kur nė preher tė dy jan prehė

e i kan k'ndue sa leht puhizes
e i kan lmue flokt lulėmurrizes

bardh e fletes lulqerrshisė
i njomė ky qift i ri i shqiprisė

edhe luleve tė bukura tjera
qe n' shqipri i qelė pranvera

besa e tyre ka qenė gurė
lidhė me mallė me shpirtė e nurė

lidhur ndjenjash e dashurie
por si rrezet per hjeshie

aq kan qenė lidhur e buzqeshė

qe se zgjidhte asnji peshė

nė dashuri zemrat jan veshė

te dy zemrat dy rinore
qė jan qelė n' ndjenja gazmore

gjaku nė vlim u ecte n'ė deje
lidhė si fijet nė kafka kreje

edhe yjet ne shpirtė jan lmue
kur dy tė rijtė afshit jan shtruefjalė n' behare kur kan ndrrue

qe per zemra ishin aromė

dashurinė, , e ėngjėllojn

per ket shije flasin bilbilat
e shperndajnė me fjalė currilat

ku me rrezet shartojnė sy
kur me fletė lulet jan kthy

prej te kalter t qiellit me pa yje
e kanarina qė shkojn n'pyje

e k'ėndojn ėmbėl degė mė degė
tue marrė lėng n' qershi e shegė

kshtu ėmblėsija shartue n' zemra
nė angjelin nė altin n' dy emra

n' ket zhylietė me tragjedi
qė i falė jeten varrit t' zi

varrit tė, errt ku rrin altini
ku i bėn hije nji fllad blini

ah medet s a mirė shkoj jeta
por qe s 'dihet e verrteta

ku jan shkaqet ku ishin fshehtsinat
qė i vran tė dy kto kanarinat

kta da zogj me cicėrime
qė n' fole nė shqiprinė trime

nė dashuri po qojshin mote
tue mos ditė sjelljen t' ksaj bote

kah s 'po dijnė kta t 'padjallzue
qka sjellė jeta tue shemtue

qka sjellė fati me ogure
kur dy zemra kputen ure

i kputė jeta e i ndanė varri
kur ja nisė me djegė vet zjarri

edhe flaka e tragjedisė
kur kputė fijet t 'dashurisė

thonė altini i dha fund
por ndoj fakt nuk shihet kund

se per shkak tė smundjes t' keqe
dashurisė i bėri leqe

port do te jen vet tjera shkaqe
qe i kan vyshkė dy manushaqe

ndoshta pengesat gjelozija
ndoshta i zi fati a fatkeqsija

ndoshta ndoj tjeter fatkeqsi
ndoj pengesė qe del n'rini

penges ne shkaqe shendetsore
i ka tha lulet rinore

ose prindt nuk kan dhėnė leje
pėr shkak te fisit a te ndoj feje

per shkak kryqi a ndoj minare
qe i ka nda ndjenjat shqiptare

ose tjeter dikund shkak
qe i kan ndezė dy tė rijtė ne gjak

per me marrė vendim mizorė
kunder vetes me ngritė dorė

se shqiptart per kah ndjesija
jan shum t'sert e u ndezet mėrija

edhe ju ndezet flakė ,mizore
digjen shkrumben dora dore

kur t' iu vjen flaka n'per gjak
kur ne qafė tu biesh pa hak

andaj druej mos kush i ka nda
kto dy lule e i ka tha

por si do kjo punė qė tė jet
sot kto lule ma s jan n' jetė

nji romeo e nje xhulietė

nji xhulietė qe i thonė shqiptare
thon se djegė qenka me zhare

zhare afshi e dashurije
shtangoj qielli prej habije

deri ku shkon po sakrifica
me e vra vehten qaf kaprica

ajo e sharmit lule e jetes
me ngritė dorė kunder vetvetes

thon kan shku si dy qiellorė
mbajtė jan bashk po dor pėr dorė

e nėn dritė kan ecė tė hanes
nė,gaz e shend tue shkue tiranes

kan shkėmbye sa fjalė rrezėlira
nė dashuri me puthje te dliralidhė me fije ndjenje e shpresė
pa mendue se qifti vdes

pėr ato ndjenja tė dashurisė
qe i kan mbjellė ne gjak t' rinisė
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

kushtuar qiftit shqiptarė ne tiranė
qe jan vetvra ne vetsakrifice per shkaqe pengesash
per dashuri duke humbur shpresat e jetes
qe ne rininė e tyre
te pa fajshme ne rrethana .................................
.............................................
.................................................. .....[/quotI nderuar lirik ju shkruani vargje shume te bukura , pergezim dhe suksese .

Blini28
18-03-10, 09:53
Perseri perjashtime dhe pergenjeshtrime ne emrin dhe krimtarine tende , nga shume dashakqinje te kultures sone dhe poashtu te historise sone te pervuajtur . Protestoj dhe apeloj qe te lihet i qete qe te krijoj dhe punoj si dine dhe done ai vete dhe jo ashtu te provokohet nga shume idote qe kane mundesi te paraqiten ketu me emra te rrejshem dhe ta denegrojen kete komunikim dhe informim kulturore . Prandaj ketu ka gabim dhe dore edhe stafi drejtues qe i toleron keta individ qe sillen kjendej si minje ne stall dhe te derigjuar nga ane te dyshimta antishqiptare . Kurse atedhetaret diskriminohen ne sy te lexuesve dhe Forumi Dardania me kete raste eshte vete pjese degraduese dhe e shemtuar para lexuesve serioze te popullit shqiptare . Pra Forumi Dardania sebashku me stafin drejtues duhet qe urgjentisht ta ndrrojne kursin dhe te kuptojne nje here e pergjithmone se provokatoret dhe penguesit e kultures shqiptar duhet te largohen e jo poetet dhe atedhetaret si Liriku e te tjeret qe kane nje jete qe angazhohen per qeshtje dhe te ardhemen e kombit shqiptare .
Me ndalimin e shkrimit tend Lirik duket sikur u ndalua edhe shpirti artistik i ketij forumi pa te cilin nuk ka tani shume kuptim .

lirik
09-03-11, 18:20
e dija se nje ditė do tė linde dashuria
vargje nga autori xhelal ferizi
por nuk e dija
sa dashuritė i rrėnon qakalli
kurtha prita tradhtia
mbetesh me pasoja te kqia
...prandaj renkojne dheu e zalli
se gjamė ju sjell tradhtia
lexoni autorin ne mergim autori xhelal ferizi tregojuni dhe te tjerve se ku mund te lexojne

lirik
09-03-11, 18:22
nje dite kur te mos jem
pyetni yjet per mua
ne mes shpates koken me vejne
gjakun ma duan si prrua
xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
09-03-11, 18:26
Penda ime nuk u thye
shkruan xhelal ferizi
per fat
edhe pse sa her ėsht zhgėnjye
neper kriza e ne zgrip thyerje
ajo perseri ka ngydhnjye
sa shum u rropat
sa shum kohrat penden time
kan dashte per ta thye
ajo eci neper rrugen e gjatė
metafora duke zberthye
emocione
rrugeve te shpirtrave
eci edhe ne mjegulla zezone
...ndoshta nje dite do tė ket fat
autori xhelal ferizi pershendete bashkadhetarėt ku q ė jan

lirik
09-03-11, 18:30
U tallen prore e rrugen nė shekuj na e kan Pre
pansllavianėt pushtues me bojkote
nuk na lėnė tė shkojmė nė atdhe
ku ėsht botė ndergjegjja e jote
autori xhelal ferizi tregoni shokut shoqes miqve
ku mund tė lexoni autorin xhelal ferizi

lirik
09-03-11, 18:41
edhe nese koke tjeter do te jepnit
ju o perendi qeillore
edhe nes e qafe e fyt do te me jepnit tjeter
mjaftonte qe koka do te ishte shqiptare
koke arbrore
e rraces e fisit te vjeter
por shpata e armikut mizore
dhe do te gjendej per mua
e tyta me shenjester mizore
...te ujqve pansllav
e te qakajve te vjeter
qe do te donin ta prenin
koken vargun penden me leter
kafken e koken mendore
ata nuk ngopen jo
duke pre koka autoktone
shih perendi vrojto
ata nuk kan emocione
perendi pansllavianet gjyko

ata na sollen gjithfar zezone

autori xhelal ferizi

lirik
09-03-11, 18:44
Xhelal Ferizi Liriku autori i njohur ne forumet shqiptare
te internetit
e ju te gjith shqiptarė sa jeni
ju shqiptarė e shqiptaresha
por si dielli dilni e nxeni
per kah jeta e bardha shpresa

...mos e leni penden t' lirikut
asnjiher ne dorė tradhtare
as ne doren e armikut
por i jepni ndihmė kombtare
autori xhelal ferizi
xhelal ferizi thrret kombin shqiptarė ne bashkim te qelikt i vetmi shteg i jetes tone bashkimi

lirik
09-03-11, 18:48
E pse derdhet loti prej qerpikut
autori xhelal ferizi
se malsorėt kahdo i lan malet
por si zogu qanė vargu i lirikut
zbrazja e maleve pėr se nuk po ndalet

...se nė prroje nė kullim gurgullima
pėr malsorė e malsore shkumbėzohet
kahdo e bukura e flladshmja lugina
nė kohra tė bukura rrin e po kujtohet

pse malsinė ju po e shkretoni
pse nuk qoni atje doren tuaj kombtare
ato zana te bukura e bij drangoni
te ju jepni i drita ndriqimtare

atje lart duhet dritė zhvillimi
jo malsori me ikė si pa krye
rruge as faltesh edhe art shkollimi
jo malsie per se gjalli me u thye

autori xhelal ferizi jeta neper kutrtha e sfida neper kohra

lirik
09-03-11, 18:54
Perseritet sot kahdo refreni
deshten tė shesin kahdo dhe e valė
papagallat qe pijnė nga legeni
vales shqipe detin me ja ndalė

...ah tradhtia e zeza tradhtia
desht tė na e veshi himaren me tė zi
ne breg tė detit greke tė jet shqipnia
veq pse deshti shitsi tatim gji

por nuk dini se q' vlerė ka himara
te gjith shqiptarėt pėr at tokė duan t' shkrihen
ajo ediellit esht bija ma e para
ne brigje te saja yjet gjith pertrihen
autori xhelal ferizi

.

lirik
09-03-11, 18:57
feudali se q' po e dredhė kamishin
luan zingjirin e lidhė skllever te ri
ja nxjerr pares ne hile treqind fishin
qifligari esht ai miku i tij

q' po krekoset moda feudale
zhvatjet grryerjet shpirtat po i lėndojnė
grryhet ari renkojne ato male
plakė harbutet kahdo po ngarkojnė

autori xhelal ferizi

lirik
09-03-11, 19:00
Fmija i djepit vuan per buk e ujė
autorė ne mergim xhelal ferizi
luksagjija boten po e shemton
ndal feudal se gjaku nuk esht ujė
se kahdo dheu globit po rėnkon

por per m'shirė s pyet fort feudali
permbi rrota boten kahdo e qon
as nje lėmoshė te varfrit nuk ja fali
q' po e ndanė gjahun e luksin me demon

autori xhelal ferizi

lirik
09-03-11, 19:03
Rrezet tash jan mbushur kah do lot
autori xhelal ferizi
dielli ne te ardhme ma nuk po beson
veq grabitje gjithmone neper mot
varfanjaku kahdo po renkon

Eh i mjeri i gjori varfanjari
qė e mbanė shpresen e ėndrren jetike
kah po e tallin euro e dollari
lot varfrie po i pikun n qerpike

autori xhelal ferizi

lirik
09-03-11, 19:07
Se shqipnia e bukura e ka nje fe
fe etnike i ka te shejtat troje
as nji hasem s' merr ma nje copė dhe
flakė rrufeje do te ne del per goje

se nuk merret ma as dushku a s bari
toka e jonė nuk qitet ne pazare
do e perpij globin flaka e zhari
ne qoft se preket kund ndoj toke shqiptare

autori xhelal ferizi

lirik
09-03-11, 19:09
Xhelal Ferizi Liriku Poet
sa te jet mbreht mbi armė qe rrin nishani
toka e jone nuk merret nga barbari
se pa krye do te mbes dushmani
e pran tij ka me ra tradhtari

lexoni vargje nga autori xhelal ferizi perkraheni autorin xhelal ferizi ne aspekte
tregoni shokut shoqes edukohuni ne unitet ne rrugen e drejte te bashkimit kombtarė
jo ne hasmeri te pa kuptim ne me s vete sepse katatstrofa bjen mbi ne

lirik
09-03-11, 19:10
Shqiptari te mos i shet trimeri shqiptarit se nuk ka nevoje thoshte sami frasheri

lirik
09-03-11, 19:11
vargje shqiptare nga autori ish i perndjekur autorii nė mėrgim xhelal ferizi

lirik
09-03-11, 19:18
mė mirė ėsht tė kesh krah
me fluturue #
krahet ti jep atdheu bashkatdhetari
per se zogut tend kraht me ja shkurtue
per se ta zen te gjall i huaji gjahtari
xhelal ferizi ju thrret ne bashkim dhe ne kordinim
kush nuk ben diqka per atdhe ne boten tjeter nuk ka vend ne dhe

lirik
09-03-11, 19:20
Xhelal Ferizi Liriku Poet vargje shqiptare nga autori ne mergim
shtrengue armesh te bijt e jakup ferrit
presin krena kush ua preke shqipninė
prandaj hasmi le te hiqet sherrit
se shqiptari holl q et me martine
rrnofte bashkimi i trojeve shqiptare nenje shqiperi etnike
vargje nga autori xhelal ferizi

lirik
09-03-11, 19:21
Mjaft lakmija e huaj greke e sllaviane
autori xhelal ferizi
ardh karpateve e shkretirave tjera
mjaf lakmija e huaja demoniane
se shqipnija po i ka djemt skyftera

...nuk e lshojne atdheun sokolat e malit
se bien PLUMBAT KOKAVE TE ARMIKUT
mbrehet shpata besaa djal♪ pas djalit
bjen mbi hasmin tagani i qelikut
vargjet shqiptare te autorit xhelal ferizi te lexohen sa ma shum nga bashkombasit

lirik
09-03-11, 19:22
se shqipnia me maja e bregore
autori xhelal ferizi
i ka ngjyrat por si vet mahnija
i duken qiellit lakimet ylberore
por si e larmja e famshmja bukuria

lirik
09-03-11, 19:23
kahdo jeni ju shqiptarė me plisa
autori xhelal ferizi
ndjene te tokes te emblen dashuri
shijen te sajė me dege e qiparisa
kahdo etnike mėmė i thonė shqipni

lirik
09-03-11, 19:39
A ka burra kėtu e gra
autori xhelal ferizi
te kujte jan keto kulla me gurė
per nje oike atdhe jam tha
i kujt esht ky flamurė

kush del te me pret
udhve te gjata udhtova
ketu paraja qenka mbret
perse nuk mė perqafon kosova

lirik
10-03-11, 02:21
Aa keq qė mbi kėt dhe
autori xhelal ferizi
qė nė kyqae kombėtare
ne drejtimet e atdheut
nė damarėt e rėndėsishėm kombėtarė
nė shpirtin e atdheut
nuk hyn i verteti shqiptarė
q' lojė e mjerė bizare
ne kyqet tona kan hy jo rrallė
ata qė nuk duhej tė hynin
ah lojė te pa fundme nderkombtare
perse nuk hyn nė kyqet kombėtare
...ndonji patriot
per se nė rrugen e atdheut nuk hyjnė
stėrnipt e skenderbeut
perse ata i shtyjnė
thua se ata
nuk jan
trimat e dheut
nga autori ne mergim neper kohra i diskriminuar
xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 02:27
Ndoshta do tė hy nje ditė nė urtėsi
autori xhelal ferizi
nės e mė len koha e pa drejtė
por persėri mund tė perjetoj pa besi
mund te me thyejnė nė jetė
keto maska me pa besi

lirik
10-03-11, 02:27
Prej anktheve ikė hapi im
autori xhelal ferizi
ne hapin tjeter dėshtim
ne hapin tjeter dyshim
ku shkon o hapi im

lirik
10-03-11, 02:36
A e shini si ka dalė e mė shikon
autori xhelal ferizi
hileqari i zi shekull
e shoh po po e shoh
e ne shekull si sarhosh
nje fat i lig mė shikon
e din se po pjekem
...dhe ujė nuk me qet
kur un rrekem
nga deti nė det
nga bregu ne breg
mbi zjarre
kur dal ne brigje
e flake
flaka qe me djeg
neper shtigje
e ai
ai nje pikė ujė nuk ma jep

se lindur esht ky
ne akull te ngrirė
ne emocionin me borė
ky fat a ka sy
apo ėsht plot smirė
qe me ndjekė per te me thy
sa i pshtirė
qe vjen me hijet
qė hapat e mundit tim i ka pshta
ah ky fat
nuk esht njeri
ėsht antinjeri
esht bishė akulli
ka brirė
vetem per vete don luks e dolli
esht vampir
i zi
manjak ne emocion
interesagji
kopil i tokes tonė
i pshtirė
ai kurr nuk bėn mirė
vetėm per vete mendon
kur zjarri te djeg
ai as nje pllembe kufiri nuk e kalon
as nje shteg
per te bere diqka mirė
as nuk gervishet
as nuk e qanė fare koken
nuk te ndihmon
ai me lavire kohore zhvishet
kur zjarri ty te percellon
ty o poet
ty o vargu e penda e jonė

autori xhelal feriziShiko mė shumė

lirik
10-03-11, 02:38
E ku e din mosmirnjohsi
autori xhelal ferizi
e harbuti q' ėsht ndera
e falenderimi
ai shkelė mbi vlera
ai ėsht pjellur nga harbuterimii
ai nuk ka kandarė
...nuk dit me matė
as me vlersue
ai e ka egon tė gjatė
ai njeh vetem nje nevojė
barkun e tij
egon
e tė veten gojė
ai nuk njeh pergjegjsi

mirėsitė i vė ne lojė
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 02:52
Pėrse te anashkaluan ty
autori xhelal ferizi
per se te anashkaluan ty
e te shkelen o fjala ime
ata qe thyejn e fjalė
qė fjalen e kan kult egoje
e per kulte te tilla kan dalė
gjahtarė te interesit
ata qe nuk njohin kurfar tjeter bime
qe vrapojne pas vesit
ata njohin jo tjeter fjalė

per veq bimės
bimes fjalė qe ju bėhet bukė e miell
mbledhur si thesi i lypsit
veq ku ka me rasė
deri sa te ju shkon egoja ne qiell
deri sa te ken plasė
por bimė shpirtrore
qė joshė hėnė e diell
nuk njohin
nuk ka gjasė
se syte e tyre nuk shohin
per veq barku i tyre ka sy
e vrap
me rrasė
ne servili i lojė
deri te plasė
medet kohe me plojė
dhe me gjasė
ne ket apetit jan perkry
gjithmone apetit kan pasė
e fjalen e shpirrtėzuar time
gjithmone e kan thy
e kan zvoglue
ata q ene bark ejo ne ballė kan sy
ata i shkojnė pas vetem sofres servile
koken nga fjala bimė vlere
as kah shpirti i saj
kurr nuk ekan kthy
ata duan ushqime kopile
ne sofrat e egove kan hy
se barku ju don hile
me fjalen interes per tu u shqy
ah kohė skile
prandaj me paske thy
fjalen time karajfile
ma paske shkele
e anashkalue
si ti ego vjelė
ti je vrap per te perfitue
kohė q embane pranga e tel
prandaj keshtu e le fjalen time
urė
hapat e zi mbi te me kalue
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 02:56
Rini ju nė paqe
autorixhelal ferizi
mos qani kur te thyhet poeti
se rriqnat me pi kerkojne gjaqe
te pangishem me sasi deti

Rrini nė shilte bytthėtare
se ka kush bėhet sakrificė mbijetuese
e egoprapanicve tuaja o kohra mohimtare
rrini ne sehiret tuaja fallėgjuese


rrini ne kohrat gjahtare rrini
ne kohrat per fituese
lluani lloto e zare hani e pini
nė ėndrrat e pa vlera vetmashtruese
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 03:07
Kujdes se mos ftofeni nė fyt
autori xhelal ferizi
ruajuni nga te ftoftit dėmtues
sidomos ne prapanicen tuaj nga mbrapa
o vula tė egove
o kohra e ju llaskuca tė kohes hapa
qė skutha i keni sytė
ju perfitues
fenomen kohorėė
qė kujdeseni per te mos u zhytė
as kujt per ti dhėnė dorė
ruajuni s emos zhyteni
mos e zhytni ego lekuren tuaj
me asnje pikė balt mundimi
por gjith kjo ego
a nuk esht shum e ndytė

ruanu nga ndonje grip
rrini gjithmonė egove tuaja pronto e prego
mos u ftfoni nga ndonje flamė
pijeni egon me lups
e me ngerqamė
kur i vuajturi i biri i sakrifice
bie per ju ne zgrip
ju skuthni ne nje gjah sytė
ku mund te gjeni te gatshem diqka
si gjith leht per ta pertypė
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 03:10
Tradhtari nuk e don lirikun
autori xhelal ferizi
kembet ja lidhė me nyje
nė vesh flet me armikun
artin ja duan te shlye

liriku nuk ka atdhe
as flakė nuk qet dheu i ti e zalli
ka ardhė nje kohe qyqe si fe
qe njitet ne hiq si tutkalli

autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 03:13
Qė kėngė tė mos kėndoj pėr atdhe
autori xhelal ferizi
varrin ja duan te zi
si hi e duan mbi dhe
rrugėt ja veshin me tė zi

dhe lojrat ja luajn kurthėtare
nė lule andej ja maskojnė
kurthat antkombėtare
me hasmin qe pjellin lojnė
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 03:17
A e dini ju s e armiku

armiq ka nxitė tė tradhtisė
qė zogu i juaj liriku
kėngė tė mos i k'ndoj lirisė

lirikun ua duan nė grila
tė zijtė jevgjit puthadorė
qe ky te mos shijoj karajfila
por ne terr te vuaj si i gjorė

lojen e luan tradhtari
se rusi e shkjau i dha pare
pas eres vrapon zagari
ku jan armėt shqiptare

autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 03:19
Nje dite kur te mos jem
xhelal ferizi autori ne mergim
pyetni yjet per mua
ne mes shpates koken me vejnė
gjakun ma duan si prrua

dy teha shpatat i kan
aty zgerdheshet tradhtari
kur zogut te pa faj ilirian
ne koke ti bjen zuzari

autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 03:23
Ju qani e nėse doni mos qani
autori xhelal ferizi
kujtimi do te mbes me fjalė
se mua mbi dhe pansllaviani
vargjet nje dite do t' mi ndalė

e ju pas nji shekulli si gjithmonė
do te ju prekė nė fe nistalgjija
kėshtu eka toka e jonė
Nga qejfet kur ti del q'pija

koha ather do te dehet
perseri pastaj vjen gjumė
egoja kerkon te defrehet
se jeta kerkon llokum

autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 03:26
Ata mund tė mė shuajnė
ata mund tė mė bėjnė hi
ata qė kohrat i shėmtuan
por un prap mund te mbij

e nėse mbijė pėrsėri
se' dua kėt fat mbi dhe
dua tė pi dashuri
e diell mbi vargje me nxe

atdheu esht shejteri e shejterive
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 03:35
Ne qoft se ata me shuajnė
ndoshta do i qitni pak lot
ata me shpuan n e zemer me tradhti
me fjalė nuk mund ta them dot
qfar kodi jan e zhgjyr i zi

kush ishin neper vite e mot

un nuk jam blozagji
nuk jam si ata katran
ata nuk kan burrni
gjakun e kan vampirian

ata nuk gjuajten me burrni
por tradhisht nga stinet me prita
zemren ma shpuan me tradhti
te mshehur ne skuta pa drita

ata jan te pjellur nga terri
hasmi ju jep shigjeta
ushqehen paguhen nga sherri
zogjt nuk i duan kah jeta

ata jan te bijt e tinzerisė

dolli e kan shurren e armikut

e jan te bijtė e kurvėrisė

me hile i turren lirikut

ne pranga duan ta shohin
nė gjyqe te pa fundme prore
ata jan me moskovin
e jo me token arbnore
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 03:41
I ligu s ka dynje as ahret
autori xhelal ferizi
kot po mshefeni ju qė ishit dėshmitarė
sytė tuaj jan te lig
ku do te shkojna ata qyqarė
qe shohin me dy bigė
ata nuk pranohen ne ket botė
as ne ahret
jan sy pa lot
jan skuthėria vet
ne as nje jete e mote
as ne fe
as ne atdhe
as mbi dhe
as mbi toke e det
syte me ket soj e fe
nuk kan vend a sne ahret
prandaj per se jan le
per se jan te tille per se
ketu sktuha do te jen
e ne tjetrin dhe
vendin as ne ahret s do ta ken
ku do tė rrijnė ata sy
ku do te jen
sktuthėrinė q e epaskan nė gjen
xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 03:46
Ah barku im
autori xhelal ferizi
t i deshte buk
te pjekur pulė
per se je ne njeri
ma mirė tė shkulė nga kjo uri
se s atė bėhe sh vulė lakmije
uri ashti per ngrėnje prore
qfar histerie
paska kerkesa jote qelizore
qfar urije
paskan barqet njerzore
mė mirė te isha lulė
te kerkoj rreze diellore
se sa bark njerzie
tė ha
e tė qes nevojtore
per nje rutinė perdishmerie
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 03:49
Iku
Lexoni mergimtarin autorin xhelal ferizi
dhe nuk u kthye ma kurr

harroj
doli nė pa kthim
nė tė labirintshme rrugė
a e sheh o vargu im
e kthen koken kendej ma s e kthen
ne tjetėr anė mbane
aktroj e mashtroj
ai gjithqka then
...nuk te njeh ma kurrė
dikund tjeter pėrseri mashtroj
dikujtė i shtiret burrė
rrenė perseri
kėshtu pėrvojat than
mirnjohs nuk bėhet kurrė
...sa her rrugen e lakoj
ku ka ma i zi
se ky lloj satan
mosmirnjohs sherrgji
ku ka ma zi
se sa te jesh shkels skuthan
llaskuc'gji
ku ka ma zi
se sa tė jeshė premtimgji

rrenacak
ngrenės i bukes se huaj
e mosmirnjohs aspak
qka qenka ky i qelbur ujė
qė mosmirnjohsi i thot gjak

autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 03:57
Penda ime nuk u thye
per fat
Shkruan xhelal ferizi
neper kriza e thyerje
pena ime ka ngydhnjye
sa shum u rropat
sa shum kohrat me hile
kan dashte per ta thye
sa shum stine skile
kan dashte me eperlye
me fallin e gjatė
me i ra ne krye
...ndoshta nje dite
ndoshta do tė ket fat
kush mund te gezohet
nese nje dite kan per ta thye
mos o zot
lutuni dit e nat
q ete mos thehet
edhe ju
disa te pa mend e e pa krye
autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
10-03-11, 04:01
Duhet te marr fund kjo poshtersi
autori xhelal ferizi
mjaft ma mjaft
nga gjaku im kan pi dolli
iriqa
qakaj e thi
un dua te iku nga kjo pangopesi
se etja me dobiqa don me me pi
merrni vesh o shekuj hiqa
ju s paskit njofte paqe ne dolli

autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 04:03
Nuk linde ma nan si ty
autori xhelal fetizi
nuk linde ma nana si ty
o diell
vetem ti
ti dhe vetem ti
e ndriqon at qiiell
me ty dua ti ngris dollitė
artine romansave ne prill
me ty dua ti sodis bukuritė
un jam zog
qe metaforizoj ne cicerime secilin fill
ne varg emocionet i kam rritė
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 04:10
Ne tradhti po pihet dollija
autori xhelal ferizi
a e ke pa nje tė zi me deftere
se si rrrin e zgerdheshet me kohra rruspija
e tė tjerė disa pa kurfar vlere

mė thuaj pra si spjegohet deshifrimėsia
nė at far lloj pseudo ndere
ku zgėrdhe shet zgėrdheshgjija
si quhet kjo lloj zgėrdhjere
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 04:19
Nė shtat tupana do tė kisha vallzue
autori xhelal ferizi
ne shtat larmi tė emocioneve ylbere
ne shtat palė fyej ndjenja kisha ndrrue
veq te dilja njiher ne at fushe pranvere
s e mjaft kohrrat ftoft me kan shėmtue
e gjithfar akulli ne shpine me ra e stine mjere
ftoft qe ngricat e kan qite mbi mue
plagė me lan permbi emocione
faqe te zezė paqin s ate esht jeta
qė s me lan si zog me cicerue
emocionet mi dshten te shkreta
shpirti im kurr mos me vallzue
ah mallkua qofshin kta naleta
ne kohė e stine maska q e kan ndrrue
kthem njiher o art kenge kah jeta
me ka marr malli ne hapa me rimue
zemres tim me i veshe krah te lehta
deri ne qiell me valle pe rme shkue
vraje o zot gjithmonė hileqarin
qe helmon keto zemrat gazmore
qe plagose zogun kendimtarin
veq pse i thot mendja e zez mizore
nuk ja len cicerimen zemrushe
kenge as valle te i shijue arbnore
por a skund ndoj fushe
tė shkoj flutrue kenges mahnitore
ah se zoti ia ne qiell esht gjygjtarė
edhe ne toke nese fiton tradhtia
nuk e vret dot zogun kendimtarė
pa e shkrue qielit atje pernedia
prandaj zot me kthe ne valltarė
mi kthe kohrat gazmore te mia
mos mi le ne qafe gjith kta tradhtarė
qe i joshe hasmi ne te zi per kah dollija

autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 04:23
Pėrseritet sot kahdo refreni
autori xhelal ferizi
deshten te shesin kahdo dhe e valė
papagallat qe pijne ujė legeni
vales shqipe detin me ja ndalė

...ah tradh'tia e zeza tradhtia
desht te tė veshi himaren me te zi
ne breg t' detit greke te jet shqipnia
veq pse deshti shitsi tatim gji
autori xhelal ferizi ne mergim lexoni autorin ne mergim vargjet i keni falas

lirik
10-03-11, 08:26
Ata ata kan faj
xhelal ferizi ne kohra e vite nė mergim

fjalen me leshonin me helm
kur un ujė paqeje po pija
ata zgershesheshin si qakaj
helmin ma qitnin ne va
e kur uji e sjellte kendej
kur un e pija
me nxiste ne flakė
me nciste ne vaj
ah koha shakė
sa shum tradhtarė qakaj
qė burimin ma helmonin
paqen time ma tjetersosnin
mė ndeznin nė mėri
her ne vaj
talleshin luanin
qakalli me demonin
burimin me helm ma mbushnin
e un duke pa hile
her bėhesha mėri
her lule karajfile
ja lkush ishte helmi i tyre
plojė
katran
i zo
helm me sadiste lojė
me egersi
qė mua ne burim ma qitnin me e pi
tradhti
si gjithmonė
kohe me qakaj e tradhti
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 08:41
Hani e pini tė perjargur
autori xhelal ferizi
mbasi nuk kam kthetra e thi gjarpri
mbasi nuk jam thikė sadiste
e vullkan ferri
hani token time mbajeni
pas nuk jam djallė sherri
hajeni
jargėtarė tė zi
shkumbėtarė lakmigji
mbasi nėna ime ėsht e butė
e quhet paqe
mbasi jam i mirė i urtė
nuk jam per te derdhė gjaqe
hani pini qakerdisuni
mbasi un nuk jam thikė por manushaqe
livadhisni
harfamgji “me tėrrpi
her mjallisni e her kujisni
o shpirtėzi
se po tė isha un me dy teha
po tė isha helm e zjarrė i zi
e pjelle embarsuar ne ferr
ju do te iknin edhe ne enderr
neper globin e zi
shprnda larg ema larg
me tuajt gojė kqia jargė
her rremujas eghher varg
me nje pseudorti
tė shtirur si mirėsi
ju njoh un ju njoh derr begjei
ju njoh e di
per se rrini duke u gajasur
harame te huaja duke pi
se keni ra ne urti
nė paqsorė tė mėshirė
tė urtė
tė mirė
prandaj ju i bjerni vulė seciles tokė
e kokė
me masken tuaj tė pshtirė
se un jam pqsorė
se un gjakun nuk ekam vapir
prandaj ju talleni
ju kallni
zemra
emra
shpirta
e lidhni fate me zingjirė
plaqkisni
hardallisni
bėrtisni
ne doli te pshtirė
grabisni
pa ju trembu raskuj
tė lirė
se gjaku nga urtesia u bė ujė
nga paqja emirė
nga urta lule ne fletė
qe gjak e lot
nuk don
as mbi dhe
as n ejetė
s elulja ehst e qetė
don puhi
nuk don vrasje
egersi
aj ne paqe don me mbete
me qele per mires
per qytetni
me dashuri
prandaj ju petalet ja shkelni
talleni
e mjelni
qeshni gajaseni
plaseni
zgerdhesheni
e aq lirshem mbi te shkelni
e mjeroni
e akuzoni
e gjveshni e perqeshni
ju q eju mbarsoj demoni
ju
qe aktroni
grabisni
ju qe gjithqka qnjerzoni

mallkuar qofshi
ju pra ju
zullumqarė
tradhtarė
mohimtarė
grabitqarė
rrenimtarė
ju paqsorė qė shėmtoni
qė nxisni urtėsitė
tė tjetersohen nje ditė
ju qe provokoni
ju jeni me jarge te kqia e shum sa nje det
nuk vend vend mbi
dhe
ne as nji ide
e fe
as ne toke
as ne ahret
mbi dhe as mbi tokė
mallkuar qofshi mbetshi shkret
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 08:53
Vetem nji her
Shkruan xhelal ferizi
i thash vuajterisė pse
ajo me denoj
me nje tjeter vulė inati
absurd si dje e pardje
perse te renkoj
kur un dua te kem tjeter fe
nuk dua te jem ai
qė per nuk jam le
psehet me qakaj
te hanė
nese pse thua mbi dhe
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 08:55
Le tė vuaj
autori nga mergimi xhelal feriz
le te vuaj
le te vuajm edhe pa fat
nese vulat e fatit ti fenomen na i vjedh
i pa dukshėm
qe as me gjak e gjen e refren
nuk dihet s e kah vjen
se kush je
mund te jesh alien
legen
qe per te vjedhur fate je le
aft pe r te urtit nuk len
as ne qiell
e ne toke e mbi dhe

xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 09:04
Deshte q ė tė jem i merguar
xhelal ferizi mergimtari
ja ku jam
qe
mė dehste q ė te jem i robėruar
ja ku jam perseri
mė deshte si lot mbi dhe
ja ku jam
ujis me lot
lulet per te mbi
si dje si sot
ti je dhunė gji
shkelsėgji
sadistėgji
nuk ngopesh me pranga
e robėri
me tela
ti je ngacmuesgji
qe prishe dekorime

te kohes
e kordela
kur koha epafajshme
don te ket dashuri
ti me grepa
grepagji
e me gjemba
e me tela
kerkon zili
mbjellė sherr
don tė mė pėrndjekė
me mė mbajte ne vulė te vyshkur
me mbajtė si mergimgji
prore
te lanun pas dore
ti je haragjqi
me haraq te tillė
ushqehesh
kur kur diksuh ka vuajteri
ti ngazellehesh dehesh

ti e pin at emocion
e me te ngritė dolli
sadizmin mbi te tjeret e don
autori xhelal ferizi

lirik
10-03-11, 15:57
qershijat e pogradecit
xhelal ferizi
sa e kuqe ne me s te fletėve
me nje buzqeshje plot me art
qe shijen me te bukur u jep jetėve
e shendritje yjve lart
autori xhelal ferizi i kushton vargje mikes nga pogradeci
aut ori ne forume qe nga hyrja ne internet
ka miq ne gjith boten
ku do qe i jan lajmruar me shkrim
dhe jan perfshi ne emocion nga vargjet
autori ka miq ne gjith boten e internetit
poashtu ka miq nga vlora tepelena saranda korqa elbasani tirana lezha shkodra
mirdita tropoja e nga e gjith kosova dhe diaspora
lexoni autorin tregoju ni te tjerve

lirik
11-03-11, 00:02
M' kan harrue qe tridihjet vjet
autori xhelal ferizi
por se i dit rrezja do t' flet
toka e qielli e qdo ujvarė
edhe gjaku i im shqiptarė
nje dit tė bukur permbi dhe
vargu im ai ka me nxe

por si nxenė dielli magjik
ka me nxe mbi trollė etnik

me kan harrue qe tridhjet vjet
bari as lule per mua s ' flet

harroj toka qe me dha gji
birit t e arbnit qė bė hi

u bė hi po digjet shkret
dy decenje ne kurbet

porse tash po del nga hiri
me u ringjallė si lule iliri

e me mbi me qelė ne troje
per me dalė si bleta ne hoje

me shum vargje e embelsi
me kendue per per at liri

ksaj lirije a magjike
qe buzqeshė n' shqipni etnike

nga liriku autori xhelal ferizi


pershendes kombin shqiptarė ku do ne botė
me deshiren qe ky popull te shoh driten e ardhmerisė ne liri e unitet

lirik
11-03-11, 00:05
e njoh detin tend te pendimit
zhgenjimet ti di ne perplasje
ti je valė e gurgullimit
ne jete qe kerkon qasje
autori xhelal ferizi vargje shqiptare

lirik
11-03-11, 01:08
Udbashet dikurė
autori xhelal ferizi
me qizme plot thumba vinin
naten si hijet e zeza
me shum automatik
ata torturonin breza
kerkonin edhe poetin lirik
ata ishte secili ma armik
me dorza te zeza
na merrnin neper qelija
ne podrume plot lagshti
se ne na joshte liria
kerkonim etnike shqiperi
ata na venin vargoj
nenat tone vuanin
naten tė zi
te veshur ne hekur e qelik
merrnin djemt e ri
me tyta e automatik
me fytyrat plot mėri
nėnat tona i trishtonin
e ne filiza te ri
zogj qe ciceronim
ne naten eterrit te zi
burgjeve na abrogonin
ata qe sherbenin per pansllavi
uluronin
kercnonin
zemrat enenave i veshnin me te zi
ata na robeoronin
ne moshen me plot bukuri
nenave zemrat ua coptonin
sa shum burgosnin djem te ri
sa nenat ne denesje renkonin
sa loti esht derdhur per liri
ah mosha e jone e re
ne zemer nenat i prekte
te njomė si lule mbi dhe
buza ne qumsht na cekte
nėnat tona mbesnin me shikime
kah udha e prangave
ato heshtur qanin ne permallime
me zemrat e thara e me duar ne gji
sa shum vuajte o nena ime
do te nje dite te vi
aty te vorri i zi
do te them
se vuajtjet na i shaktoj tradhtari
e armiku i zi
barbari
pusho ne paqe
se erdhi nje gjysem liri
po buzqeshė pak shqiptari
kur ti qaje ne elegji
e di
o nene e di
se me lotet tuaja
ne atdhe lahej bari
sa shum vuajtje keni pi
ua ėsht tha gjaku e damari
dhimbjet jeten ua kan nxi
dridhe jan gjokset tuaja duke denesė
e loti i juaj si vese
ka ra dhimbshem mbi shqipni
armiku ju ka lene pa shprese
ua merrte djemt ne gji
sa shum vuajtet o nene shqiptare
ne terrin e pushtuesit te zi
ne dhune e reoberi
te rijte si lule ne behare
ua kpuste armiku i zi
rinija shqiptare
dergjej ne burgje tiranike
ne moshat me te lulzuara
nenkthetrat mizore etradhtare
per shqiperi etnike
per bashkime kombtare
sa lotet jan derdhe elegjike
vajtime nte nenave shqiptare
dridhej e vajtonin motrat
femije e gra jetima
me lot laheshin votrat
burgjeve binin sa trima
atdhe atdhe atdhe
sa s hum kerkove shehi
sa loti esht derdhur rreke
qe te bardhe ta kesh nje ditė
lirine si diell me te nxe
ne shekuj te jetes gjithmone
sa shum jyn vyshke te ri per ket dhe
e mosha rinore e jone
ne mure ne rrsira te gjallė
varrosje per se gjalli i thone
me lot kujtime e malle
qe elire te jet toka ejone

autori xhelal ferizi

lirik
11-03-11, 01:17
Por ma mire do ti bjen zuzarit
autori xhelal ferizi flake per flskke me armiq e tradhtarė
te mos bej tregje e pazare
se nuk luhet me troje te shqiptarit
sa te jen armet qe qesin flakė zhare

...se sa tė jen arm't e bardha besnike
s' preket toka e shtrejte e te parėve
kahdo e bukur mbi dhe ėsht etnike
se kjo toke nuk ėsht kurrė e tradhtarėve

por s e e djemve ėsht qė jan si zana
e vashave trime gjak nė vetull qė marrin
sa tė jen dielli yj e drita e hana
gjith armiqve ne toke do ua bejme varrin

veq se varre do te ken ata qe vijne
me synime kėndej kah trojet tona
te bijt e shqipes me krah do te mrrijne
kah kushtrimi e do te ushtoj jehona

ne log mejdanesh krismat e duhija
flakė per flakė i pergjegjen armikut
armt shqiptare e zjarrta trimeria
do te skuqen valt e adriatikut

ne gjak te ar,miqve toka do te lahet

kurr nuk jepet as nje grime himare

e gjallė shqipnija per mbi dhe nuk ndahet

pushkė e top ėsht gjuha e jonė amtare
autori xhelal ferizi

lirik
11-03-11, 01:22
Xhelal Ferizi Liriku Poet kot e ka zuzari e manjaku
autori xhelal ferizi
se pazare nuk behen me dhe
sa te jet shqip damarve q e rrjedh gjaku
nėnė shqinija s 'shitet as me u ble
...
as nuk jepen malet e bukura alpike
as e famshmja ajo fushė dardane
as tiivari i shqiperisė etnike
se shqipnia esht toke iliriane

deti nuk jepet as sa nji curril
as nje pikė e kaltirse joniane
as himre kokerr dhe as ksamil
as nje kokerr zalline e rane

gjak e tym e lot e flakė baroti
mbushet plot europa e ballkani
tym i zi kah bota mbshet moti
se dheun tonė nuk e gezon sllaviani

as heleni as ndoj kokerr grimė
as flete te kalbur kund nuk merr as fije
as ndoj bari askund mbi ledinė
se nuk japin dhe te shejt etnije

autori xhelal ferizi

lirik
11-03-11, 01:32
e di o kohė e di
se shpirtrat tuaj jan vyshkur
nuk ka ma emocion
as dashuri
shumqkajat jan ndryshkur
un nuk shkruaj ma per njeri
pr per gurė e dhe
un shkruaj vetem per nje fe
se guri gjuhen poetike e kupton
un shkruaj per atdhe
se atdheu vargun tim e kupton
autori xhelal ferizi

lirik
11-03-11, 01:37
Qajė o tokė iliriane
autori xhelal ferizi
dembeli me vula po tė mbanė
ngjarjet ti mbulojne me katrane
mundin mbi dhe ta vranė

...ta shuajn qellimisht historinė
rrespekt tė mos kesh ndėr nacione
ta shesin demagogjinė
me tė rrejshme shum medaljone
autori xhelal ferizi

tipi engjellor
11-03-11, 13:50
I lexova disa te bukura keto vargje............

lirik
11-03-11, 22:50
faleminderit i nderuar tipi engjellor vazhdoni te lexoni dhe shijoni vragjet shqiptare

lirik
12-03-11, 18:55
Prej dates 24 mars meret vesh a jam a nuk jam ma ne forume shqiptare
agjentet e ndyre te duarve te zgjatura tradhtare me kan qite ne nje problem te madh
ku me kanoset burgosja -
Ne keto rrethana asnji njeri ndoshta nuk do te mund te krijonte
por un mjaft qendrova tradhtaret qe zbatuan palnin e armikut ne qytetin erlangen
te gjermanise jan

Musaj kastrati nga fshatrat e rahovecit
nipi i tij i musaj kastratit djali i motres
qe kishte qene ketu ne te zezė
ka qene i lajmruar ne nürnberg si banorė
tahir miftari nga fshatrat e ferizajt
por qe tahiri ne kohet e fundit u pendue
ne ngjarjen provokuese te 25 dhjetorit
2009 ka qene prezent bajram iberdemaj
bajrami ka genjye nuk e ka folur te verteten qeni plak
nuk ka tregue si ka qene ngjarja por ja ka mbajte anen
musaj kastratit
tahir ahmeti nga nga katunet e gjakoves
banore ne erlangen ka rrejte dhe nuk e ka tregue te verteten
tahir ahmeti mi ka pas marr 1500 marka per pavarsine e
kosoves gjoja kurr nuk me ka lshue kurfar vertettimi kah i ka que

tahir hagjia nga fhsatrat e podujeves ka rrejte dhe nuk eka thane te verteten
edhe pse ka rreshqite ne gjysem te vertete ka genjye dhe i ka henger fjalet

zeqir krasniqi nga fhstrat e rrethit t e klines s e dukagjinit
ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten
nji far arbeni qe swht poashtu i rrethit t eklines s e dukagjinit ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten
sylejman beshkardeshler dikur mbiemrin feka ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten kan qene dhe te tjere aty plot por nuk kam pas arrite te di kush ishin
ndersa avdyl maloku nga poduujeva nga fshatrat e podujeves ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten

te gjith keta ne kofnliktin e dates 25 dhjetor te vitit 2009 ishin ne shoqaten ganimete terbeshi ne erlangen te gjith keta jan njerz q enxisin urrrejtje te madhe per drenicen gjith diten sa her te takohen ose hapir ose msheftas dhe shpotisin kur esht fjala per ndasi dhe fklasin me hasmeri per drenicen
mbi keto baza poashtu u nis sherri ku musaj kastrati me provokoj ne shoqatė provokimi ishte i hatashem
dhe i jashtzakonshem i pregatitur i kurdisur mire ne te gjitha apsektet sepse musaj kastratin e kishin mesuar se te veproj
qellimi i tij ky far bastardi bullgaro jevgjit qe nuk ka as pamje shqiptare as me fmi e as vet por esht i zi si katrani filloj provokimin ne shoqate sa po kam hy
akoma pa u ulur ne tavoline me tha erdh hajni i qirave qe i vjedhe qirat ne qerdhe te fmijve e i bjen ne shoqate
qellimi tij ka qene gjithmone qe te na perule te na poshtroj e te fyej njerz ky ka qene ne grup me shaban malushaj e me smalj mlushaj eme nji far flamurin e ponoshecit te gjakoves e me nji far petrit aline prej batushes se gjakoves keta ne grup gjith mone kan provokue njerz dhe kan helmue klimen ne mes te shqiptarve duke faer krahinat shqiptare e duke folur fjale banale
per njerz e duke perqa deri sa te gjith bashkkombasit filluan te largohen nga shoqata

lirik
13-03-11, 00:28
Prej dates 24 mars merret vesh a jam a nuk jam ma ne forume shqiptare

agjentet e ndyre te duarve te zgjatura tradhtare
me kan qite ne nje problem te madh
ku me kanoset burgosja nga gjygji gjerman
-

Ne keto rrethana asnji njeri ndoshta nuk do te mund te krijonte vargun

por un mjaft qendrova tradhtaret qe zbatuan palnin e armikut ne qytetin erlangen
te gjermanise janMusaj kastrati nga fshatrat e rahovecit


nipi i tij i musaj kastratit djali i motres

qe kishte qene ketu ne te zezė


ka qene i lajmruar ne nürnberg si banorė

tahir miftari nga fshatrat e ferizajt


por qe tahiri ne kohet e fundit u pendue


ne ngjarjen provokuese te 25 dhjetorit

2009

ka qene prezent bajram iberdemaj

bajrami ka genjye nuk e ka folur te verteten qeni plak

nuk ka tregue si ka qene ngjarja
por ja ka mbajte anen rahoveclise bajram iberdemaj ehst nga nabergjani i pejes

tahir ahmeti nga nga katunet e gjakoves

banor ne erlangen ka rrejte dhe nuk e ka tregue te verteten

tahir ahmeti mi ka pas marr 1500 marka ne aksionin ebujar bukoshit
per pavarsine e kosoves kama pas hy ne minus ne banke per ti dhene ato para per koosvenTahir ahmeti kurr nuk me ka lshue kurfar vertetimi kah i ka que ato para


Tahir hagjia nga fshsatrat e podujeves
ka rrejte dhe nuk e ka thane te verteten
edhe pse ka rreshqite ne gjysem te vertet
ka genjye dhe i ka henger fjalet

zeqir krasniqi nga fshtrat e rrethit t e klines s e dukagjinit

ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten

nji far arbeni qė ė sht poashtu i rrethit t e klines s e dukagjinit
ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten

sylejman beshkardeshler dikur mbiemrin feka nga fhsatrat e istogut

ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten

kan qene dhe te tjere aty plot ne shoqate at nate ku un jam provokuar
rend por nuk kam pas arritė tė di kush ishin

ndersa avdyl maloku nga poduujeva nga fshatrat e podujeves
ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten

vllau i avdyl malokut esht ne burge ne gjermani per shkak se e ka vra nje femer te re gjermane ja pra me qfar malli dhe shizofrenesh kemi te bejme me njerz te degjeneruar qe rrejne dhe nuk e flasin te verteten


te gjith keta ne kofnliktin e dates 25 dhjetor te vitit 2009 ishin ne shoqaten ganimete terbeshi ne erlangen
te gjith keta jan njerz q e nxisin urrrejtje te madhe per drenicen

gjith diten sa her te takohen ose hapur ose msheftas
flasin keq per drenicen

dhe shpotisin kur esht fjala per ndasi dhe fk
flasin me hasmeri per drenicen

mbi keto baza poashtu u nis sherri
ku musaj kastrati me provokoj ne shoqatė
provokimi ishte i hatashem
dhe i jashtzakonshem i pregatitur i kurdisur mirė
ne te gjitha apsektet sepse musaj kastratin e kishin mesuar se si te veproj
qellimi i tij ky far bastardi bullgaro jevgjit
qe nuk ka as pamje shqiptare as me fmi e as vet
por esht i zi si katrani filloj provokimin ne shoqatė sa po kam hy

akoma pa u ulur ne tavoline me tha erdh hajni i qirave
qe i vjedhe qirat ne qerdhe te fmijve e i bjen ne shoqatė


qellimi tij ka qene gjithmone qe te na perule te na poshtroj
e te fyej njerz
ky ka qene ne grup me shaban malushaj e me smalj mlushaj
e me nji far flamurin e ponoshecit te gjakoves
e me nji far petrit alinė

prej batushes se gjakoves keta ne grup gjith mone kan provokue

njerz

dhe kan helmue klimen ne mes te shqiptarve


duke fyer krahinat shqiptare e duke folur fjale banale per njerz dhe duke
perqa

njerz
e duke perqa deri sa te gjith bashkkombasit filluan te largohen nga shoqata

lirik
13-03-11, 00:38
Pas provokimit t e parė ata te gjith kan qeshur si rrusoijat tė pranishmit
ky karakter rruspijash esht karakter i lig as pak burrnor dhe tipik “karakte prostitutash
ne vend se ti thonin musaj kastratit si ke ftyree na e fyen lirikun poetin ashtu
njeriun qe na i ka bere aq shum te mira ktu q enuk kan te numruara ata vazhdonin te qeshin sepse karakteri i mashkullit prostitutė esht i tlle dhe un u skuqa shum nga kjo fyerje e rende
dhe i thash te mbylle gojen por ai vazhdoj perseri
Ne fyerjen e dyte tha wehabistet mugjahedinet kan me ta pre koken dhe me koken tende te luajn futboll dhe fyerja e trete ishte ti tha ne mes te kembve ke vagine e jo penis
por dihet se si it ha ne banalitetin e rrugaqerise .
pas kesaj situata u acarua mjaft reth tavoline ishin keta persona q epo luanin shah
dhe kur situata u acarua keq un u thysh mbylle gojen mos ha shum se te henger dreqi
ktu ku je pasi ja ndjeu prapanica freskun e pau se qka mund ti ndodhe heshti dhe nuk foli ma

pasi dola ne anen tjeter te tavolines u ula dhe erdhi avdyl maloku shizofreni

gjoja per te me fole diqka i thash te me largohet se jam i shqetsuar
pas nja pes minutave dola nga shoqata dola per jasht

lirik
13-03-11, 09:49
Le tė vuaj
autori nga mergimi xhelal feriz
le te vuaj
le te vuajm edhe pa fat
nese vulat e fatit ti fenomen na i vjedh
i pa dukshėm
qe as me gjak e gjen e refren
nuk dihet s e kah vjen
se kush je
mund te jesh alien
legen
qe per te vjedhur fate je le
fat per te urtit nuk len
as ne qiell
e ne toke e mbi dhe

xhelal ferizi

lirik
13-03-11, 18:14
Kėngė tė mos kėndoj pėr atdhe
varrin Ma duan tė zi
si hi Mė duan mbi dhe
rrugėt ja veshin me tė zi

Provokimet e tradhtarve dhe te agjenturave te huaja
ndaj autorit ne mergim xhelal ferizi

lirik
13-03-11, 18:16
kėshtu ėsht kur je jetim
kur nuk ke shtet as as krah
armiku tė mbanė nė rrethim

e rrugė as shteg nuk mė ka

lirik
13-03-11, 18:58
a e dini ju s e armiku
armiq ka nxite te tradhtise
qe zogu i juaj liriku
kenge te mos i kndoj lirisė
tregoni te afermve miqve komshijve shokqve shoqeve miqve per vargjet e autirit lexoni ndjeni ngjalluni drejtohuni ne shpresa ne jete ne rrugen ejetes dhe bashkimit

lirik
13-03-11, 19:31
qkajt ishin ghrumbulluar at natė
per te gajasur me lirikun
q krajatė
pasi ata kishin biseduar me armikun
zgerdheshnin e paski kishin marrė metelikun
filluan te gjvesheshheshin
shpurtin ta gjveshin lakuriq
njeri sarhosh
e tjetri dobiq#
rrogtarė tradhtarė
njeri kot
e tjeri hiq
flliqarė mashtrimtarė
provokatorė
ziliqarė
te ligj djallzorė
te gjith zullumqarė
demon te zi mizorė
secili ma i zi
i edukuar ne kurveri
ne rruspi
hingirizgji
te bijte e helaqeve
qe nen e quanin armikne pansllavi
ata planin ja gatuan lirikut
qe te ja marrin at liri
me urdher te armikut

shartuan kurthe e tradhti

vargjet jan per grupin e shqipfolsave
mjeran
ne shoqaten ganimete te erbeshi

musaj kastrati provokatorė
dhe shkaktar i kesaj poshtersie dinake
bajram iberdemaj rrenc kabullgji plak tetedhjet vjeq qe nuk e flet te verteten
tahir ahmeti mashtrues kabullgji qe nuk e flet te verteten
tahir miftari qe rrejti por tash don ta flas te verteten pasi q e u pendua

besnik gashi nga glalrave dikun edhe ky rrenacak qe nuk e foli te vertetn me rastin e konfliktit
valdet gashi q e nuk e tregoj te verteten por tani ne gjygj thot se do te flas drejt te shohim

zeqir krasniqi q enuk e tregoj te verteten

arbeni nga rrethi i klines qe nuk e foli te verteten
dhe sylejman beshkardeshler nga muzhevinat e istotgut te shpernguur ne truqi me mbiemrin feka
q e nuk e foli te vertetente gjith keta maskarej q ee ndegjuan me vesh te tyre provokatorin musaj kastratin
nga rahoveci nga ato fshatra te rahovecit
duke provokuar s a po hyra ne shoqate at nate

qe sihin te ulur ne tavoline dhe kan bere grupin armiqsorė
antishqiptarė me karakter te lig
e duke e urrejtur drenicen pa kurfar kuptimi dhe shkaku
veq pse e kan zemren e shkinore dhe duke u munduar ne qdo menyre per te rritur mendjen per te injrouar perbuzur dshe sulmuar drenicasit duke u grupuar ne keto lloj grupesh klanore armiqsore harrova ta ceku edhe nji far tahir ahmeti i tille esht e dhe ky


disa nga keta me qdo kusht duan te behen grup duke grupuar klane
kunder drenicasve me urrejtje e perbuzje

te msyjne drenicasit per ndonje poshtrim apo rrahje

dhe kur humbin qajne si fmi te oshurrur harrojne se drenicen nuk e ka shkel as krajl a smbret
por pse me kan gjetur mua te me msyjne e te me provokojne

dhe neperme s pushtetit gjerman mundohen te me shkatrrojne permes
policise gjermane e gjygjit

te gjith keta dikure kan kerkuar ndihme prej meje nuk ka shqiptar te ketyre rrethinave q enuk ekam ndihmuar dhe punet e mia i kam lene keq e ne balt e keta i ndihmoja
ja se si ta kthejne te miren

pastaj pa kurfar burrnie mundóhen te shkatrrojne neper mes gjygjit
rrejne por nepermes gjygjit te strasburgut do te kekroj qe te betohen ne driten e syrit e ne fmijt e tyre keta renacak te ligj pshurrqa
na e kan marr ftyren para orghaneve gjermane
ja se kush ehst ligsia etyre bizare njiqnd ftyrshe

ja kush jan karakteret lavire mashkullore te tyre rrencake me rrejte
merrejte ka ktu njerz qe kan rrahur shqiptar e kan bere sa e sa provokime
poshtrojne e provokojne shqiptar me fjale te ndyta te ulta provokative

disa prej shqiptarve i kan rrahur ktu
per hiq kurgja kot pa asnji faj

se duan te fryhen e te ja japin vetes nalt vetem per at bejne provokacione te tilla por kur humbin perqyrren para gjermanve duke u munduar me organe gjygjsore gjermane te me burgosin ja pra kush jan shqipfolsat e erlangenit ka edhe te tjere ktu ksi lloj malli te lig e te pa burrni
le te dijn lexuesit qfar kurvash mashkkullore ka
njerin nga ata shqiptar q ejan ktu ne qytetin erlangen
e kan lene pa vetedije nji far muharrem koliqin
nga ana e llapit andej

por edhe ky karakter i lig
se kur i thash pse nuk nuk del ne gjygj me mu ba krah

e me kallxue me deshmue s e kush jan kta e qka te kan ba ai si nji qyqe trembet prej hijes s e vet pse nuk tregon thash qka te kan ba
kta
e si te kan troturu e te kan lene me vetedije te humbur
ne rruge pa ndihme kurfare e te kan gjet gjermant ne rruge e s ke guxu me tregue

ky donte te
pshurej nga ligsia per te mos dale para organeve te drejtesise e per te fole te verteten

ja pra kush jan pisat e lig te karaktereve bizare

provokatore te qelbur ete pa edukate renacak prej te cilve me kanoset burgosja
per shka te rrenave te tyre por un po ju them te gjiuth lexuesve ktu
e ju kam thene se tipat e tille si kta edhe fmiun e vet e lene ne dore te armikut

e gruan eprindin se jan te lig e te pa soj te pa burrni prandaj tokes i them pse i mbane keta zuzarė

lirik
13-03-11, 19:39
te tille njerz qe nxisin shere poshtersi provokime ndasi grupore antipati regjionale jan analfbet te errsires mjerane dhe tregojn muskujt vetem me bashkkombasit e vet por jan te pa qendrueshem e te pa zemer asnjiher nuk ua ka mbajt zuza as te rrahin ndonje shkja
ose armik vetem provokojn shqiptar e zuzarojne me errsiren e tyre egojen si lalvesha duke ngacmuar njerz pa faj duke bere ndasi bizare te flliqura servil qe s apo te
kan ndonje hall ta dijne deren si lpirsa te pa ftyrė dhe si llaskuca ta msyjne pa fije turpi e pasi ti kesh bere mire te sulmon pa pike ftyre te provokon keta jan zhjgyri i vertet llumi i shqiptarise kesi lloj tipash na kan sjelle shum kokqarje ne rrethinat tona ktuq ee kan bere shum rrahje provokime kan prushur atmosferen kan bere rrahje neper koncerte kan prishe muziken e organizimet e qka jo duke helmuar mardhenjet
haram e paqin buken dhe po te isha ne vend te gjermanit kett lloj llumi se kisha lene ne ket toke ktu por i kisha derguar ne rusi atje e kan vendin keta bizarė

Arb
13-03-11, 19:40
Qiti dikun . (pike) o Lirik!

lirik
13-03-11, 22:01
Po ke te drejte po por po ngutem te shkruaj se nuk i dihet

pas disa dite a jam i lirė.

NJI grup shqipfolsash ma kan montue njji te keqe te madhe
kjo goditje prej kti grupi provokatoresh

ėsht e rėndė per mua tradhti e madhe dhe montim -

ata kan marr pare per ket veprim kunde r meje
ju ndoshta nuk keni sy me pa ose qdo rrezik e merrni me hajgare

Guri i madh
13-03-11, 22:08
Po ke te drejte po por po ngutem te shkruaj se nuk i dihet

pas disa dite a jam i lirė.

NJI grup shqipfolsash ma kan montue njji te keqe te madhe
kjo goditje prej kti grupi provokatoresh

ėsht e rėndė per mua tradhti e madhe dhe montim -

ata kan marr pare per ket veprim kunde r meje
ju ndoshta nuk keni sy me pa ose qdo rrezik e merrni me hajgare


hiq pa frik sen nuk te bajn veq ruj miqt virtual qe nga fillimi kan pas respekt per ty edhe mos u bej lokalist shifi trojet shqiptare njejt si drenicen tende


para ato fjalosje asgje nese don kshilla ne privat muj me te ttregue diqka me pare te denojn po edhe ato kurr ski me i pague

lirik
13-03-11, 22:08
[tė tillė njerz qė nxisin sherre dhe poshtersi antishqiptare
provokime ndasi grupore antipati regjionale
jan analfbet te errsires mjerane.
Ata tregojn muskujt vetem me bashkkombasit e vet -

por jan te pa qendrueshem e te pa zemer
asnjiher nuk ua ka mbajt zuza as te rrahin ndonje shkja

ose armik -

vetem provokojn shqiptarė e zuzarojnė me errsiren e tyre egon

si lavesha duke ngacmuar njerz shqiptar te pa faj .
Na thuani qfar shqiptari mund te jet ai qe sulmon shqiptar dhe kush e nxite te bej ket vetem serbet dhe ruset kush tjeter -


dhe pa faj -

duke bere ndasi bizare te flliqura servile-

qė s a po tė
ken ndonjė hall ta dijnė deren si lpirsa te pa ftyrė

dhe si llaskuca ta msyjnė deren pa fije turpi

e pasi ti kesh bere mirė tė sulmojnė
pa pikė ftyre te provokojnė keta jan zhgjyri i vertet llumi i shqiptarise:

. Kesi lloj tipash na kan sjelle shum kokqarje ne rrethinat tona
ktu q e
kan bere shum rrahje te shqiotarve e provokime
provokime dhe kan prishur atmosferen e bashaktdhetarve

kan bere rrahje neper koncerte
kan prishe muziken e organizimet -e qka jo -

duke helmuar mardhenjet
haram e paqin buken dhe po te isha ne vend te gjermanit kett lloj
llumi
se kisha lene ne ket tokė ktu por i kisha derguar ne rusi atje e kan vendin keta bizarė

lirik
13-03-11, 22:16
hiq pa frik sen nuk te bajn veq ruj miqt virtual qe nga fillimi kan pas respekt per ty edhe mos u bej lokalist shifi trojet shqiptare njejt si drenicen tende


para ato fjalosje asgje nese don kshilla ne privat muj me te ttregue diqka me pare te denojn po edhe ato kurr ski me i pague
----------------------

Jo besa boll ke q i kam punėt se nje prokuror gjerman
xeher ėsht mjaft kurtha po do me mė qitė
po i kam dy avokat

tė ju them tė drejten gjermanėve ju kemi borgj

na kan strehue dhe na kan ndihmue keta miq
,flm prej tyre jeten na e kan shpetue e keta bastard jan ngopur me buk prandaj tallen dhe jan rrenacak llafazan q ete kpusin tue rrejt gojen si te qelin rrejne te sakatojne kurfar burrnie nuk kan krejt populli esht largue
prej shoqate se nuk duan me hy ne sher me ta

.Kurr pra asnjiher gjermani nuk te ngacmon s e ka kulturė

ėsht i sjellshem por keta tipat tanė shqipfolsa
ky grup i pa ftyrė e te pa karakter
qka i kan bė kta shoqates keta e kan merituar varjen bre


.Ktu jan disa q e kan traditė tė familjeve Kumbare tradicional te rankoviqve
.Kopilat eshieve more qe besa keq dhe po ka sa per sherr


dida familje jan me breza tė rankovqve

vegla te hasmit tonė shekullorė provokatorė qe bejne grupe
dhe gjith diten hanėm. me nde rme thėnė e nxisin urrejtje
klanore .

Keta Zuzarė jan qė si q tregojnė te familjeve klysh te rankoviqit
qe baballaret e tyre gratė ja kan qitė
rankoviqve e derra i kan pre ne oborr shkieve .

Besa disa berlloga q e i kam pa veq ma mire nuk po flas
s e zemra te plasė ne bark se qfar tipash jan
edhe jan ngucakqi te poshter provokatore te zi dhe q e
besa me guxue gjithqka bejne

e kur te hanė grushtin hundve shkojne e qajnė ne polici gjermane
me shtet gjerman s ta qet prandaj jam ne hall

Ne shoqatė kėta njerz kan bė kerdi shpirtė i krymbt jan po ku jan mbledh bash ktu ne ket qytet ku jetoj per fat temin te zi se ne nürnberg kta nuk guxojn a sme u ndie s e atja ua kajn e loken edijne qe atje zateten en hundlesh .

Guri i madh
13-03-11, 22:26
----------------------

jo besa boll ke q i kam punėt se nje prokuro xeher ėsht mjaft kurtha podo me me qite po i kam dy avokat

te ju them te drejten gjermanve ju kemi borgj

na kan strehue dhe na kan ndihmue keta miq flm prej tyre

.Kurr pra asnjiher gjermani nuk te ngacmon s e ka kulturė
esht isjlelshem por keta tipat tanė shqipfolsa ky grup i pa ftyrė te pa karakter qka i kan bė kta shoqates keta e kan merituar varjen
.Ktu jan disa q e kan traditė tė familjeve KUMBARė
me breza tė rankovqve te hasmit tone shekullorė qė si q tregojnė rankoviqit gratė ja kan qitė derra i kan pre ne oborr shkieve .
Besa disa berlloga q e ei kam pa veq ma mire nuk po flas s e zemra te plasė ne bark se qfar tipash jan edhe jan ngucakqi te poshter e kur te han shkon e qane ne polici me shtet gjerman s ta qet prandaj jam ne hall
Ne shoqatė kėta njerz kan be kerdi shpirtė i krymbt jan


ama forumi nuk esht vendi ku trajtohen problemet private


si une po e kuptoj krejt ky problemi i juaj ka ardh si kurdisje po ata e paskan dit temperamentin e juaj


ti paguj advakat sa te dush lendimet trupore denohen me pare nese nuk ka pas te qara te lekures ose perdorim i naj arme te ftoft

te denojn me pare nese kie firm paret i pagaun nese skie me te ardhurat qe i merr nuk kan te drejt me ti marr se ato te ardhra mezi i plotsojn nevojat familjare


po nese denimi te rrok me 36 muj burg te pret abschibungu


vetem nese e kie shtetsin gjermane

lirik
13-03-11, 22:41
Nuk esht punė temperamenti ktu aspak populli shqiptarė
nuk po e kupton s eun ndiqem se dikush po qet benzin ne zjarr dinakerisht -me pas arrit ata me me rrezue prej shkallve te shoqates
as copat s me ishin gjendur por nuk arriten sepse do te kishin thene vet ka rreshqite vet ka ra dhe kurgja kerkuj

mua me ka ardh ne maje te hundes -

sepse keta kerkojne poshtrim nenshtrim dinakeri

jan pisa ata te pa burrni e si mund te ngacmohet nji person i burgosur politik per se per q arsye po kta edhe fmijt e tyre ei lene n ebalt s e nuk kan moral dhe jan te ult te pa besė dhe un nuk e pranoj nenshtrimin
as poshtrimin e pse ta pranoj .

Mandej keta jan mosmirnjohs bastard montues intrigant
trillues te poshter ngucakqi PROVOKATORė sulmues qe sulmojne
njerz e qajne pastaj kur
e hane nga dikush nuk jan burra jan provokator te lig

vetem mete shti ne sherr dhe mandej hajde duroje shtetin -

me shtet nuk ja qet kuj -
Un kam pas qef me e rrespektue shtetin ligjin gjerman dhe mos me ba kurr probleme
por ketu ka njerz qe jan shqipfolsa kumbar te kraleves
dhe te shkallet aty 5 persona me kan fute ne mes

lirik
14-03-11, 03:44
Te tillė njerz qe nxisin sherre poshtersi provokime ndasi grupore antipati
regjionale ,jan analfabet te errsires mjerane te lig
dhe tregojn muskujt
vetem me bashkkombasit e vet ,
por jan te pa qendrueshem e te pa zemer ,
asnjiher nuk ua ka mbajti zuza as te rrahin ndonje shkja

ose armik te huaj qe mjaft po na bejne keq

, vetem provokojn shqiptar e zuzarojnė me errsiren e tyre egon si lalesha

, duke ngacmuar njerz pa faj dhe duke sulmuar ne pa besi bizare zuzare,

duke bere ndasi bizare te flliqura mbrenda kombit
servil te mallkuar llaskuca skutha qe kur kan nevojė si skutha lpirsa
ta dijn deren dhe luajn bishtin si macat mjaullijka servile ,
apo te

kan ndonje hall ta dijne deren si lpirsa te pa ftyrė
,dhe si llaskuca ta msyjne ,
pa fije turpi e pasi ti kesh bere mire te sulmon pa pike ftyre
te provokon ,dhe ta ben varrin ta bėn te keqen .

keta jan zhjgyri i vertet llumi i shqiptarise

, kesi lloj tipash na kan sjelle shum kokqarje ne rrethinat tona ktu
q e kan bere shum rrahje provokime
kan prishur atmosferen kan bere rrahje neper koncerte
kan prishe muziken e organizimet ,shoqatat dhe nuk ka dyshim se pewrkrahen nga agjeturat e ndryshme


e qka jo, duke helmuar mardhenjet

haram e paqin buken kta uritha shqipfolsa ,
dhe po te isha ne vend te gjermanit ket t lloj llumi se kisha lene ne ket tokė
sepse mund ti sjellin mbrapshti kti vendi
ktu,

por i kisha derguar ne rusi atje e kan vendin keta bizarė ne shkretirat e siberise

lirik
14-03-11, 03:53
Nuk ėsht punė temperamenti ktu aspak populli shqiptarė
nuk po e kupton s e un ndiqem hala ,
se dikush po qet benzin ne zjarr dinakerisht -
me pas arritė ata me me mė rrėzue prej shkallve tė shoqates

as copat s -mė ishin gjendur por nuk arriten
sepse do te kishin thene vet ka rreshqite vet ka ra dhe kurgja kerkuj

mua me ka ardh ne maje te hundes -

sepse keta bastard kerkojnė poshtrim te shqiptarve nenshtrim dinakeri
dhe ndasi krahinore per te krijuar hendeqe ne me ste shqiptarve
,

jan pisa ata te pa burrni e si mund te ngacmohet nji person i burgosur politik-
per se per q' arsye arsyet dihen se nxiten nga qqerdhet pansllave dhe te agjenturave tjera .

po kta edhe fmijt e tyre i lene n e balt s e nuk kan moral
dhe jan te ult tė pa besė dhe un nuk e pranoj nenshtrimin
as poshtrimin e pse ta pranoj .

Mandej keta jan mosmirnjohs bastard montues intrigant

trillues te poshter ngucakqi

PROVOKATORė sulmues qe sulmojnė
njerz e qajnė pastaj kur psojne ,
e hanė nga dikush kokes se nuk jan burra
, jan provokatorė te lig prostituta mashkullore ne karakter -

vetem me te shti ne sherr - me qellim dhe mandej hajde duroje shtetin gjerman ne shpinė -por un po ju them gjermanve q ektyre njerzve te mos ua jep buken sepse do te permbyset ky shtet nese ja jep buken gjithkuj .

siq e thash keta kopila te nxisin ne rremuje e me shtet nuk ja qet kuj -

Un kam pas qef me e rrespektue shtetin ligjin gjerman
dhe mos me ba kurr probleme ,

por ketu ka njerz qe jan shqipfolsa kumbarė te kraleves dhe kur esht ne pyetje montimi gjithqka me eesht bė me qellim qe te vie deri ne ket pozitė

dhe te shkallėt aty 5 persona me kan futė ne mes.

lirik
14-03-11, 03:56
Me kujtohet njiher ketu i biri i nje bastardi nga qyteti nürnberg qe kishte marre femra shqiptare
per te ndertuar shtepi publike ne nürnberg me shqiptare .
Keta bastard natyrisht kishin edhe rrjetine vet , duke qenė se ne nürnberg e kisha aktivitetin
politik dhe veprimtarinė per qeshtje kombtare kisha mjaft informacione se qka po ndodhe se pse me informonin .
Informimin ekam pas te bollshem kush qka bėn e si sillet sepse kisha mjaft njerz shqiptarė qe e dinin ket natyrsisht se si sillen te gjith e kush qka vepron e si vepron.

lirik
14-03-11, 04:06
Me kujtohet njiher takoj nje bashkkombas nga broja e drenices - meqense mua me njihnin te gjith bashkathetaret e rrethinave per dialog veprimtari dhe diskutime ne qeshtjen kombtare her pas here kur takoheshim kishin deshire te degjonin diqka nga un -
ather akoma nuk ishte interneti duke shkuar rrugs e shohim nje femer duke qa ishte shqiptare nga mitrovica .
As mendja nuk na shkoj se ajo ehst shqiptare por duke epa me lot ne gjendje te tille me preku shum dhe e pyes qka mund ti ndihmojmė .
E shohim se pasi qe na na pau filloj pak te ndalete te qetsohet dhe kur e pyetem se nga jeni na tha nga kosova , filluam te flasim shqip dhe u gezua pa masė shum -
I themi qka esht problemi dhe ne fillim i vjen keq por dikurė fillon e flet .
Bastardet ekishin mashtruar ishte koha e millosheviqit dhe koha e zisė e mjerimit te zi

kohė e kobit mbi dhe per shqiptarė tze cilet ishin para nje sporve te paparė dhe aq veshtire ishte te ndihmoje ket popull sepse as diaspora nuk ishte mire e integruar.


Nejse po na tregon fill e per pe kjo paska qene me madhja ne familje dhe dikush ne rrrjetin emashtruesve psiat qe shisnin njerz dore pas dore e kishin pru ne nje rrjet e deri te ky pisi qe
i shitte femrat shqiptare ne nji far bari nate ku duhet te benin punen e prostitutave te nates .
KESAJ VAJZE NE KOSOVE I KISHIN THENE SE NE GJERMANI MUND TE PUNONTE NE RESTORAN
kJO DUKE LAKMUA
vjen ne gjermani spse kishte qene me e madhja ne familje dhe kallabllak fmi
lakmon se mund te vjen me punue dhe te shpeton familjen nga uria .

lirik
14-03-11, 04:16
Por kur vjen ky bastardi fillon e mashtron dhe tenton ta shfrytzoj vet ma se pari por kjo nukpranon ather ekushtezon dhe kjo i thot po ju me keni thene se 5000 marka i merr ne restoran ne gjermani ve q me punue kshtu me keni premtue e tash po me thoni me i be kto
pune dhe nuk pranon dhe ky bastardi e kishte qite ne rruge kur kjo nuk kishte pranuar
ajo e pa kurfar ndihme po qante .
Ishim per vete ne hall por disi vepruam sa do ku do aty ktu dhe ja bėmė paret per aeroplan duke i mbledhur te bashkatdhetart por e shihja s etrembej shum i thash mos ke merak se ke fat e je ne dore te sigurt mos u dridh hiq pes pare mos i jep se nuk je ne dore te kriminelit .
I perkthyem dhe ja rregulluem bileten dhe ja organizuam paret per rruge per tu kthye ne kosove
te familja por ja se si i mashtronte rrjeti i te pa besėve rrjeti tradhtarė i zi e i pst njerzit
KESO MASHTRIMESH E VUJTJESH te njerzve kan bere bastardet mashtues kriminal
-sa lloj lloj vuajtjesh ekalvaresh i jan shkaktue kti njerzimi edhe ne rrugen kur ka qene eksodi ne kohene milosheviqit para luftes se kosoves ku ikjet neper mal nga qekia jan be si ikje masive per te hy ne gjermani q poshtersira kan bere grupet e kodoshve e te lahperave rastet q e
na vinin ne vesh dhe me ka ra vet ti shoh me sy te ballit pasi qe vetm kam dale disa her
ne pelzen kur te afermit e mi vinin aty edhe ata per te hy ne gjermani
Per fat ata ekishin vet lidhjen dhe i gjetten vet grupet se si me hy ne gjermani nuk kishin nevoje per ndiihmen time aspak por un kam dale per tu pa e per tu qmall me ta -
pasi q eme vite nuk i kisha pa dhe ata pastaj gjenin vet lidhjet me hy ne gjermani por rastet q e i shihja aty pastaj dhe hallet e njerzve ishte me te luajt kapaku i kokes se qka tregonin njerzt e qka behej

lirik
14-03-11, 04:18
Jeta ishte nje tmerr i zi per mbijetese te ky popull tragjik zhvillohej drama e jetes te jesh apo te mos jesh -virusaret benin kerdi ne kurriz te kti populli duke shfyrtzuar mjerimin e tij ikjen dhe eksodin nga nji regjim kasap i qetnikut t e ballkanit kryeqetnkut millosheviq

lirik
14-03-11, 04:31
Prej dates 24 mars merret vesh a jam a nuk jam ma ne forume shqiptare


agjentet e ndyre te duarve te zgjatura tradhtare me kan qite ne nje problem te madh

ku me kanoset burgosja -

Ne keto rrethana asnji njeri ndoshta nuk do te mund te krijonte

por un mjaft qendrova tradhtaret qe zbatuan palnin e armikut ne qytetin erlangen te gjermanise jan


Musaj kastrati nga fshatrat e rahovecit e e provokoj situaten

nipi i tij i musaj kastratit djali i motres

qe kishte qene ketu ne te zezė duke punuar

ka qene i lajmruar ne nürnberg si banorė ne te zezė

tahir miftari nga fshatrat e ferizajt

por qe tahiri ne kohet e fundit u pendue

ne ngjarjen provokuese te 25 dhjetorit

2009

ka qene prezent bajram iberdemaj plaku ma matuf krahinarist rrenc moasmirnjohs q enuk e ka treguar te verteten

bajrami ka genjye nuk e ka folur te verteten qeni plak

nuk ka tregue si ka qene ngjarja por ja ka mbajte anen
musaj kastratit

tahir ahmeti nga nga katunet e gjakoves krahinarist gjeloz tip rrenacak

banore ne erlangen ka rrejte dhe nuk e ka tregue te verteten

tahir ahmeti mi ka pas marr 1500 marka per aksionin pavarsia e
kosoves gjoja

dhe kurr nuk me ka lshue kurfar vertettimi kah i ka que-


tahir hagjia nga fshatrat e podujeves ka rrejte dhe nuk e ka thane te verteten

edhe ky nji lpirs servilgji mashkull mistrec i lig me shum bisht

edhe pse ka rreshqite ne gjysem te vertete
ka genjye dhe i ka henger fjalet

zeqir krasniqi nga fhstrat e rrethit t e klines s e dukagjinit

ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten

nji far arbeni qe esht poashtu i rrethit t e klines s e dukagjinit
ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten

sylejman beshkardeshler dikur mbiemrin feka ne moshe i vjeter ky


ka rrejte edhe ky nuk e ka fole te verteten, kan qenė dhe te tjere aty plot por nuk kam pas arritė te di kush ishin
ndersa avdyl maloku nga podujeva nga fshatrat e podujeves
ka rrejte dhe nuk e ka fole te verteten ky qe 18 vite pshtjell me musaj kastratin ky avdyli nji hajvan i smure mental lopė e gjallė qe te shkon ne nerva sa po e sheh ne rrugė


te gjith keta ne kofnliktin e dates 25 dhjetor te vitit 2009
ishin ne shoqaten ganimete terbeshi ne erlangen
te gjith keta jan njerz q e nxisin urrrejtje te madhe per drenicen me qellim


gjith diten sa her te takohen ose hapur flasin ose msheftas
dhe shpotisin njerz ofendojne
kur esht fjala per ndasi regjionale poashtu dhe flasin me hasmeri
edhe per drenicen dhe llomotisin njejt si shkiet e kraleves

mbi keto baza krijojne hasmeri dhe ndasi poashtu u nis sherri keshtu
ku musaj kastrati me provokoj ne shoqatė
provokimi ishte i hatashem
dhe i jashtzakonshem i pregatitur i kurdisur mirė
ne te gjitha apsektet sepse musaj kastratin e kishin mesuar si te veproj

qellimi i tij ky nuk ka pamje shqiptari aspak dhe duket i zi
hashkali jevgjito shqiptaro bugar i perzier soj kopili
ky far bastardi bullgaro jevgjit i zi ne pamje

qe nuk ka as pamje shqiptare as me fmi e as vet
por esht i zi si katrani filloj provokimin ne shoqate

sa po kam hy aty

akoma pa u ulur ne tavoline me tha me fyerje dhe ironi

erdh hajni i qirave ky xhela keshtu me thone mua me njohin ne qytet
dhe rrethinat ky xhela tha

qe i vjedhe qirat ne qerdhe te fmijve e i bjen ne shoqate

Porostitutat mashkullore qeshen aty si e kan zakon rruspijat e liga dhe un u skuqa nga provokimi
-

qellimi tij ka qene gjithmone qe te na perule te na poshtroj
e te fyej njerz ky ka qene ne grup me shaban malushaj
e me smalj mlushaj e me nji far flamurin e ponoshecit te gjakoves
e me nji far petrit aline prej batushes se gjakoves
keta ne grup gjith mone kan provokue njerz dhe kan helmue klimen
ne mes te shqiptarve duke fyer krahinat shqiptare
e duke folur fjale banale kan rrah njerz pa faj e kan maltretue

duke perqa deri sa te gjith bashkkombasit filluan te largohen nga shoqata
nuk ka dyshim s ejan grupe te pista bastarde

lirik
18-03-11, 06:12
drenicė tradhtia mbi krye
po te sillet si kob nga tradhtari
ata mundohen me tė thye
se prore i urdhron gospodari
autori xhelal ferizi

lirik
18-03-11, 06:19
Zuzagjiu e qyqari
duke mos qene ne gjendje te marr hak per moter
as per vlla qe ia therri shkja barbari
as per vajze qe i a dhunoj shkjau ne voter
ai msyne kah shqiptari
keq me e zi don me i shkaktue
me fjale gjithfare bizari
per goje duke shkumbue
e me fjalė qe ja urdhron gospodari
shpife kunde krahinave tradhtari
kahdo si qyqe duke vajtue
se kembzen nuk qe i zoti pushkes me ja ngrehė
kur motren e guan ia dhunonin nder sa
veq del ekunde r krahinave lehė
kahdo neper torje shqiptare me pshty
sa i zi ky pleh
o tradhtarė o tradhti
po ps ete mbanė toka o shpifs
o urith gjithmone i zi
autori xhelal ferizi

lirik
18-03-11, 06:22
njeri flet pėr shkja e tjetri flet pėr shkinė
grupue jan nė klane e kėrkojnė haraqe
disa jan q'prrallisur e dalė pė r ledinė
kohrat po vijnė helaqe

medet se q' po nxihet etnike shqipnia
nga i ziu gojtari e qakalli
po vjen duke u vyshkur pėrmbi dhe liria
toka e dheu e zalli

autori xhelal ferizi

lirik
18-03-11, 06:31
ka hy tradhtia ka hy bizari
ne trupin e shqipnisė shqipfolsa kan hy
duan ta qesin permbi flakė e zhari
ta djegun ne shirte e e ta shkrumbojne ne sy


tradhatari ne nje ane ne ane tjeter klanori
me qelb te gojes kahdo llomotisin
ne ane n tjeter qakerdiset mizori
si qent rreths qhipnise etnike po kujisin

puthadori del e puthė hamshorin
hasmin e zi e pret me temena
e lan kahdo temjere atdhetarin te gjorin
e koha punon per shkinė e per shkja

vargje shqiptare nga mergimi autori xhelal ferizi

lirik
18-03-11, 06:34
rrogtaret e qetnikut kunder krahinave flasin
ata qe milloshin epaten kumbarė
shpifin shkinorqe e kahdo bertasin
ajka e e rrogtarve tradhtarė

ata jan pjella te perziera kopile
gjakun e kan shkja e shpirtine kan shkinė
drencies e kosves ia bejne me hile
se ndjenje e kan rruspinė

lirik
18-03-11, 06:36
ma i zi ėsht tradhtari ma i keq se armiku
merreni vesh o shqiptarė
pa u mbrehė mire shpata kombtare prej qeliku
mbi dhe s' do te mbetet atdhetarė

lirik
18-03-11, 06:37
drenicė tradhtia mbi krye

po te sillet si kob nga tradhtari

ata mundohen me tė thye

se prore i urdhron gospodari

autori xhelal ferizi

lirik
18-03-11, 06:39
tradhtia po shkon per nen dhe
don me dale deri ne brigje
shqiptaret perqahen me krahina e fe
ju mbyllen rruget me shtigje


autori xhelal ferizi

lirik
18-03-11, 06:41
qysh s eu nis shkumba etradhtise me dalė per goje
ku ishte flaka e baroit
na u mbushen tokat me shkrumb e me ploje
qohuni he ju ndihmofte zoti

mos lene kund kembe tradhtie mbi dhe
e kush perqane flaka le ta djegė
se na shemtuan kahdo toke liri e atdhe
na i ndane neprklane kahdo toskė e gegė

autori ner mergim ie prndjkeur perseri nga agjenturat e huaja
xhelal feeizi

lirik
18-03-11, 07:20
koha tradhti po pjellė
vallzime te kobshme me djaj
e kobe nen the po mbjellė
mbi dhe po turren qakaj

gojen hapur ne qdo brez
po e mbajnė te zi krokodilat
sa zogj jan mbyllur ne kafez
sa shum kanqa bilbilat

xhelal ferizi neper kohra i perndjekur nga hijet tradhtare

lirik
18-03-11, 07:23
hijet ezeza belaqore
e djajt e brirėt e bishave kapreqe
e shpojne ne zemer token arbnore
e rrethojne me gjembėri te keqe

me tela zemren ja mbajnė
nė gjak ja qelin atdhetarėt
i pshytjnė patriotet i shajnė
kahdo i nderojnė tradhtaret

autori xhelal ferizi

lirik
18-03-11, 07:30
ne zemer maskat i kan
mundohen me thy e krahina
pjellė gjysme shkaju e gjysem shkine jan
nga spermat q e i polli gjysem shkina

ata qe fyejn rajone
jan shkje e pertej shkje
jan pjelle te hijenave demone
uritha nen dhe e mbi dhe

autori xhelal ferizi

lirik
18-03-11, 07:32
shkjete paskan qene edhe nga mbrenda me det
jo vetem andej kah serbia
loti po me derdhet si det
se ma shkja me del shqipfpolszija

lirik
19-03-11, 08:54
A ja ti ai jargė gji i orgjisė
qė me lavd reejshem ke folė per atdhe
mashtrues i kohe rruspisė

kur nje dite te bukur
ne trollin etnik te shqiperisė
un te erdha atje
e ti si shalė bishtėruse i rruspisė
ike
se ma shum don shkje

se pllumbat e atdhetarisė
po per atdhe pseudopatriot ti kah pike
msheftas neper ket mjegull mbi dhe

ah loti po me shkon rrėke

kurė do te vie dita e djalėrisė

shqiponjat do te fluturojne mbi atdhe

e poshte te bie lakuriqesia e demagogjisė

e jarget qe jan te shartuara plle

te mbarsuara me klikat e tradhtisė
te endrroj te paster o atdhe

o te mjeret ne ne

duhet te vajtojmė

se kurvat e llafazanisė
po flasin me be
per flamur e fe

nuk na lan askund
as gurė as dhe
pa ja nda etnisė
as dy gurė bashk si lan
te etnike shqiperisė
ata punojne per pan shkje
e pe r pan junan

duke rrejte me be e rrfe

se ata jan bajrak i lirisė

jo jo ata jan si shkje


ndoshta me orgji
edhe ma te zi

kopila tė dredhisė
qe naten punojne per pansllavi+
e diten i ngjesin maskat e shqipnisė
e te laviro pseudo isė
ah qajė e renko o atdhe
qajė e loto e gryka e alltisė

se nuk mbet kund trim mbi dhe

ballin qe ja qėnisė tradhtisė

ballin qe ja qendisė llafazanisė
kahdo jarget plle

rrejnė mashtrojnė bishtėrojnė

mbi dheun e tė parėve lodrojnė

me pshtymat e zeza tė orgjisė
ata pervetsojne
gjithqka me anė te vet lavdisė

ata kėmbet gjarpėrore i maskojnė
me lekuren e barkun e zvaarranisė

atdheun kahdo krahinat duan ti kafshojnė

pjella e kopilisė

malet e fushat renkojnė

nga klanet e demagogjisė

rrenat kahdo jarget po i shtojnė

ne tokat e shejta tė etnisė

dobiqat kan nise po hymnizojnė


rro“lin e luajnė tė madhėshtisė

kohrat e zeza triumfojnė

falltorė po shet tregu i zi

me vija fateah tė perthurta

edhe shiu qanė kohorė
se shum ne radhė jan vargisė
sarhosh e mizorė
ne radhet e tradhtisė

klanegji primitvgji pazargji

e disa kurva mashkullore
me ushkure te pshurrta
po shesin neper treg te kohes burrni
ma i zi kurr nuk ka qenė moti
as tregu

shqipnia ra me krye ne hi
koha rruspi e djegu

e ne gjak e ne prroje po i ece loti
se i lėshuan kahdo ujė tė zi

i zi per ti shkue moti

kan dalė edhe tjere ushkurgji

tė zi disa janme farė

te mbrendshem armiq

kopila e tradhtarė

te dy ftyrave tregtarė e hileqarė

perzie me shkja e shkinė

ne qdo mot e stinė

grryejn neper fe

me klane

me thoj grryejn ne atdhe

ne shqipni e fushe dardane

grupe te perlyere ma jargė tė armikut

duke mbledhur himgirzisht
neper kembe ushkuret

nga shkerdhimet pansllaviane

ata rruspisht vrapojnė

udhkryqeve vampiriane

e me demon shartojne zgjyret
e kembet e kthetrat me rruspihane
atdheun kahdo e tradhojnė
ardhmerine e e jeterat
nuk ia lene te lulzojne

ah kohė demoniane

vampiret ty te shartojnė

deri sa nje ditė armė za rane
token e te parve te pastrojnė

deri ather do tė rėnkon shqipnia
por arnet besnike kombtare
nje dite do te drejtohen kah tradhtia
nuk shkelet jo keshtu toka shqiptare

pse don sarhoshi e rruspija
derisa armet te jen besnike
e me flake e zhare
nuk shitet per kurva metelike
toka e shejte shqiptare
nder kthetrat e kurthat armike
do te bien nje dite armet batare
do te bien
do te ndihen
aq sa rruspijat kohra dredhanike
nuk do dijne
kah me ikė
nga brogadat etnike patriotike
nga armet besnike qelike
shqipnia nuk ndahet keshtu me te pa besė
e krahinat me hendeqe e thikė
e hajde secili vampir ma i zi me ves
e thyej
e shkyej
atdhe
jo jo shqipnia ka njji fe e nji dhe
nji komb
e kufij me gurė
ajo esht e pa prekur shejterisht
e ka nje flamurė
kush luan me te rruspisht dredhanisht
varr do ti bėhet pa gurė
atij dhe secilit tradhtarė karrabisht
qe zgerdheshė
e atdheut don ti hyn ne vesh
e ne sy
kahdo per ta gjveshė
e per ta thy
nuk thehet jo shqipnia etnike
globin mbrapsht ka per ta kthy
e maskat si duron armike
as klanet e tradhtisė

yjet nje dite qiellorike
do te shendrisin bashkimin
vendin tonė magjik
token e bekuar te etnike shqiperise
deri ne adriatik
kot e ka kot
secili armik
deri sa te jet pushka me barot
nuk shembet dheu etnik
shqipnine e ndihmon ai zot
zemren ja ben qelik
e toipat me barot
arte do te shkruhet liri shkrola
shqipnia do te jet e para
sa te ket adem jashara
oso kuka e mic sokola
nuk humbet jo jo fara
siq mendon i huaj
e tradhtari
gjaku i shqiptarit nuk behet ujė
ai esht flake e kuqe e zhari
Nga autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
19-03-11, 09:14
Shum jan que do pjella t' shkines
autori xhelal ferizi
shum jan que do pjella te shkines
kush sokakut e kush ledines
turr e vrap hypur mbi rrota
kah po i mson bota e europa

kush i zi ne cak te tradhtisė
kush pas tė zezes histerisė
dikush mshefur mbas ndoj prite
gjuajn shigjeta mbi yj drite

plot me helme helmatare
gjuajn me errsirė toka shqiptare

gjuajn me helm zemrat e atdheut
ata hijenat e nen dheut

gjuajn n' sternipa t' skenderbeut

gjith far pjelle e katrani
se kshtu msua i paska arkani

shalipuri e milloshi
soj qetniku e farė sarhoshi

paskan dalė kta me orgji
gjah me gjuajt ku i thonė shqipni

ngopė raki e pjerdhė shkinore
msy e kan token arbnore

me gjahtarė e do kopila
shkelin lule e karajfila

s' duan me lenė mbi tokė e dhe

diellin shqip lirinė me e nxe

por se zemren e kan shkinė
msyjnė bajraqe e msyjnė krahinė

siq i mson padroni shkja
me e futė thiken vllau me vlla

qesin gjuhė neper duhama
nisene msyhen me rropama

e her te heshtur ne forme taktike
gjith tue msy shqipninė etnike

pasi ai n' shkje mirė esht shkerdhye
u nis pa u la atdheun me e thye

mbasi e puthi qirilicen
don me i vu shqipnise kapicen

mbasi hasmi e ka bekue
her tue e pjerdhė her tue kryque

pasi ushkuret te ja ket zhveshė
pasi e msoj si me u zgerdheshė

edhe l'shoj si e lshon zagarin
tu e lpi zvarras gospodarin

i dha erė kah me nuhatė
me nda klane e tarikat
'
mos me i lėnė kund bashk dy fe
as dy gurė pėrmbi atdhe

Autori ne mergime i rrezikuar nga klysht e tradhtisė xhelal ferizi

lirik
19-03-11, 10:02
Eh shqipni oj tokė rrethue
autori xhelal ferizi
Moj shqipni tokė e rrethue
me qakaj qe jan t' djallzisė
qe kahdo duan me t' kafshue
ti ndersejne bishat te tradhtisė

nuk te lene me u zbukurue
agjentura e trinitrisė
kahd o ne vorre te duan ndertue
me dhe te zi te ardhmerisė


her parisi e vatikani
moska athina e artemija

her latini e pansllaviani

me ti vu prangat e kqia

pse ti bejne nga njiqnd hile
e ti ndrrojne nga njiqnd fe
se te qeshin ne buzė kopile
te gjith armiqt qe jan mbi dhe

kurthat prore po ti qesin
kahdo ne udhe ta mbjellin vesin
me pengesa e me krahina
keq me t' shkue ty moti e stina


AH ATA QOFSHIN MALLKUE
qe s' t lan ty me rrezatue

gjith tue te ndejt ne kurtha e prita
ti burgosin djemt petrita

e nuk te lan kund pa te perlye
as ushtri as shprese pa te thye

as shqiptarė kund s' lan pa lot
nuk po njohin mshirė as zot

veq se turren mbi shprsė tande
me ta thye tė ardhmen si krande

her moskova e her parisi
per me te thye si krande lisi

cunga ne rrota te kurdisin
her me rrena te stolisiin

si tua duan qejfet ne pazare
thue po je nje gjė lecktare

kurtha zhgjyre i persheshin
duan te vrasin duan te gjveshin

duan ti shuajn djemt e ushtrisė
idealet e lirisė

kund te mos lene sokol mbi dhe
kund ne trup te mos lene pa te bre

mallkua qofshin neper breza
po ti mbjellin keto te zeza

me gjarpij qofshin gjithmonė
e ne udhe paqin demon

edhe satan e tjerė lugeter
po si s e lan lojen e vjeter

veq si u turren tok s shqiptare
pse i ndersen rusia n- pare

ju jep gaz ju jep ndoj leter
per ta luajt lojen e vjeter

kund ne shqipni te mos ket petrita
qe ti ndalet hovi e rrita

e te mos ket ushtri kombtare
as brigada qlirimtare


veq pse keshtu e don gjaksori
rusi e shkjau ai belaqori

por kesaj radhe keq je hy

si pa mend edhe pa sy

droj europė s e ke gabue
shqipnie doret pse e ke lshue

e ndegjove moskovė shkinen
droj shqipnia ta kthen shpinen

si njiher e per gjithmone
te mos jesh ma mikja e jonė

mbasi vet po e zgjedhė ket lojė
qe mqisine e shndrrove ne plojė

nuk le lidhe as n' shprese t: re
besė te ardhme kund me nxe

keq ja dredhe shum shqiptarit
veq per hater te barbarit

per ndoj treg a ndoj kontratė
e ndoj gjė ku mund me zhvatė

por moskova ka shum hile
je mashtrue moj karajfile

se aq leht se mashtron masken
shkinė moskove at larasken

qe ne nji gisht boten po e sjellė
kahdo zi e sherr po mbjellė

njind dredha ti nxjerrė n' shpinė
kra e ka at serbi shkinė

spnaje hindus mongol e kinė


edhe tjerė moj karajfile

argjentine e toke brazile

kubė e te tjerė kahdo kah globi
droj se i dit do te jesh lojė kombi
si nj qyqe ke me mbete
as me toke eas me det

se mqisia keshtu s ndertohet
udha e jote po gabohet

keshillen time s e ndegjove

gzofin tash e rrotullove

porse gzofi i shqiptarit
mund te ja ndrroj qmimin pazarit

bese keq ti do te pendohesh
ndoshta keq edhe hidhrohesh

por se vone ather do te jet
vula e jote vlere nuk qet
as ne akte as ne shkrime

veq mbi dhe do te mbetsh jetime

do te bien n emend ty fjalet e mia
kshilla ime edhe urtsia

kah te duash shko me dy biga
se jem ngope me pune te liga

hiq me pak se tremij vjet
kurtha ne toke e kurtha ne det

s po i duron ma dot shqipnija
vulė pas vule kah tradhtiaa

por se kurrė s' dite kimetin
lott e mia e kan mbushė detin
gjaku im keq ka skurrue
ti me sllav je kumbarue

neper shekuj ne tregje tua

gjaku im ka ece si prrua

por se ne udhen do e gjejmė
drue miqsi ma nuk do te ndjejmė

as ndoj ndjenjė kund nen ket diell
per veq zotit qe esht ne qiell

edhe forces ne are besnike
e djelmnise ne shqipni etnike

pale s dihet si ece moti
kend per mik na edergon zoti

mbasi ti talelsh me ne
kund ndoj shprese s' na e le mbi dhe

her burgos her dredh zingjirin
me dick martyn koke vampirin

e po i ndjeke me loje tradhtare
djemt te ushtrise tone qlirimtare

veq pse ata ishin petrita
ne flake te barotit ne per prita

qe i kan dalur shkjaut per para
deri n' mesdhe te mos shtrihet fara
permbi troje asaj ane

te shtrihet fara pansallavine

ti mirnjohse s je per ne
veq na i shet gjith gure e dhe

toka te mira e bashtina

veq pse kshtu te thone shkje e shkina

por s ete bukurat kopshtije
tokat tona ne flald e hije

e me diell me rreze ari
qe na i la ne tapi i pari
as nuk shiten as nuk blehen
per se gjalli kurr nuk thehen

deri se te jen armet besnike
do te rrijn n shqipni etnike

e nuk vehet andej kapica
kah e bukur amitrovica

as qetnike ajo shubare
se jan trojet gjithshqiptare

se po vjen tu u nxe qeliku
e nuk merret albaniku

ibri i bukur me lugina
veq pse dashkan shkjau e shkina

edhe kodrat e asaj ane
per raketa pansllaviane

me vu baza atomike
me e shemtue shqipninė e tnike

mitrovica diellanike
esht gjithmone shqipni etnike

edhe nadej ku i bje kufiri
ku ka gja e gjurmė iliri
prandaj tokat qe jan te parfve
nuk i lshojm n kthetra t' barbarve

djemt e ushtrisė kurrė mos na i prek
se me ne po ndane hendek

besa keq punet po shkojne
udhet tona po ndryshojne

mate koken mendjen trurin
mos na i luaj megjat e gurin
as petritat e ushtrisė
qe jan fatosat e lirisė

ata ty borgje nuk te kan
pse po i mbylle per pansllavian

pse po behesh ka argate
oj europe oj qyqe nate

shum e cekt neper mendime
pse po sjell kombe e mallkime

pse po e preke te shejt ushtrinė
pse i burgose shqipnis djelmninė

autori xhelal ferizi

lirik
19-03-11, 11:05
Ah tiranie diktature e msheft
autori xhelal ferizi
ah diktatur/ e msheft oigarki
ah mohim
poshtrim perbuzje dinakeri
q po rendkon fusha me mal
ah klanorė te zi
komunist sadist feudal
ju qe aktroni demokraci
e ju mafioz e kanibal
sa shum gjak te pafajsem keni pi
o kohra shkelse absolute
autokraci
qka i bėnu ju shqipes sqepekrrute
te pafajshmit
te pa djallzuarit
qytetarit
ankimtarit
ah ju jeni nga ferri i zi
te ardhur mu ne mes te beharit
lule per te mos lene me mbi
as ne dehun e te parit
e as ku i thone njerzi
ne glob
kahdo ju jeni shkels permbi
qe sjlelni lot
gjak e kob
nuk leni askund pa vyshke liri
neper shekuj e mot
diktat plaqke orgji
penden doni poemes te ja theni
se jeni sarhosh te zi
dolli ngrini me uje te zi legeni
shkelni mbi demokraci

aktroni
perfitoni
grabisni
e dilni me maske pseudoliri
neper fjalime bertisni
sa teater mashtrmimgji
neper shtresa te kravatave
po dalin mitinggji
qe globin e po nisin udheve e krajatave
deri ne pakuptimsi
deri ne kiamet
deri ne sherrin e zi
kur globi nga vullkani te pelcet
duke mos duruar ma orgji

nuk duan ma tiran
as krajl as mbret
as rrena e dredhi
ne bote duam ne
qe jemi populli vet
te gezojme te bardhen liri
te jemi lule mbi dhe
qe qelim ne paqe
ne jete e dashuri
nuk duam nenshtrim e poshtrim
qe nga lindja
e deri ne vorrin e zi
mashtrim
dogma premtime
pushtim sadizem varfri
ah toka ime
ah o glob
q' absurd
q, pseudo demokraci
nje jete i shkon te verfrit ne haraqe
varfri mjerani disa ben ne litarė
q :poshtrim
q' rende imagjinarė
me favorgji
me grabitqarė
bajraktarė
e bigjozgji
qė burrė te mirė nuk duan tė lėnė per farė
pervetsues hilegji
vjedhin euro monedha dollarė
shmangun fondet popullore
grabitgji feudal bajraktarė
me gojen plot dogma perdrdhore
sa i keq ky rendė sundimtarė
sa klane antinjerzore

autori xhelal ferizi

lirik
19-03-11, 11:33
Sa keq
autori xhelal ferizi
sa keq qenka me te shite prralla
ai qe d eri dje
nuk guxonte me thėne ka zot
e ka fe
e ka atdhe

as diellin s e ka shikue
perveq gospodarin
as yjet si ka shikue

ka shikue zgerdhesheshem
vetem ne shkje
per peni ju ka shkue
e ka ndegju sundimtarin
e nuk ishte aspak burrė

fjalen atdhe
s' ka guxuar per ta mendue
ata
zemren kurr shqip s e kan nxe
jan argtue e shkinorue

me bashkime e vllalzrime
he r komuniste
e her klano file
te pushtuesit
brez pas breze
me bishterimet e tij servile
te lirise as nje rreze
as shqipe karajfile
nuk e ka shikue
a smendue
me mbi

ne token idile
ka mendue veq ne hile

ku dheu quhet etnike shqipni
me kohrat etij skile
neper kalimet kohore

jo as me mendue
per atdheun me mjerime
as zė kund me que


as me u kujtue
per vatan e liri

nuk ka guxuar as te mendoj
se le ma te meditoj
e sot vrapon ne lavdrime
q' hipokrizi
si i duron o toka ime
keta dilingji
e shtresat patriote trime
e mbulon me katranin e zi
ah renkime
o kohė
mendjen qiellit ja shkule
rrenjet e tokes
q mundim e pershkon metaforen
djerse i nxjerre qiellit
e pike pike lotin si shi

si quhet ky mund

s e karrieristi i zi
nuk ishte askund
me asnje ndjenje per liri
as per shqipni
e bashkim
e kur klani i tij fitoj
i hipi bines permbi
timonin nisi ta drejtoj
e her me dredhi
njerzit ti mashtroj
kush je ti
etnike shqiperi
qe kurrė nuk demaskon
vetem heshte si nje qyqe
e dhe u te renkon
enper uudhkrye
karrieisti kah te qon
qe kurre nuk ishte patriot
as dje e as sot
q mallkim
qenke o dheu im
neper shekuj e mot
qe te pa denje e te pa meritė
po i len
e disa legen
gradat e tyre me urritė
atdhetarit dita kurr nuk i vjen
ata kan me shendritė
ata
qe dikurė lepinin legen
pinin uje neper kneta
e sot dita ju vjen
dikush me ju thėnė tu ngjatė jeta
q hipokrizi
neper shekuj emot
i pa merituari i zi

e sot
atdheun per ta qite ne hi
perseri
ah lakmigji
dredhagji
ku ishee ti
kur atdheu sa e sa her ra ne hi
ne zjarre
ne lot
ne varre
neper shekuj e mot


toka e jone renkoj
nga keta vampirgji
o zot

ata nuk ishin burra
te ju thoshe diqka per atdhe
dridheshin

nuk ua mbante lloj llojesh shurra
e pirdheshin
neper skuta kote

shurra
qe ju derdhej
atje te kembet mbi dhe
e mandej
si te pa frej
para e prapa demonit
ju turen lavdise
me fjale te rrejshme per atdhe
e drejt mikrofonit
kapeshin me valle te re
un i kam pa
neper disa qyqari
duke marre vende
e kuvende
disa hiqa gji
e msynin neper lavdi
kishin edhe perspektive
ata derr be gji
mashtrimgji
disa turreshin drejt
televizionit
disa drejt

mikrofonit
e
gazetes

ah mednje me nej

ah kuptimi i jetes
kuh je ti
jete e pa frej


q esht kjo lavdi maske
qe esht ky glob me keto fe
q' esht ky soj laraske

ah nuk durohet i ligu
qė kohrat po i shembė mbi dhe
autori xhelal fereizi

lirik
20-03-11, 01:21
Ku ka shqiptarė
autori xhelal ferizi
shqiptarė ku ka
po thone s e ka shqiptarė
por ja bė krahinarė
fetarė
tregtarė
disa jan shendrrue ne euro e dollarė
disa ne partiakist
lekist
dinarist e dhrahmist
e disa ne mercenarė
ku ka shqiptarė
disa jan rrogtarė
e katliko centrist
muslimano ekstremist wehabist
ortodokso centrist
misionarė
e disa dembel
e rrebel
e disa bajraktarė
pertiakist
mohimtarė
e shkelsa sadist
mendjemadhsist
e klanorė
grupagji
jo besa se erdh shekulli ma mizorė
shekulli tregtarė
nuk ka ma shqiptarė
si dikure qelik
nuk mbet kund per farė
disa jan bė fe
e disa dhe
disa metelik
nuk mbet kund shqiptarė ne atdhe
vetvetes i jan bė armik
e dielin e kan tkhye ne fe
dikush kah gadishulli arabik
dikush ne kishe greke e shkje
dikush ne latin
kah roma e dikush kah stambolla
centrista fe krahinė
nuk ka ma mend e te holla
dikus per egjpitin dikush per indine
tregti me atdhe
dikush me kinė
dikush lire u ble
qyqejt po qajne mbi ledine
shqiptarė nuk mbeti mbi dhe
autori ne mergim
xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 08:24
Ti e din shqipe e vertetė

--------------Shkruan xhelal ferizi

-------------------Ti e din shqipe qofsh me jetė

se autori jam un vet

---------

veq tash jam me nji yllė tjeter

jam shqiptari i beses t' vjeter

----------

ika nga kurtha e nga tradhtarė

e kam ardhė tash ndėr shqiptarė

---------

e un besoj shqipe n' kėt jetė

se ktu miq u kam me gjetė

---------

ti e din se jam un xhela

kam qenė n'pranga e kam qenė n'tela

---------

qė edhe dielli kur m' ka pa

thonė prej dhimbjeve ai u tha

kah m' zvarrisin stin't nėn shkja

-------

kah me zvarrisin ata udbasha

hordhi t' krimit e mafiasha

-------

qė mė kan ndjekė qyshė n' moshė tė re

rrug't e shkolles me mi pre

---------

veq pse un m' moshė isha i ri

kam kėrkue nji pikė liri

----------

pėr etniken shqipėriveq pse un e kam lutė hanen

-------

per me e nxjerrė nė dritė dardanen

---------

ilirinė kahdo etnike

me ato perla gjith antikeprandaj ti shqipe mė njeh

ma njeh penden n' maje e' n' teh

--------

edhe e din ti un si shkruaj

e bėj yllin n' valle t'luaj

---------

kur ti qoj t'fala me varg

atje ndėr yje ku rrin larg

-------

e tė ja shtroj vargun e lehtė

kur ti marr reflekset n' det

------

un pra yllit i jap jetė

---

po e din oj bi kosove

se t' kam kndue pėr bjeshkė rugove

-------

edhe per lisa e pėr pllaja

pėr ato fllade qė enden n' maja

--------

leht tu i lmue ato qetina

bari e fjerė edhe ledina

---------

t' kam dėrgua germa pėr brusha

me i pėrkdhelė n' varg ato fusha

----------

ku kam dalė njiher frymzimit

ti bashkoj germat e shkrimit

---------

pėr me e shprehė t' bukuren rugovė

Yllė mbi yje nė kosovė

--------

se maja e sajė thonė e prekė hanen

kreshta e sajė mbanė n' hije dardanen

-------

me at fllad tė lehtė me hije

me gjelbrimet mbi shpatije

--------

ma ato gurra e ledina

me ato pisha e qetinaku kndojn zogjt n'pėr mote e stina

--------

e i jep pamje edhe bregut t' drinit

pėrballė rrafshit t' dukagjinit

------

ato bjeshkė n' bari e kullota

qė lakmi do i kishte bota

-------

ti e din si i kam pėrshkrue

gurra e valė e lum e krue

--------

e si duken ato bjeshkė shqiptare

kah lartėsija mbi detare

-----

qė ai fllad i tyre me emer

flladitė yjet mu nė zemėr

-------

e joshė qiellin me lakmue

kahdo malet rrijn blerue

------

edhe diellin nė shpirtė me e nxe

mbi t' bekue t' dardanes dhe

------

ato bjeshkė ku e l'mojnė qdo fije

bari e fjerė neper ahije

------

bung e qarr e ato levore

ne ato maja kodrinoreku pijnė gji zanat arbnore

-------

ku u bjen hije nė anė rrafshiene

mbi ato maja iliriane

------

jan magjepsese e jan magjike

jan ato alpet ilirikeqė kan pamjet idilike

----

si argjend ju duket zalli

e t' mahnitė fyelli e kavalli

----

me ato shpate me rudina

me ujvara e me luginaku kndojnė zogjt n' per mot e stinaku rrin hieja mbi ujė t' drinit

e lshue ahijesh e majes t' blinite ermbi rrafsh te dukagjinitpo a m harrove moj mikeshė

qe ti je nji sokoleshėatje bashk ishim n' forume

ku ti ishe nji agrumeembelsi si fjla e fiqitpor aty erdha urdhri i iriqtedhe i urithit greko shkja

prej forumi me na ndaso qe prap po ke dalė n' faqe

t'fala ke moj manushaqese ti e don me shpirtė shqipninė

se ti e ke atdhetarinėqysh se le je n' t' bukurin djepnė at majė mali n't,bukurin shkrepti per dhe qė bėhesh copaun po t' shkruaj ty nga europanga kjo europė njė zonjė me thijame dritė neoni fjalė t ė miae me art q ė bukurija

e ka qiellit tė paanėpo ti qoj detit m'ato anėpėr ti pa ti t' shndritshme n' letra

se tash ma nuk jemi n'kthetraun ktu i lirė jam me pend n' dorė

nder ylbera shum ngjyrorėti dergoj ne gjuhe shqiptare

por si drite margaritareprandaj merri e qoj ne atdhe

por si zogu mbi fole

vargje shqiptare nga autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 08:30
Ah khajam hatib firdusi

autori xhelal ferizi
jam ne europė
ne shtresa akulli
shpirtim im
u ngri
akulli cope cope po ecė
por kurr nuk u shkri
penda ime me shpirte ka ngecė
rubaira ėndėrrimisht duke pi
por ketu esht tjeter botė
kėtu ka mohimėsi
tė sjellin neper nje rrotė
tė hudhin plagė nė shpirtėsi
kot jam kot
neper metafora
duke folė per dashuri
kėtu as khajami
nuk munden akuj robotik me shkri
as me varg
e as me bukuri shpirti
kėtu ftfortesia gjithqka mbanė larg
e nhrihet arti ma i dlirti
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 18:50
ne tradhti po pihet dollija
a e keni pa disa tė zi me deftere
se si rrrin e zgėrdheshet me kohra rruspija
e tė tjerė disa pa kurfar vlere
xhelal ferizi mergimtari

lirik
20-03-11, 18:53
Pėrsėritet sot kahdo refreni
deshten tė shesin kahdo dhe e valė
papagallėt qė pijnė nga legeni
vales shqipe detin me ja ndalė

...ah tradhtia e zeza tradhtia
desht tė na veshi himaren me tė zi
nė breg tė detit greke tė jet shqipnia
veq pse deshti shitsi helengji
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 18:58
ah sa i zi ėsht i ziu tradhėtari
veq pse pushka me te duhet tė flas
ai fysheku i mbushur me zhari
e breshėria le ta ndjekė nga pas
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:00
ah tradhtarė ty pushka tė marrtė nė ballė
qė me tė zi po a sharton at dhe
gjaku yt i shitur nė dhe e zallė
gjith me trup u derdh't ai por si rrrke
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:01
Xhelal Ferizi Liriku
me shkelen harbutet pa mshirė
se kombi nuk bėn askund roje
me lidhen nė pranga e zingjirė
mė tallen me gjithfar loje

lirik
20-03-11, 19:04
nje qerdhe nuk ma lat nė atdhe
e di se ju gjithmonė harroni
por pse nuk harroni me ble
hilet qe ua shet demoni
xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:06
Xhelal Ferizi Liriku


lotin tim ja kam falė vargut
lirisė se fjales qė nuk shuhet
un qe ciceroj prej sė largut
jam zog i juaj q epo druhet
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:07
djepat pėrmbys mbi atdhe
foshnjet te prera nė fyt
thikat e gjata me shkje
krimi kahdo i ndytė
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:08
Xhelal Ferizi Liriku
qtnikėt me thika mbi djepa
britmat nė kupė tė qiellit
qyqet vajtonin mbi shkrepa
loti ka ra prej diellit
xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
20-03-11, 19:11
Mbi token tonė erdhen gaxhi
autori xhelal ferizi
shpend'kqi me sqep tė gjatė
e soorra te zeza qe krrokaten
laraska nomad e orgji
syte ilir na i qokaten

...syte historisė ja nxoren
pėrzien kahdo dobiqa
trojet e tė parėve na i vodhėn
na mbollėn shunda e kiqa
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:14
vetėm nje pikė curril e dua nė sqep
autori xhelal ferizi
nje pikė tė shtrejtė atdhe
mė leni dikund nė ndonji shkrep
tė shoh nga larg timin dhe

dua tė cicėrej nė pip
dua tė kėndoj nė degė
dua tė ligjeroj shqip
pėr toskė tė mi e gegė

autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:17
vranė ropen coptuan
kasap tė stepave sibire
sa shum kėto troje vajtuan
e toka e lashtė ilire

sa shum kan thyer tė pa faj
nofulla eshtra dhėmballė
sa copat ne gjak e vaj
jan derdhur mbi dhe e zallė

autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:21
O dhe pėrse tė pėrgjaken
xhelal ferizi autori ne mergim
tė shkelen kaq shum djallėzitė
pėr se tė pėrloten tė perflaken
e lule s' tė lan me u rritė
AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
20-03-11, 19:22
lisat kahdo i kan pre
vigajt i kan shkurtue
granitin kahdo e kan bre
ne zezona gjithmone na kan shtrue
xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:23
por zoti ai esht nė qiell
i shkruan mėkatet mbi dhe
shqipnija nje ditė do tė ket diell
e lot nuk do tė ket ma rrėke
xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:24
nė male sa her jan ngri
bijtė e popullit tim
e djepat qė deshten liri
e zogu i ikur jetim

...vargjet renkuan ne mbrendi
se vesh nuk kishte bota
e vargu ka qa per etni
sa keq e shkeli rrota

autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:25
kravata po qeshė me poet
k'misha e blerė nga i huaj
bastardi e paska adet
gjakun me e bė si uj
xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:26
zakonet jan bė tė liga
koha po sjell s'mirė
dy ftyrat po i duan nga dy biga
qajė o vargu i lirė
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:27
fe askund nuk mbeti
egoja e mori e ka ble
lakmia po shtohet si deti
paraja po behet fe
xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:35
ah kujtesė
perse me rremben neper mote
ndoshta e dikurshmja po me robron
sa enigme qenka e kaluara jote
shpirtezimet po mi ndryshon
xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:36
e dua vetem nje fe
gjuhen time amtare
token time me dhe
feja ma e bukur shqiptare
xhelal ferizi autori

lirik
20-03-11, 19:47
ata jan krokodila
qajne me lot neper kneta
ata kerkojne bilbila
pa gjak nuk ju ecė mirė jeta
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:49
o malet e shqiperisė
e ju o maja kreshnike
un jam nji zog i lirisė
qe u kndoj me penden lirike

por kenget bishat ma pergjaken
lotin me gjoksen ne plagė
shpirtin nė pranga ma plaken
qerpikun me gjak ma kan lagė

autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:52
po bie nje zog pėr dhe
se krahėt ja preu tradhtia
e ju dje e pardje
ndejtėt se ju pėlqeu hieja

ju rrini nė ego gjithmonė
kur bien bilbilat nė thikė
kur gjaku e mbulon token tonė
ju niseni kah qyqet me ikė

autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:53
rrena u bė si shkollė
rrejnė e rrejnė si ne mesim
duket si leksion i hollė
deri sa kalon ne krim
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:54
po rrejnė shum po rrejnė
me brryla rrenash po shtyhen
rrejnė edhe kur flejnė
prandaj ardhmėritė na ndryhen
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 19:55
ai po rrenė e ky po rrenė
premtojnė nga goja rrencare
na i shtrojne me premtime e rrenė
rruget e gjora shqiptare
xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 20:02
Xhelal Ferizi Liriku Poet
kjo kohė po sillet me hile
hijen e ka gravitim
e kohrat e saj kopile
vuaj mbi dhe o njerzim
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 20:04
bilbili s do te kėndon romantikė
autori xhelal ferizi
ndoshta po humbė dashuria
as shiu si dikurė s' do tė pikė
se humbi mbi dhe shpirtėsia
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 20:07
Ty tė vraftė i madhi zot
xhelal ferizi
se bukuria tė ka vra
pse ma mbushė qerpikun lot
dashurinė pse ma ke tha

...tė vraftė e imja bujaria
zemra e gjerė prore e pa hile
e sinqerta dashuria
por si e bukura karajfile

lirik
20-03-11, 21:31
ah prej tokes dalshin zjarre
e i mbulofshin grek e shkje
qe po qelin kahdo varre
zog shqiptari s lan mbi dhe

por se zogjt kahdo te shqiptarit
neper erėra gjithkombtare
do te flutrojne me flatra te arit
kahd shqip do te ket behare
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 21:37
Xhelal Ferizi Liriku
loti sqepit se q po rrjedhė
se q' po qanė zogu i pa faj

e tradhtari kahdo bredhė
her me ujq her me qakaj

lirik
20-03-11, 21:40
ai ujė as buk nuk do ti jepte atdhetari
shkruar ne mergim nga xhelal ferizi
ai as doren nuk do te ja jepte ushtarit
ai as ndihmė nuk do ti jepte plagosurit
ata ishin gjaku i tradhtarit
ata ishin te veremosurit

...ata donin te dilnin pastaj patriot
spjegoje ket nyje spjegoje
deshifroje o i madhi zot

na thuaj ata kush jan

se behen patriot mbrenda nate

ata jan per vete e per klan

deri dje ishin qyqe nate

e sot shesin llafe per vatan

lirik
20-03-11, 21:42
Xhelal Ferizi Liriku

na shan na vranė na poshtruan
ne token tonė na dhunuan pa ja nda
sa lulet mbi dhe u thanė e vajtuan
nen grek te mallkuar e shkja

mos qani mos qani ylbera
qė rrini me lot mbi ujvarė
nje dite me ngjyra liriee pranvera
do te vie me sharm per shqiptarė
autori xhelal ferizi

lirik
20-03-11, 21:44
Gėzuar pejen e gjakoven

Autori xhelal ferizi

gėzuar shqiptarė ket tokė dardane

pamvarsinė nė krejt kosoven

nė toke magjike iliriane

gezuar drenicen llapin shalen

rrafsh kosove e kaqanikun

festat tona kurrė tė mos ndalen

mos u shtroni nėn armikun

le tė valojė ku do flamuri

nė at tokė tė shejtė tė parėve

ku lumejt jan si biluri

e yjet t' shndritshme n' qiell t' shqiptarvegezuar i prore pamvarsia

i lashtė prizreni e anadrini

i artė gollaku e dukagjini

e fmashmja antike dardaniae mitrovica me lugina

albaniku e mirena

mbi ato male e kodrina

t' flutroj shqipija me dy krenado te festojmė me shum tupana

nė kėnge e valle klarineti

tė gjith shqiptar't trima si zana

prej kufiri e ne brigje deti

do te festoj edhe qameria

shkup tetovė e myzeqe

tuzi hoti e malsia

te lashtė shqiptarė qe jan mbi dhe

edhe korqa e lazarati

mbarė himara e kanina

shkodra e lashte kah rozafati

manastiri e follorinambarė presheva e lojana

do te feston kruja e kurbini

mbare ulqini e artana

te shkon dollia por si drinile te pihet shqip dollia

festė te ket edhe tivari

kahdo etnike mbarė shqipnia

kahdo rrin mbi dhe shqiptari

lirik
20-03-11, 21:46
tokė e te parėve i bukuri dhe
autori xhelal ferizi
dil e nd'jeje penden time
o i arti diell qė nxenė atdhe
ndjeje ne rreze ket varg rime
...
ndjeje e penden e vetmuar

tė zogut nė degė tė huaja tha
ne sqep me lot te curriluar
qe ciceron kurrė pa ja nda

lirik
20-03-11, 21:50
Pashė ato rreze qė i ke tė arit
autori xhelal ferizi
a' s' ma falė ndonje shpresė diell'tare

e pak dritė mbi troje tė parit

te ligjroj mbi tokė shqiptare
...
se un prore jam bilbili
qė jam lindė me ligjerue
ma ndaloj qerdhen katili
ku jam lindė e ku kam k'ndue

Autori xhelal ferizi


lexojeni autorin xhelal ferizi ne vargje

te cilin e mohon tradhtia klanet e zhgjyrit zemervegjlit

e sabotatoret

pjella e ushkureve te neperkembura
dhe ata ne sherbim te huajve

agjentet e agjenturave te huaja si hije ekan shkuar mbrapa autoirit ne nuhatje

me zjgjyrine tyre shpirtrorė do te vjen dita q e do te bindeni

sabotimet e flliqura ziliqare dhe smirat e hijanetizmit primitiv

e torollaket e klaneve qe kurr nuk ndjejne e as nuk lexojne per atdhe
e dhe te parve ata vepruan

ata nuk jan as per komb e gjuhe amtare

poashtu tradhtia autorin e qiti ne shum pozita te papershtatshme


shum her autori esht perball vetem per vetem me bishat

tradhtia esht bėrė kolerė ezezė kombtare
virus smundje e rrezikshme ne trupin ekombit

tradhtise duhet ti dalin para
vet shqiptarėt

perndryshe atdheu do te ket demtime te mdha


nese nuk merren masa ndaj tradhtise kombtare jemi ne rrezik


prandaj kekrohen djem sokola qe ruajn adtheun nga e
keqja dhe i dalin para tradhtisė

lirik
20-03-11, 21:58
liria ėsht zemėr
autori xhelal ferizi
shpirtė i tokes e diellit
ėsht mė i bukuri emer
i tokes detiti e qiellit

liria esht mė e shishmja shegė
aortė e bashkimit kombtarė
duajeni o toskė e gegė
sie dielin ne qeilel rrezatarė

autori xhelal ferizi
......lexoni autorin xhelal ferizi tregoju ni te tjerve ku mund te lexojneShiko mė shumė

lirik
20-03-11, 22:01
liria ėsh mė e bukura zemer
shpirtė i tokes e deillit
ėsht mė i bukuri emer
i tokes detit e qiellit


liria ėsht gjak i damarit
mė i shtrejti burim mbi dhe
burim mė i kulluari i shqiptarit
mė i miri nder kombe e fe


liria ėsht vet bukuria
liria esht shije shpirtore
ma e shtrejtė se dashurie
ma e shndritshmja nde rmmeteore

lexoni autorin ne mergim xhelal ferizi
...i mohuar neper vite neper kohra i perndjekur autori ne mergimShiko mė shumė

lirik
20-03-11, 22:19
Mu nė at fe tė bukurisė------------AUTORI XHELAL FERIZI l--------------------Mu nė at fe tė bukurisėsa shum lutje tė kam qėndisėqė ti tė jeshė vet fati i vleresporsi fleta nė melos tė eres---------me u lėvizė vet me puhisi qerpiku nė rrezanipor si arti i flladit nė hijeme u njomsue me erė lirije------------ti do tė jesh nder yj kordeleqė do tė lidhen me majė krelefijet vet pra yllatarembi hjeshinė qė e ke shqiptare-----------do ti mbledhin flett e malitedhe dritat e kristalitfjalt pėr ty nė sharm ma zgjedhoreqė ti t shpallesh lulė kurore---------lulja e parė famė gjevahiritė kurorzon fati ma i miriku rrijnė engjujt nė tė qela udhėqė ti brengė t' mos keshė as rrudhė---------E Tė MOS KESHė NDOJ'KUND NDO'J LOTAS NDER KOHRA AS NDER MOTPERVEQ Nė GAZ TUE MBAJTė QERPIKUNSI E MBANė SHIJA LULE FIKUN>AUTORI NE MERGIM XHELAL FERIZI I DISKRIMINUAR

lirik
21-03-11, 05:17
tė sulmosh nje poet ne tradhti ne tendence per ta detyruar te mbrohet -
esht njejt si te sulmosh ndonje nene tereze -kjo esht ma shum se tradhti
armiku i zi e tradhtari nuk pyesin ma pe rkurfar norme njerzore bota esht qmendur nga pabndershmeria emos rrespekti e mosmirnjohja
ky esht fundi dhe nuk ka tjeter qka te thuhet

lirik
21-03-11, 12:15
[QUOTE=lirik;2040436]tė sulmosh nje poet ne tradhti
dhe detyrim i pa tjetersueshem pa rrugdalje per te ia imponuar vetmbrojtjen e jetes
ne tendence per ta detyruar te vetmbrohet -ehst tendence shpirtrisht e shitur shkinore agjenture veprim i paguar -se kur do ta kuptojn ket shqiptaret ather ndoshta nuk do te jem un ma mbi dhe dhe kjo ka pak rendesi


por sulmi esht i poshter dhe antinjerzor sikur te ishin burra nuk do ta benin me gjygj do te duhej te thoshta jam vra dhe pike dhe ta zgjdnin problemin si burrat -por kurveria e lavireve mashkullore -edhe me rrejte edhe me te sulmue edhe me tentue me shty prej shkallve edhe me te provokue edhe me te ndjeke ne mnyre me shtet edhe me rrejte ehd e me te lene fajtore keshtu nuk ben s erbi as kerkush mbi dhe as shkau as shkina

tradhtia e atyre shqipfpolsve esht me eliga mbi glob e mbi dhe


sulmi mbi njerzt ependes dhe kultures eshjt kurveri dhe antikombtarizem agjenture por edh e me te poshter jan ata q enuk embrojne drejtesine
sulmi mbi poetin os embi autorin q emerret me penden fjalen vargun
esht njejt si te sulmosh ndonje nene tereze
-kjo esht ma shum se tradhti

armiku i zi e tradhtari nuk pyesin ma pe r kurfar norme njerzore
bota ėsht qmendur shum shqipfols lkan nxjerre fundin e zhgjyrit te qenjes njeri me te gjitha ligsite e kurves mashkullore
pr kurfar etike as burrnie

nga pabindershmėria barbaria shpirti legen e mos rrespekti e mosmirnjohja

ky esht fundi i fundrrines njerzore dhe ligsise
dhe nuk ka tjeter qka te thuhet ktu
un mund te mbaj edhe denimin por njeriun pa faj mos e sulmo dhe behu burre kur te sulmmosh pranoje gabimin
poshtersite e pa frej te barbarive te kohve te fundit qe po dalin ne skena deshmpojne per kriza morale dhe lkaraktere te dobta vrasje sulme ngacmime provokime plakitje rrena mashtrime grabitje shkelje mosmirnjohje mos rrespekte dhe pa burrni e pa besi dredhi po deshmojne se shum qka mori teposhtzen dhe nuk e di s eku do te ndlaet kjo bizari mizeri -
Ne rrethinen tone te gjitha klubet shoqatat jan shkatrruar nga vagabondet e tille degjenrik provokatorė antikombtarė te cilet as nje gjuhe njerzore deri me tani nuk e njohen vetem shtrengimine dhembve enjohin ata tejeter diqka njerzore nuk ka ne shpirtine tyre a strimeri e as burreri

lirik
27-03-11, 11:12
Ne cilen famė te mbeshtetem o zot
autori xhelal ferizi
ne cilen miresi
kur ty duan te zevendsojne mbi dhe
zotat e shkretirave e zotat e zi
zottat qe luftojne per fe
e zotat me dinakeri
e zotat qe luftojne per atdhe
ne cilin zot te mbeshtetem un
ne zotat q ekekrojne liri
ne ata q e kerkojne dhunė
ne qata q e kekrojne paqe
apo ne ata q e kerkojne bajraqe
kujt ti lutem un
ne ata qe duan pune
ose gjaqe
ne cilin zot te mbeshtetem
ah un qe neper udhe po tremtem
e po shperndahem me lot
ma vargun e idealeve i humbur po mbetem
neper muaj e mot
duke kerkuar nje zot
ne kohen e zotave shum
ku dikush ehst zot per flamur
e dikush per dikataturė
dikush per para
e dikush per dredhi
ah zotat duan me na vra
o perendi
sa shum zota kan dalė
ata duan te dalin permbi ty
zota me fjalė
me pasuri
e zota te mizorise
sota te harbuterise
e mjeshtrise
mjeshtrise per dredhi zigzake
per plaqkitje
emeditje
per tatime
e krime
per lavdi
e provokime
sa zota dolen te zi
nga toka ime
duan te zevendsojne ty io perendia ime
e un ka te shkoj
kah te shpetoj
ku as ne penden me dorė
e ne aruin e gjorė
e as ne emocion
ne metaforė
nuk gjeta shteg
se secili zot
ma i zi s etjetri
mua e globin po na djeg
ku te mbeshtetem
ne cilen perendi
ku secili thot
jam zot
jam sundimtarė i ri
mbi ket bote
ne glob me shum dredhi
un me varg
kam mbete i hutuar
ne n qeillin e penduar
mbi globin me dhe te zi
ku zottat jan duke sunduar
secili me ligjin e tij
ku je ti o zot
me thuaj ku je
perse nuk ma fshive asnji lot
qe zhgenjyeshem me rrokulliset mbi dhe
autori xhelal ferizi

lirik
28-03-11, 07:24
Xhelal Ferizi Liriku
mė mirė i vdekur i harruar nė varr-
mė mirė i tretur nėn dhe-
se sa te mbetesh ne duar te huaja zvarrė-
pa shpresė e te ardhme mbi dhe

lirik
28-03-11, 07:26
mė mirė i tretur nė hiq -
mė mirė i pa qenshėm tė jeshė-
se lojė e pa fund nėn dobiq-
koha kopile me t' zgerdheshė

autori xhelal ferizi

lirik
28-03-11, 07:29
mė mirė tė shuhesh shkri-tė shlyhesh nga kohrat rruspija -
se te shkelesh nga shekulli i zi-tė tallet me ty tradhtia -
autori xhelal ferizi

lirik
28-03-11, 07:31
koha me pshtyma ka ardhė
-po lpihen pshtymat qė pshtyhen
-nuk shihet kund ditė e bardhė-
me bryla pshtmagjijte po shtyhen
autori xhelal ferizi

lirik
28-03-11, 07:32
a ekeni pa nje me kravatė -
qe dikure mbante per bishti nje dhi-
u bė tash i madh i gjatė-
dhe nisi me maske me u zgerdhi
autori xhelal ferizi

lirik
28-03-11, 07:34
hypi i ligu ne lartesi
nisi gjithqka me shkelė
nuk paska se ky ma i zi
ky kohen per vete e mjelė

lirik
28-03-11, 07:35
i keq qenka maskė ziu
sa te hypė ne lartesi te pshtynė
mbi dhe qe doli si miu
per lepirje kah do qė shtynė

vargje shqiptare nga mergimi i larget neper kohra
te gurbeteve

lirik
31-03-11, 11:30
Xhelal Ferizi Liriku
me token flas ndjenjesisht-
gjuhen ma kuptojnė edhe zallet
-me rrenjet shqipe rrenjesisht-
ato mi kuptojnė hallet autori xhelal ferizi

lirik
05-04-11, 08:49
Qajė o i shtrejti atdhe -
autori xhelal ferizi
se qellimet e hilet personale
duan tė shtrijne pėr dhe
rėnkoni o fusha e male

-----
dikush pėrfiton deputetin
e tjetri delegatin
tjetri e rrėnon shtetin
e vuajtjet atdheut ia zgjatin-

---------
sa shum kan kurdisur pislliqe
sa shum klane e fe
hajni e mafie e tariqe
shqipninė ta shembin pėr dhe
.......
kan hy shum hile tė pa besa
lojė me kryetarė e hajdut
e grupe sa shum me pagesa
vrapojnė edhe qyqja me hut

-----------
vrapojnė kahdo neper gara
atdheu sa shum po varfrohet
sa loti u derdh si ujvara
vatani ma shum po varfrohet

----
tradhėtia o burra tradhtia
armėt rrėmbeni tė lirisė
se u shemb e jonė shqipėria
ngy myku i zi i tradhtisė

...........
rrena nė kult po shėndrrohet
hilja po bėhet modė
kah posti me brryla vrapohet
etika u qthur nė kod

------------
myku nė themele vendoset
pshtjelllimi atdheun po e rrėnon
ardhmėria e zezė po vuloset
e toka e dheu po rėnkon

------------
shembeni pėr dhe tradh'tinė
nė ballė patriotėt tė dalin
na e sjellni sokola lirinė
rruspijat tė parat t' mos dalin
-----
tė ndalet kah do rruspija
tė ndalen mashtrusit rrencarė
tė shpėtoj etnike shqipnia
mjaft ma me masha e tradhtarė

autori xhelal ferizi

lirik
06-04-11, 06:39
Tradhtia nė dashuri
autori xhelal ferizi
buzqeshjen me te pa drejte e vjedh
errsira jote e zezė
ose nje kemikal defekt i qastit
ah si ta permbledhė
nga brezi ne brez
edhe ma parė
e me pas
ket fenomen
enigmė te pa kandarė
q' interes bizarė
q' interes barbar
ah bilbil ne mal
ma thuaj e din ti ne degė e ne dru
ket defekt kemikal
defekt qe shfaqet ne tru
e lotin zhgenjyes e kthen ne valė
sa shum zemrat i ka pervlu
ky fenomen i pa fjalė
q e mshefet
e del papritur i perdalė

e vret
vret zemrat
se zemra nuk mund tė falė
nuk mund te falė as e tradhtuara dashuria
nuk falet kurr
nuk falet jo tradhtia
ajo esht e mallkuar
per se
perse ajo egziston ne vargjet e mia
per se ėsht mbi dhe
perse kureshtja e kerkon
perse don per ta njoftė ne formulė
per se o emocion
po ajo esht ma ezeza vulė
q te duhet kureshtja q e vrapon
pas njohjes se sajė kureshtare
ndoshta ajo esht kemikal demon
qė bukurine ejetes e qet fare
ah metafora ime neper qdo subjekt qe vrapon
q te duhen formulat defkete makabre
per se i deshifron
a e din s e zhgenjimi te vret
te then e te dermon
per se i vargu im
per se
si dje e pardje
e sot
neper poema me lot
me vrapin emocional
vrapaon neper vite e mot
te njohesh qdo kemikal
qe vret e pret
errsirave pervidhet
qe zemrat i vershon ne lot
qe nga ai kemmikal mendorė
gjithqkaja
edhe toka vet driedhet
perse ti o imja metaforė
kureshtja dikund nuk te lidhet
e vrapon
e vrapon
pas secilit shekull mizorė
njohuria kahdo te mbshtillet
ah pend aime e gjorė
sa shum neper qeliza
e neper secilin terthor
te nxite mendja kureshtare
per te njhur llojete dashursie
llojet e tradhtisė
te arsyeve te lindura ne fenomen
to don me e dite
perse
neper shekuj
tradhtia ne dashuri vjen
si sot se dje
per se ky gjen
ne qeliza njerzore
per se ky kemikal
pėrshkon trurin
e shemton
thyne lule ne fushe e ne mal
karajfilat i shemton
e then vashe e djalė
burre e grue
lotin e zhgenjimit e nxite me dalė
qerpikve te thyer me skurrue
disa denesin heshtur
e disa duke u ndalė
e pa fjale
disa duke u tjetersue
ah ky defekt kemikal
nga truri
ne sa zemra diankerisht ka shkue
sa shum thyese vale
e zemra ka coptue
kush do ta ndalė ket kemikal
i ardhur ne tru njerzor
nga rrethi i nende i dante aligerit
sa mizorė
sa shum ky thye shpirta njerzorė
sa shum dashuri
i theu pernjiherit
q' kandarė i mendjes ėsht ky
qe luan ne shpirta detrat e vnerit
sa shum shejtri i ka pshty
e zemra engjellore
ky dhe vetem ky
kemikali e kimise mizore
qe vrau sa dashuri
ne fytyren toksore
e mbi dhe
sa shum shkaktoj tragjedi
ku do ne kombe e fe
per se e krijove perse
perse o perendi

si te zbulohet ky kemikal ne tru
qe nxite mendjet ne tradhti
sa qenjet i ka tjetersu
qka qenka kjo e zezė komedi
tradhti ne dashuri
tragjedi
drame e hiles ne teater
sa zemrat e koka
i qiti ne sater
kush e krijoj ket orgji
kemikal o kobshem pe rnjerzi
q teater ne tru
lakmi
e zezė lakmi
per se e krķjove o perendi
perse
sa lule i shtriu per dhe
tradhtia ne dashuri
sa shum dhimbje e renkime
sa zhgenjime
sa shum shėmti
nga
tradhtia ne dashuri
autori xhelal ferizi

lirik
07-04-11, 09:35
Q' kohė e zezė

autori xhelal ferizi
kurvat po rekalmojne nderė
lavirėt e laviret po reklamojne vlerė
tė pa fe'tė rekalmojnė fe
u shembe o i dashuri atdhe

u shembe tė shemben tė vranė
vallet mbi ty hedhin te ligat

tradhtarėt ta bėjnė hatanė
tė drejtojnė tė huaja bigat

tradhtari t i ka ardhė dita
tė mbjellin te zezat nė kopshtije
atdhe tė ėsht ndalur rrita
tė pa dijshmit po reklamojnė dije

mė dhimbsesh aq shum atdhe
sa shum bastard paske pasė
sa shum tradhtitė tė kan bre
sa her nė vaj je plasė

atdhe o atdhe i shtrejtė
qakajt tė kan hypur ne shpinė
tė huajt po ti mbajne frejtė
e greku me shkja e rusinė

s' tė lėnė me pa dit mercenarėt
shqipfolsat pa kurriz zuzarė
armėt t i kapin shqiptarėt
se toka u mbush me tradhtarė

autori xhelal ferizi


------------

lirik
07-04-11, 09:55
kam dal e kam qa neper prroje-
i pa force dikur si i ri
-tradhtia kur shemtonte mbi troje
-e un nuk k isha fuqi
vargje nga autori xhelal ferizi

lirik
13-04-11, 09:16
Nuk ėsht jeta veq premtime -

nga autori ne mergim xhelal ferizi

por se ka dikund edhe besė-

pse po qanė gjith penda ime-

tridhjet vjet q ė mbet n' harresė

se ju te gjith sa jeni mbi dhe

tjeter fe s' njihni veq pare-

veq premtime por si rr'ke

qe po i derdhni n' tokė shqiptare

por nuk mbahet me premtime

toka e jonė e ardhmeria -

i duhet nje diell k'saj toke trime-

me i buzqeshė ve t bukuria

jo varfria ne te gjitha anė

jo ta mbajne gjithmone per fyti

se shqipnia esht nje zanė

koha e ligė qe desh e mbyti

prandaj ju kah jeni me pare

e shqiptarė qe i thoni vetit

investoni ne tokė shqiptare

ne fusha e ara te bereqetit

edhe kahdo neper sektore

ne krijime matereiale

le te lulzojnė trojet arbnore

e zhvillimet tokė shqiptare


kushtuar disa njerzve q epremtojn shum e bejn pak

lirik
13-04-11, 09:34
pushtetari shum premton-
shum premton e shum qet fjalė
-toka e jone shum po renkon
-shkret ka mbete me fushė e mal


shkret ka mbetė kjo nga varfria-
kahdo fusha e gjerė dardane-
se po e mbytė burokracia
-e premtimi i te gjitha ane-

por se kto jan premtim kote-
qe nuk vehen kurr ne jete
-kshdu do te shkon gjith neper mote-
ligji i rrenes do te jet mbret

mjaft premtime mjaft premtime
-esht zaptue kuvendi i jonė
-shpresa te kota tokes time
se q po i shiten tokes ton


se q na mbyti rrenacari-
se q na dogji gjith tradhtia
-na pengon gjith mercenari
-se q po digjet mė shqipnia

prej varfrie e prej demoni-
prej te mallkuarit premtimgjisė-
q pe renkon ky dhe i joni-
kah do e mbane klani i orgjis

se q mbllaqitet ajo dhėmballė
-premtigjija han e pin
-por se toka ne dhe e zallė
-kah do shkret shqipnia rrin-


premtimgjo o premtimgji

-ti shqipnine q e po e zvarritė

-e po e len zi e ma zi-
te mos e shoh kjo te badhė ndoj ditė


premtimgji o premtimgji
-qe po din veq mirė me rrasė
-me ato klane e orgji
-qe shqipnine ne fyt don me e plas


sot zhvillim don fusha e mali
-mjaft me fjalė se u vyshk shqipnia
-duam qe atdheu gjith djal pas djali
-te jet si ylle per kah hjeshia

marrin rrena e fusin ne thes-
edhe i zbrasin ne treg te mashtrimit-
veq per zhgjyr e interes-
e atdhue rrin ne buzė t mjerimit

jo me rrena s shtyhet jeta
-se nuk kemi miq kund as kumbarė-
trojet tona i duan te shkreta-
ne mjeran e varfanjarė

se shqipnia nuk ėsht gjinushė-
as namik e e di ramė
-por se e sht nje e bukur fushė
-qe kta e duan ne lot e gjamė

jo gjinush s esht tokė e jote-
shqiperia ne fusha e male-
por e lashte ėsht kastriote-
si bilure me shkumbe vale

jo gjithmone ta lani ne gjaqe

-jo ne lot e ne varfri-
esht shqipnia manushaqe-plot me erė e bukurimos i bėni shqipnisė hile
-sabit broka e zan qausha
-se kjo ėsht nje karajfile-
ne male te larta e n t' gjera fusha

atdheut qmimet po ja rrisni-
deri ne qiell e stratosferė-


shpresat prore po ja grisni
-per me mbet shqiptari i mjer

me s a plage te gjakut n per mote-
la ne lot gjaku rrin shqipnia
-qendron toka kastriote-
errethuar nga varfria


po e varfron sabotatori
-dorė e huaj gjithmonė mizore
-merceenari e puthadori-
q po e shemton lirine arbrore

toske e gegė duhet bashkue
-se ka dalė hasmi mbi dhe
-gjuhe e fe po don me i ndrrue-
don te na ndaj te shejtin atdhe

qe shqiptari te bėhet shkja-
malazez e te behet grek
-nderkombtari ben dua
-mercenari u ble me lek

me dhrahmi po blene greqia-
e serbia kah dinari-
luan bigjozi tregje te kqia-
kah do ne treg po del shqiptari

por shqiptari ne treg s po del
-se ka trima e patriota
- s mbahet ne pranga e as ne tel
-le ta din mire e gjith bota


autori xhelal ferizi

lirik
13-04-11, 09:44
ah tradhtarė qe vret me pare-
autori xhelal ferizi
dashuritė s na i len me mbi
-vargjet tė mia si ujvare-
s len tė derdhen mbi shqipni

ah sa e ndyre esht vepra e jooteee
me kravatė e sabotime
ti gjith monė shkon nper mote
tu i pre udhen tokes time

edhe shpresat gjith ja prenė
edhe rrezet ja ben te zezė
gjith e grryen nen dhe ebrenė
si len te lumtur asnji brez

lirik
13-04-11, 09:46
E TREGTARI VEQ PER VETE-
autori xhelal ferizi
GJITH MENDON PER BARK TE TIJ-
E NUK NGOPET AS ME DETE-
NE LUKS E LUMP ESHT SI LUBI

por si shkon mendja per dorė
me ia dhėne askuj ne atdhe
se damarė nuk ka zemrore
parja esht e tija fe

lirik
13-04-11, 09:49
sakatosur syrgjynosur
ne mergim e i pa shpresė
-i harruar i merguar-
ne dhena te huaja deri sa t' vdes

por se mua do te me thone liriku
qe nuk me shtron askurr lakmija
as paraja e as meteliku
per veq vdekja e perendia

e shqipnine do ta kem etnike
gjithmonė nėne kah ehst me troje
do ti shkruaj ne vargje lirike
embelsisht si bletet ne hoje
autori xhelal ferizi

lirik
13-04-11, 09:53
ka me u mbushė me gzim shqipnia-
kahdo e bukur esht etnike-
si ylber do i rrin liria-
deri ne brigje adriatike

ka me u kendue vargu i lirikut
do te vijn yjet deri ne breg
mu ne buze te adriatikut
do te mbldihen toske e gegė

aty feste do te ket shqipnija
do te mblidhen sa bilbila
ligjerim do te ket arbnia
e lot gzimi si currila

so te ket nje diell per ne
nje dite te bukur pranverore
kur do te shndriten qiell e dhe
nga shum harqe ylberore

edhe qielli do te flet
edhe toka e puhija
prej veriu deri ne bregdt
nji do te jet e badreh shqipnia
autori xhelal ferizi

lirik
13-04-11, 10:05
Ka me u mbushė me g'zim shqipnia-

kahdo e bukur ėsht etnike-

si ylber do i rrin liria-

deri n' brigje adriatikedo t' u kė'ndohet vargu i lirikut

do tė vijnė yjet deri nė breg

mu nė buzė tė adriatikut

do tė mbldihen toskė e gegėaty festė do t' ket shqipnija

do tė mblidhen sa bilbila

ligjėrim do t' ket arbnia

e lot gzimi si currilado lindė nje diell per ne

nje dite te bukur pranverore

kur do te shndriten qiell e dhe

nga shum harqe ylberoreedhe qielli do tė flet

edhe toka e puhija

prej veriu deri n' bregdet

nje do t' jet e bardh shqipnia

autori xhelal ferizi

lirik
16-04-11, 16:46
O malet e shqiperisė
e ju o maja kreshnike
un jam nji zog i lirisė
qe u kndoj me penden lirike

por kėngen bishat ma pėrgjaken
lotin me gjakosen me plagė
shpirtin nė pranga ma plaken
qerpikun me gjak ma kan lagė

autori xhelal ferizi

lirik
21-04-11, 06:54
Amanet po thot oj nanė

autori xhelal ferizi kenge per fazli grejqefcin

amanet po thot oj grue

amanet ti mori zanė

ne se djalė ka me m' lindė mu e

flamur emrin me ja lanė

mbi atdhe per me value

se per te jetė jam tue dhanė

e shqipnia me u bashkue

per me i nxe nji diell e hanė

sa te jen njerzit me jetue

nji flamur shqiptart e kan

me dy krena e kan shpalue

per lirinė e tokes nanė

per atdhe jam tu u flijue

flet fazlia drenicjan

e per te gjallė s' kam me u dorzue

nen thoj te zi t' shkjaut pansllavian

token tonė q ė e kan pushtue

Thrret fazlia e ban gajret

nji flamur nga gjini e qet

e udbashat q -jan terbue

shkjau i shkines po bertet

kur fazliu puthi flamurin

shkjau i shkines shkumbė po qet

qet qetniku shkumbė per goje

thrret stojan e thrret vukoje

e shqipfolsa disa tė mjerė

e udbasha disa tjerė

thrret udbash e agjentura

per ta mbytė fazlinė ne tortura

pse ju gjeten dy flamura

dy flamura ne stemė kombtare

e shum libra ne gjuhė amtare

shum fletore patriote

qe i kndojnė tokes kastriote

por si rrezet ndriqimtare

i kishte shkrue ne gjuhė shqiptare

per ngjyrė te kuqe te flamurit

po qendron si shkambi i gurit

petrit djalė po e kish shqipnia

fort n' torturė qendroj fazlia

tridhjet dit e tridhjet net

nga i pikė ujė e mbante n' jetė

vuajtja e tij e dridhi malin

por se dha kurr idealin

as qendrsen te forte qelike

per liri te shqipnisė etnike

si granit qendroj fazlia

zog shqiponje e pat shqipnia

buzet shkrumb ne tortura tha

por flamurin nuk e dha

le te valoj tha me dy krena

permbi kulla e mbi bedena

kot e keni ju agjentura

se do te vdes tha ne tortura

por s e jap as dhe as gurin

nuk jap shqipe as flamurin

nuk e jap token e te parve

as simbolin e shqiptarve

njiqnid her me me vra e ngjallė

nuk i jap as dhe as zallė

te tokes tonė te shtrejte ilire

kah jan viset gjevahire

as simbolet gjithkombtare

as gjuhė shqipe e abetare

kshtu e tha fjalen fazlia

fort terbue ėsht pansllavia

e te jan turrė si bisha t' malit

permbi trup tė fazli djalit

te msuesit trim te shqiptarise

me ja thye shpirtin te lirisė

por liria nuk po thehet

nder shqiptarė ku do po ndjehet

kshtu fazlia ra ne tortura

ne gji po i mbante dy flamura

e i ka puthė e la me gjak

pa u nėnshtrue e thye aspak

qanin zogjt mbi dardha e molla

qau ditari e ka qa shkolla

msuesi i popullit ra fazlia

qau kosova e qau shqipnia

shum renkuan edhe gurė e dhe

ra fazlia per atdhe

kenge patriotike nga autori xhelal ferizi

kushtuar heroit te kombit legjendes fazli grejqefcit

lirik
07-05-12, 02:37
liria pse lot po qet
dikush po shkelė mbi atdhe
bilbili po kerkon jetė
buzqeshjet nuk jan si dje
autori xhelal ferizi

lirik
07-05-12, 02:38
Mire se ju gjeta vllezer e motra shqiptar ne forumin dardania ku u ktheva per pak kohe per te ju vizituar

lirik
07-05-12, 03:13
Ti erdhe
autori xhelal ferizi
oh ti erdhe
bashk me zezonen
me rriskun e keq
per mua
perse
o hije barbare
un paqen
e dashurinė
e dua
e ti
veprimet bizare

ah lotet me rrjedhin si krua
per vete
edhe per male e dete
per token
e gjuhen amtare
e un a thua
a do te kem perseri
dashuri
e q- do te behet
me trojet shqiptare
autori xhelal ferizi

lirik
07-05-12, 03:30
Mė falni
me fal o kohė
pse me ra ky lot i kujtimit
me falni
ky rrjedhi ngadale
ky esht lot i mallengjimit
per kohen
-per token
per fusha e male

ah loti i lirikut
ti ke mallengjim
edhe per loken
ti re prej qerpikut
edhe neper kohrat e mohimit
pikove
e po pikon per token

ah sa shum
sa shum ishe ti
ne shenjester te armikut
e te djallit

edhe kur ishe i ri
o lot

si dje
pardje
edhe sot

se ishe lot patriot
lot i emocionit
qe buronte ne pasterti
ti ishe ne shenjester
te shekullit t e demonit
te kan gjuajtur
me flakė
me mėri
me barot
te kan qite ne hi
e ti perseri
neper mua e mot
edhe sot
pikove per liri
per dashuri
nga hiri ne hi
po pikė
pėrsėri
nga autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
08-05-12, 21:22
Isha ne nje vendė
autori xhelal ferizi

isha ne njė vendė
ku mė deshtėn
kohrat e larmishme
dhe me pshtynė,njekohsisht
isha ne nje vendė
,kut nuk merresha dot vesh
ne gjuhė te ndryshme
as nė shqip
e kam perdorė edhe gjuhen e damarėve
e deshiren ma ma tė madhe
per tu kuptuar
isha ne nje vend
ku u mohova boterisht
aty
ku ku provova per te lulezuar

un isha ane nje vend
ku me sy
kekroja dashurine e endrruar
endrruar
e mohuar
e ne jetė
sa her jam thy
ne at vebdė
jam bėrė hap i vonuar

si syth kam qelė
pas joshjeve tė jetes kam vrapuar
, i qelur si syth
shqip

mandej si pip
thava perseri
per me mbi duke u rigjallruar
rrenjet i pata ne dashuri
her her
mbeta idilik i harruarme duani tash
me duani
ju te tjerė
kureshtarė te ri
ju
qe erdha ne ket vend
un ju sjellė besė
ju fali mierėsi
mos me leni te vdes
neper anomali
qe shekulli i ka ves


me qelni prap,
si,. lule ne saksi
ma shihni lotin si vesė
qe kekron paqe me pi
e vlerė

me mbani me njomsi
,me qeshni me shend
kekroj dashuri
bukuri
se erdha ne ket vend
te gjejė qetsi
per vargun tim
qe gjalloj
duke endrruar liri

se helm me dhanė ata,
shekulli
e bijte e ti te zi
ata
me dhan udhte te ngrira
e mergim me pi
me pi
as ne vargjet e lira
nuk me lan
cak
ne kthimin tim me mbrri
qė mė njihet mundi
mirnjohja te me shpallė
i gjallė
ne rikthim perserime shpėrlani me sherbet dashurie

me shihni me sy te mirė
mė leni varg lirie
ne romantike hane
me shperlani
, me ,uj t e,bekuar,
me shplani me ujė shalqini
, e kroje,dardane

ma falni ndonje urim
a, fjalė,te te butė
n'gjuhė nane
mos me leni keshtu
te perlvluar
neper ndonje skutė
ii harruar


mos qeshni
me buzqeshni
kur une therras ,me zemer,

ne ndonje metaforė
a shpresė
a mallėngjim
nuk dua te vdes
ne udhe te pakuptim
dua ne emrin tim te mbes
e jo te me quajne harrim


nuk dua te me harrojne as lulet
qe te gjitha nuk i di me emer
as shprehjet
qe ,nuk kan mbarim,


un jam tha
jym vyshkė
pėr nje pikė shpėtim
per nje grusht dhe
kam qa neper mallengjim
sa her dore kam dhene pa djallzi
duke i besuar entuziazmit tim
e qasteve
e shekullit

e atij qė ,doren i dhash
e ai
qe un e nxora ne udhe me ndriqim

me shtyu
me pshtyu
ne humnerė,
me me rrokullisi
pa ndonjė , pendim
.un,te ju erdha , tash
kerkoj rigjallerim


nuk ju njoh,
as sy
as mendje,
mos me leni ne moh

as besen
nuk ua njoh
a ,e,keni
lukset,ne pjatė
nuk e di
un kekroj dolli
pa djallzi
dua jete me pi perseri
e gezim
e kthim
ne postin tim
ku isha me plot dashuri
ne ledhatim

ndoshta ju shikoj me dro
e me ,endje
e me shprese
un kekroj dheun tim
ringjallje
nuk dua te vdes ne harrim


me pritjen time te gjatė
dua kthim
aty ku shpirti im
nuk ece neper krajate
mos me leni jetim
se keshtu qasti me duket shekull i gjatė
meshire te keni per vargun tim
fjala ime esht uratė
ne secilin cilin vend
e thash me cicerim
nuk dua greminė
as un
as kombi im
me leni penden
punen
dheun
lirinė
artin
me zbukurimnder ju kam ardhė
me nje vyshkje
e me mallė
udheve te gjata me halle
plot rrudha
ju flet vargu i shpirtit tim

e kujtime
mallė
mallengjnime
odise rruget me kan shpalle
e vuajtjet
ja ju tregon penda ime


nder duar
qe drdihet nga njiher
e pa faj
e me lot
me rrudha
nj e pend ė
neper mot
qe e qiti udha
ne shtigje te krajatave
dje pardje e sot
mallin e ka ruajtur ne gji
sa her
esht bere hi
e ka mbi perseri


nuk di,
a mund te gjejė,
ketu ndėr.ju
burime
e kroje
me fjalė
e argjend
un dhe penda ime
tash
qe erdhem ne kėt vend ė

autori xhelal ferizi

Arb
10-05-12, 12:53
A je lodh, o Lirik djali?

lirik
10-05-12, 13:32
A je lodh, o Lirik djali?
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
jo arb nuk jam lodhė ne fakt nganjiher lodhesha por ka raste kur edhe qlodhem por nje diqka qka me ka ba pershtypje -ne ket forumin dardania hiq bre s me keni perkrahe ose krejt pak -ne forumin shqiptar.com u turrshin me mija njerz per te me perkrah e ne forumin kosova de.por aty u quan ne kembe agjentat e spiunat -si dhe disa moderator qe leht manipuloheshin edisa administratorė-qe ishte poashtu leht me mendjelehtesi per ti binde me disa zhurma sqi i bindnin -disa paraqitsa me maska antikombtarė- e ktu ne forumin dardania diqka si dobt shkojke puna ne rastin tim diqka sikur me qene te ftot ju bile siq kam degjuar nga te tjeret ketu ne dardani ka jo pak njerz qe jan disi te pa perkushtuar siq duhet ne qeshtjen kombtare qka do te thot se ktu ka pak patriota kombtarė -nuk di sa esht e vertetė kjo por se paku si forum demokrat antikomunist sa do pak e kam menduar dhe kam menduar se ma shum djathtista ka ktu -por her dilshin disa qe jan te isa mustafes her disa te pacollit her disa te rrymes staliniste her disa te feve her disa te qejfeve her disa te surrojt her disa te thaqit diqysh sikur po me trullose ky forum kam mendue se ktu do te behen shum fnasa te mi -ku do te jen ne anen e patriotizmit -
Un nuk kam qellime politike por do i kisha mbledhe nja njizet mij nensshkrime -e me hi deputet i pavrur ne parlament -pasha zotin flake kisha qite ne pralament me fjalime kur te kishit ndegjue fjalen time krej t flake kah qet -e te ju kisha drejtua hashimit e ises e te tjerve ani ma pacollit atij qe kur ja kam que letren disa her nuk mu ka pergjegj per qeshtje kombtare -qysh jam i hidhruar nga keta mosperfillsa e nga surroj -ani atij bukoshit qe aty me kishte para hundve e tjetri i biri i rruspise komuiste te familjes titste fliste me te -ani qysh me vinte inatri kur i shihja disa rruspija mashkullore reth bukoshit -qe nuk ka lene gure as dru pa perdore e pa leviz por mo tu pengue qdo qeshtje kombtare -por kur vinin ne shoqata dikush sa miree dinin rruspijat me u paraqite rruspijat patriotike me ket emer po i quaj arb -si mundet bre arb njeriu me qene ashtu deri dje rruspi mashkull pengues per ide e zhvillime kombtare e kur te vjen dikush menjiher te shendrrohet ne rruspi patriotike -ma kan gerrdite patriotizmin arb -e ju me lat ne balt shumica e forumeve qka u ba keshtu arb keni bre besim ne mua se me u pas ba un deputet i pavarur i kosoves pasha zoten fjala jeme e kish dridhe token edhe s ka shqiptar qe flet shqip qe nuk ja kisha gjete nji qels nji sukses -un e kam merzi me i perbuz njerzt e me i largue -por disa rruspija duhet me e pranue fer -rruspijat karrieriste rruspijat mashkullore rruspijat patriotike -e a din pse arb -qysh njeriu mundet me u ba patriot kur nuk ishte kurr dhe ishte kunder qeshtjes kombtare -kur i thoshte dikush hajde ne demostrat hajde te organizojm tre perqindshin hajde ne mbeldhje per organizim hajde ne shoqate hajde te ndihmojme me aksione atdheun e ai gjithkund jo e perhapte pasivitete e fjale dorzues e demoralizuese -e si vinte pre arb nodnji personalitet ne shoqate s kishte kush q ee largon prej aty si rriqnin -
prandaj kto rruspijat mbrenda nates beheshin rruspija pseudopatriotike -
O arb jam betue me fole drejt sa te mundem me qendrue e ju te forumit ku jeni bre -ndihmomni ti mbledhi njizet mij nenshkrime per deputet te pavarur te kosoves keni me pa qe pasha zotin krejt kam me ta ndryshue kosoven -veq bre arb pa krah nuk po fluturojka njeriu --kot krejt kot qe nuk i kam disa djem te forte rreth veti me gjiipa te zi djem azgana te zgjedhur e un me ken ne mjedis tyre tybe kot arb -e me qyqana nuk mundem me ba kurgja e ata azganat nes eme mbrojne e me financojne po bahna dputet i pavarur -kqyrne tani kur te flas un qysh duhet me dale fjala -po jo arb nuk jan gjasat -se dardania as forumet nuk arriten hiq - veq ne forumin shqiptar com qatjher po ather ke rrezik se me kekruan shum njerz takim -duam ta takojme lirikun u pat ba kogja rremuje -gjith naten hafijet mashkullore e fmerore dikush i fshijke komentet -qfar komentesh arb me te luajt kapaku i krese veq me pa e duam lirikun me kembngulje kishte besa more arb rrezik me u be tridhjet mij azgana reth meje nga europa e amerika -por e hetuan e ti fshijshin komentet e te m e perjashtuan valla arb jo ma te forte jan se un -ata ma shum i rrijne gati puneve dhe kan arrite me me bojkotue -
ata ma kopila jan strateg bre -heret e kan pre vine e ju ne dardani ktu ja nist kishe me do inciativa jo do i ndihmojme liriku ejeó knej e jo andej e trrt e kurgja hiq -jo bre arb lobi i atyre ma i forte esht -dhe ma te shkatht jan jo tybe s kam shans me fitue veq hajt me konkurue kot se edhe prej parlamenti me qesin komunistat stalinistat titistat anarkistat rrencat sabotuesit -po qfar menjiher si te kekroj nje te drejte per popullin ata me gjuhen ne shpine -e ju kekrun un vetem s mundem me qendrue -po ju kur te shihni se ata po rrejne e po me gjuhen mua ne shpine ju dilni e bertitni shtrengoni bre dhambt njiher thuani mshelne se mire ka liriku bre
bertitni ka niher ne midis prishtine dilni e thuani mos e ngucni lirikun se mire po thot mire po flet boll ma mshilni po ju themi ma mire mshilne lene rahat dhe zbatojeni ate qka po thot liriku -qashtu bre le te ju shohin qe edeh ju dini me i shtrengue dhembt eme bertit -se ata si te shohin qe liriku qenka vetem askuj s po ja nien a e din qka thojne le bre le te llamate sa te don po kush po esht ngusht qka flet ky a mos po ka njerz qe e perkrahin a jo hiq hajt bre le le te flet qka te don --keshtu ma bejne o arb mandej pacolli e thaqi kan pare ma shum se un -qy ani ma shum se un qfar budllakije fola .-une s kam hiq -se s kam vjedhe kurr -asnjiher asnji cent te kombit kurr vjkedh s ekam pasha zotin qe esht i madh ju bej be ne qka te doni as nuk vjedhi kurr po bash me mi lane bankat botrore ne dore se kam per karakter bre kurr as me vjedhe as me tradhtue bile pasha zotin po ju them se banken me ma lane ne dore trembem se mos po me ngjitet naj sen ndoj pare per trupi ku ku qka i tremna hajnise e korruspionit -po qe qka me ba i drejti po e han -populli po i don laramanat na mbaruam arb e hengrem pasha besen -ka rrezik edhe pa buk mbesim se nuk jena msue me vjedhe e me rrejte s na len etika s ka mbete gja ma per ne ne ket bote per ne atdhetaret veq me ja nise me henger bari e lule te malit se kan me na bojkotue keshtu gjith me varfri -populli shqiptar ve q ka me vuajt prej varfrie e papunsie sa ti ka disa politikuaj matrapaza -mos i besoni bre as pacollit -le bre pashe zotin se edhe ai veq fjale i ka se nuk i shihet hajri ekonomik -ani kishe lobim po bej neper afrike po ju a po e shihni se ka shkue me qele hidrocentral ne afrike -idete po i marrin neper forume se tybe s kan pas ide -
Po ne ne forum kur kemi shkrue per rrugen per asfalte e per ide e per shum qeshtje ata tue lexue internetin se po qfar ku kan pas bre ata ide -jo bre kurr veq qka te niejn prej tjrve mos ua shihni per kusure se pak jan kukulla e pak e kan kryet pa ide ata jan veq per disa d reqni te zhdervjellt se jo per progrese kombtare jo qfar kurr jo -
e tash arb qka po ta merr menja a me hi un ne parlament a jo me njizet mi nenshkrime a thua mi ban dardania ktu e me i mbledhe kahdo ngapak e pak me que pluhur andej e kendej po jo bre qfar nuk ka shansa -kur po e mendoj se ne popullin ton nji wehab e blene me treind euro jo bre prap ata fitojne se e blejne elektoratin me pare e une s kam pare jo arb nuk kam shansa -e leme ket pune krejt se nuk shkon nuk ka mundsi -s kemi njerz per keto qellime -bile me e qite ne vota prap ma shum fiton vota isa mustafa e thaqise un garant se po

lirik
10-05-12, 15:01
Me leni ta them vetem nje fjalė
autori xhelal ferizi
me leni ta them vetem nje fjalė
le te je fjalė e madhe sa qielli
shpirti im le te derdhet valė
nė jetė le ti niset filli
le te shpaloset püalė palė
emocioni i saj si prilli
ne pranvere kur nisė me dalė
le te gurgrulloj fjala ime valė valė
le te shprehet mbi gurė e dhe
secila fjalė
le te quhet dashuri art i derdhur
atdhe
vuajteri
gurė e zallė
le te quhet bashkim
etnike shqiperi
le te quhet shpresė
lot
e mallė
fjala ime
le te shkoj rreke
si vala
shpirtrore e bardhė
me fal
me fal o atdhe

se per ty
shprehja ime
po derdhet rreke
me varg rime
e gurgullime
si sot
si dje si pardje
ne metaforė
ne fjalė
e ne valė
ne varg rime
sa her aty ne at ujvarė
ylberi me pi ka dalė
me hjeshi mbi token time
i kthyer ne hark
fjalen time ma rrethuan ne qark
ah toka ime
tash fjala po me shkon rreke
e shpirti vale vale gurgullime
po me derdhet me malle per atdhe
ah toka ime
perse
un keshtu perse
mbeta me penden jetime
kah do po derdhem
me lotin permallshem
rreke
andej

kah toka ime
autori xhelal ferizi

lirik
11-05-12, 12:25
Ndoshta je rreze mė e para

ndoshta je vet karajfili
kush je ti pra eli fara
qe kendon si vet bilbili

kushtuar kengetares shqiptare
eli fares
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
--qyteti rrethina nürnberg bajern gjermani deutschland -
perndryshe nga mitrovica e koosves
pershendetje eli fares
kengtare e mirnjohur shqiptare -

lirik
11-05-12, 12:45
edhe rrezet do i bej shkrola
nga autori ne mergim xhelal ferizi
edhe diellin do e bej fjalė
qe te pershkruaj ty artiola
si blibilin ne fushė e n' mal
.......
se ashtu ti zėrin prore
e nxjerr kendshem si bilbile
kenga jote mahnitore
i qele lulet karajfile

........
zeri yt si mrekullia
ti i dehė lulet dehė ylbere
kndon ma leht se vet puhija
kur bjen embel ne fllad pranvere
...
tinguj t tu por si mahnija
dridhja e zerit qelė kujtime
shkrihet ne mallė melankolia
kah do zogjt i nxite ne kthime

--
ata duan te vijne ne fole
kenga jote i joshė ne brigje
kalojne male e gure e dhe
kah do nisen neper shtigje

............
edhe vijne per me pushue
zeri yt ku i fton ne atdhe
embelsisht tue cicerue
kenga jote i dehe mbi dhe
kushtuar kengetares se famshme
artiola toskes nga autori xhelal ferizi
zeri i saj mahnits i kengetares shqiptare

jadore
11-05-12, 13:35
mire se ardhe Lirik !

e di Ti qe Zoti te ka bekuar me dhuntine me sublime, vargun poetik ..ke fat !
..po te kisha kete fat une ,do shkruaja vetem poezi e asnje fjal te thene jashte saj me shume ..

lirik
12-05-12, 00:33
Tė pshtyu o penda ime
nga autori ne mergim xhelal ferizi
edhe perbuzsi
e mohuesi
huti
e harbuti

e shqipfolsi i pa cipė
me mohime

edhe shqipfolsi
i pa fe

tė pshtyu

edhe shqipfolsi i pa etikė

te lan pa fole

edhe shqipfolsi i lig
edhe ai pasanik
e brrylalgjiu
fajdegjiu
karriggjiu qe lufton per karrigė
kalemgjiu tarikgjiu

e disa s arhosh
tė lan pa atdhe

te treten ne nje skute
ne nje dhe
atje

ku dielli i huaj
as lotin
as shpirtin

nuk e ka nxe
atje
ah atje
ku gjaku behet ujė
ku koha
rrin duke bre
ne dheun e larget te huaj
pse
perse si sot si dje
pshtyjne ata mbi permbi dhe
pshtyjnė ata per mbi ne
autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
12-05-12, 00:54
Mos qajė o fjala ime
autori xhelal ferizi
mos qajė o fjala ime
se shekulli nje dite do te flas per ty
neper mettaforat ma sublime
e ne varg

do te deshifrohen idealet
emocionet
ne secilin varg
do te vargisin ne gjoksin tend medaljonet
do te vijne bukurite nga larg

ty gjithmone nuk do te mbajne kokhrat e zeza
e stine sarhoshe
shkeljet demonet
nje dite koha neper breza
do te ket sy
nuk do te mbajne
gjithnji epokat e zeza
gjithmone lidhur


ne pranga
e ne dry

nje dite ke er te zgjidhur

kur pranverat do ken bukuri

e ylberat shpirte e ngjjyra
e dashurie perseri
ti o fjala ime
ather gezim do te japin me pi


do te qelesh si flete bime

kur te vjen e verteta liri

pranverat do te shikojne ne sy
ah ti je fjala ime
zogjt do te betohenn ne ty
auttori xhelal ferizi

lirik
12-05-12, 01:03
mire se ardhe Lirik !

e di Ti qe Zoti te ka bekuar me dhuntine me sublime, vargun poetik ..ke fat !
..po te kisha kete fat une ,do shkruaja vetem poezi e asnje fjal te thene jashte saj me shume ..
:::::::::::::::::


Nje falenderim te veqant per ket shprehje te famshme Jadore
u gezova sinqerisht pas nje kohe kaq te gjate qe u ktheva ne forum -
je e mrekullueshme -

sa per fjalen qe thoni ju te mos e perdori peer qllime tjera per veq vargut
po them edhe diqka e nderuara mike jadore
gjuhet e koritura me perberje mykunfshise
e detyrojne fjalen time te behet
fshisa e injorancave


e fjalen time

lirik
12-05-12, 09:17
Jo arb nuk jam lodhė ne fakt nganjiher lodhesha -por ka raste kur edhe qlodhem - por nje diqka bre arb - qka me ka ba bukur do pershtypje
-ne ket forumin dardania hiq bre s mė keni perkrahė edhe pse nuk jam partiak as klanegji ose krejt pak me keni perkrahe
-ne forumin shqiptar.com u turrshin bukur shum lexues
per te me perkrah por dolen urdhrat aty erdhen urdhrat e grekut
e ne forumin kosova de. erdhren urdhrat e stalinit
por aty u quan ne kembe agjentat e spiunat stalnist
te mos flas qka kan bė ah qfar dinaksh kishte aty e mandej disa administrator ne forumin zemra shqiptare kishe shih ti qfa emri kan qite grekt e shkiet forumi zemra shqiptare zot ruana prej mashtruesi qe flasin shqip qka ishin ata kqyrni ku jan sot e kush ishin ata
poashtu forumi i shkieve ne administrate se jo lexuesit lexuesit nuk kan faj
qe quhej forumi shqiptar net kqyrni qfar emrash qesin
krejt kombtar veq ta kallin token nder kembe e ju po bertitni mandej pse po bertet liriku o bre prej tradhtie po bertas sikur me ken ne nje zjerm duke u djege e mos me bertit normalisht po bertaas kollaj e keni ju q enuk jeni ra ne ksi zjermash
- -Nejse aty ne ata zjerma te asaj tradhtie nacionale e njerzore te moderagjive e administraxhive
si dhe disa moderator qe leht manipuloheshin e disa administratorė
qe ja kalonin n dewqit , larg me qka te duash po t kallshin me mashtirm tradhtie po t kallshin krejt po t kallshin boll ka qene shkau mashtrus e slloveni e kroati e shum tjere q e i kam provue veq kta po ta kallshin
nuk i kam shkru un kot vargjet edhe per mashtrimin e di se disa kan qeshe ndoshta me ato por nuk jan ra ne zjerme nastradini tha embajke prapanicen me duar kah shkojke e ja nisin njerzit po qeshin -pse nastradin po embane prapanicen ashtu -s jeni ra tha ju hala me bothe ne zjerme se e kishit mbajt edhe ju qe besa ju tha
..........
-Qe pra ishte ashtu se disa moderaxhi ishte poashtu leht qe ata dikush ti binde
me mendjelehtesi per ti bindė per pune te kqia bre kush ishin ata shum borgj i kan lexuesve --sepse aty dilnin disa zhurmagji
me disa zhurma i bindnin miletin rrejshem
-disa paraqitsa poashtu me maska antikombtarė o medet bre kto fore i shitke armiku ather nejse nejse
- e ktu ne forumin dardania diqka si dobt shkojke puna edhe ktu
ne rastin tim --- diqka sikur me qene te ftot edhe ju ---bile poashtu
bile siq kam degjuar nga te tjeret ketu ne dardani ka jo pak njerz qe jan disi te pa perkushtuar siq duhet demek edhe ne qeshtjen kombtare qka do te thot se ktu ka pak patriota kombtarė ndoshta ashtu po flitet nuk e di -

-nuk di sa esht e vertetė kjo por se paku si forum demokrat antikomunist bre sa do pak e kam menduar ket forum
dhe kam menduar se ma shum djathtista ka ktu
-por her dilshin disa qe jan te isa mustafes her disa te pacollit her disa te rrymes staliniste her disa te feve her disa te qejfeve her disa te surrojt
her disa te thaqit diqysh sikur po me trulloseedhe ky forum

kam mendue se ktu do te behen shum fansa te mi -ku do te jen ne anen e patriotizmit veq edhe ktu rrshiti puna jo ne drejtim te duhur
-


Un o arb nuk kam qellime politike
por per inati do i kisha mbledhe nja njizet mij nensshkrime

-e me hi deputet i pavarur ne parlament tu kosoves

-pasha zotin flake kisha qite ne pralament me fjalime kur te kishit ndegjue fjalen time krej t flake kah qet rrethe rreth
-e te ju kisha drejtua hashimit e ises e te tjerve ani ma ati pacollit -

atij qe kur ja kam que letren disa her nuk mu ka pergjegj per qeshtje kombtare

-qysh jam i hidhruar nga keta mosperfillsa e nga ai surroj -ani atij bukoshit
qe aty me kishte para hundve e kishe s po te shoh
e nji tjeter nji far i biri ideologjis komuiste te stalinit e nji tjeter i biri i rrymes titiste te familjes titste e do qe un i njihsha edhe me heret ani
njani qe ishte aty e q e un ja njihsha zorrt ne bark edhe ai fliste me te
-ani qysh me vinte inati kur i shihja disa brrylagji kah sillen ather r reth bukoshit kishe po bejme turr jo vetem te ai por te secili qe vijke prej kosove per vizita qysh bre s ju vike marre disave qe thoshin ku ku ku ku kuku ikni ikni qka u ba prej kur ju thoshte dikush -ikni mos rrini me azilantin se ta marrin pasoshin jugosllavia te shtine ne burg kogja zor e kisha me gjet nji njeri me i thane qysh duhet tu ngjat jeta a je burr si je mos ta nin bre -por kur vinte koha me dale me u fry pak veq kur i pashe hajde ndali ma -vallahi me shum ftyra e kam merzi burri bre duhet me pas nje fytre bre -
jo edhe po ma kana edhe po me dhem ---------
-

Ani kur i pasha do laramana -qe nuk ka lene gure as dru pa perdore
e pa leviz per me pengue qeshtjen kombtare po ata bre na pengojshin me ba demostrata e protesta kunder ish jugosllavis
por kan ndejt tu e pengue qdo qeshtje kombtare qdo levizje
medet -por kur vinin ne shoqata e me mandej neper ldk e neper parti e neper kshilla veq me i pa qysh u palojshin patriotikisht

dikush sa mire din me u rruspillue patriotikisht
sa mire dinin rruspijat pseudopatriotike me u palue
ky far palimi i buzve rruspisht me rrenqethe se tremna shum prej ktyre rruspijave s e po te kallshin
me tu paraqite rruspijat patriotike me ket emer po i quaj tash kta arb

nuk ekam me ty arb mos me keqkupto po me do tjere qe po te kallshin
a ju kan ga shkieve a qka nuk edi veq po t ,kallshin arb -
kshtu me tu doke do far kokė hutash veq qka po dishin ata me u palue tamam si huti e dhelpna -
po t kallshin --si mundet bre arb njeriu me qene ashtu deri dje rruspi mashkull
pengues per qdo qeshtje kombtare ide e zhvillime kombtare e kur te vjen dikush pseudopatriotikisht menjiher te shendrrohet ne rruspi pseudopatriotike

-ma kan gerrdite edhe patriotizmin arb

-e ju arb edhe ktu me lat ne balt shumica e shumica e forumeve

qka u ba keshtu arb keni bre besim ne mua se me u pas ba un deputet
i pavarur i kosoves pasha zoten fjala jeme e kish dridhe token

edhe s ka shqiptar qe flet shqip qe nuk ja kisha gjete nji qels nji sukses ja ndoj pune e si kisha lane ne fukarallak e mjerim -
-un e kam merzi me i perbuz njerzt e me i largue ashtu siq po bejne disa rruspija mashkullore por edhe disa rruspija tjera qe mu ka perzie pasha nderen s po di qfar gjinije jan veq po te kalllshin me fall e tu u palue -kanjiher po them more mos po hie ne gjynah me shkie e shkina qe po them ju kan ga shkieve e shkinave -se jo jo do disa po ua kapercejshin atyre

-por disa rruspija duhet me e pranue fer - jan rruspijat karrieriste -
rruspijat mashkullore rruspijat pseupatriotike rruspijat premtuese rruspijat mashtruese rruspijat tradhtare rruspijat soiunues e rruspijat zvarritse rrsupijat degjenruese kishte te lloj llojshme bre
-e a din pse arb -qysh njeriu mundet me u ba patriot ashtu mbrenda nate bre
kur nuk ishte kurr as me rrenje e as me fis a sme tradite hiq kurr
dhe ishte kunder qeshtjes kombtare

ja kjo s durohet ma -
-kur i thoshte dikush hajde ne demostrat hajde te organizojm diqka
ose tre perqindshin hajde ne mbledhje per organizim
hajde ktu hajde atje hajde ne shoqate hajde te ndihmojme me aksione atdheun e ai gjithkund ncuuuk thojke
jo e perhapte pasivitete e fjale dorzues e demoralizuese
dezinformata penguese
-e si vinte bre arb nodnji personalitet ne shoqate
s kishte kush q ee largon prej aty si rriqnin -qka dreqin si tii quaj kta dreqen
te kombinuem me emer s po di qysh me i quajt bre


prandaj kto rruspijat mbrenda nates beheshin rruspija pseudopatriotike -


O arb jam betue me fole drejt sa te mundem me qendrue

e ju te forumit ku jeni bre

-ndihmomni bre ti mbledhi njizet mij nenshkrime per deputet te pavarur

te kosoves keni me pa qe pasha zotin krejt kam me ta ndryshue kosoven
-veq bre arb pa krah nuk po fluturojka njeriu -as zogu pa krah nuk fluturon -

ani ani rrini ju pasiv se keq ju bjen juve kan me j kalle me fukarallak e papunsi qishtu kan me ju a mbajte kosoven te mjere me pallvra neper shekuj deemagogjie -


-Ani ti kisha pas rreth vetes do djem te forte rreth veti me do gjiipa te zi
djem azgana te zgjedhur e un me ken ne mjedis tyre aty

arb i kisha ftue votat me beso a
-se me qyqana nuk mundem me ba kurgja

e ata azganat nes e me mbrojne e me financojne po bahna dputet i pavarur-

-kqyrne tani kur te flas un qysh duhet me dale fjala

haaaaa a veq ja kan nise po dridhen hala pa ja nis ---

-po jo arb nuk jan gjasat jo veq hajgare po bej
-se dardania as forumet nuk arriten as kta hiq krejt ligsht arb

- veq ne forumin shqiptar com qatjher po ather ke kogja rrezik

se me kekruan shum njerz takim

-duam ta takojme lirikun than u pat ba kogja rremuje

-gjith naten hafijet mashkullore e femerore rrijshin tu i fshi komentet e lexuesve

e dikush i fshijke komentet qfar kopilash e kopilicash jo spo dine dine besa ma mire se shkiet disa kan perparue me shkie qysh ather se babe e babgjysh i kan pas me shkie
-qfar komentesh arb kan kene ato
me te luajt kapaku i krese veq me pa e duam lirikun me kembngulje
kishte besa more arb rrezik me u be tridhjet mij azgana reth meje nga europa
e nga amerika

-por e hetuan kopilat e shkieve e te grekut
e ti fshijshin komentet e te m e perjashtuan prej forumi shqiptar .com
kur ju bijshin lexuesit krejt me thirrshin me qojshin kerkese ne email si kthehesha perseri i njejti avaz e more arb s ke pa ti maska hala qe ta luajne kendej e andej
valla arb jo ma te forte jan se un se jan lidhe me heret ata -e fell i kan rrenjet ata more arb se din ti


-ata ma shum i rrijne gati puneve dhe kan arrite me bojkotue shumqka more arb vone po qohemi na more arb
-
ata ma kopila jan strateg bre

-heret e kan pre vine e ju ne dardani ktu ja nist kishe me do inciativa
jo do i ndihmojme lirikut e je knej e jo andej e trrt e kurgja hiq

-jo bre arb lobi i atyre ma i forte esht -edhe ma te shkatht jan ata
ata jan klane bre

jo tybe s kam shans me fitue veq hajt kot me konkurue se kot

veq se edhe prej parlamenti me qesin komunistat stalinistat titistat anarkistat -

rrencat sabotuesit

-po qfar menjiher si te kerkoj nje te drejte pak buk per popullin ata
ata me gjuhen ne shpine e ju rrini e me leni vetem
jo bre arb une ne burg perseri e ju qka po di un her knej e her anej neper kafe tue fole he r me rrotlla e her qka te nieni jo bre
-e ju kerkun un vetem s mundem me qendrue haaaaaaaaaaaaaaaaa
-

Po ju o arb ani kur te shihni se ata po rrejne ata
e po me gjuhen mua ne shpine ju dilni e bertitni udhve
shtrengoni bre dhambt njiher thuani mshelne bre mos rreni boll
se mire ka liriku bre
a po e merrni vesh ket mesele -jeni mete edhe ju si gjynaha spo guxoni me thane as kush e ka mire se


bertitni ka niher ne midis prishtine dilni e thuani mos e ngucni lirikun
se mire po thot mire po flet bre boll ma mshilne -

po ju themi ma mire mshilne lene rahat dhe zbatojeni ate qka po thot liriku-

a po e merrni vesh meselen per qka e kam fjalen

e per ken e kam fjalen

-qashtu bre le te ju shohin qe edhe juve njiher e jo veq me llafe aiiiiiiiiiii-
le te ju shohin qe edhe ju
dini me i shtrengue dhembt e me bertit kundra padrejtesise bre

-se ata si te shohin qe liriku qenka vetem askuj s po ja nien a e din qka thojne-
le bre le te llamate sa te don po kush po esht ngusht qka flet ky a mos po ka njerz qe e perkrahin a -

jo hiq hajt bre le le te flet qka te don --keshtu ma bejne o arb mandej
ata kan pare ma shum se un -


-qy ani ma shum se un qfar budllakije fola .- aiiiiiiiiiune s kam hiq pare bash hiq


-se s kam vjedhe kurr kurgja veq jam krenar qe kurr vallahi nji cent s ja kam vjedh popullit as q emenoj bile kurr qyshtu diqysh jam vet prej natyre
-----------


-asnjiher asnji cent te kombit tem kurr vjedh s e kam besomni pasha zotin jo pasha zotin qe esht i madh ju bej be ne qka te doni as nuk vjedhi kurr

po bash me mi lane bankat botrore ne dore se kam per karakter bre kurr

as me vjedhe as me tradhtue bile pasha zotin po ju them se banken me ma lane ne dore trembem se mos po me ngjitet naj sen per trupi vet e kam qashtu natyren

tremna mos po me ngjitet ndoj pare per trupi

ku ku qka i tremna hajnise e korruspionit

-po qe qka me ba i drejti po e han

-populli po i don laramanat na mbaruam arb e hengrem pasha besen
arb ehengrem

-ka rrezik edhe pa buk mbesim e pa pune arb

se nuk jena msue me vjedhe e me rrejte s na len etika

s ka mbete gja ma per ne ne ket bote arb .

per ne atdhetaret -

veq me ja nise me henger bari e lule te malit e me kajte me lot

se kan me na bojkotue ata

keshtu gjith me varfri e papunsi kan me lane o arb

-populli shqiptar ve q ka me vuajt prej varfrie e papunsie
edhe un qashtu edhe ju

sa ti ka ky milet disa havardana e anarkista e badihavista e karriggji e dai e disa politikuaj e matrapaza -mos i besoni bre atyre besoni ktyre qe jan ma te drejte bre

-le bre arb pashe zotin se ata veq fjale i kan

se nuk ju shihet hajri ekonomik

-ani disa kishe po bejme lobim eh mozomakeq
-idete po i marrin neper forume se tybe s kan pas as ide per kto pune bre
-
Po ne ne forum kur kan shkrue dikure per ide e per rruge per asfalte
e per ide te reja qaty po vijne e po i vjedhin idete
e per shum qeshtje ata tash jan ata tue lexue internetin ku ku ku qysh palohen ata mas ekrani me edite ju

se po qfar ku kan pas bre ata ide kurr jo

-jo bre kurr veq qka te niejn prej tjerve mos ua shihni per kusure
se pak jan kukulla e pak e kan kryet pa ide
ata jan veq per disa d reqni te zhdervjellt
se jo per progrese kombtare jo qfar kurr jo -

e tash arb qka po ta merr menja a me hi un ne parlament a jo

me njizet mi nenshkrime - a thua mi ban dardania ktu njizet mi nenshkrime
e me i mbledhe kahdo ngapak haaaaaaaaaaaa
po due pak me que pluhur arb andej e kendej

po jo bre qfar nuk ka shansa veq po bej hajgare
-kur po e mendoj se ne popullin ton nji wehab e blene me treind euro jo
bre-

prap ata fitojne se e blejne elektoratin me pare e une s kam pare jo arb
nuk kam shansa -e leme ket pune krejt se nuk shkon nuk ka mundsi
-s kemi njerz per keto qellime

-bile me e qite ne vota prap ma shum fitojn vota ata garant se po
se na s s kena pare arb -

lirik
12-05-12, 09:18
[QUOTE=lirik;2216149]:::::::::::::::::


Nje falenderim te veqant per ket shprehje te famshme Jadore
u gezova sinqerisht pas nje kohe kaq te gjate qe u ktheva ne forum -
je e mrekullueshme -

sa per fjalen qe thoni ju te mos e perdori per qllime tjera
per veq vargut
po them edhe diqka e nderuara mike jadore-

gjuhet e koritura me perberje myku po e
detyrojne fjalen time te behet
fshisa e injorancave -

Kalimero
12-05-12, 09:30
Jo arb nuk jam lodhė ne fakt nganjiher lodhesha -por ka raste kur edhe qlodhem - por nje diqka bre arb - qka me ka ba bukur do pershtypje
-ne ket forumin dardania hiq bre s mė keni perkrahė edhe pse nuk jam partiak as klanegji ose krejt pak me keni perkrahe
-ne forumin shqiptar.com u turrshin bukur shum lexues
per te me perkrah por dolen urdhrat aty erdhen urdhrat e grekut
e ne forumin kosova de. erdhren urdhrat e stalinit
por aty u quan ne kembe agjentat e spiunat stalnist
te mos flas qka kan bė ah qfar dinaksh kishte aty e mandej disa administrator ne forumin zemra shqiptare kishe shih ti qfa emri kan qite grekt e shkiet forumi zemra shqiptare zot ruana prej mashtruesi qe flasin shqip qka ishin ata kqyrni ku jan sot e kush ishin ata
poashtu forumi i shkieve ne administrate se jo lexuesit lexuesit nuk kan faj
qe quhej forumi shqiptar net kqyrni qfar emrash qesin
krejt kombtar veq ta kallin token nder kembe e ju po bertitni mandej pse po bertet liriku o bre prej tradhtie po bertas sikur me ken ne nje zjerm duke u djege e mos me bertit normalisht po bertaas kollaj e keni ju q enuk jeni ra ne ksi zjermash
- -Nejse aty ne ata zjerma te asaj tradhtie nacionale e njerzore te moderagjive e administraxhive
si dhe disa moderator qe leht manipuloheshin e disa administratorė
qe ja kalonin n dewqit , larg me qka te duash po t kallshin me mashtirm tradhtie po t kallshin krejt po t kallshin boll ka qene shkau mashtrus e slloveni e kroati e shum tjere q e i kam provue veq kta po ta kallshin
nuk i kam shkru un kot vargjet edhe per mashtrimin e di se disa kan qeshe ndoshta me ato por nuk jan ra ne zjerme nastradini tha embajke prapanicen me duar kah shkojke e ja nisin njerzit po qeshin -pse nastradin po embane prapanicen ashtu -s jeni ra tha ju hala me bothe ne zjerme se e kishit mbajt edhe ju qe besa ju tha
..........
-Qe pra ishte ashtu se disa moderaxhi ishte poashtu leht qe ata dikush ti binde
me mendjelehtesi per ti bindė per pune te kqia bre kush ishin ata shum borgj i kan lexuesve --sepse aty dilnin disa zhurmagji
me disa zhurma i bindnin miletin rrejshem
-disa paraqitsa poashtu me maska antikombtarė o medet bre kto fore i shitke armiku ather nejse nejse
- e ktu ne forumin dardania diqka si dobt shkojke puna edhe ktu
ne rastin tim --- diqka sikur me qene te ftot edhe ju ---bile poashtu
bile siq kam degjuar nga te tjeret ketu ne dardani ka jo pak njerz qe jan disi te pa perkushtuar siq duhet demek edhe ne qeshtjen kombtare qka do te thot se ktu ka pak patriota kombtarė ndoshta ashtu po flitet nuk e di -

-nuk di sa esht e vertetė kjo por se paku si forum demokrat antikomunist bre sa do pak e kam menduar ket forum
dhe kam menduar se ma shum djathtista ka ktu
-por her dilshin disa qe jan te isa mustafes her disa te pacollit her disa te rrymes staliniste her disa te feve her disa te qejfeve her disa te surrojt
her disa te thaqit diqysh sikur po me trulloseedhe ky forum

kam mendue se ktu do te behen shum fansa te mi -ku do te jen ne anen e patriotizmit veq edhe ktu rrshiti puna jo ne drejtim te duhur
-


Un o arb nuk kam qellime politike
por per inati do i kisha mbledhe nja njizet mij nensshkrime

-e me hi deputet i pavarur ne parlament tu kosoves

-pasha zotin flake kisha qite ne pralament me fjalime kur te kishit ndegjue fjalen time krej t flake kah qet rrethe rreth
-e te ju kisha drejtua hashimit e ises e te tjerve ani ma ati pacollit -

atij qe kur ja kam que letren disa her nuk mu ka pergjegj per qeshtje kombtare

-qysh jam i hidhruar nga keta mosperfillsa e nga ai surroj -ani atij bukoshit
qe aty me kishte para hundve e kishe s po te shoh
e nji tjeter nji far i biri ideologjis komuiste te stalinit e nji tjeter i biri i rrymes titiste te familjes titste e do qe un i njihsha edhe me heret ani
njani qe ishte aty e q e un ja njihsha zorrt ne bark edhe ai fliste me te
-ani qysh me vinte inati kur i shihja disa brrylagji kah sillen ather r reth bukoshit kishe po bejme turr jo vetem te ai por te secili qe vijke prej kosove per vizita qysh bre s ju vike marre disave qe thoshin ku ku ku ku kuku ikni ikni qka u ba prej kur ju thoshte dikush -ikni mos rrini me azilantin se ta marrin pasoshin jugosllavia te shtine ne burg kogja zor e kisha me gjet nji njeri me i thane qysh duhet tu ngjat jeta a je burr si je mos ta nin bre -por kur vinte koha me dale me u fry pak veq kur i pashe hajde ndali ma -vallahi me shum ftyra e kam merzi burri bre duhet me pas nje fytre bre -
jo edhe po ma kana edhe po me dhem ---------
-

Ani kur i pasha do laramana -qe nuk ka lene gure as dru pa perdore
e pa leviz per me pengue qeshtjen kombtare po ata bre na pengojshin me ba demostrata e protesta kunder ish jugosllavis
por kan ndejt tu e pengue qdo qeshtje kombtare qdo levizje
medet -por kur vinin ne shoqata e me mandej neper ldk e neper parti e neper kshilla veq me i pa qysh u palojshin patriotikisht

dikush sa mire din me u rruspillue patriotikisht
sa mire dinin rruspijat pseudopatriotike me u palue
ky far palimi i buzve rruspisht me rrenqethe se tremna shum prej ktyre rruspijave s e po te kallshin
me tu paraqite rruspijat patriotike me ket emer po i quaj tash kta arb

nuk ekam me ty arb mos me keqkupto po me do tjere qe po te kallshin
a ju kan ga shkieve a qka nuk edi veq po t ,kallshin arb -
kshtu me tu doke do far kokė hutash veq qka po dishin ata me u palue tamam si huti e dhelpna -
po t kallshin --si mundet bre arb njeriu me qene ashtu deri dje rruspi mashkull
pengues per qdo qeshtje kombtare ide e zhvillime kombtare e kur te vjen dikush pseudopatriotikisht menjiher te shendrrohet ne rruspi pseudopatriotike

-ma kan gerrdite edhe patriotizmin arb

-e ju arb edhe ktu me lat ne balt shumica e shumica e forumeve

qka u ba keshtu arb keni bre besim ne mua se me u pas ba un deputet
i pavarur i kosoves pasha zoten fjala jeme e kish dridhe token

edhe s ka shqiptar qe flet shqip qe nuk ja kisha gjete nji qels nji sukses ja ndoj pune e si kisha lane ne fukarallak e mjerim -
-un e kam merzi me i perbuz njerzt e me i largue ashtu siq po bejne disa rruspija mashkullore por edhe disa rruspija tjera qe mu ka perzie pasha nderen s po di qfar gjinije jan veq po te kalllshin me fall e tu u palue -kanjiher po them more mos po hie ne gjynah me shkie e shkina qe po them ju kan ga shkieve e shkinave -se jo jo do disa po ua kapercejshin atyre

-por disa rruspija duhet me e pranue fer - jan rruspijat karrieriste -
rruspijat mashkullore rruspijat pseupatriotike rruspijat premtuese rruspijat mashtruese rruspijat tradhtare rruspijat soiunues e rruspijat zvarritse rrsupijat degjenruese kishte te lloj llojshme bre
-e a din pse arb -qysh njeriu mundet me u ba patriot ashtu mbrenda nate bre
kur nuk ishte kurr as me rrenje e as me fis a sme tradite hiq kurr
dhe ishte kunder qeshtjes kombtare

ja kjo s durohet ma -
-kur i thoshte dikush hajde ne demostrat hajde te organizojm diqka
ose tre perqindshin hajde ne mbledhje per organizim
hajde ktu hajde atje hajde ne shoqate hajde te ndihmojme me aksione atdheun e ai gjithkund ncuuuk thojke
jo e perhapte pasivitete e fjale dorzues e demoralizuese
dezinformata penguese
-e si vinte bre arb nodnji personalitet ne shoqate
s kishte kush q ee largon prej aty si rriqnin -qka dreqin si tii quaj kta dreqen
te kombinuem me emer s po di qysh me i quajt bre


prandaj kto rruspijat mbrenda nates beheshin rruspija pseudopatriotike -


O arb jam betue me fole drejt sa te mundem me qendrue

e ju te forumit ku jeni bre

-ndihmomni bre ti mbledhi njizet mij nenshkrime per deputet te pavarur

te kosoves keni me pa qe pasha zotin krejt kam me ta ndryshue kosoven
-veq bre arb pa krah nuk po fluturojka njeriu -as zogu pa krah nuk fluturon -

ani ani rrini ju pasiv se keq ju bjen juve kan me j kalle me fukarallak e papunsi qishtu kan me ju a mbajte kosoven te mjere me pallvra neper shekuj deemagogjie -


-Ani ti kisha pas rreth vetes do djem te forte rreth veti me do gjiipa te zi
djem azgana te zgjedhur e un me ken ne mjedis tyre aty

arb i kisha ftue votat me beso a
-se me qyqana nuk mundem me ba kurgja

e ata azganat nes e me mbrojne e me financojne po bahna dputet i pavarur-

-kqyrne tani kur te flas un qysh duhet me dale fjala

haaaaa a veq ja kan nise po dridhen hala pa ja nis ---

-po jo arb nuk jan gjasat jo veq hajgare po bej
-se dardania as forumet nuk arriten as kta hiq krejt ligsht arb

- veq ne forumin shqiptar com qatjher po ather ke kogja rrezik

se me kekruan shum njerz takim

-duam ta takojme lirikun than u pat ba kogja rremuje

-gjith naten hafijet mashkullore e femerore rrijshin tu i fshi komentet e lexuesve

e dikush i fshijke komentet qfar kopilash e kopilicash jo spo dine dine besa ma mire se shkiet disa kan perparue me shkie qysh ather se babe e babgjysh i kan pas me shkie
-qfar komentesh arb kan kene ato
me te luajt kapaku i krese veq me pa e duam lirikun me kembngulje
kishte besa more arb rrezik me u be tridhjet mij azgana reth meje nga europa
e nga amerika

-por e hetuan kopilat e shkieve e te grekut
e ti fshijshin komentet e te m e perjashtuan prej forumi shqiptar .com
kur ju bijshin lexuesit krejt me thirrshin me qojshin kerkese ne email si kthehesha perseri i njejti avaz e more arb s ke pa ti maska hala qe ta luajne kendej e andej
valla arb jo ma te forte jan se un se jan lidhe me heret ata -e fell i kan rrenjet ata more arb se din ti


-ata ma shum i rrijne gati puneve dhe kan arrite me bojkotue shumqka more arb vone po qohemi na more arb
-
ata ma kopila jan strateg bre

-heret e kan pre vine e ju ne dardani ktu ja nist kishe me do inciativa
jo do i ndihmojme lirikut e je knej e jo andej e trrt e kurgja hiq

-jo bre arb lobi i atyre ma i forte esht -edhe ma te shkatht jan ata
ata jan klane bre

jo tybe s kam shans me fitue veq hajt kot me konkurue se kot

veq se edhe prej parlamenti me qesin komunistat stalinistat titistat anarkistat -

rrencat sabotuesit

-po qfar menjiher si te kerkoj nje te drejte pak buk per popullin ata
ata me gjuhen ne shpine e ju rrini e me leni vetem
jo bre arb une ne burg perseri e ju qka po di un her knej e her anej neper kafe tue fole he r me rrotlla e her qka te nieni jo bre
-e ju kerkun un vetem s mundem me qendrue haaaaaaaaaaaaaaaaa
-

Po ju o arb ani kur te shihni se ata po rrejne ata
e po me gjuhen mua ne shpine ju dilni e bertitni udhve
shtrengoni bre dhambt njiher thuani mshelne bre mos rreni boll
se mire ka liriku bre
a po e merrni vesh ket mesele -jeni mete edhe ju si gjynaha spo guxoni me thane as kush e ka mire se


bertitni ka niher ne midis prishtine dilni e thuani mos e ngucni lirikun
se mire po thot mire po flet bre boll ma mshilne -

po ju themi ma mire mshilne lene rahat dhe zbatojeni ate qka po thot liriku-

a po e merrni vesh meselen per qka e kam fjalen

e per ken e kam fjalen

-qashtu bre le te ju shohin qe edhe juve njiher e jo veq me llafe aiiiiiiiiiii-
le te ju shohin qe edhe ju
dini me i shtrengue dhembt e me bertit kundra padrejtesise bre

-se ata si te shohin qe liriku qenka vetem askuj s po ja nien a e din qka thojne-
le bre le te llamate sa te don po kush po esht ngusht qka flet ky a mos po ka njerz qe e perkrahin a -

jo hiq hajt bre le le te flet qka te don --keshtu ma bejne o arb mandej
ata kan pare ma shum se un -


-qy ani ma shum se un qfar budllakije fola .- aiiiiiiiiiune s kam hiq pare bash hiq


-se s kam vjedhe kurr kurgja veq jam krenar qe kurr vallahi nji cent s ja kam vjedh popullit as q emenoj bile kurr qyshtu diqysh jam vet prej natyre
-----------


-asnjiher asnji cent te kombit tem kurr vjedh s e kam besomni pasha zotin jo pasha zotin qe esht i madh ju bej be ne qka te doni as nuk vjedhi kurr

po bash me mi lane bankat botrore ne dore se kam per karakter bre kurr

as me vjedhe as me tradhtue bile pasha zotin po ju them se banken me ma lane ne dore trembem se mos po me ngjitet naj sen per trupi vet e kam qashtu natyren

tremna mos po me ngjitet ndoj pare per trupi

ku ku qka i tremna hajnise e korruspionit

-po qe qka me ba i drejti po e han

-populli po i don laramanat na mbaruam arb e hengrem pasha besen
arb ehengrem

-ka rrezik edhe pa buk mbesim e pa pune arb

se nuk jena msue me vjedhe e me rrejte s na len etika

s ka mbete gja ma per ne ne ket bote arb .

per ne atdhetaret -

veq me ja nise me henger bari e lule te malit e me kajte me lot

se kan me na bojkotue ata

keshtu gjith me varfri e papunsi kan me lane o arb

-populli shqiptar ve q ka me vuajt prej varfrie e papunsie
edhe un qashtu edhe ju

sa ti ka ky milet disa havardana e anarkista e badihavista e karriggji e dai e disa politikuaj e matrapaza -mos i besoni bre atyre besoni ktyre qe jan ma te drejte bre

-le bre arb pashe zotin se ata veq fjale i kan

se nuk ju shihet hajri ekonomik

-ani disa kishe po bejme lobim eh mozomakeq
-idete po i marrin neper forume se tybe s kan pas as ide per kto pune bre
-
Po ne ne forum kur kan shkrue dikure per ide e per rruge per asfalte
e per ide te reja qaty po vijne e po i vjedhin idete
e per shum qeshtje ata tash jan ata tue lexue internetin ku ku ku qysh palohen ata mas ekrani me edite ju

se po qfar ku kan pas bre ata ide kurr jo

-jo bre kurr veq qka te niejn prej tjerve mos ua shihni per kusure
se pak jan kukulla e pak e kan kryet pa ide
ata jan veq per disa d reqni te zhdervjellt
se jo per progrese kombtare jo qfar kurr jo -

e tash arb qka po ta merr menja a me hi un ne parlament a jo

me njizet mi nenshkrime - a thua mi ban dardania ktu njizet mi nenshkrime
e me i mbledhe kahdo ngapak haaaaaaaaaaaa
po due pak me que pluhur arb andej e kendej

po jo bre qfar nuk ka shansa veq po bej hajgare
-kur po e mendoj se ne popullin ton nji wehab e blene me treind euro jo
bre-

prap ata fitojne se e blejne elektoratin me pare e une s kam pare jo arb
nuk kam shansa -e leme ket pune krejt se nuk shkon nuk ka mundsi
-s kemi njerz per keto qellime

-bile me e qite ne vota prap ma shum fitojn vota ata garant se po
se na s s kena pare arb -

hahahah o pasha qikit kapuq qishti ki folen qi as topi mus mu ti lujten,he :biggrin:
pu azgan e me gjipa t'zi qe ku um ki .vi qkarzam kah, kujna ,qish ere u ti mledhi votat.
Po qa ish bo be ere ti me konen qatyqene un parlament be, njo ma shum ere qa. Viq pu tutna be qi mu pa hungjen ti un qat sanali tu pralamenti i kishe ndryu dhafet tibe, ere ty t'kishn bo qasishne patrioti ere mashkedh ruspi, qish the ti :biggrin:
me diten qi nuk ndron mene, oooooo pasha kejt qikto pdhavushkat e furumit ere pasha qita dijuzat ere qato ruspiat e ruspidhanat e parlamentit ,pa t'prupuzu pur diputet se kishn alonen ,he. :biggrin:

lirik
12-05-12, 09:30
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
jo arb nuk jam lodhė jo
ne fakt nganjiher lodhesha por ka raste kur edhe qlodhem
por nje diqka qka me ka ba pershtypje ARB

qka u ba bre -ne ket forumin dardania hiq bre s me keni perkrahe

ose krejt pak

-ne forumin shqiptar.com u turrshin njerz per te me perkrah

e ne forumin kosova de por
.por aty u quan ne kembe agjentat e spiunat moderagji e turlifar maske

-si dhe disa moderator qe leht manipuloheshin e disa administratorė

-qe ishin poashtu leht me mendjelehtesi
per ti binde me disa zhurma sqi i bindnin

-disa paraqitsa me maska antikombtarė- e ktu ne forumin dardania diqka si dobt shkojke puna ne rastin tim diqka sikur me qene te ftot ju bile siq kam degjuar nga te tjeret ketu ne dardani ka jo pak njerz qe jan disi te pa perkushtuar siq duhet ne qeshtjen kombtare qka do te thot se ktu ka pak patriota kombtarė -nuk di sa esht e vertetė kjo por se paku si forum demokrat antikomunist sa do pak e kam menduar dhe kam menduar se ma shum djathtista ka ktu -por her dilshin disa qe jan te isa mustafes her disa te pacollit her disa te rrymes staliniste her disa te feve her disa te qejfeve her disa te surrojt her disa te thaqit diqysh sikur po me trullose ky forum kam mendue se ktu do te behen shum fnasa te mi -ku do te jen ne anen e patriotizmit -
Un nuk kam qellime politike por do i kisha mbledhe nja njizet mij nensshkrime -e me hi deputet i pavrur ne parlament -pasha zotin flake kisha qite ne pralament me fjalime kur te kishit ndegjue fjalen time krej t flake kah qet -e te ju kisha drejtua hashimit e ises e te tjerve ani ma pacollit atij qe kur ja kam que letren disa her nuk mu ka pergjegj per qeshtje kombtare -qysh jam i hidhruar nga keta mosperfillsa e nga surroj -ani atij bukoshit qe aty me kishte para hundve e tjetri i biri i rruspise komuiste te familjes titste fliste me te -ani qysh me vinte inatri kur i shihja disa rruspija mashkullore reth bukoshit -qe nuk ka lene gure as dru pa perdore e pa leviz por mo tu pengue qdo qeshtje kombtare -por kur vinin ne shoqata dikush sa miree dinin rruspijat me u paraqite rruspijat patriotike me ket emer po i quaj arb -si mundet bre arb njeriu me qene ashtu deri dje rruspi mashkull pengues per ide e zhvillime kombtare e kur te vjen dikush menjiher te shendrrohet ne rruspi patriotike -ma kan gerrdite patriotizmin arb -e ju me lat ne balt shumica e forumeve qka u ba keshtu arb keni bre besim ne mua se me u pas ba un deputet i pavarur i kosoves pasha zoten fjala jeme e kish dridhe token edhe s ka shqiptar qe flet shqip qe nuk ja kisha gjete nji qels nji sukses -un e kam merzi me i perbuz njerzt e me i largue -por disa rruspija duhet me e pranue fer -rruspijat karrieriste rruspijat mashkullore rruspijat patriotike -e a din pse arb -qysh njeriu mundet me u ba patriot kur nuk ishte kurr dhe ishte kunder qeshtjes kombtare -kur i thoshte dikush hajde ne demostrat hajde te organizojm tre perqindshin hajde ne mbeldhje per organizim hajde ne shoqate hajde te ndihmojme me aksione atdheun e ai gjithkund jo e perhapte pasivitete e fjale dorzues e demoralizuese -e si vinte pre arb nodnji personalitet ne shoqate s kishte kush q ee largon prej aty si rriqnin -
prandaj kto rruspijat mbrenda nates beheshin rruspija pseudopatriotike -
O arb jam betue me fole drejt sa te mundem me qendrue e ju te forumit ku jeni bre -ndihmomni ti mbledhi njizet mij nenshkrime per deputet te pavarur te kosoves keni me pa qe pasha zotin krejt kam me ta ndryshue kosoven -veq bre arb pa krah nuk po fluturojka njeriu --kot krejt kot qe nuk i kam disa djem te forte rreth veti me gjiipa te zi djem azgana te zgjedhur e un me ken ne mjedis tyre tybe kot arb -e me qyqana nuk mundem me ba kurgja e ata azganat nes eme mbrojne e me financojne po bahna dputet i pavarur -kqyrne tani kur te flas un qysh duhet me dale fjala -po jo arb nuk jan gjasat -se dardania as forumet nuk arriten hiq - veq ne forumin shqiptar com qatjher po ather ke rrezik se me kekruan shum njerz takim -duam ta takojme lirikun u pat ba kogja rremuje -gjith naten hafijet mashkullore e fmerore dikush i fshijke komentet -qfar komentesh arb me te luajt kapaku i krese veq me pa e duam lirikun me kembngulje kishte besa more arb rrezik me u be tridhjet mij azgana reth meje nga europa e amerika -por e hetuan e ti fshijshin komentet e te m e perjashtuan valla arb jo ma te forte jan se un -ata ma shum i rrijne gati puneve dhe kan arrite me me bojkotue -
ata ma kopila jan strateg bre -heret e kan pre vine e ju ne dardani ktu ja nist kishe me do inciativa jo do i ndihmojme liriku ejeó knej e jo andej e trrt e kurgja hiq -jo bre arb lobi i atyre ma i forte esht -dhe ma te shkatht jan jo tybe s kam shans me fitue veq hajt me konkurue kot se edhe prej parlamenti me qesin komunistat stalinistat titistat anarkistat rrencat sabotuesit -po qfar menjiher si te kekroj nje te drejte per popullin ata me gjuhen ne shpine -e ju kekrun un vetem s mundem me qendrue -po ju kur te shihni se ata po rrejne e po me gjuhen mua ne shpine ju dilni e bertitni shtrengoni bre dhambt njiher thuani mshelne se mire ka liriku bre
bertitni ka niher ne midis prishtine dilni e thuani mos e ngucni lirikun se mire po thot mire po flet boll ma mshilni po ju themi ma mire mshilne lene rahat dhe zbatojeni ate qka po thot liriku -qashtu bre le te ju shohin qe edeh ju dini me i shtrengue dhembt eme bertit -se ata si te shohin qe liriku qenka vetem askuj s po ja nien a e din qka thojne le bre le te llamate sa te don po kush po esht ngusht qka flet ky a mos po ka njerz qe e perkrahin a jo hiq hajt bre le le te flet qka te don --keshtu ma bejne o arb mandej pacolli e thaqi kan pare ma shum se un -qy ani ma shum se un qfar budllakije fola .-une s kam hiq -se s kam vjedhe kurr -asnjiher asnji cent te kombit kurr vjedh s e kam pasha zotin qe esht i madh ju bej be ne qka te doni as nuk vjedhi kurr

po bash me mi lane bankat botrore ne dore nuk vjedhi bre
se kam per karakter as zanate bre kurr as me vjedhe
as me tradhtue bile pasha zotin po ju them se banken me ma lane ne dore trembem se mos po me ngjitet naj sen ndoj pare per trupi
ku ku qka i tremna hajnise e korruspionit -po qe qka me ba i drejti po e han -populli po i don laramanat na mbaruam arb e hengrem pasha besen -ka rrezik edhe pa buk mbesim se nuk jena msue me vjedhe e me rrejte s na len etika s ka mbete gja ma per ne ne ket bote per ne atdhetaret veq me ja nise me henger bari e lule te malit se kan me na bojkotue keshtu gjith me varfri -populli shqiptar ve q ka me vuajt prej varfrie e papunsie sa ti ka disa politikuaj matrapaza -mos i besoni bre atyre -le bre pashe zotin se edhe ai veq fjale i ka se nuk i shihet hajri ekonomik -ani kishe lobim po bej neper dynja po ju a po e shihni se ka shkue me shetit neper danja
me qele hidrocentrala -idete po i marrin neper forume se tybe s kan pas ide -


Po ne ne forum kur kemi shkrue per rrugen per asfalte e per ide e per shum qeshtje ata tue lexue internetin se po qfar ku kan pas bre ata ide -jo bre kurr veq qka te niejn prej tjrve mos ua shihni per kusure se pak jan kukulla e pak e kan kryet pa ide ata jan veq per disa d reqni te zhdervjellt se jo per progrese kombtare jo qfar kurr jo -
e tash arb qka po ta merr menja a me hi un ne parlament a jo me njizet mi nenshkrime a thua mi ban dardania ktu e me i mbledhe kahdo ngapak e pak me que pluhur andej e kendej po jo bre qfar nuk ka shansa -kur po e mendoj se ne popullin ton nji wehab e blene me treind euro jo bre prap ata fitojne se e blejne elektoratin me pare e une s kam pare jo arb nuk kam shansa -e leme ket pune krejt se nuk shkon nuk ka mundsi -s kemi njerz per keto qellime -bile me e qite ne vota prap ma shum fitojn ata votat un garant se po-kan pervoja ata
edhe ju nimojne atyre gjithqysh

Kalimero
12-05-12, 09:33
a je lodhen be lirik, po qish je be qish je :biggrin: po ngom be ni her mu e le arb se dijuz o ere ai :tongue:hahahah o pasha qikit kapuq qishti ki folen qi as topi mus mu ti lujten,he
pu azgan e me gjipa t'zi qe ku um ki .vi qkarzam kah, kujna ,qish ere u ti mledhi votat.
Po qa ish bo be ere ti me konen qatyqene un parlament be, njo ma shum ere qa. Viq pu tutna be qi mu pa hungjen ti un qat sanali tu pralamenti i kishe ndryu dhafet tibe, ere ty t'kishn bo qasishne patrioti ere mashkedh ruspi, qish the ti
me diten qi nuk ndron mene, oooooo pasha kejt qikto pdhavushkat e furumit ere pasha qita dijuzat ere qato ruspiat e ruspidhanat e parlamentit ,pa t'prupuzu pur diputet se kishn alonen ,he.

lirik
12-05-12, 09:39
hahahah o pasha qikit kapuq qishti ki folen qi as topi mus mu ti lujten,he :biggrin:
pu azgan e me gjipa t'zi qe ku um ki .vi qkarzam kah, kujna ,qish ere u ti mledhi votat.
Po qa ish bo be ere ti me konen qatyqene un parlament be, njo ma shum ere qa. Viq pu tutna be qi mu pa hungjen ti un qat sanali tu pralamenti i kishe ndryu dhafet tibe, ere ty t'kishn bo qasishne patrioti ere mashkedh ruspi, qish the ti :biggrin:
me diten qi nuk ndron mene, oooooo pasha kejt qikto pdhavushkat e furumit ere pasha qita dijuzat ere qato ruspiat e ruspidhanat e parlamentit ,pa t'prupuzu pur diputet se kishn alonen ,he. :biggrin:
--------------------------

ani pra nisja qy qele temen ne dardani per deputet te pavarur

ja po e qeli une te shohim sa vota po bahen -
qe bahen njizet mi vota
e kam te drejten me hi njiher si deputet i pa varur i kosoves
-
qy q y qka po te them kam me fole qe shtat krajli ken me nie
nuk rri un ashtu jo qysh kujton ti jo

veq kqyre kur te ja nisin me me rreh me grushta e shkelma krese ne parlament
qka thoni ju e di un qka thoni ju ju rrini perjashta tu kqyr televizorin e thoni mandej qy prej gjynahit qysh ja paskan nxi syte lirikut me grushta kta te ldk s e te pdk s e ata te pacollit -
jo ashtu nuk duhet se ha un ashtu -nese ata me rrahin me grushta krese
ju duhet me hi ne parlament e me te ua fute edhe ju grushta prej qarshie yrysh e me te ua fute grushta bam e bam e bam kush ma hin mue edhe ju
pse un me mete vetem a jo valla e ju me kqyr televizor me pi qaj hajt se
liriku e bane e na i bjen tana te mirat ncuuuk jo ashtu jo ja krejt bashk ja hiq haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


--

Kalimero
12-05-12, 09:45
--------------------------

ani pra nisja qy qele temen ne dardani per deputet te pavarur

ja po e qeli une te shohim sa vota po bahen -
qe bahen njizet mi vota
e kam te drejten me hi njiher si deputet i pa varur i kosoves
-
qy q y qka po te them kam me fole qe shtat krajli ken me nie
nuk rri un ashtu jo qysh kujton ti jo

veq kqyre kur te ja nisin me me rreh me grushta e shkelma krese ne parlament
qka thoni ju e di un qka thoni ju ju rrini perjashta tu kqyr televizorin e thoni mandej qy prej gjynahit qysh ja paskan nxi syte lirikut me grushta kta te ldk s e te pdk s e ata te pacollit -
jo ashtu nuk duhet se ha un ashtu -nese ata me rrahin me grushta krese
ju duhet me hi ne parlament e me te ua fute edhe ju grushta prej qarshie yrysh e me te ua fute grushta bam e bam e bam kush ma hin mue edhe ju
pse un me mete vetem a jo valla e ju me kqyr televizor me pi qaj hajt se
liriku e bane e na i bjen tana te mirat ncuuuk jo ashtu jo ja krejt bashk ja hiq haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


--

hheuu lirik ta lumsha sinin
kush kuzon mu ta prishen timin
u e kadhi furumin e e faroj
ere ti pur diputet t'prupuzoj

qile temn qile ,ere ti je diputeti number oan un dardani.

ere shum be kom qef ti me konen qitu muderatore ere admin be, a pu she qi ere ktu nuk ka drijtsi o lirik gjali :biggrin:

lirik
12-05-12, 09:50
[QUOTE=Kalimero;2216183]a je lodhen be lirik, po qish je be qish je :biggrin: po ngom be ni her mu e le arb se dijuz o ere ai :tongue:hahahah o pasha qikit kapuq qishti ki folen qi as topi mus mu ti lujten,he
pu azgan e me gjipa t'zi qe ku um ki .vi qkarzam kah, kujna ,qish ere u ti mledhi votat.
Po qa ish bo be ere ti me konen qatyqene un parlament be, njo ma shum ere qa. Viq pu tutna be qi mu pa hungjen ti un qat sanali tu pralamenti i kishe ndryu dhafet tibe, ere ty t'kishn bo qasishne patrioti ere mashkedh ruspi, qish the ti
me diten qi nuk ndron mene, oooooo pasha kejt qikto pdhavushkat e furumit ere pasha qita dijuzat ere qato ruspiat e ruspidhanat e parlamentit ,pa t'prupuzu pur diputet se kishn alonen ,he.


........................
ani kur po thue qe un rri e nuk foli qysh nuk foli bre -
po me mi dhane krejt bankat e botes si kqyrei me sy nuk ma nalin fjalen
nuk bahna si ata

-s ka banke q e me blene mue hiq

me ma dhane banken botrore fjalen se ndali qy -
a edin qka ka than hasan prishtina nuk me blene ari i botes

ani rrsupi mashkull nuk bahna hiq as per krejt paret e botes

qka po me duhen paret masanej bre kur bahet njeriu rruspi mashkkull

ku me rrnue mandej ne ket dynja e ne at dynja jo bre

-jo bre hiqmu pareve aiiiiiiiiiiiiiii


ama ti voten mua bre kalimero qy qka po te them po te premtoj
kam me ta gjete pune qfare te duash ti -

kam me ba propozim per ket milet me rrnue me jetue me dukat bre mamire se dubaj me ken kosova eshqipnia

-krejt keni me vozite kerre me punue me jetue si ne dubaj bre

-me ju marr bota lakmi shqiptarve -une ma i pari kam me dale me shati me prashite arave e ju mbas meje kena me embjell qdo pllembe bre
krejt rrush ka me u ba kosova edhe llapin e drenicen me rrush kam me i mbjelle -


-veq jo mos ikni e me me lan e vetem me mi nxi syte ata kundershtart
me grushta
e ata e azganat e mi me kqyr si qyqana
kah ma hine ata kundershtart me grushta

ncuukk jo ashtu jo se ma dhemb kryet mandej me nxijne syte nuk muj me dale gjasht muaj me me pa kush ne televizor e tani ike koha e mandatit gjasht muaj jan shum deri se te rregullohna prap per televizion nuk esht kollaj

-
-

Kalimero
12-05-12, 09:53
oni be oni, voten e kije be lirik, po karzaj me kalimers shkurt qituqene, qfar pun um gjon mu , ere a mi gjon nja 7 pdhavushka mum fdhaditen un pun, qi jo e lom qikit muhabet, oni?

ere lirik me urnu si un dubaj, a don mi kthi cevat e naftes me arllen te na a qish be qish, karzam be qish mu bo t'pasun na qituqene , u u mita tu nejten tu grandi ere sen s'pu fitoj qatyqene.
hade gutu gutu qpalose qat prugram ma qpejt ,ta di :biggrin:

lirik
12-05-12, 10:02
Natė
autori xhelal ferizi
era frynte nė errsirė
e dritat dukeshin larg
kujtimet nata mi trazonte
malli dii ishte
e diqkaja
qe nuk thuhej
vetem me fjale te mdhaja
ndoshta mund te pershkruhej

nata mendimet
mi trazonte
era floket mi shprishte

disi me perzihej kerkimi
i nates
per te gjete emerimin e fjales
dhe definicionin e asaj nate
ne udhe
qe nuk dija se kah shkon
ne emocione
diqka me trazonte
penda im i tash
e ti
qka mendon
dora e gjiri
penden e shtrengonte
ah malli i vjeter
nuk kisha leter
deshiroja
qe shpirti im
fjalen
ne leter
ta perqonte
oh vargu im
ndjenja ime
neper thellsi nate levronte
per te gjete nje zbullim
shpirti im hulumtonte
kah
ku
pse
ne mergim
ku je
ti
ku je
atheu im

ndjenja e vargut te lirė

diqkaja
nga largsia me ftonte
un me hapin tim
neper errsire

penda ime
meditonte
strukur

shtrenguar ne gji

heshtja qka po mendonte

oh mos
o udhė e largėt
mos me bėn hi
hapi im
nganjiher rnekonte
ndalej
e ecte perseri
autori xhelal ferizi vargje shqiptare

lirik
12-05-12, 10:04
oni be oni, voten e kije be lirik, po karzaj me kalimers shkurt qituqene, qfar pun um gjon mu , ere a mi gjon nja 7 pdhavushka mum fdhaditen un pun, qi jo e lom qikit muhabet, oni?

ere lirik me urnu si un dubaj, a don mi kthi cevat e naftes me arllen te na a qish be qish, karzam be qish mu bo t'pasun na qituqene , u u mita tu nejten tu grandi ere sen s'pu fitoj qatyqene.
hade gutu gutu qpalose qat prugram ma qpejt ,ta di :biggrin:
.................
ok dil tash te ndoj teme tjeter se ktu nuk bahet
kqyrni ndoj teme aty te humori apo dikun se ktu ka tjeter
rubrike dhe ishte nji reagim i imi i shtyre nga kohrat dhe vitet
e padrejtesive
nese doni te me propozoni per nenshkrime
athe rhapeni nje teme te politika
ose dikun tjeter
ok
kekroj falje

Kalimero
12-05-12, 10:05
lirik, silam boni xhilalit ere thuj . ri tu varxhet e mus e le me ti gjujten qito vargje pash qikit kapuq, silam boni , siriozisht gati be kajta be gati , ::frown::mad:

lirik
12-05-12, 10:15
lirik, silam boni xhilalit ere thuj . ri tu varxhet e mus e le me ti gjujten qito vargje pash qikit kapuq, silam boni , siriozisht gati be kajta be gati , ::frown::mad:
.........................
haaaaaaaaaaaaaaaa ok dil te tema tjeter tash te nje teme tjeter
..................

lirik
12-05-12, 10:24
Natė
autori xhelal ferizi
era frynte nė errsirė
e dritat dukeshin larg-

kujtimet nata mi trazonte
malli ishte
diqkaja
qe nuk po mund as te thuhej


ndoshta
vetem me fjale te mdhaja
ndoshta
mund te pershkruhej

nata errsira
e dritat larg
mendimet
mi trazonte
ne shpirte
ne varg

era floket mi shprishte

disi me perzihej kerkimi
i udhes
e
i nates

per te gjete emerimin e fjales

dhe definicionin
shpirtror
te ndjenjes
e udhes aty
t e asaj nate
ne udhe
kerkoja shpirtin e dhimbjeve me sy

qe nuk dija se kah shkon
psehja

as caku
ne emocione

diqka e quditshme
me trazonte
penda ime i ttash
e ti

qka mendon
ku je
perse je strukur

dora e gjiri

penden e shtrengonte

ah malli i vjeter
nuk kisha leter
deshiroja
qe shpirti im
fjalen
ne leter
ta perqonte

oh vargu im

ndjenja ime

neper thellsi nate levronte

per te gjete nje zbullim
shpirti im hulumtonte
kah
ku
pse

ne mergim

perse shpresa ime e dermuar udhtonte
liri
ku je
ti
ku je
e ti

atheu im


ndjenja e vargut te lirė

diqkaja
ne mbrendi sikur gjemonte

nga largsia
toka e loti i pa faj
atje

sikur me ftonte

un me hapin tim
neper errsire
mbi dhe
hapi e nata
kah po me qonte
ah
penda ime
ku je
ajo

meditonte
strukur

shtrenguar ne gji

heshtja qka esht kjo
qka po mendonte

oh mos
mos o udhė e largėt
mos me bėn hi
hapi im
lakonte

nganjiher renekonte
jeta ime nga hiri ne hi
udhtonte
dialogonte
me shpresen
e shekullin plot merzi
me veten
qe djegė
pa shteg
pa dashuri
hapi ndalej

ndalej
e ecte
ee cte
perseri
autori xhelal ferizi vargje shqiptare

lirik
12-05-12, 10:26
lirik, silam boni xhilalit ere thuj . ri tu varxhet e mus e le me ti gjujten qito vargje pash qikit kapuq, silam boni , siriozisht gati be kajta be gati , ::frown::mad:
----------------------
mos kaj bre kalimero un jam xhelali edhe nuk po kaj e ti pse po kan
...........................

lirik
12-05-12, 11:39
Jeto neper jete
nga autori xhelal ferizi
jeta esht guxim
udhto
neper keto udhe
jan udhtime personale
nga njiher te dalin si rrudhe
nga njiher si bjeshke e male
por shpresat nuk duhet me i hudhe
jeta sjell bukuri ngadale
jetoje
ajo te befason
jeten e jeton
ai


ai qe guxon
ai e jeton jeten
jeton

kekroje te verteten
shko andej
kah indi i dashurise prekė
ne thellsi
ne emocion
aty ku burimi
ka dashuri
lumturi
aty
ku dashuria gjeneron

o vargu im
ajo pra
jeta
dahsuria
esht mahni
bukuri

udhė me kerkim

her neper lot
jetė
esht si lule
qe qele me flete
jete
i thone
e ti
udhton

her neper jete
me shpresė
her
neper dashuri

neper shekuj e mot

!
ajo ngajiher
eshtė mrekulli
nganjiher vesė

esht pranverė
nga ngnjiher behet lot

ajo na jep edhe sherbet
embelsi

me pi
jetoje

se ajo ka vlerėbindu ne d ashuri

bindu per her

per te perqafuar artin e atij
me te lartit gjen
qe vjen
si dashurii


perqafo puthjet e jetes
kur ajo vjen

kur vijne si rrisk me mahni

jetoje jeten jeten

mo s u be i vone
jetoje me rreke
me valet plot emicion

me gurgullimat pasion
e gezim

mos e humb hapin e shtreses

e te beses

kekrohet zbukurim
e din
menquria

ne vargun tim

se qka kerkon dashuria
cilin perkushtim

fito ne besim
fito ne guxim

trego
kah te erdhen keto menquri
o vargu im

shpalosi skeretet tua
ne njerzim

globi i takon atij qe dashuron
atij qe guxon
e punon
kush je ti
qe don
e dashuron
secilen lule
secilen fletė
o vargu im
keshillo
secilin qe vone ka mbetė
thuaj
dashuro
jeten
jeten
qe ka kuptim si jetė

dashuro
nes edon ta njohesh
jeten evertetė
nga autori xhelal ferizi

lirik
12-05-12, 21:09
Romansa
'''''''''''''''''' nga autori xhelal ferizi liriku
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::
ah romansa e kujtimeve
dikurė jetė shpirtė i kohes
qė so mallengjyeshem me flet

ah kohė nuk mund te rri ne harrrime

un dua tė perjetoj
gitaren ta kujtoj
ah gitara ime

me gitaren time nostalgjike#

kam kėnduar afėr lumit
e afer detit
me mallėngjime
ne token time

o gitara ime
sa romansat i kam kėnduar
me ty oj magjike

secil varg ishte zemer
secila rimė shenjtėri
art damaresh
me ri'imime
kenge bukurije etnike
tinguj te gjuhes amtare
dashuri melankolike
ndenja gitare
ne gjuhen lirike
ne gjuhen ebukur shqiptare


'''''''''''''''
un kam kėnduar me gitaren time
ku do
edhe te deti
ne per brigje
nen hije

nėn d eg ė
e fletė tė lisit
kam kenduar shqip
edhe per toske
edhe per gegė
edhe per bukurine e plisit
oh secila fjale e kenges ishte si shegė
sa me embelsi
kendoja ne at mallė
nga njiher kur binte shi
edhe ne d ritat e qytetit
ne hyrje
ne shkalle
ah e imja rini
atdhe
me kujtime
atdhe me bukuri
ah gitara ime


kam kėnduar pėr dashurinė
edhe nėn qershija
i kam kėnduar edhe kombit tim
gjubletes e plisit
me ky shty dashuria
kenga ime
arti me magji rime
dhe vargjet e mia
poema ime
shqipnia
toka ime

kam qa
edhe nė tė tel tė gitares
kur jam permallue
kur ėsht rimue
mmallegnjyeshem
etnike shqipėria

''''''''''''
un kam kėndue me gitarė
edhe pėr secilin ind tė qiellit
pėr secilin damarė nė atdhe
un nė emocion
me tinguj i kam prekė
edhe ndjenjat diellit
nė palcė te rrezeve
jam ndje

ku ai shqip
diellorisht ka nxe
un me gitarė
kam kenduar romansa
lehte me mallė
mbi gurė
e dhe
ezallė
dikure ne at mot
me pike lot
me pikon edhe sot
kur me kujtohet shekulli im
gitara
e koha
rinia evendit tim

'''''''''''''''''
gitara ime
aq melankolike
gurėt i ka bė emocion

e dheun
qė tė ndjehen tė gjallė
ajo me notat e saja magjike
kohrat i ka shpirtėzuar me mallė
''''''''''''

ah romansat e mia me gitarė dikurė

ato kan shpirtzuar lidhje tė mahnitshme bukurije

nga zemra nė zemer nė jetė kan lidhė magjike urė

kan lidhur fjalė me art si dehje nė aromė dashurie
'''''''''''''''''

a tė kujtohet gitarė fjala ime romantike
ti kur e shpirtėzoje nė secilin tel

kur ndonjė romansė e shkruaja pėr dashurinė idilike
liriku me varg sot prap si dikurė
ne kujtime me lotin po del

''''''''''''''''''''
gitarė nė shkallėt e qytetit tė bukur
nė hyrje'' un me ty
kalonin vashat
e ndonje porri flutur
romansen ma shikonin ne sy

ah bashk kemi shpirtėzuar
un e ti gitar
kohrat tona
e tė shpirtit
ata tela
deri ne netet e vona
romansa ne qiellin e kaltrise
kendonim per yjet
per detet
per malet
per valet e dashurise
ah gitara ime

kemi kėnduar magjikshėm
pėr sa tė mahnitshėm sy

per vashat shqiptare
per rininė
indet emocionet i shpirtzonim neper tela

per dashurine
pe r bukurine
e vashat me flokun krela krela
kujtimet nga ather po me vijne

'''''''''''''''''
mua loti tash
o gitarė po mė pikė
se un isha djalė qyteti

a tė kujtohet nata
me plot yje drite
me galaktikė

kur un romansa
me ty kėndoja
nga qyteti
pran kalaje
e pran nji deti
her ne breg
e her ne maje
ah jete dikurė
e sot
mos me djeg
mos me sjell lot
ma gjej nje shteg
gitaren ta kem perseri
si kure e ne mot
tė dukem si ather i ri
te kujtoj kohen
qe nuk kthehet dot
gitarė
te kujtoj me dashuri

melankolite
e tua
sa artet
me butesi
ne ty i kam shkri


'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
13-05-12, 08:33
Nėper gara te psudopėrgjegjsive
autori xhelal ferizi
neper gara te pseudo pėrgjegjsive
nė ket treg me fjalė
q far tregu me qmime
po shesin pergjegjsi me fjalė
o penda ime
po shesin edhe aktrime
moral e etikė pergjegjsie
po shesin edhe ata
thitė e tė bijtė e thive
qfar hipokrizie
u mbushen tregjet
me lloj lloj dyftyrsie -
dikush shet pseudo nderė
e dkush pseudovlerė
edhe maskat
po marrin pjesė
ne ket treg
oh shekull i pa nderė

per se keshtu pėrse

nė kohra jetime po na djeg
per se tė blejmė vetem llafe
kur zemrat po kėrkrojnė shteg
dritė tė vėrtetė
nuk jeton shpirti nga demagiogjija

as a rti as dielli
pa jetė

a ndegjoni ne emocion
si renkojnė toka e qielli
po vdes jeta
e bukuria
po vdes vertetsia vet
kėrkoni njė botė tjeter
o fjalėt o ju vargjet e mia
mos besoni nė secilen leter
ku nė treg po shitet
edhe dyftyrsia
edhe pseudo pergjegjsia
q pordhime paska maska
e laraska
ikni tė gjith nga njerzia
kėrkoni neper ikje
atje
ne nje dhe
ne nje tjeter vertetsi
ne nje tjeter dashuri
atje
vetem atje
ku nuk ka qenje njeri
nga autori xhelal ferizi

lirik
13-05-12, 08:58
Nė jetė kam mesuar
,,,,,,,,,,
autori xhelal ferizi

se mė duhet vetem nje gomė
gomė zemre per fshirje
-te fshij ė diqka
e ndoshta gjithqka

e tė gjitha
edhe ato fjale
tė thėna
apo te shkruara nė jetė
fjala mė e mirė
ėsht ajo
q ė nuk thuhet
e nuk shkruhet
pyetne
jeten vet
autori xhelal ferizi

lirik
13-05-12, 18:48
Penndimi
autori xhelal ferizi
me i mire i vonshėm pendimi
dhe vet pyetsja
qe te njoha
perse
se sa te kaloja andej
kah mos njohja
pa e ditur se kush je
andej kam mashtrimi
e vetmashtrimi

e i mashtruar
te ecja mbi dhe
autori xhelal ferizi

lirik
21-05-12, 20:16
Kėrkova
autori XHELAL FERIZI liriku ne mergim
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
kerkova nder pyje
neper male
n e dushk e lisa
kerkova nder nder zogzat krahėlira
kudo kerkova
edhe neper token me plisa
neper vargjet e lira

kah shqiperia etnike
e bukura kosova
eremira
me doli
ma e mira

----------
prandaj te fala
te fala ke
ke nga vargjet
e mia
o atdhe
nga vargu im
ku qelė d ashuria
si luzlet e kombit tim
tė fala
me perrmallim
si emocionale vala
neper mahni
ne lkullim
gurgullim
un dua etnike shqiperi
ku je o kombi im
tė tthrrasin mallengijimet
e loti i syrit tim
o toke shqiptare

me shum udhė
dahsuria ime komb'tare
ma ndjej secilin hall
secilen rrudhe

meqense ti je
ma e mira

si ti quaj keto udhė
kah fluturon shqiponja krahlira

me dy krena
fjalet me rrejdhin si ujvare
me shum shpirtesi

o tokė mahnitse shqiptare
si te quaj un ty
e lulet tua ne behare
si ta quaj qerpikun tim ne sy
qe me pikon lot
qe nuk i pershkruaj dot
as ne shpirtesine e gjuhes amtare
nga malli
dje epardje e sot
qe dheu guri e zalli
atje
ku me la me se pari
i madhi zot
ne token time

un digjem si zhari
kam mbete neper harrime
dua token qe ma la i pari
mjaft ma me mohime
nuk dua te heshti si qyqe
o toka ime
si quhen keto udhkryqe
po pyet gjithqkaja ime


------------
me ndjej o atdhe
me ndjej
me kupto
ne te bukura qellime
mos mė shkrumbo

se koha na thej

e ndjene penden time
si si duan ti vene frej
ata me pshtjellime
ata
me pelime
ata qe pshtyjne metaforen time


do vijme si zogj
te gjith si grup
ne qiellin e lirė
do te fluturojm ė
se mergimi na dogjj
do te vijmė

me kenge e me gjuhė amtare
me cicėrime
shqip me qellimin e mirė
le te rilinidn abetare
per brezin e ri te lirė


'''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM
GJITHMONė ME QELLIMIN E MIRė PER ATDHE
GJITHMONė NE SHERBIM TE ARTIT TE VARGUT TE PENDES SHQIPTARE
GJITHMONė NE SHERBIM DHE NE QELLIM TE KOMBIT
GJITHMMONė NE SHERBIM TE PASTERTISė DHE DASHURISė PER ATDHE
GJITHMONė NE SHERBIM TE GRUPIMEVE PER QELLIME TE MIRA TE PERBASHKTA SHQIPTARE
AUTORI I PENDES SHQIPTARE XHELAL FERIZI
ne jeten e tij te bujjshme ka hase jo rralle ne mendjemadhsi e injorance - te jo pak shqipfolsve me maska -ne prapaskena te ligsive bizare pas shpine- ne disa tru fanatikesh ne gomarlleqe koketrashsie te pa gdhendur te pa kuluture te pa emancipim -
te prapambetur te kohes se shpelles - autori i vargjeve shqiptare liriku ka has e edhe ne njerz te pa kultur fatkeqsisht si per inate te jetes ka hase ne te tilla fate te zeza te njerzve te tille qe mos ta prefshin rrugen - disa nga ata ishin te pa moral njerzor te pa cilsi te pa vlera ne shpirtvegjel te pa bujari te pa cipe provokator dinak te pa burreri jo vetem ne jeten e perditshme reale por edhe virtuale -ne sulme tradhtare- ne padrejtesi-ne mburraveceri -ne mosmirnjohje -ne shpirta eunuk te tredhur -ne ngucakqi -ne spiuna-ne hajna -bizarė -kurvarė-
Megjithat ppopulli shqiptar esht mbi 95 periqnd populli mire dhe i dashur por ky pes peqrindshi esht mjaft i demsshem per interesat dhe jeten e kombit

POSHTė TRADHTARėT ARMIQT E JASHTEM
DHE MBRENDSHEM ---TE KOMBIT SHQIPTARė DHE SABOTATORėT

KOMBI SHQIPTARė RRNOFTė I LIRė PA PENGESA NE TROJET E VETA SHEKULLORE--

lirik
22-05-12, 05:22
ai qe ta merr fjalen e lirė te merr edhe shum qka tjeter - msohet me marre nga msimet e tilla ta merr edhe buken prej goje dhe kjo esht nje e vertete me pervoja te njerzve

lirik
23-05-12, 05:08
Ata qe vrasin jan gjallė-
nga autori shqiptarė xhelal ferizi
disa per se gjalli kan vdekė -vdiqen -nga ndonje mendjemadhsi---------disa kan vdekė per se gjalli nga lakmia ---e disa nga akulli i shpirtit- e disa nga ftoftėSia disa nga hingirizia-- nga buzet prej llastiku..qe kurre nuk kan qeshė mezemer--- atyre edhe syri e qerpiku--ne lakmi ju ka levizė per emer-- ata kan vdekė per nje pike lavdi-----ata kan vdekė edhe nga vesi--e nga interesi-- jan tha--dikush vdiq si shqipfols e dikush si shkja---disa vdiqen si kurva e kurvarė -e disa si rruspija ---VDIEQEN SI TE VDEKUR E SI TE GJALLė-- E DISA VDIQEN NGA SERVILIA -
se dikurė kishin shum fjalė- e hargjuan shum fjalė-vdiqen nga e tyre kotesia -ne perpjekje dikund me dalė--aty ku del madheshtia--
--e disa u shuan ne ket koozmetikė---u shuan ne ket vrap maraton-----ata u shuan nga cektesia--nga e tyre ne mendje varfria- e ti nuk di ku je --te kekron kah do miqsia --a je dikund mbi dhe --te thrrasin vargjet e mia.--- tani ti ne cilen udhė --mbanė halle --neper cilen rrudhė--flet me gurė e me zalle--
---ku esht e jote mirėsia ---
duku mbi dhe -- se ata vrasin --bertasin--po shuhet e tyre demagogjia--po pelcasin--- dil o bilibil --tregoju se q esht dahsuria---sepse ata mbas palljevce ngasin---e prapa i ndjeke vet hiqėsia ------------nuk vrasin vetem me armė----por tė vrasin edhe me poshtersi--- ata te vrasin me ligsi-----disa te vrasin me mediokritet- ---ata tash kan mbetė shkret--se ne kohen e arit --nuk i falen asgje bukurisė --as zogut te vet---as dashurisė se vertetė-qe ua shpaloste zogu i cicerimsisė--por sytė i mbanin kah lavdia--e i huaji--kah dyftyrsia e demagogjia--
e disa me lloj lloj sjellje e me lloj lloj mbjellje - vranė e u vetvranė----secili ne stilin e vet - ata tash u thanė--e ti o lule ku ke mbetė--- se ata edhe shekullin e vranė-- llafet vetem llafet e shterrura ju kan mbetė---e loti i turbulllt ne jetė--qe te kthjellur se paten ndonjeherė--i vrau fama duke dashur te behen mbret---e disa me lloj lloj pjellje --qe mendja ju pjelle ne ket jete---disa me se mendjet bajate q i kan ---e disa me dyfftyrsi-disa me psuedomiqsi e pseudo dashuri-- ata mbeten shkret--secili ne nė denimin e tij--neper vese -e zymtesi harrese--se fatin ua ka shkruar--vetvteja neper kokoirizje e himgirzje- ata nuk paskan pasė te mbrendshme bukuri---veshtirė esht i qendrueshem me mbetė--nese nuk ke mbjelle vertetsi -nes e nuk ke mbjelle sinqeritet ---ne kohen mbi fjalen kur ke mbi--prandaj gjithqka mbetet shkret-se koha s esht mbjelle me dashuri-- a s me miqsi te vertetė--por llafe per famė e lavdi---
Miqsia kurr nuk jeton--nga ata qe me hile e kan mbi--ajo behet shkrumb--ajo behet hi--kur hilja e nisė me maskė--me rrena e demagogji-.-prandaj vdesin me masė--disa si hile.edisa si skile--ata e humbin secilen miqsi--se ne kohen kur e kan nisė--e kan nisė me dyftyrsi--prandaj vdiqen per se gjalli--neper harresa nga mekatet--neper borgje deri ne fyt- secili nga ata rropatet--dhe nga lotet nuk i teren sytė ---se i kan humbur fatet--disa vetevten per se gjalli e kan mbytė--kur keshtu i kan nisė dyftyrsitė--qe ne zanafillė--tė veteten mbi dhe
--askurrė duke te sinqerten duke mos e perfillė--kan mbjellė lule me hile--e qelė ju kan si ferrė--ato nuk jan karajfile..por llafe te mbjellura me sherr--
disa jan shuar -e disa akoma vrasin--ku je ti lule e zbukuruar--se vargjet e mia po ngasin--neper artin e harruar--ato neper kohra bertasin--gjithmone duke ciceruar--

lirik
23-05-12, 05:28
Ata duan te na quanė kosovarė
Shkruar nha xhelal ferizi ne mergim --

--e nga mbrenda duan tė na bėjnė-tė na ndajnė neper copa-qė askund emri shqipni-as kah bota e europa--tė mos lihet me mbi -ata na duan ne copa--neper hendeqe e rovina-neper prroje e ploje--te ndarė neper fe -e ne krahina--te varfer te na lėnė mbi dhe--vetem se duan shkjau e shkina--e tjere grek e rus e shkje-arabi panxhabi e kina--qe vuajtjet pore mbi ne --ti mbjelle moti e stina.--ata na duan pa atdhe--na u mor edhe liria--hallet na i leshuan si rreke--neper copa rrin shpernda --kah do e mjera shqipnia--e qka esht ma zi--vllau u nda me vlla--ne nje anė mendje zia-e dikush me shkja--dikush kah rruspia--koha don me ne vra--ku jan qiell e dhe--ku esht perendia--pse keshtu me na tha--ku e kushqenka shqipnia--o zot. pse--
perse sa shum e aq shum tradhjtia--per se po mbillen nde rne -her me fe-e her me shkje--mbi ne thua se ka ra e gjith djallzia--e sa e sa kombe e fe--per te mos pa kurr dit shqipnia--e bashk te mos jet mbi nje dhe- khado na ndjekė hieja--e hamsit grek e shkje--e nga ferri e ardhura rusia--duan te na lene pa atdhe--nga mbrende ka hy tradhtia--pallin disa per shkje-e disa kah pasuria--na doggjen na poqen --me jargė na pervluan--na ndoqen --ah ku esht liria bukuria dashuria--se zemren nga jeta na e hoqen -ata duan qe e pa shpirte te mbetet liria--shqipnia- e jeta--na vodhen na derdhen gjaak--trojet na i lan te shkreta--e qyqet mbeten mbi prak--o kah te niset jeta--ah mjerim--rrespekt nuk mbet aspak---e ikje neper mergim--gjurme me lot e gjak--ah vatani im--e un ku mbeta--ne udkryqe nee te huaj sokak--ah kohe qyqe-- e ju kohra tjera -me kurtha eme lak---me thuani edhe ju te pa drejta gjygje--perse na vrisni pa hak--ah pseudoligje--ju vrafte zoti e moti--neper pazare-sa shum na u derdh loti.--sa shum na shisni kukulla mercenare-- tregti mbi dhe --e me ne--shekujt po i lakoni--her me pare e me fe--e her na vallzon demoni--si i pari dasmes mbi dhe--e ky dhe i joni--mbet i vershuar me rreke --oh mjaft ma o shekuj te pa mshirė--mjaft ma--derikurė ne zingjirė--fjala e lirė--deri kure sshkinė e shkja--e maska pshtirė--ah mjaft ma -se un nuk paskam pasė as voter-- as vlla--as mik as babė as moter--as nėnė e rrisk--ak bresheri me ka ngri--me ka tha--neper zgripe--pa ja nda--neper degė e pipe--si zog jetim duke qa--ah toka gjuha shqipe --me lot e gjak--sa shum je la--e tash hingirizia--buzqeshjet ne buze ti ka tha--tradhtia ne jetė-tradhtia kah ardhmeria--tradhtia ne gazetė--tradhtia te anarkia--tradhtia ne jetė tradhtia te la shkret--ah un e ju o viset e mia-o toka ime me det--kur do te mbine mbi ty liria-bukuria--qe un te vdes i qetė aromė le te ndjejė ardhmeria--e qkaj mbi dhe te mos ket..--ather do te vertas deri ne qiell--e le te ndjene perendia--rronofte per jete e ne jete- etnike e bardhe shqiperia--
autori xhelal ferizi neper kohra te gjėmuara -

lirik
23-05-12, 05:56
Ne vargjet e tua e nderuara mike jeta ti je dukur shkelqyyer -aty kam gjet dhimbje dhe perkushtime mallė e d ashuri te ndjeshme ,
shpresa e shprehje te lotit dhe prekje shpirti deri ne themele e ne rrenje te thella dashurie -

e shoh se je shpirtvrarė lenduar me mallė e plagė per diqka te shtrejtė -
dhe ke intepretuar thellsi fjale origjinalitet me plot thellsi emocioni te prekura ne themele
-te brengave te halleve te preokupimeve -me vargun tend te mbledhur plot shkelqim interpetues ke shprehur origjinalitet ---dhe paraqitje teper domthenese ,kuptimplote.
Ku je ti tani e di kjo tani nuk ka rendeesi por po flas me dikurshmen tende me gjurmet tua a qe i ke lene ktu--se ato nuk shuhen leht si gjurmet e dikuj tjeter si bryma para dielli qe jan shuar ato--se pse paskan qene bryma dhe asgje tjeter -

-


Ne secilin varg tend kam pa nje shprehje te thekshme dhe plot me shpirtvuajtri -e ndjesi - NE VAFRGUN POETIK TE KRIJUAR ME MJESHTRI ORIGJINALITETI
-prej nJe femre te plagosur per diqka e dhimbshme-
por i talentuar vargu yt gjithsesi i aft ne shpirte per intepretim te denjė e te fortė gjithsesi -

,mrekullueshem paraqet dhe kjart paraqet forcen e fjales ne origjinalitet ti jehon -

.
Te deshiroj mirsi dhe suksese dhe vertet je talente per tu s hprehur bukur poashtu
forma e paster e vargut fjjales dhe kullimi i fjales kullimi yt ne paraqitje --
sharmi yt ne shprehje origjinale arti yt i yt e hjeshojn vargun kumbues tingllues shprehes
dhe ndjenjat i dergojne ne shum vesh te shpirtrave ne veshet e emocionit ne thellsi te ndjenjave ne vesh te te secilit ind ne vesh te seciles zemer qe ndjene therrshem -
prandaj o mike e shkelqyer-te porosis shkruaj-
,dhe jeten luftoje me kthetra lufto me jeten se buka pas lufte e lodhjes ka shije lufto -se ne jete kemi ardhe direkt ne beteje


,Jeta esht jetė ajo quhet jet por ne gjuhen e praktikes ajo esht lufte-

dhe vuajtje,--jetoje dhe neper kopshtije te vuajterise mbjkell aq s amundesh lumturi ato nje dite do te mbijn e ose ne ket bote os ene at bote o mike e dashur--
te vjetrit ne shprehjet popllore tge pervojave jetsore kan thėn --shtat dit jan ne ket dynja 6 gjashte idniim e njė sefa -

qe do te thot -:

N e ket bote kemi lindur per te luftuar dhe per tu kacafyt me dukurinė ekzistenciale - qe na pershkojn gjat jetes me rriskun me fatet me ngjarjet me befasinat me ndodhit e shum shum tjera .
n je keshill prej meje

,ngadhnjimi ehst maja e qellimit ,mbi maja te fotoreve njitet vetem ai qe lufton
.
mbi te keqen dhe plaget dominon vetem ai qe me arsye i mundė dhe fiton
mbi dallget qe sjell jeta.

Ne jetė pra arma ma e fortı esht lufta per mbijetesa dhe arsyeja e ftoft,
arsyeja esht pushtet mbi plaget qe sheron --
arsyeja esht pushtet mbi ngjarjet
.arsyes mbaju gjithmon dhe do te fitosh qetsinė.

pershendetje miqsie te shejta per miqsine ke nga miku yt qe nuk te harron lirik-

lirik
23-05-12, 06:16
Mos qajė
nes e per ty askush nuk qanė
qajė vetem ather-
kur din pse qanė-
qajė-
nėse fjala ma nuk ka vlerė

autori xhelal ferizi

lirik
23-05-12, 06:28
E di qe nuk je i madh
as ti
as shpirti yt
bile as shekulli
qe te rrethon
as ty
as ata
-
e di
..
e di q e ti kurr nuk e e din
pse
psehja ime renkon
se ti ke veogelsi
vogelsia jote nuk din te mendon
aty nuk vendė
as per nje lot
per ta pi ne dolli
nuk kishte
as dje as sot
se ti je vogelsi
e di


qe nuk je i madh-
as ti
e as ai

as ajo-
as ata


por nuk e dija
se vendė nuk ke
as per nje dije

ne shpirtin tendė te vogel

ti qenke vetem nje hije

ne tru mikroskopik

nuk e dija
se kurrė nuk ke ndje
art loti ne asnji qerpik

qfar qenje paske qene ti
e ata mbi dhe
ah vargu im lirik
pse

pse kerkon pse-
aty nuk ka vende dashuria

nė trurin e hiqt
sa nje pikė
a s fjalė
a shpirtė mbi dhe
pse
o vargu im pse
pse kekron aty valė
emocion aty nuk ka le
as si rreke
nuk ka si me dalė
aty
kurre nuk esht ndje
as nujk esht pa asnje sy
as nje vend shpirti me fjalė
e ti
per se ti je ndje
shpresė
o varg
ec ma mirė ne ndonje jetesė
se udha e jote esht larg
eja metaforė
se po te pres
te ecim nga vargu
ne
varg
ik
se
dje
sot
e pardje
s paska pase ė
vend
sa nje pikė
ec neper madhsi permbi dhe

e ngopi syte
me qerpik
autori xhelal ferizi

lirik
01-06-12, 09:06
Isha ne nje vendė
autori xhelal ferizi

isha ne njė vendė
ku mė deshtėn
edhe kohrat e larmishme

dhe me pshtynė,
njekohsisht
isha ne nje vendė
,kut nuk merresha dot vesh
ku edhe mė shtynė

nė gjuhė te ndryshme
e nuk merresha dot vesh
as nė shqip
.......

e kam perdorė fjalen
edhe gjuhen e damarėve
e deshiren ma ma tė madhe
per tu kuptuar
edhe emocion valen
perlotshem kam gurgulluar
......
isha ne nje vend
ku u mohova
edhe boterisht
aty
ku ku provova
per te lulezuar
njerzisht
.........


un isha ne nje vend
ku me sy
kerkoja rotull
dashurinė e ėndrruar
un isha aty
e atje
fjalė
e pendė
e mohuar

e ne jetė
sa her jam thy
ne at vendė

sa her jam bėrė
pendim
mohim


e hap i vonuar
------
e perseri

si syth kam qelė
per ideal
per dashuri

pas joshjeve
tė jetes
kam vrapuar
shprtezim u bėra
per dhe
toke e fushė e mal

, i qelur si syth perseri
i qlur shqipsi pip
e u thava
perseri
neper zgrip
ne kohen plot larmi
vyshku
e ringallu

per me mbi
perseri

duke u rigjallruar

rrenjet i pata
ne shprese
ne dashuri
her her
mbeta idilik
varg i harruar
e her lirik
ne cicerimen time te vetmuar
me duani tash
me duani
edhe
ju
te tjerė

e ju kureshtarė
te ri
ju

qe erdha
tash
ne ket vend

un ju sjellė besė
ju fali mierėsi
mos me leni te vdes
neper anomali
qe shekulli i ka
e koha me ves
kur un cieroj pa ja nda
-------
si ngriteniu ju ne qdo mengjes
si i thoni kohes
kah cila udhe un me ra
.......
kah te ciceroj
me thoni
apo te iku per seri
te fluturoj
e ju
perseri
te me harroni
......


me qelni
me qelni si lule
ju prap,
si,. lule ne hapsirė
o ne saksi
un me vargun e lirė
nga hiri ne hi
po mbij perseri


ma shihni lotin tim
qe kullon si vesė
qe kerkon paqe me pi
e vlerė
besė
pranverė
dashuri


me mbani
me ushqeni me njomsi
,me qeshni me shend
kerkroj jetė
dashuri
bukuri
se erdha ne ket vend
un jam i vuajturi vet

dua te gjejė qetsi

.......
kohrat e fjalen
mos mi leni shkret
dua buk shpirti

per vargun tim
qe gjalloj
mbi dhe
mbi toke
e det

duke endrruar liri
e dashuri
...


se helm
neper kohra
me dhanė ata,
e shekulli
e bijte e ti
te zi
ata

me dhan udhėt
e stine te ngrira
e mergim
me pi
mua e vargjeve te lira
me ktheni ne njomsi


me pi
......
se ata
as ne vargjet e lira
nuk mi lan
ne cak
ne kthimin tim
me mbrri
lotin ma bene gjak
nuk di
si quhet ky art i zi
i pa shpirtsi
me ktheni
me ktheni ne dasshuri
------
me lejoni

qė te mė njihet mundi
per liri

mirnjohja
shpirte
te me shpallė
i gjallė
zog
qe kendon per dashuri
per dhe
te parave
toke
e zallė
me leni

ne rikthim
perseri
se kam mallė

mė duani
perseri
me shpėrlani
me sherbet dashurie
mos me ndani
me mbani
per dashurie


me shihni me sy te mirė
mė leni varg liriė
ne romantikė hane
me shperlani

, me ,ujė t e,bekuar,
me shplani
me ujė shalqini
, e kroje,dardane
dua te shkoj aty
edhe atje
ku buron ibri
e drini
te shoh
ne gjuhe nane
si flet dhe i imi


ma falni ndonje urim
a, fjalė, te butė
n'gjuhė nane

mos me leni keshtu
te perlvluar
neper ndonje skutė
i harruar

...
mos qeshni
mos perqseshni
ju

me buzqeshni
kur une therras
lotin
e gezimin
,me zemer,

ne ndonje
shprese
a
metaforė
a fjale
ne mallėngjim
........
nuk dua te vdes
ne udhe te pakuptim

dua ne emrin tim te mbes
e jo te me quajne harrimnuk dua te me harrojne
as lulet
qe te gjitha nuk i di me emer
as shprehjet
qe ,nuk kan mbarim,

...
un jam tha
jym vyshkė

pėr nje pikė shpėtim
,,,
per nje grusht dhe
kam qa
neper udhet e kohes
me mallengjim

sa her dore kam dhene dasahuri
pa djallzi
duke i besuar
entuziazmit tim
e qasteve
e shekullit
nuk dua ne varr me ra

i pa kthim
i pa
gezim
i pa lulzim
i pa shpetim
.......
e dua te drejten
e drejta te me quan
rigjallerim

........
un njiher thash
se kam kaluar neper zhegnjim


se atij
ah atij

,doren i dhash
e ai
e ajo kohe
me mashtrim

qe un e nxora
ne drite
e ne udhe
me ndriqim
........
nga ajo mora lendim
.........
ajo
ah ajo

me shtyu

me pshtyu
me qoj

ne humnerė,

me me rrokullisi
pa ndonjė , pendim

.un,te ju erdha , tash
kerkoj rigjallerim
kerkoj perseri pranverė
dua cicerim
me leni te ciceroj nje her
.........


nuk ju njoh,
kush jeni ju

as sy
as mendje,
nuk ua di

mos me leni
mos ne moh
a keni ju ndjenjesi


as besen
nuk ua njoh
a ,e,keni

lukset tuaja
a i leni
,ne pjatė
nuk e di
un kerkoj dolli
pa djallzi
rruga im e ishte e gjate

dua jete
me pi
perseri
e gezim
e kthim

ne postin tim

ku isha me plot
dashuri
ne ledhatim

ndoshta ju shikoj
me dro
e me ,endje
e me shprese
un nuk ju mohoj

un kerkroj te mos vdes
ne dheun tim
neper kerkim
e ne dhe te huaj
kerkoja
ringjallje
gjaku po behet uje
mjaft ma me keto tallje

nuk dua
nuk dua
te vdes
ne harrim
q jan keto
kallje
qka je duge djegur
o shekulli im


..........
u dogja
un
me pritjen time
te gjatė
neper kerkim
kerkoj
rikthim
aty
ku shpirti im
do te ket sy
e ku dashuria
shpresa

nuk ece ma
neper krajate
mos me leni jetim

si vesa
kur bie
mbi lulen e thate


se keshtu
qasti i pa mshirė
me duket
shekull i gjatė

kekroj bukuri
meshirė

e art
te keni shpirte
per vargun tim

qe yjet
i ka i ka shpirtezuar
lart
fjala ime
penda ime
esht uratė

ne secilin cilin vend
e thash
me cicerim
nuk dua greminė
as un
as kombi im

me leni penden
punen
dheun

lirinė
artin
me zbukurim
...


nder ju kam ardhė
nganjiher
edhe
me nje vyshkje
e me mallė

udheve te gjata
me halle
plot rrudha
ju flet
prej se largu
vargu
poema e shpirtit tim

e kujtime
mallė
mallengjnime

ti nuk po me flet
o vendi im
o toka ime

un jam
odise
rruget te tille
me kan shpalle
e vuajtjet
mbi det e mbi dhe
ja perseri ku jam
gjallė

ja
ju tregon penda ime
sa shum kam mallė
sa shum rruget
odise
me kan shpallė


e penda ime
nder duar
qe drdihet
nga njiher
e pa faj
e me lot
ajo nuk po lidhet
e gjallė
esht
me rrudha
nj e pend ė
neper mot

qe e qiti udha
ne shtigje te krajatave
dje pardje e sot
shtegtare q ee kan shpalle
vargjet neper mot

mallin e ka ruajtur ne gji
sa her
esht bere hi
dje eüardje
e sot

ka mbi perseri
........
koha nuk kupton lot
qe ajo
mbu vargun
i ka derdhur
si shiinuk di,
a mund te gjejė,
ketu ndėr.ju
burime

fjalė
valė me gurgullime

neper troje

me fjalė
e argjend

un
e penda
ime
tash
qe erdhem
ne kėt vend ė
nuk di si ti quaj
keto ndjenja
keto shpirtezime
nuk di si quhet ky vend
o fjala ime


autori xhelal ferizi

lirik
01-06-12, 09:12
Udhet perplot me gurė
autori xhelal ferizi
e un zbathur
kerkoja urė
shpirtrave q enuk flisnin
gjuhen time
diqka stinet peshperisnin
kureshtare fjala ime
udhet me gurė
un zbathur
e vuajteria ime
sa shum endrra
ishin bere cope e therrime
kah udhet me gure
qe nuk kishin mbarime
nuk kishin ure
sa shum u mundove te lidhesh brigje
o penda ime
deshten te thyejne
fjalen
me te vu ne qivurė
e ti ne udhen me gurė
zbathur
neper vuajteri
u bėre shpirte neper kerkime
vargun deshten me ta perthurė
mbi gure piku loti
i fjales tende
e i fjales time
ma gjej nje urė
se me metaforat
me mbeten neper mundime
o kohė
pse mohim
deri kurė
neper udhe me gurė
te ece zbathur fjala ime
autori xhelal ferizi

lirik
02-06-12, 07:24
Ata duan te na quanė kosovarė
e jo shqiptarė

Shkruar nha xhelal ferizi ne mergim --

--e nga mbrenda duan tė na bėjnė
te pa fis
te pa komb
te na lene pa plis
-tė na ndajnė neper copa-
te na e rrezojne secilin lis

qė askund emri shqipni
as shqiptarė
te mos gjendet kah europa
as kah bota

as per ilaqe
e as per farė

a thua keshru po don bota
e -as kah bota e europa-
-tė mos lihet me mbi-
emri shqipni

-ata na duan ne copa--
neper hendeqe e rovina-
neper gremina

neper prroje e ploje-
me gjak elot

toje toje

te derdhura rreke

-te ndarė neper fe

-e ne krahina

--te varfer te na lėnė mbi dhe-

-vetem se duan shkjau e shkina-


-e tjere grek e rus e shkje
te na lene pa atdhe

-arabi panxhabi e kina-

-qe vuajtjet prore mbi ne -
-ti mbjelle moti e stina.--


ata na duan pa atdhe-

-na u mor edhe liria

--hallet na i leshuan si rreke-
-neper copa rrin shpernda -

-kah do e mjera shqipnia--

e qka esht ma zi-

-vllau u nda me vlla--
u nda


ne nje anE rrenon mendje zia
-e dikush me shkja--

dikush kah rruspia-

-koha e varreve don me ne vra--


ku jan qiell e dhe-

-ku esht e qiellt perendia-

-pse keshtu me na tha-
perse na u tha liria

perse

-ku e kush qenka shqipnia-
-o zot. pse--

perse sa shum e aq shum tradhjtia-


dredhia
varfria

ah toka ime
ah trojet e mia

-per se
pse po mbillen hiet nde r ne -
ku esht dahsuria

pse keshtu
na vret koha ne


her me fe
-e her me shkje-

-mbi ne

thua se ka ra e gjith djallzia-


-e sa e sa kombe e fe-

-per te mos pa kurr dit shqipnia-


-e bashk te mos jet mbi nje dhe-


kado na ndjekė hieja--


e armiqt grek e shkje--


e nga ferri e ardhura rusia--

pansllavia

duan te na lene pa atdhe-
ku esht bota
njerzia-nga mbrende ka hy tradhtia-

po plasin gure e dhe

po qajne yjet e mia

loti po bjen si shi
kah shqipnia

po derdhet mbi troje rreke

-pallin e qirren kah do dyyftyrsia
disa pallinper shkje
-e disa kah pasuria-

diisa shesin
disa blejne

duan te na thejne

qe te mos na buzqeshe kurre
ardhmeria

-na doggjen na poqen -

-me jargė na pervluan-
-na ndoqen -

-ah ku esht liria
bukuria dashuria

-se zemren nga jeta na e hoqen

-ata duan qe e pa shpirte te mbetet liria

--etnikeshqipnia-

e jeta-

-na vodhen na derdhen gjaak

--trojet na i lan te shkreta-
shekujt kurr se than te verteten


-e qyqet mbeten mbi prak-
me lot e gjak


-o kah te niset jeta-

vetem pak

-ah mjerim

--rrespekt meshirė
o shekuj

se njerzore o kohe

nuk mbete aspak--

kah do eksod

-e ikje neper mergim

--gjurme me lot e gjak-

-ah vatani im-

-e un ku mbeta-

-ne udkryqe ne te huaj sokak-

-ah kohe qyqe-

- e ju kohra tjera

-me kurtha e me lak-

--me thuani edhe ju te pa drejta gjygje-

-perse na vrisni pa hak--ah pseudoligje-


-ju vrafte zoti e moti-

-neper pazare-

sa shum na u derdh loti.--

sa shum na shisni kukulla mercenare-


- tregti mbi dhe -

-e me ne--

shekujt po i lakoni-

-her me pare e me fe

--e her na vallzon demoni-

-si i pari dasmes mbi dhe

--e ky dhe i joni-
-mbet i vershuar me rreke


--oh mjaft ma o shekuj te pa mshirė--

mjaft ma-

-deri kurė ne zingjirė-
kombi

e -fjala e lirė--


deri kurė shkinė e shkja--

e maska e pshtirė-

-ah mjaft ma -

se un nuk paskam pasė as voter--
as vlla--
as mik as babė as moter--
as nėnė e rrisk--
akulli bresheri me ka ngri
--me ka tha--
neper zgripe
-pa ja nda-

-neper degė e pipe-

-si zog jetim duke qa-

-ah toka gjuha shqipe -
-me lot e gjak--
sa shum je la-

-e tash hingirizia--
buzqeshjet ne buze ti ka tha-

-tradhtia ne jetė-
tradhtia kah ardhmeria-
-tradhtia ne gazetė-
-tradhtia te anarkia-
-tradhtia vet
tradhtia te la shkret-
-ah un e ju o viset e mia-
o toka ime me det-
-kur do te mbine mbi ty liria
-bukuria--
qe un te vdes i qetė
aromė le te ndjejė ardhmeria--
e qakaj mbi dhe te mos ket..-

-ather do te bertas deri ne qiell-
-e le te ndjene perendia
--rronofte per jete e ne jete
- etnike e bardhe shqiperia--


autori xhelal ferizi neper kohra te gjėmuara -

lirik
02-06-12, 07:46
Nese ata shikojne ne cak
autori xhelal ferizi
nese ata ndegjone ne zemer
nese ata nuk ndegjojne keq
e shikojne keq
nese ata jan sy me emer
nuk jan kryeneq
ata nuk na i ndalin brezet
e rrezet ne gjak
ata duhet te ken zemer
e jo te na varin ne lak
nes e degjone me shum me zemer
e me gjuhe flasin ma pak

autori xhelal ferizi

lirik
03-06-12, 09:17
Vekshi i zi

autori xhelal ferizi
e di o veksh
se ti ne rrugė dole
kur te uriturit
kalonin neper urat e shpresave
disa te lodhur
te merzitur
e disa si te babe zitur
iluzionet i vet,ashtronin
nepr mbrendi
ülot uri
edhe n me lugen time plot iluzion
pa ditė qka ke ne mbrendi
me plot uri
per jet♪7
per dashuri
lugen e shpreses e futa ne ty
pa ditė qka ka mbrendė
oh sy
si me lejuat
aty
luga ime ishte e pa djallzi
jo nuk donte hapüte varre
as te pinte zjarre
ne vekshin e zi
te cilin kohrat pa marre
e kishin qite ne udhė
gjoja per te shuajtur uri
per ata qe idealeve kan mbete ne udhe
e un lugen e kam shti
kam pi zjarrė
zjarr per liri
me lugen time te fjales se lirė
duke dashte te pi liri
dashuri
bukuri
mbeta me zjarrė
ne barg
e ne zemer
nga vekshi i zi
duke vrapur per ne varr
neper shkretirė
ose pak uje te pi
qofte edhe nga ndonje pus mashtrues
ndonje pus me demagogji
me hipokrizi
ne ket jete
ku vekshat e zi
jan plot
zjarr
e lot
neper shkretire po vrapoj
e pus
e uje nuk po gjej dot
k po gjej as vend per varr
se ky zjjarr
po djeg
o tokse e gegė
si nuk paski mbjelleė askund mehlem per zjarrė
ne ket shkretirė
un me vargun e lirė
me fjalen e lirė

nuk po gjej
as varr
as pus
as kaktus
per pak uje
te shuaj ket zjarr
q ee kam pi
kur e kam fute lugen
ne vekshin e zi
sa i pa mendė
ky poet
qe fute luge ne veksh te zi
pa e dite
qka ka vekshi mbrende
e shekulli i zi
ah vekshi sarhosh
qe me djegė me ben shkrumb te zi
ne rrugen e kurthes q eme dole
me gjete
me barkun bosh
kur un vrapoja i uritur pas jete

e lugen e hallit
e kisha me vete
neper dhe e zalle
duke ike
si pa cak
e udheve i uritur
ikja nga syte e qkaedisur te kohes
duke pa vampir plot
duke pi gjak
e te derdhura lot
neper shekuj e mot
neper ikje kisha uri
e ti
veksh i zi
ke qite avull
ah eimja vetmashtri
te pa she ty
duke qite diqka
qe dukej si ushqim
por ishte zjarrė
ata ra luga ime
e vargu im
zjarri yt
tash me djeg ne zemer
nuk gjej uje ne shkretirė
nuk di si ta quaj ke t udhtim me emer
ah veksh i mallkuar
luga ime tash me esht be themer
i djegur neper shkretira duke vrapura
kekroj uje ose varr
nuk dua te digjem i mashtruar
autori xhelal ferizi