PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14]

lirik
03-06-12, 09:18
E di se nuk ju duan o sy
autori xhelal ferizi
se ju shihni per tej planetii
e di
se ju duan ne hi
te ju ndjekun
ju duan ne shkrumb te zi
pertej dheu e deti
e di
se nuk ju duan ne rilindje
ne vendlindje
djajt e shekullit te zi
autorii xhelal ferizi

lirik
05-06-12, 10:49
Pse nuk vjen
autori xhelal ferizi
pse nuk vjen
kur un te gjitha vargjet per ty i kam shtruar
metaforat i kam bė yje
per ty
e gjith shpirtin e kam bė art
neper gjersi ku do kam vi sy
kam zbritur currila kullimesh nga lart
e me te bukurat stine per ty
pse nuk vjen
kur un deshiroj me hy
ne secilin gjen
e te te flas me kujtimet
me kohen
kur te kam dashur ty
autori xhelal ferizi

lirik
05-06-12, 18:07
Pse nuk vjen
autori xhelal ferizi
pse nuk vjen
kur un te gjitha vargjet
per ty
i kam shtruar
metaforat i kam bė yje
per ty
e gjith shpirtin
e kam bė art
neper gjersi
e ku do emocioneve
kam vu sy
kam zbritur currila kullimesh
nga lart
e me te bukurat stinė
per ty
pse nuk vjen
kur un deshiroj me hy
ne secilin gjen
e te flas me kujtimet
me kohen
kur te kam dashur ty
autori xhelal ferizi

lirik
05-06-12, 18:15
Mezi neper shekuj krijuam nje besė
autori xhelal ferizi
neper gjak e lot
pafajsia jone pikonte si vesė
neper shekuj e mot
kullonte e pa faj
ne vdisnim per nje besė
qe na e rrethonin ujq e qakaj
koha ishte plot te kqia
e plot ves
mėri e djaj
na e rrethonin te natyrshmen besė
qe ne me mund e krijuam
me shum vuajteri
ne gjen e lulezuam
modat tjera plot zili
na e shemtuan
bajlozt e zi
na e lenduan
na e qiten
me ne fund ne hi
etika po qane me lot
e s ecila shpresė
se nuk mbet ma mbi dhe
besė
qe ishte si kult
si fe
gjaku ynė me qka do te ushqehet
kur nuk mbet ma a sne sy
as sa nje pike vesė
besė
erdh nje shekull i zi
qė e ka thy
ajo e thyer po vdes
si te quaj ty kohė
qė gjithqka then
edhe besė
ti ne gjen nuk len
as cipė
as shtresė
as besė
fundi i botes po vjen
nuk mbet ma besė
u shua i fundit ky gjen
autori xhelal ferizi

lirik
06-06-12, 00:50
Zot i madh leshoe nje shi
autori xhelal ferizi
le te bie me pika drite
si currili ne bukuri
ta hjeshoj shqipnine etnike

...........
kah do ne lule e neper bari
te mbeten pikat por si vesa
ne at toke qe na e la i pari
te bijne ylberat neper kthesa
...........
por si harqe me shtat ngjyra
por si vetull natyrale
permbi dete ne t- kaltra fytyra
mbi lugina fusha e male

............

le te me bjen shiu kah qerpiku
por si leng qe e ka qershia
ne gjethe ftoni e ne gjefhe fiku
le te pikon si bukuria

--------
neper strehe e neper lisa
te ja ndjeje rigat mahnitore
si diamanti ne toke me plisa
ti bijne pikat ne bregore

-----------
e kah do mbi karajfile
rrumbullake si prej ylli
vijne nga qielli aq pa hile
shkrijne mahni mbi gjethe pylli

----
bashk me to vjen dhe freskia
shpirtin malit ja njomson
si melos qe perendia
thue shpirtė tingujsh i rigon
--

neper ara e grunaja
shihen pikat aq magjike
ne livadhe e ograja
sharm tu i dhene shqipnis e etnike

------------
kur me lagun ne strehe te ballit
thua me japin shpirte te ri
por si zog shkoj dheu t e zallit
tue cicerue per ket hjeshi
.......
e me ta bukur s ka tershana
elbi e thekna e ugari
zot si gzohen dielli e hana
kur bjen shiu si pika ari

............
neper shtigje e neper prroje
nder ahije shndritė lagshtia
thua mjalte drite pike mbi hoje
ashtu embel shndrite shqipnia

...........
qiparisa ah e pisha
si me u ra kah do safire
neper ara grisha grisha
duken pikat gjevahire

-----------
e ma te bukura askund shpirtrore
se kur bien permbi qerpike
lagen ndjenjat ballinore
tue ta nxite shpirtesine magjike

-----------
kah d njomet si mahnija

ai gjelbrimi mbi ledina

kur bjen shi mbi troje te mia
qele si lule moti e stina

-
sharm ma te mire nuk vjen prej qielli
qe kullon kokrrat e zallit
ne drite hjeshie e rreze dielli
i jep dheut nje shpirte si te mallit
-----
me dehin pikat romantike
ne kollomoqe e neper fleta
kur shpoerndane freski magjike
ne pika shiu e shejte erlehta

.............
prandaj te dua un ty atdhe
shiun e lehte te eres se malit
e te perkulem permbi dhe
trashgue ne shekuj djal pas djalit

...........

lirik
07-06-12, 09:10
Dashuria e eshejte shpeshher mbetet pa jetė
..................
dashuria e shejtė esht shejteria vet
ajo neper udhet ezemres
ece e ecė
ma shum se mija shekuj
me plot ndjenja pernjiher
dhe nji her papritur ngecė
dhe bėhet shkrumb i mjerė
ajo mbetet me nje kujtim nė vetmi
me nje lot jetim
mbetet ne nje shkrumb te zi
vuajtjen si e gjorė e pin
mbetet edhe pa voter
e pa diell
pa babė pa nene pa moter
edhe pa qiell
pa mbeshtetje
e tretet
mbetet ne disa te ster permalluara tretje
jetime
e gjveshur mbetet
ah penda ime
si i spjegon ti jetėt
bjeshket e mdha ne ndergjegje e rendojnė
tė shejten dashurinė
kur fatet e zeza e rrenojnė
e lengun me hile ja pijnė
autori xhelal ferizi

lirik
07-06-12, 10:37
Venja dryrin gojes
Autori xhelal ferizi
venja drxrin gojes
emocionit

ose bjer plast
ose perendo

o penda ime
se fitorja esht e demonit

ik

edhe nese te thone mos u largo
mos ndegjo

a nuk e sheh qerpikun e qiellit
lot si po pikė
ik
perendo
andej
kah zeniti
i kuqrremt
kah perendon koha e diellit
ik

shko
ik


edhe nes e te thone
ata me fjalė

mos ik

ti ik
mos u ndal

ik
e shko
se vijne lotet vale vale
e te rrembejne
vese t e globit
nje dite
malet do ti thejne
pra ik


ose bjer plast

a e sheh se po fiton nji glob

qe kurre se ka pa qielli ma te zi
pra ik

venja dryrin vargut

se plast do te biesh
a i sheh te gjitha yjet
se ket glob e quajne kob
e malet
e pyjet
qe po mbesin pa bilbila
ik
se as ket a qe qelin
nuk jan ma karajfila
perendo
ose bje rplast
se prangat e telin
fjales ja qiten ne duar


koha nuk esht ma per bilbila

o penda ime
fjalen duan ta vejne ne qivur
shekujt katila
o
ik
pra ik

mashtrimi po del rrast
se edhe qeshjet e mbushen kopila


e
fjala
do te mbetet jetime
ik
ose bjer plast
e bėhu copa e thėrrime
autori xhelal ferizi

lirik
07-06-12, 10:38
Venja dryrin gojes
Autori xhelal ferizi
venja drxrin gojes
emocionit

ose bjer plast
ose perendo

o penda ime
se fitorja esht e demonit

ik

edhe nese te thone mos u largo
mos ndegjo

a nuk e sheh qerpikun e qiellit
lot si po pikė
ik
perendo
andej
kah zeniti
i kuqrremt
kah perendon koha e diellit
ik

shko
ik


edhe nes e te thone
ata me fjalė

mos ik

ti ik
mos u ndal

ik
e shko
se vijne lotet vale vale
e te rrembejne
vese t e globit
nje dite
malet do ti thejne
pra ik


ose bjer plast

a e sheh se po fiton nji glob

qe kurre se ka pa qielli ma te zi
pra ik

venja dryrin vargut

se plast do te biesh
a i sheh te gjitha yjet
se ket glob e quajne kob
e malet
e pyjet
qe po mbesin pa bilbila
ik
se as ket a qe qelin
nuk jan ma karajfila
perendo
ose bje rplast
se prangat e telin
fjales ja qiten ne duar


koha nuk esht ma per bilbila

o penda ime
fjalen duan ta vejne ne qivur
shekujt katila
o
ik
pra ik

mashtrimi po del rrast
se edhe qeshjet e mbushen kopila


e
fjala
do te mbetet jetime
ik
ose bjer plast
e bėhu copa e thėrrime
autori xhelal ferizi
lirik ėshtė nė linjė tani Bewerte diesen Beitrag von lirik Beitrag melden Beitrag bearbeiten/löschen

lirik
07-06-12, 10:43
Ne garat e kohrave kurva e kurvare
autori xhelal fereizi
paska qene thone nje kohė
ku edhe kurva e kurvarė
paskan dalė nė garė

kohrat paskan qen ė plot zgerdhirje

pshtirje
e zgerdheshtarė
aty
e udhtari duke pshty
me zemrim
e lendim

aty qe llon
duke ecur
ne kalim
nje i gjorė
i leckusur
udhtarė
kur koha papritur e kaplon
e ky
ne mendime thell
duke ecė me nje shkop ne dorė

udhėve te halleve
tretur
i mjerė
i gjorė
kahd dheut
e zalleve
per jete i etur
mu ne ems te halleve

dhe vjen at y
me rrembim
me plot furi
vjen gara
vjen kohe kurva e para

e vrapi i kurvarve
nje kohe kurve aty
e rremben udhtarin
me rrembim e qet para
e ai me plot kundershtim
don te bie per dhe
zvarras
e terheq gara
zvarras neper dhe
kohe kurva
e tjera kurva plot lara
zgrdhesheshin me te
e ai
protestonte
mallkonte
donte ta lenin te lirė
kohrat kurva
e maska e pshtirė
neper gara
qe turreshin me hirė
e pahir
se kush do dal me e para
ne cakun e zgerdheshur
secila kohe me e gjveshur
aty ku ne fundin e plot zhgjyr
i prisnin medaljonet e merituara
vraponin kohrat kurva
secila me e pa ftyrė
neper garat e harbuara
udhtari kerkonte liri
bertiste i leckuosuri i shkretė
e ato me plot hignrizi
e zvarrisnin tatpjete
udhtarin e fatit t ezi
neper udhet qe kishin mbete shkret
ku ai kerkonte miresi
ndonje shprse ne jete
e kohrat secila ma rruspi
zvarras neper tallje
e terhoqen
udhtarin e fatit t e zi
shpresat nga gjaku ja hoqen
ai mbeti perseri
zvarrė
i fyer
i thyer
sa her kohrat kurva endoqen
sa her deshten per ta perlyer

autori xhelal ferizi

lirik
07-06-12, 11:37
A e dini ju pse me kan sha pse me kan pshty
autori xhelal ferizi
a e dini ju
apo jeni te pa shpirtė
nuk keni as ne fjalė
as ne emocion sy

sepse ata
neper jarge sllave
e pansllave jan la

e un
notova neper lotin e atdheut
neper loti n e atdheut tė dlirtė
e ju tash zgerdhesheni
pikrisht
kur
disa
maska e laraska

po dalin nga birat e dheut

e diellin po e ndalin
e ma te zi
po jan se qdo hata
se qdo shkja
ata

neoer nyje zuzare
te lidhur jan

neper qdo shpirtė
ata gjak as damarė nuk kan
vetem mish
bisha jan
e shum fish
tė ethur me hilet jan
rejne shtatqind fish

asnjeher ata
drejtesinė nuk e than
por as ju
nuk flisni

per se ju
deri ne qiell nuk bertisni


kur shihni

se ne jarge te armikut
notojne pjellat kopile

disa pjella te kohes
plot hile
perse s i besoni lirikut
qe vargjet
e fjalet
ua beri karajfile
pse
ju
pse
si dje e pardje
e sot
mbi dhe
nulk flisni dot
pse

kur shihni kohrat duke mbjelle zi
e te bijte e tyre
te pjelles tradhti

pjella kurvash po mbijne perseri

e ju
pse qeshni
pse qaravesheni
kur shihni vuajtjet e luleve te tokes
e pjella te mohes

duke shkele
e duke ldihe me pranga e tel
zogj te pafajshem te ligjerimit
pse fjala ne fyt ju ka ngele
kush jeni ju
mos jeni soj i qyqarimit


qe ngjeshheni nepr lukse
e rahati
te rahatise suaj
tė cuėrrimit

kur drejtesise po i behet gjaku uj
e ju
ecni luksit te egoizmit
luksit te strukjes tuaj
a e dini sa po vuaj
se un e penda jemi te pa faj
ndoshta po behet secili gjak uje
po fitojne ujq e qakaj
drejtesi e tyre po behet
vargu po me mbushet me vaj
se kodi etik po shperbehet
ju po miratoni djaj
e un
ku po mbetem
kah te tretem
perse degė mė degė te qajė
gjith jeten
e te me ndjekin diqkajat me plot shpergaj
qe s e them dot
as vet me veten
e ju heshtni
nuk guxoni
te a ste dini se kush esht viktimė
sepse neper dolli
nuk paskit pi guxim
gutim moral
pergjegjsi
qenkeni mshefe neper fjalė
koha lengun ua paska pi

vargu im akoma nuk ehst ndalė

rri ju hani pini
kur pafajsia püo qanė ne vuajterie neper kohra
asnjihe nuk u tha
e nuk u dha hak
as drejtesi
sa her dhimbja me ka ece neper gjak

kur mua sa e sa her
me e sht ndrruar dhimbja
neper damarė
per atdhe
e fe
per shqiptarė
per liri
barazi
e shqipni
e ju
dikush tregtarė
e ikush udhtarė neper ego te vet
fjalen e drejtesine
ma lat shkret
nuk me that kurr
a je gjallė
o viktimė
a po shuhesh me mallė
as solidarė
nje lot se bashku ta üijmė
ju qenki tregtarė
mbi ju pazaret po rrijne
e loti im si ujvarė
derdhet per drejtesine
per shqpinine
armiqt qe duan te ma djegun ne zharė
e ju
ushkurėsoheni me rahatin
a thua s paska mbetė kund guximtarė
qe flet njiher per drejtesine
kur un
bertas neper kohra e stie
e


nga dhimbja ne dhimbje
e shpirtezoj poezine
ata pra ata

kan dashur eddhe gjakun
te ma bejne uje
te me turperojne
te ma ndrojne bajrakun
e shpirtin te ma ndrrojne
ata
jan fajtorė
ju pse nuk nuk keni shpatė
ti preni kohrat kurva q eluajn eme bisht
por si qyqet ne natė
rrini
e hani e pini
pa e ndje
se po qane zogu ne degė
e drejtesia mbi dhe
qka poaskit qene ju
o toske e gegė
si quhet kjo fe
mos jeni qyqe ne degė
qe zogun kurr s ekeni ndje
qe qane per drejtesi
liri e atdhe
e ju si sot si dje e pardje
ne defrim
kot qane penda ime
e vargu im
fajet qenkan jetime
ose te lene fajtorė
ata
qe jan puthadorė
qe jan me grek eme shkja
e ju
me shpirtine gjorė
qe drejtesi nuk dini me nda

aj ju shekuj mizorė
e ju
qka


e ju

pjellat e kohes

perseri zgerdhesheni

neper rahati
plot cinizmėri

ku koha
me pjellat e saj
ju bejne rrogtarė
e ju sherbetor jeni

te urtesisė servile
rrini kot rrini

se gjeni nje dite
do te ju behet edhe ju
i biri i kohes kopile

e hani e pini
rrini
mbllaqitni
kur lakuriqesite
po sjellin hile
e ju jeni duke urr ite
pa e dite
se po vijne tjera kohra skile
ato do ju qesin ne prite
me fjalet e tyr ekopile
zogu do te mbetet fajtorė
se ju
s po keni guxim
edhe fjalene keni te gjorė
mallkim mallkim
pse zogu te mbetet fajtor

shpirti juaj po behet tregtarė
qyqarė

ne ne urdhra te shekullit
me plot mercenarė
ata
oh ata qe duan te bejne fajtore zogjt
ata jan vrastar
me ves ete liga
me dy biga
ata jan hyzmeqarė
ata pjellin intriga
e ju jeni qyqarė
ne folete tuaj strukur
kur kohrat po vijne gjithnji me te liga
ju jenu nen thundse r te rrenes s etyre

i ketyre kohrave
ta dini
pra
nes e ju krye nug ngritni
ata
fituan ata
me maska rruspije
qe ju mashtrojne si te duan
mosni s enuk ju ka hije
qe skuthat e urithat te jetojne
e ete vdesin sa zogj bukurie
mosni s eju hutojne
ata jan bij kurverie
nen dhe qe shkojne
mos u beni pjes e harbuterie
pafajsite peshe le te juq qojne
nga toka
kur qajne sa zogj pafajsie
kur po digjet shpirti e koka
i fjales
e zogut
i kesaj shqipnie
e i folse
i strofullogut
qe po e djegun sa esa kohra tradhtie

mos rrini te nrgrie si akull
ne shpeirte

nes enuk vloni si valė
kunde rkeaj padjetesie
te tjera kan me dalenese e gjakun
nuk e qoni peshė
do te vije tjere e tjere per pazarė
e tradhtarė
me ju gjveshe

kur shekulli po vallzon me kurvarė
mbajeni nemmend cicerimene zogut shtetgtarė
koha ka me u zgerdhesh
e ju do te mbesni rrogtar
se zogun eleni fajtorė
e te parė
po qitni mashtues
e puthadorė
ne litarė
ne litarė do te mbetni varė
se keshtu vdes gjithmone
i strukuri i gjorė
qyqarė

perse
perse
vazhdoni
edhe ju tash
per t u zgerdheshė
qyqarė
mohimtarė

kur gjithqkaja u gjvesh
e mbeten plot lakuriqtarė
me ne duke qeshė
duke u tallė
e fjala ime
po bie plast
e vargu
pafajsia
mbi dhe
mbi zallė
ku esht e juaja liria
drejtesia
guximtaria

qka jeni shpallė
jeni shttri

ju perkunde rahatia

kur fjalka e demonit pallė
e kah do

po behet kult kafshria

e mashtrimi
ju neper rahati

duke pi dolli

kur pa dejtesia
po ben kerdi
mi thau vargjet e mia

me i thau damaret e mi
e thau mėmen shqipni
e ju


hani
e
pini
se jeni msuar ne letargji

vargu im nuk eshs jargė
as demagogji

ai do te jehon larg
ne shpirtin e qiellit
ne paqe
ne dashuri
ne karajfile
emanushaqe
pa hile
e dyftyrsi

e ju
do te mbesni
duke u vetvra
ne ndergjegje
ne kohrat plot me mashtri


me kopila te zi
ne pa drejtesi
ne valle
pa driten e diellit
ne halle
ku nuk do te ju kendon ma zogu i prillit
do te mbetni me ata
qe ju mashtruan

me ata
qe po mbjellin hipokirizi

e rrena
mbi dhe e zalle
me ata

do te mbeteni edhe ju

neper te rrejshme be

ata dy gure nuk i lene bashk mbi dhe
ata bejne fajsime
e mbrojne rrenen si fe

ah toka ime
loti po me shkon rreke

qfar bime
te mbolli koha
mbi dhe

autori xhelal ferizi

lirik
07-06-12, 15:29
Po msyjne qakajt shkje
autori xhelal ferizi
po msyjne qkajt shkje
mbi dheun e te pareve
kah do ne vatanin tim
nuk duan te lene shqip asgje mbi dhe
gjithqka e duan ne gllabrim

autori xhelal ferizi

lirik
07-06-12, 15:31
Nuk mė lan si fanarė
autori xhelal ferizi
nuk me lan si fanarė
as si dritė
as si rreze
as si pishtarė
tė ndriqoj per breze
me vargun tim

ditėbardhė
ata nuk me lan
me qelė
as fletė
as si lule
vargut tim ne atdhe si lan jetė
mė ranė me lloj lloj vule
tradhtarėt e vertetė

autori xhelal ferizi

lirik
07-06-12, 15:38
E di o qiell e di
autori xhelal fertizi
e di s e nuk me lan asnjiher
si deshta un
neper zemren time
e te shekullit
ta qeli un vet
si duan nje pranverė
e di
as melodi
e a smelankoli
nuk me lan
ne zemren time te mjerė
muzikė as art dashurie
me ngrite ne dolli
ata pra ata
qe vrasin prore
ata per her
me kuaj druri tradhie
neper secilen zemer qe hyjnė
me kuaj dinakerie
ata
oh ata thyejne
qdo djep lirie
qdo zemer
nuk di ma si ti quaj me varg
a sme pendė
as me emer
ata jan emra
nga njihe rte pa emer
qe hyjne e thyejne qdo zemer
ata jan fate
qe quhen te zi
ata
nuk lene asnje muzike ne zemer
as tingull me dashurii
autori xhelal ferizi

lirik
07-06-12, 16:04
Sytė e saj
autori xhelal ferizi
ne syte e saj
i kam shkruar
te gjitha bukuritė
asgje nuk ka mbete pa u thėnė
nga te gjitha matejret
e kam nxjerr metaforen
mahniitė

e secilen fjalė
kujtimin do ta mbajė
per syte e saj
aty i kam radhitė
te gjitha jetėrat e jetes time

e te gjitha dashuritė
e bukurite
ylberave ju kam marrė zbukurime
qe ti rendisi mahnitė
ne syte esaj
aty ne zemren time
kohen do ta mbajė
kur un
e ndjenja ime
per here te pare
i kemi pa syte e saj


val valė
me me te bukurat emocione
me fjalė
kam radhite
shprehjet
per syte e saj
dehjet

e aromat

me te kėndshme
nga erėmirat

nga vargėlirat
shprehjet
e fjalė
mė tė mirat
nga skaji ne skaj
neper zemren e qiellit
kam ecur
me hapat e pa djallzuar te zmeres time
te betohem
i ndergjegja ime
se ku do kam dalė
edhe neper idle
ne fushe e ne mal
te te gjitha shpirtesive
idilive
jam shprehe
per syte esaj
neper te gjitha fneimenet emahnive
me beso
e mos me ben te qajė
te betohem
kujtimin perjetshem do ta mbaje
ne ikonat e dashurive
per syte esaj
e ne lgejnden me te larte
ne te shejten majė
me fjalė
do dal

ti shkruaj
shpalosur

pal palė
te gjitha nndjenjat e melmesave
e te kujtesave
me te shtrejta
un
dhe e imja valė
neper gjakun tim
plot damarė
si ujvarė
do te shkoj bardh nardh
shkumbzuar e kullur
ne art
me fjalė
e ne varg
si zogu q evjen nga larg
pa djallzim
ne ligjerim e cicerim
un dhe vargu im
do te kendojme
mbi secilen larsi te shejte
e majė
per syte e saj
besom
besom o shekulli im
un do ta mbaj
neper te gjith shekujt at kujtim
aty ku shkruan romane ne zemeren
e shpirtin tim
syte e saj


un edhe te gjith ndnjenajve qiellore ju thash

e hapsirave
kah do q eisha
ne per qdo skaj
me te bukurat ndjenja
i kam shpallė
e po me derdhen shprehjet ne shpirtezime rrekaje
per syte e saj


kah do
kam mbledhė
shpirtezime
neper dshirne time
e keerkime
me zemren e fjalen time


shprehje mbldoha
shpirtrore
ah ndjenja ime
un dua ti them ne te gjith ndjenjat mahnitore
po ciceroj
e nuk po prajė
te kendiüój
ne secilend egė
e shgė
embel
e ne fierajė
kendoj
e kujtoj

per sy te
e saj

o pendė
o art
me mbajė
se syte e zemres shikimit nuk mund tia ndajė
me mbeten neoper shekujt ezemres
sy te pa ndarė
perjestsisht
syte e saj

ah udhė e kujteses
loti im do ti lajė
me fjalene beses
pluhurat
qe te mos bien ne syte e saj
qastet e harreses
e koha te me mos me ndajė
nga sytė
e saj
autori xhela ferizi

lirik
07-06-12, 16:16
Sytė e saj ė
autori xhelal ferizi
nė sytė e sajė
i kam shkruar
tė gjitha bukuritė
i kam pėrjetsuar

asgjė nuk ka mbetė
pa u thėnė
nė ata sy
plot jetė
e hjeshi

nga tė gjitha jetė matejret
e kam nxjerrė metaforen
qė mahniitė

e secilen fjalė
per sytė e sajė
i kam jetėsuar
e perjetsuar
bukuritė

kujtimin do ta mbajė
per sytė e saj
neper te gjitha perjetsitė
e perjetshme
aty i kam radhitė
te gjitha jetėrat
e jetes time

e te gjitha jetė dashuritė
e jetė bukuritė

ylberave ju kam marrė zbukurime
qė ti rendisi
te gjitha mahnitė
ne sytė e sajė
un e shpirtesitė
aty do ti mbajė
ne syte e sajė

aty ne zemren time
kohen do ta mbajė

kur un
e ndjenja ime

per herė tė parė
i kemi pa syte e saj
shpirti im si ujvarė
neper shprehje
u derdh
ne melankoli
neper emocioneval valė

me me te bukurat
perkushtime
e ne puhi erjone
ne emocione
plot liegjerime
aty aq bukur
ne syte e saj
ciceroj
si sqep zogu
zemra ime
aty
per here te pare
nje valė
jete
me erdhi


me fjalė
jete
me te gjitha bukurite

kam radhite
ne sytė e sajė
i kam pa mahnitė


shprehjet
i kam gjete
ne artin vet

per syte e saj
e dehjet

e aromat

me te kėndshme

nga erėmirat

nga vargėlirat
shprehjet
e fjalė

mė tė mirat
nga skaji ne skaj
neper zemren e qiellit
kam ecur
me hapat e pa djallzuar te zmeres time
te betohem
i ndergjegja ime
se ku do kam dalė
edhe neper idle
ne fushe e ne mal
te te gjitha shpirtesive
idilive
jam shprehe
per syte esaj
neper te gjitha fneimenet emahnive
me beso
e mos me ben te qajė
te betohem
kujtimin perjetshem do ta mbaje
ne ikonat e dashurive
per syte esaj
e ne lgejnden me te larte
ne te shejten majė
me fjalė
do dal

ti shkruaj
shpalosur

pal palė
te gjitha nndjenjat e melmesave
e te kujtesave
me te shtrejta
un
dhe e imja valė
neper gjakun tim
plot damarė
si ujvarė
do te shkoj bardh nardh
shkumbzuar e kullur
ne art
me fjalė
e ne varg
si zogu q evjen nga larg
pa djallzim
ne ligjerim e cicerim
un dhe vargu im
do te kendojme
mbi secilen larsi te shejte
e majė
per syte e saj
besom
besom o shekulli im
un do ta mbaj
neper te gjith shekujt at kujtim
aty ku shkruan romane ne zemeren
e shpirtin tim
syte e saj


un edhe te gjith ndnjenajve qiellore ju thash

e hapsirave
kah do q eisha
ne per qdo skaj
me te bukurat ndjenja
i kam shpallė
e po me derdhen shprehjet ne shpirtezime rrekaje
per syte e saj


kah do
kam mbledhė
shpirtezime
neper dshirne time
e keerkime
me zemren e fjalen time


shprehje mbldoha
shpirtrore
ah ndjenja ime
un dua ti them ne te gjith ndjenjat mahnitore
po ciceroj
e nuk po prajė
te kendiüój
ne secilend egė
e shgė
embel
e ne fierajė
kendoj
e kujtoj

per sy te
e saj

o pendė
o art
me mbajė
se syte e zemres shikimit nuk mund tia ndajė
me mbeten neoper shekujt ezemres
sy te pa ndarė
perjestsisht
syte e saj

ah udhė e kujteses
loti im do ti lajė
me fjalene beses
pluhurat
qe te mos bien ne syte e saj
qastet e harreses
e koha te me mos me ndajė
nga sytė
e saj
autori xhela ferizi

lirik
07-06-12, 16:18
Pasi me vranė
autori xhelal ferizi
oh pasio me vranė
me falen pak zgerdheshje
e me than
na fal
me plot perqeshje
e hingrizi
ata
ata pra ata
qe neper gjveshje
ecin
plot lakuriqsi
ata
pasi me vranbe
me than
me fal
me fytyren e tyre
me dyftyrsi
autori xhelal ferizi

lirik
12-06-12, 00:38
Mė gjuajten me anti jetė
autori xhelal ferizi
mė gjuajten me anti jetė
vetem pse un
isha poetike bletė
neper bukuri kombtare
mbidhja visare
e bukuri arbėrore
nepr nektare
kendoja edhe kur toka jonė
ishte nė zgrip
nė buzė te gremines
ne mbijetesė
un i biri kanarines
i bilbilit
ne me s te stines
nen thundren e katilit
kendoja
ne me s te stuhive
ne mes te shkretires lulzoja
prandaj mėritė e armikut
mė gjuajten me shigjetė
e me shum shigjeta
ne jetė
me gjuajten ne krah
per te mi thyer

se un u bėr a zog

qe kendon per troje te veta

nuk deshta ta le kengenn te shkretė
as vargun e fjalen
un neper shum udhė u treta
duke derdhė kombtarisht valen
nga poemat e mia
sa shum yjet ne qiell u ndalen
u ndalen
edhe kureshtjet panteone
e vet gjersia
e qiellit

ato shikuan kah shqipnia
kur un
lotet e buzqeshjet
neper vargjet e mia
ua thash neper nje zemer
zemer ku mbinte
ardhmeria
ajo quhej liria
ma i bukuri emer
prandaj dinakeria
mėria

kah do me shigjeta
gjuante ne mua ne vargjet e mia
kur ato i ligjeronte jeta
shkruar nga autori xhelal ferizi

lirik
14-06-12, 11:28
''Zėdhėnėsi'' i qeverisė sė Tiranės... | Xhevat Rexhaj: 100 vite pas pushtimeve Osmano-Turke, trojet shqiptare po ripushtohen pėrsėri nga NeoSulltanėt e sotėm | Frank Shkreli: 50-vjetori i Lidhjes Katolike Shqiptaro-Amerikane | Zeqir Lushaj: Tre ēerekė shekulli = Krenari | Jahė Sadrija: Zef Serembe - Poeti me fatin mė tragjik nė letėrsinė arbėreshe | Xhevahir Cirongu: Djali i Lumasit, dėshmor nė Kosovė | Ilir Dardani: Ne emer te Zotit te Dashurise refuzoni Allahun Vrases! (+ video e tmerrshme!) | Euro 2012: Gjermania mund Holandėn, Portugalia merr pikėt e para | Elvi Sidheri: Gjenocidi turk mbi armenėt dhe ai ndaj shqiptarėve, dy paralele historike! | Pėllumb Gorica: Rrėnojat ende psaltojnė
Kerkim i avancuar
Kulturė » Libra

Doli nga shtypi “Feniksėt e lirisė-14”
| E Merkure, 13.06.2012, 06:22 PM | (112 shikime)

Nė vazhdim tė realizimit tė projektit pėr botimin e monografisė pėr dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Redaksia “Dėshmorėt e UĒK-sė” nxori nė dritė monografinė “Feniksėt e lirisė-14”. Nė kėtė monografi janė pėrfshirė biografitė e 70 dėshmorėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nga tė gjitha zonat operative tė luftės ,tė rėnė pėr liri. Nė kėtė monografi janė tė pėrfshira jetėshkrimet e kėtyre dėshmorėve: Agim Ramadani, Ahmet Baēaj, Arben Ahmetaj, Avdyl Jasiqi, Avni Shehu, Bashkim Leku, Bashkim Jasiqi, Behajdin Allaqi, Blerim Zuēaku, Bujar Shala, Burim Mustafa, Driton Zeneli, Enver Bajrami, Faik Mjeku, Ferat Dvorani, Fetah Selca, Gėzim Morina, Haki Krasniqi, Halil Bajraktari, Harun Aliu, Hasan Shala, Hesat Axhami, Hidajet Mazreku, Hysen Sopaj, Hysni Dvorani, Ilir Durmishi, Imer Dvorani, Isuf Pollomi, Luan Nimanaj, Lutfi Bilalli, Maliq Sopaj Mazllum Kastrati, Mehdi Zabeli , Mehmet Mustafa, Miftar Zejnullahu, Muharrem Hoxha, Nagip Cacaj, Nexhadi Kuēi, Nexhat Ramadani, Nikollė Dodaj, Njazi Ferizi, Nuhi Kelmendi, Nuhi Dvorani, Pėrparim Krasniqi, Ragip Bajrami, Ramiz Memia, Rexhep Kadriaj, Rexhep Mazrekaj, Rrustem Hyseni , Sabri Loku, Sahit Avdulli, Salih Bytyēi, Selmon Dukaj, Sylejman Kuka, Shaban Avdiu, Shaban Zenuni, Shahin Syla, Shani Shala, Shaqė Ferizi, Shaqir Kuka, Shefket Fera, Shemsi Ahmeti, Sherif Januzi, Shkelzim Zllanoga, Shpend Malaj,Tahir Memia, Valdet Xhemajlaj, Valiant Ferizi, Visar Miftari dhe Xhevat Thaēi.

.................................................. ............................


Autori xhelal ferizi vargje kushtuar deshmorve
do te vijnė n e tokė engjujt e zotit
shkruan autori xhelal ferizi
per ju madhėrusehem te gjith do te flasin
per gjakun tuaj e trimerinė o nipa te kastriotit
-e penda ime e vuajtur mergimtare
e kah do vargjet lirike do thrrasin
per ju o sternip te kasktriotit
malet me lavdi do te buqasin
e gjuha hynore amtare
per ju lavdite si yje do te flasin


kahdo ne legjenda do te thuren famė
per qendresat tuaja e per trimerite
e gjuha amtare e toka e shtrejtė amė
permbi varret tuaja lule ka me rritė

kan me qele sa lule e s a karajfila
varret do u qendisen me lavdi kurore
ku pushoni ju do te kendojne bilbila
te ua lehtsojne dheun me kenget arbrore

paqen ne perjetsi do ta u a jep toka
qendresa e juaj nder shekuj do te permendet
e kah do flamuri e shqiponja me dy koka
per mbi qiell te atdheut e lire do te endet

,,,,
se ju ma armet tuaja te lirisė
me zemrat e juaja flakltare
si drangojt e motit ne mes te stuhisė
jeni turre ne armikun mbi barot e zhare

krenare esht per ju etnike shqiperia
trojet e pergjakshme e dheu i te parėve
do te behen vargjet si flaka e shkendija
do te ndizen zjarret per hire te legjendarve

ju legjenda jeni e trimria e juaj
gjaku i juaj i arbrit se duroj armikun
prandaj u be zheri e nuk be ujė
e i ngjeshi besnike armėt e qelikut

e porsi vet rrufeja me ato batare
me gjoksin tuaj para keni msy ne beteja
se me fole shqipesh esht toka shqiptare
u derdh gjaku i juaj mbi dhe si rrekeja

do te flet nder shekuj e mote historia
emrat tuaj do te mbahen me driten kombetare
e mbi varet tuaja do te qendise lirija
gjuha e jone e famshme do te ju shkruaj behare


e kah perjetesia kenget do te ju kendohen
e brezat e arbrit se te ket dhe e zalle
nuk do te lene kurrr shekujt q e te ju harrojne
qielli do thot tokes heroin ringjalle

autori xhelal ferizi

lirik
16-10-12, 21:09
Ne mes te flakve
autori xhelal ferizi
fjala ime rrethue
ne mes te flakve shpirti im kerkon shteg
ne mes te flakve poema ime shkrue
ne mes te flakve a thua koha do te me djeg

ne mes te flakve mbeti edhe liria
ne me s te flakve drejtesia mund te digjet
ne me ste flakve mbeti edhe shpirtesia
ne me ste flakve a thua do te digjen ligjet


ne me ste flakve mbeti edhe dashuria
ne me ste flakve mbeti atdhetari
ne me ste flakvembeti kah do etnike shqiperia
ne mes te flakve mbeti poet mergimtari

ne mes te flakve mbeti varrgu im
ne mes te flakve mbeti penda ime
ne mes te flakve atdheu mbeti jetim
be mes te flakve mbeti edhe liria


ne mes te flakve mbeti i bardhi plisi
ne mes te flakve mbeti e verteta
ne mes te flakve mbeti rrapi e lisi
ne mes te flakve mbeti kah do jeta

ne mes te flakve mbeti bukuria
do te digjet ndoshta edhe nderi
ne me ste flakve mbeti qiltersia

ne me ste flakve mbeti zog i mjeri

ne mes te flakve mbeti edhe urtesia
ne me s te flakve ka mbetur etika
ne mes te flakve mbbeti pastertia
ne mes te flakve mbeti e imja lirika


ne mes te flakve mbeti besnikria
ne me ste flakve mbeti patrioti
ne me s te flakve edhe djaleria
padjallzi e shpresat q e i dha zoti

mbet ne me ste flakve kah do edhe jeta
mbasi duan ta djegun flakt mizore

ne me ste flakve mbeti lule fleta
mbeti edhe udha e qeshjet gazmore

autori xhelal ferizi

lirik
26-01-13, 12:53
Nuk di tė qajė-
autori xhelal ferizi
se nuk ndejta me qyqe
nuk di tė qajė
se lotin
e gjakun ma lan nė udhkryqe
fushen e kuqe
nė qerpik
ma nuk e mbajė
as ne sy
as lot
as fe
as kryqe
as tokė
e dhe
as shprehjet rrėke
as atdhe
ne simbol
ma nuk mund
ti mbajė

as komb e fe

nė qerpikun tim

as miq e shokė
se mbi dhe

e mbi tokė

jam pre

mbeta pa kokė
shqiponje isha dje
e pardje
e sot

jam pa fole

kokat mi kan pre

ne flamur

me bashkuen me shkje

shtizen ma shkurtuan

ne nje harren me lan
me quejten kosovarė
mbi krye

mi lan do yje
varė

nuk me lan shqiptarė-
ne stemė
me than kosovarė

nuk di ky emer nga vjen

e un isha shqiptarė

por eruopa shqiptar nuk me len

me lan me nje simbol
e shkrolė
pa krye

per tė mė thye
me lidhen nyje

me nji paudhsi
ne stemė

qe si quhet nuk e di
e nga vjen

q' ėsht ky plan
kush esht kjo dore puthadore

kush esht i imi vatan
ku esht shqipja dy krenore
ah dheu dardan
sa shum duar mizore
pa shqipen te lan
pa fushen e kuqe arbrore
sa shum hijena
te lan mbas dore
pa shqipen dy krenore
pa shqipen me dy krena
sa shum
te thyen gure
e krena
sa shum gangrena
te turren mbi kala
mbi bedena
pa ja nda

sa shum tregtari
e kalimtari
pazari tradhttari
e ahtisari
simbolet ne udhkryqe ti lan
nuk do tė qajė
por as duar kryq nuk rri

nuk do te rri
as nė udhkryqe
nuk di te qajė
nuk dua tė rri me qyqe
do tė ringallem perseri
askush nuk mund tė mė mbaj ė
as mua
se nuk do te duroj
as flamurin ku q e zi
askush
nuk mund ta ndaloj
te valoj
ne te bukuren etnike shqiperi

autori xhelal ferizi


flamurin do mbajė
vetem te pareve te mi
ne nje dhe
ne nje atdhe
ne nje fe
ne nje zemer
e ne nje emer
qe quhet shqipni
bota le te shembet
shqiponja nuk trembet
ajo do flutron per seri
e mbi qiell
hena e dielli sa t enedet
emri do te mbetet shqipni
nuk di te qaje
e te vajtoj
do te ringjallem per seri
ne fushen e kuqe
toka do te pin liri
e shqiponja
dy krenore
do te valoj ne flamur
ne secilin cep
e dhe e gure
ne qdo mal e shkrep
e ne secilin breg
ne male me plot hjeshi
ne fushe
ene rrafshina
sa te jen moti e stina
ne token etnike shqipni

lirik
05-02-13, 15:11
Nje udhe ne mal
ec e ec
udha ishte me plot kujtime
rrudha neper fletė
gjethet
e lloj lloj bime
diqka sikur me flet
neper vetmine me pendime
si mund te quhet kjo jetė
kjo udhe plot lakime
q emer ka
kjo udhe me pyllzime
ku ehst fundi i saj
q kerkon kendej jeta ime
autori xhelal ferizi

lirik
11-02-13, 14:05
Me lule mė thua mire se vjen
autori xhelal ferizi
me lule me thua mirė se vjen
ne te gjitha rrathet feltve aty
gjeta,ngjyrė
ah sy
shikoni shrmi si shkelqen
toka ime sa te dua ty
sa te bukura i ke lulet ne gjen


si do qe te shkruaj
si ndjenja,nuk shkelqen
me lulet ,kur shihem ne fytyrė
qfar sharmi ebukurie
ne secilen fletė me larmine vazo te bardhė e me qelq si kristali
me kercyellin ,qė njomet nė ujė
u jam fis i ndjekur
nė breza djalė pas djali
u ngopa duke qenė i huaj

qdo lule ketu ne ket vazė,qelqtare
me duken si qehre dardane
un qė i mallengjimit
jam i lotit
qe ka ra mbi ujvare
kam humbur rugen e kthimit

jam shkputė, me shekuj, asaj ane
ku esht toka e trashegimit
hisja prej babe e prej nane
ku jan gjurmet e mia te kujtimit
ku esht toka dardane
un jam rob i mergimit


zoti ty t,shperbleft ty
ti qė me kėto lule
nė shpirtė mė solle aromen

sa thellė ti o shije
,me shqisa me perkule
ne te permallshmit sy

ma solle ,n perqafim kosoven-


disa lule qenkan si te kuqe,
disa me nje ngjyrė kuq,qelė
disa verdh e gjelber,
sa kombinim,dehtarė

e une me sy lakmije vrap
me shpirtdlirtėsi per ti vjelė
per t i mbjellė
neper etje te mallit
i djeguri mergimtarė

un jam i biri i hallit
po digjem si mbi zharė
oh sa e mire qenka kjo lulja e allit
qe me doli si ngjyrė e parė
du ti shoh nje dite ne mes te barit
aty dua te jem trashgimtarė


autori xhelal ferizi

lirik
11-02-13, 16:55
Problemi nuk esht te dielli

shkruan xhelal ferizi

problemi nuk esht ,
as ne rreze
as te dielli qė nxenė

as te fjala udherrefyese
qe del shpirtezueshem ,nga,fyti,
as te qielli

problemi esht te gara
te dhuna per sundim
,per,dominim
kush e krijoj garen
qe jeten
e,mbyti,
e fjalen
e globin tim


xhelal ferizi vazhdon me vargje te shkruara

lirik
11-02-13, 18:28
Dashuri vashe
*-*-*-*-*-*-*-*-*-
---------------------------------------
----------------------------------------------

un e di oj vashė magjike
pse nuk t'ė lodhet ty qerpiku
se rrėnjėt i ka nė dashuri

ndoshta mbi kapak qepalle
ah sa mallėngjim prej pėrkushtimit pike
nė secilin qerpik
e lėvizshmja shkelqimtare bukuri
e dashuri ty emrin ta thonė
me sharm je hjeshia ma estetike
ti je ma e bukur a lule

mė e famshhmja ikonė
pikat e pendes nga larg
kahdo qė pikun
i rendisi emocionet nė varg
eh ti ku e rrahė qerpikun
me at qerpik magjik
me sharm pararendės
dashurinė qė e pėrqon
e ndjenjen nga larg
vargu im ty te perjtson


autori xhelal ferizi
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
l i r i k u n ė m ė r g i m
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

lirik
11-02-13, 19:00
Shqiptarve te turqisė
autori xhelal ferizi
o ju shqiptart e turqisė
ndjene ne shpirte ket varg t largsisė
penda ime ,n,ngjyr,t' te shqipnisė
po,ju,thrret,me rreze, n - -,gjak,
kah ka,shqipe,i,ri,e,plak,
mbledhni,forcė,mbledhni,bashkim
mos,harroni,gjakun,trim
gjuhen,t,lashtė,mbshtjellne,me,dritė
edhe rrenjet,duhet ,ujitė,
mos ia leni rrenjet tha,
sa,miljon,qe jeni ,nda
tokes,t,parve,me fole
ku ,nga shqipja jeni le-
rrenja juaj esht ,iliriane
mbshtjellne shqipen me drit hane
,t,mos,e,ndryshk koha, e huaj
,t,mos,hyn,shkrirja n, gjakun tuej
,t,mos e humb,gurren trysnija
,t,,mbajn-kullim,hiset e mija,
ruaene gjuhen,me gjak,ari,
mbshtjelle,n,fe,e,rod,shqiptari-
k-ndellni,t,lashtė,ju,at,vetdije,
ruani,germat,n,ndiell,etnije-
,t,mos,i prekė,ndryshku,i,harreses
lyeni
,e,mbshtjellni mire me ,reze te beses

ju arbresh e ju n turqi,
ne amerikė,e,ne,rumani-
kah,buzė deti,i,detiti,t,zi
ehde,ju,tjer,te,berberisė,
kah shkretirat,e sirisė-
ne sham sherif ne at shkreti
gjuha e te pareve mos me u shkri
t' fala shum ju bėn poeti-
me lot pende por si deti
fjal per fjal,tue marr prej pende
shtrone atje neper kuvende-
te pendes time porosinė
lidhne n gjak me gjuhė etninė-
m- qoni,t,fala,edhe ju n, pendė
n gjuht ebukur rend me rendė-
penda ime ne ngjyre t' kujtimit
shkruan me lot prej permallimit-
kurrė per jetė si harron pllisat
kendej i keni troje e lisat
gurrat tuaja ne gure e dhe
kah shqipnise i thone atdhe

maje e pendes qe rrjedh ngjyrė
lot kristali i shkojnė per ftyrė
dridhet gjoksit thell,tu e prekė
drue se gjuha don me i vdekė-
druan ,se shqipja ėsht stermekė-
per faj t,gjithve e,tė qeverisė
don me u tha shqipja e lirisė
anadollit tė turqisė-
kah do andej ajo shpėrnda
kah do rrin ai popull vlla
kah do flitet gjuhe shqiptare
kah do ne anet mergimtare

me ju shterr fjalet,kristale
gjith kah rijne n e,fusha e male-
edhe kah bursa e stambolli
kah izmiri e anadolli
edhe n siri,edhe ne jordan
kah flutroj shqipja ne qdo anė,
me dy krah , e la fole
kah do shkoje ne te huajin dhe
edhe n' dritė dielli tue shtegtue
ndertoj qerdhe gjuhė tue rue
me ata shekuj pesqind vjet
gjithkah n botė ne qdo u,tret-
ju satdheun mos e harroni
gjuhen shqipe ta lulzoni
se te jen motet sa te jet jeta
le te flas per troje te veta
autori xhelal ferizi

lirik
11-02-13, 23:58
Sytė e nje nate

autori xhelal ferizi

duke pa ata sy tė errėt
tė asaj nate
shikim qe nuk e pershkruaj dot
pa nji shekull fjalė
ethet shpirtrore
duke pa
ato re te zeza
tė qiellit
emociooni fliste me lot
neper mbrendi

errsisht si mėkate
vetmia ndjehej
qelizat e shpirtit dridheshin
ndjenjat donin te qanin
dridheshin ne,llahtarin e territ
diqka sikur po thehej

edhe te heshturat fjalė
pa u ndalė
neper heshtje
te errsires
donin te thonin diqka
per terrin-
athua kjo natė e zezė nė at pyllė
kishte sjellė erresiren
a thua kishte sjellė ngjyrat ma te zeza
te kohes
me re llahtare ne qiell

pylli nė errsirė llahtare
shtigjet e shpresave ishin mbyllė
kur shikoja heshtjen e pyllit
te zezen nate
sketerrė
ne te pakuptimten heshtje
ftoftesi tmerresh qiellore
q kohė turbullimė
kahdo qiell rrenqethes i huaj
si nji ferr
e un ne gji me vetminė
shekull i zi me plot sherr


re te zeza si bloza
e frikshme natė
me sy sulmues
as shspresen sa i shkendi
s' mund e ndezte
sa i tisht ky i zi ky terr nate


sytė i mbaja per dhe

me terrin gjithqka ishte i mbshtjellur
errsire me mister
as mnedjen e nates
s po mundesha me ble
e syte e saj
re ngethnin me shikim

ksaj pamje te ankthshme
un i mjerė
nuk dija si i thonė
ankth dritherim
nate e vone
trishtin
ne trupin tim
errsire

terr
dhe me thithte disi
ersira
ai shikim
e syte e errt te nates
trishtim

ne palce me hynte
errsira
me at pamje
sterrzezė
qfar heshtje
qe t mbjellte
zhgenjim
pendim
o zot ndoj yll
kund s ish ndezė
ne qiell
qfar nate
ne pyll

as drit nuk shihej
as qenje
mbi dhe
askund
re qe ma t zeza
askund s' jan pa

o sy te nates
errsire
qe dridhe
e shkundė
ne ethe
dridhe edhe shtatin
e malit
edhe detin
e vallet
me shkumbė

askund
nuk kam pa
ne shekulljetė
si syt e asaj nate

trishtim ma te hatashem
mbi dhe
as ne det
nuk gjen
as ersira
ne mes shtergate
ma e tmerrshme se ajo nuk vjen


te ftoftit
kishte tkurrė
dhe gurin
ishin strukė
te gjith drujt
dukej
sikur mbrendė
ne errsire
dikund kishin hy
ajo natė
ata sy
shekujt mi perthurin
sa nisjet
me fjale
e me fjali
kjo nate
mi kan thy
nata me te trishtueshmit sy


nuk i harroj kurr
syt e asaj nate
pa ndihmė isha un
shtegtari ethedridhur
nuk e harroj vetminė
ngjyren e zezė
te nates
e asaj trisht gjate
natė
me sy te derdhur errsire

me re
shllungzeza lidhur
dendur ngjeshur


o zot
si ishin pa ata sy
sa larg
ne nje dhe
te huaj
pa hėnė
gati ne qeliza
me kan thyer

ata sy
ta asaj nate
q vetmi
o trup krahthatė
askush nuk ishte me ty
ne udhen e errsires se gjatė
ne netet
me plot vuajteri


shkruar nga xhelal ferizi

lirik
18-07-19, 19:29
kam thene gjithmone se shqiptaret e kan atdheun me te bukur ne bote pa konkurence me bukuri magjike dhe shqiptaret duhet te jen punotet me te mire te botes luftarak dhe te ndihmojn njeri tjetrin dhe gjithmone duhet te ndjehen se jan luftarak e trima puntor energjik optimist guximtar bensik i kan nga shtat zemra
dhe me nga shtat zemra duhet te hyjn ne qdo beteje,ne pune ne perparime e te ua marrin anen hasmeve armiqve
Po dal pak te sporti

loja kosova me bulgarine per kualifikim europian
e deshmoj kete se shqiptaret i kan nga shtat zemra
dhe jan te pa mposhtur

ne nuk guxojm ne asnje sport te humbim
as te mposhten nga askush


as qe guxojm te mendojm humbjen per veq fitore

qdo shqiptar qe hyn ne beteje
duhet ti lutet zotit shqip zoti
do te ja jap kraht dhe me nga shtat zemra do te fitojn qdo beteje
i kam shtat zemra duhet te mendoj qdo shqiptar q e hyn ne beteje dhe te mendon se ka fuqi e fluturon dhe nuk mundet askush me idale para ehst kjo energji ne fuqi qe duhet ti jap vetes moral
ne te ardhmen shqiptaret do te jen kampoin bote ne qdo drejtim sportiv
ne na duhet organizimi dhe bahskimi kombtar
e te zoti te lutemi gjithmone q ete ruaj zoti shqiperin e forte etnike ameriken dhe miqt tone te shqiptarve
lirik ėshtė nė linjė tani Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė

lirik
18-07-19, 23:26
Deputeti i Kuvendit tė Kosovės, Sami Kurteshi nė njė postim tė tij nė Facebook shkruan se koalicioni i pozitės, tė cilin e quan si ‘koalicioni i natės pa dėshmitarė, me hajna e lakmitar” ėshtė vazhdimi mė i kobshėm i zhbėrjes sė shtetit tė Kosovės.

“Hashim Thaēi, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj, dėshmuan se janė varrėmihėsit e Republikės sė Kosovės”, shkruan: Kurteshi.

Postimi i plotė:

ZHBĖRJA E SHTETIT - VRASJA E LIRISĖ (1)

Koalicioni i natės pa dėshmitarė, por me shumė hajna e lakmitarė, i „komandantėve tė luftės“, ishte vazhdimi mė i kobshėm i zhbėrjes sė shtetit tė Kosovės, tė krijuar me gjakun e mishin e trupit tė bijave dhe bijve mė tė mirė tė kėsaj toke.

Me shum mundim e kemi bė shtetin por Hashim Thaēi, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj, me njė lukuni „komandantėsh“, si plangprishės, lakmitarė e tė pangopur qė ishin e janė, dėshmuan se janė varrėmihėsit e Republikės sė Kosovės. E Gjykata Kushtetuese vetėm se ua mbajti ison, duke ua mbuluar me letra e ligje krimin.

Kėta pushtetarė, pėrfshi tė gjitha partitė qė sunduan nė Kosovėn e gjakosur tė pasluftės,
me pushtetin e tyre kriminal,
nė kuptimin mė negativ tė mundshėm tė fjalės, qė nga paslufta e drejtė ēlirimtare e UĒK, qė nga fillimi dėshmuan se as dinė, as duan, as munden, as kanė guximin, as kurajon dhe as synimin e ndėrtimit tė shtetit.


Partite politike dhe politika shqipfolse esht marionete e huaj si pozita ashtu edhe opozita shum negative dhe shum antikombtare shkatrruese te shtetsise shqiptare

lirik
30-07-19, 16:39
Kerkim

kahdo me krahė ,imagjinarė
kerkova
neper toke e dhe

si krojjet e mia nuk gjeta

kahdo mergimeve
me rreze te huaja,udhtova
sa shum rrugtova
e u,treta

ku ta gjej njė shije

si e hijeve te mia
ku dhe si ai dhe shqipnie
ku te gjej nje fije


te barit
tė fjeres qė me flet
ku ka si atdheu
e dheu i te parit

kut gjej nje vend si etnike shqipnia
ku te gjej nje vend

siq esht dardania

ku dhe ,e hisja ,jan jetė

autori xhelal ferizi

lirik
30-10-19, 05:49
Ne mes detit te lotve mbi nje gurė

shkruan xhelal ferizi,nga,Mitrovica

mbi nje gurė
ne mes te det lotve

shpresoja se detin,e lotve
do e kaloj
kohe me gjak #
lufte per liri e flamur
te vrisnin ne prak
e te benin me u perthur
valet sikur ishin ndryshuar

valėt aty
ishin ,gurzuar
shikoja me sy

ne mes te gurit
larg duke shpresuar
duke shikuar

nisa shpresat ti shfletoj

me valen e lotit
qe nisi e pastaj duke u trazuar
dhe mora vetveten ,me nji,enderr

per nji qast kur mbylla sytė
duke shpresuar

e h,gurit t e,lotit iu bera shprese

e shpresa lotve
s, me lente me u mbytė
anijen po e prisja ne breg
dukesha larg pakapshem
me ardhe deshiroja

ne cak e ne breg
te liria

era,po me fliste
si ne vesh luhatshem
nje diqka me peshperiste

ndoshta nje dashuri
premtim
nes e dilja ne breg
me te lagur lotin tim

me i shekull vuajtje
neper vale
e stuhi

,me dale perseri
ne breg
ndoshta ky breg i ri
me djeg
ndoshta nuk me djeg
mendoja
nuk e di
autori xhelal ferizi

lirik
30-10-19, 06:00
E pėrse nuk mė le tė qajė o lot-
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
e pėrse
pse nuk mė le tė qajė
o lot
dole duke pikue neper faqe

dhe dole para dėnesjes time
si vesa mbi manushaqe
simbol i dhimbjes time

fjalen ma le nė dridhje
e ne belbzim
si diqka esht lidhje
malli im
e vuajteria

deshta te zbrazem
se i mbushur jam
i gatshem me denes
te zbrazem te lehtesohem me fjalė
per te padrejtat
dje e sot
per sheljet q e nuk po dijn me u ndal
neper kohra e mot

perse ti rrodhe
ö lot
o i heshturi lot

pse rrodhe
neper faqe
me emocionin plot
e un mbeta nė penden time
nuk e them dot
dhimbjen time
me te heshtura lot

fjala e quajtur ndrydhje
ne shekuj e mot
qe me poezinė plot ankime
tė qajė e te mos ndalem dot
e koha tė perdridhet ne aktrime
e ti mos me pasė askund zot
qe te jep shpresė
as ledhatime
as dje
neper kohra as sot
per se o lot heshtura ime
po rrjedhė kah bota kot

ku mėshira nuk te pret
as andej
se ishte neper shekuj evjet
koha plot nej
e kthesa

kohrat nuk jan ma emocion
humbi besa

gjithqka u bė mashtrim
e ego e pa frej
edhe vargu
mbet jetim

indiferente jan
edhe toka e qielli
mos rrjedh o lot
si valė
neper nej
o lot pa fjale
qe vetem un e di
e zberthej
mos loto

se me nxe
me dashuri
nuk po del ma as ylli
maska ka hypur ne fron
se ty tė dihet filli
por shekulli
te kulluar
sy e fjale
nuk te don-
se dhembjet
ti shkakton
tradhtija
e ti
pa shpresa loton -
ec kah shtegu e lirija
ec kah ringjallja
e dil
ne shteg
ec

kah shpresa
e kah dashurija
se buza
per per mbeshtetje
per nje puthje
e dashuri
u djeg
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi

lirik
09-08-20, 05:07
Po a nuk u ngopėt me rrena
o ju tradhtarė
o legena

plehun qė e keni ushqim

o ju perdrdharė
mjaft ma
ma ui se ai shkja
e shkelet atdheun tim

mjaft ma
shpresat na i keni vra
mashtrim demagogji
krim

dyftyrsi
zili
mashtrimmjaft ma
mjaft ma
gjak keni pi

o rriqna
gjakpirsa bizarė
qė buken
e hani me krim
mjaft ma
a e ndjeni malin
suken
token ne renkim

---
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgi

lirik
29-09-20, 05:00
Mos qajė bilbil
---------------
autori xhelal ferizi
---------------
mos qajė bilbil
per shekujt qė ikun
per shekujt qe udhtojnė
mos qajė bilbil

as per kohra e mot
qe ikun

por qajė o bilbil
se shekujt nuk lulzojnė
e stinėt po qajnė me lot
se diqkajat po shkretojnė


--------
mos qajė bilbil
edhe kur ujrat shterren
mos qaje bilbil
edhe kur thahet mali
mos qajė bilbil
edhe kur tokat djerren
edhe kur pranverat nuk gjelbrohen

por qajė
qaje bilbil
me vaj
se po vritet kahdo dashuria
po vritet besnikeri
po vritet morali
qaje bilbil
se u vra besa
qe ishte djal pas djalli
u vra bukuria ne jete

dhe epokat
me maska po ndrrohen
qaje bilbil
se shumqka mbet shkret

---------------autori xhelal ferizi

lirik
29-09-20, 05:03
Po a nuk u ngopėt me rrena
o ju tradhtarė
o legena

plehun qė e keni ushqim

o ju perdrdharė
mjaft ma
e shkelet atdheun tim

ma zi se ai shkja
e keni tha
vatanin tim

mjaft ma
shpresat na i keni vra
me mashtrim
demagogji
krim

dyftyrsi
zili
mashtrimmjaft ma
mjaft ma
gjak keni pi

o rriqna
gjakpirsa
bizarė
qė buken
e hani me krim
mjaft ma
i tradhtar+
a e ndjeni malin
suken
token ne renkim
mjaft ma
se shqiptari
buken po e han me mjerim


---
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgi

lirik
30-09-20, 22:11
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė than iluzionet e mia njiher
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''
Mė than ilizionet e mia
nji her
vrapo
vrapo dil
se erdhi pėr ty dielli
e un dola me gezim
si bilbil
por jo
kur dal e shoh
lot pikonte qielli
vazhdonte fati kopil

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse mė mashtrove
o fat i keq
o iluzion
mua me mashtron

e tė pa djallzuaren
penden time
ti qenke vertet genejshtarė
qė mashtron
ku je
o koha ime
se fati me doli trahtar
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelöal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

lirik
02-10-20, 06:45
Kush te sheron ty
autori xhelal ferizi
o syri im i perlotur
shikimin kush ta mbajti nen dry
kur ti
ne kerkim te dashuris se persosur
sa her je thy


Une me syte e mi
sa he rjam tha
kam krijuar jetera ne imagjinatė
duke dale
nga hiri ne hi
perseri
me mbi
ne lulzim te ri

e di
sa jetera perseri
per ty
i kam pertri
ne kohene gjatė
edhe ne imagjinatė

te gjitha ato jetera
i jepja per ty
kerkoja uratė
por jeta me binte hi
perseri


do te vij
me te gjitha deshirat e mia
do te gjejė
neper kerkim
do te ndjej
aromen qe mshefet
ne ledina
une e malli im
do te shprehu gjith artin tim
ne shpirte
kur shpresa ime
sa do pak te buzqeshet
do te behem kerkim
ku do qe je
do te gjej
ti je shpirttezim
ushqim
te ndjej
kam domosdoshmeri
per shpirtin tim
me dashuri ta ushqej
do te gjej
ku do q emshefesh ne aroma
edhe me magjike
neper kerkme dashurie
do te kerkoj
neper te gjitha lulet
ku je
ndjenjat do ti bej kerkim
do te kerkoj
ne secilen ledine
me afshin tim
ushqim dashurie
ushqim i shpirtit timnese shpirti im
ne qiell
do te mbetet gjallė
me permallim
pyet yj e diell
qka tha shpirti im
ne at pranver

ne prill
do te perkthejne
rrezet
kur jeta ime
u ushqye me pak shpresė
beli yt krahrori
kur ishin pjesa ime
sa dashurite u bene jete
edhe ne sy
per nji qyst
jeta nuk ishte ma varr
dashurite u bene sy
kur puthjen e pare
ma pate marre
bashk me zemren
qe perjetsisht
te perkiste ty

autori xhelal ferizi

lirik
28-10-20, 06:34
Me kujtohet njiher ne qytetin nürnberg te gjermanis , Duke qene se isha aktivist politik ne veprim kur shum pshurrq a as qe dinin se qka do te thot me qene aktivist kaombtar Gjat levizjeve te mia takoja shum bashkatdhetar per diskutime e organizime ne sherbim te atdheut Dhe takoj nje dit nje bashkkombas shqiptar bashkatdhetar nga broja katund i drenices - Ishte koha e viteve pas vitit 1991 dhe meqense mua me njihnin te gjith bashkathetaret e rrethinave me njihnin mire jo per dialog e kontakte organizime atdhetare por edhe per veprimtari te qeshtjes kombtare , dhe per shum takime e diskutime
ne interes te qeshtjes kombtare si aktivist qe kisha shum vite ne veprim edhe pas daljes time nga burgu si i denuar politik
Veprimtaria ne qeshtjen kombtare her pas here
me mundsonte shum kontakte
kur takoheshim me te gjith bashkatdhetart
Ne ato kohra shum nga bashkombasit kishin deshire te degjonin diqka nga un -
nga pervojat e mia etj


Por ne ato kohra ather akoma nuk ishte interneti
dhe duke shkuar rruges se bahsku me at bashkatdhetarin qe ishte i moshes afro 60 vjeqar
e shohim ne rrugen e qytetit nje femer duke qa,
Ajo oshte nje femet e re dikun d 25 vjeqare
ishte femer ebukur simpatike tipike shqiptare ishte shqiptare nga mitrovica .

As mendja nuk na shkoj per momentin se ajo esht shqiptare ,

por si njeri q e jam me ndjenja njerzore nuk mund ate rri indiferent duke pa lotete saj
qe po qante ne rruge dhe se bashku me bashkatdhetaruin u ndalem aty dhe ja bej dis a pyetje ,e pyeta pse po qante ,
Prandaj por duke e pa se po qante me lot ,
dhe ishte ne gjendje te tille shum te mjere me preku shum,
edhe vet pamja e saj e dhimbshme ,
dhe e pyes qka mund ti ndihmojmė .

E shohim se pasi qe na na pau me nji far mos besimi pak filloj pak te ndalet,
e te qetsohet ,
dhe kur e pyetem se nga jeni ju i thash jam nga mitrovica na tha nga kosova ,
filluam te flasim shqip dhe dal ngadal u gezua pa masė shum -sepse ndjeu
qe ne donim ta ndihmonim

I themi qka esht problemi na trego sinqerisht qka ka ndodhe me ty
dhe ne fillim i vjen keq te na tregoj por dikurė fillon e flet .

Bastardet e degjeneruar disa nga ata qe ne mire i njihnim kishim oinformacione per secilin se si si veüronte ishin disa tradhtar aqte poshter degjenerik kriminel skandaloz
shqipppfols qe benin poeso poshtersi organizonin rrjetin eprostitucionit me femra shqiptare dhe e kishin ata nje pike ne rrjet ne qytetin nürnbberg qe ishte nje pike e disa prostitutave
poashtu q eishin te lidhur me ata ,
Ata dsi rjet e kishin mashtruar lidhje pa slidhje re kishin mashtruar me informacione mashtruese kete femer shqiptare per ta fute ne kthetra
Ishte koha e ferrit per shqiptaret ishte koha e millosheviqit,
qe per qdo dit bente kerdi ne shqiptar
dhe koha e zisė e mjerimit te zi kohe e krizes sė bukes ku pjesa e shendosh e diaspores
pjesa e koombit e shendetshme dhe pejsa patriotike e kombit vepronte
per ndihme atdheut familjeve shqiptare ,ndersa kishte edhe pisa kriminel ordiner tradhtar rrjete te ndyra pisash shqipfols te pa bese degjenerik ordiner e dinak kishte edhe nga ata q e ishin ne sherbim te se keqe s ne sherbim te krimit e te armikut
Ne kishim aty ktu per shum kend informacione se kush ishin qka ishin dhe si i kishin pase edhe te paret e tyre dikur


Ishte kohė e kobit e krizave e varfrise ekstreme
mbi dhe, ferr mjerime per shqiptarė te cilet ishin
para nje sporve te paparė ,
sanksione rrethime me varfri e bojkotime teror dhe vuajtje
diaspora ishte e ndare ne dy pjese ne ata q eishin pozitiv dhe ndihmonin familjet e atdheun edhe ne ata q e ishin pisa ordiner tradhtar dyftyrsh mashtrues dinak e sabotator
demagog e kishte nga ata q e dinin mir ete maskoheshin ,
Ishin kohra te veshtira per shqiptaret e sinqert dhe pozitiv sepse per veq shkaut
te zi hasmit me te poshter q e ka njofte g historia ne qafe shqiptarve ju kishin ra edhe pisat
spiunat shqipfols ordineret manjkaet karrieoristet profiteret dinaket hajnat ordineret dyftyrshat mashtruesit rrenacaket degjeneriket drogagjitj e shum pisa tjere edhe spiunat e hasmit qw e benin kerdi kombi shqiptar e kishte shum veshtir sepse nuk kishte as perkrahje
dhe aq veshtire ishte te ndihmoje ket popull sepse as diaspora nuk ishte mire e integruar.
ishin te perqare ne grupe ide ideologjie parti e ne mendje qorre te shum hajvanve jo pak idot e debil grupagji krahinagji analfabet e shum te ndryshemNejse , ajo vajza shqiptare po na tregon fill e per pe
ngjarjen se si kishte rrene ne kurthin e mashtruesve ordiner
Tregonte se kjo paska qene me madhja ne familje,
n e nje familje me shum veshtirsi eknomike si shum familje tjera shqiptare
dhe dikush ne rrrjetin emashtruesve me dinakeri ja thot se ne gjermani ne restoran ka nje lidhje te forte q e kjo mundet me punue ,
Ishin rrjete e pisat qe kishin lidhje e kishin edhe rrjetin qe qitnin njerz ileegalisht neper qeki shisnin ferma shisnin droge shisnin njerz dore pas dore
e kishin pru ne nje rrjet e deri te ky pisi qe qe kishte nje far bari nate forme shtepie publike

ky qe ishte i poshter dinak demagog
i cili me dinakeri kishte lidhje me rrjetin e prostitutave

i shitte femrat shqiptare,
ne nji far bari nate ku duhet te benin punen e prostitutave te nates .

KESAJ VAJZE NE KOSOVE I KISHIN THENE SE NE GJERMANI
MUND TE PUNONTE NE RESTORAN
kJO DUKE LAKMUA per te shpetuar familjen nga uria duke mos pase zgjedhje kurfare per veq se familja te vuaj aq shum dhe sduke mos duaruar lotet e nenes ete babes niset me shprese
te punoj ne gjermani me ndershmeri

vjen ne gjermani , me besim
sepse i ishte premtuar pune e ndershme
dhe kishte qene me e madhja ne familje dhe kallabllak fmi teper te varfer

lakmon se mund te vjen me punue dhe te shpeton familjen nga uria .

por ndodhe kurthi mashtrues dhe e qesin ne pozite shum te keqe duke ja keqsuar situaten