PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14

lirik
02-02-09, 18:32
Tė gjith ju qe m qoni tė fala
-----------
Autori i kėngve lirike shqiptare
xhelal ferizi
--------------
prej tė lashtes etnisė shqiptare
ku pėrplasen vala vala
uji e shkumba nė udhė shtegtare

neper lum ku tingujt preken
qė lmon gurėt bardh ingji
kah n' kullim pikat pėrpjeken
kush ma e bardhė me dashuri

mandej ndahen me stėrkala
gurėt lahen zemėrbardhė
vala shprushur e pala pala
anėve t' gurve leht tue ardhė

nga ajo tokė prej bereqeti
ku e lėvizė kallirir shpresen
gruri e fusha si ftyrė deti
era e kėndshme ku lmon brushen

nga ata lisa plot hjeshi
neje“neje e plot degė n' fleta
ku e pushon shpirtin ai shi
ku e mbshtet prehjen e shejta jeta
-----------------------------------
Shkruar nga xhelal ferizi mėrgimtarė nga Mitrovica
autori i kėngve lirike shqiptare
-------------------------

lirik
02-02-09, 18:32
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

U nisa njiher nė rrugė pėr nė kopshtin magjik
-----------------------------------------
Autori xhelal ferizi
l-i-r-i-k-u- nė mėrgim
---------------------
duke shkuar rruges mora nė emocione ujė ari
u nisa me plot yje nė zemer pėr nė kopshtin tim magjik
atje ku aroma e diturisė shtrihej mbi bari
u nisa me hapin tim etnik
---------
kur dola nė rrugen plot mizore kthesa
errsirave plot me kurtha e tinzri nėpėr udhė
mė doli tinzrija me luget e shtresa
dhe balli mu ftof me plot djersė e rrudhė
---------
udha ime ishte plot me mercenarė
gjarpij uritha e morra
un penden nė gji i gjori me varg udhtarė
pėr mbrojtje nga gjiri im lirik e nxora
-----------
koha aty plot kafshues ishte mizorė
hardhuca helmuese dinake
disa kulqedra e plot puthadorė
mė digjte gjithfar lloj flake
--------------
udhen un e kisha pėr te kopshti me lule
atje te magjik vargjet e dijes karajfile
por satanėt secili mėkatarė me nga i ferr vule
mė vulosnin me kafshime plot hile
-----
kthim nuk kisha ma prapa
penden e ruaja me plot dete krijimi
kafshuesit me hanin e un me dije n 'hapa
vrapoja kah cak i imi
-------
kura ata mė hanin kur ata mė pickonin
gjithfar miu e urithi helmatarė
un ruaja tė pa prishur nė shpirtė emocionin
me ngjyren nė gjak me kullim si ujvarė
------------
udhes nuk kisha tjeter lot veq ngjyres si det
askund pėrkrahse nuk kisha as mburojė
veq rimes me varg e pendes sė shkretė
e lutjes drejt qiellit me gojė
-----------
harbutėt qeshnin nėpėr shum lugshtaja
tė mshefur pas artit tinzarė
ata prisnin rastin qė me fjalė tė mdhaja
te dilnin ma shum se un shqipėtarė
--------
ehuu o kohė me nyje mjerane
sa keq me dhunė nga ti u dėrmova
por un si ndoj rreze e diellorisė dardane
mbi kafshime zbathur me ideal kalova
------------
gjarpijt kafshonin shum e me dhėmb tė gjveshur
vampirat me buzen plot gjak
disa mosmirnjohsa me buzen zgėrdheshur
e un me penden nė gji si bajrak
------------
kafshonte njeni e kafshonte tjetri
secili ma i zi ma djallė
sa gjarpri me radhė i riu her i vjetri
deshten tė mė rrxojnė mbi dhe e mbi zallė
----------
kafshim pas kafshimi e dikush si qenė e maqorr mė grrithi
dkush mė hoqi ndoj copė
qakaj e dhelpra e gjithfar urithi
pėrndjekja vazhdoj deri nė europė
-------
hanin pinin tė gjith nga gjak i imi
te zemra ime qė ishte si diell
donin tė hynin bollat e do gjarpij krimi
e vargu im bėrtiste deri n' qiell
-----------
gajaseshin shpirtvegjlit qė synonin karriga
karrierista shqopfolsa bizarė
ata qė mbarsue e pjell ishin nga e liga
qė veten e quanin shqiptarė
----------
nji numer ishte ky me do zemra zhgjyre
qė smundje kronike e kishin gjelozinė
disa kafshues ishin si atan pre ftyre
tė ma hanė tė gjallė deshten diturinė
------------
ku je o kopshti im tash ku je
se rruges drejt teje kam mbetė
akoma ka gjarpij neper kombe e fe
qė mė kafshojnė e nuk mė duan nė jetė
----------
andej kah ti jam nisur
andej shpresat i kam kthye
perse nuk mė mė del nė ndihmė a thue je molisur
se s'mirat me mė thye
--------------
Nga Autori Xhelal Ferizi
l-i -r-i-k-u-nė mėrgim
-------------------------

lirik
02-02-09, 18:33
Heshtjet i bėra fjalė
---------------

Nga autori i mohuar nėpėr vite
mėrgimtari Xhelal Ferizi
l-i-r-i-k-u-

------------------------------
Heshtjet nuk i lash tė heshtin
i bėra pushkė e plumb e jehonė
e shkela pa mėshirė s'mirziun morrin pleshtin
qė shtohej mbi dheun tonė
-------
heshtjen e bėra fjalė
e bėra pėrkushtim
e shėndrrova nė motiv valė
pėr dheun e kombin tim
---------
heshtjen nuk e lash tė heshtė
e bėra shekull kushtrim
e bėra pėr armikun heshtė
e bėra mbi dhe pėrmallim
--------
heshtjen e bėra bilbil
e bėra sy pėr gjithqkaja
e bėra me fjalė karajfil
art e bėra mbi maja
--------
heshtjen e bėra gjėmim
e bėra rėnkuese pėr zemra
e bėra heshtjen mallėngjim
seciles heshtje i dhash emra
---------
heshtjen e bėra top
e bėra mbi dhe barot
me heshtje edhe heshtja u ngop
heshtjen e bėra lot
----------
heshtjen e bėra bėrtimė
e shndrrova nė vargje elegjike
e bėra varg me rimė
e dritė pėr shpėrinė etnike
----------
heshtjen e bėra trimėri
e bėra portest nder shum fe
heshtjen e bėra bukuri
tė lulzoj me varg mbi dhe
--------
heshtjet i bėra flakė
i bėra gjithkah shkėndija
heshtjen e bėra shuplakė
pėr vesh kahdo hyn tradhtia
---------

heshtjet i bėra mi shpirtzoj ideali
mi ketheu kahdo nė romane
qė flasin ne varg djal pas djali
me gjuhė tė lashtė iliriane
--------
heshtjet i shndrrova nė apel
nė thirrje gjithkah kushtrimtare
tash yjet e dielli po del
me i pa si shėndrsin shqiptare
---------
heshtjet i ktheva nė thėnje hjeshie
i ktheva nė art e brum
nė kala me fjalė e bedena etnije
nė shegė qershi e agrum
-----
heshtjet i nxora nga fjala e lirsė
nga drita i bėra tregime
heshtje i bėra fjalė tė dashurisė
kahdo me lulzu toka ime
-----
heshtjet nuk i lash qė heshtin
heshtjet nuk i lash qė tė gjveshen
heshtjet i bėra me varg qė tė rreshtin
se shekujt me fjalė i deshten
---------
heshtjet nuk i deshti te heshtura epoka
as shkeujt e koha as moti
heshtjet le tė bėhen fjalė kshilla n' pėr koka
se shprehje etike pėr njerz i don zoti
--------
heshtjet nuk i lash me u tha kurr pa u nxe
heshtjet nuk i lash tė mos mbijnė
heshtjet i shqiprova kahdo pėr atdhe
si vargje lirike me yje le tė rrijnė
--------------
heshtjet i bėra novela e ese
i bėra romane e hartime
heshtjet i bėra ushqim ndjenje e bese
pėr ty oj etnia ime
--
heshtjet nuk i lash tė mbyllura n' katarre
nuk i lash heshtje pse deshten kurvat satane
heshtjet nuk i lash pa gojė porsi varre
por i vesha me fjalė nė tė bukur gjuhė nane
---------
heshtjet i shpirtzova me fjalė
per ty shqipėri etnike
ti mua mė ke djalė
un ty tė kam nanė qelike
----------------

Autori Xhelal Ferizi
l-i-r-i-k-u- shqiptarė nga Mitrovica Iliriane
..........................

lirik
02-02-09, 18:34
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Gjuha jote ka nevojė pėr urti
------------------

Nga Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim

-------------------------------------------------------
Gjuha jote ka nevojė pėr urti
e dashur ime
ka nevojė per qeliza plot art
per bukuri e talent pėr tė vizllimė e zbukurime
por jo per helmin e thart
perndryshe ajo do ti dėrgoj zemres tėnde tė tharta tendenca
nė rrugėt e dashurive sherr cunga plot ngecje
nuk do ta bėj cak diellin e artė
pėrplasjeve do t ė mbetesh me lėndime
pėrquesit kohorė do ta shartojnė pa vetedijshėm me shekullin cmirzi
mos u pulbardha ime
se zemra ka nevbojė per gjuhen plot urt
merri nnder yje ato vizllime
e laje at gjuhė plot mėri
mbushe liqenin e zemres mėshirime
duku si pulbardhė nė gjerėsi
noto kah simpatija det e ime
se un per ty neper shtigje jam shkri
me varg duke kerkuar gjithqkajat me shkrime
per ty detin e dashurisė e kam pi
qė ti tė jesh pėr mua emocion per shpalime
mos fol mirė si puhija
kur bjern me urtsi kah pyelli
fol si dashuria
kur naten perkdhelet nga ylli
mos gjuaj gjithmonė me shpime
jo shigjeta per lule flete kercyelli
fali dėshirave te mis si ndrrimet qė i ka fyelli
mos se me vret ashpersia
kujdes o pulbardha ime
se

zemra do te mbushet peshė
me driza gjuhen e zemres kurr mos e vesh

se do tė quajn pastaj motet
ja shiheni do te thonė ajo far mistrecje
qė art tė bukur kurr nuk din me pi
shihni lutjet e poetve si i perqeshė
mos mo shko aq larg
l me vese sharlatane e teka teknefecje
mos merr nga koha katrane bloza me tė zi
se un vdes duke kja mbi varg
ma mbush sė paku nj damarė me urti
qė nė garat e pameshira sot
te arij se paku deri kroni me pi
vetem pak sa do pak bukuri
tė mos vetem nga penda ime lot
mos pulbardha ime buro urtėsi
bėhu rrejdha ime sot
me vrap qite hapin pas aromave vrapo nėpėr urata e preferenca
qite pas cakut garen hapin mos e dredh me hile themren
mos luaj aventurash me tė shejten bukuri
se tendencat pastaj do ta rrukillisin zemren
do ta mbushin pusin e lotve mu nė shpirtė tė zi
kohrat do ti keshė pastaj kanceroze

nėse erėrat shpirtrore nuk i mbushė me dashuri
por frynė e matė mėrishem me shėmti
kah peshat e blozave tendencioze
ndjenjat do tė quhen teka mizore
mos merr thumba prej bloze
se bjen nėpėr rrokulli
mos i pėrthur indet me vese tekanjoze
se arti nuk jeton pa mirsi
rrėshqet pastaj humbtirave tė batakut
dhe nuk ke ma per zemra sy
deri ne gremina bjen me rrėmorre
ushqej ma mirė qelizat e gjakut
se leqet munden me tė thy
shejtrou me gjuhė mirėsie
me gjuhen plot dritė ylberore
se un prore do te lutem per ty
zemren gjithmonė mbaje tė madhe
mos bjer neper tendenca prore
se nuk hasė ma as nė lule as n' livadhe
as nė ndjenjen q ė quhet dashuri
prandaj oj sorkadhe
mbushe gjuhen me diellore qiltėrsi
mos u bėn skile as kunadhe
ushqeje gjuhen se ajo pastaj
zemren me dashamirsi me bukuri
si lule tė pa vyshkur mund ta mbajė
lartsohu ma mirė oj sorkadhe
mos nis udhėt ne ngatrrime nė lot vaj
mirsia zemnren e bėn tė madhe
me driza e therra asgjė mos lajė
por lajė aortat me dashuri
qė zemra globe e qiell dashurie tė mbajė
tė quhet zemra e madhe
tė ket qiell dashurie tė pa skaj
vepro si tė them oj sorkadhe
thur nė zemėr fije ylberrash plot hjeshi
kujdesė shpirta mos ndajė
bėhu si luja nė urti
zemren aroma le ta mbajė
qė ajo tė quhet mirsi
mos i le shijet shegė ėmbla kohore
me kalue pran teje pa i pi
mos harro mos harro o vashė arbnore
artin mos e vesh me tė zi
mos i le ėmbėlsitė pas dore
gjuhes jepi art me pi
zemren veshe tė duket ylberore
qiellit tė ndjenjave ti rrin si hjeshi
-----------

Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
------------------------------

lirik
02-02-09, 18:38
O vetqenja ime
----------
Autori xhelal ferizi
-----------------
Rri o vetqenja ime nė mbretėrinė heshtjes
mos kalo kureshtarė nėpėr gjithqkaja
se kohrat tė bėjnė art larmishė e dėnesjesh
nuk tė kuptojnė as pendat e mdhaja
--------
rri o vetqenja ime nė tokė
mos shko nė hapsira e materje tė pa fre
se gjithqkajat nuk i mbanė dot nė kokė
se kohrat nė shpirtė tė kan bre
------------

Autori Xhelal Ferizi
-------------------

lirik
02-02-09, 20:51
Katrani
''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
------------
----------------

katrani po bėhet buka e njerzimit
katrani po bėhet ushqim
katrani kult ideal po bėhet pordukti i mashtrimit
kult po bėhet arti hajdut e shkolla e quajtur krim
--------------
katrani do tė ecė nėpėr damarė
jo gjaku e etika e nderi
qiellorė adhurim do tė bėhet bizari i pa farė
i urryer do tė bėhet i padjallzuari i mjeri
-------------
kohrat po sjellin llahtare
pjellat e zeza do tė triumfojnė
katrani do tė jet diell i adhuruar me pare
mirsitė do tė lėngojnė
-------------
katrani do tė jet infuzion
shpresa do tė vdes
dheu do tė mbushet demon
materja do tė quhet interes
-----------
urdhėroni kėt pseudo idilizėm gėnjeshtarė

dhuratė nga djallėzia e qujtur moderno 'feudalizėm
urdhroni kėt ferr o tė pa faj mėkatarė
urdhroni masken sadisto kapitalizėm

-------------
komunizmi ishte vet djalli
satane ėsht pseudomekracia
populli po vdes nga halli
askund nuk po mbjellet liria
---------------
-------------
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
----------------------------------------

lirik
02-02-09, 21:05
KOT

Shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l.i.r.i.k.u.
''''''''''''''''''
kot qė ju bie zareve duke shprushė fatet pa numer fitimtarė
demonėt mi kan grabitė neper tiketa
se un i vonė jam i mbushur me farė
i gjykuar per caqe te shkreta
'''''''''''''''''''''''''
kot e lus perendinė neper qiell
dikund nji pikė mėshirė pėr ta gjetė
si duket askush nuk mė pėrfillė
se shekulli im esht tretė

''''''''''''''''''''''''''''''''''
sa vonė qenkam zgjuar tė tjerėt para meje -grabitqarė
dhe numer kund nuk paskan lanė mbi dhe
sa shum qenka mbushė toka me luftarė
sa shum qenkan kthye nė fe
''''''''''''''''''''''''
un ku bėj pjesė
i biri i askundit hiqi
ndoshta nė askundin nėpėr te padukshmen kthesė
nė ndonjė qufėrr i paftuar nė konak iriqi
'''''''''''''''''''''''''''''
se mbushė qenka toka plot me njerz me fat
qė dualen me numra tė vjedhur
sa shpejt i kan mbledhur se doren e kan tė gjatė
si hjeshėm meritat i kan mbledhur e stėrvjedhur
'''''''''''''''''''

eh sa hisedarė e sa shum atdhetarė dje e sot patriot
i biri i karriges trashgimtare
nė secilin shekull nė secilin mot
mbret mbi token shqiptare
''''''''''''''''''''''''

un nuk do tė kem as hise pėr vorr
se isha nė qelija tė gurit
je i vonuar nė grabitje mė thonė tash o qorr
q' tu desht ty shtiza e flamurit
''''''''''''''''
dhe qeshen kur un tokė nuk kam as hise e shtėpi
se babait ia plaqkiten djersė e mund
ia moren hektart e mallin me tapi
ne tė hiqit jemi askund
''''''''''''''''''''''
ne tė qelijave jemi qyqet e gurit pa atdhe
pa numra fati pa meritė
si dje si sot si neser gjaku e loti rreke
i yni do te jet nė pritė

'''''''''''''''''
vatani i hajdutit qenka o njerzim
dhe numrat e fatit mbi karrigė
pėr ne nuk ka punė a s buk as ujė veq dėshtim
se i forti po quhet i ligė

''''''''''''''''''''''''
i ligu i fortė po quhet me dekret
tė stėrvuajturit po mbeten tė huaj mbi dhe
patriot ju nuk keni atdhe as shtet
se s' jeni me fat si ne
'''''''''''''''''''''''

Kėshtu po thot parolla e karrigtarve
qė luften e paten biznes
dhe blerėsit e meritave pasardhs tė bajraktarve
e froni mbi interes
'''''''''''''''''''

dhe ne prap tė mjerėt atdhetarė
me shkop neper botė nė dorė
nuk guxojmė tė themi s e jemi shqiptarė
se merita s' kemi ble ne tė gjorė
'''''''''''''''''''''''''''

prandaj pėr ne nuk ka kund mbi dhe
as pėr vorr nji pllambė mbi vatan
nėpėr fe tė huaja pa gjurmė e pa vle
do te pijmė gjith lot e katran
'''''''''''''''''''
buk pėr ne nuk ka as dhallė
as nji pikė tė tokes tonė ujė
do tė mbesim si peshku i tha pėrmbi zallė
rrogtarė nė token e huej
''''''''''''''''''''

shkruar nga xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
liriku

lirik
02-02-09, 22:36
--------------------------------------------------------------------------------

E thekshmja bėrtimė
*******************
---------------------------------

Shkruan Xhelal Ferizi nga Mitrovica
--------------------------------------
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
---------------------------------------------------
kushtuar vashave tė dhunuara shqiptare
nga bishat serbe
------------------------------------------

E thekshmja ,bėrtimė
ka rr'qethė nė damarė qdo gurė e bimė
ka shpue pėrtej,qdo kohė e stinė
ka prekė,nė sytė, e nė mendje tė diellit
nė dhembje tė kafkės nė kapak tė qiellit
kur bėrtima ,e thirrja pėr tė shpėtuar nderin
ka prekė,ah,thekshėm,detit tu i lue vnerin
ka rrėnue fijet qė lidhin,ylberin
ka vra zogun n'gushė,tu k'ndue kangė pėr nanen
ka tha n' dritė shkėlqimin,qė po e mbante hanen
ka pre n 'pėr damarė,shekujt,e,ngazllimit
kan tha mu n' kullim,ujrat e burimit
kan prekė dhimbjen n' palcė yllit shkėlqimtarė
kan dalė lot qerpikut qiellit me i mbetė varė
kan kalue caqe,kan lanė gjurmė n'ndėrgjegje
kan shkue pėrtej caqesh,pėrtej,qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nėn dhunė e nėn shkja
qė femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete
ia ,ka, nda shpresat qė i ka lidhė pėr jete
i ' ka,pre shikimet,pėr,tė,ardhmen,vlerė
pėr ėndrrat,t'dashurisė,t'mbjellura me erė
e ka,nda,prej,ere .e ka nda arome
ah e thekshmja,britma,tue therrė kromozome
tue therrė n'pėr ,qeliza,qdo,gjen tė lirisė
birtma shum e thekshme ,e,vashes,t'dardanisė
britma shum e thekshme ka prekė ,thell nė yllė
i ka thye skeletet e drujve n'qdo pyllė
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjelltsinat qė i kan buru detet
britma e qik's shqiptare,qė ka mbetė nėn shkja
hanen,e ka vyshkė e diellin e ka tha
e , ka shpue damarve n' dhimbje qdo curril
e ka prekė,me d'nesje,boten n' karajfil
bota e karajfilit,qė lidhet n' shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prekė n'pore feje
nėpėr pore feje nėpėr pore dini
nėpėr,pore kombi turku e latini
e qik's shqiptare ka thye amerikė
ka ,shpue pėlhurė drite yjet i ka fikė
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsisė
pėr me prekė shum stina,e zemra t' galaksisė
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prekė n'pėr gjuhė kombesh ka prekė n' pėr qdo fe
ka prekė nėpėr zemra nė mushkri botrore
kur ka ra nė shkja vasha e dlirtė arbnore
ka me prekė me shekuj ,ka,me thirrė.n' qdo vesh
deri sa tė del gjyqi i zotit n' shesh
deri sa tė, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsitė,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pasė shqipnija as n 'gurė e as n' dhe
hajmali tė djajve,token qė i kan pre
mos me pasė kosova britma t'thekshme n' gjak
mos me u dhunue vasha n'shkje e n' karadak

Xhelal Ferizi autori neper vite me vargje shqiptare
*****************************************
l i r i k u n ė m ė r g i m
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik nė Listėn e Miqve

lirik
03-02-09, 08:26
Do ti mbledhi vargjet magjike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
Do ti mbledhi vargjet magjike
kahdo nė yje qiellorike
e siq shkrinė drita n' kandile
do ti shkrijė pėr ty idile
qė tė shpalli ty romantike
e zemren tėnde ma fisnike
e fjaltė n' gurė qmue do t' qėndisi
e pėr ty t' shejta do i nisi
le ta marrin kahdo qiellin
si pranvera qė e merr prillin
e me aq gzime e me hare
ajo veshė gjtihqka mbi dhe
e do t' shpalli ma t' miren shegė
e do i nxisė un degė mė degė
me kėndue per ty bilbilat
e do shpalosi karajfilat
qė edhe ato me fjalė mbi fletė
artit tė tyre me u dhanė jetė
jetė ma tė bukur e gjallėri
edhe ma t' bardhen dashuri
qė i merr qiellit sytė n' vizllimė
at buzqeshjen kur te shkrijnė
aq sa do t' bien mbi dhe krahlirat
rrezeartat ma tė mirat
veq me me i bė qeshjet shejtnore
kur qesh lulja e tok's arbnore
prandaj ti oj e bardhė idile
do te jesh kult nde r -karajfile
un do tė shpalli kanarinė
qė kėndon pėr bukurinė
e pėr komb e gjuhė etnike
si ma e bukura zanė magjike
e do tė flasin shum tjera fije
tė holla pejza bukurie
qė i varen fletve e artit t' drurit
e do flas kalliri i grurit
do tė flas edhe lulja e diellit
do tė flasin yjt e qiellit
do ti nxis me folė pėr ty
e era e lehtė ajo ka me fry
veq pėr ty me tė lmue ballit
e do ta zgjedhi nji rimė t 'kavallit
tė lehtė si ritmi i bilbilit
porsi tingulli i currilit
porsi i dredhuri zė magjiku
sikur lmohet ai qerpiku
rimes sė rrezes leht me lvizė
ashtu ty me t' lmue n' surprizė

si q ' e lmon kavalli e fyelli
e me t' shkri si ndoj zogzė pylli
qė kur shkon me kangė kah rima
shkrihet gazit nga cicėrima
tu e flutrure malit si era
per me ra nder lugje tjera
e te ai dielli rrezatorė
do e kėrkoj un nji kurorė
ty moj e bardhė pėr me ta veshė
per me t' shpallė mbi dhe mbretreshė
ti do tė jeshė tash pėr ne e para
se e ke zemren si ujvara
qė shkumbzon pėr kah bardhsia
qė kullon si dashuria
e do tė shpalli ty magjike
zanė e malit idilike
e do te kndoj gjithmonė pėr ty
kah ti yjet kam me i kthy
kah ti do i kthej edhe ylberat
do ti nxis pėr ty pranverat
me ato rreze e gjelbrime
me t' gzue prore me lulzime
qe ty kurr t 'mos vyshket jeta
e gjith t lmojnė t' lmojnė rrezet' e nxehta
e per ty t' flasin lule mirat
e ato rima e vargje t' lirat
me ra kėndshėm me ato rima
siq bjen prronit gurgullima
siq i bjen zemres kavalli
si currili mbi ujė zalli
qė ti t'flutrosh vet kah mirėsia
kah etnike shqipėria
por si zogzė mbi mal e fushė
se ti mė je nji ėngjėllushė
qe ma ke zemren e lehtė
porsi lulja e vertetė
e ty t' paqin motet e mira
e ti qofsh si zogzė krahlira
me bardhsi kahdo shkėlqimit
ma e lavdishmja e fluturimit
kahdo shkon tokes me rripe
te kėndoft ty gjuha shqipe
porsi zogut tue ligjrue
shkoftė me kangen tue rimue
siq rimon ajo violina
bardh te shkofshin moti e stina
edhe e bardhė qofsh me at zemer
zogzė ma e mira qofsh me emer
ma paq kangen gjith magjike
edhe at fjalen idilike
e rreth teje u mbledhsiin yje
kanarina e zogj n' per pyje
edhe tė pastė fjala gjithmonė hije
e paq rrezen ndihmė per dije
qofsh gjithmonė si karajfile
ma paq fjalem si idile
mi lmofsh brushat e kallirit
e ma gzofsh token te ilirit
me ato te bukura cicerima
i paq te bardha mote e stina
njimend qenke arti vet
qenke engjull i vertetė
e lumja nana ajo teuta
e lumja shqipja sqepekrruta
qė kan lanė pasardhse n' ne
porsi yllė qė dijnė me nxe
e nese ka yllneshė magjike
ėsht dritbardha idilike
esht e bukura ajo idila
lulė ma e bardhė nder karajfila
e do t e mbetet na ballė t' kuvendit
si ma e bukura e bija e vendit
kur te nisi un kah mbledhija
nji kuvend qe e don etnija
do te jet kjo vet ne ballė fjale
porsi zogzė qė kndo nder male
me i qa hallet e nė fjalė magjike
pėr shqipninė kah ėsht etnike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi l...i...r...i...k...u...shqiptarė me komb e me gjak e me fe

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
03-02-09, 09:44
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėpėr djeg'je

::::::::::::::::::::
Shkruan autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Nėpėr djeg'je me shpirtė ,nė gji
duke ecur trup flakes lakuriq
zbathur pa mburojė e kėpucė shprese un hallegji
pa mbrojtje shpirti as solidariteti nė thelb e lekurė si tė isha dobiq
------------------
trup zjarrit nėpėr pėrcėllim,duke kėrkuar nė hiq mėshirė
e mbrojtje nga engjujt e zoti
mundimet e mia e gjithqka ,ishin pazare shum lirė
thue se fare nuk mi njihte mosmirnjhsi moti
---------------
kėshtu flaka e mundimit mė digjte e gazrat sadiste nėn kėmbė nėpėr prush
djeg'je nėpėr jetė ishte pėrjetimi shekull'kallje nė'qdo qelizė
dhe ėndrroja borbardha nėpėr pllaja e her lulet fushė
mu nė mes djeg'je ėndrroja sikur jam mbi krihleheten puhizė
-----------------
kėshtu po ėndrrojka njeriu i djegur nė zjarrė
duke menduar qė tė shpėtoj pa u djegė
duke mbrojtė lirinė dashurinė djajt pėr tė' mos ia marrė
satanėt e feshehur ,nėn lule e pip'shegė


ujvara indiferente nuk mė jepte shkumbardhė
aty nė at pėrcėllim
as dorė nuk mė jepte ndonjė ditė e bardhė
kahdo zjarrė ecje kalvare mbi flakė e pėrvlim
----------------

un kėrceja nėpėr flakė nėpėr gaca e shkėndija
me lėkuren time tė pa mbrojtur mbėshtjellė
o zot pse po mė digjej kėshtu rinija
e qielli qfar gjygji ky mbi mua kto zjarre pse i vjellė
--------------

zjarr nė tokė e zjarrė e prush mbi kokė
kahdo e prush ferri pėrmbi dhe e qiellė
i mbetur nė kėt zjarrė pa miq e pa shokė
nėpėr kohen mjegull hi tym nuk shihet as dritė as diell

----------------
dashurinė shpresė kapjen nė breg e kėrkova por nuk e gjeta
thash se ajo do tė mė mbrojė
a thue veq zjarr na qenka kjo jeta
nji fjalė aktruese sa pėr me la gojė ,
nji zjarrė qė djeg si lojė
---------------------------
titullin nėpėr djeg'je
Shkruar nga autori nė mėrgim
xhelal ferizi
--------------------
nė secilen poezi vargjesh poemė apo lirikė
emri dhe mbiemri i autorit vendoset me qėllim identiteti
tė poezisė
qė tė dihet identiteti i poezis i vjershave dhe autorit
pėr shkaqe qė
lexuesi sigurisht i kupton vet
---------------------------------
-------------------------------

lirik
03-02-09, 09:45
Kohė me gremina
-----------
autori xhelal ferizi
----------------
ti mė bė bėre zarė rokullisės
me zarin mallkim
i gjallė
mbi dhe e zallė pendim
mė bėre zgjedhės
votė vullnetare
lojtarė llotosh
ku vdekja ėsht numri im
mė i dashur
fituesi mė i preferuari im
pushimorja mė pėrfundimtare
llotoja mė e gėzueshme fituese vdekja
zgjedhsi i problemit tim
mė i dashuri
ti mė bėre
qė mė i dashuri
pėrqafim
tė jet
i ziu
varri im
------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik
03-02-09, 09:58
Nė vend qė pėrkrahin paskan lindur tė shtyjnė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

Nė vnd qė tė pėrkrahin paskan lindur qė tė shtyjnė
o kohė pse pjelle kshtu numra ka te zi
sa jan ata me numer qė shajnė pėrbuzin e pshtjnė
o kohė pse nuk i mbulon me shkrumb tė zi
'''''''''''''''''
ata shajnė poet shajnė patriot shajnė kahdo shkrimtarė
ata shajn edhe token mėmė e atdhe
ata shajnė edhe njerzit ma qėllimmmirė dijetarė
ata shajn zot dinė kryq e shejt e diell e qielle fe
''''''''''''''''''''''
ata per diell nuk i japin pes pare
se mund te jetojn ne errsirė edhe nen dhe se jan uritha
ata nuk kan as ndjenja njerzore as kombtare
ata rrijn edhe pran qenefeve se jan hitha
'''''''''''''''''''''
ata urithėrinė e kan plot smirė
e kan vlla babė e nanė djallin
ata ideale kan secilen errsirė
ata destruktiv e kan mallin
''''''''''''''''''''
ata duan me secilen tė mirė vetem sherr pengesė e perplasje
ata ideal i kan shthursit qė shthurin
ata vdesin nga zgerdheshjet kur shohin ndoj shpoeti me gajasje
ata norma nuk njohin kudo e zgjedhin ushkurin
'''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autorit qe shum kohė ju Ndalua nuk ju mundsua fjala
edhe sot nga disa pa kurrizorė fjala e autorit i perbuzet
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''

lirik
03-02-09, 10:01
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė vend qė pėrkrahin paskan lindur tė shtyjnė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

Nė vend qė tė pėrkrahin paskan lindur qė tė shtyjnė
o kohė pse pjelle kshtu numra ka te zi
sa jan ata me numer qė shajnė pėrbuzin e pshtyjnė
o kohė pse nuk i mbulon me shkrumb tė zi
'''''''''''''''''
ata shajnė poet shajnė patriot shajnė kahdo shkrimtarė
ata shajnė edhe token mėmė e atdhe
ata shajnė edhe njerzit ma qėllimmmirė dijetarė
ata shajnė zot dinė kryq e shejtė e diell e qiell e fe
''''''''''''''''''''''
ata per diell nuk i japin pesė pare
se mund tė jetojnė nė errsirė edhe nėn dhe se jan uritha
ata nuk kan as ndjenja njerzore as kombtare
ata rrijnė edhe pran qenefeve se jan hitha
'''''''''''''''''''''
ata urithėrinė e kan plot s'mirė
e kan vlla babė e nanė djallin
ata ideale kan secilen errsirė
ata destruktiv e kan mallin
''''''''''''''''''''
ata duan me secilen tė mirė vetem sherr pengesė e perplasje
ata ideal i kan shthursit qė shthurin
ata vdesin nga zgerdheshjet kur shohin ndoj shpoti me gajasje
ata norma nuk njohin kudo e zgjedhin ushkurin
'''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autorit qe shum kohė ju Ndalua nuk ju mundsua fjala
edhe sot nga disa pa kurrizorė fjala e autorit i perbuzet
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''

lirik
03-02-09, 11:33
po ndegjo moj mendjehollė
''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi

''''''''''''''''''''''''''''''
po ndegjo moj mendjehollė
e kam gjetė un nė stambollė
tė bukur nji qerdhe atje shqiptare
me u dergu do abetare
do revista e do gazeta
e do libra te verteta
e kush esht shqiptarė me fe
vjen me mua ne at t' bukur dhe
mbasi turqit miq i kemi
si kalatė me gurė bedemi
do te na rrij gjithmonė miqsija
aleanca e dashuria
e nuk i lshojmė jo kurrė nė jetė
duam miqsi po tė vertetė
qka ėsht turk qka ėsht shqiptarė
te mbahen miq edhe kumbarė
bashk te mbrohen nga armiku
porsi vllezer te nji qeliku
se ajo kina e rusia
disa tjerė edhe indija
greku i zi e pansllavia
te dyve ne nuk kan hater
e na e duan koken ne sater
kjo na lidhė me u mbrojt n' nji vi
si shqiptarė si turqeli
bashk do mbrohemi bashk do rrijmė
aleancat do t i shndrijmė
do i kalisim me miqsi
n 'zemer t' qelė me bukuri
prandaj tė hamė bashk rrush e fiq
e te mbesim shokė e miq
se un e njoh mirė shekull shtegtarin
e di se turku e don shqiptarin
edhe e di ku duhet te ndalen
fjaltė t 'mjeshtrisė qė nxisin valen
valen te zemres kah mjeshtria
e si qelik t' bėhet miqsia
prandaj jam tash tue kerkue
ndoj shoqni e bashk me shkue
grup i madh e mergimtarė
se na presin atje shqiptarė
veteran qe jan te arsimit
e adhuruesit e leximit
edhe fort i ka marr malli
e do te gzohen dheu e zalli
prandaj eni kush me mue
e m' ndigjeni tue ligjrue
'''''''''''''
ata me duan fort pasha at besė
pa ndoj kurth as ineteres
se jan shqiptarė si gjevahir
jan te dashur e zemermirė
edhe me duan mua e e un i dua
mi duan vargjet porsi krua
qė mė rrjedhin atdhetare
veq per gjuhė e tokė shqiptare
atj ne po na kan ftue
me na pritė tue rrezatue
por si dielli me na qeshė
edhe mirė thonė kan me u veshė
me ndoj veshje gjithkombtare
me i pritė grupet mergimtare
atje jan do burra tė mirė
qė ma duan vargun e lirė
aty dalin e na presin
edhe te mira do te na qesin
ndoj bakllavė e ndoj byrek
gra te bukura me jelek
me at jelekun nė veshė kombtare
e me at gjuuhen cicerimtare
shqip te bardhė qė se kan harrue
ata fjalė me kan qua mue
me kan than o merr ke t' duash
o bilbil qe kndon per fushė
e per mal e per atdhe
vargu yt qe shkon tue nxe
porsi dielli kah njerzija
e ty tė pastė ne jetė etnija
kshtu ata mua m' kan urue
e nji ftesė po ma kan que
kur te kem kohė ndonjiher
te ju shkoj si zog n' pranverė
me u kendua ne te bardha ditė
edhe mir thonė kan me mė pritė
atje me emer ėsht rizaja
lumja e e metja e senihaja
edhe nji mik po ai mehmeti
qe ma ka zemren sa deti
e per hater te musafirit
na e shtroJn sofren tė gjevahirit
prandaj ju burra e ju gra
dardania kah ju ka
dilni e rreshtohuni mbas lirikut
e te ja msyjm ne konak t' mikut
se atje na pret dollija
pjeshka e dardha e zerdelija
edhe kanga e fjala shqipe
edhe tjer zogj qe kndojn n per pipe
e do te knaqemi me hare
si shqiptarė si jem mbi dhe
e ti e bardha moj idile
ke me folė si nji bilbile
pse zanatė besa ja ke
fjala jote ka me vle
porsi e arit ajo vlera
s e me qehren si pranvera
ke me dalė aty e para
porsi e motit shegenara
qe qelė lulet e embelsinė
me i lidh kokrrat e bukurinė
e un mbas teje ne pendė vargatare
vi me gjuhen gjuhė cicrimtare
e te rri gati e permbas teje
kur ti mua te me japsh leje
per me fol nder musafir
me i dhan kahjen fjales t; lirė
edhe tjerė pastaj kah rendi
te mbajn fjalen kah kuvendi
e mandej me kangė e valle
ti harrojmė pak ato halle
le te digjet edhe mindili
e le te gzohet nji her bilbili
ky liriku me varg poeti
e le te gzohen toka e deti
e ne valle mandej te mira
te qohen shqipet ato krahlira
dil ma e para moj idile
me at vallen karajfile
me at valle qe e mahnitė boten
dil na e luaj n' vallzime shoten
e porsi shqipja flatratare
na ehjesho lojen shqiptare
se un besoj se te ka hije
e te shkrihemi prej mahnije
e ambientit e atmosfere
e flutro ne valle si zogzė ere
pasha zot e gurė e dhe
do mahnitsh sa kombe e fe
edhe tjert pastaj te vallzojn
te gjith bilbilat le t' kėndojnė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vazhdon kanga shqiptare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
XHELAL FERIZI LIRIKU NGA MITROVICA E KOSOVES
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
03-02-09, 12:03
S paskam pa kshtu
----------
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
------------------------
Nuk paskam pa kshtu nder lule as ndėr artet e bukurive magjike
nuk paskam pa kshtu as nder tė gjith ylberat e lakimit
selvija qenka mahni mbi dhe mitike
biondinė e bija e yllit tė zbukurimit
-----------
kjo qenka ardhė nga vet mbretėria e arteve diellatare
kjo qenka pėllumbeshė e qiellit mbi hapsira
kjo qenka arti ma i bukur i e krijimeve ylltare
nder yjet qiellore ma e mira
---------
un edhe ujvarat i shoh se bėhen kureshtare
secila me gjuhen e vet gurgulluese
pėr ket shend ma tė lartin nė mbretėri ylltare
flasin edhe magjike dejet e rrezeve rrezatuese
----------
habitem me ket shend margaritarė
fustani e bėn aq hyjnore
duket si nji shpirtė argjentarė
vashė e hymneve madhore
-------
ktu vet hymni i bukurisė gjithqka shpirtėzon
sytė e ballit i flasin gjuhė qielli
ku edhe vet shpirti bukurisė i kėndon
krenohet me kėt pamje dielli
----------
selvi njimend shtatin e paske hollake
e lumja hana q ė te sheh nė qdo pore
edhe vet currilet diamant rrummbullake
flasin pėr ket hjeshi arbnore
---------
vet hana do tė zbret me tė sjellė dekoraten
ylberat kurora e lavdi
e rrezet me shend me t' pėrgzu me uraten
sa lulet pėr ty kan mbi
----------
ti qenke thellsi e sekretit tė vet bukurisė
qfar shikimi paske si tė liqenit
me lulet rreth bregu nė gaz qė i harlisė
si hana nė breg tė cemit
---------
bilbilat artin tash po e bisedojnė
secili nė stilin e vet
tė gjith nė gjuhė tė bukur nė ėndje ligjėrojnė
si i ėmbli shartim me sherbet
----------
pėr ty ma ėmbėl flasin s e sheqeri
pėr ty po thurin lavdi
bukurija jote ma e qelė s e ylberi
si yjet nė qiellin pėrmbi
---------
sa hije flokt tė paskan me fije
secila dukat i bardhė
prandaj a e kuptova sa simbole hjeshije
mahni pėr me shprehė te ti paskan ardhė
---
rreth teje tė gjith kan ardhė me medaljone
vet arti i yllsisė mahnitore
gjerdane gjithfare tė luleve autoktone
ti sjellin me shpirta e mahni gazmore
---------
un kshtu s' paskam pa kso bukuri hane
me shikim qė qelė qdo zemer
pėrveq ty ma e bukura lulediell dardane
rrezja ma e shndritshme me emer
--------
pashė zotin ti nga cili yllė
e more pėr shend sekretin
po ti e nxitė hanen qė shetitė nė pyllė
pėr ty me vulosė nė rreze sharm dekretin
-------
me tė shpallė ty ma tė bukuren nėpėr fenomene
me tė lavdrue nėpėr gurra arti
me kėrkue kahdo nė lule nėpėr gjene
te sharmi vulosės ma i larti
--------------
ti edhe eren e ke nxitė kah fjala
me folė madherueshėm te vet perendia
per ty flasin deti gurgullima e vala
nė ty qenka shpirtė'bukuria
--------------------
Autori i vargjeve shqiptare
.............................................
xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''
---------------------------------

lirik
03-02-09, 14:16
Nji violinė
autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u.
''''''''''''''''''''''''''''
nji violinė qė ma le me nji lule ma nxite aq shum mallin
sa qe telat e kohes se zemres mi prekė
ah vetem qelizat e stinve jan ato qe ma dijnė hallin
vetem kujtimi ma i mallengjyeshmi qe nuk ka vdekė
''''''''''''
un e dua aq shum edhe gitaren
e dua edhe magjikshėm edhe klarinetin
un lotin e derdhi mallengjyeshem per ato porsi ujvaren
se tingulli i tyre ma kujton detin
::::::::::::::
tingujt e ttyre mi kujtojnė shpirtzimet
kur un krah fluturimi i dhash zemres time
mi kujton te zemres dashuritė e rimimet
kur u shkri e deh nė art dashurie koha ime
'''''''''''''''''
Prandaj mu ne lot ne mbrendi te sajė
nė thelssitė ndjenjėtare te lotit qe duket si vesė
un qeshi nga malli por edhe dhimbshėm qajė
se nuk dua nga flutrim kujtimet mbi tokė ma te zbres
'''''''''''''''''''
Ti ma kujtove nji magji
un secilin tingull te saj e kam emrue
tik tak zemre e malli i kam quajtur me gjuhen e quajtur dashuri
dhe diellorisht neper mallin tim i kam perque
'''''''''''''''''
prandaj mua ma nxiti mallin violina
e dora e artit tend oj magjike
un e di se ti me mjeshtri shpirtzon mote e stina
e di se je ikonė idilike
''''''''''''''
kot nuk te quajn ty idilė
rrezet e than kur jan reflektue
secili zog me krah e secili bilbil
kur ty te kan ndje tue ligjrue
''''''''''''''
edhe sa e sa lule qe ti u ke perque
dashuri neper damret e tyre aromatare
karajfilet per ty vet artin e kan shpalue
e telat muzikes te quajten magji ndjenjėtare
'''''''''''''''''
idilė un shkrihem ejap shpirtė per gitaren
edhe per secilin tingull te violines
pyete ne secilen ndjenjė per mua pyet shegen e naren
e zogjt pranverorė kahdo te cicerimes
'''''''''''''''''''''''
un me violinen nga zemra ne zemer
drejt per drejt me tinguj ndjenja jemi shpirtėzu
ajo e din secili ind i imi si quhet me emer
si vdiset e jetohet per art duke kendu
'''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
L.-I-.R-I-.K-.U-.TE FALA MARAGRITARE IDILA ME SHUM MIQSI E SINQERITET
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
03-02-09, 15:17
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

U nisa njiher nė rrugė pėr nė kopshtin magjik
-----------------------------------------
Autori xhelal ferizi
l-i-r-i-k-u- nė mėrgim
---------------------
duke shkuar rruges mora nė emocione ujė ari
u nisa me plot yje nė zemer pėr nė kopshtin tim magjik
atje ku aroma e diturisė shtrihej mbi bari
u nisa me hapin tim etnik
---------
kur dola nė rrugen plot mizore kthesa
errsirave plot me kurtha e tinzri nėpėr udhė
mė doli tinzrija me luget e shtresa
dhe balli mu ftof me plot djersė e rrudhė
---------
udha ime ishte plot me mercenarė
gjarpij uritha e morra
un penden nė gji i gjori me varg udhtarė
pėr mbrojtje nga gjiri im lirik e nxora
-----------
koha aty plot kafshues ishte mizorė
hardhuca helmuese dinake
disa kulqedra e plot puthadorė
mė digjte gjithfar lloj flake
--------------
udhen un e kisha pėr te kopshti me lule
atje te magjik vargjet e dijes karajfile
por satanėt secili mėkatarė me nga i ferr vule
mė vulosnin me kafshime plot hile
-----
kthim nuk kisha ma prapa
penden e ruaja me plot dete krijimi
kafshuesit me hanin e un me dije n 'hapa
vrapoja kah cak i imi
-------
kura ata mė hanin kur ata mė pickonin
gjithfar miu e urithi helmatarė
un ruaja tė pa prishur nė shpirtė emocionin
me ngjyren nė gjak me kullim si ujvarė
------------
udhes nuk kisha tjeter lot veq ngjyres si det
askund pėrkrahse nuk kisha as mburojė
veq rimes me varg e pendes sė shkretė
e lutjes drejt qiellit me gojė
-----------
harbutėt qeshnin nėpėr shum lugshtaja
tė mshefur pas artit tinzarė
ata prisnin rastin qė me fjalė tė mdhaja
te dilnin ma shum se un shqipėtarė
--------
ehuu o kohė me nyje mjerane
sa keq me dhunė nga ti u dėrmova
por un si ndoj rreze e diellorisė dardane
mbi kafshime zbathur me ideal kalova
------------
gjarpijt kafshonin shum e me dhėmb tė gjveshur
vampirat me buzen plot gjak
disa mosmirnjohsa me buzen zgėrdheshur
e un me penden nė gji si bajrak
------------
kafshonte njeni e kafshonte tjetri
secili ma i zi ma djallė
sa gjarpri me radhė i riu her i vjetri
deshten tė mė rrxojnė mbi dhe e mbi zallė
----------
kafshim pas kafshimi e dikush si qenė e maqorr mė grrithi
dkush mė hoqi ndoj copė
qakaj e dhelpra e gjithfar urithi
pėrndjekja vazhdoj deri nė europė
-------
hanin pinin tė gjith nga gjak i imi
te zemra ime qė ishte si diell
donin tė hynin bollat e do gjarpij krimi
e vargu im bėrtiste deri n' qiell
-----------
gajaseshin shpirtvegjlit qė synonin karriga
karrierista shqopfolsa bizarė
ata qė mbarsue e pjell ishin nga e liga
qė veten e quanin shqiptarė
----------
nji numer ishte ky me do zemra zhgjyre
qė smundje kronike e kishin gjelozinė
disa kafshues ishin si atan pre ftyre
tė ma hanė tė gjallė deshten diturinė
------------
ku je o kopshti im tash ku je
se rruges drejt teje kam mbetė
akoma ka gjarpij neper kombe e fe
qė mė kafshojnė e nuk mė duan nė jetė
----------
andej kah ti jam nisur
andej shpresat i kam kthye
perse nuk mė mė del nė ndihmė a thue je molisur
se s'mirat me mė thye
--------------
Nga Autori Xhelal Ferizi
l-i -r-i-k-u-nė mėrgim
-------------------------

lirik
03-02-09, 15:18
Heshtjet i bėra fjalė
---------------

Nga autori i mohuar nėpėr vite
mėrgimtari Xhelal Ferizi
l-i-r-i-k-u-

------------------------------
Heshtjet nuk i lash tė heshtin
i bėra pushkė e plumb e jehonė
e shkela pa mėshirė s'mirziun morrin pleshtin
qė shtohej mbi dheun tonė
-------
heshtjen e bėra fjalė
e bėra pėrkushtim
e shėndrrova nė motiv valė
pėr dheun e kombin tim
---------
heshtjen nuk e lash tė heshtė
e bėra shekull kushtrim
e bėra pėr armikun heshtė
e bėra mbi dhe pėrmallim
--------
heshtjen e bėra bilbil
e bėra sy pėr gjithqkaja
e bėra me fjalė karajfil
art e bėra mbi maja
--------
heshtjen e bėra gjėmim
e bėra rėnkuese pėr zemra
e bėra heshtjen mallėngjim
seciles heshtje i dhash emra
---------
heshtjen e bėra top
e bėra mbi dhe barot
me heshtje edhe heshtja u ngop
heshtjen e bėra lot
----------
heshtjen e bėra bėrtimė
e shndrrova nė vargje elegjike
e bėra varg me rimė
e dritė pėr shpėrinė etnike
----------
heshtjen e bėra trimėri
e bėra portest nder shum fe
heshtjen e bėra bukuri
tė lulzoj me varg mbi dhe
--------
heshtjet i bėra flakė
i bėra gjithkah shkėndija
heshtjen e bėra shuplakė
pėr vesh kahdo hyn tradhtia
---------

heshtjet i bėra mi shpirtzoj ideali
mi ketheu kahdo nė romane
qė flasin ne varg djal pas djali
me gjuhė tė lashtė iliriane
--------
heshtjet i shndrrova nė apel
nė thirrje gjithkah kushtrimtare
tash yjet e dielli po del
me i pa si shėndrsin shqiptare
---------
heshtjet i ktheva nė thėnje hjeshie
i ktheva nė art e brum
nė kala me fjalė e bedena etnije
nė shegė qershi e agrum
-----
heshtjet i nxora nga fjala e lirsė
nga drita i bėra tregime
heshtje i bėra fjalė tė dashurisė
kahdo me lulzu toka ime
-----
heshtjet nuk i lash qė heshtin
heshtjet nuk i lash qė tė gjveshen
heshtjet i bėra me varg qė tė rreshtin
se shekujt me fjalė i deshten
---------
heshtjet nuk i deshti te heshtura epoka
as shkeujt e koha as moti
heshtjet le tė bėhen fjalė kshilla n' pėr koka
se shprehje etike pėr njerz i don zoti
--------
heshtjet nuk i lash me u tha kurr pa u nxe
heshtjet nuk i lash tė mos mbijnė
heshtjet i shqiprova kahdo pėr atdhe
si vargje lirike me yje le tė rrijnė
--------------
heshtjet i bėra novela e ese
i bėra romane e hartime
heshtjet i bėra ushqim ndjenje e bese
pėr ty oj etnia ime
--
heshtjet nuk i lash tė mbyllura n' katarre
nuk i lash heshtje pse deshten kurvat satane
heshtjet nuk i lash pa gojė porsi varre
por i vesha me fjalė nė tė bukur gjuhė nane
---------
heshtjet i shpirtzova me fjalė
per ty shqipėri etnike
ti mua mė ke djalė
un ty tė kam nanė qelike
----------------

Autori Xhelal Ferizi
l-i-r-i-k-u- shqiptarė nga Mitrovica Iliriane
..........................

lirik
03-02-09, 17:47
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Kush e vrau mjegullen
******************
Autori xhelal ferizi
--------------------
********************
Mjegullen
as loti as gjahtari
nuk e,vrau, mjegulllen
as
pushka
as topi
mjegullen e vrau,
dija e shkolla
mjegullen e vret
vargu,me dritė
arti teoria
poezia
dashuria
puna mirėsia
fjala
""""""""""""""""""""""""""

Autori xhelal ferizi
*********************
----------------------------------

lirik
03-02-09, 17:47
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Shpifėsija
**************

Autori xhelal ferizi
*********************
Shpifėsia do dė pėrmbysė njė ditė karaktere e frone
do tė pėrmbysė edhe tė jetes vleren
shpifėsia do tė pėrmbysė gjithqka ajo ėsht demone
vriteni shpifėsinė vriteni at satane misteren
***
kush e solli ate nga cila zezonė
nga cila e pa etikė knetė
shpifarakėt e sollėn thonė
pėr tė mos i lėnė yjet nė jetė
***
shpifėsija nga toka e qielli me rrėnjė duhet shkulė
bashk me shpifarakun
e vėrteta mbi glob duhet tė jet vulė
se gėnjeshtra na e prishi gjakun
***
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
************************

lirik
03-02-09, 17:48
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Hapi mbas kohe
**************

Xhelal Ferizi mėrgimtarė
********************

un ndjek e ajo ik
sa hap i vogėl i imi
un shtrėngo e ajo pik
mbi tė pakapshmin dijetarė shkrimi
***


sa do qė un mbrapa
i qepem me njė vrap e dėshirė
ajo ikė me tjerė hapa
e un mbetem mbas sajė me stėrmund i lirė
************************

Shkruar nga Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------------------

lirik
03-02-09, 17:48
Kur isha etja
--------
Nga autori xhelal ferizi Nė mėrgim
-----------------------
kur isha vet etja nuk mė shuat etjen o mosmirnjohse stinė
kur nuk kam etje nuk erdhėt fare
ju o kohra paskit lindur vetėm pėr greminė
mos qofsha ma i kohrave shqiptare
--------
kur isha vet etja sa mospėrfillse ishit o mizere
dhe msopėrfillse edhe sot jeni
mėkatin e keni treg ushqim ju nuk keni kurfar ndere
nė interesa ju pulson refreni
--------
rrėnjėn e paskit tė pa fytyrė
mosmirnjohse jeni fatale
ju njihni vetėm njė detyrė
temena ndaj tė huajve nė tė pshtirosur maskarade mėnyrė
e vyshkjen e luleve tė atdheut nė rrėnjė e petale
-----------
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
-----------------------

lirik
03-02-09, 17:49
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Deshta ta menquroj kohen
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
Deshta ta menquroj kohen dikurė
i dhash vula kėshillash me pi
ajo pastaj mė bėri gurė
nuk isha i kohes gjeni
-----

deshta ta menquroj kohen kopile

ajo mė dha si shpėrblim shpirtė rrudha

un i dhash menquri pa hile

ajo mė dha shekuj tė zi tė vulosur
nuk di tash un si i plagosur

kah ėsht e menqura shtegdalja ime

shpėtimtarja ime udha
-----------
Autori xhelal ferizi

lirik
03-02-09, 18:00
Karakteri i atyre qė heshtin ndaj padrejtesisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''
Krakteri i atyre qė heshtin ndaj viktimes
si quhet ajo fytyrė
a mund te quhen ata tė denjė pyes te gjitha notat e stines
pyes edhe secilen vlersuese pasqyrė
'''''''''''''
pyes edhe shekujt e motin
pyes edhe formimet e strukturen
e pyys ne qiell edhe te madhin zotin
pyes shteg kalimet e provimeve etike e ndjenjė uren
''''''''''''''''''''''
ato le tė mė thonė
edhe vet norma e etika
ata qe heshtin ne kohė ose dalin ne mbrojtje vonė
si ti quajm ata po pyes me sy kah hapsira e qiellorika

Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
03-02-09, 18:01
Vuajtja mizore
------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------
Nnji dit pasi shpėrtheva nė mėri
vuajtjen e kėrkoja pėr ta vra me armė nė dorė
nuk kisha ma mėshirė nė qelizė as dashuri !
isha nisur nė kėrkim me mund zvarras kėmb e dorė
............
thua se nė gjak as nji qast nuk e kisha ndryshim sa nji lėvizje n' qerpik
i mllefosur po vrapoja duke shikuar her mbas here nė shekuj nga pas
vuajtjen e quaja tė njerzisė armik jetik
vendimmarrės i pa luhatur kahdo vrapoja ta vras
--------------
dhe grryeva kahdo edhe nė varr e nė gurė
nė kėrkim tė shkaktares kahdo pėr ta gjetė nė tė sajė fole
humnerave tė lotit e nė udhkryqe e tėrthuer
nė zanafillė e rrėnjė ku ėsht le
------------
me vete e kisha secilen arsye
armė e kisha qėllimin
dėshmi shekujt mbi te qė jan thye
vetvrasjet e shumta e pendimin
-----------
vrapoja kahdo me synim
po grryeja nė kėrkim tė sajė
nė dėnesjet e mia dhe tė kombit tim
nė planetin plot dhimbje e vaj
-----------
doja ta vrisja at skėterrė llahtare
kush e polli vuajtjen enigmen e qortoja ?!
dhe qeshen me mua shikimet lojtare
kur un kah caku nė veprim vrojtoja
----------
u tallen shekujt me mundin tim !
mė than ajo kahdo buron !
mė than do sy qielli mos ec ma nė kėrkim
se vuajtja jeten pjeston
--------------
se ajo gjithkund ka fole
nė gjene nė gjak e nė shpirtė
ti armė aq tė forta nuk ke
nuk vritet aq leht kjo akull ngrirtė
----------------
nuk shuhet aq leht nuk coptohet
ky akull nga ferri ka mbi i katranit
njerzia prej sajė nėpėr shekuj ankohet
ti je pjesė e sajė o i biri i ilirianit
-------------
kėshtu mė tha e mė la pa shpresė
arma mė ra pėr dhe
u ringrita do luftoj deri sa tė vdes
pėr ringjallje e ringritje mbi dhe
---------------

Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
03-02-09, 18:02
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ah un njeriu
-----------
Xhelal Ferizi autorė
------------
ah un njeriu me shum pėrbėrje karbon
mė shkrijė o fillim lot siq mė ke nisė
mjaft ma lojra tė larmishme nė emocion
se mė vrau loja e dashurisė
--------------
mė vrau mė lodhi loja e pa fund e jetes
nuk dua tė jem ma karbon
mė bėn kėrcyell e lule tė fletes
mė shpalos aromėsisht si lule nė emocion
---------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------------

lirik
03-02-09, 18:02
Dil nga guri
-----------
Autori Xhelal Ferizi
----------------
dėshmi kohore dil ma tash nga guri e dėshmo

mos rri ma si heshtje fol kush kohrat i shthuri
gjithmonė si heshtje mos rėnko
fol e mos rri ma nė guri
----------
tė kėrkon vet vula e shekujve e dėshmija
na e pėrshkruaj porten e shthurjes kush e hapi
si erdhi me maskė p'shtirėsijė
e nderit e beses mbi dhe ju ndal vrapi
----------------
kush e solli kėt mashtrim e rrenen si fe
e fryt e quan kėt mbjellje
na thuaj kėt tugosje kush e voll mbi dhe
si quhet me emer kjo pjellje
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
03-02-09, 18:03
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos mi merr ėndrrat e bukura
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------
Mos mi merrni ėndrrat e bukura o ju kohėra mohuese
pėrbuzjet qė i keni tė ngushta aleate
e ju epoka shkelėse shėmtuese
qė mė doni si q yqe nate
----------------
un nuk jam gjithmonė vetėm loder
as zemer e quajtur vegel as mjet
un jam nji shpirtė sa njė kodėr
un jam ėndėrrimtari vet
------------
nuk jam un fije e thatė as kokė e luhatur e kallirit
mos prej me draper pa ja nda si korrėtare
o kohė un vij i ringjallur prej hirit
un jam i biri i shkrumbeve shqiptare
--------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------

lirik
03-02-09, 18:04
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tė dua
----------
Autori Xhelal Ferizi
---------------
kur e mata fjalen tė dua
mė doli e gjerė sa deti
qielli e toka u gėzua
mė doli nė madhsi planeti
----------
kjo fjalė paska shekuj ndjenja nė emer
sa tė mėdha sa magjik bardha jan kėto fjalė sherbete
tė dua tė thuash me zemer
tunden malet me dete
-----------
ringjallen qelizat e meterjes mbi dhe
edhe akujt shkrihen nga e sajė dashuria
ajo ėsht ma e bukura ma e shejta fe
kur del nga kullimi e mirėsia
----------
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
03-02-09, 18:07
Un nuk jam sizif o behare
------------
Xhelal Ferizi autorė
-------------
un nuk jam sizif o behare
mos mė sjellni mėkatė e mėrgim'
mos mė hudhni si nė kazino mbi zare
si humbsin prore jetim
--------
Un nuk jam sizif o kohė pse mė dėrgon rrudha
brengat pse mbi mbjellė nė ballė
o shekuj ku ėsht e imja udha
tė mos vdes nė udhkryqe me mallė
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------

lirik
03-02-09, 18:08
Pėrse nuk mė deshte kohė?
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
pėrse nuk mė deshte o kohė?
mua qė nuk linda nga bloza!
pėrse me pi mė dhe moh?
e jo aromė nga mimoza!
-----------
pėrse kur un pėr ty ju fola idealeve?
pėr ty ju kam folė ėngjėllsisht karajfilave
nė gjuhen magjike si e zogut si cicėrimė maleve
ligjėrueshėm si kėnga e bilbilit
--------------
e ti mė braktise pa mėshirė!
thua se un pėr ty isha rrėnuese stuhija
pėr mua nuk pate mėshirė!
as ti as e imja etnija!
-----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------

lirik
03-02-09, 18:08
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Nėse mė shihni duke vrapuar
-----------
Autėrė Xhelal Ferizi
------------------
Nėse mė shihni duke vrapuar
trup arave e livadheve
me vrap
me globin ndėr duar
keq mos mendoni
e mos harroni
ju thuani muzave bukurive mirėsive sorkadheve
se globin nga rreziqet po e shmangu pėr ta shpėtuar
nga qakaj ujq e s'mirėzi
se nė ideal jam i dashuruar
gjithqka qdo tė keqe mbi te do tė fshij
besoni vrapit tim tė pa djallzuar
besoni tim mirė qėllimit
do ta fshij pabesinė aty
me rrėnjė do i a shkuli
egjren kahdo tė krimit
e pastaj
qetėsisht
do ta krehu leht me shpresa do ta nxejė
mandej
mbi hapsiren e gjerė mirėsisht do ta kthej
por dua njiher tė dal me glob ne duar

un dua tė dal
pastaj
nė fushen e gjerė me paqe
me globin nė duar
ti anuloj nga aty ngatrresa e gjaqe
me penden time misionare
e me gjuhen ebukur shqiptare
me ngjyren e sajė shpirtkulluar
ta lėmoj pastaj e tė mbjellė mbi te manushaqe
ta pėrkdheli nė te suksese duke e uruar
leht duke e pėrkdhelė
leht duke e lėmuar
do e shartoj me urtėsi
do i jap ringjjallje me pi
do i jap njė zemėr tė mirė
njė bashkim popujsh nė punė
nė miqsi e pa dhunė
do tė ia mbjelli urtėsinė
do i kpus pranga e zingjirė
ku e kan lidhur shum satan
intrigant mizorė kriminel aktorė tė zi demonian
do i mbjelli pastaj fiq e shegė
nuk do e lė qė koha mizore ta djeg
pastaj do e mbushi me mėshirė
me bukuri nė secilin adet
me fidanin ma tė bukur qė rritet
qė do tė quhet sinqeritet
do e mbushi plot vyrtyt
me ndjenjė dashurie do ja mbushi sytė
pastaj nė hapsirė
do ta lė tė lirė
do ta bėj shkollė
dije mendjehollė
e me dashuri tė lehtė puhije
mbi fusha e male e pyje
nė mes dielli e hane me yje
do ta lėshoj tė lirė
tė endet me plot mirsi e gėzim
pa lot
tė mbushet me plot mėshirė
pa masken e pshtirė
pa kohen e ligė
pa dhunė e krim e gjak pa intrigė
di ia largoj bizarė mizorė vampir djaj e shtrigė
me besė nė tė madhin zot
me plot engjuj tė mirė
tė mos digjet ma nė luftra e barot
tė quhet botė e mirė
kahdo nė fushė e mal
tė quhet e lirė
paqen ta ket ideal
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------Tė nderuar bashkatdhetarė
pėrmirsim pėr shkak tė disa gabimeve
-------------------

lirik
03-02-09, 18:09
Nėse vuajtjen e quaj etni
---------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
Nėse vuajtjen etni e bėj me emer
nėse ate e quaj barbare
nėse e quaj tė pa shpirtė tė pa zemer
nėse e quaj tinzare
--------
dijeni nė thelb qdo arsye
ajo ka shkelė mbi shqiptarin
pa mėshirė sa shpirtrat ka thye
ajo bashk me gjahtarin
--------
ajo buroj nga armiku
ajo u nxit nga mizori
qiellit ju lag neper sghekuj qerpiku
ajo shpirtin na e nxori
----------
ajo me emer e zezė le tė quhet
e me komb le tė quhet vampire
mbi dhe me gjurmė le tė shuhet
se s' na u nda qė nga kohrat ilire
-------------
ajo ma nga qielli ynė tė mos pikė
as tė mos mbij mbi tė shqipes dhe
larg pėrtej globi kahdo le tė ikė
tė mos duket nder kombe e fe
----------------
Autori “Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
03-02-09, 18:10
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Nėse mė shihni duke vrapuar
-----------
Autėrė Xhelal Ferizi
------------------
Nėse mė shihni duke vrapuar
trup arave e livadheve
me vrap
me globin ndėr duar
keq mos mendoni
e mos harroni
ju thuani muzave bukurive mirėsive sorkadheve
se globin nga rreziqet po e shmangu pėr ta shpėtuar
nga qakaj ujq e s'mirėzi
se nė ideal jam i dashuruar
gjithqka qdo tė keqe mbi te do tė fshij
besoni vrapit tim tė pa djallzuar
besoni tim mirė qėllimit
do ta fshij pabesinė aty
me rrėnjė do i a shkuli
egjren kahdo tė krimit
e pastaj
qetėsisht
do ta krehu leht me shpresa do ta nxejė
mandej
mbi hapsiren e gjerė mirėsisht do ta kthej
por dua njiher tė dal me glob ne duar

un dua tė dal
pastaj
nė fushen e gjerė me paqe
me globin nė duar
ti anuloj nga aty ngatrresa e gjaqe
me penden time misionare
e me gjuhen ebukur shqiptare
me ngjyren e sajė shpirtkulluar
ta lėmoj pastaj e tė mbjellė mbi te manushaqe
ta pėrkdheli nė te suksese duke e uruar
leht duke e pėrkdhelė
leht duke e lėmuar
do e shartoj me urtėsi
do i jap ringjjallje me pi
do i jap njė zemėr tė mirė
njė bashkim popujsh nė punė
nė miqsi e pa dhunė
do tė ia mbjelli urtėsinė
do i kpus pranga e zingjirė
ku e kan lidhur shum satan
intrigant mizorė kriminel aktorė tė zi demonian
do i mbjelli pastaj fiq e shegė
nuk do e lė qė koha mizore ta djeg
pastaj do e mbushi me mėshirė
me bukuri nė secilin adet
me fidanin ma tė bukur qė rritet
qė do tė quhet sinqeritet
do e mbushi plot vyrtyt
me ndjenjė dashurie do ja mbushi sytė
pastaj nė hapsirė
do ta lė tė lirė
do ta bėj shkollė
dije mendjehollė
e me dashuri tė lehtė puhije
mbi fusha e male e pyje
nė mes dielli e hane me yje
do ta lėshoj tė lirė
tė endet me plot mirsi e gėzim
pa lot
tė mbushet me plot mėshirė
pa masken e pshtirė
pa kohen e ligė
pa dhunė e krim e gjak pa intrigė
di ia largoj bizarė mizorė vampir djaj e shtrigė
me besė nė tė madhin zot
me plot engjuj tė mirė
tė mos digjet ma nė luftra e barot
tė quhet botė e mirė
kahdo nė fushė e mal
tė quhet e lirė
paqen ta ket ideal
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------Tė nderuar bashkatdhetarė
pėrmirsim pėr shkak tė disa gabimeve
-------------------

lirik
03-02-09, 18:11
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
I than disa smirzi nji her nji poeti
--------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
i than do smirzi njiher nji poeti
ti nuk je poet
dhe poeti foli vet me veti
thirri tokė e dhe e det
---------
dhe i tha tha dheut te zi
e detit e tokes pse
pse po krijon smirzi
si sot si neser si dje
---------
Autori Xhelal Ferizi
------------------

lirik
03-02-09, 18:13
-----------------
Ju qė jeni mohues
---------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim-
---------------
un e di se si quheni ju
nga e keni origjinen
emrin e keni pleshta tė poshtėr a jeni duke ndėgju
ju nga sikilja e keni kaptinen
----------
emri juej gjeloz smirėzi ėsht prore
kodi i juaj ėsht smira e zilia
ju jeni fara e prishur djallėzore
nga ju qanė toka dheu e etnija
----------
ju prejardhjen nga bloza e keni nga katrani
nga tė ferrit therra e murrizi
kur dielli flet pėr nji djalė nji soj iliriani
ju vdisni nga smira vetėm pse gjallė ėsht xhelal ferizi
--------
ju nuk ja deshtėt nė pulsim poetit as nji damarė
nė fund tė botes tė humbur gjithmonė e doni
ju jeni morra rriqna pleshta mercenarė
uritha jeni ka vesi e zakoni
---------
ju jeni tė vegjėl me zemra sa zemra e morrit
shizofrene e keni gjelozinė
ju jeni shpirti zemra e ndjenja e vorrit
qorre e keni ecurinė
-----------
ju jeni tė tillė se jeni nga gjaku i vampirit
nga bloza e pshtyma e tij keni ndėrtua ndjenjat tuaja bizare
ju nuk e doni xhelalin pasardhsin e ilirit
qė shkruan vargje tė kulluara shqiptare
---------
ju i doni vetėm jargėt e djallit
i doni pshtymat e padronit
nga ju rėnkon dheu gurė e toka e zallit
ju jeni tė bijt e demonit
--------
katila jeni shpirtkqi e rezila
jeni bastard iriqa e cinik
ju nuk doni mbi dhe me mbi karajfila
si thnegla jeni n' kaqik
----
Ju nuk shquheni mbi tokė pėr kurfar aftėsije
as zotėsi nuk keni mbi dhe
ju jeni me tru sa mushkonja e me dije
nuk keni ju komb as fe
-------
mohimi ėsht prore ajo buka e juej
me e shkelė me e perbuzė gjithmonė shqiptarin
ju pini gjak morri por jo lang e ujė
ju zot e keni dinarin
----------
ju e mundohni talentin me e tha
mundoheni me e humbė sa ma larg nga trolli
ju jeni kopila ju ka pjellė ndoj shkja
e djalli nga barku ju volli
---------
por ju kaqik vogel zemer vogel jeni
nuk vini as te themra e poetit
e din qielli e toka mbi dhe ju kush jeni
e un jam i biri i vullnetit
---------
ju as dy vargje nuk dini poetike me i thurė
ju nuk keni dije as nderė e as fe
ju e keni zemren me katran e gurė
e damarėt akull e borė pėrmbi dhe


kopilat e rruspijave me lavire hingirizin
me pėrqeshė zanatė jan kan si gjarija
ata e mohuan poet xhelal ferizin
por kurr se mohon etnike nėnė shqipnija
---------
AUTORI XHELAL FERIZI
................................................

lirik
04-02-09, 06:03
Tė jesh i menqur sot
'''''''''''''''''''''''''''''''
tė jesh i menqur sot
ha ha ha
po qeshi me cinizėm me ironi
pėr qfar mendje bėhet fjalė o kohė
mendjen ta krypė koha me lot
tė len si peshkun mbi zallė tha
vraje kėt kohė o zot
tė jesh i menqur sot kur ekzistojnė vetem disa shtigje
tė vrasesh veten
tė shkelesh mbi parimin
tė anashkalosh te verteten
tė puthesh me krimin
tė servilosėsh jeten

me pudrosje kurvėrie e maske
tė duash kuleten
apo me vrap pas brryli e llase mbas skilje e laraske
tė pėrbuzėsh artin
tėbėhesh pėrzierje njeri menquri bishė
tė dukesh me fe
e me at fjalim te zjartin
tė dukesh
sikur njeh fe gjami kishė
vrapo e vrapo e vrapo
deri sa cakun nė kėto pshtirosje ta arrijshė
e nese ne ket pezhgve mbijeton menquria
ti do te jesh nga koha zjgjyre
i nderuarai i dekoruar
nga zgjyro kohėdiplomacia
menquria sot
ose ne pezhgve te zezė digjet
ose shkelė mbi etiken e ligjet
po qeshi prap me cinizem e ironi
ha ha ha
pseudo liri pseudodemokraci pseudobarazi
ptuuuuuu he kohėe poshter
po thot menquria
e her po tė puthė
her po tė pshtynė
e stėrvuajtur e stėrmunduar
e plakur para kohe me thija
sot menquria ėsht viktimė e vonė
kur gjeniale ėsht kohė rruspija
kur nuk ka shpėtim e as nji lloj ma revolucion
kur e vertetė nuk ėsht demokracia
kur feudali i paskurpullt ma i zi se qdo demon
me maskė del e duket i bukur thua se e polli liria
e jeten mbi dhe e shkreton
sot menquria
viktimė ėsht
ajo ėsht parakohee plakur me thija
ajo nuk jeton por mbijeton
se e mbulon kohė hieja
kohė triumfuesja rruspija
'''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 06:19
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Me gojen plot vampirizėm
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
me gojen plot vampirizem ne mbrendi e nga jasht te pudrosur
po dalin fjalimgjijtė nėpėr botė
kohen duke e sakatosur
e sjellin pamėshirėm nėn rrotė
''''''''''''''''''
ata premtojnė bukuri
varret i mshefin thell
qajnė si aktorė me masken plot dashuri
djalli kahdo po i mbjellė
''''''''''''''''''
vriti o kohė mbi dhe
se pėrndryshe nė pėrjetsi ty tė vranė
shpėto o kohė kombe e fe
se globin fjalimgjijtė ta thanė
'''''''''''''''''''''''''
Autorė Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

lirik
04-02-09, 06:27
Eksperiencė
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
mos lind nėse nuk tė puthin shekujt e tu
e djersen e ballit ta mohojnė
mos lind se fundin me zhgėnjim sivulė ke per ta mallku
mos lind nese kohrat meriten nuk e dojnė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mose lind vetem me qa
neper vetpyetjet pse
lind nėse kuptim ka
si sot si neser si dje
''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 07:02
Kohrat e shėmtuara nė garat pėr mis
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
na paskan organizuar edhe gara pėr mis kohrat e shėmtuara
dhe e ftuan edhe kohen e bukur nė at pshtirosėse garė
aty ishin edhe komisionet e mallkuara
dhe demoni i pa soj sundimtarė
''''''''''''''
Kur hyri aty bukuria
ata e priten nė konkurim me buzė djalli zgėrdheshur
filloj pastaj tinzėria
nė komision ngadal pėr ta gjveshur

''''''''''''''
ata i dhan kercnim kozmetik kohes se bukur me pi
i qeshen disi me lajka te perziera me kercnim
me armė dinake filluan me u zgėrdhi
e lan dhunshem nė anashkalim
''''''''''''''''
qė rrezet mos ta zbulojnė
nė vyshkje e lan nė errsirė
shėmtinė qė ta triumfojnė
tė duket kjo shum ma e mirė
''''''''''''
e lan te fundit nė garė
bajat e tė pakuptim
e i dhan vendin e parė
kohės sė quajtur shėmtim
''''''''''''''''''
e lyen me heshtje errsirė e mbulesė
e qiten nė cep te njė skutė
dhe doli kohė shėmtija e pa besė
mis kohė ma e bukur e ma e butė
''''''''''''''''''''
se kohes shėmtim ja veshen ma tė bukurin zgėrdheshėsh mashtrimin
e kohen e bukur dhunshėm e veshen me helm
me buzqeshje tė rrejshme kohes sė shėmtuar ja veshen aktrimin
te bukures i ranė pamėshirshėm shqelm
''''''''''''''
pasi me lajka nė kurthė gare e kishin ftuar
pasi e kishin trajtuar me zgerdheshje e kėrcnim
larg skene e kishin debuar
qė koha e shėmtuar nė skenė gjat tė rrin
'''''''''''''''''''
kohen e shėmtuar bukur e pudrosen
me rrena e quajnė pikturė origjinale
te bukuren nė pėrjetsi po thuejse e sakatosen
o shekuj o shekull padrejtesinė ndale
'''''''''''''nuk e kishin ftuar kohen e bukur qė tė ja japin medaljen e parė
as vendin e parė nė binė
e kishin ftuar pėr ta shkelur se ishin tė shėmtuar hileqarė
e per ta lidhur nė heshtje sio robinė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi ne mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''

lirik
04-02-09, 07:20
Nuk dua ma as tė piku si shi mbi kėt glob
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
tė vdes e tė ringjallem sa her do natyra pasi tė kem jetuar me rropatje
tė me qelbet trupi si i vdekur e i ringjallur pastaj
pasi tė kem derdhur lot jete her nė gaz her nė vaj
nė njė far ure kalimi tė quajtur jetė me stėrzgjatje
'''''''''''''''''''''
tė shėndrrohem pastaj nė substancė tjeter pasi tė harrohem
kur natyra tė ket pėr vete nevojė
nėpėr atmosfera tė avullohem tė tjetėrsohem
lojė me trupin tim vetėm lojė
''''''''''''''''''
pėr nevojat e tua natyrė
her mė shėndrron nė gjak her mė shėndrron nė shi
mė ndrron nė substanca nė kohra e fytyrė
por un nuk dua mbi kėt glob tė piku ma as si shi

'''''''''''''''''''''
Mjaft ma me kėt lojė
neper trajta kohra e breze
nuk dua te jem her trup e her plojė
mė bėn tė pėrjetshme gėzim fati rreze
''''''''''''''''
dua tė jetoj prore
i qeshur e i pa prishur n' prjetsim
nuk dua neper ndrrime kohore
tė jem i pėrhrshmi ndryshim e trajtim
''''''''''''''
prandaj nuk dua ma tė piku
mbi dhe as si shi e as si lot
dua per gjithmonė te iku
trajtė nuk dua te jem pėr botė
'''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 07:34
Mė ftuan njiher nė nji promovim tė pseudo madhėshtisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mė ftuan aty disa aq shum tė fryrė
mė dhan nji vend nė binė
kur i shihja sa pseudo madheshtorė dukeshin nė fytyrė
penda mu bė akull e huaj robinė
''''''''''''''''''
mu duk sikur u zu rob ne duar te tyre
penda ime e lirė
o zot secili dukej qfar pseudo fytyre
secili ma pseudo ma i pshtirė
'''''''''''''''''''
dhe ndejta si ne gjemba ne at kuvend
aty po shitej lavdija
secili me fjalen rend e pa rend
shihej e tyre shėmtija
''''''''''''''''''''
penda nė vesh mė pėshpėriti
mė tha pseudo e teatra e maska kurr mos mbjell
se tė vret secili shekull me tha e gati mė bėrtiti
mos kėtu mos mos vjell
''''''''''''''''
kuvendi i vetlavdisė u krye
un gati po vjellja nga neveria
penda gati mu thye
por qeshja disi nga detyrimsia
''''''''''''''''
kur dola tugu nga neveria me shperthej
maskat tugun ma kishin nxitė
as koken ma kah ai lavd pa mbulesa nuk dua ta kthej
dua nga dielli i vėrtetė me u rrezitė
''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal autorė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 08:51
Engjull misterioz
'''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''
Sa tė bukur fjalene gjete
qenke vet diagnistika
magjike qenke qels'tare gjetjesh neper tokė e dete
qenke vat mjeshtorja magjika
'''''''''''''''
si mė gjete nė diagnozė
ti qenke speciale nė kėrkim
mua kohrat e perziera sheqer e blozė
mė bėnė mister nė ndertim
''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
l!i!r!i!k!u! misterioz robi i zanun nga mergimi
'''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 09:03
Krymbat mbi tru
'''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
krymbat mbi tru tonin do tė hanė
ky ėsht shpėrblimi i perendisė per tonin shėrbim jetik o njeri mbi dhe
kėt fat perenditė na e ndanė
ushqim krymbash vdekatarė per ta tė jemi ne
'''''''''''''
ata hanė pastaj sa tė munden
si kafshėrisht duke u qakerdisur per ushqim
e eshtrat e ton as mishi nuk lekunden
ata na hanė me kafshim
'''''''''''''''
dija jonė neper krymba shperndahet
edhe intelekti e njohuria
ky ėsht fundi ynė prandaj penda ime qahet
se tallet me ne perendia
'''''''''''''''''
un qajė prandaj me varg
e ju asnjiher nuk me ndjeni
ju ftoj per vetedije nga larg
por koken nga vargu ju s' ktheni
''''''''''''''''''
me ne tallet koha e mundi
te krymbave do te jemi nė tė tyren gojė
truri nuk do mbetet mbi dhe asgjė kundi
jeta ishte nji lojė
'''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 09:13
Q' mė duhet dashuria
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
q'mė duhet dashuria kur ajo mė bėn tė qajė
ajo nuk duket hapur tė shihet si pasqyrė
ajo edeh gurin mund ta ndajė
kur nė trajta ndryshohet e nė menyrė
''''''''''''''''
q'mė duhet dashuria kur vetem ndjehet e nuk shihet
kur din aq fort me gjymtue
ajo nuk hahet as nuk pihet
po vdekėsisht mundet me t' shterrue
'''''''''''''''''''''
ajo mund te jet e mirė
nėse mbi glob myk nuk ka
por ne kohen qė tė rrethon e pėshtirė
mundet per te gjallė me tė tha
'''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 09:23
Kohrat kahdo ma drejtojnė penden
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
kohrat kahdo ma drejtojnė penden time
neper udhė gjarprore e krokodile lakohem
kur kaloj neper do shtigje plot krime
un me penden time agresivizohem
'''''''''''''''''
kur ndeshem me shtigjet plot hile
penda ime ato i demaskon
nuk ėsht ma cicėrimė bilbile
ajo lufton me demon
'''''''''''''''
ju do te thoni pse
do te habiteni porore
si sot si neser si dje
kjo pendė plot qudi misterioze lakore
'''''''''''''''
se kohrat fajtore jan
a e keni pa kur kjo takohet me kohen e mirė
e imja pendė bėhet gjan
me vargun bilbil tė lirė
''''''''''''''''''''

ky ėsht misterioziteti
dijeni o kureshtarė
se penda ime si deti
ruan margaritarė
''''''''''''
mos pyetni ma si e pse
po e dini tash sekretin e sajė
si sot si neser si dje
kjo u ndesh me gzim e me vaj
''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 09:34
Po vetknaqeshin
''''''''''''''
po vetknaqeshin te vetknaqurit ne vetknaqsi
askush nuk po ju binte ne fije
si si
po vetknaqeshin kėta tė pa knaqsi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 09:53
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un e kam pa e kam prekė djallin e zi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un e kam prekė me dorė djallin e zi
e ju ndoshta nuk mė besoni
edhe kam qeshė me te kam ngritė dolli
po po ai ishte vet demoni
''''''''''''''''
po po edhe me dorė e kam lmue
po tė jeni tė bindur
un di edhe me ua pėrshkrue
demoni dukej si njeri i lindur
'''''''''''''''''''
un edhe doren atij i kam shtrengue
ai kishte edhe gojė
me te pa djallzi kam kuvendue
e ai te vente ne lojė
''''''''''''''''''''
ai lakohej e thyhej e drejtohej perseri
ai perdridhej e zgerdheshej
ai dukej me mish e me gjithqka si njeri
por si djalli ne shpirtė gjveshej
'''''''''''''''''''''
un e dija se e kam prekė
sa qudi filozofike
me e puthė e me e lmue demonin e mos me vdekė
qfar bote specifike
'''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 09:53
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse un nuk jam ma dashuria
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nėse un nuk jam ma dashuria
fajtore ėsht shekulli i zi
dhe pabesia
dhe e tredhura mosmirnjohse mjerani pshtirėsi
'''''''''''''''''''
nėse un nuk jam ma dashuri
fajtore ėsht koha qė gjithqks djeg
labili egoja e qasti mendjelehtė i zi
qė shekujt i len pa shteg
''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 10:10
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kam Luftuar Njiher Me Fjalen
----------------------
Xhelal Ferizi
--------------------
U Bėra Njiher Diktatura
Dhe Mora Shkopin Nė Dorė
Luftova Me Fjalen Dhe Nėn Thundėr e Vura
Deshta Ta Plasi Mbi Borė
-------------------------
Dhe Gati Frymen Ia Ndala
Mendova Thash Ta Ndaloj
Por Fjala Mė Doli Si Vala
Qė Shekujt me art i Mbuloj
---------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
04-02-09, 10:10
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Fjala nė gurė
-------------

Shkruan xhelal ferizi
-------------------
ma kishin mbyllė nji kohė fjalėn nė gurė
e vrapova pėr ta lirurar me shekkullin e quajtur shpėtim
fjala pastaj mu bė gur mbi gurė
mu bė liri
lulzim ringjallje bukuri
mė bė atdhe
rignjallje dashuri
mu bėbė art
besė qelik
therrė pėr armik
lule pėr mik
mu bė murė
pastaj lidhse nga ylli nė yllė si urė
nga jeta nė jetė
fjala e ime me lot dhimbje
me ngjyrė nė pėrbuzje shtegtim e kėshilla
do tė bėhet vulė lulzimi e ere
do tė bėhet urė
shtizė shqip pėr atdhe e flamurė
----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik
04-02-09, 10:25
Eh mikesha ime
''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
eh mikesha ime
nga shkurtpamėsia e cektesia jote
e dhe qellimin madhorė
pėr nji hiq tė kėsaj bote
pėr njė zero i dhe plot miliona
sa keq me pėrlote
ti nuk je ma dritė e qellimeve tona
mbete me hiqin e ksaj bote
''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 10:37
Kur un ju kam thėnė mbajuni pėr qeliku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''
kur un ju kam thėnė mbajuni pėr qeliku
mbajuni pėr fuqie
e jo pėr hiqi e armiku
mbajuni per diturie e syqeltėsie
'''''''''''''
ju nuk e dėgjuat kėshileln e fjales time
as tė pendes as sot as dikurė
vuani tash nė copa e thėrrime
heshtni si varret me gurė
''''''''''''''''
kur un ju kam thėnė kujdesė nga stuhija
se kjo qetsi ėsht mashtrim e qast
ju qeshnit me kėshillat e mia
se kohen e kishit rast
'''''''''''''''''
qeshnit edhe me vargun tim
ftofshėm mė keni shikuar
kur erdhi koha e mbi ju ra me pėrvlim
ju kot mė keni kėrkuar
''''''''''''''''
e sot prap keni ra nė nji tjetėr lojė
sa tė quditshėm jeni
prap do tė ju vjen ndonji tjeter plojė
mos mė kėkoni ma se nuk do t ė mė gjen

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 11:55
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Burgu
-------------
Nga autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
-------------------------
Sikur Tė Kisha Tė Gjitha Gjuhėt Qė FLasin
Tė Shpendve Tė Bimve Tė Materjeve
Dhe Tė Tė Gjitha Kohrave Shekujve Stinve qė Bėrtasin
Dhe Tė Gjith Artet thelbsore Tė Shprehjeve
------------------
Ndoshta Ndonjė Spjegim Tė KiSha Dhanė
Pėr Ty Me tė Nxjerrė tė shprehur Nė Arenė
Sikur Tė Njihja gjithqkajen Diell e dhe e Hanė
Dhe Lotėt E Botės e Rrėkenė
----------------------
Do Tė Spjegoja Un' Ty
Sikur Tė Isha i dhimbjeve Muzikolog
I Tė Gjitha Instrumenteve n' mbrendi me' hy'
Me Notat E tyre n' Dialog
---------------
Mandej n' Monolog dhimbjet Me i Kthy
vuajtjet Un Me U Bė' e un fjalorė vuajtje ato ata
Tinguj vuajtjet Nėpėr Shpirtė tė tyre me Hy
Me Shkri Qdo Fjalė Kah Ka
----------------
At'her Ndoshta vuajtje'Formulen
Me Tinguj Tė Veglave Botrore
E Dhimbjeve Me U Marrė Ah'shekujpasthirrmsisht Vulen
Menquritė vuajtse tė' stinve llahtaro burg shkollore
-----------------
At'her Ndoshta me shekuj'dhimbje Diqka
Do Tė Kisha Pėrshkruar o Tmerr
Nė Ty ėsht Ajo Qė Quhet Gjithqka
Qė Mbjellet e Trishton Si Ferr
-----------------
Ku Ta Marr at Gjuhė Ku Ta Gjejė at Shkrim
Kush Mund t' mė Ndihmoj ah Nė Kėt Mision
Ah Ti Je Llahtarė Ti Nuk ke Spjegim
Lahuta As Vajtimi Nuk tė Imagjiinon
---------------
Ku Ta Gjejė Nji Gjuhė tė tė Gjitha Fletve
Qė Dijnė me vajtu kur thahen vjeshtore
Ku Ta Gjejė t' Plagosur Nji Shpirt;n'jetė tė Jetve
Nji Mėrzi t' Papėrshkruar n' Mote Shekullore
-----------------
Ndoshta Me Kto kob tmerr Vyshkje
Nė kėt shekuj 'gjėmim ' Gjuhė tė' kisha zbėrthy
Analiza e mjerim ankth lot' vdek ''' ndryshkje
Qė ferr'tarisht katranisht me gjasė t' Spjegojnė Ty
-------------------
as ather nuk e besoj
se duhen shum gjuhė shpirti e ligjėruese varre
se edhe me ekuacionet ma tė zeza sikur tė gjėmoj
nuk di si tė shprehem me leksik tė zbrazem ksajė tmerr barre
-----------------
nuk ekziston shprehje a' e' shihni pra askund
as nė materje as me huazu ndėr demon
burgu ah sa i zi ėsht ky ferr stėrmund
asnji gjuhė mbi dhe dot nuk e spjegon

---------------------

Ah,,se Ti Nuk Je Gjuhė Qė tė Merr Kush Vesh
As Vet Vuajtja Qė Ti Pjellė e Ke
Ti Je Palca e Vuajtjes qė me ferr e veshė
Qdo Gjė Pėrmbi Qiell' n' Pėr Gjithsi e dhe
-------------------


Xhelal Ferizi Autori I Vargjeve Me Titull Burgu
---------------------------------------------
Autori afro tridhjet vjet JASHT ATDHEUT
XHELAL FERIZI NGA MITROVICA E KOSOVES
KONTAKTI ME AUTORIN
[email protected]
------------------------------------------

lirik
04-02-09, 11:58
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Hapi drejt hiqit
*************

xhelal ferizi autorė
******************

kur u linda hapin e qita drejt jete
kur u rrita u nisa drejt vleres
tash po flas vet me vete
a thua me hap shkoj drejt pleqėrisė sė mjeres
e mandej kapitulli i fundit tė kėsajė kalimtarje flete
vdekja dhe varri
shėndrrimi pastaj nė hiq
sikur tė mos isha mbi kėt dhe
eh jeta dhe hiqi
tė mbulojn pastaj kohrat e harresave
shekujt qė ndėr ta ma nuk je
tretesh si lėngu i fiqit
thahesh
eh jetė
a thua po shkoj drejt hiqit
drejt psehes nė pse
sa qudi vėrtetė
si nesėr si sot si dje
hiq
mund
fund
gjithqka pėrsėri hiq e dhe
nga jeta nė jetė
pse

Autori xhelal ferizi

"""""""""""""""""""""""""""""""""!

autori xhelal ferizi

lirik
04-02-09, 11:58
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Kush e vrau mjegullen
******************
Autori xhelal ferizi
--------------------
********************
Mjegullen
as loti as gjahtari
nuk e,vrau, mjegulllen
as
pushka
as topi
mjegullen e vrau,
dija e shkolla
mjegullen e vret
vargu,me dritė
arti teoria
poezia
dashuria
puna mirėsia
fjala
""""""""""""""""""""""""""

Autori xhelal ferizi
*********************
----------------------------------

lirik
04-02-09, 11:59
Pėrse nuk mė deshte kohė?
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
pėrse nuk mė deshte o kohė?
mua qė nuk linda nga bloza!
pėrse me pi mė dhe moh?
e jo aromė nga mimoza!
-----------
pėrse kur un pėr ty ju fola idealeve?
pėr ty ju kam folė ėngjėllsisht karajfilave
nė gjuhen magjike si e zogut si cicėrimė maleve
ligjėrueshėm si kėnga e bilbilit
--------------
e ti mė braktise pa mėshirė!
thua se un pėr ty isha rrėnuese stuhija
pėr mua nuk pate mėshirė!
as ti as e imja etnija!
-----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------

lirik
04-02-09, 12:00
Hieja e pėrthyer
...............
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
Hieja e pėrthyer nėpėr tė imponuara mėrzi e udhkryqe
e thyer kryqėzohet nėpėr enigma kohore
mė ndjekė prapa mė ftoftėsinė si qyqe
ajo nuk mė len rreze jete nė pore
--------
ajo thyhet ftofet e nė prapa ndjekje
mė vjen nga pas si zvarrė
qehren e ka si njė vdekje
hije e pėrthyer rriskmjerė e pa ndarė
sa e zezė kjo e pandashme barrė
--------------------------------------
Autori Xelal Ferizi
---------------------

lirik
04-02-09, 12:01
Sot zonjė ėsht llaskucėria
------------
Autori xhelal ferizi
----------------
sot zonjė ėsht llaskucėria
hilja ėsht peta ma speciale
fjalen e mbanė mistrecėria
qė dridhė fusha e male
----------
sot turpi ėsht vula e suksesit
rrena ėsht mbi dhe ma jet gjata
loti i aktrueshėm quhet vesa e mėngjesit
forca sot ėsht urata
-----------
skilja rrin gjith mbi skenė
dhelpra e tigri e bėjn' ligjin mbi dhe
gjahtarė mbas gjahtari koha po na bjen
dredhija vulosė nė qdo punė e fe
-------------
arti i dinakėrisė po del qelsi vet
e kurdisja mė bukura po del nė teater skena
dredhari po quhet mbi dhe i sinqert
pushtet ėsht gjithmonė hijena
----------------
qelsin e mbanė hileqari
kohen e dikton sekreti
mbi dhe fajdegjiu pėllet e bajraktari
atyre ju ecė pushteti
----------
Autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
04-02-09, 12:02
Mora nji damarė timin pėr ta lidhur pėr teje
-----------
Autori Xhelal Ferizi
-----------
liriku nė mėrgim
----------
Mora nji damarė pėr ta lidhur pėr teje
pasi tė gjith ishin kėptur nga magnetikat e dikurshme aty
sė bashku me tingujt magjik tė dashurisė
dhe e lidha nė tė ballit dy zemėr 'sy
nė dikurshmėri tė mahnisė
nuk munda nuk munda tė mbijetoj pa ty
----------

edhe pse hi u bėra mbi dhe
nga hiri u ngrita me shpirtėzim
nuk gjeta prehje as nė fe
as nė shekuj askund nė amshim
as vuajtja nuk mė la duke mė bre
ringritu mė tha biri im
--------
un i biri i vuajtjes qė mė lindi vuajtėria
mė kėputi errsira shpirtin tim misionarin
tė gjith damarėt i kėputi djallėzia
un tash prap po e lidhi damarin
se nuk mė len askund tė qet as vdekėsia
pa ty nuk e mbajė dot nė ndjenja kandarin
--------
damarin e kam si infuzion
eren ma pėrqon tė kujtimit
vujtėrisht mallgjėngjyeshėm disi mė rindėrton
un ringjallem disi rrugėve tė zemres sė vet mashtrimit
damari nė qdo pore kohrat rikujton
aktet e majat e dikurshme tė gėzimit
---------
qastet mi sjell si art ylber ngjyra
si maja ma tė larta shkencore ndjenjėtare
e sajė mė del e dikurshmja fytyra
si rrezja ma e shndritshme magjistare
gazi i sajė e qeshjes mėnyra
e buza e sajė lozonjare
----------
nuk dua tė kputem ma mbani damarin
dua tė jetoj me nji fije
mos ma kputni o ndjenja kėt pėrques shpresėtarin
infuzion i im dashurie
dua ta kujtoj duiellin rrezatarin
si na e qelte gazin nė majė ndjenjėsie
--------

oh damari im qė gjallė mbanė nji fije shprese
aortė qenke qiellore
mos luaj prej lidhje mos luaj prej magnet bese
mė ushqe me iluzione kohore
un dua tė jetoj qoftė edhe nė strese
tė vuaj duke ėndrruar dashurinė nė qdo pore
-----------
Autori Xhelal Ferizi
---------------

lirik
04-02-09, 12:03
Mos mė rilindni ma o shekuj
----------------
Autori xhelal ferizi
-------
liriku nė mėrgim
--------------
nuk dua rilindje as tjetėrsim
nuk dua ma shpirtzime nga jeta nė jetė
nuk dua riinkarnim
du tė jem hiqi vet
-------
q' mė duhet ma rropamė rrokullisje jetsore
Nėse transformohem nė lule nga bora do tė ngrihem
nėse bėhem zog do tė mbetem pas dore
ndėr strehė e shtigje do mėrdhihem
--------
nėse bėhem lis gjarpijt rreth meje do tė mbshtillen
nėse bėhem erė do tė pėrplasem ku do me ballė
nėse bėhem dhe lot mbi mua do mbillen
do thahet mbi mua peshku nėse bėhem zallė
--------
nėse bėhem peshk prore do tė vuaj
do tė bie nė kurtha tė njeriut me grep
nėse bėhem qyqe nė mot e nė muaj
do tė qajė n'ė kohra mbi mal e mbi shkrep
-------
nėse bėhem bari do mė bie ndoj gjak
i derdhur nga ndonjė betejė
nėse bėhem kovė do t' mė vejnė kapak
dikush pėr shfrytzim do tė mė blejė
--------
prandaj nuk dua tė jem as nė hekur
substancė e me shpirtin gjithmonė nė transformim
mjaft ma dua tė jem hiqi prore i vdekur
nuk dua tė jem i pėrhershmi mundim
---------
as nė re andej mos mė mbajė
nuk dua tė jem as shpirti nė qiell
tė qeshi prore pse e tė qajė
nė kohra her varnsirė her me diell
-------
dua tė jem qetsia
dua tė mos ringjallem
nuk dua tė jem shpirtsia
me vuajtjet gjithmonė tė pėrballem
-------------
p%rse nėpėr jetėra nė ndryshime pse
pėrse shpirti nga ngjyra nė ngjyrė
nėpėr shekuj prore ndryshimesh me u ndje
sadiste mė duket kjo detyrė
----------
pėr kė ta bėj kėt shėrbim
pėrse pėrsėri tė shpirtzohem
si kshtu o zoti im
nga jeta nė jetė t' rigjallrohem
---------
e kujt me shpirtė ti sherbej
gjithmonė mbijeteses vuajtėrisė
me vrap nė jetė si qakej
gjithmonė drejt tė mjerė grabitėsisė
--------
pėrse aq llasė tė marr
se jeta qenka lakmi
tė vrapoj e nė fund njė varr
hise errsira me pi
-------
mandej pra tė transformohem
si shpiirtė pėr hesapė tė shėrbimit
nėpėr jetra kshtu tė mundohem
nuk dua te jemi i riinkarnimit
--------
tė hyj gjithmonė n'pėr subjekte
tė jem vet stermundimi
e kahdo neper objekte
objekt i pėrjetėsie shfrytzimi
------
jo nuk dua
nuk dua o qiellit zot
sadizem ėsht ky per mua
nė shekuj nė muaj e mot
--------
nuk dua tė jem as dru as guri as lėvore as fletė
nuk dua tė jem ringjallje nga hiri prap me mbi
nuk dua askund tė bėj jetė
mė le o zot nė hiq'si
-------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
liriku nė mėrgim
--------------------

lirik
04-02-09, 12:03
Deshta tė jem damarė me rreze
------------
Autori xhelal ferizi
---------
deshta tė jem damarė me rreze
gjakun deshta ta kem prej ari
qė tė jem si ari nėpėr kohra e breze
por nga mishi mė krijoj i pari
---------
dhe jam shum i dėshpruar
nuk dua nga mishi tė jem as nga lėkura
i pėrjetshėm si dielli tė jem un dua
ti lidhi n' glob rrezet nė mirsi si ura
---------------
mishi mbanė edhe myk e smirė
gjaku mbanė zili e mėri
por rrezja e bukur diellore e mirė
mbanė gjithmonė dashuri
------------
prandaj nga rrezet e kohra mė ndėrtoni
se nga mishi buron edhe vrerė
gjakun nga ari me dashuri ma shpirtzoni
un dritė dua tė jem pėrherė
------------
se mishi paska edhe prishje me erė
mishi paska edhe gjak po edhe lot e dhunė
mishi pse mishi tė sundoj pėrherė
rrezet i dua un
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
Vargje shqiptare
--------------------

lirik
04-02-09, 12:04
Mitrovica ime
------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
tė quajta dashuri dhe mu duk pak
tė quajta shejtėri e art fund e krye
tė mbajė nė damarė pėrkushtueshėm e nė gjak
nuk dua ti me u thye
---------
un do tė bėrtas deri nė qiell deri nė yje
shekujt do ti shtrydhi nė mund
un bashk ti dua ara e fusha e pyje
gėzim tė dua pa fund
-----------
tė dua shum tė dua o dhe
ti je shum i bukur magjik
si ti asnji diell nuk mundet me mė nxe
tė fala nga poeti biri i yt lirik
-------------
xhelal ferizi
----------
kushtuar vendlindjes mitrovices
nga autori i lindur nė mitrovicė
----------

lirik
04-02-09, 12:05
Ferizi- pseudonimin lirik?
--------------------------------------------------------------------------------

Mė fal
-----------
mė fal se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen nėpėrmes dhimbjes shpirtrore

e di se kėtu e gjejė konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time nuk mundem pa nxjerrė dėnesje zemrore
mos mė qorto se mė shėndron nė pendim
-----------
un e di se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak e damarė e zemer
---------
mos mė gjyko as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mi lan andej ibri si varre
-----------
un tash vuaj e qajė pėr secilen zallinė
nuk e duroj dot tradhtarin
qė i shiti lirė pazarin e bėri me shkja e shkinė
qytetin tim si arin
--------
qyteti im nė secilen qelizė mė dridhė
nė pranga i lidhur po qanė
tradhtari andej e ka lidhė
tradhtarėt nga etnija e ndanė
-------------
qyteti im ėsht magjik
ėndrrat mi falė nė gjumė mė pėrkundė qdo natė
e shiti tradhtari armik
e bleu lirė dora e gjatė
----------
gjithmonė tradhtari u duk si shekull vule
ai vulosi zezonat mbi ne sa her
mitrovica po vyshket e imja lule
gjysma e zemres i rrin pa pranverė
-----------
ibri im po loton
e dėnesė lirik poeti
qyteti im rėnkon
se nė duar tė hasmit mbeti
------------
kalaja andej po qanė
gurėt dėshmojnė pėr helm
lirinė andej e vranė
mizori e mbanė nė shqelm
---------------
Autori nga mitrovica xhelal ferizi poeti lirik i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------------------------

lirik
04-02-09, 12:06
Titulli: Vargje Nga AUTORI Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Atdhe dashuria ime
---------------------
Nga autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
----------------------
atdhe dashuria ime
atdhe gjithqkaja ime
atdhe gjaku i zemres time
atdhe flladi i gjakut tim
atdhe puhija e damarve te mi
atdhe qerdhe e ndejnjave te mia
atdhe ushqimi i shpirtit tim
atdhe mbėshtetja e shpresave tė mia
aatdhe foleja e ėndrrave te mia
atdhe arteria e shpirtit tim
atdhe rrėnja e vullnetit tim
atdhe ilaqi i guximit tim
atdhe gjiri i sigurisė time
atdhe kroni i pashterrisė time
atdhe damari i dashiris time
atdhe mburoja e jetes time
atdhe shpirti e beses time
atdhe krijuesi i ndjenjave tė mia
atdhe lumi im i pa shterrur
atdhe lisi im i pėrjetshėm
atdhe rrap i furtunave tė mia
atdhe drita e syve tė mi
atdhe shkelqimi im i shpirtsisė
atdhe arti im ma i bukur i pikturuar ne ndnjenjėsi
atdhe tė dua me gjersi qielli
atdhe hapsira e paanė e shpirtit tim
atdhe nė ty ndjehem mahnisht
atdhe i yti jam pėr jetė
atdhe kur vuajtje kam pėr teje mbahem
atdhe pėr teje shtrėngohem nė qdo kohė
ti e zoti pėr mua jeni adhurim
atdhe tė dua o gjaku im
atdhe burim i pashterrsive tė mia
atdhe motiv i joshjeve tė mia
atdhe o krua floriri i zemres e gjakut
atdhe i mirsia e mirsive nė qdo kohė
atdhe ty moh nuk tė bie
atdhe ti je i imi nuk tė jap
atdhe trungun mos ma humb nėpėr breze
atdhe ma ruaj gjurmen e tė parit
atdhe pa farė mos mė le
atdhe mos mė humb si tė pa fis
atdhe tė pa denjė mos mė le
atdhe zemren ma bėn tirqi e plis
atdhe ti je shjetėria e arit
atdhe tė dua pėr ty secilen fjalė det pashterrėsie e kam
atdhe pėr ty miliarda shkėlqime i kombinoj
vetėm me tė lulzhue nė lavdi pėrksuhtimesh

atdhe fjalėt ma tė bukura i yll-zoj
atdhe ti mua gjithmonė mė dhimbesh
atdhe ti nuk e din sa tė dua
atdhe kur tė duhet kurban
flijim gjithmonė mė merr mua
vetem ti tė mos rrėnohesh
atdhe ti kohen ma ke kujtua
atdhe nuk dua tė mė hidhėrohesh
pse shpinen ty ta kam kthye
se kohrat ishin mishngrėnse
atdhe ndoshta nuk ke me mė shpėrblye
por un nė secilen qelizė
dashuritė pėr ty kam me i zbėrthye
edhe lulet do ti bėj fjalore
e ndjenjat puhizė
qė ty atdhe me tė lulzue
me ma tė bukuren kangė arbnore
oh ti pėr mua je art dritė
je qenje mbi dhe madhore
per teje i mbajė te gjitha dashuritė
ti dua udhė ara e fusha e bregore
atdhe ti mė ke rritė
ti at e ėmė je pėr mua
babė e kam dheun e nanė lulet tua
un nuk mundem atdhe me tė harrua
ti je pėr mua shprehja atnore
tė dua atdhe tė dua
------------------------
nga autori xhelal ferizi
liriku i mėrgimit me vargje shqiptare
-------------------------------------------

lirik
04-02-09, 12:08
O populli im i pėrgjakur
------------
AUTORė XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM
Do tė mbysin disa bij' tu bastard tru'tharė
ata qė nuk kan vetėdije sa njė gogėl
sahanlpirsa karrierist bajraktarė
me shpirtė sa nji duashk a gogel
--------
ata mendjelehtė jan si vocrrak
ata gjak atdheu po thuajse nuk kan nė deje
ata vuajnė pėr emer karrigė e bajrak
nuk kan mbi dhe kurar feje
--------
ata tallen oj nanė etnike shqipni me ty
ata nuk kan zemer
as ujė as nji pikė nuk e kan nė sy
luftojnė pėr karrigė e emer
---------
postin e shohin me lakmi
gjijtė e sarhosheve e vithet
ata nuk ndjejnė pėr etni
shqiptare ku rėnkojnė me gjamė viset
-----------
ata hypin mbi banka e tavolina
kur tė ju rrezikohet pozita
ata kėndojnė but si kanarina
kur ju ofrohet kuleta e mėditja
---------
ata jan ma shum me armikun
nuk ndjejnė as pėr gurė e dhe
zot e babė e nanė e kan metelikun
pazaret me hile i kan fe
---------
ata shqipfolsa jan
nuk kan dhimbje pėr zallina e gurė
kahdo t' pėrgjakur e tė pėrlotur mbi vatan
as pėr shtizė tė thyer e flamurė
---------
as hallet te popullit nuk i ndjejnė
kahdo kur e kaplon varfrija
ata hanė e pijnė e dėfrejnė
kur nė lot mbi dhe lahet etnija
--------
vuajtjen ata e pėrqeshin
as nuk e njohin fare
zemren si nė festa e veshin
kur rėnkon toka shqiptare
----------
ata jan si dobiqa
paraja ėsht e tyre shejtėria
jan bosha kokėkunguj e hiqa
vardisen nėpėr rruspija
---------
atdhe pėr ne ti jeta
sa shum na i shtove kopilat
ku i le shqipet t' vėrteta
ku i ke shpėrnda bilbilat
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------

lirik
04-02-09, 12:09
Sa do tė shkruaj
---------------
Autori Xhelal Ferizi vargje shqiptare
--------------
sa do tė shkruaj e tė nxjerrė nga dija
vargje tė thella nga' shpirti i lirisė
nuk po shterren shpirt'detrat tė' mia
q' ėsht ky art burim i enigm'sisė
------------
sa ma shum shpirti im po shkruan
aq ma thell hyjnė gjithqkajat kureshtare
sa nė pa fund ato qė hulumtuan
nėpėr shpirtė kto fjalė kėrkimtare
--------------
un mahnitem si ato nuk shterren
si prodhojnė aq shum varg pa u ndalė
zot i madh sa shum nė fletė po nxjerren
thua se jan ndoj det krijues me fjalė
--------------
thua se jan po ndoj gurrė a liqe
thua se jan ndoj magjik burim
thue gjithsisė un ato jam tu i ble
kah do rrijnė anve nė pafundsim
----------------
pse nuk shterren pra as penda e brumi
i vargut tė shpirtit kahdo qė burohet
thue se ėsht ujvarė qė del nga lumi
pėrjetsisht me vargun qė s' shterrohet
------------------
Shkruar nga Xhelal Ferizi nė mėrgim
------------------------------------------------

lirik
04-02-09, 12:10
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dua tė bėhem erė
**************

xhelal ferizi autori nė mėrgim
---------------
dua tė bėhem erė
aromė e secilit stil
dua tė bėhem vlerė
me vargun si bilbil
--------
dua nė secilen rimė
tė jem art me maje
tė bėhem copa e grimė
nė lot poetik e vaje
--------
dua nė alegori
tė jem caku i fjales
flakrueshėm tė shkoj nė mjeshtri
siq rrshqet vet trupi i njales
---------
dua tė jem metaforė
prodhues i mahnisė krijimtare
vet shpirtrat ti qėndisi me dorė
me gjuhen e artė diellatare

---------
dua tė jem planet
fuqi e vargut kristal
sasi dua tė jem si det
nji fjalė tė mė vlej sa nji mal
---------
dhe dua tė jem pashterrsia
dua tė bėhem vizllorė
mbi arte tė vloj bukuria
ylberi ti bėhet kurorė
----------
dua tė jem esencial
nga rrjedha tė shpėrndajė kullimin
tė jem si dielli me fjalė
qė nxenė nė damarė njerzimin
-----------
autori xhelal ferizi nė mėrgim
-----------
*****************

lirik
04-02-09, 12:12
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kam hy nė pėrvlim
****************

Autori xhelal ferizi liriku mėrgimtarė
*************************

un vet kam hy nė pėrvlim
se rrethanat mė kan shty
un e kam pa vet at mjerim
dhe palcen e vuajtjes me sy
***********************

hyra dhe aty kam shkri lotin
mėshirė nuk pat errsira
e kam pa me sy vet motin
si digjej pėr liri nga dėshira
************************

Xhelal Ferizi mėrgimtarė
*******************

lirik
04-02-09, 12:13
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos qani o ngjyrat e mia
""""""""""""""""""""""""""""""""""
Xhelal Ferizi autori neper vite me vargje shqiptare
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """" """""""""

mos qani o ngjyrat e mia mos qani me ngashėrim
un ju zbrita nga gjithsia
qė vet tė shihni shpirtin tim
se si vuan nga mėrgimsia
***

mos qani o ngjyrat e mia mos qani
un ju zbrita tė gjithave me radhė nga shkėlqimsia
ju tash nė varg poetik do tė mė mbani
nuk mė leni tė mė gllabroj vetmia
***

mos qani o ngjyrat e mia kur shihni shėmtim
un ju solla nga gjithsia
mos qani nėse mbi dhe shihni tradhti e mashtrim
kėshtu e ka nėpėr shekuj njerzia
***

mos qani o tė dashurat ngjyrat e mia
un ju solla nga mbi qielli
atje ku shpirtrisht kulluar rrin gjithsia
mos qani se shkrihet dielli
***

mos qani o ngjyrat e mia qė ju solla tė gjithave nė imagjinatė
me miliarda tė ndryshme ngjyra
mos qani pėr mua qė mė shihni krahthatė
tė tillė mė lindi detyra
***

mos qani pėr mua qė un nuk kam dhe
as gurė as fije askund bari
un jam lindur qė tė jem lot rrke
un gjithmonė mėrgimtari
***

pėr mua as nuk pyesin lulet e atdheut as gjuha e lokes
as aroma qė ka nė gji karajfili
nuk pyesin as gurėt as zalli as bari i tokes
as degėt ku shqip kndon bilbili
***

mos qani o ju ngjyra as ti e bardhė e ti e kuqe
mos qani as ti oj ngjyra bojgjake
pėr mua e atdheut nuk pyet as njė lulė burbuqe
kush pyet pėr qyqe n' mergim endacake
***

mos qani o ngjyra pėr gjakun tim tė vyshkur
qė heshtur po tretet nėpėr trotoare
as pėr zemren shqip e damarėt e ndryshkur
qė thahen pa gjuhė shqiptare
***

Autori xhelal ferizi i harruar mėrgimtarė
******************************

Tė nderuar bashkatdhtarė
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
tregoni shoqes shokut
kontakti me autorin
[email protected]

lirik
04-02-09, 12:17
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė fenomenin e gjakut
********************
Autori Xhelal Ferizi
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
titullin e vargjeve nė fenomenin e gjakut
e shkruan Xhelal Ferizi autori nė mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''


nėpėr tė gjitha pikat e gjakut qė ishin nji planet me fjalė
duheshin miliona penda kėto qudira njohurisht ,me i pėrshkrue
nė tė gjitha mikro pikat e gjakut kishte nga i shekull ,romane me dalė
mikropikat e gjakut me i spjegue
dijetarė,nėse, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet
nėse don merr lang nga tė gjitha qerrshitė,e shegė
merr fjalė sa,tė gjitha ,oqeanet ,e langje qielli me det
nėse don merr tė gjith bilbilat nė degė
por fenomenin gjak kurr s, ke pėr ta pėrshkru
as me e pasqyru me fjalė e pėrmbarim
pėrmbajtjen domethėnėse e rrjedhen,kurr s' ke pėr ta kuptu
se zoti vetėm zoti e din kėt burim
gjaku ėsht vet fjala damarin,qė e mbanė gjallė
se me ujė damari nuk mbahet
pse me gjak nuk mbahen dhe as gurė e zallė
prej ujit pėrse nėpėr damarė gjaku ndahet
se gjaku ėsht substancė qė ėsht ma shum se e, thanuna
e thanuna e qdo fjalori qė mund t' marrrim nė fjalore e , n' gjithsi
si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
gjaku ėsht thellsija e fjalės qė ėsht shkri
gjaku ėsht spjegimi i pakapshėm nė thelb
gjaku ėsht esencė e esencės,qė ka mbrri
e mbanė,tė,gjallė,tė,natyres njeriun fenomen
ai shėndrrohet i lėngshėm,por nuk bėhet ujė
ėsht substancė qudije,qė i shėrben gjithkujė
por kur me ujė pėrzihet,ngjyren ujė e merr
ėsht lang pėrmbi langje,qė fjalen e nxjerr
ai e mbanė thellsinė mendjen fenomene
ai e mbanė at tru njeriu qeliza e gjene
ai ėsht ujė i kuq qė nuk ėsht si ujė
pėrmbajtja e quditshme qė nxitė mendjen t'shkrujė
gjaku ėsht qė ecė,qė ushqen qdo fije
e ushqen nėpėr deje tė njeriut at dije
gjaku ėsht nji vlerė qė ėsht ma shum se vlera
gjaku ėsht spjegim ,qė ecė porsi era
ai ėsht njė ngjyrė kuq ėsht njė vlim dėftorė
ėsht njė lloj qudije njė magji njerzore
q' ėsht kjo lloj qudije qė nxitė emocion
qė nė cak e dije mendje ti drejton
duket si njė lėng u kuq ėsht ,e ngjyrė
nė trup qe do qelizė e nxitė nė detyrė
pa gjak nuk formohet fjala as vetėdija
gjaku ėsht mister porsi vet mahnija
gjaku ėsht roman qė shkruhet nė' pėr deje
ai ecė mendjes sė kombeve ,ai ecė nė rrugė t' qdo feje
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """" """""""""""""""""""""""""""

Autori shqiptarė nga kosova xhelal ferizi
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """" """""""""

lirik
04-02-09, 17:04
Forca e lules ėsht nė erė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Forca e lules ėsht nė erė
Forca e burrit esht nė nderė
Forca e njeriut ėsht nė vlerė
forca e gruas gruas ėsht bukuria
por edhe e shtrejta besnikrija
forca e burrit ėsht me mbajtė besė
Sa te ėsht gjallė e deri sa t' vdes
Mos me i shkelė kamba n' tradhti
Moe me e vra at bashkshortsi
Mos me i ra syri n' lakmi
Mos me i kthye shpinen dashurisė
me i mbajtė ndjenjen shtyllė t' drejtsisė

Mos me e ba t 'gruas me vaj qerpikun
e me i me ra asaj loti i pikun
''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 17:10
Kerkim neper drejtsi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

i dogja tė gjith qirijt,nė kėrkime
duke kerkuar neper drejtsi
shterra kroje shterra burimin e reve tė qiellit
shterrra yje e driten e diellit
hargjova aq shum ngjyr jete e shikime
kroje kam tha neper kerkime
shpenzova detet
edhe gjakun e luleve
kerkova drejtesi pa ja nda
shterra edhe hanen
yjet
ylberat
sa shum gjithqkaja shterra
mund i pafund
drejtsi nuk gjeta
pse
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 17:19
Te pistat lojna
''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''

neper sa kohra kalova sa vitet e stina
te pistat lojna s a kam pa e fytyra
si nuk iken yjet si nuk u shua e globit kaptina
nga lojnat e pista te ndyra
'''''''''''''''''''''''''
sa shum i sterzgjaten neper moshat tona
sadizem i pa fund shkrumb ua pafsha trojet
me gra e femij porsi fatet tona
ua pafshim neper breza te pafundme plojet
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbi ta as shekujt mos u ngopshin bertima
te thekshme e gjamė pa fund u ect loti
neper trupa te tyre u pafshin plumba e vrima
e kurr ndoj dit t' bardhė mos ju dhuroftė zoti
''''''''''''''''''''''''''''''''
ata shkrumb pifshin o zot e gjak
ujė mos paqin per banjo u lafshin me lot
merr o zot i qiellit per ne pse s' merr hak
mbi ata qe u tallen me ne e tallen edhe sot
''''''''''''''''''''''''''''''''
djepat e tyre u pafshim mbi shpinė
neper male neper eksdode mbi akull
mbetshin porsi qyqet mbi ara e ledinė
per dhe neper shekuj shakull
''''''''''''''''''''''''''''
pse kshtu qenka bota kjo far bishe globale
me u tallė me te dobtin me e plasė per te gjallė
le te bien vullkanet mbi fusha e male
le te digjet dheu me gurė e me zallė
'''''''''''''''''''''''''''''''''

se ne padrejtesi qenka ne secilen grimė
q n a duhet ky dhe hileqarė
le te behet shkrumb te mos i mbetet bimė
nėse te lirė mbi dhe nuk mbanė te lashtė shqiptarė

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė
'''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 17:39
Bjeshkt Shqiptare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autorė Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

E Kur Te Flas Me Ato Male
Nga Largsija Pertej Detit
Mbi Krah Ere E Mbi Shkumbė Vale
Do U Dergoj Lotin T 'kurbetit

E Kur Gurrat Qe Bijnė Bardhore
Kthjellt Kah Rana Qehre Dritė
Shtratit T' Kthjellun T 'tok's Arbnore
Vijn Shkambijve Varė Tue Zbritė

E Tue Shty Shkon Vala Valen
Rrotullim Hyjn Shkumbt Trazue
Bardh Mbi Gurė Perplasur Ndalen
Sumblla Sumbllen Tue Hjeshue

Porse Flladi U Mbanė Freskinė
Qe Prej Malit Shtrohet Zallit
Qe Nxjerr Hieja N 'per Luginė
Fryn Ujvares N; Lule T' Ballit

Qehre E Rallė E Za Ujvare
Si Tingllima Mahnitore
E Kto Jan Pra Bjeshkt Shqiptare
Qe I Ka Dheu I Nan's Arbnore

Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 20:01
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos qani
***********

Autori nė mėrgim xhelal ferizi
(xhela i Mitrovices ) l i r i k u i vargjeve Shqiptare
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """" """"""""""""""""""""""""""""

mos qani ju qė nuk keni diell
mbas breshėrit tuaj nė zemrat e lėnduara dielli do tė vjen
mbajeni shpresen nė qiell
zoti pa diell askend nuk e len
***
mos qani sot
as nėpėr shekuj e mot
se qerpikun nuk e mbanė vetėm i vuajturi i dhimbjes lot
por edhe rrezja qė nė diellė tė qiellit
ėsht mbjellur nga vet i madhi zot
***
mos e humbni shpresen nėpėr lot
mbjelleni mirsinė nė kopshtin e bukurisė sė jetes
qielli e din se ka zot
prandaj mbjelleni faren e sė vėrtetes
***
nė kopsht pastaj ku keni mbjellur mirėsi
njė ditė do tė rritet fryti
shpėrblimi juaj do tė jet i mahnitshėm o njeri
kur tė rritet nė kopsht kultivim i yti
***
kėshillat e poetit jan falas pėr ju o zemra
me mund i kam mbledhė nėpėr qiellore bardhsi
as vet nuk e di tė gjitha ato bimė qiellore si quheshin me emra
ku un i mblodha tė ua jap falas o njerzi
***

Autori nė mėrgim nėpėr vite me vargje shqiptare
**************************i
l i r i k u
********************************
Xhelal Ferizi (xhela nga Mitrovica )

kontakti me autorin
****************

lirik
04-02-09, 20:02
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Myku i shpirtit
----------------------------

Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

l i r i k u n ė m ė r g i m
*********************************************


Myku i shpirtit i mbledhur nga knetat ku pshurrin gjarpij e krokodila
si modė e mendjeve tė prishura ka hypur nė fron
kujdes ruajuni nga ata o tė pa faj tė pa djallzuar bilbila
tinzri u bė tash besa jonė

besa jonė e dikurshme shqiptare
nuk ėsht ma mbi dhe
vendin ia zuri lakmija vrastare
demonja nga vesi i huaj qė u ble

ruajuni shqiptarė kujdes prapa shpine
se hardhuca e dhelpra e gjarpri jan bashkue
kan ndėrtuar njė qenje intresant nė kombinime
duket si njeri por gjithqka i ėsht kafshrue

duket me dy kėmbė por mbrendėsinė e ka servile
e ka zemren qorre si urithi nėn dhe
kujdesė o ju shpirtra e zemra bilbile
kjo lloj kafshe sot po rritet ndėr ne


prandaj besen ma as mos e pėrshkruani

ajo iku e ndoqėn me thikė
kujdesė mos besoni se shum do tė vuani
se kjo kafsha e re fare s' njeh etikė

kujdesė pra alarm nga kėto kafshė tė reja qė veset perverse e pollėn kėt ndėrtim
kėto kafshė jan tė ndėrtuara nga veset kanibale
shpirtin e kan nga lakmija e qakallit e nga vampirėt e etur pėr krim
po vijnė tash k'to kafshė nė skenė dal nga dale

kujdesė kujdesė o shpirti i pa djallzuar i njerzisė
kėtu nė kėt konstrukt prej kėti tė prishur mishi bizarė
kan dalė specialist pėr faisje etikash bijė tė stėrkequr tė tinzrisė
po ndėrtojnė k'so kafshėsh i shartojnė si shqiptarė

kėtu edhe miu i nevojtoreve ka dorė nė kėt ndėrtimtari konstrukt muta'cion
prej flliqsirave e pollen kėt shpirtė tė gjetur nėpėr tė tilla kneta
po pjellin mijtė vrastarė e nevojtorja e zezė me demon
tinzarė me shpirta kanibal qė hanė tinza e pas shpine marrin jeta

u ndėrtua kafsha e re pėr qudi njerzore duket me fytyrė por konstrukt zvarraniku
kujdesė shpinen ruajeni nga ky kafshues tinzak qė nuk njeh shok as mik as vlla
ruajuni nga ky dinak ky ėsht i civilizimit i njerzisė armiku
ky paranė dhe tinzrinė kult e shpirtė i ka

ky vret pėr para shok' e mik e tjerė
kėdo vret sepse e ndėrtoj e gjarprit tinzria
ky nuk njeh besė nuk ka pi kurr etikė as nė ndonjė krua njerzorė vlerė
kėto kafshė qė flasin ti izoloj etnija


kujdes' askujt mos ja besoni paranė
se vesi i miut e urithit veq ka hy ndėr ne
lakmija tash e dora e demonit po na mbanė
me sekrete e kode ecni pėrmbi dhe

po se as shokut ma nuk i besohet besa na ishte njė her
ajo tash na duket si njė prrallė
njeriu tash nuk ushqehet me mėlmesa por me helm e vnerė
gjarpri i rrin nė zemėr e maska i rrin nė ballė

me tinzri gjithnji e ma shum po ushqehen
po vijnė lėkura mashtruese tė reja me vizllime
shum shekujt nė shpirtė do tė thehen
se maska njerzore po joshet nė krime

ushqimi human shpirtrorė askund nuk po blehet
askush se kthen koken edhe pse falas ėsht ky margaritarė
kurva kohė e zezė qė nė hap qėllimi tė zi po krehet
do tė vret nė te ardhmen do tė vret edhe ma shum shqiptarė


************************************************** **
Xh e l a l F e r i z i
/xhela i Mitrovices /
**************************************************

lirik
04-02-09, 20:04
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un dhe Ylberi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Nga Xhelal Ferizi nė mėrgim liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''

un dhe ylberi njihemi qė nė fėmijri
tė dyt kishim etje e cak gurrren
un dhe ai kishim tė njejten dashuri
ai mbante ngjyrė pėr atdhe un ndezjen me dashuri si furren
***

tė dy binim me pi
secili nė tė ti cak
un kėrkoja etshėm nė atdhe liri
ai pinte kthyeshėm si hark
***

qė tė dy tė etur pėr paqe
un pėr tė shtrejten liri
un nėpėr gongje e manushaqe
nektarshėm me poezi
***

ai mbi gurra e kroje
mbi lumej tė kulluar
mbi mjaltė n' ma tė bukurat hoje
malet duke i frymzuar
***

tė dy ishim me tė etur fyt
un pėr varg ai pėr ujė
nė liri e paqe i mbanin sytė
nuk donim thundėr tė huaj
***

nuk donim as lot as gjak
fushat i donim tė gjera
un gjeja pėr art e frymzim gjithmon shkak
ai gjente burimet kah vera


un kam dalė me pendė nė burime
ai dilte kah qielli plot sharm
un shkruaja pėr token time
me shqipen e lashtė si tharm
***

me shqipen e lashtė si brum
kėrkoja me emocion dielli
me fjalen qė nė secilin agrum
ai ngjyrat i kthente kah qielli
***
tė dy e kthenim harkueshėm me fjalė vizllimen
ai me plot larmi
zemren plot art tė dy e fytyren
e kishim plot bukuri
***

vargun e kishim tė dy plot emocion
ai e mbante nė ngjyrė
un me shijen e fjales si ylli kur agon
tė dy ndjeheshim etje nė detyrė
***

qė tė dyt ishim plot shpirtzime
ai kur sjellte ngjyra mahnije
un me fjalen e etur me vrap nėpėr shije
tė dy pinim pėr madhorin qėllimin
***

ai pinte qė art e larmi ti jepte jetes
e kuroren plot hark tė hjeshisė n' shartim rrezesh t' diellit
e un me varg nė themele tė vėrtetes
nė shėrbim tė tokes e qiellit
***

Autori Xhelal Ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
**************************************
l-i-r-i-k-u-****************

lirik
04-02-09, 20:04
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur tė deshta un ty
***********************
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

kur tė deshta un ty i mora tė gjitha shprehjet e diellit
tė gjitha thellsitė e tė mahnitshmit tė art leksikut
un mora gjersinė e lapsit mendtarė sa faqja e adriatikut
dhe shprehjet e pafundme tė qiellit
***
se zemres ndryshe nuk ja gjeja vulen as zbėrthimin
as vlimit tė dashurisė qė mė vlonte nė secilen qelizė
mė duhej nė fenomene ta huazoja shkrimin
e nė pėr magji ernash tė marr fjalė me puhizė
***
mė duhej me hy nė shpirtin e luleve magjistare
nėpėr brilantizmat e materjes ma magjike
nė sekretet e shprehjeve tė seciles shpirtzemer rrezatare
qė ta spjegoj ndjenjen e dashurisė qiellorike
***
un isha pushtuar nga ti mė kan pa yjet
nė ndihmė mė kan dalė dritat e currilit
dhe era e aroma qė dehė fusha e pyjet
e kėnga melodike me cicrimė t' bilbilit
***
edhe hana kah endet nėpėr shtigje mbi kroje
e pipat e mėngjesin kur qelin me pa djallzi
i kam gjet mahnisht zemres ma tė ėmblat hoje
e ti kto kėrkime mi quajte marrzi
***
veq pse un kahdo n'pėr mėlmesa
vrapoja qė tė gjeja fjalė pa hile
un kam bashkua shpirt me ndjenjė qė ka vesa
per ty kam marr fjalė nė gongje e karajfile
***
se zemra krah mori e mė solli pikturė
nė secilen pore udhė yjesh e shkumbardhė gurgullimė
kjo zemra ime mu bė si njė urė
me ty kur u lidh si vargu me rimė
***
prandaj un per zemren vrapoja n'pėr nektare
se kjo ksaj dashurie thelbin ja kėrkonte
mė ka dėrgue nė palcė tė luleve magjsitare
aty ku zemra e diellit joshjet i lėmonte
***
edhe aty fjalė kam marrrė pėr zemer
edhe nė fjalorin nė kokrrave tė kuqe nė shegė
kahdo mund tė ket magjik ndonjė emer
zemres kto fjalė arti ja kam shpėrnda n pėr degė
***
qė dashurisė aty ku rrinte si vullkane
ti ja jap mu aty nė nė hove
se vlimet nėpėr gjak pėr hjeshinė t' ksaj zane
kėrkonin ti me at sharm mi vlove
***
un kahdo neper sekrete pikturash me larmi
kam shkuar me shporta nė dorė ylltare
kam hy nė porta engjujsh nė kopshte me gjuhtari
ilaq shprehjesh me gjetė pėr dashurinė magjistare
***
e nuk lash kund vlim mbi dhe pa kėrkue
as nuk lash kund qehre mbi dhe margaritare
emrin ndjenjat dashurisė me ja pėrfaqsue
ndėr shendet e qehreve n' mahni argjentare
***
edhe nė hark tė ylberit ku lmojnė estetetikat
ku dalin bukuritė artin me e shpalosė
edhe mu ne gara ku garojnė galaktikat
i kam marrr dritshprehjet ne zemėr me i vulosė
***
un nuk di pse ti kto shprehje ndjenja ujvare
tė shartuara nė etimologji emrash me tė mahnitshme larmi
nuk i mbolle n' kopshte besatare
qė ti lidhim yjet mu nė perjetsi
***
ndoshta zemra jote nuk ish kopsht i gjerė
qė tė bėhej kopsht neper shekuj bese
tash un me fjalore ednem kot i mjerė
loti im im i zemres gjėmon nėpėr vese

Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------
**************************
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 20:05
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
Uun qė aq shum i dua lulet
------------

un aq shum i dua lulet aq sa ndjenjė mė ndjenjė vrapoj si bleta pas nektarit
un aq shum ua dua fleten
un tė gjitha shprehjet pėr to i kam thithė tė qiellit magjistarit
pėr shprehjen ma tė bukur qė tė ua dhuroj luleve kam vrapuar gjith jeten
********

un aq shum i dua lulet secilen aq sa jam pėrvjedhur ti vjedh kėngėn bilbilit
vetėm qė luleve tė ju kėndoj
un edhe sot pas kaq shekujsh rri nė gjunj pran karajfilit
ma tė bukuren kėngė dua tė ja kėndoj
*********

dhe un aq shum vrapoj me dashuri pas burbuqes
sa qė shkrihem me fjalė si dylli
gjith artin qiellorė cicėrues ia dhuroj lulkuqes
si melosin zemres qė ja dhuron fyelli
**********

tė gjitha lulet i kam shpallė mbretresha
seciles i kam vu nga zemra ime kurorė
e seciles arti ngjyra e aroma e veshja
mė ka dehė mbi dheun e bukur arbrorė
*********

lulet i kam shpallė ma tė bukurat shije
i kam shpallė tė jetes kampione
lulet i kam shpallė simbol dashurije
nga palca e dashurisė ju kam dhuru medaljone
************

Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
*************************

l i r i k u
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

lirik
04-02-09, 20:06
Titulli: Vargje Nga poeti lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po pse kshtu oj tokė dardane
--------------------

Autori xhelal ferizi me vite nėpėr vargje shqiptare
-------------------


po ti pse ah moj dardanė
moj kosova e imja nanė
me ato t' blerta fusha e degė
n'dhe tė huaj mė le me u djegė
po un kush jam e ku jam le
pse jam hiqi pa fole
un jam i yti brum i shqiptarit
e sot mbetė jam trotoarit
humbur botes 'e pa fole
jam nji shqipe pa atdhe
pse ti nanė me tokė plot hije
me ato gjurmė qė i mbanė lashtsije
nuk ma dhe as nji grusht dhe
pėr nji kokėrr jam tu u bre
pėr nji gurė ah sa do i vogel
pėr nji dushk nji fletė a gogel
jam tu u shtri me ėndrra t' mija
Me ua ndje eren kah vrrija
ah me shije pak me i prekė
pėr nji pikė ah jam tue vdekė
ku ta gjejė nji dalje a shtek
ku ta gjej po nji shteg t'ballit
me ti prekė kokrrat e zallit
me t'shijue lulet e allit
me ti prekė ato zallina
ku m' kan dehė ma tė bukurat stina
me ti prekė ara e ledina
brushen vet un me u a krehė
me ta pa qiellin me strehė
me ato strehė n'perėndim mbi male
kur tė ik dielli dalė ngadale
me t' kuqrremta ato rreze
sa her yjet ti qė i ndeze
tokė e lashtė o dhe i arit
me at gjuhė tė lashtė t' shqiptarit
me ato kthjelltsi aq mahnitore
me ato mbrėmje mbiqiellore
me ato t' bukura thana e shkoza
ku kam marrė erė ndėr mimoza
sot nė shpirtė mė ka ra bloza
se prej dheut ti mua mė shkule
ktu s' po gjejė bari as lule
nė dhe tė huaj i ftoft si akull
kemi mbetė pėrdhe rrxua shakull
ftoft na shohin kto ledina
ftoft na shkojnė ktu mot e stina
ktu s'na njeh as toka as zoti
veq n'mėrzi shkojnė stina e moti
me shum vuajtje e me shum mallė
rrijmė si qyqe n' gurė e zallė
pėr pak buk e pėr nji kore
tu i kujtue viset arbnore
na shkon moti n' dhe tė huaj
prandaj n' varg kaq shum po vuaj
po vuaj nė rimė po vuaj n' qerpik
se n'dhe t'huaj pėr metelik
pėr pak buk pėr nji kafshore
kemi lanė trojet atnore
kemi lanė ne ato shije
kemi lanė at dhe etnije
e po digjemi tash ne t' shkretė
tue pi akull n'pėr kurbet
tue pa ėndrra gith n' lot rrke
pėr tokė t' parve n'gurė e dhe
tue pa ėndrra me dėshirė
pėr kosovė mbi dheun e l irė
tue mendue pėr lule e jetė
pėr hjeshi e dushk e fletė
pėr ato t' bukura fusha e ara
pėr qetina e shega e nara
tue mendue pėr bereqet
mbi dhe tonin me pasė jetė
veq po derdhim dhimbje e lot
mbi decenje ecim kot

---------
:::::::::::::::::
veq do lot qė jan sa deti
edhe fjalėt vet me veti
shum po derdhen n'trotoare
mbi dhe t 'huaj me gjuhė shqiptare
ti m' shėndrrove n' pjesė kurbeti
e mohimi yt mė treti
se dy duart nga ne kurr s' shtrive
gjakun tonė n' dhe t' huaj e ngrive
as kurr shpresė s'na dhe me pi
ke pėrkdhelė shum faJdegji
ke pėrgdhelė shum puthadorė
ke pėrgdhelė mjeran tė gjorė
ke marrė n' gji plaqkitsa tjerė
por se mua m'le tė mjerė
bashk me shum tjerė mėrgimtarė
m' le pa hise tokė as arė
fushė as mal as plang as troje
mi ke shue gjurmėt me ploje
nuk mė le askund pjestarė
veq n' harresė si mėrgimtarė
Ti m' ke lanė edhe pa gji
pa ujvarat si ingji
qė burojnė n' iber e dri
ti m' ke lanė pa ndoj kurajė
me kėt pendė qė prekė me majė
dit e nat qė lahet n' vajė
e nuk shterret me oh dhembje
qė Kurbetit i don shembje
edhe atyre viteve t' huaja
vuajtjet t' mija qielllit shkruaja
atje lart n' mes yjsh e hane
shqip le tė shihet me gjuhė nane
se nėn at qiell ku kisha hise
s,jam ma i shkruar,ndėrė farė e fise
por jam cungu i mjerė mbi dhe
jam jetimi pa atdhe
kahdo shkoj me shpresė me u pre
me at teh t' asimilimit
veq pse ti s' mė'don n'dhe t'kthimit
veq pse s' don pėr ne dritbardhė
nuk don fis as mėrgimtarė
as krah'hapur nuk i pret
n' dhena t' huaja i ke lanė shkret
Nė gjuhė t'huaja dojnė me u shkri
porsi krypa n' t'lumin dri
porsi krypa qė e tretė deti
ashtu sot po m 'tret'ė kurbeti
do ti tretė brezat e tu
prandaj vargu tue vajtu
edhe rima poetike
po shkruan vargje elegjike
se ty n' mendė nuk t' bjen pėr ne
nėpėr kėmbė ndėr kombe e fe
na ke lanė nė t'huajin dhe
na e le shpresen vyshkė mjerane
mos me mbi ma n' tokė dardane
edhe me ballin plot me halle
mėrgimtarė ndėr dhena e zalle
e na i kpute shpirta e ura
me u shkri n' gjuhė e t' huaj kultura
breza e gjaku me na u tha
nga gjuhė shqipe dojnė me u nda
veq pse ti kujdes s' po ke
as pėr gjuhė shqip as pėr ne
shpirtin lkuren plot me rrudha
ngrysur vetullash kah m'qet udha
po mundohem si udhtarė
ti kndoj hallit mėrgimtarė
me do fjalė qė s 'shkruhen n'shkrime
me do t' humbura pėrjetime
ktu kujtimet nuk kan vlerė
ktu as lulja nuk ka erė
ktu nuk vlenė asgja pėr ne
jem veq numer pėrmbi dhe
prandaj ti nanė e pa m'shirė
pse na len nėn kta zingjirė
nuk na nxenė ma asnji shpresė
as nji fjalė e as nji ftesė
jem bijt tu koha po vdes
edhe po vdesin lidhjet tona
ne po mbesim ikje t' vona
edhe caqet po largohen
sytė nga zemra larg po shtrohen
edhe venitjet vijnė ngadale
po na shuhen buzt prej fjale
prej ksaj fjale shkrumb dėshire
gjith tue thirrė pėr tokė ilire
por ti nanė thue s e nuk je
si dikurė me gji pėr ne
e si duket shekulli i true
ne mbi tokė na ka mallkue
se nuk kem as nanė as tokė
as shqiponje me dy kokė
as dihet kujt kimeti
prandaj flasim vet me veti
nė lot nga i her edhe t' pakuptimit
kėrkojmė shtigjet e shpėtimit
kputu ktu kputu atje
as nji kohė ma nuk na njeh
as me tokė e as me qiell
as me hanė po as me diell
as kund rrėnjėt pa i pasė n' vulė
kemi mbetė si e lagur pulė
udhve t' hauaja e pa cak
ma nuk jem arbėr me gjak
por se mbetė si bij t' jetimit
kemi mbetė udhve t' mėrgimit
nuk na njeh as tokė as dhe
as nuk kem ndoj kund fole
pėrveq rob botes t ' kryqzimit
udhve t' heshtura tė mashtrimit
me do drita qė jan neone
jan mashtrim kameleone
jan pėr ne shekuj zezone
nuk i duam oj nanė kto drita
por duam dheun ku na u nis rrita
duam kavallin duam valbardha
duam qershitė e molla e dardha
duam dardanen n' fusha t' bardha
n' fusha t'gjelbėrta e jeshile
me ato lule e karajfile
anė e mbanė e duam etninė
shkodėr loken qamėrinė
edhe tė shtrejten nanė shqipninė
tjeter s' duam as gurė as dhe
tjeter diell s 'duam me na nxe
kshtu flet zemra e mergimtarit
lanun shkret t' huaj trotoarit
qė as toka s e pėrfillė
qė nuk ka pranverė as prillė
qė nuk njeh kund degė as pip
qė po i vyshket zemra shqip
fėmijt filizat i jan shkri
se atdheu nuk ju dha gji
shqip nuk flasin ma' jan tretė
se atdheu na la pa jetė
toka e t' parve na pėrbuzė
me mbetė shqipja hi e shpuzė
n' troje t' huaja qoroditur
askund fare e mirpritur
se ai dhe ku ku e ka kaptinen
ja ktheu n' mote gjithmonė shpinen
nuk ja vlon ndoj shpresė shqiptare
por se e la qyqe shtegtare
kahdo botes me vajtue
kahdo shkon mbi mal a prrue
nuk i la hise mbi dhe
veq se e shkriu nder kombe e fe
porsi krande e la me u tha
e nga gjiri e ka nda
mergimtarin e ka tretė
nuk i la hise mbi jetė
as mbi dhe ku e la i pari
se kshtu e dashka grabitqari
karriggjia e sabotuesi
gjithfar horri e pseudo msuesi
qė s' ndėrtojn tjeter mbi dhe
veq grabitjes e me bre
me bre shpresa e zemra e gjak
tu i kurthue kohrat me lak
nuk ndėrtojnė tjetėr atdhe
pėr veq brryla e plaqkė mbi dhe
as nuk shohin tjera halle
veq dėfrim mbi dhe e zalle
foristrada e fotele
qejfe t' bukura n' pėr hotele
porsi mbret mbi fron t' dollarit
pa i ra n' mendė pėr zogj t' shqiptarit
qė po shkrihen n' trotoare
mbi dhe t'huaj n'pėr rrugė shtegtare
-------------

Autori xhelal ferizi
liriku nėpėr vite me vargje shqiptare
----------------

Kėto vargje jan shkruar para disa vitesh dhe jan kthyer
nė variante e kombinime disa her
kjo ėsht njė lloj kėnge shqiptare
------------------------------

lirik
04-02-09, 20:28
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

O varre flisni o gurė

----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
Flisni o varre flsni krijoni gjuhė toke
qė tė marrin vesh edhe akujt e errsira
qė tė merr vesh dheu e gjithqka e shqipnisė etnike loke
se drejtėsia mbi dhe ėsht ma e mira
----------------
flisni o heshtje o tė vdekur
tregoni o ju tė vdekur tjerė nga padrejtėsia
pse rrini o varrre heshtur e ju kohra stėrmekur
thuani se nuk durohet ma tradhtia
--------
po vdesin edhe varret tash nga krimi e errsira
edhe i vdekuri dy her po vdes
po vdesin edhe gurėt nga fjalėt e pshtira
asgjė e gjallė mbi dhe nuk do mbes
--------
servilija po vret shekuj e qast
nuk ka ma qeshje me zemer
brryli nuk po lshon mbi dhe asnji rast
lufta po bė bėhet pėr karrigė e emer
--------
dhe vuani o tė vdekur qė vdisni nga dy her
se fajtore ėsht pa shpirtėsia
tė drejtit jan gjithmonė tė mjerė
mbi dhe mbijeton mashtrimsia
---------
pse heshtni o varre pse heshtni o gurė
kush i kėputi shekujt nė mes
kush nuk la lidhur nga zemra nė zemer asnji urė
kush vrau fjalė e besė
---------
i vrau gjithmonė brrylatari
i vrau gjithmonė garė e liga
i vrau i njerzve tugjari e tregtari
i vrau lakmija e shėmtuara karriga
---------
pse heshtni o varre kur gjahtarėt kah ju kalojnė
kur varrosin kėtu naten mbulojnė dinakėrinė
pse heshtni kur dhimbjet kahdo lotojnė e rėnkojnė
e ju e mbani mos guxueshėm heshtėrinė
------------
Autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
e kosoves
--------------------------------

lirik
04-02-09, 20:29
Mė fal o vetvetja ime
Mė fal o vetvetja ime
-----------
autori xhelal ferizi
------------
mė fal o vetvetja ime
tė gjitha lutjet do ti sjell nga qielli
me gojė me zemer e me shkrime
mė fal qė nuk ta solla asnjė rreze dielli
-----------
mos mė akuzo nė at botė
se hajdutėt e rrezeve tė gjith vodhen
ata natėn pa hanė e pėr hanė dje e sot
rrezet i grabiten pėr vete i mblodhen
------------
un nuk vodha askund
asnjė rreze lumturije
tė solla zhgėnjime e mund
mė fal pa pikė mėrije

---------
mė fal nė at botė e nė kėt botė
edhe lulet mo vodhen tradhtarėt
un ty tė solla vetėm lot
dashuritė mi vodhen dinakėt tregtarėt
-----------
edhe lulet mi vodhen
rriskut tim si lan kund hise
tė' gjitha qeshjet me maska e pa maska i mblodhen
sa grabitqare kto fise
---------
thue se kan pi kta grabits jo ujė por shpejtėsi
thue se ushqehen me fat
vetėm un pse vetėm un pa pi
sa do pak uratė
----------
ah vetvetja ime e gjorė
si tė jap ndonjė burim magjik
si ta ndrroj gjithqka me buton a me dorė
tė mos vet'quhem ma tragjik
------------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

lirik
04-02-09, 20:30
Serbi
--------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
nga qielli i juaj gjarpij bien mbi dhe
token e keni plot me krokodila
dhunen thiken e keni kult e fe
paqe ju vrisni e bilbila
--------
europen gjithmonė e mashtroni
luftėn e bėni me hile
nga ju ėsht pjellur demoni
ju i keni pjellė ujq e skile
----------
nga ju ėsht nisur satani
nga ju ėsht nisur vampiri
nga ju u dogj flakė ballkani
nga ju u shua i lashti iliri
-------
nga ju ėsht derdhur i pa fajshmi gjaku
ju pėrdhunuat gra e qika
nga ju rėnkoj lulkuqja e zambaku
a e dini ju qka ėsht etika
----------
nga ju ėsht vra paqja zemermira
nga ju ė coptue qdo zemer
nga ju qė i keni ndjenjat akuj ngrira
mbi dhe ju jeni ma i ziu djallė m e emer
--------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik
04-02-09, 20:31
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ferizi- pseudonimin lirik?
--------------------------------------------------------------------------------

Mė fal
-----------
mė fal se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen nėpėrmes dhimbjes shpirtrore

e di se kėtu e gjejė konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time nuk mundem pa nxjerrė dėnesje zemrore
mos mė qorto se mė shėndron nė pendim
-----------
un e di se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak e damarė e zemer
---------
mos mė gjyko as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mia lan andej ibri si varre
-----------
un tash vuaj e qajė pėr secilen zallinė
nuk e duroj dot tradhtarin
qė i shiti lirė pazarin e bėri me shkja e shkinė
qytetin tim si arin
--------
qyteti im nė secilen qelizė mė dridhė
nė pranga i lidhur po qanė
tradhtari andej e ka lidhė
tradhtarėt nga etnija e ndanė
-------------
qyteti im ėsht magjik
ėndrrat mi falė nė gjumė mė pėrkundė qdo natė
e shiti tradhtari armik
e bleu lirė dora e gjatė
----------
gjithmonė tradhtari u duk si shekull vule
ai vulosi zezonat mbi ne sa her
mitrovica po vyshket e imja lule
gjysma e zemres i rrin pa pranverė
-----------
ibri im po loton
e dėnesė lirik poeti
qyteti im rėnkon
se nė duar tė hasmit mbeti
------------
kalaja andej po qanė
gurėt dėshmojnė pėr helm
lirinė andej e vranė
mizori e mbanė nė shqelm
---------------
autori nga mitrovica xhelal ferizi poeti lirik i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------------------------

lirik
04-02-09, 20:32
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un nė njė natė
----------------
xhelal ferizi autorė
----------------------------
un nė jė natė vendosa pran gotės tė gjitha kohrat e nostalgjisė
tė gjitha mallėngjimet e shpirtit i bėra oratorė
i kuJtova nji nga nji tė gjitha qastet e miqsisė
dhe i rashė nė prehėr mallėngjimit nė dorė
----------
tė gjitha kohrat dhe hapat e mi tė jetes i kujtova
qastet pėr t i spjeguar i bėra ndjenjat violinė
nėpėr tinguj tė gjith ata mallėngjyeshėm i shpirtzova
dhe dėnesa dhimbshėm pėr dashurinė
----------
mandej thirra kohrat tė gjitha nė emocion
dridheshin vibrueshėmy aty motet
mu kujtua e kristalt dashurija jonė
dhe ranė e rrodhen prej shekuj ndjenjave lotėt
----------
gota gati u lag me lotėt e mi
o zot se q' gjuhė shpirti qenka nostalgjija
o jetė q' je ti kob a mahni
mė thoshte e larmishmja ndjesia
---------
shekujt e kujeteses mė vallzonin nėpėr zemer
isha vetm un me vetminė
nuk dija si ti quaj kohrat me emer
fėmirinė dashurinė miqsinė
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
-------------------------

lirik
04-02-09, 20:32
Deshta tė radhitem pėr pushkatim vullnetarė
------------------------------
Autorė xhelal ferizi
----------------------
deshta tė radhitem para pushkatimit tė kohes
vrastarė e kisha zhgėnjimin
tytė e kisha thyerjen
plumb e kisha mėrgimin
vdekje e kisha fyerjen
dhe thash qitni tash
me gjoksin tim hapur bėrtita
edhe pse lulet flokt po i nxirinin nga lemeria
nė gatishmėri u ngrita
mė vritni ju thash
thyerje e ju maska
tė pista
e ti shekull i zi
ju tė pa besa laraska
qė gjak keni pi
e ti mashtruese dashurija
jetėra tė pa faj qė ke nxi
dhe asnji pikė jetė pėr lamtumirė nuk deshta me e pi
as pendim
kur ju thash qitni
qit o kohorė mallkim
edhe pse ofertė etjen pėr jetė e kisha
trimėrinė ma shikonte koha vrastare me zili
arti i thyerjeve
qitni bėrtita si bisha
te varri im ma leni nji bli
amaneteve ju thash me zemer
anktheve ua lash ekzekutimin
por papritmas mė ndali nji emer
qė e ,mbante peng vendimin
ishte nji zemėr
qė ma ktheu pėr jetė mendimin
tash nuk dua tė vdes pėr hirė tė sajė
le ta pi kupen le ta pi pelimin
jeta mė duhet edhe nėse esht e tėra me vajė
se emrit qė nuk e them dot
borgj ja kam pėrkushtimin
le tė jetoj edhe me lot
por ajo mė ktheu nė jetė
ajo mė mbanė sot
pa fajsia e sajė
engjėllsija vet
qė peng do tė mė mbajė
tyta plumb nuk do tė qet
se jeta mė duhet pran sajė
ajo nuk mė ka la ti urdhroj thyerjet
tė ma bėjnė varrin e pushkatimin
edhe nėse jetoj me ndryrjet

asajė do ja fal pėrkushtimin
-----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
04-02-09, 20:33
Mos premto

--------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
mos premto shekuj dashurie
tė dehur
o zemra idealiste e padjallzuar
o art mbyllur nė vetvete
ti je arti vet nga ego qenjet i pa kuptuar
ti o zemer arti
qė puthė idealizmin ėndrrimtarė
qė pėrmbanė plot thėnje tė heshtura me sasi si dete
o zemer ti je arti im i pėrvluar
nė notin e lotit zhgėnjimtarė
ti je botė nė vete
qė flet e proteston vetmevete
akuzon tė gjith shekujt
me gjuhė idealizim
askush duke tė mos kuptuar
vetmevetja zemer monologuese mbete
kush tė kupton pėshpėritjen qė mbrendsisht je duke e lotuar
ti je gjersia vet
ti je pafundsia qė je shprehur
zhgėnjimtarisht duke pėrshkruar
por muzat e shurdhėr nė ty kurr nuk jan dashuruar
ti je vetmia e harruar e zbehur
ti je nga tė gjith e harruar
ti je e pafajshme nga harresat e pandehur
e lidhur nė prangat tė vetmevetes
tė pėshpėritjes sė zhgėnjimit tė mallkuar
tė flet vetėm pėrpjekja e qujtur iluzion
ideal nga vetvetja pothuajse i trilluar
bota nuk ėsht si don ti o ėngjėllusha ime e padjallzuar
bota ėsht shartim mish kemikal i pakuptuar
bashkdyzim lakmije e instiktizuar
bashkim i komponentave egoje
inetreso demon
harrim ėsht bota jonė
tė shkelė me kėmbė e dorė
qfar konstrukti teatrorė
e ti je viktima e ėndėrres sė idealizuar
qė vetven nuk e gjenė asnjėher nė tė ashtuquajturin
nė skenen e kti vrapi tė truar
nė garen e pa fre tė mallkuar
smirat ku bukur aktrojnė
ku grabitjet jan artikujt e a rti mė i shquar
o zemra ime e padjallzuar
mos i quaj shkeujt dėshtim
mos o shpirti poetik i im
mos e quaj qastin kohen e shekullin teater i dėshtuar
rri gjithmonė me driten pėrksushtuese
bota ėsht vrasėse mashtruese
o arti im me gjak shege
qė kėndon kuptimsisive qdo dege
mos i quaj epokat dėshtuese
o tik tak ja ime dhimbshurisht e mishėzuar
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------

lirik
04-02-09, 20:34
Nėse mua penda mė lindi
-----------------------
Autori xhelal ferizi
---------------
nėse mua penda mė lindi pse qeshni
nės e mua penda mė dha varg pėr zemer
shpirtat me kėshillat e sajė pse nuk i veshni
qė engjuj te quheni me emer
------------------------------
Autori xhelal ferizi
xhela i mitrovices
---------------------

lirik
04-02-09, 20:34
Shpirtin me diell
--------
xhelal ferizi autori i varrgjeve shqiptare
liriku
-----------------------------------
shpirtin me diell dua ta lidhi direkt nga lart me rreze
qė paqėsisht tė pėrqon shekujt rrezanisht
se ti vet o diell nė ideal ma ndeze
qė un tė ua flas gjuhen damarve diellorisht
---------
nė mua dėrgove misionare shum rreze
ti vet mua kahdo nė seclen ėndje mė shpirtzove
ti mė the zemėrsisht ndriqo pėr shum breze
zemren nė pendė ma shėndrrove
--------
ti ma msove gjuhen tuaj e hana
e paqja e urtėsia e karajfilit
nė gjuhen rrezanike shqip qė ma msoj nana
mė bėre ligjėrim tė bilbilit
-------
gjuhen ma msuan yjet kur un mocė po rritesha me lule
duke shetitė at'her bukurive diellore
nė zemer ma le paqen me njė shejtėri vule
dhimbjet mi shpalose arbnore
-------
e pse mua mė gjete ndėr shum lule bari
e penden ma le fat e cak
me kullue shpirta me kto lot shqiptari
dėnesjet duke m' notuar n' pėr gjak
--------
mirė shum o diell se tė dua fjalen nuk ta kthej
pranga rrezesh mė ke lidhė nė zemer
ti mė thua rrezet tua bėj njerzve dej
engjuj ti pagzoj me emer
--------
po vargu im po ndriqon nė errsira
por e gjerė qenka sterra e pa fund
le tė mė falė dritėsi shejtėria mė e mira
se penda po mė qanė nėpėr mund
---------
kėta tė kti globi nuk po duan gjuhė dielli
as tė zotit kėshillė paqsore
ma jep njė letėr tė gjerė sa qielli
tė ua shpalosi me shkrim porositė diellore
------------
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
----------------------
Kombin tim e dua deri nė vuajtje shkon dashuria ime
pėr te
por kombi im duhet ta duaj mė shum jeten
lirinė barazinė pėrkushtimin
punen mirsinė paqen
dhe zhvillimin e bashkatdhetarin
si dhe mqisinė e bashkpunimin me popuj
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi liriku i harruar afro tridhjet vjet
nga kohrat e pa mėshira
---------------------------------lirik
Shiko profilin publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik tek lista e kontakteve

lirik
04-02-09, 20:35
Kosovė o mėmėdhe atdhe
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
kosovė o atdhe pėr ty lulet e prillit mė kan tregue
kosovė o atdhe pėr ty vet prilli mė ka nxitė
dimri vera vjeshta pėr ty mė kan thanė me shkrue
pėr ty kosovė mė ka mallėnngjye secila ditė
--------
pėr ty o atdhe secila fletė vjeshtore
me qehre tė vet mė ka folė
pėr ty oj nanė shqipni etnike arbnore
ndjenjė mė ėsht bė secila shkrolė

---------------
pėr ty atdhe mė ka ndje secila fije bari
pėr ty mė ka ndje secila qelizė e diellit
pėr ty kam derdhė lot zemre e prej pende ari
kam shqiprue gjithkah edhe qelizat e qiellit
--------
pėr ty kam folė me shekuj e lule gzime
per ty kam kja hall me lule vajtimi
per ty jam dridhė nėpėr pėrmallime
dėnesshėm me lot kujtimi
------
pėr ty o i dashur mėmė dhe u bėra harrim
pėr ty u bėra pėr sė gjalli mėrgim varr
pėr ty o mėmėdhe u bėra mėrgim i gjallė murim
e din secili dru ah e bung e qarr
-------
e din secila lule qė e kam njomsue me lot
e din se cila fije bari
e din secili yllė nga qielli dje e sot
qė mė ka pa nė dorė me pendė shqiptari
----------
a e sheh kosovė nė secilen shkronjė time ka zemer
nė secilen shkronjė ka qelizė me dashuri
nė secilen shpirtė'shkronjė ka shqiptarė me emer
ka ndjenjė nė secilen shkronjė ka qelizė etnike shqipėri
-----------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik
04-02-09, 20:35
O vargu im
------------------

Autori Xhelal Ferizi
---------------------

veshu o strofa ime nė shpresė
gėzohu o penda ime nė zemer
piko o vargu im sa njė vesė
shpėtim e shteg'dritė kėrko pėr nji emer
---------
pėr emrin qė i thonė lirik
tradhtarėt kan dalė me e shty
piko o varg veq nji g'zim pikė
nė udhė mos e le me u thy
----------------

mos e le nė rrugėn kah rrudha
mos e le nė 'rob hisen kah akull hieja
njomsoje me currila kah dritė udha
se e thau pa faj tradhėtia
----------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik
04-02-09, 20:36
Mos mos mė vrisni
------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
mos mos mė vrisni ju lėndime tė pa mėshira
kush kaq bastardhueshėm ju mbolli
nė kopshtin tim mu nė mes tė ndjenjave tė lira
shekulli im i pafajshėm sa her nga ju volli
-----------
e tash gjak e lot po vjellė edhe e imja liria
dėnesjet nuk mi ndalė as mehlemi i shpreses
qfar tė mbjellurash nė kopshtin tim ku rrinte pafajsia
tradhtia e bizarve mė la sizif i ankeses
-----------
ikni qofshi mallkuar
tė mbjellura zezonash katrane
shpirtin ma keni shtruar
si qirit mbi flakė e zandane
--------
dhe merrni me vete faren e tradhtisė
larg kopshtijeve te zemres time tretne nga keni ardhė
mė leni nėn qielline perendisė
tė pi sa i curril ndonjė ditė tė bardhė
-----------
ikni ju tė mbjellura qorre
pjella e pėrthurjeve qė nuk len rrisk tė mirė
mbjelluni nė vdekėsi nė humbtira e vorre
mė leni diell n' zemer si zambak i lirė
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
04-02-09, 20:37
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė mirė tė isha i biri i kėtyre -------------

---------------
.......................
xhelal ferizi autorė
:::::::::::::::::::::::
sikur tė isha i biri i currilit
i biri i zogut tė bukurisė
i biri i ngjyrave i biri i karajfilit
i biri i shijim'ėsisė
---------
sikur tė isha i biri i shiut tė qiellit
nga re tė bardha mbi misėr tė bie lirė
shum'her ne shoqėrim tė drites sė diellit
do vija me qėllimin e mirė
--------
mbi grurė do tė njomsoja kah kalliri
do tė isha mbi erė afshi i magjisė
valvitjeve bimore do tė isha mė i miri
njomsim mbi flladin grunajave tė etnisė
-
do tė ishte mė mirė
kur do tė shkoja nėpėr stinė
mbi ujavren e lirė
e si aromė pėrhapaur mbi ledinė
---------
do tė mė uronin fijet e barit
mushkėritė do i hapja natyres
do i sha i biri i aromėtarit
nė kryerje gjithmon' tė detyres
-------
do tė isha I dashur pėr shkumbėzime i dashur pikė stėrkale
do tė isha i biri i vales voglush
do tė isha i biri i cicrėmes e aromes n 'pėr male
i dashur pėr gjerėsinė mbi fushė
----------
do tė isha i dashur pėr dhe e gurė e zalle
do tė isha tėrheqs pėr rreze
do tė isha pa brenga shetit's e pa halle
aromė njomsim e cicėrimė pėr breze
--------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik
04-02-09, 20:39
Nė mes tė detit tė lotve mbi njė gurė
-----------------
Shkruan Xhelal Ferizi,nga,Mitrovica
------------------------------------

mbi nje gurė shpresoja se detin,e lotve do e kaloj
valėt aty ishin ,gurzuar
nė mes tė gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit tė trazuar
dhe mora vetveten nė shtegdalje ,me njė,ėndėrr
pėr nji qast kur mbylla sytė
e ,gurit t ė ,lotit iu bėra zhgjėndėrr
e shpresa e lotve s' mė lente me u mbytė
anijen po e prisja nė breg pakapshėm
me ra nė cak e nė breg
era,po mė fliste si nė vesh luhatshėm
me i shekull,kufiri ,qė djeg

---
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik
04-02-09, 20:40
Ndjefsha mirė mori malsi
----------------
autori xhelal ferizi
------------------
ndjefsha mirė mori malsi
kahdo i ke ti mal e vrri
lugje kodra e tė larta maja
bjeshkė e suka brija e pllaja
--------
ndjefsha mirė pėr ato kroje
n' gurgullimė qė t' ndahen n' prroje
kahdo nė fllade e qiparisa
kahdo zogj t' kndofshin mbi lisa
---------
t'lmofshin ernat nėpėr brusha
tu gjelbrofshin suka e fusha
vala vala shkumbardhtė n' prroje
tu shkumbzofshin hjeshėm n' troje
--------
t' rrnofshin t' bukura ato zana
edhe djemt qė i ke azgana
karajfilat t' qelshin fletė
t' rrnofshin plisi me gjubletė
--------
e ajo zemra shkamb graniti
tė pastė hije stalaktiti
qė pikon mbi mbi borė qetine
ti je e bukur nė art t' qdo stine
-------
tė lulzoft hana me shum rreze
dritė e jetė nė mosha e breze
nė shend e gaz i trashgofsh prore
t' shndritishin yjet mbi bregore
-------
tu bėftė jeta rrezatare
qofsh mbi dhe gjithmonė shqiptare
tė rrnoft trimnija fjala e huta
nė bjeshkė e male sqepekrruta
-----------
qofsh e bardha nderė mbi faqe
nė bukuri si manushaqe
si gjerdan me brilantina
tu lulzofshin moti e stina
-------
tokė e dhe tė ndejshin prore
tu u lulzue me gjuhė arbnore
nė ato lugje e livadhe
ushtoftė zani i malsisė t' madhe
---------
e tu gzoft zemra shqiptare
t' kndofshin brezat nė behare
larg jehoftė gjith fama jote
porsi shpata kastriote
----------
ndjenjat tua aq burrnore
mi mbajė lidhė me tokė arbnore
si i mbanė t' drejta rrrezet hana
mi mbajė fijet kah dardana
-------
edhe kthej dy sy kah fusha
kah kosova ėngjėllusha
qė mi ka bukuritė valle
kahdo i shndrisin gurė e zalle
---------
e kah shqipnija andej kah votra
se ju jeni bija e motra
vllezer t' gjakut si biluri
gjith kah flet shqip dheu e guri
----------
ti me famė je ndėr ma tė mirat
ti kndoj zanat zemėrmirat
ju t' shqipnisė jeni dy bija
nji kosova e nji malsija
----------
autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
kangė bukurije artistike per trojet etnike


-------------------------------------------------

lirik
04-02-09, 20:40
O Nė Qoftė se Ka Dikund Buzqeshje

Nga Autori Xhelal Ferizi
*********************
Si E Dielit Nė Argjend Veshje
Porsi E Gazit T' Qehlibarit
Esht Elina Me Gaz Tė Arit
-------
Nė Qoftė Se Ka Dikund Si Hana
Si Rreze'ari E Kullim Rana
Porsi Nė Sqep Vet Kanarina
Ashtu E Qelė Sharmin Elina

-----------
Nėse Vetull Ka Ylbere
Si Kah Qielli E Kah Diell Vere
Ato vetulla I Ka Elina
Porsi Harku N' Rozmarina
-----------
Porsi Kthina E Hanes Tė Re
Nė Natė T' Ktjhjellur Nė Art Tue Nxe
Kur Shkon Nė Gurra E Kah Larmija
Ashtu Elina I Ka Kto Vija
---
Te Dy Vija N' Mjedis Balli
Si Dy Rreze Mbi Ujė Zalli
Kur Me Rrathė Si Ari I Vleres
Luajnė Mbi Ujė Me Frymė Tė Eres
--------
Oh Kėt Sharm E Ka Bekue
Drita E Qiellit Tue ndrique
E Bekoj N' Refleks Rubini
Kur E Pau Kėt Lule Blini
-------
Kur E Pau Veshja E Beharit
Veshja E Sharmit t' Qehlibarit
I Tha Zemres Sė Qiell E Detit
Se Elina ėsht Lulja E Mbretit
---------
Se Elina ėsht Vet Kurora
Nga Vet Sharmi Nė Varg e Nxora
Nga Ai Sharm Qė e Mbanė Mahnija
Dritė Me Shkri Ndėr Vargje t' mia
------------------
Autori xhelal ferizi
Mikeshes Time Te Mirė Elines Me Pershendetje I
Uroj Mirsi Me Vargje Artistike
Dhe Pershendetje
Liriku I Vargjeve Popullore Artistike Shqiptare
Ju Ron Vashave Shqiptare Mirsi E Fat Ne Jeten E Bukur Ne Trojet Shqiptare E ne Mergime
---------------

lirik
04-02-09, 20:41
Rracė njerzore
------------------------


autori xhelal ferizi
------------------------


rracė njerzore,e prirė pėr dukje e zhdukje!

rracė njerzore me prirje pėr q'nukje

rracė njerzore qė shkelė pėrmbi dhe

qė shkelė ,parime e globin don me e,pre

rracė njerzore qė shkelė mbi parimin

qė e don egon,qė e don,ngatrrimin

qė mbėshtjellė koken me do paragjykime

qė vret,diell,e shekuj,nė menyrė t 'pėrkryme

qė len gjurmė e krim para e mbas bryme

rracė qė pėr kob tėndin mendjen ke t' pėrsosur

rracė qė mendja jote do tė shtrij t' plandosur

ah rraca njerzore kafken me rradake

e pėrdorė me tru n' boten rrumbullake

edhe pėr mėri edhe pėr shum leqe

pėr gjak e pėr luftra e pėr kohė tė keqe

pėr lot e pėr gjamė shum her je shkaktare

qė paqen e vret me flakė e me zhare

e kputė qdo rreze e damarė e nurė

kahdo lidhen n' zemra me paqe si urė

e ndezė edhe fjalen kohes i lagė qerpikun

e mbrehė pėr pushtime tehun e qelikun

mė duket nga njiher pėr kob menqurohesh

a thue nė cak vrapi n' lakmi do t' deshtohesh

se nė shekuj vrapi e nė shekuj gare

nuk po mbanė drejtsi po dredhon kandare

sillet edhe mbshtillet filli yt me mund

caku yt e hapi,do tė sjellin fund

mendja jote e sherrit qė prinė pėr djallzi

diellin ka me e gjveshė hanen ka me e shkri

globin me e mbushė zjarre,me e pėrzie me ujė

truri yt me prirje qė i don shekujt n' rrmujė


------------------------------------------
autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
--------------------------------------------------

lirik
04-02-09, 20:41
Dashurija
**********
Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri qė vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokė
Njė Shpirtė i Diellit qė flet
********
Njė magjepsėse lidhse pėr zemra
njė art qė dehė qdo gjak
njė shpirtė qė lidhė dy emra
njė ndezėse ekuqe flakė
***********

Rreze e Shartuar Me Curril
Me Driten Nė valbardhė Qė Rrėshqet
ėndje e Dehur me Aromė nė karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si Det
**************

Qehre Shejtnije gazprodhuese
Diamanto kristale eksponim
Dritėrreze me Sharm bimėshartuese
Me Zemer Tė Ylberit N gradim

Ti Je motorrike e Hanes
Nė Vetull Tė Sajė Vizllon
Ti Je si Joshja n 'kullim t 'curril ranes
Si Loti n' Qerpik kur Loton
***********
Je E Kėndshmja brumtare e shpirtit t' Gjevahirit

Qė Nė PIKA qeliza Tė Reja Ndėrton
Je Si ai feniksi mbas Qdo Shkrumbit tė Hirit
Qė Vyshkjet me Ringjallje i Gjallėron
*****************
Je Si Ajo Dritėzemra E Margaritarit
Qė lmon gjak'ecėsinė nė damarė
Ti Je si Lmim Hane Nėpėr Udhė Tė Damarit
Ti Je aromė Lulesh me Lang si Ujvarė
********

Ti Je Si Stėrkala qė lanė Sytė E Gurit
Qdo Mėngjes si Vesa mbi Fletė
Ti Je si ujėzalli nė Shkėlqim Tė Bilurit
Qėi I Jep me Pi cakun motivit;qė Mbjellė Jetė


Autori I Vargjeve Me Titull Dashurija
*****************
Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje POETIKE SHQIPTARE
-----------------------------

lirik
04-02-09, 20:42
Nėse nuk lindė
------

Shkruan Xhelal Ferizi
-------
*************************
nėse nuk lindė ajo qė tė lindė duhet
qė nuk po mund tė lindė as nuk shkruhet
nėse nuk lindė e dėshtohet
qielli e dheu do tė tjetėrsohet
nėse nuk lindė ajo gjithqka do tė shuhet
qe sa shekuj don tė lindė nuk po lindė po druhet
nėse nuk lindė jeta do tė quhet kob
e' nėse fare nuk lindė
vaj halli pėr ju o shekuj
o kombe o fe e glob
--------------------------------
**************************

Shkruar nga mėrgimtari Xhelal Ferizi
----------------------------------
LEXONI FALAS VARGJE NGA AUTORI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOQES SHOKUT
----------------------------------
Tė drejtat e autorit :
ndalohet postimi ne forume tjera pa pėlqimin e autorit

----------------------------------

lirik
04-02-09, 20:44
Loti i nji fėmiu
Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi
------------------------------
Loti i nji fėmiu
--------------
qante ai ...loti i tijė tė gjitha qastet i dėrmonte
shekulli nė zemėr nga loti i tijė dridhej
ai nėnėn nė kolonen e vdekjes po e kėrkonte
ai dėnesshėm nė kolonė vajtueshėm kruspull mblidhej
---------
pėrkdheljet e tė tjerve nuk e ndihmonin
secila kokėrr dhe pėshpėriste e atdheut nė mjerim
gurėt e kosoves anė e mbanė gjėmonin
nė eksodin e vdekjes po ecte kombi im
----------
fėmiu pėr nėnėn qante pa ja nda
motren ia kishin nda nga kolona pėr dhunim
nėna dikund vdekur plast i kishte ra
babai i kishte vdekur nė pushkatim
---------
kosovė e tmerrit tė luftes o tokė me magjike vlerė
tokė stėrgjyshore e trashėguar me gjak
sa tė pėrgjakshme e tė dhimbshme e ndjenė secilen pranverė
pėr gjuhė shqipe liri e bajrak
----------
disa vyshkur jete disa qanin heshtur nė kolonė
tytat tė drejtuara qė villnin vdekje
po ecte kokėulur i gjysėm vdekur kombi i jonė
me vdekjen pran e tė vyshkur tė stėrmekur
-----------
urinė lodhjen mundimin shok tė pa ndarė
rraskapitjen piknik tė dhunshėm hise
po qanin disa heshtur gra e fėmi shqiptarė
tė mjerat dardane fise
---------
atdheut shpinen po ja kthenin
koken nuk e kthenin dot mbrapa se nuk lejonte armiku
kosoven kujtė po ja lenin
ecnin turpėrueshėm tė fyer tė poshtruar kah adriatiku
---------
vaji pėrzihej nga njė her
vajzat e dhunuara kobshėm gjėmonin
qanin edhe fėmijtė e mjerė
gurėt e dheu i kosovės rėnkonin
-----------
qdo buzė e gjithqkaje nė vajtim aty ishte
qante edhe guri e zalli
dikush as lot me derdhė ma nuk kishte
se vdekja e rrėmbente e halli
---------
vaji i njė fėmiu po kėpuste shpirtin edhe seciles fije bari
skuadronet e vdekjes ftoft tytat i mbanin
po qante dėnesshėm heshtur edhe njė bijė shqiptari
se pėr ta dhunuar nga kolona her mbas here e ndanin
---------
vaje e lot tė ndryshme kishte
dikush pėr nėnė qante e dikush pėr tė humburin nderė
loti e dhimbja kahdo mbi tokė ishte
i pėrzier kahdo me gjak e vnerė
----------
fėmijtė nuk pajtoheshin dot
qanin tė mjerė jetimat
aty nuk kishte ma mėshirė as zot
pėrveq qarjeve masakrave e gjėmimet
---------
tė lagur tė mjeruar tė trishtuar ecnin
fėmiu kėrkonte nėnė e moter
disa tė vdekur kah kolona ngecnin
kosova ato ditė ishte e vdekjes voter
---------
qanin edhe fletėt kahdo tė malit shqip
qante edhe fjera e zallina
secila degė e pėrlotur e me gjak secili pip
qante edhe moti e stina
-------
kėmbėt gjysėm vdekshėm po i tėrheqnin tė ikurit zvarrė
e mjerė kokė ulur kolona
secili ishte bė i gjallė vyshkje e varr
i tė mjerave viseve tona
---------
njė fėmi qante pa ndėrpre
nėnėn kėrkonte me lot
shpresathyerit ecnin mbi dhe
ku ishte i madhi zot
-----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
Pėrshkrim i tė ikurve nė kolonen e mjerė
tė stėrvuajtur gjat luftes nė kosovė
------------------
gjat bombardimeve tė natos gjat vitit 1999
------------------------------------------
Lexoni vargje nga autori xhelal ferizi shoqe shokut
---------------------------------------------------
Tė drejtat e autorit ndalohen postimet neper forume tjera pa pėlqimin e autorit autori ka emrin dhe mbiem“rin ne secilen poezi
.-----------------------------------------------------------
kontakti me autorin [email protected]
---------------------------------------------------

lirik
04-02-09, 20:45
Si u bėra un vet dashuria *****************
---------
Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
--------------------
un u bėra vet dashuri
vetprodhues i dashurisė
u bėra i shtyrė nga idealet e mia
duke nektarizuar kahdo mirėsisė
-------
kam shkuar lule mė lule kahdo e hoje
ėmbėlsirat nė arsye i kam gjetė
kahdo ku rrin bukurija mbi troje
ku lulet larmojnė mbi fletė
---------
mandej dardhave qershijave e nė bli e ftue
nė shekuj'ndjenjat e shpirtzimeve me vlera
un kam pritė shegen derisa ka lulzue
e shijet aromtare kur i ka pėrhapė era
----------
e kam pritė artin deri sa u zbėrthye
nga secila mirėsi nė gjen
e nga fluturimet zogu deri sa u kthye
cicrueshėm me kėngė kah vjen
----------
kahdo jam mbushur me kto ideale
kahdo nė kroje e gurra
currrilve prrojeve nėpėr ligje e male
kam folė me dushk e shkurra
----------
mandej kah ka zana ku lahen nėpėr kullime
nė virgjri tė maleve andej kah biluri
nektarizonte gjithkah nė dashuri penda ime
si vala zbardhueshėm mbi guri
---------
andaj un vet u bėra dashuria
shpirtat duke i shartuar me currila
sa her jam bė dritė qė tė shndrisė ndjenjėsia
nji shpirtė cicrimtarė u bėra me bilbila
-----------
u bėra dashuria se yjt mė vinin vet
zabeleve kur un shkoja me pendė shpirtrore nė dorė
secila dashuri dontė tė bėhej det
nė mua e penden tė moas na lėnė tė gjorė
---------------
dashuria vet nė bėheje hoje
e un e sajė bėhesha bletė
nga shpirti nė shpirtė e nėr art goje
u bėra dashuria vet
-----------------
autori xhelal ferizi -liriku shqiptarė
kosovarė
nga e lashta dardania antike
nji nder djepat e lashtė tė etnisė ilire
pėrshėndetje kombit tim nė trojet etnike dhe nė mbarė boten
-----------------------------------------
************************************

lirik
04-02-09, 20:46
Un u bėra ti ************
---------
se un u bėra ti e ke ditė
un damarėt i bėra me gjak shege dashuri mahnitarė
nėpėr ta dashurinė e pėrqoja me dritė
qarkullonin me mahni dashuritė si margaritarė
------------
bilur arti mu nė palcė tė qdo qelize
pėr ty pėrkushtueshėm i thura nė secilin ind
sa yjet i deha me romansa puhize
pėr ty yllėsisht sa her jam rilindė
-----------
qė ti tė jeshė e imja lule magjike
u shkriva nė shpirtė me artin ma madhorė
u bėra shpirtė lulje e rimė melankolike
tingull-zemer me shartim shpirtrore
---------
ylliin e shpirtzova pėr ty
rimė fyelli e bėra ritmin zemrorė
ndjenjave lumturuese ju qela sy
e gjakut ėmbėl gaz sherbet'sorė
-------
damarėt me ty i binjakzova u bėra me ty nji trup
fluturueshėm ndjenjave ju dhash krah mbi mahni
e gjakun dashuri me ty e bėra nji grup
flakrueeshėm dashuroja nė secilen shkendi
---------
edhe frymėt me ty i bashkova si njė erė
cicrimen e nxirrnim bashk nga njė sqep
beharit i thash ty tė quaj pranverė
e un tė kėndoj pėr ty nė qdo shkrep
-------
gjithqka me ty shartova me besė
u bėra nji ritėm nji zemer
u bėra me ty nji lule nji vesė
dashuri u quajtėm me emer
---------
tė dy si njė rreze flisnim pėr ardhmėrinė
te dy u bashkuam me nji gjak shege
un e kam ftue gjithkah cicėrueshėm bukurinė
si zogu tė kam kdnue n' majė dege
----------
gurgullimes artin ia mora pėr rimė
afsh'zemres e pėrqova me ėndje stil
gjithkah lumturisht ushtoja me bėrtimė
i shpalosnim qehret si nji karajfil
-----
buzqeshjet tona s a lulet kan harlisė
pranverave u kan nxitė shkėlqimisi
jan joshė sa hojet e ėmbla drejt lakmisė
si nė gurra etjet dashuri me pi
----------
ne ishim shembulli i bashkimit nė njėsim
si dy fletė nė nji kėrcyell
un dhe ti u bėmė nji ylber n'ngjasim
si zogu me zog nė pyllė
---------
mė dridhej fjala e arti nė zemer
si purteka- nė breg tė kullimit
dashuri kur dehesha duke thirrė me emer
me piken ma tė lartė nė valė tė pėrkushtimit
--------------
autori xhelal ferizi
l-i-r-i-k-u- nė mėrgim
----------
*****************************

lirik
04-02-09, 20:47
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Duke vrapuar pas pendes time
-------------------------
Shkruan Xhelal Ferizi
--------------------
poet shqiptarė nga Mitrovica Dardane
----------------------

duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendes thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė , nė,hap
ky vrap mbas shekujve e labirinteve pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshem,po i shkoja mbrapa nė lotim
ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga nė vrri
do tė kisha ndrrua tjerė tinguj pa lot e mund,
-------------------

Vargje Shqiptare
nga autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
e kosoves
-------------------------
kontakti me autorin
[email protected]**************
**********************

lirik
04-02-09, 20:47
Miqsija e dikurshme *******
-----------------------
autori xhelal ferizi
liriku
----------------
un damarėt ty nė imagjinaten time ti kam tjerrė si degė
gjithkah prej pejzave tė diellit e nė yje
nga ma tė ėmblat shije ti kam dhurua si shegė
nga ma tė pastrat fresiki nėpėr pyje
---------
se deshta nė ty me rrėshqitė damarve miqsija
ti shum her mė ke quajt si vlla
a thua u venit vllazrore dashuria
pse fjalėt magjike tė jan tha
---------------
un vet imagjinueshėm ti kam lidhė damarėt
tė gjith i emrova vllazrorė
deshta tė rrėshqasin kah gjaku besatarėt
tinguj tė vargut tim arbrorė
--------
por ty tu vyshk fjala tu vyshk rreze shpirtėsia
udhėt tu ngatrruan nėpėr borė
nuk di pse nė gjak tė ka ngri ftoftėsia
nuk pin ma curril vllazrorė
--------------
uratė pyete penden time qka i kam thanė pėr ty
pyete fleten time tė gjerė sa nji qiell
shikoje qerpikun qė dridhet nė sy
nuk duket ma si rrezet nė diell
---------
se kohrat ikėn disi perendue
se iku edhe i pa pa prajshmi bilbili
se sqepi u ndal e ma nuk ka cicrue
tash lotin e fshinė mindili
----------
e kohrat ecin e kujtojnė shum vija
germa tė kthyera kah zemra
kur dikurė vlonte nė varg bukurija
me tė bukur tė vargisur emra
---
qdo dit yjet dilnin me u mbushė me mahni
nė vargje e merrnin nektarin
e hana dilte me plot art e lavdi
lavdronte lirik mėrgimtarin
---------
e vargu rrjedhte porsi mjalta e arit
krojet kullonin me rima
kur gjuha e ėmbėl e tė lashtė shqiptarit
zbardhonte n' pėr gurgullima
-------------
a thua aq shpejt harrove at zemer
qė art e kishte burimin
shqipninė etnike e tihirrte me emer
e ngjallte kahdo mallėngjimin
--------
a thua damarėt koha ti kputi
ylltarė ma nuk jan me gjak
as shpirti qiellorė nuk ėsht ma ma i buti
nuk dukesh si dikurė zambak
----------
pse nuk rrėshqet ma aty bukuria
e fjales nė damarė yjzėrie
dikurė ka pas ardhė ndėr ne vet mahnija
e sot venitja bėn hije
----------
germat e arit ku jan tė ati moti
shpirtin ku e la tė argjendit
i arit te rridhte gjithmon fjala e loti
ke qenė vet lulja e kuvendit
----------

pse kshtu u kthye gjithqka kah harrimi
a thua nuk jam ma mirsia
sa mallė po ka pėr at kohė vargu i imi
sa shum i dridhet shpirtsia
--------
nuk di ndoshta kohrat kshtu qenkan me plagė
ah zemer sa shum durove
qerpik pse n'pėr mote gjither kshtu m' rrin lagė
sa qastin me mallė ma kujtove
------------
Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
--------------------------
*************************

lirik
04-02-09, 20:48
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un jam i biri i heshtjes qė flet
---------------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
un jam i biri i fjales qė heshtė
un jam i biri i fjales jetė
un jam pėr armikun heshtė
--------------
un jam nė heshtjen fjalė
nė fjalen jam vulė
un jam pėr hasmin valė
pėr mikun jam fletė e lulė
---------
un jam pėr heshtjen armik
dhe mik jam pėr fjalen e mirė
un jam si pendė me qerpik
kur shoh kah fjala e lirė
----
heshtjen un nuk e dua
fjalen e dua burim
un shprehjen e dua si krua
tregoju o vargu im
------
un heshtjen e quaj qyqare
heshtet vetėm mbi varr
as qyqja nuk heshtė mbi qarre
ma mirė me zė se me barrė
---------
heshtjen e dua ather
kur fjala vdes e shuhet
e vlerė nuk ka asnjiher
e kur vlerė me dalė ajo druhet
--------
por heshtjen duhet thye
drejtsia ėsht fjalė fitimtare
ajo ka me ngadhnjye
por jo qyqaria heshttare
-----
autori xhelal ferizi
liriku i mėrgimit
------------------------

lirik
04-02-09, 20:48
Duke Dėnesė I Zhgėnjyer
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------
Duke Dėnesė I Zhgėnjyer
Tentonte Tė Mė Pajtonte Karajfili
Gjoksi Mė Kėrcente I Pėrbuzur I Fyer
Nuk Mė Joshte As I Pa Fajshmi Bilbili
----------------
Edhe Pse Donte Tė Mė Pėrkdhelte Secila Burbuqe
Nuk Doja Pajtim As Nuk Kisha Besė
Sa Shum Gongje E Sa Shum Lulkuqe
Ma Fshinin Lotin E Kulluar Si Vesė
----------------------
Un Me Zhgėnjimin Lotbardhė Me Drithėrimė
Qastet I Mallkoja Duke I Dėrguar Nė Ferr
Nė Mote E Shekuj Nuk Dua Tė Jem Cicėrimė
Tė Kėndoj Pėr Mohim E Terr
-----------
Un Nuk Dua Ma Tė Besojė Nė Fjalė
Nuk Dua Tė Jem Peshk Pėr Zallė
Tė Mė Pėrdredhin Mbi Dhe Etjet Si Njalė
Tė Vdes I Etur Me Mallė
-----------
Un Nuk Besoj As Nė Lule Tė Pa Djallzi As Nė Fletė
Qė Shtrihen Me Ngjyra Pa Hile
Un Dyshoj Tash Nė Secilen Jetė
Se Nėn To Mshefen Gjarper Ujk E Skile
----------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------------

lirik
04-02-09, 20:49
Ndėrgjegjja nė guri
----------
Autori xhelal ferizi
---------------------
ndėrgjegjen e kam pa nė guri duke bre
gurin ngadal duke e rrėzuar
kam pa granit mu nė shpirtė e zemer duke pre
nė shkėmb sa thell duke gėrmuar
----------
ajo ishte brengėtare
sa thell po shkonte nė palcė duke grrye
o zot sa rrėnimtare
sa shpirtat mbi dhe i ka thye
---------
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
04-02-09, 20:50
Dashurinė ta vrasin djajt
---------------
autori xhelal ferizi
------------------
dashurinė ta vrasin djajt
me shigjeta ta gjuajn nga secila anė
ta hanė ujq't krokodilat shqarthat e qakajt
mbetesh si peshku mbi ranė
----------
ruaje dashurinė
mbėshtjelle me besė e fe
jepja nė qėndisje besnikrinė
por mbaje si cak mbi dhe
----------
kur ti sulen akuj qakaj e shigjeta
mbėshtjelle fort nė gji e nė zemer
kujdes nga hijet tinzare e silueta
e kohrat vrastare pa emer
----------
dashurinė mbėshtjelle nė besė
nė shpirtė e aromė t'ė karajfilit
mos le arti i sajė tė vdes
shpirtzoje me kangė tė bilbilit
-------------
e mbaje nė kohė e nė gjene
ujite me bukuri shege
nė zemer lidhe nė deje e refrene
si kokrrat nė mollė tė ndoj dege
--
e mbaje nė lartsi besimi
rrethoje me shum mburoja
ruaje prej helmi e pelimi
mbaje tė ėmbėl si hoja
-----------
e ruaje siq ruhet jeta
sy syt e ballit nė dritė
ujite si lulet me fleta
nė zemer mbaje si rritė
-------------
autori xhelal ferizi
-------------------

pėrmirsim
nė rast gabimesh kėrkoj falje nga lexuesi
------------------------

lirik
04-02-09, 20:51
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pse po qajė
**************

Nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************
po qajė se po e shfrytzojnė diellin mosmirnjohsat
duan vetėm ta shtrydhin deri nė shterrim
kėta tė shekujve qenjet njerzore pėrgojsat
mandej e hudhin pas krahve nė harrim
*****************

po qajė se kėta kan drejtuar raketen
atom e pshtymen kah yjet
shajnė gjithqka pasi tė ngopin me luks jeten
me aromen me lulet me pyjet
**************
pshtyjnė mbi vlerat e barit
mbi dehė'sen aromė tė kėtyre vlerave mahnitore
pshtyjnė pasi tė jen ngopur me monedhat e arit
mbi gjithqka toksore e qiellore
***********

rrezikojnė ujin botaniken
driten e duan vetėm pėr qaste nevoje
kėta po e msyjnė galaktiken
me tallje e me fjalė goje
**********

edhe ylberave po ua ndyjnė krojet
akujt po i shkrijnė polare
po i helmojnė gurrat e hojet
me shkeljet mosmirnjohse barbare
************

kujt ti shkruaj un pastaj
kur lulet tė jen tha
kujt ti shprehem me gėzim e vaj
kur loti motiv s' do t' ket ma
*********

tė gjitha kėto po mi sulmojnė
njeriu kjo qenje asgjėsim
vargjet ku do tė mė burojnė
materje o motivi im
************

lulja nuk do tė jet ma
edhe hana nga njerzit po ikė
edhe drita prej vrastarit nji dit ka me u nda
se pas shpine po sheh vetėm thikė
************

yjet do tė ikun ylberat
edhe flladet me kroje
kujtė do tė ja kushtoj pranverat
pėr kend do t' mė del vargu zemre e goje
***************

prandaj po qajė
dhe merreni vesh njiherė
njeriun sa ma larg do ta mbajė
te mos mi vras lulet me erė
***********

as materien as diellin
as hanen e yjet e vizllimit
as tokė e det as qiellin
qesh o arti im i shkrimit
************

Autori xhelal ferizi ne mergim
*************

lirik
04-02-09, 20:52
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nga syri yt
-----------
Autori xhelal ferizi
------------------
nga syri yt secila qerpik shprehje fije
qė mund ta pėrshkruaj vetėm qielli plot me mirėsi
nga dielli vet nga esncė e tij mbrendėsiije
do tė marr zbėrthyes spjegimtarė pėr secilen kahje tė qerpikut plot kuptimsi
----------
se qerpiku yt flet e kombinimi i syrit syrit e kaltrija
aty secila larmi ka shekuj domethėns madhorė
pse nuk mė lėnė tė flas heshtje shtigjet e mia
pėr shprehjet e syrit tėnd nė secilin hark kohorė
-------
un i njoh kahjet e ti e larminė
e di edhe heshtjen e ti nė tė tej larg'shmet shikime
ai cak tė shikimit e ka rrezaninė
qfar sfere tė gjerė pėrmbanė shekuj ndjenjash nė shikim kėrkime
--------
vetulla i jep pamje shikimngulėse madhėshtore
kėshtu as shekulli plot mendje tė mbrehta nuk din me u shprehė
sa larg i shihen nė intelekt shikues caqet kohore
ai me larminė e kaltrinė e tijė kurreshtjet shtegtare i dehė
--------
rreth tij thue se tė gjith qerpikt flasin
qfar arti mahnits fotogjenik dhuratė zoti e pėrsosmėrije
un as qiellin ashtu nuk e kam pa kureshtarė as yjet kur i plasin
nga dėshira me ra nė cak tė kėrkimit nė prehėr dashurije
--------
vetulla rrethuese duket si hana rreth qielli
me rriskun e sajė plot pikturale mahni
kthyer rreth rreze'hanes nė natė tė kthjellt prilli
nė qiell nate tė kthjellt romansa duke shkri
------------
jo jo nuk i bėj dot ballė thot penda ime e vargu
kti shikimi qė domethėnshėm shpon
as kurreshtarėt mė tė mbreht shekuj qėndrueshmit qė vrojtojnė sė largu
shikimin e tij e tė nguliturin emocion
----------
thue se vėrtetė qielli emocion duket misionarė
nė kėrkime qė nguliten sulmueshėm nė hapsira e cak
ky shikim qė shpon qdo objekt qėndrestarė
qfar force shtytse magnet shpuese pask nė bazė e nė gjak
-----------
kush e mjeshtroi kshtu kė shikim
qė shqetson objektivat e galaktiken
qė shpohet e bjen edhe ylli ma trim
kush e krijoj kaq sy shpuese shqiptare qiken
--------------
e kush tjeter veq i madhi zot
qė i dha shqiptares sy zane
nga ai shikim i sajė secili shekull e mot
robrohet sy yjet nė bukuri hane
-------------
o zot se kah del kshtu ky shikim prej kaltrije
qfar drite paska ngulitje kureshtare qė yjet i rrėzon
nė thellsitė e tij qfar e gjeniale kėrkimsije
nėpėr shtigje epshesh shpirtėrore qė qdo gjė e shpirtzon
---------
qerpiku secili thue se ėsht rreze magjike
syri thue se ėsht qiell i ri teleskop qė tej pėrshkon
mahnija e ngulitjes si shpirtzime enigmatike
qė thot shum por vetėm arti i pėrsosur e kupton
-------------
Autori xhelal ferizi
Liriku nė mėrgim

lirik
04-02-09, 21:04
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sa e vogel fjala

--------------------------------------------------------------------------------

-Sa e vogel fjala
******************
autori xhelal ferizi
-----------------------

*Nuk e kisha besuar
*sa e vogel fjala
sa e madhe nė veprim
konferenca botrore lėvizė
*merreni mendė
*ajo del nga nji e vogel gojė
*nga nji e vogel maje pendė
*nganjiher del si me dalė ndonjė lojė
*por ajo me fuqinė e vet
*vulosė ploje
**Shterrė lot tė kohes sa nji det
*ajo kur don ma e ėmbel ėsht se qdo bletare hoje
buron dashuri
*ajo kur flet
*vulosė luftra e ploje
kur ti teket
*sa te vogel ajo birė nė mish qė gojė quhet fjalen e qet
*por kodra shemb kur del
*sjell termet
*nisė anije lufte tanke ushtri e raketė
*ajo shembė pushtet
*dhe ėsht vet pushtet
shtet mbi shtet
*ajo fjala
*aq e vogel qe nuk shihet
*ajo me nji vulė urdhruese
*ardhmeritė i vret
lisat i shkulė
*pėrdredhet si njala
her esht e valė her ngrihet
*kur esht e lirė
*ėsht zbukuruese
*kur ėsht e urdhruar e lidhur ne zingjirė
kur bėhet diktaturė vulė
*nxjerr shkumbė nga goja
*dhė behet tmerruese
*kur e nisin kah ploja
*sa e vogel esht ajo mund ta mbashė ne secilin gjep
*por ajo behet aq e madhe
*me kahjen e sajė ajo mund te rrėzoj qdo shkrep
*edhe femiun e mbytė nė djep
*jeten e ben loder
*dhe shembė
perspektiva kur turret
*gjithqka kur helmohet
*mal fushė e koder
*dhe kur tiranisht deklarohet
*rrėnon kala e dhėmb pėr dhėmb
*rrezon teori
*paqe
*qdo gurė e shkėmb
*shkakton gjaqe

*sa e vogel aman se e vogel
* e pa ngjyrė, nuk shihet
*ngjyren e ka te padukshme si ajri
*por bota esht tapi e sajė
*ajo kur esht e kulluar si ari
*kur flet per liri
*kur e lirė esht mbi dhe e bari
*lulet nuk lotojnė nė vaj
*as shqiptari as nderkombtari
*por kur mbushet me helm e shartohet me qakaj
*ajo nxitė
*barot e zhari
*e pastaj kundervihet
*por kur hjedh valle me djaj
*ne vallen e sajė ma nuk rrrihet
*mos tė thirrtė as ne dasem fjala kur veshet me hile
*se dollia e sajė nuk pihet
*kur me servili e skile
*mbarsohet
*e jo me karajfile
*ajo tjetersohet me veshje ne secilen ndejnjė
*kur nxihet
*ne dejet e saja me zemer llidhur
*katran
*qė nuk pihet
*bėhet vula e sajė e hidhur
*dhe gjak nėper prrenj
*derdhė
*kur kurorzohet
*me demon e kordinime servile
*ajo ėsht ndryshme
*ashtu siq ėsht e pa dukshme
*ashtu pervidhet nė veprime
*din me qenė e ngutshme
*din me shkaktu gzime
*por rreshqitshėm nėpėr shekuj
*din me ra nė marrveshje
*me krime e pėrvlime
*por edhe me shegė me narė
*me shkolla e me shkrime
*din
*me ndryshu
*din si per mirė si per keq
*tėrthoreve perdredhoredhe
*krimogjenetikisht
*pajtohet edhe me barbarė
*edhe me paqsorė
*mvaret shekujt si e veshin
*me qfar shpirti
*kush ma mirė e veshė
*ma mjeshtrisht
*mizorė paqsorė a puthadorė
*mercenarė tradhtarė a vizionarė
*kush me qehje e zgerdheshje
*dhe din me ra nė gjveshje
*vehet bukur edhe me vizionarė
*me diell nėnshkruan marrveshje
*sa e vogel fjala
*a e shihni sa e padukshme
*por shifjani dukuritė
*a her menquritė i ndala
*per te ja zberthye veqoritė
*ajo kur del pertej dhembve te sajė euforisht
*urragane mer para
*ajo kur luan me bisht e perdredhet
*njerzisė e prishet fara
*e tillė eht me besoni
*apo nuk e keni menduar
*nuk duket sa e vogel esht fjala ju mund eni vetem ta ndegjoni
*dhe ta shihni duke e shkruar
*por te mos harroni
*ajo eshte vogel esht po aq e shemtuar sa e uruar
ajo ėsht vet misioni
*sa e vogel esht por sa duart i shtrengoJnė me te
*paqsori hileqari e demoni
*ajo pra ajo
nuk duket ne dukje e vogel
*por
*sa prangat i kėputė
*e i lidhė
*FJALA
*aq e vogel ku e ka fuqinė
*ajo shekujt kur don i zbutė
*dhe e ndezė nė yje e mbi dhe dashurinė
*dhe ju nuk besoni
*pėr forcen e sajė
*prej sajė kan ikė ėngjulli e demoni
*dhe jan joshė prap
*ajo esh nji qudi e madhe
*AJO GLOBIN E NDALė DHE E NISė NE HAP
*ajo globin e bėn me vajė
*ajo then shpresa e besė
*ėsht e vogel
*ajo me forcen e sajė
*edhe pe sa nji gogel
*globin don ta njomėe ta thajė
*shekujt mund ti ndajė
e ti bashkoj
*secilin me seleksionim
*nė dysh
* disa nė qakaj
*e disa si dallendyshė
*nuk e besoni
*se planeti sillet reth sajė
*ndoshta do tė mė thoni
*dhe do te mendoni ndrysh
*por binduni
*se fjala
*vet fjala
*qė ju duket e vogel
*qe del nga goja
*ėsht madhsi q e nuk mund ta ndryshoni
*ajo me shkollen misterioze te sajė
*thot
*un ju ndala
*se ju do te ishit vet ploja
*si dje si sot
*un jam fjala thot
*ju jeni loja
*un ju jap kahje e lot
gėzime motive
*ju jeni pėr mua nevoja
*e un per ju
*jam vula dhe droja
*shpresa qė kam me vlu
*vlova e do t ė vloj
*deri sa mbi dhe tė jenė fusha e ara e shtroja
*e tė qiellit yje duke ndriqu

*sa e vogel fjala
shkruar nga autori xhelal ferizi
*nė mėrgim
***************************************

lirik
04-02-09, 21:07
--------------------------------------------------------------------------------

Kahdo qė kam shkuar
***************
shkruan xhelal ferizi
**************

kahdo q ė kam ecė kahdo qė kam shkuar
kam,dashtė qet ta shėndrroj shpirtin nė varg
kullimin e vales,e zogun krahėshkruar
zenitin e kuqrremt me emocion ,nga larg
----------

kahdo qė kam shkuar,kam dashtė qė ylberit
me i lidhė vargje,afshi nė shtat
kahdo qė kam shkuar i kam kėndu nderit
nė vargun tim tė gjatė
---------

kahdo qė kam shkuar kahdo q ė jam tretė
me vargun tim diellorė nė gji
me varg krahėhapur mbi qdo dhe kam mbetė
poeti un vargėtarė i tretur kalemgjilakmo me i shkru gurit lakmo me i shkru hanes
lakmo me sy kthyer pėrmbi mahnitset kaltri
me i larmua ma shum valbardhat n 'gjuhė tė nanes
me shqipen, e ,lashtė ,plot larmi
---------------
kah do, q ė, kam shkruar kahdo q ė, kam shkuar
kam dashtė me e njoftė shpirtė thellimin
me do vargje e germa n' qdo gjė i pėrkushtuar
me e njoftė, fundin enigmen e filimin
----------
kahdo q ė,kam ecė me tė drojshmin hap
edhe me hapin e lirė
poet i ,mjerė gjithkah turr e vrap,
me nxjerrė,emocion me hirė e pahirė
----------
emocion kam nxjerrė prej shekujsh me shpirtsi kah kam dalė
emocion prej yjve emocion prej dheu e gjithsisė
prej gurit prej toke prej detit me valė
kam shtrydhė kėrkimet gjithkah kėrkimsisė
-----------


me nxjerrė metaforisht kuptimin me e nxjerrė shpirtrisht mahninė
qė e ka puhija e lulja nė fletė
me e nxjerrė at vrull arti qė e shtynė rininė
me u sjellė rreth globit nė jetė

----------
me e,njoftė xixėllonjen me e njoftė nektarin
tė bletes cakun ,tė hojeve ėmbėlsinė
me e njoftė,tė huajin me e njoftė shqiptarin
me e njoftė ma thell dashurinė

---------------
me e njoftė sa ma shum me e,shėndrru nė varg
edhe fjalen e fletes kur dridhet
edhe ,armikun kur derdhė urryeshėm helm e jargė
e bollen e hasmit nė trup kur tė lidhet
---------

me i njoftė deshta caqet e cakut t'ė prillit
qė shtynė pranverat me ardhė
me e njoftė edhe,artin,tė materjes t'ė fillit
e diten,qe lindi e bardhė
-----------

deshta me i njoftė vallet e ligjet fenomenet
e nyjet nė qudira qė jan gordiane
deshta me i njoftė kahjet qė i kan nisur gjenet
me i shėndrru nė varg,me njė gjuhė varg'ane
----------

o deshta me i njoftė hijet qė e, mbulojnė token
deshta me i shėndrru nė stil
nė vargjet e mia qė ma mbulojnė koken
e vargun ta bėj bilbil
----------

deshta deshta deshta dhe deshta
mbasi me shpirtė gjithqkajat i kam pa
me kriju vargje si rrushi n 'pėr vneshta
por vargu ma lot loti nuk po ka
--------

deshta ta ta shterri vargun me gjak
ta shtrydhi analitikisht deri nė t ė,fundit pikė
kur nji ditė, e pashė vajtueshėm,artin e shpirtroren nė lak
e hanen e diellin nga laku duke ikė
-------
dhe e pashė mandej me sy tė gjithqkajave kush don me na varė
token e qiellin e hanė e diell e det
poet e bamirs emocion e misionarė
dhe ika larg shpirtėakujve e djerrinave shkret
---------


mbas kohrave lemerishėm iknin me vrap besa e ndera e maturija
e tjera vlera me varg
e un me vargjet me vrap kah bukurija
ti ktheja u nisa nė ag
----------

vrap me vargje t 'mija andej e kėndej
gjithqkajat nė varg me i,shėndrru
kahdo nėpėr globe,deshta ti zbėrthej
gjithqkajat qė nė mote jan ndrru
------------

ne gjithsecilen fjalė nė gjithsecilin cak
deshta me mbjellė vargje,tjera
kėrkoja spjegimet nė qeliza e gjak
nė qehre ku shėndriste pranvera
-----------

vrapova me njoftė vese vlerė nė gra e nė bashkkohore
e djem e burra per ti njohur e milete
vrapova me vargje pėr artin e etiken
me shterrė shum penda sa sasia nė dete
------------

vrapova kahdo qė ka qenje e ku i thonė gjithqkajave qenėsore
qė bėn hije mbi dhe
me pendė kureshtarė i shtyrė me varg e me shkronja dore
vrapova nė stil art gjuhė njohuri nde r ,kombe tė di e fe
-------


vrapova me qjerrė maska e vampira
shtihues lėpirsa mbi sahana
vrapova me varg tė shėndrroj, nė satira
nė naten kur pa yje ikte nė trishtim errsueshėm hana

vrapova mbas tingujve si inde ndjenjėtare tė operes tė muzikes
mbas shekujve tė tyre shpirtė art qė i kan,nė mister
notat e zerin qė,nxjerret,aq mahnites
qė dehė tė mrekullueshmen pranverė
-----------
ah sa kam vrapura pėr ta ndje baletin
secilin tingul nė piano e klarinet
e kam zgjerua ndjenjet si syprina detin
u bėr gjersia me varg e shpirtit emocion vet
-----------

vrapova mbas ngjarjeve mbas ,shkaqeve ,tė luftrave mizore
me hy nė thelbin me varg ,nė fenomen
nė qelizat gjakpirse deshta,me qiell'fletore
shppirtgjersisht me shkru ditare nė larmi e refren
--------


mbas gjygjeve gjykimeve me porot
jetes gjykats e prokurorė
mbas mendjes sė qoroditur spjegimtarė,nė pėr muaj e mot
me lapsin e leter nė dorė
-----
kush qenkam un vrapimtarė
mirnjohjet qė kurr nuk mė flasin
pse shkrihem per misterin planetarė
poetet mbi dhe tė pa pėrkrahur pėlcasin
-------

deshta me e njoftė mishin e ujin nė sy pėrberjen strukturen
edhe at sy qė ujė nuk ka e lidhjen e krimit me krim
me ua njoftė holl fijen e lidhjen e zhgjyr uren
pėrse ata e duan kėt mallkim
-----------

deshta thell kah dijet me ecė me tė shpejtė hapa
por shekujt po u dashka me i pi
me vargje e rrokje un n,pėr,mite u kapa,
n 'pėr shknecat kahdo varg e vi
--------

vrap me e njoftė bilbilin
vrap me e njoftė,edhe vesen
vrap me njoftė,nė kullim currilin
me e njoftė dashurinė e ,mėlmesen

vrap me e kthye nė varg
artin e vetimes
vrap me e pa nė shkumbt zim si ndjehet,
vala mbi gurė'bardhė mahnitse e gurgulllimes
---------

turr e vrap me folė,me eren,nė shegė
vrap me e shėndrru vargun ,bibil degė mė degė
vrap me e pa kaltrinė si sharton me re
nisa vargje t' bardha nėpėr qiell pa fre
-----------
kahdo vargjet t' mija vrapuan nėpėr pipa
kahdo n' pėr qiell murrrane kahdo n' pėr tufane
nėpėr skuta e ,thepa mbi shkambij ku hipa
nėpėr shum humnera ,kam shartu mallkime n' gjuhė nane
---------

kam shartu shum vargje ,me thelb n' hulumtime
kam shartu shum mendje,me,ambicje vlere
kam vrapu mbas motesh nėpėr cak t' qdo stine
si nji zog cicrime diturisht n' cak ere
-----------

o un qė jam vet i pa ndalur shekuj vrapi
i lindur mbi varg
kahdo qė vrapoj,kah do hap mbas hapi
nėpėr skuta t' botes nė qdo arqipelag
---------

deshta tė jem vargu i vargut me fletė
deshta tė njoh ,streset,e maskat, nė jetė
deshta tė njoh motet ,pėrse,stinve vijnė
nė varg tė, shendrroj,motet,nė fjalė kur n' ne rrijnė
--------

Deshta ti bėj dasmat varg e rrresht poeti
deshta ti bėj,gzimet si nji poemė deti
deshta tė bėj lotin curril,prej kaltrije
deshta tė shkruaj,yllin nė pika mahnije
----------

deshta tė shndrroj hanen nė secilin varg
dritqiell qė flet shndritshėm ,nga lartsitė aq larg
deshta qdo pikė shiu qė bjen me ,la, fletė
ne varg lulesh t, langut ,me,e ba varg e jetė

------------
deshta me e ba vargun vargje qė jan t mija
gjithqka qė ka globi me e vargzu,fjalija
deshta me e shkri pyllin me at fllad t' lehtsisė
me e ba varg poeti,simbol tė knqasisė
-------------


deshta me i marrė qiellit pikat n' diell , t .kuqrremė
deshta me shkru vargun nėpėr degė n ,qdo pemė
deshte me ba varg gurin me plot rrudha
deshta me e shkri vargun kahdo q ė,shkon udha
----------

deshta me shkri vargje me njė mendje t' hollė
deshta me e shartue vargun me qdo shkollė
deshta me shartu vargun me shejtni
deshta me e pi globin e nė art me e shkri
-----------

ti je vet mahnija o varg qė hyn n'ė pėr pore
kahdo n' fenomene ,n' materje botrore
ti nxjerrė e shėndrron qdo gja n, varg e fjalė
ti je varg qė n ,vargje kurr nuk din me u ndalė
----------

vargu im i vargut me ato vargje t' ,gjata
ti je vet theksimi,si ty un nuk pata
tjetėr dije ,e germė as fjalė tė eksponimit
me ja nxjerrė materjes palcen e kuptimit
-----------
poeti tridhjet vite i mohuar
e din kėt fakt shum intelektual e njerz qė po heshtin
e dijn shum biznesmen e dijn shum deshmitarė
le tė heshtin
se paska lind shqiptari pėr te tilla sjellje me e perbuzė tė vetin
shum shqiptarė jan deshmitar dhe e dijn se qfar veprash
tė ngjasjhme si lahuta e malsisė
e plot tjera mi mori udb ja
sigurimi ather ne kohen emonizmit

mi ka shue te gjitha gjurmet
e deshti edhe tė mė zhdukė
por me shpetoj vetem i madhi zot
besimit te te cilit un kurr nuk i ndahem
...................................

shkruar nga poeti xhelal ferizi
-----------------


lirik
Shiko profilin publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik tek lista e kontakteve

13-12-08, 13:55 #54
lirik
Anėtar i F.SH.
Regjistruar mė: 02-06-2007
Postet: 2,173
Rep: 28
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Duke vrapuar
-----------------
shkruan xhelal ferizi
poet nga Mitrovica
-------------------------
duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendės thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė, kohrat nė,hap
kudo vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshėm,po i shkoja nė secilin lotim
nė secilin meditim krijim imagjinim
ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbėrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga tė dal nė vrri
do tė kisha ndrruar tingujt leht nė fyell kėndshėm e pa mund
pėrse tė jem rob i pendes nė kėrkim
gjahtar i mundimeve qdo kund

------------------------
vargje
nga Autori xhelal ferizi nga Mitrovica

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 21:08
Emri im ėsht instikt
---------------
instikt ėsht emri im
emri im ėsht vrap
pas barkut e kafshates nė vrapim
jam emri qė nuk mbahet zap
-------

emri im ėsht bukngrėnės lakmiqarė
lakmoj nė buk e mish
emri im ėsht ziliqarė
njeri lloj i veqant bishė
---------
emri im mishjngrėnės ėsht vrastarė
luftrat i ndezi mbi glob
emri im ėsht lojtarė
qė luaj me zjarrin kob
-----------
emri im ėsht njeri
qė luftrat i kam nė gjak
interesin e quaj dashuri
e udhen e bėj me lak
-------
emri im ėsht grryes
un grryej nė gurė e dhe
jam luftnxitės zemerthyes
belaqorė ndėr kombe e fe
---------
njeri ėsht emri im
por globin e ha me buk
gjakun e pi nė njerzim
me luftra her me pambuk
--------
emri im ėsh lloj kafshe menqurie
un jam dominuesi mi tokė
jam vet kreatori i qdo nismėrie
djallzia mė mbinė nė kokė
----------------
un pamje i ndrroj natyres
un botes i derdhi lot
un njerzore i ngjajė fytyres
por shekujt i djegu n' barot
---------
un jam mbi qdo qenje mbi dhe
un jam grabits e servil
njeri mė quajn shum fe
mė mirė tė isha bilbil
-------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA MERGIMTARI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES

lirik
04-02-09, 21:09
Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Njiher me gurgullimen
-----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
Epokė e ndjekjes ishte at'her
un me stinen e qiellin kulm
ishte e quditshme ajo pranverė
un mbijetoja si kujtesė me ngulm
----------------
dhe zemra ma kėrkoj valė gurgullimen
pran njė prroni shkumbė bardhsisht shkumbėtarė
vala pėrplasėse po ndjenjėsonte rimen
prroni mu bė vargatarė
------------------
melos shqip mu bė shkumbė udha
e ujit mbi gurė tė kullim ujėzuar
rima mė prekte nė nostalgjike rrudha
tė ballit tim tė shpirtzuar
----------------
shekulli aty shpirtėrisht mė thelloj
i tėri qė mė erdhi nė qast
dhe nisa mallėngjyeshėm kohen ta shpaloj
gurgullimen si shpirtė me valen pėrplast
------
mė doli gurgullues si gjaku im
kur vlonte pėr gurė e dhe
mė doli si dėnesja nė lotim
pėr token ku shqiptohet atdhe
----------------------------------
Xhelal Ferizi Autori i vargjeve shqiptare
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
tregoni shokut shoqes
-----------------------------------------

lirik
04-02-09, 21:10
Nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
--------------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
dilni e shihni te dyftyrsia
dilni e shihni eliten planetin qė e nxinė
ata jan vet djallėzia
----------
shum nga ata kan kravata
kult e kan gėnjeshtren e duan ma shum se diellin
fjalėt i kan tė gjata
mėkate e kan mbushur qiellin
------------
ata jan tė bijt e mafies e metelikut
ata jan tė bijt e zezones
ata ja derdhin lotin tė pa fajshmit qerpkiut
ata jan tė bijtė e demones
-----------
ata jan tė bijtė e kafeve
ata jan tė bijtė e misterit
ata jan tė bijtė e lojrave e llafeve
ata jan tė bijtė e lahperit
------------
ata jan tė bijtė e hajnisė
ata jan tė bijtė e zhgjyrit tė zi
ata jan tė bijtė e tradhtisė
tė bijtė e kohes rruspi
----------------
----
ata jan tė bijtė kurvėri maskė teatres
ata jan tė bijtė e hamshorit
ata jan tė bijtė e krimit e satres
tė bijtė e puthadorit
------------
tė pėrzier jan kopilisht tė gjith kėto legura
fytyren e kan maskė
kopile i kan zemra shpirta e lėkura
nėnė e kan rrenen laraskė
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
04-02-09, 21:45
Pse qanė bilbili
''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pse qanė bilbili,kur ikė pranvera
kur stina niset, n'ė rrudha me u plakė
kur ikė mallėngjyshėm e lumja vera
zemra e bilbilit se q'ndizet me flakė
kur,shihen,tu,u,tha,male,e,shpatije
kur,fleta.bjen shkrumun,e thame mbi dhe
kur,toka s’merrr,rreze e.mblohet me,hije
prej t’ zymtit qiell qė,bie mbi ne
e,vjen,e shkymun e ftoft,drita,e diellit
shkrihet gjelbrimi n’per pyje me,fletė
shiu i shtatorit si lot vjen,prej qiellit
e.vjeshta,e ftoft kur shtrihet mbi jetė
fillon bilbili me kja per pranveren
pėr t’ėmbla,lule me fleta n’larmi
shkon,n’pėr,pullaze,tue vajtue veren
edhe,lotin sqepit n’vend t’ujit tue pi
me,qerdhe te prishun,me zemer t’lendueme
me krah,te ftofun mbi ajrin me mjegull
pa,cak tu flutrue neper rrugė t'paftueme
kur,bjen,n’ndoj,qati,vajtueshėm,mbi,tjegull
qerdhen,e,shprishun,e,bilbilat,shpėrnda
pa cak,tue,flutrue syni,i,sheh,thatsi
nuk i bėn zemra e as loti tha
me,u nisė ndoj rruge,por kjanė nėn qati
me,mallė pranveren e kėndon pėrvajshėm
krojet e kullueme e t’blerta,ledina
dy sytė e lotit,drejt qiellit t'paskajshėm
pėrmallshėm pėrmallshėm i kujtohet stina

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 22:32
Guri i pėrlotur
‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
pse qanė guri,pa,i,dalė loti
edhe heshtja,i flet pa za
pse,n’pėr rrudha i duket moti
edhe shekujt n ‘palcė i ka
po pse,palca i rrin e,mbshtjellur
don,me i qa lotit nji hall
sa,dėshmi n’heshtje i rrijn mbjellur
guri,ka,pra,gjuhė e,mallė
por at,gjuhė qė e,flet,guri
ndoshta,filli,ia,kupton
se,lashtsinė,se,ka,prej muri
por,prej,nisjes,qė s’fillon
edhe,nisja si mbarohet
se,mbarim as fill,nuk ka
guri,i,dheut gjithmonė’flijohet
guri gurin e ka nda
guri,e thot pra at,qė s’thuhet
guri,lot qet,qė si,duken
e,flet gjuhen qe,nuk shkruhet
e,i prcjellė kohrat,,qė zhduken
edhe,i,thot n heshtje pa i,thanė me,gojė
pėrmes heshtjes krijon sy
i,njeh zjarret,ujė e,plojė
njeh krijimet,mbyllė nėn dry
dryri,i,mbyllur qė rrin,n’guri
quhet,heshtje,qė dėshmon
flet pėr dhimbjen ecje,qė se qthuri
e ajo dhimbje qė i rėnkon
guri,e ka syrin,e,heshtur
edhe,lotin,qė si,duket
sa.e,kan,rrahė lagshtitė pa rreshtur
as n ‘thėrrime ai nuk,q'nuket
ashtu,rrin,tu,i,pėrcjellė kohrat
e,lagė gjaku,loti,e fjala
i,sheh,varret,hilet mohė'rat
edhe n’fyt si,del edala
guri i shkruan,me heshtje t’heshtur
n,gjuhė t'pashkrue,ecjet e qiellit
I sheh,motet,veshė e,gjveshur
i,prekė fjalt qė i,vijnė prej diellit
guri,ėsht,pra,gjurma,e,motit
gjurmė qė shihet,e,mendohet
kjo,dhuratė qė ka,ardhė prej zotit
qė ,flet,heshtur,kur,latohet
flet e,qanė pra,edhe,guri
me,at,gjuhė qė kush,se kupton
me,at,qehre ,qė ia,flet,nuri
guri,n’qėndresė rrin,mediton
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 22:55
Vrapi i lotit
'''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''

loti pas meje vraponte
Un ik prej ti e vrapo
e loti rrokullisu
ne ndjekje
e un djersitu ik prej ti molisu
qe te mos jemi bashk n perpjekje
As qe munda ti iku
Sa shpejt rrokullisej loti
ne ndjekje
qysh kur filloj se pari e piku
Her teposht e her perpjetė
Lot ,o,lot ,sa shum vrapove mbas meje nė jetė
pse
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-02-09, 23:04
Prishja e gjakut
'''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Kush ma prishi gjakun,kush
Gjakun te paster e kisha
pa besija e nji tradhtije ma prishi
un nuk kisha faj
ata ishin tė pa besėt
ata
e koha ishte kurthė mjerane lavire per mua
sa shum myk paska ky njerzor ė mishi
sa shum gjaku mu trubullua
e loti
qfar rrisku e qakaj te pa ndjenja ne udh te qet zoti
sa te pa bes paska qakaj
kur,me,dhan kurthėrisht me e pi tė keqen e shekujve
mu prish gjaku
si su gjet aty menqurija
qė tė mos e pi kėt helm rrėshqitės
si e pina kėt dolli,pendimi
ruaujuni nga pabesia
se sot po flet mashtrimi
''''''''''''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-02-09, 05:49
Si duhet tė jet shqiptari
------------
Autor xhelal ferizi
-----------------------
zemren o shqiptarė duhet ta kesh' guri
gjakun duhet ta kesh' barot
qėndrimin tė drejtė porsi shtizė flamuri
trimėrinė si i madhi Gjergj Kastriot
-----------
djem e vajza tė duhen si trima me fletė
tė pėrsosur duhet ta kesh organizimin
nėse don me pasė mbi dhe komb e jetė
nė shpirtė nuk duhet ta kesh' skllavėrimin
------------
puna ty tė duhet si askujtė mbi dhe
shekujt duhet me i pasė si qeliku
turrin porsi flaka qė bashkon shum rrrfe
nga vdekja tė mos trembet qerpiku
------------
mos me pranu kurrė me ta prekė dinjitetin
i gateshėm me kenė pėr te gjith me vdekė
me e dashtė shqiptari gjithmonė vlla tė vetin
mos me e leju hasmin tė vetin me ja prekė
----------
nderin duhet mbrojtur e bashkatdhetarin
armen duhet mbajtur gjithmonė pėr armikun
mbi dhe mos me e lanė hasmin as tradhtarin
pėr shkelsin e huaj me mbrehė gjith qelikun
----------
llafet nuk tė duhen asnjiher qyqare
veprat jan ma tė mira qdo her
e ta ruaj secili traditen shqiptare
mos e lejo hasmin me t' prekė n' ftyrė e nderė
--------
mėsohu me vdekė ashtu si me le
mėsohu me njerz tu me e gjet kompromisin
bashko si tė mundesh shqiptartė me tri fe
mendo pėr faren shqiptare e fisin
-----------
mos e le armikun te i yti me ndikue
pėrdore sa tė mundesh artin e mjeshtrinė
vllaun tėnd pran vetes sa tė mundesh me afrue
mbje nė thumb grek e pansllavinė
-----------------
aman qyqarinė mos e fut n' program
se jeta e njeriut ėsht luftė nė qdo hap
pushka e shqiptarit tė jehoj bam bam
i gjallė shqiptari tė mos lidhet tė mos bėhet zap
-----------
mos u bėn si qyja nė rrema gjith me kndue
por pushkė qit gjithmonė e gjallė mos u jep
pėr qėndresė e atdhe fmijtė n' breza me i msue
nana kur t' i lindė nė djep
---------
e mos ndėgjo prralla pacifiste kote
se ato jan qyqare disfata
e gjithfar pallavrash agjenture e bote
e llafae tė pa fudnme tė gjata
----------
mos harro kurrė se fara e shqiptarit
e pat mbrojtė nderin e pat mbrojtė lirinė
se qėndresat burrnore traditė i ka prej tė parit
nė gjak e ka trimėrinė
-------
jo pse nuk na duhet i urti kuvendi
e fjala e pena e mjeshtrisė
por kur e kėrkon ndera momenti e rendi
pushka le tė flet e trimrisė
--------
mos pranoni kurrė pashė hatrin e zotit
me u gjveshė femra shqiptare nėn grek a nėn shkja
sa tė jet e gjallė pushka e barotit
e gryka e sajė plumbat qė i qet pa ja nda
--------
se jeta luftė ėsht qysh se nisė nė djep
luftė ėsht edhe buka e kur lyp me lėvizė fulqia
mos kjani siq qyqet qė vajtojnė nė shkrep
se trimrinė e don etnike shqipėria
---------
egon mos e merrni kurr nė tuajin gjak
bukė nėpėr shekuj ta keni dijen e barotin
le tė ju vlon n' nji fe shqipja me bajrak
pini ujė t' kulluar e jo gjamė e lotin
--------
edhe pse armiku na ka nda n' tri fe
e shpirtė pėr sė gjalli na ka sakatue
shqipria nė nji gjuhė mund t' jetoj mbi dhe
por duhet si zanė si shqiponjė me lftue
---------
nėse i madhi zot e la tokė e qiellin
me pas gjuhė e kombe mbi dhe
pa trimri e qėndresė askush se gzon diellin
se gjakun pa faj hasmi ta derdhė rrke
---------
mos hyni nė prralla pacifiste mashtruese
se luftė nė qdo hap ėsht jeta
pena shkolla e pushka e shejtė jehuese
ti mbrojė nėpėr shekuj gjithkah trojet t' veta
--------
shqiptari nuk duhet asnjiher me lejue
robėri e poshtrim as kėmben ma ja qit armiku
me vlla tė vet duhet gjithmonė me u pajtue
i shejt le tė jet zakoni e miku
-----------
e mbi tė gjitha le tė qmohet trimi
i squeti luftari e shkollari
le tė dal mbi glob flaka e zhari e timi
por nėnshtrim mbi dhe tė mos njoh shqiptari
--------
tė mos ju mashtrojnė me gjithfar ide e fe
me sekte e ndasi aziate
aman o shqiptarė pėrngjani nė rrufe
e jo nė vajtime porsi qyqe nate
---------
paqja ėsht e mirė por jo qyqaria
shqiptart duhet tė jen tė gjith si oso kuka
nė poshtrim kur msyjn pushtimi e barbaria
me flakė e barot duhet me u ngranė buka
---------
e tė gjith shqiptart qė rrijnė veshė me ato tė huaja fe
nė gjak e nė damarė e nė zemer
shqip duhet tė thrrasin e tė vdesin pėr nji dhe
shqipni kahdo i thonė gurė mė gurė me emer
-------
nė gjak le tė kndohet trimnija shqiptare
damarve duhet tė rrjedhė gjuha shqipe prore
armikut flakė duhet dhanė e batare
nji fe e don shqip toka e lashtė arbnore
------------
vdisni ma mirė nėse nuk mbjellni organizimin
e me ditė nė gjenetikė me e kultivue
tė huajt do tė ju mbjellin nė qeliza poshtrimin
qyqe do tė mbesni degve tue vajtue
----------
por q'ėsht ajo fjalė pashė tė madhin zotin
qyqarė me mbetė shqiptari e me u poshtrue me qika e me gra
tue pasė sot arma aq flaktarė barotin
e ma trim se shqiptari nuk ka grek as shkja
----------
jo kurrė qe besa zoti mos ta shkruaj
as nė qiell tė gjerė as mbi tė jetes dhe
nėpėr kohra e mote e shekuj e muaj
pushka e lirisė i shkreptė porsi rrfe
---------------------

Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

lirik
05-02-09, 05:51
Kėshilla pėr ju
----------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi
-----------------

lirik
05-02-09, 05:51
Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk i ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohar defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------

lirik
05-02-09, 06:15
Mė kujtohet
'''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
Mė kujtohet njiher nji ish komunist
i kohes ruuspi
sepse koha e tyre ishte
ai te prente dhe te qepte gjygjin se ishte vet gjygjsi
nė dorė fatin e shum kujt e kishte
'''''''''''''''''''''
pasi kishte denuar shum shqiptarė
pas shum e shum vitesh kur doli interneti
kishte hy me emer te maskuar ne forum ai dradhtarė
i nis per per fe po flet e per tjera tema te gjera si deti
''''''''''''''
nė njė rast kur un po shkruaja si gjithmonė pėr atdhe
ai ai ish kuadri serbofil doli me kerkesa si laraskė
e tha :lexoni libra vetem per fe vetem per fe
sa e pshtirė mu duk kjo maskė
''''''''''''''''''''''''
kur un dikurė kisha lexuar literaturė nė shum lami
per fe e per atdhe e bibel e kuran
ai me hyqymetin e hasmit rrinte duke pi
shiste shqiptarin e vet ai mjeran
''''''''''''''''''''''''
eh o kohra te mjera
gjithnji te vuajn atdhetarėt
se veshen me libreza te reja ish hafijet e me fe
pseudopatriot jan te poshtrit mashtrimtarėt
''''''''''''''''''
mė shpotiti pastaj nė forum me fjalė bizare
por ai nuk e din
se un kam informime per punen e ti tradhtare
eh plas e bjer plast o shekulli im
'''''''''''''''
rrokullisuni o shkrepa o kodra
bjerni o monopate
se ne skenė kan dalė shum lodra
fetaro patriot qė u bėnė mbrenda nate
''''''''''''''''''''''
ather nė kohen e pushtetit te tyre
kur nėnat tona per ne si te burgosur e te perndjekur derdhnin lot
ata me pushtuesin e huaj ishin e nuk kishin kurfar fytyre
e sot tė mėdhej jan fetaro patriot
''''''''''''''''''''
luaja maskė luaja se q po e luan rrolin

serbia ish veglave tė veta shqipfolse urdhėr tjeter ju dha
i urdhroi lpirsit e vet kokderrin e taravolin
nga feja nė fe mos me u nda
'''''''''''''''''''''''''''''
merruni ju tha tash veq me fe
bėhuni wehab krishterocentrist taliban
i digji kahdo tė shqipes fole gurė e dhe
tė trolllit kahdo ilirian
'''''''''''''''''

e sa pėr atdhetarė tė shqiperisė etnike
e dini ju detyren e juaj
gjuani me fjalė tė zeza armike
me balt pė rta o vegla im shkruaj
'''''''''''''''
kėshtu ju tha serbia
ish lpirsave te vet mizorė
sa shum vuajti e verteta atdhetaria
po ku je ti o dhe arbrorė
''''''''''''''
AUTORė XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

lirik
05-02-09, 08:28
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ish komunistėt u bėnė fetarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ish komunistėt u bėnė fetarė
ku je o i mjeri i shqipes shtet
ku je o botė o zot na ndihmo se shum jan que tradhtarė
tokat shqiptare duan me na i lan shkret
''''''''''''''''''''''''
a e dini kush jan kta mjeran ish komunist tė pist
kėta pėr hasmin me vite kan punue
ish vegla tė armikut e klysh munafik'ist
atdheun nė themel sot mundohen me e rrėnue
'''''''''''''''''''''''
mos mendoni ju se kėta kan fe
kurrren e kurres asnjiher
kėta jan grryesa dinak pėr nėn dhe
e grryejn shqipninė tonė mėmė etnike tė mjerė
'''''''''''''''''''''''''''''
e grryejn me ata thoj pa la dit e nat
urdhra nga armiqt shekullorė marrin e pare
ata vrapojnė me gjithfare feje e sekti e tarikat
me e thye e me e vra pėrjetsisht token tonė shqiptare
'''''''''''''''''''''''''
vraj o zot e mos i le pa i vra
ata tė duan ty oj nanė shqipni etnike tė rrėzuar pėr dhe
ata punojnė pėr grek pėr vatikan e pėr shkja
diellin shqip nuk e lanė me tė nxe
'''''''''''''''''''''''''''''''
mė thuani o vllezer pse ra kshtu me krye nė hi shqipnija
se paraja fetare ajo po e shtron me shum hile
taleban e wahabi e dervishi e kryqalija
nuk duan ta lėnė mbi dhe karajfile
'''''''''''''''''''''''''''''
ikni nga toka e jonė o ju maska kote
nga dheu i lashtė i agronit e teutes
se kėtu i thonė tokė e lashtė shqipe kastriote
mbi kėt dhe jetojnė tė bijt e shqipe sqepekrrutes
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
ikni he u hupt fara shkoni ku brenė miza hekur
te qerdhet tuaja shpelloro gjarprore
pse e doni shqiperinė etnike tė vdekur
tė shtruar pėr dhe token e lashtė arbrore
''''''''''''''''''''''''''
kur zoti e fali shqipninė mbi dhe me kaq shum tė mira
e ja la besimin tė lirė shqip andej kah qielli
shqipnija nga zoti u caktua mbi dhe tė jet rreze ma emira
qė e ndau pėr bukuri nga vetja i shejti dielli
'''''''''''''''''''
e ju me harrnat tuaj mbshtjellur e me pallavrat plot hile
doni shpirtin me ja marrė e pėr tė gjallė me e rjepė
se pak ju duken shekujt e kohrat tjera tė zeza kopile
qė deshten ta lėnė qyqe tue vajtue nė shkrep
'''''''''''''''''''''''''''''
na sjellni tash edhe ndoj sekt dikah shpellorė se zakon e keni
per pare me u veshė me gjithfar lloj harrna e tekstile
ikni ore neper shpellat tuaja te qetė shqipni etnike nanen na e leni
ti kndoj zemra e sajė shqip me cicėrimė si bilbile
'''''''''''''''''''''''''''''
na i leni ore te qeta qerdhe e drita e shkolla
se jeta ėsht shkencė e liri e progres
mos u bėni krymba me hy neper t' shqipes molla
pėr pak pare t' huaja e t' mallkuarin interes
''''''''''''''''''''''
pse kshtu doni me na e vra etnike dashurinė
e jeten tonė pėrmbi dheun e tė parve
e shqipėrisė etnike me i vra bukurinė
per hesap te armiqve e tjerė nderkombtarve
'''''''''''''''''''''''''
po a nuk ishin ata qe me me shekuj prore
me penisa tė tyre kan msy gra shqiptare
e me veprat tė tyre dhunuese e horre
e me tė zezat e tyre barbare
'''''''''''''''''''
e ju her delni me na e vra lirinė
pse kshtu ju urdhron shkja e talibani
moska e beogradi me sveti ilinė
e me shėn dhimitra ju ndersen junani
''''''''''''''''
dikush si jehov e do si bektashi
veq prisni urdhrin e huaj me u ndersye
me shkue gjaku rrke mos me pasė shqipni
etnija mbi dhe gjallė pėr s' gjalli me u thye
'''''''''''''''''''
e mundin me gjakė baballarėt tanė e me lot
neper shekuj qė e lan pėr tė shtrejten liri
pėr dhe ju me tė huaja dorza po i hjedhni sot
pse i len o qiellore e dashura perendi
'''''''''''''''''''''''
se zot mbi dhe shqiptart e kan vlllazėrinė
punen e token e tė parve
e jo nxitjet me fe qė duan tė ju grijnė
te mos mbetet mbi dhe kund gjurmė e shqiptarve
''''''''''''''''''''''''''''''
shkoni pra o vllezer e bėhuni romak
largohuni kush tė don nga etnija
jevgjit talibanist e grek e shkja bėhuni me gjak
se ne mbi dhe ne na duhet shqiperia
'''''''''''''''''''''''''''''
e le te mbesin mbi dheun tonė vetam ata
qė e duan me zemer shqipėrinė shqiptaren shqipėri
qė duhen nė mes vete si moter e vlla
e jo fe te huaja ndarje e hasmėri
''''''''''''''''''''''''''''''''
po ata fe sjellėsit me shekuj gratė na i kan dhunue
pėrmbys na i kan kthye sa e sa mija djepa
e ju ne fe te tyre pse me u dashuria
nėse ju fitoni qyqet kjajnė mbi shkrepa
'''''''''''''''''''''''''''''
se nuk e don as zoti qenjen fanatike
jetoni me ore me nji fe shqiptare
le tė jetoj prore shqipėri etnike
mos u shitni o vllezer pėr valuta e pare
'''''''''''''''''''''''''''''
se armiku qėllim tjeter pėrmbi dhe nuk ka
veq shqip tė ndihet mbi tokė tonė gjama e loti
e shqiptari tė therret nė luftė vllau me vlla
e zezė ti shkoj pore koha stina e moti
'''''''''''''''''''''''
se pare pa hesap po paguan moska e serbia
i ziu i mjeri irani e ai grek
qė emer mbi dhe tė mos ket etnike shqipėria
duan qė nana e jonė me vdekė
''''''''''''''''''''''''
duan qė tė shuhet per tė gjallė etnija
se kan nisė tė na mbulojnė shum harrna pa la
vraponi kah shkolla e kah dituria
se driten tė na e ndalin kan dalė grek e shkja
'''''''''''''''''''''''''''''
se duam liri e jo bela e ngatrresa e pshtjellime e gjaqe
me na e thye jeten mbi dhe agjenturat e trinitria
me na kndue n' vajtim qyqet mbi t' shkreta ogjaqe
pėr klane e pėr fe me u shkretu etnija
'''''''''''''''''''''''''
pamvarsija e jonė shqiptare le te jetoj sa te jen yjet
e drita e tjerė ndriquesve kah qielli
krenare shqip tė na lulzojnė fusha e pyjet
pėr shqipni etnike le tė nxenė hana e dielli
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''

''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-02-09, 08:40
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Guri i pėrlotur
‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
pse qanė guri,pa,i,dalė loti
edhe heshtja,i flet pa za
pse,n’pėr rrudha i duket moti
edhe shekujt n ‘palcė i ka
po pse,palca i rrin e,mbshtjellur
don,me i qa lotit nji hall
sa,dėshmi n’heshtje i rrijn mbjellur
guri,ka,pra,gjuhė e,mallė
por at,gjuhė qė e,flet,guri
ndoshta,filli,ia,kupton
se,lashtsinė,se,ka,prej muri
por,prej,nisjes,qė s’fillon
edhe,nisja si mbarohet
se,mbarim as fill,nuk ka
guri,i,dheut gjithmonė’flijohet
guri gurin e ka nda
guri,e thot pra at,qė s’thuhet
guri,lot qet,qė si,duken
e,flet gjuhen qe,nuk shkruhet
e,i prcjellė kohrat,,qė zhduken
edhe,i,thot n heshtje pa i,thanė me,gojė
pėrmes heshtjes krijon sy
i,njeh zjarret,ujė e,plojė
njeh krijimet,mbyllė nėn dry
dryri,i,mbyllur qė rrin,n’guri
quhet,heshtje,qė dėshmon
flet pėr dhimbjen ecje,qė se qthuri
e ajo dhimbje qė i rėnkon
guri,e ka syrin,e,heshtur
edhe,lotin,qė si,duket
sa.e,kan,rrahė lagshtitė pa rreshtur
as n ‘thėrrime ai nuk,q'nuket
ashtu,rrin,tu,i,pėrcjellė kohrat
e,lagė gjaku,loti,e fjala
i,sheh,varret,hilet mohė'rat
edhe n’fyt si,del edala
guri i shkruan,me heshtje t’heshtur
n,gjuhė t'pashkrue,ecjet e qiellit
I sheh,motet,veshė e,gjveshur
i,prekė fjalt qė i,vijnė prej diellit
guri,ėsht,pra,gjurma,e,motit
gjurmė qė shihet,e,mendohet
kjo,dhuratė qė ka,ardhė prej zotit
qė ,flet,heshtur,kur,latohet
flet e,qanė pra,edhe,guri
me,at,gjuhė qė kush,se kupton
me,at,qehre ,qė ia,flet,nuri
guri,n’qėndresė rrin,mediton
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-02-09, 08:42
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Bjeshkt Shqiptare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autorė Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

E Kur Te Flas Me Ato Male
Nga Largsija Pertej Detit
Mbi Krah Ere E Mbi Shkumbė Vale
Do U Dergoj Lotin T 'kurbetit

E Kur Gurrat Qe Bijnė Bardhore
Kthjellt Kah Rana Qehre Dritė
Shtratit T' Kthjellun T 'tok's Arbnore
Vijn Shkambijve Varė Tue Zbritė

E Tue Shty Shkon Vala Valen
Rrotullim Hyjn Shkumbt Trazue
Bardh Mbi Gurė Perplasur Ndalen
Sumblla Sumbllen Tue Hjeshue

Porse Flladi U Mbanė Freskinė
Qe Prej Malit Shtrohet Zallit
Qe Nxjerr Hieja N 'per Luginė
Fryn Ujvares N; Lule T' Ballit

Qehre E Rallė E Za Ujvare
Si Tingllima Mahnitore
E Kto Jan Pra Bjeshkt Shqiptare
Qe I Ka Dheu I Nan's Arbnore

Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-02-09, 08:45
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur un ju kam thėnė mbajuni pėr qeliku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''
kur un ju kam thėnė mbajuni pėr qeliku
mbajuni pėr fuqie
e jo pėr hiqi e armiku
mbajuni per diturie e syqeltėsie
'''''''''''''
ju nuk e dėgjuat kėshillen e fjales time
as tė pendes as sot as dikurė
vuani tash nė copa e thėrrime
heshtni si varret me gurė
''''''''''''''''
kur un ju kam thėnė kujdesė nga stuhija
se kjo qetsi ėsht mashtrim e qast
ju qeshnit me kėshillat e mia
se kohen pėr tė qeshur e kishit rast
'''''''''''''''''
qeshnit edhe me vargun tim
ftofshėm mė keni shikuar
kur erdhi koha e mbi ju ra me pėrvlim
ju kot mė keni kėrkuar
''''''''''''''''
e sot prap keni ra nė nji tjetėr lojė
sa tė quditshėm jeni
prap do tė ju vjen ndonji tjeter plojė
mos mė kėkoni ma se nuk do t ė mė gjeni
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-02-09, 09:43
Tė Drejtat E Autorit
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Apelohet Te Te Gjith Ata Qe Postojn Pa Lejen E Autorit Vargje Pa Emrin Dhe Mbiemrin E Autorit E Pa Lejen E Autorit Do Te Ket Ndjekje Ligjore Kunder Atyre Webseiteve E Faqeve-
Mjaft Ma Me Dyftyrsi E Tradhti E Lavdi Duke U Munduar Te Fryhen Ne Shpinė Te Huaj
-
Pikrisht Per Kto Shkaqe Te Njerzve Te Pendergjegjshem Shkruhet Emri Dhe Mbiemri I Autorit Ne Secilen Vjershė-
Poashtersia E Disa Njerzve E Pyftyrsia Duhet Te Ndalet
Autori Xhelal Ferizi Liriku Ne Mergim
Faleminderit Per Mirkuptim

lirik
05-02-09, 10:54
Kush e futi nji gacė nė zemren time
'''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Kush e futi njė gacė nė zemren time
U dogj zemra e ime duke mbajtė at gacė
u dogj ore u dogj
a e shihni si thrras nė varg rime
ajo u poq
a e shihni poetin
askush nė qiell e mbi dhe nuk u pėrpoq
pėr tė ja sjellė lumin a detin
gacen me ujė pėr tė ja shuar at gacė
as nuk u gjet nė ket komb te shkretin
as kush as me nji gotė ujė
prandaj digju poet si flaka mbi bereqetindigju e i djegur shkruaj

ujė o zot ujė o shekull i heshtur mizorė
kot thirra neper kohra e thrras mos ma leni gacen
por m thuej kush ta hjek gacen,kush
ku ka det shqiprta qė ta heqin gacen nga zemra
nuk ka bujarė engjuj
as ne qiell e s ne tokė e ne mal e ne fushė
as nuk ka koha absurde ma shteg
nuk ka ma mbi dhe as engjellushė
ka vetėm asi qe,i fryjn gaces qė tė dejg
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-02-09, 12:08
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Valvitja e Flamurit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
q'po valvitesh me dy krena
q' po,i,fshinė,lotėt e dardanes
se,q'po,gzohen,gurė e,trena
se,q'po,gzohet,gjuha,e nanes
se,po,t' lvizė fushen,ngjyrė,t'kuqe
era,e,lehtė e,tok's dardane
sikur,fleta,e,lul,s,burbuqe
kur,luen,n,fllad,mbi,fush,rrrafshiane
hije t' ka,shtiza,mbi,dhe
edhe,besa,lart,qe,t'mbanė
shum,pėr,ty,flamur jem,pre
pėr,me,t'pa,t'lirė,mbi,dardanė
shum,shqiptarė,t'mbajten n'trimni
ti,per,ne,ishe,si,gurrė
neper,shekuj,jem,ba,fli,
ngjyra,jote s'shterret,kurrė
gjithmonė,mbete,krushku,i,parė
n,ballė tė atdheut,gjithmon,ke,pri
ah,sa,i,shejt,je,per,shqiptar
ti,je,far,qe,mbjellė,liri
ti,je,prijs,neper,beteja,
gjithkund balli t'shndritė,si diell
ti,na,prinė,n'per,fate,t'reja
prore,i,lirė,valon,nėn,qiell
ti,je,balli,i,shqipnisėt'vjeter
ti,je,nami,i.,tokes,tonė
jo,nuk,tė ndrrojmė,me,asnji,tjeter
hije,tė ka,shqiponja e jonė
hije,t'ka,lirija,ballit
sikur,dielli,n'qiell,me,dritė
shum,shqiptarėvdiqen,prej,mallit
pėr,me,t'pa,t'lirė tu u ,valvitė
qofsh,i,lirė,gjithmonė,ndėr,troje
dej ku,bjen,deti,i shqiptarve
si,feniks,po,mbinė mbi,troje
per gjhuhė t'nanes,pėr,dhe,t'parve
tėndejtė,gjithmonė,qėndisė,lavdija
deeri sa,t'ket,mbi,dhe,shqipni
qoft gjithmon,me,ty,lirija
dej,sa,t,ket,shqiptar,n,brezni
ti je ndera e tokes tonė
qė prinė nė luftė e nder beteja
e nė ballė te kombit tonė
do tė na prijshė n' suksese t' reja
shtiza te ndejt drejt si qelike
fusha e kuqe gjith krenare
e ku i thonė shqipni etnike
at shqiponjė ma mbajsh krenare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-02-09, 15:55
Me diellin nė dorė
'''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

e mora njiher diellin,ne dorė
po endesha duke dashur nga afer te shperndaj rreze nder njerz
deshta rrezet nga afėr me u dhėnė o tė gjorė
atyre pra !
po kujt ?
njerzit sa e panė nga afėr
e pshtynė edhe diellin
q'mendjemadhsi mosmirnjohėse e disa hiqve
o zot kurr mos eja mos zbrit nė tokė
se edhe dielli pse nxenė
per disa njerz te pa kokė
me nxe nuk ja vlenė
se fajtore esht megalomania
hiqat jan hiq edhe ma hiq do i bėj
mendjemadhsia
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-02-09, 16:11
Mblodha lotėt e e qiellit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Mblodha nji dit lotėt e qiellit
si deshmitarė neper shekuj qka i ka pa
i mblodha edhe rėnikmet e tokes
tė zemrave te njerzve te pafasjhem qė jan tha
tė lufrave padrejtėsive nė glob
tė fmijve mbi dhe jetim
tė njerzve tė zanun rob
dhe i thura me lotėt tona
me lotet e kombit tim
Qfar thurje elegjike mė doli
cila pend mund ta di
si quhet ky lot
si quhet kjo elegji
'''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori
'''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-02-09, 17:42
Dy, x ,at
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''
nga nji tregim i nji personi anonim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mė thuaj o perendi me shkrime t' kuqrremta nė qiellore horizonte
Ti qė kudo je e gjithkah je me shikim neper hapsirė
Un nuk deshta te shtrihem pėrdhe kaq pa meshirė
Po shkruej po vuej po dridhem po kafshoj heshtje sonte
Me thuej pse gjith vetėm ah psheretiva neper kohra pa ilaq shpirti pa shteg
Pse lot kaq shum kam pi e zhuritje shkrumb e e gjak kam perzie
Zemren time djajve ua hodhe nen kthetra nuk me le engjull lirije
Un isha per shtetgtaret udhtaret kalimtarėt isha vet njė shegė
Lengun ma shtrydhen zhvatsit dinak e shekull i zi ma vodhi embelsinė
Tinzrisht mi ngule dy iksa, ne zemer ne gjakun tim paqsorė
siq yqja mbeta me vaj neper te pa kuptimta degė
meshirė nuk ka dheu i zi mizorė
e humba te shejt dashurinė
tash edhe qielli me duket sikur me djeg
jeta nuk e ka ma bukurinė
Dy ix ,at me nxunė p a hetueshem me mbuluan me borė
Dy x ,at me vranė kryqzisht ma moren me shiringa lumturinė
Un germave ju bėrtas deri nė kupė te qiellit me oshtima
Veq e veq qdo njeren duke e thirr me emer ne kaptinė
Po plasė qielli po plasė kupa rrufeja po plasė e vetima
Un nuk kam pushim dhimbjesh nuk kam buzqeshje ne asnji stinė
Motet per mua jan vrragė e varre te trishtueshme hije llahtare
Un kaloj heshtur neper muzg pa dritė zemre me sy te shterrun vajtimi
As qiri as flaka nuk me ndezet kur fėrkoj dhimbshėm qiell e dhe pendimi
Mu ngulen pa mėshirė dy kryqe mu ngulen nė zemer dy x,e,shqiptare
Dy x,po mė hanė tash mishin e ashtin po m' grryejn me heshtje dyshimi
Ne ndihmė nuk me vjen askush nuk kam shokė perveq skenarit makaber
as pasqyra e qiellit nuk me ndihmon deshmitare prandaj nuk u arrit cak i imi
Ferr o shok i imi i jetes mė djegė te lutem ma shpejt mė qit me kokėn nė sater
Ky x qė ishte fletė lulje cop zemre ky diell nuk ėsht ma nuk ėsht i imi
Dhimbje kam qe asnji mal nuk e perballon as shkembijt ma te kalitun
Kjo dhimbje shpon gjithqka qe gjen para edhe lotin prej graniti
ne zemren time te pa faj gjithmon vlon pervlimi
dielli a thue rriskun tim a e diti
perse nuk me tha perse me tjeter fat perse nuk me shendriti
Zjarri i rrisskut tim e pervlon edhe pervlimin e djegė e pjekė edhe shekull zjarrin ma te qendrueshem
Asnji stinė sa do e zjarrtė nuk i ben ball kti gjehnemi zjarrvlues i pa lundrueshėm
Me duket sikur legjendė thue se jam pjellė e mallkuar e ndoj miti
X,at ,ma vranė me lehtsi kėngen ėndrren e jetes mu ne zemer e qelluan gajasshėm
Kur un ne nji mot me diell dola per gjah koti i mashtruar
Po bie neper thepa mkati greminash brijsh thekatueshėm coptue e plasshėm
Nuk jam ma nuk jam nė askend nuk jam ma i dashuruar
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
krijimtaria e autorit bazohet mbi ngjarjet dhe tregimet anonime
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Autori xhelal ferizi liriku ne mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''

lirik
05-02-09, 22:47
Kush e futi nji gacė nė zemren time
'''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Kush e futi njė gacė nė zemren time
U dogj zemra e ime duke e mbajtė at gacė
u dogj ore u dogj
a e shihni ju si thrras nė varg rime?
ajo u poq
a e shihni poetin?
askush nė qiell e mbi dhe nuk u pėrpoq!
pėr tė ja sjellė poetit lumin a detin
gacen me ujė pėr tė ja shuar at gacė
as nuk u gjet nė kėt komb tė shkretin
as kush as me nji gotė ujė
prandaj digju poet si flaka mbi bereqetin digju e i djegur shkruaj
ujė o zot ujė o shekull i heshtur mizorė
kot thirra neper kohra e thrras mos ma leni gacen!
por m' thuej o shekull kush ta hjekė gacen,kush?
ku ka tq gjerė det,shpirta qė ta heqin gacen nga zemra
nuk ka ma si dikurė bujarė engjuj
as nė qiell e as nė tokė e nė mal e as nė fushė
as nuk ka ma shtigje koha tash absurde nuk gjen shteg
nuk ka ma mbi dhe as ėngjellushė
ka vetėm asi qė,i fryjnė gaces qė tė djeg
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-02-09, 23:49
Malllkim
'''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Pra mallkue ai birė shqiptari
Qoftė nder shekuj edhe nėn dhe
Qė n' gjuhė t' vet qė e i la i pari
E shet kombin pėr nji fe
'''''''''''''

Edhe nė t' liga kurtha t 'kqija
folenė shqipe e prenė nė besė
mos e lashtė nė dhe shqipnija
as nė jetė as kur tė vdes

ah mallkue ai bir shqiptari
nė jetė tė jetve ,n' qiell e tokė
qė me lak, e shkollė tradhtari
ja pren shqipes krah e kokė
'''''''''''''''''''''
edhe ate e gjett mallkimi
kush ,gjuhė,t,vet,nuk, e mbanė gjallė
e n' gjuhė t' huej,pėr kah shartimi
mbet ė me gojė si peshku n' zallė
''''''''''''''''

e mallkimi e gjett tradhtarin
qė n' kopsht t 'vet vyshkė,gjeth e bari
qė gjarpijve u falė nektarin
rrshanė,tu i sjellė,nė kopsht shqiptari
''''''''''''''
mallkue qoftė edhe hajduti
qė rrmon,arken ,t' atdheut t' vet
mbettė,si qyqja , e si guguti
me at kangė qė i ka mbet ėshkret

edhe ai qė e shet vatanin
pėr pazare e pėr ves
kush pėr t' huej e thirrė ezanin
pėr pak pare e interes
''''''''''''''''

mallkue qoftė ai bir shqiptari
qė grupon,klane mbi shtet
ndanė krahina , e luen kanari
gurė e dhe tė tokes t' vet
''''''''''
ah mallkue qoft neper stina
edhe nė shekuj e 'n' kohra e mot
ai shqiptarė,qe i shkrepė martina
pague n' pare me derdhė lot
''''''''''
edhe kush me maskė tinzare
qet pushkė kobi pėr me vra
pa ia pas hakun as dy pare
po vret foshnje burra e gra
'''''''''''''
mallkue qoftė kush metelikun
e din zot e jo lirinė
kush nė thumb se kqyrė armikun
e mbi dhe t 'vet s' mbjellė dashurin
'''''''''''
mallkue qoftė e ndoj pikė ujė
nė orė te vdekjes mos iu gjett
kush pėr hasem e padron t' huej
ia prek vendit veq nji fletė
'''''''''''''

qoft mallkue i ligu n ,soj
qė tinnzrisht prekė,n' pėr moral
kush erz tonin tue vu n' lojė
i shembė,vlerat,mbi moqal
''''''''''''
qoftė mallkue ai bir shqiptari
qė me laps me leter e gojė
pėr hesapė tė qdo barbari
dheun e t' parve e shemb rrėnojė
''''''''''''
edhe ai qe ia bėn gjamen
vendit ,tė vet,ah pėr do,pare
edhe dielli ia lshoftė namen
kush len deg't,pa,shpresė nektare
''''''''''''

kushe prishė folenė,qė ėsht thurė
at shqippni nga i madhi zot
kush ia rrmon po dhe e gurė
kush e lanė nė gjak e lot
'''''''''''''''

ai malkue qoftė pėr kėt punė
ai mos paftė nė asnji jetė
n' tė dy botrat ,la me dhunė
n 'pellg,lotsh gjaku ka me mbetė
''''''''''

edhe ata qofshin mallkue
qė hanė hise e hakun,t' huej
qė si uri shkojnė tue rrmue
neper zhvatje n' vjet, e muej
'''''''''''''

edhe ata nė luks q ė lahen
qė vatanin e kann grabitė
bani o zot nder shekuj,t' thahen
shtegun vetes pa ia ditė
''''''''

edhe mallkue qoftė gjuhė e ligė
qė ndersen qakajt nder ne
kush me sherre e me intrigė
nxitė ngatrresa n 'komb e fe
''''''''''''''
e ,mallkue ai bir shqiptari
qė me hile rrin tu u veshė
e lasht zoti zbath mbi zhari
kush don erzin me na e gjveshė
''''''''''''''''


edhe ate qė doJnė n' varfri
me na shtrue nder shekuj t 'motit
qė i n rrug ė t 'ferrit me tinzri
na e shtroJnė udhen n'pika t 'lotit
'''''''''''''''
mallkue qoft ai q ė me hile
na shet n maskė miqsisht ,tue qeshė
e na duket si karajfile
pastaj nisė me dalė tu u gjveshė
'''''''''''
edha ata le te mallkohen
qė e tradhtojnė ndoj arsye
bashkshortėsinė edhe zgjyrohen
at kurorė te shejtt ue thye
''''''''''''''
edhe ata qe buken ja hanė
atdheut te vet me pa besi
mos i gzofshin diell as hanė
paqin vet kurtha e pusi
''''''''''
edhe mashtrues e karriggji
tjerė sarhosh e edhe flliqarė
te ligj dyftyrsha e fajdegji
edhe perversat me bizarė
'''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
06-02-09, 04:47
Etja e pėrvėluar
---------------
autori xhelal ferizi
--------------------
etjes sė pėrvėluar vetėm nji her i dhash me pi ujė qasti
pastaj ja dhash shekullin e gjatė tė shkrumbuar
se kurr nuk mu dha rasti
tė jem burim pėrjetėsisht etje shuar
-------
etjes sė pėrvluar nuk arrita ti jap ma shum
se mė kurthuan shekuj djajt kurthagji
nė pritė ndejten hilet tė maskuara si llokum
etja tash mė djeg nė gji
----------
etje e shkrumbuar mė fal o gjani im
mua dhuratė ma dhan shkrumbin pjellat e dinakėrisė
shpejt e papritur kur po flinte nė besė qasti im
dhe nė ty u derdh bloza e tradhtisė
-----------
prandaj o etje e shkrumbuar un faj nuk kam
se nga fyti u percoll nė fyt
o etja e pėrvluar un i yti jam
mau dhe ty pėr njė curril tė kulluar na jan etur sytė
----------
nuk ka currila tė kulluar nėpėr kėto ego tė zeza turbullira
edhe sikur qasti im tė rrinte vigjilent o etje e pėrvėluar
edhe sikur tė ishte zgjuar roja e shekullit ma e mira
ti dhe un nga zoti nuk jemi tė uruar
---------------


Aśtori xhelal ferizi
------------------------------

lirik
06-02-09, 04:51
Pse po qajė
**************

Nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************
po qajė se po e shfrytzojnė diellin mosmirnjohsat
duan vetėm ta shtrydhin deri nė shterrim
kėta tė shekujve qenjet njerzore pėrgojsat
mandej e hudhin pas krahve nė harrim
*****************

po qajė se kėta e kan drejtuar raketen
atom e pshtymen kah yjet
shajnė gjithqka pasi tė ngopin me luks jeten
me aromen me lulet me pyjet
**************
pshtyjnė mbi vlerat e barit
mbi dehė'sen aromė tė kėtyre vlerave mahnitore
pshtyjnė pasi tė jen ngopur me monedhat e arit
mbi gjithqka toksore e qiellore
***********

rrezikojnė ujin botaniken
driten e duan vetėm pėr qaste nevoje
kėta po e msyjnė galaktiken
me tallje e me fjalė goje
**********

edhe ylberave po ua ndyjnė krojet
akujt po i shkrijnė polare
po i helmojnė gurrat e hojet
me shkeljet mosmirnjohse barbare
************

kujt ti shkruaj un pastaj
kur lulet tė jen tha
kujt ti shprehem me gėzim e vaj
kur loti motiv s' do t' ket ma
*********

tė gjitha kėto po mi sulmojnė
njeriu kjo qenje e prirur pėr asgjėsim
vargjet ku do tė mė burojnė
materje o motivi im
************

lulja nuk do tė jet ma
edhe hėna nga njerzit po ikė
edhe drita prej vrastarit nji dit ka me u nda
se pas shpine po sheh vetėm thikė
************

yjet do tė ikun ylberat
edhe flladet me kroje
kujtė do tė ja kushtoj pranverat
pėr kend do t' mė del vargu zemre e goje
***************

prandaj po qajė
dhe merreni vesh njiherė
njeriun sa ma larg do ta mbajė
te mos mi vras lulet me erė
***********

as materien as diellin
as hanen e yjet e vizllimit
as tokė e det as qiellin
qesh o arti im i shkrimit
************

Autori xhelal ferizi ne mergim
*************

lirik
06-02-09, 05:00
Dashuri e tradhti
*************

autori xhelal ferizi

''''''''''''''''''''''''''''''
sipas nji tregimi tė treguar anonim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Tė,vret dhe duhet ta duash, me kujtime gjithmonė
tė rrin nė gji si kujtim vrasėse
dhe duhet si lidhse shpirtrore ta duash
kur ajo si thikė tė denon
e urren dhe e don
tė bėn tė vuash
tė dėnon
nė instikt her e afron e her e largon
sa tallje zemerplasėse
nėse nuk e don vuan
vuan edhe nėse e don
sepse tė vret plaga
dhe ,vetpyetja pse e don
ah ego njerzore nyje
magnet i dashur tragjiko komiko demon
lidhse gordiane qė pėrthurshėm mundon
tė vret nė pėrjetsi dhe mbas jetėsi
nė tė,dy jetėt tė plagon
kur ti nė zemėr shejtrisht e shkruan
pastaj goma me e fshi
s' tė punon
shpirti rrin i mjerė i gjorė
as nė tokė as nė qiell
zjarrė dikund e dikund borė
lojė qė rrugėt ti mbshtiell
as nė qielll as nė tokė
nuk tė len
tė var,dy gisht afėr diellit
pėr qdo her me kujtime tė sulmon
tė len lakuriq qiellit
vrragė plagė

qė indet ti pėrvlon
qerpikun ta shterrė
dhe nė pa cak tė hutimit tė shėndrron
me vendosė ne labirinte e askund qetsi nuk tė len
si kahjet tė e ndryshueshme tė pėrhapė
tė hamend' n'ėpėr nji vetedije plot larmi e terr
as nuk din vula kah tė vjen
si njė dėnim i vonė
qė nė asnji kahje s ' tė kthen
kado qė tė nisesh
nė nji pendim bjen
udhkryq i mallkuar
qė fajtorė tė len
qė nė pėrjetsi t'ndėrton
burg nė gen
dhe gen,nė burg,tė,pėrvlimit
qė vlon, tė shėndrron
edhe nėse
kėsaj shembje,,gjaku, i shpėton
shpirtin ta rrėnon,
kur e kujton,nė shekullin e ish lumturisė
qė e pėrkujton
e nė shekullin
qė dhimbshėm gjėmon

----------------------------------
Poeti xhelal ferizi ;nga Mitrovica
vazhdon me vargjet e ti shqiptare
----------------------------------

lirik
06-02-09, 05:03
Unė dhe fjala
*********
Autori xhelal ferizi
-------------------------------
bashk kemi qenė tė lidhur nė pranga
bashk kemi vuajtur,me gjemba nė fyt
nė dėnesje me mallė lirije ndėr *shtranga
e kuaj troje tė ndytė
*****

kur shqelmat na binin,shekulvarasės ballit
patkoj,me thumba dinak
un dhe ti gjithmonė nė pikė tė hallit
me joshjen e ,tė vėrrtetes,nė gjak
***********
ti rob e un rob lirinė,urė,zemre
bashkvuajtės,pa shpėrblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri nė sublim
***********
ti un e un ti ne nji jemi
kur flisnim padjallzueshėm ,pėr lirinė
tė dy ,prej njė tuli prej njė gjuhe jemi
e urrejmė pa masė robėrinė

***********
une dhe ti pėr gjuhe t ė lidhur,me lak,e leqe
kur zgjidheshim,na rrihnin me zharė
me nyje gordiane,tė padronit, sa e,keqe!
kjo prangė enigme e paparė
----------------------------

Autori i kėsaj poezije me titull
unė dhe fjala
Xhelal Ferizi nga Mitrovica
--------------------------


Emri i autorit po shkruhet qė tė dihet identiteti
AUTORI i poezive
------------------------------------
ndalohet pa autorizim qdo postim
qdo keqpėrdorim
qdo prekje e vargjeve
do tė ndeshkohet
sipas ligjeve
--------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
06-02-09, 05:30
Tė jeshė poet nuk tė duan kohrat
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
Tė jesh poet kohrat nuk tė duan
edhe dielli vetėm pasanikt po i nxenė
ti kot me pendė qanė pėr ideale e vuan
mashtruesi mbi dhe e ka fenė
'''''''''''''''''
mashtrusit si kult i luten me pėrulsi
kohrat e pėrthyera teneqe
tė gjith e shikojnė si kult e shkojnė pas ti
o zot sa adhurimėsi e keqe
''''''''''''''
kulti i mashtrimit pushtueshem thell ne qeliza tė kohrave ka hy
kohes i ėsht bė verem adhurmi nė asht
edhe qastet e vizllimen e mashtuesit lakmueshem e shohin me sy
kultet i vizllimave kan hy thell ne te kohes kokė nė rrasht
'''''''''''''
mashtruesit ja adhurojnė kohrat at laramani vizllime e kravate
fjalen e zieme nė gėnjeshtra sherbeti
dhe dehen me opium tė ti kohrat e mjera qyqe nate
mashtruesi ka mashtrime sa deti
'''''''''''''''''
poetit askush nuk i servilet
se fjala e artit nuk ėsht shpresė pėr ndoj llasė
fjalėt vizlluese tė mashtruesit duken si ma dehėse bukuri idilet
poeti nė kohen viktimė tė adhurohet nuk ka gjasė
''''''''''''''''''''''
se mbas mashtruesit pėr ndoj llassė kohrat vetmashtrohen me shpresė
shkojnė kohrat vetmashtruese tė mjera
dhe vizllimen e lmojnė me sy lakmije e instiktin interes
presin nga hiq mos ju bjen ne sqep hise pseudovlera
''''''''''''''
mashtruesi i biri i vizllimes se rrejshme kult ėsht kohorė
hipnoza e ti nxitė nė instikte tė kohrave servilinė
edhe pse ai ėsht llafollog i pshtirė zgėrdheshtarė e adhuron shekulli puthadorė
se hilja vizllimė mashtruesja nganjiher sjellė hipnotikisht shpresen e dashurinė
''''''''''''''''''
prandaj ti do tė vyshkesh o poet
pas mbi varr do te ket dalė bari
koha pas teje me do pluhur vemendje do bėrtet
por mbi fron e vizllimė i pari do tė jet prore mashtrimtari
''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
06-02-09, 06:31
Nė nji nji ishull ku mashtruesi po e dehte njerzinė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė njė ishull ku viktimat ne kthetra ishin kurthuar mashtruesi po e dehte njerzinė
hingrizqe ishte gjakėmbėl nė dukje e demagog vizllues nė fytyrė
viktimat trullosur pėr rrreth naivisht po e adhuronin
e mashtruesi kėrkonte kohen rastin dhe tė pėrshtatshmen tinzare mėnyrė
''''''''''''''
ai opium llafe ju kishte dhėnė me pi
me llafin e tijė mashtrues hokatarė
e kishte lindur ate koha demagoge rruspi
mjeshter ishte lindė pėr tradhtarė
''''''''''''''
viktimat kah donte ai me opium i qonte vet
ata i kishte gjysėm dehur me mashtruese fjalė
kur erdhi nė ishullin e viktimave me pendė nė dorė i gjori poet
nga gjendja e mjerueshme loti ju bė valė
'''''''''''''
bėrtiti poeti e kėrkoj shteg shpetimtarė pėr viktimat
se mashtruesi donte ti dehte me mashtrime e paqavure
mashtruesi priste rastin zgerdheshėshėm e u sillej viktimave kah ushkuret e vrimat
si maskė opium dehėse u kishte hy nėn at tė mjerė shkurtpamse lėkure
''''''''''''''''''''
eh poeti u brengos si gjithher i mjeri nė pėrlotim
se e shtynte ndergjegjja e rrezet nė ideal
shpėtoni ju tha shpetoni nga ky mashtrim
por nuk arriti me punėn qėllimmirė tė ja dal
''''''''''''
se nė at ishull mashtruesi i kishte kurthue
disa kishte filluar me rrena ti zhveshė
filloi poeti aty me ““u ngėrmue
e mashtruesi nisi me u zgėrdheshė
'''''''''''''
kėta tha vijnė pas meje
kudo edhe nė humnerė
se un jam opium i bėj tapė deri nė deje
i lė pa emer e pa nderė
'''''''''''''''
dhe koken nė duar e kapi poeti
mashtrues tradhtarė i tha mashtruesit i bėrtiti
e mallkoi nė dėshprim e foli vet me veti
por koha e mashtruesit nga radha e qiti
'''''''''''

ai ishull i mjerė i kėputur mu nė mes tė detit
ku mashtruesi i kishte futur viktimat si pa krye
e kotė ishte fjala e poetit
mashtruesit edhe rrezet e diellit i kan thye
''''''''''''''
ai per turp aty i kishte futur nė at ishull
qė nė rrugė pa krye pastaj ti gjveshė
lakuriq e ne turp pa ideal per ti lanė vishkull
pastaj me ta me u zgėrdheshė
'''''''''''''''''
e kotė ishte fjala e penda e potit
qė edhe dielli me ndjenja ne emocion e ndegjonte
secili bilbil aty nė at shkretirė t'detit
kot ishte me qfardo cicėrime tė ligjėronte
'''''''''''''''''
se mashtruesi viktimat shkurtpamse i kishte dehur
kėta si heshtak qyqarisht filluan tė gajasin
e poeti keq ishte nxehur
leni tha vet me vete shkurtpamsit le tė psojnė tė pėlcasin
''''''''''
se vetem pėsimi e perjetimi i sjellė viktimat n e mendė
por dhimbjt e pėsimet tė kėndellin shum vonė
mashtruesit nuk i ecė pėrher kungulli demagog nė kuvendė
as rrena e caku permbi dhe gjithmonė
''''''''''''''''
mashtruesi me hipnoza kishte thyer tė tyre muret
mbrojtėset mure tė naive karaktereve
po u sillej tash rrotull kahdo kah ushkuret
shkurtpamsve tragjiko komik tė mjerve
'''''''''''''
tragjiko komikve viktima shkurtpamse kur te ju del q'pija
kėrkojnė ata me sy shpėtimin kah bregu
por nuk ėsht ma poeti me kshillat e tija
ka msy ai kah i shndritshmi shtegu
'''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
06-02-09, 10:39
Aroza
'''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi-liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
Pėr ty aroza do tė marr vargje nė ma tė bukurat shpirtzime
nė shpirtin e luleve ne thellsitė aromtare
kahdo neper drita kahdo ku ka shkelqime
me vargje do te stolis kahdo rrezatare
'''''''''''''''''''
edhe ne shpirtzime e ide te pikturave
e kahdo nė mahni estetetike
aty ku zemrat e yjve lidhen rreze'urave
nė shpirttėzimet kahdo jan magjike
'''''''''''''''''''''''
do tė stolisė me kurora me ngjyra ylbarash
do tė gjejė fjalen mbi dhe ma shpirtėrore
do tė gjejė margaritarė kahdo shkėlqyes vlerash
du tė bėj ty lulen ma tė bukur fushore
''''''''''''
qė ti pastaj te jesh lulja ma shpirtėrore ne te gjelbruara fusha
qė ti me levizjet tua nė tė bukurat fletė
tė jeshė ma e bukura mbi dhe ėngjėllusha
qė shijeve mbi dhe ju jepė jetė
'''''''''''''''''''''
e fjalen tėnde ne maja te artit do ta skaliti
me diamantet ma tė bukura me punime mjeshtrore
fjalen si tė currilit qė e kullon stalaktiti
do ta qes ne varg per ty me hjeshi bardhsore
'''''''''''''''
e mjeshtrit zogj qė tė larmishmėve bukuri i kėndojnė
me sqepat ma tė bukur ku jan do ti thrras
qė pėr ty nė varg e rimė kahdo t 'cicirojnė
edhe yjet nga knaqsia do tė qelen nė gas
''''''''''''''
pra ty do te shpalli mbretereshė neper shije
se ti je magjike e shpirtė arti ma i mirė
edhe flladi i veres me afsh kendshmerie
do tė shpallė ty rrezen e fjales sė lirė
'''''''''''''
se zemren vertet e paske gjevahire
le ta dijnė fllanzat e kahdo kanarinat
vertet qenke soj i lashtesisė ilire
zemra jote rreze si diell i gzoftė stinat
''''''''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mikeshes time AROZES fjales simbolit te bukrusi s e fjales s e lirė
RREZANIKE

lirik
06-02-09, 10:44
me gjith forcen e shpirtit i kushtoj me plot fuqi force miqsije e sinqeriteti arozes mikeshė e cila ne nji forum aq fuqisheme tha fjalen e saj ne rastin e vargjeve te mia rrall kam pa kaq bukuri fjaleshe ndjenjash qe dalin e burojn nga shpirti ashtu si fjalet e arozes me aq fuqi sa pati ne at forum ku nga thelbi e qenjes fjalė shpirtrore nxori aq sa pat fuqi fjalen e shpirtit te mirė gjevahir e qiti per lexim ne publik
a ma shum ja kam borgj arozes se ajo edhe e ka nxjerr lotin ne disa vargje te mia eperfshir nga ndjenjat qe i ka krijuar autori ne varg te pershendes e nderuara aroza me deshrat q ejeta jote te jet me plot shtigje te bukura drite dhe te uroj te shijosh kendshmeri jete me gzim si sheqeri

lirik
07-02-09, 11:51
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Engjull misterioz
'''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''
nė njė forum mė tha kėshtu me fjalė njė mikeshė
un qesha e di se ajo sens te jashtzakonshėm imagjinarė
ajo ka mendime te bukura sa qe vet bukurinė mund ta veshė
mėthuani pse ajo kėshtu mė tha mua o shqiptarė
''''''''''''''''''''
Sa tė bukur fjalen o mikeshė ti fjalen e gjete
qenke vet diagnostika
magjike qenke qels'tare gjetjesh nėpėr mistere tokė e dete
qenke vat mjeshtrorja shprehje fjala magjika
'''''''''''''''
si mė gjete pothuajse nė diagnozė
ti qenke speciale nė msitere neper shpirtra me kėrkim
mua kohrat e perziera her sheqer e her blozė
mė bėnė mister shpirtė nė lloj formulim ndėrtim
''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
l!i!r!i!k!u! misterioz robi i zanun nga mergimi
'''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-02-09, 11:52
Deshta ta mbėrrijė njiher njė mollė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
deshta ta mbėrrijė nji her nji mollė
ishte aq bukur nė njė degė o zot si mė shtyu lakmia
ju afrova ngadal ajo rrinte nė njė rremė tė hollė
ishte si vet bukuria
''''''''''''''''''
sa e zgjata doren pėr pak nuk e arrita
ma lart ishte se qė e mendova
mollė e ndaluar nė dėshprim zhgėnjyeshėm bėrtita
dhe rriskun tim nė mėri e mallkova
''''''''''''''''''''''''''''
eca pastaj duke belbėzuar vet me vete
shikova kah qielli me qortim duke pyet pėrse pėr mua nuk u gjet njė shkallė
lartėsi pse mundin tim aq pa mėshirė ma trete
qė loti tash i pendes time tė rrokulliset me mallė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-02-09, 11:58
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Q' tė duhet bukuria
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
q'tė duhet e bukura bukuria
kur mendja ėsht plot errsirė sterrė
mė e mirė ėsht dashuria
se e bukura qė tė lanė me lot e ferr
'''''''''''''''''''
Bukuria ėsht kot
mendja ėsht ma e mirė me dritė
ja dhuro mendjen bukurisė o zot
qė jeta mbi dhe tė ket rritė
'''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku adhurues i madh edhe i futbollit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-02-09, 12:02
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dy lule kuvendonin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ato flisnin pėr bukurinė
njėra ishte e kuqe tjetra ishte karajfile
ato e mahniten mu nė qiell dashurinė
dhe kahdo e mahniten cicėrimen e pa djallzuar nė varg rime
''''''''''''''''''''''''''''
flisnin aq bukur sa qė vet shpirti u dorzua mbi tė tyre fleten
se e shtrinin ndjenjen mbi ngjyra aq aromėsisht pa djallzuar
sa qė tė bėnin tė kėrkosh me lutje nga perendia me ta zgjatė jeten
nė varg artin e fjalen e tyre pėr ta pershkruar
''''''''''''''''''
dehja e zemres pasi i dėgjoj u shkri nė at melankoli penda ime shqiptare
me bardhsi magjike e kullime bardh u shkumbėzua
porsi vala e bardhė rrodhi si bukuri ujvare
me varg ne fjalen e tyre si art u dashurua
'''''''''''''''''''''''''''''
e shkriu penda im pastaj nė talent fjalen e vet nėpėr sense shpirti
dhe i tha diellit nė gjene e kahdo damarit
a e sheh o diell se arti i dashurisė ma i dlirti
gjendet ne damarėt e fletėt e luleve tė shqiptarit
'''''''''''''''''''''''''
dielli e pėrgėzoi penden time pėr kėt pasion
e quajti veper misionare
e quajti human gjenetik fjalė emocion
e quajti bukuri magjistara
'''''''''''''''
i dha edhe lavdata tjera e shpėrblim
i tha ti je zbuluese
ti je magjike nėpėr secilin kėrkim
dhe e quajti shqip mahni rrezatuese
''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u.i.fjales sė lirė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-02-09, 12:07
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos mashtroni
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mos mashtroni
se pastaj si denim i zotit edhe ju nji dit de te jeni te mashtruar
drejt e pa hile punoni
shperblime nga zoti do te keni o te uruar
'''''''''''''''''
mashtrimi ėsht krim
kujdes mos vritni me at armė mizore
se do pėsoni dėnim e mallkim
nė zhgėnjime do tė digjeni prore
'''''''''''''''''
mbani drejtėsi nė kandarė
rrini si engjuj mbi dhe
mos u bėni tė orishur nė farė
mbani etikė e atdhe
''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku qė e don edhe notin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

lirik
07-02-09, 12:32
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Disa mundohen te mshefin fjalen nė errsiren e tyre
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
autori xhelal feriziL:l.i.r.i.k.u.
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Disa mundohen tė mshefin fjalen e pėr ta mbėshtjellė
nė shpirtėerrsirat e tyre fenomene
nė errsirė aty ku e kan mbjellė
e aty duan qė tė ju rrin nė ato ego' gjene
por un vi dal ngadal
me penden tė drites
me driten e gjerė qė kam qysh nė -sy'qela- gjene
kėrgoj kah ata nė gjunglen e tyre shpirtėrore nėpėr drizat e shpirtit tė tyre
mė njė shpirtsi antene
gjithmonė magjistare
gjithmonė rrezatuese
kurreshtare
reflektuese
'''
magnet kėrkimtarė fjala e penda ime -
qė ka lloj lloj diellore mėnyra zbuluese

ajo ėsht qels qė asnjė portė me dry nuk mund ti mbyllet
as ajo ma hetorogjene e homogjene e as ajo hermetike
se penda ime ka magjike ligjėrime
e kėngė te bukura etnike
ajo me rrezen e vet fjalė rrezatuese
hyn neper sekrete e thyen dryj me vargjet lirike
le ta dijnė sekretet gjelozuese
se ajo ka cicėrimė ritmike
qė tė dehė me fjalen imagjinuese
ajo asnjiher nuk thyhet
ajo edhe per lulet ka fjalė e magji rrezatuese
ka vargje ylberore pėrvetsuese
ajo me qelėsin e sajė hyn nė secilin shpirtė nė strukurė-
ajo penda ime
ja del edhe nė gjungėl e nė mal
mė zėrin qė e emiton bilbilin
zbutė edhe qakallin ujkun krokodilin
sepse e ka qellimin ma tė bukur
si rreze kur nisė me dalė
llaston edhe te bukuren flutur
e derdhė ngjyren si valė
i qelė kahdo portat idiferente
edhe portat e akullit
e hijet impotente
portat e errsirave i qelė dal ngadal
nuk i thonė kot fjalė e pendė lirike ku secies kokė djalli e hiene
me luftė mbi dhe ja ka dalė
ajo nė udhė tė shekujve nuk ngelė
ajo ja del nė krye
ajo tė bukurat e jetes i vjelė
asgjė mbi dhe as kohrat ma tė pa mėshira
nuk e ndalin
ajo ja del
me secilen kohė e palė
ajo nuk ngelė
ja del me tė bukurat dritė bardhat fjalė
ajo e ka gjuhen ma tė bukur mbi glob etnike
artin e ka special
e rimen e melankolike magjike
ajo vargun e rimen nuk e ndalė
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u. kureshtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-02-09, 13:04
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur tė qani mos qani kot
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
nga autori xhelal ferizi-liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
mos qani neper shekuj e mot
duke shikuar vetėm kah qielli tė tkhyer andej me fytyrė e kokė
qani ju o njerz mbi dhe mbi glob e mbi botė
pėr nji zot human edhe mbi tokė
'''''''''''''''''''''''''''''
se edhe toka po qanė mos shikoni vetėm kah qielli
se kėtu gjak po derdhet e lot
a ndėgjoni se si rėnkojnė edhe yjet hana e dielli
se e duan mbi dhe njė tė mirė zot
''''''''''''''''''''
qė loti tė mos derdhet si det ma mbi dhe
gjė dhimbja tė mos mbjellet nga qakalli
qė gjaku nder kombe te mos derdhet rrėke
qė njerzia tė mos vdes nga varfria e halli
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi-liriku qė e don shum lojen e shahut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''

lirik
07-02-09, 23:59
Dhe tash po ju alarmoj
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
e kam pa edhe qendren e zezė qė prodhon pseudo varg
dhe nga ajo blozė jam habitė
ikni asaj rrini sa ma larg
se ajo ėsht e zezė don tė quhet dritė
''''''''''''
bloza qė prodhon varg nga qehreja si e tė vdekurit
ajo tė rrėnqethė nė qelizė
nuk mund tė krijoj rreze ndryshku i zi i tė ftoft hekurit
vargun mund ta krijoj vetėm drita e shartuar me puhizė
''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku qė don atletiken
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
08-02-09, 00:01
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk mė keni lėnė tė puthem me lirinė e dashurinė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk mė keni lėnė tė puthem me lirinė
nuk mė keni lėnė tė puthem pėr shkak se ju jeni moh
edhe pse un e kam prodhuar nga shpirti i luleve dashurinė
nuk mė keni lėnė tė puthem me ato ėmbėlsi jete prandaj nuk dua tė ju shoh
''''''''''''''''''''
ikni nga shekujt edhe nga e ekzistuara kohė epokė milenium sot neser dje


dhe pėrjetsisht shlyjuni ikni
ju asnji fjalė diellore as magjike nuk ju ka nxe
aman mbi kohė e dhe ma nė asnji formė as mos pikni
''''''''''''''''''
ikni ju jeni hiq
dhe hiq bėhuni o kohra aman ejani me gomen tuaj e ata nė pėrejtsi shlyeni
mua mė shėndrro se bashku me penden time e vargun lirik mė bėn fiq
o degė zemrash tė ėmbla ju mos u thyeni
''''''''''''''''''
autori shqiptarė i shqipėrisė etnike verilindore(kosova)
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
l.i.r.i.k.u.qė e don edhe hendbollin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''

lirik
08-02-09, 00:02
Titulli: Vargje Nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mosni
'''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mosni mos shkelni mbi gjak e lot
mos shkelni mbi diell ,qė e ndėrtoj ai zot
as qiellin mos e pshtyni mos e mbushni me sherr
mos ndėrtoni neper planete ,gara e prita,e ferr
njeri o njeri qė po ecė me teknikė e hekur
qė po zhvillon gara ,qe aq shum je i etur
me prekė qiell e lamsha ,gjithkah jan me dhe
nėpėr galaktikė neper rrugė te re
ku fund nuk ka ecja neper shum gjithsi
kush ma i parė me dalė e nė cak me mbrri
e kur te arrini nė t' pa fundmin cak
diell e hanė e yje pėr me i la me gjak
mos o njeri i dheut qenje shkatrrimtare
mos i shtjerr kto fryte me loj ėndrrimtare
me ato shfrenime qė i ke n' gjak e n“garė
mos i shkrijė metalet me ua lanė zorrt varė
gjithkah globeve t' mjera tua nxjerrė kristalet
tash don edhe marsit me dal me i grrye malet
e mandej veneres ,merkurit e tjerė
qdo planet me e grrye e me e lan tė mjerė
me i mbjellė lot e gjak luftra e teknikė
me ba garė t' pafundme neper galaktitkė
e kur tė zhvillohesh ne kulm tė persosur
me mbetė pa ndoj shpirtė pa gjak i vulosur
pa ndoj lidhje ndjenje veq me sintetikė
me buton teknik me ndoj magnetikė
me humbė qdo kuptim e jeta m e u fikė
pse ambicjet tua fund s' po kan tu u shty
mendjen e ke vlim cakun e ke n' sy
qdo kah ka hapsira hapin e ke msy
mos o njeri i tokes gjakun mos e ndrro
emocionet t' bukura jo mos i sharto
me ndoj mish te ri strukturė sintetike
me njeriun e r i n' baza klonistike
se baza e njeriut ėsht shpirti e ndjesija
neper shkallė shpirtore qė i zhvillon njerzija
e mos ia ndrro kahjet tė shejt civilizimit
mos e vraj at thelb t' jetes e t' mirėkuptimit
mos e vraj subjektin mendjen themelore
mos i ndrro qelizat ato gjenetikore
mos i ndrro ato gjene qe krijojn raporte
mos shėndrro mish gjaku n' metal me robote
per me i heq ah ndjenjat qė zbukurojnė jeten
motivin shpirtėsinė boten tė verteten
se qdo ndryshim tjeter qė ndrron qikė e djalin
e ndrron kahjen cakun ndrron origjinalin
i ndrron thellsitė t' shpirtit shkreton botė e globe
shkatron galaktiken drites i sjellė kobe
mandej sjellė ftoftsi akull n' shtresė te re
nuk ka njerz me lkurė nder kombe e fe
tjetersohet mishi gjaku e gufimi
nuk del syrit t' njerit mshira as lotimi
mblidhen neper gara gjithkush robotike
prishen zemrat t' gjakut vlerat motorrike
ashti behet hekur shpirti dimension
gjaku neper deje nė damarė nuk vlon
mosni o njeri mosni njerz me mendė
mos dilni orbite planetet me i qmendė
mos veproni eger me e shue ozonin
n'ė shėmtim diell hane tokė e planet tonin
mosni o tė mjerė mosni n' sfera t' thella
mos shendrroni njerin t' mos i shijoj gjella
me u shendrru nė akull me ndoj lėndė magnet
qė t' mos shijoj ujė diell e dhe as det
qė t' mos ndjej as shije qe lshon ajo dardhė
qė t' mos pret ndoj kohė as ndoj ditė tė bardhė
mosni o shkenctarė mos prishni njeri
qe krijoj plot shije ajo perendi
zoti i qiellit t'madh qė nuk zėvendsohet

se mishi me gjjak kurr nuk tjetersohet
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''
vargjet i ka shkruar autori i vargjeve
xhelal ferizi nga Mitrovica e Kosoves
l.i.r.i.k.u- qė e pėlqen patinazhin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''

lirik
08-02-09, 00:04
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Shqipėria etnike
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''

tokė e lidhur me pranga etnike
nėpėr kohra je pre nga tehu i shpates qelike
o dhe o tokė e lashtė ilirike
kėngen e lotin,e gjakun i pėrjetove
rėnkimet nė robėri tė jan dėgjuar shekullore
dhimbjet nuk tu ndanė nė'pėr shekuj gjithmonė
fyelli yt me gjak e lot ka ndrru pėrvajshėm nėpėr stina
kėngėt e pėrvajshėm t' ka kėndu i pergjakur dheu i jonė
kan qa neper shekuj per ty zogu e kanarina
mbi ty kan shkelė barbar ardhacak e demon
o tokė e shejt arbrore
sa shum neper shekuj qėndrove
sa e lashtė je moj nanė antike
ti je vet vujtėria ti je vet plaga shekullore mbi dhe
ti je rėnkimi neper mote
simbol i simbolit tė vuajtėrimit si askush je pre
penden ta ndalen shkelsit nuk u shkrua fjala jote
si askush je nda nė' copa pėr tu ngranė
sa thikat e shpatat e gjelatve padrejtesisht tė kan pre
ti je rritė jetime pa babė e pa nanė
lot i jetimve neper shekuj t'ėsht derdhur rrėke
merr djem peng e nizam e rėnko dheu i ynė
grabit vasha e gra pushtuesi me kali
dėrgo nė dhena tė huaj e mbaje syrgjyn
pashai e romaku cari zhupani e krajli
vuajte etni e mjerė nėpėr kohra tha
me breza nė luftra e gjak djal pas djali
nėn turq e romak e nėn grek e shkja
tė mbollen sa gjaqe e ndasi e fe
kan nda babė e djalė kan nda vllaun me vlla
tė bardhė ndonjė ditė nuk ta lan mbi dhe
beteja pa ja nda sa tėbinin dėshmorė
nanat me duar ne gji e sa gra te veja
kur binin mbi ty tė pa numėrta ushtri me orgji
e djemt e shqipes luftonin pėr atdhe si rrufeja
shpatat vringllonin fyt a fyt me armikun e zi
sa shum neper fusha e e lugina kan ra
sa gjaku ka ecė prrue neper sa beteja
djem nanash kan mbetė vra mish pėr bisha tė malit
sa shum e motra e nana vasha kan qa
rėnkime atdhe e vuajtje djal pas djalit
shekujt kurr nji her nuk tė buzqeshen
muzat u vonuan per te ardhur qiellit
te vranė tė therren tė turpruan tė gjveshen
ta ndalen driten e diellit
''''''''''''''''''''
pėr ty kan qa gurėt dhe e diell e hanė
ti je vet e para qė t' kan vyshkė ballkanit
shqipni etnike moj e bukura nanė
ti je e bija e lotit,qė m' je shkri zandanit
ti je vet ,si gjaku i sheges nėpėr degė
tij je shkrumbi i zharit qė shekujt t' kan djegė
ti je nana e,jonė ne jem bijtė e tu
ku ti marrim gjurmėt n' etni qė t' jan shkru
ato gjurmė tė hershme shum para antike
ti je ma e bukura toka idilike
a ti kerkojmė n' diell a ti kėrkojmė n' rreze
nėpėr ata shekuj qė kan tha shum breze
nėpėr gjurmė tė gurve neper shum kala
se shkrimet pushtuesi mbi dhe ti ka tha
ti je nanė shqipnija etnike me gurė
dielli t' ka dhanė gjak e toka tė' dha nurė
ti je lahutare je e qendisur n' det
ti je tokė e lashtė shqipe n,ė gurė e dhe qė flet
ty t' flasin zallinat argjil e argjend
pėr ty flasin dritat,kur t' shėndrisin n' shend
shekujt shkrijnė mahni fjalė nuk gjejnė as malet

pėr,tė bukurat shqipe kėngėt festivalet
t' bukur e ke ngjyren nė at kaltri prej deti
dielli tė bėn t' fala hėna ' t'pėrshėndeti
edhe ato rreze me plot dashuri
ylli tė falė dritė qielli tė falė shi
ato ara e,lugje e fusha etnike
nė bashkim ti dua oj nėnė albanike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi :liriku qė pėlqen filmat
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga lirik : Dje nė 20:50.

lirik
08-02-09, 00:05
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E kam pi
'''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
E kam pi njiher detin n' dolli
pastaj nė lot e derdha
oh jeta ime
'''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
08-02-09, 00:05
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur tė qani mos qani kot
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
nga autori xhelal ferizi-liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
mos qani neper shekuj e mot
duke shikuar vetėm kah qielli tė tkhyer andej me fytyrė e kokė
qani ju o njerz mbi dhe mbi glob e mbi botė
pėr nji zot human edhe mbi tokė
'''''''''''''''''''''''''''''
se edhe toka po qanė mos shikoni vetėm kah qielli
se kėtu gjak po derdhet e lot
a ndėgjoni se si rėnkojnė edhe yjet hana e dielli
se e duan mbi dhe njė tė mirė zot
''''''''''''''''''''
qė loti tė mos derdhet si det ma mbi dhe
gjė dhimbja tė mos mbjellet nga qakalli
qė gjaku nder kombe te mos derdhet rrėke
qė njerzia tė mos vdes nga varfria e halli
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi-liriku qė e don shum lojen e shahut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''

lirik
08-02-09, 00:06
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ha ha ha a e dini pse qesha
''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
qesha si me ironi
a e dini pse
qesha me absurdin e kohes
duke eperqeshė me shpoti
se ajo aq shum ka shkelė mbi parime
ajo aq shum ka shkelė mbi njerzi
ka bė aq shum nėnshtrime
ka vra aq shum drejtesi
ka bė shtrembėrime mbi dhe
si sot si neser si dje
autori xhelal ferizi-qė e adhuron muziken
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
08-02-09, 00:07
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk mė keni lėnė tė puthem me lirinė e dashurinė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk mė keni lėnė tė puthem me lirinė
nuk mė keni lėnė tė puthem pėr shkak se ju jeni moh
edhe pse un e kam prodhuar nga shpirti i luleve dashurinė
nuk mė keni lėnė tė puthem me ato ėmbėlsi jete prandaj nuk dua tė ju shoh
''''''''''''''''''''
ikni nga shekujt edhe nga e ekzistuara kohė epokė milenium sot neser dje


dhe pėrjetsisht shlyjuni ikni
ju asnji fjalė diellore as magjike nuk ju ka nxe
aman mbi kohė e dhe ma nė asnji formė as mos pikni
''''''''''''''''''
ikni ju jeni hiq
dhe hiq bėhuni o kohra aman ejani me gomen tuaj e ata nė pėrejtsi shlyeni
mua mė shėndrro se bashku me penden time e vargun lirik mė bėn fiq
o degė zemrash tė ėmbla ju mos u thyeni
''''''''''''''''''
autori shqiptarė i shqipėrisė etnike verilindore(kosova)
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
l.i.r.i.k.u.qė e don edhe hendbollin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''

lirik
08-02-09, 00:07
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Disa mundohen te mshefin fjalen nė errsiren e tyre
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
autori xhelal feriziL:l.i.r.i.k.u.
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Disa mundohen tė mshefin fjalen e pėr ta mbėshtjellė
nė shpirtėerrsirat e tyre fenomene
nė errsirė aty ku e kan mbjellė
e aty duan qė tė ju rrin nė ato ego' gjene
por un vi dal ngadal
me penden tė drites
me driten e gjerė qė kam qysh nė -sy'qela- gjene
kėrgoj kah ata nė gjunglen e tyre shpirtėrore nėpėr drizat e shpirtit tė tyre
mė njė shpirtsi antene
gjithmonė magjistare
gjithmonė rrezatuese
kurreshtare
reflektuese
'''
magnet kėrkimtarė fjala e penda ime -
qė ka lloj lloj diellore mėnyra zbuluese

ajo ėsht qels qė asnjė portė me dry nuk mund ti mbyllet
as ajo ma hetorogjene e homogjene e as ajo hermetike
se penda ime ka magjike ligjėrime
e kėngė te bukura etnike
ajo me rrezen e vet fjalė rrezatuese
hyn neper sekrete e thyen dryj me vargjet lirike
le ta dijnė sekretet gjelozuese
se ajo ka cicėrimė ritmike
qė tė dehė me fjalen imagjinuese
ajo asnjiher nuk thyhet
ajo edhe per lulet ka fjalė e magji rrezatuese
ka vargje ylberore pėrvetsuese
ajo me qelėsin e sajė hyn nė secilin shpirtė nė strukurė-
ajo penda ime
ja del edhe nė gjungėl e nė mal
mė zėrin qė e emiton bilbilin
zbutė edhe qakallin ujkun krokodilin
sepse e ka qellimin ma tė bukur
si rreze kur nisė me dalė
llaston edhe te bukuren flutur
e derdhė ngjyren si valė
i qelė kahdo portat idiferente
edhe portat e akullit
e hijet impotente
portat e errsirave i qelė dal ngadal
nuk i thonė kot fjalė e pendė lirike ku secies kokė djalli e hiene
me luftė mbi dhe ja ka dalė
ajo nė udhė tė shekujve nuk ngelė
ajo ja del nė krye
ajo tė bukurat e jetes i vjelė
asgjė mbi dhe as kohrat ma tė pa mėshira
nuk e ndalin
ajo ja del
me secilen kohė e palė
ajo nuk ngelė
ja del me tė bukurat dritė bardhat fjalė
ajo e ka gjuhen ma tė bukur mbi glob etnike
artin e ka special
e rimen e melankolike magjike
ajo vargun e rimen nuk e ndalė
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u. kureshtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
08-02-09, 00:08
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
--------------------------------------------------------------------------------
Dy lule kuvendonin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ato flisnin pėr bukurinė
njėra ishte e kuqe tjetra ishte karajfile
ato e mahniten mu nė qiell dashurinė
dhe kahdo e mahniten cicėrimen e pa djallzuar nė varg rime
''''''''''''''''''''''''''''
flisnin aq bukur sa qė vet shpirti u dorzua mbi tė tyre fleten
se e shtrinin ndjenjen mbi ngjyra aq aromėsisht pa djallzuar
sa qė tė bėnin tė kėrkosh me lutje nga perendia me ta zgjatė jeten
nė varg artin e fjalen e tyre pėr ta pershkruar
''''''''''''''''''
dehja e zemres pasi i dėgjoj u shkri nė at melankoli penda ime shqiptare
me bardhsi magjike e kullime bardh u shkumbėzua
porsi vala e bardhė rrodhi si bukuri ujvare
me varg ne fjalen e tyre si art u dashurua
'''''''''''''''''''''''''''''
e shkriu penda im pastaj nė talent fjalen e vet nėpėr sense shpirti
dhe i tha diellit nė gjene e kahdo damarit
a e sheh o diell se arti i dashurisė ma i dlirti
gjendet ne damarėt e fletėt e luleve tė shqiptarit
'''''''''''''''''''''''''
dielli e pėrgėzoi penden time pėr kėt pasion
e quajti veper misionare
e quajti human gjenetik fjalė emocion
e quajti bukuri magjistara
'''''''''''''''
i dha edhe lavdata tjera e shpėrblim
i tha ti je zbuluese
ti je magjike nėpėr secilin kėrkim
dhe e quajti shqip mahni rrezatuese
''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u.i.fjales sė lirė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

e pėrmirsuar
'''''''''''''''''''''''''''''''
germat e vogla po i shoh pak me vėshtrisi po i shoh tash
prandaj po ka gabime ortografike -
nganjiher po mė ikun nga
veshtrimi por po arrij ti kontrolloj e ti pėrmisoj
faleminderit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
08-02-09, 00:09
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ju keni menduar se liriku do tė heshtė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
si o kohra kėshtu e ju maska
e ju alegori e metafora
ju fytyra enigmatike e ju kreshtarė e ju larmi e laraksa
e ju o stinė tė gjora
''''''''''''''''''
si mund tė hestė vullkani
shqpirti qė mbanė dete oqeane
ju as dikurė as sot koken nuk e qani
por fjala do te del si oqeani
'''''''''''''''''''
edhe pse ju ishit e jeni tė mjerė
fjala do te del me cicėrimė
ajo ėsht shpirtė nė qdo cak si det e diell e gjerė
ajo shpirtron varg e rimė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

ju pershendet liriku nga mergimi te dashur lexues
lexoni vargje te lira shqiptare
tregoni shoqes shokut te afermve
nga autori
nė mėrgim xhelal ferizi ish i perndjekur dhe i burgosur politik
l.i.i.r.i.k.u.------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:16
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sa her ndezė flaken baroti
-----------------------------------
autori xhelal ferizi
------------------------
Sa her ndezė flaken baroti
sa her ndezen stina e moti
sa her thrret pushka e sakica
gjith n' mejdan ka dalė drenica
---------
si nė rrafsh si nė log e koder
si nė kullė nė prag e voter
gjith sa u enden moti e stina
ty drenicė t'jehoj martina
------------
pėr ty dielli vet ka thanė
je ma e bukura nė dardanė
gjithmonė gati porsi rrfeja
ti ke shkrepė nėpėr beteja
----------
po ti je vet gryka e pushkes
je shqiponja n' mjedis t 'fushes
kraht mi ke si gjeraqina
gjith n' pėr luftė t' shkuan moti e stina
-----------
ti je e para shkndi baroti
t' ka shkrepė pushka siq shkrepė moti
je ma e mira gjith nder zana
ti shndrijnė trojet dielli e hana
-----------

ti drenicė ke shum nishana
thonė me kmishė ty t' ka lindė nana
nuk ka vend e pllambė mbi dhe
ku nuk derdhe gjakun rrke
----------
ty drenicė tė thonė e kuqe
ma ke qehren si burbuqe
thonė se je si flaka e strallit
godet hasmin n' mjedis t'ballit
-----------
thonė se je porsi duhija
thonė se ty t' ka lindė trimėrija
fyt a fyt thonė din me u pre
pėr dhe t' parve gurė e dhe
------------
kan thanė shekujt kan dėshmue
n 'kaqanik kur ke luftue
nė shum gryka e nė merdare
n ' gjak je la pėr tokė shqiptare
----------
je pre nė shpuzė e nė podgoricė
ty gjithmonė t' kan thanė drenicė
nė gryka e prita n' hov vullkani
kah n kushtrim t' ka ftue vatani
---------------
ke luftue me turk e shkja
neper shekuj pa ja nda
me sulltana e mark milanin
n' gjak tue la at gjamadanin
-----------
ty nuk tė mbajten dot krajlitė
nėpėr luftra ti m' je rritė
ti je rrfe e lindur barotit
shkrepė gjithmonė n 'kushtrime t' motit
---------
Autori xhelal ferizi kėngė kushtuar drenices trime heroike legjendare
pjesmarrse neper shekuj ne betejat me te pergjakshme pėr atdhe
e troje etnike

lirik
09-02-09, 00:19
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ku do tė shkoni pa atdhe
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ku do tė shkoni pa atdhe
nė cilin mallkim
askund nuk keni me vle
si nė dheun e shqipes trim
'''''''''''''''''''
hiqi do tė jen pa atdhe
shpuzė do tė jeni e hi
koha ka me ju bre
e mjegulla ka me ju pi
''''''''''''''''''
pa atdhe do te jeni si delet e si kopeja
nder ujq pa bari nder pyje
tė humbur kah fisi e feja
pa hanė pa diell e pa yje
''''''''''''''''''''''
vdisni gjithmonė pėr atdhe
se shum ma mirė ėsht nėn varre me u tretė
se botes me lotin pa shpresė si rrėke
si qyqe mbi rrema me mbetė
''''''''''''''''
atdheu ėsht porsi e shejta drita
vdisni pa hamendje per token e tė parve
armikUt ti zeni prita
e faren tė ua humbni tradhtarve
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi--liriku i harruar neper mote -----------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:20
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Zgjohuni shqiptarė

xhelal ferizi autorė- liriku -garat- ne- vrapime- kan- bukuri
''''''''''''''''''''''''''''''''

zgjohuni o gurė e druj o zallina
zgjohuni o shpirtra shqiptarė
zgjohuni o mote e stina
per dheun ku te la i parė
'''''''''''''''''''''''
zgjohu ne qdo pjes s e mbrendisė
zgjohu ne qdo degė e pip
zgjohuni o te etnike shqiperisė
per komb e atdhe e gjuhė shqip
''''''''''''''''''''''
zgjohuni ne secilen qelizė
zgjohuni o te vonė me stinė
zgjohuni se fllad e puhizė
po thrrasin me lot mbi zallinė
'''''''''''''''''''
zgjohuni o valė shqiptare
zgjohuni se ju thrret kushtrimi
se thrrasin dritat ylltare
e trojet me gurra kullimi
''''''''''''''''''''
zgjohuni o fusha e male
zgjohuni shqiptarė nėn diell
se armiqt ne fyt me hale
ua plasin tokė e qiell
'''''''''''''''''''''''

zgjohuni e o te bijt e sukes
te maleve te bjehkve e vrrije
o te bijt e oso kukes
e vloni ne gjak etnije
'''''''''''''''''''''''
zgjohuni o te bijt e shqiponjes
zgjohuni me gjuhė e besė
se qakaj e ujq te ulkonjes
dheun po na e duan ne pjesė
''''''''''''''''''''''''''

qohuni zgjohuni shtrengohuni vraponi
mblidhni shqiptare vullnetet
shqiptar t 'skenderbeut sternipa drangoni
ju thrrasin malet e detet
''''''''''''''''''''
zgjohuni shqiptarė ne secilen rruzė
te gjakut te kuq ilirian
mos rrini me vaj ne qerpik e buzė
se jeta esht vatan
''''''''''''''''
vraponi per f usha vraponi per ara
per hiset e bukura me hije
vraponi kah kosova qamerija e himara
vraponi per troje etnije
''''''''''''''''''''''''''''''''
bota le ta dij do te ndezet globet
bota le ta dij se s'duam sllav e grek
le ta dij njerzija se po ndillen kobet
shqiptart per atdhe jan gati me vdekė

''''''''''''''''''''''''''
zgjohuni shqiptarėė o te bijt e barotit
zgjohuni me pendė e me dije
me ndihmen e qiellit te fuqisė t'ė zotit
do te jemi etnik te bijt e nji shqipnije
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori i kenges zgjohuni shqiptarė
xhelal ferizi liriku i pendes shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:21
Eh ti botė
''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim '
''''''''''''''''''''''''''
e ti botė qė rrin gjithkah mbi shpresa
me ato kombe e ngjyra e lėkura e fe
qe mbi halle je e mbi interesa
po vrapon gjith' kush pėr njė jetė t' re
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
dijeni mirė se kah ky dhe kah globi

kah ju doni me nxjerrė shije jete
keq po sillet nji far i zi kobi
do t 'perzihen vullkane e dete
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pse ka dalė thonė nji brevė kokė njeri
putin emrin ia thot rusija
ky mendon shqiptart me i shtrue i mjeri
me i dhanė shkjaut t 'ballkanit tapija
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Atue mendue se nė dorė e ka raketen

edhe atom e nuk i luen qerpiku
majat nė qiell tė armėve atij po i preken
tank e top thonė i ka prej qeliku
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shtrėngue armėsh e me dy sy akull
ka msy boten e tokat shqiptare
don planetin thot per me e rrxue shakull
tu i joshė klanet me njė gjuhė vrastare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
pa mendue i mjeri askund n' kore
ku ai tru i mėrdhitė kah moskova
i ėsht ngri mendja pėr token arbnore
por vullkan kan thanė ėsht kosova

'''''''''''''''''''''''''''''
ka harrue kjo farė e stepave cubash
se keq nisė i ka hovet nė rrugė qorre
tue mendue s e jem qyqe kaqubash
po shqiptari boten e bėn vorre
'''''''''''''''''''''''''
se n' per udhė kahdo n' qiell e dhe
mbrendė n'rusi t'hyn shqiptari i ri e plak
mbi rusi ma dielli s'ka me nxe
nė vendė tė ujit globi do tė pin gjak
'''''''''''''''''''''''''''''
pse mendue ke ti oj rusi akullshkreta
ruse stepash oj zemer katile
se nen thunder tende do tė rrin sa t'jet jeta
dardanija e lashta karajfile
''''''''''''''''''''''
e me gjasė shum paske gabue
nė pranga kombet me i mbajtė e shqiptarin
pansllavinė kahdo me zgjerue
me ja lidhė po pėr gryke litarin

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ke harrue se i madhi oso kuka
amanet ne na e ka lanė barotin
se do dridhen te gjitha male e suka
ke harrue ti Gjergj Kastriotin
'''''''''''''''''''''''''
s' jem qeqen ne nuk jem as kozak
as nuk jemi tunguz e peqenek
por ilir te lasht jemi me gjak
si me le shqiptari din me vdekė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
e s a per tym qė do ta mbloj rusinė
bardh sibiri ma kund s' ka me u pa
ke me e pa kohrat kur t ė vijnė
nė copa tė vogla ndahen rus e shkja
''''''''''''''''''''''''''
pse si duket besa qenka shkrue
qysh se zoti ka nisė uj ė e dhe
pėrmbi glob kush jet mos me gzue
se n' pushtim lakmojkan kombe e fe
'''''''''''''''''''''''''''''
nė dhe tė huaj syrin pa tė drejtė feje
pa thanė zoti e pa thanė gjithsija
kombe tė mdhaja po ma kan si zeje
nė kombe tė vogla me sundue robrija
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
per pa e ditė ti mori pansllaviane
se shovene gjith nuk qohet jeta
kombe te vogla duhet te rrijn sovrane
si kalatė me gurė e bedena
''''''''''''''''''''
se nuk mbaet ndryshe qytetnija
pa te drejten qe shquhet mbi dhe
se me paqe mbahet e shtrejt liria
bashk nė jetė te mbahen kombe e fe
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi-------autori nė nėmėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:21
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ti o Zot


''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi autorė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
ti o zot qė pėr kah mėshira
njihesh gjithkah ku rrin gjithsija
na i dėrgo do kohė ma tė miranė binarė me ra etnija
''''''''''''''''
se shum kush po ka ankesa
se shum loti u derdh mbi zalle
shum jan qthurė po fjala e besa
mblua etnija ėsht me shum halle
'''''''''''''''''''
se turr e vrap kush pa meritė
pa gjykim e pa mendė n'kokė
sa shum kokat jan koritėmbjellė ėsht hilja nė qiell e nė tokė
''''''''''''''''''''''''''''

thonė me turp po hahet buka
thonė se zhgjyri ka hy nė zemėr
si nuk shemben male e suka
thonė se i ligu po bėn emer
'''''''''''''''''''''''''''''
thonė se i fortė u bė tradhtari
e ai bizari e dilingjija
po i vėrteti ku ėsht shqiptari
pse nuk duket kah mirėsia

''''''''''''''''''
jo qe besa ai ėsht strukė
kohra tė liga e kan tkurrė
me do lecka lot e buk
duhet tė ligut me i thanė burrė
'''''''''''''''''''''''
Kėshto po e thot koha mizore
kėshtu po e don ndera e orgjisė
me ecė vjedhjet dorė mbas dore
mik mbas mikut tė pabesisė
'''''''''''''''''''''
Pėr me mbetė qyqja nė atdhe
kahdo drujve degė mė degė
lot tue derdhė pėr kombe e fe
s'e nė etni s' ka fiq as shegė
'''''''''''''''''''''''''''''
as nuk mbjellet rrush as kumbull
as patate e as bujqsi
as nji lozė lidhur me kungull
veq pshtjellime e mjegullsi
'''''''''''''''''''
rrijnė kahdo djerrina e ferra
s 'mbjellet kund laker as domate
nuk po mbjellen tokat t' mjera
pėrveq klane e tarikate
'''''''''''''''''''''''
edhe po mbjellen tash do fe
pėr me e nda pėr tė gjallė shqiptarin
mos me e lanė nė tė vetin dhe
tue shti hilen e dollarin
'''''''''''''''''''''
e tue joshė po pėr pak pare
me shitė at e me shitė amė
e me shitė moter shqipatre
mos me i lanė kund nderė as famė
''''''''''''''''''
se kan dalė do agjentura
me ja vra nderen shqiptarit
e po kpusin lidhje e ura
po i prejnė shqipet nė mes t' damarit
''''''''''''''''''
e po u presin komb e shpresė
e po u presin qdo zhvillim
i lidhin nė mafie e interes
pėrmbas rrote nė zhgjyr e krim
''''''''''''''''''''
njitė jan shum nėpėr fotele
u bė gjaku ngjits lakmije
jargė e spermė neper hotele
thue se pjellė jan morri a thnije
''''''''''''''''''''''''''
thue se lindė nuk i ka nana
thue se rritė me mund si ka
thua nuk dijnė q'ėsht dielli as hana
e nuk njohin fis as vlla
'''''''''''''''''''''
pėrveq tė ngushtė egos bizare
qė e sheh jeten si privat
nė korrupcion tue na qitė fare
qanė etnija dit e nat
'''''''''''''''''''''''''
e tash po thonė kah bregu i detit
kan nisė plane e ujtė me u ndy
kėndej thas fushat tė bereqetite shqipet marrė kan boten nė sy
'''''''''''''''''''''''''
lidhė jan grupe e tarafe
kush ma i parė me nxanė tender
disa me hasmin tue pi kafe
shesin tė shqipes dheun e mjerė

shkruar nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''
liriku qė e don edhe pikturen
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:22
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------


O armiq
''''''''''''''''''''''''
Shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
o armiq njeriu ngopet ndonjė her edhe me mjaltė e me sheqer
kur tepri han e stėrngarkohet
po ju nė secilin shekull oqean lotėsh shqiptarėve ju derdhėt o tė mjerė
oreksi o armiq nėpėr shekuj nuk ju shterrohet
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ku e keni gjith at gjersi urrejtje nė rezervarė
antishqiptarė o ju krimo gjenetik
ku e gjeni at vullnet qė ti toleroni edhe ju tjerė o ndėrkombtarė
ku e mbanė at det urrrejtje nė trup ti pansllavian armik
'''''''''''''''''''''''''
qfar madhėsije e urrejtje gjigante e ke nė nji trup e shpirtė tė zi e aq tė vogėl
e keni o armiq neper qelizat e jauaj tė pashterrshme oqeane
nėpėr ata sytė tuaj copė akuj vampiresk rrumbullak sa njė gogel
notojnė sipėrfaqe gjigante urrejtjesh antishqiptare tuaja demoniane
''''''''''''''''''''''''''''''''''
habitem me kėt kanibale tuajen pangopėsi
habitem me kėt madhėsi tuajen urrejtje primitive aq tė pa fund
dhe kur tė vdisni shkenca le te shikoj ne tuejen autopsi
kėrkim shekujt nė pėr gjerėsitė tuaj det plot egersi kanibale
do t e kenė te pamundur me djersė e me mund
shkencorisht pėr ti gjetur nė tuajen pafundėsi
tuaja shovenet pezhgve detra urrejtje orekse armiqsore tė pa fund
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
dhe habitem se qfar oqeanesh keni pelime urrejtjesh nė bark tuajin ferr
urrejtje nėpėr ato varre rezervoare helme shovene tė pa skaje
sa shum keni orekse urrejtėse e vampirorė shpirta djajsh plot terr
nuk ju ngopė shqipnija etnike asnjiher me gjak tė sajė e me vaje
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
jo etnikja shqiptare nuk ju ngopė me dhimbje e fatkeqėsi
as me eksodin biblik e robėrėinė e rėnkimet e sajė shekullore
as me gjamėn e sajė plot e pasthirrma e dėnesje me varfri
se ju orekset i keni ngrėnėse grabitse belaqore
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
o zot si nuk u ngopėt njiher nė nji minut tė asnji periudhe
o ushujza gjakpirse sė paku nji qast pushimi
ju qė nėpėr secilin hall e vuajte tonė e rrudhe
tė etnisė shqiptare ju ka joshė knaqėsisht sadisto i juaj argėtimi
kur e mjerė shqiperia etnike nė lot e gjak lahej nėpėr shekuj e mote
kur ajo vuante nga dhuna e ka vuajt nga mjerimi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
edhe sikur tė ua shterrim me ndoj magji oqeanet tuaja urrejtese me ujė tė ferri tė zi
qė e keni nė bark e ju vlon katrani antishqiptarė
ju i pjellni djaj me plot helm shoven e vampir e gjarpij
n' barkun tuaj tė etur pėr gjak e krim barbar
ne barkun tuaj plot shovene mėri
nė barkun tuaj krimo grabitqarė
'''''''''''''''''''''''
dhe kot ne i lutemi diellit e hanes
e paqen e nxjerrim nėpr thelb paqeje si drita e ' safirit
gjak duan lot e krim tė eturin krimogjen tė kulqeder panllavianes
jo paqen por gjakun e derdhur rėnkimin e pasardhėsit tė ilirit
''''''''''''''''''''''''''''''''
armiqt pansllavian duan ta shterrin edhe diellin

me shiringat vrasėse tė paqes e drites shovene qė nė shekuj i kan pėrdorė
duan qe shqipėrisė etnike tė ja pėrgjakun edhe edhe yjt e qiellin

duan tė shuajn secilen gjurmė mbi dheun e lashtė arbėrorė
''''''''''''''''''''''''''''
ata oh ata sa tė pa mėshirė qė jan sa me zė qetnik qė ulurojnė
europes ballkanit i sillen e arbėrisė etnike si qakaj
ata edhe varret shqiptare duan ti shkyejn me kthetra e me thoj ti gėrmojnė
europė amerikė shqipėri etnike pansllvaiant nė shėnjestėr prore mbajė'
'''''''''''''''''''''''''''
se ata kontinente pa pjekė kanibalqe me gojė pėrgjakur mish njeriu hanė
ata tash jan nė aleancė me iran indi e kinė
nėpėr mote e shekuj jeten tonė na e thanė
e botes e globit duan ti thajnė shekuj mot e stinė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi-liriku qė ju kėndoj stinėve me varg
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:23
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un po qajė moj karajfile
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
autori shqiptarė nga mitrovica xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un po qajė moj karajfile
po mė qanė vargu e metafora
me t' qėndisė me varg pa hile
ah q' m' ė dridhen penda e dora
'''''''''''''''''
se e jotja bukuria
ja dridhė doren edhe mbretit
me dy vetulla si mahnija
ti mi dridhė po valt e detit
''''''''''''''
prandaj qajė me ngjyrė poeti
kah me e nisė artin me e thurė
deri nė palcė e asht skeleti
mė ka shkri i yti nurė
''''''''''''''''
kėt sekret ja kam tregue
dallendyshes nė flutrim
ajo mė tha nė varg me shkrue
bukuroshja e vendit tim
''''''''''''''''''
ajo mė tha se i qon me sqep
mal mė mal tue shkue e vrri
edhe ndalet shkrep mė shkrep
ti pėrkdhelė me dashuri
''''''''''''''''
varg e germa plot me rimė
ajo i lmon me lpenra t' lehta
zogu i bukur nė cicrimė
do ti kndon mbi troje t' veta
'''''''''''''''''''
prandaj nisa un me shkrue
me fije hane e rreze drite
varg tik taku tue shpirtzue
porsi zemra n'kangė ritmike
'''''''''''''''''''
si melosi ai melodik
qė e ka noten plot ndjesi
vargu im i bardhė lirik
ty t' kendon me dashuri
'''''''''''''''''''
e nė sa tinguj i kam ngazllye
si muzika magjistare
nė gjuhė zemre i kam pėrkthye
si bilbil me rimė shqiptare
'''''''''''''''''
por se ra kam ne pikė tė hallit
si ti marr ndjenjat ylbere
me ti kndue dy syt e ballit e ballit
siq kndon qiellin ai zog vere
'''''''''''''''
kur ai ja kndon artin kaltrisė
kur ajo zemra kah puhija
nisė nė fllad me u gudulisė
kah pranvera e idilija
'''''''''''''
edhe un si ai bilbili
nisa rimen e metaforen
me shpirtė arti e karajfili
se ty qielli ta dha oren
'''''''''''''''''
si ajo ora e bukurisė
qė ju dha ylberit n' ngjyra
ashtu ty tu ka qendisė
qehre shendi e bukura ftyra
''''''''''''''''''''''
prandaj penden e kam lshue
mu nė mes t' ndjejave t mallit
po shkoj rimen artin tue ndjenjėsue
porsi rimen e kavallit
'''''''''''''
le te mahniten fusha e pylli
le te mahniten gurra e prroje
si lmim zemre n' melos fyelli
do ti qes cicrimtė per goje
'''''''''''''''''''
veq per ty se je magjike
e mi ke ato gėrsheta
mbi krahnorė aq idilike
fijet t' flokut rreze lehta
''''''''''''''''''
kur ti shoh ballit si brusha
e ato tė ndara dy balluke
nisi ndjenjat nė male e fusha
me i marr hovet n' brigje suke
'''''''''''''''''
me kerkue ndoj ndihmė bilbili
se nuk di me i shprehė si ari
as nė qehre karajfili
ti kndon zogu kah behari
''''''''''''''''
e ti kndon edhe ndoj zanė
qė rrin malit tue vrojtue
se bukurinė ty ta ka dhanė
ora e malit tue shartue
'''''''''''''''''
prandaj vargjet me ngarenden
permbi krah te shpendve t' lehtė
rreze dielli e bėj penden
per me shndritė mbi tua fletė
'''''''''''
se ti je lule karajfile
pėrvetson ti qiell e dhe
edhe vargjet si currile
mbi ujvaran kah bien n'rrke
'''''''''''''''''''''''
edhe palcen e asaj drite
si magnet e terheq prore
kahdo fushat i mahnite
ma ti vrrije ebregore
''''''''''
me at shend e bukuri
edhe vargun ma perkule
se kahdo mbi at etni
ti je vet ma e bukUra lule
''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:23
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mbi koken time
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Kishin mbi mbi koken time shekujt quditshėm
Kur deshta tua prek rrėnjėt e metaforat
Ata s' kishin fund
Kush e di thash me habi
Si mund tė kuptohen si mund tė emrohen ata
kur kaq tė gjatė qenkan deri nė qiell
Me asnji varg nuk munda tua prekė rrėnjėt
Edhe pse germat pėrtej qiellit i zgjata
eh poet
penda jote rreze me burim nė diell
por shekujt jan ma te gjerė se secili det
prandaj fola disi si pėshpėristshėm
e thash
ah o vargu im ti je djersė e mund
por shekujt me plot qudi
nuk kan fillim as fund
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
autori xhelal ferizi -liriku qė e pėlqen ping pongun
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:24
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------


Kush po vret sa shum po vriten
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
autori xhelal ferizi-liriku i vargjeve te lira shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Kush po vret sa leht po vret
Thue ndoj fletė po e then thatsije
Krimi i zi gjakun e vet
Q po,e,kėrdisė n'qdo kėnd shqipnije
Tash sa kohė qe disa vite
Prej se,hyni demokracija
Thue,se u,shterr ajo,rreze drite
E,muer,fjalen,nė grykė alltija
zajrrė po,vjellė gryka e pa mėshirė
e,mauzeres e maliherit
jeta e,njerit,po,shkon lirė
se,q,ėsh,ligė etnija nderit
tue,fillue prej kakavije
deri,nė llap,e,kaqanik
vriten,burra e gra shqipnije
si,me u pre me ndoj armik
po e dridhė dhimbja dheun e malin
po qajnė qyqet ne maja e lis
thone edhe baba po e vret djalin
e po vriten ne farė e fis
e qka ma parė nuk ish zakoni
edhe femra vriten per kot
u shėmtue vatan i joni
ah ndihmoe o madhi zot
shtrihet,dhuna,pa,i,far,shkaku
si,me kenė ndojlojė me fjalė
porsi gurrat,derdhet,gjaku
vrasja,e krimi s'po,kan tė ndalė
dikush,vret si me vra bisha
me,nji,lehtsi qė,nuk ėsht,pa
si,me,shkputė ndoj fije nė pisha
ashtu,kputė moter a vlla
edhe vriten djalė e qikė
dikund plumbi e automatiku
dikund pre me tehe thikė
mbarė etnisė po i qanė qerpiku
vriten,therren tė mjerėt shqiptarė
tehu,i,thikes,ftoft,po grinė
vriten,kren e bajraktarė
djali,baben nana,fminė
edhe fmiu vrau prindt e vet
ruana zot se q erdh qudia
me u derdh gjaku kshtu si det
prandaj qajnė vargjet e mia
kah po lindin kto ngatrresa
sa e madhe gjaknxehtesia
tash kur humbi fjala e besa
e me krim erdhi tinzria
edhe loti derdhet me vaj
plot me krim na u mbush etnija
e h sa syt jan mbush me vaj
na ndihmoft ne perendija
se,q 'kan hy qudira,t'reja
nder,shiptarė si,kurrė ma,parė
si,armiqt neper,beteja
njeni,tjetrit,gjak,tu,i,marrė
djali,babes i bjen sater
baba,djalin e pret,sopatė
kush,pėr,kend s'po,ka,ma hater
thue,shqiptari,ėsht rrokatė
se q 'kan humbė nderi,e arsyeja
kush,s' po,matė ma,sa,i,pėrqik
ah,medet,se,q,u lidh,nyja
vllau,me,vlla,na,u,bė,armik
kah na,polli kjo far mode
kush,e,solli,nder,shqiptarė
q na,i ka prishė etikė e kode
qe,na,i,la,stergjyshi,i,parė
vriten,tinza,me,kallash
plumba,t' zi,t'mbshtjellur,me,terr
per,pak,drogė e,i,grimė hashash
shqipja,shqipen,prenė e,therrė
shpon,pa,mshirė tehu,i,qelikut
gjaku,,valė derdhet mbi,dhe
pėrvetsuen,vese,t'armikut
tinza,prite,pėr,me,u,pre
pa,tregue,kush,ėsht,dorasi
pa,que,fjalė si ish ,zakon
humbi,besa,e,keqja,plasi
u,tjetėrsue,shqipnija jonė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
autori nė mėrgim xhelal ferizi-liriku qė e pelqen dramen dhe teatrin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

lirik
09-02-09, 00:25
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Bilbili i kafazit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
pse,n' kafaz ndryhet bilbili
kanga,, i qanė pėrmallshėm shkri
qanė pėr fletė prej karajfili
qanė pėr breg pėr,fushė e vrri
sillet,plasur,n'tel t' kafazit
n' per at ndryshk qe i bjen n filiza
pa i ra buzes pika e gazit
pa i ra n' flatra leht puhiza
ai don fush t' pa anė me i shtrue
e don qiellin plot kaltri
lule fletat n' barė gjelbrue
kangen lirshėm n 'pėr liri
i don kraht me i shtri mbi eren
pėrmbi,fllad,lpenrat,me,i,njomė
qanė me pa n 'gjelbrim pranveren
don me i ndje lules,aromė
pse i qanė zemra tha prej mallit
loti i syrit i bjen nė sqep
sillet rrethit nė pikė tė hallit
don me kndue n' per mal e shkrep
don me i qelė zemren pranveres
flladit tė ėmbel me freski
ah kafaz i mbyllur deres
qė i pin lotin zogut t' ri
loti i rrshqet si shi n 'lugina
n' pėr kullim nėpėr kafaz
ia ndjenė vajin moti e stina
zemres t'zogut plot maraz
kraht,e tijė pėrplasen vajshėm
sqepi e koka i lėndohet
disi kėngen e dridhė prajshėm
kur ledina ti kujtohet
kur i del pranė syve tė lotit
ndoj luginė me ujė kullue
pėr me e shue etjen e motit
fillon zėri me i gjėmue
ah kėt rėnkim e ndjenė natyra
e mali i veshur plot hjeshi
e qiellit nė ujė qė i duket ftyra
mbi valė t 'lehta plot kaltri
edhe rrezet tė diellit tė ndritur
qė bien ėmbėl nė sy t'pranveres
kah bien zermat me rrezitur
qajnė pėr dhimbj tė zogut tė veres

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''
l:i:r:i:k:u:
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
m:ė:r:g:i:m:t:a:r:i:

kah bien zemrat me i rrezitur

qajnė pėr dhimbje tė zogut t' veres
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
autori xhelal ferizi--liriku qė e don edhe basketbollin
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga lirik : Dje nė 04:23.

lirik
09-02-09, 00:26
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mblodha lotėt e qiellit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Mblodha nji dit lotėt e qiellit
nga dėshmitarė nėpėr shekuj e koha qė i ka pa
i mblodha edhe rėnkimet e tokes
lotėt e zemrave tė njerzve tė pafajshme qė jan tha
tė lufrave tė padrejtėsive nė glob
tė fėmijve mbi dhe jetim
tė njerzve tė zanun rob
dhe i thura me lotėt tona
me lotėt e kombit tim
Qfar thurje elegjike mė doli
cila pend mund ta di
si quhet ky lot
si quhet kjo elegji
'''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori
'''''''''''''''''''''''''''''

pėrmirsim pas disa gabimeve ne ortografi

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga lirik : Dje nė 03:33.

lirik
09-02-09, 00:27
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mosni
'''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mosni mos shkelni mbi gjak e lot
mos shkelni mbi diell ,qė e ndėrtoj ai zot
as qiellin mos e pshtyni mos e mbushni me sherr
mos ndėrtoni neper planete ,gara e prita,e ferr
njeri o njeri qė po ecė me teknikė e hekur
qė po zhvillon gara ,qe aq shum je i etur
me prekė qiell e lamsha ,gjithkah jan me dhe
nėpėr galaktikė neper rrugė te re
ku fund nuk ka ecja neper shum gjithsi
kush ma i parė me dalė e nė cak me mbrri
e kur te arrini nė t' pa fundmin cak
diell e hanė e yje pėr me i la me gjak
mos o njeri i dheut qenje shkatrrimtare
mos i shtjerr kto fryte me loj ėndrrimtare
me ato shfrenime qė i ke n' gjak e n“garė
mos i shkrijė metalet me ua lanė zorrt varė
gjithkah globeve t' mjera tua nxjerrė kristalet
tash don edhe marsit me dal me i grrye malet
e mandej veneres ,merkurit e tjerė
qdo planet me e grrye e me e lan tė mjerė
me i mbjellė lot e gjak luftra e teknikė
me ba garė t' pafundme neper galaktitkė
e kur tė zhvillohesh ne kulm tė persosur
me mbetė pa ndoj shpirtė pa gjak i vulosur
pa ndoj lidhje ndjenje veq me sintetikė
me buton teknik me ndoj magnetikė
me humbė qdo kuptim e jeta m e u fikė
pse ambicjet tua fund s' po kan tu u shty
mendjen e ke vlim cakun e ke n' sy
qdo kah ka hapsira hapin e ke msy
mos o njeri i tokes gjakun mos e ndrro
emocionet t' bukura jo mos i sharto
me ndoj mish te ri strukturė sintetike
me njeriun e r i n' baza klonistike
se baza e njeriut ėsht shpirti e ndjesija
neper shkallė shpirtore qė i zhvillon njerzija
e mos ia ndrro kahjet tė shejt civilizimit
mos e vraj at thelb t' jetes e t' mirėkuptimit
mos e vraj subjektin mendjen themelore
mos i ndrro qelizat ato gjenetikore
mos i ndrro ato gjene qe krijojn raporte
mos shėndrro mish gjaku n' metal me robote
per me i heq ah ndjenjat qė zbukurojnė jeten
motivin shpirtėsinė boten tė verteten
se qdo ndryshim tjeter qė ndrron qikė e djalin
e ndrron kahjen cakun ndrron origjinalin
i ndrron thellsitė t' shpirtit shkreton botė e globe
shkatron galaktiken drites i sjellė kobe
mandej sjellė ftoftsi akull n' shtresė te re
nuk ka njerz me lkurė nder kombe e fe
tjetersohet mishi gjaku e gufimi
nuk del syrit t' njerit mshira as lotimi
mblidhen neper gara gjithkush robotike
prishen zemrat t' gjakut vlerat motorrike
ashti behet hekur shpirti dimension
gjaku neper deje nė damarė nuk vlon
mosni o njeri mosni njerz me mendė
mos dilni orbite planetet me i qmendė
mos veproni eger me e shue ozonin
n'ė shėmtim diell hane tokė e planet tonin
mosni o tė mjerė mosni n' sfera t' thella
mos shendrroni njerin t' mos i shijoj gjella
me u shendrru nė akull me ndoj lėndė magnet
qė t' mos shijoj ujė diell e dhe as det
qė t' mos ndjej as shije qe lshon ajo dardhė
qė t' mos pret ndoj kohė as ndoj ditė tė bardhė
mosni o shkenctarė mos prishni njeri
qe krijoj plot shije ajo perendi
zoti i qiellit t'madh qė nuk zėvendsohet

se mishi me gjjak kurr nuk tjetersohet
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''
vargjet i ka shkruar autori i vargjeve
xhelal ferizi nga Mitrovica e Kosoves
l.i.r.i.k.u- qė e pėlqen patinazhin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:27
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Shqipėria etnike
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''

tokė e lidhur me pranga etnike
nėpėr kohra je pre nga tehu i shpates qelike
o dhe o tokė e lashtė ilirike
kėngen e lotin,e gjakun i pėrjetove
rėnkimet nė robėri tė jan dėgjuar shekullore
dhimbjet nuk tu ndanė nė'pėr shekuj gjithmonė
fyelli yt me gjak e lot ka ndrru pėrvajshėm nėpėr stina
kėngėt e pėrvajshėm t' ka kėndu i pergjakur dheu i jonė
kan qa neper shekuj per ty zogu e kanarina
mbi ty kan shkelė barbar ardhacak e demon
o tokė e shejt arbrore
sa shum neper shekuj qėndrove
sa e lashtė je moj nanė antike
ti je vet vujtėria ti je vet plaga shekullore mbi dhe
ti je rėnkimi neper mote
simbol i simbolit tė vuajtėrimit si askush je pre
penden ta ndalen shkelsit nuk u shkrua fjala jote
si askush je nda nė' copa pėr tu ngranė
sa thikat e shpatat e gjelatve padrejtesisht tė kan pre
ti je rritė jetime pa babė e pa nanė
lot i jetimve neper shekuj t'ėsht derdhur rrėke
merr djem peng e nizam e rėnko dheu i ynė
grabit vasha e gra pushtuesi me kali
dėrgo nė dhena tė huaj e mbaje syrgjyn
pashai e romaku cari zhupani e krajli
vuajte etni e mjerė nėpėr kohra tha
me breza nė luftra e gjak djal pas djali
nėn turq e romak e nėn grek e shkja
tė mbollen sa gjaqe e ndasi e fe
kan nda babė e djalė kan nda vllaun me vlla
tė bardhė ndonjė ditė nuk ta lan mbi dhe
beteja pa ja nda sa tėbinin dėshmorė
nanat me duar ne gji e sa gra te veja
kur binin mbi ty tė pa numėrta ushtri me orgji
e djemt e shqipes luftonin pėr atdhe si rrufeja
shpatat vringllonin fyt a fyt me armikun e zi
sa shum neper fusha e e lugina kan ra
sa gjaku ka ecė prrue neper sa beteja
djem nanash kan mbetė vra mish pėr bisha tė malit
sa shum e motra e nana vasha kan qa
rėnkime atdhe e vuajtje djal pas djalit
shekujt kurr nji her nuk tė buzqeshen
muzat u vonuan per te ardhur qiellit
te vranė tė therren tė turpruan tė gjveshen
ta ndalen driten e diellit
''''''''''''''''''''
pėr ty kan qa gurėt dhe e diell e hanė
ti je vet e para qė t' kan vyshkė ballkanit
shqipni etnike moj e bukura nanė
ti je e bija e lotit,qė m' je shkri zandanit
ti je vet ,si gjaku i sheges nėpėr degė
tij je shkrumbi i zharit qė shekujt t' kan djegė
ti je nana e,jonė ne jem bijtė e tu
ku ti marrim gjurmėt n' etni qė t' jan shkru
ato gjurmė tė hershme shum para antike
ti je ma e bukura toka idilike
a ti kerkojmė n' diell a ti kėrkojmė n' rreze
nėpėr ata shekuj qė kan tha shum breze
nėpėr gjurmė tė gurve neper shum kala
se shkrimet pushtuesi mbi dhe ti ka tha
ti je nanė shqipnija etnike me gurė
dielli t' ka dhanė gjak e toka tė' dha nurė
ti je lahutare je e qendisur n' det
ti je tokė e lashtė shqipe n,ė gurė e dhe qė flet
ty t' flasin zallinat argjil e argjend
pėr ty flasin dritat,kur t' shėndrisin n' shend
shekujt shkrijnė mahni fjalė nuk gjejnė as malet

pėr,tė bukurat shqipe kėngėt festivalet
t' bukur e ke ngjyren nė at kaltri prej deti
dielli tė bėn t' fala hėna ' t'pėrshėndeti
edhe ato rreze me plot dashuri
ylli tė falė dritė qielli tė falė shi
ato ara e,lugje e fusha etnike
nė bashkim ti dua oj nėnė albanike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi :liriku qė pėlqen filmat
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga lirik : 07-02-09 nė 20:50.

lirik
09-02-09, 00:28
E kam pi
'''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
E kam pi njiher detin n' dolli
pastaj nė lot e derdha
oh jeta ime
'''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:28
Dhe tash po ju alarmoj
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
e kam pa edhe qendren e zezė qė prodhon pseudo varg
dhe nga ajo blozė jam habitė
ikni asaj rrini sa ma larg
se ajo ėsht e zezė don tė quhet dritė
''''''''''''
bloza qė prodhon varg nga qehreja si e tė vdekurit
ajo tė rrėnqethė nė qelizė
nuk mund tė krijoj rreze ndryshku i zi i tė ftoft hekurit
vargun mund ta krijoj vetėm drita e shartuar me puhizė
''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku qė don atletiken
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:29
Titulli: Vargje Nga autori lirik Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur tė qani mos qani kot
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
nga autori xhelal ferizi-liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
mos qani neper shekuj e mot
duke shikuar vetėm kah qielli tė tkhyer andej me fytyrė e kokė
qani ju o njerz mbi dhe mbi glob e mbi botė
pėr nji zot human edhe mbi tokė
'''''''''''''''''''''''''''''
se edhe toka po qanė mos shikoni vetėm kah qielli
se kėtu gjak po derdhet e lot
a ndėgjoni se si rėnkojnė edhe yjet hana e dielli
se e duan mbi dhe njė tė mirė zot
''''''''''''''''''''
qė loti tė mos derdhet si det ma mbi dhe
gjė dhimbja tė mos mbjellet nga qakalli
qė gjaku nder kombe te mos derdhet rrėke
qė njerzia tė mos vdes nga varfria e halli
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi-liriku qė e don shum lojen e shahut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:30
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ha ha ha a e dini pse qesha
''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
qesha si me ironi
a e dini pse
qesha me absurdin e kohes
duke eperqeshė me shpoti
se ajo aq shum ka shkelė mbi parime
ajo aq shum ka shkelė mbi njerzi
ka bė aq shum nėnshtrime
ka vra aq shum drejtesi
ka bė shtrembėrime mbi dhe
si sot si neser si dje
autori xhelal ferizi-qė e adhuron muziken
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:31
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk mė keni lėnė tė puthem me lirinė e dashurinė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk mė keni lėnė tė puthem me lirinė
nuk mė keni lėnė tė puthem pėr shkak se ju jeni moh
edhe pse un e kam prodhuar nga shpirti i luleve dashurinė
nuk mė keni lėnė tė puthem me ato ėmbėlsi jete prandaj nuk dua tė ju shoh
''''''''''''''''''''
ikni nga shekujt edhe nga e ekzistuara kohė epokė milenium sot neser dje


dhe pėrjetsisht shlyjuni ikni
ju asnji fjalė diellore as magjike nuk ju ka nxe
aman mbi kohė e dhe ma nė asnji formė as mos pikni
''''''''''''''''''
ikni ju jeni hiq
dhe hiq bėhuni o kohra aman ejani me gomen tuaj e ata nė pėrejtsi shlyeni
mua mė shėndrro se bashku me penden time e vargun lirik mė bėn fiq
o degė zemrash tė ėmbla ju mos u thyeni
''''''''''''''''''
autori shqiptarė i shqipėrisė etnike verilindore(kosova)
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
l.i.r.i.k.u.qė e don edhe hendbollin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:52
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Dy, x ,at
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''
nga nji tregim i nji personi anonim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mė thuaj o perendi me shkrime t' kuqrremta nė qiellore horizonte
Ti qė kudo je e gjithkah je me shikim neper hapsirė
Un nuk deshta te shtrihem pėrdhe kaq pa meshirė
Po shkruej po vuej po dridhem po kafshoj heshtje sonte
Me thuej pse gjith vetėm ah psheretiva neper kohra pa ilaq shpirti pa shteg
Pse lot kaq shum kam pi e zhuritje shkrumb e e gjak kam perzie
Zemren time djajve ua hodhe nen kthetra nuk me le engjull lirije
Un isha per shtetgtaret udhtaret kalimtarėt isha vet njė shegė
Lengun ma shtrydhen zhvatsit dinak e shekull i zi ma vodhi embelsinė
Tinzrisht mi ngule dy iksa, ne zemer ne gjakun tim paqsorė
siq yqja mbeta me vaj neper te pa kuptimta degė
meshirė nuk ka dheu i zi mizorė
e humba te shejt dashurinė
tash edhe qielli me duket sikur me djeg
jeta nuk e ka ma bukurinė
Dy ix ,at me nxunė p a hetueshem me mbuluan me borė
Dy x ,at me vranė kryqzisht ma moren me shiringa lumturinė
Un germave ju bėrtas deri nė kupė te qiellit me oshtima
Veq e veq qdo njeren duke e thirr me emer ne kaptinė
Po plasė qielli po plasė kupa rrufeja po plasė e vetima
Un nuk kam pushim dhimbjesh nuk kam buzqeshje ne asnji stinė
Motet per mua jan vrragė e varre te trishtueshme hije llahtare
Un kaloj heshtur neper muzg pa dritė zemre me sy te shterrun vajtimi
As qiri as flaka nuk me ndezet kur fėrkoj dhimbshėm qiell e dhe pendimi
Mu ngulen pa mėshirė dy kryqe mu ngulen nė zemer dy x,e,shqiptare
Dy x,po mė hanė tash mishin e ashtin po m' grryejn me heshtje dyshimi
Ne ndihmė nuk me vjen askush nuk kam shokė perveq skenarit makaber
as pasqyra e qiellit nuk me ndihmon deshmitare prandaj nuk u arrit cak i imi
Ferr o shok i imi i jetes mė djegė te lutem ma shpejt mė qit me kokėn nė sater
Ky x qė ishte fletė lulje cop zemre ky diell nuk ėsht ma nuk ėsht i imi
Dhimbje kam qe asnji mal nuk e perballon as shkembijt ma te kalitun
Kjo dhimbje shpon gjithqka qe gjen para edhe lotin prej graniti
ne zemren time te pa faj gjithmon vlon pervlimi
dielli a thue rriskun tim a e diti
perse nuk me tha perse me tjeter fat perse nuk me shendriti
Zjarri i rrisskut tim e pervlon edhe pervlimin e djegė e pjekė edhe shekull zjarrin ma te qendrueshem
Asnji stinė sa do e zjarrtė nuk i ben ball kti gjehnemi zjarrvlues i pa lundrueshėm
Me duket sikur legjendė thue se jam pjellė e mallkuar e ndoj miti
X,at ,ma vranė me lehtsi kėngen ėndrren e jetes mu ne zemer e qelluan gajasshėm
Kur un ne nji mot me diell dola per gjah koti i mashtruar
Po bie neper thepa mkati greminash brijsh thekatueshėm coptue e plasshėm
Nuk jam ma nuk jam nė askend nuk jam ma i dashuruar
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
krijimtaria e autorit bazohet mbi ngjarjet dhe tregimet anonime
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Autori xhelal ferizi liriku ne mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:53
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Me diellin nė dorė
'''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
e mora njiher diellin,ne dorė
po endesha duke dashur nga afėr tė shperndajė rreze ndėr njerz
deshta rrezet nga afėr me u dhėnė o tė gjorė
atyre pra !
po kujt ?
njerzit sa e panė nga afėr
e pshtynė edhe diellin
q'mendjemadhsi mosmirnjohėse e disa hiqve
o zot kurr mos eja mos zbrit nė tokė
se edhe dielli pse nxenė
per disa njerz tė pa kokė
me nxe nuk ja vlenė
se fajtore ėsht megalomania
hiqat jan hiq edhe ma hiq do i bėj ata
mendjemadhsia
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:54
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Valvitja e Flamurit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
q'po valvitesh me dy krena
q' po,i,fshinė,lotėt e dardanes
se,q'po,gzohen,gurė e,trena
se,q'po,gzohet,gjuha,e nanes
se,po,t' lvizė fushen,ngjyrė,t'kuqe
era,e,lehtė e,tok's dardane
sikur,fleta,e,lul,s,burbuqe
kur,luen,n,fllad,mbi,fush,rrrafshiane
hije t' ka,shtiza,mbi,dhe
edhe,besa,lart,qe,t'mbanė
shum,pėr,ty,flamur jem,pre
pėr,me,t'pa,t'lirė,mbi,dardanė
shum,shqiptarė,t'mbajten n'trimni
ti,per,ne,ishe,si,gurrė
neper,shekuj,jem,ba,fli,
ngjyra,jote s'shterret,kurrė
gjithmonė,mbete,krushku,i,parė
n,ballė tė atdheut,gjithmon,ke,pri
ah,sa,i,shejt,je,per,shqiptar
ti,je,far,qe,mbjellė,liri
ti,je,prijs,neper,beteja,
gjithkund balli t'shndritė,si diell
ti,na,prinė,n'per,fate,t'reja
prore,i,lirė,valon,nėn,qiell
ti,je,balli,i,shqipnisėt'vjeter
ti,je,nami,i.,tokes,tonė
jo,nuk,tė ndrrojmė,me,asnji,tjeter
hije,tė ka,shqiponja e jonė
hije,t'ka,lirija,ballit
sikur,dielli,n'qiell,me,dritė
shum,shqiptarėvdiqen,prej,mallit
pėr,me,t'pa,t'lirė tu u ,valvitė
qofsh,i,lirė,gjithmonė,ndėr,troje
dej ku,bjen,deti,i shqiptarve
si,feniks,po,mbinė mbi,troje
per gjhuhė t'nanes,pėr,dhe,t'parve
tėndejtė,gjithmonė,qėndisė,lavdija
deeri sa,t'ket,mbi,dhe,shqipni
qoft gjithmon,me,ty,lirija
dej,sa,t,ket,shqiptar,n,brezni
ti je ndera e tokes tonė
qė prinė nė luftė e nder beteja
e nė ballė te kombit tonė
do tė na prijshė n' suksese t' reja
shtiza te ndejt drejt si qelike
fusha e kuqe gjith krenare
e ku i thonė shqipni etnike
at shqiponjė ma mbajsh krenare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:55
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kush e futi nji gacė nė zemren time
'''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Kush e futi njė gacė nė zemren time
U dogj zemra e ime duke mbajtė at gacė
u dogj ore u dogj
a e shihni si thrras nė varg rime
ajo u poq
a e shihni poetin
askush nė qiell e mbi dhe nuk u pėrpoq
pėr tė ja sjellė lumin a detin
gacen me ujė pėr tė ja shuar at gacė
as nuk u gjet nė ket komb te shkretin
as kush as me nji gotė ujė
prandaj digju poet si flaka mbi bereqetindigju e i djegur shkruaj
ujė o zot ujė o shekull i heshtur mizorė
kot thirra neper kohra e thrras mos ma leni gacen
por m thuej kush ta hjek gacen,kush
ku ka det shqiprta qė ta heqin gacen nga zemra
nuk ka bujarė engjuj
as ne qiell e s ne tokė e ne mal e ne fushė
as nuk ka koha absurde ma shteg
nuk ka ma mbi dhe as engjellushė
ka vetėm asi qe,i fryjn gaces qė tė dejg
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:56
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur un ju kam thėnė mbajuni pėr qeliku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''
kur un ju kam thėnė mbajuni pėr qeliku
mbajuni pėr fuqie
e jo pėr hiqi e armiku
mbajuni per diturie e syqeltėsie
'''''''''''''
ju nuk e dėgjuat kėshillen e fjales time
as tė pendes as sot as dikurė
vuani tash nė copa e thėrrime
heshtni si varret me gurė
''''''''''''''''
kur un ju kam thėnė kujdesė nga stuhija
se kjo qetsi ėsht mashtrim e qast
ju qeshnit me kėshillat e mia
se kohen pėr tė qeshur e kishit rast
'''''''''''''''''
qeshnit edhe me vargun tim
ftofshėm mė keni shikuar
kur erdhi koha e mbi ju ra me pėrvlim
ju kot mė keni kėrkuar
''''''''''''''''
e sot prap keni ra nė nji tjetėr lojė
sa tė quditshėm jeni
prap do tė ju vjen ndonji tjeter plojė
mos mė kėkoni ma se nuk do t ė mė gjeni
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:56
Titulli: Vargje nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ish komunistėt u bėnė fetarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ish komunistėt u bėnė fetarė
ku je o i mjeri i shqipes shtet
ku je o botė o zot na ndihmo se shum jan que tradhtarė
tokat shqiptare duan me na i lan shkret
''''''''''''''''''''''''
a e dini kush jan kta mjeran ish komunist tė pist
kėta pėr hasmin me vite kan punue
ish vegla tė armikut e klysh munafik'ist
atdheun nė themel sot mundohen me e rrėnue
'''''''''''''''''''''''
mos mendoni ju se kėta kan fe
kurrren e kurres asnjiher
kėta jan grryesa dinak pėr nėn dhe
e grryejn shqipninė tonė mėmė etnike tė mjerė
'''''''''''''''''''''''''''''
e grryejn me ata thoj pa la dit e nat
urdhra nga armiqt shekullorė marrin e pare
ata vrapojnė me gjithfare feje e sekti e tarikat
me e thye e me e vra pėrjetsisht token tonė shqiptare
'''''''''''''''''''''''''
vraj o zot e mos i le pa i vra
ata tė duan ty oj nanė shqipni etnike tė rrėzuar pėr dhe
ata punojnė pėr grek pėr vatikan e pėr shkja
diellin shqip nuk e lanė me tė nxe
'''''''''''''''''''''''''''''''
mė thuani o vllezer pse ra kshtu me krye nė hi shqipnija
se paraja fetare ajo po e shtron me shum hile
taleban e wahabi e dervishi e kryqalija
nuk duan ta lėnė mbi dhe karajfile
'''''''''''''''''''''''''''''
ikni nga toka e jonė o ju maska kote
nga dheu i lashtė i agronit e teutes
se kėtu i thonė tokė e lashtė shqipe kastriote
mbi kėt dhe jetojnė tė bijt e shqipe sqepekrrutes
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
ikni he u hupt fara shkoni ku brenė miza hekur
te qerdhet tuaja shpelloro gjarprore
pse e doni shqiperinė etnike tė vdekur
tė shtruar pėr dhe token e lashtė arbrore
''''''''''''''''''''''''''
kur zoti e fali shqipninė mbi dhe me kaq shum tė mira
e ja la besimin tė lirė shqip andej kah qielli
shqipnija nga zoti u caktua mbi dhe tė jet rreze ma emira
qė e ndau pėr bukuri nga vetja i shejti dielli
'''''''''''''''''''
e ju me harrnat tuaj mbshtjellur e me pallavrat plot hile
doni shpirtin me ja marrė e pėr tė gjallė me e rjepė
se pak ju duken shekujt e kohrat tjera tė zeza kopile
qė deshten ta lėnė qyqe tue vajtue nė shkrep
'''''''''''''''''''''''''''''
na sjellni tash edhe ndoj sekt dikah shpellorė se zakon e keni
per pare me u veshė me gjithfar lloj harrna e tekstile
ikni ore neper shpellat tuaja te qetė shqipni etnike nanen na e leni
ti kndoj zemra e sajė shqip me cicėrimė si bilbile
'''''''''''''''''''''''''''''
na i leni ore te qeta qerdhe e drita e shkolla
se jeta ėsht shkencė e liri e progres
mos u bėni krymba me hy neper t' shqipes molla
pėr pak pare t' huaja e t' mallkuarin interes
''''''''''''''''''''''
pse kshtu doni me na e vra etnike dashurinė
e jeten tonė pėrmbi dheun e tė parve
e shqipėrisė etnike me i vra bukurinė
per hesap te armiqve e tjerė nderkombtarve
'''''''''''''''''''''''''
po a nuk ishin ata qe me me shekuj prore
me penisa tė tyre kan msy gra shqiptare
e me veprat tė tyre dhunuese e horre
e me tė zezat e tyre barbare
'''''''''''''''''''
e ju her delni me na e vra lirinė
pse kshtu ju urdhron shkja e talibani
moska e beogradi me sveti ilinė
e me shėn dhimitra ju ndersen junani
''''''''''''''''
dikush si jehov e do si bektashi
veq prisni urdhrin e huaj me u ndersye
me shkue gjaku rrke mos me pasė shqipni
etnija mbi dhe gjallė pėr s' gjalli me u thye
'''''''''''''''''''
e mundin me gjakė baballarėt tanė e me lot
neper shekuj qė e lan pėr tė shtrejten liri
pėr dhe ju me tė huaja dorza po i hjedhni sot
pse i len o qiellore e dashura perendi
'''''''''''''''''''''''
se zot mbi dhe shqiptart e kan vlllazėrinė
punen e token e tė parve
e jo nxitjet me fe qė duan tė ju grijnė
te mos mbetet mbi dhe kund gjurmė e shqiptarve
''''''''''''''''''''''''''''''
shkoni pra o vllezer e bėhuni romak
largohuni kush tė don nga etnija
jevgjit talibanist e grek e shkja bėhuni me gjak
se ne mbi dhe ne na duhet shqiperia
'''''''''''''''''''''''''''''
e le te mbesin mbi dheun tonė vetam ata
qė e duan me zemer shqipėrinė shqiptaren shqipėri
qė duhen nė mes vete si moter e vlla
e jo fe te huaja ndarje e hasmėri
''''''''''''''''''''''''''''''''
po ata fe sjellėsit me shekuj gratė na i kan dhunue
pėrmbys na i kan kthye sa e sa mija djepa
e ju ne fe te tyre pse me u dashuria
nėse ju fitoni qyqet kjajnė mbi shkrepa
'''''''''''''''''''''''''''''
se nuk e don as zoti qenjen fanatike
jetoni me ore me nji fe shqiptare
le tė jetoj prore shqipėri etnike
mos u shitni o vllezer pėr valuta e pare
'''''''''''''''''''''''''''''
se armiku qėllim tjeter pėrmbi dhe nuk ka
veq shqip tė ndihet mbi tokė tonė gjama e loti
e shqiptari tė therret nė luftė vllau me vlla
e zezė ti shkoj pore koha stina e moti
'''''''''''''''''''''''
se pare pa hesap po paguan moska e serbia
i ziu i mjeri irani e ai grek
qė emer mbi dhe tė mos ket etnike shqipėria
duan qė nana e jonė me vdekė
''''''''''''''''''''''''
duan qė tė shuhet per tė gjallė etnija
se kan nisė tė na mbulojnė shum harrna pa la
vraponi kah shkolla e kah dituria
se driten tė na e ndalin kan dalė grek e shkja
'''''''''''''''''''''''''''''
se duam liri e jo bela e ngatrresa e pshtjellime e gjaqe
me na e thye jeten mbi dhe agjenturat e trinitria
me na kndue n' vajtim qyqet mbi t' shkreta ogjaqe
pėr klane e pėr fe me u shkretu etnija
'''''''''''''''''''''''''
pamvarsija e jonė shqiptare le te jetoj sa te jen yjet
e drita e tjerė ndriquesve kah qielli
krenare shqip tė na lulzojnė fusha e pyjet
pėr shqipni etnike le tė nxenė hana e dielli
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''

''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-02-09, 00:57
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė kujtohet
'''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
Mė kujtohet njiher nji ish komunist
i kohes ruuspi
sepse koha e tyre ishte
ai te prente dhe te qepte gjygjin se ishte vet gjygjsi
nė dorė fatin e shum kujt e kishte
'''''''''''''''''''''
pasi kishte denuar shum shqiptarė
pas shum e shum vitesh kur doli interneti
kishte hy me emer te maskuar ne forum ai dradhtarė
i nis per per fe po flet e per tjera tema te gjera si deti
''''''''''''''
nė njė rast kur un po shkruaja si gjithmonė pėr atdhe
ai ai ish kuadri serbofil doli me kerkesa si laraskė
e tha :lexoni libra vetem per fe vetem per fe
sa e pshtirė mu duk kjo maskė
''''''''''''''''''''''''
kur un dikurė kisha lexuar literaturė nė shum lami
per fe e per atdhe e bibel e kuran
ai me hyqymetin e hasmit rrinte duke pi
shiste shqiptarin e vet ai mjeran
''''''''''''''''''''''''
eh o kohra te mjera
gjithnji te vuajn atdhetarėt
se veshen me libreza te reja ish hafijet e me fe
pseudopatriot jan te poshtrit mashtrimtarėt
''''''''''''''''''
mė shpotiti pastaj nė forum me fjalė bizare
por ai nuk e din
se un kam informime per punen e ti tradhtare
eh plas e bjer plast o shekulli im
'''''''''''''''
rrokullisuni o shkrepa o kodra
bjerni o monopate
se ne skenė kan dalė shum lodra
fetaro patriot qė u bėnė mbrenda nate
''''''''''''''''''''''
ather nė kohen e pushtetit te tyre
kur nėnat tona per ne si te burgosur e te perndjekur derdhnin lot
ata me pushtuesin e huaj ishin e nuk kishin kurfar fytyre
e sot tė mėdhej jan fetaro patriot
''''''''''''''''''''
luaja maskė luaja se q po e luan rrolin
serbia ish veglave tė veta shqipfolse urdhėr tjeter ju dha
i urdhroi lpirsit e vet kokderrin e taravolin
nga feja nė fe mos me u nda
'''''''''''''''''''''''''''''
merruni ju tha tash veq me fe
bėhuni wehab krishterocentrist taliban
i digji kahdo tė shqipes fole gurė e dhe
tė trolllit kahdo ilirian
'''''''''''''''''
e sa pėr atdhetarė tė shqiperisė etnike
e dini ju detyren e juaj
gjuani me fjalė tė zeza armike
me balt pė rta o vegla im shkruaj
'''''''''''''''
kėshtu ju tha serbia
ish lpirsave te vet mizorė
sa shum vuajti e verteta atdhetaria
po ku je ti o dhe arbrorė
''''''''''''''
AUTORė XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

lirik
09-02-09, 01:06
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Haraqi
------------
haraqin ma tė madh bijve tu ua qet ti kosovė e mjerė
tagri pėr tė hy nė token tonė
paguajm me gjak e djersė qfar zhvatje e pa nderė
nė kufi plaqkits e demon
-------------
zhvatje vetėm zhvatje mėrgimtarit
paguaj gjithqka me gjak
mohim mosmirnjohje paska qenė toka e shqiptarit
dredhi mashtrim e lak
-----------
zhvatje lypsare zullum mėrgimtarit
mosmirnjohje kudo e poshtrim
ju tė bijtė e haraqit rrogtarė tė dollarit
na doni gjithmonė nė mėrgim
-----------
motet me zhvatje na i mendoni
pėr plaqka e haraqe tė reja
kuleten tonė gjithmonė tė hapur e ėndrroni
kjo ėsht e juaja feja
----------
plaqkitje nė doganė plaqkitje nė kufi
kahdo po rjepet mėrgimtari
na doni si shkrumb na doni si hi
se kshtu ju urdhron gospodari
-------------
sytė nė mundin e djersen tonė i mbani
nė token tonė jemi tė huaj
dashurinė kanarė e kuletė me sy kah ne si falltorė e ndani
qielli nuk i zen tė ligat pėr ju qka mund tė shkruaj
-------------
qeveria as koken nuk e kthen kah mėrgimtari
pshtynė mbi mallėngjimet tona
se zoti i tyre qenka veq dollari
e kulte kuletat tona
------------
na zvarrisin na vyshkun na tėrheqin zvarrė
na bjerrin kahdo neper mote
pagesė duhet edhe kur hyjm nė varr
mėrgimtarė kshtu tė don toka jote
-------------
kufijt na i kan qitė haraqet me plaqkitė
kahdo tagėr rrugve kahdo me na zhvatė
kahdo mėrgimtarit po i bėhet pritė
atdhe ti je nji mėkatė
----------------
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
----------------------------

lirik
09-02-09, 01:09
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Si u shkollova nėpėr dhimbje
-----------
Autori xhelal ferizi
--------------------
nėpėr dhimbje u shkollova me praktikė
kur idilitė mi rrėmbente moti mė i pa mėshiri
un bėrtisja dhimbsurisht deri nė galaktikė
kur gjakun tim e pinte vampiri
----------
vampiri mė pinte rininė
un kalitesha nė pėrvojė
dhimbja mė mbjellte pamvarsinė
nė qeliza mė ringjallej qdo plojė
--------
kėshtu vdisja e ringjallesha nga hiri
kalitjet u bėn si bukė si rutinė
lojen nuk e la vampiri
vampiret ishin kohrat me stinė
-------------
Autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
09-02-09, 01:27
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un dhe hiri
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Unė dhe hiri

XHELAL FERIZI

unė dhe hiri bėhemi nji
kur ,un tė bėhem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do tė kėrkoj,me pi
-----------

unė dhe hiri jemi,nji trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
te lidhur ,hi,e hirėsisht dor' per dore
-------------

hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,nėpėr ,qeliza toksore
do tė rrijmė nėpėr shekuj paqėsisht
nė zemer e ftyren toksore

------------------------------------
unė dhe hiri shkruar
----------------------------------
NGA XHELAL FERIZI
--------------------------------

lirik
09-02-09, 15:24
Pasi te ngopemi kah stambolla

autori xhelal ferizi liriku qee don udhtimin
''''''''''''''''''''''''''''''''
pasi te ngopemi kah stambolla
me gosti me dardha e molla
me qershi e me geshteja
e te rrijm ne tjera ndeja
me miq shum e me muzikė
ne klarinet e harmonikė
e me te bukura shqipe valle
ti harrojmė pak brenga e halle
e te dalim bregut t detit
te vizitojm sarajet t mbretit
kah ato muret historike
e bukuri tjera antike
ti shikojm do mure mesjete
do shtepi e monumente
do kupola e do gjamija
kur rrin ne art aja sofija
e te shohim uren e magjike
qe lidhė brigjet aziatike
do te dalim me ata miq
do te ham edhe rrush e fiq
e do pijmė per shndet t shqiptarve
do t e knqemi ne me s-t valltarve
ne kangė shqiptare tue kendue
e te shkojm pak me lundrue
neper deti me anije
te gjith me ndjenja harmonie
si nji grup po vizitorė
te gjith si zogjt e lirė arbrorė
pasi n' turqi te kryejm viziten
e me gzim ta kalojmė diten
edhe motin e me hare
do te nisim nji rrugė t' re
mbasi mirė te gjith te jem veshė
per me msy po nder arbresh
kah kozenca e kalabria
ku na rrin n' shekuj etnia
do te shkojm e ta pertrijmė
gjuhen shqipe e do te rrijmė
gju mė gju tue kuvendue
gjuhen shqipe tue forcue
pasi dalė te jem kndej deti
e te nisim kah vullneti
nji tė zjarrtė nji diskutim
kush me varg e ligjėrim
e me pa traditė arbrore
veshje e valle zakonore
e ti ne mes tyre oj vashė idile
do te dukesh karajfile
do e marrsh fjalen si pllumbeshė
mirė do te ndjehesh nder arbresh
ke me pa larmi e fustane
edhe te ruajtur at gjuhė nane
tash sa shekuj pesqind vjet
se si arbreshi e mbanė ne jetė
gjuhen e lashtė trashgue prej t parve
ke me e ndje n' zemra t' kangtarve
si si kendohet ajo arbnore
si e ndjejnė yjet vezullore
edhe hana e perendimit
koh cicerohet ne varg t' rimimit
edhe te shtron dehur si opiume
se esht e embel si agrume
po mi ka do thekse tė lashta
te shkrihet shpirti ndjenja e rrashta
edhe palca emocionale
si sherbeti ne mes vale
e vala e gjakut shkon damarit
kahdo e ndjenė theksin e te parit
si e ka ruejt n' shekuj arbreshi
dikur dielli si e veshi
nė antikė n' gjuhen ilire
e kan ruajt si gjevahire
prandaj dilni o patriot
te bashkohemi te gjith ne sot
e te nisemi bashk e tok
te arbresht e kah turqia
kahdo rrenjėt i ka etnija
ti sodisim me plot gzime
ti pėrgzojmė me zbukurime
ta forcojm kontakt traditen
e si ai zogu qė e qon diten
ne kėngė argjendi tue kendue
edhe ne t' shkojm tu u gėzue
te gjith shqiptarė bashk dora dorė
kahdo te nisemi vizitorė
kah do ka shqipe arbnorė
e te shtojmė miq e kumbarė
e ta mbajmė gjuhen me farė
se pa u pa e kuvendue
mundet gjuha me u ligshtue“
mandej jet shqipja krahathate
pa at zemer prej mergate
jet vetmue si qyqe nate
merni kto shkronja qe jan me shije
e me plot drita per vetedije
e ndriqoni kahdo shpirtin
e lirikun me varg te dlirtin
ta ndegjoni se u bjen mirė
kah ky u thrret me varg te lirė
vllezrit tuej mos me i harrue
gjuhen gjakun tue forcue
e mos rrini gjith nen hije
so do vyshkni prej me rzie
si pasiv nen mure t' shkreta
pa gjallri me ju shkue jeta
veq aktiv kahdo vizlloni
gjuhen shqipe ta gjallroni
kahdo rrin mergata e jonė
gjuha shqipe le te jehon
e te shkojmė si grup udhtarė
kahdo ka po mergimtarė
edhe zgjedhne i krushk te parė
ndoj vargėtar a ndoj poet
qe e nxjerr fjalen si sherbet
qe i len arbrit embelsinė
fjalen shqipe kur e shkrinė
qe ato zemreat kahdo arbrore
te arta i veshė n' rreze diellore
e tjer burra e vasha te reja
permbas ti si vala e rrkeja
marrin fjalen e zbrazin shendin
tue hejshue ma fort kuvendin
e si ne valle e kangė e adete
le te lmoj fjala sherbete
shpirtė e zemer te arbnorit
te knaqet shpirti i vizitorit
pasi pervoja te kems shkembye
edhe per halle te jem rrefye
do re vista e abetare
tua dhurojmė pa asnji pare
per ato zogza e voglusha
per ata engjuj e engjellusha
le te lexojn ne gjuhė te parve
kahdo rrin fara e shqiptarve
them se mirė e ka liriku
ndoshta edhe kti i qeshė qerpiku
edhe mal zemra i flladitet
jeta e vargu besa i rritet
e ne art si q din me kndue
ne rimė kristale me pershkrue
me ato vargje artsitike
do e pershkruej pamjen etnike
edhe mikpritjet musafire
me shum vargje gjevahire
sa qe edhe zogu i kanarines
ka me i ndje kah sharmi i stines
veq se ju aman behuni gati
se nji dit do t e vjen sahati
do te nisemi si krushqia
bashk me grupe e jonė etnija
na mbanė gazi edhe mahija
edhe fjala qe lidhė deje
gjith shqiptarė pa dallim feje
porsi shendi i gjevahirit
t' kuvendojmė me gjuhė te ilirit
porsi ylberat kah hejshija
e kush kah gazi e kah mahija
them se zemra e bardhė shqiptare
ka me u qelė si lulė behare
e me shtrue n' kuvendė etnik
porsi ylli qiellorik
kur ne vullnet te shkon pas hanes
edhe gjuha e jonė e nanes
ka me shndritė permbas deshire
ne thekse te ndryshme te gjuhs ilire
prandaj zogza e ju bilbila
edhe ti e bardhė idila
bėnu gati nji diė tė bardhė
kah stambolla andej me ardhė
e kah kozenca e kalabria
se e kerkon vet bukuria
e kerkojn zemrat shqiptare
me i shpernda do abetare
kush revista e kush lexime
me ja falė po etnisė trime
kah arbreshi e anadolli
e ne bosfor kah bjen stambolli
e te lidhemi si ylbera
se kshtu e don etnike vlera
''''''''''''''
autori xhelal ferizi vazhdon ne pjeset tjera me kengen lirike shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''

lirik
10-02-09, 08:25
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Puthja e parė e dashurisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi ne mergim liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''

puthja e parė e dashurisė mu duk si yjet me detra bashk nė vėrshime ėmbėlsore
mu duk sikur tė gjitha shprehjet e metaforave nepėr aorten time kalonin
mu duk sikur u pėrquan tė gjitha rrymimet aromatare elektrisht ndjenjėsore
mu duk sikur tė gjitha vlimet deh'tare lumturisht mė pėrshkonin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
nė at dehje mu duk vetja si nė mahnitė e fluturimit
mu duk vetja sikur mė pėrtkdhelnin e mė pėrshendetnin tė gjitha yjet
thua se tė gjitha artet e lehta tė violinave luanin dashurisht vallzimit
nėpėr zemrėn time thue se kishin ra tė gjitha mjeshtritė pėrkdhelse tė puhizave tė pyllit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
as artistėt vrojtues tė sė bukures nė piktura
nuk do tė dinin ta pikturonin qehre'shije kėt mbretėri tė shijeve ma thelbėsore
as majat e artit as ylberat me gjysm'hark qė me qiell lidhin ura
nuk do ti shfaqnin dot kto perjetime mahnitore

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
un rashė i dorzuar nė at mbretėri me qilima fluturues qiellorė
ku secila ndjenjė nji qiellė pėrplot ndjesi ishte
edhe sikur margritarėt tė shkrinin fjalėt nė ujė diamantorė
e ingjia nė aorten e dashurisė gjak lulje tė kishte
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
prap them se nuk do tė arrinte ndjenjėsisht tė shprehte kė fjalorė
o zot sa bibliotekė shijesh ishin shartuar shprehur fjalė
secili yllė i universit me artin e tij vezullorė
ksaj ndjenje mahnije me bukuri spjeguese nuk do tė ja kishte dalė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
un nė puthjen e parė jam shkri si ingjija me miliona damarė
neper secilin kaloj nji far ėnėgjėllorė pėrqimi
ah fija e flokut e sajė nė krahrorė kur mė mbeti varė
buza gati u shkri qiellorisht me buzėt e saja prej vlimi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
o dashuri e parė o mbi qiellore dhunti
nuk e harroj mbėshtetjen e kraharorit tė sajė e ballin
un si nji nji rob i kti arti plot urti
qetsisht po shkrihesha nė tė sajė qerpik e mallin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
un nė krahnorė tė sajė i dorzuar
si hana e yje nė netėt e qeta tė bukurisė
si arti i ylberit me etjen i shartuar
kur pėrqon nėpėr ngjyra nga gurrat e kullimsisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
as vet nuk e di se si nėpėr mua kto mbretėri plot shije
ku secila pejzė shpirtrore mu bė madhėshtorė pėrqim
ishte nji puhi dehse nė kėt qast mahnije
qė jeten e shpirtin mi mbushte shkėlqim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
tė gjitha yjet ather paten ra
thue se prej qiellit jan shkulė
kur buzėt tona u pėrputhen aq gjat pa u nda
thue se buzėt tona secila rrudhė quhej dashuri me vulė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
nuk kishte karajfil qė na ndante me ndoj sharm mbi dhe
nuk kishte qiell qė na tėrheqte nė vemendje
ne aq shum dashurisht nė shkrirje ishim nxe
gati po vdisinim lumturisht mbi puthjet me zemrat plot ngarendje
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
tė gjitha yjet i kemi mahnitė bukurisht
thue se “qendisė at puthje e kan rrezet me safire
un me miliarda shpirtndjenjat eshprehura dashurisht
me tė gjitha mbreteritė e shijeve mbi token ilire
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
aty te nji urė druri romantike
o zot te do shelgje rrumbullake me flete si gjysėm faqe
si ka mundėsi qė nga nji puthje tė vijnė te gjith qenjet galaktike
tė zbresin si tė dehurat puhiza mbi aromen manshuaqe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
tė dy te ai lum i vogėl me bilure
nė bukurinė madhėshtore pran detit
ajo puthje u bė nji lloj lidhje aortė ure
qė i lidhi dy zemra nė mes vetit

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
nuk e them dot me fjalė sa kronikan zemrash po shkruanin nė arkivat zemrore
edhe lulet kishin ardhė me tė githa frymzimet
edhe ngazllimet qė i lidhin aq ndjenjėsisht dy krahnore
nė vrap pėrshkrueshėm nuk ja delnin pershkrim qastit yllė pėrshkrimet
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
me dy duar shkruante ylberi e deti
me aortat e fijeve qė pėrqonin tė barit
ky qast ishte nji far mbi qiellorė mbreti
qė e shkrinte edhe stilin e gjuhen e arit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
udha mallendgjyesh m' e te gjitha pushtetet e dashurive
kishin ardhė pėr ta pikturu kėt qast per secilen shkollė
edhe vet mbretresha e tė bukurave e thelbsorja e magjive
e panteonėt ma tė lartė me gjith artin e stėrhollė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
tė gjitha bukuritė nė at qast kishin shpėrnda pėshpėrimat
peshqit kishin dalė tė kercejnė mbi kaltrinė detare
zogjt kishin shpėrnda sihariqt diamantėrisht cicėrimat
lulet kishin pėrcjellė sharmin e ktij qsti e pėrbėrjen aromtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk ishte ndje askund ksi qasti nder mahni
si puthja jonė ajo kohė mbretėri e materjes ishte shpallė
tė gjithat artet nė kronika kan shprehė si art n' mjeshtri
a do te ket ma ksi qasti mbi dhe vallė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
thonė se ather veq sa kish fillu pranvera
kur nė krahrorin tm ra ajo flutur belholla me bukuri magjike
menjiher pipat aroma e ngjyrat e bukura ere
u shkrinė nė qastin e asaj kohe pėrjetsisht unike

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


tė gjith donin ta pėrshkruanin kė qast unikat
kėt puthje mbretreshė e qastit interpret
edhe engjujt secili me pendė e me deshirė e uratė
kishte zbritė edhe kurora e qiellit vet
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ather bilbilat kishin perhapė cicrimen
kahdo neper mbreterinė e lumturisė
edhe vala e detit kish ndalė shungullimen
e ra nė dorzim tė melankolisė
-------------------
krahnori i jonė e buzėt dredhz'kuqe
e faqet e fijet t' qerpikut
o zot kishin sjellė sa joshje e burbuqe
dhe vet ėmbėsinė e ma tė ėmblit fikut
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
tė gjith kishin ardhė nė kėt nismė tė dashurisė
krushq ma tė bukur nuk pat ather mbi dhe
porsi nji ditlindje qė ylli e nisė
ashtu puthja e jonė nisi fat pėr ne
----------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
o zot kahdo kishte shije nė lang e farė
si nė shegė e nė qershi
edhe vet ngjyra qe shkėlqen nė arė
nuk mund ta pershkruanin dot kėt dashuri
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
un i shkrumburi pėr dashuri e atdhe
mbahesha pėr belit tė sajė
sa pendat ylltare po derdheshin rrėke
pėrjetsisht nė mendė qastin do ta mbajė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

lirik
11-02-09, 08:32
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse do tė pyesnim menqurinė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi-liriku i vargjeve shqipe
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nėse do tė pyesnim menqurinė
i pari do te duhej te ishte meritori
nė secilin mot e stinė
e jo puthadori falltori e i gjori
''''''''''''''''''''''''''
nėse do te pyesnim menqurinė
buka do tė duhej te hahej me dije
e jo buzėt nė kuvende tė rruspijnė
e herojt dijetarėt ti lėnė nėn hije
''''''''''''''''
nėse e pyesim menqurinė
udha duhet shtruar me shkollė
nė komb duhet mbjellė dashurinė
e kahdo mendjen e hollė
'''''''''''''''''''
nėse e pyesim menqurinė
sokolat nuk lihen pas dore
e nė krye me e qitė servilinė
e jo gjeraqinat arbnore
''''''''''''
Nėse e pyesim menqurinė
nė ballė tė ngritjeve vendoset vetėdija
dhe nuk e bėjmė kult dredhinė
por te menqurin e vlerat e tija
'''''''''''''''''''''''
nėse e pyesim menqurinė
kult do ta bėnim punen
por jo dinakėrinė e tradhtinė
masken e rrenen e dhunen
''''''''''''''''
nese menqurinė e pyesim
nuk e pranojmė pshytmen e gelbazen ne gjak
por virusin menjiher e mbysim
e hapin e mbajmė drejt pa lak
''''''''''''''''''''
nėse pyesim menqurinė
nuk vdesim vetem per lavdi
por nė ballė e vendosim burrėrinė
e kultures i japim vlera me pi
''''''''''''''
nese pyesim menqurinė
kullimin e bėjmė si vesen
nuk e lėmė neper burime flliqėsinė
me na e shthurė fjalen e besen
''''''''''''
nese e pyesim menqurinė
nuk rrijmė kot si hut
tjetrit t e ja vjedhim mundin per tu veshė vet me lavdinė
por japim me mund kontribut
'''''''''''''''''
nese e pyesim gjithmonė menqurinė
tė aftit i qesim ne kuvend e log
por jo ata qė hilet i pijnė
tė pa kurrizorė puthadorė demagog
'''''''''''''''
nėse e pyesim prirjen e tė famshmen menquri
nėse e pyesim menqurinė magjke
bashkimin e bėjmė fuqi
e shqiperinė e bėjmė etnike
'''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi#
liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
11-02-09, 09:12
Pėrse tremij vjet o kombi im
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Pėrse o kombi im tremij vjet
lotin shok tė pa ndarė
un edhe ather te pyesja pėrse kaq kohė gjat ty loti nė faqe tė rreshqetp
pėrse kaq gjat loti ndejti nder shqiptarė
''''''''''''''''''''''
po un o kombi im jam si ti qe dikurė derdhje lotin rrėke
se lot te pa ndarė e kam mergimin
ndoshta nuk me ndahet loti nėse varrosem e hy ne te huaj dhe
pse loti i pa nda ma hiq kurbetin e lotimin
'''''''''''''''''''''
un e deshta atdheun e deshta shqipen e deshta te tokes time karajfilin
nuk deshta shok te pa ndarė ta kem lotin
un e deshta te kulluar te tokes time currilin
por jo i huaj tė jem atje ku as dielli nuk e nxenė motin
'''''''''''''''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE'
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''

lirik
11-02-09, 09:20
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė than iluzionet e mia njiher
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''
Mė than ilizionet e mia nji her vrapo vrapo dil
se erdhi pėr ty dielli
e un dola me gezim si bilbil
por jo kur dal e shoh lot pikonte qielli
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse mė mashtrove o iluzion
mua e tė pa djallzuaren penden time
ti qenke vertet genejshtarė qė mashtron
ku je o koha ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelöal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

lirik
12-02-09, 01:04
Nė fije tė qiellit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

N ,.fije t ' qiellit shpirtė kam lidhė
Nė ato rrezet qė lshon ai diell
Si ato dritat lidh nė safire
Qe bijnė qiellit nė tokė ilire
Edhe i kam marrė qiellit hua
Lot tė bardha ,mos me u tha
Se m, jan shterrė po lott e mija
Se me ėsht tha nė vuajtje etnija
nga pushtuesi e roberia
E un qiellin shum e due
Thue me te po jam shartue
Siq shartohet, ajo shegė
Me bilbilin degė mė degė
Edhe me kėngen qė ndegjon
Me cicrrimen , qe ai e lshon
kahdo shkona id egė mė degė
kahdo rrin mbi pia e shegė
edhe i mbushė shegėt me gzim
gjekun te sheges ėmbėlsim
porse se zogu vetem nuk ndihet
langu isheges ne shije i pihet
'''''''''''''''''''''
nuk jet zogu zogu ai kurr jetim
se e mbanė shega me zbukurim
Se me shegen bėhet moter
kėndon ėmbėl pėr trollė e voter
porsi shija e mjalt s' n' vojshtina
tue kendue i shkojn moti e stina
e i shkon kanga ne bukuri
Tu i nxe trojet n ,pėr shqipni
''''''''''''''''''''''''''''
E un si zana ne majė t' sopotit
Kam me i marrė shekujt e motit
Me i bashkue me gjak tė ylberit
Per me shkrue fjalen e nderit
Me vulė dielli qė e kam nė zemer
Kam me i shkrue emėr pėr emėr
me ato lėmime ndjenjės ije
Siq i lmon era nė qdo fije
Fjerė e bari nė diell e , hije
Ashtu un po kam me i lmue
trojet shqipe ne pendė tu i shkrue

Edhe per t, lashtit gurė e dhe
Per qdo kokėrr zall e rrke
per qdo fletė e karajfil
do t 'kėndoj porsi bilbil
pėr ato troje te shqipnisė

Gjith ku shtrinė megja e etnisė
Gurė mė gurė e shegė mė shegė
Kam me kndue pėr fije e degė
Deri sa t' m 'zgjatė e ėmbla jetė
Kam me shkrue pėr dushk e fletė
''''''''''''''''''''''''''''''
Pėr qdo dardhė e pėr qdo mollė
Pėr shqipninė at mendjehollė
Qė po e rrxojnė armiqt tue ble
Qė po e gjuajnė zotat me rrfe
'''''''''''''''''''''''''''''''
Edhe po e gjuajnė prej t' gjitha ane
E un arniqt po i mbajė n'nishane
me ket pendė porsi qelike
ata armiqt e shqipnisė etnike
nuk i lė kund vend mbi dhe
mbi etni askund me bre
''''''''''''''''''''
ata gjuej e une gjuej
ata nxijė e une shkruej
ata n' helm , e me intriga
gjuej me vese e me tė liga
e une gjuej me shkrim e dritė
ata mos le shqipninė me u rritė
''''''''''''''''
e u n me ngjyrė po kam me i,mblue
neper mote tue ligjrue
me pend timen kam me vlue
porsi vlon vala mbi zjarre
fjala ime do te qel varre
per armiq e per tradhtarė
per servil e mercenarė
''''''''''''''''''''

deri sa n shpirtė t' popullit shkrimi im
t'lshoj ndoj shpresė me rrezatim

e per ata heroj tė tokė nanes
kam me shkrue me ngjyr tė hanes
edhe varret me ua mbshtjellė
n,plot lulkuqe kam me mbjellė
e me kndue ne vargje lirike
vepres se tyre heroike
edhe nė flad mali per me i lmue
sa t 'jen motet ,me i freskue
me ato vargje poetike
se vepra e tyre ėsht kreshnike
'''''''''''''''''''
e do tė freskoj me ngjyrė e pendė
me i kujtue po rendė me rendė
kam me u que te,kryet bilbila
kam me i,mblue me karajfila
''''''''''''''''
kam me kdndue gjith per shqipni
deri sa qielli t' m' jepė fuqi
edhe nė ngjyrė sa t' ket , n' pėr yje
kam me kndue pėr fusha e pyje
kam dhanė ngjyrė o pa ja nda
kam me u shkri pėr gurr e va
me fjal zjarri e patriote
sa te ken shekujt stinė e mote
kam me thirrė kam me ushtue
si n' lugina ,me jehue
'''''''''''''''''''
e le tė ndihet deri nė zemer
tė mos na shkelė thunder as themer
tė mos na pshtyjnė me fjalė bizare
se un e kam gjuhen shqiptare
edhe penden qė i shkretoj
nė germa tė mija i degradoj
'''''''''''''''''''
edhe i vras me argumente
nė ishuj nė gurė e n' kontinente
kahdo armiqt e shqipes rrijnė
kahdo shkojn ekah do vijnė
kush m' ja prekė nderin shqipnisė
i shkruej qiellit tė pernedisė
''''''''''''''''''
e bėj qiellin zjarrė e flakė
edhe endezi te shqipes gjak
e i nxis duhitė t' baroti
kush prekė token t' kastriotit
'''''''''''''''''
eshe sal hapur per fushė
deri sa kupen ta kem mbushė
kupen te qiellit plot me ushtimė
e pdnen time ne gurgullimė
e lshoj ne varg me ngjyrė e rimė
''''''''''''
e me fjalen gjevahire
dale mbroj token ilire
per shqipnin dal nė mal e fushė
ja lmoj malet brushė mė brushė
tue ja krehė me bukuri
me art vargun tue shkri
'''''''''''''''''''''''
e me pendė me majecepi
porsi zogu ne maje shkrepi
ciceroj me fjalė kombtare
kahdo rrijn trojet shqiptare
'''''''''''''''''''
nuk la kund me shkelė tradhtija
kam me shkrue pėr fise t' mija
kam me i mbledhė shqiponjat e zanat
kam me i thirrė t' gjith kapetanat
kam me i shkri yjet pėr t' gjallė
kam me shkrue pėr gurė e zallė
''''''''''''''''''''''''''''''''
kam me i que peshė martinat
kam me i nxitė fushat ledinat
me blerue e me rritė bari
kam me kndue nė gjuhė shqiptari
porsi kėndon ai zogu i veres
do i kndoj leht si flladi i eres
'''''''''''''''''''''''''''
jo shqipni ty s' kam m e tė lanė
sa t' ket qielli diellė e hanė
s' kam me tė lanė pa varg me tė njomė
per pa t'ė shkrue pėr at aromė
qė e ke n' fusha nė fjerė e nė bari
per at gjuhė qė ke prej t' pari
s' kam me t' lanė po s a tė jet jeta
pa ua kthye kush t' gjuen me zhgjeta
kam me i gjuejt sa t' mundem nė varg
nga ky dhe ku jam aq larg
'''''''''''''''''''''''
edhe vargojt kam me ti kputė
kur t' thrras shqipen sqepekrrut
kam me i,blue armiqt, n,dhėmballė
kam me t' shkrue me gjak e mallė
edhe ylberat kah ti me i kthye
kam me tė veshė po fund e krye
me nji fe qė ėsht shqiptare
s' kam me tė lanė me u ble me pare
'''''''''''''''''''''''''''''''
s' kam me lanė kund gurė pa i tha
kush mendon per t' gjallė me t' nda
kush tė shtynė pėr kah gremina
kush shartohet nė shkje e shkina
-----------
kam me e vra me vrarg nė ballė
kam me e tha si peshkun n' zallė
''''''''''''''''''
kam me nxe atdheun me dije

kam me i dashtė a t at fllad me hije

kam me t' dashtė gjithmonė nder mote
sa t jet deti e toka jote
ty shqipni kah je etnike
kam me t 'kndue n' vargje lirike
''''''''''''''''''''''''''''''
kam me tė puthė n' qdo fletė e bli
yjet nė tinguj e n' melodi
porsi drita ne bukuri
rdha radha do i qendisi
e sa kangė pėr ty do tė nisi
''''''''''''''''''''
do ti nisi pėr ty me kndue
diell , me ty kam shartue
edhe detin ,si biluri
kam me i shkrue me germa nuri
''''''''''''''''
kur tė shoh nė dritė tė hanes
kam me e,lidhė n kordelė t' lulėthanes
vargjet shqipe veq per ty
e si qerpikt ne ata sy
do ti lmoj me rima te qeta
si meloset tinguj lehta
''''''''''''''
se kahdo je e shqiptarit
kahdo e ke t' margaritarit
trollin hisen token e t 'parit
e ne njoomsime idilike
e me freski ne vargje lirike
do ti njomi ato shpresa
me ti lidhė mirėsitė si besa
zemėr mė zemer kahdo je
gjithkah shqip ku flet mbi d he

kam me tė njomė me me ngjyrė prej arit
gjith kah je dheu i shqiptarit
----------
me t' hjeshue nė kordele e nė pendė
tokė e dhe qe i ke plot shendė
nė gjuhen tonė ku i thonė etni
me dardanė e qamėri
deri ku bjen deti i tivarit
deri ku kndon gjuha e shqiptarit
mal mė mal e dhe mė dhe
diell e hanė ku bien me nxe
''''''''''''
se ne dalė nė luftra ,nuk jem pėr kryqe
me vajtue si ajo qyqe
as pėr kishė as pėr gjami
por pėr gjuhė e pėr etni
e pėr shqipni kah i thonė nanė
kahdo e shndrisin diell e hanė
''''''''''''
eu n do tė mbes me pendė nė dorė
me ti shkrue malet me borė
e ato alpe me gjeraqina
e ato fusha me ledina
''''''''''''''
ku shqipni i thonė brez m' brez
follorinė konicė prevezė
strugė e oher e nė mollė tė kuqe
kam me mbjellė pėr ty lulkuqe
edhe ulqinit e tregut tė ri
nė nishė toplicė e kurshumli
kahdo udhes kah manastiri
e ku lau sytė i lashtė iliri
kah perms i bjen vardari
e kah ulqini e tivari
e kahdo tjeter e ne qameri
e ne te lashten dardani
nė, pllmėbė dhe ku i thon shqipni
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
liriku i harruar neper mote njerka

lirik
12-02-09, 12:06
O fenomen

'''''''''''''''''''''''

Shkruan xhelal ferizi nga mėrgimi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''zbrit o fenomen zbrit nga e panjohura largsi e lartėsi

ku do qė rrin fshehur dhe eja e na spjego

na e zbėrthe psehen me ekuacione e me rrėnjė katrore

na e spjego me formula kimike na e analizo

pėrse ne fares e shqiptarve te tokes arbrore

ne shqiptarve as zari as zoti nuk na do

kur them keshtu a nuk ėsht ky fakt

ja shiheni kahdo varfri

ne roberi ndejtem tremij vjet aq gjat

mergimit shpernda si hi

e qyqet na qanė dit e nat

e tash ne pshtjellim e anarki

edhe pse dy shtete tash i kemi

jan me liri e pamvarsi

prap kahdo ne lekurė e mish e kockė po dominon veremi

nuk ka ne komb punė e dashuri

kahdo mjerim po kemi

varfri varfri papunsi

pse krimi na mbeshtjellet neper gjen e dashuri

e vrasjet e gjaknxehtesia mizore

tash edhe vetvrasje e ndaj njeri tjetrit ftoftesi

tė pa unitete shpirtrore

na thauj ekspert qiellor ku qendron kjo msheftesi

e si mund te jemi ne te tillė o qelizė

qe vetem me ego e padrejtsi ushqehemi

krahinorė cektsina mendjesh pa cakmendje

me thuaj ti o qė hyn kahdo o puhizė

pse nuk flet kur ne nga tė gjith pandehemi

vrapojmė neper tė medha qelllimee ngarendje

e ne pshtjellim lėmshi ngatrrohemi e kthehemi

pendueshem me veteveten duke u marrė

e ne shpresa thehemi

me vetveten me rremi e kah vetja kthejm vemendje

e grindemi per kot a per ndoj karrrigė

kahdo ekonomija ne shembje

shum kund degjohem kurthė e intrigė

therrje tej per tej plagosje zhfenjime si shtizė

shpon kahdo koha ne ne e ligė

dy ftyrsha vjedhsa e korrupcion varfri e krizė

politika kahdo me dy bigė

me trurin nganjiher me te vogel se qdo mizė

dikush me mendjen sa i gogel

lart hyp ne lartsi e aktron

nga njeher edhe me te vogel se te mushkonjes se vogel

trurin e prezenton

vriten me vllau me vlla grihen e prehem

thue se jeta ėsht dushk a gogel

o zot a ka kund ma tė vogel shkurtabiqe mendje

pse o fenomen nuk flet hap sekretet me i nxjerr ku jan o mizorė fshehtak

ku qendron shtytja krimogjene

a mos a thue e paskemi ne gjak

qe rrjedh anarkisht qd vene

ku qendron perbėrja krimshtytje vrastare

qe shqiptari me aq lehetesi derdh gjak

ne te vetin e m,e me shtrembrime dredhare derdhare

mirsisė e drites i bėn lak

thue se ma emir esht varfria e errsira

te vetin nuk e don aspak

pasi te ket krye punė me mosmirnjohje e harron

sa te ka interes e lavdron e mbanė

pastaj kur shpinen kthen ma nuk e don

e pshtyn e perbuzė e shanė

pse pse o emocoin

perse keto vese i mbanė

sekretin pse nuk e tregon

se kohrat e stinėt na thanė

eh shmbuni o ligsi shembuni

mos rrini ma nder ne

ednuni o yje perseri kah qielli unė enduni

na e dhuroni njė jetė te re

se vrasje po ka e jo dashuri

egoizma e indiferenca e qdo kush vetem per vete

aram e varfria po ben edhe kerdi

lot po derdhen mergimeve si dete

u tha e mjera etni

papunsi nuk ka as bereqete

as grurė as miser askund nuk ka mbi

e tash derdhen te kqiat e kahdo sabotimet

thue po derdh ndoj lluma a mbeturin legene

kahdo vjedhe krimet e mashtrimet

e me armen e furinė ndezse mėri

fjalet boshte e te zbrazta premtimet

dikund rren e dikund egersi

ne kėto vendime shastrisėse sa mendjepak

po tregohen disa me aw cektesi

dorė nuk rrudhė mizore ma as vllau per vlla

thue se shpirtin kjo modė e ka nga ai ferr

dora kriminale sa shpirttra ka tha

elektrikė nuk ka jetohet ne terr

etika po thujse nga njeriu esht nda

vriten per ma te voglin sherr

harruan armiq grek bullgar e shkja

me vetvteten shqiptar mjaft ma mos u merr

eh lavdia neper bina e fjala boshe

dikush pas kurverie e diksush me tjer hapa

pas lajke paraje e pas servilije

shkyhet me vrap si gomari me hapa

askund nuk mbet ma as nji pikė dashurienga nxitja e verbrisė e zbraztia pseudo krenare

q'jan kto epoka kahdo prodhim e ndertim plot terr

i ndertuar pa takt me deshtime e helm'gjak

sa krijimtari tru mendje bizare

q'ėsht kjo jetė porsi ferr

kjo namė e zezė barbare

paraja shperdorohet pas dore

i ligu famen e merr

mjerim ne trojet arbnore

trafiku kahdo njeriune nxjerr

nuk ka ma dashuri atnore

vllau vllaun e quan derr

po vyshken stinet kohre

po vyshket etnija e mjerė

si duket faj ka demoni

e gomarie kryecjapi e huti

pse kshtu i katandis dhe i joni

faj ka edhe grabitsie hajduti

qe vodhen aq shuma te mdhaja

ku mbeti zhvillimi e paraja''''''''''''''''''''''''''''''

si e ndertove ndertove keshtu njeriun o fenomen dinak

mandej ne paragjykime te gjakut te derdhur pa kuptim

bajraqet e te demoduara egerisht m e fise

dalin me gjykimin fenomen mbi fenomene

vriten per prona e per hise

grabitja ka hy thell deri ne gjene

harrue ekan mergimtarin

qfar kohrash te pista legene

permirsoje e zot shqiptarin

pastroja ata gjak e emocion vene

ndergjgjen ndryshoja per te mirė

se keshtu nuk na duhet

as toka as dheu i lirė

se kombi mund te shuhet

nga maska e tradhtari i pshtirė

se besa e fjala na duhet

e jeta e pa hile e mirė

po thonėse kerrdi ben korrupcioni

se perbuzet mergimtari me qellim

se ma fort lavdrohet demoni

pshtjellim fajde fneomen i perligjur krim

se kahdo ky dhe i joni

dramė po luan e aktrim

varfri vetvrsaje lot

skamje helm e pelim

si e trashguar e pa kuptimt fenomen hise

qfar jete ferr reale jo enderr e keqe

ndergjegjsohuni o fise

se u shemben fusha e male

mos beni lajka e leqe

kohė e zezė fenomenale fenomenale

na thuej fenomen kush na i ndertoj ne tru kto leqe

na thuej s e me vargjet emia gjamė i rrenova fusha e male

as koder kund nuk ka me te lanė mbi dhe

me secilin varg do te vij ne fenomen

deri sa te na thuash pse nuk jemi si tjerat kombe e fe

me gjak ma te urtė e ne gjen

'''''''''''''

pse te tillė na len permbi dhe

pa arsye si akuj ndaj njeri tjetrit na len

por vlimin per te derdh gjak mbi vlla ne tollovi

aq me prirje na e ndezė o i pa meshirė heshtak

burimin ku e ke o i zi

qe pastaj korruptin ia vesh ne bajrak

'''''''''''''''

sa do q e un kerkova kahdo neper tru

e ne troje paqsore ilaqe

nuk lash pa kėrkuar me lot ne qdo gurė e dru

edhe neper tjera fenomene e konaqe

por ty nuk te gjeta o msheftak

fenomen gjaknxeht nder shqiptar q e derdhė gjaqe

as neper krenari te arsyeshme nuk te gjeta

se krenari esht puna e jo turpet gjakderdhse te kotit

korrupti esht shemtija e shqiptarve ku po vyshket jeta

dhe gjama e dhimbja e lotit

shqiptar jam dije o fenomen

qe ne gjakun tim po vret

dhe nuk del te tregosh rrenjet kah ti vjen

e shpresat per paqe mi pret

dije se jam ne kerkim tendin

me te asgjesu me qdo varg

me germat e mija plot diagnoza dashurie

ne te gjetsha dikund neper pafundsi

do te ndryshoj me magji nga larg

me edukimin tim ne qdo germė shqiptare

ti nuk do te ndezėsh ma gjak shqiptari mėrije

qe shqiptari me therrė moter e vlla

e nėnė e baba ne mes qytetnije

me na qesh gjithmonė grek e shkja

''''''''''''''''''

por un ty o fenomen gjakndezes mizorė do t e mbuloj me dije

largpamset formula kam me ti leshuar

me ta pre ndezjen tende ne gjak

qe joshė per krim qelizat shqiptare

ta dishė se te gjith ylberat dhe yjet

ne kerkim tendin i kam nisė

vet un i biri i shqiptarit me breza ne bajrak

kam dalė neper male e pyje

kerkoj fenomenin e shqipnisė

ne secilin kod ne secilin gjak

dhe arsyen e krenarisė

se puna krenari ėsht e paqja e dashurija

e jo plumbi e thika e krimi dinak

jo jo keshtu nuk ecet mbi dhe kah globi i njerzia

ndalu o shqiptarė ndalu pak

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autorė xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''

shkruar nga krijuesi autori i vargjeve xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves

nuk po guxoj te quhem poet sepse komisioni shqiptar nuk ma jep ket titull -

se jan njiher te nxanun me ngatrresa e me fe -

e me tjera rrungaja perqarje

ashtu siq jan disa biznesmen te nxanun me qejfe mbas jaraneshave e tarafeve

te shumta

dhe nuk po kan kohė te me lexojnė

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
12-02-09, 16:35
Mos e lendoni poetin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
mos e lėndoni poetin o kohė se zemren ja shkule
me ja lidhė zemren robėrisht me pranga e tel
ai mundet me u vyshkė e mos me qelė ma se ėsht si lule
nga acari i zi ai ma mbi fusha nuk del
'''''''''''''''''''
mos u bėni o kohra aq tė pa shpirtė
thua se nuk keni asnji emocion
poetit mos ja veni pranga e zingjirtė
lene tė lirė si zog tė ligjėron
'''''''''''''''''''
poeti fjalen e ka plot rreze
ju nuk ja shihni mbrendinė o tė verbra zemra
ai don diell pėr tė ardhme breze
ai edhe vet rrezeve ju ven ma tė bukurit emra
''''''''''''''''''''''''''
pranojeni se jeni pa emocione
o kohra tė pa mėshira
se shpirtin e keni tė pa zhvilluar pa medaljone
lene poetin ti dekorojė stinėt me vargje e emocione tė lira
'''''''''''''''''''
dhe kurrė ma mos e lėndoni poetin
se ai me det ngjyre ėsht plot
me vete e ka oqeanin e fjalėve e tė shprehjeve detin
nėse e lėndoni pastaj i derdhė“ndjenjat si lot
'''''''''''''''
mosni se poeti e don bukurinė
pse ėndrrat ja vritni o gjahtarė
pse talleni ku e keni dashurinė
o endacak e poet tallės hokatarė
''''''''''''''''
poetit dhurojani fjalen diellore
nė secilen rreze dėrgoni nga nji lule'zemer
dhe flisni ėmbėl e lehtė nė gjuhė ėngjėllore
e quajeni poetin diell kombi me emer
'''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi-liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lulat i dua me shum ngjyra

lirik
12-02-09, 17:22
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

Nė fije tė qiellit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

N ,.fije t ' qiellit shpirtė kam lidhė
Nė ato rrezet qė lshon ai diell
Si ato dritat lidh nė safire
Qe bijnė qiellit nė tokė ilire
Edhe i kam marrė qiellit hua
Lot tė bardha ,mos me u tha
Se m' jan shterrė po lott e mija
Se mė ėsht tha nė vuajtje etnija
nga pushtuesi e robėria
E un qiellin shumė e due
Thue me te po jam shartue
Siq shartohet, ajo shegė
Me bilbilin degė mė degė
Edhe me kėngen qė e ndėgjon
Me cicėrimen , qė ai e lėshon
kahdo shkon ai degė mė degė
kahdo rrin mbi pipa e shegė
edhe i mbushė shegėt me gėzim
gjakun tė sheges nė ėmbėlsim
porse se zogu vetėm nuk ndihet
langu i sheges nė shije i pihet
'''''''''''''''''''''
nuk jet zogu ai kurrė jetim
se e mbanė shega me zbukurim
Se me shegen bėhet moter
kėndon ėmbėl pėr trollė e voter
porsi shija e mjalt s' n' vojshtina
tue kėndue i shkojnė moti e stina
e i shkon kanga nė bukuri
Tu i nxe trojet n' ,pėr shqipni
''''''''''''''''''''''''''''
E un si zana nė majė t' sopotit
Kam me i marrė shekujt e motit
Me i bashkue me gjak tė ylberit
Pėr me e shkrue fjalen e nderit
Me vulė dielli qė e kam nė zemer
Kam me i shkrue emėr pėr emėr
me ato lėmime tė ndjenjės dije
Siq i lmon era nė qdo fije
Fjerė e bari nė diell e , hije
Ashtu un po kam me i lmue
trojet shqipe nė pendė tu i shkrue
'''''''''''''''''''''''''''''
Edhe pėr t, lashtit gurė e dhe
Pėr qdo kokėrr zallė e rrke
pėr qdo fletė e karajfil
do t 'kėndoj porsi bilbil
pėr ato troje tė shqipnisė

Gjith ku shtrinė megja e etnisė


''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Gurė mė gurė e shegė mė shegė
Kam me kndue pėr fije e degė
Deri sa t' m 'zgjatė e ėmbla jetė
Kam me shkrue pėr dushk e fletė
''''''''''''''''''''''''''''''
Pėr qdo dardhė e pėr qdo mollė
Pėr shqipninė at mendjehollė
Qė po e rrxojnė armiqt tue ble
Qė po e gjuajnė zotat me rrfe
'''''''''''''''''''''''''''''''
Edhe po e gjuajnė prej t' gjitha ane
E un arniqt po i mbajė n'nishane
me kėt pendė porsi qelike
ata armiqt e shqipnisė etnike
nuk i lė kund vend mbi dhe
mbi etni askund me bre
''''''''''''''''''''
ata gjuaj e une gjuaj
ata nxijė e une shkruaj
ata n'ė helm , e me intriga
gjuaj me vese e me tė liga
e une gjuaj me shkrim e dritė
mos le shqipen me u venitė
''''''''''''''''
e u n me ngjyrė po kam me i,mblue
nėpėr mote tue ligjrue
me pendė timen kam me vlue
porsi vlon vala mbi zjarre
fjala ime do tė qelė varre
pėr armiq e pėr tradhtarė
pėr servil e mercenarė
''''''''''''''''''''

deri sa n' shpirtė t' popullit shkrimi im
t'lshoj ndoj shpresė me rrezatim

e pėr ata heroj tė tokės sė nanes
kam me shkrue me ngjyr tė hanes
edhe varret me ua mbshtjellė
n,plot lulkuqe kam me mbjellė
e me kndue n' vargje lirike
vepres sė tyre heroike
edhe nė fllad mali pėr me i lmue
sa t 'jen motet ,me i freskue
me ato vargje poetike
se vepra e tyre ėsht kreshnike
'''''''''''''''''''
e do tė freskoj me ngjyrė e pendė
me i kujtue po rendė me rendė
kam me u que te,kryet bilbila
kam me i,mblue me karajfila
''''''''''''''''
kam me kdndue gjith pėr shqipni
deri sa qielli t' m' jepė fuqi
edhe nė ngjyrė sa t' ket , n' pėr yje
kam me kndue pėr fusha e pyje
kam dhanė ngjyrė pa ja nda
kam me u shkri pėr gurrė e va
me fjalė zjarri e patriote
sa tė ken shekujt stinė e mote
kam me thirrė kam me ushtue
si n' lugina ,me jehue
'''''''''''''''''''
e le tė ndihet deri nė zemer
tė mos na shkelė thunder as themer
tė mos na pshtyjnė me fjalė bizare
se un e kam gjuhen shqiptare
edhe penden qė i shkretoj
nė germa tė mija i degradoj
'''''''''''''''''''
edhe i vras me argumente
nė ishuj nė gurė e n' kontinente
kahdo armiqt e shqipes rrijnė
kahdo shkojnė e kah do vijnė
kush m' ja prekė nderin shqipnisė
i shkruaj qiellit tė perenėdisė
''''''''''''''''''
e bėj qiellin zjarrė e flakė
edhe e ndezi tė shqipes gjak
e i nxis duhitė t' barotit
kush prekė token t' kastriotit
'''''''''''''''''
edhe dal hapur pėr fushė
deri sa kupen ta kem mbushė
kupen tė qiellit plot me ushtimė
e penden time n' gurgullimė
e lshoj nė varg me ngjyrė e rimė
''''''''''''
e me fjalen gjevahire
dal e mbrojė token ilire
pėr shqipninė dal nė mal e fushė
ja lmoj malet brushė mė brushė
tue ja krehė me bukuri
me art vargun duke e shkri
'''''''''''''''''''''''
e me pendė e me maje cepi
porsi zogu nė maje shkrepi
cicėroj me fjalė kombtare
kahdo rrijnė trojet shqiptare
'''''''''''''''''''
nuk lė kund me shkelė tradhtija
kam me shkrue pėr fise t' mija
kam me i mbledhė shqiponjat e zanat
kam me shkrue edhe per muranat
kam me i shkri yjet pėr t' gjallė
kam me shkrue pėr gurė e zallė
gjith me vargje poetike
tue lulzue me rimė lirike
''''''''''''''''''''''''''''''''
kam me i que peshė martinat
kam me i nxitė fushat ledinat
me blerue e me rritė bari
kam me kndue nė gjuhė shqiptari
porsi kėndon ai zogu i veres
do i kndoj leht si flladi i eres
'''''''''''''''''''''''''''
jo shqipni ty s' kam m e tė lanė
sa t' ket qielli diellė e hanė
s' kam me tė lanė pa varg me tė njomė
pėr pa t'ė shkrue pėr at aromė
qė e ke n' fusha nė fjerė e nė bari
pėr at gjuhė qė e ke prej t' pari
s' kam me t' lanė po s a tė jet jeta
pa ua kthye kush t' gjuen me zhgjeta
kam me i gjuejt sa t' mundem nė varg
nga ky dhe ku jam aq larg
'''''''''''''''''''''''
edhe vargojt kam me ti kputė
kur t' thrras shqipen sqepekrrutė
kam me i,blue armiqt, n,dhėmballė
kam me t' shkrue me gjak e mallė
edhe ylberat kah ti me i kthye
kam me tė veshė po fund e krye
me nji fe qė ėsht shqiptare
s' kam me tė lanė me u ble me pare
'''''''''''''''''''''''''''''''
s' kam me lanė kund gurė pa i tha
kush mendon per t' gjallė me t' nda
kush tė shtynė pėr kah gremina
kush shartohet nė shkje e shkina
-----------
kam me e vra me varg nė ballė
kam me e tha si peshkun n' zallė
''''''''''''''''''
kam me nxe atdheun me dije

kam me i dashtė a t at fllad me hije

kam me t' dashtė gjithmonė nder mote
sa t jet deti e toka jote
ty shqipni kah je etnike
kam me t 'kndue n' vargje lirike
''''''''''''''''''''''''''''''
kam me tė puthė n' qdo fletė e bli
yjet nė tinguj e n' melodi
porsi drita nė bukuri
radha radha do i qendisi
e sa kangė pėr ty do tė nisi
''''''''''''''''''''
do ti nisi pėr ty me kndue
diell , me ty kam shartue
edhe detin ,si biluri
kam me i shkrue me germa nuri
''''''''''''''''
kur tė shoh nė dritė tė hanes
kam me e,lidhė n' kordelė t' lulėthanes
vargjet shqipe veq per ty
e si qerpikt nė ata sy
do ti lmoj me rima tė qeta
si meloset tinguj lehta
''''''''''''''
se kahdo je e shqiptarit
kahdo e ke t' margaritarit
trollin hisen token e t 'parit
e nė njoomsime idilike
e me freski n' vargje lirike
do ti njomi ato shpresa
me ti lidhė mirėsitė si besa
zemėr mė zemer kahdo je
gjithkah shqip ku flet mbi d he

kam me tė njomė me ngjyrė prej arit
gjith kah je dheu i shqiptarit
----------
me t' hjeshue nė kordele e nė pendė
tokė e dhe qe i ke plot shendė
nė gjuhen tonė ku i thonė etni
me dardanė e qamėri
deri ku bjen deti i tivarit
deri ku kndon gjuha e shqiptarit
mal mė mal e dhe mė dhe
diell e hanė ku bien me nxe
''''''''''''
se ne dalė nė luftra ,nuk jem pėr kryqe
me vajtue si ajo qyqe
as pėr kishė as pėr gjami
por pėr gjuhė e pėr etni
e pėr shqipni kah i thonė nanė
kahdo e shndrisin diell e hanė
''''''''''''
e u n do tė mbes me pendė nė dorė
me ti shkrue malet me borė
e ato alpe me gjeraqina
e ato fusha me ledina
''''''''''''''
ku shqipni i thonė brez mė' brez
follorinė konicė prevezė
strugė e oher e nė mollė tė kuqe
kam me mbjellė pėr ty lulkuqe
edhe ulqinit e tregut tė ri
nė nishė toplicė e kurshumli
kahdo udhes kah manastiri
e ku lau sytė i lashtė iliri
kah pėrmes i bjen vardari
e kah ulqini e tivari
e kahdo tjetėr e nė qameri
e ne te lashten dardani
nė, pllėmbė e dhe ku i thonė shqipni
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
liriku i harruar neper motet njerka

lirik
12-02-09, 17:23
Fjalen si diell ndertoje
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi lirik

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
fjalen ndertoje si diell madhėshtore
kur te ja dergosh luleve ato qelen me qetėsi
secila fjalė duhet te jet magji rrezatore
qels i shpirtėzuar qė qelė dashuri
'''''''''''''''''''''''''
fjalen shendrroje ne qels diellorė
ne rreze ndikuese magjike
e artin e sajė si art ylberorė
qe qelė me mahni zemrat etnike
'''''''''''''''
fjlaen shendrroje ne art
ajo i qelė pastaj rrezet
si dielli ne qiellin lart
i nxenė nepr shekuj brezet
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi-liriku i vargjeve shqiptare ne mergim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
13-02-09, 05:15
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kam takuar edhe asi njerz qė pjerdhnin nga goja
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kam takuar edhe asi njerz qė pjerdhnin nga goja
era ju vinte e keqe
errirė smirė prishje ajri ishte e tyre loja
kurtha zili cak gjemba me leqe
''''''''''''''''''
me ata nuk bėhej dialog
ata edhe ozonin mund te prishnin me at erė
era ju vinte demagog
gojė bythė ishin tė pa nderė
''''''''''''''''''
disa nga ata mundoheshin tė krijonin edhe varg
dhe e quanin veten krijues tė lirė
ik o diell nga ata sa ma larg
mos nxej mbi masken e pshtirė
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi-liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
18-02-09, 15:14
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Do tė qaja sikur tė kisha lot

Xhelal ferizi autorė

do tė qaja sikur tė kisha lot
sikur tė mos isha sizifi i shterrė
sikur tė kisha stinė fat atdhe e mot
sikur tė mos isha i harruari djerrė
---
por si tė qajė
kur as vaji ma nuk po ka kuptim
shekulli nuk ka kohė ma pėr mua kureshtje tė ndajė
nė asnjė ndjenjė as drejtim
---
shekulli ecė me shekujt e tjerė
un jam mbi dhe jetim
as lot nuk kam dėnestari i mjerė
se emrin ma thonė mėrgim
---
Autori Xhelal Ferizi

lirik
18-02-09, 15:15
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Njė fije nė zemėr

Autori nė mėrgim xhelal ferizi

mė mbeti vetėm njė emer
njė pe qė e lidhė pėr shprese
njė fije lidhur me zemer
njė iluzion imagjinarė mėlmese
---
pėrse kėshtu e quaj
at fije qė mbahet sot
mė mbanė ajo kur vuaj
kthim e quaj un me shpresė lot
---
xhelal ferizi autori
------------

lirik
18-02-09, 15:15
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Drejtėsinė ma shkelen
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Vargje nga autori Xhelal Ferizi
---------------------------------

drejtėsinė ma shkelen menjėher mbi tokė
sa po e solla nga dielli u turren mbi te sy nxjerrsit me krraba dinake
merreni me mend e dogjen o miq e shokė
drejtėsinė e dogjen e shkrumboj e ferr globit flaka
---
drejtėsisė ju turren shpirtrat gjithfare
kush me thundra e me kėmbė shkels mjerė
edhe te ne nė token shqiptare
nuk e lan tė lulzoj si vlerė
---
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik
18-02-09, 15:16
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Humbja e dashurisė
******************
Autori xhelal ferizi
------------------------
humbja e dashurisė ėsht humbje e tė gjitha luleve me fletė
humbj e tė gjitha qehreve ndjenjėtare
humbja e dashurisė ėsht humbja e tė gjitha bukurive qehlibare
humbja e diellit vet
---
humbja e dashurisė ėsht si humbje hane
si humbje yjesh me dritė
humbja e sajė ėsht humbje si shkrirja e qirijve mbi zandane
si tė gjitha mbi dhe e nė qiell bukuritė
---
humbja e dashurisė ėsht humbja nė jetė
hummbje qė quhet kob
tė humbėsh dashurinė je humbja vet
dashuria ėsht bukuri mbi glob
---
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-----------------------------------------------

lirik
18-02-09, 23:00
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
NDALE vashė qerpikun
-------------------
shkruan xhelal ferizi


.......................................

ndale oj vashė veq njėher qerpikun
shihi malet fushat me qetsi
shihe detin ma tė bukur kaltrosh adriatikun
shihi trojet gjith ku i thonė shqipni
***


ndale t' diamantit aman at qepallė
qė si drojshėm po qilet e mbyllet
shihi ujvarat si bien pėrmbi zallė
shih si lahen bregut karajfilet
***
ndale e drojshme mos shiko n' dro jeten
dashurinė aq ndrojtur mos e shih oj fletė
ndal qerpikun e shihe erlehten
shih pulbardhat si flutrojn mbi det
***

shihi shprehjet qe i shpalon natyra
shija fushat si i hapė t' gjelbrimit
shihja hanen naten si i shndritė ftyra
shihja krojet t 'cemta te burimit
***

shihja shpezėt e ma tė bukurat fole
si i mbanė etnija gjithkah nė ata lisa
shih o vashė mahnitė se ka me ja vle
ndal qerpikun pėrmbi qiparisa
***

ndale oj vashė tė ndrojturin qerpikun
e me ata sy at bukuri drojtare
qė pėr vete e bėn lule fikun
shihi tė bukurat trojet gjith'shqiptare
***
pse tė mbyllet qerpikut aq shpesh
oj e ndrojtur bukuri shqiptare
a thue ty mbrendija tė ka veshė
e nuk beson nė ndoj dashuri tradhtare
***

apo trembesh nga ndoj dorė e pa besė
a mos trembesh nga qenje e keqe
ndal qerpikun e shihe at vesė
kah po shndritet shih me sy pa leqe
***

se shum anash po i levizė ata sy
me qerpik e thue se diqka ke
a e sheh diellin kah ti si ėsht kthy
dashurisht kah ti ėsht nisė me nxe
***

e ty qerpiku tė mbyllet shpesh'her
ndjenjė pas ndjenje aty rrahė n' kapak
mbaje ndale ah vetėm nji her
shih si ndezet ai rinori gjak
***

ndal qerpikun aman veq nji her
shih tė shtruarat rudina e shpatije
shih sa bukur shpaloset n' pranverė
gjerė e gjat sharmi i ksaj etnije
***

ndal qerpikun oj bukuri mahnije
lene syrin pak ma me guxim
rreth e qark kėsajė rrokullije
shih tė bukuren si shpėrthen n' gufim
***

shihja artin asaj qiell kaltrije
ku i thonė shqip tė qelurit qiell
shihja valėt tė bardha bukurije
ku i lajnė faqet aty hanė e diell
***

ndal qerpikun me ato fije ari
shihi lulet si t'shtrohen me erė
para sharmit tėnd me brum shqiptari
t' shkrihen n' gaz ty stinė e pranverė
***

pėr ty mahnitė tė' gurrave n' kroje
valbardhat fjal'shprehje s' gjejnė si i thonė ksajė shndritje
as shartimet ngjyrash as gurgullimė nė prroje
qe bien poshtė lmue me erė flladitje
***

as ato rrezet ku e larmojnė refleksin
kah mbi gurė sumbullbardhat ndahen
jo nuk dijnė kėt tė bukur t' ndrojtur vesin
me ta shprehė ty as rrezet qė lahen
***

sa e bukur ajo droja jote
me at hap e qerpikun qė t'levizė prej droje
njiqind shekuj ti bėj bashk e mote
ai diell qielli se gjenė me fjalė goje
***

nuk e gjen jo as hana e ylli
nuk e gjejnė jo as tjerat shprehje yje
nu e gjenė formulen as ai art pylli
se shprehje'bukurat thue i ke lidhė me nyje
***

se ti! ata sa shekujt n' mote qė kan ikė
e ata qė vijnė ti vetėm me njė fije
qė e levizė me t' krehurit qerpik
ua kalon me t' shprehur hjeshije
***

prandaj fjala sot ka mbetė tu u dridhė
nėpėr arte plot me bukuri
me at qerpik tė ndrojtur ja ke lidhė
shprehur fjalėt s' po din si me i shkri
***

Ti mahnitė e ke edhe pikturen
tė gjitha artet kahdo jan n' natyrė
ke mahnitė ylberore qiell'lidhse hark tė tij' uren
ti me qerpikun e bukuri ndrojturen fytyrė
***


ndale aman vashė ti pa dro qerpikun
se po dridhen nga ky sharm qudije
gjithkah pikat mbi dhe kah po pikun
shi e currila prej ksaj bukurije
-------------------------------------------
Shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve
qe u kendon bukurive shqiptare
----------------------------------------------
****************************************

lirik
18-02-09, 23:02
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
N'qoftė se e shihni se jam stėrmekė
********************************

Xhelal Ferizi Autori
********************
penda mua s' po mė len me vdekė
as duart lart me i que pėrpjetė
me ju dorzue smundjes mizore
fort tue m' mbajtė pėr mendje e dore
nuk po mė len penda pėr ju
jetė t' ksajė bote pėr me ndrru
po mė mbanė dheu gjallė nė hije
pėr varg shqip e hirė etnije
po mė mbanė lutja e qdo fije bari
me kndue nė rimė e varg shqiptari
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
por se dijeni pėr jetė tė motit
se un jam nji rob i zotit
i pėrjetshėm s' jam n' cicrrimė
as me vargje e as me rimė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
e kur tė vini me dorė me m' prekė
mos pandehni se kam vdekė
jam mbi dhe e jam i gjallė
jetoj n' vargje gjith me mallė
pėr etni pėr ju po mbetem
nuk po shuhem nuk po tretem
por rri prore me pendė roje
shqip me kndue pėr hise e troje
me mbajtė ndezė zemra shqiptare
me pendė shqip si pushkė flaktare
qė ju kshilla shekujvlere
tė ua jap si diell pranvere
qė ti vulosni mu nė zemer
kush shqiptarė nė gjak e emer
don me u thirrė e don me u ndje
mos me u shitė e mos me u ble
pėr dy fjalė as pėr dy pare
por me vlue si valė shqiptare
me vlue nė punė e dashuri
porsi yjet me i pėrtri
veprat tė bardha pėrmbi dhe
mbi dhe t' shqipes me tri fe
me dritė shkolle e me dritė ari
ti mbrojmė trojet qė i la i pari
sa tė jet qehre e diell e hanes
ti mbrojmė shqip me gjuhė tė nanes
ksajė shqipnije nanė etnike
mbrehni laps e armė qelike
mos ju shtroni gjallė armikut
mbani kshillat e lirikut
pė hirė tė dheut ranes e detit
gdhendni fjalėt e poetit
mu nė zemren shqip etnike
ku do i thonė ahshqipni kreshnike
ja pra pse por rri mbi dhe
qe ti mbajė bashk kto tri fe
toskė e gegė e qdo krahinė
porsi degtė qė jan n' qetinė
degė shqiptare tė nji lisi
tė bashkohen rreth nji plisi
rreth njė gjuhe e rreth nji toke
rreth shqipnije ksaj nėn lokje
ku nisė shqip te albaniku
deri nė gji adriatiku
kah e bardha qamėrija
tė veshen shqip si bukurija
sa tė jen shekujt mbani kshillė
porsi zogjt qė mbanė ai prillė
plot me gaz qehre e behare
ruani prore ne gjuhė shqiptare
zemėrsisht kndoni mbi dhe
shqip nė zemra mbani nxe
vargje e rima e kshilla e dije
kahdo shqip vlon gjuhė etnije
se un jam pėr ju mbi dhe
pendė e gjak shqip jam tu i ndje
jam pėr ju nė jetė mizore
me i kndua shqip kodra e bregore
lugje e rrafsh e ato rrėpina
rrmore e lugje e gremina
mos me lanė kund kokėrr zalli
pa e lmue shqip si erė prej malli
porsi flladin me e bekue
porsi hijet pėrmbi krue
porsi rrjedhat e bilurit
porsi valt qė dalin gurit
ashtur shprehur si burumi
shqip me i shndritė porsi ndriqimi
pėr ju germat si nektare
porsi mjalata ajo bletare
ėmbėlsisht si zemer kroni
do ti shkrijė kah dheu i joni
prandaj jam un ktu mbi dhe
shqip me kthjellė e shqip me nxe
deri sa gjallė tė jet vetė dija
me kndue shqip me vargje t' mija
n' kshilla t 'bardha me lulzue
si bilbil me ligjėrue
prandaj rrri un gjallė me shend
me lirikė e varg e pendė
e me strofa argjentare
ti vloj nė art germat shqiptare
ti qėndisi porsi fleta
shqip mbi dhe sa tė frymon jeta
******************************
-------------------
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------------

lirik
18-02-09, 23:02
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Nė syt e mi
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi ...
l.i.r.i.k.u
'''''''''''''''''''''''
nė sytė e mi kishte dashuri sa deti
nė sytė e mi kishte apel tė heshtur ndaj kohes qė ajo ti shoh
deri sa fillova tė flas vet me veti
se koha qorre nuk i shihte koha quhej moh
'''''''''''''''''
as ti o kombi im nuk e ke pa as ti o atdhe o botė o glob
e ke pa vetem ti o zot
un mbeta nė mes tė ktyre verbėrive me penden time rob
nė mes te errėsirave shpirt'verbra nėpėr kohra e mot
'''''''''''''''''''''
as ti e dashura ime nuk pate shpirtė pamės as shpirtė sy
pėr tė pa zogun e dashurisė cicėrues nė padjallzuarat degė
verbėritė sa zemrat mbi glob i kan thy
as diellit nuk lan ndoj shteg
'''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u.
'''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

lirik
18-02-09, 23:03
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dashurohu nė kujdes
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

dashurohu nė kujdes
dashurohu nė largpamėsi
jo nė tė bastardhuarin interes
por nė zemren me plot mirėsi
'''''''''''''''''
dashurohu nė kujdes
jo nė bukurinė nė lėkurė
dashurohu nė zemren e pasur qė nuk vdes
qė lidhė dy zemra si dy brigje nji urė
'''''''''''''''''
dashurohu nė kujdes
shiko kujt po ia len ne besė at zemer
mos u dashuro nė mashtrim se pėr sė gjalli vdes
nuk din si ta quash vuajtjen me emer
''''''''''''''''''''''''
dashurohu nė zemren e vertetė
nė ndjenjen e besnikėrisė
dashurohu nė zemren qė dhuron jetė
qė mbanė vulen magjike tė dashurisė
'''''''''''''''''''''''
dashurohu nė kujdes
dashurohu nė vigjilencė tė hollė
mos u dashuro nė tė korruptuaren zemer me ves
mos u dashuro nė tė krimburen mollė
''''''''''''''''''
dashurohu ne te magjikshmen thellsi
ku rrin e shejt shpirtė bukuria
dashurohu nė tė shejten vertetsi
ne zemren ku rrin besnikria
''''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lexoni autorin xhelal ferizi
tregoni shoqes shokut-
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

NDALOHET Kopjimi i pa autorizuar vargjeve te autorit dhe prezantimi nė forume tjera ne forume tjera pa lejen e autorit- dhe emrin e mbiemrin e autorit NEPER FORUME TJERA do te ndiqet sipas ligjeve me gjygj
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''

lirik
18-02-09, 23:05
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Do tė qaja sikur tė kisha lot

Xhelal ferizi autorė

do tė qaja sikur tė kisha lot
sikur tė mos isha sizifi i shterrė
sikur tė kisha stinė fat atdhe e mot
sikur tė mos isha i harruari djerrė
---
por si tė qajė
kur as vaji ma nuk po ka kuptim
shekulli nuk ka kohė ma pėr mua kureshtje tė ndajė
nė asnjė ndjenjė as drejtim
---
shekulli ecė me shekujt e tjerė
un jam mbi dhe jetim
as lot nuk kam dėnestari i mjerė
se emrin ma thonė mėrgim
---
Autori Xhelal Ferizi

lirik
18-02-09, 23:08
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Zakonet e tradhtarit
--------------------

kordinon me thinin e gjarprit edhe nė levizjet nė instikt
zvarritet si ai palohet rrathatarė
me ves gjarpri rrin kur i mbyllė e i hapė qerpikt
me cakun e vet tradhtarė
---
sytė i bėjnė dritė pėr tradhti
vesi i zi e joshė si magnet
hilja i jep me pi
etja pėr tradhti ja shterrė lum e det
---
ushqimin e ka tradhtarė
si tigri kur paloset nė fjerė
ai mish tė pa faj gjueton si gjuetarė
etikė nuk ka as nderė
---
tradhtin e han me buk gjithmonė
lavirėse e ka mėnyren
ai ngjanė nė njeri por nėn lėkurė ėsht demon
si maskė e ka fytren
---
ai gjuan kahdo pa mėshirė
tradhtarė me emer i thonė
zemren e ka tė pėshtirė
tugu nė vend t' gjakut i vlon
---
e prenė secilin nė besė
si takti i vampirit shpirtėron
pėr njė mikro interes
dhe e fe tradhton
---
e komb e fis e farė
e grua e fmi e fis
se gjeni i tij tradhtarė
nuk mbanė nė mish kurriz
-----
ai vret edhe diell e stinen
ai vret bilbila tė lirė
ai vret edhe kanarinen
veq gjahu me i dalė i mirė
---
Nga autori xhelal ferizi
-------------------------

ABC
19-02-09, 08:42
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Zakonet e tradhtarit
--------------------

kordinon me thinin e gjarprit edhe nė levizjet nė instikt
zvarritet si ai palohet rrathatarė
me ves gjarpri rrin kur i mbyllė e i hapė qerpikt
me cakun e vet tradhtarė
---
sytė i bėjnė dritė pėr tradhti
vesi i zi e joshė si magnet
hilja i jep me pi
etja pėr tradhti ja shterrė lum e det
---
ushqimin e ka tradhtarė
si tigri kur paloset nė fjerė
ai mish tė pa faj gjueton si gjuetarė
etikė nuk ka as nderė
---
tradhtin e han me buk gjithmonė
lavirėse e ka mėnyren
ai ngjanė nė njeri por nėn lėkurė ėsht demon
si maskė e ka fytren
---
ai gjuan kahdo pa mėshirė
tradhtarė me emer i thonė
zemren e ka tė pėshtirė
tugu nė vend t' gjakut i vlon
---
e prenė secilin nė besė
si takti i vampirit shpirtėron
pėr njė mikro interes
dhe e fe tradhton
---
e komb e fis e farė
e grua e fmi e fis
se gjeni i tij tradhtarė
nuk mbanė nė mish kurriz
-----
ai vret edhe diell e stinen
ai vret bilbila tė lirė
ai vret edhe kanarinen
veq gjahu me i dalė i mirė
---
Nga autori xhelal ferizi
-------------------------


bravo lirik kjo strof ka kuptimin shum te gjane.kuptojeni

lirik
19-02-09, 15:45
bravo lirik kjo strof ka kuptimin shum te gjane.kuptojeni
'''''''''''''''''''''''''''''''''

FALEMINDERIT QE M E LEXONI PO E VERTET KUPTIM TE GJERė KA

lirik
20-02-09, 08:09
DERI SA Tė SHTERRET DIELLI E BURIMET
--------------------
XHELAL FERIZI AUTORė Nė MėRGIM
-----------------------------
Deri sa tė shterret dielli un do tė kem varg poetik burimi
deri sa tė shterret botanika e lulja e fundit e fletes
deri sa tė ket dritė hana do tė mė ndriqoj mua shkrimi
deri sa tė jet mbi dhe e nė qiell arti i jetes
---------------
nuk do tė shterrem deri sa tė mė shterret gjaku
nuk do tė shterrem sa tė jetė penda ime gjallė
deri sa tė jetoj currili i fundit qė pėrmbanė ujė mė sė paku
deri sa tė ecin shkumbardhat valė mbi gurė e zallė
----------
nuk do tė shterrem deri sa te ken shekujt emer
e y jet sa tė ken bukuri
poet jam zgjedhur nga e qiellit zemer
nuk do te shterrem sa tė ket mbi dhe dukuri
-------------------
nuk do te shterrem deri sa tė jet mbi dhe mėrija
e shėmtimi e tė kėqijat me varg ti godas
nuk do tė shterrem derisa sa tė goditet per vdekje tradhtija
nuk do tė shterrem armiku le tė pėlcas
------------
nuk do tė shterrem deri sa nė materje tė mbretroj mahnija
deri sa tė jet dashurija mbretėreshė
nuk do tė shterrem deri sa tė jet bukurija
me vargje zemrate yjet kam me i veshė
---------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
---------------------------------

lirik
20-02-09, 08:09
KULT DO Tė BėJA TY ADHURIM DASHURIJE
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
nga lulet un do ti kisha nxjerrė tė gjitha esencat aromtare
lėngun e tyre dehės do ta kisha bėrė det
zemren time do ta kisha bėrė lum lulesh ndjenjėtare
artin do ta kisha bėrė pėr ty dhuratė qiell dashurije nė jetė
----------
pėr ty do ti kisha shkri tė gjitha mjeshtritė e bukurive nė fjalė
do tė isha bėrė cicėrima mė e bukur qė mund tė ket ndonjė shekull bilbil
do tė isha bė ma e bardha e shkumbzuara lumturi bardh valė
do tė kisha thithė nektarė etshėm nė dashuri si bleta nė karajfil
------------
pėr ty tė gjith shekujt i kisha mbushė me art
me fjaloret mė tė bukura mbi dhe
pėr ty do tė kisha shkuar nė yllin mė tė lartė
dashurinė atje me ndjenja me e nxe
--------------
nė ma tė kulluarin shekull do tė kisha marrė idili magjike
dashurisė do i a kisha dhuruar si burim
do ti kisha shėndrruar ndjenjė shprehjet nė rreze artistike
vetėm qė ti tė bėhesh i adhuruari kulti im
---------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik
20-02-09, 10:38
Jetė qė na ikė duke tė mėsuar

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

jetė qė na ikė duke tė mėsuar

qė vrapi i pervojes mbas teje deri ne varr na shkon

gjith jeta shkon duke pėrjetuar

shkollė e pa fund me emocion

''''''''''''''''''''''''''''

mėsojmė edhe nga pėsimet

kur mėsojmė nga njiher ėsht vonė

na i sjell renkimet e gėzimet

qka qenke ti kėshtu o jeta e jonė

''''''''''''''''ti dukesh si nje bukuri

dijet aq shum ti kėrkon

nji det dije dituri me e pi

dhe prap viktima e jote e quajtur njeri gabon

'''''''''''''''''''

q'na qenke kėshtu o enigmė formulė

q'na qenke keshtu o fenomene e quajtur stėrmund

ku tė rrin aq fsheur ajo magjike vulė

qė vrapin neper kohra nuk e ndalė askund

''''''''''''''''''''''''

ti qenke sekreti vet

hapi i instiktit qė ecje imponon

ti qenke si i pafundmi det

pėrvojė qė rrėshqete gjykon

''''''''''''''''''''''

qenke filozofi e quditshme kureshtare

qenke edhe magji spontane

ti qenke edhe edhe zhivė mbi ekulibre e kandare

ti qenke engjellore e satane

'''''''''''''''''''''

Tė habitė me at tė quditshme tėnde specifiken

tė len pa tkes me disa gabime

lakmija nga njiher ta merr etiken

e syri i pa ngopur tė joshė nė veprime

'''''''''''''''''''''''''

nuk dia a te quaj mashtreuse me serkete

nuk di a te quaj enigmaė e pa mshirė

ti njerzit i bėn me folė vet me vete

fjalen ua bėn e krim e her ėmbėlsirė

'''''''''''''''''''''

qudija vet je mbi dhe

gjith jeten duhet te mesojnė ty

nder kombe e fise e fe

sa njerzt duke tė mėsuar ke thy

''''''''''''''''''''''

dhe tė mėsojnė e pėsojnė nje jetė

shkollė me te rrewshqitshme arsye e hendeqe

ti qenke e quditshmja vet

kah ti kush ne cak e kush perthuret n'per leqe

'''''''''''''''''''''''''''''''

autori xhelal ferizi

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Uragani_99
20-02-09, 17:17
Inderuari dhe shum i respektuar z.Xhelal Ferizi te pershendes perzemersisht,nga zemra dhe shpirti ,te uroj suksese e veqanerisht ne shkrimet ( vjershat) t'uaja qe me kan knaqur shpirtin gjate leximit te tyre .Eshte hera e pare qe hasa ne keto vjersha te shkruara nga ju i nderuari z.Xhelal Ferizi.Nuk te kam pare qe nga viti 1981 ,qe nga ajo kohe kur UDB-ja te burgosi dhe ne lulen e rinise t'i vuri prangat ,te denoj me 15 vite me sa me kujtohet,kalove ne per te gjitha ato burgje - kazamte serbe dhe ne asnje moment nuk u gjunjuzove para armikut ,qe me cdo metode dhune u mundua te te thyej fizikisht dhe shpirterisht.Qendrove ,nuk u dorezove para atyre bishave te egra,u bere edhe me i fort,u celikose sepse shpirti i juaj ishte i madh,forca e juaj ishte e pashterrshme ,e donit Kosoven dhe popullin e saj me shpirt dhe zemer. Dashurija per Kosoven dhe popullin e saj te dha force per t'ju kundervu nje regjimi te tere, ish te semures se Ballkanit te ashtuquajtures Jugosllavi ,e se fundit vetem Serbi,pra regjimit te asaj krijese artificiale ,qu u mundua te na shkatrroj me fare e fis.Angazhimi i juaj ,sakrifica e juaj dhe i tere potenciali i juaj fizik dhe mendor ka qene ,eshte dhe do mbetet ne te mire te kombit shqiptare ,pavaresisht.Edhe njehere te pershendes me zemer dhe shpirt ,vendas i nderuar z.Xhelal Ferizi,suksese i nderuar.Me nderime Uragani_99

lirik
21-02-09, 08:43
Te faleminderit shum Uragani vertetė po thuajse mu mbushen syt me lot -paraqitja jote pas kaq
kaq e kaq kohrash e vitesh qe nga ajo kohė me nxiti nji far ndjenje te jashtzakonshme-
E di se shum nga rrethinat tona e dijn se qka kam vuajtur me njohin e si jan sulur mbi mua bishat dhe tradhtarėt aq sa munda ju bėra ballė- e disa gomarė naiv qe i nxiste udb ja me nji qokolladė a me nji premtim- disave ju thoshte therreni bjerini sulmojeni se ta falim burgun i udb ja mashtronte hajvan e gomarė me tru te kalit qe nuk dinin as sa lopa me pa ma larg ata budallej - disa vet me tregonin se qka ju kan thėnė per mua-e qfar porosishė ju kan dhėnė njiher me kujtohet nji i burgosur kur vet me ka thėnė qka e kishin proositur i kishin thėnė bjeri poetit me hekur ne kokė gjoja se u rrahem rastesisht ne tollovi e do te kesh shperblime pastaj-kishte njerz qe me tregonin edhe gjėra tjera
Udb ja ishte krijesa ma e poshter qe mund te mendohej mbi dhe te rasti im ishte diqka te veqant-qellimi i tyre ne ish jugosllavi ishte te ma thyejn aftesinė per penden -dhe varggun e veprimtarinė politike
dhe krijimitarinė - qe te mos kem kurr ma aftesi e vullnet per kurfar pune qe te thyhem te nevrikosemn te shpartallohem te theehem moralisht qe te mos kem qetsi -qe te me prishin shendetin -qe te ndalem qe te dorzohem-qe te mos veproj ma kurr per atdhe as me pend as me kurgja -
Ata vet me kan thėnė hapur --- nuk do te bie ne mend per vargjet nese jemi ne gjallė -
do ti hash me gojė per se gjalli-pastaj me kan derguar njiher ne nji vend aty ku me toruronin -dhe per se gjalli mi kan futur ne gojė disa letra ne gojė te disa vargjeve patriotike kur un isha i lidhur per se lidhuri e ushtronin ket torturė--- - te gjitha letrat edhe dhe fjalet kunder jugosllavis ke me e perbi me than e fjalen ke me e fut kah ka dalė kshtu me kerconin e me shanin me gjithfar llafesjh te pista -
e te ndyra gjat hetimeve e torturave udbashat e zi te shtetit te zi shovenist pushtues antishqiptarė-
Por e kam degjuar nji kangė popullore njiher kur isha i iri ne odat e drenices patriote heroike - qe mi mbushi dy syt me lot -ne odat tradicionale te drenices atdhetare kndohe kanga me titull j -boll e keqe kjo serbi e shum ma t' kqi do shqiptarė t' zi-
qe po shkruhen si hafi -qe po e shesin vllaun e vet -qe punojn per hyqymet-ather isha i ri dhe rrija ne oden e bukur shqiptare ne kulla duke i ndegjuar kengtarėt bilbila e oden rreth e rrotull - kur vija pastaj neqytet udhes fshtrave i shihja fshatrat e bukura shqiptare burra e gra dhi edele ledinat arat natyren tonė kosoven e bukur e te mjerė roberinė ne token tonė shqiptare - dhe nen ndikimin e kėngnve te odave -
nxjerrja lapsin dhe letren e formoja poezinė vargun plot frymzim patriotik -- e me mbushseshin syt me lot per token e roberuar qe na elan tė parėt-
Eh e di se nga rrethina e jonė me njohin shum njerz dhe edijn se sa kam vuajtur jo vetem un por te gjith ata qe kan vepruar per atdhe -mua me njohin por ja qe kohrat kaluan shum njizet e te vjet po bėhen nga ajo kohė njerzit jan shpernda por ja qe ka ka njerz q enuk harrojnė-
te pergzoj dhe te persehndes i nderuari Uragani te lumtė fjala e bukur o bilbil -se ma sevapė se e verteta e fjala e vertetė nuk ka -aq ma parė po me vjen mirė qe qenke edhe atdhetarė e nuk qenke si disa kopila te udbes qe me kan shpotitur edhe ather akoma pa u hapur interneti -por edhe pasi u qel interneti disa kopila te paketave te udbes me shpotiten por ti dole me fjalen e deshmisė-dhe po me vjen mirė q epo me njifshe e paske informime per mua te lumtė dhe te rrespektoj-e di se shum kohė e gjat esht ne keto halle qe kan perfshi njerzimin shum kuj nuk i ra nder mend per emer t e vet dhe harroi shumqka por ja qe paske mbajtur shum mirė ne mend per vuajtjet e mia dhe perndjekjet esht deshmitare e gjith rrethina e jonė e din e dijn shum njerz se ne qfar perpjetzesh kalova -por te jesh i bindur edhe sikur t eme kishin rjepur per se gjalli kot do e kishin se e kam pasė vullnetin qelik me qendrue me qdo kusht pa u dorzue per asnji qmim kurfare hiq edhe sot mir jam mir po me shkojn punet shyqyr nuk jam keq i falenderohem zotit nese me ndihmon e e ben edhe ma mirė per mue por te bej shum te fala e te pergzoj per fjalen e siqnert atdhetare

lirik
21-02-09, 09:12
--------------------------------------------------------------------------------

Te faleminderit shum Uragani -vertetė po thuajse mu mbushen syt me lot -paraqitja jote pas kaq
kaq e kaq kohrash e vitesh qe nga ajo kohė me nxiti nji far ndjenje te jashtzakonshme-
E di se shum nga rrethinat tona e dijn se qka kam vuajtur me njohin e si jan sulur mbi mua bishat dhe tradhtarėt -aq sa munda ju bėra ballė bile jam penduar qe disa tradhtarve nuk ua kam thye te gjitha brijtė por i kurseva as vet nuk e di pse - e disa gomarė naiv qe i nxiste udb ja me nji qokolladė a me nji premtim kot - disave ju thoshte therreni bjerini sulmojeni poetin se ta falim burgun -udb ja mashtronte hajvan e gomarė me tru te kalit -qe nuk dinin as sa lopa me pa ma larg ata budallej - disa vet me tregonin se qka ju kan thėnė udb ja per mua-e qfar porosishė ju kan dhėnė-
njiher me kujtohet nji i burgosur kur vet me ka thėnė qka e kishin porositur udbashat - i kishin thėnė bjeri poetit me hekur ne kokė gjoja se u rrahem rastesisht ne tollovi- e do te kesh shperblime pastaj-kishte njerz qe me tregonin edhe gjėra tjera -
Udb ja ishte krijesa ma e poshter qe mund te mendohej mbi dhe -te rasti im ishte diqka e veqant-qellimi i tyre ne ish jugosllavi -ishte te ma thyejn aftesinė per penden -dhe vargun e veprimtarinė politike -

dhe krijimitarinė - qe te mos kem kurr ma aftesi e vullnet per kurfar pune- qe te thyhem te nevrikosemn te shpartallohem- te thehem moralisht -qe te mos kem qetsi -qe te me prishin shendetin -qe te ndalem qe te dorzohem-qe te mos veproj ma kurr per atdhe as me pend as me kurgja -
Ata vet me kan thėnė hapur --- nuk do te bie ne mend per vargjet nese jemi ne gjallė -
ke me i hanger me gojė per se gjalli-pastaj me kan derguar njiher ne nji vend aty ku me torturonin -dhe per se gjalli mi kan futur ne gojė disa letra -
ne gojė te disa vargjeve patriotike -kur un isha i lidhur per se lidhuri e ushtronin ket torturė--- - te gjitha letrat edhe dhe fjalet kunder jugosllavis ke me i perbi me than- e fjalen ke me e fut kah ka dalė- kshtu me kerconin e me shanin me gjithfar fjalesh te pista -
e te ndyra gjat hetimeve e torturave udbashat e zi te shtetit te zi shovenist pushtues antishqiptarė-
Por e kam degjuar nji kangė popullore njiher kur isha i iri ne odat e drenices patriote heroike - qe mi mbushi dy syt me lot -ne odat tradicionale te drenices atdhetare kndohej kanga me titull j -boll e keqe kjo serbi e shum ma t' kqi do shqiptarė t' zi-
qe po shkruhen si hafi -qe po e shesin vllaun e vet -qe punojn per hyqymet-ather isha i ri dhe rrija ne oden e bukur shqiptare ne kulla duke i ndegjuar kengtarėt bilbila e oden rreth e rrotull - kur vija pastaj ne qytet udhes fshtrave i shihja fshatrat e bukura shqiptare burra e gra fushat malet me dhi e dele ledinat arat natyren tonė kosoven e bukur e te mjerė roberinė ne token tonė shqiptare - dhe nen ndikimin e kėngnve te odave -
nxjerrja lapsin dhe letren e formoja poezinė vargun plot frymzim patriotik -- e me mbushseshin syt me lot per token e roberuar qe na e lan tė parėt-oda kishte ndikim te fuqishem te un ather
Eh e di se nga rrethina e jonė me njohin shum njerz dhe e dijn se sa kam vuajtur jo vetem un por te gjith ata qe kan vepruar per atdhe -mua me njohin nji numer i mirė njerzish te asaj kohe -por ja qe kohrat kaluan shum njizet e tet vjet po bėhen nga ajo kohė njerzit jan shpernda por ja qe ka ka njerz q e nuk harrojnė-
Te pergzoj dhe te pershndes i nderuari Uragani -
te lumt
fjala e bukur o bilbil -se ma sevapė se e verteta e fjala e vertetė nuk ka -aq ma parė po me vjen mirė qe qenke edhe atdhetarė e nuk qenke si disa kopila te udbes qe me kan shpotitur edhe ather-
akoma pa u hapur interneti -por edhe pasi u qel interneti -
disa kopila te paketave te udbes me shpotiten por ti dole me fjalen e deshmisė-dhe po me vjen mirė q e po me njifshe e paske informime per mua -
te lumtė dhe te rrespektoj-e di se shum kohė e gjat esht ne keto halle qe kan perfshi njerzimin -
shum kuj nuk i ra nder mend per emer t e vet- dhe harroi shumqka-
por ja qe paske mbajtur shum mirė ne mend ---------
per vuajtjet e mia dhe perndjekjet
esht deshmitare e gjith rrethina e jonė e din e dijn shum njerz se ne qfar perpjetzesh kalova -por te jesh i bindur edhe sikur t e me kishin rjepur per se gjalli kot do e kishin --
se e kam pasė vullnetin qelik me qendrue me qdo kusht pa u dorzue per asnji qmim kurfare hiq-
edhe sot mir jam mir po me shkojn punet shyqyr nuk jam keq i falenderohem zotit nese me ndihmon e e ben edhe ma mirė per mue -
por te bej shum te fala e te pergzoj per fjalen e sinqert atdhetare te lumtė o burr

lirik
22-02-09, 14:25
URATA
---------------
XHELAL FERIZI AUTORI
-------------------------
FALMA ZOT MA Tė BUKUREN FJALė
Qė E MBAJNė LMUE KARAJFILAT
E MA Tė BUKUREN CICėRIMė N'MAL
Nė PRANVERė Qė E KNDOJN ė BILBILAT
------
FALMA O QIELL AT QELS SEKRETI
Qė E MBANė HANA E BUKURISė
E GURė QMUE Qė I KA DETI
EDHE ARTIN E HEJSHISė
---------
ART HJESHIJE Nė METEORE
ART Qė E MBANė SHARMI I RUBINIT
Tė JA DHUROJ VASHES ARBNORE*
QELė SI NGJYRA E LULES T 'DRINIT
----
VARGUN O ZOT MA SHNDRRO Nė KROJE
Nė UJė DIAMANTI GURė E ZALLIT
MA BėN VARGUN BILBIL GOJE
PENDEN Tė QELė SI NGJYRA E ALLIT
---------
E TI SHKRIJ ART KSAJ MIQSIJE
PORSI YJT Qė SHKRIJNė N' GJI NATe
ME AT NDJENJė SI ART MAHNIJE
Qė I NXJERRė HANA PREJ URATE
-----------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
PREJ URATE I NXJERRė HANA
KUR SHEH TROJET ME GURGULLIMA
NėPėR PRROJE GURė E RANA
PORSI VARG DERDHė VALė ME RIMA
---------
ASHTU VARGUN UN PO E VESHI
PLOT MIQSI SI LULE ARE
PORSI DIELL MIQSISHT PO I QESHI
KSAJ URATES VASHė SHQIPTARE
---------
E DHURATė DO VARGJE Tė LIRA
PORSI TUFA N' KAMOMILE
JA DėRGOJ SE ėSHT MA E MIRA
VASHė E BARDHė SI KARAJFILE
--------------
ME ERė Tė BUKUR AROMTARE
SI E KA GONGJJA ME FLETė Tė HOLLė
PO JA SHKRUAJ ME GJUHė SHQIPTARE
ME LULZIM SI PIPAT N' MOLLė
----------
VEQ TA NDJEJ KJO THELL MIQSINė
SI E NDJENė GJAKU I BURBUQES
SI E NDJENė FUSHA DARDANINė
KUR LUAN ERA n' SHARM T' BURBUQES
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE Nė MėRGIM

lirik
22-02-09, 20:31
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E dashura penda ime
---------------------------------------
xhelal ferizi autorė mėrgimtarė i harruar mbi tridhjet vjet poet i ndaluar
tri her politikisht i burgosur i pėrndjekur duke ja shkatrruar te gjitha librat dhe vargjet
atdhetare nė at kohė edhe sot nga disa shpirtprishur shqipfolsa pengohet
------------------------------------------------------------------------

e dashura penda ime
tė dua aq shum un i eturi
ti me jep shkrime
e un tė jap punė
e urime
i harruari i tretur
mos u shterr
buro
e mos le kund terr
ligjėro
mos le vargun djerrė
shqipėro
hap shteg
mos u ligshto
dnoncoj tradhtitė
me tė ligat mos u pajto
ti per varg je lindė e je rritė
mos lejo
as kurthė as pritė
shtigjet ndriqoj
kthjelloj me tė magjikshmen dritė
--------------------------------------------

xhelal ferizi autori mbi tridhjet vjet nė harresė
--------------------------------------------------

lirik
22-02-09, 20:35
Vullkanet rafshin mbi ta
----------------------------------

Xhelal Ferizi autori i vargjeve lirike shqiptare
nė mėrgim
---------------------------------------------
mbi ta rafshin vullkane
kushdo qė ėsht antishqiptarė
edhe ata qė tradhtojnė! nė vendė tė dheut balte e rane
ecshin mbi prush e zjarrė
-----------

tė huajt na ushqejnė sabotimin
ta pėrkrahun vyshkjen
ata na e mbollen mjerimin
dhe na e duan gjak ndryshkjen
------------

ata na i pėrkrahin mercenart
ata na djegun pėr sė gjalli
ata ata ndėrkombtartė
ata pėrjetsisht na lidhin pėr brenge vuajtje e halli
-------------

ata favorizojnė tardhtarin
po kurrė jo patriotin
ata e ngrisin zuzarin

e ulin gjeniun e ngrisin tė kotin
----------------------

ata vetėm ata
paguajnė pėr tė zezat tona
ata pra grek e shkja
e tjerė satan e demona
------------

kush tjetėr pėrveq ata vampir djaj
ata tė pa shpirtė e zemer
nji komb e duan vetėm me lot e vaj
deri sa tė ket glob me emer
----------------

ata he dalshin fare
ata u shofshin me fise
ata token shqiptare
tė djerrė e duan me drize
--------------

me therra me shkreti me varfri me lot
me anarki e pshtjellim e ngecje nė qdo sferė
ata na duan nė kurvri nė shekuj e sot
pa nam pa punė e pa nderė
--------------

at qė me ne jan tallė
nė shekuj me ndjenjat tona
mos mbetshin nė breza pa u kallė
vendet i paqin zezona
--------------

ata dhe vetėm ata
na zien nė kazanin e ferrit
ata pra ata jan e zeza hata
jan pjella e hiles e territ
-------------

ata na e ndalin diellin
ata nė shuajnė nėpėr breza
ata na mbushin tokes e qiellit
me lot e pusi tė zeza
----------

ata na rrijnė nė prita
ata na quajn me fjalorė
hjdut na quajn e bandita
por vet mshefin thikė e dorė
----------

ata e mshefin helmin
nė plane i kan dy ftyra
ata na e vejnė gjithmonė shkelmin
me rrena na mbajnė e mėnyra
-------------

ata na shkatrruan fabrika
duke na i premtuar tė reja
ata na futen me ndarje e thika
na ndanė kah krahina e feja
-------------

ata he ditė mos tė g'zojnė
ata na qthuren me lojė
ata gjithmonė na dėnojnė
he mbetshin nė shkrumb e rrėnojė
---------------

ata vatan mos paqin mbi dhe
mbetshin tu u gri nė mes vete
ata u ndafshin me fise e me fe
e gjaku ju derdhtė si dete
-----------

ata nė shekuj na varfruan ata na rrėnuan
themele fabrika e shkolla
nga ata sot etnikja shqiperi po vuan
nga planet e tyre tė holla
-------------

ata nuk na lėshojnė nga kthetra dora
paguajn sabotatorė
ata jan qakaj e hora
ata na kan nė dorė
---------

dhe zoti i sheh pėr qudi
nuk i shuan me tokė e me dhe
ata jan kulqedra e lubi
ata nuk lan diellė shqip me nxe
-----------

jo jo askush tjeter
vetėm ata na mbajnė
me fre me fjalė e me leter
nga shekujt e fatit na ndajnė
-------------

ata e kan poshtėrsinė
ushqim dhe ushujza jan
atyre nuk ua sheh tinzrinė
se maskat engjull i kan
--------------

ata jan rrethi i dante aligerit
i nėnti rrathė pėrmbi dhe
ata jan gjarpijt e fjerit
qė pijnė gjithmonė gjak nga ne
---------------

ata nuk e lėshojnė nga kthetrat
shqipėrinė etnike shqiptare
ata na i vulosin fatet e letrat
me shputen e tyre barbare
-------------

ata nuk na lėshojnė me ecė
as nė progres e nė zhvillim
ata jan shkaktarė pse kem ngecė
ata pra o kombi im
------------------------------------

Autori xhelal ferizi mėrgimtari me vargje shqiptare
----------------------------------------------------
Tė ri pleq plaka gra nuse motra tė reja vasha djem burra e gra shqiptare
tė shqipėrisė etnike
lexoni vargje nga poeti lirik nė mėrgim Xhelal Ferizi autorė i shum vargjeve shqiptare
lexoni dhe krijoni knaqsi ndjehuni gjat leximit analizoni komentoni
----------------------------------------------------------------------
Pėrshėndetje kombit tim nga mėrgimi autori Xhelal Ferizi
-------------------------------------------------------------------

lirik
22-02-09, 20:44
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Jetė qė na ikė duke tė mėsuar

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

jetė qė na ikė duke tė mėsuar

qė vrapi i pėrvojes mbas teje deri nė varr na shkon

gjith jeta shkon duke pėrjetuar

shkollė e pa fund me emocion

''''''''''''''''''''''''''''

mėsojmė edhe nga pėsimet

kur mėsojmė nga njiher ėsht vonė

na i sjellė rėnkimet e gėzimet

qka qenke ti kėshtu o jeta e jonė

''''''''''''''''ti dukesh si nje bukuri

dijet aq shumė ti kėrkon

nji det dije dituri me e pi

dhe prap viktima e jote e quajtur njeri gabon

'''''''''''''''''''

q'na qenke kėshtu o enigmė formulė

q'na qenke keshtu o fenomene e quajtur stėrmund

ku tė rrin aq fshehur ajo magjike vulė

qė vrapin nėpėr kohra nuk e ndalė askund

''''''''''''''''''''''''

ti qenke sekreti vet

hapi i instiktit qė ecje imponon

ti qenke si i pafundmi det

pėrvojė qė rrėshqet e gjykon

''''''''''''''''''''''

qenke filozofi e quditshme kureshtare

qenke edhe magji spontane

ti qenke edhe zhivė mbi ekuilibre e kandare

ti qenke ėngjėllore e satane

'''''''''''''''''''''

Tė habitė me at tė quditshme tėnde specifiken

tė len pa tekst me disa gabime

lakmija nga njiher ta merr etiken

e syri i pa ngopur tė joshė nė veprime

'''''''''''''''''''''''''

nuk dia a tė quaj mashtreuse me sekrete

nuk di a tė quaj enigmė e pa mėshirė

ti njerzit i bėn me folė vet me vete

fjalen ua bėn her krim e her ėmbėlsirė

'''''''''''''''''''''

qudija vet je mbi dhe

gjith jeten duhet tė mėsojnė ty

ndėr kombe e fise e fe

sa njerzt duke tė mėsuar i ke thy

''''''''''''''''''''''

dhe tė mėsojnė e pėsojnė nje jetė

shkollė me tė rrėshqitshme arsye e hendeqe

ti qenke e quditshmja vet

kah ti kush nė cak e kush pėrthuret n'pėr leqe

'''''''''''''''''''''''''''''''

autori xhelal ferizi

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
22-02-09, 20:52
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dashurija pėr mua
'''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''

ajo pėr mua
tha vetėm nje fjalė
u pėrvlove #

tha

o i beses
se
mė ke pi

tė valė
----------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
22-02-09, 20:53
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un pėr dashurinė

--------------------------
xhelal ferizi autori
------------------------
un per dashurinė kam shqetsuar yjet
deri nė qiell kam bėrtitė
kam dridhė me radhė malet kodrat pyjet
shekuj muaj e dit

--------------------
un pėr dashurinė kam shkundė majat e larta
e zemrat e veshura me gurė
kam zgjedhė nga diamanti fjalėt mė tė arta
magjiken lidhje shpirt'urė

---------------------------
un pėr dashurinė kam vlue dallgėt e detit
kam shkumbuar edhe oqeane
kam prekė nėpėr ndjenja edhe kallijt t' bereqetit
kam dridhė edhe kohrat vigane
----------------------------
un pėr dashurinė kam mallėngjy qdo qelizė
kam dėnesė pėrmbi dhe qdo pendė
kam shkri pėr sė gjalli qdo erė e puhizė
e koka gjeniale me mendė
-------------

un pėr dashurinė nėpėr qdo fletė
kam nxitė nga njė lot pėr faqe
nuk kam lanė as udhė e as shteg nė jetė
pa e mbjellė nė pasthirrma e gjaqe
-----------------------
un pėr dashurinė deri nė kupė tė qiellit
kam lėshuar shpirtin n' kėrkim
un kam thirrė me emėr tė gjith rrezet e diellit
deri n' t' pafundmin pėrjetsim
--------------------------

kam shku nė qdo nektarė me qelizat poetike
edhe nė fjalėt e botanikes
un pėr dashurinė kam thurė fjalė magjike
tė veshura me ligje tė etikes
---------------------
nuk kam lanė curril pėr pa e mallėngjye
e yje pa pikė ndoj lot
nuk kam lanė kėrcyell tė luleve ndjeshmėrisht pa e thye
pėr dashurinė kam thye qdo mot
---------------------

un pėr dashurinė un pėr dashurinė
kam dridhė edhe kombe e fe
un pėr dashurinė ,qė edhe sot mė shkrinė
i dridhi gurėt me dhe
----------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------------------

lirik
22-02-09, 22:50
Me heshtjen ushqehem
---
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
***************************
me heshtjen ushqehem duke e gjykuar nė bark pastaj e nė zemer
e gjykoj nėpėr secilin damarė tė shekullit tim
heshtjen e pėrbijė detyrueshėm dhe e quaj ferr me emer
po ushqehem me heshtjen sa ironik ky fati im
---
heshtjen pse pėr mua ky specialitet
kur un dua tė ushqehem me hare
heshtja ushqimi im qė mė vret
un ushhqehem me tė dytrueshmen brengė
ajo heshtė duke mė bre
---
kush han ksi lloj ushqimi pėrveq meje
ndoshta vetėm heshtja vet
heshtja qfar gjuhe qfar formule ėsht kjo qfar feje
ushqim qė shpirtin ma vret
---
mua ma mbollen rrisqet e rruletave tė fatit lojtarė
u mbi me terrin dhe doli nė skenė
un heshtjen kam dashur ta shuaj si farė
por ajo pas hapave tė mi kahdo imponueshėm vjen
---
nuk e di si ta shėndrroj heshtjen nė fjalė
heshtjen nuk di si ta shėndrroj nė bėrtimė
pasthirrmas as me artin ma tė perosur nuk po ja dal
kam mbetur i sajė viktimė
---
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
22-02-09, 22:56
Sa i gėzuar jam
******************
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
as fjalė nuk kam
sikur tė isha poet
me pasuri fjalėsh si det
me tė pasura fjalė
me dashurinė si valė
edhe qastet me i ndalė
mbi flladin e miqėsisė
qe mė l'moj tej pėrtej knaqsisė
se fjalė e bukur e juaj
nuk mė len tė vuaj
ju jeni tė ėmbėl si shegė
bilbila jeni nėpėr degė
kahdo jeni shpėrnda
nga atdheu ku jeni nda
e ju nė atdhe
si lulet mbi dhe
pėr mua jeni fletė
qė mė jepni jetė
qė mė mbani si pip
se mė flisni shqip
ajo gjuhė bilbiltare
mė mbanė zemren shqiptare
mė mbanė gjuha e mirė
tė ndezur nė dėshirė
ajo mė jep shpresė
tė mbahem me besė
ajo mė mbanė gjakun
si shtiza bajrakun
si shqipja si finesa
si ema ajo melmesa
e ylli im miku
si ai i ėmbli fiku
si curril qerpiku
o miq tė mirė
o ju zogj tė lirė
nuk po gjejė fjalore
as ngjyrė ylberore
as hanė vetullore
me marrė germė rreztare
pėr fjalen shqiptare
pėr ju qė ta shkruaj
oh sa shum po vuaj
qė nuk gjejė si me u shprehė
me artin me u dehė
nė mes tuaj me u“prehė
ju qė shqip mė mbani
nga sofra qė s'mė ndani
q ė m'jeni bashkue
si gzimi duke vlue
keni shum tė fala
nga curril'bardhat e fjal' vala
nga germa e dorė'lirit
pasardhs i ilirit
se shqipja e ema
jan si kokrra e pema
jan si dy qershija
qe i lidhė miqsija
si dy shegė me mua
si kokrrat nė ftua
si dy lule prilli
dy flet'bardha prilli
ato jan me mue
si ai diell tue vlue
----------------------
e nė mes nesh' ėsht ylli
si nji shtat n' kėrcylli
qė mbanė fletė hjeshije
pėrmbi dhe etnije
e mikesha e re
qė mu nė hare
ka marrė fjalė argjend
oh sa flet me vend
fjalen diell e ka
mė quan mik e vlla
se shprehjet i ka lėng pikė
si shega me fik
dikund me u shartu
kah qielli nė yj shkru
ju dua miq ju dua
si kumbull e ftua
si dredhzat buzkuqe
si lulet burbuqe
keni shum tė fala
me pendė nuk u ndala
deri nė kėt faqe
o ju manushaqe
qė aq shum mė doni
me besė mė shtrėngoni
ju jeni biluri
si kullimi n' guri
nė t' kristalten valė
me miqsi tue dalė
me currila n' fjalė
me zemra lulė buqeta
ku ju lulzon jeta
me plot aromėsi
e dashura miqsi
tė dashur miqt e mi
ju dua o lule bese
pa hile e interese
se jeni ju vet
diamant pikė vese
tė fala nga kjo pendė
tė gjithve s' ju kam pėrmendė
por ju vet e dini
se un si ai drini
kur ndritshėm me dritė
zallinen ,n koloritė
e veton me vizllimė
bilurshėm larminė
edhe un me varg
me curril nga larg
tė vargut tim
me rreze e shkrim
vetueshėm me shkėlqim
tė gjithve ju lmoj
nė germa me vlim
tė gjithve u pėrqafoj
o miqt e mi
o miku im
shqiptarja e shqiptari trim
vargjet e mija
pėr ju o miq
i dehu i dehu
e pėrjetshmja dashurija
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-02-09, 12:02
poshtri
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi-liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
i poshtri ka vetem nje fe
dredhinė
i poshtri as diell nuk do te lente me nxe
i poshtri e ka fe poshtėrsinė
''''''''''''
i poshtri pin vetėm poshtėrsi
pije e specialitet i ka tė zezat
tė poshtrin hijet e zeza tė veta kan pėr ta pi
i poshtri tė poshtra i ka edhe tezat e hipotezat
'''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-02-09, 12:02
Tė poshtrit kur bien nė greminė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kur bien tė poshtrit nė greminė
e ju rrokulliset e liga
ata duan tė marrin me vete qdo mot shekull e stinė
edhe ne fundosje mundohen te pjellin intriga
'''''''''''''''''''''''''
atyre nė humnerė e sipėr ju ndihet histeria
ata qjerrren pėr kohen e tyre bizare
ata ne te gjitha botėrat i karakterizon poshtersia
ata jan tė prishur prej fare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi-liriku mėrgimtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-02-09, 12:13
I poshtri
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi-liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
i poshtri ka vetem nje fe
dredhinė
i poshtri as diell nuk do te lente me nxe
i poshtri e ka fe poshtėrsinė
''''''''''''
i poshtri pin vetėm poshtėrsi
pije e specialitet i ka tė zezat
tė poshtrin hijet e zeza tė veta kan pėr ta pi
i poshtri tė poshtra i ka edhe tezat e hipotezat
'''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-02-09, 12:14
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos mė leni tė flas vet me vete
------------
Autori xhelal ferizi
----------------
mos mė leni tė flas vet me vete
o kohra tė pa kuptim
nuk dua tė jem rob pėr sekrete
mė leni tė mbijė nė lulzim
------------
mė leni nė shpirtė gzim det tė gjerė
tė notoj pa hile
mė leni tė fluturoj si i dehur nė erė
nė boten me karajfile
------------
mos ma largoni mėshiren e zotin
o kohra montim zeza
ma leni fushen artin fatin dashurinė e motin
tė kndoj cicėrushėm nė breza
---------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------
Lexoni vargje nga mergimtari
Xhelal Ferizi bashkatdhetari juaj nė mėrgim
tregoni shoqes shokut-----------
--------------------------
---------------------------

lirik
23-02-09, 12:21
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėpėr udhėt e shpirtit tim
--------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Nėpėr udhėt e shpirtit tim
me plagė qė qesin gjak
lotin tė vetmin ngushllim
i mėrguar rrugėve tė huaja me lak
-----------
barkun ushqim tė huaj
zemren tė uritur pėr atdhe
udhve tė mia jetime udhė qė po i stėr'vuaj
as qiell nuk jam as dhe
-----------
nuk jam as krua lotėsh se jam shterrė
nuk jam as sizif se as punė nuk kam
nuk jam as shtet se jam i harruar therrė
lule as bimė nuk jam
----------
nuk jam as qenje as cak
nuk jam as mjegull as kjartsi
shqip nuk mė duan me gjak
mė duan si hiq nė mvartėsi
---------------------
nuk kam flamur se ma moren
nuk kam simbol se mė shkombtarizuan
nuk kam etni se nga duart ma nxoren
mė njė emer tė pa njohur mė quajn
---------
njė shtet tallava ma njohen multi etnik
mė lan tė varur nė mėrgim
mė quajn me emer zhduku ik
mos u duk mbi dhe o harrim
----------
nuk jam askundi mė thonė
mos trokit nė asnjė derė
vuajtje mė thonė gjithmonė
zog i pa fole nė erė
----.---------
ndoshta as statusin as emrin nuk do tė ma njohin
as identitet mėrgimtarė
se ata vetėm nė errsirė shohin
vetė quhen qlirimtarė
-----------------
udhėve tė mia vuajtėrisht po tretem
nuk jam ma fuqi as pėr udhkryqe
ndoshta nė shkretira nji dit do tė mbetem
me i kja hallet me qyqe
----------
po po se kshtu e don koha satanike
tė eci si i huaj pa adresė e pa fis e farė
tė mos kem fole as shqipni etnike
tė mos quhem mbi dhe shqiptarė
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Lexoni vargje nga bashkatdhetari
juaj Xhelal Ferizi
l-i-r-i-k.-u nė mėrgim tregoni shoqes shokut
------------------------------

lirik
23-02-09, 12:48
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ju qė ndėrtoni gjithqka mbi baza krahinore
*********************************

Autori Xhelal Ferizi
*******************
------------------------------
ju qė mbi baza tė zhurmave me fjalė aktore e falltore
pėshpėritsa fjalėsh si kurvat e liga lavire
nuk ndahet nė krahina jo toka arbrore
shqipnija etnike ėsht njė zemer e lashtė ilire
***
ju qė hasmit i rrinit gati deri dje he legena
kur ai villte vrerin antishqiptarė
sot mbi kalanė shqiptare dukeni si dyftyrsha bedena
por jeni grryersa krahinarė tradhtarė mashtrimtarė
***
sytė e kohes ua dijnė juve djallzinė
stina nga afėr ju ka vrojtuar
kur ju bashk me hasmin keni ngritur dollinė
e sot mbi pjerdhat tuaja rrini tė lartsuar
***
por kot e keni se secila kokėrr dhe
e tokes tonė etnike
e ka shqip njė zemer e kan shqip njė fe
nuk ndahen pse ju doni o hiena armike
***
mbi baza krahinore e ndėrtoni partinė
mbi pėshpėrimat djallzore pa meritė
ju doni ta coptoni etninė
uritha jeni naten e lavire pėr qdo ditė
***
atdheu nuk njeh krahinė
atdheu njeh tokė e dhe shqip
secili pip nėnė e ka etnike shqipėrinė
vatani nga ju ėsht nė zgrip
***
a thua cilat kurva ju linden ju o krahinorė
ju tė pa ndjenja kombtare
pse ju dha gji etnija e gjorė
o grryesa nėn dhe dalshi fare
***
po thonė s e numri i juaj nuk ėsht i vogel
nė rrezik nga ju ėsht etnija
edhe pse ju mendjen e keni tė errt sa njė gogel
nė rrezik nga ju ėsht lirija
***
mbi baza krahinash flisni po ju a jeni bijė shkine
nga erdhėt ju nga cila bretkosė
qė me gjuhė tė sajė nėpėr kneta krahine
atdheun doni me e sakatosė
***
ikni zuzarė tė bijtė e katranit
tė zier kurvrisht nėpėr orgji tė vjellave spermash kopile
ju nuk jeni as gjaku as damarė i vatanit
shqipėria etnike ėsht njė karajfile
***
mos e prekni nėnen etnike shqipni mos e flliqni ju flliqarė
ju nuk e njihini fare konceptin atdhe
ju jeni tė bijt' e jargve tė ndasive krahinarė
tradhtinė e ndasinė hilen e keni kult e fe
***
shqipėria etnike njė shpirtė e ka
nji gjak njė gjen njė qelizė
ikni zuzarė ikni shkoni te kumara shkja
na e leni tė qetė eren atdhetare flladin me puhizė
***
se zemrat tuaja nuk jan shqiptare
ju flet ju vet ndasija
se kombinim i keni nga ndasitė gjithfare
nga e ndyra mbarsuesja e juaj kafshrija
***
ikni primitiv humbni nė shkretira
larg duart nga e bukura e dheut shqipėri etnike
toka e jonė mėmė ėsht mbi dhe ma e mira
e ju e ndani me hile armike
***
e gruponi me krahinė partiake me ndasi e fe
e gruponi me banda grabitqare
shqipnija etnike ėsht nėn diell e qiell nji dhe
njė zemer e lashtė shqiptare
***
ikni ju qena primitiv krahinarė
e pandashme ėsht etnike shqipėria
deri sa tė ket diell e mbi dhe atdhetarė
me rreze do tė gjallroj shqiptaria
***
ikni he qena tė bijtė e qenit he bėrlloga
shqipėrija etnike nuk ėsht e juaj pronė
coptues krahinarė parazit llafolloga
ikni nga shqipni nana e jonė
***
se ne tė gjith tė barkut tė saj jemi
me nji gjak na ushqeu ajo me mundim
e ju me ndasi o virusa veremi
mundohni ta ndani me hile e aktrim
***
qeni e kudra u ka pjellė ju jeni tė pa ndjenja kombtare
shqipnia etnike ėsht gjaku qė nuk falet
e ju me myk zemre e katarane krahinare
po i coptoni me dhimbja fusha etnike e malet
***
ndasi klanore ju vetėm nė ndasi vraponi
ndasija ju intreson coptimet shqiptare
ju jeni zagarė tė mbarsuar nga demoni
me gjuhen tuaj tė gjarprit fund e krye tradhtare
***
por pa u shemb yjet nuk shembet shqipnija
se vllezer e motra jan krahinat
e feja e jonė shqiptare ėsht atdhetdashurija
ikni se ju vesin ua kan pjellur shkinat
***
tė ligj jeni sa tė duash mbi dhe
atdhe ju nuk ndjeni nė zemer
pėr ju ndasitė jan ėmbėlsirė e fe
shqipėri etnike tė mos ket me emer
***
po ju mij' a uritha a qka dreqin jeni
ikni he dalshi fare
pse mbledhė jan me pėrqa jeni ju gjithfar legeni
kala ėsht e pathyeshme ėsht shqipnija etnike tokė e lashtė shqiptare
================================================== ======

Autori xhelal ferizi poeti mėrgimtarė i mohuar
nga ish regjimi komunist i ndaluar ne ish jugosllavi
gjat viteve dhe i lanun nė harresė edhe nga vet populli i vet
---------------------------------------------------------------------------------

lirik
23-02-09, 22:43
Te jeshė shqiptarė
''''''''''''''''''''''''''''
shkruan
'''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė
'''''''''''''''''''''''''''''''''
tė jesh shqiptarė,duhet me pasė,nji det lotėsh me vete
tė jesh vlla i qyqeve,
tė jeshė prej qliku
duhet me qenė i ,biri i vujatjeve
''''''''''''''
dhe cak i shėnjestrave tė djajve
duhet me fol vet me vete
me u ndejtė,gati mėrive e shpėrgajve
me qen cak i ngutjeve
duhet me mbet,besnik i gjyqeve
''''''''
duhet edhe me pasė durim qiellorė
me ngranė hekur tė kuq
me qenė nė europė,i tė fundit dorė
me qenė argtim pėr shekullin huq
'''''''''''''
te kerkojnė si kurban kohrat si argtues i sadistonjerzve
material loje,i,thundėrshkelsve
i shtruar pėr tu tha gjith nėn diell
tė jesh nė duart e sherr pjellėsve
lakuriq as nė, tokė as nė, qiell
nė voter te duan jo me ndejtė i lirė
tė duan si simbol varfėrie
her ,nė,pranga her,,nė, zingjirė
objekt loje me qenė pėr botė
me tė sjellė si, os n'ė pėr rrotė
fuqitė me tė ,ba drejt teje me gisht
ashtu si ne secilen kohė e mot
me tė njitė gjithmonė ndoj bisht
te lanė pa diell hanė
t'mos,kesh' as babė as nanė
pėr vlera kurr mos me folė
pėr krim me shkue nė shkollė
kshtu duan,faraonėt,mbi,dhe
sundimtarė si djaj mendjehollė
nė besė ata duan me te pre
,t,mos,keshė as kryq as dinė per fe
me emer duan te quajn dobiq
as gjallė as vdekė nuk te duan mbi dhe
te gjveshur nga qdo gjė te duan lakuriq
as,mall as,gjuh nuk tė lėnė pasuri as pare
tė duan tė nderė e tė dalun fare
tė duan pa dhe e gurė
tė qnjerzuar ti duan djem e qika
te duan pa flamurė
duan me tu shue etika

******
te duan lotin rrėke
tė duan per se gjalli me te vra
ne bes te duan me t'pre
tė duan tė pėrthurur nėn grek e shkja
'''''''
te jesh shqiptarė do tė thot
me tė lanė pa fe e fis
me tė lanė pa fe e zot
pa triqi e simbol e plis
me ,t ė nda gjithmonė me fe
pėr dhe me te rrxue si lis
me,t'que,gjarpėrij,nė fole
me tė lan ,pa,shpres ,mbi krye
me tė lanė gjithmonė hyzmeqarė
me,tė lan,udhkryqesh ne mergime thye
i botes gjithmonė rrogtarė
nėn gurė e dhe tue ,t',rrmye
me te shitė per ndoj euro a dollar
te jesh shqiptar ne botė

te duan neper shekuj varė
me te vyshkė si lulet n' qdo mot
'''''''''''''''''''''
si breshėri qe i bjen lules nė fletė
se len me qelė nė jet
ashtu me qelė s tė lėnė ty
ne varfri te duan me te thy
''''''''''
te jesh shqiptarė mbi glob
ri gati veq pėr kob,
kur danajt tė bien dhurata
europa fjalė tė gjata
ti duan si koloniale
ne grryerje fusha e male
e duan me ta thye shtatin
nuklin me te vjedhė e dukatin
me te shembė neper miniera

me tė shitė neper tendera

tė jeshė shqiptarė duhet me derdh gjak rreke
nuk tė lėnė as diellin tėnd me tė nxe
kur ven ndoj kryq nė ballė
ti djegun gurė e zallė
kur bėhesh me arabe fe
tė vyshkun te gjallė mbi dhe
kur behesh me fe shqiptarė
mbo dhe te terhqein zvarrė
e token ta bėjn gjak e lot e varr
me qen shqiptarė ėsht vėshtirė
se nuk,tė mendojnė tė tjerėt tė lirė
tė vijnė gjithkah gjahtarė
e tė vrasin puntorė dijetarė
ta vrasin intelejtualin
e rriten ne prodhim ta ndalin
ti zhvatin minierat e tua
nė kurtha te tyre merr n' thua
e bjen shqiptari me hundė me buzė
e trojet ja bėjn shpuzė
ja bėjn edhe shkrump e hi
varfri i japin me pi
shkatrrim e papunsi
e mbsuhin kahdo token tonė
kolon mashtrues e demon
zyrtarė e taksa e dogana
i ligu bėhet mbret me nishana
te shkelė mbi dhe kėmbė e huaj
e gjakun ta bėjn nė damarė uj
shqiptari thonė duhet te vuaj
keshtu shkelsit tė thonė
nė rėnkim me qa toka e jonė
te jesh shqiptar nė, europ
te duan per mish e cop
askend nuk mundesh me ngopė
as tė europs sadizmin ne oreks
sllavianėt tė duan pėr dhunė e per seks
e bota tė don pėr orgji
moralinmbi dhe me ta nxi
tė duan me te ndrydhė si mizat
ti qesin kahdo vizat
te rrethojn kahdo me djaj
me ujq e skile e qakaj
te jesh shqiptar ,s'ke,mik
kufomė je e rrethue me detin adriatik
nuk te vlenė askund pasaport
tė kpusin nė zemer e nė aortė
dhe mbytje tė duan neper det
ta vrasin mbi dhe qdo adet
me qenė shqiptarė me plis
tė rrxojnė pėr dhe si lis
tė presinn rremė e degė
tė helmojnė hoje e shegė
nuk t 'lshojnė me shkue n 'zhvilim
t 'pengojnė nė pėrparim
te duan pa fe e nė krim
tė duan me fe nė vajtim
te duan as n ė qiell as nė tokė
me t' pre shqipen n' dy kokė
tė duan si krrokė cilikokė
si korb si sorrė a krrokė
tė duan si qyqe e turrec
te duan ,tė vyshkur pa ecė
tė duan mbrapa me ngecė
tė duan mos me u dalė nė udhė
tė duan,ne erė me t' hudhė
e lulet mbi dhe me ti vra
tė mos keshė as mik as vlla
te jesh shqiptar mbi dhe
te mbshtjellin nė njiqind fe
qė udhė kurrė mos me gjetė
nji lis me e nda nė shum fletė
pėrthurė me e lanė nė pėr ngatrrestare fije
nė prore me e lanė nė hije
nuk duan shqiptarėpermbi dhe me pa
e duan,nėn grek e shkja
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi mėrgimtarė nga Mitrovica-
liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
24-02-09, 07:19
Edhe nė qiellė duket mėrija

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''

autori xhelal ferizi lirikave te kohrave moderne

'''''''''''''''''''''''''

Nuk ka vend ku s 'shkruan tradhtija

Nga ndoj rrotull e nga ndoj dredhė

As gjithsija s' mund ti mbledhė

Se q' ėsht mbushė po pafundėsija

esht zgjerue pa ftyrsija

Nė grykė po derdhet kopilija

Thonė se shtri ėsht deri nė dete

Edhe n' gjithsi nėpėr planete

S'e po pjellė po truri i njerit

Sa tė gjith qiejt po pėr njiherit

sherre e te liga luftra nė botė

don me e la jeten me lot

kahdo e shkeli ai mjerimi

edhe varfria rrena e krimi

me miliarada e shum tradhti

ngatrroj yjet varg e vi

e nuk ka ne qiell e dhe

e nuk ka nder kombe e fe

ku nuk ndihet padrejtesia

skamja e zezė edhe tradhtija

edhe sundimi e kalkulimi

lllafe bosh e i kotė premtimi

jan ra popujt ne pikė te hallit

thonė po ndahen gur'ėt t'zallit

prej merzie e prej dredhije

prej mashtrimi mizorie

thonė jan plasur drujt ne per pyje

edhe te quiellit ato yje

edhe lulet thonė jan vyshkė

shum ezemrat thonė jan ndryshkė

se po zhvatin grabitqartė

se jan shtue zullumqartė

se kahdo e keqja e ka mblue

edhe planetet i ka hutue

se kan dalė mbi dhe permbi

matrapaz e fajdegji

edhe e dhunshmja superfuqia

shkelė nė t' drejten ėsht njerzia

po e ulė koken fukaraja

kahdo ligj po dredhė paraja

edhe mbret bėhet tradhtari

ajo kamata e dollari

rubla e euro e tjera pare

sot ka ardhė koha barbare

edhe mashtrimi po lavdrohet

po lavdrohet e po vizllohet

gjithnji i varfri po mjerohet

perfiton po rrenacaku

edhe ka nisur me u prishė gjaku

se nė gjak ka hy lakmija

jo kultura e pastertija

as poema e ideali

seq po drdihen fusha e mali

se q' po ndillen do termete

kund kuptim ma s' shihet jete

ndoshta sherre veq po ndillen

gjak e lot mbi dhe do t'mbillen

luftra tjera e hata

se kjo botė qetsi s' po ka

veq mashtrime e llafe te gjata

kshtu po ecin dita e nata

kur karrigen e mbanė vampiri

e jo ne botė shpirti ma i miri

se ma dredhė zingjirin loja

per me i ra planetit ploja

kshtu e kallė lojen politika

per me u shndrrue ne dhunė etika

per me vuajt po djem e qika

gjenerata e shum breza

per me pa veq dit te zeza

e jo paqe karajfile

jo me rrnue mbi kohė idile

as mbi botė me lule ere

as me gzue ndoj shije vlere

veq me pasė kriza manjake

neper boten rrumbulllake

ne qdo shekull e qdo epokė

tue u nxe mendje e tu u nxe kokė

per do kob do luftra te zeza

per me pasė varfri nder breza

qe kurrė e mjera gjenerata

mos me pas kund gzime te gjata

perveq vuajtje e shemtime

gjak e lot luftra e mallkime

e me pasė kriza per pare

kshtu e don bota nderkombtare

me vrapue mbi mbijetesa

e me u shue etika e besa

hajde hajde o rendė rruspije

q' po i shuen vlerat prej njerzie

vetem kriza kriza e kriza

me shemtue gjithmonė filiza

mos me lanė mirqenje ne tokė

por me i prishė qdo shpirtė e kokė

tue vrapue permbas dollari

kush si bishė kush si zagari

ekxistenca e imponimit

per me i msue ne shkollė te krimit

me e shendrrue njeriun n' barbarė

me shit vlla per nji dollarė

kshtu e ka rendi i feudalit

qė zgėrdhinė si bisha e malit

turp pa pasė pa kqyrė per fe

ditė tė bardhė s' po len mbi dhe

kahdo lotin po e derdhė rrke

edhe brengat ne zemra tjera

po i varfron shtresat e mjera

qe shum fise me u pendue

pse jan lindė e pse jan shtue

pse kan ardhė mbi botė te zezė

tue mallkue jetė e brez

se po i vyshkė per t' gjallė varfrija

se mbi fron po i rrin tradhtija

po i rrin djalli e faraoni

veq tue kja rrin glob i joni

kahdo luftra e rrena t' mdha

kund t' vertetė mbi dhe s' po ka

se mashtrim po bėn kamata

kshtu po ecin kohrat t' gjata

llefet plot me shum vizllima

fat i varfri s' ka s a grima

se zgerdheshja e pasanikut

per nji rrotė te metelikut

e len tha e vyshkė mbi dhe

nuk e len n' pak gzim me u nxe

por qysh se u lind me u sorollatė

gjith tue tallė me barkun thatė

me vrapue per nji kafshatė

gjith tue lagė me lot qerpikun

e tue msy at metelikun

per fmi te vet e per buk goje

pasaniku e sjellė rreth loje

si te ja do qejfi ati

her me maskė her me dredhi

thonė do te bėhet bota hi

bota hi thonė do tė jet

se nuk mbetė kund e vertetė

kohė as njeri burrė as grue

fort ky glob ėsht tjetersue

as vullnet s' po ka per djepa

drue do i kndojnė qyqet mbi shkrepa

se ėsht prishur nga dredhija

nga mashtrimi e nga lakmija

se kush lahet pėrmbi pare

e dikush qanė mbo tokė barbare

gjith mbi kohen varfanjare

pėrmbi token e pamėshirė

nuk e ka ndoj ditė te mirė

nuk ka pare as me hy ne dhe

as copė buke per me ble

deri sa i pasuri mbi at rrenė rrote

me reklama sillet bote bote

shkon n' hotelet ma luksoze

i lmon deshirat tekanjoze

si te ja do degjenerimi

edhe qeshet prej vizllimi

se e shperdorė pa fund paranė

gjith tue tallė at fukaranė

porse dije o pasanik

gjith s 'do te jesh mbi metelik

pse tash bota u msue me sherr

nuk duan vuajtje lot as terr

per se gjalli nuk duan ferr

se po bjen nataliteti

ke me folė ti vet me veti

se askush permbi varfri

nuk po don me pasė ma fmi

as me u shtue jo njerzia

kur nuk shihet siguria

prandaj ti shko rrno me bisha

thatė do t' mbesin shkolla e kisha

edhe gjamija e fabrika

nuk do te kesh ma djem as qika

se nuk duan ma te mallkohen

mbi varfri e vuajtje t' shtohen

qė tė vuaj gjith nanė e shkretė

t' mos ket buk per fmiun e vet

veq pse don kshtu pasaniku

ai bastardi edhe armiku

po ai armiku i njerzisė

me e luejt lojen e varfrisė

si te don po llokme e ti

si te ja don ajo orgji

pyetni mot e pyetni stinen

feduali si e lmon shpinen

kahdo shkon neper masazhe

shtin makinen n' per lavazhe

e ne hotele te shtrejta dhoma

ku tė dehė luksi e aroma

porositė ai at rrogtarin

at sherbtorin e hyzmeqarin

me ja lmue edhe kaqikun

tue ja hjedhė ky metelikun

porsi qenit tue ja gjue

kahdo trupin ky tu i lmue

kahdo muskujt tu i qlirue

kahdo prore ky zgerdheshet

kahdo andej ky del e gjveshet

neper plazhe e pishina

ne luks tu i shkue moti e stina

e fuakaraj qajė me lot

hyn ne lufta e hyn n' barot

veq pse e don ky i ziu zotnija

ne gjak me u la gjith qytetnija

per hesap te atij padronit

kahdo e nxitė plani i demonit

veq pse e don i madh zengjini

me ecė gjaku siq ecė drini

e me qa gjith fukaraja

per me lvizė arma e paraja

per me ecur do pazare

me u perdredhė gjuha tradhtare

ne konferenca e pordhė tjera

per me u shitė llafet e mjera

kahdo ne lojra e opiume

per me u ngaranun do llokume

pasi t' ken mbyllur te rrejshme paqe

per me nisur tjera gjaqe

e me u zgerdheshė gjithmonė mizori

e me u zgerdhi ai puthadori

e fukaraja i mjerė i gjori

per pak pare me u la nė lot

nė gjak e luftra e nė barot

bota keq thonė ėsht tue shkue

galaktiken e ka trulllue

vija e kryqe e punė mashtrimi

nė univers tash ėsht nisė krimi

mbasi i mbushi tokė e dhe

edhe vend s' po ka nder fe

as nder rraca e n' zallina

nuk ka pllambė pa u shtrue nder stina

ktheu e rrudhu mshefu e struku

her n' pėr terr e' n' mjegull duku

shėndrrou n' maskė e n' shum lustrime

thue e ktheu neper lakime

edhe lakoj si elastikė

nderė e normė e qdo etikė

thuru n' djalė e thuru n 'qikė

neper burra e nepre gra

n' labirinte kurrr pa nda

ajo zgerdheshja e interesit

kan nisė rrota permbas vesit

edhe bota andej po sillet

kah paraja keq po mbshtillet

jo kah arti e kah etika

sot po derdhet loti n' pika

prej mjerimit prishjes s' moralit

baba t' miren s' ia don djalit

djali baben e len ne udhė

porsi leckė mbi dhe e hudhė

sepse mendja i ėsht bė pare

me u perdredhė mbi rrotė tradhtare

mbas vizllimes e mashtrimit

mbas grabitjes rrene e krimit

si me e shmangė dikund ndoj pare

si me gjetė ndoj shteg a qare

kah mashtrimi e interesi

deri sa n' grykė tė mbushet thesi

ėsht harruar dashurija

ajo etika e bukuria

e jetes sė shpirtit e tė mirsisė

e mbu loj maska e tradhtisė

me grabitė e me mashtrue

edhe prindin tue harrue

mos me njoftė ma vlla as moter

farė as fis as komb as voter

as kund dinė a s kryq mbi dhe

mos me njoft as kishė as fe

hogjė as prift po as gjami

perveq pares nė rrokkulli

kshtu e soll norma bizare

jeten te ligė po ashiqare

e ka bė mbretereshė e intrigen

rrenen krimin e te ligen

por jo besen e te denjė njeriun

porse lart e ka ngritė thiun

derrit dajė duhet me i thanė

se q' po vyshken diell e hanė

nga mashtrimet komerciale

se q' po qajnė po fusha e male

se po prishet e gjith etika

se paraja po hyn si thika

nanė e djalė po per me i nda

as nuk ka ma fis as vlla

as nuk ka ma njerz t' vertetė

veq paraja ėsht kult mbi jetė

tė ciles i falen tė gjith mbi dhe

kah ka kombe fise e fe

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

autori xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

liriku i vargjeve shqiptare te kohrave moderne

te vargjeve moderne lirike te aktuealiteteve sot te botes

se pa meshirė me plot zjgjyre mashtrime zhvatse -

ku as djalli nuk i perballon dot kti rendi mashtrues te pa mshirė

ku asgje tjeter nuk favorizohet sa paraja e mashtrimi-'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''

~AnnA~
24-02-09, 11:29
Poezi teper te bukura,te thjeshta,kuptimplote dhe origjinale..
Komplimente!

lirik
24-02-09, 12:00
Poezi teper te bukura,te thjeshta,kuptimplote dhe origjinale..
Komplimente!

Shum te falenderoj nga zemra e ndergjegjshmja mikesha ime ANNA-
te uroj mirsi e knaqsi ne jeten tende- uroj q e te knaqin leximet ne vargjet e mia-
dhe te faleminderit per bujarinė dhe edukaten tėnde e komentin qė i jep vargut-
koment tė denjė real dhe te bukur
-knaqem nga madhshtia jote e njerzishme- e sinqert- si dhe talenti yt q e ke per noten reale te vargut -
te pershendes me ndjenjen e sinqert te mqisisė- me plot ndjenjė si bashkkombase bashkatdhetare e njerzishme dhe qe din me vlersue -
je
e mirė dhe e kulluar si nga fjala ashtu edhe nga paraqitja juaj e shndritshme plot mirsi
ju persehndetė me perksuhtim prej bashaktdhetari liriku i vargjeve shqiptare nga mergimi

lirik
26-02-09, 18:45
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vlimi i dashurisė
............................

shkruan xhelal ferizi
.................................

ne gjoks tė detit shpirtrorė vlojnė dashuritė me rruza gjaku secila sa nji det
vlon nė secilen mbrendi te tyre vrull dashurie vullkanik
o vlim dashurie ku e mbanė at tė magjikshmin pushtues sekret
ku burojnė kto vlime secila me gjuhė ndjenjen e vet
..........................
dashuri qė vlimet tua nė fenomen e kan prodhimin
nėpėr mbrenditė tua etje'vluara qudirat jan ndjenjė'gjera!
sa qiellore o vlim dashurie je nė secilen ndjenjė'det e ke magnet vlimin
secila me thirrje gjuhė e dashurisė nė mallin e vet ma shprehse s e pranvera!
...............................
o vlim i dashurisė qfar bote je ti nė vete i kujt esht ky vullkan projekt
nga cili det e ke kėt ėmbėl'vlim valė vrull me pashterrsi magjike
cila thellsi shpirtė pafundsie cili magjik ėsht shpirt'ndertuesi yt arkitekt
cili ti ndertoj vlimsitė me miliarda shpirtėzim sherbet dehura ndjenjė shprehje magjeps shpirt'drite
................................
ti dashuri je vet bota ma e quditshme ndėrtim i pėrkryer subjekt shpirtė gjeni
ti je vet me secilen ndejnjė'fjalė e shprehura ma e pėrkryera ndjenjė'thellė
ti je ma e pakapshmja pėr tė thėnė majen' e magjikshme ndjenjė nė emocion
gjithqkajen qė e vlon magjepsėse nėpėr at det gji
ku tė vlojnė joshjet ku ka vendė qudira nė at shpirtėvrull qė nė gjenin emocional tė okupon
nė at vend fenomen qe quhet dashuri ka jo vetėm vend pėr tė vluar dashuri
por edhe tjerė diella qiellorė magjik me mbjellė pėrkushtueshėm nė ato shpirtzime plot mahni
e hanė e yje tjerė dashurije me mija e mija ne qiell zemeren shpirtrore pėr tė mbjellė
...........................
qfar projekti shpirtrorė i pėrkryer kjo dashuria mjeshtri e kujt qenka tjeter pra perveq art i perendisė
ku nė secilen ind'fjalė tė sajė mund tė shterrėsh' penda e penda e nuk e thua megjepsjen e sajė dot
dhe nuk marrin fund as vlimet magjike gjak'shegė'ndjenjė'dehėse
as tjera ndjenjėtare rruza gjaku tė bukur dehura tė vlimsisė
sa bukur e thure kėt art vlimi nė shpirtė'gjerė'det tė njeriut o zot
........................
vlimi i dashurisė o zot !nė at mbrendi mbi mahni mbi e thanun mbi qudi!
mbi fjalė mbi ndjenjė ma shum se e thanun ma lart se qiell
vlimi i dashurisė qė nuk din nga ai labirint vullkan nėpėr ndjenja me u ngopė shpirtėrore bukuri
qė vlon nė at mbrendi secilin trup qiellorė edhe njė pasuri ndjenjash me diell
..........................
vetėm syri e malli nė at mbrendi vlimi sa mund tė vlojnė pėrmallime!
po veshi melodik qė ndjenjat nėpėr inde i pėrqon
po qendrat e dėnesjes kur dashuria fillon me plot tjera pėrvlime
e qendra e shpirtit kur gjakun nisė e vlon
.........................
jo jo nuk mund ti them nė at shpirt vlim qka shkruhet edhe sikur ti marr te gjitha shprehjet magjike e qiellore hua
miliona filozofi kant' e hegeliane sikur tė marr e romanet me romansa e menquritė mė tė mira
edhe tė tjerė nobelistėve ku fjalė vet bukuroshe arti nė secilen fletė i ka pa
nuk i them dot me fjalė kto vlime mbi'magjike qė vlojnė me qudira qė vetem shpirti i prekė si tė dlira
.........................
po vetem gjuha e shtatit tė dashurisė si vlon nė at madhėshtore shpirtėzim qiell gjerė subjekt nė at mahni mbretėri
mbretėri shpirti mbretri absolute ma absolutja ma e larta ndejnjė maja
sa lart shkon vlimi deri nė majat ma vlimtare me ėmbėl dehėse secilen ndjesi
o zot aty shkrihen nė motiv qėllim ndjenjat vlimtare sa qielli me re ma tė mdhaja
..........................

po ndjenja e shtatit e krahnorit ku rritet dashuria po ndjenja e belit kur luan qė sikur joshja flet
po ndjenja e prekjes efaqeve buzve e ballit magjike- flokėt kur lvizin mbi supe e dora kur prekė nė per flok nė tė holla ndjenjė perqueese magjike fije
qė pėrquese ajo ėsht qė e qon damarėsisht deri nė shpirtėndjenjė tė veqant tė dashuruarin e magjik puls signalin
po lmimi e gjuha e sajė si vlon me aq art ndjenjash e shpirtėzohet oh ma i quditshmi ky sekret
qė ndejnjat i pėrqon- o zot si ta them ku ta gjejė nji gjeniale shprehė fjalė me dije
............................
dhe mos o penda magjike me ngjyra
mos mė nxitni me kėto vlime zgjime e dehje magji -se dashuria fund nuk ka
ajo pranverat i shterrė sa do tė kenė bukuri arti me qehre me u shprehė
ajo pra dashuria me vlimet e saja ua nxjerrė shumqkajave me emocion esencat formulat e mahnive-
pėr tej qdo fund qielli kudo kuptimisi emocioni ku ka
ajo din nė secilen fjalė ndjenjė shprehimisht me dehė e me stėr dehė
ajo pra dashuria din me ringjallė me rivdekė e gurin me e shpirtzua e me e tha
...................................

shkruar nga autori nė mėrgim xhelal ferizi -
liriku i vargjeve shqiptare neper mote me penden ne dorė me vargje te lira
me mallin e atdheut i braktisur nga kohrat e pa mshira
..............................

--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lirikk : 25-02-2009 mė 16:55

~AnnA~
26-02-09, 18:55
Mjaft domethenese!
Flm lirik...ke se c'meson prej poezive te tua.
Ke mendim dhe shprehesh qarte...Faleminderit per kenaqesine qe na jepni cdo here!

lirik
27-02-09, 02:25
Mjaft domethenese!
Flm lirik...ke se c'meson prej poezive te tua.
Ke mendim dhe shprehesh qarte...Faleminderit per kenaqesine qe na jepni cdo here!
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''

JU FALEMINDERIT SHUM QE LEXONI ANNA ME KNAQSI
JU OFROJ LEXUESVE AQ SA MUNDEM NDJEJ KNAQSI QE LEXONI VARGJET E MIA
QELLIMI IM KA QEN QE LEXUESI TE KNAQET NJERIU MBRENDA MUNDSIVE KRIJON AT QKA DIN E MUNDET
NUK JAM

KUSH E DI SE QKA POR AT QKA MUNDEM BėJ E JAP QE LEXUESI SA MA ME KNAQSI TE SHIJOJ VARGUN KY ESHT QELLIMI I AUTORIT

lirik
27-02-09, 03:10
Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA

lirik
27-02-09, 04:14
Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA

lirik
27-02-09, 04:14
Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA

lirik
27-02-09, 04:15
Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA

lirik
27-02-09, 04:15
Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA

lirik
27-02-09, 04:15
Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA

lirik
27-02-09, 04:15
Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA

lirik
27-02-09, 04:15
Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA

lirik
27-02-09, 04:15
Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA

lirik
27-02-09, 04:15
Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA