PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14

lirik
21-01-09, 17:50
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kam dėnesė si gurgullima
------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------
Kam dėnesė si e prrojeve gurgullima
kur tė kam pa nė gjak e nė dhunė kosovė antike
kur ty tė ndihej gjamė e bėrtima
un shpirtzimeve tė mia i fshija ato qerpike
-------
kam qa deri sa jam stėrmekė
kam qa se nuk kisha krah fluturimi
ma mirė do tė ishte me vdekė
se rob me mbetė i gjithfar mohimi
--------
koha ishte e bizarit
prandaj nuk tė dola un krah ty
rruleta ishte nė duar tė tradhtarit
kohen po rri tue pshty
-----------
nuk kam askend oj nanė
zuzare hijet mė mbuluan
e di un se ti je zanė
por kur nuk me pyete pse vuan
--------
un vuajta se vula rrin nė duar t' palara
ajo fatin ma drodhi
lavirja kohė gjithmonė del e para
prandaj mua loti mė rrodhi
----
un kurr nuk e pata fjalen as dollarin
buken dikush tjeter e han me genjeshter
mos mė gjyko nanė gjykoje tradhtarin
qė kohen e drodhi si mjeshter
-------
koha mua nė balt mė la
se u shtrua kahdo me hile
me ty asnjiher nuk me lan me u pa
pėrdredhset maskat kopile
-------
nuk jam un nė teater si aktorėt tjerė
ata e luajten bishtin
un jam i pa brryla jam jetim i mjerė
nė kėmbzė duhej lujatur gishtin
-------------
shum kukulla dolėn nė skena
un mbeta se nuk dita me vjedhė
ata me shum fytyra e krena
kohrat tė gjitha i kan mbledhė
--------
mua loti pėr ty mė mbeti
akoma po rrokulliset
nė shpirtin tim sa deti
me varg do ti pėrshkruaj viset
----------------
Autori Xhelal Ferizi
nga shqipėria etnike
----------------------

lirik
21-01-09, 17:51
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kur shekullit i dridhej buza shqip me qa
----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
kur shekullit i dridhej buza shqip me qa
un me vargun tim e kam pėrkdhelė
shekulli u mbėshtet dčneshėm nė shpirtin tim dridhej pa ja nda
vargu im mundohej at'her tė mbinte por nuk kishte kah del.
-------
un dhe shekulli e kuptonim njėri tjetrin
tė dy ishim bijt e diskriminimit
askush nuk fliste me ne na mohonin pyetne kohorin mė tė vjetrin
fakt ėsht se tė dy ishim tė bijt e harrimit
---
ai qante se i hynin kuajt e drurit pushtues nė shpirtė pėr ta robruar
un qaja pėr atdhe pėr fjalen e lirė
tė dy pėrvajshėm tė lėnduar
shkėmbenim shpresat pėr ardhmėri mė tė mirė
---
shekulli qitte gjak i plagosur
thundrat e mbanin pėr tokė
un me varg i plandosur
tė dy ishim tė shtypur nė kokė
---
tė dy ishim tė lidhur nė pranga kohore
tė dy nė buzė dridheshim pėr liri e fjalen
ai qante pėr reformat njerzore
un qaja se lirinė fjalen ma ndalen
---
tė dy ia dinim njėri tjetrit hallin
shikonim me shpresa kah dielli
ai tė pėrgjakur mandej e pat dheun e zallin
un mbeta i varuri i vonė me sy kah qielli
---
un dhe shekulli miq tė pa ndarė ishim me vite
bisedonim fshehurazi mbanim besė e sekret
un cicėroja fshehurazi si zog dite
ai dridhej nga kėrcnimet me siklet
---
tė dy dridheshim nga diktatura
nga prangat e poshtrimi e kėrcnimi
tė dy ishim tė lidhur dashuruaras me ideale si ura
tė dy vuanim nga mohimi
---
shiprtin njėri tjetrit ia shpalosnim
shekulli trembej nga gjaku lufta e baroti
tė dy kur flisnim pėshpėrisnim ėngjėllsisht yjet dhimbshmėrisht i plagosnim
ai druhej nga gjaku un druhesha nga loti
---
kur na u burgosen gjysėm liritė
tė dy flisnim nė burg nė errsirė
ai mė fliste pėr ardhmėritė
un i flisja pėr atdhe e vargun e lirė
-------
miq e vllezėr tė pa ndarė ishim ne tė dy
edhe sot kėshtu jemi nė at besė
kur shihemi sinqert nė zemėr e nė sy
nė heshtje themi tė dy lidhja jonė nuk vdes
---
Autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
21-01-09, 17:52
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Si ta ndertoj njeriun e ri
-----------
Shkruan Xhelal Ferizi
------------------
Duke u pėrpjekur pėr njeriun e ri
Thash ta ndėrtoj njeriun e ri
Kur pėr qudi
Njerzit nuk me po mė lenin
ta ndertoj njeriun e ri
Vet njerzit kundėrshtonin
Dhe mandej ,fshehurazi
E ndėrtova ,njeriun e ri
Nė ėndrrrat,e mija
nė shpirtin tim
nė idealet e mija
nė ,pėrkushtim
e quajta njeriu i im
njeriun e ri e,mbarova
nė ,ardhmėri
ky
do te jet,
ai qė me tė keqen
prore do tė,jet nė kundershtim
--------------
Autori xhelal ferizi
--------------
---------------------------------------------------------------

lirik
21-01-09, 21:45
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vlimi i dashurisė
............................

shkruan xhelal ferizi
.................................

ne gjoks tė detit shpirtrorė vlojnė rruza gjaku secila sa nji det
vlon nė secilen mbrendi te tyre vrull vullkanik
o vlim ku e mbanė at te magjikshmin sekret
ku burojnė kto vlime secila me gjuhė ndjenjen e vet
..........................
dashuri qe vlimet tua ne fenomen e kan prodhimin
neper mbrenditė tua etjevluara qudirat ndjenjėgjera
sa qiellore o vlim ne secilen ndjenjė'det e ke magnet vlimin
secila me thirrje gjuhė ne mallin e vet ma shprehse s e pranvera
...............................
o vlim i dashurisė qfar bote je ti nė vete i kujt esht ky vullkan projekt
nga cili det e ke ket vlim pervlim e vrull me pashterrsi magjike
cila thellsi shpirtė pafundsie cili magjik arkitekt
ti ndertoj vlimsitė me miliarda ndjenja shprehje drite
................................
ti je vet bota ma e quditshme ndertim i perkryer subjekt shpirt gjeniii
ti je vet me secilen ndejnjė fjalė e shprehura ma e perkryer ndjenjė thellė
ti je ma pakapshmja pėr te thanė gjithqkajen qe vlon neper at det gji
ku tė vlojnė joshjet ku ka vend qudira ne at shpirtėvrull jo vetem per te vluar por edhe tjerė diellė hanė e yje dashurije per tė mbjellė
...........................
qfar projekti i perkryer i kujt tjeter perveq art i perendisė
ku ne secilen fjalė mund tė shtersh' penda e penda e nuk e thua dot
dhe nuk marrin fund as vlimet as tjera ndjenjtare rruza gjaku e te vlimsisė
sa bukur e thure kėt art vlimi ne shpirt det o zot
........................
vlimi dashurisė o zot ne at mbrendi mbi mahni mbi e thanun mbi qudi
mbi fjalė mbi ndjenjė ma shum se e thanun qiell
vlimi i dashurisė qe nuk din nga ai labirint vullkan neper ndjenja me dalė
qė vlon ne at mbrndi secilin trup qiellorė edhe nji pasuri ndjenjash me diell
..........................
vetem syri e malli ne at mbrendi vlimi sa mund te vlojnė permallime
po veshi qe ndjenjat neper inde i perqon
po qendrat e dėnesjes kur dashuria fillon me pervlime
e qendra e shpirtit kur gjakun nisė e vlon
.........................
jo jo nuk mund ti them ne at vlim qka shkruhet edhe sikur ti marr hua
miliona filozofi kant' e hegeliane sikur te marr romanet me te mira
edhe te tjer nobelistve ku fjalė vet bukirane secilen fletė i ka pa
nuk i them kto vlime mbi magjike qe vlojn me qudira te dlira
.........................
po vetem gjuha e shtatit si vlon ne at perandorim sobjekt ne at mbreteri
mbretri shpirti mbretri absolute me absolute ndejnjė maja
sa lart shkon vlimi deri ne majat ma vlimtare me secilen ndjesi
o zot aty shkrihen ne motiv qellim ndjenjat vlimtare sa qielli edhe ma te mdhaja
..........................

po ndjenja eshtatit e krahnorit po ndjenja e belit qe flet
po ndjenja e prekjes magjike me dorė ne per flok ne te holla fije
po lmimi e gjuha e sajė si vlon oh ma i quditshmi sekret
qe ndejnjat i perqon o zot si ta them ku ta gjejė nji dije
............................
dhe mos o penda mos me nxitni me kto vlime se dashuria fund nuk ka
ajo pranverat i shterr sa do te kenė bukuri arti me shprehė
ajo me vlime ua nxjerr esencat formula edhe per tej qdo fund qielli ku ka
ajo din ne secilen fjalė ndjenjė shprehimisht me dehė e me stėr dehė
...................................

shkruan xhelal ferizi
..............................

lirik
21-01-09, 21:47
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Pendes time

xhelal ferizi

I kam dhanė shekuj me pi
dritė e fjalė te diellit prej goje
i kam falė oh sa shum dashuri
i kam treguar per djeg je' e ploje


un penden time e dua i kam dhanė'


te gjitha llojet e luleve dhuratė
edhe aromat me te bukura me shije
i kam dhanė perkdhelje mirsi e uratė
i kam dhanė palcė te veshur me art dashurije


un i kam dhanė pendes time te gjitha fshehtsitė
e laboratoreve ne materje
kahdo qe kam ditė e me kan peshperitė
disciplinat e shkences ne kritere

un pende s time i kam dhanė art qe kam nxanė
ne punimet e hanes varg
kahdo qė ajo endur n' shartim ka lanė
pasqyrave dhe detrave nė per ecje larg

un pendes time i kam dhanė shpirt poeti
i kam dhanė shumqka qe kam ndegju
i kam dhanė ankimet sa lumi e deti
edhe te gjitha letrat q e yjet mi kan shkru

un kam qen kasnec i saj neper maje
edhe tregimtarė vesh me vesh
kahdo te botes ngjarje ne mes e ne skaje
sa her penda ime ka qa e ka qeshė


un i kam dhanė asaj veshjet me te bukura
modat e larmisė e reklamimet
e kam marrė me vete neper fjalė te urta
nga unė i ka ndikimet

penda ime e dashur akoma nuk esht thye
ajo ushqehet me fjalė
i kam dhanė sa vargje n' per botė me i perkthye
i kam dhan currila e shkumbardha e sterkalė

ajo penda ime harkohet thellohet
kur mi pin mendimet
ajo n per kerkime nga un pasionohet
me pi kur i jap shum shkrime
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi- l-i-r-i-k-u-
''''''''''''''''''''

lirik
21-01-09, 21:48
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kush jam un....nėse kam pi
-----------
Shkruan Xhelal Ferizi
---------------
kush jam un nėse kam pi kupen e djallit
nė dolli.......edhe kupen ėnngjėllore
edhe kupen e hallit
nėse e kam pi detin e kullimet zallinore
---------


kush jam un atherė
qfar larmije mbi dhe
nėse e kam pi kupen e flladit me erė
besprerjen nė besė qė m 'ka pre
--------
kush jam un nėse kam pi
qka kam gjetė pa hile
nėse kam pi shkrumb e lot e hi
nėse kam pi skile e karajfile
------------

Titulli i i vargjeve tė Autorit Xhelal Ferizi,
kush jam un nese kam pi
shkruar nga Xhelal Ferizi autori i vargjeve
-------------

lirik
21-01-09, 22:01
Ndalohet rreptesisht postimi i vargjeve te autorit Xhelal ferizi-
NE FORUME TJERA
pa lejen e autorit -

RRESPEKTONI TE DREJTAT E AUTORIT SEPSE AUTORET PO BEJN MUND E PO HUMBIN KOHė
PRANDAJ MOS HEQNI EMRAT DHE MBIEMRAT NE POEZI-PRANDAJ KJO ESHT ARSYEJA
PSE UN E SHKRUAJ EMRIN DHE MBIMERIN QDO KUND NE SECILEN POR KOT
FUNDRRINAT QE VDESIN PER PAK EMER E LAVDI
PO UA HEQIN AUTORSINė DHE PO I POSTOJNė NE FORUME TJERA PA EMRAT E AUTORVE
SIDOMOS KRIJIMET NE VARGJE T E FORUMIT DARDANIA ---
Disa njerz shpirtzi qe vdesin per nji pikė lavdi e emer po i marrin vargjet e shum
poetve shqiptarė -neper forume- po ua heqin emrat autorve- dhe po i psotojn pa lejen e autorve -
NE FORUME TJERA -
-se sa te poshter jan ata njerz e sa te pa ftyrė ata duhet ndjkeur me ligj-
i lutem forumit dardania te mbroj disi autoret krijuesit e saj- per shkak se nga disa pisa te pa ftyrė te pa karakter - qe vdesin e shkrihen per pak lavdi-
-kam pa vargje te autorve TE FORUMIT dardania - te jen postuar gjithadnej pa emrat e autorve -
kto veprime jan ba nga disa fundrrina te pa ndergjegjshem - qe me qellim ja heqin emrin e mbiemrin autorit-prandaj i lutem stafit t e dardanis qe perveq ne - te kemi te drejt kopjimin - ne autoret -ndersa te tjerve te ua bej te pa mundur kopjimin e vargjeve- duhet te na marr stafi ne mbrojtje - ne krijuesve -ktu-
te gjej formen dhe menyren- qe vargjet te mos arriojn ti kopjojnė te pa ndergjegjshmit --

lirik
21-01-09, 22:06
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Mė gėdhendni nė gurė
---------------
Shkruan xhelal ferizi

liriku juaj
e ngapak edhe epiku shqiptarė nga kosova bukuroshe


jo jo nuk mė largoni ju
e bukura shoqėri
miq tė dashur qė rrezanisht mė keni ftu
me tė pafundmen dashuri
se un e kam pėrbuzė si ofertė arin
kam prekė vuajtjen me shpirtė flakė e zharin
se un nuk kam llogaritė
as superfuqitė
as nuk i kam kqyrė jetes pazarin
se si i del tregu jetes time
nėpėr mundime
e kam pėrbuzė tradhtarin
pushtuesin barbarin
e kam pėrbuzė kur mė ka joshė
qdo lakmi e sarhosh
bizarin lajkatarin
qė me mashtrim mė ftonte
per tė shkelė un idealin
fe atdhe liri
pėr tė shkelė artin shqip e bukuri
pėr tė shkelė lulet shqiptare e barin
pėr tė shkelė mbi shqiptarin
kur un e doja qdo gurė e qdo zallė
tė dheut tim antik
un i vargjeve shqiptare lirik
e un shqiptarit nė ballė
i kam qėndisė me mallė
diamante aq shum si zallė
qė ai kah qielli me shėndritė
gjithqka me mahnitė
edhe vet bukuritė
un largova me vargje satan
e grek e sllavian
e sulmues tė tjerė
me vargun tim si erė
pėr ju o tė mi shqiptarė
hi u bėra e zharė
me vrullin tim kombtarė
deshta vetėm liri e vlerė
pėr ju pėr atdhe deshta nderė
o tė dashurit e mi tė mjerė
tė sjellur nėpėr sadisten rrotė
mbi kėt tė pa mėshiren botė
si dje si sot
deshta qė ju nė europė
tė mos ndaheni si copė
se lot jemi ngopė
ju deshta nė diamant me dritė
mė tė bukur se ingjitė
si ato grimcat qiellore
tė zbritura vizllore

diamante curril ujore
me qelq n' miliona drita
q ė tė jeni vet dita
qė te jeni vet puna
q ė tė mos ju pėrfshijė dhuna
me hajmalinė time pendė
tė gjithve me rendė
deshta me ju qėndisė
me kodin e dashurisė
qė tė mos ju quajn tė ult
e punen ta keni kult
e dijet shkollore
si hyjnitė qiellore
e ,lidhjet pėr dore
tė gjith nėpėr fije
si damarė etnije
si zingjirė
etnike mėmė shqipėrije
qė me lidhjet varg
me gėzoni mua ktu larg
kėtu nėpėr memore
nė troje tė huaja prore
me kėt pendė pikatore
ndėr yje qiellore
e diamante nėnujore
qė e mbushin hyjnitė
e ju se keni ditė
se e mbushin pėr ju
nė gjuhė shqip me kėndu
me mija arte e shartime
e perkushtuese ndjenja e kombinime
qė pėrzihen me shije t'bereqetit
e me valė tė detit
e me vitamine yjore
me perzierje lotore
tė qerpikve ylberore
me shum kombinime
me ujvarė lugine e za kanarine
tė gjitha kėto thesare
pėr token shqiptare
pėr paqe e liri
pėr mal e pėr vrri
pėr nanen shqipni
a e shihni si qajė
sa gurė e dhe ndajė
tue mos lanė kund glob
tue mos lanė kund kob
thunder pėrmbi ju me ra
me lutje vargjesh si ujvarė si prrue si lum si va
ju s' keni me mė nda
nga dheu i nanes
nga hisja e dardanes
as e magjikes etni
ku i thonė mėmė shqipėri
kahdo ju me gurė
me artin plot nurė
keni me m' thurė
nji tė madhe dashuri
me germa shejtri
dhe pėr tė mė mbi dhe
nėn diellin si karajfil me u nxe
keni me mbajtė shqip fe
e'punė e etni
si nėn qiellin gri
si nėn qiellin blu
gjithmonė shqip keni me vlu
siq vlon e yllit zemer
me tė bukurin shend e emer
si mashkull si femer
kah jeni shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''
AUTORė XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-01-09, 22:13
ne fushė e nė arė
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''
rrini tė pa ndarė
rrini tė gjiith tok
si vllezėr e shokė
e kahdo me miq
mbjellni ura e fiq
qė tė lidheni me fe
me mbajtė tokė e dhe
rrini ku jini le
mos u nxeni me ikė
jasht shtetit me frikė
se kjo ėsht mbas shpine njė thikė
qe i ngulet atdheut
o djem tė skenderbeut
dhe vdisni pastaj nė mjerim
nė tė ziun tė mjerushhmin mėrgim
nė tė vuajturen kafshatė me vrapim
nė tė pa'fundmin mundim
sa i depresionushėm i shėmtuar pa kthim
ndaluni mos gaboni
mos u shėndrroni nė gurė tė pa kthim
as veten as mua mos mė largoni
por vraponi vraponi
mbas pune vloni
pėr tė ardhmen kėndoni
luftoni varfrinė
mbani bashkimin diturinė
edhe nė gji kur tė fleni
librin
si njė kėngė refreni
si dhurat diellore
nė bankat shkollore
e me fjalė gojore
si nėpėr msonjtore
si nėpėr llogore
si nėpėr qdo udhė
kur tė shihni me rrudhė
ndonjė shqipe me halle
qė ndanė gurė e zalle
me dhimbje e duke qa
se fatit ėsht nda
ofroni pak gji
te dheut shqipėri
pak mėshirė pak afėrsi
pak dashuri
mos e leni mos e leni me kokė nė hi
lidhuni me njeriun tuaj
se lidhja e huaj
nuk ju mbanė pėr gjaku
as sė ardhmes kah caku
si lidhja zemrore
e gjuhės arbnore
mos kqyrni nėpėr hile
mos lakmoni nė dinakri e skile
vetėm nė' karajfile
nėpėr t' kėndshmen erė
jo me e lanė tė mjerė
lokemadhen shqipni
por tė gjith me u shkri
nė njė dashuri
kush leht e me vrap
qė tė gjith me u kapė
nė tė shndritshmet yje
n' pėr ara e n' pėr pyje
Se ju lidhin armiqt nyje
nė qoftė se ju nė varfri
pajtoheni me u shkri
jo jo asnjiherė
mos rrini tė mjerė
se ju jeni vlerė
me at asht t'skeletit
porsi rryma e detit
se jeni vet vjetėrsija
o fiset e mia
ti vet me lot e dashuri e pike
ilirinė antike
bėhu o i lashti fis
bėhu pėrkushtim me cak ndere e etike
dhe gati rri shqip mbi dhe
bashk rri shqip me tri fe
pėr hirė tė emrit tė madh shqipni atdhe
oj qiellore lashtsi magjike
shqipnija etnike
e bukura pasardhse ilirike
punoni punoni e kėndoni
vraponi tė gjith mbas lules
kah dielli e hana shikjoni
kah shpresa si fati i vules
mos leni mos leni si pykė
me hy ndėr ju ndonjė i huaj myk
myk bizaresk
myk i huaj agjenturesk
me u a ftofė mandej at shpirtė me akull
me u rrxue pėr dhe si shakull
qė ju as nė fushė as nė arė
tė mos mbesni shqiptarė
as nė rrafsh e lug e mal
as qikė as grua e burrė as djalė
shqip mbi ftyrė dheu me gzim ma mos me dalė
veq pse kshtu po dashka njė agjenturė ehuaj e pėrdalė
vraponi nėpėr kombaja
n' traktor me rrotė tė mdhaja
vloni gjithkah mbi ara
shqipnia nė punė ma e para
se n'varfri tė prishet fara
mbusheh driza e kaquba
gjarpij hardhuca e cuba
e nuk ke ma mbi dhe bilbila
as gongje e karajfila
veq hajna plaqkitsa e kopila
varfanjarė taksidarė hileqarė
vrasės mizorė
tė mykur hilegji kopila tė huaj shėrbtorė
tradhtarė mercenarė hileqarė
kurfarė e secili mandej del ma horė
me zjgjyr e papunsi krim
dilingji endcak puthadorė
e nuk ėsht ma mirė
me engjuj kulturorė
shqiptarė zemermirė
atdhetarė
tė lirė e puntorė
me njerzzillėk e besė
pa gjaqe e ngatrresė
pa hile eves e tė prishur si legena nė ves e interes
ku shqiptari mbi dhe mandej nuk i duhet jeta
nuk ka pse lindė as pse vdes
me synimin nė plaqkė mall tė huaj
vrasje korrupcion interes
mos rrini pa punė si qyqet n' gurinė
t' ju ikun kot mot e stinė
t' ju shkelin grek e shkja e shkinė
por rrept siq shkrep vetima
tė dilni andej kah kėnga puna e rima
kah arti i juaj e bima
kultivoni kah pema e perima
kah frutet
kah puna si vetima
tė gjith shqip nė rimė e gjuhė tė motit
tė lidhur nė besė tė zotit
o sternipt eteutes
tė bardhylit agronit skerdit e kastriotit
tė lidhur pėr fije tė barit
me shpirtė e ndjenja tė arit
o bijtė e yllit t' shqiptarit
tė lidhur me tuajin dhe
me hanė e diell me u nxe
me tuajat ara e pyje
me tuajat qielllore yje
me qiellin tuaj tė kthjellur
me grurin tuaj tė mbjellur
mos ecni askund me dyshime
mos lakmoni nė gjak e krime
vloni nė punė nė shpresa e vlime
e mbani kahdo ata breza
tė mos ju bien kobe tė zeza
hile e qthurje mbi kokė
kujdesė o miq e shokė
se vrrije e bejshkė e bokė
na namin na kjajnė mbi dhe
na vdesin komb e fe
na i prishin gjene e gjak
na lidhin nė shekuj me lak
nė pranga n 'pėr etni
na mbshtjellin me varfri
qakaj e shqartha t'ė zi
na vdes nana shqipni
kur't' na i ngatrrojnė tri fe
na ndahen gurė e dhe
e turren grek e shkje
me gojė tėrrpi t' pėrgjakun
ne brezata e mbajnė thiken e lakun
me marrė hise deri nė prrua e va
nė mal e lis
deri ku shqipja zbardhon me plis
e marrine quajn hise tė vet
deri nė lum e koder
nė shpat nė sukė e bregdet
grek e shkja
shqipninė e bėjnė me kja
shqiptarė nė shqipėri etnike
e ju qė jeni kah bota
vraponi pėrmbi rrota
se shpejt po sillet bota
vraponi tė gjith me vullnet
puna puna ėsht jetė
shqiptari me shqiptarin nė bashkim
nė solidaritet
shqip me gjuhen e vet
si shpendi me krah tė lehtė
mos rrini nė' llafe tė' kota
se sot po kqyret vrapi
e shkolla dija e hapi
e gara e dominimit
vraponi pėrmbas shkrimit
n' pėr klasa e bankė shkollore
ti nxeni stin't kohore
nė punė o djem e qika
ti ruani ato fabrika
e un nga galaktika
do t' mbledhi gjith fat pėr ju
nė ngjyrė yjesh pėr me shkru
e tjera hajmali
pėr fat tė nėn'ės shqipni
qė mirė tė mė shoh zoti
q ė mirė t' shkojnė stina e moti
gjithmonė mbi shqipni
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
AUTORė XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-01-09, 22:16
si mbi qiellin gri e si mbi qiellin n' lara
autorė xhelal ferizi
un do tė sjell germat cila do t' zbret ma e para
prej qiellit si fat nėpėr udhė prej bumi
si me vėrrshue langjet ylltare n' formė lumi
pėr me i lshue nė etni kah fara
pėr me shėndritė fatit si curril nė ujvara
pėr me i ecė shqipnisė gjitmonė mirė e mbara
nėpėr mirkuptime n' kullim me me ecė moti
me qenė lidhė pėr zemre tri fe qė i don zoti
e pėrmbi gjithqka tjetėr puna e mahnija
me vizllue kulture nė fiset e mija
ju nuk mė largoni o shoqri shqiptare
se un i marr shekujt nėpėr gjuhė amtare
edhe i nxis n' pėr ju thelb kombtarė e gjak
shqip me folė drejt mirė pa hile e pa lak
e ju sjell' dobi gjithkah shpirtit tuaj
duke ju mbjellė vargje nga ky dhe i huaj
ku kam mbetė i tretur si nji gurė me halle
un ju mbloj me vargje nga kto anė me zalle
un ju dėrgoj shprehje me motet e lotit
njimij dashuri nėpėr qiell tė Zotit
qė ju mirė e bashk n tri fe nė at tokė me arė
nė at ballkan t' bukur ku jeni fisi i parė
tė rrini nė shekuj duke ecė me punė
me paqe e liri pa robri e dhunė
qė tė vloni punes tė rrini shqiptarė
qė tė korrni frytet nė kopsht e nė arė
qė tė duani jeten trollin gjithkombtarė
ku tė la i pari me fise e me troje
me at gjuhė tė rrjedhshme si mjalta ndėr hoje
kahdo nė lidhje fjale e solidaritetit
se tė bukura i keni ato valė tė detit
ato bjeshkė e pllaja ato qehlibare
ju mungon e fortė veq lidhja shqiptare
e ju mua me bėni si nji gurė i gdhendė
sa her q e t' kaloni tė mė mbani n' mendė
ma leni nė shesh njė tė bukur pendė
nėse nė qender dikund nė prishtinė
nė durrs a tiranė kokat shqip ku rrijnė
nė rugovė nėse doni nė pukė a mirditė
nė doni n' Mitrovicė trupin ku e kam rritė
nė Drenicė tė kuqe mbi at trimrorė dhe
ku rrėnja e stergjyshve, nisjen e ka ndje
nėse doni mė gdhendni me njė pendė nė dorė
n'qendėr tė kanines nė lushnje a nė vlorė
qė ta shoh at detin e fushen myzeqe
hanen me at vetull kur vardiset e re
kah deti e kah fusha nė doni nė delvinė
nėse doni nė artė apo nė janinė
nė kostur tė bukur nė t'shndritshmen follorinė
ME GDHENDNI Nė GURė ME NJė PEND Nė DORė
le tė jet ngjyrore si e bardha borė
gjithkah le ta shohin edhe vizitorė
edhe kombe tė huaj gjithkah qė vijnė rrke
se un derdhi ngjyrė vetėm pėr atdhe
se e dua mbi tė gjith etninė time tė artė
qė ma lshuan mbi dhe yjet atje lart
se mua m' vlon nėpėr gji tė pendes
nėpėr shpirtė tė vlueshėm e 'nėpėr qendėr t' mendjes
pėr shqipni etnike nė gjak e nė deje
dashuri yjore pa ndoj dallim feje
autorė xhelal ferizi
---------------------------

lirik
21-01-09, 22:18
po ju mua mė gdhendni kudo te njė urė
autorė xhelal ferizi
ma skalitni penden me shndritjen bilur
se ajo fort po qanė me ato lot ylli
pėr tė arta fusha e tė argjendta pylli
ato kroje drite me valė ngjyrė akullnaje
kulluar kah rrjedhin neper lugje e maje
me ngjyr stalaktiti qė pikon nė pllaje
kur alpet e zbresin nga borbardha e kthjellur
thue po lshojnė qielloret mbi hjeshti tue mbjellur
kullime diamantesh me valė plot currila
ku pijnė me sqep ari tė kėndshmit bilbila
me gdhendni ku tė doni tė shoh dhimbjet t' motit
qamerinė kosoven kto dy pika t' lotit
qė dhimbshėm ka qa deri sa shum' stina
kan percjellė piskamen mbi orbitė t' n'hapsina
atje ku rrijn engjuJt t 'zotit pa ndoj sherr e hile
gjithkush punes t' vet nėpėr shum profile
ATJE KU LEVIZIN YJET PER KAH PUNA
KU NUK NJIHEJ LUFTA AS GJAKU E DHUNA
ATJE QAMERIJA E KOSoVA KAN MBRRI
neper engjuj t' larem neper ngjyra gri
duke kja te dhunuara te shkrumbuara hi
edhe kan dridh engjujt qe kan dalė para zotit
me ankime e dridhje qerpikun majė lotit
kahdo q e shpernda esht dhimbja n' per anė
kahdo qe n' qameri e' n' kosovė e kan lanė
shkelsa e pushtues barbar e sllavian
e vargjet t mia dhimbjn e kan marrė me pendė
e kan stolisė qiellit ne germa me rendė
te lame me lot e me pa fajsi
dhimbjen gjithkombtare shpr““edna n per gjithsi
prandaj ju ket pendė keni per ta gdhend
ne nji permendore ne guri skulputurė
e ne krahnor shtiz me lenie flamurė
e jo mos me ndani as si gurė mbi dhe
me leni n perjetsi me pend ne atdhe
e ne trupin tim kahdo q e te doni
neper shekuj t shekujve sa do q e te rrnoni
si nji lapidarė me pend n dorė m shikoni
mandej me ndoj varg aty shtroni ese
poazi lirikė e ndoj pikė lot vese
me gdhendi ne gurė me penden time ari
kudo q e ju doni permbi dhe shqiptari
ne daqit ne ndoj pyllė ne daqit ne ndoj koder
ne lezhė a' n' durrs n tiranė a' n' ulqin a' n' shkoder
KAHDO QE KAM PA E KAHDO QE SHKOVA
me penden magjike KAH ballshi e libohova
neper vende te bukura si ti spjegoj ndryshe
ku kndonin bilbilat bashk me dallandyshe
ISHIN AQ MAGJIKE SA QE TE DY SY
mi kan shendrrua ne joshje ne ngazzlim m' kan kthy
ja njoh vendit tim qdo pllambė e kadaster
mė gdhendni po deshtet edhe n' gjirokaster
ne saraneden e bukur edhe mbi himarė
permbi llogara me penden si ujvarė
duke shkri dashuri per vallbardhat e detit
mbi lartsinė qiellore si gurra e termetit
qe te shoh zallinat mahni mbi mahni
si ka dit ai art i yllit me i shkri
edhe detin jon me shkambij e korale
ah ti shoh me brusha dushk e fushė e male
me gdhendni me pend ne dorė permbi dhe
qe te shkruaj per vllezrit etnik me tri fe
qe ju kur t e ndezni me vaj e me mni
te vini n' penden time pak prehje me pi
me gdhendni n' shengjin me sy kthye kah deti
ku shikimi I GJERė kah syprina m' treti
aty kam pas gjetė gjith mallet e motit
kam pas shkue aq thellė permbi qiej te zotit
me flladin ne krehje neper shpirtė me lmim
kam lshue mija shkrime e t e thellin mendim
permbi t 'lmueshmen faqe ah te detit tim
sa thell kam pas shkue s e bashku me puhi
ne hapsira te thella mbushė me dashuri
aty njoh qdo udhė qdo kokerr e dhe
prandaj un per komb vuaj shum o tri fe
se e dua zallinen e gjuhė e kulturė
qdo pikė e valė deti muzik art e gurė
edhe ato hjejshi e valle shqiptare
me gdhendni ku t 'doni O FISE ATDHETARE
NE DaQIT NE DIBER NES E DONI NE RUBIK
NE FERIZAJ NE SHKUP NE T' BUKURIN KAQANIK
NE STRUGė NE OHER NE TE BUKURIN MANASTIR
SE GJAKU IM I KUQ ESHT I LASHT ESHT ILIR
kudo q e t me gdhendni kudo qe t' m' guroni
bashk me penden time ju qe t 'me kujtoni
por kujdes o vllezer penden mos e thani
nga gjiri im e mallit as kurr mos e ndani
se ajo nga un vdes me ik e thahet
me lot e me dnesje drue se e mjera lahet
prandaj mos ma ndani ma leni ne gurė
te gdhendur per shpirti me nji ngjyrė bilurė
me gdhendni ne pejė ne prizren ne gjakovė
ne llap e gollak ne shalė e n' tetovė
NESE DONI LART ATJE PERMBI SHARR
Q E MA LEHT PER ju shndritje E DIELL TE MARR
SE UN JAM I JETes gjithkah QE T' GUROHEM
ME PENDEN NE DORė PER JU PO MUNDOHEM
QE TE BEHEM GURė QE TE BEHEM DHE
KU JU TE JETONI SI VLLEZER N' TRI FE
PRNDAJ UN GJITHKUND NDJEHEM NE ATDHE
KAHDO Q E T' ME GDHENDNI NE GILAN E NE BESIANė
KUDO QE T' M GDHENDNI NE SHPQIERINė NANė
UN NUK MERZITEM AS ME RRUDHA T' BALLIT
PER MUA JAN NJI DHEU E KOKRRAT T ZALLIT
TE GJITHA I DUA ME GDHENDI KU TE DONI KU TE DONI
por penden time kurr mos ma largoni
se E dua per dri e dua per bistricė
per shkoder janinė per llap e drenicė
e dua per shalė per gryka e lugiina
e dua per mirditė per shKrepa e rrepina
e dua per langje per mollė e per fiq
e dua per hasem q e te gjuaj armiq
e dua dua per t e bukura vasha sorkadhe
per dele qe blegrojn ne ara e livadhe
e dua per kombin qe kur t' mbytet n' halle
me lshue vargje shprese si ndoj rimė n' kavalle
E DUA PER BUJQSiNė E DU PER stinė
per qdo lloj currili zog e kanarinė
e dua per dhi e dua per kunadhe

per vrrijen e bregun per bjeshken e madhe
e dua per ara per rrafshina grunaja
e dua per gurra dua per pllaja
per tufanin e re me grumbuj plot sterrė
e dua per te kqijat nga toka me i herrė
e dua per driten e dua per yllin
e dua per kangen e dua per fyellin
dhe ju kur t'me gdhendi nese ma largoni
penden time te dashur ju do ta verboni
prndaj un ju lutem te gjithve mbi dhe
kahdo q e ka kombe kahdo q e ka fe
aman penden time kahdo amanet
me duhet per lum me duhet per det
me ja kndue pikat bardh curril bardhore
ne drit te vizllimes ne bardhsi valzore
ma leni at pendė s e me duhet per paqe
MOS ME LANė NGATRRES AS MOS ME LANė GJAQE
KAHDO QE SHUM KOMBE TE NDEZEN ME MNI
me duhet me pikė me pika ingji
dhe kur te vijn shekujt per me pyet per ne
me duhet per ankime mbi gur e mbi dhe
ME DUHET PER PAQE NEPER KOMBE E FE
nėse penden time nuk ma leni pran
keni me nxitė n' lot yjė e diell e hanė
se ajo me pika currili u ka kndue
me miliona vargje qiellit i ka shkrue
prandaj mos e ndani asnjiher prej meje
se ka ka SHKRUE per kombe e per shum lloje feje
ka kendue per dhe per glob e per hise
per paqe e mirsi me pasė neper fise
me gdhendni o bashkkombas neper dhe te parve
kahdo q e te doni ne dheun e shqiptarve
nė pukė nė iballe edhe nė lipjan
nė junik nė istog edhe nė vicianė
nė drenas skenderaj nė rahovec e klinė
nėė kruj e nė laq edhe nė kurbin
nė korqė ne te bukurin elbasan
n 'shijak e kavajė nė fier e pojan
ne luginė tė matit nė tė bukurin dhe
ku e ngau me vrap kalin trimi skenderbe
me gdhendi ne gurė me penden ne dorė
ne tropojen e bukur me pllaja me borė
ne has e ne kuks e te bukrin te lashtin prizren
edhe ne peshkopi a te brigjet ne erzen
ne buzė te vjoses a ne buzė te bunes
mos me ndani pendes mos me ndani punes
se ajo me vargje edhe kur s jam gjallė
do ti kndon zallinat e trojet me mallė.

e shkruar nga poeti eipiko lirik
shqiptari MITROVICAS XHELAL FERIZI nė mėrgim

lirik
21-01-09, 22:18
po ju mua mė gdhendni kudo te njė urė
autorė xhelal ferizi
ma skalitni penden me shndritjen bilur
se ajo fort po qanė me ato lot ylli
pėr tė arta fusha e tė argjendta pylli
ato kroje drite me valė ngjyrė akullnaje
kulluar kah rrjedhin neper lugje e maje
me ngjyr stalaktiti qė pikon nė pllaje
kur alpet e zbresin nga borbardha e kthjellur
thue po lshojnė qielloret mbi hjeshti tue mbjellur
kullime diamantesh me valė plot currila
ku pijnė me sqep ari tė kėndshmit bilbila
me gdhendni ku tė doni tė shoh dhimbjet t' motit
qamerinė kosoven kto dy pika t' lotit
qė dhimbshėm ka qa deri sa shum' stina
kan percjellė piskamen mbi orbitė t' n'hapsina
atje ku rrijn engjuJt t 'zotit pa ndoj sherr e hile
gjithkush punes t' vet nėpėr shum profile
ATJE KU LEVIZIN YJET PER KAH PUNA
KU NUK NJIHEJ LUFTA AS GJAKU E DHUNA
ATJE QAMERIJA E KOSoVA KAN MBRRI
neper engjuj t' larem neper ngjyra gri
duke kja te dhunuara te shkrumbuara hi
edhe kan dridh engjujt qe kan dalė para zotit
me ankime e dridhje qerpikun majė lotit
kahdo q e shpernda esht dhimbja n' per anė
kahdo qe n' qameri e' n' kosovė e kan lanė
shkelsa e pushtues barbar e sllavian
e vargjet t mia dhimbjn e kan marrė me pendė
e kan stolisė qiellit ne germa me rendė
te lame me lot e me pa fajsi
dhimbjen gjithkombtare shpr““edna n per gjithsi
prandaj ju ket pendė keni per ta gdhend
ne nji permendore ne guri skulputurė
e ne krahnor shtiz me lenie flamurė
e jo mos me ndani as si gurė mbi dhe
me leni n perjetsi me pend ne atdhe
e ne trupin tim kahdo q e te doni
neper shekuj t shekujve sa do q e te rrnoni
si nji lapidarė me pend n dorė m shikoni
mandej me ndoj varg aty shtroni ese
poazi lirikė e ndoj pikė lot vese
me gdhendi ne gurė me penden time ari
kudo q e ju doni permbi dhe shqiptari
ne daqit ne ndoj pyllė ne daqit ne ndoj koder
ne lezhė a' n' durrs n tiranė a' n' ulqin a' n' shkoder
KAHDO QE KAM PA E KAHDO QE SHKOVA
me penden magjike KAH ballshi e libohova
neper vende te bukura si ti spjegoj ndryshe
ku kndonin bilbilat bashk me dallandyshe
ISHIN AQ MAGJIKE SA QE TE DY SY
mi kan shendrrua ne joshje ne ngazzlim m' kan kthy
ja njoh vendit tim qdo pllambė e kadaster
mė gdhendni po deshtet edhe n' gjirokaster
ne saraneden e bukur edhe mbi himarė
permbi llogara me penden si ujvarė
duke shkri dashuri per vallbardhat e detit
mbi lartsinė qiellore si gurra e termetit
qe te shoh zallinat mahni mbi mahni
si ka dit ai art i yllit me i shkri
edhe detin jon me shkambij e korale
ah ti shoh me brusha dushk e fushė e male
me gdhendni me pend ne dorė permbi dhe
qe te shkruaj per vllezrit etnik me tri fe
qe ju kur t e ndezni me vaj e me mni
te vini n' penden time pak prehje me pi
me gdhendni n' shengjin me sy kthye kah deti
ku shikimi I GJERė kah syprina m' treti
aty kam pas gjetė gjith mallet e motit
kam pas shkue aq thellė permbi qiej te zotit
me flladin ne krehje neper shpirtė me lmim
kam lshue mija shkrime e t e thellin mendim
permbi t 'lmueshmen faqe ah te detit tim
sa thell kam pas shkue s e bashku me puhi
ne hapsira te thella mbushė me dashuri
aty njoh qdo udhė qdo kokerr e dhe
prandaj un per komb vuaj shum o tri fe
se e dua zallinen e gjuhė e kulturė
qdo pikė e valė deti muzik art e gurė
edhe ato hjejshi e valle shqiptare
me gdhendni ku t 'doni O FISE ATDHETARE
NE DaQIT NE DIBER NES E DONI NE RUBIK
NE FERIZAJ NE SHKUP NE T' BUKURIN KAQANIK
NE STRUGė NE OHER NE TE BUKURIN MANASTIR
SE GJAKU IM I KUQ ESHT I LASHT ESHT ILIR
kudo q e t me gdhendni kudo qe t' m' guroni
bashk me penden time ju qe t 'me kujtoni
por kujdes o vllezer penden mos e thani
nga gjiri im e mallit as kurr mos e ndani
se ajo nga un vdes me ik e thahet
me lot e me dnesje drue se e mjera lahet
prandaj mos ma ndani ma leni ne gurė
te gdhendur per shpirti me nji ngjyrė bilurė
me gdhendni ne pejė ne prizren ne gjakovė
ne llap e gollak ne shalė e n' tetovė
NESE DONI LART ATJE PERMBI SHARR
Q E MA LEHT PER ju shndritje E DIELL TE MARR
SE UN JAM I JETes gjithkah QE T' GUROHEM
ME PENDEN NE DORė PER JU PO MUNDOHEM
QE TE BEHEM GURė QE TE BEHEM DHE
KU JU TE JETONI SI VLLEZER N' TRI FE
PRNDAJ UN GJITHKUND NDJEHEM NE ATDHE
KAHDO Q E T' ME GDHENDNI NE GILAN E NE BESIANė
KUDO QE T' M GDHENDNI NE SHPQIERINė NANė
UN NUK MERZITEM AS ME RRUDHA T' BALLIT
PER MUA JAN NJI DHEU E KOKRRAT T ZALLIT
TE GJITHA I DUA ME GDHENDI KU TE DONI KU TE DONI
por penden time kurr mos ma largoni
se E dua per dri e dua per bistricė
per shkoder janinė per llap e drenicė
e dua per shalė per gryka e lugiina
e dua per mirditė per shKrepa e rrepina
e dua per langje per mollė e per fiq
e dua per hasem q e te gjuaj armiq
e dua dua per t e bukura vasha sorkadhe
per dele qe blegrojn ne ara e livadhe
e dua per kombin qe kur t' mbytet n' halle
me lshue vargje shprese si ndoj rimė n' kavalle
E DUA PER BUJQSiNė E DU PER stinė
per qdo lloj currili zog e kanarinė
e dua per dhi e dua per kunadhe

per vrrijen e bregun per bjeshken e madhe
e dua per ara per rrafshina grunaja
e dua per gurra dua per pllaja
per tufanin e re me grumbuj plot sterrė
e dua per te kqijat nga toka me i herrė
e dua per driten e dua per yllin
e dua per kangen e dua per fyellin
dhe ju kur t'me gdhendi nese ma largoni
penden time te dashur ju do ta verboni
prndaj un ju lutem te gjithve mbi dhe
kahdo q e ka kombe kahdo q e ka fe
aman penden time kahdo amanet
me duhet per lum me duhet per det
me ja kndue pikat bardh curril bardhore
ne drit te vizllimes ne bardhsi valzore
ma leni at pendė s e me duhet per paqe
MOS ME LANė NGATRRES AS MOS ME LANė GJAQE
KAHDO QE SHUM KOMBE TE NDEZEN ME MNI
me duhet me pikė me pika ingji
dhe kur te vijn shekujt per me pyet per ne
me duhet per ankime mbi gur e mbi dhe
ME DUHET PER PAQE NEPER KOMBE E FE
nėse penden time nuk ma leni pran
keni me nxitė n' lot yjė e diell e hanė
se ajo me pika currili u ka kndue
me miliona vargje qiellit i ka shkrue
prandaj mos e ndani asnjiher prej meje
se ka ka SHKRUE per kombe e per shum lloje feje
ka kendue per dhe per glob e per hise
per paqe e mirsi me pasė neper fise
me gdhendni o bashkkombas neper dhe te parve
kahdo q e te doni ne dheun e shqiptarve
nė pukė nė iballe edhe nė lipjan
nė junik nė istog edhe nė vicianė
nė drenas skenderaj nė rahovec e klinė
nėė kruj e nė laq edhe nė kurbin
nė korqė ne te bukurin elbasan
n 'shijak e kavajė nė fier e pojan
ne luginė tė matit nė tė bukurin dhe
ku e ngau me vrap kalin trimi skenderbe
me gdhendi ne gurė me penden ne dorė
ne tropojen e bukur me pllaja me borė
ne has e ne kuks e te bukrin te lashtin prizren
edhe ne peshkopi a te brigjet ne erzen
ne buzė te vjoses a ne buzė te bunes
mos me ndani pendes mos me ndani punes
se ajo me vargje edhe kur s jam gjallė
do ti kndon zallinat e trojet me mallė.

e shkruar nga poeti eipiko lirik
shqiptari MITROVICAS XHELAL FERIZI nė mėrgim

lirik
21-01-09, 22:20
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kam shkuar deri ne thellsi
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

xhelal ferizi shkruan titullin
*************************
!kam shkuar deri ne thellsi/
************************

Kam hy njiher deri nė ftoftėsitė nė akull
nė palcen e tij tė ftoftėsisė
pėr tė pa pse ranė tė gjith shakull
tė bijtė e nėnė shqipėrisė
***

dhe nuk gjeta arsye
askund nė analizė
sa akuj i kam thye
me penden duke levizė
***

kėrkimeve kėrkoja me pendė e qiri nė dorė
me dritė tė qiri pendes e vlimeve tė shpirtit
pėrvlova shkriva akuj e borė
arsyen se gjeta t'pendimit
pse ? u ngrinė ! tė gjith 'krushqit arbnorė!
********************************

Autori mergimtarė xhelal ferizi
==================================

..................................................

lirik
21-01-09, 22:23
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Tremijė vjet
***************

Autori nė mėrgim Xhelal Ferizi
me vargje shqiptare
-------------------------------------


tremijė vjet ah lot e gjamė
tremijė vjet brezat u thanė
tremijė vjet qyqet tue kja
tremijė vjet nuset tu u tha
tremijė vjet tu u tallė me ne
tremijė vjet qajnė gurė e dhe
tremijė vjet tė gjallė me shpresė
tremijė vjet pa u thye me besė
tremijė vjet tue kja pranverat
tremijė vjet tue dnesė ylberat
tremijė vjet tue pre armiku
tremijė vjet vringlloj qeliku
tremijė vjet u tha zambaku
tremijė vjet u derdh loti e gjaku
tremijė vjet veshur me tė zi
tremijė vjet t' huaja ushtri
tremijė vjet qė na kan shkelė
tremij vjet lidhur me tel
tremij' vjet kjan' shqipni nana
tremij' vjet lidhur nė pranga
tremij 'vjet nuset me t' zi
tremij vjet vorre djemsh t 'ri
tremij vjet tue na hapė vorre
tremijė vjet msyn shum taborre
tremij vjet me hasem pre
tremij vjet n' halle tu u bre
tremij vjet tue na shkelė rrota
tremij vjet na harroj bota
tremij vjet nen bajoneta
tremij vjet n' gjak na u la jeta
tremij vjet n' burgje e syrgjyne
tremij vjet pushtues na msyne
pa lanė vend tue djegė me zhari
lule as fjerė as fije bari
pa e lanė kund ndoj kokėrr dhe
pa lanė kund rreze me nxe
tremijė vjet me duar nė gji
tremij vjet jan lshue orgji
nuk na lan kund gurė as dhe
pa gjėmim e pa lot rrke
nuk na lan kund gzim e dritė
nuk lan djep kund n 'paqė me u rritė
tremij vjet kan gri kan pre
tremij vjet kan nda me fe
tremij vjet vllezer tue nxitė
tremij vjet pa e lanė ndoj ditė
kund tė bardhė pėrmbi t' lashtė voter
tremij vjet n' t 'zi nanė e moter
tremij vjet tu u ndrru barbari
her pushtuesi e gospodari
romė latin e helenija
tremij vjet po qanė etnija


tremijė vjet pa e lanė nė voter
n' festė as gzime nanė e moter
kan kja vashat me shamija
tė bardhė ndoj dit se pat etnija
shkel me thunder gjakatari
vraj e prej digj n' flakė e zhari
tremij vjet na dogj baroti
n' lot e gjak shkuen stina e moti

nuk u gzuem nė kangė e valle
tremij vjet kjajnė dhe e zalle
tremij vjet shqipja me halle
tremij vjet s' na lan qetsi
tremij vjet me armiqsi
kaluan shekujt pa ja nda
gjamė nėn turk e gjamė nėn shkja
gjamė nėn grek e nėn latin
tremij vjet kush gjak po pin
tremij vjet pushtuesi i zi
na i ka veshė motet me t'zi
n'kohra t' vjetra n' kohra t' reja
shum e nuset i la t' veja
shum e djepat i la shkret
pa i mbushė fmija pes gjasht vjet
e ka therrė me bajonetė
her me shpatė e her me thikė
tremij vjet mbi djalė e qikė
tremij vjet rracen na e qthure
tremij vjet tue kputė ushkure
tremij vjet m' dogje mbi tokė
tremij vjet na preve n' kokė
mi ke tha mbi tremij fise
na i ke marrė po det e hise
n' gjak mi qele qiell e hanen
na e shkrumbove ilirianen
detin token ara e gurra
na i ke prishė shum gra e burra
na ke lanė t'varfėr pa punė
na ke shtrue me gjak e dhunė
na i ke prishur mendt e holla
na i ke prish fabrika e shkolla
ke prishė gjurmt e vjetersisė
edhe kulturen e lahtsisė
emra e fise ke shtrembrue
rrugė e ara ke shkretue
edhe fjalore e qytete
germa e shkrime e shenja jete
tremij vjet prishe kulturė
na i ke prishė germat mbi gurė
na e shkatrrove qytetninė
n'zanafillė shkrime e lashtsinė
nuk le vuajtje per mbi dhe
pėr pa e mbjellė me gjak nder ne
por tash koha o armiq
s' ėsht per ju se sot kam miq
kam shum miq e dashamirė
qė e duan shqipen n' qiell tė lirė
kot po i mbrehni armė e thiken
e kam mike ameriken
kam shum miq qe qesin flakė
kot e ke oj kudra shakė
kot e ke oj skilja plakė
se pėr t'gjallė se shtron shqipninė
sot me shkollė e kem djelmninė
si me laps si me martinė
kemi miq kemi kumbarė
anė e mbanė mbi dheun me farė
se nuk jam ma ai shqiptarė
si dikurė n' mote i shkretė
tash shum miq pėr mua lanė jetė
amerika e europa
prandaj ma ti nuk merr copa
me e grabitė si te duash ballkanin
per me i knaq shkja e junanin
se kam miq si qehlibari
qė t' mbulojn me flakė e zhari
e i kam djemt trima me fletė
mjaft psuhtues qe tremij vjet
koha tash ka ndrrue e favore
sot ka miq toka arbnore
edhe djem kam porsi zana
kur ti thrret kjo shqipni nana
bien mbi ushtri mbi kapetana
nė thumb e marrin nė ballė armikun
se zanatė e kan qelikun
dijnė me vdekė pėr t' lashta troje
per ta lufta ėsht nji lloj loje
nuk i trmemben ata barotit
se jan djemt e kastriotit
edhe vashat si gjeraqina
besa fort ndezin martina
kan me t' zi me pshtjellė shum shkina
tash martina ka shum zjarmtare
ėsht ushtrija qlirimtare
qė gjak n 'vetull i merr armikut
kur t' shtrėngohen nė armė t'qelikut

i kem djemt qe marrin n' sy
n' thumb martine pe kan thy
me plumb penin e kan kputė
i lindi shqipja sqepekrrutė
kan kputė pe e fije tė hollė
sot shqipnija i ka me shkollė
sot edhe shkronja me gjith leter
e vret n' ballė hasmin e vjeter
biblioteka e dituria
si dikurė nuk ėsht shqipnija
kur me lecka ecej prore
s' kishte shkollė n 'troje arbnore
sot po flet akademija
po flet shkenca e diturija

tremij vjet shkolla u ndalua
tremij vjet qė kan kalua
sot me shkollė lulzon etnija
rrnoftė e lirė mbi dhe shqipnija
kahdo i thonė e lashtė etnike
kahdo e ka mbrojtjen qelike
---------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
---------------------------------------

lirik
21-01-09, 22:25
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Dashurija
--------------------------
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare ne mergim
--------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

Dashurija ėsht nji emer
qė qelė shpirtė e ndjenjė e zemer
qė qelė shpresė e dritė e,fletė
qė qelė qiell e tokė e det
dashurija ėsht,pikė ylli
esht ftyrė hane,e lule pylli
ėsht njė shndritje e vėrrtetė
ėsht nji,fllad qė lmon nė jetė
dashurija ėsht qiellore
vlerė mbi vlerė mbi ftyrė,toksore
ajo ėsht mė e, bukura dritė
det e qiell n' qdo ag i ngritė
i ngritė malet me vullnet
edhe rruzullit i jep jetė
ajo ėsht si pikė dukati
si nji lulė me fletė rreth shtati
lmon nė gjak si kėnga n' fyell
si lang lulje n' pėr kėrcyell
dashurija gjuhė botrore
gjuhė e zemres gjuhė shpirtrore
ajo i mbanė po gurė e dhe
i mbanė fijet mos me u pre
dashurija e lmon leht
vesen t' lules qė rrėshqet
ajo ėsht jeta e qelizes
rrymė e lehtė qe i prinė puhizes
dashurinė lum kush e ka
hanė as diell,qė s' len me u tha
sa,e gjerė thonė ėsht gjithsija
por ma e gjerė ėsht dashurija
ajo shtrihet n' pėr hapsirė
n ,gjene t ,gjakut si dritmirė
ajo pėrfshinė qdo sipėrfaqe
ajo i mbjellė njerzisė ilaqe
i mbjellė shpresa mos me vdekė
fund e krye boten,e prekė
i prekė rruzat nėpėr gjak
thonė se ėsht ma i bukuri cak
ajo ėsht nji cak nė jetė
pėr qdo dushk e pėr qdo fletė
thonė se shkrinė yje,e kometė
thonė se shkrinė e zbutė qdo bishė
nuk len glob as qiell me u prishė
dashurija dashurija
thonė ka zbritė nga perendija
thonė se ėsht vet njė dhuratė
zbritė prej qielli jetė me zgjatė
pėr njerzi ėsht vet njė fe
ėsht nji diell qė rrin tue nxe
ajo ėsht njė ėmbėlsinė
qe n' hjeshi e veshė qdo stinė
thonė se lidhė zemrat me fjalė
thonė se i lidhė po qikė e djalė
ajo lidhė me rreze ari
ndjendj mahnije t ,qdo damari
ajo ushqen thon gzim e fryt
mendjen ėmbėl n' ėndrra e zhytė
nė ato ėndrra mjalt ė e shegė
t' shndrron n' bilbil thonė degė mė degė
e 't ' lėvizė melodit' n' dehje
si cicrrimė t ' pėrkdhelė n' pėr prehje
si me t' prekė xiglimt rreztare
si ndoj lmim n,prrallė ėndrrimtare
ah q' na qenka dashurija
si n' pėr qiell n' diamant fija
kur e,lmon n' shartim kaltrinė
n' dritė t' ylberit,bashk' kur shkrijnė
ato reflekse ballit t' qiellit
kur ti lshojnė qerpikve t' diellit
e kto bashk me qehre t' hanes
si safiret n' vizllimė t' ranes
kto me i lidhė me rreze ylli
kur n' lodrim n' natė t 'vonė kah pylli
t,'jen bashku pėr kah lakmija
me u pėrkdhelė nga larg knaqsija
kjo formulė ėsht dashurija
ėsht nji fjalė qė sa nji det
ngjyrė e shkrim mbi leter qet
sa edhe hana lotin t 'verdhė
e gjak ari nė tokė me derdhė
nuk e shkruan at bukuri
qiell as tokė ah,qė,e kan mbi
nuk ja gjejnė qelsin t'vėrrtetė
nuk ka shprehje nė kėt jetė
at spjegim qė din me e gjetė
dashurinė pėr me e zbėrthy
kur pėr zemre t' jet mbėrthy
kur me buzė tė lehta t' sajė
shkrinė mbrendsinė nė qiell pa skaj'
dashurija dashurija
thonė s'mbrrinė shkronja as dija
pėr ta shpreh' at pafundsi
mbajeni njerz ju kėt mirsi
s e,kur lidhė jeni n ,kėt shpresė
gjallron jeta e nuk vdes
dashurija ėsht margaritė
gur' ma t' qmueshėm kush s' ka rritė
nuk kan rritė as tokė e dhe
shpresė ma e bukur s' ka me le

Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““

L I R I K U N ė M ė R G I M
-----------------------------------------------------------
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

lirik
21-01-09, 22:27
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vargje nga poeti mėrgimtarė Xhelal Ferizi
Vargje nga poeti mėrgimtarė Xhelal Ferizi
--------------------
Shkruan xhelal ferizi
----------------
Jo nuk mundem ti bėj ballė kėsajė fantazije
qė veq qielli me artin e vet din me e kriju
as shkrirjes sė talentit tė atijė arti gjithsije
nuk jam qiellorė shekull'gjeni i qiellit blu
--------------
ah ndihmė o vargjet e mija fjalvarfra tė pa ndihmuara
qfar arti paska ardhė mbi dhe sa gjenial e gjentil
po ku jeni o vargjet e mia dashuri'sht tė pėrvluara
vraponi nė bilbil vraponi n' karajfil
--------------
nuk kam fjalė pėr pėr pėrshkrim t'qiellit blu e pėr diellin e arit
ku njimijė shekuj zbukurojnė me shum gjuhė vizllore
nuk mund ta pėrshkruajnė as nė shekullmendjet e magjistarit
kėt bukuri kėt bardhėsi bardhėbore
----------------
mandej pema ktu me lėvore qudije me degė kah natyra
bilurshėm gjithqka qė e rrethon,me estetikė
e arit pamja nėpėr diell balli e fytyra
e mahnitshmja kohė qė u shkri shekuj'ari tue pikė
-----------
dheu ka mbetė pa tekst e rana n' kokėrrveshje pret
as gjethi nuk guxon me dalė me bukurinė e vet magjike
se kjo hjeshi kristalore qė flet
shtron n' pėrkulje mjeshtritė edhe miset ma galaktike
----------------
kėtu gjithqka rrethue me larmi bardhėsi e blu qiellore
ku germa secila me emocione lot shkėlqim kristali
nė kėt mbretri bukurije nė kėt bardhėsi bore
ku nė gjelbrim pishash frymzim tė nxitė mali
---------------
o zot ku e gjete kėt kaltri qielltare nėpėr palėt e kupes qiell
dhe e solle pėr ne qė shpirtrisht ta fotografoj njerzia
po vargjet e mia si ta thonė at magjik diell
me shkrirje anash ma shndritshėm se vet ingjija
---------------

pse mė mundoni o bukuri hyjnore
nė qdo germė timen me shpirtė
ku pendes time me rrudha kohore
i sjellni te virgjrin artin e dlirtė

----------------
po germat pendtare a do tė bėjnė ballė
bukuri mbas bukurije
mos po bien plast poetikisht mbi tė argjendtin zallė
nga ky sharm i famshėm hjeshije
------------------------
Xhelal Ferizi shkruan nga mėrgimi
-------------------------------------------

lirik
21-01-09, 22:27
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Sikur ta kisha syrin magjik
--------------
Xhelal Ferizi mėrgimtarė

-------------------
ah sikur ta kisha syrin zbulues digital magjik
qė thellė shkon nė zbulime
nė at sy ta kisha njė tė menqur zbulim pikė
fakt'shekull zbulimtarė pėr inqizime
-------------

fakt'shekulli im nė ekran tė fakt dėshmi bindjes
do tė kishte nxjerrė dėshmueshė para publike skene
at shkak tė thellė motiv tė dyshim tradhti lindures
at rrėnjė at dyshim soj gangrene
--------------
e duke mos pasur dėshmi fakt e mendova
njė sy tė tillė dėshmues nqizues magjik
mbasi njiqind shekuj me hamendje i shpova
sa i keq qenka maskimi e dyshimi o mik
----------------
kamera magjik'syri nė majė dėshmuese tė hollė
do ta nxjerrte me tė vulosuren fjalė
pastaj tė gjith shembujt do tė merrnin shkollė
qė nė bukuri djallzore besen mos me e falė
-------------
por ah kamera sy magjike nuk ka
prandaj e brejtura dyshuese gjysėm fakt e pa fakt
s' po len as gurė as dru damarė pa tha
se mashtrimi e vetmashtrimi po ecė pamėshirshėm me takt

----------

do ti ftoja zbuluesit qiellorė ekspert'dritė
qe nė njeriun kėt sy instalim magjik
ta lansojnė zbulueshėm n' pėr qdo skutė qė ta njohin mirė
se mashtrimi po bėhet nė jetė shum tragjik
----------------
Shkruar nga Xhelal Ferizi Mitrovica
mėrgimtari
---------------------------------

lirik
21-01-09, 22:28
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nė ėndrrat e mija gjahtarė
---------------------
Shkruan Xhelal Ferizi
------------
u bėra nji ditė gjahtarė nė endrrat e mija
dhe dėshira e parė qė mė lindi njė ditė
thash vetme vete sa mė vret urrejtja
ma mirė ti dal un nė pritė
-----------------
dhe deshta ta vras urrejtjen demoniane
por u kur vura kėmbėz pushke e nishan
nė shenjestėr nė mes lotve mjerane
kur shekujt strateg ndal mė than
--------------
un nė mes lotve ndezshėm duke dėnesė
habitshėm ndejta duke i pa
dhe mbeta i habitur pėr besė
kur nji shekull nisi e tha
-------------
jo: urrejtja duhet
sė bashku me menqurinė
nė shpirt'kushtetutė le tė shkruhet
kur mbi paqe shkelsit tė mbijnė
-------------
vrite mė tha me punė
vrite me shkollė e me dije
vrite me shembuj pa dhunė
me lule bukurije
-----------
dhe ula tyten pėr tokė
kur edhe tjerė shekuj mė thanė
mi ngulen sa mija nė kokė
bindjet qė me vra s' mė lanė
----------
dhe un nuk e mora me mendė
se shekujt urrejtjen e mbrojnė
dhe e mora timen pendė
arsyet me pse t'mi tregojnė
------------
urrejtja le tė mbetet gjallė
deri sa e keqja mbi dhe
tė jet mbi gurė e zallė
gjykim pėr kombe e fe
----------
gjykim pėr padrejtsinė
gjykim pėr shkelsin e huej
gjykim pėr tė gjith njerzinė
qė gjakun po e duan si ujė
-----------
urrejtja tė jetoj
se duhet si baraspeshė
kur dhuna gjithkah tė vloj
ajo armėt fuqishėm ti ngjeshė
----------
urrejta tė jetoj
si armė pėrbuzse pėr horra
ajo gjithmonė tė gjykoj
urrejtshėm vrastarėt qorra
------------
dhe krimet masakrat satane
dinakėt poshtruesit sadist
urrejtja le tė vloj qdo ane
mbi ta si nji zjarrė mbi tė pist
-------------
Shkruar nga Xhelal Ferizi mergimtarė
-----------------------------

lirik
21-01-09, 22:28
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kosovės bukuroshe
------------
Xhelal Ferizi autori
------------
kur shiu bjen mbi currila

era tė,shpėrndahet n'pėr hije
me pi kur bien ylberat etshėm
kur flasin ėngjujt pėr ty
kosovė mbretri e pėrgjakur
n'kulllim kur t' bien dritė'bardhat
e shekujt shtrojnė udhė lashtėsije
at'her ti moj fushė mahnije
dehesh nėpėr fluturime
krah tė merr gjelbrimi
kenga te shkrinė plagėt
shpresa ta thrret diellin
lulet tė hjeshėm tė ngjyrosin
hjeshija ti vret hasmit
gjoksi tė'shpalon stolitė
e balli tė' rrin nė' vend t' hanes
me diell sharton fjalėt
kosovė moj antike
margaritarė i pėrvluar
sy i deillit t'drites
vlerė e lashtė magjike
fole e stinve t' vrullshme
pranverė e,eres t' kėndshme
o,dhe qė flet me ne
ku secilen gjurmė e ke
aty ku ti je
aty ku jemi ne
buzėqeshja jote shkrinė
vret smiren e robėrinė
ti mėshiron n' qdo fije
ti je fllad lirije
kosovė me gjak shege
dardani qiellore
perri nė mes detesh
kallij tė arit ngjyren
ftyrė hane me bari
me fjerė nė' fije tė' holla
me rrush qė shkrinė gjakun
me mollė qė zbret qiellin
me dardhė lang shejtnije
me ato fletė qė dehin ėngjujt
me kopshtije deh'tare
dritbardhė mesdhetare
me malin shpirtė flladi
me lugje puhije
kosovė oj nanė e dashur
kosovė o shpirtė shqipnije
ti je arenė e fjales
ti je yrrnek i diellit
ti je buza e vajtimit
ti je agu i prillit
ti je kėnga e zogut
gushė e kanarines
o zė i ėngjujve tė, urtė
o nurė i vashave dardane
lashtsi me vija antike
oj mikesha e yjve,e yjeve
gurė i lahshtė shqip kala themel ballkani
ku shqip tė flet gjeni
guri e balta e bedeni
ku nė qehre tė flet fleta e blinit
bukuria e ibrit e drinit
ku ecė vala e kthjellun
ku t 'flet ujt e drinit
kullimi shum her tė' pėrgjaket
t' kullohen vuajtjet dhimbjet
gjaku pa fajshėm tė 'bjen mbi zalle
ti qė je rritė me halle
kullim je pėr shum gjamė motesh
vaj i syrit tė ėmbėl
o shpirtė pafajsije
viktimė e xhelatve
oj paqja qiellore
ti o thupra qė nė pushtime dridhesh
o shpirtė gjevahiri
o fusha e gjerė me bari
o shiprtė e gjak qehlibari
ti je vet i shejti behari
me qiell re je paqsore
nė shekuj ishe e mbetesh arbrore
o log i kushtrimit
kosovė moj tokė vuajtėrore
lule iliriane
qė veshė rrin me shpirtė hane
qė flet gjuhė iliro dardane
tė duan ty shum lule thanat
tė ndjehen deri nė qiell tupanat
dasmat shpesher ti pėrgjaken
barotin ta vunė e flaken
shekujt e zi mizorė
tė lan tė gjakosur tė gjorė
por ti u ringjalle mbi dhe
me krisma pushkėsh je le
edhe pse ndame me fe
t' flasin shqip gurė e dhe
ti je dheu magjaik ma i miri
ktu shqip ka folė iliri
ktu shkeli sllaviani e romaku
pa fyj tu derdh loti e gjaku
ktu turk e grek e shkja
kan pre e gri pa ja nda
ty qė nė mish tė kan pre
ti qė je e shejtė pėr ne
gjak lulesh kosovė me rrėke
ti qė je dardane
veshė me gjamadane
qė ke aq shum lisa
qė veshésh me plisa
qė troku i kalit t'trojes
tė la fushė tė plojes
dhurata vrastare
ti qė je shqiptare
si prrallė nė lashtsi
ti jė gjurmė e hi
oj bija e shqipnisė
o lulja e dashurisė
o
gjaku i ilirisė
o e bija e e vet sharmit
e bija e ilire e shqip t' tharmit
o e bija e mahnisė
e bija e bukurisė
kosovaė e lashtė antike
tokė me troje magjike
e bija e mahnisė
e bija e etnike shqipėrisė
..................................................
Shkruar nga mėrgimtari Xhelal Ferizi
..................................................

lirik
21-01-09, 22:29
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Askush nuk ėsht si vdekja
----------------------
xhelal ferizi
-----------------
...........................
Nga tė gjitha heshtjet
nga tė gjitha qetsitė
nga tė gjitha tretjet
i shuarjet qė i ka vetvetja
asnjė nga hiqė'sitė
nuk ėsht mė hiq
mė heshtje
mė shuarje
se vdekja
---------
Autori xhelal ferizi
--------------------

lirik
21-01-09, 22:30
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kohė me gremina
-----------
autori xhelal ferizi
----------------
ti mė bė bėre zarė rokullisės
me zarin mallkim
i gjallė
mbi dhe e zallė pendim
mė bėre zgjedhės
votė vullnetare
lojtarė llotosh
ku vdekja ėsht numri im
mė i dashur
fituesi mė i preferuari im
pushimorja mė pėrfundimtare
llotoja mė e gėzueshme fituese vdekja
zgjedhsi i problemit tim
mė i dashuri
ti mė bėre
qė mė i dashuri
pėrqafim
tė jet
i ziu
varri im
------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik
21-01-09, 22:30
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Tė dua fat
-----------
autori xhelal ferizi
------------
tė dua fat
vetėm ty tė dua
se jeta pa ty ėsht krim
ti je gjithqka pėr mua
jeta pa ty ėsht vetvrasje
ti je mbreti im
pa ty gjithqka ėsht pėrplasje
pa ty
jeta
ėsht joshje e pa mėshirė
shfrenim
garė

mashtrim
---------
Autori xhelal ferizi

lirik
21-01-09, 22:32
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
U bėra hije
----------
Autori xhelal ferizi
-----------------
u bėra hije pėr hirė tė tė kokave tė trrullosura nė diell
pėr hirė tė zemrave qė jan djegė
u bėra puhizė pėr hirė tė gjakut e damarve nė vapė
mosmirnjohjeve ua fala freskinė
u bėra puhizė pėr dashurinė
pėr hirė tė shekullit tė pėrvluar
u bėra fllad pėr lirinė
u bėra i dehuri tapė
pa hile duke pi besnikėrinė
u bėra gurė i mėrguar
kur e mbolla nė kopshtin tim
besen
nė dashurinė duke besuar
kur mbolla pa hile
tė qelur
pa djallėzinė
----------------
Autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
21-01-09, 22:33
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kam dėnesė si gurgullima
------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------
Kam dėnesė si e prrojeve gurgullima
kur tė kam pa nė gjak e nė dhunė kosovė antike
kur ty tė ndihej gjamė e bėrtima
un shpirtzimeve tė mia i fshija ato qerpike
-------
kam qa deri sa jam stėrmekė
kam qa se nuk kisha krah fluturimi
ma mirė do tė ishte me vdekė
se rob me mbetė i gjithfar mohimi
--------
koha ishte e bizarit
prandaj nuk tė dola un krah ty
rruleta ishte nė duar tė tradhtarit
kohen po rri tue pshty
-----------
nuk kam askend oj nanė
zuzare hijet mė mbuluan
e di un se ti je zanė
por kur nuk me pyete pse vuan
--------
un vuajta se vula rrin nė duar t' palara
ajo fatin ma drodhi
lavirja kohė gjithmonė del e para
prandaj mua loti mė rrodhi
----
un kurr nuk e pata fjalen as dollarin
buken dikush tjeter e han me genjeshter
mos mė gjyko nanė gjykoje tradhtarin
qė kohen e drodhi si mjeshter
-------
koha mua nė balt mė la
se u shtrua kahdo me hile
me ty asnjiher nuk me lan me u pa
pėrdredhset maskat kopile
-------
nuk jam un nė teater si aktorėt tjerė
ata e luajten bishtin
un jam i pa brryla jam jetim i mjerė
nė kėmbzė duhej lujatur gishtin
-------------
shum kukulla dolėn nė skena
un mbeta se nuk dita me vjedhė
ata me shum fytyra e krena
kohrat tė gjitha i kan mbledhė
--------
mua loti pėr ty mė mbeti
akoma po rrokulliset
nė shpirtin tim sa deti
me varg do ti pėrshkruaj viset
----------------
Autori Xhelal Ferizi
nga shqipėria etnike
----------------------

lirik
21-01-09, 22:34
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Deshta tė ndėrtoj pėr miqsi kala
---------------------
Xhelal Ferizi autori
-----------------------
me optimizmin tim
u turra pėr tė ndėrtuar kala marrveshjesh nėpėr botė
sa i pa kuptim dola me kėt vetmashtrim
po kjo qenka mė than njė punė e kotė
-----------

dhe a e dini pse sepse un muratorė
isha me nji pe tė drejtė pa lak
dhe kur doja me vendosė gurin nė qdo miqsi e marrveshje me dorė
kėrcenin kombet me tė pa rehatshmin gjak
---------------
ore un po ndėrtoj kala thash me ton dashamirėsije
pėr tė gjith ju pėr njerzi e paqe
qė tė jet kala e pėrjtshme marrveshje e miqsije
ku nuk do tė bėhen ngatrresa e gjaqe
-----------------
jo mė than nuk e ke vu mirė kėt themel
nji mė thoshte vendose sipas kutit tim
kur nji tjetėr me nji rrėnim mė del
nė gėrmadha ma shėndrroj mundin plot pelim
-------------
sipas penit tė fortit pastaj
u ngrit e tha nji tjetėr
do ta vendosi si dua un
kala nga mbrendė me lugetėr
---------------

mandej u ngrit nji tjetėr i zi e nji tjetėr i verdhė me lėkurė
e plot tjerė si demon me hipokrizi
mė prishnin pe e gurė
tė bardhė e tė kuq e tė zi
--------------
nuk je ti mjeshtėr mė than
q' ėsht kjo kala e butė
kėtu nuk vendose as tmerr as hatanė
nė qdo cep e skutė
---------------------
po pse ore thash un dua mir'sinė
tė gjith qė tė rrini'nė paqe tė lirė
kala kjo qė pėrfaqson njerzinė
qė kohen ta keni drit'mirė
------------------
jo tha nji tjetėr sherrnxitės shoven pėr kah gjeni
me lėkurė tė bardhė por me pamje mongoli
ti nuk do tė vendosėsh kėta gurė miqsije e bedeni
priti luftėnxitsi e foli


---------------------
dhe u ngrit nji tjetėr qė cakun e kishte
me pre me gri e me vra
ma i ziu ndėr shekuj qė virgjri vashash prishte
sa nėnat e vashat pėr sė gjalli i i kishte tha
----------
ndalu ti shqiptarė mė tha paqsorė i ballkanit
gojėn e kishte krokodil
mos je farė e ilirianit
ndal se tė ha o bilbil
-------------
pse don ti kala kėtu miqsije
pėr kombe pėr njerz e fe
tė ndėrtosh pėr breza njerzije
kur dheun duam ta shembim ne
------------
po jo thash jo se tė bukurin globin
si lėmsh mahnits me dhe e ujė
e fali zoti pėr jetė e paqe e pse ju kobin
ja doni............! mosni a nuk e shihni sa shum po vuaj

---------------------------
qeshen gajasur do tjerė
lene mė than at aventurė ti ndėrton diten ne ta rrėzojmė naten
a nuk e sheh o i mjerė
se kombe e fe mbi dhe me gjak e lot rropaten
---------------
ore un dua thash dua kala dhe besė e paqe pėr breza
mė leni tė lirė tė ndėrtoj mirsi mė lejoni
se mjaft na mbyten kobet varfri e,luftrat e zeza
qe ju priu me sherre luftnxitėse gjithfar lloj demoni
----------------
mė leni tash e kėrkon qytetrimi modernija
e koha e menquria e brezat e ri
se kaloj koha e absurdeve kaloj barbaria
ėsht koha pėr shije jete e liri
--------------
jeta nuk ėsht pėr luftra e lot
pėr masakra e tmerre e vujtėri
pėr gjėmime dhimbje e flakė e barot
por pėr jetė e argtime e liri
------------

jo mė than do tjer me fe tė veshur zi si korba
dhe do tjerė me katran klanorė
dhe dolėn disa tjerė qė pėrzienin intriga e sherr qorba
e disa tjerė si akuj disa tė ftoft si borė
--------------
kishin dalė tė gjith nė qiell e mbi dhe
shikonin nė mua e nė skenė
dikush po gajasej dikush lotin rrėke
mos e nis mė than disa se nuk ja vlenė
---------------
dhe un me qekan nė dorė e gurin nė latim duke e gdhendė
me kėmbngulje paqsore nė punėkur erdhen disa puthadorė
e nisen tė me shisnin mendė
sa tė mjerė ishin sa tė gjorė
------------
mė than morėm vesh nga larg
se ti ndėrton nji kala
me gurė pėr paqe kombe e miqsi tė renditur varg
por kėtu servili as dhelpri nuk ka
----------
e 'q' mė duhet thash nėpėr gurė servilija
a'jeni ju nė vete
se kala tė qėndrushme tė drejtė don qytetnija
e jo si tuajat servile adete
------------
pse ju kėrkoni nė kala servilinė
nėpėr qdo rrudhė tė gurit e nė themel
jo jo se gurėt nė servili nuk rrijnė
parimet nuk duan me i shkelė
-----------
un me gurė nėpėr mure vazhdoja me ideal nė punė
me varg me pe e me pendė
kur u duken te muret disa tė etshėm pėr dhunė
e disa tjerė mbas tyre tė pa mendė
---------
kishin marrė vesh se kala miqsije botrore po ndėrton poeti
kishin ardhė pėr rrėnim e shkatrrim
dinake sarhosh e servil e gjithfar soj naleti
donin ta ndalnin hovin tim
----------
po q' bėn ti kėtu mė than,kala don tė njerzisė
ore a nuk sheh ti tė zezat plane
se nuk don askush ndėrtim tė sinqert tė miqsisė
se bota po mbahet me luftra padrejtesi e klane
---------------
po pikrisht pėr kėt shkak thash o njeri
kala e gurė miqsije me themel kam nisė
kjo kala pėrmbanė paqe e njerzore dashuri
ndėrtuar nga peni i pa hile i drejtsisė
------------

qeshen edhe kta dhe mė than mos e nis
se natėn do ta rrezojnė gjahtartė
ata i duan brezat si qyqet mbi lis
ata nuk i duan brezat t' barabartė
-----------


iken edhe kta dhe un po vazhdoja
me pe e gurėt nė latim
me njė kėngė lirije nga shkrumbueshmja goja
i etur pėr miqsi nder kombe e vllazrim
------------
o zot kur paprimtmas erdhen danajt grek
dihatur me vrap e rrėmujė
pse ti mė than mua shqiptarė akoma s' ke vdekė
ilir i mallkuar dhe ndėrton si nė krujė
----------
ndėrton kala jo pėr trinitrinė
por kala ku nuk mud tė hyjmė ne
me veset e tona intrigė e tradhtinė
me kuaj druri e panhelene me fe
-----------
un shtanga e mbeta me gurin nė dorė ngri
jo ju thash ju lutem kuptoni
kala po dua pėr paqe mqisi e liri
ku vend nuk ka luftnxitsi e demoni
---------------
lej ato prralla me than ata me akuzė
ne duam heken pansllavian dhe vetėm tradhti
qė boten ta bėjmė shkrumb e hi e shpuzė
me sllav sė bashku nė njė trinitri
-------------
un shtanga u habita nga ky moskuptim
kur erdhen dhe rus e shkje
e tjerė radikal esktrem n' shpartallim
qė e duan planetin me dhe
-------------
e duart mė dridheshin nga ky presion
se peni s' mė mbahej dot
kishin dalė me sulme vampir e demon
dhe nė guri mė pikėn lot
-----------
e nė qiell tė gjith paqsorėt kishin dalė
hanė e diell e yje
po e vėshtronin skenen edhe fusha me mal
te bukurat kreshta e pyje
---------
tė gjith edhe era e puhiza me dashuri mė thonin vazhdo me kala
se jeta e jonė ėsht nė rrezik
se njeriu me fe me klane ėsht nda
na e prishė natyren o mik
----------
e un pėr hirė te yjeve pėr hirė tė dheut luleve e zallit
pėr hirė tė gurve e ranes
edhe pse n' trysni e nė pikė tė hallit
gurve po ju flisja nė gjuhen shqip tė nanes
-------------
secilit nė palcė nė rudhė e nė qendresė
secilit nė kala nė gdhendje e latim
qė tė rrijnė nė kala tė drejtė gurė e me besė
pėr pe pa u lėkundė nė lakim

Xhelal Ferizi AUTORI
------------------------

lirik
21-01-09, 22:35
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Un ia kam pa vuajtjet gurit
---------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------
un ja kam pa vuajtjet gurit e kam pas si coptohej
tė shtresuara ja kam pa vuajtjet shum fish
merreni me mend guri nga vuajtjet lotohej
pse ather vuajtjet tė durohen nė mish
---
e mishi guri nuk ėsht pėrse vuajtjet nė njeri
pytja ime shekull nė shekull troket
mohuesit ksaj pyetje i shmangen me qesėndi
nuk mė pėrgjegjet as qiell as dhe as det
---
un nė damarėt e gurit kym hy
pėr ti pa vuajtjet duke i qarkulluar si gjak si lot
dhimbjet ja kam pa vet me sy
gurė tash u bė mishi tash njeriu dje e sot
------
pėrse vuajtjet nė mish kur guri nuk i duron
pėrse vuajtjet nė palcė kur guri dot nuk i mbanė
pėrse o sadist pėrse o i pashpirtė demon
pėrse mishin e shpirtin njerzorė me vuajtje mbi dhe e thanė
-----
mishi guri nuk ėsht o shekuj e mot
mishi ėsht tjeter material nga butsia
pėrse mishit i derdhni gjak e lot
e nuk prekeni nga dėnesjet e tija
-----
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
lexoni vargjet e autorit Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
ish i burgosur politik ish student
poet i ndaluar i perjashtuar nga shkolla e studimet ather
i ndaluar nė mbarė teritorin e ish jugosllavisė
PėR SHKAQE POLITIKE
tregoni shoqes shokut
pėr vargjet
Tidhjet vjet i mohuar ndersa treqind e ma teper vjet familje e ndjekur nga pushtuesit shekullorė tė kombit tonė edhe sot tė mohuar e tė harruar
--------------------------------
kontakti me autorin
[email protected]
--------------------

lirik
21-01-09, 22:40
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kur shekullit i dridhej buza shqip me qa
----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
kur shekullit i dridhej buza shqip me qa
un me vargun tim e kam pėrkdhelė
shekulli u mbėshtet dčneshėm nė shpirtin tim dridhej pa ja nda
vargu im mundohej at'her tė mbinte por nuk kishte kah del.
-------
un dhe shekulli e kuptonim njėri tjetrin
tė dy ishim bijt e diskriminimit
askush nuk fliste me ne na mohonin pyetne kohorin mė tė vjetrin
fakt ėsht se tė dy ishim tė bijt e harrimit
---
ai qante se i hynin kuajt e drurit pushtues nė shpirtė pėr ta robruar
un qaja pėr atdhe pėr fjalen e lirė
tė dy pėrvajshėm tė lėnduar
shkėmbenim shpresat pėr ardhmėri mė tė mirė
---
shekulli qitte gjak i plagosur
thundrat e mbanin pėr tokė
un me varg i plandosur
tė dy ishim tė shtypur nė kokė
---
tė dy ishim tė lidhur nė pranga kohore
tė dy nė buzė dridheshim pėr liri e fjalen
ai qante pėr reformat njerzore
un qaja se lirinė fjalen ma ndalen
---
tė dy ia dinim njėri tjetrit hallin
shikonim me shpresa kah dielli
ai tė pėrgjakur mandej e pat dheun e zallin
un mbeta i varuri i vonė me sy kah qielli
---
un dhe shekulli miq tė pa ndarė ishim me vite
bisedonim fshehurazi mbanim besė e sekret
un cicėroja fshehurazi si zog dite
ai dridhej nga kėrcnimet me siklet
---
tė dy dridheshim nga diktatura
nga prangat e poshtrimi e kėrcnimi
tė dy ishim tė lidhur dashuruaras me ideale si ura
tė dy vuanim nga mohimi
---
shiprtin njėri tjetrit ia shpalosnim
shekulli trembej nga gjaku lufta e baroti
tė dy kur flisnim pėshpėrisnim ėngjėllsisht yjet dhimbshmėrisht i plagosnim
ai druhej nga gjaku un druhesha nga loti
---
kur na u burgosen gjysėm liritė
tė dy flisnim nė burg nė errsirė
ai mė fliste pėr ardhmėritė
un i flisja pėr atdhe e vargun e lirė
-------
miq e vllezėr tė pa ndarė ishim ne tė dy
edhe sot kėshtu jemi nė at besė
kur shihemi sinqert nė zemėr e nė sy
nė heshtje themi tė dy lidhja jonė nuk vdes
---
Autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
21-01-09, 22:41
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
*******************
Nuk e kam ditė
******************
shkruan xhelal ferizi
*********************
nuk e kam ditė se ne boten e lakmisė
nuk pihen te gjitha ujrat
o mėshira e perendisė
o forca e perendisė
pse
kur u nisem drejt mekatit
me joshjen e llasėsisė
pse nuk na i kpute urat
qe te mos arrijmė ne cak,te haramsisė
se gjygj
nuk ka te matur
qelizat nuk paskan
frej te maturisė
*********************
xhelal ferizi autori ne mergim
************************

lirik
21-01-09, 22:42
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Si ta ndertoj njeriun e ri
-----------
Shkruan Xhelal Ferizi
------------------
Duke u pėrpjekur pėr njeriun e ri
Thash ta ndėrtoj njeriun e ri
Kur pėr qudi
Njerzit nuk me po mė lenin
ta ndertoj njeriun e ri
Vet njerzit kundėrshtonin
Dhe mandej ,fshehurazi
E ndėrtova ,njeriun e ri
Nė ėndrrrat,e mija
nė shpirtin tim
nė idealet e mija
nė ,pėrkushtim
e quajta njeriu i im
njeriun e ri e,mbarova
nė ,ardhmėri
ky
do te jet,
ai qė me tė keqen
prore do tė,jet nė kundershtim
--------------
Autori xhelal ferizi
--------------
---------------------------------------------------------------

lirik
21-01-09, 22:44
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Te vendi i lotit
--------------
Xhelal ferizi autorė
---------------------
te vendi i lotit i solla tė gjitha mjeshtritė dėnestare shfryrėset e mia
pėr tė kujtuar kohrat mallėngjimin
aty u shkri arti im i pėrsosur kujtesa vuajtėria
aty e kam shkri gjakun e pėrkushtimin
----------
si altarė mė dukej qfar shejtrie
aty kisha dėshirė me dėnesė
dikur ishte vend bukurie
tash vend i lotit pa shpresė
---------
aty erdha vetėm pėr lotin
askund tjetėr nuk mund ta derdhi lotin si aty
aty erdha mė dukej sikur shoh zotin
vetėm aty loti im kėputė qdo dry
-----------
Autori xhelal ferizi
----------------

lirik
21-01-09, 22:45
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė zemrat e shqiptarve tė turqisė
-----------------------------------
-
Autori xhelal ferizi
-------------------------
------------------------------
Shqiptarve tė Turqisė
*************************
.................................................. .......
Nė zemrat eshqiptarve tė turqisė
Germat mu nė zemer secilit ua bėj diell
ua dhuroj shqip artin mė tė bukur tė rrezanisė
librat shqip ua bėj tė gjerė si qiell
---------
o pashė zotin e qiellit qė krijon aq tė bukur ylbera
o pashė zotin e mshirueshėm qė krijoj male e shkrepa
shqip le tė ju kėndojnė fėmijtė si bilbilat kah pranvera
msojuni at gjuhė antike nė djepa
----------
u thuani fėmijve tu tė fala keni nga liriku
le tė belbzojnė foshnjet shqip ma sė pari
nė rreze diell ma sė pari kur tė ju qelet qerpiku
shiheni si rreze at gjuhė tė lashtė shqiptari
---------
te djepat nat e dit shqip rrini o ju nana
ninullat shqipe mos i harroni
kah tė enden qiellit andej dielli e hana
dilni merrni shqip tė fala nga dardana
----------
se sot pėr ju kjanė etnike shqipėria
gjaku i sajė pėr ju gjithmonė nė deje vlon
mendueshėm rrijnė malet fusha e ara e vrrija
e trolli ku ju ishit mediton
--------
e mbasi ju tė faleni andej kthye kah zoti
kushtonju gjuhes emrit kahdo i thonė shqipni
e me kangė shqiptare t ju shkoj stina e moti
mos u shuani aman mos u bėni hi
------------
mosni s ekėt gjuhė e bekoj prendia
lejani neper breza trashgimtarit
kahdo pėrmbi dhe shqiptarė mbanė shqipnia
ligjėroni me kėt gjuhė tė arit
--------------

Autori Xhelal Ferizi
liriku nė mėrgim
kontakti me autorin pėr shqiptarėt nga truqia dhe shqiptar te vendeve tjera
[email protected]
------------------------

lirik
21-01-09, 22:52
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pse erdhi njė ditė qielli te un?
---------------------
Autorė Xhelal Ferizi
-----------------
erdhi se kishte dėgjuar pėr dashurinė time
kishte dėgjuar pėr tė gjerė timen imagjinaten
ai zbriti qė nga afėr tė shoh kto pėrkushtime
kur un po e sodisja me yje naten
------------
ai erdhi se kishte dėgjuar tė mia rimat
kishte dėgjuar nė jehonė pėr secilin varg
kishte dėgjuar dhimbjet e pa faj e bėrtimat
si vinin tė thekshme nga penda ime larg
---------
ai erdhi nė timin dhe
se u bė vėrtetė kurreshtarė
ai erdhi se e ftuan gjaku e loti rrke
qė u derdhen pa faj ndėr shqiptarė
---
ai erdhi se pau shum mėkate
ai pau shum larmi e fe
grupime e klane e sa tarikate
qė kobin po e sjellin mbi ne
------
erdhi se mua mė mohuan kohrat vet
nuk mė lan me pendė tė emocionoj qiell e tokė
erdhi se nuk mė lan tė quhem poet
erdhi ta shoh etninė me dy kokė
----------
qielli erdhi te un e zbriti
se ndjenjat e sollen pran pendes me varg
ai erdhi se penda ime e nxiti
e ndjeu duke dėnesur nga larg
------------
ai erdhi se rėnkonte kahdo pafajsia
ai erdhi tė bindet nga afėr vet
mė pyeti pse ty tė mohoj ironia
dhe lotin mohimi ta derdhi si det
----------
ai shi loti lėshoj pastaj nga afersia
u derdh at dit vėrshimi kahdo si rrėke
ai e pau nga afer s e q'ėsht padrejtėsia
u bind nga ngjyra ime mbi dhe
---------
ai deshti nga afėr kuvendin ta shtronte
mė pyeti per ndjenjė secilen n' metaforė
nga afėr zbėrthimin vemendshėm e ndėgjonte
dhe lotin sa prekshėm ja fshiva me dorė
-------
un nuk e besoja se qanė edhe qielli
ku e dija un poeti i mjerė
kur sot aq shum nė botė ka humbė filli
mendoja se nuk ka mbetur kund vlerė
-----------
por jo qielli qante kur un predikoja
kur flisja me gjuhė poetike
materjen nė varg artsitik kur e shndrroja
qielli dėneste nga shprehjet melankolike

------------
ai vet e pau e u bind kur e ftova
se q 'vuajtje pati n' gjenocid etnija
shqipnija etnike qamėria kosova
e lotėt poetike tė mia
--------
ai vet pastaj filloj e dėnesi
i pau gjurmėt e shekujve tė motit
nji ditė kur po nisej nė rrugė atij mėngjesi
mė tha se tė gjitha do ja pėrcjellė zotit
--------
dhe un me pendė timen tė dhimbshmen besnike
e binda pėr kohrat mizore
ai qau e dėnesi nė shpirtė e qerpike
nga kobet e zeza kohore
----------
ai pau pastaj nga afėr luftra e globin
ai vet e pau bindshėm tė secilit fytyren
e pau nga afėr tė planetit kobin
qdo gjė e pau nė gjak e zakon si e ka vesin e fytyren
--------
dhe vargun tim e pėrgzoj me mėshirė
mė tha tė ligjroj e ta mbushi kohen nė emocion
mė tha se mė do por toka ka c'mirė
kujdesė mos u puth me demon
----------
e kshilla e mendime pas ndrruam mbi dhe
un ju ankova me do lot nė sy
i thash se nuk kam as liri as atdhe
se thundrat duan me mė thy
----------
ah rėnkoj kur prangat me gjemba mi pau nė pendė
u rrenqeth nė trup e u dridh
nji kshillė ma dha prore mė tha mbaje nė mendė
pėr tb gjallė rob mos u lidh
--------
shkruaj mė tha pėr male
shkuruja pėr mua e pėr jeten
shkruaj pėr tė shtrejta ideale
gjithmonė yjzėroe t' vėrteten
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku nė mėrgim
-----------------
-------------------------------

lirik
21-01-09, 22:53
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Pse tė rri urt
------------

Xhelal Ferizi autorė
----------------

Pse tė rri urt kur ju diellin e hani
pshtyni mbi gjithqka qė gjallėron
pse tė rri urt kur ju qdo kalli mielli
e shkelni me luftė e zezonė
pse tė rri urt kur ju i nxisni
yjet gjithmonė me dėnesė
pse tė rri urt kur ju nuk i leni tė ndrisni
agimet e pafajshme mbi vesė
pse tė rri urt kur ju e ndalni
prej qiellit me ra mirsinė
pse tė rri urt kur ju po mbini
me djallin pėr tė mbuluar gjithsinė
pse tė rri urt kur ngrohjen
globale po e prishni mbi dhe
pse tė rri urt kur miqsinė e ftohjen
po e shėndrroni tė ngrirė ndėr fe
pse tė rri urt kur ju edhe buken
djepave u merrni nė gojė
pse tė rri urt kur mal e suken
e luani nė themel prej zemėrimit me tuajen lojė
pse tė rri urt kur edhe vlerat
i prishni me helm tinzarė
pse tė rri urt kur ekologe pranverat
me shekuj i keni vrarė
pse tė rri urt kur ju e pėrgjak't currilin
e ujvaren e bardhė paqsore
pse tė rri urt kur ju bilbilin
e vrsini me pa mėshirė me armė dore
pse tė rri urt kur ju edhe kohrat bardh'mira
sigurt nuk i leni me ecė
pse tė rri urt kur ato qėllim'mira
shpirtstinėt n' thundėr tuaj kan ngecė
pse tė rri urt kur edhe lulen nė fletė
me qelė nuk e leni nė cak
me tym me gjak i vyshkni at jetė
me krim e me dhunė e me gjak
pse tė rri urt kur me varfri
nuk leni kund gurė pa tha
e pse tė rri urt kur ju me tradhti
paqet gjithmonė keni vra
e pse te rrri urt kur ju shekujt skllavėroni
nė luks po laheni mbi tė varfrit lot
ps e tė rri urt kur ju epokat i dominoni
pėr qejfin tuaj nė qdo dit e mot
-------------------------------------

Shkruar nga Xhelal Ferizi
----------------------------------

lirik
21-01-09, 22:53
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė pafajsinė time shpirtė'zemer
-----------
Autori xhelal ferizi
-------------------
Nė pafajsinė time do tė krijohen lot deti
mbi tė cilat do tė notojnė anijet mėkatare
trekėndsh bermudesh aty do tė kriojonė dhimbjet
do tė mbyten tė gjith ata qė e bėnė zemren tė flas vet me veti
----------
nė pafajsinė time do tė mbijė zhgjėndėrr e re
pipat mbi zemren time tė ri do tė qelin
aty nuk do tė hyn ma myk i asnjė shekulli me bre
me vu pranga pėrjetsie e me gjemba tė dredhur telin
-------
nuk do tė lejoj i riu i menquri vegjetacioni
as i riu i asaj zemre ideal
nė at zemer do tė mbijė pėrcaktues emocioni
qė tik takun jetes sė re do ia falė
----------
mos provoni ma o shekuj me vra
aty do tė ket te porta e sajė roje
zhgėnjimet ma nuk kan pėr ta tha
nuk bėhet ma zemra objekt loje
---------
le ta dijnė tė gjith mėkatrėt
qė kaluan pa u ndėshkuar nga ai det me lot
do tė vijnė nji dit aty kohra e gjyqtarėt
anijet e pamėshira nuk do kalojnė dot
------
se kohrat ndrrojnė e vijnė shtėrngata
secili do tė paguaj
do tė vie njė kohė kur vet as dita e as nata
nuk do tė pranojnė qė pafajsia tė vuaj
----------------

Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
21-01-09, 22:54
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nė GREPIN E BUKURISė
----------------------------
**************************

SHKRUAN XHELAL FERIZI
*************************
duke kėrkuar nėpėr valėt e jetės
duke kėrkuar nėpėr mbrtėrinė e luleve
nėpėr shekujt e caqet e erlehtes
bukurinė kėrkova nėpėr prralla e fabuleve
------------
nėpėr vargje tė poetve e nėpėr mbretėri pagane
nėpėr proza e tregime e urata
kėrkova nėpėr dritė xixillonjash e nėpėr dritė hane
nėpėr kohra ėndrrash nėpėr net tė gjata
--------------
kėrkova nė vrrije kėrkova nė shkrep
kėrkova nė yje me shtigje
dhe rashė njė ditė si peshku nė grep
tėrhequr nga bukurija nėpėr shekuj'brigje
-----------------
si peshk i pafajshėm me zemėr biluri
nėpėr valėt e kėrkimit
ku arti i notit e syri im zuri
njė biondinė me pamje tė gjevahirit
-------------
dhe mbeta nė grep i varur pėr jetė
kahdo thumbi i sajė me lak
nėpėr brigje e udhė rob i sajė jam tretė
me i zjarrė e prush nė tė dashuruarin gjak

--------------

Autori Xhelal Ferizi kontakti me autorin
nė mėrgim [email protected]
---------------------------------------------------------

[email protected]

lirik
21-01-09, 22:55
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un dhe hiri
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Unė dhe hiri

XHELAL FERIZI

unė dhe hiri bėhemi nji
kur ,un tė bėhem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do tė kėrkoj,me pi
-----------

unė dhe hiri jemi,nji trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
te lidhur ,hi,e hirėsisht dor' per dore
-------------

hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,nėpėr ,qeliza toksore
do tė rrijmė nėpėr shekuj paqėsisht
nė zemer e ftyren toksore

------------------------------------
unė dhe hiri shkruar
----------------------------------
NGA XHELAL FERIZI
--------------------------------

lirik
21-01-09, 22:55
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Dhe deshta tė qajė
*****************

Shkruan Xhelal Ferizi vargje shqiptare
*******************************

kur deshta tė qajė nganjėherė kur mė nxiste moti
ndalesha tė mos qajė
dhe sikur mė ndalte diqka ndoshta zoti
nuk mė lente me shpėrthye nė vaj
***

pse nuk qaja dot
nuk e di ! se gjej dot as nėpėr shekuj kerkimtarė!
as sot
ndoshta loti mė ishte tharė
***ndoshta ishte shėndrruar nė gurė
ndoshta ishte bė akull
sido qė tė jet un nuk jam ma bilur
ndoshta ndjenja vyshkė mė ra pėr dhe shakull
***
si mund tė mos qajė nji poet
pse tė qajė mė thot vet thoti
edhe sikur tė keshė nė sy e shpirtė nji det
kuptimin e ka humbė loti
***

kėshtu mė than shekuj' sot edhe ata qė vijnė
mos qajė mė than kot
ndoshta botėt tjera ta kthejnė harmoninė
dhe un qava pa lot
***

Xhelal ferizi liriku
------------------------

lirik
21-01-09, 22:56
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Qė nuk mund tė thuhet
-----------------------
Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptarre
------------------------------
ajo qe nuk mund te thuhet me esht bė psheretimė
nuk thuhet sa e pa thanun esht sa vret
nese thuhet te gjith yjet mund ti ngrinė
kur deshta ta them se ajo e vrau dashurinė
habķja vetem nga dashja akoma pa u thanė
nisi vet me vete po flet

--------------------------
pse nuk thuhet
se gjuha shpirtrore nuk mund ta pėrcjelllė se diqka e mbytė
ate vetėm shpirti i stėrvuajtur e mbanė
ajo e pa thėnun dot qė se shohin sytė
armėt shpirtrore dot nuk e vranė
--------------
strukė thell nė pėrjetsi tė vetėdijes
apo nėn vetėdije fshehur vepron
sa do qė i kam thirrė qėllimit e hijes
as pesha e loti nga zaptimi se largon
-------------
zaptim a thua ky sekret pėr jetė qerdhe aty gjeti
si hyri aty u pėrvodh
dhe loti im me pasthirrmė i shkreti
sa her tė pa'thėnures iu drodh
----------
nuk e gjet as loti qels fjalen as dijen
as shteg dalje me formulė
nėpėr shekuj ndoshta s' kan me ia pa hijen
prirjet e jetės me lot vulė
---------------
ja kjo ėsht ajo qė ju nuk do ta kuptoni
pėrvjedhur ėsht vulė vaujtje qė mbeti aty marrėzisht
nuk thuhet mos pyetni se kur se mendoni
se kush nė kėt plojė ka gisht
----------------------
e pa thėnun quhet e mjerė ėsht qyqare
as gjallė qė rrin e skllavruar as vdekė
e mjerė ėsht qė shpirti e quan gjynahqare
u mboll e ka nisė si rrėnjė hise pėrejtsisht me u pjekė
------------------
nuk thuhet pra ju nuk e besoni
nuk mund tė thuhet se qka e pret
ndoshta ju kur tė vdisni nga dikush e ndėgjoni
se ajo nuk vdes ka dy jetė
------------------
as pushkė nuk kam ta vras as fuqi
se them dot se ėsht e pa thanė
nuk ėsht as art as nuk quhet dashuri
nuk thuhet me gjuhen nanė
----------------
nuk ka fjalorė qė mė ndihmon
si ta them kur ėsht vrastare peshė
kur nisem kah jeta ajo mė gozhdon
s' mė len me jetė me u veshė
----------------
Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
afro tridhjet vjet larg atdheut nė mėrgim
-------------------------------------------
Lexoni autorin e vargjeve shqiptare
mėrgimtarin xhelal ferizi
-------------------------------------------------

lirik
21-01-09, 22:56
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Mos premto

--------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
mos premto shekuj dashurie
tė dehur
o zemra idealiste e padjallzuar
o art mbyllur nė vetvete
ti je arti vet nga ego qenjet i pa kuptuar
ti o zemer arti
qė puthė idealizmin ėndrrimtarė
qė pėrmbanė plot thėnje tė heshtura me sasi si dete
o zemer ti je arti im i pėrvluar
nė notin e lotit zhgėnjimtarė
ti je botė nė vete
qė flet e proteston vetmevete
akuzon tė gjith shekujt
me gjuhė idealizim
askush duke tė mos kuptuar
vetmevetja zemer monologuese mbete
kush tė kupton pėshpėritjen qė mbrendsisht je duke e lotuar
ti je gjersia vet
ti je pafundsia qė je shprehur
zhgėnjimtarisht duke pėrshkruar
por muzat e shurdhėr nė ty kurr nuk jan dashuruar
ti je vetmia e harruar e zbehur
ti je nga tė gjith e harruar
ti je e pafajshme nga harresat e pandehur
e lidhur nė prangat tė vetmevetes
tė pėshpėritjes sė zhgėnjimit tė mallkuar
tė flet vetėm pėrpjekja e qujtur iluzion
ideal nga vetvetja pothuajse i trilluar
bota nuk ėsht si don ti o ėngjėllusha ime e padjallzuar
bota ėsht shartim mish kemikal i pakuptuar
bashkdyzim ethje kafshrore e instiktizuar
bashkim i dy komponentave bastarde
inetreso demon
qfar konstrukti teatrorė
e ti je viktima e enderres sė idealizuar
qė vetven nuk e gjen asnjėher nė tė ashtuquajturin
nė skenen e kti vrapi tė truar
bota ėsht vrasėse mashtruese
o arti im o tik tak ja ime dhimbshurisht e mishėzuar
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------

lirik
21-01-09, 23:40
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Hapi drejt hiqit
*************

xhelal ferizi autorė
******************

kur u linda hapin e qita drejt jete
kur u rrita u nisa drejt vleres
tash po flas vet me vete
a thua me hap shkoj drejt pleqėrisė sė mjeres
e mandej kapitulli i fundit tė kėsajė kalimtarje flete
vdekja dhe varri
shėndrrimi pastaj nė hiq
sikur tė mos isha mbi kėt dhe
eh jeta dhe hiqi
tė mbulojn pastaj kohrat e harresave
shekujt qė ndėr ta ma nuk je
tretesh si lėngu i fiqit
thahesh
eh jetė
a thua po shkoj drejt hiqit
drejt psehes nė pse
sa qudi vėrtetė
si nesėr si sot si dje
hiq
mund
fund
gjithqka pėrsėri hiq e dhe
nga jeta nė jetė
pse

Autori xhelal ferizi

"""""""""""""""""""""""""""""""""!

autori xhelal ferizi

lirik
21-01-09, 23:40
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Shpifėsija
**************

Autori xhelal ferizi
*********************
Shpifėsia do dė pėrmbysė njė ditė karaktere e frone
do tė pėrmbysė edhe tė jetes vleren
shpifėsia do tė pėrmbysė gjithqka ajo ėsht demone
vriteni shpifėsinė vriteni at satane misteren
***
kush e solli ate nga cila zezonė
nga cila e pa etikė knetė
shpifarakėt e sollėn thonė
pėr tė mos i lėnė yjet nė jetė
***
shpifėsija nga toka e qielli me rrėnjė duhet shkulė
bashk me shpifarakun
e vėrteta mbi glob duhet tė jet vulė
se gėnjeshtra na e prishi gjakun
***
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
************************

lirik
21-01-09, 23:41
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Hapi mbas kohe
**************

Xhelal Ferizi mėrgimtarė
********************

un ndjek e ajo ik
sa hap i vogėl i imi
un shtrėngo e ajo pik
mbi tė pakapshmin dijetarė shkrimi
***


sa do qė un mbrapa
i qepem me njė vrap e dėshirė
ajo ikė me tjerė hapa
e un mbetem mbas sajė me stėrmund i lirė
************************

Shkruar nga Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------------------

lirik
21-01-09, 23:42
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Deshta ta menquroj kohen
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
Deshta ta menquroj kohen dikurė
i dhash vula kėshillash me pi
ajo pastaj mė bėri gurė
nuk isha i kohes gjeni
-----

deshta ta menquroj kohen kopile

ajo mė dha si shpėrblim shpirtė rrudha

un i dhash menquri pa hile

ajo mė dha shekuj tė zi tė vulosur
nuk di tash un si i plagosur

kah ėsht e menqura shtegdalja ime

shpėtimtarja ime udha
-----------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
21-01-09, 23:42
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vuajtja mizore
------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------
Nnji dit pasi shpėrtheva nė mėri
vuajtjen e kėrkoja pėr ta vra me armė nė dorė
nuk kisha ma mėshirė nė qelizė as dashuri !
isha nisur nė kėrkim me mund zvarras kėmb e dorė
............
thua se nė gjak as nji qast nuk e kisha ndryshim sa nji lėvizje n' qerpik
i mllefosur po vrapoja duke shikuar her mbas here nė shekuj nga pas
vuajtjen e quaja tė njerzisė armik jetik
vendimmarrės i pa luhatur kahdo vrapoja ta vras
--------------
dhe grryeva kahdo edhe nė varr e nė gurė
nė kėrkim tė shkaktares kahdo pėr ta gjetė nė tė sajė fole
humnerave tė lotit e nė udhkryqe e tėrthuer
nė zanafillė e rrėnjė ku ėsht le
------------
me vete e kisha secilen arsye
armė e kisha qėllimin
dėshmi shekujt mbi te qė jan thye
vetvrasjet e shumta e pendimin
-----------
vrapoja kahdo me synim
po grryeja nė kėrkim tė sajė
nė dėnesjet e mia dhe tė kombit tim
nė planetin plot dhimbje e vaj
-----------
doja ta vrisja at skėterrė llahtare
kush e polli vuajtjen enigmen e qortoja ?!
dhe qeshen me mua shikimet lojtare
kur un kah caku nė veprim vrojtoja
----------
u tallen shekujt me mundin tim !
mė than ajo kahdo buron !
mė than do sy qielli mos ec ma nė kėrkim
se vuajtja jeten pjeston
--------------
se ajo gjithkund ka fole
nė gjene nė gjak e nė shpirtė
ti armė aq tė forta nuk ke
nuk vritet aq leht kjo akull ngrirtė
----------------
nuk shuhet aq leht nuk coptohet
ky akull nga ferri ka mbi i katranit
njerzia prej sajė nėpėr shekuj ankohet
ti je pjesė e sajė o i biri i ilirianit
-------------
kėshtu mė tha e mė la pa shpresė
arma mė ra pėr dhe
u ringrita do luftoj deri sa tė vdes
pėr ringjallje e ringritje mbi dhe
---------------

Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
21-01-09, 23:43
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dil nga guri
-----------
Autori Xhelal Ferizi
----------------
dėshmi kohore dil ma tash nga guri e dėshmo

mos rri ma si heshtje fol kush kohrat i shthuri
gjithmonė si heshtje mos rėnko
fol e mos rri ma nė guri
----------
tė kėrkon vet vula e shekujve e dėshmija
na e pėrshkruaj porten e shthurjes kush e hapi
si erdhi me maskė p'shtirėsijė
e nderit e beses mbi dhe ju ndal vrapi
----------------
kush e solli kėt mashtrim e rrenen si fe
e fryt e quan kėt mbjellje
na thuaj kėt tugosje kush e voll mbi dhe
si quhet me emer kjo pjellje
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

pėrmirsim
-----------------

lirik
21-01-09, 23:44
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Nėse mė shihni duke vrapuar
-----------
Autėrė Xhelal Ferizi
------------------
Nėse mė shihni duke vrapuar
trup arave e livadheve
me vrap
me globin ndėr duar
keq mos mendoni
e mos harroni
ju thuani muzave bukurive mirėsive sorkadheve
se globin nga rreziqet po e shmangu pėr ta shpėtuar
nga qakaj ujq e s'mirėzi
se nė ideal jam i dashuruar
gjithqka qdo tė keqe mbi te do tė fshij
besoni vrapit tim tė pa djallzuar
besoni tim mirė qėllimit
do ta fshij pabesinė aty
me rrėnjė do i a shkuli
egjren kahdo tė krimit
e pastaj
qetėsisht
do ta krehu leht me shpresa do ta nxejė
mandej
mbi hapsiren e gjerė mirėsisht do ta kthej
por dua njiher tė dal me glob ne duar

un dua tė dal
pastaj
nė fushen e gjerė me paqe
me globin nė duar
ti anuloj nga aty ngatrresa e gjaqe
me penden time misionare
e me gjuhen ebukur shqiptare
me ngjyren e sajė shpirtkulluar
ta lėmoj pastaj e tė mbjellė mbi te manushaqe
ta pėrkdheli nė te suksese duke e uruar
leht duke e pėrkdhelė
leht duke e lėmuar
do e shartoj me urtėsi
do i jap ringjjallje me pi
do i jap njė zemėr tė mirė
njė bashkim popujsh nė punė
nė miqsi e pa dhunė
do tė ia mbjelli urtėsinė
do i kpus pranga e zingjirė
ku e kan lidhur shum satan
intrigant mizorė kriminel aktorė tė zi demonian
do i mbjelli pastaj fiq e shegė
nuk do e lė qė koha mizore ta djeg
pastaj do e mbushi me mėshirė
me bukuri nė secilin adet
me fidanin ma tė bukur qė rritet
qė do tė quhet sinqeritet
do e mbushi plot vyrtyt
me ndjenjė dashurie do ja mbushi sytė
pastaj nė hapsirė
do ta lė tė lirė
do ta bėj shkollė
dije mendjehollė
e me dashuri tė lehtė puhije
mbi fusha e male e pyje
nė mes dielli e hane me yje
do ta lėshoj tė lirė
tė endet me plot mirsi e gėzim
pa lot
tė mbushet me plot mėshirė
pa masken e pshtirė
pa kohen e ligė
pa dhunė e krim e gjak pa intrigė
di ia largoj bizarė mizorė vampir djaj e shtrigė
me besė nė tė madhin zot
me plot engjuj tė mirė
tė mos digjet ma nė luftra e barot
tė quhet botė e mirė
kahdo nė fushė e mal
tė quhet e lirė
paqen ta ket ideal
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------Tė nderuar bashkatdhetarė
pėrmirsim pėr shkak tė disa gabimeve
-------------------

lirik
21-01-09, 23:51
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Atdhe dashuria ime
---------------------
Nga autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
----------------------
atdhe dashuria ime
atdhe gjithqkaja ime
atdhe gjaku i zemres time
atdhe flladi i gjakut tim
atdhe puhija e damarve te mi
atdhe qerdhe e ndejnjave te mia
atdhe ushqimi i shpirtit tim
atdhe mbėshtetja e shpresave tė mia
aatdhe foleja e ėndrrave te mia
atdhe arteria e shpirtit tim
atdhe rrėnja e vullnetit tim
atdhe ilaqi i guximit tim
atdhe gjiri i sigurisė time
atdhe kroni i pashterrisė time
atdhe damari i dashiris time
atdhe mburoja e jetes time
atdhe shpirti e beses time
atdhe krijuesi i ndjenjave tė mia
atdhe lumi im i pa shterrur
atdhe lisi im i pėrjetshėm
atdhe rrap i furtunave tė mia
atdhe drita e syve tė mi
atdhe shkelqimi im i shpirtsisė
atdhe arti im ma i bukur i pikturuar ne ndnjenjėsi
atdhe tė dua me gjersi qielli
atdhe hapsira e paanė e shpirtit tim
atdhe nė ty ndjehem mahnisht
atdhe i yti jam pėr jetė
atdhe kur vuajtje kam pėr teje mbahem
atdhe pėr teje shtrėngohem nė qdo kohė
ti e zoti pėr mua jeni adhurim
atdhe tė dua o gjaku im
atdhe burim i pashterrsive tė mia
atdhe motiv i joshjeve tė mia
atdhe o krua floriri i zemres e gjakut
atdhe i mirsia e mirsive nė qdo kohė
atdhe ty moh nuk tė bie
atdhe ti je i imi nuk tė jap
atdhe trungun mos ma humb nėpėr breze
atdhe ma ruaj gjurmen e tė parit
atdhe pa farė mos mė le
atdhe mos mė humb si tė pa fis
atdhe tė pa denjė mos mė le
atdhe zemren ma bėn tirqi e plis
atdhe ti je shjetėria e arit
atdhe tė dua pėr ty secilen fjalė det pashterrėsie e kam
atdhe pėr ty miliarda shkėlqime i kombinoj
vetėm me tė lulzhue nė lavdi pėrksuhtimesh

atdhe fjalėt ma tė bukura i yll-zoj
atdhe ti mua gjithmonė mė dhimbesh
atdhe ti nuk e din sa tė dua
atdhe kur tė duhet kurban
flijim gjithmonė mė merr mua
vetem ti tė mos rrėnohesh
atdhe ti kohen ma ke kujtua
atdhe nuk dua tė mė hidhėrohesh
pse shpinen ty ta kam kthye
se kohrat ishin mishngrėnse
atdhe ndoshta nuk ke me mė shpėrblye
por un nė secilen qelizė
dashuritė pėr ty kam me i zbėrthye
edhe lulet do ti bėj fjalore
e ndjenjat puhizė
qė ty atdhe me tė lulzue
me ma tė bukuren kangė arbnore
oh ti pėr mua je art dritė
je qenje mbi dhe madhore
per teje i mbajė te gjitha dashuritė
ti dua udhė ara e fusha e bregore
atdhe ti mė ke rritė
ti at e ėmė je pėr mua
babė e kam dheun e nanė lulet tua
un nuk mundem atdhe me tė harrua
ti je pėr mua shprehja atnore
tė dua atdhe tė dua
------------------------
nga autori xhelal ferizi
liriku i mėrgimit me vargje shqiptare
-------------------------------------------


lirik
Shiko profilin publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik tek lista e kontakteve

lirik
21-01-09, 23:57
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
--------------------------------------------------------------------------------

Sa do tė shkruaj
---------------
Autori Xhelal Ferizi vargje shqiptare
--------------
sa do tė shkruaj e tė nxjerrė nga dija
vargje tė thella nga' shpirti i lirisė
nuk po shterren shpirt'detrat tė' mia
q' ėsht ky art burim i enigm'sisė
------------
sa ma shum shpirti im po shkruan
aq ma thell hyjnė gjithqkajat kureshtare
sa nė pa fund ato qė hulumtuan
nėpėr shpirtė kto fjalė kėrkimtare
--------------
un mahnitem si ato nuk shterren
si prodhojnė aq shum varg pa u ndalė
zot i madh sa shum nė fletė po nxjerren
thua se jan ndoj det krijues me fjalė
--------------
thua se jan po ndoj gurrė a liqe
thua se jan ndoj magjik burim
thue gjithsisė un ato jam tu i ble
kah do rrijnė anve nė pafundsim
----------------
pse nuk shterren pra as penda e brumi
i vargut tė shpirtit kahdo qė burohet
thue se ėsht ujvarė qė del nga lumi
pėrjetsisht me vargun qė s' shterrohet
------------------
Shkruar nga Xhelal Ferizi nė mėrgim
------------------------------------------------

lirik
21-01-09, 23:59
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tė lindur rob tė gjithqkajave
*************************

Autori i shqiperis etnike /kosova/Xhelal Ferizi
*************************************

Rob tė gjithqkajave
fakt analizoni vet
rob i i bjeshkve i maleve i pllajave
rob i ujit me det

rob i tė sė enigmatikes jetė
rob i robėrive jetsore
rob i joshjeve pėr lule me fletė
rob i stinve kohore

a nuk jemi rob
tė seciles qelizė
rob pėr lot e kob
rob i i eres me puhizė

rob pra rob edhe tė dashurisė jemi
tė seciles mahni tė sajė
rob o zot rob qė mashtrushėm cakun shpresė e kemi
her qeshim her bėhemi me vaj


rob se mbas gzimit na vjen loti
e mbas lotit gėzimi
ja pra si na shkon shekulli e moti
mbas nji kalimtari tė pa mėshirė mashtrimi

rob jemi tė jetes
rob tė punes tė mjerė
rob tė normave e varfris sė shkretes
qė duhet ti mbajmė me nderė

rob na fali perendija
ti shikojmė yjet nė qiell
rob kalimtarė si hieja
qė bėjmė nji hap jete nėn diell

nė shekujt e pėrejtsisė
nji pikė helm ėsht e jona
me ego tė lakmisė
vrapojmė kah varret tona


banesa e fundit nėn dhe
mbi dhe larmi gjithfare
dikush ngushllohet me fe
dikush me lukse bizare


jeta robri e bukur
hap qasti kalimi
dikush si rob i strukur
dikush si rob vetmashtrimi

rob tė denuar pėr dit
tė njejtin qiell pėr tė pa
nga muaji e viti nė vit
jete duke e mbajtė hua

pėr dit tė njetat lule

pėr dit tė njejtat zgėrdheshje
pėr dit me nji far vule
qarje nė jetė e qeshje

qajmė e qeshim me shpresė
gjthmonė si rob nė iluzione
nji dit kjo robėri vdes
nė vdekje varre pėrjetsi errsirė prone

ja pra ky ėsh kulti i ksajė loje
qė i gzohen iluzionistat kalimtarė
robėri luks dhimbje pasojė pas pasoje
deri nė varr vetmitarė

rob pra rob i kalimit
rob i dashurisė sė nji qasti
rob se zoti nė kėt udhė tė ndėshkimit
rob pėr tu bė nė kėt sfidė na u dha rasti


rob jemi kur shohim tė bukuren
se vdesim nga lakmija
rob jemi prap kur e adhurojmė tė nguturen
llasen e pangopur n' turr kah pasurija

rob tė joshjeve tė haramit e seksit e tėrrpisė
rob tė dashurisė pushtetare
rob te gllabrimit tė grabitjes e lakmisė
rob tė veseve barbare

pėr dit te njejtin e shohim mėngjes
pėr dit tė njejtin qiell me kapak
pėr dit te njejtin bark porsi thes
pėr dit me hapin rob tu ecė nė' shkak

e ecim e ecim nė kėt urė
dikush qeshė dikush qanė
rob nė tė ardhmen e rob dikurė
deri sa drita varri hisen tė na e ndanė

mbi dhe lakmi nėn dhe errsirė
rob nė tė dy periudha
njėra perjetsi por cila ma e mirė
e njejta robėri e tyre udha

atje errsirė nėn dhe
kėtu kalim i shkurtė
po ktu lakmi mbi dhe
rob o njeri je i urtė

rob pra rob i misterit
rob i ksaj enigme kalimi
rob je si lloji i tenderit
me u ble pėr nji qast mashtrimi

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
22-01-09, 00:00
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė fenomenin e gjakut
********************
Autori Xhelal Ferizi
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
titullin e vargjeve nė fenomenin e gjakut
e shkruan Xhelal Ferizi autori nė mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''


nėpėr tė gjitha pikat e gjakut qė ishin nji planet me fjalė
duheshin miliona penda kėto qudira njohurisht ,me i pėrshkrue
nė tė gjitha mikro pikat e gjakut kishte nga i shekull ,romane me dalė
mikropikat e gjakut me i spjegue
dijetarė,nėse, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet
nėse don merr lang nga tė gjitha qerrshitė,e shegė
merr fjalė sa,tė gjitha ,oqeanet ,e langje qielli me det
nėse don merr tė gjith bilbilat nė degė
por fenomenin gjak kurr s, ke pėr ta pėrshkru
as me e pasqyru me fjalė e pėrmbarim
pėrmbajtjen domethėnėse e rrjedhen,kurr s' ke pėr ta kuptu
se zoti vetėm zoti e din kėt burim
gjaku ėsht vet fjala damarin,qė e mbanė gjallė
se me ujė damari nuk mbahet
pse me gjak nuk mbahen dhe as gurė e zallė
prej ujit pėrse nėpėr damarė gjaku ndahet
se gjaku ėsht substancė qė ėsht ma shum se e, thanuna
e thanuna e qdo fjalori qė mund t' marrrim nė fjalore e , n' gjithsi
si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
gjaku ėsht thellsija e fjalės qė ėsht shkri
gjaku ėsht spjegimi i pakapshėm nė thelb
gjaku ėsht esencė e esencės,qė ka mbrri
e mbanė,tė,gjallė,tė,natyres njeriun fenomen
ai shėndrrohet i lėngshėm,por nuk bėhet ujė
ėsht substancė qudije,qė i shėrben gjithkujė
por kur me ujė pėrzihet,ngjyren ujė e merr
ėsht lang pėrmbi langje,qė fjalen e nxjerr
ai e mbanė thellsinė mendjen fenomene
ai e mbanė at tru njeriu qeliza e gjene
ai ėsht ujė i kuq qė nuk ėsht si ujė
pėrmbajtja e quditshme qė nxitė mendjen t'shkrujė
gjaku ėsht qė ecė,qė ushqen qdo fije
e ushqen nėpėr deje tė njeriut at dije
gjaku ėsht nji vlerė qė ėsht ma shum se vlera
gjaku ėsht spjegim ,qė ecė porsi era
ai ėsht njė ngjyrė kuq ėsht njė vlim dėftorė
ėsht njė lloj qudije njė magji njerzore
q' ėsht kjo lloj qudije qė nxitė emocion
qė nė cak e dije mendje ti drejton
duket si njė lėng u kuq ėsht ,e ngjyrė
nė trup qe do qelizė e nxitė nė detyrė
pa gjak nuk formohet fjala as vetėdija
gjaku ėsht mister porsi vet mahnija
gjaku ėsht roman qė shkruhet nė' pėr deje
ai ecė mendjes sė kombeve ,ai ecė nė rrugė t' qdo feje
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """" """""""""""""""""""""""""""

Autori shqiptarė nga kosova xhelal ferizi
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """" """""""""

lirik
22-01-09, 00:01
#133
lirik
Anėtar i F.SH.
Regjistruar mė: 02-06-2007
Postet: 2,041
Rep: 26
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos qani
***********

Autori nė mėrgim xhelal ferizi
(xhela i Mitrovices ) l i r i k u i vargjeve Shqiptare
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """" """"""""""""""""""""""""""""

mos qani ju qė nuk keni diell
mbas breshėrit tuaj nė zemrat e lėnduara dielli do tė vjen
mbajeni shpresen nė qiell
zoti pa diell askend nuk e len
***
mos qani sot
as nėpėr shekuj e mot
se qerpikun nuk e mbanė vetėm i vuajturi i dhimbjes lot
por edhe rrezja qė nė diellė tė qiellit
ėsht mbjellur nga vet i madhi zot
***
mos e humbni shpresen nėpėr lot
mbjelleni mirsinė nė kopshtin e bukurisė sė jetes
qielli e din se ka zot
prandaj mbjelleni faren e sė vėrtetes
***
nė kopsht pastaj ku keni mbjellur mirėsi
njė ditė do tė rritet fryti
shpėrblimi juaj do tė jet i mahnitshėm o njeri
kur tė rritet nė kopsht kultivim i yti
***
kėshillat e poetit jan falas pėr ju o zemra
me mund i kam mbledhė nėpėr qiellore bardhsi
as vet nuk e di tė gjitha ato bimė qiellore si quheshin me emra
ku un i mblodha tė ua jap falas o njerzi
***

Autori nė mėrgim nėpėr vite me vargje shqiptare
**************************i
l i r i k u
********************************
Xhelal Ferizi (xhela nga Mitrovica )

kontakti me autorin
****************

lirik
22-01-09, 00:02
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dhe deshta tė qajė
*****************

Shkruan Xhelal Ferizi vargje shqiptare
*******************************

kur deshta tė qajė nganjėherė kur mė nxiste moti
ndalesha tė mos qajė
dhe sikur mė ndalte diqka ndoshta zoti
nuk mė lente me shpėrthye nė vaj
***

pse nuk qaja dot
nuk e di ! se gjej dot as nėpėr shekuj kerkimtarė!
as sot
ndoshta loti mė ishte tharė
***ndoshta ishte shėndrruar nė gurė
ndoshta ishte bė akull
sido qė tė jet un nuk jam ma bilur
ndoshta ndjenja vyshkė mė ra pėr dhe shakull
***
si mund tė mos qajė nji poet
pse tė qajė mė thot vet thoti
edhe sikur tė keshė nė sy e shpirtė nji det
kuptimin e ka humbė loti
***

kėshtu mė than shekuj' sot edhe ata qė vijnė
mos qajė mė than kot
ndoshta botėt tjera ta kthejnė harmoninė
dhe un qava pa lot
***

Xhelal ferizi liriku
------------------------

lirik
22-01-09, 00:03
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėr ty jetime
**************

Xhelal Ferizi autori kushtuar jetimes
********************************

ikja lutja mėshira at dit tė gjitha endeshin nė shpirtat e dėnuar
at ditė sytė e tri jetimeve qiellin nuk e lan ma si qiell
dėnestarė i bėnė lot'gjėmues edhe qiellorėt duke rėnkuar
se nė sytė e jetimeve at ditė nuk arriti tė ngushlloj asnjė diell

jetimet nuk dinin por shpirti i instiktit ishte vet ai qė shprehej
fytyrat at dit tė pėrlotura shpirtė gurin gati e dėrmuan
edhe qielli gati nga kto lot dridhura sa nuk po thehej
vetėm yjet me lutje at dit e shpėtuan

fytyrat e jetimeve pėr ti pėrshkruar at dit erdhen me mija piktorė
erdhen vet tė bijt e mjerimit
secili aty shkrinte talent me shpirtė e me dorė
nė kullen e gurve t' mjerimit

kulla at ditė i ngjante ftoftėsisė sė varrit ma tė zi
gurėt me ato pamje tė trishtonin
at ditė secili dru e gurė nė at malsi
as heshtur ma nuk kuvendonin

tė gjitha dhimbjet at ditė kishin ardhė pėr tė ndje
pėr tu shkolluar nė at pėrvojė
nė dhimbjet e jetimeve ku loti dirdhėrisht shkonte rrėke
as vet dhimbjet provimin nuk e dhan me shkrim as me gojė

nuk e dhan se dhimbjet ishin aq dėnestare
sa qė as rrudhat e gurit as vet dhimbjet nuk e pėrballuan
as arti ma i dhimbshėm i qyqeve nuk diti ti pėrshkruaj kto jetime shqiptare
tė gjith nė provim at dit u rrėzuan

vetėm shekujshpirti i vet dhimbjeve ishte mjeshtėr qė flet
nė fytyrat e jetimeve dhimbshmėrisht
dhe fytyra e jetimeve dėnestarisht vet
qė nė qarje pikturohej vajtim'sisht

baba qė ishte gjithqka nėnė hy shpresė mbėshtetarė shpėtimtarė
po ikte nga kulla pėr kafshatė buke
jetimeve ju mbet vetėm loti mbėshtets fytyrorė si currilat mbi ujvarė
dhe mbėshtetjet nė zėrin e qyqeve pran ndoj kodre a suke

tjetėr mbėshtetje nuk kishte askund kėt e dėshmonte vet i tyre llahtari
fytyrat nxirrnin shartime lutjesh e qarje mė njė zė tė ndrojtur
e dini ju yje si duket nė dhimbje njė fytyrė e pėrlotur shqiptari
kur udhkryqeve jetimsisht mbetet e pa mbrojtur

gurėt e kulles nga fytyrat e jetimeve edhe ma zi u zymtuan
e yjet filluan me naten sterrė tė nxihen
at ditė nga vaji i jetimeve edhe vet damarėt e lisave u ngashruan
e gurėt filluen gjėmueshėm tė ndihen

prrocka ma nuk po gurgullonte
lotėsisht po ngashrehej mbi gurė
at dit gjithqka vdekjes i ngjasonte
secila qehre dukej si qivurė

ikja e domosdoshme at ditė e kishte fjalen
dhe fytyrat lutse tė njomzakeve jetim rritura
ndjenjė'vajet qė bilbilave tė gjitha kėngėt ua ndalen
dhe fytyrat ndrojtur'dėnesėse shprehtare ma shpirt'kputse tė engjėllushave tė mitura

shartuar ishin dy zezona
nė njė anė malet e ashpra tė qėndreses
dhe dhimbjet si haraq i shekujve nėpėr zemrat e fiseve tona
e kulti pėr buk i mbijeteses


buka ikja kurbeti e namura zezonė varfrija
ishte ajo nama e zezė nėpėr kodra e suka e shum male shqiptare
por edhe nė rrafsh e nėpėr fusha kah etnija
qė lan nė votėr jetim tė pėrlotur nė duarėt e kohes kobtare

medet qfar thirrjesh pėr mėshirė tė jetimeve
secila donte ta pėrqafte babain shpėtimtarin
pėrulsisht voglushet qė nxorėn dhimbshmėrisht artin ma dhimbtarė tė pėrshkrimeve
ato kėrkonin dikend mėshirueshėm kėrkonin ndjenjė tarin

ndjenjėtarė q'ė duhej o tokė
ndjenjėtarėt ishin kot
se male e fusha e vrrije e bokė
varfrinė e kishin hise rrisk shekuj mot

malet rėnkonin nga varfrija
jetimet dėnesnin nė kullen gurė 'tare
ku ishte at'her perėndija
qė nuk lėshoi njė sy mbi kto skena llahtarike shqiptare
*******************************************

xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
*************************************
l i r i k u
****************************************

lirik
22-01-09, 00:04
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Myku i shpirtit
----------------------------

Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

l i r i k u n ė m ė r g i m
*********************************************


Myku i shpirtit i mbledhur nga knetat ku pshurrin gjarpij e krokodila
si modė e mendjeve tė prishura ka hypur nė fron
kujdes ruajuni nga ata o tė pa faj tė pa djallzuar bilbila
tinzri u bė tash besa jonė

besa jonė e dikurshme shqiptare
nuk ėsht ma mbi dhe
vendin ia zuri lakmija vrastare
demonja nga vesi i huaj qė u ble

ruajuni shqiptarė kujdes prapa shpine
se hardhuca e dhelpra e gjarpri jan bashkue
kan ndėrtuar njė qenje intresant nė kombinime
duket si njeri por gjithqka i ėsht kafshrue

duket me dy kėmbė por mbrendėsinė e ka servile
e ka zemren qorre si urithi nėn dhe
kujdesė o ju shpirtra e zemra bilbile
kjo lloj kafshe sot po rritet ndėr ne


prandaj besen ma as mos e pėrshkruani

ajo iku e ndoqėn me thikė
kujdesė mos besoni se shum do tė vuani
se kjo kafsha e re fare s' njeh etikė

kujdesė pra alarm nga kėto kafshė tė reja qė veset perverse e pollėn kėt ndėrtim
kėto kafshė jan tė ndėrtuara nga veset kanibale
shpirtin e kan nga lakmija e qakallit e nga vampirėt e etur pėr krim
po vijnė tash k'to kafshė nė skenė dal nga dale

kujdesė kujdesė o shpirti i pa djallzuar i njerzisė
kėtu nė kėt konstrukt prej kėti tė prishur mishi bizarė
kan dalė specialist pėr faisje etikash bijė tė stėrkequr tė tinzrisė
po ndėrtojnė k'so kafshėsh i shartojnė si shqiptarė

kėtu edhe miu i nevojtoreve ka dorė nė kėt ndėrtimtari konstrukt muta'cion
prej flliqsirave e pollen kėt shpirtė tė gjetur nėpėr tė tilla kneta
po pjellin mijtė vrastarė e nevojtorja e zezė me demon
tinzarė me shpirta kanibal qė hanė tinza e pas shpine marrin jeta

u ndėrtua kafsha e re pėr qudi njerzore duket me fytyrė por konstrukt zvarraniku
kujdesė shpinen ruajeni nga ky kafshues tinzak qė nuk njeh shok as mik as vlla
ruajuni nga ky dinak ky ėsht i civilizimit i njerzisė armiku
ky paranė dhe tinzrinė kult e shpirtė i ka

ky vret pėr para shok' e mik e tjerė
kėdo vret sepse e ndėrtoj e gjarprit tinzria
ky nuk njeh besė nuk ka pi kurr etikė as nė ndonjė krua njerzorė vlerė
kėto kafshė qė flasin ti izoloj etnija


kujdes' askujt mos ja besoni paranė
se vesi i miut e urithit veq ka hy ndėr ne
lakmija tash e dora e demonit po na mbanė
me sekrete e kode ecni pėrmbi dhe

po se as shokut ma nuk i besohet besa na ishte njė her
ajo tash na duket si njė prrallė
njeriu tash nuk ushqehet me mėlmesa por me helm e vnerė
gjarpri i rrin nė zemėr e maska i rrin nė ballė

me tinzri gjithnji e ma shum po ushqehen
po vijnė lėkura mashtruese tė reja me vizllime
shum shekujt nė shpirtė do tė thehen
se maska njerzore po joshet nė krime

ushqimi human shpirtrorė askund nuk po blehet
askush se kthen koken edhe pse falas ėsht ky margaritarė
kurva kohė e zezė qė nė hap qėllimi tė zi po krehet
do tė vret nė te ardhmen do tė vret edhe ma shum shqiptarė


************************************************** **
Xh e l a l F e r i z i
/xhela i Mitrovices /
**************************************************

lirik
22-01-09, 00:04
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ura e lakmisė
**************
shkruan xhelal ferizi

****************************************
*********************************************
*mbi uren e lakmisė kalova me zjarr'me deshirat ndezur nėpėr qeliza
*mendjen plot magnete joshse ėndėrrime
*duke u shty nga disa te imagjinuara shpirtpuhiza
*qe ndeznin epshe lakmije neper egot e jetes time

*dhe thash oh sa ta kaloj e matanė
*do te jem nė kopshtin e tė pėrhershmes lumturi
*do tė pi lumturi sa nji oqean
*i dehur ne sherbetin e knaqsisė nė tė perjetshmen dashuri

*dhe uren kur kalova dhe dola nė pjesen tjeter tė jetes
*kopshtijet e iluzioneve me kėndellen
*nuk me mbajtėn kriht e ėndrres erlehtes
*se hallet tinzrisisht tinzarėt mi mbjellen

*e tash duhet te kem kujdesė nėpėr kto tė rrejshme kopshtije
*ku jeta mbjellė gjemba e vuajtje pa meshirė
*kėndej ure qenka jo ma lojė e padjallzuar rinije
*por lufta per te qenė instikt zemermirė


*as nuk mund te jem i pėshtirė as maskė vrazhdėsije
*se e kėrkon lustra fytyr mode qeshjen n' dimensione
*duhet ruajt pushtet e ekuiliber vetėdije
*edhe kur ne shpirtė kam te pazgjidhura ekuacione

*kėshtu qenka kėndej ure mosha pjesa tjeter kopshtare
*qė quhet jetė e lakmuar ' sa detyrim lajkatarė
*vrapim ky qė shkruhet nė shum memoare
*me emrin shekulljetė iluzioni kureshtarė

*Autori xhelal ferizi nga Mitrovica
Liriku i vargjeve shqiptare
Tė nderuar bashkatdhetarė
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
tregoni shoqes shokut
---------------------

lirik
22-01-09, 00:06
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po pse kshtu oj tokė dardane
--------------------

Autori xhelal ferizi me vite nėpėr vargje shqiptare
-------------------


po ti pse ah moj dardanė
moj kosova e imja nanė
me ato t' blerta fusha e degė
n'dhe tė huaj mė le me u djegė
po un kush jam e ku jam le
pse jam hiqi pa fole
un jam i yti brum i shqiptarit
e sot mbetė jam trotoarit
humbur botes 'e pa fole
jam nji shqipe pa atdhe
pse ti nanė me tokė plot hije
me ato gjurmė qė i mbanė lashtsije
nuk ma dhe as nji grusht dhe
pėr nji kokėrr jam tu u bre
pėr nji gurė ah sa do i vogel
pėr nji dushk nji fletė a gogel
jam tu u shtri me ėndrra t' mija
Me ua ndje eren kah vrrija
ah me shije pak me i prekė
pėr nji pikė ah jam tue vdekė
ku ta gjejė nji dalje a shtek
ku ta gjej po nji shteg t'ballit
me ti prekė kokrrat e zallit
me t'shijue lulet e allit
me ti prekė ato zallina
ku m' kan dehė ma tė bukurat stina
me ti prekė ara e ledina
brushen vet un me u a krehė
me ta pa qiellin me strehė
me ato strehė n'perėndim mbi male
kur tė ik dielli dalė ngadale
me t' kuqrremta ato rreze
sa her yjet ti qė i ndeze
tokė e lashtė o dhe i arit
me at gjuhė tė lashtė t' shqiptarit
me ato kthjelltsi aq mahnitore
me ato mbrėmje mbiqiellore
me ato t' bukura thana e shkoza
ku kam marrė erė ndėr mimoza
sot nė shpirtė mė ka ra bloza
se prej dheut ti mua mė shkule
ktu s' po gjejė bari as lule
nė dhe tė huaj i ftoft si akull
kemi mbetė pėrdhe rrxua shakull
ftoft na shohin kto ledina
ftoft na shkojnė ktu mot e stina
ktu s'na njeh as toka as zoti
veq n'mėrzi shkojnė stina e moti
me shum vuajtje e me shum mallė
rrijmė si qyqe n' gurė e zallė
pėr pak buk e pėr nji kore
tu i kujtue viset arbnore
na shkon moti n' dhe tė huaj
prandaj n' varg kaq shum po vuaj
po vuaj nė rimė po vuaj n' qerpik
se n'dhe t'huaj pėr metelik
pėr pak buk pėr nji kafshore
kemi lanė trojet atnore
kemi lanė ne ato shije
kemi lanė at dhe etnije
e po digjemi tash ne t' shkretė
tue pi akull n'pėr kurbet
tue pa ėndrra gith n' lot rrke
pėr tokė t' parve n'gurė e dhe
tue pa ėndrra me dėshirė
pėr kosovė mbi dheun e l irė
tue mendue pėr lule e jetė
pėr hjeshi e dushk e fletė
pėr ato t' bukura fusha e ara
pėr qetina e shega e nara
tue mendue pėr bereqet
mbi dhe tonin me pasė jetė
veq po derdhim dhimbje e lot
mbi decenje ecim kot

---------
:::::::::::::::::
veq do lot qė jan sa deti
edhe fjalėt vet me veti
shum po derdhen n'trotoare
mbi dhe t 'huaj me gjuhė shqiptare
ti m' shėndrrove n' pjesė kurbeti
e mohimi yt mė treti
se dy duart nga ne kurr s' shtrive
gjakun tonė n' dhe t' huaj e ngrive
as kurr shpresė s'na dhe me pi
ke pėrkdhelė shum faJdegji
ke pėrgdhelė shum puthadorė
ke pėrgdhelė mjeran tė gjorė
ke marrė n' gji plaqkitsa tjerė
por se mua m'le tė mjerė
bashk me shum tjerė mėrgimtarė
m' le pa hise tokė as arė
fushė as mal as plang as troje
mi ke shue gjurmėt me ploje
nuk mė le askund pjestarė
veq n' harresė si mėrgimtarė
Ti m' ke lanė edhe pa gji
pa ujvarat si ingji
qė burojnė n' iber e dri
ti m' ke lanė pa ndoj kurajė
me kėt pendė qė prekė me majė
dit e nat qė lahet n' vajė
e nuk shterret me oh dhembje
qė Kurbetit i don shembje
edhe atyre viteve t' huaja
vuajtjet t' mija qielllit shkruaja
atje lart n' mes yjsh e hane
shqip le tė shihet me gjuhė nane
se nėn at qiell ku kisha hise
s,jam ma i shkruar,ndėrė farė e fise
por jam cungu i mjerė mbi dhe
jam jetimi pa atdhe
kahdo shkoj me shpresė me u pre
me at teh t' asimilimit
veq pse ti s' mė'don n'dhe t'kthimit
veq pse s' don pėr ne dritbardhė
nuk don fis as mėrgimtarė
as krah'hapur nuk i pret
n' dhena t' huaja i ke lanė shkret
Nė gjuhė t'huaja dojnė me u shkri
porsi krypa n' t'lumin dri
porsi krypa qė e tretė deti
ashtu sot po m 'tret'ė kurbeti
do ti tretė brezat e tu
prandaj vargu tue vajtu
edhe rima poetike
po shkruan vargje elegjike
se ty n' mendė nuk t' bjen pėr ne
nėpėr kėmbė ndėr kombe e fe
na ke lanė nė t'huajin dhe
na e le shpresen vyshkė mjerane
mos me mbi ma n' tokė dardane
edhe me ballin plot me halle
mėrgimtarė ndėr dhena e zalle
e na i kpute shpirta e ura
me u shkri n' gjuhė e t' huaj kultura
breza e gjaku me na u tha
nga gjuhė shqipe dojnė me u nda
veq pse ti kujdes s' po ke
as pėr gjuhė shqip as pėr ne
shpirtin lkuren plot me rrudha
ngrysur vetullash kah m'qet udha
po mundohem si udhtarė
ti kndoj hallit mėrgimtarė
me do fjalė qė s 'shkruhen n'shkrime
me do t' humbura pėrjetime
ktu kujtimet nuk kan vlerė
ktu as lulja nuk ka erė
ktu nuk vlenė asgja pėr ne
jem veq numer pėrmbi dhe
prandaj ti nanė e pa m'shirė
pse na len nėn kta zingjirė
nuk na nxenė ma asnji shpresė
as nji fjalė e as nji ftesė
jem bijt tu koha po vdes
edhe po vdesin lidhjet tona
ne po mbesim ikje t' vona
edhe caqet po largohen
sytė nga zemra larg po shtrohen
edhe venitjet vijnė ngadale
po na shuhen buzt prej fjale
prej ksaj fjale shkrumb dėshire
gjith tue thirrė pėr tokė ilire
por ti nanė thue s e nuk je
si dikurė me gji pėr ne
e si duket shekulli i true
ne mbi tokė na ka mallkue
se nuk kem as nanė as tokė
as shqiponje me dy kokė
as dihet kujt kimeti
prandaj flasim vet me veti
nė lot nga i her edhe t' pakuptimit
kėrkojmė shtigjet e shpėtimit
kputu ktu kputu atje
as nji kohė ma nuk na njeh
as me tokė e as me qiell
as me hanė po as me diell
as kund rrėnjėt pa i pasė n' vulė
kemi mbetė si e lagur pulė
udhve t' hauaja e pa cak
ma nuk jem arbėr me gjak
por se mbetė si bij t' jetimit
kemi mbetė udhve t' mėrgimit
nuk na njeh as tokė as dhe
as nuk kem ndoj kund fole
pėrveq rob botes t ' kryqzimit
udhve t' heshtura tė mashtrimit
me do drita qė jan neone
jan mashtrim kameleone
jan pėr ne shekuj zezone
nuk i duam oj nanė kto drita
por duam dheun ku na u nis rrita
duam kavallin duam valbardha
duam qershitė e molla e dardha
duam dardanen n' fusha t' bardha
n' fusha t'gjelbėrta e jeshile
me ato lule e karajfile
anė e mbanė e duam etninė
shkodėr loken qamėrinė
edhe tė shtrejten nanė shqipninė
tjeter s' duam as gurė as dhe
tjeter diell s 'duam me na nxe
kshtu flet zemra e mergimtarit
lanun shkret t' huaj trotoarit
qė as toka s e pėrfillė
qė nuk ka pranverė as prillė
qė nuk njeh kund degė as pip
qė po i vyshket zemra shqip
fėmijt filizat i jan shkri
se atdheu nuk ju dha gji
shqip nuk flasin ma' jan tretė
se atdheu na la pa jetė
toka e t' parve na pėrbuzė
me mbetė shqipja hi e shpuzė
n' troje t' huaja qoroditur
askund fare e mirpritur
se ai dhe ku ku e ka kaptinen
ja ktheu n' mote gjithmonė shpinen
nuk ja vlon ndoj shpresė shqiptare
por se e la qyqe shtegtare
kahdo botes me vajtue
kahdo shkon mbi mal a prrue
nuk i la hise mbi dhe
veq se e shkriu nder kombe e fe
porsi krande e la me u tha
e nga gjiri e ka nda
mergimtarin e ka tretė
nuk i la hise mbi jetė
as mbi dhe ku e la i pari
se kshtu e dashka grabitqari
karriggjia e sabotuesi
gjithfar horri e pseudo msuesi
qė s' ndėrtojn tjeter mbi dhe
veq grabitjes e me bre
me bre shpresa e zemra e gjak
tu i kurthue kohrat me lak
nuk ndėrtojnė tjetėr atdhe
pėr veq brryla e plaqkė mbi dhe
as nuk shohin tjera halle
veq dėfrim mbi dhe e zalle
foristrada e fotele
qejfe t' bukura n' pėr hotele
porsi mbret mbi fron t' dollarit
pa i ra n' mendė pėr zogj t' shqiptarit
qė po shkrihen n' trotoare
mbi dhe t'huaj n'pėr rrugė shtegtare
-------------

Autori xhelal ferizi
liriku nėpėr vite me vargje shqiptare
----------------

Kėto vargje jan shkruar para disa vitesh dhe jan kthyer
nė variante e kombinime disa her
kjo ėsht njė lloj kėnge shqiptare
------------------------------

lirik
22-01-09, 00:08
Anėtar i F.SH.
Regjistruar mė: 02-06-2007
Postet: 2,041
Rep: 26
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrse iku Meritori
---------
Aautori xhelal ferizi
----------
pėrse dikush iku i tha jo dekorates
kur e ftuan nė fronin e merites
ai iku si pa kokė errsires sė nates
iku edhe nė pikė tė dites
----------

pėrse kėshtu ndodhi o qiell
ai iku se nė fron pėr dekorata u turren edhe demon
pasi shum akuj tė ferrit me maska donin tė bėheshin diell
prandaj ky meritori iku nuk shkoj nė fron
---------
nuk shkoj ta marr as uraten
iku si pa krye
as medaljen as dekoraten
nga brrylat e maskat u thye
------
iku se u turren shum langoj
drejt fronit ata me marrė llasė
iku se drejtėsia perėndoi
me mbi mbi dhe nuk ka gjasė
---------
prandaj iku meritori zbathur i uritur
se medalje po merr skilja
i gjymti shkurtpamsi i pa ditur
e famė po bėhet hilja
-------
e hiqi publikisht po lavdėrohet
pas tij vrapon servilija
prandaj meritori nuk don tė dekorohet
ma e mirė po i duket vetmija
-----------
kurvrija servilja po bėhet me yje
jargėt po bėhen meritė
iku meritori nė ferra e pyje
se hiqet kan hypė mbi dritė
----------
iku meritori se u bė mbret me diplomė
ai qė kurrė nuk ka qa pėr ndoj gurė a dhe
iku meritori se erdh koha komė
opium qė po shitet ndėr ne
--------
meritori iku nuk don me dalė nė binė
se pjellat tjera merita uzurpojnė
me gjasė kopilat meritat i pijnė
se fallin ata mirė e ushtrojnė
-----------
xhelal ferizi autori
.......................

lirik
22-01-09, 00:11
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

----------------------------------------------------------------------------
-------------
--------------------
Kur lindi xhelal ferizi

autori xhelal ferizi
--------------------
nėna kishte pa ėndėrr njė ylber
nji zog mbi njė fletė murrizi
dhe njė pendė ngjyrė duke shterrė
-------
e quajten nga vegjėlia xhelė
kohrat ja dhan emrin cicėrimė
hijet i sollen pranga e tel
vargu e quajti rimė
--------
shekulli e quajti shqiptarė etnik
qielli i solli nji lodėr dhuratė ideal
loti i parė kur i ra nė qerpik
me nji pendė e mashtruen e vajin ja kan ndalė
--------
kėshtu thonė me pendė rrinte beba e vogel
e shtrėngonte nė dorė e nė gojė
edhe pse pėr rreth kishte kukulla e gogel
nuk shikonte aspak tjetėr lojė
----------
a jan kėto shenja qudije
thuani o lexues ndoj fjalė
penda u bė pajtim fėminije
as sot ajo nuk ėsht ndalė
-----------
edhe sot penda i rrin nė dorė
si ather kur ishte bebush
pėr dhe e trollin atnorė
kėndon pėr mal e pėr fushė
---------
edhe sot penden e don
e quan pajtim tė lotit
e quan lule fletė pėr emocion
e ruan me besė tė zotit
-----------
autori xhelal ferizi
----------------

lirik
22-01-09, 00:12
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk do tė ket
-----------
nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
-----------------------------
Nuk do tė ket buk pėr ty as notė o vargu im
deri sa tė ket zemėr'vegjėl mbi dhe karkaleca
smirėzi tė lindur nė mangėsi e vogėlsim
gjini hetero jargė'tare e burreca e mistreca
---------
shpirtvegjlit kurr nuk kan qitė diqka nė dritė
as ata me tru mize e me mikro mendė tė kufizuar
o vargu im pėr ty duhet tė flas njė e madhe dritė
e yje tė mdhej tė qiellit tė bekuar
-------------
simrėzijtė nuk mund tė dalin pėrtej jargėve tė tyre tė zeza
lokalist tinzarė dinak e krahinorė
bejtegji rezil cinik zemėrzi qė jan trashgu me tė meta ndėr breza
endacak kotėsira e tė pa emocion puthadorė
-----------
as ata qė jan me kaqikun tė vogel
as picimulat qė si pula qokasin
as ata me tru sa njė gogel
e ata qė pa kuptim gėrgasin
-------------

pėr ty duhet tė flas bukuria
arti i qėndisur
fjala e artė e dashuria
dhe shpirtrat si lule tė harlisur
---------
prandaj rri o vargu im per shpirta ushqyes si e bukur ndoj fe
se edhe dritene diellit disa e kan sha
rri se ti duhesh mbi dhe
ty kohrat nji dit kan me tė pa
------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
22-01-09, 00:13
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

O varre flisni o gurė

----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
Flisni o varre flsni krijoni gjuhė toke
qė tė marrin vesh edhe akujt e errsira
qė tė merr vesh dheu e gjithqka e shqipnisė etnike loke
se drejtėsia mbi dhe ėsht ma e mira
----------------
flisni o heshtje o tė vdekur
tregoni o ju tė vdekur tjerė nga padrejtėsia
pse rrini o varrre heshtur e ju kohra stėrmekur
thuani se nuk durohet ma tradhtia
--------
po vdesin edhe varret tash nga krimi e errsira
edhe i vdekuri dy her po vdes
po vdesin edhe gurėt nga fjalėt e pshtira
asgjė e gjallė mbi dhe nuk do mbes
--------
servilija po vret shekuj e qast
nuk ka ma qeshje me zemer
brryli nuk po lshon mbi dhe asnji rast
lufta po bė bėhet pėr karrigė e emer
--------
dhe vuani o tė vdekur qė vdisni nga dy her
se fajtore ėsht pa shpirtėsia
tė drejtit jan gjithmonė tė mjerė
mbi dhe mbijeton mashtrimsia
---------
pse heshtni o varre pse heshtni o gurė
kush i kėputi shekujt nė mes
kush nuk la lidhur nga zemra nė zemer asnji urė
kush vrau fjalė e besė
---------
i vrau gjithmonė brrylatari
i vrau gjithmonė garė e liga
i vrau i njerzve tugjari e tregtari
i vrau lakmija e shėmtuara karriga
---------
pse heshtni o varre kur gjahtarėt kah ju kalojnė
kur varrosin kėtu naten mbulojnė dinakėrinė
pse heshtni kur dhimbjet kahdo lotojnė e rėnkojnė
e ju e mbani mos guxueshėm heshtėrinė
------------
Autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
e kosoves
--------------------------------

lirik
22-01-09, 00:15
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ferizi- pseudonimin lirik?
--------------------------------------------------------------------------------

Mė fal
-----------
mė fal se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen nėpėrmes dhimbjes shpirtrore

e di se kėtu e gjejė konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time nuk mundem pa nxjerrė dėnesje zemrore
mos mė qorto se mė shėndron nė pendim
-----------
un e di se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak e damarė e zemer
---------
mos mė gjyko as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mia lan andej ibri si varre
-----------
un tash vuaj e qajė pėr secilen zallinė
nuk e duroj dot tradhtarin
qė i shiti lirė pazarin e bėri me shkja e shkinė
qytetin tim si arin
--------
qyteti im nė secilen qelizė mė dridhė
nė pranga i lidhur po qanė
tradhtari andej e ka lidhė
tradhtarėt nga etnija e ndanė
-------------
qyteti im ėsht magjik
ėndrrat mi falė nė gjumė mė pėrkundė qdo natė
e shiti tradhtari armik
e bleu lirė dora e gjatė
----------
gjithmonė tradhtari u duk si shekull vule
ai vulosi zezonat mbi ne sa her
mitrovica po vyshket e imja lule
gjysma e zemres i rrin pa pranverė
-----------
ibri im po loton
e dėnesė lirik poeti
qyteti im rėnkon
se nė duar tė hasmit mbeti
------------
kalaja andej po qanė
gurėt dėshmojnė pėr helm
lirinė andej e vranė
mizori e mbanė nė shqelm
---------------
autori nga mitrovica xhelal ferizi poeti lirik i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

lirik
22-01-09, 00:16
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kosovė o mėmėdhe atdhe
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
kosovė o atdhe pėr ty lulet e prillit mė kan tregue
kosovė o atdhe pėr ty vet prilli mė ka nxitė
dimri vera vjeshta pėr ty mė kan thanė me shkrue
pėr ty kosovė mė ka mallėnngjye secila ditė
--------
pėr ty o atdhe secila fletė vjeshtore
me qehre tė vet mė ka folė
pėr ty oj nanė shqipni etnike arbnore
ndjenjė mė ėsht bė secila shkrolė

---------------
pėr ty atdhe mė ka ndje secila fije bari
pėr ty mė ka ndje secila qelizė e diellit
pėr ty kam derdhė lot zemre e prej pende ari
kam shqiprue gjithkah edhe qelizat e qiellit
--------
pėr ty kam folė me shekuj e lule gzime
per ty kam kja hall me lule vajtimi
per ty jam dridhė nėpėr pėrmallime
dėnesshėm me lot kujtimi
------
pėr ty o i dashur mėmė dhe u bėra harrim
pėr ty u bėra pėr sė gjalli mėrgim varr
pėr ty o mėmėdhe u bėra mėrgim i gjallė murim
e din secili dru ah e bung e qarr
-------
e din secila lule qė e kam njomsue me lot
e din se cila fije bari
e din secili yllė nga qielli dje e sot
qė mė ka pa nė dorė me pendė shqiptari
----------
a e sheh kosovė nė secilen shkronjė time ka zemer
nė secilen shkronjė ka qelizė me dashuri
nė secilen shpirtė'shkronjė ka shqiptarė me emer
ka ndjenjė nė secilen shkronjė ka qelizė etnike shqipėri
-----------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik
22-01-09, 00:16
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

O shpirti im i dashur Mitrovicė
--------------------------------
Shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim
--------------------------------
un ty tė kam puthur nė secilen kokėrr dhe e kore
fluskat e bardha borė e shi e kahdo ti kam l'mue
un ty tė kam ndje nė secilen pore
kur bashk jemi pėrqafue
-------------------
un kam notuar ibrit nė secilen valė
shkumbardhave qė hjeshonin bardhėsisht
un jam i dikurshmi i yti djalė
kur flisnim bashk rrezanisht
------------------
un ty naten tė kam pėrshkruar
nė vargun tim bashk me hanen
kur nata ishte yjzuar
larmisht tue shėndritė dardanen
-----------------
un jam biri yt i djegur larg
vargjet mi ka lidhė varfrija e zingjiri
un pėr ty jam bė varg
fletė e paanė e qiri
------------------
un ty ti kam lmue lulet nė secilen fletė
rrugėt ti kam bekue
por tash me fjalėn penden i huaj kam mbetė
hapin n' mėrgim tu e lakue
---------------------
un me lot ta kam la arin
nėntoken e begatinė
per ty nė shpirtqiellin tim do ta ruaj ditarin
e qelizave' e si det dashurinė
---------------
ti je ėndrra ime
gjandarėt mė lan pa ty
un nuk tė ndahem me shkrime
yjet kah ti kam me i kthy
......................................
xhelal ferizi nė mėrgim nė dhe tė huaj shkruan
autori nėpėr vite me vargje shqiptare
kushtuar vendlindjes Mitrovicė
.........................................

lirik
22-01-09, 00:17
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė mirė tė isha i biri i kėtyre -------------

---------------
.......................
xhelal ferizi
:::::::::::::::::::::::
sikur tė isha i biri i currilit
i biri i zogut tė bukurisė
i biri i ngjyrave i biri i karajfilit
i biri i shijim'ėsisė
---------
sikur tė isha i biri i shiut tė qiellit
nga re tė bardha mbi misėr tė bie lirė
shum'her ne shoqėrim tė drites sė diellit
do vija me qėllimin e mirė
--------
mbi grurė do tė njomsoja kah kalliri
do tė isha mbi erė afshi i magjisė
valvitjeve bimore do tė isha mė i miri
njomsim mbi flladin grunajave tė etnisė
-
do tė ishte mė mirė
kur do tė shkoja nėpėr stinė
mbi ujavren e lirė
e si aromė pėrhapaur mbi ledinė
---------
do tė mė uronin fijet e barit
mushkėritė do i hapja natyres
do i sha i biri i aromėtarit
nė kryerje gjithmon' tė detyres
-------
do tė isha I dashur pėr shkumbėzime i dashur pikė stėrkale
do tė isha i biri i vales voglush
do tė isha i biri i cicrėmes e aromes n 'pėr male
i dashur pėr gjerėsinė mbi fushė
----------
do tė isha i dashur pėr dhe e gurė e zalle
do tė isha tėrheqs pėr rreze
do tė isha pa brenga shetit's e pa halle
aromė njomsim e cicėrimė pėr breze
--------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik
22-01-09, 00:18
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse un kam gjuajt me dashuri
------------------------------

Shkruan Xhelal Ferizi
------------------------------

nėse un kam gjuajt me dashuri o tokė e gurė e dhe
dhe pėr ju o njerz dhimbje e sakrifica kam pi
e ideale qė shtrejtė shum shtrejtė i kam ble
e ju mohueshėm mė keni shkri
si dyell nė tė huaja fe
----

nėse un kam gjuajt me fjalen fiq e shegė
dhe langbardhin menqurak sheqer e fryte kam mbjellė
nėse un kam gėzuar qdo bilbil nė degė
pėrse ju mė mbyllėt nė tė ftoften shpellė
-----

nėse tė gjith shekujt plot dėshira ėmbėlsore
ua kam shpėrnda si faren e ugarit
dhe yjet ua kam sjellė ndėr troje pėr dore
pėr tė shėndritė me pend'bardhen e arit
------

pėrse ju mė mbuluat me dofar mohimesh
kur un plot dashuri ua kam mbushė hambaret
dhe ju shoh akoma me dofar pendimesh
thue se u kam borgj pėrqindjet a kaparet
-----

nėse un kam gjuajtur me mjaltė e butėsi
me tė ėmbla stinė shpresėtare
me vlime sherbetesh pėr secilen kuptimsi
pėrse ju me lat nė trotoare
------

Autori Xhelal Ferizi
nga mėrgimi me vargje shqiptare
-----------------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
tregoni shoqes shokut
---------------------------------

lirik
22-01-09, 00:18
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
------------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------------

ah sikur tė isha pėrkthyes i tė magjikshmes shpirtė'gjuhė dashurisė
sikur tė isha un vet gjuha dhe ndjenja e sajė emocion magjike
sikur tė njihja tė gjitha gjuhėt e gjithsisė
sikur tė isha vet ndjenja e veshur me ndjenjen dashuri zbėrthim'analitike
--------------

ndoshta do tė flisja me formim subjektin e ndjenjave tė dashurisė
sikur tė kisha nė qdo mikrondjenjė nji det
dhe vet zanafillen e botkuptimit tė para'nismėrisė
dashurinė qė e nisi ajo vet
-----------
ndoshta qėllimit njerzorė di ti kisha ofru zbėrthim
me kėt gjuhė e ndjenjė laborator tė kuptimsisė
me miliona gjuhė'ndjenja nė secilen germė e shkrim
ndoshta do e kisha thėnė fjalė.ndjenjen e dashurisė
------------
po ku ta marrr kėt gjuhė'pasuri mbi'qiellore
kėt zanafillė tė para nismėrisė
ku ėsht ky material i syve i zemrave krijim nismėtore
e ndjenjat qė jan nisė e i kan mbjellė nė zanafillė para foljoret'mbiqiellore
ndjenjat i kan mbjellė mbiqiellorė para'nismėritė mahnitore

-------

nė secilen para'nismėri mbiqiellore tė ndjenjė dashurisė
nė secilen mikro'ndjenjė gjuhė fenomen qudi spjegim
para'qiellori quhet kjo gjuhė qė flet e para'gjithsisė
spjegim ndjenjė mahnitore qė u mbjell' si vlim
nė paragjith'sinė e para'nismėrisė dedikuar pėr njerzim

---------
mahni shkencoro shpirtė ndjenje emocion laboratoro zemre e ndjeshmėrisė
qė ėsht nisė nė gjakun zanafillorė e para gjithsisė
ndjeshmėri gjuhė mikro'ndjenjė nė tė qdo miliard'ten qelizė
qehre'shprehje shartim gjuhė komponent fenomen habitse ėsht analizė
sikur tė isha pėrkthyes mbi qiellorė i kėsajė dashuri kuptimsisė
ah sikur tė isha pėrkthyes gjuhtarė mbiqiellorė i dashurisė
shkencė tė re tė pėrsosur pėr dashuri do tė kisha nisė
-------------

por ku tė gjendet kjo materialo filozofi sherr'ėmbėl'nisje nisje ėmbėltare
qė nxiti tė gjitha flakėt zjarmtaro ndenjė'ndezėse qė secila qiellorisht flet
me tė padukshmet spjegime vullnet shpirtėrash nė formė ndezė nismėtare
paranismėri nė qdo mikropikė ndjenjė nga nji det spjegimsi planet
dashuria dashuria ajo nismėri para zjarmtare
para toksore para ujore para det
ishte nisma ishte dashuria vet
---------

ku ta gjejė nė ndihmė galaktiken logjiken e taktiken
e fuqishme tė perendisė
ku ta gjejė gjuhė fenomene gjuhtare'ndjenjė galaktiken
qė dashurinė nė mbi qiell e ka nisė
kur paranisma nisi fenomen'istiken
ather edhe dashuria ėsht nisė
---------

dhe vetėm me ah e oh nuk mund tė bėhem pasthirrmė pėrkthyes dashurije
kur nuk kam asgjė tė ditur tė paranismėrisė
se kjo ėsht mahni e forcė perėndije
qė din kso qudirash me nisė
--------

e si mud tė jem un pėrkthyes kur nė qdo ndjenjė tė sajė
ėsht njė qudi mister qė gjuhė zemre flet
kur asnjė sekret toksorė zemėrsisht si dry s' ka fuqi ta mbajė
ajo qiellorisht i ka gjeniale gjuhė e vajin magjinė vet
e lotėt hidhrim gzim sa nji det
----------

si tė behem un pėrkthyes i sajė njeri varfanjak gjuhtarė
kur tė thellėsishmen para'nsimėri nuk e njoh gjuhė as fare
si tė jem un gjuha e shpirtė intepretit pėr dashurinė kėt farė
qė zbritė ka nga para'qiejt me drita rrezetare
------------

Xhelal Ferizi mėrgimtarė nga Mitrovica e Kosoves
--------------------

lirik
22-01-09, 00:19
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ndjefsha mirė mori malsi
----------------
autori xhelal ferizi
------------------
ndjefsha mirė mori malsi
kahdo i ke ti mal e vrri
lugje kodra e tė larta maja
bjeshkė e suka brija e pllaja
--------
ndjefsha mirė pėr ato kroje
n' gurgullimė qė t' ndahen n' prroje
kahdo nė fllade e qiparisa
kahdo zogj t' kndofshin mbi lisa
---------
t'lmofshin ernat nėpėr brusha
tu gjelbrofshin suka e fusha
vala vala shkumbardhtė n' prroje
tu shkumbzofshin hjeshėm n' troje
--------
t' rrnofshin t' bukura ato zana
edhe djemt qė i ke azgana
karajfilat t' qelshin fletė
t' rrnofshin plisi me gjubletė
--------
e ajo zemra shkamb graniti
tė pastė hije stalaktiti
qė pikon mbi mbi borė qetine
ti je e bukur nė art t' qdo stine
-------
tė lulzoft hana me shum rreze
dritė e jetė nė mosha e breze
nė shend e gaz i trashgofsh prore
t' shndritishin yjet mbi bregore
-------
tu bėftė jeta rrezatare
qofsh mbi dhe gjithmonė shqiptare
tė rrnoft trimnija fjala e huta
nė bjeshkė e male sqepekrruta
-----------
qofsh e bardha nderė mbi faqe
nė bukuri si manushaqe
si gjerdan me brilantina
tu lulzofshin moti e stina
-------
tokė e dhe tė ndejshin prore
tu u lulzue me gjuhė arbnore
nė ato lugje e livadhe
ushtoftė zani i malsisė t' madhe
---------
e tu gzoft zemra shqiptare
t' kndofshin brezat nė behare
larg jehoftė gjith fama jote
porsi shpata kastriote
----------
ndjenjat tua aq burrnore
mi mbajė lidhė me tokė arbnore
si i mbanė t' drejta rrrezet hana
mi mbajė fijet kah dardana
-------
edhe kthej dy sy kah fusha
kah kosova ėngjėllusha
qė mi ka bukuritė valle
kahdo i shndrisin gurė e zalle
---------
e kah shqipnija andej kah votra
se ju jeni bija e motra
vllezer t' gjakut si biluri
gjith kah flet shqip dheu e guri
----------
ti me famė je ndėr ma tė mirat
ti kndoj zanat zemėrmirat
ju t' shqipnisė jeni dy bija
nji kosova e nji malsija
----------
autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
kangė bukurije artistike per trojet etnike

lirik
22-01-09, 00:20
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Loti i nji fėmiu
Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi
------------------------------
Loti i nji fėmiu
--------------
qante ai ...loti i tijė tė gjitha qastet i dėrmonte
shekulli nė zemėr nga loti i tijė dridhej
ai nėnėn nė kolonen e vdekjes po e kėrkonte
ai dėnesshėm nė kolonė vajtueshėm kruspull mblidhej
---------
pėrkdheljet e tė tjerve nuk e ndihmonin
secila kokėrr dhe pėshpėriste e atdheut nė mjerim
gurėt e kosoves anė e mbanė gjėmonin
nė eksodin e vdekjes po ecte kombi im
----------
fėmiu pėr nėnėn qante pa ja nda
motren ia kishin nda nga kolona pėr dhunim
nėna dikund vdekur plast i kishte ra
babai i kishte vdekur nė pushkatim
---------
kosovė e tmerrit tė luftes o tokė me magjike vlerė
tokė stėrgjyshore e trashėguar me gjak
sa tė pėrgjakshme e tė dhimbshme e ndjenė secilen pranverė
pėr gjuhė shqipe liri e bajrak
----------
disa vyshkur jete disa qanin heshtur nė kolonė
tytat tė drejtuara qė villnin vdekje
po ecte kokėulur i gjysėm vdekur kombi i jonė
me vdekjen pran e tė vyshkur tė stėrmekur
-----------
urinė lodhjen mundimin shok tė pa ndarė
rraskapitjen piknik tė dhunshėm hise
po qanin disa heshtur gra e fėmi shqiptarė
tė mjerat dardane fise
---------
atdheut shpinen po ja kthenin
koken nuk e kthenin dot mbrapa se nuk lejonte armiku
kosoven kujtė po ja lenin
ecnin turpėrueshėm tė fyer tė poshtruar kah adriatiku
---------
vaji pėrzihej nga njė her
vajzat e dhunuara kobshėm gjėmonin
qanin edhe fėmijtė e mjerė
gurėt e dheu i kosovės rėnkonin
-----------
qdo buzė e gjithqkaje nė vajtim aty ishte
qante edhe guri e zalli
dikush as lot me derdhė ma nuk kishte
se vdekja e rrėmbente e halli
---------
vaji i njė fėmiu po kėpuste shpirtin edhe seciles fije bari
skuadronet e vdekjes ftoft tytat i mbanin
po qante dėnesshėm heshtur edhe njė bijė shqiptari
se pėr ta dhunuar nga kolona her mbas here e ndanin
---------
vaje e lot tė ndryshme kishte
dikush pėr nėnė qante e dikush pėr tė humburin nderė
loti e dhimbja kahdo mbi tokė ishte
i pėrzier kahdo me gjak e vnerė
----------
fėmijtė nuk pajtoheshin dot
qanin tė mjerė jetimat
aty nuk kishte ma mėshirė as zot
pėrveq qarjeve masakrave e gjėmimet
---------
tė lagur tė mjeruar tė trishtuar ecnin
fėmiu kėrkonte nėnė e moter
disa tė vdekur kah kolona ngecnin
kosova ato ditė ishte e vdekjes voter
---------
qanin edhe fletėt kahdo tė malit shqip
qante edhe fjera e zallina
secila degė e pėrlotur e me gjak secili pip
qante edhe moti e stina
-------
kėmbėt gjysėm vdekshėm po i tėrheqnin tė ikurit zvarrė
e mjerė kokė ulur kolona
secili ishte bė i gjallė vyshkje e varr
i tė mjerave viseve tona
---------
njė fėmi qante pa ndėrpre
nėnėn kėrkonte me lot
shpresathyerit ecnin mbi dhe
ku ishte i madhi zot
-----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
Pėrshkrim i tė ikurve nė kolonen e mjerė
tė stėrvuajtur gjat luftes nė kosovė
------------------
gjat bombardimeve tė natos gjat vitit 1999
------------------------------------------
Lexoni vargje nga autori xhelal ferizi shoqe shokut
---------------------------------------------------
Tė drejtat e autorit ndalohen postimet neper forume tjera pa pėlqimin e autorit autori ka emrin dhe mbiem“rin ne secilen poezi
.-----------------------------------------------------------
kontakti me autorin [email protected]
---------------------------------------------------

lirik
22-01-09, 00:21
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Si u bėra un vet dashuria *****************
---------
Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
--------------------
un u bėra vet dashuri
vetprodhues i dashurisė
u bėra i shtyrė nga idealet e mia
duke nektarizuar kahdo mirėsisė
-------
kam shkuar lule mė lule kahdo e hoje
ėmbėlsirat nė arsye i kam gjetė
kahdo ku rrin bukurija mbi troje
ku lulet larmojnė mbi fletė
---------
mandej dardhave qershijave e nė bli e ftue
nė shekuj'ndjenjat e shpirtzimeve me vlera
un kam pritė shegen derisa ka lulzue
e shijet aromtare kur i ka pėrhapė era
----------
e kam pritė artin deri sa u zbėrthye
nga secila mirėsi nė gjen
e nga fluturimet zogu deri sa u kthye
cicrueshėm me kėngė kah vjen
----------
kahdo jam mbushur me kto ideale
kahdo nė kroje e gurra
currrilve prrojeve nėpėr ligje e male
kam folė me dushk e shkurra
----------
mandej kah ka zana ku lahen nėpėr kullime
nė virgjri tė maleve andej kah biluri
nektarizonte gjithkah nė dashuri penda ime
si vala zbardhueshėm mbi guri
---------
andaj un vet u bėra dashuria
shpirtat duke i shartuar me currila
sa her jam bė dritė qė tė shndrisė ndjenjėsia
nji shpirtė cicrimtarė u bėra me bilbila
-----------
u bėra dashuria se yjt mė vinin vet
zabeleve kur un shkoja me pendė shpirtrore nė dorė
secila dashuri dontė tė bėhej det
nė mua e penden tė moas na lėnė tė gjorė
---------------
dashuria vet nė bėheje hoje
e un e sajė bėhesha bletė
nga shpirti nė shpirtė e nėr art goje
u bėra dashuria vet
-----------------
autori xhelal ferizi -liriku shqiptarė
kosovarė
nga e lashta dardania antike
nji nder djepat e lashtė tė etnisė ilire
pėrshėndetje kombit tim nė trojet etnike dhe nė mbarė boten
-----------------------------------------
************************************

lirik
22-01-09, 00:21
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un u bėra ti ************
---------
se un u bėra ti e ke ditė
un damarėt i bėra me gjak shege dashuri mahnitarė
nėpėr ta dashurinė e pėrqoja me dritė
qarkullonin me mahni dashuritė si margaritarė
------------
bilur arti mu nė palcė tė qdo qelize
pėr ty pėrkushtueshėm i thura nė secilin ind
sa yjet i deha me romansa puhize
pėr ty yllėsisht sa her jam rilindė
-----------
qė ti tė jeshė e imja lule magjike
u shkriva nė shpirtė me artin ma madhorė
u bėra shpirtė lulje e rimė melankolike
tingull-zemer me shartim shpirtrore
---------
ylliin e shpirtzova pėr ty
rimė fyelli e bėra ritmin zemrorė
ndjenjave lumturuese ju qela sy
e gjakut ėmbėl gaz sherbet'sorė
-------
damarėt me ty i binjakzova u bėra me ty nji trup
fluturueshėm ndjenjave ju dhash krah mbi mahni
e gjakun dashuri me ty e bėra nji grup
flakrueeshėm dashuroja nė secilen shkendi
---------
edhe frymėt me ty i bashkova si njė erė
cicrimen e nxirrnim bashk nga njė sqep
beharit i thash ty tė quaj pranverė
e un tė kėndoj pėr ty nė qdo shkrep
-------
gjithqka me ty shartova me besė
u bėra nji ritėm nji zemer
u bėra me ty nji lule nji vesė
dashuri u quajtėm me emer
---------
tė dy si njė rreze flisnim pėr ardhmėrinė
te dy u bashkuam me nji gjak shege
un e kam ftue gjithkah cicėrueshėm bukurinė
si zogu tė kam kdnue n' majė dege
----------
gurgullimes artin ia mora pėr rimė
afsh'zemres e pėrqova me ėndje stil
gjithkah lumturisht ushtoja me bėrtimė
i shpalosnim qehret si nji karajfil
-----
buzqeshjet tona s a lulet kan harlisė
pranverave u kan nxitė shkėlqimisi
jan joshė sa hojet e ėmbla drejt lakmisė
si nė gurra etjet dashuri me pi
----------
ne ishim shembulli i bashkimit nė njėsim
si dy fletė nė nji kėrcyell
un dhe ti u bėmė nji ylber n'ngjasim
si zogu me zog nė pyllė
---------
mė dridhej fjala e arti nė zemer
si purteka- nė breg tė kullimit
dashuri kur dehesha duke thirrė me emer
me piken ma tė lartė nė valė tė pėrkushtimit
--------------
autori xhelal ferizi
l-i-r-i-k-u- nė mėrgim
----------
*****************************

lirik
22-01-09, 00:22
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Duke vrapuar pas pendes time
-------------------------
Shkruan Xhelal Ferizi
--------------------
poet shqiptarė nga Mitrovica Dardane
----------------------

duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendes thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė , nė,hap
ky vrap mbas shekujve e labirinteve pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshem,po i shkoja mbrapa nė lotim
ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga nė vrri
do tė kisha ndrrua tjerė tinguj pa lot e mund,
-------------------

Vargje Shqiptare
nga autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
e kosoves
-------------------------
kontakti me autorin
[email protected]**************
**********************

lirik
22-01-09, 00:22
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Miqsija e dikurshme *******
-----------------------
autori xhelal ferizi
liriku
----------------
un damarėt ty nė imagjinaten time ti kam tjerrė si degė
gjithkah prej pejzave tė diellit e nė yje
nga ma tė ėmblat shije ti kam dhurua si shegė
nga ma tė pastrat fresiki nėpėr pyje
---------
se deshta nė ty me rrėshqitė damarve miqsija
ti shum her mė ke quajt si vlla
a thua u venit vllazrore dashuria
pse fjalėt magjike tė jan tha
---------------
un vet imagjinueshėm ti kam lidhė damarėt
tė gjith i emrova vllazrorė
deshta tė rrėshqasin kah gjaku besatarėt
tinguj tė vargut tim arbrorė
--------
por ty tu vyshk fjala tu vyshk rreze shpirtėsia
udhėt tu ngatrruan nėpėr borė
nuk di pse nė gjak tė ka ngri ftoftėsia
nuk pin ma curril vllazrorė
--------------
uratė pyete penden time qka i kam thanė pėr ty
pyete fleten time tė gjerė sa nji qiell
shikoje qerpikun qė dridhet nė sy
nuk duket ma si rrezet nė diell
---------
se kohrat ikėn disi perendue
se iku edhe i pa pa prajshmi bilbili
se sqepi u ndal e ma nuk ka cicrue
tash lotin e fshinė mindili
----------
e kohrat ecin e kujtojnė shum vija
germa tė kthyera kah zemra
kur dikurė vlonte nė varg bukurija
me tė bukur tė vargisur emra
---
qdo dit yjet dilnin me u mbushė me mahni
nė vargje e merrnin nektarin
e hana dilte me plot art e lavdi
lavdronte lirik mėrgimtarin
---------
e vargu rrjedhte porsi mjalta e arit
krojet kullonin me rima
kur gjuha e ėmbėl e tė lashtė shqiptarit
zbardhonte n' pėr gurgullima
-------------
a thua aq shpejt harrove at zemer
qė art e kishte burimin
shqipninė etnike e tihirrte me emer
e ngjallte kahdo mallėngjimin
--------
a thua damarėt koha ti kputi
ylltarė ma nuk jan me gjak
as shpirti qiellorė nuk ėsht ma ma i buti
nuk dukesh si dikurė zambak
----------
pse nuk rrėshqet ma aty bukuria
e fjales nė damarė yjzėrie
dikurė ka pas ardhė ndėr ne vet mahnija
e sot venitja bėn hije
----------
germat e arit ku jan tė ati moti
shpirtin ku e la tė argjendit
i arit te rridhte gjithmon fjala e loti
ke qenė vet lulja e kuvendit
----------

pse kshtu u kthye gjithqka kah harrimi
a thua nuk jam ma mirsia
sa mallė po ka pėr at kohė vargu i imi
sa shum i dridhet shpirtsia
--------
nuk di ndoshta kohrat kshtu qenkan me plagė
ah zemer sa shum durove
qerpik pse n'pėr mote gjither kshtu m' rrin lagė
sa qastin me mallė ma kujtove
------------
Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
--------------------------
*************************

lirik
22-01-09, 00:24
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Duke Dėnesė I Zhgėnjyer
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------
Duke Dėnesė I Zhgėnjyer
Tentonte Tė Mė Pajtonte Karajfili
Gjoksi Mė Kėrcente I Pėrbuzur I Fyer
Nuk Mė Joshte As I Pa Fajshmi Bilbili
----------------
Edhe Pse Donte Tė Mė Pėrkdhelte Secila Burbuqe
Nuk Doja Pajtim As Nuk Kisha Besė
Sa Shum Gongje E Sa Shum Lulkuqe
Ma Fshinin Lotin E Kulluar Si Vesė
----------------------
Un Me Zhgėnjimin Lotbardhė Me Drithėrimė
Qastet I Mallkoja Duke I Dėrguar Nė Ferr
Nė Mote E Shekuj Nuk Dua Tė Jem Cicėrimė
Tė Kėndoj Pėr Mohim E Terr
-----------
Un Nuk Dua Ma Tė Besojė Nė Fjalė
Nuk Dua Tė Jem Peshk Pėr Zallė
Tė Mė Pėrdredhin Mbi Dhe Etjet Si Njalė
Tė Vdes I Etur Me Mallė
-----------
Un Nuk Besoj As Nė Lule Tė Pa Djallzi As Nė Fletė
Qė Shtrihen Me Ngjyra Pa Hile
Un Dyshoj Tash Nė Secilen Jetė
Se Nėn To Mshefen Gjarper Ujk E Skile
----------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------------

lirik
22-01-09, 00:24
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dashurinė ta vrasin djajt
---------------
autori xhelal ferizi
------------------
dashurinė ta vrasin djajt
me shigjeta ta gjuajn nga secila anė
ta hanė ujq't krokodilat shqarthat e qakajt
mbetesh si peshku mbi ranė
----------
ruaje dashurinė
mbėshtjelle me besė e fe
jepja nė qėndisje besnikrinė
por mbaje si cak mbi dhe
----------
kur ti sulen akuj qakaj e shigjeta
mbėshtjelle fort nė gji e nė zemer
kujdes nga hijet tinzare e silueta
e kohrat vrastare pa emer
----------
dashurinė mbėshtjelle nė besė
nė shpirtė e aromė t'ė karajfilit
mos le arti i sajė tė vdes
shpirtzoje me kangė tė bilbilit
-------------
e mbaje nė kohė e nė gjene
ujite me bukuri shege
nė zemer lidhe nė deje e refrene
si kokrrat nė mollė tė ndoj dege
--
e mbaje nė lartsi besimi
rrethoje me shum mburoja
ruaje prej helmi e pelimi
mbaje tė ėmbėl si hoja
-----------
e ruaje siq ruhet jeta
sy syt e ballit nė dritė
ujite si lulet me fleta
nė zemer mbaje si rritė
-------------
autori xhelal ferizi
-------------------

pėrmirsim
nė rast gabimesh kėrkoj falje nga lexuesi
------------------------

lirik
22-01-09, 00:25
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nga syri yt
-----------
Autori xhelal ferizi
------------------
nga syri yt secila qerpik shprehje fije
qė mund ta pėrshkruaj vetėm qielli plot me mirėsi
nga dielli vet nga esncė e tij mbrendėsiije
do tė marr zbėrthyes spjegimtarė pėr secilen kahje tė qerpikut plot kuptimsi
----------
se qerpiku yt flet e kombinimi i syrit syrit e kaltrija
aty secila larmi ka shekuj domethėns madhorė
pse nuk mė lėnė tė flas heshtje shtigjet e mia
pėr shprehjet e syrit tėnd nė secilin hark kohorė
-------
un i njoh kahjet e ti e larminė
e di edhe heshtjen e ti nė tė tej larg'shmet shikime
ai cak tė shikimit e ka rrezaninė
qfar sfere tė gjerė pėrmbanė shekuj ndjenjash nė shikim kėrkime
--------
vetulla i jep pamje shikimngulėse madhėshtore
kėshtu as shekulli plot mendje tė mbrehta nuk din me u shprehė
sa larg i shihen nė intelekt shikues caqet kohore
ai me larminė e kaltrinė e tijė kurreshtjet shtegtare i dehė
--------
rreth tij thue se tė gjith qerpikt flasin
qfar arti mahnits fotogjenik dhuratė zoti e pėrsosmėrije
un as qiellin ashtu nuk e kam pa kureshtarė as yjet kur i plasin
nga dėshira me ra nė cak tė kėrkimit nė prehėr dashurije
--------
vetulla rrethuese duket si hana rreth qielli
me rriskun e sajė plot pikturale mahni
kthyer rreth rreze'hanes nė natė tė kthjellt prilli
nė qiell nate tė kthjellt romansa duke shkri
------------
jo jo nuk i bėj dot ballė thot penda ime e vargu
kti shikimi qė domethėnshėm shpon
as kurreshtarėt mė tė mbreht shekuj qėndrueshmit qė vrojtojnė sė largu
shikimin e tij e tė nguliturin emocion
----------
thue se vėrtetė qielli emocion duket misionarė
nė kėrkime qė nguliten sulmueshėm nė hapsira e cak
ky shikim qė shpon qdo objekt qėndrestarė
qfar force shtytse magnet shpuese pask nė bazė e nė gjak
-----------
kush e mjeshtroi kshtu kė shikim
qė shqetson objektivat e galaktiken
qė shpohet e bjen edhe ylli ma trim
kush e krijoj kaq sy shpuese shqiptare qiken
--------------
e kush tjeter veq i madhi zot
qė i dha shqiptares sy zane
nga ai shikim i sajė secili shekull e mot
robrohet sy yjet nė bukuri hane
-------------
o zot se kah del kshtu ky shikim prej kaltrije
qfar drite paska ngulitje kureshtare qė yjet i rrėzon
nė thellsitė e tij qfar e gjeniale kėrkimsije
nėpėr shtigje epshesh shpirtėrore qė qdo gjė e shpirtzon
---------
qerpiku secili thue se ėsht rreze magjike
syri thue se ėsht qiell i ri teleskop qė tej pėrshkon
mahnija e ngulitjes si shpirtzime enigmatike
qė thot shum por vetėm arti i pėrsosur e kupton
-------------
Autori xhelal ferizi
Liriku nė mėrgim
------------------------------

lirik
22-01-09, 00:29
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
--------------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
dilni e shihni te dyftyrsia
dilni e shihni eliten planetin qė e nxinė
ata jan vet djallėzia
----------
shum nga ata kan kravata
kult e kan gėnjeshtren e duan ma shum se diellin
fjalėt i kan tė gjata
mėkate e kan mbushur qiellin
------------
ata jan tė bijt e mafies e metelikut
ata jan tė bijt e zezones
ata ja derdhin lotin tė pa fajshmit qerpkiut
ata jan tė bijtė e demones
-----------
ata jan tė bijtė e kafeve
ata jan tė bijtė e misterit
ata jan tė bijtė e lojrave e llafeve
ata jan tė bijtė e lahperit
------------
ata jan tė bijtė e hajnisė
ata jan tė bijtė e zhgjyrit tė zi
ata jan tė bijtė e tradhtisė
tė bijtė e kohes rruspi
----------------
----
ata jan tė bijtė kurvėri maskė teatres
ata jan tė bijtė e hamshorit
ata jan tė bijtė e krimit e satres
tė bijtė e puthadorit
------------
tė pėrzier jan kopilisht tė gjith kėto legura
fytyren e kan maskė
kopile i kan zemra shpirta e lėkura
nėnė e kan rrenen laraskė
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
22-01-09, 00:31
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pasaniku
------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
kur flenė ėndrrat i ka mbi mallin
jastek e ka kuleten
nė gji paranė epshet e tregtisė e kallin
ethet e humbjeve ja dridhin jeten
---------
dashuri e ka qesen pran vetes e mbanė interesin
ai shtrėngon nė gji mashtrimin
e ujitė kahdo ne secilin hap vesin
dashuri e ka fitimin
--------
ai mbarsohet me kuleten
shtatazanė mbetet me fajden me zgerdheshjen
ai para e quan jeten
ideal mbi dhe e ka gjveshjen
----
ai mallin e ka teater
ndjenjė e ka zhvatjen
koken ja do tė varfrit nė sater
e don mbi gjithqka luhatjen
--------
vleres i thot varfri
shpirtit i thot hiq
ai don primatet me i pi
tė varfrin me e ngranė si fiq
---------
dashuri bėn mbi hile
seksin mbi llogari
gjithqka rreth tij ėsht skile
ky ėsht dermani i ti
-------------
Autori xhelal ferizi
-------

lirik
22-01-09, 21:06
SHUAJ O KOHė
-----
autori xhelal ferizi-
------------
o kohė shuaje tė keqen mbi dhe
dhe ringjalle jeten pėrseri
rilinde kohen e re
paqe le tė quhet liri dasshuri
-----------
kohė shuaje mbi dhe gjelozinė
mykun qelbin e zilinė me jargė
shuaje mbi dhe pshtirėsinė
se plasi i imi varg
---------
shuaje dytftyrshen maskė
shuaje o kohė mashtrimin
shuaj qdo skile e laraskė
shuaje genjeshtren e krimin
-------
diell tė le tė bėhet ky dhe
e jeta e bukur si hanė
mėri tė mos ket nder fe
shuaj robrues e tiran-
--------
shuaj edhe tė pa ftyrin kurvarin
shuaj tė ndytarat lojra n' teater
shuaje mbi dhe tradhtarin
koken qitja nė sater
-----
shuaje o kohė mizorinė
shuaje tė eger sunduesin
shuaje skamjen roberinė
shuaje tė ndyrin pushtuesin
---------
shuaje plakqitsin bizarin
shuaje o kohė armikun
se vargu me rimė po lshon zjarrin
e penda e dogj lirikun
-------
shuaj mbi dhe flliqsirat
kputi prangat mizore
na i sjell mbi dhe tė mirat
si lule mbi troje arbnore
---------

shuaje o kohė tė pa meritė at lavdinė
qe n' shpinė tė tjetrit hajdutet e duan
mundin e tjetrit ja pijnė
pse o kohė nuk i shuan
-------
shuaj ata qė pėllasin
e vdesin per nji pikė nam
ata qe pa meritė bėrtasin
e duan lavdi e famė
---------
shuaje edhe servil e zuzarė
shuaj palaqo e rruspija
shuaj edhe mikrobt virusarė
e paster t 'jetoj njerzia
----------

AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

lirik
25-01-09, 02:36
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
U NGATRROVA ME MATERIET
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shkruar nga autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
me diellin qė gjithmonė mirė e kam pasur u ngatrrova
dhe njė ditė atij i hidhrueshėm i thash!
pse e nxenė ti tradhtarin ?
ndoshta ngutshem i thash gjaknxehtė veprova !
por dieli diell ėsht
''''''''''''
mė tha un nxejė se program nuk kam tė veqant
rrezet nuk i kam menduar para se tė dal tradhtija
butsisht mė tha
mu duk sikur u nxitova
pa faj qenkam nevrikosė
dielli pėr tė gjith qenka nda
un jam per rruzullin dritėsia-
'''''''''''''''''''''''''''''
sa keq thash un
dėnim nuk paska pėr tradhtarin
dhe prap disi nevrik u shtrėngova
e tokes i thash pse e mbanė
ti tradhtarin
'''''''''
pse i jep me pi ujė dhe gji pėr te ndanė
pse lisat tu nuk e varin
sa esa pyetje shtrova


'''''''''''
si duket toka
poashtu armė nuk kishte as qels fjale pėr kėt shėmtuese dukuri
edhe ajo mė tha ashtu u krijova
nuk mė ka shkuar mendja kah koka
se duhet te mbaj dinak e tradhti
sa per tradhtarin qe do te ecė mbi mua nuk mendova
''''''''''
pastaj ne hidhrim me plot pezm
vrapova e i thash hanes
pse ti pse i jep dritė
pse i jep buzqeshje tradhtarit
dhe ma ktheu me gjuhė tė rrezanes
se as ajo nuk e paska ditė

'''''''
por tė gjith mė than
edhe toka e me dhe
sikur ta dininim
pėr tradhatrin do tė krijonim nji anė
ku vetem errsirat do tė rrinin
por jo te rrinte me ne
''''''''''''''''''
mandej
do tė kishim lanė
pėr tradhtarin disa nej
nej errsire tė mėdhej
qė ai dritė mos me zanė
dhe duke u nevrikosur vazhdova
me pyet oqean e det

''''''''''
perse ju e leni me u la tradhtarin
dhe m' than ata vet
nuk e lajmė ne bizarin
ate do e lanė njė ditė
vetėm ferri i vet
'''''''''''
u grinda edhe me lumej
me ujė e me gurra
me bjeshk me lugje me vrrije
me fllad e me lule e me curra
''''''''''''''
tė gjith i pyeta pse
pėrse i jepni aromė e qehre tradhtarit o ju fletė
pėrse mbi ty me ecė e len o dhe
pėrse i jepni jetė
'''''''''''
dhe than
ne jemi kėshtu siq jemi
krijue per keto detyra
po ju qė njerz jeni
pse nuk gjeni menyra
me ndalė tradhtarin
'''''''''''
mė pyeten pėrse pra s' po e ndaloni
un thash
nuk e di
--
pyetne plumbin pyetne barotin
pėrse rrin kot
pytne zotin
neper shekuj e mot
---
pse tradhtari
pse
nuk herret nga toka dot
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
25-01-09, 02:36
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sot koha shqiptarė ka ardhė pėr bashkim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shkruan autori xhlel ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''
sot koha shqiptarė ka ardhė pėr bashkim
qelni sy e vizion e shpėtoni dheun e' t' parve
kush ėsht burrė kush ėsht i beses e trim
mos ndėgjo intrigė mos u blej prej barbarve
pse pėr dy rubla a pėr dy pare me zhgjyr
me dhanė shqipni me dhanė besė e ftyrė
e erzin e' t' fisshmin gjak tė parėve plot hirė
puna shqiptarė puna e besa jan vula ma e mirė
se kto nė diell i ka vulosė perendija e lshue i ka mbi dhe
mos rrini nėn djaj nėn hije tė tyre se ju lėshohen rrfe
prej qielli gjithkah ju bien gjyqet e ju shtrojnė
prej mshires se zotit per tė gjallė ju largojnė
mos merrni rryshfetin e' t' huajit pėr tė pshty mbi vlla
mos pshtyni shqipninė pse kshtu ju thon grek e shkja
e ndoj i huej e gjithfar i degdisun kalimtari
kush ju blenė me letra e kush me ndoj rruzė ari
kush me pak njerzi duke u rrahė nė hile shpinen
kush ma heret vjen shqipnisė per me i tha stinen
po ju mirė e dini se ju kan thye si krande
te kan nxitė me pshty me e namė token tande
me shkelė pėrmbi gjak e lot tė shqipnisė t' vjeter
se t' premtuen ndoj leckė e' t' permtuen ndoj leter
por letra s' ėsht gjė more i gjorė e i mjerė shqiptarė
por ėsht guri e dheu e hisja lanė nga t' parė
e deti e gjuha e bari e fusha e ledina
ara livadhi fletet kokrrat me zallina
kaltrija e detit e gjuha e bjeshka e vrrija
e ėmbla gjuhė e fisme qė e trashigoj shqipnija
mbroje pra shqiptarė e mos lakmo nė armik
largou nga fjala e helmit e nga ai i zi metelik
afroe ma parė vllaun e jo,shergjiun e zi
ikni nga falltorėt qe ju bėjn magji
mbledhni dijet bashk e tė gjith si dritė n' safire
mbledhnu mbi at dhe mbi at tokė ilire
se t' bashkuem ma leht ia dilni qdo hallit
besen mbani n' gji e djersen nė asht tė ballit
mos e lshoni dheun as nji kokerr t' zallit
mos rrini nėn kėmbė t' mos ju qthurė i huaj
me rreze shqiptare kushtetuten shkruaj
se ma i ėmbel s' ka se bashkimi pa hile
mos u shtroni n' sherr e n' do punė kopile
qe asgjė jo e hajrit s'ju del prej ksaj pune
se do t' vdisni ngatrrimit e' t shtrohni dhune
kush ma i parė t' kaloj e t' ju gjakosė voter
kush ju dhunon qikė kush ju dhunon moter
e grue e nanė e gjithfar soj kalimtari
tallen kush me erz kush me ftyrė shqiptari
mosni pashė at zot se s' ėsht gjė lakmija
por ėsht shpresė e jetė e shejtni shqipnij

-----
Autori nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''

lirik
25-01-09, 02:37
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

O lis
''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
o lis vetėm edhe njiher o lis ma fal qehren
ma fal pamjen e levores
dua ta shpirtzoj ndjeshėm ta bėj ndjenjė tėnde eren
dua ta ndjej flladin e lehtė shqip tė bregores
--------
lis po rrudhat un ty di ti lexoj
tė veqant e kan nji kėndshmėri
mė kujtohet nji her shiu kur pikoj
un ndjenjat te ti i kam shkri
---
se secila pikė shiu dukej si safiri
pikonte e rrėshqiste mbi lėvore
fliste secila kokėrr dhe nė gjuhė iliri
un flisja me token arbnore
----
mu aty nė mes tė kallirit
ku ti degėt i zgjeroje me hije
un flisja pėr ringjalljet prej hirit
pėr tokė e dhe etnije
--------
lis un e di qfar shije ti mua mė dhe
era e lehtė e shiu me ato riga
shije ma tė bukur nė emocion nuk kam ndje
kohrat mos i paq ma tė liga
-------
ah lis ti ke qehre qė flet
zemren ma bėn poezi
loti me ėsht bė pėr ty mallė si det
mallkue qoftė shekulli i zi-
------
se askund nuk ka si ndjenja e shpirti atdhe
si rrėnja e thellė nė tokė
un yjeve qiellit maleve u bėj be
se ti ma bėre time kokė
---------
se ti ma bėre tė shpirtit bukurinė
se ti ma ke bė fjalen krah fluturimi
se ti ma ke nxitė nė varg dashurinė
un shkrihem pėr ty nga pėrkushtimi-
----------
a tė kujtohet ty o lis ather
kur un mbeshtetur nė ty
vargun e krijoja poetik me vlerė
kur lotėt mė rrodhėn nė sy
------
me sy isha kthye kah zabeli
kah gardhi me kulumria
kur befas flutroj harabeli
mi shkundi kujtimet e mia
-----
un rrija andej nen lisa
vargun me pendė e krijoja
e rimen per token me plisa
si zogu ne shqip kendoja
---------
a e din edhe ti o grunajė
o era e dheut tim
kur vargun e derdhja rrėkajė
si zogu nė cicėrim
--------
e tash me rrokulliset loti
me bjen me mallė qerpikut
me ty me kujtohet moti
a harrove un jam liriku
------
un ty te kam kndue me degė
fletet secilen me fjalė
me vargun e ėmbėl si shegė
kangen per ty se kam ndalė
------
por vargjet koha mi mori
e kohrat e pranga e furtuna
mi vodhi ai shkja belaqori
burgu roberia e dhuna
-------
o lis i dashur me fleta
un shkruaja ather ne fletore
sa e bukur me ty ishte jeta
e vargjet embla arbrore
-------
tė kujtohet un kur i lexoja
si lmohej kalliri ne shtat
kur vargun shquip ligjeroja
si ushtonte lugina me shpat
-----
ma te bukura nuk kishte mbi dhe
se erėrat qė vinin prej gruri
se brusha kur ktheje nga ne
e fletėt me qehre t' qdo druri
----------
gjelat nganjiher kėndonin
e vargjet e mia nė fletore
me lugje jehueshėm rimonin
m' shpirtzonte toka arbnore
---------------
at'here un isha i ri
kur vinja nė fshatin ete parve
e shkruaja me dashuri
per dheun e lashtė tė shqiptarve
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''

lirik
27-01-09, 17:57
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Un ia kam pa vuajtjet gurit
---------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------
un ja kam pa vuajtjet gurit e kam pas si coptohej
tė shtresuara ja kam pa vuajtjet shum fish
merreni me mend guri nga vuajtjet lotohej
pse ather vuajtjet tė durohen nė mish
---
e mishi guri nuk ėsht pėrse vuajtjet nė njeri
pytja ime shekull nė shekull troket
mohuesit ksaj pyetje i shmangen me qesėndi
nuk mė pėrgjegjet as qiell as dhe as det
---
un nė damarėt e gurit kym hy
pėr ti pa vuajtjet duke i qarkulluar si gjak si lot
dhimbjet ja kam pa vet me sy
gurė tash u bė mishi tash njeriu dje e sot
------
pėrse vuajtjet nė mish kur guri nuk i duron
pėrse vuajtjet nė palcė kur guri dot nuk i mbanė
pėrse o sadist pėrse o i pashpirtė demon
pėrse mishin e shpirtin njerzorė me vuajtje mbi dhe e thanė
-----
mishi guri nuk ėsht o shekuj e mot
mishi ėsht tjeter material nga butsia
pėrse mishit i derdhni gjak e lot
e nuk prekeni nga dėnesjet e tija
-----
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
lexoni vargjet e autorit Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
ish i burgosur politik ish student
poet i ndaluar i perjashtuar nga shkolla e studimet ather
i ndaluar nė mbarė teritorin e ish jugosllavisė
PėR SHKAQE POLITIKE
tregoni shoqes shokut
pėr vargjet
Tidhjet vjet i mohuar ndersa treqind e ma teper vjet familje e ndjekur nga pushtuesit shekullorė tė kombit tonė edhe sot tė mohuar e tė harruar
--------------------------------
kontakti me autorin
[email protected]
--------------------

lirik
27-01-09, 21:02
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vrapuam tė gjith nė njė garė
''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vrapuam te gjith ne njė garė
vrapi bėhej me brryla e vrap
un mbeta nė nji shekull varė
qė quhej i hutuar hap
''''''''''''''''
at garė e krijoj njė mendje
gara u quajt mbijetesė
hile e grabitje e ngarendje
udhė e pa fund e pa besė
''''''''''''''''
aty poetėt nuk ja dalin
se lotin nuk e kan gurė
ata nė at garė hapin vet e ndalin
vetes i qesin murė
'''''''''''''''''''
nuk shjojn aq larg ne at cak
ku pihet uji me hile
se vargjet i kan ne gjak
e jo grabitjet kopile
'''''''''''''''''''
ata vdesin per varg
por mund te vdesin edhe per buk
ata e shikojnė garen nga larg
njeriu per njeri si bėhet ujk
''''''''''''''
prandaj poetėt vyshken
e shkrihen mbi vargje si qiri
ata edhe mund te ndryshken
kur garen e fiton vampiri
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi mergimtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

lirik
27-01-09, 21:03
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė kėt botė
'''''''''''''''''''
nė kėt botė duke kėrkuar me plot mund
gjeta dy pusa tė njerzisė tė thellė shpirtėrorė
njėri si ferr tjetri si parajsė qė tė dy ishin tė pa fund
kėrko o penda ime e gjorė
'''''''''''''''''''''
kėrko nė kėta dy pusa si kurreshtare
ti je e pajisur me qelik
ti je pafundsi planetare
her rrreze e her lot mbanė nė qerpik
''''''''''''''''''''''''''
nėpėr tė tilla kėrkim thellėsira
ti do te jesh njė e qėndrushme nė garė
qelike do tė jeshė e do tė quajn qėllim mira
nė cakun tėnd kėrkimtarė
'''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
27-01-09, 21:04
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titullin:
*********************
--------------------------------------------------------------------------------

Ura e lakmisė
**************
shkruan xhelal ferizi

****************************************
*********************************************
*mbi uren e lakmisė kalova me zjarr'me deshirat ndezur nėpėr qeliza
*mendjen plot magnete joshse ėndėrrime
*duke u shty nga disa te imagjinuara shpirtpuhiza
*qe ndeznin epshe lakmije neper egot e jetes time
''''''''''''''''''''''''''''
*dhe thash oh sa ta kaloj e matanė
*do te jem nė kopshtin e tė pėrhershmes lumturi
*do tė pi lumturi sa nji oqean
*i dehur ne sherbetin e knaqsisė nė tė perjetshmen dashuri
''''''''''''''''''''''''''''''
*dhe uren kur kalova dhe dola nė pjesen tjeter tė jetes
*kopshtijet e iluzioneve me kėndellen
*nuk me mbajtėn kriht e ėndrres erlehtes
*se hallet tinzrisisht tinzarėt mi mbjellen
'''''''''''''''''''''''''''
*e tash duhet te kem kujdesė nėpėr kto tė rrejshme kopshtije
*ku jeta mbjellė gjemba e vuajtje pa meshirė
*kėndej ure qenka jo ma lojė e padjallzuar rinije
*por lufta per te qenė instikt zemermirė
'''''''''''''''''''''''

*as nuk mund te jem i pėshtirė as maskė vrazhdėsije
*se e kėrkon lustra fytyr mode qeshjen n' dimensione
*duhet ruajt pushtet e ekuiliber vetėdije
*edhe kur ne shpirtė kam te pazgjidhura ekuacione
'''''''''''''''''''''''''''
*kėshtu qenka kėndej ure mosha pjesa tjeter kopshtare
*qė quhet jetė e lakmuar ' sa detyrim lajkatarė
*vrapim ky qė shkruhet nė shum memoare
*me emrin shekulljetė iluzioni kureshtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''
*Autori xhelal ferizi nga Mitrovica -l-i-r-i-k-u- mėrgimtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''

lirik
27-01-09, 21:05
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vallja
Vallja
'''''''''''''''''''
shkruan-autori nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''

l---i---r---i---k---u--- ... i ---V---a---r---g---j---e--v--e--shqiptare

vallja,ėsht valle,nėse,e lakmon,qielli
nėse ,e lakmon rryma elastike
nėse me lakmojnė ato rreze dielli
e arti ,i melodisė,ritmike
'''''''''''''''''''
o vallja vallzohet,kur ,edhe nėn dhe argjili
e mbi tokė ndjenė karajfili
e nė degė bilbili
edhe ėndjet e lakmojnė,
e ndjenjat shijojnė
dridhrueshėm,dridhrojnė,
simbas sajė tė gjith shkojnė

kur dridhen lulet nė kėrcyell,
e
fjera nė pyllė
e, nė pėr qiell qdo yllė
lavdrohet
--vlersohet
per artin e saj vet vlera prononcohet
vallja ,qė lakmohet nė hapa,
qė nga rrrrymimi i sajė freskohet vapa,
kur e sheh,me,endje
kur e ndjekė me vemendje
artistika nga para e mbrapa
o vallja
luhet si ajo gurėzallja

me atė te dridhrueshmen optikė
te ujė kulluarit qė pikė
qė rrathėt,nė hark,qė,kur,ylli galaktikė
me dritė,tė shartimit, me eren
i cikė
e ato pastaj me flladin ,si rrrathore
duken,si valle,
nė qark, syprinash
tė valve tė lehta ujore
si valle ,ylberash n ė,pasqyrė uji
tėėkapur,me dritė dorė pėr dore
vallja ėsht ai art
ai takt i zjarrtė
qė ,edhe diellin qė rrin lart
,e bjen me zbritė ndėr ne
me hjedhė valle me ne
mbi tė ėmblin glob e,dhe
vallja duhet ,me shkollė
me njė mendje tė hollė
si art i gjallė,iamgjinorė
me ecė si rryma e atletit
si shtati i lehtė i baletit
'''''''''''''''''''''
ajo duhet jet me i mahnitė
artet e bukuritė
te gjitha shpirtesitė
me artin e sajė e rimen
ajo duhet te emocionoj
zogun bilbilin kanarinen
ajo duhet te rrymoj
motin shekullin stinen
me artin e sajė magjik
me vleren ma shpirtin e sajė artistik
.................
vallen keshtu
vetėm keshtu,
mund ta quaj valle
kur ajo dridhė nė qelizat shpirtzim
i shendrron nė ndjenja si fe
me shkollen e saj ne kercim
i nxitė ne ndjenjėsim gurė e zalle
i joshė mbi dhe bukuritė
qdo komb duhet me ditė
.......
e shqiptari qė e ka mbi dhe
i harron brenga e halle
kur ajo te nisė me u nxe
kur ajo te zbres me rimen e artin e sajė
nga qielli tė gjitha hjeshitė
e artin ta ket nė majė
ma t' bukurin nder kombe e fe

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''

lirik
27-01-09, 21:08
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vrapuam tė gjith nė njė garė
''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vrapuam te gjith nė njė garė
vrapi bėhej me brryla e vrap
un mbeta nė nji shekull varė
qė quhej i hutuari hap
''''''''''''''''
at garė e krijoj njė e quditshme mendje
gara u quajt mbijetesė
hile e grabitje e ngarendje
udhė e pa fund e pa besė
''''''''''''''''
aty poetėt nuk ja dalin
se lotin nuk e kan gurė
ata nė at garė hapin vet e ndalin
vetes i qesin murė
'''''''''''''''''''
nuk shkojnė aq larg nė at cak
ku pihet uji me hile
se vargjet i kan nė gjak
e jo grabitjet kopile
'''''''''''''''''''
ata vdesin pėr art e pėr varg
por mund tė vdesin edhe pėr buk
ata e shikojnė garen nga larg
njeriu pėr njeri si bėhet ujk
''''''''''''''
prandaj poetėt vyshken
e shkrihen mbi vargje si qiri
ata edhe mund tė ndryshken
kur garen e fiton vampiri
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi mėrgimtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

lirik
27-01-09, 21:09
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

U bė lakuriqi mbret
''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
U bė lakuriqi mbret
nuk ishte kjo prrallė
dhe nisi pėr drejtėsi po flet
e dukej si maska me mallė
-----
e zogjėt po mbesnin gojė hapur
kur ai pėr kėngen ju fliste
ai sqepin e kishte hapur
drjetesi drejtesi po bėrtiste
''''''''''''''
ai ishte i gjveshė lakuriq
drejt fluturoni bėrtiste
tė tjerėt i dukeshin hiq
un jam pa lak ai thėrriste
'''''''''''
dhe diktonte me ligje e mallkim
e fjalen e bėnte fe
zogun e quante dėshtim
veten e quante atdhe
'''''''''''''''''''
flutrimin e vet e quante tė pa lak
edhe pse lakuriq nate ishte dihej
bilbilin e quante tė pa cak
nė fron kti gjithmonė i rrihej
''''''''''
eh kjo koha si qet
mbi famė e mbi dhe fluturues
qielli po bėhet det
e deti po bėhet vajtues
'''''''''''''''

Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
27-01-09, 21:09
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos rri aty ku nuk rrin dashuria
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mos rri aty ku nuk rrin dashuria
aty ku nuk ka fat
mos rri aty ku pihet mėrzia
ku qasti ėsht shekull i gjatė
'''''''''''''
rri aty ku qeshė dielli
aty mbajė prore adresė
ku ballin e drejtė e mbanė qielli
kullimi ku rrin si vesė
''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

lirik
27-01-09, 21:11
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Do tė qaja sikur tė kisha lot
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
do tė qaja sikur tė kisha lot
sikur tė mos isha sizifi i shterrė
sikur tė kisha stinė fat atdhe e mot
sikur tė mos isha i harruari djerrė
---
por si tė qajė
kur as vaji ma nuk po ka kuptim
shekulli nuk ka kohė ma pėr mua kureshtje tė ndajė
nė asnjė ndjenjė as drejtim
---
shekulli ecė me shekujt e tjerė
un jam mbi dhe jetim
as lot nuk kam dėnestari i mjerė
se emrin ma thonė mėrgim
---
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
27-01-09, 21:11
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Njė fije nė zemėr
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
mė mbeti vetėm njė emer
njė pe qė e lidhė pėr shprese
njė fije lidhur me zemer
njė iluzion imagjinarė mėlmese
---
pėrse kėshtu e quaj
at fije qė mbahet sot
mė mbanė ajo kur vuaj
kthim e quaj un me shpresė lot
---
xhelal ferizi autori
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
27-01-09, 21:12
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Tė duash
'''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
tė duash duhet me ditė
po aq sa njė shkenctarė nė profesion
dashuria ėsht njė enigmė me dritė
qė shpirti nga shpirti e prodhon

---
me dashtė duhet njė shkollė
majat e dashurisė nuk arrihen pa formulė
duhet njė mendje si rrreze e hollė
dhe e diellit njė zemer me vulė
---
duhet nga lulja njė vesė
qė kurr nuk ka njoftė ndytsim
njė art i vėrtetė me besė
njė cak burues me kullim
---
dhe duhet i pastėr njė fryt
shprehje duhen si mal
pa hile ti keshė tė dy syt
tė duash ėsht ideal
---
tė duash duhet njė fe
e paster si karajfile
dy zemra pa hile mbi dhe
ku nuk mbinė kurr egjra kopile
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
27-01-09, 21:13
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Un ia kam pa vuajtjet gurit
---------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------
un ja kam pa vuajtjet gurit e kam pas si coptohej
tė shtresuara ja kam pa vuajtjet shum fish
merreni me mend guri nga vuajtjet lotohej
pse ather vuajtjet tė durohen nė mish
---
e mishi guri nuk ėsht pėrse vuajtjet nė njeri
pytja ime shekull nė shekull troket
mohuesit ksaj pyetje i shmangen me qesėndi
nuk mė pėrgjegjet as qiell as dhe as det
---
un nė damarėt e gurit kym hy
pėr ti pa vuajtjet duke i qarkulluar si gjak si lot
dhimbjet ja kam pa vet me sy
gurė tash u bė mishi tash njeriu dje e sot
------
pėrse vuajtjet nė mish kur guri nuk i duron
pėrse vuajtjet nė palcė kur guri dot nuk i mbanė
pėrse o sadist pėrse o i pashpirtė demon
pėrse mishin e shpirtin njerzorė me vuajtje mbi dhe e thanė
-----
mishi guri nuk ėsht o shekuj e mot
mishi ėsht tjeter material nga butsia
pėrse mishit i derdhni gjak e lot
e nuk prekeni nga dėnesjet e tija
-----
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
lexoni vargjet e autorit Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
ish i burgosur politik ish student
poet i ndaluar i perjashtuar nga shkolla e studimet ather
i ndaluar nė mbarė teritorin e ish jugosllavisė
PėR SHKAQE POLITIKE
tregoni shoqes shokut
pėr vargjet
Tidhjet vjet i mohuar ndersa treqind e ma teper vjet familje e ndjekur nga pushtuesit shekullorė tė kombit tonė edhe sot tė mohuar e tė harruar
--------------------------------
kontakti me autorin
[email protected]
--------------------

lirik
27-01-09, 21:14
Mė falni dhe mos me falni
Mė falni dhe mos me falni
----------------------------
Shkruan xhelal ferizi
------------------------------
mė falni nėse gaboj
nėse pa dashje gaboj nė jetė
por mos mė falni nėse nė jetė synoj
qė tė jem gabimi vet
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------

lirik
27-01-09, 21:21
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

NėSE MALLė PėR MUA KENI
----------------------------
Auori xhelal ferizi nė mėrgim liriku
-----------------------------
nėse mallė pėr mua keni
e mbi dhe nėse m’ kėrkoni
n’ karajfil mua do t’ mė’ gjeni
e nė brushė bari kur ta lmoni
----------
nėse pėr mua ju joshė loti
a ndoj stinė e bukurisė
mė gjeni n’kujtime nė palcė moti
mu nė kalanė e dashurisė
----------
mė kėrkoni nė za t’bilbilit
o nėn hije tė qetines
o nė driten e kandilit
o nė shpirtė nota t’ violines
--------
edhe nė shekuj mė kėrkoni
edhe n’ pėr glob nėpėr humbtira
dikund larg nga dhe i joni
tue ligjrue me vargje t’ lira
“-------
ose mė gjeni nė gji t’ kurbetit
dėnes’shėm gjith tue fshi qerpike
gjith tue derdhė si gurra t’detit
vargje tė bardha nė rimė lirike
-----------
un jam tretė nėse m’ kėrkoni
un po shkrihem kudo t’ m’ gjeni
kur sa i qiell tė dashuroni
aty jam me varg refreni
--------
nėse e thoni at fjalė goje
emrin tim dikund me mallė
mė kėrkoni nėpėr hoje
bletėt art t’ shijes m’ kan shpallė
---------
Mė kėrkoni nė gji tė ylberit
nė art tė fjalės mu nė pendė
mu n ‘lulkuqe e nė fije t’ fjerit
bashk me yjet nė kuvend
-------
mė kėrkoni nėpėr vlime
a’ ku rrin palca e mahnisė
nė art tė mallit plot kujtime
Nė mbretrinė e dashurisė
------------
autori xhelal ferizi nė mėrgim
liriku nėpėr vite me vargje shqiptare
-------------------------------

lirik
27-01-09, 21:21
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Atdhe
————
Autori xhelal ferizi
————–
atdhe ėsht kur punohet me ndergjegje e pėrkushtim
atėdhe ėsht kur bėhesh shpirtrisht njish me dhe
atdhe ėsht loti i sinqerti i dhimbjes pėr vend tim
atdheu ėsht ma e bukura fe
—————
atdhe ėsht kur vdekjen e bėn si me le
atdhe ėsht kur vdes pėr atdhe e ringjallesh pėrsėri
e vdes prap e ringjallesh po tė jet nevoja mbi dhe
atdhe ėsht kur atdheun e quan dashuri
——————-
atdhe ėsht kur sakrificė pėr te ndjehesh
atdheu ėsht kur ri’vdes pėr te me mija her
atdhe ėsht kur nga bukuria e tij dehesh
atdhe ėsht kur e ndjenė se i yti ėsht e i ti je pėrher
—————-
atdhe ėsht kur ti ai bėhesh e ai ti
kur ndjeheni nji mish e gjak
kur dhimbjet e ndjenjat i keni nji
kur vdes duke e dashur nė mbrojtje e prak
—————
atdhe ėsht mė e bukura dashuri shejtėria
atdhe ėsht ushqimi ma shpirtėrorė
atdhe nuk ėsht demagogjija
e aktrimi me fjalė o tė gjorė
———-
atdhe ėsht vetėm puna veper
por jo vajtimi qyqarė
atdheu nuk ėsht leckė as leter
puno pėr atdhe o shqiptarė
—————–
Autori xhelal ferizi
liriku shqiptarė kosovarė nė mėrgim me mallė tė atdheut
————————-
lexoni lexues tė nderuar
lexoni me koncentirm dhe vemendje secilin varg
tė autorit nga kosova iliro dardano shqiptare
ndjehuni nė varg
dhe tregoni shoqes shokut pėr vargjet
se ku mund tė lexohen

mbani ndershmeri rrespekt drejtesi dhe konsideratė
nda j vargjeve shqiptare ju falenderoj per rrespektin
ne fund te fundit njerz jemi dhe rrespekti na mbanė gjallė
pa rrespekt e drejtesi jeta nuk
do te ekzistonte mbi dhe
-----------------------------
autori i lexuesve shqiptarė xhelal ferizi- liriku
rrespekt pėr lexuesit bashkattdhetarėt e mi tė dashur
shqiptarė motra dhe vllezer tė nji gjaku vllezer shqiptarė
-------------------------------

lirik
27-01-09, 21:22
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Sa shum tė deshta atdhe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Autori nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
un sikur tė isha vizatues
edhe krandet tua edhe fletėt edhe gurėt do ti pikturoja
sikur tė isha aktrues
edhe qehret tuaja do ti emitoja

un sikur te isha mjeshter edhe degėt e rremat tu do ti qendisja
un sikur te isha qiell edhe bukuritė tua ne figura do ti vargisja
do tė tė bėhesha zjarrė qe vlerat tua gjithmonė me nxe
do te bėhesha shpirtė me hy ne secilin gurė tendin e dhe

do te bėhesha shekull shprehės fjalor perkthyes pėr secilen tėnde bukuri
do te bėhesha vet dashuri pėr tu shprehur mahnisht
do tė isha bė sheqer gjithmonė i gatshem embėl pėr tu shkri
per ty do tė behesha si fjala si imagjinata per tu shprehur shprehurisht

dhe nuk jam i talentuar vizatues
as fjala e e menqurisė ma e zjarrtė
per ty u bė bėra pendė pėrshkrues
pėr tė spjeguar ty kush je' do tė bėhem shpirtė-art
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''
Autori nė mėrgim Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''

lirik
27-01-09, 21:53
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
Kshtu e ka o zot kjo jetė-
''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kshtu e ka o zot kjo jetė
kur nuk ka shpirtė tė vėrtetė
qė ta' njeh t' drejten e zotit
qė ta fshinė palcen e lotit
kur ty nė faqe dnesshėm t'rrjedhė
nuk del kush pėr me ta mbledhė
nė ndoj mindil a faculetė
me ta dhanė ndoj pik vullnet
'''''''''''''''''''
as me tė ndalė me i fjalė tė mirė
por me maskė dalin tė pshtirė
sa mizerė e sa lanet
sa smirzi e hijanet
s'tė kuptojnė as brengė as mallė
veq se dijnė me maskė me u tallė
porse atyre sa njė bokė
kur ju bjen halli mbi kokė
sorollaten e rropaten
edhe i sheh si qyqet naten
ma nuk tallen veq dyllosen
shkrihen zverdhen sakatosen
edhe kerkojnė ndoj mbshtetje e fe
e kėrkojnė ndoj diell me i nxe
'''''''''''''''''''
sillen pshtillen si bibana
tu u pendu pse i lindi nana
e kan egon porsi fmija
se ata s' dijnė se q' ėsht burrnija
as nuk dijnė se q' ėsht tipari
zemra e tyre s' ėsht si ari
as si vlimi as si kullimi
nuk ka erė pėr kah njerzimi
por se e ka egon qyqare
nuk ka besė as fe shqiptare
''''''''''''''
se ajo jetė mbanė vetiake
nuk ėsht gongje as zambake
as lulkuqe as karajfile
as nuk ka mirsi bilbile
as ndoj fjalė me embelsirė
as nuk mban qellim te mirė
por se vjedh ajo varg e rimė
e pshtrioset me cicrimė
me te huaj veshet lavdi
e luan rrolin si mirsi
por se ėsht e mjerė njė maskė
zemer skile e laraskė
qe zgerdhihet epervidhet
kund me fjalė as besė nuk lidhet
veq se din per me gerthitė
famen tė huaj gjith m e e grabitė
se e ka lindė nana cinike
nuk ka vlerė as ndjenjė fisnike
'''''''''''''''''
ajo e don famen e huaj
e ka gjakun vnerė e ujė
nuk ka gjak te trandofilit
as kullimin si t' currilit
por se e turbullt esht vampire
nuk ka gjene gjevahire
''''''''''''''
a keni pa o vllezer e motra
kahdo shqip ju qė u flet votra
se tash sa e sa shum vjet
del satan e del nalet
e mundohet me u lavdrue
me varg t' huej kush me u lulzue
dikush fryhet si bretkosa
dikush prenė shpotitė si kosa
dikush gjuan e sa legena
dikush myk po ka n' per krena
dikush gjuan fjalė mbi lirikun
e knaqė shkjaun edhe armikun
rus e grek edhe bullgarin
posht e qet gjithmonė shqiptarin
nuk ja don kund emrin t' vetit
se s 'ka zemer t' bereqettit
se gjeloz e ka falė zoti
tu e shpotitė gjith i shkon moti
mandej del porsi vampiri
me i far drapri e i far zingjiri
e mundohet porsi shkja
me lidhė shpirtra e me vra
e me pre koka me dije
veq pse pjellė ėsht prej smirzije
del per gjah te lig me gjue
si sarhoshi tu u lavdrue
'''''''''''''''
farė e keqe prej zagari
qė s' don dritė as varg shqiptari
veq pse e ka zemren rezile
veq pse e ka ndjenjen katile
edhe mohon kurr pa ja nda
thue se esht ndoj grek a shkja
ndoj andart a ndoj qetnik
e ma ka gjuhen llastik
qė e terheqė si maskė lavire
me do fjalė qė jan pėshtire
qe jan tė zeza si katrani
del e pllet porsi satani
''''''''''''''''
thue se brirė po ka ne zemer
e nuk len shqiptarė me emer
pa e hudhė n' flakė e nė zjarrė e qet
s' len krijues as s'len poet
pa u mundue poshtė me e qitė
epitet as ves pa i ngjitė
''''''''''''''''''''''
pa u lulzue me famė te ti
tu i vjedhė vargun si rrospi
''''''''
per pak lavd e per per pak jargė
tu i vjedhė rimė e tu i vjedhė varg
'''''''
e dheut t' shqipes as sa i lek
nuk do i qelte udhė as shtek
'''''''''
ju do t' m' thoni qka po shkruen
o poet kaq shum pse vuan
por ta dini se liriku
ka pėrvoja si qeliku
se jam rrahė e jam kalitė
shum e maskat i kam ditė
i kam pa se jan vampire
nuk kan ndjenjė as besė ilire
as nuk kan vlera shqiptare
jan bastarde e jan bizare
''''''''''''''''''
porse e kan pjellen t' mashtrimit
duan lavdinė jan pjellė e krimit
jan si skile si kunadhe
duken nė skenė si famė e madhe
por se jan disa balona
tullumbaca nė viset tona
qė i shpon leht me i t' vogel ferrė
se ma kan plancin si derr
'''''''''''''''
edhe jartgt i kan t' lavdisė
porsi gjama e mjeranisė
ata jan pjella e mashtrimit
enden prore nė udhė t' kerkimit
ku me gjetė dikun me pi
ndoj pikė famė a ndoj lakmi

edhe jasht kah rrijn pėrgjimit
disa specie jan t, mėrgimit
jan do morra e do breshkana
vetlavdi i polli nana
''''''''''''
vdesin pėr lavd vdesin pėr famė

t'shesin token pllambė pėr pllambė
'''''''''''''
veq me u dalė dikund ai emer
se pėr art ata s'kan zemer
porse vdesin prej lakmije
e nuk kan as vlerė as dije
''''''''''''
se shum kush ktu do tė bie n' prova
mbajeni n' mend se qka u tregova
ata jan do tullumbaca
jan do rriqna do kopjaca
do plagiat e puthadorė
qė hanė turp e myk e horė
qė as kurriz nuk kan as krye
e lakmia i ka ndersye
veq per fam e per at emer
por se shpirtė nuk kan as zemer
as per art e poezi
as per varg e krijimsi
'''''''''''''

jan sarhosha zemer lig
e kan gjakun plot intrigė
jan flliqarė e s' kan kaqik
t' shesin dheun pėr metelik
''''''''''''''''
a s -nuk njohin komb as fe
veq lavdi e lak mbi dhe
'''''''''''''''''
kurr njiher s 'flasin t' verteten
kurr si vlerė s e njohin jeten
dalin pllasin me varg t' huej
nanė shqipni ah sa po vuaj
se su gjet ndoj bi fisnike
me i ndegjue fjalėt lirike
as ndoj djal as grua as burrrė
dhimbja io del vargut si gurrė
e po shtyrdhė ky dhimbje e gjak
se ndegjon i ri as plak
'''''''''''''''''

lirik
27-01-09, 21:54
as bajraku as flamuri
se ma paskan zemren guri
'''''''''''
se nuk ka kund vesh ndjenjėtarė
thue se t gjith jan ba tregtarė
'''''''''''''''
e nuk ndjejn kund gurra e rrmore
thue se kohrat jan ba vorre
kur kaq shum vargu po vuan
kurka shum liriku shkruan
'''''''''''''
qė po i shkruan penda e xhelalit
me i pėrcjellė po djal pas djalit
''''''''''
me ja lanė gjith amanetit
per me i dridhė po valtė e detit
se liriku e ka mirė
kur e gjveshė qdo maskė tė pshtirė
'''''''''''
qė don nė lavd ajo me veshė
pa meritė pėr me u zgėrdheshė
''''''''''''
jo qe besa lum zotnija
se sot shifet leht tradhtija
'''''''''''
edhe lavire maska e pshtirė
s mund tė shitesh burrė i mirė
''''''''''
as mashtruues as madheshtorė
veq per lavd mjeran i gjorė
''''''''''''
mbani nė m,end o fise t' mija
se do gjveshet kshtu i dit lavdija
e pa meritė ajo rruspi
qė nuk njeh kund ndoj drejtsi
as nuk ka ndoj vlerė t'permendet
por djallzore gjithmonė endet

ku me e gjetė ndoj lavd me e pi
me vjedhė famė me vjedhė si djalli i zi
e mundohet me vjedhė rimė
pa pasė art nė shpirtė ndoj grimė
''''''''''''''''''''
veqse drue se i dit lavdija
ka me i shembė viset e mia
'''''''''''''''
se nuk rrnohet pa meritė
ndoj punė dore kurr pa e qitė
veq me e marrė gjith vleren t' huej
endacak me vjet e muej
e shpotitė pastaj vlerėtarė
tjerė poet e vargatarė
''''''''''''''
edhe bjeri moh gjithmonė
ati flijuesit per dhe tonė
''''''''''''
veq pse e shtynė e mjerė zilia
per me i pshty vargjet e mia
'''''''''''''

po ku je moj qeveri
a ke gjak e bukuri
po si mundesh me durue
nė zyrat tueja me u ngujue
padrejtesi kshtu gjith me pa
vargun shqip tuie dashtė me e tha
disa tė zi me zemra qorre
qe po qelin gropa e vorre
e kan zili sa ujt e detit
me ja qit kurthat poetit
po a keni fmi e djepa
kur ushtojnė po male e shkrepa
prej atij vargut tė lirikut
e po e shkelė thundra e armikut
e ju rrini nė fotele
thue jan vargjet teveqele
''''''
e nuk lidhin porsi rreze
zemra e gjak n'pėr kohra e breze
''''''''''''''''''''''''
po a keni kund ndoj ind
cila tokė ju ju ka lindė
a thue keni ndoj damarė
a thue n' komb jeni shqiptarė
'''''''''''''''''''''
a thue gjallė jeni mbi dhe
a thue n' gjak dini me u nxe
'''''''''
a po i shihni padrejtesitė
e mbi dhe lajka e lakmitė
kah po turren shum tradhtarė
mbi poet e vargatarė
'''''''''''''''''''''
tridhjet vjet pse un me u shkelė
me me ndejt vargu n' pranga e tel
her e lidhi ai armiku
her e lidhi munafiku
'''''''''''''
her tradhtari e zhgjyragjija
her ai lavdi e zemerzija

a thue vallė ku esht shqipnija
'''''''''''''''
ku esht e lashta nanė etnike
ku ma ka zemren qelike
ku mi ka po emocionet
e drangojt edhe drangoonet
ku mi ka po gjeraqinat
ku mi ka ato martinat
embelsinė ku e ka te fikut
pse si del n 'mbrojtje lirikut
''''''''''''''
kur edhe t' vdekurit ndjejnė nder vorre
a mos kjo ka zemer qorre
e nuk ka ndjenja etnike
e mi perbuzė vargjet lirike
''''''''''''''''
veq pse un s' jam pasanik
nuk lufoj per metelik
''''''''''''''''''
mos o dhe a ke qeliza
kanga e vargu e kjanė puhiza
edhe ndjenjat m e emocione
s' jan provinca as zhargone
''''''''''''''''''
por se jen si mjaltė kombtare
e kan cakun n' dritė shqiptare
''''''''''''''''''
qė pėrher ai zhgjyraniku
don me e i ndy porsi armiku
'''''''''''''''''
po ku rrin ti oj qeveri
e ju te artit demt e ri
'''''''''''''''''
ju studenta e ju pleq
e ju tjerė disa kryeneq
''''''''''''''''''
qe jeni msue mos me pėrfillė
kur kėndon bilbili n' prillė
''''''''''''
kur i shtrohet qdo pranverė
e ju za s' nxjerrni pėr vlerė

qė po shkelet pa mėshirė
nga mizore koha e pshtirė
'''''''''''''''''''
nga bastardi e nga zagari
nga ftyrziu e mercenari
''''''''''''''''''
se dollarė krejt nuk ėsht jeta
e mos vdisni n' pare t' shkreta
''''''''''''
porse nxjerrni i lot pėr faqe
per kto vargje manushaqe
''''''''''''
qė po shkelen nga vampiri
qė po lidhen nga zingjiri
'''''''
qė po qajnė e qė po ndryhen
qė pėrbalten e po fyhen

dielli don ai plast me ra
e gajsen grek e shkja
''''''''
edhe gajaset ai armiku
veq pse ju ai meteliku
s' ju la tjeter gjurmė as themer
me mbajtė shqip ndoj varg nė zemer
veq vraponi mbas dollari
mbas mashtruesi e gospodari
'''''
a thue un jam tue gabue
ndoshta fort qe jam deshprue
prej keqbėrsi e padrejtesie
e nuk jam ma varg urtsie
'''''''''''''
veq po ndezna ne flakė e zhare
e po gjuaj me fjalė batare
''''''''''''''
se ky vargu mė del si rreze
po kerkon me nxe nder breze
porsi dielli i ati qielli
shqip tue rrjedhė kah fjala e filli
kur si drita rrezatare
u thrret liriku n' gjuhė shqiptare
''''''''''''''''
a thue gjallė jeni a jeni vdekė
n' shpirtė e gjak jeni stermekė
e u ka ra ndoj fe a- koma
kush kah meka e kush kah roma
por se syt s- kthehen kah dheu
ku u lind genci e skenderbeu-
''''''''''
edhe teuta e agroni
ku po qanė ky dhe e i joni
ku po qajnė po gurė e dhe
ku po qajn po kto tri fe
ku po qanė po mali e vrrija
ku po qanė kjo bukuria
edhe lulet e ajo besa
ku po qanė currili e vesa
''''''''''''''''
edhe gryka e albanikut
kah po i shkrinė vargu i lirikut
edhe m' rrini si t' stermekė
thue per t' gjallė po m' jeni vdekė
'''''''''''''''
hiq pa u drue se u bjen korija
kah po qajnė kto vargje t' mia
kah po thrrasin nė gurė e dhe
kah po shkojnė si diell tue nxe

kah po thrrasin e alarmojnė
kam ne shqip me gjuhė po u ftojnė

po ju thrrasin e ju bertasin
kah po treten kah po ngasin
kah po u ftojnė per emocione
kah tregojn nė maskė demone
''''''''''''''''
kah me gisht ju tregojnė djallin
kah pėlcasin gurė e zallin
me at rimė t' thekshme shqiptare
kah tregojnė mbi maskė tradhtare
''''''''''''''
kah tregojnė ku ka kori
kah tregojnė shteg pėr mirsi
''''''''''''
kah tregojnė kto porsi era
se si mbahet puna e ndera
''''''''''
kah tregojnė kto maskat t' pshtira
kah tregojn edhe caqet t' mira
''''''''''''
kah tregojn pėr do kermilla
kah po japin rreze e kshilla
'''''''''''''
kah tregojn pėr do uritha
ndėr qenefe ku ka hitha
kahdo rriten nė nevojtore
qe po shtrihen nė tokė arbnore
qė jan pjella e armikut
e kund vend s' po i lanė lirkut
''''''''''''
e shpotisin e emitojnė
varg e rimė gjith ja amohojnė
edhe e pshtyjn e shkelin prore
me do fjalė e punė djallzore
''''''''''''
prandaj shih mori etni
shih o komb e qeveri
kah po bėhet padrejtesi
''''''''''''
kah po e shtyjnė mohuest lirikun
kahdo vargut lot po i pikun
''''''''''''
se tradhtarė do nė kambė jan que
e po duan pėr me u shumue
e ju rrini pa u shqetsue
'''''''''''''''
e nuk delni hov me u pre
loti i vargut po shkon rrke
se ju kurr at nuk po e ndjeni
kah me rimė po i ecė refreni
'''''''''''''''''
e gjėmojnė vargjet e mjera
e po qajnė tash vargu e vlera
kah po qanė e mjera rimė
her po shkrepė por si vetimė
her nė kshillė e edukim
''''''''''''''
her nė apel her nė alarm
shqip tue nxitė me vlerė e t' tharm
'''''''''
por ju o kohra ma mohoni
po ma shkelni e sakatoni
'''''''''
e me kokė e disi kryeneqe
po ma shkelni si i punė t' keqe
''''''''''''
thuas e ky nuk thrret per vlera
thua se fjalėt po i merr era
''''''''''''
veq kur filtet interesi
shum vrapojn andej kah vesi
edhe i shkelin rreze mirat
vargje e rimė kto tinguj lirat
''''''''''''
qė ushtojnė por si ujvare
tue ligjrue me rimė shqiptare
''''''''''''''''''''''''''
e jue tue kenė nji farė vjeter
pse nuk nxjerni za as leter
pse gjithmonė kah e mjera pare
tu i perbuzė vargjet shqiptare
'''''''''''
kur ato rrshqasin damarit
porsi rrezja e diellit t' arit
'''''''''
droj se koha ka me u rrxue
zot i qiellit me u mallkue
''''''''''
se me i ra ju shklem ksaj rime
me za t' bukur kanarine
''''''''''
qe vjen qiellit pėrmbi dhe
me ua lidhė zemrat n' nji fe
''''''''''
porsi degė ku shtrijnė nder pipe
kahdo shtrihet toka shqipe
------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve te lira -qe ndjehet per perkrahjen e kombit t evet qe ndihet i vetmuar pa atdhe ne tokene huaj te vuajterisė e mergimit i tretur
vazhdon me pjesen e dytė te vargjeve shqiptare
me titull------------
Kshtu e ka o zot kjo jetė
---------------------------
vazhdon ne pjesen e dytė
lexoni dhe tregoni shoqes shokut
-----------------------
vargje te lira moderne lirike shqiptare te kohrave sot
-------------------
lexoni me dashuri e vemendje e edukim
ndikohuni ne emocionin tuaj shqiptarė te dashur
-----------------

lirik
27-01-09, 21:55
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
U NGATRROVA ME MATERIET
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shkruar nga autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
me diellin qė gjithmonė mirė e kam pasur u ngatrrova
dhe njė ditė atij i hidhrueshėm i thash!
pse e nxenė ti tradhtarin ?
ndoshta ngutshem i thash gjaknxehtė veprova !
por dieli diell ėsht
''''''''''''
mė tha un nxejė se program nuk kam tė veqant
rrezet nuk i kam menduar para se tė dal tradhtija
butsisht mė tha
mu duk sikur u nxitova
pa faj qenkam nevrikosė
dielli pėr tė gjith qenka nda
un jam per rruzullin dritėsia-
'''''''''''''''''''''''''''''
sa keq thash un
dėnim nuk paska pėr tradhtarin
dhe prap disi nevrik u shtrėngova
e tokes i thash pse e mbanė
ti tradhtarin
'''''''''
pse i jep me pi ujė dhe gji pėr te ndanė
pse lisat tu nuk e varin
sa esa pyetje shtrova


'''''''''''
si duket toka
poashtu armė nuk kishte as qels fjale pėr kėt shėmtuese dukuri
edhe ajo mė tha ashtu u krijova
nuk mė ka shkuar mendja kah koka
se duhet te mbaj dinak e tradhti
sa per tradhtarin qe do te ecė mbi mua nuk mendova
''''''''''
pastaj ne hidhrim me plot pezm
vrapova e i thash hanes
pse ti pse i jep dritė
pse i jep buzqeshje tradhtarit
dhe ma ktheu me gjuhė tė rrezanes
se as ajo nuk e paska ditė

'''''''
por tė gjith mė than
edhe toka e me dhe
sikur ta dininim
pėr tradhatrin do tė krijonim nji anė
ku vetem errsirat do tė rrinin
por jo te rrinte me ne
''''''''''''''''''
mandej
do tė kishim lanė
pėr tradhtarin disa nej
nej errsire tė mėdhej
qė ai dritė mos me zanė
dhe duke u nevrikosur vazhdova
me pyet oqean e det

''''''''''
perse ju e leni me u la tradhtarin
dhe m' than ata vet
nuk e lajmė ne bizarin
ate do e lanė njė ditė
vetėm ferri i vet
'''''''''''
u grinda edhe me lumej
me ujė e me gurra
me bjeshk me lugje me vrrije
me fllad e me lule e me curra
''''''''''''''
tė gjith i pyeta pse
pėrse i jepni aromė e qehre tradhtarit o ju fletė
pėrse mbi ty me ecė e len o dhe
pėrse i jepni jetė
'''''''''''
dhe than
ne jemi kėshtu siq jemi
krijue per keto detyra
po ju qė njerz jeni
pse nuk gjeni menyra
me ndalė tradhtarin
'''''''''''
mė pyeten pėrse pra s' po e ndaloni
un thash
nuk e di
--
pyetne plumbin pyetne barotin
pėrse rrin kot
pytne zotin
neper shekuj e mot
---
pse tradhtari
pse
nuk herret nga toka dot
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
29-01-09, 09:46
--------------------------------------------------------------------------------

Po ku mbete moj amazonė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''
kushtuar njė mikeshe shqiptare-
nga mitrovica venndase e imja
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ku je tretė nga toka e jonė
po t' kėrkoj kahdo me varg
si nji lule dikund larg
ylli i parė qė del me dritė
kureshtarė ėsht pėr me e ditė
se ku rrin e ku je tretė
mbas sa male e uj e det
ku je shkri atje nga mėrzia
ku tė vlon malli e dashuria
per atdhe e pėr kujtime
fol njiher vendasja ime
mė thuaj pse male ke kalue
mė thuej pse rrin tash tu u kujtue
a mos nė mendė t' ka mbetė ndoj shije
a ndoj yllė kund bukurie
qė ti e le dikurė nė atdhe
nė troje tua n' dritė tue nxe
mė thuaj me vargje e me ngjyrė loti
si po t' shkon nė dhe t' huaj moti
a mendon pėr tė bukura vise
pėr at farė e tua fise
pėr tė afėrm e pėr diell jete
pėr ndoj degė e ndoj copė flete
varur nė lisa ku bėn hije
qė rrin varė si art hejshije
e ja lmon zogut at sqep tė arit
kur ai kndon me gjuhė t' shqiptarit
mė thuaj oj vashė pse nuk ke valė
me vrull gzimi nxeht me dalė
me gaz ylli e qehre jete
me qeshė ėmbėl si sherbete
me ju kthye me gaz lirisė
mu nė troje tė dardanisė
mu atje ku ėsht mirsia
ku luftoj me gjak djelmnia
nė ato fusha aq tė gjera
si askund ku qeshė pranvera
mė thuaj pse strukė je nė ato hije
nė t' huaja mote prej mėrzie
rrin si akulli pėrmbi shtresa
e tė vret malli e kujtesa
mbi dhe tė huaj tė shkojnė sa epoka
ktheu nė atdhe te ato boka
te ato bjeshkė te ato lugina
ku gazamue je mbi ledina
kur vrapue ke persi era
si i larmi zog kur i vjen pranvera
ku ke qeshė me plot hare
ku ke shndritė si hanė e re

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''

lirik
29-01-09, 21:52
Ibrahim Rugova engjulli ķ njerzisė
————–
Autori Xhelal Ferizi
————————–
I njerzisė je o pėllumb i gjith globit dashamirė
ishe kunder luftes e dhunes sė gjakut me kob
ti je krah zogu i paqes qė qiell e dhe i deshte tė lirė
ti je “lulja e mėshires e paqes mbi glob
————
askush si ti aq urt e but nuk foli
ti nuk ishe kurrė me gjaksorin e me kasapin
nga shpirti i paqes ty fjala gjithmonė tė doli
pėr fjalen e lirė pėr lirinė e atdheut kurr nuk e ndale vrapin
—————–
mbi glob kahdo shkove solle tė shejta rreze
damarėve tė urtėsisė ju dhe shpresa dashurie
shembull paqeje ke dhanė nder kombe nė gjenerata e breze
qė ata ti ken neper kombe frymzim maturije
———
ti ishe vet mbjellja e thelbit paqėsorė nė planet
lakmi ta kishte edhe karajfili e ulliri
sa i gjerė ishte shpirti yt si nji det
o yllė nder yje ma i miri
————-
pse ty pėr nobel paqeje nuk tė kandiduan
se bota ėsht treg me pazare
por ty shejtnorėt nė qiell tė pagzuan
simbol i urtėsisė planetare
—————–
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
29-01-09, 22:02
Ylli i urtėsisė-
'''''''''''''''''''''''''''''
kushtuar te ndjerit president Ibrahim Rugoves
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
nėpėr dashuritė qėllimbardha tė ujvarave je
nė dashuritė qėllim mira tė luleve urtake
nėpėr dashuritė e qetsive kahdo mbinė mbi dhe
si lulėkuqe e manushaqe e shpirtbardhat zambake
''''''''''''''''''''''''''''''
ma i urtė se ti nuk ishte as puhija nė mal
ma i qetė se ti nuk ishte as lulja ndėr saksia
si uji i kulluar i qetė nė njė pyllė shtrojere pa valė
tė rrinte ideali i virgjėr me dėshirė kah mirėsia
'''''''''''''''''''''''''''
ty o i biri shqipes i paqes misionare
shpirti do tė rrin ėngjėllsisht atje pranė te nėnė tereza
ti e mahnite me urtsi gjithkah boten ndėrkombtare
u bėre nji shembull si fitohet miq’sija nder breza
'''''''''''''''''''''''''''
por viktimė e kohes ishe e koha e egėrsuar
ku turrej shkjau me dhėmb qakalli i uritur pėr mish
e bota si gjithmonė peshė pėr luftra e quar
prandaj nuk tė kuptoj skilja e qakalli e ndoj tjeter bishė
'''''''''''''''''''''''''''''
dhe mbete i murosur o paqja e flijimit
mbete i murosur nė mes tė gjaksorve krimo muratorė
ti je tash nė qiell simbol i shenjtėrimit
engjujt e zoti ti lmojn’ mirėsitė me dorė
'''''''''''''''''''''''''''''''
mbi dhe rrallė kishte si mirėsija e jote
si me sazhi yt qiellorė e human
por thika e pushka e plumbi i kėsaj bote
paqen e shkelin se ka shum satan
'''''''''''''''''''''''''
e mos u brengos se vet drita e yjve
ka me ti qelė paqet nė qiell me i shpalosė
se atje nuk mbrrinė i gjaksorve qels i djaj’ dryjve
kahdo idealet me ti lanė murosė
''''''''''''''''''''''''''''
se atje ėngjujt me shum dekorata
punen nė qiell ty kan me ta lavdėrue
kan me tė dhanė yjet e hana dhurata
pėr punėn nė vepėr t’ pėrjetshme lulzue
''''''''''''''''''''''''''''''''
Aautori Xhelal Ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
29-01-09, 22:07
————————–
Nga autori nė mėrgim
Xhelal Ferizi
—————————
Cicėrimė paqsore
'''''''''''''''''''''''''''
Kushtuar njeriutt e paqes Ibrahim Rugoves
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''


pse nuk flisni e ju o shekuj me cicėrimė
bėhuni tė gjith gojtarė bilbila
secili me kėngė paqėsore e me rimė
dėshmoni edhe ju paqėsorė karajfila
——————
flisni ju tė gjith o ėngjjuj sot
pėr ndjenjė’artin paqėsorė mbi dhe ma magjik
kujtoni pėrmallshėm me kohore lot
nji njeri paqsorė qiellorik
————–
ai ishte ėmbėlsori mbi qiell e mbi dhe
simboli ma i dashur i urtėsisė
ai ishte mirėsia pėr kombe e pėr fe
busollė dielli pėr paqen e njerzisė
————-
ai qeshte aq ėmbėl pėr paqen shejtėrore
ai qeshte si lule i pa djallzuar
ai qeshte ėmbėl si lulet arbnore
ai paqet i donte lulzuar
'''''''''''''''''
ai nuk i donte ofshamat e britmat llahtare
ai do tė flijohej pėr fėmi e djepa
as dhunen nuk e donte tė eger barbare
nuk donte vajtim qyqesh mbi qatija e shkrepa
————–
ai nuk donte qe tė derdhej gjaku njerzorė
vyrtyt e kishte paqen e qetsinė
ai ishte i shejtė ishte yllė arbėrorė
mahniti mbi dhe njerzinė
—————————–
Nga autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
29-01-09, 23:47
Loti mbi gurė
'''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
fola njiher me nji gurė,
sa i heshtur qė ishte
kur heshtja e ti me dha spjegim
ma shum se shekujt
ia dhash lotin e shekujt e ndjenjave
rrudhave tė ballit duke ecur
e koha
shkruajti aq shum nga ai lot
deri sa e shėndrruan nė lot tė pergjakur
dhe e quejten loti i pėrgjakur mbi gurė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
29-01-09, 23:48
Lakmija e poetit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''
nėpėr tė gjitha egot,dhe tė gjitha majat,shterrė
kudo qė gjenė shprehje nėpėr nektare
as detet nuk i len me u,shtu duke thith me pend

deri nė qiell shpon e thell nė shekuj therrė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nėpėr qdo fryt tė qenjeve,nxjerrė e kėrkon mendė
mandej i thithė lulet ,as lum s ' len me ecė
pa e ndalė me e pi,nėpėr valė tė bardhė
kahdo qė ndoj shekull,kah dera ti ecė
e kėrkon me sy nė thumb pėr ti ardhė
poeti hidhet gjithkah nėpėr vrape
turr me nxanė ndoj udhė, turr me nxanė,ndoj shprehje
turret pėrmbi fllad pėrmbas ngrice e vape
derisa ajo penda ti kerkon ndoj prehje
poeti esht uri qė e perthithė nektarin
nuk len mot as shekull pa e perthithė nė ngjyrė
ai e lmon me pendė lule fletė e barin
ai vetes i jep etje e pendes qdo detyrė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal ferizi autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
29-01-09, 23:49
Pajtohuni kolos
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
pajtohuni kolos tė mendimit
ja un po hy ndėr mjet
pajtohuni ju dy gjenial tė shkrimit
po e marr ngjyren sa nji det
pėr format nė mes tuaj tė pajtimit
po e marr edhe diellin vet
po e marr edhe shkencen e hollė
edhe teoritė fetare
po e marr secilin shekull qe ju ta keni pran mendjehollė
po e marr edhe mbarė shqipėrinė etnike shqiptare
dhimbjet po i marr arbrore
e fjalet gjithkah magjike
lotet eshipqeris etnike
e vuajtjet e sdaj kohore
flsim pa anime
grupore klanore fetare
nuk po e marr mollė sherrin
sherrin fetaro mollė
as te pushtuesve ferrin
qė na e mbollen nder ne si shkollė
pajtohuni s e jeni shqiptarė
pajtohuni per hirė te lirisė
mos i leni hamendjet varė
as hutimet e ndara tė etnisė
nėse ju pajtoheni dasėm do tė ket shqipnia
un do tė jem valltari
do tė gzohet gjuha shqipe dituria
do tė gėzohet kahdo shqiptari
nuk u dasht ju kolos tė dy bij tė shqiponjes me dy krena
nuk u dasht nė kėt kohė ndėrgjegjet specifike me i bre
u dasht tė jeni qė tė dy si bedena
kala pėr komb e jo pėr tė importuarat fe
ju e dini se rrėnjėt fetare nė ndergjegje
kan hy nėpėr labirinte tė thella
shpirti shqiptarė pėrpėlitet kėrkon dalje e shtegje
nga kėto tė huaja tė rrėnjosura tė mbjella
dhe shpirti ėsht tash brumi i vetėdijeve e bindjeve tė thella
si pushtet ėsht rrėnjosur ky tash nė secilen logjikė
qė e soll i huaji
i pa shterrur si lumi rrjedhė e zbrazet nė etikė
luhatet andej kėndej
vuan shqiptari
neper nyje shekullore me nej
ndėrgjegja ėsht kanari
mėshirė nuk i vjen asnji pikė
u bė rob tash fetari
tė huaja kthetra ma nuk e lshojnė
matet e qmatet nėpėr vuajtje ma bindje
kahja e quajtur fe ne etikė
percaktim tash anim- rob nė secilen fe te importuar ėsht shqiptari
nėse njiher hapet dera e ndergjegjes
dhe hyn teoria fetare
rrėnjėt nguliten dhe ndahen kufijt e megjes
kėshtu u prangos edhe etnija shqiptare
veshtirė ėsht me nji tė terhequr litari
te zgjidhet nyja
ajo ka mbi ne shpirtra si bari
aty esht lidhur ndryja
te nxjerret tash nga vetedija
nuk mundet krufar magjistari
secili ka mbetė tash nė rrėnjėt e huaja te tija i pa ndrequr
nė tė huaja tė mbjella teori ka mbetė rob shqipnija
por q ti bėsh dhėmb nuk ėsht feja qė tė nxjerret me dana dentiste
gabuat qė tė dy qė keni hy nė ato sfera
ju jeni shkelqimi i shkences analiste
pajtohuni ju rritė ju ndera
pajtohuni jo pėr hirė te kombit jo pėr hirė tė ndonjė feje
as pėr hirė tė ndonje klani
pajtohuni dhe largohuni tash sa ma shum ksajė zeje
kthehuni te i pari iliriani--
kadare i madh e ti qosje akademik
pajtohuni pėr hirė tė atdheut
dhe vazhdoni punen si vlla e si mik
pajtohuni o sternipa t' skenderbeut
nė kėmbė o bura qohuni
e mbarė ku do ėsht shqipnia
afrohuni afrohuni
tė pajtohet tė pajtohet gjeniale dija
pajtohuni
kėt madheshti e kėrkon etnike shqipėria
pajtohuni thrrasin malet
luginat fushat karajfilat
ju thrrasin arti e festivalet
ju thrrasin poet e bilbilat
ku tė doni pajtohuni
ne shkodėr nė prishtinė nė tiranė
ne festen e pavarsisė gėzohuni
se bashku pėr lirinė nė dardanė
pajtohuni se ju thrrasin qėshtjet madhore
fyerjen tėrhiqe kadare

'''''''''''''''''''''''''''''''
se fyrja vret tipare
pajtohuni s e jeni dy yje arbrore
jeni dy kombi mbi dhe
pajtohuni pėr hirė te etnisė arbrore
per hirė tė samiut e naimit
pėr hirė tė fishtes madhėshtorė
pėr hirė tė pashko vasės e tė ti kushtrimit
pėr hirė te teutes e tė agronit mbreter ilir me kurorė
pajtohuni se ket e kekrojn yjet e qiellorisė
shtrini si burrat shqiptarė dorė
ju tė dy udhė rrėfyes tė letėrsisė
si dy yje pran nji hane
dy bij te etnike shqiperisė
tė veprave madhore e romane
pajtohuni pėr hirė tė mirsisė
''''''''''''''''''
per hirė te nxitjeve humane
---
madheshtore do te ishte kjo madhėshti
akt i madh o kolos
mos rrini ashtu nė ngushtėsi
shpirtin ta keni tė gjerė si kosmos
ne aktin tuaj do te kishte simbol
pajtimi do tė simbolizoj edhe nė fe
nė qiell do te mbetej kjo ikonė si shkrolė
pajtimi ma i famshėm mbi dhe
se tri fe shqiptare kombin e kan idol
dhe bija jan tė shqipėrisė mbi dhe
prandaj pajtohuni i gjith kombi ka dėshirė
pajtohuni se duan vet vargjet shqiptare
ne nji takim madheshtorė nė shqipėrinė e lirė
le te tubohet elita kombtare
dhe tė jem aty edhe un nė shpirtin e ndėrmjetsimit
le te vijn edhe kuadra shtetrorė
ju jeni simbole tė kultures e shkrimit
shtrėngohuni shqip tė bashkuar me dorė
festė do tė ket e mbarė shqiperia
e vallet me tupana
sa gezueshėm etnikja do tė vlonte dashurija
e nė lojrat malsore valle me tagana
ejani pra mos rrini nė mėri
tė bluani secili zjarrė nė kokė
le ta sheh gjith bota se shqiptarėt nė dashuri
si vllezer do tė rrijnė e miq e shokė
pajtohuni pajtohuni kolosa krijues
kjo simbolizon qetsim
dhe ulen edhe gjakrat sepse shum e shum shkrues
nga feja dolen nė fyerje e ngatrrim
dhe kjo e dhe ma gjerė kuptim ka
pse ju te dy duhet pajtuar
per veq se jeni nji gjak e nji vlla
edhe per tė tjera fe simbolizoni qetsim tė edukuar
prandaj mos rrini indiferent ndaj kėsaj ftese
qė u bėri lirik xhelal ferizi
kur tė dy ju shqiptarė tė nje gjaku e nji bese
do tė kuptoni o tė uruar
se ne pajtim tuaj porsi kokrra orizi
vijn me mija njerz pėr tė ju bekuar
un nuk shoh ktu ndonjė tė keqe
pse tė mos pajtohen kta dijetarė
nuk shoh arsye pėr vazhdimsi kryeneqe
secili me sedren e vrarė
se kurr pėr te huajen nuk duhet ngatrruar
fati ynė ishte tragjika
ne na kan vulosur e na kan shartuar
le tė flet ndergjegjja e etika
prandaj ndihmoni nė kėt mision o burra
tė gjith profesor e shtetarė
se shqipnija ka potencial porsi gurra
ndihmoni nė kėt simbolikė o shqiptarė
kta dy duhet pajtuar qė tė ulen gjakrat
dhe sherret e ndezuara pėr fe
tė mos ngacmohen ma tė mos hyhet kah lakrat
askush ne kto fara qe kan mbi - mbi dhe
pse fort qe besa kto jan komplikime
ne fund nuk ju delet as ne krye
ma mirė shqiptart tė jen tė prirur pėr tjera shkrime
se nė fe si vllezer me u thye
per hesape tė huaja qė neper shekuj
edhe guri na ka qa nga i tyre dhunimi
sa shum me urrejtje e amanete te dhimshme kan vdekur
nga kto fe
e ne tash po bėhemi mbrojtės tė tyre pėrkushtimi
kur dihet mirė se sa nanat me foshnje nga muret kan ra
kalave mbi pezhgve te pervluara e gremina
femra shqiptare ilire me foshnjen nė gji e nėnat duke qa
deri ne qiell ka shkuar bertima
sa zemrat latini shqiptare latini e greku i kan tha
e turku ka ra mbi moral tonė mbi ne me ordi e orgji
turku e greku e shkjau mbi ne me aktin ma mizorin
mbi ne kan bė shekullore kerdi
ku femrat kan ra mbi greminė
pra secila fe e ka dhunuar arbnorin
dhe ka ardhė shqipninė me e lidhė si robinė
edhe shkja heleni bullgari
dhunuana kan edhe kto fe
nder shekuj ka kja shqiptari
nė dhunė e kulte mbi dhe
pajtohuni pra tash per hirė te gjakut shqip
e jo pėr simbol ndoj simbol te huaj
tė msyni ju vllau nė vlla
per hirė te arsimit e kombit me pendė po ju shkruaj
shekulli ju fton ne pajtim me ra
pajtohuni mos hyni ne sherre per fe
shqip si nji diell me nxe
per hirė te dheut te parve
per hriė te librit e diturisė
per hirė te deshires se shqiptarve
pajtohuni te bijte e etnike shqipėrisė-
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
DESHTA TE POTENCOJ TE THEKSOJ S E PAJTIMI I KADARESė DHE QOSJES
Tė DY--
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Njerz tė mėdhej te pendes shqiptare-- do te paraqiste qetsim--- dhe simbolizim te madh dhe kulturė qytetrim dhe akt madhorė---opinionin tonė ---kjo do te ndikonte shum mirė dhe do te ishte nji akt madhorė
si ideatorė i ksaj iniciative dhe iniciatorė-- do te kisha deshirė tė marr pjesė nė at pajtim ---apo kuvend pajtimi te akademikve shqiptarė---
ku me sy tė shihja pėrqafimin e tyre ---kjo do tė na gėzonte tė gjith shqiptarve---
dhe do t ė paraqiste akt madhėshtorė ---dhe do tė tregeonte para bote se si dijn shqiptart tė jen madhėshtorė- sternipt e skenderbegut---
kjo do te kishte edhe anėt pozitive nė popul---l prandaj thrras akademikt shqiptarė ti bashkangjiten ksaj nisme kti aksioni me qėlllim tė madh-pajtues kombtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
Autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
29-01-09, 23:50
Tė pėrkulem shqipėri etnike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
xhelal ferizi autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
pėrkulem para maleve tua qerdhe shqiponjash me plot shejtėri
pėrkulem para olympeve tua maja e pllaja madhėshtore
pėrkulem o nėnė etnike pėrkulem me plot pėrvuajtėri
tė dua aq shum sa nuk gjejė sasi shprehjesh nė hapsirat kohore
'''''''''''''''''''''''''''''''''
un marr secilin mikro dhe tėndin secilin mikro'zallė e gurė
nėpėr tė gjitha rrudhat e indeve tė mia i jetėsoj
shpirtrimin tim ta jap pėr flijime e faqet i mbėshtes nė flamur
tė pėrkulem nėnė e dashur tė pėrkulem etnikja ime oh sa tė adhuroj
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' l---i---r---i---k---u---

lirik
29-01-09, 23:51
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Eh ti mė thuaj oj era e malit
---------------------------

Autori xhelal ferizi

------
eh ti mė thuaj o era e malit
ku ėsht sot penda e xhelalit
ku ėsht penda e lirikut
qe sa vite prej armikut
ndejt rrethue e ju mor fjala
mos me ecė si lumi e vala
mos me rrjedhė mos me ligjrue
shqip si zog mos me cicrue
ja pat ndalė zėrin sllaviani
mercenari edhe dushmani
nuk e lan kund me shpėrnda
dritė lirike e as me kja
me vajtue as shqip me qeshė
nė ndoj festė ajo me u veshė
as me dalė kund mbi ndoj binė
por ma mbajten si robinė
tridhjet vjet nė errsirė ma mbshtollen
tridhjet ja ndalen shkollen
tridhjet vjet ma kan mohue
tridhjet vjet se lan me kndue
tridhjet vjet hasmi i shqiptarit
ma ndaloi penden e arit
tue ndry n'burgje e nė zingjirė
nuk ja lan fjalen e lirė
e sot me u derdhė siq derdhet deti
nuk po e len tash hijaneti
zemėrziu e blozagjia
as klanori e dilingjija
krahinori e vese' sėmuri
m'ja kan ndry fjalėn nė guri
edhe pse kjajnė hana e dielli
edhe pse pranvera e prilli
edhe stinė shum argjentare
po e kėrkojnė me gjamė shqiptare
por se sot s' po ka shqipni
veq klanorė e fajdegji
as pėr shqipe kush nuk qanė
as s' pėrfillė kush diell as hanė
as nuk ka zemer as mendė
as nuk ndjejnė pėr fjalė e pendė
veq pėr tė s'mura xhelozi
pėr grupime e pėr orgji
me pasė venė me pasė liker
kush nuk kjanė pėr karakter
as pėr fjalen atdhetare
as pėr rimė n' vargje shqiptare
as pėr penden e lirikut
ma vleft ka fjala e armikut
e ndoj huti e ndoj kodoshi
batakqiu a ndoj sarhoshi
e ndoj zhgjyri nė rruspihane
se kjo penda feriziane
se tash keq na zu mallkimi
dual kamata e pėrfitimi
doli hilja e interesi
nuk tė thot kush mirmėngjesi
pa e pa ftyren e dollarit
pa u zgerdhi me ves t' tradhtarit
e jan sėmurė zemrat shqiptare
jan ngushtue jan ba tinzare
e nuk duken ma arbnore
veq provinca e krahinore
e gajaset biznesmeni
e mbi fron duket legeni
lart ka hypė taksa e mashtrimi
fjalė po mbanė degjenerimi
e ka fjalen edhe rruspija
u'vyshk etnike shqipėrija
i vdiq fjala e burrnija
i vdiq nami u kurthue
ka nisė burri me u bė grue
nuk i vlon si dikurė gjaku
nuk i mbet besė as mustaku
nuk i mbet kund fjala vulė
as sa i kashtel kund me u ngulė
as sa i fije sa do e hollė
thue se qyqja ate e poll
e jo e lashta gjeraqina
prandaj qajnė tash moti e stina
edhe penda e lirikut
se tash loja e metelikut
e ka shtrue pėr dhe shqipninė
aj s' ėsht ma gjeraqinė
ajo s'ėsht ma tash bujare
ta shet mundin pėr dy pare
nuk njeh vargjet atdhetare

ka disa qė shesin atdhe
e kan paren kult e fe
s' ka vyrtyt ma kastriot
sot paraja i rrin si zot
edhe i kjajnė zallina e deti
sot ma i ligu bėhet mbreti
quhet mbret ai mbrenda nate
rrin mbi fe e tarikate
rrin mbi post e rrin mbi shtet
dje rrogtarė sot bėhet mbret
veq pse i vjen koha bizare
i sjell kuroren fitimtare
edhe e bėn ma trimin t' logut
por ky pjellė e demagogut
ėsht e tjeter s' ka vyrtyt
veq njė maskė e do gjak t' ndytė
prandaj penda ime sot
ma shum lshon kjo gjamė e lot
se rrethue ėsht pėrsėri
me klanorė e tarikgji
kush m' ja din ksajė dhimbje e hallin
se kjo qanė pėr dheun e zallin
se kjo qanė e don me nxe
pėr tokė t' parve e pėr atdhe
-------
Nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''

lirik
29-01-09, 23:52
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Shtrydhjet kohes
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un ty tė kam shtrydhė deri sa ti qite gjak
pse nuk flet oj e pa gojė
qė mė shkele ne rriskun tim pa hak
e vargun ma bėre plojė
'''''''''''''
Penda ty tė akuzon
ti je nji kurthė e keqe
lojrat i thurė me demon
e diellit shum'her i bėn leqe
''''''''''''''''''''''
ti je pjellė e quditshme shum her e pamėshirė
kontraste qė sjell' mizore
sa fjalen e ke vra tė lirė
kur flitej nė stinet kohore
''''''''''''''''
ti je edhe antagoniste
ti shtrydhesh por kur duhet nuk flet
ti je edhe idealiste
ti lulet nga i her i vret
'''''''''''
kur duhet nuk e shmangė greminen
abusrde je nganjiher
vargun i shkelė e rimen
poetin e len tė mjerė
''''''''''''''''''
dėnimet i ke te gjata
edhe yjet i pshtynė ne dritė
ti sjellė absurde situata
t' pafajshėm nė kurtha ke qitė
'''''''''''''''
ke ba edhe mbret pa merita
ke vra gjeni pa faj
ke thurė per menquritė prita
ke lėnė sa dijet ne vaj
'''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
29-01-09, 23:53
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Liri aq shum tė deshta
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
liri aq shum tė deshta
sa qė me tė gjitha robėritė botrore pėr ty u kacafyta
burgun me flakė e zjarrė e vesha
pėr ty errisrat s'mirzeza tė gjitha i mbyta
''''''''''''
mbi ty nuk lash kund pikė balte me ra
u perlesha per ty me shum kohorė djaj
lavdrue tė kam edhe tej qiellit ku as skaj nuk ka
e ti pėrse mė bėre me vaj
'''''''''''''
un per ty fola gjithkund mirė
deri lart ne yje me aq adhurim
me ty doja tė jem zog i lirė
por ti theve krahun tim
'''''''''''
nga ti iku un tash si nga robėria dikurė
se ti me besė nuk me dole por iluzion
un ty tė dhash mjaltė magjike vargu e ti tė ftoft nji gurė
qė varė nė hapin tim mė pengon
'''''''''''''
ti ndoshta nuk je fajtore
por kurthat pse i mbanė nė udhė
pėrse ke kaq shum vorre
e ballin ma mbushe me rrudhė
'''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
29-01-09, 23:55
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
Kshtu e ka o zot kjo jetė-
''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kshtu e ka o zot kjo jetė
kur nuk ka shpirtė tė vėrtetė
qė ta' njeh t' drejten e zotit
qė ta fshinė palcen e lotit
kur ty nė faqe dnesshėm t'rrjedhė
nuk del kush pėr me ta mbledhė
nė ndoj mindil a faculetė
me ta dhanė ndoj pik vullnet
'''''''''''''''''''
as me tė ndalė me i fjalė tė mirė
por me maskė dalin tė pshtirė
sa mizerė e sa lanet
sa smirzi e hijanet
s'tė kuptojnė as brengė as mallė
veq se dijnė me maskė me u tallė
porse atyre sa njė bokė
kur ju bjen halli mbi kokė
sorollaten e rropaten
edhe i sheh si qyqet naten
ma nuk tallen veq dyllosen
shkrihen zverdhen sakatosen
edhe kerkojnė ndoj mbshtetje e fe
e kėrkojnė ndoj diell me i nxe
'''''''''''''''''''
sillen pshtillen si bibana
tu u pendu pse i lindi nana
e kan egon porsi fmija
se ata s' dijnė se q' ėsht burrnija
as nuk dijnė se q' ėsht tipari
zemra e tyre s' ėsht si ari
as si vlimi as si kullimi
nuk ka erė pėr kah njerzimi
por se e ka egon qyqare
nuk ka besė as fe shqiptare
''''''''''''''
se ajo jetė mbanė vetiake
nuk ėsht gongje as zambake
as lulkuqe as karajfile
as nuk ka mirsi bilbile
as ndoj fjalė me embelsirė
as nuk mban qellim te mirė
por se vjedh ajo varg e rimė
e pshtrioset me cicrimė
me te huaj veshet lavdi
e luan rrolin si mirsi
por se ėsht e mjerė njė maskė
zemer skile e laraskė
qe zgerdhihet epervidhet
kund me fjalė as besė nuk lidhet
veq se din per me gerthitė
famen tė huaj gjith m e e grabitė
se e ka lindė nana cinike
nuk ka vlerė as ndjenjė fisnike
'''''''''''''''''
ajo e don famen e huaj
e ka gjakun vnerė e ujė
nuk ka gjak te trandofilit
as kullimin si t' currilit
por se e turbullt esht vampire
nuk ka gjene gjevahire
''''''''''''''
a keni pa o vllezer e motra
kahdo shqip ju qė u flet votra
se tash sa e sa shum vjet
del satan e del nalet
e mundohet me u lavdrue
me varg t' huej kush me u lulzue
dikush fryhet si bretkosa
dikush prenė shpotitė si kosa
dikush gjuan e sa legena
dikush myk po ka n' per krena
dikush gjuan fjalė mbi lirikun
e knaqė shkjaun edhe armikun
rus e grek edhe bullgarin
posht e qet gjithmonė shqiptarin
nuk ja don kund emrin t' vetit
se s 'ka zemer t' bereqettit
se gjeloz e ka falė zoti
tu e shpotitė gjith i shkon moti
mandej del porsi vampiri
me i far drapri e i far zingjiri
e mundohet porsi shkja
me lidhė shpirtra e me vra
e me pre koka me dije
veq pse pjellė ėsht prej smirzije
del per gjah te lig me gjue
si sarhoshi tu u lavdrue
'''''''''''''''
farė e keqe prej zagari
qė s' don dritė as varg shqiptari
veq pse e ka zemren rezile
veq pse e ka ndjenjen katile
edhe mohon kurr pa ja nda
thue se esht ndoj grek a shkja
ndoj andart a ndoj qetnik
e ma ka gjuhen llastik
qė e terheqė si maskė lavire
me do fjalė qė jan pėshtire
qe jan tė zeza si katrani
del e pllet porsi satani
''''''''''''''''
thue se brirė po ka ne zemer
e nuk len shqiptarė me emer
pa e hudhė n' flakė e nė zjarrė e qet
s' len krijues as s'len poet
pa u mundue poshtė me e qitė
epitet as ves pa i ngjitė
''''''''''''''''''''''
pa u lulzue me famė te ti
tu i vjedhė vargun si rrospi
''''''''
per pak lavd e per per pak jargė
tu i vjedhė rimė e tu i vjedhė varg
'''''''
e dheut t' shqipes as sa i lek
nuk do i qelte udhė as shtek
'''''''''
ju do t' m' thoni qka po shkruen
o poet kaq shum pse vuan
por ta dini se liriku
ka pėrvoja si qeliku
se jam rrahė e jam kalitė
shum e maskat i kam ditė
i kam pa se jan vampire
nuk kan ndjenjė as besė ilire
as nuk kan vlera shqiptare
jan bastarde e jan bizare
''''''''''''''''''
porse e kan pjellen t' mashtrimit
duan lavdinė jan pjellė e krimit
jan si skile si kunadhe
duken nė skenė si famė e madhe
por se jan disa balona
tullumbaca nė viset tona
qė i shpon leht me i t' vogel ferrė
se ma kan plancin si derr
'''''''''''''''
edhe jartgt i kan t' lavdisė
porsi gjama e mjeranisė
ata jan pjella e mashtrimit
enden prore nė udhė t' kerkimit
ku me gjetė dikun me pi
ndoj pikė famė a ndoj lakmi

edhe jasht kah rrijn pėrgjimit
disa specie jan t, mėrgimit
jan do morra e do breshkana
vetlavdi i polli nana
''''''''''''
vdesin pėr lavd vdesin pėr famė

t'shesin token pllambė pėr pllambė
'''''''''''''
veq me u dalė dikund ai emer
se pėr art ata s'kan zemer
porse vdesin prej lakmije
e nuk kan as vlerė as dije
''''''''''''
se shum kush ktu do tė bie n' prova
mbajeni n' mend se qka u tregova
ata jan do tullumbaca
jan do rriqna do kopjaca
do plagiat e puthadorė
qė hanė turp e myk e horė
qė as kurriz nuk kan as krye
e lakmia i ka ndersye
veq per fam e per at emer
por se shpirtė nuk kan as zemer
as per art e poezi
as per varg e krijimsi
'''''''''''''
vazhdon nga autori xhelal ferizi
-----------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''

lirik
29-01-09, 23:56
jan sarhosha zemer lig
e kan gjakun plot intrigė
jan flliqarė e s' kan kaqik
t' shesin dheun pėr metelik
''''''''''''''''
a s -nuk njohin komb as fe
veq lavdi e lak mbi dhe
'''''''''''''''''
kurr njiher s 'flasin t' verteten
kurr si vlerė s e njohin jeten
dalin pllasin me varg t' huej
nanė shqipni ah sa po vuaj
se su gjet ndoj bi fisnike
me i ndegjue fjalėt lirike
as ndoj djal as grua as burrrė
dhimbja io del vargut si gurrė
e po shtyrdhė ky dhimbje e gjak
se ndegjon i ri as plak
'''''''''''''''''
as bajraku as flamuri
se ma paskan zemren guri
'''''''''''
se nuk ka kund vesh ndjenjėtarė
thue se t gjith jan ba tregtarė
'''''''''''''''
e nuk ndjejn kund gurra e rrmore
thue se kohrat jan ba vorre
kur kaq shum vargu po vuan
kurka shum liriku shkruan
'''''''''''''
qė po i shkruan penda e xhelalit
me i pėrcjellė po djal pas djalit
''''''''''
me ja lanė gjith amanetit
per me i dridhė po valtė e detit
se liriku e ka mirė
kur e gjveshė qdo maskė tė pshtirė
'''''''''''
qė don nė lavd ajo me veshė
pa meritė pėr me u zgėrdheshė
''''''''''''
jo qe besa lum zotnija
se sot shifet leht tradhtija
'''''''''''
edhe lavire maska e pshtirė
s mund tė shitesh burrė i mirė
''''''''''
as mashtruues as madheshtorė
veq per lavd mjeran i gjorė
''''''''''''
mbani nė m,end o fise t' mija
se do gjveshet kshtu i dit lavdija
e pa meritė ajo rruspi
qė nuk njeh kund ndoj drejtsi
as nuk ka ndoj vlerė t'permendet
por djallzore gjithmonė endet

ku me e gjetė ndoj lavd me e pi
me vjedhė famė me vjedhė si djalli i zi
e mundohet me vjedhė rimė
pa pasė art nė shpirtė ndoj grimė
''''''''''''''''''''
veqse drue se i dit lavdija
ka me i shembė viset e mia
'''''''''''''''
se nuk rrnohet pa meritė
ndoj punė dore kurr pa e qitė
veq me e marrė gjith vleren t' huej
endacak me vjet e muej
e shpotitė pastaj vlerėtarė
tjerė poet e vargatarė
''''''''''''''
edhe bjeri moh gjithmonė
ati flijuesit per dhe tonė
''''''''''''
veq pse e shtynė e mjerė zilia
per me i pshty vargjet e mia
'''''''''''''

po ku je moj qeveri
a ke gjak e bukuri
po si mundesh me durue
nė zyrat tueja me u ngujue
padrejtesi kshtu gjith me pa
vargun shqip tuie dashtė me e tha
disa tė zi me zemra qorre
qe po qelin gropa e vorre
e kan zili sa ujt e detit
me ja qit kurthat poetit
po a keni fmi e djepa
kur ushtojnė po male e shkrepa
prej atij vargut tė lirikut
e po e shkelė thundra e armikut
e ju rrini nė fotele
thue jan vargjet teveqele
''''''
e nuk lidhin porsi rreze
zemra e gjak n'pėr kohra e breze
''''''''''''''''''''''''
po a keni kund ndoj ind
cila tokė ju ju ka lindė
a thue keni ndoj damarė
a thue n' komb jeni shqiptarė
'''''''''''''''''''''
a thue gjallė jeni mbi dhe
a thue n' gjak dini me u nxe
'''''''''
a po i shihni padrejtesitė
e mbi dhe lajka e lakmitė
kah po turren shum tradhtarė
mbi poet e vargatarė
'''''''''''''''''''''
tridhjet vjet pse un me u shkelė
me me ndejt vargu n' pranga e tel
her e lidhi ai armiku
her e lidhi munafiku
'''''''''''''
her tradhtari e zhgjyragjija
her ai lavdi e zemerzija

a thue vallė ku esht shqipnija
'''''''''''''''
ku esht e lashta nanė etnike
ku ma ka zemren qelike
ku mi ka po emocionet
e drangojt edhe drangoonet
ku mi ka po gjeraqinat
ku mi ka ato martinat
embelsinė ku e ka te fikut
pse si del n 'mbrojtje lirikut
''''''''''''''
kur edhe t' vdekurit ndjejnė nder vorre
a mos kjo ka zemer qorre
e nuk ka ndjenja etnike
e mi perbuzė vargjet lirike
''''''''''''''''
veq pse un s' jam pasanik
nuk lufoj per metelik
''''''''''''''''''
mos o dhe a ke qeliza
kanga e vargu e kjanė puhiza
edhe ndjenjat m e emocione
s' jan provinca as zhargone
''''''''''''''''''
por se jen si mjaltė kombtare
e kan cakun n' dritė shqiptare
''''''''''''''''''
qė pėrher ai zhgjyraniku
don me e i ndy porsi armiku
'''''''''''''''''
po ku rrin ti oj qeveri
e ju te artit demt e ri
'''''''''''''''''
ju studenta e ju pleq
e ju tjerė disa kryeneq
''''''''''''''''''
qe jeni msue mos me pėrfillė
kur kėndon bilbili n' prillė
''''''''''''
kur i shtrohet qdo pranverė
e ju za s' nxjerrni pėr vlerė

qė po shkelet pa mėshirė
nga mizore koha e pshtirė
'''''''''''''''''''
nga bastardi e nga zagari
nga ftyrziu e mercenari
''''''''''''''''''
se dollarė krejt nuk ėsht jeta
e mos vdisni n' pare t' shkreta
''''''''''''
porse nxjerrni i lot pėr faqe
per kto vargje manushaqe
''''''''''''
qė po shkelen nga vampiri
qė po lidhen nga zingjiri
'''''''
qė po qajnė e qė po ndryhen
qė pėrbalten e po fyhen

dielli don ai plast me ra
e gajsen grek e shkja
''''''''
edhe gajaset ai armiku
veq pse ju ai meteliku
s' ju la tjeter gjurmė as themer
me mbajtė shqip ndoj varg nė zemer
veq vraponi mbas dollari
mbas mashtruesi e gospodari
'''''
a thue un jam tue gabue
ndoshta fort qe jam deshprue
prej keqbėrsi e padrejtesie
e nuk jam ma varg urtsie
'''''''''''''
veq po ndezna ne flakė e zhare
e po gjuaj me fjalė batare
''''''''''''''
se ky vargu mė del si rreze
po kerkon me nxe nder breze
porsi dielli i ati qielli
shqip tue rrjedhė kah fjala e filli
kur si drita rrezatare
u thrret liriku n' gjuhė shqiptare
''''''''''''''''
a thue gjallė jeni a jeni vdekė
n' shpirtė e gjak jeni stermekė
e u ka ra ndoj fe a- koma
kush kah meka e kush kah roma
por se syt s- kthehen kah dheu
ku u lind genci e skenderbeu-
''''''''''
edhe teuta e agroni
ku po qanė ky dhe e i joni
ku po qajnė po gurė e dhe
ku po qajn po kto tri fe
ku po qanė po mali e vrrija
ku po qanė kjo bukuria
edhe lulet e ajo besa
ku po qanė currili e vesa
''''''''''''''''
edhe gryka e albanikut
kah po i shkrinė vargu i lirikut
edhe m' rrini si t' stermekė
thue per t' gjallė po m' jeni vdekė
'''''''''''''''
hiq pa u drue se u bjen korija
kah po qajnė kto vargje t' mia
kah po thrrasin nė gurė e dhe
kah po shkojnė si diell tue nxe

kah po thrrasin e alarmojnė
kam ne shqip me gjuhė po u ftojnė

po ju thrrasin e ju bertasin
kah po treten kah po ngasin
kah po u ftojnė per emocione
kah tregojn nė maskė demone
''''''''''''''''
kah me gisht ju tregojnė djallin
kah pėlcasin gurė e zallin
me at rimė t' thekshme shqiptare
kah tregojnė mbi maskė tradhtare
''''''''''''''
kah tregojnė ku ka kori
kah tregojnė shteg pėr mirsi
''''''''''''
kah tregojnė kto porsi era
se si mbahet puna e ndera
''''''''''
kah tregojnė kto maskat t' pshtira
kah tregojn edhe caqet t' mira
''''''''''''
kah tregojn pėr do kermilla
kah po japin rreze e kshilla
'''''''''''''
kah tregojn pėr do uritha
ndėr qenefe ku ka hitha
kahdo rriten nė nevojtore
qe po shtrihen nė tokė arbnore
qė jan pjella e armikut
e kund vend s' po i lanė lirkut
''''''''''''
e shpotisin e emitojnė
varg e rimė gjith ja amohojnė
edhe e pshtyjn e shkelin prore
me do fjalė e punė djallzore
''''''''''''
prandaj shih mori etni
shih o komb e qeveri
kah po bėhet padrejtesi
''''''''''''
kah po e shtyjnė mohuest lirikun
kahdo vargut lot po i pikun
''''''''''''
se tradhtarė do nė kambė jan que
e po duan pėr me u shumue
e ju rrini pa u shqetsue
'''''''''''''''
e nuk delni hov me u pre
loti i vargut po shkon rrke
se ju kurr at nuk po e ndjeni
kah me rimė po i ecė refreni
'''''''''''''''''
e gjėmojnė vargjet e mjera
e po qajnė tash vargu e vlera
kah po qanė e mjera rimė
her po shkrepė por si vetimė
her nė kshillė e edukim
''''''''''''''
her nė apel her nė alarm
shqip tue nxitė me vlerė e t' tharm
'''''''''
por ju o kohra ma mohoni
po ma shkelni e sakatoni
'''''''''
e me kokė e disi kryeneqe
po ma shkelni si i punė t' keqe
''''''''''''
thuas e ky nuk thrret per vlera
thua se fjalėt po i merr era
''''''''''''
veq kur filtet interesi
shum vrapojn andej kah vesi
edhe i shkelin rreze mirat
vargje e rimė kto tinguj lirat
''''''''''''
qė ushtojnė por si ujvare
tue ligjrue me rimė shqiptare
''''''''''''''''''''''''''
e jue tue kenė nji farė vjeter
pse nuk nxjerni za as leter
pse gjithmonė kah e mjera pare
tu i perbuzė vargjet shqiptare
'''''''''''
kur ato rrshqasin damarit
porsi rrezja e diellit t' arit
'''''''''
droj se koha ka me u rrxue
zot i qiellit me u mallkue
''''''''''
se me i ra ju shklem ksaj rime
me za t' bukur kanarine
''''''''''
qe vjen qiellit pėrmbi dhe
me ua lidhė zemrat n' nji fe
''''''''''
porsi degė ku shtrijnė nder pipe
kahdo shtrihet toka shqipe
------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve te lira -qe ndjehet per perkrahjen e kombit t evet qe ndihet i vetmuar pa atdhe ne tokene huaj te vuajterisė e mergimit i tretur
vazhdon me pjesen e dytė te vargjeve shqiptare
me titull------------
Kshtu e ka o zot kjo jetė
---------------------------
vazhdon ne pjesen e dytė
lexoni dhe tregoni shoqes shokut
-----------------------
vargje te lira moderne lirike shqiptare te kohrave sot
-------------------
lexoni me dashuri e vemendje e edukim
ndikohuni ne emocionin tuaj shqiptarė te dashur
-----------------

lirik
29-01-09, 23:57
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

NėSE MALLė PėR MUA KENI
----------------------------
Auori xhelal ferizi nė mėrgim liriku
-----------------------------
nėse mallė pėr mua keni
e mbi dhe nėse m’ kėrkoni
n’ karajfil mua do t’ mė’ gjeni
e nė brushė bari kur ta lmoni
----------
nėse pėr mua ju joshė loti
a ndoj stinė e bukurisė
mė gjeni n’kujtime nė palcė moti
mu nė kalanė e dashurisė
----------
mė kėrkoni nė za t’bilbilit
o nėn hije tė qetines
o nė driten e kandilit
o nė shpirtė nota t’ violines
--------
edhe nė shekuj mė kėrkoni
edhe n’ pėr glob nėpėr humbtira
dikund larg nga dhe i joni
tue ligjrue me vargje t’ lira
“-------
ose mė gjeni nė gji t’ kurbetit
dėnes’shėm gjith tue fshi qerpike
gjith tue derdhė si gurra t’detit
vargje tė bardha nė rimė lirike
-----------
un jam tretė nėse m’ kėrkoni
un po shkrihem kudo t’ m’ gjeni
kur sa i qiell tė dashuroni
aty jam me varg refreni
--------
nėse e thoni at fjalė goje
emrin tim dikund me mallė
mė kėrkoni nėpėr hoje
bletėt art t’ shijes m’ kan shpallė
---------
Mė kėrkoni nė gji tė ylberit
nė art tė fjalės mu nė pendė
mu n ‘lulkuqe e nė fije t’ fjerit
bashk me yjet nė kuvend
-------
mė kėrkoni nėpėr vlime
a’ ku rrin palca e mahnisė
nė art tė mallit plot kujtime
Nė mbretrinė e dashurisė
------------
autori xhelal ferizi nė mėrgim
liriku nėpėr vite me vargje shqiptare
-------------------------------

lirik
30-01-09, 00:00
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Stuhitė e erėrave te zeza ranė mbi ty o lirik
----------
Nga autori xhelal ferizi
------------------
stuhitė e erėrave tė zeza ranė mbi ty o lirik
e cungat e ferri nėn tua rrota
secili ma i zi pėr ty armik
vrapin ta nxiten kah bota
--------
shpirtin ta shkelen se nuk ta deshten sovran
as fjalen magjike tė lirė
karrierist puthadorė servil e satan
e koha e maska e pshtirė
---
tė sulmuan edhe ata qe ti mendoje se jan tė ėmbėl si agrume
shpinen ta kthyen motet
gjithkah sulm nė liri nė burg nė fjalime e nė forume
derdhi o penda ime poetike lotėt
--
shpo o maje e pendes me fjalen e floririt
mu nė zemra gjeloze ziliqare me tė zi gjak
ligjėro nė gjuhen e lashtė tė ilirit
se koha do tė mbanė si bajrak
------------
ata jan qyqarė tė zi nate
ata qė dijnė edhe gurėt tė mos i lėnė bashk por ti ndajnė
ata jan tė pa pikė rreze shpirti pa pikė edukate
pėr defekte kohra qajnė
-------
ata qajnė se duan ta kthejnė vampirin
se duan ta kthejnė lakuriqen gjveshje
ata nuk e duan gjevahirin
i duan vampirėt nė zgėrdheshje
------
ata jan tė ngrirė nė tru si akulli e hardalli
jan tė zi nė shpirtė si mėrija
ata kurr pėr diell nuk i merr malli
se kohrat e duan me thija
---------
jan kunder qdo fjale tė mirė
notojnė nė ujra tė zeza
nuk e duan as vargun rrezatarė tė lirė
pėrthurjet i duan nėpėr breza
---------
mshefen pas gardhit si skuthat etnik
qehren e kan hijanete
ata nuk e duan asnji varg lirik
tė poetit qė i derdhė si dete
--------
qajnė dit e nat pse poeti nga burgu doli
pse armiku nuk e vrau
qajnė pse poeti me vargje foli
ata duan qė tė flas vetėm greku e shkjau
-------
nuk duan gjuhė tjeter askush me ligjrue
shqipen e kan zili
poetėt i duan me ferr me i mbulue
me blozen e shekujve tė zi
-------
ah zemra shqipfolse tė ngushta e mjerane
tė sėmura nė rruza tė gjakut anomalike
qė pulsoni nė kopshte satane
e pshtyni mbi vargjet lirike
--------
koha pėr ju o vargje gjevahire do tė flet
lirik mbaje aman lart moralin
kur qjerrja e tyre vampireske pėllet
e shkumbėt e zeza ju dalin
--------
mbaju ti mos u pėrkul
se ty tė thėrret gjeraqina
ata jan tė zi picimul
se shpirtin ua polli shkina
--------
ata jan pjella e virusit
fjalėt i pjerdhin nga truri
ata jan nė fund tė pusit
ti je me zemėr si guri
-----
rri o lirik si graniti
edhe nėse tė gjith tė sulen
se ty gjeraqina tė rriti
ata me turp e mbajnė vulen
---------
ata u dėshmuan se kush jan
i qiten blozat e mėdha sa malet
vollen si vampir e satan
por penda jote o lirik nuk ndalet
--------
le tė ngordhin mbi blozė zemerzijtė cinik
lirik qėndro or djalė e mos vuaj
kėndo me vargun liriko magjik
mėrgimit nė token e huaj
--------
ata kurr nuk tė dhan dorė
kurr nuk tė kan lehtesue
ata artin e kan shkinorė
jan lindė si djaj me mohue
--------
qenėt o lirik gjithmonė lehin
ata e kan trurin me bisht
shpotitė per ty i mbrehin
por koha do u a bėn me gisht
---
ec mbi suksese e mbi tuat binare
shkruaj me perla mbi dhe
me vargje tė lira shqiptare
ligjėro si zog pėr atdhe
---------
ata atdhe nuk kan
ata nuk njohin fole
ata nuk jan iliran
me zemer jan grek e shkje
----------
ata shpotinė e kan buk
ata te percjellin si hijena
dikush si skile si ujk
dikush si shqartha nė krena
---------
por kur se gjunjojnė lirikun
liriku qendroj me shkje
as kurr se perfilli armikun
veq vdekja e shtron mbi dhe
--------
prandaj sulmoni i qorra
mos leni provė pa ushtrue
se prinderit i keni vorra
qė u pollen t' pa edukue
--------
liriku nuk njeh tufan
lirku nuk njeh gjunjzim
liriku nuk njeh satan
liriku don rrezatim
--------
qani e qani o male
qani o kodra e suka
se gjveshen normat ngadale
me turp po hahet buka
-------
qani o kohra tė mira
ku ishit dikur me burrni
se nė fron po hypė tash s'mira
e koha e satanit tė zi
----------
qani e qani e qani
o brigje ju male e fusha
po vjen nė fron demoniani
engjuj me shkelė e ėngjllusha
---
e qani ju o lugje e shtigje
e qani ju o rrfashina
se djalli po vjen me ligje
e polli at shkjau e shkina
-------
erėrat mbi ty ranė o lirik me stuhi
gjakun deshten ta helmojnė
por ti ligjro pėr etnike shqipni
kohrat s'mirzėza t' mos gjunjzojnė
--------
lirik ty tė shtyjnė nė gremina
tė shtyjnė nė thepa e rrmore
ligjro porsi kanarina
me gjuhen magjike arbnore
----------------
Autori xhelal ferizi
lirIku nė mėrgim
------------------------------
---------------------

lirik
30-01-09, 00:05
Po kush je ti oj bardhė stinė

-------------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po kush je ti oj bardhė stinė
qė gzon lulet mbi ledinė
ku e ke marrė at gaz nder valė
qė me sharm mbi dhe ke dalė
------
jam pranvera e bukura stinė
qė gzoj zog e kanarinė
gzoj shum troje degė e pipe
kahdo qelet gjuha shqipe
---------
kahdo endet bukurija
un harlis me sharme t' mija
ėmbėlsoj flladin e eren
e nxis motin me e sjellė veren
------
mua mė thonė ma e bukura stinė
kur ta veshi nė sharm malsinė
tė ja gjelbroj natyrė e jeten
ja hjeshoj nė shtat gjubleten
----------
ja bėj art po dheun e zallin
edhe zogut ja nxis mallin
i harlisi un druj e pyje
ua kthjelloj qiellin me yje
---
edhe i veshi me gjelbrime
at kosovė e malsi trime
porsi veshet drita e arit
e ua qeli lulet barit
............
ua gzoj prore karajfilat
ua lshoj n' pyje bilbilat
kahdo malit gurgullimen
thrras lirikun me u kndue rimen

ua thrras vargun e poetin
me ua kndue bereqetin
kahdo i kan fushut me lara
lule grurin neper ara
------
edhe shkrepat me plot lisa
druj e ah me qiparisa
ku i kan tė bukurat fole e zana
dy shqiponja qė i ka nana
---------
jan dy motra jan dy bija
qė i mbanė arti e bukurija
nji kosovė e nji malsi
si yje drite nė at shqipni
-------
jan si motra si binjake
dy trimnesha lindė nji flake
porsi flakėt e barotit
nė breza i shndrittė ai dielli i zotit
-------
edhe u endt me gzime hana
si n' malsi si kah dardana
bashk ma mbajshin shqip at zemer
porsi shqipja e lashtė me emer
--------
mos ju shtrofshin kurr armikut
zemra tyre prej qelikut
rrnoftė nder shekuj porsi vlera
gjithmonė qofshin balli e ndera
-------
si dy zana te nji etnije
si dy zogza ne rrem shqipnije
si dy fllanza ne nji degė
lidhshin bashk si e kuqja shegė
--------
ėmbėlsi e paqe e punė
u gurgulloftė e bardha shkumbė
ajo valbardhe idilike
e flamuri nė tokė etnike
----------
zemra e tyre qoftė si ari
edhe gjuha qė u la i pari
kndofshin prore si shpendlehta
e n' dėfrime u kaloftė jeta
--------
mos u ndafshin kur nga votra
qofshin te bardha si dy motra
kahdo si prrojet e hjeshija
ju ectė fati e lumturija
--------
paqin diellin dritė e hanen
qofshin bashk me shqipni nanen
e ne valim flamur lirije
ju ndejt gjith n' qehre hejshije
--------
e porsi e lules e lehta fleta
ju ectė ndjenja ne troje t' veta
qofshin dy por si dy gzime
gjith tue qeshė si dy kullime
---------
si dy zemra dy pulsore
qė i ka rritė nana arbnore
i mbajtė bashkė si mocanike
nanė e lashtė shqipni etnike
-------
e ma paqin t' fortė qendresen
si granitin fjalė e besen
mos u shtrofshin kah robrija
ju kėndoft mbi dhe lirija
-------
paqin motet tue lulzue
nė kangė e valle e art tue lue
qofshin drita rrezatere
djem e vasha e gra shkollare
------
shqip pėrher u kulloft gurra
i paqin trima djem e burra
porsi rima e fyell ma tė mirit
tingullofshin n' gjuhė t' ilirit
--------
e i mahnitshin me ato valle
porsi rrezet nė ujra e zalle
qė shkojnė shndrtshėm refleksue
ashtu kto shkofshin vallzue
--------
me vallzime e me kėndime
kto dy motra qė jan trime
si dy lule tė nji etnije
dy simbole bukurije
----------------------
Autori xhelal ferizi
liriku nga kosova shqiptaro ilire
neper shekuj dardania e lashtė antike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
30-01-09, 00:06
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė cilen fe
---------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
------------------
nė cilen fe nė cilen pėjetėsi do tė jem
kur as zoti nuk ka mė mirkuptim pėr njerzinė
cilen fe ideale ta kem
kur bota po shkelė mbi dashurinė
---------------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė lutem tė bie nė gjunj pėr dhe
nė cilen fe tė pi mėshirė
kur qielli dorė nuk na jep ne
e koha gjithnji po del ma e p'shtirė
-------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė kėrkoj uratė
nė cilen fe tė bėj vrap
kur koha sot u bė shpatė
e brryl i pėrgjashkshėm pėr zap
---------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe kur ti nji jetė rroptesh mbi tokė
vrapon pėr popull e atdhe
e rrota e hiles tė shkelė pėrmbi kokė
tė len si shakull mbi dhe
---------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė lutem
kur feja fesė i nxjerrė sytė
nga cila mekė a' romė kah tė ngutem !
kur maskat duan me na mbytė
-----'''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė kėrkoj ndoj dritė
kush zemrat do i mbushė me vlerė
kur bota nė vrap si ujq me grabitė
po turren sot si tė mjerė
-------------
Nga Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
30-01-09, 00:09
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kthimi
---------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
nji i gjorė pas nji shekulli i kthyer nė atdhe
po ecte i heshtur nė trotoare
numronte vitet nėpėr rrudhat me kalvare mbi dhe
ecte duke pi lot zhgėnjimesh nėpėr token shqiptare
---------------
gjithqka i dukej e huaj nė kėt hapsirė
por edhe e vetja pėr qudi
enigmat sikur e mbanin tė lidhur nė zingjirė
dhe ecte mallėngjime duke pi
--------
ecte her nė nji far ringjallje e her nė vdekje pėr sė gjalli
reklamat e qytetit i ndrronin larmitė
nė kohė ndjenjė si shkėndi nga i her i shkrepte malli
hapin pendueshėm duke e qitė
----------
ai ecte e ecte neper tregje me mbijetesa
egot vraponin pazarit
ndjenjat i bėheshin udhkryqe e ngatrresa
sa i ftoftė ky dheu i tė parit
---------
pragu i kishte mbetur shkret
shkrumb e hi edhe toka
koha me gojė nuk flet
shqiponjat nuk shiheshin ma me dy koka
----------
mbetur kishte i vetmuar jetim
si filste ma ndonjė ringjallje
koha ishte bė biznes e zhgėnjim
e ky te varret kėrkonte q'mallje
----------
dashuri askund nuk kishte as pėr ilaqė as me ble
se le ma rasad ndjenje ndėr shqiptarė
qielli i ftoft e akull mbi dhe
shpirtė diell askund s' kishte mbetur pėr farė
-------------
paraja ishte zot e fe
heshtja e foftėsia e varrit ndrikull e kumarė
mikpirt's nė krye tė vendit sytė e ftoft tė pa nxe
varfria shikimi i parė

------------

shpirtrat pendues prishur me shikime de'forme
servilia urrejtshėm varfėr luante me bisht
qka qenka o zezonė kjo far reforme
qfar kohe e shekull i prisht

njerzit si atėherė nuk ishin ma
as kėta tė gjallėt nuk jan si dikurė
filloj i kthyeri si nji qyqe me qa
e loti i piku mbi gurė
------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
-----------------

lirik
30-01-09, 00:54
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė zemrat e shqiptarve tė turqisė
-----------------------------------
-
Autori xhelal ferizi
-------------------------
------------------------------
Shqiptarve tė Turqisė
*************************
.................................................. .......
Nė zemrat eshqiptarve tė turqisė
Germat mu nė zemer secilit ua bėj diell
ua dhuroj shqip artin mė tė bukur tė rrezanisė
librat shqip ua bėj tė gjerė si qiell
---------
o pashė zotin e qiellit qė krijon aq tė bukur ylbera
o pashė zotin e mshirueshėm qė krijoj male e shkrepa
shqip le tė ju kėndojnė fėmijtė si bilbilat kah pranvera
msojuni at gjuhė antike nė djepa
----------
u thuani fėmijve tu tė fala keni nga liriku
le tė belbzojnė foshnjet shqip ma sė pari
nė rreze diell ma sė pari kur tė ju qelet qerpiku
shiheni si rreze at gjuhė tė lashtė shqiptari
---------
te djepat nat e dit shqip rrini o ju nana
ninullat shqipe mos i harroni
kah tė enden qiellit andej dielli e hana
dilni merrni shqip tė fala nga dardana
----------
se sot pėr ju kjanė etnike shqipėria
gjaku i sajė pėr ju gjithmonė nė deje vlon
mendueshėm rrijnė malet fusha e ara e vrrija
e trolli ku ju ishit mediton
--------
e mbasi ju tė faleni andej kthye kah zoti
kushtonju gjuhes emrit kahdo i thonė shqipni
e me kangė shqiptare t ju shkoj stina e moti
mos u shuani aman mos u bėni hi
------------
mosni s ekėt gjuhė e bekoj prendia
lejani neper breza trashgimtarit
kahdo pėrmbi dhe shqiptarė mbanė shqipnia
ligjėroni me kėt gjuhė tė arit
--------------

Autori Xhelal Ferizi
liriku nė mėrgim
kontakti me autorin pėr shqiptarėt nga truqia dhe shqiptar te vendeve tjera
[email protected]
------------------------

lirik
30-01-09, 18:42
Dashurija per mua
'''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''

Ajo pėr mua
tha vetėm njė fjalė
u pėrvlove

o i beses

se

mė ke pi

tė valė
''''''''''''''

xhelal ferizi autorė
'''''''''''''''''''''''''

lirik
31-01-09, 00:24
Kohė e mallkuar
''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
O Kohė dhe ti o shekull i truar
qė pjellė ma shum zi se ngjyra tjera
epokė milenium e stinė o mot i mallkuar
qė shkelė cilsi e madhore vlera
--------
ti me ato kukullat e tua bizare
ma shum rėndėsi i jepni rrugaqit kaposhit
se yjve mbi maja tė larta shqiptare
ti qė i pėrkulesh zgėrdhimsisht sarhoshit
-------------
ti me ato tuajat kokėtrasha figura
qė disa vetėm sy i ke e mish
ke pre sa shum rreze e magjike ura
ti engjujt i pshtynė e servilit po lmon bishė
---------
se ty koha nuk tė quan ma ideale
por dhelper kunadhe e skile
ti i perbuzė bilbilat neper fusha e male
ti emrin e paske kopile
-----------
ti i heqė kapelen e i pėrkulesh zhgjyres
por kurr nuk bekon drangoj
ti qenke maska e pa pikė tė nderit e fytyres
ty qielli do tė mallkoj
----------
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
31-01-09, 01:33
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli:
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi -
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''
Gjamė kombtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

shkruan autori xhelal ferizi-l-i-r.i-k-u- n-ė- mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
gjėmojnė gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
i padituri po hyp mbi fron
po bėhet mbret pėrmbi dhe intriga
e engjulli po quhet demon
''''''''''''''''''''''''''''

demoni po quhet ėngjull- mbrapshtija po quhet e mbarė
plehu po quhet kualitet
kjo ndodhė askund tjetėr pėrveq ndėr shqiptarė
hilja po bėhet pushtet-

'''''''''''''''''''''''''''

hero po bėhet llafatori
e trim mbi trima zhurmagjija
i famshėm po bėhet mizori
pa faj po shkelet urt'sija
''''''''''''''''''''''
dikush i madhi po quhet pa meritė
rrufe po quhet i ligu
nata po quhet ditė
e urė po quhet vigu
''''''''''''''''''''''''''''
kjo nuk ndodhė askund mbi dhe
pėr veq te nji komb antik
ku posti me brryla u ble
ku zoti ėsht metelik
'''''''''''''''
ku armik mbi degė quhet zogu
ku qyqja quhet gjeraqinė
ku yllė quhet demagogu
ku i ndershmi e pin mėrzinė

''''''''''''''''''
orgjija feston ktu gjithmonė
klani ėsht ligji i ksaj toke
merita vdes kjo ikonė
ktu kurva po quhet loke
'''''''''''''''''
ashti i prishur mbanė mishin
rrėnja e mykur mbanė fjalen
rrencari e dredhė kamishin
i drejti nė fyt e ka halen
''''''''''''''''''''''
pazaret i bėn puthadori
fatin e ka bizari
flamurin e mbanė sabotatori
paranė e ka mashtrimtari
''''''''''''''''''''''
k'tu buka hahet me hile
k'tu rrena ecė pėrpara
k'tu brryli mbi gara me skile
mbinė pėrmbi klan porsi fara
'''''''''''''''''''
tokė me garues mbijetese
ku harresa vret dijetarė
pshtjellimi ėsht kult n' maje bese
ktu trimi quhet tradhtarė

''''''''''''''''''
k'tu arti vdes pa buk nėpėr lot
k'tu i varfėr mbetet profesori
k'tu fe nuk ka s e tė gjith jan zot
i pari del puthadori
'''''''''''''
o k'tu vdes ati e atkija
k'tu e para del pela qorre
k'tu vdes e pa fjalė burrėrija
k'tu trimat kan shteg veq nė vorre
''''''''''''''''

k'tu i ligu ka shtigje e rrugė hapur
kah tė don me dalė me fjalė
k'tu hajni quhet i matur
k'tu kneta po quhet valė

'''''''''''''''
k'tu kurr drejtesi nuk ka
k'tu vallen e udhheq shtrembatari
k'tu armiku quhet vlla
e vlla nuk quhet shqiptari
'''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

lirik
31-01-09, 08:59
Ata dhe un
'''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''
kush jan ata dhe un
tė luftrave ata tė grabitjeve qė duan lot e gjaqe
ata tė cilėt duan dhunė
e un qė mbi glob dua paqe
qė dua mirėsi dashuri e punė
'''''''''''''''''
qė dua liri gjersi barazi
qė dua botė pa lot
qė dua tė madhe e tė pa fund dashuri
paqe-si dje si nė tė ardhmen si sot
'''''''''''''''''''''
e ata nė numer sa jan! a jan shum ?
sa jan ata q ė duan zi?
un dua prore llokum
dhe ujė paqeje tė globit me pi
'''''''''''''''
nė glob sa ka asi lloje njerzish katran ?
qė e duan globin nė kob !
un nuk jam si ata oj hanė
un e dua tė lulzuar kėt glob
''''''''''''
un nuk e dua varfėrinė e skllavėri tradhtaren
as kohen mizore me lot e me vaj
nuk dua qė njerzit nė litarė tė vetvaren
jeten ta flijojnė nga skamja pa faj-
'''''''''''''''
kėt zezonė e duan do pseudo njerz tjerė
qė shfrytėzojnė njeriun e gjorė
oh penda ime lridashse e mjerė
un e dua tė pa djallzuar gėzimin njerzorė
''''''''''''
un dua jetė me dritė
un e dua tė lumtur kėt planet
un dua paqe e rritė
e jo lotin pėrmbi glob qė po derdhet si det
'''''''''''''''''
un kombet mbi dhe i due
e rracat kultura e fe
njerzia me u lumturure
kahdo me fise mbi dhe
''''''''''''''''''''
un dua qė bota tė argtohet
dua pėr njerzimin pasuri e punė
un dua qė jeta tė lulzohet
luftra tė mos ket -gjak e lot e dhunė

'''''''''''''''''''
e dua shqipėrinė etnike
ai ėsht shpirti e kombi im
ja dua bukuritė idilike
prore do i kėndoj n'pėrkushtim

''''''''''''''''''''''
un dua tė tė sundoj koha etike
kombet qė tė mos qajnė
nuk dua qė vuajtjet mbi glob- e nė shqipėrinė mėmė etnike
dhimbjet gurė e dhe tė ndajnė
'''''''''''''''''''
pse komb timin e due
i dua edhe tjera kombe e fe
dielli mbi to me rrezatue
me qeshė hareja mbi dhe
''''''''''''''
hajnat nuk i dua
bizarė sarhosh e bandit
se lotėt mė rrjedhin si krua
kur globin ndėgjoj tue bėrtitė

'''''''''''''''''''
plaqkitje nuk dua e kamata
grabitje kahdo e mashtrim
e rrena kriminale afat gjata
qė vyshkun tė gjorin njerzim
''''''''''''
nuk dua mbi dhe dallavere
por dua mirėsi e vlera sociale
un jam nji zog pranvere
qė kėndoj e cicėroj mbi male
''''''''''''''''''''
un dua ma shum bukuri
qė globi tė ket ma shum fat
un kėndoj me plot dhembshuri
ligjėroj me pendė e uratė
''''''''''''''''
dua qė tė mos sundoj askund mbi dhe hajduti
i zi mashtrues vjedhacaku
sarhoshi qakalli as huti
se botes ju nxi jeta e gjaku
'''''''''''''''
ju nxi buza e gazit njerzimit
u nxi edhe shpresa njerzore mbi dhe
se maskat nė teater me klane t ė krimit
nuk lan kund rreze nder ne
'''''''''''''''
e ata duan dhimbje e duan tragjedi
e duan edhe qthurje e pėrthurje e gjak
ata duan tinzri lajka e tradhti
un dua punė e paqe nė cak
'''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi
tė drejtat e autorit
''''''''''''''''''''''''
ndalohet rreptesisht kopjimi e postimi i vargjeve dikund tjeter
ose ne tjera forume pa autorizimine autorit-
do tė ket ndjekje ligjore ndaj tė pa ndergjegjshmėve tė tillė mjeran
''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi i biri i shqiėrisė etnike
i lanun nė harresė autori qė e shkelen kohrat mizore dikurė dhe sot
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
31-01-09, 21:02
Ndal
'''''''''''''''
Autori
''''''''''''''''''
ndal! i thash ... por mbasi thash ndal,
ndal o ndal,po ndalja nuk u ndal
se mbrapa,ndaljes,nuk kishte ndalje
ndalja nuk ndalej
se gjithmon mbas nji ndalje
nuk,kishte ndalje
nuk,kishte diqka qė ndalej
e qfar tė ndalurash!....... kur tė ndalurat nuk ndalen
sepse fundi ,e mbrapa fundit ka diqka qė nuk ndalet
dhe ecė vazhdon -
e ndalje nuk mund ta quajm edhe pse i themi ndal
ndalja pastaj ecė ,ecė e,ecė.
e po u ndal qka ka pastaj mbrapa ndaljes
a duhet te quhet gjitqkaja ndalesė
prap ka diqka qė nuk ndalet
jo se prap diqkaja nuk ndalet
gjenialiete fenomene tė pa ndalesė
kot themi ndal,ajo nuk ndalet
gjithnji ka diqka qė nuk e ndalė
nuk ka tė ndalur jo!
se ndalja
e pas tė ndalures qka!
a ka diqka,qė ecė
pas ndaljes ėsht ecja
qė nuk len gjithqkaja qė nuk lejon ndalje
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
01-02-09, 07:34
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Njė ditė arti qeshi me mua
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
njė ditė arti qeshi me mua
kur un deshta ta pėrshkruaj me pendė
dhe mė tha mos globin e shėndrrove nė pronė tėnde si krua
qė tė me spjegosh mua me mendė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk bėhet kjo aq leht me nji dorė
duhen me miliona pendė
nuk thuhet vetem me njė metaforė
por duhen sa gjithqkaja mendė

shkruar nga xhelal ferizi mergimtari
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''

lirik
01-02-09, 21:06
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Njė ditė arti qeshi me mua
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
njė ditė arti qeshi me mua
kur un deshta ta pėrshkruaj me pendė
dhe mė tha mos globin e shėndrrove nė pronė tėnde si krua
qė tė me spjegosh mua me mendė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk bėhet kjo aq leht me nji dorė
duhen me miliona pendė
nuk thuhet vetem me njė metaforė
por duhen sa gjithqkaja mendė

shkruar nga xhelal ferizi mergimtari
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''

lirik
01-02-09, 21:21
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Copat e arit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
qė e bėjnė,bashk,diellin,e,zjarrit,
ashtu,i,ka,copat,shqipnija
tokė dardane,e,qamėrija
iliridė,preshevė bujana
anamali,e ulkinjana
kah,kaltrija, deri n'det,t'tivarit,
plavė,gucija,e shqiptarit
n'kroje,e,lisa,me,ledina,
suli,i,lashtė e,shtrejtė,janina
parga,e,arta,,e,korkyra
qė,u kėndoj,lahuta e lyra
ku,,lshoj,zanin,ajo kangė shqiptare
rime e fyellit e zanamare
ku jan derdhur gjaku e loti
ku ka ashtue pushka e baroti
ku kan kja me lot per faqe
lule kuqee manushaqe
prej armikut shkelė mizorit
ka rėnkue toka e arbnorit
ka,kja,drita,e,zbardhun,qiellit
kan,kja,gjethe,e,lule,t'prillit
pėr,ato,troje,t'bardha t'nurit
shndrrue ėsht,n'gjak,loti i flamurit
sa her,n,gjysmė,shtiza,ka,ra
palca,e,gurit ,nė dysh,ėsht,nda
jan,shterrė gurrat,tha,prej,lotit
prej,coptim,t'toks,t' kastriotit
si,me,u,nda,drita,prej,diellit
si me ik ė,yjet,me,i,ikė,prej qiellit
ashtu,mbet coptue,shqipnija
kur,iu,nda,gjinit,qamrija
edhe,dardana,shkelun,vyshkun
mbet,shqipnija,zemėrndryshkun
me,duer,n'gji,n'dnesje,tue,kja
mshirė e,zotit,kund,su,pa
gjallė me,shpirtė ndėr,dhėmb,plagosun
kputur krahsh,e,sakatosun
mbet,si,nanė gjymtue,krahnorit
q'merr,prej,majes,t'vizitorit
deeri te,gjiri,i,ambrakisė
ja,ndan,fushė e,det,t,kaltrisė
e nuk ju ndanė prej sulmi e dhune
deri te malet keraune
atje megja i kan shty
e kan vra po e kan pshty
vasha e gra i kan dhunue
farė e fis kan dashtė me i ndrrue
pėr me e lanė gjithmonė t' stėrmekė
mos me i lanė kund dalje as shteg
pėr,me,e,lan't,rrudhun,cungue
kshtu,europa,e,pat,pleqnue
me,i,pre,krsht,shqipes n' shum anė
pėr,me,i,ngopė,grek,e,sllavian
por,nuk,ngopet,ariu,hoje
as,sllaviant,nuk,ngopen,troje
se,i,duen,tė reja,pėr,qdo,vjet
me,e,lanė lumin,me,,dalė n'det
me,gllabrue,fusha,e,lugina,
deri sa n megjė sssalvi e latina
tė bien komshi e tė zgerdheshen
tue pergjakė te lashtė qeleshen
at ilire ksulė shqiptare
tue e dhunue me ushtri barbare
dri sa t'shihet bregu i detit
hise tė huaja me i shtrue vetit
peer me marrė toka e bashtina
tu u zgerdheshu shkje e shkina
greku ne jug e shkjau n' veri
me u ndje britma n'qamėri
tė vashave e grave pėr t gjallė tu u tha
tue futė n' kthetra ai greke shkja
pa pikė faji 'pse kjo prej nuri
shndritė currilas si biluri
e ma ka hjeshinė antike
porsi rrezja diellanike
se armiqt po i shtynte bloza
per me me ra mbi vasha zogza
qė s 'kan shoqe kund mbi dhe
se jan zana porsi rrfe
se e kan faren gjevahire
bukurinė e kan ilire
xhelal ferizi autorė
por,medet,shqipni,moj,nanė
se,qfar,fqijsh,zoti,t,ka,lanė
se,qfar,hisje,n,kontinent
zoti,n'kokė ty,ti,lashtėmendt
ta,dhasht,forcen,me,qėndrue
n'toka tua,lirė me,u gzue
se,rreth ke,rodin,e,latinit
desht me,t'ba,tokė t'kollashinit
me tė bė shkja shkja,me,ta marrė detin
fusha t'grurit e bereqetin
qysh,se,leu,detit,m' at anė
trojet,tua,fal,me,i,dhanė
per,nji,shkinė a,' shlivovicė
pėr,me t 'bė ,koken,kapicė
kokė shqiponje,qė e ,ke,t'motit
qė,e,ke,ruejtur,deri n,ditė,t'sotit
edhe,qeleshen,tė lashtė shqiptare
me,t'vu,shushkė a ndoj shubare
ndoj,shajkaqė tė siberianit
kshtu,e, desht ,gjith,loja,e,talianit
loja,e,nemcit,e,e latinit,
e parisit e e berlinit
edhe roma e londona
kur na i shtruen po viset tona
veq per hater te sllavotinit
me,t'shndrrue,n'gjak'brigjet,e drinit
me,ti,skuqė rrjedhėbardha ujvare
me,e,sllavnue,shqipninė,shqiptare
me,e,shkye,gjahun,n,thoj,t,sllavianit
copa,t'mjera,tė ilirianit
deri te korqa e manastiri
tej konice e kah kufiri
shtyj e rrzo me dhe e guri
kah preveza e kah kosturi
edhe turr me rrena e shkrola
msyj kah janinė e konispola
msyj me shpatė me thikė e sater
kah himara e gjirokaster
kah ato lule karajfili
kah saranda e kah ksamili
edhe kndej nderse stana
kah tivari e kah dardana
oher shkup e kah liqeni
rrxo kala e gurė bedeni
e mos le kund pa rrenue
qytetni kah jan ndertue
historik gurė gjevaihiri
sa punim qe e la iliri
kah gur gdhendja e kah punė dora
per me i shue deshti mozora
ajo pushtuese perandoria
me mi shue fiset e mia
kahdo punen iliriane
me argjend e filigrane
e me shue numizmatiken
me ja humb gjurmė e antiken
dhunoo djalė e dhuno qiken
her grek ziu e her bullgari
turk e shkja edhe avari
hajde hune ostrogoti
nė lot e gjak na i ka shkue moti
shum ka kja shum ka vajtue
shum e qyqen kan kendue
degė me degė ku binte zija
kahdo gjamė lshonte etnija
he,i,raft,copa,rruzllit,t'tokes
mbasi,mbet,ish n,dorė t,europes
qė na e thau qdo stinė pranvere
e i dha trojet pa kritere
copat tona qė jan si ari
me ato qehre qehlibari
qe ma tė bukura ėngjėllusha
nuk sheh kund kso male e fusha
kah bjen drita diellanike
si shqipnia nuk ka etnike
as kund vend me krahasue
shih bilbilat tue ligjrue
shihja malit lug e shkrepin
shihja zogut te bukur sqepin
shija shumbardhen me ujvara
shihja pyje fusha e ara
shihja rrafshin te bereqetit
uje krue e valt e detit
si mi ka si brilantina
e me i marr dehst shkja e shkina
se mbet toka e ilirianit
n'dorė t,franqezit,e t'gjermanit
tė,anglisė e,italianit
eh pse s ra ndoni vetimė
per me i dejgė me copa e grimė
autori xhelal ferizi vazhdon pjesa 2
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
01-02-09, 21:23
Kur e msyn shkje e latin
vazhdon pjesa dy nga autori xhelal ferizi
per me ra mbi ta ndoj rrfe
e me i djeg te gjall mbi dhe
se kta u turren me e marrė planetitn
ma ua marrė ilirve detin
ku e mbanė artin kaltria
si prrallorja bukuria
edhe qeshė dielli tue nxe
drit,e,qiell,te,hanes,t,re
se kta nė hi deshten shqipninė
e,t'pafund, deshten rusinė rusinė
deshten shqipen me e pa t 'vdekė
veq pse deshten shkja e grek
si nuk ju ra mbi dhe kometa
e me kja mbi troje t' veta
per me e pa se q esht zezona
jo me msy mbi trojet tona
si nuk mbeten ne lot nen shkja
mos me pas kush hall me u kja
se,q'na,i,bėnė kta,shqipnisė tonė
tue,i,dhanė sllavit copė pėr,pronė
thue,i sllavianit,ėsht,planeti
dielli,e,hana,e bereqeti
eh moj,euroė ,moj,hilja e,motit
ne jem gjaku i kastriotit
fis,pellazgu,nėn,drit,t,hanes
qe,m,ka,lindė toka,e,dardanes
edhe e toskve t 'bukurisė
edhe egegve tė malsisė
kur,s,pat,pasė sllavian,mbi dhe
kur,s,kish,gjuhė veq qiell,e,rrfe
kur,s,kish,shenjė kund,t,qytetnisė
ka,flutrue,zogu,i,shqipnisė
n,fush,t,blerta,e,buzes,t' detit
ilirian,i pat,thanė vetit
e,me,qfar t,drejte ti,moj,zarane
ja.merr,hiset iliriane
shkje t' sibirit akull thye
ia,jep,token,fund,e,krye
qė aq trime ma ka faren
e ka shegen e ka naren
e ka shijen ka pamjen si hyjnia
shijen tė bardhė si ėmbėlsia
i ka vashat flok kaqurrele
pse me tehrr sa dyer ja mshele
e dhe shpirtin harmonik
me ja shtrue nen ket armik
qe nuk njeh kund ndoj mėshirė
perveq pranga e zingjirė
teh e plumb e shpatė e thikė
me dhunue po djal ė e qikė
autori xhelal ferizi
mandej sllavit me i urue
tokė te huej kahdo me i shtrue
per,me,shndrrue,token,n,sllavian
me,i,sllavnue,det,oqean,
kush,ti,dha,ty,kto,adete,
me,pleqnue,per,tok,e,dete
thue,planetin,ta,dha,zoti
s,ka,me,shkue,gjith,i,mir,moti
kunglli,n,uj,thon,s,rrin,gjith,nė krye
copa e grima mund,,me,u,thye
siq,je,thye,e,je,shemtue,
n,jevgj,e,sllav,tash,je,shartue
je,mbush,mkate ,prej,gjith,globit
ke,mbet,dhimbja,e,dites,t,sodit
t,zi,e,t,verdh,ty,t,kan,mbulue
rracė,e,komb,tu,kan,shkatrrue
e,ke,mbetun,per,me,t,kja
gur,e,druj,n,pėr,prroje,e,va,
gjithfar, fisesh t,jan,perzije
e,nuk t'ka,mbetė kund,pikė hjeshije
se,t'ka,zanė,denimi,i,zotit
per,coptim,t'tok,s,t,kastriotit
qe,si,leck,e,shite,lirė,
tokė dardane,gjevahir
plaven,hotin,me,guci
shkup,ulqin,e,qameri
per,ti,ngop,sllaviant,e,stepav
lkurat,tona,i,le,shkrepav
i,le,djepat,n'kurshumli
n,pėr,toplicė,e,dardani
tue,dhanė,shpirt,nder,bor,e,akull
gra,e,burra,tue,ra n' shpatull
kush ne krah e kush ne shpinė
tue mbet ngri ne at ledinė
deri ne fyt e madeh bora
tuie mbet vdekurn dora dora
edhe djepat me sy ngri
ti me me shkje po je zgerdhi
kur ata shtrembruen kapicen
kur ata fal moren toplicen
edhe ngri jan sa lulkuqe
shqipe tė bukura si burbuqe
vdekė prej akulli ngri gershete
ngri mbi boė ne lule jete
iknin fiset muha gjere
para ushtris qe u vjen n' potere
kush me thikė kush me sopatė
per me e pre shqipninėn e ngratė
kam kja foshnjet per bibrona
kurr ma e zez s esht pa zeona
jan ngri akull fiset tona
rrxue,per,dhe,e,shpirtit,thye
pa,ndoj,shpresė,drejt,qiellit,kthye
me,sy,.t,hapur,ngri,prej,bore
disa,t,therrun,n'pėr,oborre
gratė t'qnjerzueme,prej,sllavianit
goj,pėrgjakve,t' karpatianit
qė,kan,qitun,shkumbė,pėr,goje,
per,ti,marrė,kto,t'lashta,troje
shkumb,e,gjak,t,qartun,harbue,
n'kėt,gadishull,pėr,me,u,shtrue
po,i,njimend,paske,mendue
t,lashten,rrėnjė,prej,tok,s'me,e' d'bue
pėr,me,mbjellun,me,sllavian
tokėe,rrafshin,ilirian
fusha,t,blerta,tė,paana
dhe,fisnik,qė,ka,dardana
kodratdetin,e,kaltrinė
m,e,mbulue,gjithkah,shqipninė
ardhacak,gjith,kuj,ti,teket
qeė kan,mbetė rrug's,tue,la,rreket
endacak,n'per,lugje,prroje
me,i,marrė t,shejta,e,t,lashta,troje
qė,na,i,la,n'brezni,i,pari
dheun,ma,t,lashtė n',argjend,e,ari
qė e pat,mbshtjellėe,pat,bekue
qielli,i,kthjellun,n',yje,shkrue
zoti,i,madh,e,gjith,shejtnija,
engjuj,t,bukur,e,shpenija
lule,t,qela,n',fletė ,me,ngjyra
e,ma,bukur,si,qeshte,ftyra
kujt,mbi,dhe,as,diell,as,hanes
sikur,t,lashtes,ilirianes
si,n,at,kohė,kur, e kish,mbretninė
genc,teuten,glaukinė
bardhin,klitin,e,agronin
anes,t'detit,kur,vrojtonin,
roje,e,lundra,e,sogjetarė
kalorsiak,e,shigjetarė
burra,t'namit,soj,e,gra,
syt,e,dheut,mbi,glob,s,kan,pa
siq,jan,tė,lashtė,sa,kupa,e,qiellit
bij,t,pellazgut,qe,n,drit,t,yllit
mbshtjellun,rrezesh,lind,i,ka
toka.e.lashtė,n'fisni,i,ka,nda
zemres,t,vet,qė e ,ka,prej,ari
e,i,dha,gjak,e,gjuhė,shqiptari
trimni,t',fortė,i,la,nder,deje
thue,se,se,,e,ndau,ndoj,rremė,prej,rrfeje
thue,se,ndau,zjjarrit,shqipninė
per,dhuratė i,dha,trimninė
mos,me,shtrue,s,gjalli,n,robni
sa,t,jet,gjallė baroti,i,zi
sa,t' jet,gjallė,zakoni,e,besa,
sa,t,jet,n,n,gjak,e,n,shpirtė,qendersa
jo,pa,gjak,e,luftė,me,u,nda,
n,copa,dielli,per,pa,ra
s,ka,me,unda,n,copa,shqipnija
der,sa,t'jet,mbi,dhe,triminija
deri sa,t,jet,i,gjallė,adeti
sa,t,jet,guri,.dheu,e,deti
edhe fara e kastriotit
e ajo flaka e barotit
pemda e shkolla e diturija
unitetit e zhdervjelltsia
edhe puna e arsimi
si nji deillt je komb i imi
kurr,shqipni,ti,s,ke,me,u,shtrue
as,n,per,copa,me,u,coptue
per,pa,u,mbush,me,tym,te,zi
globi,i,tokes,jug,veri
s,kan,me,gzue,t,ardhun,shtegtarė
as,nji,kokerr,t,dheut,shqiptarė
se shqiptari s ka me falė
det as tokė as fush as mal
do ti kndoj n' breza trimnija
do ti vloj puna e liria
edhe ligji e fjala e besa
nji shqipni kullue si vesa
do te rrin bashk me toskė e gegė
por si zogjt qė rrijnė n'nji degė
tue kendue e tue cicrue
n' dheune e ta parve tue ligjrue
e tue kja hall si vllau me vlla
te mos len mbrendė as grek as shkja
veq se te mbahen kah trimnija
puna e e vlera e dashuria
e at etni me kėngė shqiptare
ta hjeshojnė si engjelltare
e ta ruajn si syt e ballit
e te mos japin kokerr t 'zallit
as ndoj guri as kokerr dhe
e te mos ndahen ne kurthė a fe
porse te ndjejnė shqipni si driten
nė sy te ballit tu i pa rriten
e ti shtojn po abetaret
e ti ndalin bashk barbarėt
qe po ndajn me fe e fise
se shqipninė bashk e kan hise
e tė mos bien n' kurrtha tinzare
te mos ndegjohen gjamt shqiptare
veq pse duan me na dhan me pi
gjithmon lot gjithmonė varfri
me mashtrime e ide fetare
me i kput mish zemres shqiptare
e me e nda po vllaun me vlla
pse paguajn gjith grek e shkja
e mos bjerni ne kurtha te thive
mendja juaj t mos jet naive
me ra ne kurtha te zuzarve
te mashtruesve e mercenarve
por se mbani bashk shqipninė
porsi zemra dashurinė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
liriku ne meergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''

Pupi
01-02-09, 21:33
A je lodhė, o Lirik.

Mos shkruj shumė. Shkruj ma rrallė e tė kemi kohė edhe ti lexojm.

Mirė i shkruan, por ma pak. Jo pėr i gja tė keqe, por thjesht po kalojnė pa i parė tė gjitha.

lirik
01-02-09, 21:41
Pse dalin yjet
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pse kan dalė yjet me shkndija
kan lshue sytė thonė kah shqipnija
kan shkri gaz kan shkri hare
kan vallzue me i shpresė te re
se atje thonė bari e fjera
lidhet n' dritė me shum ylbera
atje flitet nji gjuhė goje
si ajo mjalta shkri n' pėr rhoje
atje leht lmohet,edhe vrrija
ku bjen kendshem n' flllad puhija
atje qeshė adriatiku
atje rritet shega e fiku
atje ka ujra biluri
mbi shkumbardha lahet guri
atje i thonė shqipni etnike
shndritė xhubleta veshje antike
atje ka thonė tirq e plisa
bredh qetina e qiparisa
atje ka lisa me shtat
shndrisin yjet dit e nat
atje ka frasher e gllija
shelg e bli,man e lajthija
se,atje shkrinė gaz kanarina
bien ujvarat,nder gurina
atje ndriqojnė yjet e qiellit
shkrinė,shkėlqimin balli i diellit
atje flitet gjuhė e bukur
n' krah tė shkruar,ec' qdo flutur
dredhon ,kraht ajrit ,me ngjyra
qielli atje e
ėsht si pasqyra
atje valllet jan n' tupana
atje dehen muza e zana
nga mahnija,n' mal e,vrri
kur e kuqrremtė t' bjen rrezja shkri
,m thueni o yje si gurė qmue
n qiell,mahnits at lojė,tue lue
ku shkrijnė n' botė me tė ėmblat valle
ku jan n' bot ma ,t'bukurat zalle
ku ma bukur,uji,kullohet
ku optika,gjam shtresohet
ku shtresohet sikur gjami
kujt ma shum i njihet nami
pėr hjeshi si nana e jonė
gjithkah shqip shqipni ku i thonė
gjith kah ėsht e bardhė magjike
gjithkah rrin n' troje etnike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal ferizi---autorė---
l i-r-i-k-u- i rimes dhe vargjeve shqiptare

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''

lirik
01-02-09, 21:54
A je lodhė, o Lirik.

Mos shkruj shumė. Shkruj ma rrallė e tė kemi kohė edhe ti lexojm.

Mirė i shkruan, por ma pak. Jo pėr i gja tė keqe, por thjesht po kalojnė pa i parė tė gjitha.
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

O I NDERUAR PUPI

UN NUK KAM KOHė SE U PLAKA-SIKUR TE ISHTE INETRENETI PARA TRIDHJET VJETVE-KUR ISHA E RI EH VAKT HE MEDET ATHER SI BRESHRI ME DELNIN FJALT E TASH BESA PO E SHOH SE E KA LSHUE PAK FUQIA -JO PER DIQKA TJETER POR MUA MERGIMI ME KA LODH MA SE TEPERMI -NDERSA KA NJERZ QE NUK KA NDIKUE TE TA -POR TE UN VREHET NJI FAR VUAJTJE NGY KY I MALLKUR NUK DI PSE POR
ME KA LODH KA DISA QE NUK I JEPIN PES PARE PSE JAN NE E MERGIM
NDERSA UN ME VESHTIRSI PO E PERBALLOJ
INTERNETI
DOLI TASH NE PLEQERI KUR UN FILLOVA TE PLAKEM -DUHET TE NGUTEM PAK- SE ME KAN SHKEL KOHRAT-EDHE HIJET E ZEZA QE MA MERRNIN DIELLIN
TE BURGOSURIT POLITIK I KA SHKEL KOHA - U PLAKEN BURGJEVE E MERGIMEVE -
PA E KTHYE KUSH KOKEN KAH ATA-
KA ARDH KOHA E ASAJ FJALES- BėNI HYZMET VETI- SE KUR TE PLAKESH EDHE GRUAS I GERDITESH-
PRANDAJ PO NGUTEM ME POSTUE-
E SA PER JU MOS U MERZITNI HE BURR SE KTU I KENI VARGJET KUR TE KENI KOHė DAL NGA DAL I LEXONI-
NJI NE DITJE ARRINI TA LEXONI-SIGURISHT -
QE BESA UN E VREJTA KTU NJI HESHTJE TE MADHE THASH KTU NJERI I GJALL NUK LEXON-
POR MENDOJA HAJT SE I LEXOJN BREZAT Q EVIJN SE PER QE LEXON KUSH KTU DISI ME DUKEJ HESHTJE THASH E NDOSHTA NUK KAN INTERESIME PER VARGJET KY BREZ E BREZI QE VJEN I LEXON ME RENDESI ISHTE QE TI Lė KTU E MENDOJA HERDO KUR DO I LEXON DIKUSH -
TE FALA E PUPI MOS U NGUT MERRE ME QETSI SE ME DUHET TE POSTOJ SE NUK KAM ZGJEDHJE TJETER -POR DO TE ISHTE MIR QE STAFI I FORUMIT TE GJENTE PER NE KRIJUESIT NJI METODė TE NA MBRONTE MA TEPER NGA DISA NJERZ TE PA NEDREGJEGJSHEM QE PO I MARRIN VARGJET NGA KTU E PO I QESIN PA EMER NEPER DO FORUME TJERA -
E KAM HAP NJI TEM ATJE TE TEMAT SHOQERORE POR NUK DHA KUSH KOMENT

lirik
01-02-09, 21:57
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Udha ime
-----------
Autori xhelal ferizi
-----------------
sa shum shekuj mė shtrove
erėrave jam perplasur me rrėzime ngritje nė furi
sa shum nėpėr shpirtin ti rrudhat mi lakove
mallė lot dhimbje etje e dashuri
-------
o udha ime me kalvare
un deshta tė bėhem fli
nė gjuhen time amtare
kėrkova pėr dheun liri
--------
un me ty o udhė kam folė ti e din
ti mi zbertheve ekuacionet menqurore
a tė kujtohet kur tė thosha pse lotin ma pin
e tė flisja nė gjuhė ylberore
---------
sa yöberat ti kam shpalue
e sa shum ideale
a tė kujtohen vargjet qė ti kam kėndue
kur dėnesnin nga ndjenjat fisha e ara e male
-------
a tė kujtohet si e emroja secilen kokėrr dhe
si i shėndrroja ne dashuri mallengjimet
sa shum kam kendua kah tu shqip me fe
me lot i kam la kujtimet
-----------
udha ime me thuaj a tė kujtohet kur te shikoja nga mbrapa
e bėhesha kujtesė e shpirtsi
andje kah tio kah kam qitur hapa
bėhesha mbi rrudhat tua ndjenjėsi
--------
shpirtrisht bėhesha me ty emocion
njėsohesha me ty e shpirtė pikturoja
disi mė lidhte udha e dheut tonė
nėpėr kohra udhė mbresje e imagjinoja
-----------
a tė kujtohet usha ime ty
tė kam lidhė me aq shum ėndrra kujtimsie
tė kam bė nė secilen shpirtndjenjė sy
art shpirti npėr secilen rrudhė dheu pikturė melankolie
-------------
aty te kalauart me qehre i kam pulsue
edhe pluhurim ta kam quajt nji kujtim qehre mirė
un neper ty sa ndjenjat i kam gjallėrue
cicėroja pėr ty dhimbshėm me mallė si zogu plot dėshirė
------------
o udha ime sa shekujt per ti i kam bė zbėrthim
nė ty i kam vendosė kujtueshem sa mahni
ti ma oforje quditshem me mallė at largim
qė un e kam quajt ne secilen rrudhė tėnden magji
-----------
o zot ky as harrim nuk quhet
por e shum e quditshme kujtesė
neper pluhurin tėnd edhe dheu zemer shkruhet
lotin me kullim ma nxitė porsi vesė
--------------
o udha ime secilin kokerr udhė
me qehren tėnde e te malelgjnyeshmin largim
her mė afron shekujt her perplasur mė hudhė
ne t kalueren ti nuk len harrim
----------
shekujt me folė i kan nxitė i kam bė fjalorė
qė ta thonė zbėrthyeshem ndjenjė kohen per ty
tėkam prekė me ndjenja si perkdheljen me dorė
shijet per ty nė gjuhė arti i kam pėrkthy
-----------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------------

lirik
01-02-09, 21:58
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po na vrasin o amerikė
------------------
Autori xhelal ferizi

po na vrasin me sadizma o mikesha aleate amerikė
me intriga sanksione e kurtha politike e viza
mbas shpine europa e pansllav e kinez po na bien thikė
nėpėr rrugė na qesin cunga pezhgve pelim ferra e driza
-----------

po na vrasin pansllaviant qė ti po i quan europė
po n a vrasin shqiptarve nga qdo anė
na i qesin shpirtat me maltretime copė copė
poshtrim me pi po na dhanė

------------------
na sorollasin me viza serbofilja kroacia
na stėrmundojnė na grryejn nė sistem nervorė
nė kėmbė ėsht ngritur pansllavo lugetėria
ta shuajn damarin e rasadin arbėrorė

--------------
na ndihmo mikeshė na duhet rruga e lirė
ndihmoje mikeshen shqiptare aleate
sanksione thuaju o heqje vizash o vampir
se na poashtrojnė si qyqe nate
------------

amerikė e jona e pėrjetshme mikeshė
a e ke aleat shpirtė t'pėrjetshėm shqiptarin
ujqit mishngransa mbi glob jan qua peshė
gjunjzoje gjunjzoje mashtruesin e bizarin
-------------

brienat i kan mbrehė tash me gjasht pika pėr ne
nga ballkani duan me na qitė fare
shqipe mos me lanė mbi tokė e mbi dhe
etni as gjurmė shqiptare
-----------
gjasht pika cenim kufijsh viza viza viza
tela me gjemba rikthim pushtimi rrethime
kėrcnime zvarritje s 'kalon andej as miza
pa njimij vuajteri e maltretime

-----------
i kam pa shqipėtarėt tė mjerė e tė gjorė
qė gjuhė nuk dinin tė huaj
me nga nji leter per nji vizė nė dorė
poshtrou e sllavisht pėr njė vizė e shkruaj
-------------

mbush rubrikė kutija e faqe e katrorė rubrike
trego pėr tranzitin sa shum kerkojn arsye
gati sa nuk vdisnin prej stermundi e pike
kur mbrapsht disa i kan kthye
----------

mė kujtohet nji her nji nanė e mjerė shqiptare
aty ne konsulaten kroate
kėrkonte shteg per kalim e qare
e strukur aty rrinte si nji qyqe nate
-------------

tė katėr vllezrit e sajė
ishin gjetė tė vrarė masakruar
po shkonte kjo nė lot e vaj
nė varrim nė kosovė e kishin ftuar

por nisi sadistja fashistja kroacia
e mjera legata antishqiptare e konsulli
po ziente rrena e kah kopilia
po ziente intrigė mashtrim qulli
------------

jo kėshtu e kjo ėsht jo s' bėn e nuk shkon
jo kjo tė duhet e ajo leter
kėt nuk e ke e kjo tė mungon
sa tė poshtėr e soroallaten sa lugetėr
------------

pėrse viza ne shqiptarėt e mėrgimit
kur kemi qėndrim nėpėr shtete
pėr viza tranzite tė mjerimit
na vyshkun na pinė gjak jete
----------


prandaj amerikė o mikesha ime
gatitu tash edhe ti
tė duhet sot forca ti me za e trime
nisja nji pune per shqiptarė e mos rri
-------------
vepro vepro sa ma parė
puno pere shqiptarė e bashkrendit
sė bashku me ne shum shqiptarė
kalimin e lirė tranzit
------------

se ne na duhet liria
lėvizja me mallra n' pėr tokė
por para na del harbutria
shqiponjes ja prenė dy kokė
---------
e tash kan dalė me gjasht pika
na e luajn sovranitetin
veriun le t' na shptoj amerika
se sllavt kan msy prap detin
-----------
me dal duan andej kah durrsi e shengjini
e ndihmon pa ja nda franqezi
gjermani belgu danezi e latini
mongoli hindusi e kinezi
--------------
ndihmo amerikė se nuk jem veq per kafe
e per sy te bukur nuk ja vlenė miqsija
e leni ma sterzgjatjet mos u pshtjell me llafe
ne rrezik jetsorė sot ėsht dardania
-----------
se gjallė besa shqiptari nuk thyhet
ushtri serbe nuk hyn n tok dardane
se botes ndoshta fundi do ti kryhet
por kurr ma nder robria pansllaviane
---------
e ti amerikė mbaje aleatin
se ktu shihet prova ktu shihet burrnija
se shqipnija si ti nuk e ka takatin
por sa per barot flakė i ecė trimnija
----------
nese ti ne balt na len ne per jetė
aleat ma kurr un dhe ti s do t'jemi
besė a skund miqsi nder ne s'ka me mbetė
n mes nesh perjetsisht ka me hy veremi
--------
nuk ngjallet ma besa nuk ringjalet miqsia
nese ti ne balt na len nder pushtime
edhe mund te shuhet pėrmbi dhe shqipnija
por nen kamb sllaviane nuk bjen dardania
-----------
e le ta merr vorri me fmi e me djepa
se me gjith qka kemi te gjith kemė me u shue
do te niset luftė permbi male e shkrepa
ushtria shqiptare nėarmė ka me flakrue
-----------
le te digjet toka le te digjet dheu
se ne me lojė fjalesh nuk kemi nisė lojė
se ka lanė sternima mbarapa skednerbeu
ballkani do tė bėhet hi e zharė e plojė
-------------
se asnji pllėmbė dhe nuk merr ma serbiani
kosova ėsht e lashtė e bukur dardane
deri sa te jet thumbi pushka e nishani
nuk do te jepet hise pa u coptue dritė hane
--------
e pa coptue dielli e me ra me copa
e pa u coptue yjet qielli me viell gjak
le ta dij ballkani le ta din europa
shqiptari nis luften me tė kuq bajrak
--------------
e mandej n barot kahdo le te del zhari
edhe flaka e luftes le te perfshin milete
se nuk ndalet ma perjetsisht shqiptari
me barot e flakė po u mbushė tokė e dete
--------
por se ne ty do shpresa i kemi oj mike
na jan sul europa rusi e serbiani
se e lakmojn shqipėrinė etnike
drue se kullojn gjak tash pushka e tagani
-----------
se per t gjallė te motit hut nuk rrin shqiptari
sorrat per se gjalli dy sytė me ja nxjerrė
ka me ra n beteja kur t' thrrret kushtrimtari
me gjak lufte e turri me u pergjakė qdo therrė
---------
e bari me me mbi ne rusi nuk do t mbinė
as ne serbinė shkinė shovene e terbimit
do ta mbuloj flaka ndoshta gjith njerzinė
se shqiptari n' shekuj si shtrohet poshtrimit
----------------
Do tė bėhen luftra edhe shum hata
por do ket pasoja nese nuk ndihmon
se te kam quajt mik e te kam quajt vlla
ti o sot o kurr ngrite lart at ton
----------
e mos lejo kurr me nau qartė etnija
se ato jan tonat veriu e zveqani
mitrovica bajska lleshaj simonia
albaniku i lashti qe larg ju ndje zani
-------------
autori xhelal ferizi
----------------------


autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
01-02-09, 22:11
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Atdhe dashuria ime
---------------------
Nga autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
----------------------
atdhe dashuria ime
atdhe me ty jam ma trim
atdhe gjithqkaja ime
atdhe o mahni zbukurim
atdhe gjaku i zemres time
atdhe flladi i gjakut tim
atdhe puhija e damarėve tė mi
atdhe ti prodhon dashuri
atdhe qerdhe e ndejnjave tė mia
atdhe ushqimi i shpirtit tim
atdhe ti je vet dashuria
atdhe per ty ndjej mallengjim
atdhe mbėshtetja e shpresave tė mia
atdhe foleja e ėndrrave tė mia
atdhe arteria e shpirtit tim
atdhe rrėnja e vullnetit tim
atdhe ilaqi i guximit tim
atdhe gjini i sigurisė time
atdhe shqipni etnike trime
atdhe kroni i pashterrsisė time
atdhe me fusha e ara me gjelbrime
atdhe damari i dashurisė time
atdhe per ty nuk ndjej harrime
atdhe mburoja e jetes time
atdhe shpirti i besės time
atdhe krijuesi i ndjenjave tė mia
atdhe lumi im i pa shterrur
atdhe ti jet vet bukuria
atdhe ti je vet lumturia
atdhe lisi im i pėrjetshėm
atdhe rrap i furtunave tė mia
atdhe drita e syve tė mi
atdhe shkėlqimi im i shpirtėsisė
atdhe arti im ma i bukur i pikturuar nė ndnjenjėsi
atdhe o caku i lirisė
atdhe mbeshtetisi i mbshtetsisė
ti je me gjithė qka ke
ma i dashuri per ne mbi dhe
atdhe tė dua me gjersi qielli
atdhe hapsira e paanė e shpirtit tim
atdhe ti je per ne si dielli
atdhe nė ty ndjehem mahnisht
atdhe u dheu i shejt i im
atdhe i yti jam pėr jetė
atdhe kur vuajtje kam pėr teje mbahem
atdhe pėr teje shtrėngohem nė qdo kohė
atdhe nga ti nuk ndahem
atdhe ty nuk tė bie moh
ti je pėr ne motivim
atdhe tė dua o gjaku im
atdhe burim i pashterrsive tė mia
atdhe ti je vet knaqėsia
atdhe motiv i joshjeve tė mia
atdhe o krua floriri i zemres e gjakut
atdhte o mirėsia e mirėsive nė qdo kohė
atdhe trolli i bajrakut
atdhe ma jep hise nj trohė
atdhe mos me bjer moh
atdhe ty moh nuk tė bie
atdhe ti je i imi nuk tė jap
atdhe ti je cak lirie
atdhe per ty un qes hap
atdhe trungun mos ma humb
atdhe ma ruajm gjurmen e tė parit
atdhe jam i yti pllumb
jam fisi e gjaku i shqiptarit
atdhe pa farė mos mė le
atdhe mos mė humb si fis
atdhe tė pa denjė mos mė le
atdhe zemren ma bėn tirqi e plis
atdhe ti je shjetria e arit
atdhe te dua per ty zėrin e kem nisė
atdhe ti je votra e te parit
secilen fjalė det pashterrsie e kam
atdhe je kullimi i arit
atdhe i yti un jam
atdhe pse qajė e lotoj
e tė fala shum tė dėrgoj
tė dua nė mes tė lirisė
pėr ty atdhe ėndrroj
atdhe per ty miliarda shkėlqime i kombinoj
vetem me tė lajmrue nė lavdi pėrkushtimesh
atdhe fjalėt ma tė bukura u yllzoj
atdhe ti mua gjithmonė mė dhimbesh
atdhe ti nuk e din sa shum tė dua
atdhe kur tė duhet kurban
flijim gjithmonė mė merr mua
vetem ti tė mos rrėnohesh
atdhe ti kohen ma ke kujtua
atdhe nuk dua tė mė hidhrohesh
pse shpinen ty ta kam kthye
atdhe ti gjith mė kujtohesh
se kohrat ishin mishngranse
atdhe ndoshta nuk ke si me shpėrblye
por un ne secilen qelizė
dashurit pėr ty kam me i zbėrthye
edhe lulet do ti bėj fjalore
atdhe ti na mbanė pa u thye
atdhe o tokė arbnore
e ndjenjat tuaja puhizė
qe ty atdhe me tė lulzue
me ma te bukuren kangė arbnore
oh ti per mua je art diritė
je qenje mbi dhe madhore
per teje i mbajė te gjitha dashuritė
ti dua udhė ara e fusha e bregore
atdhe ti me ke rritė
o at e mėmė je per mua
babė ekam dheun enanė lulet tua
un nuk mundem atdhe me tė harrua
ti je per mua shprehja atnore
tė dua atdhe tė dua
------------------------
nga autori xhelal ferizi
liriku i mėrgimit me vargje shqiptare
----------------------------
-----------
---------------------------
------------------------------
--------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
ua kėndoni fmijve e djepave tuaj
ua runi si amanete nga liriku juaj
poeti i harruar shqiptarė e i lanun pas dore
qe shum vite neper mėrgim
si gjithmonė i pa pėrkrahje kombtare
amanet vargjet shqiptare
ruani si driten e syve brez pas brezi
gjakut shqiptarė tė ja dhuroni kto vargje
si frymzim e lmim flladi e puhije
qe dashuria
e juaj qendresa ndjenja e malli
le te ndjehen duke pulsuar per secilin varg
emocion tė bėhet per shpirtin tuaj vargu i autorit vetedije e ruajtjes
se amanetit e burrnisė e zakoneve fisnike shqiptare

e dėshira evargut te jet prezente nė gjakun tuaj patriot tė arbnit
ruani vargjet me burrni dhe besnikri shqiptare kush ka gjak shqiptari qoftė edhe nji pikė te vetme e damari veq pak shqip i rrehė tregohuni fisnik dhe me ndjenja
e pergjegjs
ndaj vargut dhe mundit shumvjeqar te nji shqiptari qe kurr nuk pata interesa tjera per veq ti sherbej atdheut e mirsisė as nuk deshta grada as pasuri
vetem qellim pėr tė miren e shqiptarve
------------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi tregoni shoqes shokut mikut shqoatave
dhe bashkatdhetarve
kontakti me autorin [email protected]

lirik
01-02-09, 22:15
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
——————————–
Bėhu nderė o njeri
qė tė keshė me vete sherbetin e ylberave nė deje e zemer
bėhu vlerė e ndergjegjes kullim nė tipare
bėhu i lartė nė moral tė pastėr mbaje at emer
kurr mos ua hap porten e damarve ndytsirave flliqare
——————
mos u bėn ndytsirė nėpėr synime
mos i ndyj emocionet me epshe tė pista plehu
pastėrtinė ta keshė busollė nė drejtime
edhe kur tė pistat joshje tė joshin e tė thonė thehu
———
por ti mos u the nė mashtrime asnjiher
mendoje gjygjin suprem kohė pėrjetsi me pasoja
se do tė jeshė pastaj sizif dėnestarė i mjerė
dėshprimi do tė dal zhgėnjim e pendim nga goja
———-
por vonė do tė jet at’herė
nė jetė e nė vdekje do tė kesh gjygje nė shpirtė ndjenjė e sy
secili hap i jetes e ndergjegjja do tė bėhet therrė
prangat e fajit do tė kėrkon zemra me i thy
————
bėhu i pastėr si shpirti i ylberit
se flliqsia tė sjell dhimbje e gjygje me peshė
vrapo me ndjenjė busollen gjithmonė pas nderit
se turpi me veshje flake ferri tė veshė
——————
edhe kur je duke ecur mbi dhe ndergjeja nė shpirtė tė troket
ajo nuk tė len me pi disponim diellorė
nėpėr arterie thirrjesh gjygji i ndergjegjes bėrtet
tė then si copė akulli jeten ta bėn borė
————
kujdes njeri nga gabimi
bėhu si dielli pėr qiellė kur shpėrndahet
mos pi asnjiher lot krimi
se etikes shpirtėsia i vrahet
———-
mandej gjygj e ke secilin damarė ind e gjithkund ndėrgjegja tė del si pasqyrė
secila kokerr dhe kur je gjallė tė gjykon
kur vdes kokrrat e dheut e kokrrat e zallit tė rrijnė gjygj nė metodė e mėnyrė
e pėrjetsia e pesha nė shpirtė tė rėnkon
———
kujdes prndaj nga fajet kujdes kah morali
mos shkel o njeri nėpėr kalbėsira
nderin kultivoje gjithmonė djalė pas djali
etika e ndėrgjegjja ėsht pastėrti ma e mira
——————
pėrse tė jet gjygj gjithmonė secila fletė
toka e globi tė dalin kahdo me qortim
e qeilli tė gjykon as vdekja s’ tė len tė qetė
mos pi pra asnjiher turpėrim

vetėdijes vrapo gjithmonė kah ajo shpirtėsi
mburoja ma e mirė ėsht ajo e shejtėrisė
vrapo nėpėr ndjenja me shum dashuri
qė tė jeshė vet arti i bardhė i pastėrtisė

————-
qetėsia pastaj tė pėrkundė shpirtėroe
krenaria tė pėrkdhelė flladi tė kėndon
besa tė mbanė tė bardhat bukuri zemėrore
ėndjet secila ma bukur tė shpirtėzon
————
fillin mandej e gjen leht neper hapa jete
zemra me ndergjegje flenė e qetė si lpener
kahdo ato qeliza mbahen per t vertete
lirija shpirtrore tė ushqen si zemer
————-
dhe fare nuk ke nė ndergjegje ngarkesa
i leht ndjehesh porsi fluturimi
kur bukur nė qėndrime pastėr tė mbanė besa
nėpėr damarė gjaku tė ecė zbukurimi
—————
shpirti nga erėrat tė pėrkundet magjike
kur pastėrtia tė bėhet princip
tė pėrkundin ėndjet sheperbetet etike
qershi tė bėhet jeta cicrimė zogu nė pip
——————–
prandaj bėhu si aroma e pastertisė nė lule
ndergjegjen do ta kesh krah fluturimi
diellin do ta kesh gėzim shekujt harmoni vule
thikė nuk do tė jet per ty ndergjegjsimi
————
leht do tė ecin hapat e zemres kah jeta
do tė veshėin ndjenjat me rreze bukurije
etika do t ‘ gzoj porsi qershinė fleta
porsi zogu i mirė qdo kund do t’ gjesh hije
—————-
Nė tė gjitha jetėrat e botėrat globale e tė pa fundme hapsira
ndergjegja do tėjet bukuria jote
do tė jesh si rrezja qiellore ma e mira
qė i nisė vullnetet me krah t’ lehtė rreth bote
————
Prandaj o njeri tė duhet veteėdija
tė duhet kujdesi e syqelja shkollė
tė duhet e gjerė nė hap menqurija
tė duhet gjithmonė mendja ehollė
———–
mos shkel neper drrasa tė kalbura jete
mos shkel ne plehra me tėrėsi shpirtrore
se pastaj ndergjegja tė flet vet me vete
materja e hapsira tė bėhen pegzhve e pėrjetsi gjygjsore
************************************
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-----------------------------------
Lexoni komentoni vargjet e autorit xhelal ferizi
shkruani tregoni shoqes dhe shokut
----------------------------

lirik
01-02-09, 22:17
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po kush je ti oj bardhė stinė

-------------------------
autori xhelal ferizi
-----------------
po kush je ti oj bardhė stinė
qė gzon lulet mbi ledinė
ku e ke marrė at gaz nder valė
qė me sharm mbi dhe ke dalė
------
jam pranvera e bukura stinė
qė gzoj zog e kanarinė
gzoj shum troje degė e pipe
kahdo qelet gjuha shqipe
---------
kahdo endet bukurija
un harlis me sharme t' mija
ėmbėlsoj flladin e eren
e nxis motin me e sjellė veren
------
mua mė thonė ma e bukura stinė
kur ta veshi nė sharm malsinė
tė ja gjelbroj natyrė e jeten
ja hjeshoj nė shtat gjubleten
----------
ja bėj art po dheun e zallin
edhe zogut ja nxis mallin
i harlisi un druj e pyje
ua kthjelloj qiellin me yje
---
edhe i veshi me gjelbrime
at kosovė e malsi trime
porsi veshet drita e arit
e ua qeli lulet barit
............
ua gzoj prore karajfilat
ua lshoj n' pyje bilbilat
kahdo malit gurgullimen
thrras lirikun me u kndue rimen

ua thrras vargun e poetin
me ua kndue bereqetin
kahdo i kan fushut me lara
lule grurin neper ara
------
edhe shkrepat me plot lisa
druj e ah me qiparisa
ku i kan tė bukurat fole e zana
dy shqiponja qė i ka nana
---------
jan dy motra jan dy bija
qė i mbanė arti e bukurija
nji kosovė e nji malsi
si yje drite nė at shqipni
-------
jan si motra si binjake
dy trimnesha lindė nji flake
porsi flakėt e barotit
nė breza i shndrittė ai dielli i zotit
-------
edhe u endt me gzime hana
si n' malsi si kah dardana
bashk ma mbajshin shqip at zemer
porsi shqipja e lashtė me emer
--------
mos ju shtrofshin kurr armikut
zemra tyre prej qelikut
rrnoftė nder shekuj porsi vlera
gjithmonė qofshin balli e ndera
-------
si dy zana te nji etnije
si dy zogza ne rrem shqipnije
si dy fllanza ne nji degė
lidhshin bashk si e kuqja shegė
--------
ėmbėlsi e paqe e punė
u gurgulloftė e bardha shkumbė
ajo valbardhe idilike
e flamuri nė tokė etnike
----------
zemra e tyre qoftė si ari
edhe gjuha qė u la i pari
kndofshin prore si shpendlehta
e n' dėfrime u kaloftė jeta
--------
mos u ndafshin kur nga votra
qofshin te bardha si dy motra
kahdo si prrojet e hjeshija
ju ectė fati e lumturija
--------
paqin diellin dritė e hanen
qofshin bashk me shqipni nanen
e ne valim flamur lirije
ju ndejt gjith n' qehre hejshije
--------
e porsi e lules e lehta fleta
ju ectė ndjenja ne troje t' veta
qofshin dy por si dy gzime
gjith tue qeshė si dy kullime
---------
si dy zemra dy pulsore
qė i ka rritė nana arbnore
i mbajtė bashkė si mocanike
nanė e lashtė shqipni etnike
-------
e ma paqin t' fortė qendresen
si granitin fjalė e besen
mos u shtrofshin kah robrija
ju kėndoft mbi dhe lirija
-------
paqin motet tue lulzue
nė kangė e valle e art tue lue
qofshin drita rrezatere
djem e vasha e gra shkollare
------
shqip pėrher u kulloft gurra
i paqin trima djem e burra
porsi rima e fyell ma tė mirit
tingullofshin n' gjuhė t' ilirit
--------
e i mahnitshin me ato valle
porsi rrezet nė ujra e zalle
qė shkojnė shndrtshėm refleksue
ashtu kto shkofshin vallzue
--------
me vallzime e me kėndime
kto dy motra qė jan trime
si dy lule tė nji etnije
dy simbole bukurije
----------------------
autori xhelal ferizi
liriku nga kosova shqiptaro ilire
neper shekuj dardania e lashtė antike

-----------------

lirik
01-02-09, 22:59
Deshta ta menquroj kohen kopile
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
deshta ta menquroj kohen dikurė
i dhash kėshilla me pi
ajo mė bėri gurė
nuk isha i kohės gjeni
-----
deshta ta menquroj kohen kopile
un i dhash kshilla
i dhash gjithqka shpirtore
e ajo luante bishtin si skile
ajo mė dha shum rrudha
un i dhash menquri pa hile
ajo u bė pėr mua gjarpėr i fshehur nėn karajfile
ajo mė dha shekuj tė zi tė vulosur
nuk di tash nga ky ngatrrim kah ėsht rrugdalja ķme oj kohė katile
kah ėsht e menqura shtegdalja shpėtimtare ime udha
-----------
Autori xhelal ferizi

lirik
01-02-09, 23:01
Dola ta vloj dėshiren
-----------------------
XHELAL FERIZI

dola njėher ta vloj lakmueshėm nė gjak dėshiren por mė pėrvloj lakmia
kėrkova akull pastaj nė gjak
por lakmues vlimi i kishte pėrvluar menquritė e mia
dhe mbeta i pėrvluari nė lak
---------------
Autori Xhelal Ferizi

lirik
01-02-09, 23:01
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrvojen nuk e kam ble
--------------------------
Pėrvojen nuk e kam ble
e kam mbjellė vet nė shekujt e mundimit
pėrvoja qė blehet kurr nuk ka vle
e mbjellura qė korret ėsht pėrvojė e vulė msimit
------------------------
autori Xhelal ferizi

lirik
01-02-09, 23:02
Emri im ėsht instikt
---------------
instikt ėsht emri im
emri im ėsht vrap
pas barkut e kafshates nė vrapim
jam emri qė nuk mbahet zap
-------

emri im ėsht bukngrėnės lakmiqarė
lakmoj nė buk e mish
emri im ėsht ziliqarė
njeri lloj i veqant bishė
---------
emri im mishjngrėnės ėsht vrastarė
luftrat i ndezi mbi glob
emri im ėsht lojtarė
qė luaj me zjarrin kob
-----------
emri im ėsht njeri
qė luftrat i kam nė gjak
interesin e quaj dashuri
e udhen e bėj me lak
-------
emri im ėsht grryes
un grryej nė gurė e dhe
jam luftnxitės zemerthyes
belaqorė ndėr kombe e fe
---------
njeri ėsht emri im
por globin e ha me buk
gjakun e pi nė njerzim
me luftra her me pambuk
--------
emri im ėsh lloj kafshe menqurie
un jam dominuesi mi tokė
jam vet kreatori i qdo nismėrie
djallzia mė mbinė nė kokė
----------------
un pamje i ndrroj natyres
un botes i derdhi lot
un njerzore i ngjajė fytyres
por shekujt i djegu n' barot
---------
un jam mbi qdo qenje mbi dhe
un jam grabits e servil
njeri mė quajn shum fe
mė mirė tė isha bilbil
-------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA MERGIMTARI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES

lirik
01-02-09, 23:03
Pse
--------
Autori xhelal ferizi
--------------
pse o psehja ynė pse
do tė lutem tė bėhesh fatbardhsi e diell
qė nė tė ardhmen si sot si dje
tė mė mos mė bėhesh refren nė tokė e nė qiell
---------------

psehja tė mos bėhet gjykim
tė mos vras ndėrgjegje
kuptoje o kombi im
nderi ėsht busollė pėr shtegje
---------------
autori xhelal ferizi
------------------

lirik
01-02-09, 23:07
Pse dhe vetėm pse
''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Si pse
vetem pse u dashka
q' ėsht kjo pyetje
nėpėr te gjith shekujt e pseheve sot neser dje
e njejta pyetje shtrohet
pse dhe vetem pse
deri sa edhe mua radha me erdhi
te pyes ty e vetveten
pse dhe vetem pse
''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
::::::::::::::::::::::::::::

lirik
01-02-09, 23:19
Fund
'''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kush te shpiku ty
q'ėsht ky emer kjo fjalė
koha nuk paska sy
nuk ka fund
se mbas fundit gjithnji nji vazhdim ka dalė
nuk ka jo fund askund
pas fundit ecja nuk vazhdon
e nuk ka tė ndalė
fundi nuk perfundon
ai ėsht enigmatik gjenial
ai pas tij e ka ecjen qe nuk njeh tė ndalė
mos i bėni vetvetes
at tė quditshmen te famshen pyetjen pse
se shkriheni nė kėrkim pa gjetje nė mund
se pas fundit gjithnji ka diqka te re
nuk ka fund-
por pafundsi ka ne shekujt mbi dhe
-------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
01-02-09, 23:20
Tė dua gjithqkaja ime
--------------
autori xhelal ferizi
-------------------
tė dua gjithqkaja ime
por jo si ti mua
un ty tė dua nė gėzime
e jo si ti kur nė ty marr nė thua
----------------
tė dua gjithqkaja ime
qė ti tė jesh perfekte
e jo me kurtha e pelime
me kohra tė ndryshme defekte
---------------
tė dua me kohra idile
tė dua kur je sheqere
por jo me epoka kopile
kur ti plagos ndoj zog vere
-----------
autori xhelal ferizi
------------

lirik
01-02-09, 23:21
Me pak fjalė
------------
Autori xhelal ferizi
------------------
me pak fjalė dridhe detin
krijo me pak fjalė gjithqkajen
me pak fjalė arrije mbretin
zbute me pak fjalė mortajen
----------
me pak fjalė formoe njė veper
thure me pak fjalė njė ide
me pak fjalė mbushe njė libėr nė letėr
me pak fjalė mahniti kombe e fe
--------------
me pak fjalė krijoe nji shteg
me pak fjalė thuaje nji roman
me pak fjalė shuaje njė etje qė djeg
me pak fjalė rrėnoje nji satan
------------
ma pak fjalė duaje atdheun
me pak fjalė bėhu pendė e shpatė
mahnite me pak fjalė prometheun
me pak fjalė bėhu ligjėratė
---------
bėhu me pak fjalė karajfil
me pak fjalė bėhur mirsi
bėhu me pak fjalė bilbil
bėhu m e pak fjalė gjeni
.............
me pak fjalė bėhu art i vėrtetė
me pak fjalė bėhu madhėshtorė
me pak fjalė bėhu thėnja menquria vet
bėhu arti kohorė
---------
autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
02-02-09, 01:42
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vrapuam tė gjith nė njė garė
''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vrapuam te gjith nė njė garė
vrapi bėhej me brryla e vrap
un mbeta nė nji shekull varė
qė quhej i hutuari hap
''''''''''''''''
at garė e krijoj njė e quditshme mendje
gara u quajt mbijetesė
hile e grabitje e ngarendje
udhė e pa fund e pa besė
''''''''''''''''
aty poetėt nuk ja dalin
se lotin nuk e kan gurė
ata nė at garė hapin vet e ndalin
vetes i qesin murė
'''''''''''''''''''
nuk shkojnė aq larg nė at cak
ku pihet uji me hile
se vargjet i kan nė gjak
e jo grabitjet kopile
'''''''''''''''''''
ata vdesin pėr art e pėr varg
por mund tė vdesin edhe pėr buk
ata e shikojnė garen nga larg
njeriu pėr njeri si bėhet ujk
''''''''''''''
prandaj poetėt vyshken
e shkrihen mbi vargje si qiri
ata edhe mund tė ndryshken
kur garen e fiton vampiri
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi mėrgimtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

lirik
02-02-09, 01:42
Nė kėt botė
'''''''''''''''''''
nė kėt botė duke kėrkuar me plot mund
gjeta dy pusa tė njerzisė tė thellė shpirtėrorė
njėri si ferr tjetri si parajsė qė tė dy ishin tė pa fund
kėrko o penda ime e gjorė
'''''''''''''''''''''
kėrko nė kėta dy pusa si kurreshtare
ti je e pajisur me qelik
ti je pafundsi planetare
her rrreze e her lot mbanė nė qerpik
''''''''''''''''''''''''''
nėpėr tė tilla kėrkim thellėsira
ti do te jesh njė e qėndrushme nė garė
qelike do tė jeshė e do tė quajn qėllim mira
nė cakun tėnd kėrkimtarė
'''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 01:51
Vallja
Vallja
'''''''''''''''''''
shkruan-autori nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''

l---i---r---i---k---u--- ... i ---V---a---r---g---j---e--v--e--shqiptare

vallja,ėsht valle,nėse,e lakmon,qielli
nėse ,e lakmon rryma elastike
nėse me lakmojnė ato rreze dielli
e arti ,i melodisė,ritmike
'''''''''''''''''''
o vallja vallzohet,kur ,edhe nėn dhe argjili
e mbi tokė ndjenė karajfili
e nė degė bilbili
edhe ėndjet e lakmojnė,
e ndjenjat shijojnė
dridhrueshėm,dridhrojnė,
simbas sajė tė gjith shkojnė

kur dridhen lulet nė kėrcyell,
e
fjera nė pyllė
e, nė pėr qiell qdo yllė
lavdrohet
--vlersohet
per artin e saj vet vlera prononcohet
vallja ,qė lakmohet nė hapa,
qė nga rrrrymimi i sajė freskohet vapa,
kur e sheh,me,endje
kur e ndjekė me vemendje
artistika nga para e mbrapa
o vallja
luhet si ajo gurėzallja

me atė te dridhrueshmen optikė
te ujė kulluarit qė pikė
qė rrathėt,nė hark,qė,kur,ylli galaktikė
me dritė,tė shartimit, me eren
i cikė
e ato pastaj me flladin ,si rrrathore
duken,si valle,
nė qark, syprinash
tė valve tė lehta ujore
si valle ,ylberash n ė,pasqyrė uji
tėėkapur,me dritė dorė pėr dore
vallja ėsht ai art
ai takt i zjarrtė
qė ,edhe diellin qė rrin lart
,e bjen me zbritė ndėr ne
me hjedhė valle me ne
mbi tė ėmblin glob e,dhe
vallja duhet ,me shkollė
me njė mendje tė hollė
si art i gjallė,iamgjinorė
me ecė si rryma e atletit
si shtati i lehtė i baletit
'''''''''''''''''''''
ajo duhet jet me i mahnitė
artet e bukuritė
te gjitha shpirtesitė
me artin e sajė e rimen
ajo duhet te emocionoj
zogun bilbilin kanarinen
ajo duhet te rrymoj
motin shekullin stinen
me artin e sajė magjik
me vleren ma shpirtin e sajė artistik
.................
vallen keshtu
vetėm keshtu,
mund ta quaj valle
kur ajo dridhė nė qelizat shpirtzim
i shendrron nė ndjenja si fe
me shkollen e saj ne kercim
i nxitė ne ndjenjėsim gurė e zalle
i joshė mbi dhe bukuritė
qdo komb duhet me ditė
.......
e shqiptari qė e ka mbi dhe
i harron brenga e halle
kur ajo te nisė me u nxe
kur ajo te zbres me rimen e artin e sajė
nga qielli tė gjitha hjeshitė
e artin ta ket nė majė
ma t' bukurin nder kombe e fe

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''

lirik
02-02-09, 02:23
Dremitje
'''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Dremitur Mbėshtetur pėr nji druri nė pyll
shikoja qiellin e pa fjalė
larg po dukej nji yllė
shikimin nė kureshtjen e ti e kisha ndalė
''''''''''''''''''
nga secila qehre e asaj nate kėrkoja spjegim
edhe nga e heshtura tokė
as pendė nuk kisha as leter tė flisja me vargun tim
as miq pran vetes as shokė
'''''''''''''''''''
gjaku nganjiher mė bėhej ujė
nga e nates e huaj errsira
mė tha at'her vuajtja pėrse nuk e pėrshkruaj
kėt trishtim nate nė vargjet e lira
'''''''''''''''''''''''''''
e si ta pėrshkruaj kur gjuha nuk ka tė tilla fjalore
as damarėt e monotonisė nė leksik
e si ta shpalosi kėt llahtari mizore
e lotin e pa fjalė nė qerpik
''''''''''''''''''''''''''''''
mbėshtetur po rrija pėr druri
nata po ecte ngadal
me heshtjen po flisja te nji guri
me qehren e nates nė mal
'''''''''''''''''''''''''
isha nė token e huaj
gjandarėt kahdo mė kėrkonin
vetveten nuk dija si ta quaj
as yjet nuk mė ndihmonin
'''''''''''''''''''
era pėrplasej me gjethe
dushku nė natė ishte varė
o kohė se q' mė rrėnqethe
nata mė errsonte n' damarė
''''''''''''''''''''
e lisat dukeshin tė zi
si hije qė heshtnin mbi dhe
un rriskun e kisha vetmi
vuajterinė e kisha fe
''''''''''''''''''''
pushtuesi me ndiqte nė male
un ikja pa shokė e pa krah
vetmija me vyshkte ngadale
armiku m' kėrkonte si gjah
''''''''''''''''''
mendja mė shkonte nė atdhe
atje te kombi im
loti mė shkonte rrėke
se ndjehej nga larg nji rėnikm
''''''''''''''''''
armiku ku do me bajonetė
prinderit e mi pa buk
familja nuk kishte jetė
e un nder male i strukė
'''''''''''''''''''
me ikjet e pa mbarim
tė ftoftit me hynte nė gjak
e thrrisja vullnetin tim
se mė ngrihej qerpiku n' kapak
''''''''''''''''''''''
e pse kėto vuajtje pėrse
qė toka tė quhet shqipni
qė pranga te mos ket nder ne
qe shekujt ti quajm liri
''''''''''''''''''''''
Nga xhelal ferizi autori nė mėrgim
nga perjetimet e autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizi---
gjat perndjekjes se tij neper kohra te ndryshme--- nga policia dhe udb ja jugosllave-
per qeshtje politike - ne sherbim te lirisė se atdheut per lirinė e kosoves si dhe bashkimin e trojeve kombtare-
ideali i lirikut ishte shqiperia e bashkuar etnike -
gjat jetes se tij autori i ktyre vargjeve shqiptare xhelal ferizi
kaloj shum net maleve te ftoftit e pamshirshem -
me fjetje ne mes ty pyjeve te thella te ndryshme ne thellsi llahtare te maleve fill i vetem --- tri her autori ka arrit te ik nga burgu ---
ku vazhdimisht ja klercnonin jeten--- tri her esht kapur perseri duke ik maleve ----- te sllovenis e kroacis -ka kaluar kėmbė maleve edhe naten nganjiher pothuajse
komplet slloveninė- ---
me male--- e pjesė nga kroacia ---

autori shqiptar kalon nė kėmbė maleve pa buk-- pa te holla--- naten--- ne mshiren e temperaturave teper te ftofta dhe errirave malora--- pa ndihmen e askuj-i perndjekur nga udb ja jugosllave-dhe policia speciale --- sa e sa her i ka ndodhur neper ikje nga qent e ushtruar te policis dhe ndjekja e patrollave te kaloj lumej me not ne pik te dimrit -kur delte ne breg pas nji ecje me tesha te lagura ka ndodhur i jan ngri teshat ne trup
duke ikur maleve ---
perjetimet e tij autori sot i pershkruan ne vargje shqiptare .
Nji numer i madh i vargjeve te autorit poashtu ja ndaloj armiku ne burgje nuk ja la me dal pėrjashta-
Nga kujtimet e ditarit te autorit veqojm edhe kto vargje poetike-te perjetimeve te netve te llahtarshme te autorit-
ku mungonte buka paraja perkrahja --strehimi i solidaritetit --- mandej qdo kund vetmija -errisra ndjekja i pa ndihmuar ---nga askush duke kerkuar her pas here buk ne shtepit dhe vende te huaja--- e duke shkuar ne pyll te bente vendin per fjetje--- mu ne mes te kodrave e lugjeve te sigurta --- nga perndjekjet e vazhdueshme ndaj autorit-
jeta e autorit duket si ne film nga perndjekjet dhe vuajtjet ne borė e ne shi ---duke kaluar male me plot errsirė e vuajtje pa ndihem e askuj-vetem me kembet e ti te mjera-
Pas daljes nga burgu vuajti po ashtu nga ndjekjet e reja --kekronin ta dergonin ne sherbim ushtarak nė serbi---per ta likuiduar---
por poeti lirik xhelal ferizi del ne ilegalitet arratiset maleve--
dhe vuan aq shum ne per ikje mizore pa kurfar ekzistence ne mshirene fatit perseri maleve ---neper errsira
pas intervenimit te natos ne kosov shkon te regjistrohet si banorė i komuness e ti Mitrovices te vendlindjes qe vite me radh nuk deshten ta regjistronin--komuna -- vllau i autorit profesor ismet ferizi ka merita te veqanta qe autori xhelal ferizi u regjistrua si banorė i vendlindjes - vetem kur kryetar i komunes s e ti u bė nji porfesor fqi i autorė lirikut quhej Mursel Ibrahimi komshi i lirikut ai e ndihmoj autorin e vargjeve shqiptare pastaj me sa fuqi pati dhe pastaj disa te tjer perndryshe
kishtee dhe asi shqipfolsa qe pengonin -
megjithat autori ėsht i lumtur qė u regjistrua ne vendlindjen e ti-
ne mitrovicė dhe mori pasaport te unmikut spese qe njizet vite ne qytetitn ku jeton ne gjermani nuk ju dha as shtetesi as nuk ju plotsua kurfar kerkese per biznes qe kekroi nga komuna as ne kohen kur marka ishte ne fuqi -
ndersa nga puna disa her e nxoren me arsyetime qesharake me nga pes gjasht deklarata labile krejtsisht te ndryshme qe liriku i ruan me kujdes si deshmi -
mbi tridhjet biznsemen shqiptar heshten dhe nuk e ndihmuan lirikun-ne asni iniciativė ndersa per komunen e mitrovices mendon se me patriotizem qendron parapa komunave tjera dhe per qdministraten ne komunė mendon se nuk ka sa duhet nivel atdhetarė--- - pors e gjat jetess e ti neper ndjekje e ne burgje i humben afro 500 mij
vargje shqiptare -
Njė jetė me vuajtje tė autorit shqiptar lirikut tė vargjeve shqiptare xhelal ferizi---
Lexoni tregoni shoqes dhe shokut

lirik
02-02-09, 02:24
Ata dhe un
'''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''
kush jan ata dhe un
tė luftrave ata tė grabitjeve qė duan lot e gjaqe
ata tė cilėt duan dhunė
e un qė mbi glob dua paqe
qė dua mirėsi dashuri e punė
'''''''''''''''''
qė dua liri gjersi barazi
qė dua botė pa lot
qė dua tė madhe e tė pa fund dashuri
paqe-si dje si nė tė ardhmen si sot
'''''''''''''''''''''
e ata nė numer sa jan! a jan shum ?
sa jan ata q ė duan zi?
un dua prore llokum
dhe ujė paqeje tė globit me pi
'''''''''''''''
nė glob sa ka asi lloje njerzish katran ?
qė e duan globin nė kob !
un nuk jam si ata oj hanė
un e dua tė lulzuar kėt glob
''''''''''''
un nuk e dua varfėrinė e skllavėri tradhtaren
as kohen mizore me lot e me vaj
nuk dua qė njerzit nė litarė tė vetvaren
jeten ta flijojnė nga skamja pa faj-
'''''''''''''''
kėt zezonė e duan do pseudo njerz tjerė
qė shfrytėzojnė njeriun e gjorė
oh penda ime lridashse e mjerė
un e dua tė pa djallzuar gėzimin njerzorė
''''''''''''
un dua jetė me dritė
un e dua tė lumtur kėt planet
un dua paqe e rritė
e jo lotin pėrmbi glob qė po derdhet si det
'''''''''''''''''
un kombet mbi dhe i due
e rracat kultura e fe
njerzia me u lumturure
kahdo me fise mbi dhe
''''''''''''''''''''
un dua qė bota tė argtohet
dua pėr njerzimin pasuri e punė
un dua qė jeta tė lulzohet
luftra tė mos ket -gjak e lot e dhunė
'''''''''''''''''''
e dua shqipėrinė etnike
ai ėsht shpirti e kombi im
ja dua bukuritė idilike
prore do i kėndoj n'pėrkushtim
''''''''''''''''''''''
un dua tė tė sundoj koha etike
kombet qė tė mos qajnė
nuk dua qė vuajtjet mbi glob- e nė shqipėrinė mėmė etnike
dhimbjet gurė e dhe tė ndajnė
'''''''''''''''''''
pse komb timin e due
i dua edhe tjera kombe e fe
dielli mbi to me rrezatue
me qeshė hareja mbi dhe
''''''''''''''
hajnat nuk i dua
bizarė sarhosh e bandit
se lotėt mė rrjedhin si krua
kur globin ndėgjoj tue bėrtitė
'''''''''''''''''''
plaqkitje nuk dua e kamata
grabitje kahdo e mashtrim
e rrena kriminale afat gjata
qė vyshkun tė gjorin njerzim
''''''''''''
nuk dua mbi dhe dallavere
por dua mirėsi e vlera sociale
un jam nji zog pranvere
qė kėndoj e cicėroj mbi male
''''''''''''''''''''
un dua ma shum bukuri
qė globi tė ket ma shum fat
un kėndoj me plot dhembshuri
ligjėroj me pendė e uratė
''''''''''''''''
dua qė tė mos sundoj askund mbi dhe hajduti
i zi mashtrues vjedhacaku
sarhoshi qakalli as huti
se botes ju nxi jeta e gjaku
'''''''''''''''
ju nxi buza e gazit njerzimit
u nxi edhe shpresa njerzore mbi dhe
se maskat nė teater me klane t ė krimit
nuk lan kund rreze nder ne
'''''''''''''''
e ata duan dhimbje e duan tragjedi
e duan edhe qthurje e pėrthurje e gjak
ata duan tinzri lajka e tradhti
un dua punė e paqe nė cak
'''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi
tė drejtat e autorit
''''''''''''''''''''''''
ndalohet rreptesisht kopjimi e postimi i vargjeve dikund tjeter
ose ne tjera forume pa autorizimine autorit-
do tė ket ndjekje ligjore ndaj tė pa ndergjegjshmėve tė tillė mjeran
''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi i biri i shqiėrisė etnike
i lanun nė harresė autori qė e shkelen kohrat mizore dikurė dhe sot
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 02:25
Pse dalin yjet
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pse kan dalė yjet me shkndija
kan lshue sytė thonė kah shqipnija
kan shkri gaz kan shkri hare
kan vallzue me i shpresė te re
se atje thonė bari e fjera
lidhet n' dritė me shum ylbera
atje flitet nji gjuhė goje
si ajo mjalta shkri n' pėr rhoje
atje leht lmohet,edhe vrrija
ku bjen kendshem n' flllad puhija
atje qeshė adriatiku
atje rritet shega e fiku
atje ka ujra biluri
mbi shkumbardha lahet guri
atje i thonė shqipni etnike
shndritė xhubleta veshje antike
atje ka thonė tirq e plisa
bredh qetina e qiparisa
atje ka lisa me shtat
shndrisin yjet dit e nat
atje ka frasher e gllija
shelg e bli,man e lajthija
se,atje shkrinė gaz kanarina
bien ujvarat,nder gurina
atje ndriqojnė yjet e qiellit
shkrinė,shkėlqimin balli i diellit
atje flitet gjuhė e bukur
n' krah tė shkruar,ec' qdo flutur
dredhon ,kraht ajrit ,me ngjyra
qielli atje e
ėsht si pasqyra
atje valllet jan n' tupana
atje dehen muza e zana
nga mahnija,n' mal e,vrri
kur e kuqrremtė t' bjen rrezja shkri
,m thueni o yje si gurė qmue
n qiell,mahnits at lojė,tue lue
ku shkrijnė n' botė me tė ėmblat valle
ku jan n' bot ma ,t'bukurat zalle
ku ma bukur,uji,kullohet
ku optika,gjam shtresohet
ku shtresohet sikur gjami
kujt ma shum i njihet nami
pėr hjeshi si nana e jonė
gjithkah shqip shqipni ku i thonė
gjith kah ėsht e bardhė magjike
gjithkah rrin n' troje etnike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal ferizi---autorė---
l i-r-i-k-u- i rimes dhe vargjeve shqiptare

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 02:26
Disa zhgjyranik o pendė ta kan pėrqeshė poetin
''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
q' thua ti o pendė
disa zhgjyranik ta kan pėrqeshė poetin
ata me tė zeza mendė
qė jargėt i derdhin si detin
''''''''''''''''''''
ata jan disa tė gjeloz tė sėmurė
o pendė mos ua ve veshin
maskė e kan zemren e fytyren me lėkurė
me armikun e kombit bashk e hanė pėrsheshin
'''''''''''''''
ti o pendė e din
se at'her sllavokomunistėt me fytyrė shovene
u munduan vargun ta nxijnė
poetin ta kan shkelė disa mote e kohra legene
'''''''''''''''''
Pendė e dashur ti e njeh shpirtėzuesin tėnd brengėtarė
e zagarėt armiq qė i lehin nga prapa endacak
ti e din se ai shkriu shum mund e ngjyrė pėr shqiptarė
e fjales kurr nuk i dha lak
''''''''''''''''
armiqve dil e ju thuaj
mos lehni nga inatet meskine
se gjaku nuk bėhet ujė
poetin e kam zog kanarine
'''''''''''''''''''
u thuaj atyre qka mė ke
shpalose ndėr lule fleta lule shege e karajfile
u thuaj se vargu lirik si rrėke
pėr atdhe buron paster pa hile
---------
u thuaj surrateve tė armikut
fytyrave tė sojit luget
se penda ligjeruese e lirikut
si dielli e ka zemren e vet
''''''''''''
u thuaj se jeni goj'kqi e gojė pleh
zilinė e keni si ujė pėr pije
u thuaj se gjė tjetėr nuk dijnė veq me lehė
as varg nuk njohin as dije
'''''''''''''''
U thuaj se jan zuzarė
se djallin e kan nė ballė
u thuaj se nuk jan shqiptarė
nuk kan atdhedashuri as mallė
'''''''''''''''''
u thuaj s e jan si armiku
u thuaj se jan nga pjellė qorre
ata duan qė liriku
tė heshtė si gurėt ndėr vorre
''''''''''''''''''
por jo se nuk heshtė liriku
vargun e ka si ujvare
me pendė tė hollė si qerpiku
kėndon pėr troje shqiptare
''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga lirik : 31-01

lirik
02-02-09, 02:27
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli:
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi -
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''
Gjamė kombtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

shkruan autori xhelal ferizi-l-i-r.i-k-u- n-ė- mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
gjėmojnė gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
i padituri po hyp mbi fron
po bėhet mbret pėrmbi dhe intriga
e engjulli po quhet demon
''''''''''''''''''''''''''''

demoni po quhet ėngjull- mbrapshtija po quhet e mbarė
plehu po quhet kualitet
kjo ndodhė askund tjetėr pėrveq ndėr shqiptarė
hilja po bėhet pushtet-

'''''''''''''''''''''''''''

hero po bėhet llafatori
e trim mbi trima zhurmagjija
i famshėm po bėhet mizori
pa faj po shkelet urt'sija
''''''''''''''''''''''
dikush i madhi po quhet pa meritė
rrufe po quhet i ligu
nata po quhet ditė
e urė po quhet vigu
''''''''''''''''''''''''''''
kjo nuk ndodhė askund mbi dhe
pėr veq te nji komb antik
ku posti me brryla u ble
ku zoti ėsht metelik
'''''''''''''''
ku armik mbi degė quhet zogu
ku qyqja quhet gjeraqinė
ku yllė quhet demagogu
ku i ndershmi e pin mėrzinė

''''''''''''''''''
orgjija feston ktu gjithmonė
klani ėsht ligji i ksaj toke
merita vdes kjo ikonė
ktu kurva po quhet loke
'''''''''''''''''
ashti i prishur mbanė mishin
rrėnja e mykur mbanė fjalen
rrencari e dredhė kamishin
i drejti nė fyt e ka halen
''''''''''''''''''''''
pazaret i bėn puthadori
fatin e ka bizari
flamurin e mbanė sabotatori
paranė e ka mashtrimtari
''''''''''''''''''''''
k'tu buka hahet me hile
k'tu rrena ecė pėrpara
k'tu brryli mbi gara me skile
mbinė pėrmbi klan porsi fara
'''''''''''''''''''
tokė me garues mbijetese
ku harresa vret dijetarė
pshtjellimi ėsht kult n' maje bese
ktu trimi quhet tradhtarė

''''''''''''''''''
k'tu arti vdes pa buk nėpėr lot
k'tu i varfėr mbetet profesori
k'tu fe nuk ka s e tė gjith jan zot
i pari del puthadori
'''''''''''''
o k'tu vdes ati e atkija
k'tu e para del pela qorre
k'tu vdes e pa fjalė burrėrija
k'tu trimat kan shteg veq nė vorre
''''''''''''''''

k'tu i ligu ka shtigje e rrugė hapur
kah tė don me dalė me fjalė
k'tu hajni quhet i matur
k'tu kneta po quhet valė

'''''''''''''''
k'tu kurr drejtesi nuk ka
k'tu vallen e udhheq shtrembatari
k'tu armiku quhet vlla
e vlla nuk quhet shqiptari
'''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

lirik
02-02-09, 02:27
Kohė e mallkuar
''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
O Kohė dhe ti o shekull i truar
qė pjellė ma shum zi se ngjyra tjera
epokė milenium e stinė o mot i mallkuar
qė shkelė cilsi e madhore vlera
--------
ti me ato kukullat e tua bizare
ma shum rėndėsi i jepni rrugaqit kaposhit
se yjve mbi maja tė larta shqiptare
ti qė i pėrkulesh zgėrdhimsisht sarhoshit
-------------
ti me ato tuajat kokėtrasha figura
qė disa vetėm sy i ke e mish
ke pre sa shum rreze e magjike ura
ti engjujt i pshtynė e servilit po lmon bishė
---------
se ty koha nuk tė quan ma ideale
por dhelper kunadhe e skile
ti i perbuzė bilbilat neper fusha e male
ti emrin e paske kopile
-----------
ti i heqė kapelen e i pėrkulesh zhgjyres
por kurr nuk bekon drangoj
ti qenke maska e pa pikė tė nderit e fytyres
ty qielli do tė mallkoj
----------
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 02:28
Pėrshėndetjet ma tė mira
'''''''''''
xhelal ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''
po ti nisi nga dėshira
n' t' zjarrta ndjenja si vullkane
pėr ty ndizem oj dardane

tokė e tė parve toka ime
nanė e lashtė kosova trime
pėr ty malli po mė shkrinė
shum ta dua bukurinė
e ta dua shiun me riga
ti dua pishat me boriga
kollomoqe e grunaja
ara e fusha e ato maja
male e lisa e ato bashtina
ti dua te bukurat qehre stina
ta dua dimrin edhe veren
ta dua vjeshten e pranveren
pllumbat me krah e qukapikun
ta dua diellin rrezanikun
qe shperndanė rreze si ari
ah ti dua po lule e bari
edhe ujrat si biluri
ta dua hanen plot me nuri
edhe yjet ato qiellore
ta dua kangen baritore
ti dua delet me blegrima
e kavallin me ato rima
shum ti dua ato kangė t' fyellit
edhe flladin e ėmbel t' pyllit
edhe gjelbrimin e tėrrshanen
oh sa shum e dua dardanen
se ėsht e urtė e ėsht arbnore
mi ka vashat ėngjėllore
qe s 'kan shmbuj kah hjeshia
ju shndritė shendi e bukuria
e nuk ka nder kombe e fe
si dardanja permbi dhe
ato e kan gjakun prej dielli
mi kan gushat si zog prilli
ma kan fllokun holl si fije
e kan q eshjen art dritėsije
buza e gazit si sheqeri
arti i qeshjes si ylberi
ma kan vetuleln hark mahnije
qeshjen te bardh si fletė qershije
hapi i tyre ndalė piktorin
ndalė poetin e prozatorin
pėr me thurė ndoj varg a vi
per at shtat qe e kan selvi
e poeti ne rimė pershkrimi
me dal zog prej ligjerimi
e piktori me u mahnitė
tu i shijue bukuritė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

kėnga vazhdon

lirik
02-02-09, 02:29
Loti mbi gurė
'''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
fola njiher me nji gurė,
sa i heshtur qė ishte
kur heshtja e ti me dha spjegim
ma shum se shekujt
ia dhash lotin e shekujt e ndjenjave
rrudhave tė ballit duke ecur
e koha
shkruajti aq shum nga ai lot
deri sa e shėndrruan nė lot tė pergjakur
dhe e quejten loti i pėrgjakur mbi gurė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 02:30
Ari ėsht heshtja qė nuk mė duhej
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ari ėsh heshtja
por un nuk e deshta
nuk ju shtrova heshtjes as arit
kosovė ishe i shtrejtė atdhe
shqipėri etnike
vetėm pėr ty shtrohem bėhem fli
nuk heshta
edhe pse mu ofrua ari
deshta fjalen e shqiptarit
te fuqishme
qelike
ta them si qehlibari
nė log tė mejdanit
nė sy
e ball per ball
te ja them dushmanit
e si kshillė te jam them vlla shqiptarit
tė kulluar si vlera e arit
pėr trojet ilirike
pėr trojet e tė parit
pėr hirė tė vatanit
u bėra kurban i fjales sė lirė
pėr hirė tė nėnės etnike
nuk e deshta heshtjen as si gjevahir
q' mė'duhet heshtja e ari
q 'mė duheJ qetsija
mua mė duhej toka qė na e la i pari
dhe shqip kahdo flet etnike shqipnija
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''
Autori xhelal feriizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 02:30
Deshta ti pshtyj kur ata deshtėn tė mė puthnin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
xhelal ferizi autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
deshta ti puthė kur ata mė pshtynė atėher
at'her pra
dhe pas nji kohe
deshta un ti pshtyj-
kur ata


--- donin tė mė puthnin

o kohė sa e ndryshushme je
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Xhelal Ferizi autorė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 02:31
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Lakmija e poetit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''
nėpėr tė gjitha egot,dhe tė gjitha majat,shterrė
kudo qė gjenė shprehje nėpėr nektare
as detet nuk i len me u,shtu duke thith me pend

deri nė qiell shpon e thell nė shekuj therrė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nėpėr qdo fryt tė qenjeve,nxjerrė e kėrkon mendė
mandej i thithė lulet ,as lum s ' len me ecė
pa e ndalė me e pi,nėpėr valė tė bardhė
kahdo qė ndoj shekull,kah dera ti ecė
e kėrkon me sy nė thumb pėr ti ardhė
poeti hidhet gjithkah nėpėr vrape
turr me nxanė ndoj udhė, turr me nxanė,ndoj shprehje
turret pėrmbi fllad pėrmbas ngrice e vape
derisa ajo penda ti kerkon ndoj prehje
poeti esht uri qė e perthithė nektarin
nuk len mot as shekull pa e perthithė nė ngjyrė
ai e lmon me pendė lule fletė e barin
ai vetes i jep etje e pendes qdo detyrė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal ferizi autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 02:31
Pajtohuni kolos
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
pajtohuni kolos tė mendimit
ja un po hy ndėr mjet
pajtohuni ju dy gjenial tė shkrimit
po e marr ngjyren sa nji det
pėr format nė mes tuaj tė pajtimit
po e marr edhe diellin vet
po e marr edhe shkencen e hollė
edhe teoritė fetare
po e marr secilin shekull qe ju ta keni pran mendjehollė
po e marr edhe mbarė shqipėrinė etnike shqiptare
dhimbjet po i marr arbrore
e fjalet gjithkah magjike
lotet eshipqeris etnike
e vuajtjet e sdaj kohore
flsim pa anime
grupore klanore fetare
nuk po e marr mollė sherrin
sherrin fetaro mollė
as te pushtuesve ferrin
qė na e mbollen nder ne si shkollė
pajtohuni s e jeni shqiptarė
pajtohuni per hirė te lirisė
mos i leni hamendjet varė
as hutimet e ndara tė etnisė
nėse ju pajtoheni dasėm do tė ket shqipnia
un do tė jem valltari
do tė gzohet gjuha shqipe dituria
do tė gėzohet kahdo shqiptari
nuk u dasht ju kolos tė dy bij tė shqiponjes me dy krena
nuk u dasht nė kėt kohė ndėrgjegjet specifike me i bre
u dasht tė jeni qė tė dy si bedena
kala pėr komb e jo pėr tė importuarat fe
ju e dini se rrėnjėt fetare nė ndergjegje
kan hy nėpėr labirinte tė thella
shpirti shqiptarė pėrpėlitet kėrkon dalje e shtegje
nga kėto tė huaja tė rrėnjosura tė mbjella
dhe shpirti ėsht tash brumi i vetėdijeve e bindjeve tė thella
si pushtet ėsht rrėnjosur ky tash nė secilen logjikė
qė e soll i huaji
i pa shterrur si lumi rrjedhė e zbrazet nė etikė
luhatet andej kėndej
vuan shqiptari
neper nyje shekullore me nej
ndėrgjegja ėsht kanari
mėshirė nuk i vjen asnji pikė
u bė rob tash fetari
tė huaja kthetra ma nuk e lshojnė
matet e qmatet nėpėr vuajtje ma bindje
kahja e quajtur fe ne etikė
percaktim tash anim- rob nė secilen fe te importuar ėsht shqiptari
nėse njiher hapet dera e ndergjegjes
dhe hyn teoria fetare
rrėnjėt nguliten dhe ndahen kufijt e megjes
kėshtu u prangos edhe etnija shqiptare
veshtirė ėsht me nji tė terhequr litari
te zgjidhet nyja
ajo ka mbi ne shpirtra si bari
aty esht lidhur ndryja
te nxjerret tash nga vetedija
nuk mundet krufar magjistari
secili ka mbetė tash nė rrėnjėt e huaja te tija i pa ndrequr
nė tė huaja tė mbjella teori ka mbetė rob shqipnija
por q ti bėsh dhėmb nuk ėsht feja qė tė nxjerret me dana dentiste
gabuat qė tė dy qė keni hy nė ato sfera
ju jeni shkelqimi i shkences analiste
pajtohuni ju rritė ju ndera
pajtohuni jo pėr hirė te kombit jo pėr hirė tė ndonjė feje
as pėr hirė tė ndonje klani
pajtohuni dhe largohuni tash sa ma shum ksajė zeje
kthehuni te i pari iliriani--
kadare i madh e ti qosje akademik
pajtohuni pėr hirė tė atdheut
dhe vazhdoni punen si vlla e si mik
pajtohuni o sternipa t' skenderbeut
nė kėmbė o bura qohuni
e mbarė ku do ėsht shqipnia
afrohuni afrohuni
tė pajtohet tė pajtohet gjeniale dija
pajtohuni
kėt madheshti e kėrkon etnike shqipėria
pajtohuni thrrasin malet
luginat fushat karajfilat
ju thrrasin arti e festivalet
ju thrrasin poet e bilbilat
ku tė doni pajtohuni
ne shkodėr nė prishtinė nė tiranė
ne festen e pavarsisė gėzohuni
se bashku pėr lirinė nė dardanė
pajtohuni se ju thrrasin qėshtjet madhore
fyerjen tėrhiqe kadare

'''''''''''''''''''''''''''''''
se fyrja vret tipare
pajtohuni s e jeni dy yje arbrore
jeni dy kombi mbi dhe
pajtohuni pėr hirė te etnisė arbrore
per hirė tė samiut e naimit
pėr hirė tė fishtes madhėshtorė
pėr hirė tė pashko vasės e tė ti kushtrimit
pėr hirė te teutes e tė agronit mbreter ilir me kurorė
pajtohuni se ket e kekrojn yjet e qiellorisė
shtrini si burrat shqiptarė dorė
ju tė dy udhė rrėfyes tė letėrsisė
si dy yje pran nji hane
dy bij te etnike shqiperisė
tė veprave madhore e romane
pajtohuni pėr hirė tė mirsisė
''''''''''''''''''
per hirė te nxitjeve humane
---
madheshtore do te ishte kjo madhėshti
akt i madh o kolos
mos rrini ashtu nė ngushtėsi
shpirtin ta keni tė gjerė si kosmos
ne aktin tuaj do te kishte simbol
pajtimi do tė simbolizoj edhe nė fe
nė qiell do te mbetej kjo ikonė si shkrolė
pajtimi ma i famshėm mbi dhe
se tri fe shqiptare kombin e kan idol
dhe bija jan tė shqipėrisė mbi dhe
prandaj pajtohuni i gjith kombi ka dėshirė
pajtohuni se duan vet vargjet shqiptare
ne nji takim madheshtorė nė shqipėrinė e lirė
le te tubohet elita kombtare
dhe tė jem aty edhe un nė shpirtin e ndėrmjetsimit
le te vijn edhe kuadra shtetrorė
ju jeni simbole tė kultures e shkrimit
shtrėngohuni shqip tė bashkuar me dorė
festė do tė ket e mbarė shqiperia
e vallet me tupana
sa gezueshėm etnikja do tė vlonte dashurija
e nė lojrat malsore valle me tagana
ejani pra mos rrini nė mėri
tė bluani secili zjarrė nė kokė
le ta sheh gjith bota se shqiptarėt nė dashuri
si vllezer do tė rrijnė e miq e shokė
pajtohuni pajtohuni kolosa krijues
kjo simbolizon qetsim
dhe ulen edhe gjakrat sepse shum e shum shkrues
nga feja dolen nė fyerje e ngatrrim
dhe kjo e dhe ma gjerė kuptim ka
pse ju te dy duhet pajtuar
per veq se jeni nji gjak e nji vlla
edhe per tė tjera fe simbolizoni qetsim tė edukuar
prandaj mos rrini indiferent ndaj kėsaj ftese
qė u bėri lirik xhelal ferizi
kur tė dy ju shqiptarė tė nje gjaku e nji bese
do tė kuptoni o tė uruar
se ne pajtim tuaj porsi kokrra orizi
vijn me mija njerz pėr tė ju bekuar
un nuk shoh ktu ndonjė tė keqe
pse tė mos pajtohen kta dijetarė
nuk shoh arsye pėr vazhdimsi kryeneqe
secili me sedren e vrarė
se kurr pėr te huajen nuk duhet ngatrruar
fati ynė ishte tragjika
ne na kan vulosur e na kan shartuar
le tė flet ndergjegjja e etika
prandaj ndihmoni nė kėt mision o burra
tė gjith profesor e shtetarė
se shqipnija ka potencial porsi gurra
ndihmoni nė kėt simbolikė o shqiptarė
kta dy duhet pajtuar qė tė ulen gjakrat
dhe sherret e ndezuara pėr fe
tė mos ngacmohen ma tė mos hyhet kah lakrat
askush ne kto fara qe kan mbi - mbi dhe
pse fort qe besa kto jan komplikime
ne fund nuk ju delet as ne krye
ma mirė shqiptart tė jen tė prirur pėr tjera shkrime
se nė fe si vllezer me u thye
per hesape tė huaja qė neper shekuj
edhe guri na ka qa nga i tyre dhunimi
sa shum me urrejtje e amanete te dhimshme kan vdekur
nga kto fe
e ne tash po bėhemi mbrojtės tė tyre pėrkushtimi
kur dihet mirė se sa nanat me foshnje nga muret kan ra
kalave mbi pezhgve te pervluara e gremina
femra shqiptare ilire me foshnjen nė gji e nėnat duke qa
deri ne qiell ka shkuar bertima
sa zemrat latini shqiptare latini e greku i kan tha
e turku ka ra mbi moral tonė mbi ne me ordi e orgji
turku e greku e shkjau mbi ne me aktin ma mizorin
mbi ne kan bė shekullore kerdi
ku femrat kan ra mbi greminė
pra secila fe e ka dhunuar arbnorin
dhe ka ardhė shqipninė me e lidhė si robinė
edhe shkja heleni bullgari
dhunuana kan edhe kto fe
nder shekuj ka kja shqiptari
nė dhunė e kulte mbi dhe
pajtohuni pra tash per hirė te gjakut shqip
e jo pėr simbol ndoj simbol te huaj
tė msyni ju vllau nė vlla
per hirė te arsimit e kombit me pendė po ju shkruaj
shekulli ju fton ne pajtim me ra
pajtohuni mos hyni ne sherre per fe
shqip si nji diell me nxe
per hirė te dheut te parve
per hriė te librit e diturisė
per hirė te deshires se shqiptarve
pajtohuni te bijte e etnike shqipėrisė-
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
DESHTA TE POTENCOJ TE THEKSOJ S E PAJTIMI I KADARESė DHE QOSJES
Tė DY--
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Njerz tė mėdhej te pendes shqiptare-- do te paraqiste qetsim--- dhe simbolizim te madh dhe kulturė qytetrim dhe akt madhorė---opinionin tonė ---kjo do te ndikonte shum mirė dhe do te ishte nji akt madhorė
si ideatorė i ksaj iniciative dhe iniciatorė-- do te kisha deshirė tė marr pjesė nė at pajtim ---apo kuvend pajtimi te akademikve shqiptarė---
ku me sy tė shihja pėrqafimin e tyre ---kjo do tė na gėzonte tė gjith shqiptarve---
dhe do t ė paraqiste akt madhėshtorė ---dhe do tė tregeonte para bote se si dijn shqiptart tė jen madhėshtorė- sternipt e skenderbegut---
kjo do te kishte edhe anėt pozitive nė popul---l prandaj thrras akademikt shqiptarė ti bashkangjiten ksaj nisme kti aksioni me qėlllim tė madh-pajtues kombtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
Autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 02:32
Tė pėrkulem shqipėri etnike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
xhelal ferizi autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
pėrkulem para maleve tua qerdhe shqiponjash me plot shejtėri
pėrkulem para olympeve tua maja e pllaja madhėshtore
pėrkulem o nėnė etnike pėrkulem me plot pėrvuajtėri
tė dua aq shum sa nuk gjejė sasi shprehjesh nė hapsirat kohore
'''''''''''''''''''''''''''''''''
un marr secilin mikro dhe tėndin secilin mikro'zallė e gurė
nėpėr tė gjitha rrudhat e indeve tė mia i jetėsoj
shpirtrimin tim ta jap pėr flijime e faqet i mbėshtes nė flamur
tė pėrkulem nėnė e dashur tė pėrkulem etnikja ime oh sa tė adhuroj
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' l---i---r---i---k---

lirik
02-02-09, 02:33
Guri nė asnjanėsi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
nė asnjanėsi pezull as gjallė as vdekė
me rrudhat e,mbushura,plot
fundin,e gjykimeve,dėshprim'isht duke e prekė
guri qė nxjerrė heshtur fjalė e lot
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
guri nė asnjanėsi
qudi e veqan't mbi dhe
nuk bjen nė tokė as ,nuk shkon nė gjithsi
nuk gjenė shteg, veq n' heshtje,mbrendėsinė ,rrin duke e bre
''''''''''''''''''''''''''''''''
guri me shum barrė nė 'mbrendėsi
fjalen , e djegur ,nė palcė
shpresen e vyshkur n'pafundsi
ecjen mbi prush e mbi gacė
'''''''''''''''''
hallin,e pakapshėm ,n'definim
as qyqet nuk rrijnė mbi ty
shekulli i zi n' rafinim
tė lidhi ,me shekullin dry
''''''''''''''''''''''''''
guri me dhembje je
pa shteg nė asnjanėsi
nė qiell e nė tokė e mbi dhe
pervuajtshėm ,po dergjesh n' brejtsi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l---i---r--i ---k---u---
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''

lirik
02-02-09, 02:35
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Tė duash
'''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
tė duash duhet me ditė
po aq sa njė shkenctarė nė profesion
dashuria ėsht njė enigmė me dritė
qė shpirti nga shpirti e prodhon

---
me dashtė duhet njė shkollė
majat e dashurisė nuk arrihen pa formulė
duhet njė mendje si rrreze e hollė
dhe e diellit njė zemer me vulė
---
duhet nga lulja njė vesė
qė kurr nuk ka njoftė ndytsim
njė art i vėrtetė me besė
njė cak burues me kullim
---
dhe duhet i pastėr njė fryt
shprehje duhen si mal
pa hile ti keshė tė dy syt
tė duash ėsht ideal
---
tė duash duhet njė fe
e paster si karajfile
dy zemra pa hile mbi dhe
ku nuk mbinė kurr egjra kopile
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 03:47
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Do tė qaja sikur tė kisha lot
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
do tė qaja sikur tė kisha lot
sikur tė mos isha sizifi i shterrė
sikur tė kisha stinė fat atdhe e mot
sikur tė mos isha i harruari djerrė
---
por si tė qajė
kur as vaji ma nuk po ka kuptim
shekulli nuk ka kohė ma pėr mua kureshtje tė ndajė
nė asnjė ndjenjė as drejtim
---
shekulli ecė me shekujt e tjerė
un jam mbi dhe jetim
as lot nuk kam dėnestari i mjerė
se emrin ma thonė mėrgim
---
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 03:47
Shtrydhjet kohes
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un ty tė kam shtrydhė deri sa ti qite gjak
pse nuk flet oj e pa gojė
qė mė shkele ne rriskun tim pa hak
e vargun ma bėre plojė
'''''''''''''
Penda ty tė akuzon
ti je nji kurthė e keqe
lojrat i thurė me demon
e diellit shum'her i bėn leqe
''''''''''''''''''''''
ti je pjellė e quditshme shum her e pamėshirė
kontraste qė sjell' mizore
sa fjalen e ke vra tė lirė
kur flitej nė stinet kohore
''''''''''''''''
ti je edhe antagoniste
ti shtrydhesh por kur duhet nuk flet
ti je edhe idealiste
ti lulet nga i her i vret
'''''''''''
kur duhet nuk e shmangė greminen
abusrde je nganjiher
vargun i shkelė e rimen
poetin e len tė mjerė
''''''''''''''''''
dėnimet i ke te gjata
edhe yjet i pshtynė ne dritė
ti sjellė absurde situata
t' pafajshėm nė kurtha ke qitė
'''''''''''''''
ke ba edhe mbret pa merita
ke vra gjeni pa faj
ke thurė per menquritė prita
ke lėnė sa dijet ne vaj
'''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 03:48
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė kėt botė
'''''''''''''''''''
nė kėt botė duke kėrkuar me plot mund
gjeta dy pusa tė njerzisė tė thellė shpirtėrorė
njėri si ferr tjetri si parajsė qė tė dy ishin tė pa fund
kėrko o penda ime e gjorė
'''''''''''''''''''''
kėrko nė kėta dy pusa si kurreshtare
ti je e pajisur me qelik
ti je pafundsi planetare
her rrreze e her lot mbanė nė qerpik
''''''''''''''''''''''''''
nėpėr tė tilla kėrkim thellėsira
ti do te jesh njė e qėndrushme nė garė
qelike do tė jeshė e do tė quajn qėllim mira
nė cakun tėnd kėrkimtarė
'''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 03:50
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

O lis
''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
o lis vetėm edhe njiher o lis ma fal qehren
ma fal pamjen e levores
dua ta shpirtzoj ndjeshėm ta bėj ndjenjė tėnde eren
dua ta ndjej flladin e lehtė shqip tė bregores
--------
lis po rrudhat un ty di ti lexoj
tė veqant e kan nji kėndshmėri
mė kujtohet nji her shiu kur pikoj
un ndjenjat te ti i kam shkri
---
se secila pikė shiu dukej si safiri
pikonte e rrėshqiste mbi lėvore
fliste secila kokėrr dhe nė gjuhė iliri
un flisja me token arbnore
----
mu aty nė mes tė kallirit
ku ti degėt i zgjeroje me hije
un flisja pėr ringjalljet prej hirit
pėr tokė e dhe etnije
--------
lis un e di qfar shije ti mua mė dhe
era e lehtė e shiu me ato riga
shije ma tė bukur nė emocion nuk kam ndje
kohrat mos i paq ma tė liga
-------
ah lis ti ke qehre qė flet
zemren ma bėn poezi
loti me ėsht bė pėr ty mallė si det
mallkue qoftė shekulli i zi-
------
se askund nuk ka si ndjenja e shpirti atdhe
si rrėnja e thellė nė tokė
un yjeve qiellit maleve u bėj be
se ti ma bėre time kokė
---------
se ti ma bėre tė shpirtit bukurinė
se ti ma ke bė fjalen krah fluturimi
se ti ma ke nxitė nė varg dashurinė
un shkrihem pėr ty nga pėrkushtimi-
----------
a tė kujtohet ty o lis ather
kur un mbeshtetur nė ty
vargun e krijoja poetik me vlerė
kur lotėt mė rrodhėn nė sy
------
me sy isha kthye kah zabeli
kah gardhi me kulumria
kur befas flutroj harabeli
mi shkundi kujtimet e mia
-----
un rrija andej nen lisa
vargun me pendė e krijoja
e rimen per token me plisa
si zogu ne shqip kendoja
---------
a e din edhe ti o grunajė
o era e dheut tim
kur vargun e derdhja rrėkajė
si zogu nė cicėrim
--------
e tash me rrokulliset loti
me bjen me mallė qerpikut
me ty me kujtohet moti
a harrove un jam liriku
------
un ty te kam kndue me degė
fletet secilen me fjalė
me vargun e ėmbėl si shegė
kangen per ty se kam ndalė
------
por vargjet koha mi mori
e kohrat e pranga e furtuna
mi vodhi ai shkja belaqori
burgu roberia e dhuna
-------
o lis i dashur me fleta
un shkruaja ather ne fletore
sa e bukur me ty ishte jeta
e vargjet embla arbrore
-------
tė kujtohet un kur i lexoja
si lmohej kalliri ne shtat
kur vargun shquip ligjeroja
si ushtonte lugina me shpat
-----
ma te bukura nuk kishte mbi dhe
se erėrat qė vinin prej gruri
se brusha kur ktheje nga ne
e fletėt me qehre t' qdo druri
----------
gjelat nganjiher kėndonin
e vargjet e mia nė fletore
me lugje jehueshėm rimonin
m' shpirtzonte toka arbnore
---------------
at'here un isha i ri
kur vinja nė fshatin ete parve
e shkruaja me dashuri
per dheun e lashtė tė shqiptarve
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 03:53
Materje
------------
autori xhelal ferizi
----------------
materje un ty tė bėj ndjenjė tė bėj varg
un ty nė secilen qelizė tė shpirtzoj
her tė ndjejė afer eher larg
shekujt pėr ta me rimen time i zgjoj
----------
materje mė dukesh pa fund e gjerė
ku ta marr pėr ty gjith at dije
ti ke nji emer quhesh vlerė
vargun ma nxitė nėpėr k♪7rkim shije
---------
ti je enigma vet
ti je fenomen
materje ti kuureshtjen gjithmonė e thrret
nga ti poezia motivi mė vjen
--------
Autori xhelal ferizi
----------------

lirik
02-02-09, 03:54
Stuhitė e erėrave te zeza ranė mbi ty o lirik
----------
Nga autori xhelal ferizi
------------------
stuhitė e erėrave tė zeza ranė mbi ty o lirik
e cungat e ferri nėn tua rrota
secili ma i zi pėr ty armik
vrapin ta nxiten kah bota
--------
shpirtin ta shkelen se nuk ta deshten sovran
as fjalen magjike tė lirė
karrierist puthadorė servil e satan
e koha e maska e pshtirė
---
tė sulmuan edhe ata qe ti mendoje se jan tė ėmbėl si agrume
shpinen ta kthyen motet
gjithkah sulm nė liri nė burg nė fjalime e nė forume
derdhi o penda ime poetike lotėt
--
shpo o maje e pendes me fjalen e floririt
mu nė zemra gjeloze ziliqare me tė zi gjak
ligjėro nė gjuhen e lashtė tė ilirit
se koha do tė mbanė si bajrak
------------
ata jan qyqarė tė zi nate
ata qė dijnė edhe gurėt tė mos i lėnė bashk por ti ndajnė
ata jan tė pa pikė rreze shpirti pa pikė edukate
pėr defekte kohra qajnė
-------
ata qajnė se duan ta kthejnė vampirin
se duan ta kthejnė lakuriqen gjveshje
ata nuk e duan gjevahirin
i duan vampirėt nė zgėrdheshje
------
ata jan tė ngrirė nė tru si akulli e hardalli
jan tė zi nė shpirtė si mėrija
ata kurr pėr diell nuk i merr malli
se kohrat e duan me thija
---------
jan kunder qdo fjale tė mirė
notojnė nė ujra tė zeza
nuk e duan as vargun rrezatarė tė lirė
pėrthurjet i duan nėpėr breza
---------
mshefen pas gardhit si skuthat etnik
qehren e kan hijanete
ata nuk e duan asnji varg lirik
tė poetit qė i derdhė si dete
--------
qajnė dit e nat pse poeti nga burgu doli
pse armiku nuk e vrau
qajnė pse poeti me vargje foli
ata duan qė tė flas vetėm greku e shkjau
-------
nuk duan gjuhė tjeter askush me ligjrue
shqipen e kan zili
poetėt i duan me ferr me i mbulue
me blozen e shekujve tė zi
-------
ah zemra shqipfolse tė ngushta e mjerane
tė sėmura nė rruza tė gjakut anomalike
qė pulsoni nė kopshte satane
e pshtyni mbi vargjet lirike
--------
koha pėr ju o vargje gjevahire do tė flet
lirik mbaje aman lart moralin
kur qjerrja e tyre vampireske pėllet
e shkumbėt e zeza ju dalin
--------
mbaju ti mos u pėrkul
se ty tė thėrret gjeraqina
ata jan tė zi picimul
se shpirtin ua polli shkina
--------
ata jan pjella e virusit
fjalėt i pjerdhin nga truri
ata jan nė fund tė pusit
ti je me zemėr si guri
-----
rri o lirik si graniti
edhe nėse tė gjith tė sulen
se ty gjeraqina tė rriti
ata me turp e mbajnė vulen
---------
ata u dėshmuan se kush jan
i qiten blozat e mėdha sa malet
vollen si vampir e satan
por penda jote o lirik nuk ndalet
--------
le tė ngordhin mbi blozė zemerzijtė cinik
lirik qėndro or djalė e mos vuaj
kėndo me vargun liriko magjik
mėrgimit nė token e huaj
--------
ata kurr nuk tė dhan dorė
kurr nuk tė kan lehtesue
ata artin e kan shkinorė
jan lindė si djaj me mohue
--------
qenėt o lirik gjithmonė lehin
ata e kan trurin me bisht
shpotitė per ty i mbrehin
por koha do u a bėn me gisht
---
ec mbi suksese e mbi tuat binare
shkruaj me perla mbi dhe
me vargje tė lira shqiptare
ligjėro si zog pėr atdhe
---------
ata atdhe nuk kan
ata nuk njohin fole
ata nuk jan iliran
me zemer jan grek e shkje
----------
ata shpotinė e kan buk
ata te percjellin si hijena
dikush si skile si ujk
dikush si shqartha nė krena
---------
por kur se gjunjojnė lirikun
liriku qendroj me shkje
as kurr se perfilli armikun
veq vdekja e shtron mbi dhe
--------
prandaj sulmoni i qorra
mos leni provė pa ushtrue
se prinderit i keni vorra
qė u pollen t' pa edukue
--------
liriku nuk njeh tufan
lirku nuk njeh gjunjzim
liriku nuk njeh satan
liriku don rrezatim
--------
qani e qani o male
qani o kodra e suka
se gjveshen normat ngadale
me turp po hahet buka
-------
qani o kohra tė mira
ku ishit dikur me burrni
se nė fron po hypė tash s'mira
e koha e satanit tė zi
----------
qani e qani e qani
o brigje ju male e fusha
po vjen nė fron demoniani
engjuj me shkelė e ėngjllusha
---
e qani ju o lugje e shtigje
e qani ju o rrfashina
se djalli po vjen me ligje
e polli at shkjau e shkina
-------
erėrat mbi ty ranė o lirik me stuhi
gjakun deshten ta helmojnė
por ti ligjro pėr etnike shqipni
kohrat s'mirzėza t' mos gjunjzojnė
--------
lirik ty tė shtyjnė nė gremina
tė shtyjnė nė thepa e rrmore
ligjro porsi kanarina
me gjuhen magjike arbnore
----------------
Autori xhelal ferizi
lirIku nė mėrgim
------------------------------
---------------------
vbrep_register("541316")

lirik
02-02-09, 03:56
NėSE FJALA KA VLERė

Autorė xhelal ferizi
----------------------
nėse fjala ka vlerė ather mbjelle nė saksi
nėse ka lot mbjelle nė emocion
nėse ka erė mbjelle nė puhi
nėse ka urrejtje mbjelle nė demon
nėse ka shpirtė mbjelle nė dashuri
nėse ka mort mbjelle nė zezonė
nėse ka dhimbje mbjelle nė qėndresė
nėse ka zhgjyr mbjelle nė pleh
nėse ka aromė mbjelle nė ndjesi
nėse ka opium mos e le me tė dehė
nėse ėsht me dritė mbjelle nė ingji
mbjelle fjalen nė art nėse ėsht pikturė
mbjelle nė themel nėse ėsht si gurė
mbjelle nė bukuri nėse ėsht si sharm
mbjele nė dije nxėnje nėse pėrmbanė t'tharm
nėse fjala ėsht si i vlefshmi fryt
mbjelle mu nė dritė le ti hapė dy sytė
mbjelle mu nė thelb nėse ėsht pemtare
mbjelle nė etni nėse ėsht kombtare
mbjelle nė aromė nėse ėsht si lulė
mbjelle nė dashuri nėse besė ka nė vulė
mbjelle nė tipare nėse ėsht me vlerė
mbjelel nė tokė shqiptare nėse ėsht me nderė
mbjelle kahdo fjalen nėse ėsht uri
pėr art e pėr sharm mbjelle n' bukuri
mbjelle nė famė e normė e mbjelle nė trimri
mbjelle fjalen trime nė palacė pėr liri
mbjelle fjalen nėse ajo pėrmbanė besnikri
mu nė art tė jetes ku ka kuptimsi
mbjelle fjalen mbjele nėse ėsht gjeniale
nė zhvillim te tokes kahdo nė fusha e male
mbjele fjalen mbjelle nėse ėsht formulė
asnji shekull kohe tė mos mund e shkulė
mbjelle fjalen tėnde nėse ėsht e qelikut
si kala e beden ti qendron armikut
mbjelle fjalen tende nese ėsht uratė
qė nė zemra tė mira le tė qėndroj gjat
mbjelle fjalen tėnde nėse ėsht dije e gjerė si det
mu nė rrugė te shkences universitet
mbjelle fjalen tende nėse ėsht pajtuese
nė zemrate lėnduara le tė jet qetsuese
mbjelle fjalen tėnde mu nė pleqėri tė hollė
tė ju sherbej shekujve si ma e mira shkollė
mbjelle fjalen tėnde mu nė filozofi
le ta zgjedhė enigmen si ilaq gjeni
mbjelle fjalen tėnde porsi nji magjikė
mu nė tru t njeriut le tė kthjellė logjikė
le tė jet e bardhė porsi valė kullue
mbjelle fjalen tėnde gėzim me burue
mbjelle fjalen tėnde nė rriskun e gjatė
le tė mbij nė shekuj gjithmon gaz e fat
mbjelle fjalen tzende nese ėsht urtsi
aty mu nė paqe le tė jet pėrjetsi

mbjelle nė fuqi nėse ėsht lirike
mbjelle kahdo i thonė shqipėri etnike
-----------------------------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
-------------------------------
lexoni vargje shqiptare shijoni komentoni
nga autori i mohuar i perndjekur politikisht
i mohuar i harruar neper mergime
poeti i ndaluar nga regjimi dikurė
tri her i burgosur politik i denuar
autori xhelal ferizi liriku ne mergim
tregoni shoqes dhe shokut
------------------------------------

lirik
02-02-09, 03:58
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Fjala

Titulli fjala ėsht shkruar nga Xhelal Ferizi
autori nė mergim

Fjala nuk ecė ma
Kėmbėt ia mori djalli
Nuk ecė ma fjala
tė drejten ia mori pseudo'ligji
mbrapa'skena
kėrcnuesi me maskė demokrati
krahėt ia preu koha e pa kohė

lirinė ia mori pranga
vendin ia zuri hiqi
vleren ia mori hilja
Nuk ecė ma fjala
Se forca ia mori erzin
Se intriga ia shtrydhi gjakun
Se lufta ia mori paqen,
se paqja ia mori vleren
vullnetin ia mori degjenerimi
fronin ia mori myku
se brerjen ia futi i ligu
koken ia kputi injoranca
e vrullin ia ndali brryltari
i padijshmie e la pa famė
me te u tall analfabeti
nė gara mbeti shum mbrapa paraje
rrespektin ja vrau interesi
rrencarėt e pėrdorodhėn si njala
mashtruest e shtynė ne grenmina si vala
e poshtruan dobiqėt
fjala
arsyen nuk e ka nė pushtet
askund nuk pritet si mbretreshė
e shkeli paraja e korrupti
e shkelen shum luget
pėrthurjet ja ngatrroi laku
e loti i rrejshėm gradat ia hoqi
e shundi e kiqi lakuriq e lan
fjalen e gjveshi moda e re bizare
ajo nuk mund tė ecė cullak
mbretreshė nuk ėsht ma fjala
ajo nuk ecė ma as n' grada
ajo ngeci mbet
pothuajse shkret
e nėpėrkėmbi koha bajate
secili nalet
mbeti fjala krahthate
paraja po bėhet mbret
nuk ecė ma fjala mbi dhe
nuk ėsht ma ligj as fe
as pushtet
ajo nuk ėsht ma mbret
nuk ecė ma ndėr kombe e fe
fjala tash ėsht paraja
aj e ka ble
fjala
nuk ėsht ma ikonė kurorė
besė
fjala nuk nuk rrin ma ndėr ne
hilja paraja rruleta
e rrėzuan shakull pėr dhe
nuk ecė ma nuk ecė ma fjala
se i ligu lirė e ka ble

Titulli fjala nga autori Xhelal Ferizi
nė mergim

lirik
02-02-09, 03:59
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''
Nuk mė keni lėnė tė mbijė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

nuk mė keni lėnė tė mbijė
nė asnjė shekull me qelė
por si lule me fletė do tė vijė
nuk dua ma luleshkelsit me mė shkelė
---
do tė mbijė bukurisht me petale
natyren do ta kem mėmė e gjelbrim
nuk mundem pa fusha e male
pa diellin e kombit tim
---
nuk mundem bukurinė pa e shpalosė
nuk mundem pa dalė mbi ledinė
do tė kėrkoj ujė se shum jam plagosė
me vuajtje e mallė nė qdo stinė
---
do tė vijė me varg me qel art e ngjyrė
do tė vijė me mbi pėrsėri
lulediellit dua ti ngjajė nė fytyrė
mos mė mbani pėr kėt hap mėri
---
mė leni tė mbijė pa djallzi
mė leni mbi token time tė parėve
mos mbani aman zili
o vesi i bajraktarve
---
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 03:59
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Penda ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

fajtore je ti
qė je robėruesja e gjakut tim
ti je fajtore qė mė joshė kahdo nėpėr bukuri
mbas vrapit tėnd nė pėrshkrim
---
ti po mė nxitė nėpėr maja
nėpėr gurra e shtojzovalle
nė brigje e male e pllaja
nė valė e gurė e zalle
---
fajtore je ti robėruesja ime
mė ke lidhė pėr globeve me dhe
ti mė nxitė me artet e tua intime
pas kureshtjeve ndėr kombe e fe
---
ti me at ngjyren tėnde qė nuk shterret
shekuj'tėrisht mė robron
me fjalen tėnde qė nuk djerret
joshė'sisht mė hipnotizon
---
ti mė nxitė tė vrapoj pas detit
pas luleve e artit tė jetes
ti mė merr kudo pas vetit
nė cak tė vrapoj pas t'vėrtetes
---
ti mė ke lidhė me zingjirėt e lakmisė
pas vrapimeve tua tė pa fund
un jam rob i yti qė vdes pas dashurisė
pas fjales qė e fitoj nga ti me djers e mund
---
Tė dua domosdo se jam rob i yti
por bukuri ka kjo robėri
vrapi pas teje nėpėr djersė mė mbyti
her nė gaz her nė gjykime e mėri
---
un tė dua e her nė ty zemrohem
se dua tė jem zog i lirė
sa bukurisht nganjiher nga ti robėrohem
o penda ime e mirė
---
se ti mė ke nxitė pas dielli e hane
tė vrapoj pas etikave e seciles fe
shqip mė ke joshė me at gjuhė tė lashtė nane
ta mbjelli mu nė dashuri fjalen e shejt atdhe
---
vrapi pas teje kalon male e fusha
me zemren time fluturuese me krah
oh ti ja ma e bukura shpirtbardha ime engjėllusha
qė mė fluturon ngazllyeshėm gjithkah
---
tė dua robėrisht me kėt bukuri mistere
o zot sa je ti magjike
un pas teje do tė jem si nji zog vere
me cicėrima kahdo poetike
---
e duam njėri tjetrin tė dy jemi tė beses
e di se e mbajmė tė dy fjalen
sa he mė ke shėndrruar lot bardhė tė veses
kur thellsisht ta kam ndje poetike valen
---
ti pas fjales mė tėrheq mė dirigjon
mė tregon me gisht gjithqkajat
dhe kah menquria e kėrkimet mė dikton
andej ku jan thelbet e majat
---
mė menquron kur un nganjėher dua tė rri nė cektėsi
ti mė zhyt thell nė kėrkime
nė secilin detal nė secilin detal ne secilen imtsi
mė jep cak e spjegime
---

Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 04:00
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėse vdes ndonjėhere

Nėse vdes ndonjėherė do tė vdes nga zėri yt nga melankolia
do tė vdes nga arti mė i lartė i bukurisė
nėse vdes ndonjėher do tė vdes nga butėsia
qė e ka shpirti yt i magjisė

Mund tė vdes nga miliarda thėnjet e syve tu tė pa djallzuar
ata flasin gjuhėt mė tė shquara
mund tė shkrihem tė vdes kėrkimsisht kureshtarė duke kėrkuar
domethėnjet shikimtare tė qasjeve tė tyre tė shpirtzuara

Mund tė vdes duke u shkri nga ato shikime
qė i ndjejė nėpėr aortat shpirtrore thell duke mė lėmuar
nėse vdes i dehur nga ato ėngjėllore sy shprehurat depėrtime
mund tė vdes nga pėrkdhelja syve tu i dashuruar

Aty ka shekuj ka me mija shpirtzime
nė ata sy ka metaforė ka magnetikė kureshtare
nė sytė e tu shihet bota jote e urtė e me lutje ankime
un mund tė vdes i dehur nga lutjet e tyre shikimtare

Nėse vdes nga vyrtytet tua qė lexohen nė ata sy
do tė vdes i shkrirė si qiri
tė gjith shekujt e mi virtual aty kan me u thy
aty mburoja ime ka me u shkri

Aty shihen liqejt ma tė kthejllt tė fjales sė qetė
aty sikur flet vet piktura e detit
aty nga aty sy ku bukuria flet
ata sy mund tė ja shkrijnė gjithqkajen poetit

Prandaj mund tė vdes nga ajo pasqyrė diamantore
nga afshi i tyre pushtues
mund tė mė thyhen tė gjitha armėt kohore
e tė bie mbi dhe nga shkrirja si pėrkushtues

Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt

lirik
02-02-09, 04:06
Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt

----------------------------------------------------------------------------------------

ISHTE KY KOMENT I NJI NJI FORUMISTJE -NGA NJI FORUM TJETER AJO QUHEJ MEL
KOMENTI I SAJ U POSTUA KTU SEPSE KOMENTI ISHTE SHKRUAR E POSTOVA SHPEJT PA KONTROLLUAR SE ISHTE POSHT VARGJEVE TE MIA -DHE E PASKA KAP POSTIMI-ME FALNI

lirik
02-02-09, 04:06
Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt

----------------------------------------------------------------------------------------

ISHTE KY KOMENT I NJI NJI FORUMISTJE -NGA NJI FORUM TJETER AJO QUHEJ MEL
KOMENTI I SAJ U POSTUA KTU SEPSE KOMENTI ISHTE SHKRUAR E POSTOVA SHPEJT PA KONTROLLUAR SE ISHTE POSHT VARGJEVE TE MIA -DHE E PASKA KAP POSTIMI-ME FALNI

lirik
02-02-09, 04:06
Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt

----------------------------------------------------------------------------------------

ISHTE KY KOMENT I NJI NJI FORUMISTJE -NGA NJI FORUM TJETER AJO QUHEJ MEL
KOMENTI I SAJ U POSTUA KTU SEPSE KOMENTI ISHTE SHKRUAR E POSTOVA SHPEJT PA KONTROLLUAR SE ISHTE POSHT VARGJEVE TE MIA -DHE E PASKA KAP POSTIMI-ME FALNI

lirik
02-02-09, 04:07
Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt

----------------------------------------------------------------------------------------

ISHTE KY KOMENT I NJI NJI FORUMISTJE -NGA NJI FORUM TJETER AJO QUHEJ MEL
KOMENTI I SAJ U POSTUA KTU SEPSE KOMENTI ISHTE SHKRUAR E POSTOVA SHPEJT PA KONTROLLUAR SE ISHTE POSHT VARGJEVE TE MIA -DHE E PASKA KAP POSTIMI-ME FALNI

lirik
02-02-09, 04:07
Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt

----------------------------------------------------------------------------------------

ISHTE KY KOMENT I NJI NJI FORUMISTJE -NGA NJI FORUM TJETER AJO QUHEJ MEL
KOMENTI I SAJ U POSTUA KTU SEPSE KOMENTI ISHTE SHKRUAR E POSTOVA SHPEJT PA KONTROLLUAR SE ISHTE POSHT VARGJEVE TE MIA -DHE E PASKA KAP POSTIMI-ME FALNI

lirik
02-02-09, 04:07
Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt

----------------------------------------------------------------------------------------

ISHTE KY KOMENT I NJI NJI FORUMISTJE -NGA NJI FORUM TJETER AJO QUHEJ MEL
KOMENTI I SAJ U POSTUA KTU SEPSE KOMENTI ISHTE SHKRUAR E POSTOVA SHPEJT PA KONTROLLUAR SE ISHTE POSHT VARGJEVE TE MIA -DHE E PASKA KAP POSTIMI-ME FALNI

lirik
02-02-09, 04:07
Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt

----------------------------------------------------------------------------------------

ISHTE KY KOMENT I NJI NJI FORUMISTJE -NGA NJI FORUM TJETER AJO QUHEJ MEL
KOMENTI I SAJ U POSTUA KTU SEPSE KOMENTI ISHTE SHKRUAR E POSTOVA SHPEJT PA KONTROLLUAR SE ISHTE POSHT VARGJEVE TE MIA -DHE E PASKA KAP POSTIMI-ME FALNI

lirik
02-02-09, 04:07
Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt

----------------------------------------------------------------------------------------

ISHTE KY KOMENT I NJI NJI FORUMISTJE -NGA NJI FORUM TJETER AJO QUHEJ MEL
KOMENTI I SAJ U POSTUA KTU SEPSE KOMENTI ISHTE SHKRUAR E POSTOVA SHPEJT PA KONTROLLUAR SE ISHTE POSHT VARGJEVE TE MIA -DHE E PASKA KAP POSTIMI-ME FALNI

lirik
02-02-09, 04:07
Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt

----------------------------------------------------------------------------------------

ISHTE KY KOMENT I NJI NJI FORUMISTJE -NGA NJI FORUM TJETER AJO QUHEJ MEL
KOMENTI I SAJ U POSTUA KTU SEPSE KOMENTI ISHTE SHKRUAR E POSTOVA SHPEJT PA KONTROLLUAR SE ISHTE POSHT VARGJEVE TE MIA -DHE E PASKA KAP POSTIMI-ME FALNI

lirik
02-02-09, 04:07
Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt

----------------------------------------------------------------------------------------

ISHTE KY KOMENT I NJI NJI FORUMISTJE -NGA NJI FORUM TJETER AJO QUHEJ MEL
KOMENTI I SAJ U POSTUA KTU SEPSE KOMENTI ISHTE SHKRUAR E POSTOVA SHPEJT PA KONTROLLUAR SE ISHTE POSHT VARGJEVE TE MIA -DHE E PASKA KAP POSTIMI-ME FALNI

lirik
02-02-09, 04:07
Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt

----------------------------------------------------------------------------------------

ISHTE KY KOMENT I NJI NJI FORUMISTJE -NGA NJI FORUM TJETER AJO QUHEJ MEL
KOMENTI I SAJ U POSTUA KTU SEPSE KOMENTI ISHTE SHKRUAR E POSTOVA SHPEJT PA KONTROLLUAR SE ISHTE POSHT VARGJEVE TE MIA -DHE E PASKA KAP POSTIMI-ME FALNI

lirik
02-02-09, 04:12
I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga Mel
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
KėRKOJ FALJE NGA LEXUESIT KET KOMENT E KA DHAN ANTARJA E NJI FORUMI QE QUHEJ MEL--
POR UN AT POSTIMIT E SOLLA NE NGUTI E SIPER SEPSE KOMENTI KA QEN I CITUAR PREJ SAJ
DHE UN E POSTOVA KSHTU NE NGUTI-ME FALNI PASI NUK KAM KOH TE KONTROLLOJ SHUM GJITHQKA -
SEPSE PO ME KUSHTON SHUM KOHė

lirik
02-02-09, 04:12
I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga Mel
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
KėRKOJ FALJE NGA LEXUESIT KET KOMENT E KA DHAN ANTARJA E NJI FORUMI QE QUHEJ MEL--
POR UN AT POSTIMIT E SOLLA NE NGUTI E SIPER SEPSE KOMENTI KA QEN I CITUAR PREJ SAJ
DHE UN E POSTOVA KSHTU NE NGUTI-ME FALNI PASI NUK KAM KOH TE KONTROLLOJ SHUM GJITHQKA -
SEPSE PO ME KUSHTON SHUM KOHė

lirik
02-02-09, 04:12
I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga Mel
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
KėRKOJ FALJE NGA LEXUESIT KET KOMENT E KA DHAN ANTARJA E NJI FORUMI QE QUHEJ MEL--
POR UN AT POSTIMIT E SOLLA NE NGUTI E SIPER SEPSE KOMENTI KA QEN I CITUAR PREJ SAJ
DHE UN E POSTOVA KSHTU NE NGUTI-ME FALNI PASI NUK KAM KOH TE KONTROLLOJ SHUM GJITHQKA -
SEPSE PO ME KUSHTON SHUM KOHė

lirik
02-02-09, 04:12
I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga Mel
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
KėRKOJ FALJE NGA LEXUESIT KET KOMENT E KA DHAN ANTARJA E NJI FORUMI QE QUHEJ MEL--
POR UN AT POSTIMIT E SOLLA NE NGUTI E SIPER SEPSE KOMENTI KA QEN I CITUAR PREJ SAJ
DHE UN E POSTOVA KSHTU NE NGUTI-ME FALNI PASI NUK KAM KOH TE KONTROLLOJ SHUM GJITHQKA -
SEPSE PO ME KUSHTON SHUM KOHė

lirik
02-02-09, 04:12
I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga Mel
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
KėRKOJ FALJE NGA LEXUESIT KET KOMENT E KA DHAN ANTARJA E NJI FORUMI QE QUHEJ MEL--
POR UN AT POSTIMIT E SOLLA NE NGUTI E SIPER SEPSE KOMENTI KA QEN I CITUAR PREJ SAJ
DHE UN E POSTOVA KSHTU NE NGUTI-ME FALNI PASI NUK KAM KOH TE KONTROLLOJ SHUM GJITHQKA -
SEPSE PO ME KUSHTON SHUM KOHė

lirik
02-02-09, 04:13
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėse vdes ndonjėhere

Nėse vdes ndonjėherė do tė vdes nga zėri yt nga melankolia
do tė vdes nga arti mė i lartė i bukurisė
nėse vdes ndonjėher do tė vdes nga butėsia
qė e ka shpirti yt i magjisė

Mund tė vdes nga miliarda thėnjet e syve tu tė pa djallzuar
ata flasin gjuhėt mė tė shquara
mund tė shkrihem tė vdes kėrkimsisht kureshtarė duke kėrkuar
domethėnjet shikimtare tė qasjeve tė tyre tė shpirtzuara

Mund tė vdes duke u shkri nga ato shikime
qė i ndjejė nėpėr aortat shpirtrore thell duke mė lėmuar
nėse vdes i dehur nga ato ėngjėllore sy shprehurat depėrtime
mund tė vdes nga pėrkdhelja syve tu i dashuruar

Aty ka shekuj ka me mija shpirtzime
nė ata sy ka metaforė ka magnetikė kureshtare
nė sytė e tu shihet bota jote e urtė e me lutje ankime
un mund tė vdes i dehur nga lutjet e tyre shikimtare

Nėse vdes nga vyrtytet tua qė lexohen nė ata sy
do tė vdes i shkrirė si qiri
tė gjith shekujt e mi virtual aty kan me u thy
aty mburoja ime ka me u shkri

Aty shihen liqejt ma tė kthejllt tė fjales sė qetė
aty sikur flet vet piktura e detit
aty nga aty sy ku bukuria flet
ata sy mund tė ja shkrijnė gjithqkajen poetit

Prandaj mund tė vdes nga ajo pasqyrė diamantore
nga afshi i tyre pushtues
mund tė mė thyhen tė gjitha armėt kohore
e tė bie mbi dhe nga shkrirja si pėrkushtues

Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt
I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga Mel
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
KėRKOJ FALJE NGA LEXUESIT KET KOMENT E KA DHAN ANTARJA E NJI FORUMI QE QUHEJ MEL--
POR UN AT POSTIMIT E SOLLA NE NGUTI E SIPER SEPSE KOMENTI KA QEN I CITUAR PREJ SAJ
DHE UN E POSTOVA KSHTU NE NGUTI-ME FALNI PASI NUK KAM KOH TE KONTROLLOJ SHUM GJITHQKA -
SEPSE PO ME KUSHTON SHUM KOHė

lirik
02-02-09, 04:13
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėse vdes ndonjėhere

Nėse vdes ndonjėherė do tė vdes nga zėri yt nga melankolia
do tė vdes nga arti mė i lartė i bukurisė
nėse vdes ndonjėher do tė vdes nga butėsia
qė e ka shpirti yt i magjisė

Mund tė vdes nga miliarda thėnjet e syve tu tė pa djallzuar
ata flasin gjuhėt mė tė shquara
mund tė shkrihem tė vdes kėrkimsisht kureshtarė duke kėrkuar
domethėnjet shikimtare tė qasjeve tė tyre tė shpirtzuara

Mund tė vdes duke u shkri nga ato shikime
qė i ndjejė nėpėr aortat shpirtrore thell duke mė lėmuar
nėse vdes i dehur nga ato ėngjėllore sy shprehurat depėrtime
mund tė vdes nga pėrkdhelja syve tu i dashuruar

Aty ka shekuj ka me mija shpirtzime
nė ata sy ka metaforė ka magnetikė kureshtare
nė sytė e tu shihet bota jote e urtė e me lutje ankime
un mund tė vdes i dehur nga lutjet e tyre shikimtare

Nėse vdes nga vyrtytet tua qė lexohen nė ata sy
do tė vdes i shkrirė si qiri
tė gjith shekujt e mi virtual aty kan me u thy
aty mburoja ime ka me u shkri

Aty shihen liqejt ma tė kthejllt tė fjales sė qetė
aty sikur flet vet piktura e detit
aty nga aty sy ku bukuria flet
ata sy mund tė ja shkrijnė gjithqkajen poetit

Prandaj mund tė vdes nga ajo pasqyrė diamantore
nga afshi i tyre pushtues
mund tė mė thyhen tė gjitha armėt kohore
e tė bie mbi dhe nga shkrirja si pėrkushtues

Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt
I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga Mel
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
KėRKOJ FALJE NGA LEXUESIT KET KOMENT E KA DHAN ANTARJA E NJI FORUMI QE QUHEJ MEL--
POR UN AT POSTIMIT E SOLLA NE NGUTI E SIPER SEPSE KOMENTI KA QEN I CITUAR PREJ SAJ
DHE UN E POSTOVA KSHTU NE NGUTI-ME FALNI PASI NUK KAM KOH TE KONTROLLOJ SHUM GJITHQKA -
SEPSE PO ME KUSHTON SHUM KOHė

lirik
02-02-09, 04:13
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėse vdes ndonjėhere

Nėse vdes ndonjėherė do tė vdes nga zėri yt nga melankolia
do tė vdes nga arti mė i lartė i bukurisė
nėse vdes ndonjėher do tė vdes nga butėsia
qė e ka shpirti yt i magjisė

Mund tė vdes nga miliarda thėnjet e syve tu tė pa djallzuar
ata flasin gjuhėt mė tė shquara
mund tė shkrihem tė vdes kėrkimsisht kureshtarė duke kėrkuar
domethėnjet shikimtare tė qasjeve tė tyre tė shpirtzuara

Mund tė vdes duke u shkri nga ato shikime
qė i ndjejė nėpėr aortat shpirtrore thell duke mė lėmuar
nėse vdes i dehur nga ato ėngjėllore sy shprehurat depėrtime
mund tė vdes nga pėrkdhelja syve tu i dashuruar

Aty ka shekuj ka me mija shpirtzime
nė ata sy ka metaforė ka magnetikė kureshtare
nė sytė e tu shihet bota jote e urtė e me lutje ankime
un mund tė vdes i dehur nga lutjet e tyre shikimtare

Nėse vdes nga vyrtytet tua qė lexohen nė ata sy
do tė vdes i shkrirė si qiri
tė gjith shekujt e mi virtual aty kan me u thy
aty mburoja ime ka me u shkri

Aty shihen liqejt ma tė kthejllt tė fjales sė qetė
aty sikur flet vet piktura e detit
aty nga aty sy ku bukuria flet
ata sy mund tė ja shkrijnė gjithqkajen poetit

Prandaj mund tė vdes nga ajo pasqyrė diamantore
nga afshi i tyre pushtues
mund tė mė thyhen tė gjitha armėt kohore
e tė bie mbi dhe nga shkrirja si pėrkushtues

Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt
I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga Mel
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
KėRKOJ FALJE NGA LEXUESIT KET KOMENT E KA DHAN ANTARJA E NJI FORUMI QE QUHEJ MEL--
POR UN AT POSTIMIT E SOLLA NE NGUTI E SIPER SEPSE KOMENTI KA QEN I CITUAR PREJ SAJ
DHE UN E POSTOVA KSHTU NE NGUTI-ME FALNI PASI NUK KAM KOH TE KONTROLLOJ SHUM GJITHQKA -
SEPSE PO ME KUSHTON SHUM KOHė

lirik
02-02-09, 04:13
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėse vdes ndonjėhere

Nėse vdes ndonjėherė do tė vdes nga zėri yt nga melankolia
do tė vdes nga arti mė i lartė i bukurisė
nėse vdes ndonjėher do tė vdes nga butėsia
qė e ka shpirti yt i magjisė

Mund tė vdes nga miliarda thėnjet e syve tu tė pa djallzuar
ata flasin gjuhėt mė tė shquara
mund tė shkrihem tė vdes kėrkimsisht kureshtarė duke kėrkuar
domethėnjet shikimtare tė qasjeve tė tyre tė shpirtzuara

Mund tė vdes duke u shkri nga ato shikime
qė i ndjejė nėpėr aortat shpirtrore thell duke mė lėmuar
nėse vdes i dehur nga ato ėngjėllore sy shprehurat depėrtime
mund tė vdes nga pėrkdhelja syve tu i dashuruar

Aty ka shekuj ka me mija shpirtzime
nė ata sy ka metaforė ka magnetikė kureshtare
nė sytė e tu shihet bota jote e urtė e me lutje ankime
un mund tė vdes i dehur nga lutjet e tyre shikimtare

Nėse vdes nga vyrtytet tua qė lexohen nė ata sy
do tė vdes i shkrirė si qiri
tė gjith shekujt e mi virtual aty kan me u thy
aty mburoja ime ka me u shkri

Aty shihen liqejt ma tė kthejllt tė fjales sė qetė
aty sikur flet vet piktura e detit
aty nga aty sy ku bukuria flet
ata sy mund tė ja shkrijnė gjithqkajen poetit

Prandaj mund tė vdes nga ajo pasqyrė diamantore
nga afshi i tyre pushtues
mund tė mė thyhen tė gjitha armėt kohore
e tė bie mbi dhe nga shkrirja si pėrkushtues

Autori Xhelal Ferizi

I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt
I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga Mel
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
KėRKOJ FALJE NGA LEXUESIT KET KOMENT E KA DHAN ANTARJA E NJI FORUMI QE QUHEJ MEL--
POR UN AT POSTIMIT E SOLLA NE NGUTI E SIPER SEPSE KOMENTI KA QEN I CITUAR PREJ SAJ
DHE UN E POSTOVA KSHTU NE NGUTI-ME FALNI PASI NUK KAM KOH TE KONTROLLOJ SHUM GJITHQKA -
SEPSE PO ME KUSHTON SHUM KOHė

lirik
02-02-09, 04:17
nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga mel-

kerkoj falje nga lexuesit ket koment e ka dhėnė njė antare e nji forumi tjeter por un e postova me nguti
nuk po arrij ti kontrolloj te gjitha postimet nga lodhja dhe sasia e madhe -
dhe i postova bashk ne nji rubrik me vargjet nga ngutia

lirik
02-02-09, 04:18
nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga mel-

kerkoj falje nga lexuesit ket koment e ka dhėnė njė antare e nji forumi tjeter por un e postova me nguti
nuk po arrij ti kontrolloj te gjitha postimet nga lodhja dhe sasia e madhe -
dhe i postova bashk ne nji rubrik me vargjet nga ngutia

lirik
02-02-09, 04:18
nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga mel-

kerkoj falje nga lexuesit ket koment e ka dhėnė njė antare e nji forumi tjeter por un e postova me nguti
nuk po arrij ti kontrolloj te gjitha postimet nga lodhja dhe sasia e madhe -
dhe i postova bashk ne nji rubrik me vargjet nga ngutia

lirik
02-02-09, 04:18
nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga mel-

kerkoj falje nga lexuesit ket koment e ka dhėnė njė antare e nji forumi tjeter por un e postova me nguti
nuk po arrij ti kontrolloj te gjitha postimet nga lodhja dhe sasia e madhe -
dhe i postova bashk ne nji rubrik me vargjet nga ngutia

lirik
02-02-09, 04:18
nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga mel-

kerkoj falje nga lexuesit ket koment e ka dhėnė njė antare e nji forumi tjeter por un e postova me nguti
nuk po arrij ti kontrolloj te gjitha postimet nga lodhja dhe sasia e madhe -
dhe i postova bashk ne nji rubrik me vargjet nga ngutia

lirik
02-02-09, 04:18
nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga mel-

kerkoj falje nga lexuesit ket koment e ka dhėnė njė antare e nji forumi tjeter por un e postova me nguti
nuk po arrij ti kontrolloj te gjitha postimet nga lodhja dhe sasia e madhe -
dhe i postova bashk ne nji rubrik me vargjet nga ngutia

lirik
02-02-09, 04:18
nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga mel-

kerkoj falje nga lexuesit ket koment e ka dhėnė njė antare e nji forumi tjeter por un e postova me nguti
nuk po arrij ti kontrolloj te gjitha postimet nga lodhja dhe sasia e madhe -
dhe i postova bashk ne nji rubrik me vargjet nga ngutia

lirik
02-02-09, 04:18
nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga mel-

kerkoj falje nga lexuesit ket koment e ka dhėnė njė antare e nji forumi tjeter por un e postova me nguti
nuk po arrij ti kontrolloj te gjitha postimet nga lodhja dhe sasia e madhe -
dhe i postova bashk ne nji rubrik me vargjet nga ngutia

lirik
02-02-09, 04:18
nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga mel-

kerkoj falje nga lexuesit ket koment e ka dhėnė njė antare e nji forumi tjeter por un e postova me nguti
nuk po arrij ti kontrolloj te gjitha postimet nga lodhja dhe sasia e madhe -
dhe i postova bashk ne nji rubrik me vargjet nga ngutia

lirik
02-02-09, 04:22
I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga antari i fsh Mel

komenti i dhanun nga nji antere e nji forumi tjeter e postova nga ngtutia
me falni

lirik
02-02-09, 07:53
jam munduar te postoj ne rregull por diqka me faqen ka ndodh gjat postimit

lirik
02-02-09, 08:27
Nė syt e mi
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi ...
l.i.r.i.k.u
'''''''''''''''''''''''
nė sytė e mi kishte dashuri sa deti
nė sytė e mi kishte apel tė heshtur ndaj kohes qė ajo ti shoh
deri sa fillova tė flas vet me veti
se koha qorre nuk i shihte koha quhej moh
'''''''''''''''''
as ti o kombi im nuk e ke pa as ti o atdhe o botė o glob
e ke pa vetem ti o zot
un mbeta nė mes tė ktyre verbėrive me penden time rob
nė mes te errėsirave shpirt'verbra nėpėr kohra e mot
'''''''''''''''''''''
as ti e dashura ime nuk pate shpirtė pamės as shpirtė sy
pėr tė pa zogun e dashurisė cicėrues nė padjallzuarat degė
verbėritė sa zemrat mbi glob i kan thy
as diellit nuk lan ndoj shteg
'''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u.
'''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

lirik
02-02-09, 08:43
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un pėr dashurinė

--------------------------
xhelal ferizi autori
------------------------
un per dashurinė kam shqetsuar yjet
deri nė qiell kam bėrtitė
kam dridhė me radhė malet kodrat pyjet
shekuj muaj e dit

--------------------
un pėr dashurinė kam shkundė majat e larta
e zemrat e veshura me gurė
kam zgjedhė nga diamanti fjalėt mė tė arta
magjiken lidhje shpirt'urė

---------------------------
un pėr dashurinė kam vlue dallgėt e detit
kam shkumbuar edhe oqeane
kam prekė nėpėr ndjenja edhe kallijt t' bereqetit
kam dridhė edhe kohrat vigane
----------------------------
un pėr dashurinė kam mallėngjy qdo qelizė
kam dėnesė pėrmbi dhe qdo pendė
kam shkri pėr sė gjalli qdo erė e puhizė
e koka gjeniale me mendė
-------------

un pėr dashurinė nėpėr qdo fletė
kam nxitė nga njė lot pėr faqe
nuk kam lanė as udhė e as shteg nė jetė
pa e mbjellė nė pasthirrma e gjaqe
-----------------------
un pėr dashurinė deri nė kupė tė qiellit
kam lėshuar shpirtin n' kėrkim
un kam thirrė me emėr tė gjith rrezet e diellit
deri n' t' pafundmin pėrjetsim
--------------------------

kam shku nė qdo nektarė me qelizat poetike
edhe nė fjalėt e botanikes
un pėr dashurinė kam thurė fjalė magjike
tė veshura me ligje tė etikes
---------------------
nuk kam lanė curril pėr pa e mallėngjye
e yje pa pikė ndoj lot
nuk kam lanė kėrcyell tė luleve ndjeshmėrisht pa e thye
pėr dashurinė kam thye qdo mot
---------------------

un pėr dashurinė un pėr dashurinė
kam dridhė edhe kombe e fe
un pėr dashurinė ,qė edhe sot mė shkrinė
i dridhi gurėt me dhe
----------------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------------

lirik
02-02-09, 08:45
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Me rrezen time nė udhė
-------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------
Rreze ec me mua mė mbajė
pa rreze nuk nxenė zemra dy barkushat
nė cak o diellore mos mu ndajė
me ty dua ti shoh malet dua ti shoh fushat
------------
me ty dua tė eci nė kohė
se ti mbanė art e shpresė
mos mė bjer asnjiher moh
pa ty shpirti im vdes
----------
me ty mė ndizet fjala e mė ndizet gėzimi
edhe entuziazmi nė hap
me ty nė shekull nė punė gjani i imi
ngazėllehet nė caqe me vrap
-------
me ty dua tė flas
me ty dua tė lahem
mos ik mos mė le pas
pa ty un errėsisht do tė thahem
------------
me ty dua tė shkoj nė cak
nė punė nė dije e kėrkime
pa ty nuk ka dritė nė gjak
nuk qeshė pa ty zemra ime
-----------
me ty dua dritėsisht tė qelem nė fjalė
me ty dua tė qelem nė varg
me ty dua nė atdhe me u ndalė
nga ti nuk rri dot larg
----------
Autori xhelal ferizi
--------------------

lirik
02-02-09, 08:46
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Te vendi i lotit
--------------
Xhelal ferizi autorė
---------------------
te vendi i lotit i solla tė gjitha mjeshtritė dėnestare shfryrėset e mia
pėr tė kujtuar kohrat mallėngjimin
aty u shkri arti im i pėrsosur kujtesa vuajtėria
aty e kam shkri gjakun e pėrkushtimin
----------
si altarė mė dukej qfar shejtrie
aty kisha dėshirė me dėnesė
dikur ishte vend bukurie
tash vend i lotit pa shpresė
---------
aty erdhe vetėm pėr lotin
askund tjetėr nuk mund ta derdhi lotin si aty
aty erdha mė dukej sikur shoh zotin
vetėm aty loti im kėputė qdo dry
-----------
Autori xhelal ferizi
----------------

lirik
02-02-09, 08:56
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''

Nuk e kam ditė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk e kam ditė se ne boten e lakmisė
nuk pihen te gjitha ujrat
o mėshira e perendisė
o forca e perendisė
pse
kur u nisem drejt mekatit
me joshjen e llasėsisė
pse nuk na i kpute urat
qe te mos arrijmė ne cak,te haramsisė
se gjygj
nuk ka te matur
qelizat nuk paskan
frej te maturisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori nė mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik
02-02-09, 08:57
Kthimi
---------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
nji i gjorė pas nji shekulli i kthyer nė atdhe
po ecte i heshtur nė trotoare
numronte vitet nėpėr rrudhat me kalvare mbi dhe
ecte duke pi lot zhgėnjimesh nėpėr token shqiptare
---------------
gjithqka i dukej e huaj nė kėt hapsirė
por edhe e vetja pėr qudi
enigmat sikur e mbanin tė lidhur nė zingjirė
dhe ecte mallėngjime duke pi
--------
ecte her nė nji far ringjallje e her nė vdekje pėr sė gjalli
reklamat e qytetit i ndrronin larmitė
nė kohė ndjenjė si shkėndi nga i her i shkrepte malli
hapin pendueshėm duke e qitė
----------
ai ecte e ecte neper tregje me mbijetesa
egot vraponin pazarit
ndjenjat i bėheshin udhkryqe e ngatrresa
sa i ftoftė ky dheu i tė parit
---------
pragu i kishte mbetur shkret
shkrumb e hi edhe toka
koha me gojė nuk flet
shqiponjat nuk shiheshin ma me dy koka
----------
mbetur kishte i vetmuar jetim
si filste ma ndonjė ringjallje
koha ishte bė biznes e zhgėnjim
e ky te varret kėrkonte q'mallje
----------
dashuri askund nuk kishte as pėr ilaqė as me ble
se le ma rasad ndjenje ndėr shqiptarė
qielli i ftoft e akull mbi dhe
shpirtė diell askund s' kishte mbetur pėr farė
-------------
paraja ishte zot e fe
heshtja e foftėsia e varrit ndrikull e kumarė
mikpirt's nė krye tė vendit sytė e ftoft tė pa nxe
varfria shikimi i parė

------------

shpirtrat pendues prishur me shikime de'forme
servilia urrejtshėm varfėr luante me bisht
qka qenka o zezonė kjo far reforme
qfar kohe e shekull i prisht

njerzit si atėherė nuk ishin ma
as kėta tė gjallėt nuk jan si dikurė
filloj i kthyeri si nji qyqe me qa
e loti i piku mbi gurė
------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
-----------------

lirik
02-02-09, 09:17
Disa qakaj po e shikonin bilbilin
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autorė xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Disa qakaj po e shikonin bilbilin nė degė
pylli mendonte se ata ishin perfshi nga cicėrima
koken lart e mbanin kah e tijė kėngė e rima
kėrkonin dikund per te kapur ndoj vegė
''''''''''''''
vegė qfare do qė tė hypin lart
gojen e mbanin tė hapur
bilbilin me zėrin e tij tė artė
me gojė dikund pėr ta kapur
'''''''''''
pyli mendonte se kan emecion e jan prekė
nga e bilbilit kėngė e padjallzi e cicėrima
nuk e dinte pylli se ata ishin rrekė
kah mishi i tij me hungurima
'''''''''''''
ata qakaj tė pa mėshirė ishin
pėr tinguj ata nuk dijnė
art e kan gllabėrimin tė pa fajshmin mishin
tė gjallė qdo zog e pėrbijnė
''''''''''''''
ata pėr ndoj kėngė as qė kishin mallė
goja pėrgjakshėm ju rrinte
si ujk si dhelper si misngrėnėsi qakall
bilbili vallė a thua e dinte

''''''''''''''''''''
ik o bilbil nga ai i rrethuar me gojė pėrgjakur vend
e shko nė vende tjera
afrou te poeti me tė mėshirshmen pendė
beso nė at preher ku t' pėrkdhelė pranvera
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 09:26
Nė sytė e mi
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi ...
l.i.r.i.k.u
'''''''''''''''''''''''
nė sytė e mi kishte dashuri sa deti
nė sytė e mi kishte apel tė heshtur ndaj kohes qė ajo ti shoh
deri sa fillova tė flas vet me veti
se koha qorre nuk i shihte koha quhej moh
'''''''''''''''''
as ti o kombi im nuk e ke pa as ti o atdhe o botė o glob
e ke pa vetem ti o zot
un mbeta nė mes tė ktyre verbėrive me penden time rob
nė mes te errėsirave shpirt'verbra nėpėr kohra e mot
'''''''''''''''''''''
as ti e dashura ime nuk pate shpirtė pamės as shpirtė sy
pėr tė pa zogun e dashurisė cicėrues nė tė padjallzuarat degė
verbėritė sa zemrat mbi glob i kan thy
as diellit nuk jan lan ndoj shteg
'''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u.
'''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

lirik
02-02-09, 10:18
Disa zogj ishin duke cicėruar
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
disa zogj ishin duke cicėruar pa djallzi
disa kėndonin nė breg
disa nė fushė disa mbi pemėt me plot bukuri
disa nė njė arė me njė shteg
'''''''''''''
aty ishte edhe nji krua duke buruar
e nji va me plot kullim
zogjėt shpirtėrisht e lirshėm duke kėnduar
shqipėronin plot ligjėrim
'''''''''
ata edhe po hanin aty ktu me sqep
disa pinin mbi kullim nė va
aty nji ledinė ishte me nji plep
cicirima tė dehte pa ja nda
'''''''''''''''''
po shkrihej pranvera nga ajo rimė e sqepit
lulet nisnin tė qelin nė zemer
po aty pas shkurreve mbas nji kurthe te cepit
nji gjahtarė i zi rrinte satan quhej me emer
''''''''''''''''''''
zogjėt nuk edinin tė mjerėt at pritė
se mbrapa po rrinte me thumb i zi gjahtari
ata i kėndonin tė bukures ditė
me sqepin e tyre prej ari
''''''''''''
ujin kur e pinin e ata t' shndritshėm currila
kėngen e pėrqonin nga i bukuri fyt
e nuk e dinin tė gjorėt bilbila
se gjahtari i vdekjes kishte dalė me i mbytė
'''''''''''''
ata i kėndonin lirisė
putheshin qifte bilbilash me sqep tė dashuruar disa
natyres i kėndonin puhisė bukurisė
kėndonin cicėronin pa ja nda
'''''''''''''''''
lednines ata me larmi lodronin
e ares me grurė nė kokėrr mel
pa hile kahdo cicėronin
gjuetari kur nisi po del
'''''''

me kėmbėz nė pushkė gjuetie
n' shenjester nisi e po i merr
e gjuajti mbi zogj bukurie
jeten ua bėr i ferr
'''''''''''''
i trembi ata n' flutrim
e disa pėr dhe i gjakosi
gjuetari i zi me krim
por nji zog sa rėnd e plagosi
''''''''''''''''''
ai ra me ėndrrat pėr dhe
e nisi nga palaga tė vuaj
kah dielli i mbante sytė me ja nxe
kėrkonte kah toka ujė
''''''''''''''''''
ai ra plagosur pėr dhe
kėrkonte ujė me pi
me lotin qeptrikut si rrke
cicėronte ne dhumbshuri
'''''''''''
ai mbei me kengen plandosur
ai mbeti me flatrat thye
pranverė mos e le te plagosur
mundohu nė jetė me e kthye
''''''''''''
mos e le ashtu n' perjetsi
rrezet le ta sherojnė
ktheje bilbilin ne jet perseri
e kengen te ja ndegjojmė
'''''''''''
e ti o zi gjahtarė
zogj te kenges qe vret
zoti do tė vret tradhtarė
bilbili do kthehet ne jetė
''''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 14:45
Sikur tė isha pėrkthyes qehresh
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''

shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

sikur tė isha pėrkthyes qehresh i materjeve enigmatike
tė rrudhave tė tyre tė thella nė fenomene e fytyrė
sikur tė isha pasqyrė fenomen fantastike
sikur tė isha e shekuj-menqurve mėnyrė e detyrė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
do tė punoja analitikisht'zbėrthimsiht pėr qerdhen e dheut e tė hanes
do tė punoja nė zbėrthim tė enigmave me fjalė e pa fjalė
do ti shėrbeja zbėrthim qėllimit tė veshur mu nė kult tė dijes
aty ku nuk mundi ndonjė pasqyrė gjeniale n'ė pėrkthim me dalė

do ta pėrktheja currilin e qehren e zallit nė kullim
e qehren e dielli e tė yjve me dritė hanė
do ta zbėrtheja nė' at pasqyrė secilen qehre n' definim
paraqitjen e qehres sė tyre e tė thelbit ku e kan
''''''''''''''''''''''''''''''
e qehren e tokes pastaj mbi dhe
tė kokrrave tė sajė e grimcave qė duken si mistere
qė sot me asnji gjuhė pėrkthimi as me gjeniale fe
nuk dihen qehre shprehjet e kėsajė vlere
''''''''''''''''''''''''''''''

un si pėrkthyes qehresh pėr secilen tė materjeve fytyrė
shekullmendje e shekuj'nisjeve tė tyre me zbėrthim
pėr tė gjitha shekukj'mendjet shprehje qehre do tė isha detyrė
pėr gjeni'nismen do bėhesha konstatim
do tė shkruija gjith qrt menqurin tim nė at gjeniale pėrkthyese pasqyrė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
sepse cakun e shprehjen e ndertimin emenqur tė zotit
nuk paska pasqyrė mendje gjeniale as art i motit
qė ta zbėrthen eperlthen as e pa para laborator gjeniale mėnyrė
as shekujt nuk paskan nė shekujmendje nė pasqyrė
''''''''''''''''''''''''''''''''''

prandaj them sikur tė isha pėrkthyes pasqyra imagjinare
e tė ekzistuares materje gjithqkajes mendėrisht nė para fillim
edhe sikur tė kisha diagnozė miliarda gjuhė zbėrthimtare
secilen tė aft pėr veqori e pėr dallim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
kush do tė ishte pėrkthyes pastaj si un qehresh magjike
kush pėr veq shekuj trurit tim
kush do tė ishte zbėrthimtari i paranismave galaktike
pėrveq gjenialitetit tim me pėrkthim
.........
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
nga autori mėrgimtarė
Xhelal Ferizi poet krijues jasht atdheut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
L-I-R-I-K-U- O- I -D-A-SH-U-R -M-ė-M-ė-DH-E
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

lexoni vargjet e autorit nė mėrgim
tregoni shoqes shokut bashkadthetarit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Pėrshėndetje vllazrore kombit tim Shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 14:46
Titulli: Vargje nga mėrgimtari Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u-
''''''''''''''''''''''''''''''''
----------------------------
Sikur tė kisha
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

ah sikur tė kisha 'gjithqkajen dhe absoluten
dhe pėrtej absolutes gjithqkajen
me absoluten nėpėr gjithqkajat tė futem
tė arrijė tė panjohurat duke hulumtuar ,absoluten majen
'''''''''''''''''''''''''''''
por mbi gjithqkajen prap me absoluten do tė ndeshem
ne absoluten me mbi absolute qė s' mbaron
me mendjen e pendėve tė pafundme do tė veshem
oj dije mbi gjithqkajen mbi absoluten pse mė qon
''''''''''''''''''''''''''''''''''

nėse me gjithqkajen mė kufizon
tė jam mirnjohs o pendė
nės e pėrtej nisjes qe s' ka nisje as nuk pėrfundon
o gjithqkaje e mbi menqur me mendė
'''''''''''''''''
duke menduar dikurė mbi gjithqkajen vlerė
meterjen o pa fundme gjithqkaja
me mendjen time e penden gjithherė
po i ndjekė absolutet e mėdhaja
'''''''''''''''''''''''''
po e ndjeku absoluten e mbi absoluten
dhe pėrtej gjithqkajes qka ka
e fundin mbas fundit e kot po ngutem
gjithqkaja as fund as nisje nuk ka
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Xhelal Ferizi Autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

---------------------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik
02-02-09, 14:46
Nė cilen fe
---------------
Autori xhelal ferizi
------------------
nė cilen fe nė cilen do tė jem
kur as zoti nuk ka mė mirkuptim pėr njerzinė
cilen fe idele ta kem
kur bota po shkelė mbi dashurinė
---------------
nė cilen fe tė lutem tė bie nė gjunj pėr dhe
nė cilen fe tė pi mėshirė
kur qielli dorė nuk na jep ne
e koha gjithnji ma e pshtirė
-------
nė cilen fe tė kėrkoj uratė
nė cilen fe tė bėj vrap
kur koha sot u bė shpatė
e brryl i pėrgjashkshėm pėr zap
---------
nė cilen fe kur ti nji jetė rroptesh mbi tokė
vrapon per popull e atdhe
e rrota e hiles tė shkelė mbo kokė
tė len si shakull mbi dhe
---------
nė cilen fe tė lutem
kur feja fesė i nxejerrė sytė
nga cila mekė a' romė kah tė ngutem!
kur maskat duan me na mbytė
------
nė cilen fe tė kėrkoj ndoj dritė
kush zemrat do i mbushė me me vlerė
kur bota nė varp si ujq me grabitė
po turren sot si tė mjerė
-------------
Nga Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
02-02-09, 14:56
Vrapimet e hileve
'''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori
-------------------
vraponin hilet neper caqe e arritje
ato ishin shoqe tė gjitha e motra vampire
zgėrdhiheshin nė fillim pa filuar per goje e tyre jashtqitje
dukeshin te qeshura si zemer mire
'''''''''''''''''
maska i mbronte dieri sa u nisen ne start u zgerdheshen
kur filluan te hyjn ne finale
nga prrylat e smirat filluan te gjitha te gjveshen
u lakuriquan dal nga dale
'''''''''''''''''''
ato te nji qellimi te gjitha ishin
por maskat nuk ju rrinin dot
sepse lakminė interes e kishin
e zhgjyrin e kishin aktorė smire lot
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-02-09, 14:57
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''

Nuk e kam ditė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk e kam ditė se ne boten e lakmisė
nuk pihen te gjitha ujrat
o mėshira e perendisė
o forca e perendisė
pse
kur u nisem drejt mekatit
me joshjen e llasėsisė
pse nuk na i kpute urat
qe te mos arrijmė ne cak,te haramsisė
se gjygj
nuk ka te matur
qelizat nuk paskan
frej te maturisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori nė mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik
02-02-09, 14:58
Shteg vetėm pėr nė vdekje
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Nga autori Xhelal Ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
Vetėm pėr nė vdekje tė lėnė shteg
kohrat e maskat e regjimeve tė pa emocion
ose kėngė vet me vete kėndo si qyqja breg mė breg
tė thot sot toka e pa ndejnja e jonė
-----------
udhėt kah do tė pėqeshin
individualiste ėsht gjith'qkaja
egot vetėm pėr vete teshat e bukura i veshin
tė shkelin kaho brrylat e shputat e mėdhaja
-----------
nėse gjenė ndonjė zgjedhje prap koha tjetėr tė pėrbuzė
kėto mohime kufij tė qesin nė zemer
shtegun e ke hapur nė shkrumb e nė shpuzė
se garat vrapojnė secila pėr emer
------------
sa vdekje kohore e pa vlerė
sa shteg i detyrueshėm i pa burrni
koha nuk tė len as tė vdesėsh me nderė
lavire ėsht koha tė qet me krye n' hi
-----
o kohė e blozė e namur
sa indiferente e pa gojė
sa e ftoft je pėr skamnorin e skamur
tė varfrin e ven nė lojė

shtigjet ti tregojnė me gisht nė vetvarje
me njė mimikė lėvizėse tė ftoft robotike
emocionet e poetve dėnesin nė qarje
o dielli ynė ku ike
------
eh koha e toka ime
pėrse gjith ky akull vallė
garat i mbushe me krime e pelime
poetėt tė vdesin me mallė
----------------
Nga autori Xhelal Ferizi
---------------------------

lirik
02-02-09, 15:00
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Sikur ta kisha syrin magjik
--------------
Xhelal Ferizi mėrgimtarė

-------------------
ah sikur ta kisha syrin zbulues digital magjik
qė thellė shkon nė zbulime
nė at sy ta kisha njė tė menqur zbulim pikė
fakt'shekull zbulimtarė pėr inqizime
-------------

fakt'shekulli im nė ekran tė fakt dėshmi bindjes
do tė kishte nxjerrė dėshmueshė para publike skene
at shkak tė thellė motiv tė dyshim tradhti lindures
at rrėnjė at dyshim soj gangrene
--------------
e duke mos pasur dėshmi fakt e mendova
njė sy tė tillė dėshmues nqizues magjik
mbasi njiqind shekuj me hamendje i shpova
sa i keq qenka maskimi e dyshimi o mik
----------------
kamera magjik'syri nė majė dėshmuese tė hollė
do ta nxjerrte me tė vulosuren fjalė
pastaj tė gjith shembujt do tė merrnin shkollė
qė nė bukuri djallzore besen mos me e falė
-------------
por ah kamera sy magjike nuk ka
prandaj e brejtura dyshuese gjysėm fakt e pa fakt
s' po len as gurė as dru damarė pa tha
se mashtrimi e vetmashtrimi po ecė pamėshirshėm me takt

----------

do ti ftoja zbuluesit qiellorė ekspert'dritė
qe nė njeriun kėt sy instalim magjik
ta lansojnė zbulueshėm n' pėr qdo skutė qė ta njohin mirė
se mashtrimi po bėhet nė jetė shum tragjik
----------------
Shkruar nga Xhelal Ferizi Mitrovica
mėrgimtari
---------------------------------

lirik
02-02-09, 15:01
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nė ėndrrat e mija gjahtarė
---------------------
Shkruan Xhelal Ferizi
------------
u bėra nji ditė gjahtarė nė endrrat e mija
dhe dėshira e parė qė mė lindi njė ditė
thash vetme vete sa mė vret urrejtja
ma mirė ti dal un nė pritė
-----------------
dhe deshta ta vras urrejtjen demoniane
por u kur vura kėmbėz pushke e nishan
nė shenjestėr nė mes lotve mjerane
kur shekujt strateg ndal mė than
--------------
un nė mes lotve ndezshėm duke dėnesė
habitshėm ndejta duke i pa
dhe mbeta i habitur pėr besė
kur nji shekull nisi e tha
-------------
jo: urrejtja duhet
sė bashku me menqurinė
nė shpirt'kushtetutė le tė shkruhet
kur mbi paqe shkelsit tė mbijnė
-------------
vrite mė tha me punė
vrite me shkollė e me dije
vrite me shembuj pa dhunė
me lule bukurije
-----------
dhe ula tyten pėr tokė
kur edhe tjerė shekuj mė thanė
mi ngulen sa mija nė kokė
bindjet qė me vra s' mė lanė
----------
dhe un nuk e mora me mendė
se shekujt urrejtjen e mbrojnė
dhe e mora timen pendė
arsyet me pse t'mi tregojnė
------------
urrejtja le tė mbetet gjallė
deri sa e keqja mbi dhe
tė jet mbi gurė e zallė
gjykim pėr kombe e fe
----------
gjykim pėr padrejtsinė
gjykim pėr shkelsin e huej
gjykim pėr tė gjith njerzinė
qė gjakun po e duan si ujė
-----------
urrejtja tė jetoj
se duhet si baraspeshė
kur dhuna gjithkah tė vloj
ajo armėt fuqishėm ti ngjeshė
----------
urrejta tė jetoj
si armė pėrbuzse pėr horra
ajo gjithmonė tė gjykoj
urrejtshėm vrastarėt qorra
------------
dhe krimet masakrat satane
dinakėt poshtruesit sadist
urrejtja le tė vloj qdo ane
mbi ta si nji zjarrė mbi tė pist
-------------
Shkruar nga Xhelal Ferizi mergimtarė
-----------------------------

lirik
02-02-09, 15:01
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kosovės bukuroshe
------------
Xhelal Ferizi autori
------------
kur shiu bjen mbi currila

era tė,shpėrndahet n'pėr hije
me pi kur bien ylberat etshėm
kur flasin ėngjujt pėr ty
kosovė mbretri e pėrgjakur
n'kulllim kur t' bien dritė'bardhat
e shekujt shtrojnė udhė lashtėsije
at'her ti moj fushė mahnije
dehesh nėpėr fluturime
krah tė merr gjelbrimi
kenga te shkrinė plagėt
shpresa ta thrret diellin
lulet tė hjeshėm tė ngjyrosin
hjeshija ti vret hasmit
gjoksi tė'shpalon stolitė
e balli tė' rrin nė' vend t' hanes
me diell sharton fjalėt
kosovė moj antike
margaritarė i pėrvluar
sy i deillit t'drites
vlerė e lashtė magjike
fole e stinve t' vrullshme
pranverė e,eres t' kėndshme
o,dhe qė flet me ne
ku secilen gjurmė e ke
aty ku ti je
aty ku jemi ne
buzėqeshja jote shkrinė
vret smiren e robėrinė
ti mėshiron n' qdo fije
ti je fllad lirije
kosovė me gjak shege
dardani qiellore
perri nė mes detesh
kallij tė arit ngjyren
ftyrė hane me bari
me fjerė nė' fije tė' holla
me rrush qė shkrinė gjakun
me mollė qė zbret qiellin
me dardhė lang shejtnije
me ato fletė qė dehin ėngjujt
me kopshtije deh'tare
dritbardhė mesdhetare
me malin shpirtė flladi
me lugje puhije
kosovė oj nanė e dashur
kosovė o shpirtė shqipnije
ti je arenė e fjales
ti je yrrnek i diellit
ti je buza e vajtimit
ti je agu i prillit
ti je kėnga e zogut
gushė e kanarines
o zė i ėngjujve tė, urtė
o nurė i vashave dardane
lashtsi me vija antike
oj mikesha e yjve,e yjeve
gurė i lahshtė shqip kala themel ballkani
ku shqip tė flet gjeni
guri e balta e bedeni
ku nė qehre tė flet fleta e blinit
bukuria e ibrit e drinit
ku ecė vala e kthjellun
ku t 'flet ujt e drinit
kullimi shum her tė' pėrgjaket
t' kullohen vuajtjet dhimbjet
gjaku pa fajshėm tė 'bjen mbi zalle
ti qė je rritė me halle
kullim je pėr shum gjamė motesh
vaj i syrit tė ėmbėl
o shpirtė pafajsije
viktimė e xhelatve
oj paqja qiellore
ti o thupra qė nė pushtime dridhesh
o shpirtė gjevahiri
o fusha e gjerė me bari
o shiprtė e gjak qehlibari
ti je vet i shejti behari
me qiell re je paqsore
nė shekuj ishe e mbetesh arbrore
o log i kushtrimit
kosovė moj tokė vuajtėrore
lule iliriane
qė veshė rrin me shpirtė hane
qė flet gjuhė iliro dardane
tė duan ty shum lule thanat
tė ndjehen deri nė qiell tupanat
dasmat shpesher ti pėrgjaken
barotin ta vunė e flaken
shekujt e zi mizorė
tė lan tė gjakosur tė gjorė
por ti u ringjalle mbi dhe
me krisma pushkėsh je le
edhe pse ndame me fe
t' flasin shqip gurė e dhe
ti je dheu magjaik ma i miri
ktu shqip ka folė iliri
ktu shkeli sllaviani e romaku
pa fyj tu derdh loti e gjaku
ktu turk e grek e shkja
kan pre e gri pa ja nda
ty qė nė mish tė kan pre
ti qė je e shejtė pėr ne
gjak lulesh kosovė me rrėke
ti qė je dardane
veshė me gjamadane
qė ke aq shum lisa
qė veshésh me plisa
qė troku i kalit t'trojes
tė la fushė tė plojes
dhurata vrastare
ti qė je shqiptare
si prrallė nė lashtsi
ti jė gjurmė e hi
oj bija e shqipnisė
o lulja e dashurisė
o
gjaku i ilirisė
o e bija e e vet sharmit
e bija e ilire e shqip t' tharmit
o e bija e mahnisė
e bija e bukurisė
kosovaė e lashtė antike
tokė me troje magjike
e bija e mahnisė
e bija e etnike shqipėrisė
..................................................
Shkruar nga mėrgimtari Xhelal Ferizi
..................................................

lirik
02-02-09, 15:04
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėpėr djeg'je

::::::::::::::::::::
Shkruan autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Nėpėr djeg'je me shpirtė ,nė gji
duke ecur trup flakes lakuriq
zbathur pa mburojė e kėpucė shprese un hallegji
pa mbrojtje shpirti as solidariteti nė thelb e lekurė si tė isha dobiq
------------------
trup zjarrit nėpėr pėrcėllim,duke kėrkuar nė hiq mėshirė
e mbrojtje nga engjujt e zoti
mundimet e mia e gjithqka ,ishin pazare shum lirė
thue se fare nuk mi njihte mosmirnjhsi moti
---------------
kėshtu flaka e mundimit mė digjte e gazrat sadiste nėn kėmbė nėpėr prush
djeg'je nėpėr jetė ishte pėrjetimi shekull'kallje nė'qdo qelizė
dhe ėndrroja borbardha nėpėr pllaja e her lulet fushė
mu nė mes djeg'je ėndrroja sikur jam mbi krihleheten puhizė
-----------------
kėshtu po ėndrrojka njeriu i djegur nė zjarrė
duke menduar qė tė shpėtoj pa u djegė
duke mbrojtė lirinė dashurinė djajt pėr tė' mos ia marrė
satanėt e feshehur ,nėn lule e pip'shegė


ujvara indiferente nuk mė jepte shkumbardhė
aty nė at pėrcėllim
as dorė nuk mė jepte ndonjė ditė e bardhė
kahdo zjarrė ecje kalvare mbi flakė e pėrvlim
----------------

un kėrceja nėpėr flakė nėpėr gaca e shkėndija
me lėkuren time tė pa mbrojtur mbėshtjellė
o zot pse po mė digjej kėshtu rinija
e qielli qfar gjygji ky mbi mua kto zjarre pse i vjellė
--------------

zjarr nė tokė e zjarrė e prush mbi kokė
kahdo e prush ferri pėrmbi dhe e qiellė
i mbetur nė kėt zjarrė pa miq e pa shokė
nėpėr kohen mjegull hi tym nuk shihet as dritė as diell

----------------
dashurinė shpresė kapjen nė breg e kėrkova por nuk e gjeta
thash se ajo do tė mė mbrojė
a thue veq zjarr na qenka kjo jeta
nji fjalė aktruese sa pėr me la gojė ,
nji zjarrė qė djeg si lojė
---------------------------
titullin nėpėr djeg'je
Shkruar nga autori nė mėrgim
xhelal ferizi
--------------------
nė secilen poezi vargjesh poemė apo lirikė
emri dhe mbiemri i autorit vendoset me qėllim identiteti
tė poezisė
qė tė dihet identiteti i poezis i vjershave dhe autorit
pėr shkaqe qė
lexuesi sigurisht i kupton vet
---------------------------------
-------------------------------

lirik
02-02-09, 15:04
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Askush nuk ėsht si vdekja
----------------------
xhelal ferizi
-----------------
...........................
Nga tė gjitha heshtjet
nga tė gjitha qetsitė
nga tė gjitha tretjet
i shuarjet qė i ka vetvetja
asnjė nga hiqė'sitė
nuk ėsht mė hiq
mė heshtje
mė shuarje
se vdekja
---------
Autori xhelal ferizi
--------------------

lirik
02-02-09, 15:07
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kam dėnesė si gurgullima
------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------
Kam dėnesė si e prrojeve gurgullima
kur tė kam pa nė gjak e nė dhunė kosovė antike
kur ty tė ndihej gjamė e bėrtima
un shpirtzimeve tė mia i fshija ato qerpike
-------
kam qa deri sa jam stėrmekė
kam qa se nuk kisha krah fluturimi
ma mirė do tė ishte me vdekė
se rob me mbetė i gjithfar mohimi
--------
koha ishte e bizarit
prandaj nuk tė dola un krah ty
rruleta ishte nė duar tė tradhtarit
kohen po rri tue pshty
-----------
nuk kam askend oj nanė
zuzare hijet mė mbuluan
e di un se ti je zanė
por kur nuk me pyete pse vuan
--------
un vuajta se vula rrin nė duar t' palara
ajo fatin ma drodhi
lavirja kohė gjithmonė del e para
prandaj mua loti mė rrodhi
----
un kurr nuk e pata fjalen as dollarin
buken dikush tjeter e han me genjeshter
mos mė gjyko nanė gjykoje tradhtarin
qė kohen e drodhi si mjeshter
-------
koha mua nė balt mė la
se u shtrua kahdo me hile
me ty asnjiher nuk me lan me u pa
pėrdredhset maskat kopile
-------
nuk jam un nė teater si aktorėt tjerė
ata e luajten bishtin
un jam i pa brryla jam jetim i mjerė
nė kėmbzė duhej lujatur gishtin
-------------
shum kukulla dolėn nė skena
un mbeta se nuk dita me vjedhė
ata me shum fytyra e krena
kohrat tė gjitha i kan mbledhė
--------
mua loti pėr ty mė mbeti
akoma po rrokulliset
nė shpirtin tim sa deti
me varg do ti pėrshkruaj viset
----------------
Autori Xhelal Ferizi
nga shqipėria etnike
----------------------

lirik
02-02-09, 15:07
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pse tė mos qajė mos qajė me lot si gurgullimė vale
------------
Nga autori Xhelal Ferizi
--------------------
pse tė mos qajė o spekter i gjerė
o ju shpirtėsi nėpėr ligje
pėrse tė mos qajė me lot si shi o erė
kur idealja nuk paska nuk paska shtigje
---------
pėrse tė mos qajė o ju teori tė menqura me ide
pėrse te mos qajė o qiell o dhe e male
kur nuk qenka asgja perfekte mbi dhe
kur asgjė nuk qenka ideale

-------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------

lirik
02-02-09, 15:08
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Deshta tė ndėrtoj pėr miqsi kala
---------------------
Xhelal Ferizi autori
-----------------------
me optimizmin tim
u turra pėr tė ndėrtuar kala marrveshjesh nėpėr botė
sa i pa kuptim dola me kėt vetmashtrim
po kjo qenka mė than njė punė e kotė
-----------

dhe a e dini pse sepse un muratorė
isha me nji pe tė drejtė pa lak
dhe kur doja me vendosė gurin nė qdo miqsi e marrveshje me dorė
kėrcenin kombet me tė pa rehatshmin gjak
---------------
ore un po ndėrtoj kala thash me ton dashamirėsije
pėr tė gjith ju pėr njerzi e paqe
qė tė jet kala e pėrjtshme marrveshje e miqsije
ku nuk do tė bėhen ngatrresa e gjaqe
-----------------
jo mė than nuk e ke vu mirė kėt themel
nji mė thoshte vendose sipas kutit tim
kur nji tjetėr me nji rrėnim mė del
nė gėrmadha ma shėndrroj mundin plot pelim
-------------
sipas penit tė fortit pastaj
u ngrit e tha nji tjetėr
do ta vendosi si dua un
kala nga mbrendė me lugetėr
---------------

mandej u ngrit nji tjetėr i zi e nji tjetėr i verdhė me lėkurė
e plot tjerė si demon me hipokrizi
mė prishnin pe e gurė
tė bardhė e tė kuq e tė zi
--------------
nuk je ti mjeshtėr mė than
q' ėsht kjo kala e butė
kėtu nuk vendose as tmerr as hatanė
nė qdo cep e skutė
---------------------
po pse ore thash un dua mir'sinė
tė gjith qė tė rrini'nė paqe tė lirė
kala kjo qė pėrfaqson njerzinė
qė kohen ta keni drit'mirė
------------------
jo tha nji tjetėr sherrnxitės shoven pėr kah gjeni
me lėkurė tė bardhė por me pamje mongoli
ti nuk do tė vendosėsh kėta gurė miqsije e bedeni
priti luftėnxitsi e foli


---------------------
dhe u ngrit nji tjetėr qė cakun e kishte
me pre me gri e me vra
ma i ziu ndėr shekuj qė virgjri vashash prishte
sa nėnat e vashat pėr sė gjalli i i kishte tha
----------
ndalu ti shqiptarė mė tha paqsorė i ballkanit
gojėn e kishte krokodil
mos je farė e ilirianit
ndal se tė ha o bilbil
-------------
pse don ti kala kėtu miqsije
pėr kombe pėr njerz e fe
tė ndėrtosh pėr breza njerzije
kur dheun duam ta shembim ne
------------
po jo thash jo se tė bukurin globin
si lėmsh mahnits me dhe e ujė
e fali zoti pėr jetė e paqe e pse ju kobin
ja doni............! mosni a nuk e shihni sa shum po vuaj

---------------------------
qeshen gajasur do tjerė
lene mė than at aventurė ti ndėrton diten ne ta rrėzojmė naten
a nuk e sheh o i mjerė
se kombe e fe mbi dhe me gjak e lot rropaten
---------------
ore un dua thash dua kala dhe besė e paqe pėr breza
mė leni tė lirė tė ndėrtoj mirsi mė lejoni
se mjaft na mbyten kobet varfri e,luftrat e zeza
qe ju priu me sherre luftnxitėse gjithfar lloj demoni
----------------
mė leni tash e kėrkon qytetrimi modernija
e koha e menquria e brezat e ri
se kaloj koha e absurdeve kaloj barbaria
ėsht koha pėr shije jete e liri
--------------
jeta nuk ėsht pėr luftra e lot
pėr masakra e tmerre e vujtėri
pėr gjėmime dhimbje e flakė e barot
por pėr jetė e argtime e liri
------------

jo mė than do tjer me fe tė veshur zi si korba
dhe do tjerė me katran klanorė
dhe dolėn disa tjerė qė pėrzienin intriga e sherr qorba
e disa tjerė si akuj disa tė ftoft si borė
--------------
kishin dalė tė gjith nė qiell e mbi dhe
shikonin nė mua e nė skenė
dikush po gajasej dikush lotin rrėke
mos e nis mė than disa se nuk ja vlenė
---------------
dhe un me qekan nė dorė e gurin nė latim duke e gdhendė
me kėmbngulje paqsore nė punėkur erdhen disa puthadorė
e nisen tė me shisnin mendė
sa tė mjerė ishin sa tė gjorė
------------
mė than morėm vesh nga larg
se ti ndėrton nji kala
me gurė pėr paqe kombe e miqsi tė renditur varg
por kėtu servili as dhelpri nuk ka
----------
e 'q' mė duhet thash nėpėr gurė servilija
a'jeni ju nė vete
se kala tė qėndrushme tė drejtė don qytetnija
e jo si tuajat servile adete
------------
pse ju kėrkoni nė kala servilinė
nėpėr qdo rrudhė tė gurit e nė themel
jo jo se gurėt nė servili nuk rrijnė
parimet nuk duan me i shkelė
-----------
un me gurė nėpėr mure vazhdoja me ideal nė punė
me varg me pe e me pendė
kur u duken te muret disa tė etshėm pėr dhunė
e disa tjerė mbas tyre tė pa mendė
---------
kishin marrė vesh se kala miqsije botrore po ndėrton poeti
kishin ardhė pėr rrėnim e shkatrrim
dinake sarhosh e servil e gjithfar soj naleti
donin ta ndalnin hovin tim
----------
po q' bėn ti kėtu mė than,kala don tė njerzisė
ore a nuk sheh ti tė zezat plane
se nuk don askush ndėrtim tė sinqert tė miqsisė
se bota po mbahet me luftra padrejtesi e klane
---------------
po pikrisht pėr kėt shkak thash o njeri
kala e gurė miqsije me themel kam nisė
kjo kala pėrmbanė paqe e njerzore dashuri
ndėrtuar nga peni i pa hile i drejtsisė
------------

qeshen edhe kta dhe mė than mos e nis
se natėn do ta rrezojnė gjahtartė
ata i duan brezat si qyqet mbi lis
ata nuk i duan brezat t' barabartė
-----------


iken edhe kta dhe un po vazhdoja
me pe e gurėt nė latim
me njė kėngė lirije nga shkrumbueshmja goja
i etur pėr miqsi nder kombe e vllazrim
------------
o zot kur paprimtmas erdhen danajt grek
dihatur me vrap e rrėmujė
pse ti mė than mua shqiptarė akoma s' ke vdekė
ilir i mallkuar dhe ndėrton si nė krujė
----------
ndėrton kala jo pėr trinitrinė
por kala ku nuk mud tė hyjmė ne
me veset e tona intrigė e tradhtinė
me kuaj druri e panhelene me fe
-----------
un shtanga e mbeta me gurin nė dorė ngri
jo ju thash ju lutem kuptoni
kala po dua pėr paqe mqisi e liri
ku vend nuk ka luftnxitsi e demoni
---------------
lej ato prralla me than ata me akuzė
ne duam heken pansllavian dhe vetėm tradhti
qė boten ta bėjmė shkrumb e hi e shpuzė
me sllav sė bashku nė njė trinitri
-------------
un shtanga u habita nga ky moskuptim
kur erdhen dhe rus e shkje
e tjerė radikal esktrem n' shpartallim
qė e duan planetin me dhe
-------------
e duart mė dridheshin nga ky presion
se peni s' mė mbahej dot
kishin dalė me sulme vampir e demon
dhe nė guri mė pikėn lot
-----------
e nė qiell tė gjith paqsorėt kishin dalė
hanė e diell e yje
po e vėshtronin skenen edhe fusha me mal
te bukurat kreshta e pyje
---------
tė gjith edhe era e puhiza me dashuri mė thonin vazhdo me kala
se jeta e jonė ėsht nė rrezik
se njeriu me fe me klane ėsht nda
na e prishė natyren o mik
----------
e un pėr hirė te yjeve pėr hirė tė dheut luleve e zallit
pėr hirė tė gurve e ranes
edhe pse n' trysni e nė pikė tė hallit
gurve po ju flisja nė gjuhen shqip tė nanes
-------------
secilit nė palcė nė rudhė e nė qendresė
secilit nė kala nė gdhendje e latim
qė tė rrijnė nė kala tė drejtė gurė e me besė
pėr pe pa u lėkundė nė lakim

Xhelal Ferizi AUTORI
------------------------

lirik
02-02-09, 17:28
Kam dėnesė si gurgullima
------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------
Kam dėnesė si e prrojeve gurgullima
kur tė kam pa nė gjak e nė dhunė kosovė antike
kur ty tė ndihej gjamė e bėrtima
un shpirtzimeve tė mia i fshija ato qerpike
-------
kam qa deri sa jam stėrmekė
kam qa se nuk kisha krah fluturimi
ma mirė do tė ishte me vdekė
se rob me mbetė i gjithfar mohimi
--------
koha ishte e bizarit
prandaj nuk tė dola un krah ty
rruleta ishte nė duar tė tradhtarit
kohen po rri tue pshty
-----------
nuk kam askend oj nanė
zuzare hijet mė mbuluan
e di un se ti je zanė
por kur nuk me pyete pse vuan
--------
un vuajta se vula rrin nė duar t' palara
ajo fatin ma drodhi
lavirja kohė gjithmonė del e para
prandaj mua loti mė rrodhi
----
un kurr nuk e pata fjalen as dollarin
buken dikush tjeter e han me genjeshter
mos mė gjyko nanė gjykoje tradhtarin
qė kohen e drodhi si mjeshter
-------
koha mua nė balt mė la
se u shtrua kahdo me hile
me ty asnjiher nuk me lan me u pa
pėrdredhset maskat kopile
-------
nuk jam un nė teater si aktorėt tjerė
ata e luajten bishtin
un jam i pa brryla jam jetim i mjerė
nė kėmbzė duhej lujatur gishtin
-------------
shum kukulla dolėn nė skena
un mbeta se nuk dita me vjedhė
ata me shum fytyra e krena
kohrat tė gjitha i kan mbledhė
--------
mua loti pėr ty mė mbeti
akoma po rrokulliset
nė shpirtin tim sa deti
me varg do ti pėrshkruaj viset
----------------
Autori Xhelal Ferizi
nga shqipėria etnike
----------------------

lirik
02-02-09, 17:29
Pse tė mos qajė mos qajė me lot si gurgullimė vale
------------
Nga autori Xhelal Ferizi
--------------------
pse tė mos qajė o spekter i gjerė
o ju shpirtėsi nėpėr ligje
pėrse tė mos qajė me lot si shi o erė
kur idealja nuk paska nuk paska shtigje
---------
pėrse tė mos qajė o ju teori tė menqura me ide
pėrse te mos qajė o qiell o dhe e male
kur nuk qenka asgja perfekte mbi dhe
kur asgjė nuk qenka ideale

-------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------

lirik
02-02-09, 17:31
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
.................................................. .....

Mohime nėpėr vite
---------------------------

Autori xhelal ferizi
*******************

e mohua mė ka edhe adina
edhe sara e diana
prandaj e huaj mė duket stina
thue puls shqip nuk rrehė dardana

***
edhe elina e admina
nuk gjejnė fjalė kund t 'zemres sė gjerė
dikurė ishin kanarina
sot m' kan lanė si zog tė mjerė
***
nuk ua ndjenė kush cicėrimen
buqja koken s' kthen sa i ...vrik
edhe lulja ma ktheu shpinen
nuk ma ndjenė lotin n 'qerpik
***
nuk po pyesin per plagė t'mia
as pėr zemer gjevahire
porsi e ftofta akull hieja
mi mohojnė shndritjet safire
***
veq pse un jam mergimtari
veq pse dhe dua e qdo pip
veq pse jam nji zog shqiptari
degė me degė qė dua t' kndoj shqip
***
Autori Xhelal Ferizi
liriku miku i pandashėm i pendes shqiptare
.................................................. ................

lexoni vargje nga autori xhelal ferizi tregoni shokut shoqes
------------------------------------------------------------------------

lirik
02-02-09, 18:05
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kur shekullit i dridhej buza shqip me qa
----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
kur shekullit i dridhej buza shqip me qa
un me vargun tim e kam pėrkdhelė
shekulli u mbėshtet dčneshėm nė shpirtin tim dridhej pa ja nda
vargu im mundohej at'her tė mbinte por nuk kishte kah del.
-------
un dhe shekulli e kuptonim njėri tjetrin
tė dy ishim bijt e diskriminimit
askush nuk fliste me ne na mohonin pyetne kohorin mė tė vjetrin
fakt ėsht se tė dy ishim tė bijt e harrimit
---
ai qante se i hynin kuajt e drurit pushtues nė shpirtė pėr ta robruar
un qaja pėr atdhe pėr fjalen e lirė
tė dy pėrvajshėm tė lėnduar
shkėmbenim shpresat pėr ardhmėri mė tė mirė
---
shekulli qitte gjak i plagosur
thundrat e mbanin pėr tokė
un me varg i plandosur
tė dy ishim tė shtypur nė kokė
---
tė dy ishim tė lidhur nė pranga kohore
tė dy nė buzė dridheshim pėr liri e fjalen
ai qante pėr reformat njerzore
un qaja se lirinė fjalen ma ndalen
---
tė dy ia dinim njėri tjetrit hallin
shikonim me shpresa kah dielli
ai tė pėrgjakur mandej e pat dheun e zallin
un mbeta i varuri i vonė me sy kah qielli
---
un dhe shekulli miq tė pa ndarė ishim me vite
bisedonim fshehurazi mbanim besė e sekret
un cicėroja fshehurazi si zog dite
ai dridhej nga kėrcnimet me siklet
---
tė dy dridheshim nga diktatura
nga prangat e poshtrimi e kėrcnimi
tė dy ishim tė lidhur dashuruaras me ideale si ura
tė dy vuanim nga mohimi
---
shiprtin njėri tjetrit ia shpalosnim
shekulli trembej nga gjaku lufta e baroti
tė dy kur flisnim pėshpėrisnim ėngjėllsisht yjet dhimbshmėrisht i plagosnim
ai druhej nga gjaku un druhesha nga loti
---
kur na u burgosen gjysėm liritė
tė dy flisnim nė burg nė errsirė
ai mė fliste pėr ardhmėritė
un i flisja pėr atdhe e vargun e lirė
-------
miq e vllezėr tė pa ndarė ishim ne tė dy
edhe sot kėshtu jemi nė at besė
kur shihemi sinqert nė zemėr e nė sy
nė heshtje themi tė dy lidhja jonė nuk vdes
---
Autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
02-02-09, 18:05
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
*******************
Nuk e kam ditė
******************
shkruan xhelal ferizi
*********************
nuk e kam ditė se ne boten e lakmisė
nuk pihen te gjitha ujrat
o mėshira e perendisė
o forca e perendisė
pse
kur u nisem drejt mekatit
me joshjen e llasėsisė
pse nuk na i kpute urat
qe te mos arrijmė ne cak,te haramsisė
se gjygj
nuk ka te matur
qelizat nuk paskan
frej te maturisė
*********************
xhelal ferizi autori ne mergim
************************

lirik
02-02-09, 18:06
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Mora nė vargje art prej hane
------------------------------

Nga autori Xhelal Ferizi
--------------------------

germa drite nė gjuhė nane
mora vesen pėrmbi bari
edhe shkėlqimin qė e ka ari
edhe pingulet rreze'hana
me t' pėrshkrua ty moj diana
qė at gaz ma ke si ylli
qehren fletė qė e mbanė kėrcyelli
ėmbėlsinė si shpirtė ylberi
gazin tė qelė si ngjyrė sheqeri
gjith tue mbajtė doren nėn faqe
siq mbanė fleten ajo manushaqe
e at shikimin art natyre
diamant at shprehje f'tyre
si shtresė'holla qė e mbanė biluren
punim drite e paske l'kuren
edhe fijet tė atij flokut
si pejzhollat t' borzilokut
mė fal se arti po mė nxitė
ti pėrshkruaj ty bukuritė
me sy t e mirė qė tė sheh hana
ti je sharm qė rrin nder zana
e un kangen ta vargisi
me cicėrimė t' zogut n' majė lisi
Me shpirtėqiell' tė gjerė t'poetit
ty qė m' je si lulja e detit
un kur tė shoh dikund hjeshi
e lshoj penden sikur shi
gurrė as art s' mundem me i lanė
as hjeshisė ndoj vlerė pa i dhanė
prandaj ti mos m' gjuaj me fjalė
ps e me pendė un ktu kam dalė
se jam mallė un fund e kokė
pėr me shkrue pėr miq e shokė
penden time nė yje e vesha
me shkrua bardh un pėr mikesha
motra tė mija sokolesha
ju qė jeni bija hane
shqipe nė flatra n' tokė dardane
Ju pėrshndetė kjo penda ime
me fjalė dielli e rreze'shkrime
mos ma shihni ju pėr t' madhe
Se qdo lulė qė shoh n' livadhe
Nė art e shndritje e mbajė mbshtjellė
n' kopsht magjije nė tė bardhen vellė
nė vello tė lules bardha'flete
marr tė bukura vargje jete
edhe e lmoj hjshinė tue shkrue
nuk la qikė un posht me shkue
djalė as burrė as qun as grue
kur e ka hjeshinė prej zoti
ja lshoj penden si shi loti
me ja shkri stilin n' punime
bukurisė me i thurė lavdrime
pse me shkue hjeshija kot
kur e fali i madhi Zot
---------------------------
Xhelal Ferizi autorė i vargjeve shqiptare
me titull :mora nė vargje art prej hane :
------------------------------------

lirik
02-02-09, 18:06
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
GJenetika vajton shqip
---------------------------------

xhelal ferizi autori i titullit gjenetika vajton shqip
--------------------------------------------------------


Me na e prishė gjenetiken kan dalė te bijtė e sadomazohizmit
Tė bijt e sanksioneve dhe moteve shekuj'zi
Te bijt shekullorė tė politikave me qekane
secili shekull ma pedofil ma zemerzi
ma prodhimtarė ma djep vrastarė
mėshirė tash po quhet katrani i zi
drejtėsi po quhet me vra ma shum shqiptarė
o sa shekuj kohra prodhim 'zeza mjerane
nuk dihet se nga cila anė erdhen e u shtuan,pa masė
kombinim i zi i shoveno komunisto fashizmit
fjaltregtarė puthagjijė tė pshtymave lpisatarė
diplomat hendeqesh vorrtarė
krymbfarė se jo mahi
sa pijet sa gotat kemi cakrruar me ta
njimend diplomaci
ata mbi tė gjitha dijnė shum mirė me rrasė
ndoshta qiellin e diellin shakull pėr dhe kan me e plasė
ata na sjellin gjithfar lloj modelesh veshje tė satanit
se ku i marrin ato lėkura gjithkah nėpėr ferre tė pėrvlmit
na jepin ngjyrė per zemėr direkt prej gjentikes sė katranit
Na ushqejnė si foshnje me do far ujė t' pelimit
Na vijnė mysafir t' paftuar e tė ftuar me qeshje venerike
Lėkurė duket vėrtetė njerzore
Nuk dihet se nė cilin laborator vneri ėsht prodhue
Me maska tė pėrsosura me dofar zgėrdheshjesh cinike
Na ftojnė tė uritur tė leckosur djallzisht me vallzue
Aheng i pėrzier leckash e zotėrijsh' vėrrtetė kombinore
Valle ciganėsh shartojnė gajasur cinikisht tue aktrue
Artist tallavash na u mbush ah toka jonė arbnore
ėsht varė dielli pėrvajshėm e driten don me e shue
Yjet nuk flasin ma me dhe
e hana ma nė buzqeshje nuk don me vizllue
terri vetėm terri i don ata kalemgji
loja po shkon kurriz lak
na japin ujė moqalik e na marrin gjak
me vlerat lozin sarhosht e shartimit ,zanatli tė krimit fajdegji
kompozitorė kanibaloid qė nė mes tė zhurmes sė ballkanit
qetsisht thinin e ngulin nė qdo sferė gjenetike e qelizore
shesin e blejnė lirė e tregtojnė me nipa tė car dushanit
e i shtrojnė but nėn bark mandej do lavire tonat puthadore

epshin akulltarė pėr tė ua ngritė mediteranet nxeht vegla trupore
qė lojnat ti luajn' sipas modelit lakadredha
hamshorqe kta duke kaliruar sipas vesit tė orgjisė
tregje tė mėdha e tė vogla akrobacionesh
mallra s a tė duash tė skadim anarkisė
dhe varje gjithfare nėpėr qafa hajdutėsh varje medaljonesh
merita i mbetet gjithmonė dhunshėm etnike shqiperisė
ngreh e mos kėput shekujt nėpėr rruleta
dhe fjalen perdredhė rruspisht me mjeshtri me kuleta
lojrat e zotėrijtė ndrrohen sipas kohes e rrethanes
edhe valle kan aq shum kiq e shund sa shekujt moshatarė
sa tė gellltitura i dhan shqipnisė kosovė dardanes
tash njeriun e ri po e duan shartim jevgo shqiptarė
kurrizin po duan tė na e bėjnė model shtėpi publike
ndėgjueshmėrinė skllave e pėrjetshme e padronit
me na e prishė duan gjuhė e gjenet e lashta antike
me do far pėrzierjesh prodhim qė e kan t' zhargonit
zhargon paskan pasė vėrrtetė se jo mahi
moj nanė shqiptare etnike gjith kah je n' qdo skutė
ushqim pėr venash me zdrol tė kan dhėnė me pi
me ja pėrlye gjakun shqipes sqepekrrutė


xhelal ferizi autori shqiptarė nė mėrgim
-------------------------------------------------
i titullit
--------------------------------
gjenetika vajton shqip
----------------------------------------

lirik
02-02-09, 18:07
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kam shkuar deri ne thellsi
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

xhelal ferizi shkruan titullin
*************************
!kam shkuar deri ne thellsi/
************************

Kam hy njiher deri nė ftoftėsitė nė akull
nė palcen e tij tė ftoftėsisė
pėr tė pa pse ranė tė gjith shakull
tė bijtė e nėnė shqipėrisė
***

dhe nuk gjeta arsye
askund nė analizė
sa akuj i kam thye
me penden duke levizė
***

kėrkimeve kėrkoja me pendė e qiri nė dorė
me dritė tė qiri pendes e vlimeve tė shpirtit
pėrvlova shkriva akuj e borė
arsyen se gjeta t'pendimit
pse ? u ngrinė ! tė gjith 'krushqit arbnorė!
********************************

Autori mergimtarė xhelal ferizi
==================================

lirik
02-02-09, 18:08
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nė qoftė se gzim ka kund mbi dhe
*******************************
Autori Xhelal Ferizi
******************
l i r i k u
===================================
nė qoftė se gzim ka kund mbi dhe
edhe vlon porsi sherbeti
dilni e shihni o kombe e fe
nė zemren time tė gjerė sa deti
***
zemra ime ngazllimtare
qė po e vlon n'valė dashurija
po ngarendė me shpresė shqiptare
nisė n'flutrim ėsht kah qamėria
***
se prej qiellit mora fjalen
se jan qelė do dyer prej drite
prandaj frejt t' zemres s' po ndalen
dil qamėri o zemren prite
***
dil e prite se u l'shu qiellit
drejt kah ti me krah mbi erė
porsi e bukura qehreja e diellit
vjen si zogza nė pranverė
***
ka marr krah zemra dardane
ka me vete gurra e kroje
shend e dritė prej dielli e hane
e ka shqipen cicrimė goje
***
dil e prite oj qamėri
o shpirtė dielli o shpirtė malli
se po tė vjen pėrmbi ajri
me lot gzimi si kullim zalli
***
diell e hana po e pėrcjellin
yjt shqiptarė po e mbajnė me fletė
mu nė barkusha po ja mbjellin
qamėrinė ėngjėllushen vet
***
dil qamėri prite o janinė
dil me ngjyrė porsi sheqeri
mbi fole kjo nė follorinė
me shum yj t' vjen pėrnjiheri
***
shum mbas sajė jan nisė krahlehtė
shum bilbila e kėngatarė
shqipe e zana e trima n' fletė
qė me gjak quhen shqiptarė
***
qielli u mbush po fluturojnė
mbi fole tė arbėrisė
zemrat shqipe se q' po vlojnė
kan marr krah drejt qamėrisė
***
qielli i kaltėr i etnisė
kah fillon prej albaniku
pėrmbi fusha tė dardanisė
deri nė grykė te kaqaniku
***
mbushė ėsht edhe qielli i prizrenit
edhe e bardha mitrovica
ana e brigjeve tė erzenit
qielli i shqipes kah drenica
***
thonė po vlon edhe dukagjini
si nė ara si nė malsi
e kah valbona i kthjellti drini
ku flet dheu me bukuri
***
e mbi qiellė n'pukė e iballe
zemra shqipesh me krah ari
po flutrojnė e hjedhin valle
me art t' shejt qė i ka shqiptari
***
rrotullohen mbi ajri
thue se nė gjak ju rrin rrymimi
e gjallė malsija me bukuri
i bardhi mati e kurbini
***
shkodra korqa tepelena
durrsi kruja me delvinė
si kalaja me bedena
vjen gjakova me prishtinė
***
zemrat tjera gjeraqina
nė krah e flatra me tė bardhen dritė
vlora ballshi e kanina
pėrmbi qiell thonė lart jan ngritė
***
nė qiell me sharm thonė shqipe e zana
me re tė bardha e bukuri
mbarė etnike shqipni nana
po i nisė shqipet n' qamėri
***
si ilirida si kosova
gostivar strugė manastir
nė kambė que plava e rugova
edhe ulqini i lashtė ilir
***
por edhe e bukura zemer tirana
edhe gusia e libohova
strugė dy dibrat e viciana
n 'rrezatim shkupi e tetova
***
zemra mbushė me dashuri
shqipe jan kto t' fluturimit
kan msy rrugėn pėr qamėri
porsi i bardhi art i gzimit
***
ohri e struga e dangllija
vlora e arit me kaninė
zemėrmadhja ajo malsija
tė gjith jan msy sot pėr janinė
***
edhe saranda e ksamili
kruja e bukur me flamur
shkdodra e bardhė si karajfili
tė gjith jan nisė me dalė n' kostur
***
edhe tanusha e kumanova
pogradeci e gucia
edhe tivari e kėrqova
struga lule e mbarė etnija
***
peja e bukur e gollaku
me gilan e karadak
me tropojė porsi bajraku
t' gjith kah jan shqiptarė me gjak
***
me ta u nis zemra e lirikut
por si niset drita e yllit
pėrmbas sajė adriatikut
shum jan nisė si zana t 'pyllit
***
lezhė e klinė e suharekė
edhe burreli me rubik
kah qamerija kėrkojnė shtek
kah berati albanik
***
tė gjith me i pa si gjeraqina
ka dal qielli i bukurisė
me pa zemra mbi ajrina
si flutrojnė shqipet t' lirisė
***
thon kto zemra jan t' dukatit
gjirokastra e libohova
edhe zemra e lazaratit
krah per krah peja e rugova
***
paskan dalė thonė tė gjith me pa
porsi retė n' qiell topa topa topa
e gjith azija thonė kah ka
e kureshtarė tjerė kah europa
***
thonė edhe andej tej oqeanit
e kah afrika me zallina
kan dalė t'shohin tė ilirianit
si flutrojnė shum gjeraqina
***
e gjith bota kureshtare
thonė mbi qiell doli edhe liria
po i sheh shqipet ngazllimtare
si flutrojnė kah qamėria
***
lezha kruja e kopliku
e bardhė besianė edhe delvina
me himarė adriatiku
kan msy sot kah follorina
***
hije u paska fluturimi
po u prinė zemra e nanė shqipnisė
thue flutron qiellori gzimi
shkojn mbi qiell zemrat t' etnisė
***
Autori Xhelal Ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
***************************************
l i r i k u

lirik
02-02-09, 18:08
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėpėr uren e ferrit
*******************

Shkruan Xhelal Ferizi
=========================
autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim
*******************************

nėpėr uren e ferrit me njė pendė nė dorė baraspeshė
kalova sa e hollė qė ishte
at'her nuk isha me kaq shum burime veshė
as penda kaq themele nuk kishte
***

gjYqtarėt e huaj mė prisnin kurreshtarė
kur po humbisja drejtpeshimin
por un isha ndėr breza i lindur shqiptarė
e pendė e kisha besimin
***
poshtė ure zjarre tė armikut
helme e katrane e kurthime
por fjala e ime e germa e qelikut
mė mbante dhe penda ime
***
sa do qė e hollė ishte sikur fije
e ferrit urė holllake
unė edhe ma holl kah fjala me dije
mbahesha mbi botė rrumbullake
***

armiqt u tmerruan dhe tėholluan uren
edhe ma holl per ta kėputė
edhe un t'hollova ngjyren fjalė biluren
qė tigrat e uritur i kam zbutė
***
kalova me penden e mendjen atletike
me shprehjen plot art e aktrim
me gojė hapur bishat e ardhura siberike
i la baraspesha ime nė kalim
***

gojen hapė e mbanin tė ftoftit krokodila
me shekuj tė uritur pėr gjak
por un nė ndihmė thirra me mija bilbila
qė ndeznin qdo qiell me kapak
***

dhe me kėngėn shqipe kalova uren
ku flakėt arrinin me prekė
nuk ma prishi ferri as mish as strukturen
as besa nuk mė ka vdekė
***

dhe mbeten gojė hapur arijt e sibirit
me krahėt e mi t' lehtė e pendė
qė i kisha n' dy krah un shqipja e ilirit
me kalu ura ferri mjeshtrisht e me mend
***

mbeten gojė hapur gjarpij e krokodila
e pezhgvja mbeti duke vluar
tigra arijė qakaj e kopila
qė mė priten pėr tė mė gllabėruar
*****************************

Shkruan Xhelal Ferizi
/titullin nė vargje nėpėr uren e ferrit/
********************************

lirik
02-02-09, 18:09
Regjistruar mė: 02-06-2007
Postet: 2,155
Rep: 28
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Dashurija
--------------------------
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare ne mergim
--------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

Dashurija ėsht nji emer
qė qelė shpirtė e ndjenjė e zemer
qė qelė shpresė e dritė e,fletė
qė qelė qiell e tokė e det
dashurija ėsht,pikė ylli
esht ftyrė hane,e lule pylli
ėsht njė shndritje e vėrrtetė
ėsht nji,fllad qė lmon nė jetė
dashurija ėsht qiellore
vlerė mbi vlerė mbi ftyrė,toksore
ajo ėsht mė e, bukura dritė
det e qiell n' qdo ag i ngritė
i ngritė malet me vullnet
edhe rruzullit i jep jetė
ajo ėsht si pikė dukati
si nji lulė me fletė rreth shtati
lmon nė gjak si kėnga n' fyell
si lang lulje n' pėr kėrcyell
dashurija gjuhė botrore
gjuhė e zemres gjuhė shpirtrore
ajo i mbanė po gurė e dhe
i mbanė fijet mos me u pre
dashurija e lmon leht
vesen t' lules qė rrėshqet
ajo ėsht jeta e qelizes
rrymė e lehtė qe i prinė puhizes
dashurinė lum kush e ka
hanė as diell,qė s' len me u tha
sa,e gjerė thonė ėsht gjithsija
por ma e gjerė ėsht dashurija
ajo shtrihet n' pėr hapsirė
n ,gjene t ,gjakut si dritmirė
ajo pėrfshinė qdo sipėrfaqe
ajo i mbjellė njerzisė ilaqe
i mbjellė shpresa mos me vdekė
fund e krye boten,e prekė
i prekė rruzat nėpėr gjak
thonė se ėsht ma i bukuri cak
ajo ėsht nji cak nė jetė
pėr qdo dushk e pėr qdo fletė
thonė se shkrinė yje,e kometė
thonė se shkrinė e zbutė qdo bishė
nuk len glob as qiell me u prishė
dashurija dashurija
thonė ka zbritė nga perendija
thonė se ėsht vet njė dhuratė
zbritė prej qielli jetė me zgjatė
pėr njerzi ėsht vet njė fe
ėsht nji diell qė rrin tue nxe
ajo ėsht njė ėmbėlsinė
qe n' hjeshi e veshė qdo stinė
thonė se lidhė zemrat me fjalė
thonė se i lidhė po qikė e djalė
ajo lidhė me rreze ari
ndjendj mahnije t ,qdo damari
ajo ushqen thon gzim e fryt
mendjen ėmbėl n' ėndrra e zhytė
nė ato ėndrra mjalt ė e shegė
t' shndrron n' bilbil thonė degė mė degė
e 't ' lėvizė melodit' n' dehje
si cicrrimė t ' pėrkdhelė n' pėr prehje
si me t' prekė xiglimt rreztare
si ndoj lmim n,prrallė ėndrrimtare
ah q' na qenka dashurija
si n' pėr qiell n' diamant fija
kur e,lmon n' shartim kaltrinė
n' dritė t' ylberit,bashk' kur shkrijnė
ato reflekse ballit t' qiellit
kur ti lshojnė qerpikve t' diellit
e kto bashk me qehre t' hanes
si safiret n' vizllimė t' ranes
kto me i lidhė me rreze ylli
kur n' lodrim n' natė t 'vonė kah pylli
t,'jen bashku pėr kah lakmija
me u pėrkdhelė nga larg knaqsija
kjo formulė ėsht dashurija
ėsht nji fjalė qė sa nji det
ngjyrė e shkrim mbi leter qet
sa edhe hana lotin t 'verdhė
e gjak ari nė tokė me derdhė
nuk e shkruan at bukuri
qiell as tokė ah,qė,e kan mbi
nuk ja gjejnė qelsin t'vėrrtetė
nuk ka shprehje nė kėt jetė
at spjegim qė din me e gjetė
dashurinė pėr me e zbėrthy
kur pėr zemre t' jet mbėrthy
kur me buzė tė lehta t' sajė
shkrinė mbrendsinė nė qiell pa skaj'
dashurija dashurija
thonė s'mbrrinė shkronja as dija
pėr ta shpreh' at pafundsi
mbajeni njerz ju kėt mirsi
s e,kur lidhė jeni n ,kėt shpresė
gjallron jeta e nuk vdes
dashurija ėsht margaritė
gur' ma t' qmueshėm kush s' ka rritė
nuk kan rritė as tokė e dhe
shpresė ma e bukur s' ka me le

Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““

L I R I K U N ė M ė R G I M
-----------------------------------------------------------
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

lirik
02-02-09, 18:10
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Si ta ndertoj njeriun e ri
-----------
Shkruan Xhelal Ferizi
------------------
Duke u pėrpjekur pėr njeriun e ri
Thash ta ndėrtoj njeriun e ri
Kur pėr qudi
Njerzit nuk me po mė lenin
ta ndertoj njeriun e ri
Vet njerzit kundėrshtonin
Dhe mandej ,fshehurazi
E ndėrtova ,njeriun e ri
Nė ėndrrrat,e mija
nė shpirtin tim
nė idealet e mija
nė ,pėrkushtim
e quajta njeriu i im
njeriun e ri e,mbarova
nė ,ardhmėri
ky
do te jet,
ai qė me tė keqen
prore do tė,jet nė kundershtim
--------------
Autori xhelal ferizi
--------------

lirik
02-02-09, 18:11
Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
O zot fiset shqip kah jan
--------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------
O Zot fiset shqip kah jan
gjithkah shtrihen tokes sė zallit
mė ju jepė dritė e diell e hanė
ta shndrijnė gjuhen tė ilirianit
------
mė ua ndriqo kahdo at zemer
gjuhen shqip pėr me u lulzue
e mi mbajė shqiptarė me emer
kahdo shqip me ligjėrue
-----
o zot qiellin ua bėn fletė
le ta shkruajn gjuhen shqiptare
gjuhes nanė pėr me i dhanė jetė
ua bėn token abetare
-------
kahdo dhe mbanė anadolla
ararati e trabzona
shqipja u kndoftė ndėr t' bardha shkolla
si cicrimė kndoftė gjuhė e jona
------
e kndoft zemra si e zogut t' malit
tė bardhat kohė e mbajshin nė gji
u shpirtzoftė kjo djalė pas djalit
porsi kanga plot magji
---------
e buroftė porsi hareja
si gurrė vale n' gurgullima
porsi e rrepta e qiellit rrfeja
ju ndėgjoft mbi dhe ushtima
-----
e kah ka shqiptarė turqia
zemra e tyre shqip qeltė prore
porsi lulet e rrezanija
qė i qelė dielli nė fletė fushore
--------
e ligjėrofshin mote e stinė
porsi tė larmet shpendė me sqepa
porsi zog e kanarinė
kndofshin brezat nėpėr djepa
--------
edhe kurr mos u harroftė
gjuha e nanes ajo amtare
nėpėr shekuj u kėndoftė
si jehona lahutare
--------
e kahdo shqip flet turqia
sytė e shqipes etje kan
pėr me u kthye kndej kah etnija
me u rrah' zemra pėr vatan
---
gjakun kuq gjuha shqiptare
gjithnji atje e mbajtė tue vlue
por si e zjarrta kuq flaktare
qė mbanė zjarri tue flakrue
---
e ma pas't jeten qelike
e si mbi det qė shkon erlehta
pėr shqipni ku i thonė etnike
i kndoft vargu sa tė jet jeta
------
Autori xhelal ferizi
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE
PERSHENDET 9 MILJON VLLEZER SHQIPTARė Nė TURQI
-------------
---------------------------

--------------------
Nuk e di ---mė duket njiher ne nji forum tjeter me kan pėrshendetur dis a vllezer shqiptar
nga turqia
vargjet e mia jan lexu pėr qamėrinė nė nji tubim madhėshtorė nė amerikė
por kam dėshirė qė kto vargje nga autori i dy miljon vargjeve shqiptare
Xhelal Ferizi
ish i burgosur politik
dhe i keqtrajtuar nga udba e zagarve nji jetė
e i keqtrajtuar edhe sot me do far mohimesh
ju bėj tė fala vllezerve shqiptarėve nė turqi
tė gjitha shtresave atje
duke i pėrshėndetur nė emrin tim personal

e duke ua lanė amanet
ti lexojn vargjet e mia
e ti mbrojnė e ti ruajn si ninulla fmijve e
si syt e ballit e nėn jastek
e ne djepa le te ua ruajn fmijve
pėr gjuhen shqipe qė gjuhen shqipe te mos e humbin
e te ua kndoojn sa tė jen brezat
brez pas brezi
vargjet t e, mia ti ruajn nga shpirtzijtė
e mundin tim tridhjet vejqarė
qė qakajt jan que peshė pėr ta ngrėnė

le ta kndojnė fmijtė nėpėr shkolla vargun tim
nė turqi
vargun shqiptarė sepse vetėm pėr shqiptarė e turqisė
kam shkruar shum vargje por ato nuk jan dal neper forume
por do te ua dergoj si liber
per shqiptarėt e turqisė
pėr tė cilėt sa e sa vite ma parė
kam shkruar vargje pėr ta
sepse pikrisht ata ma se tepermi jan ne rrezik te asimilimit
-------------------
Autori xhelal ferizi u bėn tė fala 9 miljon vllezerve shqiptarė nė turqi
-----------------------------------------------------------------------
u dhuron kėngen lirike shqip
nė vargje tė krijuara vet
vetėm pėr ta
le tė kndohet nė secilin tubim tė shqiptarve tė turqisė
siq po kndohet ajo e qamėrisė tash
qė ua dėrgova
e mė jan falenderuar edhe antarėt e qamėrisė
i ka prekė nė emocion vargu pėr qamėrinė
--------------------------

lirik
02-02-09, 18:12
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vargje nga poeti mėrgimtarė Xhelal Ferizi
Vargje nga poeti mėrgimtarė Xhelal Ferizi
--------------------
Shkruan xhelal ferizi
----------------
Jo nuk mundem ti bėj ballė kėsajė fantazije
qė veq qielli me artin e vet din me e kriju
as shkrirjes sė talentit tė atijė arti gjithsije
nuk jam qiellorė shekull'gjeni i qiellit blu
--------------
ah ndihmė o vargjet e mija fjalvarfra tė pa ndihmuara
qfar arti paska ardhė mbi dhe sa gjenial e gjentil
po ku jeni o vargjet e mia dashuri'sht tė pėrvluara
vraponi nė bilbil vraponi n' karajfil
--------------
nuk kam fjalė pėr pėr pėrshkrim t'qiellit blu e pėr diellin e arit
ku njimijė shekuj zbukurojnė me shum gjuhė vizllore
nuk mund ta pėrshkruajnė as nė shekullmendjet e magjistarit
kėt bukuri kėt bardhėsi bardhėbore
----------------
mandej pema ktu me lėvore qudije me degė kah natyra
bilurshėm gjithqka qė e rrethon,me estetikė
e arit pamja nėpėr diell balli e fytyra
e mahnitshmja kohė qė u shkri shekuj'ari tue pikė
-----------
dheu ka mbetė pa tekst e rana n' kokėrrveshje pret
as gjethi nuk guxon me dalė me bukurinė e vet magjike
se kjo hjeshi kristalore qė flet
shtron n' pėrkulje mjeshtritė edhe miset ma galaktike
----------------
kėtu gjithqka rrethue me larmi bardhėsi e blu qiellore
ku germa secila me emocione lot shkėlqim kristali
nė kėt mbretri bukurije nė kėt bardhėsi bore
ku nė gjelbrim pishash frymzim tė nxitė mali
---------------
o zot ku e gjete kėt kaltri qielltare nėpėr palėt e kupes qiell
dhe e solle pėr ne qė shpirtrisht ta fotografoj njerzia
po vargjet e mia si ta thonė at magjik diell
me shkrirje anash ma shndritshėm se vet ingjija
---------------

pse mė mundoni o bukuri hyjnore
nė qdo germė timen me shpirtė
ku pendes time me rrudha kohore
i sjellni te virgjrin artin e dlirtė

----------------
po germat pendtare a do tė bėjnė ballė
bukuri mbas bukurije
mos po bien plast poetikisht mbi tė argjendtin zallė
nga ky sharm i famshėm hjeshije
------------------------
Xhelal Ferizi shkruan nga mėrgimi
-------------------------------------------

lirik
02-02-09, 18:12
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Sikur ta kisha syrin magjik
--------------
Xhelal Ferizi mėrgimtarė

-------------------
ah sikur ta kisha syrin zbulues digital magjik
qė thellė shkon nė zbulime
nė at sy ta kisha njė tė menqur zbulim pikė
fakt'shekull zbulimtarė pėr inqizime
-------------

fakt'shekulli im nė ekran tė fakt dėshmi bindjes
do tė kishte nxjerrė dėshmueshė para publike skene
at shkak tė thellė motiv tė dyshim tradhti lindures
at rrėnjė at dyshim soj gangrene
--------------
e duke mos pasur dėshmi fakt e mendova
njė sy tė tillė dėshmues nqizues magjik
mbasi njiqind shekuj me hamendje i shpova
sa i keq qenka maskimi e dyshimi o mik
----------------
kamera magjik'syri nė majė dėshmuese tė hollė
do ta nxjerrte me tė vulosuren fjalė
pastaj tė gjith shembujt do tė merrnin shkollė
qė nė bukuri djallzore besen mos me e falė
-------------
por ah kamera sy magjike nuk ka
prandaj e brejtura dyshuese gjysėm fakt e pa fakt
s' po len as gurė as dru damarė pa tha
se mashtrimi e vetmashtrimi po ecė pamėshirshėm me takt

----------

do ti ftoja zbuluesit qiellorė ekspert'dritė
qe nė njeriun kėt sy instalim magjik
ta lansojnė zbulueshėm n' pėr qdo skutė qė ta njohin mirė
se mashtrimi po bėhet nė jetė shum tragjik
----------------
Shkruar nga Xhelal Ferizi Mitrovica
mėrgimtari
---------------------------------

lirik
02-02-09, 18:13
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėpėr djeg'je

::::::::::::::::::::
Shkruan autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Nėpėr djeg'je me shpirtė ,nė gji
duke ecur trup flakes lakuriq
zbathur pa mburojė e kėpucė shprese un hallegji
pa mbrojtje shpirti as solidariteti nė thelb e lekurė si tė isha dobiq
------------------
trup zjarrit nėpėr pėrcėllim,duke kėrkuar nė hiq mėshirė
e mbrojtje nga engjujt e zoti
mundimet e mia e gjithqka ,ishin pazare shum lirė
thue se fare nuk mi njihte mosmirnjhsi moti
---------------
kėshtu flaka e mundimit mė digjte e gazrat sadiste nėn kėmbė nėpėr prush
djeg'je nėpėr jetė ishte pėrjetimi shekull'kallje nė'qdo qelizė
dhe ėndrroja borbardha nėpėr pllaja e her lulet fushė
mu nė mes djeg'je ėndrroja sikur jam mbi krihleheten puhizė
-----------------
kėshtu po ėndrrojka njeriu i djegur nė zjarrė
duke menduar qė tė shpėtoj pa u djegė
duke mbrojtė lirinė dashurinė djajt pėr tė' mos ia marrė
satanėt e feshehur ,nėn lule e pip'shegė


ujvara indiferente nuk mė jepte shkumbardhė
aty nė at pėrcėllim
as dorė nuk mė jepte ndonjė ditė e bardhė
kahdo zjarrė ecje kalvare mbi flakė e pėrvlim
----------------

un kėrceja nėpėr flakė nėpėr gaca e shkėndija
me lėkuren time tė pa mbrojtur mbėshtjellė
o zot pse po mė digjej kėshtu rinija
e qielli qfar gjygji ky mbi mua kto zjarre pse i vjellė
--------------

zjarr nė tokė e zjarrė e prush mbi kokė
kahdo e prush ferri pėrmbi dhe e qiellė
i mbetur nė kėt zjarrė pa miq e pa shokė
nėpėr kohen mjegull hi tym nuk shihet as dritė as diell

----------------
dashurinė shpresė kapjen nė breg e kėrkova por nuk e gjeta
thash se ajo do tė mė mbrojė
a thue veq zjarr na qenka kjo jeta
nji fjalė aktruese sa pėr me la gojė ,
nji zjarrė qė djeg si lojė
---------------------------
titullin nėpėr djeg'je
Shkruar nga autori nė mėrgim
xhelal ferizi
--------------------
nė secilen poezi vargjesh poemė apo lirikė
emri dhe mbiemri i autorit vendoset me qėllim identiteti
tė poezisė
qė tė dihet identiteti i poezis i vjershave dhe autorit
pėr shkaqe qė
lexuesi sigurisht i kupton vet
---------------------------------
-------------------------------

lirik
02-02-09, 18:14
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
U bėra hije
----------
Autori xhelal ferizi
-----------------
u bėra hije pėr hirė tė tė kokave tė trrullosura nė diell
pėr hirė tė zemrave qė jan djegė
u bėra puhizė pėr hirė tė gjakut e damarve nė vapė
mosmirnjohjeve ua fala freskinė
u bėra puhizė pėr dashurinė
pėr hirė tė shekullit tė pėrvluar
u bėra fllad pėr lirinė
u bėra i dehuri tapė
pa hile duke pi besnikėrinė
u bėra gurė i mėrguar
kur e mbolla nė kopshtin tim
besen
nė dashurinė duke besuar
kur mbolla pa hile
tė qelur
pa djallėzinė
----------------
Autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
02-02-09, 18:16
#243
lirik
Anėtar i F.SH.
Regjistruar mė: 02-06-2007
Postet: 2,155
Rep: 28
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ty po tė shkruaj oj zana n' kroje
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
ty po tė shkruaj oj zana nė kroje
ma bėn zemren bilbil goje
e ma nxit si ndjenja e diellit
kahdo shqip ta shtrijė drejt qielit
---------
e dhe ku rrijnė trojet etnike
edhe nė vende shqip ku shndrinė
gjuha e lashtė ajo albanike
qė i mbanė diellit bukurinė
-----------
e tash me fjalė rrezje jam kthye
kah e gjerė aj o turqia
mbasi nė shpresė nji her jam thye
se mua shteg do m' gjenė shqipnia
-------
se nuk u gjet n' shqipni etnike
zemėr e madhe porsi deti
as kah toka diellanike
ku rrin lulja e bereqeti
-------
nuk i gjet shqiptar mbi dhe
nuk gjet ndoj fe me zemer
vargun tim njiher me e nxe
me ja dhanė pak dritė mbi emer
-------
as me e shkri askund ndoj pare
se po mė duket kan shitė lkurė
e nuk jan brenga shqiptare
me at akullin kan lidh urė
-------
e kam fjalen pėr do krena
qe un i njofta e nuk kan fe
disa tė ftoft do biznesmena
qė rrijnė t' ftoft akull mbi dhe
-------
edhe u pa vet ftyre e tyre
e u pa perdja e mbulimit
u pa maska ajo far ftyre
kush shėrben me lojė t' aktrimit
---------
prandaj dola kah turqia
tue mendue tash udhes t' diellit
me dhunti qė m 'dha perendia
me i kthye vargjet andej qiellit
--------
se qe besa edhe stambolla
po m' terheqė andej me dalė
mi fal zot po mendt tė holla
me i lidh rrezet bashk me fjalė
----------
e me e lidhė at artsitiken
qė ma fali perendija

e me e kdnue shqipni etniken
andej detit kah turqia
-----------
e me dalė andej kah troja
kah ngushtica e dardanelit
porsi zog me me ligjrue goja
por si zog qė shkon zabelit
---------
porse un nji her kam kenė
andej kah greku e bullgaria
kah izmiri ku e ka dhenė
por nuk m' la ajo dashuria
-----------
se isha i ri at her me moshė
e nuk ndejta andej nė at dhe
se etnija fort m' pat joshė
me ligjrue un shqip me fe
---------
besa fort mua do zengjina
emigrant at'her lutė m' kan
,me ndejtė m 'luten nė ato stina
por m' tėrheqte dheu dardan
-------------
paska kenė ma mirė pėr mue
nė izmir e karrshiakė
si bilbili me ligjėrue
shqip si shegė me lmue nė gjak
---------
isha i ri 16 vjeqarė
emigrantat fort mė donin
me kan lutė shum mėrgimtarė
ata nė shqip besa lotonin
------------
porse mua m' tėrhoqi dheu
me lot nana nisi me kja
edhe u nisa kah atdheu
pėr me vuajt aq shum nėn shkja
------------
por se sot qe besa e zotit
me u takue edhe njiher
andej nisem n pėr stinė t' motit
me ligjrue si zog n'pranverė
----------------------------
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
-------------------------------
Vazhdojmė nėpėr pjesė
me kėngė tė gjata lirike shqiptare
pėr shqiptarėt e truqisė
pastaj do tė dalim
te shqiptarėt tjerė
nė vende tjera kah kam e meigruar bashkatdhetarėt
-----------------------------------------

lirik
02-02-09, 18:17
Me ligjrue mori zanė
----------------
kėngė lirike shqiptare
autorė xhelal ferizi liriku nga mėrgimi

Vazhdim i titullit ty po tė shkruaj oj zana nė kroje
----------------------

me ligjrue m,ori zanė

nga autori xhelal ferizi
------------------------
me takue shum atdhetarė
e me ecė me diell e hanė
kahdo ka andej shqiptarė
-------------------
ndoshta andej ndrysh jan shqiptartė
ndoshta mallė kan e ndjesi
biznesmen e dhe tregtartė
ndosha kan pak dashuri
--------
pėr dhe te parve e me i lanė fmisė
ndoj gjurmė zemre kund me shpresė
ndonji ndjenjė kund tė etnisė
shqip ku rrin fjala me besė
------------
prandaj un i yt bilbili
qė po mė del loti mbi sqep
e mė ėsht lagė n' gjuhė shqip mindili
s' dua tė rri si qyqja n' shkrep
-------------
veq po dua kah stambolla
e kah bursa e kah izmiri
me ligjrue kah anadolla
shqip me varg si zog ma i miri
---------
e andej kah flladi i detit
ku rrijnė nė mot zemrat shqiptare
me traditė tė atij adetit
ku gjallnojnė me gjuhė amtare
-------------------
Autori xhelal ferizi
vazhdon me vargje tė lira shqiptare
kėngė lirke emocionale me permbajtje e halle
e dashuri kombtare
e bashkim lexoni te dashur lexues tregoni shoqes shokut

----------------------------------

lirik
02-02-09, 18:17
Vazhdon nga titulli ty po tė shkruaj oj zana nė kroje
--------------
Autori xhelal ferizi
kėngė lirike shqiptare
------------------------------
se un i humbur jam i tretur
nda me shpirtin nė njimi copa
nuk dua nė akuj tė rri mbetur
ftoft ku e ngrinė gjakun europa
------------
e ku e mbshtjellė zemren shqipnija
sot me akull pa nevojė
qe i pėrbuzė vargjet e mia
e po mė len si shkrumb mbi plojė

--------
prandaj un dua tė dal me zemer
andej bregut kah azija
tė gjith shqiptar't emėr pėr emer
ti ringjall- me vargje t' mia
-----------
e t' shtrėngoj un dorė e shpirtė
tu'a sjell 'diellin shqip me varg
se un jam si rrezja e dlirtė
rrezanis si diell nga larg
---------------
prandaj jo ma ndėr kto troje
kah europa nuk po mė rrihet
dua me rrjedhė si t' bardhat kroje
se bilbili kshtu nuk lihet
----------
se sot nė akull mbshtjellė shqipnia
rrin gjithkah ajo etnike
s' rrezatojnė vargjet e mia
nuk i shkrijnė ndjenjat arktike
------------
se i ka ra akulli i sibirit
trash ėsht shtresa akullore
edhe e rrrezja e diell ma tė mirat
nuk e nxenė zemren arbnore
---------
duhet tė dal si diell pėr rrotull
her kah deti e kah azija
pėr me e lshue ndoj rreze n' popull
kahdo ngri ku e ka shqipnija
------------------
prandaj ju shqiptarė t' turqisė
nji mikppritje a s' ma falni
tė vi me varg tė rrezanisė
lotin pak me shpres ė t 'ma ndalni
--------
se po druej mos vdes shqipnija
me kta akull mbshtjellė nė zemer
prandaj duhen vargjet t' mia
me e ringjallė mbi dhe me emer
-----------
e un besoj se zemra e juaj
djegė ėsht shkrumb' andej azisė
mallėngjye jeni dheut t' huaj
un ua sjellė rimen t' etnisė
---------
Nėqoftė se gjak keni jerzorė
edhe damarė prej mishi e vlimi
si vullkan ky vargu arbnorė
ka me u que peshė kah rimimi
-----------
edhe fmijtė kan me ju kja
si prej gzimi e prej hareje
vasha e djem,e burra e gra
shqip qė mbahen bese e feje
-----
kan me u que si flaka e zharit
me i ndezė zemrat si t' kandilit
kur t' ndėgjojnė vargun t 'shqiptarit
por si arti i bilbilit
--------
prand m' ftoni pashė dritė t' zotit
musafir njiher n' stambollė
me lexue si n' flakė t' barotit
vargu im si zog mbi mollė
----------
zemrat tuaja kan me u nxe
feja juaj shqip ka me u gzue
si nji diell ken me le
tue ndje mallin tue ligjrue
--------------
autori xhelal ferizi
vazhdon me vargjet liriko epike shqiptare
duke i kdneuar popullit te vet dhe te gjitha
rethanave kohore te ti
me brenga dhe dashuri ashtu
si e kekron relaiteti dhe faktikja
e domosdoshmeria nga te gjitha aspektet jetsore
------------------------------------------------
epika dhe lirika e autorit xhelal ferizi nė mėrgim i harruar
ne shėrbim tė emocionit shpirtit e
popullit sahqiptarė
kėngė shqiptare
nė vargje
---------------------------------

lirik
02-02-09, 18:30
E mbasi ti qenke zanė e malit
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
lirku nė mėrgim
---------------------------
e mbasi ti qenke zanė e malit
e po mbajshe nė zemer rreze
dil le t' kndohen djalė mbas djalit
vargu e rima nėpėr breze
----------
e nė secilen atje shqiptare
zogzė qė din kėngen me e kndue
shqip me gjuhen e vet amtare
vargjet t 'mia me ja kndue
------------
e nė gjetsh ndoj far zengjini
tue kėrkue n' pėr viset tua
thuaj se jam si deti e drini
me varg tė lirė ku rri mėrgua
--------
e nuk shterrem as nuk thahem
thuaj nėse ka ai besė e fe
se me lot vargu po lahem
thuaj liriku s' ka atdhe
----------
se dardanja e etnija
tash kan ndrrue besė e adet
prandaj kjajnė vargjet e mia
porsi zogu pėrmbi det
----------
e thuaj zengjinit tė turqisė
kahdo i sheh kah udha e huaj
per lirikun e shqipnisė
se me varg e rimė po vuaj
--------
edhe andej thuaj zanatlisė
edhe tė shkathtit ndoj tregtari
le t' ja k'ndoj kto vargje f'misė
tue ndezė n' shpirtė si flaka e zhari
--------
ndoshta ngjallet kund ndoj zemer
tė mos vdes fjala atdhe
ndoshta kund shqiptarė me emer
ngjallet shqipen tue pasė fe
--------
ndoshta kund ka mbetė ndoj zemer
fmisė qė din me ja palue
gjithkah shqip emer pėr emer
fjaltė kombtare tu i ligjrue
------------
e ti thot se pėrmbas sotit
si e duan diellin ta duhen loken
ku rrijnė tė bijtė e kastriotit
shqip mbi dhe tue g'zue token
--------
edhe u thuaj zemrave tregtare
vargun nė zemer me i mbjellė fmisė
nė gjenerim rima shqiptare
kėngen tė shejt' nė shqip me e nisė
--------
tė ja palojnė nė emocione
kahdo vargjet e lirikut
porsi rrezet n' medaljone
tua bėjn zemren lot t' qerpikut
---------
qė me kja me lot shqiptare
her prej gzimi e her prej loti
e n' gjuhė t 'lashten diellatare
gjith me u kndue zemrat drejt moti
--------
e u thuj mos kqyr kurush e liren
as kusure e as bakshishe
por me u mbjellė rimen ma tė miren
nė gjuhė ilire tė shejt ma tė shishme
---------
se nė kėt gjuhė zemra e violines
qerpik shpirti lvizė refrenit
porsi vrulli i i zogzė larmines
ndoj breg drini e breg t' erzenit
----------
ndoj breg bune e fije tė lume
ku rrjedhė uji nė ndjenjė biluri
qė t' lmon zemren si agrume
ku flet shqip ai dhe e guri
------------------
e thuaj zingjinve e thuaj shqiptarve
kahdo i ka mbi dhe turqia
se nė varg t' margaritarve
po ua fali ndjenjat t'mia
---------
e t'mos harrojnė vargjet t'lirikut
as lirikun as ata djepa
t'mos rrijnė gjith n'terr t'metelikut
siq rrin shqipja nėpėr shkrepa
------------
por t' ua kndojnė do kangė shqiptare
qė un me diell ua qoj n' vizllimė
ta dijnė brezat nė gjuhė amtare
si u kėndon liriku n'rimė
------------
e mos harroni mbjellni pra
atdhetare ndjenja pa u ndalė
si ujvarė kullue me ra
me rimė vargu ndėr shqiptarė
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim

tė fala tė gjith shqiptarve tė turqisė
-----
te gjitha shtresave shqiptare bashkkombasve atje nė turqi
---
tė gjithve ne nė zanate e profsione te ndryshme q ė jan
bujqve tregtarve ingjinjerve pasanikve puntorve fshatarve qytetarve shqiptarė be truqi
pra popullit tim shqiptarė atje qė kan ikur jan shperngulur
nga zullumi serb
i pėrshėndes ju bėj tė fala

qė tė ju kndojnė djepave kėngė shqiptare me vargje lirike
djepave shqiptarė fmijve te rijve
tė mos harrojnė gjuhen e tė parve
por tė mbajnė kontakte tė fuqishme me atdhe
dhe te msojn gjuhen shqipe bukur
Nė turqi jan 9 miljon shqiptarė poetncial shum i madh per kombin qe shqiperia dhe kosova i len pas dore nuk e di a qellmisht a per q arsye
pėr tė cilėt askush nuk u kujdes as pėr arbresht nė itali grqei e kroaci
qė qeveritė shqiptare kosova dhe shqiperia po i lėnė pas dore
ashtu si edhe mergimtarėt qe kemi dalur kohve te fundit
edhe pse ka shum bashkatdhearė q ekan apeluar per ket problem ndersa poashtu edhe un ka vite q ė kam shkruar ata as koken s ekthejn nga ne
po mendoj te dy qeveritė shqiptare nuk ekthejn koken nga ne perse ebejn ket veprim un nuk i njoh shkaqet ata e dijn ma mirė un nuk di
pėrse u krijua kjo indiferenncė kjo shtresė e akullit qe nuk ka pendė as diell e as fjalė qė e ndryshon qe do ta shkrinte
per mrgaten nuk kujdeset askush pėr mėrgimtarėt nė europė
sot
ashtu siq nuk u kujdes askush per mua asnjiher
as nuk mė pėrkrahu financiarisht nė asnji projekt
edhe pse ju drejtova bukur nji numri tė madh biznesmenesh
miliardera shqiptarė
ja pra se si sillemi ne ndaj njėri tjetrit
mandej kėrkojmė ne shtet e atdhe bėrtasim e piskasim
me fjalė e zhurma nuk mbahet vatani por me solidaritet e unitet
shqiptari duke perkrahur shqiptarin rrug tjeter nuk ka
kshtu si sillemi ne vėshtirė se mund tė mbajmė diqka

Shihet se qfar shpartallimi katasrofal e mentaliteti egoIst po zhvillojmė
e qfar mohimi e ftoftėsie ndaj njėri tjetrit
po krijojmė
nuk ėsht e mundur kshtu me kto sjellje ne si komb me pasė suksese
kurfare
do tė ket vetem shkirje dhe asimilime te diaspores
ndersa milionerėt dhe pasanikėt per vete
mendojn
per qejfe tė veta
duke harruar obligimin dhe ndjenjen kombtare
ata derdhin para kahdo
qe as vet nuk dijnė ne shum raste se ku duhet te derdhet paraja e per qka
por kurr nuk u kujtuan te
kthejn koken nga ideja dhe projekti im
qe ua paraqita
e ju kam shkruar letra para shum viteve
ne asnji leter nuk me jan pergjegjur
hajde mendjemadhsi hajde
Ndjehem shum i zhgnejyer dhe i befasuar nga sjellje e tillė e tyre

mohuese

kam pervoja tė kqia nė jeten time dhe zhgenjime

vėshtirė ėsht te bashkpunosh per diqka


shqiptarėt i krijojnė vetvetes shum veshtrisi dhe pengesa

ne vend te unitetit kombtarė ata si duket preferojn shpartallimin

me sjellje mohuese

ndaj njeri tjetrit

sjellje pa unitet nuk them s e nuk ka edhe asi qe punojnė
ka sa te duash por disi ka edhe shum zvarritje e mohime
----
Duke besuaar s e vargjet e mia do ti kndohen rinisė
djepave atje
shqiptarve nė turqi
per te shpėtuar gjuhen e lasht amtare shqipe

me qka tė ėsht e mundur


sepse jan nė rrezik asimilimi

i pėrshėndes shqiptarėt e turqisė


me kėto vargje lirike

me kėngė lirike shqiptare


Autori xhelal ferizi lirku nė mėrgim

mbi tridhjet vjet i mohuar

i lėnun pas dore dhe i pa pėrkrahje as financiare as kurfare

poashtu qeveria sot a s koken nuk e kthen prej meje
ku
rreth tre miljon vargje shqiptare rrijnė kot te un tė gatshme pėr
botim por kjo fare nuk i intresoj ministrisė tė kulures
ja pra kush jemi ne
e qka jemi ne
edhe pse shum njerz jan te lajmruar per ket problem
i fusin vesht nė lesh
gjoja s e nuk po dijm kush ėsht liriku e kush jan vargjet shqiptare
shiheni pra lexues tė dashur se ne qfar kohrash po jetojmė
e si jetoj liriku juaj nji jetė me mohime
tash binduni vet

-----------------------------------
-------------------------------------------------

ju uroj argtime te kndshme gjat leximitt e vargjeve
kontakti me autorin
xhelal ferizi lirikun [email protected]


Sponsored Links

lirik
02-02-09, 18:31
Ti na qenke zanė shqiptare
----------------------------------
Autori xhelal ferizi
l-i-r-i-k-u
ti na qenke i vashė shqiptare
he ty tė pastė hije e vėrteta
por si lulja diellatare
qė rrin kthye me gaz kah jeta
---------
zemren njimend ma paske tė lartė
thue t' flutron si mbi kaltri
shqip si zogu i bardhė i artė
qė shkon nė joshje n' bukuri
-----------
edhe e paske tė artė kulturen
porsi lidhen t' shndritshme rrezet
qė n- dy zemra e lidhin uren
porsi dielli nė qiell kur ndezet
-----------
edhe i lidhin me ato yje
zemrat nė fije e deje ari
ashtu ty tė paska hije
me i lidhė fjaltė me gjuhė shqiptari
-----------
edhe bukur qenke veshė
thue s e m' je e bija e hanes
nė dukje m' qenke sokoleshė
si mbretresha e ilirianes
-----------
tė ruajt zoti e bukuria
se m'a paske goj'n prej ari
si po t' shndritka fisnikria
porsi yllė kur del ma i pari
-----------
“po e kam ditė se ndėr kto zhare
ku rrin flaka ndezė mbi dhe
ka me pasė shkndija shqiptare
qė ndriqojnė nė kombe e fe
------------
porse ty pashė amanetin
po ti jap do fjalė diellore
mbajė nė gji si toka detin
e mi ruaj n' shpirt'si arbnore
-----------
zgjedhu vet mbretreshė e tė parve
kahdo arbnisht flet andej turqia
kahdo rrin fara e shqiptarve
ligjro shqip kah fjala e dija
------------
se zanatė ti fort ja paske
porsi hana qė lmon valė
ashtu shpirti i yt po u haske
kahdo lmue me tė bardha fjalė
------
shko pra n' dije lmoe shqiptarin
e shqiptaren me gjuhė nane
qoja germat shqip si arin
vargun tė lashtė me rimė dardane
--------
e dhe u thuaj si ai liriku
qė me varg po kndon mbi dhe
po e mbanė fjalen si qeliku
shqip pėr ju ka dalė me nxe
------------
e m' ju kndo ti porsi zanė
kėto vargje argjentare
ua dėrgo me gjuhen nanė
porsi zogzė me kangė shqiptare
--------
e mi kndo nė tel t' lahutes
vene plisin se tė ka hije
se qenke vet mbesa e teutes
zogzė e bardhė me krah etnije
---------
e mi thuaj andej shqiptarve
se nji zog lirik plague
po mundohet trashgimtarve
nė gjuhė shqip me u ligjrue
-----------
porse e tijė s’ ndjehet cicrima
se plagosė ma kan shum mote
prandaj varg nė brusha e rima
nuk po i del nėpėr ag'zote
--------
nuk po i del as n’ pėr mėngjese
se e kan nda prej tokes t' parve
se nuk mbet kund ndoj mshirė bese
ndėr shum vese t’ bajraktarve
---------
prandaj mbetė ka me krah t’ mjerė
me cicrue don pėr dhe t' vet
ma kan nda si fluskė mbi erė
nda e kan me tokė e det
------------------------------
Nga autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
-----------------------------