PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14

lirik
21-01-10, 22:37
Po vjen dora tradhtare
--------------------
autori xhelal ferizi
....................
po vjen dora tradhtare
ik o vargu im
ik
po vjen smira barbare

ik ti ik

po vjen maska bizare

ik e mbi dhe mos pik

o vargu im

ik

se te fshijnė te perpijnė

smirat e zeza vrastare

kahdo e ku do te fshijnė

te urrejnė ashiqare

ik

o vargu im ik

nga duart hileaqare

se i ziu kanibal armik

i han kanibalisht vargjet shqiptare
autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik
21-01-10, 22:38
Nese them dashuri
--------------
autori xhelal ferizi
---------------
nėse un them padjallėzisht dashuri
koha do tė mė shanė
se caku e loti i kohes tash po del i zi
njerzit njeriun po e hanė

e un akoma iluzionarisht iliuzionoj
ne artin tim mbėshtes shpresen
q' jan kėta tė zi enigmatik vargoj
qė peng e mbajnė tė qdo mode besen
---------

autori xhelal ferizi
---------------------------

lirik
21-01-10, 22:38
Derr e skile e derr

dhelper e ari

njėri varr e tjetri ferr

shum qakaj te zi

kohė e mbushur me shtriga e sherr

mjerani dinakri

kush o shekull kush

kush

mund te quhet njeri

xhelal ferizi autorė
lirik ėshtė nė linjė Pėrgjigju Me Kuotė

lirik
21-01-10, 22:39
Oh tha me ofshamė poeti

nga autori xhelal ferizi

se e shpoj ne shpirtė i permallshmi moti

dhe koha me kujtime qė treti

e penda pikon si loti


oh tha vargu i kujteses


dhe u mallengjye emocioni


si pika mbi lule e veses


ishte ai cak i jonipoeti flet tash me lotin

me te largtin kujtim dikurė

dhe pyet ne qiell zotin

pse kohen e bėri gurė

autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
21-01-10, 22:39
Zbriteni mėshiren

Xhelal ferizi

zbriteni gėzimin ju thash nje dit'hyjnive
gjeni dikah ndonje shteg
neper ndonje vrimė qiellore
pėr zhuritjen time qe po djeg
ndonje pikė mėshire diellore

kėshtu ju thash nga larg
kaltrive me lot nė sy
ju dėrgova nga penda ime lutje me varg
germa emocioni tė sinqerta nga zemra pėrkthy


por si duket mėshira nuk vjen
ajo nuk bjen per mua mbi dhe
ajo afėr yllit ėsht e diellit qė nxenė
rrin e nuk zbret ndėr ne

kot u ankova dhe germa theva
labirintit zhgenjyes gjithkah me vija
kot kah ai qiell me dy sy u ktheva
mėshira s' po vjen nga gjithsija
---
duke pritur tash afatin tjetėr
epokėt e mia pa halė
ku nuk mbetem varur nga armiku i vjeter
qė dot nuk e them me fjalė
--------------

nga autori xhelal ferizi
-----------------------------------
_________________

lirik
22-01-10, 12:34
Lahuta e tokės Dardane

nga autori xhelal ferizi mergimtari


Ne sy lotin ma tė kthjellun curril
nė degė mė tė bukurin bilbil
nė lot ma tė kjartin qėllim
nė curril ma tė dhimbshmin burim
nė damarė ma tė vjetrin gjak
nė fyt,ma tė pazgjidhshmin lak
nė sahat,ma tė pabesen minė
nė udhė,gjithmonė shkja grek latin
shkronjat gjithmonė la me gjak
qyqet gjithmonė mbi ogjak
qiellit ,me re tė zeza sterrė
arat,baroti ti la djerrė
shum shtėpi tė mbyllura me therrė
Flokėt shum,her nxjerrė prej koke

gjakun pėr ujitje toke
penden pėr shkrime prej loti
lirinė ,ėndėrr ,nėpėr shekuj moti


Autori: Xhelal Ferizi nga Mitrovica

lirik
22-01-10, 12:34
Kush je ti liri

autori xhelal ferizi ne mergim


kush je ti liri mbi dhe kush je ti o fenomen
ti je mbretresha e qiellit e tokes
ti je nė secilen qeilizė nė secilin gjen
busolla e shpirtit e kokes

ti je busolla arti ma i thellė i dashurisė
ti je ma e bukur s e vet mahnija
ti je vet mbretresha pėrjetsisė
ty tė tė pėrkulet gjithsija

a e sheh sa tė duan te gjith gurė e dhe
secila rrudhė e palcė e shpirtit e ballit
secila rreze qė del me ngazllim me nxe
secila qehre e yllit e detit e kokrrave tė zallit

vtėm ti je je ajo qė ringjallė
vetėm ti je infuzion pėr yje
ti je ajo vetėm ti qė joshė ngazlim e mallė
ti je ajo qė mbanė fusha e pyje

ti je ajo qė nuk tė humbė kurr fara
mbinė nė zemra tė galaktikes
nėpėr globe ti je gjithmonė zanė ma e para
ti je art mbretėrore kurorė mahni diamantore e jetė bardhes magjikes

o ti je ma e bukura bardhore valė qė shkumbzon mbi dhe
ti je rreztarja mė e vlueshme e dashurisė njerzore
ti je ujvara e shpresės qė derdhesh si rrėke
ti je je mbretresha qiellore

ti je mbretresha e tokes e detit
ti je ma e mira ma e bukura lule
o ti je arti ma i bukur i vullnetit
ti je pėr jetė tė njerzve kusht e diell vule

pa ty as bimėt nuk duan tė qelin pip
pa ty as nė gzim nuk qelė kund dashuria
pa ty o liri nuk qesh kund zemėr shqip
as mbi dhe pa ty nuk buzqeshė njerzia

autori xhelal ferizi ne mergim
lirik nuk ėshtė nė linjė Gjej tė gjitha postimet nga lirik

lirik
Shiko profilin publik
Gjej mė shumė postime nga lirik

lirik
22-01-10, 12:35
http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gif


Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė KORIDOR HAPA

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

Hapa nė koridor
po vijnė
mbahu burrė i dheut lufto

dhe veshėt curr lart rrijnė
her rrinim pak tė shkujdesur
her n' gjendje gatishmėrie
armikun duke pėrgjuar
bilbilat duke dėnesur
pėr ne po qanin nėn hije
natė me ethe llahtare
hapat me tė armukut kah muri
qėndro oj zemer shqiptare
se ti je granit e guri
kėshtu kurajo i jepnim vetvetit
armiku kur na ka msy
her me gjak trirmrije e her prej sikletit
por t 'gjallė nuk donim me u thy

hesht ndėgjo
i mjeri rob arbrorė
mos u dorzo
mbaju shqiptarė i gjorė
ja ja jan duke ardhė zemren mbaje qelik
mos u jep abrorė
lufto dhėmb pėr dhėmb me armik
shtrėngou e mos vdis pa gajret
msyje tė parin armik
tė vrasin por edhe ti i vret
kėshtu kalonin pipzimet pėrgjimet nėpėr vite
nė gjendje lufte nė gatishmėri
o shqiptarė sa vdekjet i prite
shekujt i ke vuajtėri
kėshtu nė burg na kalonte rinija
nė ankthe tė vdekjes nė pritje
nėpėr izolime nė burg e qelija
nė luftė hedhnim shtat e rritje
nė vend s e ti dhuronim tė dashures lule
n'robėri na shkonte moti
robėr me nji numėr e me nji far numri e vule
ku fatin na e vuloste ankthi e loti
ata me hapa aktronin montim
aktronin gatishmėri me vra
ne gati rrinim pėr nji vetmbrojtje e luftim
si gjithmonė duarthatė me shkja
vinin shkonin qelsat zingjirėt uniforma vinin shkonin
sa koridor i mallkuar
heshtur tinza ecnin vėzhgonin pėrgjonin
un duke pritė radhen pėr tu ekzekutuar
ja nė qfar kushtesh shkruante poeti
vargje nė gjendje e nė ethe
nė vetmbrojtje rrinim flisnim vet me veti
si zogu nėn gjarprij qė zvarrisen nė gjethe
kėshtu vrastare ndihej shushurima
vrastarėt pėr gjak tė etur
e ju mė thoni pse vargjet me rima
nė burgje pa mėshirė mė jan tretur
vrastarėt nuk ma donin vargun e lirė
as fjalen si xixillonja
ata nuk e donin as nji varg ilir
as shqipen si ari me tė arta shkronja
ja pra nė gjendje lufte kam shkruar
duke pritė her mbas here ekzekutimin
ka pas ndojher raste kur orė kam numruar
her lutjen her vargun her shqiptarė qėndrimin
lutjen lart atje ne qiell te zoti
qėndrimin me vdekė si burrė
nė kto ethe prore na shkoj stina e moti
e vargjet me vinin si gurrė
ma ndrydhnin shpirtin kur vinin varg burimet
robėruesit vrojtonin pansllavian
kur mė vinte fjala pėr varg e frymzimet
me shkrua pėr liri e vatan
ata gjithmonė punonin me na thye
ata nuk na lenin tė qetė
ata qė demon ishin kėmbė e krye
s' mė lan tė bėhem poet
prandaj vuaj un sot se vargun ma treten
ndjejat mi ndrydhen e fjalen e lirė
kujtimet e tyre tė largta mė mbeten
kur shkruaja nga njiher me dėshirė
o zot sa tė bukura ishin vargjet e kullimit
sa rrjedhshėm mė dilnin mahnitė
porsi sharmi i yllit nė kthjelltsi t' burimit
kur lozte nė valen me dritė
e fjala poete thyente dry e grila
kalonte fusha e qiell hane
me cicrimė melosi s' bashku me bilbila
arrinte nė tokė dardane
her her ma percjellte sharmi i ylberit
nganjiher edhe vet puhija
me nji bardhsi n' flatra si ngjyra e sheqerit
ma niste kah etnike shqipnija

burg armik kazamat
un i huaj shqiptarė
dita nji shekull monotone e gjatė
nder kthetra tė armiqve vrastarė
nė dhe tė huaj rob internim
nga gjuha e huaj rrethuar
ne listen e zezė mbikqyrje keqtrajtim
gjithkah me plan i vrojtuar
shikonin flsinin heshtnin
flisnin pėshpėrisnin pėr mua
gajaseshin talleshin qeshnin
e un me djersen si krua
vdekjen e prisja nė mesditė
vdejen e prisja e daten
kahdo qė ecnin mė dukeshin si n' pritė
o zot si e mbrehnin shpaten
dhe lenin pėrshtypjen vrastare
nė qehre shiheshin dinak
e urrenin etninė shqiptare
me gjuhė me farė e me gjak
urrejtje pansllave thelbsore
urdhra kahdo tinzarė
tė shuajn faren arbrore
mendonin kėta bizarė
nė listen e zezė mė mbanin
me dosjen e trashė shovene
pėr kurė e kishin planin
o zot qfar soji hijene
dhe un prap i gjori rob
naten ngrihesha nė mendim
po vijnė thosha o kob
po vijnė pėr vrasje e krim
kėshtu mė ecnin ditėt e mundimeve
kėshtu o kombi im
kalonim muajve e stinve
nė koridorin hapave krim
hapat e armikut pėrgjonim
dhe prisnim shpaten e ekzekutorit
e ėndrrat se mos po shpėtonim
nėn kthetra tė okupatorit
kėshtu kaluan vite
menduam se do tė na vrasin
na liruan nji tė bukure dite
por kujtesat po na ngasin

autori xhelal ferizi nė mergim

lirikShiko Profilin PublikDėrgo njė mesazh privat tek lirikGjej mė shumė postime nga lirikShto lirik nė Listėn e Miqve

lirik
22-01-10, 12:36
NėSE LOTIN TIM

Shkruan xhelal ferizi

nėse lotin tim do ta shihni si gurė tė derdhur nga plasja
mos mė gjykoni pėr ligshti
se aq shum buza mė ėsht dridhė nga pėrplasja
dėnesja mud tė shpėrthej me mėri

xhelal ferizi autori nė mėrgim

lirik
22-01-10, 12:37
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kahdo qė kam shkuar

Shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

kahdo q ė kam ecė kahdo qė kam shkuar
kam,dashtė qė ta shnedrroj nė varg
kullimin e valės,e zogun krashkruar
zenitin e kuqrremt nga larg

kahdo qė kam shkuar,kam dashtė qė ylberit
me i lidhė vargje,nė shtat
kahdo qė kam shkuar i kam kėndu nderit
nė vargun tim tė gjatė

kahdo qė kam shkuar kahdo qė jam tretė
me vargun tim nė gji
me varg krahėhapur mbi qdo dhe kam mbetė
poeti i huaj kalmegji


lakmo me i shkru gurit lakmo me i shkru hanes
lakmo pėrmbi kaltri
me i larmu ma shum valbardhat n' ,gjuhė tė nanės
me shqipen, e ,lashtė ,plot larmi

kah do, q ė, kam shkruar kahdo qė, kam shkuar
kam dashtė me e njoftė thellimin
me do vargje e germa n, qdo gjė i pėrkushtuar
me e njoftė, fundin e filimin

kahdo q ė,kam ecė me tė drojshmin hap
edhe me hapin e lirė
poet i ,mjerė gjithkah turr e vrap,
me nxjerrė,me hirė e pahirė

me nxjerrė kuptimin me nxjerrė mahninė
qė e ka ah lulja nė fletė
me e nxjerrė at vrull qė e shtynė rininė
me u sjellė rreth globit nė jetė

me e,njoftė xixėllonjėn me e njoftė nektarin
e bletes cakun ,ėmbėlsinė
me e njoftė,tė huajin me e njoftė shqiptarin
me e njoftė ma thell dashurinė

me e njoftė sa ma shum me e,shėndrru nė varg
edhe fjalen e fletes kur dridhet
edhe ,armikun kur derdhė helm e jargė
e bollen nė trup kur lidhet

me i njoftė deshta caqet e cakun tė prillit
qė shtyn pranverat me ardhė
me e njoftė edhe,artin,t materjes t' zanafillit
e diten,qe lindi e bardhė

deshta me i njoftė vallet e ligjet fenomenet
e nyjet qė jan gordiane
deshta me i njoftė kahjet qė i kan nisė gjenet
me i shėndrru nė varg,me njė gjuhė vargane

o deshta me njoftė hijet qė e,e mbulojnė token
deshta m i shėndrru nė stil
nė vargjet e miaj qė ma mbulojnė koken
e vargun ta bėj bilbil

deshta dhe deshta shumqka deshta
mbasi me shpirtė i kam pa
me kriju vargje si rrushi nėpėr vneshta
por vargu ma lot nuk po ka

deshta ta shterri vargun me gjak
ta shtryrdhi deri nė tė,fundit pikė
kur njė ditė, e pashė vajtueshėm,me lak
hanen e diellin tue ikė

mbas tyre besa e ndera e maturija
e tjera vlera me varg
e un me vargjet e vrap kah bukurija
ti kthej u nisa nė ag

vrap me vargjet e mija andej e kėndej
gjithqka nė varg me i,shėndrru
kahdo nėpėr globe,deshta ti zbėrthej
maniret qė nė mote jan ndrru


nė gjithsecilen fjalė nė gjithsecilin cak
deshta me mbjellė vargje,tjera
kėrkoja spjegimet nė qeliza e gjak
nė qehre ku shndriste pranvera

vrapova me njoftė gra,qupa e vasha e qiken
e djem e burra e milet
vrapova me vargje per artin etiken
me shterrė shum penda si det

vrapova kahdo qė ka qenėsore
qė bėn hije mbi dhe
me pendė e me varg e m e shkronja dore
vrapova ndė r ,kombe e fe


vrapova me qjerrė maska e vampira
shtihues lėpirsa mbi sahana
vrapova me varg tė shėndrroj, n'satira
nė naten kur ikte hana

vrapova mbas rimave tė operes tė muzikes
mbas tingujve qė i kan,aq mahni mister
notat e zėrin qė,nxjerret,mahnitės
qe dehė tė mrekullueshmen pranverė


vrapova mbas ngjarjeve mbas ,shkaqeve ,tė luftrave mizore
me hy nė thelbin me varg ,nė fenomen
nė qelizat gjakpirse deshta,me fletore
me shkru ditare nė refren


mbas gjygjeve gjykimeve e porot
gjykats e prokurorė
mbas mendjes sė qoroditur ,nė pėr muaj e mot
me lapsin e leter ne dorė

deshta me njoftė mishin e njeriut pėrbėrjen strukturen
e lidhjen e krimit me krim
me ua njoftė holl fijen e lidhjen e uren
pėrse e duan kėt mallkim


deshta thell kah dijet me ecė ma tė shpejtė hapa
por shekujt po u dashka me i pi
me vargje e rrokje un n,pėr,mite u kapa,
n ,pėr shknecat varg e vi


vrap me njoftė bilbilin
vrap me e njoftė,edhe vesen
vrap me e njoft,currilin
me vrap me e njoftė,mėlmesen

vrap me kthye nė varg
artin e vetimes
vrap me pa si ndjehet,
vala e gurgulllimes

turr e vrap me fol,me eren,me shegė
vrap me e shnėdrru vargun ,bibil degė mė degė
vrap me pa kaltrinė si sharton me re
nisa vargje t' bardha nėpėr qiell pa fre

kahdo vargje t' mija vrapuan nėpėr pipa
kahdo n' pėr murrrane kahdo n' pėr tufane
nėpėr skuta e ,thepa mbi shkambij ku hipa
nėpėr shum humnera ,kam shartu n' gjuhė nane

kam shartu shum vargje ,me thelb n', hulumtime
kam shartu ,shum mendje,me,ambicje,, vlere
kam vrapu mbas motesh nėpėr cak t', qdo stine
si nji zog cicrime kur shkon, me cak ere


o un qė jam vet vrapi
i lindur mbi varg
kahdo qė vrapoj,kah do hap mbas hapi
nėpėr skuta t' botes n' qdo arqipelarg


deshta tė jem vargu i vargut me fletė
deshta tė njoh ,streset,e maskat, nė jetė
deshta tė njoh motet ,pėrse,stinve vijnė
nė varg t, shėndrroj,motet,n' fjalė kur n'ė ne rrijnė

deshta ti bėj dasmat varg e rresht poeti
deshta tė bėj,gzimet si nji poemė deti
deshta tė bėj lotin curril,prej kaltrije
deshta tė shkruaj,yllin nė pika mahnije

deshta tė shndrroj hanen nė secilin varg
dritqiell qė flet shndritshėm ,nga lartsitė aq larg
deshta qdo pikė shiu qė bjen me ,la, fletė
nė varg lulesh t, langut ,me,e bė varg e jetė

deshta me e bė vargun vargjet qė jan t' mija
gjithqka qė ka globi me e vargzu,fjalija
deshta me e shkri pyllin me at fllad t' lehtsisė
me e bė varg poeti,simbol tė knaqsisė


deshta me i marrė qiellit pikat n' diell , t .kuqrremė
deshta me shkru vargun nėpėr degė n' ,qdo pemė
deshte me ba varg gurin me plot rrudha
deshta ta shkrijė vargun kahdo q ė,shkon udha

deshta me shkri vargje me njė mendje t' hollė
deshta me e shartue vargun me qdo shkollė
deshta me shartu vargun me shejtri
deshta me e pi globin e nė art me e shkri

ti je vet mahnija o varg qė hyn n' pore
kahdo n' fenomene ,n 'materje botrore
ti nxjerrė e shėndrron qdo gjė n, varg e fjalė
ti je varg qė n' ,vargje kurr nuk din me u ndalė

vargu im i vargut me ato vargje t' ,gjata
ti je vet theksimi,si ty un nuk pata
tjetėr dije ,e germė as fjalė tė eksponimit
me ja nxjerrė materjes palcen e kuptimit


shkruar nga poeti xhelal ferizi
nga Mitrovica

lirik
22-01-10, 12:50
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ne krahė tė ėndrrės time

ajo mu bė qilim qudiije qiellore n' fluturim
mė mori nė krah,nėpėr pafundsi
valvima e pėrkundjes,sa leht nė meditim
me shtynte,nėpėr shpresa,lakmije n' pėrqafim


Kahdo nėpėr vapa nė fllade e nė freski
mė mirrte nė krah,ėndrrimtarė
sa ngjyra ,emocionesh,nėpėr inde i kam pi
sa thell,kam mbjellė prekjet ndėr fise kombe e farė

autori xhelal ferizi

lirik
22-01-10, 12:50
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ah kaltrija ime

Kaltrije im ku nėpėr qdo mikropikė
tė kam falė shekuj afsh shekullndjenje
me lot prej detit tim emocion qė pikė
pa u ndalė e jotja! u bėra qenje

ah ti vetėm ti kaltri
ma mbushe shekullin zemrorė
me shqisa ėndjesh qė quhen dashuri
tė kam puthė me sy me zemėr,tė kam lėmuar me dorė

o kaltrija ime kaltrija mahnitore
o e pashuara ngjyrė,nė qiell
do ti marr me pendė ngjyrat ylberore
ti pėr mua ishe shpresė qė mė mbanė si diell

tė kam pa nė ujė tė kam pa nė dete
tė kam pa nė qiell nė lule nė ngjyrė
tė kam pa nė, syprina liqenesh,pasqyrė o ndjenjė jete
tė kam pa nė mes lotėsh kur sytė mė jan lėbyrė

tė kam pa nė mes lotit sa herė kam pasė halle
edhe nėpėr gzime edhe nėpėr ,mote
kur n' kullim tė ujit,si optikė mbi zalle
ka ra sa kthjellueshėm kaltėr qehrja jote

Autori mergimtarė shumvjeqarė xhelal ferizi

lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
22-01-10, 12:51
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Isha nė njė vendė

AUTORI XHELAL FERIZI

isha nė njė vend ku mė deshtėn dhe mė pshtynė,njėkohsisht
isha nė njė vend,kut nuk merresha dot vesh nė shqip
isha nė nje vend ku u mohova botėrisht
un isha nė njė vend si syth, i qelur,mandej u thava si pip

dhe ndrrova vendė ika imagjinarisht me iluzion duke menduar
se shpėtova apo nė ėndėrr jam
u pėrvodha nė krah te pendes time duke fluturuar
shpresat tash t e ju i kam

mė duani tash ju qė erdha nė kėt vendė
mė qelni prap,si,. nė saksi
mė mbani me njomsi ,mė qeshni me shend
se helm mė dhan ata, me pi

me shplani me sherbet hane , me ,ujė tė,bekuar,
me shplani me ujė shalqini, e kroje,dardane
ma falni ndonjė urim a, fjalė,tė butė n'ėgjuhė nane
mos mė leni kėshtu tė pėrlvluar

mos qeshni kur un ju shqip ju thėrras ,me zemer,
ndonje shpresė dashuri a mallėngjim
e lulet qe tė gjitha nuk i di me emer
e shprehjet qė ,nuk kan mbarim,

un jam tha pėr njė pikė atdhe e shpėtim
kur ,ai qė ,doren nė besė ia dhash
me shtyu nė humnerė,pa ndonjė , pendim
.un,te ju erdha , tash

nuk ju njoh,as ne sy as ne mendje,
as besen nuk e di a mbani ,nė pjatė
ndoshta ju shikoj me dro e me ,endje
me dyshim “ne pritjen time tė gjatė

ndėr ju kam ardhė me vyshkje kputje e kujtime
ndėr duar me rrudha nė fat' e nė pendė
nuk di, a mund tė gjejė,kėtu ndėr.ju burime
e kroje ringjalljesh me fjalė e argjend


Autori Xhelal ferizi

lirik
22-01-10, 12:52
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse bėhem lule

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

nėse bėhem lule nuk jam ma mėri
psehet i kam thėnė me lot
nuk dua qė tė jem ma njeri
tė derdhi gjak e hile nėpėr botė

nuk dua tė jem rob as tank e hekur
nuk dua tė jem barot
nuk dua luftra masakra e tė vdekur
tė gėnjej tė madhin zot

lule ėsht mirė qdo kush tė don
me tė larme fletė
dielli me gaz gjithkah tė rrezaton
si lule shekujve ju jep sharm e jetė

lule ma mirė ėsht se njeri ' krim
lufra gjaqe konflikte e prish' natyren
lule tė jeshė nga zoti je bekim
s a tė bukur ta jepė perėndia fytyren

njeri pėrse tė jem mbi dhe
ma mirė lule me fat
njeriu ka hile me kombe e fe
globin nuk e len rehat

njeriu don raketė
nuk e njeh aromen paqsore
un dua jetė
lule mė quajn toksore

autori mergimtarė xhelal ferizi liriku

lirik
22-01-10, 12:57
Dashurija

xhelal ferizi liriku

Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri Qė vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokė
Nje Shpirtė i Diellit qė flet

Rreze ėsht dashuria e Shartuar Me Curril
Me Driten nė 'valbardhė Qė Rrėshqet
ėndje e Dehur me Aromė n' karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si det

Qehre Shejtėrije gazprodhuese
Diamanto kristale eksponim
Dritėrreze me Sharm bimėshartuese
Me Zemėr Tė Ylberit n' gradim

Ti Je motorrike e Hanes
Nė Vetull Tė Sajė Vizllon
Ti Je si Joshja n' kullim t 'curril ranes
Si Loti n' Qerpik kur Loton

Je E Kėndshmj brumtare e shpirtit t' Gjevahirit
Qė nė pika qeliza Tė Reja Ndėrton
Je Si ai feniksi mbas Qdo Shkrumbit Tė Hirit
Qė Vyshkjet me Rignjallje i Gjallėron

Je Si Ajo Dritė'zemra e Margaritarit
Qė l'mon gjakun nė damarė
Ti Je si Lėmim Hane Nėper Udhė Tė Damarit
Ti Je aromė Lulesh me Lang si Ujvarė

Ti Je Si Stėrkala qė Lanė Sytė e Gurit
Qdo Mėngjes si Vesa diamantore mbi Fletė
Ti Je si ujėzalli nė Shkėlqim t' Bilurit
Qė i Jep me Pi cakun motivit qė Mbjellė Jetė

ti je ajo qė dehė je puhi aorte e damari
je vet pėrkdhelsja e zemres ma magjike
ti je ndezėsja ma u bukur porsi zhari
je flaka ma shpirtrore fantastikeAutori I Vargjeve Me Titull Dashurija

Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje
lirik nuk ėshtė nė linjė
angert nuk ėshtė nė linjė Pėrgjigju Duke Cituar

lirik
22-01-10, 12:58
Unė dhe fjala

bashk kemi qenė tė lidhur nė pranga
bashk kemi vuajtur,nė fyt
nė rrjeta perthurse nė kurtha marimanga


nėn qakaj e kuaj trojesh tė ndytė


kur shqelmat na binin,shekujvarasės ballit
patkoj,me thumba dinak
un dhe ti gjithmon nė pikė tė hallit
me joshjen e ,t' vėrrtetes,nė gjak

ti rob e un rob lirinė,ure,zemre
bashkvuajtės,pa shpėrblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri nė sublim

ti un e un ti ne nji jemi
kur flisnim ,pėr lirinė
tė dy nji tul e njė gjuhė e kemi
e urrejmė pa masė robėrinė

un' dhe ti pėr gjuhe tė lidhur,me lak,e leqe
kur zjgidheshim,na rrihnin me zharė
me nyje gordiane,t' padronit, sa e,keqe
kjo prangė enigme e paparė


autori i kesaj poezije me titull
unė dhe fjala
xhelal ferizi nga Mitrovica
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
22-01-10, 12:59
Me sy kah shpėtimi
----------
Autorė Xhelal Ferizi
----------------
me sy shikoj kah shpėtimi
kah shtegu
digjem me tė ėndrrueshmen lakminė
dėshira ime peshė sa njė glob njerzimi
pėr tė dalė nė rigjallėrinė
pėr tė arritė nė fat qels gėzimi
nė ripėrtrim
o gjaku i djegur i im
ndoshta tė vjen shtegu
ndoshta
pėr
nė liri

rishpirtėrim nė shpėtim
nė ringjallje
oh mė veshė zemren time me sherbet magjik
o e shejta e famshmja dashuri
-----------------
Autori xhelal ferizi
----------------

lirik
22-01-10, 13:00
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Nėse mė shihni duke vrapuar
-----------
Autėrė Xhelal Ferizi
------------------
Nėse mė shihni duke vrapuar
trup arave e livadheve
me vrap
me globin ndėr duar
keq mos mendoni
e mos harroni
ju thuani muzave bukurive mirėsive sorkadheve
se globin nga rreziqet po e shmangu pėr ta shpėtuar
nga qakaj ujq e s'mirėzi
se nė ideal jam i dashuruar
gjithqka qdo tė keqe mbi te do tė fshij
besoni vrapit tim tė pa djallzuar
besoni tim mirė qėllimit
do ta fshij pabesinė aty
me rrėnjė do i a shkuli
egjren kahdo tė krimit
e pastaj
qetėsisht
do ta krehu leht me shpresa do ta nxejė
mandej
mbi hapsiren e gjerė mirėsisht do ta kthej
por dua njiher tė dal me glob ne duar

un dua tė dal
pastaj
nė fushen e gjerė me paqe
me globin nė duar
ti anuloj nga aty ngatrresa e gjaqe
me penden time misionare
e me gjuhen ebukur shqiptare
me ngjyren e sajė shpirtkulluar
ta lėmoj pastaj e tė mbjellė mbi te manushaqe
ta pėrkdheli nė te suksese duke e uruar
leht duke e pėrkdhelė
leht duke e lėmuar
do e shartoj me urtėsi
do i jap ringjjallje me pi
do i jap njė zemėr tė mirė
njė bashkim popujsh nė punė
nė miqsi e pa dhunė
do tė ia mbjelli urtėsinė
do i kpus pranga e zingjirė
ku e kan lidhur shum satan
intrigant mizorė kriminel aktorė tė zi demonian
do i mbjelli pastaj fiq e shegė
nuk do e lė qė koha mizore ta djeg
pastaj do e mbushi me mėshirė
me bukuri nė secilin adet
me fidanin ma tė bukur qė rritet
qė do tė quhet sinqeritet
do e mbushi plot vyrtyt
me ndjenjė dashurie do ja mbushi sytė
pastaj nė hapsirė
do ta lė tė lirė
do ta bėj shkollė
dije mendjehollė
e me dashuri tė lehtė puhije
mbi fusha e male e pyje
nė mes dielli e hane me yje
do ta lėshoj tė lirė
tė endet me plot mirsi e gėzim
pa lot
tė mbushet me plot mėshirė
pa masken e pshtirė
pa kohen e ligė
pa dhunė e krim e gjak pa intrigė
di ia largoj bizarė mizorė vampir djaj e shtrigė
me besė nė tė madhin zot
me plot engjuj tė mirė
tė mos digjet ma nė luftra e barot
tė quhet botė e mirė
kahdo nė fushė e mal
tė quhet e lirė
paqen ta ket ideal
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------Tė nderuar bashkatdhetarė
lexoni vargjet e autorit xhelal ferizi dhe tregoni shoqes shokut te afermve
-------------------

lirik
22-01-10, 13:03
Nėse vuajtjen e quaj etni
---------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
Nėse vuajtjen etni e bėj me emer
nėse ate e quaj barbare
nėse e quaj tė pa shpirtė tė pa zemer
nėse e quaj tinzare
--------
dijeni nė thelb qdo arsye
ajo ka shkelė mbi shqiptarin
pa mėshirė sa shpirtrat ka thye
ajo bashk me gjahtarin
--------
ajo buroj nga armiku
ajo u nxit nga mizori
qiellit ju lag neper sghekuj qerpiku
ajo shpirtin na e nxori
----------
ajo me emer e zezė le tė quhet
e me komb le tė quhet vampire
mbi dhe me gjurmė le tė shuhet
se s' na u nda qė nga kohrat ilire
-------------
ajo ma nga qielli ynė tė mos pikė
as tė mos mbij mbi tė shqipes dhe
larg pėrtej globi kahdo le tė ikė
tė mos duket nder kombe e fe
----------------
Autori “Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
22-01-10, 13:04
Dil nga guri
-----------
Autori Xhelal Ferizi
----------------
dėshmi kohore dil ma tash nga guri e dėshmo

mos rri ma si heshtje fol kush kohrat i shthuri
gjithmonė si heshtje mos rėnko
fol e mos rri ma nė guri
----------
tė kėrkon vet vula e shekujve e dėshmija
na e pėrshkruaj porten e shthurjes kush e hapi
si erdhi me maskė p'shtirėsijė
e nderit e beses mbi dhe ju ndal vrapi
----------------
kush e solli kėt mashtrim e rrenen si fe
e fryt e quan kėt mbjellje
na thuaj kėt tugosje kush e voll mbi dhe
si quhet me emer kjo pjellje
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
22-01-10, 13:04
Mos mi merr ėndrrat e bukura
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------
Mos mi merrni ėndrrat e bukura o ju kohėra mohuese
pėrbuzjet qė i keni tė ngushta aleate
e ju epoka shkelėse shėmtuese
qė mė doni si q yqe nate
----------------
un nuk jam gjithmonė vetėm loder
as zemer e quajtur vegel as mjet
un jam nji shpirtė sa njė kodėr
un jam ėndėrrimtari vet
------------
nuk jam un fije e thatė as kokė e luhatur e kallirit
mos prej me draper pa ja nda si korrėtare
o kohė un vij i ringjallur prej hirit
un jam i biri i shkrumbeve shqiptare
--------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
22-01-10, 13:05
Tė dua
----------
Autori Xhelal Ferizi
---------------
kur e mata fjalen tė dua
mė doli e gjerė sa deti
qielli e toka u gėzua
mė doli nė madhsi planeti
----------
kjo fjalė paska shekuj ndjenja nė emer
sa tė mėdha sa magjik bardha jan kėto fjalė sherbete
tė dua tė thuash me zemer
tunden malet me dete
-----------
ringjallen qelizat e meterjes mbi dhe
edhe akujt shkrihen nga e sajė dashuria
ajo ėsht ma e bukura ma e shejta fe
kur del nga kullimi e mirėsia
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------

lirik
22-01-10, 13:05
Un nuk jam sizif o behare
------------
Xhelal Ferizi autorė
-------------
un nuk jam sizif o behare
mos mė sjellni mėkatė e mėrgim'
mos mė hudhni si nė kazino mbi zare
si humbsin prore jetim
--------
Un nuk jam sizif o kohė pse mė dėrgon rrudha
brengat pse mbi mbjellė nė ballė
o shekuj ku ėsht e imja udha
tė mos vdes nė udhkryqe me mallė
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------

lirik
22-01-10, 13:06
Pėrse nuk mė deshte kohė?
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
pėrse nuk mė deshte o kohė?
mua qė nuk linda nga bloza!
pėrse me pi mė dhe moh?
e jo aromė nga mimoza!
-----------
pėrse kur un pėr ty ju fola idealeve?
pėr ty ju kam folė ėngjėllsisht karajfilave
nė gjuhen magjike si e zogut si cicėrimė maleve
ligjėrueshėm si kėnga e bilbilit
--------------
e ti mė braktise pa mėshirė!
thua se un pėr ty isha rrėnuese stuhija
pėr mua nuk pate mėshirė!
as ti as e imja etnija!
-----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------

lirik
22-01-10, 13:06
Si ta ndertoj njeriun e ri
-----------
Shkruan Xhelal Ferizi
------------------
Duke u pėrpjekur pėr njeriun e ri
Thash ta ndėrtoj njeriun e ri
Kur pėr qudi
Njerzit nuk me po mė lenin
ta ndertoj njeriun e ri
pse?
Vet njerzit kundėrshtonin!
Dhe mandej ,fshehurazi
E ndėrtova ,njeriun e ri
Nė ėndrrrat,e mija
nė shpirtin tim
nė idealet e mija
nė ,pėrkushtim
e quajta njeriu i im
njeriu i ri
kohorė
botrorė
njeriun e ri e,mbarova
nė ,ardhmėri
ky njeri
do tė jet,
i plot pėrkushtim
ai qė me tė keqen
prore do tė,jet nė kundershtim
--------------
Autori xhelal ferizi
--------------

lirik
22-01-10, 13:10
Me heshtjen ushqehem
---
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
***************************
me heshtjen ushqehem duke e gjykuar nė bark pastaj e nė zemer
e gjykoj nėpėr secilin damarė tė shekullit tim
heshtjen e pėrbij detyrueshėm dhe e quaj ferr me emer
po ushqehem me heshtjen sa ironik ky fati im
---
heshtjen pse pėr mua ky specialitet
kur un dua tė ushqehem me hare
heshtja ushqimi im qė mė vret
un ushhqehem me te dytrueshėm ajo heshtė duke mė bre
---
kush han ksi lloj ushqimi pėrveq meje
ndoshta vetėm heshtja vet
heshtja qfar gjuhe qfar formule ėsht kjo q far feje
ushqim qė shpirtin ma vret
---
mua ma mbollen rrisqet e rruletave tė fatit lojtarė
u mbi me terrin dhe doli nė skenė
un heshtjen kam dashur ta shuaj si farė
por ajo pas hapave tė mi kahdo imponueshėm vjen
---
nuk e di si ta shėndrroj heshtjen nė fjalė
heshtjen nuk di si ta shėndrroj nė bėrtimė
pasthirrmas as me artin ma te perosur nuk po ja dal
kam mbetur i sajė viktimė
---
AUATORI XHELAL FERIZI LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE

(http://www.forumishqiptar.com/newreply.php?do=newreply&p=2337033)

lirik
22-01-10, 13:11
Heshtja

xhelal ferizi autori

kur heshtjen e zbėrtheva,nė laboratorin tim
analizė mė doli,kjo e panjour prekje
dhe e quajta,me ,emėr nė ditarin tim
heshtja qenka njė vdekje

nga xhelal ferizi
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
22-01-10, 13:12
Ti moj lulja e bukurisė

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim

Ti moj lulja e bukurisė
mos je yllė i dashurisė
a mos je si balli i arit
a mos je lulja e beharit
a mos lindė je nė kopsht t' mahnisė
mos je ngjyra e rrezanisė
a mos je rreze prej shtati
a mos je ndoj lule shpati
se ty fjala tė del prej flete
a mos je ndoj lule jete
ndoshta nė brigje tė rrin kėrcylli
kah ndoj lum n' mes lugu a pylli
ndoshta je mu nė buzė tė zallit
tė lajnė currilat n' qehre t' ballit
mė thuaj moj lulja e qehre shendit
ti ma e bukura e atij vendit
a mos je ndoj curril hane
qė ke pikė mbi tokė dardane
se buzqeshje kshtu s' ėsht pa
qysh se shekujt nė tokė jan ra
qysh se nisė jan kohra e mote
s' ėsht pa art si qehreja e jote
nuk ėsht pa kso bukurije
nė art t' diellit as n' shend ingjije
as n'larmi įs n' lule tjera
kahdo nė vise shkon pranvera
kahdo shkojnė kto stinė t' beharit
kahdo jan trojet t' shqiptarit
kahdo shkojnė yjet gazmore
matanė harqeve ylberore
nuk ėsht pa lule freskije
as me gaz kshtu as me shije
as n ,mbretri tė karajfilit
as ndėr malet e bilbilit
nuk ėsht pa kso lule shtroje
thue se rritė e le ndėr kroje
aty dridhshėm ku bien biluret
vogėl bardhat valė e skurret
kahdo bjen ajo skurrjela
mbi fletė tua e kordela
po ti qenke e bija e hanes
me gjuhė shqipe gjuhė tė nanes
po ti qenke nėn degė e pipe
ma e bukura lule shqipe
po ti e mahnitke at currilorin
valabardha e zallinorin
kur ti nė breg po e kthen fletė allin
po i mahnitė currila e zallin
edhe bregun pran kullimit
za ujėbardhė tė gurgullimit
po ti qenke bardhafletė
qdo ujvare qė i jep jetė
ke zbritė yjet pran burimit
gurabardhtė kah vala e vlimit
qė si n 'vlim derdhen bardhore
me ra n' gurra zallinore
ti me tė hapura ato larmi
paske dalė sa yj me shkri
paske dalė gojė hapė me lanė
tokė e dhe e diell e hanė

autori xhelal ferizi liriku neper vite me vargje shqiptare
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
22-01-10, 13:12
http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gif

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vasha nė mendime

autori xhelal ferizi nė mėrgim

NėPėR LUM VALBARDHAT PO PėTHYHESHIN N'GURABARDHė
CURRILAS FJALėT PėRHAPUR E PėRTHYE SI ATLETE
SI ART MAHNIJE LUMBRADHIT TUE ARDHė
Qė NXISNIN MENDUESHėM AQ SHUM NDJENJA JETE

PRANDAJ VASHA KISHTE DALė Nė Kėt NATYRė
Nė VLIMIN E SAJė RINORė
ISHTE SI NJė HANė KUR DEL N' QIELL ME FYTYRė
ME SHARMIN SI ARTI I' T' SHėNDRITSHMIT METEOR

MENDUESHėM MBėSHTETUR Nė KėT ART PEISAZHI
THELL DUKE KUNDRUAR E DUKE KUJTU MOTET
ME AQ SHUM DET NDJENJA E VLIME MARAZI
KU DėNESSHėM SHEKUJ' SHPIRTAS PO I SHPIRTZONTE LOTėTHJESHI PRRALLORE KY BREG SHEKULLNDJENJASH
KAHDO MAHNI MBI DHE
E BRIGJET Nė DY ANėT SI NGJYRė GėSHTENJASH
VALėT MELODISNIN Nė RRėKE

ATY VASHA MBSHTETė Nė NJI DRU Tė MOTIT
KėRKONTE NėPėR KOHRA KUJTIME
PO UJi SHPREH'VALėS SI BILUR I LOTIT
MBėSHTJELLEJ ME Tė MAHNITSHMET SHKUMBZIME

VASHA PO MENDONTE Tė DIKURSHMEN DASHURI
E HANA Nė QIELL VETULLORE
KISHIN DALė NėPėR VALė BUKURINė ME E PI
Tė BUKURAT DHUNTI QIELLORE

SA THELL KISHTE HY Nė MENDIME HANA
Nė MES Tė SHPREHJEVE ME DRITė
KULLIMI E VALA KOKėRRBARDHA RANA
VALBARDHAT KAH GURėT TU I SITė

O ZOT QDO NJENJA SHPREHJE Nė VETE
SIKUR Tė FLISNIN ME T' SHKRI
EDHE GJUHA E DRURIT E BUZė'LUMIT QDO FLETE
KėRKONTE Nė KėT ART ME PI

VASHA SHEKUJT Nė ėNDRRA PO I PėRKDHELTE
PRAN BREGUT ME VALBARDHAT SI LOT
Nė KTO BUKURI VIRGJRORE Qė ASKUSH NUK PO I SHKELTE
VEQ SYRIT Tė QIELLIT N' PėR MOT

VALBARDHAT SHEKUJNDJENJA NXISNIN ME MIJA MALLėNGJIME
GURėT VALBARDHSISHT PO LAHESHIN
VASHA E TRETUR THELLSISHT Nė MENDIME
VALBARDHAT NėPėR GURė PO I SHIKON SI NDAHESHIN

SHKUMBZIMI I VALVE SUMBULLONTE MELODISHT
SI UJI ASKUSH SHPIRTIN NUK E LMON
VASHA MEDITUESHėM Nė FLUTRIM LARGSISHT
QDO GJė THUE MBI DHE ME MALLė PO E SHPIRT'ZON

THUA SE I SHPIRT'ZON EREN E VALBARDHAT UJVARORE
MELODISHT KAH BULZONIN MBI GURė
A THUA O ZOT KėT VASHė ARBNORE
KUSH E THURI Nė ART ME T' MAHN ITSHMIN NURė

AJO PO E KUJTONTE DIKUND LARG SI Nė MITOLOGJI
NJė DASHURI Tė PėRMALLSHME ME TIPARE
AJO Nė MėRGIM TASH DIKAH NDOSHTA U SHKRI
SI KTO SUMBLLA Tė KULLUARA Qė SHKRIHEN N' PėR UJVARE

PRANDAJ VASHA THELLUėSHėM KUNDRONTE
BUKURINė E VETMUAR MBėSHTETUR PėR DRURI
AJO Nė MIJA DėNESJE SHPIRTIN PO E LOTONTE
KUR SYRI HANEN IA ZURI

O HANė I THA NėPėRMES Tė LOTIT
TI Qė ENDESH NėPėR QIELL PA U NDALė
NėSE SHKON MėRGIMIT BASHK ME STINė Tė MOTIT
MI THUAJ Tė DASHURIT TIM SE KėTU KAM DALė

PRAN KėTI BURIMI KU LUMI PėRSHKON
VALėT BUKUROSHE MU Nė MES LEDINE
I THUAJ MėRGIMTARIT SE RREZANISHT M' PėRQON
KAH TI NJI E KALUAR PLOT ME MALLėNGJIME

I THUAJ SE TA RUAJ TY SHAMINė BEQARE
I THUAJ SE TA RUAJ ZEMREN SI KRISTALI
I THUAJ SE TA RUAJ AT T' SHTREJTė BESė SHQIPTARE
SI'Q' E RUAN BILBILI DASHURINė N' DEGė MALI

I THUAJ LE Tė VIJ I THUAJ Tė Mė KTHEHET
I THUAJ Tė Mė VJEN ME FLATRA NGA MėRGIMI
I THUAJ SIKUR VALA LOTI PO M' PėRTHEHET
I THUAJ SE ME SHKRIU MBI DHE MALLėNGJIMI

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
22-01-10, 13:13
A ndėjgjon o det
----------
autori xhelal ferizi
-------------
nė kėmbė jan ngritur disa kėrthi
ata mė quajn mua hiq
ata pijnė ironi
dhe duan shund e kiq
--------
vargun po ma pėrqeshin
e stilin pa ma quajn tė pa art
ata qė duan edhe muzat t i gjveshin
qė vet tė hypin lart
----------


o det ata kush i lanė
turpin e tyre kush e lanė o valė
ata kurriz as themel nuk kan
kala tė smirave po ndertojnė me fjalė
-----------

lirik
22-01-10, 13:14
Nėse qeshni si dielli
''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
nėse qeshni si dielli retė e zeza do te ju ken zili
sterrat do tė mbulojnė artin tuaj te buzeshur pa hile
dhe re mizore qehret tuaja diellore kan me i nxi
rrezet do te ua kpusin permbi karajfile
'''''''''''
nese qeshni si vet hana
hijet do tė ju vijnė i nata
se moden e ka ne dorė satana
ne afatet kohore te gjata
-------
nese qeshni si ylli
e i ngjani ne stil te padjallzisė ndonje meteori
do te ju dalė ndonji shtrigė a shtrigar nga pylli
te ju kerkoj te qeshni ma i ngrysuri shekull i gjori
....................autorė xhelal ferizi

lirik
22-01-10, 13:15
Un dhe koha dėshmitare

shkruan autori xhelal ferizi liriku


Un dhe ti kemi pa llahtarin
kemi pa vdekjen me sy
kemi pa tė pa besi 'n kemi pa bizarin
qė donin nė shpresė me na thy

ne kemi pa gjak kemi pa kufoma
kemi pa vrastarė me thika
ne kemi pa dhe shohim akoma
sa poshtė po bie etika

ti ke pa masakra ke ndėgju bėrtima
un kam ndėgju nga largsia
ti ke pa shum trupa tė shpuar me vrima
un kam qa pėr fiset e mia

ti e ke pa armikun e ke pa edhe tmerrin
e ke pa qetnikun duke gjveshė vashė shqiptare
un kam pa at terrin e tė ftoft metelikun
duke ble tradhti mercenare

sytė e mi e tu kan pa shum pispillosa
kan pa servil e lpisatarė
kemi pa shum krena pėr te cilt qanė kosa
shėrbtorė shum tė ligj e t' pa farė

ti i ke pa nga afėr si i rjepin tė gjallė
n' masakėr tė mjerat fise
un jam tha mbi dhe pėrmbi gurė e zallė
zgėrdheshjet duke i pa e servilitė l'pise

ti e ke ndėgju britmen kur ka ra ndoj grua
a vashė e virgjėr shqiptare
porse un nga larg e kam pėrjetua
dhe tha jam nė trotoare

ah ti i ke pa gjakpirsat e krimit
me syt e tu prej qielli
e mua mė kan djegė ndėrgjegjet e kushtrimit
por shtegun s' ma hapi dielli

un dhe ti kemi pa hallet mbi dhe mbi toksore
un dhe ti jemi shokė dėshmitarė
ti ke pa mjerimet pėrmbi tokė arbnore
e un nė dhe tė 'huej rob nė vargje varė

ti je ma ndryshe ke tjetėr pozitė
ti ecė se nuk tė duhen pare
un jo se kjo jetė u bė depozitė
flliqsirė kjo grabitqare

autori xhelal ferizi shqiptari kosovarė ne mergim

lirik
22-01-10, 13:16
http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gif

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

LULE

autori Xhelal Ferizi liriku i vargjeve tė lira

lule tė bukura mė paske dėrguar me tė kuqe fletė
nė njė shportė tė bukur tė lidhur vegen me kordele
ato mė dhan gjallėri mė dhan gėzim e jetė
ju nuk mė leni nė tė mėrzisė mėrgim,i mallkuar varur nė qengele

lulet i paske zgjedhė edhe fjalėt zoti tė gėzoftė ty
nė secilen lule aty me shikim harmonik ndjenja shpalosė
i kam shikuar nėpėr fletė qehret e luleve me sy
ato mė dhan ilaqė mu nė zemėr tė mėrgimit ku jam plagosė

ato sikur nuk mė lan nė mėrgim
sikur u bėnė krah fluturuese mė zbriten tė atdheut ledina
sikur mė rikthyen nė njė rigjallėrim
andej kah ligjėrojnė e kėndojnė shqip tė bukurat stina

lulet secilen aty nė at shportė e kam pėrkdhelė me miqsi
ato ishin shprehjebukura me sharm rendisur
o zot sa pėrmbanin tė atdheut dashuri
dheu i tė parve i kishte qėndisur

un para tyre nė gjunj kam ra
se ishin tė tokes time
etnike’ “ qfar dhurate ! dhe lotoja pa pra
dashurisht me mallė mbi kto qehre magjike

i dua shum lulet nuk mė thonė kot poet
zoti ty tė bekoftė pėr kėt dhuratė
thua se i paske mbledhur nė arat shqiptare plot me bereqet
e paq jeten tė gjatė

autori nė mėrgim xhelal ferizi pėrshėndes lulen bashkatdhetare
qė mė gėzoi me kėt dhuratė
lirik nuk ėshtė nė linjė Gjej tė gjitha postimet nga lirik

lirik
22-01-10, 13:17
PSE TI OJ LULJA E ZBUKURIMIT


Autori Xhelal Ferizi liriku neper vite me vargje shqiptare

BESė NUK KE Nė PENDEN TIME
PO UN JAM VET SHPIRTI I KRIJIMIT
Tė VARGUT SHQIP ME STROFA RIME

POR MUA KOHA Mė KA SHKELė
EDHE MJERIMI E PARAJA
Mė KAN LIDHė ME PRANGA E TEL
VUAJTJE E THUNDRA E HIJE T’ MDHAJA

HIJE AKUJ M’ KAN MBULUE
Nė HARRESė Mė LA AI DHE
kur un n’ vargje ather kam vlue
vrullin kurthat ma kan pre

prandaj sot un kshtu kam mbetė
se nuk pata yje n’ krah
kah mėrgimi ku jam tretė
kam mbetė lodėr n’ mua gjuajn’ gjah

n’ mua gjuajn’ gjah talljet pa mėshirė
se nuk pat zemer shqiptare
as petrit kund as dor’lirė
pėr kto vargje argjentareXhelal Ferizi me vite neper vargje shqiptare

lirik
22-01-10, 13:20
Titulli: Si do tė ju dukej
Tash beso

autori xhelal ferizi liriku ne mėrgim

beso tash ti mori zanė
besoj dores pendes n' ngjyrė
se mua motet s'mė kan lanė
pėr me gjetė shteg as mėnyrė

e ti lule tash po e sheh
tash po bindesh ti oj shpirtmirė
se mua shpata e i mbrehti teh
ma ka pre vargun e lirė

mi preu vargje e shpresė shqiptare
me dy teha shpata e zezė
rimė e strofa vargatare
se nė robri ishim si brez

e sot liria kur ka ardhė
nuk ka ardhė pėr fukara
se ai kurr s' pret ditė tė bardhė
se kshtu fatet e kan vra

dit tė bardhė ka brrylagjija
blozagjija e ai sarhoshi
ai falltori e qengelgjija
kumargjija e ai kodoshi

porse jo arti e liria
vargu e vlera as ajo rima
veq garuesi turr 'egjija
Qė' shtytnė fort me dalė mbi bina

edhe hajduti e plaqkatari
rjep'si e sherri e kasapi
por jo poeti e vargatari
dit' nuk sheh kah gzimi e hapi

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
22-01-10, 13:21
E;dua Paqen

Shkruan Xhelal Ferizi
Nga Mitrovica


E Dua Paqen Bėrtita
E Dua Mė Shum Se Qdo ėmbėlsirė
Shqiptarė Jam Thash Kah Shetita
Nė Botėn e Pa Mėshirė

Nuk Mė Dėgjoj As Dielli
As Hana Kah Rrugės Sė Vet
Po Endej Me ; Cak Kah Qielli
Me Ra Mbi Male e Det

E Dua Paqen Bėrtita
Aq Shum Sa S' Ka Mbi Dhe
Un Qė Gjat Shėndrita
Urtsisht Ndėr Kombe E Fe

Po Doren Kush Ma Dha
Ndėr Shekuj Kumbarė a Mik
Kur Deshta Nė Kopsht Me U Tha
Pėr Ujė t' Kulluar Njė Pikė


E Dua Paqen Si Eren
Qė E Lėshon Mbi Dhe Karajfili
E Dua Si Besen E Nderen
E Dua Si At Kėngė Bilbili

Por Mu Askush S' Mė Beson
Se paqen e Dua Mbi Dhe
Mė Quajn Me Fe Demon
Shqiptarė nuk Mė Lėnė Me Fe


Shkruar Nga Xhelal Ferizi
Me Titull E Dua Paqen

lirik
22-01-10, 13:21
Pse ju shekuj

shkruan xhelal ferizi

pse ju o shekuj nuk keni pėr mua mėshirė
damarėt me rreze me mi ,lidhė
akujt pesimist qė venave gjithkah mė jan ,mblidhė
me i shkri , e gjaku me ecė i lirė


ps e ju o shekuj nuk mė premtoni
as paqe as ,filiza me shpresė
dofar t' zymta kthina nėpėr mendė mi vetoni
e g'zim nuk mė pikni sa i vesė

pse ju shekuj sshkruar nga xhelal ferizi

lirik
22-01-10, 13:22
Guri im

Autori Xhelal Ferizi

ah guri im,qė tė njoh,pėr qėndresė
si munde me pėrballu,shekuj,nėpėr rrudha
tė gurit e paske pasė at besė
e gurit vuajtja ime ,prej gurit,loti e udha

ah guri im qė ti je un
e un jam ti jam gurė
shpirti im gurė, sa ,peshen ia vunė
kur e lan pa kulm e pa murė


qėndrove pa ,shtyllė,pa,mbėshtejte pa vendė
qėndrove se, ti un je
gurė i paske pasė ato tė kafkes mendė
se shakull nuk re pėr dhe

sa shum tė kan ra nėpėr ballė e shpinė
o guri im i bardhė
por prap ti mbete gurė, mishi,nė qdo stinė
pse? dita ty akoma nuk t' ka ardhė

guri im guri gurė je gurė ke mbetė
sa shiu me lot e gjak tė kan mbulu
si njė prrua me valė,si njė lum si det
dhe prap s, je shkri me u tretė

ti i qėndrove ndryshkut,tinzares tradhtisė
vyshkjeve qė msynin mbi ty
i qėndrove ferrit edhe pabesisė
qė donte nė placeė me tė thy

guri im jam un i yti jam ti
sa shekujt i ke duru
tė gjith me akull me vullkane me shi
mbi ty e nėn ty kan buru

guri im qė driten qiellore
nuk ta lan pėr hise
ti je gurė mbi gurė ,qė nuk rrin n' gurore
por shkrihesh pėr kombe fe e fise

as nuk ta dijnė shpirtin as s, ta ndėgjojnė gjamen
as heshtjen s ,ta njohin as rrudhat nė ballė
tė kan mbshtjellė me mjegull, e mbi ty zukamen
po e l'shojnė shekujt me mallė

guri im o gurė sa motet ke me i shtjerrė
ti qė shtizen e mbajte,nė ballė me flamur
kahdo kraht e shpresės ,hilet ti kan herrė
ke mbetė i vetmuar ,kush tė kputi urė

ku peshon ti sot ,lpener n' ,vend tė huaj
ti je un,mėrgimtarė
kur tė vdes qėndresa ,mė nė fund mė thuaj
tė ,shpallim,thyerjen tėnde,nėpėr ,bajraktarė


shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica
Qaste te kendshme ju uroj lexuesve

lexoni vargjet e autorit xhelal ferizi tregoni shokut shoqes te afermve

lirik
22-01-10, 13:22
http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gif

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kėrkim

xhelal ferizi liriku

kahdo me krah,imagjinarė kėrkova
si krojet e mia nuk gjeta
kahdo mbi rreze tė huaja,udhtova
sa shum rrugtova e u treta

ku ta gjejė njė shije skur tė fijeve tė mia
tė barit tė fjeres qė me fletė
ku ta gjejė njė vendė siq ėsht dardania
ku dheu ,e hisja ,jan jetė

autori xhelal ferizi
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
22-01-10, 13:26
Ju flisni dhe jeni nder ata hajt te flas diqka ne kalim nuk ka lidhje a flas vet me vete pikrisht te ali podrimja te lum lumi siq thua ti ajo poemė nga vet autori esht paraqitur si e deshtuar po qe u bė edhe kalimtari i rastit -
te flas per vlerat e pa vlerat-
perse nuk thua nuk di dhe nuk jam vlersues nuk e njoh as vargun as poezinė dhe nuk te kam lexuar ti thue i kam lexuar nja dy poezi tuat por ti nuk e ke lexuar asnje hiq asnje dhe nuk din me zberthy qoftė edhe nje metaforė poetike pse nuk bėhesh i sinqert-
nuk pres nga secili un vlersime profesionale -
prandaj hajt o zotni vazhdo nes eke ndoj profesion merru me at profesion e mos fol vet mevete se as per migjenin e as per podrimjen nuk paske lexuar -

njerzit qe i krahasojnė poezitė jan tjerė njerz ata ata e marrin secilin varg e njimij her e shtjellojnė e analizojnė e imtsojnė neper variantin artistik te metafores duke ja hapur te gjitha shtigjet emundshme te perceptimit dhe doemthenjes pastaj e krahasojn me te shkrimtarve tjerė krahasimi i secilit varg me secilin varg te shkrimtarve tjerė ati mund ti thuhet kritik letrarė se ti qe qe dal hajt bacė neper forume e po mundohesh me me thanė diqka paushall poezia nuk esht pazarė por shkencė artistike e thelluar ne vetvete qe don veshtrim kriktik profesional nga ma te detalizuarin ashtu sqim mund te montohet nji kompjuter ne detalet ma te imta te funksioneve ashtu duhet me ja kontrollu funksioninoperativ te vargut e poezis metafores se ku i del caku e filizofija ne qellime definim-
dhe te gjtih autoret duhet te krahasohen ndersa ti krahasimin e asnji autori nuk e ke bė por flet me gjuhene pazareve kalimtare per argtime tua ne kalim -

disa te lirikut debate me nji far pseodonimi ne nje forum tjeter qe quhet preng sherri

lirik
22-01-10, 13:27
Postuar mė parė nga Preng Sherri http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/viewpost.gif (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2334912#post2334912)
Unė nuk tė kam lexuar dhe mund tė kem njė opinion tė gabuar; kam lexuar nė fillim nja dy " Poezi" dhe mendova aso kohe qė " nuk ishin poezi" dhe mė vonė s'kam lexuar mė shumė por nėse krahasojm MIgjenin, qė ka bėrė poezi gati 80 vjetė mė parė dhe disa qė krijojn sot - e sotshmja na duket shumė e dhimbshme!
Ėshtė e vėrtetė qė krijimtari e sukseshme ėshtė vetėm Ajo qė i qėndron kohės. Servantesi ka bėrė shumė krijime por vetėm njė e tij mbahet mendė; Rifat Kukaj apo edhe Rexhep Hoxha kanė shkruar shumė por njė u ka mbetur dhe ka qėndruar!
Apo edhe Bedri Dedja e tė mos pėrmendė njė plejad tė tėrė tė krijuesve pėr tė rritur: Ali Podrimja ėshtė perlė e artė nė Poezi por qė tė gjithė mbajnė mendė vetėm " Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet" dhe librin e tij " Lum Lumi" tė shkruar pėr Lumin e tij!
Nė Kohėn e Servantesit ka qenė njė Krijues Spanjoll qė kishte bėrė gati 1000 krijime tė ndryshme; Poezi, Prozė ( Roman dhe Novela) Dramė. Nga ato qė ka bė ai tė gjitha janė harruar nga Historia e letersis Jo vetėm Ajo Botėrore por edhe ajo spanjolle!
Unė do tė doja tė tė bėjė njė kėrkesė sado qė mund tė jetė kėrkesa jo "e qėlluar: Zgjidhė nja tre a katėr Poezi qė ti i konsideron si tė qėlluara nga ana Juaj, sjelli qė t'i lexoj dhe tė kem njė pasqyrė megjithėse nė fund tė fundit nuk jam ndonjė faktor tė cilit Ti duhet domosdo ti dėshmosh diēka!
Unė njohė djalin e Dervish Shaqės i cili gjithnjė ankohet qė s'po ka tekste pėr kėngė. Ofroja ato sepse atij i bėhet qejfi!

........................................

ja pra ky far preng sherri kritiuku letrar qe i lexon nja dy poezi neper forume paska dale me thane diqka si kritik i madh gjoja flet per migjenin ndersas nuk ka lexuear asgje nga migjeni e nuk din te zberthej asgje nga krijimtaria e migjenit

keshtu e ka kjo bote kur secili perpiqet te fut hundet dikund e ne fakt behen qesharak

lirik
22-01-10, 13:31
Lirija mė doli ma e keqe se robėrija
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mua liria
Mė doli ma e keqe
se
robėrija
sepse kahdo mbi dhe
u mboll
mercenaria shitja e atdheut
u mboll
shpirtngushtėsia
shum shpirta jan shitė e jan ble
nga euro e rubla e dhrahmija
e qau toka e skenderbeut
se jan nda me kisha e gjamija e me fe
e ndasi fisnore klanore krahinore
ja grryenin themelet atdheut
mė dukej sikur shqiptarė nuk mbeti mbi dhe
sikur u shua dashuria arbnore
pastaj lindi bizari perversi faqe zia
u lanė meritorėt pa dore
perfitoj gjithfar ushujze gjakpirse nder ne
hilja mizoria barbaria
egoja ndarja klasore
dolen pederast pedofil e prostituta
sikur u tha e u vyshk besnikėria
ne qeill nuk shihej ne flutrim shqiponja sqepekrruta
vetem do laraska te kqia
ne trojet qe i la agroni e teuta
u mboll wehabija trinitrija
u mbush me vnerė e zhgenjim edhe kupa
u mboll mbi dhe dinakėria
u lan atdhetarėt pas dore
pėr vjedhje lindi lakmija
u mboll edhe absurdi
tallava e pabesia
e hordhitė lakuriqe klanore
zhjgyri u mboll dhe orgjija
mos rrespekti e pandershmja dredhia
ankthi-
e u vra emocioni
u mboll kahdo papunsia
ne gara fitoj demoni
mjerimi u mboll e varfėria
u djallėzua njeri i joni
e vdiq mbi dhe dashuria
me ego doli padroni
u mboll kahdo ftoftėsia
u mboll edhe antivlera
shundi kiqi e veset
e fama me lavde tė pa vlera
u shtua mbi dhe pabesia
u mboll edhe ego mizoria
na u shiten fabrika e miniera
u mboll edhe hajdutria
mohimet kahdo e perbuzje
u mboll anti njerzia
u shiten me hile tendera
prandaj mė doli ma e keqe
ma e keqe liria se robėria
e dalur fare e ndere
se u mbollen edhe kohrat me leqe
u mboll edhe dyftyrsia
ma e ndryshkur se qdo teneqe
dolen disa zemrat te kqia
ajo qė aq shum e ėndrrova
me doli ma e keqe se roberia

liria liria liria
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
22-01-10, 13:31
Sa her e deshta vetem lotin
------------


xhelal ferizi autori
--------------------
sa her e deshta vetėm tė ja fali vargut nė pendė
kullimshėm pa tjetėr mjerani shoqėruese
nisnin mandej dėnesjet e dhimbjet me ngarendė
nėpėr kohrat e udhėt lakuese
-----------
dhe gjaku aty nė pika pėrzihej
lot dhimbje udhė fate me gjak
pran luleve as artit nganjiher nuk mė rrihej
pse a thua o zambak
--------
pse kėshtu vargisur m' rridhnin pikat gjak'lot t' zemres
damarėve tė kohes time
pėrse gjithmonė stinėt pėrgjakshėm kohė arenes
mė ndiqnin nga pas me vrapime
------------------

xhelal ferizi autori
----------------------

lirik
22-01-10, 13:32
Atdhe dashuria ime
---------------------
Nga autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
----------------------
atdhe dashuria ime
atdhe me ty jam ma trim
atdhe gjithqkaja ime
atdhe o mahni zbukurim
atdhe gjaku i zemres time
atdhe flladi i gjakut tim
atdhe puhija e damarėve tė mi
atdhe ti prodhon dashuri
atdhe qerdhe e ndejnjave tė mia
atdhe ushqimi i shpirtit tim
atdhe ti je vet dashuria
atdhe per ty ndjej mallengjim
atdhe mbėshtetja e shpresave tė mia
atdhe foleja e ėndrrave tė mia
atdhe arteria e shpirtit tim
atdhe rrėnja e vullnetit tim
atdhe ilaqi i guximit tim
atdhe gjini i sigurisė time
atdhe shqipni etnike trime
atdhe kroni i pashterrsisė time
atdhe me fusha e ara me gjelbrime
atdhe damari i dashurisė time
atdhe per ty nuk ndjej harrime
atdhe mburoja e jetes time
atdhe shpirti i besės time
atdhe krijuesi i ndjenjave tė mia
atdhe lumi im i pa shterrur
atdhe ti jet vet bukuria
atdhe ti je vet lumturia
atdhe lisi im i pėrjetshėm
atdhe rrap i furtunave tė mia
atdhe drita e syve tė mi
atdhe shkėlqimi im i shpirtėsisė
atdhe arti im ma i bukur i pikturuar nė ndnjenjėsi
atdhe o caku i lirisė
atdhe mbeshtetisi i mbshtetsisė
ti je me gjithė qka ke
ma i dashuri per ne mbi dhe
atdhe tė dua me gjersi qielli
atdhe hapsira e paanė e shpirtit tim
atdhe ti je per ne si dielli
atdhe nė ty ndjehem mahnisht
atdhe u dheu i shejt i im
atdhe i yti jam pėr jetė
atdhe kur vuajtje kam pėr teje mbahem
atdhe pėr teje shtrėngohem nė qdo kohė
atdhe nga ti nuk ndahem
atdhe ty nuk tė bie moh
ti je pėr ne motivim
atdhe tė dua o gjaku im
atdhe burim i pashterrsive tė mia
atdhe ti je vet knaqėsia
atdhe motiv i joshjeve tė mia
atdhe o krua floriri i zemres e gjakut
atdhte o mirėsia e mirėsive nė qdo kohė
atdhe trolli i bajrakut
atdhe ma jep hise nj trohė
atdhe mos me bjer moh
atdhe ty moh nuk tė bie
atdhe ti je i imi nuk tė jap
atdhe ti je cak lirie
atdhe per ty un qes hap
atdhe trungun mos ma humb
atdhe ma ruajm gjurmen e tė parit
atdhe jam i yti pllumb
jam fisi e gjaku i shqiptarit
atdhe pa farė mos mė le
atdhe mos mė humb si fis
atdhe tė pa denjė mos mė le
atdhe zemren ma bėn tirqi e plis
atdhe ti je shjetria e arit
atdhe te dua per ty zėrin e kem nisė
atdhe ti je votra e te parit
secilen fjalė det pashterrsie e kam
atdhe je kullimi i arit
atdhe i yti un jam
atdhe pse qajė e lotoj
e tė fala shum tė dėrgoj
tė dua nė mes tė lirisė
pėr ty atdhe ėndrroj
atdhe per ty miliarda shkėlqime i kombinoj
vetem me tė lajmrue nė lavdi pėrkushtimesh
atdhe fjalėt ma tė bukura u yllzoj
atdhe ti mua gjithmonė mė dhimbesh
atdhe ti nuk e din sa shum tė dua
atdhe kur tė duhet kurban
flijim gjithmonė mė merr mua
vetem ti tė mos rrėnohesh
atdhe ti kohen ma ke kujtua
atdhe nuk dua tė mė hidhrohesh
pse shpinen ty ta kam kthye
atdhe ti gjith mė kujtohesh
se kohrat ishin mishngranse
atdhe ndoshta nuk ke si me shpėrblye
por un ne secilen qelizė
dashurit pėr ty kam me i zbėrthye
edhe lulet do ti bėj fjalore
atdhe ti na mbanė pa u thye
atdhe o tokė arbnore
e ndjenjat tuaja puhizė
qe ty atdhe me tė lulzue
me ma te bukuren kangė arbnore
oh ti per mua je art diritė
je qenje mbi dhe madhore
per teje i mbajė te gjitha dashuritė
ti dua udhė ara e fusha e bregore
atdhe ti me ke rritė
o at e mėmė je per mua
babė ekam dheun enanė lulet tua
un nuk mundem atdhe me tė harrua
ti je per mua shprehja atnore
tė dua atdhe tė dua
------------------------
nga autori xhelal ferizi
liriku i mėrgimit me vargje shqiptare
----------------------------
-----------
---------------------------
------------------------------
--------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
ua kėndoni fmijve e djepave tuaj
ua runi si amanete nga liriku juaj
poeti i harruar shqiptarė e i lanun pas dore
qe shum vite neper mėrgim
si gjithmonė i pa pėrkrahje kombtare
amanet vargjet shqiptare
ruani si driten e syve brez pas brezi
gjakut shqiptarė tė ja dhuroni kto vargje
si frymzim e lmim flladi e puhije
qe dashuria
e juaj qendresa ndjenja e malli
le te ndjehen duke pulsuar per secilin varg
emocion tė bėhet per shpirtin tuaj vargu i autorit vetedije e ruajtjes
se amanetit e burrnisė e zakoneve fisnike shqiptare

e dėshira evargut te jet prezente nė gjakun tuaj patriot tė arbnit
ruani vargjet me burrni dhe besnikri shqiptare kush ka gjak shqiptari qoftė edhe nji pikė te vetme e damari veq pak shqip i rrehė tregohuni fisnik dhe me ndjenja
e pergjegjs
ndaj vargut dhe mundit shumvjeqar te nji shqiptari qe kurr nuk pata interesa tjera per veq ti sherbej atdheut e mirsisė as nuk deshta grada as pasuri
vetem qellim pėr tė miren e shqiptarve
------------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi tregoni shoqes shokut mikut shqoatave
dhe bashkatdhetarve
kontakti me autorin [email protected]

lirik
22-01-10, 13:34
Titulli: Vargje Nga shqiptari lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrse kur nuk e keni kuptuar gjuhen e yjve
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse nuk mė keni thirrė nė pėrkthime poetike
kur gjuhen e yjve nuk e keni kuptuar
o ju me shqisa qorre
pėrse vargjet e mia lirike nuk i keni ftuar
qė shqipėria kahdo ėsht etnike
tė mos ndahet me krahina e klane fe e taborre
'''''''''''''''
vargjet e mia me gjuhen e yjve e tė diellit
do tė kishin bashkuar damarė shqip me gjuhen plot rreze
kahdo i bjen kaltria shqip qiellit
do tė kėndoheshin shqip nėpėr breze
''''''''''''
at'her do ta kishit kuptuar
se gjuha qė flitet nė yje
liriku shqip ka pėr ta pėrshkruar
pėrkthyeshėm pa hala e nyje
''''''''''
pėrse nuk mė keni thirrė o tė mjerė
se un metaforat i ndjejė
nė yje nė art e nė vlerė
me ndjenja e sense i blejė
'''''''''''
disa i marr falas si dhurata
ylberat m,ė japin metaforė me pi
e yjet me kthjelltėsi kah nata
mė falin pėrkthim n' bukuri
''''''''''''
pėrse i pėrkthyet ju me gjak
ato nuk jan gjuhė tė rrezeve
me mėri i pėrkthyet e me lak
ua lat ngatrrimin brezeve

pėrse kur gjuhėt nuk i merrni vesh
nuk thrrisni poet e autorė
pėrse rreze nė zemra kurr nuk keni veshė
as pėkthye nuk keni as dritė as meteor
''''''''''
driten un ua pėrkthej
nė secilen rimė e varg
shtegun e sajė u a gjejė
nga udha e mėrgimit larg
'''''''''''''

zemrat ua ua mbushi pėrkthime iliriane
pėrkthimin ta merrni direkt nga rreze fija
e prej rrezeve me dritė prej hane
etnike me shndritė shqipnija
''''''''''''''''''''
kėt gjuhė ua pėrkthen liriku
askush tjetėr mbi dhe
se gjuhen ua vret armiku
ju ndanė me klane e fe
'''''''''''
lirikun ndėgjone lirikun
e leni prrallat tjera
mos ndegjoni nė perkthim armikun
se vdes shqipėri e mjera
''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

lirik
22-01-10, 13:35
Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk i ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohar defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------

lirik
22-01-10, 13:35
Si duhet tė jet shqiptari
------------
Autor xhelal ferizi
-----------------------
zemren o shqiptarė duhet ta kesh' guri
gjakun duhet ta kesh' barot
qėndrimin tė drejtė porsi shtizė flamuri
trimėrinė si i madhi Gjergj Kastriot
-----------
djem e vajza tė duhen si trima me fletė
tė pėrsosur duhet ta kesh organizimin
nėse don me pasė mbi dhe komb e jetė
nė shpirtė nuk duhet ta kesh' skllavėrimin
------------
puna ty tė duhet si askujtė mbi dhe
shekujt duhet me i pasė si qeliku
turrin porsi flaka qė bashkon shum rrrfe
nga vdekja tė mos trembet qerpiku
------------
mos me pranu kurrė me ta prekė dinjitetin
i gateshėm me kenė pėr te gjith me vdekė
me e dashtė shqiptari gjithmonė vlla tė vetin
mos me e leju hasmin tė vetin me ja prekė
----------
nderin duhet mbrojtur e bashkatdhetarin
armen duhet mbajtur gjithmonė pėr armikun
mbi dhe mos me e lanė hasmin as tradhtarin
pėr shkelsin e huaj me mbrehė gjith qelikun
----------
llafet nuk tė duhen asnjiher qyqare
veprat jan ma tė mira qdo her
e ta ruaj secili traditen shqiptare
mos e lejo hasmin me t' prekė n' ftyrė e nderė
--------
mėsohu me vdekė ashtu si me le
mėsohu me njerz tu me e gjet kompromisin
bashko si tė mundesh shqiptartė me tri fe
mendo pėr faren shqiptare e fisin
-----------
mos e le armikun te i yti me ndikue
pėrdore sa tė mundesh artin e mjeshtrinė
vllaun tėnd pran vetes sa tė mundesh me afrue
mbje nė thumb grek e pansllavinė
-----------------
aman qyqarinė mos e fut n' program
se jeta e njeriut ėsht luftė nė qdo hap
pushka e shqiptarit tė jehoj bam bam
i gjallė shqiptari tė mos lidhet tė mos bėhet zap
-----------
mos u bėn si qyja nė rrema gjith me kndue
por pushkė qit gjithmonė e gjallė mos u jep
pėr qėndresė e atdhe fmijtė n' breza me i msue
nana kur t' i lindė nė djep
---------
e mos ndėgjo prralla pacifiste kote
se ato jan qyqare disfata
e gjithfar pallavrash agjenture e bote
e llafae tė pa fudnme tė gjata
----------
mos harro kurrė se fara e shqiptarit
e pat mbrojtė nderin e pat mbrojtė lirinė
se qėndresat burrnore traditė i ka prej tė parit
nė gjak e ka trimėrinė
-------
jo pse nuk na duhet i urti kuvendi
e fjala e pena e mjeshtrisė
por kur e kėrkon ndera momenti e rendi
pushka le tė flet e trimrisė
--------
mos pranoni kurrė pashė hatrin e zotit
me u gjveshė femra shqiptare nėn grek a nėn shkja
sa tė jet e gjallė pushka e barotit
e gryka e sajė plumbat qė i qet pa ja nda
--------
se jeta luftė ėsht qysh se nisė nė djep
luftė ėsht edhe buka e kur lyp me lėvizė fulqia
mos kjani siq qyqet qė vajtojnė nė shkrep
se trimrinė e don etnike shqipėria
---------
egon mos e merrni kurr nė tuajin gjak
bukė nėpėr shekuj ta keni dijen e barotin
le tė ju vlon n' nji fe shqipja me bajrak
pini ujė t' kulluar e jo gjamė e lotin
--------
edhe pse armiku na ka nda n' tri fe
e shpirtė pėr sė gjalli na ka sakatue
shqipria nė nji gjuhė mund t' jetoj mbi dhe
por duhet si zanė si shqiponjė me lftue
---------
nėse i madhi zot e la tokė e qiellin
me pas gjuhė e kombe mbi dhe
pa trimri e qėndresė askush se gzon diellin
se gjakun pa faj hasmi ta derdhė rrke
---------
mos hyni nė prralla pacifiste mashtruese
se luftė nė qdo hap ėsht jeta
pena shkolla e pushka e shejtė jehuese
ti mbrojė nėpėr shekuj gjithkah trojet t' veta
--------
shqiptari nuk duhet asnjiher me lejue
robėri e poshtrim as kėmben ma ja qit armiku
me vlla tė vet duhet gjithmonė me u pajtue
i shejt le tė jet zakoni e miku
-----------
e mbi tė gjitha le tė qmohet trimi
i squeti luftari e shkollari
le tė dal mbi glob flaka e zhari e timi
por nėnshtrim mbi dhe tė mos njoh shqiptari
--------
tė mos ju mashtrojnė me gjithfar ide e fe
me sekte e ndasi aziate
aman o shqiptarė pėrngjani nė rrufe
e jo nė vajtime porsi qyqe nate
---------
paqja ėsht e mirė por jo qyqaria
shqiptart duhet tė jen tė gjith si oso kuka
nė poshtrim kur msyjn pushtimi e barbaria
me flakė e barot duhet me u ngranė buka
---------
e tė gjith shqiptart qė rrijnė veshė me ato tė huaja fe
nė gjak e nė damarė e nė zemer
shqip duhet tė thrrasin e tė vdesin pėr nji dhe
shqipni kahdo i thonė gurė mė gurė me emer
-------
nė gjak le tė kndohet trimnija shqiptare
damarve duhet tė rrjedhė gjuha shqipe prore
armikut flakė duhet dhanė e batare
nji fe e don shqip toka e lashtė arbnore
------------
vdisni ma mirė nėse nuk mbjellni organizimin
e me ditė nė gjenetikė me e kultivue
tė huajt do tė ju mbjellin nė qeliza poshtrimin
qyqe do tė mbesni degve tue vajtue
----------
por q'ėsht ajo fjalė pashė tė madhin zotin
qyqarė me mbetė shqiptari e me u poshtrue me qika e me gra
tue pasė sot arma aq flaktarė barotin
e ma trim se shqiptari nuk ka grek as shkja
----------
jo kurrė qe besa zoti mos ta shkruaj
as nė qiell tė gjerė as mbi tė jetes dhe
nėpėr kohra e mote e shekuj e muaj
pushka e lirisė i shkreptė porsi rrfe
---------------------

Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare

lirik
22-01-10, 13:37
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė lavdroi njeher nje kohė servile
-------------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
mė lavdroi njeher nje kohė servile
un qava me ngjyrė pende si lot
sepse ajo kohė me rrehte shpatullat me hile
ajo kohė nuk kishte zot
''''''''''''


pastaj me perqeshi nje kohė e pa kohė
un perseri qava me pendė
dhe ju thash shekujve perse sjellni vula me maska e moh
por jo ndoj kohė me mendė''''''''''

dhe dielli qe skenat i kishte pa
me tha me nje peshperimė
shperblime jeta pak ka
jeto me tha o viktimė
-----------

po ti diell perse keshtu gjykon
i thash me vargun tim
me tha se gara e brrylave viktima kerkon
e faji mbetet jetim

''''''''''''''''''''''
dhe mos kerko psehe me tha as ne diell
mos kerko kandare pa hile
se engjuj nuk ka as ne qielll
se edhe retė jan kopile
--------


nuk paska ne kohra ikona

mos u falė pa kohė mbi dhe

mos ec stinve te vona

se mbetesh ne kohen pa fe
'''''''''''''

autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Idila
22-01-10, 13:49
Poezia ėshtė art...
Poezia lind nga frymėzimi, lind nga ndjenja shpirtėrore.

Komplimentet e mija i nderuari lirik, i ēmoj vargjet tuaja kuptimplote.

nderime;

Idila

lirik
22-01-10, 16:23
Poezia ėshtė art...
Poezia lind nga frymėzimi, lind nga ndjenja shpirtėrore.

Komplimentet e mija i nderuari lirik, i ēmoj vargjet tuaja kuptimplote.

nderime;

Idila
--------------------
Shum e nderuara idila

ti je vertet vajze e mire shum e njerzishme

dhe shoqe e mire ke fe ke vlera ke miresi

perkrahja morale e ju lexuesve per mua esht

domethenese dhe shpirtrore e fuqishmee jashtzakonisht qe ndihmon ne
vullnet

dhe disponim te mire e te vullnetshem

perkrahja morale esht e nje rendesie te veqant
ne jemi poashtu miq te mire dhe te pershendes e te uroj suksese


te ju them te drejten diqka qe duhet ta merrni seriozish

sikur te mos ishin idealet dhe ajo koha qe na mbante vullneti ne burgje

dhe qellimi duke menduar se do te jet ndryshe e jo siq ka ardhur koha mizore

te burgosurit politik nuk do te arrinin as te mbanin burgun
as ti perballonin vuajtjet as nuk do te kishin qendresen e gurit siq e paten

,ne rrethanat e zhgenjimeve te kohes sot

te burgosurit politik do te ishih shum me te dobt se at'here

kur kishin iluzione vetmashtruese pa e menduar se qfar kohe do te vinte


kjo esht ajo qe i ka mbajtur te burgosurit burgjeve motivi per te qendruar

qe quhen ideale

ne fakt ishin mashtrime ato . sepse siq po e shofim te gjith koha qe e rdhi po na zhgenjen

dhe askund nuk jan idealet ato per te cilat u flijuan ish te burgosurit politik dhe shum njerz tjere e deshmoret e kombit ,diqka tjeter na doli krejt nga ajo qe mendonimsot ka hile korrupcion klane ndasi gruppe krahinarizma
varfri mosperfillje shkelje te drejtave te njeriut mohime injorime

qe do ti shkatrronte te burgosurit politik

ndersa athere me vullnet te qelikt mbanim burgun


duke mashtruar vetveten


duke menduar se vertet ja vlene edhe nji jete me ndejt ne burg

sepse kur te vie liria e popullit do te ket kuptim jeta dhe liria

por kjo liri nese mund te quhet liri nuk ka kurfar kuptimi


ka kuptim vetem per hajnat dhe klanet e njerzt e poshter

si dhe per qarqet e caktuara mafioze

por jo per popullin e varfer e te shum vuajtur te neperkembur
e te mjere


ne nuk kemi hy burgjeve qe te jetojne mire hajnat


prostitutat dhe klanet

e flliqura
por qe te jetoj mir populli

prandaj ka aq shum zhgenjime ne keto kohra , e secila perkrahje morale
ne keto kohra ka vlere sa do e vogel qe esht
e ka vleren e vet te fuqishme ne kohrat e pa kohra qe po jetojme
me kaq shum mundime dhe mohime e tallje me njerzit
un kam takuar shum njerz qe jan hasmuar edhe me atdheun e vet duke u zhgenjyer dhe duke ra ne pesimizem ndersa qeveria shqiptare mbane koken perpjete dhe nuk qane koken per ket gjendje krize shpirtrore te njerzve e varfrie djem e vasha nat e dit po ikun si pa krye neper mergime neper shtepi do t embeten vetem pleqt ndera qeveria
mendon vetem per vete por aspak per popullin i cili dal nga dal po zbrazet nga rinia qe po ikun te zhgenyjer e te paperspektive neper po ikun neper bote shpernda

te faleminderit per perkahjen idila

lirik
22-01-10, 17:11
Zogjet kur putheshin ne sqep

autori xhelal ferizi
............................
zogjet kur putheshin ne sqep qukasnin pastaj ne bari

un buzqeshja
shpirti me behej aromė knaqesie
me dukej sikur gjithqka behej magjike edhe lulet e behari
o zot qfar bukurie
kur un ndonje kokerr mel ua kam hudhė

qfar knaqesie ndjeja

me dukej sikur ylberat ne ndjenja te mia po i veshja

me dukej sikur per mua ishte shpetimtare qdo udhė

e qelur me duket edhe shpirtesia qiellore

emocioni im merrte krah secili ind behej me behej i lehte si puhi

me do dromca buke nganjiher te shperndara rreth dore

duke i kundruar aq kendshem te pemve hije

mbi token magjike arbrore

me plot art dashurie

zogjt kercenin me lojra aty nuk kishte asgje djallzore

per veq paqes e cicerimave qe un me gjuhe mataforash poetike i deshifroja

nga penda e etur e ime

qe neper rime e ligjerime kohore

me melankoli vargu e rime

me dukej sikur edhe un cicerueshem kendoja

e kisha gezime

kur zogjt ushqeheshin

me jepej nga njiher si fmi qe me ata te lodroja

kur ata kercenin e defreheshin

e un ne maja te knaqsive meditoja

sa bukur zogjet ushqeheshin

e shpirti n ma ushqenin

sqepat e tyre qe qukateshin me dashuri

ata aq paqsisht kokerr melin e hanin

dhe pas knaqesise se asaj loje paqsore mbi beharė

ciceronin te ndryshem kengen e refrenin

krahet ne gjysm fluturim nganjiher i mbanin

shpirtin tim ma ngazllenin


me mija emocione poetike te mia merrnin krahme dukej sikur te gjitha emocionet e bardha si zogjt fluturonin

ndjenjat ne krah me me rrembenin

edhe un te jem zog thash kahdo bashk te shkonim

e ata vetem te mos me lenin

bashk neper bukuri jete te shtegtonim

autori xhelal ferizi

lirik
22-01-10, 17:22
Njiher ne natyre me do lule
........................
autori xhelal ferizi
......................
ishim mbi token e bukur arberore
un dhe lulet
qfar magjepsese pamje e shprehje e heshtur ne emocion
nepermes ariomave te ndjenjave tona e metafore
edhe vet arti nisi te perkulet

e zogjt ciceruan ne bregore


njiher me do lule kisha hy me emocion bukurie

ato krijonin qiltėrsi me sharmin e vet

e un me gjuhen time plot vargje dashurie

ato ishin mahni e un poet

donim ti bashkonim shpirtrat e fleteve

ato te bukurise se tyre magjike

e un me emocionet e mia te shtrira si qiell e det

qe te zbukuronim shqiperine etnike

secili me ngjyren e vet

autori xhelal ferizi

lirik
22-01-10, 21:33
Un do tė vdes vetėm at'her kur tė vdesin tė gjith goj'kqijtė-
Nga autori xhelal ferizi

un jam rilindur pėr inatė tė kohrave vyshkėse -
per inatė tė hirit mbi hi
e shkrumbit e blozes
un jam mbi perseri
dhe shqiptarė do tė quhem ne ballkan
jur ne europė edhe guri te quhet liri
do te vdes ather
kur do tė vdes qdo tradhti
ather kur emri etnike shqiperi
do tė quhet yllė qe ndriqon per her
kur brenga nuk do te me mbetet ma si nji lot me e pi
e hapur dy sytė e mjerė
do te vdes kur nuk do te kem ma dolli
per penden time te gjerė
as ngjyrė poetike me pi
kur zogu tė gėzoj liri n qdo pranverė
ather do te jem i qetė
penden ma leni mbi varr
edhe nese nuk me quani poet
pshtymat mos mi lshoni si det

un po eci neper stinė
deri sa te ket currila
e gurra ku pijnė te eturit poet
deri sa te ket servila
qe masken te ua heqi pa mshirė
deri sa te ket te vetquajtur mbret
nuk do te vdes
do te jem pendė e lirė
deri sa te ket interes
gojė zi e maskė te pshtirė
un do te jem si koha
duke ecur mbi kohra si varg
mbi tė cilat po eci me pendė nė dorė
me krenari autoktone -
me quani si te duani nga larg
por un nuk do te vdes
deri sa ti varrosi kohrat zezonat demone
do tė vdesė kur tė zhduken te gjith djajt nga dheu
kur tė shterren tė gjitha lotėt
shkakatrėt e derdhjeve te gjakut
kur do tė vdesin shkaktarėt e luftrave
kur do tė vdesin zemėrzezat robėri
kur mbi dhe nuk do tė jen ma hijet mbytėse
e pluhuri i harresave qė muzat i mbulon
kur popullit tim ti garantohet liri
kur nuk do tė ket ma hilja shtytėse
dhe pranga e quajtur mizori
e thundra e demonit
kur nuk do te ket ma pushtime
e dhunė e pa drejtesi
kur te mos renkoj ma toka ime
kur ta kem pshty secilin faqezi
kur hilet nuk do te mbijnė ma mbi paqe
kur do tė sigurohet se qielli do tė mbetet i drangonit
kur kulqedrat do tė hyjnė nė varre
kur shkeljet do tė vdesin shovene
kur bilbili do tė kėndojė pa dro nėpėr lisa e qarre
kur tė ikun nga kjo botė hilet legene
kur tė vdes diktati i padronit
kur te ringjallet morali
kur ushkure ma neper kėmbė kurvarėsh nuk do tė pėrthuren
kur hilet e shartuara nuk do tė jen ma vula
kur nuk do tė ket ma mbi dhe befasi fenomene
kur trimit do ti jepet haku
kur te ligut do ti tregohet vendi
kur nuk do tė phet ma me pambuk gjaku
kur sklleler nuk do te ket mbi glob
kur te mos kalohet me hile rendi
e me brryla te mos shtyhen kohrat
kur i merituari te jet ne krye vendi
kur nuk do te ket ma padrejtesi mbi glob
e drejtesia te dal ne shesh
kur i pa fjashmi te mos bėheet rob
kur kurtha te mos jet ma modė
kur fjala te mos varroset e gjallė
kur muret te mos ndajnė zemra
e akujt te mos jen kufij
kur zemrat te behen diell
kur jeta tė behet sheqer
e mjalta do tė ujitė dashuri
kur njeriu do tė bėhet vlerė
kur i mjeri te mos ajė ma me mallė
e thikat te mos ngulen kohrave pas shpine
kur si peshku te mos thahet njeriu mbi zallė
kur lulet do ti qelin qdo stine
kur ushujzat nuk do tė pijnė ma gjak
ather un me penden time
me sy qelė nuk do vdesim
se boten nuk do e lėmė si lak
pėrthurje e ngatrresė bela
por paqe si lule zambak
----------
nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
22-01-10, 21:34
Ju kurrė nuk do tė jeni tė bijtė e aromes
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
----------------
ju kurrė nuk do tė jeni tė bijtė e aromes
sepse vnerin e pini
ju qė pini vetėm ironi
qė me gjarpin nė njė birė rrini
trupin e rrisni me tė vjella gjarpijsh
ju kurrė nuk do tė jeni fjalė tė zemres bilure
ju a e dini
se jeni helmues tė qdo zemre e emocion ure
qe lidhet me pa djallzi
nga dashuria nė dashuri
ju jeni bij rruspijash tė pa ushkure
ju jeni tė shartuar me seclin akt tė zi
ju i ndani dashuritė me tė zeza mure
jargėt e djallit i keni dolli
keq edhe pėr diellin flisni
e pėr muzat
se hile nė vend tė ujit keni pi
ju fjalen e paqes e pshtyni
se jeni tė kohes rruspi
e di se me jargė ujiteni
por jo me dashuri

e di se me demonin nė pazare goditeni
por jo me tė dliren mirsi
tregjet e zeza i keni
si zemrat
ju te djajve jeni
djaj i keni emrat
ju kurrė nuk e njihni fjalen e lirė
se masken e keni mėmė dhe at
buzėt i hani me hile
ju ju jeni nji i veqant tarikat
i pjellur nė netėt kopile
ju pshtyni mbi qdo adet
pshtyni mbi karajfile
e pshytni mbi paqen vet
ju nuk shihni askund ma gjat
se nė shekullin tuaj smirzi
ju i doni tė gjitha kohrat nė pozcion pat
qė tė zgerdhiheni pastaj
me fatkeqsinė e tyre
me zakonin tuaj te zi
sadist e keni cakun
qė ti zėni ngusht edhe muzat
me humorin tuaj tė zi
tespitė i mbani si tė djallit rruazat
e feja e juaj ėsht demagogji
komb nuk keni as atdhe
dhe qani me djallzore nostalgji
poet nuk leni mbi dhe
-------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
22-01-10, 22:18
Gjuha e mosdijes falet e nuk prehet -

mos aftesija denohet me vulen e kohes


kokat e koritura po ashtu nuk i pret shpata

ndersa gjuha e inatit meskin esht barbare ajo prehet nga shpata e diturisė-

shpelloret dallohen nga njerzorėt

per shkak se nė gjuhen e tyre i ruajn ė gjurmet e errsires -

dhe origjines

autori xhelal ferizi

lirik
22-01-10, 22:46
Nuk e njoh bukurinė tėnde
''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
--------------------------
nuk e njoh bukurinė tende o sekret
ma fal artin e aftesive gjeniale
edhe pse ngjyrė po derdhi poetik si det
un nuk ti gjej ty bukuritė ne male
--------
ti quhesh sekret
por je lumturia
ku rrin ne tokė ne mal ne lum e n e det
sa shum tė kėrkon poezia
'''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
---------------------------

lirik
22-01-10, 22:48
E dashura penda ime
---------------------------------------
xhelal ferizi autorė mėrgimtarė i harruar mbi tridhjet vjet poet i ndaluar
tri her politikisht i burgosur i pėrndjekur duke ja shkatrruar te gjitha librat dhe vargjet
atdhetare nė at kohė edhe sot nga disa shpirtprishur shqipfolsa pengohet
------------------------------------------------------------------------

e dashura penda ime
tė dua aq shum un i eturi
ti me jep shkrime
e un tė jap punė
e urime
i harruari i tretur
mos u shterr
buro
e mos le kund terr
ligjėro
mos le vargun djerrė
shqipėro
hap shteg
mos u ligshto
dnoncoj tradhtitė
me tė ligat mos u pajto
ti per varg je lindė e je rritė
mos lejo
as kurthė as pritė
shtigjet ndriqoj
kthjelloj me tė magjikshmen dritė
--------------------------------------------

xhelal ferizi autori mbi tridhjet vjet nė harresė
--------------------------------------------------

lirik
22-01-10, 22:49
Nėse shihni se qiellin e kam mbushė me vargje'

*shkruan xhelal ferizi autori i shum vargjeve shqiptare

*dhe ju qė shihni kah qielli
*se me vargje ėsht mbushur
*mos mė shani
*nėse nje ditė e shihni
*se un e kam mbushė kaltrinė me vargje larmije
*mė mbani
*si poet
*mos mė lini
*se jo vetem toka me det
*duan germa
*por edhe qielli
*kėrkon germa metafore
*jo vetėm kospshtijet
e toka arbnore
*por edhe qielli
*e ky germave
*ju thot
*mos qani
*por kudo mbini si mesazhe mbi dhe
*ndiqni dijet
e kombet me fe
ndriqoni shum tru te rracave nerzore
ndriqoni shum udhė e l argaoni satabe hijet

*nė qiell nė dashuri
*diturisht mbini mbini mbini
*mbini nė shkollė nė vetėdije
*mbini mbi mirsi
*shkruar nga

autori xhelal ferizi

------------------------------------

lirik
22-01-10, 22:50
*Edhe sikur te gjith ta pshtyjn diellin un jo
*autori xhelal ferizi

*edhe sikur te gjith ta pshtyjn diellin
* un nuk mundem
jo
kurrė nuk do ta pshtytj
un as nga ideali nuk tundem
nuk dua driten ta fyej
*do ta kisha pshty vetem idenė e qastit
*dhe shtytjen e pa besė
* e pa menduar e spontane-
e kuj dreqin esht kjo vuajteri spontane

qė nuk mė la tė jem mik me diell

autori xhelal ferizi ne mergim

Udhėtari
22-01-10, 22:51
ooo zemlace,
hajde da i ja malo procitam ove tvoje "poezije" kako ih ti nazivas.
pa jebiga, nemoj se ljutiti, ali ovi tvoj, izgledaju neiteresovani.

lirik
22-01-10, 22:53
Autori xhelal ferizi shkruan titullin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nė mėrgim pse rri me vesh ne tokė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
me vesh nė tokė rri
pėr informime
kohrat levizjet hilet i pėrgjoj
luftrat padrejtesitė kohrat kopile
e drama e teatra e aktrime
diplomacitė i vrojtoj
ndegjoj dhimbje te epokave e renkime
pasta ne vargun tim i regjistroj
rri kujdestarė pa pagesė
pėr pėrgjime
shpesh her veshin e vė nė tokė
dhe rri me pritje ankthe gjak'ngrime
o miq e shokė
luftrat i pres atmommet me shperthime
garat e krisura
njeriun e pangopur
sho sa e sa lakmi te kasdisura
shfrenime njerz te kafshruar
ndegjoj se se dridhen fusha e male
i shoh djajt e shfrenuar
e sa e sa kohra kanibale
plane duke thurur globin si e si per ta shkatrruar
*ndoshta nuk mė besoni
*por toka nji minė ėsht me sahat
*pres kurė do tė kėrset nė copa e thėrrime
mos me pyesni pse vrojtoj edhe ju vrojtoni
jo vetem penda ime
edhe ju vigjiloni
se un
*pres dit e nat
*se pse sa shum demoni
-po e ndezė me barot
*rusi serbiani greku serbiani koreani irani pansllaviani
*si dje si sot
*e tjerė ekstremist prishsa tė paqes
*qė na dhurojnė lot
*dhimbje e hilet mbi dhe e nėn dhe
*toka e tė madhit zot
*ma nuk po i duron
*besoni
*prandaj kjo minė me sahat e quajtur glob
do ta shihni nji dit me kob
kur te kerset me besoni
*te gjith qielllorėt paqsorė mė than
edhe muzat .-
puno
me vargje
*apelo
e njerzit alarmoni
thuaju
*ndryshoni ndryshoni ndryshoni
*thuaj njerzisė me pendė
*demonėsitė largoj
*nga tė gjitha anė
*kėshtu me than kodet etike
*yje diell e hanė
*se te gjith se bashku me dhe me det e gurė e kob
*do tė eksplodoni
nese nuk ndryshoni
*e pėr ju ma as diell as dritė as hanė
*nuk do te ket
* besoni
*kėshtu thonė largpamsitė e vargut
*alarmnoni kuptoni
*merrni masa me tallje mos jetoni
*o glob i jonė
*se veshėt e mi qė pėrgjojnė
*prandaj akceptoni
*kėshtu ata e kohrat ju apelojnė
*kėshtu me thanė ata
*ishte penda ime e gjorė
*dėshmitare
*dhe ja tash po e dėshmon me shkrim nė dorė
*nė gjuhen e lashtė shqiptare
*le tė flet vet
*se edhe etnija kombtare e jonė
*mbi planet
*edhe kjo pėr mirė duhet tė ndryshon
*pėrndryshe toka
*mina me sahat
*per tė gjtih tha
*eksplodim jam
e do t e jet
*jam po jam tha
*ma mirė
*ndryshoni ndryshoni
*dhe si nji termet
-nga mbrendia po buqet
---
*keni fat qe un me vesh nė nji gjuhė qė e msova
*ne nji kureshtje shekujsh
*pervojė tash

e ndegjova se si flet
'dhe nuk gabova
'qe e msova kėt gjuhė qė ndėr ju nuk thrret
me ju nuk flet
ajo flet vetem me poet
*ju nuk e kuptoni
*kjo me ju nuk flet
*por pendes time i tregova
un ja perktheva

ajo tash me majen e vet
ju a perkthen ju e shihni
mina me sahat qenka globi
qenka planeti
toka e dheu me det
mbledhni mend hiqnu qdo kobi
se jeta ėsht bukuria vet
largoni raketa e flakė demoni
paqja paqja paqja
nga lėmshi i dheut te hiqet atomi
paqe o milet
paqe o popuj paqe pse ne gjak e luftra vloni
ne luftra ne gjak e siklet

nga zemra e shpirti demonėt largoni
se dheu globi i juaj ju vret

ma mirė ėsht shekujt ti menquroni
q' ju duhen lotėt e gjaku i derdhur si si det
gjaku i derdhur krimet dhunimet
paqja ju duhet paqja
jo krimet vajete hidhrimet
ju duhet karajfili manushaqaja
argtimi
ne secilin shtet
mbi dhe paqja
ajo le te rrij neper shekuj ndegjoni
ajo le te jet mbret mbi mbret
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

lirik
22-01-10, 23:04
ooo zemlace,
hajde da i ja malo procitam ove tvoje "poezije" kako ih ti nazivas.
pa jebiga, nemoj se ljutiti, ali ovi tvoj, izgledaju neiteresovani.

.........................haaaaaaaaaaaaaaa kush mund te jesh ti edhe kjo po ndodhka
un nuk inuk di si ti quaj ndryshe nganjiher i quaj vargje shqiptare
ti i paske futė ne thojza qe do te thot se nuk jan poezi
ti i paske fute ne thojza dhe po thua hajde ti lexojme se bashku

se vendasit tu nuk jan te interesuar por un shkruaj sepse duhet te shkruaj sepse ne moshen qe jam i jam kthyer shkrimeve


dikur shkruaja ma pak e levizja me shum tash po levizi ma pak e po shkruaj ma shum q rendesi ka un nuk pres nga secili njeri qe te mi quaj vargjet e mia poezi nuk pres nga secili qe te me quaj poet secili nuk din as qka esht poeti e as poezija as vlera as vargu as emocioni
as arti te gjith njerzit nuk jan te njejt un nuk kam dal ta rregulloj ket glob as njerzit kam dal te shkruaj

e q rendesi ka se si do te me quajn disa a po si do te ju thone vargjeve
se mos me hyn diqka ne gjep jo me perqeshen apo me lavdruan
un nuk fitoj asgjė duan apo nuk duan te lexojne as kjo nuk me duhet shum ta di sa per lexim kush don te lexon lexon
te gjith nuk mund te jen te intresuar normal secilit nuk i intreson poezia ashtu si mua qe nuk me intreson aq shum hokej mbi akull shijet dhe lirite e njeriut jan sot liri te vullnetit askuj nuk ben ti imponohesh
kush don ka intresim dhe vullnet lexon ka disa qe lexojne e ka qe nuk lexojne q esht me rendesi kjo

ndoshta ne te ardhmen do te vjen nje kohe qe me shum do te lexojne per kohen qe po jetojme me shum probleme i kuptoj njerzit qe kan halle dhe nuk jan te interesuar sepse halelt jan me te mdha se vargjet
po ti qe flet serbisht shqiptar je a boshnjak a serbian
ku po e ditke ti shqipen ku e paske msu

lirik
22-01-10, 23:06
ooo zemlace,
hajde da i ja malo procitam ove tvoje "poezije" kako ih ti nazivas.
pa jebiga, nemoj se ljutiti, ali ovi tvoj, izgledaju neiteresovani.


------------------------

jo jo nuk hidhrohem aspak veq lexo ti perkundrazi knaqem qe nje i huaj don te lexoj ne gjuhen shqipe

lirik
22-01-10, 23:07
Do ta spjegoj nji dit sheqerin

--------------------------------------------------------------------------------

Do ta spjegoj nji dit sheqerin

--------------------------------------------------------------------------------

*Do ta spjegoj njiditė sheqerin

-autori xhelal ferizi

*do ta spjegoj nji ditė sheqerin kam thanė
*dhe ja erdhi dita
*qehren mbrendesinė pėrbėrjen do tė ja them
*besoni ne fjalen time
*mos mė leni te vuaj mua tė mjerin
*sot ndjenja qė flet
qė nė jetė njofta shum kurtha e prita
*besoni nė fjalėn time nė nderin
*do ta spjegoj thellsisht ėmbelsinė e tijė
*qehren e bardhė
*shijen ndikmin knaqsinė
*sheqeri
*qė shekujt i ėmbelson
*do ta pjegoj me gjith filozofinė e shpirtit mė besoni
*diagnozen te ua them
*dhe qeherendjenjen e ti
*vet sheqeri le te mė ndėgjon
*do tė ja them edhe pėrmbajtjen e dashurinė
*qe ai sherbetrisht din'me e shkri
*me tė quditshmen ėmbėlsi
*besoni
*shekullisht do tė thėrmoj nė secilen analitike

*vogėlsi
*thermi
*edhe me tė gjitha rrezet qerpike e
*vlimet etike
*pėrkushtimet e quajtura qiltėrsi
*do ta ua spjegoj dhe do tė ua tregoj
*dhe do tė besoni
*nė kėt noteri
*ju ftoj
*shijen kur tė ja shpalosi
*dhe ndjenjshekujt e tij bardhorė
*nė tė gjitha indet e gjalla
*ai aq shum ka shporehshekullorė ėmbeltarė sa kokrrat me zalla
*ja pra tė gjitha ua them me metafori
*sheqeri ėsht i embėl madhėshtorė
a e dini si kush ėsht kjo ėmbėlsi
ky mahnits ngjyrė bardhsori
si gazi si gzimi i padjallzuar nė rini
shprehurisht jan nji me ngjajshmeri
si gzimi im
kur isha fėmi

--------------
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
22-01-10, 23:08
Sa e vogel fjala

--------------------------------------------------------------------------------

-Sa e vogel fjala

autori xhelal ferizi

*Nuk e kisha besuar
*sa e vogel fjala
sa e madhe neveprim
konferenca botrore lėvizė
*merreni mend
*ajo del nga nji e vogel goje
*nga nji e vogel maje pendė
*nganjiher del si me dalė ndonjė loje
*por ajo me fuqinė e vet
*vulosė ploje
**Shterrė lot edhe sikur tė kohes sa nji det
*ajo kur don ma e ėmbel ėsht se qdo bletare hoje
buron dashuri
*ajo kur flet
*vulosė luftra e ploje
kur ti teket
*sa te vogel ajo birė nė mish qė gojė quhet fjalen e qet
*por kodra shemb kur del
*sjell termet
*nisė anije lufte tanke ushtri e raketė
*ajo shembė pushtet
*dhe ėsht vet pushtet
shtet mbi shtet
*ajo fjala
*aq e vogel qe nuk shihet
*ajo me nji vulė urdhruese
*ardhmeritė i vret
lisat i shkulė
*pėrdredhet si njala
her esht e valė her ngrihet
*kur esht e lirė
*ėsht zbukuruese
*kur ėsht e urdhruar e lidhur ne zingjirė
kur bėhet diktaturė vulė
*nxjerr shkumbė nga goja
*dhė behet tmerruese
*kur e nisin kah ploja
*sa e vogel esht ajo mund ta mbashė ne secilin gjep
*por ajo behet aq e madhe
*me kahjen e sajė ajo mund te rrėzoj qdo shkrep
*edhe femiun e mbytė nė djep
*jeten e ben loder
*dhe shembė
perspektiva kur turret
*gjithqka kur helmohet
*mal fushė e koder
*dhe kur tiranisht deklarohet
*rrėnon kala e dhėmb pėr dhėmb
*rrezon teori
*paqe
*qdo gurė e shkėmb
*shkakton gjaqe

*sa e vogel aman se e vogel
* e pa ngjyrė, nuk shihet
*ngjyren e ka te padukshme si ajri
*por bota esht tapi e sajė
*ajo kur esht e kulluar si ari
*kur flet per liri
*kur e lirė esht mbi dhe e bari
*lulet nuk lotojnė nė vaj
*as shqiptari as nderkombtari
*por kur mbushet me helm e shartohet me qakaj
*ajo nxitė
*barot e zhari
*e pastaj kundervihet
*por kur hjedh valle me djaj
*ne vallen e sajė ma nuk rrrihet
*mos tė thirrtė as ne dasem fjala kur veshet me hile
*se dollia e sajė nuk pihet
*kur me servili e skile
*mbarsohet
*e jo me karajfile
*ajo tjetersohet me veshje ne secilen ndejnjė
*kur nxihet
*ne dejet e saja me zemer llidhur
*katran
*qė nuk pihet
*bėhet vula e sajė e hidhur
*dhe gjak nėper prrenj
*derdhė
*kur kurorzohet
*me demon e kordinime servile
*ajo ėsht ndryshme
*ashtu siq ėsht e pa dukshme
*ashtu pervidhet nė veprime
*din me qenė e ngutshme
*din me shkaktu gzime
*por rreshqitshėm nėpėr shekuj
*din me ra nė marrveshje
*me krime e pėrvlime
*por edhe me shegė me narė
*me shkolla e me shkrime
*din
*me ndryshu
*din si per mirė si per keq
*tėrthoreve perdredhoredhe
*krimogjenetikisht
*pajtohet edhe me barbarė
*edhe me paqsorė
*mvaret shekujt si e veshin
*me qfar shpirti
*kush ma mirė e veshė
*ma mjeshtrisht
*mizorė paqsorė a puthadorė
*mercenarė tradhtarė a vizionarė
*kush me qehje e zgerdheshje
*dhe din me ra nė gjveshje
*vehet bukur edhe me vizionarė
*me diell nėnshkruan marrveshje
*sa e vogel fjala
*a e shihni sa e padukshme
*por shifjani dukuritė
*a her menquritė i ndala
*per te ja zberthye veqoritė
*ajo kur del pertej dhembve te sajė euforisht
*urragane mer para
*ajo kur luan me bisht e perdredhet
*njerzisė e prishet fara
*e tillė eht me besoni
*apo nuk e keni menduar
*nuk duket sa e vogel esht fjala ju mund eni vetem ta ndegjoni
*dhe ta shihni duke e shkruar
*por te mos harroni
*ajo eshte vogel esht po aq e shemtuar sa e uruar
ajo ėsht vet misioni
*sa e vogel esht por sa duart i shtrengoJnė me te
*paqsori hileqari e demoni
*ajo pra ajo
nuk duket ne dukje e vogel
*por
*sa prangat i kėputė
*e i lidhė
*FJALA
*aq e vogel ku e ka fuqinė
*ajo shekujt kur don i zbutė
*dhe e ndezė nė yje e mbi dhe dashurinė
*dhe ju nuk besoni
*pėr forcen e sajė
*prej sajė kan ikė ėngjulli e demoni
*dhe jan joshė prap
*ajo esh nji qudi e madhe
*AJO GLOBIN E NDALė DHE E NISė NE HAP
*ajo globin e bėn me vajė
*ajo then shpresa e besė
*ėsht e vogel
*ajo me forcen e sajė
*edhe pe sa nji gogel
*globin don ta njomėe ta thajė
*shekujt mund ti ndajė
e ti bashkoj
*secilin me seleksionim
*nė dysh
* disa nė qakaj
*e disa si dallendyshė
*nuk e besoni
*se planeti sillet reth sajė
*ndoshta do tė mė thoni
*dhe do te mendoni ndrysh
*por binduni
*se fjala
*vet fjala
*qė ju duket e vogel
*qe del nga goja
*ėsht madhsi q e nuk mund ta ndryshoni
*ajo me shkollen misterioze te sajė
*thot
*un ju ndala
*se ju do te ishit vet ploja
*si dje si sot
*un jam fjala thot
*ju jeni loja
*un ju jap kahje e lot
gėzime motive
*ju jeni pėr mua nevoja
*e un per ju
*jam vula dhe droja
*shpresa qė kam me vlu
*vlova e do t ė vloj
*deri sa mbi dhe tė jenė fusha e ara e shtroja
*e tė qiellit yje duke ndriqu

*sae vogel fjala shkruar nga autori xhelal ferizi
*ne mergim
***************************************

lirik
22-01-10, 23:08
Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk i ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohra defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------

lirik
22-01-10, 23:09
O varg i dhimbejve
----------

autori xhelal ferizi----- kushtuar.--------- dhimbjeve shqiptare
-----------------
e di o varg se nė secilen germė me tė shtrydhė ti gjak qet
lot vuajtje mjerim
e di o varg se ti ke vuajtje kronologjike shqip nė sasi sa nji det
e di o vargje shqipe e di o vargu im
---------
e di se nė ty tė gjith shekuj gjėmojnė
se nė ty rėnkimet ankimet dhimbshėm shfaqen
e di se lulet mbi dhe tė gjitha i trishtojnė
gongjen lulkuqen manushaqen
--------
e di o varg se ti token e rrėnqethė
e di se ti degėt i then me dhimbje kohore
e di o varg se ti secilin gjeth
e trishton me dhimbje nė token arbnore
---------------

e di o varg se bota sillet
nė gajasje e llume e zhgjjyre
e di se qeshin me dhimbjet tua
motet epokat e pa kurfar fytyre
---------
e di o varg se me lotin tėnd tallen
indiferencat e akullta mizore
e di o varg poetik se ty apelet tė kallen
se flakė e padrejtėsive ėsht bota toksore
----------------
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
22-01-10, 23:09
Me malin e druj duke folur
----------
Xhelal Ferizi autori
-------------
me malin duke folur i thash o mal- ne tė dy kemi tė njejtat rrudha
ti ke hall se seclin dushk do ta pėrgjakun
e un se kah do tė mė qet mua e pa fundmja udha
e kohrat kah do tė ma pshtjellin lakun
--------
tė dy nji hall e kemi
ti pėr dushk e fletė
tė dy tė nji gjaku tė nji nėne jemi
lriri po kėrkojmė nė jetė
--------
por ti ke shtrojerė ke fllad e ke hije
ke kroje ke bari e ledina
e un nuk kam tjetėr pėrveq njė far loje
pamshirshėm me mua qė luajn mote e stina
-----------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------

lirik
22-01-10, 23:13
Kush je ti fjalė
----------
autori xhelal ferizi
---------
kush je ti ti fjalė qė je aq e etshme
pėr dije
qė per marrveshje
ku sh je ti o zbulim i gjuhes ikonė
qe je ngatrresė e shum akteve
e zgjidhje jetike
ti je zbulim mahnije
por je edhe pengesė me vulė
te madhe e ke at vulė mėrije
e urdhrin tiran
sa rrenjet gjeniale mbi dhe i ke shkulė mbi dhe

sa mendjet i ke lėnė nėn hije
je lidhsja ma magjike e jonė
je simbol njerzie

je mjet i gjuhes
ti je busolla e mendjes
dhe vulė e qenjes ma te persosur
pse je kaq me peshė
sa qė tė gjitha kandaret i anon
e pesha jote
mundet gjithqkajat e shekujt
mundet shtetet kombet
per dhe me i plandosur-
mundet kandaret e baraspeshave me i ndryshue
mundet secilen zemer per ta sheruar
e per ta plagosur
kush je ti mbi dhe

qe rreth teje kurreshtjet sillen

kombe e fise e fe
si planetet rreth diellit
ti je e vqant je rreze nganjiher
por bresher e urrgan i qiellit
del edhe shpeshher
e nga njiher vet paqja je
sa e mbel je ne dashuri
ne tingujt e kenges e melankolisė
sa e bukur je lule mbi dhe
kur i kendon te shejt dashurisė
kur flet per te larten vlerė
l e lavd i thurė bukuris
kur flet per jetė e nderė
e emrin kur ja thua mirsisė
thelbin kur ja thua lirisė
motivin kur ja nxjerr pa qes
ne ty e nga ti
sa shum menquri mbillen
ti i ngjanė edhe manushaqes
kur qelė nga pa djallzia
e kahje te jetes mbi dhe
kur shprehesh nga vet mirėsia
kur paqet i mbjell nder ne
ti je vet mahnia
qe nder kombe je nisė e le
ku sh je ti
qe mu ne gjenialitet ke mbi
kush je
nganjiher je bashkuese
nga njiher je shkaktare e lotit
nganjiher je aq trishtuese
ti gjakun nga njiher e derdhė rreke
ti nderton edhe miqsi
ti je qudi e njerit te zotit
qepė nga njiher varrė
e nganjiher plagėt i hapė
ti del edhe nga gjeniu
por del edhe nga njeriu i marrė
ti ke edhe bukuri
por edhe paqes i hapė varr
ti je arti magjik i marrveshjes per dashuri
ti je fenomene
je vemendje edhe ne teater
ti je mahni
je shpresė e vlerė
je magnet i vemendjeve
nga njiher mbinė mu nė nderė
e nganjiher mbinė ne marrėzi
sa her ishe ne rrole si sater
e mjet i gjelatve
vegel e gjuhes servile
sa kshtjellat i ke pushtuar
e dijet i ke ndjekur ne lartsi
sa her ti kohrat i ke deshtuar
sa shum ke vyshkė karajfile
ti ke dalė edhe ne skena ironike
ti je mbjellur edhe nder kopshtije me hile
ke perthturė s akombe etnike
ke qenė edhe mjet i lugatve
sa vajet i ke shkaktuar
sa gzimet i ke sjellė magjike
sihariqeve ke ecur
sa shum shpresa ke lulzuar
sa her ne fyt ke ngecur
sa kohrat i ke ndryshuar

nga autori xhelal ferizi ne mergim
-------------

lirik
22-01-10, 23:15
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Se nuk merret jo aq leht himara

xhelal ferizi

Se nuk merret jo aq leht himara
as kosova me fusha t’ bereqetit
njena shegė e tjetra porsi nara
bija e fushes edhe e bija e detit
ato gjallė ma nėn thundėr nuk lidhen
kto dy motra qė rrijnė nė njė degė
se shqiptar’t nė flakė t’ barotit hidhen
si dy rrfe kur bien kah dheu me djegė
por ule koken more grek e shkja
se nė plaqkė syri gjithmonė jo nuk mbahet
pse ndėr kombe e shekuj fort ke qitė bela
pa u nda dielli shqipnija nuk ndahet
autori
xhelal ferizi

lirik
22-01-10, 23:43
ooo zemlace,
hajde da i ja malo procitam ove tvoje "poezije" kako ih ti nazivas.
pa jebiga, nemoj se ljutiti, ali ovi tvoj, izgledaju neiteresovani.
...........................................

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Udhėtari
"LIRIK" na lodhe o lirik burri, boll mo sa na je mėrzitur, njerzia po ta bajn rrafsh, por ti je njė rast i mjerė. ktheju vehtes dhe familjes sate, lėri kėto tė "shkruara" se s'tė sjellin gjė.

Miqėsisht njėfar "Udhėtari" qė ra ktupari.
P.s. ēfar do tė pason pas kėtij shkrimi:

Pėrgjegjiet e gjata e tė mėrzime ?
Apo do mbushesh mend !
------------
ja se kush je ti ciniku i thojzave shpotits qe nuk shquhesh me diqka me vlera per veq disa shpotive banale te cekta vica te kalbur qe nuk i duken askuj interesant shiko punen tande ec meqense qenke udhtare shko neper kovaqhane
e ben kso muhabetesh mos hyn ne forume poetike te vargjeve sepse nuk ke lidhje me krye hiq per kso punesh je i mjere qe nuk din qka esht vlera
ashtu siq nuk e njohin sharragjijte diamantin a emore vesh ap po
tash tash meqense qenke i udhve udhtar badihavgji le lirikun ne pune te vet

lirik
23-01-10, 00:09
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kush tė don ty nė hi shqipėri etnike -----e shkruar per nje kohė te me hershme

Shkruan autori nga shqipėria etnike verilindore
mga Mitrovica e kosoves Xhelal Ferizi


kush ty don gjuhen me ta pre shqipni nanė
kush ty don me t'nxi qiell e diell e hanė
kush don filizat me ti pre dheun me ta grry nėn kambė
kush don me gjak me lot me ta shtru qdo pllambė
pse ata vjedhurazi pėrvidhen territ
pse tė shartojnė tė mbarsojnė me hilet e ferrit
e gjith n' pėr faqe tė ty duan gjamė! e lot n 'qerpik
pse tė blejnė me fe me mafie me drogė e metelik
e punė s' tė lėnė me mbjellė as kėngėt e identitetit
pse tė rrethojnė nė tokė me gjarpij e kah uj't me qenė tė detit
me zhgjyr tė pikturojnė tue ba me gisht drejt teje
tė lyejn me lloj lloj ngjyrash e me lloj lloj feje
tė marrin gjak e erz pėr nevoja t ,epshegjive
tė rrethojnė me bojkot tė mbyllin n' katarr t' thive
pa punė tė lėnė e tė gjujn me fjalė e me balt
e fjalėt mashtrueshėm ti flasin si mjaltė
ata qė ma t, helmosur nuk ėsht as gjarpini
ruaju shqipėri etnike ruaju ati tė stėrholli thini
mos fol shum pėr,kryq mos fol shum pėr dinė
mos thuej jam grek as shkja as latin
thuaj se prore nė, qiell e,kam perendinė
shpėtimin askund tjetėr mos kėrko
nė punė dhe nė nderė e nė ari gėrmo
mos qajė kur vetvetes i sjellė fatkeqsi
por provo pėr tė mėsuar prej pėsimit tė zi
lėshoj gjithkah nė qiell pllumbat pėr paqe
fol pėr lulet tua qė i ke manushaqe
me miq nėpėr botė fol hapur e mirė
u thuej se shqiptari don me qenė i lirė
askujė mbi dhe as ma t' voglen tė keqe
nuk ja don shqiptari e ju pse i bėni leqe
miqsinė me dorė tė djatht na e ofroni
e thiken nė tė majten pse nuk e tregoni
pse kshtu pse deri kur ma me dy ftyra
mos na lyeni n' fe mos me lyeni n 'ngjyra
me me mbjellė varfri t'zvarritje pa'punsi
pshtjellim drogė e krim e anarki
pa mė zgjatė ndojher ah doren pėr mik
duke mė shitė plehra e duke m' ble munafik
kush t, kalon k'ndej pari mashtrues e, pasanik
por mos haroni se un jam etnike shqipėrija
njė ditė kėto punė do i sheh perėndija
me u shemb pėr'dhe keni me gjith hile
me ato mashtrime me ato punė kopile
edhe do ti theni ma keq dhėmb e dhėmballė
ndoshta mbi uj do tė mbesni a mbi zall
se shqipnisė shum borgje i keni e tė kqija
e tash ka ardhė koha tė mė hiqet tradhtija
mbas shpine armik e pėrpara mė thu vlla
her mė nxitė me,grek e her mė nxitė me,shkja
ma,ngarkon nė shpinė kur tė duhet ty
mė mashtron mė pshtynė kur nuk t' shoh me sy
mė len tė vdes nė skamje pa punė
me lulzon jo n, prodhim por nė krim e nė dhunė
ngreh e mos kėput e mė ,qet qeveritarė
nė krye tė vendit hajdut e tradhtarė
pa mėshirė mė gjveshė mė mbulon me sarhosha
dyftyrsh skandaloz mashtrues e kaposha
kush ma heret t' qohet me dalė pėr pazarė
si me e rrejtė shqipninė si me rrejtė shqiptarė
e,bota ecė e, ecė binarve tė vet
shqipnija nė, varfri e, rrethuar me det
me tokė e, hasėm gjithkah n' batėrdi
pran fushes pa ngranė pran detit pa pi
i ,djerret fusha e kush nuk i jepė
ndoj bimė pėr tė mbjellė dikun nė nji cep
n' konzerva greku n' fundrrina botrore
me ngranė mykun t' botes ah toka arbnore
pallavra e plehra e zbarkime e agjentura
n, njė anė bėjnė fasada n' tjetren shembin ura
lidh e, tėrheq e tėrheq e mos kput
hypi e “mos i zbrit shqiptari i ka sytė e butė
pėr mik tė merr i kur i shkon n' konak
eh ndihma e juaj u la'ftė me gjak
me zorrė n'ė pėr kėmbė e leni me fe
i mbjellni intriga e i grryeni nėn dhe
e shqipnija pret e pret me muaj e mot
etnike me u bė me e bekue ai zot
me i fillu prodhimi me kenė zonjė nė veti
mos me i mbajtė gjith sytė kah toka e deti
kush t' ia bjen ndoj urdhėr kush ti bjen ndoj pare
kush po e mashtron e saboton ashiqare
me hajna n, qdo hap tue shartue e, n ,kumarė
her i ofrojnė lloto her i ofrojnė zarė
ndoj fall ja qesin e ia kqyrin doren
ia pshtyjnė qamėrinė kosoven arbnoren
her e pshtyjnė nė jug her e pshtyjnė n' veri
her i dhanė me ngranė her i dhanė me pi
po mbas do motesh kur t, vjen kohė me u pa
as nuk shihet mik as nuk shihet vlla
shqiptari gjithmonė po pret e po pret
her po mbytet n' tokė her po mbytet n' det
bota ecė me kėmbė e kush s, po ja qanė hallet
se q, po digjen gurėt se q po i digjen zallet
shqipnisė ah nėn kėmbė se q' po i digjet dheu
her e shtrojnė nė shkrumb a, thu kush e preu
kush e prenė nė besė shqipninė tonė shqiptare
kush vallė po i shet dokrra kush po e blenė me pare
i turren me lecka me ndihma e me fe
shum i japin fjalė e shum i bėjnė be
edh i a ndėrtojnė do punė lakuriqe
i japin pak pare pėr do punė dobiqe
por jo pėr ndoj hajr pėr t' ja lulzu detin
as pėr t' ja veshė fushen e, rritė bereqetin
veq se ja ndėrtojnė do hotele nate
me ardhė pėr luksuz gjtihfar tarikate
aty lukunitė me u mbshtjellė n' pėr tarifa
sarhosh bandita ganstera e sherifa
me ja lpi ndoj pjatė kta lpisat lypsarė
n ,temena e, n' lavd ndoj i zi shqiptarė
e, n' kalim me kryq me trupue ndoj grek
e tinza ndoj shkja qė n'kosovė ka pjekė
me e, hudhė ndoj guri pėr sherr me e mshefė doren
qaje o qiell qaje ti o, diell arbnoren
se spo duket askund ndoj shpresė pėr dit t' mirė
qdo her e ma shum shqiptari shitet lir
rrokullisė ėsht n ',batak e, n' ndyrje t' moralit
djali si flet babes e baba si flet djalit
tue ble zi e ma zi intrigen e, huej
mos thuej shqipni mbarova mos thuej se po vuej
grabitqarė hienat hajdut e meshtarė
hagji tagrambledhs e, t ,papunė atdhetarė
nga mbrenda tue t' ble qdo kush mercenarė
feregje aq lirė fundit t' bot's tue ble
dikush qanė per hogjė dikush thrret pėr sheh
dikush pėr ndoj prift qanė e bjen stėrmekė
dikush qan per shkje e disa qajnė pėr grek
vrapojn pėrmbas feje e dogmes sė huaj
oh mėmė shqipėri a e din sa shum vuaj
po vuaj pėr ty pėr pėr fatet qė i pate
“tė shkelen pushtues tė lan qyqe nate
me qa nėpėr shekuj nėpėr varfri t' mjerė
me skamje e pengesa lidhur si pėr herė
me miq tė rrejshėm qė me pi mashtrim t' shesin
e ta lidhin gryken por that e ke thesin
se per ty e kan lojė gjith interesin
me u tallė me ty me loz i kumarė
kahdo sillen globit diplomat tregėtarė
pėr treg te stershitjes t' mashtrimit t' kan ty
pėrmbrasht ti shkruajn kodet shpresat me ti thy
t'Pėrkdhelin me lajka e tė rrejnė nė sy
e tė nxisin blerje ti me ble veq myk
tė shkelin pėr lojė tė kan porsi byk
kur ju duhesh prore pėr kuaj qyryk
import njimendė moj nėnė se jo mahi
kush pot don me t' ngranė kush po don me t'pi
pse kso far importesh e jo plan ma t' mirė
ti kan vjedhė edhe gurėt mos me t 'njoftė ilir
edhe vlerat faktet ti kan cenzurue
me kėngė jevge e sllave shum jan tue t' lavdrue
tė rrahin shpinen kur pret mirė ndoj grek
por kėshtu shqipni druaj se mund me vdekė
prej faqes t' zezė e prej gjith ksaj tradhtije
prej udbe kgb,je e prej omonije
prej t' shtimeve t' huja prej sarhoshve tu
njeni lpis i, i zi tjetri si haru
qė nuk dijnė asgja tjetėr pėrveq temena
a nuk e sheh popullin se si ėsht tue t' kja
kush pa elektrikė me smundje n, pėr terr
kush tu i pikė qatija e tu jetue si n' ferr
disa lėnė jetim' rrugve varfanjarė
nė mungesė tė bukes vetvaren n'litarė
disa shesin gjakun disa vyshken n' voter
disa shesin qikė disa shesin moter
e pėr pak para vrasin tė pa faj
shėndrrohen nė bisha shėndrrohen n' qakaj
shqipni etnike o mėmė s apoo qajė
po vuaj un i mjeri pėr kėt fat mjeran
askund mbi tokė t 'lashtė gėzim nuk na lan
as fat as fytyrė prodhim as fabrikė
mbas shpine gjithmonė tė kan ngulur thikė
prishė ti kan fabrikat rrėnua tekstilin
ta kan vyshkė mbi dhe gongje e karajfilin
as nuk t' shihet kund permbi dhe bujqsia
tė ėsht vyshkur shkola tė ėsht vyshkur dija
as nuk e merr,dijen jo si ,,duhet,,, shkolla
kan ardh shum agjenta me t, pi mend't , e, holla
e ti shqipni mėmė mė flet ktu pėr paqe
po t, thahen mėrgimtart e, shum manushaqe
qe iken n' pėr botė tash s, kan abetare
po e humbin me lot ah gjuhen shqiptare
e ti rrin me jevgj e, me janullatosa
her tė sharton thika her tė sharton kosa
aman nanė shqipni si thuhet kjo punė
njeni t'thrret per gjak tjetri t' thrret pėr dhunė
disa tjerė me ėndrra me llafe pėr paqe
kush me t' shkretu votra kush me t' ndalė ogjaqe
me tu shtu ndoj qyqe ndoj, barrė pėrmbi supe
njeni t, falė ndoj leckė tjetri t, heqė ndoj gjupe
kush tė lmon nė shpinė kush t' ven gjunin n, bark
e ti nanė shqipni s' shikon rreth e, qark
se si t ,kjajnė me za atdhetar't e tu
qe ti i le n, mėrgim qė t i, i, ke harru
kush te mblon pa gjurmė kush tė mblon me harrren
kush ma i parė tė qohet me t ,lanė turp e, marren
kush tė luan me ftyr e kush t', luan me bisht
dikush tė zgėrdheshet dikush t, bėn me gisht
e ti nėnė shqipni e mbulueme n', hi
e, ndame n 'kosovė e, ndame n' ,qamri
kah ti shesin trojet danajt me gjith shkje
kah tė vijnė latin't me shitė e me ble
e turq pėr miniera pė baker e qelik
disa me nga i leckė dia n' metelik
me t be e e t' shit i njė tregė tė mjerė
me tė lė pa punė me tė lanė pa nderė
e premtimet boshe ato fuqi t'mdha
ah kjani ju vasha e, kjani ju gra
se pėr t, gjallė me hi e shkrumb u mblue shqipnija
nuk i, shihet puna e po i, mbytet dija
vjen akademiku e shkarravit pak fjalė
turret deputeti ma i menqur me dalė
mbshtjellet parlamneti pret ndoj urdhėr t, huj '
myket ardhmėrija ah nanė sa po vuj'
se s, po t,,shihet rrita as nė hekurudha
tradhti,qdo kund mbijnė si mbas shiut kėrpudha
kush vjedhė me tė djathten e jep me te majten
diten te zgėrdheshen e naten tė qajten
tė vranė nėpėr mote nė kohė tė qdo stine
si gjimonė me maska nė kokė e mbas shpine
oh moj e mjera e mjera etni
po kush kaq pamshirshėm tė ka lye me hi
me shkrumb eme shpuzė t' leckosur mbi dhe
kush tė vrau me hile kush tė vrau me fe
e ti ke pas qenė e bukur si hanė
ne jemė bijtė e, tu, ti, pėr ne je nanė

Shkruar nga autori shqiptarė i shqipėrisė
verilindore(kosova) Xhelal Ferizi mėrgimtarė

lirik
23-01-10, 00:11
Jam shqiptarė

shkruan xhelal ferizi neper vite me vargje shqiptare
(autori njihet si xhela i Mitrovices )

jam shqiptar,lindur ,n’ gjak,rrke
s’ kam me u shitė as s’ kam,me u ble
as me joshje t’ metelikut
as ,n’dhelpri,e shkollė,t’armikut
kam me , e mbajtė besen,lidhė,toke
ku e kam pi po at gji lokje
kam me u lidhė me rreze hane
me gjuhė shqipe t, lashtė prej nane
kam me u lidhė me besė tė arit
me traditė ,,qė ,e kam prej t’ parit
kam me dhanė gjith pėr atdhe
pėr armiq do,t’ bahem rrfe
jam shqiptarė po thot shqiptari
nė europė un jam ma i pari
kur erdh dielli ktu m, ka gjetė
me dy kren dy krah tė lehtė
pyetni gurė e pyetni dhe
kur nuk kish ktu kombe as fe
kam pas kombė nėn diell tu u nxe
e kam pasė at,diellė e hanen
shtet e,komb ah ilirianen
e kam pasė ,at pelerinen
kam kndue bashk me kanarinen
ajo n, gjuhė t’ vet e, un n, gjuhė time
pyetni qyqet nder vajtime
pyetni trungjet pyetni ara
gjuha shqipe ish ma e para
ktu n’ kėt dhe,ku ,e vloj zoti
ku kan vlue po stina e moti
ktu ka vlue gjaku i shqiptarit
pytni fletė e fije t’ barit
pyet oj botė qeillin pasqyrė
pytni yjet t’ shndritshme, n, ftyrė
kqyr ,varreza e kqyr skeletin
pytne ujė e dhe e,detin
ktu shqipnija e pat adetin
jam shqiptarė pra ktu ndėr shekuj
e nuk jam ndoj rriqen rrekur
siq kan ardhė ,e siq jan rrekė
n,per lakmi,tė huaj tue vdekė,
ardhacakt,n,pėr lug e shtek
edhe n,pėr fusha e n pėr rrafshina
me na i marrė ara e ledina
blij e ftoj ah e qetina
me na i prishė t’ lashtat fole
me na nda n,krahinė e fe,
gjak e lot me na derdhė rrke
jam shqiptarė ,qe lidhun n’ gjak,
kam pas nderin,n’ trollė e prak
kam pasė gjuhė kam pasė lashtsinė
lidhė me diell kam pasė,hjeshinė
kam pasė vetull,,si ai hark
zhgjetė e shtizė e kam pasė qark
edhe trimrinė e kam pas n’ gjene
plot kala,rrethue n’ bedene
kam pasė vasha vetullholla
qė lakmue i ka lule molla
edhe pipat,e pranveres
fija e rrezeve n’ puhi t’ eres
me at bel,ma holl ,se thuper
me dy krih tė shkrue si fluter
qė pranvera ju ka kndue
mote e stinė ato i kan gzue
jam shqiptari moj europė
qė ma deshte trupin n’ copė
edhe shpirtin ,n’ lot pėrvlue
mua ktu hana m’ ka gatue
kur ka sitė ingji prej ylli
kur kan kcy currilt kah pylli
mbi valbardhat ah shkumbzore
m’ ka shartue me nderė arbnore
jam shqiptarė oj botė e gjakut
nuk i shtrohem karadakut
e serbijanit,mish qė han
as rusisė ,me at junan
tokė e dhe qė duan me i nxanė
pse un tash per t’ lashtin dhe
ku,tash jeten me tri fe
e kaloj,lidhur me vlla
nė nji besė,qe s, ka m e u,tha
sa t’, ket bota lum,e va
sa t’ ket bota lot prej qielli
rreze e dritė qe vijnė prej dielli
un shqiptarė jam me tri fe
kur nder hile s’ kam me u ble
as pėr kryq e as per dinė
kot e kan po shkja e shkinė
kot e ka kinė e rusija
se nji gjak e ka shqipnija
gjaku jonė nuk ėsht katran
me ngjyrė t’ zezė ,e demonian
por ai kuq qe rrJedhė nder vena
n, zemėr t, fortė si gurė n’ bedena
qė ,e,ndriqon humaniteti
qė i jep shpresė po toka e deti
jam shqiptari jam shqiptari
moj e mjera botė prej zhari
qė po mbahesh mbi shkėndija
qe po vlon,kah shkenca e dija
a ma sheh tue vlue dėshiren
shih shqipni at zemėrmiren
si po digjet ,nga ,lakmija
bashk me i ndeJtė n ,tri fe etnija
jam shqiptari jam shqiptari
kuq mė, ecė gjaku kah damari
jam pėr gjuhė e jam pėr dhe
,s,kam,me u shitė as s,kam me u ble,
as pėr pare e joshje n’ leter
kam me e,ruejt besen e vjeter
kam me mbajtė duart prej martine
laps e shkollė n’ pėr shekuj stine
jo nuk ndahem n ‘gurė e dhe
edhe n’ m’mbjellshin n’ treqind fe
pse nji zot ėsht pėr t ‘gjith ne
ai s, na len nė dorė t’ , krajlisė
me ia prishė hjeshinė shqipnisė
ai na e mbanė diellin me hanė
gjuhė tė lasht e shqipninė nanė
kod e ligj e shkollė e cak
na e,mbanė shqipen lidhė me gjak
kta damarė qė jan si rrjeta
nuk do t’ zgjidhen s a,t’ jet jeta
kan me ecė ujnat ndėr gurė
besa e jonė nuk ka me u qthurė
se ne jemi djem t’ nji nane
kemi gji ,po te nji zane
jem gatue prej asaj hane
kur ka shndrit ktu n’ shpirtė t ballkanit
n ‘gjysėm hark,tė ilirianit
bashk me pi ndėr t’ lashta troje
me ylbera ra nder hoje
nė hoje tona,ku ish balta
tokė e dhe ,ėmbėl si mjalta
ku ish foleja e,guximtarit
e qėndisi nė rreze t’ arit
jam shqiptari jam shqiptari
qė ju nda ,m ‘keni n’ tri fe
ktu ku m’ la n’ shekuj i pari
s, kam me u shitė as, s ,skam me u ble
as pėr zhele ,as,pėr,,premtime,
as me u ,joshė,me pabesi
se mua nana shqipni trime,
m’ ka dhan,gji, t, kulluem me pi
e ti moj botė qe sillesh kobit
qė rreziku t’ rrin mbi krye
mos mi lsho qakajt e lobit
me kto lojė shqipninė me e thye
se shqipnija ėsht etnike
kah i ka po gurė e dhe
gjuhė besė i ka magjike
lidhė i mbanė ,pėr deje nxe
jam shqiptari jam shqiptari
qiell e dhe le t’ marrin vesh
se nė europė un jam ma i pari
e nuk dua n ‘mjerim me u gjveshė
nuk i dua kto sabotime
nuk i dua nderskamcat n ‘fe
mos mi mbjellni kobe e,krime
se un reflekset, i kam rrfe
jam shqiptari jam shqiptari
n’ mes t’ europes afer deti
nuk dua luftė as s, dua zhari
nuk m, ka shtrua as krajl as mbreti
por i dua punė e,paqe
edhe botes ia dua t’ miren
pse m’ ngatrroni n’ fe e gjaqe,
a,thue bot’ė ma njeh deshiren
se un dhunen se kam ,kult
as nuk lutem n’ pushkė e thikė
as nuk jam ndoj soj i ult
i kam t’ drites djalė e qikė
i kam planet si i ka dielli
qė ne ag t’ mjesit n’ shpresė tė re
del me nxe ai pėr kah qielli
gaz e shend me lshue mbi dhe
jam shqiptari jam shqiptari
jam i lashtė pėrmbi argjil
ku ka toka plumb e ari
ku lshon erė ai karajfil
ku lmon era fletė larmije
ku sharton qielli mahni
ku bjen uji shkumBe e vije
me stėrkalat plot ingji
o jam shqiptari jam shqiptari
botė e tretur n’ pėr lakmi
a s’mi sheh fijet me bari
edhe gjelbrimet,n,pėr agni
nė at agni kur lshohet dielli
qė bjen shndritshėm pėrmbi vesė
a’ s’ mi sheh re t, bardha qielli
a’ s,ma sheh t’ stėrlashten besė
a ,s, mi sheh fusha e,bregore
a, s,mi sheh vashat plot nurė
pse ti caqet m’ len pas dore
don e,m m lanė qyqe mbi gurė
jo he botė europė luksoze
se t ‘dy sytė dielli ti merr
mos ma luaj kėt lojė,bigjoze
pse ballkani shndrrohet n, ferr
e mandej ndahet baroti
mblon gjelbrim e,mblon ,at fushė
,n’ lot e dhimbje gjamė lshon moti
ikė ,qdo paqe e ėngjellushė
nuk jet ėngjull nuk jet paqe,
pėrveq tymit mjegullimit
ke me u la edhe ti n’ gjaqe
jo nė ujė n ‘paqe t,kullimit
ps e ti tash po e lidhė shqiptarin
pėr nji pune jo fort t’ mirė
kob mbi krye edhe zharin
po i sjell hile me zingjirė
pranga t’ rejea e dofar ligje
qe si njeh sot kohė e re
keq po i mbyllė do rrugė e shtigje
n’ hasėm t vejter n’ hile e fe
edhe grupe mė ke mbjell ė sherre
thue s e,kopsht ktu paske gjetė
dy gisht diellin n ‘Me e vjerre
sy as vesh s, na len pėr jetė
jam shqiptari jam shqiptari
kah po thrras n ‘qdo kontinent
mbi barot me una zjarri
po na mbajn ė me parlament
po na mbajnė me t’ mbjella t’ kqija
paqe kurr nė shteg pa thurė
sot n’ tri fe po kjanė etnija
pamvarsi s’ po ka n, flamurė
as dardana e lashtė e vjeter
,as etnija qė na u tha
lidhė na e kan me do lugeter
her nėn grek e her nėn shkja
po ia gjuajn ,joshjet pėr rrotull
her rmjedisit mu nė shkollė
si ata juqt qė permbi strofull
ulėrijnė me nji za t ‘hollė
ashtu ne na sillen planet
kush tue rrejt kush tue bertitė
ndoshta prap ne shpija e stanet
me flak lufte kan me i shndritė
ps e kshtu nuk ec ma kjo e,keqe
prish me fe e prish me ,n qdo udhė
jo fabrikė ,po krim e leqe
n ‘ball t ’shqipnisė i kan shkrue n ‘rrudhė
jam shqiptari jam shqiptari
i due kombe e paqe e fe
dua laps e,jo at zhari
pse po i digjni gurė e dhe
ps e,po digjni pse kurthoni
ps e po shitni gjak pėr ujė
pse nė mes rruge na hutoni
kur shqiptari ,s don t ė,vuej
dua buk dua edhe punė
dua vllezer nėpėr botė
n, gjak si kam as krim as dhunė
dikush tjetėr m’suell kėt rrotė
dua pun e dua fryt
nuk dua pleh as myk e lot
as n, pėr,dete s’ dua me u mbytė
m’ lshoni diell pash’ t’ madhin zot
ah mi hiqni kto sanksione
kto varfri kto blerje ,n, hile
e mos m’ flisni n ‘kto zhargone
me nji gjuhė qė,e flet qdo skile
pse mua koka m’ punon n ‘paqe
me e pa boten rruzullore
pa grupime n’ fe e gjaqe
t ‘lidhur n’ gaz e dorė pėr dore
jam shqiptari jam shqiptari
nuk dua armė nuk dua hi
a s nuk dua shkrumb as zhari
dua jetė e dashuri
po pse ju m’ doni n’ pėr rrmore
thepash pre e zbathė mbi akull
a thue kujt fara arbnore
i ka rrxue planetin shakull
besa prekė s’ kemė n’ fis a s’ n’ fe
as s ‘kem pre as foshnje as djep
e ju n ‘besė na keni pre
na kan kndue qyqet n’ qdo shkrep
buk e,lot na keni dhanė
diellin n,gjak keni skurru
thye na i keni yj e hanė
kan ec shekujt n ‘gjak e prru
na kan ecė po diell,e hanė
pėrmbi gjak me rreze thye
edhe e lashta gjuha nanė
pėrmbi trajta shum ėsht thye
thye n’ latin e thye n’ junan
thye ndėr kelt thye ndėr ,bullgar
n ‘rus sherrgji e serbijan
n ‘tjerė pushtues e n’ tjerė barbar
tash pak dritė pėr shkollė e fletė
pėr me lshue do pendė me ngjyrė
po na duhet oj bot n’ kėt jetė
mos na e le kobin detyrė
mos na e l e varun at shpresė
pėrmbi ferr me t’ holla fije
pse un n ‘ty e kam do besė
ndoShta zoti ,t ‘dha pak dije
pėr me e pa ku ėsht drejtsija
edhe etika e normė mbi dhe
bashk , e jon ė kėrkon etnija
me jetue n’ paqe n, tri fe

vargjet ,,, jam Shqiptarė
i ka shkruar MERGIMTARI xhelal ferizi
nga Mitrovica
Mitrovica e kosoves ėsht pjesė e pa ndarė e shqipėrisė etnike
kontakti me autorin xhelal ferizi [email protected]

lirik
23-01-10, 00:13
Nėse bėhem poet

Autori xhelal ferizi

Nėse bėhem poet vet do tė flas me zemrat e luleve
nėpėrmes rrahjeve e tik takeve tona
me gjuhen ma tė bukur tė shpirtit do tė komunikoj me shijet e fasuleve
zemra ime do tė jet e tyre prona
---
do tė flas pastaj me secilen fije
nė petalet e luleve pejzėrisht aromėsisht ku lidhen
do tė lidhi pazgjidhshmėrisht ndjenjat me ato nėpėrmes ndjesie
kuvend do ta bėj shpirtin tim aromat e tyre ku mblidhen
---
dhe do tė jem vet shpirti i palces sė pėrkushtimit
me to do tė bashkoj dashurinė
do tė bėhem vet arti i njėsimit i bashkimit
pėr hirė tė butsisė sė tyre do ta shkrijė nė art ndjeshmėrinė
---
un do tė jem vet ciceroni i karajfilit
pėr manushaqem do tė jem vet currili
pėr lulkuqet do tė bėhem vet zėri i bilbilit
pėr gongjen do tė shkrihem si kandili
---
pėr shegen do tė jem oratori vet
do tė prodhoj vet artin e paqes pėr ullirin
nėse vėrtetė do tė bėhem poet
do tė k'ndoj ėmbėlisht pėr kallirin
---
do tė shėndrroj nė shprehje secilen ngjyrė
secila lule do tė flet
nėse bėhem poet do tė gjejė mėnyrė
tė shprehet shpirtrisht sharmi i lules vet
---
Autori xhelal ferizi
Tema: Vargje nga mergimtari

lirik
23-01-10, 00:13
Nuk mė keni lėnė tė mbijė

---
nga autori xhelal ferizi

nuk mė keni lėnė tė mbijė
nė asnjė shekull me qelė
por si lule me fletė do tė vijė
nuk dua ma luleshkelsit me mė shkelė

---
do tė mbijė bukurisht me petale
natyren do ta kem mėmė e gjelbrim
nuk mundem pa fusha e male
pa diellin e kombit tim

---
nuk mundem bukurinė pa e shpalosė
nuk mundem pa dalė mbi ledinė
do tė kėrkoj ujė se shum jam plagosė
me vuajtje e mallė nė qdo stinė

---
do tė vijė me varg me qel art e ngjyrė
do tė vijė me mbi pėrsėri
lulediellit dua ti ngjajė nė fytyrė
mos mė mbani pėr kėt hap mėri

---
mė leni tė mbijė pa djallzi
mė leni mbi token time tė parėve
mos mbani aman zili
o vesi i bajraktarve
----------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 00:14
Donte tė mė bėhej njiher rival nji i zi si djallė
'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
njiher si rival nė pendė e nė varg
nji i zi si djallė
donte tė mė bėhej
ai ishte i biri i shundit e i kiqit
ai po tregonte prrallė
ai nga arti ishte shum larg
ai ecte me hile mbi dhe e mbi zallė
ishte i biri i hiqit
ai mundohej tė bėhej poet me varg
ai mė sillej me smirė vėrdallė
sa i zi ishte ne mendje
filloj emitueshem me pallė
filloj me kuantinitet ne ngarednje
shpirtin nuk e kishte shqiptarė
te vogel e kishte at mendje
por donte te arrinte maje
me te vogel te mjerin kaqik
ai derdhte krokodilqe vaje
ai shitej per nji metelik
ai vraponte e turrej ne garė
ishte i vogel ne veper
ai shpirtin e kishte tradhtarė
ai tė parėt i kishte lugeter
ishte lindur lakmitarė
ai prralla shkruante nė leter
i madh donte tė bėhej kokė tuli
dhe zbrazi mėri kunder meje
gurė e dhe i shkuli
shkronjat i kishte me neje
ai smirė pinte nė vend tė ujit
dikurė kishte pi servili
i ishte lėpi tė huajit
ai fjalen nuk e njihte liri
ai ishte i pa fis e i pa farė
buken me trup e hante
as ndjenjen nuk e kishte shqiptarė
as kurriz nuk kishte me u thye
por ishte lakues bizarė
smiren me buk e hante
dhe turrej me pendė ne qdo garė
por ku mundet me u shty gomari
ne vrap e hjeshi me atllarė
ate nuk e ksihte lindur poezija
as vargu nuk ish babė e tij
ate nuk e ksihte lindur shpirtesia
per art as peer dashuri
ai hante nga inati dhe
kur hapin se matte me vlerė
ai pshtynte edhe komb e fe
se koka i kishte marrė erė
se ishte i zi bajraktarė
se qante per maje e fron
se donte te jet i parė
por nuk kishte ne shpirtė emocion
per ve nji ndjenjė te lavdisė
e smiren me i lidhje damari
ai nuk njihte kusht te njerzisė
per ve q me dalė ma i pari

zemren e kishte te vogel
shpirtin e humbur ne vnerė
e kone mu sa nji gogel
mundohej me pjellė ndonji vlerė

sa i vogel ishte ne shpirtė
veten e hante mish
ai ngjyren e kishte te ngrirtė
e penden e kishte kamish

ai nuk ishte lindur per maja
e nuk ishte lindur per rimė
ai fjalet i kishte te mdhaja
por punen mbi dhe sa nje grimė

shpirtin e kishte te zi
kopjac neper nektare
ai te veten nuk kishte brumėsi
ai ishte e i pjelles rrogtare

shqiptarė nuk ishte aspak
ne tru parazitet i vlonin
smirėzi ai ishte me gjak
e babė e kishte demonin

nuk donte ai fare poet
nuk donte kund mjeshter mbi dhe
ai lavdin e donte vet
se nderė nuk kishte as fe

ai ishte mahaber i zi
ai ishte qakall me gojė
ai jargė ishte msuar me pi
pėr post gjithqka bėnte plojė

ai ishte i pa bindur ne fakt
ai ishte i pa lidhje me fije
ai s njihte as besė as takt
dinak ishte si hije

sa smundjet i kishte me vese
e donte te behej art
ai njihte veq interese
e majen elakmonte lart

sa larg qe ishte nga ai titull i gjori
por ne vrap te shkelte kafshrisht
ai ishte pjellė puthadori
si bisha e ligė me bisht
''''''''''''''''''''''''
autori xhelel ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 00:15
Bashkohuni shqiptarė
*************

bashkohuni shqiptarė e shkruan autori ne mergim
*************
xhelal ferizi autorė
*****************
-bashkohuni shqiptarė kahdo nėpėr dhe'na
-mendje e pendė pare mund e krena
-per dhe te pareve shkrini qdo gjymtyrė
-te shpetojm trojet te shpetojm bes e ftyrė
-bashkohuni tė gjith si degėt pėr'rreth lisit
-ju qė jeni fis qė jeni balli i plisit
*kahdo n' pėr profile e me bes ku rrini
-kush me pendė e punė e kush me mend ti shkrini
*dijet e vizionet' pėr shpėtim pėr atdhe
*vraponi kush n' libėr e kush me ndoj aksion
*shpėtim shpėtim shqipėrija jonė kėrkon
*luf me i shpall te qdo krimi luft me i shpall varfris
*luftė me i shpall vetvrasjes edhe papunsisė
*e varfrisė mizore qe po na dėrmon
*kahdo qe na e mbollen te bijtėe anarkisė

*edhe armiqt ne shekuj e vetvetja e jonė
*vraponi ma shpejt drjet cakut me u nisė
-mos lini atdheun e tė parve tue kja
*rrethue me grek e rrethue me shkja
*pa punė e' n' mjerim e ne t' ė huaja rrethime
*shpėtim don shpėtim shqipėrija trime
*bashkohum mėsues bashkohuni puntorė
*bashkohu fshatarė e ju tjerė arbnorė
*gjithkah jeni tė mirė e me profesione
*shpetojeni shqiperinė ah prej ksaj zezone
*gjithkah rrijnė n' varfri gjithkah ėsht etnike
*po ku e keni zemren at zemren qelike
*te gjith si nji grusht bjerni bashk varfrisė
*se ktu ka dor tė zgjatur hilja e tradhtisė
*turruni ne punė e turruni nė ara
*tė dalė shqipėrija puntore ma e para
*derdheni n' para e nėpėr shuma n' investime
*te shpėtoj shqipėrija tė mos mbes' n' sundime
*nga ftyrat e maskimit qe po e duan n' varfri
*gJenin me ja prishė e gjakun me i pi
*dukuni aksionarė e ju tjerė biznismen
*se pėr ju ėsht koha kėmbana po bjen
*vraponi sė bashku tė gjith si nji rrfe
*shpėtoni ata gurė shpetojeni,at'dhe
*ku nėna ju lindi e ku i thon etni
*gurė mė gurė e' n' megjė gjithkah ėsht shqipni
*bini ju si'q bjen prej qiellit ai shi
*kush me ndoj' punė t' vogel e kush me fuqi
*te gjith nė mullirin tonė ah gjithkombtarė
*kush te ben ndoj punė e kush aksionarė
*e ju tjerė sokola e ju biznesmen
*ah ora e shqipnisė esht nisė e po vjen
*vraponi o burra e qani bllokada
*mos rrini si qyqet kur i zen n' rrem nata
*se ju nė dhe t' huaj keni mbetė hutue
*pa gjuhė shqiptare qė fėmijtė duan me shkrue
*krijoni nji rreth krijoni bashksi
*kah me dalė n' suksese kah me hy n' shqipni
*kush me ndoj dollarė e kush me ndoj pare
*ndertoni fabrika nė shqiprinė shqiptare
*e kahdo e kudo tok s i, thonė etnike
*perdoreni mjeshtrinė e gjuhen magjike
*dikund me te mirė e dikund me ndoj pare
*shtroni udhė e lule nė token shqiptare
*vraponi me besė vraponi me be
*kush ma i parė shqiprinė me lulzue mbi dhe
*edhe kund mos leni te varfėr shqiptarė
*kush te jet me,,serm e kush,tė jet me arė
*qendis ne qdo pllėmbė le tė dal' shqipnija
*le tė punojnė bashk ah gjith fiset e mija
*kudo qė jan shqipe nė qdo pllėmb shqiptare
*le te bėjnė fabrika rrugė e trotoare
*vraponi ju burra vraponi ju gra
*se hasmi me varfri ah na ka shpernda
*turruni nė punė turruni n' biznis
*kush ma i pari n' grup e kush vet me nisė
-thirrni qdo shqiptarė punoni n' mes veti
-se ju gzohet toka se ju gzohet deti
-vraponi vraponi e lidhuni me besė
-leni mbarapa t' kqijat leni mbrapa ves
-mos kqyrni fe e mos kqyrni krahinė
-kushdo le t' ket kryq kushdo le t' ket dinė
-se rendesishme esht gjuha dhe etnija
-shteti kombi e bukura e jona shqipėria
-po shqiptarė ma sė pari pėr at gjuhė, tė nanes
-vraponi si yjt qe vrapojn mbas hanes
-digjuni si furrė per hallet e atdhuet
-se ju jeni nipa gjak i skenderbeut
-lapsin e planin e punen me dorė
-mos e ngrini zemren mos e bėni borė
-se shpėtimi vjen prej bashkimit kombtarė
-kush t' punoj me laps e kush t' punoj me arė
*kush me ndoj punė tjeter e kush me trimri
*mos e leni mėmen me ra me kokė n' hi
*sė pari shpėtimin kerkoni ne zhvillim
*kush le tė ndjekė dije e kush perparim
*vraponi o burra vraponi pa pra
"se shqipja varfrije fort po don me u tha
"e skutė mos leni pa dritė me ndriqu
"vraponi xhade hekurudha me shtru
-dilni me projekte dilni me bashkim
-te mos mbes shqipnija ne mjegull e tim
-te mos mbes,,e, mjerė tė mos mbes n' varfri
*punsoni shqiptarė tė vjeter e tė ri
*punsoni, punsoni, se jemi jetim
*bashkou me fuqi bashkou kombi im
*ose do te vdesesh me turp e me marre
*do te kesh veq lot varfri edhe varre
*bashkoj diell e hanė bashkoj kryq e fe
*bashkoj gjuhė kulturė e pare mbi dhe
*qė shqiprija e fortė me qenė pasanike
*nėpėr botė n' rrespekt ndėr kombe me u quajt mike
*e mos leni stinė gjithkah te pikllimit
*me ikė shqiptari ne dhena t, zhgenjimit
*tue kja gjithmonė mbi gurė e mbi dhe
*mbetė nė papunsi pa komb e pa fe
*ne vetmi tue namė edhe vehten e qthurė
*qajm mbi rremė si qyqe rri e qajė mbi gurė
*pse kund nė botė nuk duket ndoj dalje shpėtim
*je ftofė je perqa o shqiptari im
*e vuan e tretesh ne ego vetiake
*ku,e ke at mendje ku e ke at rradake
*qe ne punė se futė edhe ne veprim
*bashkohu bashkohu i tretur kombi im
*bashko biznesmen bashkohu aksionarė
-bashko kshilla tjera ,e tjer mendimtarė
-mos leni t pa'punė askund ne per glob
-ndoj shqiptarė te varfer te digjet n' pėr kob
*e motet i bjerren rrugve n' perendim
*tue qa n' papunesi e tue ndejtė n' mendim
*po ata djem t' mergimit ata pasanik
*qe jan miliardera qe rrijnė nė amerikė
-edhe disa tjerė gjithkah nė pėr dhe
-kush esht ndoj dintarė e kush kryq me fe
-te gjith ata shqiptarė t' krishterė muhamedan
*shqiperin etnike qe e kan t' lashten nanė
-a thue nuk dojnė kurr me i lidh duart shqiptare
-me ja gjetė ndoj shteg me ja gjetė ndoj qare
*me bashkue ide e me bashkue pare
*a thue si shqiptarė me komb e me gjak
*shqipnisė ia duan qyqet mbi ogjak
*e atje neper botė me fjalė e me pare
*dalin n' pėr gazeta gjithkund ashiqare
*pa mė thuani ju trima qė jeni kaq zengjina
*si po ju shkon moti si po ju shkon stina
*atje nder ato dhena ku ju po defreni
*po shqiperinė n' varfri a thue pse e leni
*pse ju me mija djem tė etnike shqiperisė
*nji bankė nuk e bėni pėrmbi dhe t' njerzisė
*ah te kėsaj bote ne glob gjithkah rrini
*ju qė hani ėmbėl e langje qė pini
*qe thurni fjalė jetime pa mbulesė pėr atdhe
*pse ju nė biznes nuk bini si rrke
*n' vėrrshim e n' bashkim me bashkue dollarė
*me e shpetue shqiprinė me shpetue shqiptarė
-kahdo me qelė prona e me qelė uzina
*per me i ecė ma mirė po moti e stina
-shqiperisė etnike kahdo permbi dhe
-me prodhime t' reja me moshen e re
-nė punsim nė front gjithqka me qitė n' dritė
-prodhimet shqiptare kahdo ju me i nxitė
*un kurr nuk ju pashė me nji drejtori
*veq rrini tue ngranė veq rrini tue pi
*e fjalė pėr shqiprinė po qoni sa detet
*keni ndrrue zakonet keni ndrrue adetet
*se ju me dashtė o burrra e ju qė jeni gra
*nė bashkim me besė e me biznes me ra
*me bashkue pare edhe kapitalin
*na e punsoni qiken na e punsoni djalin
*e ecė e ecė nė progres shqipnija
*edhe i shtohet puna e i shtohet dija
*ah ajo varfrija kur,t largohet t' hiqet
*vesi i keq nuk shtohet e krimi nuk piqet
*edhe shpeton shqiptari me ftyrė e me nderė
*nuk jet nėpėr botė me lot n' faqe i mjerė
*si lecka pa vlerė tu u sjellė rrugve t' kota
*kah e qojnė dy kėmbė e kah e trullosė rrota
*e ju biznesmen a doni me u bashkue
*a e keni kund synin shqiprinė me zhvillue
*se shqiptarin po e mbytė po e mbytė varfrija
*digjet flakė pa punė e i shkon kot rinija
*po ju biznesmen a thue veq per veti
*paskit dalė tej toke paskit dalė tej deti
*as mos me u ndje gjallė se jeni shqiptarė
*ku i keni ata prijsa ku keni kshilltarė
*e nuk na e lat kund ndoj shpresė pėr gjallri
*sillet per reth bote shqiptari n' varfri
*e ju sjelleni poshtė e ju sjelleni lart
*ndrroni shum kravata e zingjir tė artė
*besa edhe mirė shkoni n' pėr hotele
*kush tue ndejt nė pupla e kush n' per fotele
*kah sillet shqipnija kah pjeket nė helli
*kah i digjet balli kah i kercen delli
*shperthye varfrisė e shpue mu nė zemer
*kush pa e njoftė me nderė e kush pa qmue at emer
*e bij gjithkah tue pas milionarė
*thue se jan te huaj e nuk jan shqiptarė
*thue se nuk i lindi ajo e lashtė etnija
*thue se gji s' ju dha lokja e lashtė shqipnija
*qė gjuhen e gjakun e koken ua ka ba
*ah nana shqipni qe at gjuh u dha
*ju dha trup e rritė e i,mbushi kulturė
*e kta m' rrijnė si qyqe e me rrijnė si gurė
*ah neper ket bot kund dy pa u bashkue
*shqiptarė me shqiptarė rrijn sikur t' hasmue
*veq pse kta ne gjak nuk po vlojnė vetedije
*as vrulli s' po u nxehet atdhedashurije
*nuk po ka shkelqim e nuk po msynė kah maja
*mendja e tyre e mjerė nuk msynė n caqe t' mdhaja
*se medet sa i gogel po duket n' qendrore
*e vogel qe besa aftesija mendore
*nuk i shtynė as dhimbje e shpetimi kombtarė
*nuk i thrrasin beses askund aksionarė
*as kund pasanik askund biznismen
*edhe me ra qielli vetedija s' ju vjen
*edhe me ra ftesa drejt prej perendije
*ata nuk e marrin me e vendosė n' vetedije
*edhe pse ata t' mdhej duken me emer
*por jan shum te vegjel me gjak e me zemer
*duhet gjak shqiptari qe vlon gjithmonė vlon
*kah etnija e lashtė valen ta drejton

lirik
23-01-10, 00:16
o zot i madh ti qė je i qiellit
*pse shqiptarve punėt nuk ua nisė fillit
*kan mbetė te lyer neper gjak me borė
*kush nuk ofron besė kush nuk ofron dorė
*se ka mbetė shqiptari kurthue n' interes
*harroj at traditė e ka harrue besė
*e tash ne kem mbetė kudo nėpėr botė
*dikush ka mbetė n' baltė dikush ka mbetė n' skllotė
*se qe besa e zotit kush su ofron dorė
*ka mbetė keq shqiptari e don me u ba horė
*pa prijsa askund veq me bajraktarė
*kush tu u shty per fjalė kush me dal ma i parė
*per dofar pun' sh koti qe su shihet fundi
*ka mbetė shqiptari pa u duk gjėkundi
*varfri e pa kshilla e gjithkah varfrue
*me moter me nanė me babė e me grue
*disa jan lypsarė disa dalė n' per botė
*kush ka hypė mbi qerre kush ka hypė mbi rrotė
*o medet sa shum fjalė po rrotullohen
*e punėt shqiptare as nuk po fillohen
*me dalė ne dritė njiher mirė e mirė shqipnija
*me u zhvillue sektort e me ik varfrija
-e sot kund ne botė nuk po ka kshilltarė
-nuk ka biznismen nuk ka aksionarė
-as gazetė nuk kemi as lidhje me ta
*kend ta dijmė per mik e kend ta dijmė pėr vlla
-e gjithkah diaspora shpernda si e shkretė
*me nga i kafshatė buk e me dy gazetė
-kem dy tri gazeta qe quhen shqiptare
*pėr nji reklamė t' vogel tė rruejn mirė me pare
-e sa per ide mbetet varfanjaku
*ah i myken dejet edhe i myket gjaku
-gazetė kund t' biznesit e as te punsimit
*as nuk shihet hajri as puna e ndoj trimit
na vjedhin n' reklama na vjedhin n' bileta
zi e ma zi te verfer ah q' po na shkon jeta
kund mbi dhe nuk del ah ndoj prijatarė
qe esht patriot e' s' esht bajraktarė
me ditė me na pri nė rrugė tė biznesit
me u bashku shqiptart n' mbrojtje t' interesit
t' interesit tonė qe e quajm kombtarė
me pas biznesmen e me pas kshilltarė
dikush me t' dhanė dorė dikush me t' dhanė krah
q' ka mbetė shqiptari si nji i mjerė pėr gjah
pse t' varfėr kah t' duan tė shqelmojnė n' pėr botė
kush tu u sjellė n' pėr kėmbė dikush sjellė mbi rrotė
pse kokė drejtuese nuk kan per biznese
ka mbetė pa bashkim e perplot me vese
shqiptari i mjerė si nji kokėme hi
klane nder mjete vete ne hile tu u gri
ppo pijn hile e ne qeta gjithkah jan shprenda
njeri punė per grek tjetri punė per shkja
disa po punojn per tjerė si rrogtarė
disa si eunuk disa mercenarė
e me nanė e moter luan i huej nder ne
me varfri bizare rruget tu na i pre
nuk len kund ndoj shpres me lulzue mbi dhe
se shqiptari i zi po kputė gjithmonė ura
me vetveten merret nuk msyn kah kultura
po vdes klinikisht me t' pasur nji grup
emri i shqiptarit kshtu mundet me hupė
se askund mbi dhe nuk msyjn kah arsye
per veq kah klanimi ne per shpirtė me u thye
e kshtu po varfrohet per qdo dit etnija
qė mu n' mes t' rrezikut kanoset shqipnija
po i varfrohen t' bijt po i varfrohen bija
aman biznesmen krijoni do kshilltarė
dilni biznesmen dilni aksionarė
bashkoni shum kshilla e shum drejtori
nisne ndonji punė per nėnėn shqipėri
edhe atdhetart gjithkah n' botė ku i ke
bashkoj n' pėr shum nisma pa dallim me fe
shqiptarė gjith kah jan pa dallim n' krahinė
le t' punojnė n' qdo mot le t' punojnė n' qdo stinė
e kshtu mir ta dijmė se kush na drejton
e ne ballė le tė prijn pasanikt e tonė
me na drejtue mirė me na nxitė n' biznes
se per besė perndryshe shqiptari do vdes
kshtu qdo kund pa kokė pa drejtim e krye
jete ka me u tha shprese ka me u thye
pa dit me u drejtue pa kqyr kund n' gazetė
a ka ndoj biznes a ka ndoj pun n' jetė
Se shum NE nuk jemi n' numer si kinez
jemi komb I vogel por flaken kush se ndezė
e me dalė ma i pari nji lob me kriju
biznesin mbi torje n shkelqim me e lulzu
zjarmisht per kah gjaku optimist me nxe
fabrika e uzina me ndertue mbi dhe
fabrika fabrika ma shum e prodhime
autori xhelal ferizi
se ndryshe nuk shpetohet etnikja shqipni trime
se per pa u caktua grupe gjithkombtare
kush me ndoj biznes kush me aksionare
me nxitė sektorin kahdo n' tokė shqiptare
edhe investimin e me punė konkrete
shqipnija etnike kurr nuk lidhet jete

lirik
23-01-10, 00:17
per me luajt ndoj rrol me ba lob fuqi
jo veq me ngrranė mish e me luejt fulqi
me luejt kamish kahdo ja don loja
e me i nxjer do fjalė pa mbulesė nga goja
raki edhe qejfe e fjalė maskarade
duku kah karriga me gjithfar parade
me fjalė pa mbulesė e me zhurmė e kote
kur po mbytet shqipja ne varfri e lote
pse nuk po krijohet lob ekenomije
lobi i biznesmenve kahdo jan me dije
lobi i biznesit lobi i kapitalit
msim per me i dhanė qikes dije me i dhanė djalit
punė edhe biznes e ma shum integrime
lobi le te prij rrnoft shqipnija trime
krijoni gazeta krijoni adressa
aty ku mund t' lidhet biznesi e besa
kush t' kerkoj ndoj punė e kush t' kėrkoj ndoj gjop
mandej te kcejm varfrinė e te bejm shqip hop
pse ne krye s' po kemi e ky behgjet pacolli
thue se ndoj cop akull nder shqiptarė e mbolli
e nuk ndihet gjallė me dalė kush me pri
as lobi i biznesit per t' gjallė nuk ėsht ndi
po heshtet po heshtet s' po ka kund reklamė
s' po kemė me u drejtue askund pėr selamė
as per ndoj tė mjerė kund ndoj informatė
ka mbetė shqipja e gjorė si qyqja n' natė
po pse nuk krijohen gazeta biznesi
tregtije zhvillimi info interesi
me drejtue shqiptarė n' kurse e' n' pėr shkolla
me nxe dikund shpresat edhe mendė tė holla
pse s' dalin ide pse nuk niset kurrė
me ecė puna e mbarė e me ecė si gurrė
ndoj iniciativė ndoj grua a ndoj burrė
po perse nuk del ndoj kushtetutė me shkrim
ndonje plan koknkret per t' lashtė kombin tim
pse nuk ka as pare prodhime e lehtsina
projekte te menqura investe e kredina
kur nuk ka kredina mbaron kombi im
shqiptari ket jetė po e qon me pelim
as spo ka drejtues e as menquri
ka mbetė nėn sundime nėn kėmbė e skllavri
e kund pa drejtues pa na msue askush
kan mbetė shum t' papunė sa kokrrat me rrush
qė siellen e pshtillen e' s' gjejnė kund ndoj shpresė
rrijn tu u marrė me krime e rrijn tu u pre n' besė
se s' del kush mbi dhe per prodhim me i thirrė
kan mbetė nė raki me ndoj shishe birrė
dikush mbi rruleta tue dredhė metelik
diksuh mbi ushkure mbi nodj vashė a qikė
dikush permbas femrash kahdo shpernda turrit
por nuk ndihet kund ndoj kushtrim i burrit
thue se veq per qejfe shqiptart qenkan le
neper qejfe te mdha e gjithkah te pa fre
askush nuk mbanė breng as nuk esht tu u bre
as neper ndergjegje e as neper rradake
po na djegė varfria si ai zjarrė flake
te gjithve na bėri shkrumb e shpuzė e hi
ka mbetė i perbuzur tash emri shqipni
askush permbi botė kah enden shi e erė
as nuk i njeh famė e as nam as nderė
ne hi ka mbetur me kokė si e mjerė
se djem si lisa si dikurė s' po ka
qė besen e lidhin porsi vllau me vlla
kjanė e kjanė shqipnija aksionar si mbet
ka mbet shum evarfer ne tokė e ne det
kush ka futė vesht' n' lesh kush s' po din pėr vlla
ego vetem ego neper gjak po ka
zengjinat n' pėr skuta nėpėr botė kan ikė
gjithkush rrnon per veti qiri don me u fikė
qiri i etnisė e drita shqiptare
nuk ndriqojnė pa punė nuk ndriqojnė pa pare
nuk ndrqojnė me ego medet vetiake
kan hy fiset shqipe neper qorr sokake
me dofar veprimesh shkurtpamse vetvrastare
nuk u gjet ndoj trim me pri n per binare
me e qit n terezi ket shqipni shqiptare
as nuk bjen n' binarė kombi as kund shteti
veq me lot e dhimbje na rrijnė toka e deti
shqipnija po dergjet nė hall pa prodhim
diaspora e varafer pa kokė nė mėrgim
e kshtu si rrijmė t' qthurur pa lek e pa lob
druej se per shqipni gjith do t' ket veq kob
prandaj po ju thrras ah ju aksionarė
e ju biznesmen kah jeni shqiptarė
dilni me nji lob dilni ju me koka
na thirrni gjithkah ku na rėnkon toka
te punojmė me ju edhe ju me ne
bashkonu me komb bashkonu me fe
se mirė do tė ndjehni ju ne qdo sekond
kur t' krijoni qendra kur t' krijoni fond
dikund ndoj projekt e dikun fabrika
kur shqip te punsohen si djali e qika
edhe te punojnė ah moshat shqiptare
at'her ne varfrija nuk mund t' na qes fare
se kshtu leckaman e me rjepsa t' huej
drue se gjaku yn nji dit bėhet ujė
e ju n'ėse doni me ndejtė prap me vesh n' lesh
shqipnija do t' bėhet nji qorbė me pershesh
ku i pari t' dytin s' ka me njoftė per vlla
kan m e e sundue grek ka me e sundue shkja
edhe iataliani qe vjen me lnurė pare
ndoj rus a bullgar qe do t' merr kapare
po ne diasporen pse t e,fort se kemi
pse s' na punon koka s' na punon kalemi
thue se jem,armiq te heshtur si akull
kemi mbetė mbi dhe rrėxue si shakull
qe pėr besė nuk dijmė kujt me ju drejtue
a thue pse shqiptart nuk dijnė me t' punsue
zot i madh i qiellit pse n' kaq prush na le
sa shum t' papershtatshem jemi e plot nge
qė pėr besė e fe e per din e imanė
kund nder kombe tjera s gjen,nėn diell e hanė
si shqiptari i mjerė pa organizim
njeni luen me zjarr tjetri luen me tim
e dikush ndoj mjegull qe rrin tue shpernda
thue se nuk kan moter nuk kan nan as vlla
po pse kshtu kaq ftoft e' n' mes veti s' kan besė
me bashkue fuqi pa pas kurr ngatrresė
me bashkue dije edhe kapital
me firma te reja n' prodhime me dalė
edhe tjerė me lob me nxitė me ide
kush me ndoj tregti kush me ndoj punė t' re
sot nuk kemė adresė as dijmė kah ėsht buka
t' djerra na kan mbetė atje vrrije e suka
e na ka mbetė mali lugina e vrrini
po na sjellė heleni po na sjellė latini
konzerva te ndryshkta e mallra skadue
nuk din shqipri mjera se q' ėsht tue gllabrue
se kund fabrikė t' veten per ilaqė nuk ka
importo nder grek importo nder shkja
aman pse mua zoti me ka falė shqiptarė
apo veq me vuejt ne varfri t' pafarė
fatet na i ka lidhė e keqja nder ne
as nuk ndjejm ndoj vrull me u joshė permbi dhe
me u joshė kah e mbara kah dita e progresit
por kan mbetė mbas vrapi e klanit t' interesit
me nji ego t' zezė me nji myk mjerane
pa e ditė se shqipnija etnike iliriane
po thrret bijtė e sajė e toka e gjemimi
te gjith gjak shqiptart po i thrret kah prodhimi
e shqiptart e mjerė me ego shpernda
njeri vrap pėr turk tjetri vrap per shkja
e tjetri mbas turrit me dalė nder latin
disa tjer te mjerė mbas gjarprit me thin
disa per mbas pares shitjes mercenare
disa tjerė me fe blehen per pak pare
e banka askund nuk behet qendrore
as per moderni as per jetė arbnore
feregjet e harrna e shtof t' zi irani
na shet e konzerva e ploje serbiani
e rusi e greku e njerz shitė mbi dhe
edhe diell e hanė nji dit kan me i ble
se shpernda esht shqiptari neper ego t' kqija
per pak fe e ego po blehet lirija
po blehet shqiptari nuk po ka vetedije
nen kemėbė te huaj don me ndejt si hije
e kurr te mos veproj per at dhe te parit
me bashku ndoj euro a ndoj rrotė t' dollarit
dikush me pak krah dikush me fuqi
me ndertue atdhe me ndertue shqipni
po pse kshtu shpernda po pse kshtu me u djerrė
pse kshtu gjak shqiptari ka fillue me u shterrė
shpernda ne per grupe me inate t' kqija
tradhtue n' ideale se q 'ka mbet rinija
e q' po detyrohen me u marrė me mashtrim
pėr me ra n' morale t' kqija pa mbarim
pse kafshorja e gojes te hasmi po i qon
na vret skamje e hile digjet dhe i jonė
digjet n' papunsi n' sherbim diaspora
s' ndihet biznesmeni kund si shihet dora
e ne vend se me pri ata me dhanė shpresė
me i bashkue shqiptarė me bashkue kongres
neper mbledhje e kshilla n' bashkim pasanik
me qelė shum sektorė me qelė ndoj fabrikė
ata as gazetė as kund ndoj ide
nuk e kan pėr komb nuk e kan pėr ne
pse keshtu u dashka prore n' kėt civilizim
me mbetė nė varfri e me mbetė jetim
e at'her pėr shtet pse flet o shqiptarė
kur s' ke biznesmen kur s' ke aksionarė
qė punsojnė njerz t' vet qe ua dijnė kimetin
kot e ke at dhe e kot e ke detin
se asgjė mbi dhe nuk mund me zhvillu
digjesh me varfri ne jetė s' ke me u gzu
tjeter kush ti grryen miniera e male
kur ti kurr njiher vetshkatrrimin s' ndale
qysh se t'fali zoti vetveten tue bre
nga mbrenda ndasi me klane e me fe
ndaju ne qdo shekull e ndaju qdo stine
neper shum pengesa neper sabotime
veq pse ne shprt t' mjerė mban inatė meskine
e nuk gjenė fuqi me e vlue organizimin
e nuk ke vetdije me e lulzue prodhimin
as fabrikė mbi dhe as persosje tjera
perveq ndarje t' zeza e grupime t' mjera
ty shqipni e varfer sa keq po te thanė vera
nuk po t' gzohen BREZAT nuk t gzohen bilbila
nuk t gzohet pranvera s' t' qelin karajfila
se kurr nuk t' bashkohet si duhet shqiptari
po te kjanė miniera me krom e me ari
se shpernda gjithmonė tė rrin aksionari
se ata larg prrore te kan ndjet o dhe
thue se ai akulle bora i ka ble
tregtaret e kqi me shit e me ble
edhe ndoj qejft t vetin me e ngopė shkurt parė
me u shtrue ne ndoj qejf dikund si valltarė
e mundsisht te nxinet kund ndoj sherbimtare
ndoj qikė mendjeshkurtė qe lodron per pare
tjeter punė nuk kryejn nuk njohin atdhe
disa t kqi mjeranė qe jan gurė mbi dhe
as kush nė entinė tonė se bashkon fuqinė
per me e ndjekė per jetė nga trojet varfrinė
ah medet q 'far kohe po mbjellet nder ne
dy shqiptarė bashkue si gjenė permbi dhe
ara e fusha e rrafshe livadhe e ledina
te djerra nder mote gjithkah po i kjanė stina
pa ta as laken as kund nuk ka ndoj dardhė
shqipnisė qe sa shekuj dita kurr pa i ardhė
e djerrė myzeqe e djerrė fushė dardane
se djemt e shqipnisė su bashkuen rreth nane
kahdo ku jan n' botė e me gjuhen shqipe
me u lidhė per trup t' nanes siq lidhen ato pipe
nėpėr rrema e degė si e bukura qershija
kahdo me prodhim me lulzue etnijae keshtu po shkruaj un me kto zanore
po thrras mergimtarė e prijs disapore
kriojoni nji qender gjithkah ju mall'darė
e mbas jush do t' vijmė n' miljona shqiptarė
shkruar nga autori xhelal ferizi ne mergim
**********************************

lirik
23-01-10, 00:59
Kan ardhė genjeshtarė
nga autori xhelal ferizi
........................
kan ardhe ne trojet shqiptare genjeshtarė nga fundi i ferrit

kan mbi edhe nga dheu i jone shum kopila

ujq skile e lloj te qakallit

mashtrues e hilegji e tradhtarė

atdheu renkon nga varfria ne pike te hallit

premtues kot jan territ

demagog te smure e te prishur me vese

pjella e hiles e sabotimit e sherrit

kan ardhur puthadorė e mercenarė

ne shpirte nuk kan kurfar ndere e bese

disa plot me pasuri te haramit jan malldarė

qe fryhen si bretkoca me te ndyra para

servil e te huaj jan te padronve hyzmeqarė

vegla te mjera zorrė plehrash neper kembet e atdheut

he atyre ju humbte fara

disa nga ata jan trutharė

premtojne investime por jan falltorė

ata per veq sabotimit qellim tjeter nuk kan

jan ne sherbim te huaj jan te pa kurrizor puthadorė

ata kopila jan

genjejne kahdo dheun e trollin arbrorė

shpirtat bosh i kan ata jan hiqa llafazan

te pa emocion kombtarė

te pa ndjenja jan te ligj e mizorė

te mbarsuar me demon e satan

te derguar me prorosi penguese

nga te huajt sadist qe vuajtje deri ne pafundesi i duan kombit tone

falltorė jan dyftyrsh e llafazan

qe gjithqka ne atdhe ta bejne sabotuese degjeneruese

hajrin ua sheh vetem kolonizatori i huaj

sepse per hesap te tij pengojne

qielli shqiptar i mbulofte me zjarre


per se genjejene kaq shume gjakun e kan uj

ata atdheut mund ti hapin vetem vuajtje e varre

genjejene ne qdo kohe ne qdo vit e muaj

varfri dhe vetem varfri atdheut ata i duan

skamje mjerim sabotim

ata ne themel te atdheut as nji te mire nuk e investojne

i duan papunsi e poshtrim

qajė neper shekuj o atdheu im

se keshtu lotin ata ta mendojne

as baze ekonomike nuk te duan as kurfare materiale

toka e guret e dheut ne atdhe kahdo renkojne

kah ata mbi dheun shqiptar ku do ecin

gjenmojne edhe fusha e male

kohrat e atdheut vendumrojne e ngecin

paranė e kan ata vetem per djallezi

por kurre jo per ta ndihmuar te lashtin dhe

as patriotin e bashkatdhetarin

te shitur jan te betuar nder kombe te huaja e fe

idhull padron e kan gospodarin

por te mire nga ata mos shpresoni se ata mirsi ndojher nuk sjellin nder ne

ata e puthin prore dinarin e dollarin

as dhimbjen me te vogel nuk e kan per atdhe

kult e kan rrenen e mashtrimin

premtimet e larmishme deri ne pafundsi

por kurre nuk e bejn te hajrit punen as investimin

per veq llafeve pa mbulesa e demagogjikes teori

ata ideal e kan krimin mjerimin e te atdheut vendumrimin

korrupcionin e hingirizjet me masken rruspi

ata na e sjellin mjerimin

postin e kan prore lakmi

atdheun me varfri e thajne e sabotim

qaj o etnike meme shqiperi

per ata bij tu bastard haram ju qofte buka

e secila rreze e diellit tonė

e gji i tokes tone kombtare

e rrezes tone qe i ka nxe


secila pike uji lot le te ju behet sabotatorve

ata demagogjine e kan atdhe

oh si renkojne bjeshket shqiptare male e suka

ata jan vegla debile te te huaj hamshorve

punsim nga ata mos pritni as pprogres

ata jan pjelle e loje e pa fund e kotsirave

ata kan vetem nji interes

loja e tyre me ecė e rrena kur ne atdhe me lot e varfri hahet buka

ata parate i kan me thes

se nga i huaj u bene spiun e hajduka

te regrutuar jan per sabotime pjella te maskave te pshtira

atdheun te varfer per ta lene neper mote

lirik vajto me vargjet tua te lira

se atdheun ta mbuluan te palarat e ksaj bote

e penda jote zemermira

do te mbetet prore ne injorim

se mendjet e cekta khore qe jan be shtresa shpirtrash te pluhurosur

ma shum po duan opium e mashtrim

se sa penden tende te palgosur

neper kohra me plot mundim

qe te miren ia deshti seciles pllembe

qajė e renko o dheu i im

se demagogu tradhtari pushtuesi te ka vu nen kembe

varfri e sabotim skamje e mjerim

te tille te duan o atdheu im

mos i mbaj ata te namur o dhe

mallkuar qofshin me gjith prrallat jargėtare

varfrine qe rrenen püse e mbjellin nder ne

punen e bejne per armikun

ata jan pjella te zeza rrogtare

kult e kan metelikun

tjeter ndjenje nuk kan per atdhe

autori xhelal ferizi

lirik
23-01-10, 06:03
Ne jemi promethej
------------
autori xhelal ferizi
--------------
ne jemi promethej
betohemi ne fusha e male
ne jemi yje te pashuara
drita te lirise kombtare
ne jemi lisa te mdhej
betohemi ne ideale
se nuk do te na thyen koha e krimit
se nuk do te na thyen meteliku
se nuk do te na thyejn lavriet kohra
mbi ne nuk do te valvite kurr flamur i bardhė i dorzimit
as kohe vyshkje e pendimit
nuk do ta na thyj ne jo armiku
gjumash ju ku jeni
ku jeni o te bijt e hutisė
ne ket kala e ne qdo guri bedeni
do te ket sogjetarė te lirisė

----
ne do te vrojtojme
neper te gjitha kohrat kombtare si skyftera
do te behemi qirij per atdhe
ne do t e jemi te gjtih ademm jashara oso kuka skendera
shqipja ejone te do jet fe
neper shekuj shqip do te marshojme

nuk do te jemi kurr lisa te thyer
nga snje furtune
do te kemi gjak te ri per beteja

ne jemi vigaj te vyer
do te bejme balle qdo dhune
ne jemi e do te godasim tradhtine si rrufeja
kryhet pjesa e pare e ketyre vargjeve shqiptare
nga autori xhelal ferizi
vazhdon ne pjesen e dyte me vargje


shqiponjen e duam ne fushe te kuqe
do te ndertojme kala ne secilen zemer te lirise
betohemi ne ne gjakun tonė kombtarė

se do te luftojme do te biem e perseri do te mbijme si lulkuqe
ne te bijte e etnike shqiperise
ne te bijt e ilirve shqiptarė

Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi
Kėshilla pėr ju
—————-
Autori Xhelal Ferizi
—————-
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
——–
rrotes dhe kohes tradhtare ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dituria pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
———
ruajuni mosmirnjohse shkelse dinakes rrotė
se ju shkelė nė qdo shekull ju shtypė si ndonje mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi dhe e ne botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
———-
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante e mashtruese ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
———
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni nga e zeza e dilni nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė

Un e di se q' kohė je ti
--------------
autori xhelal ferizi
...............
un e di se q' kohe je ti
e zymt kohė qė zi sharton e vuajtje mbjelle
un e di se q kohė je
e qfar absurdesh e hile pshtjellė
e di se je e pa ndere
e pa mshire
e pa fe
ti te gjitha urrejtjet nga maska e jote i vjelle
kohė e pa kriter
e pa bese tradhtare
qe lotin e engjujve e derdhe rreke
e di un se je kohė antikombtare
e pa cipe e pa ndere e pa vlerė
dhe je perbuzse hileqare
kohė qė vyshkė lulet mbi dhe
kohė qe vetem me egon ngrite dolli
me hajduterine mbarsohesh e pjell
kohe qe shkel mbi drangoj
qe pjeke te pafajshmit ne hell
qe shuan yj e heroj
qe varret i ben ma thell
qe nxen gjahun me zagare e langoj
o kohe qe shiu ma ne qiell nuk shihet
por lot zhgenjimi me gjak
ku vdekja me ėndje pihet
ku harrni valvitė si bajrak
i varfri ne mjerime digjet
kohe pa damare e pa gjak
kohe qe lidhe me vargoj
heroj e burra me nam
sa kurva ne ty krihet
sa zhgjyri po del si bajrak
e di un qfar kohe je ti
e di
ti je ajo qe pshtyne bilbilin
kengen ku do e perqeshė
tallavave ju perkulesh si te jen ikona
ti puthadorve ua mbane kandilin
ti nuk je kohe e jona
si kameleon je veshė e je gjveshė
ne flirt me djaj e demona
ti qe din me u zgerdheshė
qė tradhtise ja dhuron karajfilin
qe din si lavire me buzqeshė
e shkele mbi vigaj me zezona
paranė e ke nderė e ke emocion
e kult e ke pedofilin
art e quan plagiatin

kuajt te drurit ndihmon
e di sa fytyra ti i ke

nėnė e quan bastarde prostituten

shekullin e rrėzon mbi dhe

e pshtyne atdheun shqiponjen sqepekrruten

shqptarėt i vret me fe

poetet i shkelė me thunder ftoftesie

akull pranverave poetike ju shtron

e mjeshtrit e pendave i len nen hije

te gjymtit i bėn faraon

o ti je kohe e pa dije

ti je kohe e ushkurve

kohe qe blehesh aq lirė

nuk je ti shprese etnije

je grryese e kalave shqiptare
e themeleve e gureve

ti je lavire e pshtirė
ti vret zogj dashurije

prind nuk njeh as moter
as vlla as farė e as fis

ti pshtynė mbi atdhe e voter
mbi tirqi e komb e plis

ti nuk lexon kurr asnji varg
te varfer e quan poetin

koken e ke perpjete ne megalomani
nuk sheh pertej hunde ma larg

ti vnerė e ke mbushur detin
ti je ma e keqja rruspi

shekujt qe kan njohur ndonjeher
nga ti trishtohen cicerimat

e zogjve ne te trishten pranverė
se ti je zemra me akull

qe nga bloza e ferrit ke mbi
me trup e me shpirte e pa vlere

qe lotin na e don perseri
sa e zez je ne shpirte e ne gjen

varg e poet rrezon shakull
nga shkon nga mbive nga vjen

o koha me neveri
nga varret e ferrit nder ne

nga i pisti zhgjyr e legen
ujė tė tradhtisė ke pi
................
nga autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
23-01-10, 07:26
Qė tė jeshė ngadhnjimtarė
---------------
autor xhelal ferizi
::::::::::::::
qė tė jeshė ngadhnjimtarė ne ket garė
duhet te jesh me tru qeliku
duhet me i kalu zhgjyret i pa perlyer
duhet te arrish te mos nenshtroj armiku
nuk duhet per asnji qmim per tu thyer

nuk duhet te bleje meteliku

fytyren duhet ta kesh te qelė

fuqine duhet ta keshe kreshnike

me i kpute te gjitha prangat e gjembat me tel

te jesh i kohes heroike

mbi majat e larta per r dale prore i ngadhnjyer

duhet qendrese qelike

me ecė duhet rruges se mbarė

neper besen e pa thyer

shpirtin me e pasė qehlibarė

lirinė si kultin ma te vyer

dhe mbi maja nė ngadhnjim pėr t' ja dalė

kerkohen krah drangoni

me dit duhet me falė

busollė e i pa gabaushem duhet te jet emocioni

me kalu shum dallge e valė

te mos arrij te te munde as demoni

vlere te ket secila fjalė

bajrak duhet te jet valvitja e fjales

guri qendrsa e arsyea brilante

feniks duhet te jet vullneti

shkelqimet vizionare porsi diamante

e dijen tė gjerė sa deti

furtunat me i mposhtė me ballė

krenarė por si meteorėt

driten te pa shuar te gjallė

vnedosmerine por si bregoret

i pa shembur nga asnji hall


vullkan kur te thrret domosdoja

yjet hero me te shpalle

te mos nenshtroj as ploja

flake te jesh per mizorėt

per te urtin engjull i mirė

promethe gjithmone per atdhe

per fjalen si zog i lire

i urte gjithmone kuvndarė

kult me e pasė diturine


shtatin me pasė sa nji mal


plot zjarrė trimerine

me ditė kur duhet me falė

keshtu mund te jeshė i parė

keshtu mund te jeshė ngadhnjimtarė


autori xhelal ferizi
..................................

lirik
23-01-10, 07:33
Plava e Gucia
autori xhelal ferizi
------------
ndjej moj kohe kto vargje te lira
qe po dalin prej vullneti
kah po i shtyne e zjarte deshira

me vargzue si valė prej deti

per me i kndue plavė e gucisė
sot kam dalė n' lahutė dardane
per kto vise te bukurise
maja te larta iliriane

ku hjeshia si kurora
i mbanė malet aq kreshnike
neper pllaja ku rrin bora
ku madheshtojne majat alpike

ku jan fiset legjendare
ku ka vasha gjeraqina
ku bijn gurrat qehlibare
nė gurgullimė neper lugina


plave guci si gurė graniti
ku i shpalosė dy krah skyfteri
ali pasha i zog petriti
shqipe mali jakup feri

atje krojet jan magjike
vashat jan si zana te malit
fole shqipesh tokė kreshnike
kndohet shqipja djal pas djalit

e do te kndohet sa te jet jeta
gjuha e lashtė e jonė amtare
do te vallzojnė tirq e xhubleta
sa tė jen gjallė malet shqiptare

gjuha e jone por si mahnija
maleve tona ka me ushtue
neper shekuj plave gucija
ne valle shqipesh me vallzue

sa te jet gjalle ajo drita e diellit
sa te jen prore kohrat t' motit
ne plavė guci shqiponja e qiellit
do t' valoj n' stemė t' kastriotit

autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

nga mitrovica e kosoves mergimtarė shumvjeqarė

kushtuar plave e gucise shqiptare troje tona etnike neper shekuj
malsia lule e bukur e shqiptarise
bekue qofshin trojet e te parve

lirik
23-01-10, 07:38
Tė mos ju gabojnė kohrat te mos ju gabojnė motet

autori xhelal ferizi

armėt besnike per me i lanė mbas dore
se vjen armiku e ua derdhė lotet
tu ua poshtru fiset e votrat arbnore
-------

lene ju pashė zotin se qka thot mashtrimi
e llafet premtuese kurtha qe ju qesin
se grek e shkja jan dy djaj prej krimi
nuset ua gjveshin e kokat ua presin
-------
prandaj veq pushka per te tillė mizorė
qe askund ne cep shpirti nuk kan trohė njerzie
ruaje te shejtė pushken o i lashti arbrorė
te mos tallet hasmi me vasha shqipnije
---
prandaj te shkurtė ne mendje te mos jeni
por gjat te mendoni e per armė besnike
votrat pa armė as kurr mos i leni
se pushka ja mbronė nderin shqiperisė etnike

-------
pse ju vet po e shifni qfar kohrash kan ardhė
pansllav te rusiė qe karpatet i kaluan
shqipnisė ndoj ditė nuk ja lanė te bardhė

ne dhunė tremij vjet arberia vuan

-------
moter e nuse e vasha kan poshtrue
por se pushka esht vet shejtri qiellore
kur ajo me krisma te nisė me jehue
ikun si pa krye ato hordhitė mizore
----
prandaj armen fshije e mbaje gati gjithmonė
kurr mos ja trego tradhtarit e armikut
ruaje e puthe se kur te vjen ndoj kohė zezonė
do ta shpetoj votren plumbi i qelikut
------
ma mirė e vdekur se vashat e perlye me kja
zvarras te terhequra nga shkjau si te mjera
kėputur ushkurėsh duke qa nen shkja
pėrshkye e perlye e duke ju ndy ndera
------
por kur jehon krisma e te shejtes martinė
e ja shpon armikut mjedisin e ballit
fluturon krenare shqipja gjeraqinė
e toka mėmė ua bekon ujt e zallit
---
e u a bekon gjirin kahdo mėmė shqipnija
kur armiku bie plandosur per dhe
kur shqiptarja zanė si vet bukuria
e paprekur lule nuk vyshket nen shkje
-----
prandaj te gjith pushken ta njihni qe ne djep
ta luani te sajė qarkun ne emer te zotit
mos qani gjithmonė si qyqet ne shkrep
o bijt e bijat trime te kastriotit

se loti veq per qyqe esht e jo per gjeraqina

perse armiku i lig te na dhunoj prore
le ta ket pra fjalen e shejta martina

qe nderin e mbrne e trojet arbnore

vargje mergimtare shqiptare
nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim
--------------------------------

lirik
23-01-10, 07:51
Un jam i hapur o miq e shokė
autori xhelal ferizi-liriku

Jam i gjerė sa qiell e tokė
Shpirti im Ka Vend Pėr Miq
Penda Ime ėsht Si ai fiq
qė e ka langun tė ėmbėlsisė
Si ajo Mjalta e Bletarisė

Un Jam Kshtu Qysh S e jam le
Bashk i Dua Shqipet n' fole
si nje mjaltė t' shqiprojn tri fe

e tė jen rreze amtare
por si diell per gjuhė shqiptare

e ti lidhė vet zemra e diellit
kahdo shqipja flutron qiellit

si malsorin e kosovarin
si vlonjat e myzeqarin

ti gezojnė keto male e shkrepa
ti perkundin ne shqip kta djepa

nipat e osos e te mic sokolit
te selam labit qun malsorit

te qun mules trim si zana
te zhuj slemanit ne dy tagana

e kahdo jan te bijt e shqipnis
te bec sinanit e ahmet delisė

te majave te larta e bjeshk te malit
te ded gjo lulit e t e prek calit

e shum tjerve te breg e fushes
djem te shqipnis te qarkut te pushkes


qe i ka rrit flaka e barotit
djem sternip te kastriotit
siq ish vet me flakė e zhari
drenicjan Adem jashari

prandaj vargu im lirik
me gjuhė shqipe kahdo pikė

si me pikė pikat prej ari
kur ligjeron me gjuhė shqiptari

edhe sillet neper troje
me gjuhė te embel porsi hoje

tue shetitė me fjalė bujare
kah do jan trojet shqiptare

si puntorja e ndershmja bletė
kerkon lule pėr me gjetė
lule shqipe neper troje
ne gjuh amtare qė i del goje

e i kėrkon po lidhje e koka
kahd shqip ku lulzon toka
----------

kerkon prore kah bashkimi

unuteti e bashkpunimi

kerkon lidhje gjithkombtare
ne vargje rime argjentare

te bashkoj shqipet ne gjuh amtare
------------
por se i dolen ne rruge do djaj
skile e hile e qakaj

edhe doli maska e armikut

ja kan pre rruget lirikut

her me hile e her me shpatė
me ja pre vargun e gjatė

gjuh e art me ja shkturtoe
te mos len shqip me ligjrue


por mallkue qoftė mercenari
faqeziu edhe tradhtari

qė nuk la kund ai marroqi
qiell e dhe desh i perpoqi

veq me gjet dikund ndoj fjalė
me shpoti tė zezė me dalė

me ja rrxue vargun lirikut
ata sherbim i bėjn armikut

e jan tė zi shpotitsa tė mjerė
as etikė nuk kan as vlerė

caku i tyre ish strategjia
me u pėrbaltė vargjet e mia

e me u lanė disi ne harresė
kshtu e ka dashtė djalli i pa besė


ata gjuajn hile se jan pjellė sherri
shpirti i tyre ėsht errsirė ferri

smira zezė e gjelozija
i ushqen e zezė djallzija

ata e kan gjakun prej morri
ftyren shpirtin porsi vorri

duan qdo varg t 'shqipes me e tha
balt me hudhė gjith pa ja nda

por se u msue tash liriku
me u sulmu prej munafiku

qe sa vite e tridhjet vjet
po qendron me kta luget

se kta pisa ironik
nuk te shtrojn ty o lirik

keta punojne per grek e e shkja
nga etnija duan m' t 'nda

pran qenefeve jan si hitha
jan si skutha e si uritha

edhe e kan masken si gjevahire
e kan fjalen lajke laviree

zemra e tyre e ka zhgjyr mbrendinė
ata pshtymen gjith e lpijnė

s 'kan princip as karakter

as nuk kan ndoj besė as nderė

as te bukur emocion

jan t 'shartuem me ndoj demon

ata jan pjellė e zilisė

jan jegvgjit tė flliqarisė

ata cakun e paten ne mue
vargun tim si me shemtue

te mos dal kurr diell i imi
as ndoj rreze kah ndikimi

vargu im ne asnji zemer
te mos nxej kund shqip ndoj emer

ata jan te mjerė do kopila
qe kan shkel mbi karajfila

qe kan vyshkė sa fletė e lule
kan mbjellė sherr me kodoshule

me sarhosha e me kaposha
ju rrjedh truri porsi shosha

as nuk kan kund pikė aftėsije
veq tė zezė at blozė mėrije

edhe jargėt me inate
zėrin tė zi si qyqe nate

e sa per vargun tim te lirė
kot e ka pra qdo vampir

qe mundohet gjak me i pi
por se sot po ka shqipni

sot po duket gjithqka e mirė
kot e ka servili i pshtirė

kot e ka ai plehagjija

se nuk shkelen vargjet t' mia

as refreni as ajo rima

qe kendojnė si kanarina

mi kan lidhė ather dikurė

kohė rruspija me ushkurė

e tradhtari e redaktori
zhgjyri i zi sabotatori

qe me fis e te veten farė
ka sherbye si mercenarė

por se sot po ka liri
po ka sy e bukuri

po ka djem talenta tė mirė
qe e dallojn vargun e lirė

qe e dallojnė provokatorin
mercenarin e puthadorin

e qe e dijnė se kush per dhe
e ka zemren diell me nxe

e kush e ka porsi errsira
kush shartohet me vampira

kush kurvrohet hingirizet
kush si zhgjyre i ka kurrizet

kush e ka zemren t ' me fletė
kush e don atdheun e vet

nuk ėsht vshtirė per me e dallue
gishtin kokes me ja vnue

duhet mendue veq nji dakik
per me e pa kush esht armik

kush don prore me e ndalė tė miren
kush e don kohen laviren

kush e don shqipen me krena
kush jan plehra e jan legena

kjo nuk ėsht shum vshtirė me e pa
kush ka zemren grek a shkja

e kush e ka zemret t' shqiptarit
e ka gjak si lengu i arit

edhe ndjenjen vrull e rrke
qe vlon prore per atdhe

kush ja don te miren lokes
kush ja don progresin tokes

kush ja don etnisė progresin
e kush kajten e interesin

kush e don shqipen flamurin
kush e don zhgjyr e ushkurin

kush don kombin me e lulzue
e kush don me e sabotue

ėsht e lehtė o etnija ime
per me i pa sot kto dallime

se dikush per nji ushkurė
ja shet shqipes dhe e gurė

ja shet tokė e hise te parve
grek sllavianve e nderkombtarve

e nuk ka ndjenja a s per pes pare
as ndoj dhimbje per tokė shqiptare

veq se del me llomotitė
me kurthue me zanė ndoj pritė

me at shpirtė qe e ka si vorri
me e mashtrue kund ndoj tru qorri

ndoj ahmak qe nuk sheh para
ndoj budall kah fisi a fara

e me krypė trurin me myk
tue e lodrue si kashtė a byk

tue lodrue tue kalirue
terheq hunde e lojė tu i ndrrue

tue tallė prore si beleshi
gjithfar lope e dallaveshi

gjithfar skileje e gjithfar pele
me do prlala teveqele
autori xhelal ferizi

lirik
23-01-10, 08:10
A e dini si jan fyesit ofenduesit
....................
i sulmuari dhe i ofenduari nga armiqt e njerzimit autori xhelal ferizi
.................................................
ata shpirtin e kan nga gropa e zezė
ndjenjen burimore t e ujrave te zeza
jan tru i ushqyer me myk
ata i keni pa edhe ne paraqitje publike

duke vrapuar me bisht perpjete si kafsha e gjveshur

ata jan te dėmshėm mikrob neper breza

i kemi pa edhe neper shoqata

ata jan mij te zgerdheshur

qyqe te shartuar mu huta qe i don vetem errsira dhe nata

ata jan per zhgjyr te epshur

nga armiqt marrin detyra shpotitėse e kordinata

disa shpirtin e kan gjarper

disa jan bij te lavireve degjenerike

i kemi pa edhe neper forume

ata jan shartim i dinakėrive kopile

nuk u lėnė zogjve xixerimė as ditė tė lume

ata jan nga mėma dhelper e babai skile

ata helmojnė kahdo lule e agrume

mbyllin kahdo kuvende liri fjale e shteg

ata shkelin mbi karajfile

vrasin e prishin ėmbėlsinė ne qdo shegė

ata jan te gjithqkajes hile


gjakun e kan blozė

ne lot i shendrrojne edhe pikat currile

turbullojne mė tė kulluarat ujvare

helmojne kah do burime

dy pika gjaku as ndjenje nuk i kan shqiptare

ata jan te bijt e ushkurve te shthurur

zemrat i kan dinake e katile

ne maje te gjuhes e kan helmin

kuvendet kahdo i prishin

mirsisė ne fyt ia vejne shkelmin

te prishur e kan gjakun shpirtin e mishin
vargje shqiptare

nga autori xhelal ferizi i perndjekur dhe i provokuar e ngacmuar
mbi tridhjet vite ne burgje ne liri ne forume
deshmitarė jan lexuesit ne forume dhe
te tjeret
qe kan pa me syt e tyre fakte te pa mohueshme
nese dikush nuk te urren nuk je askushi esht fjala popullore

lirik
23-01-10, 08:22
Qante shqiptari me shekujt e tij mbi nji guri
------------

qante i gjori me shekuj shprehje e renkime shqip

qante nji shqiptarė mbi nji guri e renkonte

duke u munduar me ndjenja te denesshme zberthyeshėm
gjuhėt e kohrave e perjetimet

llahtaret gjenocidet e dhunen ti emociononte
spjegim te gjallė ti bėnte para gurit

qante per atdhe mallengjyeshem

yjet ne qiell i coptonte

gjithqkaja e tij emocionale gjėmonte

guri ia ndegjonte ankimet

me kohrat e pergjakshme te etnocidit gurin e bindi

se shqiptari ėsht ma i vuajtur se ai

e se secili gurė e dru

e secila qenje tjeter mbi dhe

se jeten shqiptari vetem nen thundra shkelsash neper shekuj e ka jetuar

veqmas ma zi se qdo komb e fe

ne pranga e lot shekullore ka ra e ėsht zgjuar

shtratin e fjetejes e pat neper shekuj etnocid

gurit prore gjėmimet e veta duke ja perkujtuar

jastek e pat gruin shtrat pyllin e pergjakur e fushat shtrat gjenocid

korrjet kohore nuk korrnin te lashta por koka

ne sater rrokulliseshin qeleshet e bardha

sa shum ka renkuar guri dheu e toka

loti ne vend tė diellit shqiptarin e ka nxe

shqiptarit loti i rrokullisej pėrgjakshėm e pervajshėm shqip

mbas shum shekujsh mbi maje tė gurit edhe ma i fundit i gurit indi

filloj nga plasja e pėrgjakshme e lotit

edhe ai pėrgjakshėm filloj tė qajė

se shqiptari dhe vuajtja e tij e bindi

se vuajtja e chqiptarit secilin guri mund ta ndajė

eh guri im

shqiptari i shekujve edhe gurin e drurin e bėri me vaj

autori xhelal ferizi

lirik
23-01-10, 08:23
Te gjith ju nji di t do te identifikoheni

Xhelal ferizi

te gjith ju nji dit do te identifikoheni
ndersa un do te mbetem
mjegull gjithqkajes time
e me kureshtje do te tretem
per ta ditur psehen e rriskut tim
e vules se parnismes time
dua te ardhme riinkarnuese me kjartesi
te tejetersohem nga keshillat e vetvehtes
kur vet hiqi do te mbetem e te jem qenje perseri

i kjartė du te jem herave tjera
neper riinkarnime nuk dua te jem kjo mjegull me pakuptimsi
ju mund te mos tjetersoheni
por un kerkoj nga jeta ne jete ndryshime
me besoni
nuk dua ma si te kesaj jete mjegullime
dua o ju muza te me degjoni
se si embelson ndejnja ime
poetika dhe padjallezia
jeta me kullime e paqsore cicerime
as ju mos renkoni
por as un nuk dua ma renkime
nga jeta ne jete
nuk dua ma
qe mjerisht te rrahe zemra ime
dua pulse lumturie

e kulluar dua te jet gjithqkaja ime
le ta dij perendija
se nuk dua ma rigjallerime
neper krajatat si e te kaluarave te mia
po qe se ne riinkarnime
nuk me percjell prore dashuria e lumturia
e gjithqkajat e jetes me kullime
autori xhelal ferizi

lirik
23-01-10, 08:25
Njiher kur me piku nji lot
------------------
njiher kur mė piku nji lot
nji glob shprehje e lirova nepermes ti
e derdha duke menduar se i thash te gjitha nepermes ti per lehtesim
a thash nepermes ti secilin mot
e derdha duke menduar se do te me sjell liri
por ai vetem nji qast ma fali ngushellim
dhe prap un mbeta gjtihqkaja e quajtur roberi
se keshtu deshti rrisku i shekullit tim

-----------------
autori xhelal ferizi

lirik
23-01-10, 08:33
Me kujtohet njiher nji gjėmim

me kujtohet njher nji gjėmim
ishte lot britmė dhe fjalė
ai dridhi ather globin ne theme m e gjith njerzim
uji i botes u bė gjak i valė
dhimbje e trishtim
ai quhej barbar pansllav dhunim
dhunim i femres ilire
dhunim i kombit tim
dielli thonė gati nga qielli pat dalė
per te mos dhene ma ndriqim
se dhuna ra e pa meshirė

mbi kombin shqiptar me mjerim

autori xhelal ferizi

lirik
23-01-10, 08:48
Deri sa nuk ndrroni mendje
.............................
autori xhelal ferizi
.............................
Deri sa nuk ndrroni mendje
e te mbjellni kahdo menqurine
qe punen ta beni kult
neper ju do te ket endje
te barbarve me pa besine
e gjithfar shkelesish
e mote te ngrysura
qiell me vransira
re me rrebeshe
kohra te permbysura

nuk do te keni epoka te lira
deri sa ju nuk beheni te mbarė
e nuk njihni organizim
puntore e vizionarė
as fisin tuaj gjakun me farė
nuk do te keni ma as atdhetarė
ju do te quheni prore pendim
nen shkelsin bizarė e barbarė
merre vesh pra o kombi im
nuk mund te jetosh i perqarė

njeriun tend duke e perbuzė
kohrat do te quajn mallkim
e do te jesh hi e shpuze
nse luaj ma ego e mashtrim
larg nga kjo loje
se kohrat teatrale te bejne hi e ploje
mjaft ma me moskokeqarje per njeriun tend

e kahdo mosperfillje e megalomani

varfrine prore ne derė

e qet ne kry te vendit kopila
e jeton me papunsi

e shkele prore mbi karajfila

e don haramin e pa nderė

para te fituara pa mund
djersen nuk e pike ballit
kurrizin ne pune nuk e then

do te jesh prore ne pike ta hallit

mbi ty mjerimi do te bjen
do te shkelin kahdo kalimtarėt

e ti do te jesh endacak
nese nuk i perbuzė tradhtarėt
e besniket ti mbashė ne ogjak

do te enden mbi ty prore mashtrimtarėt

nese ti me qiri ne dore
nuk i kekron bijt e tu te vertetė

do te shkelin kohrat mizore
mbi glob nuk do te kesh jete

do te mbetesh shtepi e mbyllur me therre
e kulm i mbetur shkret
me arat e token e djerre
me lotin e derdhur si det

meshire nuk do te ken per ty epokat
duhet ndrruar mendje
duhet ndrruar te menduarit
duhet ndrruar kokat
se lumturia per ndrrime te thrret

lirik
23-01-10, 08:51
Zėri i sharkisė

shkruan xhelal ferizi

aman forca e perendisė
qe rrin anėve tė dritėsisė

ti qė rrin n' gjithsi ,nder yje
mos ma le fjalen m e nyje
por ma zgjidh e ma lsho valė
kah me shprehje dua me dalė

me e qu zanin e sharkisė
n, shekuj n' tinguj t' nostalgjisė

me dridhė mallin nder kta tela
larg me e shtri nder bjeshkė me krela

n' brusha bari leht tue lmue
thell ne dnesje n' gjak me shkue

si valzorja dridhja e lotit
me i kujtue ah mallin motit

larg me que qehren tingllore
drit per dritė n' yje vizllore

ku aq holl i dridhė sharkija
ku i bjen zemres melodija

za sharkije prekė n' qdo pikė
n' gjak t' damarve kjo muzikė

kjo muzikė qė nuk len fletė
pa e dridh n' pejza ku lidhė jetė

s e,kur nisė teli dridhrimit
me i prekė damart t' gjakimit

ku n kujtesė shekujt vargisen
mallė e lot shartojnė e nisen

me e dridhė buzen,e qerpikun
tinguj t' hollė kur telat pikun

aman zot ta lkundi hanen
kur shrakija ,t buron kangen

kur kendon prajshem kah malli
kur t prekė n' etje gurė e zalli

kur ne gjuhė qdo tel te flet
kur te prekė ,vajin sa i det

qe rrin shpirtit gjithmon gati
per me u derdhė si pprrue ndoj shpati

tash q e un tinguj kam ndje
qels nder shekuj un kam ble

me ja qelė thelbin kti malli
kam ble gjuhė fyelli e kavalli

kam bashkue shum fjal ndjenjtare
per me i lidė me gjuhė shqiptare

edhe me valė puhize e erlehte
me nji mallė qe shkrinė kohė jete

e i kam vu ne tel t' sharkisė
me prekė rrudhat e largsisė

te largsisė per kah kujtesa
per me i lidhė tingujt me mbresa

kah ata mallshem n' gjuhė tingllore
zgjojnė ah lotet shekullore

prekun dhelet n' kohė kujtime
tu i,shprushė dnesjet n' permallime

shekujt larg nė' gurrė shpirtrore
tue prekė thell me kang tingllore

aman zot kur prek sharkija
ah ku rrijn motet me thija

kujtojn vitet djaloshare
dridhen gjenet , perlotare

qe perlotun n gjoks vrullsohen
njimij shekuj n 'gjak rizgjohen

kado shkon tu e prekė sharkija
n' per qelliza e mote t' mija

ajo nxitė ah lotin rrke
mallengjim shekujsh si she

zot se q' nxitė malli i sharkisė
nuk e nxan' fleta e gjithsis

me e pershkrue ne mikrolote
as nder shekuj e as nder mote

zani i saj vjen tue deh ftue
lule fletė kur t' bjen tu i lmue

ajo dridhė shpirtė e subjekte
dridhė materje e dridhė objekte

dridhė poet e kangatarė
germ per germ nder vargatarė

aj lmon gjakun pergdhelė
njimij shekuj i ka n' tel

njimiij kohra e mallengjime
zot i madh kur prekė me lmime

shkrihet dehja e bjen lehtsija
zbutet afshit ajo ndjesija

prek n per gjak ah melodija
embelsija lmon shum thell

njimij tinguj zemra i mbjell
drejt ne gurra e,kah barkusha

si shikimet larg kah fusha
kah kan ikė te bardhat mote

ti sharki sa shum perlote
me e,ata tinguj qe t' bejn me dnesė

qe s e 'thot penda ne shkresė
as' s 'e pikė per kah spjegimi

yll dritsije as ndoj gjuh shkrimi
se aq thellueshem prekė sharkija

derri ne qiell ku mbrrin largsija
deri ne t largta rrudha moti

teli i saj esht fjal prej loti
telat t' sajė jan mallė qe n 'valė

shkojnė mbi erė hanen tue ndalė
edhe gurit i prekun n' inde

ah sharki mahnitse linde

ti qe prekė gjithkah damarin
ti qe e i luen fjeren e barin

ti qe i ben yjet me kja
ti qe e bėn gurin me u nda

ti qe e shkrinė zogun e pyllit
ti qe e shkrinė lotine yllit

ti qe n' tela n' za lakore
prek n' per glob me gjuhė valzore

brusha brusha bashk me eren
e dehė driten e lmon eren

me ata tinguj tu i perque
nė' damarė thellė tue kėndue

ti shkon thell ne mallė perkdhelė
za mahnije ke n' qdo tel.


krijuesi i vargjeve liriko epike te kohrave sot
xhelal ferizi

lirik
23-01-10, 09:09
Zėri i sharkisė

shkruan xhelal ferizi

aman forca e perendisė
qe rrin anėve tė dritėsisė

ti qė rrin n' gjithsi ,nder yje
mos ma le fjalen m e nyje
por ma zgjidh e ma lsho valė
kah me shprehje dua me dalė

me e qu zanin e sharkisė
n, shekuj n' tinguj t' nostalgjisė

me dridhė mallin nder kta tela
larg me e shtri nder bjeshkė me krela

n' brusha bari leht tue lmue
thell ne dnesje n' gjak me shkue

si valzorja dridhja e lotit
me i kujtue ah mallin motit

larg me que qehren tingllore
drit per dritė n' yje vizllore

ku aq holl i dridhė sharkija
ku i bjen zemres melodija

za sharkije prekė n' qdo pikė
n' gjak t' damarve kjo muzikė

kjo muzikė qė nuk len fletė
pa e dridh n' pejza ku lidhė jetė

s e,kur nisė teli dridhrimit
me i prekė damart t' gjakimit

ku n kujtesė shekujt vargisen
mallė e lot shartojnė e nisen

me e dridhė buzen,e qerpikun
tinguj t' hollė kur telat pikun

aman zot ta lkundi hanen
kur shrakija ,t buron kangen

kur kendon prajshem kah malli
kur t prekė n' etje gurė e zalli

kur ne gjuhė qdo tel te flet
kur te prekė ,vajin sa i det

qe rrin shpirtit gjithmon gati
per me u derdhė si pprrue ndoj shpati

tash q e un tinguj kam ndje
qels nder shekuj un kam ble

me ja qelė thelbin kti malli
kam ble gjuhė fyelli e kavalli

kam bashkue shum fjal ndjenjtare
per me i lidė me gjuhė shqiptare

edhe me valė puhize e erlehte
me nji mallė qe shkrinė kohė jete

e i kam vu ne tel t' sharkisė
me prekė rrudhat e largsisė

te largsisė per kah kujtesa
per me i lidhė tingujt me mbresa

kah ata mallshem n' gjuhė tingllore
zgjojnė ah lotet shekullore

prekun dhelet n' kohė kujtime
tu i,shprushė dnesjet n' permallime

shekujt larg nė' gurrė shpirtrore
tue prekė thell me kang tingllore

aman zot kur prek sharkija
ah ku rrijn motet me thija

kujtojn vitet djaloshare
dridhen gjenet , perlotare

qe perlotun n gjoks vrullsohen
njimij shekuj n 'gjak rizgjohen

kado shkon tu e prekė sharkija
n' per qelliza e mote t' mija

ajo nxitė ah lotin rrke
mallengjim shekujsh si she

zot se q' nxitė malli i sharkisė
nuk e nxan' fleta e gjithsis

me e pershkrue ne mikrolote
as nder shekuj e as nder mote

zani i saj vjen tue deh ftue
lule fletė kur t' bjen tu i lmue

ajo dridhė shpirtė e subjekte
dridhė materje e dridhė objekte

dridhė poet e kangatarė
germ per germ nder vargatarė

aj lmon gjakun pergdhelė
njimij shekuj i ka n' tel

njimiij kohra e mallengjime
zot i madh kur prekė me lmime

shkrihet dehja e bjen lehtsija
zbutet afshit ajo ndjesija

prek n per gjak ah melodija
embelsija lmon shum thell

njimij tinguj zemra i mbjell
drejt ne gurra e,kah barkusha

si shikimet larg kah fusha
kah kan ikė te bardhat mote

ti sharki sa shum perlote
me e,ata tinguj qe t' bejn me dnesė

qe s e 'thot penda ne shkresė
as' s 'e pikė per kah spjegimi

yll dritsije as ndoj gjuh shkrimi
se aq thellueshem prekė sharkija

derri ne qiell ku mbrrin largsija
deri ne t largta rrudha moti

teli i saj esht fjal prej loti
telat t' sajė jan mallė qe n 'valė

shkojnė mbi erė hanen tue ndalė
edhe gurit i prekun n' inde

ah sharki mahnitse linde

ti qe prekė gjithkah damarin
ti qe e i luen fjeren e barin

ti qe i ben yjet me kja
ti qe e bėn gurin me u nda

ti qe e shkrinė zogun e pyllit
ti qe e shkrinė lotine yllit

ti qe n' tela n' za lakore
prek n' per glob me gjuhė valzore

brusha brusha bashk me eren
e dehė driten e lmon eren

me ata tinguj tu i perque
nė' damarė thellė tue kėndue

ti shkon thell ne mallė perkdhelė
za mahnije ke n' qdo tel.


krijuesi i vargjeve liriko epike te kohrave sot
xhelal ferizi

lirik
23-01-10, 09:09
E thekshmja bėrtimė

shkruan poeti xhelal ferizi nga Mitrovica

e thekshmja ,bertimė ,
ka rrqethė nė,damarė qdo ,gurė e bimė
ka shpue pėrtej,qdo kohė e stinė
ka prekė,nė sytė e nė mendje tė diellit
ne dhimbje ,te kafkės,nė,kapak,tė qiellit
kur bėrtima ,e thirrja,pėr tė shpėtue nderin
ka prekė,ah,thekshėm,detit tu i lue vnerin
ka rrėnua fijet qė lidhin,ylberin,
ka vra zogun ,n,gushė,tu kėndu kėngė pėr nanen
ka tha n, dritė,shkėqlimin,qė po e mbante hanen
ka pre n,pėr,damarė,shekujt,e,ngazllimit
ka tha,mu,n'kullim ujrat e burimit
ka prekė dhimbjen n' palcė,yllit shkelqimtarė
kan dalė lot qerpikut,qiellit me i mbetė varė,
kan kalue caqe,kan lanė gjurmė ,n'ndergjegje
kan shkue,pėrtej caqesh,pėrtej,qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nėn dhunė e nėn shkja
qė femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete
ia ,ka, nda shpresat qe i ka lidhė pėr jete
i , ka, tha shikimet,pėr,te,ardhmen,vlerė
pėr ėndrrat,t,dashuris,t,mbjellura me erė
e,ka,nda,prej,ere,.e ka nda arome
ah e thekshmja,britma,tue therrė kromozome
tue therrė n,pėr ,qeliza,qdo,gjen tė lirisė
birtma shum e thekshme ,tė vashes,t'dardanisė,
britma shume thekshme kan prekė ,thell nė yllė
i ka thye skeletet e drujve n 'qdo pyllė
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjelltsinat,qė i kan burue detet
britma e qik 's shqiptare,qė ka mbetė nėn shkja
hanen,e ,ka vyshkė e diellin e ka tha
se , ka shhpue damarve ,n' dhimbje n ,qdo curril
se, e ka,prekė,me,dėnesje,boten n' karajfil
bota e karajfilit,qe lidhet n' shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prekė ,n,pore,feje
nėpėr pore feje nėpėr pore dini
nėpėr,pore ,kombi turku e latini
britma e, qik's, shqiptare ka thye amerikė
ka ,shpue pelhurė drite yjet i ka fikė
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsisė
per me prek shum stina,e zemra t' njerzisė
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prekė,n,ėpėr gjuhė ka prekė n 'pėr qdo fe
ka me prekė me shekuj ,ka,me thirrė.n' qdo vesh
deri sa tė del gjyqi i zotit nė shesh
deri sa tė, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsitė,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pasė shqipnija as n' ,gurė e as n' dhe
hajmali tė djajve,token qe i kan pre
mos me pasė kosova britma tė ,thekshme n' gjak
mos me u dhunue vasha nė' ,shkje e, karadak
__________________
PERMIRSIM nga autori xhelal ferizi

lirik
23-01-10, 09:14
Nėse nje ditė do tė bėhem poet

autori xhelal ferizi ne mergim

nėse nje ditė bėhem poet mos mė gjykoni
fajtorė ėsht vargu qė mė lidhė me poema prore
dhe nė at gjykim ju mos harroni
psehen me art ta thoni

nės e bėhem poet fajtorė ėsht vargu emocional me shum fije
qė mė lidhė nga zemra nė lule
dhe ah joshėsja e pafundmja kureshtje e dije
dhe dielli jet'dhėnės nė formė vule

nėse bėhem poet fajtore ėsht zemra
qė joshet me te magjikshme dashuri
dhe miliarda tė panjohur neper ndjenja emra
qė un i quaj kurreshtje per ti njohur n 'kėrshėri

nėse nji dit bėhem poet fajtorė ėsht arti
qė shpirtin tim e ka pushtuar nė qdo cep
dhe loti im qerpik qiell qė vjen dhimbshėm prej sė larti
kur zogu qanė nė hall dikund tretur me lotin rrėshqitshėm nė sqep

nėse bėhem nje dit poet fajtore ėsht bukuria
o zot kjo e mahnitshmja pikturė
dhe ideali e shejta qiellorja dashuria
dhe harku i ylberit qe mė lidhė n'shpirt'urė

Nėse nje dit bėhem poeti i larmisė shekujt jan fajtorė
qė mė nxisin aq shum drejt diturisė
dhe idealit e thelbit te gjithsisė e artit madhorė
dhe thelbit magjik tė dashurisė

me shtyjn tė gjith drejt kti tutulli magjik
me shtynė diamanti e shkėlqimi i yllit
me shtynė e dhe gazmori fėmi harmonik
dhe bukuritė magjike te pyllit

me shtyjnė magjitė e mahnitshme tė optikes
dhe arti kthjellorė i currilit
me shtyjnė bukuritė e bores e tė kthjellt stalaktites
dhe kėnga deh'urore thellndnjenjėse e bilbilit

mė shtynė edhe kureshtare njerzia
neper glob me te larmishme veprime
gjykimet me shtyjnė e drejta e padrejtesia
varfria malli e toka e dashur e ime

autori xhelal ferizi ne mergim
-------------------------

lirik
23-01-10, 09:34
Kėndoni o shqipe kėngė shqiptare
nga autori xhelal ferizi
ne qdo festė e pėrvejtore
me ato vargje argjentare
per liri e tokė arbnore

tė gjith shqiptarėt e arbėrisė
le te festojnė festen t' nėndorit
diten e bardhė te shtrejtė lirisė
porsi drita e meteorit

por si drita e bukurisė
e ju shqiptarė nė amerikė
e kahdo tjerė te shqiptarisė
e ju shqipe te dheut etnik

te gjith sa jeni o shqipe mali
te festoni o gjeraqina
e shqipnija djalė pas djali
te jet e lirė n' per mote e stina

rrnoftė flamuri qe u ngrit ne vlorė
qė e ka ngritė Ismail Qemali
mu ne shesh ku e mbante ne dorė
ta mbajnė shqipet djalė pas djali

le ta mbanė me nderė etnija
kahdo shqipja fluturon
se nji dit n' bashkim shqipnija
shekujt prore do ti gzon
---
Autori shqiptarė kosovarė ne mergim
xhelal ferizi

te fala te gjith mergimtarve dhe lexoni vargjet e autorit xhelal ferizi ne festa dhe pervjetore ne menyrė qe te forcohen zemrat e shpresat shqiptare qe filizat te brumosen me dashuri per atdhe neper breza
te fala nga autori ne mergim te gjith bashkombave dhe poashtu
atyre qe mbrledhen neper festa e pervjetore per te fstuar diten e flamurit

lirik
23-01-10, 09:37
A thua o zot
--------
autori xhelal ferizi
------------
a thua o zot o perendi
qė krijove bukuri
fushen malin e gjelbrimin
bregun suken malin vrrinin
edhe te bukurat bregore
bjeshkė e maja kodrinore
kur krijove kėt shqipni
pse si le ma shum liri
edhe ma teper unitet
n'troje etnike te jet zot vet
por pse keshtu ma ke shpernda
dy shqiptarė dielli s' po i ka
ne sy te tij dikund me i pa
kah rrijn bashk e ne nje fe
me qa hall per te lashtin dhe

si malsorė si preshevarė
qam shkodran e kosovarė
pik e pesė na jan shpernda
thue shqipnija djem s' po ka
nuk u gjet kund forcė bujare
me i bashkue fiset shqiptare

si andej kah qameria
kah presheva e kah malsija
te gjith shqiptarėt kah jan tretė
te lidhin besen per nje shtet

ta kenė shqipen gjuhė amtare
te nisin fillet gjithkombtare
kahdo ka shqiptarė etnik
te bashkojmė gjakun ilirik

te nisim zemres nė rrugė t' damarit
e siq nxenė ai dielli i arit

le te nxenė shpresa shqiptare
per bashkim e gjuhė amtare

jo me ndejt kshtu tretur ne fise
shkaperderdhur neper vise
shpartakllue kah bregu i detit
si ne atdhe si n' tokė t' kurbetit
andej qanė e mjerė qameria
kendej vyshket e jonė malsia

mbetė vetmue preshevė lugina
e kėndej tuzi e vranina
pa ju dhanė kush gjak t' vullnetit
per me i shty si vala e detit
kah bashkimi e kah lirija
si nji diell me nxe shqipnija

shqip si ari ne troje te veta
ne nji flamur e shqipe tė lehta
bashk ti ket te bardhat zana
sa te jen yj e diell e hana

sa te jen dritat ato qiellore
me ndrique toka arbnore

kahdo shqip ku flitet ne troje
te rrijn shqiptart rreth nji mburoje
nji mburojė pra gjithkombtare
me nji stemė e abetare
shqip te kndoj pra fmija i djepit
porsi shqipja ne maje te shkrepit


autori xhelal ferizi ne mergim
duke thirrė kahdo shqiptarė ku jan qe te punojnė pa hile
per bashkim e qeshtje kombtare
------------
-------------------------------------

lirik
23-01-10, 09:41
Ju qė keni shkelė mbi lule
-------------
autori xhelal ferizi
-------------
ju qė keni shkelė pamshirshėm mbi lule
keni vyshkė sa e sa te pafajshme ngjyra
edhe lulja ma magjike liria ju mosni
se rrėnjėt o i pa mėshirė robėrues mi shkule
juve shkelsve nuk ju luajti as qehreja as fytyra

-------
kush jeni ju me kėt indiferente akull zemer
qė lule pa shkleur nuk po leni mbi dhe
qakaj krokodila a si quheni ju me emer
a keni kund besė a fe
--------
dhe kur ylberat tė gjith u lakuan me lot nė sy
kur ata luteshin qė lulet tė mos shkelen te mos vyshken
ju prap keni vazhduar zemra lulesh me thy
ju nuk u ndalėt edhe kur thirrjet u shterren e u ndryshken
--------
qfar lloji qenjesh jeni ju shkelsa tė arteve tė natyres me dhunti
si ju mbajnė shekujt pėrmbi e toka me dhe
kush jeni ju o ngrėnėseshkelėse lukuni
qe nuk leni kund diell as yllė as hėnė me nxe
-----
si tė ju quaj o ngrėnsa e shkelsa lule flete
qfar emri keni ju nė tė pamėshirshmin gjak
ju qenkeni kudėr zotit kunder bimėve e jete
nuk leni kund mbi dhe karajfil as zambak
-----------
un nuk di qfar lloji jeni ju nė qelizė
por shekujt prore nga ju po ankohen
ju nuk leni askund pėrkdhelse ndonjė puhizė
mbi lule - me fletė nė paqe tė lėmohen
----------
ju edhe fjalėt plot qmenduri i keni
ju shkelni edhe mbi varg tė kulluar e poet
prandaj! ju o yje! nė qiell nuk shkėlqeni
krokodila kur shihni mbi tokė e mbi det
-------------
edhe dielli nga fryma shpeshere ndalet habitshėm
as rrezet e tij nuk guxojnė nė tokė lirė me ra
nga shkelsit lulet nė dro flasin pėshpėrtshėm
sa bima e bukurisė nga ju shkelsit u tha
----------
Autori xhelal ferizi
liriku nga mėrgimi pėrshėndetė vllezrit shqiptarė
nga malsija
-----------------------

lirik
23-01-10, 09:44
Nė qoftė se ka dikund damarė
--------
autori xhelal ferizi
------------
ne qoftė se ka dikund damarė
ku ecė gjaku shqip qė ndjenė
permbi dhe kah ka shqiptarė
kah malsija sytė ti kthen
---
si andej kah mali i o hotit
si kah gruda e kah gucia

kur rridh dhe e toka e zotit
shqip ku shtroj vet perendia

---
tuz dinoshė kojė triesh e ulqin
krajė e male e fusha te gjera
qdo mal e sukė e qdo luginė
shqip ku e brushė flladin pranvera

gjith andej kahdo theksohet
gjuha shqipe si jehona
e gjith vemednja ti kushtohet
per malsi e viset tona-
---
prandaj te gjith ju o shqiptarė
kush ka ndjenjė ai sa do pak
shqip qe i rrjedhė gjaku n' damarė
te mos harrojmė vllezrit me i gjak
------
as nji pllėmbė e asnji shpi
asnji fshat lagje e as fis
ne trojet tona varg e vi
ku rrin bardh i lashti plis

--------
ku rrin gjuha dhuratė qielli
qe na e fali perendija
shqip ku nxenė i arti dielli
ne mal e sukė ku shndritė malsija
----
e kah deti e kah tivari
e kah i lashti i famshmi ulqini
kah liqeni e virpazarai
ne ne dinoshė kah maja e vrrini
------
ne tuz te bukur me plot degė
ku bilbilat kendojnė shqip
ne tokė shqiptare te lashten shegė
ku lvizė ėmbel fleta n' pip


-----
e kahdo rrijn shqiptar't mbi dhe
si ne shoqata e djem puntorė
kush ka gjak qe mbanė tue nxe
ti kthej syt kah dheu arbnorė
-----
kahdo jan trojet kombtare
fshat me shat lagje - e persona
duart shtrengoni ato bujare
me malsi e viset tona

-----
qe shqiptart me i besė te motit
kahdo jan mbi glob ku rrijnė
ketu ne troje te kastriotit
kontributin le ta shkrijnė-

........
e kto trpje qe jan prej ari
te mos lihen kurrė pas dore
le te dredhet kahdo dollari
per secilen pllėmbė arbnore

--------
e te flasim hapur me vlla e me moter
kahdo jan fiset me plisa
ta mbajmė prore te lashten voter
me malsorė shtatgjatė si lisa
-----
e kah bregu i tivarit
ta forcojmė gjuhen amtare
ku ligjroj gjith koha e te parit
ne krenari me gjuhė shqiptare
-------
e ju shqiptare qeveri
edhe ministra e deputet
ktheni syt pak ne at malsi
e kah tivari ne at bregdet

-------
kah ato male e lugje shkrepa
ne ato vrrije te bukurisė
ku perkundė malsija djepa
ku i thonė shqip shqipja e etnisė
------
me vrap arti e dashurie
le te ecė edhe deputi
per qdo dhe e gurė etnije
deri ne ujė e dhe kah deti
-----
por se kurr s' duhet harrue
as rozhajė e as sangjak
plavė guci as lug as prrue
hot as grudė qe jan la n gjak-
----
se ato jan po viset tona
ku vlon gjaku i kuq nder deje
sot o kurrė t' ndjehet jehona
pa dallim krahine e feje

......
se ju o shqiptarė ju buzqeshė jeta
kur ju qelet bujaria
sot mbi dhe per troje te veta
kahdo ne glob lufton njerzia
-----
edhe ju dallimė mos ndani
as per fise e as per fe
por ne shqip te ushtoj vatani
kahdo rrijnė mbi te lashtin dhe

--------
edhe guri ne tokė antike
le ta din se zemra e gjakut
mbi shqipni ku rrehė etnike
do te rrahė per ngjyrė t' bajrakut
------
per ato lule karajfile
per gjuhė te bukur te embelsisė
kan me qelė lulet pa hile
ne fusha te gjera te etnisė
-----
gjith ku i thonė nje tokė shqiptare
me nji komb me nji qendrim
do te ket rreze atdhetare
qe i mbanė bashk shqiptar't me gzim
-----
se o vllezer sot esht modernia
cak esht shteti e ligji e rendi
prandaj duhet menquria
me ju thirrė per kah kuvendi
----
qe te gjith n zemra bujare
me i bashkue lulet e motit
me ligjrue m,e i gjuhė shqiptare
ne nji tokė te kastriotit
------
bash pa ngucė me klan as fe
as me lagje as me krahinė
e rrept shqipbnija te jet si rrfe
ne punė e luftė si gjeraqinė-
------
prandaj te gjith me i moderni
mendje te ndritur e te gjerė
te bashkoheni per liri
ne punė e vrap per te shejten vlerė
-------
e ku do vrapin ta keni
me qellim kah ajo vetedija
prapa kurr ngatrresė mos leni
si nji diel le te nxejė shqipnia-

-------------
nga autori xhelal ferizi
ne mergim-

lirik
23-01-10, 09:46
Por se e bardhė te vie nje ditė
nga autori xhelal ferizi
me te bardhen shqipe dritė
kur shqiptart t' gjith me tri fe
kan me u gzue te bardhė mbi dhe
kan me e pasė edhe vullnetin
porsi vala qe e shtynė detin
kan me qeshė si diell me zemer
kahdo i thonė shqipni me emer
e do te vloj puna ne ara
e ne bujqsi do te hidhet fara
e si ujt qe rrin ne dete
do t' ket t' lashta e bereqete
te gjith shqiptart si nji qelik
kan me e mbajt atdheun etnik
shpinen kurr s' kan me ja kthye
as pėr t' gjallė kurr s'kan me u thye
e bashk me yjet qe lart hjeshojnė
ata jeten do ta gzojnė
si ne shkenca akademike
si ne artet estetike
si ne vlera e ne krijime
ka me shndritė shqipnija trime
si ne ne parcela e ne agrare
do te lulzoj toka shqiptare
kahdo e bukur me kutija
ka me shtrue n bekim bujqsia
dritė mbi dhe do t' jet shqipnia
aq se ylberat te mahniten
shqip filizat kur te rriten
shkencat tjera e dituria
ka me i shndritė fiset e mia

e liria do t e jet mbretreshė
diell e hanė gjith kan me i qeshė

e qdo pllėmbė ne tokė etnike
do te ket ara bukanike

do te jet bujqsia deti
si vullkan me u shtue vullneti

e ne punė do te dal shqiptari
por si q del sharmi prej ari

qelė e qeshur me vegla dore
me e lulzue token arbnore
deri sa vet zogu i hjeshisė
ka me u dehė prej bukurisė
kur ti sheh trojet shqiptare
si vizllimat argjentare

e te joshė kureshtjen te diellit
toka shqipe e sytė e qiellit
e per dije e mend te holla
do te j a ndjej zerin stambolla
shqipes tonė qe i ka dy krena
do ja ndjej parisi e vjena
zerin prore te shqiptarit
ne punė e shkollė ne troje te parit
uashingtoni e edhe londona
edhe berlini e lisabona
deri ne moskė e ne pekin
e kah bjen dielli nder latin
e del matan ė oqeanie
drjet koreje e tasmanie
se duar te vyeshme kan me dalė
mbani ne mend po ju kto fjalė

ka me nxjerrė gjeni shqipnija
ka me u pa mbi dhe qudija

e do te dal talenti i sajė
se shqiptarin s mund ta mbajė

jo as pranga as vargoni
as satani po as demoni

gospodari e as padroni

e per te gjallė me lojė te vjeter
me e shti n' valle nder lugeter

se do te vie nje ditė e motit
ne drit do te del drejtsia e zotit

e kan me me ra shum djaj te zi
shpata e zotit ka me i gri

e shipnia me shpetue
ne gurė edhe ka me u bashkue

gjaku i sajė si shega e kuqe
ka me qelė gjithmonė burbuqe

shqip nder shekuj me shndritė shkrola
do te ket prore sokola

edhe vasha gjeraqina
gjith sa te enden moti e stina

ka me u njoftė e bardhė shqipnija
per kah sharmi e bukuria

me e shperblye e mira e zotit
ket tokė te lasht te kastriotit

se esht shpirt e dritė ilire
i ka fiset gjevahire

por se i ka t' bukura tri fe
shqip do t 'kndojn gjithmonė mbi dhe

Nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim
------------------------------

lirik
23-01-10, 09:46
Pushken duajeni shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pushken shqiptarė mbajeni gjith nėn krye
duajeni pushken me shpirtė e me zemer
ashtu si penden e punen se armkiu mund et me ju thye
kur te ua ven kemben ne fyt thundrene dhunen
''''''''''''''''
a e dini shqiptarė sa i lig ėsht armiku
kur pushken te ja drejton nė kokė
ai thyhet e bėhet si pula e lagur po ju tregon ju liriku
ndegjoni o miq e shokė
'''''''''''
ai vetem me ndoj djep a fmi a cucė qė e gjenė tė pa armatosur t ė pa faj nė autoktonen voter
se me burra nuk guxon me luftue
a sa ta sheh pushken i jep nanė e bi e moter
vetem vet si i lig qė ėsht me shpėtue
'''''''''''
mos ju dorzoni kurr armikut
duajeni pushken atdhetare prore
barotin mbajeni gjthmonė pran qelikut
e flaken e luftes arbnore
'''''''''''''''''
gjithmonė per dheun tuaj qendroni
shqiponja ju ka etnike shqipnija
armikun si te lig ta mendoni
ju ju ka lindur trimnija
'''''''''''''''''
dhe kurr mos u hamendni e me u ligshtue per me vdekė
vdekja ėsht jetė e re
mos lejoni erz e nderė as kush me u prekė
as turpin mos e pini mbi dhe
'''''''''''''''
kėshillat ndigjoni tė lirikut
se mirė ju bjen qe besa
me shtat zemra qendroni armikut
mos lpini qyqari e interesa
''''''''''''
por gati rrini si burrat e motit
me e shkrepė mbi armikun barotin
e flakė le te skuqet edhe qielli i zotit
qyqen mos e duani as lotin
''''''''''''''''''
se pushka ka hjeshi nė mes tė krismave pėr liri
ma e bukura rimė ėsht mbi dhe
e mos ju nenshtroni poshtrimit t ė zi
zemrat me flakė shqiptare duhet nxe
''''''''''''''''
e bėhuni si ajo rrufe vetimė shkrepta
armikut suljuni me turra
ne beteja bini me kushtrime te rrepta
se shqipnija etnike gjithmonė ka pasė burra
''''''''''''''''''
mos leni kurr permbi dhe tuajin armikun
o bijtė te famshmit skenderbeut
se baroti ju kurrė nuk ua trembė qerpikun
sokola ju jeni tė atdheut
'''''''''''''''''
as grek as shkja nuk matet kurr me trimrinė tuaj
se ju jeni skyftera
se gjak keni e gurra ma shum se toka ujė
nder ju ka shum jakup fera
'''''''''''''
ka shum te idht e te mbreht si tagani
si e mbrehta shpatė e qelikut
ka si Oso Kuka e si Zhuj Selmani
qe turrin ja ndalin armikut
'''''''''''''''''''
se ne gjakun tuaj rrin gjithmonė baroti
se per shqipni etnike te lashtė kapedane
porsi ajo rrufeja kur bėn furtunė moti
bien djemt e tu qe jan trima zane
''''''''''''''''''
e bertasin ne beteja porsi urragani
shkja e grek tu i qitė para
ju vringllon batarja pushka e tagani
mbi armik kur hidhen permbi fusha e ara
.................
ather si duhija bertima e shqiptarit
vullkanet e luan ne det
kur i bie hasmit shkelsit grabitqarit
e turret ne beteja per t' shtrejtin dheun e vet
'''''''''''''''''''''''
qe as vullkani i tokes si zemra e shqiptarit
zjarrin nuk e nxjerr me aq vlim
porsi llava e flakes e ai turri i zharit
kur bie ne sulm me kushtirm
''''''''''''''''''''''
edhe gurė e dhe deri ne qeill qohen
kur shqipet bien si vetima
edhe toka e qielli bashk te trubullohen
nuk jan si shqiptart me bertima
''''''''''''''''''''''
ather armiku nis e kthen shpinen
gjithkah me aq lemeri
shqiptari permbrapa tue ja vu martinen
bertet per tė shejten liri
'''''''''''
e themra ne vesh i prekė tue ikė armikut
kur bien si me ra termeti
shqiptart me shtat zemra e qėndresė tė qelikut
thue se jan que bashk vulkani e deti
'''''''''''''
sikur bien shtėrgatat me re tė zeza qielli
si me ra ndoj qiell me barot e rrufe
si me u shembė mbi dhe ai i zajrrti dielli
shqiptart ashtue bien me duhi pėr atdhe
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

nga autori ne mergim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 09:50
Eh ti mė thuaj oj era e malit
---------------------------

Autori xhelal ferizi

------
eh ti mė thuaj o era e malit
ku ėsht sot penda e xhelalit
ku ėsht penda e lirikut
qe sa vite prej armikut
ndejt rrethue e ju mor fjala
mos me ecė si lumi e vala
mos me rrjedhė mos me ligjrue
shqip si zog mos me cicrue
ja pat ndalė zėrin sllaviani
mercenari edhe dushmani
nuk e lan kund me shpėrnda
dritė lirike e as me kja
me vajtue as shqip me qeshė
nė ndoj festė ajo me u veshė
as me dalė kund mbi ndoj binė
por ma mbajten si robinė
tridhjet vjet nė errsirė ma mbshtollen
tridhjet ja ndalen shkollen
tridhjet vjet ma kan mohue
tridhjet vjet se lan me kndue
tridhjet vjet hasmi i shqiptarit
ma ndaloi penden e arit
tue ndry n'burgje e nė zingjirė
nuk ja lan fjalen e lirė
e sot me u derdhė siq derdhet deti
nuk po e len tash hijaneti
zemėrziu e blozagjia
ah klanori e dilingjija
krahinori e vese' sėmuri
m'ja kan ndry fjalėn nė guri
edhe pse kjajnė hana e dielli
edhe pse pranvera e prilli
edhe stinė shum argjentare
po e kėrkojnė me gjamė shqiptare
por se sot s' po ka shqipni
veq klanorė e fajdegji
as pėr shqipe kush nuk qanė
as s' pėrfillė kush diell as hanė
as nuk ka zemer as mendė
as nuk ndjejnė pėr fjalė e pendė
veq pėr tė s'mura xhelozi
pėr grupime e pėr orgji
me pasė venė me pasė liker
kush nuk kjanė pėr karakter
as pėr fjalen atdhetare
as pėr rimė n' vargje shqiptare
as pėr penden e lirikut
ma vleft ka fjala e armikut
e ndoj huti e ndoj kodoshi
batakqiu a ndoj sarhoshi
e ndoj zhgjyri nė rruspihane
se kjo penda feriziane
se tash keq na zu mallkimi
dual kamata e pėrfitimi
doli hilja e interesi
nuk tė thot kush mirmėngjesi
pa e pa ftyren e dollarit
pa u zgerdhi me ves t' tradhtarit
e jan sėmurė zemrat shqiptare
jan ngushtue jan ba tinzare
e nuk duken ma arbnore
veq provinca e krahinore
e gajaset biznesmeni
e mbi fron duket legeni
lart ka hypė taksa e mashtrimi
fjalė po mbanė degjenerimi
e ka fjalen edhe rruspija
vdiq etnike shqipėrija
i vdiq fjala e burrnija
i vdiq nami u kurthue
ka nisė burri me u bė grue
nuk i vlon si dikurė gjaku
nuk i mbet besė as mustaku
nuk i mbet kund fjala vulė
as sa i kashtel kund me u ngulė
as sa i fije sa do e hollė
thue se qyqja ate e poll
e jo e lashta gjeraqina
prandaj qajnė tash moti e stina
edhe penda e lirikut
se tash loja e metelikut
e ka shtrue pėr dhe shqipninė
aj s' ėsht ma gjeraqinė
ajo s'ėsht ma tash bujare
ta shet gjakun pėr dy pare
ta shet fmiun ja shet organet
i shet gradat e nishanet
i shet tokė e gurė e dhe
e ka paren kult e fe
s' ka vyrtyt ma kastriot
sot paraja i rrin si zot
edhe i kjajnė zallina e deti
sot ma i ligu bėhet mbreti
quhet mbret ai mbrenda nate
rrin mbi fe e tarikate
rrin mbi post e rrin mbi shtet
dje rrogtarė sot bėhet mbret
veq pse i vjen koha bizare
i sjell kuroren fitimtare
edhe e bėn ma trimin t' logut
por ky pjellė e demagogut
ėsht e tjeter s' ka vyrtyt
veq njė maskė e do gjak t' ndytė
prandaj penda ime sot
ma shum lshon kjo gjamė e lot
se rrethue ėsht pėrsėri
me klanorė e tarikgji
kush m' ja din ksajė dhimbje e hallin
se kjo qanė pėr dheun e zallin
se kjo qanė e don me nxe
pėr tokė t' parve e pėr atdhe
-------
Nga autori xhelal ferizi fund i pjese sė parė
tė vargjeve me titull eh ti mė thuaj oj era e malit
pjesa e dyt vazhdon percjelleni lexues
-----------------------------------------
lexoni vargjet e xhelal ferizit lirkut mergimtarė
dikurė poet i ndaluar nga regjimi shovensit jugosllav
ish i izoluar i burgosur politik me vite
emigrant i ikur ne pas burgut pas vuajtjes se denimit ne azil politik ne
gjermani
------------------------------------------------------------------
lexoni shqip tregoni shokut dhe shoqes
------------------------------------------

lirik
23-01-10, 09:51
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nėse vdesin shekujt nga mosmirnjohja 'fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
errsira niveli i ndėrgjegjes mjegulla mospėrfillse mbi shpirtin knetė
nėse vdesin shekujt fajtorė ėsht makutėrimi
absurdi i mykut nė tė tė kalburen jetė
----------
nėse vdesin shekujt fajtorė jan pseudo fjalėt
stilizimet e tyre mu nė artin e shpirtit mashtrues tė interesit
nėse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do tė shemben edhe malet
planeti qenka si gryka e thesit
----------
se vetėm gryka e thesit mirnjohje quhet
vetėm joshja mbi thesarė
gryken e thesit gjithmonė hapur mbajtė duhet
nė se don mirnjohje nga qenja lakmiqarė
-------
thesin hapur e grahzdin tė ligut mbaja gati
urė e tij bėhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi mė i mjerė mė i gjati
ėsht gjithmonė zhvatsi i lig
---------

nėse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do tė pėlcas
edhe hana e dielli
yjet e toka e deti me gjasė
pėrbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nėse nga mosmirnjohja pėlcasin tė gjith engjujt nė qiell e mbi dhe
fajtorė ėsht harbuti
nė fise nė kombe nė farė e nė fe
i pari nuk duhet tė prijė huti
-------------
nga mosmirnjohja mund tė vyshken dashuritė
bilbilat mund tė mos cicėrojnė
yjet mund tė shuhen nė dritė
gjak'rat ma nuk do tė vlojnė
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimė kopile tė zeza
po mbjellen nė trojet shqiptare
do tė thajnė sa mote e breza
-----------
plast do tė bien shum yje
do tė vdesin shum ideale
gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
lulet do tė tkurren nė male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do tė vdes duke mallkuar
mbi dhe do tė mbijė dekorata ma e ndyra
e kohė mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
l-i-r-i-k-u- mėrgimtarė
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------


''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mesazh: lexoni vargjet e autorit nė mėrgim
tregoni ndonji shoku shoqje peerr vargjet
e lira poetike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
--------------------------------------
arti qanė si buka kur shkelet nga injorimi
vlera qanė kur pshtyhet nga mohimi
autori ne mergim liriku i pendes shqiptare ne per vargje te lira poetike
shqiptare
lexoni vargjet e autorit ne mergim duke i treguar shoqerisė
se ku mund te lexohen jepni kontributin tuaj per
informim
atdheu mbi te gjitha dhe puna per atdhe jan shejteria mbi dhe
punoni punini dhe vetem punoni
qe lumturinė nji dit me sy ta shikoni
-----------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : Dje nė 09:41.
lirik nuk ėshtė nė linjė
lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Vjetėr Dje, 22:16
lirik

Vargje nga autori Xhelal Ferizi

lirik
23-01-10, 09:51
Ah gjenialitet i mendjes
----------
autori xhelal ferizi
---------------
ah gjeniliatet i mendjes
q'tė duhet ty a pa fundmja dituria
e filozofia neper kohra te ngarendjes
kur vulen e ka djallėzia
---------
vulen nuk e mbanė ma shkolla
por mendja e globit qorre
krymba kerkon ky planet si molla
e gjak e lot e vorre
---------
nuk i duhet kuj gjenialiateti
se grabitja esht gjeniale e para
dije mund te kesh sa deti
por humbet neper brryla gara
-------------

autori xhelal ferizi
.................................

lirik
23-01-10, 09:52
Sikur tė kisha
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

ah sikur tė kisha 'gjithqkajen dhe absoluten
dhe pėrtej absolutes gjithqkajen
me absoluten nėpėr gjithqkajat tė futem
tė arrijė tė panjohurat duke hulumtuar ,absoluten majen
'''''''''''''''''''''''''''''
por mbi gjithqkajen prap me absoluten do tė ndeshem
ne absoluten me mbi absolute qė s' mbaron
me mendjen e pendėve tė pafundme do tė veshem
oj dije mbi gjithqkajen mbi absoluten pse mė qon
''''''''''''''''''''''''''''''''''

nėse me gjithqkajen mė kufizon
tė jam mirnjohs o pendė
nės e pėrtej nisjes qe s' ka nisje as nuk pėrfundon
o gjithqkaje e mbi menqur me mendė
'''''''''''''''''
duke menduar dikurė mbi gjithqkajen vlerė
meterjen o pa fundme gjithqkaja
me mendjen time e penden gjithherė
po i ndjekė absolutet e mėdhaja
'''''''''''''''''''''''''
po e ndjeku absoluten e mbi absoluten
dhe pėrtej gjithqkajes qka ka
e fundin mbas fundit e kot po ngutem
gjithqkaja as fund as nisje nuk ka
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Xhelal Ferizi Autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 17:01
O art mos qajė

xhelal ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mos qajė o arti i jetes
mos qajė
nėse majat e thikave tė ferrit tė godasin
ata duan shpirtin e etikes ty ta shkyejn
shekujt e mir'sisė kahdo po bertasin
kur peshat e ferrit duan tė thyejnė
pendat lirike me lot po pėlcasin
nga teoritė e peshat e zeza
normat pse duan ti ndyjnė
e qthurjet ti mbjellin per breza
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 17:02
Dua tė jem lule
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
dua tė jem lule mirėsie
te mendoj vetem per puhi e rreze
nuk dua te jem grup njerzie
brengė neper shekuj e breze
''''''''''''
dua tė jem lule
tė qeshem kah dielli me fletė
nuk dua tė jem lot vule
nga jeta gjithmonė nė jetė
''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 17:04
Nuk dua te qeshi ma
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk dua tė qeshi ma
se qeshje natyrale askund nuk duket
maska u bė sot qeshje moter farė e fis e vlla
qeshja origjinale po zhduket
pasi edhe koha ka filluar tė zgėrdheshet
qeshje nuk ka ma biologjike
gjithqka ka filluar te gjveshet
rrallė ka qeshje etike
qeshjet duken gjysm elegjike
nganjiher tragjikomike
te dhunshme te detyrueshme teatrale
qejfin per te ja bė maska maskes
qeshen maskat taktike
qeshjet jan zhdukur ne qiell

nuk jan si dikurė jetike
nji dit edhe hana me diell
qeshjet nuk do ti ken romantike
po shemben fusha e male

gjithqka tash po zgerdheshet
po zhduket gjithqka ngadale
'''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 17:04
Pse koha don tė mi vras lulet arbrore
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pse koha e zezė e me akull koha e ngrirė
don te mi vras bilbilat e lulet arbrore
pėrse shekujt ironik me plot zullum e satirė
lulet shqipe po mi vyshkun prore
'''''''''''''''''''
oh pasthirrhma ime e dhimbjeve shpirtrore
thuaja diellit ankesen
se po vijnė re tė zeza e te akullta mizore
luleve te arbrit me ua tha besen
'''''''''''''''''
nė ego duan ti mbulojnė
nė qehre duan ti vyshkun
nė shpirtė duan ti shėmtojnė
nė gjen ua japin ndryshkun
'''''''''''''
hile u japin me pi
varre u shesin si mall
dhe tjerat i mėsojnė me mbi
tė vyshkura mbi dhe e zallė
'''''''''''''''
diell po ti ku je
e ju tė bekuar currila
lulet me u vyshkė mos i le
se shqip nuk do tė ndjehen askund ma bilbila
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 17:05
Prapa lotit duke vrapuar
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
prapa lotit duke vrapuar
kur ai rrokullisej
neper kohra zezonash
kur qielli ishte sterrė
kur gjithqka katandisej
me plot kercnime krime e jetėrash ne zhdukje
kur mėngjesi shum lule nuk i gjente as nuk i qelte
as dielli fytyrat nuk u a shihte ma
kur kishte vetem herrje kokash e mizore nukje
kur shekulli ishte ferr
kur vllau mbeste pa vlla
kur gjithqka ishte halė
kur mbette nėna pa bi
kur thundra mbi ne quhej grek - shkja
kur gjithqka ishte terr
kur nėna mbeste pa djalė
kur e ndaluar ishte fjala etnike shqiperi
kur dhunimet e gjėmoime ndėgjoheshin pa ja nda
kur luhej loja me sherr
sa her i thash lotit te dhimbshėm shqip ndal
ndal hesht edhe ti o shekull i truar
e koha zezonė
e loti neper gremina e kombi im po rrokullisej
duku lutesha o diell i uruar
e hapi im nuk dihej kah po nisej
e un nė fyt me njė halė
ku armiku e kishte vendosur pėr te ma ndaluar fjalen
sa ujqit kishin uluruar
armniqtė dilnin pal e palė
e un bertisja ringjallje ringjallje
askush as sot e as dje pa me degjuar
nuk dua te me kekroni o kohra mosmirnjohse falje
un jam qiri i sterdjegur e stermunduar
e koha dikur e sot nuk me sollen qmallje
un kam mbetur neper kohra duke kujtuar
sa e pa fund
shpalosej edhe dredhija e mallkuar
un nuk kisha as varg as fjalė
gjaku derdhej rrėke valė valė
e penda m,e ishte ndaluar
e un me vuajtje e dhimbje sa nji mal
pas lotit tim e lotit kombtarė duke vrapuar
pėr ti thėnė ndal se vjen liria ndal
shpresa nuk me ishte tretur
por koha mė kishte harruar
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

lirik
23-01-10, 17:06
Pėrse tremij vjet o kombi im
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Pėrse o kombi im tremij vjet
lotin shok tė pa ndarė
un edhe ather te pyesja pėrse kaq kohė gjat ty loti nė faqe tė rreshqetp
pėrse kaq gjat loti ndejti nder shqiptarė
''''''''''''''''''''''
po un o kombi im jam si ti qe dikurė derdhje lotin rrėke
se lot te pa ndarė e kam mergimin
ndoshta nuk me ndahet loti nėse varrosem e hy ne te huaj dhe
pse loti i pa nda ma hiq kurbetin e lotimin
'''''''''''''''''''''
un e deshta atdheun e deshta shqipen e deshta te tokes time karajfilin
nuk deshta shok te pa ndarė ta kem lotin
un e deshta te kulluar te tokes time currilin
por jo i huaj tė jem atje ku as dielli nuk e nxenė motin
'''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 17:07
U derdh gjaku i shqiptarit
-------------------------
autori xhelal ferizi
-------------------

u derdh gjaku i shqiptarit
kahdo mbi troje mbi dhe
pėr shkak tė ngatrrestarit
vrastarė qė erdhi ndėr ne
--------------
u vranė sa djem shqiponje viktima
sa vasha e gra sa fėmi
sa foshnjet mbeten jetima
sa dhimbja renkoj mbi etni
-------------
duart i fėrkonin gjahtarėt
nxitėsit klanorė e gruporė
kur gjakun e derdhnin shqiptarėt
nga hasmi nder shekuj gjaksorė

-------------------
sa vuajtje sa mjerim e zezonė
sa vaj sa lot e mėri
ta derdhin gjithmonė ta ndajnė mishin tonė
kahdo nė jug e veri
------------
se kėshtu e deshti i zgėrdheshur padroni
me qese nė dorė duke nxitė me kryqe
me u la me gjak i mjerė dhe i joni
me kja nėpėr vorre e vajtueshmja qyqe
-------------
duart i fėrkonin vampirėt me lak
qė gati rrinin pėr masakra e vorre
ata nė vend tė ujit duan me pi veq gjak
me shpirtin e katranit e zemren krimo qorre
-----------
i ndanė shqiptarėt me kallasha nė dorė
me dhunen e zezė barbare
nanat fėmijtė i lan si tė gjorė
krime mbi dhe llahtare
---------

e ju shqiptarė tash pse verbrisht nė ndasi vraponi
me derdhė gjak e mėri e vnerė me klane n' fise
gjithmonė o tė mjerė urdhra po zbatoni
dhe nė fund ferrin po e ndani si hise
--------
po josheni ne sherre me ngatrreaa e fe
po ndaheni me grupe e klane
sa shum gjak'loti u perzie mbi dhe
rėnkon kjo tokė iliriane
-------------
o ikni tash ma urdhrit tė satanit
mos merni nė dorė kallash
se mbrapa qėndron maska e pansllavianit
e greku qė ju bėn mish mash
-----------
rrini urt e but shqiptarė nė mes vete
s e jug e veri kudo ka nė botė
me fe tė mos ju derdhin ju gjakun si dete
tė ju sjellin pa fund skllavrueshėm nėpėr rrotė
-----------

rrogtarė mos shėrbeni mercenarė pėr klane
parti batakgji karrierist parazit
se tė gjith o tė mjerė keni nji gjuhė nane

do tė pendoheni tė gjith nji dit
-----------
se hasmi me ju tallet me pak pare
se token me ua marr don me hile
mbajeni nji fe le tė jet shqiptare
mos ndegjoni as dhelpra as skile
-------------
autori xhelal ferizi

------------------------

lirik
23-01-10, 17:08
Pėrse mbi majat e dijeve joshem
--------------

autori xhelal ferizi
-----------------
joshem mbi maja njohurie
joshem edhe nė vet mistere
dhe joshem mbi tė tė larta vetėdije
universeve e nė dije qė shperthejn si kratere
---------
nganjiher mė duket sikur jam joshja vet
tė mundshmeve e te pamundshmeve bėhem imagjinatė
dhe joshem pas teorive me gjersi si det
mbas artit nė vargun e gjatė
---------------
shekujt i ndjek pas qė jan tė mbushur plot mend
tė shpalosurave horizonte vrapoj me kėrkim filozofije
dhe shkencave ju ngjitem me lakmi e me rendė
sa e pa fudnme e pa shterrshmja dije
------------

autori xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 17:08
Pisllėku i lumturisė
---------------------------
Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
.................................................. ................

Pėr ta gjetė lumturinė u,turren nėpėr pisllėqe
Tė gjith tė bijtė dhe bijat e mėkatit
Kush shkurt e trup plehut e,kush rruges tėrthore
dikush krimit e servilisė
dikush brrylave mbi karriga
jargėt e pista ju delnin
e pisllėqet e liga
dikush trup rrugės sė tradhtisė
qfar gara nėpėr pisllė satan demone shtriga
laviret lakuriqe ju ndihmonin
disa me grabitje
disa me maska vraponin
bėrtisin me jargė nė gojė atdhe atdhe atdhe
pushtet liri dashuri
vjedhja kudo shpresat shqiptare duke i bre
dikush lart mbante grusht dikush dy gishtri
pisllėk pisllėk pisllėk
vraponi vraponi mbas ti
dikush qante me bollėk
dikush pėr bashkim vllazrim me nostalgji
dikush me lot krokodili
ushkuret nėpėr kėmbė pėrthureshin
vetlavdija gjoksa groponte
grabitje kahdo e pist
llafe plot gojen merita
vrapi mbas lpirjeve dihaste
gjuha per pislleqe lėpihej
Kur qielli po i shihte habitshėm
Mori koken nė duar
Me gjak tė syve lotoj e tha
Po si mund mund tė gjendet lumturija nė pisllėqe o,njeri
Dhe shterrshėm ra pėr'dhe duke mallkuar,gjithqka,
as qielli as ndonjė kupolė tjetėr
nuk i mbulon ma pislliqet
as perdeja e zezė nuk i mbulon dot ma
sa zezė lumturia nėpėr pisllėqe
q' lumturi bastarde


Xhelal Ferizi autori
-------------------------

lirik
23-01-10, 17:25
Postuar mė parė nga ZANOR http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/viewpost.gif (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2318775#post2318775)
xhelal ferizi, ti e ben veten poet, autori, liriku, xhelali, e pa turp edhe i shkruan ne fillin e fundin e secilit shkrimi - ti tallesh me vetveten - merri kritikat te dobishme, se ashtu kurr nuk mund te behesh asgje, e ma se paku poet e autor, ajo mire e ka qe te qorton e kritikon, se ato vargje te stergjatura e pa asnje kompozicion poetik, pa ide, pa teme, pa motive, pa mjeshtri te fjales artistike, pa krijuar asgje bash asgje te re - nuk jane lirika, por zhgenjime rasti pa fre pafund, qe edhe po te ishje ti ndonje Eliot, Lorke, Pushkin, Gete.... askush nuk merr mundin te lexoj ato vargje - mendo thelle e gjykoje vetveten, parase te gjykosh njeri a popull te tere! Ti ia humbe vleren vet poezise e ben shporte mbeturinash! Nese vertet ke aq kohe te humbesh, si azilant a mergimtar, nuk mund ta beshe nje popull placke tregu fjalesh sikur te hudhura per dritare, se jo duke i nxierr gjoja nga fundi i shpirtit!

Kujdes! Ti nuk guxon te shkruash poezi ma te gjate se 7 vargje! E nese ka secila poezi jotja vertet 7 vargje poetike, ti duhet te jeshe shume krenar dhe i gezuar!

Nese i merr per keq keto mendime, dije se ti gabon dyfish! Ashtu sikur ti paske te drejte, ta kritikosh nje popull te tere as pa nje fuqi krijimi poetik - poashtu ka te drejte seciuli te te kritikoj ty! Ti paske te drejte ta kritikosh nje popull - e ty nuk paska te drejte te te kritikoj njeri?

Nese i merr pozitivisht keto mendime - do te jete shpetim per ty!----------------------------------------


Ja se qfar shkruan nji injorant i smure i cekt i pa koncpet kurfare tenendencioz labil katastrofė ziliqarė gjeloz mashkull i lig
i pa karaktere burrnije ky esht nje far pseudinimi qe quhet
nji far zanori

ne nje forum tjeter shqiptarė dhe ja si flet per autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin me qfar tendencash e inatesh meskine i cili jo vetem qe nuk ka lidhje me asnji lloj analize te vargut ose qe esht ne gjendje as edhe nje vargu te vetem te autorit xhelal ferizi ti bej ndonje koncept kritike letrare por vetem del e llomotite gjoja po them diqka ne forume kunder autorit kesi lloj debilesh shpeshher ngriten e dalin

kunder autorit me inate te shizofrenizuara me sjellje hijenash
te pa fre shpirtzi te mallkuar qe flasin thjesht nga motivet e inateve meskine pa pasur asnji lidhje me artin e pa qene ne gjendje
ta pranojne qofte edhe nje varg te vetem te autorit xhelal ferizi as edhe nji qofte edhe nji vargu te autorit xhelal ferizi keta tipa nuk i than se esht varg i mire por gjithqka te krijimtarise se tij e mohuan me perbuzje bizare dhe ja se qfar shpirtrash te smure ka

se paku ne mes te gjith ksaj krijimtarie te autorit xhelal ferizi ky zamnori te thoshte se ka qofte edhe nji varg te mire por ne gjuhen e tij prej qetnuiku gjuhe e shpirte djallezie inatesh gjuhe e pa fre e lige shpifese mundohet te shpotis autorin xhelal ferizi si shum kushi

siq ishte kryekrimineli delirium tremens qe shkruan vargje e vargjet e tij jan cilsuar si vargje varresh nga te tjeret si dhe forca intruder nji arrrogant idiotik qe nuk ka kurfar vlerash ne krjimtari per veq se disa zhgarravina kot pra keta tipa llaffazan kotsira

dhe cinik mundohen me qdo kusht te poshtorojne autorin xhelal ferizi
dhe vargjet e tij zakonisht mundohen e luftojne titullin poet kur dikush i thot xhelalit poet ata jan kunder keti kualifikimi sepse jan teper gjeloz te smure qe nuk mund ta perballojne asken paska lloj lloj smundjesh te njerzit

KETA VAZHDIMISHT I PENGON PERSE XHELAL FERIZI VEN ERMINDHE MBIEMRIN NE POEZI per ti identifikuar vargjete veta dhe e quajn xhelal ferizin per ket shkak se deshiron te lavdrohet ja se qfar mendimesh idiotike fminore kan keta tru vogel te pa afte per qeshtje te mdha qfar absurdi qfar dinakesh qe jan

lirik
23-01-10, 17:32
Emri dhe mbiemri ne ne secilen poezi vendoset thjesht per tu ditur identiteti

i krijimit emri i autorit qe esht krijim dhe prone e ti asgje qellim tjeter ketu nuk ka


esht lloj identiteti adrese kuptim tejeter nuk ka

le te dihen te secilit vargjet se te kujt jan

por keta far samaukesh bashibozukesh qe vazhdimisht shtrojne pyetje te tilla jan disa injorant budallej dhe shpirta te zi

qfar lidhje ka kjo nese autori i emron vargjet e veta esht e drejte e autorit


nje identitet shprehi asgje me teper

kujdes dhe dashuri per vargjet kujtim dhe identitet

por keta tipa zhurmagji qe vazhdimisht shtrojne dofar pyetjesh e shpifin e kan disa shpoti barbare

nuk jan gje tjeter vetem disa njerz te pa aft me shpirta te kalbur gjeloz

lirik
23-01-10, 17:54
ZANOR TI JE SHPIRTKEQ i prishur

po te pres ty dhe ata smirzijtė si ti qe te me quajn poet

un kurr nuk jam vetquajtur poet por ketu vet lexuesit kan filluar ne disa raste te me quajn-dhe meqense ata me quanin nuk ua kam prishur
qejfin po ty kush te quan poet me thuaj me qfar vlerash paraqitesh ti fhe me qka e meriton titullin poet vargjet e mia dhe tuajat mund ti krahasoj tjeter kush vleren dhe kualitetitn

pastaj le te flasin se kush duhet ta ket titullin poet

ndersa autori nuk ka domethenje tjeter per veq se adresen kush e shkruan -
por mos harro ti je person i disksredituar

ne mbarė opnionin shqiptarė-sepse je pergjues dinak-dhe plagiat nuk ke identitet tendin dhe nuk je i aft as edhe nje motiv per ta zbuluarsa per temat tua qe ti na i paraqet un i kam lexuar ato shum kohe para te bie ne burg ne vititn 1981 jan vepra te autorve antik e ilirologve qe ti
i qet ne internet i merr nga librat e ilirologve turp te kesh per ket sjellje
qe mendon te ngritesh ne kto forma
ti je nji hiq dhe vertet je shum i vogel njeri i pa kritere vuan nga komplekset per te qen dikushi vertet je i smure nga shum vese negative dhe drejtoju vetvetes shiko veprimet tua se qka ben


disa tema qe ke shkruar ti jan te ilirologve fanula papazoglu aleksander stipqeviq zef mirdita e shum autorve tjere qe un me vite ka qe i kam lexuar ato nuk jan zbulime tua por te ilirologve te tjere

ti nuk je as dijetar as kerkimtar as shkenctare as i afte ne asnji fushe te krijimtarise per veq nji llafazan

dhe me ato paraqitje don te na fryhesh

me punimet e autorve greko romak dhe autoret tjer

per iliret i kam lexuar ne rini

ndersa ti me dredhi dhe dhelpri me thua mua perse ja qet vargjeve lirike emrin dhe mbiemrin-

a nuk je ti ai i p a kurfar cipe qe morre vargjet nga ktu dhe i qite pa emrin e mbiemrin e autorit ne nje forum edhe pse ta terhoqa vrejtjen disa herua heq emrine mbiemrin tim sepse janpunimet e mia krijimtari e imjapastaj t i i qet neper forume tjera pa emer e mbiemer

per ti gjveshur nga autori


prandaj ti me thua kshtu ne menyr mua si dinak qe je

qe ti marresh ma leht vargjet


sepse ty te njeh mbarė interneti edhe forumi shqiptarė -


ti je turpi vet me sjelljet tua dyftyrshe ti je turpruar te gjith

ne forume dhe esht befasi kjo s e si mund te jesh kaq i ult

edhe pse shum forume shqiptare ankohen kunder teje prap se prap paftyrsia jote nuk ndalet -

ja pra pse ja qes un emrin dhe mbiemrin vargjeve dhe i adresoj -


kam shum arsye


ndersa ti je i diskredituar merre me mend askush ne forume a nuk do me ti pa syt

edhe ktu lexova disa sa shum te urrejn per shkak te dyftyrsis tende

dhe te kshilluan te than shko varu ik zhduuku -

ti je emri i diskredituar i forumeve me sjelljet tua tinzare-

Un ne fillim nuk e besoja se kaq shum njerz me percjellin neper forume


sepse shihja nji lloj heshtje por kur filluan te njerrin kokat tinzare u binda -


bile edhe disa qe shkruajn vargje me qfar shizofrenie me kan sulmuar-


a nuk esht turp ky ne vend qe ta mbrojsh kolegun njeriun qe ka ken i denuar

politikisht ti sillesh kshtu me ket gjelozi barbare

ti del e mundohesh me e perbaltė figuren e te burgosurve politik
pllumbat dhe sakrificat e para te lirisė se atdheut -


vetem e vetem pse je smirzi i smurė gjeloz krahinarist q e nuk mund te pajtohesh me faktin se edhe dikush tjeter shkruan vargje-

TI NUK JE SI UN sepse ti nuk ke shpirtė te gjere e as bujare por je cinik matuf i degjenruar

mua qdo sukses i shqiptarit me gzon

edhe ai qe shkruan ma mir se un ndersa ti jo ti e ke zemren shpirtin zliqarė

dhe si i till edhe babain tend mund ta gjelozosh o i mjer ziliqarė me vese katatstrofale sa i ult qe je

pergjegje pseudonimit zanorit nga autori xhelal ferizi

lirik
23-01-10, 17:55
Dua tė jem lule
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
dua tė jem lule mirėsie
te mendoj vetem per puhi e rreze
nuk dua te jem grup njerzie
brengė neper shekuj e breze
''''''''''''
dua tė jem lule
tė qeshem kah dielli me fletė
nuk dua tė jem lot vule
nga jeta gjithmonė nė jetė
''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 17:57
Si duhet tė jet shqiptari
------------
Autor xhelal ferizi
-----------------------
zemren o shqiptarė duhet ta kesh' guri
gjakun duhet ta kesh' barot
qėndrimin tė drejtė porsi shtizė flamuri
trimėrinė si i madhi Gjergj Kastriot
-----------
djem e vajza tė duhen si trima me fletė
tė pėrsosur duhet ta kesh organizimin
nėse don me pasė mbi dhe komb e jetė
nė shpirtė nuk duhet ta kesh' skllavėrimin
------------
puna ty tė duhet si askujtė mbi dhe
shekujt duhet me i pasė si qeliku
turrin porsi flaka qė bashkon shum rrrfe
nga vdekja tė mos trembet qerpiku
------------
mos me pranu kurrė me ta prekė dinjitetin
i gateshėm me kenė pėr te gjith me vdekė
me e dashtė shqiptari gjithmonė vlla tė vetin
mos me e leju hasmin tė vetin me ja prekė
----------
nderin duhet mbrojtur e bashkatdhetarin
armen duhet mbajtur gjithmonė pėr armikun
mbi dhe mos me e lanė hasmin as tradhtarin
pėr shkelsin e huaj me mbrehė gjith qelikun
----------
llafet nuk tė duhen asnjiher qyqare
veprat jan ma tė mira qdo her
e ta ruaj secili traditen shqiptare
mos e lejo hasmin me t' prekė n' ftyrė e nderė
--------
mėsohu me vdekė ashtu si me le
mėsohu me njerz tu me e gjet kompromisin
bashko si tė mundesh shqiptartė me tri fe
mendo pėr faren shqiptare e fisin
-----------
mos e le armikun te i yti me ndikue
pėrdore sa tė mundesh artin e mjeshtrinė
vllaun tėnd pran vetes sa tė mundesh me afrue
mbje nė thumb grek e pansllavinė
-----------------
aman qyqarinė mos e fut n' program
se jeta e njeriut ėsht luftė nė qdo hap
pushka e shqiptarit tė jehoj bam bam
i gjallė shqiptari tė mos lidhet tė mos bėhet zap
-----------
mos u bėn si qyja nė rrema gjith me kndue
por pushkė qit gjithmonė e gjallė mos u jep
pėr qėndresė e atdhe fmijtė n' breza me i msue
nana kur t' i lindė nė djep
---------
e mos ndėgjo prralla pacifiste kote
se ato jan qyqare disfata
e gjithfar pallavrash agjenture e bote
e llafae tė pa fudnme tė gjata
----------
mos harro kurrė se fara e shqiptarit
e pat mbrojtė nderin e pat mbrojtė lirinė
se qėndresat burrnore traditė i ka prej tė parit
nė gjak e ka trimėrinė
-------
jo pse nuk na duhet i urti kuvendi
e fjala e pena e mjeshtrisė
por kur e kėrkon ndera momenti e rendi
pushka le tė flet e trimrisė
--------
mos pranoni kurrė pashė hatrin e zotit
me u gjveshė femra shqiptare nėn grek a nėn shkja
sa tė jet e gjallė pushka e barotit
e gryka e sajė plumbat qė i qet pa ja nda
--------
se jeta luftė ėsht qysh se nisė nė djep
luftė ėsht edhe buka e kur lyp me lėvizė fulqia
mos kjani siq qyqet qė vajtojnė nė shkrep
se trimrinė e don etnike shqipėria
---------
egon mos e merrni kurr nė tuajin gjak
bukė nėpėr shekuj ta keni dijen e barotin
le tė ju vlon n' nji fe shqipja me bajrak
pini ujė t' kulluar e jo gjamė e lotin
--------
edhe pse armiku na ka nda n' tri fe
e shpirtė pėr sė gjalli na ka sakatue
shqipria nė nji gjuhė mund t' jetoj mbi dhe
por duhet si zanė si shqiponjė me lftue
---------
nėse i madhi zot e la tokė e qiellin
me pas gjuhė e kombe mbi dhe
pa trimri e qėndresė askush se gzon diellin
se gjakun pa faj hasmi ta derdhė rrke
---------
mos hyni nė prralla pacifiste mashtruese
se luftė nė qdo hap ėsht jeta
pena shkolla e pushka e shejtė jehuese
ti mbrojė nėpėr shekuj gjithkah trojet t' veta
--------
shqiptari nuk duhet asnjiher me lejue
robėri e poshtrim as kėmben ma ja qit armiku
me vlla tė vet duhet gjithmonė me u pajtue
i shejt le tė jet zakoni e miku
-----------
e mbi tė gjitha le tė qmohet trimi
i squeti luftari e shkollari
le tė dal mbi glob flaka e zhari e timi
por nėnshtrim mbi dhe tė mos njoh shqiptari
--------
tė mos ju mashtrojnė me gjithfar ide e fe
me sekte e ndasi aziate
aman o shqiptarė pėrngjani nė rrufe
e jo nė vajtime porsi qyqe nate
---------
paqja ėsht e mirė por jo qyqaria
shqiptart duhet tė jen tė gjith si oso kuka
nė poshtrim kur msyjn pushtimi e barbaria
me flakė e barot duhet me u ngranė buka
---------
e tė gjith shqiptart qė rrijnė veshė me ato tė huaja fe
nė gjak e nė damarė e nė zemer
shqip duhet tė thrrasin e tė vdesin pėr nji dhe
shqipni kahdo i thonė gurė mė gurė me emer
-------
nė gjak le tė kndohet trimnija shqiptare
damarve duhet tė rrjedhė gjuha shqipe prore
armikut flakė duhet dhanė e batare
nji fe e don shqip toka e lashtė arbnore
------------
vdisni ma mirė nėse nuk mbjellni organizimin
e me ditė nė gjenetikė me e kultivue
tė huajt do tė ju mbjellin nė qeliza poshtrimin
qyqe do tė mbesni degve tue vajtue
----------
por q'ėsht ajo fjalė pashė tė madhin zotin
qyqarė me mbetė shqiptari e me u poshtrue me qika e me gra
tue pasė sot arma aq flaktarė barotin
e ma trim se shqiptari nuk ka grek as shkja
----------
jo kurrė qe besa zoti mos ta shkruaj
as nė qiell tė gjerė as mbi tė jetes dhe
nėpėr kohra e mote e shekuj e muaj
pushka e lirisė i shkreptė porsi rrfe
---------------------

Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare

lirik
23-01-10, 17:58
Shqiptari trim ėsht mbi dhe
--------------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
Shqiptari trim ėsht -gjenet i ka si zhari
shqiptari ėsht i ndertuar prej baroti e flake
ai nė mejdan lufte gjithmonė del ma i pari
preke europė njiher at mendje nė rradake
-------
e gishtin mendjes qitja njiher mirė
se ballkani ėsht barot e benzinė
se ku i thonė shqipni do tė jet tokė e lirė
ose do tė kndojnė shekujt me martinė
--------
se ti kusht na i qite do tė shkjaut gjasht pika
pse kshtu e kerkuan moska e pekina
por pėr pa u qfarosun n' shqipni djem e qika
nuk shtrohet shqiptari pa u shue moti e stina
------------
se pikat prekun gjithkah kushtetuten
prekun lirinė tonė e sovranitetin
mos harroni nanė e kemi teuten
deri ku e patem megjė kufij e detin
----------
e si erdhi ktu fara e pansllavianit
me arusha e lkura e me lecke e harren
qe sa shekuj tokes kahdo tė ilirainit
ja ka derdhur gjakun ja ka hapur varren
---------------
mos harro europė se do tė pėrmbysė zoti
nji dit ty me foshnje me gra e me djepa
se fjalen ne shqipni sot e ka baroti
e ushtri kombtare kahdo n'male e shkrepa
-------
e me kndue kėndojnė kahdo pushkt shqiptare
e jo mashtrimi e qyqari mjerane
jan zgjuar shqiptarė me trimri e zhare
topi e qeliku do t'ushtojnė qdo ane
----------
e ke me e pa ti vet se qdo i ri e plak
edhe plaka e vasha mbshtjellen n'dinamit
e nuk bien nen shkja ne pranga e lak
se pushka e trimija shqipninė e ka rritė
----------
se ku i thonė shqipni e shqipja ku flitet
kahdo n'gjuhė amtare ku shqiprojnė bimė bari
baroti pėr hasmin si rfe do t'gatitet
se nėn kambė tė shkjaut nuk rrin ma shqiptari
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku nė mėrgim
-------------------------

lirik
23-01-10, 17:58
Udha ime
-----------
Autori xhelal ferizi
-----------------
sa shum shekuj mė shtrove
erėrave jam perplasur me rrėzime ngritje nė furi
sa shum nėpėr shpirtin ti rrudhat mi lakove
mallė lot dhimbje etje e dashuri
-------
o udha ime me kalvare
un deshta tė bėhem fli
nė gjuhen time amtare
kėrkova pėr dheun liri
--------
un me ty o udhė kam folė ti e din
ti mi zbertheve ekuacionet menqurore
a tė kujtohet kur tė thosha pse lotin ma pin
e tė flisja nė gjuhė ylberore
---------
sa yöberat ti kam shpalue
e sa shum ideale
a tė kujtohen vargjet qė ti kam kėndue
kur dėnesnin nga ndjenjat fisha e ara e male
-------
a tė kujtohet si e emroja secilen kokėrr dhe
si i shėndrroja ne dashuri mallengjimet
sa shum kam kendua kah tu shqip me fe
me lot i kam la kujtimet
-----------
udha ime me thuaj a tė kujtohet kur te shikoja nga mbrapa
e bėhesha kujtesė e shpirtsi
andje kah tio kah kam qitur hapa
bėhesha mbi rrudhat tua ndjenjėsi
--------
shpirtrisht bėhesha me ty emocion
njėsohesha me ty e shpirtė pikturoja
disi mė lidhte udha e dheut tonė
nėpėr kohra udhė mbresje e imagjinoja
-----------
a tė kujtohet usha ime ty
tė kam lidhė me aq shum ėndrra kujtimsie
tė kam bė nė secilen shpirtndjenjė sy
art shpirti npėr secilen rrudhė dheu pikturė melankolie
-------------
aty te kalauart me qehre i kam pulsue
edhe pluhurim ta kam quajt nji kujtim qehre mirė
un neper ty sa ndjenjat i kam gjallėrue
cicėroja pėr ty dhimbshėm me mallė si zogu plot dėshirė
------------
o udha ime sa shekujt per ti i kam bė zbėrthim
nė ty i kam vendosė kujtueshem sa mahni
ti ma oforje quditshem me mallė at largim
qė un e kam quajt ne secilen rrudhė tėnden magji
-----------
o zot ky as harrim nuk quhet
por e shum e quditshme kujtesė
neper pluhurin tėnd edhe dheu zemer shkruhet
lotin me kullim ma nxitė porsi vesė
--------------
o udha ime secilin kokerr udhė
me qehren tėnde e te malelgjnyeshmin largim
her mė afron shekujt her perplasur mė hudhė
ne t kalueren ti nuk len harrim
----------
shekujt me folė i kan nxitė i kam bė fjalorė
qė ta thonė zbėrthyeshem ndjenjė kohen per ty
tėkam prekė me ndjenja si perkdheljen me dorė
shijet per ty nė gjuhė arti i kam pėrkthy
-----------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------------

lirik
23-01-10, 17:59
Ndrysho o shqiptarė i lashtė autokton
----------
autori xhelal ferizi
----------------
ndrysho o shqiptarė i lashtė
ndrysho nė shpirtė nė qėndrim
ndrysho nė kokė e nė rrashtė
se bota ėsht gjak e krim
--------
se bota ėsht padrejtėsi
se bota ėsht shkelse mohuese
se jeta ėsht pa fundėsi
me tė kqija shum provokuese
---------
mbushu gjithmonė fuqi
depon mbushe barot
me dije mbushu kahdo o etni
se kohrat ju sjellin lot
---------
“mbushu kahdo me shkollė
tė shejt e kult ta kesh tė dashuren punė
mendjen sa ma tė hollė
se erėrat ju sjellin dhunė
----------
gjakun shėndrroje n' qėndresė
shqipen mos ngatrro me fe
atdheun mbaje me besė
e vdis pėr tokė e dhe
----------
vdekjen quaje burrni
jeten quaje mund
qyqarė mos u shtro nė robėri
se prangat e shkeljet s' kan fund
--------
askuj mbi dhe mos ju shtro
se gjaku ėsht ma ia fortė s e feja
nga gjaku i yt kurr mos u largo
armikun msyje si rrfeja
---------
i urtė rri gjithmonė kah fjala e kuvendi
ndiqe gjithmonė me vemendje shpetimtaren dije
mekė e romė le tė jet atdheu i yt vendi
etnikja e lashta tokė e shejt shqipnije
------------
armėn duaje se ta shpėton etiken
ta mbronė atdheun e fytyren
ta mbanė gjallė tė shtrejt dheun e me troje etniken
shqipėri atdhe bėje gjith detyren
----------
kryeje detyren me nderė
puthe kahdo dheun e tė parve
dhe rri gati per herė
flakė e barot pėr armiq t ' shqiptarve
-----------

xhelal ferizi autori
-----------------------

lirik
23-01-10, 17:59
O varg i dhimbejve
----------

autori xhelal ferizi
-----------------
e di o varg se nė secilen germė me tė shtyrdhė gjak qet
lot vuajtje mjerim
e di o varg se ti ke vuajtje kronologjike shqip nė sasi sa nji det
e di o vargje shqipe e di o vargu im
---------
e di se nė ty tė gjith shekuj gjėmojnė
se nė ty rėnikmet ankimet dhimbshėm shfaqen
e di se lulet mbi dhe tė gjitha i troshtojnė
gongjen lulkuqen manushaqen
--------
e di o varg se ti token e rrėnqethė
e di se ti degėt i then me dhimbje kohore
e di o varg se ti secilin gjet
e trishton me dhimbje ne token arbnore
---------------

e di o varg se bota sillet
nė gajasje e llume e zjgjyre
e di se qeshin me dhimbjet tua
motet epokat e pa kurfar fytyre
---------
e di o varg se me lotin tėnd tallen
indiferencat e akullta mizore
e di o varg poetik se ty apelet tė kallen
se flakė e padrejtėsive ėsht bota toksore
----------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
23-01-10, 18:00
Sa her e deshta vetem lotin
------------


xhelal ferizi autori
--------------------
sa her e deshta vetėm tė ja fali vargut nė pendė
kullimshėm pa tjetėr mjerani shoqėruese
nisnin mandej dėnesjet e dhimbjet me ngarendė
nėpėr kohrat e udhėt lakuese
-----------
dhe gjaku aty nė pika pėrzihej
lot dhimbje udhė fate me gjak
pran luleve as artit nganjiher nuk mė rrihej
pse a thua o zambak
--------
pse kėshtu vargisur m' rridhnin pikat gjak'lot t' zemres
damarėve tė kohes time
pėrse gjithmonė stinėt pėrgjakshėm kohė arenes
mė ndiqnin nga pas me vrapime
------------------

xhelal ferizi autori
----------------------

lirik
23-01-10, 18:01
Era mė shtynte kah udha
---------


xhelal ferizi

Era mė shtynte kah udha
hapi disi mė ngecte
balli mė fliste me rrudha
fati lakueshėm mė ecte
--------
atdheu nė pranga terri
robėria bo brente tue grrye
mbi tokė mbretronte ferri
lisat gati me i thye
--------
kahdo motet rėnkonin
gjaku kėrkonte fitilin
prrojet e valėt rėnkonin
trishtimi po e ndiqte bilbilin
--------
---------
kobi kah toka sillej
erė gjaku i vinte pranveres
laku rreth fytit tė atdheut mbėshtillej
e qanin lulet e veres
----------

guri po thuejse nė dysh ndahej
vargoj“t' kishin lidhur shum plisa
me gjak toka po lahej
qyqet vajtonin mbi lisa
---------
tytat po villnin zjarre
trupat po binin tė njomė
dardanes i hapeshin varre
kah shkonte liriku i jonė
-------
kah ecte ku ishte nisur i vetmuar
nė naten e errur pa hanė
me vrapin atdheut tė robruar
kah flsite me dhe e ranė
------------
oh lirija lirija
vetėm ajo tė jep jetė
lirikut i piku nji lot nga mėrzija
se vetėm pa pendė kishte mbetė
------
penden as letren nuk e kishte
ankthin e mbante nė gji
barin me pllėmbė po e shprishte
dhe nisi e tha nė elegji
------
na vranė na shanė na pshtynė
trembdhjet shekuj me varre
sa megjat e gurėt na i shtynė
o tokė me lisa e qarre
------
sa dushkun na e pėrgjaken e fleten
sa lotin na e derdhen dėnestarė
pa faj e moren sa jeten
njomzak e tė ri shqiptarė
------
nuk lan kund mbi dhe pa mbjellė zi
nuk lan kund kob pa e mbi pėr mbi dhe
nuk lan kund pllambė toke pa e bė shkrumb e hi
nuk lan kund rreze mbi kosovė me nxe
-------------
xhelal ferizi autori
-------------------

lirik
23-01-10, 18:01
Kėshilla pėr ju
—————-
Autori Xhelal Ferizi
—————-
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
——–
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
———
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
———-
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
———
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
————-
autorė xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 18:02
O ju male

shkruan mėrgimtari xhelal ferizi
--------------------------------

o ju male m' falni verė
m' falni t lehtė rrrezen me erė
m' falni t' kėndshmen bukuri
m' falni aromen qė m' ka shkri
'''''''''''''
m' falni brushat plot me shend
m' falni shpresė pėr t lashtin vend'
m' falin kohė kur t' vijnė t e,bardha
m' falni lot qė lshon ujvara
m' falni joshje pėr atdhe
m' falni vend nje pllmėbė n' fole
me pasė shpresa ku me u nxe
'''''''''''
m' falni n' gjak ju at kullim
m' fal at lot qe t' rrjedhė n' pendim
nė mendim e mallengjim
''''''''
mė fal ndoj erė nga ato molla e dardha
e mi fal do qaste tė bardha
---
m' falni o male m' falni afsh
mi fal fijet si mėndafsh
kah ti i lidhė t' holla n' ylber
ma fal t' bardhen lulė pranverė
ma fal dehjen e flutrimit
mi fal rrezet e agimit
mos ma l'sho ah me u kputė besen
mos ma shkrijė gjakun si vesen
mos ma mbjell nė sy harresen
---
mos ma le thatė at fole
mi kthe flatrat ku jam le

mal o mal me gurė shkumbardhe
ku t' vlon shkumbe si lėng dardhe
vala e prronit me ato gurra
ku mi ke po maja e curra
ku e qon embel motin stina
ku te rrin flladi nder lugina
---
bardh n' stėrkala tė kullimit
gurė mė gurė nė dritė t' shkėqlimit

mal a o mal mali i mlasisė
n' ty qė rrin ora e shqipnisė
n' ty qė krehet nuri e zana
n' ty qė lmohet dielli e hana
n 'ty q ė lmohen ato mote
po un jam vet rrėnja jote
---
mos me le o mal me u tha
se qerpiku n' gjak m' u la
nė gjak emallė edhe mėsht shterrė
pėr qdo bimė e pėr qdo ferrė
per qdo dushk e pėr qdo fletė
mė thau malli nė kurbet
---
nuk po ka ma burim loti
se pėr ty mi ka shterrė moti

mal o mal i bukurisė
ma fal flladin e lehtisisė

mi fal fletet degza e fjera
mi fal dridhjet qe i luen era

mi fal pipat e gjelbrimit
ma fal krehjen t' lules t' blinit

ma fal hijen e flladsisė
t 'ma njomsoj mallin t' shqipnisė

t' ma njomsoj hija me erė
leht qė dridhet mbi pranverė
ne at shqipni ku i thonė tnike
ku ka kroje aq magjike
ku ka fusha idilike

edhe pejzazhe shtri kah rrijn
edhe ylberat kah do pijnė

kthye si hark me art kah qielli
n shartim shiu e ngjyra dielli

qe si ka askush mbi dhe
si etnija ku jam le

ma fal piken e sterkales
ah mi fal bardhsitė e vales

edhe artin e bukurisė
at gjelbrim te pa fundsisė

qė e ka e jonė entija
kah do shqip ku flet shqipnija
---

se mua motet m' kan pėrbuzė
mė ėsht bė shekulli hi e shpuzė

e ne lot sa her jam tretė
por rikthim s po ka mbi jetė

se pa ty kohrat me lan
kujt ti them un tash vatan

kujt ti them un nanė shqipni
ku ta gjej ė pak shpresė me epi

ku ta gjejė si te sajė nji dhe
ku tė gjejė si tė sajė fole

mė ėsht tha buza e,shpirtit t' hallit
ma fal valen n' njomsim t' mallit

ma fal kthjellshėm kur t' shpėrndahet
leht mbi gurė vala kur t' lahet

mal o mal ma fal ledinen
ma fal zogun kanarinen

pse thatsija e mbrendisė time
pa zė t' zogjve mbet,n' shkrumbime

ne udhė tė huaj ka mbetė jetime

mal o mal o mal me fletė
vetem ti mua mė jep jetė

mal o mal mali i bardhsisė
ku vrojton shqipja e lirisė

ma fal mal ma fal larminė
rreze e hijet qė t' pėrtrijnė

kur t' bien shndriteshėm n' druj e fleta
ku e,mbshtetė shpresen e ėmbla jeta
mal o mal qka ti bėj mallit
ma fal uj't e gurit,tė zallit

ma fal mal ti at pikturė
mi fal ngjyrat n' valė mbi gurė

se un lidhė jam n' mallė largsije
kam mbetė n' vyshkje n' t' huaja hije
mal o mal o mal me degė
ma shkruaj nurin n' hije e shegė

q e t ja jap un dashurisė
syve t' lotit me e qendisė

edhe etjen qe me esht tha
te lmoj n heshtje larg tue t' pa
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
xhelal ferizi autori i kėngve lirike shqiptare autori nga mitrovica e kosoves
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 18:02
I thash nji dit te gjithve

shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
I thash nji dit t ė gjithve a don me u bė njeri
gurit i thash e ai me jo jo ma preu shkurt e me be
nuk dua ta shėndrroj padjallzinė nė makutri
mė tha-
nuk dua tė jem si ju njerzit me lakmi
si ju njerzit qė materjet rrini prore tu i bre
''''''''''

e luta mandej drurin e i thash edh e atij nė besė
a don o dru tė bėhesh njeri
jo mė tha perse tė jem mish me llaskucėri e ves
pėrse tė jem zgerdheshje e servili
---
e druri
ai rrudhshėm ndjeshėm jo me tha me tė vendsouren vulė
se nuk dua un pėrjetshėm tė jem grryes planeti e thes
i mendjes laskucėri
grryes e uzurpues me ve ,
qe te behem grabits e,globet me i shkulė
---
mnadej i thash zjarrit behu ti njeri
rrufeshėm e,mohoj refuzueshė me kokė
un nuk dua tė jem djegsi per globe e gjithsi
si grabitsi njeri
por vlerė dua t ė mbetem mbi tokė
---
mandej e luta zogun qė e gjeta mbi fletė nė cicėrimė
iku trishtueshėm edhe ai me nji pergjegje jo
un nuk dua tha tė jem simbolė pėr krim
tė lutem mė le tė ciciroj mos mė shqetso
---
e,luta mandej hekurin e qelikun
mė than se s' kan aq shum qėndresė sa njeriu e imunitet
se thyhen,e gjak prej qerpikve pikun
kur dhimbjet vuajtje gjak e luftrat tė ju vėrshohen e derdhen si det
-------
e luta diellin edhe ai kategorikisht jo m' tha
ps e gazin ngjyrene gėzmin mė duhet ta ndrroj
nuk mund t ė zgerdheshem si maska e ti them dikujtė pseudo vlla
e cakun nė thikė t' ia mendoj
-----
e shkova te hėna me nji palė tesha
n' flakrim tė arit punu
mendova se ate ndoshta e joshė veshja
qė njeri t ė bė het nga lakmija me u shėndrru
---
por hana qiellore ,me kėt ofertė qeshi
dikur ė nė vetulla u ngrys
un qė jam qiellore ,gjakun me lot nuk e pėrsheshi
me bukpermbysje kur njerzit ti mbys
''''''''

e luta pastaj arin argjendin e safirin
ju thash t ė behen njeri
perbuzshėm ma kthyen duke rrėnqethė edhe h irin
s e driten e tyre magjike nuk ' deshten me e shkri


edhe shpates i thash qė ėsht e mbreht e mizore
i ofrova shpėrblim per ket tjetersim, gjoja madhorė
por ajo mė tha se nuk bėhet dytehshe dy ftyrshe dot djallėzore
ma mir me ndejtė shpat se me u shndrrua si vegel putha dorė
---
mandej i luta engjujt t e gjith nji nga nji
sa keq kur ju thash ata jan ndje
ma mirė kė shtu siq jemi mė than e nuk shartojm aq zi
se me u bė njeri me fe e pa fe
---
e shkova te djalli e i thash pėr kėt qellim
i thash qė tė bėhet njeri
nuk mundem tė shėndrrohem mė tha nė kėt maskė aktrim
nga djalli nė djallė me u shkri

as lulja as rana a kokrrat e e dheut as zallina
as vuajtja nuk deshti qė tė hyn n'ė kėt mish
as dheu as moti as shekujt e stina
edhepse i luta shum fish

nuk deshten te shndrrohen ne ket qenje qudije
u rrėnqetha ndėr planetarė
pse un kėt mohim nuk e kisha nė pėr dije
as ditė nuk,e kam ma parė

se nuk pranon a s lulja sa rrezja as uji
as toka e graniti me dhe
mu duk vetja keq e njeriu mė doli prej huji
me kombe me ligje e me fe
---------
se askush nuk deshti e as ajo vuajtja vet
asnji intelekt gjeni
nuk pranoj vullkani as pezhgve zeza as nje dhe e det
me hy nė' kėt ,tė' menqur vuajtėri
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
nga mitrovica

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 18:04
Penda ime mos u the
--------------------------
shkruan xhelal ferizi
-------------------------

mos po thyhet penda ime o njerz
o populli im!
mos po thyhet e imja penda !
duke thirrė nė qdo vrejtje e kushtrim
duke thirrė per bashkim e vlim

penda ime qe mbanė hallet e etnisė
qe mbanė hallet e etikes
qė mbanė brengat e tė lashtes etnike shqipėrisė
dardanes tė bijes sė pergjakur antike

penda ime qė mbanė
hallet e qdo krahine
o penda ime qė per liri e atdhe ti qanė
e pėr hallet e qdo kanarine

mos po thyhet penda ime
me hallet e etnisė e globit nė shpinė
kur egoja e njerzve e lot qenjesh njezore e flijime
se bashku nė te po rrijnė


mos poe thyhet penda ime e qėllim'mira
nės e shekujt aq shum e ngarkojnė
nėse nuk i vjen si infuzion furnizuesja dritėlira
nėse , hallegjijtė shekujt e harrojnė
---
mos poe thyhet penda ime duke pa
psherėtima nate,e mėrzi
mos po thyhet o diell i pendes time vlla
duke ndėgjuar aq shum absurde e marrėzi
---
,mos po thyhet penda ime o popuj
qė nė paqe s' do tė jeni kurrė
mos po thyhet maja e sajė nėpėr labirinte e strofuj
tė pabesive njerzore qė nė glob po rrjedhin si gurrė

---
nga autori xhelal ferizi mergimtarė shqiptarė
krijimtaria e te cilit u ndalua dikurė per shkak te perndjekjeve politike
ne ish jugosllavi

lirik
23-01-10, 18:04
Mos u the o penda ime

autori xhelal ferizi
-------------------------

mos u the o penda ime neper doza
neper simbolikė e terthore kohra e specifike metabolikė
mos u the o penda ime ,neper gremina e te plagosura mimoza
nga jeta nė jetė duke ikė

mos u the o penda ime neper lot
neper zjarre te kombeve neper luftra e qelik
neper teh te shekujve neper shekuj e mot
neper kshilla, epokash saldime te mundimshme prore duke pikė

mos u the o penda ime neper metafora
neper perpjekje pepruzje e fenomene
mos u the o penda ime mos bjer nga dora
rri e dashur rrin nė tė mi'a gjene

mos u the o penda ime neper kerkime e hulumtime
gjithkah neper caqet e kureshtjeve kėrkimtare
mos u the e dashur kur me majen prekė nė kohen me gjėmime
neper labirinte e kurtha tė papritura tradhtare

mos u the o penda ime me ra shakull
kur prekė me maje nė antikė
edhe neper kohra tė ndryshme me zjarrė e akull
neper vlime e ngrirje duke pikė

mos u the as nėpėr ahengje e gėzime
nga entuziazmi i tepruar
mos u the neper te ngutshme vlime
as nė shekuj tė pa shkruar tė turpruar

mos u the o penda ime nė pafundėsi
nė nyjet fenomene me gjithsi e galaktikė

neper dije te thella neper dialektikė
ne per ligje te fizikes mbi dhe e,ne gjithsi

mos u the neper metafora filozofike
as ne bukurinė e karajfilit
neper dehjet e beharit as nė tė reshurat atmosferike
mos u the o penda ime e arit

as neper jetima qė edhe vet vuajtjen e kan tha
ne lotin e tyre qe as nga shkėmbi i granitit nuk durohet
mos u the oj penda ime duke qa
se vujatja as gzimi s' mbarohet
''''''''''''''''''''''''

Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''

lirik
23-01-10, 18:05
Mė fal o vetvetja ime
Mė fal o vetvetja ime
-----------
autori xhelal ferizi
------------
mė fal o vetvetja ime
tė gjitha lutjet do ti sjell nga qielli
me gojė me zemer e me shkrime
mė fal qė nuk ta solla asnjė rreze dielli
-----------
mos mė akuzo nė at botė
se hajdutėt e rrezeve tė gjith vodhen
ata natėn pa hanė e pėr hanė dje e sot
rrezet i grabiten pėr vete i mblodhen
------------
un nuk vodha askund
asnjė rreze lumturije
tė solla zhgėnjime e mund
mė fal pa pikė mėrije

---------
mė fal nė at botė e nė kėt botė
edhe lulet mo vodhen tradhtarėt
un ty tė solla vetėm lot
dashuritė mi vodhen dinakėt tregtarėt
-----------
edhe lulet mi vodhen
rriskut tim si lan kund hise
tė' gjitha qeshjet me maska e pa maska i mblodhen
sa grabitqare kto fise
---------
thue se kan pi kta grabits jo ujė por shpejtėsi
thue se ushqehen me fat
vetėm un pse vetėm un pa pi
sa do pak uratė
----------
ah vetvetja ime e gjorė
si tė jap ndonjė burim magjik
si ta ndrroj gjithqka me buton a me dorė
tė mos vet'quhem ma tragjik
------------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

lirik
23-01-10, 18:07
O varre flisni o gurė

----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
Flisni o varre flsni krijoni gjuhė toke
qė tė marrin vesh edhe akujt e errsira
qė tė merr vesh dheu e gjithqka e shqipnisė etnike loke
se drejtėsia mbi dhe ėsht ma e mira
----------------
flisni o heshtje o tė vdekur
tregoni o ju tė vdekur tjerė nga padrejtėsia
pse rrini o varrre heshtur e ju kohra stėrmekur
thuani se nuk durohet ma tradhtia
--------
po vdesin edhe varret tash nga krimi e errsira
edhe i vdekuri dy her po vdes
po vdesin edhe gurėt nga fjalėt e pshtira
asgjė e gjallė mbi dhe nuk do mbes
--------
servilija po vret shekuj e qast
nuk ka ma qeshje me zemer
brryli nuk po lshon mbi dhe asnji rast
lufta po bė bėhet pėr karrigė e emer
--------
dhe vuani o tė vdekur qė vdisni nga dy her
se fajtore ėsht pa shpirtėsia
tė drejtit jan gjithmonė tė mjerė
mbi dhe mbijeton mashtrimsia
---------
pse heshtni o varre pse heshtni o gurė
kush i kėputi shekujt nė mes
kush nuk la lidhur nga zemra nė zemer asnji urė
kush vrau fjalė e besė
---------
i vrau gjithmonė brrylatari
i vrau gjithmonė garė e liga
i vrau i njerzve tugjari e tregtari
i vrau lakmija e shėmtuara karriga
---------
pse heshtni o varre kur gjahtarėt kah ju kalojnė
kur varrosin kėtu naten mbulojnė dinakėrinė
pse heshtni kur dhimbjet kahdo lotojnė e rėnkojnė
e ju e mbani mos guxueshėm heshtėrinė
------------
Autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
e kosoves
-----------------------------
Titulli: Vargje Nga Liriku Xhelal Ferizi

lirik
23-01-10, 18:08
Nuk do tė ket
-----------
nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
-----------------------------
Nuk do tė ket buk pėr ty as notė o vargu im
deri sa tė ket zemėr'vegjėl mbi dhe karkaleca
smirėzi tė lindur nė mangėsi e vogėlsim
gjini hetero jargė'tare e burreca e mistreca
---------
shpirtvegjlit kurr nuk kan qitė diqka nė dritė
as ata me tru mize e me mikro mendė tė kufizuar
o vargu im pėr ty duhet tė flas njė e madhe dritė
e yje tė mdhej tė qiellit tė bekuar
-------------
simrėzijtė nuk mund tė dalin pėrtej jargėve tė tyre tė zeza
lokalist tinzarė dinak e krahinorė
bejtegji rezil cinik zemėrzi qė jan trashgu me tė meta ndėr breza
endacak kotėsira e tė pa emocion puthadorė
-----------
as ata qė jan me kaqikun tė vogel
as picimulat qė si pula qokasin
as ata me tru sa njė gogel
e ata qė pa kuptim gėrgasin
-------------

pėr ty duhet tė flas bukuria
arti i qėndisur
fjala e artė e dashuria
dhe shpirtrat si lule tė harlisur
---------
prandaj rri o vargu im per shpirta ushqyes si e bukur ndoj fe
se edhe dritene diellit disa e kan sha
rri se ti duhesh mbi dhe
ty kohrat nji dit kan me tė pa
------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
23-01-10, 18:08
vetėm nga njė lot njeriu
--------
Autori xhelal ferizi
----------------
un vetėm nga njė lot njeriu nganjėherė
kam krijuar njė kala koder poetike
nė imagjinaten time tė atij' loti tė mjerė
e kam shkruar nji roman dhimbjesh nė zemer elegjike
-----------
kam shkruar nji analitik ndjenjash laborator
kam shkruar nji qiell domethėnje nga ai lot
qė rrėshqiste nė faqe ashtu si i gjorė
e din kuptimin e pėrshkrimit i madhi zot
------------------
Autori Xhelal Ferizi
vargje lirikė nga mėrgimtari i pėrndjekur
----------------

lirik
23-01-10, 18:09
Oh nga njė mos dije
--------------
Xhelal Ferizi autorė
-----------
oh nga njė mos dije ka ndodhė sa kala jan rrėnuar
nga njė mos dije jan rrėnuar shum bukuri
oh nga njė mos dije sa ura dashurishė jan shkatrruar
e globi sa lotin e ka pi
--------
oh nga njė mos dije sa shum jan paqet tėrhjekė
me rrėnjė jan shkulur miqėsitė
oh nga nji mos dije sa shpirtrat kan vdekė
kan qa sa kohra sa net muaj e dit
-----------
oh nga njė mos dije sa koka u pre
sa shteti me shtet jan mbytė
oh nga njė mosdije sa shum kombe e fe
njeri tjetrit i kan nxjerrur sytė
-------
oh nga njė mos dije sa shum kan qa epoka
sa shum jan kėputė popuj nė mes
oh nga njė mos dije sa shum jan pre koka
edhe jeta nga mos dije mund tė vdes
-------
oh nga nji mos'dije sa aortat nga zemrat jan kėputur
sa gjak ėsht derdhė e kob
oh nga njė mos dije shkurtpamse e ngutur
sa rėnkimi ėsht ndėgjuar nė glob
--------
Autori Xhelal Ferizi

lirik
23-01-10, 18:09
Shtrejtė do ta paguash nji dit o pėrthurje
---------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
shtrejtė do ta paguash njė ditė o pėrthurje sadiste
qė pėrthurė kohra e paqe
ti je kohė kanibaliste
qė kurtha don e gjaqe
--------
ti je e zezė sadiste e pa fytyrė pėrthurse
ti je ngatrruese e luleve qė shkojnė udhes sė vet
ti je pėr secilen mirqenje shthurėse
lotin ua derdhė qenjeve si det
-----------
se je e tillė nė veper e strukturė
se lidhė pėrthurė rreze e gjithqkajat me nyje
se je ajo enigmė qė fate e gjallesa pėrthurė
me errsirė ke mbuluar yje
--------
ti vazhdimisht pėrthurė
paqe moral e etikė
ti bashk nuk i len dy gurė
nuk di a je qenje a mitikė
-------
nuk di a je fenomen qė pėrcakton qdo fat
nuk di a je gjenetikė
nuk di pėr qdo rrisk a je taksiratė
nuk di kah vjen e kah pikė
-----------
nuk di kush je por ti ngatrron adete
ngatrron edhe karaktere
ti pėrthurė ngatrron devijon edhe dete
pėrthurė nga njiher vetimė e vrull ere
-------
ti pėrthurė shtrngata stuhi e tufane
pėrthurė sa shum bubullima
ti pėrthurė sa kombe qėllime e gjuhė nane
gjakun ua derdhė porsi gurgullima
----------
ti pėrthurė nganjiher at dritė hane
ke nxjerrė tė pėrthurura sa furtuna e valė
ti ke ngatrru mbi dhe tėrmete e vullkane
nėpėr shekuj prore pėrthurse ke dalė
--------
edhe jeten me vdekjen disi i pėrthurė
sa je fenomene e pa dukshme n' diktate
ti nuk len nė materje pa pshtjellu ndoj udhė
pa e pėrthurė e pa e lanė si njė qyqe nate
---------
e vyshkė moshen e gjethin e fleten
e vyshkė lulen bimen barin botaniken
e vyshkė njeriun e kohen e jeten
e vyshkė e pėrthurė etiken
--------
si vdekje e ma e zezė se ajo nganjihere je
nė luftra i ngatrron e i pėrthurė shum fate
ti nuk len askund ndėr kombe e fe
pa i mbulue me tė zi e vuajtje e guna nate
------------
a tė sheh dikush ndonjėher oj rrisk' thurse
e ka ndoj gjygj pėr ty
njė ditė do paguash do mbetesh n' pėrthurse
kohra qė mundem me tė thy
-------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku nė mėrgim
----------------

lirik
23-01-10, 18:10
I than disa smirzi nji her nji poeti
--------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
i than do smirzi njiher nji poeti
ti nuk je poet
dhe poeti foli vet me veti
thirri tokė e dhe e det
---------
dhe i tha tha dheut te zi
e detit e tokes pse
pse po krijon smirzi
si sot si neser si dje
---------
Autori Xhelal Ferizi
------------------

lirik
23-01-10, 18:10
Kush je ti namė e zezė
---------
autori xhelal ferizi
-----------------
kush je ti namė e zezė
qė endesh shpirtrave- mallkuese
nė secilien kohė e brez
mbete krye fjalė gjėmuese
--------
mbete gjithmonė nė lojė
mbete pa u ndrrue je prore nė qender
ndėgjohesh mallkuesė mbi plojė
mbi mendjet e lehta si lpener
--------
kush je ti qė del prej emocioni
kush tė shtynė me u shfry
kahdo pėrmbys gjithqka kthen demoni
kohrat tė kan pa ty
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
23-01-10, 18:14
Nji her nji njeri duke ikė nga vetvetja
---------
Autori Xhelal Ferizi
.-------------
nji her nji njeri duke ikė nga vetvetja doli nė njė tjetėr jetė
nuk e njih“te ma vetveten
u bė ai qė nuk isha nė tė vėrtetė
maskė me fytyrė tė shkreten
---------
dhe e vrau pastaj maska e vet
sa keq pse kshtu o aktrim
mos o e keqe qė je sa nji det
mos shtyj njerz nė ndryshim
----------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------

lirik
23-01-10, 18:15
Titulli: Vargje Nga shqiptari Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------


-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
Kur lindi xhelal ferizi

autori xhelal ferizi
--------------------
nėna kishte pa ėndėrr njė ylber
nji zog mbi njė fletė murrizi
dhe njė pendė ngjyrė duke shterrė
-------
e quajten nga vegjėlia xhelė
kohrat ja dhan emrin cicėrimė
hijet i sollen pranga e tel
vargu e quajti rimė
--------
shekulli e quajti shqiptarė etnik
qielli i solli nji lodėr dhuratė ideal
loti i parė kur i ra nė qerpik
me nji pendė e mashtruen e vajin ja kan ndalė
--------
kėshtu thonė me pendė rrinte beba e vogel
e shtrėngonte nė dorė e nė gojė
edhe pse pėr rreth kishte kukulla e gogel
nuk shikonte aspak tjetėr lojė
----------
a jan kėto shenja qudije
thuani o lexues ndoj fjalė
penda u bė pajtim fėminije
as sot ajo nuk ėsht ndalė
-----------
edhe sot penda i rrin nė dorė
si ather kur ishte bebush
pėr dhe e trollin atnorė
kėndon pėr mal e pėr fushė
---------
edhe sot penden e don
e quan pajtim tė lotit
e quan lule fletė pėr emocion
e ruan me besė tė zotit
-----------
autori xhelal ferizi
----------------

lirik
23-01-10, 18:16
Duke ujitė shekujt
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruar nga xhelal ferizi mergimtari
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''
Duke ujitė shekujt nji neper kopshtije
nuk e dija me pa djallzinė time
se djajt mshefen edhe nėn hije
edhe pas qdo lulje e bari e bime

un mendoja se ne kopshtijet e jetes
ecet vetem neper gjelbrime
dhe nuk e dija se edhe prapa fletes
mshefen vrastaret poshtrime

e ku e dija unė qe isha ardhė prej lotit curril
prej nji pike te qerpikut besė
ku e dija un qe isha fis me karajfil
qe pritat po me bėnin ftesė

se ujitjet mi shendrruan nė lot
ne brenga te perjetsisė
nuk dal neper kopshtije kam besė veq nė zot
por jo nė shekujt e pabesisė


un nuk e mendoj ma pėr kopshtije
se trembem tash nga qdo fletė
un po ju jap falas kėt pervojė e dije
ruajuni nga pritat ne jetė

autori i titullit /duke ujitė shekujt/
xhelal ferizi

lirik
23-01-10, 18:16
Nėpėr uren e ferrit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
neper uren e ferrit me nji pendė nė dorė baraspeshė
kalova me urė sa e hollė qė ishte
at'her nuk isha me kaq shum burim veshė
as penda kaq themele nuk kishte

gjyqtarėt e huaj mė prisnin kurreshtarė
kur po e humbisja drejtpeshimin
por un isha nder breza i lindur shqiptarė
e pendė e kisha besimin

poshtė ure zjerre tė armikut
helme e katrane e kurthime
por fjala e ime e germa e qelikut
me mbante dhe penda ime

sa do qė e hollė ishte sikur fije
e ferrit urė holllake
unė edhe ma holl kah fjala me dije
mbahesha mbi botė rrumbullake

armiqt u tmerruan dhe tėholluan uren
edhe ma holl per ta keputė
edhe un t' hollova ngjyren fjalė biluren
qe tigrat e uritur i kam zbutė

kalova me penden e mendjen atletike
me shprehjen plot art e aktrim
me gojė hapur i lash bishat e ardhura siberike
i i ngriu baraspesha ime ne kalim

gojen hapė e mbanin te ftoftit ardhacak krokodila
me shekuj te uritur per gjak
por un ne ndihmė thirra me mija bilbila
qė ndeznin qdo qiell me kapak

dhe me kėngėn shqipe kalova uren
ku flakėt arrinin me prekė
nuk ma prishi ferri shpirtė mishin as strukturen
as besa nuk me ka vdekė

dhe mbeten goj hapur arijt e sibirit
me krahet e mi t' lehtė e pendė
qė i kisha n' dy krah un shqipja e ilirit
me kalu ura ferri mjeshtrisht e me mend ė

e mbeten gojė hapur gjarpij e krokodila
e pezhgvja mbeti si ferr duke vlue
tigra ujq e qkaj prisnin poshtė si kopila
qė mė prisnin me jargė per te me gllabrue

shkruan xhelal ferizi
/titullin nė vargje nėpėr uren e ferrit/

lirik
23-01-10, 18:17
Ruane gjuhen iliriane

--------------------------------------------------------------------------------

-

*Titullin e kėngės shqiptare*
*

*e shkruan autori ne mergim xhelal ferizi*

*ruane gjuhen iliriane-
*gjuhė amtare at gjuhė nane-
*mos harroni n' shekuj kurrė-
*ku e ka rrjedhen ku pat gurrė-
*t 'gjith shqiptart ku rrini shpernda-
*n' dhena t' huaja jeni nda-
*at gjuhė nane ta pėrtrini-
*brez pas pas brezi,mirė ta dini
*mos e leni kurr mbas dore
*tė lashten gjuhė t' bukur arbnore
*mos mė leni u thot se vuaj
*nese,m' ndrroni me gjuhė t' huaj
*mos e ndrroni mos e shkrini
*si trashgim brezit ia lini
*se ėsht e lashtė ėsht gjuhė mendtare
*se arti flet nė gjuhė shqiptare
*e merr vesh shungullima e detit
*edhe shendi i drits t' planetit
*edhe fleta e qershisė
*edhe hana e bukurisė
*edhe yjet e tė gjera fusha
*mali e bari brusha brusha
*e merr vesh edhe karajfili
*kanarina e bilbili
*edhe degtė me shegenare
*i ėmbėlson gjuha shqiptare
*e njeh mjalta e dalė nga hoja
*kush e ndrron kur s' ėsht nevoja
*me' gjuhė te huaj qe e msynė me e ndrrue
*ai nder shekuj qoftė mallkue
*se s' ka gjuhė qe din me vlue
*siq vlon gjuha e lashtė shqiptare
*neper fyell e zanamare
*neper deje e neper lisa
*siq vlon shqip bardhsisht mbi plisa
*mallkue qoftė ai birė i shqiptarit
*qe s' ja len pra trashgimtarit
*gjuha shqipe esht si hana
*ajo vlon nder gjamadana
*aj vlon ne gji t' damarit
*rrjedh kullue si kroni i arit
*ajo e dehė detin me valė
*yjet n' kurreshtje i ka ndalė
*i ka kthye yleberat n' qiell
*i ka dehė po hanė e diell
*e ka shkri sa her ingjinė
*ajo flet me dashurinė
*ajo flet me gurė e dhe
*ajo shndritė nder kombe e fe
*ajo ėsh si nji ylltare
*yllė nder shoqet planetare
*mos e leni ju mbas dore
*art mbi art gjuhen arbnore
*se ajo ringjallė gjith galaktiken
*ringjallė artin e muziken
*gjuhė e vjeter brum qiellore
*qe i njomson rrezet diellore
*qe i njomson po gurė e zalle
*qe i nxitė n' ndezje kėngė e valle
*qe se ka nder shoqe bota
*thue e kan shkrue engjuj e zota
*thue vet qielli e ka zbritė
*thue e mbollen perenditė
*thue e lshuen arom't nder pipe
*ashtu flitet gjuha shqipe
*mos elshoni mos e ndroni
*zot e qiell mos i hidhroni
*as at mund te prendisė
*veq trashgim te ja leni fmisė
*se ne at gjuhė pushkė e tagana
*keng e valle e tupana
*kan jehue nder kohra t' motit
*edhe vringllima e kastriotit
*ne at gjuhė flet sqepekrruta
*edhe agroni e teuta
*ne gjuhen shqipe iliriane
*kan folė shekeujt n' per mejdane
*ka folė arti e penda e shkolla
*gjuha shqipe esht si molla
*porsi fleta e qershisė
*hije i ka n' breza etnisė
*edhe mbane e mbas sotit
*sa te jen shekujt e shtigje t' motit
*se ajo del porsi vullkane
*siq del ne mal sharmi i ndoj zane
*siq del arti i meteorit
*ashtu del gjuha e arbnorit
* si nder kombe e nder fe
*si bajrak shquhet tue vle
*gjuha shqipe le t' trashgohet
* lart mbi frone te lartsohet
*ajo ne shkuj ishte vlimi
*n'per beteja kah kushtrimi
*mbane permbi ne piedestale
*lart ma lart mbi lartsi hane
*ta mbaj dija e fakulteti
*se ajo ushton si nji gjamė deti
*si te bashkueme shum rrufe
*ajo ushton nder kombe e fe
*si me shndrit shum yj me koka
*ajo shndritė kah qielli e toka
*porsi re e te bardha vija
*i qendisen shkkolla e dija
*aj ju breza trashigone
*kush u thot prej dore leshone
*ai mos past as djep as kryqe
*dinė as shart vajtoft si qyqe
*po si lėshohet kjo shejtni
*qe ka kndue neper lashtsi
*qe ka folė me majė tomorri
*me majė sharrie vizitori
*qė ekan kdnue sa te bukura vasha
*Oso kuka e Ali pasha
*e shum tjerė me kangė e shkrola
*Jakup ferra e mic sokola
*sa shum trima qe ishin tjerė
*porsi zhgjeta elehtė me erė
*e ka kndue tringa e shota
*edhe nora qe ndjeu bota
*per qendresė e gjuhė malsore
*i kndoj tradita zakonore
*i ka kndue kanuni e leka
*Zhuj selmani e Hagji zeka
*mbreter tjerė mbretreshė teuta
*i ka kndue edhe lahuta
*ai Gjergj fishta madheshtori
*i ka kndue naimi i gjori
*edhe migjeni e vasė shkodrani
*e Ndre mjeda e Ali asllani
*i kan kndue sa bajraktarė
*kapedana e ushtarė
*sa ushtri po qlirimtare
*i kan kndue gjuhes shqiptare
*mbane n' breza se ėsht flaktare
*esht mbretreshė e kushtrimtare
*esht antikja mesdhetare
*ah n 'shekuj t' motit qoftė bekue
*brez pas brezi tue ligjrue
**
autori i vargjeve me titull gjuha shqipe
xhelal ferizi ne mergim shkruan vargje shqiptare
xhelal ferizi i ndjekur dhe i persektuar autorė dikurė i ndaluarkontakti me autorin e shum vargjeve shqiptare

[email protected]

lirik
23-01-10, 18:18
-Ankesat e shpirtit-
ankesat e shpirtit
titull
shkruar nga autori xhelal ferizi
ne mergim

*Oh shpirti im sa shum ankesat
*mos me ngarko me peshen e matereive me ide
*nuk te kam dhuru vetem helme poer edhe qaste melmesat
*diellin nganjeher ta kam sjell? je nxe

*ti mua me solle qka? po te drejt ke ti ! o' i padukshmi subjekt
*me solle larmi lot gzim denim nji pik? qast dashuri
*me b?re bashkvuajtes te perjeteshmin i padukshem objekt
*qe mban? me pend spontane vullnet qudi
*gjithqka me te instiktshmen te vet'dukshmen nga jasht bukuri
*nga brenda diktat per hir te shekujve perjetsi
*i paguar nga vetvetja asnjiher pa i marrur lekt
*per hir te ardhmeris? i gjysem vdekuri i gjall? per obligimin
*e quajtur hir? per hir? te se quajtures brezni
*po e vloj edhe me zjarrin e pavullnetshem varg shkrimin

*dhunshem artist i shpirtit
*dhunshem akujt duke shkri
*dhunshem i denuuari prej gjak ngrirtit
*dhunshem instiktin e ecjes duke e pertri

shkruan vargje shqiptare xhelal ferizi mergimtari
-----------------------------------------------------

lirik
23-01-10, 18:18
-Ankesat e shpirtit-
ankesat e shpirtit
titull
shkruar nga autori xhelal ferizi
ne mergim

*Oh shpirti im sa shum ankesat
*mos me ngarko me peshen e matereive me ide
*nuk te kam dhuru vetem helme poer edhe qaste melmesat
*diellin nganjeher ta kam sjell? je nxe

*ti mua me solle qka? po te drejt ke ti ! o' i padukshmi subjekt
*me solle larmi lot gzim denim nji pik? qast dashuri
*me b?re bashkvuajtes te perjeteshmin i padukshem objekt
*qe mban? me pend spontane vullnet qudi
*gjithqka me te instiktshmen te vet'dukshmen nga jasht bukuri
*nga brenda diktat per hir te shekujve perjetsi
*i paguar nga vetvetja asnjiher pa i marrur lekt
*per hir te ardhmeris? i gjysem vdekuri i gjall? per obligimin
*e quajtur hir? per hir? te se quajtures brezni
*po e vloj edhe me zjarrin e pavullnetshem varg shkrimin

*dhunshem artist i shpirtit
*dhunshem akujt duke shkri
*dhunshem i denuuari prej gjak ngrirtit
*dhunshem instiktin e ecjes duke e pertri

shkruan vargje shqiptare xhelal ferizi mergimtari
-----------------------------------------------------

lirik
23-01-10, 18:20
Deshta tė kerkoj gjithqkajen
gjithqka
Qfar kerkese e pa fund
sa e pa fund kjo kerkesė
E ku gjendet
gjithqkaja

autori xhelal ferizi

lirik
23-01-10, 18:21
Deshta tė kerkoj gjithqkajen
gjithqka
Qfar kerkese e pa fund
sa e pa fund kjo kerkesė
E ku gjendet
gjithqkaja

autori xhelal ferizi

lirik
23-01-10, 18:23
Dashuria-
*autori nga Mitrovica
*shkruan xhelal ferizi

*kush tė krijoj o gjen i qiellit
*fenomen o ndjenjė mahnije
*si arrite rruges t' diellit
*pėr tu gatuar nė gjak njerzie

*kush tė solli o flakė ylltare
*a thue art shkriu perendia
*qe ksaj bote mekatare
*ti vloj n'ė joshje perjetsia

xhelal ferizi
autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim

lirik
23-01-10, 18:23
Ne lotin tim
Shkruan xhelal ferizi
autori i titullit ne lotin tim

Ne lotin tim shkruhen te gjitha perjetimet
sikur te kisha nji gjuhė botrore
ajo gjuhė te kishte shprehjet me t e persosoura
edhe shprehjet qiellore
aty do te shiheshin plasjet e plandosura
dhe te pa fuqishmet perkthyese shkrimet
kot e provova me metaforė
as me gjuhen e qelizave
ne mbrendinė e lotit kristal
pasqyrat ma specifike kam perdorė
sa her yjet per skjarime i kam ndalė
ylberat kam provuar ti zbres me dorė
rrethin hermetik per ta kaluar
loti im sa globi botrorė
te gjitha aty jan ne mbrendinė u kulluar
te lotit tim te pervluar valė
edhe shekulli ma i zgjuar
nuk arriti
as me ndihmen e pseheve
kuptimit te dhimbjeve ne definim me i dalė
permbajtjes tende fat
o loti im i kulluar bilur
sa gjuhet i shterrė ti
ne perpjekje per te spjeguar me fjalė
gurė i qmuar prej ujit
neper qerpik sa her u rrokullise
shkaktuar nga demonet
mbrendia jote kerkon pendė shekspiriane
nuk mud te di nga cila rrudhė e stacion fatit u nise
ti permbanė gjuhė dielli e hane
por fat te pervluar
mundim biblik
sa nji curril je nga madhsia
por permbajten e ke si romane
sa shpirtra u perpoqen te lexojnė
sa shekujt digital i grise
sa lexuesit e menqur fatesh
sa diagnostike kekrime
analistė shekuj kureshtarė
kerkimtarė shkaqesh
qe me formula u perpoqen
pasqyrisht te formulojnė ne definim te gjejnė
pse
psehen tende
ne te gjitha psehet stacione
neper gjeografinė dhe udhet e fateve
neper rrudhat e ballit te qiellit
te kerkuan
spjegimet
ne rrumbullakun tend optik
dhimbjet e shkaktuara nga te maskuarit
qe ti nuk i vrejte
me syrin tend kullim te padjallzuar
o loti im ne qerpik
sa i rrokullisur neper gremina jete
pasqyrat e menqura digitilaike
nuk te kan kuptuar
o loti im optik
gjam i tejdukshem
vizllues
te shtynė maskat kah udha e dhimbjeve
ne mbrendi denesshem je i pervluar pervlues
nder engjuj nuk gjete mik qe te gjejn shteg
as nder lutjet e persosura
as ne thirrjet hapsirave te lira
as ne mbiqiell
vrapove
arsyeve .
kurrreshtjeve shkaqeve
si maratonik rrokullisesh vrapues
demont nga prapa te ndoqen
ne kurtha te shtynė falltoret
me karta te dante aligerit nga nent rrathet e ardhur mbi tokė
se bashku me mashtruesit trishtues
me maska ngjyr ajri
me lojė dasme
e vello te bardha
peshperitje buzesh te kendshme ne dukje
e ne mbrendi
form ulat e fshehura tardhtare
te gatshme
per te derdhur ty tragjikisht
o loti im me domethenje te madhe
curril je ne dukje
sa i vogel
nuk je as s anji gogel
por i thellė
sa nji dramė jete

ti je tash pa miq e shokė
te poqen
xhelat e demon
ti je curili i hallit
hallin kush ta lexon
cili shekull i menqur me kokė
fatnisjen ne zanafillė ta kupton
fajtorė te lanė ne moskuptim edhe kokrrat e zallit
fajtorė pshen e derdhjes s ta besojnė
ku ti pafajshem u rokullise
ti q e ne nisje paske pasur dinak vrojtues
shtytsa bukrishė te hejshuar
te mallkuar qofshin
sa shum me dahsuri hjeshije u mbeshtollen
maska karavanesh
djaj te veshur bardhsisht
qe shpirtin tim
ku ti buron
e mashtruan
me qehre engjellore
me pamje enigmatike
me aq te zbukuruara kurtha
permbajtjen ta njohen
dhe shfrytzuan kullimin tend
mbrendia jote flet
kush do ta kuptoj ket gjuhė
dhimbjen
dhe pafajsinė tende
ti ke aq shum fakte
e vogel je kur pikon
lotushja ime
por e madhe si det kur rrokullis'shem gjemon


permbajtje currili qe flet
kush te kupton
se ti je plot gjoba denime te perjetshme paguan
per shkaqe te demonve
me maskė ngjyr ajri
rrudhat e dashurisė
ti perputhen mashtrueshem
binarė qelizash te rrejshme
me dhurata danajsh
me te mahnitshme pamje
te aktruar
ne barkun e cipes se qthurur
duke te joshur lakmueshem
ty
qe me te derdhur kur lojen e kan nisė
nuk te treguan
se duan me te rrokullisė
greminave te dahsurisė
ne dnesjen e dhimbjeve te perjetsisė
sa gjygj i padrejt o curril
o loti im
qe nuk gjenė as ne shteg kthim
as shteg kalim
te mashtruan vrasesit e mshehur
nen karajfil
o rreshqitshmi i pendueshmi currili im
i qertpikut pervlim

xhelal ferizi autori ne mergim
autori i titullit ne lotin tim
shkrime vargje shqiptare ne mergim

lirik
23-01-10, 18:24
Un njoh njerz

--------------------------------------------------------------------------------

Un njoh njerz

Titullin /un njoh njerz/
Shkruar nga xhelal ferizi ne mėrgim

un njoh njerz qe filiza te rrites kan pre
me shpatė dy tehshe te paftyrsisė kan pre rreze dielli
e shpresat duke ardhė mbi glob e mbi dhe
e bukuritė i kan pre ylberore qe i ka qielli

un njoh njerz qe penda e fjalene lirė e kan pre
dhe gėzimet e padjallzuara te luleve duke u rritė
un njoh njerz qe sa kerxej lirie kan pre
e sa yje besnike i kan pre me pa besi ne pritė

un njoh njerz qe kan pre dashuri me shpata satanike
e kan pre sa progrese e autoktoni mbi dhe
i kan pre edhe fiset e lashta ilirike
e shqipet autoktone mbi fole

un njoh njerz te kohrave ne europė
qė kan pre mish te lashtė per sllavian
shqiperinė etnike ilirinė e kan pre ne sa copė
per hirė te carit dushan

un njoh njerz qe sa udhė te drejta i kan pre
me shpatė dinake i kan pre ato udhė
o un njoh sa kohra e sa fise e fe
qė doren mbi ne s e 'kan rrudhė

un njoh aq shum njerz qe ka n pre me shpatė
qė akoma godasin mbi te pa fajshme stinė
qė prejnė edhe gjurmė e shekuj tė gjatė
qe vrasin qdo shqipe e zog qė kėndon per lirinė

o un njoh sa shum njerz me masken mister
qė vrasin kahdo paqen e qe jan therr'tarė
qė e prejnė edhe sot shqipėrinė e mjerė
dhe shpresen per shum shqiptarė

shkruar nga autori nga mitrovica e kosoves
xhelal ferizi-
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-01-10, 18:25
Nėpėr uren e ferrit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
neper uren e ferrit me nji pendė nė dorė baraspeshė
kalova me urė sa e hollė qė ishte
at'her nuk isha me kaq shum burim veshė
as penda kaq themele nuk kishte

gjyqtarėt e huaj mė prisnin kurreshtarė
kur po e humbisja drejtpeshimin
por un isha nder breza i lindur shqiptarė
e pendė e kisha besimin

poshtė ure zjerre tė armikut
helme e katrane e kurthime
por fjala e ime e germa e qelikut
me mbante dhe penda ime

sa do qė e hollė ishte sikur fije
e ferrit urė holllake
unė edhe ma holl kah fjala me dije
mbahesha mbi botė rrumbullake

armiqt u tmerruan dhe tėholluan uren
edhe ma holl per ta keputė
edhe un t' hollova ngjyren fjalė biluren
qe tigrat e uritur i kam zbutė

kalova me penden e mendjen atletike
me shprehjen plot art e aktrim
me gojė hapur i lash bishat e ardhura siberike
i i ngriu baraspesha ime ne kalim

gojen hapė e mbanin te ftoftit ardhacak krokodila
me shekuj te uritur per gjak
por un ne ndihmė thirra me mija bilbila
qė ndeznin qdo qiell me kapak

dhe me kėngėn shqipe kalova uren
ku flakėt arrinin me prekė
nuk ma prishi ferri shpirtė mishin as strukturen
as besa nuk me ka vdekė

dhe mbeten goj hapur arijt e sibirit
me krahet e mi t' lehtė e pendė
qė i kisha n' dy krah un shqipja e ilirit
me kalu ura ferri mjeshtrisht e me mend ė

e mbeten gojė hapur gjarpij e krokodila
e pezhgvja mbeti si ferr duke vlue
tigra ujq e qkaj prisnin poshtė si kopila
qė mė prisnin me jargė per te me gllabrue

shkruan xhelal ferizi
/titullin nė vargje nėpėr uren e ferrit/

lirik
23-01-10, 18:25
Prejani rrėnjėt tradhtisė-
------------------------
shkruan xhelal ferizi shkruan titullin prejani rrėnjet
tradhtisė

*nėse un ma nuk jam nė mesin tuaj
*me penden time tė arit
*mos harroni shqiptarė se edhe nėn dhe do tė vuaj
*me e humbė nga toka jonė rrėnjėn e tradhtarit

*humbeni ju breza qė vini
*se nuk arritėm ne
*dukuni shqiptarė pasiv kurr mos rrini
*tradhtisė qdo rrėnjė me ja pre

xhelal ferizi autori nė mergim

lirik
23-01-10, 18:27
Ura e lakmisė
**************
shkruan xhelal ferizi

****************************************
*********************************************
*mbi uren e lakmisė kalova me zjarr'me deshirat ndezur nėpėr qeliza
*mendjen plot magnete joshse ėndėrrime
*duke u shty nga disa te imagjinuara shpirtpuhiza
*qe ndeznin epshe lakmije neper egot e jetes time

*dhe thash oh sa ta kaloj e matanė
*do te jem nė kopshtin e tė pėrhershmes lumturi
*do tė pi lumturi sa nji oqean
*i dehur ne sherbetin e knaqsisė nė tė perjetshmen dashuri

*dhe uren kur kalova dhe dola nė pjesen tjeter tė jetes
*kopshtijet e iluzioneve me kėndellen
*nuk me mbajtėn kriht e ėndrres erlehtes
*se hallet tinzrisisht tinzarėt mi mbjellen

*e tash duhet te kem kujdesė nėpėr kto tė rrejshme kopshtije
*ku jeta mbjellė gjemba e vuajtje pa meshirė
*kėndej ure qenka jo ma lojė e padjallzuar rinije
*por lufta per te qenė instikt zemermirė


*as nuk mund te jem i pėshtirė as maskė vrazhdėsije
*se e kėrkon lustra fytyr mode qeshjen n' dimensione
*duhet ruajt pushtet e ekuiliber vetėdije
*edhe kur ne shpirtė kam te pazgjidhura ekuacione

*kėshtu qenka kėndej ure mosha pjesa tjeter kopshtare
*qė quhet jetė e lakmuar ' sa detyrim lajkatarė
*vrapim ky qė shkruhet nė shum memoare
*me emrin shekulljetė iluzioni kureshtarė

*Autori xhelal ferizi nga Mitrovica
AUTORI I TITULLIT URA E LAKMISė

lirik
23-01-10, 18:28
Kur shkova nė diell

Shkruan Xhelal Ferizi

nga etja pėr dritė shkova drejt e nė diell
duke ecė me flatra duke ikė nga errsira
dhe sa ma lart,duke ikur ,flutrim, nėpėr qiell
mė doli para rrezėtarja,krahlira
''''''''''''''''
u quente kėshtu pėrcjell’sja e miqve,ajo shoqėruese diellore
qė kishte trup rrezje zemėr rrezje ,e strukturė
si nė shpirtė si nė gjak rrreze,ishte ,ajo rrezatore
ma shkriu vuajtjen tė tokes ,dhe lotin si gurė
kur hyra nė mbretri me njė dėnesje dheu nė,qerpik
me ligj tė tokes sė ftoft,me gjuhė tė pakuptim
mendova se mė shohin urrejteshėm si armik
mė sollėn njė engjull n’ ,pėrkthim
e cila diellit ankesat e mija ia pėrkthen
pėrse un nė tokė nisa e thash pėrse nėpėr krim
pse o diell me ecė po na len
pse o diell pėrse po na nxenė
dhe kur shekuj me fakte i shpalosa toksorė dėshmueshėm me gjak
e letrat e globit me plot njerzore intriga
viktima e foshnjeve tė therrura nė tė shtėpisė prak
e tjera fakte tė liga
''''''''
qė toka i mbanė nė kazanin e saj ferr pa ndėrgjegje
i ushqen,me urrejtje nė mes kombesh e,me urrjetje nė fe
po pse i thash o ju drita jepni privilegje
pse falni ju dritė pėr token me dhe
dhe ata nė njė gjuhė qiellore
rreztare sa e lehtė pėr gjak
si lulja kur lėmon me aromė
e flladi qė frynė ngapak
ashtu disi nė gjak lmueshėm mė fliste
pėrkthimi aq ma gjik ,si fyell
mendova se dikush mė pėshpėriste
si qiellit ndritshėm qė i flet’ ai yllė
mė dhan ujė rreztarė me rreze me pi
pėr gjak mė dhan do lėng drite
dhe rreze si ujė currili
qė nė’ pėr kroje tė arit rrezanish rridhte
atje gjithqka ishte e arit
si kroni si ujė si ato pika
si shiu e dhe rrushi ngjyrė ari
me rreze ishte antika
''''''''''''
dhe mė shtruan nė shtrat dukati me fjetė
do lule plot diell e qė pėshpėrisnin
dhe vuajtje nuk pashė nė at jetė
veq drita qė qdo gjė qėndisnin
me prekė askund nuk prekja
n’ flutrim shkoja me rreze me ari
nga askush mbrapa nuk u ndjekja

atje vetėm paqe kishte
me rreze mė mbahej damari
mandej nė gjuhė tė lashtėsisė
qė e pėrqonin rrezet n’ kuvend
ju thash se jam i etnisė
qė ėsht njė pllėmbė e vendė
atje thash nė troje tė lashta
ku poshtė e shihni at shtresė
ku mė lindi mishi e rrashta
atje u rrita me besė
atje nė trojet e t’ par’ve
ku guri mė njeh n’ meditim
un jam i fisit t’ shqiptarve
qė loti mė rrjedhė nė mėrgim
ma qitni ju thash njė fat
me shije tjera orbite
mė jepni at drit me uratė
tė mos mė blejnė djajt me mite
e token ma kthe me hise
pse gjygj i keq mė ra rrisk
mos me le pa komb e fise
o diell i arit si disk
kėshtu nėpėr gurė rreztarė mahnije
qė i kishin ata si kolor

.....
kam folė me gjuhė etnije
kam prekė dhe diellin me dorė

e kur u shtruen tė mirat
e,kur tė mirat ushqime

erdhen rrezet dorė lirat
pėr miq erdhen n ,shėrbim
o zot sa ,shum ndriqime
shėrbenin me plot argėtim
shtat dit e shtat net rreztare
nė jastek e jorgan n’ pupla ari
shtėpit me i far ere dehė’tare
n’ hapsir,po rrinin mbi bari
njė bari si erė qė ushqehej
me dritė tė lėmueshme me brushė
njė lėvizje e lehtė qė i ndjehej
qdo fije si njė ėngjėllushė
dhe takova tė gjitha shtresat
ju fola pėr tokėn tonė
ju thash se nė shekuj ngatrresat
njė akull pa shpirtė na i shtreson
ai ėsht njė sipėrfaqe
qė mbulon shum gurė e dhe
nuk ka kund manushaqe
i druejn shum kombe e fe

dhe ėsht akull ma i ngriri

qė vjen nga moska e sibiri
.....
ju fola pėr moskė e parisin
berlinin nė hartė e n’ kongres
ua tregova me gjak e lot plisin
dhe prerjen me thik nė besė
e hapin’ tim tė vajtueshem
e fundin tim pa cak
dridhshėm e dėnesshėm pendueshėm
por faktet ua shkrova pa lak
ju thash se nė pragun tonė
kan ardhė lugat e klanorė
ju thash se mbetė jemi vonė
tė lidhur me kėmbė e dorė
kur lotin tim pėr qudi
nė ari e kthenin tue pikė
ngrihej si kokėrr ingji
e shpresen s e,lente me ikė
kėshtu me shum tė mira
tė ėmbla fjalė diellore
kah vinin ėngjėllushat krah’lira
m,pėrkthenin gjuhen arbnore
sa mirė nė shtat dit u ndjeva
me shum ngjyra ,e ,puhi
me rreze tė lėngshme u ushqeva
.....
n , t,pa’fundem,at dritė rrokulli
dhe pashė aty jetė pa gjyqe
ku ari ishte qdo shpirtė
atje nuk kishte kryqe
as gjveshje as prishje e shumfytyrsha tė pėshtirtė

aty gjithqka ishte rreztore

aty gjithqka ishte paqsore

atje nuk kishte vrastarė

tė gjith ishin rrezatarė
atje ishte kullue
jeta me ari plot
atje gurr e krue
prej arit po rrjedhte si vesa
as dhun nuk pashė as hile
veq gaz te dlirtė me dritė
nuk pashė as ujq as skile
n,shpinė,tė tjetrit ,kush s’ish ngritė
.....
tė gjith pa hile punonin

rrezanisht hanin me meritė

atje sa drejt u shkollova
dhe mėsova historinė
qė rrjedhte veq me paqe
qė rrėnjė e kish ingjinė
nuk pashė kund pikė me gjaqe
as hile nė gurė e dhe

atje si manushaqe

shpirti ishte me fe
se qdo gjė ishte ishte ari
as pshtymė nuk kishte nė tjera fe
as gjėmim tė ndoj fije bari
gjithkush pinte vet nė kroje
....
nuk shtyhej askush n mbijetesė

atje tė arit ishin qeshjet e hoje
.....

atje kishte vetem besė
e ftoftsi nuk kishte as uri
se vet ishin veq hoje
as gjak kund nuk ish ngri
se diell ishin nė’ qdo degė
n’ qdo fije kokėrr e fletė
se edhe kokrrat tė vogla nė shegė
prej ari ishin nė jetė
po un kur ju kam folė
nė gjuhė dhimbje e ankimi
kur gjakun ua shpalosa
dhe gjurmė diskriminimi
ju fola pėr komb’ timin
ju thash se nė europė
me pi na e dhan pelimin
gjakun t’ nxanun n’ copė
se laps s’ na lan as leter
se diell s’ na lan me pa
na e shuan hisen,e vjeter
prej t’ drejte na kan nda
e u fola pėr fat timin
me rrudha duke pa nė dorė
a e pres thash ndonjė her gėzimin
.....
me qenė i, lirė arbrorė
e ata me shpresa rreztare
mė mbshtollen tė, gjith me lot
mė dhan dhe njė gastare
me ujė lang rrezesh plot
e, mė, lėmuen ato tė dėshpruara qeliza
e, m, shartuan me rreze shpresė
mė nisen ndėr puhiza
me buzė e vaj un duke dėnesė
.....
se un arsye kisha pėr dėnesje prore

se dhe mė digjej i etnisė dhe

nga gjaku e loti i tokes arbrore

qė derdhej pa fjashme rrėke

prandaj dėnesjet rrezet mi kuptonin

e brushen leht ma kan shprushė

mos qajė mė than leht mė ledhatonin
.....
i biri dardanes tė sė lashtes antike fushė
atje kam pa tė pa anė
liri e fusha e,kroje
atje ndėgjuar ,nuk jan
urrejtjet “me fjalė goje
dhe mua nė krah tė rrezes
me shpresa plot ngarkue
me gaz e, lot tė shpreses
mė than me ligjerue
mė than tė eci paqes
mė than tė flas i ,lirė
mė than o i biri i paqes
o i biri i shqipes sė lirė
edhe mė porositen,me mbjellė ari ndėr fe
gjithkah ku rrin hasmėrisht ftoftsija
qdo gurė e zallė me e nxe
.....
le tė rrnoj mbi dhe nga dashurija
me than se duhet pritė
se stinėt sjellin verė
me than n, curril me dritė
me u, bė cicėrimė e, erė
mė than qė tė mos thyhem
tė pres ditė,tė mirė
me askend tė mos pshtyhem
te shkruaj me varg t ė, lirė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
shkruar nga Xhelal Ferizi mėrgimtari shumvjeqarė larg atdheut

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angert : 03-07-2009 mė 03:51.

lirik
23-01-10, 18:34
Ruaju pak xhelal ferizi
je ba si therrė murrizi
se po t'thehet kurrizi
e t'derdhen dhėmbėt si orizi!

2.

ti i ngjanė kalit pafre
xhezdisė nėpėr dynje
po ta them pėrsėri -
kto nuk janė poezi
kto janė kėngė pėr qifteli
kur s'ka pas laps as letėr
kur s'ka dijt kush gja tjetėr
kur plakat tjerrshin n'furka
kur n'qerep iu digjej buka
kur nuk dinte kush me shkrua
sikur fjalė grashė te nji krua
janė po kėto poezitė tua!


3.

Ndal xhelal se s'u ba nami
as nuk tė ra n'tokė takami
pse nji kėshillė ty ta dhash
i ngreh brirėt sikur dash -
pse tė thash shkruaj ma shkurtė
se poezia asht vet fjala e gurtė
nuk lindet nga shpirti aq lehtė
shkruaj fjalė e kryet pėrpjetė
kur njeriu ty tė kritikon -
ai vetėm tė mirėn ta don
pasha besėn po t'betohem
me varg tandin nuk krenohem
se ti nuk ke asgja tė re -
veē shtin rruza pėr njė pe
pa dijt ku hyn as ku del
siellesh rrotull si teveqel!


4.

fjala e artit ka shumė mana
don stėrvitje shumė panda
kto janė vjersha nji fletore
mund t'i kndoi njė defatore
qė ta ēon zemren peshė -
e t'shkrinė n'gaz tu qeshė!
fjalėt tua si ēampare defi -
kcen gjithditen eni prej qefi!


5.

ti ke dalė hapur nė botim
duhet duruar ēdo ēortim -
kto vargje tua nuk kanė vlerė
ty tė ka marrė moti koka erė -
t'kanė marr n'qafė me sehire
ta dhanė nji rremb dėshire -
duke u lidhur pėr troje etnike
mund ta gjejsh dhe ndoj mike
krejt ashtu sikur je vet ti -
duke menduar pėr poezi
E dijmė se kjo Shqipja jonė
gjuha e zotit pėrgjithmonė
gjuhė e pasur plot me lule
fjalė tė bukura nėpėr crrule
osht nji gjuhė perėndie -
osht vet tingull poezie
plot figura plot madhėrie
ēka tė thuash tė ka hije!

6.

Po tė krijosh fjalė tė re
duhet ngjitur pėrmbi re
atje ku askush s'ka mbrrij
atė qė askush s'e ka ndij
ta siellesh bukur nė tokė
pa tė marr erė ajo kokė
sikur zhdirgjesh nga nji mal
me nji zjarr vargu triumfal
qė mbi tė gjithė mbi dhe
tė jetė vėrtet poezi e re!

7.

kshtu pra ti xhelal ferizi -
mos u ngreh si therrė murrizi
herė lirik herė cirilik -
me krijua vargje s'ke kaēik!
Ma mirė thuaj qe bre burra
ky osht kroni kjo osht gurra
s'kam burim jam nji rrke shiu
qė posa ndalet shterrė vetiu!
A din sot sa poet ka bota -
ata s'derdhin fjalė tė kota
Me shkrua sot nji poezi -
duhet ta bėshė nji mrekulli
s'osht poezia o lum ferizi
nji thes i shterur prej orizi -
mbaje n'krah e ecė n'hava
kokrrat tė bijnė pas pa nda
s'din ku e nisė a ku e sosė
veē zgėrdhihesh si njė dosė
sa me gas e sa me vaje -
duke ndjellur klysht e saj!

8.

Ty veē pak nė ta marrtė mendja
pėr replika po ta pat pak ėndja
n'daē edhe nė vargje a si tė duash
ti mundesh kroset tė i kruajsh -
kur kemi pak kohė flasim hapur
bukur fortė edhe pa u ēartur -
jo si barkat qė s'kanė vela -
hyn ma andej po ta ngrehu pela!

2009-07-03.

vargje te pseudinimit zanor nga nje forum shqiptar
vargje kunder autorit xhelal ferizit
.................................................. ..........

Le te shifet ketu se qfar vargjesh i shkruante pisi ndytsira me pseudonimin zanor ne nje forum tjeter autorit xhelal ferizi
ky zanori delirium tremens dhe forca intruder jan kunershtare te mdhej te autorit xhelal ferizi

si shum disa tradhtar tjere ne per forume shqiptare

dhe ja se qfar vargjesh i shkruante ky zanori autorit xhelal ferizi me provokime e bizari manjake idiotike nga gjelozia vetem e vetem pse yhelal ferizi shkruan vargje ne forume pa ia zene asnjiher rrugen dikuj

delnin ksi tipash zhgjyra te pa fytyre dhe me kso sjelljesh pengonin kercnonin e shpitisnin autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin

lirik
24-01-10, 02:15
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Lirija mė doli ma e keqe se robėrija
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mua liria
Mė doli ma e keqe
se
robėrija
sepse kahdo mbi dhe
u mboll
mercenaria shitja e atdheut
u mboll
shpirtngushtėsia
shum shpirta jan shitė e jan ble
nga euro e rubla e dhrahmija
e qau toka e skenderbeut
se jan nda me kisha e gjamija e me fe
e ndasi fisnore klanore krahinore
ja grryenin themelet atdheut
mė dukej sikur shqiptarė nuk mbeti mbi dhe
sikur u shua dashuria arbnore
pastaj lindi bizari perversi faqe zia
u lanė meritorėt pa dore
perfitoj gjithfar ushujze gjakpirse nder ne
hilja mizoria barbaria
egoja ndarja klasore
dolen pederast pedofil e prostituta
sikur u tha e u vyshk besnikėria
ne qeill nuk shihej ne flutrim shqiponja sqepekrruta
vetem do laraska te kqia
ne trojet qe i la agroni e teuta
u mboll wehabija trinitrija
u mbush me vnerė e zhgenjim edhe kupa
u mboll mbi dhe dinakėria
u lan atdhetarėt pas dore
pėr vjedhje lindi lakmija
u mboll edhe absurdi
tallava e pabesia
e hordhitė lakuriqe klanore
zhjgyri u mboll dhe orgjija
mos rrespekti e pandershmja dredhia
ankthi-
e u vra emocioni
u mboll kahdo papunsia
ne gara fitoj demoni
mjerimi u mboll e varfėria
u djallėzua njeri i joni
e vdiq mbi dhe dashuria
me ego doli padroni
u mboll kahdo ftoftėsia
u mboll edhe antivlera
shundi kiqi e veset
e fama me lavde tė pa vlera
u shtua mbi dhe pabesia
u mboll edhe ego mizoria
na u shiten fabrika e miniera
u mboll edhe hajdutria
mohimet kahdo e perbuzje
u mboll anti njerzia
u shiten me hile tendera
prandaj mė doli ma e keqe
ma e keqe liria se robėria
e dalur fare e ndere
se u mbollen edhe kohrat me leqe
u mboll edhe dyftyrsia
ma e ndryshkur se qdo teneqe
dolen disa zemrat te kqia
ajo qė aq shum e ėndrrova
me doli ma e keqe se roberia

liria liria liria
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
24-01-10, 02:20
Rracė njerzore
------------------------


autori xhelal ferizi
------------------------


rracė njerzore,e prirė pėr dukje e zhdukje!

rracė njerzore me prirje pėr q'nukje

rracė njerzore qė shkelė pėrmbi dhe

qė shkelė ,parime e globin don me e,pre

rracė njerzore qė shkelė mbi parimin

qė e don egon,qė e don,ngatrrimin

qė mbėshtjellė koken me do paragjykime

qė vret,diell,e shekuj,nė menyrė t 'pėrkryme

qė len gjurmė e krim para e mbas bryme

rracė qė pėr kob tėndin mendjen ke t' pėrsosur

rracė qė mendja jote do tė shtrij t' plandosur

ah rraca njerzore kafken me rradake

e pėrdorė me tru n' boten rrumbullake

edhe pėr mėri edhe pėr shum leqe

pėr gjak e pėr luftra e pėr kohė tė keqe

pėr lot e pėr gjamė shum her je shkaktare

qė paqen e vret me flakė e me zhare

e kputė qdo rreze e damarė e nurė

kahdo lidhen n' zemra me paqe si urė

e ndezė edhe fjalen kohes i lagė qerpikun

e mbrehė pėr pushtime tehun e qelikun

mė duket nga njiher pėr kob menqurohesh

a thue nė cak vrapi n' lakmi do t' deshtohesh

se nė shekuj vrapi e nė shekuj gare

nuk po mbanė drejtsi po dredhon kandare

sillet edhe mbshtillet filli yt me mund

caku yt e hapi,do tė sjellin fund

mendja jote e sherrit qė prinė pėr djallzi

diellin ka me e gjveshė hanen ka me e shkri

globin me e mbushė zjarre,me e pėrzie me ujė

truri yt me prirje qė i don shekujt n' rrmujė


------------------------------------------
autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
--------------------------------------------------

lirik
24-01-10, 02:21
Sa i gėzuar jam
******************
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
as fjalė nuk kam
sikur tė isha poet
me pasuri fjalėsh si det
me tė pasura fjalė
me dashurinė si valė
edhe qastet me i ndalė
mbi flladin e miqėsisė
qe mė l'moj tej pėrtej knaqsisė
se fjalė e bukur e juaj
nuk mė len tė vuaj
ju jeni tė ėmbėl si shegė
bilbila jeni nėpėr degė
kahdo jeni shpėrnda
nga atdheu ku jeni nda
e ju nė atdhe
si lulet mbi dhe
pėr mua jeni fletė
qė mė jepni jetė
qė mė mbani si pip
se mė flisni shqip
ajo gjuhė bilbiltare
mė mbanė zemren shqiptare
mė mbanė gjuha e mirė
tė ndezur nė dėshirė
ajo mė jep shpresė
tė mbahem me besė
ajo mė mbanė gjakun
si shtiza bajrakun
si shqipja si finesa
si ema ajo melmesa
e ylli im miku
si ai i ėmbli fiku
si curril qerpiku
o miq tė mirė
o ju zogj tė lirė
nuk po gjejė fjalore
as ngjyrė ylberore
as hanė vetullore
me marrė germė rreztare
pėr fjalen shqiptare
pėr ju qė ta shkruaj
oh sa shum po vuaj
qė nuk gjejė si me u shprehė
me artin me u dehė
nė mes tuaj me u“prehė
ju qė shqip mė mbani
nga sofra qė s'mė ndani
q ė m'jeni bashkue
si gzimi duke vlue
keni shum tė fala
nga curril'bardhat e fjal' vala
nga germa e dorė'lirit
pasardhs i ilirit
se shqipja e ema
jan si kokrra e pema
jan si dy qershija
qe i lidhė miqsija
si dy shegė me mua
si kokrrat nė ftua
si dy lule prilli
dy flet'bardha prilli
ato jan me mue
si ai diell tue vlue
----------------------
e nė mes nesh' ėsht ylli
si nji shtat n' kėrcylli
qė mbanė fletė hjeshije
pėrmbi dhe etnije
e mikesha e re
qė mu nė hare
ka marrė fjalė argjend
oh sa flet me vend
fjalen diell e ka
mė quan mik e vlla
se shprehjet i ka lėng pikė
si shega me fik
dikund me u shartu
kah qielli nė yj shkru
ju dua miq ju dua
si kumbull e ftua
si dredhzat buzkuqe
si lulet burbuqe
keni shum tė fala
me pendė nuk u ndala
deri nė kėt faqe
o ju manushaqe
qė aq shum mė doni
me besė mė shtrėngoni
ju jeni biluri
si kullimi n' guri
nė t' kristalten valė
me miqsi tue dalė
me currila n' fjalė
me zemra lulė buqeta
ku ju lulzon jeta
me plot aromėsi
e dashura miqsi
tė dashur miqt e mi
ju dua o lule bese
pa hile e interese
se jeni ju vet
diamant pikė vese
tė fala nga kjo pendė
tė gjithve s' ju kam pėrmendė
por ju vet e dini
se un si ai drini
kur ndritshėm me dritė
zallinen ,n koloritė
e veton me vizllimė
bilurshėm larminė
edhe un me varg
me curril nga larg
tė vargut tim
me rreze e shkrim
vetueshėm me shkėlqim
tė gjithve ju lmoj
nė germa me vlim
tė gjithve u pėrqafoj
o miqt e mi
o miku im
shqiptarja e shqiptari trim
vargjet e mija
pėr ju o miq
i dehu i dehu
e pėrjetshmja dashurija
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

lirik
24-01-10, 02:24
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Malli nė gjakun tim
---
autori xhelal ferizi
kush e njeh mallin nė gjakun tim
ndoshta vetėm gjuha e frymes
ndjenja e diellit tim
shkrirja e veses e brymes
---
kush ma njeh mallin tim
vetėm pėrvoja e shekullit mendjehollė
vala mbi flakė e pėrvlim
e kohes formula me shkollė
---
mallin tim ma njerh gjuha e diellit
ma njeh dhimbja speciale
ma njeh dallėndyshja qė ndrron fole ikė qiellit
shtegtare mbi fusha e male
---
mallin tim ma njeh dheu etnik
ma njeh nė kafaz kanarina
ma njeh loti nė qerpik
e dhimbshmja elegjike stina
---
ma njeh edhe i pėrndjekuri bilbili
ma njeh i djeguri i gjallė
ma njeh lorbardhi currili
i pėrlotur pėrplasur mbi zallė
---
ma njeh fati nė cung i prerė
ma njeh vet pėrjetsia
ma njeh edhe qyqja mbi erė
me krah kah flutron kah etnija
---
mallin tim ma njeh penda ime
qė ngjyren e merrė nė plagė
ma njeh gjaku im nė rėnkime
barkushat dėneshėm qė i lagė
---
edhe shkrumbi vet me hi
ma njeh edhe shpuza e thingilli
ma njeh vuajtja qė ka pi
lot thyerje ather nė mes prilli
---
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
L-i-r-i-k-u dikurė i ndaluar si autorė si i persekutuar ish i burgosur politik
nė isht regjimin sadist ish serbo jugosllav qė merrte jetra tė rinjėsh shqiptarė
lexoni por tregoni shoqes shokut


Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

lirik
24-01-10, 02:25
Zakonet e tradhtarit
--------------------
nga autori xhelal ferizi ne mergim

kordinon me thinin e gjarprit edhe nė levizjet nė instikt
zvarritet si ai palohet rrathatarė
me ves gjarpri rrin kur i mbyllė e i hapė qerpikt
me cakun e vet tradhtarė
---
sytė i bėjnė dritė pėr tradhti
vesi i zi e joshė si magnet
hilja i jep me pi
etja pėr tradhti ja shterrė lum e det
---
ushqimin e ka tradhtarė
si tigri kur paloset nė fjerė
ai mish tė pa faj gjueton si gjuetarė
etikė nuk ka as nderė
---
tradhtin e han me buk gjithmonė
lavirėse e ka mėnyren
ai ngjanė nė njeri por nėn lėkurė ėsht demon
si maskė e ka fytren
---
ai gjuan kahdo pa mėshirė
tradhtarė me emer i thonė
zemren e ka tė pėshtirė
tugu nė vend t' gjakut i vlon
---
e prenė secilin nė besė
si takti i vampirit shpirtėron
pėr njė mikro interes
dhe e fe tradhton
---
e komb e fis e farė
e grua e fmi e fis
se gjeni i tij tradhtarė
nuk mbanė nė mish kurriz
-----
ai vret edhe diell e stinen
ai vret bilbila tė lirė
ai vret edhe kanarinen
veq gjahu me i dalė i mirė
---
Nga autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
24-01-10, 02:26
Liri aq shum tė deshta
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
liri aq shum tė deshta
sa qė me tė gjitha robėritė botrore pėr ty u kacafyta
burgun me flakė e zjarrė e vesha
pėr ty errisrat s'mirzeza tė gjitha i mbyta
''''''''''''
mbi ty nuk lash kund pikė balte me ra
u perlesha per ty me shum kohorė djaj
lavdrue tė kam edhe tej qiellit ku as skaj nuk ka
e ti pėrse mė bėre me vaj
'''''''''''''
un per ty fola gjithkund mirė
deri lart ne yje me aq adhurim
me ty doja tė jem zog i lirė
por ti theve krahun tim
'''''''''''
nga ti iku un tash si nga robėria dikurė
se ti me besė nuk me dole por iluzion
un ty tė dhash mjaltė magjike vargu e ti tė ftoft nji gurė
qė varė nė hapin tim mė pengon
'''''''''''''
ti ndoshta nuk je fajtore
por kurthat pse i mbanė nė udhė
pėrse ke kaq shum vorre
e ballin ma mbushe me rrudhė
'''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
24-01-10, 02:27
KULT DO Tė BėJA TY ADHURIM DASHURIJE
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
nga lulet un do ti kisha nxjerrė tė gjitha esencat aromtare
lėngun e tyre dehės do ta kisha bėrė det
zemren time do ta kisha bėrė lum lulesh ndjenjėtare
artin do ta kisha bėrė pėr ty dhuratė qiell dashurije nė jetė
----------
pėr ty do ti kisha shkri tė gjitha mjeshtritė e bukurive nė fjalė
do tė isha bėrė cicėrima mė e bukur qė mund tė ket ndonjė shekull bilbil
do tė isha bė ma e bardha e shkumbzuara lumturi bardh valė
do tė kisha thithė nektarė etshėm nė dashuri si bleta nė karajfil
------------
pėr ty tė gjith shekujt i kisha mbushė me art
me fjaloret mė tė bukura mbi dhe
pėr ty do tė kisha shkuar nė yllin mė tė lartė
dashurinė atje me ndjenja me e nxe
--------------
nė ma tė kulluarin shekull do tė kisha marrė idili magjike
dashurisė do i a kisha dhuruar si burim
do ti kisha shėndrruar ndjenjė shprehjet nė rreze artistike
vetėm qė ti tė bėhesh i adhuruari kulti im
---------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik
24-01-10, 02:27
Jetė qė na ikė duke tė mėsuar

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

jetė qė na ikė duke tė mėsuar

qė vrapi i pervojes mbas teje deri ne varr na shkon

gjith jeta shkon duke pėrjetuar

shkollė e pa fund me emocion

''''''''''''''''''''''''''''

mėsojmė edhe nga pėsimet

kur mėsojmė nga njiher ėsht vonė

na i sjell renkimet e gėzimet

qka qenke ti kėshtu o jeta e jonė

''''''''''''''''ti dukesh si nje bukuri

dijet aq shum ti kėrkon

nji det dije dituri me e pi

dhe prap viktima e jote e quajtur njeri gabon

'''''''''''''''''''

q'na qenke kėshtu o enigmė formulė

q'na qenke keshtu o fenomene e quajtur stėrmund

ku tė rrin aq fsheur ajo magjike vulė

qė vrapin neper kohra nuk e ndalė askund

''''''''''''''''''''''''

ti qenke sekreti vet

hapi i instiktit qė ecje imponon

ti qenke si i pafundmi det

pėrvojė qė rrėshqete gjykon

''''''''''''''''''''''

qenke filozofi e quditshme kureshtare

qenke edhe magji spontane

ti qenke edhe edhe zhivė mbi ekulibre e kandare

ti qenke engjellore e satane

'''''''''''''''''''''

Tė habitė me at tė quditshme tėnde specifiken

tė len pa tkes me disa gabime

lakmija nga njiher ta merr etiken

e syri i pa ngopur tė joshė nė veprime

'''''''''''''''''''''''''

nuk dia a te quaj mashtreuse me serkete

nuk di a te quaj enigmaė e pa mshirė

ti njerzit i bėn me folė vet me vete

fjalen ua bėn e krim e her ėmbėlsirė

'''''''''''''''''''''

qudija vet je mbi dhe

gjith jeten duhet te mesojnė ty

nder kombe e fise e fe

sa njerzt duke tė mėsuar ke thy

''''''''''''''''''''''

dhe tė mėsojnė e pėsojnė nje jetė

shkollė me te rrewshqitshme arsye e hendeqe

ti qenke e quditshmja vet

kah ti kush ne cak e kush perthuret n'per leqe

'''''''''''''''''''''''''''''''

autori xhelal ferizi

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Xhelal ferizi Autorė i vargjeve shqiptare

lirik
24-01-10, 03:20
Pėllumb i paqes, Je shpirtėbardhėsia nė qiellin e hapur piktoresk. Fluturo o Pėllumb i Paqes i lirė e vargjet tua tė dlira le tė jehojnė anembanė maleve e fushave, penda magjike le tė shkrihet nė shkronja tė argjendta, ikonė e pėrjetėsisė!
Ju falėnderoj thellė nga zemra mik i nderuar lirik, jeni krenaria e shpirtit shqiptar. Qofshi me jetė, shėndet e lumturi kudo qė jeni.

nderime;

Idila
.................................................. .....................................Te dashur lexues koha sjelle dhe mallengjime dhe ja po shkruaj ketu fjalet e nji vajze shqiptare qe nuk ishte nga kosova por ishte nga zonat e ohrit dikun
qe quhet ketu ne forum idila

se si duhet te jet engjulli i miresise dhe sjelljes
kjo vajze me motivoj per disa shkrime dhe krijimtari vargjesh ishte vertet e talentuar edhe ne secilen pergjegje aq e zgjuar e mbreht qe deshmon se gjinia femrore shqiptare esht ezgjuar dhe mallkoj shekujt e pushtimeve qe na endaloj emancipmin kombtare dhe na shkaktoj aq shum demtime

kjo mikeshe e imja nder shum miq e mikesha tjera vlelzer emotra bashkkombas me ka perkrahur shum moralisht ne forum
ishte nje nder engjujt e vertet te fjales dhe me ka motivuar ne art
nga njiher me kujtohet koha ne burg kur kisha adhurues mjaft te vargut tzim por edhe njerz te kqi qe me pengonin te shkruaj vargun me nervozonin
e njejta gjė ndodhi edhe ne forume kishte nga ata q eme perkrahnin dhe nga ata qe me pengonin me nenqmonin edhe ne shoqata e njejta gjė kishte nga ata qe me perkrahnin kishte nga ata qe me nevrikosnin e me pengonin

se si qenka kjo bote me njerz te kqi e te mire qudirat e ksaj bote prandaj nga kujtimi e mallengjimi thash te permbldhi ketu fjalet e ksaj engjellushe
pas nji kohe merzie qe e kalova dhe nuk mendova se do ti kthehem ma forumeve disi u mallengjeva dhe ja vlene te qiten fjalet e kujtimet e te se kaluares

paramendojeni sikur te kisha pasur perkrahje ng a shum njerz ne te kaluaren
se si do te isha ne situata fluturuese te krijoj
lart u solla thenjet e ksaj vajze per mua qe quhet idlie dhe esht lexuese
e rregullt e vargjeve te te mia e pershendes miqsisht dhe nuk i harroj miqt dhe perkrahsit e mi

kohrat do te kalojne e shkronjat e kujtimeve do te mbesin kujtimet miqsore jan gjėra te bukura jetsore qe secili duhet ti ruaj kujtimet jan forca eshpirtit mallengjim emocion margaritare te civilizimeve ruani gjurmet e tyre te bukura
ndergjegjsohuni per ruajtjene gjurmve

lirik
24-01-10, 03:22
Vargu yt ēehlibar

mė bėn tė ndihem krenar(e)
krahėhapur kokėn lartė
depėrton si rreze e artė
.....

Ju falemnderit shumė. :smile:


idila i shkruan shkruan miqsisht keta rreshta vargjesh lirikut

lirik
24-01-10, 11:00
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik

nga autori xhelal ferizi idilizem varg poeme bukurie fjale urimesh kushtuar mikeshes


Per ditlindjen tėnde oj mirėsi- dola ne mbreteritė e kullimeve -nder bilure

-nder yje- e nder male me freskina -e gurgullima idilika natyrore

mora fjalet ma te bukura per ty -

e nder diamantet ma tė zgjedhura-qe me ato fjalė magjike -

ku secila permbanė nji varg shpirti perkushtues miqsije-

te uroj ty mirsi e fate diellore -

e bukuri jete-

neper mote -q e te behesh njiqnd vjeq- me shum te mira qe yjet me u sjellė me lakmi rreth mirsive tua -

te uroj mbarėsi diamantore- ne lulet ma te bukura te uroj arome perjetsie -
e ne mbreterinė e arteve ndejnja knaqsie e qtesie


kam zgjedhur fjalė magjike per ty -q ė me kujdesin me tė lehtė miqsorė si puhiza

me ti vargisė ne gjerdanin tėnd te miresise te ditlindjes tende engjellore -

ktu ne bukurinė e urimit per ty -sepse ti i meriton se je bilbile -

sepse je mbrojtsja e mikesha ime ti-
ti sikur r me mbronė me duket nga e keqja -

je shejtri e pyjeve e pa djallzuar me mbronė kunder syrit t e keq e te kqiave -

je imune dhe e sigurt -je si kanarina ne fluturim- dhe te hapet qielli e pyjet per kraht t u prej bilbili cicerues -
prandaj te kam zgjedhur te shtrejte mikeshė -

dhe je mike e imja e zgjedhur e sigurt ne perjetsi
do te jeshė gjithmonė lule e mirė

e pa prekur nga e keqja qe joshė puhizat erlehta-

dhe vet rrezet e buzqeshura nga qielli-

te uroj me shum perkushtim fjalėsh mahnije ditlindjen tende-

o mikesha ime e padjallzuar-dhe plot mirsi

Urime urime urime me mija e mija her

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
24-01-10, 11:03
Vargjet mė jan bė cicėrimė si bilbile
autori xhelal ferizi
rima mė ėsht bė si violinė
fjala mė ėsht bė bukuri idile
e arti i kenges porsi kanarinė

qe te kendoj prore per nji vashė mahnije
qe shtrihen para sajė ma te bukurat lulezime
e penda ime mu bė qels magjije
me shkrua per ty o mikesha ime

zeri yt i lehte mahnite melankolike gurgullimen
zogjt per ty vijne pran shkumbėlehte vale
ti e zbret ylberin ti e lakon vetimen
me urtesine tende perkulė bejshke e male

lirik
24-01-10, 11:06
Fjala yte rrezaton nur
keto vargje ketu nga idila kushtuar lirikut
gurin e shkrin nė mur.
Vargu yt i shquar,
shkrin himalajet mė tė larta
zgjon rrezet e arta
shton aromėn pranverore
ngrohė si ditėt diellore
penda nė dorė magjike
ndėrton e rrit vargje lirike.Keto jan fjalet e nje mikeshe engjellore per lirkun dhe disa vargje kushtuar lirikut nga mikesha idila
shembull se si duhet te jet sjellja e emancipimi
e miresia perkrahja komunikimi shoqeria
civilizimi __________________

lirik
24-01-10, 11:08
Buzė liqenit tė pafsha nė dritė
autori xhelal ferizi dhuratė vargjesh per idilen
nė mes luleve aromėtare
bregut tė vales zog tue pritė
me t' ligjrue nė gjuhė shqiptare
------
tė pafsha flokun nė erė tue t l'vizė
leht tue shprushė puhija e detit
te pafsha shend ne qdo qelizė
rrezja tu bėft qels i sekretit
-------
lumturinė ta pafsha nė ballė
ti lėmoftė drita ata sy
i pafsha yjet duke t' shpallė
ėngjėllushė duke t''quajt' ty

lirik
24-01-10, 11:09
Ndejfsha hanen ne fjalė lavdate
autori xhelal ferizi
---------------
edhe fllanzat ne monopate
per ty artin tue lavdrue
treqind yj tue kuvendue
---------
ndjehsha lulen ma tė mirė
edhe penden ne varg te lirė
ndjefsha te bukurat rozmarina
tue t lavdrue nder mote e stina
--------------
edhe qehret prej dukati
edhe pllumbat prej qabrati
ndjefsha lulet kamomile
tue t pershkrue me vargje idile
---------
dallendyshet prej rugove
ndejfsha shqipet prej kosove
prej drencie zana te malit
tue t kendue ty djal pas djalit
'''''''
se ti qenke vashė shqiptare
ndjefsha vargjet argjentare
tue rimue per ty me shije
me art fjale e bukurije
------------
se ty te kemi ne kosova
peja e llapi e gjakova
bi shqiptare perj etnije
se ti je lule shqipnije
------
te don peja e dukagjini
ibri i bukur edhe drini
mitrovica engjellore
me ato brigje zallinore
------
te don rrafshi e prizereni
edhe mirusha e liqeni
me kanjone e me ledina
thonė se je si kanarina
----------
prandaj dola me te pershkrue
vargu im tue hulumtue
kah me gjetė mirsi ma te mira
me te pershkrue me vargje te lira
--------

nga autori xhelal ferizi

lirik
24-01-10, 11:10
Porse fort un jam gezue
autori xhelal ferizi
qysh se kėnga te ka rimue
siq rimon ajo gitara
ti je nė notė lule ma e para-
---------

oh gitarė ma thuaj etiken
ma thuaj artin e romantiken
me butesinė si e ka puhija
ti pershkruaj mikeshat t mia
--------------
ti pershkruaj siq pershkruan malli
si e ka eren portokalli
borziloku e lule era
ti pershkruaj si shpirtie ndera
autori xhelal ferizi

lirik
24-01-10, 11:18
Dil e nisja fluturo
autori xhelal ferizi
dil e nisja fluturo
o ma i bukuri shpendė krahshkrue
neper fusha cicėro
per shqipni shko tue kendue

ne ato fusha aq te gjera
te paana m e gjelbrime
e kur te vjen me diell pranėvera
ma gjej te bukuren folenė time

e mi thuaj folese rinore
se jam zog me mallė qe qajė
ka mbetė rrugėve me terthore
pa atdhe e s di kah te mbajė

se folene ma mori armiku
mercenari e tradhtari
e kafshata e meteliku
me la te mjere kah trotoari

me lidhi krah e me ldhi fletė
flatrat thye mi ka kurbeti
pa fole me la te vertetė
ne dhe te huaj flas vet me veti

e pa krah kam mbetė ne dhe te huaj
me do vargje ne lot lirike
gjaku i arbrit esht be ujė
kur nuk vlon n shqipni etnike


autori xhelal ferizi

lirik
24-01-10, 11:24
Mali e dushku
---------
Autori xhelal ferizi
.............................
mali e dushku le ta dijnė
se ti je nje kanarinė
e ke ndjenjen aq magjike
prandaj t' kndoj n'vargje lirike


''''''''''''''''''''
vargu im mbushet n' qershi
lėng tė kuq me bukuri
mbi fletė bardhat nė degė ulliri
pėr me dalė per ty ma i miri
''''''''''''
per me dalė perlė nder vizllime
art ma i bukur ne tjera shkrime
mos ma pasė rimė ma safire
se kto vargjet gjevahire
'''''''''''
e mos me pasė n' cicrimė gojtare
as ma te kthjellta nder ujvare
as nder tinguj t' mjeshtrisė shpirtrore
as n 'bilbila nder bregore
'''''''''''''''''''''''''
as te mos gjendet ne qels sekreti
te mos i ket as lumi as deti
as vala e tyre diamantore
as nder yje ne dritė qiellore
----------
te mos i ket kund bukuria
as ndoj qels perveq shpirtesia
e te mohuarit atij lirikut
i kthjellt si loti i qerpikut
''''''''''''''
prandaj dije o j lulė magjike
se jan sekret vargjet lirike
kush mbi dhe se din njerzia
kah burojnė vargjet e mia
---------
edhe hana ėsht mundue
me kurreshtje me i zbulue
neper shtigje tu u endė motit
ka lshue rreze n' sekret t 'lotit
:::::::::::
por se loti s' ka tregue
n' treqind dryj e ka ngujue
ndjenjat mure i kan thurė
besa e fortė n' kala me gurė
'''''''''''''''
nuk e msoj kurr as currili
as ujvara as karajfili
shpirti i gjanit e ka rue
penda e shejtė tue kultivue
''''''''''
prandaj sot mahnitė ylbera
mahnitė bari e brusha e fjera
e shohin stinet kureshtare
kah po dalin si ujvare
--------
a po dalin gurres se bregut
a kah udha e ndoj shtegut
a magjija e ndoj burimi
a ndoj shpirtė qe i nisė prej vlimi-
.........
eh sekret sekret shpirtėrorė
a mos je ti engjėllorė
qe s' ja jep qelsin askuj
as nder mote e stinė e muaj-

.....................
qe s ja jep qelsin as qiellit
hanė e yjve e rrezes s e diellit
as te bardhes bukuris
perveq lotit te mjeshtrisė
-----------
lotit te artit zemres se mirė
qe e buron vargun e lirė
del qerpikut mahnisht n kullime
me magjike nota rime -
'''''''''''
aq sa diellin e ka ndalė
aq sa yjet i kan thurė fjalė
edhe ylberat e bukurija
e pergezoj edhe rrezanija
.........
e lavdroj edhe stina e moti
e bekoj ai qielli e zoti
qels me besė kshtu s ka pa syri
qe se mbanė tash koha as dryri
............
tash ka dalė per me vizllue
gjuhen shqipe me e hjeshue
kur del ai si me dalė ari
rrezaton me gjuhė shqiptari-
------------
prandaj shpirti i qiellit te gjerė
porsi luleve ju merr erė
edhe shiu i bereqetit
ndjenė at varg ne lot t sekrettit
---------
edhe natyra idilike
i pergdhelė vargjet lirike
tufa e misrit e e kallirit
i ndjenė shpirti i gjevahirit
---------
Indjene koha zemermire
si tingllojnė ne gjuhė ilire
qe ja shkrijnė knaqsinė bilbilit
si aroma e karajfilit
.........
se ato e kan rimen ilire
me at shqipe gjevahire
i kan caqet aq fisnike
me ligjrue n' troje etnike
----------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------------

lirik
24-01-10, 11:41
Tė kam gjan e te kam shpirtė
autori xhelal ferzizi
te kam gjan e te kam shpirte
je ma e bukura dritė kombtare
dheu i yt nje dhe i dlirtė
moj dardane oj tokė shqiptare

se ti je lulja e ballkanit
ne mes europes karajfile
e un i biri i ilirianit
sa te dua o gjan pa hile

sa ti dua fushat me lule
sa ti dua ato lugina
sa flutrimin ma pėrkule
per me t' kndue si kanarina

me lirikė e pende shqiptare
porsi vet melankolia
ne vargje malli mergimtare
qe mi nxite per ty liria

edhe mbetem me kujtime
veq per ty oj karajfile
oj dardane oj toka ime
te kam dasht gjithmomne pa hile

ne at tokė prej bereqeti
ku valvitė e lehte grunaja
e kallijt n' fushė t' gjerė si deti
lvizje ere n' per fieraja

sa te dua moj tokė verore
qė ringjallė je prej vet hirit
si feniksi ne forcė arbnore
t' puthsha kokrrat e kallirit

po ti je vet gjevahire
sa bilur ke ujt e prronit
je dardanė e lashtė ilire
ti je vet bija e drangonit
autori xhelal ferizi

lirik
24-01-10, 12:07
Fjalėt e zemres i kam nda
-------------------
autori xhelal ferizi liriku i kurbeteve e mallengjimeve
-----------------------
fjalet e zemres i kam nda
e ku do ndjenja bardh kah ka
i kam shtri e i kam thurė
ne kopshte shpirti plot bilur

......
e ne ato vargje aq ma gjike
e me rima artistike
e kahdo drites madhore
ti kam thurė me gjuhė arbnore

----------
edhe kah krojet e vullnetit
si me dalė prej gurrave t' detit
kurr pa shterrė shqip tue burue
ne art magjik kam grugullue

'''''''''''
gurgullova oj zogzė idile
me at gjuhen karajfile
qe ti te ndjehesh me krah shqiponje
zanė e bardhė me emocione

e te dukesh kah shpirtbardhsia
por si e bardha dashuria
neper rrema e te arta rreze
porsi vesa ne mengjeze

prandaj shqip un te kam shkrue
si pllumbeshė t' kam pikturue
e lavdrue te kam me rima
pr si zog shqip me cicerima

ta kam ngritė famen nder kroje
kahdo shqi ne te bardha troje
ku harlisen jorgovane
ne shqiperi e tokė dardane

kur harlisen lulet en prroje
nder lugina ne fusha e troje
lulė qershijat degė me degė
kudo shqip rrijnė narė e shegė

nga autori xhelal ferizi

lirik
24-01-10, 12:08
Tash sa kohė e kam ndermend
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
--------------------
Tash sa kohė e kam ndermendė
kur te thash se je legjendė
do te jesh ma e bukura karajfile
sepse je nji shpirtė pa hile

prandaj dole lulja e parė
qe te lanė vargu si ujvarė
porsi ujvara me shum qerpike
kah burojnė vargjet lirike

edhe rrjedhin veq per ty
yj kah ti me art jan kthy
me ato pamje meteore
me te qendisė me rimė arbnore


se vertetė je kampione
u mbush qielli emocione
veq per ty tash tue kendue
shum ylberat jan lakue

jan lakue me shtat kah qielli
jan shartue me hjeshi dielli
gjuhen ne rreze po e qendisin
e per ty lavdin po e nisin

te kam thėnė se je e para
kuq me gjak si shega e nara
porsi gjaku i sherbetit
si princesha e bija mbretit

edhe e more at kuroren
sepse zanat ta dhan oren
e me at qehre tulipane
je bė princeshė mbi tokė dardane

le ta dij gurra me zallė
se po te shkruaj kthjelltsisht me mallė
se nje lule e bardhė korqare
u shpall n 'dardanė mbretreshė shqiptare
'''''''''
e le ta din edhe kaqaniku
se mbretreshė t' shpalli liriku
edhe gjakova e prishtina
se ti me je si kanarina
-----------
se te shpalli me merita
se i shpallė yllin e bardha dita
kur hjeshon me dritė argjendi
kah do shqip kur thirret vendi

le ta dijnė edhe dushku e shkoza
lulekuqet e mimoza
me ledina e karajfile
se mbretreshė je ti idile

se ti u shpalle e do te mbetesh
porsi lulja do t' buzqeshesh
si i ka hije asaj hane
ke me qeshė mbi tokė dardane

se e fitove me meritė
si e fiton rrezja me dritė
ti me te qelė at zemer vlere
si ajo lujla ne mes pranvere

e fitove me hjeshi
me shkelqim e rrezani
ti je e bardha e qofsh nder mote
moj princesha kastriote

------
nga autori lirik i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik
24-01-10, 12:26
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik


E nderuara Idila

me vjen mirė qė e keni kuptuar misionin e vargut destinacionin qellimin dhe synimine tij sepse arti dhe vargu jan ne sherbim te cilssise artistike dhe sherbejne per lexuesit

un ju as nuk ju njoh as nuk ju kam pa ne jeten time -

por e shoh se jeni mjaft emancipuese perparimtare e civilizuar dhe e kuptoni qellimin e vargut

se vargu esht ne sherbim te artit dhe kultures e krijimtaris shqiptare

prandaj nuk ka rėndėsi se kush merret si protaginist apo pseudonim
per te arritur bukurin e vargut majat artistike meqense se ju shoh se jeni e emancipuar e civilizuar dhe nuk keqkuptoni

kam shkruar disa vargje ketu ne temen tende per qellime krijimtarie ku e gjeta frymzimin siq e kam gjetur ne te kaluaren ne shum shembuj
te faleminderit per mirkuptimin e nderuara bashkkombase e emancipuar dhe e pa pike primitivizmi ne shpirtin tuaj vertet cilesore je dhe mahnitese kshtu ndertohet miqsia dhe mirkuptimi mora besh s eje nga ohri i bukur shqiptar te lumte
or fatkeqsisht dua te them se disa jetojne akoma ne kohen e mahmut pashes
dzhe nuk ekuptojne emancipimin as miqsine as nuk edijne se q esht shoqja e shoku e miku kolegu farefisi
vargu ka kuptim te bukurisė dhe frymzimit qe disa primitiv te prapambetur te kohes se mahmut pashes te perzier me vorbullat e vnerit te tyre fanatik
dhe gjeloz jasht kohor aspak te emncipuar nuk e kuptojne as vargun as se kur ndertohet diqka artistike ne funskion te krijimtarise e njerzimit qe zemrat e njerzimit t eknaqen duke lexuear e te frymt zohen me bukuri jete dhe arti cilsore


ata analfabet jan aspak te kulturuar qe un mund te them lirisht se edhe eskimezet jan me te perparuar ne vetedije se ata lloj tipash
koktrashė ne nji rast nji debil me ka fye dhe me ka shkruar nji fyerje si fyerjen banale liriku me kule

per shkak se un kam shkruar vargje te tema e nji pseodinimi qika me kule
ndersa nji tjeter bastard me ka sha komplet fisin duke e ditur se cilit fis i takoj un qellimisht e ka be ket

por varfria e mendjes e primitivizmit banal bastard te njerzve te degjenruar e te pa ndjenja provokatore me te menduar bizarė prostitucionist
kshtu e ka edukata e tyre barbare


akoma ne ket shekull te disa shpellorė esht e pranishme kjo e metė e mykur banale primitive shekullore

te disa njerz te pa vizion qe aspak nuk kuptojn as qka esht vargu as sherbimi i ti
as qellimi i ti njerzore krijues dhe caku e bukuria e tij se sa i dobbishem per njerzimin esht vargume sa e shoh ti e kupton ket se dukesh e pjekur dhe e civilizuar e emancipuar tamam si kur te kishe lindur ne paris

e kupton vleren e artit e fjales s e bukur qka disa taliban e dervish e shpellore te kohes se mahmut pashes as nuk dijne s q esht shoqeria e kultures europiane femer mashkull miqsia dhe nje kuluture e tile e shejt sepse jan me tru errsire tru absurd qe nuk zhvillohet as nuk emancipohetnuk e marrin vesh as nuk e kuptojn sepse jan te pa civilizuar si ne kohen dingli majmunit

zakonisht neper tema dhe rrjedha te tmeave vet tema

dhe protagnisti

pseuddonimi per shkak te permbajtjeve te fjaleve neper tema

nganjiher frymzohesha dhe ne ngjarje qe ndeogjon autoriprandaj vet e merrja iniciativen per ta zgjedhur nje person ne forum

dhe per ti nisur vargjet besoj se keni te kjarte e ndeuara mikesha ime qe jeni me plot drite dhe menquri

besoj se e keni te kjartė


vargje ju kam shkruar shum pseudonimeve ne ket forum

qe pastaj kan dalur te bukura mendoj se nuk ka keqkuptime

te njerzit me emancipim qe kuptojne e marrin vesh kan kuptim
ndersa te njerzit qe akoma nuk kan shkuar me hapa ne drejtim te civilizimit
as disa hapa larg shpelles prej ku kan dalur

ata as qe do te formohen ndonjeher si te civilizuar e te emancipuar

ata as qe e dijn se qka esht kultura bashkkohor moderne as te menduarit modern te shoqerise njerzore

nga autori xhelal ferizi
leter mikeshes shoqe te ndershme e te sinqert bashkohore

lirik
24-01-10, 13:29
Era valen do ta shtyj
autori xhelal ferizi
e un fjalen nuk do ta ndryj
ne ket verė kaq argjendare
ne kto fusha plot behare
do ta lshoj fjalen shqiptare
kahdo e lirė me shkue n' hapsira
kah poema ma e mira
e rreth vargut me flutrue
porsi zogzė me cicerue
fjala im nuk don dry
por se don zemer e sy
me endje flladin e shprehisė
mu ne art te bukurisė
pash at zot o qiell me erė
jepi krah e jepi vlerė
le ti shkruan shkronjet magjike
per shqipni ku i thonė etnike
e le te flet per gra e burra
e per te bardha kroje e gurra
e le te gzohet per bilbila
le ta ndjej edhe idila
le ta ndjej edhe emocioni
shkumba e bardhė kah lugu e prroni
se si din ajo me ligjrue
por si shkumbė me gurgullue
kur qet sumblla ne grurė e prroje
ashtu del ajo per goje
siq perplaset e bardha valė
zallė pas zalle ne rimė tu u ndalė
edhe fjala e lirikut
si ylberit prej qerpikut
ashtu del tu u rrehė me art
si e ndoj flete a lulje lart
dikund bregut pran ndoj prroni
ku te mahnitė ai dhe i joni
prandaj ti oj vera e mirė
m 'ja jep kraht fjales se lirė
le te shkon kah bukuria
kahdo shqip ku flet etnije
si ne maja ato dardane
si ne dajt ne majė tirane
e kahd te bukura faqe te shpatit
deri ne brigje t' lazaratit
me kullime gjith kombtare
ne dhermi e breg himare
qe te perkdhelė ajo qdo breg
lug e prrue e mal e shteg
e ti lmoj zemrat t 'bashkimt
me fjalė shqip e gurrė t' kullimit
e le te dal ajo shteg mė shteg
me i bashkue po toskė e gegė
e te ciceroj si kanarinė
prej qamerie deri n' prishtinė
kahdo rima e lirkut
deri ne breg te adriatikut
gjith tue lshue prore kushtrime
per dhe te parve e per bashkime
deri ne zalle ne druj e shkurra
gjith kah ka po maja e curra
ku do shqip ka dhe e zalle
ne malsi ne pukė e iballe
edhe ne korqė e follorinė
ne elbasan e ne janinė
ne tepelen e libohovė
ne ballsh tropojė e ne gjakovė

ta shpalosė artin lirik
ne prizren e kaqanik

ne drenicen legjendare
me varg rime kėngatare
der ne lugje kah bistrica
e ibrit te bardhė kah mitrovica
kahdo rrin e bardhė kalaja
gjith kah rrijnė magjiket maja

te jehoj fjala lirike
ne gjuhė shqipe gjuhė antike
me hejshi te flutroj ballkanit
ne troje te bardja te ilirianit
le te bashkoj shqiptarė me fe
shqip kah flasin gurė e dhe
kahdo ka shqiptarė me plisa
kahdo rrijn shqipet nder lisa
neper male me qetina
ku rrijn te rreptat gjeraqina
ku rrin prore e bardhė lirija
ne dheun magjik qė e ka shqipnija
-----------
autori xhelal ferizi

----------------------

lirik
24-01-10, 13:30
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vlorė e bukur me kaninė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
vlorė mahnitse me kaninė
po i thrras zog e kanarinė
me kėndue pėr perlat tua
sa shum brigjet un ti dua
---
oh ta dua qdo bregore
ta qėndisi nė gjuhė arbrore
nė ylberore ngjyra qielli
ta shartoj me rreze dielli
----
vlorė e bukur me kaninė
ta kam falė un dashurinė
un qė jam shpirti i poetit
do ta' mbjelli bregut t' detit
---
do ta mbjelli dashurinė
do ta kndoj ty bukurinė
ta ngris zėrin deri te qielli
do t'shkruaj sharm me germa dielli
---
un do tė bėhem vet saksija
dua t'qėndisi n'vargje t'mia
kam me t'sjellė varg prej ujvare
me rimė zemre e dritė shqiptare
---
se un tė dua ty oj zemrushė
un ti dua ty breg e fushė
ta dua flladin t' bregut detit
ti dua arat t' bereqetit
---
edhe ta dua t' detit kaltrinė
kahdo nė shend ma ke toskrinė
ah ti dua ato melose
se ti ndjenjat mi pėrsose
---
mi pėrsose shpirtė e mallin
se i ke tė bukura dheun e zallin
edhe kėngėt nė shum zanore
je plot art mbi tokė arbnore
---
ah toskrishtja kėngė etnije
thua cicrimė ėsht melodije
i pėrgdhelė valbardhat detit
leht si era e bereqetit
---
tė bukura i ke ato zanore
ti je lulja mbi bregore
oh pranverė ta bėfsha stinen
sa ta dua me shpirtė kaninen
---
ta dua sheshin e flamurit
do tė bėhem kall i grurit
veq me mbi te ti pran deti
flas me ėndrra e vet me veti
---
se dua e jotja ajo puhija
shqip t'mė lmoj me gjuhė toskrija
mu nė venat mallėngjimtare
t'mė ecė kėnga bregdetare
---
tė fala ke prej kosovarit
shqip qė flet si lulja e arit
shqip qė mbanė gjakun si vala
si currilat mbi stėrkala
---
shqip qė tė ndjenė ty dashurinė
jam drenica me prishtinė
a sė mė sheh me zemer fushe
sa tė dua oj ėngjėllushe
---
tė kam moter mė ke moter
njė shqipėri e kemė njė voter
kemė njė zemėr kem njė fe
jemė njė lule shqip mbi dhe
---
ti je toske karajfile
un jam gege si currile
por njė erė e kemė shqiptare
o motra ime bregdetare
---
o sa shum tė dua oj zanė
ti je toske e un dardanė
ta jap shpirtin ta jap gjakun
se te ti e kam bajrakun
---
se te ti un e kam shpresen
shqip ta jap un fjalė e besen
sa te jen armėt e qelikut
nuk tė lshojmė nė dorė t' armikut
---
Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''
liriku

lirik
24-01-10, 13:32
Pse po rrijn motet n' kujtime
autori xhelal ferizi
kohė e stinė jan permallue
po ku mbet mikesha ime
vargu im rrin tu e kujtue

me thuaj oj lulja karajfile
ti qe qelė per erė mahnije
ku e mbajnė rrezet at idile
ku e lmon ffladi ne ndoj hije

ne hije a breg ja luen qerpikun
ndoj gjelbrim a breg i detit
qe me art po e joshė lirikun
porsi zogun ne maja t' shkrepit

per me ra ai tue cicerue
nder ledina e gurra e kroje
sqep e gushė per me i njomsue
e me kalue lugina e prroje

tue kerkue ai fllad mirsije
me gjetė prehje nder zabele
ku rrijn zogzat n' degė lajthije
n' brusha t' ballit si kordele
-------------
o bilbil qe qukatė vilen
te rrushit e kokrra te hardhisė
a ma sheh dikund idilen
zanė ma te bardhen ne mal t' shqipnisė

e nese e sheh kund tue pushue
nen ndoj lis a nen ndoj degė
thuaj se malli me ka pushtue
se ti je ma ėmbla shegė

nder ma te bukurat je n' blerime
lule e qelė e lehtė me fleta
por se shkri esht penda ime
don me te shkrue ty sa te jet jeta

--------
prandaj ktheu me fluturim
kalo fusha bjeshk e male
te pret krahapur vargu im
gurgullimė qe shkon mbas vale

edhe ne gurė bjen varė shkumbė dredhur
nda currilas neper pika
ne art te bukur e lart hjedhur
tue vizzllue por si optika

prandaj vargu sot ka ardh
ne maja arti me liri
kah po e rrjedh kjo penda e bardhė
ne rrokje e rimė e bukuri

autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
24-01-10, 13:34
Ajo iku
autori xhelal ferizi liriku
si duket ne zhgenjim u thye
ne nje vend tjeter te shejtė piku
nuk don ne kėto anė ma me u kthye
--
iku se hijet ia mbuluan poetin
te ftoftat zemra me ngrica mizore

ajo neper brigje tash e shijon detin
me vargjet e mia engjellore
--------
ajo atje ne brigje ,agjike shum larg shum larg
rrin me kundrime me sy kah kaltrija
me secilin poetik tė lirikut varg
i ushqehet engjullushes shpirtsia
...........................
autori xhelal ferizi mikeshes time shqiptare
te fala te brigjet e detit

lirik
25-01-10, 00:50
Nė nji ishull plot me ziliqarė

duke lundruar neper detra te shpresave

anija ime me plot shpirtesi e varg

kishte dale detrave per tu mbushur frymzim poetik

por duke shkuar neper lundrim vargu se det sa ma larg

sterre u be qielli e deti u mbush munafik

qe u frynin valve te zeza

anijen ma shtynin per ta permbysur do pirat te lig

ata te tille ishin me breza

rrenues te secilit varg poetik
anija ime aty u shkatrrua

u shkatrrua afer bregut te nje ishulli plot me ziliqarė

un i ardhur nga shekujt e vuajterise larg

udhes lirike neper det
me penden plot ngjyra mbledhur prej emocioneve e melmesave
i vetmuari i shekullit udhtarė

udheve te keqkuptimeve

pervojave e gjithfar lloj mbresavee

dritedhenesi i fjales shtegtarė


pasi u thye anija me not shkova ne ishull

ishull i vogel ky ishull ishte
un me anijen time doja te te shkoj ne nje tjeter gadishull

ku mund te gjeja mikprits e bujarė

oh sa keq kur ne ishull te ziliqarve dola

me pa djallezine time e tregimet per dallget jetsore

u tregova per valėt ju thash se jam shqiptarė

i stervuajtur i fares se lashtė arbrore

e ata buzėt rrudhnin me mėri e nakarė

me lan disi pas dore


vuajtjet e udheve te mia nuk i qiten ne kandarė

se egon e kishin mizore


te ftoft ishin per halle te tjerve

per veq te barkut t e tyre

hall tjeter nuk njihnin


aty kishte edhe te pa fis e farė


disa ishin pjelle e shekuj mjerve

me breza ishin ziliqarė


ata ishin tallur me shum poet vargatarė

edhe anijet emocionale ne det poetik ua kishin shpuar

qe ti ndalin aty sa e sa udhtarė

per ti shpotitur duke aktruar

me aktrim e tallje secili ma barbar

disa te pa fajshem kishin mbetur ne ishullin e zilise te rrethuar

e shum aty te denuar ishin nga vet zoti

aty kishte edhe te rrebeluar

ne zili u shkonte stina e moti

lakuriq duke synuar

secilin ta shpotisin kahdo e qitnin valet e jetes

te disa shihej loti

i shpreses e i pendeses

disa nuk ishin sheruar

disa nuk do te sheroheshin nga zilia


disa ishin pa pike fytyre

disa dukeshin si zuzarė

ne at ishull sikur i kishte lidhur shpirkeqesia
e pa moralshme roberia

shpirtin ua kishte bė barbar

hyna ne at ishull peshperitsash


dita dites duke kenduar me varg ne ishull pran bregu

per te shpernda shpirtesi

kalonin ziliqaret aty pran nji shtegu

buzet i rrudhnin me qesendi

dhe thoshin vet me veti


ja ky shtegtarė kangatarė
qe shekujt don me i perpi

poet i humbur kangatarė

disa me brryla te zi


preknin neper shpirtrat me plot nakarė


njeri tjetrit i thurnin servilidisa ishin lavdatarė

disa flisnin me ironipo aty pse aq te denuar ishin

ishulli ishte i pa bekim

aty kishte vetlavdi

nuk kishte harmoni as bashkim

disa klane si orgji

vallzonin servilisht ne aktrim

secili ishte ma i zi

se djalli me te mbrapsht motivim

aty vetem ndonje i pa fat udhtarė

ne at ishull te zi mund te binte

ku edhe uji ishte zili e pelim

qe secili aty me njifar lavdie e pinte

aty sheqer as emocion nuk kishin

mjalta as bleta aty nuk rrinte

ata te vetmuar nga bota e emocionit ishin


prandaj shpirte te embel nuk kishte


disa nga ata ishin bė pendim

e disa donin te iknin

por anijet u kishin mbetur edhe atyre ne kurthim

detit te pa mshire te dallgve

dhe ishin hy ne ishull ne at aktrim ironim

kishin mbetur ne ishullin e ziliqarve

dhe pinin adete me ata me detyrim

vitet aty me zili ju kishin kaluar

e un ne meditim

doja te ikja sa ma parė

per te mos u indoktrinuar

ne at ziliqare farė

ndjehesha i penduar

per selin lundrim

ku shekujt nuk me kan kuptuar

se paqe kerkonte vargu im

e kurthat e djajve si te harbuar

e kishin shty fatin tim

ne detin kahdo te trazuar

e un me penden jetim

miresi neper detra e dhe duke kerkuar

poeti gjithmone ne shtegtiim

ikjeve her her duke shpresuar

se nji dit dheu im

me dashuri ka per te me dokoruar

por u tha dheu im

nga kohrat qe sollen hi

nga kohrat qe sollen ndryshim

me zjgjyret koha ngriti dolli

por jo me vargun tim

mbeta edhe ne ket ishull
duke menduar me mendimet larg te tretura
me kend te gjej ktu mirkuptim
me forcat e mia emocionale te mbetura
nga ai ishull dhe fillova nje ndertim

dal ngadal me druj arti e varg

me liriken si imagjinim

anijen te ndertoja e te iku larg

nga ishulli m e plot pelim

se edhe i imi varg

mund te pinte at shemtim

qdo dit dilja ne breg

mjegullen ziliqare e largoja me drite

zilitė gojkqia heshtur me pergjonin

por un ne anet me drite

lutesha qdo dit per shteg

i lusja zot e qiell

qe aty te mos mbetem ne at breg

ku koha ishte mundim

e ishull qe artin ta djeg


me dukej si treg i humbur me krim

me shpirta te thyer e cinik

mu ne mes ne nje det te zi

perse keshtu o i pa fat lirik

perse o shekulli im


valet permbyese mi solle ne det


ne ishuj nga bregu ne breg


me fate tė tilla mė ndjek

me qet neper ishuj me plot moskuptim

ne kurtha ne secilin hendek

ku bie pa mshire vargu im

ku shekujt lavdrohen per lek

e vallet hidhen per hir te padronit

dielli ktu vlera nuk pjek

se ishulli qenka i demonit

te iku nga ishulli ne ishull

ne detin e hapur mendoja

anije ndertoja me emocion

neper kohra me imagjinata

dhe nji dit e pashe nje deshire qe vlon

me thirrte neper krajata

por valet tha do i kalon

e rruget e detit te gjata

me tha do te qes ne brigje

ku dalin te reja shtigje

ne toka ku pak ka zili

ku zogjt kendojne per ligje

artin atje per ta pi

do te behesh me shpirte te rinuar

s do te mbetesh ne ket ishull me zili

valet ke per ti kaluar

e detin me uj te zi

ne brigje te embla ke per te kaluar

atje kur te kendosh poezi

zogjt kan per te pergezuar

dhe nisa anijen ne vullnet

gjithnji ne shpresa lundrimi duke endrruar

te kaloj nga deti ne det

ne token e re per te dalė

atje ku shekujt premtojne jet

ne fushen me plot bereqet

atje dielli ka me u ndalė

per ty te nxej o poet

per vargun tend shpirtvalė

nga arti ne art qe rreshqet

e derdhet porsi ujvarė

nga lumi ne lum e ne det

ti do jesh ne toke tjeter

atje ku nuk ka ziliqarė

atje do te quajn poet

ku lulet mbijnė pa nakarė

zili ku nuk do te ket

veq engjuj te mire e te mbareatje do te qojm o poet

atje do te jesh vargatarė

ne dheun qe e ka adet

me njoft rrespekt te mirė

me ndje qdo varg te lirė

atje ku tokes i thone

gjlebrim me emocion


autori xhelal ferizi

neper kohra e mote me vargje shqiptare

lirik
25-01-10, 00:52
Vargu i lotit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shkruan Xhelal Ferizi,
l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
Vargu im shkon degė mė degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo nė lot si curril ari
prekė,n'pėr gjak,tė qdo,damari
thrret,n' pėr,krena,e n' pėr,ndergjegje
rrokllisė,lotin n' gurė prej,megje
kėrkon,dritė,e kėrkon,shtegje
ju kėrkon,bijve t'shqipnisė
n'gjuhė,amtare,tė lashtsisė
nji themel,tė ri,me e,nisė
me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qė,i lshon qielli
me,erė t'freskt prej,karajfili
e porsi za qė lshon bilbili
me dy krah e me dy kokė
t' mbesin vllezer miq e shokė
e t' mos kputet gJaku e fija
as aortė qė e lidhė shqipnija
rrugė e,zemres n' fise t' mija
lidhnu,prore, n' fjalė,t'qelikut
n'besė e shend t'adriatikut
si ai diell qė lidhė ,bregore
n' rreze e dritė,qė i mbanė pėr dore
qė i mbanė shendi i ti i dritsisė
gjithkah rrin toka e etnisė
me ato thekse e me zanore
mbane bashk zemren arbnore
porsi ylberi i bukurisė
mbajeni artin t' dashurisė
porsi harku e ngjyra e ti
qė lidhė,qiellin e bjen me pi
tu i,shėndritė,currilat,n 'shi
edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė mė degė
jo shqipninė pėr t' gjallė me e djegė
veq pse don kshtu i' far' padroni
Me u nda copash dhe i joni
mbani lidhjet porsi vlla

t' gjith damartė gjaku ku i ka
lidhni bashk si'q'lidhet ari
me kullim e gjuhė shqiptari
mos u shponi,n,fjalė e,zhgjetė
sa,nji gogel pėr me mbetė
n'hartė,shqipnija,mos,,me,u,gjetė
lidhni,kokrrat n'pėr,qdo pip
n'sy largpams,,e gjuhen shqip
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n'nji,shtet
s'ka q'na,bėn as krajl as mbret
shkrueni n' qiell,kto vargje t' mija
ti'lexojnė kur t'lindin fmija
ti,mbajnė,syt,pėr,kah shqipnija
jo kah greku e kah armiku
se me u thye mundet qeliku
se,na'qanė ,adriatiku
na,qanė,dheu e'na kjanė'shkolla
na,shkretohen,shegė e mollla
na,lidhė*hasmi n'pranga e,bolla
na,i nxinė,ditėt qė,i ka moti
na,largon prej jete e,zoti
e na djegė,me,flakė baroti
kur,njiherė n'copė,t'na ket nda

n,tre,gishtrijė,me,grek,e shkja
kur nė zemer trinitrinė
te na e ngulė e t' therrė,shqipninė
me shtizė,hasmi,n,.dy barkusha
kan me kja po mali e fusha
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodres e qamėrija
mosni ,mosni,toskė,e,gegė
gjaku juaj qė vlon n'dy degė
prej nji nane e nji rremė,mishi
besen tuaj vallė,kush e prishi
e ka prish thonė trinitrija
mos me mbetė nji brum vllazrija
lot me ra neper saksija
e jo ujė qe lshon currili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhė ,n'gjuhė ,e, n'komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptinė me dy kokė,nane
tė shqiponjes iliriane
vargu im qė pikė nė vrri
majes t' pendes,n'ftue e bli
shkon tue pikė po flet mė fletė
tue mbledhė ngjyrė ndėr hoje e bletė
don shqipninė me e kthye nė jetė
gegė e toskė me i ėmbėlsue
shkon tue marrrė currila n' krue
tue thirrė vashė e tue thirrė grue
tue marr',ari gurrė me gurrė
tue prekė gjakut djalė e burrė
kah rrijnė moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tue rrshqitė ngjyra porsi shegė
sharton ėmbėl toskė e gegė
pajton djemt ,t' nji nane ! djegė !
edhe moshat,lidh n' ylbera
vargun tim qė e mbanė era
era e shqipes n' krih pranvere
qė thrret diell e yllė dritė'vere
qe thrret shqipet,nė cak,ndere
n'lidhje e punė e nė asht t' skeletit
n,pėr,kallij tė bereqetit
bardh me qeshė si vala e detit
nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
kryq e fe edhe krahinė
mbajė karrshi sllav e latinė
o toskė e gegė se jeni vlla
mos ndėgjoni grek as shkja
as gjarpij qė,u,flasin n'vesh
tokė e dhe qė u bėjn pėrshesh
sa per dinė e per krahinė
leni pllumba e kanarinė
le tė kėndojnė nė gjuhė tė vet
leni valėt bardh mbi det
lidhni gjuhė lidhni adet
lidhni gjuhen e shekujt n'cak
shqipja jonė e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxeht si flakė
e mos ndigjoni fjalė turrece
kah shpėrdajnė shtrigat kasnece
anė e mbanė me kryq t' ballkanit
akingji tė car dushanit
jeniqerė tė helenisė
rus e vlleh tė trinitrisė
mbani,n' cak krent e shqipnisė
mbani thumbin mirė nė sy
hasmi n' tokė,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,kry
me dy krena e me dy krah
mos u bėni mish pėr gjah
se pėr gjah e m'ni u kan nda
mish t' nji nane pėr me tha
bėhuni djem tė urt pėr nanen
per shqipnin qė e,mahnitė,hanen
qė din bashk me ndejtė n'tri fe
qė i gzon tokes gurė e dhe
por qė gjakut ia njeh eren
se e ka nanė shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanė
sa t' ket lulja qelė mbi thanė
ngjyren t' bardhė,e gjaku i ftonit
forcė e shqipes krah t' drangonit
kurr shqipnija s' bahet dy
se nji zemer e ka e sy
i ka bashk nė shqipe tė ballit
bashk e ka edhe dheune zallit
bashk e ka fushen e detin
male e ara e bereqetin
bashk e ka mishin e gjakun
bashkl e ka gjuhė e bajrakun
se e ka t' nanes veq nji mish
nuk ėsht tym qė del n' kamish
kah kush t'don at me e shpernda
por ėsht gjak qe,vlon n'nji vlla
kot e keni o ,grek e shkja
gegė e toskė kurrė s' kan me u tha
sa tė jet gjallė,moti me dhe
gurė e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanė m'ni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkėlqimi i hanes
ashti i vjeter i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t'cakut
kur ti thret vargu i poetit
kan me ushtue si vala e detit
nė emocione kan me u ndje
bashk me e mbajtė shqipninė me dhe
me ato fusha e maja tė malit
tė jet shqiptare djal pas djalit
turr e vrap po kan me vlue
gegė e toskė kan me vėrrshue
n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
edhe ne lule karajfile
e me e dashtė si nanė pa hile
deri n' dardanė e n 'mollė tė kuqe
kan me i lidhė moza e burbuqe
kan me lidhė ara e ledina
fletė me shegė lisa e qetina
kan me lidhė po mote e,stina
me gjak t' kuq qė ju dha nana
me at ballė,qe u shndritė si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farė
gegė e toskė qė jan shqiptarė
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidhė n' damarė arbnorė
siq lidhė besa gjak e dorė
ka me u lidhė e fortė etnija
n' det e tokė ku rrin shqipnija
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''
------------------
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
25-01-10, 00:53
Unė dhe hiri
''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal ferizi autorė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u-
'''''''''''''''''''''''''''
unė dhe hiri bėhemi nji
kur ,un tė bėhem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do tė kėrkoj,me pi
-----------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
unė dhe hiri jemi,nji trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
tė lidhur ,hi,e hirėsisht dor' pėr dore
-------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,nėpėr ,qeliza toksore
do tė rrijmė nėpėr shekuj paqėsisht
nė zemer e ftyren toksore

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
---------------------------

unė dhe hiri shkruar
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
Nga autori Xhelal Ferizi
--------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

lirik
25-01-10, 00:54
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Qė tė mos vuani
--------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
qė tė mos vuani gjithmonė nė vuajtėri
ndėrtoni ura nga zemra nė zemer
lidhuni me besė e pėrkrahje e dashuri
shqip kah frymon qdo emer
--------
qė tė mos vuani gjithmonė nė robėri
ikni nga vetlavdija
nga vet mburrja e nga secila vetiakėri
cak i jetes tuaj le tė bėhet etnike shqipėria
------------
qė tė mos vuani nė lot
lidhuni me shpirtra si qeliku
mos rrini kurr pa barot
nė gjumė tė mos ju gjejė armiku
--------
qė tė mos vuani mbi dhe
lidhuni si damarė
shqip bashkohuni me fe
lindni dhe vdisni si shqiptarė
--------
qė tė mos vuani gjithmonė nė mjerim
vraponi mbas pune
punoni nat e dit punoni o kombi im
qė tė mos shkelni prej armiku e dhune
---------
qė fėmijėt tė mos ju qajnė prore
e gratė e dhunuara tė ju dėnesin
mbi dhe e tokė arbnore
largoni tė ligat e vesin
---------------
qė tė mos vuani me shpirtė ndėr dhėmb e shpėrnda
bashkohuni nė besė e armė e shkollė e qėllim
nė thumb mbani gjithmonė grek e shkja
armatė le tė jet kombi im
------------
qė tė mos vuani gjithmonė e tė ju laget qerpiku
mbani bashk tri fe
tė mos ju ndajė nė hasmėri armiku
shqipėrinė etnike mbane si diell me u nxe
--------
shpirtin ta keni nji e tė pa ndarė
brengen pėr secilin bashkkombas ta keni
shpirtin pėr njeriun tuaj solidarė
sytė e mendjen shqip mbani bashk si kalaja e bedeni
--------
dhe pėr secilin shqiptarė mendoni se mund tė ju duhet
mos hudhni njerz ti mbani pran me kimet
vetėm kėshtu qdo armik ju druhet
kur keni mbi dhe unitet
-----------
dhe mbane kahdo shqiptari shqiptarin
nėse nuk doni tė gjėmoni nė vuajtėri
mos e ndjeni zot metelik edollarin
por bashkimin e kultin etnike shqipėri
---------
mos lakmoni pas luksit vetmashtrim
se prap motra e fėmij ju qajnė gjith nėn shkja
merrni o shqiptarė o kombi im mėsim
se vuajtėria mundet pėrėri me tė tha
----------
nėse nuk doni tė tmerrshme vuajtėri
armėt ti keni adhurim e dijen shkollare
me gegė e toskė mbani shqipėri
njė zemėr shqipėri ta keni shqiptare
----------
XhelaL-Ferizi-autorė
l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m-
--------------------------------

lirik
25-01-10, 00:55
Duke vrapuar
-----------------
Shkruan Xhelal Ferizi

l-i-r-i-k-u
-------------------------
duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendės thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė, kohrat nė,hap
kudo vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshėm,po i shkoja nė secilin lotim
nė secilin meditim krijim imagjinim
ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbėrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga tė dal nė vrri
do tė kisha ndrruar tingujt leht nė fyell kėndshėm e pa mund
pėrse tė jem rob i pendes nė kėrkim
gjahtar i mundimeve qdo kund

------------------------
vargje shqiptare
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
---------------------

lirik
25-01-10, 00:56
Hapni Rrugė

----------------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------------

hapni rrugė mendjes sė ndritur
trurit tė prirur margaritarė
mos leni menqurinė nė hije duke pritur
duam nė krye dijetarė
-----------
mos e mbuloni dijen me akull
me dhjamin koktrashė mbi karriga
mos e rrėzoni etninė shakull
mos shtyni me brryla e intriga
-----------
hapni rrugė menqurisė
kahdo nė dije eshkencė
mos ecni nga pas cektėsisė
se s njihni tė jetės esencė
----------
shkruar nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
l-i-r-i-k-u-
-------------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''

lirik
25-01-10, 01:05
Mė jep pak sherbet te pi

autori xhelal ferizi

me jep pak sherbet te pi o jetė
se etja e hidhur pelim
me la zog te vetmuar te shkretė

ne degen e tharė te quajtur mergim


ku dita as nata nuk flet

askush ketu shqip nuk din

furtuna ketu me ka tret
me jap vetem pak sherbet

shqip te ndoj gurre ku rrin

embel ne gjuhen qė rrjedhė e flet

perse vetem pelimet me mbijne

e jo lulet e ėmbla me fletė

ne shpirtin e etur qė thrret

prore pėr dashurinė

prore per ėmbelsinė


xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
25-01-10, 01:56
A E SHEH SHQIPTARE NGA TURQIA
---------------------------------
XHELAL FERIZI AUTORI
----------------------------------
A e sheh shqiptare nga turqia
se per ty jan Ngritė shum zemra
edhe e tokes dheu e hieja
shum bilbila shqip me emra
---------
se i qon peshė shqi p dheu i tokes
se i qon peshė ndenja kombtare
gjini shqip i etni nėnė lokes
kur n' dhe t 'huej shohin shqiptare
------------
un nė zemer tė trandafilave
e nė zemer tė qdo qelize
ti dergoj prej karajfilave
shum aroma prej puhize
-----
ato aroma jan kombtare
malli i jonė si lule e pa hile
qe si flakė zemre ndeztare
tė vjen n' flutrim me ndjen j bilbile
-----
e ndezshem mallit kndon per ty
se ne turqi ai gjaku i jonė
mu ne palcė t' ndjenjes na e ka msy
permallim mallit ku i thonė
----------------
prandaj ty tė dalin nga dardana
turr e vrap shum djem e qika
si ata te qiellit yj e hana
qė hjeshojnė kah galaktika
--------
e po vrapojnė me kaq shum te fala
kush me shkrim kush si poet
porsi e bardha e e kaltra vala
qe shartojnė mbi breg e det
---------
se i shtyn- prore ai mallengjimi
dojn me i pasė fiset ma pran
se ne vetėdije po shtynė zgjimi
gjaku e fisi ilirian
--------
sot qdo kush po e don tė veten
gjuhė- e farė e fis e fe
porsi fleta qė e don fleten
e lulja lulen pėrmbi dhe
----------
prandaj edhe ne shqiptarė kah jemi
kemi msy kah ti oj bi
me do fjalė qė nė qiell kalemi
s' mund ti shkruaj me bukuri
--------
as si shkruan dot vet ylberi
me ma tė bukura harqe harku
as nder brusha bari as fjeri
as kah fushat rrethi a qarku
-------
kah ai qark kah rrokullija
ku rrijn lulet me larmi
nuk pėrshkruan as bukuria
si e pėrshkruajm ne n' dashuri
------------
se ne jemi dashuri plot
pėr dhe tė parve e pėr fise
mu nė qerpik na kullojnė lot
kur kujtojmė trojet me hise
-------
prandaj ti por sa na dole
nji shqiptare nga turqia
gjuhen shqip te shejt na e fole
na rrembeu shum dashuria
-------
dashuria shum oj moter
me shum ndjenja patriote
dashuria pėr at voter
shqip ku flitet gjuha jote
-----------
veq te mos shkrihet te mos shuhet
e ne kur t ' VIJM T KEM KU ME U MbSHTETė
SE NE VLLAU SHQIPTARė NA DUHET
SE Tė HUMBUR MBESIM SHKRET
--------
tė mos humbim por t' jem bashk
gjithkah ka etni mbi glob
mbledhnu tė gjith si nji dorashkė
nė nji shpirtė e nė nji lob
-----------
veq le tė ket emėr shqipni
le tė ket shqiptarė mbi dhe
kahdo tjetėr e nė turqi
por si ai gjak zemrat me i nxe
--------
le tė vlojnė edhe dėshirat
le te vlojnė me u lidhė bashkimet
edhe ndjenjat ma tė mirat
pėr me i lidhė shqipes vllazrimet
----
pėr me u lidhė shqptart n' mes veti
me u ndje gati dorė mė dorė
porsi rrezet qė i ka diell nxehti
me u lidhė dejet n' gjak arbnorė
----------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU
-----------------------------------


PERSHENDETJE ME KTO VARGJE SHQIPTARES TONė NGA TURQIA
ISHALLA PO BėHEMI NJA NJIQIND DJEM E QIKA E BURRA E GRA


NGA FORUMI DARDANIA BASHK E TE VIZITOJME TURQINE NE GRUP PER QELLIME KOMBTARE edhe ket motren tone patriote aktiviste shqiptare nga turqia
GJAT NJI VIZITE QE JA BEJM TURQIS SHQIPTARVE ATJE SI TE ORGANIZUAR
nga mergimi

NDOSHTA ORGANIZOJM NDOJ HER NJI VIZIT GRUUPORE

ME INICIATIVEN E FORUMIT DARDANIA


QE TE GJITH TE SHKOJM ATJE NE NJI TURIZEM

NE NJI MANIFESTIM TE SHQIPTARVE TE TURQISė
JO IDE E KEQE KJO

DO ISHIM KNAQ TE GJITH SE BASHKU

BASHKIMI ESHT KUPTIMI I JETES

lirik
25-01-10, 02:21
Mike te paqa neper mote
nga autori xhelal ferizi
liriku ne mergim kushtuar motres se kombit -
shqiptares ne turqi
dritė e gzim pastė puna e jote
je dritė bardhė per shqiptarė prore
e ke buzqeshjen meteore

hije te ka ne shqip kur flet
je si ngjyra e diellit vet
kur te qeshin qeheret ne gaz
por si te zogzes pa maraz

por si te zogzes pa djallzi
ligjeron ti per shqipni
ma ke fjalen atdhetare
porsi vlera qehlibare
---------------
ligjero oj zogzė e re
per komb shqip e per atdhe
porsi gurra pa u shterrue
mos u ndal n ' shqip tue burue
--------
mos u ndal per tokė e dhe
per te parve at fole
qe e kan lanė te par't tu me lot
e ti kndoj me shqipen sot
-------
zbukuroje e lulzoje
ne gjuhė shqipe gjith kendoje
mos ma le atje ndoj shqiptarė
me e harrue gjuhen e parė-
.......
mi mbajė bashk me zemer ilire
kendojau gjuhen gjevaire
se ti je nji karajfile
mmirė ligjron me gjuhė bilbile
-------
por ti je nje bi shqiptare
me ke ndjenjen dritė kombtare
shtrije driten ne komb e fe
por si diell ne shqip me nxe
----------
autori xhelal ferizi liriku ne mergim
ne shenj kujtimi e miqsie shqiptares se turqisė
vargje nga liriku xhelal ferzi
--------------------------
----------------------
Ti oj yllnesha e ndriqimtarve
autori xhelal ferizi
ua lexo vargjet shqiptarve
te fala u bė andej nga liriku
tridhjet vjet qe ndali armiku

----
nuk ja la fjalen behare
me lulzue ne gjuhė shqiptare
por se sot shqiptarve u thuaj
e nga fjala mos u druej

thuaju atyre kah jan shqiptarė
ne gjith turqinė ku ata rrinė mbarė
se liriku nji dit ne binė
ka me u dalė si gjeraqinė

me ju kdnue me gjuhė amtare
ma to vargjet gjithkombtare
me ua nxe gjakun nder deje
se ai poemat i ka zeje

edhe fort zanatė ja ka
por se la ai hasmi shkja
as tradhtart e kombit te vet
me ligjrue siq esht adet

por se i ditė po vjen e mirė
me flutrue liriku i lirė
me shpirtė arbri kah do veshė
djepat tuej ka me i que peshė

kahdo jan shqiptarė n'turqi
edhe te tjerė neper azi
me varg liriku ka me i nxe
me shkrep ė shqip si e rrepta rrfe

prandaj dilni ju kombtarė
te gjith mbi dhe ku jeni shqiptarė
e ta pritni se vjen me varg
gjuhen shqipe u sjell nga larg

siq e sjell zogu pranveren
dilni pra e paqit nderen
pritne te gjith siq esht zakoni
e me lirikun bashk kendoni

si ne izmir e ne qekmegje
ne tjera e anė e lugje e shtegje
deri ne bursė e ada pazari
te ligjrojmė me gjuhė shqiptari

ne anadollė e kah trabzona
gjithkah shtrihen fiset tona

si barotet qe jan fklaktare
do ti ndezė me gjuhė shqiptare
---------------
prandaj plasne ju armikun
ne stamboll me e pritė lirikun
e jo do tjerė qe gjak s kan fe
kot qe e hanė buken mbi dhe

e nuk enxejn kund ndoj damarė
se jan dalė per ndoj dollarė
per tregti e per pazare
jo me e ngjallė gjuhen s hqiptare
-----------
autori xhelal ferizi
kushtuar aktivistes se njohur shqiptare ne turqi dhe
shqiptarve te turqisė
------------------------------------------

lirik
25-01-10, 02:24
Me fat bajrami

nga autori xhelal ferizi

--------------
me fat te qoftė i madhi bajram
kjo festė e madhe qe shendritė mbi dhe
per te gjith qe te zoti jan shkrua musliman
ne glob qė permendet si ma e madhja fe

le te jehojnė qiellit lutjet ne minare
le te hapen zemrat kah do jan islame
e kahdo mbi dhe ku ka gjuhė shqiptare
e bekoftė ai zot faren iliriane

e kjo festė e shejt e aq me dritė madhore
kah do me mirsi qe i qelet ai nurė
mshiren ja faltė zoti tokes tonė arbnore
deri ku shqipnija megjė ka n' dhe e gurė

edhe maja e shkrepa e kah do qetina
ja bekoft ai zot e i pastė plot me fat
neper mote e shekuj me gaz ju shkoftė stina
fiseve shqiptare n 'perjetsi aq gjat

paqja qoftė me ta e zemra bujare
puna edhe drita mirqenja i percjelltė
ju lulzoftė nder shekuj ndjenja atdhetare
neper zemra shqipe gzimi prore u mbjelltė

e kah do ka mirsi ku e qelė perendija
prej qiellit te vet e shpalosė nder fe
e para mbi dhe etnike e jonė shqipnija
u shperbleftė prej zoti sa t 'ket diell me nxe

-----------
kahdo i lulzoftė fati e gjuha amtare
zemra ju mbushtė shpresa paqe e lumturi

qoftė urue etnija e me besė fetare
kahdo ju qoftė zoti fat e pasuri


edhe shendet te mirė por si mollė e kuqe
neper rrema e degė qe duket nder fletė
vashat qelshin qehre po r si qdo burbuqe
kah do i thonė shqipni paqin dritė e jetė


-----------------------------------------
nga autori xhelal ferizi
urime festen e bajramit te gjith muslimanve shqiptar dhe muslimanve te botes

lirik
25-01-10, 02:29
Se llafet oj mikeshė kan dalė pa mbulesa
autori xhelal ferizi
kurr ato nuk kan mbajtur troje atdhe

as rezultate nuk dhan llafet e zbrazta qe besa
se shqiptart jan nda me fise e me fe

se dy kokė si ka jo ma gjeraqina
veq se n per qdo fshat nga nji shtet po e ke

e secili mahallen po e bėn shtet te mjerė
hilet e provincat po dalin si kepurdha

se mendja e mykur po na del bajrakatare
se shtat miljon shqiptarve ne oborr ju ka humbė udha
se nuk mbet ma besė as nuk mbet ma nderė

edhene shpoinė na jan gjue rusia e kina
europa e greku franca e armiq tjerė
na kan mbetur djerrė ara e ledina
e fjalen po e ka hajduti i pa vlerė

nga autori xhelal ferizi
prandaj ne mua mos u hidhroni kurrė
pse un te verteten e them qe s e sa vite

shqiptarve hapur e me fjalen rreke
siq rrjedh ba e prrue e kroje e gurrė
ua kam thanė qe besa si sot si dje
sa pa punue te gjith e se bashku per atdhe
pes pare liria nuk ka me na vle
se nuk esht mbi dhe vetem lirija
e kush kah te don si te don me kalirue
me e shkel vatanin me mbrapshti e shkatrrim
e pa unitet e virusa me me mbjellė

kahdo neper zhgnjime e me nda zemra si prrue
hendeqe kombit e egoizem te thellė
ndasi e klane kahdo me grupue
e mandej me bertit kahdo me hakrrim
pe mend kahdo ballkanit me ushtue
zėri i jonė i pa arsye shkaqe tue kerkue
per se shqiptari po mbetet jetim
nga zoti qdo dit ma shum tu u largue
se hatri mos me te mbet o i gjorė shqiptarė
se mend dy pika kund ne kokė s po i ke
se nuk po njeh fis as nuk po njeh farė
as diell as hėnė nuk po len me nxe
se mbush e ke token me tradhtarė
secili ma lirė tu u shit e tu u ble
njeri per arab e nepeer nderkombtarė
ca thonė jem latin e disa thonė jem shkje
disa mendjemdhej e disa trutharė
qe kurr nuk punojnė per etni e atdhe
--------------
nga autori xhelal ferizi vazhdon ne pjesen

lirik
25-01-10, 02:36
Damarėt tu a nuk kan ma fjalė
autorė xhelal ferizi
etja e jote a me kaq u shue
qka rrJedhė tash a ke kund ma ndoj valė
ne shqip porsi zog me ligjerue

po nga kureshtja a te ka mbetė ma ndoj pikė
e mallit per etni
ma thuaj ne ndoj prozė ne varg a ne lirikė
a sheh ti ne enderr shqipni

a sheh ndoj varg shege qe del kuq si gjaku
me dashuri kullue te kuqe
me qehre malli te pa djallzuar si zambaku
mu si e kosoves secila lulkuqe

ku i ke at her fjalet moj zanė
a nuk te mbet kund krue i fjalorit
ma thuaj veq nji fjalė per te bukuren dardanė
per gurė e dhe te arbnorit

pse ti o shqiptarė i turqisė
ne vise te largta te shkreta
nuk pin ndoj shpresė tė ėndėrrim sisė
per trojet me shqipe te lehta

atje ti e kishe te lashten fole
ku zemrat rrinin kthye kah kruja
perse ike ne te huajin dhe
me mallė mbi troje te huaja

ma thuaj ndoj fjalė edhe ti oj shqiptare
djepin si e perkundė tash ne kto mote
ninullen a ja thue ne gjuhen amtare
me sy kah toka e jote

andej ne token e huaj anadolle
si flet toka me ju a heshtė prore
perse ne token e te parve nuk mbolle
ndoj shpresė te gjurmve arbnore


autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik Shiko Profilin Publik (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=21890) Dėrgo njė mesazh privat tek lirik (http://www.dardania.de/vb/upload/private.php?do=newpm&u=21890) Gjej mė shumė postime nga lirik (http://www.dardania.de/vb/upload/search.php?do=finduser&u=21890) Shto lirik nė Listėn e Miqve (http://www.dardania.de/vb/upload/profile.php?do=addlist&userlist=buddy&u=21890)

lirik
25-01-10, 02:45
Bukuria e shpirtit
autori xhelal ferizi
bukuria e shpirtit
esht ma e bukur se secila bukuri tjeter
ajo esht bukuria ma prrallore
ku ta gjej sa qeilli nje te gjerė leter
ta perrshkruaj bukurine shpirtrore
bukuria e shpirti esht si erlehta ne pyje
porsi ato shndritshmet yjet meteore


per ta zbukurar shpirtin duhet mbledhur vlera
-
artin e dijes e artin humanizmit

bukuria eshpirtit esht por si pranvera

ajo nuk pershkruhet as me art te lirizmit


ajo mund te pershkruhet me ndoj gjuhe shejtrore

ajo ėsht magjike hjeshi engjellore

bukuria e shpirtit ma e bukura vlera

ajo esht ma bukura luleja toksore

autori xhelal ferizi

lirik
25-01-10, 02:47
Mė vjen mirė
autori xhelal ferizi liriku
-------------
mė vjen mirė qė je busollė qe vetveten e drejton
qė nuk je lpener mendjelehtė qė erėrat kah tė duan tė pėrdredhin si labile
mė vjen mirė qė me lustrime servilisht nuk aktron
mė vjen mirė qė je e qelur karajfile
--------
sa bukur qė je e vetvetes sa bukur qė je mendje e tillė
sa bukur qė je e pa hile
sa bukur qė je si zogza e lirė nė pranverat nė prillė
sa bukur qė nuk shartohesh me erėrat kopile-
-------
nuk duhet me ecė kahdo qė frynė era
formim e vetėdije autoktone i duhen jetėsorė timonit
me kahje ec gjithmonė kah vlera
e jo kah nxitja e shtytja e demonit-

-------
mos pėrfill kurrė diqka qė pėshpėritet nga pjellat e kurvėrisė
e intrigat q ė gatuhen nė magjet e djallit
gjithmonė ec kah udha e bukurisė
kėshilla mos ndėgjo tė qakallit
-----
as tė mos mashtron loti i krokodilit
e arti i shpifjeve mbėshtjellė me lustrime e maska
ma e mirė ėsht nje kshillė e pa djallzuar e bilbilit
se zhurmat e krrokatjet qė nxjerrin shum laraska
-
--------
me ditė duhet shum nė jetė e me dallue
e vet duhet hapit tėnd me i dhėnė vulė
nėse don kah caku pa hile me shkue
egjrat kopile udhes se cakut duhet me i shkulė
---
nė udhėt me dy fytyra mos hyn ku ka mjegulla peshpėritse
se tė hutojnė tė ndryshmet pėrdrdhje e pakjartėsitė
ik nga kthetrat e kohrave grabitse
udhėt tua e vetveten duhet gjithmonė me e sitė-
------------
tė tjerėt nėse tė sitin tė sitin sipas shijeve e ngjyrave tė tyre
prandaj mos hyn nėpėr shum meleze sita
duhet me e gjetė artin nė krye tė qdo detyre
vetėdija ėsht ma e bukura rrita
''''''''
----autori xhelal ferizi vargje e kshilla shqiptare
nga autori i harruar ne mergim
-----------------

lirik
25-01-10, 02:52
Tungjatjeta i nderuar Lirik,

Ju kérkoj ndies,qé ju pérgjigjem me vonesé,...

Mé kujtohen dhe mua,vajet pérmallimet e takimet qé,vértet nuk harrohen kurr ....Ju,qé keni talent pershkruani e, kurr mos u ndaluni kurse ne qé s'kem talent,i perjetojm ne kujtimet tana ....:smile:

Por,pasi qé,ato pérjetime jan té njéjta per q'do njeriu qé i perjeton,( takimi,vaji,pérmallimi ) dhe ne,pa dyshim do e gjejm veten ne vargjet e juaja, i nderuar ...

Shum respekt,e t'mira Lirik ...

motra Shqiptare ..


------------------------------------------------------------

liriku nuk ka vetem armiq dhe cinik e provokatorė

liriku ka edhe miq shum ma shum se armiq

ja se q me shkruan nga turiq dikure ne ket forum nji patriote e madhe shqiptare aktiviste e qeshtjes kombtare
ne turqi


me mallė i kujtoj kohrat dhe miqt nga te gjitha anet e globit qe me kan shkruar me miresi neper forume shqiptare edhe nga kanadaja amerika
turqia europa shqiperia kosova etj

kujtimet e kohrave mbesin te pa shlyera miqsia len gjurme ne kujtes

lirik
25-01-10, 03:30
I nderuar Lirik,kam lexuar me vémendje dhe menduar me pas ....

Uné mendoj se,tek tash u rikthye pikpamja per té miren ( pozitive ) ndaj mérgimtarve,e sidomos atyre té Shqiptaréve té Turqis ... Se mjérisht,sa e vogel qé kam qene,e kam vérejt njé pérbuzje ndaj Shqiptaréve té Turqis,...

Mos té keqkuptohet as gjé,se uné nga mosha 2-3 vjeqe vizitoj Kosovén shum e dashur,dhe gjith jam mirépritur shumm,kam kaluar ditet ma té lumtura té fémijeris ( két e kam treguar disa here,dhe mé par ) té rinisé sé hershme,.. Por, kjo nuk e ndryshon realitetin qé e ceka,ka qené njé paragjykim ndaj Shqiptarve té Turqis ( pér ata né perendim nuk e die si qéndron hesapi ?? ) Tani,ka fillua me ndryshu dalngadale, pér t'mire ...

Por,si q'do qéshtje tjeter duhej me analizua thell dhe két qeshtje,athua PSE !!! A ban vakia,thjesht...t'jet kjo, dhe njé mllef,njé ngelje hatéri i hershem !! ... se, iken nga KOSOVA ata Shqiptaré !!! Q'faré do qoft arsyeja, ( ajo diskutohet,kurr kalohej ne detaje biseda )

Por,kjo qé e tham uné,besoj qé ka qendrue,sidomos deri kah fundi i '80 tave,pra deri filloj shperngulja apo ikja masive nga Kosova,per né perendim ....

Sidoqoft,pa ju larguar as njé qast vetédijes se,kudo qofshim neper boté,jem Shqiptaré dhe jem bashk me gjith boten Shqiptare ne krye me shtetet amé,Shqipéri & Kosové ...

Té fala motrore ....

lirik
25-01-10, 03:33
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Karajfilin e kuq kur ta dhurova
---------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
karajfilin e kuq kur ta dhurova
nė bukurinė e atij shekulli nuk e dija qė struken dėshtime e dhimbjet
un qiellorisht me tė gjitha bukuritė e virgjra u dashurova
shejtėrore i mbaja kult dehje'dashurinė pėrkushtim bindjet
-------
un pushtueshėm me shekuj zbukuruese ėndrra shtrohesha nė qilima dashurues lumturije
mbi ajr ėndėrrueshėm i dhash krah shekuj bardhes dashurisė
me buzqeshjen time emblemė tė padjallzuar si kullim shejtėrie
po bėja hapat nėpėr mbretėritė e quajtura dashuri iluzionet e ardhmėrisė
----------
nuk e dija se nė karajfil do tė mbillet nga ti kobi shekullvrasės
e fati i dėrguar nga rrėnimi yt lojė kob ves mbjelluri i satanit
qė nėn fletėt e karajfilit mshifej dyshim fekonduesi mbarsės
pjellė sadiste vulė e djallzuar e namur e dėrguara e hiles sė zandanit
---------
zandan i hiles pjellės sherri ku un duhej tė shkriheja pėrjetsisht
ai qast njohje kishte djallzuar me ferr secilen fe tė karajfilit nė petale
dhe gjuhen time shekull sherbete me rrėnjė zemre mjeranisht
ma shėndrroj tash nė poezi qė tundin dhimbsurisht fusha e male
------------
ku e dija un se nė pa djallėzinė e karajfilit fshiheshin aq shum dhimbje udhė
ku secila ishte rrėnjė qė do tė shkonte nė brerje tė dashurisė deri nė gjenetikė
ku e dija un se e imja dhe e karajfilit secila rrudhė
do tė bėhej pėr mua brerje e mbjellur nė kohen time tragjikė
----------
un karajfilin e dhurova dashurisht me pa mashtri si arti nė zemer fėmije
nuk dija se nė te do tė hynin njimij djaj si kuaj danajsh nga marrėzia
un diellit tė dashurisė qė ta fala i dhash plot rreze fllade e hije
qė aty tė bashkohet lulėzueshėm mahnitore e jonė pėrjetsia
------------
un e dhurova karajfilin pa menduar se fatet e zeza tė zandaneve vula do
ta vyshkun
nuk dija se mjeshtria e djallit fshihej me gjemba mu nė qastin karajfil
un kur kėndova dashuruseshėm nuk e dija se do tė kėndoja dhimbsurisht me ndryshkun
nuk e dija se kurtha e jetes vetvrasėse mshifej mu nė tė dhuruarin karajfil
--------
dhurata tė kthehet nė thikė nganjėher o qiri i sakrifices plot pėrkushtim
dhurata ėsht arti ma i vizllueshėm tragjik qė din edhe tė vret
un qastin e karajfilit dhurues e bėra nė dhimbjet e mia pendim
udhė loti e dhimbje qė i mbajė nė shekuj qerpik derdhje det
-----------
me mosmirnjohje ma shartove pastaj karajfilin
e ujite me pelim helm qė pėrjetėsinė ia brenė
gjithmonė djalli e ka tradhtuar bilbilin
karajfil tė pa djallzuar si timin ma nuk gjenė
-----------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
------------------------------------

lirik
25-01-10, 03:34
Nė cilen fe
---------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
------------------
nė cilen fe nė cilen pėjetėsi do tė jem
kur as zoti nuk ka mė mirkuptim pėr njerzinė
cilen fe ideale ta kem
kur bota po shkelė mbi dashurinė
---------------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė lutem tė bie nė gjunj pėr dhe
nė cilen fe tė pi mėshirė
kur qielli dorė nuk na jep ne
e koha gjithnji po del ma e p'shtirė
-------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė kėrkoj uratė
nė cilen fe tė bėj vrap
kur koha sot u bė shpatė
e brryl i pėrgjashkshėm pėr zap
---------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe kur ti nji jetė rroptesh mbi tokė
vrapon pėr popull e atdhe
e rrota e hiles tė shkelė pėrmbi kokė
tė len si shakull mbi dhe
---------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė lutem
kur feja fesė i nxjerrė sytė
nga cila mekė a' romė kah tė ngutem !
kur maskat duan me na mbytė
-----'''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė kėrkoj ndoj dritė
kush zemrat do i mbushė me vlerė
kur bota nė vrap si ujq me grabitė
po turren sot si tė mjerė
-------------
Nga Autori Xhelal Ferizi

lirik
25-01-10, 22:43
Kohrat po mbushen me varre
..........................
korat po sjellin varre

vetvrasje kahdo varfri

litari po blehet per fyt

qyqet mbi lisa e qarre

qajne ne pseu do liri

koha gjithqka po mbytė

nuk ka ma ndershmeri

njeriu njeriut i nxjerr sytė

rrespekti humbi mbi dhe

po mbjellet nje mode e ndytė

askush ma nuk flet per atdhe

feja nuk ėsht ma kult

dielli perse me nxe

qajne motet e shkreta

zhgenjimet po derdhin lot

po vyshket kahdo jeta

egoja po hahet me buk

nuk ka dashuri te verteta

besa dikah u zhduk


lulet po qajne tash n' pranverė

nuk mbet ma mbi dhe emocion

moral nuk po ka as vlerė

njeriu po behet demon

paraja vetem paraja

zgerdheshjet po behen aktrime

po digjet gjithkah fukaraja

toka po mbushet me krime

largohen prej perendije


medet oj toka ime


ferri po bėhet ma i zi

te egra po behen qenjet

njeriu po behet robot

me hile behet dolli

askush nuk flet ma per zot

paraja na beri hi

egot vrapojne me ngarendjet

karrigė ėsht qdo qeveri


koha esht bė rruspi

maskat po hingirizen

askush nuk e don ket liriu prishen te gjitha qenjet


nuk mbeti kund dashuri


autori xhelal ferizi

lirik
25-01-10, 22:54
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Nė qoftė se nė kėrkim shkojnė dielli e drita
------------
AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU SHQIPTARė
Qė JU KėNDON BUKURIVE KOMBTARE ME VARGJE SHQIPTARE
RINISė ATDHEUT DHE RRETHANAVE E MOTITVEVE TJERA
-------------------------
nė qoftė se shijet e shalqinit
shkojnė andej kah albonita
porsi era bregut t' drinit
--------
ather ju mos u habitni
nėse sytė joshen tė ndoj zog shqiptari
at kurreshtje ju do ta rritni
ndoj bilbil kur t' kndon n' gjuhė ari
---------
kur t'KėNDON PėR ALBONITEN
E Nė SHPATIJE Tė SHKON CICRIMA
SE NDOJ ZOG E KALON DITEN
ALBONITES TU I KNDUE ME RIMA
---------
i kėndon pėr kah cilsia
siq i kndon ylli vizllimit
se ajo e famshmja bukuria
mu nė shndritje t' diellit t' vlimit
----------
po kush ėsht kjo albonita
a thue ėsht e bija e shijes
qė e mbanė n' shprehje kolorita
qė rrjedhė ngjyre drejt nė ndjenjė t' dehjes
---------
SEPSE RREJDH NGJYRES Tė YLBERIT
Qė I DEHė QIELLIT BUKURINė
RE Tė BARDHA E PėRNJIHERIT
PERMBI DETE E Nė QIELL KALTRINė
------------
PRANDAJ Tė DEHė NDJENJEN QENDRORE
Tė BUKURISė MU Nė SHPIRTė ME VALė
KUR Tė FLET KJO VASHė ARBNORE
ME T' DIAMANTIT SHPREHJE E FJALė
---------
EDHE Tė FLET ME QEHRE E SHARME
PORSI FLET FLETA E HJESHISė

LULė KOSOVES Nė NGJYRA Tė LARME
MU Nė BALLė Tė VET MAHNISė
-----------
liriku nė mergim auotori i vargjeve lirike artistike shqiptare
XHELAL FERIZI ju shkruan vashave shqiptare kėngė lirike artistike
popullore romantike estetike e tė frymzimeve tjera per te ndikuar mirė ne disponimin dhe shendetin e tyre
autori shkruan edhe motive tjera popullore e kombtare
sipas rasteve dhe ngjarjeve te ndryshme lexoni autorin e vargjeve shqiptare
liriku nė mergim autorė dikurė i ndaluar nė kosovė i pėrndjekur dhe i i burgosur politik
lexoni tregoni shooqe shokut
lexoni mos pritoni te vargjete autorit vargjet jan falas per lexuesit shqiptarė
----------------------------

lirik
25-01-10, 22:58
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Po ku jan fijet diellore
------------------
autori xhelal ferizi
--------------
po ku jan fijet diellore
qė ti lidhi n' shprehje fjale
ku jan valėt zallinore
ku jan krojet bjeshkė e male
------------
ku jan ngjyrat ylberore
ku jan tė bardhat stinė e mote
me ti falė ty oJ jadore
se mahnitė m' ka qehrja jote
------------
se mahnitė ke n'pamje zane
bukuri e vash's shqiptare
si gjak shege iliriane
i ke buzėt magjistare
--------------
porsi rrisku i hanes sė hollė
kur del kthye me qelė mahni
porsi e kuqja e rremit mollė
ma ke nurin me magji
----------------------
porse ti je veshė si ari
porsi e allit lule fleta
nė mes t' larmive n'lule bari
ti je n' qehre porsi jeta
----------------

e nder yje kahdo vizllore
ku lodrojnė mbi qiell pa hile
nuk ka nė dritė askund qiellore
si ti nė' qehren karajfile

--------------

po ti e ke zemren t 'dukatit
si pikturė ma ke at njjyrė
ja dridhė zemren breg e shpatit
kur ja qelė si diell at ftyrė


kur ja qelė zemren shqiptare
kur ja qelė sinqeritetin
si gjersija argjentare
shndritshėm nė diell kur valzon detin

-----------
e le ta dijnė botė e ballkane
edhe europa e azija
se si vasha iliriane
nuk do te lind mbi dhe njerzija
----------------

AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------

lirik
25-01-10, 22:59
FJALA JOTE EMOCION
--------------------
autori xhelal ferizi liriku
------------------------
fjala jote emocion
thue se diell ėsht pėr me nxe
gjakun shqip n' damarė ma vlon
e mi derdhė ndjenjat rrėke
----------
thue mbi dhe tė lindi puhija
pėr ato zemra poetike
fjala jote si mahnija
po mi nxitė vargjet lirike
------------
e shprehja jote rrezatore
zemren diell ta bėn bujare
thekson ėmbėl vlerė madhore
si i ka hije bijes shqiptare
-------------
se ti jadore je dritė reale
qė e mbanė shndritshėm shqip logjiken
ty tė pėrkulen fusha e male
kur n' gjuhė ari e veshė poetiken


---------------
edhe vargun e lirikut
e veshė nė pėlhurė aq argjentare
thue se je rreze e qerpikut
kur lshon sy mbi vlerė shqiptare
-----------------
pasha at zot qė e mbjellė mėshiren
kahdo qiellit e mbi dhe
ti e ke zemren ma tė miren
ndėr shum lule me hare
-------------
prandaj i falem fjales tande
siq i shtrohem melodisė
nuk mė le me u tha si krande
me at fjalė tė bukurisė
------------
se ti vet edhe shpirtė ma tė thyemin
e kthen nė jetė me fjalė qiellore
me tė pėrsosur art tė pėrkryemin
flet si diell nė gjuhė arbnore
------------
e nuk mundem pa u nėnshtrue
siq i shtroihem karajfilit
se si ujvarė ti ke vėrrshue
me ia la zemren bilbilit
----------
se ajo zemer nėpėr mote
shum u tha neper mohime
e tash rreze fjala jote
ma ka ka kthye nė rreze rime
-------------
ti ringjallė siq ringjallė vera
bimė e degė lėvore e fletė
si gjelbrimin me shend pranvera
kur e nisė mbi dhe pėr jetė
-------------
ti ma ke fjalen shqiptare
si ma i bukuri tingull nė zemer
as violina magjistare
nuk e thot kėt notė me emer
-----------
prandaj ty un oj jadore
nė kult muzike qė lmonė shpirtė
tė pėrjetsoj si pėrmendore
tė gjallė mbi dhe si ari i dlirtė

---------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve artistike shqiptare
kushtuar mikeshes time tė sinqert jadore
--------------------------------------------

lirik
25-01-10, 22:59
EDHE ZOTI LE TA DIN ----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
edhe zoti le ta din
se ka mbetė nė pluhur liriku
lotin shekujve ua pin
se kshtu shkret e la armiku
-------
e pėrbuzi edhe tregtari
e koha e mjerė e cekt mizore
tre miljon vargje shqiptari
ja ka lanė t shkreta mbas dore
-----------
aty kndue ėsht historia
aty kndohet komb e fe
aty nė varg flet dashurie
nė qdo varg nga i diell tu i nxe
-----------
ato vargje jan si shi ari
qė kan rrjedh zemres qiellore
vlerė mbi vlerė nė gjuhė shqiptari
mi mohuan kohrat djallzore
---------
prandaj qanė qerpiku i motit
prandaj qanė nė art galeria
qanė i gjeri qielli i zotit
se u vyshk vlera nga pa dija
--------
edhe mbet pa dalė nder fe
e nder kombe vlerė safire
me shendritė ikonė mbi dhe
nė krenari me gjuhė ilire
-----------
eh medet sa rrokje e rima
aty jan si lahut malsija
epope nder mot e stina
por vetėdije s' ka etnija
-----------
se mbi dhe porsi armiku
u la shpuzė e shkrim mbi dhe
ne tre miljon vargje liriku
nuk e lann si diell me nxe
---------
e ja kan vyshk shqipen amtare
e ja kan kput dy kraht debilat
si homer mbet nė kohė verbtare
degė mė degė jan tha bilbilat
--------
e pret varguan nė vlerė magjike
toka nanė etnike e jonė
tre miljon vargje lirike
edhe epika po gjėmon
---------
edhe baladat e poemat
e tjera vargje lahutare
rrijn tue kja qyqet kah rremat
se jan mykė vargjet shqiptare
------------
se po rrijnė pėr nji sponzor
tre miljon margaritare
qoftė mallkue tregtari i jonė
qė s po ka ndjenja kombtare
--------------
ato rrijn qe tridhjet vjet
se kan hasė ne zemra tė vogla
nė kaptina qė jan shkret
nė mendje tė cekta porsi gogla
--------
se nuk din as instituti
as kultura e ministrija
nuk e njeh homerin huti
e tregtari s din q'ėsht dija
---------
sot mbi dhe po flet paraja
prandaj kjanė gjith vargu im
po bien mykut vlerat t' mdhaja
TRIDHJET VJET ME SABOTIM
----------
turp me buk po han tregtari
ai tallavat financon
po ku e din ai zjgyr pazari
se q' ėSHT VLERA E VARGUT TONė
----------
se q' do tė thot tė jeshė I PARė
mu nė ginis nder kombe e fe
nė glob me numrin vargatarė
ari i parė qė shndritė mbi dhe
-----------
se ai buken e ka nė spote
e nė pa vlera pėrdredhare
e shpenzonė paranė nder mote
nė antivlerė antishqiptare
--------------------
Autori xhelal ferizi
LIRIKU I HARRUAR NGA KOMBI I VET
----------------
-------------------

lirik
25-01-10, 23:09
mik , koha mund te sjell harrese emrash ,por kurr veprat qe leme pas , mjafton nje varg te kujtohet dhe Lirik te del para mes stoicizmit neper kohe dhe butesine e ndjesise se shprehur ne varg,
pra te jeni te sigurte , nuk harroheni lehte jo ,
mergimtari qe ne heshtje derdh ndjesi..

-----------------------------------------


ėsht kjo jadore mikesha ime e forumit jam krenare me miqt e mi emikeshat vertet mesazh te fuqishem ku ka si perkrahja morale ajo te jep shpirte e
fuqi prore

esht interesant te dihet se armiqt e mi me nxitje dhe peshperitma ne vesh nga nxitesit provonin te me perbuznin dhe te me thenin moralin me fyerje e nenqmime por vetem me kan forcuar ata nuk e dinin se edhe ma shum me motivonin

morali im nuk thehej leht edhe pse shum e provuan

armiku esht i pa mshire e miku esht gjevahir

lirik
25-01-10, 23:48
Vargut i thash te kerkoj
autori xhelal ferizi
etjes i thash shko ne krue
pendes i thash te mos harroj
bilbilit i thash me ligjeruekohes i thash mos harro
amina ajo quhet
udhes i thash ma kerko
m,a gjej se mikesha me duhet

se malli te merr oj ylltare
kohrat s' te lene te qetė
kaluan sa javė mergimtare
sa muaj sa stinė e vjet

e ti ike bashk me eren
se udhet e jetes jan mallė

ma sjell oj bilbile pranveren
kujtimin ma mbaj te gjallė

penda vet paska ndjenjė
shpirtė paska ngjyra si loti
per ty tash vitet rrefejne
si qenka koha e moti

fjala kerkon me u ujite
e shpirti kerkon kujtese
kohrat i kujtojne miqsite
ku je oj lulja me vesė


poeti si askush vuan
e nxite kahdo shpirtesia
ai ngjyren gjithmone e ruan
me e shkri kur ti thrret ndjenjesia

prandaj me thuaj ku je
currilat po pyesin per ty
valet poemat rreke
qerpiku me lot ne sy


kujtoj ato vite shpirtrore

kur flisnim te dy pa hile

o gjurme me ndjenjat kohore

qe qelni si trandofile


me thuani se si e pertrini
kujtimin sa me qudi
si valė emocioni vini
ne vargun me poezi
autori xhelal ferizi ne mergim

vargje shqiptare
armiqt jan rriqna te pa ndashem jetik

miqt jan porsi vullneti

koha te flet me gjuhe te vet

lirik
26-01-10, 12:30
Treqind rreze i kam lakue
autori xhelal ferizi
prej atij dielli ku zbardhė dita
veq kah ti me art me i lshue
ku e mbanė sharmin albonita

e ato rreze me lakime
nė ballė te vashes kosovare
me u pa ne dritė me reflektime
por si shndritja argjentare

e ku i thonė kosovė dardane
ku jan vashat si lule molla
ku rrijnė rrezet iliriane
atje rrijn vajzat belholla

porsi rrijnė qelė karajfilet
si natyra nė mes behari
kur shpalosė fusha idilet
nė at tokė me kroje ari

rrezet nė lule kur ato prehen
gjejnė qetsi nė aromė ere
edhe vet bilbilat dehen
tue kundrue n' gjersi pranvere

ti moj pendė qe je shqiptare
me thuej pse fort je pėrmallue
neper kohra mėrgimtare
pse rrin trojet tu i kujtue


se atje ka lule te qela
atje toka esht energjike
porsi brushat krela krela
rrijn barishtet ne tokė antike

e i shpalosė era e puhisė
kur ja shprushė edhe lules fleten
lulet ne fusha te bukurisė
zogjve te kenges ua shtojn jeten

e kur del belhollė baresha
kur bijnė delet n' mriz m e hije
neper fusha e male e vreshta
lshohen zogjt me krah larmije

atje vashat jan si zana
atje ka te bardha fole
vashė te tok's qė e lindė dardana
nuk mund' t' gjeJsh askund mbi dhe
autori xhelal ferizi

lirik
26-01-10, 13:02
Eh e mjera kohė mizore
xhelal ferizi kenge lirike shqiptare
qe s' ma solle diellin tim
veq do rrugė neper terthore
tokes t' huaj ku i thonė mergim

ne dhe timin vend per mua
as ne varr nuk do te ket
kohė qe tė rjedhin lott si krua
pse kullueshem dhimbja t' rrshqet


eh se akujt atje jan shtrue
e mbulue e kan gjelbrimin

e dheun tim e kan zaptue

e mue te zi ma lan mergimin


e tash ne varg e pendė shqiptare
po i qortoj un stinė e mote
se shum hijet mblue tradhtare
e kan token kastriote

me do deje ku u rrjedh gjaku
ftoft si ujt e ngri t' sibirit
thonė n' shqipni u ngri bajraku
luhet loja ne varg t' zingjirit

ani mirė more qerpik
njomu e thaju per atdhe
u shit ai dhe per metelik
e coptue ėsht n' treinqd fe

po tash kot si zog shtegtari
ne male te huaja ciceroj
me mi falė shekuj t si ari
ketu nuk di te ligjeroj

veq ma moren te lashten hise
ku stergjysht rrinin ne voter
s' paskam pasur farė as fise
mal as megjė as fushė e koder

kur per mua ndoj stine prej ere
as prej te lehtes asaj puhije
s 'qanė pak hall ndoj lule vere
se nuk jam ma zog etnije

veq se jam nji zog pa atdhe
degė me degė n' t' huaja udhkryqe
ku t' perbuzin shum fole
strukė n 'toke t' huaj porsi nji qyqe


veq pse kshtu deshti tradhtari
edhe koha e pa vlerė
me shue zogj me flatra ari
mos me kndue ne asnji pranverė

Autori xhelal ferizi kenge lirike shqiptare
neper mergime
.............................

lirik
28-01-10, 06:49
Do tė nisem neper maja
autori xhelal ferizi
neper lugje e brinja e pllaja
neper shkurre e neper prroje
si bilbili me sqep goje

ne vargje shqipe tue ligjrue
porsi zog tue cicerue

do te dal ne fusha t' gjera
kahdo shqip shtrihet pranvera

neper lule rosmarine
degė mė degė ahu e qetine

me kenge shqipe do te ndalem
e kah qielli do te falem

e kah toka me at dhe
kah ai diell qė del me nxe

do t' ju lutem me zemer shqip
me ja ruajt shqipnisė qdo pip
te gjith shejtnorve qe i ka qielli
ku shqipnisė i niset filli
ku ajo niset ne te paren fije
ne bari fletė a dushke hije
me ja ruajt me ja bashkue
bashk ket tokė me mbajtė bekue

per me e mbajtė pra bashk ket dhe
jo me e nda me lkryq e fe
as me dinė as me myderriza
por te ja ruaj djepa e filiza

shqipes tonė te lasht ilirane
te mos e thej shqipninė si krabde

veq pse duan disa fetarė
do sherbtorė e mercenarė

prandaj zot bekoe etnike

na i ruaj tokat albanike

edhe plavė edhe gucinė

hot e grudė edhe malsinė

at preshevė te lashtė kah lugina
tremij vjet shqip ku flet stina

qamerinė kahdo krahlehta
ma bashko per sa te jet jeta

me shqipninė e nanė shqiptare
kahdo jan trojet kombtare

ruaja o zot qdo pemė e hije

qdo fllad shqip e erė puhije

ta mbajnė zemren prej shqipnije


ruaj qetina e qiparisa
kahdo rrin toka me plisa


ruaj qdo bari e dru e degė
pemė e lule mollė e shegė

qdo burim qdo va e krue
hasmi i huaj mos me e zaptue

mos me i kputė ndoj copė magjike
ku i thonė shqipni etnike

e ne shekuj te perjetsisė
me i lulzue ndera shqipnisė

e bardha e bukura ajo liria

bashk ne nji trup me ndejtė shqipnia

te mos mbetet nje pllėmbė dhe
nga te huajt n' shekuj me u bre

ne roberi shkelur nder mote
me vuajt toka kastriote

jo as plava as gucija
ne shkrepa e male e lashtė malsija

traboin as tuzi as hoti
ne thunder t' huaj per me i shkue moti

as preshevė e dibra e madhe
ku i gjelbrojnė t' bukurat livadhe

ku i lshon dielli vet mahnitė
e toka e qielli bukuritė

si kah plava gruda e mali
shqip qe flasin djalė pas djali

prandaj un do te dal me pendė
ne qdo anė e ne qdo vendė

kah ulqini e kah tivari
kah peshteri e kah pazari

ku do trojet na i la i pari

qe nga mali deri ne det
shqip me dhe e amanet

edhe t -kullueme ato gurra
qe e dhan jeten gra e burra

sa fatosa e sokola
shqip me u shrkue po libri e shkrola

per me pasė shqipni etnike
porsi shpatė e mbreht qelike

e tash ne pendė un dal shqiptare
per kto troje qehlibare

per nje zemer e per nje fe
shqip me rrnue shqiptart mbi dhe

ne nje shqipni por si shkėmb mali
te jet e fortė kjo djalė pas djali

sa te jen yjet tue ndrique
drita e sajė kurr mos me u shue

drita shqipe patriote
kahdo tokes kastriote

e dykrenorja e me flutrue
mal mė mal shqip tue vrojtue

per gjuhė shqipe e tokė e dhe

jo per klane e per fe

por per te bardhė nje shqipni prore
kahdo i thonė e lashtė arbnore

autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
-------------------------------------

lirik
28-01-10, 07:17
Shqiptari ne udhet me renkime
autori xhelal ferizi

vrap andej e vrap kendej neper qdo shekull
zhgebjine vuajteri e lot
luftra mbijetesa
ku je o i madhi zot
sa shum na ranė ngarkesa

na murosen per se gjalli si tjegull

si gurė qe besa

kahdo flakė e barot

sa e hidhur esht kujtesa

nepr muaj e mot

lot gjak e lot

dhimbje qe dukeshin te pa fre

te huajt mbi ne te pa mshirė

rruget e tretjes na i dhan

humbtirave greminave mbi dhe

na shanė na pshtynė e na vranė

u tallen neper shekuj me ne

na thuren e qthuren qdo fe

nuk din kush kah te ja mbanė

varfri dhe vetėm varfri

edhe guri e druri po qanė

nga koha ne kohė rruspi
renkojne shekujt e ri

shqiptari vuan edhe ne vatan

e kah do jasht ti

rropatet neper shpresa e fe

pushtimet peshqeshe qe i adhan

kahjet gjithkah ideore

tremben disa per atdhe

per token e bukur arbnore

eh o yj e diell

e hanė e dritė

e ju re te bardha ne qiell

a i shihni kohrat mizore

ku shum kush nuk ka miell

me lot e han at kafshore

leckat tu i mbledhe e rraqe

per dit doren tue shtri

kahdo sheh rrugeve lypsarė

ngatrresa kunderthenje e gjaqe

ky esht sindromi shqiptarė

kahdo me futė huti

ikje neper te huaja skuta

vuan kahdo qepekrruta

e secili nga shkelsit ma barbar

o toke me kerajfila te pergjakur


a kjo qenka njerzi

loti po shkon si ujvarė

nga mjerimi ne varfri

koha absurde shqitare

me fe e pa fe e uri

disa bien ne litarė

disa ikun ku brene miza hekur

disa zhgnejhen ne meri

zgerdheshen disa nderkombtarė

me shqiptarin e vdekur

sa kohė e pa farė

as ne tokė as nė qeill nuk rrrihet

sa shum po ka tė stėrmekur

loti nė vend ujit po pihet

mashtrim krim mjerim

varfri e sorollatje

kahdo papunsi

askund mbi dhe nuk po rrihet

nuk ka ma dashuri

kurva ne fhsatine djegur po krihet

nga udha ne udhe me rropatje

lodrojne satanet e zi

disa si sorrra me krrokatje

disa ma aktrim

e tjere me demagogji


ku ben pjese populli im

si quhet per ket komb kjo vuajteri


perse ne per shkrumb e hi


ne cilen fe

q emer mundte ket ky renkim


e kohrat ne cilat orgji

ku esht caku mbi dhe

kta shekuj sa te pa mshire sa te zi

dikush me vrapin e marrė

trishtimeve pas kafshate vrapon

disa jan bė depresion

disa qifligarė faraon

do tjere te gjallė ne varr

disa jan miq me demon

koha duket e marrė

e dhimbja mbi dhe renkon

mbi kombin tim veq padi

akuza pa faj qe rendon

viktime e shekujve te zi

viktima prore te kasapit

burgje litari thika

shkelje e buka ne fyt

dhunime ne gra e qika

torturave duke i mbytė

te rinj e burra e gra

prej koke e nxjerr syt

her greku e her qakalli shkja

e bardh su pa ndoj dit


klanet kah do e kan nda

atdhe qka mė shohin sytė

shtugjet sa shum ti kan vra

autori xhelal ferizi

lirik
30-01-10, 09:12
O gegė djali qka po thue
vazdimsi e kenges lirike popullore dhe vargjeve shqiptare
nga autori xhelal ferizi
dola qefin me ta marue

se ti qe besa dikun m' njeh mue
mbasi emrin po ma thue

e po thue xhela mos mo ku ka idhnue

jo bre geg nuk jam idhnue

ve kshtu ne ket forme nuk jam msue me shkrue

veq hajt qejfin pak po ta maroj

dyshimet po ti largoj

se idhnue un nuk jam

se arsye kurfare nuk kam

veq ne ket form un kshtu kurr s kam shkrue
edhe koha kshtu m' humbė mue
pse kjo koha tash po e kerkon
kahdo po duhet qe besa me vrapue
e ai qe nuk del termineve e nuk vrapon

buk as uj qe besa nuk ka qe besa me kerkue

me e e qel gojn qe besa nuk ka me qka

veq po duhet ne mengjes heret

turr e vrap mbas detyrave me shkue

posht e lart diqka per me ba

e kur te kqyrsh qare nuk po ke
per pe u turrė e besa pa nga

kush per pune besa kush per fe
me i kris vrapit kurė e pa ja nda


vrap andej besa e vrap kndej
doren kush qe besa s ta jep

duhet gjithkun me u ba sikur hije
jeta esht plot me gunga e nej

e po vijmm tue shkue prej pleqnie

fort po lypet ne ket te shkretė dynja

nga mbas pune besa nga mbas fmije

punė mba pune besa pa ja nda

nga mbas vargu e nga mbas forumi

edhe telashe besa me te qesin mileti

pune mbas pune nuk je kurr rahat

fort kerkohet me halle sa deti
me vrapue besa dit e nat

kah po dalin gjithfare detyra
nga atje e vrapo atje

lyp do rruge edhe lyp detyra

neper shi e dielli tue nxe

e me hapa te rrall qe i qet pleqnia
tue mendue tue ec permbi dhe

te qesin pune besa ne pleqni
e kjo jete me plot merzi

nuk ta din o geg kerkush hallin
krejt dynjaja besa varg e vi

ka armiq qe zemren ta kallin

turli pisi me tradhti

qe bre geg qejfin ta marova

mbasi dole me me thirr ne muhabet

ne ket menyr un kurr nuk kam shkrue
penda ime vargje veq po qet

ne varg me askend besa folė nuk kam
por se udha kahdo qe po me qet
por si zogu me cicerime un jam

neper kohra per mirsi qe thrret

po e shof ktu se edhe tjerė po flasin
kush per hall e kush per qef t vet

per mbas vargun besa fort po ngasin
dikush hallin dikush fjalė po qet

per pune te ndryshme e gjithkah po thrrasin
trulifare ndegjon muhabet

qe bre geg ta marova qefin

he ta rrehshin gegė ty qikat defin

e me zor te nxitshin me kcye
grate e shpisė kur te martofsh djalin

mbasi ti mue me kshtu me ke thirrė
ne ket far menyre gege bre me u defrye

ani mire qe un tash dola
me kto vargje gegė me ty tash fola

por tash llafet kag po dojn me dalė

nuk ju dihet kahja tash kah shkojnė

ku hin varg gegė e ku hin fjalė

neper kahje kush di kah lodrojn ė


kush kah don kah fjala me dalė

hajt te kqyrim njiher geg o djalė

kah kto vargje neve po na qojn
te fala ke ti edhe mileti
shum bilbilat gego po kendojne
qe kan ikur tash andfej kah deti
edhe vargjet te mia po urojn

ishalla bahet n' atdhe bereqeti


edhe mire per te te gjith do te bahet
ishalla dushku as bari nuk thahet

veq gjelbrojnė ledinat shqiptare
ishalla o gegė kemi fat e pare

sen ket botė qenja jete e vshtirė
kah ka msy qe besa ky milet

qe e ka lidh jeta me zingjirė

fukaraja kahdo po bertet

jeta hiq nuk qenka e mirė
as emirė gego as e lirė

per te varfrin bre gegė haj medet

---
ve hajnia ka mbetė rrugė e lirė

tjerat sjhtigje na i kan mshelun krejt


jan lshue hajnat paren me e grabitė

e na nuk di besa ku jem mbetė

na vjen marre o gegė ne me vjedhė
edhe ka per neve hyqymet

veq me prekė diqka neve na tredhė
dikush banken gego e len shkret

dikush centin veq me e prekė e lidhė

ky i padrejti gego hyqymet


kah me mbajtė o gego nuk po dijmė
veq se mirė do te behe apet
ne me shpresa besa do te rrijmė
e shqiptari veten te mos e vret


sa ėsht jorgani kėmbt duhet ti shtrijmė
ne tokė shqiptare ishin krajl e mbret
neper shekuj e vshtriė ishte jeta
se varfria e ka lanun shkret

kan ike te rijtė kahdo kah kurbeti
thonė shum vasha kan mbetur vetmue
gjamė po vijne kah bregu e deti

thonė shqipnija prore tue lengue
porej varfrie gjith ky dhe i shkreti

zvarras shekujt n mjerim i ka que

------------------
kenge evargje popullore shqiptare
nga autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik
30-01-10, 09:36
Hajde gegė hajde he shahir

dialog vargjesh shqiptare
miqsore bisedime me varg
......................................
me at vargun qe ma ke te lirė


qe po e nxite ti ket pende shqiptare


autori xhelal ferizi vargje popullore shqiptare

per me rrejdhun me zakon ilir

por si krojet qe jan argjentare

ne rime shqiptare por si gjevahir
eh o gegė qe tash sa kohė po shkruej
neper vite plot me mallenngjime

neper shekuj prore neper muej
e s' po shtereet njiher penda ime
por nga i her un si i gjorė po vuaj
kur po tretem ne ato kujtime

edhe ne vuajtjet qe mi pat shqipnia
kahdo i thone te mjeres etnike
ne vuajtje te saja qyqet ne lot jan la
kur i ra permbi pansllavija
turk e grek e besa i ziu shkja

thone se gur esht nda nga vuajtria


gjith kan vuajt ah fiset shqiptare
veq me pas toka kjo toka pak liri
edhe shum pat te dhimbshme sakrifica

shum ushtri e kan shkelė barbare

kan vuajt njerzt per komb e shqiptari

kjo kosove e mjera shqiptare
shum ka vuajt e kan shkelė ordi
jan pre kokat nga kmesa e sakica
esht derdh gjak thone sa deti i zi


neper shekuj sa shum jan ba varre

e kan djeg kosoven n'shkrumb e hi

kan qa shpend thonė kahdo neper lisa


veq per te shtrejten dardane shqipni
jan pergjakur sa shum triqi e plisa

per me i sjell ksaj toke liri
------

por se kjo qe i thone liri
shum e njerzt i bani hi

e per ata qe dhan rini

nuk jan dit t bardha qe besa

veq n'per shekuj babė edhe babgjysh

prej pushtuesi ata pre e gri

por sot koha ka ardhur ma ndrysh
jan mbush kohrat edhe pa besi
e te gjoret qe u shkrine per atdhe
edhe te paret qe ju jan ba fli

sot jan strukur qyqe permbi dhe

tue pi kohen kah do me varfri

ata prore ne breza jan flijue


veq me pasė ky komb nji troh liri

-----

gjith pat populli atdhetarė
gjith pat njerz qe per jet t' vet
per toke te shejt e per shqiptar
kan derdh gjakun me vullnet

as pes pare si kan dhan
as per vuajtje as per rini

veq me pas shqiptari shtet
dinjitet me pas liri


po mor geg qka me te tregue
shum vashat jan dhunue

shum loti u derdhe prrue

shum e nana mbet pa djalė
shum e gjaku ka shkue valė

shum e njeri u masakrue
ne tmerr mishi i ėsht coptue

edhe britma shum esht ndje
ka rrenqeth po qiell e dhe

kan nda burre e kan nda grue

ne dhune e gjak i kan skurrue


kan nda nuse e vasha te reja
e i kan que per me i qnjerzue

qyqet ne rremė n' kosovė kan kndue

zemra e mjere ka pikue gjak

se ranė shkje e karadak

me na flliqė nderin shqiptarė

pansllaviani i pa farė
------
i pa fis e i pa fe
shum ka sjell po gjamė nder ne


medet nana u nda prej djali
plot me gjak u la fusha e mali

e sa brima ka dalė goje
ka ecė gjaku neper prroje

e kan qa nanat e shkreta
se per s' gjalli u tha jeta

veq me pasė liri e atdhe

shum e njeri u gri e pre
shum kan ra ushkure e thika
neper vasha e neper qika
shum enana e pau me sy
e mbi dhe t plasta jan thy


por se o gege o pasha zotin
kshtu shqiptari e ka que motin

sa ma shum s' ka vuajt as guri
veq me ardh shteti e flamuri

per me ardh e me u valvite
kan luftue por te bardha ditė

por se o gege sot ka zhgenjime
por renkon sot toka ime

karajfili me lot n flete
sot ka ndrrue gjithqka ne adet


eh more gegė shum jan flijue
brezi jeten per me egzue

por liriku ty te thot
mbaje ne mend ne muaj e mot

mbaje ne mend kshillen ne jet
nuk ka rrnue kush treqind vjet

se edhe ne burg pse u shkue rinija

se edhe fli pse u ba djelmnia

se edhe u vyshken vasha te reja
se edhe mbeten nuse te veja

se shum shpijat mbeten shkret

veq liri e bardh le te jet
kshtu ishin te bijt e idealit
neper shekuj djal pas djalit

por se sot kohra kan ndrrue

pak jan mbet per me u kujtue


se jan mbyll shum dyer me therra
se shum kend e ka tha vera

q' paska qenė bre kshtu kjo jetė

shum e fshatrat kan mbet shkret

shum jan rrxue kulme e qatija

veq me ardhė e bardh lirija
kenge popullore shqiptare
nga autori xhelal ferizi

lirik
30-01-10, 09:40
Me ju dhimbt gurit e drurit
vazdhim i kenges popullore shqiptare
nga bisedat ne vargje me miq
nga autori xhelal ferrizi ne emrgim

siq ka vuajt i gjorė shqiptari

por qe besa pasha at zot

neper shekuj gjith tradhtari

sikur dje ashtu edhe sot

me fat te popullit ai ka lue

s' ju ka dhimbsur o kurr vatani

per pes pare shitė e ka

e se ke jeta ai kopilani

bashk punoj me grek e shkja


e sa per britmat te shkretave gra

as per qika nuk ka ndje

lir e shiti ket atdhe
---
edhe pse motrat shqiptare

neper puse na i kan gjue

me kry poshte lidhur litarit

mbasi i her i kan dhunue


-------
e ka lshue dora e barbarit

veq per te gjall e ka trishtue
---

sa te jen shekujt mote e stinė

ky kiamet s' ka me u harrue

se q' i ndodhi te mjerė shqiptarit

kahdo shkjet e kan turpnue
----------

autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
30-01-10, 09:56
Se o gegė un pasha nderen
xhelal ferizi
vazhdim bisedash ne vargje

kenge e vargje lirike popullore shqiptare

me ket pendė qe esht e vetmue

qe e ka gzue dikemr e veren

neper mote ka ligjerue

e pa hile pende vetmije

kerkush veshin pa ja vnue

gjith ak thiree per toke shqipnije
trojet t parve me i bashkue


un kam dal me qa ndoj hall

per at tokė qe esht shkrumbue

kahdo shqip jan gurė e zallė
ne gjak elot qe ka renkue


se buk e lot jeta na dha

se vet shpirti na u coptue

greke shkaj kurr pa na u nda
shum ekohrat kan gjėmue
shum e zemrat shqip jan tha
larg shum dhimbje kan jehue


gjith veq keq ne atdhe tue pa

dhuno shkjau ai qikė e grue

kund shqiptare te virgjer s' la

trurin mbrapsht na e ka praptue

gjak e vrerė krejt na i ka lue

veq ka qeshė gėrxhula shkinė

u zgerdhesh ai shkja qetniku
e sa vashat gjveshė n 'ledinė
per se gjalli i thau armiku


e kapaku i krese ka lue

kur ka kris automatiku

edhe thika edhe hangjari

ku ka ra per dhe shqiptari

la me gjak ne tokė te vet

u derdh gjaku por si det

pasha zotin e pasha qiellin


thonėkan therrė shqiptarė kan gri

qka ka guri qė pelcet

qka ka nusja qe bertet


gjveshė e kan qetnikt e zi

me i shqiptare njiqind vetė

esht argtue kjo pamsllavi
tue vrojtue kjo bota e shkretė

ftyra tė krimit hashkali

edhe shkje e tjer nalet

kush shqiptaren kah po vret

ja trishton po rob e fmi

edhe gjveshur elen shkret
dhuna e ndyre kjo pansllavinuk ka e zezė mbi tokė tė mjerė

qe nuk ra mbi ket etni


kahdo e mjera qe mbeti shkret

der u mshelen e digj qatija
tue renkue dardanijafmi e gra iknin n per ara


thione se shkjau i mori para

disa ne fyt ai shkja po i pret

thone shum fmija po bertet

disa ne dhunė ne per fusha e ara

neper male tu i dhunue

tmerr ma te zi s' ka njerzimi

thonė se britma ne qiell ka shkue
nga autori xhelal ferizi
kenge popullore shqiptare
.........................................

lirik
30-01-10, 10:19
Mos bre gegė se mu tha zemra
autori xhelal ferizi

pa liri qysh rrnon shqiptari

me e shkelė shkinė e me e shkelė shkja

ani qka qe jemi shkue

te ri nė burgje e jem tha

veq kosova me u qlirue

te mos rrin gjithmone nen shkja


ather te ri ishim bre gegė

edhe mir kemi qendrue

per kosovė ma t' miren shegė

si ma hjeshmen me e lulzue

si ma te buzkuren karajfile
kemi ra ne burg pa hile

por se ra jan shum shqiptarė
kush nen thikė kush nen hangjarr


e nuk deshtem me i lanė shoqe
ksaj ksoove toke dardane
qe te jet n hjeshi e para

kjo pasradhse iliriane


ne tokė te europes qe s' ka shoqe
pasha at diell e drite hane

ne bereqet e kollomoqe
po betohem ne grunaja

e kahdo esht drita e zotit
ne meteore e drita te mdhaja
se sternipt e kastriotit
jan flijue per shprese te re

per toke te parve stinve te motit

mos me pas gjemim nen shkje

mos me pse lot e renkime
por liri kjo toka ime
toke shtrejtė e me gjelbrime
kah do ne lule e zbukurime
me qetina e me dushkaja
ku bjen fyelli gjuraja
ku bjen kenga e sharkija
ku te deh vet melodija
ku i ka te qele dege e pipe
ku te mahnit vet gjuha shqipe


shum shqiptar jemi shkrumbue
shum e shqipett jan flijue
veq liri brezat me gzue


por se zemren na e kan tha

na e kan tha ai greke shkja

na i kan tha po gra e qika
fort kerdi qetnike thika
edhe plumbi shkja vrastorė
edhe hangjarri ai mizorė
ka ba ne vasha e djem arbnorė

shum e britma peshė ka que
tokė e dhe zallina e prrue

shum e e lulaja thone esht shkye +
shum e gur i gjallė esht thye

nuse e motra jan qnjerzue

mbet nen shkja e jan gurue

jeta e tyre tha per s gjalli
ne jet te jeteve pa u nda halli

e shqiptarja esht turpnue
mos e shkruaj zot me u harrue


mos thasht i madhi zot

kurr serbis me ja harrue
neper shekuj muaj e mot
dhunen ne ne qe eka ushtrue

qe e ka shtri ajo me qetnik

ne per gadishull ilirik

autori xhelal ferizi
kenge shqiptare

lirik
30-01-10, 10:35
Por se tash mbas gjith ksaj furtune
autori xhelal ferizi
mbas kaq krimesh e kaq te eger dhune

neper burgje medet me tortura

ku ka ndejtė ne dhunė shqiptari i mjerė

neper mote e ne kazamate
neper vitet ne burg te merguara

por si furtuna qe qe i merr monopatet

rrokullise esht mbi shqiptar mjerimi

aq pa mshirshėm sa kohrat habiten
ra mbi ne burgu e ra krimi

i shkjaut te zi elot te merguara

te gjitha vuajtjet thua permbi ne zbriten
tash kan dalė e na e kan ndalur rriten

nuk po lėnė kund shteg me dalė ne suksese
nuk po elene me buzqeshur diten

na i kan sjell permbi dhe do vese
shum hajni e shum tradhti tash zbriten
thue se qielli na i leshjoj ne kto te kqia

ne pshtjellim per m e jetu etnia
beso gege bre djal i ri

mu ne qeli bre ne gjysem te nates

vinin hijenat e shkinis

sllav te ardhur prej karpati

e mi jepnin brenge kaptines

gjithfar shkjau u ngrys't shtatgjati

e qetniku i biri i shkines

sa mjekrroshi mustakgjati

isha i ri bre geg si shum tjerė

mosha te reja lidh ne pranga

e i pa mbrojtur shqiptari i mjerė

por si mizen t e vrisnin e therrnin

naten shpije ata t e nxjerrnin

edhe e qonin ne burg te zi

jetė e mote me na i nxi

diken te gjalle tu e ndaj prej fmije

e ndoj nuse prej gjinije

e ndoj vashė e qikė te re

tue brugosė pse pėr atdhe


ato trime heroina

e kan derdhur mundin rrke

bashk me djemt e me ma ata trimosha

e thau shkjau qe epolli shkina

e tradhtarė e shum sarhosha
i kan mbyllur neper kthina

por se ne te gjith dfjem e qika

me shum trima sokola mali

qe ne vitin 81

vasha trime e pika djali

mu ne tank t' shkjaut rini me bajrak

kishin hyp pa ju tremb syri

e i kan la gjadet me gjak

ne tym baroti si skyftera

ran mbi shkje e karadak

turr kan ba mbi oficera

i kan la tanket me gjak

shum jan vra e shum plague
pa ju temb syri aspak
por si shqipet kan flutrue

sot jan shkele pa hile e hak

edhe keq i kan harruedikush fat e pat aty me ra

dikush ne burg jeten per me e tha

veq te mos ket kosova shkja

per te shtrejtin te lashtin dhe

ja ba diell ata me nxe

gjaku i tyre por dritė ka sjell
karajfile n' tokė ka mbjellė
nga autori xhelal ferizi kenge shqiptare
neper mote
...............................

lirik
30-01-10, 10:43
Zemer vorrat gjithmonė dalin o gegė
vargje me dialog me mikun

vargje dialoguese miqsore forme ekengve popullore shqiptare
gjithkah dolen si hije vampire

shpirta te zi e shpirta plot me vnerė

me gjak krymbi e gjak gjarpri perzie

pleshta e thnija mendjen si perher

mendjen zhgjyr e me cak tradhtije

nuk lan te zezė pa bė nė tokė ilire

as nuk lan kund ndoj burrė me vlerė

grue as qikė as mbi tokė etnije

pa i perthurė me pranga e zingjirė

koha solli tradhtarė soj rruspije

..........
e mua me la te mjerė me vargun e lirė

kahdo me ndoqi e shemtuara hiejavampireske me maska zemrat veshė

disa i nxitte medet pansllavia

ata qenq'e gjithmonė jan zgerdheshė

mjer mbi dhe qe i po i ka etnija

disa jevgj disa jan torbesh

disa tjerė bullgarqe qe flasin

gjuhė amtare qė ma kan n' shtepi

disa jevgj shqip qe po gergasin

e kodosh qerkez edhe manesh

pse mendojmė ne se t' gjith jan shqiptarė

gjithfar soji e gjithfar mangupi

por se ka te perzier me farė

rod jevgjiti edhe rod magjupi

disa fmi jan tė pashallarve

se edhe me hater besa u zgjidhė ushkuri

do kopila te begut qifligarė

disa tjer jan kopil t' bullgarve
neper dhunė kah mbetė i ziu shqiptarė

neper shekuj pa organizime
tue e dhunue po gjithfar qergarė

kalimtarė te udhes tu u artue
veq pse bashk si bė kund dy shqiptarė

pse o gegė gjithfar iriqi e uri

po i thot vetes un e jam shqiptar

e ua kan que vet gratė ne qiflig

soji i zi e rodi i tradhtarve

nder bullgar e nder pashallarė


per nji lirė a per nji metelik

esht perzie more gegė etnija

te gjith me gjak o gegė nuk jan shqiptar

rankoviqt e pjellat e zeza
qė nji gjak jan me morra e thnija

gjith tradhtarė ishin neper breza

e prej tyre na ėsht vra lirija

rankoviqit nuset jan kan qitė

rankoviq't thonė kan bė kerdi

nipat tė tij ka tash me gjak e fe

shekujt tonė na i duan n' roberi

prandaj sot atdheu nuk po sheh dritė

se te tillė po shtohen mbi dhe

medet fort ka me vuajt shqiptari

droj se diell per te s'ka me nxe


deri sa mbi dhe te jet tradhtari

patrioti as'kund s' ka me vle

veq vampiri edhe mercenari
dritė e diell prore kan me i ble

deri sa te jet paraja e dollari
edhe euro e leku e pazari

atdhetarit do i shkoj loti rrke

se mbi pare ka me u la bizari

ditė te mirė nuk do te ket per ne

KENGE POPULLORE SHQIPTARE

NGA AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE XHELAL FERIZI
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::::

lirik
30-01-10, 10:56
Mos oj pendė

autori xhelal ferizi
mos oj pende o ti qka po m'thua
a thue me u ndale don me ngjyrė mos me rrjedhė
e perse kshtu i thue i ngjyres emocionale
qe kah do vargjet neper nektare rrin tu i mbledhe
si bleta kahdo neper fusha e male
e per kend un neper kohra jam tredhė
thue ti oj penda e mahnise
por ti kalove sterra te zeza e tufane
a don tash te ndalesh mos pikė ndoj pikė varg si currili
ti qe a shum i kendove trojeve dardane
e shqipnis se se bukur kah do ėsht etnike
oh ti ishe qiri neper mote si kandili
drite ke bė per kohra anemike
gjak i dhe ti ishe vet shpirtesia bujare me infuzione

me vargjet tua lirike
por kohrat me ty u tallen ato demone
o penda ime mos u the rri gjithmone qelike
se kohrat jan keshtu gjithmone te pa mshira
absurdet janq e ne kohrat e lashta antike
edhe ne kohrat para shpellore

keshtu ishin motet anemike

se gjak emocionesh nuk ka secila stinė

nuk esht secila kohe gjelbrim

o penda ime qe cieron e dhimbshme si kanarine
ndihoj o varg miku im
ndihmoj qe te mos thahet secila stine

se qanė pa varg dheu im
..............................
autori xhelal ferizi

lirik
30-01-10, 11:02
A e din ti se ata nuk dijnė
autori xhelal ferizi..............
a e din ti oj pendė se ata nuk dijnė
s q esht rendesia e gurit te qendreses
as dhimbja e tij e heshtur
as zeri i ndjenjes bujare
as i zogut te pa djallzi
ata as nji shekulli nuk i japin dorė
vetem ja shtradhin frutin e parazit rrijnė
ata nuk e dijne se q jan emocionet kombtare
ata jan nji fis nji gjak me akull e borė
ata me folė me gjuhe te shpirtit nuk dijnė
ata jan qejfli te krehur
me qejfet ngrisin dolli
nuk njohin kodin e currilit e as te kullim veses
disa jan kerthtij
e disa jan te te shtreses
argat sherbtor e qipqi

per ty e vargun qe enxjerr prej melmeses
ata nuk kan ndjenjesi

--------------------
autori xhelal ferizi

lirik
30-01-10, 16:48
Mos qajė bilbil
---------------
autori xhelal ferizi
---------------
mos qajė bilbil per shekujt qė ikun udhtojnė
as per kohra e mot
por qajė o bilbil se shekujt nuk lulzojnė
e stinėt po qajnė me lot

--------
mos qajė edhe kur ujrat shterren edhe kur thahet mali
mos qajė edhe kur pranverat nuk gjelbrohen
por qajė se po vritet kahdo dashuria e morali
dhe epokat me maska po ndrrohen
---------------autori xhelal ferizi

lirik
30-01-10, 16:48
Un e di o art

Shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

un o art po perpiqem aq shum
me te gjith mendėsitė e mundshme tė vargut
te hyj nė boten tėnde prej se afermi e se largut
si nji invazion rrezeshprehjesh te derdhura si lum

un o art me tė gjitha instrumentet shpirtrore
edhe ato imagjinare
dhe me gjuhen magjike shqiptare
po perpiqem ty hyj ne enigmat tuaja me nji pendė dore

un o art me te gjitha simbolet e menduara
edhe ndihmė i kam kėrkuar shprehjeve tė qiellit
edhe dijeve tė ndryshme edhe bukurisė sė diellit
edhe tė gjitha ngjyrave tė larmuara

nė portat tua kam dashtė te depertoj
nė secilin dry qė msheh ti tė mahnisė
un i biri i shtytjes e motivit tė kurreshtjes e kėrkimsisė
un pėr ty o art po meditoj

art a e sheh se un per ty po djersitem
mund ma quaj secilen perpjekje
deri sa tė ket jetė edhe nėpėr vdekje
pėr ty o art nė joshje do t'shpirtroj mendje driten

pėr ty o art do te provoj
ti hapi te gjitha portat emendjemagjisė
e talentitt tėnd o mister i mjeshtrisė
yjet nė joshjet mbrendsitė tua do ti ftoj

nė secilen krijimsi do tė thuri frymzim
qė ti tė jeshė ai qė flet
un do tė bėhem si nji pendė n' shpirtzim
qė ti tė jeshė shpirti i shprehimsisė nė jetė

Tė gjitha ngjyrat do ti shėndrroj nė dashuri
nė tė bukuara domethėnėse shekujmendje fjalė
per ty vet un komision me yjet kam me dalė
mė tė veshė me vet emrin shekuj bukuri

e tė gjith tingujt kam me ti falė e notat
edhe ma te voglat mikrondjenja t' pėrkushtimit
do tė ftoj tė gjith engjujt gjeni edhe zotat
e pendat magjike tė flasin per ty t' shkrimit
autori xhelal ferizi ne emrgim

lirik
30-01-10, 16:55
Kalors nėpėr botė

shkruan xhelal ferizi

Mbi kuaj tė pafund mbi shpresa mbi iluzione
me vrap,me tė katra nėpėr botė
kuaj qė,vet i mendova jo tė mishit,por prodhim klone
por t' padukshėm e' n ,thundra ,u vuna hapa mbi rrotė

ashtu nėpėr globe kahdo n'menyra galopante
vrap kėndej vrap andej pėrmbi shpinė
pėr me i nxanė tė gjitha qė penda s' mi mbante
motet e pafundme e stinė

hapi mbi shpinė e shekujt si rrotė
hypur mbi varg e nėn varg
me e nxanė nji far dije qė nuk nxinej dot
o zot sa qenka larg

e,vrap pėrmbi shpinė tue rrėshqitė para e mbrapa
nėn cak e mbi cak e mbi dhe
pendueshėm e hidhrueshėm duke zvarritė hapa
her n' sjellje qudirat tu i ble


o vrap i amshimit o vrap i satires
cinik nganjiher pa dashtė
ku,e ke at piken e fundin e qudires
e fundin e nisjen,e lashtė


o vrap i enigmes o vrap i vetmuar
kahdo qė shkon tu u djersitė
kush tė shtyu n' mendje ,a je mjaft i zgjuar
dijen e dijes me e ditė

o vrap kalorsiak me kuaj te padukshėm ,qiellorė
material,i pa shkrirė nė asnji temperaturė
qė asnji nxehtsi nuk e shkrinė me dorė
mė thuaj ku,e ke te fundit cak e urė

o vrap ngarendės ,nganjiherė naiv
e shum her me ngulmin gjak
a e din s e,bota ka aq shum nė arkiv
e mbetesh i varur n' labirintet n'lak

kahdo qė tė shkosh kahdo n' pėr lakmi
me nxanė ma shum me uri
nji dit ke me nxanė absurdet n' vakumsi
kur ne sherr abstraktja t 'del si dukuri

vargjet jan te shkruara nga autori
ne mergim xhelal ferizi nga mitrovica
kontakti me autorin [email protected]

lirik
30-01-10, 16:57
Liri e dashur

Autori xhelal ferizi

liri e dashur un per ty kam lutė tėgjith engjujt e qiellit
budė jezus muhamet
un per ty kam lutė te gjitha rrezet e diellit
secilin curril mbi lum e det

un secilen valbardhė e kam lutė
ather kur isha nė errsirė
dhe kam lėmuar imagjianatat aq but
qė mbi dhe tė jemi tė lirė

neper kėrcyej lulesh jam futur
imgjinarisht kur isha nė tė zezen qeli
edhe robėrinė aty e kam zbutur
me lutjen per atdhe e liri

oh liri e dashur magjike
kur isha lidhur nė pranga e lot
sa yjet i kam joshė per ty galaktike
e din i madhi zot

tė deshta liri tė deshta me pafundsi
nuk deshta burgje mizore
tė deshta aq shum o mahni
si ngjyrat ylberore

e ti kur mbi dhe tash ngadhnjeve
qė je ne prag tė dardanes
a thua si me shperbleve
n' mėrgim nėn epokė tė mjerė mjeranes

pa gjuhė pa atdhe me breza nė asimilim
nė shkrirje mendon me na zie
nė trotoare vet me vete duke folė si jetim
vetvetja nė shoqėrim dhe vetvetja hije

p a atdhe pa plang e shtėpi
nėn diell gjithmonė tė huaj
pėr se me dėnove kėshtu o liri
e gjakun ma bėre ujė

pse ne kujt i sherbyem me gjith gjakun
te huajave trotoare
per kend e patem cakun e bajrakun
pėr ty o tokė shqiptare

ne atdhe nuk po thithim ajr fuqie
atje nuk gzojmė as dhe
nuk qelim e nuk ngrysemi me mjes e muzg etnie
malli mergimi po na derdhė si rrke

atje nuk shohim fleten
as lulet magjike aromtare
atje nuk shijojm jeten
as token e gjuhėn shqiptare

atje nuk shohim flamurin
as shqipen me dy kokė
kėtu do te na e ngulin gurin
nder varre pa miq e shokė

o qajė o mjerė dnesje mergimtare
nėn diell e hanė qė s' tė njohin
o dėnes me dhimbjet shqiptare
se sytė e atdheut nuk tė shohin

qajė me buzėdridhur le te driidhet guri
e palca e tij me rrudha
qajė se s' tė don liria as flamuri
te don nė pėrbuzje trotoari e huaja udha

o qajė o qajė gjithmonė pėr liri
liria e don tradhtarin
atdhe dua tė bėhem i yti hi
ndjeje o shpirtė mergimtarin

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
30-01-10, 17:00
UN JAM VET

shkruan xhelal ferizi

si nuk e dini un jam vet
ai qė digjem pėr ju
si nuk e dini un jam det
mbi mua me lundru

un jam per ju urė vig
e kalim nga bregu nė breg
un jam per ju qerpik
qė shekujt i pikė si shegė

si nuk e dini un jam si hark
dhe jam ai art qė pikė
germa saldimi ylberesh ,me varg
nuk dua nga vargu me ikė

shkruan xhelal ferizi mergimtari autori
ose Xhela i Mitrovices ne mergim

lirik
30-01-10, 17:01
Shekujt e pameshirė kaluan mbi ty

kushtuar tokes shqiptare shqiperisė etnike
autori xhelal ferizi
-------------
hordhitė kaluan mbi ty barbare
e shekujt e namur tė zi
o toka jonė shqiptare
sa shum pate merzi

u lidhe ne shum pranga o dhe
i dashur nė secilen grimė
sa shum te kan shkelur kombe e fe
trupin e ke shoshė e vrimė

dhimbjet ti shkaktuan qinovnikt
te huaj gjandar e asqer
tė zezuan kahdo munafikt
tė dhunuan qetnik e jeniqer

lotin ta kan derdhur prrua
gjamėt tu ka ndje mbi re
pėr dhe dhe sa her tė kan rrėzua
armiqt e ndytė tė pa fre

o dilni o dilni ju fakte mizore
dilni ma shum pėrmbi botė mbi fytyrė
le te shihet golgota kahdo arbrore
e vepra e hasmit tė ndyrė

tė shihet thika e sulltanve e qetnikut
e krajlave e cezarve vrastarė
andart kah kan pre me teh tė qelikut
sa koka kan pre ndėr shqiptarė

fol o toka ime e shenjtė me vise
kahdo shqip qė ke pllambė
dėshmo e pafaj nder kombe e fise
kahdo tė kan shkelė me kambė

dil o varg o germė gjėmtare
trego per dhunime e vuajtri
gjėmo pėr shum krime e shėmti bizare
trego pėr shum harbutri

trego per tradhtarė trego pėr mizorė
trego o germė magjike
vujtjen kah damari nxirre ndėr botrorė
e vajet e tua elegjike

le tė shohin edhe djepat e brezat e tyre
le tė shoh e tyre tokė
le tė shihet se armiku nė qfar bishė mėnyre
ka pre gjymtyrė e kokė
autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
30-01-10, 17:44
Po na vrasin o amerikė
------------------
Autori xhelal ferizi

po na vrasin me sadizma o mikesha aleate amerikė
me intriga sanksione e kurtha politike e viza
mbas shpine europa e pansllav e kinez po na bien thikė
nėpėr rrugė na qesin cunga pezhgve pelim ferra e driza
-----------

po na vrasin pansllaviant qė ti po i quan europė
po n a vrasin shqiptarve nga qdo anė
na i qesin shpirtat me maltretime copė copė
poshtrim me pi po na dhanė

------------------
na sorollasin me viza serbofilja kroacia
na stėrmundojnė na grryejn nė sistem nervorė
nė kėmbė ėsht ngritur pansllavo lugetėria
ta shuajn damarin e rasadin arbėrorė

--------------
na ndihmo mikeshė na duhet rruga e lirė
ndihmoje mikeshen shqiptare aleate
sanksione thuaju o heqje vizash o vampir
se na poashtrojnė si qyqe nate
------------

amerikė e jona e pėrjetshme mikeshė
a e ke aleat shpirtė t'pėrjetshėm shqiptarin
ujqit mishngransa mbi glob jan qua peshė
gjunjzoje gjunjzoje mashtruesin e bizarin
-------------

brienat i kan mbrehė tash me gjasht pika pėr ne
nga ballkani duan me na qitė fare
shqipe mos me lanė mbi tokė e mbi dhe
etni as gjurmė shqiptare
-----------
gjasht pika cenim kufijsh viza viza viza
tela me gjemba rikthim pushtimi e rrethime
kėrcnime zvarritje s 'kalon andej as miza
pa njimij vuajteri e maltretime

-----------
i kam pa shqipėtarėt tė mjerė e tė gjorė
qė gjuhė nuk dinin tė huaj
me nga nje leter per nje vizė nė dorė
poshtrou e sllavisht pėr njė vizė e shkruaj
-------------

mbush rubrikė kutija e faqe e katrorė rubrike
trego pėr tranzitin! sa shum kerkojnė arsye
gati sa nuk vdisnin prej stėrmundi shqiptart e prej pike
kur mbrapsht disa i kan kthye
----------

mė kujtohet nji her nji nanė e mjerė shqiptare
aty ne konsulaten kroate
kėrkonte shteg per kalim e qare
e strukur aty rrinte si nji qyqe nate
-------------

tė katėr vllezrit e sajė
ishin gjetė tė vrarė e te masakruar
po shkonte kjo me lot e vaj
nė varrim nė kosovė e kishin ftuar

por nisi sadistja fashistja maltretuesja kroacia
e mjera legata antishqiptare e konsulli
po ziente rrena e dredha kopilia
po ziente intrigė mashtrim qulli
------------

jo kėshtu e kjo ėsht jo s' bėn e nuk shkon
jo kjo leter tė duhet e ajo vizė e leter
kėt nuk e ke e kjo tė mungon
sa tė poshtėr e soroallaten sa te ndyrė lugetėr
------------

pėrse viza te kemi ne shqiptarėt e mėrgimit
kur kemi qėndrim nėpėr shtete
pėr viza tranzite tė mjerimit
na vyshkun na pinė gjak jete
----------


prandaj amerikė o mikesha ime
gatitu tash edhe ti
tė duhet sot forca ti je me za e trime
nisja nje pune per shqiptarė e mos rri
-------------
vepro vepro sa ma parė
puno ma shum pėr shqiptarė e bashk'rendit
sė bashku me ne shum shqiptarė
per kalimin pa viza e te lirė tranzit
------------

se ne shqiptarve na duhet liria
lėvizja me mallra e tregti neper ' tokė
por para na maltretuesi harbutria
shqiponjes ja prenė dy krah e dy kokė
---------
e tash kan dalė pansllavt me gjasht pika
na e luajn pamvarsinė e sovranitetin
veriun e kosves le t' na shpetoj amerika
se sllavt kan msy prap shqipninė e detin
-----------
me dalė duan andej kah durrsi e shengjini
e ndihmon pa ja nda rusi e franqezi
gjermani belgu danezi e latini
mongoli hindusi e kinezi
--------------
ndihmo amerikė se nuk jem veq per kafe
e per sy te bukur nuk ja vlenė miqsija
e leni ma sterzgjatjet mos u pshtjell me llafe
ne rrezik jetsorė sot ėsht dardania
-----------
se gjallė qe besa shqiptari nuk thyhet
ushtri serbe nuk hyn ma ne token dardane
se botes ndoshta fundi nji dit do ti kryhet
por kurrė ma shqiptari ne roberi pansllaviane
---------
e ti amerikė mbaje fort aleatin
se ktu shihet prova k'tu shihet burrnija
se shqipnija si ti nuk e ka takatin
por sa per barot flakė i ecė trimnija
----------
nese ti ne balt na len ne ma kurrė per jetė
aleat e mik ma kurrė un dhe ti s 'do t'jemi
besė a skund miqsi nder ne s'ka me mbetė
n ė mes nesh perjetsisht ka me hy veremi
--------
nuk ngjallet ma besa nuk ringjallet miqsia
nese ti ne balt na len nder pushtime
edhe mund tė shuhet pėrmbi dhe shqipnija
por nėn kėmbė sllaviane nuk bjen dardania
-----------
e le ta na merr vorri me fmi e me djepa
se me gjith qka kemi te gjith kemė me u shue
do te niset luftė permbi male e shkrepa
ushtria shqiptare nė armė ka me flakrue
-----------
le te digjet toka le te digjet dheu
se ne me lojė fjalesh nuk kemi nisė lojė
se ka lanė sternipa mbrapa skenderbeu
ballkani do tė bėhet hi e zharė e plojė
-------------
se asnji pllėmbė dhe nuk e merr ma serbiani
kosova ėsht e lashtė me bukuri dardane
deri sa te jet thumbi pushka e nishani
nuk do te jepet hise pa u coptue dritė hane
--------
e pa u coptue dielli e me ra me copa
e pa u coptue yjet e qielli me vjellė gjak
le ta dij ballkani le ta din europa
shqiptari nisė luften me tė kuq bajrak
--------------
e mandej n' barot kahdo le te del zhari
edhe flaka e luftes le te perfshinė milete
se nuk ndalet ma perjetsisht shqiptari
me barot e flakė po u mbushė tokė e dete
--------
por se ne ne ty do shpresa i kemi oj mike
na jan sulė europa rusi e serbiani
se e lakmojnė shqipėrinė te bukuren etnike
drue se kullojnė gjak tash pushka e tagani
-----------
se per t' gjallė te motit hut nuk rrin shqiptari
sorrat per se gjalli dy sytė me ja nxjerrė
ka me ra n' beteja kur t' thrrret kushtrimtari
me gjak lufte e turri me u pergjakė qdo therrė
---------
e bari ma mbi rusi ndioshta nuk do t' mbinė
as ne serbinė shkinė shovene e terbimit
do ta mbuloj flaka ndoshta gjith njerzinė
se shqiptari n' shekuj si shtrohet poshtrimit
----------------
Do tė bėhen luftra edhe shum hata
por do ket pasoja nese nuk ndihmon
se te kam quajt mik e te kam quajt vlla
ti o sot o kurr ngrite lart at ton
----------
e mos lejo kurrė me na u qartė etnija
se trojet jan tonat veriu e zveqani
mitrovica bajska lleshaj simonia
albaniku i lashti qe larg ju ndje zani
-------------
e kahdo shqipni toka ku quhet etnike
ku nen dhe te sajė rrin gati vullkani
ka me ndejt e mbreht si shpata qelike
per trojet e t' parve qė i la iliriani

autori xhelal ferizi
----------------------...l...i...r......i......k...u n...ė...m...ė:::r...g...i...m

lirik
30-01-10, 17:44
Shum hafijet ne kambė jan que
---------------------
nga autori xhelal ferizi
shum hafijet ne kambė jan que
shum e hilet i kan bashkue
kush me jargė kush me poshtrime
per me e shtrue drenicen trime-
se ai shkjau po i mson me pare
me i ngatrrue punėt shqiptare
per ma ba po punė te zeza
per me pshtjellė nder kohra e breza
e fija e lamshit mos me u gjetė
dhith drenica ne hi me mbetė
mos me pasė drenicė shqiptarė
kshtu po e don hilja barbare
per me e shthurė kahdo bashkimin
me ja qitė kosoves timin

pjella e titos e rankoviqit
gjithfar morri me gjak te iriqit
nuk po lanė kund vend pa bre
ne besė drenicen duan me e pre

e jan que shum zagarė
shum hafije e shum rrogtarė
kush me hile e koalicione
kush tue pjellė ndoj lojė demone
kush ma parė qoohet me e tha
per me e kthye nen rus e shkja

por nen shkja drenica s' bjen
te bijt e sajė jan shqip me gjen

jan shqiptaret e vertetė
nuk dorzohen gjallė ne jetė
di ti dal krah amerika
se i ka trima djem e qika
edhe krah do i jep turqia
e gjeraqina nanė shqipnija

sa te jen motet kohra e stina
ne drenicė jehon martina
jehon kanga e uniteti
mos me u qartė shqiptart n' mes veti
por me rrnue bashk nen dritė hane
se kshtu e don toka dardane -
nga autori xhelal ferizi liriku

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
''''''''''''''''

lirik
30-01-10, 17:45
Gjirokaster-
'''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė gurėt e tu i numroj shekujt me qehre e rrudha
ti je vet ma estetikja mahnija
kahdo ka ecė koha me epoka e udha
nė ty ėsht skalitur bukurija
''''''''''''
un jam kosovarė shqiptarė
me gjak e me gjuhė e me fis
un edhe piken e fundit tė gjakut nė damarė
e jap pėr tėndin shqiptarė tė toskėrisė at plis-
''''''''
ti je labe por shqiptare moj e kėndshme bukuri
por un vdes pėr bukuritė e tua
un kosova do i mbledhi tė gjitha lulet qė kan dashuri
e penden pėr ty do e bėj krua
''''''''''''
a e din sa tė dua moj e bardha e motit
sa shum ti dua gurėt me shkallė
do ti lutem tė madhit e tė fuqishmit zotit
qė ty si yllė qielli me tė shpallė
------------
se ti e ke aq tė bukur secilin gurė
se nė ty shėndritė me aq bukuri antika
se ti je ajo shqipja e qendisur nė flamurė
para teje pėrkulet arti im e poetika
'''''''''''
tė dua un drenica e mitrovica moter
tė dua aq shum un kosova
tė dua do tė vi nė gosti nė tė bukuren voter
tė dua thonė peja e gjakova
'''''''''''''
tė dua ty tė thot edhe kaqaniku
te dua tė thot edhe gollaku
ti neper shekuj qendrove si q eliku
gjuha nuk tu ndrrua as gjaku
'''''''''''
kosova thot ti dua kėngėt e vallet
zemrat tona shqip do ti bashkojmė
kosova thot ti dua gurėt dhe e zallet
shqip nga nje zemer shqipni do kėndojmė
''''''''''
un per tingujt tu do tė shkrihem
gegė e toskė do e bashkojmė eposin
si ylberi nė gurra andej do tė ndihem
shqip kur tė larmojmė melosin
'''''''''''
gurėt nė poetikė tė gjith do ti pėrshkruajm
pėr kėt art e kemi lirikun
e nė ty bekimet kahdo qė lulzojnė
do i mbjellim si paqja me ėmbelsia fikun
'''''''''''
tė duam aq shum tė duam ty
ti je shpirtė e gjani ynė moj moter
mos e dhashtė ai zot shqipėria me u thy
shqiponja na mbanė nė nji voter
'''''''''''''''''''''
prandaj ta dhurojmė me shpirtė dashurinė
e gurėt me kala ti lavdrojmė nė art
pėr ty do e qėndisim aq bukur lirinė
me yje qė shėndrisin lart
''''''''''
ti je e jona e qėndisura shqip
secili dushk ne kosovė tė ndjenė moj aromėtare
secila lule e fije bari shqip
e tokes dardane shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
autori xhelal ferizi
nga mitrovica e kosoves
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
gjiroksteres se bukur
i dhuroj keto vargje nga
autori xhelal ferizi
-----

lirik
31-01-10, 01:03
Ta gėzoni pamvarsinė
Nga Xhelal Ferizi
Ta gėzoni pamvarsinė
sa tė ket jetė dielli e hana
Ta gėzoni tė shtrejtė lirinė
e sovrane t'jetoj dardana
Mos harroni ato flijime
as martir e as dėshmorė
Qė jan ra pėr kosovėn trime
qė luftuan nė shi e n'borė
Mos harroni ata luftarė
as viktima e dhunime
mbani atdhe o ju shqiptarė
sa t'ket toka zjarrė e vlime
Ah punoni me djersė tė ballit
e mos rrini varfanjak
as n 'varfri as n' pikė tė hallit
punė e nderė t' ju vlojnė nė gjak
kahdo nxitni ju n'sektore
punen nė vlim porsi vullkane
e nė lavdi toka arbnore
ti gzoj diell e at dritė hane
U qoftė per hajr prej mergimtarit
te gjthve ju e shtrejt pamvarsia
prej ma te voglit djep t' shqiptarit
deri te vjetri plak me thija
E gzofshi ne shekuj por me mend
e me vlera e unitet
me flamur e fjalė n'kuvend
tė lirė e tė lumtur qofshi n'jetė
Mos ju shkelt kėmba e tradhtarit
mos ju shkelt ma kurr armiku
mos u pjekshi nė ves t'bizarit
nderi u rrnoftė porsi qeliku
E mos paqit kurr vllavrasje
as ndasi me klane e fe
as krahinore ndoj perplasje
paqit fat me qiell e dhe.

nga autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 01:10
Postime: 8,120
http://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_highpos.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_highpos.gif

http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Shum hafijet ne kambė jan que
---------------------
nga autori xhelal ferizi
shum hafijet ne kambė jan que
shum e hilet i kan bashkue
kush me jargė kush me poshtrime
per me e shtrue drenicen trime-
se ai shkjau po i mson me pare
me i ngatrrue punėt shqiptare

pėr me i nxite do punė t' zeza
per me pshtjellė nder kohra e breza

e fija e lamshit mos me u gjetė

gjith drenica nė hi me mbetė

mos me pasė drenicė shqiptarė
kshtu po e don hilja barbare

per me e shthurė kahdo bashkimin
me ja qitė kosoves timin

pjella e titos e rankoviqit
gjithfar morri me gjak te iriqit

nuk po lanė kund vend pa bre
ne besė drenicen duan me e pre

e jan que n 'kemebe shum zagarė
shum hafije e shum rrogtarė

kush me hile e koalicione
kush tue pjellė ndoj lojė demone

kush ma parė qohet me e tha
per me e kthye nen rus e shkja

por nen shkja drenica s' bjen
te bijt e sajė jan shqip me gjen

jan shqiptaret e vertetė
nuk dorzohen gjallė ne jetė

do ti dal krah amerika
se i ka trima djem e qika

edhe krah do i jep turqia
e gjeraqina nanė shqipnija

sa te jen motet kohra e stina
ne drenicė jehon martina

jehon kanga e uniteti
mos me u qartė shqiptart n' mes veti

por me rrnue bashk nen dritė hane
se kshtu e don toka dardane -

nga autori xhelal ferizi liriku

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
''''''''''''''''

lirik
31-01-10, 01:11
Shqipni nanė ty mirė se tė gjeta

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shqipni nanė po mirė s e tė gjeta
tė thot liriku tu ngjatė jeta
si bilbil nė degė e pipe
po tė vi me gjuhen shqipe
'''''''''''''
tė gjetsha nė lule e karajfile
se un tė vi me varg pa hile
kahdo kndoj un degė mė degė
me i bashkue toskė e gegė
''''''''''''''''''''
e porsi vet qėllimi i diellit
un me varg tė vi rruges t' qiellit
me i zgjerue n' zemra do rreze
vargje tė lira per ato breze
''''''''''
e kahdo i ke ata lisa
me qetina e qiparisa
ndalem rruges me pushue
male e fusha tu i kundrue
'''''''''''''''
shkoj kah drini e kah kelmendi
gjith malsi ku thirret vendi
ne kuks mirditė kah gjaku i jonė
kah shqipni vendit i thonė
'''''''''''''
vi n' flutrim un kosovari
me ato flatra shndritė prej ari
me i vrojtue malet kreshnike
me ligjrue n' vargje lirike
''''''''''''
me cicėrimen shteg mė shteg
ndalem n' bli ndalem nė shegė
zemren shqipe me e njomsue

gjith ku tė gjejė ndoj gurrė a krue
''''''''''''
e i shijoj me krah e sqep
sa bregore mal e shkrep
tue e kujtue gjithmonė trimninė
qė e ka veshė n' shekuj malsinė
'''''''''''''''''''''
zemra ime kosovare
njomet ne dri neper ujvare
ne ato anė me plot idile
ku ka gongje e karajfile
''''''''''''
ku i lmon bjeshkt ajo era e malit
nė Geg Hysen e n' lug t' cukalit
ku rrin zemra palcė e gurit
nė iballė e majė t' merturit
'''''''''''''
ku kdnojnė zogjt me lara e sqepa
ku trimrija lindet n' djepa
andej vi kah rruga e hanes
me varg shqip ne gjuhė te nanes
'''''''''''''
prej dardane e kah janina
tue kendue si kanarina
ndalem ne male gjavahire
tue kendue me gjuhė ilire
''''''''''''
neper fusha e zabele
kahdo ka po dhi e dele
desh e qingja e cjap me zile
n eper brigjet ploti idile
''''''''''
neper fllad neper kanjone
kah shkojnė dri e ujė valbone
ku bashkohet te komani
vi me pendė e krah dardani
''''''''''''''''
deri sa stina te mahnitet
vargu im do te renditet
por si yjet e vizllimes
do i shendrit shqip me strofa t' rimes
'''''''''''''''
ne gjuhė amtare shqipe mali
siq u kndue po djalė pas djali
do ta kndoj edhe liriku
deri ne breg te adriatiku
''''''''''''''
ku shejtri ėsht ai vendė ari
qė na e la me gjak i pari
la me gjak e la me lot
me flakė zjarri e me barot
'''''''''''''''''
qysh se qiellit u pa shkrola
ka dhanė toka Mic Sokola
edhe vasha si ylbere
por si zana me krah ere
'''''''''''''''''''
un po nisem prej dardane
me shtat zemra iliriane
me shtat zemra e shtat krahina
me dalė n' vlorė e kah kanina
''''''''''''''
e ku rrijnė mahnitė shqiptare
bregut t' kalter n' buzė himare
atje me presin vlLezrit tė gjakut
vi siq vjen qehrja e bajrakut
''''''''''''''
vi tue qeshė me zemer fushe
ne myzeqe tokė engjellushe
kah golemi e ne tokė lushnjare
vi me pendė e rimė kombtare
''''''''''''
zemren ne puls ua sjell arbnore
i lidhi aortat ylberore
prej qamerie n' malsi t' madhe
nė dardanė n' fusha e livadhe

'''''''''''''''''''
e them fjalen si e do zoti
kan me u gzue po stina e moti
se ne bashkim e gjuhė amtare
ka me thirrė penda shqiptare
'''''''''''''''
siq ka thirrė penda e lirikut
e i ka plasė zemren armikut
pansllavian e pan helenit
e qendroj si gurė bedenit
'''''''''''
ka qendrue por si graniti
e sot diten ajo e priti
per me dalė mbi tokė shqiptare
nė labėrin at qehlibare
''''''''''''''
me i rrahė zemra kah toskria
ku rrin arti e bukuria
si piktura llogaraja
tepelena e bejshk't e mdhaja
''''''''''''''
uj't e ftoft syri i kaltrisė
kah saranda e bukurisė
e kah shkon mati e kurbini
kah patoku e kah shengjini
''''''''''''''''''
qė un peng lė shpirtin tem
per qdo pip e per qdo rremė
ku rrijn zogjt qe u thonė arbnorė
porsi yjet me dekor
'''''''''''''
se un shkrihem per atdhe
per qdo lum e qdo liqe
kahdo i thonė shqipni etnike
do e pėrshkruaj n' vargje lirike
'''''''''''''''''''
edhe fushat drenicjane
edhe mahnitė mbi tokė dardane
at rugovė me kreshta e pllaja
ku t' mahnitė fyelli e gjuraja
''''''''''''
me ato gryka aq ma gjike
me ledina idilike
veshur bjeshka krejt me bari
ku kdnojn fllanza e zogj prej ari
''''''''''''''
deri ku bjen ujvara drinit
niset rrafshit t' dukgjinit
i thue zotit te falem nderes
kur ja ndjenė flladin e eres
''''''''''''
asaj dardanje te bukur fushe
kah lugina prej mirushe
deri ku vala me valė ndiqet
ne lum e va ku e bardhė perpiqet
''''''''''
do e pershkruaj vargu i ,lirikut
deri ne grykė te kaqanikut
kah lug bardha e mitrovices
deri ne majė te qiqavices
'''''''''''
te falemnderit oj perendi
qe na e dhe ket bukuri
durrs ket qels te art t' ballkanit
edhe krujen e ilirianit
''''''''''''''
edhe lezhen qė t' shkrinė n'shpirtė
shkoder loken zemer dlirtė
korqen perlen e bukurisė
pogradecin e mahnisė

''''''''''''''''
qė ma t' bukur me liqe
nuk ka kund nė glob me dhe
edhe arat bukanike
kahdo i thonė shqipni etnike
''''''''''''''''''
vazhdon nė pjesėt tjera me vargje
nga autori i vargjeve shqiptare ne mergim
xhelal ferizi krijuesi i vargut lirik popullorė dhe poezisė shqiptare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Te dashur lexues mendimet tuaja per vargjet shqiptare
jan te mirpritura ato te gjitha do t e permbledhen ne nji
veqanti si mendime per vargun ndjenjat dhe pershtypjet tuaja
-----------------------
Lexoni autorin shqiptarė te mohuar te ciline izoluan q ė ne rini skėterra komuniste
pansllave qe synonte trojet tona shqiptare jo vetem kosoven por edhe durrs e vlorė e tiranė-lexoni tregoni shoqes shokut
------------------------

lirik
31-01-10, 01:42
Shpirtin tim e bėra urė
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::
e bėra urė shpirtin tim
per ta lidhur vargun me varg
penden e bėra shpirtė
e shpirtin varg
vargun e bėra meditim

notova neper shpirtin tim
lotve notova me shpresa
nga bregu ne breg lot
notova mbi gjak e dhimbje e qendresa
ne shekujt dje e sot
neper tym e barot

edhe penden e perdora per lundrim
barken e iluzionit per ta qit ne breg
zhgenjimet e vargut me quajten pendim
e her qelik qe nuk thyhet ne asnji shteg

neper shpirtin tim lundrova edhe me vela

udha me qiti neper detra oqeane
kahdo neper kohra sterrė

neper dije ne kohra me pranga e tufane
nuk dua te behem i djerrė


u bėra qerdhe per shtegtaret bilbila
shpirtin e bėra fole

e bėra edhe kopsht per shum karajfila

lirinė e mbolla ne te

e bėra shpirtin metaforė
fjalėt aty i perktheva

per shekujt e dhimbshėm arbrorė
nė art pėrsėri u ktheva

shpirtin e bėra renkim
qe te lulzoj bima e lirisė

filizat a arbrit te mos thyhen ne pushtim
para i dola roberise

te gjith ata pa dallim
qe shpirtin e kan bė hapsirė

ata ishin engjujt e shekullit tim
u vyshken per dheun e lirė

.........................
autori xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 01:45
A I SHIHNI

xhelal ferizi autori mergimtarė vargje shqiptare

a shihni shqiptarngrėnsat si jan si tigra i shqartha e qakaj
disa jan si krokodila
shqipėrinė etnike e duan me gjak e vaj
a e shihni o bilbila

a e shihni si e kan fytyren
kombinim gjarpėr ujk e dhelpėr
a e shihni si e kan lėkurė ngjyren
satan vampir bashk kombinim lugetėr

ata jan kanibal
ata hanė shqiptarė
nė shtėpi nė fushė e nė mal
ata jan njerzgrėnės gjuetarė

a e shihni si kėrkojnė gjaqe
ata duan sadizėm
a e shihni si flasin pėr paqe
a e shihni kėt hipokrizėm

a e shihni ju kėt jetė
ku rendit po i thonė qytetni
nuk ėsht kjo kurrė e vėrtetė
kjo ėsht botė vrastari

prandaj na duhet automatiku
na duhet tanku e raketa
na duhet puna edhe meteliku
nga njerzngrėnėsit tė mbrohet jeta

autori xhelal ferizi mergimtarė ne diasporė

lirik
31-01-10, 01:45
RUSIJA

xhelal ferizi

rusija shpirtngrirta pansllavja ariu skile
atomin po e mbanė pėr globin
sa ftoft ėsht a e shini kėt krijesė me hile
tokes si ja gatitė kobin

rusia don tė ngrij diell
tė ngrijė don tjerat planete
ajo don tė jet akulli mbi qiell
tė ngrijė lumej e dete

aj don te jet e pa anė
por nuk don nji mikropikė shqiptarė
ajo don kombe me ngranė
nuk don etni tjetėr pėr farė

akullnajė e tmerrshme shovene
invazion me gazproma
tė gjitha kombet don ti bėj legene
europen e ka pėrfshi koma

zgjohuni o kombe zgjohuni mbi dhe
zgjohuni nga ky rrezik
azi europė e ju tjera fe
rusija ėsht i globit armik

autori xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 01:47
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė fal o vetvetja ime
-----------
autori xhelal ferizi
------------
mė fal o vetvetja ime
tė gjitha lutjet do ti sjell nga qielli
me gojė me zemer e me shkrime
mė fal qė nuk ta solla asnjė rreze dielli
-----------
mos mė akuzo nė at botė
se hajdutėt e rrezeve tė gjith vodhen
ata natėn pa hanė e pėr hanė dje e sot
rrezet i grabiten pėr vete i mblodhen
------------
un nuk vodha askund
asnjė rreze lumturije
tė solla zhgėnjime e mund
mė fal pa pikė mėrije

---------
mė fal nė at botė e nė kėt botė
edhe lulet m'ė vodhen tradhtarėt
un ty tė solla vetėm lot
dashuritė mi vodhen dinakėt tregtarėt
-----------
edhe lulet mi vodhen
rriskut tim si lan kund hise
tė' gjitha qeshjet me maska e pa maska i mblodhen
sa grabitqare kto fise
---------
thue se kan pi kta grabits jo ujė por shpejtėsi
thue se ushqehen me fat
vetėm un pse vetėm un pa pi
sa do pak uratė
----------
ah vetvetja ime e gjorė
si tė jap ndonjė burim magjik
si ta ndrroj gjithqka me buton a me dorė
tė mos vet'quhem ma tragjik
------------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

lirik
31-01-10, 01:49
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė fjalen e shekullit
****************

Autori Xhelal Ferizi
********************
nė fjalen e shekullit vulosa pohimin vulė 'lot
pohimi im nuk paska qenė vulė fati
para diellit ishte ai pohim betim at mot
pse u betova vetmashtrueshėm un krah'thati
***
betohu nė tė'rrėshqitshmen dhelpri tė kėsajė jete
ku vulat e fatit nuk i ke vet nė dorė
sa qesharak ky iluzion them tash vet me vete
njeri o kukull e teatrit tė gjorė
***
pse a nuk je nė teater
jeta a nuk ėsht vetėm njė lojė skenė
njeri pėr tė kujt hirė e hater
mbi dhe nėpėr shekuj shkon e vjen
***
betohesh nė vulen e lumturisė e ajo venitet
betohesh nė jetė e ajo shuhet
betohesh nė diten qė shn'dritet
nė fatin qė zhgėnjimi i shkruhet
***
ja pra un jam ai vet
qė jam betuar
nė secilen vulė tė dashurisė ,secilen vulė tė gjerė e kisha sa njė det
e tash po vdes duke dyshuar
***
po vdes nga e pėrgjithshmja e pėrjetuar
***

se gjithqka qenka kalimtare
gjithqka nė botė ėsht e shkruar
sa kushtetutė mashtrimtare
..............................................
.................................................. .
---------------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
****************
---------------------------------

lirik
31-01-10, 01:50
Si digjet nė flakė
----------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
si mund ta leni nė flakė bilbilin
o stinė paskit qenė shpirtrpishura
tė gjitha yjet le ta dijnė
ju qenkit mote tė krisura
--------
si mund ta leni nė flakė bilbilin
ai don cicėrim
si e shkrini mbi flakė si kandilin
ju qenkit kohra me krim
-----------
pse nė kthetrat tuaja u dashka tė lindė bilbili
ju qenkit shum tė pa mėshira
a nuk ja shihni lotin si i shkon si currili
ju nuk qenkeni kohra zemėrmira
-----------
ju flaken nuk ja largoni
me gjasė qenkeni sadiste muaj e mot
ju fat per demon e pėr djaj po prodhoni
bilbilin po e eni me lot
---------
ju kthetrat e i paskit pranga e nuk e paskam ditė
e ndėgjoj e shoh me sy
bilbilit nuk i leni tė bardhė ndonjė dit
qielli ju ka me ju thy
---------
se mjaft ma h ju kunder vullnetit tė qiellit
rrisk prodhoni per djaj
do ti ankohem kahdo yjve e diellit
bilbilin tė mos e lėnė nė vaj
-------------------
autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
31-01-10, 01:52
Mos mos mė vrisni
------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
mos mos mė vrisni ju lėndime tė pa mėshira
kush kaq bastardhueshėm ju mbolli
nė kopshtin tim mu nė mes tė ndjenjave tė lira
shekulli im i pafajshėm sa her nga ju volli
-----------
e tash gjak e lot po vjellė edhe e imja liria
dėnesjet nuk mi ndalė as mehlemi i shpreses
qfar tė mbjellurash nė kopshtin tim ku rrinte pafajsia
tradhtia e bizarve mė la sizif i ankeses
-----------
ikni qofshi mallkuar
tė mbjellura zezonash katrane
shpirtin ma keni shtruar
si qirit mbi flakė e zandane
--------
dhe merrni me vete faren e tradhtisė
larg kopshtijeve te zemres time tretne nga keni ardhė
mė leni nėn qielline perendisė
tė pi sa i curril ndonjė ditė tė bardhė
-----------
ikni ju tė mbjellura qorre
pjella e pėrthurjeve qė nuk len rrisk tė mirė
mbjelluni nė vdekėsi nė humbtira e vorre
mė leni diell n' zemer si zambak i lirė
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
31-01-10, 01:53
Katrani

nga autori xhelal ferizi
------------
----------------

katrani po bėhet buka e njerzimit
katrani po bėhet ushqim
katrani kult ideal po bėhet pordukti i mashtrimit
kult po bėhet arti hajdut e shkolla e quajtur krim
--------------
katrani do tė ecė nėpėr damarė
jo gjaku e etika e nderi
qiellorė adhurim do tė bėhet bizari i pa farė
i urryer do tė bėhet i padjallzuari i mjeri
-------------
kohrat po sjellin llahtare
pjellat e zeza do tė triumfojnė
katrani do tė jet diell i adhuruar me pare
mirsitė do tė lėngojnė
-------------
katrani do tė jet infuzion
shpresa do tė vdes
dheu do tė mbushet demon
materja do tė quhet interes
-----------
urdhėroni kėt pseudo idilizėm gėnjeshtarė

dhuratė nga djallėzia e qujtur moderno 'feudalizėm
urdhroni kėt ferr o tė pa faj mėkatarė
urdhroni masken sadisto kapitalizėm

-------------
komunizmi ishte vet djalli
satane ėsht pseudomekracia
populli po vdes nga halli
askund nuk po mbjellet liria
---------------
-------------
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
----------------------------------------

lirik
31-01-10, 01:54
Nji dit as qentė nuk do tė ju hanė
------------------
Nga autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim

-------------------------------------
vrasje kahdo zhgėnjime
vrasje nė farefis
befasira lot gjak trishtime
pse k'shtu o i lashti plis
--------
shum me tė meta mentale
vrau edhe babė e nanė
po tunden fusha e male
po dridhen diell e hanė
-------
po vret nė farė e fis
po vret tė vetin gjak
q'po ndodhė o i lashti plis
tė kjartė se kam aspak
---------
si vritet kunata e motra
vritet vllau me vlla
etni po tė shuhet votra
shekujt kan me tu tha
---------
a vritet fėmija i djepit
krimi ka prekė nė qiell
po kjajnė edhe qyqet n' majė t' shkrepit
atdheu ka mbetė pa diell
---------
mendja duket e sėmurė
shėmtia mbi kulme bizare
po qajnė tash dhe e gurė
etika po vdes shqiptare
---------

e shekujt tash se q' na than
nėse ecni mbi krim e gjak
as qent nji dit s' do t' na hanė
koha do tė na varė nė lak
------------------
na than engjujt me fjalė
ndryshoni shqiptarė ėsht ma mirė
i thuaj tė keqes ndal
mbjell logjikė e mėshirė
-----------
shteti duhet tė prijė
mendja tė kthjellėt ndėr ne
shqipėrija etnike ta dijė
se jeta duhet me vle
-----------

po vdes edhe parimi
po vdes mėshira mbi dhe
e mbret po bėhet krimi
s' na duan ma kombe e fe

--------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------

lirik
31-01-10, 01:55
Mahni Dardane
.................................................. ...........
Xhelal Ferizi autori i shum vargjeve shqiptare
----------------------------------------------
kur kam dalė n'kala dardane
kam pa qiell e vetull hane
kam pa dritė t 'shkrime vizllue
me hjeshi dardanes shtrue
qė i,kish shtri,deri n'pafundsi
fushes t'gjelbėr thue mahni
syve t 'drites ju ka,ra
n'per,lot,t'kthjellun kur kan pa
sa,e paanė,e,sa e gjerė
sa e bukur si,pranverė
sa,e gjelbrueme n'lule,shtrue
ajo,dardanė qė,m,lindi,mue
e ato t'bardha kroje,e gurra
ato lugje,e brigje e curra
nė ato,kodra,mblue,me,brushė
n' tufa,bari,porsi,n'fushė
sa,e,ėmbel,sa,ėngjėllore,
shtrihej,but,ajo,tokė,arbnore
shtri,m 'jan,kraht si flatra t'arit
me,ra n'gryk' me troje t'parit
q'mu,shpėrnda,flladi,rreth,ballit
shkri,m'ėsht,loti,n,ashkėl,t'mallit
e si i dehur shkri me,ngjyren
tue,sodisė,t'gjelbėrt,natyren
t'ėmbla,lule,veshur,n'bari
n'qehre t'lashtė,e,n'gjuhė shqiptari
thue po flasin po,m'sodisin
fletve,e,shtatit,po,harlisin
lule t'shtrime,fletve,kthye
kah,po,l'viz'in ,aq,leht' mbi,krye
era e,lehtė puhiza e qiellit
qė u,bjen,bashk,me,rreze,t'diellit
veshur,ngjyre,t,shkrime,nurit
qė,ndoj,her,edhe,rreth,gurit
kur,lulzojnė,,me,fletė,n’,hjeshi
edhe,guri,nis’,me,u,shkri
prej k'saj’ ,ere,e,kėndshmėrije
n’,pėr,dardanė,n,kėt,fushė,shqipnije
ashtu,l’viznin,leht,prej,ere
leht,n’,fėrkime,her,mbas,here
lmueshėm,trupit,e,n’,pėr,fleta
pėrmbi,kokė,ju,sillej,bleta
t’,ėmblin,lang,me,u,marrė,t’,nektarit
q’,jan,pėrzie,ngjyrat,e,arit
me,ngjyrė,lulesh,fushes,,shtrue
leht,tu,e,l’vizė,e,shkunullue
disa,si,pupla,bien,mbi,bari
ah,dardanė,moj,tokė,shqiptari
ti qė je fushė bereqeti
ti qė je e gjerė sa deti
me hjeshinė qė e ke prrallore
ti gjithmonė ke qenė arbnore
edhe e lashtė je ilirike
qofsh' shqiptare e bardhė etnike
ti qė je argjend e ari
dhe ma i bukur qė e la i pari
qė,t,valvisen,si,valė,deti
lulet,gruni,e,bereqeti
q՞e ,nuk,len,me,u,ngopė՞,hjeshi
syrin,,t’,njerit,plot,lakmi
sa,e,pa,fund,kjo,fusha,jote
sa,t,tė,ėmbla,nder,motmote
i,ke,stinėt,veshur,n’,ngjyra
sa,e,lulzueme,t’,shndritet,ftyra
sa,tė,kėndshme,e,ke,kaltrinė
yjet,t’,qiellit,dritė,qė,t'shkrijnė
sa shkumbardhat,t’,gurgullojnė
sa,bilbilat,n'fushė,t’,kėndojnė
sa,shum,t’,ėmbla,ujna,e,gurra
sa,shum,zana,t,rrrijnė,nder,curra
sa,mirė shtatit,t’,shkon,hjeshija
gjinin,t’,lashtė,ta,dha,shqipnija
emrin,t’,lashtė,n,gjuhė,iliriane
moj,kosovė,e,lashtė,dardane
t’,lakmon,era,me,t’,,l'mue,brushen
bari flladshėm,t,pėrgdhelė,fushen
buzes,t’,drinit,n’lug,t,ibardhes
qė,u,bjen,uj’t,si,langu,i,dardhes
n’pėr,zallina,gurve,t’,zallit
shum,ma,t’kthjellt,se,loti,i,mallit
si,q’,bjen,leht,era,e,puhija,
qė,e,frymon,mbi,dhe,shqipnija
e,i,valzon,valbardhat,n’,gurė
nder,zallina,u,jep,nurė,
n’,sumblla,t,bardha,tu,i,rrotllue
si,ndoj,kangė,dikah,me,u,kndue
ashtu,t,kndon,vala,n,zallina
edhe,ujrat,leht,n’,lugina
kur,ju,bjen,erlehta,n’,valė
edhe,bilbili,nisė,me,u,ndalė
zemra,n’prehje,i,bjen,lugines
malli,e,dehja,i,bien,stines
lugje,t’flladit,ku,lshojnė,hije
shelgje,e,lule,n,erė,flladsije
t’,ndahen,ujrat,nėpėr,va
n’lugje,e,prroje,vijnė,tu,u,nda
e,t,gurgllojnė,shkumbardhat,prronit
t'rritet,mjedrra,e,lulja,e,ftonit
t,rriten,arrat,me,lajthija
lulė,arome,t'ka,shqipnija
lule,e,kuqe,je,kosovė
t,bukura,i,ke,pejė,.e,gjakovė
llap,gollak,shalė,e,rugovė
drenicė,t’kuqe,e,dukagjin
fushė,dardane ,e,anadrin
drita,e,syrit,fushes,t’ bjen
me,soditė,n’,t’bukurin,prizren
qė ,ma,t’,bukur,thonė,mbi,dhe
s’ka,pa,dielli,.se,ka,le
as,ajo,hana,n,dritė,shkėlqimi
as,kah,lindja,e,kah,perėndimi
prandaj,ty,shum,t’,kan,lakmue
per,ujbardhat,n’,pėr,qdo,krue
pėr,qytete,e,pėr,kala
pėr,at,hise,qe,t’,ka,ra
qysh,se,u,nda,nėn,diell,e,hanė
toka,e,lashtė,e,ilires,nanė,
ty,ta,dhan,emnin,dardane
t',kan,stolisė,prej,asaj,ane
plot,me,dardha,e,me,bashtina
lulė,bogjurret,ti,dha,stina
ti,dhan,motet,t,lashta,troje
bletėt,t,arit,t,ė,mbla,hoje
ti,lan,hiset,n'mes,t,ballkanit
lulja,e,parė,e,ilirianit
ti.lan,shpatė,e,e,zhgjetė,nė,,dorė
gurė’tė,megjes,mbi,qakor
q',merr,prej,fushes,shkup,,e,thanė
deri,n’,mollė,t’,kuqe,je,dardanė

se lulkuqet,askund,tjetėr
nuk,lshojnė,shtat,si,n’dheun,e,vjeter
si,n,dardanė,ku,i,mbjelli,zoti
e,i,pat,rritur,stina,e,moti
---------------------------------------

e’i pat,rritur,perendija,
e,u,gzon,eren,dardanija,
u,njomė,rrėnjen,me,uj,t’ kthjellun
nuk,jan,tha,qysh,se,jan,mbjellun
se,me,uj'e,gjak,shqiptari
jan,njomsue,qysh,se,i,la,i,pari
ilirjani,,n,troje,t,veta
edhe,n',shqip,tha,ju,ngjat,jeta
kjofshi,t'kuqe,n,token,tonė
me at,ngjyr',t,bukur,qė,u,hjeshon
ju,marrtė,eren,shqipja,e,motit
ju,ruajt,toka,e,kastriotit
ua,ruajt,famen,perendija
u,pastė,n’mote,e,n’jetė,shqipnija
mbi,dardanė,gjithmonė,me,mbi
qė,e,ka,shqipja,t’shtrejten,bi
pjesė,ma,t’bukuren,n’hise,t’parve
kah bjen, dielli n’ dhe t ,shqiptarve
-----------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------------------------

l i r i k u
**************************

lirik
31-01-10, 01:56
MBI MUA
----------

Shkruan Xhelal Ferizi autorė shqiptarė
nga shqipėria verilindore (kosova dardania)
------------

mbi mua kaluan furtunat e mjerimit
duke mė mbuluar shpeshherė me mjegullnajė
shekuj djeg'jet e cvilitjet me flaken e pėrcėllimit
akoma nė shekull'mendje si gjurmė djeg'je po e mbajė
---------
a e shihni ju shekuj qė ecni me grepa nėpėr globe
se varur un isha nė tė pamėshirshmin qengel
ndoshta un i grepit isha ndoj lojė objekt gjobe
qė djajt nga vila e rrushit grepėrisht mė kan vjelė
----------
un i varur nė at grep ferri nėpėr duar gjahtare
ndejta as nė qiell as nė tokė
ashtu varur e mbaja fort ėndrren shqiptare
shtrėngueshėm si ideal lirinė o miq e shokė
------------

ja shihni shpirtėlėngim'gjurmėt e besoni
kėtu i kam nė tė stėrvuajtėrin gji
dhe tash shpalimet e shekujve mi kuptoni
sa grepat mė sulmuan me orgji

------------
un shkrumbin e flaken i kam qdo kund
nė qelizat e informimit
a nuk e shihni ju qė un me djersė e mund
po ua shpalosi pėr hirė tė cak spjegimit
----------
kuptoni tash dhe shtrini ndėr breza
vuajtjet tona prej guri
se ju pėrbijnė prore ju gropat e zeza
po su mblodhėt tė gjith rreth flamuri
---------

dhe dijeni se nė at 'grep nė tokė as nė qiell
u kputėm pėr ju si lule fleta
pėr ju nė ata thumba mbetem pa diell
qė ju tė ju gėzoj shije jeta
-----------

Shkruar nga Xhelal “Ferizi autorė mėrgimtarė
-------------

lirik
31-01-10, 01:57
Qė tė mos vuani
--------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
qė tė mos vuani gjithmonė nė vuajtėri
ndėrtoni ura nga zemra nė zemer
lidhuni me besė e pėrkrahje e dashuri
shqip kah frymon qdo emer
--------
qė tė mos vuani gjithmonė nė robėri
ikni nga vetlavdija
nga vet mburrja e nga secila vetiakėri
cak i jetes tuaj le tė bėhet etnike shqipėria
------------
qė tė mos vuani nė lot
lidhuni me shpirtra si qeliku
mos rrini kurr pa barot
nė gjumė tė mos ju gjejė armiku
--------
qė tė mos vuani mbi dhe
lidhuni si damarė
shqip bashkohuni me fe
lindni dhe vdisni si shqiptarė
--------
qė tė mos vuani gjithmonė nė mjerim
vraponi mbas pune
punoni nat e dit punoni o kombi im
qė tė mos shkelni prej armiku e dhune
---------
qė fėmijėt tė mos ju qajnė prore
e gratė e dhunuara tė ju dėnesin
mbi dhe e tokė arbnore
largoni tė ligat e vesin
---------------
qė tė mos vuani me shpirtė ndėr dhėmb e shpėrnda
bashkohuni nė besė e armė e shkollė e qėllim
nė thumb mbani gjithmonė grek e shkja
armatė le tė jet kombi im
------------
qė tė mos vuani gjithmonė e tė ju laget qerpiku
mbani bashk tri fe
tė mos ju ndajė nė hasmėri armiku
shqipėrinė etnike mbane si diell me u nxe
--------
shpirtin ta keni nji e tė pa ndarė
brengen pėr secilin bashkkombas ta keni
shpirtin pėr njeriun tuaj solidarė
sytė e mendjen shqip mbani bashk si kalaja e bedeni
--------
dhe pėr secilin shqiptarė mendoni se mund tė ju duhet
mos hudhni njerz ti mbani pran me kimet
vetėm kėshtu qdo armik ju druhet
kur keni mbi dhe unitet
-----------
dhe mbane kahdo shqiptari shqiptarin
nėse nuk doni tė gjėmoni nė vuajtėri
mos e ndjeni zot metelik edollarin
por bashkimin e kultin etnike shqipėri
---------
mos lakmoni pas luksit vetmashtrim
se prap motra e fėmij ju qajnė gjith nėn shkja
merrni o shqiptarė o kombi im mėsim
se vuajtėria mundet pėrėri me tė tha
----------
nėse nuk doni tė tmerrshme vuajtėri
armėt ti keni adhurim e dijen shkollare
me gegė e toskė mbani shqipėri
njė zemėr shqipėri ta keni shqiptare
----------
Xhelal FERIZI AUTORė
--------------------------------

lirik
31-01-10, 01:58
SABOTATORė
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------
Sabotatorė ju jeni pjella e vorrit
ju nuk jeni pėr progres pėr atdhe as pėr dritė
ju jeni tė urithave qorra sherbėtorė tė qorrit
qė mbi glob nuk doni ditė
---------------
ju jeni prodhues tė qorrave prodhoni verbri
ju prodhoni terr furnizoheni nga nėndheu
ju jeni pėr zvarritje pshtjellime e vakarri
ju merrni sy hasmi kur tė verbrohet atdheu
----------
oh ju jeni vet nėnė toka errsira
urithat e shartuar kopila jan kan mbarsuar
tė ethur jeni nga tė zi vampira
nė veprim mbi dhe ata ju kan lėshuar
----------
zingjiri e lagshtija e jargve nėpėr kėmbė ju shihet
nė bishtin pėrpjetė ju shihen gjurmėt e palara tė padronit
nga zhurma nė zhurmė i vogli i pa vlerė i ju ju lėpihet
ju vdisni me e pėrflliqė majen e fronit
----------------
atje doni ju nėpėr leqe e krryla
dredhanisht me pallė me fjalė pa mbulesa
verbrisht tė mėsuar nga urithat qorra shtyheni me brryla
sabotimi ėsht e e juaja besa
----------------
ngatrresa e errsira pėrthurja nėpėr mote
ndalja e ecjeve vyshkja e zemres kombtare
urithėria o i zi kjo pra ėsht shkolla jote
dhe medaljet e mirnjohjeve tė huaja o lavire mercenare
--------------
arti juaj ėsht errsira e sabotimi
kotsija e fjales e zhurma pėr padronin
ju jeni shum mė tė zi se krimi
dashnorė e keni nėn tokė demonin
--------------
dinakri nė vesh ju pėshpėritė urdhėrore
urdhėdhėnsat prostitucionalisht ua caktojnė edhe kohen shtratin
nga dheu e toka nuk keni asgjė arbrore
djajt po ua rrisin shtatin
--------------
o ju nuk gjak i ksaj toke
ju jeni zhgjyri mbi pare
ju bushtrat i keni loke
e jo mėmė token shqiptare

--------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------------------
LIRIKU Nė MėRGIM
------------------------------

lirik
31-01-10, 02:00
Nėse qiellit vjen mbi dhe
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------
Nėse qiellit vjen mbi dhe
ndonji fat i bardhė pėr shpresė
do ta marr nji rreze tė re
qė s' mė len n# pendim tė vdes
---------
do ta marr si aortė qielli
tė gjerė me e lidhė n' zemer shqiptare
si dhuratė ari prej dielli
me e nisė jeten ngazllimtare
---------
me art tė ri mu nė gjak t'haresė
do ta vloj si vrull shpirtė gjerė
do tė dal me tė re nji besė
porsi lulja mbi pranverė
------------
do tė qelem nė ledina
nė gjelbrime do tė harlisem
kur t'mė shohin moti e stina
nė ag me yllin nė cak do t' nisem
---------

do tė nisem nė kosovė tė re
bardh si drita diellatare
me fat tė ri se mjaft jam bre
nė t' huaja udhė e trotoare
-------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------

lirik
31-01-10, 02:00
Kėrkojnė malet vargjet tė mia
----------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
kėrkon dheu kėrkon etnia
kėrkon toka etja e motit
kėrkon dheu i kastriotit
kekrojnė gurrat kerkojnė krojet
fusha e ara e lugje e prrojet
kėrkojnė fjerat e i kėrkon bari
kėrkon gjuha e gjak shqiptari
po i kėrkojnė edhe kanarinat
motet shekujt muaj e stinat
po i kėrkon kahdo kullimi
gurra e vala e gurgullimi
po i kėrkon zogu e bilbili
gongjja e shega e karajfili
e lule shtrydhja e kokrrat t' ranes
gurė e dhe tė tokė dardanes
po i kėrkon vet dashurija
i kėrkon e shtrejt liria
vargjet tė bardha mėrgimtare
po i kėrkon toka shqiptare
rima e strofa e kangė lirike
i don shqipnija nanė etnike
kahdo flitet shqip nė gjuhė goje
ku ligjron shqipja nė troje
vargjet t' mia i kėrkon ara
fusha e deti e ujvara
mali suka e lugu e pylli
i kėrkon sharkija e fyelli
edhe e bukura violina
i kėrkon shkolla e uzina
i kėrkojnė po djem e qika
e puntorėt n'pėr fabrika
nxėns student e profesor
kahdo dhe ku i thonė arbrorė
i kėrkon kombi me fe
i kėrkon toka me dhe
veq me i pa nuk don tradhtari
edhe armiku e mercenari
i pa shpirti e puthadori
zemėr zhgjyri e shėrbtori
ai shėrbtori i armikut
e hileqari i metelikut
e tregtari shpirtė qė shet
edhe shitsi i dheut tė vet
e ai legeni e intrigani
qė nuk din s q'ėsht vatani
as nuk ka kund emocion
qė e ka pjellė i ziu demon
qė e ka zemren si katrani
zot mbi krye i rrin pansllaviani
edhe tjer qė jan kurvarė
shum sarhosh e hileqarė
karrierist e rrenacak
qė nuk kan dy ndjenja n# gjak
vargjet t mia i kėrkon nderi
shiu e e drita edhe ylberi
edhe e bukura tokė lirije
kahdo shqip me gjuhė etnije
i don etja e lashtė shqiptare
i don rrezja gjithkombtare
i don e lashta anė e mbanė
gjuha ilire e vjetra nanė
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------------------

lirik
31-01-10, 02:01
Nėse qiellit vjen mbi dhe
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------
Nėse qiellit vjen mbi dhe
ndonji fat i bardhė pėr shpresė
do ta marr nji rreze tė re
qė s' mė len n# pendim tė vdes
---------
do ta marr si aortė qielli
tė gjerė me e lidhė n' zemer shqiptare
si dhuratė ari prej dielli
me e nisė jeten ngazllimtare
---------
me art tė ri mu nė gjak t'haresė
do ta vloj si vrull shpirtė gjerė
do tė dal me tė re nji besė
porsi lulja mbi pranverė
------------
do tė qelem nė ledina
nė gjelbrime do tė harlisem
kur t'mė shohin moti e stina
nė ag me yllin nė cak do t' nisem
---------

do tė nisem nė kosovė tė re
bardh si drita diellatare
me fat tė ri se mjaft jam bre
nė t' huaja udhė e trotoare
-------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------

lirik
31-01-10, 02:02
Kėshilla pėr ju
----------------
autori xhelal ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi
-----------------

lirik
31-01-10, 02:02
Deshta ta menquroj kohen
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
DESHTA TA MENQUROJ KOHEN dikurė
i dhash kėshilla me pi
ajo mė bėri gurė
nuk isha i kohes gjeni
-----
deshta ta menquroj kohen kopile

ajo mė dha rrudha
un i dhash menquri pa hile
ajo mė dha shekuj tė zi tė vulosur
nuk di tash kah ėsht e menqura shtegdalja shpėtimtare udha
-----------
Autori xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 02:03
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Haraqi
------------
haraqin ma tė madh bijve tu ua qet ti kosovė e mjerė
tagri pėr tė hy nė token tonė
paguajm me gjak e djersė qfar zhvatje e pa nderė
nė kufi plaqkits e demon
-------------
zhvatje vetėm zhvatje mėrgimtarit
paguaj gjithqka me gjak
mohim mosmirnjohje paska qenė toka e shqiptarit
dredhi mashtrim e lak
-----------
zhvatje lypsare zullum mėrgimtarit
mosmirnjohje kudo e poshtrim
ju tė bijtė e haraqit rrogtarė tė dollarit
na doni gjithmonė nė mėrgim
-----------
motet me zhvatje na i mendoni
pėr plaqka e haraqe tė reja
kuleten tonė gjithmonė tė hapur e ėndrroni
kjo ėsht e juaja feja
----------
plaqkitje nė doganė plaqkitje nė kufi
kahdo po rjepet mėrgimtari
na doni si shkrumb na doni si hi
se kshtu ju urdhron gospodari
-------------
sytė nė mundin e djersen tonė i mbani
nė token tonė jemi tė huaj
dashurinė kanarė e kuletė me sy kah ne si falltorė e ndani
qielli nuk i zen tė ligat pėr ju qka mund tė shkruaj
-------------
qeveria as koken nuk e kthen kah mėrgimtari
pshtynė mbi mallėngjimet tona
se zoti i tyre qenka veq dollari
e kulte kuletat tona
------------
na zvarrisin na vyshkun na tėrheqin zvarrė
na bjerrin kahdo neper mote
pagesė duhet edhe kur hyjm nė varr
mėrgimtarė kshtu tė don toka jote
-------------
kufijt na i kan qitė haraqet me plaqkitė
kahdo tagėr rrugve kahdo me na zhvatė
kahdo mėrgimtarit po i bėhet pritė
atdhe ti je nji mėkatė
----------------
Autori xhelal ferizi nė mėrgim