PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

lirik
27-03-08, 21:21
Un dashurovaxhelal ferizi autori mėrgimtarė nga mitrovicaun dashurova deri nė qiell

e preka edhe ma tė larten garė tė dashurisė

dhe mėsova se dashuria ishte mbretreshė nder yje tokė e hanė e diell

mėsova artin mė tė thellė tė ndjenjėsisėun tėgjitha gurrat i shterra

nga tė gjitha fjaloret e burimet ylltare

tė gjitha shprehje pafundėsitė i nxjerra

pėr dashurinė kėt palcė mahnije magjistarexhelal ferizi autori nė mėrgim

lirik
27-03-08, 21:22
--------------------------------------------------------------------------------

Kėnga e lirisėautori xhelal ferizimė pushtoj njėher njė kėngė shqiptare

aq sa isha nė gjendje tė ja dhuroj tė gjitha dashuritė

tė ja dhuroj gjakun e yjeve ma krenare

tė gjitha margaritare artin e bukuritėun do tė ja dhuroja edhe tė fundit pikė gjakun

asaj kėnge qė nuk la art shpirti pa prekė

edhe ma tė bukuren aromė qė mbanė mahnisht zambakun

ajo kėngė nuk tė lente me vdekėe dua at kėngė e mbajė nė mend

do tė ja mbajė gjithmonė diellin ndezė

do ta mbaj n' kujtim nė maja tė artit me pendė

ajo do t' kėndohet nga brezi nė brezajo ėsht kėnga ma popullore

qė mbanė gjallė gurė e dhe

ajo ėsht ma e bukura gurra arbrore

qė trojet me shpresė i ka nxeasaj po i kushtohet gjithqka e gjith shpirtsija

ajo ėsht simboli i shpirtzimit

kush ėsht ajo kėngė ajo ėsht lirija

altari ma i lartė i njerzimitprandaj mė tė bukuren kėngė e quaj prej ari

e quaj ma tingull noten ma piedestale

at kėngė e don qdo zemer shqiptari

ajo ėsht kėnga qė shndritė fusha e maleliri e quajn pėrmbi dhe

ėsht kėnga ma magjike

nuk do tė lė ujvarė as kullim gurgullimė e rrėke

pa i derdhė pėr vlerė tė sajė vargje artistikeajo kahdo kėndohet

kahdo ėsht arti vet

me te kombi krenohet

dhe mbahet dheu me detautori xhelal ferizi kėnga e lirisė

lirik
27-03-08, 21:43
Pse mė digjniautori xhelal ferizipse mė digjni kur un muzat ua solla

edhe fjalėt nga yjet

nė ara e fusha pėr ju lėmueshėm mbolla

puhitė ma tė lehta qė i solla nga pyjetju solla art e varg

nga palca e diellit e hanes

nga panteont me shekuj larg

nė gjuhen shqip tė nanesun u solla edhe fjalė drejt nga burimet

u solla shprehje nga shum kroje

e ju nė mua i mbjellni mohimet

thua se jeni bij plojeautori xhelal ferizi shqiptarė nga

lirik
27-03-08, 21:44
--------------------------------------------------------------------------------

Pika e nji dyshimixhelal ferizi lirikupika e nji dyshimi

u bė sa njė kreshtė me maja

un po pi tash kupa helmimi

dikurė un lumturitė i mbajapika e nji dyshimi

u bė kodėr mizore

ajo lojė a ishte njė far aktrimi

apo skenė si ėndėrr teatroresa i keq qenka dyshimi

sa shum shpirtin e brenė

ma i keq se ferri i valė e pėrvlimi

shpresat e gzimit i prenėautori nė mėrgim xhelal ferizi

lirik
27-03-08, 21:47
Sa her jam kacafytė me lakminėkushtuar lakmisė njrzore dhe njeriutautori xhelal ferizi vargje shqiptaresa her jam kacafytė me lakminė

urrejtshėm bile edhe me kthetra me at shtytse tė pa mėshirė

sa her i kam thėnė pusho moj fundrrinė

se dua tė jem i vetvetes dua tė jem i mirėher mė dilte njė joshje e her njė joshje tjetėr

zoti sikur i krijoj me qėllim

tė gjitha lakmitė i solli sikur don ta testoj njeriun e ta mas me milimeter

qė ta shoh se si bjen ky nė tė lakmisė pushtimka ndodhė qė un me lakminė jam pėrleshur pėrgjakshėm

duke e nxjerrė si mburojė karakterin

lakmia ishte njė joshje provokim i hatashėm

sa tė shpėrthyeshėm e kishte daljen si vullkanin kraterinq' jan gjith kto lakmi provokime q' jan gjith kto kurtha pėr njeriun kto vizllime

q'jan gjith kto reklama oferta q'ė vijnė shpirtin e njeriut “me e ble

nganjiher i urrej thua se jan krime

se njerzit shakull po i rrėzon lakmia pėr dheedhe te zoti jam ankuar se na dha pak vetėdije

pak mbrojtje kundėr kti vullkani qė mbi dhe joshė e vėrrshon

gjith kto joshje mbi dhe gjith kto lloje lakmije

qfar arme normė njerzore ju pėrballonlakmo andej e lakmo kėndej

lakmo pėr sa ma shum jetė

lakmo e turru e vrapo e blejė

mbas lakmive o njeri i shkretėpėrse kshtu nė luftė gjithmonė jeta

lufto kunder rrezikut lufto kunder lakmisė

o njeri kėshtu qenka kjo e shkreta

lufta qenka fati i njerzisėluhatu kėtu e luhatu aty

gjithqka duke e matė me shpirtė

lakmija qė vret sa joshje pė sy

sa njerzit nuk i len tė dlirtėedhe mua shpaten sa her ma ka thye

dhe prap mė ėsht dashtė me mbrehė pėr beteja

ajo lakmija provokim ėsht fund e krye

tė vret pa pritur si rrufejao zot qfar lufte bėj me lakminė

a mjafton vetėm njė armė normė ndėrgjegje

sa her jam grindė nė imagjinatė me Perėndinė

se nga lakmija na ndante me njė pe aq tė hollė megje

sa her i kam ndejt lakmisė ftoft si akull

indiferent e me te jam pshty

sa her pėr njė fije gati m' rrėzoi shakull

gati nė shpirtė mė ka thydhe un qė njeri jam a thue paskam lindė me lakmi me u pėrleshė

e nė luftė gjithmonė me lakmi a kėshtu qenka jeta

qė ajo tė rrin gati n'kėrcnim prore me na gjveshė

me joshjet e tekat e vetaqe sa vite un me engjuj e zotin nė grindje pse

pse un kundėrshtarė

se si sot si nė tė ardhmen si dje

njeriu duhet jet me lakminė nė pėrleshje luftarėpor zoti ma mirė e din s e poeti

pėrse mbi dhe lėshoj lakminė joshse mbi dhe

aq tė ėmbėl provokuese e nė sasi sa deti

qė lėkundė prore mbi glob norma fise e fepėrse na e la mbrojtjen e armėn kaq tė ligė

mbi dhe pse na la tė luhatshėm perendija

kur lakmia verbuese qė duket si intrigė

kurthė mbi tė cilen hundė e buzė po bjen shpesher njerziaa qėndrohet vetėm me njė mbrojtje ndėrgjegje e normė

pa njė murė tė fortė njerzorė qeliku

lakmija qka qenka kjo hajdute qė vjedh forcat nė kėt formė

sa mashtruese sa her prej kurthes sė sajė ka qa njerzori qerpikuautori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik
27-03-08, 21:49
Atdheautori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptareatdhe tė gjitha puthjet pėr ty i mblodha

nė yllė nė diell e nė dritė panteone

nė secilen galaktikė me varg u pėrvodha

pėr ty me zbritė dashuri mbi froneqė ti tė shpallesh dashuria e parė

qė ti tė jesh mė i larti art

qė ti tė jeshė mė i bukur se secili yllė varė

nė qiellin mahnits atje lartpėr ty puthjet ma tė dashura i mblodha

majat e cilsive nė mbretėritė nė ari

nė zemrat e yjve kahdo rimėt poetike i drodha

vetėm qė ti t ė jeshė yllė i pariatdhe nė secilen kokėrr dhe e ranė

pėr ty kam shartuar dashuri idilike

pėr ty atdhe nė gjuhen e bukur tė shqipes nanė

kam shkruar vargje shqiptare etnikepėr ty atdhe tė gjitha tė vjelat e shijeve diamant currilore

i kam pikuar nė zemren time ujvarė

ti kam kushtuar lulzueshėm ma tė bukurat vargje arbrore

tė kam qėndisur nė kristale e safire nė secilen fjalė argjentarėatdhe tė dua mė shum

se secilen shegė se secilin fryt

atdhe pėr ty bėhem hi e shkrum

tė betohem nė tė ballit dy sytė

atdhe ti je shpirti ma ėmbėlsorė

ti je aorta ma shprestare nė zemer

atdhe ti je ma u i bukuri meteor

je fjalori ma i dashur me emer

ti je ma i bukur se gurgullima

ti je ma i kulluar se gjaku

atdhe pėr ty bie nė zjarrė si vetima

atdhe ti je vet shpirti e bajrakuxhelal ferizi autori nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik
27-03-08, 21:49
Nė driten e margaritaritautori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptarenė driten e margaritarit

u bėra ndjenjė kureshtarė

u bėra dritė doja tė njihja palcen e kėtij shkėlqimtarit

qė tė dijė ku e ka burimin ky mahnitarėdhe u shėndrrova e u formėsova nė brumin e ti

u bė bėra sa njimijė poet

ta zbėrthej me qdo kusht deshta edhe poetikisht kėt bukuri

deshta tė bėhem si ai vetnėpėr shum trajta margaritarisht u shpirtzova

u bėra nė imagjinatė ndriqimtarė

nė madhėshtinė e fenomenin e tijė u dashurova

i tijė u bėra pėrkushtimtarėu brunsova si ai gjithmonė imagjinarisht

fillova edhe pėrbėhem sia nė pėrpunime

dhe u shkriva si ai imagjnueshėm u shpreha margaritarisht

margaritarė deshta tė bėhem i pendes timetė dua margaritarė tė dua dehsta si ti tė ndjehem

mė le ashtu si ti dua tė rri i dehur nė kėt iluzionim

mos mė le nė njeri ma tė kthehem

se mė pėrfshiu dashurisht i yti shkėlqimxhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare nė ko

lirik
27-03-08, 21:50
Kush jeni ju me dy kėmbė prej mishiautori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptarekush jeni ju prej mishi mbretėr tė planetit

pa brirė pa bisht

pa katėr kėmbė

ju nuk dukeni as sui ujq as si qen tė detit

por ma shum se ata shqyeni me dhėmbėnėse ata hanė se mishngrėnės jan

ujku tigri e qakallie hahen nė mes veti

ju jeni ma tė zi njeiu njeriun e han

ju hani copė mė tė mėdha se planetinėsa ata kan forcė nė dhėmb e nė gojė

dhe shqaejn pėr shkak tė urisė mish

ju e bėni kėt pėr qejfe pėr strategji e lojė

ma zi se ata mishngransat njiqind fishnėse ata luftojnė pėr bark pėr ushqim e mbi jetesė

ju luftoni pėr dėfrim

ata jan kafshė ekan ves

por njeriu ėsht ves sadizėm e krimata nėse qajnė tė uritur ulurojnė me lot

dhe dhėmbėt i kėrcasin nė halle

ju armė prodhoni pėr me derdhė gjak njerzish kot

me djegė gurė e dhe e zallenėse ata mishngransat tigrat ujqit e krokodilat nė botė

turren pėr mish nėpėr fusha e kneta

ju turreni me thika e plumba e me tanke me rrotė

me shua njerz nga jeta

ja pra ma i keqn ėsht ky mishi me dy kėmbė

me mendė e me dy sy

se ai mishi qė shkyen uritshėm me dhėmb

ky me dy kėmbė ma shum shpresa ka thyautori xhelal ferizi neper vite me vargje shqiptare

lirik
27-03-08, 21:51
ATAautori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptareata pra vetėm ata

detin nė tug e shėndrruan

ata

helmet nėpėr shpirtra i vėrshuan

ata pra vetėm ata

me ushqime lopėsh tė qmendura njerzinė e ushqyen

ata

dhe vetėm ata tregtarė pufa'gji

ata njerzimin e thyen

ata jan fajdegji

ata pra vetėm ata

jan maskat qė globin e duan si orgji

ata jan ma tė zi se kopilat

ata dhe vetėm ata

ata i helmojnė karajfilat

si ata mbi dhe nuk ka

ata i nxisin pedofilat

ata

dhe vetėm ata

i formojnė mbi dhe servilat

ata prodhojnė gjithqka qė ėsht zhgjyre

ata shesin myk e katran

ata nuk kan kurfar fytyre

ata duan ta martojnė njeriun me satan

ata lejojnė kurorė burrė me burrė

ata shartojnė gjithqka me dobiq

ata nuk duan tė lėnė tė pastėr asnjė gurrė

bota nga ata vdiq

ata burrat i duan shtatzanė

lesbeje i duan gratė

ata nuk duan qė tė kemi diell as hanė

por errsirė e glob tė zi e tė thatė

normat ata i gjveshin

ata sjellin homo sekse perverse e bizare

ata ushqejnė me ushqime tė kemikalizuara boten e qeshin

dhe sjellin moden barbare

ju i njhni i dini i shihni

edhe fytyren e kan si tė njeriut

ju i shikoni dhe indiferentisht rrini

kur ata luajn me ju lojen e miut

qfar bote si e hipnotizuar

sa leht ju nėnshtrojnė

nuk mbet kund shpirtė i ndoj trimi i revolucionarizuar

tė gjith pėr ata kėndojnė

ata jan faqja e zezė e ksaj toke

ata e dredhin zingjirin

ata e prishin qenjen njerzore ja fillojn prej koke

e martojnė e shartojnė me vampirin

ata pra ata vet ata

her na dalin ekspert pėr qėshtje teorike

her ekspert pėr qėshtje marrdhėnjesh tė pėrgjithshme

her me do far ekspertizmash tė pėrziera taktike

shpikje homoseksesh shfrytzim tė njeriut mbi njeriun e disa teori tė bezdisshme

me do far llomotitjesh tė mėrzitshme

e gjithfar emrash tė ri me gjithfar lloj degjenerim laboratore

ata po e shesin edhe mishin e bardhė

poe ndertojnė sistemin feudalo moderno skllavopronarė

prova me trurin njerzorė po bėjnė e klonime

pėrvetsojnė ma shum rrogtarė

rrisin tė artkujve e tė naftes e benzines qmime

ata jan pervers bizarė

ata jan modern barbar

ata jan antinjerzorė jan trutharė

ata jan degjenrik

laik

moderno mashtrues ekonomik

ata jan tradhtarė

rrijn me nji modern kamgjik

me mashtrim kushtetutarė

ata secilin edukim tė shėndetshėm e kan lėnė pas dore

bizarinė e duan nė fron bote me ardhė

ata i nxjerrin tė gjitha modat

ata i kan mediat nė dorė

ata i praktikojnė tė gjitha metodat

transplation zemrash funksionale provojnė me akull e zhgjyr e borė

ata pra mbysin shpirtin e revolucionarit

e tė demokracisė sė vėrtetė

ata i kan frejt e devizave e tė dollarit

ata jan zhgjyri vet

ata i kan kazinot e nates i kan laboratoret

ata i kan nė dorė tė gjitha timonet me flliqsi

ata i projektojnė idetė e reja e horroret

njeriun e duan homoseks lesbej lpisagji

ata ja mshefin shkėlqimin jetes

vleres e kahdo moralit

ata tjeter maskė i japin tė vėrtetes

ata jan shartim demonėsh tė mbarsuar me qakajt e malit

boten ata kshtu e duan

me plot farė tė flliqur nėpėr trotoare

jeten e nates plot kondoma e zhgjyre

e paraqitje me kravata neper sallone

ata vet ata jan shoqėria demone

urreni ata urreni

ata jan mizorė

ata secila mirsi i urrenė

ata asnji ndergjegje nuk i brenė

ata ekan shpikė mashtrimin aktrimin

ata e shpiken degjenerimin

ata e shpiken skllavrinė

sundimin enjeriut nga njeriu

ata e shpiken

ata nė buzqeshje mbajnė maskė e pas shpine thiken

ata e shpiken shfrytzimin

e shpiken klonimin

ata jan spermagjie zhgjyragji

qė edhe me tė afėrm bien nė orgji

ata duan rrogtarė

nji glob e duan nė shėrbim

njė glob plot me fise e farė

e duan pėr tė ndytin tė tyre qėllim

urreni largoni ata o ndėrkombtarė

ata i duan kazinot me zare

e boten e duan pa kurfar fytyre

atyre ju konvenon bigjozi e rruleta

atyre ju konvenat e nates kurvria

atyre ju shkon pėr shtat plot para krimi kuleta

dhe froni mbi dhe e hajdutria

atyre mbi krim ju rrin kravata

e nėn kravatė gjarpri thika

buzqeshja me shartim kurvrie

dhe llafet esterholluara tė gjata

me caqet drejt orgjije

ata dhe vetėm ata jan pėrgjegjs pse bota nė kėt dit erdhi

ku gruan pėr pak para nė shtėpi publike e qojnė shum kush

nė kėt botė ky soj vampiri tė gjitha kto zhgjyre i derdhi

ma mirė tė digjet planeti nė flakė e prush

se ata detyruan kushtzuan qė njeriu pėr para tė shes voter

fis e vlla e tė kaloj nė hile

tė shes babė e nanė e moter

ata i shkkatuan kto hata me hilet e tyre kopile

ata pra ata

ata mizorė

nė dorė tė tyre mos mbetėt kurr rendi botrorė

nė dorė tė tyre mos mbett kurr rrisku i njeriut

ata jan tė qeshur por jan shum mizorė

ata jan soji origjinal i delengjiut

ata jan kaqep pule e turi derri

qė hundet i fusin nė secilen skrrajė e pleh e mandej flasin

kur lahen me parfume degjenrimi mashtrimi

ata pėr njė far mode qė na qon nė humnerė bėrtasin

ata jan pjellė bastarde mashtrimi e degjenerimiautori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik
27-03-08, 21:52
Rraca njerzoreautori xhelal ferizirracė njerzore,e prirė pėr dukje e zhdukje!

rracė njerzore me prirje pėr q'nukje

rracė njerzore qe shkelė pėrmbi dhe

qė shkelė ,parime e globin don me e,pre

rracė njerzore qė shkelė mbi parimin

qė e don egon,qė e don,ngatrrimin

qė mbėshtjellė koken me do paragjykime

qė vret,diell,e shekuj,nė menyrė t ,pėrkryme

qė len gjurmė e krim para e mbas bryme

rracė qė pėr kob tėndin mendjen ke t' pėrsosur

rracė qė mendja jote do tė shtrij t' plandosur

ah rraca njerzore kafken me rradake

e pėrdorė me tru n, boten rrumbullake

sillet edhe mbshtillet filli yt me mund

caku yt e hapi,do tė sjellin fund

mendja jote e sherrit qė prinė pėr djallzi

diellin ka me gjveshė hanen ka me e shkri

globin me e mbushė zjarre,me e pėrzie me ujė

truri yt me prirje qė i don shekujt n' rrėmujėautori xhelal ferizi nėr vite me vargje shqiptare

lirik
28-03-08, 09:51
E ju atdhe nėse nuk doni

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

e ju atdhe nėse nuk doni
asnjė dhe mos ju mbajtė n'gji
mbetshit si qyqe a si demoni
tė mallkuar nė elegji

e ju as n' kokėrr dhe e t' zallines
mos ju ndejt mishi as gjaku
nė qoftė se nė mote e shekuj t 'stines
nuk ju dhimbsen trolli e praku

nėse atdhe ju s 'doni o fise
kahdo jeni ju shqiptare
askund ju mos paqit hise
as mbi dhe as n' trotoare

por atdheu me punė tregohet
me punė duhen mėmė dhe at
se me fjalė ai nuk ndėrtohet
veq me punen dit e nat

e ju atdhe nėse nuk doni
as me u joshė nė punė t'zhvillimit
nėpėr shekuj do t'gjėmoni
nėpėr turp e qthurje t' krimit

e do tė ju mbesin trojet t'shkreta
e do tė ju qajnė gjith moti e stina
e s' ju thot kush tu ngjat jeta
porsi qyqes mbi djerrina

as asaj kush nuk i flet
as s' ja don zėrin karajfili
kush mbi dhe se pėrshėndetė
dallėndyshja as bilbili

se ajo ėsht njė zog i true
veq tue kja i shkojnė moti e stina
kund fole nuk ka ndėrtue
i len vezt nėpėr lugina

i len vezt kah do shpėrnda
puna e sajė ėsht gjithmonė loti
tjeter s 'din po veq me kja
me u ankue gjith sa tė jet moti

prandaj ju fise shqiptare
mbani gjallė dy dashuri
punen kult e gjuhė kombtare
e atdheun ku i thonė etni

e mos punofshi pėr atdhe
me e lulzue shqipninė etnike
mos u pafshi n' kombe e fe
as nder globe galaktike

shum ma mirė me ju humbė fara
as si hije mos me mbetė
se tė mos dilni nė fusha e ara
me punue pėr bereqet

shum ma mirė njė hiq tė jeni
shum ma mirė t 'mos ket shqiptarė
se mbas dore atdheun ta leni
me i lanė trojet si n' kumarė


si nė kumarė a si nė bigjoz
veq pse u thot kshtu dembelija
kush tue dalė ma karagjoz
e kshtu djerrė po jet shqipnija

vuaj pėr ujė e vuaj pėr dritė
veq pse punes si pėrveshen
jan tue qthurė endacakritė
se nė punė radhėt nuk ngjeshen

po pėrsheshen llafe tė kota
ma shum fjalė se punė konkrete
njejt etnisė po i sillet rrota
me varfri mbi tokė e dete

e nėse dheun etnik mbas dore
ju e leni e nėnqmoni
nėpėr stinė e dit kohore
endacak ju do t'gjėmoni

si tė pa vlerė kah globi i huaj
askund hapur s' keni portė
do tė myket gjaku i juaj
endacak tue kja nė aortė

nėse ju puntorė s 'do tė jeni
punė e djersė ju nuk do tė doni
nėse hani e pini e fleni
e pėr pare ju ėndrroni

nėse nuk hyni nė pėr miniera
edhe arat me i bė kutija
e nuk ju joshė kund puna e vlera
shum ma mirė t' mos jet etnija

se mbi dhe tue kja s' jetohet
tue shitė nderin pėr pak pare
me varfri moti nuk qohet
gjith tue kja fiset shqiptare

xhelal ferizi autori nėr vite me vargje shqiptare

lirik
28-03-08, 10:11
Thirrje

xhelal ferizi nėpėr kohra me vargje shqiptareThirrni yje e thirrni fate
thirrni zotit thirrni vleres
e mos rrini qyqe nate
degė me degė qe kndon pranveresse ai hasmi me kuaj druri
ka hy ne vend te kastriotit
ne mes himare qanė biluri
si ēameria dikur motitsot aq afer esht ky kobi
qe po i sillet dheut e detit
e ju shpernda m’ rrini rreth globi
ju qajnė fushat t’ bereqetitju qanė dheu ju qanė ēdo prrue
greku grryen gjith per nen dhe
ju me gjasė jeni verbue
mbas mashtrimit n’ pare e feju qanė kosova e ēameria
ju qanė i varfer edhe fshatari
kahdo shkret ju mbet malsija
veq pse atdhe nuk don shqiptari

xhelal ferizi liriku nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik
28-03-08, 12:46
Eni eni o ju mote
ENI ENI JU O MOTE

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

Eni eni ju o mote
gzone token kastriote
gzone dheun e gzone qiellin
yje e rreze e hanė e diellin
gzoni fijet gjithkombtare
n’ pamvarsi t’kososvs shqiptare
eni eni ju o stinė
ti bilbil e kanarinė
zgjedhni kėngėt ma tė mira
kahdo tė shkoni n’ troje t’lira
nxjerrni rimė prej atij zog sqepit
kahdo shkoni sukė a shkrepit
kahdo shihni lule a bari
kahdo flitet n ‘gjuhė shqiptari
e kur tė bjerni mbi rrafshina
pėrmbi ara e mbi ledina
thuajani kanges argjentare
n’ pamvarsi e festė kombtare
sa tė ket shekuj mos me e ndalė
kahdo t’ shkoni mal mė mal
edhe poshtė kah lumi i bardhė
se tash dita u nisė me ardhė
si nė dardanė si nė tjera troje
prandaj kndoni me sqep goje
se ju ka hije cicrima
nė qdo varg kah kanga e rima
shkoni e dilni kah qershia
se ju ka hije larmia
kraht e bukur qė u shpalosen
kangt e juaja kurr t’ mos sosen
me tjerė zogj e me shpendė tjera
n’ kang ju shkofshin moti e vera
tu i kndue shendit t’ pamvarsisė
ju shkoftė moti i pėrjetsisė
bashk me pllumba me shum lara
degė mė degė kah shega e nara
zemra juaj me varg mahnije
kėndoft nė shekuj pamvarsije
bashk me rimen kangatare
degė mė degė mbi tokė shqiptare
nė pamvarsi at madhėshtore
mbi hjeshinė e tok’s arbnore
zemra juaj ore bilbila
gzoftė lulkuqe e karajfila
lpenrat tuaja n’ mjedis ere
u brushofshin n’ fllad pranvere
me at sharm t’ bukur t ‘larmisė
n’ fusha t’ gjera t’ dardanisė
e u jehoftė kanga fisnike
mbi shqipni kahdo etnike
e ju i gzofshi gurė e dhe
gjuhen shqip qė i mbanė tri fe
e nė vatan me kangen shqip
kahdo shkofshi pip mė pip
gzofshi lug e gzofshi koder
me malsi mirditė e shkoder
kahdo gzofshi rrema e lisa
krejt kosoven n’ tirqi e plisa
e dallėndyshet ėngjėllusha
myzeqenė ma gzofshi n’fusha
me labėri korqė e kuqoven
vlorė sarandė e libohoven
gjithmonė verė e paqit stinen
e ma gzofshit artė janinen
gjithmonė n’ kangė ju gzofshit breza
follorinė e kah preveza
lulet gurrat e delvines
me divjakė e fushė t’ kanines
edhe tė bukuren gjirokaster
tepelenė e mallakaster
rima juaj e cicerimit
mi gzoft mat e lugje t’ drinit
t’bukuren krujė durrsin antik
qė i lmon hana n’ dy qerpik
e porsi rrezja n’ klorofil
kndofshi ėmbėl mbi ksamil
ashtu kanga e juej me nxe
tue ngazllye gzoftė gurė edhe
mi ngazlloftė pukė e iballe
lezhė shėngjin tė argjendta zalle
edhe tė bukuren velipojė
malsi t’ vogel me tropojė
kndo bilbil nė pamvarsi
shpaloj brushat plot larmi
thurja kangen dibres t’ madhe
manastirit mbi livadhe
strugė e ohrit e e tanushes
kah pollogu flutro fushes
nisu n’ grykė tė kaqanikut
e n’ prekaz n’zemer t’qelikut
kndo mb i kullė me kulm tė arit
mu nė trollė tė Adem Jasharit
kndoj bilbil asaj trimrije
n’ gurrė t’ melosit n’ tel sharkije
kndo bilbil me fllanza e moter
mbi shqipni n’ secilen voter
e mos le voter me lot
se pėr kangė zemra thrret sot
po thrret zemra e dardanisė
toka nanė e tė lashtė etnisė
edhe kalatė kahdo n’ bedena
durrs kavajė e tepelena

me ulqin plavė bukuri
hot e gruden me guci
eni eni o ju mote
ktu nė trojet kastriote
e na sjellni zogj prej ari
me ligjrue nė gjuhė shqiptari
e na sjellni karajfila
dallėndyshe e bilbila
le t’ kėndojnė pėrmbi qetina
pėrmbi ara e ledina
pėrmbi dheun e bukurisė
qė u vesh n’ sharm tė pavarsisė

XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE

lirik
28-03-08, 23:41
Nuk duam vetėm shtet dhe pamvarsi

Xhelal ferizi autori nėpėr vite me vargje shqiptare

nuk duam vetėm pamvarsi shtet pushtetarė
deputet parlamente kravata
duam buk e punsime pėr secilin shqiptarė
nuk duam shum llafe tė gjata

duam hise nė atdhe
duam tė drejtėn pėr pronė
nuk duam tė shkelni mbi ne
hajdut satan e demon

duam edhe ne me shiju pak jetė
sado pak barazi
nuk duam jasht atdheut me mbetė
tė veshur me lot e mėrzi

duam nė token e tė parve
mbėshtetje tė drejtė legjitime
nuk duam pėrbuzjet e trutharve
nuk duam ma mohime

mjaft ma pa punė
mjaft ma me tradhti
mjaft ma krim e dhunė
mjaft ma nė ankth duke u gdhi

duam edhe ne pak dritė
duam tė ndjehemi tė dikujė
tė dijmė ku lindėm e ku jemi rritė
pėrse ne gjithmonė tė huaj

q’ėsht ky ligj bizarė
llahtare demokraci
qė trishton kahdo shqiptarė
i vret me mohim e varfri

ligj ky pėr krokodila
por jo pėr njeriun e gjallė
a e shihni o bilbila
po vdesim pėr punė me mallė

punė nuk na japin
kahdo po na degdisin
shqiptarė ku e ndalni vrapin
e shekujt me ikė po ju nxisin

si ikė njeriu nga atdheu si pa krye
tė kujtė qenkemi ne
pėr se kemi lindur me u thye
me u shitė si treg e me u ble

pse mall qenka shqiptari
pse ky qenka ligj i planetit
pėr ne varfria e litari
per tė tjerėt kurorat e mbretit

motivi qenka ky nė jetė
tė vuajm u dashka me ardhė
mbi dhe ku ka ujė e det
ku ditė nuk ka tė bardhė

varfri varfri papunsi
gėnjeshtra mashtrim e vrap
gėnjeshtra e paudhsi
lėpirje servile me llapė

rend na qenka ky mizorė
dikush tė lahet nė ari
shqiptari tė vuaj i gjorė
mbi dhe qysh se e la i pari

i ndrrohen miq e zotri
padron qė e kalirojnė
me zgjedha moderne n’ skllavri
me copa tė vogla e mashtrojnė

vrapon i mjerė qytetari
fshatari pėr buken e gojes
ndėrmjet ju hyn bizari
me djallzore pafundėsinė e lojes

vuan edhe i riu mjeran
nuk din se ku tė mbahet
kah krimet joshen mbas padronve pran
mandej nė gjak kafshata ju lahet

nderi nuk ėsht askund
as djersa merita e buka
s’ paguhet asnji mund
do tė shemben male e suka

duart shtrėngohen vrastare
e qorbat pėrzihen sabotatore
medet do jargė qė shiten n’ pazare
sa lojė e pa fund njerėzore

aman qfar brrylash sa shtyhen
kafshrorė pėr mbi jetesė
por shpitrta t’ pafajshem po thyhen
e globi po mbetet pa besė

buka buka puna
ėndrra e qytetarit
fabrika bujqsia o quna
o breza tė djegur t’ shqiptarit

pse vuajm perse njeriun po e shkatrroni
pėrse po prishni sa qenje mbi dhe
pėrse qdo ndjenjė nga trupi e largoni
nuk leni kund mshirė as fe

zhgėnjim kahdo i brezit zhgėnjim
secila moshė ankohet
nuk ėsht sistem jo ky ėsht krim
demokracia po aktrohet

skllavri quhet kjo
garė instikt krokodilash
ngritu o njeri e dallo
kėt garė hajdutsh e kopilash

kjo ėsht feudalizem
e rend skllavopronarė
mashtrim kriminalizėm
i mbushur me mercenarė

botė fodulle me prirje
mashtruese e krimogjene
kjo ėsht njė jetė nxirje
qė kohrat do i bėn legene

tė shkelė kėmba e padronit
femra shitet pėr buk e kafshore
njeriu si pėrmbahet zakonit
por turrjeve jo parimore

u vra u vra njerzia
e vrau gjithkah mashtrimi
vrasėsja pseudodemokracia
kjo maskė ku mshefet krimi

hajduti e vjedhė fabriken
hajduti e vjedhė trezorin
hajduti e paraqet etiken
ne ballė e kemė puthadorin

burra nuk ka ma as gra
nuk mbahet ma kund princip
mbas vrapi e kafshate shpėrnda
vetrvrasjet po bėhen shqip

na vrau pseudo mashtrimi
na vrau pseudosistemi
na vrau pseudo njerzimi
na vrau pseudo kalemi

na vrau psuedoligji
na vrau psuedo rendi
na vrau pseudo imigji
na vrau edhe pseudokuvendi

na vrau pseudo buzqeshja
na vrau pseudo norma
na vrau edhe zgjėrdheshja
nė mija lavirosėse forma

na vrau e famshmja kravata
vizlliima e rrejshme e hajdutit
na vranėedhe llafet e gjata
e koka shkurtpamse e hutit

na vranė na vranė na vranė
na shanė na than tradhtorė
me ligje mbi kokė na ranė
grabitsa e puthadorė

kurvarėt nė anėn tjetėr
hafijet mbi foristrada me rrota
sa bosa mafioz e lugeter
na vrau i yni e bota

na vrau pseudomiqsia
gjuhėt satane rrencare
na vrau premtimo rrencėria
e ftyrat me mallkime bizare

diten tė qajnė natėn tė vrasin
nė punė pėr pesė lek tė duan motėr e grua
por ankueshėm prore me faj bėrtasin
qka dreqin paskan a thua

dukush dridhet pėr pak lek
dikush mbi zare e kazina
disa pran poshtrimit rrijnė jan stermekė
me duart lypsare kah stina

q’ drejtesi bizare ėsht kjo
poshtė kjo botė grabitqare
njeri kurr pėr kend mos voto
vdekshin mashtrimet tradhtare

poshtė bizariteti
poshtė shkolla e mashtrimit
e loti i aktrimit sa deti
poshtė kjo botė e zhgenjimit

poshtė ore dyftyrsia
poshtė edhe gjuha e intriges prej tuli
poshtė ore e gjith pa besia
poshtė se globin na e shkuli

toka po qanė me dhe
mashtrimi gjithkah po mbjellet
na vranė njez duke ble
mbi rrrena ligji po mbshtjellet

duam jetė punė dashuri
besė po duam pėrkushtim
mjaft me hajdutri
ngrihuni njerzimi im

xhelal ferizi autorė shqiptarė nga Mitrovica e Kosoves
nė mėrgim shumvjeqarė

Vargjet jan shkruar para shum vitesh nga autori por kan ndejt nė Arkivin tim
pėr her tė parė kan dalė nė nji forum shqiptarė

lirik
29-03-08, 16:23
Puna

Puna
SHKRUAN XHELAL FERIZI AUTORI Nė MėRGIM
o shqiptarė n’atdhe kah jini
t’ gjitha moshat me gjini
a thue vallė njė gjė e dini
kush ju jepė shpresė e liri
kush ju jepė dritė gaz e qehre
kush ju bėn me u ndje krenarė
si n’ per fshatra si n’ pėr shehre
kush ju jepė emrin shqiptarė
kush ju jepė nderin,stolinė
edhe namin pėrmbi dhe
kush ėsht ai qė mbanė shqipninė
vetėm puna pėr atdhe
puna pra puna o tė mjerė
punen shpallne t’shejtė e t’ mirė
mos,lakmoni,n,dhena,tjerė,
se,pėr,besė,s,ju,bjen,aq,mirė
puna,puna,e,gzume,puna
ajo,shejtri,ma,e,ndershmja,e,motit
ju,bėn,t,mirė mos,me u,ra dhuna
puna ėsht,formula,e,sotit
punė,pra punė o shqiptarė t’mirė
punen,shpallne,kult,e,famė
pėr,me,qenė,gjithmonė,njerz,t,lirė
thueni,punes,at,e,amė
puna,o,vllazen,puna,,e,shejtė
ėsht,e,ėmbel,ėsht,hyjnore
ajo ,si,len,njerzinė,,me,ndejtė
por,i,lidhė,pėr,zemre,e,dore
puna,e,gzueme,qoftė,lėvdue
qė,na,e,fali,perėndija,
ah,njeriun,qė,e,bėn,me,u,gzue
me,i,r,a,n,buzė,gazi,e,hjeshija
puna,,e,shpėton,nderin,e,token
puna,i,sjellė,t,mirat,mbi,dhe
ajo,e,gzon,dhe,i,jep,doken
mbi,ftyrė,t“’globit e jetes,t’re
shpallne,punen,mbret,mbi,mbret
pėrmbi,qiell,e,pėrmbi,dhe
si,mbi,koder,mal,e,det
si,nėn,dritė,tė,hanes,t’re
puna,le,t,jet,ligj,i,shqiptarve
puna,le,t,bahet,ndera,e,juaj
puna,u,len,emrin,e,t,parve
mos,me,u shkelė,gjith,kėmbes,t’huej
puna,puna,puna,ju,o,vllazen
puna,gjithkah,simbol,pėr,ju,
puna,u,mbanė,gjurmen,,e,bazen
puna,u,len,mbi,dhe,me,u,shtu
qdo,shqiptarė,qė,rrnon,mbi,dhe
kur,t,takon,ndoj,mik,a,shok
s,pari,pėr,punen,ndoj,fjal,t,re
pastaj,llaf,tjeter,le,t,rrokė
qdo,shqiptarė,n,darsėm,e,n,gzime
njiher,punes,ti a,jep,fjalen
pashė,at,emėr,t,shqipnisė,trime
punė,s,njiher,jepni,lėvdaten,
edhe,ju,qė,pėrshendetni
n,vendė,mir,mjesit’ju,lumtė,puna,
thueni,kshtu,se,mir,do,t,mbetni
n,token,tuaj,s,do,t,bjen,furtuna
se,pa.punė,pra,bjen,kiameti
bjen,varfrija,mbi,dhe,tuej
ju,bjen,skamja,e,pushteti
qe,ua,sjellė,pushtuesi,i,huej
puna,lėvizė,gjlallri,e,mot
lėvizė,drita,e,uzina
puna,i,sjellė,t’mirat,n’,pėr botė
puna,i,lėvizė,trena,e,makina
puna,e,lėvizė,gjithmonė’puntorin
gjith,,njrzinė,kah,,ecė,planetit
puna,e,sjellė,me,mall,sasinė
e,si,shtrohet,krajl,as,mbretit
por,se,punes,t,gjith,i,shtrohen
ajo,ėsht,mbretresha,e,botes
ata,njerz,pun,s,qė,i,largohen
nuk,mund,t,gzojnė,frytet,e,tokes
puna,qeshė,n,pėr,vneshta,e,ara
puna,,jeė,gjak,e gjallri
puna,n,tokė,ėsht,lindė,e,para
pėr,qdo,qenje,e,qdo,njeri
puna,puna,vetėm,puna
puna,puna,,o,shqiptarė
puna,ėsht,ma,e mirė,se,dhuna
puna,e,ndjekė,varfrinė,me,arė
puna,t,jep,t,mira,mbi,dhe
puna,t,jepė.jetė,e,prodhim
puna,t,mbanė,moshen,e,re
puna,t,mbushė,zemren,me,gzim
puna,t,mbronė,ah,prej,prej,armikut
puna,t,mbronė,e,t’qet,me,nderė
puna,t,bėn,si,shpatė,t’qelikut
puna,t,jepė,emėr,.e,vlerė
puna,t,pshton,fytyrė,e,atdhe
puna,sjellė,dritė’,e,mirsi
dielli,i,drit’s,kur,t,shndritė,me nxe
n,punė,le,t’dalin,plak,e,i ri
n,punė,pra,rroknu,o,shqiptarė
lidhni,besė,e,lidhni,dorė
le,t,jet,puna,kulti,i,parė
qe,t,mos,mbesė,shqiptari,i,gjorė
gjith,kah,jeni,ju,shqiptarė
pėrmbi,glob,kah,sillet,dheu
merreni,punen,sa,ma,parė
qe,t’shpėtoj,me,nderė,atdheu
punen,punen,o,shqiptarė
ngritni,punes,pėrmendore
dilni,nė kopsht,e,dilni,nė arė
turr,e,vrap.lshonu,n’xehėrore
shkoni,n,punė,hapni,fabrika
rrxoni,bjshkė,hapni tunele
n’kėmbė,o,burra,djem,e,qika
mbjellni,druj,rritni,zabele
hapni,shkollla,shtoni,prona
nėpėr,shkolla,hapni,,sytė
rrrini,n’punė,deri,n’net,t’vona
se,n,varfri,dojnė,me,na,mbytė
msoni,shkolla,e,mjeshtri
pėr,zanate,e,ingjinjera
gjith,kah,ka,shqiptarė,n,shqipni
n,punė,me,dalė,ma,rrept,se,era
n,punė,o,burrra,e,gra,shqiptare
gjithkah,flet,shqiptari,shqip
t,mbushim,banka,e,thesare
kshtu,e,vrasim,qdo,armik
kush,s,punon,nuk,ėsht,shqiptarė
ėsht,armik i’ kombit,shtetit
nuk,do,t,ket,mik,as,kumarė
hupne,tretene,pėrtej,detit
t’ papuntorė ,mos,t,mbaJė,shqipnija
le.,ti,shpallė,armiq,pėr,jetė
mos,i,dashtė,as,perendija
buk,mos,paqin,sa,njė,fletė
mos,iu,dhashtė,shqipnija,ujė
diell,as,fat,e,rreze,,tėarit
kush,punon,pėr,hesap,t’huaj
e,s,punon,pėr,dhe,t,shqiptarit
strini,duar,e,shtrini,dije
ti,bashkoni,mendje,e,punė
pėr,shpėtim,t,asaj,shqipnije
mbjellne,token,plot,me,grunė
pemė,perime,n,pėr,qdo,pllambė
n’pėr,qdo,vendė,mbi,dheun,e,nanes
t,mos,na,shkelė,i,huej,me,kambė
tue,na,e,marrė,driten,e,hanes
se,me,punė,hasmi,po,u,pritka
,me,punė ECė ,qdo,gjė,n,binarė
me,asgjė,tjetėr,s’po,u,vritka
jo,armiku,gjakatarė
as,varfrija,hasmi,i,tokes
as,gjaksori,belaqorė
prini,djem,t’shqipni,nėnlokes,
shum,.miljon,me,u,bė,puntorė
ma,puntorė,se,japonija
se,koreja,e,gjermani
n’ballė,pėr,punė,le,t’ prinė,shqipnija
si,bajrak,n,mjedis,balllkani
punė,saktėsi,e,disiciplinė
shpallni,punės,dashuri
ti,shqiptarė,gzoje,shqipninė

kahdo shqip i thonė etni
pėr,ti,hjekė,dere,varfninė
puna,puna,puna,puna,
ah,puntor,,ju,ma,t,mir’t,n’botė
se,mbi,ju,do,t,shtrihet,dhuna
n’mbetshi,t’varfėr,n,jetė,e,mot
sa,po,t’lindė ai,fmija i,djepit
tjetėr,ninull,mos,i,thuaj
msoja,punen,gjuthkush,t,vetit
n,fjalė,e,germa,fol,e,shkruaj
shkruaj,e,mso,shqiptarė,pėr,punen
mbjelle,n’gjak,e,mbjelle,n’gJen
ruaju krimit e hiqe dhunen
gzoju punes kur tė vjen
puna aman kult le tė mbetet
puna ligj e puna nderė
se varfriaj kėshtu tretet
mund t’ jetojmė me djersė e nderė
puna puna punės kėndoni
gjithmonė punėn puna ėsht jeta
puna tė vlon ka dheu i joni
puna ėsht caku e verteta
shkruar nga xhelal ferizi mėrgimtarė shqiptarė nga Mitrovica e Kosovės

qė nga viti 1989 nė gjermani emigrant politik mėrgimtarė

lirik
29-03-08, 16:53
I varur nė varg
I varur nė varg

xhelal ferizi autori nėpėr vite me vargje shqiptare

Ne varg u vara me njė shpresė kohore
me shpresat ,nė varg
me njė njgyrė tė pendės,me njė shpresė diellore
me cakun e syrin larg

u vara nė varg un i mjeri i pėrjetsisė
un i biri i pengut peng i joshjeve tė larmijshme
un i varuri mbi pendė mbi varg tė sė shėmtuarės e bukurisė
dhe tė pėrgjithshmeve gjithqkaja rob i tyre nė mėnyrė tė vetėdijshme

un i varuri nuk kam liri
rob pende e skamije shtyrje nga furia e trurit mendjehollė
un i varuri nė secilin varg me pangopėsi
i urituri i tė gjithave i varur mbi tė gjitha me pendėn time shekuj shkollė

a e shihni si tundem i varur nėpėr kėto tė pa fundme komponime
nė secilin varg dhe nė secilen fjalė
me shekuj njohje dijet nėpėr thėrmime t’ stėrmundimshme
duke u munduar me penden time me shpirtė ndėr dhėmb pėr tė ia dalė

i varur nga njėher rrij’ edhe nė thėnjet e vargut
ngjyra ėsht litari im kohorė
qė mė pėrthuret nėpėr fytin e dashurisė krijim e ju s’ po e shihni prej s ė largut
q’ mė bėre ti o lak’ shkrim dijetarė qė mė varė mbi varg me pendė nė dorė

litarin nuk ma kputni dot
se dijet aq shum me kan lidhė
se un mbi vargun rob i varur rri mbi tė vargut lot
e gaz e fenomene qė as enigma nuk i zgjidhė

prandaj nuk munddeni ju kohra tė me lironi
i pėrjetshmi jam i varur mbi varg poet
nėse ju o njerz doni tė mė ndihmoni
lexoni germat shekuj vlime si det

autori xhelal ferizi emigrant politik nė gjermani

qė nga viti 1989 ish student dhe i burgosur poltik i vitit 1981

lirik
29-03-08, 18:05
Monologjet e shekujve
Monologjet e shekujve

shkruan xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare nėpėr stinė e kohra

nė shekuj,kush ma tepėr me veten flet
se poeti,qė,kėrkon,art ’shteg e fjalė
kujt’ ma shum loti i pendes i rrėshqet
nėpėr monolog kur flet
me sasinė e vet’me’vetes si i pa shterrshmi det
kush ma tepėr se poeti oqeanik
vargėtarisht flet
me vetveten e vet

me monologun nė jetė
si i mahnitshmi
poet
kush ma shum shekujfjalė
nė mbrendinė e vet
si poeti
zjarmisht
nėpėr monolog qet
kush ma rekord nė kėt shekull ka dalė
nėpėr etje kush ma shum u tha
nėpėr mund
e kėrkim nėpėr shpirtra
nėpėr aromė
nėpėr lule
kush ua hapė vargjeve shpirtin si det
aromen
pyetne
shekujt
meditimin
kush ma shum se poeti
me vetveten flet
ai nėpėr enigma vet’me vete bėrtet
nėpėr monolog e varg flet
me penden e ngjyren si det
kėrkon mendtare tė komplikuara enigma
nėpėr nyje fenomene
pafundsi ndjenjash
burime fjalėsh
shprehje
nė dritė don ti qet
me monologun e vet
i mahnitshmi poet
dhe shpresat pyetni
kush ma shum mbrapa shpresave
me stoli vrapon
kush ma shum ju flet
nė monolog
si
madhėshtori poet
mbrenda nė vetveten vetėm nė njė pikė gjak
ecė me shekullmendje
nė zbėrthim aq larg
nė kėrkim cak
pėr njė pikė shpresė e cak
nėpėr labirintin
e jetes
plot lak
kush ma tepėr flet vet me veti
nė njė pikė kėrkim subjekt
apo objekt
ai nga njė pikė e vogel
e shėndrron nė njė shprehje sa deti
kush ma shum se poeti
me vetveten pėrthuret e shpėrthuret
ne monologun me fjalė
nė varg e art
nė tė mahnitshmen bukuri
nė artė
nė kėngė e elegji
nė shprehje
zbėrthimin e gjithqkajes dashuri
me artin shijen poetike tė zjartė
nė secilen fjalė labirinte dije diku drejt diku lak
kush ma shum me vetveten ka dalė
nė log
me tė ashtuquajturin meditim
me tė pafundmin meditim monolog
si me pendė si me mendim
si me fjalė si me shkrim
nė monologim
si poeti
nuk besoj se aq shum
me vetvete ka folė as qielli as toka as deti
si i pashterrshmi poeti
nė meditim varg vet me veti
si shipirt qiell poeti
poeti shkon aq larg nganjėher nė imagjinim
nuk e kuptojnė tė tjerėt
ai shkon her pas here
nė imagjinim
nėpėr kėrkime

nė materje
ndjehet nė monolog jetim

kėrkon gjithkah burim
edhe kur bie pendueshėm e zhgėnjyer nė shterrje

kush ma shum ka mbjellė iluzione, e dashurinė gjak

e pėrkushtim e ndjenja poetike
lirinė,ma teper kush e deshti,tė kristal’t
idealizmin kush e thėrret
e lulen,me qehre tė allit
kush ma tepėr nė pendė ,i ushqeu fjalėt
e dhe’ e kokrrat e zallit
e me to kush ndrroj gjuhė meditive
me allet e jetes
monolog hulumtimi
me male
me ujvara e shkumbė male
me yje
me ara e pyje
e pėr brumėrat shpirtrore e sociale
pėr maja tė dijes
e tė dukurive
pėr driten e kiristaleve e tė dsafireve e injgijve
pėr artin e dashurisė
tė jetes e lirisė
pėr luftra mejdane paqe
e logun e trimėrisė
pėr ligje e shtigje
pėr bėrthamat e gjithqkajes
pėrbėrjen mbrendinė
prejardhjen kuptimin nisjen
pėr jeten e mirsinė
kush
me fjalė sikur poeti
nė monolog gjenialo gjuhsorė
nė mbrendi tė monologut tė gjerė shpirtqiellorė
me
kėrkim sa deti
kush ma mirė nga shpirti nė shpirtė e zbret
se poeti vet
ndjenjėsinė
shprehje monologo definime n’kėrkim
te gjuhė ‘pendes nė monolog vet me veti
kush pra kush thėrmon
kaq shum imtėsi mikro zbėrthime
nė monolog
si poeti
e nėpėr botanika aromtare
kush flet ma shum pėr bilbila
pėr shpend e natyrė
pėr karajfila
kush ma teper e sheh nė sy tė verteten ne fytyrė
nė dialog e monolog vet me veti
si poeti
kush ma shum me pendė nė dorė
ka vrapuar

pėr ti shpirtzuar
nė zanafillė nė origjinė

fije

nė dije
nėpėr rasa e lakime shpirtėjetike
tė gjitha
objektivat e subjektivat
me secilen fije
qka i ka qielli mbi qielli e dija e pafundsia
dheu toka e deti
kush me germa shkrimi
kah fjala e “hulumtitmi
me ngjyrė sa deti
vrapoj si poeti
kush pra
monologon
me to
kush flet per to vetm me veti
si poeti
kush vet’me’veti
flet me dhe me gurė
me lisa kroje e drujė
me tė hėnės nurė
me ujė me bimė e me deti
nė monolog e dialog
si
poeti
e me sytė
e qiellit
e me fijet nervore qė i shpirtzon tė barishteve
e me ndjenjat e fletve
me rrrezet shpirtrore tė diellit
kush monologon
kush bėhet vet ato
kush njėhsohet me to
vet me veti
e shkrihet
me to
nė monolog
si poeti

monolog,qė,nė gji,aq fort mė ka pėrvlu
si me me ra i vluar uj’t e botė’s ,e dashuria deti
dialog , me veten,monolog me veten

si rrėkeja qiellore me secilin hall e rrudhė
se fjala ‘ mė ecte nė kureshtjen ,udhė
si q nė monolog qė mė ecte nė brenga e nė rrudhė
nėpėr yshtjet e vetveteve poetike
nėpėr majen e quditshme tė quajtur vetvete
qė ka vetpyetje e joshje teorikee pa fundesi mediatike
dėshira kurreshtje det’fjalė tėrheqėse sa ka dete
qė pėrmbajnė poetėt pashterrshėm nė vetvete
nė pendat me aq shum ngjyrė vargje
sa oqeanet e imagjinuara
disa qė nu k’ bėjnė pjesė nė planete
por jan menduar
imagjinuar subjekte e objekte
tė gjera tė pafundme nė madh’si
vet me vete
pėr monologjet
dhe zbulimet
e pafundme
kėrkim shpirtrore
pėr poet
e poete
pėr monologje
pėr zberthime
nė gjuhen
qė flitet
vet me vete
ah pendė monologe, ti je det
na thuaj oj e gjerė
kush ma shum me vetveten
se poeti flet

autori xhelal ferizi,nga mitrovica
pershėndes lexuesit shqiptarė
nga mėrgimi

lirik
29-03-08, 19:33
Nėse kam gjuajt me dashuri

Shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim

nėse un kam gjuajt me dashuri o tokė e gurė e dhe
dhe pėr ju o muza kam pi
ideale qė shtrejtė shum shtrejtė i kam ble
e ju mė keni shkri
si dyell nė tė huaja fe

nėse un kam gjuajt me fjalėn fiq e shegė
dhe langbardhin menqurak sheqer e kam mbjellė
nėse un kam gėzuar qdo bilbil nė degė
pėrse ju me mbyllėt nė tė ftoften shpellė

nėse tė gjith shekujt plot dėshira ėmbelsore
ua kam shpėrnda si faren e ugarit
dhe yjet ua kam sjellė ndėr troje pėr dore
pėr tė shėndritė me pendbardhen e arit

pėrse ju m ė mbuluat me dofar mohimesh
kur un plot dashuri u kam mbushur hambaret
dhe ju shoh akoma me dofar pendimesh
thue se u kam borgj pėrqindjet a kaparet

nėse un kam gjuajtur me mjaltė e butėsi
me tė ėmbla stinė shprestare
me vlime sherbetesh pėr secilen kuptimsi
pėrse ju mė lat nė trotoare

autori xhelal ferizi liriku nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik
30-03-08, 00:51
Ura e lakmisė
**************
shkruan xhelal ferizi

****************************************
*********************************************
*mbi uren e lakmisė kalova me zjarr'ė me dėshirat ndezur nėpėr qeliza
*mendjen plot magnete joshėse ėndėrrime
*duke u shty nga disa tė imagjinuara shpirt'puhiza
*qė ndeznin epshe lakmije nėpėr egot e jetes time

*dhe thash oh sa ta kaloj vuajtėrinė e matanė
*do tė jem nė kopshtin e tė pėrhershmes lumturi
*do tė pi lumturi sa njė oqean
*i dehur nė sherbetin e knaq'sisė nė tė perjetshmen dashuri

*dhe uren kur kalova dhe dola nė pjesen tjetėr tė jetes
*kopshtijet e iluzioneve me kėndellen
*nuk me mbajtėn kraht e ėndrres erlehtes
*se hallet tinzėrisht tinzarėt mi mbjellen

*e tash duhet tė kem kujdesė nėpėr kto tė rrejshme kopshtije
*ku jeta mbjellė gjemba e vuajtje pa mėshirė
*kėndej ure qenka jo ma lojė e padjallzuar rinije
*por lufta pėr te qenė instikt zemėrmirė


*as nuk mund tė jem i pėshtirė as maskė vrazhdėsije
*se e kėrkon lustra fytyrė mode qeshjen n' dimensione
*duhet ruajtur pushtet e ekuiliber vetėdije
*edhe kur nė shpirtė kam tė pazgjidhura ekuacione

*kėshtu qenka kėndej ure, mosha pjesa tjetėr kopshtare
*qė quhet jetė e lakmuar ' sa detyrim lakmiqarė
*vrapim ky qė shkruhet nė shum memoare
*me emrin shekulljetė iluzioni kureshtarė

*Autori xhelal ferizi nga Mitrovica
AUTORI I TITULLIT URA E LAKMISė

lirik
30-03-08, 21:48
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė thuani

Mė thuani


autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

ah mė thuani o vise tė mia
ah mė thuani o ju hoje
mė thuani o sy ju kah gjithsija
e ti gjuhė o magji goje
mė thuani nxjerrni shkollen tuaj
edhe at laps imgjinate
pse nė etni kur erdh i huaj
mbolli nė degė aq qyqe nate
pse ka mbjellė aq shum tradhtarė
lirė tu i ble e lirė tu i shitė
pse aq shum bleu mercenarė
mos me e lanė kund t’ bardhė ndoj ditė
mė thuaj o qielli i perendisė
pse shėmtimi mbinė mbi ne
ku jan zemrat e lirisė
qė mbi tradhtarė nuk bien si rrfe
mė thuaj o ti e famshmja e lashtė trimnija
pse po heshtė pushka e shqiptarit
pse s’ goditet ajo flliqsija
mu nė ballė me i ra tradhtarit
mė thuaj o zot qė mbanė planete
ti qė mbanė gravitacione
si ti gjejm kapak ksaj jete
pa tradhti e kult zezone
mė thuaj o shtet qeveritarė
mė thuaj o ligj qė rrin mbi leter
pse po mbijnė kaq shum tradhtarė
qė vallzojnė bashk me lugeter
tridhjet vjet po shkruaj me vija
tirdhjet vjet po pres me besė
kur do tė humbė me farė tradhtija
qė un i qetė me pendė tė vdes
humbne shkrine shkrumbne digjni
ah ju troje ju ndihmoni
ju tradhtinė mos e pėrligjni
thani rrėnjė ku mbjellė demoni
mė thuani o troje pse nuk vritet
pse nuk shuhet pėrmbi dhe
pse tradhtisė koka si pritet
pse lulzon mbi kombe e fe

Xhelal Ferizi autori shqiptarė nga Mitrovica e Kosoves

autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim

lirik
30-03-08, 23:09
Vetėm ata heshten

xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

vetėm ata heshten pėr vargun tim
ata qė jan pa damarė
vetėm ata qė jan fund e krye shėmtim
qė nuk jan mbi dhe shqiptarė

heshten ata qė nuk kan zemer
ata qė nuk ushqehen me mirsi
ata qė vuajn nga drita e nga secili emer
ata qė jan pa brumėsi

edhe ata qė i tremben tė vėrtetes
edhe ata qė jan si uri
heshten edhe ata qė nuk jan ndjenjė e jetes
edhe ata qė ma tė heshtur jan s e guri

heshten edhe ata qė nuk kan gjak
edhe ata qė jan si hije
edhe ata qė vdesin pėr lavdi e fron e bajrak
edhe ata qė nuk kan pikė burrnije

heshten edhe mercenart
heshten edhe bizarė e armik
heshten edhe ata qė nuk njohin art
e ata qė gjakun e shesin pėr metelik

heshten edhe tjerė heshtak
heshten edhe disa kryqtarė
kan heshtur edhe trupat qė jetojnė pa gjak
qė shpirtė nuk kam as damarė

heshten edhe shum hafije
kan heshtė edhe disa hiena
kan heshtur edhe shum tė pa dije
e sy tė pa tru e krena

heshten se gjuhen ua ndaloj bloza
heshten se fjalen e ruajn pėr pėrdredhje
heshten se kan pi shum doza
servilije nė tė hileve mbledhje

kan heshtė edhe at qė jan pjella e shpirtė gurit
edhe ata tė bijtė e ftoftėsisė
edhe ata qė jan pjella e urit
e tjerė bij tė dinakrisė

shum kan heshtė edhe rrogtarė e kumargji
edhe ata qė zhgjyrohen me lavire
kan heshtė edhe ata qė jetojnė me orgji
heshten pėr vargjet me dritė safire

kan heshtė edhe puthadorėt e padronit
edhe ata qė si uri ecin pėr nėn dhe
edhe ata qė vdesin pėr majat e fronit
e njė pikė lavdi kund me e bre

kan heshtė edhe vrastarėt e vleres
edhe pshtymtarėt qė pshtyjnė mbi secilin shkėlqim
mos qajė nėpėr vite i them pendes tė mjeres
heshtaku ėsht pjellė n' injorim


autori Xhelal Ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik
30-03-08, 23:44
Qamėri o dhimbje ploje

Xhelal Ferizi shqiptarė nga Kosova

Ēamėri o dhimbje ploje
po vuan gjaku pėr ato troje
po vuan syri i jonė i lotit
edhe kujtesa n' shekuj t'motit
ti je dhimbja vet mbi dhe
ēamėri o gjaku rrėke
qė je derdhur aq pa faj
qė je shqye ndėr qakaj
ēamėri o shpirti i detit
fusha e madhe e bereqetit
me ato lule karajfile
kush tė la ndėr kthetra e skile
kam lidhė rreze me kordele
kam marrė kokrra ndėr bizele
kam marrė molla e dardha e ftoje
pėr me i mbjellė nė ato troje
kur ti e lirė tė dal'sh nė ara
kur shqiptare t'shtohet fara
edhe nė lule do tė qeshė fleta
kur t'vijnė ēam't nė troje tė veta
at’her un me ngjyra jete
kam me t' kndue n'pėr shtigje e dete
me shum germa poetike
ēamėri oj tokė antike
gjurmė e lashtė je ilirike
ti je dheu qė tė joshė si ari
ti je bimė e gjurmė shqiptari
ti je toka e tė parve shqip
e dėshmon ēdo degė e pip
e dėshmon ēdo gurė e dhe
gjaku yt nė ēdo fole
ti je dhimbja e ēdo shqiptari
mos harro gjuhėn e tė parit
se vijnė motet ditė prej qielli
do tė buzqeshė ty zoti e dielli
ke me u kthye nė troje e gjallė
tė betohem nė gurė e zallė
edhe nė dhe nė qiell e tokė
nė shqiponjen me dy kokė
edhe nė shtizė e nė nderė t' flamurit
nė ujė e brigje nė palcė tė gurit
do tė vijė dita e gjykimit
kur lajnė borgje tė bijtė e krimit
do tė vijė dita e lirisė
e Kosovės e Qamėrisė.

Autori Xhelal Ferizi nėpėr kohra me vargje shqiptare

lirik
31-03-08, 14:45
O moj lulja e bukurisė

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

o moj lulja e bukurisė
mos je yllė i dashurisė
a mos je si balli i arit
a mos je lulja e beharit
a mos lindė je nė kopsht t' mahnisė
mos je ngjyra e rrezanisė
a mos je rreze prej shtati
a mos je ndoj lule shpati
se ty fjala tė del prej flete
a mos je ndoj lule jete
ndoshta nė brigje tė rrin kėrcylli
kah ndoj lum n' mes lugu a pylli
ndoshta je mu nė buzė tė zallit
tė lajnė currilat n' qehre t' ballit
mė thuaj moj lulja e qehre shendit
ti ma e bukura e atij vendit
a mos je ndoj curril hane
qė ke pikė mbi tokė dardane
se buzqeshje kshtu s' ėsht pa
qysh se shekujt nė tokė jan ra
qysh se nisė jan kohra e mote
s' ėsht pa art si qehreja e jote
nuk ėsht pa kso bukurije
nė art t' diellit as n' shend ingjije
as n'larmi įs n' lule tjera
kahdo nė vise shkon pranvera
kahdo shkojnė kto stinė t' beharit
kahdo jan trojet t' shqiptarit
kahdo shkojn yjet gazmore
matanė harqeve ylberore
nuk ėsht pa lule freskije
as me gaz kshtu as me shije
as n ,mbretri te karajfilit
as nder malet e bilbilit
nu kėsht pa kso lule shtroje
thue se rrit e le nder kroje
aty dridhshėm ku bien biluret
vogel bardhat valė e skurret
kahdo bjen ajo skurrjela
mbi fletė tua e kordela
po ti qenke e bija e hanes
me gjuhė shqipe gjuhė tė nanes
po ti qenke nėn degė e pipe
ma e bukura lule shqipe
po ti e mahnitke at currilorin
valabardhė e zallinorin
kur ti ne breg po e kthen fletė allin
po i mahnitė currila e zallin
edhe bregun pran kullimit
za ujėbardhė tė gurgullimit
po ti qenke bardhafletė
qdo ujvare qė i jep jetė
ke zbritė yjet pran burimit
gurabardhtė kah vala e vlimit
qė si n 'vlim derdhen bardhore
me ra n' gurra zallinore
ti me tė hapura ato larmi
paske dalė sa yj me shkri
paske dalė gojė hapė me lanė
tokė e dhe e diell e hanė

autori xhelal ferizi liriku neper vite me vargje shqiptare

lirik
31-03-08, 19:57
Nji nga nji yjet po bien

shkruan Xhelal Ferizi autori nė mėrgim


mellėngjimet po me vijnė
tash po mbes pa krah tė eres
tue cicrrue si zogu i veres
me at lotin t' rrshqitshėm n' sqep
me varg timin shkrep mė shkrep
kush pa e ndje zėrin e mallit
as copė dhe as kokrra t 'zallit
kush pa m'ditė palcen e hallit
kush pa m' ditė vyshkjen t' vetmisė
askund n' tokė e dhe t' shqipnisė
thua nuk jam brumi i etnisė
thue nuk jam kokėrr e pjesė
e ati' dheu as sa njė vesė
mė kan shkri m' kan lanė me u shterrė
si e thata fije n' fjerė
si thatsinė qė se don kush
si tė shterrurin kokėrr rrush
ashtu lanė m' kan shokė e miq
si njė pikė e quajtur hiq
se i shpėrndau mbi dhe kjo jetė
tash me pendė vetėm kam mbetė
as nuk m' kjanė ma fleta e malit
as nuk m' njeh gjeni i buk'shkalit
as nuk m' ka mirnjohje stina
as nuk m' ka buzqeshje blina
ajo blinaja degė e blinit
ku e kam mbjellė nė buzė tė drinit
as ato dushkajat ku i kam lmue
me fjalė t' lehta n' varg tue shkrue
nuk mė njeh as syri i diellit
as kaltrija e palces t 'qiellit
as ai bari me ato fije
as ato lulet n 'kopsht etnije
qė ushqye i kam me lara
kolorite modė e fara
gjithfar llojesh stilistike
me shum ndjenja idilike
kur kam qenė me hov si era
porsi zog tue kndue pėr vlera
me at art si ylber kkthye
qė e kam marrė tue vlue ndėr yje
edhe tė hanes tue dalė n 'pyje
kur qetsisht n 'hjeshi ka nxe
kur qdo gja ari ka vle
nuk me njeh tash vala e lumit
nuk ma njeh zemren e shkrumbit
as e ibrit ajo sumbullore
qė shkumbzon mbi zallinore
kah lugina e Mitrovices
me ato brigje e dhe t' smonices
as ai dhe me sarrakuqe
ku i shtijrnė flettė gongje e burbuqe
as drenica e fushė kosova
as prishtinė pejė as gjakova
as nuk m'njeh ajo dritė hane
gurė as dhe mbi tokė dardane
ah po ikun edhe motet
tash s' po mė duan ma fjal't as lotet
as vigjiljet as kujtimet
as t' kaluarat mallėngjimet
se jan tretė kah fisi e fara
kush me u mbyllė nė ego ma e para
m' jan kput' lidhjet e dikurit
mbetė jam larg si qyqja e gurit
aq shum milje matanė detit
kah po mė vyshk toka e kurbetit
e po me shkrijnė kohrat mizore
kputė mu kan lidhjet arbrore
mu kan kputė indet qė mbajnė
prnadja dnesjet fort po mė qajnė
po me qanė arti nė zemer
edhe penda pėr qdo emer
per ata emra te etnisė
kuan shkrue n' zemer t' rinisė
ku kan shkrua aq shum kujtime
kun kan vlue shum mallėngjime
ku kan vlue t' bukura mote
ku kan vlue gzimet n' teplote
ku vėrrshua kan shum hare
ku ka shndritė ah mosha e re
ku kan shndritė dikurė vizlloret
shartim yje e ylberoret
veshjet prore hark e rrke
kah shkumbzue kan valt mbi dhe
sot ka mbetė vetėm kujtimi
penda e mjerė e varg i imi
ka mbetė loti kah mergimi
ka mbetė ngjyra tue vėrrshue
kohė e kputur tue mendue
si shiritat shpirtit t' mallit
tash rri kputur n' mjedis hallit
mallkoj hasmin e mallkoj fatin
kah m degdisi mua ktrahthatin
mi la rrugėt nė t' lashtin dhe
mi ka kputė prej moshes t're
gurė a skokerr as zallinė
nuk mi la nder mot e stinė
mi ka nda prej zemre fijet
mi ka nda flladet e hijet
mi ka nda t'vendlindjes kroje
mi ka nda tė ėmblat hoje
m'ka dasme e bukurije
e ka m' ka nda prej dardanije
edhe prej luleve e prej mjalte
prej zalline dhe u e balte
pre buzqeshjes qe en ka hana
prej hjeshisė qė e ka dardana
m' ndau prej tokave antike
prej shqipnisė nanes etnike
tash jan kputė sa vite e mote
thua se s 'jam ma i ksajė bote
ashtu ndjehem jasht orbite
jasht kohorė jasht nate e dite
se jam kputė siq kputet filli
si me u kput ndoj zog n' mes prilli
e me mbetė ai pa fole
ashtu mbetė jam pa atdhe
ashtu mbetė jam kput kujtese
loti ecė si kokerr vese
bjen kullueshėm kah qerpiku
ah mallkue qoft ai armiku
qė na la pa hise e dhe
na ka kputė e na ka pre
as nuk lidhet ma ajo jetė
as ne vaorr as gjallė s' jem mbetė
as i joni as i huaj
gjak e mish na jan ba ujė
na u kan kput lidhjet e hovit
mallkue qoftė ujku i moskovit
mallkue qoftė dehlpra e karpatit
gjer e gjat qe u shtri per s' gjatit
n ' troje tona ajo serbia
e na ndau nga mali e vrrija
edhe nga fisi e nga gjaku
nga ajo shtiza e bajraku
e nga tirqit me gajtana
e na ndau nga baė enana
e na ndau nga e lashta voter
e na ndau nga vllau e moter
e na ndau me fise e breze
nuk na la as hallė as teze
agj as mik e as kumarė
na ka nda nga dheu i parė
na na ka nda per t' gjallė prej lokje
prej vendiljndje e prej toke
na ka nda prej tė lashtė etnije
na ka kputė me jetė e fije
na ka lanė edhe pa fole
yll as hanė ku s' flet me ne
dhe as qielli
as ndoj drit qe vjen prej dielli
ku nuk flet ndoj gzim as zemer
ku nuk m' thrret nodj stinė me emer
ku nuk ndihet kund ndoj pip
deg as dushk tu luluzue shqip
as nuk t' ndjehet kund zog ari
tue cicrue nė gjuhė shqiptari
as nuk shihet dallėndyshe
se ktu qielli ėsht ma ndryshe
nuk ka lara veq pėrhimė
mjegull vorri n'mot e stinė
kthjellt nuk shihet kund kapak
prandaj vuajn gjenet me gjak
ktu nuk esht e mirė puhiza
prandaj kjajn syri e qeliza
kjajnė edhe fijet e damarit
nėpėr zemer t' gyrbetqarit
e nuk kthet kurr ma shpresa
na u ka tretė si lules vesa
na jan shkri pėr s' gjalli vitet
nga kjo kputje asgja s' njitet
as nuk njitet shpres e re
na ėsht kputė nė t 'huajin dhe

autori Xhelal Ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
KENGė BASHKKOHORE XHELAL FERIZI KRIJUES EPIKO LIRIK

lirik
31-03-08, 20:17
Nėpėr Ferr

xhelal ferizi autori me vargje shqiptare

Nėpėr ferr po digjen zemrat po digjen qelizat pa faj

yjet s' po kan lot qerpikve jan tha e shterrė

e dielli i shqipnis etnike shekujt lajė e thajė


gur e dhe , stėrmekur se q' jan djerrė

nėpėr kupė qiellore enden lotėt e mjera

kund nuk gjejnė ndoj prehje dhimbjet me i pushu

as vendė prej gjakut kund s' po gjenė pranvera

harlisjen e vet lirshėm per me e shtru

trokllima e shekujve pluhur po len mbrapa

e mjegull gjam'sh qė rrugėt po i,mbulon

stinėt nėpėr gjak kah po qesin hapa

loti i zemres t' tokes pėrmbi dhe po vlon

vargje te shkruara nga poeti xhelal ferizi nga Mitrovica
e kosoves

lirik
31-03-08, 21:06
Dilni

xhelal ferizi autori shqiptarė nga Mitrovica e Kosoves

dilni kudo pra ju shqiptarė
kush me pare e kush me arė
kush me laps e me fletore
kush me fjalė e gjuh arbnore
e mos rrini kshtu nė t' zi
rethue prore me varfri
kputė me fije e kputė me ura
nėn sundim e agjentura
por me u shkundė qe t 'trandet deti
me u ndje zanin,krajli e,mbreti

e pėr t' gjallė kshtu n' zi mos rrini
si ato qyqet n' maje vrrini
se po u quen bota shqiptarė
tė shperndamė si mėrgimtarė
me ato vuajtje me ato lot
rrugve t' huaja n' jetė e mot
pa ndoj shpresė e pa ndoj dorė
ju shtrojnė akull ju shtrojnė borė
pėr tu pre gjuhe damarin
pa traditė me e lan shqiptarin
po ja grryejn miniera e arin
po ja grryejn fatet ne dhe
po e ndajn me klane e fe
me varfri edhe me shtresa
e kan kputė nga jeta eshpresa
nga etika zemra e besa
e kan mblue po nga varfria
e kan nda nga dashuria
e kan nda nga pune e shkrimi
e kan nda nga gazi e gzimi
nga fabrika enga prodhimi
nuk i lan kund shteg as ditė
veq lavire e trup me shitė
me shit drog% me shit barot
me u mnbyt n det me gjak e lot
nėpėr varka e gomone
se ekan mblue grupet demone
edhe zeren ja kan djegė
kund si lan prodhim as shteg
veq tregtis sė pist mizore
e kan mykė token arbnore
kan mbjell vrasė sa me pagesė
vuan etnija ne qdo shtresė
shtresa e mesme e mosha e re
per mjedisi e kan pre
e kan pre me at varfri
e kan nxitė nė hasmmėri
si me kishė si me gjami
e i kan nd apo vllaun me vlla
kopshte ara ja kan tha
ja kan lan po caqet vjerrė
ara etoka i lan djerrė
e kan mblue me shum shum fe
keq po o qajnė sot gurė e dhe
pse kshtu duan t' pa ngi qakaj
mbi dhe t 'huej me t' la me vaj,
e mos me t' mbetė kund ndoj qerpik
me lot t' mjer mbi dhe pa t 'pikė
digjni pra djajt me bashkim
lidhu ne besė o kombi im
nisu ne punė nisu n' prodhim
mos ndegjo ma lajkatarė
as tė huaj as mercenarė
e mos le lotin n' furtunė
ah bashkoj vullnet e punė
se atdheu po thrret e thrret
po thrret toka n,dhe e det
e po thrrasin a vasha e gra
s ,don shqipnija gjallė u tha
djem e burra edhe fėmi
se kund bimė s po don me mbi
kan mbet djerra mal e vrri
fusha e ara e parcela
as grunaja s ka te mbjella
as kopshtije as domate
ka mbet dheu si qyqe nate
veq me klane e tarikate
prandaj sot ju kambė me que
per atdhe me kuvendue

se ai zot s i ka shkrue n' shkrola
sa t' ka vasha e djem sokola
Qė I KA LINDė ERRITė ETNIJA
jo nder ne nuk rrin varfrija
sa te ket djem e moshė te re
qe per t shtrejtin tė emblin dhe
lshohen rrept si e shkrepta rrfe
me u bashkue po t' gjith n' nji fe
t' gjith nji fe qe i thon kulturė
e ti lidhim porsi urė
punė biznes e gdhendje n' gurė
gdhendje n' shpirtė e gdhendje n' zemer
t' lartė etninė ta bėjmė me emer
punė e nderė e tė ecin para
dilni pra nė fusha e ara
nėpėr punė e n' pėr bujqsi
yllė e hanė t' na e ken' lakmi
edhe yjet me qerpik
e mos kqyrni pėr armik
lirė me u ble me metelik
veq pse u jep ai nga nji pare
pėr me e tha shqipninė shqiptare
me e tha n' det e me tha n' bunė
GJITH TUE LANė PA BUK E PUNė
kush me krim e kush me dhun
kush me grek nė pun intime
tue lan n' vyshkje e sabotime
kush tue pshty e kush tue sha
tinza qef tue ba me shkja
pse pash' zotin a thue o qiell
qė na shndritė me t' shejtin diell
me at tė bukurin rrezatįrė
n'rreze ngjyre shndritė si ar'
a thue zoti pėr shqipni
nuk la rrisk kur dha njerzi
pėrmbi dhe ah n' gjith kėt nur'
me na lanė si qyqe n' gurė
pėr vajtim ne nuk jem le
as pėr lamsh me u qthurė mbi dhe
as pėr lpisa e pėr padron
as pėr per grofa e pėr baron
NUK JEM LE ME MBETė RROGTARė
per mizorė e zaksidarė
as per hie ekalimtarė
as pėr t 'qejfit endacak
me shit vasha e fis e gjak
veq pse duan ata per pare
per me i qthurė fiset shqiptare

e s jam dalė ktu me ket farė
s 'na krijoj zoti rrogtarė
pėr membetė si laku varė
as me degė e as me erė
as me punė e as me nderė
por mbi dhe ku e kem at hise
me ndejt t' lumtur n' farė e fise
me pas punė edhe pėr ne
jo me mbjellė veq lot mbi dhe
e me i kja ah dheut t' gyrbetet
me u ba mish pėr qent e detit
pse shqiptari buk e lot
n' gjak kafshaten dje e sot
e ka ngjye pse ardhacak
la ia kan trojet me gjak
e i perzihen gjithkund n' voter
nuk i lanė as grue as moter
n' troje t' veta pa i qnjerzue
kush vjen mik e kush pa ftue
gurė e dhe po me i,rrėnue
mos me lanė kund pasterti
tue mbjell krim tue mbjell varfri
mbjel me afat e mbjell me plan
tue ble grupe fe e klan
mos me i lanė gurė as kala
mbi shqipni kund per pa e nda
pėr me e qthurė e pėr me e shpla
per me i nxjerr turpin n' ledinė
mos me i lan kund gaz nė stinė
pėr me e shndrrue n' shqipninė n servile
me i tha gongje karajfile
gjith me i dhan me pi me hile
si mqisi si sabotim
mos me pas mbi dhe prodhim
veq zvarritje e anarki
ndrrim n 't' qdo moti qeveri
perme i mbjell n 'ara varfrinė
pėrmbi dhe me e,lanė djerrinė
pėr me i mbjellė po fe e kryqe
per me i nda motrat si qyqe
krejt krahinat ku jan vlla
nanė e babė nji qė i ka ba
pse shqipnija fund e krye
E ka njė fe qė kurr s ; ėsht thye
e ajo ėsht gjuha shqiptare
feja e t, parve e drit s' kombtare
e mos e dhashtė zoti me ra
dej sa yje kupa t' ka
kupa e qiellit po e gjithsisė
bashkoj zot djemt e shqipnisė
jepju forcė oj perendi
se shqipnija ju jep gji
pėr me u shtrue lirė mbi dhe t' vet
pėr me shndritė si yjet n' det
deri sa t' jet ky lėmsh me dhe
n' shqiptarė bota me ba be
n' dash pėr t' mirė e n 'dash pėr punė
mbledhnu ju si kokrrat n,grunė
varg e vi e trupit t 'nanes
ju dhashtė shndritjen drita e hanes
zjgjidhni hallet e varfrisė
bashk sokola djem t' etnisė
me at gjuhė te kompromisit
rrini n 'trup si degt e lisit
t' mos ju ndajnė kah meteliku
t' mos ju flas nė vesh armiku
ndjene shqipen n 'gurė e zallė
atje i keni shpirtė e mallė
edhe ato lot qė i ka qdo guri
rrini bashk rreth nji flamuri
msyni mirė pėr qdo armik
shkrini baker e,qelik
rrini gati me fyshek
kurr mos bini n' shul e vek
si dy erna me ju shty
me u,pėrplasė po krye pėr kry
me varfri me ju pėrqa
rus latin po grek e shkja
edhe veren me u a tha
kush me t 'holla ah tue ble
shoq me shoq tue nxitė me fe
pse kshtu dojnė me ra shqipnija
e me mblue skamja e varfrija
mos me i nxe po kund dritė n' yll
mos me i dalė hana mbi pyllė
mos me i qelė kund lule n' fletė
zi e ma zi me i shkue kjo jetė
nėpėr botė si gurė me lot
pėr me mbetė pėr jetė e mot
gjithkah mohit e shpėrnda
n' ferr varfrije t' gjallė me u tha

AUTORI XHELAL FERIZI NEPER VITE ME VARGJE SHQIPTARE

lirik
31-03-08, 23:11
Liri

autori xhelal ferizi me vite nėpėr vargje shqiptare

duam liri buk pa lot duam paqe
kėngė tė vėrrteta ,kulturė muzikė shqiptare
duam ,qetsi miq duam lule manushaqe
nuk duam krim tinzri plehra, e maska tradhtare
duaml mirsi harmoni,vllazri me kombe e fe
nė dheun tonė ,tė mos na futen rrėshanė
duam lirshėm me ecė pa sherr me shitė e me ble
duam yje qiell e diell e hanė
lule duam aromė puhi shpinen lirshėm me e kthy
kėngčn e zogjve penden shkronjat me ngjjyrė
duam gjelbrim ,dashuri ,punė, e dritė pėr sy
duam besė etik ,drejtsi e fytyrė
nuk duam lojna t' pakufi
e tallava e fjalė kopile
dhe nuk duam
,pshtymen me lpi ,me urdhėr tė huej
mjaft me shekuj duruam
gjaku nuk ėsht jo ujė
as lot e gjak krisma ,e ofshamė
nuk duam pasthirrė e dėnesje e plasje
varfri e premtime te kota nuk duam
klane as krime e vrasje
nuk duam qė gjaku tė na shėndrrohet nė ujė
duam liri pavarsi
nuk duam robėri e mundim tėr zgjatur deri nė plasje
nuk duam gjithmonė kujė vaj e gjamė
e labirinte tė ferrit me pafundėsi mizore
shtyrje nuk duam n' shkambij e rrėmore
e shekujt tė na rrokullisen drejt gremines me rropamė

vargje nga xhelal ferizi nga Mitrovica

lirik
01-04-08, 09:29
Nė mes tuaj
Nė mes tuaj

Emitim i naimit

Shkruan Xhelal Ferizi vargje shqiptare nėpėr kohra

Xhelal Ferizi autorė“poet krijues vargjesh mėrgimtarė

nė mes tuaj tash qėndroj

shkrihem germave e nė shpresa vloj

nė mes tuaj kur mė shihni

penden time ju ma krihni

e ma mbani gjallė nė jetė

nėpėr vleren e vėrtetė

kur t’ ndėgjoni s e jam tretur

vargun tim ta keni gjetur

mos mendoni se kam vdekė

un dua majen lart me e prekė

un dua brezit me i ligjru

si bilbil nė bli e ftu

un jam qiri qė po shkrihem

nė mes tuaj dua tė ndihem

dua dritė me qenė pėr ju

dua n’ shkrirje me u fliju

qė ju tė shihni pakėz shpresė

penda ime tė mos vdesė

nė mes tuaj jam i gjallė

jam me shkrirje jam me mallė

jam nė udhen e vėrtetė

jam vet germa fletė mė fletė

nė mes tuaj jam i uruar

jam i etshėm e i pėrvluar

qė tu jap un ndonjė pikė

varg tė dielit mbledhė nė etikė

qė tu jap un pakėz ujė

qe t’ kuptoni dheun e huej

qė tu jap un saldim n’ pika

mbledhė n’ per yje n’ galaktika

nė mes tuaj jam me shpirtė

jam si balli i qliellit t’ dlirtė

jam njė varg qė bashkoj fe

bashkoj lule gurė e dhe

nė mes tuaj jam uratė

jam me mendje dit’ e natė

veq pėr ju me cak nė varg

jam me vlim qe u nxejė nga larg

nė mes tuaj jam si vlla

pėr ju n’ mote un kam qa

me at pendė un kam shterrė shkollė

qė ju tė jeni n’ pip si mollė

nė mes tuaj jam jet’mirė

jam krijues me varg tė lirė

nė mes tuaj jam ngjyrė prore

pėr me u shkri mbi tokė arbrore

nė mes tuaj jam vet jeta

jam gjithmonė fjalė e vėrteta

jam nė dije jam nė udhė

nė mes hallesh rrudhė pėr rrudhė

nė mes tuaj jam germė shekull

jam si hanė qė rrethooj vetull

ju qes vetull kah kufiri

mos me u ra shkrumbi as hiri

nė mes tuaj jam njė dritė

qė me gaz un ju kam pritė

jam i gjallė sot me pendė n’ dorė

jam i bardhė si e bardha borė

nė mes ‘tuaj jam kullim

Jam jehonė e jam kushtrim

me varg timin hijelehtė

jam shqiptari i vėrtetė

jam nė jetė e do tė mbahem

un prej jushė jo ma nuk ndahem

jam idhtarė i qdo progresi

jam si rrezja n’ buzė mėngjesi

jam si buza e liqenit

jam si guri i bedenit

jam si flaka me ju nxe

nė mes tuaj jam varg me rrke

nė mes tuaj kam pėr t’ qėndruar

varg e strofa duke shkruar

do t’ marr fjalė prej shege e blini

do t’ marrė valė prej ibri e drini

do tė marr erė prej lule thane

do tė jem sy pėr kokė dardane

do tė jem ballė ku e don etnija

do tė jem shpirtė ku rrnon shqipnija

do tė jem art pėr shtojzovalle

do tė jem rrymė pėr gurė e zalle

do tė jem shpresė pėr lot e halle

nė mes tuaj i qėndruar

do tė jem i pėrvėluar

do tė jem njė jetė pėr jetė

me art t’ vargut t’ė verrtetė

do tė jem njė dritė e re

nė mes tuaj un bėhem rrfe

gjuaj armikun rendė me rend

her me fakt e her me pendė

nė mes tuaj mėrgimtari

rri me pendė e vargje e ari

nė mes tuaj e nxis stinen

pėr me e gzue me krsitalt zallinen

nė mes tuaj jam bilbili

jam vet fjalė prej karajfili

qė del flete e shtrihet qeshė

un me vargje kem me u veshė

nė me tuaj do tė mbihem

nė mes tuaj do tė shkrihem

do tė jem liri e fjales

do tė jem curril i vales

do tė jem qiri e dyllė

do tė shkrihem do tė jem yllė

qė ju udhen ta keni n’ dritė

jam n’ mes jushė e ju kam pritė

bashk me penden mendjehollė

do tė kndohem shkollė mė shkollė

sa tė jen shekujt e lirisė

do t’ jem qiri i pėrjetsisė

pėr pak dritė e pėr me shkri

art e varg e bukuri

nė mes tuaj pėr me mbetė

si nji qiri i vėrtetė

kahdo udhėt pėr ti shkruar

germa ime shkollė e shtruar.

nė mes tuaj jam pėr jetė

kur t’ ndėgjoni se jam tretė

mos pandehni se kam humbė

un pėr ju do bėhem shkumbė

nji shkumbardhė qė lanė qdo mėri

me i mbajtė paqet bardh me pi

kur t’ ndėgjoni se jam tretė

jam n’ mes tuja dikund nė jetė

jam ba fletė e jam ba bli

jam ba cak o jam ba fli

pe tu shėndrruar pėr ju si shteg

tė ju shartoj gjakun me shegė

kur t’ ndėgjoni s e po vuaj

jam i gjallė nė dheun e huaj

pyetni fllanxa e dallėndyshe

pyete kohen qė u bė ndryshe

pytne lotin e saksisė

pyetne penden qė pi sisė

nėpėr vargje t’ nostalgjisė

por dikud un jam nė jetė

me pendė n’ dorė duke mbushė fletė

jam n’ mes tuaj ja me ju

jam si diell qė s’ ka prendu

Kur t’ ndėgjoni se’ kam qa

un pėr ju jam duke u tha

qė tė shihni ditė tė mirė

qė tė jeni pipa t’ lirė

qė tė jeni gjith nė jetė

vet lririja e vėrtetė

Kur tė shihni se jam larg

do tė mbajmė shpirtin me varg

kur t’ ndėgjoni se jam tretė

qels jam ba pėr ju nė jetė

qė nė pranga turrem n’ vrap

me ua qelė shekujt me hap

kur t’ ndegjoni se jam vyshkur

un pėr ju ndoshta jam ndryshkur

jam njė shkrumb e jam nė jetė

jam shqiptari i vėrtetė

jam si palca e mėrgimit

shkrihem n’ varg prej pėrmallimit

bėhem qiri pėr atdhe

jam n’ mes tuaj si dritė e fe

jam njė varg qė lidhė etni

jam n’ miliona pika shkri

kahdo ylltarė qė pikė saldimit

jam pėr paqe kundėr krimit

jam n’ mes tuaj tue pikė me vlim

pėr me e mbajtė shqipninė n’ bashkim

Pėrkushtim dhe dashuri pėr popüullin tim tė shumvuajtur shqiptarė

Auutori Xhelal Ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik
01-04-08, 16:30
Prizreni

shkruan Xhelal Ferizi

pėrmbi maja tė libotenit
ku e mbanė bora atje bardhsinė
kundrojnė yjet e prizrenit
kahdo rrotull bukurinė

pėmbi fusha flladi e hieja
qe ia nxjerrė qiellit at fjalė
nepėr rrafsh kah bukurija
ecin dheut mbi erė ngadal

e kto jan pra ato troje
ku vet hana ka shkrue n' brusha
kto jan lulet porsi shtroje
qe bien n 'lugje nėpėr gusha

edhe mahnija e qdo vale
kah po lanė gurė e zallina
kudo vetullat pėrmbi male
harqe rrijnė mbi druj qetine

lumi ecė kah vet magjija
qė e ka rrafshi qė dehė yje
sa e gjerė shtrihet dardanija
me t'mahnitshmet t' bukura pyje

por se fjalė ktu nuk mbanė barku
as i pendes e as i jetes
se ai qielli me ballė harku
ia nxjerrė shprehjet si aromė fletes

e ato gurrat e kti vendi
me at kullim si ai lang bore
si ingjija qė rrejdhė nga shendi
ashtu jan gurrat arbnore

paq lavdi o i bukuri art
o qiellorė pėrmbi dardanė
ty prizren si yllit lart
vargje rrezesh kam me t' dhanė

edhe luleve qė i ke me shije
si mbrendija e safirit
kur shartojnė rrezet me hije
mahnit' ballin n' kupė ' t 'empirit

autori nė mergim Xhelal Ferizi

lirik
03-04-08, 06:27
Mbasi nė vargje

autori Xhelal Ferizi me vargje shqiptare

mbasi i ndrruam me shkrim do llafe
edhe lodhja m' kish pushtue
mė erdhen lulet bashk me kafe
njė dardane qė'm' ka dhurue

eh sa bukur ' mu duk shija
gota e ujit tė tok's shqiptare
thue se n' shpirtė m'pėrfshiu mahnija
nga pėrhapja aromtare

kafja rrinte nė mes tabaku
e ma kishte ngjyren tė arit
nisi shqip e po mė vlon gjaku
mbi zakonin e shqiptarit

edhe malli mė rrjedhte nė vena
porsi oda mu duk rrethana
mu kujtue shqipja n' dy krena
e t' shqipnisė ai dielli e hana

se q'm'pėrfshiu t'gjallė atmosfera
edhe uji si biluri
thue dy krah mi shpaloj era
shqip ku flasin dru e guri

thue se u shndrrova n' gjeraqinė
thue se m' dolen krah dy palė
me flutrue mbi etninė
t' shqipnisė nanė mbi fiushė e mal

T'falem nderit qikė dardane
qė ma dhe nji gjak vullneti
me gjuhen t' bukur iliriane
gjerė qė vlon si valė prej deti

ti kam borgj do yje ari
ti kam borgj do drita qielli
nji qėndisje n 'gjuhė shqiptari
shqip do rreze nda prej dielli

ti kam borgj shpjehjet magjike
ti kam borgj do shprehje malli
ty shqipni moj nanė etnike
shqip ku flasin dheu e zalli

edhe ty lule shqiptare
qė e ke fleten porsi vera
kto dhurata argjendare
qė mi qon ty tu rrit ndera

po ti qenke shprehja e allit
qė e ka lulja nė mes kėrcylli
ku me e gjetė nji tingull t' mallit
qė t' shkrinė shqip siq shkrihet dylli

po e bėj zemer vilonen
po e bėj shpirtė edhe klarinetin
po i marr zog e kanarinen
e po e marr nji shpirtė sa detin

e nė tė gjitha kto visare
po e shartoj nji gjuhė kristale
gjuhen tonė nė shqip amtare
ta sjell zogu n' kėngė mbi male

le ta sjell me t' fala n' sqep
si dhuratė prej mėrgimtari
kalon male e shkrep mė shkrep
le ta sjellė nė trollė shqiptari

le ta sjellė prej mallit tim
prej zhuritjes ku jam djegė
le t'ja kndoj shqip dheut tim
kah shqipnija degė mė degė


e kur tė ulet me pushue
nėnė ato hije e nėn qershija
kah t' pin ujin krue m'ė krue
shqip ku rrjedh n 'valė bukurija

autori xhelal ferizi nė mėrgim
liriku

lirik
03-04-08, 06:29
--------------------------------------------------------------------------------

Mbasi malli m' kish pushtue

autori Xhelal Ferizi me vargje shqiptare

mbasi i ndrruam me shkrim do llafe
edhe malli m' kish pushtue
mė erdhen lulet bashk me kafe
njė dardane qė'm' ka dhurue

eh sa bukur ' mu duk shija
gota e ujit tė tok's shqiptare
thue se n' shpirtė m'pėrfshiu mahnija
nga pėrhapja aromtare

kafja rrinte nė mes tabaku
e ma kishte ngjyren tė arit
nisi shqip e po mė vlon gjaku
mbi zakonin e shqiptarit

edhe malli mė rrjedhte nė vena
porsi oda mu duk rrethana
mu kujtue shqipja n' dy krena
e t' shqipnisė ai dielli e hana

se q'm'pėrfshiu t'gjallė atmosfera
edhe uji si biluri
thue dy krah mi shpaloj era
shqip ku flasin dru e guri

thue se u shndrrova n' gjeraqinė
thue se m' dolen krah dy palė
me flutrue mbi etninė
t' shqipnisė nanė mbi fiushė e mal

T'falem nderit qikė dardane
qė ma dhe nji gjak vullneti
me gjuhen t' bukur iliriane
gjerė qė vlon si valė prej deti

ti kam borgj do yje ari
ti kam borgj do drita qielli
nji qėndisje n 'gjuhė shqiptari
shqip do rreze nda prej dielli

ti kam borgj shpjehjet magjike
ti kam borgj do shprehje malli
ty shqipni moj nanė etnike
shqip ku flasin dheu e zalli

edhe ty lule shqiptare
qė e ke fleten porsi vera
kto dhurata argjendare
qė mi qon ty tu rrit ndera

po ti qenke shprehja e allit
qė e ka lulja nė mes kėrcylli
ku me e gjetė nji tingull t' mallit
qė t' shkrinė shqip siq shkrihet dylli

po e bėj zemer vilonen
po e bėj shpirtė edhe klarinetin
po i marr zog e kanarinen
e po e marr nji shpirtė sa detin

e nė tė gjitha kto visare
po e shartoj nji gjuhė kristale
gjuhen tonė nė shqip amtare
ta sjell zogu n' kėngė mbi male

le ta sjell me t' fala n' sqep
si dhuratė prej mėrgimtari
kalon male e shkrep mė shkrep
le ta sjellė nė trollė shqiptari

le ta sjellė prej mallit tim
prej zhuritjes ku jam djegė
le t'ja kndoj shqip dheut tim
kah shqipnija degė mė degė


e kur tė ulet me pushue
nėnė ato hije e nėn qershija
kah t' pin ujin krue m'ė krue
shqip ku rrjedh n 'valė bukurija

autori xhelal ferizi nė mėrgim
liriku

lirik
03-04-08, 06:30
Ia ndrrova nji variant te vogel bashk me titullin mendoj se kshtu ėsht ma bukur kjo vjershė
mbasi malli m kish pushtue

lirik
03-04-08, 08:00
Kujdesė lulja e bukurisė

Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim

kujdes' lulja e bukurisė
mos ja fal zemren tradhtarit
se ti je arti i hjeshisė
shpirti vet i ngjyres sė arit

mos gabo ndoj shpirtė me i lidhė
zemres tande tė dashurisė
mos gabo ndjenja me mblidhė
mos lidh tregtarė nė palcė t' shpirtsisė

palcen ruaja ndoj bujari
djalė shqiptarė porsi kullimi
mos lidh ndjenja pėr tradhtari
se me lot tė mblon pėrvlimi

pasanikut mos ja fal
kurr ndoj qehre ati roboti
se a i s 'njeh lule nė fushė as mal
se at akull e fali zoti

atij gjaku i rrrin ngri
metelik i ecė damarit
ai kurr n 'kroje nuk ka pi
ndjenjė tė gjerė kullue prej arit

ai nuk njeh tjeter veq pare
zoti i tij ėsht veq mashtrimi
ai nuk falė zemer vlimtare
kurrr se nisė kah pėrkushtimi

pulsi i tij rrrahė kah valuta
kah ajo grryerja e pėrfitimi
ai nuk njeh kurr afshe tė buta
tė dashurisė se e joshė mashtrimi

se e joshė rrena e paraja
e deformon ai profesioni
ai ka msue veq fjalė tė mdhaja
si e ka msue rrena e demoni

trupi i tij askund nuk mbahet
ndoj damari qė vlon kah shpirti
ai kah vesi i keq shpėrndahet
at e joshė maska e gjak ngrirti

at e joshė dollarė metali
hekuri rrotė pare me fytyrė
por se joshė kurr ndoj zog mali
qė kėndon me tė larme njgyrė


nuk e joshė kund karajfile
as e thellė ndjenja me vlerė
ate e joshin dhelpėr e skile
mashtrimtarė rrencarė t'pa vlerė

si me rrejtė si me vizllue
me e lavdrue mallin mashtrimin
n' zemer kurr ndoj lot s' ka vlue
ndjenjė qė e lidhė n' besė pėrkushtimin

sepse kshtu ja don zanati
me mashtrue e n' ndjenjen pare
ai nuk ndjen kund bilbil shpati
as nuk ndjenė zemer shqiptare

atij zemra i rrahė n'ė akull
nė t'ftofta shije integrale
ai pė pare i rrxon shakull
kodra e suka brigje e male

buka e tij po ėsht mashtrimi
lajka e keqe e vizllima
e nuk din qka ėsht betimi
dashuria e varg as rima

ai han buken kah dredhia
sofra e tij ėsht ,mashtrimtare
pėr me tė joshė me kurtha t' kqija'
vizllon jargė pėr mall e pare

qanė me lot prej krokodili
i mson llafet si falltori
ai han mish e shpirtė bilbili
veq me i ecė ma mirė trezori

ai me llafe vizllon hile
mallin e shndrron si kult t' ksaj jete
e njeh paren karajfile
parja e tijė prishė dhe e dete

shpirti i tij i ftoft' polarė
shtresa e tij' akull qeliku
ai zgėrdhihet me varfnjarė
pėr lot tjerė si luan qerpiku

autori Xhelal Ferizi njė jetė me vargje shqiptare

lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik nė Listėn e Miqve

lirik
03-04-08, 08:01
KONTAKTI ME AUTORIN XHELAL FERIZI NE PRIVAT IMEIL
[email protected]

lirik
03-04-08, 17:25
Me lotėt e shartuara

xhelal ferizi

Mblodha njė ditė lotėt e qiellit
E gjėmimet e tokes
Dhe i thura me lotėt tona
Qfar thurje elegjike mė doli
Cila pend mund ta dij
nga kohrat e hershme e tė vona

autori xhelal ferizi

lirik
03-04-08, 18:00
Ecja neper vaujtje


Ecja nėpėr vuajtje

xhelal ferizi autori

Duke ecė nėpėr vuajtje
e shterra nji diell
E shterra njė det
Shterra sa e sa shekuj
I theva me mija shpata e teha topita
Sa e sa zjarre
I dogja
Shkrumb mbeta nga djeg,jet
Sa mėri i
I hargjova
Sa vuejtjet i pashė
Sa tė kqijat i pshtyva
Sa hilet i pėrbuza
Sa lakmitė i ndrydha
Sa etjet,nuk i shuajta
sa mitet,nė jetė i besova
Sa her me qiell bėrtita
sa her u zhgenjeva
Sa rrėmbyeshėm u turra
Sa her deshta tė pėlcas
Sa shum
Fjalė gjeta
Qė nuk i njihja ma parė
Sa shum korra e mbjella ,
nėpėr arat e vuajtjes
me lot kala ndėrtova
sa ferret mi mbollen danajt pansllav
sa dhurata druri pranova
sa kupat me rrrena i kam pi
sa shum ,copa shpirti sarhoshve u dhurova
sa shum dhimbje pat fjala dashuri
dhe si shpėrblim
i ksaj pėrmbledhje
jam loja pa kufi
sa her u ndjeva i pavlefshėm
sa gurė rrokullisa t' sizifit
nėpėr bjeshkėt qė fund nuk kan
sa her mė ka qa zemra
sa her mora helmin e pėrjetshem
mbretrija ime helmatore
ne secilen rrudhė balli
nga nji shekull mundim
kush je ti kush je
o vuajtje
kur do te jeshė fundi im
un eca andej
ku gurė mė gur ė megjė mė megjė ėsht e imja
vuajtja
vetėm kėtu askush nuk mė pėrzihet
mbretri se jo mahi
oborrr mbretrorė i sigurt
rojtarė ,shėrbtor loti
qė nuk ik nka koha
shekulli
muaj as moti
djeg,je katran i valė
gjamėt e shpirtit
vetėm vrasja e sajė
mund tė mi ndalė
kjo nuk paska kurfar feje
djegjet i paska flakė nė deje
valėt e ferrit mbi tokė
pėrvlimin me pelim me vnerė
pelimi me flakė ferri
me busolla ,shigjatash barbare
vrastare tradhtare tinzare
tė pabesa
qė me hutojnė
me njė komb ,nė miljarda mikrondarje,
me shtizat e pendimit nė zemer tė ngulura
me kuroren e skuqur mbi kokė
me shpresen e ardhmėrisė zero
qfar numrash fati nė kėt zarė
numrate fatit tim vaujtje kurbet ndjekje zhgėnjim varfanjarė
me lloto ferri nė duar
gjithmonė pa atdhe
gjithmonė i pėrbuzur i pėrvluar
gjithmonė pas shpine i tradhtuar
nga shekulli i satanit mizorė
dhe dihet kush tjeter
per veq un fajtorė
e tash
po eci pazarit te hileve
loti askund nuk po me shitet
mėshirė nė treg ma nuk ka
askush nuk shet as nuk blen
u shterr edhe ky lum
me ble ka vetem kozmetikė lustra
zgerdheshje parfum
por lėng dardhe
ilaq pėr mirsie pr zemren nuk ka
duart prej qielli po i mbajė
dhe kur opyes psehet
as vet nga njiher
nuk e di
pse
pėrse psehja ėsht shkak qė qajė
deri sot vetėm dhurata danajsh kokrriz e breshėr
tjetėr nuk erdh nė bereqetin tim tė djegur
mik as kumarė nuk paska
ne treg po shiten vetem interesat
feja qenka opium
drejtsia ne pus
udha lak
e dija pėr varfanjak
fati qenka sarhosh
se te sarhosht po rrin
atje gjenė konak
vuajtja pervidhet zvarranike
e hyn drejt ne zemer e gjak
bashk me kurvat me maska
sa shum sa shum o shekull
si mund ti mbash kto egjra ne arrat tua
ti nuk do te kesh bereqet
bėhu faktorė o shekull
mė herr nga fatet e kqia
mė qit nė binarė
mandej unte herri nga e liga e tradhtija
te gjej tė mirė njerz e shqiptarė
un dhe ti pastaj bėheminjė kah dashuria
bėhemi miq e kumarė
vuajtjen e fatin e zi e shkrumooft perendija
mos qoft ne asnji prezenc as ne orbita as planetarė

Un qė po shkruaj
Un qe po ju tregoj isha i biri i vuejtjes
Dhe jam i biri i VUAJTJES

emri im esht vuaj
pyetja ime pse tė vuaj
e kaluara ime vuajtja
shekujt ,qė kan vuajt
tė bijt e shekujve
ndoshta nuk nuk do te vuejn
nė at botė
por nėkėt botė isha si farė
i parė
nė europ nė ballkan
ilir arbėr shqiptarė
po lutem qė tash
qė tė mos takohem me vuajtjen
as njėher
nė asnji llėmsh galaktik planetarė
as nė tokė as ne dhe as ne drit as ne terr
as ne ket bot as ne at bot nė ferr
nuk dua ma ta pi
mjaft
si ta quaj ket gjithsi
vuajtje.
qė psehen nga psehja nuk ja di

autori xhelal ferizi

lirik
04-04-08, 10:10
Gjamė kombtare
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------


Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Gjamė kombtare

shkruan autori xhelal ferizi

gjėmojnė gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
i padituri po hyp mbi fron
po bėhet mbret pėrmbi dhe intriga
e engjulli po quhet demon

demoni po quhet engjull mbrapshtija po quhet e mbarė
plehu po quhet kualitet
kjo ndodhė askund tjetėr pėrveq ndėr shqiptarė
hilja po bėhet pushtet

hero po bėhet llafatori
e trim mbi trima zhurmagjija
i famshėm po bėhet mizori
pa faj po shkelet urt’sija

i madhi po quhet pa meritė
rrufe po quhet i ligu
nata po quhet ditė
urė po quhet vigu

kjo nuk ndodhė askund mbi dhe
pėr veq te nji komb antik
ku posti me brryla u ble
ku zoti ėsht metelik

ku armik mbi degė quhet zogu
ku qyqja quhet gjeraqinė
ku yllė quhet demagogu
ku i ndershmi e pin mėrzinė

orgjija feston ktu gjithmonė
klani ėsht ligji i ksaj toke
merita vdes kjo ikonė
ktu kurva po quhet loke

ashti i prishur mbanė mishin
rrėnja e mykur mbanė fjalen
rrencari e dredhė kamishin
i drejti nė fyt e ka halen

pazaret i bėn puthadori
fatin e ka bizari
flamurin e mbanė sabotatori
paranė e ka mashtrimtari

k’tu buka hahet me hile
k’tu rrena ecė pėrpara
k’tu brryli mbi gara me skile
mbinė pėrmbi klan porsi fara

tokė me garues mbijetese
ku harresa vret dijetarė
pshtjellimi ėsht kult n’ maje bese
ktu trimi quhet tradhtarė

k’tu arti vdes pa buk nėpėr lot
k’tu i varfėr mbetet profesori
k’tu fe nuk ka s e tė gjith jan zot
i pari del puthadori

o k’tu vdes ati atkija
k’tu e para del pela qorre
k’tu vdes e pa fjalė burrėrija
k’tu trimat kan shteg veq nė vorre

k’tu i ligu ka shtigje rrugė hapur
kah tė don me dalė me fjalė
k’tu hajni quhet i matur
k’tu kneta quhet valė

k’tu kurr drejtesi nuk ka
k’tu vallen e udhheq shtrembatari
k’tu armiku quhet vlla
e vlla nuk quhet shqiptari

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
04-04-08, 10:11
Ecja nėpėr vuajtje

xhelal ferizi autori

Duke ecė nėpėr vuajtje
e shterra nji diell
E shterra njė det
Shterra sa e sa shekuj
I theva me mija shpata e teha topita
Sa e sa zjarre
I dogja
Shkrumb mbeta nga djeg,jet
Sa mėri i
I hargjova
Sa vuejtjet i pashė
Sa tė kqijat i pshtyva
Sa hilet i pėrbuza
Sa lakmitė i ndrydha
Sa etjet,nuk i shuajta
sa mitet,nė jetė i besova
Sa her me qiell bėrtita
sa her u zhgenjeva
Sa rrėmbyeshėm u turra
Sa her deshta tė pėlcas
Sa shum
Fjalė gjeta
Qė nuk i njihja ma parė
Sa shum korra e mbjella ,
nėpėr arat e vuajtjes
me lot kala ndėrtova
sa ferret mi mbollen danajt pansllav
sa dhurata druri pranova
sa kupat me rrrena i kam pi
sa shum ,copa shpirti sarhoshve u dhurova
sa shum dhimbje pat fjala dashuri
dhe si shpėrblim
i ksaj pėrmbledhje
jam loja pa kufi
sa her u ndjeva i pavlefshėm
sa gurė rrokullisa t' sizifit
nėpėr bjeshkėt qė fund nuk kan
sa her mė ka qa zemra
sa her mora helmin e pėrjetshem
mbretrija ime helmatore
ne secilen rrudhė balli
nga nji shekull mundim
kush je ti kush je
o vuajtje
kur do te jeshė fundi im
un eca andej
ku gurė mė gur ė megjė mė megjė ėsht e imja
vuajtja
vetėm kėtu askush nuk mė pėrzihet
mbretri se jo mahi
oborrr mbretrorė i sigurt
rojtarė ,shėrbtor loti
qė nuk ik nka koha
shekulli
muaj as moti
djeg,je katran i valė
gjamėt e shpirtit
vetėm vrasja e sajė
mund tė mi ndalė
kjo nuk paska kurfar feje
djegjet i paska flakė nė deje
valėt e ferrit mbi tokė
pėrvlimin me pelim me vnerė
pelimi me flakė ferri
me busolla ,shigjatash barbare
vrastare tradhtare tinzare
tė pabesa
qė me hutojnė
me njė komb ,nė miljarda mikrondarje,
me shtizat e pendimit nė zemer tė ngulura
me kuroren e skuqur mbi kokė
me shpresen e ardhmėrisė zero
qfar numrash fati nė kėt zarė
numrate fatit tim vaujtje kurbet ndjekje zhgėnjim varfanjarė
me lloto ferri nė duar
gjithmonė pa atdhe
gjithmonė i pėrbuzur i pėrvluar
gjithmonė pas shpine i tradhtuar
nga shekulli i satanit mizorė
dhe dihet kush tjeter
per veq un fajtorė
e tash
po eci pazarit te hileve
loti askund nuk po me shitet
mėshirė nė treg ma nuk ka
askush nuk shet as nuk blen
u shterr edhe ky lum
me ble ka vetem kozmetikė lustra
zgerdheshje parfum
por lėng dardhe
ilaq pėr mirsie pr zemren nuk ka
duart prej qielli po i mbajė
dhe kur opyes psehet
as vet nga njiher
nuk e di
pse
pėrse psehja ėsht shkak qė qajė
deri sot vetėm dhurata danajsh kokrriz e breshėr
tjetėr nuk erdh nė bereqetin tim tė djegur
mik as kumarė nuk paska
ne treg po shiten vetem interesat
feja qenka opium
drejtsia ne pus
udha lak
e dija pėr varfanjak
fati qenka sarhosh
se te sarhosht po rrin
atje gjenė konak
vuajtja pervidhet zvarranike
e hyn drejt ne zemer e gjak
bashk me kurvat me maska
sa shum sa shum o shekull
si mund ti mbash kto egjra ne arrat tua
ti nuk do te kesh bereqet
bėhu faktorė o shekull
mė herr nga fatet e kqia
mė qit nė binarė
mandej unte herri nga e liga e tradhtija
te gjej tė mirė njerz e shqiptarė
un dhe ti pastaj bėheminjė kah dashuria
bėhemi miq e kumarė
vuajtjen e fatin e zi e shkrumooft perendija
mos qoft ne asnji prezenc as ne orbita as planetarė

Un qė po shkruaj
Un qe po ju tregoj isha i biri i vuejtjes
Dhe jam i biri i VUAJTJES

emri im esht vuaj
pyetja ime pse tė vuaj
e kaluara ime vuajtja
shekujt ,qė kan vuajt
tė bijt e shekujve
ndoshta nuk nuk do te vuejn
nė at botė
por nėkėt botė isha si farė
i parė
nė europ nė ballkan
ilir arbėr shqiptarė
po lutem qė tash
qė tė mos takohem me vuajtjen
as njėher
nė asnji llėmsh galaktik planetarė
as nė tokė as ne dhe as ne drit as ne terr
as ne ket bot as ne at bot nė ferr
nuk dua ma ta pi
mjaft
si ta quaj ket gjithsi
vuajtje.
qė psehen nga psehja nuk ja di

autori xhelal ferizi

lirik
04-04-08, 10:14
Besoj se lexuesit do tė mė kuptojnė nuk po arrijė pėr shkak tė shkrimeve tė shumta tė shkruaj
pa gabime e dis e disa lexues kan shfaq vrejtje ne gabimet e mia por kjo po nodhė nga shkrimet e shumta prandaj me falni nes eka lėsime te cilat po i permirsoj pastaj kur po kam pak kohė mė kuptoni

lirik
05-04-08, 18:55
Toka e qielli le ta dijnė

Xhelal Ferizi autorė

s e mua shterrjet kurr s' mė pijnė
se mua penda kurr s 'mė shterrė
s e kėrkimet s' me lėnė vjerrė
as mbrehtsija e hulumtimit
as armiqt e mi tė shkrimit
as penguesit e krijimit
e un pėr miq e dashamirė
do tė mbetem vargu i lirė
edhe pėr tė bukuren tokė e etni
n' gur^ e dhe ku i thonė shqipni

Shkruar nga autori XHELAL FERIZI

lirik
06-04-08, 12:17
Ura e kėputur e dashurisė

Xhelal Ferizi autori nė mėrgim

pėrse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me diell
ishe ti ajo q ė me lute
nuk jam ma ) i gjerė si qiell

pėrse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me zemer
pėrse nuk ndriqove me dritė qdo lloj skute
pėrse kalin e trojes e lakmove nė themer

pėrse i ua kėpute fijet yjeve
infuzion ky i dashurisė jetik
pėrse i lidhe psehet nyjeve
pėrse dashurinė e bėre armik


pėrse uren e kėpute tė harkut
qė lidhej nga arti nė art
pėrse tash i dhe kaq shum dhimbje vargut
qė nė palcen qiellit prekė e ndihet lart

pėrse i zgjidhe besatimet
qė lidhė i kishim pėr bese
pėrse i ke ngri vlimet
e gzimet nėpėr mėngjese

pėrse i gzimet i vrave
pėrse urat me i djegė
si krande ndjenjat i thave
e cicrimen e bilbilit nė degė

Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim

lirik
06-04-08, 12:37
Mė falni dhe mos me falni

--------------------------------------------------------------------------------

Mė falni dhe mos me falni

shkruan xhelal ferizi

me falni nėse gaboj
nėse pa dashje gaboj nė jetė
por mos mė falni nėse nė jetė synoj
qė tė jem gabimi vet

autori Xhelal Ferizi LIRIKU qė nė Mitrovicė njihej si Xhela
nė mėrgim njihet si Xhela i Mitrovices
KONTAKTI ME AUTORIN [email protected] ju urojm lexim te kendshem

lirik
06-04-08, 12:50
Valėt e lotit

shkruan autori ne mergim Xhelal Ferizi

nėpėr valėt e lotit secila shekull'dridhje qė vret
nėpėr dridhjet e tyre dėnestare
nėpė rrugė tė huaja tė epokave shkret
po qajė dhimbshmėrisht me ankime shqiptare

jam shekull'ziu i monotonisė
ku secili qast ėsht epokė
a thua nuk jam ma i etnisė
e gurėt e ftoft'huaj i kam shokė

Dridhur'dnesjet e mia e luajn fundin e vullkanit
luajn shpirt'fundin e detiti
nė secilen'dridhje valė loti i vatanit
dhe vdeksija zymtare e kurbetit

me kodėr vuajtjet tė mėdha si pllaja
Qė shėndrrohen nė peshė tė shpirtit tim
mė vijnė vala vala oqean'kujtim'largta tė mdhaja
dridh'tare secila me valen pėrthyese mallėngjim

shekull'tare tė tej'zgjatura kujtesa qė dėrmojnė
secila me artin e tė kaluares qė nxitė mallė e lot
gurė'qėndresen ato e thėrmojnė
kur e sjellin nė shpirt'kujtesė secilin tė largtin mot

autori Xhelal Ferizi nė mėrgim

lirik
06-04-08, 12:54
Kush jeni ju

autori xhelal ferizi ne mergim

kush jeni ju qė vjedhni vejdhacak
qė vjedhni me dredhi taksidare
qka jeni ju me ato kneta nė gjak
ju nuk jeni tė fiseve shqiptare

shqiptari turp e kishte hajduterinė
pėr turp e kishte mashtrimin
shqiptari e donte lirinė
e jo vjedhjen e krimin

ju nuk jeni shqiptarė
ju jeni te mjerė harbut
pse vjedhni o qyqarė
nji qyqe e tjetri hut

po si ore vjedhet atdheu
po si ore lihet ne errsirė
ah ju ju perpiftė dheu
satan demon e vampir

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
06-04-08, 18:47
Gjarpijt e dinakrisė

Autori Xhelal Ferizi nė gjermani


Gjarprijt i dinakrisė me thinin nė rrėnjė e nė zemer
tė bijt e 'udbes sė zezė krokodile
nuk deshten mbi dhe tė lėnė tė pastėr emer
as mbi tokė shqiptare kund tė bukur karajfile

pėrgojsi pėr jargsit mbas maskave tė bijt e lavireve bizare
pjella e klysht e bushtrave dinak
ata pjella e lavireve vegla tė mbarsura me bisha kurvare
tė shartuar me helm gjarpri nė gjak

ata moren masken dhe dolen kurvrisht nė faqet e internetit
me nofka kurvare u mshefen kumbarėt e rankoviqit
nėn dhe vampira gjakpirsa jan nga ata qanė toka e uij't e detit
uritha ushujza dinake tė shartuara me spermen e iriqit

ata dolen me gjuhen e gjarprit nga dinakria
filluan sherrin me pėrqarje ndėr shqiptarė
ata jan nga fundrrinat e spermave qė i polli me qelb tradhtia
ata mbi dhe nuk lanė pa perlye atdhetarė

dhe i marrin me urdhėr tė udbes konstruksion
nji e marrin spiun me emer e nji patriot
qfar lpirsash qelb tė serbianit sherbtorė ndėr demon
zbatues tė urdhrave tė udbes nėpėr mot

nėpėr gojė marrin pa fakt ata coftina
bizarisht bagliten nga goja e tyre wc publike
ata jan tė udb'es shėrbėtorė fundrrina
qė hudhin pleh e zhgjyr pėrmbi token tonė antike


ata me serbianin gratė i kan pėrzie
qetniku ka ngrėnė e ka pi ne konakun e tyre
zjgyret i kan bashkue nėpėr shpirta e nėpėr flliqsira orgjije
vegla tė udbashve tė pa kurfar fytyre

dhe filluan kėshtu tė gjuajn me gjuhė flliqare
ndytsisht pa kurfar burrnije mbrapa shpine
mshefur pas maskave si laviret tinzare
kopil' tė shartuar me spermė shkjau e shkine

ata vetėm ata qė nga forumi kan dalė me tė shkjaut plan
ndėr shqiptarė me futė huti
ata pshtymagjijtė e basri pllanes jan
ata jan kopilat e ushkurave qė i polli agjentura rruspi

ata qė zemer e kan shajkaqen e kapicen
ata nga ujrat e zeza mij tėr armikut
ata nisen pėrqarje sė pari me Mitrovicen
ata pra ata pjella e munafikut

sa tė zi sa uritha tė dalur nga ferri
ata pėrgojojnė pėrlyejn patriot
ata jan pjella ma e zezaė qė ka pjellur terri
ata si dje si sot

kurr nuk e ndalen gjuhen llomotitse
nga pjerdha e shkjaut nxjerrin fjalė
ata jan vet lpirsat e dinakrisė dėrdėllitse
nga sperma e urit kan dalė

se ata u munduan flliqurazi me dinakri
tė marrin nėpėr gojė patriot
ata jan gjak me gjarpėr e me mi
gojen qelb hasmi e kan plot

Autori Xhelal Ferizi nė Gjermani

lirik
06-04-08, 22:31
Pėrmallimi

shkruan Xhelal Ferizi

O mua m'vraft buka e mishi
po nuk mbrrijta gzimin n' qiell
nėse un si art fildishi
nuk shndris fjalė nėn t' bukurin diell
Nėse un pėr gurė e zallė
e pėr tokė e dhe e bari
nuk flas n joshje me plot mallė
me kullim me gjuhė shqiptari
se mua malli fort mė prishi
ktu s' po m' hahet buk' n' kėt miell
nga ky miell buka s' po m'hahet
ktu s po ndjej pranverė as prillė
as ylber nė ujvarė nuk lahet
as s 'po m 'shkon ktu mishi i huaj
nėpėr lot nga i her po m' ndahet
shija e ngranjes' ah sa vuej
gjuha as gjak ma shqip nuk mbahet
po un e dua atje n' dardanė
buk e krip e qepė e kore
veq ta ndjejė at gjuhen nanė
kah m' tingllon me fjalė arbnore
po ju a e dini se q 'esht malli
po ju n'gurė a keni pa
nė at qehre dheu e zalli
si flet shpirti pa ja nda
po un atje nė t' bukurat shtrue
fusha t'paana bereqeti
veq me u pa njiher t' bashkue
aq lot gzimi lshoj sa deti
po ju a e dini se n' at hapsirė
ku fushė dielli atje i thonė
ndjehem i lasht si nji ilir
flas me fletė e barin tonė
po ju a e dini se atje vargu
i im qė plot ėsht me bimsi
i dėnes'shėm shpirt kur vjen prej s' largu
mbushet shend e plot mirsi
e unė atje nė ballė tė ogjakut
ftua n' mes jushė bajraku i parė
kam me i dhanė shum qmallje gjakut
ftue ndėr miq e shokė shqiptarė
po ju a e dini se atje buka
shkon edhe mishi edhe rakija
se un flas me ato suka
veshė n' gjelbrim ku i ka etnija
po edhe uj't mua atje m 'pihet
qė kullon si qehlibari
po atje ėmbelsija N' gzim mė shkrihet
kur t' ligjroj mė gjuhė 'shqiptari
por se ku n' dardanė kaltroshe
a' ne Rugovė a nė prishtinė
do ta ngrijm dollinė n' qdo qoshe
tue urue pėr pamvarsinė
ah veq ti ndjej njiher bilbilat
ah veq ti ndjej njiher mbi degė
ah veq ti shoh nji her currilat
kah ujvara t' bien nėn breg
un dollinė do e ngris ma i pari
nė tinguj t 'shkrirjes nė at muzikė
tue lmue n 'varg me gjuhė shqiptari
t' ėmblen Endje n' pėr qdo pikė
e ju tjert me mua plot shend
do te i nisni n' fjalė e vlim
si bilbilat rend me rendė
me thurė fjalė e ligjėrim
po nė kėt ftesė aman le tė vijnė
shtresa shtresa mosha arbnore
bashk shqiptart pėr rreth le tė rrijnė
tue kerkue shije gazmore
le te hapet edhe banaku
era e mishit e sallata
le te nxehet vrulli e gjaku
edhe vallja e netve t' gjata
le tė ndizen edhe kandilat
le tė ushtoj gjithkah rrafshina
le tė ndizen flakė mindilat
nėpėr valle e dajrina
por ju mua mos ma shihni
shum pėr t' madhe o miqt e arit
nese mallin n' lot ma krihni
kur t' m' perkdhelė toka e shqiptarit
nės e m' shihni lot pėr faqe
mos ma quani pėr ligsi
se un jam si manushaqe
shpirti im shkrihet n' mirsi
po kush do t' prij nė ato valle
kur do tė ndizet ajo muzika
me harrue pak brenga halle
kush do te luaj s i pllumb me pika
a do t' luaj kah shtati ema
a do t' lvizė me bel finesa
bibilesha n 'pėr shum rrema
ndoshta shqipja ajo q e besa
a do prij ylli me hapa
apo un si e kam zanatė
drue se nxitem porsi vapa
me e pushtue veren e gjatė

mandej vallja ajo kur t 'sillet
a thue toka ne na mbanė
kah mindili kur tė mbshtillet
tue kėndue shqip si zanė
e sa do tė vijnė tjerė atdhetarė
kahdo ju qė i keni mbledhė
po un ku do t'jem si zharė
ndoshta n' gzim me lot tue rrjedhė
po qebapat aman e mishin
kush o vllezer do i paguej
kush do e dredhė me tym kamishin
kush do t' derdh pare si uj
kush do te shtron dollarė e pare
n' pamvarsi kur t ndezen valle
me larmi mbi tokė shqiptare
kush do i shndrit po gurė e zalle
se un i mjeri ah qe besa
me ka fikė me kohė armiku
per veq ksaj pende ku m' esht lidh besa
s kam nji rrotė kund meteliku
le ta din gjith bota mbarė
anė e mbanė kah bjen errsira
se kund s'na lan per fis as farė
metelik pėr troje t' lira
i kan mbledhė me kohė o shokė
udba e zezė pėr me na fikė
na kan lanė vyshkull e nė kokė
halle e lot gjithmonė tue pikė
prandaj mua mos m' shihni pėr t' madhe
nė at darkė kur t' vij varfnjak
pasha fushat me livadhe
un vi gzim me mbjellė nė gjak
vi veq pak me e pa dardanen
me tė xixllueshmen refleks n ,yje
n' gjysem vetull me e pa hanen
me i pa qehret gjelber n' pyje
edhe me i pa ato belholla
shtrue n' hjeshi me bel e flok
me ndegjue koka me shkolla
edhe aromen n' borzilok
mandej vi per tinguj ari
qe muzika i ka shqiptare
per ta pa ndoj trup valltari
kah flutron me i vashė bujare
e un nuk mundem me u durue
me u pėrmbajtė me vlim nė gjak
n' lot rakije tu u skurrue
kam me u dridhė sikur bajrak
fjala e mishi e i nxeht takimi
me na vlue me gjuhė shqiptare
e ndoj strofė kund recitimi
me na i nxitė joshjet kombtare
atje mallin kam me e shkri
edhe ndryshkun e gyrbetit
edhe yjt kam me i pėrtri
tue mbjellė fjalė sa ujt e detit
kam me e lmue ballin e hanes
me ato vargje dalė qelize
kam me i sjellė t' bukures dardanes
vargje deh'se me erė puhize
po si do t' bej un ballė aty
kur tė del vasha shqiptare
kur ta shoh me t' ballit sy
tue vlu n' gaz si valė detare
tue vlue n' shend e tue vlue n' valle
tue vlue n' sharm tue vlue n' miqsi
do ti ftoj un gurė e zalle
me u ngritė dheut me ndje knaqsi
veq aman aty na i ftoni
shum poet e kangatarė
deputet e n' miq rrethoni
vendin plot me diejtarė
veq dy vargje mua mi leni
veq dy fjalė mbi gotė t' rakisė
veq nji her le t 'flas nga gjeni
thellė tue joshė n' bashkim t 'shqipnisė
oh sa e bukur ėsht ideja
e takimit gjithkombtarė
ku bashkohet kombi e feja
ku rrijn bashk vllezrit shqiptarė
kur do te vie ajo ditė
ku do te rrijm n' cilen kala
a thue vargjet kan me e pritė
se jan shterrė kto tash tue kja
kur do te vjen ah dielloria
edhe e hanes argjentare
me shndritė prore pamvarsia
me zakone e gjuhė shqiptare

Xhelal Ferizi AUTORI VARGJET KAN QENė TE SHKRUARA PARA PAMVARSISė
SE KOSOVES

lirik
06-04-08, 22:49
Do ta Spjegoj nji dit sheqerin

--------------------------------------------------------------------------------

*Do ta spjegoj njiditė sheqerin

-autori xhelal ferizi

*do ta pjegoj nji dit sheqerin kam thanė
*dhe ja erdhi dita
*qehren mbrendesinė pėrbėrjen do tė ja them
*besoni ne fjalen time
*mos me leni te vauj mua te mjerin
*pot qe ne jetė njofta shum kurtha e prita
*beoni ne fjalen time ne nderin
*do ta spjegoj thellsisht embelsinė e tij
*qehern e bardhė
*shijen ndikmin knaqsinė
*sheqeri
*qė shekujt i embelson
*do ta pjegoj me gjith filozofinė e shpirtit me besoni
*diagnozen te ua them
*dhe qeherendjenjen e ti
*vet sheqeri le te me ndegjon
*do te ja them edhe permbajtjen e dashurinė
*qe ai sherbetrisht dinme shkri
*me te quditshmen embelsi
*besoni
*shekullisht do te thermoj ne secilen analitike

*vogelsi
*thermi
*edhe me te gjitha rrezet qerpike e
*vlimet etike
*perkushtimet e quajtura qiltersi
*do ta ua spjegoj dhe do t e ua tregoj
*dhe do te besoni
*ne ket noteri
*ju ftoj
*shijen kur te ja shpalosi
*dhe ndjenjshekujt e ti bardhorė
*ne te gjitha indet e gjalla
*ai aq shum ka shporehshekullorė embeltarė sa kokrrat me zalla
*ja pra te gjitha ua them me metafori
*sheqeri ehst i embel madheshtorė
a e dini si kush esht kjo embelsi
ky mahnits ngjyrė bardhsori
si gazi si gzimi i padjallzuar nė rini
shprehurisht jan nji me ngjajshmeri
si gzimi im
kur isha fėmi

padjallzueshem qė shprehej sheqerisht me pa mashtri

autori xhelal ferizi nga Mitrovica
vazhdon nga mergimi me vargjet shqiptare
pershendet bashkatdhetart atdheun dhe lexuesit shqiptarė
ne mbarė boten duke ju dehiruar
te mira ne jetė dhe stabilitet
kontakti me autorin [email protected]

lirik
06-04-08, 23:20
Sa ma shum qė ftoj

autori xhelal ferizi

sa ma shum qė ftoj kohrat pėr dije
aq ma shum rriten pėrbuzsat
sa ma shum qė kėrkoj te zgjidhet lėmshi me fije
aq ma shum hundperpjetėt
po pjellin mohime
sa ma shum qė ftoj pėr drejtėsi
tė pa vėrtetėt po dalin me pshtjellime
o zot sa shum u shtua shekulli
me paudhsi
me pėrbuzsa e injorime
sa shum u shtuan bishtperpjetėt
secili ma bishtlartė me aktrime
q' jan kto zare qė po ju bien
atyre qė jan lindur pėr mohime
nėpėr udhkryqet kohrave te quajtura injorime
autori xhelal ferizi

natyra
07-04-08, 00:18
Do ta Spjegoj nji dit sheqerin

--------------------------------------------------------------------------------

*Do ta spjegoj njiditė sheqerin

-autori xhelal ferizi

*do ta pjegoj nji dit sheqerin kam thanė
*dhe ja erdhi dita
*qehren mbrendesinė pėrbėrjen do tė ja them
*besoni ne fjalen time
*mos me leni te vauj mua te mjerin
*pot qe ne jetė njofta shum kurtha e prita
*beoni ne fjalen time ne nderin
*do ta spjegoj thellsisht embelsinė e tij
*qehern e bardhė
*shijen ndikmin knaqsinė
*sheqeri
*qė shekujt i embelson
*do ta pjegoj me gjith filozofinė e shpirtit me besoni
*diagnozen te ua them
*dhe qeherendjenjen e ti
*vet sheqeri le te me ndegjon
*do te ja them edhe permbajtjen e dashurinė
*qe ai sherbetrisht dinme shkri
*me te quditshmen embelsi
*besoni
*shekullisht do te thermoj ne secilen analitike

*vogelsi
*thermi
*edhe me te gjitha rrezet qerpike e
*vlimet etike
*perkushtimet e quajtura qiltersi
*do ta ua spjegoj dhe do t e ua tregoj
*dhe do te besoni
*ne ket noteri
*ju ftoj
*shijen kur te ja shpalosi
*dhe ndjenjshekujt e ti bardhorė
*ne te gjitha indet e gjalla
*ai aq shum ka shporehshekullorė embeltarė sa kokrrat me zalla
*ja pra te gjitha ua them me metafori
*sheqeri ehst i embel madheshtorė
a e dini si kush esht kjo embelsi
ky mahnits ngjyrė bardhsori
si gazi si gzimi i padjallzuar nė rini
shprehurisht jan nji me ngjajshmeri
si gzimi im
kur isha fėmi

padjallzueshem qė shprehej sheqerisht me pa mashtri

autori xhelal ferizi nga Mitrovica
vazhdon nga mergimi me vargjet shqiptare
pershendet bashkatdhetart atdheun dhe lexuesit shqiptarė
ne mbarė boten duke ju dehiruar
te mira ne jetė dhe stabilitet
kontakti me autorin [email protected]

......Pergezime o mik,dije se qdo varge qe lexova kam qeshur e tera,hahahaha sepse je fantastik perzote sinqerishte je fryti vet,qe mahnit lexuasin mbi lamit e vargjeve tuja estetike...dije se jeni i pazavendsueshem poet te lumt mendja dhe pena ,njekohesishte dhe kontributi i juaj tejet i frymzuar qe dini te mos ndalni vrapin,sikur flutura e stineve te veta......mirmbeteshit

me respekt
Natyra

lirik
07-04-08, 10:14
Do ta Spjegoj nji dit sheqerin

--------------------------------------------------------------------------------

*Do ta spjegoj njė ditė sheqerin

-autori Xhelal Ferizi

*do ta Spjegoj njė ditė sheqerin kam thėnė
*dhe ja erdhi dita
*qehren mbrendesinė pėrbėrjen do tė ja them
*besoni nė fjalėn time
*mos mė leni tė vuauj mua tė mjerin
*poet qė nė jetė njofta shum kurtha e prita
*besoni nė fjalėn time nė nderin
*do ta spjegoj thellsisht embelsinė e tij
*qehern e bardhė
*shijen ndikmin knaqsinė
*sheqerin
ai
*qė shekujt i ėmbėlson
*do ta spjegoj me gjith filozofinė e shpirtit mė besoni
*diagnozen do tė ua them
*dhe qehere'ndjenjen e ti
*vet sheqeri le tė me ndėgjon
*do tė ja them edhe pėrmbajtjen e dashurinė
*qė ai sherbetėrisht din me e shkri
*me tė quditshmen ėmbėlsi
*besoni
*shekullisht do tė thėrmoj nė secilen analitike

*vogėlsi
*thėrmi
ėmbėlsi
*edhe me tė gjitha rrezet qerpike e
*vlimet etike
*pėrkushtimet e quajtura qiltėrsi
*do tė ua spjegoj dhe do tė ua tregoj
*dhe do tė besoni
*nė kėt noteri
*ju ftoj
*shijen kur tė ja shpalosi
*dhe ndjenjė'shekujt e tiJė bardhorė
*nė tė gjitha indet e gjalla
*ai aq shum ka shporehė'shekullorė ėmbėltarė sa kokrrat me zalla
*ja pra tė gjitha ua them me metafori
*sheqeri ėsht i ėmbel madhėshtorė
a e dini si kush ėsht kjo ėmbelsi
ky mahnits ngjyrė bardhėsori
si gazi si gzimi i padjallzuar nė rini
shprehurisht jan njė! me ngjajshmėri
si gėzimi im
kur isha fėmi

padjallzueshėm qė shprehej sheqerisht me pa mashtri

autori xhelal ferizi nga Mitrovica

vazhdon nga mėrgimi me vargjet shqiptare
pėrshėndetė bashkatdhetarėt atdheun dhe lexuesit shqiptarė
nė mbarė boten duke ju dėShiruar
tė mira nė jetė dhe stabilitet
kontakti me autorin [email protected]

lirik
07-04-08, 10:46
Natyra pse paske qeshur
si duket ju kam bė me qeshė
se kam dashur tė jem vet sheqeri haaaaaa
tė falėnderoj si gjithmonė
je diellore
dhe shpirtėprodhuese e mirsisė
me plot kulturė e zemergjersi shqiptare
jo si disa qe vdesin nga bloza e shpirtngushtsisė dhe e xheolozisė primitiviste
dhe hijanetizmi
ata kurr nuk mund te jen artist te mirfillt
as njerz te vargut
sepse mbi ta dominon errsira inati i zi si sterra dhe shpirti i ftoft si akull
ndersa ti je vet shpirti diellorė qe rrezaton
gjitjhmonė ne gjersi
dhe jep vlersime rreztare tejet reale nga bujaria jote shqiptare ashtu si e ndjen zemra jote
por secili nuk mundet me qenė si ti
ti je brum i veqant i diellit
aq njerzore per te gjith njerzit
humanitare dhe e vyrtytshme
te pergzoj per kto karakteristika
dhe te lakmoj
sepse mua me mungojn disa
un nuk kam urtsi si ti nuk jam engjull
jam
idhnak nganjiher edhe i sert pak
kam tė meta dhe jam nganjiher pak gjaknxeht
por ti je e qetė
dhe e gjerė e urtė dhe tamam poete e qetsisė e urtsisė vertet simbol i urtsisė
un nuk kam vyrtyte sa ti engjellore
te urtsisė
ndoshta nga qe jam mashkull
e mashkujt jan ma te rrėmbyyeshėm.
Ajo qka mė pėlqen tek ti nuk ke fare gjelozi primitive
noten e jep mbi baza reale te drejtesisė nuk ja han hakun njeriut
shpirti yt ka shum dritė
nuk je aspak fanatike e inateve primitive
si disa mikrobe qe jan vogelsira virusare tė gjelozisė injorant mohues te vlerave mosmirnjohs
dhe nga vogelsia e shpirtit te tyre nuk mund ti jen mirnjohs as diellit kur i nxenė
ndersa ti je mirnjohse
dhe reale
perveq asaj e drejtė
me gjykim shum te kthjellt
prandaj me ka bė shum pershtypje
sjellja juaj neper forume
menjiher jeni dalluar per mirsi
per qellimin e mirė
pėr kontribut kombtarė
per vargje te rrjedhshme
dhe tė bukura
per fjalėt si ilaqė shpirti
per te gjith bashkatdhetart e forumeve
Sa PėRKET DIKURė forumeVE vėrtetė keni shkėlqyer dikurė
tash ndoshta edhe hallet e mosha e koha ndoshta ju ka lodhur pak
por prap e shoh se nuk dorzoheni vazhdimisht shkruani JENI AKTIVE
ju lumtė e nderuara bashkatdhetare
te ju errsira nuk ka gjasa TE HYN NE SHPIRTIN TEND E ZEZA PRA
errsira primitive
sepse keni shum
dritė SHPIRTI
ju keni dhėnė kontribut nėpėr forume
VEQ KUSH DON ME TA NGRANė HAKUN
ka njerz qe ja kam shpėtuar jeten nė burg ishin me mua ne burg
kam sakrifikuar pėr ta dhe heshtin SOT
i dijn gjėrat i kan pa me sy KAM VAUJTUR PER TA
dhe heshtin
tė mjerėt sa qyqarė jan
nuk kan burrni
medet
por un kur e bėja njė tė mirė e bėja pėr zotin
per ndjenjen qė me shtynte NGA MBRENDA SHPIRTIT
nuk e bėja qė tė ma dij dikush
por qka mė bėn pėrshtypje inati primitiv
dhe pa burrėrija
e disa mjeranve
sa te dobt jan ne karakter
dhe sa te lig ne shpirt qe jan
paska edhe te ligj kjo botė medet u msova tash
ATA PRA TE VEGJLIT NE SHPIRTė KRAHINORė KLANORė MJERAN
I LAN VARGJET E MIA PA DALė N E LIBER
THJESHT NGA LIGSIJA NUK ISHIN BURRA ASPAK
NUK KAN VETEDIJE KOMBTARE JAN TE LIG PRIMITIV HIJANET
TE ZI NE SHPIRTė ATA DUAN QE KURR FJALA E VARGU IM TE MOS DAL NE SIPERFAQE
ATA GZOHEN VETEM KUR SHPIFė DIKUSH NDAJ NE SH NDAJ MBIEMRIT TONė JA PRA
ATA JAN PO TI JE NDRYSHE TI JE NJERZORE DHE LUFTA PO BėHET PER NJERIUN
PRA SA E SA LIBRA EVARGJE E LITERATUR E SHKOLL ARSIM DIJE KULTUR PO BėHET QE TA NXJERRIM NJERIUN NGA ERRSIRA POR KOT PRAP DISA PO MBESIN ATY NE ERRSIREN E HIJANETLLėKUT BARBARIZMIT DHE PRIMITIVIZMIT QUDIRA TE KSAJ BOTE PRA SE Q NA QENKA BOTA KėSHTU E QUDITSHME .

lirik
07-04-08, 10:47
Te Fala Nga Un E Dneruara Natyra Ty Dhe Familjes Tende Te Nderuar

lirik
07-04-08, 10:48
Fala Nga Un E nderuara Natyra Ty Dhe Familjes Tende Te Nderuar

lirik
07-04-08, 10:50
Neper Shekuj Paq Lumturi E Nderuara Bashkatdhetare Mirnjohje Per Ju

lirik
07-04-08, 13:35
Leximi i fatit

Xhelal Ferizi Gjermani

ah sikur tė lexohej qė pa lindur
ndoshta do ta kishim pshty
ndoshta me vetveten do tė ishim grindur
pendueshėm nėpėr luhatje lakmije do tė ishim thy

votat do tė na ishin joshė nėpėr dėshira
mashtrueshėm nėpėr vrap
nuk do tė frenoheshim nga ato tė pa fre qaste tė mira
por trishtimi do tė na bėnte zap

kėshtu nėpėr luhatje tė pa aft me vendosė
do tė kalonim afatin e lindjes nė hamendje
tė gjith nė joshje tė larme duke u vet prangosė
dyshimeve dėshirave stėrmunduese nė tė quditshme ngarendje

Autori Xhelal ferizi nga Mitrovica

lirik
07-04-08, 14:19
Njė kėngė

Shkruan Xhelal Ferizi

njė kėngė mud tė kėndohet
nėse bekimin e ka
nga bukurija
nėse dhimbjen e,ka nga elegjija
nėse ,,l'mon,shpirtin,qė,e,kan,njerzija
nėse,flladin ,lehtė e rrymon
nėse si bilbili ligjėron
njė kėngė,mud tė kėndohet
nėse ,prilli kur bleron
at kėngė e bekon
nėse ajo kėngė
mallin,e 'pėrqon
nje kėngė,mund tė kėndohet
nėse ėsht e pasur si det
nėse esht kualitet
nėse ,e duan gurė e dhe
nėse,diellin,e bėn me nxe
nje kėngė,mund tė kėndohet,nėse ėsht e dlirtė
nėse,flet me shpirtė
nėse ,vėrrtetė kėndon
nėse ylberi e lavdron
njė kėngė mund tė kėndohet,me art
nėse zjarrin e zjarrtė
e flakron
me tingullin e artė
njė kengė
nės e dashruinė nė qdo pore e pėrshkon
ndjenjat i vlon
kualitet hulumton
njė kėngė
mud te kėndohet nėse,currilin
e vibron,
nėse lulet i rizgjon
mallin e pėrqon yjet i agon
nėse bilbili qė ligjron
at kėngė e rikujton
bilbili e dashuron
pėr te mediton
nji kėngė mund tė kėndohet
mund tė kėndon
nėse ajo kėngė
,fleten e sheges,nė aromė e shpon
njė kengė mund tė kėndohet,nėse
boren ma bardh e bardhson
nėse fleten, e luleve,e nė faqe, e,l'mon
nėse ,fletėt ,nė ahije i gėzon
nėse rrėnjet,kombėtare,i kultivon

njė kėngė mund tė kėndohet e shkruar
nga Xhelal Ferizi

lirik
07-04-08, 14:26
Herrja e tė kqijave

xhelal ferizi autori nė mėrgim

deshta njė ditė tė gjitha tė metat e mia me i herrė
ato qenkan si egjer nė bari
dhe kot nisa dėshirat duke i stėrmunduar e shterrė
u lodha nėpėr kėt kopsht egjėrtari

egjren nuk e kam mbjellė un vet
kush e ka mbjellė qdo ves
as qieli as toka me det
djalli ndoshta i ka mbjellė pėr interes

s'paska njeri tė persosur
dhe u ula i lodhur nė stėrmund
me sy kah qielli i pa sosur
nuk shihej e pėrsosura qė kėrkoja askund

Xhelal Ferizi autorė

lirik
07-04-08, 14:52
Deshta tė ndėrtoj kala

xhelal ferizi autori nė gjermani

me optimizmin tim
u turra pėr tė ndėrtuar kala pėr'marrveshje, nėpėr botė
sa i pa kuptim dola me kėt vetmashtrim
po kjo qenka njė punė e kotė

dhe a e dini pse sepse un muratorė
isha me nji pe tė drejtė pa lak
dhe kur doja me vendosė gurin nė qdo miqsi e marrveshje me dorė
kėrcenin kombet me tė pa rehatshmin gjak

ore un po ndėrtoj kala thash me ton dashamirsije
pėr tė gjith ju pėr paqe
qė tė jet kala e pėrjtshme marrveshje e miqsije
ku nuk do tė bėhen ngatrresa e gjaqe

jo mė than nuk e ke vu mirė kėt themel
nji mė thoshte vendose sipas kutit tim
kur nji tjetėr me nji rrėnim mė del
nė gėrmadha ma shėndrroj mundin plot pelim

sipas penit tė fortit pastaj
u ngrit e tha nji tjeter
do ta vendosi si dua un
kala nga mbrendė me lugeter

mandej u ngrit nji tjeter i zi e nji tjeter i verdhė me lėkurė
e plot tjerė si demon me hipokrizi
me prishnin pe e gurė
tė bardhė tė kuq e tė zi

nuk je ti mjeshtėr mė than
q' ėsht kjo kala e butė
kėtu nuk vendose as tmerr as hatanė
nė qdo cep e skutė

po pse ore thash un dua mirsinė
tė gjith qė te rrini tė lirė
kala kjo qė pėrfaqson njerzinė
qė kohen ta keni dritmirė

jo tha nji tjetėr shoven pėr kah gjeni
me lkurė tė bardhė por me pamje mongoli
ti nuk do tė vendosėsh kėta gurė bedeni
priti luftnxitsi e foli


dhe u ngrit nji tjetėr qe cakun e kishte
me pre me gri e me vra
ma i ziu ndėr shekuj qė virgjri vashash prishte
sa nanat i kishte tha

ndalu ti me tha paqsorė i ballkanit
gojen e kishte krokodil
mos je farė e ilirianit
ndal se tė ha o bilbil

pse don ti kala kėtu miqsije
pėr kombe pėr njerz e fe
tė ndėrtosh pėr breza njerzije
kur dheun duam tė shembim ne

po jo thash se globin
si lamsh me dhe e ujė
e fali zoti e pse ju kobin
ja doni ! mosni a nuk e shihni se vuaj


qeshėn gajasur do tjerė
lene mė than at aventurė ti ndėrton diten ne ta rrėzojmė naten
a nuk e sheh o i mjerė
se kombet e fe mbi dhe me gjak e lot rropaten

ore un dua thash dua kala dhe besė pėr breza
me leni tė lirė mė lejoni
se mjaft na mbyten kobet varfri e,luftrat e zeza
qė ju priu gjithfar demoni

mė leni tash e kėrkon modernija
e koha e brezat e ri
se kaloj koha e absurdeve kaloj barbaria
ėsht koha pėr liri

jo mė than do tjerė me fe tė veshur zi si korba
dhe do tjerė mandej klanorė
dhe dolen disa tjerė qė pėrzienin qorba
e disa tjerė si akuj disa tė ftoft si borė

kishin dalė tė gjith nė qiell e mbi dhe
shikonin me mua kėt skenė
dikush po gajasej dikush lotin rrke
mos e nis mė than se nuk ja vlenė

dhe un me qekan nė dorė e gurin nė latim duke e gdhendė
kur erdhen disa puthadorė
e nisen tė me shisnin mend
sa tė mjerė ishin sa tė gjorė

mė than morėm vesh nga larg
se ti ndėrton njė kala
me gurė tė renditur varg
por kėtu servili nuk ka

e 'q' mė duhet thash nėpėr gurė servilija
a'jeni ju nė vete
se kala tė qėndrushme tė drejtė don qytetnija
e jo si tuajat adete

pse ju kėrkoni servilinė
nėpėr qdo rrudhė tė gurit dhe nė themel
jo jo se gurėt nuk rrijnė
parimet nuk duan me i shkelė

un me gurė nėpėr mure nė punė
me varg me pe e me pendė
kur u duken te muret disa tė etshėm pėr dhunė
e disa tjerė mbas tyre tė pa mendė

po q' bėn ti kėtu mė than,kala don tė njerzisė
ore a nuk sheh ti plane
se nuk don askush ndėrtim tė miqsisė
se bota po mbahet me klane

po pikrisht pėr kėt shkak thash o njeri
kala e gurė kam nisė
kjo kala pėrmbanė paqe e dashuri
ndėrtue nga peni i drejtsisė

qeshėn edhe kta dhe mė than mos e nis
se naten do ta rrėzojnė gjahtartė
ata i duan brezat si qyqet mbi lis
ata nuk i duan brezat t' barabart


iken edhe kta dhe un po vazhdoja
me pe e gurėt nė latim
me njė kėngė lirije nga e shkrumbueshmja goja
i etur pėr miqsi e vllazrim

o zot kur paprimtmas erdhen danajt grek
dihatur me vrap e rrėmujė
pse ti mė than mua akoma s' ke vdekė
ilir i mallkuar dhe ndėrton si nė krujė

ndėrton kala jo pėr njerzinė
por kala ku nuk mud tė hyjmė ne
me veset e tona intrigė e tradhtinė
me kuaj druri e me fe

un u shtanga e mbeta me gurin nė dorė ngri
jo ju thash kuptoni
kala po dua pėr mqisi e liri
ku vend nuk ka demoni

leni ato prralla mė than me akuzė
ne duam vetėm tradhti
qė boten ta bėjmė shkrumb e hi e shpuzė
me sllav sė bashku nė njė trinitri

un u shtanga u habita nga ky moskuptim
kur erdhen dhe rus e shkje
e tjerė radikal esktrem n' shpartallim
qė e duan planetin me dhe

e duart mė dridheshin nga ky presion
se peni s' mė mbahej dot
kishin dalė me sulme vampir e demon
dhe nė guri me piku njė lot

e nė qiell tė gjith kishin dalė
hanė e diell e yje
po e veshtronin skenen edhe fusha me mal
tė bukurat kreshta e pyje

tė gjith sikur mė thonin vazhdo me kala
se jeta e jonė ėsht n' rrezik
se njeriu me fe me klane ėsht nda
na e prishė natyren o mik

e un pėr hirė tė yjeve pėr hirė tė dheut e zallit
pėr hirė tė gurve e ranes
edhe pse n' trysni e nė pikė tė hallit
gurve po ju flisja nė gjuhėn e nanes

secilit nė palcė nė rrudhė e nė qėndresė
secilin nė latim
qė tė rrijnė nė kala tė drejtė e me besė
per pe pa u lėkundė nė lakim

xhelal ferizi autori nė Gjermani

lirik
07-04-08, 15:02
Bota nė teh

SHKRUAN xhelal ferizi nga mėrgimi

nėpėr teh ,mbi greminė,po ecė me shkop,planeti
i mbajtur,me shtylla,qelqtare
kėtu nė kėt teh,tė mbreht po ecė dheu e deti
a ,thue do t, praptohen,nė greminė bizare

me njė dru drejtpeshues po mbahet
nė njė anė tė qmendurit kan hypė
nė anėn,tjetėr nga tė menqurit ,po qahet
gjarpijt poshtė,tėrbimshėm mish gjarprojnė duke lypė

nėse,bjen vaj halli pėr ne
do tė bien engjuj e djaj bashk nė lemeri
nėse tehu i mbreht njė ditė shtyllen ka me e pre
nuk do t, mbes,ma lule as njeri

nėpėr teh tė mbreht , me helme e intriga
tehu qė po e mbanė ėsht plot
globin pėr me pre jan versulė shum tė,liga
dheu po mbahet me lot

hiqjani tehun qė don pėr mjedisi
satani,i,zi, me e pre
nėn glob vendosni kurora e fletė lisi
e paqe nder kombe e fe

vendosni lule vendosni ylbera
e mbshtjellne me yje ari
vendosni drejtsi,e brumin,qė ,ka ndera
mos luani me teh e zhari

xhelal ferizi nga Mitrovica autori
i vargjeve bota ne teh

lirik
07-04-08, 15:11
Vlimet e pa shprehura

xhelal ferizi autori nė mėrgim


Vlimet pėrvlime ishin
sa her kam dashtė ti shprehu djegtaret
sa shum zjarmi flakė pėrcėlluese nė pėrmbajtje kishin
sa shum mė kan djegė afatgjatat shekulltaret

mė djegnin por nuk i kam shprehur
se kohrat nuk punonin pėr mua
edhe kur mė kan shkrumbuar zgėrdheshesha duke u krehur
duke u thėnė vrastareve vlime mė digjni se un ju dua

nga jasht kėshtu u thoja
nga mbrenda pėrbijshėm kam qa pa lot
se lotin kur vėrtetė e doja
nuk doli as dje as sot

pėrse sepse ishte shėndrruar nė gurė
a bėhet guri lot
sa her kam kėrkuar njė urė
tė mė lidhė me fatin i madhi zot

vlimet nėpėr kohra pėrvlime dhe valė
qė nė fytrė i mbuloja me lėkurė
dhe nuk kishin si lot kah me dalė
se loti ishte bė gurė

e guri nuk rrjedhė n 'pėr qerpik
por mbrendia e mbante si peshė
pėrvlimi ! sa i gjatė ky armik
qė s' doli njiher hapur publikisht pėr tu gjveshė


shkruar nga xhelal ferizi autori

lirik
07-04-08, 15:16
Dinake ėsht jeta

xhelal ferizi autori mergimtarė shumvjeqarė

dinake shum dinake ėsht jeta
thue se skilen e ka mėmė e at
pėrdridhet gjithmonė e vėrteta
mashtrimi po del ma jetgjatė

sa kthina ka jeta e quajtura befasi
sa hilet i mbanė nėpėr fije
sa shum njerz gėnjeshtren e quajn dashuri
dhe hilen e jetes e pijnė n' kupė tradhtije

sa dinake ėsht jeta kjo maskė me fytyrė
pėrvidhet me qehre njerzore
gėnjshtren e ka ligj detyrė mbi detyrė
e masken njė hjeshi aktore

xhelal ferizi autori mėrgimtarė shumvjeqarė

natyra
07-04-08, 17:01
Neper Shekuj Paq Lumturi E Nderuara Bashkatdhetare Mirnjohje Per Ju

Te falemnderit o mik ,per fjalet e mira dhe uraten,gjithashtu uroi nga zemer tek Zoti i larte qe dhe ti e mbare familja juaj Ferizi paqit fatin e miresin e gjitha kohrave dhe shekujve gjithashtu....Sepse duke pas parasyshe gjithe qka jemi njerez, duhet qe ta dim dhe ta kuptojm hiqe pa u luhatur se diqka na ka krijuar ne ket bote,dhe se ai eshte Zoti qe eshte i vetem qe ka forcen me te madhe ne ket bot.Ai eshte i pa shoq,atij nuk duhet ti bejm shoq,sepse falinderimet i takoin atij ne radhe te par, sepse ai eshte qe na ka fale dhe na ka dhen te gjitha....dhe ne duhet te hecim aqe sa mundem,po dhe me ndihmen e tij natyrishte,por duke pas parasyshe se dhe lutjet para tij te jen te pandashme...sepse ai fale dhe meshiron ndaj njeriut te vet te cilin e ka krijuar komplet njeri...duke filluar prej foljes,fjalen,mendjes,logjiken,ecjes,kembet,natyri shte se ecjen mund ta nderlidhem dhe ne forma tjera,duke pasur parasyshe se gjithqka ne nderlidhe ngushte ne te gjitha aspektet jetsore apo jo?.
Shtrohet pyetja perse nuk flasin shtazet?sepse nuk flasin se jen shtaze,dhe nuk kan asgje te perbashket me njerzimin,veqse qka jen ne dobi per njerzimin sipas disave, thjeshte qe ushqehem me mishin e tyre,qofte qumshtin,qofte lekurat,pra do t'thot se ato jen ne dobi per njerzit qe i shfytezoim,per pertfituar nga ato,gje qe duhet dhe t'kujdesemi per to natyrishte,(sikur dhe ato vet kujdesen per veten e tyre ne veqanti),por me shum nenkupton se mos te ishin njerzit qe t'kujdesen per to,do ishin perzier ne nje fare menyre shtaze dhe njerez,gje qe kjo nuk eshte,fale Zotit qe na ka ndare prej tyre,dhe se na ka falur komplet njerez,pra te civilizuar ne gjithe hapsiren e kesaj bote...kuptohet qe jemi te lire, marrim fym te lire, hecim te lire....duke mos harruar qe t'falinderoim te madhin Zot.
Kam mesuar nga nje "film" pikerishte per "Haven&Adamin" kjofshin bekuar....kete film, kam pare ne gjuhen angleze,sipas ketij filmi qe kam pare ishte pikerishte ashtu dhe sikur thuhet ne liber rrethe (molles se ndaluar) nga Zoti vet, por sikur logjika e tyre tejet e zvogluar dhe jo ne zhvillimin e duhur,ku ata nuk diten ta mbajn urrnin para Zotit,dhe kafshuan mollen e ndaluar,dhe hiqe pa vonuar Zoti i ndeshkoi ata,dhe sikur ju tha se ju harruat qe une ua kisha ndaluar ate molle,dhe se tani e tutje,keni per t'perjetuar tmerre ju dhe njerzit e juaj,dhe sikur qe athere pothuaj se bota u shoqeruar me ndeshkime,me vuajtje,halle,mjerime,dhe shum pak kishte sjelluar gezime nder njerez...keshtuqe tregon fakti qe dhe sot jemi ne ate setuat e cila qe vetem vjen e keqsohet...sikur te gjithe ta kuptonim nje gje te tille, ndoshta nuk do kishte dhe shum halle kjo bote...?!


gjithnje me respekt
Natyra

lirik
08-04-08, 07:30
Me nder qofsh dhe paq faqen e bardhė Natyra nuk di qka tė them tjeter fjalet qe i shkruan jan shum me vend ti je deshmuar e ke treguar veten te uroj lexim dhe argtim te kendshem
te vargjeve

lirik
08-04-08, 21:36
Nė masken e fjales

Xhelal Ferizi autori shqiptarė nga Mitrovica e Kosoves

nė fjalen vet mshehen tė pa thėnat shpirtrore
nė fjalen vet mshefet gjuhė qė nuk thuhet
nė fjalė e mbas fjale mshefen qėllimet djallzore
mbas fjale mshefet ajo qė pėr tu thėnė druhet

mbas fjale mshefet nganjėher dyftyrsia
lajka e paraqitja qė nė shpirtė nuk qėndron
mbas fjale paraqitet shpeshher servilija
nė fjalė paraqitet ajo qė aktron

por nė fjalė nganjėher qėndron njė det
qėndron nganjė her njė diell
nė fjalė nganjėher njė qėllim sa njė betejė flet
nė fjalė nganjėher flet njė qiell

nė fjalė nga njėher qėndron njė errsirė
nė fjalė mshefet nga njč her njė thikė
nganjė her nė fjalė maskojhet njė dėshirė
mshefet aty nganjėher lojė e taktikė

nė fjalė del shpeshher edhe loti
dėnesja del sa deti
nė fjalė i vėrtetė nganjė her del moti
dhe i pastėr sinqeriteti

fjala del si njė maskė nga zemra
nga njiher nė vizllimen e sajė mshefet krimi
nė te mshefen fytyrat e shum fakte me emra
mshefet nė fjalė qėllimi

fjala ėsht teater nga njėher
maskė e krehur skenike
ajo faktin nuk e pėrmbanė gjithher
nuk del gjithmonė etike

nuk veshet gjithmonė me tesha shpirtrore
me tesha del teatrale
ajo nga njėher veshet rrezatore
por n' tinzri rrėzon kodra e male

fjala ėsht e shkėlqyeshme aktore
burimin e ka nė qudira
ajo hyn kudo si njė mjeshtri lakore
nganjiher vret por nganjiher ėsht ma e mira

nė fjalė mshefen nganjiher shum prita
nė fjalė ka shum peshė
fjala pėrmbanė art ku mahnitet edhe elita
ajo ėsht njė armė qė veshė edhe gjveshė

fjala kur aktron nuk shihet nga mbrendija
ajo pėrmbanė gjuhė vizllima gjeniale mbi dhe
nė fjalė mshefen tradhti e dashuria
fjala ėsht gjeniu ndėr kombe e ndėr fe

nė finesat e sajė mshefet e qenėsishmja shtresė
nė finsesat e sajė mshefet plani i djallit
ajo nga njiher del por nuk i shihet maska e shemtuari ves
nganjiher flet nė pikė tė hallit

fjala ajo nuk shihet
sa shum mshefen nė tė sajė shkollė
asja nganjiher caku nuk i dihet
fjala sa shkencė e hollė

xhelal ferizi autori nė mėrgim

lirik
08-04-08, 22:35
Se nuk merret jo aq leht himara

xhelal ferizi

Se nuk merret jo aq leht himara
as kosova me fusha t’ bereqetit
njena shegė e tjetra porsi nara
bija e fushes edhe e bija e detit
ato gjallė ma nėn thundėr nuk lidhen
kto dy motra qė rrijnė nė njė degė
se shqiptar’t nė flakė t’ barotit hidhen
si dy rrfe kur bien kah dheu me djegė
por ule koken more grek e shkja
se nė plaqkė syri gjithmonė jo nuk mbahet
pse ndėr kombe e shekuj fort ke qitė bela
pa u nda dielli shqipnija nuk ndahet
autori
xhelal ferizi

lirik
08-04-08, 23:00
Nėse na vret bukuria

shkruan xhelal ferizi

nėse na vret bukuria do ta fjasojė artin e shpirtit
akuza do ti drejtoj pafundesisė gjenetike e formimeve mahnitore
qė nė oqeanet formim vlera plot' nė senset e gjykim butsi ma tė dlirtit
stacionuan miljona esenca kromozome'ndjenja qė vdesin pėr secilin art e tė bukur pore

atyre atyre do t ė ju drejtoj akuza
qfar gjykimesh delikate qfar simbolesh tė dehura tė etura pėr estetsi
po q' bėjnė aty nė at specifikė deh'urisht tė perfshirė nga e bukura ata muza
qe shkrijnė oqeane lotėsh tė buta pėr secilen bukuri

a ka ma lart se kjo mbi butėsi
kjo maje e majave tė ndjeshme me miliona tė lidhura fije
pse pėrse tė vdiset pėr secilen bukuri
skllavri jeni o shpirta tė butė nė at strukturė ndėrtimi ingji'qelq magjije


q' ėsht kjo pėrmbajtje ky organizėm kjo e ligė me kaq tė ndjeshme gjykime
qė nė ndjenja imunitet i pushton secila bukuri
sa tė mundimshme kto formula nė at shpirrt'boten nėpėr njerzime
qė i vret aq leht secila e bukur fromulė dashuri

as'njė molekulė shpirtrore aty nuk ėsht vrastare me gjykim tė prerė
qe bukurinė vrastare ta vras e tė rri e qetė

tė gjitha jan si puplat tė dehura nė erė
qfar ndjejash qė nė madhsi jan ma shum se qdo det

kush i solli aty nė at shpirtė plot qiell me pafundsi
sa kob secili nė qelizen e vet nga mbrendija
me mija e miliona i ka tjera nė secilen vogėlsi
tė gjitha vdesin nga e bukura pushtuesja bukuria

sa keq sa tė brishta sa tė pa djalllzi jan ato tė pa pelim
ato nuk e kan asnji helm aty vrastarė
nuk e njohin dinakrinė as skenat e bukurisė nė aktrim
naiv jan edhe vizionarė tė sė bukures pėrjetsi sa tė dehur imagjinarė

nėpėr kurtha bien sepse nuk kan armė gjaksore
qfar kromozom shpirtrash secili nė veqanti
nė gjykim tė tyre sherri i rrrėxon n' pėr kurtha greminore
ata jan shekuj'shpirtrat e kultivuar qė vdesin nga virusi dashuri e bukuri

jan tė pastėr si ingjija si qelqi si qehlibari
jan si biluri si kullimi si rrezja e udhes qiellore
ato jan komisione paqsore qė nuk njohin ashpėrsi gjykimi e lojė tradhtari
ato ja ndjenja me qeliza lulesh qė me shtyrje tė bukura bien nėpėr vdektore

prandaj nėse i vret bukuria ''pothuejse nė secilin un' e secilin ti'' qė ato i ka
artin do ta akuzoj qė i ka lidhė e lindė pa ndjenja qeliku
nėse bukuria e dashuria e pa besė secilen e ka vra
ato do ti akuzoj shpirt'loti i i qdo tė pa djallzuari qerpiku


dhe mbajeni nė mendė se ato shum tė ndjeshme fije
secila pėrfshihet e i dorzohet qilim fluturuesit tė bukurisė
dhe tė gjitha vdesin kur pijnė kupen me fund tė asaj pushtuese bukurije
nga dehja e seciles pore e sharmit me gaz tė pa mashtrisė

ato i pijnė besueshmėrisht ato mahni mikropika qė shtrydhė fenomen bukurija
dehen pastaj s e nuk kan sistem imunitarė
dhe aq leht e mashtrueshėm i vret e bukura e tradhtija
ato jan gjykime qeliza si vesa mbi lule me shartim rrezje tė diellit ndriqimtarė

dhe nėse i vret bukurija nė tė cilen mshefet dinakrisht
edhe djallzore teknikė e arti i mashtrimit
do tė bėjnė ankimin qenjet njerzore me lot pėrjetsisht
kah qielli''' e struktura e arti i tillė i montimit

pėrse montohen vetėm ndjeshmėrike aq thellė e thellė
sa qė oqeane e gjithsi mund t' kalojmė
kaq tė pafundme kaq tė quditshme qė nga e bukura dehen kush vallė i ka mbjellė
me tė tjera gjykime nga ky art fenomen struktural llogari do tė kerkojnė


kėto jan fenomene tė fshehura njerzore
jo nė secilen botė intim njeri
ato jan aq tė gjera sa toka fytyrė kore
ato shum njerz i kan por zhvllimin mė fund e deh'jet secili nuk ua ka pi

pranadaj do ti akuzoj tė gjitha qiellore nyjet
se ky montim i pa imun ėsht gjynahqarė
se edhe kur bukuritė godasin e dashuritė vrasin ato nuk fitojnė mbi arsyet
por mbesin nė nostalgji dashurie e tė bukurisė vdkesisht e perjetsisht varė

shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgoni njė Mesazh Privat tek lirik
Dergoni Email te lirik
Gjeni me shume Postime nga lirik
Shtojeni lirik ne Listen Tuaj te Miqve

15-10-2007, 19:31

lirik
09-04-08, 06:42
Edhe nės zot nuk ka

Autori Xhelal Ferizi shqiptarė nga Shqipėria verilindore (kosova)

edhe nės e zot nuk ka
krijoje ndergjegjent tėnde shėndrroje nė zot
mos u turr normė e etikė me vra
mirsinė krijoje si perėndi mbi botė

edhe nėse zot nuk ka mos vrit
mos thajė zemra
kultin zot dashurija lart e ma lartė le ta ngritė
mirėsitė quaj zot me emra

moralin le si zot mbi qiellin e gjerė
nė gjuj bjeri nderit
dhe lutu pėr mėshiren o njeri i mjerė
e kultit tė karakterit

zoti nuk i don tė nėnshtruarit nė egoizėm
pse ata duan parajsė pa meritė
nėse njerzit joshen nė kultin e quajtur negativizėm
e luten pėr zot nat e dit

zot ėsht vetvetja kult vetvetja ėsht e pushtet
mbrendėsia e kulluar
lutu e derdh lot sa njė det
kot ėsht nėse je nė mirsi i pa dashuruar

zot ėsht pushtetit yt mbi vetvete
nėse frejt i mbanė nė binarė
je zot nėse etikė pėrmbanė nė sasi si dete
dhe oqean je humanitarė

kot kthehesh me sy nga qielli
kot qanė e nė gjuj bjen nė kishė e gjami
zoti tė bėn zot nėse je si dielli
lutja nuk tė bėn njeri

Autori Xhelal Ferizi shqiptarė nga shqipėrija etnike
Xhelal ferizi nga Mitrovica e Kosves

lirik
09-04-08, 07:05
Edhe nėse zot nuk ka

Autori Xhelal Ferizi shqiptarė nga Shqipėria verilindore (kosova)

edhe nėse zot nuk ka
krijoje ndergjegjent tėnde shėndrroje nė zot
mos u turr normė e etikė me vra
mirsinė krijoje si perėndi mbi botė

edhe nėse zot nuk ka mos vrit
mos thajė zemra
kultin zot dashurija lart e ma lartė le ta ngritė
mirėsitė quaj zot me emra

moralin le si zot mbi qiellin e gjerė
nė gjuj bjeri nderit
dhe lutu pėr mėshiren o njeri i mjerė
e kultit tė karakterit

zoti nuk i don tė nėnshtruarit nė egoizėm
pse ata duan parajsė pa meritė
nėse njerzit joshen nė kultin e quajtur negativizėm
e luten pėr zot nat e dit

zot ėsht vetvetja kult vetvetja ėsht e pushtet
mbrendėsia e kulluar
lutu e derdh lot sa njė det
kot ėsht nėse je nė mirsi i pa dashuruar

zot ėsht pushtetit yt mbi vetvete
nėse frejt i mbanė nė binarė
je zot nėse etikė pėrmbanė nė sasi si dete
dhe oqean je humanitarė

kot kthehesh me sy nga qielli
kot qanė e nė gjuj bjen nė kishė e gjami
zoti tė bėn zot nėse je si dielli
lutja nuk tė bėn njeri

Autori Xhelal Ferizi shqiptarė nga shqipėrija etnike
Xhelal ferizi nga Mitrovica e Kosves

lirik
09-04-08, 07:33
E keni mohuar Zotin e keni injoruar shkrimin

Shkruan Xhelal Ferizi nga toka e mėrgimit

Zotin e mohuat dhe kur e vrejetėt se loti nuk nuk ju ndahet
vrapuat mbas tijė rrejshėm pėr tė hy nėn mburojė
lutja juaj nuk vjen nga shpirti ! nė servili ajo mbahet
formale thuhet me gojė

vrapuat mbas shpėtimit kur e vrejtėt s e mbaruat fare
kur armiqt ju sollėn zezonė
kur kaluat nėpėr ura ferri e mbi tokė nėpėr ferre llahtare
ather u lute o etnija e jonė

lutjen tėnde nuk e ka pranuar zoti
se mbas llahtarit u bėre edhe ma i zi
dhe nėse ecė mbi kėt pleh prap do tė vij loti
nuk ecet nėpėr shekuj me lavdi e servili

e mohuat shkrimin nė kohrat ilire
dhe kur e vrejtėt qfar fame ka mbi dhe shkrimi
ju vrapuat me vonesė drejt fames dritmire
por rrugės ju mbyti vetlavdrimi

e mohuat Gjergj Fishten pėr nji shekull e ma tepėr
mandej kur e vrejtėt se ėsht homer
lavdrueshėm tash qirreni e qani mbi leter
por dukeni komik tė mjerė

nuk vrapohet gjithmonė vetėm pas lavdije
etnija duhet tė ket zemer
prandaj e hidhruat secilin ind e nerv perėndije
ai gati ju la pa emer

ju jeni tė bijt gjithmonė tė voneses
vetėm aty nuk jeni kopil
a thua aktrusheshėm hy't'ė nė kult tė beses
pėr tu dukur mbi dhe karajfil

dukja tė vret e lavdija
qielli ėsht pasqyra
prandaj nė dhunė e gjak ju la perendija
ndryshoni o fiset e mia

lavdija e hilja ju sollen nė gjygj e mėkate
mohimi e hilja qė mbollėt nė teater
ju prenė xhelatėt si tė ishit qyqe nate
mos puna ju qoj nė sater

mbrojeni gjithmonė kualitetin
pėrbuzne gjithmonė lavdinė
dhe mbajeni shpirtin tė gjerė sa detin
duajeni drejt perendinė

Autori Xhelal Ferizi lirku shqiptarė

lirik
09-04-08, 16:02
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Fjala

Titulli fjala ėsht shkruar nga Xhelal Ferizi
autori nė mergim

Fjala nuk ecė ma
Kėmbėt ia mori djalli
Nuk ecė ma fjala
tė drejten ia mori pseudo'ligji
mbrapa'skena
kėrcnuesi me maskė demokrati
krahėt ia preu koha e pa kohė

lirinė ia mori pranga
vendin ia zuri hiqi
vleren ia mori hilja
Nuk ecė ma fjala
Se forca ia mori erzin
Se intriga ia shtrydhi gjakun
Se lufta ia mori paqen,
se paqja ia mori vleren
vullnetin ia mori degjenerimi
fronin ia mori myku
se brerjen ia futi i ligu
koken ia kputi injoranca
e vrullin ia ndali brryltari
i padijshmie e la pa famė
me te u tall analfabeti
nė gara mbeti shum mbrapa paraje
rrespektin ja vrau interesi
rrencarėt e pėrdorodhėn si njala
mashtruest e shtynė ne grenmina si vala
e poshtruan dobiqėt
fjala
arsyen nuk e ka nė pushtet
askund nuk pritet si mbretreshė
e shkeli paraja e korrupti
e shkelen shum luget
pėrthurjet ja ngatrroi laku
e loti i rrejshėm gradat ia hoqi
e shundi e kiqi lakuriq e lan
fjalen e gjveshi moda e re bizare
ajo nuk mund tė ecė cullak
mbretreshė nuk ėsht ma fjala
ajo nuk ecė ma as n' grada
ajo ngeci mbet
pothuajse shkret
e nėpėrkėmbi koha bajate
secili nalet
mbeti fjala krahthate
paraja po bėhet mbret
nuk ecė ma fjala mbi dhe
nuk ėsht ma ligj as fe
as pushtet
ajo nuk ėsht ma mbret
nuk ecė ma ndėr kombe e fe
fjala tash ėsht paraja
aj e ka ble
fjala
nuk ėsht ma ikonė kurorė
besė
fjala nuk nuk rrin ma ndėr ne
hilja paraja rruleta
e rrėzuan shakull pėr dhe
nuk ecė ma nuk ecė ma fjala
se i ligu lirė e ka ble

Titulli fjala nga autori Xhelal Ferizi
nė mergim

lirik
09-04-08, 21:51
Kush tė don ty nė hi shqipėri etnike

Shkruan autori nga shqipėria etnike verilindore
mga Mitrovica e kosoves Xhelal Ferizi


kush ty don gjuhen me ta pre shqipni nanė
kush ty don me t'nxi qiell e diell e hanė
kush don filizat me ti pre dheun me ta grry nėn kambė
kush don me gjak me lot me ta shtru qdo pllambė
pse ata vjedhurazi pėrvidhen territ
pse tė shartojnė tė mbarsojnė me hilet e ferrit
e gjith n' pėr faqe tė ty duan gjamė! e lot n 'qerpik
pse tė blejnė me fe me mafie me drogė e metelik
e punė s' tė lėnė me mbjellė as kėngėt e identitetit
pse tė rrethojnė nė tokė me gjarpij e kah uj't me qenė tė detit
me zhgjyr tė pikturojnė tue ba me gisht drejt teje
tė lyejn me lloj lloj ngjyrash e me lloj lloj feje
tė marrin gjak e erz pėr nevoja t ,epshegjive
tė rrethojnė me bojkot tė mbyllin n' katarr t' thive
pa punė tė lėnė e tė gjujn me fjalė e me balt
e fjalėt mashtrueshėm ti flasin si mjaltė
ata qė ma t, helmosur nuk ėsht as gjarpini
ruaju shqipėri etnike ruaju ati tė stėrholli thini
mos fol shum pėr,kryq mos fol shum pėr dinė
mos thuej jam grek as shkja as latin
thuaj se prore nė, qiell e,kam perendinė
shpėtimin askund tjetėr mos kėrko
nė punė dhe nė nderė e nė ari gėrmo
mos qajė kur vetvetes i sjellė fatkeqsi
por provo pėr tė mėsuar prej pėsimit tė zi
lėshoj gjithkah nė qiell pllumbat pėr paqe
fol pėr lulet tua qė i ke manushaqe
me miq nėpėr botė fol hapur e mirė
u thuej se shqiptari don me qenė i lirė
askujė mbi dhe as ma t' voglen tė keqe
nuk ja don shqiptari e ju pse i bėni leqe
miqsinė me dorė tė djatht na e ofroni
e thiken nė tė majten pse nuk e tregoni
pse kshtu pse deri kur ma me dy ftyra
mos na lyeni n' fe mos me lyeni n 'ngjyra
me me mbjellė varfri t'zvarritje pa'punsi
pshtjellim drogė e krim e anarki
pa mė zgjatė ndojher ah doren pėr mik
duke mė shitė plehra e duke m' ble munafik
kush t, kalon k'ndej pari mashtrues e, pasanik
por mos haroni se un jam etnike shqipėrija
njė ditė kėto punė do i sheh perėndija
me u shemb pėr'dhe keni me gjith hile
me ato mashtrime me ato punė kopile
edhe do ti theni ma keq dhėmb e dhėmballė
ndoshta mbi uj do tė mbesni a mbi zall
se shqipnisė shum borgje i keni e tė kqija
e tash ka ardhė koha tė mė hiqet tradhtija
mbas shpine armik e pėrpara mė thu vlla
her mė nxitė me,grek e her mė nxitė me,shkja
ma,ngarkon nė shpinė kur tė duhet ty
mė mashtron mė pshtynė kur nuk t' shoh me sy
mė len tė vdes nė skamje pa punė
me lulzon jo n, prodhim por nė krim e nė dhunė
ngreh e mos kėput e mė ,qet qeveritarė
nė krye tė vendit hajdut e tradhtarė
pa mėshirė mė gjveshė mė mbulon me sarhosha
dyftyrsh skandaloz mashtrues e kaposha
kush ma heret t' qohet me dalė pėr pazarė
si me e rrejtė shqipninė si me rrejtė shqiptarė
e,bota ecė e, ecė binarve tė vet
shqipnija nė, varfri e, rrethuar me det
me tokė e, hasėm gjithkah n' batėrdi
pran fushes pa ngranė pran detit pa pi
i ,djerret fusha e kush nuk i jepė
ndoj bimė pėr tė mbjellė dikun nė nji cep
n' konzerva greku n' fundrrina botrore
me ngranė mykun t' botes ah toka arbnore
pallavra e plehra e zbarkime e agjentura
n, njė anė bėjnė fasada n' tjetren shembin ura
lidh e, tėrheq e tėrheq e mos kput
hypi e “mos i zbrit shqiptari i ka sytė e butė
pėr mik tė merr i kur i shkon n' konak
eh ndihma e juaj u la'ftė me gjak
me zorrė n'ė pėr kėmbė e leni me fe
i mbjellni intriga e i grryeni nėn dhe
e shqipnija pret e pret me muaj e mot
etnike me u bė me e bekue ai zot
me i fillu prodhimi me kenė zonjė nė veti
mos me i mbajtė gjith sytė kah toka e deti
kush t' ia bjen ndoj urdhėr kush ti bjen ndoj pare
kush po e mashtron e saboton ashiqare
me hajna n, qdo hap tue shartue e, n ,kumarė
her i ofrojnė lloto her i ofrojnė zarė
ndoj fall ja qesin e ia kqyrin doren
ia pshtyjnė qamėrinė kosoven arbnoren
her e pshtyjnė nė jug her e pshtyjnė n' veri
her i dhanė me ngranė her i dhanė me pi
po mbas do motesh kur t, vjen kohė me u pa
as nuk shihet mik as nuk shihet vlla
shqiptari gjithmonė po pret e po pret
her po mbytet n' tokė her po mbytet n' det
bota ecė me kėmbė e kush s, po ja qanė hallet
se q, po digjen gurėt se q po i digjen zallet
shqipnisė ah nėn kėmbė se q' po i digjet dheu
her e shtrojnė nė shkrumb a, thu kush e preu
kush e prenė nė besė shqipninė tonė shqiptare
kush vallė po i shet dokrra kush po e blenė me pare
i turren me lecka me ndihma e me fe
shum i japin fjalė e shum i bėjnė be
edh i a ndėrtojnė do punė lakuriqe
i japin pak pare pėr do punė dobiqe
por jo pėr ndoj hajr pėr t' ja lulzu detin
as pėr t' ja veshė fushen e, rritė bereqetin
veq se ja ndėrtojnė do hotele nate
me ardhė pėr luksuz gjtihfar tarikate
aty lukunitė me u mbshtjellė n' pėr tarifa
sarhosh bandita ganstera e sherifa
me ja lpi ndoj pjatė kta lpisat lypsarė
n ,temena e, n' lavd ndoj i zi shqiptarė
e, n' kalim me kryq me trupue ndoj grek
e tinza ndoj shkja qė n'kosovė ka pjekė
me e, hudhė ndoj guri pėr sherr me e mshefė doren
qaje o qiell qaje ti o, diell arbnoren
se spo duket askund ndoj shpresė pėr dit t' mirė
qdo her e ma shum shqiptari shitet lir
rrokullisė ėsht n ',batak e, n' ndyrje t' moralit
djali si flet babes e baba si flet djalit
tue ble zi e ma zi intrigen e, huej
mos thuej shqipni mbarova mos thuej se po vuej
grabitqarė hienat hajdut e meshtarė
hagji tagrambledhs e, t ,papunė atdhetarė
nga mbrenda tue t' ble qdo kush mercenarė
feregje aq lirė fundit t' bot's tue ble
dikush qanė per hogjė dikush thrret pėr sheh
dikush pėr ndoj prift qanė e bjen stėrmekė
dikush qan per shkje e disa qajnė pėr grek
vrapojn pėrmbas feje e dogmes sė huaj
oh mėmė shqipėri a e din sa shum vuaj
po vuaj pėr ty pėr pėr fatet qė i pate
“tė shkelen pushtues tė lan qyqe nate
me qa nėpėr shekuj nėpėr varfri t' mjerė
me skamje e pengesa lidhur si pėr herė
me miq tė rrejshėm qė me pi mashtrim t' shesin
e ta lidhin gryken por that e ke thesin
se per ty e kan lojė gjith interesin
me u tallė me ty me loz i kumarė
kahdo sillen globit diplomat tggreetarė
pėr treg te stershitjes t' mashtrimit t' kan ty
pėrmbrasht ti shkruajn kodet shpresat me ti thy
t'Pėrkdhelin me lajak e tė rrejnė nė sy
e tė nxisin blerje ti me ble veq myk
tė shkelin pėr lojė tė kan porsi byk
kur ju duhesh prore pėr kuaj qyryk
import njimendė moj nėnė se jo mahi
kush pot don me t' ngranė kush po don me t'pi
pse kso far importesh e jo plan ma t' mirė
ti kan vjedhė edhe gurėt mos me t 'njoftė ilir
edhe vlerat faktet ti kan cenzurue
me kėngė jevge e sllave shum jan tue t' lavdrue
tė rrahin shpinen kur pret mirė ndoj grek
por kėshtu shqipni druaj se mund me vdekė
prej faqes t' zezė e prej gjith ksaj tradhtije
prej udbe kgb,je e prej omonije
prej t' shtimeve t' huja prej sarhoshve tu
njeni lpis i, i zi tjetri si haru
qė nuk dijnė asgja tjetėr pėrveq temena
a nuk e sheh popullin se si ėsht tue t' kja
kush pa elektrikė me smundje n, pėr terr
kush tu i pikė qatija e tu jetue si n' ferr
disa lėnė jetim' rrugve varfanjarė
nė mungesė tė bukes vetvaren n'litarė
disa shesin gjakun disa vyshken n' voter
disa shesin qikė disa shesin moter
e pėr pak para vrasin tė pa faj
shėndrrohen nė bisha shėndrrohen n' qakaj
shqipni etnike o mėmė s apoo qajė
po vuaj un i mjeri pėr kėt fat mjeran
askund mbi tokė t 'lashtė gėzim nuk na lan
as fat as fytyrė prodhim as fabrikė
mbas shpine gjithmonė tė kan ngulur thikė
prishė ti kan fabrikat rrėnua tekstilin
ta kan vyshkė mbi dhe gongje e karajfilin
as nuk t' shihet kund permbi dhe bujqsia
tė ėsht vyshkur shkola tė ėsht vyshkur dija
as nuk e merr,dijen jo si ,,duhet,,, shkolla
kan ardh shum agjenta me t, pi mend't , e, holla
e ti shqipni mėmė mė flet ktu pėr paqe
po t, thahen mėrgimtart e, shum manushaqe
qe iken n' pėr botė tash s, kan abetare
po e humbin me lot ah gjuhen shqiptare
e ti rrin me jevgj e, me janullatosa
her tė sharton thika her tė sharton kosa
aman nanė shqipni si thuhet kjo punė
njeni t'thrret per gjak tjetri t' thrret pėr dhunė
disa tjerė me ėndrra me llafe pėr paqe
kush me t' shkretu votra kush me t' ndalė ogjaqe
me tu shtu ndoj qyqe ndoj, barrė pėrmbi supe
njeni t, falė ndoj leckė tjetri t, heqė ndoj gjupe
kush tė lmon nė shpinė kush t' ven gjunin n, bark
e ti nanė shqipni s' shikon rreth e, qark
se si t ,kjajnė me za atdhetar't e tu
qe ti i le n, mėrgim qė t i, i, ke harru
kush te mblon pa gjurmė kush tė mblon me harrren
kush ma i parė tė qohet me t ,lanė turp e, marren
kush tė luan me ftyr e kush t', luan me bisht
dikush tė zgėrdheshet dikush t, bėn me gisht
e ti nėnė shqipni e mbulueme n', hi
e, ndame n 'kosovė e, ndame n' ,qamri
kah ti shesin trojet danajt me gjith shkje
kah tė vijnė latin't me shitė e me ble
e turq pėr miniera pė baker e qelik
disa me nga i leckė dia n' metelik
me t be e e t' shit i njė tregė tė mjerė
me tė lė pa punė me tė lanė pa nderė
e premtimet boshe ato fuqi t'mdha
ah kjani ju vasha e, kjani ju gra
se pėr t, gjallė me hi e shkrumb u mblue shqipnija
nuk i, shihet puna e po i, mbytet dija
vjen akademiku e shkarravit pak fjalė
turret deputeti ma i menqur me dalė
mbshtjellet parlamneti pret ndoj urdhėr t, huj '
myket ardhmėrija ah nanė sa po vuj'
se s, po t,,shihet rrita as nė hekurudha
tradhti,qdo kund mbijnė si mbas shiut kėrpudha
kush vjedhė me tė djathten e jep me te majten
diten te zgėrdheshen e naten tė qajten
tė vranė nėpėr mote nė kohė tė qdo stine
si gjimonė me maska nė kokė e mbas shpine
oh moj e mjera e mjera etni
po kush kaq pamshirshėm tė ka lye me hi
me shkrumb eme shpuzė t' leckosur mbi dhe
kush tė vrau me hile kush tė vrau me fe
e ti ke pas qenė e bukur si hanė
ne jemė bijtė e, tu, ti, pėr ne je nanė

Shkruar nga autori shqiptarė i shqipėrisė
verilindore(kosova) Xhelal Ferizi mėrgimtarė

lirik
09-04-08, 21:53
Titulli kush don ty nė hi shqiperi etnike
ėsht shkruar para disa vitesh me mlelf kur punet shkonin shum keq ne tojet tona etnike
varfria problemi i pa zgjidhur i kosoves anarkija ne shqiperi papunsia etj

lirik
09-04-08, 22:37
Dhe digjuni tash

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Dhe digjuni tash vet e keni zgjedhur
sėmundjen nėpėr te mbrendshmen oqeanike tuajen botė shpirtrore
qė tė rr^shqisni nga norma me ket virus duke bredhur
me shum lugė satanike

hani rrasni haram virusarė kundėr vullnetit tė zotit
dikush smirzi e dikush grabitqarė
nuk i gzoni jo ditet as kohrat e motit
dikush taksidarė smirtarė kurvarė barbar ziliqarė

nė masken e madhe oqeanike tė shpirtit
mbėshtjellė joshjet e mjera
vrapin mbas ushkurve mbas tradhtive e striptiz flirtit
mbas lavireve e tė ligave tjera

kėrkojnė pastaj drejtėsi e ndihmė zoti qė ta gzojnė tokė e qiellin
kėrkojnė tė gėzojnė botaniken bimore
dhe mendojnė ta shijojnė driten hanen yjet e diellin
me haramin e mshehur nėn masken lekurore

mė vjen me qeshė pėr ata shkurtpamsa mizerana
qė gruan e genjejnė me kurorė
dhe duan qė tė ju shėrbej qielli e bukura hana
kėrkojnė qė tė gėzohen kta tė gjorė

nuk dijnė se nė gjygjin e qiellit shkruhen
secili detal i veprimit
dhe qjerren mandej kur nė dėnime shuhen
sarhosht makabėr tė krimit

e sikur tė ishte pa gjygj gjithsija
nuk do tė errsohej kurr qielli
por edhe ai dėnohet pėr lakmitė e tija
kur e mbulojnė retė kur idhtas i ikė dielli

se qdo gjė nė kupen qiellore shkruhet
nė fleten e pafundme tė perendisė
mendojnė hramgjijtė se asgjė nuk paguhet
kur thithin tė huaja femrave gjijtė

ata kurorė vrasin ata vrasin ligje
qė qielli i ka shkruar me dorė
ata kėrkojnė hile nėpėr caqe e shtigje
dhe fundin e pijnė mizorė

dinake e kan secilen fije
hilet i kan zota
dhe sherrin e msojnė si shkollė e dije
dhe jan tė pandalshėm si rrota

sillen mbi mėkate duke i pėrsėritur
sėmundjen e kan tė pa fund
dhe nuk ngopen harame sa tė qoroditur
e duan tė huajen pa mund

pa e ditė se secila mikropikė
qė ne si ajr na duket
ėsht gjygj qė na ndjekė prapa shėnon nėpėr kronikė
shėnim qė kurrė nuk zhduket

tė gjith mbledhsit jan me ngjyrė si ajri nuk shihen
por secilin hap nė jetė
aq im e shėnojnė dhe fare nuk ndihen
sa leht e shkruajnė sa nji det


mandej gjykimet e holla nė detale
ia dėrgojnė pėr gjygj perendisė
radhtarve ju vjen pastaj dal' ngadale
dita e mjerė e gjygjsisė

dhe ja pse kta kan marrė kto lakmi bizare
e mbjellė i kan nėpėr klane
se mashtrimet synimet idetė tradhtare
u bėhen si smundje mjerane

dhe ata jan ajo shtresa
qė gjykimi i pret
qė nuk dijnė qka ėsht besa
pabesija i vret

ata jan tė pangopur mbas tė zezave llaskucėrisė
i joshė ushkuri i huej
ata jan si moda e shitur flliqsisė
qeflij' qė nė sy nuk kan ujė

dhe nuk e dijnė tė gjorėt se e huaja e tyre
nuk bėhen tė tyre as sot as kurrė nė epoka
nė secilen pore lėkure e fytyre
tė shkruar e kan dėnimin sa toka


dhe mandej i ndėgjon duke qarė
kur vuajn nė mes tė qejfit nganjihere
sikur ti ndėgjosh nganjiher kta tradhtarė
tė habisin me lajka thue se jan palcė vlere

dhe prap ne mbrojtje armė e kan mashtrimin
dhe thonė qka tė bana o zot
por sa lot kan derdhė pa e pėrfillė gjykimin
harruan kta qejfli qė paguajnė me lot

harruan se grua n e kan tradhtuar
se dėnesja e sajė ka dridhė dhe
harruan se tė huajen kan dashtė pėr ta shijuar
qė zoti e gjykon me ligje e me fe

qė kan vjedhur harruan! djersen e huaj
grabitė kan fonde e pare
dhe nė diten e gjykimit thonė o zot pse vuaj
se veprat nuk i njeh tradhtare


sa keq kjo shtresė e pa fisme pa etikė
qė nuk dijnė pėr fundin e vet
nė secilen qendėr ku i thonė galaktikė
ditari shkruhet e flet

dhe nuk mundet askush me ikė nga shėnimi
as ma i vogli veprim
se gjithqka qė levizė e ka pėrfshi shėnimi
pėr secilin haram mendim

dhe digjuni tash digjuni taksidarė
digjuni hajna e kaposha
digjuni edhe ju vrasės e tradhtarė

se si ju erdhi sita e shosha
ligsija ju ka nxitur me derdh lot tė mjera
fajde mashtrime gėnjeshtare
ju ka pa qiellore e lėvizshmja era
kronikat e juaja barbare

dhe ju keni gėnjye zemra keni tha
mėkate e keni plot thesin
keni prekur erzin shpirta keni nda
paguane lakminė tash e interesin


dhe digjuni pėr kėto vese
qė i mshehni nėn masken tuaj
ju jeni simbol ngatrrese
mbi dhe mbi qiell e mbi ujė

ju jeni nėpėr qdo damarė
nėpėr secilen ndjenjė tė pa ngopur
ju jeni vėrtetė mėkatarė
tė tjerė qė keni pėrlotur

dhe digjuni tash se ankimet
jan mbushė nė defteret qiellore
tinzritė e juaja e krimet
ju dalin nė gjykatore

xhelal ferizi autori lirik nė mėrgime shumvjeqare

lirik
10-04-08, 12:44
Mos qani o ngjyrat e mia

Autori Xhelal Ferizi

mos qani o ngjyrat e mia mos qani me ngashėrim
un ju zbrita nga gjithsia
qė vet tė shihni shpirtin tim
se si vuan nga mėrgimsia

mos qani o ngjyrat e mia mos qani
un ju zbrita tė gjithave me radhė nga shkėlqimsia
ju tash nė varg poetik do tė mė mbani
nuk mė mė leni tė mė gllabroj vetmia

mos qani o ngjyrat e mia kur shihni shėmtim
un ju solla nga gjithsia
mos qani nėse mbi dhe shihni tradhti e mashtrim
kėshtu e ka nėpėr shekuj njerzia

mos qani o tė dashurat ngjyrat e mia
un ju solla nga mbi qielli
atje ku shpirtrisht kulluar rrin gjithsia
mos qani se shkrihet dielli


mos qani o ngjyrat e mia qė ju solla tė gjithave nė imagjinatė
me miliarda tė ndryshme ngjyra
mos qani pėr mua qė mė shihni krahthatė
tė tillė mė lindi detyra

mos qani pėr mua qė un nuk kam dhe
as gurė as fije askund bari
un jam lindur qė tė jem lot rrke
un gjithmonė mėrgimtari

pėr mua as nuk pyesin lulet e atdheut as gjuha e lokes
as aroma qė ka nė gji karajfili
nuk pyesin as gurėt as zalli as bari i tokes
as degėt ku shqip kndon bilbili

mos qani o ju ngjyra as ti e bardhė e ti e kuqe
mos qani as ti oj ngjyra bojgjake
pėr mua e atdheut nuk pyet as njė lulė burbuqe
kush pyet pėr qyqe n' mergim endacake

mos qani o ngjyra pėr gjakun tim tė vyshkur
qė heshtur po tretet nėpėr trotoare
as pėr zemren shqip e damarėt e ndryshkur
qė thahen pa gjuhė shqiptare

autori xhelal ferizi i harruar mėrgimtarė

lirik
10-04-08, 12:56
Ju thua gjithqka dhe nuk ju skuqet fytyra

autori Xhelal Ferizi

ju thua bushtra sarhosh kurvarė
ju thu fjalė qė nuk i kapėrdinė as derri
ju thua kudra qenė mashtrues zagarė
ata prap rrijn tė zi porsi terri

ju thua degjenerik mashtrues bizarė
dhe prap kot
ju thua hajdut tė ligj tradhtarė
dhe nuk skuqen fare o zot

a kan kta gjak
a kan kta damarė
si nuk skuqen aspak
qfar kombi jan kta bizarė

autori Xhelal Ferizi

lirik
10-04-08, 13:10
A e keni pa se si me pak gjė

autori Xhelal Ferizi

a e keni pa se si me pak gjė hiqat mundohen tė arrijnė
deri atjje lart te qielli
bile duan ta kalojnė edhe perendinė
tė dalin shum ma lart s e dielli

a i keni pa ata a i keni pa
medet sa tė vegjėl jan
ata duan me u lartsua me plagiatizma hua
a i keni pa ata tė vegjėl satan

ata rriqnohen pėr kualiteti
se e duan majen pa djersė parazitat
por jan rriqnak kuantiteti
qė i duan pa mund meritat

ata kurr tė mėdhje nuk formohen
ata veq thtihin me sy mbyll kopjime
ata me hiq vetlavdrohen
ushqehen me vetlavdrime

ata me pak hiq vrapojn neper maja
ata turren gjithmon andej kah brohoria
qė dikush ti dekoroj me merita tė mdhaja
me ta pra qeshė dituria

autori xhelal ferizi ne mergim

natyra
11-04-08, 02:17
Mos qani o ngjyrat e mia

Autori Xhelal Ferizi

mos qani o ngjyrat e mia mos qani me ngashėrim
un ju zbrita nga gjithsia
qė vet tė shihni shpirtin tim
se si vuan nga mėrgimsia

mos qani o ngjyrat e mia mos qani
un ju zbrita tė gjithave me radhė nga shkėlqimsia
ju tash nė varg poetik do tė mė mbani
nuk mė mė leni tė mė gllabroj vetmia

mos qani o ngjyrat e mia kur shihni shėmtim
un ju solla nga gjithsia
mos qani nėse mbi dhe shihni tradhti e mashtrim
kėshtu e ka nėpėr shekuj njerzia

mos qani o tė dashurat ngjyrat e mia
un ju solla nga mbi qielli
atje ku shpirtrisht kulluar rrin gjithsia
mos qani se shkrihet dielli


mos qani o ngjyrat e mia qė ju solla tė gjithave nė imagjinatė
me miliarda tė ndryshme ngjyra
mos qani pėr mua qė mė shihni krahthatė
tė tillė mė lindi detyra

mos qani pėr mua qė un nuk kam dhe
as gurė as fije askund bari
un jam lindur qė tė jem lot rrke
un gjithmonė mėrgimtari

pėr mua as nuk pyesin lulet e atdheut as gjuha e lokes
as aroma qė ka nė gji karajfili
nuk pyesin as gurėt as zalli as bari i tokes
as degėt ku shqip kndon bilbili

mos qani o ju ngjyra as ti e bardhė e ti e kuqe
mos qani as ti oj ngjyra bojgjake
pėr mua e atdheut nuk pyet as njė lulė burbuqe
kush pyet pėr qyqe n' mergim endacake

mos qani o ngjyra pėr gjakun tim tė vyshkur
qė heshtur po tretet nėpėr trotoare
as pėr zemren shqip e damarėt e ndryshkur
qė thahen pa gjuhė shqiptare

autori xhelal ferizi i harruar mėrgimtarė

...Te pergezoi per poezin o mik,ishte shum prekese dhe emocionuse,te them se me rastin e kesaj poezie,se q'ma kujtove ate kengen qe kendohej,(tre 3 dite ymer kena ne ket toke arberore),dhe ato te mjerat ne gurbet na i more...!!!
,se di sa jam e sigurt se kush ishte kengtari? besoi se eshte Synan Vllasaliu,megjithate nuk jam e sigurt pikerishte,vetem se desha te vije deri ketu, qe sa here kendohej kjo keng,qaja me denes,sepse ne moshen shum te re kam qen,hiqe me shum se 11 vjeqe,qe kam perjetuar kete fat te shemtuar,ne dhimbje,mbi(gurbetin)!
Ku fatkeqsishte,krahas me te kaluaren,sot perfshin nje numer maksimalishte e shqiptavre qe jen duke merguar neper gjitha vendet an e mban te botes pothuaj,a seshte per t'ardhur keqe per fatin e gjithe ketyre?!
(perfshire dhe mua ne mesin e tyre ne keto 9 vitet e fundit),
...gje qe kam perjetuar kete (breng)qe ne moshen time,shum te re...nuk do e harroja kurre ate dit te mallkaur,kur babai im muar udhet e gurbetit me shpresen se ni dite do kthehet?por fati qelloi ndryshe,jo ashtu sikur ai qe kishte menduar per t'ju kthyer nje dite tria(3)vajzave te mbetura ne meshiren e zotit, ne nje kulle guri dy katshe,(pa nen-pa baba)!!
....ehh,sa shum halle qe ka njeriu per ti shpalosur dhe defryer ne prezencen e tjetrit,(e me se shumti nder ata/o qe jen rrezuar nga dardha) ps..keni ven re se shpesh ndegjohet kjo fjale e len nga nasradini,lol,sigurishte dhe ai nga prevoj e vet e ka then!.

Prandaj dhe nje dua t'them se shqiptari,ka nje zemer gur.


...ndalem ketu duke pershendetur larte madherin tuaj si nje poet i njohur z.Xhelal Ferizi,mbi miliona vargje me te dalluara kudo neper forume shqiptare...duke te uruar fat,ne t'ardhmen....per ty dhe gjithe familjen tuaj te ngusht,qe ti gezosh endrrat me te bukura ne syt e tyre......Jufalemnderit

...gjithnje me respekt
Natyra

lirik
11-04-08, 08:57
Pėr ty jetime

Xhelal Ferizi autori kushtuar jetimes tė lėnė fėmijė nė kullen e gurit

ikja lutja mėshira at dit tė gjitha endeshin nė shpirtat e dėnuar
at ditė sytė e tri jetimeve qiellin nuk e lan ma si qiell
dėnestarė i bėnė lottgjėmues edhe qiellorėt duke rėnkuar
se nė sytė e jetimeve at dit nuk arriti tė ngushlloj asnjė diell

jetimet nuk dinin por shpirti i instiktit ishte vet ai qė shprehej
fytyrat at dit tė pėrlotura shpirtė gurin gati e dėrmuan
edhe qielli gati nga kto lot dridhura sa nuk po thehej
vetėm yjet me lutje at dit e shpėtuan

fytyrat e jetimeve pėr ti pėrshkruar at dit erdhen me mija piktorė
vet tė bijt e mjerimit
secili aty shkrinte talent me shpirtė e me dorė
nė kullen e gurve t' mjerimit

kulla at dit i ngjante ftoftėsisė sė varrit ma tė zi
gurėt me ato pamje tė trishtonin
at dit secili dru e gurė nė at malsi
as heshtur ma nuk kuvendonin

tė gjitha dhimbjet at dit kishin ardhė pėr tė ndje
pėr tu shkolluar nė at pėrvojė
nė dhimbjet e jetimeve ku loti dirdhėrisht shkonte rrėke
as vet dhimbjet provimin nuk e dhan shkrim as me gojė

nuk e dhan se dhimbjet ishin aq dėnestare
sa qė as rrudhat e gurit as vet dhimbjet nuk e pėrballuan
as arti ma i dhimbshėm i qyqeve nuk diti ti pėrshkruaj kto jetime shqiptare
tė gjith nė provim at dit u rrėzuan

vetėm shekujshpirti i vet dhimbjeve ishte mjeshtėr qė flet
nė fytyrat e jetimeve dhimbshmėrisht
dhe fytyra e jetimeve dėnestarisht vet
qė nė qarje pikturohej vajtim'sisht

baba qė ishte gjithqka nėnė hy shpresė mbėshtetarė shpėtimtarė
po ikte nga kulla pėr kafshatė buke
jetimeve ju mbet vetėm loti mbėshtets fytyrorė si currilat mbi ujvarė
dhe mbėshtetjet nė zėrin e qyqeve pran ndoj kodre a suke

tjetėr mbėshtetje nuk kishte askund kėt e dėshmonte vet i tyre llahtari
fytyrat nxirrnin shartime lutjesh e qarje mė njė zė tė ndrojtur
e dini ju yje si duket nė dhimbje njė fytyrė e pėrlotur shqiptari
kur udhkryqeve jetimsisht mbetet e pa mbrojtur

gurėt e kulles nga fytyrat e jetimeve edhe ma zi u zymtauan
e yjet filluan me naten sterrė tė nxihen
at dit nga vaji i jetimeve edhe vet damarėt e lisave u ngashruan
e gurėt filluen gjėmueshėm tė ndihen

prrocka ma nuk po gurgullonte
lotėsisht po ngashrehej mbi gurė
at dit gjithqka vdekjes i ngjasonte
secila qehre dukej si qivurė

ikja e domosdoshme at dit e kishte fjalen
dhe fytyrat lutse tėnjomzakeve jetim rritura
ndjenjė'vejet qė bilbilave tė gjitha kėngėt ua ndalen
dhe fytyrat ndrojtur'dėnesėse shprehtare ma shpirt'kputse tė engjėllushave tė mitura

shartuar ishin dy zezona
nė njė anė malet e ashpra tė qėndreses
dhe dhimbjet si haraq i shekujve nėpėr zemrat e fiseve tona
e kulti pėr buk i mbijeteses


buka ikja kurbeti e namuara zezonė varfrija
ishte ajo nama e zezė nėpėr kodra e suka e shum male shqiptare
por edhe nė rrafsh e nėpėr fusha kah etnija
qė lan nė votėr jetim tė pėrlotur nė duarėt e kohes kobtare

medet qfar thirrjesh pėr mėshirė tė jetimeve
secila donte ta pėrqafte babain shpėtimtarin
pėrulisisht voglushet qė nxoren dhimbshmėrisht artin ma dhimbtarė tė pėrshkrimeve
ato kėrkonin dikend mėshirueshėm kėrkonin ndjenjė tarin

ndjenjėtarė q'ė duhej o tokė
ndjenjėtarėt ishin kot
se male e fusha e vrrije e bokė
varfrinė e kishin hise rrisk shekuj mot

malet rėnkonin nga varfrija
jetimet dėnesnin nė kullen gurė 'tare
ku ishte at'her perėndija
qė nuk lėshoi njė sy mbi kto skena llahtarike shqiptare

AUTORI XHELAL FERIZI KUSHTUAR JETES SE TRI JETIMEVE SHQIPTARE
TE RUGOVES TE MALSIVE TONA SHQIPTARE TE MALEVE TE MBIJETEESES Qė U RRITEN NEN TMERRET E KOHRAVE NEN MESHIREN E FATIT SI SHUM RASTE ABSURDE TE KOHES

lirik
11-04-08, 09:48
Ju qė pėrbuzni

autori xhelal ferizi

ju pėrbuz'tarė thashethemegji prodhues tė bloztarive hijanete
ju qejf'tarė tė lezeteve aventuriere
ju qė vargu i poetit nuk jė bėri kurr pėr vete
ju qė jeni hingirizisht Kundėr qdo vlere

buk e paqit helmin e gjarprit e shpirtin e krokodilit
edhe tė dhelpres aktrimin e bisht lkunduren servilinė
ju qė jeni kundėr qėllimit aromtarė tė gongjes e karajafilit
buk e paqit si gjithmonė shpirt'Zymtsinė

e ju miliarder dėfrimtarė valė krijues artificial
stėr'qejftarė shpinė kthyes tė secilit poetik apel
ju armiq tė secilit bilbil poetik nė secilen kullim gurrė tė secilit idilik mal
mos pastė ju as shpirti kah ju del

shpinė lėmuar qė masazhierėt i mbani pėr tuajin luks rrogtarė
haram ju qoftė uji i currilit
ju qė dy pika nuk i keni gjak shqiptarė
qė jeni kundėr kėngės me varg tė bilbilit

lene le tė ju rrjedhė lezeti kahdo epsh'atarė
Nė SECILIN ORGAZM'IK
si qjerrsa tė lezetit si gjithmonė gati si pall'sa lezet'arė
E pėr scilin krijim pozitiv pėr atdhe mbani qėndrim si armik

le tė rrrjedhė mjalta edhe nėpėr jargė qejfe 'tejshkuese shfrenimtare
e luksi jargatarė pėrzie me sperma orgjije
pėr atdheun shqip pėr gjuhė e vlerė tė vargjeve krijimtare
mos qani kokė as brengė tė vogel mėrzije

po ju as brenga nuk e dini qka ėsht o lumturak
pėrveq lėmimeve tė shtrejta qeflike ju ndjenjė tjeter nuk keni dėgjuar
nė damarėt tuaj tuaj qė ecin me luks e jo shqip me gjak
mos merrni kund varg vuajtrisht tė pėrvluar

ruajeni te mbarpmen tė mos ju ftofet mos jepni ndoj metelik
mbani ruani paratė pėr krymbat e varrit !edhe bythėt shėndrroni nė trezore
tė varfrin gjithmonė shihne si armik
dhe vargjet e lira pėrbuzni tė mjerat arbrore

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
11-04-08, 09:56
--------------------------------------------------------------------------------

A e keni pa se si me pak gjė

autori Xhelal Ferizi

a e keni pa se si me pak gjė hiqat mundohen tė arrijnė
deri atjje lart te qielli
bile duan ta kalojnė edhe perendinė
tė dalin shum ma lart s e dielli

a i keni pa ata a i keni pa
medet sa tė vegjėl jan
ata duan me u lartsua me plagiatizma hua
a i keni pa ata tė vegjėl satan

ata rriqnohen pėr kualiteti
se e duan majen pa djersė parazitat
por jan rriqnak kuantiteti
qė i duan pa mund meritat

ata kurr tė mėdheJ nuk formohen
ata veq thithin me sy mbyllė kopjime
ata me hiq vet'lavdrohen
ushqehen me vetlavdrime

ata me pak hiq vrapojnė nėpėr maja
ata turren gjithmonė andej kah brohoria
qė dikush ti dekoroj me merita tė mdhaja
me ta pra qeshė dituria

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
11-04-08, 10:13
Nuk e kisha besuar

AUTORI XHELAL FERIZI

nuk ekisha besuar se mund tė shendrrohen ndershmėritė nė pleh hjedhurak
e plehrat tė shėndrrohen nė cilsi shekullore
un mendoja se vetėm i bilurshmi gjak
do tė rrjedhė nėpėr damarėt e tokes arbnore

nuk e kam dit se antivlera
bėhet kurora e parė
kam menduar se e luleve e mirsisė vlera
bėhet mbretreshė ndėr shqiptarė

nuk e kam dit se mbi maja
hyp edhe urithi e miu
atje kam menduar se vetm shqiponja me krah pėrmbi pllaja
fluturon e jo edhe faqeziu

q 'na qenkan pra fluturimet mbi dhe e nėn dhe
edhe heroizmi na u bė tash treg e tugjarė
dikush pėr klan dikush pėr krahinė e bajrak ka dalė pėr ta ble
por jo pėr atdhe e pėr etni komb shqiptarė

mbretėr kombtarė mahallat po shpallin
tupanat zhurmagji tė shurdhojnė rrejshmėrisht kto telalle
disa falltorisht mundohen me e nxitė vuajtjen e mallin
tue pa kto mashtrime plasshėm po rrijnė dhe e zalle

rrena kult po bėhet i zhurmatarit
pluhuri i hiqt bosh u bė aq heroik
lart e ma lart po shkon veprimi hiq veprimtarit
deri pėrmbi lart mbi kapakun qiellorik

AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
11-04-08, 12:07
E nderuara Natyra por flitet kjo nė popull nastradini kish pas thė vetėm ata qė jan rrėzuar tė vijn teme shohin i gjith fshati shkon por ky sa po i pyeste a je rėzuar ata thonin jo dilni jasht ju thoshte
u ndal vetėm njė qė ishte rrėzuar nastradini i diti pse e ka ndalė sepse flisnin me te nė lidhje me dhimbjet dhe vuajtjet shpirti kishte nevojė te gjente dikun mbshtetje e dinte nastradini se ai ishte rrezuar dhe nuk tallet me dhimbjet ishte rrezuar vet.
ja un sa po mora dhimbjen tėnde tė tmerrshme si vajzė e vogel kur ishe qė mbete jetime rritur nėn mėshiren e fatit dhe tė mbijetesave te tmerrshme kohore nen regjimet antishqiptare nen kohen e tmerreve te zeza kur jetimat trajtoheshin pa mėshirė.
MJERIMI i shqiptarve nuk pat te sosur perjetuan shum keq por tash kur ka filluar te na buzqesh
fati disa shkelsa kan filuar te tallen me ket fat qe shekujt na e sollen mbas tremij e ma teper vitesh vuajtje ,nuk po dijn ta kekrojn edhe shqiptarin nga balta e ti pervishemi punes por ka hy virusi i egiozmit e mohimit e perqarjeve grupore krahinore klanore poshterisht dhe pengohet secili hap secila komunė zvarritet nuk shkohet kah porogresi pr kah pengesa
Un per vete them personalisht jam shum i zhgenjyer me shumqka nuk kisha besaur s e vjen kjo modė egoiste te mos them bizare nuk kisha besuar se te merituarit do te shkelen kaq pa meshirė nuk kisha besuar se do t eket kaq padrejtesi te medha nuk kisha besuar se te bijt eish spiunave do te jen mbreter e familjet e shumvuajtura ma te perbzurat nuk kisha besuar se ta marrin token oborrin shtepin arat hisen dhe kqyrin me shlye nga prezenca nga identiteti si banorė
nuk kisha besuar se me disa njerz fjala nuk ecė as njerzia se veq pushka i i ulė nė tokė nga jeta perjetova gjithqka nejse lutem qe bijt e tanė te rriten ne konsiderata ne kultur e vlera ne civilizim dhe drejtesi.
Deshta ta ceku edhe kėt gjė deri sa te jemi perbuzes te till♪7 e ta pengojm njeri tjetrin dikur as liria nuk do t ejet ma intresant ndoshta as kjo nuk do te na duhet nji dit sepse poshtersia i ka klaur kufijt e normales padrejtesi shum emadhe po ndodh ne shum aspekte
sa per ty me dhimbesh jashtzakonisht me nji te kaluar aq te tmerrshme e rritur jetime pa dashurin e babes e te nanes hata kjo mbi dhe hata evertetė pikrisht per shkka te nji te kaluere te tillė kam konsiderat dhe dhimbje e ta kushtove ket vjershė menjiher sa e vrejta qe kishe shkruar.
NUK MERRET ME MEND QE FEMIU DHJETVJEQAR TE MBETET EDHE PA BABA E MA PARė PA NėNė TRAGJEDI SHEKSPIRIANE SIDOMOS TRI FEMRA TE VETMUARA NE NJI KULLė NE FSHATRA MALORE KU DUHEJ JI DIT RRUGė NEPER MALE ME RA NE QYTET PER NJI KILOGRAM MIELL APO PER PAK KRYP E NUK DIHEJ A KTJHEHEJ NJERIU I GJALLė NGA UJQIT E ARUSHAT NGA ATO MALE KU AS DRIT AS ASFALT ME SHEKUJ NUK PAT :
KOHRA TE TMERRIT JAN KTO MOS I PERJETOFT AS GURI
Tė DESHIROJ JET TE LUMTUR ME FAMILJE TA GZOSH JETEN DHE ISHALLA NUK KE MA VUAJTJE
POR VETEM MIRSI SE QE BESA PASKE MI QENė TE NAMUR NEPER SHEKUJ

lirik
12-04-08, 00:22
JAM SHQIPTARė

shkruan xhelal ferizi neper vite me vargje shqiptare

jam shqiptar,lindur ,n’ gjak,rrke
s’ kam me u shitė as s’ kam,me u ble
as me joshje t’ metelikut
as ,n’dhelpri,e shkollė,t’armikut
kam me , e mbajtė besen,lidhė,toke
ku e kam pi po at gji lokje
kam me u lidhė me rreze hane
me gjuhė shqipe t, lashtė prej nane
kam me u lidhė me besė tė arit
me traditė ,,qė ,e kam prej t’ parit
kam me dhanė gjith pėr atdhe
pėr armiq do,t’ bahem rrfe
jam shqiptarė po thot shqiptari
nė europė un jam ma i pari
kur erdh dielli ktu m, ka gjetė
me dy kren dy krah tė lehtė
pyetni gurė e pyetni dhe
kur nuk kish ktu kombe as fe
kam pas kombė nėn diell tu u nxe
e kam pasė at,diellė e hanen
shtet e,komb ah ilirianen
e kam pasė ,at pelerinen
kam kndue bashk me kanarinen
ajo n, gjuhė t’ vet e, un n, gjuhė time
pyetni qyqet nder vajtime
pyetni trungjet pyetni ara
gjuha shqipe ish ma e para
ktu n’ kėt dhe,ku ,e vloj zoti
ku kan vlue po stina e moti
ktu ka vlue gjaku i shqiptarit
pytni fletė e fije t’ barit
pyet oj botė qeillin pasqyrė
pytni yjet t’ shndritshme, n, ftyrė
kqyr ,varreza e kqyr skeletin
pytne ujė e dhe e,detin
ktu shqipnija e pat adetin
jam shqiptarė pra ktu ndėr shekuj
e nuk jam ndoj rriqen rrekur
siq kan ardhė ,e siq jan rrekė
n,per lakmi,tė huaj tue vdekė,
ardhacakt,n,pėr lug e shtek
edhe n,pėr fusha e n pėr rrafshina
me na i marrė ara e ledina
blij e ftoj ah e qetina
me na i prishė t’ lashtat fole
me na nda n,krahinė e fe,
gjak e lot me na derdhė rrke
jam shqiptarė ,qe lidhun n’ gjak,
kam pas nderin,n’ trollė e prak
kam pasė gjuhė kam pasė lashtsinė
lidhė me diell kam pasė,hjeshinė
kam pasė vetull,,si ai hark
zhgjetė e shtizė e kam pasė qark
edhe trimrinė e kam pas n’ gjene
plot kala,rrethue n’ bedene
kam pasė vasha vetullholla
qė lakmue i ka lule molla
edhe pipat,e pranveres
fija e rrezeve n’ puhi t’ eres
me at bel,ma holl ,se thuper
me dy krih tė shkrue si fluter
qė pranvera ju ka kndue
mote e stinė ato i kan gzue
jam shqiptari moj europė
qė ma deshte trupin n’ copė
edhe shpirtin ,n’ lot pėrvlue
mua ktu hana m’ ka gatue
kur ka sitė ingji prej ylli
kur kan kcy currilt kah pylli
mbi valbardhat ah shkumbzore
m’ ka shartue me nderė arbnore
jam shqiptarė oj botė e gjakut
nuk i shtrohem karadakut
e serbijanit,mish qė han
as rusisė ,me at junan
tokė e dhe qė duan me i nxanė
pse un tash per t’ lashtin dhe
ku,tash jeten me tri fe
e kaloj,lidhur me vlla
nė nji besė,qe s, ka m e u,tha
sa t’, ket bota lum,e va
sa t’ ket bota lot prej qielli
rreze e dritė qe vijnė prej dielli
un shqiptarė jam me tri fe
kur nder hile s’ kam me u ble
as pėr kryq e as per dinė
kot e kan po shkja e shkinė
kot e ka kinė e rusija
se nji gjak e ka shqipnija
gjaku jonė nuk ėsht katran
me ngjyrė t’ zezė ,e demonian
por ai kuq qe rrJedhė nder vena
n, zemėr t, fortė si gurė n’ bedena
qė ,e,ndriqon humaniteti
qė i jep shpresė po toka e deti
jam shqiptari jam shqiptari
moj e mjera botė prej zhari
qė po mbahesh mbi shkėndija
qe po vlon,kah shkenca e dija
a ma sheh tue vlue dėshiren
shih shqipni at zemėrmiren
si po digjet ,nga ,lakmija
bashk me i ndeJtė n ,tri fe etnija
jam shqiptari jam shqiptari
kuq mė, ecė gjaku kah damari
jam pėr gjuhė e jam pėr dhe
,s,kam,me u shitė as s,kam me u ble,
as pėr pare e joshje n’ leter
kam me e,ruejt besen e vjeter
kam me mbajtė duart prej martine
laps e shkollė n’ pėr shekuj stine
jo nuk ndahem n ‘gurė e dhe
edhe n’ m’mbjellshin n’ treqind fe
pse nji zot ėsht pėr t ‘gjith ne
ai s, na len nė dorė t’ , krajlisė
me ia prishė hjeshinė shqipnisė
ai na e mbanė diellin me hanė
gjuhė tė lasht e shqipninė nanė
kod e ligj e shkollė e cak
na e,mbanė shqipen lidhė me gjak
kta damarė qė jan si rrjeta
nuk do t’ zgjidhen s a,t’ jet jeta
kan me ecė ujnat ndėr gurė
besa e jonė nuk ka me u qthurė
se ne jemi djem t’ nji nane
kemi gji ,po te nji zane
jem gatue prej asaj hane
kur ka shndrit ktu n’ shpirtė t ballkanit
n ‘gjysėm hark,tė ilirianit
bashk me pi ndėr t’ lashta troje
me ylbera ra nder hoje
nė hoje tona,ku ish balta
tokė e dhe ,ėmbėl si mjalta
ku ish foleja e,guximtarit
e qėndisi nė rreze t’ arit
jam shqiptari jam shqiptari
qė ju nda ,m ‘keni n’ tri fe
ktu ku m’ la n’ shekuj i pari
s, kam me u shitė as, s ,skam me u ble
as pėr zhele ,as,pėr,,premtime,
as me u ,joshė,me pabesi
se mua nana shqipni trime,
m’ ka dhan,gji, t, kulluem me pi
e ti moj botė qe sillesh kobit
qė rreziku t’ rrin mbi krye
mos mi lsho qakajt e lobit
me kto lojė shqipninė me e thye
se shqipnija ėsht etnike
kah i ka po gurė e dhe
gjuhė besė i ka magjike
lidhė i mbanė ,pėr deje nxe
jam shqiptari jam shqiptari
qiell e dhe le t’ marrin vesh
se nė europė un jam ma i pari
e nuk dua n ‘mjerim me u gjveshė
nuk i dua kto sabotime
nuk i dua nderskamcat n ‘fe
mos mi mbjellni kobe e,krime
se un reflekset, i kam rrfe
jam shqiptari jam shqiptari
n’ mes t’ europes afer deti
nuk dua luftė as s, dua zhari
nuk m, ka shtrua as krajl as mbreti
por i dua punė e,paqe
edhe botes ia dua t’ miren
pse m’ ngatrroni n’ fe e gjaqe,
a,thue bot’ė ma njeh deshiren
se un dhunen se kam ,kult
as nuk lutem n’ pushkė e thikė
as nuk jam ndoj soj i ult
i kam t’ drites djalė e qikė
i kam planet si i ka dielli
qė ne ag t’ mjesit n’ shpresė tė re
del me nxe ai pėr kah qielli
gaz e shend me lshue mbi dhe
jam shqiptari jam shqiptari
jam i lashtė pėrmbi argjil
ku ka toka plumb e ari
ku lshon erė ai karajfil
ku lmon era fletė larmije
ku sharton qielli mahni
ku bjen uji shkumBe e vije
me stėrkalat plot ingji
o jam shqiptari jam shqiptari
botė e tretur n’ pėr lakmi
a s’mi sheh fijet me bari
edhe gjelbrimet,n,pėr agni
nė at agni kur lshohet dielli
qė bjen shndritshėm pėrmbi vesė
a’ s’ mi sheh re t, bardha qielli
a’ s,ma sheh t’ stėrlashten besė
a ,s, mi sheh fusha e,bregore
a, s,mi sheh vashat plot nurė
pse ti caqet m’ len pas dore
don e,m m lanė qyqe mbi gurė
jo he botė europė luksoze
se t ‘dy sytė dielli ti merr
mos ma luaj kėt lojė,bigjoze
pse ballkani shndrrohet n, ferr
e mandej ndahet baroti
mblon gjelbrim e,mblon ,at fushė
,n’ lot e dhimbje gjamė lshon moti
ikė ,qdo paqe e ėngjellushė
nuk jet ėngjull nuk jet paqe,
pėrveq tymit mjegullimit
ke me u la edhe ti n’ gjaqe
jo nė ujė n ‘paqe t,kullimit
ps e ti tash po e lidhė shqiptarin
pėr nji pune jo fort t’ mirė
kob mbi krye edhe zharin
po i sjell hile me zingjirė
pranga t’ rejea e dofar ligje
qe si njeh sot kohė e re
keq po i mbyllė do rrugė e shtigje
n’ hasėm t vejter n’ hile e fe
edhe grupe mė ke mbjell ė sherre
thue s e,kopsht ktu paske gjetė
dy gisht diellin n ‘Me e vjerre
sy as vesh s, na len pėr jetė
jam shqiptari jam shqiptari
kah po thrras n ‘qdo kontinent
mbi barot me una zjarri
po na mbajn ė me parlament
po na mbajnė me t’ mbjella t’ kqija
paqe kurr nė shteg pa thurė
sot n’ tri fe po kjanė etnija
pamvarsi s’ po ka n, flamurė
as dardana e lashtė e vjeter
,as etnija qė na u tha
lidhė na e kan me do lugeter
her nėn grek e her nėn shkja
po ia gjuajn ,joshjet pėr rrotull
her rmjedisit mu nė shkollė
si ata juqt qė permbi strofull
ulėrijnė me nji za t ‘hollė
ashtu ne na sillen planet
kush tue rrejt kush tue bertitė
ndoshta prap ne shpija e stanet
me flak lufte kan me i shndritė
ps e kshtu nuk ec ma kjo e,keqe
prish me fe e prish me ,n qdo udhė
jo fabrikė ,po krim e leqe
n ‘ball t ’shqipnisė i kan shkrue n ‘rrudhė
jam shqiptari jam shqiptari
i due kombe e paqe e fe
dua laps e,jo at zhari
pse po i digjni gurė e dhe
ps e,po digjni pse kurthoni
ps e po shitni gjak pėr ujė
pse nė mes rruge na hutoni
kur shqiptari ,s don t ė,vuej
dua buk dua edhe punė
dua vllezer nėpėr botė
n, gjak si kam as krim as dhunė
dikush tjetėr m’suell kėt rrotė
dua pun e dua fryt
nuk dua pleh as myk e lot
as n, pėr,dete s’ dua me u mbytė
m’ lshoni diell pash’ t’ madhin zot
ah mi hiqni kto sanksione
kto varfri kto blerje ,n, hile
e mos m’ flisni n ‘kto zhargone
me nji gjuhė qė,e flet qdo skile
pse mua koka m’ punon n ‘paqe
me e pa boten rruzullore
pa grupime n’ fe e gjaqe
t ‘lidhur n’ gaz e dorė pėr dore
jam shqiptari jam shqiptari
nuk dua armė nuk dua hi
a s nuk dua shkrumb as zhari
dua jetė e dashuri
po pse ju m’ doni n’ pėr rrmore
thepash pre e zbathė mbi akull
a thue kujt fara arbnore
i ka rrxue planetin shakull
besa prekė s’ kemė n’ fis a s’ n’ fe
as s ‘kem pre as foshnje as djep
e ju n ‘besė na keni pre
na kan kndue qyqet n’ qdo shkrep
buk e,lot na keni dhanė
diellin n,gjak keni skurru
thye na i keni yj e hanė
kan ec shekujt n ‘gjak e prru
na kan ecė po diell,e hanė
pėrmbi gjak me rreze thye
edhe e lashta gjuha nanė
pėrmbi trajta shum ėsht thye
thye n’ latin e thye n’ junan
thye ndėr kelt thye ndėr ,bullgar
n ‘rus sherrgji e serbijan
n ‘tjerė pushtues e n’ tjerė barbar
tash pak dritė pėr shkollė e fletė
pėr me lshue do pendė me ngjyrė
po na duhet oj bot n’ kėt jetė
mos na e le kobin detyrė
mos na e l e varun at shpresė
pėrmbi ferr me t’ holla fije
pse un n ‘ty e kam do besė
ndoShta zoti ,t ‘dha pak dije
pėr me e pa ku ėsht drejtsija
edhe etika e normė mbi dhe
bashk , e jon ė kėrkon etnija
me jetue n’ paqe n, tri fe

vargjet ,,, jam Shqiptarė
i ka shkruar MERGIMTARI xhelal ferizi
nga Mitrovica

lirik
12-04-08, 09:46
Nuk duam vetėm shtet dhe pamvarsi

Xhelal ferizi neper vite me vargje shqiptare

nuk duam vetėm pamvarsi shtet pushtetarė
deputet parlamente kravata
duam buk e punsime pėr secilin shqiptarė
nuk duam shum llafe tė gjata

duam hise nė atdhe
duam tė drejtėn pėr pronė
nuk duam tė shkelni mbi ne
hajdut satan e demon

duam edhe ne me shiju pak jetė
sado pak barazi
nuk duam jasht atdheut me mbetė
tė veshur me lot e mėrzi

duam nė token e tė parve
mbėshtetje tė drejt legjitime
nuk duam pėrbuzjet e tru'tharve
nuk duam ma mohime

mjaft ma pa punė
mjaft ma me tradhti
mjaft ma krim e dhunė
mjaft ma nė ankth duke u gdhi

duam edhe ne pak dritė
duam tė ndjehemi tė dikujė
tė dijmė ku lindėm e ku jemi rritė
pėrse ne gjithmonė tė huaj

q'ėsh ky ligj bizarė
llahtare demokraci
qė trishton kahdo shqiptarė
i vret me mohim e varfri

ligj ky pėr krokodila
por jo per njeriun e gjallė
a e shihni o bilbila
po vdesim pėr punė me malllė

punė nuk na japin
kahdo po na degdisin
shqiptarė ku e ndalni vrapin
e shekujt me ikė po ju nxisin

si ikė njeriu nga atdheu si pa krye
te kujt qenkemi ne
pėr se kemi lindur me u thye
me u shitė si treg e me u ble

pse mall! qenka shqiptari
pse ky qenka ligj i planetit!
pėr ne varfria e litari
pėr tė tjerėt kurorat e mbretit

motivi qenka ky nė jetė
tė vuajm u dashka me ardhė
mbi dhe ku ka ujė e det
ku ditė nuk ka tė bardhė

varfri varfri papunsi
gėnjeshtra mashtrim e vrap
genjeshtra e paudhsi
lėpirirje servile me llapė

rend na qenka ky mizorė
dikush tė lahet nė ari
shqiptari tė vuaj i gjorė
mbi dhe qysh se e la i pari

i ndrrohen miq e zotri
padron qė e kalirojnė
me zgjedha moderne n' skllavri
me copa tė vogla e mashtrojnė

vrapon i mjerė qytetari
fshatari pėr buken e gojes
ndėrmjet ju hyn bizari
me djallzore pafundėsinė e lojes

vuan edhe i riu mjeran
nuk din se ku tė mbahet
kah krimet joshen mbas padronve pran
mandej nė gjak kafshata ju lahet

nderi nuk ėsht askund
as djersa merita e buka
s' paguhet asnji mund
do tė shemben male e suka

duart shtrėngohen vrastare
e qorbat pėrzihen sabotatore
medet do jargė qė shiten n' pazare
sa lojė e pa fund njerėzore

aman qfar brrylash sa shtyhen
kafshrorė pėr mbi jetesė
por shpitrta t' pafajshėm po thyhen
e globi po mbetet pa besė

buka buka puna
ėndrra e qytetarit
fabrika bujqsia o quna
o breza tė djegur t' shqiptarit

pse vuajm pėrse njeriun po e shkatrroni
pėrse po prishni sa qenje mbi dhe
pėrse qdo ndjenjė nga trupi e largoni
nuk leni kund mshirė as fe

zhgėnjim kahdo i brezit zhgėnjim
secila moshė ankohet
nuk ėsht sistem jo ky ėsht krim
demokracia po aktrohet

skllavri quhet kjo
garė instikt krokodilash
ngritu o njeri e dallo
kėt garė hajdutsh e kopilash

kjo ėsht feudalizėm
e rend' skllavopronarė
mashtrim kriminalizėm
i mbushur me mercenarė

botė fodulle me prirje
mashtruese e krimogjene
kjo ėsht njė jetė nxirje
qė kohrat do i bėn legene

tė shkelė kėmba e padronit
femra shitet pėr buk e kafshore
njeriu si pėrmbahet zakonit
por turrjeve jo parimore

u vra u vra njerzia
e vrau gjithkah mashtrimi
vrasėsja pseudodemokracia
kjo maskė ku mshefet krimi

hajduti e vjedhė fabriken
hajduti e vjedhė trezorin
hajduti e paraqet etiken
ne ballė e kemė puthadorin

burra nuk ka ma as gra
nuk mbahet ma kund princip
mbas vrapi e kafshate shpėrnda
vetrvrasjet po bėhen shqip


na vrau pseudo mashtrimi
na vrau pseudosistemi
na vrau pseudo njerzimi
na vrau pseudo kalemi

na vrau psuedoligji
na vrau psuedo rendi
na vrau pseudo imigji
na vrau edhe pseudokuvendi

na vrau pseudo buzqeshja
na vrau pseudo norma
na vrau edhe zgjėrdheshja
ne mija lavirosėse forma

na vrau e famshmja kravata
vizlliima e rrejshme e hajdutit
na vranė edhe llafet e gjata
e koka shkurtpamse e hutit

na vranė na vranė na vranė
na shanė na than tradhtorė
me ligje mbi kokė na ranė
grabitsa e puthadorė

kurvarėt nė anėn tjeter
hafijet mbi foristrada me rrota
sa bosa mafioz e lugetėr
na vrau i yni e bota

na vrau pseudomiqsia
gjuhėt satane rrencare
na vrau premtimo rrencėria
e ftyrat me mallkime bizare

diten tė qajnė natėn tė vrasin
nė punė per pesė lek tė duan moter e grua
por ankueshėm prore me faj bėrtasin
qka dreqin paskan a thua

dikush dridhet pėr pak lek
dikush mbi zare e kazina
disa pran' poshtrimit rrijnė jan stėrmekė
me duart lypsare kah stina

q' drejtesi bizare ėsht kjo
poshtė kjo botė grabitqare
njeri kurr per kend mos voto
vdekshin mashtrimet tradhtare

poshtė bizariteti
poshtė shkolla e mashtrimit
e loti i aktrimit sa deti
poshtė kjo botė e zhgėnjimit

poshtė ore dyftyrsia
poshtė edhe gjuha e intriges prej tuli
poshtė ore e gjith pa besia
poshtė se globin na e shkuli

toka po qanė me dhe
mashtrimi gjithkah po mbjellet
na vranė njez duke ble
mbi rrrena ligji po mbshtjellet

duam jetė punė dashuri
besė po duam pėrkushtim
mjaft me hajdutri
ngrihuni njerzimi im

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves
ne mergim shumvjeqarė KONTAKTI ME AUTORIN
[email protected]

lirik
12-04-08, 10:11
Pėrfolsit e pėrgojsit

Xhelal ferizi (Xhela i Mitrovices )

Pėrfolėsit jan llafazan mėsojnė gjuhen e miut tė urithit tė shtriges
ata jan gjuhtarėt mė tė pėrthyer neper trajta djalli
ata jan simbol i shpfjes pėrfoljes intriges
ata jan si intriga demoni e shartim zvarraniku e papagalli

ata jan vet bizariteti jan vet lugati i pėrflliqur jan vet etiketa
ata jan vet pjella e zezė tė sėmurė nga llafazania
ata qė pa pjellė fjalė ngjitse nuk ju mbijeton jeta
ata jan vet pjellė zeza mjerania


ata rrijnė nėpėr skuta nuk punojnė
ata jan tė qindra shartimeve nga ligsia
ata ushqehen ndjejnė shije jo nė buk e ujė por kur pėrgojonė
nėnė e tyre ėsht bushtra'ria

ata nė zemėr te tokes e qillit perhapin jargėtare shpifse parolla
ata pjellin bashk fjalen kur miu pjellė nėpėr nevojtore
ata si mijt jan kah vesi e shkolla
e pėrflliqin edhe gjuhen e lashtė arbnore

ata shqipfolsa jan besoni
dijn si miu dreqi e lugati
atyre kur ju thot miu i madh padroni
ata shėrndahen pėr shpifje me pjellė gjithfar lloj falsifikati


ata kudo lėnė si mij etiketues kokėrdhija
nė qytetrim hyjn kahdo nėpėr nevojtore
nėpėr kombe andej e kėndej nėr ujra tė zeza dalin kah shpifsija
shpifin me gjuhen e tyre djallzore

ata jan tė sėmurė pjella'mijė shpifarak
ata jan pesudoshqiptarė
por t' shqiptarit nuk i kan dy pika gjak
ata jan pjellur pėr shpifatarė

ata vrapojn heret tė parėt
dalin neper trotoare
hulumtojnė tė ndershmit shqiptarėt
me ua njitė etiketen shpiftare

ata jan hijanet
jan ferr jan lpisatarė
nga ferr'nevojtorja vet
kan dalė me pėrlye shqiptarė

xhelal ferizi autori nė mėrgim

lirik
15-04-08, 05:21
--------------------------------------------------------------------------------

Njė her njė yllė mė tha


Shkruan Xhelal Ferizi(xhela i Mitrovices )

njėher mė tha njė yllė me gjuhė qiellore
nė gjuhen ma tė bukur tė jetes
kėshillė mė dha dritė shprehė'tare diamantore
mė tha miqsija ėsht kult cak jete shpirtė i tė vertetes

mbaje mė tha ai yllė mbaje si diamantin miqsinė
as diamanti nuk pėrmbanė pėrmbrenda tjetėr veq shkėlqim
si ai mbaje nė kėt jetė kullimsinė
gjithmonė miqsisė jepi vlim

fjala e atij ylli ishte nga vet zemra e tijė plot dritė
qė vinte mbėshtjellė nėpėr rreze nga lartsia
e hynte nė shpirtė secila qiltėrsi e tijė vėrtetė me tė mahnitė
rrezanishtja e tijė besa e urtsia

mbaje ai mė tha gjithmonė mbaje se mqisia ėsht si gjaku
qė mbanė zemren e damarin
miqsia ėsht si lėngu aromtarė qė e mbanė zambaku
si kullimi fisnik nė mbrendii qė e mbanė arin

ai yllė nga qielli kėshtu tha me kėshillen kullimtare humane
vėrtetė kėshtu qenka miqsija
vulė i jep k'saj' fjale shpirti i diellit e ajo zemėr hane
mbaje o njeri s tė jet perjetsia

xhelal ferizi liriku autori nga Mitrovica
(xhela i mitrovicces)

lirik
15-04-08, 06:26
Mikeshes Time Shqiptare

Autori Xhelal Ferizi

Si Ai Za I Zemres Tė Violines
Porsi E Shpirtit Ajo Cicrima
Porsi Zani i Kanarines
Po i Rendisi Un Kto Rima

Me Ja Lidhė Me Varg Qiellori
Tė Atijė Yllit Qė Shndritė Ballin
Vargjet Nė Gaz Porsi Zemrori
Si Curril Qė Rimon Zallin

Si Ai i Bardhi Stalaktiti
Qė Pikon Nėn Strehė Shqiptare
Do Ti Shkruaj Kti Koloriti
Me Larmi N’ Vargje Ujvare

Porsi Rrjedha E Dukatit
Qė Bjen Lmueshėm Tue Shkėlqye
Do Ti Shkruaj Un Germa Tė Fatit
Fjalė Ylltare Tue Zbėrthye

Do Ti Shkruaj Pėr Jetė Mikshes
Ku Kam Kja Halle Shqiptare
Porsi Kraht E Sokoleshes
Kam Me i Hapė Mbi Fletė Kom’btare

Rrnofsh Moj Zanė Sa Gjeraqina
Treqind Vjet Mbi Tė Bukura Kreshta
Porsi Zog Me Kanarina
Kndofsh Dardanes N’ T Bukura Vneshta

Edhe Fati Tė Priftė Ma i Pari
Kahdo Tė Shkojnė Ty Kraht E Eres
Tue Ligjrue Me Gjuhė Shqiptari
Si Ai Zog Bardhi i Pranveres

Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim

Kushtuar Natyres Mikeshes Time Shqiptare

lirik
15-04-08, 07:07
Mikeshes Time Shqiptare

Autori Xhelal Ferizi

Si Ai Za I Zemres Tė Violines
Porsi E Shpirtit Ajo Cicrima
Porsi Zani i Kanarines
Po i Rendisi Un Kto Rima

Me Ja Lidhė Me Varg Qiellori
Tė Atijė Yllit Qė Shndritė Ballin
Vargjet Nė Gaz Porsi Zemrori
Si Curril Qė Rimon Zallin

Si Ai i Bardhi Stalaktiti
Qė Pikon Nėn Strehė Shqiptare
Do Ti Shkruaj Kti Koloriti
Me Larmi N’ Vargje Ujvare

Porsi Rrjedha E Dukatit
Qė Bjen Lmueshėm Tue Shkėlqye
Do Ti Shkruaj Un Germa Tė Fatit
Fjalė Ylltare Tue Zbėrthye

Do Ti Shkruaj Pėr Jetė Mikeshes
Ku Kam Kja Halle Shqiptare
Porsi Kraht E Sokoleshes
Kam Me i Hapė Mbi Fletė Kom’btare

Rrnofsh Moj Zanė Sa Gjeraqina
Treqind Vjet Mbi Tė Bukura Kreshta
Porsi Zog Me Kanarina
Kndofsh Dardanes N’ T Bukura Vneshta

Edhe Fati Tė Priftė Ma i Pari
Kahdo Tė Shkojnė Ty Kraht E Eres
Tue Ligjrue Me Gjuhė Shqiptari
Si Ai Zog Bardhi i Pranveres

Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim

Kushtuar Natyres Mikeshes Time Shqiptare

lirik
15-04-08, 07:43
Hajde hajde oj gjeraqinė

Xhelal ferizi poezi poema vargje shqiptare
(Xhela i Mitrovices )


Hajde hajde oj gjeraqinė
se e vulosem pamvarsinė
eja tash n'tokė kastriote
tė rrijm n' troje n' jetė e mote

merri kraht e fluturimit
kalo shtegut e kalo vrrinit
ti qė je shqipe n' dy koka
tah po t' thrrasin qielli toka

eja eja mori zemer
ty shqiponjė po tė thonė me emer
eja shih fushat e barit
eja nė troje te shqiptarit

kalo maja pyje e lisa
eja e shih dardanen n' plisa'
eja e shih si gzohet hana
eja e shih ktu djem si zana

shihi vashat si perrija
eja e shih ku rrin hjeshia
bjer mbi fushen n' grurė t' kallirit
shih kosoven ringjallė hirit

shihja shtizen e flamurit
shihja ballin arti i nurit
hajde shqipe oj gjeraqinė
shih kosoven heroinė

hajde shihja dushk e gllija
shih zabelet ku bjen hija
eja e ndjeje njė gjuhė goje
si gurg'gllimė qė bjen n' pėr prroje

si gurgllima me currila
si q' shartojnė cicrrimt n 'bilbila
me shum kangė mbi degė e pipe
ashtu kndon sot gjuha shqipe

eja shqipe oj gjeraqinė
e solli qielli pamvarsinė
ylli i drites t' meteorit
shi si shndritet dheut t' arbnorit

eja shqipe merr edhe zana
merr hjeshinė qė e ka tirana
sjelle ne krah oj gjeraqinė
m' ja sjell sharmin nė prishtinė

ma sjell durrsin bregdetarė
shkoder kuksin qehlibarė
edhe vloren me kaninė
le ta shohin pamvarsinė

hajde hajde oj gjeraqinė
shihi pejė gjakovė e klinė
me vicianė e fushė kosoven
drenicė llap edhe rugoven

shihja valen me ujvara
shihja fusha shihja ara
hajde shihja gzimin nė zemer
kah i thonė kosovė me emer

dil e shih moj e bekue
me dy krih tue fluturue
se ne festė si jan qelė kto fleta
si e harlisur ka nisė jeta

ka nisė krojet me u kullue
kan nisė qyqet me shpresue
ato ma ne degė s' vajtojnė
male as fusha nuk gjėmojnė

veshė ėsht toka si ftyrė hane
plot me shend mbi tokė dardane
prandaj eja oj gjeraqinė
shihja festė e pamvarsinė

autori xhelal ferizi nga Mitrovica

lirik
15-04-08, 07:52
Hajde hajde oj gjeraqinė

Xhelal ferizi poezi poema vargje shqiptare
(Xhela i Mitrovices )


Hajde hajde oj gjeraqinė
se e vulosėm pamvarsinė
eja tash n'tokė kastriote
tė rrijmė n' troje n' jetė e mote

merri kraht e fluturimit
kalo shtegut e kalo vrrinit
ti qė je shqipe n' dy koka
tah po t' thrrasin qielli e toka

eja eja mori zemer
ty shqiponjė po tė thonė me emer
eja shih fushat e barit
eja nė troje tė shqiptarit

kalo maja pyje e lisa
eja e shih dardanen n' plisa'
eja e shih si gzohet hana
eja e shih ktu djem si zana

shihi vashat si perrija
eja e shih ku rrin hjeshia
bjer mbi fushen n' grurė t' kallirit
shih kosoven ringjallė hirit

shihja shtizen e flamurit
shihja ballin arti i nurit
hajde shqipe oj gjeraqinė
shih kosoven heroinė

hajde shihja dushk e gllija
shih zabelet ku bjen hija
eja e ndjeje njė gjuhė goje
si gurg'gllimė qė bjen n' pėr prroje

si gurgllima me currila
si q' shartojnė cicrrimt n 'bilbila
me shum kangė mbi degė e pipe
ashtu kndon sot gjuha shqipe

eja shqipe oj gjeraqinė
e solli qielli pamvarsinė
ylli i drites t' meteorit
shih si shndritet dheut t' arbnorit

eja shqipe merr edhe zana
merr hjeshinė qė e ka tirana
sjelle nė krah oj gjeraqinė
m' ja sjell sharmin nė prishtinė

ma sjell durrsin bregdetarė
shkoder kuksin qehlibarė
edhe vloren me kaninė
le ta shohin pamvarsinė

hajde hajde oj gjeraqinė
shihi pejė gjakovė e klinė
me vicianė e fushė kosoven
drenicė llap edhe rugoven

shihja valen me ujvara
shihja fusha shihja ara
hajde shihja gzimin nė zemer
kah i thonė kosovė me emer

dil e shih moj e bekue
me dy krih tue fluturue
se ne festė si jan qelė kto fleta
si e harlisur ka nisė jeta

kan nisė krojet me u kullue
kan nisė qyqet me shpresue
ato ma nė degė s' vajtojnė
male as fusha nuk gjėmojnė

veshė ėsht toka si ftyrė hane
plot me shend mbi tokė dardane
prandaj eja oj gjeraqinė
shihja festė e pamvarsinė

autori xhelal ferizi nga Mitrovica

lirik
15-04-08, 08:50
--------------------------------------------------------------------------------

Un nuk di kush ėsht kjo luana

Skruan xhelal ferizi liriku nė mėrgim

(Xhela i Mitrovices )

un nuk di kush ėsht kjo luana
mos e sollen gurėt e diamantit nga bukurija
apo nė shartim panteon e hana
e sollėn nė me neshė nga shkėlqimsia

kjo qenka mahnija vet nė fleten e lules po i rrin disi qehretare
njė vizllimė me mija shpirta domethėnėsa me dritė,dėshira
o zot athua u krijua kjo dikund ndėr ylltare
atje kur rrin vetulla e qiellit ma e mira

nėpėr kta ingji qė po shndrisin xixėllues
ata me miliona tė shpirtzueme i paskan nė kėt fytyrė vizllimat
thue se tė gjith shekujt aty shartues
bukurisht flasin si tė currilit rimat

un habitem nga kjo bukuri kush e shartoj me shekuj art
vetimat i shmangen e mshefen pas kti shkėlqimi
ktu vet thua paska ardhė kurora e artė
me i shėrbye pėrjetshėm kėti sharm vizllimi

sa her u kryqzuen shikimet e yjeve nė habi mahnitore
u shtangen edhe buzėt e habitura tė rrezeve gama
mbeta edhe un me pendė i ngrirė plot me fjalė rrezatore
ksaj bukurie deri nė majen e qiellit i paska shkua fama

po dolen tė gjith gojė hapur e ndriqimi rrezatues kah zalla
aty ku kishte shartuar rreze vija e pikė'qmuara diamantore
si ka mundėsi diamanti tė mbijė bukurisht mbi qepalla
e te levizė nė mes qerpikve si njė rrymė xixillore

sa e quditshme qenka tė gjith i thonė a ėsht e bija a vet hana
kush e lindi kėt mahni a thua kroni i bukurisė
kush qenka kjo rreze me shartim currilash me dy sy si zana
thonė se ėsht vasha ma e bukur e etnisė

po mbjellė kush ja ka rreth qerpikut dirtėshkruarat e larmisė
larmitė aty thue se xixėllojnė si rubini kur qeshė
lėvizjet rreth syrit si vet ajka e hjeshisė
si njė lule nė diamant me u veshė

a thua kso hjeshia shpirtzon elindė vet ingjija
qe sa her qė mė pyesin yjet
dhe un i mjeri me penden nė dorė as qė e dija
mendoja se drita e currilit e rrezanija e ujvarave e krijoj kah pyjet

as fjalen nuk dija ku ta qendisja
ne lotin e gzimit te yllit nė mėgjes
nuk dija spjegimitt ksaj bukurije kah te nisja
si ta spjegoj me thuaj oj lulja me vesė

me donli ne ndihmė e mahnitshmja ndriqimisa
prej kullimit tė yllit qė bjen nėpėr shi vere me pika
mė tha se kso vashash ka vetem etnike shqipėrija
mė tha se mahnitet nga ky art edhe vet galaktika

autori xhelal ferizi nga Mitrovica
(Xhela i Mitrovices )

lirik
15-04-08, 08:54
Hajde hajde oj gjeraqinė

Xhelal ferizi poezi poema vargje shqiptare
(Xhela i Mitrovices )


Hajde hajde oj gjeraqinė
se e vulosėm pamvarsinė
eja tash n'tokė kastriote
tė rrijmė n' troje n' jetė e mote

merri kraht e fluturimit
kalo shtegut e kalo vrrinit
ti qė je shqipe n' dy koka
tash po t' thrrasin qielli e toka

eja eja mori zemer
ty shqiponjė po tė thonė me emer
eja shih fushat e barit
eja nė troje tė shqiptarit

kalo maja pyje e lisa
eja e shih dardanen n' plisa'
eja e shih si gzohet hana
eja e shih ktu djem si zana

shihi vashat si perrija
eja e shih ku rrin hjeshia
bjer mbi fushen n' grurė t' kallirit
shih kosoven ringjallė hirit

shihja shtizen e flamurit
shihja ballin arti i nurit
hajde shqipe oj gjeraqinė
shih kosoven heroinė

hajde shihja dushk e gllija
shih zabelet ku bjen hija
eja e ndjeje njė gjuhė goje
si gurg'gllimė qė bjen n' pėr prroje

si gurgllima me currila
si q' shartojnė cicrrimt n 'bilbila
me shum kangė mbi degė e pipe
ashtu kndon sot gjuha shqipe

eja shqipe oj gjeraqinė
e solli qielli pamvarsinė
ylli i drites t' meteorit
shih si shndritet dheut t' arbnorit

eja shqipe merr edhe zana
merr hjeshinė qė e ka tirana
sjelle nė krah oj gjeraqinė
m' ja sjell sharmin nė prishtinė

ma sjell durrsin bregdetarė
shkoder kuksin qehlibarė
edhe vloren me kaninė
le ta shohin pamvarsinė

hajde hajde oj gjeraqinė
shihi pejė gjakovė e klinė
me vicianė e fushė kosoven
drenicė llap edhe rugoven

shihja valen me ujvara
shihja fusha shihja ara
hajde shihja gzimin nė zemer
kah i thonė kosovė me emer

dil e shih moj e bekue
me dy krih tue fluturue
se ne festė si jan qelė kto fleta
si e harlisur ka nisė jeta

kan nisė krojet me u kullue
kan nisė qyqet me shpresue
ato ma nė degė s' vajtojnė
male as fusha nuk gjėmojnė

veshė ėsht toka si ftyrė hane
plot me shend mbi tokė dardane
prandaj eja oj gjeraqinė
shihja festė e pamvarsinė

autori xhelal ferizi nga Mitrovica

lirik
15-04-08, 10:26
Ma lmojnė zemren

Xhelal Ferizi autori i vargjeve Shqiptare ne Mėrgim

porsi yjet qė e lmojnė qiellin
nė zemer shndritshėm ia lmojnė gzimin
porsi rrezet qė e lmojnė diellin
me at t' pėrkdhelshmin rrezatimin

porsi hanen qė e lmojnė ngjyrtare
ato tė arit shend qelizat
porsi ngjyren ylbertare
kur me pi bjen e lmojnė puhizatashtu tingujt e violines
tė sharkisė e klarinetit
porsi zemren t' kanarines
qė ja lmon puhija e detit

ashtu mua ato mahni
tinguj tė leht' n' rimė magjistare
me nji magjike dashuri
ma lmojn leht zemren shqiptare

e kur ma lmojnė ma shkrijnė n'shpirtzime
siq e lmon era nė ujė syprinen
thua n ' shegė sh'ndrrohet zemra ime
dehur qiellit merr flutrimen

e niset qiellit kah etnije
me sy mbullur si sherbeti
thue se krah i jep mahnija
me ra nė fusha e kah bregdeti

thua ja shtruan qiellin nė ylbera
thue re t' bardha n' krah e qojnė
thue flutron si zogjt n' pranvera
tingujt n'vesh kur i kėndojnė

kah aorta e kah damari
e mbi qilima fluturak
mi shkojnė zemres tinguj ari
mbi ajri tue dehė nė gjak

porsi e lmon era mbi faqe
edhe aroma karajfilin
porsi lulen manushaqe
porsi kanga e lmon bilbilin

ashtu zemren mua ma lmojnė
ato nota t' melankolisė
si kur n' gzim currilt notojn
bardh nė ujvarat e etnisė

eh violinė ti shpirtė qė dehė
siq dehė rrezja bukurinė
n' prehrin tend nji her me u prehė
le vedes tue dashtė shqipninė

XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE

lirik
15-04-08, 10:36
--------------------------------------------------------------------------------

Ma lmojnė zemren

Xhelal Ferizi autori i vargjeve Shqiptare ne Mėrgim

porsi yjet qė e lmojnė qiellin
nė zemer shndritshėm ia lmojnė gzimin
porsi rrezet qė e lmojnė diellin
me at t' pėrkdhelshmin rrezatimin

porsi hanen qė e lmojnė ngjyrtare
ato tė arit shend qelizat
porsi ngjyren ylbertare
kur mbi gurra e lmojnė puhizatashtu tingujt e violines
tė sharkisė e klarinetit
porsi zemren t' kanarines
qė ja lmon puhija e detit

ashtu mua ato mahni
tinguj tė leht' n' rimė magjistare
me nji magjike dashuri
ma lmojnė leht zemren shqiptare

e kur ma lmojnė ma shkrijnė n'shpirtzime
siq e lmon era nė ujė syprinen
thua n ' shegė sh'ndrrohet zemra ime
dehur qiellit merr flutrimen

e niset qiellit kah etnije
me sy tė ėmbėl si sherbeti
thue se krah i jep mahnija
me ra nė fusha e kah bregdeti

thua ja shtruan qiellin nė ylbera
thue re t' bardha n' krah e qojnė
thue flutron si zogjt n' pranvera
tingujt n'vesh kur i kėndojnė

kah aorta e kah damari
e mbi qilima fluturak
mi shkojnė zemres tinguj ari
mbi ajri tue dehė n'pėr gjak

porsi e lmon era mbi faqe
edhe aroma karajfilin
porsi lulen manushaqe
porsi kanga e lmon bilbilin

ashtu zemren mua ma lmojnė
ato nota t' melankolisė
si kur n' gzim currilt notojnė
bardh nė ujvarat e etnisė

eh violinė ti shpirtė qė dehė
siq dehė rrezja bukurinė
n' prehrin tėnd nji her me u prehė
le vdes tue dashtė shqipninė

XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE

lirik
20-04-08, 21:46
Ne Ankime Qe Me Therrnin

XHELAL FERIZI AUTORI

Nė Ankimet E Diellit Lotoj
Ne Ankimet E Hanės Vetullkthye
Nė Ankimet E Tokes Gjėmoj
A Zot Ndoshta Kam Me U Thye

Nė Ankimet E Ujit Dridhem
Nė Ankimet e Gurit coptohem
Ah Nė Ankimet E Drurit Lidhem
Me Dhimbjet Nė Qdo Fletė;mjerohem

Vuaj Edhe Nė Ankimet E Eres
Edhe Nė Ato Tė Trandafilit
Nė Ankimet E Zogut Tė Veres
Nė Ankimet E Lotit T' Bilbilit

Nė Ankimet E Vashave Kam Ethe
Nė Ankimet E Dashurisė Sė Tradhtuar
Un Me Lule Me Bari E Gjethe
Thahem Nė Ankim Pa U Gjelbruar

Kur Ankohet Qershija e Shega
E i ėmbli Dushk N' Pėr Ahije
Ankohen Trupi Rremi E Dega
Ankimet Mė Bėhen Hije

Ankime Ankime Rėnkime
Gjėmime Gjithkah Duke Dėnesė
Atdhe O Toka Ime
Sa Shum Je Pre Nė BesėShkruar Nga Autori
I Vargjeve SHQIPTARE
Ankime Qė Mė Therrin Xhelal Ferizi Nga Mitrovica Mergimtarė afro tridhjev vite jasht atdheut

lirik
20-04-08, 22:27
Ma lmojnė zemren

Xhelal Ferizi autori i vargjeve Shqiptare ne Mėrgim

porsi yjet qė e lmojnė qiellin
nė zemer shndritshėm ia lmojnė gzimin
porsi rrezet qė e lmojnė diellin
me at t' pėrkdhelshmin rrezatimin

porsi hanen qė e lmojnė ngjyrtare
ato tė arit shend qelizat
porsi ngjyren ylbertare
kur mbi gurra e lmojnė puhizatashtu tingujt e violines
tė sharkisė e klarinetit
porsi zemren t' kanarines
qė ja lmon puhija e detit

ashtu mua ato mahni
tinguj tė leht' n' rimė magjistare
me nji magjike dashuri
ma lmojnė leht zemren shqiptare

e kur ma lmojnė ma shkrijnė n'shpirtzime
siq e lmon era nė ujė syprinen
thua n ' shegė sh'ndrrohet zemra ime
dehur qiellit merr flutrimen

e niset qiellit kah etnije
me sy tė ėmbėl si sherbeti
thue se krah i jep mahnija
me ra nė fusha e kah bregdeti

thua ja shtruan qiellin nė ylbera
thue re t' bardha n' krah e qojnė
thue flutron si zogjt n' pranvera
tingujt n'vesh kur i kėndojnė

kah aorta e kah damari
e mbi qilima fluturak
mi shkojnė zemres tinguj ari
mbi ajri tue dehė n'pėr gjak

porsi e lmon era mbi faqe
edhe aroma karajfilin
porsi lulen manushaqe
porsi kanga e lmon bilbilin

ashtu zemren mua ma lmojnė
ato nota t' melankolisė
si kur n' gzim currilt notojnė
bardh nė ujvarat e etnisė

eh violinė ti shpirtė qė dehė
siq dehė rrezja bukurinė
n' prehrin tėnd nji her me u prehė
le tė vdes tue dashtė shqipninė

XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE

lirik
22-04-08, 10:52
Myku i shpirtit

Autori Xhelal Ferizi

l i r i k u n ė m ė r g i m
*********************************************


Myku i shpirtit i mbledhur nga knetat ku pshurrin gjarpij e krokodila
si modė e mendjeve tė prishura ka hypur nė fron
kujdes ruajuni nga ata o tė pa faj tė pa djallzuar bilbila
tinzri u bė tash besa jonė

besa jonė e dikurshme shqiptare
nuk ėsht ma mbi dhe
vendin ia zuri lakmija vrastare
demonja nga vesi i huaj qė u ble

ruajuni shqiptarė kujdes prapa shpine
se hardhuca e dhelpra e gjarpri jan bashkue
kan ndėrtuar njė qenje intresant nė kombinime
duket si njeri por gjithqka i ėsht kafshrue

duket me dy kėmbė por mbrendesinė e ka servile
e ka zemren qorre si urithi nėn dhe
kujdesė o ju shpirtra e zemra bilbile
kjo lloj kafshe sot po rritet ndėr ne


prandaj besen ma as mos e pėrshkruani

ajo iku e ndoqen me thikė
kujdesė mos besoni se shum do tė vuani
se kjo kafsha e re fare s njeh etikė

kujdesė pra alarm nga kėto kafshė tė reja qė veset perverse e pollen kėt ndėrtim
kėto kafshė jan tė ndertuara nga veset kanibale
shpirtin e kan nga lakmija e qakallit e nga vampirat e etur pėr krim
po vijnė tash kto kafshė nė skenė dal nga dale

kujdesė kujdesė o shpirti i pa djallzuar i njerzisė
kėtu nė kėt konstrukt prej kėti tė prishur mishi bizarė
kan dalė specialist pėr faisje etikash bijė tė stėrkequr tė tinzrisė
po ndertojnė kso kafshėsh i shartojnė si shqiptarė

kėtu edhe miu i nevojtoreve ka dorė nė kėt ndėrtimtari konstrukt muta' cion
prej flliqsirave e pollen kėt shpirtė tė gjetur nėpėr tė tilla kneta
po pjellin mijtė vrastarė e nevojtorja e zezė me demon
tinzarė me shpirta kanibal qė hanė tinza e pas shpine marrin jeta

u ndėrtua kafsha e re pėr qudi njerzore duket me fytyrė por konstrukt zvarraniku
kujdes shpinen ruajeni nga ky kafshues tinzak qė nuk njeh shok as mik as vlla
ruajuni nga ky dinak ky ėsht i civilizimit i njerzisė armiku
ky paranė dhe tinzrinė kult e shpirtė i ka

ky vret pėr para shok e mik e tjerė
kėdo vret sepse e ndertoj e gjarprit tinzria
ky nuk njeh besė nuk ka pi kurr etikė as nė ndoj krua njerzorė vlerė
kėto kafshė qė flasin ti izoloj etnija


kujdes askujt mos ja besoni paranė
se vesi i miut e urithit veq ka hy nder ne
lakmija tash e dora e demonit po na mbanė
me sekrete e kode ecni pėrmbi dhe

po se as shokut ma nuk i besohet besa na ishte njė her
ajo tash na duket si njė prrallė
njeriu tash nuk ushqehet me mėlmesa por me helm e vnerė
gjarpri i rrin nė zemer e maska i rrin nė ballė

me tinzri gjithnji e ma shum po ushqehen
po vijnė lėkura mashtruese tė reja me vizllime
shum shekujt nė shpirtė do tė thehen
se maska njerzore po joshet nė krime

ushqimi human shpirtrorė askund nuk po blehet
askush se kthen koken edhe pse falas ėsht ky margaritarė
kurva kohė e zezė qė nė hap qėllimi tė zi po krehet
do tė vret nė te ardhmen do tė vret edhe ma shum shqiptarė


************************************************** **
Xh e l a l F e r i z i
(xhela i Mitrovices
************************************************** ******

lirik
22-04-08, 22:12
FJALA JOTE

Xhelal Ferizi l i r i k u n ė m ė r g i m
**********************************************
(Xhela i Mitrovices )
***************************************
Fjala jote natyrė ėsht vulė ari
fjala jote ėsht si shkėmb rugove
ti je vet njė gjeraqinė shqiptari
ti je shqipe mbi at qiell kosove

.................................................. ......
ti je vala qė fjalen e sjellė
gurabardhve e sharton nė ylbera
ti je vet nė tokė e qiell qė mbjellė
paqe tė bardha aromė qė i sjell era

.................................................. ....
ti nga palca e shpirtit t' currilit
e nxjerrė fjalen si drita e kristalit
ti je vet si fleta e trandafilit
qė e joshė n 'prehje zemren “t' zogut t' malit
---------------------------------------
fjala jote pėrkdhelė emocionin
ajo dehė boten si shpirtrore
ajo e nxitė burimin e kronin
me ra rrjedhshėm n' qehre zallinore
-------------------------------------
fjala jote ka shtrue puhinė vet
detit zemren ja ka dehė n' syprinė
guri e dheu ngjallen kur ti flet
si melosi n' zog e kanarinė
----------------------------------
e tė mos harrojnė kurr shpirtat e lirisė
nėse dojnė kund ndoj fjalė puhije
le tė vijnė n' male n' maja t 'bukurisė
ta kėrkojnė te kjo zanė shqipnije
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

le tė vijnė nė artin e mahnisė
mu nė malet e kroje tė argjendit
ku kavalli e fyelli i etnisė
rimojnė n' lugje e nė bjeshkė t' kelmendit

----------------------------------------
fjala jote moj e bardha zanė
si gjithmonė hije i ka jehona
qė ndėr shekuj malsorja ilirianė
e tha bukur lart nder malet tona
-------------------------------------

fjala jote e bardhė fjalė malsore
kshtu malsoret gjith kan folė si gurra
si kullimet t 'bardha zallinore
n 'kulla e bejshkė ka jehue nder burra
--------------------------------------------
prandaj fjalen ti e ke heroinė
porsi e bardha e bekuara dritė
porsi e larmja e kėndshmja kanarinė
po e pėrtrinė at t' bukuren traditė
.................................................. ........................
prandaj rrnoftė tradita malsore
edhe e bukura fjalė si ' q ' jehon zana
qė ligjron mbi trojet arbnore
thue prej zemre e nxjerrin dielli e hana

.................................................. .......................................

Kushtuar Mikeshes se shtrejtė Shqiptare Rugovase
e cila e njeh traditen dhe miqsinė shqiptare
siq ka thėnė i madhi Gjergj fishta shqiptari din me mbajtė miqsi
.................................................. .................................................. ...............
Xhelal Ferizi l i r i k u n ė m ė r g i m

lirik
22-04-08, 22:40
E kam ditė

Xhelal Ferizi

l i r i k

e kam ditė un se enden yjet
e vlojnė zemrat e tyre n' kėrkime
edhe enden kah majat e pyjet
e trokisin n' miqsi t' portes time

e kam ditė un se nuk rrin naku
pa vlue mu nė shpirt t' fjales shqiptare
se pėr art shqip atij i vlon gjaku
porsi shkumbt n' gurgullimė ujvare

dhe ja tash ku erdhi miku im
me fjalė yjesh kah vargjet me rima
porsi hana kur del me ndriqim
dual me fjalen porsi e bukura bima

porsi fleta qė qelet ndaj qiellit
u qel zemra e kti bashkatdhetari
i vloj ndjenjat porsi rreze t' diellit
e tha fjalen si e thot vleren ari

porse hije besa i paska fjala
edhe nota e caku i vules shqip
kur ky vet poet porsi vala
i ka vargjet si zogu mbi pip

besa art jan vet pėrmbi dhe
vargje tė ti qė jan rimė nga malli
ky me varg zemra zogjsh ka nxe
ka shpirtzue currilat kah zalli

vargjet e tij jan porsi ajo zemer
qė i mbajnė lmue me nga shtat ylbera
jan si lulet me qehre e emer
kur lehtėsisht harlisen kah era

porse ktu ka dalė sot miqsija
fjala artit ka dalė me ju pėrkulė
n' fjalė diamanti pėr vargjet e mia
po e qet zemren shqip me ju ra vulė

e ka qitė po at zemren shqiptare
pėr mejdani ky e paska zakon
me i vlersue vargjet argjentare
n 'rima e tinguj qė jan dy miljon

fjalen tė nakit do ta ndjejnė shum mote
edhe stintė e prilli i pranveres
stalaktitet kan me u shkri si lote
me ja njoftė kto fjalė vula t' nderes

se vulosė ky nė at diell zemre t ' valė
duket e paska me at artistikė
mu nė shpirtė qdo varg e paska ndalė
si e melosit zemra me muzikė

prandaj ky vleren po e lavdron
se arttistika dehė ja paska gjakun
se ato vargje rrezesh dy miljon
mu nė palcė shpirti shkri ma paskan nakun

e ky tash porsi hapi i eres
kur nxitohet me dalė nder lugina
paska dalė si zogu i pranveres
mu nė degė timen ktu ma solli stina

edhe i lshoj ky do tė bukura vlimtare
s i pa hile siq lshon drita e yllit
fjalė t' damarve lidhur n' nderė shqiptare
porsi e bardha gurra qė del pyllit

fjalt qė i tha tash mirnjohja ime
po ja kthen me varg porsi ylberi
qė e kthen harkun qiellit me ngjyrime
n' te dy skajet me pi pernjiheri

ashtu fjala ime n' tė dy anė
si e ylberit kah dy anė t' nji lumi
ja dėrgoj shqip me gjuhen nanė
mikut ti tim tė ėmbėl si agrumi

e i falem ksaj fjale hjeshije
porsi i falet e bardha re qiell nurit
un me fjlaen time si fllad n' hije
po ja kthej porsi valė prej gurit

porsi vala e gurit shkumbatare
qė nuk len kund ma bardh n' kullim
po ja kthej mirnjohjen shqiptare
me ma tė bukurin n' gjuhė amtare shkrim

NGA AUTORI XHELAL FERIZI
(Xhela i Mitrovices )
LIRIKU

lirik
22-04-08, 23:20
Un kam pa shpirta tė vegjėl sa elektroni

autori xhelal ferizi nė mėrgim

un sa elektroni kam pa shpirta tė vegjėl
edhe sa protoni e neutroni
kam pa shpirta ndoshta tė dikujt jan vegėl
si ka mundėsi qė dukeshin si tė mos jen gjak arbri gjak i joni


un ju thash dhe ju tregova nė leter
ata ishin milionera
ju thash se jam i rrethuar nga lugetrit e ri e tė vjeter
ju tregova se mund tė shkruaj shum vlera tjera

ju thash se mund tė shkruaj vargje nė miliona
por mė duhet pėrkrahje gjithshqipatre
e ata si tė mos ishin njerz thue se jan demona
mė mohuan me njė gjuhė hesht'tareata disa ishin miliardera
e disa me poste me rėndėsi
mjerė qė i ka etni e mjera
kta shpirta plot mangėsi

un jam i rrethuar dhe vuaj
nuk mund tė shkruaj at qė dua dot
se mvarem nga kafshata e huaj
qė e ha me buk e lot

kėtu nė kėt gjendje mė solli armiku
sa her ju kam spjegu arsye
mė la tė mvarur kah meteliku
shpirtrisht pėr tė mė thye

i thirra shum shqiptarė nė kushtrim
kahdo nė glob ku rrijnė
bashkohuni pėr libra aksionit tim
por ata hanė e pijnė

rėndėsi ka pėr ata kuleta
e lukse nėpėr pijetore
por jo tė dal libėr shkreta
me miliona vargje arbrore

u nis njiher nji iniciativė forumiane
ishin kėto vite mė parė
por doli tradhtia demoniane
sabotuesi i madh tradhtarė

populli im s'mė kupton
se rrrethuar jam me epoka
me breza dora tionzare na saboton
o tė mjerė pse s' ju punon koka

sa e vogėl kjo vetėdije
sa shkurt shohin disa
un skur nuk jam i ksaj etnije
diqka pėr sė gjalli m' ka nda

kot hargjova sa fjalė
e pendė e leter e ngjyrė
askush burnisht nuk ka dalė
tė marrr mbi supe nji detyrė

shkret do tė mbeteni
me shpirta egoist
tė evgjel do tė treteni
se vet e ndėrtoni kėt rrisk

autori xhelal ferizi mėrgimtarė i bojkotuar shum vite
__________________

lirik
23-04-08, 08:31
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 1,309 Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk duam vetėm shtet dhe pamvarsi

Xhelal ferizi neper vite me vargje shqiptare

nuk duam vetėm pamvarsi shtet pushtetarė
deputet parlamente kravata
duam buk e punsime pėr secilin shqiptarė
nuk duam shum llafe tė gjata

duam hise nė atdhe
duam tė drejtėn pėr pronė
nuk duam tė shkelni mbi ne
hajdut satan e demon

duam edhe ne me shiju pak jetė
sado pak barazi
nuk duam jasht atdheut me mbetė
tė veshur me lot e mėrzi

duam nė token e tė parve
mbėshtetje tė drejt legjitime
nuk duam pėrbuzjet e tru'tharve
nuk duam ma mohime

mjaft ma pa punė
mjaft ma me tradhti
mjaft ma krim e dhunė
mjaft ma nė ankth duke u gdhi

duam edhe ne pak dritė
duam tė ndjehemi tė dikujė
tė dijmė ku lindėm e ku jemi rritė
pėrse ne gjithmonė tė huaj

q'ėsh ky ligj bizarė
llahtare demokraci
qė trishton kahdo shqiptarė
i vret me mohim e varfri

ligj ky pėr krokodila
por jo per njeriun e gjallė
a e shihni o bilbila
po vdesim pėr punė me malllė

punė nuk na japin
kahdo po na degdisin
shqiptarė ku e ndalni vrapin
e shekujt me ikė po ju nxisin

si ikė njeriu nga atdheu si pa krye
te kujt qenkemi ne
pėr se kemi lindur me u thye
me u shitė si treg e me u ble

pse mall! qenka shqiptari
pse ky qenka ligj i planetit!
pėr ne varfria e litari
pėr tė tjerėt kurorat e mbretit

motivi qenka ky nė jetė
tė vuajm u dashka me ardhė
mbi dhe ku ka ujė e det
ku ditė nuk ka tė bardhė

varfri varfri papunsi
gėnjeshtra mashtrim e vrap
genjeshtra e paudhsi
lėpirirje servile me llapė

rend na qenka ky mizorė
dikush tė lahet nė ari
shqiptari tė vuaj i gjorė
mbi dhe qysh se e la i pari

i ndrrohen miq e zotri
padron qė e kalirojnė
me zgjedha moderne n' skllavri
me copa tė vogla e mashtrojnė

vrapon i mjerė qytetari
fshatari pėr buken e gojes
ndėrmjet ju hyn bizari
me djallzore pafundėsinė e lojes

vuan edhe i riu mjeran
nuk din se ku tė mbahet
kah krimet joshen mbas padronve pran
mandej nė gjak kafshata ju lahet

nderi nuk ėsht askund
as djersa merita e buka
s' paguhet asnji mund
do tė shemben male e suka

duart shtrėngohen vrastare
e qorbat pėrzihen sabotatore
medet do jargė qė shiten n' pazare
sa lojė e pa fund njerėzore

aman qfar brrylash sa shtyhen
kafshrorė pėr mbi jetesė
por shpitrta t' pafajshėm po thyhen
e globi po mbetet pa besė

buka buka puna
ėndrra e qytetarit
fabrika bujqsia o quna
o breza tė djegur t' shqiptarit

pse vuajm pėrse njeriun po e shkatrroni
pėrse po prishni sa qenje mbi dhe
pėrse qdo ndjenjė nga trupi e largoni
nuk leni kund mshirė as fe

zhgėnjim kahdo i brezit zhgėnjim
secila moshė ankohet
nuk ėsht sistem jo ky ėsht krim
demokracia po aktrohet

skllavri quhet kjo
garė instikt krokodilash
ngritu o njeri e dallo
kėt garė hajdutsh e kopilash

kjo ėsht feudalizėm
e rend' skllavopronarė
mashtrim kriminalizėm
i mbushur me mercenarė

botė fodulle me prirje
mashtruese e krimogjene
kjo ėsht njė jetė nxirje
qė kohrat do i bėn legene

tė shkelė kėmba e padronit
femra shitet pėr buk e kafshore
njeriu si pėrmbahet zakonit
por turrjeve jo parimore

u vra u vra njerzia
e vrau gjithkah mashtrimi
vrasėsja pseudodemokracia
kjo maskė ku mshefet krimi

hajduti e vjedhė fabriken
hajduti e vjedhė trezorin
hajduti e paraqet etiken
ne ballė e kemė puthadorin

burra nuk ka ma as gra
nuk mbahet ma kund princip
mbas vrapi e kafshate shpėrnda
vetrvrasjet po bėhen shqip


na vrau pseudo mashtrimi
na vrau pseudosistemi
na vrau pseudo njerzimi
na vrau pseudo kalemi

na vrau psuedoligji
na vrau psuedo rendi
na vrau pseudo imigji
na vrau edhe pseudokuvendi

na vrau pseudo buzqeshja
na vrau pseudo norma
na vrau edhe zgjėrdheshja
ne mija lavirosėse forma

na vrau e famshmja kravata
vizlliima e rrejshme e hajdutit
na vranė edhe llafet e gjata
e koka shkurtpamse e hutit

na vranė na vranė na vranė
na shanė na than tradhtorė
me ligje mbi kokė na ranė
grabitsa e puthadorė

kurvarėt nė anėn tjeter
hafijet mbi foristrada me rrota
sa bosa mafioz e lugetėr
na vrau i yni e bota

na vrau pseudomiqsia
gjuhėt satane rrencare
na vrau premtimo rrencėria
e ftyrat me mallkime bizare

diten tė qajnė natėn tė vrasin
nė punė per pesė lek tė duan moter e grua
por ankueshėm prore me faj bėrtasin
qka dreqin paskan a thua

dikush dridhet pėr pak lek
dikush mbi zare e kazina
disa pran' poshtrimit rrijnė jan stėrmekė
me duart lypsare kah stina

q' drejtesi bizare ėsht kjo
poshtė kjo botė grabitqare
njeri kurr per kend mos voto
vdekshin mashtrimet tradhtare

poshtė bizariteti
poshtė shkolla e mashtrimit
e loti i aktrimit sa deti
poshtė kjo botė e zhgėnjimit

poshtė ore dyftyrsia
poshtė edhe gjuha e intriges prej tuli
poshtė ore e gjith pa besia
poshtė se globin na e shkuli

toka po qanė me dhe
mashtrimi gjithkah po mbjellet
na vranė njez duke ble
mbi rrrena ligji po mbshtjellet

duam jetė punė dashuri
besė po duam pėrkushtim
mjaft me hajdutri
ngrihuni njerzimi im

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves
ne mergim shumvjeqarė KONTAKTI ME AUTORIN
[email protected]

lirik
23-04-08, 13:51
Pse o vjeshtė
**********************

shkruan Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
********************************

pse ti o vjeshtė kshtu mė pėrkule
n'tė dy gjunj't mbi dhe mė ule
kur i pashė kur i pashė un kto lulkuqe
trandafila e burbuqe
nis loti e po mė shkon rrke
se ato rrėnjėt i kan nxe
n' tokė t 'kosoves n' diell e dhe
Pse ti vjeshta me ato fletė
po mi dridhė kujtesat n' jetė
se ato lule t'tok's shqiptare
vet dikurė n' rininė beqare
i kam mbledhė pėr dashurinė
pėr kosovė e shqipėrinė
i kam mbledhė kahdo n' ledina
kur ka ardhė ma e bardha stina
i kam mbledhė pėr shum qėllime
anė e mbanė kah toka ime
her lulkuqe e her lulethana
jasemine e jorgovana
mandej tjera nė ujė t' kulllimit
i kam la me lot t' kujtimit
kur kujtoja stin't e mija
kur ather m' vlonte rinija
n' dashuri pėr kah etnija
shqip e lashtė kah ish shqipnija
edhe tė dashuren njė vashė krah 'zanė
qė i mahniste diell e hanė
qė mahniste vet ingjinė
me ballė ari e bukurinė
qė ylberi i kish vu emer
e' m 'pushtoj nė shpirtė e zemer
si e pushtojn yjet knaqsinė
kado qiellit kur shendrijnė
ashtu mua ajo si puhiza
mi pushtoj dhele e qeliza
e kur kjtohem nė at shend jetė
kur i shohn kto lule n' fletė
ma kujtojnė zemren qiellore
mbi tė lashta troje arbnore
ma kujtojn mua dehur gzimit
larmi lulesh nė hov t' lulzimit
mu ne hov kur jan harlisė
kur ja fala dashurisė
prandaj sot kto lule n' lara
po mė kthejnė te rrezja e para
kur pat nisė ajo e bardhėn
n zemren time n' shpresė me ardhė
kur pat nisė me tė parat shkndija
me nxitė flakė kah dashurija
o zot qielli se q' po dridhem
me sa ndjenja sot po lidhem
nė ato kohra perendue
zemra ime ku ka vlue
per atdhe e i vashė shqiptare
dashuri si dy ujvere
dy ujvare t 'zemres time
dy motive n' cicerime
njėra rrjedhte per atdhe
tjera valė ish vasha e re
zemra ime ather n' barkusha
ka pa lule t 'larme n' fusha
trandafila n ,nder kopshtije
porsi kto me fletė larmije


po kto lule n, kercyell ''t;rrites
qenkan,shija e afshit t' drites
thue se nė yje jan rrezitė
nė mes fletve q' po bėjnė dritė
ma kujtojnė dikur shkėlqimin
ma kujtojnė at pėrkushtimin
pėr njė tė daShur njė belhollė
nė ato vite si pip'mollė
dashuri q ė lindi n' shkollė
ajo kishte sy qiellori
ishte zanė prej vizitori
ajo mahniste vet mahninė
edhe lulet e larminė
zot si kishte bukurinė
si ato fije n' ndriqim m'nashi
si kur lmon ai kuqalashi
ai ylber qė n 'shartim ujvare
lėvizė dritat reflektare
ashtu ishte vashė ajo shqiptare
ajo shqipe vashė n' filiza
kur shpaloste nė puhiza
me at flokun t' kaqurrelit
kur lakonte n' mjedis t' belit
edhe krahnori e drejta shpina
thue se ish vete kanarina
me gojė sqep dukej cicrimė
thue po flet n' tinguj a rimė
ashtu ishte ajo hyri
ylli vet ndėr yjzėri
prandaj mua atherė m' pat dehė
n' tė dy gjunjt pėr t' gjallė jam shkrehė
n' tė dy duart me ato lule
dashurinė si ;nji fat vule
vulė me brusha e hanė diellore
vulė hapsire shejt'qiellore
Fort nė gji e kisha vulosė
me afsh drite tue ngjyrosė
vėrtetsinė ia kisha falė
pse i sinqertė isha si djalė
edhe zemren e kisha tė valė
sa kish nisė per me u harlisė
me i vu cakun dashurisė
me i vu sy kund vash's shqiptare
porsi lulja diellatare
zemra ime ishte evlimit
si shkumbardha e gurgullimit
pastėrti tė vet kullimit
qė kur falja diqka n' jetė
ishte vula e vėrtetė
zemra m' dukej deti vet
aq e gjerė me at rini
porsi qielli n' bukuri

por qė ather se deshti fati
mbeta un mbi dhe krahthati
me ato lule mbajtur n' gji
se dardanja plot magji
mi pat shkelė ėndrrat me taka
t 'dy barkushat mi dogj si flaka
mbeta nė tokė mbi dhe me lot
kaluen vite kaluen mot
se u ndez toka gurė e dhe
u dha kushtrimi per atdhe
edhe folen tokė e gurė
doli fjala pėr flamur
anė e mbanė mbi dheun shqiptarė
kush nuk vjen than ėsht tradhtarė
e lash anash dashurinė
e kam msy mbi dhe lirinė
nanė kosoven pamvarsinė
na ndau jeta nė buzė t' bashkimit
mosha jonė ra n' vulė t 'flijimit
u martua me burg e mjera
t' shijojn jeten moshat tjera
prandaj mallin ti ma nxite
me kto lule kolorite
qė dhuratė mi solle mue
n gjak sa mote mi kan vlue
ma kan nxitė kujtesen athere
mu ne at prill me diell pranvere
mu ne at moshė kur jam harlisė
porsi lulja e bukurisė
me msy n' afsh tė dashursiė
kaluan kohra e vjetėrsina
shum kan ecė po moti e stina
sum kan ecė vujetjet mbi dhe
kah kujtimi e mosha e re
plagt rinore kan kullue
dhimbjet zemra kan pervlue
deri se lindi buzqeshje e re
si harroj lotimet rrke
porse prap erdhi lirija
ka nxe dielli e dashurija
ripėrti ėsht gjenetika
prap po m gzojn sot djem e qika
edhe rinija gjithkombtare
me fjal tėmbla shege e nare
e lule t bukura t tok s shqiptare
qė i kan mbledhė mbi ato troje
e fjalė tė ėmbla si mjalt n hoje
mi dėrgojnė neper forume
porsi shija n' pėr agrume
porsi shija e portookallit
mi qojnė peshė shekujt e mallit
prndaj ti o vjeshtė m,nxitove
disa mote mi kujtove
ato lule,t'ku i ke gjetė
qė me drita japin jetė
a thue jan lule rugove
dukagjini a rrafsh kosove
a thue jan mbledh ndėr kopshtije
n' ndoj krahinė mbi tok shqipnije
ku ai diell i ushqen me ari
lulekuqet shtat shqiptari
ato shtatin e kan me fletė
por kujtimet mi zgjuan n' jetė
n'nji t' kaluar kur ish besa
Kur n 'nji qast m'shijoj mėlmesa
kur m' pushtoj ather e shejtė
dashurija qė kputė frejtė
frejt e zemres e harlisė
porsi lulja bukurisė
prandaj lulet kur ktu i solle
nė ket faqe qė i mbolle
ti s'mendove se lirikut
ja ke lagė fijet t' qepikut
Ja ke derhdhė do pika loti
se atdhut e largoj zoti
veq kujtimet i la t' mjera
edhe vargjet porsi era
me i kujtue kohrat dikurė
dashurinė porsi bilur
qe ai e pat pėr nji vashė t' re
pėr tokė t' parve e pėr atdhe
po ju faj aspak nuk keni
lulet t 'bukura ktu mi leni
Se ju jeni ajo rinija
sy e ballė qė u ka shqipnija
ju ka engjuj dardanija
un pėr ju si brez jam djegė
veq me qelė ju porsi shegė.
***************************


shkruar nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************************

l i r i k u
**********************************

lirik
23-04-08, 15:49
M' thuaj o i bukuri sharm i hanes
**************************
---------------------------------------
.................................................. .................

xhelal ferizi autori
..............................................
--------------------------------
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

m' thuaj o i bukuri sharm i hanes
ti qė sheh ndėr gurė tė qmue
ti qė sheh dy kraht e zanes
mbi ngjyrė qielli tu flutrue
------------------------------

m' thuaj ti o sharm ma dėrgo fjalen
ku ėsht buqja e bukurisė
ku i ka flatrat e ku i ndalen
pėrmbi dhe tė dardanisė
-----------------------------------

mė thuani ajo me flatra ari
kush mbi qiell ja dha at dorė
pėr me zbritė mbi dhe shqiptari
kah lakimi ylberorė
--------------------------------------

a mos zemra e sajė shqiptare
i dha krah kah mali e deti
me flutrue si grabitqare
kah foleja e dhe i veti
------------------------------------------

mos po i rreh zemra e vlimit
pėr ndoj djalė me besė e fe
per ndoj yllė tė vezullimit
me ja falė moshen e re
--------------------------------------

e me ja dhanė besen shqiptare
e me u lidhė si karajfili
qė lidhė fleten qehretare
qė joshė shpirtė e za bilbili
-----------------------------------------------

por se buqja thon krah'rue
krah ka nxjerrė e tė ri filiza
era e malit e ka ndihmue
thonė nė atdhe e ftoj puhiza
--------------------------------------

e ka ftue pėr dashurinė
me ja shpalosė ndjenjat shqiptare
me e shpalosė kjo bukurinė
mbi kosoven argjentare
---------------------------------------------

mė thuani pra ajo krah'lire
kah e nisi zemren t' bardhė
cila rrreze shpirtė dritmire
n' tokė dardane i tha me ardhė

-----------------------------------------------
a mos i tha zemra e qetines
qė strehon bilbila prore
a ndoj sqep i kanarines
me ndoj kangė tė lashtė arbnore
------------------------------------------------

a mos e ftoj kroni me hije
a qiparisat degė mė degė
a ndoj kokėrr bukurije
kuq qė lidhet n' zemėr shegė
-----------------------------------------------

na thuaj ti oj vezullimė
arti i yllit qė shkrinė hare
kah flutroj kjo si vetimė
buqja zogzė kjo vashė e re
---------------------------------------------------

a flutroj kah qamėria
ku jan fushat t' begatisė
kah tivari a kah malsija
ku rrijn zanat e shqipnisė
----------------------------------------------

a mos me krah kah rrezanija
ku shėndritė n' male merturi
kah valbona n' maja a vrrija
a kah vlora n' shesh flamuri
---------------------------------------------

pse s 'tregoni o ju fletė ari
qė n' ballė t 'diellit jeni prore
mos flutroj kund kah skrapari
a kah brigjet zallinore
-------------------------------------------------

kah ai durrs adriatiku
kah mirdita e kah kurbini
me krah t' leht vallė kjo kah iku
a e kan pa kund vjosa e drini
-------------------------------------------

a e ka pa kund bukuria
e sarandes a e ksamilit
gjirokastra vet hjeshija
porsi ftyra e karajfilit
--------------------------------------

m' thuaj moj korqa e bukurisė
e ti lezha e lashtė antike
syri i kaltėrt i mahnisė
e ti kruja heroike
--------------------------------------

a e keni pa njė vashė dardane
kah flutron kund si mahnija
me drit yjesh e dritė hane
ka nis vrapin kah etnija
--------------------------------------

nė qoftė s e kund e keni pa
mos ka msy prej kaqaniku
m' thuaj o valė mbi lum e va
kah na treti e kah na iku
---------------------------------------


AUTORI I VARGJEVE LIRIKO ARTISTIKE SHQIPTARE
XHELAL FERIZI NE MERGIM LIRIKU
PJESA E DYT EKTYRE VARGJEVE VAZHDON
-----------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------

lirik
24-04-08, 10:24
ch

--------------------------------------------------------------------------------

EH MOJ JETė TI ME SHUM HALLE
********************************

Shkruan xhelal ferizi
**************************
------------------------------------------


l i r i k u
-----------------------------
*************************
---------------------------------

eh moj jetė ti me shum halle
kaloj buqja dhe e zalle
ujė e kroje e ledina
shkoj n' flutrim si kanarina
***

thonė flutroj n'pėr dritė me yje
kaloj shtigje e suka e pyje
kaloj druj me dushk e brusha
kaloj male e tė gjera fusha
po ku ėsht tash ėngjėllusha
***


a thue e ndali kund flutrimin
mos ka ra mbi pėrqafimin
tė ndoj djali argjentarė
ju vlojnė zemrat flakė e zharė
***

floku i sajė balli si hana
tash po shndritė te e bardhė dardana
n' koder t' trimave shpirtat vlojnė
kur dy zogj fjalt shqip i ndrrojnė
***

ju vlon fjala e ju vlon shija
ndoshta u vlon edhe dashurija
ndoshta fort shtrėngojnė krahnoret
deri sa fjalė t' nxjerrin bregoret
***

deri sa fjalė e habi t' madhe
t' qesin fushat me livadhe
pėr kta shpirta si pipa flete
qė kan dalė me u lidhė pėr jete
***


me u lidhė bese e ndjenjėsije
me i mahnitė flladet me hije
me i mahnitė shum emocione
shum simbole e medaljone
***

se ai qasti i dashurisė
mahnitė yjet t'bukurisė
njė shtrėngim qast i vėrtetė
e ndalė diellin rrezenxehtė
***

e ndalė hanen kureshtare
dashurinė me e pa shqiptare
si din valė ajo me vlue
si din zemra me bashkue
***


si din art me nxjerrė t' shprehisė
si ajo qehreja e bukurisė
pėrmbi lulen rozmarinė
kur buzqeshė me kanarinė
***

si q' din gazin n' shend e mshirė
me e nda hana zemėrmirė
me e shkri ėmbėl porsi hoje
n' dritė shpėrnda mbi gurra e kroje
***

eh ti germė e t i shkrim shqiptarė
qė po derdhesh si ujvarė
e po bjen n' pėr zemra valė
kah ke msy ti sot me dalė

***
a ke msy n' zemer dardane
a kah zemra e ndoj zane
per me vlue me gjuhė magjike
n' zemra t' vashave albanike
***

a mos tė shtynė malli i etnisė
dheu i lashtė i bukurisė
ku atje buqja tash si shpendė
flet me shqipet rendė me rendė

***
merret n' gryk me pėrmallime
edhe i vlojnė qeshjet me gzime
atje e presin shum drangona
me shum zana n' vise t 'tona
***

e kjo nė sharm me shum tipare
bukurinė shpalosė shqiptare
si e shplaosė kaltrija e qiellit
kur sharton me rreze t' diellit
***
--------------------------------------
Autori xhelal ferizi lirku nė mėrgim
--------------------------------------------

vjeshta
25-04-08, 16:06
Pse o vjeshtė
**********************

shkruan Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
********************************

pse ti o vjeshtė kshtu mė pėrkule
n'tė dy gjunj't mbi dhe mė ule
kur i pashė kur i pashė un kto lulkuqe
trandafila e burbuqe
nis loti e po mė shkon rrke
se ato rrėnjėt i kan nxe
n' tokė t 'kosoves n' diell e dhe
Pse ti vjeshta me ato fletė
po mi dridhė kujtesat n' jetė
se ato lule t'tok's shqiptare
vet dikurė n' rininė beqare
i kam mbledhė pėr dashurinė
pėr kosovė e shqipėrinė
i kam mbledhė kahdo n' ledina
kur ka ardhė ma e bardha stina
i kam mbledhė pėr shum qėllime
anė e mbanė kah toka ime
her lulkuqe e her lulethana
jasemine e jorgovana
mandej tjera nė ujė t' kulllimit
i kam la me lot t' kujtimit
kur kujtoja stin't e mija
kur ather m' vlonte rinija
n' dashuri pėr kah etnija
shqip e lashtė kah ish shqipnija
edhe tė dashuren njė vashė krah 'zanė
qė i mahniste diell e hanė
qė mahniste vet ingjinė
me ballė ari e bukurinė
qė ylberi i kish vu emer
e' m 'pushtoj nė shpirtė e zemer
si e pushtojn yjet knaqsinė
kado qiellit kur shendrijnė
ashtu mua ajo si puhiza
mi pushtoj dhele e qeliza
e kur kjtohem nė at shend jetė
kur i shohn kto lule n' fletė
ma kujtojnė zemren qiellore
mbi tė lashta troje arbnore
ma kujtojn mua dehur gzimit
larmi lulesh nė hov t' lulzimit
mu ne hov kur jan harlisė
kur ja fala dashurisė
prandaj sot kto lule n' lara
po mė kthejnė te rrezja e para
kur pat nisė ajo e bardhėn
n zemren time n' shpresė me ardhė
kur pat nisė me tė parat shkndija
me nxitė flakė kah dashurija
o zot qielli se q' po dridhem
me sa ndjenja sot po lidhem
nė ato kohra perendue
zemra ime ku ka vlue
per atdhe e i vashė shqiptare
dashuri si dy ujvere
dy ujvare t 'zemres time
dy motive n' cicerime
njėra rrjedhte per atdhe
tjera valė ish vasha e re
zemra ime ather n' barkusha
ka pa lule t 'larme n' fusha
trandafila n ,nder kopshtije
porsi kto me fletė larmije


po kto lule n, kercyell ''t;rrites
qenkan,shija e afshit t' drites
thue se nė yje jan rrezitė
nė mes fletve q' po bėjnė dritė
ma kujtojnė dikur shkėlqimin
ma kujtojnė at pėrkushtimin
pėr njė tė daShur njė belhollė
nė ato vite si pip'mollė
dashuri q ė lindi n' shkollė
ajo kishte sy qiellori
ishte zanė prej vizitori
ajo mahniste vet mahninė
edhe lulet e larminė
zot si kishte bukurinė
si ato fije n' ndriqim m'nashi
si kur lmon ai kuqalashi
ai ylber qė n 'shartim ujvare
lėvizė dritat reflektare
ashtu ishte vashė ajo shqiptare
ajo shqipe vashė n' filiza
kur shpaloste nė puhiza
me at flokun t' kaqurrelit
kur lakonte n' mjedis t' belit
edhe krahnori e drejta shpina
thue se ish vete kanarina
me gojė sqep dukej cicrimė
thue po flet n' tinguj a rimė
ashtu ishte ajo hyri
ylli vet ndėr yjzėri
prandaj mua atherė m' pat dehė
n' tė dy gjunjt pėr t' gjallė jam shkrehė
n' tė dy duart me ato lule
dashurinė si ;nji fat vule
vulė me brusha e hanė diellore
vulė hapsire shejt'qiellore
Fort nė gji e kisha vulosė
me afsh drite tue ngjyrosė
vėrtetsinė ia kisha falė
pse i sinqertė isha si djalė
edhe zemren e kisha tė valė
sa kish nisė per me u harlisė
me i vu cakun dashurisė
me i vu sy kund vash's shqiptare
porsi lulja diellatare
zemra ime ishte evlimit
si shkumbardha e gurgullimit
pastėrti tė vet kullimit
qė kur falja diqka n' jetė
ishte vula e vėrtetė
zemra m' dukej deti vet
aq e gjerė me at rini
porsi qielli n' bukuri

por qė ather se deshti fati
mbeta un mbi dhe krahthati
me ato lule mbajtur n' gji
se dardanja plot magji
mi pat shkelė ėndrrat me taka
t 'dy barkushat mi dogj si flaka
mbeta nė tokė mbi dhe me lot
kaluen vite kaluen mot
se u ndez toka gurė e dhe
u dha kushtrimi per atdhe
edhe folen tokė e gurė
doli fjala pėr flamur
anė e mbanė mbi dheun shqiptarė
kush nuk vjen than ėsht tradhtarė
e lash anash dashurinė
e kam msy mbi dhe lirinė
nanė kosoven pamvarsinė
na ndau jeta nė buzė t' bashkimit
mosha jonė ra n' vulė t 'flijimit
u martua me burg e mjera
t' shijojn jeten moshat tjera
prandaj mallin ti ma nxite
me kto lule kolorite
qė dhuratė mi solle mue
n gjak sa mote mi kan vlue
ma kan nxitė kujtesen athere
mu ne at prill me diell pranvere
mu ne at moshė kur jam harlisė
porsi lulja e bukurisė
me msy n' afsh tė dashursiė
kaluan kohra e vjetėrsina
shum kan ecė po moti e stina
sum kan ecė vujetjet mbi dhe
kah kujtimi e mosha e re
plagt rinore kan kullue
dhimbjet zemra kan pervlue
deri se lindi buzqeshje e re
si harroj lotimet rrke
porse prap erdhi lirija
ka nxe dielli e dashurija
ripėrti ėsht gjenetika
prap po m gzojn sot djem e qika
edhe rinija gjithkombtare
me fjal tėmbla shege e nare
e lule t bukura t tok s shqiptare
qė i kan mbledhė mbi ato troje
e fjalė tė ėmbla si mjalt n hoje
mi dėrgojnė neper forume
porsi shija n' pėr agrume
porsi shija e portookallit
mi qojnė peshė shekujt e mallit
prndaj ti o vjeshtė m,nxitove
disa mote mi kujtove
ato lule,t'ku i ke gjetė
qė me drita japin jetė
a thue jan lule rugove
dukagjini a rrafsh kosove
a thue jan mbledh ndėr kopshtije
n' ndoj krahinė mbi tok shqipnije
ku ai diell i ushqen me ari
lulekuqet shtat shqiptari
ato shtatin e kan me fletė
por kujtimet mi zgjuan n' jetė
n'nji t' kaluar kur ish besa
Kur n 'nji qast m'shijoj mėlmesa
kur m' pushtoj ather e shejtė
dashurija qė kputė frejtė
frejt e zemres e harlisė
porsi lulja bukurisė
prandaj lulet kur ktu i solle
nė ket faqe qė i mbolle
ti s'mendove se lirikut
ja ke lagė fijet t' qepikut
Ja ke derhdhė do pika loti
se atdhut e largoj zoti
veq kujtimet i la t' mjera
edhe vargjet porsi era
me i kujtue kohrat dikurė
dashurinė porsi bilur
qe ai e pat pėr nji vashė t' re
pėr tokė t' parve e pėr atdhe
po ju faj aspak nuk keni
lulet t 'bukura ktu mi leni
Se ju jeni ajo rinija
sy e ballė qė u ka shqipnija
ju ka engjuj dardanija
un pėr ju si brez jam djegė
veq me qelė ju porsi shegė.
***************************


shkruar nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************************

l i r i k u
**********************************

Pushoj gjithemon ne keto vargje ,se pse nuk e di ,disi e ndjej si timen edhe pse e di qe nuk eshte e shkruar enkas per mu ...

Me pelqen se ketu pershkruan natyren dhe dashurin e trojeve tona ,dashurin sinqert dhe te paster qe duhet te jete n'mes te dy te dashuruarve , vuajtjen ,sakrifikimin per ata qe vijn mbas nesh ,per diellin ...etj ,ku nese ne i shikojm dhe i perjetojm te gjithe keto atehere mundemi te ia dijm sensin e jete.

U mundova qe ta reduktoj pak kete poezi ,por qdo fjale kishte vendin e vet dhe po ne vend te duhur .Dhe do te ishte nje krim ndaj kesaj krijimtarie perfekte .

Komplimenti ty dhe pendes tende te palodhur ,dhe antarve ju preferoj qe te bejn nje vendpushim ne vargjet e tua .

Me sinqeritet ,Vjeshta!


ps: ky pershkrim ishte nga nje amatore e poezis .

lirik
25-04-08, 16:23
Po e nderuara vjeshta

nga lulet qe me dhurohen ne faqen time dhe personi mandej e marre imagjinoj
ne vargje krijoj pak nga ngjarjet ete kaluares pak nga nga e tashmja pak nga
te gjitha motivet dhe krijoj njė punim
PUNIMI PASTAJ RRIN NE SHEKUJ TE SHEKUJVE NE SHERBIM TE BREZAVE SI KRIJIMTARI
Autri krijuesi poeti gjithmon kekron kahdo burime frymzime nga secili rast bile ka rast edhe shum i vogel nga nji person apo protagonķst krijon nji ngjarje tė tėrė
per shembull te un ndodh kjo m,arr disa emra tuajt dhe i qes ne skenė artistike mandej i lidhi dhe i kombinoj ngjarjet ne funksion te artit dhe dalin te bukura edhe ju knaqin ju njikohsisht pro edhe krijohen si vlera
poeti gjenr frymzimin ku do ne natyr ne biseda ne shoqeri ne forumene pyll ne qytetrim syri i poetit sheh gjithqka.
Un mbas ndejave dasmave e takimeve kam krijuar vargje kam marr nji emer pershembull
dhe ekam stilizuar apo ka emra te vertet qe i kam ndryshuar e kshtu me radhė pra arti duhet te ndihmohet poeti veshtir eka pa ndegjuar diqka te krijoj autori krijon nga frymzimet krijon nga rastet nga perfshirja nga qastet nga miqsija nga lulet nga shum motive
JU KENI DHėNė NJė KOMENT TE MIRė AUTORI KA QELLIM VARGUN SA MA KUALITET ESA MA ARTISTIK PRANDAJ AUTORI POETI ESHT NJė LLOJ SPIUNI QE FUT KAHDO HUNDET DHE
SHIKON SE QKA E KU MUND TE GJEJ DIQKA PER VARGJE
kekron neper targjedi neper bukuri neper zhgenjime e kahdo kjo esht smundje e poetve
un te ju te nderuar lexues te dardanis te disa gjeta frymzime dhe kam shkruar siq e shihni
dhe kan dal te bukura vargjet
faleminderit shum vjeshta enderuar per mirkuptimin dhe vlersimin real dhe shum kjart ekeni kuptuar
vleren evargjeve ju jam mirnjohs per komentin dhe shkrimin
vargjet i jan kushtuar thellsive ndjenjes se luleve kohrave perjetimeve dhe nga ato ndjenja neper lule e dhuarat eluleve ndikon sepse ne ne burgje vuajtem dhe tash shohim lule shpriti i poetit pastaj i lidh ndjenjat ne mes te simbolit te luleve dhe vuajtjes atdheut rrethanave perjetimeve motiveve etj kshtu mandej kompletohet nji punim nji art tash e keni kuptuar dhe ju jam mirnjohs

vjeshta
25-04-08, 16:46
Mire e the ,qe syri i poetit sheh gjitheqka ,ndersa shpirti :ndjen ,frymezohet ,por edhe per me e kuptu poezin duhet syri dhe prekja ne shpirt ,keshtu qe nuk duhet prekur nese dikush nuk e kupton ,apo qe poezia nuk ia ka ngjall emocionet .

lirik
25-04-08, 16:57
Qėllimi i ndjenjes ndaj luleve paraqet dashurinė dhe mallin per vendlindjen kujtimet e dikurshme te jetes vuajtjet atdheun te kalueren mallin
e kshtu me radhė
pra frymzimi gjendet si ne mqisi si ne dhurata si ne larmi lulesh si ne raste si ne momente si ne pershendetje si ne tregime ne motive ne miqsi ne komunikime e kudo gjendet fyrmzimi pastaj
krijohet dhe del nji krijimtari e bukur
mund te them se motivet momentet krijojn artin krijojn vargun artsitik
ka raste qe nga nji dhurat e thejsht ose nga nji raast shum i i rastesishem vijn frymzimet dhe lind nji krijimtari

lirik
26-04-08, 03:25
Njeriu
************************
---------------------------------

Xhelal Ferizi l i r i k u

Nė MėRGIM
==================================
--------------------------------------------
***************************************

kur mbjellė paqe,je engjull,diell, e yllė
kur mbjellė gjaqe je demon ,
kur mbanė dashuri ,je si i ėmbli fyell
kur vret,!je si,djallė qė djallzon
***

kur qeshė je si lule qė qelet
kur gjveshesh je si ferr lakuriq
kur mėshiron , je si rrushi qė vjelet
kur ,gėnjen dukesh si dobiq
***

kur fyen,je vet,mėrija
kur qanė je dhimbja mbi dhe
kur shėmton je vet shėmtija
kur sulmon je si gjarpėr n' fole
***

Kur punon je punė madhėshtore
kur rrin je dembel,armik
kur lidhesh me ylberin pėr dore
je fletė, je bli ,je fik
***
kur kėndon !nė kokė s' mendon zi
Kur mbjellė sherre je dreq
kur lėmon pėrkdhelshėm me fjalė dashuri
kur prekė,nė dhimbje je i keq
***
kur qanė me arsye je ,prek's
kur qeshė ,me zgėrdheshje je i pshtirė
kur bėhesh ,tinzarė e ndjeks
je i,ėmbėl,kur je i lirė
***

je diell kur nxenė pėr liri
je hanė kur qellimin e ke tė mirė
je i marrė kur mbanė zili
kur ,krimin e quan mėshirė
***

je cak i jetes,kur ,s'shkelė
parimin etiken,as normė
je engjull,prej qiellit vjelė
kur ,gazin e mbanė,nė formė
***

je i zi si sterra e satanit
kur shpirtin e mbushė me katran
je i tmerrshėm si vala e sunamit
kur pshtynė nė diell e hanė
***

je i lig kur ndahesh me kryqe
kur vorret i pshtynė pėr sė vdekė
je kob qė nxitė me kja qyqe
kur fundin e krimit e,prekė
***

je i menqur i ditur, je vet menqurija
pėr mbarė kur tėrheqė ,nė qdo shekull
sa tė gjith planetet,ke tru,pėr kah dija
je i bukur me vasha, si hana ,nė vetull
***


me tru je i vogel por i pa'fund
qė nuk tė njeh mendja kufi
sa i mrekullueshėm kur nė djersė e mund
pėrpiqesh me ndėrtu dashuri
***

sa i keq je kur rrėmbehesh
sa i pa fis e i pa farė
sa i lig je kur thehesh
sa i zi ,kur bėhesh vrastarė

***
sa i ėmbėl je kur don
as langu i fikut ,nuk tė konkuron
as rrushi e mjalta as kokrra e,sheqerit
as ,uji i sherbetit e shija e ylberit
nganjėher nuk ta kalon
***

sa i zi dukesh nė shpirtė
kur vret e,pret e kur therrė
nuk ta kalojnė as vampirt
sa stinėt i len ti ,djerrė
***

kur sulesh n' hakmarrje je vet furija
stuhi e qmendur ,pėr gjak
kur grinė nėpėr mish ,edhe kur qanė fėmija
kur engjujt i varė nė lak
***


o ti je vet qudija
krijesė e mahnitshme me mish
sa i,qthurur je kah lakmija
kur turresh ,pėr gjah njiqind fish
***
sa i mirė je pėr kah pushteti
kur vetėdijen e mbanė,nėn kontroll
sa i gjerė ah je sa deti
,kur shekujt i mbushė me shkollė
***

sa i dashur je pėr kah feja
kur nisesh ėmbėl nė cak
por kur gjuan n' fe tjera si rrfeja
bela kėrkon e gjak
***

o ti je vet mahnija
enigmė objektive mbi dhe
ti je vet pra mbi dhe qudija
sa gjygjet,din mirė me i,pre
***

o ti je vet fenomeni
mendjen nuk ta njeh nėn kafkė
as materja as ,i dheut ky gjeni
nuk ka kund qenje ma e aftė
***


se ti je vet pafundsija
se ti je vet horizont
se ti je vet ,diturija
ti je ,vet piemont
***

ti je vet pushteti
kafka ma e menqur mbi dhe
nuk ka as ngjyrė as deti
sasi ,me dije,vet je
***
o ti je vet nismėtari
i jetes qė filloj mbi tokė
ti je vet magjistari
planetet i dridhė me kokė
***

ah ti je vet kasapi
qė prenė qe grinė e qė vret
ti je vet caku e hapi
qė ndalesh e nisesh nė jetė
***

po ti je vet knaqsija
kur knaqė qdo gjė me gaz
ti je vet mrekullija
kur lulet i mbjellė nė vazė
***

ti je vet fenomeni
me gjak qė ecė,me dy kambė
ti je i quditshėm pėr kah gjeni
qudi e vet jetes n' qdo pllambė
***

TI lulzon fusha e ara
ti hjeshon vet bujqsinė
ti je i mirė pėr kah fara
kur nė paqe e mbanė njerzinė
***

ti vet kultivon mahninė
e gėnjeshtren bashk,n' pėr kopshtije
ti vet kultivon,makutrinė
e diellin e mbulon me hije
***

ti vet luan me diellin
me nxemjen qė i thonė globale
ti vet e kthjellė e ngrysė qiellin
me tym,mbulon fushė e male

ti vet e gzon e hidhron zotin
mandej e gzon me ndoj veper
ti vet e prishė motin
me luftra e lojė tė vjeter
***

ti vet e rritė bagtinė
pastaj e vret e pret
ti vet e rritė qingjin
mandej e prenė e rjep
***

ti vet e njeh dhimbjen
e koses e shpates nė fyt
ti je ai qė lindjen
mbas rritjes pėr t' gjallė e mbytė
Ti e hapė minieren
e tokes i hyn nė zemer
ti e gėzon pranveren
e shekujt i shkruan me emer
***


ti je vet ndertimsija
ti je vet muratori
ti je vet prishėsija
ti je ,vet,gjykatori
***

ti je vet,kuptimi
me kokė e mish e sy
ti je gjak pėr kah vlimi
planetet qė don me i thy
***

o ti je vet reforma,
e ligjeve qė i mbjellė vet
ti je vet,ligji e norma
qė matesh me tokė e det
***

o ti je vet talenti
ti je mėshira qė nuhatė
ti je vet incidenti
,n pafundsinė e jetės sė gjatė


o ti je vet zemruesi
e gzimi i perendisė
ti je vet ,udhpėrėshkruesi
,i caqeve tė , zhvillimsisė

o ti je vet ajo qenje
qė nuk njeh kund ndalesė
ti je vet ,nė gjendje
me e futė,drejtsinė nė thes

je vet mbret e shkop
je ligj pėrmbi natyrė
je vet largpams e miop
dyftyrshe e,ke at fytyrė

je bredhs pa fund,nėpėr dete
planetet gjithmonė i ke nė sy
je shtyllė,mbi shtyllė prej jete
qe ,lirinė e mbyllė nė dry

ti je njeri ti
i famshmi mish e asht
ti je vet,larmi
mendja e mbshtjellur nė rrasht

ti je njeri ti
prej dheu prej mishi me gjak
materje substancė dashuri
i mbanė,,me fije e,lak

ti din me folė me vetveten
me diell e me hanė e me dhe
ti din me e shendritė jeten
e,mirė me shkua me fe

ti din qka nuk din djalli
me tru sa njė qudi
ti,je si vet qakalli
kur ,turresh gjak me pi

ti je vet nji engjull ti je vet tinzrija
shartime qudije,me mish
ti je vet shkollarė je vet,barbarija
kur strukesh nė pritė si njė bishė

ti je vet si fletė e shkruar karajfili
kur qelė me qėllim madhorė
ti je vet rrėshana me gojė krokodili
kur armen e,merr nė dorė

njeri je zbulues je gjeni je magnet
qė tėrheqė e thithė shum dije
ti me tė gjitha dijet nė gjuhė tande flet
je vet,simbol,gjithsije

perėndija tė mbanė pėr gjėra madhore
me dalė ti vet nė orbitė
me ecė nėpėr drita nėpėr meteore
veprimet n'hapsira me i rritė

Ti qė dheun e lmon ti qė dheun e shprushė
qė vendosė e zhvendosė,argjile
minierat i zbrazė,zhvillimin e,mbushė
ti qė kultivon karajfile

ti qė qeshė e qanė pėr tė njejten gja
nė tė njejten kohė me fytyrė

ti qė ,e,lagė e terė ah lotin duke e tha
ti qė je mizorė qė shkakton mynxyrė

ti qė pėrmbi rrota.qmendurisht pėr cak
vrapon mbas ,lakmisė,me e nxanė
ti qė punon,prore,me t' quditshmin gjak
Qė pshtynė e lavdron gjithmonė diell e hanė

ti je me dy biga ti je me nji mish
ti je me dy kahje,me dy bindje ,n'vlerė
ti je si ai tymi qė ndahet n' kamish
Kur tė joshė lakmija e shėmtuar e mjerė
***

ti e kultivon saksinė edhe e vyshkė
ti e pėrkdhelė,pulen gjelin qingj e ,paten
pastaj n' gjak at thikė kurr se len me u ndryshkė
kur e prenė bibanin e biben qafgjaten
***
ti e prenė ,edhe peshkun,pėr ti a ngranė at mish
e djegė nė zjarrė,hellin,pastaj me uri
ti je bishė e menqur qė i kalon shum'fish
djallzive mbi dhe me mish ,qė kan mbi
***

ti e hjeshon valen e hjeshon kaltrinė
mbi det kur del me anije
ti ecė pėrmbi ujė e shton bukurinė
pastaj e ndynė at kthjelltsi,me hekur industrije

***

ti je vet hjeshija ti je vet shėmtija
se ujin me varka e gjallron
ti je vet i ėmbli,pėrmbi dhe mahnija
qė arsyen e jetes,e mbronė

***
ti je ai qė shembe vet kodrat e,zotit
qė gryyen nė shpirtra e tokė
ti je ndryshimtari,prej gjakut e lotit
qė ,dhenat e ndryshon me kokė
***

ti je menqurija ti qė kultivon
shkollen e kafshen e at krim
ti je vet gjeniu simbol qė shkrumbion
simbol i gjallė qė gjallron
***

ti vet kultivon kafshė e lule e ,bimė
mandej i thanė e i djegė
ti vet i hapė plagėt e vet mbyllė qdo vrimė
je caku i cakut nė shteg


zoti ty tė don,zoti ty tė urrenė
ti je ai qė zoti tė ka
pėr jetė tė jetėve ai udhėt ti rrėfen
e ti,me djallin rrin vlla
***

sa i mirė je kur mėshiren ,e mbjellė nė saksi
sa i zi,si varri je kur,dredhon
prej cakut e paqes, qė jan pavdeksi
kur krimi myk tė kundėrmon
***

je vet mahnija je vet mahnija
je shkollė e shkolles,pa fund
ti je vet enigma,ėndrra energjija
i lindur pėr djersė e,mund
***

i lindur pėr lot i lindur pėr gjak
me qeshė e gjygj me nda
i lindur pėr ,mėri e pėr tė marrė hak
me dy sy nė jetė me pa
***

kahdo qė tė marrėsh kahdo qė tė shkruan
dija e dijes, sė thellė
ty cakun qdo gurė e dhe ty ta druan
pėr tė ndryshmet qė din me i mbjellė
***
------------------------------------------

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
autori i titullit tė vargjeve Xhelal Ferizi
nga Mitrovica
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-**-*

lirik
26-04-08, 03:59
--------------------------------------------------------------------------------

Pse o vjeshtė
**********************

shkruan Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
********************************

pse ti o vjeshtė kshtu mė pėrkule
n'tė dy gjunj't mbi dhe mė ule
kur i pashė un kto lulkuqe
trandafila e burbuqe
nisi loti e po mė shkon rrke
se ato rrėnjėt i kan nxe
n' tokė t 'kosoves n' diell e dhe
Pse ti vjeshta me ato fletė
po mi dridhė kujtesat n' jetė
se ato lule t'tok's shqiptare
vet dikurė n' rininė beqare
i kam mbledhė pėr dashurinė
pėr kosovė e shqipėrinė
i kam mbledhė kahdo n' ledina
kur ka ardhė ma e bardha stina
i kam mbledhė pėr shum qėllime
anė e mbanė kah toka ime
her lulkuqe e her lulethana
jasemine e jorgovana
mandej tjera nė ujė t' kulllimit
i kam la me lot t' kujtimit
kur kujtoja stin't e mija
kur ather m' vlonte rinija
n' dashuri pėr kah etnija
shqip e lashtė kah ish shqipnija
edhe tė dashuren njė vashė krah 'zanė
qė i mahniste diell e hanė
qė mahniste vet ingjinė
me ballė ari e bukurinė
qė ylberi i kish vu emer
e' m 'pushtoj nė shpirtė e zemer
si e pushtojnė yjet knaqsinė
kado qiellit kur shėndrijnė
ashtu mua ajo si puhiza
mi pushtoj dhele e qeliza
e kur kjtohem nė at shend jetė
kur i shoh kto lule n' fletė
ma kujtojnė zemren qiellore
mbi tė lashta troje arbnore
mi kujtojnė mua dehur gzimit
larmi lulesh nė hov t' lulzimit
mu nė hov kur jan harlisė
kur ja fala dashurisė
prandaj sot kto lule n' lara
po mė kthejnė te rrezja e para
kur pat nisė ajo e bardhė
n' zemren time n' shpresė me ardhė
kur pat nisė me tė parat shk'ndija
me nxitė flakė kah dashurija
o zot qielli se q' po dridhem
me sa ndjenja sot po lidhem
nė ato kohra perėndue
zemra ime ku ka vlue
pėr atdhe e i vashė shqiptare
dashuri si dy ujvere
dy ujvare t 'zemres time
dy motive n' cicėrime
njena rrjedhte pėr atdhe
tjetra valė ish vasha e re
zemra ime ather n' barkusha
ka pa lule t 'larme n' fusha
trandafila ,ndėr kopshtije
porsi kto me fletė larmije


po kto lule n, kėrcyell t ' rrites
qenkan,shija e afshit t' drites
thue se nė yje jan rrezitė
nė mes fletve q' po bėjnė dritė
ma kujtojnė dikurė shkėlqimin
ma kujtojnė at pėrkushtimin
pėr njė tė dashur njė belhollė
nė ato vite si pip'mollė
dashuri q ė lindi n' shkollė
ajo kishte sy qiellori
ishte zanė prej vizitori
ajo mahniste vet mahninė
edhe lulet e larminė
zot si e kishte bukurinė
si ato fije n' ndriqim m'nashi
si kur lmon ai kuqalashi
ai ylber qė n 'shartim ujvare
lėvizė dritat reflektare
ashtu ishte vashė ajo shqiptare
ajo shqipe vashė n' filiza
kur shpaloste nė puhiza
me at flokun t' kaqurrelit
kur lakonte n' mjedis t' belit
edhe krahnori e drejta shpina
thue se ish vete kanarina
me gojė sqep dukej cicrimė
thue po flet n' tinguj a rimė
ashtu ishte ajo hyri
ylli vet ndėr yjzėri
prandaj mua atherė m' pat dehė
n' tė dy gjunjt pėr t' gjallė jam shkrehė
n' tė dy duart me ato lule
dashurinė si nji fat vule
vulė me brusha e hanė diellore
vulė hapsire shejt'qiellore
Fort nė gji e kisha vulosė
me afsh drite tue ngjyrosė
vėrtetsinė ia kisha falė
pse i sinqertė isha si djalė
edhe zemren e kisha tė valė
sa kish nisė per me u harlisė
me i vu cakun dashurisė
me i vu sy kund vash's shqiptare
porsi lulja diellatare
zemra ime ishte e vlimit
si shkumbardha e gurgullimit
n'pastėrti tė vet kullimit
qė kur falja diqka n' jetė
ishte vula e vėrtetė
zemra m' dukej deti vet
aq e gjerė me at rini
porsi qielli n' bukuri

por qė ather se deshti fati
mbeta un mbi dhe krahthati
me ato lule mbajtur n' gji
se dardanja plot magji
mi pat shkelė ėndrrat me taka
t 'dy barkushat mi dogj si flaka
mbeta nė tokė mbi dhe me lot
kaluen vite kaluen mot
se u ndez toka gurė e dhe
u dha kushtrimi per atdhe
edhe folen tokė e gurė
doli fjala pėr flamur
anė e mbanė mbi dheun shqiptarė
kush nuk vjen than ėsht tradhtarė
e lash anash dashurinė
e kam msy mbi dhe lirinė
nanė kosoven pamvarsinė
na ndau jeta nė buzė t' bashkimit
mosha jonė ra n' vulė t 'flijimit
u martua me burg e mjera
t' shijojn jeten moshat tjera
prandaj mallin ti ma nxite
me kto lule kolorite
qė dhuratė mi solle mue
n' gjak sa mote mi kan vlue
ma kan nxitė kujtesen at'here
mu nė at prillė me diell pranvere
mu nė at moshė kur jam harlisė
porsi lulja e bukurisė
me msy n' afsh tė dashurisė
kaluan kohra e vjetėrsina
shum kan ecė po moti e stina
sum kan ecė vujetjet mbi dhe
kah kujtimi e mosha e re
plagt rinore kan kullue
dhimbjet zemra kan pėrvlue
deri sa lindi buzqeshje e re
si harroj lotimet rrke
porse prap erdhi lirija
ka nxe dielli e dashurija
ripėrti ėsht gjenetika
prap po m' gzojnė sot djem e qika
edhe rinija gjithkombtare
me fjalė t'ėmbla shege e nare
e lule t' bukura t' tok' s shqiptare
qė i kan mbledhė mbi ato troje
e fjalė tė ėmbla si mjaltė n' hoje
mi dėrgojnė nėpėr forume
porsi shija n' pėr agrume
porsi shija e portokallit
mi qojnė peshė shekujt e mallit
prandaj ti o vjeshtė m',nxitove
disa mote mi kujtove
ato lule,t'ku i ke gjetė
qė me drita japin jetė
a thue jan lule rugove
dukagjini a rrafsh kosove
a thue mbledhė jan ndėr kopshtije
n' ndoj krahinė mbi tokė shqipnije
ku ai diell i ushqen me ari
lulekuqet shtat shqiptari
ato shtatin e kan me fletė
por kujtimet mi zgjuan n' jetė
n'nji t' kaluar kur ish besa
Kur n 'nji qast m'shijoj mėlmesa
kur m' pushtoj at'her e shejtė
dashurija qė kputė frejtė
frejt e zemres e harlisė
porsi lulja e bukurisė
prandaj lulet kur ktu i solle
nė kėt faqe qė i mbolle
ti s'mendove se lirikut
ja ke lagė fijet t' qepikut
Ja ke derdhė do pika loti
se atdheut e largoj zoti
veq kujtimet i la t' mjera
edhe vargjet porsi era
me i kujtue kohrat dikurė
dashurinė porsi bilur
qė ai e pat pėr nji vashė t' re
pėr tokė t' parve e pėr atdhe
po ju faj aspak nuk keni
lulet t 'bukura ktu mi leni
Se ju jeni ajo rinija
sy e ballė qė u ka shqipnija
ju ka engjuj dardanija
un pėr ju si brez jam djegė
veq me qelė ju porsi shegė.
***************************


shkruar nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************************

l i r i k u
**********************************


pėrmirsim i vargjeve nga autori

lirik
26-04-08, 04:30
E nderuara vjeshta
vetem prej nji dhurimi lulesh nga ju ne forum jan nxjerr tri epoka ne vargje artistike
koha dikurė rinija dhe ne prag te dashuris ather me nji vash shqiptare
por ket e nderpreu burgu mu ne prag pa u realizu sepse ne moshen rinore u burgosa
per demostrata te vitit 1981
mandej vjen malli per atdhe lulet e tokes shqiptare
vjen periudha e ripertritjes kur ju me dhuroni lule rinija
e kujtimet malli per atdhe
dashurija per token etnike


ja pra se si i nxora artistikisht periudhat ne art stilistik
vetem nga nji dhuratė lulesh qė ju rinija e forumit mi dhurat ne pershendetje
pra te poeti artistikisht dhe simbolikisht ndikon diqka
ku poeti mandej thurė bukuri
pra kto vargje qe i krijova me dhuratat epershendetjet ne temen time me lulet ju me motivuat
pra motivet gjenden dikund te poeti
prandaj un shpesh her ju them njerzve ma trego ndonje ngjarje a perjetim
ndonje qast te lumtur a ndonje diqka sepse un mandej ne vargje e thuri
kur dikush me shkruan diqka per ndonje diqka qe ka ndegjuar apo perjetuar
emaili im gjithnji rrin hapur per lexuesit le te shkruajn
at qka kan perjetuar deshtimet ne jet apo ne dashuri ne shkoll apo perjetimet sukseset emos sukseset
rendesi ka qe te lidhen vargjet ndersda personi gjithmon mbetet anonim te un sekret
nese ai vet nuk don te jet publik

ja vlen sepse arti kekron bukuri vargu kerkon lidhje
nje pervoj ekam ne jetė shum intresante e kam pa se ne pergjithsi te shum individ mbajnė shumqka ne shpirt
e nuk e qesin per jasht
kam pa njerz qe duan te thojn shumqka por nuk thonė sepse nuk duan te thonė mbrenda botes s e tyre ruhen sekrete dhe nuk mundet poeti kurr me nxjerr diqka vetem kur ua lexon syt po sepse poeti esht nji lloj hajduti vjedhs pervjedhs qe pergjon e rin me vesh ne krah me ndegju diqka pastaj me kriju
mbi bazat e ngjarjes sidomos ngjarja e vertet qe ndegjon poeti ajo e frymzon shum
se esht gnjarje e dores se parė qe e nxit shum sidomos kur e ndegjon diekt nga personi
Gjergj fisha ka qen i fuqishem sepse ka ndegju direkt nga goja e njerzve ngjarjet e tregimet mandej i ka stilizue ne lahutė malsije sepse te ndegjosh diqka direkt kjo ehst shum nxitse per poetin
dhe ktu del arti vet me krejt fuqinė e stilin
sa per vargjet qe kishe shkruar ktu kush don ti kuptoj e ti ndjej mendoj se vargjet kan nji mallengjim tregojn per kohen e kaluar per burgun dhe u lidhen si stil vargu me art per te dal diqka ebukur
per shkak se rinija me dhurojn lule epershendetje ne temen time dhe un tash ne liri perkujtoj mundin lulet
kohen e kaluar pra gjithqka esht ne sherbim te artit dhe krijimtaris me ata qe nuk kutpojn nuk ka pun kush ose keqkuptojn apo qka do qoft qe jan primitiv e injorant apo duan ti shtrembrojn kuptimet
un nuk mund te ndali krjimtarin per shkak te kurfar paragjykimeve apo pse dikush nuk po kuptojka
me rendesi esht qe arti e vargu krijimet ecin krijohen
besoj se njerzit te gjith ekan te kjart idealin e vargut dhe vleren e krijimit kto vlera ju sherbejn brezave vargjet jan frymzim vlera krijimtari artistike prandaj secili duhet te ndjej knaqsi e sa ma shum ta ndihmojn poetin me informime qe sa ma shum krjimtari te ket
NGA PERVOJA IME FLAS edhe me ata bashkvuajtsit emi dikur ne burg nganjiher kam deshir ti ngacmoj e ti pyes se si ekan ndje burgun disi i shmangen asaj kohe e perjetimeve
kjo esht fund e krye gabim
e di se njerzit nuk kan deshir ta kujtojn te kaluaren dhe thon harroje por kjo i sherben armikut armiku ka qef kshtu.
Le ta din bota se qka perjetuan shqiptart pa faj NE DUIART MIZORE TE KASAPIT SERB I cili neper shekuj shkatoj male me vuajtje e dete me lot e dhimbje ndaj shqiptarve le ta din bota se njimij e treqind vjet srbi beri zi mbi shqiptarė qysh se erdhi ne ballkan beri zi e terr zhduku neper shekuj me mija e mija shqiptarė duhet te shkruhen libra e romane e jo siq peprriqet serbija me gjuhen dhelper me dal viktim e shqiptarve
Vetem pse kekruam te dejta dhe vetvetndosje liri na izolonte me vite neper burgje na humbte jeten dhe rininė e ne burg na shkatrronte me gjithfar lloj provokimesh shoveniste
un shpeshehr them pse ore shqiptart gjith kto fakte qe i kan pse nuk i shkruajn pse gjtih kto perjetime pse
bota mund te lexoioj romanet e librat ma intresante nga perjetimet e shqiptarve e te perkthehen ne te gjitha gjuhet e botes ate qka ka ba serbi mbi nji popull te pafasjhem ne trojet eveta etnike esht shembul unikat ne botė dhe kjo duhet t shkruhet
mshefja dhe mbajtja sekret e vuajtjeve i sherben armikut serbi ka deshir ti humb te gjitha gjurmet evuajtjeve tona i shkkaton dhe don ti humb sepse dhelpra e ardhur ne ballkan nga stepat ruse kshtu vepron neper shekuj
ndersa ne na mallkon toka jon historia loti britma gjama vuajtja e jon e tokes tonė nese ato vuajtje shqiptart nuk i nxjerrin neper libra dhe ti perkthejn secilin detal te perjetimit neper gjuh botrore

lirik
26-04-08, 04:50
E nderuara vjeshta shum paster dhe bukur keni komentuar me pelqyen te dy komentet tua
shum shndritshem dhe kthjellt keni vlersuar prandaj nese ke mundsi me talentin qe ke merr pjes edhe ne vlersimet tjera te vargjeve sepse asgjė te keqe nuk ka nes e njeriu jep mendim te lirė neper tema per vargun e bukurinė kjo esht bukuri shpirtrore nes e njeriu neper boten evargjeve bashkohet me emocionin dhe vlere“n psqika siq thua ti pushon aty gjen ndjenja dhe motive
njerzit qe nuk i perfshin vargu nuk i kuptoj se qka u dashka ti perfshij ata ne ket jet
mbetem pa tekst me lloj te till njerzish

lirik
26-04-08, 22:54
Kahdo me vargje kam dalė kėrkimit

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
-------------------------------------------------------------


l i r i k u n ė m ė r g i m
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
-------------------------------------------------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''
Khdo me vargje kam dalė t'ngazllimit

Duke vlue n' valė shprehjet e shkrimit
si me vlue ujė yjesh e ari
si me vlue aromė lule bari
ashtu shprehjet kullue i kam n' vlim
i kam nda me nji kullim
nji kullim natyre rrjetė
e i kam mbshtjellė n' kurorė me fletė
kurorė ngjyrash ndėr ylbere
e i kam mbshtjellė me lehtsi ere
ei kam shkri si e bardha vala
kur shkrinė sumbullat bardh n' stėrkala
kah n' burim bien me currila
n' dritė vizlluese si kandila
si kandilat stalagnite
akullbardhė kullue prej drite
qė me driten bashk jan shkrue
ashtu tė falat i kam vlue
bardh currilash tu i kullue
pėr pėrshndetje i kam gatitė
me ia que etnisė me dritė
nga largsija e mėrgimit
me kto tė holla fije t' shkrimit
nė gurė e dhe trojet kah rrijnė
me urue t' shejt pamvarsinė
un me vargje kosovė pėr ty
mbi qerpik qė rrijnė mbi sy
tė madhit qiellit rrezeshndritur
veq pėr ty i kam porositur
pėr ty tokė nanė argjentare
ti dėrgoj me gjuhė shqiptare
pėrshendetjet plot larmi
tė uroj shndet e bukuri
tė uroj fat e dashuri
nėpėr shekuj nė kohra jete
ti e pamvarur t ė rrijshė mė vete
sa tė mbanė diellin bukurija
ty le tė shndritė shqipja e liria
le tė lmon prore ajo dritė hane
me kurorė t'mė jeshė sovrane
tė uroj mirsi nė jetė
vargje t' mija ty me tė gjetė
si'q' gjenė rrezja tė bukuren fletė
edhe ty tokė shndritmire
ti dėrgoj kto fjalė safire
kahdo o dhe n' kokrra ilire
se ti je njė zemėrmire
me ato tė fisme fise mendtare
rrnofsh moj bi e shtrejtė shqiptare
sa ajo drita yllatare
qė nuk fiket anes t' qiellit
rrnofsh sa drita e rrezes t' diellit
pėr rrespekt kah po t' pėrshndeti
leht si flladi pėrmbi deti
ti dėrgoj kto germa fjale
ti je hanė qė del mbi male
n 'pėr qetsi kur nis me nxe
lmue me dritė mbi gurė e dhe
pėr shkak tė nderit e artit tuej
fjal tė bukura tash ju shkruej
kahdo jeni o ju krahina
mbi etni ju lmoj me rima
e me vargje magjistare
e ua lmoj zemrat shqiptare
un i biri i mėrgimit
jam pėr ju po zemra e vlimit
qė ju vloj me gatim ylli
e me rimė si'q' lmon ai fyelli
zemra shege e qetine
qė ngazllen gjak kanarine
qė ngazllen qehret mbi dhe
zemra yjesh nxitė me nxe
qė nxitė nė diell ballin me u qeshė
hanen nė sharm qiellit me u veshė
se un nuk kam tjera shpėrblime
veq kto fjalė tė ndjenjės time
qė i kam thurė nėpėr mėrgime
qė i kushtoj un per etninė
pėr sovrane dardaninė
tash qė u vesh por si biluri
nė mes europe i shndritė nuri
arti i rrallė i bukurisė
e rrin me yje te pavarsisė
porsi yjet ne qiell kaltrije
n' kushtetutė rrin pamvarsije
mbi themele si qelike
e lasht kalaja dardanike
pamvarsija i paska hije
i zbret yjet prejj mahnije
me ja pa dheun shqip e zallin
me ja pa te shqipes ballin
me ja pa gradat krahnorit
porsi majat e qakorit
mu nė ne krah shqipes i rrijnė
ja shtojn namin e kreshnikinė
nanė kosoves heroinė
prandaj shkruaj un e nuk ndalem
ty kosovė gjithmonė tė falem
do ti sjell vargjet me zemer
ta qendisi te lashtin emer
me ngjyrė dielli n 'bukuri
e me te mbjell kahdo liri
ti ma gzofsh sovranitetitn
porsi qielli qė gzon detin
edhe ti i gzofsh ato mote
tė mbajtė trimria kastriote
shkolla e besa e martina
paq trimresha e gjeraqina
edhe djem paq gjith sokola
hije te paqin dija e shkrola
edhe shqipja e flamuri
neper shekuj t' qėndroft guri
tej presheve e tej merdare
u gzosh n' shekuj oj tokė shqiptare
me mvehetsi me ligje e leter
se ti je njė shqipe e vjeter
je ilire je antike
je kosova e jonė etnike
porsi e gzon qielli hjeshinė
ti ma gzofsh n' shekuj lirinė
pamvarsin ty drita e arit
ta ndriqoft si diell beharit
porsi ylli i vezullimes
i past hije kosovė trimes
pamvarsije sa tė jet jeta
kahdo shqip mbi troje t veta
sa tė jenė rrezet reflektare
rrnoftė kosova e jonė shqiptare
sa tė ket diell e yj e hanė
pamvarsi pastė nė dardanė
e i ndriqoft gjuha shqiptare
porsi qehrja qehlibare
porsi sharmi i ballit t' hanes
i shndrittė shqipja tok's t 'dardanes
***

Autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
l i r i k u
i dekadave te harruara nga pluhuri i mergimit mbuluar
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

lirik
27-04-08, 07:39
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mirdi Limani
*-*-*-*-*-*-*-*-*-

shkruar nga autori Xhelal Ferizi
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Thonė ka dalė zogu i shqiptarit
si shqiponja n' pendla tė arit
nuk ia njeh kufijt litarit
se n' mejdan ,nė vite e mote
nuk po e lshon at titull bote
aty rrin si'q' rrin nji yllė
thue se zana i dha gji n' pyllė
si kreshnikve thonė dikurė
hapi i tij' qelik e gurė
lufta e tij' porsi furtuna
ėsht shqiptarė e' i tregon puna
sa leht rrin nė gishta e themra
sa trimrisht i' punon zemra
me at titull si biluri
qiellin lart ia prekė flamuri
nderin shipes tu i qėndisė
kampion biri i shqipnisė
i prekė majat , e suksesit
shndritė si ylli i mėngjesit
penda e shkrimit i kushtohet
kampion po titullohet
shtizė flamuri zog skyfteri
titullarė e plumb mauzeri
del si era me vetimė
rrxon me luftė e me bėrtimė
tue mposhtė botės kundėrshtarė
shum medalje shkri nė ar'
n' gjoks shėndritshėm i rrijnė varė
varė i rrijnė n'flakrim prej ari
ma ka gjoksin flakė e zhari
lumja nana e shqipnija
i lum kombi edhe etnija
qe po lindė sportista n' djepa
qė po i rritė si shqipe n' shkrepa
bota mirė po i njeh me emer
i ka lindė shqipja me zemer
me dy krena e flatra t'lehta
nė ballė me ndejtč ky sa tė jet jeta
nė ballė tė titullit kampion
me u qėndisė me medaljon
qe sa vite rrin i pari
ma ka shqipja zog shqiptari
zemra e ti me gjak skyfteri
grushti i ti plumb maliheri
Kur godet ėsht flakė e rrfe
nuk len n' kambė kend pėrmbi dhe
ka nji gjak qė i vlon si zhari
ka njė gjuhė e rod shqiptari
njihet n' botė si luftėtarė
zor me i gjetė kund kundėrshtarė
n' luftė trimrinė e ka pėr farė
emri yt Mirdi Limani
gjasht herė n' titull i doli nami
kah rruzllon bota me dhe
kan ndėgju po kombe e fe
se shqiptart jan zharė e rrfe
se jan t' nxehtė me mish e gjak
jan shum trima e luftarak
se kta tituj i kan hak
se jan lindė pėr me qenė t' parė
n' gjith planetin n' boten mbarė

Autori Xhelal Ferizi
.................................................
l i r i k u n ė m ė r g i m
************************************************
.................................................. ............................................

Nė shenj rrespekti kujtimi per kampionin shqiptarė nė kik boks nga maqedonia
shqiptarin me gjuhė e gjak trimin Mirdi Limani
i cili gjasht her u bė kampion bote
nė kėt disciplin luftarake ne ring pa ju tremb syri
si tejet luftarak flakė e zharė luftoj si i ka hije shqiptarit
prandaj
ja kushtoj njė kėngė me plot pėrkushtim nė vargje shqiptare
duke i dėshiruar tituj tė ri e suksese tė reja trimit Shqiptarė
tė shqipėrisė tonė nėnė etnike iliriane

lirik
27-04-08, 07:44
Dashuri vashe
*-*-*-*-*-*-*-*-*-
---------------------------------------
----------------------------------------------

un e di oj vashė pse nuk t' lodhet qerpiku
se rrenjėt i ka Nė dashuri
ndoshta mbi kapak prej pėrkushtimit piku
e lėvizshmja vizllimė bukuri
e dashur ty tė thonė pikat e pendes
kahdo qė pikun nė varg
me at qerpik magjik pararendės
dashurinė qė e pėrqon nga larg

autori xhelal ferizi
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
l i r i k u n ė m ė r g i m
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

lirik
27-04-08, 18:45
HAPNI RRUGė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

HAPNI RRUGė MENDJES S ė NDRITUR
TRURIT Tė PRIRUR MARGARITARė
MOS LENI MENQURINė Nė HIJE
DUAM Nė KRYE DIJETARė

MOS MBULONI DIJEN ME AKULL
ME DHJAMIN KOKTRASHė MBI KARRIGA
MOS RRėZONI ETNINė SHAKULL
MOS SHTYNI ME BRRYLA E INTRIGA

HAPNI RRUGė MENQURISė
KAHDO Nė DIJE E SHKENCė
MOS ecni nga pas cektėsisė
se s njihni teė jetes esencė

shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

lirik
27-04-08, 19:08
Dashurija
--------------------------
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare ne mergim
--------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

Dashurija ėsht nji emer
qė qelė shpirtė e ndjenjė e zemer
qė qelė shpresė e dritė e,fletė
qė qelė qiell e tokė e det
dashurija ėsht,pikė ylli
esht ftyrė hane,e lule pylli
ėsht njė shndritje e vėrrtetė
ėsht nji,fllad qė lmon nė jetė
dashurija ėsht qiellore
vlerė mbi vlerė mbi ftyrė,toksore
ajo ėsht mė e, bukura dritė
det e qiell n' qdo ag i ngritė
i ngritė malet me vullnet
edhe rruzullit i jep jetė
ajo ėsht si pikė dukati
si nji lulė me fletė rreth shtati
lmon nė gjak si kėnga n' fyell
si lang lulje n' pėr kėrcyell
dashurija gjuhė botrore
gjuhė e zemres gjuhė shpirtrore
ajo i mbanė po gurė e dhe
i mbanė fijet mos me u pre
dashurija e lmon leht
vesen t' lules qė rrėshqet
ajo ėsht jeta e qelizes
rrymė e lehtė qe i prinė puhizes
dashurinė lum kush e ka
hanė as diell,qė s' len me u tha
sa,e gjerė thonė ėsht gjithsija
por ma e gjerė ėsht dashurija
ajo shtrihet n' pėr hapsirė
n ,gjene t ,gjakut si dritmirė
ajo pėrfshinė qdo sipėrfaqe
ajo i mbjellė njerzisė ilaqe
i mbjellė shpresa mos me vdekė
fund e krye boten,e prekė
i prekė rruzat nėpėr gjak
thonė se ėsht ma i bukuri cak
ajo ėsht nji cak nė jetė
pėr qdo dushk e pėr qdo fletė
thonė se shkrinė yje,e kometė
thonė se shkrinė e zbutė qdo bishė
nuk len glob as qiell me u prishė
dashurija dashurija
thonė ka zbritė nga perendija
thonė se ėsht vet njė dhuratė
zbritė prej qielli jetė me zgjatė
pėr njerzi ėsht vet njė fe
ėsht nji diell qė rrin tue nxe
ajo ėsht njė ėmbėlsinė
qe n' hjeshi e veshė qdo stinė
thonė se lidhė zemrat me fjalė
thonė se i lidhė po qikė e djalė
ajo lidhė me rreze ari
ndjendj mahnije t ,qdo damari
ajo ushqen thon gzim e fryt
mendjen ėmbėl n' ėndrra e zhytė
nė ato ėndrra mjalt ė e shegė
t' shndrron n' bilbil thonė degė mė degė
e 't ' lėvizė melodit' n' dehje
si cicrrimė t ' pėrkdhelė n' pėr prehje
si me t' prekė xiglimt rreztare
si ndoj lmim n,prrallė ėndrrimtare
ah q' na qenka dashurija
si n' pėr qiell n' diamant fija
kur e,lmon n' shartim kaltrinė
n' dritė t' ylberit,bashk' kur shkrijnė
ato reflekse ballit t' qiellit
kur ti lshojnė qerpikve t' diellit
e kto bashk me qehre t' hanes
si safiret n' vizllimė t' ranes
kto me i lidhė me rreze ylli
kur n' lodrim n' natė t 'vonė kah pylli
t,'jen bashku pėr kah lakmija
me u pėrkdhelė nga larg knaqsija
kjo formulė ėsht dashurija
ėsht nji fjalė qė sa nji det
ngjyrė e shkrim mbi leter qet
sa edhe hana lotin t 'verdhė
e gjak ari nė tokė me derdhė
nuk e shkruan at bukuri
qiell as tokė ah,qė,e kan mbi
nuk ja gjejnė qelsin t'vėrrtetė
nuk ka shprehje nė kėt jetė
at spjegim qė din me e gjetė
dashurinė pėr me e zbėrthy
kur pėr zemre t' jet mbėrthy
kur me buzė tė lehta t' sajė
shkrinė mbrendsinė nė qiell pa skaj'
dashurija dashurija
thonė s'mbrrinė shkronja as dija
pėr ta shpreh' at pafundsi
mbajeni njerz ju kėt mirsi
s e,kur lidhė jeni n ,kėt shpresė
gjallron jeta e nuk vdes
dashurija ėsht margaritė
gur' ma t' qmueshėm kush s' ka rritė
nuk kan rritė as tokė e dhe
shpresė ma e bukur s' ka me le

Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““

L I R I K U N ė M ė R G I M
-----------------------------------------------------------
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

lirik
27-04-08, 19:21
VRAPONI Nė HIMARė
**********************


Shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------------------
********************************

vraponi nė himarė o plisa
vraponi e dilni nga gurra
o burra shqiptarė si lisa
armiku po vjen atje me turra

vraponi o tė bijtė e guximit
vraponi si rrufeja e motit
ajka shqiptare e trimit
stėrnipt e kastriotit

gurėt atje ju thrrassin
e vales ndjeshmėria
dhe bjeshkėt po pėlcasin
ka hy nė palcė trinitrija

shqiptarė kaho me gjak
tė fisit e fares sė vjetėr
himaren po ua lidhin me lak
danajt e quajtur grekėr

dhe dilni tė gjith si grejzit prej zguri
nga lisat kur ngucen me krande
shqiptarė tė granitit ma tė fortė se guri
vdis o shqiptar pėr tokėn tande

himara si sytė e ballit
si drita q ė vjen ajo shejtri
po o qajnė damarėt e zallit
e guri po thrret pėr shqipni

shqiptarė a jeni nė jetė
a thue Jeni pėr tė’ gjallė vdekė
ku jini o trima me fletė
himares mėsyni nė shtek

kahdo shqiptarė qė rrezet
ju bijnė nė sy tė qerpikut
mos leni shqiptarė brezet
ne pranga t’ pėrjetshme t’ armikut

DHE THUANI TE PAFUNDMIT QIELL
E Tė VULLKANSHMIT ZJARRė NėN DHE
Tė ZJARTIT TE SHNDRITSHMIT DIELL
SE JETė NUK KA PA ATDHE

VRAPONI VRAPONI DREJT HIMARE
SE UJQIT KAN RA NėPėR MJEGULL
MOS LENI PERLEN SHQIPTARE
Nė KTHERA ME RA SI NJė TJEGULL

SE TJEGULL NUK ėSHT HIMARA
NDOJ SPIRRė E GURIT E FJERė
POR ėSHT ME FUSHA E ME ARA
E MAHNITSHMJA VLERė MBI VLERė

TOKA O BURRA TOKA
E Tė PARėVE ėSHT HIMARA
SHQIPONJA ATJE ME DY KOKA
KA LINDUR MBI DHE E PARA

UJVARAT NA I DUAN E GURET E DETTIT
VATRAT E LASHTA STERGJYSHORE
TE BUKREN BUZEN E BREGUT FUSHAT E BEREQETIT
HIMAREN MA TE BUKUREN ARBNORE

JO JO JU NUK E LėSHONI HIMAREN
ATJE UJI ėSHT ME SAFIRE
ATJE ME SHEGEN E NAREN
GAZMON QEHRJA E LASHTė ILIRE

ATJE KA HY KALI I DRURIT
DANAJT ME PLOT DHURATA
A I NDJENI JU DHEMBJET E GURIT
DHE QYQET ME VAJE Tė GJATA

KOBI PO SILLET MBI KRYE
VRAPONI SOT O SHQIPTARė
SE NJI NGA NJI ME NA THYE
KAN DALė HELEN E BARBAR

SHQIPTARė VRAPONI O BURRA
O GRA O VASHA SORKADHE
MOS LENI Tė HIMARES GURRA
ARA BASHTINA E LIVADHE

MOS LENI AS SHEGEN E PJEKė
ME GJAK Tė KUQ SHQIPTARI
MOS LENI PIPAT ME VDEKė
AS UJIN ME VLERė SI ARI

MBRONI KROJE E LAJTHIJA
E KUMBULLEN ME Tė PAPRSHKRUSHMEN SHIJE
MOS LENI ME VDEKė ETNIJA
HIMARA VALA E KALTRIJA

SE VALA ATJE ėSHT MAGJIKE
SE UJI ATJE ėSHT SHPIRTė JETE
SE TOKA E LASHTė ILIRIKE
ESHT ėNDJE MA E BUKUR JETE

O JU SHQIPTARė MBI DHE
KOSOVA E HIMARA SOT
KAN NISė Nė MISH ME U BRE
VRAPONI PASH T’ GZUEMIN ZOT

shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim
--------------------------------------
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

lirik
27-04-08, 19:36
Vala valen
---------------------------
shkruan xhelal ferizi
------------------------------
**************************

vala valen do ta shtyjė
shekulli shekullin do e ndjekė pas
varur qiellit do tė rrijnė yj
e termetet tu u pėrplasė

do tė lulzojnė gjithė fush a e male
era do tė lkundė gjith druj e lisa
do tė ecin stint ngadale
por do tė mbes shqipnija n’plisa

e nė se motet ikun n’ breza
ecin detet ujė e zalle
mbushet toka me varreza
e ’s’ mbarojnė t’ dheut brenga e halle

e dhe qyqet ‘t’ndrrojnė fole
karajfilat qehre ndrrojnė
sa tė ket gjak nder kombe e fe
mallė e lot per ty do t’ m’ vlojnė

do t’ mė vlojnė pėr ty shqipni
ku t’ rrijnė t’ bardhat pllaja e vrrije
kahdo shqip me gjuhė etni
shqip ku t’ bjen flladi me hije

e sa tė ket trupa qiellore
qė tu u endė rrijnė n’kupė gjithsije
do tė buroj gjuha arbnore
si e pashtershmja gurrė mahnije

qoftė mallkue ai nė fis e farė
gjuhen tė lashtė si mjaltė ndėr hoje
qė e mohon tue kenė shqiptarė
thue se ndrron ndoj gogėl loje

shkruar nga autori xhelal ferizi
l i r i k u n ė m ė r g i m

lirik
27-04-08, 19:43
Pse
******
--------------------------
shkruan xhelal ferizi
**********************

pse kur hana,bjen me dritė
n ,mbramje t' qeta plot,hjeshi
peshqit n' luspa shkojnė tue rrshqitė
tu i lmue shpirtat n' dashuri

por pse flladi nė ato rreze
edhe shekujt i dehė t' gjallė
po pse lvizin ,n qdo bark veze
,n shkrirje gazi ,ujė e zallė

,m thuej o i dehuri qast , mahnije
ti qė,mbret je i knaqsisė
me ato ėndje poezije
q ,ėsht magjija e dashurisė

pse ajo dehė po at dritė hane
pse dehė mot e pse e dehė zallinė
dehė gjallesat n' qdo gjuhė nane
deh' bibil e kanarinė

dashurija ,a thue ėsht,vet,
ajo bardhsija , e lehtė ,vizllore
qė lmon brushen nė qdo jetė
si ajo rrezja rrezatore

pse kur ėndja e dashurisė
shtrihet leht siq bjen puhiza
nisin rrezet me qėndisė
krah tė ri ,tue nxe filiza

pse ėsht kshtu ajo dashurija
qė edhe peshqit nėn dritė t,'hanes
i piklon siq pikė ingjija
ju lmon shtat mbi ujė tė ranes
***************************
Shkruar nga Xhelal Ferizi nga Mitrovica
********************************

lirik
27-04-08, 19:47
Mjerim
***************
-----------------------------

shkruan xhelal ferizi
--------------------------------
******************************
-----------------------------------------------

medet sa poshtė ka ra morali
besa po shterret po tretet
sa shum do tė vuajn fusha e kodra e mali
sa shum do tė vuajn edhe detet

besė ma nuk po ka
qka do tė thoni o yje
sa qiftet pėr tradhti jan nda
sa fatet jan lidhur me nyje


dhe guri do tė pelcas
s' durohet ma dyftyrsia
lakmia qė i ndjekė nga pas
dhe shkurtpamsja llasa e verbria

keto po e vrasin jeten
tradhti po mbjellin mbi dhe
po e mbysin tė vėrteten
ndėr njerz ndėr kombe e fe

sa keq lakmia bizare
shėmton bukuritė e jetes
tradhtia ajo daltė fare
po i prinė botės sė shkretes

XHELAL FERIZI MėRGIMTARė
********************************

lirik
27-04-08, 19:53
Duke vrapuar
*****************
-------------------------
-----------------------------------

shkruan xhelal ferizi
----------------------
********************

----------------------------------
DUKE VRAPUAR PAS PENDES TIME
-------------------------------------------

duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendės thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė, nė,hap
ky vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshėm,pe i shkoja nė lotim
ma mirė thash nji mollė,a shegė ta kisha mbrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga nė vrri
do tė kisha ndrrue tjerė tinguj pa mund,
***********************************
VARGJE SHQIPTARE NGA MėRGIMTARI MITROVICAS
XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM
************************************************** *
nga poetri xhelal ferizi nga mitrovica

lirik
27-04-08, 19:56
Kam ngritė dolli,me djallin
""""""""""""""""""""""""""""
------------------------------------
********************************

shkruan xhelal ferizi
**********************
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

kur ngrita njiher nė nji shekull dolli me djallin
duke qeshė me rrudha
mandej nė lot e mbusha gurė e dhe e zallin
kah themrat ku mė digjte udha

sa dolli mjerane kupė, e pa shėrim
qė hyri,nėpėr kthina,nė fyt
kur u ngrita vrullshėm paska qenė pėrvlim
qė shekujt nė djersė i mbytė
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

autori xhelal ferizi
""""""""""""""""""""""""""""""

lirik
27-04-08, 20:31
Monologjet e shekujve
*****************************
**************************
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""

shkruan xhelal ferizi

----------------------------
""""""""""""""""""""""""""""""

nė kėt shekull,kush ma tepėr me veten flet
se poeti,qė,kėrkon,shteg e fjalė
kujt' ma shum loti i pendes i rrėshqet
nėpėr monolog kur flet
me sasinė e vet'me'vetes si i pa shterrshmi det
kush ma tepėr se poeti
oqeanik flet
me vetveten e vet me monolgun nė jetė
si i mahnitshmi
poet
kush ma shum shekuj'fjalė
nė mbrendinė e vet
si poeti
nėpėr monolog qet
kush ma rekord nė kėt shekull ka dalė
nėpėr etje kush ma shum u tha
nėpėr lule kush ua hapė shpirtin si det
aromen pyetne kush ma shum se poeti
me vetveten flet
ai nėpėr enigma vetme vete bėrtet
nėpėr monolog
meditushėm nė emocione
kėrkon zbėrthime mendtare tė komplikuara enigma
nėpėr nyje fenomene
nė dritė don ti qet
me monologun e vet
i mahnitshmi poet
dhe shpresat pyetni
kush ma shum ju flet
nė monolog
si
madhėshtori poet
mbrenda nė vetveten vetėm nė njė pikė gjak
ecė me shekullmendje
nė zbėrthim aq larg
nė kėrkim cak
pėr njė pikė shpresė e cak
nėpėr labirinte metaforike
plot lak
kush ma shum se poeti
me vetveten pėrthuret e shpėrthuret
ne monologun fjalė
ndėrgjegjeve arsyeve gjithkah
nė secilen fjalė labirinte dije diku drejt diku lak
kush ma shum me vetveten ka dalė
nė log
se poeti
e nė dialog
e vetme veti
nė monolog
me te ashtuquajturin meditim
e i pafundmi monolog
kush ma shum kush
se poeti
si me pendė si me mendim
si me fjalė si me shkrim
nė monologim
si poeti
nuk besoj se aq shum
me vetvete ka folė as qielli as toka as deti
si i pashterrshmi poeti
si shipirt qiell poeti
poeti shkon aq larg nganijher ne imagjinim
nga qe nuk ekuptojn te tjeret

ne materje
ndjehet ne monolog jetim


kush ma shum ka mbjellė iluzione,ne gjak
lirinė,ma teper kush e deshti,tė kristal't
idealizmin kush e thrret
e lulen,me qehre te allit
kush ma teper nė pendė ,i ushequ fjalėt
e dhe' e kokrrat e zallit
e me to kush ndrroj gjuhė meditive
monolog hulumtimi
per berthamat e gjithqkajes
perberjen mbrendinė prejardhjen kuptimin nisjen
me fjalė sikur poeti
ne monolog gjenialo gjuhsorė
ne mbrendi te monologut te gjerė shpirtqiellorė
kerkim sa deti
kush ma mirė nga shpirti ne shpirt e zbret
se poeti vet
shprehje monologo definime n'kerkim
te gjuhė pendes ne monolog vet me veti
kush pra kush thermon
kaq shum imtesi mikro zberthime
ne monolog
si poeti
e neper botanika

per ti shpirtzuar
ne zanafillė ne origjinė
ne
fije
neper rasa gramatikore shpirtjetike
te gjitha
objektivat e subjektivat
qka i ka qielli mbi qielli pafundsia
dheu toka e deti
kush pra
monologon
me to
si poeti
kush vetmeveti
flet me dhe me gurė
me ujė me bimė e me deti
ne monolog
si
poeti
e me sytė
e qiellit
e me fijet nervore te barishteve
e me ndjenjat e fletve
kush monologon
kush behet vet ato
kush njehsohet me to
vet me veti
e shkrihet
me to
ne monolog
si poeti

monolog,qe,nė gji,aq fort me ka pervlu
si me me ra i vluar uj't e botė's ,e deti
dialog , me veten,monolog me veten
se fjala s' me ecte ne ,udhė
si q ne monolog mė ecte ne brenga e ne rrudhė
neper yshtjet e vetveteve poetike
neper majen e quditshme te quajtur vetvete
qe ka vetpyetje e joshje teorike
deshira kurreshtje det'fjalė terheqese sa ka dete
qe permbajn poetet pashterrshem ne vetvete
ne pendat me aq shum ngjyrė vargje
sa oqeanet e imagjinuara
qė nu k' bėjnė pjesė nė planete
por jan menduar
te gjera te pafundme ne madhsi
vet me vete
per monologjet
dhe zbulimet
e pafundme
per poet
e poete
per monologje
per zberthime
ne gjuhen
qeflitet
vet me vete
ah pendė monologe, ti je det
na thuaj oj e gjerė
kush ma shum me vetveten
se poeti flet
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""


--------------------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi,nga Mitrovica
pėrshendetė lexuesit Shqiptarė
nga mėrgimi
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
************************************

lirik
27-04-08, 20:42
Fjala e dhanun
=========================

SHKRUAN XHELAL FERIZI
=============================

Sa her e kam dhanė fjalen pėr ta mbajtė
o zot mė fal mė fal o fjalė
bashk pastaj me ėngjujt kam qajtė
kur fjalen e kam dhanė nė kanibal

kur ia kam dhanė fjalen mosmirnjohsit kam qa
bashk me ndjenjen e qiellit humanitarė
edhe ti o qenje njerzore je tha
kur i miri ėngjėllori fjalen e ka dhanė ndėr tradhtarė

fjala ėsht shejtėri ėsht e bukura besė !ėsht ylber qė lidhė normė
fjala ėsht damarė qė lidhė forma si damari i shndritjeve nė ingji
por fjala kur merr vulė dhėnje e formė
qanė vritet nėse jepet nėn gjarpi nėse i jepet maskes sė quajtur tradhti

mos e jep fjalen ndėr tradhtarė o njeri
se fjala tė vret si buka e jote
dhe tė vret pastaj pendimi shekullorė nė gji
bėhesh det dhimbjesh e noton nėper lote

kujdes fjalen njeri ate jepe vetėm nėpėr ėngjėllorė
mos e hudh me hamendje mos e qit nga damari
sepse vula e sajė nėpėr dredhinė e lakut kohorė
tė kthehet si helm nga mosmirnjohsi e tradhtari

kujdesė me fjalen garancion e vulė
kujdesė o i sinqerti njeri
se fjala ka peshė e diellin e qiellit e shkulė
kur del nga e njeriut mbrendi

kudesė me fjalen me shkrim
kujdesė me fjalen nga goja
se fjala ėsht vullkan e vlim
kujdesė se fjala nganjiher ėsht ploja

fjala fjala fjala o zot qka ishte kur i jepet gjithkujė
atyre qė e pėrdredhin si'q pėrdridhet njala
kur ecė gjithkah nėpėr ujė
kah shkon kah e qet vala

kujdesė me fjalen njeri kujdesė
ajo vret edhe pėllumba
fjala sa her'ė esht pre nė besė
ka nxjerrė barot e plumba

fjalen mos e jep kudo se nuk jepet gjithkund
mbaje me kujdes nė gji
fjala me tradhatrė nuk mbahet deri nė fund
se e mbysin satanėt e qthurur nėpėr orgji

dhe fjalen kur e kam dhanė pa e matė
satanin me milimeter
mė ėsht kthye nė dėnim tė pėrjetshėm nė jeten e gjatė
nuk jepet e shejta jo nuk jepet fjala ndėr lugetėr

se fjalen pastaj tradhtarėt ta tugosin
me plehra qė nxjerrin nga intriga
dhe me dyftyrsi ligsi ta vulosin
te bijatė e pjellave tė liga

ruaje fjalen njeri
dhe mbaje nė safiret ingji t' shpirtit mbshtjellur
shekuj tė ndershėm jepi me pi
mos e jep ndėr plehtarė satan qė koha i ka vjellur
=======================================

Autori Xhelal Ferizi
============================
==================================

lirik
28-04-08, 13:29
Po pse qanė toka shqiptare
*****************************
--------------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
************************
-----------------------------------
--------------------------------------

Thonė po qanė toka shqiptare
anė e mbanė n' troje etnike
se viruse shum tradhtare
lshue i jan t' lashtes nėnė antike
***
dikush gjuhen tu e pėrdredhė
porsi gjarpri i kafshimit
disa grryejn dia tue vjedhė
disa msy e kan shkollen t'krimit
***
disa tjerė porsi lavire
disa thue vet hilja i polli
shum kan msy zemra vampire
me i pi gjak kti t' lashti trolli
***
nė kėt garė kaq brrylatare
kush ma i parė me dalė n' meritė
kan msy skilet karrigtare
thue kėt kohė e paskan pritė
***
jan vilzllue me krem dinak
e lyen fjalen n' kozmetikė
kan msy binat me bajrak
pa pyet kod pa pyet etikė
***
pėrvetsue kan shum merita
treg na u bė mbi dhe lavdija
kan msy n' poste pa kondita
plot heroj na u mbush etnija
***
veq pse zoti qiellit t' gjerė
vulė as fakt s'po qet me i pa
kta far hiqa e mendje'mjerė
qė lavdija ka me i vra
***
dikurė motit kur vatani
qante e loti i shkonte rrke
kta mjeran qe i poll satani
kurr se than fjalen atdhe
***
kurr nji lot s'qiten qerpikut
kėmbė e krye ishin heshtak
lepe peqe i thonin armikut
puthnin tė hasmit at bajrak
***
edhe shtroheshin kta mjerana
porsi urė bashkim vllazrimit
pėr rrogtarė i polli nana
e tash gjoks jan t' vet lavdrimit
***
dil e qajė o zemer qielli
dil e qajė o qerpik hane
dil e qajė o rreze dielli
shih vet lavd mbi tokė dardane
***
dil e shihe demagogun
ish antarin e pansllavisė
si e ka nxanė sot mejdan logun
nė ballė po i prinė tė mjerė lavdisė
***
thue i ligu u lind mbi dhe
fat me pasė pse gojtaria
po sundon mbi kombe e fe
jo merita e njohuria
***
na i ruaj zot aman kullimet
mos ja jep postet tradhtarit
se kjo tokė s' duron ma dhimbjet
me i shkelė t'drejten atdhetarit
***
a thue diell ti i bukurisė
n'qiell qė t'mbanė hapsira n' zemer
ku e ke artin t' gojtarisė
pse s 'emron tradhtart me emer
***
ti e din e syri i hanes
i ka pa ata kurvarė
tue tradhtue dheun e dardanes
qė sot duken legjendarė
***
e u ecė mirė mbasi ka shum sorra
e nuk ka shum gjeraqina
tė mrė jan ba sot shum shpirt'vorra
qė dikurė ishin stėrvina
***
qani qani o ju fjera
e ju lule e fije e bari
toka e jonė gjithmonė e mjera
qanė pėr kokrra atdhetari
***
se i ligu mbas beteje
demagogu e rrenacari
ja merr anen e me do neje
gjith ma i parė del lavdatari

***
edhe pse lpisi e shitsi i gjori

kėmbė e duar ky mercenari
ma heroj del puthadori
se i vėrteti atdhetari
***
e ti o e bukura hanė fisnike
m' thuaj ku ndodhė kjo n' tjetėr dhe
pėr veq n'shqipni tė lashtė etnike
hileqari fron me ble
***
po un kam pa me syt e mi
tė bijt e zi tė munafikut
qė sot jan t' nderuem n' pari
e dikur ishin t' armikut
***
sot qė erdh demokracia
po mbijnė kpurdhat llafazane
nxor heroj burokracia
prandaj qajė ti o dritė hane
***
qajė se vet un dėshmitari
me sy tė ballit dikurė motit
kam pa shpirta mercenari
i ka pa edhe qielli i zotit
***
ata vet e tė bijt tash prore
gjith me nderė po jesin t' parė
prandaj qajė toka arbnore
pėr t' pa! hile atdhetarė
***
qajė o yllė qė e vizllon driten
shihi skilet si lavdrohen
qė e kan lidhė mbi dhe meriten
kah krekosen e lartsohen
***
e atdhetari varfanjarė
nuk ka hise as tokė as shpi
rrin si gjith nėn sundimtarė
mercenari i rrin karrshi
***
ushton sot meritokracia
zėri saj shkon nė kupė lavdije
patriot duel dilingjija
qani o vasha e gra etnije
***
qani ju o fise e krahina
qani o lisa o gurė e dhe
qani bredha e qetina
se merita shum jan ble
***
shum jan ble n' raki e kafe
pa ju dukė kund kontributi
shum heroj shiten me llafe
sot shqiponjen e mbanė huti
***
qani qani o ju bija
e ju vasha e ju gra
sot ma lart po hyp lavdija
atdhetari poshtė ka ra
**********************
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''

Autori Xhelal Ferizi
l i r k u n ė m ė r g i m
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

pėrmirsim i vargjeve

lirik
28-04-08, 21:53
SI NUK GJEJė FJALė NDER MAHNI
****************************
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''

KUSHTUAR NINELES MIKESHES SE NDERUAR
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU Nė MėRGIM
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Po si s' po gjejė fjalė nder mahni
as nder shkrirje ku shkrinė hjeshija
pėr qerpikt e sytė e zi
qė e ka e jotja bukuria

po ti je ylli qė e shndritė gjakun
po ti je lule sharm mbi dhe
i lumi ai qė tė heq duvakun
qerpikt tu jan diell pėr ne

un tė uroj ty moj ylbere
qė ta kesh'' fat nji n'martesė
porsi zog me flatra ere
ta kesh'' djalin nė sharm e besė

ta kesh' fat nji djalė si ylli
qielli vet ka me ta zbritė
si hije blini n' mjedis pylli
zemren ty me ta flladitė

po ti je si njė ėngjėllushe
a's' ma sheh vargun me mallė
qehres tande oj lule fushe
po ja shkruaj si dritė mbi ballė

se ti dukesh karajfile
se ti dukesh zemer hane
dukesh vashė e bardhė pa hile
ti qoj vargjet n'fushė dardane

n' rreze hane le tė vijnė
ty oj nina e bukurisė
nė jeten tėnde le tė rrijnė
n'pėrkujtim n' shekuj t' miqsiė

e le ti vlojnė kto valė shqiptare
kahdo rima e poetikes
me kto fjalė margaritare
ardhė prej yllit t' galaktikes

do ti sjellė un veq pėr pėr ty
edhe tė yjve tjerė vizllorė
malli im me lot nė sy
ti qėndisė mbi dheun arbnorė

do ti sjell' un prej kandili
qė e shkrinė zemren n' dritė me nxe
prej tė pa hile shpirtė bilbili
veq pėr ty me k'ndue mbi dhe

hijes tė flladit do i qoj t' fala
edhe ajo ndoj varg t' ma falė
edhe nga e bardha qehre'vala
sharm currilash kam me ndalė

e prej sharmit qė lajnė driten
dejt nė zemer me ti shkri
porsi ylli qė e nisė diten
do ti nisi n' bukuri

autori xhelal ferizi poeti lirik
qė ka pėr qėllim me gZue zemra shqiptare
mbi baza miqsije e humaniteti

lirik
28-04-08, 22:35
Mė THUAJ O PYLLė

XHELAL FERIZI LIRIKUM'thuaj o pyllė me t' flladshmen hije
ku ti gjej nder ! tua kroje
art e fjalė prej bukurije
a tė ja marr lules prej goje

a tė ja marr qehres prej flete
apo artit tė rrezanisė
e ti nis era mbi dete
t' ja dėrgoj nė ndjenjė etnisė

tė ja dėrgoj kah lmimi zallit
ku lmon kthjellur kullimsia
me lot shpirti shtegut t' mallit
do ti nisi kah etnija

do ti nisi kah damari
i zemres t' diellit me i pėrque
nė pėrkushtiim me i mbshtjellė me ari
n' gjak shqiptarė kto pėr me vlue

ah m ndihmoni o zemra yjesh
ku ta zgjedhi ma t' ėmblen shegė
nėpėr sharm e lule pyjesh
mbi fletė t' bardha degė mė degė

do t i mbrrij fjalt n' do meteore
siq kam mbrri dikurė qershinė
do i nis vargjet mbi bregore
per ta gjetė mbi dhe shqipninė

e kur ta gjej nanen etnike
tu i ndjekė valtė qė shkojnė mbi gurė
zemren shqipe nė rimė magjike
do ta gzoj pėrmbi flamurė

do ta gjejn fjaltė meteore
shartue shegve e n' shkumbė ujvare
do t flutrojn rrugve qiellore
per me ra n 'fole shqiptare

e porsi etja e kurbetit
kan me pi gji tė asaj nane
kah shqipnija e bregut t' detit
mbi malsi e fushė dardane

XHELAL FERIZI AUTORI NE MERGIM

lirik
29-04-08, 00:14
--------------------------------------------------------------------------------

ADRENALINA

SHKRUAN XHELAL FERIZI
(xhelal i mitrovices)
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Kush po i mbanė kroje e qetina
porsi hije e freskisė
thon se i mbanė adrenalina
e kthjellt si gurra e bukurisė

ajo thonė ka kthye shum yje
me shikime kureshtare
per me e pa ket zanė nder pyje
tue flutrue mbi tokė shqiptare

thonė ka zbrit adrenalina
edhe zemra shum qiellore
ka joshė zogj e kanarina
me cicrue mbi tokė arbnrore

prandaj me joshi edhe mue
tė mjerė poetin kureshtarin
me pendė dore me ligjrue
porsi zogu mbi beharin

e ma ka joshė zemren shqiptare
si ujvarė me e derdhė me valė
me e shtrydhė penden argjentare
me ia nxjerrė ma t' bukurat fjalė


po edhe barin mbi ledina
qė i rrin shpirti nė ngjyrė t 'gjelbrimit
e ka joshė adrenalina
me harlisje t' zbukurimit

po edhe hana tue shtegtue
krue mė krue ndėr shtigje e gllija
me sy sharmi e ka shikjue
ket perri qė e ka etnija

edhe tingulli i violines
qė i lmon zemres bukurinė
u lmue n' sharm tė adrenalines
yjt e qiellit kjo po i shkrinė

po kso vashash si gji kroni
i kullimit nė dritė rane
nuk ka kush veq dhe i joni
fusha e gjerė e tok's dardane

prandaj joshet kanarina
fllanza e zogj e shum krahlira
se nė kosovė adrenalina
qenka zanė mbi dhe ma e mira

thonė me fat e ka lind moti
i ka lidh shtatin si fletė
porsi lulja me vesė loti
thonė kjo qiellit i jep jetė

dhe e qiellit e shiut me pika
se currrilas thonė kjo fletė
thue ka ardh nga galaktika
me i mahnit kjo dhe e det

me i mahnitė kjo diell e hanė
me i mahnitė shkumbardhat n 'valė
prandaj yjet mbi dardanė
at kurreshtje ma kan ndalė

e tue pa adrenalinen
po rrijn arti e gjiri i detit
e ka ndalė kjo orė e stinen
e kallijt e bereqetit

po e shijojnė edhe lisa e degė
me sy t' ballit e pa hile
kėt vashė shqipe porsi shegė
porsi fleta karajfile

po as un faj s' kam poeti
se zemra e vargut nė rimė shqiptare
u kthye nė vrulll si nji valė deti
me ja pa zemren bujare

me ja pa qerpikt si fije
tė refleksit me shartime
ku bjen rrezja nė valė me hije
kah shtegbardhat gurgullime

prandaj fjala mua mu thye
kah ai sharm ku i rrin hjeshija
porsi valė mbi gurė bjen rrmye
shkon pėrthye kah bukurija

po e kan shkrue thonė moti e stina
siq e shkruajn gurren larmitė
ashtu n'sharm adrenalina
i shkrou n' kroje bukuritė

e i ka shkrue nė valė safire
porsi drita shkrue nė ujė zalli
thon se dielli me ngjyrė ilire
ja dha sharmin n' mjedis balli

prandaj sot me vargje ujvare
penda ime art valore
grugullueshėm nė rimė shqiptare
po e kėndon kėt vashė arbnore

autori xhelal ferizi

lirik
29-04-08, 06:48
Isha nė njė vend'
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
***********************

Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
(xhela i Mitrovices)

isha ne njė vend' ku mė deshtėn dhe me pshtynė,njėkohsisht
isha nė nji vend,ku nuk merresha dot vesh nė shqip
isha nė nji vend' ku u mohova botrisht
un isha nė nji vend' si syth, i qelur,mandej u thava si pip

mė thanė nė at vend si nė qdo vend'
sepse krijesat e mishin jan specifike
disa jan tė varfra nė mendė
disa jan hipokrite

prandaj u thava nė secilin vend
se shpirtrat e e mishit gjithnji ndryshojnė
nė paragjykime e mbushje nė mendė
tė duan e her tė largojnė


mė duani tash ju qė erdha nė kėt vend'
mė qelni prap,si,. nė saksi
mė mbani me njomsi ,me qeshni me shend'
se helm mė dhanė ata, nga i her me pi

mė shplani me sherbet hane , me ,uj tė,bekuar,
mė shplani me ujė shalqini, e kroje,dardane
ma falni ndonje urim a, fjalė, tė butė n'gjuhė nane
mos mė leni kėshtu tė pėrlvluar

mos qeshni kur unė thėrras ,me zemer,
ndonjė shpresė a mallėngjim
as lulet qė tė gjitha nuk i di me emėr
as shprehjet qė ,nuk kan mbarim,

un jam tha pėr njė pikė shpėtim
kur ,ai atij pra qė ,doren nė jetė ia dhash
mė shtyu nė humnerė,pa ndonjė , pendim
.un,te me gjysėmvdekshėm nder ju erdha , tash

nuk ju njoh,as ju as nė sy as nė mendje,
as besen nuk e di a ,e keni,nė pjatė
ndoshta ju shikoj me dro e me ,endje
me pritjen time shpresė kotė tė gjatė

ndėr ju kam ardhė me njė vyshkje e kujtime
ndėr duar me rrudha e me viuajtje nė pendė
nuk e di, a mund tė gjejė,ktu ndėr.ju burime
e kroje me fjalė e argjend

Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------------------------
l i r i k u
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

kontakti me autorin
[email protected]
---------------------------------------

lirik
29-04-08, 09:28
E thekshmja bėrtimė
*******************
---------------------------------

Shkruan Xhelal Ferizi nga Mitrovica
--------------------------------------
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
---------------------------------------------------
kushtuar vashave tė dhunuara shqiptare
nga bishat serbe
------------------------------------------

E thekshmja ,bėrtimė
ka rr'qethė nė damarė qdo gurė e bimė
ka shpue pėrtej,qdo kohė e stinė
ka prekė,nė sytė, e nė mendje tė diellit
nė dhembje tė kafkės nė kapak tė qiellit
kur bėrtima ,e thirrja pėr tė shpėtuar nderin
ka prekė,ah,thekshėm,detit tu i lue vnerin
ka rrėnue fijet qė lidhin,ylberin
ka vra zogun n'gushė,tu k'ndue kangė pėr nanen
ka tha n' dritė shkėlqimin,qė po e mbante hanen
ka pre n 'pėr damarė,shekujt,e,ngazllimit
kan tha mu n' kullim,ujrat e burimit
kan prekė dhimbjen n' palcė yllit shkėlqimtarė
kan dalė lot qerpikut qiellit me i mbetė varė
kan kalue caqe,kan lanė gjurmė n'ndėrgjegje
kan shkue pėrtej caqesh,pėrtej,qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nėn dhunė e nėn shkja
qė femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete
ia ,ka, nda shpresat qė i ka lidhė pėr jete
i ' ka,pre shikimet,pėr,tė,ardhmen,vlerė
pėr ėndrrat,t'dashurisė,t'mbjellura me erė
e ka,nda,prej,ere .e ka nda arome
ah e thekshmja,britma,tue therrė kromozome
tue therrė n'pėr ,qeliza,qdo,gjen tė lirisė
birtma shum e thekshme ,e,vashes,t'dardanisė
britma shum e thekshme ka prekė ,thell nė yllė
i ka thye skeletet e drujve n'qdo pyllė
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjelltsinat qė i kan buru detet
britma e qik's shqiptare,qė ka mbetė nėn shkja
hanen,e ka vyshkė e diellin e ka tha
e , ka shpue damarve n' dhimbje qdo curril
e ka prekė,me d'nesje,boten n' karajfil
bota e karajfilit,qė lidhet n' shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prekė n'pore feje
nėpėr pore feje nėpėr pore dini
nėpėr,pore kombi turku e latini
e qik's shqiptare ka thye amerikė
ka ,shpue pėlhurė drite yjet i ka fikė
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsisė
pėr me prekė shum stina,e zemra t' galaksisė
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prekė n'pėr gjuhė kombesh ka prekė n' pėr qdo fe
ka prekė nėpėr zemra nė mushkri botrore
kur ka ra nė shkja vasha e dlirtė arbnore
ka me prekė me shekuj ,ka,me thirrė.n' qdo vesh
deri sa tė del gjyqi i zotit n' shesh
deri sa tė, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsitė,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pasė shqipnija as n 'gurė e as n' dhe
hajmali tė djajve,token qė i kan pre
mos me pasė kosova britma t'thekshme n' gjak
mos me u dhunue vasha n'shkje e n' karadak

Xhelal Ferizi autori neper vite me vargje shqiptare
*****************************************
l i r i k u n ė m ė r g i m
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''

lirik
29-04-08, 09:29
Kur tė deshta un ty
***********************
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

kur tė deshta un ty i mora tė gjitha shprehjet e diellit
tė gjitha thellsitė e tė mahnitshmit tė art leksikut
un mora gjersinė e lapsit mendtarė sa faqja e adriatikut
dhe shprehjet e pafundme tė qiellit
***
se zemres ndryshe nuk ja gjeja vulen as zbėrthimin
as vlimit tė dashurisė qė mė vlonte nė secilen qelizė
mė duhej nė fenomene ta huazoja shkrimin
e nė pėr magji ernash tė marr fjalė me puhizė
***
mė duhej me hy nė shpirtin e luleve magjistare
nėpėr brilantizmat e materjes ma magjike
nė sekretet e shprehjeve tė seciles shpirtzemer rrezatare
qė ta spjegoj ndjenjen e dashurisė qiellorike
***
un isha pushtuar nga ti mė kan pa yjet
nė ndihmė mė kan dalė dritat e currilit
dhe era e aroma qė dehė fusha e pyjet
e kėnga melodike me cicrimė t' bilbilit
***
edhe hana kah endet nėpėr shtigje mbi kroje
e pipat e mėngjesin kur qelin me pa djallzi
i kam gjet mahnisht zemres ma tė ėmblat hoje
e ti kto kėrkime mi quajte marrzi
***
veq pse un kahdo n'pėr mėlmesa
vrapoja qė tė gjeja fjalė pa hile
un kam bashkua shpirt me ndjenjė qė ka vesa
per ty kam marr fjalė nė gongje e karajfile
***
se zemra krah mori e mė solli pikturė
nė secilen pore udhė yjesh e shkumbardhė gurgullimė
kjo zemra ime mu bė si njė urė
me ty kur u lidh si vargu me rimė
***
prandaj un per zemren vrapoja n'pėr nektare
se kjo ksaj dashurie thelbin ja kėrkonte
mė ka dėrgue nė palcė tė luleve magjsitare
aty ku zemra e diellit joshjet i lėmonte
***
edhe aty fjalė kam marrrė pėr zemer
edhe nė fjalorin nė kokrrave tė kuqe nė shegė
kahdo mund tė ket magjik ndonjė emer
zemres kto fjalė arti ja kam shpėrnda n pėr degė
***
qė dashurisė aty ku rrinte si vullkane
ti ja jap mu aty nė nė hove
se vlimet nėpėr gjak pėr hjeshinė t' ksaj zane
kėrkonin ti me at sharm mi vlove
***
un kahdo neper sekrete pikturash me larmi
kam shkuar me shporta nė dorė ylltare
kam hy nė porta engjujsh nė kopshte me gjuhtari
ilaq shprehjesh me gjetė pėr dashurinė magjistare
***
e nuk lash kund vlim mbi dhe pa kėrkue
as nuk lash kund qehre mbi dhe margaritare
emrin ndjenjat dashurisė me ja pėrfaqsue
ndėr shendet e qehreve n' mahni argjentare
***
edhe nė hark tė ylberit ku lmojnė estetetikat
ku dalin bukuritė artin me e shpalosė
edhe mu ne gara ku garojnė galaktikat
i kam marrr dritshprehjet ne zemėr me i vulosė
***
un nuk di pse ti kto shprehje ndjenja ujvare
tė shartuara nė etimologji emrash me tė mahnitshme larmi
nuk i mbolle n' kopshte besatare
qė ti lidhim yjet mu nė perjetsi
***
ndoshta zemra jote nuk ish kopsht i gjerė
qė tė bėhej kopsht neper shekuj bese
tash un me fjalore ednem kot i mjerė
loti im im i zemres gjėmon nėpėr vese

Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------
**************************
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
29-04-08, 23:53
--------------------------------------------------------------------------------

Ne krahėt e ėndrres time

Xhelal Ferizi autori nė mėrgim

ajo mu bė qilim qudiije qiellore n, fluturim
mė mori nė krah,nėpėr pafundsi
valvima e pėrkundjes,sa leht n, meditim
me shtynte,nėpėr shpresa,lakmije n' pėrqafim


Kahdo nėpėr vapa nė fllade e nė freski
me mirrte nė krah,ėndrrimtarė
sa ngjyra ,emocionesh,nėpėr inde i kam pi
sa thell,kam mbjellė prekjet ndėr fise kombe e farė

Autori xhelal ferizi
""""""""""""""""""""""""
l i r i k u
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

lirik
02-05-08, 07:28
Mos qani
***********

Autori nė mėrgim xhelal ferizi
(xhela i Mitrovices ) l i r i k u i vargjeve Shqiptare
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """"""""""""""""""""""""""""

mos qani ju qė nuk keni diell
mbas breshėrit tuaj nė zemrat e lėnduara dielli do tė vjen
mbajeni shpresen nė qiell
zoti pa diell askend nuk e len
***
mos qani sot
as nėpėr shekuj e mot
se qerpikun nuk e mbanė vetėm loti
por edhe rrezja qė nė diellė tė qiellit ėsht mbjellur nga vet i madhi zot
***
mos e humbni shpresen nėpėr lot
mbjelleni mirsinė nė kopshtin e bukurisė sė jetes
qielli e din se ka zot
prandaj mbjelleni faren e sė vėrtetes
***
nė kopsht pastaj ku keni mbjellur mirėsi
njė ditė do tė rritet fryti
shpėrblimi juaj do tė jet i mahnitshėm o njeri
kur tė rritet nė kopsht kultivim i yti
***
kėshillat e poetit jan falas pėr ju o zemra
me mund i kam mbledhė nėpėr qiellore bardhsi
as vet nuk e di tė gjitha ato bimė qiellore si quheshin me emra
ku un i mblodha tė ua jap falas o njerzi
***

Autori nė mėrgim nėpėr vite me vargje shqiptare
**************************i
l i r i k u
********************************
Xhelal Ferizi (xhela nga Mitrovica )

kontakti me autorin
****************

[email protected]

lirik
07-05-08, 05:55
Tremijė vjet
***************

Autori nė mėrgim Xhelal Ferizi
me vargje shqiptare
-------------------------------------


tremijė vjet ah lot e gjamė
tremijė vjet brezat u thanė
tremijė vjet qyqet tue kja
tremijė vjet nuset tu u tha
tremijė vjet tu u tallė me ne
tremijė vjet qajnė gurė e dhe
tremijė vjet tė gjallė me shpresė
tremijė vjet pa u thye me besė
tremijė vjet tue kja pranverat
tremijė vjet tue dnesė ylberat
tremijė vjet tue pre armiku
tremijė vjet vringlloj qeliku
tremijė vjet u tha zambaku
tremijė vjet u derdh loti e gjaku
tremijė vjet veshur me tė zi
tremijė vjet t' huaja ushtri
tremijė vjet qė na kan shkelė
tremij vjet lidhur me tel
tremij' vjet kjan' shqipni nana
tremij' vjet lidhur nė pranga
tremij 'vjet nuset me t' zi
tremij vjet vorre djemsh t 'ri
tremij vjet tue na hapė vorre
tremijė vjet msyn shum taborre
tremij vjet me hasem pre
tremij vjet n' halle tu u bre
tremij vjet tue na shkelė rrota
tremij vjet na harroj bota
tremij vjet nen bajoneta
tremij vjet n' gjak na u la jeta
tremij vjet n' burgje e syrgjyne
tremij vjet pushtues na msyne
pa lanė vend tue djegė me zhari
lule as fjerė as fije bari
pa e lanė kund ndoj kokėrr dhe
pa lanė kund rreze me nxe
tremijė vjet me duar nė gji
tremij vjet jan lshue orgji
nuk na lan kund gurė as dhe
pa gjėmim e pa lot rrke
nuk na lan kund gzim e dritė
nuk lan djep kund n 'paqė me u rritė
tremij vjet kan gri kan pre
tremij vjet kan nda me fe
tremij vjet vllezer tue nxitė
tremij vjet pa e lanė ndoj ditė
kund tė bardhė pėrmbi t' lashtė voter
tremij vjet n' t 'zi nanė e moter
tremij vjet tu u ndrru barbari
her pushtuesi e gospodari
romė latin e helenija
tremij vjet po qanė etnija


tremijė vjet pa e lanė nė voter
n' festė as gzime nanė e moter
kan kja vashat me shamija
tė bardhė ndoj dit se pat etnija
shkel me thunder gjakatari
vraj e prej digj n' flakė e zhari
tremij vjet na dogj baroti
n' lot e gjak shkuen stina e moti

nuk u gzuem nė kangė e valle
tremij vjet kjajnė dhe e zalle
tremij vjet shqipja me halle
tremij vjet s' na lan qetsi
tremij vjet me armiqsi
kaluan shekujt pa ja nda
gjamė nėn turk e gjamė nėn shkja
gjamė nėn grek e nėn latin
tremij vjet kush gjak po pin
tremij vjet pushtuesi i zi
na i ka veshė motet me t'zi
n'kohra t' vjetra n' kohra t' reja
shum e nuset i la t' veja
shum e djepat i la shkret
pa i mbushė fmija pes gjasht vjet
e ka therrė me bajonetė
her me shpatė e her me thikė
tremij vjet mbi djalė e qikė
tremij vjet rracen na e qthure
tremij vjet tue kputė ushkure
tremij vjet m' dogje mbi tokė
tremij vjet na preve n' kokė
mi ke tha mbi tremij fise
na i ke marrė po det e hise
n' gjak mi qele qiell e hanen
na e shkrumbove ilirianen
detin token ara e gurra
na i ke prishė shum gra e burra
na ke lanė t'varfėr pa punė
na ke shtrue me gjak e dhunė
na i ke prishur mendt e holla
na i ke prish fabrika e shkolla
ke prishė gjurmt e vjetersisė
edhe kulturen e lahtsisė
emra e fise ke shtrembrue
rrugė e ara ke shkretue
edhe fjalore e qytete
germa e shkrime e shenja jete
tremij vjet prishe kulturė
na i ke prishė germat mbi gurė
na e shkatrrove qytetninė
n'zanafillė shkrime e lashtsinė
nuk le vuajtje per mbi dhe
pėr pa e mbjellė me gjak nder ne
por tash koha o armiq
s' ėsht per ju se sot kam miq
kam shum miq e dashamirė
qė e duan shqipen n' qiell tė lirė
kot po i mbrehni armė e thiken
e kam mike ameriken
kam shum miq qe qesin flakė
kot e ke oj kudra shakė
kot e ke oj skilja plakė
se pėr t'gjallė se shtron shqipninė
sot me shkollė e kem djelmninė
si me laps si me martinė
kemi miq kemi kumbarė
anė e mbanė mbi dheun me farė
se nuk jam ma ai shqiptarė
si dikurė n' mote i shkretė
tash shum miq pėr mua lanė jetė
amerika e europa
prandaj ma ti nuk merr copa
me e grabitė si te duash ballkanin
per me i knaq shkja e junanin
se kam miq si qehlibari
qė t' mbulojn me flakė e zhari
e i kam djemt trima me fletė
mjaft psuhtues qe tremij vjet
koha tash ka ndrrue e favore
sot ka miq toka arbnore
edhe djem kam porsi zana
kur ti thrret kjo shqipni nana
bien mbi ushtri mbi kapetana
nė thumb e marrin nė ballė armikun
se zanatė e kan qelikun
dijnė me vdekė pėr t' lashta troje
per ta lufta ėsht nji lloj loje
nuk i trmemben ata barotit
se jan djemt e kastriotit
edhe vashat si gjeraqina
besa fort ndezin martina
kan me t' zi me pshtjellė shum shkina
tash martina ka shum zjarmtare
ėsht ushtrija qlirimtare
qė gjak n 'vetull i merr armikut
kur t' shtrėngohen nė armė t'qelikut

i kem djemt qe marrin n' sy
n' thumb martine pe kan thy
me plumb penin e kan kputė
i lindi shqipja sqepekrrutė
kan kputė pe e fije tė hollė
sot shqipnija i ka me shkollė
sot edhe shkronja me gjith leter
e vret n' ballė hasmin e vjeter
biblioteka e dituria
si dikurė nuk ėsht shqipnija
kur me lecka ecej prore
s' kishte shkollė n 'troje arbnore
sot po flet akademija
po flet shkenca e diturija

tremij vjet shkolla u ndalua
tremij vjet qė kan kalua
sot me shkollė lulzon etnija
rrnoftė e lirė mbi dhe shqipnija
kahdo i thonė e lashtė etnike
kahdo e ka mbrojtjen qelike
---------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
---------------------------------------

lirik
07-05-08, 05:58
--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėse yllė ėsht kjo diana
***********************

Autori xhelal ferizi nė mėrgim
****************************

nė qoftė se yllė ėsht kjo diana
pse s’ treguan kurr dielli as hana
pse s’ tregoj arti me fjalė
pse s' treguan currilt mbi valė
pse s’ treguan as moti as stina
as bilbili as kanarina
pse kan heshtur toka e deti
por me vargu s’ heshti poeti
ai e pau mshehur n’ rreztare
kah po shndriste kjo shqiptare
kah shqipninė kjo rrezanike
po e shėndriste estetike
penda ime tue ecė qiellit
gjith tue folė me rreze t’ diellit
nji ditė heret e ka pa
kur kjo n’ gurra shkoj me u la
mu nė at gurrė ku pin ylberi
mija yj ranė pėrnjiheri
me art fjale e fenomeni
foli balli e foli gjeni
balli i qiellit i kaltrisė
edhe hana e bukurisė
gjeni i nurit i gjenetikes
foli nė rreze pėr sharm t 'qikes
aty penda argjentare
e hetoj n’ kullim ujvare
si optika n’ mes t’ currilit
e porsi thyen zėri i bilbilit
e ktheu artin kjo n’ lakime
edhe e nisi n' fjalė rimime
siq pėrthyhet vala e detit
e ka nxitė nė art t’ poetit
mu aty nė gurrė ujvare
nisi e tha pėr kėt ylltare
pse o qiell ju yje e hana
pse ju o zogj ju shpendė e zana
deri tani ndejtė pa fjalė
pse ju o flutra nė fushė e mal
nuk treguat ju kėt thesarė
pse oj shkumba mbi ujvarė
pse e msheft ju bukurinė
pse s’ tregove oj kanarinė
priti e foli at'her mbi dhe
bukuria e hanes t’ re
diije mirė ore poet
se diana ėsht’ylli vet
ajo ėsht margaritare
qė e kan la sa shum ujvare
e kan la sa gurra zalli
prej safiri ju la balli
prej ingjije e prej biseri
me kullim ylli e ylberi
ju ka la qafa e krahnori
e prej gurrė kroni burimori
ndėr diamante ku rrin kthjellur
karajfili i zotit mbjellur
edhe bilbili pika pika
thua ka zbritė nga galaktika
thua ka ardhė me nji mij lara
ylli e solli te ujvara
se kurrr syt s’ kan pa t’askujė
veq kullimi pėr mbi ujė
kso hjeshije magjistare
si diamantet shkėlqimtare
e kan ruajt shum'dritė pasqyra
shum reflekse e bukur ftyra
ftyra e detit e qiellorisė
edhe e lehtė era e puhisė
jan shartue shum her jan pa
rreze ari e gurrė e va
gurra e zallit e sharmi i drites
vet burimi i kolorites
koloriti nė lule ere
edhe sharmi e gaz pranvere
gjith’her bashk kto jan vargisė
me i la ballin t' bukurisė
me shum art e shum kujdesė
jan shartuan qerpikt me vesė
n' vesė diamanti e dritė mahnije
e kan terė me fllad e hije
hije flete tė lehtė l’mimtare
me lang t’ kuq prej shege e nare
ja kan lye buzėt magjike
e kan sjellė n’ shqipni etnike
afėr lumi e afėr deti
ku e diktoj me pendė poeti
ky liriku kėrkimtari
e qėndisi n’ gjuhė shqiptari
qė nuk pyeti diell as hanė
as kullim as ujė as ranė
e nuk pyeti pėr sekret
e shartoj me gjuhė tė vet
edhe pse e quajn poet kryeneq
ehdhe pse i than s e syrit t’ keq
e kan mshefė kahdo dianen
por poeti s’ pyeti hanen
diell as fijet rrezatare
por e nisi n’ gjuhė shqiptare
kahdo nė art tė bukurisė
me e shpalosė n’ kolor t’ larmisė
n 'bukuri t’ gjuhes shqiptare
n’ zanafillat magjistare
ku i ka shqipja e lashtė etnike
e qėndisi nė rimė lirike
tue qėndisė si gurė biseri
si curril kur shndritė ylberi
driten t’tij’ me dritė tė hanes
kur sharton optikes t’ ranes
kur ajo shndritė me zallinore
me ujė ngjyre diamantore
kur bjen poshtė valbardha varė
me shartimin qėndistarė
shartim vale e shartim rime
me valbardha gurgullime
n’ kto shartime u la diana
e kan ditė po yje e hana
edhe vet qelsi i sekretit
era nė pyllė puhija e detit
por se penda e lirikut
ja zbuloj magjinė t'qerpikut
ai nder gurra tue vrapue
me pendė n’ dorė ky tue ligjrue
tu prekė gjith mbi dhe damarė
kahdo trupat rrezatarė
tue kėrkue n’ pėr gurra e vlime
me art pende vargu e rime
nėpėr vlera e hulumtime
tue marrė art prej dielli e hane
tue ligjrue shqip me gjuhė nane
kah bjen vala e bukuria
kah do lmojnė po flladi e hija
kahdo lirė shpėrndehet arti
e nė at lis tė atij shtat larti
ky tue pa si kndojnė bilbilat
tu i pa n’ brigje karajfilat
me pendė n’dorė ky tue vrojtue
ndoj hjeshi kund me e zbulue
ku dianen yjt e hanes
n’ besė ja dhan bilbil e zanes
qė ta lajnė n’ pėr t ‚bardha gurra
nė lugje e bjeshkė ndėr male e curra
ku e mahnitė toka e etnisė
vet at syrin e gjithsisė
edhe i lan ata porosi
kahdo ngjyrave n’ kolori
kahdo optikes qė dridhet nė ujė
tė mos e shoh kund syri u kuj'ė
se mund t'merret syshė diana
mandej plast bien dielli e hana
pėr kėt t’ shejt’ me bukuri
qė e mbajnė yjet si perri
e i tha fjalt e amanetit
kahdo lugut pyllė e detit
qė ta ruajn si sytė e ballit
i tha vales t’ kullim zallit
edhe i tha tokes shqiptare
qė ta ruaj me besė krenare

zana pran ti rrinte pyllit
n’ vrojtim arti t’ drites t’ yllit
deri sa ajo ta lante ballin
ku e ndriqonte vala zallin
syrit t’ keq kto gjith tue rue
por poeti e ka hetue
nėpėr gurra tue kėrkue
tue vrojtue ky gurrra e detin
e nė gurė qmue kahdo sekretin
nė vetull arti tė ylberit
e nė ngjyrat e sheqerit
nė sherbetin e kristalit
e kahdo rrin hjeshia e malit
tu e vrojtue kullimit ranen
mu n’ burim e pau dianen
Nė art ja dhe pendes sekretin
peshė e qoj po dhe e detin
hanė e yje re e qiellin
edhe gjersinė kjo qe e mbanė diellin
edhe driten kullimore
kah pėrthyen n' bilure arbnore
ja dha kodin tė bukurisė
ja shpalosi mbarė njerzisė
vet poeti kėngatarė
e kahdo vargut ndriqimtarė
nė vulė diamanti n’ piedestal
nė yllė tė qiellit ma ka ndalė
bukurinė tu ia lavdrue
para saj mi ka gjunjzue
te gjitha ngjyrat e larmitė
art e shend e t’ bardhen dritė
para sharmit tash po shtrohen
e gjith njerzia thonė betohen
me mahni me fjalė vlimtare
pėr dianen vashė shqiptare
aferim i thonė lirikut
qė e ka nxjerrė me sharm t’ qerpikut

me sharm balli e buzė magjike
kėt vashė ylli qiellorike
qė ky e gjet n’ shqipni etnike
kah po lahej nė buzė t’ nji ujvari
edhe e lshoj n’ kushtrim ma i pari
edhe e nxori nder visare
n’ sharm estet e n’ gjuhė shqiptare
mu nė vizllimė tė bukurisė
nė majė arti n’ fron t’ mahnisė
me shėrbye pėr stinė jetsore
sa tė jen kohrat shekullore
sa jan bjeshkė e shekuj e mote
rrnoftė dianė hjeshija jote
tu i mahnitė gjithmonė mbi dhe
kahdo zemrat me gjak rrke
tue mahnitė fe e etni
e gurė e dhe ku i thonė shqipni
*************************

Autori Xhelal Ferizi autorė i vargjeve shqiptare nė mėrgim
*********************************************
Xhelal Ferizi mergimtarė shumvjeqarė nė gjermani
(I njohur si Xhela i Mitrovices )

lirik
09-05-08, 07:51
Rruga e Lotit
************

Shkruan Xhelal Ferizi
******************
---------------------------------

nėpėr rrugen e lotit un i pa'fundmi
nėpėr secilin lot ankim sizifi
un me shpresa qė nuk shihen i lėkundmi
kėt fat pėr mua kush e shpifi
***

dua tė dal nga ky rreth i kuq
zhgėnjim nuk dua se shekujve ju teket
qė un tė jem gjithmon nji huq
dhe caku gjithmonė tė mė stėrmeket
***

pse ti o fatshekull kėt rrisk nuk e ndale
po e lshove dikund nga tinzria
a thua un paskam rrafshu kodra e male
qė tė mbajė haraqe ,ku pin gjak mėrzija
***

un qiellin nuk e kam pėrmbysė me re e kaltri
un nuk i ndala yjet
gjaku im paguan tash akuj e neveri
un nuk i vrava as lulet as pyjet
***

depresion pse mė mbjellni e rrisk mėrgimi
qė tė mos kem mbėshtetje nė shteg
as shpresė ringjallje as horizonte gėzimi
pse vetėm mėrgim shkrumb e prush qė djeg
***

un as diell as hanė nuk kam pshty
as qiellin nuk e kam sha
bukurinė e kam ushqyer me ndjenja e me sy
sa vargjet nga shpirti i kam nda
***

un nė secilin ind tė qiellit
kam mbjellė gjallėrime hare
e kam argtuar secilen rreze tė diellit
dhe pėr fatin e tyre jam bre
***
pse pra pse ky dėnim
pse nė shpirtė ky dry
un nuk mbolla luftra as vaje as krim
paqen e kam thirrė me lot ne sy
***

un tash qė nėpėr tė ftofta trotoare
ditėt e ngrysura numroj
ah sikur tė kisha njė pendė magjistare
nė gjuhen e sajė tė lotoj
***

ku kah cila anė tė lutem! kah cili drejtim!
kah meka kah roma e stambolla
kah athina ,kah lindja kah jugu a n' perėndim
sa shum fe o zot trullosin mendt e holla
***

ku gjendet ilaqi im
ku shkela me hapin e padjallzuar
pse ma quani jetė! e jo 'fund e krye pendim!
fatin qė djajt ma paskan shkruar
***

nė qoftė se ėsht siq than pleqt e vjetėr
se shtat dit jan nė kėt botė
gjashtė jan hidhrim tė shkruara nė jetė'leter
e njė ėsht gėzim'ditė edhe kjo e kotė
***

pse at'her paskemi ardhė nė kėt rrubullak me dhe
q'na duhet mbi kėt lėmsh dheu buka me gzim'lot
hyn kah tė duash nė secilen fe
por vuajtjet nuk shuhen nė kohra as mot
***

Autori Xhelal Ferizi
***

lirik
09-05-08, 07:51
Pėrse nuk pėlcet guri
.......................................

Autori Xhelal ferizi
-----------------------------
pėrse nuk pėlcet guri e fjala nuk i del
kur e sheh se kėrdi bėn padrejtėsia
kur fjalen e lidhin me pranga gjemba e tel
satani hajduti e mizoria
"""
guri nė heshtje bluan mendimin
palca i dėnesė nė mbrendi
tė heshtur e mbanė pėrjetimin
heshtur vuan pėr drejtėsi
''''''
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

lirik
09-05-08, 13:32
KOSOVa E BUKURISė
--------------------------
***********************

Shkruan Xhelal Ferizi
-------------------------------
::::::::::::::::::::::::::::::::::
.................................................

sikur tė kisha ėmbėlsi
sa ka shega bukuri
sa ka fiku e mjalta nė hoje
me ti shkrua hjeshitė mbi troje
ėmbėl e nė qehre si sherbeti
sikur tė kisha ngjyrė sa deti
###
sikur nji det t 'kisha plot fjalė
sikur ta kem t 'fletve nji mal
edhe nji t' mbshtjellur'shekull me'stinė
degė si t' lisit me qetinė
ku rrijn zog e kanarinė
pėr ti nxitė ,e me i bashkue
kėngė e degė e kahje shtrue
n' pėr drejtime shum me lmue
me lmue shijen tė bukurisė
ballit tė gjerė tė dardanisė
me lmue shkronja e art me gdhendė
n' mendje t' shekullit nė qdo vend
kah zbardhon i bukuri shend
e currilabardha valė rrumbullake
mbi shkumbardhat rrotullake
kah pėrdredhen mbi valbardha
thue ndoj lang po e shkumbzon dardha
tė gjitha kto ti kisha e pipe
me t' lulzue n' per degė oj shqipe
e me u dukė kto so degė hane
nder kopsjhtijet iliriane
se un i dehuri i gjorė poeti
per ty flas un vet me veti
oj e bukura me grunaja
oj yllbardha me t' bukura maja
o simbol mbi dhe hjeshije
me ato suka e ato vrrije
me tė bardha ato kroje
me ma t' bukurat t'ė ėmbla hoje
me larmi qė sharmojnė shpatit
me ato pamje t'monopatit
e me tė larme shum kopshtije
e me fllad me erė e hije
ti je e bardha joshja e qiellit
shpresė mbi dhe e hanė e diellit
ty tė dojnė shum drita e yje
pėr ato fusha e ara e pyje
pėr ato lule ku t' vlon bleta
pėr gjelbrim ku qehre jeta
n' bukuris t' gjelbron mbi dhe
shndritė me sharm nder kombe e fe
shndritė me diell prej albanikut
deri nė grykė tė kaqanikut
un tė dua “prore pa hile
ti je e bukura karajfile
ti je zanė e bardhė prej mali
per ty penden nuk e ndali
sa t'ket ngjyrė vet zemra ujvare
do't' kėndoj n vargje shqiptare
se un ti nanė tė kam pėr jetė
ti e shqipnisė je bija vet
ti je vet me ato deje
shqipe ne flatra e e gjaku e kreje
prej dy krenash je vet zanė
je ma e bukura ne ballkan
e nė europė e nė shum anė
kahdo enden diell e hanė

un ty dua gjith me te pa
nuk dua kurr nga ti me u nda
dua tė bėj ty bli e ftue
dua tė bėj ngjyrė ti me larmue
nuk dua t shoh me lot e halle
un ti dua ty dhe e zalle
tė dua pip qė qelė pėr mollė
shqipe e malit mendjehollė
se ty fjala te ecė si zanė
shum e shekujve u ke dhanė
fjalė tė urta nė laps e pendė
si kristali i shndritur n' shend
i ke dhanė vargje si rrjedha
leht kur bjen,si brusha n' dredha
ajo brushdredha erė leht rrshqitun
kahdo n' bimė pėr me flladitun
qė i pėrdredhė fletėt n' qdo anė
ftyrė ermire per t' ju dhanė
bimve tjera botanike
qė i prekė leht neper qerpke
ashtu ti shqipe n' lehtsi
ke prekė n' vargje e'n' hjeshi
me tė lavdrueshmen bukuri
ke dhanė fjalė porsi dritė gzume
si ajo hana e netve t' lume
si ėmblesija n' pėr agrume
ti je vet pra ajo butsija
ti je e bardha lulqershija
n'majė rugove kah mahnija
ti rrin bardh atje ndėr pllaja
plot qėndisje n' vepra t' mdhaja
ti qėndisė rrafshina e maja

ti qėndisė qiellin e hanen
qėndisė n' troje fushė dardanen
edhe etnike shqipni nanen
ti je shqipja n' pupla t' veres
qė ecė bashk me fllad tė eres
ti uroj vargjet e vleres
kah do vet ti i ke shkrue
nder kujtime pėrjetsue
nėpėr shekuj n' kangė me vlue
---------------------------------------------
---------------

AUTORI XHELAL FERIZI
kushtuar koseves bukuroshe
------------------------------------

lirik
09-05-08, 16:08
Eh Ti o Zot qė na ke falė
-------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
-------------------------------
o i lumi zot qė na ke falė
a s' ma sheh lumin me valė
tė bardhė ibrin e bukurisė
qė rrjedhė ballit tė shqipnisė
nė mes shale e drenice
mes pėr mes shkon mitrovice
vala e tij ėsht valė mahnije
kah larmon mbi rreze e hije
zot ma falė mua nji fjalorė
tė gjerė sa tė qiellit mahnitorė
ta hjeshoj me kangė shqiptare
e ta nxis zemren vlimtare
per me e vlue siq vlon vullkani
nė flakė pėrthye si flakadani
varg e rimė kshtu me dalė gjakut
kuq si ngjyra e bajrakut
nė dashuri si ngjyra e diellit
e me art si lulja e prillit
e me kangė si zogu i veres
si cicrima shpernda eres
ti kndoj tė bardhit lum n' dy brigje
kah bjen ibri nė fusha e shtigje
ah m'ndihmo bardhsija e bores
ti kndoj vales zallinores
vet hjeshisė n' mjedis t' ballkanit
falma zot nji ujvarė t' dardanit
ma bėn zemer gurrė shkrimtare
me rrjedhė vargje argjentare
prej damarve me burue
per kėt tokė nė shqip me shkrue
me ja thurė hjeshinė kti balli
ku lmojnė bashk dheun vala e zalli
mitrovices gjevahire
nė mes kalaje nė bjeshkė ilire
falma zot ndjenjen e eres
edhe shijen e pranveres
edhe sharmin qė e mbanė pylli
edhe tingujt qė i ka fyelli
e ato dridhjet e qiftelisė
qė ti shkrij' n' ballė t' bukurisė
mitrovices ballinore
rrema rrema tok's arbnore
ku shperndahet vala ilire
porsi drita n' gjevahire
gurabardhė n' qehre kristale
qė i lanė ibri nė fusha e male
rrezja e bukur diellatare
edhe qehreja shqip kombtare
e nė kėt gjuhė tė lashtė kreshnike
ta kėndoj n' vargje lirike
ta shpirtzoj un kah lakesa
ibrin tė bardhė me t' bukura kthesa
kahdo ecė ai me ato lmime
e puthč buzėt si rimime
si ato rimat vargatare
ashtu valet qehlibare
puthin ibrin me zallina
ku me u prehė bien flladi e stina
ku me u prehė zemra njomzakut
bilbil bardhit fluturakut
bjen me pi e me u freskue
kur lanė sqepin nisė me u gzue
nisė me kndue mandej n' hare
mandej msynė n' qetinė a bre
neper bredha ne ah e lisa
kah rrejdh ibri nė tokė me plisa
me plisa tė bardhė mbi tokė shqiptare
mitrovices argjentare
------------------------------------------------------
Autori nga Mitrovica e kosoves Xhelal Ferizi
--------------------------------------------------------
********************************************

lirik
09-05-08, 23:33
Lumi Iber-------------------------------


Autori Xhelal Ferizi
-------------------------------
o i lumi zot qė na ke falė
shih lum bardhin me t' bukura valė
tė bardhė ibrin e bukurisė
qė rrjedhė ballit tė shqipnisė
nė mes shale e drenice
mes pėr mes shkon mitrovice
vala e tij ėsht valė mahnije
kah larmon mbi rreze e hije
zot ma falė mua nji fjalorė
tė gjerė sa tė qiellit mahnitorė
ta hjeshoj me kangė shqiptare
e ta nxis zemren vlimtare
per me e vlue siq vlon vullkani
nė flakė pėrthye si flakadani
varg e rimė kshtu me dalė gjakut
kuq si ngjyra e bajrakut
nė dashuri si ngjyra e diellit
e me art si lulja e prillit
e me kangė si zogu i veres
si cicrima shpernda eres
ti kndoj tė bardhit lum n' dy brigje
kah bjen ibri nė fusha e shtigje
ah m'ndihmo bardhsija e bores
ti kndoj vales zallinores
vet hjeshisė n' mjedis t' ballkanit
falma zot nji ujvarė t' dardanit
ma bėn zemer gurrė shkrimtare
me rrjedhė vargje argjentare
prej damarve me burue
per kėt tokė nė shqip me shkrue
me ja thurė hjeshinė kti balli
ku lmojnė bashk dheun vala e zalli
mitrovices gjevahire
nė mes kalaje nė bjeshkė ilire
falma zot ndjenjen e eres
edhe shijen e pranveres
edhe sharmin qė e mbanė pylli
edhe tingujt qė i ka fyelli
e ato dridhjet e qiftelisė
qė ti shkrij' n' ballė t' bukurisė
mitrovices ballinore
rrema rrema tok's arbnore
ku shperndahet vala ilire
porsi drita n' gjevahire
gurabardhė n' qehre kristale
qė i lanė ibri nė fusha e male
rrezja e bukur diellatare
edhe qehreja shqip kombtare
e nė kėt gjuhė tė lashtė kreshnike
ta kėndoj n' vargje lirike
ta shpirtzoj un kah lakesa
ibrin tė bardhė me t' bukura kthesa
kahdo ecė ai me ato lmime
e puthč buzėt si rimime
si ato rimat vargatare
ashtu valet qehlibare
puthin ibrin me zallina
ku me u prehė bien flladi e stina
ku me u prehė zemra njomzakut
bilbil bardhit fluturakut
bjen me pi e me u freskue
kur lanė sqepin nisė me u gzue
nisė me kndue mandej n' hare
mandej msynė n' qetinė a bre
neper bredha ne ah e lisa
kah rrejdh ibri nė tokė me plisa
me plisa tė bardhė mbi tokė shqiptare
mitrovices argjentare
------------------------------------------------------
Autori nga Mitrovica e kosoves Xhelal Ferizi
--------------------------------------------------------
********************************************

lirik
13-05-08, 00:06
Nėse nuk jam poet

xhelal ferizi

nėse nuk jam poet kush mė gjykon
rėndsi ka qė jam i lirė
qielli as era dheu nuk mė ngacmon
pse ju mė grini nė satirė
***

nėse un nuk jam poet
rėndsi ka qė nuk jam vrastarė
s' mė trazon as vala me det
pse mė trazoni ju mėkatarė

***
nėse un nuk jam poet
lulet asgjė nuk mė thonė
as era qė mė lmon e lehtė
po ju pse mė quani tė vonė
***

nėse nuk jam poet aspak
yjet nuk mė gjuajn me shpoti
as ecja e jetes nė gjak
po ju pse mė bėni padi
***

nėse nuk jap poet as sa i fije
dhe nuk njoh esencė nė varg
nuk njoh nė varg tė pėrsosura dije
po ju pse mė mbani larg
***

nėse poet nuk quhem
nuk mė njihet me ligj nė status
pse duhet nga njerzit tė druhem
nga vargu dashurinė ta k'pus
***
un dua tė jem poet
nė maja tė krijimtarisė
por dije kėrkohet ma shum se njė det
pėr artin e pa fund tė poezisė
************************


shkruan mėrgimtari shumvjeqarė
xhelal ferizi liriku miku i pendes shqiptare
********************************

lirik
16-05-08, 04:12
--------------------------------------------------------------------------------

Ne mes detit te lotve mbi nje gurė
***************************

Shkruan Xhelal ferizi,nga,Mitrovica l i r i k u
***************************

mbi nji gurė shpresoja se detin,e lotve tė mi do e kaloj
valėt aty ishin ,gurzuar
nė mes tė gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit tė trazuar
dhe mora notueshėm vetveten ,me nji,iluzion si ėnderr
pėr njė qast kur mbylla ilizionisht sytė
eh ! gurit tė,lotve iu bėra zjgjėdėrr
e shpresa e lotve nuk mė lente me u mbytė
anijen shpreskotė po e prisja pakapshem
me ra nė cak e nė breg
era,po mė fliste si nė vesh luhatshėm
me nji shekull,kufiri ,qė djeg
**************************

.................................................. ..................

Autori Xhelal Ferizi
*****************

lirik
16-05-08, 04:47
--------------------------------------------------------------------------------

Te jesh shqiptarė
*****************
Autori Xhelal Ferizi
**********************

te jeshė shqiptarė
,duhet me pasė,nji det lotėsh me vete
duhet tė jeshė vlla i qyqeve
duhet me qenė,i biri i vujatjeve
dhe cak i shėnjestrave tė djajve
duhet me folė vet me vete
me u ndejtė,gati tė mėrisė shpėrgajve
me qenė cak i ngutjeve
duhet me mbetė,besnik i shpresave
besnik i lotit
i qyqeve tė vajtimit
peng i fatit
rob i shekujve e i motit
me pasė durim qiellor
me ngranė hekur tė kuq pėr sė gjalli
me qenė ,i tė fundit dorė
me qenė argtim pėr tė jetes huq
argtues i sadistonjerzve
material i qėndrueshėm ,i,thundėrshkelsve
i shtruar gjith nėn tė heshturin qiell
lakuriq as nė, tokė as nė diell
rob me ndejtė
jo i lirė#
vlla i qyqeve tė vajtimit
rob'mish me qenė e sy pėr zingjirė
objekt me qenė pėr botė
me tė sjellė si, os n' pėr rrotė
fuqitė botrore me t a 'ba me gisht
me tė njitė gjithmonė ndonjė bisht
mos me pasė as diell as hanė
, as babė vlla e moter as nanė
pėr vlera mos me folė
pėr krim me shkue nė shkollė
kėshtu duan,faraonėt,mbi,dhe
as kryq mos mos me pasė pėr fe
as ' mall, as, gjuhė as pare
tė duan tė dalur fare
tė duan pa dhe e gurė
tė duan pa flamurė
ta duan lotin rrėke
nė besė tė duan me t'pre
tė jesh' shqiptart do t' thot
me t' lanė pa fe e zot
me t 'nda gjithmonė me fe
me t' pru gjarprij n'fole
me t lanė pa,shpresė,mbi,kry
me,t,lanė,udhkryqesh thy
nėn gurė e dhe tue t'rrmy
tė jeshė shqiptarė nė botė
ėsht vshtirė,si,lulja n' mot
kur breshėr i bjen n' fletė
se len me qelė nė jetė
tė jeshė shqiptarė mbi glob
rri gati veq pėr kob
kur danajt t' bien dhurata
europa fjalė tė gjata,
tė jeshė shqiptarė nė fe
,s,ta,lėnė diellin,me t' nxe
kur t'vejnė ndoj kryq nė ballė
ti djegun gurė e zallė
me qenė shqiptarė ėsht vėshtirė
se nuk,tė,mendojnė tė lirė
tė vijnė gjithkah gjahtarė
e' t' vrasin dijetarė
tė jesh shqiptarė nė, europė
tė duan pėr mish e copė
askend s, mundesh me e ngopė
as tė europes ,oreks
sllaviant tė duan pėr seks
e bota pėr orgji
moralin me ta nxi
tė jeshė shqiptar s'ke,mik
kufomė je n' adriatik
dhe mbytje nėpėr det
ta vrasin,,,qdo adet
me qenė shqiptarė me plis
tė rrxojnė pėr dhe si lis
ti presin rrema, e degė
t' helmojnė hoje e shegė
nuk t' lshojnė me shkue n'zhvilim
t 'pengojnė nė pėrparim
tė duan pa fe nė krim
tė duan me fe n' vajtim
tė duan as n' qiell as n' tokė
me t' pre shqipen n 'dy kokė
tė duan si cilikokė
si korb si sorrė a krrokė
tė duan si turrec
tė duan ,tė gjallė pa ecė
tė duan mbrapa me ngecė
tė duan mos me u dalė nė' udhė
tė duan,nė erė me t' hudhė
e lulet me ti tha
t' mos keshė as mik as vlla
tė jeshė shqiptarė mbi dhe
tė mbshtjellin n' njiqind fe
qė udhė kurrė mos me gjetė
nji lis me e,nda n, shum fletė
pėrthurė me e,lanė n' pėr fije
n' procese me e lanė n'hije
pėr t'gjallė me e lanė me u djegė
pa udhė pa fat pa shteg
nuk duan shqiptarė me pa
e duan,nėn grek e shkja
************************

Autori Xhelal Ferizi
**********************
l i r i k u mėrgimtarė
shqiptarė
nga shqipėria etnike
Mitrovica e kosoves
--------------------------

lirik
16-05-08, 04:51
Nė mes detit tė lotve mbi njė gurė
***************************

Shkruan Xhelal ferizi,nga,Mitrovica l i r i k u
***************************

mbi njė gurė shpresoja se detin,e lotve tė mi do e kaloj
valėt aty ishin ,gurzuar
nė mes tė gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit tė trazuar
dhe mora notueshėm vetveten ,me nji,iluzion si ėndėrr
pėr njė qast kur mbylla iluzionisht sytė
eh ! gurit tė,lotve iu bėra zjgjėndėrr
e shpresa e lotve nuk mė lente me u mbytė
anijen shpreskotė po e prisja pakapshėm
me ra nė cak e nė breg
era,po mė fliste si nė vesh luhatshėm
me nji shekull,kufiri ,qė djeg
**************************

.................................................. ..................

Autori Xhelal Ferizi shqiptarė nga shqipėria etnike (kosova)
*****************

lirik
16-05-08, 05:21
Unė dhe fjala
****************

.................................................. .................
bashk kemi qenė tė lidhur nė pranga
bashk kemi vuajtur me lak ,nė fyt
nė dnesje me mallė lirije ndėr shtranga*
ndėr shqelma kuaj trojesh tė ndytė
***


kur shqelmat na binin,shekujvarasės ballit
patkojt,me thumba dinak
un dhe ti gjithmonė nė pikė tė hallit
me joshjen e t' vėrrtetes,nė gjak
***

ti rob e un rob lirinė,urė,zemre
bashkvuajtės,pa shpėrblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri nė sublim
***

ti un e un ti ne nji jemi
kur flisnim ,pėr lirinė
tė dy ,prej njė tuli prej njė gjuhe jemi
e urrejmė pa masė robėrinė
***

unė dhe ti pėr gjuhe tė lidhur,me lak,e leqe
kur zgjdheshim,na rrihnin me zharė
me nyje gordiane,t' padronit, sa e keqe
kjo prangė enigme e paparė
***************************

*ndėr shtranga ' 'spjegim i autorit #
shtrangat ishin
pikrisht disa druj qė mbanin kuajt rreth zingjirit terheqs ku lidheshin pėr qerrje
ato ishin nga druri afro nji meter dhe lidheshin pėr zingjirve te kuajve pastaj
mu aty ku kuajt terheqnin kuajt qerren lidheshin nga zingjiri terheqs ku futej kali per terheqejen e qerres
pra auotori se bashku me fjalen ishte nder nė mes te atyre shtrangave zngjirit dhe patkojve te kualve me thumba pra fjala dhe autori rraheshin lidheshin me zingjirė sa her vraponin kuajt pra pansllavizmi kuaj druri ne mitologjinė greke simbolizon tradhtinė dhe pushtimin
sepse kuajt kur vrapojn shpeshher godisnin ato shtranga
me shqelma e patkoj
por merret me mend nese dikush ndodhet aty ne mes
te shtrangave
dhe patkojve te kuajve qe vrapojn duke terheq qerren
i han shqelmat e kuajve ballit
imagjinim ky i poetit per fjalen
dhe vetveten dhe roberinė e pozicionin e shqiptarve nėpėr shekuj
pėr shqiptarin mjerimin shtypjen dhe fjalen
qė kurr s 'na e lan tė lirė
dhe poetėt e ndaluar
dhe vet pozicionin pėrjetues tė autorit
neper vite ne mjerim nė ish jugosllavinė qetniko komuniste


autori i kesaj poezije me titull
Unė dhe fjala
Xhelal Ferizi shqiptarė nga Mitrovica
*************************.................................................. ........................................
----------------------------------------------------------

Nji flamur kombėtarė kuq e zi ' nė mes shqipja me dy krena
nė njė shqpėri etnike tė bashkuar

----------------------------------------------------------------------

lirik
16-05-08, 05:23
Unė dhe fjala
****************

XHELAL FERIZI AUTORI Nė MėRGIM

.................................................. .................
bashk kemi qenė tė lidhur nė pranga
bashk kemi vuajtur me lak ,nė fyt
nė dnesje me mallė lirije ndėr shtranga*
ndėr shqelma kuaj trojesh tė ndytė
***


kur shqelmat na binin,shekujvarasės ballit
patkojt,me thumba dinak
un dhe ti gjithmonė nė pikė tė hallit
me joshjen e t' vėrrtetes,nė gjak
***

ti rob e un rob lirinė,urė,zemre
bashkvuajtės,pa shpėrblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri nė sublim
***

ti un e un ti ne nji jemi
kur flisnim ,pėr lirinė
tė dy ,prej njė tuli prej njė gjuhe jemi
e urrejmė pa masė robėrinė
***

unė dhe ti pėr gjuhe tė lidhur,me lak,e leqe
kur zgjdheshim,na rrihnin me zharė
me nyje gordiane,t' padronit, sa e keqe
kjo prangė enigme e paparė
***************************
XHELAL FERIZI AUTORI Nė MėRGIM

lirik
18-05-08, 06:12
Asgjė s paska mbetė pėr mua
*************************

AUTOR SHQIPTARė I VARGJEVE LIRIKE
XHELAL FERIZI LIRIKU
***************************
ASGJė nuk paska mbetė pėr mua
tė gjith hanė e pinė
valllė o qiell a thua
kua e lan dashurinė
***

pėr mua nuk paska atdhe
as vendė nė sofer dardane
pėr mua veq loti rrėke
rrėshqet si pika qiri mbi zandane
***
tė gjith hanė e pijnė
qeshin e kuvendojnė
tė mirat kahdo ju vijnė
poetin me varg e harrojnė
***
dhe pse o yje pyes prore
a thua un jam kopil
nuk jam i tokes arbrore
i bardhi karajfil
***
ahengu filloi e muzika
me tė mira specialitete
me vasha e djem e qika
vallzojnė me tė bukura adete
***
hanė e pijnė e qeshin
hana ju vjen me at nurė
ata gazin e sajė nė zemra ja veshin
me tė sajė stolisen pėlhurė
***
e un qė nė shekuj dardan jam ilir
errsirave nė tė huaja llahtare
i humbur sillem e s'mė flet ndoj krahlirė
as qeshje diellore shqiptare
***
vallet jan ndezur me mindila
belhollet shėndrijnė si kolorite
djemt si qiellorė bilbila
secili ma i bukur zog dite
***
flija avullon dardane e speca e domate
i pjekuri nė gatime i lashti shqip brumi
tė joshė e un si qyqe nate
ėndrroj gjithfar peme e agrumi
***
askush s'mė ofron ndonjė pemė dardane
kumbulll a dardhė a ndoj shqiptare mollė
vashat vallzojnė me larmi n' gjamadane
askund nuk mė qeshė ndoj belhollė
***
un shoh me rrathė piten iliriane
sytė mė shkojnė kahdo mbi ushqime
as nji djalė a ndoj qikė a ndoj vashė dardane
nuk ma dha ndoj frut nga rremi i tokes time
***
as petė as manti as spec me mbushje orizi
jo pėr mua hise nuk paska as sallatė
po vazhdoj i uritur un xhelal ferizi
si gjith i pa sofer nė mohin shekullgjatė
***
sa i tretur e i pa atdhe
askush nuk ma la nji vendė
mbi sofer njė copė buk me ma pre
dardanve nuk ju ra nder mendė
***
ata tė gjith dėfreheshin deri nė qiell
era e mishit shpėrndahej
un si gjithmonė i pa hanė e i pa diell
qerpiku im me lot po lahej
***
se dėnesshėm anash mė lan ato zemra
qė jan dardane katile
ato kohra qė nuk di si ti quaj me emra
qė un i deshta pa hile
***
kėtu sofra vlon e hareja
gota ngritet e dollija
nė valle shqip ngriten tė ri e tė reja
njė fjalė nuk ma flet etnija
***
as nuk me jep kush me ngranė as me pi
buza mė dridhet si rrogtarė
nuk me paskan mbjellė as si rrėnjė s' paskam mbi
askund mbi dhe as si farė
***
thua se un shqiptarė nuk jam
pse qeshin e dėfrejnė pa mua tė mjerin
un vllezer emotra tė gjith i kam
e ata me harrim mu nė zemer mė therrin
*********************************
AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON
*************************

lirik
20-05-08, 05:06
Mohime nėpėr vite
------------------------

Autori xhelal ferizi
------------------------

e mohua mė ka edhe adina
edhe sara e diana
prandaj e huaj me duket stina
thue puls shqip nuk rrehė dardana

***
edhe elina e admina
nuk gjejnė fjalė kund t 'zemres sė gjerė
dikurė ishin kanarina
sot m' kan lanė si zog tė mjerė
***
nuk ua ndjenė kush cicėrimen
buqja koken s' kthen sa i ...vrik!
edhe lulja ma ktheu shpinen
nuk ma ndjenė lotin n 'qerpik
***
nuk po pyesin pėr plagė t'mia
as pėr zemer gjevahire
porsi e ftofta akull hieja
mi mohojnė shndritjet safire
***
veq pse un jam mėrgimtari
veq pse dhe dua e qdo pip
veq pse jam nji zog shqiptari
degė mė degė qė dua t' kndoj shqip
***
Autori Xhelal Ferizi
LIRIKU
MIKU I PA NDASHėM I PENDES ,SHQIPTARE

lirik
20-05-08, 05:11
Unė dhe fjala
****************
Xhelal Ferizi liriku.................................................

.................................................. .................
bashk kemi qenė tė lidhur nė pranga
bashk kemi vuajtur me lak ,nė fyt
nė dnesje me mallė lirije ndėr shtranga*
ndėr shqelma kuaj trojesh tė ndytė
***


kur shqelmat na binin,shekujvarasės ballit
patkojt,me thumba dinak
un dhe ti gjithmonė nė pikė tė hallit
me joshjen e t' vėrrtetes,nė gjak
***

ti rob e un rob lirinė,urė,zemre
bashkvuajtės,pa shpėrblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri nė sublim
***

ti un e un ti ne nji jemi
kur flisnim ,pėr lirinė
tė dy ,prej njė tuli prej njė gjuhe jemi
e urrejmė pa masė robėrinė
***

unė dhe ti pėr gjuhe tė lidhur,me lak,e leqe
kur zgjdheshim,na rrihnin me zharė
me nyje gordiane,t' padronit, sa e keqe
kjo prangė enigme e paparė
***************************
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------------


*ndėr shtranga ' 'spjegim i autorit #
shtrangat ishin
pikrisht disa druj qė mbanin kuajt rreth zingjirit terheqs ku lidheshin pėr qerrje
ato ishin nga druri afro nji meter dhe lidheshin pėr zingjirve te kuajve pastaj
mu aty ku kuajt terheqnin kuajt qerren lidheshin nga zingjiri terheqs ku futej kali per terheqejen e qerres
pra auotori se bashku me fjalen ishte nder nė mes te atyre shtrangave zngjirit dhe patkojve te kualve me thumba pra fjala dhe autori rraheshin lidheshin me zingjirė sa her vraponin kuajt pra pansllavizmi kuaj druri ne mitologjinė greke simbolizon tradhtinė dhe pushtimin
sepse kuajt kur vrapojn shpeshher godisnin ato shtranga
me shqelma e patkoj
por merret me mend nese dikush ndodhet aty ne mes
te shtrangave
dhe patkojve te kuajve qe vrapojn duke terheq qerren
i han shqelmat e kuajve ballit
imagjinim ky i poetit per fjalen
dhe vetveten dhe roberinė e pozicionin e shqiptarve nėpėr shekuj
pėr shqiptarin mjerimin shtypjen dhe fjalen
qė kurr s 'na e lan tė lirė
dhe poetėt e ndaluar
dhe vet pozicionin pėrjetues tė autorit
neper vite ne mjerim nė ish jugosllavinė qetniko komuniste


autori i kesaj poezije me titull
Unė dhe fjala
Xhelal Ferizi shqiptarė nga Mitrovica
*************************.................................................. ........................................
----------------------------------------------------------

Nji flamur kombėtarė kuq e zi ' nė mes shqipja me dy krena
nė njė shqpėri etnike tė bashkuar
nji atdhe nji shqipėri njė shtet njė qėndrim njė komb qoft bekue shqiperia e bashkuar etnike me troje

lirik
20-05-08, 05:19
Mė harruan
**************

Xhelal ferizi autiri shqiptarė kosovarė i vargjeve
*************************************
gatimet vazhdojnė a avulli shkon pėrpjetė
gra e burra kuvendojnė
dardana po zien nė festė porsi bletė
lirikun si gjith e harrojnė
***
ani ju harroni por un e kam detin
un bardhsisht do ta pi valen
e di o dardan se ju e harroni poetin
vargun e rimen e t' pėrmallshme fjalen
***
rrathėt e arit hjeshojnė nė tė pėr vjelura llane
deri nė brryl tė zonjave shqiptare
argjejntojnė me qehre shqip mbi fushė dardane
buzqeshjen thua se e kan prej ndoj shege a nare
***
o zot si e shkrijnė token qeshjet edhe zallin
lakimet e belhollave shqiptare
e mua tė harruarin askush s' ma din hallin
s' ma falin nj qeshje rreztare
***
a thua zemra e tyre vetem pėr mua nuk flet
po un jam vet ashku i mallit
dėnestarė mė ka quajt qielli e shekulli vet
dhe vet loti i buruar prej hallit
***
rrush po hanė mbi sofėr me shije qė tė shkrinė
nga fusha dardane e fusha etnije
pėr mua hirin e shkrumbin qė e deshta lirinė
askush fjalė as pemė s' mė dhuroj shqipnije
***
as nuk mė flet buqja as ajo halla e madhe
as dikurė e bardha diana
shekuj qehret shqip qė rrijnė n' pėr livadhe
nuk mė japin qehre shqipni as dardana
***
pse o damarė dielli mė thuani pashė motin
q' faj ju kam un burim'lot poeti
un pėr ata dhe gjith e kam lutė zotin
shqipnija etnike me shndrit deri n' deti
***
e kta pa mua e ngrisin dollinė
un shqip e kam kėnduar shekullin epoken
un porsi feniksi e kam ringjallė mbijetėsinė
pėr ta puthė si deilli rrezanisht shqip token
***
ani pra pse o lirik ty tė mohojnė prore
pėrse nuk e duan shqiptarė mėrgimtarin
harkoje mbi qiell bukurin vargjet ylberore
le ta lidhin n' zemer drejt pėr drejt shqiptarin
***
Autori Xhelal Ferizi
************************
liriku i pa hise i pa atdhe
****************

lirik
22-05-08, 10:00
Sofra e bukur
*************

Xhelal Ferizi autori
****************
Sofren shtrue me shum tė mira
e shtruan vashat zemėrdlira
edhe gra qė jan bujare
kan shtrua djath e fli shqiptare
---
ajo natyra thonė e nisi
nanė bujare e njė grua fisi
hije i kishte puna e rendi
si ajo hana qė i shndritė shendi
---
dora e sajė si bereqeti
puna e sajė si valė prej deti
i ka tubue moshat shqiptare
kthye ma ka sofren bujare
---
thonė ka ftue prej diaspore
shum bilbila nė tokė arbnore
ka thirrė plavė ka thirrė guci
shkoder loken me malsi
---
thonė e kish kjo nji qehre hane
thonė ka thirrė mbi tokė dardane
sofer tė madhe paska shtrue
thue se yjet don me i ftue
---
ashtu i rrinte drita e ballit
si ajo hana nė ujė tė zallit
kur leht n'valė thyhet me lėvizė
kur lmon era me puhizė
---
penda ime u nisė me zemer
e' i 'ka nisė emėr pėr emer
troje nė emra e qytete
me i shkrua nė varg t' ksajė bardhaflete
---

bardhafleta qeshė si qielli
thue e shndrijnė nė faqe hana e dielli
u mbush rreze e germa e vija
thonė se u gzua qė u mblodh etnija
---
na u mbush sofra plot gastare
lanngje tė bukura ngjyratare
edhe tjera shum sherbete
po vlojn gra porsi zgjua blete
---
duart puntore si vetima
e mua mė rrjedhin vargu e rima
si pėr fli ku pjek tepsija
si pėr piten me mantija
---
pėr burek e petė e shije
me i pa shqipet si u ka hije
peta e mish tu mbshtjellė me palė
nuk ka pendė qė e thot me fjalė
---
as se thot arti i safirit
fjala e bardh e gjevahirit
hjeshėm vlon puna shėrbimi
se pėrshkruajn dot fjala e shkrimi
---
se natyra e adina
shkojn n' dy krah si gjeraqina
me ushqim qė e kan gatue
kahdo viset i kan ftue
---
kan thirrė mat e qamėri
tiranė kuks e peshkopi
vlorė e korqen manastirin
prizerenin vend ma tė mirin
---
gjirokaster e delvinė
kan thirr pejen bukurinė
gjakovė lulen e janinen
drenicė trimen e prishtinen
---
llap gollak e shalė mirditė
rugovė bjeshken bardh si dritė
edhe sharrin e qabratin
libohovė e lazaratin
---
vlorė flamuri e myzeqe
korqė e diber tiranė t' re
kan thirrė strugen me tropojė
shengjin lezhė e velipojė
---
vijn ulqini e tivari
mitrovica tokė me ari
vuqiterni e kaqaniku
elbasani prej qeliku
---
vjen tetova e gostivari
lushnja e puka si behari
tjera troje ne gurė e zalle
kruja trime me iballe

---
durrsi i vjeter i antikes
vjen krahina e qermenikes
martaneshi e dangllija
kahdo etnike vjen shqipnija
---
vjen saranda e vjen ksamili
arat e bardhė si karajfili
vjen himara tokė shqiptare
me kaninen qehlibare
---
vlon thonė festa e bukurisė
sofra e madhe e dardanisė
shtrua ėsh molla eportokalli
thonė n' bashkim vlojnė gurė e zalli
---
ngazllejn malet me qetina
shqipet shkojnė si gjeraqina
hije u ka shtati hareja
punojn gra e vasha tė reja
---
presin miq e dashamirė
shih adinen nji krahlirė
shpalon pet shpalon bylmete
shihe hanen me ballė flete
---
hije u ka porsi floririt
ai sherbim mbi dhe tė ilirit
nė fushė tė gjerė n' sofer dardane
BUKURINė E KAN PREJ ZANE

AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU'
VAZHDOJN VARGJET SHQIPTARE PER SOFREN DARDANE

lirik
22-05-08, 11:27
Zemra e dashurisė
--------------------
Autori xhelal ferizi
...............................
zemra kur rrahė nė shėrbim tė dashurisė
si lulja ėsht nė stinen e pranveres kur qelė
ajo ėsht si vet pulsi i rrezanisė
nė gjuhė dashurije me folė kur del
---
pulsi i sajė dashurisht tingllon
kur dashurija me rrahė e nxitė
zemra e dashurisė harlisshėm pulson
kur ajo dashuron, shekullin e bėn ditė
---
pulsin dashurija e pushton
ritmin e dikton ajo vet
zemra e dashurisė qiellin e zgjeron
gjakun e ka gėzim det
---
zemra e dashurisė gjakun e ka si ujvarė
derdhet gėzueshėm nė gurrė
shijen e ka si shegė e kuq porsi narė
nuk del nga dehja kurrė
---
zemra e dashurisė ėsht zemer puls'tare
pulsin e ka si vet mahnija
ajo fluturon si nji zogzė shtegtare
degė mė degė ku shkon dashurija
---
zemra e dashurisė ėsht si qehre e yllit
si qehre e karajfilit
ajo ėsht si flladi si puhija e pyllit
pulsin e ka si nė pranverė zemra e bilbilit
---
zemra e dashurisė ėsht si qehre e beharit
si vet arti i lulzimit
ajo ėsht si shpirti i rrezanik diellatarit
ėsht vet shkrirja e pėrkushtimit

---
damarėt i mbushen shekuj fjalė kur dashurisht ndizet
ėndrrimet krahlirė nė barkusha i dalin
ajo deh'tarisht i dehė kroje e mrizet
kodra as maja nė flutrim se ndalin
---
zemra e dashurisė me hove rinore
pulsin e ka si vullkani
ajo vlon nė gjuhen ma ėmbėlsore
nuk e ndal as qielli asnji lloj tavani
---
zemra e dashurisė ėsht porsi kopshtijet
ato ma tė bukurat ndėr ne
ajo i lidhė ndjenjat ma tė bukurat fijet
si ėndrrat ma tė bukura mbi dhe
---
ajo ėsht mbi erė vet imagjinatė
ajo mbi ylbera me puls lidhet porsi ngjyrė
zemra e dashurisė ma e bukura dhuratė
qė e ka dheu materja mbi faqe e fytyrė
---
Autori Xhelal Ferizi

lirik
22-05-08, 13:47
Pisllėku i lumturisė
---------------------------
Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
.................................................. ................

Pėr ta gjetė lumturinė u,turren nėpėr pisllėqe
Tė gjith tė bijtė dhe bijat e mėkatit
Kush shkurt e trup plehut e,kush rruges tėrthore
dikush krimit e servilisė
dikush brrylave mbi karriga
jargėt e pista ju delnin
e pisllėqet e liga
dikush trup rrugės sė tradhtisė
qfar gara nėpėr pisllė satan demone shtriga
laviret lakuriqe ju ndihmonin
disa me grabitje
disa me maska vraponin
bėrtisin me jargė nė gojė atdhe atdhe atdhe
pushtet liri dashuri
vjedhja kudo shpresat shqiptare duke i bre
dikush lart mbante grusht dikush dy gishtri
pisllėk pisllėk pisllėk
vraponi vraponi mbas ti
dikush qante me bollėk
dikush pėr bashkim vllazrim me nostalgji
dikush me lot krokodili
ushkuret nėpėr kėmbė pėrthureshin
vetlavdija gjoksa groponte
grabitje kahdo e pist
llafe plot gojen merita
vrapi mbas lpirjeve dihaste
gjuha per pislleqe lėpihej
Kur qielli po i shihte habitshėm
Mori koken nė duar
Me gjak tė syve lotoj e tha
Po si mund mund tė gjendet lumturija nė pisllėqe o,njeri
Dhe shterrshėm ra pėr'dhe duke mallkuar,gjithqka,
as qielli as ndonjė kupolė tjetėr
nuk i mbulon ma pislliqet
as perdeja e zezė nuk i mbulon dot ma
sa zezė lumturia nėpėr pisllėqe
q' lumturi bastarde


Xhelal Ferizi autori
--------------------------
E KOSOVES PER LEXUESIN SHKRUAN DHE URON LEXIM TE KENDSHEM

lirik
22-05-08, 15:15
Mahni Dardane
.................................................. ...........
xhelal ferizi autori i shum vargjeve shqiptzare
----------------------------------------------
kur kam dalė n'kala dardane
kam pa qiell e vetull hane
kam pa dritė t 'shkrime vizllue
me hjeshi dardanes shtrue
qė i,kish shtri,deri n'pafundsi
fushes t'gjelbėr thue mahni
syve t 'drites ju ka,ra
n'per,lot,t'kthjellun kur kan pa
sa,e paanė,e,sa e gjerė
sa e bukur si,pranverė
sa,e gjelbrueme n'lule,shtrue
ajo,dardanė qė,m,lindi,mue
e ato t'bardha kroje,e gurra
ato lugje,e brigje e curra
nė ato,kodra,mblue,me,brushė
n' tufa,bari,porsi,n'fushė
sa,e,ėmbel,sa,ėngjėllore,
shtrihej,but,ajo,tokė,arbnore
shtri,m 'jan,kraht si flatra t'arit
me,ra n'gryk' me troje t'parit
q'mu,shpėrnda,flladi,rreth,ballit
shkri,m'ėsht,loti,n,ashkėl,t'mallit
e si i dehur shkri me,ngjyren
tue,sodisė,t'gjelbėrt,natyren
t'ėmbla,lule,veshur,n'bari
n'qehre t'lashtė,e,n'gjuhė shqiptari
thue po flasin po,m'sodisin
fletve,e,shtatit,po,harlisin
lule t'shtrime,fletve,kthye
kah,po,l'viz'in ,aq,leht' mbi,krye
era e,lehtė puhiza e qiellit
qė u,bjen,bashk,me,rreze,t'diellit
veshur,ngjyre,t,shkrime,nurit
qė,ndoj,her,edhe,rreth,gurit
kur,lulzojnė,,me,fletė,n’,hjeshi
edhe,guri,nis’,me,u,shkri
prej k'saj’ ,ere,e,kėndshmėrije
n’,pėr,dardanė,n,kėt,fushė,shqipnije
ashtu,l’viznin,leht,prej,ere
leht,n’,fėrkime,her,mbas,here
lmueshėm,trupit,e,n’,pėr,fleta
pėrmbi,kokė,ju,sillej,bleta
t’,ėmblin,lang,me,u,marrė,t’,nektarit
q’,jan,pėrzie,ngjyrat,e,arit
me,ngjyrė,lulesh,fushes,,shtrue
leht,tu,e,l’vizė,e,shkunullue
disa,si,pupla,bien,mbi,bari
ah,dardanė,moj,tokė,shqiptari
ti qė je fushė bereqeti
ti qė je e gjerė sa deti
me hjeshinė qė e ke prrallore
ti gjithmonė ke qenė arbnore
edhe e lashtė je ilirike
qofsh' shqiptare e bardhė etnike
ti qė je argjend e ari
dhe ma i bukur qė e la i pari
qė,t,valvisen,si,valė,deti
lulet,gruni,e,bereqeti
q՞e ,nuk,len,me,u,ngopė՞,hjeshi
syrin,,t’,njerit,plot,lakmi
sa,e,pa,fund,kjo,fusha,jote
sa,t,tė,ėmbla,nder,motmote
i,ke,stinėt,veshur,n’,ngjyra
sa,e,lulzueme,t’,shndritet,ftyra
sa,tė,kėndshme,e,ke,kaltrinė
yjet,t’,qiellit,dritė,qė,t'shkrijnė
sa shkumbardhat,t’,gurgullojnė
sa,bilbilat,n'fushė,t’,kėndojnė
sa,shum,t’,ėmbla,ujna,e,gurra
sa,shum,zana,t,rrrijnė,nder,curra
sa,mirė shtatit,t’,shkon,hjeshija
gjinin,t’,lashtė,ta,dha,shqipnija
emrin,t’,lashtė,n,gjuhė,iliriane
moj,kosovė,e,lashtė,dardane
t’,lakmon,era,me,t’,,l'mue,brushen
bari flladshėm,t,pėrgdhelė,fushen
buzes,t’,drinit,n’lug,t,ibardhes
qė,u,bjen,uj’t,si,langu,i,dardhes
n’pėr,zallina,gurve,t’,zallit
shum,ma,t’kthjellt,se,loti,i,mallit
si,q’,bjen,leht,era,e,puhija,
qė,e,frymon,mbi,dhe,shqipnija
e,i,valzon,valbardhat,n’,gurė
nder,zallina,u,jep,nurė,
n’,sumblla,t,bardha,tu,i,rrotllue
si,ndoj,kangė,dikah,me,u,kndue
ashtu,t,kndon,vala,n,zallina
edhe,ujrat,leht,n’,lugina
kur,ju,bjen,erlehta,n’,valė
edhe,bilbili,nisė,me,u,ndalė
zemra,n’prehje,i,bjen,lugines
malli,e,dehja,i,bien,stines
lugje,t’flladit,ku,lshojnė,hije
shelgje,e,lule,n,erė,flladsije
t’,ndahen,ujrat,nėpėr,va
n’lugje,e,prroje,vijnė,tu,u,nda
e,t,gurgllojnė,shkumbardhat,prronit
t'rritet,mjedrra,e,lulja,e,ftonit
t,rriten,arrat,me,lajthija
lulė,arome,t'ka,shqipnija
lule,e,kuqe,je,kosovė
t,bukura,i,ke,pejė,.e,gjakovė
llap,gollak,shalė,e,rugovė
drenicė,t’kuqe,e,dukagjin
fushė,dardane ,e,anadrin
drita,e,syrit,fushes,t’ bjen
me,soditė,n’,t’bukurin,prizren
qė ,ma,t’,bukur,thonė,mbi,dhe
s’ka,pa,dielli,.se,ka,le
as,ajo,hana,n,dritė,shkėlqimi
as,kah,lindja,e,kah,perėndimi
prandaj,ty,shum,t’,kan,lakmue
per,ujbardhat,n’,pėr,qdo,krue
pėr,qytete,e,pėr,kala
pėr,at,hise,qe,t’,ka,ra
qysh,se,u,nda,nėn,diell,e,hanė
toka,e,lashtė,e,ilires,nanė,
ty,ta,dhan,emnin,dardane
t',kan,stolisė,prej,asaj,ane
plot,me,dardha,e,me,bashtina
lulė,bogjurret,ti,dha,stina
ti,dhan,motet,t,lashta,troje
bletėt,t,arit,t,ė,mbla,hoje
ti,lan,hiset,n'mes,t,ballkanit
lulja,e,parė,e,ilirianit
ti.lan,shpatė,e,e,zhgjetė,nė,,dorė
gurė’tė,megjes,mbi,qakor
q',merr,prej,fushes,shkup,,e,thanė
deri,n’,mollė,t’,kuqe,je,dardanė

se lulkuqet,askund,tjetėr
nuk,lshojnė,shtat,si,n’dheun,e,vjeter
si,n,dardanė,ku,i,mbjelli,zoti
e,i,pat,rritur,stina,e,moti
---------------------------------------

e’i pat,rritur,perendija,
e,u,gzon,eren,dardanija,
u,njomė,rrėnjen,me,uj,t’ kthjellun
nuk,jan,tha,qysh,se,jan,mbjellun
se,me,uj'e,gjak,shqiptari
jan,njomsue,qysh,se,i,la,i,pari
ilirjani,,n,troje,t,veta
edhe,n',shqip,tha,ju,ngjat,jeta
kjofshi,t'kuqe,n,token,tonė
me at,ngjyr',t,bukur,qė,u,hjeshon
ju,marrtė,eren,shqipja,e,motit
ju,ruajt,toka,e,kastriotit
ua,ruajt,famen,perendija
u,pastė,n’mote,e,n’jetė,shqipnija
mbi,dardanė,gjithmonė,me,mbi
qė,e,ka,shqipja,t’shtrejten,bi
pjesė,ma,t’bukuren,n’hise,t’parve
kah bjen, dielli n’ dhe t ,shqiptarve
-----------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------------------------

l i r i k u
**************************

lirik
25-05-08, 21:13
O I MADHI ZOT QFAR BUKURIE
*****************************
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------------
Tokė dardane oj tokė etnije
me lulkuqet tė kuqe fletė
je dhuratė prej perendije
hanė e yjve ti u jepė jetė
---
flladi yt ėsht shpirtė puhije
rrezet shkrihen n'kėt mahni
vijnė gjithkah prej bukurie
vet ylberat nė ty me pi
---
o zot ma fal njė qiell plot fjalė
mi fal gurrat tė flas n' kullime
tė artė kurreshtjen me ma ndalė
mbi livadhet me gjelbrime
---
zemren o zot ma bėn si krue
prej diamanti rrjedhshėm t' flet
bukurisė me ju nėnshtrue
dua tė bėhem tingull vet
---
dua t' jem tingull melodie
dua tė bėhem damarė ylli
ti shkrij ndjenjat ksajė hjeshije
si nė blerim kur i shkrinė fyelli
---
po ju o yje qė mė keni ftue
mu nė qehren e gjelbrimit
mbi livadhe me flutrue
dua tė jem shpirti i pėrshkrimit
---
dua tė jem vet vargu i hanes
vargu i shpirtit mbi kto livadhe
ti shoh fushat e dardanes
me ato vasha si sorkadhe
---
o zot q'ė m' dhe dy syt e ballit
edhe zemren poetike
lotin tė kthjellt si ujt e zallit
qė ta derdhi nė tokė etnike
---
qė ta derdhi prej mallėngjimi
pėrmbi bari ku bjen era
sa e gjerė kjo fushė gjelbrimi
kur harlisė mahnisht pranvera
---
andej qielli rima rima
dikund si ngjyra qehlibare
qelė si qiellit e gjerė ballina
qehrebardhė mbi fushė shqiptare
--.
oh sa m' dridhen emocionet
kur e shoh barin me lule
thue se shkrue jan medaljonet
qiellit t' gjerė me lloj lloj vule
---
ashtu nė kodra duket balli
larg do re thue dehė jan shendit
vargu im ngarendė kah malli
si cicrima e zog shpendit
---
bari ngjyren me at hjeshi
me puhinė qė shkon damarit
e lulkuqet n' bukuri
tu i sodisė ai dielli i arit

e gjersia me gjelbrimin
thue se fund nuk ka rrafshina
qielli e shprehte zbukurimin
thua vet art po thurte stina
---
se q' mu shkri zemra shqiptare
e ata tinguj n' dy barkusha
e gjaku kuq si ngjyrė shegė' nare
mu shkri arti mbi kto fusha
---
e nė qast mi ngriu mahnija
joshjet tė bukura kureshtare
bari e flladi e lehtė puhija
qė i luan fijet lozonjare
---
se vet bari shprehurshpirti
ashtu dukej porsi l'mimi
vet si sharmi zemėr dlirti
si kurorė mbi art gjelbrimi
---
ndjenjat e mija ato hov'tare
tu u pėrkdhelė kah lmimi i barit
shkonin ėmbėl nė fushė shqiptare
gjerė si rrezet tė diell rreztarit
---
eh mahni oj nanė dardane
o e gjelbruara ėngjėllusha
kush si ti e ka kėt sharm hane
me tė gjera ara e fusha
---
po ti mua ma shkrive gjakun
kah ti shoh kodrat blerue
jam i yti t' puthsha prakun
le tė vdes tue t' dashurue
:
AUTORI Xhelal Ferizi liriku i vargjeve shqiptare

lirik
26-05-08, 04:40
Nė mes detit tė lotve mbi nji gurė
************************

Shkruan autori nė mėrgim Xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''

mbi nji gurė shpresoja se detin,e lotve do e kaloj

valėt aty ishin ,gurėzuar
nė mes tė gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit tė trazuar
dhe mora me tė mirė disi vetveten ,me njė,enderr
pėr nji qast kur i mbylla sytė
gurit t e,lotit iu bėra vaujtri zhgjėndėrr
e instikt shpresa i lotve nuk mė lente me u mbytė
anijen po e prisja nė breg pakapshėm
me dalė shpėtimtarisht nė jetė'cak e nė breg
era,po mė fliste si nė vesh luhatshėm
me i shekull,kufiri ,qė djeg
sa lotdhimbshėm gjysėm dėnesshėm meditoja
sa larg nga bregu notoja mbi lotvalė
shekullorė o pėrvlim pse je! pyetjet i shtroja
kah shteg nuk gjeja me dalė
-------------------------------------------------
----------------------------------------------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
##############################
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::
-------------------------------------------------------

lirik
26-05-08, 04:52
Nga lexuesit kėrkoj falje
sa “do qė po mundohem tė shkruaj pa gabime gjithnji po harroj diqka ndonjė germė
meqense poezit e mia kan qenė tė shkruara sipas frymzimit tė qasstit kudo e kahdo nėpėr letra e gjysėm coa letrash kahdo ku mė vinte momenti t shkruaja shpejt e shpejt
e shoh se po kam telashe tash me u gjet fjalėt qė i kam lėnė pėrgjysmė kur mė ka dalė ndonjė
punė dhe jam detyruar ta lė fjalen ashtu tė shkruar shkel e shko mandej mė ėsht kputė lidhja e vargut dhe qėllimi.
Poeti duhet tė ket vetem krijimtarinė nuk duhet tė ket halle tjera e obligime pėr ndryshe harron cakun e vargut .
Jeten e nji poeti akademiku shkenctari duhet ta siguroj shteti nė mėnyrė qė ai ti ket duart e lira nga oblogimet tjera pėrndryshe nuk mund te jep kontribut nėse ka obligime tė shumta e nuk ka kurfar pėrkrahje

lirik
26-05-08, 04:59
--------------------------------------------------------------------------------

Thirrje
*************

shkruan autori i shum vargjeve shqiptare Xhelal Ferizi
-------------------------------------------------------------
l i r i k uThirrni yje e thirrni fate
thirrni zotit thirrni vleres
e mos rrini qyqe nate
degė mė degė qė kndon pranveres
---

se ai hasmi me kuaj druri
ka hy nė vend tė kastriotit
nė mes himare qanė biluri
si qameria dikurė motit
---

sot aq afėr ėsht ky kobi
qė po i sillet dheut e detit
e ju shpėrnda m’ rrini rreth globi
ju qajnė fushat t’ bereqetit
---

ju qanė dheu ju qanė qdo prrue
greku grryen gjith pėr nėn dhe
ju me gjasė jeni verbue
mbas mashtrimit n’ pare e fe
---

ju qanė kosova e qamėria
ju qanė i varfėr edhe fshatari
kahdo shkret ju mbet malsija
veq pse atdhe nuk don shqiptari
---

Xhelal Ferizi Shqiptari kosovarė nė mėrgim
--------------------------------------------------

lirik
26-05-08, 05:54
Eh moj toka e etnisė
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------
l i r i k u
--------------------------------
eh moj toka e etnisė
ti qė mė linde nė botė me garė
ti qė mė le kndej mjeranisė
thue se s' jam mbi dhe shqiptarė
---
thue se s'jam ai gjak ngazllimi
qė dikurė t'kam joshė me shije
porsi i shpirtit ėmbėlsimi
ti pėrkdhelja fllade e hije
---
eh moj toka e etnisė
dikurė zog m'ke quajt shqiptari
mbi ty flatrat i kam nisė
kam cicrue me at gjuhė ari
---
kahdo nė tuat fusha e kroje
me plot lavd n' rimė qėndistare
si ma tė ėmblat mjaltė nder hoje
t' kam qėndisė n'vargje shqiptare
---
vet currilat ti kam lavdrue
si zingjirė diamant lidhtarė
kur gurgllimes poshtė jan lshue
vargtarisht bashk me ujvarė
---
ata anash jan vargisė
porsi vet me ra ingjija
si zingjirtė jan kristalisė
ti shartoja nė vargje tė mia
---
e ti mua qka mė ke dhanė
pėrveq lotit e gurbetit
me pasė mallė pėr diell e hanė
pėr valbardhat qė shkojnė detit
---
un ti nxita ato gurra
kthjellt me u derdhė si lozonjare
vargu im nė valbardha e turra
ka shkumbzue mbi valė shqiptare
---
si dhuratė ti ma dhe lotin
birit tėnd ja dhe mėrgaten
vargu im prekė qiell e zotin
muaj e stinė e ditė e naten
---
por se ty s' po tė prekė ndoj zemer
pse mė duket e ke tė gurit
mė ke lanė n dhe t' huaj pa emer
me i lot varg qė qanė bilurit
---
s' paske pasė ti ndjenjė pėr ne
sa i curril pėr mėrgimtarin
ti kam kndua shum gurė e dhe
lule fletė e degė e barin
---
un vet fjalen magjistare
e kam gjetė kahdo agrumit
me gjuhė shqipe rrrezatare
ti kam kndue detit e lumit
---
e kahdo i thonė shqipni etnike
ja kam falė zemren poete
i kam kndue tokat bukanike
kallij gruri e bereqete
---
edhe leht kur fija e barit
e kercyelli porsi ari
porsi fllad me gjuhė t 'shqiptarit
ja kam veshė un vargatari
---
ja kam veshė vet un liriku
edhe dega kur ka l'vizė
kur i ka lue fletes qerpiku
dega e fleta leht n' puhizė
---
un vrojtue i kam vet kallijt
edhe bli e ftue e qershija
molla e dardha e paqsorė ullijt
buzes tė detit kah shqipnija
---
nuk t kam lanė kokerr as dhe
pa ti kndue pa ti bekue
ty t kam kndue si hana e re
kur del gurrat me i hjeshue
---
pėr tri fe t kam kndue e vlera
zemren shqip ta kam saldue
kur t kan shkye ty pykat tjera
un me vargje t ;kam bashkue
---
porse ti s' m'paske njė fjalė
sa pshtynė mizakund pėr mue
lotin t' mallit me ma ndalė
ktu n' mėrgim qė ėsht tue m'vlue
---
thue me vulė m ke ra e dyllė
porsi tė isha nji far kopili
nuk kam hise nė fushė as pyllė
s' jam ma i shqipes karajfili
---
as nuk jam ma rrėnja jote
se ti mirė din me mohue
mė le me vargje nė stinė e mote
pėr ty lot n 'varg tue rimue
---
ke harrue kur un me gjak
vet kam dalė nga gurra jote
nėn at qiell si kupė kapak
m# ke pagzue si lule toke
---
vet ma dhe emrin shqiptarė
vet m' ke dhan tė bardhin gji
vet m' ke ushqye shqip si ujvarė
pse tash mė len nė elegji
--------------------------
Autori i vargjeve shqiptare Xhelal Ferizi
---------------------------------------------
POET I NDALUAR DHE I BURGOSUR TRI HER POLITIKISHT NGA ISH REGJIMI QETNIKO
KOMUNIST I ISH JUGOSLLAVIS SE TE ASHTUQUJTUR BASHKIM VLLAZRIMIT
TE JUGOSLLAVIS ANTISHQIPTARE
I HARRUAR QėLLIMISHT
DHE I LANUN QėLLIMISHT PAS DORE NDėR NE SHQIPTART KJO ėSHT ZAKON

GURI SYLAJ
26-05-08, 06:11
Vlla-merzitesh kot se koti,
ne drite nuk dalin keto VLERA
pa nderru njerez ,pa ndryshu moti
per pa ardhe do kohra tjera.

Vargu i Yt nuk duron gure
neper troje te etnise
nuk don shtet as s'don Flamur
ku s'ka vend Shqipja e Shqipnise.

Kurse sot per nje grusht pare
shesin toke e shesin emer
I Madhi Zot gjejau nje qare
koke nuk kan por s'kan as zemer....!
Mos u merzit he Burr !!!

lirik
26-05-08, 07:03
Jan disa epshegji
-----------------------------

Shkruan liriku xhelal ferizi (xhela i mitrovices)
----------------------------------------------------


Jan disa epshegji qė nuk ndalen
ata me u shpallė ndonjė konkurs edhe pėr zot konkurojnė
ata me maska karrieriste e fetare edhe falen
zotin rrejshėm e lavdrojnė
---


ata edhe sikur nė maja tė ishte lavdija
mbi re e ma lart te posti mbi qiellorė
do tė kėrcenin atje nga lakmija
atje lart ta arrijnė me dorė
---


ata marrin maska tė llojeve gjithfare
i vejnė nė zemra e nė fytyrė
ata shesin fjalė tė mėdha hiqi nėpėr pazare
ata jan demagog tė ndyrė
---

postit i falen nga pesė her nė ditė
synin e kan te karriga
ata edhe nga qielli zotin do ta kishin zbritė
vendin pėr t ;ia zanė aq larg i shtynė e liga
---

posti ėsht e tyre dashuria
ata qajnė pėr fron
ata me sy kah karriga vdesin e kah lakmija
ata duan tė vdesin nė post pozicion
---

ata shkrihen pėr ti lavdruar dikush pa mbulesė
merita e tyre brryli ėsht pa radhė me u shty
ata nuk kan kurriz as besė
mbi vlerat gjith kan pshty
---

komb nuk njohin ata krymba jan
sat ė mjerė jan zvarranik
ata asht as kurriz nė trup as shpirtė nuk kan
jan mish lakmiqarė pėr karrigė
---
Autori Xhelal Ferizi vargje shqiptare nga mėrgimi
--- --- --- --- --- --- ---

lirik
26-05-08, 07:42
Vlla-merzitesh kot se koti,
ne drite nuk dalin keto VLERA
pa nderru njerez ,pa ndryshu moti
per pa ardhe do kohra tjera.

Vargu i Yt nuk duron gure
neper troje te etnise
nuk don shtet as s'don Flamur
ku s'ka vend Shqipja e Shqipnise.

Kurse sot per nje grusht pare
shesin toke e shesin emer
I Madhi Zot gjejau nje qare
koke nuk kan por s'kan as zemer....!
Mos u merzit he Burr !!!
GURI SYLAJ PASKE ARDHė Nė TEMEN TIME MIRė SE KE ARDHė
KAM PRITė EDHE MA HERET
DISA MENDIME Tė LIRA TAUAJT PėR VARGJET E MIA
SIQ I KA SHPREHUR I NDERUARI NAKI Nė DISA RASTE
SHUM BUKUR
MENDIMET E LIRA JAN VETėM NJė LLOJ ANKETE
ATO SHėRBEJNė SI VLERSIME PASTAJ KU EMRI I SECILIT Qė KA DHėNė MENDIMIN REGJISTROHET Nė FAQEN E LIBRIT
MEGJITHAT TI PASKE DALė ME VARGJE
EDHE KJO E KA KUPTIMIN E VET T' FALEMINDERIT
Nė LIBRIN TIM Qė DO TA KENI Sė SHPEJTI Nė DORė KAM PASė DėSHIRė Qė Tė JEN EDHE MENDIMET E LEXUESVE
PėR VARGJET E MIA
NUK ėSHT TRAGJIKE NESE DIKUSH SHKRUAN PERSHTYPJEN
KAM PASė DėSHIRė EDHE PėR INATI Tė ARMIKUT Tė SHIHET PERKRAHJA E POPULLIT
POR EDHE PER HIRė TE VARGJEVE:
ARMIKU Mė THOSHTE POPULLI YT KURR S KA ME T' PėRKRAHė
MUNDOHEJ TE MA NEVERISNIN POPULLIN TIM
UDBASHAT NE VITIN 1981 KUR ME MERRNIN NE PYETJE DIT E NAT UN ISHA I RI 22 VJEQARė
MENDONIN SE JAM I RI E MASHTROHEM NEVERITEM NGA KOMBI IM
KJO NUK NODH TE UN
UN MUND TI URREJ DISAA KARRIERIST E NJERZ TE PAPERGJEGJSHEM
ME VETėDIJE Tė ULT
POR KURSESI POPULLIN TIM
PėR Tė CILIN DO Tė BėJA PRAP AQ SA MUNDEM
POPULLI Mė DO DHE E DUA
AI NUK KA FAJ
FAJ KA TJETER KUSH
FAJ Qė UN JAM MOHUAR KAN HIJANETAT
GJELOZAT KARRIERISTAT ZEMERVEGJLIT SHPIRTVEGJLIT SABOTATORT
DHE DISA PISA QE NE EMER TE ASAJ GENJESHTRES ME THAN NA I LE VARGJET KTU SE NE TI BOTOJM E MI KAN HUMBUR TE GJITHA SEPSE ATA ISHIN KLANORė KRAHINARIST KARRIERIST TE TERBUAR TE SėMURė PA KURFAR DRITE NE SHPIRTė E Nė VETėDIJE
SE BASHKU ME ATA PASANIKT SHPIRTVEGJEL TE CILėT LETRAT E MIA I PERBUZNIN DHE IDETė E MIA
HARRUAN ATA SE UN IDETė I SHKRUAJA QYSH SI NXėNėS Nė KLASAT E SHKOLLES SDE MESME NDERSA VARGJET KAM FILLUAR TI RECITOJ NE SHKOLLEN FILLORE
JA PRA QFAR FTYRE KA TRADHTARI
MA SE TEPERMI ME KA ARDH INATI NGA MOHIMI DHE PERBUZJA E PASANIKVE TE CILVE ATO LETRA EDHE SIKUR TE JA KISHA DERGUAR GURIT E DRURIT ATA DO TE FLSININ E JO NJERIU PREJ MISHI E GJAKU POR JA Q E PASKA GJITHFAR LLOJ NJERIIU
DISA PISAVE QE UN VARGJET
UN UA LASH Nė BESė
SE MENDOVA SE AT MARRI NUK E BėJNė
PISAT TE MI HUMBIN ATO VLERA POR ATA MI HUMBEN QFAR TMERRI PER SE MI HUMBEN VETEM E VETEM QE TE MOS E SHOHIN DRITEN JA PRA S SE SA TE POSHTER JAN ATA VERTET FUNDRRINA PRA KUNDER MEJE NUK ISHTE VETEM UDB JA E DIKURSHME POR EDHE SPIUNAT KARRIERISTET DHE FUNDRRINAT HIJANETE GJELOZAT E PRISHT PA GJAK SHQIPTAR NEPER DEJE AS DAMARė
POR JO POPULLI IM I DASHUR E I MIRė NUK KA FAJ
POPULLI IM ėSHT POPULL GJEVAHIR POR POPULLIN TIM Tė DASHUR E KAN LODHė PISAT
E PA KARAKTER
ATA JAN NJI NUMER PISASH JAN DISA PSA ZHGJYRANA
SA PėR TAKSIRATė
NUK JAN SHUM POR DėM PO BėJNė QE BESA
POPULLI I SHKRETė PO DURON S KA QKA BėN:
POPULLI IM VUAN PO VUAN NEPER SHEKUJ PO PRET DIT MA TE MIRA ZOTI I NDIHMOFT DHE FATI I NDIHMOFT POPULLIT TIM:
SA I PERKET MENDIMEVE Qė KENI DHANė Nė VARGJE I NDERUAR GURI SYLAJ EDHE KTO E KAN FJALEN E VET DIKUR I KAM PAS THAN ARMIKUT UN JAM BIRI I POPULLIT SHQIPTARė
POPULLI IM NUK ME LEN MUA Nė BALT
KOT E KENI JU QE NA NXISNI KUNDER TIJ
NE DO TE MBESIM TE POPULLIT
KAM PAS DESHIRė Q E POPULLI IM TE ME PERKRAH MA TEPER SE PAKU PEER INAT TE ARMIKUT
NEPER FORUME E SHOH SE HESHTIN PER VARGJET E MIA
KRYESISHT HESHTEN
ISHIN DISA QE DHAN MENDIME POR ATO JAN SHUM PAK
NE KRAHASIM ME VLERAT QE KAN VARGJET
VARGJET JAN NE INTERES TE POPULLIT
SECILI MENDIM PER TO I LEXUESIT DO TE MEMORIZOHEJ NE ARHIVA DHE FAQE LIBRI POR LEXUESIT NUK DHAN AQ SHUM MENDIME HESHTEN ME PERJASHTIM TE DISAVE
UN E KAM PAS NDERMEND Tė BEJ NJI PERMBLEDHJE MENDIMESH TE LEXUESVE
VETEM NGA LEXUESIT DHE MENDIMET E TYRE PER VARGJET E MIA
QE NJI PJESė E MADHE E TYRE KAN KARAKTER KOMBTARė
DO TE ISHTE NE INTERES TE TE GJITH NEVE KJO
HESHTJA NUK ESHT E MIRė SECILA HESHTJE VETEM KEQ BėN
TE HESHTET PER VLERAT VETEM ARMIKUT JA KNAQ ZEMREN ASKUJ TJETER
PRANDAJ UN KUR KAM KOHė HER MBAS HERE VLEREN E SECILIT MUNDOHEM TA QES NE DRITė
SA DO PAK
EDHE PSE KOHA ME SHKATRROJ
SEPSE NUK E KAM AS NJI QAST TE LIRė VETEM OBLIGIME E TERMINE :
MEGJITHAT FALENDERIM EDHE PER KTO MENDIME QE KENI DHėNė TE GJITHA MENDIMET TUAJA TE LEXUESVE SHQIPTARė QE JAN DHėNė Nė FORUME DO TE SHKRUHEN NE LIBRIN TIM OSE NE KRITIKEN LETRARE QE PO E PREGATIT KRITIKU LETRARė HYSEN IBRAHIMI
NDERIM PER JU I NDERUAR GURI SYLAJ Mė KENI NXITUR PAK ME KTO FJALė Qė TA THEM NJė Tė VėRTETė

lirik
31-05-08, 21:24
Sa i gėzauar jam
******************
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
as fjalė nuk kam
sikur tė isha poet
me pasuri fjalėsh si det
me tė pasura fjalė
me dashsurinė valė
edhe qastet me i ndalė
mbi flladin e miqsisė
qe mė lmoj tej pėrtej knaqsisė
se fjalė e juaj
nuk mė len tė vuaj
ju jeni tė ėmbėl si shegė
bilbila jeni nėpėr degė
kahdo jeni shpėrnda
nga atdheu ku jeni nda
e ju nė atdhe
si lulet mbi dhe
pėr mua jeni fletė
qė mė jepni jetė
qė mė mbani si pip
se mė flisni shqip
ajo gjuhė bilbiltare
mė mbanė zemren shqiptare
mė mbanė gjuha e mirė
tė ndezur nė dėshirė
ajo mė jep shpresė
tė mbahem me besė
ajo mė mbanė gjakun
si shtiza bajrakun
si shqipja si finesa
si ema ajo melmesa
e ylli im miku
si ai i ėmbli fiku
si curril qerpiku
o miq tė mirė
o ju zogj tė lirė
nuk po gjejė fjalore
as ngjyrė ylberore
as hanė vetullore
me marrė germė rreztare
pėr fjalen shqiptare
pėr ju qė ta shkruaj
oh sa shum po vuaj
qė nuk gjejė si me u shprehė
me artin me u dehė
nė mes tuaj me u“prehė
ju qė shqip mė mbani
nga sofra qė s'mė ndani
q ė m'jeni bashkue
si gzimi tue vlue
keni shum tė fala
nga curril'bardhat e fjal' vala
nga germa e dorė'lirit
pasardhs i ilirit
se shqipja e ema
jan si kokrra e pema
jan si dy qershija
qe i lidhė miqsija
si dy shegė me mua
si kokrrat nė ftua
si dy lule prilli
dy fletbardha prilli
ato jan me mue
si ai diell tue vlue
----------------------
e nė mes nesh' ėsht ylli
si nji shtat n' kėrcylli
qė mbanė fletė hjeshije
pėrmbi dhe etnije
e mikesha e re
qė mu nė hare
ka marrė fjalė argjend
oh sa flet me vend
fjalen diell e ka
mė quan mik e vlla
se shprehjet i ka lėng pikė
si shega me fik
dikund me u shartu
kah qielli nė yj shkru
ju dua miq ju dua
si kumbull e ftua
si dredhzat buzkuqe
si lulet burbuqe
keni shum tė fala
me pendė nuk u ndala
deri nė kėt faqe
o ju manushaqe
qė aq shum mė doni
me besė mė shtrėngoni
ju jeni biluri
si kullimi n' guri
nė t' kristalten valė
me miqsi tue dalė
me currila n' fjalė
me zemra lulė buqeta
ku ju lulzon jeta
me plot aromėsi
e dashura miqsi
tė dashur miqt e mi
ju dua o lule bese
pa hile e interese
se jeni ju vet
diamant pikė vese
tė fala nga kjo pendė
tė gjithve s' ju kam pėrmendė
por ju vet e dini
se un si ai drini
kur ndritshėm me dritė
zallinen ,n koloritė
e veton me vizllimė
bilurshėm larminė
edhe un me varg
me curril nga larg
tė vargut tim
me rreze e shkrim
vetueshėm me shkėlqim
tė gjithve ju lmoj
nė germa me vlim
tė gjithve u pėrqafoj
o miqt e mi
o miku im
shqiptarja e shqiptari trim
vargjet e mija
pėr ju o miq
i dehu i dehu
e pėrjetshmja dashurija
------------------------------

Xhelal Ferizi autori liriku nė mėrgim
******************

lirik
31-05-08, 21:25
Sa i gėzuar jam
******************
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
as fjalė nuk kam
sikur tė isha poet
me pasuri fjalėsh si det
me tė pasura fjalė
me dashsurinė valė
edhe qastet me i ndalė
mbi flladin e miqsisė
qe mė lmoj tej pėrtej knaqsisė
se fjalė e juaj
nuk mė len tė vuaj
ju jeni tė ėmbėl si shegė
bilbila jeni nėpėr degė
kahdo jeni shpėrnda
nga atdheu ku jeni nda
e ju nė atdhe
si lulet mbi dhe
pėr mua jeni fletė
qė mė jepni jetė
qė mė mbani si pip
se mė flisni shqip
ajo gjuhė bilbiltare
mė mbanė zemren shqiptare
mė mbanė gjuha e mirė
tė ndezur nė dėshirė
ajo mė jep shpresė
tė mbahem me besė
ajo mė mbanė gjakun
si shtiza bajrakun
si shqipja si finesa
si ema ajo melmesa
e ylli im miku
si ai i ėmbli fiku
si curril qerpiku
o miq tė mirė
o ju zogj tė lirė
nuk po gjejė fjalore
as ngjyrė ylberore
as hanė vetullore
me marrė germė rreztare
pėr fjalen shqiptare
pėr ju qė ta shkruaj
oh sa shum po vuaj
qė nuk gjejė si me u shprehė
me artin me u dehė
nė mes tuaj me u“prehė
ju qė shqip mė mbani
nga sofra qė s'mė ndani
q ė m'jeni bashkue
si gzimi tue vlue
keni shum tė fala
nga curril'bardhat e fjal' vala
nga germa e dorė'lirit
pasardhs i ilirit
se shqipja e ema
jan si kokrra e pema
jan si dy qershija
qe i lidhė miqsija
si dy shegė me mua
si kokrrat nė ftua
si dy lule prilli
dy fletbardha prilli
ato jan me mue
si ai diell tue vlue
----------------------
e nė mes nesh' ėsht ylli
si nji shtat n' kėrcylli
qė mbanė fletė hjeshije
pėrmbi dhe etnije
e mikesha e re
qė mu nė hare
ka marrė fjalė argjend
oh sa flet me vend
fjalen diell e ka
mė quan mik e vlla
se shprehjet i ka lėng pikė
si shega me fik
dikund me u shartu
kah qielli nė yj shkru
ju dua miq ju dua
si kumbull e ftua
si dredhzat buzkuqe
si lulet burbuqe
keni shum tė fala
me pendė nuk u ndala
deri nė kėt faqe
o ju manushaqe
qė aq shum mė doni
me besė mė shtrėngoni
ju jeni biluri
si kullimi n' guri
nė t' kristalten valė
me miqsi tue dalė
me currila n' fjalė
me zemra lulė buqeta
ku ju lulzon jeta
me plot aromėsi
e dashura miqsi
tė dashur miqt e mi
ju dua o lule bese
pa hile e interese
se jeni ju vet
diamant pikė vese
tė fala nga kjo pendė
tė gjithve s' ju kam pėrmendė
por ju vet e dini
se un si ai drini
kur ndritshėm me dritė
zallinen ,n koloritė
e veton me vizllimė
bilurshėm larminė
edhe un me varg
me curril nga larg
tė vargut tim
me rreze e shkrim
vetueshėm me shkėlqim
tė gjithve ju lmoj
nė germa me vlim
tė gjithve u pėrqafoj
o miqt e mi
o miku im
shqiptarja e shqiptari trim
vargjet e mija
pėr ju o miq
i dehu i dehu
e pėrjetshmja dashurija
------------------------------

Xhelal Ferizi autori liriku nė mėrgim
******************

lirik
10-06-08, 22:52
Me heshtjen ushqehem
---
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
***************************
me heshtjen ushqehem duke e gjykuar nė bark pastaj e nė zemer
e gjykoj nėpėr secilin damarė tė shekullit tim
heshtjen e pėrbij detyrueshėm dhe e quaj ferr me emer
po ushqehem me heshtjen sa ironik ky fati im
---
heshtjen pse pėr mua ky specialitet
kur un dua tė ushqehem me hare
heshtja ushqimi im qė mė vret
un ushhqehem me te dytrueshėm ajo heshtė duke mė bre
---
kush han ksi lloj ushqimi pėrveq meje
ndoshta vetėm heshtja vet
heshtja qfar gjuhe qfar formule ėsht kjo q far feje
ushqim qė shpirtin ma vret
---
mua ma mbollen rrisqet e rruletave tė fatit lojtarė
u mbi me terrin dhe doli nė skenė
un heshtjen kam dashur ta shuaj si farė
por ajo pas hapave tė mi kahdo imponueshėm vjen
---
nuk e di si ta shėndrroj heshtjen nė fjalė
heshtjen nuk di si ta shėndrroj nė bėrtimė
pasthirrmas as me artin ma te perosur nuk po ja dal
kam mbetur i sajė viktimė
---
AUATORI XHELAL FERIZI LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE

Urata
16-06-08, 22:02
Me heshtjen ushqehem
---
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
***************************
me heshtjen ushqehem duke e gjykuar nė bark pastaj e nė zemer
e gjykoj nėpėr secilin damarė tė shekullit tim
heshtjen e pėrbij detyrueshėm dhe e quaj ferr me emer
po ushqehem me heshtjen sa ironik ky fati im
---
heshtjen pse pėr mua ky specialitet
kur un dua tė ushqehem me hare
heshtja ushqimi im qė mė vret
un ushhqehem me te dytrueshėm ajo heshtė duke mė bre
---
kush han ksi lloj ushqimi pėrveq meje
ndoshta vetėm heshtja vet
heshtja qfar gjuhe qfar formule ėsht kjo q far feje
ushqim qė shpirtin ma vret
---
mua ma mbollen rrisqet e rruletave tė fatit lojtarė
u mbi me terrin dhe doli nė skenė
un heshtjen kam dashur ta shuaj si farė
por ajo pas hapave tė mi kahdo imponueshėm vjen
---
nuk e di si ta shėndrroj heshtjen nė fjalė
heshtjen nuk di si ta shėndrroj nė bėrtimė
pasthirrmas as me artin ma te perosur nuk po ja dal
kam mbetur i sajė viktimė
---
AUATORI XHELAL FERIZI LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE

liriku, nuk hesht...!vargu eshte oshetim/bertime shpirti...

Sa i gėzuar jam
******************
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
as fjalė nuk kam
sikur tė isha poet
me pasuri fjalėsh si det
me tė pasura fjalė
me dashsurinė valė
edhe qastet me i ndalė
mbi flladin e miqsisė
qe mė lmoj tej pėrtej knaqsisė
se fjalė e juaj
nuk mė len tė vuaj
ju jeni tė ėmbėl si shegė
bilbila jeni nėpėr degė
kahdo jeni shpėrnda
nga atdheu ku jeni nda
e ju nė atdhe
si lulet mbi dhe
pėr mua jeni fletė
qė mė jepni jetė
qė mė mbani si pip
se mė flisni shqip
ajo gjuhė bilbiltare
mė mbanė zemren shqiptare
mė mbanė gjuha e mirė
tė ndezur nė dėshirė
ajo mė jep shpresė
tė mbahem me besė
ajo mė mbanė gjakun
si shtiza bajrakun
si shqipja si finesa
si ema ajo melmesa
e ylli im miku
si ai i ėmbli fiku
si curril qerpiku
o miq tė mirė
o ju zogj tė lirė
nuk po gjejė fjalore
as ngjyrė ylberore
as hanė vetullore
me marrė germė rreztare
pėr fjalen shqiptare
pėr ju qė ta shkruaj
oh sa shum po vuaj
qė nuk gjejė si me u shprehė
me artin me u dehė
nė mes tuaj me u“prehė
ju qė shqip mė mbani
nga sofra qė s'mė ndani
q ė m'jeni bashkue
si gzimi tue vlue
keni shum tė fala
nga curril'bardhat e fjal' vala
nga germa e dorė'lirit
pasardhs i ilirit
se shqipja e ema
jan si kokrra e pema
jan si dy qershija
qe i lidhė miqsija
si dy shegė me mua
si kokrrat nė ftua
si dy lule prilli
dy fletbardha prilli
ato jan me mue
si ai diell tue vlue
----------------------
e nė mes nesh' ėsht ylli
si nji shtat n' kėrcylli
qė mbanė fletė hjeshije
pėrmbi dhe etnije
e mikesha e re
qė mu nė hare
ka marrė fjalė argjend
oh sa flet me vend
fjalen diell e ka
mė quan mik e vlla
se shprehjet i ka lėng pikė
si shega me fik
dikund me u shartu
kah qielli nė yj shkru
ju dua miq ju dua
si kumbull e ftua
si dredhzat buzkuqe
si lulet burbuqe
keni shum tė fala
me pendė nuk u ndala
deri nė kėt faqe
o ju manushaqe
qė aq shum mė doni
me besė mė shtrėngoni
ju jeni biluri
si kullimi n' guri
nė t' kristalten valė
me miqsi tue dalė
me currila n' fjalė
me zemra lulė buqeta
ku ju lulzon jeta
me plot aromėsi
e dashura miqsi
tė dashur miqt e mi
ju dua o lule bese
pa hile e interese
se jeni ju vet
diamant pikė vese
tė fala nga kjo pendė
tė gjithve s' ju kam pėrmendė
por ju vet e dini
se un si ai drini
kur ndritshėm me dritė
zallinen ,n koloritė
e veton me vizllimė
bilurshėm larminė
edhe un me varg
me curril nga larg
tė vargut tim
me rreze e shkrim
vetueshėm me shkėlqim
tė gjithve ju lmoj
nė germa me vlim
tė gjithve u pėrqafoj
o miqt e mi
o miku im
shqiptarja e shqiptari trim
vargjet e mija
pėr ju o miq
i dehu i dehu
e pėrjetshmja dashurija

eh per nje moment harrova preokupimet ditore...m'kapen dallget e nostalgjise/knaqesis me shqipe,lirik, ema, finesa dhe ylli...!

t'lumte pena e shpirti o lirik miku!

Urata
16-06-08, 22:02
Me heshtjen ushqehem
---
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
***************************
me heshtjen ushqehem duke e gjykuar nė bark pastaj e nė zemer
e gjykoj nėpėr secilin damarė tė shekullit tim
heshtjen e pėrbij detyrueshėm dhe e quaj ferr me emer
po ushqehem me heshtjen sa ironik ky fati im
---
heshtjen pse pėr mua ky specialitet
kur un dua tė ushqehem me hare
heshtja ushqimi im qė mė vret
un ushhqehem me te dytrueshėm ajo heshtė duke mė bre
---
kush han ksi lloj ushqimi pėrveq meje
ndoshta vetėm heshtja vet
heshtja qfar gjuhe qfar formule ėsht kjo q far feje
ushqim qė shpirtin ma vret
---
mua ma mbollen rrisqet e rruletave tė fatit lojtarė
u mbi me terrin dhe doli nė skenė
un heshtjen kam dashur ta shuaj si farė
por ajo pas hapave tė mi kahdo imponueshėm vjen
---
nuk e di si ta shėndrroj heshtjen nė fjalė
heshtjen nuk di si ta shėndrroj nė bėrtimė
pasthirrmas as me artin ma te perosur nuk po ja dal
kam mbetur i sajė viktimė
---
AUATORI XHELAL FERIZI LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE

liriku, nuk hesht...!vargu eshte oshetim/bertime shpirti...

Sa i gėzuar jam
******************
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
as fjalė nuk kam
sikur tė isha poet
me pasuri fjalėsh si det
me tė pasura fjalė
me dashsurinė valė
edhe qastet me i ndalė
mbi flladin e miqsisė
qe mė lmoj tej pėrtej knaqsisė
se fjalė e juaj
nuk mė len tė vuaj
ju jeni tė ėmbėl si shegė
bilbila jeni nėpėr degė
kahdo jeni shpėrnda
nga atdheu ku jeni nda
e ju nė atdhe
si lulet mbi dhe
pėr mua jeni fletė
qė mė jepni jetė
qė mė mbani si pip
se mė flisni shqip
ajo gjuhė bilbiltare
mė mbanė zemren shqiptare
mė mbanė gjuha e mirė
tė ndezur nė dėshirė
ajo mė jep shpresė
tė mbahem me besė
ajo mė mbanė gjakun
si shtiza bajrakun
si shqipja si finesa
si ema ajo melmesa
e ylli im miku
si ai i ėmbli fiku
si curril qerpiku
o miq tė mirė
o ju zogj tė lirė
nuk po gjejė fjalore
as ngjyrė ylberore
as hanė vetullore
me marrė germė rreztare
pėr fjalen shqiptare
pėr ju qė ta shkruaj
oh sa shum po vuaj
qė nuk gjejė si me u shprehė
me artin me u dehė
nė mes tuaj me u“prehė
ju qė shqip mė mbani
nga sofra qė s'mė ndani
q ė m'jeni bashkue
si gzimi tue vlue
keni shum tė fala
nga curril'bardhat e fjal' vala
nga germa e dorė'lirit
pasardhs i ilirit
se shqipja e ema
jan si kokrra e pema
jan si dy qershija
qe i lidhė miqsija
si dy shegė me mua
si kokrrat nė ftua
si dy lule prilli
dy fletbardha prilli
ato jan me mue
si ai diell tue vlue
----------------------
e nė mes nesh' ėsht ylli
si nji shtat n' kėrcylli
qė mbanė fletė hjeshije
pėrmbi dhe etnije
e mikesha e re
qė mu nė hare
ka marrė fjalė argjend
oh sa flet me vend
fjalen diell e ka
mė quan mik e vlla
se shprehjet i ka lėng pikė
si shega me fik
dikund me u shartu
kah qielli nė yj shkru
ju dua miq ju dua
si kumbull e ftua
si dredhzat buzkuqe
si lulet burbuqe
keni shum tė fala
me pendė nuk u ndala
deri nė kėt faqe
o ju manushaqe
qė aq shum mė doni
me besė mė shtrėngoni
ju jeni biluri
si kullimi n' guri
nė t' kristalten valė
me miqsi tue dalė
me currila n' fjalė
me zemra lulė buqeta
ku ju lulzon jeta
me plot aromėsi
e dashura miqsi
tė dashur miqt e mi
ju dua o lule bese
pa hile e interese
se jeni ju vet
diamant pikė vese
tė fala nga kjo pendė
tė gjithve s' ju kam pėrmendė
por ju vet e dini
se un si ai drini
kur ndritshėm me dritė
zallinen ,n koloritė
e veton me vizllimė
bilurshėm larminė
edhe un me varg
me curril nga larg
tė vargut tim
me rreze e shkrim
vetueshėm me shkėlqim
tė gjithve ju lmoj
nė germa me vlim
tė gjithve u pėrqafoj
o miqt e mi
o miku im
shqiptarja e shqiptari trim
vargjet e mija
pėr ju o miq
i dehu i dehu
e pėrjetshmja dashurija

eh per nje moment harrova preokupimet ditore...m'kapen dallget e nostalgjise/knaqesis me shqipe,lirik, ema, finesa dhe ylli...!

t'lumte pena e shpirti o lirik miku!

lirik
23-06-08, 10:44
Ti je largsia dhe afėrsia ime

Xhelal Ferizi autori liriku I VARGJEVE SHQIPTARE

dy skaje tė njė thelb jete
ti je motiv i imi vargu e rime
ti je shpresa pushtueshėm qė mė gjete
---
ti je vet palca e pikes ku nisem
ti je vet pika ku ngrihem
ti je vet ajo dhimbja kah un degdisem
nė ty shekujtarisht ngrihem e shkrihem
---
ti je ti ah vetėm ti
ti je pika mbi glob
ku zemra ime nisė rrahjet rreth orbites magnetike
ti je e imja dashuri e gjobė
ti je koha ime qė mbi mua ke mbi
---
rrėnjėt tua nė timen zemer ti vet
ti i shtrinė si kthetra qudije
ti je vetėm ti i pėrhershmi magnet
ku mė sjellė vaujtshėm'larmisht rrreth dashurie
---
ti je pa dyshim vet e magjikshmja prania
vet pushtuesja arbitrare
ti je ti vet vrastare bukuria
pėr lotėt e mia curriltare

Nga autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim

lirik
23-06-08, 10:50
Urata paske dalė me fjalet tua miqsore dhe nuk paske harruar mallin e nostalgjinė
ja pra si ecin kohrat e motet e vitet dhe miqsija ringjalelt ne vargjet bashk m e kohrat dikurė#
bukuria e jetes esht shoqeria ushqimi i shpirtit buka ėsht vetem ushqim i fizikut por shpirtrore esht
jeta e kandshme dhe shoqeria
urata mė kishe urue faleminderit e fjala jote ne vesh te zotit qellimi im ishte gjat jetes time me knaq shpirta njerzish isha ne sherbim te vargut te atdheut e lirisė miqsis shoqeris nuk harrohen miqsit e vjetra t pergzoj dhe te uroj mirsi deshiroj qe ti te jesh e lumtur dhe me shum fat e me jet te gjatė mikesha ime e nderuar nuk te harroj as ty dhe shum miq tjerė qe ishin te mrekullueshem

lirik
23-06-08, 11:08
Qe pa pritur qeli njė lule

Autori xhelal ferizi liriku pa atdhe

Pa pritur qeli njė dit njė lule
o zot e kisha mbjellė dikurė mu nė bukurinė e imagjinates ma tė bukur
mu nė shekullin ma kėrkimtarė me njė palcė shpirtė sharmi vule
un e kisha mbjellė un vet shpirti i stėrngutur
---
kisha harruar pastaj neper shekuj tė mi tė duhive
shtėrgatave duke u pėrplasė nga bregu nė breg
kahdo llahtareve tė jetes duke ecė e larmive
me fatin nė gji qė djeg
---
kur nji dit po e shoh nė njė stinė
ajo kishte mbi
mbas sa sfidave kur dola mbi njė ledinė
ringjallshėm kur dola mbi hi
---
e shoh si ishte qelė joshėse mbi dhe
afrohem tė ja pėrkdheli fleten
e bekoj shqip me ma tė bukuren fe
o zot si ma ndryshoj jeten
---
po e shihja s i neper ėndėrrshekuj qudije
po ajo ishte vet
a thue ishte ruajtur prej perendije
ja kundroja secilen shpirtrtreguese “shprehje fletė
---
deshta ta pėrkdheli dridhrueshėm si i mallengjyeshėm dėnestarė
kur shekulli mė qiti kufi
ndal mė tha ti mėkatarė
kthehu ku ishe nė hi

Autori Xhelal Ferizi liriku shqiptarė me komb e shtet e shqipni etnike

lirik
23-06-08, 11:08
Qe pa pritur qeli njė lule

Autori xhelal ferizi liriku pa atdhe

Pa pritur qeli njė dit njė lule
o zot e kisha mbjellė dikurė mu nė bukurinė e imagjinates ma tė bukur
mu nė shekullin ma kėrkimtarė me njė palcė shpirtė sharmi vule
un e kisha mbjellė un vet shpirti i stėrngutur
---
kisha harruar pastaj neper shekuj tė mi tė duhive
shtėrgatave duke u pėrplasė nga bregu nė breg
kahdo llahtareve tė jetes duke ecė e larmive
me fatin nė gji qė djeg
---
kur nji dit po e shoh nė njė stinė
ajo kishte mbi
mbas sa sfidave kur dola mbi njė ledinė
ringjallshėm kur dola mbi hi
---
e shoh si ishte qelė joshėse mbi dhe
afrohem tė ja pėrkdheli fleten
e bekoj shqip me ma tė bukuren fe
o zot si ma ndryshoj jeten
---
po e shihja s i neper ėndėrrshekuj qudije
po ajo ishte vet
a thue ishte ruajtur prej perendije
ja kundroja secilen shpirtrtreguese “shprehje fletė
---
deshta ta pėrkdheli dridhrueshėm si i mallengjyeshėm dėnestarė
kur shekulli mė qiti kufi
ndal mė tha ti mėkatarė
kthehu ku ishe nė hi

Autori Xhelal Ferizi liriku shqiptarė

lirik
23-06-08, 11:40
KUSH JENI JU Tė NDRYRė Nė PA FJALė

Autori Xhelal Ferizi

Kush jeni ju tė ndryrė nė pa fjalė
qka mbani nė heshtjen tuaj
hiqin kėt ves kush ua ka falė
nga hiqi prej hiqit un vuaj
---
ju tė ndryrė nga heshtja qka ju rrin nė at terr
ju qė quheni heshtak
nė heshtjen tuaj ndoshta ndryhet zymtsia e quajtur ferr
katrani ua ndrynė at gjak
---
nė heshtje vend pėr diell nuk ka
aty palohet errsira
dhe ftoftesitė qė secilin diell e kan vra
dhe egoja aty pjellė nga smira
---
ju tė ndryrė nė heshtje
dryri juaj ėsht e kohė heshtakja memecja e zeza
e juaja qeshje ėsht e llahhtarshmja e ndryra zgėrdheshje
se qeshjen heshtėrisht ju e vrisni nder breza
---
pse heshtni ju un e di
se ndryrjet i keni perde zeza hekur
nė heshtjen tuaj pjellė heshtja mėri
drita nė at ndryrje ka vdekur
---
heshtarak heshtagji heshtur mjerė
heshturazi errsoheni shpirtit ku asgjė nuk piptinė
aty vyshket secila aromė erė
nga ndryrja nuk nuk njomson qeshjen as lirinė
---
ju nga heshtja do tė vdisni tė ndryrė si varri llahtarė
heshtja shpirtin ua errė
heshtja nuk ua len asnji diell shqiptarė
dhe syt e drites nga shpirti ua nxjerrė
---
ju heshtni para secilit vulllkan
se flaka nuk ju vjen nė errsiren e ndryrė
ju heshtni se nuk keni shpirtė ilirian
heshtja ju bėn vorr nė' fytyrė
---
zemra juaj perveq dryrit heshtak tė zi
nuk njeh art tejeter neper melodi as fjalore
heshtja nuk ju len nektare me pi
as fjalen e ėmbėl amnore
---
Autori Xhelal Ferizi VARGJE SHQIPE

lirik
19-07-08, 17:58
Kan dalė disa rrencarė
----------------------------

Nga autori xhelal ferizi liriku
--------------------------------

po shesin prralla gėnjeshtare
varfrisht atdheut po i nxihet jeta
rėnkojnė nga tradhtarėt trojet gjithshqiptare
---
me llafe boshe po bėjnė zhurmė pengesa
dinakrisht si urithat mbi dhe e nėn dhe
ata shesin komb pėr pak interesa
nuk njohin tokė mėmė as atdhe
---
ata fjalen nėpėr bisht e pėrdredhin maskė madhėshtore
paguajn tė shitur llafatorė pėr kėt qėllim
premtojnė mirqenje nė trojet arbnore
por zemren e kan si pelim
---
mashtrojnė gėnjejnė popullin pa mėshirė
jan tė zi si satani me ngjyrė
ata jan do akuj me do gjak tė ngrirė
nuk kan as besė as fytyrė
---
mashtrimtari kahdo kėrdi po bėn prore
gjėmojnė e rėnkojnė male e kodra
ata luajn e tallen me do fjalė madhore
por luajn me popullin si me lodra
---
ata premtojnė gėnjejnė gjithqka qė flasin
llomotisin pėr progres vajtojnė pėr elektoratin
ata thua atdhetarisht mbi dhe po pėlcasin
kutiat e mashtrimit pėr vota kur i hapin
---
kutiat i kan e planet mashtrimtare
ata jan ma tė zi se bloza e katrani
mashtrojnė me tė lehura qenėrisht lehatare
vajtojnė me maska satani
---
mjerė toka e arbrit qė i pjelli
ata jan rrenacak
djalli me maska mashtruesi i mbėshtjelli
gėnjeshtren e kan nė gjak
---
etnia vuan e ata prrallisin
pėllasin e zhurmojnė e mbllaqiten
ata punė tė mirė pėr atdhe nuk nisin
me lajka e premtime kalojnė mot e diten
---
ata jan pėr vota e jan pėr karrigė
popullit kurfar tė mire nuk i sjellin mbi dhe
ata jan dyftyrsha jan vet ora e ligė
pa dinė etikė e t'pa fe
-----------------------------------


Nga autori Xhelal Ferizi autori shqiptarė nė mėrgim
----------------------------------------------------
lexoni vargjet eautorit shqiptarė tė shqipėrisė etnike
verilindore (kosova)
tregoni shoqes shokut
-------------------------------------------------------

lirik
20-07-08, 09:23
Ahtisari

-----------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
qajnė mbi dhe shqip bimė e bari
qajnė shqip prore stintė e motit
se na erdhi ahtisari
hoq flamurin e kastriotit
-------
ja hoq shqipen me dy krena
na e rrėnoi kalanė dardane
me gjith gurė edhe bedena
na e hoq shqipen iliriane
----------
e pse tė mos qajė gjithkah bilbili
e pse tė mos vyshken degė e pipe
pse tė mos dėnesė gjithkah currili
kur s' valon nė erė ajo shqipe
--------
pse tė mos thahen shegė e narė
pse tė mos vyshket gjithkah ylli
kur flamur nuk ka shqiptarė
mbi dardanė qajnė fusha e pylli
-----
veq pse deshti ahtisari
edhe do tjerė tė pa mirkuptim
pa flamur me mbetė shqiptari
nė europė gjithmonė jetim
---------
nėpėr shekuj dhe i joni
shqip nė flamur ka ndejtė si shpresa
sot pse e hoq i zi demoni
me e shkėmbye me interesa
--------
sot kosova njė harren ka
qė si dihet fis as farė
pėrfaqson ai jevg e shkja
por s' valon dot per shqiptarė
-----------
ky shpėrblim i ahtisarit
qoftė mallkue qė na theu n' copa
pėr me u tha kraht e shqiptarit
siq e desht gjithmonė europa
------------
porse besė un kam te zoti
njė di tė bukur kah lirija
shqipja jonė si i bukuri moti
do tė valoj ku i rrin etnija
-------
e ku i thonė shqipni etnike
ku e shkrijnė artin t' bukurįt stina
nė fusha e maja albanike
do tė valoj prap gjeraqina

--------------------------------
Xhelal Ferizi Autori shqiptarė nė mėrgim
autori xhelal ferizi nga Mitrovica e Shqiperisė
verilindore etnike
------------------------------------------
Lexoni vargje nga autori Xhelal Ferizi
JU UROJ LEXIM DHE ARGTIM Tė KėNDSHėM GJAT LEXIMIT Tė VARGJEVE
Tregoni shoqes shokut
-----------------------------------------------------------------------
Shqipėria e bashkuar etnike njė gjuhė nji atdhe njė fe nji dhe me gurė njė
shqipe nji flamurė,ideal o autorit tė vargjeve shqiptare xhelal ferizit nga Mitrovica e Kosoves
-----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------

lirik
20-07-08, 09:34
RRiqnat mbi token tonė
-----------
O toka jonė rriqnat na mbuluan
ata po pijnė tėndin gjak
o toka jonė ata na vėrrshuan
shkundu o toka jonė pak
--------
dridhu e qit flakė
rriqnat tė digjen nė barot
ata u pollen nga bushtra shakė
na pijnė gjak ena derdhin lot
-----------
mbledhi fuqitė tua o e bekuar
o toka ime e lashtėsisė
me gjakun tėnd tė vluar
e me flaken e lirisė
----------
rriqnat shtypi kalli shkrumboi njė her e mirė
shtypi mandej ec krenare
tė dua o toka ime tė dua shum tė lirė
pa rriqna e ushujza barbare
---------------
tė dua me flamurė nė dy krena gjeraqinė
tė dua si diell me rreze
tė dua si bilbil porsi kanarinė
shqip tė kėndosh nder breze
----------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------------
Lexoni vargje nga autori Xhelal Ferizi
nga shqipėria verilindore(kosova dardane =Mitrovica
tregoni shoqes shokut
----------------------------------

lirik
20-07-08, 10:07
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po hanin po pinin bastardėt

------------------------
bastardėt po hanin po pinin
pasi gjith naten gratė i kishin tradhtuar
me laviret e pėrziera qejf shfrenin thonė se toka ishte trishtuar
ata mbi luks dėfryeshėm po rrinin
-----------
me laviret kishinė bė qejfet nė hotele luksoze
kishin dalė gjithkah me makina landrovera
ndihej kakarizja e gajasur rruspi'sht e zemrave bloze
qė nuk dinin q'ėsht etika e ndera
------------
tė gjith ishin vjedhacarė
kishin vjedhur djersen e popullit ata mjeran
shqipfolsa ishin mundoheshin tė quheshin shqiptarė
sa rrolėgji ishin politikan
--------------
ata kishin vjedhur nga arka e shtetit
smundja e tyre tėrrpi ua kėrkonte
ata ishin tė gjith fyti i detit
askush nė orgjinė e tyre nuk i ndalonte
-----------
tė qeshurat e tyre ngjanin nė qen' e krokodila
disa nė nji far kombinim hungurie
disa ngjanin nė lavire tė shartuar nė kopila
pse i mbanė o tokė etnije
--------
disa gratė i mbanin nė shtėpi
si mjet shėrbimi e skllavrie
disa idealin e kishin vetėm nė rruspi
nė masken pseudoatdhetarie
------
gojen e kishin plot atdhe
barkun ushqime luksoze
laviret i mbanin pran epshet me i mbajtė nxe
veset i kishin bigjoze
-----------
popullin si turmė e shikonin
varfanjakun me pėrbuzje nga pozita
ata model e kishin demonin
arkave tė popullit ju rrinin nė prita
--------------
kurthat ishin besa e tyre
prodhimi i tyre gazrat e pjerdhave parazite
stėrngopja me ushqime e zgėrdheshja pa kurfar fytyre
ishin puna e fryti i asaj elite
------------
me vjedhė djersen e popullit pa mėshirė
fytyren me pėrshtatė sipas teatrit kombtarė
fjalen tė kurvruar tė pėshtirė
vjedhjen ikonė kult tė parė
------------
rrotat e mdha foristrade
karnevalle qorodije manifestet politike
mitingjet hungurimė maskarade
rruspi'sht gjuhėt taktike
--------
q' lezet po ndjenin mbasi ishin relaksuar
disa kishin ndrruar partneret
tė ngopur duke gogėsuar
po flisnin tash pėr karakteret
------------
kishin mėsuar pėrmendsh tė gjitha hajmalitė
dinin tė bėheshin edhe hogjė e prift
po qe se shprehej nevoja flisnin pėr traditė
disa ishin pjellė e katranit me zift
---------------
disave goja ju hapej
laviret e nates parazite nė gushė i gudulisnin
barku parazitve vetėm sa s'po u hapej
laviret nė vesh kur ju pėshpėrisnin
-----------
e shpesh kėrkonin toalete
se pijet luksoze urinueshėm ndikonin
lakminė e kishin si dete
thesarin e kombit synonin
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
tregoni shokut shoqes

lirik
20-07-08, 10:08
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse shekulli qanė me lot
--------------------------

Autori xhelal ferizi
-------------------
Nėse shekulli qanė me lot e ju dėfreheni
ju jeni tė bijtė e mohimit
nėse ju nga loti i shekullit dhimbje nuk ndjeheni
ju qenkeni tė bijtė e krimit
----------
nėse shekulli qanė me lot e ju lodroni
ju qenkeni vet akulli i zi
ju qenkenipjellė demoni
qė shekullin e mbani zili
------
nėse shekulli qanė me lot e ju hani e pini
ju qenkeni pa zemer
kur shekulli qanė me lot ju a e dini
se dhimbja e tijė ka emer
--------
kur shekulli qanė me lot e ju vallzoni pa ja nda
ju qenkeni egoizmi vet
shekulli u shterr u tha
e ju me ego pasuroheni si det
----------------
nėse shekulli qanė e me lot dėnesė
e ju tinzrisht qeshni
ju nuk paski aspak fe as besė
ma mirė katranet shpirt'ėrisht veshni
---------------------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------

lirik
20-07-08, 10:09
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė kujtohet dehja mbi token
----------------------------
autori xhelal ferizi

aq shum kisha pi mallė
sa qė kur u deha sherbet'ėrisht
rashė shqip mbi gurė e zallė
dhe puthesha shqip me token kombtarisht
---------------------------
puthjet tona shqip me dhe
joshen kureshtjen e diellit
un shqip isha dehur me fe
nga dashuria e tokes e qiellit
--------------
dhe i dehur nga dashuria shqipe
po e shkrija artin mė tė ėmbėl tė ėndjeve lirike
un shqiptoja sharmin nėpėr degė e pipe
nė prehrin e nėnes shqipėri etnike
--------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA AUTORI I PėRNDJEKUR DHE I MOHUAR XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES

lirik
20-07-08, 10:10
Njiher me gurgullimen
-----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
Epokė e ndjekjes ishte at'her
un me stinen e qiellin kulm
ishte e quditshme ajo pranverė
un mbijetoja si kujtesė me ngulm
----------------
dhe zemra ma kėrkoj valė gurgullimen
pran njė prroni shkum bardhsisht shkumbėtarė
vala pėrplasėse po ndjenjėsonte rimen
prroni mu bė vargatarė
------------------
melos shqip mu bė shkumbė udha
e ujit mbi gurė tė kullim ujėzuar
rima mė prekte nė nostalgjike rrudha
tė ballit tim tė shpirtzuar
----------------
shekulli aty shpirtėrisht mė thelloj
i tėri qė mė erdhi nė qast
dhe nisa mallėngjyeshem ta shpaloj
gurgullimen si shpirtė valen pėrplast
------
mė doli gurgullues si gjaku im
kur vlonte pėr gurė e dhe
mė doli si dėnesja nė lotim
pėr token ku shqiptohet atdhe
----------------------------------
Xhelal Ferizi Autori i vargjeve shqiptare
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
20-07-08, 10:11
Si u bėra vlla me gurin
------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------------
u bėra vlla me gurin se mė bashkoj detyrimi
shartimi gurėsisht mė shartoj
trurin ma dha rrezistimi
si guri tash qėndroj
------------------------
e zemren ma gurėsoi shtytsi greminė tarė
kalitja mė dha gurė me pi
rrokullisja mė bėri gurė qėndrestarė
tash vllezer jemi gura'zi
------------
shekulli zemren ma transplatoi
ajo tash rrahė si gurė
si guri heshtur tash meditoj
me gurin lidhem si urė
-----------------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik
20-07-08, 10:12
Emri im ėsht instikt
---------------
instikt ėsht emri im
emri im ėsht vrap
pas barkut e kafshates nė vrapim
jam emri qė nuk mbahet zap
-------

emri im ėsht bukngrėnės lakmiqarė
lakmoj nė buk e mish
emri im ėsht ziliqarė
njeri lloj i veqant bishė
---------
emri im mishjngrėnės ėsht vrastarė
luftrat i ndezi mbi glob
emri im ėsht lojtarė
qė luaj me zjarrin kob
-----------
emri im ėsht njeri
qė luftrat i kam nė gjak
interesin e quaj dashuri
e udhen e bėj me lak
-------
emri im ėsht grryes
un grryej nė gurė e dhe
jam luftnxitės zemerthyes
belaqorė ndėr kombe e fe
---------
njeri ėsht emri im
por globin e ha me buk
gjakun e pi nė njerzim
me luftra her me pambuk
--------
emri im ėsh lloj kafshe menqurie
un jam dominuesi mi tokė
jam vet kreatori i qdo nismėrie
djallzia mė mbinė nė kokė
----------------
un pamje i ndrroj natyres
un botes i derdhi lot
un njerzore i ngjajė fytyres
por shekujt i djegu n' barot
---------
un jam mbi qdo qenje mbi dhe
un jam grabits e servil
njeri mė quajn shum fe
mė mirė tė isha bilbil
-------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA MERGIMTARI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES

lirik
20-07-08, 10:36
Gjithmonė nėn teh e mbrehtėsinė
------------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
gjithmonė nėn mbrehtėsinė
penda ime mbi dhe
gjith nėpėr mote e stinė
pa shpėrblime ke nxe
--------
po se ti je jetime
as komb nuk ke as fis
nė mes zemrash je lindur tė ngrime
nė mes akujve tirqi me plis
------
ti nuk linde nė izrael
nuk linde nė francė e angli
prandaj tė ka lidhur me tel
akullnaja e quajtur shqipni
----------
ku do tė kishe lindur
mbi secilin gurė e dhe
tė jeshė o e dashur e bindur
dielli do tė kishte nxe
----------
por diell nuk ka nė shqipėri etnike
zemrat atje nė akuj tė ngrirė mbajnė gjak
pėr vargjet e tua lirike
nuk qajnė epokat aspak
-------------
se atje rrnon grabitqari e taksidari
atje lakmija tė vret
atje nuk shqipėron shqiptari
tallava ėsht princ e mbret
---------
atje nuk lulzon lulja e kualitetit
atje ligjėron mbijetesa
atje loti e gjaku i detit
nuk dijnė qka ėsht mėlmesa
---------
atje pshtyhet pranvera
pshtyhet gjithmonė bilbili
atje pėrbuzet vlera
atje dėnesė karajfili
-----------
atje ti nuk gjenė kroje bujare
atje guri e mbanė fjalen mbi gjelbrime
atje fjala o penda ime shqiptare
vdes pėrmbi dhe jetime
---------
atje nuk qajnė pėr kulturė
as dhimbjet e stines e tė motit
atje zemrat jan gurė
atje paraja ėsht besa e zotit
------------
atje vlen ligji mbijetesė i darvinit
atje vlenė ligji i mohimit mbi tokė
atje vlenė ligji i mashtrimit
atje nuk ke miq as shokė
--------
o e stėrvuajtura penda ime
o e bija e hiq askujė
mos qajė me lirikė e shkrime
se gjaku atje ėsht ujė
----------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------

lirik
20-07-08, 10:57
Kam pa njerz me vese
--------------
Kam pa njerz me vese zhapini e skilje
kam pa njerz me zemer drapri
kam pa njerz me blozė hilje
me mbshtjellje bolle e gjarpri
--------
kam pa njerz qė e pinin si dolli tradhėtinė
kam pa njerz me vese si tė miut nė nevojtore
kam pa njerz qė e shkelin lirinė
kam pa njerz pa fije nervore
-----------
kam pa njerz si akulli e tigri
kam pa njerz me vese qakalli
kam pa aq vese sa nuk mi pėrfshinė libri
as deti as dheu e zalli
-----------
kam pa njerz si gomari
si pelat si bushtrat si pula
kam pa gjithfar lloj vesi qyqari
kam pa vese porsi thundra e vula
-----------
kam pa vese ushujza si njala
kam pa vese si ariu
kam pa vese si hala
qė fjalen nė fyt ma ngriu
------------
kam pa vese me laskuci e teveqeli
kam pa vese rrencari
kam pa vese hajduti e krimineli
kam pa edhe vese vrastari e tradhtari
-----------
gjithfar vesesh kam pa
qė toka me dhe i mbanė
prandaj penda ime ligjron pa ja nda
pėrjetsueshėm me varg po qanė
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------------

lovely
21-07-08, 18:24
I nderuari Lirik,

Me knaqesi lexoj vargjet tua...
Pranoni komplimentet e mia te sincerta!

me shprese se do lexoj prape vargun tend


lovely

lirik
22-07-08, 16:15
gėzohem nga fakti se ju pėlqejnė vargjet e mia e nderuara lovely knaquni dhe shijoni vargjet shqiptare

lirik
24-07-08, 21:24
Nėse un kam gjuajt me dashuri
------------------------------

Shkruan Xhelal Ferizi
------------------------------

nėse un kam gjuajt me dashuri o tokė e gurė e dhe
dhe pėr ju o muza kam pi
ideale qė shtrejtė shum shtrejtė i kam ble
e ju mė keni shkri
si dyell nė tė huaja fe
----

nėse un kam gjuajt me fjalen fiq e shegė
dhe langbardhin menqurak sheqer e fryte kam mbjellė
nėse un kam gėzuar qdo bilbil nė degė
pėrse ju mė mbyllėt nė tė ftoften shpellė
-----

nėse tė gjith shekujt plot dėshira ėmbėlsore
ua kam shpėrnda si faren e ugarit
dhe yjet ua kam sjellė ndėr troje pėr dore
pėr tė shėndritė me pend'bardhen e arit
------

pėrse ju mė mbuluat me dofar mohimesh
kur un plot dashuri ua kam mbushė hambaret
dhe ju shoh akoma me dofar pendimesh
thue se u kam borgj pėrqindjet a kaparet
-----

nėse un kam gjuajtur me mjaltė e butėsi
me tė ėmbla stinė shpresėtare
me vlime sherbetesh pėr secilen kuptimsi
pėrse ju me lat nė trotoare
------

Autori Xhelal Ferizi
nga mėrgimi me vargje shqiptare
-----------------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
tregoni shoqes shokut
---------------------------------

lirik
24-07-08, 21:30
]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

O vargu im
----------
Autori Xhelal Ferizi
---------
ata nuk e nxjerrin fjalen pėr ty
se nuk kan kopsht as fjalorė nė shpirtė
ata nuk kan poetik sy
gjakun e kan akull tė ngrirtė
-----
ata nuk kan as qast pėrkushtimi ndaj rrezeve metaforike
ata nuk kan as njė pikė ujė se det as burim fjalėsh jo se jo
ata nuk kan shpirtė pėr shpirtėzime lirike
ata jan kodi moho
----
ata jan shtresat dhjamore
ku dielli nuK kalon nė provim
jan gurė tė kohrave heshtė'tore
pijnė errsirė injorim
-------
ata nuk kan damarė
ku rrėshqet dikah shpirtėsia
ata jan tė pa farė
ku mbinė prapėsisht hiqėsia
-----
ata jan mister
ku rrin pa dukshėm kukull jeta
ata nuk kan ylber
as qiell nė ndjenja tė veta
------
ata nuk jan qenėsorė
qenjen e kan pėr gjep
jan tė egos puthadorė
injorimin e kan djep
.---------------------
Autori xhelal ferizi

Tė nderuar“bashkatdhetarė
lexoni nė vazhdimsi vargje nga autori nė mėrgim
tregoni shoqes shoku t
----------------------------[/COLOR]

lirik
24-07-08, 21:53
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse nuk lindė
------

Shkruan Xhelal Ferizi
-------
*************************
nėse nuk lindė ajo qė tė lindė duhet
qė nuk po mund tė lindė as nuk shkruhet
nėse nuk lindė e dėshtohet
qielli e dheu do tė tjetėrsohet
nėse nuk lindė ajo gjithqka do tė shuhet
qe sa shekuj don tė lindė nuk po lindė po druhet
nėse nuk lindė jeta do tė quhet kob
e' nėse fare nuk lindė
vaj halli pėr ju o shekuj
o kombe o fe e glob
--------------------------------
**************************

Shkruar nga mėrgimtari Xhelal Ferizi
----------------------------------
LEXONI FALAS VARGJE NGA AUTORI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOQES SHOKUT

lirik
24-07-08, 21:56
Kėmbėt e mia
---------
Xhelal Ferizi autorė i mėrguar
-------
sa shum keni shkelė e nuk e keni ditė
mbi mote keni ecė
mbi lulet mbi barin qė shiu e ka rritė
sa her nė balt keni ngecė
--------
mbi shpresa keni ecė pėrmbi vet mashtrime
edhe pėrmbi suksese
keni ecė mbi kohra pėrmbi ngjarje e vlime
detyrushėm tė lidhura pėr hapi e bese
-------
keni ecė mbi gjak keni ecė mbi mund
keni ecė mbi flakė e ferr
keni ecė edhe hiqit e cakut askund
mbi flakė mbi zjarrė e mbi terr
-------
keni ecė mbi burgje keni shkelė mbi lot
mbi gjak e gjamė e llahtare
keni ikė nga krimet nėpėr muaj e mot
keni shkelė mbi mbi kohrat bizare
------
keni shkelė mbu vuajtje embi lumturi
keni shkelė mbi pendim
keni shkelė mbi akte mbi gjemba e robėri
gjurmėt i keni plot fakte

-----
sa shum keni shkelė pėrmbi dhe e shtete
pėrmbi token e huaj
sa shum keni vrapuar pėrmbas caku e jete
keni shkelė mbi akull mbi borė e mbi ujė
--------
o kėmbet e mia sa shum keni qėndruar
sa her jeni ngri pėr tė gjallė
sa her ju kam namur sa her ju kam uruar
sa her shputat tuaja jan djegė pėrmbi zallė
--------

o kėmbet e mia sa keni kaluar
sa lotin e keni shkelė
sa her jeni ndalur e keni ikė trishtuar
sa her mė keni ngritė ndoj frut pėr ta vjelė
---------
o kėmbete mia kahdo nėpėr udhė
sa shum keni ecė mbi udhkryqe
kahdo sa hidhrime e dashuri ju kan hudhė
sa her jeni ndalė si qyqe
---------
o kėmbėt e mia kaluat lidhje ure
sa shum jetė e vdekje e ringjallje mbi dhe
keni ecė mbi lot permbas sa qivure
e merime jete neper kombe e fe

-----
o kėmbet e mia sa her nė vrapime
keni dalė tė parat me vrap
keni ecur vuajtjeve e nėpėr mjerime
instikti nuk ju bėnte zap
----------
dyshimit keni ecė lindjes perėndimit
kahjeve pa cak e me vrull
sa her jeni ndalė pėr shkak tė dyshimit
nga mundi e djersa qull
----------
sa her jeni joshur sa her jeni shty
nė mashtrime me gjysėm hap
sa her me dyshime mbrapa jeni kthy
dhe nė cak jeni nisur prap
----------
Autori Xhelal Ferizi autorė nga kohrat e mykura i harruar
------------------
lexoni autorin xhelal ferizi i harruar nga pluhuri e kohrat
tregoni shoqes shokut
------------------------------------------
LEXONI FALAS VARGJE NGA AUTORI Nė MėRGIM XHELAL FERIZI
TREGONI SHOQES SHOKUT

lirik
24-07-08, 21:58
Mos ia fal mosmirnjohjes dashurinė
-----------------------------------
Shkruan Xhelal Ferizi
---------------------------
Falja gurėve dheut zallinave e djerrines
dashurinė falja edhe gjembave e drizave
falja mė mirė drjuve krandeve a barit e ledines
falja dashurinė pluhurit eres e puhizave
-----
fale ku tė duash ėsht mė mirė
nė tokė nė balt e nė lym
fale shite hudhe edhe jepe lirė
digje mė mirė nė flakė e nė tym
-----
por mos ja fal mosmirnjohsit se tė vret
bukurija dhe loti i sajė
dashurija jote vet
tė kthehet pėrjteshėm nė vaj

-------
mosmirnjohsi ėsht tradhtari
qė e shkelė pa ligj e pa mėshirė
mosmirnjohsi ėsht shkaktari
dashurinė ta kthen tė ngrirė
--------
fale gjithkund edhe nė jetimore
fale e hudhe n' mbeturina
se boten e pafajshme shpirtrore
ta vret mosmirnjohsja kaptina
--------
dashurija ėsht e shtrejtė
fale ma mirė ndėr djaj
mosmirnjohjes mė mirė ėsht rob mos me i ndejtė
mosmirnjohjet shqyejn dashuri si qakaj
------**
Xhelal Ferizi autori**********
------------------------
Lexoni falas vargje nga autori xhelal ferizi
nėse jeni student tregoni studentit nėse je nxėnės tregoj nxėnėsit
nėse je puntorė tregoj puntorve shoqėrisė
zgjeroni informimin pėr shum vargje tė autorit
lexoni me vemendje i dashur popull
----------------------------

lirik
24-07-08, 22:06
Zbriteni
----------------

Xhelal Ferizi autorė
-------
zbriteni ju thash njė dit ė gjeni ndonjė fat shteg
nėpėr ndonje vrimė mshirė'tare qiellore
pėr shpirtė zhuritjen time qė po mė djeg
ndonjė pikė o engjuj pėrshkone mėshirė diellore
-------
kėshtu ju thash shekujve engjujve nga larg
e kaltrive e rignjalljeve me lot nė sy
ju dėrgova nga penda ime me varg
germa tė sinqerta nga zemra diellore pėrkthy
-------


por si duket mėshira nga qendra e fateve nuk vjen
ajo nuk bjen dot mbi trupin tim me vulė fati mbi dhe
ajo afėr yllit rrin e diellit qė nxenė
lart atje rrin e nuk zbret ndėr ne
------

kot u ankova te yjet dhe germa shpirtė theva
labirintit mundimshėm gjithkah lakorė me vija
kot kah ai qiell me dy sy u ktheva
mėshira s' po vjen nga gjithsija
------

duke pritur tash afatin tjetėr
epokėt shpresa te mia pa halė
halė ku nuk mbetem varur nga armiku i vjeter
qė dot nuk e them me fjalė
-------

Shkruar nga Xhelal Ferizi mėrgimtari
--------------------------------
lexoni vargje falas nga mėrgimtari
Xhelal Ferizi nė mėrgim ish i burgosur politik
i vitit 1981 tregoni shoqėrisė tuaj pėr web faqen e forumit
-------------------------------------------------------------

lirik
24-07-08, 22:12
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Gurėt e Heshtur
-----------------------

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
-----------------------------------------

Po heshtin kudo gurėt , e nuk iu del fjala

edhe pse un me copa tė yjeve gjithkah ju bėj tė fala

a thue i ka mbytė heshtja e vet nė kėt mjegull

kur vargu im ,shkrinė qdo gurė e qdo tjegull

e qajnė bilbilat kudo degė mė degė

nė lot po shėndrrohet lėngu shegė mė shegė

e un kahdo me varg i biri i shqipnisė

turr po i thrras dijetarve e turr gjithkah me i,nisė

vargjet t' mija n' lot e kahdo kushtrimtare

por su gjet kund gjuhė e su gjet m'shirė shqiptare

vargut tim nji lot as kund nji shpresė me i falė

jo su gjet kund qikė e jo su gjet kund djalė

thue se nė gurė e nė heshtje tė gjith,mė jan pėrsheshė

thue se me akull nėpėr gjak jan veshė

se loti i vargut s' po i duhet ma kujė

ma shum po iu duhet ah ai urdhri i hujė

se mund tė digjen germat qė hanen e kan tha

kund su gjet njė motėr e kund su gjet nji vlla

me e puthė nė ballė germen time tė arit

nuk u gjet ndoj bi as ndoj bir' i shqiptarit

e kėshtu nė gurė u kthye thonė gjithkah etnike shqipnija

gurė mbi gurė jan shtrue ah fiset e mija

pėr rreze'varg ma kush ,nuk shprehė ndoj gzim deh'tarė

jan dhanė pėrmbas vrapit tė gjith si do gjahtarė

me njė heshtje guri e me gjuhė qė s' merret vesh

vrapojnė kush ma parė me lakmi me u ndeshė

tue shkelė pėrmbi vargje qė po qesin gjak

kush kėndon si sorrė kush,qyqe nė ogjak

e ,ecin,e ecin me thumba shpues mbi diell

disa me kokė poshtė disa ecin n' qiell

por kush ndoj fjalė nuk e merr qė ėsht falas me e ble

disa blejnė tallava e do tjerė blejnė fe

e kush ndoj vrap t' pandalur e turrun si furija

qė shkelin mbi ato lule qė i ka mbjellė shqipnia

yrysh mbi ushkure e kush bjen n' litarė

disa bien si hutat me fat mbi thesarė

e turren disa tjerė me gri e me pre

pa kqyrė kund pėr gjak e pėr lot qė bJen rrke

e un me varg tė urtė nga i her kur ju dal para

qe i thrras me mbjellė paqe e grurė nėpėr ara

me mbjellė rrush e mollė e qershi e dardhė

se dita sot shqipnisė ndoshta i ka ardhė

me qenė ma e vyeshme se kurr ndonjiherė

me i qelė ndonji gaz me mbjellė ndoj pranverė

e un kur me varg vrapoj si bilbili

ata kurr s' m dhurojnė ndoj fletė karajfili

mbi zallė as mbi dhe “s 'm' lėnė me flutrue

as kurr ndonji krah ndoj filiz s' m' kan shtue

veq nxjerr' e 'tha mi kan mbi hapsirė

qė un nė flutrim tė mos dukem i lirė

pse k'shtu o orrla qė kend qiellit s' leni

mbi krye bilbil me pa nuk dėfreni

as kėngė e vargut s' ju shkrinė nėpėr mote

a thue bilbil kjo s' ėsht toka jote

ku me zbritė nė fole nuk t' lėnė gjeraqinat

pėr ty qajnė zymbylat e qajnė kanarinat

e sqepi yt loti qė i pikė nėpėr vija

biblil a thue ty pse nuk t' don shqipnija

pse qerdhes tėnde ike prej foleje

a thue dole kombi a thue dole feje

qė kėngen s' ta duan e s' ta duen as cicėrimen

as vargun e lotit as tė shekullit cingrrimen

qė ti nė qdo germė i thrrret pėr me u zgju

e ata nė gurė tash mė jan shėndrru

s' tė ndėgjojnė me besė s' tė ndegjojnė me hall

vargu yt po qanė pėrmbi gurė e zallė


e at lot tėndin po e pin zallina

germat t 'jan ba vuajtje qė po ti pin stina

ik o i mjerė poet e shterr dete e dhe

se t' jan mbulua gurėt e t' jan veshė me fe

dikush veshė me akull dikush veshė me hije

nuk ka mbetė mbi degė ndoj bilbil etnija

disa veshė si guri me njė ftoftsi moti

disa veshė n 'dėshprime varfri halle loti

dikush vrap tatpjetes e dikush drejt prronit

disa hije t' zymta disa brymė rreth ftonit

disa porsi huti nė zgure e nė fate

disa rrijnė n'mjerime porsi qyqe nate

disa si ndoj vyshkje nė rrugė akuj hije

disa mbetė si terri qė s , kan dritė as dije

qė nuk ju bjen dielli as rrezja e askujė

disa n' vend tė gjakut tash jetojnė me ujė

a thue kshtu n' kėt gjuhė don me vdekė shqipnija

se n' kėt heshtje t' zymt vyshken fiset t' mija

e vargu im qė d'nesė e udhė i lshon hapsira

nuk qėndiset n' stinė as te ajo ma e,mira

ikni vargje t' mija ikni merrni dhe

pėrtej fundit t' fundit ku s' ka kombe e fe

se edhe me qa ju me bekim tė qiellit

se edhe me u veshė ju me rreze t'dielit

se udhė me sh'ndrrue ju vet n'ė shtat tė ylberit

se edhe me qenė vet shejtrija e nderit

veshin ma s' ta vejnė ata tė bijtė e gurit

se ti s' shkon nėn dhe siq shkojnė t' bijtė e urit

se kto vargje e germa qė flasin me qdo akull

ditėt kur tė vijnė yjt kan me ra shakull

nė secilin varg kan me falė lot ari

e me i fal gjuhė shqipe qė e kan nga i pari

pėrgzime nga qielli pėrgzime nga magjija

kan me falė pėrgzime ehde nga vet mahnija

kurr s' kan per ti falė heshtjet qė u veshen me kėt petk

qė i kan marr kaparet e i kan marr lekt

vyshkė mbas interesi e mbas injorimi

vyshkur mbas lakmije qė ua sjell mashtrimi

kthye jan nė heshtje kthye jan nė gurė

humben gaz e shend humben dritė e nurė

pse k'shtu u zbeh venitur mohuese shqipnija

e tash s' po ka mikpritje pėr vargjet e mija

askund nuk iu shtohet fleta as kėrcylli

as nuk i don fusha e as nuk i don pylli

se kund diell nuk nxenė nė kta klorofila

se nuk ndjehet kėngė nuk ligjrojnė bilbila

as nuk ka kund zemer ligjruese mbi dhe

nga vrapi i mashtrimit me pare jan ble

e jan ble nga marka jan ble nga dollari

jan ble nga verbimi grabitja e ari

jan ble nga shum brryla zemrat jan ngurtsue

mos qajė vargu im se ti je vet krue

ti je vet burimi shekujt qė ujitė

do tė njomet koha dhe pė r ty njė ditė

ikni vargje t' mija shkoni n' tjera dhena

se nuk ka ma zemra se nuk ka ma krena

qė ju mbajnė nė gji qe ju duan krah,hapur

se gurėt me ferr nė valle jan kapur

se gjaku me ujė tash jan bė njė vlla

se qeshje as qehre si dikurė nuk ka

e ksaj vallje t' vdekjes i thonė n' gjuhė tė mjerė

ikni vargje t' mija gjeni bibil tjerė


se ktu n' kėt fole s' flet kush pėr shqipni

se gzimi esht shterrė se loti ėsht pi

e ju kur tė shkoni kahdo n' gjamė tue kja

s' keni me gjetė motėr s' keni me gjetė vlla

se n' pėr dhena tjera gjuha s' ju kupton

keni me u strukė n' skuta jeni lindur vonė

ah vargjet e mija pse doni me u tha

pse po u vyshkė mjerimi a nuk keni vlla

a nuk keni nanė a nuk keni shoq

m' thueni vargje t' mija keni mbetur troq

nėpėr gurė e dhena me mallė tu u vardisė

rreth hijeve t' ftofta pa ndoj gaz t' shqipnisė

e pėr n' fole rrugė nuk jan duke gjetė

atje s' po ka rrėnj ė atje s' po ka fletė

ku ju mund tė gjeni ndoj ushqim a hije

as nuk keni shpresė as nuk keni fije

ku me u kapė n' ndoj kopsht a' n' ndoj trėndafil

thue se gjuhė e juaj kėndon pėr tamil

thue se kndon pėr grek pėr shkje a indi

thue se nuk kėndon pėr shqip e etni

mosni vargje t' mija mos shtrydhni ma lot

mos qani pėr mua mos qani pėr mot

se kur gurėt prap ,t' bėhen me damarė

gjak keni me qenė e shpirtė pėr shqiptarė

---------------------------------------
Nga autori Xhelal Ferizi liriku i vargjeve shqiptare
---------------------------------------------------
kontakti me autorin e vargjeve
-----------------------------------------------
[email protected]
-------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

lirik
25-07-08, 12:39
Ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
------------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------------

ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
sikur tė isha un vet gjuha dhe ndjenja sajė magjike
sikur tė njihja te gjitha gjuhėt e gjithsisė
sikur tė isha vet ndjenja e veshur me ndjenjen dashuri zbėrthim'analitike
--------------

ndoshta do tė flisja me formim subjektin e ndjenjave tė dashurisė
sikur tė kisha nė qdo mikrondjenjė nji det
dhe vet zanafillen e botkuptoimit tė paranismėrisė
dashurinė qė e nisi ajo vet
-----------
ndoshta qėllimit njerzorė di ti kisha ofru zbėrthim
me kėt gjuhė e ndjenjė laborator te kuptimsisė
me miliona gjuhė'ndjenja nė secilen germė e shkrim
ndoshta e kisha thėnė fjalėndjenjen e dashurisė
------------
po ku ta marrr kėt gjuhė'pasuri mbi'qiellore
kėt zanafillė tė para nismėrisė
ku ėsht ky material i syve i zemrave krijim nismėtore
e ndjenjat qė jan nisė i kan mbjellė para foljoret'mbiqiellore
ndjenjat i kan mbjellė mbiqiellorė paranismėritė mahnitore

-------

nė secilen paranismėri mbiqiellore tė ndjenjė dashurisė
nė secilen mikrondjenjė gjuhė fenomen qudi spjegim
paraqiellori quhet kjo gjuhė qė flet e para'gjithsisė
spjegim ndjenjė mahnitore qė u mbjell si vlim
nė paragjith'sinė e paranismėrisė dedikuar pėr njerzim

---------
mahni shkncoro laboratoro zemre e ndjeshmėrisė
qė ėsht nisė nė gjakun e para gjithsisė
ndjeshmėri gjuhė mikrondjenjė nė tė qdo miliardten qelizė
qehreshprehje shartim gjuhė komponent fenomen habitse ėsht analizė
sikur te isha perkthyes mbi qiellorė i ksajė dashuri kuptimsisė
ah sikur te isha perkthyes gjuhtarė mbiqiellorė i dashurisė
shkencė tė re tė pėrssour pėr dashuri do tė kisha nisė
-------------

por ku tė gjendet kjo materialo filozofi sherr'ėmbėlnisje nisje ėmbėltare
qė nxiti te gjitha flakė zjarmtaro ndenjė'ndezese qė qiellorisht flet
me tė padukshmet spjegime vullnet formė nismėtare
paranismėri nė qdo mikropikė ndjenjė nga nji det spjegimsi planet
dashuria dashuria para zjarmtare
para toksore para ujore para det
ishte nisma ishte dashuria vet
---------

ku ta gjejė nė ndihmė galaktiken logjiken e taktiken
e fuqishme tė perendisė
ku ta gjejė gjuhė fenomene gjuhtare'ndjenjė galaktiken
qė dashurinė nė mbi qiell e ka nisė
kur paranisma nisi fenomen'istiken
ather edhe dashuria ėsht nisė
---------

dhe vetėm me ah e oh nuk mund tė behem pėrkthyes dashurije
kur nuk kam asgjė tė paranismėrisė
se kjo esht mahni e forcė perėndije
qe din kso qudirash me nisė
--------

e si mud tė jem un pėrkthyes kur nė qdo ndjenjė tė sajė
ėsht njė qudi qė mister qė gjuhė zemre flet
kur asnjė sekret toksorė zemėrissht si dry s' ka fuqi ta mbajė
ajo qiellorisht i ka gjeniale gjuhė e vaj
e lotėt hidhrim gzim sa nji det
----------

si tė behem un pėrkthyes i sajė njeri varfanjak gjuhtarė
kur tė thellsishmen paransimėri nuk e njoh gjuhė as fare
si tė jem un gjuha e intepretit pėr dashurinė kėt farė
qe zbritė ka nga para'qiejt me drita rrezetare
------------

Xhelal Ferizi mėrgimtarė nga Mitrovica e Kosoves
--------------------

lirik
25-07-08, 12:55
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ninela
-------------

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
---------------------------------------
Kushtuar vashes shqiptare
------------------------------
mė thuaj o det me tė bardha valė
e ti anije me shum vela
mė thuaj o e bardha e kthjellt ujvarė
nga qfar ylli vjen ninela
---------
a mos vjen prej meteori
qė pėrmbanė at ngjyrė si ari
a prej dheut atijė arbnori
qė ligjron me gjuhė shqiptari
---------
mė thuaj o era e trėndafilit
qė nė pejza tė lule fletes
dehė damarė' porsi e bilbilit
kėnga e ėmbėl art i jetes
-----------
mė thuaj me fjalėt artistike
mė thuaj oj hanė qė sheh mbi krela
pėrmbi brusha albanike
kush qerpik ka si ninela
---------
kush e ka si ajo ballin
cila copė mbi dhe e dukatit
cila lule qė e shndritė allin
cili ylber ngjyrė kthye prej shtatit
--------
cili gurė diamantik
cila vlerė qė shndritė mbi dhe
cili sharm kund qiellorik
si ninela vashė e re
---------
kush si ajo ma ka krahnorin
kush si ari ma ka flokun
porsi fije nė diell qiellorin
qė bjen leht mbi borzilokun
------
ashtu e ka ajo tė hollė
fijen tė flokut t' bukurisė
si aroma nė dredhzė e mollė
i ka ernat e shpirtsisė
---------
po ajo ėsht si art vere
porsi e zogut ajo larmija
karajfil n qehre pranvere
mi rrin prore bukurija
----------
ndėgjo botė kahdo me fe
ku rrin nė jetė me gjuhė e fise
si shqiptarja s' ka mbi dhe
kah shkon drita ksaj elipse
---------
ksaj elipse glob qė quhet
e lėmsh dheu n' bimė aromtare
nuk ka art qė mund t'pėrshkruhet

si ai sharmi i qik's shqiptare
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Lexoni autorin xhelal ferizi tregoni shoqes shokut
l-i-r-i-k-u- i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------
rini burra gra mosha djem e vasha lexoni vargje shqiptare
falas pėr ju nga i mėrguari shqiptarė
l-i-r-i-k-u- tridhjet vjet me pendė nė dorė lexoni
ju uroj argtim
tė kėndshėm
liria e komentimit e hapur lexoni shijoni vargje shqiptare
tregoni shoqes shokut faqen e forumit
-------------------------
-----------------------------

lirik
25-07-08, 13:00
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

]TRIDHJET VJET OJ HALLė E MADHE
-----------------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------

Po si me e ditė oj halla e madhe
kur mua mshefė m' kan diell e hana
e dallėndyshet mbi livadhe
por edhe zogjt e fllanza e zana
-------------
edhe bjeshk't ah dikur motit
s 'ka tregue i qiellit qerpiku
gurė e dhe as toka e zotit
se mua mshefė m' kan nga armiku
-----------
e mbas dore mua m'lan fiset
hiq ma pak se tridhjet vjet
mua vargu tash po mė niset
por si lum si gurrė e det
-----------

mua mbas dore mė la vatani
mua mbas dore mė la pushteti
kahdo ndjekė mė ka satani
lot kam derdhė ma shum se deti
-------------
veq tue kja nėpėr mėrgime
edhe nė errsira n' burg tė namur
tridhjet duke mshefė shkrime
tue e pėrkundė varfrinė e s'kamur
---------

ik nė njė skutė e ik n'njė tjetėr
kombi kurr pa m' dėrgua t' fala
her nėn kthetra e nėn lugetėr
kahdo nė gjamė ku m'shtynte vala
----------
pashė at zot qė mbanė shum fe
edhe globe e caqe t' jetes
m' thuaj ti mua kush m' ka bre
e m' ka mbajtė aq larg t 'vėrtetes
------------
po mua mshefė m' kan zogjt e malit
manushaqet me ato fletė
por un vargje djal pas djalit
do tė ju jap tash n' t' bukuren jetė
--------------
mua m' ka mshefė edhe pasaniku
injoranti e pushtetari
por un tash porsi lang fiku
kam me rrjedhė me gjuhė shqiptari
----------
e si qeliku forcė qė mbanė
kam me i mbajtė un vargut fjalen
e kahdo shqip ku i thonė vatan
kam i derdhė si lumi valen
----------
kam me i derdhė vargjet shqiptare
porsi derdhen shkumbt valėzore
porsi e hjeshmja gurrė ujvare
me i burue me gjuhė arbnore
-----------
e do ta joshi vet bilbilin
me u currue kah rima e vargu
do ta qeli karajfilin
shqip tue kndue n' mėrgim prej s' largu
----------------

tridhjet vjet ah kan kalue
kan ecė yjet ato e kan ditė
kurr bilbilat s'kan tregue
tridhjet vjet mua m 'kan pritė
-----------

tridhjet vjet shpirti i vatanit
e ka pritė vargun t' poetit
tridhjet vjet n' pranga t' satanit
kam qenė lidhur andej detit
----------

tridhjet vjet mė ka kja nana
stin't jan tha pėr kang'tė mia
tridhjet vjet ka pritė dardana
tridhjet vjet ka pritė sharkija
----------
tridhjet vjet m' kan mshefė dobiqet
hile e kurtha shkurtabiqet
tridhjet vjet m' kan qitė jasht hisje
teridhjet vjet nė katandisje
------------
m' kan mohue mua tokė e dhe
m' kan mohue mua edhe qetinat
tridhjet vjet un pa atdhe
veq me pendė tu i ndrrue gurinat
-------------
porsi qyqja shteg mė shteg
pėr pak buk perbuzė pa'' zare
tridhjet vjet me i zjarr qė m' djeg
m'kan mohue trojet shqiptare
-----------
tridhjet vjet m' ka mohue stina
lisa gurė e dushk e fleta
ah' e bung qarre e qetina
me varg loti m' ka shkue jeta
--------

pashė at zot qė u ka krijue
a ju tash ndėr mend ju ra
mbas kaq kohe me m' kujtue
kur mua loti tash ,m' ėsht tha
-------------
po ju a tash ju ra ndėr mendė
o pashė at shpirtė tė karajfilit
me mi pa vargjet me mendė
tue cicrue si za i bilbilit
-----------
a mos ėsht vonė vyshk jam i mjeri
mosha e vuajtja tash m 'kan tha
tridhjet vjet m' rrin loti e vneri
n' pėr mėrgime pa ja nda
--------------
a thua vonė mori etni
si gjithmonė jeni kujtue
vargut tim artin me i pi
mbasi i her m' keni harrue
---------
ju harroni un e di
kshtu perbuzė keni naimin
edhe tjerė po varg e vi
shqiptarė t' mjerė qė lshuan kushtrimin
--------------
tė gjith me radhė pėrbuzė i keni
se ju mendja u rrin n' harresė
n' vargjet tona s' ju vloj gjeni
nė gji tuajin kurr sa i vesė

----------------
se ju msue jeni n' tallava
e jo nė vargje artistike
ma shum joshė ju ka bakllava
se n' poet n' vargjet lirike
---------

se mua yje e dielli e hana
mė kan mshefė nga toka e tė parve
mė ka nxjerrė jasht dheu dardana
thue nuk jam zog i shqiptarve
---------------
prandaj vuani tash e rrini
se un vyshkė jam tridhjet vjet
ndoshta tė freskt ma nuk mė kini
as lirik e as poet
-----------

as me varg s'jam si nė rini
kur vullkanet i kam vlue
kur kam zbritė shum dashuri
nga ato yjet tue lodrue
------------

e her tjera kur tė jen gjasat
pėr me i pa ju krijmtar't
mirė me kohė ti merrni masat
je me i hudhė n 'pleh vargatar t

-----------

ndoshta tash edhe pak m' ka mbetė
ndoj gurrė deti nė shpirtė tė vlimit
vargje e art me ju mbjellė n' jetė
n'meteor me i pa t'vizllimit
----------

TJETėR HER JU KURR MOS PSHTYNI
MOS PėRBUZNI KANGATARė
AS ME BRRYLA MOS I SHTYNI
ME I LANė T 'MJERė SI MėRGIMTARė
----------

LE TA DIJ KėT MIRė PUSHTETI
QEVERIJA E SHTRESAT TJERA
LA TA DIN MIRė DEPUTETI
SE NE KEQ KTU NA U THA VERA
------------

Nė DHE Tė HUAJ JEMI VYSHKė GJAKUT
SHTY PREJ JUSH'ė ATJE KRYELARTė
LIDHė ME PRANGA E KURTHA Tė LAKUT
FORT PERBUZė JAN MėRGIMTART
---------------
SE KSHTU MSUE ėSHT GJITH SHQIPTARI
ARTIN Tė VET ME E LANė MBAS DORE
NE JEM VEGEL TAKSIDARI
E JO LULE Tė TOK' S' ARBNORE
-------------

SHKRUAR NGA AUTORI Nė MėRGIM
XHELAL FERIZI TRIDHJET VJET ME VARGJE

lirik
25-07-08, 14:39
Fundrrinat
---------------
Autori xhelal ferizi

kam pa gjithfar lloj fundrrinash
gjithfar lloj pėrgojsash
gjithfar lloj mbeturinash
kam pa gjithfar lloj loj'sash
-----------
kam pa edhe asi qė donin vra me buk nė gojė
kam pa edhe fjal'bajtsa si prostituta servile
kam pa gjithfar llumi kombinim plehu me nevojė
kam pa gjithfar lloj pjellash me hile
------------
kam pa fytyra me maska
kam pa shpirtra tė lig dhelpra
kam pa edhe soj njeriu si laraska
kam pa edhe njerz si lepura
---------
qka nuk kan pa sytė e mi
kan pa edhe njerz si skrrajė
kam pa si qen si mi
prandaj me varg po qajė
-------

kam pa soj kudrash me karaktere
kam pa soj mizori
kam pa soj e lloj njerzish pa kurfar vlere
kam pa edhe lloj lloj puthadori
---------
kam pa njerz shpirtvorra
kam tė ndyrė flliqarė
kam pa debil e qorra
kam pa t' pa moral ziliqarė
-------
bile edhe asi lloj kam takuar
qė preknin nė moral n' farė e fis
kam pa manjak t ė deformuar
kam pa zhgjyran e pis
-----------
kam pa dyftyrsha mikrob
kam pa sadista shpirtzi
kam pa shpirt skllever rob
kam pa edhe shum zemerzi
--------
kam pa shtisa belaqorė
fjalen qė e bajnė si pleh
kam pa lpisatarė tč gjorė
kam pa karaktere pa teh
----------
kam pa tė pėrulur e tė dhjerė
kam pa tė pshurur nė fytyrė
kam pa qyqarė tė mjerė
kam pa pa kurriz e yndyrė
--------
kam pa qė nuk kan fe
kam pa qė nuk kan besė
kam pa qė shesin atdhe
thue se shet nji pikė vesė
-------
pėrvojė nė burgje pėrvojė nė jetė
pėrvojė nė shum praktika
pėrvoja madhore sa shum lloje kam gjetė
ku qthurej njerzore etika
--------
kam pa tč pa burrni
kam pa tė pa mėshirė
kam pa mashkuj rruspi
kam pa dyftyrsha tė nxirė
-----
kam pa tė pa dinjitet
mbas beteje kam pa lavdatarė
kam pa tė pa gajret
kam pa mbi dhe zuzarė
--------

prandaj ikė o shpirti im ik o varg
ik dikund nė njė tė pa banuar ishull
mos rri as n' kontinent ik larg
mos rri as mbi dhe e gadishull
---------

eh sytė e mi o sy
qka nuk keni pa nė glob
o shpirtė i im qė kurr nuk je thy
ma larg ik nga ky kob
---------

AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------

lirik
25-07-08, 21:33
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Loti i njė fėmiu
--------------
qante ai ...loti i tij tė gjitha qastet i dėrmonte
shekulli nė zemėr nga loti i tijė dridhej
ai nėnėn nė kolonen e vdekjes po e kėrkonte
ai dėnesshm nė kolonė vajtueshėm kruspull mblidhej
---------
pėrkdheljet e tė tjerve nuk e ndihmonin
secila kokėrr dhe pėshpėriste e atdheut nė mjerim
gurėt e kosoves anė e mbanė gjėmonin
nė eksodin e vdekjes po ecte kombi im
----------
fėmiu pėr nėnėn qante pa ja nda
motren ia kishin nda nga kolona pėr dhunim
nėna dkund vdekur plast i kishte ra
babai i kishte vdekur nė pushkatim
---------
kosovė e tmerrit tė luftes o tokė me magjike vlerė
tokė stėrgjyshore e trashguar me gjak
sa tė pėrgjakshme e tė dhimbshme e ndjenė secilen pranverė
pėr gjuhė shqipe liri e bajrak
----------
disa vyshkur jete disa qanin heshtur nė kolonė
tytat tė drejtuara qė villnin vdekje
po ecte kokėulur i gjysėm vdekur kombi i jonė
me vdekjen pran e tė vyshkur tė stėrmekur
-----------
urinė lodhjen mundimin shok tė pa ndarė
rraskapitjen piknik tė dhunshėm hise
po qanin disa heshtur gra e fėmi shqiptarė
tė mjerat dardane fise
---------
atdheut shpinen po ja kthenin
koken nuk e kthenin dot mbrapa se nuk lejonte armiku
kosoven kujtė po ja lenin
ecnin turpėrueshėm tė fyer tė poshtruar kah adriatiku
---------
vaji pėrzihej nga njė her
vajzat e dhunuara kobshėm gjėmonin
qanin edhe fėmijtė e mjerė
gurėt e dheu i kosovės rėnkonin
-----------
qdo buzė e gjithqkaje nė vajtim aty ishte
qante edhe guri e zalli
dikush as lot me derdhė ma nuk kishte
se vdekja e rrėmbente e halli
---------
vaji i njė fėmiu po kėpuste shpirtin edhe seciles fije bari
skuadronet e vdekjes ftoft tytat i mbanin
po qante dėnesshėm heshtur edhe njė bijė shqiptari
se pėr ta dhunuar nga kolona her mbas here e ndanin
---------
vaje e lot tė ndryshme kishte
dikush pėr nėnė qante e dikush pėr tė humburin nderė
loti e dhimbja kahdo mbi tokė ishte
i pėrzier kahdo me gjak e vnerė
----------
fėmijtė nuk pajtoheshin dot
qanin tė mjerė jetimat
aty nuk kishte ma mėshirė as zot
pėrveq qarjeve maakrave e gjėmimet
---------
tė lagur tė mjeruar tė trishtuar ecnin
fėmiu kėrkonte nėnė e moter
disa tė vdekur kah kolona ngecnin
kosova ato dit ishte e vdekjes voter
---------
qanin edhe fletėt kahdo tė malit shqip
qante edhe fjera e zallina
secila degė e pėrlotur e me gjak secili pip
qante edhe moti e stina
-------
kėmbėt gjysėm vdekshėm po i tėrheqnin tė ikurit zvarrė
e mjerė kokė ulur kolona
secili ishte bė i gjallė vyshkje e varr
i tė mjerave viseve tona
---------
njė fėmi qante pa ndėrpre
nėnėn kėrkonte me lot
shpresathyerit ecnin mbi dhe
ku ishte i madhi zot
-----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
Pėrshkrim i tė ikurve nė kolonen e mjerė
tė stėrvuajtur gjat luftes nė kosovė
------------------
gjat bombardimeve tė natos gjat vitit 1999
------------------------------------------

lirik
29-07-08, 21:22
Dikurė Motit Nė Trotoare
--------------
xhelal ferizi autorė
----------------
Fort Kam qa Pėr Gjuhė Shqiptare
Sjellu Poshtė Sjellu Pėrpjetė
Zymt Tu u Tha Nėpėr Gyrbet

-----------------------
fort kam qa e kam rėnkue
deri nė diell d'nesja m' ka shkue
dėnesja e loti mė kan ra nė zemer
nanė kosovė tue thirrė me emer
------------
i kam thye sa stinė me lotin
mu nė palcė e kam thye motin
e kam dėnesė mendjen ilire
pėr kosoven gjevahire
---------
veq nji her tė ja shoh lirinė
kam lut qiell e perėndinė
i kam shpalosė tė dhimbshmet halle
e shpirtzue i kam dhe e zalle
--------
e shpirtzue i kam qetinat
shum bilbila e gjeraqinat
nė fluturim kam nxitė dėshirat
fjalė lirike ma tė mirat
-----------
pėr kosovė kam nisė pėr fusha
emėrmirat ėngjėllusha
pėrkushtimet nė dritė safiri
varg e rimė prej gjevahiri
--------
e i kam thanė oj nanė dardane
i kam shkrue me qehre hane
me fjalė dielli e rreze ari
me gjuhė tė lashtė qė ma la i pari
--------
i kam thanė me zemer loti
ty tė kndofshin stina e moti
e nga e mėrguara dhimbshuria
ja kam falė vargjet e mia
---------
i kam kndue pėr ato kroje
i kam shkrua me ngjyra hoje
qė del mjaltes prej antike
e kam quajt shqipni etnike
--------
e tė dua un i kam thanė
e kam thirrė kosovė oj nanė
nė rrezani e kam qėndisė
dhuratė diellin ja kam nisė
---------
ja kam falė un moshen lule
rrnofsh i thash qė su pėrkule
i kam thanė ti je qelike
ti je vet toka magjike
-------
ja kam nisė seciles fije
kahdo i rrijnė bari me hije
ledhatimet e mallėngjimit
ndjenjen shqip tė pėrmallimit
--------
e qendisė i kam kurorė
sa ylbera ngjyrė harkorė
edhe shprehjet e bilurit
ja kam falė pėr fushė t' flamurit
---------
e urue e kam me yje
i kam kndue pėr fusha e pyje
me aq ngjyrė sa faqja e detit
ia kam falė shpirtin t' poetit
-------
ia kam falė edhe dashurinė
edhe tė majave bukurinė
nė maje tė artit ku rrin vlera
i kam falė gaz si pranvera
---------
i kam falė un vargje e rimė
porsi zogu me cicėrimė
kėngė e lavde i kam thurė
i kam kndue pėr dhe e gurė
-----------
i kam k'ndue pėr abetare
pėr liri e gjuhė shqiptare
pėr kallijt e bereqetit
i kam kndue me mallė t' kurbetit
-----------
I KAM KNDUE GJITHMONė ME ZEMER
e kam quajtė mahni me emer
kosovė nanė i thash magjike
mė kan kja vargjet elegjike
--------
mė kan kja e mė kan dėnesė
me kullimin lot si vesė
porsi ujrat mbi ujvare
e kam ujitė me kangė shqiptare
------------
Autori kėnges artistike lirike shqiptarexhelal ferizi
------------------------------------

lirik
29-07-08, 21:33
Deshta ta menquroj kohen
-------------
DESHTA TA MENQUROJ KOHEN dikurė
i dhash kėshilla me pi
ajo mė bėri gurė
nuk isha i kohes gjeni
-----
deshta ta menquroj kohen kopile

ajo mė dha rrudha
un i dhash menquri pa hile
ajo mė dha shekuj tė zi tė vulosur
nuk di tash kah ėsht e menqura shtegdalja shpėtimtare udha
-----------
Autori xhelal ferizi
---------

lirik
29-07-08, 21:41
E rrethova mendjemadhsinė
---------
XHELAL FERIZI AUTORė
----------------
MENDJEMADHėSINė e rrethova me njiqnd mure qeliku
me gjithfar butsije lutje e kshilla dashamirsije
i thash mos u bė e zezė si armiku
por aji mbeti pjellė megalo,anije
-------
i rrethova me fjalė tė mira
i thash tė mos bėhet absurde kot
ia tregova varjget e lira
u mundova ta urtėsoj ne seclin mot
-----------
por kot ishte me at pjellė
ajo mbeti errsirė
injrancė shartuar me terr
mendje marroqe e ngrirė
----------
ma nė fund e godita iashkula flokt e gjata
me shqelma e grushta pėr dhe
ajo ėsht e zezė si nata
mangėsi nder kombe e fe
-------------
xhelal ferizi autorė i vargjeve shqiptare
-----------------------

lirik
29-07-08, 22:14
Kur lindi qielli engjuj
------------
xhelal ferizi autorė
--------------------------
Kur lindi engjuj qielli shpėrndau bijt e vet nėpėr yje
mua mė lėshoj mbi dhe nė vuajtėrinė kobin e quajtur tokė
nė errsira nė mes kafshve me pyje
nė globin pa miq e shokė
---------
dhe mbeta jetim
ktu fjala qenka smirė
dua tė rri nė qiellin tim
pa hije tė zeza atje tė rri fluturim i lirė
--------
nuk dua te hijet hijanete
tė heshturit qė mbajnė mėri
dua tė flas i lirė vet me vete
ma mirė se me makutėri
----------
nuk dua tė rri nė kto sfera
ku mbret qenka servilija e vesi
mė kthe andej kah ndera
ku interes nuk quhet mėngjesi
-------
pėrse nė mes zemrave tė heshtura mė sollėt
tė heshturit jan smirzi vrastarė
nė cinike stinė mė mbollėt
me njė emėr qė s' ka fis as farė
--------
KėTU Nė NJėFAR VULE PA IDENTITET
Nė DO KOPSHTIJE Tė ZEZA
KU HESHTJA SMIRZEZė ME CINIZėM FLET
PėRCILLET N' PėR SHEKUJ E BREZA
-----------
ju o muza a nuk i shihni sytė e tyre
si qeshin e qajnė pėr lakmi
heshtjen mu nė palcė fytyre
e ruajn pėr lak e mėri
-----------
ata heshtin edhe kur ju bjen dielli
edhe kur ju falet nga qielli shi
ata heshtin edhe pse u jep dritė qielli
heshtin se jan smirzi
----------
heshtin se jan fis e farė me arrogancen
ushqim e paskan djallėzinė
burim injorancen
poemė e paskan robėrinė
-------
pse mė solle kėtu a thua ėsht ky dėnim
se q' mėkat i paskam bė un qiellit
kėtu nė tokė nuk paska me rreze askund mishėrim
nga keqdashjet ktu nuk po ju dijka prejardhja fillit
-----------
kėti pėrpirje qenkan zemrat e zeza
kėtu luftrat po u bėjkan pėr lakmi
kėtu heshtja qenka strukja smirėzeza
kėtu heshtjet errsira kan pi
----------
un dua tė kėndoj
nuk dua heshtje qė vret
nuk dua tė lėngoj
nė me heshtjes qė me diell nuk flet
-------------

autori xhelal ferizi
------------------

lirik
29-07-08, 23:04
Mė gėdhendni nė gurė
---------------
Shkruan xhelal ferizi

liriku juaj
e ngapak edhe epiku shqiptarė nga kosova bukuroshe
--------------------

jo jo nuk mė largoni ju
e bukura shoqėri
miq tė dashur qė rrezanisht mė keni ftu
me tė pafundmen dashuri
se un e kam pėrbuzė si ofertė arin
kam prekė vuajtjen me shpirtė flakė e zharin
se un nuk kam llogaritė
as superfuqitė
as nuk i kam kqyrė jetes pazarin
se si i del tregu jetes time
nėpėr mundime
e kam pėrbuzė tradhtarin
pushtuesin barbarin
e kam pėrbuzė kur mė ka joshė
qdo lakmi e sarhosh
bizarin lajkatarin
qė me mashtrim mė ftonte
per tė shkelė un idealin
fe atdhe liri
pėr tė shkelė artin shqip e bukuri
pėr tė shkelė lulet shqiptare e barin
pėr tė shkelė mbi shqiptarin
kur un e doja qdo gurė e qdo zallė
tė dheut tim antik
un i vargjeve shqiptare lirik
e un shqiptarit nė ballė
i kam qėndisė me mallė
diamante aq shum si zallė
qė ai kah qielli me shėndritė
gjithqka me mahnitė
edhe vet bukuritė
un largova me vargje satan
e grek e sllavian
e sulmues tė tjerė
me vargun tim si erė
pėr ju o tė mi shqiptarė
hi u bėra e zharė
me vrullin tim kombtarė

lirik
29-07-08, 23:05
deshta vetėm liri e vlerė
pėr ju pėr atdhe deshta nderė
o tė dashurit e mi tė mjerė
tė sjellur nėpėr sadisten rrotė
mbi kėt tė pa mėshiren botė
si dje si sot
deshta qė ju nė europė
tė mos ndaheni si copė
se lot jemi ngopė
ju deshta nė diamant me dritė
mė tė bukur se ingjitė
si ato grimcat qiellore
tė zbritura vizllore

diamante curril ujore
me qelq n' miliona drita
q ė tė jeni vet dita
qė te jeni vet puna
q ė tė mos ju pėrfshijė dhuna
me hajmalinė time pendė
tė gjithve me rendė
deshta me ju qėndisė
me kodin e dashurisė
qė tė mos ju quajn tė ult
e punen ta keni kult
e dijet shkollore
si hyjnitė qiellore
e ,lidhjet pėr dore
tė gjith nėpėr fije
si damarė etnije
si zingjirė
etnike mėmė shqipėrije
qė me lidhjet varg
me gėzoni mua ktu larg
kėtu nėpėr memore
nė troje tė huaja prore
me kėt pendė pikatore
ndėr yje qiellore
e diamante nėnujore
qė e mbushin hyjnitė
e ju se keni ditė
se e mbushin pėr ju
nė gjuhė shqip me kėndu
me mija arte e shartime
e perkushtuese ndjenja e kombinime
qė pėrzihen me shije t'bereqetit
e me valė tė detit
e me vitamine yjore
me perzierje lotore
tė qerpikve ylberore

lirik
29-07-08, 23:06
me shum kombinime
me ujvarė lugine e za kanarine
tė gjitha kėto thesare
pėr token shqiptare
pėr paqe e liri
pėr mal e pėr vrri
pėr nanen shqipni
a e shihni si qajė
sa gurė e dhe ndajė
tue mos lanė kund glob
tue mos lanė kund kob
thunder pėrmbi ju me ra
me lutje vargjesh si ujvarė si prrue si lum si va
ju s' keni me mė nda
nga dheu i nanes
nga hisja e dardanes
as e magjikes etni
ku i thonė mėmė shqipėri
kahdo ju me gurė
me artin plot nurė
keni me m' thurė
nji tė madhe dashuri
me germa shejtri
dhe pėr tė mė mbi dhe
nėn diellin si karajfil me u nxe
keni me mbajtė shqip fe
e'punė e etni
si nėn qiellin gri
si nėn qiellin blu
gjithmonė shqip keni me vlu
siq vlon e yllit zemer
me tė bukurin shend e emer
si mashkull si femer
kah jeni shqiptarė
ne fushė e nė arė
rrini tė pa ndarė
rrini tė gjiith tok
si vllezėr e shokė
e kahdo me miq
mbjellni ura e fiq
qė tė lidheni me fe
me mbajtė tokė e dhe
rrini ku jini le
mos u nxeni me ikė
jasht shtetit me frikė
se kjo ėsht mbas shpine njė thikė
qe i ngulet atdheut
o djem tė skenderbeut
dhe vdisni pastaj nė mjerim
nė tė ziun tė mjerushhmin mėrgim

lirik
29-07-08, 23:06
nė tė vuajturen kafshatė me vrapim
nė tė pa'fundmin mundim
sa i depresionushėm i shėmtuar pa kthim
ndaluni mos gaboni
mos u shėndrroni nė gurė tė pa kthim
as veten as mua mos mė largoni
por vraponi vraponi
mbas pune vloni
pėr tė ardhmen kėndoni
luftoni varfrinė
mbani bashkimin diturinė
edhe nė gji kur tė fleni
librin
si njė kėngė refreni
si dhurat diellore
nė bankat shkollore
e me fjalė gojore
si nėpėr msonjtore
si nėpėr llogore
si nėpėr qdo udhė
kur tė shihni me rrudhė
ndonjė shqipe me halle
qė ndanė gurė e zalle
me dhimbje e duke qa
se fatit ėsht nda
ofroni pak gji
te dheut shqipėri
pak mėshirė pak afėrsi
pak dashuri
mos e leni mos e leni me kokė nė hi
lidhuni me njeriun tuaj
se lidhja e huaj
nuk ju mbanė pėr gjaku
as sė ardhmes kah caku
si lidhja zemrore
e gjuhės arbnore
mos kqyrni nėpėr hile
mos lakmoni nė dinakri e skile
vetėm nė' karajfile
nėpėr t' kėndshmen erė
jo me e lanė tė mjerė
lokemadhen shqipni
por tė gjith me u shkri
nė njė dashuri
kush leht e me vrap
qė tė gjith me u kapė
nė tė shndritshmet yje
n' pėr ara e n' pėr pyje
Se ju lidhin armiqt nyje
nė qoftė se ju nė varfri

lirik
29-07-08, 23:07
pajtoheni me u shkri
jo jo asnjiherė
mos rrini tė mjerė
se ju jeni vlerė
me at asht t'skeletit
porsi rryma e detit
se jeni vet vjetėrsija
o fiset e mia
ti vet me lot e dashuri e pike
ilirinė antike
bėhu o i lashti fis
bėhu pėrkushtim me cak ndere e etike
dhe gati rri shqip mbi dhe
bashk rri shqip me tri fe
pėr hirė tė emrit tė madh shqipni atdhe
oj qiellore lashtsi magjike
shqipnija etnike
e bukura pasardhse ilirike
punoni punoni e kėndoni
vraponi tė gjith mbas lules
kah dielli e hana shikjoni
kah shpresa si fati i vules
mos leni mos leni si pykė
me hy ndėr ju ndonjė i huaj myk
myk bizaresk
myk i huaj agjenturesk
me u a ftofė mandej at shpirtė me akull
me u rrxue pėr dhe si shakull
qė ju as nė fushė as nė arė
tė mos mbesni shqiptarė
as nė rrafsh e lug e mal
as qikė as grua e burrė as djalė
shqip mbi ftyrė dheu me gzim ma mos me dalė
veq pse kshtu po dashka njė agjenturė ehuaj e pėrdalė
vraponi nėpėr kombaja
n' traktor me rrotė tė mdhaja
vloni gjithkah mbi ara
shqipnia nė punė ma e para
se n'varfri tė prishet fara
mbusheh driza e kaquba
gjarpij hardhuca e cuba
e nuk ke ma mbi dhe bilbila
as gongje e karajfila
veq hajna plaqkitsa e kopila
varfanjarė taksidarė hileqarė
vrasės mizorė
tė mykur hilegji kopila tė huaj shėrbtorė
tradhtarė mercenarė hileqarė
kurfarė e secili mandej del ma horė
me zjgjyr e papunsi krim

lirik
29-07-08, 23:08
dilingji endcak puthadorė
e nuk ėsht ma mirė
me engjuj kulturorė
shqiptarė zemermirė
atdhetarė
tė lirė e puntorė
me njerzzillėk e besė
pa gjaqe e ngatrresė
pa hile eves e tė prishur si legena nė ves e interes
ku shqiptari mbi dhe mandej nuk i duhet jeta
nuk ka pse lindė as pse vdes
me synimin nė plaqkė mall tė huaj
vrasje korrupcion interes
mos rrini pa punė si qyqet n' gurinė
t' ju ikun kot mot e stinė
t' ju shkelin grek e shkja e shkinė
por rrept siq shkrep vetima
tė dilni andej kah kėnga puna e rima
kah arti i juaj e bima
kultivoni kah pema e perima
kah frutet kah puna si vetima
tė gjith shqip nė rimė e gjuhė tė motit
tė lidhur nė besė tė zotit
o sternipt eteutes
tė bardhylit agronit skerdit e kastriotit
tė lidhur pėr fije tė barit
me shpirtė e ndjenja tė arit
o bijtė e yllit t' shqiptarit
tė lidhur me tuajin dhe
me hanė e diell me u nxe
me tuajat ara e pyje
me tuajat qielllore yje
me qiellin tuaj tė kthjellur
me grurin tuaj tė mbjellur
mos ecni askund me dyshime
mos lakmoni nė gjak e krime
vloni nė punė nė shpresa e vlime
e mbani kahdo ata breza
tė mos ju bien kobe tė zeza
hile e qthurje mbi kokė
kujdesė o miq e shokė
se vrrije e bejshkė e bokė
na namin na kjajnė mbi dhe
na vdesin komb e fe
na i prishin gjene e gjak
na lidhin nė shekuj me lak
nė pranga n 'pėr etni
na mbshtjellin me varfri
qakaj e shqartha t'ė zi
na vdes nana shqipni [/COLOR]

lirik
29-07-08, 23:08
kur't' na i ngatrrojnė tri fe
na ndahen gurė e dhe
e turren grek e shkje
me gojė tėrrpi t' pėrgjakun
ne brezata e mbajnė thiken e lakun
me marrė hise deri nė prrua e va
nė mal e lis
deri ku shqipja zbardhon me plis
e marrine quajn hise tė vet
deri nė lum e koder
nė shpat nė sukė e bregdet
grek e shkja
shqipninė e bėjnė me kja
shqiptarė nė shqipėri etnike
e ju qė jeni kah bota
vraponi pėrmbi rrota
se shpejt po sillet bota
vraponi tė gjith me vullnet
puna puna ėsht jetė
shqiptari me shqiptarin nė bashkim
nė solidaritet
shqip me gjuhen e vet
si shpendi me krah tė lehtė
mos rrini nė' llafe tė' kota
se sot po kqyret vrapi
e shkolla dija e hapi
e gara e dominimit
vraponi pėrmbas shkrimit
n' pėr klasa e bankė shkollore
ti nxeni stin't kohore
nė punė o djem e qika
ti ruani ato fabrika
e un nga galaktika
do t' mbledhi gjith fat pėr ju
nė ngjyrė yjesh pėr me shkru
e tjera hajmali
pėr fat tė nėn'ės shqipni
qė mirė tė mė shoh zoti
q ė mirė t' shkojnė stina e moti
gjithmonė mbi shqipni
si mbi qiellin gri e si mbi qiellin n' lara
un do tė sjell germat cila do t' zbret ma e para
prej qiellit si fat nėpėr udhė prej bumi
si me vėrrshue langjet ylltare n' formė lumi
pėr me i lshue nė etni kah fara
pėr me shėndritė fatit si curril nė ujvara
pėr me i ecė shqipnisė gjitmonė mirė e mbara
nėpėr mirkuptime n' kullim me me ecė moti
me qenė lidhė pėr zemre tri fe qė i don zoti
e pėrmbi gjithqka tjetėr puna e mahnija

lirik
29-07-08, 23:09
me vizllue kulture nė fiset e mija
ju nuk mė largoni o shoqri shqiptare
se un i marr shekujt nėpėr gjuhė amtare
edhe i nxis n' pėr ju thelb kombtarė e gjak
shqip me folė drejt mirė pa hile e pa lak
e ju sjell' dobi gjithkah shpirtit tuaj
duke ju mbjellė vargje nga ky dhe i huaj
ku kam mbetė i tretur si nji gurė me halle
un ju mbloj me vargje nga kto anė me zalle
un ju dėrgoj shprehje me motet e lotit
njimij dashuri nėpėr qiell tė Zotit
qė ju mirė e bashk n tri fe nė at tokė me arė
nė at ballkan t' bukur ku jeni fisi i parė
tė rrini nė shekuj duke ecė me punė
me paqe e liri pa robri e dhunė
qė tė vloni punes tė rrini shqiptarė
qė tė korrni frytet nė kopsht e nė arė
qė tė duani jeten trollin gjithkombtarė
ku tė la i pari me fise e me troje
me at gjuhė tė rrjedhshme si mjalta ndėr hoje
kahdo nė lidhje fjale e solidaritetit
se tė bukura i keni ato valė tė detit
ato bjeshkė e pllaja ato qehlibare
ju mungon e fortė veq lidhja shqiptare
e ju mua me bėni si nji gurė i gdhendė
sa her q e t' kaloni tė mė mbani n' mendė
ma leni nė shesh njė tė bukur pendė
nėse nė qender dikund nė prishtinė
nė durrs a tiranė kokat shqip ku rrijnė
nė rugovė nėse doni nė pukė a mirditė
nė doni n' Mitrovicė trupin ku e kam rritė
nė Drenicė tė kuqe mbi at trimrorė dhe
ku rrėnja e stergjyshve, nisjen e ka ndje
nėse doni mė gdhendni me njė pendė nė dorė
n'qendėr tė kanines nė lushnje a nė vlorė
qė ta shoh at detin e fushen myzeqe
hanen me at vetull kur vardiset e re
kah deti e kah fusha nė doni nė delvinė
nėse doni nė artė apo nė janinė
nė kostur tė bukur nė t'shndritshmen follorinė
ME GDHENDNI Nė GURė ME NJė PEND Nė DORė
le tė jet ngjyrore si e bardha borė
gjithkah le ta shohin edhe vizitorė
edhe kombe tė huaj gjithkah qė vijnė rrke
se un derdhi ngjyrė vetėm pėr atdhe
se e dua mbi tė gjith etninė time tė artė
qė ma lshuan mbi dhe yjet atje lart
se mua m' vlon nėpėr gji tė pendes
nėpėr shpirtė tė vlueshėm e 'nėpėr qendėr t' mendjes
pėr shqipni etnike nė gjak e nė deje

lirik
29-07-08, 23:09
dashuri yjore pa ndoj dallim feje
po ju mua mė gdhendni kudo te njė urė
ma skalitni penden me shndritjen bilur
se ajo fort po qanė me ato lot ylli
pėr tė arta fusha e tė argjendta pylli
ato kroje drite me valė ngjyrė akullnaje
kulluar kah rrjedhin neper lugje e maje
me ngjyr stalaktiti qė pikon nė pllaje
kur alpet e zbresin nga borbardha e kthjellur
thue po lshojnė qielloret mbi hjeshti tue mbjellur
kullime diamantesh me valė plot currila
ku pijnė me sqep ari tė kėndshmit bilbila
me gdhendni ku tė doni tė shoh dhimbjet t' motit
qamerinė kosoven kto dy pika t' lotit
qė dhimbshėm ka qa deri sa shum' stina
kan percjellė piskamen mbi orbitė t' n'hapsina
atje ku rrijn engjuJt t 'zotit pa ndoj sherr e hile
gjithkush punes t' vet nėpėr shum profile
ATJE KU LEVIZIN YJET PER KAH PUNA
KU NUK NJIHEJ LUFTA AS GJAKU E DHUNA
ATJE QAMERIJA E KOSoVA KAN MBRRI
neper engjuj t' larem neper ngjyra gri
duke kja te dhunuara te shkrumbuara hi
edhe kan dridh engjujt qe kan dalė para zotit
me ankime e dridhje qerpikun majė lotit
kahdo q e shpernda esht dhimbja n' per anė
kahdo qe n' qameri e' n' kosovė e kan lanė
shkelsa e pushtues barbar e sllavian
e vargjet t mia dhimbjn e kan marrė me pendė
e kan stolisė qiellit ne germa me rendė
te lame me lot e me pa fajsi
dhimbjen gjithkombtare shpr““edna n per gjithsi
prandaj ju ket pendė keni per ta gdhend
ne nji permendore ne guri skulputurė
e ne krahnor shtiz me lenie flamurė
e jo mos me ndani as si gurė mbi dhe
me leni n perjetsi me pend ne atdhe
e ne trupin tim kahdo q e te doni
neper shekuj t shekujve sa do q e te rrnoni
si nji lapidarė me pend n dorė m shikoni
mandej me ndoj varg aty shtroni ese
poazi lirikė e ndoj pikė lot vese
me gdhendi ne gurė me penden time ari
kudo q e ju doni permbi dhe shqiptari
ne daqit ne ndoj pyllė ne daqit ne ndoj koder
ne lezhė a' n' durrs n tiranė a' n' ulqin a' n' shkoder
KAHDO QE KAM PA E KAHDO QE SHKOVA
me penden magjike KAH ballshi e libohova
neper vende te bukura si ti spjegoj ndryshe
ku kndonin bilbilat bashk me dallandyshe

lirik
29-07-08, 23:10
ISHIN AQ MAGJIKE SA QE TE DY SY
mi kan shendrrua ne joshje ne ngazzlim m' kan kthy
ja njoh vendit tim qdo pllambė e kadaster
mė gdhendni po deshtet edhe n' gjirokaster
ne saraneden e bukur edhe mbi himarė
permbi llogara me penden si ujvarė
duke shkri dashuri per vallbardhat e detit
mbi lartsinė qiellore si gurra e termetit
qe te shoh zallinat mahni mbi mahni
si ka dit ai art i yllit me i shkri
edhe detin jon me shkambij e korale
ah ti shoh me brusha dushk e fushė e male
me gdhendni me pend ne dorė permbi dhe
qe te shkruaj per vllezrit etnik me tri fe
qe ju kur t e ndezni me vaj e me mni
te vini n' penden time pak prehje me pi
me gdhendni n' shengjin me sy kthye kah deti
ku shikimi I GJERė kah syprina m' treti
aty kam pas gjetė gjith mallet e motit
kam pas shkue aq thellė permbi qiej te zotit
me flladin ne krehje neper shpirtė me lmim
kam lshue mija shkrime e t e thellin mendim
permbi t 'lmueshmen faqe ah te detit tim
sa thell kam pas shkue s e bashku me puhi
ne hapsira te thella mbushė me dashuri
aty njoh qdo udhė qdo kokerr e dhe
prandaj un per komb vuaj shum o tri fe
se e dua zallinen e gjuhė e kulturė
qdo pikė e valė deti muzik art e gurė
edhe ato hjejshi e valle shqiptare
me gdhendni ku t 'doni O FISE ATDHETARE
NE DaQIT NE DIBER NES E DONI NE RUBIK
NE FERIZAJ NE SHKUP NE T' BUKURIN KAQANIK
NE STRUGė NE OHER NE TE BUKURIN MANASTIR
SE GJAKU IM I KUQ ESHT I LASHT ESHT ILIR
kudo q e t me gdhendni kudo qe t' m' guroni
bashk me penden time ju qe t 'me kujtoni
por kujdes o vllezer penden mos e thani
nga gjiri im e mallit as kurr mos e ndani
se ajo nga un vdes me ik e thahet
me lot e me dnesje drue se e mjera lahet
prandaj mos ma ndani ma leni ne gurė
te gdhendur per shpirti me nji ngjyrė bilurė
me gdhendni ne pejė ne prizren ne gjakovė
ne llap e gollak ne shalė e n' tetovė
NESE DONI LART ATJE PERMBI SHARR
Q E MA LEHT PER ju shndritje E DIELL TE MARR
SE UN JAM I JETes gjithkah QE T' GUROHEM
ME PENDEN NE DORė PER JU PO MUNDOHEM
QE TE BEHEM GURė QE TE BEHEM DHE

lirik
29-07-08, 23:11
KU JU TE JETONI SI VLLEZER N' TRI FE
PRNDAJ UN GJITHKUND NDJEHEM NE ATDHE
KAHDO Q E T' ME GDHENDNI NE GILAN E NE BESIANė
KUDO QE T' M GDHENDNI NE SHPQIERINė NANė
UN NUK MERZITEM AS ME RRUDHA T' BALLIT
PER MUA JAN NJI DHEU E KOKRRAT T ZALLIT
TE GJITHA I DUA ME GDHENDI KU TE DONI KU TE DONI
por penden time kurr mos ma largoni
se E dua per dri e dua per bistricė
per shkoder janinė per llap e drenicė
e dua per shalė per gryka e lugiina
e dua per mirditė per shKrepa e rrepina
e dua per langje per mollė e per fiq
e dua per hasem q e te gjuaj armiq
e dua dua per t e bukura vasha sorkadhe
per dele qe blegrojn ne ara e livadhe
e dua per kombin qe kur t' mbytet n' halle
me lshue vargje shprese si ndoj rimė n' kavalle
E DUA PER BUJQSiNė E DU PER stinė
per qdo lloj currili zog e kanarinė
e dua per dhi e dua per kunadhe

per vrrijen e bregun per bjeshken e madhe
e dua per ara per rrafshina grunaja
e dua per gurra dua per pllaja
per tufanin e re me grumbuj plot sterrė
e dua per te kqijat nga toka me i herrė
e dua per driten e dua per yllin
e dua per kangen e dua per fyellin
dhe ju kur t'me gdhendi nese ma largoni
penden time te dashur ju do ta verboni
prndaj un ju lutem te gjithve mbi dhe
kahdo q e ka kombe kahdo q e ka fe
aman penden time kahdo amanet
me duhet per lum me duhet per det
me ja kndue pikat bardh curril bardhore
ne drit te vizllimes ne bardhsi valzore
ma leni at pendė s e me duhet per paqe
MOS ME LANė NGATRRES AS MOS ME LANė GJAQE
KAHDO QE SHUM KOMBE TE NDEZEN ME MNI
me duhet me pikė me pika ingji
dhe kur te vijn shekujt per me pyet per ne
me duhet per ankime mbi gur e mbi dhe
ME DUHET PER PAQE NEPER KOMBE E FE
nėse penden time nuk ma leni pran
keni me nxitė n' lot yjė e diell e hanė
se ajo me pika currili u ka kndue
me miliona vargje qiellit i ka shkrue
prandaj mos e ndani asnjiher prej meje
se ka ka SHKRUE per kombe e per shum lloje feje

lirik
29-07-08, 23:11
ka kendue per dhe per glob e per hise
per paqe e mirsi me pasė neper fise
me gdhendni o bashkkombas neper dhe te parve
kahdo q e te doni ne dheun e shqiptarve
nė pukė nė iballe edhe nė lipjan
nė junik nė istog edhe nė vicianė
nė drenas skenderaj nė rahovec e klinė
nėė kruj e nė laq edhe nė kurbin
nė korqė ne te bukurin elbasan
n 'shijak e kavajė nė fier e pojan
ne luginė tė matit nė tė bukurin dhe
ku e ngau me vrap kalin trimi skenderbe
me gdhendi ne gurė me penden ne dorė
ne tropojen e bukur me pllaja me borė
ne has e ne kuks e te bukrin te lashtin prizren
edhe ne peshkopi a te brigjet ne erzen
ne buzė te vjoses a ne buzė te bunes
mos me ndani pendes mos me ndani punes
se ajo me vargje edhe kur s jam gjallė
do ti kndon zallinat e trojet me mallė.

e shkruar nga poeti eipiko lirik
shqiptari MITROVICAS XHELAL FERIZI

lirik
30-07-08, 00:04
Thonė se deti e qehrja e zallit
------------------------------------------
**************************
---------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU Nė MėRGIM
-----------------------------------------------
------------------------------------------------
Thonė se deti e qehrja e zallit
kan bashkue shprehjet mbi dhe
e i kan lidhė nė palcė tė mallit
fjal't ma tė bukura pėr vashė t' re
---
se thonė e detit vet syprina
paska dalė me i ndjenjė tė nxehtė
thonė ka nxitė e bukura stina
diellin tė artė me u ra ndermjet
---
ndėrmjet sharmit rrezatarė
vashes sė bukur iliriane
edhe nji djali qė ish bujarė
thue se ishte nji zog zane
---
aq madhrishėm njė ngjyrė kuqe
foli ndjenjash shprehur vlimi
kur njė vashė qė quhet buqe
foli kthjellt porsi kullimi
---
drejt prej zemre mu nė breg deti
kah shkėlqente e shndritshmja rana
moti i bukur ai shpirtė qeti
e kundronin dielli e hana
---
kshtu qetsitė gjith kureshtare
ku nė mes dielli artė flakronte
n' mes dy zemrash bardh shqiptare
fjalė puhije po ndėgjonte
---
buqja lehtė si e lehta valė
mu nė bregun e kullimit
at shikim ma paska ndalė
por si hana e zbukurimit
---
o zot sa bukur sot kti bregu
buza e detit si mahnija
thonė se zemra nis drejt shtegu
per me dalė kah dashuria
---
se ai breg me sharm e i qetė
edhe e kėndshmja atmosfera
e dy lule qelur nė fletė
leht kah flisnin porsi era
---
a thue ėsht buqja e bija e mbretit
ktu ku fjala del shpirtrore
qė l'vizė valtė me zemra t' detit
me ato fjalė t'ėmbla arbnore
---
mė thuaj pra o ti penda e kėrkimit
kta dy zogj kush jan pran zalli
se edhe vet fresku i agimit
shkri po bjen nga joshja e malli
---
e pėr ta ditė duan edhe shum stinė
por ma e para kėrkon pranvera
zog i larm e kanarinė
lule e bari po edhe fjera
---
edhe peshqit e ftyra e detit
edhe vet sharmi i ksaj hane
vet larmija e bereqetit
pėr rreth bregut te asaj ane
---
po po vet buqja e mahnisė
po e pohon vet arti i detit
e vezullimi i rrezanisė
tė ati dielli rrezenxehtit
---
tė gjith po thonė se kjo lulkuqe
paska dalė kndej me i folė vales
thonė se emrin ja thonė buqe
paska bel si dridhja e njales
---
paska sy thonė si vet zana
paska vetulla si habija
paska faqet me nishana
qenka vet thonė bukuria
---
e ti e mahnitshmja pamja e detit
e ti e gjera moj syprinė
e ti qielli o i diell nxehtit
ma jep qelsin pėr mahninė
---
qe un vet tė hyj me varg
qė ti ndjej kto arte pran
tė mos i rri ma sharmit larg
por ta shkrijė si mbi zandan
---
mbi zandan si e shkrin ai qiri
shkrirjen tė vet ai pėr hirė drite
edhe vargu im ma i miri
le ti shkrijė si ai yll dite
---
le ti shkrijė ksaj pamje deti
e ksaj tė bukure qetsi bregtare
se nuk rri t' flas vet me veti
kur dy lule flasin aromtare
---
e kur flasin e qelin fleta
e kur rrijn pran bregut e shendit
mua kah vargu mė vlon jeta
tė jem aty nė fjalė t' kuvendit
---
se un dua vet ti ndjejė bilbilat
tė leht cicrimat porsi rima
ti ndjej vet dy karajfilat
leht si i lmon me shpirt pėsh'prima
---
AUTORI LIRIK SHQIPTARė NGA MėRGIMI
xhelal ferizi

lirik
30-07-08, 08:04
Ani mirė ti moj Selvi
------------------
Autorė xhelal ferizi liriku me vargje shqiptare
-----------------
ani mirė ti moj selvi
qė po mbinė mbi bukuri
porsi lulja karrshi shege
kah ju sheh ai bilbil dege
tu u rritė nė token e bekue
kah po qelė me fletė larmue
-------
e at qehre kujt ja falė
a thua diellit kur tė ket dalė
mbi shpatije e bregore
ku i ndanė shndritjet rrezatore
-----
po pyet arti tash pėr ty
pėr qerpikt qė i ke mbi sy
kujt ja falė pėr ke i lėvizė
kur tė prekė era me puhizė
--------
po at ballin prej dukati
kujt ja ruan moj lule shpati
qė po qelė si vet mahnija
qė e mjeshtroj vet perendia
-------
po pyet shendi i bilurit
edhe e arta hana e nurit
pėr tuat vetullat si ylbere
kujt ja ruan moj lule vere
--------
a ja ruan ti ndonji ylli
kur mėngjezit shndritė kah pylli
a shkėlqimit tė ndonji ari
ndoj tė argjendtit djalė shqiptari
-------
mė thuaj pse loti ti ngjanė veses
a thue m' je ti lule e beses
kend me fletė ke moshatare
nder ato lulet aromtare
---
a mos e ke ti ndoj burbuqe
ndonji gongje a lule kuqe
a ngjyrė mahnitshmen portokalle
lule allin nė brigje e zalle
-----
a' s' ma thue me erė sekretin
ti qė i dehė po dhe e detin
nė qelsin tė zemres nė thelb t' lirisė
ku tė rrin fama e bukurisė
-------
se un dua ti them diellit
hanė e yjve e ngjyres t' qiellit
kahdo e gjerė me shpirtė t' kaltrisė
kahdo drites tė rrezanisė
---------
dua ti them dua ti tregoj
me fjalė shqipe ta dėshmoj
se mbi dhe ku rritesh fletė
kahdo tokes ti i jep jetė
-------
ti i jep artin aromtarė
dheut e qiellit n'pėr damarė
me at qehre kolorite
sa shum yjet i mahnite
--------


ke mahnitė stinėt mbi dhe
kahdo shqip ke dalė me fe
me at qehre qelė nder male
me at vesė si curril vale
-------
me at sharm si gaz sheqeri
me at shtrirje kah jugu e veri
kahdo fletve me petale
shqip kah shtrihen fusha e male
-----------
prandaj mė thuaj o shend mahnije
me at shqipe rrezanije
ku ta gjejė nji fjalė magjike
kahdo shqip nė troje etnike
--------
ku ta gjej tė aromėsisė
ti moj lulja e bukurisė
qė me shpirtin fletė selvi
ma ke shprehjen ylber vi
------
ma ke sharmin me shtat ngjyra
kund si n' ty s t'flet qehre ftyra
as nder sharme argjentare
as nder lulet moshatare
-----
as nder troje askund tjera
kund si nė ty nuk dehet era
as nder troje e nder kopshtije
kujtė si ty nuk i ka hije
--------
as e bardha qehre'fleta
as me sharm me ju qelė jeta
sikur fletes tande shtri
kahdo qelė rrin n' bukuri
------------
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
kushtuar mikeshes se sinqert Selvisė
-------------------

lirik
31-07-08, 21:50
Malet ku e shijojnė bukurinė
------------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
i kndon atdheut
---------------------
e bari e fusha veren
lulet ku e shijojnė freskinė
bilbili me lpenra ku e shijon eren
-----
brushat ku qelen shqip tė lehta
ylberat ku pijnė me shije
atdhe nė ty ėsht jeta
aty ka vrull dashurije
-----------
aty ku hana detit i jepė melankoli
aty ku yjet naten e valėt i nanurisin
aty ku flladin e shijojnė fletėt shqip nėn bli
etnike shqip fletėt e maleve ku pėshpėrisin
--------
aty dua ta kem gjakun shqip duke mė qarkullue
aty dua ta kem penden e zemren shqip me rimė
aty e dua gjuhen shqip gjith me burue
aty dua tė mbetem rrėnjė e fletė e bimė
---------
shqipni ku i thonė me art adet e fe
shqipni ku i thonė mahni e lashtė etnike
shqipni ku i thonė me druj e gurė e dhe
aty i dua kohrat e gjuhen shqip magjike
--------
aty ku rrjedhshėm gjuha flitet si e bilbilit
aty ku ka valbardha porsi bora nė maja
ku qeshet ėmbel stina e fleta e karajfilit
ku gjethet si melosi pėshprijnė nėpėr duashkaja
-----------
aty o aty vetėm aty ku i thonė shqip dhe
aty ku vet zemra si lule tė harlisė
aty o aty ku shqipja e shejtė si fe
aty ku filizat me krah i kam nisė
------------
aty ku zanat rrijn virgjine kahdo neper curra
aty ku gji pin gjeraqina e motit
aty ku diamantshėm shqiprojnė valė gurra
aty ku shqip'ron tokė e kastriotit
---------
aty dua ti kem nė mes yjesh shikimet
aty dua gjithkah ta harlisi lirinė
neper fusha e ara ku mahnisin gjelbrimet
dua ta shtrijė lirshėm si sharm dashurinė
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------------

lirik
08-09-08, 20:51
Nė qoftė se nė kėrkim shkojnė dielli e drita
------------

AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU SHQIPTARė
Qė JU KėNDON BUKURIVE KOMBTARE ME VARGJE SHQIPTARE
RINISė ATDHEUT DHE RRETHANAVE E MOTITVEVE TJERA
-------------------------
nė qoftė se shijet e shalqinit
shkojnė andej kah albonita
porsi era bregut t' drinit
--------
at'her ju mos u habitni
nėse sytė joshen tė ndoj zog shqiptari
at kurreshtje ju do ta rritni
ndoj bilbil kur t' kndon n' gjuhė ari
---------
kur t'KėNDON PėR ALBONITEN
E Nė SHPATIJE Tė SHKON CICRIMA
SE NDOJ ZOG E KALON DITEN
ALBONITES TU I KNDUE ME RIMA
---------
i kėndon pėr kah cilsia
siq i kndon ylli vizllimit
si ajo e famshmja bukuria
mu nė shndritje t' diellit t' vlimit
----------
po kush ėsht kjo albonita
a thue ėsht e bija ndjenjes
qė e mbanė n' shprehje kolorita
qė rrjedhė ngjyre drejt nė ndjenjė t' dehjes
---------
SEPSE RREJDH NGJYRES Tė YLBERIT
Qė I DEHė QIELLIT BUKURINė
RE Tė BARDHA E PėRNJIHERIT
PėRMBI DETE E Nė QIELL KALTRINė
------------
PRANDAJ Tė DEHė NDJENJEN QENDRORE
Tė BUKURISė MU Nė SHPIRTė ME VALė
KUR Tė FLET KJO VASHė ARBNORE
ME T' DIAMANTIT SHPREHJE E FJALė
---------
EDHE Tė FLET ME QEHRE E SHARME
PORSI FLET FLETA E HJESHISė

LULė KOSOVES Nė NGJYRA Tė LARME
MU Nė BALLė Tė VET MAHNISė
-----------
AUTORI Xhelal Ferizi
---------------------------

lirik
09-09-08, 02:38
Un ti dhe dhimbja kosovė
---------
Autori xhelal ferizi
---------------
Un ti e dhimbja kosovė nji shpirtė jemi
jemi nji fis nji gjak
un jam loti nji dėnesjen bashk e kemi
tė dy jemi tė pafajshėm nė tė pėrthururin e kohrave lak
---------
tė dy tė njejten dėnesje e kemi shqip
tė dy jemi njė degė
un jam i yti i pėrndjekuri pip
ti je e pėrgjakur shegė
--------
dhimbjen bashk e kemi
lėngimet i kemi tė kohes racion
un vuaj nga ikjet absurd ky lloj veremi
ti vuan nga i larmi e i ziu demon
-------
tė dy nga nji lot e kemi qerpikun
ti dridhesh nga masakrimi
tė dy tė njejt e kemi armikun
un vuaj nga rriskziu e mallkimi
-----------
vuajtjet i kemi nga i njejti burim
nga shekujt qė burojnė zi
ti je dhimbja vet o vatani im
un jam sizifi yt nė mėrgim e varfri
-------
Autori xhelal ferizi liriku mergimtarė
-----------------

lirik
12-09-08, 11:10
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tue rrymue shpirtin kah era
-------------------------------
autori xhelal ferizi
---------------------------
tue shpernda kah karajfili
tu i kujtue ledinat t' blera
mua me lot mu mbush mindili
------
se kujtimet mė jan shpėrnda
gjithkah mallit tue m'pėrvlue
te dy syt pėr ty m' jan tha
pėr ty nanė qė' m'linde mue
------
se armiku nė dhe t'huaj m'shporri
e kosova mė ka harrue
kush do tė vjen me tė kja te vorri
tė isha zog me fluturue
-------
tė isha zog me krah shqiptari
me flutrue n' male e ledina
mu te vorri ku tė rrin bari
me t 'vajtue si kanarina
-------
me ti shprush po ato barishte
me i perkdhelė gurėt kah balli
me i largue ferra e djerishte
me ti falė po do lot malli
---------
me tė njomsue vorrin me bimė
lule e bari me i pėrgdhelė
me ti kndue do vargje n' rimė
zemres porten me ja qelė
-----------
e le tė shihet aty malli
e tė bie me shpirtė mbi vorr pėrkulė
le tė shprushen dheu e zalli
le tė bie loti i dhimbjes vulė
----------
vulė le tė bie dhimbja te vorri
vulė le tė bie malli mbi dhe
se mua shpresat keq mi korri
koha e ligė qė t'gjallė m'ka bre
--------------
Autori xhelal ferizi

lirik
13-09-08, 08:20
Nėse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nėse vdesin shekujt nga mosmirnjohja fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
errsira niveli i ndergjegjes mjegulla mospėrfillse mbi shpirtin knetė
nėse vdesin shekujt fajtorė ėsht makutėrimi
absurdi i mykut nė tė tė kalburen jetė
----------
nėse vdesin shekujt fajtorė jan pseudo fjalet
stilzimet e tyre mu nė artin e shpirtit mashtrues tė interesit
nėse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do tė shemben edhe malet
planeti qenka si gryka e thesit
----------
se vetėm gryka e thesit mirnjohje quhet
vetėm joshja mbi thesarė
gryken e thesit gjithmonė hapur mbajtė duhet
nė se don mirnjohje nga qenja lakmiqarė
-------
thesin hapur e grahzdin tė ligut mbaja gati
urė e tij bėhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi mė i mjerė mė i gjati
ėsht gjithmonė zhvatsi i lig
---------

nėse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do tė pėlcas
edhe hana e dielli
yjet e toka e deti me gjasė
pėrbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nėse nga mosmirnjohja pėlcasin tė gjith engjujt nė qiell e mbi dhe
fajtorė ėsht harbuti
nė fise nė kombe nė farė e nė fe
i pari nuk duhet tė prijė huti
-------------
nga mosmirnjohja mund tė vyshken dashuritė
bilbilat mund tė mos cicėrojnė
yjet mund tė shuhen nė dritė
gjakrat ma nuk do tė vlojnė
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimė kopile tė zeza
po mbjellen nė trojet shqiptare
do tė thajnė sa mote e breza
-----------
plast do tė bien shum yje
do tė vdesin shum ideale
gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
lulet do tė tkurren nė male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do tė vdes duke mallkuar
mbi dhe do tė mbijė dekorata ma e ndyra
e kohė mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------

Mesazh: LEXONI VARGJET E AUTORIT XHELAL FERIZI TREGONI SHOQES SHOKUT
--------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------

lirik
13-09-08, 09:12
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Haraqi
------------
haraqin ma tė madh bijve tu ua qet ti kosovė e mjerė
tagri pėr tė hy nė token tonė
paguajm me gjak e djersė qfar zhvatje e pa nderė
nė kufi plaqkits e demon
-------------
zhvatje vetėm zhvatje mėrgimtarit
paguaj gjithqka me gjak
mohim mosmirnjohje paska qenė toka e shqiptarit
dredhi mashtrim e lak
-----------
zhvatje lypsare zullum mėrgimtarit
mosmirnjohje kudo e poshtrim
ju tė bijtė e haraqit rrogtarė tė dollarit
na doni gjithmonė nė mėrgim
-----------
motet me zhvatje na i mendoni
pėr plaqka e haraqe tė reja
kuleten tonė gjithmonė tė hapur e ėndrroni
kjo ėsht e juaja feja
----------
plaqkitje nė doganė plaqkitje nė kufi
kahdo po rjepet mėrgimtari
na doni si shkrumb na doni si hi
se kshtu ju urdhron gospodari
-------------
sytė nė mundin e djersen tonė i mbani
nė token tonė jemi tė huaj
dashurinė kanarė e kuletė me sy kah ne si falltorė e ndani
qielli nuk i zen tė ligat pėr ju qka mund tė shkruaj
-------------
qeveria as koken nuk e kthen kah mėrgimtari
pshtynė mbi mallėngjimet tona
se zoti i tyre qenka veq dollari
e kulte kuletat tona
------------
na zvarrisin na vyshkun na tėrheqin zvarrė
na bjerrin kahdo neper mote
pagesė duhet edhe kur hyjm nė varr
mėrgimtarė kshtu tė don toka jote
-------------
kufijt na i kan qitė haraqet me plaqkitė
kahdo tagėr rrugve kahdo me na zhvatė
kahdo mėrgimtarit po i bėhet pritė
atdhe ti je nji mėkatė
----------------
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
----------------------------

lirik
13-09-08, 09:17
Hapni Rrugė

----------------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------------

HAPNI RRUGė MENDJES S ė NDRITUR
TRURIT Tė PRIRUR MARGARITARė
MOS LENI MENQURINė Nė HIJE
DUAM Nė KRYE DIJETARė
-----------
MOS MBULONI DIJEN ME AKULL
ME DHJAMIN KOKTRASHė MBI KARRIGA
MOS RRxONI ETNINė SHAKULL
MOS ShTYNI ME BRRYLA E INTRIGA
-----------
HAPNI RRUGė MENQURISė
KAHDO NE DIJE E SHKENCė
MOS ecni nga pas cektesisė
se s njihni te jetes esencė
----------
shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim
-------------------------------------

lirik
13-09-08, 09:33
Kur isha etja
--------
kur isha vet etja nuk mė shuat etjen o mosmirnjohse stinė
kur nuk kam etje nuk erdhėt fare
ju o kohra paskit lindur vetėm pėr greminė
mos qofsha ma i kohrave shqiptare
--------
kur isha vet etja sa mospėrfillse ishit o mizere
dhe msopėrfillse edhe sot jeni
mėkatin e keni treg ushqim ju nuk keni kurfar ndere
nė interesa ju pulson refreni
--------
rrėnjėn e paskit tė pa fytyrė
mosmirnjohse jeni fatale
ju njihni vetėm njė detyrė
temena ndaj tė huajve nė tė pshtirosur maskarade mėnyrė
e vyshkjen e luleve tė atdheut nė rrėnjė e petale
-----------
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
-----------------------

lirik
13-09-08, 09:50
Katrani

nga autori xhelal ferizi
------------
----------------

katrani po bėhet buka e njerzimit
katrani po bėhet ushqim
katrani kult ideal po bėhet pordukti i mashtrimit
kult po bėhet arti hajdut e shkolla e quajtur krim
--------------
katrani do tė ecė nėpėr damarė
jo gjaku e etika e nderi
qiellorė adhurim do tė bėhet bizari i pa farė
i urryer do tė bėhet i padjallzuari i mjeri
-------------
kohrat po sjellin llahtare
pjellat e zeza do tė triumfojnė
katrani do tė jet diell i adhuruar me pare
mirsitė do tė lėngojnė
-------------
katrani do tė jet infuzion
shpresa do tė vdes
dheu do tė mbushet demon
materja do tė quhet interes
-----------
urdhėroni kėt pseudo idilizėm gėnjeshtarė

dhuratė nga djallėzia e qujtur moderno 'feudalizėm
urdhroni kėt ferr o tė pa faj mėkatarė
urdhroni masken sadisto kapitalizėm

-------------
komunizmi ishte vet djalli
satane ėsht pseudomekracia
populli po vdes nga halli
askund nuk po mbjellet liria
---------------
-------------
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
----------------------------------------

lirik
13-09-08, 10:49
SA HER NXJERR FLAKEN BAROTI
------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
Sa her nxjerr flaken baroti
sa her ndezen stina e moti
sa her thrret pushka e sakica
gjith n' mejdan ka dalė drenica
---------
si nė rrafsh si nė log e koder
si nė kullė nė prag e voter
gjith sa u enden moti e stina
ty drenicė t'jehoj martina
------------
pėr ty dielli vet ka thanė
je ma e bukura nė dardanė
gjithmonė gati porsi rrfeja
ti ke shkrepė nėpėr beteja
----------
po ti je vet gryka e pushkes
je shqiponja n' mjedis t 'fushes
kraht mi ke si gjeraqina
gjith n' pėr luftė t' shkuan moti e stina
-----------
ti je e para shkndi baroti
t' ka shkrepė pushka siq shkrepė moti
je ma e mira gjith nder zana
ti shndrijnė trojet dielli e hana
-----------

ti drenicė ke shum nishana
thonė me kmishė ty t' ka lindė nana
nuk ka vend e pllambė mbi dhe
ku nuk derdhe gjakun rrke
----------
ty drenicė tė thonė e kuqe
ma ke qehren si burbuqe
thonė se je si flaka e strallit
godet hasmin n' mjedis t'ballit
-----------
thonė se je porsi duhija
thonė se ty t' ka lindė trimėrija
fyt a fyt thonė din me u pre
pėr dhe t' parve gurė e dhe
------------
kan thanė shekujt kan dėshmue
n 'kaqanik kur ke luftue
nė shum gryka e nė merdare
n ' gjak je la pėr tokė shqiptare
----------
je pre nė shpuzė e nė podgoricė
ty gjithmonė t' kan thanė drenicė
nė gryka e prita n' hov vullkani
kah n kushtrim t' ka ftue vatani
---------------
ke luftue me turk e shkja
neper shekuj pa ja nda
me sulltana e mark milanin
n' gjak tue la at gjamadanin
-----------
ty nuk tė mbajten dot krajlitė
nėpėr luftra ti m' je rritė
ti je rrfe e lindur barotit
shkrepė gjithmonė n 'kushtrime t' motit
---------
Autori xhelal ferizi kėngė kushtuar drenices trime heroike legjendare
pjesmarrse neper shekuj ne betejat me te pergjakshme pėr atdhe
e troje
----------------------
neper shekuj tė njofshin meritat e tu kndoftė kėnga drenicė legjendare
nė betejen e kaqanikut mbi shtatdhjet perqind te luftarve thonė se ishin nga drenica
legjendare
poashtu ne gryken e carraleves
fyt per fyt me turq
ne kaqanik kndohet kėnga
kaqanik ty tė raft pika nand sahat tu u therr me thika
drenica trime luftoj edhe kunder cubave te mark milanit e kunder
cubeve ne shpuzė e podgoricė
me qindra poashtu drenicas jan vra ne kaukaz ne anen e turqve vullnetar kunder rusve
poashtu ne betejen e marices e ne betejen e kosoves ne vitin 1389
ne merdare mbeten mbi treqind djem drenicas te vrarė ne krye me zeqir bajraktarin e llaushes
per mbrojtjen e kufijve tė trojeve shqiptare
bajraqet e drenices kan marr pjes ne te gjitha betejat historike te kombit shqiptarė kudo qe esht paraqitur nevoja
ne vitin 1981 neper qendrat e kosoves djemt e drenices ishin poashtu aktiv grupi i Gani Kocit nga polaci palatia fshat i vjeter i drenices si dhe grupi i Selim Gecit nga llausha
kta nė prishtinė e nė vuqitern Bali Dervishi e diniore curri nga gradica e drenices si dhe selman ferizi nga mikushnica arsimtarė kta patriota te flakt drenicas dhan kushtrimin per demostratat e vitit 1981 ne vuqitern ne bashkpunim me Xhelal Ferizin me grupin e tij nga drenica tė gjith nė Mitrovicė
KU NDEZEN FLAKEN ELIRISė shperthimin e fuqisshem te demostratave ne kosovė ne vitin 1981
ndersa ne drenas mu n ezemer t e drenices ne majė kali si skenderbeu printe plaku shtatdhjet vjeqar nga drenica me dy revole ne shokė e mbrapa tij drenicasit fyt per fyt shkuan me njisin speciale ku u zhvillua betejė e hatashme me njisin speciale
NUK VONOJ SHUM E NE PREKAZIN LEGJENDARė KRISI PUAHSKA E LIRISė NGA TRIMI TAHIR MEHA NE VITIN 1981 E MA VONė MUSA Hoti TRIMI I LIKOFCIT TE DRENICES VRAU AMBASADORAT SERB NE BRUKSEL VLLAU I TIJ M UHARREMI POASHTU QITI PUSHK NE AMBASADORAT SERB NE VITIN 1981 DRENICASIT ISHIN KUDO AKTIV NEPER KOSOVė
ISHIN VET ZJJARRI DHE FLAKA E BAROTIT PER LIRI E ATDHE LAVDI KSAJ KRAHINE LEGJENDARE
AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
13-09-08, 11:00
Nė Kohrat Mė Tė Vėshtira Tė Atdheut Drenica Si Shqiponjė Nuk U Dorzua
Luftoj Me At Qka Pati E Si Mundi Per Lirinė E Atdheut
Esht Poshtersi E Ligsi Kur Sot Disa Shpirtprishur Mundohen Tia Mohojn Te Gjitha Kontributet Ksaj Krahine Trime Shqiptare E Kulluar
Nuk Vonojh Shum E Krisi Pushka Legjendare E Adem Jasharit Krenaria Jo Vetem E Shquiptare Por Sot Adem Jashario Dhe Familja E Tij Adhurohen Ne Te Gjith Boten
Kti Trgeohet Edhe Nuji Her Vlefta Epaqmueshme E Drenices Legjendare Trimresh Luanesh E Shekujve Krenaria Ekombit E Betejave Elavdis Se Famshme Ku Dha Neper Qdo Luftė Vullnetarė Familja E Adem Jasharit Nderohet E Qmohet Sot Ne Gjith Boten Nji Flijim Te Till Nuk E Ka Bė Askush Ne Botė Kurban Per Atdhe Si Ata Prandaj Bota Perkulet Para Tij Ne Saje Te Flijimit Te Ksaj Fa;ilje Trime Kosova Ka Sot Liri E Merita E Kosnideratė Nga Bota Prandaj Mirnjohje Drenices Heroike
Lavdi Neper Shekuj Ksaj Krahine Trime Shqiptare

lirik
13-09-08, 15:38
SA HER NDEZė FLAKEN BAROTI
------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
Sa her nxjerr flaken baroti
sa her ndezen stina e moti
sa her thrret pushka e sakica
gjith n' mejdan ka dalė drenica
---------
si nė rrafsh si nė log e koder
si nė kullė nė prag e voter
gjith sa u enden moti e stina
ty drenicė t'jehoj martina
------------
pėr ty dielli vet ka thanė
je ma e bukura nė dardanė
gjithmonė gati porsi rrfeja
ti ke shkrepė nėpėr beteja
----------
po ti je vet gryka e pushkes
je shqiponja n' mjedis t 'fushes
kraht mi ke si gjeraqina
gjith n' pėr luftė t' shkuan moti e stina
-----------
ti je e para shkndi baroti
t' ka shkrepė pushka siq shkrepė moti
je ma e mira gjith nder zana
ti shndrijnė trojet dielli e hana
-----------

ti drenicė ke shum nishana
thonė me kmishė ty t' ka lindė nana
nuk ka vend e pllambė mbi dhe
ku nuk derdhe gjakun rrke
----------
ty drenicė tė thonė e kuqe
ma ke qehren si burbuqe
thonė se je si flaka e strallit
godet hasmin n' mjedis t'ballit
-----------
thonė se je porsi duhija
thonė se ty t' ka lindė trimėrija
fyt a fyt thonė din me u pre
pėr dhe t' parve gurė e dhe
------------
kan thanė shekujt kan dėshmue
n 'kaqanik kur ke luftue
nė shum gryka e nė merdare
n ' gjak je la pėr tokė shqiptare
----------
je pre nė shpuzė e nė podgoricė
ty gjithmonė t' kan thanė drenicė
nė gryka e prita n' hov vullkani
kah n kushtrim t' ka ftue vatani
---------------
ke luftue me turk e shkja
neper shekuj pa ja nda
me sulltana e mark milanin
n' gjak tue la at gjamadanin
-----------
ty nuk tė mbajten dot krajlitė
nėpėr luftra ti m' je rritė
ti je rrfe e lindur barotit
shkrepė gjithmonė n 'kushtrime t' motit
---------
Autori xhelal ferizi kėngė kushtuar drenices trime heroike legjendare
pjesmarrse neper shekuj ne betejat me te pergjakshme pėr atdhe
e troje
----------------------
neper shekuj tė njofshin meritat e tu kndoftė kėnga drenicė legjendare
nė betejen e kaqanikut mbi shtatdhjet perqind te luftarve thonė se ishin nga drenica
legjendare
poashtu ne gryken e carraleves
fyt per fyt me turq
ne kaqanik kndohet kėnga
kaqanik ty tė raft pika nand sahat tu u therr me thika
drenica trime luftoj edhe kunder cubave te mark milanit e kunder
cubeve ne shpuzė e podgoricė
me qindra poashtu drenicas jan vra ne kaukaz ne anen e turqve vullnetar kunder rusve
poashtu ne betejen e marices e ne betejen e kosoves ne vitin 1389
ne merdare mbeten mbi treqind djem drenicas te vrarė ne krye me zeqir bajraktarin e llaushes
per mbrojtjen e kufijve tė trojeve shqiptare
bajraqet e drenices kan marr pjes ne te gjitha betejat historike te kombit shqiptarė kudo qe esht paraqitur nevoja
ne vitin 1981 neper qendrat e kosoves djemt e drenices ishin poashtu aktiv grupi i Gani Kocit nga polaci palatia fshat i vjeter i drenices si dhe grupi i Selim Gecit nga llausha
kta nė prishtinė e nė vuqitern Bali Dervishi e diniore curri nga gradica e drenices si dhe selman ferizi nga mikushnica arsimtarė kta patriota te flakt drenicas dhan kushtrimin per demostratat e vitit 1981 ne vuqitern ne bashkpunim me Xhelal Ferizin me grupin e tij nga drenica tė gjith nė Mitrovicė
KU NDEZEN FLAKEN ELIRISė shperthimin e fuqisshem te demostratave ne kosovė ne vitin 1981
ndersa ne drenas mu n ezemer t e drenices ne majė kali si skenderbeu printe plaku shtatdhjet vjeqar nga drenica me dy revole ne shokė e mbrapa tij drenicasit fyt per fyt shkuan me njisin speciale ku u zhvillua betejė e hatashme me njisin speciale
NUK VONOJ SHUM E NE PREKAZIN LEGJENDARė KRISI PUAHSKA E LIRISė NGA TRIMI TAHIR MEHA NE VITIN 1981 E MA VONė MUSA Hoti TRIMI I LIKOFCIT TE DRENICES VRAU AMBASADORAT SERB NE BRUKSEL VLLAU I TIJ M UHARREMI POASHTU QITI PUSHK NE AMBASADORAT SERB NE VITIN 1981 DRENICASIT ISHIN KUDO AKTIV NEPER KOSOVė
ISHIN VET ZJJARRI DHE FLAKA E BAROTIT PER LIRI E ATDHE LAVDI KSAJ KRAHINE LEGJENDARE
AUTORI XHELAL FERIZI


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik nė Listėn e Miqve

Sot, 12:00 #727
lirik


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 1,757 Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Nė Kohrat Mė Tė Vėshtira Tė Atdheut Drenica Si Shqiponjė Nuk U Dorzua
Luftoj Me At Qka Pati E Si Mundi Per Lirinė E Atdheut
Esht Poshtersi E Ligsi Kur Sot Disa Shpirtprishur Mundohen Tia Mohojn Te Gjitha Kontributet Ksaj Krahine Trime Shqiptare E Kulluar
Nuk Vonojh Shum E Krisi Pushka Legjendare E Adem Jasharit Krenaria Jo Vetem E Shquiptare Por Sot Adem Jashario Dhe Familja E Tij Adhurohen Ne Te Gjith Boten
Kti Trgeohet Edhe Nuji Her Vlefta Epaqmueshme E Drenices Legjendare Trimresh Luanesh E Shekujve Krenaria Ekombit E Betejave Elavdis Se Famshme Ku Dha Neper Qdo Luftė Vullnetarė Familja E Adem Jasharit Nderohet E Qmohet Sot Ne Gjith Boten Nji Flijim Te Till Nuk E Ka Bė Askush Ne Botė Kurban Per Atdhe Si Ata Prandaj Bota Perkulet Para Tij Ne Saje Te Flijimit Te Ksaj Fa;ilje Trime Kosova Ka Sot Liri E Merita E Kosnideratė Nga Bota Prandaj Mirnjohje Drenices Heroike
Lavdi Neper Shekuj Ksaj Krahine Trime Shqiptare

lirik
13-09-08, 15:39
SA HER NDEZė FLAKEN BAROTI
------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
Sa her ndezė flaken baroti
sa her ndezen stina e moti
sa her thrret pushka e sakica
gjith n' mejdan ka dalė drenica
---------
si nė rrafsh si nė log e koder
si nė kullė nė prag e voter
gjith sa u enden moti e stina
ty drenicė t'jehoj martina
------------
pėr ty dielli vet ka thanė
je ma e bukura nė dardanė
gjithmonė gati porsi rrfeja
ti ke shkrepė nėpėr beteja
----------
po ti je vet gryka e pushkes
je shqiponja n' mjedis t 'fushes
kraht mi ke si gjeraqina
gjith n' pėr luftė t' shkuan moti e stina
-----------
ti je e para shkndi baroti
t' ka shkrepė pushka siq shkrepė moti
je ma e mira gjith nder zana
ti shndrijnė trojet dielli e hana
-----------

ti drenicė ke shum nishana
thonė me kmishė ty t' ka lindė nana
nuk ka vend e pllambė mbi dhe
ku nuk derdhe gjakun rrke
----------
ty drenicė tė thonė e kuqe
ma ke qehren si burbuqe
thonė se je si flaka e strallit
godet hasmin n' mjedis t'ballit
-----------
thonė se je porsi duhija
thonė se ty t' ka lindė trimėrija
fyt a fyt thonė din me u pre
pėr dhe t' parve gurė e dhe
------------
kan thanė shekujt kan dėshmue
n 'kaqanik kur ke luftue
nė shum gryka e nė merdare
n ' gjak je la pėr tokė shqiptare
----------
je pre nė shpuzė e nė podgoricė
ty gjithmonė t' kan thanė drenicė
nė gryka e prita n' hov vullkani
kah n kushtrim t' ka ftue vatani
---------------
ke luftue me turk e shkja
neper shekuj pa ja nda
me sulltana e mark milanin
n' gjak tue la at gjamadanin
-----------
ty nuk tė mbajten dot krajlitė
nėpėr luftra ti m' je rritė
ti je rrfe e lindur barotit
shkrepė gjithmonė n 'kushtrime t' motit
---------
Autori xhelal ferizi kėngė kushtuar drenices trime heroike legjendare
pjesmarrse neper shekuj ne betejat me te pergjakshme pėr atdhe
e troje

lirik
15-09-08, 09:42
Qe prej qiellit tash jam nisė
----------------

autori xhelal ferizi
---------------------
qe prej qiellit tash jam nisė
sa po zbardhi moti e stina
nė varg me rreze me tė qėndisė
qė ti yllė t' dukesh elina
-----------
e kam marrė njė tė bardhė me veti
re qiellore prej kaltrije
po bie nė ara bereqeti
me ta zgjedhė njė lulė lirije
---------
kahdo tė duash mbi tokė dardane
veq le tė jet me fletė e erė
e tė uroj shqip me gjuhė nane
qofsh gjithmonė lule me vlerė
------------
e i kam ftue shum kanarina
e bilbilat me larmi
me cicėrue pėr ty elina
nė emocion me ndezė zjarmi
------------
e nėt zbritje nė dhe tė parve
tė gjetsha zogzė un tue kėndue
nė pamvarsi mbi dhe t' shqiptarve
si zymbyl tue ligjėrue
----------
e ta dhurofsha i shpresė behare
si i dhuron dielli ndoj bime
tė qelur fije rrezatare
varg poeti nė ndjenja rime
---------
qė ti nė shekuj si shqiptare
fort ta ruash porsi miqsija
porsi kangen magjistare
pėr me e mbajt si e don mirsija
---------------
se i don malli e kujtimi
i miqsisė kur mosha vyshket
le tė rrij ky art i imi
neper shekuj tė mos ndryshket
--------------
Autori xhelal ferizi kushtuar miqsisht
KRIJIMTARI ARTISTIKE POETIKE
GJITHMONė artistikisht miqsisht
ne funksion te mjeshtris se artit te krijimtarisė
vashave shqiptare
pėrshėndetje nga liriku i popullit
qė i krijon brezave shtresave popullore
---------------------

lirik
15-09-08, 15:22
KOT

Shkruan xhelal ferizi

kot qe ju bie zareve duke shprushė fatet pa numer fitimtarė
demont mi kan grabitė neper tiketa
se un i vonė jam i mbushur me farė
i gjykuar per caqe te shkreta

kot lus perendinė neper qiell
dikund nji pikė meshirė per ta gjetė
si duket askush nuk me perfillė
se shekulli im esht tretė

sa vonė qenkam zgjuar te tjeret para meje grabitqarė
dhe numer kund nuk paskan lanė mbi dhe
sa shum qenka mbushė toka me luftarė
sa shum qenkan kthye ne fe

un ku bėj pjesė
i biri i askundit hiqi
ndoshta ne askundin neper te padukshmen kthesė
ne ndonje quferr i paftuar ne konak iriqi

se mbushė qenka toka plot me njerz me fat
qe dualen me numra te vjedhur
sa shpejt i kan mbledhur se doren e kan te gjatė
si hjeshem meritat i kan mbledhur e stervjedhur

eh hisedarė atdhetarė dje sot patriot
i biri i karriges trashgimtare
ne secilin shekull ne secilin mot
mbret mbi token shqiptare

un nuk do te kem as hise per vorr
se isha ne qelija te gurit
je i vonuar me thonė tash o qorr
q' tu desht ty shtiza e flamurit

dhe qeshen kur un tokė nuk kam as hise e shtepi
se babait ia plaqkiten djers e mund
ia moren hektart e mallin me tapi
ne te hiqit jemi askund

ne te qelijave jemi qyqet e gurit pa atdhe
pa numra fati pa meritė
si dje si sot si neser gjaku e loti rreke
i yni do te jet ne pritė

vatani i hajdutit qenka o njerzim
dhe numrat e fatit mbi karrigė
per ne nuk ka punė a s buk as ujė veq deshtim
se i forti po quhet i ligė


i ligu i fortė po quhet me dekret
te stervuajturit po mbeten te huaj mbi dhe
patriot ju nuk keni atdhe as shtet
se s' jeni me fat si ne

Keshtu po thot parolla e karrigtarve
qe luften e paten biznes
dhe blersit e meritave pasardhs bajraktarve
e froni mbi interes

dhe ne prap te mjeret atdhetarė
me shkop neper botė nė dorė
nuk guxojm te themi s e jemi shqiptarė
se merita s kemi ble ne te gjorė

prandaj per ne nuk ka kund mbi dhe
as per vorr nji pllamb mbi vatan
neper fe te huaja pa gjurm e pa vle
do te pijm gjith lot e katran

buk per ne nuk ka as dhallė
as nji pikė te tokes tonė ujė
do te mbesim si peshku i tha permbi zallė
rrogtarė ne token e huej

shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

lirik
15-09-08, 15:23
Bukuri e vashs shqiptare

xhelal ferizi


bukuri moj bukuri
faqet tua ku jan shkri
a thue ne hanė a thue ne dritė
hanė a diell a kush t, ka rritė
kush ti rriti buz't ngjyrore
lang i shegės,lang qiellore
qe e ka lshue ah kuq ylberi
kush ta dha,at ngjyrė sheqeri
bukuri e qik 's shqiptare
ku esht pa nder shegė'e'nare
ku esht pa nder yje e dhe
ku esht pa nder kombe,e fe
ku esht pa nder yj e fletė
qiell E dheut qe e i japin jetė
si hjeshija e qik,s shqiptare
a thue dritė margaritare
ia ka dhanė ia,ka punue
dhembt si yjet,tu,i,ndrique
thue se gur jan meshtri ylli
balli i tyre ,si ai hylli
kur nga i her ne qiell n' mjeshtri
nderton all,n' 't' kuqrremt,mahni
qiell ,me diell,ndoj copė ,t ket shkri
si ato copa qe jan nda
me ngjyrė alli,n' diell,me u pa
kur shkojnė rrezet kah prendimi
lkuren ,e tyre si ullini
lmue kur rrshqet me shndritje hane
duart e bardha ,pervjel n 'llane
kur''shpervjelin,e shkojnė per ujė
han greporja,ah mi shkruaj
se un vet ,me pendė s' po di
ah mi shkruaj o yll ingji
ato fllanza ,ato arbnore
si ylberi n 'shtresa bore
ashtu i kan faqet shartue
si ,me i ba bashk' shegė ftue
bukurija e qik's shqiptare
dridhė shikimet nderkombtare
ajo flet siq flet piktura
ajo lidhė siq i lidhė ura
brigjet n' tokė e brigjet n' det
ajo lidhė ,si druri n' fletė
si ato pipat n rrem t e hollė
ajo lidhė si ajo mollė
bukrinė siq e lidhė nara
lėkurė e mish e thelb e fara
ashtu i lidhė qika e shqipnisė
siq lidhė ylli i ndritshmerisė
dritė pėr qielli qe nuk ndahet
n,n'rreze t' shkrime n' valė kur lahet
ashtu shrihet gazi i sajė
si shkrin hana n' bjeshkė e,pllajė
dritė ngazllore majė nė majė
siq e shkrinė ai meteor
edhe ylberi dritė lakorė
me valė'ngjyra tej flakrue
ashtu shqipja shend' mbanė shkrue
hije i ka hapi n 'ledina
leht kah shkon si kanarina
hije i ka hapi qytetit
dridh syprinat n' valė te detit
dridh zallinat dridh qdo zemer
bukuri esht majė e themer
deri n' fund t' zogut deri ne kambė
dridhė dhe globin pllambė per pllambė
shihni pra ku rrin hjeshija
n' vasha t' bukura kah etnija
n' gur e dhe ku rrin shqipnija
edhe ndejt o' i madhi zot
s a,t ,ket shekuj muej e,mot

autori xhelal ferizi

lirik
15-09-08, 15:24
I VARUR NE VARG

xhelal ferizi


Ne varg u vara me nji shpresė kohore
me shpresat ,nė varg
me nji njgyrė te pendės,me njė shpresė diellore
me cakun e syrin larg

u vara ne varg un i mjeri i perjetsisė
me i biri i pengut peng i joshjeve te te larmijshme
un i varuri mbi pendė mbi varg te se shemtuares e bukurisė
dhe te pergjithshmeve gjithqkaja rob i tyre ne menyrė te vetedijshme

un i varuri nuk kam liri
rob pende kamije shtyrje nga furia e trurit mendjehollė
un i varuri ne secilin varg me pangopesi
i urituri i te gjithave i varur mbi te gjitha me penden time shekuj shkollė

a e shihni si tunden i varur neper kto te pa fundme komponime
ne secilin varg dhe ne secilen fjalė
me shekuj njohje dijet neper thermime t' stermundme
duke u munduar me penden time me shpirt nder dhėmb perr te ia dalė

i varur nga njiher rrij edhe ne thenjet e vargut
ngjyra esht litrari im kohorė
qe me perthuret neper fytin e dashurisė krijim e ju s po e shihni prej s e largut
q'Mė Bėre ti o lak dijetarė qe me varė mbi varg me pend ne dorė

litarin nuk ma kputni dot
se dijet aq shum me kan lidhė
se un mbi vargun rob i varur rri mbi te vargut lot
e gaz e fenomene qe as enigma nuk i zgjidhė

prandaj nuk mund te me lironi
i perjetshmi jam i varur mbi varg poet
nese doni te me ndihmoni
lexoni germat shekuj vlime si det

autori xhelal ferizi

lirik
16-09-08, 19:53
Vlimi i dashurisė
............................

shkruan xhelal ferizi
.................................

ne gjoks tė detit shpirtrorė vlojnė rruza gjaku secila sa nji det
vlon nė secilen mbrendi te tyre vrull vullkanik
o vlim ku e mbanė at te magjikshmin sekret
ku burojnė kto vlime secila me gjuhė ndjenjen e vet
..........................
dashuri qe vlimet tua ne fenomen e kan prodhimin
neper mbrenditė tua etjevluara qudirat ndjenjėgjera
sa qiellore o vlim ne secilen ndjenjė'det e ke magnet vlimin
secila me thirrje gjuhė ne mallin e vet ma shprehse s e pranvera
...............................
o vlim i dashurisė qfar bote je ti nė vete i kujt esht ky vullkan projekt
nga cili det e ke ket vlim pervlim e vrull me pashterrsi magjike
cila thellsi shpirtė pafundsie cili magjik arkitekt
ti ndertoj vlimsitė me miliarda ndjenja shprehje drite
................................
ti je vet bota ma e quditshme ndertim i perkryer subjekt shpirt gjeniii
ti je vet me secilen ndejnjė fjalė e shprehura ma e perkryer ndjenjė thellė
ti je ma pakapshmja pėr te thanė gjithqkajen qe vlon neper at det gji
ku tė vlojnė joshjet ku ka vend qudira ne at shpirtėvrull jo vetem per te vluar por edhe tjerė diellė hanė e yje dashurije per tė mbjellė
...........................
qfar projekti i perkryer i kujt tjeter perveq art i perendisė
ku ne secilen fjalė mund tė shtersh' penda e penda e nuk e thua dot
dhe nuk marrin fund as vlimet as tjera ndjenjtare rruza gjaku e te vlimsisė
sa bukur e thure kėt art vlimi ne shpirt det o zot
........................
vlimi dashurisė o zot ne at mbrendi mbi mahni mbi e thanun mbi qudi
mbi fjalė mbi ndjenjė ma shum se e thanun qiell
vlimi i dashurisė qe nuk din nga ai labirint vullkan neper ndjenja me dalė
qė vlon ne at mbrndi secilin trup qiellorė edhe nji pasuri ndjenjash me diell
..........................
vetem syri e malli ne at mbrendi vlimi sa mund te vlojnė permallime
po veshi qe ndjenjat neper inde i perqon
po qendrat e dėnesjes kur dashuria fillon me pervlime
e qendra e shpirtit kur gjakun nisė e vlon
.........................
jo jo nuk mund ti them ne at vlim qka shkruhet edhe sikur ti marr hua
miliona filozofi kant' e hegeliane sikur te marr romanet me te mira
edhe te tjer nobelistve ku fjalė vet bukirane secilen fletė i ka pa
nuk i them kto vlime mbi magjike qe vlojn me qudira te dlira
.........................
po vetem gjuha e shtatit si vlon ne at perandorim sobjekt ne at mbreteri
mbretri shpirti mbretri absolute me absolute ndejnjė maja
sa lart shkon vlimi deri ne majat ma vlimtare me secilen ndjesi
o zot aty shkrihen ne motiv qellim ndjenjat vlimtare sa qielli edhe ma te mdhaja
..........................

po ndjenja eshtatit e krahnorit po ndjenja e belit qe flet
po ndjenja e prekjes magjike me dorė ne per flok ne te holla fije
po lmimi e gjuha e sajė si vlon oh ma i quditshmi sekret
qe ndejnjat i perqon o zot si ta them ku ta gjejė nji dije
............................
dhe mos o penda mos me nxitni me kto vlime se dashuria fund nuk ka
ajo pranverat i shterr sa do te kenė bukuri arti me shprehė
ajo me vlime ua nxjerr esencat formula edhe per tej qdo fund qielli ku ka
ajo din ne secilen fjalė ndjenjė shprehimisht me dehė e me stėr dehė
...................................

shkruan xhelal ferizi

lirik
16-09-08, 19:57
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos ia fal mosmirnjohjes dashurinė

shkruan xhelal ferizi

Falja gurėve dheut zallinave e djerrines
dashurinė falja edhe gjembave e drizave
falja ma mirė drjuve krandeve a barit e ledines
falja dashurinė pluhurit eres e puhizave

fale ku te duash esht ma mirė
ne tokė nė balt e ne lym
fale shite hudhe edhe jepe lirė
digje ma mirė ne flakė e nė tym

por mos ja fal mosmirnjohsit se te vret
bukurija dhe loti i saj
dashurija jote vet
te kthehet perjteshem ne vaj


mosmirnjohsi esht tradhtari
qe e shkelė pa ligj e pa meshirė
mosmirnjohsi esht shkaktari
dashurinė ta kthen te ngrirė

fale gjithkund edhe ne jetimore
fale e hudhe n' mbeturina
se boten e pafajshme shpirtrore
ta vret mosmirnjohsja kaptina

dashurija esht e shtrejtė
fale ma mir nder djaj
mosmirnjohjes ma mir mos me i ndejt
mosmirnjohjet shqyejn dashuri si qakaj

xhelal ferizi autori

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga M_u_Z_a : 05-06-07 nė 00:03.

lirik
16-09-08, 19:59
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Zbriteni


Xhelal ferizi

zbriteni ju thash nji dit gjeni ndonje shteg
neper ndonje vrimė qiellore
per zhuritjen time qe po djeg
ndonje pikė meshire diellore

keshtu ju thash nga larg
kaltrive me lot ne sy
ju qova nga penda ime me varg
germa te sinqerta nga zemra perkthy


por si duket meshira nuk vjen
ajo nu bjen mbi dhe
aajo afer yllit e diellit qė nxenė
rrin e nuk zbret nder ne

kot u ankova dhe germa theva
labitrrintit gjithkah me vija
kot ka ai qiell me dy sy u ktheva
meshira s' po vjen nga gjithsija

duke pritur tash afatin tjeter
epokėt e mia pa halė
ku nuk mbetem varur nga armiku i vjeter
qe dot nuk e them me fjalė

shkruar nga xhelal ferizi mergimtari

lirik
16-09-08, 20:00
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

NUK E DINI

shkruan xhelal ferizi

Ju nuk e dini at q e un e di
e kam pa duke lidhė shekuj e muaj
ka lidhė edhe kohrat epokat varg e vi
kur e kujtoj sa shum vuaj

un e kam pa me syt e zemres time
e kam prekė me damarė
te gjitha pjeset e saj ishin pervlime
ajo ka lidhė ne shekuj shqiptarė

ajo ka lidhė shum njerz e fe e fjalė
edhe diturisė gojen ia ka mbyllė
ajo djajve mesimet gjithmon ua ka falė
ate nuk e don as dhe as qiell as yllė

ndoshta mua me duket meqense e njoh afersisht
nuk quhet dashuri
ėsht ma e zezė se bisha edhe pse s ka bisht
emrin e ka roberi

kush e pagezoi nuk e di
por emer nuk ka ma katran
edhe shekujt qajnė sa her e kan pi
mbarsohet me satan

shkruar nga autori ne mergim
xhelal ferizi

lirik
16-09-08, 20:02
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Qė nuk mund tė thuhet
------------------------------
Xhelal Ferizi autori
-------------------------
ajo qe nuk mund te thuhet me esht bė psheretimė
nuk thuhet sa e pa thanun esht sa vret
nese thuhet te gjith yjet mund ti ngrinė
kur deshta ta them se ajo e vrau dashurinė
habķja vetem nga dashja akoma pa u thanė
nisi vet me vete po flet

-----------------------------------------
pse nuk thuhet
se gjuha nuk mund ta percjelllė se e mbytė
ate vetem shpirti i stervuajtur e mbanė
ajo e pa thanun qe se shohin sytė
armet shpirtrore dot nuk e vranė

------------------------------------
struk thell ne perjetsi te vetedijes
apo nen vetedije fshehur vepron
sa do qė i kam thirrė qellimit e hijes
as pesha e loti nga zaptimi se largon
-------------------------------------
zaptim a thue per jetė qerdhe gjeti
si hyri aty u pervodh
dhe loti im me pasthirrmė i shkreti
sa her te pathanures iu drodh
------------------------------

nuk gjet as loti fjalen as dijen
as shteg me formulė
neper shekuj ndoshta s' kan me ia pa hijen
prirjet e jetes me vulė
------------------------------

ja kjo esht ajo qe nuk do ta kuptoni
pervjedhur esht marrezisht
nuk thuhet mos pyetni se kur se mendoni
se kush ne ket plojė KA gisht
-------------------------------------

e pa thanun quhet e mjerė esht qyqare
as gjallė qe rrin as vdekė
e mjer esht qe shpirti e quan gjynahqare
u mboll e ka nis me u pjekė
------------------------------------

nuk thuhet pra ju nuk e besoni
nuk mund te thuhet se qka e pret
ndoshta ju kur te vdisni nga dikush e ndegjoni
se ajo nuk vdes ka dy jetė
-----------------------------------

as pushkė nuk kam ta vras as fuqi
se them dot se esht e pa thanė
nuk esht as art as nuk quhet dashuri
nuk thuhet me gjuhen nanė
----------------------------------

nuk ka fjalor qe me ndihmon
si ta them kur esht vrastare peshė
kur nisem kah jeta ajo me gozhdon
s' me len me jetė me u veshė
--------------------------------

XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
LIRIKU Nė MėRGIM
--------------------------------------------------

lirik
16-09-08, 20:04
Kėrkim
---------------------
shkruan xhelal ferizi
AUTORI Nė MėRGIM
------------------------
kahdo me krih,imagjinarė kerkova
si krojet e mia nuk gjeta
kahdo mbi rreze te huaja,udhtova
sa shumė rrugtova e u,treta
--------------------------------
ku ta gjejė nji shije skur te fijeve tė mia
te barit tė fjeres qė mė flet
ku ta gjejė nji vend siq' ėsht dardania
ku dheu ,e hisja ,jan jetė

---------------------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
16-09-08, 20:10
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------


Bukurija


---------------------

Shkruan xhelal ferizi

--------------------------


n, penden time ka,hy gjithsija


kan hy ,yje e bukurija


kan hy fusha e bregore


male brigje ,e,lugje e rrmore,


vrrija e bjeshkė ,e,kodrinore


penda ime i kndon zallines


i,kndon zog,e,kanarines


shekuj muajve vit,e stines


e kto bashk tash jan vargisė


me i thurė artin bukurisė


bukuri,ah,m,thuej kush je


si u shartove n' kombee fe


a, thue dielli t' lshoj ,mbi dhe


a thue ne yll,kur u mbjell mahnija


a ne ylber,kur ra shejtnija


a ;n curril kur ,shndriti ingjija


kush t, krijoj ty n' dritė kristali


,a,thue,zanat,n' maja mali


qe ai yll artin ua fali


a thue arti a piktura


a vetull hana n 'hark ,a ura,


ura e ylberit ,kthye n' kupė,t'qiellit


a karajfil,i flladit t' prillit


a ndoj sharm qe bjen,me fije


mbi safire e dritė larmije


kush t' krijoj moj bukuri


meteort ,thonė kur jan shkri


udhve te rrezes,n; tokė kan mbrri


a thue bashk jan ba shum dete


a ,thue ,shegt e; ftu; prej flete


t' kan ba cak,e lakmi jete


qe sot bota,turren n, vrap


kush n,materje s' mbahet zap


kur ti tok s' e shtron at hap


bukuri ,a' thue magjija


t ka,dhanė,brum,nga melodija


qe ti n, t' folun e ,dehė hanen


qe me ballė , e joshė rrezanen


edhe diellit i shton oreksin


me ta shndritė,mbi shend refleksin


bukuri,kush;t pagzoj ne emer


diell e hana ,t ndertuan zemer


po at gjak qe t'rrjedhė prej ari
qė t'lakmojn lulet mbi bari


kush ta shkriu,me rrjedhė nder vena


a thue yjet me pes krena


sot ne glob ti je vet skena


ti je skena ,e je hjeshija


ti dridhė fllad per kah lehtsija


ti je shejt ku bien njerzija


kush t' krijoj mos gurė tė detit


me ngjyrė arti n' pendė t'poetit


kush t' krijoj ballin me lkurė


kan bashkue safiret nurė


lidh i kan rrezet si urė


lidh i kan lulet me fletė


ty t' kan dhanė shndritjen n' ket jetė


sot mbretreshė mbi dhe ke mbetė


ke mbet cak per vargje e art


ke mbetė joshje e diellit t' zjarrtė


ke mbetė joshje per sy t' qiellit


per qdo erė e lule t' prillit


ti je vet ne cak ma e'para


a thue gjak t' dha shega a nara


a qerrshija qe pjekė e para


ta ka dhan gjakun t' pranveres


e aromen lulja e veres


e'ata sy kush ti dha ballit


e ato faqe a lulja e allit


ti ndertoj anash si fletė


glob e qiellit me i dhanė jetė


cak njerzije ti me mbetė


tash nuk ka nder kombe e fe


as nder fise permbi dhe
qe nuk, t'lshon sy e lakminė


qe nuk vdes per bukurinė


edhe shtegtarė edhe poet


pendė qe shterrin ngjyrė si det


edhe ligj kod e adet


t' gjith te shtrohen edhe gjyqtarė


tagrambledhs e taksidarė


kokrra e ullirit ,me gjith farė


gjyqet dridhen para teje


zgjidhen nyje e zgjidhen,neje


kur ti del,n'kordele,kreje


lidh per floku si zambaku


para teje ndizet gjaku


para teje kputet laku


arma liget e penda shkrihet


dielli e hana,e qielli krihet


edhe shiu lshohet me pikė


yll dritsije s' don me u fikė


edhe mesnata kur t 'ket ikė


t' gjith kah ka mbi dhe gjahtarė


kombe e fise fe e farė


profesor e dijetarė


edhe mosha e t' gjith si rrke


lshojnė per ty lakmi e'be


thue aromen e ke pre


ashtu lshojnė lakmi trupore


si ajo hana nder bregore


kur lshon naten drit lakore


qe n, lakmi me u pa me gurra


kalon re e male n' turra


kalon fjerė e gllija e,shkurra


ashtu njerzit,n' bukuri


art e mund edhe lakmi


shkojnė me joshje n' ty me i,shkri
Xhelal Ferizi AUTORI Nė MėRGIM i kėndon bukurisė

----------------------------------------------------------------------------------------------

lirik
16-09-08, 20:11
Bukurija


---------------------

Shkruan xhelal ferizi

--------------------------


n, penden time ka,hy gjithsija


kan hy ,yje e bukurija


kan hy fusha e bregore


male brigje ,e,lugje e rrmore,


vrrija e bjeshkė ,e,kodrinore


penda ime i kndon zallines


i,kndon zog,e,kanarines


shekuj muajve vit,e stines


e kto bashk tash jan vargisė


me i thurė artin bukurisė


bukuri,ah,m,thuej kush je


si u shartove n' kombee fe


a, thue dielli t' lshoj ,mbi dhe


a thue ne yll,kur u mbjell mahnija


a ne ylber,kur ra shejtnija


a ;n curril kur ,shndriti ingjija


kush t, krijoj ty n' dritė kristali


,a,thue,zanat,n' maja mali


qe ai yll artin ua fali


a thue arti a piktura


a vetull hana n 'hark ,a ura,


ura e ylberit ,kthye n' kupė,t'qiellit


a karajfil,i flladit t' prillit


a ndoj sharm qe bjen,me fije


mbi safire e dritė larmije


kush t' krijoj moj bukuri


meteort ,thonė kur jan shkri


udhve te rrezes,n; tokė kan mbrri


a thue bashk jan ba shum dete


a ,thue ,shegt e; ftu; prej flete


t' kan ba cak,e lakmi jete


qe sot bota,turren n, vrap


kush n,materje s' mbahet zap


kur ti tok s' e shtron at hap


bukuri ,a' thue magjija


t ka,dhanė,brum,nga melodija


qe ti n, t' folun e ,dehė hanen


qe me ballė , e joshė rrezanen


edhe diellit i shton oreksin


me ta shndritė,mbi shend refleksin


bukuri,kush;t pagzoj ne emer


diell e hana ,t ndertuan zemer


po at gjak qe t'rrjedhė prej ari
qė t'lakmojn lulet mbi bari


kush ta shkriu,me rrjedhė nder vena


a thue yjet me pes krena


sot ne glob ti je vet skena


ti je skena ,e je hjeshija


ti dridhė fllad per kah lehtsija


ti je shejt ku bien njerzija


kush t' krijoj mos gurė tė detit


me ngjyrė arti n' pendė t'poetit


kush t' krijoj ballin me lkurė


kan bashkue safiret nurė


lidh i kan rrezet si urė


lidh i kan lulet me fletė


ty t' kan dhanė shndritjen n' ket jetė


sot mbretreshė mbi dhe ke mbetė


ke mbet cak per vargje e art


ke mbetė joshje e diellit t' zjarrtė


ke mbetė joshje per sy t' qiellit


per qdo erė e lule t' prillit


ti je vet ne cak ma e'para


a thue gjak t' dha shega a nara


a qerrshija qe pjekė e para


ta ka dhan gjakun t' pranveres


e aromen lulja e veres


e'ata sy kush ti dha ballit


e ato faqe a lulja e allit


ti ndertoj anash si fletė


glob e qiellit me i dhanė jetė


cak njerzije ti me mbetė


tash nuk ka nder kombe e fe


as nder fise permbi dhe
qe nuk, t'lshon sy e lakminė


qe nuk vdes per bukurinė


edhe shtegtarė edhe poet


pendė qe shterrin ngjyrė si det


edhe ligj kod e adet


t' gjith te shtrohen edhe gjyqtarė


tagrambledhs e taksidarė


kokrra e ullirit ,me gjith farė


gjyqet dridhen para teje


zgjidhen nyje e zgjidhen,neje


kur ti del,n'kordele,kreje


lidh per floku si zambaku


para teje ndizet gjaku


para teje kputet laku


arma liget e penda shkrihet


dielli e hana,e qielli krihet


edhe shiu lshohet me pikė


yll dritsije s' don me u fikė


edhe mesnata kur t 'ket ikė


t' gjith kah ka mbi dhe gjahtarė


kombe e fise fe e farė


profesor e dijetarė


edhe mosha e t' gjith si rrke


lshojnė per ty lakmi e'be


thue aromen e ke pre


ashtu lshojnė lakmi trupore


si ajo hana nder bregore


kur lshon naten drit lakore


qe n, lakmi me u pa me gurra


kalon re e male n' turra


kalon fjerė e gllija e,shkurra


ashtu njerzit,n' bukuri


art e mund edhe lakmi


shkojnė me joshje n' ty me i,shkri
Xhelal Ferizi AUTORI Nė MėRGIM i kėndon bukurisė

lirik
16-09-08, 20:42
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė MES TUAJ

------------------------
EMITIM I NAIMIT

SHRKUAN XHELAL FERIZI
krijues vargjesh mergimtarė

nė mes tuaj tash qėndroj
shkrihem germave e nė shpresa vloj
nė mes tuaj kur me shihni
penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallė nė jetė
nėpėr vleren e vėrtetė
kur t' ndėgjoni se jam tretur
vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni se kam vdekė
un dua majen lart me e prekė
un dua brezit me i ligjru
si bilbil nė bli e ftu
un jam qiri qė po shkrihem
nė mes tuaj dua tė ndihem
dua dritė me qenė pėr ju
dua n' shkrije me u fliju
qė ju tė shihni pakėz shpresė
penda ime tė mos vdesė
nė mes tuaj jam i gjallė
jam me shkrirje jam me mallė
jam nė udhėn e vėrtetė
jam vet germa fletė mė fletė
nė mes tuaj jam i uruar
jam i etshėm e i pėrvluar
qė tu jap un ndonjė pikė
varg tė dielit mbledhė nė etikė
qė tu jap un pakėz ujė
qe t' kuptoni dheun e huej
qe tu jap un saldim n' pika
mbledhė n' pėr yje n' galaktika
nė mes tuaj jam me shpirtė
jam si balli i qliellit t' dlirtė
jam njė varg qė bashkoj fe
bashkoj lule gurė e dhe
nė mes tuaj jam uratė
jam me mendje dit a natė
veq pėr ju me cak nė varg
jam me vlim qe u nxejė nga larg
nė mes tuaj jam si vlla
pėr jo mote un kam tha
me at pendė un kam shterrė shkollė
qė ju tė jeni n' pip si mollė
nė mes tuaj jam jetmirė
jam krijues me varg tė lirė
nė mes tuaj jam ngjyrė prore
pėr me u shkri mbi tokė arbnore
nė mes tuaj jam vet jeta
jam gjithmonė fjalė e vėrteta
jam nė dije jam nė udhė
nė mes hallesh rrudhė pėr rrudhė
nė mes tuaj jam germė shekull
jam si hanė qė rrethoj vetull
ju qes vetull kah kufiri
mos me u ra shkrumbi as hiri
nė mes tuaj jam njė dritė
qė me gaz un ju kam pritė
jam i gjallė sot me pendė n' dorė
jam i bardhė si e bardha borė
nė mes 'tuaj jam kullim
Jam jehonė e jam kushtrim
me varg timin hijelehtė
jam poeti i vėrtetė
jam nė jetė e do tė mbahem
un prej jushė jo ma nuk ndahem
jam idhtarė i qdo progresi
jam si rrezja n' buzė mėngjesi
jam si buza e liqenit
jam si guri i bedenit
jam si flaka me ju nxe
nė mes tuaj jam varg me rrke
nė mes tuaj kam me qėndruar
varg e strofa duke shkruar
do tė marr fjalė prej shege e blini
do tė marrė valė prej ibri e drini
do tė marr erė prej lule thane
do tė jem sy pėr kokė dardane
do tė jem ballė ku e don etnija
do tė jem shpirtė ku rrnon shqipnija
do tė jem art pėr shtojzovalle
do tė jem rrymė pėr gurė e zalle
do tė jem shpresė pėr lot e halle
nė mes tuaj i qėndruar
do tė jem i pėrvėluar
do tė jem njė jetė pėr jetė
me art t vargut t ė vėrtetė
do tė jem njė dritė e re
nė mes tuaj un bėhem rrfe
gjuaj armikun rend me rendė
her me fakt e her me pendė
nė mes tuaj un mėrgimtari
rri me pendė e vargje e ari
ne mes tuaj śn e nxis stinen
pėr me e gzue t' krsitalt zallinen
nė mes tuaj un jam bilbili
jam vet fjalė prej karajfili
qė del flete e shtrihet qeshė
un me vargje kam me u veshė
nė mes tuaj do tė mbihem
nė mes tuaj do tė shkrihem
do tė jem liri e fjales
do tė jem curril i vales
do t ė jem qiri e dyllė
do tė shkrihem do tė jem yllė
qė ju udhen ta keni n' dritė
jam n' mes jushė e ju kam pritė
bashk me penden mendjehollė
do tė kndohem shkollė mė shkollė
sa tė jen shekujt e lirisė
do tė jem qiri i pėrjetsisė
pėr pak dritė e pėr me shkri
art e varg e bukuri
nė mes tuaj pėr me mbetė
si nji qiri i vėrtetė
kahdo udhėt pėr ti shkruar
germa ime shkollė e shtruar
nė mes tuaj jam pėr jetė
kur t 'ndėgjoni s e jam tretė
mos pandehni s e kam humbė
un pėr ju do bėhem shkumbė
njė shkumbardhė me la qdo mni
me i mbajtė paqet bardh me pi
kur t' ndėgjoni se jam tretė
jam n' mes tuja dikund nė jetė
jam bė fletė e jam bėrė bli
jam bė art e jam bėrė fli
pėr tu shndrruar pėr ju si shteg
tė ju sh shartoj gjakun me shegė
kur t' ndėgjoni s e po vuaj
jam i gjallė nė dheun e huaj
pyetni fllanxa e dallėndyshe
pyetne kohėn qė u bė ndryshe
pytnen lotin e saksisė
pytne penden q ė pi sisė
nėpėr vargje t' nostalgjisė
por dikund un jam nė jetė
me pendė n' dorė duke mbushė fletė
jam n' mes tuaj jam me ju
jam si diell qė s' ka prendu
Kur t' ndėgjoni s e' kam kja
un pėr ju jam duke u tha
qė tė shihni ditė tė mirė
qė tė jeni pipa t' lirė
qė tė jeni gjith nė jetė
vet lririja e vėrtetė
Kur tė shihni se jam larg
do t' ua mbajė shpirtin me varg
kur t' ndėgjoni se jam tretė
qels jam bėrė pėr ju nė jetė
qė me dritė un turrem n' vrap
me ua qelė shekujt me hap
kur t' ndėgjoni se jam vyshkur
un pėr ju ndoshta jam ndryshkur
jam njė shkrumb e jam nė jetė
jam shqiptari i vėrtetė
jam si palca e mėrgimit
shkrihem n' varg prej pėrmallimit
bėhem qiri pėr atdhe
jam nė mes tuaj si dritė e fe
jam njė varg qė lidhė etni
jam n' miliona pika shkri
kahdo ylltarė qė pikė saldimit
jam pėr paqe kundėr krimit
jam n' mes tuaj tue pikė me vlim
pėr me e mbajtė shqipninė n' bashkim
------------------------------------------------------
popullit tim tė shumvuajtur tė fala
mėrgimtari Xhelal Ferizi
---------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI QE SHUM VITE I LARGUAR NGA KOSOVA NGA MITROVICA
ISH I BURGOSUR I PėRNDJEKUR POLITIK
POET I NDALUAR Nė KOHEN E ISH JUGOSLLAVISė
Nė REGJIMIN KOMUNIST
ISH I BURGOSUR POLITIK I VITIT 1981
---------------------------------[/COLOR]

lirik
16-09-08, 20:51
Nė flakė duke u shkri
--------------------------
Shkruan xhelal ferizi
----------------------------
Nėse me shihni nė flakė
dijeni se jam qiri
po shkrihem oj koha plakė
u shkriva edhe si i ri
--------------------------
u shkriva pėr cakun liri
pėr rrugėt me ideal
u shkriva pėr tė shtrejten etni
mvhetsishėm shqipnija me dalė
------------------------------------

u shkriva pėr tė shtrejtin dhe
u shkriva o shekuj pėr ju
u shkriva pėr njė jetė tė re
po shkrihem edhe sot duke shkru
---------------------
u shrkiva pėr njė mendje mė tė hollė
u shkriva pėr tė bashkuar shtet
u shkriva pėr dije e shkollė
lirinė qė ta keni nė jetė

------------------------------
u shkriva pėr tė shqipnisė halle
pėr secilin lis gurė
pėr dhe e uj e zalle
pėr kufijt etnik me flamur
-----------------
u shrkiva po shkrihem pėr megjė
etnike deri ku flitet shqip
sa lėkura e shpirta m' jan regjė
sa her rilinda si pip
----------------------------
xhelal ferizi autori
i penguar njė jetė por edhe sot
nga disa shpirta shqipfolsa tė prishur
---------------------------------------

lirik
16-09-08, 20:56
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk e kam ditė

---------------------------
shkruan xhelal ferizi
------------------------------
nuk e kam ditė se nė boten e lakmisė
nuk pihen tė gjitha ujrat
o mėshira e perendisė
o forca e perendisė

pse

kur u nisemi drejt mėkatit
me joshjen e llasėsisė
pse nuk na i k'pute urat
qė tė mos arrijmė nė cak,tė haramsisė
se gjygj
nuk ka me pėrsosje tė matur
qelizat nuk paskan frej tė pėsosur tė maturisė

---------------------------------------------
xhelal ferizi autori ne mėrgim
--------------------------------------

lirik
16-09-08, 21:03
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E dashura penda ime
---------------------------------------
xhelal ferizi autorė mėrgimtarė i harruar mbi tridhjet vjet poet i ndaluar
tri her politikisht i burgosur i pėrndjekur duke ja shkatrruar te gjitha librat dhe vargjet
atdhetare nė at kohė edhe sot nga disa shpirtprishur shqipfolsa pengohet
------------------------------------------------------------------------

e dashura penda ime
tė dua aq shum un i eturi
ti me jep shkrime
e un tė jap punė
e urime
i harruari i tretur
mos u shterr
buro
e mos le kund terr
ligjėro
mos le vargun djerrė
shqipėro
hap shteg
mos u ligshto
dnoncoj tradhtitė
me tė ligat mos u pajto
ti per varg je lindė e je rritė
mos lejo
as kurthė as pritė
shtigjet ndriqoj
kthjelloj me tė magjikshmen dritė
--------------------------------------------

xhelal ferizi autori mbi tridhjet vjet nė harresė
--------------------------------------------------

lirik
16-09-08, 21:11
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pendes time
--------------------
xhelal ferizi
------------------
I kam dhanė shekuj me pi
dritė e fjalė tė diellit prej goje
i kam falė oh sa shum dashuri
i kam treguar pėr djeg je' e ploje
-----------------------------------

un penden time e dua i kam dhanė'


te gjitha llojet e luleve dhuratė
edhe aromat ma tė bukura me shije
i kam dhanė pėrkdhelje mirsi e uratė
i kam dhanė palcė tė veshur me art dashurije

-----------------------------------
un i kam dhėnė pendės time tė gjitha fshehtsitė
e laboratoreve nė materje
kahdo qė kam ditė e mė kan pėshpėritė
disciplinat e shkences nė kritere
--------------------
un pendes time i kam dhėnė art qė kam nxanė
nė punimet e hanės varg
kahdo qė ajo endur n' shartim ka lanė
pasqyrave dhe detrave nė pėr ecje larg
------------------------

un pendės time i kam dhėnė shpirtė poeti
i kam dhėnė shumqka qė kam ndėgju
i kam dhėnė ankimet sa lumi e deti
edhe tė gjitha letrat q ė yjet mi kan shkru
----------------------
un kam qenė kasnec i sajė nėpėr maje
edhe tregimtarė vesh mė vesh
kahdo tė botės ngjarje nė mes e ne skaje
sa her penda ime ka qa e ka qeshė

------------------------------------------------
un i kam dhėnė asaj veshjet mė tė bukura
modat e larmisė e reklamimet
e kam marrė me vete nėpėr fjalė tė urta
nga unė i ka ndikimet
--------------------------------
penda ime e dashur akoma nuk ėsht thye
ajo ushqehet me fjalė
i kam dhėnė sa vargje n' pėr botė me i pėrkthye
i kam dhėnė currila e shkumbardha e stėrkalė

------------------------------------
ajo penda ime harkohet thellohet
kur mi pin mendimet
ajo n' pėr kėrkime nga un pasionohet
me pi kur i jap shum shkrime
----------------------------


AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------------------

lirik
16-09-08, 21:14
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dashurija pėr mua

XHELAL FERIZI

AJO PėR MUA
tha vetėm njė fjalė
u pėrvlove

o i beses
se
mė ke pi

tė valė
----------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
16-09-08, 21:21
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un PėR DASHURINė

--------------------------
xhelal ferizi autori
------------------------
un per dashurinė kam shqetsuar yjet
deri nė qiell kam bėrtitė
kam dridhė me radhė malet kodrat pyjet
shekuj muaj e dit

--------------------
un pėr dashurinė kam shkundė majat e larta
e zemrat e veshura me gurė
kam zgjedhė nga diamanti fjalėt mė tė arta
magjiken lidhje shpirt'urė

---------------------------
un pėr dashurinė kam vlue dallgėt e detit
kam shkumbuar edhe oqeane
kam prekė nėpėr ndjenja edhe kallijt t' bereqetit
kam dridhė edhe kohrat vigane
----------------------------
un pėr dashurinė kam mallėngjy qdo qelizė
kam dėnesė pėrmbi dhe qdo pendė
kam shkri pėr sė gjalli qdo erė e puhizė
e koka gjeniale me mendė
-------------

un pėr dashurinė nėpėr qdo fletė
kam nxitė nga njė lot pėr faqe
nuk kam lanė as udhė e as shteg nė jetė
pa e mbjellė nė pasthirrma e gjaqe
-----------------------
un pėr dashurinė deri nė kupė tė qiellit
kam lėshuar shpirtin n' kėrkim
un kam thirrė me emėr tė gjith rrezet e diellit
deri n' t' pafundmin pėrjetsim
--------------------------

kam shku nė qdo nektarė me qelizat poetike
edhe nė fjalėt e botanikes
un pėr dashurinė kam thurė fjalė magjike
tė veshura me ligje tė etikes
---------------------
nuk kam lanė curril pėr pa e mallėngjye
e yje pa pikė ndoj lot
nuk kam lanė kėrcyell tė luleve ndjeshmėrisht pa e thye
pėr dashurinė kam thye qdo mot
---------------------

un pėr dashurinė un pėr dashurinė
kam dridhė edhe kombe e fe
un pėr dashurinė ,qė edhe sot mė shkrinė
i dridhi gurėt me dhe
----------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------------

lirik
16-09-08, 21:22
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sot zonjė ėsht llaskucėria
------------
Autori xhelal ferizi
----------------
sot zonjė ėsht llaskucėria
hilja ėsht peta ma speciale
fjalen e mbanė mistrecėria
qė dridhė fusha e male
----------
sot turpi ėsht vula e suksesit
rrena ėsht mbi dhe ma jet gjata
loti i aktrueshėm quhet vesa e mėngjesit
forca sot ėsht urata
-----------
skilja rrin gjith mbi skenė
dhelpra e tigri e bėjn ligjin mbi dhe
gjahtarė mbas gjahtari koha po na bjen
dredhija vulosė nė qdo punė e fe
-------------
arti i dinakėrisė po del qelsi vet
e kurdisa ma bukura po del nė teater skena
qyqari po quhet mbi dhe i sinqert
pushtet ėsht gjithmonė hijena
----------------
qelsin e mbanė hileqari
kohen e dikton sekreti
mbi dhe fajdegjiu pllet e bajraktari
atyre ju ecė pushteti
----------
Autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
16-09-08, 21:23
Tė shėmtuarit flasin pėr estetiken
----------------
xhelal ferizi autorė
---------------
tė shėmtuarit flasin pė estetiken
tė pa diturit shesin dije
tė degjeneruarit flasin pėr etiken
diellorėt po mbesin nėn hije
----------
tė prishurit flasin pėr ndreqje
tė zhyturit flasin per pastėrti
o shekull sa kohė e keqe
tė bardhėt po veshen me tė zi
----------
po struket gjithkund menquria
gomari mbi dije po prinė
po flet pėr nderė rruspija
engjujt nė heshtje po rrijnė
-------------
po bėhet mbret hajduti
po shitet gjithkund tregtari
i pari mbi dhe po del huti
po vyshket i shkelur dijetari
-----------
jargėt po shpallen ėmbėlsira
e zeza po bėhet e bardhė
kurva po quhet ma e mira
demoni nė fron ka ardhė
------------
dembelėt fitojnė sot vrapin
i djersituri mbytet nė mundim
qorrat fatin e kapin
vajto o kombi im
------------
mirsia pa buk po vdes
dredhija po bėhet lulė
e hapi interes
e hilja po bėhet vulė
--------------
pėr fe po flet i pa besi
tradhtari pėr besnikri ligjėron
shėndet tash po quhet vesi
i drejti po quhet demon
-------------
po flet mashtruesi pėr drejtsi e falltori
bindshėm llafazani shejntrohet
po del hero puthadori
kurvari me medalje nderohet
-------
varroset e gjallė merita
kurtha del ma e drejta nė skenė
maska lavdrohet e prita
fundi i globit po vjen
----------------
Autori xhelal ferizi
----------------------