PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14

lirik
22-05-09, 23:14
Pse kjanė
------------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-----------------------
Pse e kjanė kokrra e zallines
ujė e krue qė rrjedhė ledines
pse thonė shekujt gjak kan qitė
pse ėsht shue e bardha dritė
edhe verbt e,plast ka ra
se n 'shqipni ranė grek e shkja
ranė n' Kosovė e ranė n' qamėri
vasha e djepa pėr me gri
---
me dhunu me marrė at nderė
pėr me shkelė ēdo gja me vlerė
pse ranė yjet copa copa
pse nė mshirė su prek europa
a thue treg kėtu ish pėr mish
lojė e maska njiqind fish
ngreh mos kput nė shekuj t'motit
po ku ėsht pra feja e,zotit
ku ėsht besa e dheut t' globit
n' qiell,po sillen kohes ,tė kobit
pse kalue kan normat ,n' horre
pse jan shtrue ndėr ligje qorre
nuk ka dheu ma ideal
nuk ka kush krimin me e ndalė
nuk ka t' bardha t' gzueme mote
nuk don hana me u sjellė toke
---
e ka humbė ,ēdo gja kuptimin
se n' ēdo pllambė e,kan mbjellė krimin
nė pėr modė nėpėr saksija
mish pėr loj ėsht ba shqipnija
pėr arena e gladiatorė
shum jan gjetė kryqtarė shėrbtorė
me lue lojė me thikė nė dorė
her me thikė e her me shpatė
jan tu e therrė shqipninė e ngratė
------
tu i therrė vashat tu i therrė gratė
mbasi i her ti ken dhunue
mbasi epshet t'ken qetsue
foshnjet n' gjak kur t' jen skurrue
kur t 'ken dalė diellit t' dy sytė
hanes shpresen ia kan mbytė
yjzve e shpresen ju a kan pre
thonė se kurr ma s' kan me nxe

..,
as pėr grek po as pėr shkje

as pėr ata q ė luajten lojė
qė mbas perdje than me gojė
pėr me e shndrrue shqipninė nė plojė

vasha t' bukura at brum prej ylli
pėr me i gjveshė ndėr fjera pylli
me u coptue zemrat e nanes
t' fikt me i ra diellit e hanes
sa her qelė mi kan dy sytė
kur shkjau foshnjet n' thikė tu i mbytė
kush e shkrou kė t lojė tė ndytė

me ja pre shpresat e stines
me i humbė kėngėn kanarines
me vra tokėn pėr gjith jetė
bes' a s shpresė ma mos me mbet'
veē me mbetė shekujt n 'bela
nė sherr me mbetė me grek e shkja
me e humbė dielli at vullnet
e mos me u ndje toka me det
s e lumnojnė ndėr shekuj n' jetė
se n' pėr gjaqe mbesin n' dhe
n' jetė tė jetve kombe e fe
ka humbė ndera ka humbė kanu
vasha a gra jan tu u dhunu

kod as normė pa u rrespektu

as nji ligj n' konventė as n' leter
luhet n' thikė tash lojė e,vjetėr
ka mbetė prona nėn lugeter

prona e zotit tokė me dorė
qė me shi me lule e borė
e mbaroj zoti madhorė
por nė norma e pat shkrue
kush po i shkelė mor zot a thue
kush po knaqet tue zezue
dhunė e gjak e lot pa nda
kush po shkelė etikė me gra

si gjithmonė veē grek e shkja

si gjithmonė ai rus shergjija
qė i lshon cubat kah shqipnija
kur europa plakė me thija
nėpėr lozhe dredhė do flok
nuk na u gjet njiher si shok
as si mik por as si vlla
me e ndalė turrin n' grek e shkja

vashat tona s' jan striptiz
ndigjo moskė ndigjo pariz
ndigjo romė ndigjo berlin
nuk pėrlyhet kombi trim
qė pat erz e qė pat nderė
kod ka pasė shqipnija e,mjerė
buk as uj ah mos mė pasė
drit' as diell as miell,n' pėr thasė
as n' pėr magje bukė as kore
ėsht ushqye me nder arbnore

pse europė nuk ja besove
grek e shkja mbi shpinė ja lshove
un pėr ty n' flakė isha mbytė
t' kisha fal po vesh e sytė
un europė ty tė kam vlla
pse pa mshirė mė ke lanė nėn shkja

keq moralin ma ke tha

vasha e cuca m' jan dhunue
diell e hanė pse me i verbue
pse me shti urrjetjen n' guri
n' kob mbi glob tash rrin qivuri
se urrejtja m' vlon nė gji
m' jan prekė dritė m' jan prekė ingji
m' jan pėrlye vashat nė gji
ati te bardha ato virgjresha
zene te malit sokolesha
qe me i ndyu i shkja i rusisė
me metoda te pa besisė
nderi jonė ah kushton shtrejtė
pse sllavianit si a ndale frejtė

epshet tė egra e at turr barbari
s' ėsht pėr dhunė gjithmonė shqiptari

shpi publike me u shkarkue
grek e sllav me e kalirue

n' shpinė tė gruas e qik's shqiptare
tue pasė norma ndėrkombtare

qė pa hjeshėm ti po i shkelė
mi ke lidhė udhėt me tel

normė as besė ma s' ka kah del
as nuk dalin norma e besa
as urtsija as pajtesa
drue s e n' mote rrin ngatrresa

flaka e zharit ndezur n' mni
ka me djeg' gjith n' qytetni
ka me u djeg' n' civilizim
se sot shkollat jan ba krim
norma e letra mos me vle
hilet lirė po jan tu u ble
thue pazaret shkurt jan pre
paskan dalė pėr qytetni
n' institute paskan mbi
paskan nisė n' banka shkollore
kso etike ndėr oborre
me marrė rrugė ndėr kryqe qorre
jo europė se ne s' jem le
as me u shitė e as me u ble
pėr dy pare mos me vle
se un jam e gjallė shqipnija
n' gegė e toskė ku m' rrin etnija

m' kan rrethue me norma t' kqija
edhe m' sillen si qakalli
me m' marrė dhe e kokrra zalli

me mi prishė po djem e vasha
e ti m' luen me lojna t 'trasha
her me turk qė ish dikurė
her rme grek me sllav si urė
tue lidh prore nji miqsi
ma ke veshė shqipninė me t' zi

mi ke veshė me gjamė kėto troje
jepi fund pra ti ksaj loje
ma lidh besėn me fjalė goje
edhe me besė qė ta dha zoti
me kėt tokė qė kastrioti
amanet ta la me shkrepa
me mi kqyrė si fmijt tu n' djepa
mos mi le ti ato bolla
me mi mbshtjellė vashat belholla
me i helmue pėr t' gjallė nė zemėr
se ai zot ty t'len pa emėr
t' len pa atdhe e pa dy sy
t 'len ,nder shekuj mbyll me dry
dit as nat ti mos me pa
n' dhun me mbet nėn rus e shkja
ti permbysė djepat nder prroje
gjamė e gjak ti qet pėr goje
shum gjarpij ti lshon n 'pėr hoje
sot europ ti mendja e motit
mbaje fort beesen e zotit
me kėta djem te kastriotit
me kėto vasha gjeraqina
s e nuk jan po ruse e shkina
pėr me u zanė gjallė si robina
por se dije n' mote qė vijnė
me duar kryq jo ma nuk rrijnė
kan me u djegė siē u djeg osa
bashk me vllazen djem fatosa
e ty flaka do t' pėrpinė
do t'merr shkja do t' merr latin
grek e,shkja po rus e shkinė
se kur ne t' lshohem kah turri
ke me pa ti qėndresė burri
grueje e vashe e sokoleshe
kur te dal flaka mbi sheshe
as ndėr mendė ma mos tė shkon
se ndėr ne gjaku s a t' vlon
ka me mbetė ma vashė a grue
ndėr kambė t 'shkjjaut e nėn dhunė shtrue

se kėto jan do zana t' sukes
jan stėrmbesa tė oso kukes
do t ' shih'sh flakė' s e,jo mahi
pėrmbi qiell e dheun,e zi
sot ma mirė' ma shkruaj at leter
lene hilen lojnė e vjeter
por ku bjen nė det tivari
kah presheva e gostivari
deri n' prevezė nė ato grigje
n' sukė t' gusisė nė pllaja e brigje
n 'tuz n' malsi e n fushė dardane
fort mi lidh me at gjuhė nane
nji shqipni t,rrin nėn dritė hane
mi thur megjat kahdo etnike
te mos msyjn bishat ballkanike
grek as shkja as rus i zi
te mos ja msyj ma kurr n shqipni
le te rrin etnike e lirė
te mos ket ma pranga e zingjirė
fort etnike nėn dritė dielli
tė ket liri kah toka e qielli
sa ma parė me hy nė europė
mos ja luej lojnat me copė
tash ku r t 'vjen sivjet janari
n' tokė dardani rend ma i pari
pamvarsija me u lulzu
n' kushtetutė europė me e shkru
mandej nisu n' troje tjera
kah preshevė medvegjė e mjera
kumanovė e manastiri
n' strugė e ohėr n' tokė iliri
n' mal tė zi ku ka shqiptarė
m' liro rrugė e m' len tė parė
se n' europė jam hisedarė
jam ma mi pari me perrija
kah ēdo ligj e qytetnija
kam pasė fatin blozė e,hi
ma kthe shpresen nė saksi
ma kthe fleten n' ftue e n' bli
ma lulzo tokėn me punė
mi largo varfri e dhunė
m' vesh n' qelik e m' vesh n' ushtri
ballė ti bėj ah malit t' zi
shkjaut e tjetrit rus shergji
mos mė kqyr n' durbi me fe
jam shqipnij a n' nji fole
n' toskė e,gegė un kshtu jam le
un jam lindė s e m' ka lindė nana
me tri fe me shum nishana
por pėr dhe pėr gurė e hise
bashk i kam po farė e fise
sia ajo flaka me shpėrthye
nuk ka turr q ė mund me i thye
se shqipninė bashk e kan nanė
si kryqtarė e musliman
dinė shqipnin e kan e imanė
e kan shpirtė e,kan mbėshtetje
si pėr ujė pėr te kan etje
si pėr shi qė ka etja n' bari
pėrvlon n' fletė siē pėrvlon zjari
si pa gjak q ė vyshket damari
ashtu vyshken pa shqipni
gegė e toskė e dardani
iliridė edhe malsi
follorinė e qamėri
pra ta dijshė “ ti n' mot e vjet
kqyr shqipninė nė fushė e det
n' lidhje kombesh zonjė le tė jet
me ato troje me ato ara
n 'punė e dritė me kenė ma e para
e t'mos m' sillen ktej ballkanit
ujq e tigra tė car dushanit
pėretej larg andej karpati
larg mi qo mos i ndjekt fati
se kta dhunė m' kan dhanė me,pi
trembdhjet shekuj mi kan nxi
-------------------------------------
*********************************
Autori xhelal ferizi komponues i ksaj kėnge lirike shqiptare
autori xhelal ferizi
ish student dhe ish i burgosur politik i vitit 1981
jeton ne mergim me vite si ish emigrant politik i perndjekur
nga regjimi shovenist i ish jugosllavis antishqiptare
kjo kenge lirike esht shkruar para disa vitesh dhe ka dalur per opinion
ma vonė pastaj ne internet per lexuesit
-------------------------------

lirik
23-05-09, 10:19
Kohė e mallkuar
''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
O Kohė dhe ti o shekull i truar
qė pjellė ma shum zi se ngjyra tjera
epokė milenium e stinė o mot i mallkuar
qė shkelė cilsi e madhore vlera
--------
ti me ato kukullat e tua bizare
ma shum rėndėsi i jepni rrugaqit kaposhit
se yjve mbi maja tė larta shqiptare
ti qė i pėrkulesh zgėrdhimsisht sarhoshit
-------------
ti me ato tuajat kokėtrasha figura
qė disa vetėm sy i ke e mish
ke pre sa shum rreze e magjike ura
ti engjujt i pshtynė e servilin e l'mon o kohė bishė
---------
se ty pastėrtija nuk tė quan kohė ideale
por dhelper kunadhe e skile
ti i perbuzė bilbilat neper fusha e male
ti emrin e paske kopile
-----------
ti i heqė kapelen e i pėrkulesh zhgjyres
por kurr nuk bekon drangoj
ti qenke maska e pa pikė tė nderit e fytyres
ty qielli do tė mallkoj
----------
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-05-09, 10:30
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Malli nė gjakun tim
---
autori xhelal ferizi
kush e njeh mallin nė gjakun tim
ndoshta vetėm gjuha e frymes
ndjenja e diellit tim
shkrirja e veses e brymes
---
kush ma njeh mallin tim
vetėm pėrvoja e shekullit mendjehollė
vala mbi flakė e pėrvlim
e kohes formula me shkollė
---
mallin tim ma njerh gjuha e diellit
ma njeh dhimbja speciale
ma njeh dallėndyshja qė ndrron fole ikė qiellit
shtegtare mbi fusha e male
---
mallin tim ma njeh dheu etnik
ma njeh nė kafaz kanarina
ma njeh loti nė qerpik
e dhimbshmja elegjike stina
---
ma njeh edhe i pėrndjekuri bilbili
ma njeh i djeguri i gjallė
ma njeh lorbardhi currili
i pėrlotur pėrplasur mbi zallė
---
ma njeh fati nė cung i prerė
ma njeh vet pėrjetsia
ma njeh edhe qyqja mbi erė
me krah kah flutron kah etnija
---
mallin tim ma njeh penda ime
qė ngjyren e merrė nė plagė
ma njeh gjaku im nė rėnkime
barkushat dėneshėm qė i lagė
---
edhe shkrumbi vet me hi
ma njeh edhe shpuza e thingilli
ma njeh vuajtja qė ka pi
lot thyerje ather nė mes prilli
---
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
L-i-r-i-k-u dikurė i ndaluar i persekutuar ish i burgosur politik
nė isht regjimin sadist jugosllav qė merrte jetra tė rinjėsh shqiptarė
lexoni por tregoni shoqes shokut

lirik
23-05-09, 10:43
Un tė kam shpirtė shqipėri etnike
---------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
un tė kam shpirtė shqipėri etnike
pėr ty gjithqka shpirtėzoj
e dashura mėma ime antike
un ty shenjtėrisht tė adhuroj
---------
un flas me fushat tua
nė qdo ndjenjė timen edhe nė ėndėrr
un aq shum ty tė dua
tė lmoj pėrkushtueshėm diellorisht nė zhgjėndėrr
--------
un me barin tėnd nga larg shpirtėrisht me secilen fije
flas me gjuhė zemre e dėshire
pėr ty o dheu im simbol bukurije
damarė i bėj nė zemer lashtėsitė ilire
-----------
ti je mbi dhe ma e shejta toka
yn ty ta puthi me mallė kahdo tė bardhė lirinė
shqiponjen kastriote me dy krah e dy koka
e dheun nė qdo pllėmbė shqip ku e mbanė etninė
---------------
e zemres time ja lidhi shum ylbere
nga feja nė fe shqip me paqe
un pėr ty bėhem si nji zog pranvere
cicėroj si bylbyl mali ndėr gongje e manushaqe
---------
un kndoj pėr ty se un ty tė dua
tė kam shpirtė mė tė shndritshmin prej safiri
un bėhem pėr ty pendė e ngjyrė si krua
e arti me varg ma i miri
----------
bėhem i pashterrshėm si vet rreze dielli
bėhem shpirtsi poetike e pa anė
pėr ty bėhem shpirtė bėhem pranverė prilli
tė bėhem pendė me rreze porsi diell e hanė
---------
tė bėhem si ylberi qė pin pa pikė hile
e ta hjeshoj qiellin nė vargje poetike
pėr ty bėhem erė aromė karajfile
o nėnė e dashur antike
-----------
e kahdo i shpėrndajė prej zemre dashuritė
nė degėt tua me pip
ti veshi si rreze kahdo bukuritė
me gjuhen amtare shqip
---------
un tė ndjejė kahdo i ke dhe e ranė
kahdo ma ke tokė e detin
un tė ndjejė shqipni se tė kam time nanė
mos harro o mėmė birin tėnd poetin
---------

Autori Xhelal Ferizi-liriku nė mėrgim
---------------------

lirik
23-05-09, 15:57
Nuk preket o armik e bukura shqiptare Himara
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''

Se nuk merret jo aq leht himara
as kosova me fusha t' bereqetit
njena shegė e tjetra porsi nara
bija e fushes edhe e bija e detit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Ato gjallė ma nėn thundėr nuk lidhen
kto dy motra qė rrijnė nė njė degė
se shqiptar't nė flakė t' barotit hidhen
si dy rrfe kur bien kah dheu me djegė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

por ule koken more grek e shkja
se nė plaqkė syri gjithmonė jo nuk mbahet
pse nder kombe e shekuj fort ke qitė bela
pa u nda dielli shqipnija nuk ndahet
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
Autori xhelal ferizi i harruar neper vite nga bashkatdhetarėt
shqiptarė-----------l.i.r.i.k.u. i vargjeve shqiptare neper vite
me idelin per shqiperinė e bashkuar me troje etnike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik
23-05-09, 16:09
Ata kan faj
------------
autori xhelal ferizi
.......................
ata kan faj qė me vesin hileqarė pėrgjojnė
ata kan faj -
a e sheh o kohė si zgerdheshen
ata jan skile te mbarsuar me qakaj
ata me hile me maska veshen
--------
ata kohen kah vetvetja e dredhin
edhe pse nuk kan ne gjak kopsht te kualitetit
ata gurin me sherr e hile larg e hjedhin
per vete e duan planetin

-------------
mandej jan disa tjerė
qė si lavire e kan kurrizin
ata jan smirėzi tė mjerė
e mohojnė xhelal ferizin
--------
ata shkelin parime
ata e duan hakun e huaj
ata dolli ngrisin me krime
me pendė nuk mund ti pėrshkruaj
-------
ata nuk kan kode morale
nuk kan as nje rrudhė ne emocion
ata shembin fusha atdhe kodra e male
per urdher te secilit padron
--------
ata hingrizen si lavire
pshtyjnė mbi vargun e lirė
jan pjellur nga kohrat vampire
zgerdheshjen e kan tė pshtirė

---------
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
23-05-09, 23:26
Nuk dua tė bėhem mbret
--------------------
nga autori xhelal ferizi ne mergim
--------------------------------
nuk dua tė bėhem mbret
tė hypi nė fron
pastaj tė robrohem me pushtet
e shpirti tė mė mallkon
-----------
nuk dua tė lidhem me pozitė
tė jem pėrgjegjs pėr qėshtje madhoret
por dua te shoh liri dritė
malet e kodrinoret
--------
dua liri bilbili
dua ti shijoj luginat
dua erė karajfili
i lirė ti pushtoj stinat
--------
nuk dua pseudo pėrqafime
zgerdheshse protokollare
por dua arte origjinale gėzime
natyrė tė vķrgjer shqiptare
------------
kurora e postit ėsht saq i skuqur mbi kokė
fama ėsht me pranga e mallkim
robri ėsht mbretria o miq e shokė
liria ėsht ma i bukuri kuptim
-------
shije ėsht origjinalja liria
vrapi mbas vargjeve e flutrave i lirė
lėvizja e lirė natyra ėsht dashuria
e jo froni i kekurt i pėshtirė
------
nuk dua tė jem mbret
padron as pushtetarė
i lirė du tė jem si valėt mbi det
si flladi pėrmbi beharė
-------
dua aq lirshėm porsi i kėndshmi bilbili
nė cicėrimė me ra lirshėm mbi currila
nuk dua tė jem i pa emocion mbret
pozitė me roje e grila
----------
dua tė jem si liria
puhi e lehtė pa djallzi e kufi
du tė jem si e pa hile dashuria
lirshėm artin me e pi
---------
dua tė jem si ndjenjė qiltėrti nektarė
e thithsi i pa djallzuar lule mė lule si bletė
pėrse tė jem me plot hile pushtetarė
robėruesi i shpirtit nė jetė
----------
ma mirė si poet i lirė
ma mirė si aromė me shije
ma mirė si njeri i mirė
se rob e aktrim pa shpirtėsije
------
nuk dua tė jem mbret
nuk dua tė jem robot mbi karrigė
ma mirė emocion e puhija vet
si flladi i lirė pa intrigė

autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica

--------------------------------------

lirik
13-06-09, 00:05
Mikesha ime
------
autori xhelal ferizi
-------------------
ne nje tubim qe do mbahet i shtrejtė e i gjerė
ti je e ftuar ne sofer te parė
pyete neper mote secilen pranverė
pyete secilin beharė
-----
pyete aromen magjike e te sajė sekretin
pyete miqsinė e shejtė
pyet kallijt e grurit e ara e bereqetin
pyete edhe edhe vargun e shtrejtė
-------
per ty u kam thėnė se un te kam shejtėri
nuk tė ndrroj me ma tė bukurat hoje
mikeshė aq tė shtrejtė me aq besnikeri
si lulen ma te bukur ne troje
----------
e dijn edhe te gjith dritė bardhat e motit
edhe vezillimat magjike
edhe te lehtė currilat si pikat e lotit
se ti je ma e shtrejta ime mike
----------
do t e jesh e para princesha dardane
ne sofren ku ulen princeshat
e me gjuhė amtare te argjendt iliriane
ku embel kuvendojnė bilbileshat
'''''''''''
kur un andej kah sofra te dukem me fjalė nė pendė
e tė vi me ju dhėnė at miqsi e shtrrirje dore
aty nė at tė bukur aheng e kuvend'
te madh te fares arbnore
---------
me te gjith gotat do i ngris ne dolli
do te dal ne valle magjike
e me fjalen shqipe me plot mrekulli
do e pershendes shqiperinė etnike
----------
ne at ftesė do te vijnė princesha dardane
e shum belholla karajfile
edhe nji mikeshė e re iliriane
qė quhet me emer idile
----------
aty do tė jet edhe e bukura urata
me gėrshetat lėshuar kah shpina
e nji e re mike me balluke te gjata
qe flet porsi violina
-----
e do e shohėsh sa bukru del zėri i bilbilit
kur fjalen te qet poeti
porsi del aroma e tė kuq trandafiit
me fleten qe qelet buzė deti
------------
aty do te behet tubim shum madhorė
kanga do te ndjehet e jona
do te ket bilbilesha e bilbila arberorė
shqipet do kmdojnė n' troje tona
-----------

AUTORI XHELAL FERIZI liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik
13-06-09, 11:43
Lulja e bregut
''''''''''''''''
autori xhelal ferizi

e mbas pushimit tash jam kthye
n' kthesa jete tue ngadhnjye
e nė gji kam marrė krijime
varg magjik e te reja vlime
me motive krejt miqsore
lidhė si rrezet ato diellore
ti dergoj se je mikesha
se ti je e bardhė arbėresha
e rrallė je lule nder bregore
neper maja e kodrinore
neper shkrepa e qetina
je e pa sherr si kanarina
je si zogza e pa djallzue
prandaj shqip kam nisė me t 'kndue

keto germa jan fije argjendi
i kam mbledhur ku flet vendi
shqip e bardh nder kamomile
neper gongje e trandofile
veq per ty e e bardha idile
---
ti dhuroj si kerkon vlera
edhe kullimi e besa e ndera
veq pse je mikeshė per mue
ne art miqsije i kam kullue
i kam mbledhur nder mahni
ku pin arti bukuri
ku pin ujė ylberi ne skaje
ku rrijnė bjeshkė e ku rrijnė pllaje

pak ma poshtė nder pllaje e borė
i kam mbledhė un vet me dorė
e i kam shkri ne gjuhė amtare
me shum arte aromėtare

---
ti kam nisė me gjuhė t'ligjrimit
me shum ndjenja t' mallengjimit

e aq sinqert por si vet dielli
si ajo rrezja ne mes prilli
kur del ne shpirtė me e nxe pranveren
per me i ngrohė puhi e eren


---
fletė mė fletė kam gjetė n 'shpalim
neper lule e zbukurim
fjalė kam mbledhur n' per nektare
me i qendisė ne gjuhė shqiptare
porsi bleta kam kerkue
lule m' lule kam shijue
me gjetė vargje e ndjenja te mira
me ti shkrue ne vargje t' lira
e po i thuri hiq pa hile
i kam mbledhė si karajfile
---
i kam shendrrue ne vargje e vlera
ti dergoj kah flladi e era
dil e merri moj bujare
se i kam shkrue n' cicėrimė shqiptare

zemren me art dua me ta gzue
ne strofa e vargje tu rimue

dil e merri e shijo
varg e strofė por mos harro
se mu ne gjen te bukurisė
veq per ty i kam qendisė
---
neper te bukura ato kopshtije
tue mendue nder t' bukura hije
me ti thurė n' art bukurije
mu ne stinen pranverore
po i vargisi ne rimė arbnore
---
tash sa kohė kah m 'ka ecė themra
n' per aroma me esht dehė zemra
kahdo shpalosė jan ato fleta
kahdo te bardha shprehje i gjeta
veq per ty o bardhė idile
me ti shprehė ne gjuhė bilbile
''''''''''
me ti que nepermes ere
porsi zogu n' flutrim vere
kur ne sqep merr ndoj lulė bari
e flutron ne mes behari

kalon male lugje e brigje
edhe lugina e ara e shtigje
e ne ndoj vend n' natyrė qetsije

i lshon leht nder degė e hije
''''''
ashtu ty un moj e lume
po ti lshoj ktu n' per forume
vargje te bukura luletare
me aromė e rimė shqiptare
'''''
qe ti lmojnė ėndjet e qeta
e me te lmue rimat e lehta
mu ne shpirtin e damarit
embelsisht si gjuha e te parit

qe ka rrjedhė nder shekuj te motit
aq kullue si kroni i lotit
---
pse sa kohė tash kan kalue
shenj as fjalė nuk jan ndegjue
as kund ne lugje e ndoj majė suke
as su ndjeve e as su duke
'''

e me ka shkue mendja mbi dhe
a je kund nder kombe e fe
'''
kah je tretė mori e bardhė mike
a me je kund ne tokė antike
dil e merr vargjet lirike

kahdo je moj zanė nder kroje
a thua me je ne shqipe troje
---
kah te ka qitė e bardha udha
se mua brenga e ballit rrudha
me ka shty per me mendue
a thue je kund tue frymue

a nder te bardha mote rrin
e me gaz kund han e pin

a e harrove miqsinė time
prandaj ne varg e strofa rime
deshta embel tash me vlue
gjerė e gjat me ta kujtue

me embelsi e vargje te reja
e ku me rrin atje nder ndeja

a me shoqe e te dashur tu
a ne shkollė kund tue ligjru

nuk e di moj sokoleshė
a je ne hall a je tue qeshė

por se vargu im e ka cakun
me ta gzue zemren e gjakun
-----
si e gzon lulen e lehtė puhija
deshta te gzoj me vargje te mija
---
ty do te qeshė si diell qerpiku
kur ti shkruan vargjet liriku
pse na lidhė e shtrejtė miqsija
sa te jen motet e pa djallzia

do te na lidhė gjithqka pa hile
porsi fletė nder karajfile

miq do te jemi pa u ndryshue
si dy zogj n' nji cak tue shkue

kah miqsija me cicerimė
per me i gzue po vargė e rimė

edhe me i ndrrue do fjalė miqsore
n' bazė adetesh zakonore

veq pa hile pasha at voter
si me te pasun shtat her moter

po te kendon vargu i lirikut

lidhė n' miqsi si n' forcė t' qelikut
''''''''''''''''
nga autori i vargjeve shqiptare
xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''

lirik
13-06-09, 13:52
Te gjith po te thonė je shpirtė e gjane
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
te gjith po t' thonė je iliriane

tė kam thėnė se do te jeshė e para
si ylbere me ato lara

qe harkohesh rrethit t' malit
me hjeshue djalė pas djalit
qiell e dhe e per me pi
ne gurra e kroje e bukuri
'''''''''''''
per me sjellė art e mahni

per me sjellė muzat rreth teje
se i ke te shejta ato deje

edhe aromė e ke vet gjakun
porsi e ka era zambakun

sa shum krojet te lakmojnė
sa shkelqimet po t' ngjyrojnė

sa shum kėngėt tė kan k'ndue
sa shum vargjet t' kan rimue

ti ke mbetė legjendė e vargut
sa bilbilat te k'nduen prej s' largut

prej mergate e diaspore
njimend qenke vashė arbnore

qenke e bardhė si lule bregu
qe i sjell erėrat ne lug drejt shtegu

ballė mė ballė per me pergdhelė
fletė me fletė e kush kah t' del

her aroma e her puhija
her erlehta e bukurija
gjith secila vjen per veti
me t 'pergdhelė si lule deti
se ti je lule plot lloje
sa te embel ke art goje
edhe fjalen si floriri
kur ligjron me gjuhė iliri
'''''''''''
zemren te bardhė si bora e shpatit
fjal't e urta si t' dukatit
qe zbutė qenjet prmbi dhe
si ikonė per treqind fe
'''''''''''''
prandaj te vjen mbrapa lakmija
arti e drita e bukurija
te gjith pas teje vijnė si vala
varg e strofa por si njala
neper rima tu u lakue
kush ma bukur me t 'kendue
te vijnė yjet edhe hana
kroje e brigje zalle e rana
edhe vala e gurgullima
ku rrin ti pushon ushtima
---

aty dehet vet qetsija
aty shkrihet vet puhija
flladi i lehtė melankolija
fjala e urtė tingujt magjik
dalin yjet me qerpik

del edhe ndjenja qiellorike
me ti pa urtesitė magjike
edhe fjala ma e perkryer
me ti pa vetullat kthyer

por si kthinat estetike
ne ndoj hark n' pikturė magjike
ashtu vetullat dy i ke
thua n' kupė t' qiellit i ke ble

sepse duken si qiellore
shtrihen ballit si harkore
e i kan format ylberore

edhe i japin hjeshi ballit
dehin lugje e bridhe t' zallit

edhe e nxisin grugullimen
lisa drurin e qetinen
edhe lulet me harlisė
kush ma mirė ne art t' bukurisė

'''''''''
prandaj lmojnė te gjith ne art vlere
porsi gjuha ne ndjenjė sheqere
porsi vet me lmue shejtria
si me ardhė vet dashuria
ashtu vijn kah ti kalimit
te gjitha ndjenjat e kullimit
---
kush me dalė shtyhet ma e para
si shkumbbardhat kah ujvara
veq me te pa e me te shijue
kush mbas shijes tue vrapue
dikush don me t'pa si shndritė
dikush yjet me ti zbritė
---
dikush qehren me t' pershkrue
dikush rrezet me ti lshue
qiell e hana n' kolorite
kalojn tjerė sa shum shpendė dite
her ndoj zog a kanarinė
her ndoj zogzė qe mbanė larminė

her ndoj tjeter me krah ne lara
kush kah ti me dalė ma e para

sa shum dalin andej n' vullnete
porsi valė n' per ujra e dete

lidhen ndjenjat per mirsie
veq pse i shtynė e jotja shije
sepse je si zogzė nder hije

se i ngjanė te urtes muzes te eres
leht kur flet si flladi i veres

prandaj rrezet kan lakmue
ne qehre tende me ndrique

edhe vet ngjyra e dukatit
e ma u bukura shprehja e artit

edhe vijat ne sharm e ngjyra
por si hanė kur te qelet ftyra

prandaj te duan mori arbnore
edhe notat muzikore

edhe tingujt ne rrokje vargu
e sa poet qe te shkruajn prej s largu

se edhe pendat i ke zgjue
sa lirikat i ke shtue
se edhe vargjet ne pendė t poetit
po te vijn pas si gurra t' detit
kush me te shkrue kush me t' pershkrue
kahdo artin tue lakue
kush kah vargu e kush kah rima
kush si zog e kanarina
gjithkush germen tue ligjrue
ne stil te vet gjithkush tue kndue
veq per ty moj muzė fushore
kan me kndue vargjet arbnore

'''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-06-09, 06:20
Kur isha etja
--------
kur isha vet etja nuk mė shuat etjen o mosmirnjohse stinė
kur nuk kam etje nuk erdhėt fare
ju o kohra paskit lindur vetėm pėr injorime e greminė
mos qofsha ma i kohrave bizare
--------
kur isha vet etja sa mospėrfillse ishit o mizere
dhe mospėrfillse edhe sot jeni
mėkatin e keni treg ushqim ju nuk keni kurfar ndere
nė interesa ju pulson refreni
--------
rrėnjėn e paskit tė pa fytyrė
mosmirnjohse jeni fatale
ju njihni vetėm njė detyrė
temena ndaj tė huajve nė tė pshtirosur maskarade mėnyrė
e vyshkjen e luleve tė atdheut nė rrėnjė e petale
-----------
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
-----------------------

lirik
15-06-09, 07:53
Kam mbjellė mir'si
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

kam mbjellur neper kopshtije lule paqeje me plot dashuri
kam mbjellur neper aroma iluzionesh shije bukurije
kam mbjellur neper kohė gjithkah ideale mirėsije me dashamirsi
dhe kam korrė fryte perbuzėse mosmirnjohje e pa besije
''''''''''''''''
qfar shperblimi cinik qka shperblen koha qka korrra o zot
un shqiptari qė mbolla kaq shum paqe
kam mbjellur kėngė vargje e rima sa shum neper qdo mot
e korra nga harbutėria sa shum bela e gjaqe
'''''''''''''''''
shpėrblim se jo mahi qfar korrje'!
kur un mbjellja dashuri ne tė lehta puhi
si shperblim nga koha hile fitova nji far zemer qorre
qė nuk i njofti fidane te padjallzuar te mi
''''''''''''
korrje qfar korrje absurde si shpėrblim neper vite
pėrse o i madhi zot
un kam mbjellur edhe yje shpresash nė mbrėmje e ag dite
dhe korra sa dhimbje e lot
'''''''''''''''
korrjet e mia jan korrje qudira
shpėrblime tė pa drejta me qmim
un kam mbjellur shum besė e fjalė zemėrmira
pėrse me korrė tash pendim
'''''''''''''''
u hodha pėr liri nė zjarrė e nė ujė
dola neper borė ne mal e ne vrri
nuk jam ma i yti tash jam bė i huaj
nder korrje te zeza kam mbrri

---
un me dritė hėne lirisė dashurisė i kam ndejt te koka
me flakė te pa shuar te deshires ndezė
e dheut te stergjyshve ku me lindi toka
nga brezi i brezit ne brez
''''''''
kam pritur e kam percjellur rreziqe neper dhimbje e teh
tė shpatave te ferrit kohore e tinzare
sa shum lapsat qellim mirė nė ėndrrat e mia konstruktive i kam mbrehė
pėr brezat qė vijnė me abetare

'''
absurd o shekull qenke qė pėr ty nuk po gjejė fjalė
me draper zhgėnjimi tė mallkoj
si sot qė jam burrė si dje kur isha djalė
tė kam mbjellė gėzim pėrse te korri vargoj
''''''''''

un qė e mbolla diellin kahdo ne qdo zemer
me flakė dashurije deri nė temena
te koka ju kam ndejtė atyre qė nuk e di si ju thuhet me emer
si ti quaj mosmirnjohjet demone a satana
''''''''''

shpėrblim ky per mua sa shpėrblim bizarė
pranga tė reja neper te pa djallzuara te mia kopshtije
me herrė e me korrė dhimbje qka qenka ky treg pazarė
qė mė ndjekė si e zezė e varrit nji far hije
''''''''''
si shperblim i morra dhuratat e ferrit tė pa besė
edhe nga ata qe dashuri pa djallzi ju dhurova
sa cinike qenke moj jetė me shum pak melmesė
sa kot nė ty u dashurova


kur un iluzionin e futa ne gjirin tim te virgjer tė quajtur konak
mikpritje e pa hile edhe per gjarpij edhe djaj me bisht
nuk e dija ather se isha i padjallzuar me gjen e gjak
se hije ne kopsht timin po mbilllja te trisht
''''''''''

por as buken kan thėnė mos ja jep gjithkuj
se buka e jote te vret
e gjaku qėllim mirė tė shėndrrohet ne lot e ujė
e vuajtja neper lot do te ecė si det
''''''''''

mos u lidh per djalli e as per pseudo fryti
qė rrėnjėt i ka te vizllueshme mashtruese ne ferr
se mandej do te mbetesh pendim mu ne mes fyti
i veshur per se gjalli ne terr
'''''''''''

un qe me shndritė thirra shum ylbera e yje
per me lozė argtueshėm ne qiellin me dritė hanė
un qe fllad dhurove nga shum maja e pyje
nuk po korri fryte nė etninė dardanė
'''''''''''''

i prerė ne besė nga koha mosmirnjohse i prerė ne hap e krih
i pa shpresė per ndoj rigjenerim e fluturim
e koha mashtruese ngreh e mos kėput o zot dil e shih
sa i namur ky i zi shperblim

''''''''''''''''nuk po korri fryte te mira neper stinė
as hijet e flladit tė lumturisė nuk po l'mojnė nėn asnji bli
nė dhe tė huaj mergim zi dhimbjet po me rrijnė
kam mbetur si murim e fli
'''''''''''''

un kam gėzuar shum flutura kam mbjellur shum melmesa
nė shum fletė e ne trupa kėrcyelli
un kam mbjellė currila si te ujvares qe besa
kam kendua per qdo bimė ardhmerie e pylli
'''''''''''''
ylberit nga zemra gėzimbardhė i kam dhėnė me premtim lirije e ngjyrė
me penden time te gjerė sa nji det
i kam hjeshu yjet me perkushtim ne fytyrė
sa as fuqi e fjalė per vete s' me ka mbetė

kam folė pėrgdhelshėm per barin per fjeren e per gurin
e per kokrrat qe lidhen ne secilin kalli
kam kenduar per dheun per shtizė e te dashurin flamurin
kam kenduar per shegen dredhzen per fleten ne ulli

''''''''''''''
kam kėnduar kam dhėnė gjak kontributi nga ngjyra ime e ngazllimit
nga kėshillat e etjet e quajtura perpjekje e hare
kam marrė per te tjerėt dritė nga yjete hėna e vizllimit
dritė te idealeve per kombe e per fe
''''''''''
autorė xhelal ferizi liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''

--------------------------------------------------------------------------------
ndryshuar

lirik
15-06-09, 19:46
Qeveri
''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Qeveri populli po ankohet
varfria na ėsht bė kanibale
shqipėria etnike po dėrmohet
vetvrasja e popullit po shtohet
rėnkojnė nga varfrija fusha e male
'''''''''''
qeveri duam punė prodhim bashkim
duam kordinime kombėtare
mjaft mė me hile e sabotim
thėrrasin trojet shqiptare

''''''
qeveri duam tė shėndosha zhvillime e binare
duam elektrikė punėsim e turizėm
po thrrasin zemrat e djegura shqiptare
mjaft ma mjaft me cinizėm
''''''
qeveri duam begati urbanizem e punė
duam kujdesė maksimal pėr mėrgimtarė
qe nga ibri semani e nė vjosė e dri e bunė
po thrret njė komb i stervuajtur shqiptarė
'''''''''''
qeveri nuk duam ma mergim e poshtrim
vizat na i ka vu e hekurta bota
qeveri mjaft ma nė pezhgve varfrie e rrethim
mjaft ma me bjerrje tė kota
'''''''''
qeveri duam perspektivė e fabrika
duam standarde e zhvillime
nuk duam tė na prishet tradita e etika
varfrija po prodhon krime
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi shqiptari kosovarė i shqipėrisė etnike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''

lirik
17-06-09, 08:50
SELVISė
------------
XHELAL FERIZI AUTORė
l-i-r-i-k-u-nė mėrgim

oh po i thrras vargjet e mia
po e thrret artin bukurija
po i thrras shprehjet e mahnisė
me i qėndisė sharmin selvisė
---------
oh po i thrras un buz't e detit
po e thrras qehren t 'berqetit
zogun tė larėm nėpėr ara
thrras currilin ndėr ujvara
--------
pėr selvinė me currilue
e thrras yllin me ndrique
i thrras malet me zabele
e thras hanen me kordele
-----
e thrras zemren e ylberit
edhe ngjyren e sheqerit
i thrras zallet kah kullohen
e bilbilat nė mjes kur zgjohen
-------
pėr selvinė me thurė art vlere
me cicrue ai bilbil vere
me ligjrue kanga nder kroje
me u veshė zemrat nė mjaltė e hoje
--------
me u veshė hana me pėlhurė
shtat ylbera me lidhė urė
zemrat diell me u shndrrue me nxe
me qelė lulet pėrmbi dhe
--------
e me qelė shum ftoj me fletė
i thrras rrezet me dhanė jetė
i marr valėt n 'shpirtė t' brilantit
edhe qehren t' diamantit
--------
pėr me i thurė vet'lla selvisė
mu nė ballė tė bukurisė
me i ngja hanes romantike
gjith ku i thonė shqipni etnike
-----
le ti ngjaj selvija hanes
se kshtu ėsht vasha e dardanes
porsi i qiellit arti i drites
i ngjan qehres t' margarites
-------
le ta din toka e ballkanit
edhe europa e zandanit
se shqiptarja shqip me fe
lulja e bukur ėsht mbi dhe
----------
Autori xhelal ferizi
L-I-R-I-K-U-
--------------------------
NJė KėNGė MIQSORE ME VARGJE ARTISTIKE
SELVISė MIKESHES TIME
KėNGė PERSHENDETSE MIQSIJE
---------------------------------------------
----------------------------

lirik
17-06-09, 09:20
Pabesi
------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
thikė e keqe mbas shpine
kohrat tu hakmerrshin ty
gjithmonė je dinake
cakun mbarapa shpine e ke ne sy
vrafsh veten ti
moj maskė demoniake

kush nė kėt skenarė djajsh tė ka shty
ti qė mendon vetem zi
tehun ti e mbanė kthy
kahdo sillet kahja jote
lakmi e ego han e pin

sillesh me plane rreth bote
kujt ciles kohė e mot
do ti ngulėsh at gjaprorė thin
si dje si neser si sot
gjak me tinzri po pin

ti gjithnji nuk njeh tjeter ne stinė e mote
per veq kurrrize kohrash me thy
me vra shpresa e me derdhė te shekujve lote
me mbyllė zemra stinesh me dry-
kush ėsht kodėsia jote
ku je ndertuar ti
kush tė ka thurė ty me krrabza hilesh
qfar uji ti ke pi
aht ti je bi dhelprash e skilesh
shpirtin e veshė gjithmonė zi
ti nuk len zemer lulesh as karajfilesh
pa i tha me pa besi -
sa e mallkuar je
kush te ka ndertue cili arkitekt
ti je ma ekeqja mbi dhe
je thikė helmi per secilin qast
secili trembet nga ti
ti ne secilin rast
din me maskė me u zgerdhi
autori
xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik
17-06-09, 09:35
Tė injoruan o varg
''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
tė injoruan o i dashuri varg
fijet e ngatrruara tė pėrthurura
edhe ty o bilbil deshten tė ngatrrojnė

tė pėrbuzėn tė mohuan tė lan nga hisja larg
me hi tė zi tė mbuluan
ata qė edhe diellin e pshtynė e mallkuan
shtyllat e liga tė kohrave
ata qė edhe lulet i abuzuan
qė asnji kurriz vlere nuk e mbajnė
tė mohuan ty
ata qė hanė e pijnė debiili
qe mendjen e kan ne gjah qejfi
ata qe ushqehen me kopili
ndergjegjen e plehnojnė me myk
mos qaj o varg
ėndrrat tua do ti nxej nji dit dielli
mos u brengos
se ata ngrisin te pa lara dolli
e ti ne shpirtė mos u sakatos
se ata rriten me servili
ti mbaj fe e atdhe
mbajė emocion
se ata nuk njohin komb e atdhe
as te vertetė miqsi as dashuri

ata mbajnė miqsi me demon
e ti kendon per jetė e bukuri
e ti gjithmonė je freski e re
qė shekujt nga kllapija i zgjon-
'''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
22-06-09, 21:41
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Qerpiku i sajė kur lėvizte

autori xhelal ferizi autori i vargjeve poetike ne mergim

vetėm pėr qerpikun sa ujvara tė imagjunuara
kam derdhė mbi shprehjet pėr definim
kam zbritė tė gjitha rrezet ma kristalore ma tė shkruara
nga vet mbi qielloritė e i shartoja me shkrim

tė gjitha mbretritė e shijeve e degzimet e bukurisė
e tė bukurive qė vet i kam shpikė
qerpikun kam dashtė tė ja pėrshkruaj nga arti ma i pėrsosur i mjeshtrisė
sa krojet i kam tha nė nė kėt cak tė seciles galaktikė

kam tha edhe imtsirat e mahnisė e i kam thėrmuar
zbėrthimet e seciles lėvizje stil arti nė planet
kahdo nė bari ku puhiza leht ka lėmuar
kam kėrkuar talentin e materjes vet

doja me qdo kusht qė gjuhen ta zbuloja
si i thuhet ksajė enigme magjitė e te shprehurit kur levizte i sajė qerpik
o zot sa ingjijtė vet diellit ja kam nxjerrė nga zemra e goja
sa gurėt e qmuar i kam nxitė pėr tu shprehur me pikė

sa gjuhė cieceronse i kam shartuar me bilbila
kam shkuar nė pėrgjim te era e lehtė mbi brilante
jam hy vet nė secilen lėvizje tė dashurisė nė karajfila
nė sa e sa zemra e fjalė shkėlqyese e diamante

vetėm pėr at qėllim kam shkundė nė shpirtė sa e s a piktorė
aq shum dėshiroja qė ta emroj si emer
levizjen e qerpikut tė sajė mahnitorė
qė ylberat kur e qilte ajo qerpikun e mbyllte i ndezte mu nė zemer

sa shum kam shterrė gurra e trajta e emitime
emitova hanen kur sharton qerpikt me pyllė
u mundova fletėt kahdo nė art rime
e lėvizjen e qerpikve tė secilit yllė

qerpiku i sajė aq shum lmonte nė gjak
tė gjitha ndjenjat mė shtroheshin aty
nė at qerpik tė sajė si floriri me kapak
kur aq padjallzueshėm lėvizte mbi sy

xhelal ferizi autori ne mergim liriku
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif

lirik
22-06-09, 21:42
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
E vranė shpirtin e shqiptarit

xhelal ferizi autori nė mėrgim

vrit me varfri vrit me mashtrime vrit po politikė tradhtare
vrit me anė tė pushtuesit vrit me lajka e anashkalime
vrit me ndjekje mohim e kurbet vrit me montime bizare
e vranė shpirtin e shqiptarit e vranė shqipėrinė etnike trime


vrit me papunsi vrit me varfri ndajė babė e djalė
vrit me skamje mbyt prodhimin e fabriken
pėrdhe nga ky mjerim do tė shembej secili mal
shqiptarin e detyruan ta shes besen e etiken


manjakėt sarhosh nė maska engjujsh tė veshur
shqiptarin e prishen nuk e lan si bilur
kėta qė diell e dhe e hanė i duan tė gjveshur
e mbi dhe bashk nuk i duan dy gurė

kėta pra kėta qė mshefen gjithmonė msheft projektojnė
nuk lėnė pa prishė asgjė pėrmbi dhe
kėta qė luftra varfri mjerim e pėrqarje ndėrtojnė
gjithkah ndėr kombe e fe

kėta pikrisht kėta e prishen edhe shqiptarin
kėta e prishen njeriun mbi glob
kėta qč botes ja prishen kandarin
kėta jan lindur pėr pėr kob


kėta duan qė njeriu shpirtė tė mos ket
kėta duan qė bota tė mbushet kopila
kėta e varfrojnė shpirtin ekonominė nė jetė
kėta vrasin gongje e karajfila


kėta i ndajnė e dhe djalė e nanė
dy gurė nuk i lėnė bashk mbi dhe
kėta ndajnė vullnete i ndajnė diell e hanė

gėzim nuk lėnė ndėr ne


kėta e projektuan varfrinė
kėta e sollen shkollen e krimit
kėta jan ata qė e detyruan prindin tė shes fėminė
me lojrate tyre e maskat mashtruese tė aktrimit

kėta nė dėfrim tė pa fre shkuan pėr vete
se jan manjak egoist zemer perverse bizare
kėta nė dėfrime dėfryen nėpėr shtete
me varfri afatgjatė e vranė etninė shqiptare


varfruan secilen po thuajse secilen voter
i ndanė shtresat me grabitje e dallime
i nxiten me urrejtje vlla e nanė e moter
shteg lan vetėm pėr krime


vdiq shpirti i shqiptarit mbi planet
ja vranė optimizmin vullnetin
pėr nji kafshatė buk e mbyten nė det
anarkist ja imponojnė pushtetin

ja vrasin secilin damarė
venat nuk ja lėnė me u mbushė optimizėm
nuk lėnė pėrmbi dhe askund atdhetarė
mbollen nė secilin shpirtė egoizėm

i nxiten me joshje e grabitje tė pa nderė
me plan uda dhunuan karakterin
i gjevshen shqiptart e i lan pa vlerė
ua moren erzin e nderin

nxiti me grabitė e nxiti n' mbijetesė
gjungėl u a shėndrruan jeten
i edukuan nė krim nė tinzri tė pa besė
ua mshefin gjithmonė tė vėrteten

krenarinė ua shembin pėr tokė
shpirtin ua brejnė me myk
i prishin nė mend e nė kokė
i lėnė pa punė qyryk


ua prishin kahdo fabrikat
i shembin me varfri nė greminė
mbas shpine ua ngulin thikat
nė secilin mot e stinė

nėn rrogoz ju fusin helm
i ndajnė fiset nė mos pasje
i shkelin nė dy kokė me shkelm
i prishin nė krime vllavrasje

gjithkah i zvarrisin pėr prona
nė krye ju qesin huta
i lėnė nė epoka tė vona
nė ballė ju lėnė hajduta

i shkelen shqiptart i shkatrruan
brezin e prishen me tallava lakuriqe
nė shtėpija publike i mėsuan
shum dobiq e dobiqe

i mėsuan tė grabisin i mėsuan pa nderė
i mėsuan n•pėr shekuj tė mohojnė meriten
i mėsuan nė ballė tė kenė njerz t' vlerė
i mėsuan t' privilegjojnė mykun e tė shkelin eliten

kėta pra jan ata qė erdhen me do shkolla
qė ne kurr nuk i kemi pa
kėta pra jan ata qė me plane tė holla
babė e birė i kan ndakėta jan ata qė shqiptarin e mėsuan
me shitė edhe djalė e qikė
kėta jan ata qė shqiptarin e varfruan
mbas shpine e vranė me thikė


kėta jan ata qė i sjellin sisteme
e i ndrrojnė perandori
kėta jan ata qė i ndrrojn gjithfar steme
e mėsojnė nė hile e kurvri

kėta jan ata qė nė vesh ju thonė
tė mos ken pėr farefis rrespekt as pėr nanė
pėr babė as pėr vlla e moter e ju sjellin zezonė
kėta jan ata qė i mėsojnė lirė me shitė tė shtrejten voter

e vranė e vranė shpirtin e shqiptarit
kėshtu do e vrasin edhe boten tė shkreten
kėta jan dobiqt e e kumarit
qė e sjellin nė kazino kah tė duan rruleten

kėta na lan pa buk e pa sofer e bereqet
kėta na e mėsuan edhe drogen e krimin
kėta pra duke na ardhė nėpėr tokė e det
na e sollen nė prag mjerimin

kėta na kan prishė kėta na kan shthurė
kėta na kan shpėrnda
kėta nuk lan bashk kund breg me u lidhė me urė
i kputen e i ndanė vllaun me vlla


kėta jan ata qė qorbat i pėrziejn
kėta tė padukshėm maskatarė
kėta tė gjitha planet botrore i ziejnė
kėta e kan vra shpirtin tonė shqiptarė


autori xhelal ferizi shqiptari nė mėrgim i vargjeve poetike
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif

lirik
22-06-09, 21:43
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Lulja qė fliste

Shkruan xhelal ferizi autori shqiptarė nga kosova

kur e shkėputa mė tha ti je poeti
po i thash tė dua pėr vargun tim
dhe tha ajo si vet me veti
m' pėrshkruaj o pend tari im
i thash nė gjuhė tė sajė
qė mėsua ma kishte aromtare
nji fjalė sa i koder a pllajė
dashuria ime nxitstare


i thash se ti je erė'aromė fjalė
je gjuhė zemre pėr qdo pendė
ti je pėr fushė e mal
simbol i pėrjtshmi shend

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
22-06-09, 22:09
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė mes tė dy tehave

xhelal ferizi autori

koka ime nė mes tė dy tehave mbrehėtarė
nuk u pre
sepse shekujt vrapuan nė qiell vetimtarė
pėr vargjet me lotin rrėke

ata mė shpėtuan
duke thirrė tė madhin zot
ata u dashuruan
nė vargun tim shihni si nuk shkėputemi dot

shekujve ju jam mirnjohs gjithmonė
prandaj ju dhuroj qiell e dhe
ata secili nga nji yllė meriton
se mė mbajten shqiptarė me fe

autori nga mitrovica
xhelal ferizi

lirik
23-06-09, 01:43
E pėrse nuk mė le tė qajė o lot-
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
e pėrse nuk mė le tė qajė o lot
dhe dole para dėnesjes time
fjalen ma le nė dridhje e belbzim
deshta te zbrazem me fjalė per te padrejtat dje e sot
perse ti rrodhe
pse rrodhe neper faqe me emocionin plot
e un mbeta nė penden time
fjala e quajtur ndrydhje ne shekuj e mot
qe me poezinė plot ankime
tė qajė e te mos ndalem dot
e koha tė perdridhet ne aktrime
e ti mos me pasė askund zot
qe te jep shpresė as ledhatime
as dje neper kohra as sot
per se o lot heshtura ime
po rrjedhė kah bota kot
ku mėshira nuk te pret andej
kohrat nuk jan ma emocion
gjithqka u bė mashtrim e ego e pa frej
indiferente jan edhe toka e qielli
mos rrjedh si valė neper nej
se me nxe me dashuri nuk po del ma as ylli
maska ka hypur ne fron
se ty tė dihet filli
por shekulli te kulluar nuk te don-
se dhembjet ti shkakton tradhtija
e ti pa shpresa loton -
ec kah shtegu e lirija
ec kah ringjallja ne shteg
kah shpresa e kah dashurija
se buza per per mbeshtetje e dashuri mu djeg
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-06-09, 14:31
Hajdut e vjedhsa e sarhosh
------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
hajdut mashtrues e sarhosh
vjedhsa tė pasurisė kombtare
dielli nuk mbulohet me shoshė
o maska me jargė hileqare
'''''''''''''
ne atdhe po qanė edhe guri
vetvritet nga varfria qytetari

orgjija po bjen kah ushkuri
e sytė i mbajnė kah thesari
''''''''''''
timoni drejtohet me hile
lakmisė nuk i ndahet qakalli
nga feudalt tė rruspijave kopile
rėnkon e gjėmon dheu e zalli
''''''''''''''
po qanė edhe qielli me lot
e toka po nxjerrė palgė me emocion
po vuan edhe ia madhi zot
se globi u mbush me demon
'''''''''
te bijtė e mashtrimit lahen
me kurva te gjveshura ne lukse prrallore
e druj e bimė po thahen
nga thundrat e hileve mizore
'''''''''
djajt vallzojnė mbi karriga
posti po mbahet me fre
e kult po bėhet e liga
dredhija lavdrohet mbi re
''''''''''''''
e ne qiell qohet servilija
lavdrohet nga friga zuzari
kah pollen kto kohra rruspija
ku mbret po shpallet tradhtari
''''''''''
njerzia po rrrin mbi dhe
me vrapin kah mbijetesa
sa kombe e fise e fe
vrapojn me zhgnejim neper kthesa
''''''''''''
e tkhedat as fund nuk kan
lakesat jan jan plot me falle
globi i uritur po qanė
padronėt zgerdheshen pėrmbi kombe e halle
'''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-06-09, 14:44
Hajdut e vjedhsa e sarhosh
------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
hajdut mashtrues e sarhosh
vjedhsa tė pasurisė kombtare
dielli nuk mbulohet me shoshė
o maska me jargė hileqare
'''''''''''''
ne atdhe po qanė edhe guri
vetvritet nga varfria qytetari

orgjija po bjen kah ushkuri
e sytė i mbajnė kah thesari
''''''''''''
timoni drejtohet me hile
lakmisė nuk i ndahet qakalli
nga feudalėt tė rruspijave kopile
rėnkon e gjėmon dheu e zalli
''''''''''''''
po qanė edhe qielli me lot
e toka po nxjerrė plagė n' emocion
po vuan edhe i madhi zot
se globi u mbush me demon
'''''''''
te bijtė e mashtrimit hingirizqe po lahen
me kurva tė gjveshura ne lukse prrallore
e druj e bimė te kohrave po thahen
nga thundrat e hileve mizore
'''''''''
djajt vallzojnė mbi karriga
posti po mbahet me fre
e kult po bėhet e liga
dredhija lavdrohet mbi re
''''''''''''''
e ne qiell qohet servilija
lavdrohet nga friga zuzari
kah pollen kto kohra rruspija
ku mbret po shpallet tradhtari
''''''''''
njerzia po rrrin mbi dhe
me vrapin kah mbijetesa
sa kombe e fise e fe
vrapojnė me zhgenjim neper kthesa
''''''''''''
e kthesat as fund nuk kan
lakesat jan plot me falle
globi i uritur po qanė
padronėt zgerdheshen pa halle
'''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
permirsim

lirik
23-06-09, 14:51
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Njė her njė yllė mė tha

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Shkruan Xhelal Ferizi(xhela i Mitrovices )
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''
njėher mė tha njė yllė me gjuhė qiellore
nė gjuhen ma tė bukur tė jetes
kėshillė mė dha dritė shprehė'tare diamantore
mė tha miqsija ėsht kult cak jete shpirtė i tė vertetes
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbaje mė tha ai yllė mbaje si diamantin miqsinė
as diamanti nuk pėrmbanė pėrmbrenda tjetėr veq shkėlqim
si ai mbaje nė kėt jetė kullimsinė
gjithmonė miqsisė jepi vlim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''
fjala e atij ylli ishte nga vet zemra e tijė plot dritė
qė vinte mbėshtjellė nėpėr rreze nga lartsia
e hynte nė shpirtė secila qiltėrsi e tijė vėrtetė me tė mahnitė
rrezanishtja e tijė besa e urtsia
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbaje ai mė tha gjithmonė mbaje se mqisia ėsht si gjaku
qė mbanė zemren e damarin
miqsia ėsht si lėngu aromtarė qė e mbanė zambaku
si kullimi fisnik nė mbrendii qė e mbanė arin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ai yllė nga qielli kėshtu tha me kėshillen kullimtare humane
vėrtetė kėshtu qenka miqsija
vulė i jep k'saj' fjale shpirti i diellit e ajo zemėr hane
mbaje o njeri s tė jet perjetsia
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi liriku autori nga Mitrovica
(xhela i mitrovicces)
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
25-06-09, 07:56
Dikush iku se bashku me prapanicen e vet
''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
dikush se bashku me prapanicen e vet iku
iku nga atdheu
se bashku me famen e vet
pseudo famė
dikush qe donte te behej si skenderbeu
atdheun ne balt e la
dikushi qė shpallej mbret mbi mbret e ma i fortė se qeliku
e la dheun ne luftė e ne gjak shkret
e la duke qa
e la me plagė e vrasje e gjamė
e la me lot sa nji det
e la nen kthetra nen shkja
iku
per se iku perse
perse kjo ndodhi dje
sa e freskt ikja
sa e pa spjegueshme
mbi dhe
nga autori lirik xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
25-06-09, 08:08
Kush je ti qe don tė na bėhesh e pa ndarė
------------------------------'
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kush je ti qė don tė mė bėhesh e pa ndarė
si sot si neser si dje
ik moj rriskzezė e pa tharė
ti je loti rreke
zhduku moj e mos rri mbi dhe
ik ne ferrin tend ik andej
nga ke ardhur
se ti
para diellit je le
e njerzve nuk ju ndahesh
ti vret kombe e fe
dhe me dhimbje e gjak lahesh
ti globin e veshė me te zi
ti
qe derdhesh per shum qka
her per kob e lakmi
e her pe grabitje e liri
e her per cakun tėnd
mos u bėn shok me ne
as me mua
as me globin
ik
ti je mallkimi mbi dhe
ne diellin e duam
e gzimin
fatin e lumturinė
mirėsinė e argtimin
por jo tėnde lagshtinė
se ti je armik
qė e lagė dhimbshėm
secilin shpirtė e qerpik
-----------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
28-06-09, 00:27
Ju lutem klikoni nė njė nga ikonat e pėrgjigjeve tė shpejta ne postimet e mėposhtme pėr tė aktivuar Pergjigjet E Shpejta.Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Gurėt e Heshtur
-----------------------

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
-----------------------------------------

Po heshtin kudo gurėt , e nuk iu del fjala

edhe pse un me copa tė yjeve gjithkah ju bėj tė fala

a thue i ka mbytė heshtja e vet nė kėt mjegull

kur vargu im ,shkrinė qdo gurė e qdo tjegull

e qajnė bilbilat kudo degė mė degė

nė lot po shėndrrohet lėngu shegė mė shegė

e un kahdo me varg i biri i shqipnisė

turr po i thrras dijetarve e turr gjithkah me i,nisė

vargjet t' mija n' lot e kahdo kushtrimtare

por su gjet kund gjuhė e su gjet m'shirė shqiptare

vargut tim nji lot as kund nji shpresė me i falė

jo su gjet kund qikė e jo su gjet kund djalė

thue se nė gurė e nė heshtje tė gjith,mė jan pėrsheshė

thue se me akull nėpėr gjak jan veshė

se loti i vargut s' po i duhet ma kujė

ma shum po iu duhet ah ai urdhri i hujė

se mund tė digjen germat qė hanen e kan tha

kund su gjet njė motėr e kund su gjet nji vlla

me e puthė nė ballė germen time tė arit

nuk u gjet ndoj bi as ndoj bir' i shqiptarit

e kėshtu nė gurė u kthye thonė gjithkah etnike shqipnija

gurė mbi gurė jan shtrue ah fiset e mija

pėr rreze'varg ma kush ,nuk shprehė ndoj gzim deh'tarė

jan dhanė pėrmbas vrapit tė gjith si do gjahtarė

me njė heshtje guri e me gjuhė qė s' merret vesh

vrapojnė kush ma parė me lakmi me u ndeshė

tue shkelė pėrmbi vargje qė po qesin gjak

kush kėndon si sorrė kush,qyqe nė ogjak

e ,ecin,e ecin me thumba shpues mbi diell

disa me kokė poshtė disa ecin n' qiell

por kush ndoj fjalė nuk e merr qė ėsht falas me e ble

disa blejnė tallava e do tjerė blejnė fe

e kush ndoj vrap t' pandalur e turrun si furija

qė shkelin mbi ato lule qė i ka mbjellė shqipnia

yrysh mbi ushkure e kush bjen n' litarė

disa bien si hutat me fat mbi thesarė

e turren disa tjerė me gri e me pre

pa kqyrė kund pėr gjak e pėr lot qė bJen rrke

e un me varg tė urtė nga i her kur ju dal para

qe i thrras me mbjellė paqe e grurė nėpėr ara

me mbjellė rrush e mollė e qershi e dardhė

se dita sot shqipnisė ndoshta i ka ardhė

me qenė ma e vyeshme se kurr ndonjiherė

me i qelė ndonji gaz me mbjellė ndoj pranverė

e un kur me varg vrapoj si bilbili

ata kurr s' m dhurojnė ndoj fletė karajfili

mbi zallė as mbi dhe “s 'm' lėnė me flutrue

as kurr ndonji krah ndoj filiz s' m' kan shtue

veq nxjerr' e 'tha mi kan mbi hapsirė

qė un nė flutrim tė mos dukem i lirė

pse k'shtu o orrla qė kend qiellit s' leni

mbi krye bilbil me pa nuk dėfreni

as kėngė e vargut s' ju shkrinė nėpėr mote

a thue bilbil kjo s' ėsht toka jote

ku me zbritė nė fole nuk t' lėnė gjeraqinat

pėr ty qajnė zymbylat e qajnė kanarinat

e sqepi yt loti qė i pikė nėpėr vija

biblil a thue ty pse nuk t' don shqipnija

pse qerdhes tėnde ike prej foleje

a thue dole kombi a thue dole feje

qė kėngen s' ta duan e s' ta duen as cicėrimen

as vargun e lotit as tė shekullit cingrrimen

qė ti nė qdo germė i thrrret pėr me u zgju

e ata nė gurė tash mė jan shėndrru

s' tė ndėgjojnė me besė s' tė ndegjojnė me hall

vargu yt po qanė pėrmbi gurė e zallė


e at lot tėndin po e pin zallina

germat t 'jan ba vuajtje qė po ti pin stina

ik o i mjerė poet e shterr dete e dhe

se t' jan mbulua gurėt e t' jan veshė me fe

dikush veshė me akull dikush veshė me hije

nuk ka mbetė mbi degė ndoj bilbil etnija

disa veshė si guri me njė ftoftsi moti

disa veshė n 'dėshprime varfri halle loti

dikush vrap tatpjetes e dikush drejt prronit

disa hije t' zymta disa brymė rreth ftonit

disa porsi huti nė zgure e nė fate

disa rrijnė n'mjerime porsi qyqe nate

disa si ndoj vyshkje nė rrugė akuj hije

disa mbetė si terri qė s , kan dritė as dije

qė nuk ju bjen dielli as rrezja e askujė

disa n' vend tė gjakut tash jetojnė me ujė

a thue kshtu n' kėt gjuhė don me vdekė shqipnija

se n' kėt heshtje t' zymt vyshken fiset t' mija

e vargu im qė d'nesė e udhė i lshon hapsira

nuk qėndiset n' stinė as te ajo ma e,mira

ikni vargje t' mija ikni merrni dhe

pėrtej fundit t' fundit ku s' ka kombe e fe

se edhe me qa ju me bekim tė qiellit

se edhe me u veshė ju me rreze t'dielit

se udhė me sh'ndrrue ju vet n'ė shtat tė ylberit

se edhe me qenė vet shejtrija e nderit

veshin ma s' ta vejnė ata tė bijtė e gurit

se ti s' shkon nėn dhe siq shkojnė t' bijtė e urit

se kto vargje e germa qė flasin me qdo akull

ditėt kur tė vijnė yjt kan me ra shakull

nė secilin varg kan me falė lot ari

e me i fal gjuhė shqipe qė e kan nga i pari

pėrgzime nga qielli pėrgzime nga magjija

kan me falė pėrgzime ehde nga vet mahnija

kurr s' kan per ti falė heshtjet qė u veshen me kėt petk

qė i kan marr kaparet e i kan marr lekt

vyshkė mbas interesi e mbas injorimi

vyshkur mbas lakmije qė ua sjell mashtrimi

kthye jan nė heshtje kthye jan nė gurė

humben gaz e shend humben dritė e nurė

pse k'shtu u zbeh venitur mohuese shqipnija

e tash s' po ka mikpritje pėr vargjet e mija

askund nuk iu shtohet fleta as kėrcylli

as nuk i don fusha e as nuk i don pylli

se kund diell nuk nxenė nė kta klorofila

se nuk ndjehet kėngė nuk ligjrojnė bilbila

as nuk ka kund zemer ligjruese mbi dhe

nga vrapi i mashtrimit me pare jan ble

e jan ble nga marka jan ble nga dollari

jan ble nga verbimi grabitja e ari

jan ble nga shum brryla zemrat jan ngurtsue

mos qajė vargu im se ti je vet krue

ti je vet burimi shekujt qė ujitė

do tė njomet koha dhe pė r ty njė ditė

ikni vargje t' mija shkoni n' tjera dhena

se nuk ka ma zemra se nuk ka ma krena

qė ju mbajnė nė gji qe ju duan krah,hapur

se gurėt me ferr nė valle jan kapur

se gjaku me ujė tash jan bė njė vlla

se qeshje as qehre si dikurė nuk ka

e ksaj vallje t' vdekjes i thonė n' gjuhė tė mjerė

ikni vargje t' mija gjeni bibil tjerė


se ktu n' kėt fole s' flet kush pėr shqipni

se gzimi esht shterrė se loti ėsht pi

e ju kur tė shkoni kahdo n' gjamė tue kja

s' keni me gjetė motėr s' keni me gjetė vlla

se n' pėr dhena tjera gjuha s' ju kupton

keni me u strukė n' skuta jeni lindur vonė

ah vargjet e mija pse doni me u tha

pse po u vyshkė mjerimi a nuk keni vlla

a nuk keni nanė a nuk keni shoq

m' thueni vargje t' mija keni mbetur troq

nėpėr gurė e dhena me mallė tu u vardisė

rreth hijeve t' ftofta pa ndoj gaz t' shqipnisė

e pėr n' fole rrugė nuk jan duke gjetė

atje s' po ka rrėnj ė atje s' po ka fletė

ku ju mund tė gjeni ndoj ushqim a hije

as nuk keni shpresė as nuk keni fije

ku me u kapė n' ndoj kopsht a' n' ndoj trėndafil

thue se gjuhė e juaj kėndon pėr tamil

thue se kndon pėr grek pėr shkje a indi

thue se nuk kėndon pėr shqip e etni

mosni vargje t' mija mos shtrydhni ma lot

mos qani pėr mua mos qani pėr mot

se kur gurėt prap ,t' bėhen me damarė

gjak keni me qenė e shpirtė pėr shqiptarė

---------------------------------------
Nga autori Xhelal Ferizi liriku i vargjeve shqiptare
---------------------------------------------------
kontakti me autorin e vargjeve
-----------------------------------------------
[email protected]
-------------------------------------------------------

lirik
28-06-09, 11:16
E bardha ikė nga te zezat-
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
e bardha ikė nga te zezat
kahdo hapsirave e qiellit
e perndjekur neper shekuj

ikė dhe ikė qysh se njihen brezat
ikė e pa faj ne drejtim te diellit
---
nga kthethtrat e zeza e bardha pse ikė
nga mbrapa gjithmonė te zezat e nxira
te bardhen hijet e zeza duan ta therrin me thikė

e shekujt e zi mizorė


qe ajo tė mos jet ma e bardha ma e lira
ajo edhe si shi i bardhė kahdo nga qielli pikė
e maskat e zeza e ndjekun me zgerdheshje te pshtira

secili shekull sa cinik
kush jan te zi me krah ata gjakpirsa te namur vampira
qe te bardhen e ndjekun me krah

kahdo ajo ciceron krahlira
kah do ajo ligjeron urtesisht gjithkah
kahdo do ajo shembull ėsht e bardhė zemermira

kush jan kėta pėrndjeks tė zi demon
qė e ndjekun kahdo paqsore te bardhen
shekujve kohrave e hapsirave kohore

e ku do duan ta fusin nė tė pa'mėshira kthetra
sa tė pa mshirshme te zazat jan
e bardha ikė nga te zezat mizore

o bardhė edhe sikur ti kesh njiqind jetėra
duan ti marrin ty tė zezat gjaksore
ato nuk i duan bardhesitė tua as engjelloret vepra

sepse ata jan krimogjenetik satan
ato tė zeza jan
tė zezat i duan nė te bardhat letra

ato kahdo ideale kriminele kan
ato i duan vetem kohrat lakore
por nuk e duan asnjiher zemerbardhsinė

se paqen ato me hile e hanė
e buken ! e ujin me tradhti e pijnė
ato nuk e duan lirinė

te zezat jan shum ! e krah po kan
ato e duan tiraninė

o bardhsi e dashur kush do ti jap ty edhe nji palė krah
edhe nji palė sy
e forca te reja

qe te mos jeshė viktimė perndjekje e tė zezave qe dalin gjithmonė per gjah
qe te mos munden me te thy
qe te jeshė ma e rrept se rrufeja

e bardhė ti je krahlehtė
te zezat te ndjekun prore
ti je per globin jetė
e bardhė sa shum je vizllore


ti je e verteta vet
e bardhė si pellumb dukesh
e ndjekesit jan si lakuriqa nate
e bardhė ti dukesh si liri
ti ne labirinte te reve nganjiher humbesh

ti dukesh nga njiher krahthate
ti dukesh si bukuri

e bardhė ti je si drita
ti je si margaritari
ti je si fjala paqsore
ti je per ne shpresa e rrita
ti je si kaltersia qiellore
ti je e kulluar si a ri

te zezat kan krah e ngatrresa
ato te ndjekun ty
ato jan te pa besa
ato duan me te thy

fluturo e bardhė ne krah te shekujve te mirsisė
dhe mos bjer ne kthetrat e zeza hijanete
ne duart bastarde te thojve te pa ngirė

ik kah arti i bukurisė
kalo male e dete
dil te j hemisferes se ngrirė

andej shko nga gjithsija e paqes
mbaje zemren si te karajfilit
duku si qehre e manushaqes


e gjuhen ligjeroje si t' bilbilit

ik bardhsi se te zezat jan shum
ato kan thonj barbar
ato te shkyejn ne zemer
kalo breg e shteg e lum
e kur te vijsh ne trollin shqiptarė
bėhu shqipe me emer .
autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
28-06-09, 11:44
Un nuk jam i yti
'''''''''''''''''''''''''''''''''
vargje kushtuar anonimėsive
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un nuk jam i yti
as si personifikim
pėr se tė jem

kur shekulli pa mshrishėm caqet mi mbyti
pėr se o fati im-
---
nuk dua te jem i yti as si metaforė
as si shembull e varg
as si pronė

un nuk dua te jem i yti as si qast e as si shekull i gjorė
perse te jem i gjorė
nuk dua qe vargu im tė gjėmon

nuk dua te jem mjet i yti as nga afer e as nga larg
nuk dua tė mbajė per ty vetem kumonė
me mė mbajt ti si dekoracion

e ti me mė qaujt mua pronė
ti e pa meritė
nuk dua se nuk e di a je qenje apo demon

thell ne metaforen time ket vulė e kundershtoj
aty ne mbrendesi te shpirtit do tė bėhem dry
muri proteste heshtur ne seclin emocion do tė ndertoj

qė nga ti e virusi yt mashtrim hyrės nė pėrjet'si tė mos lėngoj
nuk dua qė thehem me qeliza nė ty
nuk dua tė pseudo'dashuroj
---
pėrse tė jem pronė e yte
e mall i yti qe ti me mė ble
per se te jem rob

ti gjithqkajat vet i mbyte
ti je art i kthetrave mbi dhe

ti qe je maskė bukurije e lindur per kob


un nuk do t e jem i yti
edhe pse per ty paskam le
edhe pse magjija e jote me mbyti
nuk dua te jem loti rrke

---------
nuk jam i yti asnjiher
heshtja do te jet i imi murė
ti nuk ke me e kalu protestė kundershtuese timen at tė granitit sekret

un do te bėhem perseri zog i lirė si nė dikurshmen pranverė
nuk do te jem i plagosuri gurė
nuk do tė jem gjith lot det-

nuk jam i yti mbaje nė mend
se ti per kėptutjet e shpirtrave ke faj
e shkyerjet e zemrave me thoj te pa besisė

un do tė shpalosem nji dit ne nji te drejtė kuvend
nuk do te mbetem mish per qakaj
do te shihni ket fakt kur te vjen ora e mirsisė-

un nuk dua ma vet mashtrueshėm e zhgenjyeshėm tė qajė


nuk dua tė mbajė hilet tua te shekullit ne mendė-

dua te shapllem i lirė i pa faj
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
28-06-09, 13:08
Kur un kam dashur ta them nji fjalė
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''
kur un kam dashur ta them nji fjalė
prangat me lidhen me dry
hijet me mbulonin

balta me gjuante

shekulli i hileve nuk me lente askund me dalė
koha hianete nuk me shikonte drejt ne sy
penda ime vuante
ne vend te engjullit rastet ma sillnin demonin
sa keq neper caqet jam ringjallė e jam thy
e pra ne perpjekje po mundohen djajt me me ndalė

e gabuar

lirik
28-06-09, 13:08
Kur un kam dashur ta them nje fjalė
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''
kur un kam dashur ta them nje fjalė
prangat me lidhen me dry
hijet me mjegulla me mbulonin

balta pa mshirshem , me gjuante

shekulli i hileve nuk me lente askund ne siperfaqe me dalė
koha hijanete nuk me shikonte drejt nė sy
penda ime vuante
rrethi i ferrit me flakė me rrethonte
plumbi i kohes me kercnonte
ne vend te engjullit rastet ma sillnin demonin
sa keq neper caqet jam ringjallė e jam thy
atdheu ather renkonte
koha me sillte dry
penda ime gjėmonte
sa her jam njitė e ri thy
sa her ne jet jam ri'kthy
fati per mua qalonte
ne te bardha perpjekje djajt mundoheshinn me mė ndalė
qe un te mos arrij ne te dashurin cak e hak


me emrin liri mos me dalė
ujin ata qe e quanin gjak
e gjakun e kishin ujė
ata kurriz nuk kishin neper kohra deprtotnin si njalė
ata quheshin lak
e un mbi token time gjithmonė i huaj
rrezja nuk flsite me mua aspak
e tash sa pėrmallshėm po shkruaj
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
29-06-09, 00:19
Ata kurr s' mė dėrguan tė fala
------------------------------
xhelal ferizi autori
--------------------
as pėrgzim as ftesė s' kan shkrue
vargu im tash porsi vala
pėrmbi ta ky ka me u lshue
--------
ka me u derdhė mbi ta akuza
ka me ra porsi vullkani
qe sa vjet i dridhet buza
me shpėrthye si urragani
--------
e do tė shpėrthen sķ loti i detit
porsi rryma bregdetare
me varg tė vrullshėm n' turr t' poetit
me lirikė e gjuhė shqiptare
------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
29-06-09, 00:40
Ata kurr s' mė dėrguan tė fala
------------------------------
xhelal ferizi autori
--------------------
as pėrgzim as ftesė s' kan shkrue
vargu im tash porsi vala
pėrmbi ta ky ka me u lshue
--------
ka me u derdhė mbi ta akuza
ka me ra porsi vullkani
qe sa vjet i dridhet buza
me shpėrthye si urragani
--------
e do tė shpėrthen sķ loti i detit
porsi rryma bregdetare
me varg tė vrulshėm n' turr t' poetit
me lirikė e gjuhė shqiptare
------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
29-06-09, 01:34
Prapa lotit duke vrapuar
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
prapa lotit duke vrapuar
kur ai rrokullisej
neper kohra zezonash
kur qielli ishte sterrė
kur gjithqka katandisej
me plot kercnime krime e jetėrash ne zhdukje
kur mėngjesi shum lule nuk i gjente as nuk i qelte
as dielli fytyrat nuk u a shihte ma
kur kishte vetem herrje kokash e mizore nukje
kur shekulli ishte ferr
kur vllau mbeste pa vlla
kur gjithqka ishte halė
kur mbette nėna pa bi
kur thundra mbi ne quhej grek - shkja
kur gjithqka ishte terr
kur nėna mbeste pa djalė
kur e ndaluar ishte fjala etnike shqiperi
kur dhunimet e gjėmoime ndėgjoheshin pa ja nda
kur luhej loja me sherr
sa her i thash lotit te dhimbshėm shqip ndal
ndal hesht edhe ti o shekull i truar
e koha zezonė
e loti neper gremina e kombi im po rrokullisej
duku lutesha o diell i uruar
e hapi im nuk dihej kah po nisej
e un nė fyt me njė halė
ku armiku e kishte vendosur pėr te ma ndaluar fjalen
sa ujqit kishin uluruar
armniqtė dilnin pal e palė
e un bertisja ringjallje ringjallje
askush as sot e as dje pa me degjuar
nuk dua te me kekroni o kohra mosmirnjohse falje
un jam qiri i sterdjegur e stermunduar
e koha dikur e sot nuk me sollen qmallje
un kam mbetur neper kohra duke kujtuar
sa e pa fund
shpalosej edhe dredhija e mallkuar
un nuk kisha as varg as fjalė
gjaku derdhej rrėke valė valė
e penda m,e ishte ndaluar
e un me vuajtje e dhimbje sa nji mal
pas lotit tim e lotit kombtarė duke vrapuar
pėr ti thėnė ndal se vjen liria ndal
shpresa nuk me ishte tretur
por koha mė kishte harruar
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

lirik
29-06-09, 02:18
A e dini ju perse ju turrren poetit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
a e dini ju pse ju sulen poetit
me ulurima bishe
me mėri te ndyra si furtuna e detit
po ti o shekull o njerzi ku ishe
--------
poetit ju turren sa gojė qakalle
e shum te zeza pjella
zvarraniket hije mbi dhe e mbi zalle
me i pshty mbi vargjet me rreze te mbjella
'''''''''''''''
poetit ju sulen edhe disa poet
poeteit ju sulen edhe pseudo krijimtarė
ju sulen edhe hijenat e veshura me pushtet
e kanibal qė hanė shqiptarė
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku mergimtarė me vargje ne kohra te ndryshme

lirik
29-06-09, 02:18
U mundova ta mbuloj nji koder dhimbje
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
u mundova njeher nje koder dhimbje ta mbuloj
me qka ta mbuloj mendova
kur papritmash emocion shekulli im nga shpirtsia lotoj
dhe koder dhimbjen e mbulova
--------
askush as ekspertėt e ndjenjave nuk e diti
perse loti im ishte sa nje koder
pėrse nga qerpiku aq dhimbshėm rreshqiti
e kohes ju duk si loder
'''''''''''''
se koha nuk ta beson
se nuk e ndjenė nė vete
se kot indiferencave te moteve dhimbja ua spjegon
prandaj fol me dhimbjet vet me vete
'''''''''''''
bota nuk ndjenė per nje koder lot
kur lotet i derdhen vuajterisht dikujė tjeter
si e ndertove ket materie o zot
ku te zgerdheshurat mbi dhe jan mbreter

'''''''''''
ku arti ma i lartė esht paraja
ku ndjenja ma e bukur esht interesi
ku kult esht lakmija per maja
ku koha perkulet kah vesi
-----------
dhe loti im mbuloj koder
por dhimbjen nuk e ndjeu toka
e jeta mu duk si nje loder
e ndarė me ftoftesi ne epoka

------------------------------------
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
29-06-09, 02:19
Nė fjalen e shekullit
****************

Autori Xhelal Ferizi
********************
nė fjalen e shekullit vulosa pohimin vulė 'lot
pohimi im nuk paska qenė vulė fati
para diellit ishte ai pohim betim at mot
pse u betova vetmashtrueshėm un krah'thati
***
betohu nė tė'rrėshqitshmen dhelpri tė kėsajė jete
ku vulat e fatit nuk i ke vet nė dorė
sa qesharak ky iluzion them tash vet me vete
njeri o kukull e teatrit tė gjorė
***
pse a nuk je nė teater
jeta a nuk ėsht vetėm njė lojė skenė
njeri pėr tė kujt hirė e hater
mbi dhe nėpėr shekuj shkon e vjen
***
betohesh nė vulen e lumturisė e ajo venitet
betohesh nė jetė e ajo shuhet
betohesh nė diten qė shn'dritet
nė fatin qė zhgėnjimi i shkruhet
***
ja pra un jam ai vet
qė jam betuar
nė secilen vulė tė dashurisė ,secilen vulė tė gjerė e kisha sa njė det
e tash po vdes duke dyshuar
***
po vdes nga e pėrgjithshmja e pėrjetuar
***

se gjithqka qenka kalimtare
gjithqka nė botė ėsht e shkruar
sa kushtetutė mashtrimtare
..............................................
.................................................. .
---------------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
****************
---------------------------------

lirik
29-06-09, 10:53
Deshta tė jem i ėndrres
---
Deshta tė jem i ėndrres
qė tė mos prishen idilitė iluzionet e mbretėrive mbi maja
buzve tė mjaltes tė ndėrtuara nga shekuj qastet e lumturisė
nuk deshta tė prishi me zhgjėndrren llahtare fluturimet e dashurive ma tė mėdhaja
qė ka njoftė gara e zemres epokale e dashurisė
---
nuk deshta tė ua prishi foletė qelizave iluzionare tė dehura nga mahnija
as shijeve eren aromtare pėrkundse
nuk deshta ti shoh realisht zhgjėndrrat kur lakuriq zgėrdhihej zhgėnjimsia
u bėra kohė djeptare e dashurisė leht tundse
---
as lotin e zemres nuk kam mundur ta nxjerrė
duke dashur qė tė jem ėndrra e pa zgjim
nuk doja ti shoh ata sy zhgjėndėrrsisht tė shpuar nga e pamėshirshmja therrė
nuk mund tė quhesha pendim
---
dhe zhgjėndrra ishte vdekja ime e gjallė
prandaj ėndrroja jetė
nuk deshta tė mbetem si njė peshk mbi zallė

robi i tharjes vet
---
dhe mbeta ėndrra me sy hapur e pa fund
mbeta bilbil i plagosur
zhgjėndėrrsisht quhem mund
ngrihem e bie plandosur
---
Autori xhelal ferizi

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

doGzona
04-07-09, 15:52
Thirrja

Zeri therret
Ne kete erresire
Dhe pyet
Ku mbeti fjala
Besa
Qe dikur u tha
Nje per te gjithe
Te gjithe per nje..?!


Ne ftohtesi te nates
Muri
Leshon akullin
Dhe trupi rrudhet
E shpresen e mbane
Dhe thote me vete:
Jo nuk me kan harruar..?!


Gelqeret e vjetra
Lyhen
Me ngjyren e kuqe
Te pershtymes
Nga goja bujare
Qe kerkon
Akoma jete
Akoma liri
E perse e harruar..?!


Zeri ne brendesi therret
Dhe fytyra
Behet e rrudhur
E mendja pyet
A thua
Si me harruan
Ne kete vend te mallkuar..?!


Endrra ka humbur
Nuk vjen
Qe te behet realitet
Ne zjarrin e madhe
Qe mbahet ne gji
Dhe loti del
E prape thote
Nuk jan lotet e mi.


doGzona

lirik
05-07-09, 10:47
Mė vjen mirė
autori xhelal ferizi liriku
-------------
mė vjen mirė qė je busollė qe vetveten e drejton
qė nuk je lpener mendjelehtė qė erėrat kah tė duan tė pėrdredhin si labile
mė vjen mirė qė me lustrime servilisht nuk aktron
mė vjen mirė qė je e qelur karajfile
--------
sa bukur qė je e vetvetes sa bukur qė je mendje e tillė
sa bukur qė je e pa hile
sa bukur qė je si zogza e lirė nė pranverat nė prillė
sa bukur qė nuk shartohesh me erėrat kopile-
-------
nuk duhet me ecė kahdo qė frynė era
formim e vetėdije autoktone i duhen jetėsorė timonit
me kahje ec gjithmonė kah vlera
e jo kah nxitja e shtytja e demonit-

-------
mos pėrfill kurrė diqka qė pėshpėritet nga pjellat e kurvėrisė
e intrigat q ė gatuhen nė magjet e djallit
gjithmonė ec kah udha e bukurisė
kėshilla mos ndėgjo tė qakallit
-----
as tė mos mashtron loti i krokodilit
e arti i shpifjeve mbėshtjellė me lustrime e maska
ma e mirė ėsht nje kshillė e pa djallzuar e bilbilit
se zhurmat e krrokatjet qė nxjerrin shum laraska
-
--------
me ditė duhet shum nė jetė e me dallue
e vet duhet hapit tėnd me i dhėnė vulė
nėse don kah caku pa hile me shkue
egjrat kopile udhes se cakut duhet me i shkulė
---
nė udhėt me dy fytyra mos hyn ku ka mjegulla peshpėritse
se tė hutojnė tė ndryshmet pėrdrdhje e pakjartėsitė
ik nga kthetrat e kohrave grabitse
udhėt tua e vetveten duhet gjithmonė me e sitė-
------------
tė tjerėt nėse tė sitin tė sitin sipas shijeve e ngjyrave tė tyre
prandaj mos hyn nėpėr shum meleze sita
duhet me e gjetė artin nė krye tė qdo detyre
vetėdija ėsht ma e bukura rrita
''''''''
----autori xhelal ferizi vargje e kshilla shqiptare
nga autori i harruar ne mergim
-----------------

permirisim i vjershes

lirik
05-07-09, 11:00
Nje fjalė nga njiher ėsht nje koder
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''
nje fjalė nga njiher ėsht sa nje koder
nganjeher ėsht vulė
nganjiher ėsht loder
nga njiher ėsht si pulė
--------
nje fjalė nga njiher ėsht zjarrė
ėsht nganjiher vullkan
nganjeher ėsht plagė e varrė
e ėsht nganjiher qast mjeran
--------
nga njeher ėsht aq e vlefshme si diell
nga njiher ėsht si lavire qe perdridhet
nga njiher del si nje yllė nė qiell
e nyje nganjiher lidhet

'''''''''''''''''''''
ajo nga njiher esht menquri
kshillė qe vlenė nje jetė
fjala kur ėsht kshillė me plot bukuri
ajo ėsht vlera vet
------
fjala edhe eshtry thyen
luftra mund te nxitė
sa zemrat me dry i ndrynė
fjala i joshė bukuritė
'''''''''
ajo kur bėhet kshilltare
kur mbushet me shum mirėsi
ringjallė sa shpresa vdektare
infuzion esht per dashuri
--------

autori xhelal ferizi
--------------

lirik
05-07-09, 11:09
Sa i madh qenke pėr sherr
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
sa i madh qenke pėr sherr
i vogel sa nji plesht me shpirtė
ti qenke shpirti plot terr
sa i pshtirė me smirė sa i pa dlirtė
''''''''
si ka mund'si qe je sa nji morr
tė vjellėsh nji det me vnerė
kur sy nuk ke e je i pa art e qorr
me shitė kandare e vlerė
---------
ti je kopil qė nga servilija je pjellė
ti je helmi i dashurive njerzore
ironitė e zeza nė shum udhė tė kan mbjellė
ti len kahdo larva djallzore
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-07-09, 11:10
Kush je ti
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kush je ti nėse nuk i thua lules lule por ferrė
kush je ti nėse diellit i thua balt
kush je ti nėse drites i thua sterrė
e vnerit i thua mjaltė
'''''''''''
kush je ti nėse dijes i thua helm
nes e margaritarit i thua myk
kush je ti qė pendave e artit ju bjen shkelm
o kokė e mbushur me byk
-----
kush je ti qė yjet i quan gurė
e guret i quan yje
kush je ti qė koken e qon si dhelper mbi grurė
e bilbilat i quan ujq neper pyje
'''''''''''
ti qenke qakall i fjales
ti qenke zvarranik mbi leter
ti qenke per qdo fyt nisma e edales
ti qenke ma i zi se lugati ma i vjeter
------
e si i thohet ylberit shtizė
e hanes se ndrtishme shpatė
si i thohet furtunes puhizė
e art llomotitjes se gjatė
''''''''''
si i thohet vorrit djep
e palces se mirsisė vorr
si i thohet zymbyle qyqes per mbi shkrep
o djalli i kohrave qorr
--------
ti nuk i thua kullim ujit te zallit
as lotit poetik vlerė
ti nuk i thua mahni as palces se mallit
se koka tė ka marrė erė
---------
ti e quan tė shejtė e tė urtė krokodilin
e lotin e tij e bėn nderė
ti e gjykon pėr cicėrimen magjike zogun e bilbilin
se shpirtin e ke tė pa vlerė
'''''''''''
ti pshtymė djalli i thua qershisė
e dredhzes i thua e pa ngjyrė
ti i thua shemtim bukurisė
se je arbiter i pa nderė
''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''

lirik
06-07-09, 07:01
Un i njoh disa qė flasin per art
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un i njoh disa qė flisnin per art
ata nuk jan te bijt e artit
as nuk ishin kurrė
sa shum kemi qeshur me kėta vetmashtrues
un dhe koha
ata nuk e njihnin te artit asnji gurrė
sa shum jemi gajasur
ata nuk e kishin pa veten ne asnji pasqyrė
pa u pa kurrė me artin ishin mburrė
ata as nuk kishin te artit fytyrė
as shpirtė te artit as zemer
me asnji qast arti nuk kishin folur
as ndjenjė me artin nuk kishin shkėmbyer
ishin disi ne shpirtė te per zdrolur
ata donin artistėt me i tkurrė
gjithqkajat duke i perfolur
ata as nuk e njihnin nocionin burrė
donin shpirtrat e pa faj per ti thyer
te artit ata nuk do te beheshin kurrė
------
por edhe keq na ka ardhur nga kėta vet aktrues
sa her me lot kemi qeshur kemi ra gati plasur
kėta quheshin moha
e ne te bijt e vargut te zjarrtit
qanim se edhe rriqnat i jan veshur artit
ata pinin aq shum, vet lavdi
mundoheshin te jen te bijt e dukatit
por ishin te pjellur nga koha rruspi
ata nuk isnin te asnji shtratit
as komb e as te shtratit dituri
ishin te bijtė e dinakerisė
qe nuk i lenin tė bijtė e artit nė qetsi
ishin te mjerė
sa te gjorė
ata nuk kishin pi asnjiher vlerė
as zberthyer metaforė
ne qeshnim me zemer
por nganjiher nga mjerimi
na dhimbsej tokė e jonė
se nuk shtohej mbi dhe tonin zbukurimi
por pjelleshin satan e demon
e ne vuanim nga pseudo arti
nga pseudo i te vetquajturve te mdhej
me pseudo'nota kualifikimi
ne donim qe tė mbushej me art toka e jonė
e jo te thahej
nga mashtrimet e pa mbulesa
e me pseudovlera te lahej nga mjerimi
jo pseudo artit mirnjohja ti ndahej
e te qanin artistet me lotin si vesa
e te shkrumbej atdheu nga vetlavdrimi
jo jo qe besa
art nuk esht vetmashtrimi
nuk lidhet arti me disa interesa
duke tė perkdhelur gjugjėritė servile
qka jan kto kopile te korruptuara martesa
po kumbarohen pseudo vlerat kopile
nuk dua nuk dua o kohra cinike
nuk dua
te jem merita me hile
qe shqipnija e ime etnike
te merr gjithmonė ne thua
a eshihni s i qajnė nen hije te zymta
sa lule talente karajfile
perse o pseudo art art vetit i thua
pse e vret shqiperinė antike
pėrse vet'quhesh mbret
mashtrues e vet mashtrues
e vlerat me hijen tėnde i vret
pėrse o vetlavdi zaptues
per se po shpalles vet'mbret
perse me zgerdheshje aktrues
arrt po quhesh ne jetė-
nuk te dua me krye ne hi
o i dashur i imi atdhe
per art jan lindur e dashuri
drangojt e zhegnyjer mbi dhe
por jo ata te pa fe
qe jarget i derdhin rreke
'''''''''''''
autori xhelal ferizi mergimtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
--------------

lirik
06-07-09, 07:13
Me disa fjalė do ta shkruaj nji roman
----------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
me disa fjalė do ta shkruaj nji roman
dhe do ta perfshijė nė te shejtė metaforė
do ta quaj magjike ne fjalorin tim
me aq s hum gezim e me plot lot gezimi e te gzueshme denesje e vaj
do ta quaj roman botrorė
e me te madhe e te gjerė sa te qiellit dashuri
nuk do ta lė krr ne n kthetra nder djaj e qakaj
do ta quaj gjithqkaja ime
do ta quaj mahni
do ta zbukuroj me ma te bukurat shkrime
do ta quaj te shejtė ne secilin sheku ll e kohė
do ta quaj ma te kendshmen mbi dhe
do ta quaj ma te bukuren fe
ma te shejten kohė e orė
do ta quaj bukuria e ime
do ta quaj ma e bukura dashuri
do quaj roman me ma te bukurat shkrime
e titullin do te ja vej liri
''''''''''''''''''

autori xhelal ferizi nga mergimi qe tjeterson qenjet njerzore
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
06-07-09, 07:57
Mashtrimet i qite ne treg
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
mashtrimet i qite ne treg
e etur per shitje pa kushte
pa te interesuar te mundshme t pasojat
ndaj ndonji te pafsjhmi i pa djallzuar
se ndonji i pafajshme mund te bie ne grep
ku ti i ke vendosur shijet e mallkuara
pa u interesuar se ndonji zog me ato tua paranojat
mund ta bėsh pergjithmonė qyqe ne shkrep
e engjujt me shpirtėsitė e pa djallzuara
mundesh ndonjerit pa faj
zmeren me ja lidhė ne pranga perjetsisht
mjaft ma me keto tregje te mallkuara
ku ndjenjat po shiten mashtrimsisht
mjaft ma me ndjenja te aktruara
ku engjujt po vriten
nga kozmetikat vizlluese
po bien ne kurthat e aktruara
ku aktet e interesit si ndjenja po shiten
e koha kurr nuk u bė gjykatse e mirė
mjaft ma se engjujt po vriten
nga tregu me maska i pshtirė
se bukuritė e lekurave te mallkuara
engjujt e pa faj po i blejnė lirė
e ndonje engjull qe ti mundesh ne shpirtė me e djegė
eh ti moj mendje ngushte
akoma ti me tregje e me te pa mshirshmet lojrat
perse me krutha e mashtrime del ne seclin shteg
pa e ditur se rruges andej kalojnė edhe muza
duke menduar ndojnje gjė me vlerė ne treg per ta ble
e ti ne secilen qellizė e kahdo ne te gjakut rruza
dhimbje e mashtrime po shet mbi dhe
e dijn edhe stinet e kohrat
sa lotin engjujve ua ke derdhur rreke
me bukurinė tėnde
ne grep te tregut tend te mashtrimit
sa engjujt mashtrim kan ble
e ne kurtha te bukurive kan ra
e te pshtrosjeve zgerdheshjeve me ėndje
pse
ti o fara e krimit
per se kaq e bukur linde
o maskė e mashtrimit
pseudo ndjenja ne treg ke shitė
edhe shkembijt me te fortė i ke shembur per dhe
e te bardhė bilbilit nuk ja le ndoj ditė
as hare dikund te cicerimit
se ndjenja kurthash ke dalė me shitė
aty u varen engjujt e pa faj
ti o tregtare e pa fe
dil e shit ma mirė ndjenja falco nder qakaj
e engjuj mos plandos per dhe
dhe dije se secili det
mund te shterret nga mashtrimi
por nji dit kurtha e jote vet
do te kurthoj ty
kuptoje se kush shet bukuri mashtrimi
nje ditė do te shembet n e jetė
-------------------

autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-07-09, 02:18
Eh moj toka e etnisė
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------
l i r i k u
--------------------------------
eh moj toka e etnisė
ti qė mė linde nė botė me garė
ti qė mė le kndej mjeranisė
thue se s' jam mbi dhe shqiptarė
---
thue se s'jam ai gjak ngazllimi
qė dikurė t'kam joshė me shije
porsi i shpirtit ėmbėlsimi
ti pėrkdhelja fllade e hije
---
eh moj toka e etnisė
dikurė zog m'ke quajt shqiptari
mbi ty flatrat i kam nisė
kam cicrue me at gjuhė ari
---
kahdo nė tuat fusha e kroje
me plot lavd n' rimė qėndistare
si ma tė ėmblat mjaltė nder hoje
t' kam qėndisė n'vargje shqiptare
---
vet currilat ti kam lavdrue
si zingjirė diamant lidhė'tarė
kur gurgllimes poshtė jan lshue
varg'tarisht bashk me ujvarė
---
ata anash jan vargisė
porsi vet me ra ingjija
si zingjirtė jan kristalisė
ti shartoja nė vargje tė mia
---
e ti mua qka mė ke dhanė
pėrveq lotit e kurbetit
me pasė mallė pėr diell e hanė
pėr valbardhat qė shkojnė detit
---
un ti nxita ato gurra
kthjellt me u derdhė si lozonjare
vargu im nė valbardha e turra
ka shkumbzue mbi valė shqiptare
---
si dhuratė ti ma dhe lotin
birit tėnd ja dhe mėrgaten
vargu im prekė qiell e zotin
muaj e stinė e ditė e naten
---
por se ty s' po tė prekė ndoj zemer
pse mė duket e ke tė gurit
mė ke lanė n' dhe t' huaj pa emer
me i lot varg qė qanė bilurit
---
s' paske pasė ti ndjenjė pėr ne
sa i curril pėr mėrgimtarin
ti kam kndua shum gurė e dhe
lule fletė e degė e barin
---
un vet fjalen magjistare
e kam gjetė kahdo agrumit
me gjuhė shqipe rrrezatare
ti kam kndue detit e lumit
---
e kahdo i thonė shqipni etnike
ja kam falė zemren poete
i kam kndue tokat bukanike
kallij gruri e bereqete
---
edhe leht kur fija e barit
e kercyelli porsi ari
porsi fllad me gjuhė t 'shqiptarit
ja kam veshė un vargatari
---
ja kam veshė vet un liriku
edhe dega kur ka l'vizė
kur i ka lue fletes qerpiku
dega e fleta leht n' puhizė
---
un vrojtue i kam vet kallijt
edhe bli e ftue e qershija
molla e dardha e paqsorė ullijt
buzes tė detit kah shqipnija
---
nuk t' kam lanė kokerr as dhe
pa ti kndue pa ti bekue
ty t kam kndue si hana e re
kur del gurrat me i hjeshue
---
pėr tri fe t' kam kndue e vlera
zemren shqip ta kam saldue
kur t' kan shkye ty pykat tjera
un me vargje t 'kam bashkue
---
porse ti s' m'paske njė fjalė
sa pshtynė miza kund pėr mue
lotin t' mallit me ma ndalė
ktu n' mėrgim qė ėsht tue m'vlue
---
thue me vulė m' ke ra e dyllė
porsi tė isha nji far kopili
nuk kam hise nė fushė as pyllė
s' jam ma i shqipes karajfili
---
as nuk jam ma rrėnja jote
se ti mirė din me mohue
mė le me vargje nė stinė e mote
pėr ty lot n 'varg tue rimue
---
ke harrue kur un me gjak
vet kam dalė nga gurra jote
nėn at qiell si kupė kapak
m' ke pagzue si lule toke
---
vet ma dhe emrin shqiptarė
vet m' ke dhanė tė bardhin gji
vet m' ke ushqye shqip si ujvarė
pse tash mė len nė elegji
--------------------------
Autori i vargjeve shqiptare Xhelal Ferizi
--------------------------------------------
lexoni nga vargjet e autorit tregoni shoqes shokut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik
07-07-09, 02:29
Nė KORIDOR HAPA

AUTORI XHELAL FERIZI

Hapa nė koridor
po vijnė
mbahu burrė i dheut lufto
dhe veshėt curr lart rrijnė
hesht ndėgjo
i mjeri rob arbrorė
ja ja jan duke ardhė zemren mbaje qelik
shtrėngou e mos vdis pa gajret
msyje te parin armik
te vrasin por edhe ti vret
keshtu kalonin pipzimet pergjimet neper vite
ne gjendje lufte nė gatishmeri
o shqiptarė sa vdekjet i prite
shekujt i ke vuajtėri
vinin shkonin qelsat zingjirėt uniforma vinin shkonin
sa koridor i mallkuar
heshtur tinza ecnin vėzhgonin pėrgjonin
un duke pritė radhen per tu ekzekutuar
burg armik kazamat
un i huaj shqiptarė
dita nji shekull monotone e gjatė
nder kthetra tė armiqve vrastarė
nė dhe tė huaj rob internim
nga gjuha e huaj rrethuar
ne listen e zezė mbikqyrje keqtrajtim
gjithkah me plan i vrojtuar
shikonin flsinin heshtnin
flisnin pėshpėrisnin pėr mua
gajaseshin talleshin qeshnin
e un me djersen si krua
vdekjen e prisja nė mesditė
vdejen e prisja daten
kahdo qe ecnin me dukej i pritė
o zot sie mbrehnin shpaten
dhe lenin pershtypjen vrastare
ne qehre shiheshin dinak
e urrenin etninė shqiptare
me gjuhė me farė e me gjak
urrejtje panllave thelbsore
urdhra kahdo tinzarė
tė shuajn faren arbrore
mendonin kta bizarė
ne listen e zezė me mbanin
me dosjen e trashė shovene
per kurė e kishin planin
o zot qfar soji hijene
dhe un prap i gjori rob
naten ngrihesha ne mendim
po vijn thosha o kob
po vijnė per vrasje e krim
kėshtu mė ecnin ditėt mundimeve
kėshtu o kombi im
kalonim muajve e stinve
nepritje koridorit
hapat e armikut pergjonim
dhe prisnim shpaten e ekzekutorit
e ėndrrat se mos shpėtonim
keshtu kaluan vite
menduam se do te na vrasin
na liruan nji te bukure dite
por kujtesat po na ngasin

autori xhelal ferizi
------------------------
sipas ngjarjes se vertetė qe eperjetoj vet autori xhelal ferizi burgjeve
e kazamateve jugosllave si i burgosur politik

lirik
07-07-09, 02:33
Organizimi

xhelal ferizi

armikun askush ne the'qafje nuk po e shtynė
dhe punėt shqiptare askush si shtynė para
ne qoftė se organizim nuk bėhet gjaku ynė
ne do te na humbė etnike e jona fara

dhe kot jan llafet e gjeniale e dija
edhe sikur ta keni dijen e gjith botes
nese organizim nuk bėhet etnike shqipėrija
do te silleni tė lidhur pėrjetsisht rreth rrotes

nėse nuk bėheni si kokrrat nė gjak
qeliza e rruza funksionale
ju nuk do tė keni as komb e as bajrak
as fusha as dete e male

do tė jemi mbi dhe nėse bėhemi puna
nėse shqiptari bėhet shpirti i veprimit
nėse do te rrijmė' mbi ne do t' bie dhuna
dhe turpi e qthurja e krimit

organizim nės e bėhesh veprim nėse je
konkret me tė perditshmen ecje

ma llafe as diell as hanė as yje s' kan nxe
me llafe 'shekuj'llaf mbetesh shekuj ' ngecje

organizim ėsht vet esenca jetsore
vet jeta esht organizim
merre vesh pra mirė oj rraca arbrore
se jeta ėsht nji vlim

organizim gjithqka ėsht qė shihet
a nuk e sheh punen e pėrditshme te yjeve e tė qiellit
dhe qdo gjė qė preket e ndihet
te organizuara vijnė edhe rrezet e diellit

e sikur tė ishte dielli dembel
kush do tė na kishte nxe
ai qė qdo mėngjes pa pertaci fare del
me ndezė punė e dritė pėrmbi t' ėmblin dhe

po ju a nuk e shihni organizmin njerzorė
qė gjithqka e ka punė e ka organizim
jo jo kombi im i dashur arbrorė
renditja ėsht vepėr e shpėtim


konkretja vetem konkretja vepėr
nga kryerja nė kryerje pėr ditė
nė secilen vulė te shekujve nė secilen te jetes leter
punen organizimin me e nxitė

pėrndryshe jetė nuk ka
pse sulmohet vetem shteti
po ju kush ju ka nda
me shpirtė me hendekun sa deti

ju ka nda vetvrasja e ftoftsija
e virusi e mosbesimi
askush mbi dhe sa e imja etnija
nuk vuan nga i mbrendshmi dyshimi

dysho nė vlla dysho nė moter
dysho ne bashkatdhetarė
me smiren nė jetė me smiren nė sofer
me zili ndaj tjetrit o tė mjerė vetvrastarė

po sot kush tė ndalė ty t' bashkohesh nė veprime
mos vallė qeveritari
jo jo qelizat e tua qė nuk njohin vlime
pėr punė dashuri e per dhe shqiptari

se mos deshte token ta lėvroj deputeti
e punėn ta bėj ministri nder kopshtije
mos deshte qe te vie nė arė edhe presidenti
qe te mbjellė per ty ndonji varg hardhije

dhe lavren nėpėr ara e bujqsinė ta mbjellė
kryetari i bashkisė a qeveritari
mjaft ma mjaft vetėm me tė vjellė
se punėn permbi dhe se bėn veq pushtetari

punėn dhe progresin e me ecė pėrpara
e bėn privati e bėn qytetari
po bujku pse nuk del nėpėr ara
s a i mjerė ne ankime duket gjith shqiptari

se turrė jan nėpėr ndeja tė kota nėpėr pijetore
ndėrtim njohin vetėm nė lokale
pėr qejfe pėr shverce e per krime mizore
e mandej vetvyshken si qyqet nėpėr male

organizim quhet vet jeta mbi dhe
vet ekzistenca qenjėsore
puna vetmohuese duhet nxitė ndėr ne
e dora kėrkon shpresė prej dore

po cili shqiptarė e ndihmon shqiptarin
qė tė ecė nė mallra e sukses
cili me thuani? e mos ma ndezni nė mėri flakė zharin
nga egoja e vetvetes ky komb do tė vdes

pse qani pse vajtoni pse gjykoni
pa hy nė analiza
sot ma i mirė se ne ka mbetė edhe demoni
ne shpojmė njeri tjetrin me dinake shtiza

po ti kur njeriun tėnd nuk e mbanė me vetėdije
e dorė me i dhanė pa hile
po q' tė duhet jeta ti je vetėm hije
qe qanė si kunadhe e skile

jo jo kėshtu nuk ecet me kėt shpirtė me driza
shtresa shtresa me ego e me akull
por me tė lehta dashuri si puhiza
se pa dashuri kombi tė rrėnohet shakull

faj nuk ka vetem deputeti
pushteti e qeverija
por faj ka sa toka e sa deti
smira e shpirtngushtsija

po shpirtin ku e morėt ju shqiptarė

e mishin me edukim e me gjak
a mos nė parlament ndėr qeveritarė
pranojni pra se luani vet me lak

patjetėr kėshtu ėsht' se sot demokracia
nuk tė ndalė ty qė porsi vlla
ta ndjeshė bashkatdhetarin o ju fise tė mija
a' s' shihni se me ego e smirė jeni tha

se ma parė dy gurė bashk rrijn mbi tė bukurin dhe
se dy shqiptarė mbi glob
po shpirti ķ juaj n' bashkim kur s' ka nxe
gjithmonė keni luajt me kob

gjallė nuk ju mbanė shteti por vetvetja kultura
organizmi puna doren bashk e tok
zemėr m' zemėr me qenė tė lidhur si lumejt me ura
si vllezėr si miq e shokė

por jo njeni i smires e tjetri i xhelozisė
e tjetri i egos bizare
nuk mbahet jo kėshtu mirqenja e etnisė
o fise te mjera shqiptare

dhe mendjes thirrni njiher e pergjithmonė
ta dini se jeta nuk ecė pa bashkim
mbi gjakun tuaj e ardhmja le tė vlon
e jo si qyqet nė ego e vajtim

se puna ėsht gjithqkaja e organizimi
shqiptari kudo bashk me shqiptarė
e jo gjithkah interesi i ftoft izolimi
bashkpunim nuk shihet kund pėr farė

po nė saharė si jetojn nė shkretira
ku spec nuk bėhet as lozė
e shqiperia mbi dhe etnikja me tokat ma tė mira
jeton mbi shkrumb e blozė

se kush ne dorė nuk e merr ndoj vegel pune n' kopshtije
me mbjellė a me korrė ndoj fryt
qė n' mėngjez tė agut nėpėr t' ftoften hije
turr nė pijetore pėr me e lagė at fyt

raki n' pėr lokale dėfrim qejfe e zare
mbi rrota e trena e makina
dikush neper bjerrje nėpėr trotoare
tue kqyrė femra tė bardha tė zeshkta e biondina

lokalet pėrplot tarafe e cigare
e tym duhani porsi agallarė
pa mendue askush pėr bujqsinė shqiptare
dhe fajin tash hudhe mbi qeveritarė

po q' e do se as shteti jo nuk ėsht pa faj
se ėngjėll as' ate' kėtu un nuk po e nxjerri
jo jo shqiptarė shekujt do ti keni me gjamė e me vaj
se vullneti pėr punė ju' vėrtetė ju shterri

ju shterri nga shpirti solidariteti
vetėdija se duhet ti ndihmohet bashkatdhetarit
shpirtin qė dikurė e kishit sa deti
sot s' ju ka mbetė as sa fieja e barit

mbas pune duhet defrimi
mbas mundi e djerse vjen
por jo nga ndeja e pafund o lum bashkkombas i imi
sa varfrija te gjallė tė then

se shteti nga populli mbahet
nga puna nga taksa nga duart e vyeshme puntore
perse shqiptari kshtu ndahet
me klane e smirė inatqore

dhe dije mirė nji fakt ne kėt jetė
ta keshė para sysh gjithmonė
nėse dorė bashkkkombasit si jepė
kurr nji hap para perėndija nuk tė lshon

s' tė len me kėt zemer me ecė nė asnji cak
po tėndit njeri ti kur i han kokė
kur zilinė e ke nė gjak
pėr vllezėr e miq e shokė

at'her zoti thot

po ky s' mė do mua
ma mirė le tė mbetet nė lot
se a s un kėt nuk e dua

dhe kėshtu ju len si qyqe pa shteg
nėpėr skuta tė botės endacak
vajtimit duke kcy degė mė degė
te prishur nė shpirtė e gjak

ndryshoni ėsht ma mirė
bėhuni shpirt me oraganizim
dhe do t e jeshė faqebardhė i lirė
me shtet o kombi im

at'her nuk do te ke'sh ankesa
kur dora me dorė tė mbahet
ma mirė ta qet qe besa
qė jeta mbi dhe tė mos thahet

DHE RRUGES Sė QYTETRISė
MIRė ECNI Nė BASHKIM
O JU TE BIJTė E ETNISė
NE CAKUN CIVILIZIM

DHE PUNEN TA KENI KULT MADHORė
E KULT ORGANIZIMININ
BASHKKOMBASIT JEPNI DORė
TE GJITH MSYNI SHPėTIMIN


dhe msyni ne tė bukura vlera
dhe shpirtit mbillni pak dritė
se shekujt ju bėhen pranvera
e fama ka me ju rritė

vraponi pra drejt shtegutt e faqes se bardhė tė mirsisė
se ju dini me e gjetė udhė un e di
dhe larg nga vneri i tradhtisė
mos shkoni nė paudhsi

pijeni kupen e pajtimit
se bashk me kombe tė tjera
mund t' rrini NėSE ORGANIZIMIT
I SJELLNI TE REJA VLERA

AUTORI
xhelal ferizi shruar nga mergimi

lirik
07-07-09, 14:12
Po na vrasin o amerikė
------------------
Autori xhelal ferizi

po na vrasin me sadizma o mikesha aleate amerikė
me intriga sanksione e kurtha politike e viza
mbas shpine europa e pansllav e kinez po na bien thikė
nėpėr rrugė na qesin cunga pezhgve pelim ferra e driza
-----------

po na vrasin pansllaviant qė ti po i quan europė
po n a vrasin shqiptarve nga qdo anė
na i qesin shpirtat me maltretime copė copė
poshtrim me pi po na dhanė

------------------
na sorollasin me viza serbofilja kroacia
na stėrmundojnė na grryejn nė sistem nervorė
nė kėmbė ėsht ngritur pansllavo lugetėria
ta shuajn damarin e rasadin arbėrorė

--------------
na ndihmo mikeshė na duhet rruga e lirė
ndihmoje mikeshen shqiptare aleate
sanksione thuaju o heqje vizash o vampir
se na poashtrojnė si qyqe nate
------------

amerikė e jona e pėrjetshme mikeshė
a e ke aleat shpirtė t'pėrjetshėm shqiptarin
ujqit mishngransa mbi glob jan qua peshė
gjunjzoje gjunjzoje mashtruesin e bizarin
-------------

brienat i kan mbrehė tash me gjasht pika pėr ne
nga ballkani duan me na qitė fare
shqipe mos me lanė mbi tokė e mbi dhe
etni as gjurmė shqiptare
-----------
gjasht pika cenim kufijsh viza viza viza
tela me gjemba rikthim pushtimi e rrethime
kėrcnime zvarritje s 'kalon andej as miza
pa njimij vuajteri e maltretime

-----------
i kam pa shqipėtarėt tė mjerė e tė gjorė
qė gjuhė nuk dinin tė huaj
me nga nje leter per nje vizė nė dorė
poshtrou e sllavisht pėr njė vizė e shkruaj
-------------

mbush rubrikė kutija e faqe e katrorė rubrike
trego pėr tranzitin! sa shum kerkojnė arsye
gati sa nuk vdisnin prej stėrmundi shqiptart e prej pike
kur mbrapsht disa i kan kthye
----------

mė kujtohet nji her nji nanė e mjerė shqiptare
aty ne konsulaten kroate
kėrkonte shteg per kalim e qare
e strukur aty rrinte si nji qyqe nate
-------------

tė katėr vllezrit e sajė
ishin gjetė tė vrarė e te masakruar
po shkonte kjo me lot e vaj
nė varrim nė kosovė e kishin ftuar

por nisi sadistja fashistja maltretuesja kroacia
e mjera legata antishqiptare e konsulli
po ziente rrena e dredha kopilia
po ziente intrigė mashtrim qulli
------------

jo kėshtu e kjo ėsht jo s' bėn e nuk shkon
jo kjo leter tė duhet e ajo vizė e leter
kėt nuk e ke e kjo tė mungon
sa tė poshtėr e soroallaten sa te ndyrė lugetėr
------------

pėrse viza te kemi ne shqiptarėt e mėrgimit
kur kemi qėndrim nėpėr shtete
pėr viza tranzite tė mjerimit
na vyshkun na pinė gjak jete
----------


prandaj amerikė o mikesha ime
gatitu tash edhe ti
tė duhet sot forca ti je me za e trime
nisja nje pune per shqiptarė e mos rri
-------------
vepro vepro sa ma parė
puno ma shum pėr shqiptarė e bashk'rendit
sė bashku me ne shum shqiptarė
per kalimin pa viza e te lirė tranzit
------------

se ne shqiptarve na duhet liria
lėvizja me mallra e tregti neper ' tokė
por para na maltretuesi harbutria
shqiponjes ja prenė dy krah e dy kokė
---------
e tash kan dalė pansllavt me gjasht pika
na e luajn pamvarsinė e sovranitetin
veriun e kosves le t' na shpetoj amerika
se sllavt kan msy prap shqipninė e detin
-----------
me dalė duan andej kah durrsi e shengjini
e ndihmon pa ja nda rusi e franqezi
gjermani belgu danezi e latini
mongoli hindusi e kinezi
--------------
ndihmo amerikė se nuk jem veq per kafe
e per sy te bukur nuk ja vlenė miqsija
e leni ma sterzgjatjet mos u pshtjell me llafe
ne rrezik jetsorė sot ėsht dardania
-----------
se gjallė qe besa shqiptari nuk thyhet
ushtri serbe nuk hyn ma ne token dardane
se botes ndoshta fundi nji dit do ti kryhet
por kurrė ma shqiptari ne roberi pansllaviane
---------
e ti amerikė mbaje fort aleatin
se ktu shihet prova k'tu shihet burrnija
se shqipnija si ti nuk e ka takatin
por sa per barot flakė i ecė trimnija
----------
nese ti ne balt na len ne ma kurrė per jetė
aleat e mik ma kurrė un dhe ti s 'do t'jemi
besė a skund miqsi nder ne s'ka me mbetė
n ė mes nesh perjetsisht ka me hy veremi
--------
nuk ngjallet ma besa nuk ringjallet miqsia
nese ti ne balt na len nder pushtime
edhe mund tė shuhet pėrmbi dhe shqipnija
por nėn kėmbė sllaviane nuk bjen dardania
-----------
e le ta na merr vorri me fmi e me djepa
se me gjith qka kemi te gjith kemė me u shue
do te niset luftė permbi male e shkrepa
ushtria shqiptare nė armė ka me flakrue
-----------
le te digjet toka le te digjet dheu
se ne me lojė fjalesh nuk kemi nisė lojė
se ka lanė sternipa mbrapa skenderbeu
ballkani do tė bėhet hi e zharė e plojė
-------------
se asnji pllėmbė dhe nuk e merr ma serbiani
kosova ėsht e lashtė me bukuri dardane
deri sa te jet thumbi pushka e nishani
nuk do te jepet hise pa u coptue dritė hane
--------
e pa u coptue dielli e me ra me copa
e pa u coptue yjet e qielli me vjellė gjak
le ta dij ballkani le ta din europa
shqiptari nisė luften me tė kuq bajrak
--------------
e mandej n' barot kahdo le te del zhari
edhe flaka e luftes le te perfshinė milete
se nuk ndalet ma perjetsisht shqiptari
me barot e flakė po u mbushė tokė e dete
--------
por se ne ne ty do shpresa i kemi oj mike
na jan sulė europa rusi e serbiani
se e lakmojnė shqipėrinė te bukuren etnike
drue se kullojnė gjak tash pushka e tagani
-----------
se per t' gjallė te motit hut nuk rrin shqiptari
sorrat per se gjalli dy sytė me ja nxjerrė
ka me ra n' beteja kur t' thrrret kushtrimtari
me gjak lufte e turri me u pergjakė qdo therrė
---------
e bari ma mbi rusi ndioshta nuk do t' mbinė
as ne serbinė shkinė shovene e terbimit
do ta mbuloj flaka ndoshta gjith njerzinė
se shqiptari n' shekuj si shtrohet poshtrimit
----------------
Do tė bėhen luftra edhe shum hata
por do ket pasoja nese nuk ndihmon
se te kam quajt mik e te kam quajt vlla
ti o sot o kurr ngrite lart at ton
----------
e mos lejo kurrė me na u qartė etnija
se trojet jan tonat veriu e zveqani
mitrovica bajska lleshaj simonia
albaniku i lashti qe larg ju ndje zani
-------------
e kahdo shqipni toka ku quhet etnike
ku nen dhe te sajė rrin gati vullkani
ka me ndejt e mbreht si shpata qelike
per trojet e t' parve qė i la iliriani

autori xhelal ferizi
----------------------...l...i...r......i......k...u n...ė...m...ė:::r...g...i...m

lirik
08-07-09, 10:22
Shum hafijet ne kambė jan que
---------------------
nga autori xhelal ferizi
shum hafijet ne kambė jan que
shum e hilet i kan bashkue
kush me jargė kush me poshtrime
per me e shtrue drenicen trime-
se ai shkjau po i mson me pare
me i ngatrrue punėt shqiptare
per ma ba po punė te zeza
per me pshtjellė nder kohra e breza
e fija e lamshit mos me u gjetė
dhith drenica ne hi me mbetė
mos me pasė drenicė shqiptarė
kshtu po e don hilja barbare
per me e shthurė kahdo bashkimin
me ja qitė kosoves timin

pjella e titos e rankoviqit
gjithfar morri me gjak te iriqit
nuk po lanė kund vend pa bre
ne besė drenicen duan me e pre

e jan que shum zagarė
shum hafije e shum rrogtarė
kush me hile e koalicione
kush tue pjellė ndoj lojė demone
kush ma parė qoohet me e tha
per me e kthye nen rus e shkja

por nen shkja drenica s' bjen
te bijt e sajė jan shqip me gjen

jan shqiptaret e vertetė
nuk dorzohen gjallė ne jetė
di ti dal krah amerika
se i ka trima djem e qika
edhe krah do i jep turqia
e gjeraqina nanė shqipnija

sa te jen motet kohra e stina
ne drenicė jehon martina
jehon kanga e uniteti
mos me u qartė shqiptart n' mes veti
por me rrnue bashk nen dritė hane
se kshtu e don toka dardane -
nga autori xhelal ferizi liriku

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
''''''''''''''''

lirik
11-07-09, 10:18
Do tė na mbytė turri n 'lakmi
-------------------
Autori xhelal ferizi
------------------------
Dė na mbytė turri nė lakmi
turr e vrap kah me grabitė
sa ma shum me pi lavdi
mos le qast as tė bardhė ndoj ditė
---------
tė bardhė ndoj diq as qast nder mote
tokes sė bardhė me shpirtė dardane
po qajnė trojet kastriote
kahdo ne hiset iliriane
------
se nė duar marrin resore
ata te joshur pėr ndoj karrigė
prandaj qanė toka arbnore
nga drejtimi i ores sė ligė
-------
se historiani drejton miniera
pedagogu e mban tekniken
gjithqka fallco oj nanė e mjera
i pamoralshmi e flet etiken
--------
askund hiq nuk ka nė vi
as gjė s' rrin nė vend tė vet
sa gabimet mbi etni
po na shkon loti si det
------
e kshtu gjith e mjerė etnija
kah po vuan prej mercenari
nė gjamė rėnkon e mjerė shqipnija
se nė treg po e qet tradhtari
-------
vuani vuani o ju troje
pedagog bėhet zdruktari
nuk po del jo kobi e loje
nga ky rreth ferri shqiptari
------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
14-07-09, 02:20
Kur qeshni e di pse qeshni
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
---------------
e di pse qeshni kur qeshni
sepse mendoni se pas qeshjeve nuk ka re te zeza jete
sepse qeshjen e ka zbuluar zemra e iluzioneve
sepse nuk e dini
qė pastaj koha qė pason
qeshjen
me lotin ua ujitė
e
pauzen e qeshjes jetė
kur qeshja mbaron sė lulzuari
kur keni qeshur kėt nuk e keni ditė
si quhet e pastajmja ardhmėri
e larmive me ngjyra jete
prandaj keni q eshur e qeshni
qė tė pini lumturi si dete
e nganjiher ti derdhni me lot kah qerpiku
se jeta ka te quditshme adete

koha e sajė esht miku e armiku

qė prodhon edhe shkaqe tė lotit
jo vetem te qeshjes
prandaj kur qeshni nuk e dini
se
kur dollija i mbarohet zemres
vijnė vėrrshime jete
qe trubullojn dollitė e qeshjeve
dhe hallet flasin vet me vete
vjen koha sterrė e reshjeve
e hallet vershojnė si dete
prandaj e di pse qeshni
se ne skenė nuk ju dalin rrisqet
ne teater te jetes qe ti shihni
nuk e dini se pas qeshjeve
nė pauza tė qeshjeve kohore vijnė halle
qė ju bėjnė tė harroni
qė ndonjėher keni qeshur
kurė dhe pse keni qeshur
por qeshni i bijė te rriskut
e mos mendoni
se pas kodre vijnė re
qeshni se koha esht lotsjells i joni
nga fati i njeriut i pa fre
ma mirė te ju pushtoj iliuzioni
se sa brenga e se nesermes
e qeillit qe vjen me te zeza re
qeshni e mos mendoni
se qeshja ma e mirė ėsht qeshja iluzion optimiste
e iluzionit te sigurt
qė koha nuk do tė sjellė ngrysje
qeshni e mos rrini te ngurt
se brenga ju rrokullisė ne pėrmbysje
qeshni pra ju o qenje iluzioniste
--------------
nga autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''

lirik
14-07-09, 02:21
Un do tė vdes vetėm at'her kur tė vdesin tė gjith goj'kqijtė-
Nga autori xhelal ferizi

un jam rilindur pėr inatė tė kohrave vyshkėse -
per inatė tė hirit mbi hi
e shkrumbit e blozes
un jam mbi perseri
dhe shqiptarė do tė quhem ne ballkan
jur ne europė edhe guri te quhet liri
do te vdes ather
kur do tė vdes qdo tradhti
ather kur emri etnike shqiperi
do tė quhet yllė qe ndriqon per her
kur brenga nuk do te me mbetet ma si nji lot me e pi
e hapur dy sytė e mjerė
do te vdes kur nuk do te kem ma dolli
per penden time te gjerė
as ngjyrė poetike me pi
kur zogu tė gėzoj liri n qdo pranverė
ather do te jem i qetė
penden ma leni mbi varr
edhe nese nuk me quani poet
pshtymat mos mi lshoni si det

un po eci neper stinė
deri sa te ket currila
e gurra ku pijnė te eturit poet
deri sa te ket servila
qe masken te ua heqi pa mshirė
deri sa te ket te vetquajtur mbret
nuk do te vdes
do te jem pendė e lirė
deri sa te ket interes
gojė zi e maskė te pshtirė
un do te jem si koha
duke ecur mbi kohra si varg
mbi tė cilat po eci me pendė nė dorė
me krenari autoktone -
me quani si te duani nga larg
por un nuk do te vdes
deri sa ti varrosi kohrat zezonat demone
do tė vdesė kur tė zhduken te gjith djajt nga dheu
kur tė shterren tė gjitha lotėt
shkakatrėt e derdhjeve te gjakut
kur do tė vdesin shkaktarėt e luftrave
kur do tė vdesin zemėrzezat robėri
kur mbi dhe nuk do tė jen ma hijet mbytėse
e pluhuri i harresave qė muzat i mbulon
kur popullit tim ti garantohet liri
kur nuk do tė ket ma hilja shtytėse
dhe pranga e quajtur mizori
e thundra e demonit
kur nuk do te ket ma pushtime
e dhunė e pa drejtesi
kur te mos renkoj ma toka ime
kur ta kem pshty secilin faqezi
kur hilet nuk do te mbijnė ma mbi paqe
kur do tė sigurohet se qielli do tė mbetet i drangonit
kur kulqedrat do tė hyjnė nė varre
kur shkeljet do tė vdesin shovene
kur bilbili do tė kėndojė pa dro nėpėr lisa e qarre
kur tė ikun nga kjo botė hilet legene
kur tė vdes diktati i padronit
kur te ringjallet morali
kur ushkure ma neper kėmbė kurvarėsh nuk do tė pėrthuren
kur hilet e shartuara nuk do tė jen ma vula
kur nuk do tė ket ma mbi dhe befasi fenomene
kur trimit do ti jepet haku
kur te ligut do ti tregohet vendi
kur nuk do tė phet ma me pambuk gjaku
kur sklleler nuk do te ket mbi glob
kur te mos kalohet me hile rendi
e me brryla te mos shtyhen kohrat
kur i merituari te jet ne krye vendi
kur nuk do te ket ma padrejtesi mbi glob
e drejtesia te dal ne shesh
kur i pa fjashmi te mos bėheet rob
kur kurtha te mos jet ma modė
kur fjala te mos varroset e gjallė
kur muret te mos ndajnė zemra
e akujt te mos jen kufij
kur zemrat te behen diell
kur jeta tė behet sheqer
e mjalta do tė ujitė dashuri
kur njeriu do tė bėhet vlerė
kur i mjeri te mos ajė ma me mallė
e thikat te mos ngulen kohrave pas shpine
kur si peshku te mos thahet njeriu mbi zallė
kur lulet do ti qelin qdo stine
kur ushujzat nuk do tė pijnė ma gjak
ather un me penden time
me sy qelė nuk do vdesim
se boten nuk do e lėmė si lak
pėrthurje e ngatrresė bela
por paqe si lule zambak
----------
nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
14-07-09, 02:21
Ju kurrė nuk do tė jeni tė bijtė e aromes
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
----------------
ju kurrė nuk do tė jeni tė bijtė e aromes
sepse vnerin e pini
ju qė pini vetėm ironi
qė me gjarpin nė njė birė rrini
trupin e rrisni me tė vjella gjarpijsh
ju kurrė nuk do tė jeni fjalė tė zemres bilure
ju a e dini
se jeni helmues tė qdo zemre e emocion ure
qe lidhet me pa djallzi
nga dashuria nė dashuri
ju jeni bij rruspijash tė pa ushkure
ju jeni tė shartuar me seclin akt tė zi
ju i ndani dashuritė me tė zeza mure
jargėt e djallit i keni dolli
keq edhe pėr diellin flisni
e pėr muzat
se hile nė vend tė ujit keni pi
ju fjalen e paqes e pshtyni
se jeni tė kohes rruspi
e di se me jargė ujiteni
por jo me dashuri

e di se me demonin nė pazare goditeni
por jo me tė dliren mirsi
tregjet e zeza i keni
si zemrat
ju te djajve jeni
djaj i keni emrat
ju kurrė nuk e njihni fjalen e lirė
se masken e keni mėmė dhe at
buzėt i hani me hile
ju ju jeni nji i veqant tarikat
i pjellur nė netėt kopile
ju pshtyni mbi qdo adet
pshtyni mbi karajfile
e pshytni mbi paqen vet
ju nuk shihni askund ma gjat
se nė shekullin tuaj smirzi
ju i doni tė gjitha kohrat nė pozcion pat
qė tė zgerdhiheni pastaj
me fatkeqsinė e tyre
me zakonin tuaj te zi
sadist e keni cakun
qė ti zėni ngusht edhe muzat
me humorin tuaj tė zi
tespitė i mbani si tė djallit rruazat
e feja e juaj ėsht demagogji
komb nuk keni as atdhe
dhe qani me djallzore nostalgji
poet nuk leni mbi dhe
-------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
14-07-09, 02:25
Shkela njiher mbi nji kermill
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkela njiher mbi nji kermill
me hapin tim tė pa kujdesė
un nuk e kisha pa
rastėsisht i thash mė fal pa interes
ai me qelbin pa ja nda
bertiste si i pa besė
ankohej per vlerat e ti
mi shkele me thoshte vlerat
un plasa nga ai kėrmill i zi
nga qeshja e i tillė ves
kur ai lavdrohej se vlera kishte pi
nga gazi i papritur -

edhe shekulli deshti me plasė e tė vdes
e shum deshmitarė nė at ankim tė tij
se vetja i dukej art
e qelbi i dukej ngjyrė
e era i dukej aromė
e quante veten me fytyrė
mendjen e kishte komė
dhe hunden e vjerrte lart
e trupin e tij plot zhgjyr
e quante veten vigan
hapin e quante madhorė
mundohej te quhej mbret
dhe tė quhej fis me taban
por ishte kėrmilli vet
me tė parė e fis e farė
mundohej tė quhej koder
mundohej tė quhej dijetarė
por nuk e shihte se ishte i ngatht
se askush as nre kafshė nuk ja ka varė
se ishte nji kermill bizarė
aspak nuk ishte i shkatht
as si nji uri nuk ishte mbi dhe
por donte te behej sundimtarė
tė dilte me qelbin rreke
tė quhej i madh si ujvarė
i thash kermill je e jo tjeter
i thash se nuk je gjeraqinė
i thash nuk bėn pjesė nder mbreter

pse don te jesh mbi njerzinė

autori xhelal ferizi

-----------------------------------------

lirik
14-07-09, 02:29
Nuk e njoh bukurinė tėnde
''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
--------------------------
nuk e njoh bukurinė tende o sekret
ma fal artin e aftesive gjeniale
edhe pse ngjyrė po derdhi poetik si det
un nuk ti gjej ty bukuritė ne male
--------
ti quhesh sekret
por je lumturia
ku rrin ne tokė ne mal ne lum e n e det
sa shum tė kėrkon poezia
'''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
---------------------------

lirik
14-07-09, 02:29
Nėse nuk na e jepni pamvarsinė

Autori i titullit nėse nuk na e jepni pamvarsinė

xhelal ferizi nė mergimi trdihjet vjet jasht atdheut

nėse nuk na e jepni pamvarsinė
dijeni do tė sjellim nga qielli kometa
me dhimbjet tona do qelim vullkane
lotėt tona her do tė ngrihen ne rrugėt tuaja
her do tė vlojnė nėpėr secilen bazė shpirtrore europiane
dhe nėpėr tė gjitha qelizat e huaja
do ti derdhim nė aq tė rrėshqitshme tė tyre plane
do tė tė ju gjėmojmė deri sa dhimbjet tona shqiptare
nė secilin kalli tuaj tė grurit nėpėr kokrra rane
nėpėr secilin instikt tuajin nėpėr breznitė tuaja qytetare
gjamen tonė do ta perkundni
shpirtin tonė barrė do ta keni tė pėrjetshme
dhe nuk do t ė na lėkundni
nga caqet e idealeve tė vlefshme
loti ynė do tė bėhet det'vrasės pėr ju
do t ė bėhet top i zjarrtė me madh'si qielli
do tė shėndrrohet nė avull frym'marr's
nė mjegull pshtjellimi qė nuk e largon as dielli
do tė behet kohė'marrs loti ynė i vjeter
dhe do tė qajė deri sa mbi dhe tė bie qielli

xhelal ferizi autori i titullit
nėse nuk na e jepni pavarsinė
e drejta e autorit xhelal ferizi

-------------------------------

lirik
14-07-09, 02:30
Kush e lindi robėrinė-

nga autori xhelal ferizi NE MERGIM

*titullin roberia e shkruan xhelal ferizi
*mergimtari shumvjeqarė
*shkruan xhelal ferizi

*Shekujt nji ditė ke me i ngranė
*edhe driten pa mėshirė
*ndoshta edhe diell e hanė
*edhe eren e lirė
*edhe boren e bardhė
*edhe qiellin e pa anė
*edhe diten e tė bukuren stinė
*edhe det e oqean
*idetė ke me i gri
*poregreset me i nxi
*dhe te bukuren liri
*fjalen e lirė
*dashurinė
*njeriun e mirė
*dhe drejtesinė
*qytetrinė
*mirsi
*edhe harmoni
*nder popuj miqsi
*te gjitha ke me i ngranė
*e me te prangave robri
*kund nuk ke me lanė
*mbi dhe mirkuptimin
*argtimin mirbesim
*bashkpunim
*dashurinė
*edh e te jetes bukurinė
*ah kush e mendoj kush e lindi
*mbi dhe
*robėrinė
*shkruar nga autori xhelal ferizi
*****************************

lirik
14-07-09, 02:31
'Nėse shihni se qiellin e kam mbushė me vargje'

*shkruan xhelal ferizi autori i shum vargjeve shqiptare

*dhe ju qė shihni kah qielli
*se me vargje ėsht mbushur
*mos mė shani
*nėse nje ditė e shihni
*se un e kam mbushė kaltrinė me vargje larmije
*mė mbani
*si poet
*mos mė lini
*se jo vetem toka me det
*duan germa
*por edhe qielli
*kėrkon germa metafore
*jo vetėm kospshtijet
e toka arbnore
*por edhe qielli
*e ky germave
*ju thot
*mos qani
*por kudo mbini si mesazhe mbi dhe
*ndiqni dijet
e kombet me fe
ndriqoni shum tru te rracave nerzore
ndriqoni shum udhė e l argaoni satabe hijet

*nė qiell nė dashuri
*diturisht mbini mbini mbini
*mbini nė shkollė nė vetėdije
*mbini mbi mirsi
*shkruar nga

autori xhelal ferizi

------------------------------------

lirik
14-07-09, 02:31
Edhe sikur te gjith ta pshtyjn diellin un jo
*autori xhelal ferizi

*edhe sikur te gjith ta pshtyjn diellin
* un nuk mundem
jo
kurrė nuk do ta pshtytj
un as nga ideali nuk tundem
nuk dua driten ta fyej
*do ta kisha pshty vetem idenė e qastit
*dhe shtytjen e pa besė
* e pa menduar e spontane-
e kuj dreqin esht kjo spontane

qė nuk mė la tė jem mik me diell

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
14-07-09, 02:32
Besimi
'''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
nė jetė do tė vetvriteni
do tė mbeteni edhe jetim
nese sot e neser e dje veprisht naivisht qorras besoni-
nga shpirti i juaj ne ket bot♪7 e ne at botė do tė paditeni
nese i pa matur do te vulseni ne besim
do tė beni krim
nga dhimbjet e juaja
do tė akuzoheni
vėrtetė po
nėse besoni nė kėt ledhatim
a e dini ku do tė radhiteni
ne sater te xhelati e demoni
nėse verbrisht
ledhatoni shekullin e quajtur
besim

autori xhelal ferizi ne mergim
-----------------------------------------------

lirik
14-07-09, 02:32
Mos me shani o padrejtesi

*autori xhelal ferizi

*nėse shkrimshprehuri jam
*mos shani o padrejtesi
*ju shani po deshtėt si zakonisht
*por mos mė shani
*pėr shprehurshkrimin tim
*as pėr shprehurgermen a shprehurfjalen
*me fakt
e me talentim
*un jam ftoftthyesi fakt shkrim
*akullthysi shprehshkrim
*jam perjetuesi kohorė
*ma mirė me kerkoni
*ne perpjekjet e fjales jetim
*dhe ne labirintin e gjorė
*se sa tė me shani
*sharja e juaj nuk do tė ket kuptim
*nėse nuk tregoni
*pse shani pse
*shekulli ishte pėr ju
*ju ma moret ju shekullin tim
*prandaj mos shani
*me faj tuajin
*se ju
*vetem ju po e mbushni
*ju o padrejtesi
*po e mbushni
*mllef
*ditarin tim

*shkruar nga autori xhelal ferizi jasht atdheut


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgoni njė Mesazh Privat tek lirik
Gjeni me shume Postime nga lirik

lirik
14-07-09, 02:33
Autori xhelal ferizi shkruan titullin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nė mėrgim pse rri me vesh ne tokė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
me vesh nė tokė rri
pėr informime
kohrat levizjet hilet i pėrgjoj
luftrat padrejtesitė kohrat kopile
e drama e teatra e aktrime
diplomacitė i vrojtoj
ndegjoj dhimbje te epokave e renkime
pasta ne vargun tim i regjistroj
rri kujdestarė pa pagesė
pėr pėrgjime
shpesh her veshin e vė nė tokė
dhe rri me pritje ankthe gjak'ngrime
o miq e shokė
luftrat i pres atmommet me shperthime
garat e krisura
njeriun e pangopur
sho sa e sa lakmi te kasdisura
shfrenime njerz te kafshruar
ndegjoj se se dridhen fusha e male
i shoh djajt e shfrenuar
e sa e sa kohra kanibale
plane duke thurur globin si e si per ta shkatrruar
*ndoshta nuk mė besoni
*por toka nji minė ėsht me sahat
*pres kurė do tė kėrset nė copa e thėrrime
mos me pyesni pse vrojtoj edhe ju vrojtoni
jo vetem penda ime
edhe ju vigjiloni
se un
*pres dit e nat
*se pse sa shum demoni
-po e ndezė me barot
*rusi serbiani greku serbiani koreani irani pansllaviani
*si dje si sot
*e tjerė ekstremist prishsa tė paqes
*qė na dhurojnė lot
*dhimbje e hilet mbi dhe e nėn dhe
*toka e tė madhit zot
*ma nuk po i duron
*besoni
*prandaj kjo minė me sahat e quajtur glob
do ta shihni nji dit me kob
kur te kerset me besoni
*te gjith qielllorėt paqsorė mė than
edhe muzat .-
puno
me vargje
*apelo
e njerzit alarmoni
thuaju
*ndryshoni ndryshoni ndryshoni
*thuaj njerzisė me pendė
*demonėsitė largoj
*nga tė gjitha anė
*kėshtu me than kodet etike
*yje diell e hanė
*se te gjith se bashku me dhe me det e gurė e kob
*do tė eksplodoni
nese nuk ndryshoni
*e pėr ju ma as diell as dritė as hanė
*nuk do te ket
* besoni
*kėshtu thonė largpamsitė e vargut
*alarmnoni kuptoni
*merrni masa me tallje mos jetoni
*o glob i jonė
*se veshėt e mi qė pėrgjojnė
*prandaj akceptoni
*kėshtu ata e kohrat ju apelojnė
*kėshtu me thanė ata
*ishte penda ime e gjorė
*dėshmitare
*dhe ja tash po e dėshmon me shkrim nė dorė
*nė gjuhen e lashtė shqiptare
*le tė flet vet
*se edhe etnija kombtare e jonė
*mbi planet
*edhe kjo pėr mirė duhet tė ndryshon
*pėrndryshe toka
*mina me sahat
*per tė gjtih tha
*eksplodim jam
e do t e jet
*jam po jam tha
*ma mirė
*ndryshoni ndryshoni
*dhe si nji termet
-nga mbrendia po buqet
---
*keni fat qe un me vesh nė nji gjuhė qė e msova
*ne nji kureshtje shekujsh
*pervojė tash

e ndegjova se si flet
'dhe nuk gabova
'qe e msova kėt gjuhė qė ndėr ju nuk thrret
me ju nuk flet
ajo flet vetem me poet
*ju nuk e kuptoni
*kjo me ju nuk flet
*por pendes time i tregova
un ja perktheva

ajo tash me majen e vet
ju a perkthen ju e shihni
mina me sahat qenka globi
qenka planeti
toka e dheu me det
mbledhni mend hiqnu qdo kobi
se jeta ėsht bukuria vet
largoni raketa e flakė demoni
paqja paqja paqja
nga lėmshi i dheut te hiqet atomi
paqe o milet
paqe o popuj paqe pse ne gjak e luftra vloni
ne luftra ne gjak e siklet

nga zemra e shpirti demonėt largoni
se dheu globi i juaj ju vret

ma mirė ėsht shekujt ti menquroni
q' ju duhen lotėt e gjaku i derdhur si si det
gjaku i derdhur krimet dhunimet
paqja ju duhet paqja
jo krimet vajete hidhrimet
ju duhet karajfili manushaqaja
argtimi
ne secilin shtet
mbi dhe paqja
ajo le te rrij neper shekuj ndegjoni
ajo le te jet mbret mbi mbret
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

lirik
14-07-09, 02:33
Do ta spjegoj nji dit sheqerin

--------------------------------------------------------------------------------

Do ta spjegoj nji dit sheqerin

--------------------------------------------------------------------------------

*Do ta spjegoj njiditė sheqerin

-autori xhelal ferizi

*do ta spjegoj nji ditė sheqerin kam thanė
*dhe ja erdhi dita
*qehren mbrendesinė pėrbėrjen do tė ja them
*besoni ne fjalen time
*mos mė leni te vuaj mua tė mjerin
*sot ndjenja qė flet
qė nė jetė njofta shum kurtha e prita
*besoni nė fjalėn time nė nderin
*do ta spjegoj thellsisht ėmbelsinė e tijė
*qehren e bardhė
*shijen ndikmin knaqsinė
*sheqeri
*qė shekujt i ėmbelson
*do ta pjegoj me gjith filozofinė e shpirtit mė besoni
*diagnozen te ua them
*dhe qeherendjenjen e ti
*vet sheqeri le te mė ndėgjon
*do tė ja them edhe pėrmbajtjen e dashurinė
*qe ai sherbetrisht din'me e shkri
*me tė quditshmen ėmbėlsi
*besoni
*shekullisht do tė thėrmoj nė secilen analitike

*vogėlsi
*thermi
*edhe me tė gjitha rrezet qerpike e
*vlimet etike
*pėrkushtimet e quajtura qiltėrsi
*do ta ua spjegoj dhe do tė ua tregoj
*dhe do tė besoni
*nė kėt noteri
*ju ftoj
*shijen kur tė ja shpalosi
*dhe ndjenjshekujt e tij bardhorė
*nė tė gjitha indet e gjalla
*ai aq shum ka shporehshekullorė ėmbeltarė sa kokrrat me zalla
*ja pra tė gjitha ua them me metafori
*sheqeri ėsht i embėl madhėshtorė
a e dini si kush ėsht kjo ėmbėlsi
ky mahnits ngjyrė bardhsori
si gazi si gzimi i padjallzuar nė rini
shprehurisht jan nji me ngjajshmeri
si gzimi im
kur isha fėmi

--------------
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
14-07-09, 02:34
Sa e vogel fjala

--------------------------------------------------------------------------------

-Sa e vogel fjala

autori xhelal ferizi

*Nuk e kisha besuar
*sa e vogel fjala
sa e madhe neveprim
konferenca botrore lėvizė
*merreni mend
*ajo del nga nji e vogel goje
*nga nji e vogel maje pendė
*nganjiher del si me dalė ndonjė loje
*por ajo me fuqinė e vet
*vulosė ploje
**Shterrė lot edhe sikur tė kohes sa nji det
*ajo kur don ma e ėmbel ėsht se qdo bletare hoje
buron dashuri
*ajo kur flet
*vulosė luftra e ploje
kur ti teket
*sa te vogel ajo birė nė mish qė gojė quhet fjalen e qet
*por kodra shemb kur del
*sjell termet
*nisė anije lufte tanke ushtri e raketė
*ajo shembė pushtet
*dhe ėsht vet pushtet
shtet mbi shtet
*ajo fjala
*aq e vogel qe nuk shihet
*ajo me nji vulė urdhruese
*ardhmeritė i vret
lisat i shkulė
*pėrdredhet si njala
her esht e valė her ngrihet
*kur esht e lirė
*ėsht zbukuruese
*kur ėsht e urdhruar e lidhur ne zingjirė
kur bėhet diktaturė vulė
*nxjerr shkumbė nga goja
*dhė behet tmerruese
*kur e nisin kah ploja
*sa e vogel esht ajo mund ta mbashė ne secilin gjep
*por ajo behet aq e madhe
*me kahjen e sajė ajo mund te rrėzoj qdo shkrep
*edhe femiun e mbytė nė djep
*jeten e ben loder
*dhe shembė
perspektiva kur turret
*gjithqka kur helmohet
*mal fushė e koder
*dhe kur tiranisht deklarohet
*rrėnon kala e dhėmb pėr dhėmb
*rrezon teori
*paqe
*qdo gurė e shkėmb
*shkakton gjaqe

*sa e vogel aman se e vogel
* e pa ngjyrė, nuk shihet
*ngjyren e ka te padukshme si ajri
*por bota esht tapi e sajė
*ajo kur esht e kulluar si ari
*kur flet per liri
*kur e lirė esht mbi dhe e bari
*lulet nuk lotojnė nė vaj
*as shqiptari as nderkombtari
*por kur mbushet me helm e shartohet me qakaj
*ajo nxitė
*barot e zhari
*e pastaj kundervihet
*por kur hjedh valle me djaj
*ne vallen e sajė ma nuk rrrihet
*mos tė thirrtė as ne dasem fjala kur veshet me hile
*se dollia e sajė nuk pihet
*kur me servili e skile
*mbarsohet
*e jo me karajfile
*ajo tjetersohet me veshje ne secilen ndejnjė
*kur nxihet
*ne dejet e saja me zemer llidhur
*katran
*qė nuk pihet
*bėhet vula e sajė e hidhur
*dhe gjak nėper prrenj
*derdhė
*kur kurorzohet
*me demon e kordinime servile
*ajo ėsht ndryshme
*ashtu siq ėsht e pa dukshme
*ashtu pervidhet nė veprime
*din me qenė e ngutshme
*din me shkaktu gzime
*por rreshqitshėm nėpėr shekuj
*din me ra nė marrveshje
*me krime e pėrvlime
*por edhe me shegė me narė
*me shkolla e me shkrime
*din
*me ndryshu
*din si per mirė si per keq
*tėrthoreve perdredhoredhe
*krimogjenetikisht
*pajtohet edhe me barbarė
*edhe me paqsorė
*mvaret shekujt si e veshin
*me qfar shpirti
*kush ma mirė e veshė
*ma mjeshtrisht
*mizorė paqsorė a puthadorė
*mercenarė tradhtarė a vizionarė
*kush me qehje e zgerdheshje
*dhe din me ra nė gjveshje
*vehet bukur edhe me vizionarė
*me diell nėnshkruan marrveshje
*sa e vogel fjala
*a e shihni sa e padukshme
*por shifjani dukuritė
*a her menquritė i ndala
*per te ja zberthye veqoritė
*ajo kur del pertej dhembve te sajė euforisht
*urragane mer para
*ajo kur luan me bisht e perdredhet
*njerzisė e prishet fara
*e tillė eht me besoni
*apo nuk e keni menduar
*nuk duket sa e vogel esht fjala ju mund eni vetem ta ndegjoni
*dhe ta shihni duke e shkruar
*por te mos harroni
*ajo eshte vogel esht po aq e shemtuar sa e uruar
ajo ėsht vet misioni
*sa e vogel esht por sa duart i shtrengoJnė me te
*paqsori hileqari e demoni
*ajo pra ajo
nuk duket ne dukje e vogel
*por
*sa prangat i kėputė
*e i lidhė
*FJALA
*aq e vogel ku e ka fuqinė
*ajo shekujt kur don i zbutė
*dhe e ndezė nė yje e mbi dhe dashurinė
*dhe ju nuk besoni
*pėr forcen e sajė
*prej sajė kan ikė ėngjulli e demoni
*dhe jan joshė prap
*ajo esh nji qudi e madhe
*AJO GLOBIN E NDALė DHE E NISė NE HAP
*ajo globin e bėn me vajė
*ajo then shpresa e besė
*ėsht e vogel
*ajo me forcen e sajė
*edhe pe sa nji gogel
*globin don ta njomėe ta thajė
*shekujt mund ti ndajė
e ti bashkoj
*secilin me seleksionim
*nė dysh
* disa nė qakaj
*e disa si dallendyshė
*nuk e besoni
*se planeti sillet reth sajė
*ndoshta do tė mė thoni
*dhe do te mendoni ndrysh
*por binduni
*se fjala
*vet fjala
*qė ju duket e vogel
*qe del nga goja
*ėsht madhsi q e nuk mund ta ndryshoni
*ajo me shkollen misterioze te sajė
*thot
*un ju ndala
*se ju do te ishit vet ploja
*si dje si sot
*un jam fjala thot
*ju jeni loja
*un ju jap kahje e lot
gėzime motive
*ju jeni pėr mua nevoja
*e un per ju
*jam vula dhe droja
*shpresa qė kam me vlu
*vlova e do t ė vloj
*deri sa mbi dhe tė jenė fusha e ara e shtroja
*e tė qiellit yje duke ndriqu

*sae vogel fjala shkruar nga autori xhelal ferizi
*ne mergim
***************************************

lirik
14-07-09, 02:35
Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk i ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohra defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------

lirik
14-07-09, 02:35
O varg i dhimbejve
----------

autori xhelal ferizi----- kushtuar.--------- dhimbjeve shqiptare
-----------------
e di o varg se nė secilen germė me tė shtrydhė ti gjak qet
lot vuajtje mjerim
e di o varg se ti ke vuajtje kronologjike shqip nė sasi sa nji det
e di o vargje shqipe e di o vargu im
---------
e di se nė ty tė gjith shekuj gjėmojnė
se nė ty rėnkimet ankimet dhimbshėm shfaqen
e di se lulet mbi dhe tė gjitha i trishtojnė
gongjen lulkuqen manushaqen
--------
e di o varg se ti token e rrėnqethė
e di se ti degėt i then me dhimbje kohore
e di o varg se ti secilin gjeth
e trishton me dhimbje nė token arbnore
---------------

e di o varg se bota sillet
nė gajasje e llume e zhgjjyre
e di se qeshin me dhimbjet tua
motet epokat e pa kurfar fytyre
---------
e di o varg se me lotin tėnd tallen
indiferencat e akullta mizore
e di o varg poetik se ty apelet tė kallen
se flakė e padrejtėsive ėsht bota toksore
----------------
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
14-07-09, 02:36
Me malin e druj duke folur
----------
Xhelal Ferizi autori
-------------
me malin duke folur i thash o mal- ne tė dy kemi tė njejtat rrudha
ti ke hall se seclin dushk do ta pėrgjakun
e un se kah do tė mė qet mua e pa fundmja udha
e kohrat kah do tė ma pshtjellin lakun
--------
tė dy nji hall e kemi
ti pėr dushk e fletė
tė dy tė nji gjaku tė nji nėne jemi
lriri po kėrkojmė nė jetė
--------
por ti ke shtrojerė ke fllad e ke hije
ke kroje ke bari e ledina
e un nuk kam tjetėr pėrveq njė far loje
pamshirshėm me mua qė luajn mote e stina
-----------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------

lirik
14-07-09, 02:36
Ndrysho o shqiptarė i lashtė autokton
----------
autori xhelal ferizi
----------------
ndrysho o shqiptarė i lashtė
ndrysho nė shpirtė nė qėndrim
ndrysho nė kokė e nė rrashtė
se bota ėsht gjak e krim
--------
se bota ėsht padrejtėsi
se bota ėsht shkelse mohuese
se jeta ėsht pa fundėsi
me tė kqija shum provokuese
---------
mbushu gjithmonė fuqi
depon mbushe barot
me dije mbushu kahdo o etni
se kohrat ju sjellin lot
---------
mbushu kahdo me shkollė
tė shenjtė e kult ta kesh tė dashuren punė
mendjen sa ma tė hollė
se erėrat ju sjellin dhunė
----------
gjakun shėndrroje n' qėndresė
shqipen mos e ngatrro me fe
atdheun mbaje me besė
e vdis pėr tokė e dhe
----------
vdekjen quaje burrni
jeten quaje mund
qyqarė mos u shtro nė robėri
se prangat e shkeljet s' kan fund
--------
askujė mbi dhe mos ju shtro
se gjaku ėsht ma ia fortė se feja
nga gjaku i yt kurrė mos u largo
armikun msyje si rrufeja
---------
i urtė rri gjithmonė kah fjala e kuvendi
ndiqe gjithmonė me vemendje shpėtimtaren dije
mekė e romė le tė jet atdheu i yt e vendi
etnikja e lashta tokė e shenjtė shqipėrije
------------
armėn duaje se ta shpėton etiken
ta mbronė atdheun e fytyren
ta mbanė gjithmonė gjallė tė lashtė nėnė etniken
shqipėri e atdhe bėje gjithmonė detyren
----------
kryeje detyren me nderė
puthe kahdo dheun e tė parve
dhe rri gati per herė
flakė e barot pėr armiq t ' shqiptarve
-----------

xhelal ferizi autori
-----------------------

lirik
14-07-09, 02:37
Kush je ti fjalė
----------
autori xhelal ferizi
---------
kush je ti ti fjalė qė je aq e etshme
pėr dije
qė per marrveshje
ku sh je ti o zbulim i gjuhes ikonė
qe je ngatrresė e shum akteve
e zgjidhje jetike
ti je zbulim mahnije
por je edhe pengesė me vulė
te madhe e ke at vulė mėrije
e urdhrin tiran
sa rrenjet gjeniale mbi dhe i ke shkulė mbi dhe

sa mendjet i ke lėnė nėn hije
je lidhsja ma magjike e jonė
je simbol njerzie

je mjet i gjuhes
ti je busolla e mendjes
dhe vulė e qenjes ma te persosur
pse je kaq me peshė
sa qė tė gjitha kandaret i anon
e pesha jote
mundet gjithqkajat e shekujt
mundet shtetet kombet
per dhe me i plandosur-
mundet kandaret e baraspeshave me i ndryshue
mundet secilen zemer per ta sheruar
e per ta plagosur
kush je ti mbi dhe

qe rreth teje kurreshtjet sillen

kombe e fise e fe
si planetet rreth diellit
ti je e vqant je rreze nganjiher
por bresher e urrgan i qiellit
del edhe shpeshher
e nga njiher vet paqja je
sa e mbel je ne dashuri
ne tingujt e kenges e melankolisė
sa e bukur je lule mbi dhe
kur i kendon te shejt dashurisė
kur flet per te larten vlerė
l e lavd i thurė bukuris
kur flet per jetė e nderė
e emrin kur ja thua mirsisė
thelbin kur ja thua lirisė
motivin kur ja nxjerr pa qes
ne ty e nga ti
sa shum menquri mbillen
ti i ngjanė edhe manushaqes
kur qelė nga pa djallzia
e kahje te jetes mbi dhe
kur shprehesh nga vet mirėsia
kur paqet i mbjell nder ne
ti je vet mahnia
qe nder kombe je nisė e le
ku sh je ti
qe mu ne gjenialitet ke mbi
kush je
nganjiher je bashkuese
nga njiher je shkaktare e lotit
nganjiher je aq trishtuese
ti gjakun nga njiher e derdhė rreke
ti nderton edhe miqsi
ti je qudi e njerit te zotit
qepė nga njiher varrė
e nganjiher plagėt i hapė
ti del edhe nga gjeniu
por del edhe nga njeriu i marrė
ti ke edhe bukuri
por edhe paqes i hapė varr
ti je arti magjik i marrveshjes per dashuri
ti je fenomene
je vemendje edhe ne teater
ti je mahni
je shpresė e vlerė
je magnet i vemendjeve
nga njiher mbinė mu nė nderė
e nganjiher mbinė ne marrėzi
sa her ishe ne rrole si sater
e mjet i gjelatve
vegel e gjuhes servile
sa kshtjellat i ke pushtuar
e dijet i ke ndjekur ne lartsi
sa her ti kohrat i ke deshtuar
sa shum ke vyshkė karajfile
ti ke dalė edhe ne skena ironike
ti je mbjellur edhe nder kopshtije me hile
ke perthturė s akombe etnike
ke qenė edhe mjet i lugatve
sa vajet i ke shkaktuar
sa gzimet i ke sjellė magjike
sihariqeve ke ecur
sa shum shpresa ke lulzuar
sa her ne fyt ke ngecur
sa kohrat i ke ndryshuar

nga autori xhelal ferizi ne mergim
-------------

lirik
15-07-09, 22:11
Toka flet
----------------
Toka flet por ju vesh nuk keni
ju nuk e ndėgjoni
ju nuk keni shpirtė qė ta ndjeni
se shurdhuar ju ka demoni
---------
toka flet gjėmon
ajo duron padrejtėsi
por askush gjuhen nuk ja don
tė gjith duan para e lakmi
-------------------
toka flet gjuhė qė askush nga ju nuk e kupton
toka flet zemėrsisht
ju nuk doni ta dini pėrse ajo lėngon
se egoja ju ka vu bisht
------------
toka flet gjėmon ashiqare
por ju nuk e ndjeni se keni pi mashtrim opium
ju ndjenjat nė treg interesi i keni qitė nė pazare
me i shit pėr njė qast me llokum
-----------------
toka flet e qanė e dėnesė pa hile
ju nuk doni fare tė ja dini o sy me mish
gjėmimet e sajė mi pėrktheu lulja karajfile
me lotin qė hjeshinė ja kishte prishė
-----------------
toka flet ajo gjakoset loti shkon te vullkani
e ju nuk e kutponi nė asnjė pėrkthim
se ju mendoni tė pini e tė hani
mbi gjak tė jetoni tė lumtur mbi gjėmim
--------------
toka flet ajo kėrkon nderė me pi
por ju ujė tė tillė nuk po mbani
ju po i thani lutjet e sajė se ujitje mosperfillse jeni ngi
nuk ndjeni etje vatani
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
Lexoni dhe shijoni vargje nga autori xhelal ferizi
bashkatdhetari juaj nė mėrgim
tregoni shoqes dhe shokut
ju deshiroj lexim tė k♪ndshėm tė nderuar bashkatdhtarė
kontakti
me autorin
[email protected]

lirik
15-07-09, 22:12
Nėpėr udhėt e shpirtit tim
--------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Nėpėr udhėt e shpirtit tim
me plagė qė qesin gjak
lotin tė vetmin ngushllim
i mėrguar rrugėve tė huaja me lak
-----------
barkun ushqim tė huaj
zemren tė uritur pėr atdhe
udhve tė mia jetime udhė qė po i stėr'vuaj
as qiell nuk jam as dhe
-----------
nuk jam as krua lotėsh se jam shterrė
nuk jam as sizif se as punė nuk kam
nuk jam as shtet se jam i harruar therrė
lule as bimė nuk jam
----------
nuk jam as qenje as cak
nuk jam as mjegull as kjartsi
shqip nuk mė duan me gjak
mė duan si hiq nė mvartėsi
---------------------
nuk kam flamur se ma moren
nuk kam simbol se mė shkombtarizuan
nuk kam etni se nga duart ma nxoren
mė njė emer tė pa njohur mė quajn
---------
njė shtet tallava ma njohen multi etnik
mė lan tė varur nė mėrgim
mė quajn me emer zhduku ik
mos u duk mbi dhe o harrim
----------
nuk jam askundi mė thonė
mos trokit nė asnjė derė
vuajtje mė thonė gjithmonė
zog i pa fole nė erė
----.---------
ndoshta as statusin as emrin nuk do tė ma njohin
as identitet mėrgimtarė
se ata vetėm nė errsirė shohin
vetė quhen qlirimtarė
-----------------
udhėve tė mia vuajtėrisht po tretem
nuk jam ma fuqi as pėr udhkryqe
ndoshta nė shkretira nji dit do tė mbetem
me i kja hallet me qyqe
----------
po po se kshtu e don koha satanike
tė eci si i huaj pa adresė e pa fis e farė
tė mos kem fole as shqipni etnike
tė mos quhem mbi dhe shqiptarė
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Lexoni vargje nga bashkatdhetari
juaj Xhelal Ferizi
l-i-r-i-k.-u nė mėrgim tregoni shoqes shokut
------------------------------

lirik
15-07-09, 22:12
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E di njė her si gjėmonte njė zog
----------------------------------

Autori xhelal ferizi
-----------------------
e di njėher si gjėmonte njė zog
ciu ciu dhimbshėm
syri i ishte tha kishte mbetur pa strofullog
shikonte pėr rreth vuajtur e mundimshėm
-----
shtegtarėt tjerė zogj kishin fluturuar
me krah mbi erė nėpėr shtigje
ky sėmundjes i ishte nėnshtruar
s' kalonte dot male e brigje
-----------
as me qa nuk kishte fuqi
i mbetur ishte ligė e tha
nuk kėndonte gjėmonte me pi
etshėm pėr shtegtim duke qa
------------
ai donte fluturim
tė kalonte male e dete
ai donte cicėrim
jo nė lėngim e dergjė jete
------------
as zemren nuk ja ndėgjoja duke i rrahur aspak
tik tak thue nuk kishte ishte stėrmekė
nuk i kishte mbetur thua as mish as gjak
a thua thash ky mundet me vdekė
-------------
o zot leht e pėrkgdhelja mirėsisht
flatrat i ishin tha
dhe qaja un si fėmi dėnes'tarisht
nga ai nuk deshta me u nda
--------
ciu ciu ishte gjuha e tij ankimore
shikimi lutės tė shtinte gjallė nė dhe
un leht e lėmoja me pėrgdhelje dore
me lotin tim e laja rrėke
-------
e mora mandej te zjarri pran te ogjaku
sqepin ja laga me ujė
deshta qė ti nxehet sa do pak shpresa e gjaku
nuk di si ta pėrshkruaj
--------------
e ai mė shikonte shpresė'risht
i lodhur si njė skelet
mė fliste nga njiher ciu ciu cicėrimsisht
sikur e ndjente se jam poet
-----------
nga pėrkdheljet e mia prehje sikur gjet
sqepin ja hapa i kam dhėnė me pi
me ujė tė kulluar ja kam lagė at sqep
dhe ndjeu dashurinė pėr njeri
------------
ne ishim pėrkatsi tė ndryshme grupore
un njeri ai zog qenje me ndryshim
por dhimbjet na bashkonin mirkuptimet qenėsore
gjallesa me dhimbje nė tė natyrshmin kuptim
-------------
e kundroja dhimbshėm me gjak tė syve tė mi
si dridhej i tėri nė vuajtėri
nėpėr lot tė mi shekujdhimbje ndjeja
pėr zogun moshė 'njomė tė ri
------------
ah smundje kobzezė pėrse e lėngon
i thash qiellit e vet me vete
pėrse nuk e len tė lirė qė tė fluturon
tė kaloj me zogj tjerė fuisha e male e dete
------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
lexoni nė vazhdim vargje nga autori Xhelal Ferizi
tregoni shokut shoqes
-----------------------------

lirik
15-07-09, 22:14
Po hanin po pinin bastardėt

------------------------
bastardėt po hanin po pinin
pasi gjith naten gratė i kishin tradhtuar
me laviret e pėrziera qejf shfrenin thonė se toka ishte trishtuar
ata mbi luks dėfryeshėm po rrinin
-----------
me laviret kishinė bė qejfet nė hotele luksoze
kishin dalė gjithkah me makina landrovera
ndihej kakarizja e gajasur rruspi'sht e zemrave bloze
qė nuk dinin q'ėsht etika e ndera
------------
tė gjith ishin vjedhacarė
kishin vjedhur djersen e popullit ata mjeran
shqipfolsa ishin mundoheshin tė quheshin shqiptarė
sa rrolėgji ishin politikan
--------------
ata kishin vjedhur nga arka e shtetit
smundja e tyre tėrrpi ua kėrkonte
ata ishin tė gjith fyti i detit
askush nė orgjinė e tyre nuk i ndalonte
-----------
tė qeshurat e tyre ngjanin nė qen' e krokodila
disa nė nji far kombinim hungurie
disa ngjanin nė lavire tė shartuar nė kopila
pse i mbanė o tokė etnije
--------
disa gratė i mbanin nė shtėpi
si mjet shėrbimi e skllavrie
disa idealin e kishin vetėm nė rruspi
nė masken pseudoatdhetarie
------
gojen e kishin plot atdhe
barkun ushqime luksoze
laviret i mbanin pran epshet me i mbajtė nxe
veset i kishin bigjoze
-----------
popullin si turmė e shikonin
varfanjakun me pėrbuzje nga pozita
ata model e kishin demonin
arkave tė popullit ju rrinin nė prita
--------------
kurthat ishin besa e tyre
prodhimi i tyre gazrat e pjerdhave parazite
stėrngopja me ushqime e zgėrdheshja pa kurfar fytyre
ishin puna e fryti i asaj elite
------------
me vjedhė djersen e popullit pa mėshirė
fytyren me pėrshtatė sipas teatrit kombtarė
fjalen tė kurvruar tė pėshtirė
vjedhjen ikonė kult tė parė
------------
rrotat e mdha foristrade
karnevalle qorodije manifestet politike
mitingjet hungurimė maskarade
rruspi'sht gjuhėt taktike
--------
q' lezet po ndjenin mbasi ishin relaksuar
disa kishin ndrruar partneret
tė ngopur duke gogėsuar
po flisnin tash pėr karakteret
------------
kishin mėsuar pėrmendsh tė gjitha hajmalitė
dinin tė bėheshin edhe hogjė e prift
po qe se shprehej nevoja flisnin pėr traditė
disa ishin pjellė e katranit me zift
---------------
disave goja ju hapej
laviret e nates parazite nė gushė i gudulisnin
barku parazitve vetėm sa s'po u hapej
laviret nė vesh kur ju pėshpėrisnin
-----------
e shpesh kėrkonin toalete
se pijet luksoze urinueshėm ndikonin
lakminė e kishin si dete
thesarin e kombit synonin
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
tregoni shokut shoqes
------------------------

lirik
15-07-09, 22:15
Nėse shekulli qanė me lot
--------------------------

Autori xhelal ferizi
-------------------
Nėse shekulli qanė me lot e ju dėfreheni
ju jeni tė bijtė e mohimit
nėse ju nga loti i shekullit dhimbje nuk ndjeheni
ju qenkeni tė bijtė e krimit
----------
nėse shekulli qanė me lot e ju lodroni
ju qenkeni vet akulli i zi
ju qenkenipjellė demoni
qė shekullin e mbani zili
------
nėse shekulli qanė me lot e ju hani e pini
ju qenkeni pa zemer
kur shekulli qanė me lot ju a e dini
se dhimbja e tijė ka emer
--------
kur shekulli qanė me lot e ju vallzoni pa ja nda
ju qenkeni egoizmi vet
shekulli u shterr u tha
e ju me ego pasuroheni si det
----------------
nėse shekulli qanė e me lot dėnesė
e ju tinzrisht qeshni
ju nuk paski aspak fe as besė
ma mirė katranet shpirt'ėrisht veshni
---------------------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------

lirik
15-07-09, 22:16
Mė kujtohet dehja mbi token
----------------------------
autori xhelal ferizi

aq shum kisha pi mallė
sa qė kur u deha sherbet'ėrisht
rashė shqip mbi gurė e zallė
dhe puthesha shqip me token kombtarisht
---------------------------
puthjet tona shqip me dhe
joshen kureshtjen e diellit
un shqip isha dehur me fe
nga dashuria e tokes e qiellit
--------------
dhe i dehur nga dashuria shqipe
po e shkrija artin mė tė ėmbėl tė ėndjeve lirike
un shqiptoja sharmin nėpėr degė e pipe
nė prehrin e nėnes shqipėri etnike
--------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA AUTORI I PėRNDJEKUR DHE I MOHUAR XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES

lirik
15-07-09, 22:16
Njiher me gurgullimen
-----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
Epokė e ndjekjes ishte at'her
un me stinen e qiellin kulm
ishte e quditshme ajo pranverė
un mbijetoja si kujtesė me ngulm
----------------
dhe zemra ma kėrkoj valė gurgullimen
pran njė prroni shkum bardhsisht shkumbėtarė
vala pėrplasėse po ndjenjėsonte rimen
prroni mu bė vargatarė
------------------
melos shqip mu bė shkumbė udha
e ujit mbi gurė tė kullim ujėzuar
rima mė prekte nė nostalgjike rrudha
tė ballit tim tė shpirtzuar
----------------
shekulli aty shpirtėrisht mė thelloj
i tėri qė mė erdhi nė qast
dhe nisa mallėngjyeshem ta shpaloj
gurgullimen si shpirtė valen pėrplast
------
mė doli gurgullues si gjaku im
kur vlonte pėr gurė e dhe
mė doli si dėnesja nė lotim
pėr token ku shqiptohet atdhe
----------------------------------
Xhelal Ferizi Autori i vargjeve shqiptare
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
tregoni shokut shoqes
-----------------------------------------------

lirik
15-07-09, 22:17
Si u bėra vlla me gurin
------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------------
u bėra vlla me gurin se mė bashkoj detyrimi
shartimi gurėsisht mė shartoj
trurin ma dha rrezistimi
si guri tash qėndroj
------------------------
e zemren ma gurėsoi shtytsi greminė tarė
kalitja mė dha gurė me pi
rrokullisja mė bėri gurė qėndrestarė
tash vllezer jemi gura'zi
------------
shekulli zemren ma transplatoi
ajo tash rrahė si gurė
si guri heshtur tash meditoj
me gurin lidhem si urė
-----------------------------
Autori xhelal ferizi --------------------------

lirik
15-07-09, 22:18
Emri im ėsht instikt
---------------
instikt ėsht emri im
emri im ėsht vrap
pas barkut e kafshates nė vrapim
jam emri qė nuk mbahet zap
-------

emri im ėsht bukngrėnės lakmiqarė
lakmoj nė buk e mish
emri im ėsht ziliqarė
njeri lloj i veqant bishė
---------
emri im mishjngrėnės ėsht vrastarė
luftrat i ndezi mbi glob
emri im ėsht lojtarė
qė luaj me zjarrin kob
-----------
emri im ėsht njeri
qė luftrat i kam nė gjak
interesin e quaj dashuri
e udhen e bėj me lak
-------
emri im ėsht grryes
un grryej nė gurė e dhe
jam luftnxitės zemerthyes
belaqorė ndėr kombe e fe
---------
njeri ėsht emri im
por globin e ha me buk
gjakun e pi nė njerzim
me luftra her me pambuk
--------
emri im ėsh lloj kafshe menqurie
un jam dominuesi mi tokė
jam vet kreatori i qdo nismėrie
djallzia mė mbinė nė kokė
----------------
un pamje i ndrroj natyres
un botes i derdhi lot
un njerzore i ngjajė fytyres
por shekujt i djegu n' barot
---------
un jam mbi qdo qenje mbi dhe
un jam grabits e servil
njeri mė quajn shum fe
mė mirė tė isha bilbil
-------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA MERGIMTARI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES

lirik
15-07-09, 22:19
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrvojen nuk e kam ble
--------------------------
Pėrvojen nuk e kam ble
e kam mbjellė vet nė shekujt e mundimit
pėrvoja qė blehet kurr nuk ka vle
e mbjellura qė korret ėsht pėrvojė e vulė msimit
------------------------
autori Xhelal ferizi

lirik
15-07-09, 22:20
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Symbyllurazi luajta me rriskun
----------------
un dhe rrisku luanim symbyllurazi
qfar loje nė dukje e pa djallzim
un kisha mbyllur sytė dryra'zi
ai po gatuante pelim
--------------
nuk luaj ma symbyllurazi asnjėher
edhe pse mbas shembjes po premtoj
symbylluraz kush luan ėsht i mjerė
tash me sy qelė po mėsoj e lotoj
--------------

Autori xhelal ferizi
vargje shqiptare tregoni shokutr shoqes
------------------------
----------------------

lirik
15-07-09, 22:20
Dola ta vloj dėshiren
-----------------------
XHELAL FERIZI

dola njėher ta vloj lakmueshėm nė gjak dėshiren por mė pėrvloj lakmia
kėrkova akull pastaj nė gjak
por lakmues vlimi i kishte pėrvluar menquritė e mia
dhe mbeta i pėrvluari nė lak
---------------
Autori Xhelal Ferizi

lirik
15-07-09, 22:21
Vullkanet rafshin mbi ta
----------------------------------

Xhelal Ferizi autori i vargjeve lirike shqiptare
nė mėrgim
---------------------------------------------
mbi ta rafshin vullkane
kushdo qė ėsht antishqiptarė
edhe ata qė tradhtojnė! nė vendė tė dheut balte e rane
ecshin mbi prush e zjarrė
-----------

tė huajt na ushqejnė sabotimin
ta pėrkrahun vyshkjen
ata na e mbollen mjerimin
dhe na e duan gjak ndryshkjen
------------

ata na i pėrkrahin mercenart
ata na djegun pėr sė gjalli
ata ata ndėrkombtartė
ata pėrjetsisht na lidhin pėr brenge vuajtje e halli
-------------

ata favorizojnė tardhtarin
po kurrė jo patriotin
ata e ngrisin zuzarin

e ulin gjeniun e ngrisin tė kotin
----------------------

ata vetėm ata
paguajnė pėr tė zezat tona
ata pra grek e shkja
e tjerė satan e demona
------------

kush tjetėr pėrveq ata vampir djaj
ata tė pa shpirtė e zemer
nji komb e duan vetėm me lot e vaj
deri sa tė ket glob me emer
----------------

ata he dalshin fare
ata u shofshin me fise
ata token shqiptare
tė djerrė e duan me drize
--------------

me therra me shkreti me varfri me lot
me anarki e pshtjellim e ngecje nė qdo sferė
ata na duan nė kurvri nė shekuj e sot
pa nam pa punė e pa nderė
--------------

at qė me ne jan tallė
nė shekuj me ndjenjat tona
mos mbetshin nė breza pa u kallė
vendet i paqin zezona
--------------

ata dhe vetėm ata
na zien nė kazanin e ferrit
ata pra ata jan e zeza hata
jan pjella e hiles e territ
-------------

ata na e ndalin diellin
ata nė shuajnė nėpėr breza
ata na mbushin tokes e qiellit
me lot e pusi tė zeza
----------

ata na rrijnė nė prita
ata na quajn me fjalorė
hjdut na quajn e bandita
por vet mshefin thikė e dorė
----------

ata e mshefin helmin
nė plane i kan dy ftyra
ata na e vejnė gjithmonė shkelmin
me rrena na mbajnė e mėnyra
-------------

ata na shkatrruan fabrika
duke na i premtuar tė reja
ata na futen me ndarje e thika
na ndanė kah krahina e feja
-------------

ata he ditė mos tė g'zojnė
ata na qthuren me lojė
ata gjithmonė na dėnojnė
he mbetshin nė shkrumb e rrėnojė
---------------

ata vatan mos paqin mbi dhe
mbetshin tu u gri nė mes vete
ata u ndafshin me fise e me fe
e gjaku ju derdhtė si dete
-----------

ata nė shekuj na varfruan ata na rrėnuan
themele fabrika e shkolla
nga ata sot etnikja shqiperi po vuan
nga planet e tyre tė holla
-------------

ata nuk na lėshojnė nga kthetra dora
paguajn sabotatorė
ata jan qakaj e hora
ata na kan nė dorė
---------

dhe zoti i sheh pėr qudi
nuk i shuan me tokė e me dhe
ata jan kulqedra e lubi
ata nuk lan diellė shqip me nxe
-----------

jo jo askush tjeter
vetėm ata na mbajnė
me fre me fjalė e me leter
nga shekujt e fatit na ndajnė
-------------

ata e kan poshtėrsinė
ushqim dhe ushujza jan
atyre nuk ua sheh tinzrinė
se maskat engjull i kan
--------------

ata jan rrethi i dante aligerit
i nėnti rrathė pėrmbi dhe
ata jan gjarpijt e fjerit
qė pijnė gjithmonė gjak nga ne
---------------

ata nuk e lėshojnė nga kthetrat
shqipėrinė etnike shqiptare
ata na i vulosin fatet e letrat
me shputen e tyre barbare
-------------

ata nuk na lėshojnė me ecė
as nė progres e nė zhvillim
ata jan shkaktarė pse kem ngecė
ata pra o kombi im
------------------------------------

Autori xhelal ferizi mėrgimtari me vargje shqiptare
----------------------------------------------------
Tė ri pleq plaka gra nuse motra tė reja vasha djem burra e gra shqiptare
tė shqipėrisė etnike
lexoni vargje nga poeti lirik nė mėrgim Xhelal Ferizi autorė i shum vargjeve shqiptare
lexoni dhe krijoni knaqsi ndjehuni gjat leximit analizoni komentoni
----------------------------------------------------------------------
Pėrshėndetje kombit tim nga mėrgimi autori Xhelal Ferizi
-------------------------------------------------------------------

lirik
15-07-09, 22:24
Arti im
----------------------
shkruan xhelal ferizi
----------------------------------
o arti im qiellorė
arti im o art qė mė erdhe nė kopshtin qiell tė shpirtit tim
dhe i dhe pendes time germa e varg ėngjellorė
dhe indet e gjersisė mi mbushe me shkrim
---------------

o arti im i bukuri i pashterrshmi vlim
bateri magjike e pashterrshme qiellore
qė shprehjet mi mbjellė nė imagjinim
e vargun nėpėr gjene mahnitore
-------------

o arti im tė dua o art'shpirtė i pafundsisė
i lindur nga loti i luleve aromtare
i shpėrndarė gjithkah q ė me vjen prej gjithsisė
nėpėr botrat e mia shpirtė krijimtare
----------------


ti i dahsuri art qė endesh i paprekur
qė tė krijoj qiellore perėndia
dhe ringjallė edhe tė vdekur
kur te shkrepė nėpėr shpirtė'caqe dritėsia
----------------

ti o art qė nė pėr mbrendi tė mahnisė
miliarda emra gurėsh mbanė ingji tė pa emruara
dhe akoma nuk e din gjuha e njerzisė
se mua vet shprehėsisht shprehje'dritat mi ke dhuruar
-------------

ti o art o dhuratė menqurore
o vlera mbi vlerė o miliarda larmi
secila me emėr nėpėr rasa lakore
nė mua tė eturin mjeshtrisht jeni shkri
------------

ju nuk me lat tė bėhem munafik
as i kombit tradhtarė
ju mė mėsuat si duhet ndejtė me armik
me tė ndyrė me armiq e bizarė
--------------
ju me edukuat tė dua qiell e dhe
tė dua at gjuhė tė lokes
tė dua komb vlerė e norma e fe
dhe qdo kokėrr zallė e dhe tė shqiptare tokes
-------------

vazhdo o arti i im bukurosh
se ti mė mbushe me besė
ti mė do mua e un ty e kot e ka qdo sarhosh
ti je nė secilen rreze nė grimca nė shi e nė vesė
----------------

kudo je ti je imuniteti im tė dua dhe ti mė don o art
dhe ti vjen kahdo i mbėshtjellur me nji ajr qudije
nuk prekesh nga asnji mikrob as poshtė as lart
mė mbushe me dashuri tė njerzores me pėrkushtim etnije
----------------


dhe prandaj un ty nė secilen germė tė shpirtit tim
o mahni qė flet
nė secilin ingji tė dheleve tė gjakut tim
tė shėndrroj nė shprehje nė jetė
---------------

tė dua o arti im tė dua nė pėrjetsi
sa i pafund qė je
ti nuk don qė qielli e materja tė kenė shterrėsi
as shpirtrat gurė e ujė e dhe
-------------------------------

Shkruar nga xhelal ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------------------

lirik
15-07-09, 22:24
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un pran nji guri
--------------
un pran nji guri ulur
shekujt po i shpalosja me meditim
me sy nė qiell tė ngulur
sferave i thelluar nė mendim
------
kahdo me mendė nėpėr kėrkim
spjegimeve tė kohrave me mund
dikund me ndėrgjegje dikund me pendim
thelbin e arsyeve e kėrkoja qdo kund
----------
sa botė e quditshme mizore
sa luftė e pamėshirshme nė qdo hap
ekzistenca tė pa fundme kohore
kohė qė tė nxisin nė lėvizje nofullash e hap
-----------
kohė qė tė nxisin enigmatike mbi dhe
sa tė quditshme imponuese motive
diellit kėrkoja me dy sy lut'shėm si fe
pėrse o zot nė mes vape mė ngrive
--------
dhe vazhdoja kėshtu kėrkueshėm nėpėr tė jetes fenomene
pseheve me qudira nėpėr menquri kėrkim fusha e logjikė
kėrkoja kahdo nėpėr materje e gjene
dikund duke u joshė e dikund duke ikė
----------
kėrkimeve kur delja nė secilen mikro ndjenjė e fakt
sa i quditshėm mė dukej ky mish me tru
njeriu nė secilin hap e akt
e vet jeta qė krijimsia aq shum eka filozofu
---------
vrapet kahdo pėr buk e pėr dije
i stdujoja mandej edhe veset
shkeljet e pa mėshirė e gjithfar mėrije
gėzimet hidhrimet e streset
-----------
tė gjitha mė dilnin shkencė arsye nė vete
tė gjitha mė dilnin psehe plot qudira
edhe vet vdekja si njė fund jete
nė kėt garė mė dukej nga njėher ma emira
-------
vrap e mbijetesė nė secilin cak
vrap nė grabitje vrap si nė kafshėri
njeriu mė dukej mister nė mish e gjak
e jeta njė pleim si ujė qė duhet pi
----------
e lotin e dhimbjen sa shum i studjova
kėrkova edhe nė laboratoret e fateve tė zeza
formulė shkencora mandej definova
jeta ėsht njė pikė lot nė mashtrim o breza
-----
sa garė jetese kjo e pa mėshirė jetė
sa e pafundme dije
i dobti nė rrugė dikund mund me mbetė
a ka fund kjo lakmi njerzije
-------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
Tė dashur lexues bashkatdhetarė
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
ish i pėrndjekur politik njė jetė
edhe pėr tė komente jeni tė lirė
komentoni sipas shijeve tuaja
tregoni shokut shoqes
-------------------------------------

lirik
15-07-09, 22:26
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un dhe ethet e ikjes
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
Nė secilen dridhje “vuajtėse nofullash nė pyllė
dridheshin vuajtjet nė dhėmballė
qante bashkvuajtės secili yllė
dėnesnin dhe pysnin kush je ti vallė
-------
kush je ti i huaj maleve tė huaja qė habitė qdo bimė
nė kėto ethe nuk qėndron dot akulli i ngrirė
ti qė nė kto net mendon pėr vargun me rimė
ėndrron kombin tėnd tė lirė
-------
dridhjet nga tė ftoftit preknin deri nė zemer
krrusur nėn do pisha e druj pa ushqim
si tė quajn ty o djalosh me emer
mė tha qielli i huaj me shikim
---------
mė quajn xhelal ferizi poet
mė quajn shqiptaro dardan me komb e fe
un mund tė shkruaj vargje si det
liri nuk kam as atdhe
------
po maleve kėtu pse je mė tha qielli i habitur
nė kto troje kaq larg katandisur nė hata
un jam i burgosur nga prangat i ikur
se duan armiqt me mė vra
----------
dhe mė shikonin me habi koha e druj e gurė e stina
mė shikonin me habi gjethet e malit tė huaj
mė shikonte dushku e ahu e qetina
e qielli nisi tė shkruaj
----------
lagshtija mė kishte hy nė palcė tė mjerimit
ftoftėsia uria nė asht e nė gjak
vuajtja mė kishte hy nė thelb tė lėngimit
kėmbėt mė bėni lak
-------------
tė gjith habitshėm mi shikonin vuajtjet e mia
kalitjen si tė gurit ma shihnin e qėndresen
errsira kur binte mbi dhe nata e llahtaria
tė atdheut nė gji e mbaja besen
-----------
e mbaja vargun poetik nė adhurim
e mbaja fjalen duke dashur ta shkruaj
o zot si ecte hapi i cakut tim
nuk di dhimbsurisht ta pėrshkruaj
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------

lirik
15-07-09, 22:26
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Njiher nė trotoare
---------------------------

Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
---------------------------------------

njiher mė kujtohet nga shum her nė ilegalitet
me sy nėpėr disa ecje udhė tė vėshtira
un i gjallė quhesha por isha askundi vet
nėpėr tė pa fundme humbėtira
---------

un isha hiqi gati njė pikė mjerani i gjorė
ikja ishte perspektiva ime
dyshek e kulm i kisha shi e borė
dhe kahdo pėr rreth zhgėnjime
---------

nganjiher e vloja ashtu mu nė mes tė akullit shpresen
ėndėrrimtarisht me sy hapur
doja tė mbahesha pėr fije kashte e shikoja lot' vesen
si rrėshqiste si loti im mbi lulen e hapur
-------


nėpėr tokė tė huaj i strukur i ndjekur
konak qiellin me dhe
her nė nji far kome e her gjysėm vdekur
nė ikje ilegale si zogu i pa fole
-------

fytżrat e huaja mospėrfillse qehre
ftoftėsi e tokės mė ngrinte nė gjak
kaloja me muaj tė huaja fshatra e shehre
me hapin e cvilitur me lak
------

i shpronsuar i ndjekur i mbetur pa atdhe
lotin nė vend tė ujit e kisha me e pi
pėrveq diellit t' huaj tjetėr zjarrė nuk kisha pėr tu nxe
lahesha nė tė ftoften borė tė huaj e shi
-----


dridhjet ethet mėrdhirjet i kisha pėrher besnike
s' mė ndahej as dridhja nė nofull
sa her me ka pa hana rrezanike
nė mal duke kėrkuar si kafsha ndoj strofull
-----

tė gjith drujt me habi mė shikonin
e un i shikoja nė secilen rrudhė
fatet askund mbi dhe s' mė ndihmonin
nuk gjeja dot shteg as udhė
-----

vetmi llahtare nė mal
dushk i pėrzier me fletė
habija mbi qiell u ndal
habitshėm shikonte vet
-----

ecja me nji ideal qė mundohesha ta ruaj
nė vuajtjen time tė uritur
sa her i thash zotit pse kėshtu tė vuaj
me fjalorin tim tė ngrirė mbi dhe i rraskapitur
-----

ku shkon mė pyeste vetvetja
ku ėsht caku yt
mė pyeste n' depresionim uria e etja
e tė lodhurit pėr gjumė tė dy sytė
-----

vetmija llahtare ma e tmershme se vorri
kahdo mė ndiqte nga prapa
shtegu kishte humbur i malkuari qorri
e jeta mė nxiste me instikt e hapa
-------

terror ėsht ky i thash o perėndi
cilat sadiste satane na e caktojnė kėt rrisk
un ėndrroja dhomė me nxemje e orendi
mendjen e kisha brisk
-----

nė mal nuk kisha laps as leter
vuajtjen e kisha rimė
varg nuk kisha tjeter
pėrveq pasthirrmė e bėrtimė
------
sa flokt mėrisht ua kam nxjerrė drujve
sa shum grushta i kam sjellė tokes
krandeve dushkut e drujve tė huajve
mėrisht kam shikuar drejt lokes
---------

fillova ti urrej yjet
netėt mė dukeshin llahtare
i urreja edhe pyjet
e rrugėt me trotoare
-----

buken e ėndrroja
nė ėndrra me sy hapur plot koken
nji fjalė me askend nuk e ndrroja
nuk e doja as qiellin as token
-------

ftoftėsija ecte damarit
nė palcė hynte nė zemer
larg nga toka e shqiptarit
si quhej kjo vuajtje me emėr
-------

shushurima e nates monotone
uji i ftoft i prronit
nata si nji sterrė zezone
hijet e huaja porsi tė' demonit
--------

po ecja me ikė n' perėndim
buken nuk e njihte qenja ime
nė gjak nuk kisha vlim
si ngrirjet e vuajtjet mė sjellnin pendime
-----

vuajtėri qė nuk spjegohet
edhe sikur ta ringjallim shpiksin e fjalės njerzore
nė asnji gjuhė dot nuk thohet
si quhet kjo krajatė mizore
-------

her dilja nė fusha e ledina
her nė ligje tė pa fund
nga un ikte moti e stina
besnik i imi ishte i quajturi mund
---------

nga pylli nė pyllė fshat mė fshat
kalim vorresh errsira
i krrusur nė shpirtė e nė shtat
pėrqartė me do vargje tė lira
-----------

kujt ti recitoja nė at ferr
pyllit tė huaj llahtarė
netve pyjore tė frikshme plot terr
un i pėrndjekuri shqiptarė
---------


malet nuk mbaronin
as lugje lumej e dete
kėmbėt e mia hapėronin
qudija i shtynte drejt jete
--------

i ngrirė i uritur pa pare
i strukur i ndjekur i huaj
shikimet mbi tė huaja trotoare
jam shqiptari qė vuaj
---------

europen e kisha nė sy
dhimbjen pėr tė robruarin dhe
besen qė s' mė lente me u thy
lirinė si zjarrė me u nxe
---------

ik nėper trojet sllavianee dridhu qerpiku
nė tė huaja net plot katrane
ik sa ma larg nga armiku
me veten duke folė shqip mjerė at gjuhė nane
--------

netėt kur vinin e binte errsira
gėrmuqesha nė qoshe e skuta llahtare
nė netėt e frikshme nė agime tė' ngrira
shum larg nga toka shqiptare
-----------
kėrkim nėpėr male qė se gjente as busolla
kėrkim nėpėr shpresa qė instikti i mbante
mė drejtonin rrugėve e udhėve tė malit tė holla
joshjet lakmiqare caku qė mi ndante
----------

un naten e bėja nė ankthe e nė fletė
nuk dija a ėsht gjumė a vdekje
me thoj mbijetese jam mbajtur nė jetė
vuajtjen mu nė palcė e kam mbrri me shpirtė prekje
--------

edhe koha vet edhe gurė e lisa
e gjithqka qė ishte nėn qiell me kapak
gjenin konakt t' vet gurėt druj e qiparisa
qė llahtari i nates tė mos ju hyn nė gjak
----------edhe guri kishte strehim
lulet futeshin nė mbulesė tė vet
pėrveq meje e nates n'ė llahhtarė e rrethim
qė rrinim si dy qyqe shkret
-------

kėshtu m' kaluan muaj duke kaluar brigje
nė net tė rrėnqethshme nėpėr pyje e druj
duke kėrku jetė e shpėtim e shtigje
lllahtarshėm me vetminė nėpėr dheun e huaj
-------------

uria s' mė ndahej e terri
heshtja e vorreve e kobė kėnga e secilit karcell
pamja si vorri e ferri
nata nė dhe t' huaj vuajtėri qė mbjell
------------

hapi i im nė vetmi qė ngjethė
trishtim qė rrėnqethte nė mish
nė secilen krande tė pyllit e gjeth
e thente qėndresen dy fish
---------

nuk durohej heshtja errsira nuk durohej mundi
e tmershmja pa fundėsia
i llahtarshmi terr qė si dukej fundi
as ankthet e uritjet e mia
-------------

udhėt nuk i dija ecja pa busollė
i varfėr atdheun si ėndėrr nė gji
sa vuajtjet mė brenin si krimbi nė mollė
e palcen ma dridhte dėnesja nė elegji
------------

nė ethe pėr trojet shqiptare
nė ethe pėr njerzit e mi
ikje kahdo n“' trotoare
qrrėnjosu prap pėr me mbi
-----------------------------

Autori Xhelal Ferizi
-------------------------------

lirik
15-07-09, 22:43
Mė lavdroi njeher nje kohė servile
-------------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
mė lavdroi njeher nje kohė servile
un qava me ngjyrė pende si lot
sepse ajo kohė me rrehte shpatullat me hile
ajo kohė nuk kishte zot
''''''''''''


pastaj me perqeshi nje kohė e pa kohė
un perseri qava me pendė
dhe ju thash shekujve perse sjellni vula me maska e moh
por jo ndoj kohė me mendė''''''''''

dhe dielli qe skenat i kishte pa
me tha me nje peshperimė
shperblime jeta pak ka
jeto me tha o viktimė
-----------

po ti diell perse keshtu gjykon
i thash me vargun tim
me tha se gara e brrylave viktima kerkon
e faji mbetet jetim

''''''''''''''''''''''
dhe mos kerko psehe me tha as ne diell
mos kerko kandare pa hile
se engjuj nuk ka as ne qielll
se edhe retė jan kopile
--------


nuk paska ne kohra ikona

mos u falė pa kohė mbi dhe

mos ec stinve te vona

se mbetesh ne kohen pa fe
'''''''''''''

autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-07-09, 23:44
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E mora njė mėngjesi vesen nė duar
--------
e mora njė mėngjesi vesen nė duar
e rrokullisa nga e lules fleta
fjalorin e zemres e nxita nė shprehje vesen “pėr tė pėrshkruar
si kush ishte kjo vesė nė krahasim dot nuk gjeta
po e shikoja nė rriskune shuplakes time
nėpėr tė dores vija
mė dukej dėnestare vizllimė
mė dukej si e dikurshmja dashuria
dhe pas shum pėrpjekjeve shpirtėzuese nga burimi im nė meditim
pas shum mundimeve shekuj'fjalėsh nė kėrkim
ma nė fund e gjeta
e gjeta nė krahasim
pafajsisht nė palcė jete e definova me pėrkushtim
si quhej kjo dėnestare
si quhej ky kullim
e kėrkova nėpėr secilen filozofi tė rriskut tim
vesa mbi lule nė fleta
ishte pa faj pa djallzim
ishte i si loti im
si loti i kombit tim
----------------------

Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
-----------------------------------

lirik
16-07-09, 01:33
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ti moj lulja e bukurisė

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim

Ti moj lulja e bukurisė
mos je yllė i dashurisė
a mos je si balli i arit
a mos je lulja e beharit
a mos lindė je nė kopsht t' mahnisė
mos je ngjyra e rrezanisė
a mos je rreze prej shtati
a mos je ndoj lule shpati
se ty fjala tė del prej flete
a mos je ndoj lule jete
ndoshta nė brigje tė rrin kėrcylli
kah ndoj lum n' mes lugu a pylli
ndoshta je mu nė buzė tė zallit
tė lajnė currilat n' qehre t' ballit
mė thuaj moj lulja e qehre shendit
ti ma e bukura e atij vendit
a mos je ndoj curril hane
qė ke pikė mbi tokė dardane
se buzqeshje kshtu s' ėsht pa
qysh se shekujt nė tokė jan ra
qysh se nisė jan kohra e mote
s' ėsht pa art si qehreja e jote
nuk ėsht pa kso bukurije
nė art t' diellit as n' shend ingjije
as n'larmi įs n' lule tjera
kahdo nė vise shkon pranvera
kahdo shkojnė kto stinė t' beharit
kahdo jan trojet t' shqiptarit
kahdo shkojnė yjet gazmore
matanė harqeve ylberore
nuk ėsht pa lule freskije
as me gaz kshtu as me shije
as n ,mbretri tė karajfilit
as ndėr malet e bilbilit
nuk ėsht pa kso lule shtroje
thue se rritė e le ndėr kroje
aty dridhshėm ku bien biluret
vogėl bardhat valė e skurret
kahdo bjen ajo skurrjela
mbi fletė tua e kordela
po ti qenke e bija e hanes
me gjuhė shqipe gjuhė tė nanes
po ti qenke nėn degė e pipe
ma e bukura lule shqipe
po ti e mahnitke at currilorin
valabardha e zallinorin
kur ti nė breg po e kthen fletė allin
po i mahnitė currila e zallin
edhe bregun pran kullimit
za ujėbardhė tė gurgullimit
po ti qenke bardhafletė
qdo ujvare qė i jep jetė
ke zbritė yjet pran burimit
gurabardhtė kah vala e vlimit
qė si n 'vlim derdhen bardhore
me ra n' gurra zallinore
ti me tė hapura ato larmi
paske dalė sa yj me shkri
paske dalė gojė hapė me lanė
tokė e dhe e diell e hanė

autori xhelal ferizi liriku neper vite me vargje shqiptare
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
16-07-09, 01:56
A ndėjgjon o det
----------
autori xhelal ferizi
-------------
nė kėmbė jan ngritur disa kėrthi
ata mė quajn mua hiq
ata pijnė ironi
dhe duan shund e kiq
--------
vargun po ma pėrqeshin
e stilin pa ma quajn tė pa art
ata qė duan edhe muzat t i gjveshin
qė vet tė hypin lart
----------


o det ata kush i lanė
turpin e tyre kush e lanė o valė
ata kurriz as themel nuk kan
kala tė smirave po ndertojnė me fjalė
-------------

Makresh
16-07-09, 08:49
Respekt per vargjet e tua Lirik, mė pėlqejn jasht mase :smile:

Dani11
16-07-09, 10:37
Respekt per vargjet e tua Lirik, mė pėlqejn jasht mase :smile:

hhahahhaha...pse bre Makresh po me shtin me kesh?

lirik
16-07-09, 10:58
hhahahhaha...pse bre Makresh po me shtin me kesh?

dan hiq fer nuk je as nuk jeni fer
gjithqka fetarisht e shikoni si nuk ju pershtatet njeriu veq oak ne disa zakone
ju ja mohoni vlerat -
tash po e kuptoj edhe ma mirė por ekam dit pse muslimant jan kunde njeri tjetrit deri ne ekstrem sepse nji mos pershtatje e vogel sunit shiit dhe ja prite krisi -
sepse muslimant nuk kan unitet ky esht mendimi im dhe nuk mund te akceptojn tjetrin ma ndryshe s e vet veq pak ma ndryshe qoftė edhe nji milimeter ma ndryshe

prandaj dan mbi keto bindje edhe ti po gjykon i till je

e makreshi me ka kercnuar me vrasje para te gjith lexuesve te dardanisė-
me ka kercnuar me jetė nje autorė shqiptarė nji poeti sqi e ka quajtur lexuesi-
e pse vetem pse u nis sherri se autori lirik
kishte bindje tjera fetare e tha muslimanizmi modern esht ma i sigurt dhe ma paqsorė se radikalizmi

ju jen rryma e ahmdin negjadit te iranit dan qe ua preni koken poetve
kjo esht pikpamja jua j aq te perparuar jeni ju ndaj drites se dijes aq te hasmuar jeni ju dhe rryma e juaj ne poet perparimtarė-

Uragani_99
16-07-09, 11:06
O z. Liriku mos u merr dhe mos humb kohė me tė tille njerėz tė paciptė,tė pakurrizor ,qė nuk kan lidhje as pse jetojnė.Larg nga tė tillet,mos u mėrzit se cfar thojnė kėta far bashibuzukesh.Detyrė e tyre ėshtė kjo sepse janė tė paguar per kėso gjėrash.Me pershendetje i nderuari Lirik

lirik
16-07-09, 11:15
Le Te Dihet Hapur Dhe Publikisht Makreshi Antari I Dardanisė Me Pseodinimin Makresh Qe Nuk Dihet Se A Shkruan Nga Austria Apo Zvicrra

E Ka Kercnuar Me Vrasje Autorin E Vargjeve Shqiptare Lirikun Xhelal Ferizin -


Bile Thot Ksaj Vere Do Ta Vras Ne Lule Te Ballit

E Do Te Ja Ngrij Shurren Ne Gjoks Poet It Shqiptar Xhelal Ferizit

Per Ket Kercnim Duhet Te Lajmrohen Te Gjitha Institucionet Shtetti Policia

Te Gjith Lexuesit Shqiptar Le Ta Dijn Ket Fakt Qe U Pa Me Dy Syt E Ballit

Keta Jan Rryma Islamike Shqiptaro Vrasese Qe Kan Hy Ne Koosvė E Ne Shqiperi Qe Populli Shqiptar Duhet Te Alarmnohet Prej Tyre Se Vetem Kob Do Te Na Sjellin E Lumej Gjaku Vllavrasje Po Ju Paralajmron Dhe Alarmon Poeti Juaj
Shqiptar Me Kohė Mos Thuani Nuk Ekam Ditur Pasojat E Radikalizmit Islamik

Ne Kosovė Do Te Jen Tragjike Per Kombin Shqiptarė
Keta Jan Keto Rryma Radikale Talibane Qe Ne Afganistan Ju Ka Ra Fuqia Por Jan Forcuar Ne Kosovė

Qe E Rrahen Hogjen Muslimanin Modern Ne Gllogofc Te Drenices
Deri Sa U Bė Tollovi E Madhe Gati U Nis Lufta Civile
Vllavrasese Ne Mes Te Shqiptarve -

Dhe Nsderhyri Policia Sepse Aq Ishte Rrezik Sa Per Pak Kersiti


Personalisht E Njoh Hogjen Elikofcit Te Drenices Qe Edhe Ai Dhe Shum Tjerė Musliman Te Moderuar Qe Un Kam Biseduar Me Ta E Ndjejn Ket “rrezik Prej Talibanve Shqiptar Te Kosoves Bile Ky Makreshi Qe Po Do Me E Nisė Me Atentat Ndaj Meje Ksaj Vere Diku Qe Po Do Me Me Vra

Esht Nji Nder Kryesoret E Tyre Qe Te Dihet

Me Tregonte Higja I Likofcit Musliman Modern

Qe I Ka Varrosur Jasharajt Se Qfar Rreziqesh I Kanosen Kosoves Me Rrymat Radikale Dhe Perej Nga Po Vijn Ato


Dhe Hogja Vet Me Ka Treguar Se Qfar Rrymash Te Rrezikshme Radikale Kan Hy Ne Kosovė


Me Hogjen Kemi Biseduar Me Orė Te Tėra Rreth Kti Problemi -


Te Radikalizmave Dhe I Brengosur Ai Flsite Per Kosoven Aq I Brengsur Sa Qe Ma Vonė U Deshmua Qka Tha Se E Flsite Te Verteten Dhe Eperjetoj Sulmin Hogjen E Kan Kercnuar Me Zhdukje Edhe Shum Te Tjerė Musliman Modern Ne Kosovė


Pikrisht Kto Rrymat Ekstreme Qe Po Vijn Ne Trojet Shqiptare


Plani I Tyre Esht Ta Bejn Kosoven Irak Te Luftes Civile Duke Derdhur Lumej Gjaku Te Shqiptarve Te Pafasjhem Te Muslimanve Modern

Tolerant Dhe Kulturorė Demokrat Te Eurpoes

E Te Derdhin Lumej Gjaku Nder Ta Tash Jam Edhe Un Ne Shenjester Te Taliban Makreshit I Cili E Tha Hapur Kercnimin Ne Faqen Dardania

Viktimė E Tyre Tash Po Dal Un Autori I Vargjeve Shqiptare Xhelal Ferizi


Ky Makreshi Esht Betuar Se Do Te Me Vras Ksaj Vere Do Te Me Godas Ne Lule Te Ballit
Ja Pra Kush Jan Rrymat Talibane E Te Ahhmadin Ne Gjadit T E Iranit Qe Po Filloj N
'me Vrasjen E Poetve Dhe I Pari Po Fillon Ky Makreshi Viktima E Par E Talibanizmit Po Bie Poeti Xhelal Ferizi

lirik
16-07-09, 14:09
O z. Liriku mos u merr dhe mos humb kohė me tė tille njerėz tė paciptė,tė pakurrizor ,qė nuk kan lidhje as pse jetojnė.Larg nga tė tillet,mos u mėrzit se cfar thojnė kėta far bashibuzukesh.Detyrė e tyre ėshtė kjo sepse janė tė paguar per kėso gjėrash.Me pershendetje i nderuari Lirik


-----------------------------

I nderuar urragani tash mereni me mend esht intresant te dij lexuesi se me qfar njerzish pata punė un ne jeten time dhe em qfar njerzish u ballafaqova me gjithfar lloj truri e koktrashi-
prandaj veshtirsitė e mia u shfaqen ku do neper burgje edhe te krijimtaria evargjeve edhe kahdo jeta me solli pengesa njerz qe me dilnin ne rrugėen e jete dhe me pengonin nen kto kushte un kam punuar kam shkruar sa e sa her jam detyruar me e lanė penden nese e merrni per bazė tash se ne burg e para burgu po ashtu jam balalfaquar me ordiner spiuna njerz te degjenruar qe e i nxiste sigurim,i i shtetit jugosllave pengojeni ngacmojeni nevrikosne lirikun-
nuk e di per te tjeret por ne aktakuzen time te denimit nga gjygji shkruan
xhelal ferizi denohet me burg te rėndė qka ne fillim nuk e kuptoja

ne at shprehje mshefej fjala burg i rėbdė pra me maltretime provokime nervozime te ndryshme-
perse na denonte udb ja jugosllave e na ngarkonte me kto vuajtje -
e bzrgime kaq te gjata vetem e vetem per shkak se ne shqiptart kerkonim liri a snuk ishim terrrorist as nuk qitnim bomba
as nuk bėnim teror as kurgja vetem kerkonim liri ja pra se qfar masash merrnin s erbet masa aq te ahspra merrnin kunder nesh rinisė shqiptare te kosoves se vitit 1981 kunder riinisė patriotike shqiptare-
ishte ky qmimi i lirisė qe e paguam ne per tu tallur sot t e tzjeret me te me ndasi e klane e sabotime me mohime e poshtrime ndaj njerzve q e u angazhuan per qeshtjen kombtare -
edhe tani po ajo nervozė po vazhdon kunder atdhetarve me kercnime si rasti i kti makreshit e shum tjerve mua jeta po me shkon me kercnime duke dnejtur gjithmonė ne gatishmer per tu perlshur me armiqt q enuk i njoj tash kohete fundit

premium
16-07-09, 20:02
Ahh bree Makresh.. pse ore miresh me fjale fyese ... shife se ka ankesa ...
verejtja e dyte per ty???? treta nuk tolerohet???
Kerkoj falje ne emer te Makreshit , mos te ndodhin me ofendimet ndaj poetit '' LIRIK''
Tungii kalo mire ne mesin tone ... mos ki derd nga Makreshi ,, kam disa shoq taliban qe ja ndalin kercnimin e Makreshit.... ti burr flej pa qorrapa : D

GURI SYLAJ
16-07-09, 21:08
Shume i nderumi Lirik!

Per Makreshin te garantoj se nuk eshte as taliban ,as rryme islamike qe kercnon e vret as,as por nje djale shume simpatik ,shqiaptar sikur une edhe ti , ndoshat pak ma fetar i mire por me tjerat sen nuk ndryshon nga neve!
Shume mire do te ishte te ulni biseden ne rrafsh se bilahin ,besomeni ,se edhe nese doni me ngjite gure kush nuk ua njeh ata gure, krejt cka mbetet edhte nje fjale e mire!
Besomeni se ,ne te gjitha debetet tona ketu eshte nje bisede vllezerore dhe as me pak e as me shume se tybe askurrfar faktori nuk jemi ne per me vendose dicka .E themi nje mendim ashtu sikur nve na paelqen dhe nuk duhet te habitemi nese dikujt tjetr nuk i duket me vend.Ai ka nje bindje tjeter .Por te perdoren ofendime te renda nuk ia kemi nevojen.
Mos te na ndodhe edhe neve ,sikur atyre dy pleqeve ,qe jan rrehe dy here ne mes veti ,nje here ne rini e njehere ne pleqni, per nja bagel!!

Edhe te Feja e edhe te politika neve jemi amatore te klases parashkollore e tjeter eshte qe i bejme qef vetes!!
Ju pershendes dhe ju lus te keni konsiderate vllezrore per njeri tjetrin !

Makresh
16-07-09, 21:38
Falemnderit Baca Syl, e theve gardhin.

Nuk jam vrasės, e besa as kercenues jo. Un Xhelal Ferizit i kam dhen komplimente ketu per perrallat e tia edhe pse t'ju them te verteten, as qe i kam lexuar, por thosha ne vete qe do ti vinte mir dhe keshtu do ta enkurajoj poetin qe te ndihet i lumtur me rezultatin e punes se tij.

Sa per kercenimet, kjo u nis tek shakaja e flakareshes qe Liriku e mori me grada te nxehta dhe mu duk shum qesharake sa qe vazhdova dhe u talla me te :biggrin: (Pardon)

Jo per bes, nuk e qoj as doren e as alltin mbi asnjerin ketu edhe pse nuk pajtohem me nje pjes te ketyre antareve pjesmarres te keti forumi. Pra lirik, ke Besė nga un qe nuk do te vras :tongue: e as nuk do te rrahi.

Nese prap nuk pajtohesh me mua, at here te kesh seriozisht kujdes sepse nuk do t'shoqroj me ! E as nuk do te mbroj kunder prengave dhe sherrave atje ku te njoh dhe me njeh. :wink:

Tash shkova te bej gjume, se nesra e xhuma e mos po pik najkush.
Selam Alejkum,,ps: Baca Syle, me t'mira.

lirik
16-07-09, 22:13
Falemnderit Baca Syl, e theve gardhin.

Nuk jam vrasės, e besa as kercenues jo. Un Xhelal Ferizit i kam dhen komplimente ketu per perrallat e tia edhe pse t'ju them te verteten, as qe i kam lexuar, por thosha ne vete qe do ti vinte mir dhe keshtu do ta enkurajoj poetin qe te ndihet i lumtur me rezultatin e punes se tij.

Sa per kercenimet, kjo u nis tek shakaja e flakareshes qe Liriku e mori me grada te nxehta dhe mu duk shum qesharake sa qe vazhdova dhe u talla me te :biggrin: (Pardon)

Jo per bes, nuk e qoj as doren e as alltin mbi asnjerin ketu edhe pse nuk pajtohem me nje pjes te ketyre antareve pjesmarres te keti forumi. Pra lirik, ke Besė nga un qe nuk do te vras :tongue: e as nuk do te rrahi.

Nese prap nuk pajtohesh me mua, at here te kesh seriozisht kujdes sepse nuk do t'shoqroj me ! E as nuk do te mbroj kunder prengave dhe sherrave atje ku te njoh dhe me njeh. :wink:

Tash shkova te bej gjume, se nesra e xhuma e mos po pik najkush.
Selam Alejkum,,ps: Baca Syle, me t'mira.
ATHERE RRI URT PRA MAKRESH MOS ME NGACMO

QKA U Bė KSHTU QE FILLOVE ME ATO NGACMIME -
UN E KUPTOJ FETARIZMINE MAKRESHIT DHE TE MOS MENDOOJ MAKRESHI SE NUK E KUPTOJ NJERIUN FETARė -
POR MAKRESHI DHE SHUM TE TJERė NUK E KUPTOJNė AKOMA THELSSINė E ARSYEEVE TE MIA PSE NE DUHET TE DUKEMI MUSLIMAN MODERN -
SEPSE QDO LLOJ PAMJE APO FEREGJJE SERBIA DHE RUSIA PO NA EPARAQET PARA BOTE SI FUNDAMENTALIZEM DHE PO MUNDOHET TE NA ZHDUKė NGA FAQJA E DHEUT-
MANDEJ UN JAM I INTRESUAR QE MUSLIMANET SHQIPTARė NE KOSOVė TE JEN NE MARDHENJE VLLAZRORE DHE HARMONI FETARE ME SHQIPTART KATOLIK DHE SHQIPZTART ORTODOKS -
QDO LLOJ RADIKALIZMI FETARė I PRISHė KETO EKULIBRA DHE
NESE PRISHEN RAPORTET VLLAZRORE ME VLLEZRIT SHQIPTARė TE NJE GJAKU ATHER NUK KA SHQIPNI ETNIKE TE CILEN UN E SHOH ENDERR DHE FLEJ ME TE DUKE E DASHUR -'
DHE DO TA DUA GJITHMONė -
TE GJITH E DINI JU SE UN E DUA SHQPERINė ETNIKE DHE SE NE SHQIPTART EKEMI SPECIFIK POZICIONIN DHE DUHET TE JEM I SHUM AFER NJERI TJETRIT-
NUK KAM DESHIRė ASPAK QE TE RADIKALIZOHET E TE PROVOKOJ ASNJENA FE PER DIQKA POR SHQIPTART I DUA SHUM TE KUJDESSSHEM E SHUM TE MENQUR -
QE TE JEN SHUM LARGPAMS TE JEN SHUM TE AFERT NJERI ME TJETRIN KISHA E GJAMIJA E TE MOS PROVOKOHET NDOJ EKSTREM NGA ASNJERA FE-
MIRė THA URRAGANI NE NJI RAST LIRIKU TREMBET NGA FUNDAMENTALIZMI SE MOS MO PO PSON POPULLI SHQIPTAR NDOJ TE KEQE NGA EKSTREMIZMI -
JAN DISA PARAQITJE JO TE MIRA KOHET E FUNDIT Q E PO UA VRASIN SYT DISA DISA VESHJE JO TE MIRA QE NA KAN ARDH NE KOSOVė-

lirik
16-07-09, 22:37
Athere Rri Urt Pra Makresh Mos Me Ngacmo

Qka U Bė Kshtu Qe Fillove Me Ato Ngacmime -

Un E Kuptoj Fetarizmin E Makreshit

Dhe Te Mos Mendooj Makreshi Se Nuk E Kuptoj Njeriun Fetarė -


Por Makreshi Dhe Shum Te Tjerė Nuk E Kuptojnė Akoma Thelssinė E Arsyeeve Te Mia

Pse Ne Duhet Te Dukemi Musliman Modern -


Sepse Qdo Lloj Pamje Apo Feregjje Ose Veshje Qe Ju Ngjanė RadikalveSerbia Dhe Rusia Po Na E Paraqet Para Bote Si FundamentalizemDhe Po Mundohet Te Na Zhdukė Nga Faqja E Dheut Nepermes Ksaj Propagande -

Duke Ndersyer Kunder Nesh Kombe Tjera


Mandej Un Jam I Intresuar Qe Muslimanet Shqiptarė Ne Kosovė Te Jen Ne Mardhenje Vllazrore Dhe Harmoni Fetare Me Shqiptart Katolik

Dhe Shqiptart Ortodoks


Qdo Lloj Radikalizmi Fetarė I Prishė Keto Ekulibra


Dhe


Nese Prishen Raportet Vllazrore Me Vllezrit Shqiptarė Te Nje Gjaku


Ather Nuk Ka Shqipni Etnike Ma

Te Cilen Un E Shoh Enderr Dhe Flej Me Te Duke E Dashur -'si Ideal


Dhe Do Ta Dua Gjithmonė -


Te Gjith E Dini Ju Se Un E Dua Shqperinė EtnikeDhe Se Ne Shqiptart Ek Emi Specifik Pozicionin Ne Europė


Dhe Duhet Te Jem I Shum Afer Njeri Tjetrit-


Nuk Kam Deshirė Aspak Qe Te Radikalizohet E Te Provokoj Asnjena Fe

Por Shqiptart I Dua Shum Te Kujdessshem E Shum Te Menqur -

Te Mos Prekun Ne Flaken Fetare Ku Mund Te Ndezet Sherri Si Benzina

Dhe Te Shembet Kombi Atdheu
Shqiptart Te Jen Shum Te Afert Njeri Me Tjetrin

LargpamsKisha E Gjamija E Te Mos Provokojn Ndoj Ekstrem

Fetarė


Nga Asnjera Fe-te Mos Ket Provokime Dhe Te Mos E Lendojn Njera Tjetren

Sepse Jemi Nji Popull Nji Gjak Nji Gjuhė Nji Atdhe Nji Shqipni Etnike


Mirė Tha Urragani


Ne Nji Rast


Liriku Trembet Nga Fundamentalizmi I Ciles Do Fe E Rrymė Sepse Radikalizmi Ekstrem Vetem Sherre Sjell Dhe Shkatrrime Katastrofale


Se Mos Mo Po Pson Populli Shqiptar


Ndoj Te Keqe Nga Ekstremizmi -per Ket Shkak Liriku Ju Trembet Ekstremizmave

Sepse Shembet Atdheu E Shqiptaria Etnike Te Cilen Liriku E Do Shum Pa Hile Me Shpirtė


Jan Disa Paraqitje Jo Te Mira Kohet E Fundit

Q E Po Ua Vrasin Syt Disa Disa Veshje Jo Te Mira Fetare

Qe Na Kan Ardh Ne Kosovė- Ato Ma Teper Jan Veshje Te Krahinave Te Shkretirave Por

Paraqesin Nji Lloj Sktremi Dhe I Vrasin Syt Te Tjerve

lirik
16-07-09, 22:42
Shume i nderumi Lirik!

Per Makreshin te garantoj se nuk eshte as taliban ,as rryme islamike qe kercnon e vret as,as por nje djale shume simpatik ,shqiaptar sikur une edhe ti , ndoshat pak ma fetar i mire por me tjerat sen nuk ndryshon nga neve!
Shume mire do te ishte te ulni biseden ne rrafsh se bilahin ,besomeni ,se edhe nese doni me ngjite gure kush nuk ua njeh ata gure, krejt cka mbetet edhte nje fjale e mire!
Besomeni se ,ne te gjitha debetet tona ketu eshte nje bisede vllezerore dhe as me pak e as me shume se tybe askurrfar faktori nuk jemi ne per me vendose dicka .E themi nje mendim ashtu sikur nve na paelqen dhe nuk duhet te habitemi nese dikujt tjetr nuk i duket me vend.Ai ka nje bindje tjeter .Por te perdoren ofendime te renda nuk ia kemi nevojen.
Mos te na ndodhe edhe neve ,sikur atyre dy pleqeve ,qe jan rrehe dy here ne mes veti ,nje here ne rini e njehere ne pleqni, per nja bagel!!

Edhe te Feja e edhe te politika neve jemi amatore te klases parashkollore e tjeter eshte qe i bejme qef vetes!!
Ju pershendes dhe ju lus te keni konsiderate vllezrore per njeri tjetrin !


GURI SYLAJ TE PERSHENDES PER PARAQITJEN TENDE DHE URTESINė TENDE

ME VEND PO FLET DHE ME DUKET SE JAM QETSUAR TASH PAK SE ME TE THAN TE VERTETEN JAM HIDHRUE SHUM NE MAKRESHIN POR ME KENI QETSUAR TASH

DHE JU FALEMINDERIT
SEPSE SOT GJITH DITEN KAM PASU STRES E HIDHRIM NEVRIKOSJE -
E PRANOJ SE JAM PAK I SERT POR JO PA ARSYE DHE NORMALISHT E NJOH MIQSINė EW URTESINė-
POR I KAM MERZI KERCNIMET DHE POSHTRIMET E FYERJET -

lirik
16-07-09, 22:46
Un Me Makreshin Do Te Mirkuptohemi

Por Makreshi Duhet Te Me Kerkoj Falje


Per Ato Fyerje

Sepse Makreshi Esht Ma I Ri

Dhe Duhet Me Ja Dit Rendin


Pastaj Un Dhe Makreshi Mund Te Jemi Miq E Shokė

Por Ky Duhet Me Me Kerku Falje Dhe Ka Gabu Qe Ka Provu Me Me Tremb Se

Se Veq Ma Shum Ma Qitke Flaken Por Nejse Beri Mir Qe Doli E U Mirkuptuam

Makresh
16-07-09, 22:57
L0L,
Te pershendes Lirik.


Fund i keti kapitulli.

premium
16-07-09, 23:24
Sa kėnaqsi :smile: dtthotė ja vurėt kufirin e hajgares :wink: ...
Sizakonisht Makreshi nėpėr debate ėshtė shprehur i qetė ...
kam lexu tekstet e tij ,, ku ma shumė tė tjerėt kan hedhur fjalė banale ( nėse ishte tema pėr fejėn).
Mendoj se Makreshi nuk ėshtė as fundamentalist as ekstremist .... por njė faktor i cili jep randėsi ligjeratės Islame tė lexuar se si shkruan nė librin e shenjt Kur'an...

lirik
17-07-09, 07:05
Sa kėnaqsi :smile: dtthotė ja vurėt kufirin e hajgares :wink: ...
Sizakonisht Makreshi nėpėr debate ėshtė shprehur i qetė ...
kam lexu tekstet e tij ,, ku ma shumė tė tjerėt kan hedhur fjalė banale ( nėse ishte tema pėr fejėn).
Mendoj se Makreshi nuk ėshtė as fundamentalist as ekstremist .... por njė faktor i cili jep randėsi ligjeratės Islame tė lexuar se si shkruan nė librin e shenjt Kur'an...

-----------------------------

Un nuk jam nji njeri qe mun d te mendoj dikush e te me kualifikoj si njeri qe nuk marr vesh -
por terrorin psiqik sulmet nenshtrimin poshtrimin provat poshtrimet fyerjet zullumet nenshtrimet- shkeljet nuk i duroj pamvarsisht se qka ndodhė me mua a me vret kush a jo a me varė kush a jo a me djeg kush a jo
“dhe provokimet ndikojn keq te un -
por kur njeriu sjellet mirė me mua dhe ofron marrveshje e mirkuptim e rreespekt un jam njeri qe e njoh marrveshjen mshiren humanizmin fe ligj drejtesi dialog mirsi e te gjitha i njoh-
I edukuar sipas tradites shqiptare un nuk kam deshira qe te jem njeri qe ja hakun ose ja shkeli te drejten dikuj ne rastin tim kishte mjaft provokime te kqija nga njerzt-
ne rastin e makreshit un emora serizozisht kercnimin dhe te them te drejten mjaft keq u ndeza -
meqense u mirkuptuam dhe makreshi u deklarua keshtu dhe ndryshoi sjelljen -
un nuk kam tash asgjė te keqe me makreshin dhe nuk kam asnji problem me ket djalosh per te cilin ne fakt nuk e dija qe qenka nji djalosh por mendoja kush mund te jet ky njeri qe po me shet trimri fyerje e provokime-
Meqense kur dikush me kerkon falje emarceshje un e njoh edhe faljen edhe marrveshjen
me makreshin nuk kemi ma asgjė te keqe -
forumi vazhdon normal si gjithqka ma parė dhe ky siq tha makreshi esht fund i mosmamrrveshjeve fund i kapitullit pra nuk kemi asgjė te keqe me makreshin meqense makreshi i permisrsoj sjelljet ne fakt nuk e kisha te kjartė sjelljen e makreshit e merroa si kercnim sepse ka te tjerė qe me jan kercnuar neper forume dhe kam shkuar shum keq me ta deri aty sa ka ardh puna me kan detyruar te ju kerkoj mejdan hapur por nuk kan dalur vetem kan kercnuar me gjith far lloj fjlesh te zeza e te kqija-
kshtu qe kjo ka ndikuar per keq te un dhe me ka ndryshuar ne disa raste perndryshe un e njoh marrveshjen dhe marveshjet per paqe e miqsi dhe e kur njeriu sillet mirė me mua poashtu e ka te njejtin shperblim nga un dhe edeh natyrsisht zbutem sjelljet e mira e zbusin njeriun por sjelljet e kqija krijojn alergji te secili njeri.
MENDOJ SE NJERZT mbi te gjitha duhet te ken shum kujdes fjalorin dhe sjelljen qka kjo ka shum rendesi ne jetė me njerz per te mos e acaruar diken ose per te mos i shkaktuar hidhrim ose nervozė ose reaskion negativ alergjik sepse sjellja e mirė me njerz esht shum ma emirė dhe ma e dobishme se sa sjellja e keqe -
sjellja e mirė me njerz krejtisht endryshon njeriun dhe i sjell njeriut tjera dispnome ndersa sjellja e keqe e shendrrojn njeriun ne situatė zhgenjyese ne situatė te pa shtegdalje te keqe ne situata te palakmueshsme e detyrojn me reagu keq e kshtu me radhė pra gjithnji njerzit esht mirė te ken kujdes per shembull te sjelljet fyerjet kercnimet sepse ati shkaktojn shum lendime dhe reagime te kqija te njerzit.
NaTYRISHT SE UN NUK KAM INTERESA TE NGATRROHEM ME BASHKATDHETARė SE NUK JAM KAFSHė POR TE THEM TE DREJTEN ALERGJIK NDAJ FYERJEVE JAM E NDAJ KERCNIMEVE

SIDOMOS -
DHE ATHER ME KAPLON NERVOZA DHE NDJEHEM KEQ NDAJ PERSONIT QE FYEN DJE GJITH DITEN KAM PAS STRES E NERVOZė TE KEQE DHE NDJEHESHA KEQ
ISHA NE DISPONIM TE KEQ DHE ME KAN VREJT EDHE TE TJERET KTU NE VENDIN KU JETOJ -
KAM DALė DHE KAM ECė ECė NEPER QYTET PLOT NERVOZė DHE TEPER I HIDHRUAR -
NE MAKRESHIN PER SJELLJET E TIJ

Megjithat pas kti ndryshimi te makreshit kerkim faljes s e tij dhe sqarimit te tij -
me kaq po i japim fund kti kapitulli-ne menyr paqsore'

lirik
17-07-09, 07:19
Sa kėnaqsi :smile: dtthotė ja vurėt kufirin e hajgares :wink: ...
Sizakonisht Makreshi nėpėr debate ėshtė shprehur i qetė ...
kam lexu tekstet e tij ,, ku ma shumė tė tjerėt kan hedhur fjalė banale ( nėse ishte tema pėr fejėn).
Mendoj se Makreshi nuk ėshtė as fundamentalist as ekstremist .... por njė faktor i cili jep randėsi ligjeratės Islame tė lexuar se si shkruan nė librin e shenjt Kur'an...

----------------------------
premium mos qit zjarrė ne benzin por jepi fund tash kapitullit -
mos kqyr me e la tash krejtsisht makreshin dhe mekatet e tij ne sjellje-
fjala poet i qmendur pulagji vargje kanceroze pllumagji ta ngrij shurren ne gjoks tradhtar i kombit -
do te vie te ti me syza e terror psiqik ngacmues e kercnues -
ku e di un kush jan njerzit me maska e kush po kercnon kur te gjith me maska po

shkruajn
nder te rrallet jam ne forume me emer e mbiemer -
por meqense u mbyll ky kapitull te mos shjkkojm tash ma andej se u kry
mori fund marrveshja

lirik
18-07-09, 16:58
Dritarja e kujeteses
----------
shkruan xhelal ferizi
-----------------------------
Neper dritaren e kujteses
ne secilen pik te shiut,meditim
sikur,bota ime,sillej rreth forteses
me vargun ne gji jetim
----------
sa larg po m,flutronin ,shekullmendjet ,n,flatra
se mendjet,krih m' kishin marrė
kaltrisht,e lakmueshem,me joshnin kah vatra
kah gjurmet qe i solla zvarrė
-----------
secila pikė e shiut njė lot
mergim,kjo mbretri llahtare
kam pi aq hidhur shiun e huaj n' per mot
n'lakmi te dikurshme moshatare
-------------
duart e lagura drejt qiellit
dritares se kujteses,zgjatė
lutesha per kallijt e miellit
per token time te ngratė
--------------
thellueshem kundroja re t' huaja
qe ecnin dikah me nxitim
me shiun disi po luaja
kur ,harroja se jam n' meditim
----------
me lagte ngapak,ne gji
kur era e sillte ,lehtsisht
qerpikun ma joshte me pi
qfar,loti i natyres,knaqsisht

dritarja ime e kujteses
largsinė qe ma sjell,n' meditim
un i biri i harreses
me shiun perfshihem n'lotim
autori xhelal ferizi

lirik
19-07-09, 10:41
I pandehur
---------
autorė xhelal ferizi
---------
i pandehur ti akuzohesh per trazirė
per veprime antishtet armiqsore
pėrse zotri per qfar armiqsije
un jam ngritur per token e fjalen e lirė
per dhe e tokė etnije
---
i pandehur ti akuzohesh per turbullirė
dhe ra perseri me forcė ne gjygj qekani
zotri un dua tė jem nder kombe i lirė
jam pasardhs autokton iliriani
'''''''
i pandehur ti akuzohesh se flet e mendon shqip
per se zoteri perse
vetem pse un deget e rrenjet shqiptare i kam ne qdo pip
e shqiptarė dua te jem mbi dhe-
---------
i pandehur ti nuk i don pasnsllavianėt as rus e shkja as grek
ti je ia papermirsueshėm armik
jo zotri un nuk dua qė etnija ime tė shuhet e me vdekė
e trolli i lashtė ilirik
--------

i pa ndehur ti nuk njeh ligjet tona
as veshjet tona me grada
zoteri nuk duam te na veni kumona
e te beni me ne koloni e maskarada
''''''''''''''''
nuk e dua qizmen tuaj
as tuajat karpatiane imponime
gjaku nuk bė het ujė
ju keni ardhė ketu per pushtime
'''''''''
ju keni ardh nga larg nga stepat
keni kaluar sa fusha brigje e male
per te na i grabitur arat toka e male e shkrepat
per te na asimiluar dal ngadale
-------
i pandehur qet'si
ti je i akuzuar e jo gjyqtarė
jo o ardhacak i zi
un jam ne vendin tim shqiptarė
''''''''''''
i pandehur ti je rrebel
ti je mosmirnjohs harbut
jo zotri ju na keni lidhur me pranga e me tel
i shqipes jam un sqepekrrutė
----
un jam ktu para dielli
kur dheu nuk kishte qenje tjeter
e din edhe toka e qielli
se jam kėtu rrėnjė e vjeter
----------
un nuk dua tė mė mykė secili ardhacak
as te tallen kohrat pushtuese me ne
deri sa te jen shekujt do te derdhim gjak
pėr liri bashkim shqipėri e atdhe
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
19-07-09, 11:00
Inatet gjykojnė
----------
autori xhelal ferizi
-----------
intate i drejtojnė mendjet
inatet jan bė busolla ne per vetėdije
inatet gjykojnė sipas qasteve jo kurrizore
inatet jan te harbuara gara e te pa fre ngarendje
ato po sundojnė mbi arsyet njrzore e arbrore
ato po drejtojn sa e sa te cekta mendje
ato po e shkretojn token arbrore

ato e kan tha qdo pip etnije

''''''''''''
inatet po po inatet primitive
ato po e udhheqin kahdo vallen
ato jan perhapur nga katarret e thive
si gripet virusare
ato po e caktojnė te vetedijes shkallen
at po i drejtojnė zhvillimet shqiptare
---------
per nji inatė tė zi e meskin te vret
per nji inatė shpellorė te bėn armik
per inatė si kafsha pllet
inatin e don ma fort se qdo mik-

--------
inatin e don ma shum se qdo vlla
po po inatin debil hijanet
si kafsha ma e keqe pllet
inatin nuk e ka me grek e me shkja
nuk e ka jo kurrė
ashtu siq e ka me vlla
''''''''''
per inatė te pshtynė
te perbaltė me te zi
per inatė ne gremina te shtynė
e nuk te len si lule me mbi
'''''''''''
per inatė shkon e rrin me djallin
e prishė te atdheut progresin
i prishė dhe e gurė e tokė e shkembij e zallin
inati ja don interesin
''''''''''
eh per inatė e thot ma te ndyren fjalė
edhe gjevahiret ma margaritare ti pshtynė
ai per inatė tė quan krymb e halė
me llafe te pista te ndynė
---------
inati esht barbar
nuk esht kurfar kulture njerzore

inate mos pi o shqiptarė
por lėngje bujare kohore
''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
19-07-09, 11:11
Pse doni ma shum tė shani-
'''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''
pse doni ma shum tė shani !
se sa tė bekoni!
pėrse pra perse?
po ju pyet menquria
si sot si neser si dje
per se keni sha o kombe e fe
per se ju ka udhhequr ma shum lufta e mėrija
sa sa paqja e mirėsija e shejteria mbi dhe
'''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
19-07-09, 11:35
Ka ardhur koha per gjah
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ka ardhur koha per gjah
pergjuesit ta pėrgjojnė me hile secilen germė
me smirė
vetėm nė interes bėjn bismilah
por me tė pa nė maja nuk kan dėshirė
''''''''''''''''
ata vetėm pėrgjojnė
ata heshtjen hijanete e kan vlerė
dhe emitueshėm si shtriga gjuetojnė
dollitė e hileve dinake i vjellin si vrerė
'''''''''''''
tė vegjel jan nė shtatin filozifik
e ne shtatin e diturisė
ata secilen dije e shohin si armik
per veq tė tyre pervetsuese gjuetisė
---------
grabits jan tė lavdisė
rrėmbyes jan tė qdo kurore
ata tremben nga qdo yllė i bukurisė
se gjenet i kan shėmtore
--------
kthetrat e heshtura ata per gjah i mbajnė
dėnesin nganjiher si krokodili
ata edhe dy gurė bashk i ndajnė
se pjellė i ka shekull i truar kopili

autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
19-07-09, 12:22
Eh po dita dites me pendė n' dorė nder mote

Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi

liriku mergimtarė ne dhe te huaj

Nėpėr stinet e motet e mallėngjimit

hjeshisė t' diellit e nėpėr visare
kah po ecja kur 'qe'! kur qehrja jote
aq miqsisht mė' doli n' ftyrė shqiptare
---
at'her un pėrmllashėm e kam ndalė shikimin
mu nė t' g'zueshmen pamje qė ma ke
porsi rrezet nisa me e derdhė shkrimin
porsi dielli me t' pėrhshkrue mbi dhe
---
po pse malli besa m' paska marrė
n'miqsi doren ty me ta shtrėngue
e nė shpirtė po pate plagė a varrė
me currila arti me t' shėrue
---
mu nė zemer kronin e kullimit
me ta derdhė deshta n' germa ari
se dikurė ti me do lot t' kujtimit
ke gjėmua shum nė gjuhė shqiptari
---
o pashė zotin sot ti m' thuej si je
plagėt tua a jan mbushė mehlem
porsi ylli qė shėndritė mbi dhe
ndoj'kah gzim zemres a ti vjen
---

se n' kujtesė dikurė ke mbajtur doren
mu nė mjekėrr e n' pėr faqe t' lotit
sa nji shekull ti ma kishe oren
kshtu i kalojshe dikurė stin't e motit
---
e plag't tua kan tronditė shum kroje
loti yt ka pas ra mbi fletė
kahdo luleve ndėr etnike troje
ku kėrcyejt i mbanin lulet n' jetė
---
sot a thua loti ty tė ėsht ndalė
njiqind vjet nji lot ka mallėngjye
sa her yjet pėrmbi qiell kan dalė
shpresen n' zemer me gaz me ta kthye
---
e un e di kur ti nė at gjuhė shqiptare
kahdo mallin e ke shtri mbi dhe
edhe hana ajo argjentare
disi dridhshėm d'nesshėm n' ty ka nxe
---
e tash qe prap jam duke pa hjeshi
edhe gazin e vrejta t' gjallėrisė
njė ringjallje n' tėnden bukuri
qė rikthye ju paska dashurisė
---
e un krue zemres t' time pendė
veq pėr ty ju bėra sot oj jetė
se ato kohra ma kan sjellė ndėr mendė
at miqsi qė e patėm tė' vėrtetė

---
e prandaj dora ime bujare
ta kėrkon shtrėngimin me urime
ku do qofsh ti mori bi shqiptare
e paq fatin si ari n' shkėlqime
---
se ty tė duan vet dielli e hana
ta ndėgjoj ty zemren tue t 'rrahė era
mu nė fole ku tė ka lindė dardana
shum bilbilat ku i sjellė pranvera
---
e t'kan ndje ty e tė kan ndėgjua
germa tė bardha si sharmi i safirit
sa her ndjenja e diellit n' ty ka vlua
edhe sharmi i yllit mė tė mirit
---
veq pse ti fjalen nė art ke shkri
ma ke shkri n' pėr rreshta t 'mallėngjimit
aq sa yllė'bardhi me at tė bardhė magji
shtrue ėsht nė deje tua tė vajtimit
---
edhe nė vijat tua n' pėr damare
apelimet tua kan kthye ylbera
kur ti dėnes:shėm me at gjuhė shqiptare
me pi lot i ke kthye kah vera
---
pse secili varg qė ti ke shkrua
deri nė qiell ka shpue ndėrmjetsimit
kupa e qiellit nga thirrjet ėsht shpua
kur t 'ka rrrahė ty zemra e apelimit
---
aq sa qiellin prej vendi e ke lue
edhe re tė zeza e grummbullsi mizore
ti me zemren qė din me t' burue
pastėrti e mirsi arbnore
---
pra un fjalen ty sot qė ta nisa
nė udhė miqsije porsi letra e mallit
ty moj zanė miqsisht ta qėndisa
porsi gurrat qė dalin prej zallit
---
so i ato gurrat me vija rreztare
kur her nė hije her nė diell drit' larmohen
e lakohen vijat vizllimtare
nė ujė kullimi rrathas kur vijohen
---
ashtu un ty ti lidhi me art vlimi
rrezanisht ti lidhi mirėsitė pėr bese
me plot vargje qė shkėlqejnė n' pendė shkrimi
po ti nisi si njė kullim vese
---
e ty tė gjetshin mir atje ku je
porsi e gjejnė mirė rrezet qelė lulė fleten
qofsh me fat kahdo oj zanė e re
neper stinė e mote ma gzofsh jeten
---
nga autori xhelal ferizi pjesė I pa ndarė I mergimit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''

lirik
19-07-09, 12:34
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėse bėhem poet

Autori xhelal ferizi

Nėse bėhem poet vet do tė flas me zemrat e luleve
nėpėrmes rrahjeve e tik takeve tona
me gjuhen ma tė bukur tė shpirtit do tė komunikoj me shijet e fasuleve
zemra ime do tė jet e tyre prona
---
do tė flas pastaj me secilen fije
nė petalet e luleve pejzėrisht aromėsisht ku lidhen
do tė lidhi pazgjidhshmėrisht ndjenjat me ato nėpėrmes ndjesie
kuvend do ta bėj shpirtin tim aromat e tyre ku mblidhen
---
dhe do tė jem vet shpirti i palces sė pėrkushtimit
me to do tė bashkoj dashurinė
do tė bėhem vet arti i njėsimit i bashkimit
pėr hirė tė butsisė sė tyre do ta shkrijė nė art ndjeshmėrinė
---
un do tė jem vet ciceroni i karajfilit
pėr manushaqem do tė jem vet currili
pėr lulkuqet do tė bėhem vet zėri i bilbilit
pėr gongjen do tė shkrihem si kandili
---
pėr shegen do tė jem oratori vet
do tė prodhoj vet artin e paqes pėr ullirin
nėse vėrtetė do tė bėhem poet
do tė k'ndoj ėmbėlisht pėr kallirin
---
do tė shėndrroj nė shprehje secilen ngjyrė
secila lule do tė flet
nėse bėhem poet do tė gjejė mėnyrė
tė shprehet shpirtrisht sharmi i lules vet
---
Autori xhelal ferizi
Tema: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi Pėrgjigju temės
-----------------

lirik
19-07-09, 12:42
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Le tė vdes shqip duke dashtė atdhe

Autori xhelal ferizi

le tė vdes duke dashtė atdhe
damarve duke u dhėnė infuzion shqip
le tė vdes shqip me fe
pėr secilen degė e pip

---
le tė vdes shqip duke dashuruar token
shqip duke pėrkdhelė barin
le tė vdes shqip nė etnike shqipni loken
shqip duke ligjru pėr shqiptarin
---
shqip e dua varrin e gurin
shqip i dua yjet
shqip le tė vdes duke e puthė flamurin
arat e malet e pyjet
---
le tė vdes shqip duke shijuar gurrat
dhe e baltė e zalle
majat shqip ti pushtoj suka e kodra e currat
shqip dua tė vdes mbi halle
---
shqip du tė vdes nė tokė
shqip du tė vdes me zemer
shqip o miq e shokė
shqipni ku i thonė me emer
---
le tė vdes nga dashuria
shqip duke shqipzuar
amanetet shqip tė mia
shqip nė atdheun e bekuar
---
dhe nuk dua asnjė fe tjeter
shqip dua tė jemė me mushkėri
me zemer e gjak te vjeter
shqiptarė i etnikes shqipėri
---
dhe dua shqip tė ndrroj jetė
shqip duke dashur atdhe
shqip nė nėn dhe nė varr kam me u tretė
por shqipja do t' m' rrin mbi dhe
---
---
Nga autori xhelal ferizi liriku
:::::::::::::::::::::::::::::::::::

lirik
20-07-09, 00:50
Kahdo shkoj n'pėr lule t'mbjella
---------------

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
kushtuar mikeshes time estelles
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
tue shetitė ndėr lule tė mbjella
shoh njė lule si estella
ajo dukej e qelė me ngjyrė
trėndafil dukej n' fytyrė

----------------
ajo ishte fenomen
bukurinė e kishte nė gjen
para sajė shkrihej vizllima
zogu shkrihej nė cicėrima
------------
para sajė arti mė i dliri
edhe vargu ai ma i miri
shkrihej nė shprehje vet lirika
kah pėrshkruhej estetika
-------------
porsi ari e bukura vella
dukej n 'shndritje e bardhė estella
si ajo drita reflektare
ma kish qehren magjistare
------------
thue se kjo po e qelka qiellin
thue se kjo i g'zon hanė e diellin
ashtu gazin nė buzė ma qelte
si nji yllė me drit kah delte
-------------
sa shum fjalė kan shkrue gjenitė
ja pershkruan kto bukuritė
sa poet me pendė magjike
ja kushtuan vargjet lirike
-----------
sa jan shkrue fjalė gjeniale
sa jan shprehur flladet nė male
pėr tė saja fije tė flokut
si sharm fijesh t'borzilokut
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku
-----------------------

lirik
20-07-09, 00:52
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pse po qajė
**************

Nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************
po qajė se po e shfrytzojnė diellin mosmirnjohsat
duan vetėm ta shtrydhin deri nė shterrim
kėta tė shekujve qenjet njerzore pėrgojsat
mandej e hudhin pas krahve nė harrim
*****************

po qajė se kėta kan drejtuar raketen
atom e pshtymen kah yjet
shajnė gjithqka pasi tė ngopin me luks jeten
me aromen me lulet me pyjet
**************
pshtyjnė mbi vlerat e barit
mbi dehė'sen aromė tė kėtyre vlerave mahnitore
pshtyjnė pasi tė jen ngopur me monedhat e arit
mbi gjithqka toksore e qiellore
***********

rrezikojnė ujin botaniken
driten e duan vetėm pėr qaste nevoje
kėta po e msyjnė galaktiken
me tallje e me fjalė goje
**********

edhe ylberave po ua ndyjnė krojet
akujt po i shkrijnė polare
po i helmojnė gurrat e hojet
me shkeljet mosmirnjohse barbare
************

kujt ti shkruaj un pastaj
kur lulet tė jen tha
kujt ti shprehem me gėzim e vaj
kur loti motiv s' do t' ket ma
*********

tė gjitha kėto po mi sulmojnė
njeriu kjo qenje asgjėsim
vargjet ku do tė mė burojnė
materje o motivi im
************

lulja nuk do tė jet ma
edhe hana nga njerzit po ikė
edhe drita prej vrastarit nji dit ka me u nda
se pas shpine po sheh vetėm thikė
************

yjet do tė ikun ylberat
edhe flladet me kroje
kujtė do tė ja kushtoj pranverat
pėr kend do t' mė del vargu zemre e goje
***************

prandaj po qajė
dhe merreni vesh njiherė
njeriun sa ma larg do ta mbajė
te mos mi vras lulet me erė
***********

as materien as diellin
as hanen e yjet e vizllimit
as tokė e det as qiellin
qesh o arti im i shkrimit
************

Autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
20-07-09, 00:55
Riana
***********
Shkruan autori i vargjeve shqiptare nė mergim xhelal ferizi
-------------------------------------
tue vrapue kah diell e hana
tue pyet yj't ku ėsht riana
ajo thonė ma s' rrin nder yje
as nder fjera e druj e pyje
as nuk rrin nėpėr livadhe
as n' kosoven hallemadhe
ajo thonė ka ikė pėrvjedhur
thonė se lotin e ka mbledhur
e ka fshi thonė prej qerpiku
thonė ka msy kah meteliku
---
punė me gjetė se ėsht zhgėnjye
dashuria e ka thye
e ka thye mu pėr mjedisit
siq bjen tha po dega e lisit
ndoshta jo k'to jan veq fjalė
ndoshta nė fron dikund ka dalė
mu nė fron tė lumturisė
kohrat vetit me i qėndisė
buzagazit tė ardhmėrisė
me ja shkrue zemres lavdinė
kushtetutė e dashurinė
---
athue djalė ajo kund ka gjetė
porsi flladi pėrmbi fletė
i lehtė e i dashur e pika e djalit
si shkėlqimi i kristalit
prandaj kohrat kan kalue
gjurmė as shkrim ktu nuk kan vlue
a thue riana ka vuajtri
ndoshta mbledhė ėsht kund n'mėri
mallkon fatin si shumkush
apo zemra i digjet prush
tu i rrahė kund pėr ndoj dashuri
porsi zogu i pa mashtri
porsi dėshira e pa maraz
si bilbili plot me gaz
a thue kund mos ėsht n. kujtesė
mos mendon kund ndoj fejesė
---
mos ka pa kund djalė tė ri
e ėsht dehė pa maturi
nė art t' mashtrimit n' gjuhė dredhuese
nėn ndikimet fjalė mashtruese
siq po din sot me i dredhė djalli
a thue kund ma ka zanė halli
ka dalė nė shi dikund e mjera
mos po e rrahė lagshtia e era
mos po e rrahin val't e jetes
se ajo ish si lulja e fletes
te butė e kishte shpirt gazmorin
si lule fleta ėmbelsorin
ėmbelsorin nė lang kėrcyelli
a thue po shkrihet kund si dyelli
mos po vyshket e ėsht tue kja
a thue zemra ju ka nda
mos p a besė djali i ka dalė
ai mandej thye e ka me fjalė
por s' tregojn as dielli as hana
ku ėsht tretė shega riana

ku ėsht tretur ajo shegė
nė cilin art e nė cilėn degė
a thua nė degė tė dashurisė
dikund fillin e ka nisė
mė thueni degė m: thuani qetina
ku ėsht e ėmbla kanarina
---
mė thuani mote tė mallėngjimit
mė thuani kohra tė mendimit
mė thuani o zalle tė kullimit
mos ka dalė nėpėr burime
mos po shkruan vargje e kujtime
mos ka dalė nė ledhatime
e ka gjetė kund lumturinė
mos ėsht dehė me dashurinė
mos ėsht dehė me stinė pranvere
mos ėsht dehė kund n' lule ere
un tash vargun do ta nisi
kah qetina e qiparisi
se mos n' zog ajo m' ėsht shndrrue
ka marrė kangen tue cicrue
prandaj un do tė nisi larg
poezi e art e varg
me kėrkue kahdo n'pėr kroje
zogjt me sqep eme kang goje
tė gjitha ngjyrat ku i kan nė lara
kanarina nisė ma a para
pėrmbas saj t' flutroj bilbili
lot tue derdhė porsi curili
derisa ta gjejnė t' bukuren mbi dhe
at rianen vashen t' re

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

lirik
20-07-09, 14:14
Po sot mė thuaj shqipni si je
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė nė mėrgim
duar tė huaja pse tė kan ble
nuk tė lan kund besė as nderė
shet atdheun shqiptari i mjerė
pėr pak pare e pėr pak fe
se lakmija i joshė mbi dhe
edhe i shtrohet i mjeri armikut
pėr zgėrdheshje t' metelikut
veq pse s' ka thellsi mendore
pėr qdo kokerr tė tok's arbnore
me e njoftė n' vlerė qdo kokėrr zalli
e me pi vetėdije malli
kahdo nė zemer me e shijue
shqip n'damarė me u vetd'ijsue
po pse loti te shkon rrke
pse m' je rrxue si lis pėr dhe
se bijt e mi nuk jan unik
prandaj loti mė rrin n' qerpik
si currili i kthjellur varė
se kan mbi mbi dhe tradhtarė
shum hajdut e mercenarė
edhe kan ardh demon e shkje
grek arab si prrue e she
me do prralla e dogma tė lira
e do tjerė me maska t' pshtira
e po mi lyejn zemrat shqiptare
me do joshje mashtrimtare
mi kan nda me hile e fe
nėn nji diell nuk duan me u nxe
por nė diell grek e ne diell latin
kush me kishė e kush me dinė
kush me tė huaja moda e kryqe
mė kan lėnė mbi dhe si qyqe
nuk mė duan ma si dikurė
me kan lanė tue dnesė mbi gurė
me jan tha ara e bereqeti
me iken djemt po pertej deti
mi ka tretė n' per glob kurbeti
thue se s' mbet kund besė e zotit
as sternip i kastriotit
as nuk mbet kund gjuhė shqiptare
thue se dolėm fisi e fare
edhe i huaj u bė damari
thue se e bleu ai gospodari
per pak pare e tu i rrehė shpinen
tu i ndrrue mendjen e kaptinen
thue se mendja po ish lpener
s' don me lanė shqiptarė me emer
her padroni e her demoni
prandaj qau ky dhe i joni
neper shekuj neper mote
ne duar pa la te kesaj bote
erdh mashtruesi e erdh dinaku
thue se ujė po qenka gjaku
me na e pi ky per pak pare
me i zgerdheshje nderkombtare
se thell ne tru me shtresa e kore
s' po mendon fara arbnore
as per dhe as per pasoja
as s -po e din pse luhet loja
edhe kobi e pazari
pse vjen blersi e gospodari
se nuk vjen ai per nji tė mirė
veq me e ble ndoj gjak ma lirė
ndoj gjak arbri e me shndrrue n' fe
me i nda shqipet me fole
mos me u lėnė dy gurė mbi dhe
bashk kund zemer e pa e nda
me e coptue nen grek e shkja
e me e nda ne njimij hise
me u tallė bota e farė e fise
me gjak te humbur e fis t' shqiptarit
tue tallė koha e tretgtarit
e qesja zhyre e nderkombtarit
kahdo rrijn kta me i trazue
gjak e lot me ju derdhė prrue
me u ndersye edhe pedofila
ms me lanė kund karajfila
te virgjer te paster ne tokė shqiptare
me i shartue n 'zhgjyre bizare
me ju dhanė me pi shum helme
e me i mbajtė n' mvarsi e shqelme
ne thunder te larme nder padrone
me i mbulue me kohė demone
mos me u lanė kala as tjegull
kahdo ne hi me i shtrue e mjegull
mos me u qeshė ma stina as moti
mos me i dasht as qielli as zoti
mos me pasė kund as ndoj t' bardhė re
mbi qiell t' shqipes qe mbanė fre
qe e lshon syrin ebukurisė
me i buzqeshė me gzim shqipnisė
e askund yje galaktike
mos me i qeshė shqipnisė etnike
veq me ikė ma shpejt n' kalime
mos me dasht kush shqipninė trime
as ai qielli e as kaltrija
yje as dielli as perendija
se kshtu e don loja e katIlit
pederast e pedofilit
qe na duan ne nji far miqsije
n 'pjellė dobiqi e kopilije
e na msojnė mos me pasė shpirtė
bujari as gjak te dlirtė
as kullim kund ne emocion
me na mbars veq me demon
me varfri e me mvarsi
me zvarritje e mjerani
mė thuaj shqipni ti ne qdo pllambė
a do te rrijshė si komb nė kambė
a do te blehesh per pak fe
per me u rrxue si lis mbi dhe
e kahdo shqiptart me u nda
mos me u njoft ma vllau me vlla
veq pse duan kshtu grek e shkja
edhe tjerė do vorre e hile
do hijena e kokė kopile
qė jan pjellė nder dhelpra e skile
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė ne mergim
-----------------------------
keto vargje jan kombinuar e ndryshuar
ne kohra ishin ma ndryshe te shkruara per vitin 1997
por jan ndryshuar pak per shkaqe kohore

premium
20-07-09, 18:24
Tė lumt o baci Xhelal ,,, po m' lakmon ore :smile: ...
Shih sa mirė ... je mbull nė hoden tande , e po ja kan derdin me poezi e vjersha :wink:
Bravo Lirik , vetėm vazhdo ... pėgjitha kėto rreshta , njeriu duhet tė ketė kokė pėr recitime.
te pershendes ... sukses edhe pėr proza.

lirik
20-07-09, 20:58
Tė lumt o baci Xhelal ,,, po m' lakmon ore :smile: ...
Shih sa mirė ... je mbull nė hoden tande , e po ja kan derdin me poezi e vjersha :wink:
Bravo Lirik , vetėm vazhdo ... pėgjitha kėto rreshta , njeriu duhet tė ketė kokė pėr recitime.
te pershendes ... sukses edhe pėr proza.

-----------------------

ju faleminderit qe i lexoni vargjet e mia -
si gjithmonė penda ime ne sherbim te shoqerisė ne sherbim te lexuesve ne sherbim te komenteve


ne sherbim te vlerave e te atdheut ne sherbim te normave te kėshiallve ne sherbim te publikut shqiptar

lirik
20-07-09, 21:32
Si ta ndertoj njeriun e ri
-----------
Shkruan Xhelal Ferizi
------------------
Duke u pėrpjekur pėr njeriun e ri
Thash ta ndėrtoj njeriun e ri
Kur pėr qudi
Njerzit nuk me po mė lenin
ta ndertoj njeriun e ri
pse?
Vet njerzit kundėrshtonin!
Dhe mandej ,fshehurazi
E ndėrtova ,njeriun e ri
Nė ėndrrrat,e mija
nė shpirtin tim
nė idealet e mija
nė ,pėrkushtim
e quajta njeriu i im
njeriu i ri
kohorė
botrorė
njeriun e ri e,mbarova
nė ,ardhmėri
ky njeri
do tė jet,
i plot pėrkushtim
ai qė me tė keqen
prore do tė,jet nė kundershtim
--------------
Autori xhelal ferizi
--------------

lirik
20-07-09, 21:33
Pėrse nuk mė deshte kohė?
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
pėrse nuk mė deshte o kohė?
mua qė nuk linda nga bloza!
pėrse me pi mė dhe moh?
e jo aromė nga mimoza!
-----------
pėrse kur un pėr ty ju fola idealeve?
pėr ty ju kam folė ėngjėllsisht karajfilave
nė gjuhen magjike si e zogut si cicėrimė maleve
ligjėrueshėm si kėnga e bilbilit
--------------
e ti mė braktise pa mėshirė!
thua se un pėr ty isha rrėnuese stuhija
pėr mua nuk pate mėshirė!
as ti as e imja etnija!
-----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------

lirik
20-07-09, 21:33
Un nuk jam sizif o behare
------------
Xhelal Ferizi autorė
-------------
un nuk jam sizif o behare
mos mė sjellni mėkatė e mėrgim'
mos mė hudhni si nė kazino mbi zare
si humbsin prore jetim
--------
Un nuk jam sizif o kohė pse mė dėrgon rrudha
brengat pse mbi mbjellė nė ballė
o shekuj ku ėsht e imja udha
tė mos vdes nė udhkryqe me mallė
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------

lirik
20-07-09, 21:34
Tė dua
----------
Autori Xhelal Ferizi
---------------
kur e mata fjalen tė dua
mė doli e gjerė sa deti
qielli e toka u gėzua
mė doli nė madhsi planeti
----------
kjo fjalė paska shekuj ndjenja nė emer
sa tė mėdha sa magjik bardha jan kėto fjalė sherbete
tė dua tė thuash me zemer
tunden malet me dete
-----------
ringjallen qelizat e meterjes mbi dhe
edhe akujt shkrihen nga e sajė dashuria
ajo ėsht ma e bukura ma e shejta fe
kur del nga kullimi e mirėsia
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------

lirik
20-07-09, 21:34
Mos mi merr ėndrrat e bukura
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------
Mos mi merrni ėndrrat e bukura o ju kohėra mohuese
pėrbuzjet qė i keni tė ngushta aleate
e ju epoka shkelėse shėmtuese
qė mė doni si q yqe nate
----------------
un nuk jam gjithmonė vetėm loder
as zemer e quajtur vegel as mjet
un jam nji shpirtė sa njė kodėr
un jam ėndėrrimtari vet
------------
nuk jam un fije e thatė as kokė e luhatur e kallirit
mos prej me draper pa ja nda si korrėtare
o kohė un vij i ringjallur prej hirit
un jam i biri i shkrumbeve shqiptare
--------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
20-07-09, 21:35
Dil nga guri
-----------
Autori Xhelal Ferizi
----------------
dėshmi kohore dil ma tash nga guri e dėshmo

mos rri ma si heshtje fol kush kohrat i shthuri
gjithmonė si heshtje mos rėnko
fol e mos rri ma nė guri
----------
tė kėrkon vet vula e shekujve e dėshmija
na e pėrshkruaj porten e shthurjes kush e hapi
si erdhi me maskė p'shtirėsijė
e nderit e beses mbi dhe ju ndal vrapi
----------------
kush e solli kėt mashtrim e rrenen si fe
e fryt e quan kėt mbjellje
na thuaj kėt tugosje kush e voll mbi dhe
si quhet me emer kjo pjellje
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
20-07-09, 21:35
Nėse vuajtjen e quaj etni
---------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
Nėse vuajtjen etni e bėj me emer
nėse ate e quaj barbare
nėse e quaj tė pa shpirtė tė pa zemer
nėse e quaj tinzare
--------
dijeni nė thelb qdo arsye
ajo ka shkelė mbi shqiptarin
pa mėshirė sa shpirtrat ka thye
ajo bashk me gjahtarin
--------
ajo buroj nga armiku
ajo u nxit nga mizori
qiellit ju lag neper sghekuj qerpiku
ajo shpirtin na e nxori
----------
ajo me emer e zezė le tė quhet
e me komb le tė quhet vampire
mbi dhe me gjurmė le tė shuhet
se s' na u nda qė nga kohrat ilire
-------------
ajo ma nga qielli ynė tė mos pikė
as tė mos mbij mbi tė shqipes dhe
larg pėrtej globi kahdo le tė ikė
tė mos duket nder kombe e fe
----------------
Autori “Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
20-07-09, 21:37
Nėse mė shihni duke vrapuar
-----------
Autėrė Xhelal Ferizi
------------------
Nėse mė shihni duke vrapuar
trup arave e livadheve
me vrap
me globin ndėr duar
keq mos mendoni
e mos harroni
ju thuani muzave bukurive mirėsive sorkadheve
se globin nga rreziqet po e shmangu pėr ta shpėtuar
nga qakaj ujq e s'mirėzi
se nė ideal jam i dashuruar
gjithqka qdo tė keqe mbi te do tė fshij
besoni vrapit tim tė pa djallzuar
besoni tim mirė qėllimit
do ta fshij pabesinė aty
me rrėnjė do i a shkuli
egjren kahdo tė krimit
e pastaj
qetėsisht
do ta krehu leht me shpresa do ta nxejė
mandej
mbi hapsiren e gjerė mirėsisht do ta kthej
por dua njiher tė dal me glob ne duar

un dua tė dal
pastaj
nė fushen e gjerė me paqe
me globin nė duar
ti anuloj nga aty ngatrresa e gjaqe
me penden time misionare
e me gjuhen ebukur shqiptare
me ngjyren e sajė shpirtkulluar
ta lėmoj pastaj e tė mbjellė mbi te manushaqe
ta pėrkdheli nė te suksese duke e uruar
leht duke e pėrkdhelė
leht duke e lėmuar
do e shartoj me urtėsi
do i jap ringjjallje me pi
do i jap njė zemėr tė mirė
njė bashkim popujsh nė punė
nė miqsi e pa dhunė
do tė ia mbjelli urtėsinė
do i kpus pranga e zingjirė
ku e kan lidhur shum satan
intrigant mizorė kriminel aktorė tė zi demonian
do i mbjelli pastaj fiq e shegė
nuk do e lė qė koha mizore ta djeg
pastaj do e mbushi me mėshirė
me bukuri nė secilin adet
me fidanin ma tė bukur qė rritet
qė do tė quhet sinqeritet
do e mbushi plot vyrtyt
me ndjenjė dashurie do ja mbushi sytė
pastaj nė hapsirė
do ta lė tė lirė
do ta bėj shkollė
dije mendjehollė
e me dashuri tė lehtė puhije
mbi fusha e male e pyje
nė mes dielli e hane me yje
do ta lėshoj tė lirė
tė endet me plot mirsi e gėzim
pa lot
tė mbushet me plot mėshirė
pa masken e pshtirė
pa kohen e ligė
pa dhunė e krim e gjak pa intrigė
di ia largoj bizarė mizorė vampir djaj e shtrigė
me besė nė tė madhin zot
me plot engjuj tė mirė
tė mos digjet ma nė luftra e barot
tė quhet botė e mirė
kahdo nė fushė e mal
tė quhet e lirė
paqen ta ket ideal
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------Tė nderuar bashkatdhetarė
lexoni vargjet e autorit xhelal ferizi dhe tregoni shoqes shokut te afermve
-------------------

lirik
20-07-09, 21:38
Me sy kah shpėtimi
----------
Autorė Xhelal Ferizi
----------------
me sy shikoj kah shpėtimi
kah shtegu
digjem me tė ėndrrueshmen lakminė
dėshira ime peshė sa njė glob njerzimi
pėr tė dalė nė rigjallėrinė
pėr tė arritė nė fat qels gėzimi
nė ripėrtrim
o gjaku i djegur i im
ndoshta tė vjen shtegu
ndoshta
pėr
nė liri

rishpirtėrim nė shpėtim
nė ringjallje
oh mė veshė zemren time me sherbet magjik
o e shejta e famshmja dashuri
-----------------
Autori xhelal ferizi
----------------

lirik
20-07-09, 21:38
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Unė dhe fjala

bashk kemi qenė tė lidhur nė pranga
bashk kemi vuajtur,nė fyt
nė rrjeta perthurse nė kurtha marimanga


nėn qakaj e kuaj trojesh tė ndytė


kur shqelmat na binin,shekujvarasės ballit
patkoj,me thumba dinak
un dhe ti gjithmon nė pikė tė hallit
me joshjen e ,t' vėrrtetes,nė gjak

ti rob e un rob lirinė,ure,zemre
bashkvuajtės,pa shpėrblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri nė sublim

ti un e un ti ne nji jemi
kur flisnim ,pėr lirinė
tė dy nji tul e njė gjuhė e kemi
e urrejmė pa masė robėrinė

un' dhe ti pėr gjuhe tė lidhur,me lak,e leqe
kur zjgidheshim,na rrihnin me zharė
me nyje gordiane,t' padronit, sa e,keqe
kjo prangė enigme e paparė


autori i kesaj poezije me titull
unė dhe fjala
xhelal ferizi nga Mitrovica
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
20-07-09, 21:39
Dashurija

xhelal ferizi liriku

Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri Qė vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokė
Nje Shpirtė i Diellit qė flet

Rreze ėsht dashuria e Shartuar Me Curril
Me Driten nė 'valbardhė Qė Rrėshqet
ėndje e Dehur me Aromė n' karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si det

Qehre Shejtėrije gazprodhuese
Diamanto kristale eksponim
Dritėrreze me Sharm bimėshartuese
Me Zemėr Tė Ylberit n' gradim

Ti Je motorrike e Hanes
Nė Vetull Tė Sajė Vizllon
Ti Je si Joshja n' kullim t 'curril ranes
Si Loti n' Qerpik kur Loton

Je E Kėndshmj brumtare e shpirtit t' Gjevahirit
Qė nė pika qeliza Tė Reja Ndėrton
Je Si ai feniksi mbas Qdo Shkrumbit Tė Hirit
Qė Vyshkjet me Rignjallje i Gjallėron

Je Si Ajo Dritė'zemra e Margaritarit
Qė l'mon gjakun nė damarė
Ti Je si Lėmim Hane Nėper Udhė Tė Damarit
Ti Je aromė Lulesh me Lang si Ujvarė

Ti Je Si Stėrkala qė Lanė Sytė e Gurit
Qdo Mėngjes si Vesa diamantore mbi Fletė
Ti Je si ujėzalli nė Shkėlqim t' Bilurit
Qė i Jep me Pi cakun motivit qė Mbjellė Jetė

ti je ajo qė dehė je puhi aorte e damari
je vet pėrkdhelsja e zemres ma magjike
ti je ndezėsja ma u bukur porsi zhari
je flaka ma shpirtrore fantastikeAutori I Vargjeve Me Titull Dashurija

Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves

lirik
20-07-09, 21:39
Nėse bėhem lule

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

nėse bėhem lule nuk jam ma mėri
psehet i kam thėnė me lot
nuk dua qė tė jem ma njeri
tė derdhi gjak e hile nėpėr botė

nuk dua tė jem rob as tank e hekur
nuk dua tė jem barot
nuk dua luftra masakra e tė vdekur
tė gėnjej tė madhin zot

lule ėsht mirė qdo kush tė don
me tė larme fletė
dielli me gaz gjithkah tė rrezaton
si lule shekujve ju jep sharm e jetė

lule ma mirė ėsht se njeri ' krim
lufra gjaqe konflikte e prish' natyren
lule tė jeshė nga zoti je bekim
s a tė bukur ta jepė perėndia fytyren

njeri pėrse tė jem mbi dhe
ma mirė lule me fat
njeriu ka hile me kombe e fe
globin nuk e len rehat

njeriu don raketė
nuk e njeh aromen paqsore
un dua jetė
lule mė quajn toksore

autori mergimtarė xhelal ferizi liriku

lirik
20-07-09, 21:40
Isha nė njė vendė

AUTORI XHELAL FERIZI

isha nė njė vend ku mė deshtėn dhe mė pshtynė,njėkohsisht
isha nė njė vend,kut nuk merresha dot vesh nė shqip
isha nė nje vend ku u mohova botėrisht
un isha nė njė vend si syth, i qelur,mandej u thava si pip

dhe ndrrova vendė ika imagjinarisht me iluzion duke menduar
se shpėtova apo nė ėndėrr jam
u pėrvodha nė krah te pendes time duke fluturuar
shpresat tash t e ju i kam

mė duani tash ju qė erdha nė kėt vendė
mė qelni prap,si,. nė saksi
mė mbani me njomsi ,mė qeshni me shend
se helm mė dhan ata, me pi

me shplani me sherbet hane , me ,ujė tė,bekuar,
me shplani me ujė shalqini, e kroje,dardane
ma falni ndonjė urim a, fjalė,tė butė n'ėgjuhė nane
mos mė leni kėshtu tė pėrlvluar

mos qeshni kur un ju shqip ju thėrras ,me zemer,
ndonje shpresė dashuri a mallėngjim
e lulet qe tė gjitha nuk i di me emer
e shprehjet qė ,nuk kan mbarim,

un jam tha pėr njė pikė atdhe e shpėtim
kur ,ai qė ,doren nė besė ia dhash
me shtyu nė humnerė,pa ndonjė , pendim
.un,te ju erdha , tash

nuk ju njoh,as ne sy as ne mendje,
as besen nuk e di a mbani ,nė pjatė
ndoshta ju shikoj me dro e me ,endje
me dyshim “ne pritjen time tė gjatė

ndėr ju kam ardhė me vyshkje kputje e kujtime
ndėr duar me rrudha nė fat' e nė pendė
nuk di, a mund tė gjejė,kėtu ndėr.ju burime
e kroje ringjalljesh me fjalė e argjend

--------------------
Autori Xhelal ferizi
-----------------

lirik
20-07-09, 21:40
Ah kaltrija ime

Kaltrije im ku nėpėr qdo mikropikė
tė kam falė shekuj afsh shekullndjenje
me lot prej detit tim emocion qė pikė
pa u ndalė e jotja! u bėra qenje

ah ti vetėm ti kaltri
ma mbushe shekullin zemrorė
me shqisa ėndjesh qė quhen dashuri
tė kam puthė me sy me zemėr,tė kam lėmuar me dorė

o kaltrija ime kaltrija mahnitore
o e pashuara ngjyrė,nė qiell
do ti marr me pendė ngjyrat ylberore
ti pėr mua ishe shpresė qė mė mbanė si diell

tė kam pa nė ujė tė kam pa nė dete
tė kam pa nė qiell nė lule nė ngjyrė
tė kam pa nė, syprina liqenesh,pasqyrė o ndjenjė jete
tė kam pa nė mes lotėsh kur sytė mė jan lėbyrė

tė kam pa nė mes lotit sa herė kam pasė halle
edhe nėpėr gzime edhe nėpėr ,mote
kur n' kullim tė ujit,si optikė mbi zalle
ka ra sa kthjellueshėm kaltėr qehrja jote

Autori mergimtarė shumvjeqarė xhelal ferizi

--------------------------------------------

lirik
20-07-09, 21:41
Ne krahė tė ėndrrės time

ajo mu bė qilim qudiije qiellore n' fluturim
mė mori nė krah,nėpėr pafundsi
valvima e pėrkundjes,sa leht nė meditim
me shtynte,nėpėr shpresa,lakmije n' pėrqafim


Kahdo nėpėr vapa nė fllade e nė freski
mė mirrte nė krah,ėndrrimtarė
sa ngjyra ,emocionesh,nėpėr inde i kam pi
sa thell,kam mbjellė prekjet ndėr fise kombe e farė

autori xhelal ferizi

lirik
20-07-09, 21:42
Kahdo qė kam shkuar

Shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

kahdo q ė kam ecė kahdo qė kam shkuar
kam,dashtė qė ta shnedrroj nė varg
kullimin e valės,e zogun krashkruar
zenitin e kuqrremt nga larg

kahdo qė kam shkuar,kam dashtė qė ylberit
me i lidhė vargje,nė shtat
kahdo qė kam shkuar i kam kėndu nderit
nė vargun tim tė gjatė

kahdo qė kam shkuar kahdo qė jam tretė
me vargun tim nė gji
me varg krahėhapur mbi qdo dhe kam mbetė
poeti i huaj kalmegji


lakmo me i shkru gurit lakmo me i shkru hanes
lakmo pėrmbi kaltri
me i larmu ma shum valbardhat n' ,gjuhė tė nanės
me shqipen, e ,lashtė ,plot larmi

kah do, q ė, kam shkruar kahdo qė, kam shkuar
kam dashtė me e njoftė thellimin
me do vargje e germa n, qdo gjė i pėrkushtuar
me e njoftė, fundin e filimin

kahdo q ė,kam ecė me tė drojshmin hap
edhe me hapin e lirė
poet i ,mjerė gjithkah turr e vrap,
me nxjerrė,me hirė e pahirė

me nxjerrė kuptimin me nxjerrė mahninė
qė e ka ah lulja nė fletė
me e nxjerrė at vrull qė e shtynė rininė
me u sjellė rreth globit nė jetė

me e,njoftė xixėllonjėn me e njoftė nektarin
e bletes cakun ,ėmbėlsinė
me e njoftė,tė huajin me e njoftė shqiptarin
me e njoftė ma thell dashurinė

me e njoftė sa ma shum me e,shėndrru nė varg
edhe fjalen e fletes kur dridhet
edhe ,armikun kur derdhė helm e jargė
e bollen nė trup kur lidhet

me i njoftė deshta caqet e cakun tė prillit
qė shtyn pranverat me ardhė
me e njoftė edhe,artin,t materjes t' zanafillit
e diten,qe lindi e bardhė

deshta me i njoftė vallet e ligjet fenomenet
e nyjet qė jan gordiane
deshta me i njoftė kahjet qė i kan nisė gjenet
me i shėndrru nė varg,me njė gjuhė vargane

o deshta me njoftė hijet qė e,e mbulojnė token
deshta m i shėndrru nė stil
nė vargjet e miaj qė ma mbulojnė koken
e vargun ta bėj bilbil

deshta dhe deshta shumqka deshta
mbasi me shpirtė i kam pa
me kriju vargje si rrushi nėpėr vneshta
por vargu ma lot nuk po ka

deshta ta shterri vargun me gjak
ta shtryrdhi deri nė tė,fundit pikė
kur njė ditė, e pashė vajtueshėm,me lak
hanen e diellin tue ikė

mbas tyre besa e ndera e maturija
e tjera vlera me varg
e un me vargjet e vrap kah bukurija
ti kthej u nisa nė ag

vrap me vargjet e mija andej e kėndej
gjithqka nė varg me i,shėndrru
kahdo nėpėr globe,deshta ti zbėrthej
maniret qė nė mote jan ndrru


nė gjithsecilen fjalė nė gjithsecilin cak
deshta me mbjellė vargje,tjera
kėrkoja spjegimet nė qeliza e gjak
nė qehre ku shndriste pranvera

vrapova me njoftė gra,qupa e vasha e qiken
e djem e burra e milet
vrapova me vargje per artin etiken
me shterrė shum penda si det

vrapova kahdo qė ka qenėsore
qė bėn hije mbi dhe
me pendė e me varg e m e shkronja dore
vrapova ndė r ,kombe e fe


vrapova me qjerrė maska e vampira
shtihues lėpirsa mbi sahana
vrapova me varg tė shėndrroj, n'satira
nė naten kur ikte hana

vrapova mbas rimave tė operes tė muzikes
mbas tingujve qė i kan,aq mahni mister
notat e zėrin qė,nxjerret,mahnitės
qe dehė tė mrekullueshmen pranverė


vrapova mbas ngjarjeve mbas ,shkaqeve ,tė luftrave mizore
me hy nė thelbin me varg ,nė fenomen
nė qelizat gjakpirse deshta,me fletore
me shkru ditare nė refren


mbas gjygjeve gjykimeve e porot
gjykats e prokurorė
mbas mendjes sė qoroditur ,nė pėr muaj e mot
me lapsin e leter ne dorė

deshta me njoftė mishin e njeriut pėrbėrjen strukturen
e lidhjen e krimit me krim
me ua njoftė holl fijen e lidhjen e uren
pėrse e duan kėt mallkim


deshta thell kah dijet me ecė ma tė shpejtė hapa
por shekujt po u dashka me i pi
me vargje e rrokje un n,pėr,mite u kapa,
n ,pėr shknecat varg e vi


vrap me njoftė bilbilin
vrap me e njoftė,edhe vesen
vrap me e njoft,currilin
me vrap me e njoftė,mėlmesen

vrap me kthye nė varg
artin e vetimes
vrap me pa si ndjehet,
vala e gurgulllimes

turr e vrap me fol,me eren,me shegė
vrap me e shnėdrru vargun ,bibil degė mė degė
vrap me pa kaltrinė si sharton me re
nisa vargje t' bardha nėpėr qiell pa fre

kahdo vargje t' mija vrapuan nėpėr pipa
kahdo n' pėr murrrane kahdo n' pėr tufane
nėpėr skuta e ,thepa mbi shkambij ku hipa
nėpėr shum humnera ,kam shartu n' gjuhė nane

kam shartu shum vargje ,me thelb n', hulumtime
kam shartu ,shum mendje,me,ambicje,, vlere
kam vrapu mbas motesh nėpėr cak t', qdo stine
si nji zog cicrime kur shkon, me cak ere


o un qė jam vet vrapi
i lindur mbi varg
kahdo qė vrapoj,kah do hap mbas hapi
nėpėr skuta t' botes n' qdo arqipelarg


deshta tė jem vargu i vargut me fletė
deshta tė njoh ,streset,e maskat, nė jetė
deshta tė njoh motet ,pėrse,stinve vijnė
nė varg t, shėndrroj,motet,n' fjalė kur n'ė ne rrijnė

deshta ti bėj dasmat varg e rresht poeti
deshta tė bėj,gzimet si nji poemė deti
deshta tė bėj lotin curril,prej kaltrije
deshta tė shkruaj,yllin nė pika mahnije

deshta tė shndrroj hanen nė secilin varg
dritqiell qė flet shndritshėm ,nga lartsitė aq larg
deshta qdo pikė shiu qė bjen me ,la, fletė
nė varg lulesh t, langut ,me,e bė varg e jetė

deshta me e bė vargun vargjet qė jan t' mija
gjithqka qė ka globi me e vargzu,fjalija
deshta me e shkri pyllin me at fllad t' lehtsisė
me e bė varg poeti,simbol tė knaqsisė


deshta me i marrė qiellit pikat n' diell , t .kuqrremė
deshta me shkru vargun nėpėr degė n' ,qdo pemė
deshte me ba varg gurin me plot rrudha
deshta ta shkrijė vargun kahdo q ė,shkon udha

deshta me shkri vargje me njė mendje t' hollė
deshta me e shartue vargun me qdo shkollė
deshta me shartu vargun me shejtri
deshta me e pi globin e nė art me e shkri

ti je vet mahnija o varg qė hyn n' pore
kahdo n' fenomene ,n 'materje botrore
ti nxjerrė e shėndrron qdo gjė n, varg e fjalė
ti je varg qė n' ,vargje kurr nuk din me u ndalė

vargu im i vargut me ato vargje t' ,gjata
ti je vet theksimi,si ty un nuk pata
tjetėr dije ,e germė as fjalė tė eksponimit
me ja nxjerrė materjes palcen e kuptimit


shkruar nga poeti xhelal ferizi
nga Mitrovica

lirik
20-07-09, 21:42
Nėse lotin tim

Shkruan xhelal ferizi

nėse lotin tim do ta shihni si gurė tė derdhur nga plasja
mos mė gjykoni pėr ligshti
se aq shum buza mė ėsht dridhė nga pėrplasja
dėnesja mud tė shpėrthej me mėri

xhelal ferizi autori nė mėrgim

----------------------------------

lirik
20-07-09, 21:45
Nė koridor hapa
--------------------
shkruan xhelal ferizi autori ne mergim
------------------------------
Hapa nė koridor
po vijnė
mbahu burrė i dheut lufto

dhe veshėt curr lart rrijnė
her rrinim pak tė shkujdesur
her n' gjendje gatishmėrie
armikun duke pėrgjuar
bilbilat duke dėnesur
pėr ne po qanin nėn hije
natė me ethe llahtare
hapat me tė armukut kah muri
qėndro oj zemer shqiptare
se ti je granit e guri
kėshtu kurajo i jepnim vetvetit
armiku kur na ka msy
her me gjak trirmrije e her prej sikletit
por t 'gjallė nuk donim me u thy

hesht ndėgjo
i mjeri rob arbrorė
mos u dorzo
mbaju shqiptarė i gjorė
ja ja jan duke ardhė zemren mbaje qelik
mos u jep abrorė
lufto dhėmb pėr dhėmb me armik
shtrėngou e mos vdis pa gajret
msyje tė parin armik
tė vrasin por edhe ti i vret
kėshtu kalonin pipzimet pėrgjimet nėpėr vite
nė gjendje lufte nė gatishmėri
o shqiptarė sa vdekjet i prite
shekujt i ke vuajtėri
kėshtu nė burg na kalonte rinija
nė ankthe tė vdekjes nė pritje
nėpėr izolime nė burg e qelija
nė luftė hedhnim shtat e rritje
nė vend s e ti dhuronim tė dashures lule
n'robėri na shkonte moti
robėr me nji numėr e me nji far numri e vule
ku fatin na e vuloste ankthi e loti
ata me hapa aktronin montim
aktronin gatishmėri me vra
ne gati rrinim pėr nji vetmbrojtje e luftim
si gjithmonė duarthatė me shkja
vinin shkonin qelsat zingjirėt uniforma vinin shkonin
sa koridor i mallkuar
heshtur tinza ecnin vėzhgonin pėrgjonin
un duke pritė radhen pėr tu ekzekutuar
ja nė qfar kushtesh shkruante poeti
vargje nė gjendje e nė ethe
nė vetmbrojtje rrinim flisnim vet me veti
si zogu nėn gjarprij qė zvarrisen nė gjethe
kėshtu vrastare ndihej shushurima
vrastarėt pėr gjak tė etur
e ju mė thoni pse vargjet me rima
nė burgje pa mėshirė mė jan tretur
vrastarėt nuk ma donin vargun e lirė
as fjalen si xixillonja
ata nuk e donin as nji varg ilir
as shqipen si ari me tė arta shkronja
ja pra nė gjendje lufte kam shkruar
duke pritė her mbas here ekzekutimin
ka pas ndojher raste kur orė kam numruar
her lutjen her vargun her shqiptarė qėndrimin
lutjen lart atje ne qiell te zoti
qėndrimin me vdekė si burrė
nė kto ethe prore na shkoj stina e moti
e vargjet me vinin si gurrė
ma ndrydhnin shpirtin kur vinin varg burimet
robėruesit vrojtonin pansllavian
kur mė vinte fjala pėr varg e frymzimet
me shkrua pėr liri e vatan
ata gjithmonė punonin me na thye
ata nuk na lenin tė qetė
ata qė demon ishin kėmbė e krye
s' mė lan tė bėhem poet
prandaj vuaj un sot se vargun ma treten
ndjejat mi ndrydhen e fjalen e lirė
kujtimet e tyre tė largta mė mbeten
kur shkruaja nga njiher me dėshirė
o zot sa tė bukura ishin vargjet e kullimit
sa rrjedhshėm mė dilnin mahnitė
porsi sharmi i yllit nė kthjelltsi t' burimit
kur lozte nė valen me dritė
e fjala poete thyente dry e grila
kalonte fusha e qiell hane
me cicrimė melosi s' bashku me bilbila
arrinte nė tokė dardane
her her ma percjellte sharmi i ylberit
nganjiher edhe vet puhija
me nji bardhsi n' flatra si ngjyra e sheqerit
ma niste kah etnike shqipnija

burg armik kazamat
un i huaj shqiptarė
dita nji shekull monotone e gjatė
nder kthetra tė armiqve vrastarė
nė dhe tė huaj rob internim
nga gjuha e huaj rrethuar
ne listen e zezė mbikqyrje keqtrajtim
gjithkah me plan i vrojtuar
shikonin flsinin heshtnin
flisnin pėshpėrisnin pėr mua
gajaseshin talleshin qeshnin
e un me djersen si krua
vdekjen e prisja nė mesditė
vdejen e prisja e daten
kahdo qė ecnin mė dukeshin si n' pritė
o zot si e mbrehnin shpaten
dhe lenin pėrshtypjen vrastare
nė qehre shiheshin dinak
e urrenin etninė shqiptare
me gjuhė me farė e me gjak
urrejtje pansllave thelbsore
urdhra kahdo tinzarė
tė shuajn faren arbrore
mendonin kėta bizarė
nė listen e zezė mė mbanin
me dosjen e trashė shovene
pėr kurė e kishin planin
o zot qfar soji hijene
dhe un prap i gjori rob
naten ngrihesha nė mendim
po vijnė thosha o kob
po vijnė pėr vrasje e krim
kėshtu mė ecnin ditėt e mundimeve
kėshtu o kombi im
kalonim muajve e stinve
nė koridorin hapave krim
hapat e armikut pėrgjonim
dhe prisnim shpaten e ekzekutorit
e ėndrrat se mos po shpėtonim
nėn kthetra tė okupatorit
kėshtu kaluan vite
menduam se do tė na vrasin
na liruan nji tė bukure dite
por kujtesat po na ngasin
------------------------
autori xhelal ferizi nė mergim
------------------------------

lirik
20-07-09, 21:46
Heshtja

xhelal ferizi autori
-------------------
kur heshtjen e zbėrtheva,nė laboratorin tim
analizė mė doli,kjo e panjour prekje
dhe e quajta,me ,emėr nė ditarin tim
heshtja qenka njė vdekje

nga xhelal ferizi
----------------

lirik
20-07-09, 21:47
Me heshtjen ushqehem
---
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
***************************
me heshtjen ushqehem duke e gjykuar nė bark pastaj e nė zemer
e gjykoj nėpėr secilin damarė tė shekullit tim
heshtjen e pėrbij detyrueshėm dhe e quaj ferr me emer
po ushqehem me heshtjen sa ironik ky fati im
---
heshtjen pse pėr mua ky specialitet
kur un dua tė ushqehem me hare
heshtja ushqimi im qė mė vret
un ushhqehem me te dytrueshėm ajo heshtė duke mė bre
---
kush han ksi lloj ushqimi pėrveq meje
ndoshta vetėm heshtja vet
heshtja qfar gjuhe qfar formule ėsht kjo q far feje
ushqim qė shpirtin ma vret
---
mua ma mbollen rrisqet e rruletave tė fatit lojtarė
u mbi me terrin dhe doli nė skenė
un heshtjen kam dashur ta shuaj si farė
por ajo pas hapave tė mi kahdo imponueshėm vjen
---
nuk e di si ta shėndrroj heshtjen nė fjalė
heshtjen nuk di si ta shėndrroj nė bėrtimė
pasthirrmas as me artin ma te perosur nuk po ja dal
kam mbetur i sajė viktimė
---
Autori xhelal ferizi

lirik
20-07-09, 21:48
Pėrse kur nuk e keni kuptuar gjuhen e yjve
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse nuk mė keni thirrė nė pėrkthime poetike
kur gjuhen e yjve nuk e keni kuptuar
o ju me shqisa qorre
pėrse vargjet e mia lirike nuk i keni ftuar
qė shqipėria kahdo ėsht etnike
tė mos ndahet me krahina e klane fe e taborre
'''''''''''''''
vargjet e mia me gjuhen e yjve e tė diellit
do tė kishin bashkuar damarė shqip me gjuhen plot rreze
kahdo i bjen kaltria shqip qiellit
do tė kėndoheshin shqip nėpėr breze
''''''''''''
at'her do ta kishit kuptuar
se gjuha qė flitet nė yje
liriku shqip ka pėr ta pėrshkruar
pėrkthyeshėm pa hala e nyje
''''''''''
pėrse nuk mė keni thirrė o tė mjerė
se un metaforat i ndjejė
nė yje nė art e nė vlerė
me ndjenja e sense i blejė
'''''''''''
disa i marr falas si dhurata
ylberat m,ė japin metaforė me pi
e yjet me kthjelltėsi kah nata
mė falin pėrkthim n' bukuri
''''''''''''
pėrse i pėrkthyet ju me gjak
ato nuk jan gjuhė tė rrezeve
me mėri i pėrkthyet e me lak
ua lat ngatrrimin brezeve

pėrse kur gjuhėt nuk i merrni vesh
nuk thrrisni poet e autorė
pėrse rreze nė zemra kurr nuk keni veshė
as pėkthye nuk keni as dritė as meteor
''''''''''
driten un ua pėrkthej
nė secilen rimė e varg
shtegun e sajė u a gjejė
nga udha e mėrgimit larg
'''''''''''''

zemrat ua ua mbushi pėrkthime iliriane
pėrkthimin ta merrni direkt nga rreze fija
e prej rrezeve me dritė prej hane
etnike me shndritė shqipnija
''''''''''''''''''''
kėt gjuhė ua pėrkthen liriku
askush tjetėr mbi dhe
se gjuhen ua vret armiku
ju ndanė me klane e fe
'''''''''''
lirikun ndėgjone lirikun
e leni prrallat tjera
mos ndegjoni nė perkthim armikun
se vdes shqipėri e mjera
''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
---------------------------

lirik
20-07-09, 21:49
Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk i ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohar defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------

lirik
20-07-09, 21:49
Si duhet tė jet shqiptari
------------
Autor xhelal ferizi
-----------------------
zemren o shqiptarė duhet ta kesh' guri
gjakun duhet ta kesh' barot
qėndrimin tė drejtė porsi shtizė flamuri
trimėrinė si i madhi Gjergj Kastriot
-----------
djem e vajza tė duhen si trima me fletė
tė pėrsosur duhet ta kesh organizimin
nėse don me pasė mbi dhe komb e jetė
nė shpirtė nuk duhet ta kesh' skllavėrimin
------------
puna ty tė duhet si askujtė mbi dhe
shekujt duhet me i pasė si qeliku
turrin porsi flaka qė bashkon shum rrrfe
nga vdekja tė mos trembet qerpiku
------------
mos me pranu kurrė me ta prekė dinjitetin
i gateshėm me kenė pėr te gjith me vdekė
me e dashtė shqiptari gjithmonė vlla tė vetin
mos me e leju hasmin tė vetin me ja prekė
----------
nderin duhet mbrojtur e bashkatdhetarin
armen duhet mbajtur gjithmonė pėr armikun
mbi dhe mos me e lanė hasmin as tradhtarin
pėr shkelsin e huaj me mbrehė gjith qelikun
----------
llafet nuk tė duhen asnjiher qyqare
veprat jan ma tė mira qdo her
e ta ruaj secili traditen shqiptare
mos e lejo hasmin me t' prekė n' ftyrė e nderė
--------
mėsohu me vdekė ashtu si me le
mėsohu me njerz tu me e gjet kompromisin
bashko si tė mundesh shqiptartė me tri fe
mendo pėr faren shqiptare e fisin
-----------
mos e le armikun te i yti me ndikue
pėrdore sa tė mundesh artin e mjeshtrinė
vllaun tėnd pran vetes sa tė mundesh me afrue
mbje nė thumb grek e pansllavinė
-----------------
aman qyqarinė mos e fut n' program
se jeta e njeriut ėsht luftė nė qdo hap
pushka e shqiptarit tė jehoj bam bam
i gjallė shqiptari tė mos lidhet tė mos bėhet zap
-----------
mos u bėn si qyja nė rrema gjith me kndue
por pushkė qit gjithmonė e gjallė mos u jep
pėr qėndresė e atdhe fmijtė n' breza me i msue
nana kur t' i lindė nė djep
---------
e mos ndėgjo prralla pacifiste kote
se ato jan qyqare disfata
e gjithfar pallavrash agjenture e bote
e llafae tė pa fudnme tė gjata
----------
mos harro kurrė se fara e shqiptarit
e pat mbrojtė nderin e pat mbrojtė lirinė
se qėndresat burrnore traditė i ka prej tė parit
nė gjak e ka trimėrinė
-------
jo pse nuk na duhet i urti kuvendi
e fjala e pena e mjeshtrisė
por kur e kėrkon ndera momenti e rendi
pushka le tė flet e trimrisė
--------
mos pranoni kurrė pashė hatrin e zotit
me u gjveshė femra shqiptare nėn grek a nėn shkja
sa tė jet e gjallė pushka e barotit
e gryka e sajė plumbat qė i qet pa ja nda
--------
se jeta luftė ėsht qysh se nisė nė djep
luftė ėsht edhe buka e kur lyp me lėvizė fulqia
mos kjani siq qyqet qė vajtojnė nė shkrep
se trimrinė e don etnike shqipėria
---------
egon mos e merrni kurr nė tuajin gjak
bukė nėpėr shekuj ta keni dijen e barotin
le tė ju vlon n' nji fe shqipja me bajrak
pini ujė t' kulluar e jo gjamė e lotin
--------
edhe pse armiku na ka nda n' tri fe
e shpirtė pėr sė gjalli na ka sakatue
shqipria nė nji gjuhė mund t' jetoj mbi dhe
por duhet si zanė si shqiponjė me lftue
---------
nėse i madhi zot e la tokė e qiellin
me pas gjuhė e kombe mbi dhe
pa trimri e qėndresė askush se gzon diellin
se gjakun pa faj hasmi ta derdhė rrke
---------
mos hyni nė prralla pacifiste mashtruese
se luftė nė qdo hap ėsht jeta
pena shkolla e pushka e shejtė jehuese
ti mbrojė nėpėr shekuj gjithkah trojet t' veta
--------
shqiptari nuk duhet asnjiher me lejue
robėri e poshtrim as kėmben ma ja qit armiku
me vlla tė vet duhet gjithmonė me u pajtue
i shejt le tė jet zakoni e miku
-----------
e mbi tė gjitha le tė qmohet trimi
i squeti luftari e shkollari
le tė dal mbi glob flaka e zhari e timi
por nėnshtrim mbi dhe tė mos njoh shqiptari
--------
tė mos ju mashtrojnė me gjithfar ide e fe
me sekte e ndasi aziate
aman o shqiptarė pėrngjani nė rrufe
e jo nė vajtime porsi qyqe nate
---------
paqja ėsht e mirė por jo qyqaria
shqiptart duhet tė jen tė gjith si oso kuka
nė poshtrim kur msyjn pushtimi e barbaria
me flakė e barot duhet me u ngranė buka
---------
e tė gjith shqiptart qė rrijnė veshė me ato tė huaja fe
nė gjak e nė damarė e nė zemer
shqip duhet tė thrrasin e tė vdesin pėr nji dhe
shqipni kahdo i thonė gurė mė gurė me emer
-------
nė gjak le tė kndohet trimnija shqiptare
damarve duhet tė rrjedhė gjuha shqipe prore
armikut flakė duhet dhanė e batare
nji fe e don shqip toka e lashtė arbnore
------------
vdisni ma mirė nėse nuk mbjellni organizimin
e me ditė nė gjenetikė me e kultivue
tė huajt do tė ju mbjellin nė qeliza poshtrimin
qyqe do tė mbesni degve tue vajtue
----------
por q'ėsht ajo fjalė pashė tė madhin zotin
qyqarė me mbetė shqiptari e me u poshtrue me qika e me gra
tue pasė sot arma aq flaktarė barotin
e ma trim se shqiptari nuk ka grek as shkja
----------
jo kurrė qe besa zoti mos ta shkruaj
as nė qiell tė gjerė as mbi tė jetes dhe
nėpėr kohra e mote e shekuj e muaj
pushka e lirisė i shkreptė porsi rrfe
---------------------

Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
20-07-09, 21:50
Mė lavdroi njeher nje kohė servile
-------------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
mė lavdroi njeher nje kohė servile
un qava me ngjyrė pende si lot
sepse ajo kohė me rrehte shpatullat me hile
ajo kohė nuk kishte zot
''''''''''''


pastaj me perqeshi nje kohė e pa kohė
un perseri qava me pendė
dhe ju thash shekujve perse sjellni vula me maska e moh
por jo ndoj kohė me mendė''''''''''

dhe dielli qe skenat i kishte pa
me tha me nje peshperimė
shperblime jeta pak ka
jeto me tha o viktimė
-----------

po ti diell perse keshtu gjykon
i thash me vargun tim
me tha se gara e brrylave viktima kerkon
e faji mbetet jetim

''''''''''''''''''''''
dhe mos kerko psehe me tha as ne diell
mos kerko kandare pa hile
se engjuj nuk ka as ne qielll
se edhe retė jan kopile
--------


nuk paska ne kohra ikona

mos u falė pa kohė mbi dhe

mos ec stinve te vona

se mbetesh ne kohen pa fe
'''''''''''''

autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
20-07-09, 21:51
Kur qeshni e di pse qeshni
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
---------------
e di pse qeshni kur qeshni
sepse mendoni se pas qeshjeve nuk ka re te zeza jete
sepse qeshjen e ka zbuluar zemra e iluzioneve
sepse nuk e dini
qė pastaj koha qė pason
qeshjen
me lotin ua ujitė
e
pauzen e qeshjes jetė
kur qeshja mbaron sė lulzuari
kur keni qeshur kėt nuk e keni ditė
si quhet e pastajmja ardhmėri
e larmive me ngjyra jete
prandaj keni q eshur e qeshni
qė tė pini lumturi si dete
e nganjiher ti derdhni me lot kah qerpiku
se jeta ka te quditshme adete

koha e sajė esht miku e armiku

qė prodhon edhe shkaqe tė lotit
jo vetem te qeshjes
prandaj kur qeshni nuk e dini
se
kur dollija i mbarohet zemres
vijnė vėrrshime jete
qe trubullojn dollitė e qeshjeve
dhe hallet flasin vet me vete
vjen koha sterrė e reshjeve
e hallet vershojnė si dete
prandaj e di pse qeshni
se ne skenė nuk ju dalin rrisqet
ne teater te jetes qe ti shihni
nuk e dini se pas qeshjeve
nė pauza tė qeshjeve kohore vijnė halle
qė ju bėjnė tė harroni
qė ndonjėher keni qeshur
kurė dhe pse keni qeshur
por qeshni i bijė te rriskut
e mos mendoni
se pas kodre vijnė re
qeshni se koha esht lotsjells i joni
nga fati i njeriut i pa fre
ma mirė te ju pushtoj iliuzioni
se sa brenga e se nesermes
e qeillit qe vjen me te zeza re
qeshni e mos mendoni
se qeshja ma e mirė ėsht qeshja iluzion optimiste
e iluzionit te sigurt
qė koha nuk do tė sjellė ngrysje
qeshni e mos rrini te ngurt
se brenga ju rrokullisė ne pėrmbysje
qeshni pra ju o qenje iluzioniste
--------------
nga autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''

lirik
20-07-09, 21:51
Ju kurrė nuk do tė jeni tė bijtė e aromes
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
----------------
ju kurrė nuk do tė jeni tė bijtė e aromes
sepse vnerin e pini
ju qė pini vetėm ironi
qė me gjarpin nė njė birė rrini
trupin e rrisni me tė vjella gjarpijsh
ju kurrė nuk do tė jeni fjalė tė zemres bilure
ju a e dini
se jeni helmues tė qdo zemre e emocion ure
qe lidhet me pa djallzi
nga dashuria nė dashuri
ju jeni bij rruspijash tė pa ushkure
ju jeni tė shartuar me seclin akt tė zi
ju i ndani dashuritė me tė zeza mure
jargėt e djallit i keni dolli
keq edhe pėr diellin flisni
e pėr muzat
se hile nė vend tė ujit keni pi
ju fjalen e paqes e pshtyni
se jeni tė kohes rruspi
e di se me jargė ujiteni
por jo me dashuri

e di se me demonin nė pazare goditeni
por jo me tė dliren mirsi
tregjet e zeza i keni
si zemrat
ju te djajve jeni
djaj i keni emrat
ju kurrė nuk e njihni fjalen e lirė
se masken e keni mėmė dhe at
buzėt i hani me hile
ju ju jeni nji i veqant tarikat
i pjellur nė netėt kopile
ju pshtyni mbi qdo adet
pshtyni mbi karajfile
e pshytni mbi paqen vet
ju nuk shihni askund ma gjat
se nė shekullin tuaj smirzi
ju i doni tė gjitha kohrat nė pozcion pat
qė tė zgerdhiheni pastaj
me fatkeqsinė e tyre
me zakonin tuaj te zi
sadist e keni cakun
qė ti zėni ngusht edhe muzat
me humorin tuaj tė zi
tespitė i mbani si tė djallit rruazat
e feja e juaj ėsht demagogji
komb nuk keni as atdhe
dhe qani me djallzore nostalgji
poet nuk leni mbi dhe
-------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

--------------------------------------------------------------------------------

lirik
20-07-09, 21:51
Ju kurrė nuk do tė jeni tė bijtė e aromes
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
----------------
ju kurrė nuk do tė jeni tė bijtė e aromes
sepse vnerin e pini
ju qė pini vetėm ironi
qė me gjarpin nė njė birė rrini
trupin e rrisni me tė vjella gjarpijsh
ju kurrė nuk do tė jeni fjalė tė zemres bilure
ju a e dini
se jeni helmues tė qdo zemre e emocion ure
qe lidhet me pa djallzi
nga dashuria nė dashuri
ju jeni bij rruspijash tė pa ushkure
ju jeni tė shartuar me seclin akt tė zi
ju i ndani dashuritė me tė zeza mure
jargėt e djallit i keni dolli
keq edhe pėr diellin flisni
e pėr muzat
se hile nė vend tė ujit keni pi
ju fjalen e paqes e pshtyni
se jeni tė kohes rruspi
e di se me jargė ujiteni
por jo me dashuri

e di se me demonin nė pazare goditeni
por jo me tė dliren mirsi
tregjet e zeza i keni
si zemrat
ju te djajve jeni
djaj i keni emrat
ju kurrė nuk e njihni fjalen e lirė
se masken e keni mėmė dhe at
buzėt i hani me hile
ju ju jeni nji i veqant tarikat
i pjellur nė netėt kopile
ju pshtyni mbi qdo adet
pshtyni mbi karajfile
e pshytni mbi paqen vet
ju nuk shihni askund ma gjat
se nė shekullin tuaj smirzi
ju i doni tė gjitha kohrat nė pozcion pat
qė tė zgerdhiheni pastaj
me fatkeqsinė e tyre
me zakonin tuaj te zi
sadist e keni cakun
qė ti zėni ngusht edhe muzat
me humorin tuaj tė zi
tespitė i mbani si tė djallit rruazat
e feja e juaj ėsht demagogji
komb nuk keni as atdhe
dhe qani me djallzore nostalgji
poet nuk leni mbi dhe
-------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

--------------------------------------------------------------------------------

lirik
20-07-09, 21:53
Shkela njiher mbi nji kermill
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkela njiher mbi nji kermill
me hapin tim tė pa kujdesė
un nuk e kisha pa
rastėsisht i thash mė fal pa interes
ai me qelbin pa ja nda
bertiste si i pa besė
ankohej per vlerat e ti
mi shkele me thoshte vlerat
un plasa nga ai kėrmill i zi
nga qeshja e i tillė ves
kur ai lavdrohej se vlera kishte pi
nga gazi i papritur -

edhe shekulli deshti me plasė e tė vdes
e shum deshmitarė nė at ankim tė tij
se vetja i dukej art
e qelbi i dukej ngjyrė
e era i dukej aromė
e quante veten me fytyrė
mendjen e kishte komė
dhe hunden e vjerrte lart
e trupin e tij plot zhgjyr
e quante veten vigan
hapin e quante madhorė
mundohej te quhej mbret
dhe tė quhej fis me taban
por ishte kėrmilli vet
me tė parė e fis e farė
mundohej tė quhej koder
mundohej tė quhej dijetarė
por nuk e shihte se ishte i ngatht
se askush as nre kafshė nuk ja ka varė
se ishte nji kermill bizarė
aspak nuk ishte i shkatht
as si nji uri nuk ishte mbi dhe
por donte te behej sundimtarė
tė dilte me qelbin rreke
tė quhej i madh si ujvarė
i thash kermill je e jo tjeter
i thash se nuk je gjeraqinė
i thash nuk bėn pjesė nder mbreter

pse don te jesh mbi njerzinė

autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
20-07-09, 21:53
Shkela njiher mbi nji kermill
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkela njiher mbi nji kermill
me hapin tim tė pa kujdesė
un nuk e kisha pa
rastėsisht i thash mė fal pa interes
ai me qelbin pa ja nda
bertiste si i pa besė
ankohej per vlerat e ti
mi shkele me thoshte vlerat
un plasa nga ai kėrmill i zi
nga qeshja e i tillė ves
kur ai lavdrohej se vlera kishte pi
nga gazi i papritur -

edhe shekulli deshti me plasė e tė vdes
e shum deshmitarė nė at ankim tė tij
se vetja i dukej art
e qelbi i dukej ngjyrė
e era i dukej aromė
e quante veten me fytyrė
mendjen e kishte komė
dhe hunden e vjerrte lart
e trupin e tij plot zhgjyr
e quante veten vigan
hapin e quante madhorė
mundohej te quhej mbret
dhe tė quhej fis me taban
por ishte kėrmilli vet
me tė parė e fis e farė
mundohej tė quhej koder
mundohej tė quhej dijetarė
por nuk e shihte se ishte i ngatht
se askush as nre kafshė nuk ja ka varė
se ishte nji kermill bizarė
aspak nuk ishte i shkatht
as si nji uri nuk ishte mbi dhe
por donte te behej sundimtarė
tė dilte me qelbin rreke
tė quhej i madh si ujvarė
i thash kermill je e jo tjeter
i thash se nuk je gjeraqinė
i thash nuk bėn pjesė nder mbreter

pse don te jesh mbi njerzinė

autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
20-07-09, 22:10
Nuk e njoh bukurinė tėnde
''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
--------------------------
nuk e njoh bukurinė tende o sekret
ma fal artin e aftesive gjeniale
edhe pse ngjyrė po derdhi poetik si det
un nuk ti gjej ty bukuritė ne male
--------
ti quhesh sekret
por je lumturia
ku rrin ne tokė ne mal ne lum e n e det
sa shum tė kėrkon poezia
'''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
---------------------------

lirik
20-07-09, 22:11
Nėse nuk na e jepni pamvarsinė

Autori i titullit nėse nuk na e jepni pamvarsinė

xhelal ferizi nė mergimi trdihjet vjet jasht atdheut

nėse nuk na e jepni pamvarsinė
dijeni do tė sjellim nga qielli kometa
me dhimbjet tona do qelim vullkane
lotėt tona her do tė ngrihen ne rrugėt tuaja
her do tė vlojnė nėpėr secilen bazė shpirtrore europiane
dhe nėpėr tė gjitha qelizat e huaja
do ti derdhim nė aq tė rrėshqitshme tė tyre plane
do tė tė ju gjėmojmė deri sa dhimbjet tona shqiptare
nė secilin kalli tuaj tė grurit nėpėr kokrra rane
nėpėr secilin instikt tuajin nėpėr breznitė tuaja qytetare
gjamen tonė do ta perkundni
shpirtin tonė barrė do ta keni tė pėrjetshme
dhe nuk do t ė na lėkundni
nga caqet e idealeve tė vlefshme
loti ynė do tė bėhet det'vrasės pėr ju
do t ė bėhet top i zjarrtė me madh'si qielli
do tė shėndrrohet nė avull frym'marr's
nė mjegull pshtjellimi qė nuk e largon as dielli
do tė behet kohė'marrs loti ynė i vjeter
dhe do tė qajė deri sa mbi dhe tė bie qielli

xhelal ferizi autori i titullit
nėse nuk na e jepni pavarsinė
e drejta e autorit xhelal ferizi

-------------------------------

lirik
20-07-09, 22:12
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nga tė gjitha bukuritė
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
nga tė gjitha bukuritė
qė zemren time e kishin pushtuar
mė mbeti njė kujtesė si e magjikshme dritė
gazi yt i djallėzuar
-------
si mund tė ket qeshje tė tillė mbi dhe e nė qiell
qė ja kalon seciles qehre estetike
qehreja jote me gaz ja kalonte seciles qehre luleje nė prillė
qfar buzqeshje artistike
---------
rob i asaj buzqeshje kam mbetur
dua tė shkundem nga kjo e bukur robėri
sa her nėpėr ėndrra jam tretur
nga ky art me pranga mė zgjidh o perėndi
----------
qeshje tė tilla vrasin
kur nuk e kan besnikrinė nė zemer
qelizat e mia bėrtasin
si quhet kjo buzqeshje me emer
----------
muzat e mi mos rrini rob tė kėti gazi djallėzorė
bukuri qė vret me vizllimė
ky gaz tash ėsht akull borė
un dhe zemer hapi im nga ky gaz u ngrimė
-----------
gazi i bukurisė artistikisht vret
ikni o ndjenjat e pafajshme nga ky grep i pa besė
si mund tė rri pran kti gazi shkret
kur shekulli im nė mua tash dėnesė
----------------
autori xhelal ferizi

lirik
20-07-09, 22:12
Mė fal o vetvetja ime
-----------
autori xhelal ferizi
------------
mė fal o vetvetja ime
tė gjitha lutjet do ti sjell nga qielli
me gojė me zemer e me shkrime
mė fal qė nuk ta solla asnjė rreze dielli
-----------
mos mė akuzo nė at botė
se hajdutėt e rrezeve tė gjith vodhen
ata natėn pa hanė e pėr hanė dje e sot
rrezet i grabiten pėr vete i mblodhen
------------
un nuk vodha askund
asnjė rreze lumturije
tė solla zhgėnjime e mund
mė fal pa pikė mėrije

---------
mė fal nė at botė e nė kėt botė
edhe lulet mi vodhen tradhtarėt
un ty tė solla vetėm lot
dashuritė mi vodhen dinakėt tregtarėt
-----------
edhe lulet mi vodhen
rriskut tim si lan kund hise
tė' gjitha qeshjet me maska e pa maska i mblodhen
sa grabitqare kto fise
---------
thue se kan pi kta grabits jo ujė por shpejtėsi
thue se ushqehen me fat
vetėm un pse vetėm un pa pi
sa do pak uratė
----------
ah vetvetja ime e gjorė
si tė jap ndonjė burim magjik
si ta ndrroj gjithqka me buton a me dorė
tė mos vet'quhem ma tragjik
------------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

Sponsorizuesit e Forumit
---------------------------

lirik
20-07-09, 22:13
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vetėm njė curril lumturije
------------
Autori xhelal ferizi
------------------
vetėm njė curril lumturije ta pi
jo sa tė tjerėt me valė
mė leni o muza mė ndihmo o perendi
se qiellin e mbusha me fjalė
---------
nuk dua si tė tjerėt tė pi det lumturije
e tė pafundme oqeane
un knaqem me njė curril a valė dashurije
por e dua tė pastėr si nji kullim rane
--------------
autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
20-07-09, 22:13
Mos mos mė vrisni
------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
mos mos mė vrisni ju lėndime tė pa mėshira
kush kaq bastardhueshėm ju mbolli
nė kopshtin tim mu nė mes tė ndjenjave tė lira
shekulli im i pafajshėm sa her nga ju volli
-----------
e tash gjak e lot po vjellė edhe e imja liria
dėnesjet nuk mi ndalė as mehlemi i shpreses
qfar tė mbjellurash nė kopshtin tim ku rrinte pafajsia
tradhtia e bizarve mė la sizif i ankeses
-----------
ikni qofshi mallkuar
tė mbjellura zezonash katrane
shpirtin ma keni shtruar
si qirit mbi flakė e zandane
--------
dhe merrni me vete faren e tradhtisė
larg kopshtijeve te zemres time tretne nga keni ardhė
mė leni nėn qielline perendisė
tė pi sa i curril ndonjė ditė tė bardhė
-----------
ikni ju tė mbjellura qorre
pjella e pėrthurjeve qė nuk len rrisk tė mirė
mbjelluni nė vdekėsi nė humbtira e vorre
mė leni diell n' zemer si zambak i lirė
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
20-07-09, 22:14
Deshta ta menquroj kohen
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
Deshta ta menquroj kohen dikurė

i dhash kėshilla me pi

ajo mė bėri gurė

nuk isha i kohės gjeni
-----

deshta ta menquroj kohen kopile

ajo mė dha shekuj rrudha

un i dhash menquri kėshilltare pa hile

ajo mė dha shekuj tė zi tė vulosur

nuk di tash

kah ėsht ndryshim dalja

nga kėto kurtha plot hile

kah esht shteg shpetim menqura

shtegdalja shpėtimtare udha
-----------
Autori xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

lirik
20-07-09, 22:15
: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E dashura penda ime
---------------------------------------
xhelal ferizi autorė mėrgimtarė i harruar mbi tridhjet vjet poet i ndaluar
tri her politikisht i burgosur i pėrndjekur duke ja shkatrruar te gjitha librat dhe vargjet
atdhetare nė at kohė edhe sot nga disa shpirtprishur shqipfolsa pengohet
------------------------------------------------------------------------

e dashura penda ime
tė dua aq shum un i eturi
ti me jep shkrime
e un tė jap punė
e urime
i harruari i tretur
mos u shterr
buro
e mos le kund terr
ligjėro
mos le vargun djerrė
shqipėro
hap shteg
mos u ligshto
dnoncoj tradhtitė
me tė ligat mos u pajto
ti per varg je lindė e je rritė
mos lejo
as kurthė as pritė
shtigjet ndriqoj
kthjelloj me tė magjikshmen dritė
--------------------------------------------

xhelal ferizi autori mbi tridhjet vjet nė harresė
--------------------------------------------------

lirik
20-07-09, 22:17
Kush e lindi robėrinė-

nga autori xhelal ferizi NE MERGIM

*titullin roberia e shkruan xhelal ferizi
*mergimtari shumvjeqarė
*shkruan xhelal ferizi

*Shekujt nji ditė ke me i ngranė
*edhe driten pa mėshirė
*ndoshta edhe diell e hanė
*edhe eren e lirė
*edhe boren e bardhė
*edhe qiellin e pa anė
*edhe diten e tė bukuren stinė
*edhe det e oqean
*idetė ke me i gri
*poregreset me i nxi
*dhe te bukuren liri
*fjalen e lirė
*dashurinė
*njeriun e mirė
*dhe drejtesinė
*qytetrinė
*mirsi
*edhe harmoni
*nder popuj miqsi
*te gjitha ke me i ngranė
*e me te prangave robri
*kund nuk ke me lanė
*mbi dhe mirkuptimin
*argtimin mirbesim
*bashkpunim
*dashurinė
*edh e te jetes bukurinė
*ah kush e mendoj kush e lindi
*mbi dhe
*robėrinė
*shkruar nga autori xhelal ferizi
*****************************

lirik
20-07-09, 23:47
Ai qe deri dje vargjet i quante gjevahir
-----------------
autori xhelal ferizi
----------------------
ai qė deri dje vargjet i quante gjevahire
sot i quan kancer
ja shifeni se si ndrrohen gjuhet vampire
e maska e shijes se mjerė
----------
sa keq kur genjeshtra bėhet puls damari
sa keq kur genjjeshtra bėhet ushqim i gjakut
sa keq kur gėnjen shqiptari
pse qelė o lulja e zambakut

mos qel se me te pa kurriz ne jan mbushur pranverat
mos qel as ti o karajfile
mos qel o lulkuqe se po zgerdhihen edhe erėrat
e toka esht mbushur me hile
------------
kurriz nuk po mbanė mė as lisi
nuk ka ma kund shtyllė kurrizore
ra per dhe besa e plisi
u thyen shum degė arbrore
------
nuk dihet ma se kush me kend po shartohet
dikush me fjalen falltore e filmagjike
dikush me gjuhen e perdredhur aktrohet
u vyshken fisnikritė etnike-

--------------

nuk dihet nga del fjala e pa rrėnjė e pa zemer
nuk dihet kah del origjina e lavdates
nuk dihet se kush esht kopil me emer
e kush servilohet porsi qyqja e nates
--------

nuk dihet se kush ėsht emocion
nuk dihet se kush vdes per t' verteten
nuk dihet kush esht engjull as kush esht demon
lajka e pėrmbysi jeten
----------
autori xhelal ferizi autori
--------------------------

lirik
21-07-09, 00:24
Demagogjija labile
-----------------
autori xhelal ferizi
---------------------
kur ne art mundohet te shendrrohet demagogjija labile
qajnė emocionet e diellit
qanė edhe ndenja e kohes idile
e retė e bardha te qiellit
--------
se mashtrim nuk don as koha e pa faj e stines
as ma e pasqyrueshmja epoka
se nuk don thasė me maskė e “lustra llafe arti e vargu i rimes
as dheu as e lashta toka
----------
por don drejtesi secili varg don infuzion ėngjėllorė
metafora kerkon ushqim nga pa djallzia
e shpirti i poemes nuk don fall vizllorė
e fjalė nga dyftyrshe hipokrizija
----------

prandaj po qet zjarrė shekulli poet
e deti po tundet me fjalė
se rrena po quhet sinqeritet
e pshtyma po quhet fjalė
--------
prandaj po ushton e vargut stuhija
e nga strofat po del vullkani
se ne treg ka dalė demagogjija
po shitet si engjellore nga satani
--------
e vargu nuk po e duron ma ket treg
e pseudo mallin po e quan te zi ne burim
se fjala me sehire tash qdo art po e djeg
e penda po qanė me ngashrim
'''''''''''
prandaj po pshtyj mbi shekujt e hiles
qe sjellin tregje te pa vlera me fjalė
nuk dua te jem i kohė kopiles
as shpirtin e vargut kti tregu me ja falė
-----
po dua thot vargu te jem i sinqeritetit
nuk dua te ha nga pema e pa kurriz
poema le te ushtoj si ushtima e detit
demagogu le te mbetet duke u hingirizė

-------
e le te perthruret si ushkuri u rruspisė falltori ne labirinte te pa princip
veshu e gjveshu ne buzė zgerdheshur e ne gjuhė laku
flaka e poezisė le te ndezet shqip
dikujt nga kjo shqipe do ti ndezet gjaku
-------
se rrena kurrė mbreteresh nuk do tė bėhet mbi dhe
deri sa te jet e gjallė bukuria
se teatri i saj fare nuk ka fe
e din e vargut shpirtsia
-----
prandaj vargu le te ecė me besen
kullimit le te shkon kah jeta
porsi lulja e eres qe njomsohet me vesen
e bardhė le ti qelet fleta
--------

vargje
nga autori xhelal ferizi neeprr kohra me vargje shqiptare ne mergim

lirik
21-07-09, 00:40
Era ne harkun e kohes
-------

autori xhelal ferizi
..................
era ne harkun e kohes u bė shigjetė
u bė papritmas mėri
ajo e shpoj zemren e kohes vet
se harku i pa fre e shtyu ne mbrapshti

era tash shpon edhe lulet ne zemer
se harqet jan shtuar ne kohė
ikni kush esht engjull me zemer
se kohrat bėhen hark e njohin vetem moh
------------
se erėrat te shpojnė mu nė zemer pa faj
se harqet vegla jan te epokave kohore
e arma ma shum shkon nder satan e djaj
te duart e pergjakura mizore-
-------
ikni prandaj o ju te bijt e drejtesisė
se erėrat jan bė shigjeta
shkoni nė njė ishul ne preher te dashurisė
ku zemrat nuk i shpon e pamshirshmja jeta
'''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------------

lirik
21-07-09, 00:57
Era ne harkun e kohes
-------

autori xhelal ferizi
..................
era ne harkun e kohes u bė shigjetė
u bė papritmas mėri
ajo e shpoj zemren e kohes vet
se harku i pa fre e shtyu ne mbrapshti

nuk esht ma era as fjala si dikurė nga e urta bima
edhe ajo u bė vegel e harkut e eres
prandaj vargu im me palcen plot rima
ciceron aq dhimbshem neper degė te pranveres

era tash shpon edhe lulet ne zemer
se harqet jan shtuar ne kohė
ikni kush esht engjull me zemer
se kohrat bėhen hark e njohin vetem moh
------------
se erėrat te shpojnė mu nė zemer pa faj
se harqet vegla jan te epokave kohore
e arma ma shum shkon nder satan e djaj
te duart e pergjakura mizore-
-------
ikni prandaj o ju te bijt e drejtesisė
se erėrat jan bė shigjeta
shkoni nė njė ishul ne preher te dashurisė
ku zemrat nuk i shpon e pamshirshmja jeta
'''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------------

lirik
21-07-09, 02:19
Mahni Dardane
.................................................. ...........
Xhelal Ferizi autori i shum vargjeve shqiptare
----------------------------------------------
kur kam dalė n'kala dardane
kam pa qiell e vetull hane
kam pa dritė t 'shkrime vizllue
me hjeshi dardanes shtrue
qė i,kish shtri,deri n'pafundsi
fushes t'gjelbėr thue mahni
syve t 'drites ju ka,ra
n'per,lot,t'kthjellun kur kan pa
sa,e paanė,e,sa e gjerė
sa e bukur si,pranverė
sa,e gjelbrueme n'lule,shtrue
ajo,dardanė qė,m,lindi,mue
e ato t'bardha kroje,e gurra
ato lugje,e brigje e curra
nė ato,kodra,mblue,me,brushė
n' tufa,bari,porsi,n'fushė
sa,e,ėmbel,sa,ėngjėllore,
shtrihej,but,ajo,tokė,arbnore
shtri,m 'jan,kraht si flatra t'arit
me,ra n'gryk' me troje t'parit
q'mu,shpėrnda,flladi,rreth,ballit
shkri,m'ėsht,loti,n,ashkėl,t'mallit
e si i dehur shkri me,ngjyren
tue,sodisė,t'gjelbėrt,natyren
t'ėmbla,lule,veshur,n'bari
n'qehre t'lashtė,e,n'gjuhė shqiptari
thue po flasin po,m'sodisin
fletve,e,shtatit,po,harlisin
lule t'shtrime,fletve,kthye
kah,po,l'viz'in ,aq,leht' mbi,krye
era e,lehtė puhiza e qiellit
qė u,bjen,bashk,me,rreze,t'diellit
veshur,ngjyre,t,shkrime,nurit
qė,ndoj,her,edhe,rreth,gurit
kur,lulzojnė,,me,fletė,n’,hjeshi
edhe,guri,nis’,me,u,shkri
prej k'saj’ ,ere,e,kėndshmėrije
n’,pėr,dardanė,n,kėt,fushė,shqipnije
ashtu,l’viznin,leht,prej,ere
leht,n’,fėrkime,her,mbas,here
lmueshėm,trupit,e,n’,pėr,fleta
pėrmbi,kokė,ju,sillej,bleta
t’,ėmblin,lang,me,u,marrė,t’,nektarit
q’,jan,pėrzie,ngjyrat,e,arit
me,ngjyrė,lulesh,fushes,,shtrue
leht,tu,e,l’vizė,e,shkunullue
disa,si,pupla,bien,mbi,bari
ah,dardanė,moj,tokė,shqiptari
ti qė je fushė bereqeti
ti qė je e gjerė sa deti
me hjeshinė qė e ke prrallore
ti gjithmonė ke qenė arbnore
edhe e lashtė je ilirike
qofsh' shqiptare e bardhė etnike
ti qė je argjend e ari
dhe ma i bukur qė e la i pari
qė,t,valvisen,si,valė,deti
lulet,gruni,e,bereqeti
q՞e ,nuk,len,me,u,ngopė՞,hjeshi
syrin,,t’,njerit,plot,lakmi
sa,e,pa,fund,kjo,fusha,jote
sa,t,tė,ėmbla,nder,motmote
i,ke,stinėt,veshur,n’,ngjyra
sa,e,lulzueme,t’,shndritet,ftyra
sa,tė,kėndshme,e,ke,kaltrinė
yjet,t’,qiellit,dritė,qė,t'shkrijnė
sa shkumbardhat,t’,gurgullojnė
sa,bilbilat,n'fushė,t’,kėndojnė
sa,shum,t’,ėmbla,ujna,e,gurra
sa,shum,zana,t,rrrijnė,nder,curra
sa,mirė shtatit,t’,shkon,hjeshija
gjinin,t’,lashtė,ta,dha,shqipnija
emrin,t’,lashtė,n,gjuhė,iliriane
moj,kosovė,e,lashtė,dardane
t’,lakmon,era,me,t’,,l'mue,brushen
bari flladshėm,t,pėrgdhelė,fushen
buzes,t’,drinit,n’lug,t,ibardhes
qė,u,bjen,uj’t,si,langu,i,dardhes
n’pėr,zallina,gurve,t’,zallit
shum,ma,t’kthjellt,se,loti,i,mallit
si,q’,bjen,leht,era,e,puhija,
qė,e,frymon,mbi,dhe,shqipnija
e,i,valzon,valbardhat,n’,gurė
nder,zallina,u,jep,nurė,
n’,sumblla,t,bardha,tu,i,rrotllue
si,ndoj,kangė,dikah,me,u,kndue
ashtu,t,kndon,vala,n,zallina
edhe,ujrat,leht,n’,lugina
kur,ju,bjen,erlehta,n’,valė
edhe,bilbili,nisė,me,u,ndalė
zemra,n’prehje,i,bjen,lugines
malli,e,dehja,i,bien,stines
lugje,t’flladit,ku,lshojnė,hije
shelgje,e,lule,n,erė,flladsije
t’,ndahen,ujrat,nėpėr,va
n’lugje,e,prroje,vijnė,tu,u,nda
e,t,gurgllojnė,shkumbardhat,prronit
t'rritet,mjedrra,e,lulja,e,ftonit
t,rriten,arrat,me,lajthija
lulė,arome,t'ka,shqipnija
lule,e,kuqe,je,kosovė
t,bukura,i,ke,pejė,.e,gjakovė
llap,gollak,shalė,e,rugovė
drenicė,t’kuqe,e,dukagjin
fushė,dardane ,e,anadrin
drita,e,syrit,fushes,t’ bjen
me,soditė,n’,t’bukurin,prizren
qė ,ma,t’,bukur,thonė,mbi,dhe
s’ka,pa,dielli,.se,ka,le
as,ajo,hana,n,dritė,shkėlqimi
as,kah,lindja,e,kah,perėndimi
prandaj,ty,shum,t’,kan,lakmue
per,ujbardhat,n’,pėr,qdo,krue
pėr,qytete,e,pėr,kala
pėr,at,hise,qe,t’,ka,ra
qysh,se,u,nda,nėn,diell,e,hanė
toka,e,lashtė,e,ilires,nanė,
ty,ta,dhan,emnin,dardane
t',kan,stolisė,prej,asaj,ane
plot,me,dardha,e,me,bashtina
lulė,bogjurret,ti,dha,stina
ti,dhan,motet,t,lashta,troje
bletėt,t,arit,t,ė,mbla,hoje
ti,lan,hiset,n'mes,t,ballkanit
lulja,e,parė,e,ilirianit
ti.lan,shpatė,e,e,zhgjetė,nė,,dorė
gurė’tė,megjes,mbi,qakor
q',merr,prej,fushes,shkup,,e,thanė
deri,n’,mollė,t’,kuqe,je,dardanė

se lulkuqet,askund,tjetėr
nuk,lshojnė,shtat,si,n’dheun,e,vjeter
si,n,dardanė,ku,i,mbjelli,zoti
e,i,pat,rritur,stina,e,moti
---------------------------------------

e’i pat,rritur,perendija,
e,u,gzon,eren,dardanija,
u,njomė,rrėnjen,me,uj,t’ kthjellun
nuk,jan,tha,qysh,se,jan,mbjellun
se,me,uj'e,gjak,shqiptari
jan,njomsue,qysh,se,i,la,i,pari
ilirjani,,n,troje,t,veta
edhe,n',shqip,tha,ju,ngjat,jeta
kjofshi,t'kuqe,n,token,tonė
me at,ngjyr',t,bukur,qė,u,hjeshon
ju,marrtė,eren,shqipja,e,motit
ju,ruajt,toka,e,kastriotit
ua,ruajt,famen,perendija
u,pastė,n’mote,e,n’jetė,shqipnija
mbi,dardanė,gjithmonė,me,mbi
qė,e,ka,shqipja,t’shtrejten,bi
pjesė,ma,t’bukuren,n’hise,t’parve
kah bjen, dielli n’ dhe t ,shqiptarve
-----------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------------------------

l i r i k u
**************************

lirik
21-07-09, 02:56
Mbajeni fjalen dhe besen
---
Autorė xhelal ferizi
---
fjalen mbajeni dhe besen
mbajeni fort dashurinė
mbajeni amanetin atdhe
mbajeni bukurinė
kulluar si embanė lulja vesen
mbajeni nė sy e zemer
etnike mėmė shqipėrinė
mbani komb e fe
mbani zemer ilire
mbani fort gurė e dhe
mbani zakonet gjevahire
mbani farefisin
mbani fort traditen
mbani ruani tirqit xhubleten e plisin
cicėroni si zogjt diten
duani tuajin identitetion
qėndroni shqip si gurė
duani lumin tuaj e detin
lidhni nga zemra nė zemer shqip urė
lartsoni gjithmonė fisnikėrinė
lartsoni me famė shqipėrinė
amanet artin muziken
ti ruani si sytė e driten
ti ruani si margaritare
runi ju shqip kto visare
ruani diamantėrisht kto tipare
duani ju vlla e tuajin gjak
duani shqipni e bajrak
duani kala e bedena
shqipen e famshme n' dy krena
duani gjithmonė atdhe
lindndni e vdisni shqip me njė fe
njė fe ruani nė secilen degė e pip
feja kombtare shqip
vraponi gjithmonė pas mirsisė
punoni pėr hirė tė etnisė
punoni pėr hirė tė shqipnisė
o djem e vasha stėrnipa tė kastriotit
punoni pėr hirė tė zotit
pėr hirė tė emrit shqipni gjenetike
pėr hirė tė ksaj perle etnike
pėr hirė tė yjve tė hjeshisė
pėr hirė tė artit t' lirirsė
pėr hirė tė sharmit t' ylberit
pėr hirė tė etikes e nderit

xhelal ferizi autorė

E mora njė mėngjesi vesen nė duar
--------xhelal ferizi autorė
e mora njė mėngjesi vesen nė duar
e rrokullisa nga e lules fleta
fjalorin e zemres e nxita nė shprehje vesen “pėr tė pėrshkruar
si kush ishte kjo vesė nė krahasim dot nuk gjeta
po e shikoja nė rriskune shuplakes time
nėpėr tė dores vija
mė dukej dėnestare vizllimė
mė dukej si e dikurshmja dashuria
dhe pas shum pėrpjekjeve shpirtėzuese nga burimi im nė meditim
pas shum mundimeve shekuj'fjalėsh nė kėrkim
ma nė fund e gjeta
e gjeta nė krahasim
pafajsisht nė palcė jete e definova me pėrkushtim
si quhej kjo dėnestare
si quhej ky kullim
e kėrkova nėpėr secilen filozofi tė rriskut tim
vesa mbi lule nė fleta
ishte pa faj pa djallzim
ishte i si loti im
si loti i kombit tim
----------------------
autorė xhelal ferizi

lirik
21-07-09, 03:01
Vlimi i dashurisė
............................

shkruan xhelal ferizi
.................................

ne gjoks tė detit shpirtrorė vlojnė dashuritė me rruza gjaku secila sa nji det
vlon nė secilen mbrendi te tyre vrull dashurie vullkanik
o vlim dashurie ku e mbanė at tė magjikshmin pushtues sekret
ku burojnė kto vlime secila me gjuhė ndjenjen e vet
..........................
dashuri qė vlimet tua nė fenomen e kan prodhimin
nėpėr mbrenditė tua etje'vluara qudirat jan ndjenjė'gjera!
sa qiellore o vlim dashurie je nė secilen ndjenjė'det e ke magnet vlimin
secila me thirrje gjuhė e dashurisė nė mallin e vet ma shprehse s e pranvera!
...............................
o vlim i dashurisė qfar bote je ti nė vete i kujt esht ky vullkan projekt
nga cili det e ke kėt ėmbėl'vlim valė vrull me pashterrsi magjike
cila thellsi shpirtė pafundsie cili magjik ėsht shpirt'ndertuesi yt arkitekt
cili ti ndertoj vlimsitė me miliarda shpirtėzim sherbet dehura ndjenjė shprehje magjeps shpirt'drite
................................
ti dashuri je vet bota ma e quditshme ndėrtim i pėrkryer subjekt shpirtė gjeni
ti je vet me secilen ndejnjė'fjalė e shprehura ma e pėrkryera ndjenjė'thellė
ti je ma e pakapshmja pėr tė thėnė majen' e magjikshme ndjenjė nė emocion
gjithqkajen qė e vlon magjepsėse nėpėr at det gji
ku tė vlojnė joshjet ku ka vendė qudira nė at shpirtėvrull qė nė gjenin emocional tė okupon
nė at vend fenomen qe quhet dashuri ka jo vetėm vend pėr tė vluar dashuri
por edhe tjerė diella qiellorė magjik me mbjellė pėrkushtueshėm nė ato shpirtzime plot mahni
e hanė e yje tjerė dashurije me mija e mija ne qiell zemeren shpirtrore pėr tė mbjellė
...........................
qfar projekti shpirtrorė i pėrkryer kjo dashuria mjeshtri e kujt qenka tjeter pra perveq art i perendisė
ku nė secilen ind'fjalė tė sajė mund tė shterrėsh' penda e penda e nuk e thua megjepsjen e sajė dot
dhe nuk marrin fund as vlimet magjike gjak'shegė'ndjenjė'dehėse
as tjera ndjenjėtare rruza gjaku tė bukur dehura tė vlimsisė
sa bukur e thure kėt art vlimi nė shpirtė'gjerė'det tė njeriut o zot
........................
vlimi i dashurisė o zot !nė at mbrendi mbi mahni mbi e thanun mbi qudi!
mbi fjalė mbi ndjenjė ma shum se e thanun ma lart se qiell
vlimi i dashurisė qė nuk din nga ai labirint vullkan nėpėr ndjenja me u ngopė shpirtėrore bukuri
qė vlon nė at mbrendi secilin trup qiellorė edhe njė pasuri ndjenjash me diell
..........................
vetėm syri e malli nė at mbrendi vlimi sa mund tė vlojnė pėrmallime!
po veshi melodik qė ndjenjat nėpėr inde i pėrqon
po qendrat e dėnesjes kur dashuria fillon me plot tjera pėrvlime
e qendra e shpirtit kur gjakun nisė e vlon
.........................
jo jo nuk mund ti them nė at shpirt vlim qka shkruhet edhe sikur ti marr te gjitha shprehjet magjike e qiellore hua
miliona filozofi kant' e hegeliane sikur tė marr e romanet me romansa e menquritė mė tė mira
edhe tė tjerė nobelistėve ku fjalė vet bukuroshe arti nė secilen fletė i ka pa
nuk i them dot me fjalė kto vlime mbi'magjike qė vlojnė me qudira qė vetem shpirti i prekė si tė dlira
.........................
po vetem gjuha e shtatit tė dashurisė si vlon nė at madhėshtore shpirtėzim qiell gjerė subjekt nė at mahni mbretėri
mbretėri shpirti mbretri absolute ma absolutja ma e larta ndejnjė maja
sa lart shkon vlimi deri nė majat ma vlimtare me ėmbėl dehėse secilen ndjesi
o zot aty shkrihen nė motiv qėllim ndjenjat vlimtare sa qielli me re ma tė mdhaja
..........................

po ndjenja e shtatit e krahnorit ku rritet dashuria po ndjenja e belit kur luan qė sikur joshja flet
po ndjenja e prekjes efaqeve buzve e ballit magjike- flokėt kur lvizin mbi supe e dora kur prekė nė per flok nė tė holla ndjenjė perqueese magjike fije
qė pėrquese ajo ėsht qė e qon damarėsisht deri nė shpirtėndjenjė tė veqant tė dashuruarin e magjik puls signalin
po lmimi e gjuha e sajė si vlon me aq art ndjenjash e shpirtėzohet oh ma i quditshmi ky sekret
qė ndejnjat i pėrqon- o zot si ta them ku ta gjejė nji gjeniale shprehė fjalė me dije
............................
dhe mos o penda magjike me ngjyra
mos mė nxitni me kėto vlime zgjime e dehje magji -se dashuria fund nuk ka
ajo pranverat i shterrė sa do tė kenė bukuri arti me qehre me u shprehė
ajo pra dashuria me vlimet e saja ua nxjerrė shumqkajave me emocion esencat formulat e mahnive-
pėr tej qdo fund qielli kudo kuptimisi emocioni ku ka
ajo din nė secilen fjalė ndjenjė shprehimisht me dehė e me stėr dehė
ajo pra dashuria din me ringjallė me rivdekė e gurin me e shpirtzua e me e tha
...................................

shkruar nga autori nė mėrgim xhelal ferizi -
liriku i vargjeve shqiptare neper mote me penden ne dorė me vargje te lira
me mallin e atdheut i braktisur nga kohrat e pa mshira
..............................
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif

lirik
21-07-09, 03:04
Nata dhe dita ime
----------------------
kushtuar tė dashuruarve
-----------------------------
naten shoh ėndrrat e dashurisė sė dikurshme
shoh mundim
shoh perlat e shpirtit nė secilin detal
diten vuaj nė meditim
vuajtja ėsht sa njė mal
ndal vuajtje ndal
dashuria ime ishte kulti mė i larti im
pėr te un kam pi shum art me fjalė
nė ndjenjat valė valė
kam pi nė majat e bukurisė
zemren dhe tik takun nė puthjet e sajė e kam ndalė
pa frymė kam ndejtė nė kullimsinė e sajė tė bilurshme
pėr tė thithė puthėrisht
tė saja magjike nektaret
dehur nė aromen e sajė shpirtėrisht jam ndalė
deri sa nė fytin e sajė nuk kishte halė
diten tash rri nė meditim
vuaj me gojė e me shkrim
nuk di si ta quaj enigmen me emer
vuajtja qenka rrisku im
dashurinė i kisha dikurė zemer
artin e shpirtit tim
nė kopshtin tonė erdhi njė ditė nji emer
i quajtur mallkim
besnikrisht un e prita
me miqsinė shqiptare
nė konakun tim
pikrisht ai mallkim
e vrau dashurinė margaritare
dhe diten tash jam vet dėnesja e shpirtit tim
naten quhem i dashurisė sė dikurshme ėndrrim
------------------------------------------------
Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
--------------------------------------------

lirik
21-07-09, 03:05
Kush me fe e gjuhė tradhtare
----------------------------

Autori xhelal ferizi nė mėrgim
---------------------------------

kush me fe e gjuhė tradhtare
kush me maskat e mashtrimit
me do mjekrra nė tokė shqiptare
po e luajn lojen tė kob e krimit
---
kta po i luajn do lojė mbi dhe
porse gjakun ma kan ujė
hyjnė pėr pare nė njimi fe
pse kuletė po hapė i huaj
---
ndahen nė sekte tė padronit
thue se ėsht shqipnija i loder
veq pse e don loja e demonit
me na vu ndasi me koder
---
her me mure deri nė qiell
mos me lanė shqiptarė mbi dhe
me vu mure deri nė diell
shqip etnija mos me nxe
---
mos me pasė zemra shqiptare
gzim sa i rreze kund ne gjak
me e lidhė nė gjemba shum fetare
mos me u pa shqipja n' bajrak
---
mos me pasė kund ilirian
shqipja askund mos me ligjrue
veq dervish e taliban
e vehab me na mbulue
---
mos me u dukė kund sa nje fletė
shqip ligjrimi as shqip behari
shqip mbi dhe mos me pasė jetė
veq pse kshtu don nderkombtari
---
mos me pasė shqiptarė me fe
me na kja me mallė shqipnija
nė mija klane pėrmbi dhe
me na u nda n' sekte etnija
---

me na kja gjithmonė foleja
me u dukė qyqe gjeraqina
me na mblue me sekte tė reja
shqip t' mos kndojn ma moti as stina
---
e kahdo shqipnisė etnike
si e don e huaja fe sektare
me jehue n' ndasi armike
ndermjet fiseve gjithkombtare
---
a thue kshtu t' mjerė pėr pak pare
shisni gjakun shisni token
me e harrue fe' n' tonė shqiptare
me e mbytė n'sekte shqipni loken
---
mos e thashtė kshtu perendija
ma mirė vullkanet me shperthye
se me u nda me fe shqipnija
nėpėr fise e gjallė me u thye
---
se nuk jem ne jo wehab
as dervish e as shehlerė
as nuk jem turq as arab
por shqiptarė jem o tė mjerė
---
pyetni vet ju tė gjith ylberat
pytni diell e pyetni hanė
kur mbi dhe kan nisur vlerat
aty u nis shqipnija nanė
---

autori xhelal ferizi liriku ne merrgim

lirik
21-07-09, 03:05
po ne e kishim moderninė
autori xhelal ferizi
edhe veshjen europiane
si askush mbi dhe etninė
pamje e bukur iliriane
---
po pse tash ra dhe i joni
e mbuloj n' ves talibani
sa pagoi djalli e demoni
me u ba kukull iliriani
---
ah medet disa dembel
dalin tė mjerė n’pėlhurė e fe
me na i lidhė zemrat me tel
gjemba e gjak me derdhė si rrke
---
me na i shpue zemrat shqiptare
me na e vra traditen t' motit
me na veshė n' sekte fetare
shqip t' mos kndoj ma gjuha e zotit
---
e tue hapė kan dalė hendeqe
me kuletė shkojnė tue dihatė
me e kurthue shqipninė me leqe
me rėnkue etnija e ngratė
---

plagė po hapin nė tokė shqiptare
e shqiptari rrin n’duar'kryqe
kah larmi i mbjellin fetare
siq rrin n’ rrema e mjera qyqe
---
se me gjasė e shtroj paraja
e ka shtrue me kuleta
si zengjini e fukaraja
shqip s' po i duan ma trojet t' veta
---
se s'po u mbushė ma sy shqipnija
kahdo ėsht margaritare
se fe tė reja sjell tregtija
pėr me i vyshkė ndjenjat shqiptare
---
ne kem pasė kisha e gjamija
qka na duhen sekte t’reja
pse me kob me u shtue etnija
heu shqipni q’ don me t’vra rrfeja
---
po q ’ na duhen ne talibane
sekte t’humbura sa shpellore
mbi shqipni e tokė dardane
po kto jan lojra djallzore
---
po kto jan t ‘paguame n’ pare
pėr me kputė shum shpresa e ura
per me vdekė zemrat shqiptare
mblue me myk e agjentura
---
msynė nder ne gjithfar kleriku
ortodoks e evangjelija
vatikani e katoliku
teqe e kisha e gjamija
---
tė gjith me pare me ndrrue zemer
shqip ma rimė t' mos rrahė nder ne
as shqipni t'mos ket me emer
thue se kurr nuk ish mbi dhe
---
fytyra jonė ėsht ftyrė ilire
porsi sharmi i bukurisė
porsi arti mbi safire
me vizllimė tė shkėlqimsisė
---
po q’na duhen mjekėrrzi
ata nė gjak shqip jo s' kan vlime
kan dalė fatin me na e nxi
pėr me sjellė kob e mallkime
---
me na nda me mure tė reja
me na na nda n' sekte fetare
mos me pasė shqipni si rrfeja
ndjenjė me gjak as gjuhė shqiptare
---
se pagua ka interesi
lamsh i mbshtjellt me u bė etnija
me u pėrthurė shqipja kti vesi
nė lak me mbetė pėr jetė shqipnija
---

se modern ka ecė shqiptari
me plis t ‘bardhė kan hy nė gjamija
modernisht si qehlibari
lutė ėsht shqip te perendija
---
edhe nė kohra shqip ka vlue
gjaku nė zemer qehlibare
gjuha shqipe ka ligjrue
si bilbilat nder behare
---
por se kurr toka shqiptare
sikur sot nuk ka marr hov
me do sekte antikombtare
her wehab e her jehov
---
veq pse e huaja ajo valuta
po paguan hiq pa pune
me mbetė qyqe sqepekrruta
n' sekte t' huaja me vajtue
---
eni nė vete ore tė mjerė
fe e tė parė mos bastardhoni
se shqipnija ka ma vlerė
zotin shqip ju ta nderoni
---
zoti juaj ėsht zot i qiellit
mjaft me harrna e me ispeqe
ah ndėgjoni o tė bijtė e diellit
dojnė tė ju fusin nė rrugė me leqe
---
sekte sekte besimtare
tė ju largojnė prej vlere e pune
e nji dit me thikė vrastare
tė ju ndezin lufte e dhune
---

dikush tė vret ndonji suni
dikush veahab e ndoj shiit
qė mbi dhe tė mos ket shqipni
e lashtė etnija tė mos shoh dit
---
mandej vriten babė e djalė
kush per sekt e kush per fe
zemra shqip thonė ka me u ndalė
mos me pasė shqipni mbi dhe
---
veq pse tė mjerė tė cekt me mendė
pėrmbi dhe u gjeten shqiptarė
ju kam thanė heret me pendė
se mbi dhe ka shum tradhtarė
---
veq pse u gjeten do dembela
qė me hanger duan pa mund
do fakira e teveqela
qė duan shqipes me i dhanė fund
---
me ligjrue nė gjuhė t' wehabit
farė as fis qė s' ua dijmė fare
nė hindus e nė gjuhė t' pangjabit
me na u mbushė trojet shqiptare
---

prandaj vuajt gjith ka liriku
prandaj zemra mua m’ ėsht djegė
se s’m'punoj fati as qeliku
qė shqipninė ta shoh si shegė
---
jo at’her nuk m’ punoj ora
per me dalė vargjet shqiptare
sot po mė dridhen zemra e dora
kah po mbijnė sekte barbare
---
rrnoftė moderne dardanija
edhe etnikja e lashtė shqipni
agjenturat i mbloftė zija
qė shartojnė mbi dhe tradhti
---
ja pse veshen e stėrkeqen
me pėlhura ashiqare
dikush grua tue mbajtė feregjen
jo pėr fe por pėr pak pare
---
eh mendon se harrni i mjeri
e mbronė normen e moralin
porse normen e mbanė nderi
harrni s'mbronė as qikė as djalin
---
as nuk mbronė harrni kund grue
burrė as moshė mjekrra nuk mbronė
as feregjja me u mbulue
shqip le tė veshet toka e jonė
---
jo me u shitė pėr metelik
jo me u shitė pėr joshje tė huaj
dua veq diellin ta kem mik
nė rreze shqip tokes ti shkruaj
---
dua ti shkruaj me gjuhė shqiptare
zemren shqip ja dua kti dheu
dua mbi dhe gjuha amtare
shqip t' ligjroj si skenderbeu
---
autori xhelal ferizi

lirik
21-07-09, 03:07
siq ligjroj dikurė agroni
autori xhelal ferizi
edhe bardhyli e teuta
shqip bilbili kah dhe i joni
shqip t' flutroj gjith sqepekrruta
---
jo me u shitė e jo me u ble
neper tregje e n'pėr pazare
kushdo del shet sekte e fe
tue na e nda etninė shqiptare
---
dikush shitet burrė e grue
nė rrugė me dalė me harrna e fe
veq pse shpirtė s’ kan me punue
shqip me rrmihė mbi gurė e dhe
---

s’ja don shpirti djersen t’ballit
per me dalė kund nė prodhime
pėmbi dhe e kokrra t ‘zallit
veq me e vra don shqipninė trime
---
vrit me fe vrit me pasoja
regrutou pėr hesap t’huaj
pėr fjalė “t’huaj qė del nga goja
oh nanė shqipni sa shum po vuaj
---
pashė at zot ju harrnagji
nė shtof n’pėlhurė tė talibanit
a mendoni ju nė orgji
me ja kthye token dardanit
---
a mendoni se perendija
rrin nė qiell veq pėr jehov
pėr vehab e vese t’ tija
pėr t’ krishterė e pėr moskov
---
a mendoni se zoti i jonė
i njerzisė e i planetit
per sunit rrin e mormon
qė vėrshojnė si ujt e detit
---
ai rrin n’ qiell edhe pėr njerz tjerė
ai ėsht prore lart pėr ne
jo pėr sekte e pėr tė mjerė
qė pėr kob thrrasin me fe
---
perendija rrin n'qiell prore
me shum gaz e dashuri
pėr shqipninė e lashtė arbnore
qė i shndritė dheu me bukuri
---


e kto fe n' harrna e qarqafe
me pėlhura e ispeqe e shamija
na shtrojnė n' ndarje e tarafe
per me u vyshkė n’kulturė shqipnija
---
duan’ shqipninė e modernisė
pėr ta vyshkė n’grupe mizore
larg me e mbajtė prej perendisė
me ja marrė driten qiellore
---
qohuni shqiptarė bre ju ju vraftė ai zoti
qė ju mbanė kah kupa e ana
e mos leni sa tė jet moti
as wehab as talebana
---
as mos leni nė shqipni nanė
tarikat as klan qė vret
pėrveq drites n diell e hanė
t' lulzoj shqipja n' bereqet
---
zotin shqip gjithmonė ta dini
gjuhen shqipe tė shejt nė cak
bashk nė nji fe tė gjith tė gjith tė rrini
shqip me vlue nė t' arbrit gjak
---
veshuni bukur si u ka hije
modernisht si e don europa
e mos thani tokė etnije
mjaft jem nda me me mish e copa
---
jo me u shtrue e me u pėrulė
veq pse ofron irani pare
diellin shqip ta keni vulė
dashurinė pėr fe shqiptare
---
e mos ndegjoni ju telallin
blersin n' tregje e mjeraninė
mos i shkrumbni gurė e zallin
n' sekt me e shndrrue tė lashtė etninė
---
se mbi dhe do tė jet qelike
kahdo i rrin mbi dhe natyra
porsi sharm shqipja etnike
porsi hanė ka me i shndritė ftyra
---
e ta dij kahdo e gjith bota
me ato fise e rrokullija
kahdo endet fjala e rrota
se nė shqip ligjron shqipnija
---
e nuk shtrohet me ato fise
e nuk shitet as nuk blehet
gjuhen shqipe e ka hise
shqip gjallon e shqip do tė ndjehet
---
e mjaft ju kryet ja mbajtet nė sater
me teater e me klane
se shqipnija s'ėsht teater

pė tariqet talibane
--
as me u zie n' qorba e qervishe
as me sekte as n' grupime
mos me i mbetė sa i bakllavė grishe
tue e nda parja me mjerime
---
veq pse don i huaj hangjija
pse me qejf ja qet hesapi
her masoni e tarikgjija
tue coptue porsi kasapi
---
e i shtrojnė kurthe e lavde nė tokė
mos me i ardhė era etnike
mos me u pa shqipja n' dy kokė
me ju shlye gjurmt antike
---
pse don moska e teherani
talibani e athina
me u vyshk s' gjalli iliriani
t' mos ligjroj shqip mot as stina
---
e her n' pėr kisha e her n' minare
me ushtue prore zėrit tuej
me na i mblue zemrat shqiptare
ligjerimi i gjuhes t' huejl...i...r...i...k...u...n...ė...m...ė...r...g...i. ..m...


pėr me u shtru nė tokė shqiptare
pėr me e prishė gjakun ilir
kund mos leni sektė barbare
as lugat kund as vampir
---
se kto s’jan besa kurgja tjeter
veq me e futė thiken nė etni
nė kambė jan que djaj e lugeter
mos me lanė mbi dhe shqipni
---
se kto jan veq do pagesa
asgja tjeter jan shkretira
shqip le tė mbillet fjala e besa
se shqipnija ėsht ma e mira
---
si kah qielli e si kah toka
kund nuk ka shoqe mbi dhe
rrnoft shqiponja me dy koka
qė e bashkon shqipninė me fe
---
jam europė po thrret shqiptari
kahdo gjėmon ky dhe i joni
mjaft me lojė djallzi barbari
mjaft me sekte m’regrutoni
---
e ju tė mjerė ah mjekrragji
ju ftyrkqij’ e leshatak
mjaft me sekte e me orgji
se shqiptarė jeni me gjak
---
pendes time tridhjet vjet
mė jan kan mbyllė portat pėr n’zemer
agjentura e shum luget
pse shqiptare ish me emėr
---
por se sot po derdhet si ari
po ligjron me gjuhė antike
po godet qdo skutė tradhtari
tue ligjrue n' vargje lirike
---
e mue mė thonė xhelal ferizi
jam liriku qė n' varg rri gati
le ta dij moska e inglizi
se nuk m' shtron mua tarikati
---
le ta dij edhe arabia
se un shqip dua gurė e dhe
dua njė zemėr ta ket shqipnija
shqip me rrahė nė gjoks si fe
---
ju nė atdhe shum keq mendoni
se na i zgjedhė pun’t amerika
ato sekte ti largoni
nė kambė o burra djem e qika
---
shqip kėndoni perendisė
shqip ju ktheni sytė kah qielli
shqip kėndoni dashurisė
shqip ti mbani shpresat kah dielli
---
shqip tė luteni andej kah zoti
shqip tė ju vloj gjaku nder deje
shqip ligjroft gjith stina e moti
shqip shqipnija u lidh't feje
---
duam nji ligj duam nji dekret
per me e nxjerrė partitė shqiptare
le tė votohet n’ parlament
mjaft ma sekte shkatrrimtare
---
me mija sekte ky komb i vogel
e kush mbi dhe don tė punoj
sa krye miza me tru t’ vogel
bashkpunojnė porsi langoj
---
me fe tė huaja e me klane
e mbi dhe s' mbetet shqipni
puna tė vloj e shqip n' gjuhė nane
tė na ecė dija n' etni
---
e mos mendoni se vet zoti
nuk e din gjuhen shqiptare
se ai kullueshėm porsi loti
e ligjron n' udhė qiellatare
---
e mos u ndani ma me klane
qė rrėnojnė themelet tona
ikni ju ndasisė mjerane
se mbi krye na rrin zezona
---
se na sillen pėrmbi troje
greku e rusi e pansllaviani
ikni larg prej kurthe e loje
tė mos ju blejė lirė talibani
---
as vehabi as dervishi
vloni shqip me gjuhė e fe
tė mos ju ndajnė si tym kamishi
pėr pak pare me ju ble
---
se e bukur shqip ėsht jeta
edhe shkolla e adeti
kob i huaj gjith ėsht kuleta
lot na mbushen toka e deti
---
e mos vraponi si rrogtarė
mbas gjithfare bestytnije
por mbi dhe rrnoni shqiptarė
me gjuhė shqip yllė bukurije
---
mos vraponi si langoni
mos vraponi si krokodili
se nė shum fe dheun e rrėnoni
nuk ligjron ma shqip bilbili
---
e shqipnija duket ndryshe
ndahet nė copa e gremina
vajtojnė qyqe e dallėndyshe
veq n' gjėmim kjajnė moti e stina
---
e pse vrapojnė kaq shum mbas vesit
e pėr pare ndrrojnė lirinė
pse i lpijnė pjatat t' interesit
pse si zonjė se mbajnė etninė
---
por vrapojnė e tue dihatė
pėr me u dukė nder tarikate
por si qyqja zogu i ngratė
n' ligjrim t' huej mbi rrema nate
---
kur e arit ėsht shqipnija
kur ma e bukura duket fe
kur shėndritė porsi ingjija
si nji diell ari mbi dhe
---
pse vraponi pse vraponi
kush mbas urdhri e mbas padroni
porsi bushtrat hunguroni
kush si qenė kush si langoni
---autori xhelal ferizi

lirik
21-07-09, 03:09
..i...r...i...k...u... i vargjeve shqiptare pershendetė kombin shqiptarė

kush si qenė kush si zagari
veq pse ne punė nuk i vlon gjaku
pėr nji rrotė a kryq dollari
bjen n’kurthė sekti e tė qdo laku
---
po a ma mirė me vdekė shqiptarė
me gjak t' kuq e gjuhė sheqeri
porsi dielli rrezatarė
qe sharton me hark ylberi
---
po a ma mirė shqiptarė me rrnue
hiq pa u nda me sekte e fe
e shqipnia me ligjrue
shqip me shkollė gjithmonė mbi dhe
---

tė ndalohen nė qdo seli
tė rruajn mjekrrat e t’ndrrojnė veshė
mjaft lodruen me hajmali
n’ mashtrim sektesh me na gjveshė
---
sa pėr fe ne patėm fe
pse tė na vijnė ktu nga shkretira
nji miljon e sa ide
kur shqiptare ėsht fe ma e mira
---
nuk dua kulte si indija
qė beson nė kafshė e lopė
mjaft ma mjaft ka hy tradhtija
qė shqipninė don n’ njimijė copė
---
her me fe na del irani
her na dalin tarikgji
her shiit her talibani
ordodoks e jehovgji
---
e ku do tė ket shqipni mbi dhe
ku i thonė tokė e kastriotit
kur jan lshue aq shum mbi ne
thrrasin mėri gjak e rrke t’lotit
---
thrrasin kahdo veq me vra
veq me gri e veq me pre
me urrejtje pa ja nda
kush me sekt me klan e fe
---
e me kob nė emer feje
ndajnė dy vllezer te nji nane
mos u lidh shqiptarė ksaj zeje
beso nė tokė e nė dritė hane
---
nė dritė dielli e nė dritė kaltrije
besoj qiellit besoj motit
beso shqip nė shkollė e dije
besoj gjuhes t' kastriotit
---
besoj nderit e besoj punes
tė vertetes besoj etikes
se shum fej jan kult i dhunes
tė vrasin fiset e nanė etnikes
---
as dy gurė s ti lėnė mbi dhe
nuk lėnė bashk kund babė e djalė
nėnė e bi ti ndajnė me fe
diellin shqip kan me ta ndalė
---
do ta ndalin edhe detin
valen shkollen gurgullimen
do ta vrasin bereqetin
vargun shqip me t' bukur rimen
---
pse per sekte me u shue etnija
pse nga i huej me u shue shqiptari
pse don sllavi e vehabija
mos me u fol kjo gjuhė si ari
---
se ne borgj aspak kuj si kemi
ktu na la zoti n' ballkan
shqip t' nji zemre ne bij jemi
nuk jem grek as taliban
---


pse kshtu qenka qytetnija
a thue e don kshtu qielli e zoti
jo n’ kėt kurthė t’ mos bjerė shqipnija
modernisht t ‘rrin kthye kah moti
---
ktheni sytė ju kah gjithsija
mjafton njiher me sy pėrpjetė
n' lutje u merrr vesh mirė perendija
nėse shqip luteni n’ jetė
---
mos u druani e ligshtoni
me besė n’ zot mjafton lartsije
shpirtė e zemer ti drejtoni
n’ pėrkushtim prej perėndije
---
s’ ėsht nevojė n’ harrna me hy
pse irani paguan pare
as n’ jehov shpirtat me i thy
rrini n’ besė e fe shqiptare
---
shkoni nė veshje si europa
ecni bardh me zemer pune
se shqipnija ndahet n’ copa
kur n’ shum fe t’nxitet prej dhune
---
ikni kurthave talibane
ikni pezhgėve kahdo t’ferrit
rrini me yje e dritė hane
me shpirtė n’diell ‘jo n’greminė t’ territ
---
e sa pėr zotin ai ju ju don
kur tė ju ndjenė nė gjuhė shqiptare
zemra juaj nė shqip kah vlon
nė lutjet tuaja gjithkombtare
---
aman shqipe pėrmbi dhe
nuk ėsht paraja krejt nė jetė
jo me u shitė jo gjith me u ble
pėr nji pare sa njė fletė
---
se nė dheun qė na e la i pari
plot lumej e begati
me punua duhet shqiptari
nė’ prodhim ku i thonė shqipni
---
Autori nė mėrgim poeti lirik Xhelal Ferizi
-----------------------------------------

secili shqiptarė qe i ka dy apo tri pika gjak shqiptari duhet ta lexoj ket vjershė shqiptare
per shkak te rrezikut qe po na kanoset nga agjenturat e mallkuara te blerjeve te njerzve me ndasi -lexojeni futeni ne zemer tregoni shoqes shokut te afermit perhapeni dashurinė per atdhe e tiken e te parve
per gjuhen shqip e bashkim kombtarė
pershendetė kombin shqiptarė autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi liriku ne mergim
http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/user_online.gif http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/reputation.gif (http://www.forumishqiptar.com/reputation.php?p=2165983) vbrep_register("2165983") http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/report.gif (http://www.forumishqiptar.com/report.php?p=2165983)

lirik
21-07-09, 03:10
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrse mi mundon lakmitė
---autorė xhelal ferizi
Pėrse mi mundon lakmitė o qiell
o fat i shkruar nė rruletė
mė thuaj pėrse ky mundim o diell
mė thuaj o e quajtura jetė
---
mė thuaj pėrse o udhė
mė thuaj pėrse o rrisk mjerė
mė thuaj o mėrgim nė secilen rrudhė
e ti e pa arritshmja verė
---
mė thuaj o varg i gjerė
mė thuaj o arti mjeshtrorė
pėrse nuk ka shteg as derė
pėr lotin tim tė gjorė
---
mė thuaj o ti bilbil
mė thuani o tė shekujve mendė
pėrse mbi dheun tim nuk linda karajfil
por rob nė mėrgim me pendė
---
mė thuaj o diell e hanė
mė thuani o ju fusha me pyje
mė thuaj o bardha zanė
mė thuani o ju tė mallkuara nyje
---
mė thuani o ju gurė e dhe
mė thuani o ju vula pėrthur'tare
pėrse un jam pa atdhe
i huaj nė token shqiptare
---
pėrse mi joshni lakmitė
pėrse mi vloni ato nė dėshirė
kah joshjet kur nisem pėr nė dritė
mė ndalin pėrth'urėse vulat pa mėshirė
---
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-07-09, 03:12
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Atdhe
---
Xhelal Ferizi autorė
---

mė tė bukuren fe e ruaj pėr ty
mė tė bukuren dashuri tė sjellur nga mahnia
mė tė bukurin tė zemres sy
vrojtues e ruaj kah etnike shqipėria
---
ma tė bukurin yllė qiellorė pėr ty e ruaj o atdhe
qė ta dhuroj njė ditė si stoli
ma tė bukuren ndjenjė dhuratė shqip fe
pėr ty i ruaj nanė shqipni
---
pėr ty e ruaj mė tė bukurin kandil
mė tė bukuren dritė
e ruaj mė tė bukurin karajfil
dhuratė me ta sjellė njė ditė
---
pėr ty i ruaj mė tė bukurat fjalė
pėr ty e ruaj mė tė miren zemer
pėr ty e ruaj mė tė kthjellten poezi si valė
etnike me tė stolisė me emer
---
pėr ty do ti porosis mė tė bukurit kėndimtarė bilbilat
do ti kėrkoj mė kėndshmet lehtė flladshmet puhi
do ti gjejė mė tė kristaltit currilat
ty do ta dhuroj mė tė virgjren dashuri
---
do tė bėj t' pėrjetshme ty kurorė me rreze
pėr ty do tė lidhi vargjet ma magjike
un ty nėpėr moshat qė tė vijnė me breze
do ti lulzoj vargjet o mėmė e lashtė antike
---
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-07-09, 03:15
Kur tė qani
---autorė xhelal ferizi
kur tė qani mos qani pėr fe ' as pėr para e pasuri
qani pėr gurė e dhe 'pėr token ku i thonė shqipni
e mos qani pėr turq e shkje as pėr grek e latin
por qani ju shqip me fe' atdheu ėsht imanė e dinė

---
qani se e kan nda shqipninė nė shum ndasi qani se na kan varfruar
qani se na kan tha me copa na kan coptuar
dhe qani kur humbė liria,qani kur ju vyshket vullneti
qani kur ju hyn tradhtia vllavrasja e ndasia n' mes veti
---
qani se ju ndanė nė gegė e nė toskė e sherre e krahina

qani se nė shekuj na kan djegė' flamurit ju hoq gjeraqina
e qani pėr copat shpėrnda,pėr gjakun tuaj e pėr fis
qani pėr mėrgimtarin nė dhe tė huaj qė i shkon moti e stina
me mallė qė shuhet me pa tirqi me gajtana e plis
---
qani se shqipninė etnike e kan nda me klane
e ndanė me grupime e me hile duke e ble me pare
qani se duan ta ndajnė n'ė shum fe e dialekte si gjuhė nane
etninė e bekuar e tė lashtė shqiptare
---
qani se e ndajnė gjithmonė kėt zemer simbolet gjith ja vrasin
shqipnia e ka nji emėr malet gjithkah buqasin
qani se kan hy shum hile e mashtrime ndėrkombtare
qani se artin po ja mykun etnisė gjithkombtare

---
po shqipnija etnike nanė ka njė gjak gjithkah ka njė bukuri
toskria e geg'ria jan si dy mahnitse tė njė zemre barkusha
tė duan o mėmė etnike nė bajraqe e fe njimi! e nė hi
ti duan me pėrqarje male e kodra e fusha
---
tė duan nė njimijė sherre
tė duan me shum regjione
tė duan me tė zi e ferre
tė duan kameleone
---
prandaj mos qani pėr tjetėr
mos qani pėr argtime
por qani dheun e vjeter
ku ndihen shum rėnkime
---
mos qani pėr pallate pėr lukse e makina
por qani pėr shqipėri etnike
se mbi te jan turrė grek e shkje e shkina
mos me ja lanė zemren me u bashkue qelike
---
e qani pėr brengen e thellė tė tokės etnike
qani e brengosuni se na e qthuren unitetin
qani pėr trojet etnike
qani se na e qthuren adetin
---
mos qani vetėm pėr joshje e lakmi nė kuleten
e pėr grabitje me lot krokodili
por qani se na e vyshkun jeten
hileqari mashtruesi e kopili
---
qani per normat etike pėr rrezikun qė na kanoset
qani pėr zhvillim
qani se atdheu po plandoset
nė haram nė vjedhje e krim
---
qani se na i kan lėnė mbas dore
artin dijen muziken
e qani pėr etnike troje prore
ku hasmi e futi thiken
---
qani per ato tė mjera fabrika
qani gjithmonė pėr punė
qani se humbi besa e etika
qani se u mbi dinakria me dhunė
---
Autori xhelal ferizi
l- i- -r i- k- u- n--ė m- ė- r- g-i-m

lirik
21-07-09, 03:18
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un pėr“dashurinė
---

Autorė Xhelal Ferizi
---

un pėr dashurinė kam shqetsuar yjet
deri nė qiell kam bėrtitė
kam dridhė me radhė malet kodrat pyjet
kohra shekuj muaj e dit
---


un pėr dashurinė kam shkundė majat e larta
e zemrat e veshura me gurė
kam zgjedhė nga ari fjalėt' mė tė arta
magjiken lidhje shpirt'urė
---

un pėr dashurinė kam vlue dallg't e detit
kam shkumbuar edhe oqeane
kam prekė nėpėr ndjenja edhe kallijt e' bereqetit
kam dridhė edhe kohrat vigane
---

un pėr dashurinė kam mallėngjy qdo qelizė
ka dėnesė pėrmbi dhe qdo pendė
kam shkri pėr sė gjalli qdo erė puhizė
e koka gjeniale me mendė
---

un pėr dashurinė nėpėr qdo fletė
kam nxitė nga njė lot pėr faqe
nuk kam lanė as udhė e as shteg nė jetė
pa e mbjellė nė pas'thirrma nė deje e gja'qe
---

un pėr dashurinė deri nė kupė tė qiellit
kam lėshuar shpirtin pėrkushtues nė' kėrkim
un kam thirrė me emėr tė gjitha rrezet e dellit
deri nė' t' pafundmin pėrjetsim
---

kam shku nė qdo nektarė me qelizat poetike
edhe nė fjalėt aroma tė bimė botanikes
un pėr dashurinė kam thurė fjalė magjike
tė veshura me ligje tė etikes
---

nuk kam lanė curril pėr pa e mallėngjye
e yje pa pikė ndoj lot
nuk kam lanė kėrcyell tė luleve pa thye
pėr dashurinė kam thye qdo mot
---

un pėr dashurinė un pėr dashurinė
kam dridhė edhe kombe e fe
un pėr dashurinė ,qė edhe sot mė shkrinė
i dridhi gurėt me dhe
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

lirik
21-07-09, 03:18
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sa tė ket me tokė me dhe e ujė
---------------------

Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
sa tė ket tokė me dhe e ujė
hanė e diell veshur me dritė
ti shqipni kurr' mos u shuaj
rrno me tė bardha bukuritė
---
me ato tė bukura qehre e anė
ku rrin deti i kaltrisė
ku nisė fusha mbi dardanė
deri nė gji tė qamėrisė
---
eh ty tė lidhshin ato rreze
nė zemėr shqip me ata trima
fati yt qoftė shend' ndėr breze
tė shkrept fjala si vetima
---
e ku nisė shqip kokrra e parė
kah dialekti i gegėnisė
ku flet shqip ai dhe shqiptarė
qoft' bekue prej perėndisė
---
ah i bekuar qofė ai dhe
me ato zana e me drangona
shqip i rraht zemra me fe
kahdo i thonė shqipni e jona
---
si kah drini e kah ksamili
si kah vlora e labėria

shqip tė qeltė ty karajfili
e n' lulzim tu shtoftė etnija
---
e nė bashkim rrnofsh si qeliku
bashk me bijt' si pika e djalit
kurr mbi ty mos shkelt' armiku
gjithmonė paq sokola t' malit
---
gjithmonė qofsh e rrept si rrfe
porsi turret gjeraqina
shqip mi gzofsh ti gurė e dhe
sa t' jen roje moti e stina
---
sa tė ket zemren dielli e hana
sa tė ket qehre fusha e deti
rrnofsh e mbreht si teh n' tagana
gjithmonė shqip tu pėrkundt djepi
---
edhe zana paq gjithmonė
edhe gjaku tė ectė fisnik
rrnofsh trimreshė moj nana e jonė
porsi rrnon forca n' qelik
---
edhe majat i paq kreshnike
sa tė jen shekujt ku tė rrijnė kreshta
qofsh bekue adriatike
kahdo veshė ke ara e vneshta
---
edhe qeshur ty tė ndejtė nuri
por si gazi i bukurisė
pėrmbi shtizė n' valim flamuri
ma gzofsh shqipen e lirisė
---
e mi gzofsh trojet etnike
nėpėr shekuj me trashgime
e tė ruajshin armt besnike
sypatrembur siq je trime
---
edhe nder fise e nder fe
kahdo shtrihen fiset tjera
qofsh me za e nam mbi dhe
per me u shque kah puna e ndera
---
e ty tė rrnoft ai dhe i arit
kahdo bregut e nė rrafshina
ku nisė hisja e tivarit
shqip ku endet gjeraqina
---
ti ma gzofsh gjith qiell e motin
edhe stin't e gjuhė amtare
ndihmė e paq ti qiell e zotin
mbi etni ku i thonė shqiptare

Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
21-07-09, 03:20
Deshta tė bėhem lot
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

deshta tė bėhem vet lot
qė ta dijė pastaj se q' ėsht loti
pa u bė loti vet
kot tė flasin stina e moti
edhe sikur tė tregojnė fjalė e spjegime sa njė det
nuk mund ta besosh e ta ndjeshė zbėrthimin e fjales
as tė treguarit e askujtė interpret
po su bėre loti vet
Autori xhelal ferizi
Liriku shqiptarė nga shqipėria etnike verilindore(kosova)
http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/user_online.gif http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/reputation.gif (http://www.forumishqiptar.com/reputation.php?p=2165994) vbrep_register("2165994") http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/report.gif (http://www.forumishqiptar.com/report.php?p=2165994)

lirik
21-07-09, 03:21
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk mė keni lėnė tė mbijė

Autori xhelal ferizi

nuk mė keni lėnė tė mbijė
nė asnjė shekull me qelė
por si lule me fletė do tė vijė
nuk dua ma luleshkelsit me mė shkelė
---
do tė mbijė bukurisht me petale
natyren do ta kem mėmė e gjelbrim
nuk mundem pa fusha e male
pa diellin e kombit tim
---
nuk mundem bukurinė pa e shpalosė
nuk mundem pa dalė mbi ledinė
do tė kėrkoj ujė se shum jam plagosė
me vuajtje e mallė nė qdo stinė
---
do tė vijė me varg me qel art e ngjyrė
do tė vijė me mbi pėrsėri
lulediellit dua ti ngjajė nė fytyrė
mos mė mbani pėr kėt hap mėri
---
mė leni tė mbijė pa djallzi
mė leni mbi token time tė parėve
mos mbani aman zili
o vesi i bajraktarve
---
Autori Xhelal Ferizi ;liriku ne mergim

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-07-09, 03:22
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un nuk e kam ujit syqeltėsinė

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''
Nuk e ujita sa duhet jo syqeltėsinė
mu thau pastaj i pa djallėzuari shikimi
nuk mendova me kohė pėr njomėsinė
qė e don gjithmonė si parakusht vrojtimi
---
prandaj mė vrau symbyllsia
ujita disa her qorras antivlerė
me vulė mė zhigosi pėrvluesja dyllėsia
dy krah mi kėputi mbi erė

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi

lirik
21-07-09, 13:48
Tė pafsha ne drita si safire

----------------
autori xhelal ferizi kushtuar mikeshes idile

te pafsha ne drita si safire
me ato fjalėt gjevahire
qė mi ke porsi rubini
ti qė mė je si lule drini

tė pafsha prore ne te bardha mote
tue ndrique zemra e jote
si ai guri diamantori
si ma i bukuri rrezatori
zemra jote leshoftė rreze
porsi dielli neper breze
me ndrique edhe zemra tjera
per me i gzue siq gzon pranvera
zogjt e vet gjithkah me pika
edhe ti i gzofsh djem e qika
e po gzohet dardania
se ti je si vet magjija
qe ne mes tonin vezullon
yllė ma i bukur qe ndriqon

te pafsha prore ne te bukura fleta
plot knaqsi duke te qeshė jeta
eh ti pafsha sa hare
por si krah shpalosė nder ne
prore lulet te falshin eren
ti qelt fati shteg e deren
i paq vrrijet plot gjelbrime
kahdo shkofsh me fluturime

vargu im te mbajtė krahnorit
por si zanen te vizitorit
ne maja malesh kah shqipnia
tu lavdrfotė ty bukuria

paqja jote gėzoftė ylbera
brushen te ballit te shpalostė era
e me krah por si gjersia
tu paftė qehreja kah liria
brushat tua eres se malit
u lavdrofshin djal pas djalit
por njimend sa e fisme je
e u permendsh nder treqind fe
e rreth gurrave e neper va

gjith kullim e uj č kah ka
tu freskofshin bukuritė
e te buzqeshtė e bardha ditė
edhe a to te bardha gurgullima
te kendofshin si ato rima
leht siq lshon pikat currili
por si ne sqep kur pin bilbili

kahdo ne te pastra te arta kroje
ma gzofsh paqen neper troje

se ti je melankolike
se ti e don shqipninė etnike
e don bukur e pa hile
ma ke shpirtin karajfile
porsi zogza e lira je
lepenrat te lehta ne erė mi ke
ti shpalost ty leht puhija
siq shpaloset bukurija
mu nder malet plot gjelbrime
si ylberat ne zbukurime
kur i lshojn dy anėt te shtatit
per me pi tej kodre a shpatit
per me u dukė kah qielli e toka
kur lakojnė kah suka a buka
me shum ngjyre fantastike
mbi natyren idilike
edhe ty tu shpalostė balli
siq shpaloset nji lule alli
mu nė stinė tė vrullit tė vet
nė breg lum a nė breg'det
e ne brigjet me lugina
ti mu duksh si kanarina
flokėt tu por si ato lpenra
fije fije u bėfshin emra
fije te holla me emrime
e seclie art vizllime
qe te mahniten edhe vet hjeshitė
kur te shpalosen bukuritė
---------------
autori xhelal ferizi

lirik
21-07-09, 15:18
Era valen do ta shtyj
autori xhelal ferizi
e un fjalen nuk do ta ndryj
ne ket verė kaq argjendare
ne kto fusha plot behare
do ta lshoj fjalen shqiptare
kahdo e lirė me shkue n' hapsira
kah poema ma e mira
e rreth vargut me flutrue
porsi zogzė me cicerue
fjala im nuk don dry
por se don zemer e sy
me endje flladin e shprehisė
mu ne art te bukurisė
pash at zot o qiell me erė
jepi krah e jepi vlerė
le ti shkruan shkronjet magjike
per shqipni ku i thonė etnike
e le te flet per gra e burra
e per te bardha kroje e gurra
e le te gzohet per bilbila
le ta ndjej edhe idila
le ta ndjej edhe emocioni
shkumba e bardhė kah lugu e prroni
se si din ajo me ligjrue
por si shkumbė me gurgullue
kur qet sumblla ne grurė e prroje
ashtu del ajo per goje
siq perplaset e bardha valė
zallė pas zalle ne rimė tu u ndalė
edhe fjala e lirikut
si ylberit prej qerpikut
ashtu del tu u rrehė me art
si e ndoj flete a lulje lart
dikund bregut pran ndoj prroni
ku te mahnitė ai dhe i joni
prandaj ti oj vera e mirė
m 'ja jep kraht fjales se lirė
le te shkon kah bukuria
kahdo shqip ku flet etnije
si ne maja ato dardane
si ne dajt ne majė tirane
e kahd te bukura faqe te shpatit
deri ne brigje t' lazaratit
me kullime gjith kombtare
ne dhermi e breg himare
qe te perkdhelė ajo qdo breg
lug e prrue e mal e shteg
e ti lmoj zemrat t 'bashkimt
me fjalė shqip e gurrė t' kullimit
e le te dal ajo shteg mė shteg
me i bashkue po toskė e gegė
e te ciceroj si kanarinė
prej qamerie deri n' prishtinė
kahdo rima e lirkut
deri ne breg te adriatikut
gjith tue lshue prore kushtrime
per dhe te parve e per bashkime
deri ne zalle ne druj e shkurra
gjith kah ka po maja e curra
ku do shqip ka dhe e zalle
ne malsi ne pukė e iballe
edhe ne korqė e follorinė
ne elbasan e ne janinė
ne tepelen e libohovė
ne ballsh tropojė e ne gjakovė

ta shpalosė artin lirik
ne prizren e kaqanik

ne drenicen legjendare
me varg rime kėngatare
der ne lugje kah bistrica
e ibrit te bardhė kah mitrovica
kahdo rrin e bardhė kalaja
gjith kah rrijnė magjiket maja

te jehoj fjala lirike
ne gjuhė shqipe gjuhė antike
me hejshi te flutroj ballkanit
ne troje te bardja te ilirianit
le te bashkoj shqiptarė me fe
shqip kah flasin gurė e dhe
kahdo ka shqiptarė me plisa
kahdo rrijn shqipet nder lisa
neper male me qetina
ku rrijn te rreptat gjeraqina
ku rrin prore e bardhė lirija
ne dheun magjik qė e ka shqipnija
-----------
autori xhelal ferizi

----------------------

------------

lirik
21-07-09, 19:03
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Me lavdi po ndėrtojnė kala
-------
kala po ndėrtojnė me lavdi tė zbraztit
besimtarėt e prallisjeve po u ndihmojnė nė themel
bedenat po ua ndėrtojnė ata tė pėrgaztit
por rrena njė dit nga kalaja do tė del
--------
me rrena e lavde nuk mbahet kalaja
pjerdhat pėr goje nuk mbajnė kėshtjellė
nuk mbahen fortesat nga fjalėt e mdhaja
vepra tė sinqerta duhet me i mbjellė
---
guri duhet me qenė zemer
kalaja duhet me qenė veper
ndėrtimi duhet tė ket emer
qė nuk ėsht pagzuar ndėr lugeter
---
kala e gurė tė gdhendur me vet lavdi
mėkat antifetarė
kalaja do tė shembet nė secilen etni
kur ndėrtohet nga shum hileqarė
---
kalaja duhet ndėrtuar nga vepra
vetėm nga vėrtetsia
demagogėt po ndėrtojnė kulla me letra
pėr dhe do tė ju bjen njė ditė vet lavdija
-----
etnija duhet tė shemb kto kala
duhet ndėrtuar kala me shėndet
shqipnija etnike vend pėr maska nuk ka
se shembet toka me det
---------
autori xhelal ferizi mėrgimtarė shumvjeqarė
------------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi tregoni shokut shoqes
-------------------------------------------------------------

lirik
21-07-09, 19:04
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E kam vetėm njė dėshirė
*********************
-----------------------------------


Shkruan Autori Xhelal Ferizi
Nga Mitrovica
-------------------------------
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
-----------------------------------E kam vetėm,njė dėshirė
qė,atdheu,t'jetoj i lirė
qė ajo lulja ku rrin n'fletė
tė mos lotoj me lotin n 'jetė
tė'mos i rrshqet loti i kthjellur
aty zoti ku e ka mbjellur
ne tokė tė lashtė tė ilirikut
t'mos,i rrshqas loti qerpikut
si ai currili kur pikon
n' strehė tė fletes kur vajton
edhe zemra e fushė e malit
tė mos qajė ma djal' pas djalit
tė mos i qajė e mjerė shqipnija
t' mos e ,mbushė ma qiellin zija
gjak si shi me rrjedhė kaltrija
e me qa ah gurė e,shkrepa
me mbetė ,qyqet pėrmbi djepa
tue vajtue pran' nėnės t' vdekur
foshjnen n' vaj qė qanė stėrmekur
mos me qa ai grurė kalliri
mos me rrshqitė n' pėr lot ulliri
mos me qa biblibili n' degė
Lot, m e,pikė ndėr bli e shegė
lot e gjak me ra prej qielli
mbi shqipni ,me u,trishtu dielli
me u trishtue yjet e hana
kur nė gjak ,t'skurroj dardana
kur nė thikė tė hasmit ,t' huej
gjak ,ti rrjedhė si lum e,ujė
oh e kam veq njė dėshirė
gjaku im qė ėsht ilir
me rrejdhė n'paqe,n' rrugė t' damarit
n'punė ,e gaz,e ,n' fryte tė arit
edhe nė zemer argjentare
lirė me shkru gjuhen shqiptare
edhe shqipet n'krah kah deti
pėrmbi ara bereqeti
me i pa rrept ah gjeraqinat
tue blerue me i pa ledinat
ah me e,pa ibrin me valė
me i'a pa tė bardhen njalė
lirshėm n'shtat,valbardhes kcy
trup lakorė,mbi valė tue kthy
e,me i pa peshqit ,t' kristalit
n,kullim t' ranes ,vales t' malit
Oh e,kam tė lashtė un kėt dėshirė
qė qdo fletė me u rritė e lirė
me ia pa currilin,gurit
si pikbardhat ,,derdhė bilurit
mė ėsht tha zemra n'kėt dėshirė
pėr me e pa flamurin t' lirė
pėrmbi maje tė albanikut
deri n' grykė tė kaqanikut
o e kam tha ylber e hanen
ah t' kuqrremten flakė rrezanen
sa her dalė ka perėndimit
tue lotue me vargje t' shkrimit
O e kam pasė un kėt dėshirė
gurė e dhe me i pa tė lirė
me ia pa t'lirė kushtetuten
tue flutrure n'qiell sqepekrruten
mbi ato troje trashgimtare
ku i kan thanė shqipni shqiptare
O e kam pasė dėshiren t' motit
e kam shkrue ,me pika t' lotit
me gjak t' kuq me gjamė e turr
ka shkue fjala,n'shkrep,e curr
kur ushtue mua m' ka dėshira
kur m,ka,shkri ,m,ka dehė er'mira
anės t 'malit,kur jam,prehė
kur ,kam qa pėr gurė e dhe
kur kam ,shkrepė si rrfeja e motit
si ai stralli n' flakė t' barotit
o un e kam ah kėt dėshirė
pėr shqiptarin zemėrmirė
pėr me e pa tė lirė nė atdhe
tė nderuar ndėr kombe e fe
kah e,gzon ,frytin,frytin e veres
edhe gjelbrimin e pranveres
kah e,gzon tė kuq flamurin
kah e gzon tė hanes nurin
kah e gzon shijen e diellit
kah pa lot han buken t'miellit
kah e, mbanė t' drejten pa lak
kah i mbanė vllazri e gjak
edhe tė vetin tė ėmblin fis
komb e fe e,tirq' e' plis
edhe bardhsinė nė mendje t'vleres
kėngėn shqip si zogu i veres
edhe muziken ėmbėltare
ah traditen tė lashtė shqiptare
edhe ,t'bukuren mendjehollen,
institut, spital e shkollen
edhe punimet prej argjili
fllad e aromė gjak karajfili
kah i mbanė t' lidhur me deje
pėr nji komb gjuhė e tri feje
kah e mbanė at amanetin
kah si sytė e don tė vetin
farefis e tokė e detin
kah e don lumin me rrjedha
kah i don po dhi e edha
kah i don dele e bagti
kėngė tė fyellit n' sukė e vrri
kah e don bujqsinė n 'pėr ara
me shkepė faren kah ugara
edhe nė lavra edhe agrume
un ia dua kohrat e'lume
vendit tim ,e jo ,rrugė t' krimit
Ia dua rrugen e arsimit
edhe katedrat fakultetet
mos me i pshty t' mira adetet
edhe tė fisshmet qė jan n' kanu
me i shkelė,krimi gurė e dru
o un e kam pra kėt deshirė
qė atdheu shqipnija e'lire
prej qamrije ku rrjedhė loti
deri n' kosovė me e bekue zoti
Mirė me i shku po stina e,moti
mirė me i ecė ato uzina
me i kndue zogj e kanarina
mos me i qa ma moti as stina
veq me i qeshė ylli ma i pari
kur nė dritė tė qelė si ari
me shpresė t' re ,kah maja e qiellit
edhe ku pin ai zogu i prillit,
pėrmbi valė e nė currila
ku qeshė stina n' karajfila
ku pin era e puhija
uj valėzorė nėpėr lajthija
kshtu ia dua un nanes time
kėt dėshirė ekam me vlime
edhe nė vargje ,tė kullimit
germė pėr germė me gjak tė vlimit
edhe ,n.germė tue lidhė damarin
n,gjuhė t' ,kullue siq kullon barin
ujė e era e bardha rana
qiell e dhe siq kullon hana
o un e kam dėshiren t'motit
po u bėj be nė stinė tė zotit
nė tokė e dhe tė kastriotit
pllambė pėr pllambė i dua tokat t' lira
rrnoft shqipnija zemermira
siq ėsht rrezez e lashtė antike
gjithmonė rrnoftė mbi dhe etnike
gjithmonė paqe gzoftė mbi dhe
bashk me ndejt me i gjak n' tri fe
me njė gjuhė e unitet
shqip u gzofshin tokė e det
edhe zallet bari e fjera
me stinė t' bukura i lulzoftė ndera
shkolla e dija e paqja prore
ndejtė si lulja nė tokė arbnore
mos e shkelt dheun tonė ma zia
bardh gjithmonė pastė jetė shqipnia

mos i u,theft ndojher qeliku
mos e,shkelt ma kurr armiku
veq e lirė deri n' merdare
u lulzoftė me gjuhė shqiptare
-----------------------------
Autori xhelal ferizi l-i-r-i-k-u- mėrgimtarė
---------------------------------------------
i burgosur politik dhe i perjashtuar qe i ndalohen studimet ne vitin e dyt ė
ku i ndalohen studimet ne gjith teritorin e jugosllavisė se asaj kohe shoveniste antishqiptare
http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/user_offline.gif

lirik
21-07-09, 19:06
Un ia kam pa vuajtjet gurit
---------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------
un ja kam pa vuajtjet gurit e kam pas si coptohej
tė shtresuara ja kam pa vuajtjet shum fish
merreni me mend guri nga vuajtjet lotohej
pse ather vuajtjet tė durohen nė mish
---
e mishi guri nuk ėsht pėrse vuajtjet nė njeri
pytja ime shekull nė shekull troket
mohuesit ksaj pyetje i shmangen me qesėndi
nuk mė pėrgjegjet as qiell as dhe as det
---
un nė damarėt e gurit kym hy
pėr ti pa vuajtjet duke i qarkulluar si gjak si lot
dhimbjet ja kam pa vet me sy
gurė tash u bė mishi tash njeriu dje e sot
------
pėrse vuajtjet nė mish kur guri nuk i duron
pėrse vuajtjet nė palcė kur guri dot nuk i mbanė
pėrse o sadist pėrse o i pashpirtė demon
pėrse mishin e shpirtin njerzorė me vuajtje mbi dhe e thanė
-----
mishi guri nuk ėsht o shekuj e mot
mishi ėsht tjeter material nga butsia
pėrse mishit i derdhni gjak e lot
e nuk prekeni nga dėnesjet e tija
-----
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
lexoni vargjet e autorit Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
ish i burgosur politik ish student
poet i ndaluar i perjashtuar nga shkolla e studimet ather
i ndaluar nė mbarė teritorin e ish jugosllavisė
vazhdimisht i perndjekur per shkaqe politike
tregoni shoqes shokut
pėr vargjet

--------------------------------

lirik
21-07-09, 19:06
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur shekullit i dridhej buza shqip me qa
----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
kur shekullit i dridhej buza shqip me qa
un me vargun tim e kam pėrkdhelė
shekulli u mbėshtet dčneshėm nė shpirtin tim dridhej pa ja nda
vargu im mundohej at'her tė mbinte por nuk kishte kah del.
-------
un dhe shekulli e kuptonim njėri tjetrin
tė dy ishim bijt e diskriminimit
askush nuk fliste me ne na mohonin pyetne kohorin mė tė vjetrin
fakt ėsht se tė dy ishim tė bijt e harrimit
---
ai qante se i hynin kuajt e drurit pushtues nė shpirtė pėr ta robruar
un qaja pėr atdhe pėr fjalen e lirė
tė dy pėrvajshėm tė lėnduar
shkėmbenim shpresat pėr ardhmėri mė tė mirė
---
shekulli qitte gjak i plagosur
thundrat e mbanin pėr tokė
un me varg i plandosur
tė dy ishim tė shtypur nė kokė
---
tė dy ishim tė lidhur nė pranga kohore
tė dy nė buzė dridheshim pėr liri e fjalen
ai qante pėr reformat njerzore
un qaja se lirinė fjalen ma ndalen
---
tė dy ia dinim njėri tjetrit hallin
shikonim me shpresa kah dielli
ai tė pėrgjakur mandej e pat dheun e zallin
un mbeta i varuri i vonė me sy kah qielli
---
un dhe shekulli miq tė pa ndarė ishim me vite
bisedonim fshehurazi mbanim besė e sekret
un cicėroja fshehurazi si zog dite
ai dridhej nga kėrcnimet me siklet
---
tė dy dridheshim nga diktatura
nga prangat e poshtrimi e kėrcnimi
tė dy ishim tė lidhur dashuruaras me ideale si ura
tė dy vuanim nga mohimi
---
shiprtin njėri tjetrit ia shpalosnim
shekulli trembej nga gjaku lufta e baroti
tė dy kur flisnim pėshpėrisnim ėngjėllsisht yjet dhimbshmėrisht i plagosnim
ai druhej nga gjaku un druhesha nga loti
---
kur na u burgosen gjysėm liritė
tė dy flisnim nė burg nė errsirė
ai mė fliste pėr ardhmėritė
un i flisja pėr atdhe e vargun e lirė
-------
miq e vllezėr tė pa ndarė ishim ne tė dy
edhe sot kėshtu jemi nė at besė
kur shihemi sinqert nė zemėr e nė sy
nė heshtje themi tė dy lidhja jonė nuk vdes
---
Autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
21-07-09, 19:08
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
.................................................. .....

Mohime nėpėr vite
---------------------------

Autori xhelal ferizi
*******************

e mohua mė ka edhe adina
edhe sara e diana
prandaj e huaj mė duket stina
thue puls shqip nuk rrehė dardana

***
edhe elina e admina
nuk gjejnė fjalė kund t 'zemres sė gjerė
dikurė ishin kanarina
sot m' kan lanė si zog tė mjerė
***
nuk ua ndjenė kush cicėrimen
buqja koken s' kthen sa i ...vrik
edhe lulja ma ktheu shpinen
nuk ma ndjenė lotin n 'qerpik
***
nuk po pyesin pėr plagė t'mia
as pėr zemer gjevahire
porsi e ftofta akull hieja
mi mohojnė shndritjet safire
***
veq pse un jam mėrgimtari
veq pse dhe dua e qdo pip
veq pse jam nji zog shqiptari
degė mė degė qė dua t' kndoj shqip
***
Autori Xhelal Ferizi
liriku miku i pandashėm i pendes shqiptare
.................................................. ................

lexoni vargje nga autori xhelal ferizi tregoni shokut shoqes
------------------------------------------------------------------------

lirik
21-07-09, 19:10
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nata dhe dita ime
----------------------
kushtuar tė dashuruarve
-----------------------------
naten shoh ėndrrat e dashurisė sė dikurshme
shoh mundim
shoh perlat e shpirtit nė secilin detal
diten vuaj nė meditim
vuajtja ėsht sa njė mal
ndal vuajtje ndal
dashuria ime ishte kulti mė i larti im
pėr te un kam pi shum art me fjalė
nė ndjenjat valė valė
kam pi nė majat e bukurisė
zemren dhe tik takun nė puthjet e sajė e kam ndalė
pa frymė kam ndejtė nė kullimsinė e sajė tė bilurshme
pėr tė thithė puthėrisht
tė saja magjike nektaret
dehur nė aromen e sajė shpirtėrisht jam ndalė
deri sa nė fytin e sajė nuk kishte halė
diten tash rri nė meditim
vuaj me gojė e me shkrim
nuk di si ta quaj enigmen me emer
vuajtja qenka rrisku im
dashurinė i kisha dikurė zemer
artin e shpirtit tim
nė kopshtin tonė erdhi njė ditė nji emer
i quajtur mallkim
besnikrisht un e prita
me miqsinė shqiptare
nė konakun tim
pikrisht ai mallkim
e vrau dashurinė margaritare
dhe diten tash jam vet dėnesja e shpirtit tim
naten quhem i dashurisė sė dikurshme ėndrrim
------------------------------------------------
Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
--------------------------------------------

lirik
21-07-09, 19:13
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vdekja mė vjen nga e kaluara
-------------------------
vdekja mė vjen nga e kaluara
nga shekujt pėrplot larmi
vdekja mė vjen nga mizoria e dėgjuara
qė dėgjuan veshėt e mi
---------
vdekja mė vjen nga habia
nga loti qė e kam pa mbi dhe
vdekja mė vjen nga e trazuara
shpirtėrore klithmė qė u ndje
-------
vdekja mė vjen nga dhuna
nga britma e kombit tim
vdekja mė vjen nga furtuna
e degdisjet qė mė sollen nė harrim
---
vdekja mė vjen nga stinėt e plagosura
nga absurdi i pa mėshirė
nga koha pėr'dhe e plandosura
nga robėria qė duket maskė e lirė
-----
vdekja mė vjen nga pendimi
nga labirintet enigmatike pa fund
mė vjen nga pėrthurja e trillimi
nga stėrmundimi i sizifit qė mbjellet si mund
---
vdekja mė vjen nga vetvetja
vetvetja ti nxjerrė sytė
mė vjen edhe nga stėrkeqja
qė e kultivon tash koha e ndytė
---
vdekja mė vjen edhe nga varfria
mė vjen edhe nga errsira
nga aktet teatrale tė pshtira
nga shtriga qė dukej ma e mira
---------
vdekja mė vjen nga mohimi
mė vjen nga buzėt e zeza
mė vjen nga injroimi
qė rritet si egjer nder breza
--------
vdekja mė vjen nga trilli
mė vjen edhe nga intriga
mė vjen nga i pėrgjakshmi prilli
nga aktet e pjelljeve tė liga
---------
Autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
21-07-09, 19:14
Eh ti mė thuaj oj era e malit
---------------------------

Autori xhelal ferizi

------
eh ti mė thuaj o era e malit
ku ėsht sot penda e xhelalit
ku ėsht penda e lirikut
qe sa vite prej armikut
ndejtė rrethue e ju mor fjala
mos me ecė si lumi e vala
mos me rrjedhė mos me ligjrue
shqip si zog mos me cicrue
ja pat ndalė zėrin sllaviani
mercenari edhe dushmani
nuk e lan kund me u shpėrnda
me dritė lirike e as me qa
me vajtue as shqip me qeshė
nė ndoj festė ajo me u veshė
as me dalė kund mbi ndoj binė
por ma mbajten si robinė
tridhjet vjet nė errsirė ma mbshtollen
tridhjet ja ndalen shkollen
tridhjet vjet ma kan mohue
tridhjet vjet se lan me kndue
tridhjet vjet hasmi i shqiptarit
ma ndaloi penden e arit
tue ndry n'burgje e nė zingjirė
nuk ja lan fjalen e lirė
e sot me u derdhė siq derdhet deti
nuk po e len tash hijaneti
zemėrziu e blozagjia
ah! klanori e dilingjija
krahinori e vese' sėmuri
m'ja kan ndry fjalėn nė guri
edhe pse kjajnė hana e dielli
edhe pse pranvera e prilli
edhe stinė shum argjentare
po e kėrkojnė me ndjenjė shqiptare
por se sot thue s' ka shqipni
u shtuan klanorė e fajdegji
as pėr shqipe kush nuk qanė
as s' pėrfillė kush diell as hanė
as nuk ka zemer as mendė
as nuk ndjejnė pėr fjalė e pendė
veq pėr tė s'mura xhelozi
pėr grupime e pėr orgji
me pasė venė me pasė liker
kush nuk qanė pėr karakter
as pėr fjalen atdhetare
as pėr rimė n' vargje shqiptare
as pėr penden e lirikut
ma vleft ka fjala e armikut
e ndoj huti e ndoj kodoshi
batakqiu a ndoj sarhoshi
e ndoj zhgjyri nė rruspihane
se kjo penda feriziane
se tash keq na zu mallkimi
dual kamata e pėrfitimi
doli hilja e interesi
nuk tė thot kush mirmėngjesi
pa e pa ftyren e dollarit
pa u zgerdhi me ves t' tradhtarit
e jan sėmurė zemrat shqiptare
jan ngushtue jan ba tinzare
e nuk duken ma arbnore
veq provinca e krahinore
e gajaset biznesmeni
e mbi fron duket legeni
lart ka hypė taksa e mashtrimi
fjalė po mbanė degjenerimi
e ka fjalen edhe rruspija
u vyshk etnike shqipėrija
i vdiq fjala e burrnija
i vdiq nami u kurthue
ka nisė burri me u bė grue
nuk i vlon si dikurė gjaku
nuk i mbet besė as mustaku
nuk i mbet kund fjala vulė
as sa i kashtel kund me u ngulė
as sa i fije sa do e hollė
thue se qyqja ate e poll
e jo e lashta gjeraqina
prandaj qajnė tash moti e stina
edhe penda e lirikut
se tash loja e metelikut
e ka shtrue pėr dhe shqipninė
aj s' ėsht ma gjeraqinė
ajo s'ėsht ma tash bujare
ta shet gjakun pėr dy pare
ta shet ndjenjen ja shet organet
i shet gradat e nishanet
i shet tokė e gurė e dhe
e ka paren kult e fe
s' ka vyrtyt ma kastriot
sot paraja i rrin si zot
edhe i kjajnė zallina e deti
sot ma i ligu bėhet mbreti
quhet mbret ai mbrenda nate
rrin mbi fe e tarikate
rrin mbi post e rrin mbi shtet
dje rrogtarė sot bėhet mbret
veq pse i vjen koha bizare
i sjell kuroren fitimtare
edhe e bėn ma trimin t' logut
por ky pjellė e demagogut
ėsht e tjeter s' ka vyrtyt
veq njė maskė e do gjak t' ndytė
prandaj penda ime sot
ma shum lshon kjo gjamė e lot
se rrethue ėsht pėrsėri
me klanorė e tarikgji
kush m' ja din ksajė dhimbje e hallin
se kjo qanė pėr dheun e zallin
se kjo qanė e don me nxe
pėr tokė t' parve e pėr atdhe
-------
Nga autori xhelal ferizi fund i pjese sė parė
tė vargjeve me titull eh ti mė thuaj oj era e malit
pjesa e dyt vazhdon percjelleni lexues
-----------------------------------------
lexoni vargjet e xhelal ferizit lirkut mergimtarė
dikurė poet i ndaluar nga regjimi shovensit jugosllav
ish i izoluar i burgosur politik me vite
emigrant i ikur ne pas burgut pas vuajtjes se denimit ne azil politik ne
gjermani
------------------------------------------------------------------
lexoni shqip tregoni shokut dhe shoqes
------------------------------------------

lirik
21-07-09, 19:15
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Malli nė gjakun tim
---
autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
kush e njeh mallin nė gjakun tim
ndoshta vetėm gjuha e frymes
ndjenja e diellit tim
shkrirja e veses e brymes
---
kush ma njeh mallin tim
vetėm pėrvoja e shekullit mendjehollė
vala mbi flakė e pėrvlim
e kohes formula me shkollė
---
mallin tim ma njerh gjuha e diellit
ma njeh dhimbja speciale
ma njeh dallėndyshja qė ndrron fole ikė qiellit
shtegtare mbi fusha e male
---
mallin tim ma njeh dheu etnik
ma njeh nė kafaz kanarina
ma njeh loti nė qerpik
e dhimbshmja elegjike stina
---
ma njeh edhe i pėrndjekuri bilbili
ma njeh i djeguri i gjallė
ma njeh lotbardhi i dhimbshmi currili
i pėrlotur pėrplasur mbi zallė
---
ma njeh fati nė cung i prerė
ma njeh vet pėrjetsia
ma njeh edhe qyqja mbi erė
me krah kah flutron kah etnija
---
mallin tim ma njeh penda ime
qė ngjyren e merrė nė plagė
ma njeh gjaku im nė rėnkime
barkushat dėneshėm qė i lagė
---
edhe shkrumbi vet me hi
ma njeh edhe shpuza e thingilli
ma njeh vuajtja qė ka pi
lot thyerje ather nė mes prilli
---
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
L-i-r-i-k-u

lirik
21-07-09, 19:17
Fjala e dhanun
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Sa her e kam dhėnė fjalen pėr ta mbajtė
o zot mė fal mė fal o fjalė
bashk pastaj me engjujt kam qajtė
kur fjalen e kam dhėnė nė kanibal
'''''''''''''''''''''''''
kur ia kam dhanė fjalen mosmirnjohsit kam qa
bashk me ndjenjen e qiellit humanitarė
edhe ti o qenje njerzore je tha
kur i miri ėngjėllori fjalen e ka dhėnė nder tradhtarė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
fjala ėsht shejtėri e bukura besė ėsht ylber qė lidhė normė
fjala ėsht damarė qė lidhė forma si damari i shėndritjeve nė ingji
por fjala kur merr vulė dhėnje e formė
qanė vritet nėse jepet nėn gjarpi nėse i jepet maskes sė quajtur tradhti
'''''''''''''''''''''
mos e jep fjalen nder tradhtarė o njeri
se fjala tė vret si buka e jote
dhe tė vret pastaj pendimi shekullorė nė gji
bėhesh det dhimbjesh e noton neper lote
'''''''''''''''''''
kujdes fjalen njeri ate jepe vetem neper ėngjėllorė
mos e hudh me hamendje mos e qit nga damari
sepse vula e sajė neper dredhinė e lakut kohorė
tė kthehet si helm nga mosmirnjohsi e tradhtari
'''''''''''''''''''''
kujdesė me fjalen garancion e vulė
kujdesė o i sinqerti njeri
se fjala ka peshė e diellin e qiellit e shkulė
kur del nga e njeriut mbrendi
''''''''''''''''''''''''''''''''
kujdesė me fjalen me shkrim
kujdesė me fjalen nga goja
se fjala ėsht vullkan e vlim
kujdesė se fjala nganjiher ėsht si ploja
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
fjala fjala fjala o zot qka ishte kur i jepet gjithkujė
atyre qė e pėrdredhin si'q pėrdridhet njala
kur ecė gjithkah neper ujė
kah shkon kah e qet vala
''''''''''''''''''''
kujdesė me fjalen njeri kujdesė
ajo vret edhe pėllumba
fjala sa her'ė esht pre nė besė
ka nxjerrė barot e plumba
'''''''''''''''''''''''
fjalen mos e jep kudo se nuk jepet gjithkund
mbaje me kujdes ne gji
fjala me tradhtarėt nuk mbahet deri ne fund
se e mbysin satanėt e qthurur neper orgji
''''''''''''''''''''''
dhe fjalen kur e kam dhėnė pa e matė
satanin me milimeter
mė ėsht kthyer nė dėnim tė pėrjetshėm nė jeten e gjatė
nuk jepet e shejta jo nuk jepet fjala nder lugeter
''''''''''''''''
se fjalen pastaj tradhtarėt ta tugosin
me plehra qė nxjerrin nga intriga
dhe me dyftyrsi ligsi ta vulosin
tė bijat e pjellave tė liga

ruaje fjalen njeri
dhe mbaje nė ne te safiret ingji tė shpirtit mbshtjellur
shekuj tė ndershėm jepi me pi
mos e jep ndėr plehtarė satan qė koha i ka vjellur
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
21-07-09, 19:18
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ankesat e shpirtit-
ankesat e shpirtit
titull
shkruar nga autori xhelal ferizi
ne mergim

*Oh shpirti im sa shu ankesat
*mos me ngarko me peshen e matereive me ide
*nuk te kam dhuru vetem helme poer edhe qaste melmesat
*diellin nganjeher ta kam sjell? je nxe

*ti mua me solle qka? po te drejt ke ti ! o' i padukshmi subjekt
*me solle larmi lot gzim denim nji pik? qast dashuri
*me b?re bashkvuajtes te perjeteshmin i padukshem objekt
*qe mban? me pend spontane vullnet qudi
*gjithqka me te instiktshmen te vet'dukshmen nga jasht bukuri
*nga brenda diktat per hir te shekujve perjetsi
*i paguar nga vetvetja asnjiher pa i marrur lekt
*per hir te ardhmeris? i gjysem vdekuri i gjall? per obligimin
*e quajtur hir? per hir? te se quajtures brezni
*po e vloj edhe me zjarrin e pavullnetshem varg shkrimin

*dhunshem artist i shpirtit
*dhunshem akujt duke shkri
*dhunshem i denuuari prej gjak ngrirtit
*dhunshem instiktin e ecjes duke e pertri

shkruan xhelal ferizi mergimtari ne mergim
-'''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-07-09, 19:18
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė kėt shekull
------------
autorė xhelal ferizik mėrgimtarė shqiptarė
----------------------------
Nė kėt shekull kalova edhe nėpėr njerz tė heshtur e tė ftoft si gurė
edhe nėpėr asi si me s“trukturė shpirtrore si hekur
edhe nėpėrmes tė atyre qė ishin si kufoma nė as tė vdekur
---------
kalova edhe ne mes te atyre qe hanin qelik
edhe neper mes te atyre qe trembeshin nga hieja e vet
takova edhe ata qė ishin ma tė kqi se qdo armik
kam pa edhe njerz tė gjerė me shpirtė si det
------------
kam pa besa edhe qyqarė
kam pa edhe tė heshtur si varre
kam pa edhe hyzmeqarė
qė lindnin e vdisnin me marre
-------------
kam pa edhe heroj tė heshtur
kam pa trima mbi trima
kam pa edhe tė gjveshur
kam pa edhe tė rrept si vetima
----------
kam pa edhe uritha e kopila
kam pa tė zi demonian
kam pa tė bardhė me zemer porsi karajfila
kam pa edhe djaj e satan
--------
kam pa gjithfar njerzish me soje e me gjak
kam pa gjithfar pjelle me hile
kam pa dinak dredharak
kam pa bijė dhelprash e skile
------------
kam pa edhe azgana
kam pa poet prozatorė
artista e djem si zana
trima mbi trima arbnorė
---------------
kam pa te ngrirė si akull
kam pa edhe shum dijetarė
kam pa qė binin shakull
se ishin me kokė trutharė
---------
kam pa gjithfar soje
kam pa tė heshtur si nata
kam lloje e lloje
me fjalė tė shkurta e tė gjata
--------
kam pa asi hekur qė hanė
nė vetull qė marrin gjak
kam pa si shqipe e si zanė
qe vdesin per atdhe e bajrak
-----------
Autori Xhelal Ferizi
------------------

lirik
21-07-09, 19:19
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

I varur nė varg
''''''''''''''''''''''''''''''''

Nė varg e vargje metaforike u vara me nji shpresė kohore
me shpresat e rimave ' ,nė varg
me njė njgyrė tė pendes,me njė shpresė diellore
me cakun e syrin larg
''''''''''''''''''
u vara nė varg un i mjeri i pėrjetsisė
i biri i pengut peng i joshjeve tė ngjyrave t' larmijshme
un i varuri mbi pendė mbi varg tė sė shėmtuares e bukurisė
dhe tė pėrgjithshmeve gjithqkaja rob i tyre nė mėnyrė tė vetėdijshme
''''''''''''''''
un i varuri nuk kam liri
rob pende e skamje e i shtyrje nga furia e trurit mendjehollė
un i varuri nė secilin varg me pangopėsi
i urituri i tė gjithave metafora i varur mbi tė gjitha shpresat
me penden time shekuj shkollė
me tė pangopuren jetė plot imagjinare grykėsi-
'''''''''''''
a e shihni si tundem i varur nėpėr kėto tė pa fundme komponime
nė secilin varg dhe nė secilen fjalė
me shekuj njohje me dijet nėpėr thėrmime t' stėrmundme
duke u munduar me penden time me shpirtė ndėr dhėmb per t' ia dalė
'''''''''''''''''
i varur nga njiher un rri edhe nė thėnjet e vargut
ngjyra ėsht litari im laraman kohorė
qė mė pėrthuret nėpėr fytin e krijim dashurisė -
e ju s po e shihni prej s ė largut
q'mė bėre ti o lak dijetarė qė me varė mbi varg me pend nė dorė
kur un kam mbetur nė erė duke u luhatur rob i vargut
''''''''''''

litarin ju mednjemdhejt nuk ma kėputni dot
se dijet per krueshtjeve aq shum mė kan lidhė
se un mbi vargun rob i varur rri mbi tė vargut metaforė e lot
e gaz e fenomene qė as enigma nuk i zgjidhė
''''''''''''''''
prandaj nuk mundeni apo nuk doni nga litari poetik tė mė lironi
i perjetshmi jam i varur mbi varg si poet
nėse doni me ndoj shpresė a rreze dashurije tė mė ndihmoni
lexoni germat me ndjenjė vlime si det
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
nga autori xhelal ferizi
--------------------------------

lirik
21-07-09, 19:20
Titulli: Vargje Nga Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Riana
***********
Shkruan autori i vargjeve shqiptare nė mergim xhelal ferizi
-------------------------------------
tue vrapue kah diell e hana
tue pyet yj't ku ėsht riana
ajo thonė ma s' rrin nder yje
as nder fjera e druj e pyje
as nuk rrin nėpėr livadhe
as n' kosoven hallemadhe
ajo thonė ka ikė pėrvjedhur
thonė se lotin e ka mbledhur
e ka fshi thonė prej qerpiku
thonė ka msy kah meteliku
---
punė me gjetė se ėsht zhgėnjye
dashuria e ka thye
e ka thye mu pėr mjedisit
siq bjen tha po dega e lisit
ndoshta jo k'to jan veq fjalė
ndoshta nė fron dikund ka dalė
mu nė fron tė lumturisė
kohrat vetit me i qėndisė
buzagazit tė ardhmėrisė
me ja shkrue zemres lavdinė
kushtetutė e dashurinė
---
athue djalė ajo kund ka gjetė
porsi flladi pėrmbi fletė
i lehtė e i dashur e pika e djalit
si shkėlqimi i kristalit
prandaj kohrat kan kalue
gjurmė as shkrim ktu nuk kan vlue
a thue riana ka vuajtri
ndoshta mbledhė ėsht kund n'mėri
mallkon fatin si shumkush
apo zemra i digjet prush
tu i rrahė kund pėr ndoj dashuri
porsi zogu i pa mashtri
porsi dėshira e pa maraz
si bilbili plot me gaz
a thue kund mos ėsht n. kujtesė
mos mendon kund ndoj fejesė
---
mos ka pa kund djalė tė ri
e ėsht dehė pa maturi
nė art t' mashtrimit n' gjuhė dredhuese
nėn ndikimet fjalė mashtruese
siq po din sot me i dredhė djalli
a thue kund ma ka zanė halli
ka dalė nė shi dikund e mjera
mos po e rrahė lagshtia e era
mos po e rrahin val't e jetes
se ajo ish si lulja e fletes
te butė e kishte shpirt gazmorin
si lule fleta ėmbelsorin
ėmbelsorin nė lang kėrcyelli
a thue po shkrihet kund si dyelli
mos po vyshket e ėsht tue kja
a thue zemra ju ka nda
mos p a besė djali i ka dalė
ai mandej thye e ka me fjalė
por s' tregojn as dielli as hana
ku ėsht tretė shega riana

ku ėsht tretur ajo shegė
nė cilin art e nė cilėn degė
a thua nė degė tė dashurisė
dikund fillin e ka nisė
mė thueni degė m: thuani qetina
ku ėsht e ėmbla kanarina
---
mė thuani mote tė mallėngjimit
mė thuani kohra tė mendimit
mė thuani o zalle tė kullimit
mos ka dalė nėpėr burime
mos po shkruan vargje e kujtime
mos ka dalė nė ledhatime
e ka gjetė kund lumturinė
mos ėsht dehė me dashurinė
mos ėsht dehė me stinė pranvere
mos ėsht dehė kund n' lule ere
un tash vargun do ta nisi
kah qetina e qiparisi
se mos n' zog ajo m' ėsht shndrrue
ka marrė kangen tue cicrue
prandaj un do tė nisi larg
poezi e art e varg
me kėrkue kahdo n'pėr kroje
zogjt me sqep eme kang goje
tė gjitha ngjyrat ku i kan nė lara
kanarina nisė ma a para
pėrmbas saj t' flutroj bilbili
lot tue derdhė porsi curili
derisa ta gjejnė t' bukuren mbi dhe
at rianen vashen t' re

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

lirik
21-07-09, 19:22
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Njė fije nė zemėr

Autori nė mėrgim xhelal ferizi

mė mbeti vetėm njė emer
njė pe qė e lidhė pėr shprese
njė fije lidhur me zemer
njė iluzion imagjinarė mėlmese
---
pėrse kėshtu e quaj
at fije qė mbahet sot
mė mbanė ajo kur vuaj
kthim e quaj un me shpresė lot
---
xhelal ferizi autori
------------------

lirik
21-07-09, 19:23
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vlerat tua
------
Pėr vlerat e tua e dashur do tė flas me gjuhen e tė gjitha luleve
pėr vlerat tua do tė flas me secilen fletė
do tė flas me vet artin e pyllit e tė lugjeve
do tė flas me vet diellin qė mbanė secilen jetė
------
pėr vlerat tua do tė flas me secilin ind e damarė
edhe me damarėt e kėrcyellit tė karajfilit
me gjakun e sajė lėngun aromtarė
do tė flas me cicėrimen e bilbilit
---
pėr vlerat tua do tė flas me kullimin
do tė flas me rrezet mbi safire
do tė flas me tė diamantit qehre vezullimin
me gjuhen e lashtė ilire
---
do tė flas drejt nga zemra nė zemėr me rimė fyelli a kavalli
do tė flas me shprehjet e flladit mbi valė
do tė flas me rrathė dielli nė ujė kthjelltit e zallit
me ngjyrat e ylberit me fjalė
---
un do tė jem vet kuvend
avokat i etikes qė e ke
do tė jem mentori ma i pasuri me mend
qė ti tė jeshė vlera mbi dhe
---
un pėr vlerat tua do tė flas me lirinė
do tė flas me artin e majen ma tė lartė tė dashurisė
do tė flas me gjuhė ciceroni me vet bukurinė
me vet artin ma tė gjerė tė mahnisė
---
do tė flas me palcen e humanizmit nektarė
ma i ėmbli nė boten e materje e gjithsi
do tė flas me damarėt e diellit rrezatarė
do tė bėhem vet pendė ngjyrtarisht me shkri
---
vetėm pėr ty e pėr vlerat tua
do tė bėhem kroje me fjalė
do tė shkėmbej fjalė me aromen nė ftua
me shndritė vlerat tua yjet kam i ndalė
---
se vlerat tua jan vet sharmi i jetes
ato jan vet ma tė kėndshme s e puhija
ato jan simobolet jan gjen i tė vertetes
ato jan vet stolia
-----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------------


lirikk
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga lirikk

lirik
21-07-09, 19:31
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Zakonet e tradhtarit
--------------------

kordinon me thinin e gjarprit edhe nė levizjet nė instikt
zvarritet si ai palohet rrathatarė
me ves gjarpri rrin kur i mbyllė e i hapė qerpikt
me cakun e vet tradhtarė
---
sytė i bėjnė dritė pėr tradhti
vesi i zi e joshė si magnet
hilja i jep me pi
etja pėr tradhti ja shterrė lum e det
---
ushqimin e ka tradhtarė
si tigri kur paloset nė fjerė
ai mish tė pa faj gjueton si gjuetarė
etikė nuk ka as nderė
---
tradhtin e han me buk gjithmonė
lavirėse e ka mėnyren
ai ngjanė nė njeri por nėn lėkurė ėsht demon
si maskė e ka fytren
---
ai gjuan kahdo pa mėshirė
tradhtarė me emer i thonė
zemren e ka tė pėshtirė
tugu nė vend t' gjakut i vlon
---
e prenė secilin nė besė
si takti i vampirit shpirtėron
pėr njė mikro interes
dhe e fe tradhton
---
e komb e fis e farė
e grua e fmi e fis
se gjeni i tij tradhtarė
nuk mbanė nė mish kurriz
-----
ai vret edhe diell e stinen
ai vret bilbila tė lirė
ai vret edhe kanarinen
veq gjahu me i dalė i mirė
---
Nga autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
21-07-09, 19:34
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse vdes ndonjėhere

Nėse vdes ndonjėherė do tė vdes nga zėri yt nga melankolia
do tė vdes nga arti mė i lartė i bukurisė
nėse vdes ndonjėher do tė vdes nga butėsia
qė e ka shpirti yt i magjisė

Mund tė vdes nga miliarda thėnjet e syve tu tė pa djallzuar
ata flasin gjuhėt mė tė shquara
mund tė shkrihem tė vdes kėrkimsisht kureshtarė duke kėrkuar
domethėnjet shikimtare tė qasjeve tė tyre tė shpirtzuara

Mund tė vdes duke u shkri nga ato shikime
qė i ndjejė nėpėr aortat shpirtrore thell duke mė lėmuar
nėse vdes i dehur nga ato ėngjėllore sy shprehurat depėrtime
mund tė vdes nga pėrkdhelja syve tu i dashuruar

Aty ka shekuj ka me mija shpirtzime
nė ata sy ka metaforė ka magnetikė kureshtare
nė sytė e tu shihet bota jote e urtė e me lutje ankime
un mund tė vdes i dehur nga lutjet e tyre shikimtare

Nėse vdes nga vyrtytet tua qė lexohen nė ata sy
do tė vdes i shkrirė si qiri
tė gjith shekujt e mi virtual aty kan me u thy
aty mburoja ime ka me u shkri

Aty shihen liqejt ma tė kthejllt tė fjales sė qetė
aty sikur flet vet piktura e detit
aty nga aty sy ku bukuria flet
ata sy mund tė ja shkrijnė gjithqkajen poetit

Prandaj mund tė vdes nga ajo pasqyrė diamantore
nga afshi i tyre pushtues
mund tė mė thyhen tė gjitha armėt kohore
e tė bie mbi dhe nga shkrirja si pėrkushtues

Autori Xhelal Ferizi
-------------------------

lirik
21-07-09, 19:36
: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Tė duash
''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
tė duash duhet me ditė
po aq sa njė shkenctarė nė profesion
dashuria ėsht njė enigmė me dritė
qė shpirti nga shpirti e prodhon

---
me dashtė duhet njė shkollė
majat e dashurisė nuk arrihen pa formulė
duhet njė mendje si rrreze e hollė
dhe e diellit njė zemer me vulė
---
duhet nga lulja njė vesė
qė kurr nuk ka njoftė ndytsim
njė art i vėrtetė me besė
njė cak burues me kullim
---
dhe duhet i pastėr njė fryt
shprehje duhen si mal
pa hile ti keshė tė dy syt
tė duash ėsht ideal
---
tė duash duhet njė fe
e paster si karajfile
dy zemra pa hile mbi dhe
ku nuk mbinė kurr egjra kopile
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-07-09, 19:38
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vlorė e bukur me kaninė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
vlorė mahnitse me kaninė
po i thrras zog e kanarinė
me kėndue pėr perlat tua
sa shum brigjet un ti dua
---
oh ta dua qdo bregore
ta qėndisi nė gjuhė arbrore
nė ylberore ngjyra qielli
ta shartoj me rreze dielli
----
vlorė e bukur me kaninė
ta kam falė un dashurinė
un qė jam shpirti i poetit
do ta' mbjelli bregut t' detit
---
do ta mbjelli dashurinė
do ta kndoj ty bukurinė
ta ngris zėrin deri te qielli
do t'shkruaj sharm me germa dielli
---
un do tė bėhem vet saksija
dua t'qėndisi n'vargje t'mia
kam me t'sjellė varg prej ujvare
me rimė zemre e dritė shqiptare
---
se un tė dua ty oj zemrushė
un ti dua ty breg e fushė
ta dua flladin t' bregut detit
ti dua arat t' bereqetit
---
edhe ta dua t' detit kaltrinė
kahdo nė shend ma ke toskrinė
ah ti dua ato melose
se ti ndjenjat mi pėrsose
---
mi pėrsose shpirtė e mallin
se i ke tė bukura dheun e zallin
edhe kėngėt nė shum zanore
je plot art mbi tokė arbnore
---
ah toskrishtja kėngė etnije
thua cicrimė ėsht melodije
i pėrgdhelė valbardhat detit
leht si era e bereqetit
---
tė bukura i ke ato zanore
ti je lulja mbi bregore
oh pranverė ta bėfsha stinen
sa ta dua me shpirtė kaninen
---
ta dua sheshin e flamurit
do tė bėhem kall i grurit
veq me mbi te ti pran deti
flas me ėndrra e vet me veti
---
se dua e jotja ajo puhija
shqip t'mė lmoj me gjuhė toskrija
mu nė venat mallėngjimtare
t'mė ecė kėnga bregdetare
---
tė fala ke prej kosovarit
shqip qė flet si lulja e arit
shqip qė mbanė gjakun si vala
si currilat mbi stėrkala
---
shqip qė tė ndjenė ty dashurinė
jam drenica me prishtinė
a sė mė sheh me zemer fushe
sa tė dua oj ėngjėllushe
---
tė kam moter mė ke moter
njė shqipėri e kemė njė voter
kemė njė zemėr kem njė fe
jemė njė lule shqip mbi dhe
---
ti je toske karajfile
un jam gege si currile
por njė erė e kemė shqiptare
o motra ime bregdetare
---
o sa shum tė dua oj zanė
ti je toske e un dardanė
ta jap shpirtin ta jap gjakun
se te ti e kam bajrakun
---
se te ti un e kam shpresen
shqip ta jap un fjalė e besen
sa te jen armėt e qelikut
nuk tė lshojmė nė dorė t' armikut
---
Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''
liriku
''''''''''''''''''''
nga kosova

lirik
21-07-09, 19:40
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Drejtėsinė ma shkelen
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Vargje nga autori Xhelal Ferizi
---------------------------------

drejtėsinė ma shkelen menjėher mbi tokė
sa po e solla nga dielli u turren mbi te sy nxjerrsit me krraba dinake
merreni me mend e dogjen o miq e shokė
drejtėsinė e dogjen e shkrumboj e ferr globit flaka
---
drejtėsisė ju turren shpirtrat gjithfare
kush me thundra e me kėmbė shkels mjerė
edhe te ne nė token shqiptare
nuk e lan tė lulzoj si vlerė
---
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/user_online.gif

lirik
21-07-09, 19:41
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
--------------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
dilni e shihni te dyftyrsia
dilni e shihni eliten planetin qė e nxinė
ata jan vet djallėzia
----------
shum nga ata kan kravata
kult e kan gėnjeshtren e duan ma shum se diellin
fjalėt i kan tė gjata
mėkate e kan mbushur qiellin
------------
ata jan tė bijt e mafies e metelikut
ata jan tė bijt e zezones
ata ja derdhin lotin tė pa fajshmit qerpikut
ata jan tė bijtė e demones
-----------
ata jan tė bijtė e kafeve
ata jan tė bijtė e misterit
ata jan tė bijtė e lojrave e llafeve
ata jan tė bijtė e lahperit
------------
ata jan tė bijtė e hajnisė
ata jan tė bijtė e zhgjyrit tė zi
ata jan tė bijtė e tradhtisė
tė bijtė e kohes rruspi
----------------
----
ata jan tė bijtė kurvėri maskė teatres
ata jan tė bijtė e hamshorit
ata jan tė bijtė e krimit e satres
tė bijtė e puthadorit
------------
tė pėrzier jan kopilisht tė gjith kėto legura
fytyren e kan maskė
kopile i kan zemra shpirta e lėkura
nėnė e kan rrenen laraskė
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
22-07-09, 15:30
Nga autori xhelal ferizi
Pse jem toskė e pse jem gegė
--------------------------------------
Pse jem toskė e pse jem gegė - jem si kokrrat ne nje shegė
autori xhelal ferizi
jem si kokrrat ne nje dardhė - nje shqipni jem zemerbardhė
kemi bashk nje gjuhė mbi dhe- nji gjak zemrat na i mbanė nxe
kem nje shqipe embelsore-qe e mbanė bashk zemren arbnore
nji atdhe kem e nje tokė- nje shqiponjė kem me dy kokė
kem nje zemer qe quhet shqipe -nje shqipni me degė e pipe
kem nje gjuhė ma te bukuren fe-qe nuk ka shoqe mbi dhe
shpirti i jonė e ka nje fe-nje shqipni e nji atdhe
nje fole qe quhet shtet -gegė e toskė qe i lidhė per jetė
toskė e gegė jan dy damarė -por nji gjak e kan shqiptarė
e kan shqip zemren ku lidhen-per shqipni n' mes t' zjarrit hidhen
per shqipni ku i thonė shqiptare-derdhin gjakun si ujvare
per at tokė me gurė e dhe-e bejn vdekjen si me le
ata shqipen e kan busollė-farė e fis e fe e shkollė
e kan diell e e kan hanė-nji shqipnije i thonė nanė
nanė shqipni i thonė me fe-e bekojnė me gurė e dhe
e kah ka troje shqiptare-i bekojnė me i gjuhė amtare-
toskė e gegė jan dy zogj qielli-dy cicėrima tė nji prilli
qe ligjėrojnė me shqipen prore-te dy e kan nje nanė arbnore
gegė e toskė jan nji qelik-nuk i thyen asnji armik
kot e kan gjith grek e shkja- se'shqipnija s' don me u nda
pse te ndahen dy barkusha-shqip ku flasin male e fusha
si ne vlorė e si ne shkoder-ku rrijn te larta bjeshkė e koder
ku e flasin nje gjuhė nane -si ne korqė si ne fushė dardane
ku e pijnė nji gj t' nji ujvare-nga nje tokė ku i thonė shqiptare
nga nji zjarrė qe del vulkanit-zemer shqipe e ilirianit -
prandaj mbaje o zot mbi dhe-me dashuri si gurrė e rrke
le ta ruajnė si sytė e ballit-kah ka dhe e kokrra te zallit-
e te mos e lshojnė nanen e arbnore-ne ndoj kteheter kund mizore
por ta ruajn si driten t' diellit-e lirė t' flutroj si shqipja e qiellit
e sa te jen kohrat me mote-ta quajn shqipe kastriote-
e ta mbajnė kto degė t' nji lisi-e ne ballė ti qendroj plisi-
e ato shqipe valle rime-shqip te kndoj shqipnija trime
-------------------------------------------------------
xhelal ferizi liriku autorė ne mergim i ksaj kėnge shqipe
me titull pse jem toskė e pse jem gegė
------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:

Mesazh:
FontsArialArial BlackArial NarrowBook AntiquaCentury GothicComic Sans MSCourier NewFixedsysFranklin Gothic MediumGaramondGeorgiaImpactLucida ConsoleLucida Sans UnicodeMicrosoft Sans SerifPalatino LinotypeSystemTahomaTimes New RomanTrebuchet MSVerdana
Sizes1234567

lirik
22-07-09, 17:17
Bilbilit qė shtegton
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''

shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė qoftė se o zog shkon tu flutrue
me cic'rimen qė shkrinė shtegtarė
vendit tim ti me i tregue
thuaj tė ėsht tha nji mėrgimtarė

thuaj se varė nė fije t' qerpikut
loti i dhimbshėm i pikon
tregoj sharrit e pashtrikut
mitrovices qė rėnkon

nga cicėrima e jote e sqepit
le ta dijė dheu gurė e zallė
tregoj malit fushė e shkrepit
se po digjem gjith me mallė

e kur tė ulesh me pushue
nė fushė dardane e mbi drenicė
thuaj se motet mė kan pėrvlue
ta dijė rrafsh e qiqavicė

e kur tė ndalesh neper kroje
ne lugina e nder burime
me at vaj ti qė e nxjerrė goje
thuj se tha ėsht zemra ime

kur tė ndalesh n' pėr degė lisi
mal mė mal ku i thonė shqipni
n' qoftė se sheh kund bardhsi plisi
thuaj se u dogja pėr etni

tregoj shkrepit e majave tjera
kah rugova ujė gurgullon
kahdo n' shndritje shkrinė pranvera
kahdo flitet gjuha e jonė

o bilbil krahshkruar me gushė
kur tė biesh pėrmbi tropojė
kah mbi shkodra e nė lezhė mbi fushė
thuaj se shpirti mė ėsht bė plojė

e kur t' flutrosh kah buna e deti
vala valen ku e harkon
thuaj se m' thau i zi kurbeti
thuaj se n' gji malli po m' vlon


thuaja mallin edhe drinit
vjoses bunes e semanit
matit dibres edhe ulqinit
anė e mbanė mbi dhe t' dardanit

kahdo sheh fusha e grunaja
neper mat e albulenė
n'myzeqe mbi fusha t' mdhaja
pėrmbi korqė e tepelenė

tregoj vlores e gjirit jon
edhe kepit e atij zallit
thuaj se shpirtin ma pėrvlon
plot kujtime zjarri i mallit

kahdo shkon bilbil me lara
tė fala kahdo nė gurė e dhe
kur tė dalin fusha e ara
thuaj se u dogj njė moshė e re

kur t'flutrosh kah kaqaniku
mbi pollog e mbi tetovė
struga e ohri e iliriku
pėrmbi diber e kėrqovė

fol andej me qdo fije fjere
me at fllad e me freski
ti bilbil o zog pranvere
dil kah kuksi e' n' peshkopi

nė maja tė larta e kah valbona
mbi mirditė e dukagjin
kahdo shndrijnė ah viset tona
kah kullon i bardhi drin

edhe kah ibri me zallina
ku e kthen vala pėrmbi erė
at shkumbardhen nė breg n 'ledina
ku e njomson e bardha verė

dil bilbil neper burime
mbi qytete e mbi qdo fshat
kah do shtrinė shqipnija ime
mbi delvinė e lazarat


fluturo pėrmbi ato brigje
ndalu nė shkurre nė dushk e glli
kah butrinti nė ato shtigje
dil nė erzen e mbi danglli

ndalu nė fllad e ndalu nė hije
mos harro pėr vyshkjen tonė
nė qdo pllėmbė e dhe etnije
kahdo me kangė ti fluturon

pike mallin e mergimtarit
ne qdo anė mbi gurė e dhe
edhe lotin e kurbetqarit
dru as gurė mos le pa bre

kur mbi druj e fletė qetine
mbi ahije tė ndalet udha
mos harro o shpendė mahnije
me vajtue pėr halle e rrudha

e tregoj atij dheu e deti
se ka mallė shum mergimtari
dil ne ata bereqeti
fol per ndjenjė qė e ka shtetgtari

edhe pėr mija ato qeliza
qė qdo njena nė gjuh tė vet
digjet pėr erėra e puhiza
qė brushojnė mbi grurė e det

kur cicėrimen nė gjuh tė nanes
edhe dėnesjen tė dridhur ty
ta ken pa rrezet e hanes
mbi lot tua kan me u thy

mos harro dil kah qamėria
kah flutron mbi follorinė
an e mbanė mbi vise tė mija
me sqep t' bukur e cicėrimė

edhe n' preshevė e nė anė tė malit
mbi malsi ne grudė e hot
plav guci nė bardh t'temalit
mbi kastrat e bardhanjot

nė shkoder loken e nė fushė krujė
e mbi kala nė ata gurė
gurė e dheut me sqep ia thuaj
se po digjem per at nurė

se po vyshkem e mallėngjehem
se po ndryshkem neper mote
nė dhe tė huaj jetim po ndjehem
po m' djegė nėnė largsija jote

thuaj bilbil dridhu qerpikut
nėpėr brigje e nėpėr shkurre
bregut t' jonit e adriatikut
nė pėr valė t' qdo uji e gurre

kahdo i ka n' kullim shqipnija
nėna e jonė e lashtė etnike
thuaj n' dhe t' huaj tu dogj etnija
me at kėngė tėnde melodike

dil mbi pejė e mbi gjakovė
pėrmbi shkup e mbi prishtinė
nė fusha t' gjera mbi kosovė
ku e kan yjet dashurinė

edhe u thuaj se pėr ato vise
tha esht gjaku i damarit

ku dikurė ndėr tonat fise
perkundė jemė me gjuhė t' shqiptarit

sot harrua ti nėnė na ke
kah shpėrnda jemi n'mjerime
lotin nė sy pėr gurė e dhe
nuk na e sheh nėpėr mergime


ne per ty jem sa miliona
bijtė e tu kahdo shpėrnda
shohim ėndėrr viset tona
thuaj bilbl ne jemi tha

kėshtu mi thuaj ti deges e fletes
edhe blinit dushk e malit
qershisė manit ftue e deges
se vaujm brezat djalė pas djalit


siq po vuan edhe sot arbreshi
pėrmbi dhe e tjerė tu u dridhė
i thuaj diellit tė na buzqeshi
e mėnė shqipnisė nje besė me e lidhė

per me e lidhė nje besė me ne
kahdo faren e mergimtarit
mos na le pra pa atdhe
se ne jem gjaku i shqiptarit

mi thuaj pra o ti bilbil
kahdo shkon nder lule e fletė
pėrmbi gongje e karajfil
thuaj atdheut na kthe nė jetė

shko bilbil ti n'pėr qdo hije
n'pėr qdo syth e n'pėr qdo pip
na i dergo kto lot mėrzije
mallin tonė pėr gjuhen shqip


e mos le kund bimė as fije
per pa e thirrė me tė dashurin emer
thuaj tė lashtes nėnė shqipnije
mergimtart tė duan me zemer

thuaj se vuajn per dushk e bari
vuajn per bjeshkė pėr stane e gllija
thuaj se vuajnė digjen si zhari
pėr ato arra e lajthija

edhe pėr misėr me grunaja
kah valzojnė si vala e detit
kah kavalli e gjuraja
i luajn kreshta e gurė tė shkrepit


thuaj se vuajnė edhe pėr dele
vuajn' pėr t' pa edhe dhen' e dhi
neper fusha e zabele
kah kullosin n' dushk e glli

o thuaj o bilbil ti me gjuhė tande
pėr kėt shkrumb tė mėrgimtarit
thuaj pa krah kan mbetė si krande
pa i njomsue ai dhe i te parit
nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
----------------------------------

lirik
22-07-09, 18:16
E thekshmja bėrtimė
-------------
shkruan autori i xhelal ferizi nga Mitrovica
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''

ka rrėnqethė nė,damarė qdo ,gurė e bimė
ka shpuar qdo zemer pėrtej, qdo kohė e stinė
ka prekė,nė sy ,tė e nė mendje tė diellit
nė dhimbje ,tė kafkes,nė kapak,tė qiellit
kur bėrtima e thirrja pėr tė shpėtuar nderin
ka prekė,aq,thekshėm,detit tu i luajt vnerin
ka rrėnue fijet qė e lidhin ylberin
ka vra zogun n'gushė,tu e kėndu kėngė pėr nanen
ka tha n' dritė shkeqlimin,qė po e mbante hanen
ka pre n'pėr damarė,shekujt e ngazllimit
ka tha mu n'kullim,ujrat e burimit
ka prekė dhimbjen n' palcė tė yllit shkėlqimtarė
ka dalė lot qerpikut,qiellit me i mbetė varė
ka kalue caqe,ka lėnė gjurmė ,n'ndergjegje
ka shkua,pertej caqesh,pertej qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nėn dhunė e nėn shkja
qė femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete
ia ,ka, nda shpresat qė i ka lidhė pėr jete
i a ka, nxi shikimet,pėr,tė,ardhmen,vlerė
pėr ėndrrat,t'dashurisė,t,mbjellura me erė
e ka nda,prej ere e ka nda arome
ah e thekshmja,britma,tue therrė kromozome
tu therė n'
duke therrė n'pėr ,qeliza,qdo,gjen tė lirisė
birtma shum e thekshme ,e vashes t'dardanisė
britma shum e thekshme ka prekė ,thell nė yllė
i ka thye skeletet e drujve n 'qdo pyllė
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjeltsinat,qė i kan burue detet
britma e qik' s shqiptare,qė ka mbetė nėn shkja
hanen,e ,ka vyshkė e diellin e ka tha
se , ka shhpue damarve n' dhimbje n 'qdo curril
se,ka,prekė,me,d'nesje,boten n' karajfil
bota e karajfilit,qe lidhet n' shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prek n'pore feje
nėpėr pore feje nėpėr pore dini
neper pore kombi turku e latini
britma e, qik s' shqiptare ka thye amerikė
ka shpue pėlhurė drite yjet i ka fikė
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsisė
per me prekė shum stina,e zemra t, njerzisė
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prek,nėper gjuhė ka prek n' per qdo fe
ka me prekė me shekuj ka,me thirrė n' qdo vesh
deri sa tė del gjyqi i zotit n' shesh
deri sa te, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsitė,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pas shqipnija as n 'gurė e as n' dhe
hajmali te djajve,token qe i kan pre
mos me pas kosova britma t ,thekshme n. gjak
mos me u dhunue vasha n ,shkje e,n karadak
------------------------------
autori xhelal ferizi nga Mitrovica
----------------------------------

lirik
22-07-09, 22:13
M' kan harrue qe tridihjet vjet
por se i dit rrezja do te flet
toka e qielli e qdo ujvarė
edhe gjaku i im shqiptarė
nji dit te bukur perm bi dhe
vargu im ai ka me nxe
por si nxenė dielli magjik
ka me nxe mbi trollė etnik
me kan harrue qe tridhjet vjet
bari as lule per mua s ' flet
harroj toka qe me dha gji
birit t e arbnit qė bė hi
u bė hi po digjet shkret
dy decenje ne kurbet
porse tash po del nga hirir
me u ringjallė si lule iliri
e me mbi me qelė ne troje
per me dalė si bleta ne hoje
me shum vargje e embelsi
me kendue per per at liri
ksaj lirije a magjike
qe buzqeshė n' shqipni etnike
nga liriku autori xhelal ferizi

lirik
22-07-09, 22:14
A ty tė thonė e bardha lule
autori xhelal ferizi
a ty te thonė qika me kule
a ty te thonė qika rrafshiane
e bregut t 'drinit qikė dardane
pse s' tregon moj ashiqare

se ti del neper behare
e mbledhė lule gjithfar lloje
e ke te bukur at za goje
---
edhe floku te shperndahet
se ty buza kurr nuk te thahet
se me mjaltė te embelsohet
kur buzqeshet e shqiprohet

edhe yjve u zgjon kureshtje
si mjaltė ari me buzqeshje

por se tash te kan zbulue
treqind zogj tue fluturue

kur se cili ne cicrimė t vet
tash sa kohė per ty po flet

e po kendon me te bukurin sqep
kahdo shkojn kta shkrep mė shkrep

kahdo shkojnė sa shpendė kah drini
e sa tjerė qe shkojnė kah vrrini

kah drenica e kah rugova
e kahdo tjerė kah fushė kosova

emrin tėnd e kan shqiptue

zemer m' zemer tue kendue

kush me sqep kush me cicrimė
ta lavdronin bukurinė

se thonė balli yt i gjerė
i ka dehė sa zogj n' pranverė

edhe tė larmin e krah bilbilin
kur tue qeshė ta kan pa stilin

me at stil por si gjentile
tue buzqehė si karajfile

qe e lmon era bregut t 'derinit
kah bjen rrafshi i dukagjinit

po ti ne kangė t' shpendve ke hy
veq pse i ke ata dy sy

por si qielli i kaltrisė
dy simbol te bukurisė

e mi ke aty dy faqe
si dy fletė prej manushaqje

ti ma nxite qdo varg shkrole
me ti shkrue ato simbole

se kur qeshė je arti vet
trEqind yj n' kurreshtje i zbret

e sa tjerė plot kurreshtarė
treqind zogj qe vijn n beharė

per me i kndue hjeshisė magjike
me i shpirtzue vargjel lirike

se ne qeshjen e ne qdo pore
je si rreze mbi bregore

prandaj vargu por si shpirti
shqip nga kanga del ma i dlirti

me nji theks qe zogjt e malit
do ta kndojn po djal pas djalit
-------------------------
kėngė shqiptare nga liriku shqiptarė
i kosoves dardane xhelal ferizi vargje lirikes shqip

-----------------------

lirik
22-07-09, 22:25
Kendoni kendoni e gzohuni o zemra shqiptare

lirija ju buzqeshė neper shekuj

diellin e gzojeni e jeten vuajtjet harroni

ringjalluni ne punė e ne atdhe

ne harmoni e ne bukurinė jetes

lulet kerkoni si bleta mos u zhgenjeni

bashkohuni se bukuria esht jeta vet

te cilen ju sa ma bukur duhet ta jetoni

me unitet e menquri

se te gjith shqiptart te bijt e nji nane jan ku vendit i thonė shqipni

e mos dallini kurr livadhin nga livadhin bregun nga bregu aren nga ara ledinen nga ledina fushen nga fusha as token nga toka se ku do flitet shqip me te magjikshmen bukuri

nji emer e ka etnija e cila duhet te knaq zemrat shqiptare


e ajo quhet toka shqipni etnike e bekuar zoti ja dhashtė fatin e driten neper shekuj
e zemra e saj ne stinė e mote u gzoffė duke kenduar
shqinija etnike
ku si askund mbi dh e dielli qeshė

e drejt ne zemra njerzore nxenė ma bukur se askund ne dhena tjera

pllembet e nenes shqipni duani te perbashkta e trojet e shejta ku toka ruan aq shum fenomene energjije

si nji dhe qe e ka nje erė nje energji magjike qe nuk ekan trojet tjera mbi dheun e botes

e mos adhuroni erera te huaja

perveq aromes se unitetit e te nanes shqipni etnike-


zemrat tuaja ti bėni lule te shqipnisė etnike

e gjakun tuaj faljani lumturisė kombtare-unitetit te shqiptarve ne troje

se mjalta e gjakut tonė e fatit tonė dhe te ardhmes tonė esht kosova shqinia etnike

bukuroshe per te cilen duhet te msohemi te jetojmė te bashkuar e te bashkuar te vdesim per secilen pllambė te saj magjike idilike romantike troje te shejta te bekauara

Ju pershendet autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi liriku i juaj tridhjet vjet i harruar
-------------------------------------------------------------

lirik
23-07-09, 22:17
Si e dua un shqiperinė etnike

autori shqiptarė kosovarė ne mergim
xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves

detit ja dua kaltrinė faqet
bregut ja dua shkėmbijt lulet artin madhėshtorė
ja dua shqiperisė etnike gongjet manushaqet
gjirin e bukur nė himarė e vlorė

vuaj pėr secilėn kokėrr dhe
ah sa tė bukur e ka eren
mė duket nji tokė arti qe flet shqip me ne
shqiperisė etnike ja dua sharmin vleren

un e dua secilen gurgullimė e prrua
secilin krahshkruar bilbil
shqiperinė etnike nga kosova nė qamėri e dua
secilen fije bari secilin karajfil

fshatrat ja mendoj turistik
arat ja mendoj si kutija
afėr nuk ja dua asnji armik
si rrezet dua tė duket etnija

shqipėri o nėna ime
ta dua secilin kep
tė dua o nėna trime
ne secilin lug e shkrep

tė dua nė fusha me lule
gjerė ‘ mahnitshėm me tė lehten puhi
tė dua si nji fat qeshur vule
nuk dua mbi ty stuhi

tė dua me plot lule me lara
me fusha e bujqsi tė pa anė
tė dua tė ecė e mbara
tė dua tė bukur si zanė

tė dua vlorė e kaninė me secilin tingull muzikorė
aman tė lidhen kėngė e valle
kosovė e tė gjith tingujt jug veri arbrorė
tė dridhim bashk gurė e zalle

tė dua shum turistike,qiellore ta dua bukurinė
tė dua oj mėmė antike,e bukur nė secilen stinė
te dua o art o tokė,me tė bukura bjeshkė e kroje
tė dua qdo vrri e bokė,me at gjuhė tė bukur goje

tė dua mė beso si dy sytė,tė dua aq shum pėr besė
i urrej aq shum shekujt qė deshtėn me tė mbytė
tė dua si lulen me kullim nė vesė
tė dua,tė paster ekologe,turistike
tė dua nė punė e shpresė
detin nuk e dua me llomna,as me naften e ndytė
tė dua tė bashkuar qelike
tė dua o mėmė etnike

tė dua se ti me jep dashuri ti mė njeh pėr djalė
ti mė jep trimėri,ti dashuri mė falė
tė dua s e me jepė ndjenj magjike,tė dua se tė kam nėnė
tė dua aq shum ,me bukuri etike,tė dua se gji mė ke dhėnė

nuk tė dua nėpėr poste tradhtarė,nuk tė dua tė gjveshur nė moral
nuk tė dua nė udhė hileqarė,tė dua me zemren mal
nuk tė dua ,qė tė mbulojnė,hilet e danajve e armiq e tjerė
tė dua tė mbajnė atdhetarė, nuk dua tė shoh tė mjerė

tė dua shqiperi etnike me pasuri e shkelqime si lum
tė dua si vershim fabrika e prodhime
ta dua secilen shegė seclin agrum
nuk dua tė dėgjoj as pėr lot e krime

tė dua me tė pastėr deputet,tė dua pa korrupcionarė
tė dua ma tė bukurin mbi dhe komb e shtet
tė dua tė shkėlqesh si arė
tė dua o mėmė etnike se jam biri yt i vėrtetė

larg nga ti duart hileqare,planet e ndyrjes sė detit
nuk dua tė shitesh ne skllaveri pėr pak pare
mjaft je shitur her krajlit e her mbretit,
tė dua me brum te zhvilluar,tė dua komplet atdhetare

nuk dua rrenacarė mbi ty,as kėmbė me thumba qė shpon
tė dua tė dlirė nė zemer,
nuk dua mbi ty satan e demon
tė dua si diellin me emer

djemt e vashat ti dua nė shkollė,tė shporrur varfėrinė e krimin
tė dua ne qdo cep puntore
un dua qė bota per ty lart tė jep shum lart vlersimin
si perlė tursitke botrore

tė dua shum etikė,tė dua besė e kulturė
jo nė plumb e thikė
nga zemra nė zemer tė dua ėmbelsore urė
tė dua ma tė bukuren ylltare n’ galaktikė

tė dua tė dua tė dua,si ingji si gurė’qmua si arin
tė dua porsi ma tė bukurat mahni
o mėmė mos harro mergimtarin
se ai tė adhuron si perėndi

un ta dua secilen qershi,secilin tė ėmbėl shalqin
un ty ta dua secilen fletė tė pyllit
kahdo i ke mollat man e dardhė e blin
ti dua si qerpikt e yllit

mos na le ne vuajtje mos na harro ne,
tė shkrumbur mėrgimtarin
a e sheh se secilen kokėrr gurė e zalllė e dhe
e kujtojmė me mallė,duaje o mėmė shqiptarin

autori xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

lirik
23-07-09, 22:19
23/01/2008 ne oren 19:47


Qeveri

Autori xhelal ferizi

Qeveri populli po ankohet
varfria na ėsht ba kanibale
shqipėria etnike po dėrmohet
rėnkojnė fusha e male

qeveri duam bashkim
duam kordinime kombtare
mjaft me sabotim
thrrasin trojet shqiptare

qeveri duam tė shėndosha binare
duam elektrikė e turizėm
po thrrasin zaemrat shqiptare
mjaft ma me cinizėm

qeveri duam punė
duam kujdesė pėr mergimtarė
nga ibri semani e nė bunė
po thrret nji komb shqiptarė

qeveri nuk duam ma poshtrim
vizat na i ka vu bota
qeveri mjaft ma nė rrethim
mjaft ma me bjerrje tė kota

qeveri duam fabrika
duam standarde e zhvillime
nuk duam tė prishet etika
varfrija po prodhon krime

autori xhelal ferizi shqiptari kosovarė nė mėrgim

lirik
23-07-09, 22:20
/01/2008 ne oren 1:00

MENDJES THIRRI QEVERI
autori xhelal ferizi
MENDJES THIRRI QEVERI
POPULL NGADAL MERR HAPIN
MJAFT MA ME BATERDI
SE VUAJTJET NA E HUMBEN VRAPIN

PER SECILIN SHQIPTARė MENDONI
PER SECILEN PJESė Tė ATDHEUT
VRAPONI TE GJITH VRAPONI
O DJEMT E SKENDERBEUT

VRAPONI TE GJITH Nė PUNė
PERBUZNE HASMIN E ZI
MOS SHFAQNI MA GJAK E DHUNė
DUM PUNė PO DUAM QETSI

PUNė PO DUAM FABRIKA
PO DUAM GJITHKAH PRODHIME
NUK DUAM GJITHMONė Tė LIGA
LOT KRIME E MASHTRIME

MJAFT MA SHERBETORė
MJAFT PėR TE HUAJ PADRON
DREJTSI PėR DHEUN ARBRORė
SHQIPTARI GJITHKAH KERKON

PSE NA SABOTOJN
PSE NA LANė PA PUNė
PėRSE NA MUNDOJNė
NA SHEMBIN NėPėR DHUNė

PėRSE NA FUSIN HILE
PERSE U DOGJEN FABRIKAT
PERSE NA SJELLIN SKILE
PėRSE I NDRROJNė TAKTIKAT

VARFRIA I YNė ARMIKU
NGA KUSH U SOLL NDER NE
NA BLEU METELIKU
NA NDAU ME KLANE E FE

GJITHKAH AJO BERTIMA
URREJTJE REGJIONALE
PO VRET SIQ VRET VETIMA
GURė MBI SHKREPA E MALE

ASHTU BERTIMA E VARFRISė
PO THYEN NANė E MOTER
PO IKė KAHDO SHQIPTARI
NUK DON ETNI AS VOTER

PSHTYJENI VARFRINė
TURP O DEPUTET
DHE FTONI QEVERINė
VARFRIA PO NA VRET

PUNė DUAM PUNė
SHQIPERINė E DUAM ETNIKE
BUJQSI PO DUAM GRUNė
PRODHIME DUAM FABRIKE

PO DUAM TESHA TEKSTIL
PO DUAM ME PRODHUE LETER
NUK DUAM Qė QDO KOPIL
PREMTIME Tė NA JAP N’ LETER

DUAM SHUM FABRIKA
DUAM PRODHIM NDER NE
PA PUNė THYHET ETIKA
E DJALLI VJEN ME T’ BLE

AUTORI XHELAL FERIZI

-------------------------

lirik
23-07-09, 22:22
xhelal ferizi

29/07/2007 ne oren 15:22


VRAPONI NE HIMARė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

vraponi ne himarė o plisa
vraponi e dilni nga gurra
o burra shqiptarė si lisa
armiku po vjen me turra

vraponi o te bijt e guximit
vraponi si rrufeja e motit
ajka shqiptare e trimit
sternipt e kastriotit

guret atje ju thrrassin
e vales ndjeshmeria
dhe bjeshket po pelcasin
ka hy ne palcė trinitrija

shqiptar kaho me gjak
te fisit e fares s e vjeter
himaren po ua lidhin me lak
danajt e quajtur greker

dhe dilni te gjith si grejzit prej zguri
nga lisat kur ngucen me krande
shqiptar te granitit ma te fort se guri
vdis o shqiptar per token tande

himara si syt e ballit
si drita q e vjen shejtni
po o qajnė damaret e zallit
e guri po thrret per shqipni

shqiptar a jeni ne jetė
a thue Jeni per t’ gjall vdekė
ku jini o trima me fletė
himares mesyni ne shtek

kahdo shqiptarė qe rrezet
ju bijn ne sy te qerpikut
mos leni shqiptare brezet
ne pranga t’ perjetshme t’ armikut

DHE THUANI TE PAFUNDMIT QIELL
E TE VULLKANSHMIT ZJARR NEN DHE
TE ZJARTIT TE SHNDRITSHMIT DIELL
SE JETė NUK KA PA ATDHE

VRAPONI VRAPONI DREJT HIMARE
SE UJQIT KAN RA NEPER MJEGULL
MOS LENI PERLEN SHQIPTARE
NE KTHERA ME RA SI NJI TJEGULL

SE TJEGULL NUK ESHT HIMARA
NDOJ SPIRR E GURIT E FJERė
POR ESHT ME FUSHA E ME ARA
E MAHNITSHMJA VLERė MBI VLERė

TOKA O BURRA TOKA
E TE PARVE ESHT HIMARA
SHQIPONJA ATJE ME DY KOKA
KA LINDUR MBI DHE E PARA

UJVARAT NA I DUAN E GURET E DETTIT
VATRAT E LASHTA STERGJYSHORE
TE BUKREN BUZEN E BREGUT FUSHAT E BEREQETIT
HIMAREN MA TE BUKUREN ARBNORE

JO JO JU NUK E LESHONI HIMAREN
ATJE UJI ESHT ME SAFIRE
ATJE ME SHEGEN E NAREN
GAZMON QEHRJA E LASHT ILIRE

ATJE KA HY KALI I DRURIT
DANAJT ME PLOT DHURATA
A I NDJENI JU DHEMBJET E GURIT
DHE QYQET ME VAJE TE GJATA

KOBI PO SILLET MBI KRYE
VRAPONI SOT O SHQIPTARė
SE NJI NGA NJI ME NA THYE
KAN DALė HELEN E BARBAR

SHQIPTAR VRAPONI O BURRA
O GRA O VASHA SORKADHE
MOS LENI TE HIMARES GURRA
ARA BASHTINA E LIVADHE

MOS LENI AS SHEGEN E PJEKė
ME GJAK TE KUQ SHQIPTARI
MOS LENI PIPAT ME VDEKė
AS UJIN ME VLERė SI ARI

MBRONI KROJE E LAJTHIJA
E KUMBULLEN ME Tė PAPRSHKRUSHMEN SHIJE
MOS LENI ME VDEKė ETNIJA
HIMARA VALA E KALTRIJA

SE VALA ATJE ESHT MAGJIKE
SE UJI ATJE ESHT SHPIRT JETE
SE TOKA E LASHTė ILIRIKE
ESHT ėNDJE MA E BUKUR JETE

O JU SHQIPTARė MBI DHE
KOSOVA E HIMARA SOT
KAN NISė NE MISH ME U BRE
VRAPONI PASH T’ GZUEMIN ZOT

shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

lirik
24-07-09, 21:19
Titulli: Vargje Nga Lirik Xhelal Ferizi
I varur nė varg
''''''''''''''''''''''''''''''''

Nė varg e vargje metaforike u vara me nji shpresė kohore
me shpresat e RIMAVE ' ,nė varg
me njė njgyrė tė pendes,me njė shpresė diellore
me cakun e syrin larg
''''''''''''''''''
u vara nė varg un i mjeri i pėrjetsisė
i biri i pengut peng i joshjeve tė ngjyrave t' larmijshme
un i varuri mbi pendė mbi varg tė sė shėmtuares e bukurisė
dhe tė pėrgjithshmeve gjithqkaja rob i tyre nė mėnyrė tė vetėdijshme
''''''''''''''''
un i varuri nuk kam liri
rob pende e skamje e i shtyrje nga furia e trurit mendjehollė
un i varuri nė secilin varg me pangopėsi
i urituri i tė gjithave metafora i varur mbi tė gjitha shpresat
me penden time shekuj shkollė
me tė pangopuren jetė plot imagjinare grykėsi-
'''''''''''''
a e shihni si tundem i varur nėpėr kėto tė pa fundme komponime
nė secilin varg dhe nė secilen fjalė
me shekuj njohje me dijet nėpėr thėrmime t' stėrmundme
duke u munduar me penden time me shpirtė ndėr dhėmb per t' ia dalė
'''''''''''''''''
i varur nga njiher un rri edhe nė thėnjet e vargut
ngjyra ėsht litari im laraman kohorė
qė mė pėrthuret nėpėr fytin e krijim dashurisė -
e ju s po e shihni prej s ė largut
q'mė bėre ti o lak dijetarė qė me varė mbi varg me pend nė dorė
kur un kam mbetur nė erė duke u luhatur rob i vargut
''''''''''''

litarin ju mednjemdhejt nuk ma kėputni dot
se dijet per krueshtjeve aq shum mė kan lidhė
se un mbi vargun rob i varur rri mbi tė vargut metaforė e lot
e gaz e fenomene qė as enigma nuk i zgjidhė
''''''''''''''''
prandaj nuk mundeni apo nuk doni nga litari poetik tė mė lironi
i perjetshmi jam i varur mbi varg si poet
nėse doni me ndoj shpresė a rreze dashurije tė mė ndihmoni
lexoni germat me ndjenjė vlime si det
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
nga autori xhelal ferizi
....................................

lirik
25-07-09, 10:21
Nga hiri dote ngritemi
autori xhelal ferizi
ringjallje do tė bėhemi me besė
ne mes vete nuk do te vritemi
nuk do te vuajm me te keqin ves

shqip do te jemi me rikultivim
reformė do te quhemi me zemer
ringritu nga hiri kombi im
shqipni ku i thonė me emer

mos e leni vyshkjen te ju mbuloj
nga shkrumbi dilni ne lulzime
pshtyni mbi secilen lojė
qe Ju ofron me pi mashtrime

dhe renovohuni shpirterisht nga pasojat shekullore
se armiqt na lan shum shemtime
kopsh t shpirtė i bukur le te duket toka arbnore
mos ecni me shpirtė ne tradhtare lakime

por qelni si lulet neper optimizma
qelni ne ma te bukuren fe liri
shpirttart mbushni me idealizma
jeta le te quhet dashuri

duajeni qellimin e diellit
por jo qellimin e djallit
me krenari e suksese prekni majat e qiellit
duajeni dheun e te parve guret e kokrrat e zallit

duajeni aq shum punen e vleren
dhe vllaun tuaj farefis e gjakun
oh duajeni mbi te gjitha nderen
shqiopnjen me dy kren e bajrakune vendit ku do i thonė shqipni
puthje dhuroni nga ma e thella ndnjenjėsia
qė dheu i ynė tė quhet bukuri
deri sa te jetoj gjithsia
-------------
autori xhelal ferizi
----------------------------

SANTANA-29
25-07-09, 11:55
Pershendetje Lirik,Poezia shum te mira, e pash nje tem RRafshi i Dugagjinit dhe kishe shum njohuri,per Poezi mos te flasim Genjal por vetem deshta ta dije se nga jeni,
Me respekt santana frankfurt,.-

lirik
25-07-09, 12:17
Pershendetje Lirik,Poezia shum te mira, e pash nje tem RRafshi i Dugagjinit dhe kishe shum njohuri,per Poezi mos te flasim Genjal por vetem deshta ta dije se nga jeni,
Me respekt santana frankfurt,.-
Po un jam nga mitrovica

babai im esht nga drenica
nana ime nga mitrovica a nuk keni lexuar ne disa poezi te miat e kam shkruar ket
disa her
por un jam i lindur ne mitrovicė ndersa fisi i babes tim vjen nga zonat e drenices

jemi nji rremė I fisit kuq nga katundi mikushnicė drenicė

fis me galicė obri ternfac lushtė

fisi kuq dhe fisi gash fiset hot shalė bytyq krasniq berishė fise te drencies

jan poashtu te nje gjaku me fiset tjera ne kosovė e shqiperi

pra ne shqiptart te gjith jemi nje gjak dhe kemi nje prejardhje

SANTANA-29
25-07-09, 12:23
Po un jam nga mitrovica

babai im esht nga drenica
nana ime nga mitrovica a nuk keni lexuar ne disa poezi te miat e kam shkruar ket
disa her
por un jam i lindur ne mitrovicė ndersa fisi i babes tim vjen nga zonat e drenices

jemi nji rremė I fisit kuq nga katundi mikushnicė drenicė

fis me galicė obri ternfac lushtė

fisi kuq dhe fisi gash fiset hot shalė bytyq krasniq berishė fise te drencies

jan poashtu te nje gjaku me fiset tjera ne kosovė e shqiperi

pra ne shqiptart te gjith jemi nje gjak dhe kemi nje prejardhje


Shum mir Lirik,une mendova se mos jeni nga Deqani,Juniki,
por nuk eshte shum me rendesi shqipetar jemi,
Lahuta - Rifat Berisha (http://www.youtube.com/watch?v=DjPy46C2OSk&feature=related)

lirik
25-07-09, 13:08
Po un jam nga mitrovica

babai im esht nga drenica
nana ime nga mitrovica a nuk keni lexuar ne disa poezi te miat e kam shkruar ket
disa her
por un jam i lindur ne mitrovicė

ndersa fisi i babes tim vjen nga zonat e drenices

jemi nji rremė i fisit kuq nga katundi mikushnicė drenicė

fis me galicė obri ternafc lushtė

fisi kuq dhe fisi gash fiset hot shalė bytyq krasniq berishė fise te drencies

jan poashtu te nje gjaku me fiset tjera ne kosovė e shqiperi

pra ne shqiptart te gjith jemi nje gjak dhe kemi nje prejardhje

lirik
25-07-09, 20:19
Ne kambė jan que sa shum gjahtar
autori xhelal ferizi liriku shqiptar
shum te maskuar faraon
shum beglerė e qifligarė
e luksagji mbi token tonė

e po pijnė aq shum dolli
shegė nuk lan pa e thithė as narė
po qojnė ujė ne te huaj'n mulli
per me e shterrė trollin shqiptarė


e nuk lan pa shterrė kund shpresė
e nuk lan pa e luajt qdo lojė
i mjerė shqiptari thonė po vdes
nga varfria ne kurthė e plojė


se zanatė po ia ka kurvari
po e dredhė mirė horri zingjirin
lojė me maskė po luan tradhtari
nderkombtari po e qet hirin

e me krye ne hi po bjen shqipnija
kahdo i thonė asaj etnike
ne opium ka ra etnija
e kan trullosė lojrat taktike

kush tue lue me shqipni te vogel
kush tu u tallė tue grrye themele
thue po esht shqipnija i gogel
sa i fasule a sa i bizele

e mbas shpine i mbjellin plane
papunsi e dogmė te keqe
me e prishė faren ilirane
me do moda leqe leqe

milioner ka mbrenda nate
rrotė e gjipa e landrovera
na i kan sjellė do tarikate
e nuk po shihet puna as ndera

veq do kurtha shum tinzare
grryej miniera e pshtjell me llafe
kund fabrikė nuk ka shqiptare
veq kazino qejfe e kafe

cak u bė mbi dhe rruspija
q 'po vardisen rreth fustani
kult mbi dhe u bė hajnija
a thue vdiq i lashti nami

a thue vdiq besa e morali
a thue vdiq ndera e shqiptarit
qe e pat ruajtur djal pas djali
gjith prej kthetrav t' gospodarit

se tash llokmet po e kan fjalen
mini fundet n' per hotele
as orgjitė mbi dhe s 'po ndalen
thua pėrqiten dhi e dele

edhe luksi e konjaku
norma vdiq edhe etika
ujė jan ba nderi e gjaku
drue do te shembet galaktika

e pas perdes luhet loja
e padronit e lakuriqit
mbi atdhe shihen do shtroja
per ti ba ndoj nderė dobiqit

e vijnė te largtė te europes t' motit
me buzqeshje si te llastikut
per te ja derdhė ndoj kokerr t 'lotit
shqiperisė sė adriatikut

e kahdo tokes iliriane
me e rrethue gjithkah me fe
me e varfrue token dardane
mos me i lanė dy gurė mbi dhe

edhe yjet jan tue e pa
sytė e qiellit jan deshmitarė
se jan turrė po rus e shkja
edhe tjerė mbi dhe tradhtarė

kah do vijnė jargė agjenture
per me u derdhė spermat debile
mbi shqipni ku i thonė bilure
tokė e lashtė me karajfile

prandaj qanė kjo penda ime
e i del loti prej qerpiku
se ne varfri e shum mjerime
na e mbuloj token armiku

e mbas armikut shkon tradhtari
me ves te tij e i pa kurriz
tue lpi pjatė t 'qdo gospodari
per pak lek tu u hingirizė


eh moj tokė shqipe bujare
kan kalue mbi ty hordhi
luftra e gjak barot e zhare
si feniks mbi dhe je mbi

ti ke mbi si karajfile
e ke me mbi prap perseri
ne do kohra qe vijn pa hile
qe do i sjellin djem t e ri

kan me ardh do djem sokola
vasha shqipe me ideale
ndryshe i dit ka me us hkrue shkrola
qe do te dridhen fusha e male

se gjith kshtu s' ka me u nenshkrue
per me u shtrue i varfer shqiptari
tokė e dhe me ja shemtue
kaq pa mshirshem nderkombtari

por se ndrrim do te sjellin rrezet
kan me nxe dijet kombtare
do te lulzojn shqiptare brezet
por si lulet ne breg ujvare

e do te pihet lumturia
begatia ka me u qelė
porsi diell do te qeshė shqipnija
brezat frytet kan me i vjelė
-------
gjenratat si zogj qielli
dije mė dije do te shkojnė
do te flutrojn por si zgoj prilli
shqip me fe gjith do t kendojnė

se nuk duam tjeter fe
veq asajė qe i thonė shqiptare
do te ket shqipni mbi dhe
ku s' do te mbijė kund bimė tradhtare

nderkombtarit do ti thonė
ma mir shihne punen tuej
mos mbjell kurtha n' shqipninė tonė
se ai zot nji dit do te gjuaj

do te gjuaj me ndoj kometė
te gjitha hilet ke me i vjellė
toka e jote ne gjak me mbetė
lulė as bimė per mos me u mbjellė

----------
se ai zot qe i thonė shqiptart
i ka shkrue tuajat mekate
e nji dit nga qielli lart
kan me zbritė hakmarrje e inate

edhe mėri mbi token tuaj
se ju hile i sollt shqipnisė
e neper shekuj mot e muaj
ka me u mblue shkrumbi i shkretisė


prandaj ndalni lojrat prore
bjerni vulė tash ju pendimit
qe nder shekuj tok's arbnroe
te mos i luhet loja e krimit

te mos i grryhen ato miniera
te mos mbes ne kthetra koloniale
me do gjamė qe i quajn tendera
e renkojnė shqip fusha e male

renkojn motet nga varfrija
skllever jan shqiptart e mjerė
paga te ulta e tiranija
don me i bė skllever pėr her


por per skllav s lindi shqiptari

as per paga te ulta prore

as per tallje gospodari

e me mbetė n 'kthetra mizore

por se don liri bilbili
shqip me fe e kah vullneti
per me qelė si karajfili
me u zhvillue kah toka e deti


mos me pasė kund arė te ddjerrė
mos me pasė paga bizare
ne vetvrasje mos me u vjerrė
mos me u luajt loja tradhtare
------
shqipttari kosovarė autorė
xhelal ferizi ne mergime neper vite te gjata
me penden ne dorė ne sherbim te atdheut

lirik
25-07-09, 20:59
Damarėt tu a nuk kan ma fjalė
autorė xhelal ferizi
etja e jote a me kaq u shue
qka rrJedhė tash a ke kund ma ndoj valė
ne shqip porsi zog me ligjerue

po nga kureshtja a te ka mbetė ma ndoj pikė
e mallit per etni
ma thuaj ne ndoj prozė ne varg a ne lirikė
a sheh ti ne enderr shqipni

a sheh ndoj varg shege qe del kuq si gjaku
me dashuri kullue te kuqe
me qehre malli te pa djallzuar si zambaku
mu si e kosoves secila lulkuqe

ku i ke at her fjalet moj zanė
a nuk te mbet kund krue i fjalorit
ma thuaj veq nji fjalė per te bukuren dardanė
per gurė e dhe te arbnorit

pse ti o shqiptarė i turqisė
ne vise te largta te shkreta
nuk pin ndoj shpresė tė ėndėrrim sisė
per trojet me shqipe te lahta

atje ti e kishe te lashten fole
ku zemrat rrinin kthye kah kruja
perse ike ne te huajin dhe
me mallė mbi troje te huaja

ma thuaj ndoj fjalė ehe ti oj shqiptare
djepin si e perkundė tash ne kto mote
ninullen a ja thue ne gjuhen amtare
me sy kah toka e jote

andej ne token e huaj anadolle
si flet toka me ju a heshtė prore
perse ne token e te parve nuk mbolle
ndoj shpresė te gjurmve arbnore


autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
25-07-09, 21:43
Ah ju kohra tallava

xhelal ferizi autori ne mergim
-----------------------
ah ju kohra ju njoh un ju
ju doni tė bėni hile
doni qė arti i mirfillt me u shu
me tallaven tuaj kopileju nuk doni askund vlerė

moda dėshironi me zhgjyre

ju doni tinguj tė mjerė

e kohė pa kurfar fytyre
autori xhelal ferizi

lirik
25-07-09, 21:44
Qdo dit lutem

Xhelal ferizi autori


qdo dit duke u lutur
do tė arrij qėllimin madhorė
nuk do tė mbetem ma fije e kėputur
qė hasmi mė kėputi me dorė

zoti do t ė me ndihmoj
nė qėllimin tim final
qielli do tė mė dhuroj
fat sa deti me mal

lutja do tė pranohet
e shkruar nė librin e zotit
robėria do tė largohet
rob nuk do tė jem ma i lotit

xhelal ferizi autori mergimtarė i vargjeve shqiptare

lirik
25-07-09, 21:45
O shpirti im i dashur Mitrovicė

Shkruan xhelal ferizi ne mergim

un ty tė kam puthur nė secilen kokerr dhe e kore
fluskat e bardha bor e shi e kahdo ti kam lmue
un ty tė kam ndje nė secilen pore
kur bashk jemi pėrqafue

un kam notuar ibrit nė secilen valė
shkumbardhave qė hjeshonin bardhsisht
un jam i dikurshmi i yti djalė
kur flisnim bashk rrezanisht

un ty naten tė kam pėrshkruar
nė vargun tim bashk me hanen
kur nata ishte yjzuar
larmisht tue shėndritė dardanen

un jam biri yt i djegurė larg
vargjet mi ka lidhė varfrija e zingjiri
un pėr ty jam bė varg
fletė e paanė e qiri

un ty ti kam lmue lulet nė secilen fletė
rrugėt ti kam bekue
por tash me fjalėn i huaj kam mbetė
hapin n' mergim tue lakue

un me lot ta kam la arin
nėntoken e begatinė
per ty nė shpirtqiellin tim do ta ruaj ditarin
e qelizave' e si det dashurinė

ti je ėndrra ime
gjandart mė lan pa ty
un nuk tė ndahem me shkrime
yjet kah ti kam me i kthy

xhelal ferizi ne mergim ne dhe te huaj shkruan
kushtuar vendlindjes Mitrovicė

lirik
25-07-09, 21:45
Ura e kėputur e dashurisė

xhelal ferizi autori ne mergim

perse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me diell
ishe ti ajo q ė me lute
nuk jam ma i gjerė si qiell

perse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me zemer
pėrse nuk ndriqove me dritė qdo lloj skute
pėrse kalin e trojes e lakmove nė themer

pėrse ua kėpute fijet yjeve
infuzion ky i dashurisė jetik
pėrse i lidhe psehet nyjeve
perse dashurinė e bėre armik


pėrse uren e kėpute tė harkut
qė lidhej nga arti nė art
pėrse tash i dhe kaq shum dhimbje vargut
qė nė palcen qiellit prekė e ndihet lart

pėrse i zgjidhe besatimet
qe lidhė i kishim pėr bese
pėrse i ke ngri vlimet
e gzimet nėpėr mėngjese

perse i gzimet i vrave
perse urat me i djegė
si krande ndjenjat i thave
cicrimen e bilbilit nė degė

autori xhelal ferizi ne mergim

---------------------------

lirik
25-07-09, 21:47
Nė lotin e mallengjimit

autori xhelal ferizi ne mergim
--------------------
kohrat iken
shekujt me mallėngjime mė rėndojnė
sa shum lotė mė piken
motet dikurė mi kujtojnė

mė kujtohet farefisnija
gurėt e qeshur tė vatanit plot hare
at'her kur buzqeshte larmija
zemrat at'her akoma ishin pa u nisė me u bre

at'her kur ishte bashksia
kur vlonte gjithqka si bletė
ather kur ishte mahnija
dhe engjujt vallzonin nė jetė

ah o koha e arit
pse ike me gjith ėmbėlsinė
na e le ,kujtimin t' beharit
dhe mallin mėrgim e vetminė

tash varret e prindėrve tė mi
tė vllaut e tė gjerė farefisit
e lotin pran gotes qė e pi
i kujtoj porsi qyqe e lisit

mėrgimin shok e vlla
shkretiren babė e nanė
e gurin qe jam tue nda
e tė huajin diell e hanė

goten e kam shok e mik
dėnesjen kėputjen shpirtrore
vuajtjet i kam muzikė
dhe vargjet ngushlluese arbnore

autori xhelal ferizi ne mergim
-----------------------------

lirik
25-07-09, 21:49
Nė zėrin e nji violine larg

autori xhelal ferizi nė mergim

oh ajo me zė po dridhej nga larg tinguj'nate
melankolik stėrlakim i sajė tingull'mallė nxitės
mė kujtonte njiher nji qyqe nė monopate
nji zog tė sajė shpirt'plagosur shpres'pritės

pran gote buza mė prekte dridhshėm nė mashtrimet qelqtare
nė rrethin e gotes 'mbėshtetse ndjenjė shpėtim
sikur nė gotė gjeja t'fundit shpresat qėndrestare
mbi lotsjellsin e pa fund i quajtur mėrgim

Para i kisha rrudhat e shpirt'motet qė mė digjnin nė qeliza
nė secilen qelizė nga nji shkrumbues learg'sjellėse dikurshmėri
tingujt e violines sikur mė sjellnin dikah larg disa tė kputura kujtim' puhiza
dhe nji tė kėputur me ndėrprerje shpirtėdhimbje shpirtlidhshmėri

q' ėsht kjo ndjenjė qė her kėputet her ringjallet
nėpėr mes tingujve tė violines djegė'sisht pėrloton
q'ėsht kjo shpirtsi aq ndjeshmėrisht mallėngjyeshėm qė shpirt'kallet
q'ėsht kjo largsi qė nė pėr shekuj tė shpirti'zgjim ndjnejve shqetson

gota sikur me shikon nė tavolinė
vetmija sikur mė jet'shkrinė e mė dėnesė'shpirtson
tinguj'lakesa shpirt'prekse q ė i nxjerrė kjo mallėngjyese violinė
shekuj ndjenjat vaj' ndjellshėm po mi mishėron

Un jam pa atdhe pa komb pran nji gote
jam pa tokė pa liri
un jam pran nji shishje jam mėrgim i huaj trup rreth bote
nuk kam shtet as qeveri

i kujt jam un o zėri shpirtdridhės i violines
un jam iksi me shpirtsi lot'deti burimorė
jam jetimi i shekujve i kohes e stines
un jam pran gotes i huaj nji shpirtgjorė

as violina nuk qanė ma dridhshėm se shpirti im
as gota e vetmia e vuajtur nuk mund ta pasqyron
se qfar dėnesje ka i madhi shpirt'deti im
as zogu pėr fole ndjenjėsisht kėshtu nuk' shpirt'vajton

kujtesat mė rrenonin kalanė shpirtrore
ngadal e gurė nga nji gurė
e violina me thell'preksit shpirtėzues tinguj ndjenja lakore
mė bėnin tė vajtueshėm shpirt'urė

o un jam mergimtari
qė kurr nuk pata liri as atdhe
un jam bilbil vajtimtari
nėpėr tunguj mallėngjime me ndje


vajto tash qajė violinė
tingujt ti pin i imi loti
un nuk ja kanarinė
por jam i askundit qė moti


shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

lirik
25-07-09, 22:03
Ata qe pshtyėnė mbi vargjet e mija
--------------------------------
autori xhelal ferizi liriku
-------------
ata qė pshtynė mbi vargjet e mia
pshtynė se disa nxiteshin nga disa te errta motive
disa nxiteshin nga tradhtia
e disa nga katarret e thive


disa nga zemra e zezė sterile
qe nuk ju pjellte kurr mirsi
disa nga satanet hile
disa nga padronja rruspi

disa u nxiten nga agjentura
disa nga e mjerė zilija
disa ishin mėsuar te kėpusin nga qdo zemer ura
e disa nga qyqarija

disa vetem per shkak te pikpamjeve ne fe
disa te luahatshem si fėmi
e do tjerė qe nuk kishin askund princip mbi dhe
por pinin ne vend tė ujit mėri

kjo botė kishte edhe te heshtur qyqarė
kishte edhe te rrudhur ne zemer
kishte edhe te pa dije e mohimtarė
te pa kurriz te lakueshem me emer

dikush kishte shum zota
dikush zot nuk kishte fare
qudi na qenka bota
o vargjet e mia shqiptare

lirik
25-07-09, 22:18
Ata qe folen bukur per vargun
---------------------
xhelal ferizi

ata qe per vargun tim folen bukur e mirė
nga zemra ju nisej fjala
ata e than fjalen e lirė
si gurra e kullueshmja vala

bota esht me engjuj e djaj
nuk jan te gjith te pa djallzi
o vargu im ti mos qajė
se dielli nuk veshet me te zi
..........
se koha per ty do te qeshė
se engjujt nuk jan mbaruar
se ti si ylber ke me u veshė
nga kohrat do te jesh i uruar
---------

lirik
25-07-09, 22:27
Me dy rreze
Autori xhelal ferizi
me dy rreze e kam thurė nje fjalė
dhe e emrova fjala ma magjike nė perjetsi
e quajta ma tė shejten punė dhe vertet ja kam dalė
ta thuri ma te bukuren mirsi
a e dini si e quajta ket thurje ma te bukuren manushaqe
ket art me ma te larten vlerė
e quajta liri paqe
qe te rrin mbi glob me nderė
autori xhelal ferizi

lirik
25-07-09, 23:13
Duan tė na shprishin

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

duan tė na prishin
qelizė tė mos na lėnė tė organizuar
duan tė na e ndajnė shpirtin e mishin
na duan gjithmonė tė shpartallaur

duan tė na ushqejnė vetėm me tradhti
me plehra paketa ndihmash dhe iluzione
na duan gjithmonė nė kurvri
me krushqi mercenare e demone

nuk duan bukuri ndėr ne
varfrinė na e duan nė gjak
nė damarė ardhmėrie duan me na pre
shqien e duan tė pėrthurur nė lak

na duan pa moral pa besė pa etikė
na e duan femren vetem si prostitutė
mbash shpine vetėm thikė
nė seciln zhvillime institut

na duan vetė tė ligė
si pleh na duan nėpėr botė
tė mykurit na i duan mbi karrigė
tė tjerėt tė lidhurė nė rrotė

kėshtu na duan pedofilėt analitik
ata qė ne sy kan helm
ata qė zotin e kan armik
nėn thunder na duan nėn shqelm

ata kundermojnė nga myku bizarė
ata jan agjent virusgji
ata jan ushujza program antishqiptarė
jan tmerri qė bjen mbi ne so orgji

shtrengohuni shqiptarė
ndaloni ata sarhosh
unik mundeni ma mabrė
tė luftoni qakaj kaposh

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
25-07-09, 23:13
RUSIJA

xhelal ferizi

rusija shpirtngrirta pansllavja ariu skile
atomin po e mbanė pėr globin
sa ftoft ėsht a e shini kėt krijesė me hile
tokes si ja gatitė kobin

rusia don tė ngrij diell
tė ngrijė don tjerat planete
ajo don tė jet akulli mbi qiell
tė ngrijė lumej e dete

aj don te jet e pa anė
por nuk don nji mikropikė shqiptarė
ajo don kombe me ngranė
nuk don etni tjetėr pėr farė

akullnajė e tmerrshme shovene
invazion me gazproma
tė gjitha kombet don ti bėj legene
europen e ka pėrfshi koma

zgjohuni o kombe zgjohuni mbi dhe
zgjohuni nga ky rrezik
azi europė e ju tjera fe
rusija ėsht i globit armik

autori xhelal ferizi

lirik
25-07-09, 23:14
Sėmundja e klanorit

autori xhelal ferizi

klanori ėsht qenje fatale
ai ėsht qenje pengestare
klanori ėsht brerje virusale
i pa vetėdije kombtare

klanori ėsht harbut debil
klanori nuk ėsht vizionarė
klanori pengomn secilion kombtarė bilbil
klanori nuk ėsht shqiptarė

klanori e pengon zhvillimin
ai edde bagla pranon pėr klan
klanori e don ndikimin
pėr grupin e tij satan

klanori pengon atdhe
klanori vret kombtarė interesin
klanori ėsht shpirtė qė ėsht ble
tė sėmurė e ka myk vesin

ai ėsht vrastari i progresit
ai ėsht i zi gllabrues n' hile
ai ėsht per hallin e thesit
ta mbushė pėr vete me skile

klanori ėsht i zi
ai s njeh tejeter veq klane
ai nė karrigė permbi
nuk njeh ma as gji nane

klanori ne pushtet
ėsht kob per ni atdhe
ai qėshtjen kombtare e vret
e diellin nuk len me nxe

zhdukne fshine klanorin
se nuk ka mbi dhe ma bizarė
ata kult e kan puthadorin
nuk jan as dy gram shqiptarė

autori xhelal ferizi

lirik
25-07-09, 23:15
Flliqsirat grupore

autori xhelal ferizi

u mbush me flliqsira
te ndershmit ku do tė bėjn vend
po mbushet ma shum hapsira
si mjegulla bota u dend

vraponi o shpetimtarė
merrni tė gjith antimjegull
diell ma shum rrezatarė
qė boten tė veni nė rregull

ndriqoni me dije errsiren
dhe skutat nė kokat mizore
se boten token e mjerė zemermiren
po e hanė hijenat klanore

po e hanė siq han krokodili
me gojen e madhe nė knetė
mbi botė nuk sundon bilbili
por vrasėsat qė vrasin jetė

ata me gojen plot
mish njeriu tė pėrgjakur
globit po i derdhin lot
lirinė po e shkrumbojnė tė pėrflakur

ata jan tė zi mason
ata jan tė zi si katran
ata qytetrimin gjithmonė
a vrasin se jan satan

ata jan tė bijt e thikes
tė bijt jan tė parasė
ata dhunen etikes
nuk ja ndajnė as fukarasė

ata jan te bijt e krimit
te bijt armėve vrastare
ata jan prodhues tė dhimbjeve t' njerzimit
ata jan simbol i grupeve barbare

ata e mbajn karrigen
ata e drejtojnė timonin
ne botė e pjellin intrigen
dhe lart e ngrisin demonin

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
25-07-09, 23:17
Ta gėzoni pamvarsinė

autori xhelal ferizi shqiptarė ne mergim

ta gėzoni pamvarsinė
sa tė ket jetė dielli e hana
ta gėzoni tė shtrejtė lirinė
e sovrane t' jetoj dardana


mos harroni ato flijime
as martir e as dėshmorė
qė jan ra pėr kosovė trime
qė luftuan nė shi e n' borė

mos harroni ata luftarė
as viktima e dhunime
mbani atdhe o ju shqiptarė
sa t' ket toka zjarrė e vlime


ah punoni me djersė tė ballit
e mos rrini varfanjak
as n 'varfri as n' pikė tė hallit
punė e nderė t' ju vlojnė nė gjak

kahdo nxitni ju n' sektore
punen nė vlim porsi vullkane
e nė lavdi toka arbnore
ti gzoj diell e at dritė hane

u qoftė per hajr prej mergimtarit
te gjthve ju e shtrejt pamvarsia
prej ma te voglit djep t' shqiptarit
deri te vjetri plak me thija

e gzofshi ne shekuj por me mend
e me vlera e unitet
me flamur e fjalė n' kuvend
tė lirė e tė lumtur qofshi n' jetė

mos ju shkelt kėmba e tradhtarit
mos ju shkelt ma kurr armiku
mos u pjekshi nė ves t' bizarit
nderi u rrnoftė porsi qeliku

e mos paqit kurr vllavrasje
as ndasi me klane e fe
as krahinore ndoj perplasje
paqit fat me qiell e dhe

xhelal ferizi autori shqiptarė ne mergim

lirik
25-07-09, 23:17
Kushtrim““Shqiptarve Mėrgimtarė

shkrruan autori nė mėrgim xhelal ferizi

O ju shqiptarėt o tė turqisė
merreni n'gjak kėt ,shkrim,t,shqipnisė
t'pendes time ,nė,ngjyrė,t'etnisė
po,ju,thrret,me rreze,e,gjak
kah ka,shqipe,i ri,e,plak
mbledhni,forcė,mbledhni,bashkim
mos,harroni,gjakun,trim
gjuhėn,tė' lashtė,mbshtjellne,me,drit
edhe rrėnjėt,m' ia,ujitė
mos ia leni me iu tha
sa,miljon,qė jeni ,nda
tokes,t'parve,me fole
ku ,nga shqipja jeni le
rrjedha juaj ėsht ,iliriane
mbshtjellė nė shqipen me dritė hane
,t,mos,e,ndryshkė as koha, e huaj
,t,mos,hyn,shkrirja n, gjakun tuej
,t,mos e humb,gurren trysnija
,t,,mbajnė-kullim,fiset e mija
kahdo jan ato prej ari
tė ruajnė doke e gjuhė shqiptari
e tė ruajn at gjuhė tė etnisė
djep pas djepi nė ninull fėmisė
diell ehan♪7 sa tė ket tue vlue
nėper shekuj me ja kndue
gjuhen gjuhen,me gjak,ari
mbshtjellė,nė,fe,e,rod,shqiptari
kėndellni,t',lashtė,ju,at,vet'dije,
ruani,germat,n'diell,etnije
,t,mos,i prek,ndryshku,i,harreses
lyeni,e,mbshtjellni,n' rreze t beses
nėpėr shekuj ju ta vloni
neper breza ta kėndoni
sė ne sharki e klarinete
gjith ka rrini ne dhe pran dete
gjith kah shtri jeni n' lamsh t' dheut
ju sternipt e skednerbeut

ju arbresh e ju n' turqi
nė amerikė,e,n',rumani
kah,buzė,deti,i,detiti,t'zi
edhe,ju,tjerė,tė,berberisė
e kah shkretirat,e sirisė
e ne egjipt andej kah nili
rrini shqip si karajfili
neper shekuj ligjėroni
me kangė shqip ju tė kėndoni
se ju shqipja ju harlisė
kur ju t' kndoni n' gjuhė t' etnisė
e ju vlon n'rrema me gjak
e ju vlon permbi bajrak
prandaj ruajeni permbi dhe
as mos kqyrni anė as fe
por ta mbani kėt t' bekue
n' fmi e breza tue trashgue
se kan folė gjergji e leka
se e ka folė ai hagji zeka
mic sokoli e ali pasha
prandaj ruane o djem e vasha
flitne gjith sie flet skyfteri
si e ka fol ai jakup feri
siq ka folė dikurė tagani
e ka fol♪7 ai zhuj slemani
ali ibra me bajrak
kur ka vlue kushtrimi n gjak
shot e azemi e teuta
edhe nora sqepekrruta
tronga e smajlit e palikuqe
marie shllaku ajo burbuqe
ehde tjera heroina
zogza te bukut ra e gjeraqina
oso kuka aj trim rrfe
shqip ka lshue kushtrim mbi dhe
e agroni ai ma i pari
deri sot te adem jashari
edh gjeva heroinė
qė ka folė shqip me martinė
prandaj thrras un ilirinai
amanet n' shekuj ta mbani
KAHDO RRINI Nė RRAFSH E SHKREPIT
Tė JA MSONI FėMISė Sė DJEPIT

t 'fala shum ju bėn poeti
me lot pende shterrė sa deti
fjalė pėr fjalė,tue marrė prej pende
shtrone atje nėpėr kuvende
T'pendes time porosinė
lidhne n' gjak me gjuhė etninė
m' qoni,t,fala,edhe ju n, pendė
n' gjuhė tė bukur rendė me rendė
se mandej penda e shkėmbimit
hyn me gzim prej pėrmallimit
se kjo maje qė rrjedhė ngjyrė
lot kristali i shkojnė pėr ftyrė
dridhet gjoksit thell,tue prekė
drue se gjuha don me i vdekė
dron,se shqipja ėsht stermekė
pėr faj t,gjithve e,t 'qeverisė
don me u mykė shqipja e etnisė
anadollit tė turqisė
me ju shterrė fjalėt,kristale
gjith ku jetė bėjnė n ,fusha e male
kah ka dete e ekah ka brigje
mergimtart kah dulen n'shtigje
edhe kah bursa e stambolli
kah bregdeti e anadolli
edhe n' siri,edhe n' jordan
ku duel shqipja anė pėr anė
me dy krah ,flutroj,n,dritė hanė,
edhe n' dritė dielli tue shtegtue
ndėrtoj qerdhet,gjuhė tue rue
her me lot qe i rrjedhnin shkrimit
her me kangė n' troje t' mergimit
HER ME GJUEN PORSI SHEGė
KA THA ZOGJ E QYQE N# DEGė
e i ka tha po fletė e pip
nė dhe tė huaj tue kėndue shqip

lirik
25-07-09, 23:18
me ata shekuj pesqind vjet
gjithkah anve n' botė tu u,tretė
penda ime i flet lulmurrizit

leht rrin n' dorė t' xhelal ferizit

un qė shkruaj gjithmonė pa pa pra
me kėt pendė qė m,rrin tue kja
ju thrras ju moter e vlla
me kto vargje ju me u ndeshė
gjithkah jeni ju arbresh
nė greqi nė ata ishuj
n ,tjera vende n'pėr gadishuj,
botes mbarė,ku,rrini,n' fe,
shqip tue folė mbi gurė e dhe
shqip me jetė,nėn diell tu nxe
nxenu n' diell,e,n gjuhė shqiptare
mos harroni abetare
mos harroni,gjuhė qiellore
gjak traditat zakonore
vargjet t' mija,pėrqafoni
penden time ta kujtoni
fjal't me rreze e porosi
ju shqiptarė nė at turqi
ju arbresh nė kalabri
nė egjpt,kah ,nxejnė zallinat
ju nė europ ku i shtjerrni stinat
mos u shkrini rrini n' ,gjak
t 'gjith shqiptart,lidhnu me i lak
me nji lak t' zgjatun prej dielli
rrze shqipe,zgjatė prej qielli
merrni ,shpresė qė,si,ingjija
ju a dhuron ah perėndija
mbani sytė gjith kah shqipnija
mos harroni mos harroni
driten t' parve ta kėrkoni
gjuhen t' lashtė ju ta kujtoni
shkrini mund shkrini pak dije
mbledhni fllade mbledhni hije
mbledhni pika prej etnije
pika pika n' takim ,t shpreses
n ,meteor,e,n,gjak,,t,qendreses
ti bashkojm,fijet e rrezes
gjithkush n, kahje kah vjen ,dheut
n,pik,takim,me,fjal,t',atdheut
ju sternipa,t,skenderbeut
te agronit tė ilirisė
mos harroni gjuhė tė etnisė
mos per hirė tė perendisė
edhe pse shteti s' ka gjak
qeverija gjith rrin plakė
kush sua ndez,damart me flakė
qe me vlue ju n' gjuhė tė vjeter
kush per ju s' dėrgon ndoj leter
as ndoj liber abetare
me msue fmijtė gjuhen shqiptare
por qe un tash me ket pendė
po ju thrras ju rend me rendė
ta formoni nga i kuvend
e t 'kėrkoni pėr etni
liber shqip n' lexim pėr fmi
ah shpėtoni at etni
se ne kurr s' patėm ,kshilltarė
as puntorė e pushtetarė
Qė JU JOSHė NDOJHER Nė ATDHE
ME I PėRTRI PO GJUHė E FE
se na lan gjithmonė mbas dore
kto pushtete krahinore
me inate e gjuhė klanore
tu i shėrbye gjith hasmit t' huej
prandaj n' lot ti mos na gjuej
o i tretur mėrgimtarė
se edhe ne jemi shtegtarė
na ka qit shteti n' pazarė
as nder rmend si bjen pėr ne
ku kem' gjuhė as ku kemė fe
prandaj hatri ty mos t' jet
mergimtarė mbi dhe e det
ju arbresh kah jeni tretė
duhet duart me i pervjelė vet
edhe ju shqiptarė n' turqi
mos u mbshtetni n' qeveri
se ne kurr besa s' kem pasė
as n, te ardhmen s ,do t, kem gjasė
me pasė krah e furnizime
per me ruejt gjuhė origjine
edhe faren tonė aq trime
duhet vet tė krijojmė pika
tue fillue nga amerika
kontinentit,varg e vi
t, nisim punė ,t,nisim etni
t,mos,lejojm,nder ne tradhti
pika,pika,n,pik,takime
ta sheptojmė gjuhen me shkrime
e me fjalė,n,komunikime
sa miljon qė jan n,turqi
ne ukrainė,e deti t' zi
edhe n' t 'largten tasmani
ne zelandė,e det mė det
gjuha jonė tė mos mbes shkret
ti mbajmė gjallė gjurmė e adet
dal ngadal tė nisė me u rritė
me u ringjallė shprehje e traditė
gjithkush n# pika tue ujitė
e mos kqyrni qeveri
se ndojher s ,ka pas nė etni
as nder troje ,as s do t,ket
sa te jan gjallė po tokė e det
pse karrigen e duan t' nxetė
jo per gjakun “qė ėsht tretė
nuk mendon kurr pushtetari
se,e ka mendjen te dollari
nė urdhėr t 'keq qe i jepė pronari
e ka mendjen te padroni
jo,n' mėrgim te komb i joni
ku n, pėr pika jan shpėrnda
si ato qyqe kush tue kja
shkrihet shqipja e don me u,tha
edhe pse e zjarrtė e gjallė deshira
plot me etje pret dit t' mira
por dit t' mira s' ju jan ofrue
prandaj zemrat me i bashkue
si shqiptarit i ka hije
bashk me i shndrit püo pendė e dije
edhe koken mendjeholl
me i bashkue po si nji shkollė
me i bashkue t rrejdhin si det
gjuha shqipe t' mos jet shkret
por le te vloj n' dije shqiptare
nė gji t' shqiponjes atdhetare
le t ė vloj gjithka n dėshirė
kush ta tue folė e sa ma mirė
e kshtu t' mbahemi me miljona
shqip t' ligjrojm nder viest tona
TUE TRASHGUE GJUHEN SHQIPTARE
EDHE N TROJET MERGIMTARE
kah ka po gurė e dhe
nė dej shqiptarė le t' rrin tue nxe
edhe nė tel te qiftelisė
edhe n' dėshirė e gjak tė fmisė
e le tė rrjedh siq rrejedh ai krue
sa tė jen shekujt pa u shterrue

te gjith ngapak tue mbajtė etninė
gjuhen shqip nder mote e stinė

lirik
25-07-09, 23:18
kush nji pikė me lot e fjalė
kush me shkrim,ma mir me dalė
kush me vrap e turr duhije
do ta mbajm ket gjuhė etnije
do te je lėmė dhe trashgimtarit
siq na e la ne fisi i t' parit
edhe ne t' marrim shegė
kado n botė rrijm degė mė degė
por si merr at shi ai pip
t marrim ne t' lasht gjuhen shqip
t 'marrim krah nė erė e mal
t' marrim shqipen me gjak t' valė
Nė ABETARE GJITH TUE VLUE
SA Tė JEN SHEKUJT ME QėNDRUE
edhe shpresė t' marrim gjallri
n, diell,e hanė me energji
e,t,bashkojm,vullnet si gurė
forcė,e hap,e pend me i thurė
tė gjith tue ,pasė cakun n' nji pikė
burr a grue a djalė a, qikė
t' gjitha shtresat,tė gjith ngapak
e ta ruajm gjuhen me gjak
edhe fisin,e bashkimin
punė tė mirė e krodinimin
kshtu mandej ruhet etnija
edhe plot mbushet shqipnija
per qdo vjet ,me fise t' mija
kush n, ndoj kurs,ngapak tue msue
kush shqipninė tue vititue
them se gjuha ka me u,,,rue
kan me kndue shqip t' gjith nder mote
ka me u rue ah gjuha e jote
nanė shqipni gjithkah mbi dhe
mėrgimtart ,ku rrijnė tu u bre
me mėrzi ah gurė e dhe
se mungon organizimi
mungon pika kah drejtimi
mungon nisja kah takimi
mungon pika magnetike
po mungon shpresa qelike
per me e lidhė iniciativen
pėr me e lidhė at punė aktiven
pėr me pasė,po ma shum shpresa
me kėrkue ma shum adresa
origjinen pėrmbi dhe
t' gjith shqiptart ku kan fole
n' gjuhė tė huaja ku jan ble
jo se ble jan me dėshirė
por se koha i ka shitė lirė
ata fare se kan ditė
se n' gjuhė t 'huej ngadal kan rrshqitė
pa u diktue e tu u mėrzitė
edhe gjithkah ,me lot tue kja
thonė pėr t' gjallė ata jan tha
por se njoftė s e kan kontraten
kush me kryq u bleu uraten
kush me i gjysmė po diell e hanė
i msoj njerkes me i than nanė
prandaj them se ata jan ble
tinza tyre n' qdo fole
se jan ba pazar pa le
her latinit e her junanit
her ati turkut e italianit
her europes e her sllavianit
kta tue ndejtė nė troje t' veta
kur pa ! pritė' ėsht hap kuleta
shtete t' etshme pėr pazare
per ato krime e punė barbare
kryq e gjysm hanė thonė jan bashkue
kan thurė plane pa u diktue
jan perzie lirė e dinarė
me shperngulė ma shum shqiptarė
e me rrėnjė e i shkulė prej trollit
me i nisė gurve te anadollit
atje te re me nisė me lot
gjuhė te huej e jetė e mot
se kund yll s shndriste mbi dhe
as nder kombe as nder fe
as ndoj fat kund i drejtsisė
pe me i pa vuajtjest te etnisė
ne troje te lasjhta trashgimtare
as tapi ne tokė shqiptare
veq si truq te mjerė me i shkrue
kshtu kan folė e kuvendue
edhe e shtrinė si kushtetutė
sorr me mbetė ti oj sqepekrrutė
her kah nili e kah siria
her kah shtrihet helenija
ne anadol e nė zarė kroate
gjith me kja si qyqe nate
her me zi gjithmonė me u veshė
arvanit her si arbresh
plagos shqipen sqepekrrutė
qaj shqiptar her arrnaut
tue pernjek po sa ke jeta
kurr pa e lanė mbi troje t' veta
kurr pa e lanė nė t' veten sofer
kamba e huaj tue shkelė nė voter
PA I LANė DIJE AS PA I LAN SHKOLLA
tue shperngul po kah stambolla
ne gryk t'bosforit n' dardanel
TU IA LIDHė SHPIRTIN ME TEL
turk tu i thanė tu i shprrishė gjak t' vlimit
ME TURQNI T' ASIMILIMIT
E KSHTU MOTET TUE KALUE
msheftas gjith kta kan nenshkrue
si shqipninė ah me e shterrue
si me i ble e si me e shue
me i a marr faren pėr veti
me e qit dheut e matanė deti
veq me e shterrė njiher me farė
per me e shkri ndėr nderkombtarė
kshtu kan shitė e kshtu kan ble
tinza shpine ne pa e ndje
ba pazarė kan turq e shkje
edhe rus me serbian
edhe greku me talian
por sot shqipe e maleve t' mija
sot qe ngjallė ėsht koha e dija
orė tė mbarė do t' ketė shqipnija
n,qoft se ju me gjak t' vullnetit
me ngjyr pende sa ujt t' detit
i afrohni internetit
kush me pendė kush me pak fjalė
ne i bashkim tė gjith me dalė
gjuhė e doke me ringjallė
po ju thrret ju penda ime
me e kujtue at shqipni trime
se n' ballkan ka mbetė jetime
por se n# qoftė se bijt e sajė
kah jan botes skaj mė skajė
njiher n' vit turren nė atdhe
ku e kan pasė t' ,paren fole
them se shqipja ka me u nxe
e ,vetmueme s, ka ,me u ndje
ka me u dridhė porsi mjerani
shkja e rus e farė junani
kan me u dridhė po deri n,leqe
qe na deshten n,qthurje t 'keqe
Kur t ndgjoojn,se jem forcue
t gjith shqiptart kur t' jem bashkue
dilni tash pra dorė pėr dore
kush nji laps kush nji fletore
msone mirė gjuhen arbnore
edhe ju qe qe e keni harrue
nsyni mirė n' germa me e shkrue
mandej dil e lypni mbarė
kush me fis e kush me farė
gjithkah dheut kti ndėrkombtarė
ku rrijn tretė t' gjakut shqiptarė
nėpėr pika ku u shpernda
gjuha shqipe e don me u tha
merrni fjalė si vllau me vlla
pa ndoj hile e n, gjuhė,e gjak
tue kėrkue rrugen pa lak
tue kėrkue t' lashtin ogjak
tue kėrkue ju origjinen
tue shkrue gjuhen,e pertrimjen
them se e gjeni,jetė shkelqimen
them se gjeni shpresė' e besė
kush pendue po nuk do t' 'mbes
por kur an've gjithkah t 'detit
gjith kah dheu po i planetit
te bashkohen bijt t' gyrbetit
do tė ndjehet n' fuqi nana
prap n' shqipni nxejnė diell e hana
prap do te ket shqiptarė n 'miljona
ME I MBROJTė N' SHEKUJ VISET TONA

XHELAL FERIZI AUTORI I KTYRE VARGJEVE SHQIPTARE
me titull kushtrim shqiptarve mergimtarė

lirik
25-07-09, 23:19
Mė KAN URUE

XHELAL FERIZI AUTORI NE MERGIM
KUSHTUAR VASHAVE DARDANE

nja dy vasha bardh me zemer
pamvarsinė ma kan urue
porsi yje e dritė me emer
kur shkojn qiellit tue ndrique

nji amina e nji elina
ah te dyja karajfile
porsi zogza e kanarina
kur flutrojnė mbi fushė jeshile

mbi gjelbrim ku brushon bari
shprushė prej ere e puhije
me kullim por si lang ari
porsi rreze ne tokė lirije

qė tė dyja kan qua fjalė
siq dėrgon deti n kaltri
me shkumbardhen tė bukur valė
qė e shtyn era n' bukuri

ashtu kto me nji art fjale
mi kan vlue ndjenjat shqiptare
porsi zogzat pėrmbi male
qė ligjrojnė n' cicrimė shqiptare


kto dėrgua ma kan urimin
e qendisė ma kan n' hare
ndjenjen tė bardhė e' t' vrullshėm gzimin
por si yjt e hanes t 're

si elina e si amina
te dyja n' krah shkojn n 'cak flutrimit
si dy t' gzueshme kanarina
mu nė shesh tė pavarsimit

mu atje ku vlojnė valltarė
ku festohet me tupana
me poet e kangatarė
nė festė ku vlon me gzim dardana

HIJE U KA ARTI I LIRISė
SI SHERBET SA BUKUR QESHIN
THUA ME GAZ TE DASHURISė
GURė E DHE ME SHEND PO I VESHIN


si elina si amina
thue se rreze jan diellore
kto mi gzofshin mot e stina
nė kopSht t lirisė t' dardan'S' arbnore

KTO GJITHMONė QOFSHIN URUE
PAQIN DRITė TE BUKURISė
JU SHKOFTė JETA TUE FLAKRUE
PORSI FLAKA E DASHURISė

EDHE U ECTė MIRė STINA E MOTI
PAQIN FAT MBI TOKė SHQIPTARE
E U NDIHMOFTė NGA QIELLI AI ZOTI
SI N MARTESė SI N' MOSHė BEQARE

PAQIN GZIM NE SHKOLLė E DIJE
NE PUNė ENE JETė NDER SHOQE E UDHė
PORSI DRITA NE GJAM INGJIJE
MOS JU DUKT KUND BRENG AS RRUDHė

AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU NGA MERGIMI
JU KUSHTON VARGJE MOTRAVE SHQIPTARE ME RASTIN E PAVARSISė
SE KOSOVES TOKES TONė TE SHEJT E TE DASHUR

lirik
25-07-09, 23:20
puthja e parė e dashurisė
Puthja e parė e dashurisė

Autori xhelal ferizi nė mėrgim liriku

puthja e parė e dashurisė mu duk si yjet me detra bashk nė vėrshime ėmbėlsore
mu duk sikur tė gjitha shprehjet e metaforave nepėr aorten time kalonin
mu duk sikur u pėrquan tė gjitha rrymimet aromatare elektrisht ndjenjėsore
mu duk sikur tė gjitha vlimet deh’tare lumturisht mė pėrshkonin

nė at dehje mu duk vetja si nė mahnitė e fluturimit
mu duk vetja sikur mė pėrkdhelnin e mė pėrshendetnin tė gjitha yjet
thua se tė gjitha artet e lehta tė violinave luanin dashurisht vallzimit
nėpėr zemrėn time thue se kishin ra tė gjitha mjeshtritė pėrkdhelse tė puhizave tė pyllit

as artistėt vrojtues tė sė bukures nė piktura
nuk do tė dinin ta pikturonin qehre’shije kėt mbretėri tė shijeve ma thelbėsore
as majat e artit as ylberat me gjysm’hark qė me qiell lidhin ura
nuk do ti shfaqnin dot kto pėrjetime mahnitore

un rashė i dorzuar nė at mbretėri me qilima fluturues qiellorė
ku secila ndjenjė njė qiell pėrplot ndjenjėsi ishte
edhe sikur margritarėt tė shkrinin fjalėt nė ujė diamantorė
e ingjia nė aorten e dashurisė gjak lulje tė kishte

prap them se nuk do tė arrinte ndjenjėsisht tė shprehte kėt fjalorė
o zot sa bibliotekė shijesh ishin shartuar shprehur fjalė
secili yllė i universit me artin e tij vezullorė
ksaj ndjenje mahnije me bukuri spjeguese nuk do tė ja kishte dalė

un nė puthjen e parė jam shkri si ingjija me miliona damarė
nėpėr secilin damarė kaloj nji far ėnėgjėllorė pėrqimi
ah fija e flokut tė sajė nė krahrorė kur mė mbeti varė
buza gati u shkri qiellorisht me buzėt e saja prej vlimi

o dashuri e parė o mbi qiellore dhunti
nuk e harroj mbėshtetjen e kraharorit tė sajė e ballin
un si nji nji rob i kti arti plot urti
qetsisht po shkrihesha nė tė sajė qerpik e mallin

un nė krahnorė tė sajė i dorzuar
si hana e yje nė netėt e qeta tė bukurisė
si arti i ylberit me etjen i shartuar
kur pėrqon nėpėr ngjyra nga gurrat e kullimsisė

as vet nuk e di se si nėpėr mua kto mbretėri plot shije
ku secila pejzė shpirtrore mu bė madhėshtorė pėrqim
ishte nji puhi deh'se nė kėt qast mahnije
qė jeten e shpirtin mi mbushte me shkėlqim

tė gjitha yjet at'her patėn ra
thue se prej qiellit jan shkulė
kur buzėt tona u pėrputhen aq gjat pa u nda
thue se buzėt tona secila rrudhė quhej dashuri me vulė

nuk kishte karajfil qė na ndante me ndoj sharm mbi dhe
nuk kishte qiell qė na tėrheqte nė vemendje
ne aq shum dashurisht nė shkrirje ishim nxe
gati po vdisinim lumturisht mbi puthjet me zemrat plot ngarendje

tė gjitha yjet i kemi mahnitė bukurisht
thue se “qendisė at puthje e kan rrezet me safire
un me miliarda shpirtndjenjat e shprehura dashurisht
me tė gjitha mbreteritė e shijeve mbi token ilire

aty te nji urė druri romantike
o zot te do shelgje rrumbullake me fletė si gjysėm faqe
si ka mundėsi qė nga njė puthje tė vijnė tė gjith qenjet galaktike
tė zbresin si tė dehurat puhiza mbi aromen manshuaqe

tė dy te ai lum i vogėl me bilure
nė bukurinė madhėshtore pran detit
ajo puthje u bė nji lloj lidhje aortė ure
qė i lidhi dy zemra nė mes vetit

nuk e them dot me fjalė sa kronikan zemrash po shkruanin nė arkivat zemrore
edhe lulet kishin ardhė me tė githa frymzimet
edhe ngazllimet qė i lidhin aq ndjenjėsisht dy krahnore
nė vrap pėrshkrueshėm nuk ja delnin pershkrim qastit yllė pėrshkrimet

me dy duar shkruante ylberi e deti
me aortat e fijeve qė pėrqonin tė barit
ky qast ishte nji far mbi qiellorė mbreti
qė e shkrinte edhe stilin e gjuhen e arit

udha si mallėndgjyeshėm’ admironte e tė gjitha pushtetet e dashurive
kishin ardhė pėr ta pikturu kėt qast pėr secilen shkollė
edhe vet mbretresha e tė bukurave e thelbsorja e magjive
e panteonėt ma tė lartė me gjith artin e stėrhollė

tė gjitha bukuritė nė at qast kishin shpėrnda pėshpėrimat
peshqit kishin dalė tė kėrcejnė mbi kaltrinė detare
zogjt kishin shpėrnda sihariqt diamantėrisht cicėrimat
lulet kishin pėrcjellė sharmin e kėtij qasti e pėrbėrjen aromtare

nuk ishte ndje askund ksi qasti ndėr mahni
si puthja jonė! ajo kohė mbretėri e materjes ishte shpallė
tė gjitha artet nė kronika e kan shprehė si art nė’ mjeshtri
a do tė ket ma ksi qasti mbi dhe vallė

thonė se at'her veq sa kish fillu pranvera
kur nė krahrorin tim ra ajo flutur belholla me bukuri magjike
menjiher pipat aroma e ngjyrat e bukura e era
u shkrinė nė qastin e asaj kohe pėrjetsisht unike

tė gjith donin ta pėrshkruanin kė qast unikat
kėt puthje mbretreshė e qastit interpret
edhe engjujt secili me pendė e me deshirė e uratė
kishte zbritė edhe kurora e qiellit vet

ather bilbilat kishin perhapė cicrimen
kahdo neper mbreterinė e lumturisė
edhe vala e detit kish ndalė shungullimen
e ra nė dorzim tė melankolisė

krahnori i jonė e buzėt dredhz’kuqe
e faqet e fijet t’ qerpikut
o zot kishin sjellė sa joshje e burbuqe
dhe vet ėmbėsinė e ma tė ėmblit fikut

tė gjith kishin ardhė nė kėt nismė tė dashurisė
krushq ma tė bukur nuk pat ather mbi dhe
porsi nji ditlindje qė ylli e nisė
ashtu puthja e jonė nisi fat pėr ne

o zot kahdo kishte shije nė lang e farė
si nė shegė e nė qershi
edhe vet ngjyra qė shkėlqen nė arė
nuk mund ta pershkruanin dot kėt dashuri

un i shkrumburi pėr dashuri e atdhe
mbahesha pėr belit tė sajė
sa pendat ylltare po derdheshin rrėke
pėrjetsisht nė mendė qastin do ta mbajė

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
25-07-09, 23:22
NėSE MALLė PėR MUA KENI

Auori xhelal ferizi nė mergim liriku

nėse mallė pėr mua keni
e mbi dhe nėse m' kėrkoni
n' karajfil mua do t' mė' gjeni
e nė brushė bari kur ta lmoni

nėse pėr mua ju joshė loti
a ndoj stinė e bukurisė
mė gjeni n'kujtime nė palcė moti
mu nė kalanė e dashurisė

mė kėrkoni nė za t'bilbilit
o nėn hije tė qetines
o nė driten e kandilit
o nė shpirtė nota t' violines

edhe nė shekuj mė kėrkoni
edhe n' pėr glob nėpėr humbtira
dikund larg nga dhe i joni
tue ligjrue me vargje t' lira

ose mė gjeni nė gji t' kurbetit
dėnes'shėm gjith tue fshi qerpike
gjith tue derdhė si gurra t'detit
vargje tė bardha nė rimė lirike

un jam tretė nėse m' kėrkoni
un po shkrihem kudo t' m' gjeni
kur sa i qiell tė dashuroni
aty jam me varg refreni

nėse e thoni at fjalė goje
emrin tim dikund me mallė
mė kėrkoni nėpėr hoje
bletėt art t' shijes m' kan shpallė

Mė kėrkoni nė gji tė ylberit
nė art tė fjalės mu nė pendė
mu n 'lulkuqe e nė fije t' fjerit
bashk me yjet nė kuvend

mė kėrkoni nėpėr vlime
a' ku rrin palca e mahnisė
nė art tė mallit plot kujtime
Nė mbretrinė e dashurisė

autori xhelal ferizi nė mėrgim

-----------------------------------

lirik
26-07-09, 08:52
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Burgu
-------------
Nga autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
-------------------------
Sikur Tė Kisha Tė Gjitha Gjuhėt Qė FLasin
Tė Shpendve Tė Bimve Tė Materjeve
Dhe Tė Tė Gjitha Kohrave Shekujve Stinve qė Bėrtasin
Dhe Tė Gjith Artet thelbsore Tė Shprehjeve
------------------
Ndoshta Ndonjė Spjegim Tė KiSha Dhanė
Pėr Ty Me tė Nxjerrė tė shprehur Nė Arenė
Sikur Tė Njihja gjithqkajen Diell e dhe e Hanė
Dhe Lotėt E Botės e Rrėkenė
----------------------
Do Tė Spjegoja Un' Ty
Sikur Tė Isha i dhimbjeve gjenial Muzikolog
I Tė Gjitha Instrumenteve shpirtė fenomene n' mbrendi me' hy'
Me Notat shpirtzezuese te tyre n' Dialogo monolog
---------------
Mandej n' Monolog dhimbjet Me i Kthy
vuajtje Un Me U Bė' e un fjalorė vuajtje e ne ato ata
Tinguj vuajtjet Nėpėr Shpirtė tė tyre me Hy
Me e deshifru e zberthy Qdo Fjalė ne shekuj Kah Ka
----------------
At'her Ndoshta vuajtje'Formulen
Me Tinguj Tė Veglave vuajtse Botėrore
E Dhimbjeve Me u Marrė Ah'shekujpasthirrmsisht palcė e Vulen
Menquritė vuajtse tė' stinve llahtaro burg shkollore
-----------------
At'her Ndoshta me shekuj'dhimbje Diqka
Do Tė Kisha Pėrshkruar o Tmerr
Nė Ty ėsht Ajo Qė Quhet llahtarė kėputje Gjithqka
Qė Mbjellet e Trishton Si Ferr
-----------------
ku ta marr at gjuhė me deshifrim
Ku Ta Marr at Gjuhė vuajtėse shpirtėzuese shprehse
Ku Ta Gjejė at Shkrim
Kush Mund t' mė Ndihmoj ah Nė Kėt Mision
Ah Ti Je Llahtarė Ti Nuk ke Spjegim
Lahuta As Vajtimi Nuk tė Imagjiinon
---------------
Ku Ta Gjejė Nje Gjuhė tė tė Gjitha Fletve
Qė Dijnė me vajtu kur thahen vjeshtore
Ku Ta Gjejė t' Plagosur Nji Shpirtė n'jetė tė Jetve
Nje Mėrzi t' Papėrshkruar n' Mote Shekullore
-----------------
Ndoshta Me Kto kob tmerr Vyshkje
Nė kėt shekuj 'gjėmim ' si Gjuhė tė' kisha zbėrthy
Analiza e mjerim ankth lot' vdek ''' ndryshkje
Qė ferr'tarisht katranisht me gjasė t' Spjegojnė Ty
-------------------
as ather nuk e besoj
se duhen shum gjuhė shpirti e ligjėruese varre
se edhe me ekuacionet ma tė zeza sikur tė gjėmoj
nuk di si tė shprehem me leksik tė zbrazem ndaj kėsajė tmerr barre
-----------------
nuk ekziston shprehje a' e' shihni pra askund
as nė materje as me huazu fjalė edhe ndėr demon
burgu ah sa i zi ėsht ky ferr stėrmund
asnji gjuhė mbi dhe dot nuk e spjegon

---------------------

Ah,,se Ti Nuk Je Gjuhė Qė s' tė Merr Kush Vesh
As Vet Vuajtja Qė Ti Pjellė e Ke
Ti Je Palca e Vuajtjes qė me ferr e veshė
Qdo Gjė Pėrmbi Qiell' n' Pėr Gjithsi e dhe
-------------------


Xhelal Ferizi Autori I Vargjeve Me Titull Burgu
---------------------------------------------
Autori afro tridhjet vjet JASHT ATDHEUT
XHELAL FERIZI NGA MITROVICA E KOSOVES
KONTAKTI ME AUTORIN
[email protected]
AUTORI NE MERGIM
------------------------------------------

lirik
26-07-09, 08:54
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kam shkuar deri ne thellsi
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

xhelal ferizi shkruan titullin
*************************
!kam shkuar deri ne thellsi/
************************

Kam hy njiher deri nė ftoftėsitė nė akull
nė palcen e tij tė ftoftėsisė
pėr tė pa pse ranė tė gjith shakull
tė bijtė e nėnė shqipėrisė
***

dhe nuk gjeta arsye
askund nė analizė
sa akuj i kam thye
me penden duke levizė
***

kėrkimeve kėrkoja me pendė e qiri nė dorė
me dritė tė qiri pendes e vlimeve tė shpirtit
pėrvlova shkriva akuj e borė
arsyen se gjeta t'pendimit
pse ? u ngrinė ! tė gjith 'krushqit arbnorė!
********************************

Autori mergimtarė xhelal ferizi
==================================

lirik
26-07-09, 09:45
Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi
------------------------------
Loti i nji fėmiu
--------------
qante ai ...loti i tij tė gjitha qastet i dėrmonte
shekulli nė zemėr nga loti i tijė dridhej
ai nėnėn nė kolonen e vdekjes po e kėrkonte
ai dėnesshm nė kolonė vajtueshėm kruspull mblidhej
---------
pėrkdheljet e tė tjerve nuk e ndihmonin
secila kokėrr dhe pėshpėriste e atdheut nė mjerim
gurėt e kosoves anė e mbanė gjėmonin
nė eksodin e vdekjes po ecte kombi im
----------
fėmiu pėr nėnėn qante pa ja nda
motren ia kishin nda nga kolona pėr dhunim
nėna dkund vdekur plast i kishte ra
babai i kishte vdekur nė pushkatim
---------
kosovė e tmerrit tė luftes o tokė me magjike vlerė
tokė stėrgjyshore e trashguar me gjak
sa tė pėrgjakshme e tė dhimbshme e ndjenė secilen pranverė
pėr gjuhė shqipe liri e bajrak
----------
disa vyshkur jete disa qanin heshtur nė kolonė
tytat tė drejtuara qė villnin vdekje
po ecte kokėulur i gjysėm vdekur kombi i jonė
me vdekjen pran e tė vyshkur tė stėrmekur
-----------
urinė lodhjen mundimin shok tė pa ndarė
rraskapitjen piknik tė dhunshėm hise
po qanin disa heshtur gra e fėmi shqiptarė
tė mjerat dardane fise
---------
atdheut shpinen po ja kthenin
koken nuk e kthenin dot mbrapa se nuk lejonte armiku
kosoven kujtė po ja lenin
ecnin turpėrueshėm tė fyer tė poshtruar kah adriatiku
---------
vaji pėrzihej nga njė her
vajzat e dhunuara kobshėm gjėmonin
qanin edhe fėmijtė e mjerė
gurėt e dheu i kosovės rėnkonin
-----------
qdo buzė e gjithqkaje nė vajtim aty ishte
qante edhe guri e zalli
dikush as lot me derdhė ma nuk kishte
se vdekja e rrėmbente e halli
---------
vaji i njė fėmiu po kėpuste shpirtin edhe seciles fije bari
skuadronet e vdekjes ftoft tytat i mbanin
po qante dėnesshėm heshtur edhe njė bijė shqiptari
se pėr ta dhunuar nga kolona her mbas here e ndanin
---------
vaje e lot tė ndryshme kishte
dikush pėr nėnė qante e dikush pėr tė humburin nderė
loti e dhimbja kahdo mbi tokė ishte
i pėrzier kahdo me gjak e vnerė
----------
fėmijtė nuk pajtoheshin dot
qanin tė mjerė jetimat
aty nuk kishte ma mėshirė as zot
pėrveq qarjeve maakrave e gjėmimet
---------
tė lagur tė mjeruar tė trishtuar ecnin
fėmiu kėrkonte nėnė e moter
disa tė vdekur kah kolona ngecnin
kosova ato dit ishte e vdekjes voter
---------
qanin edhe fletėt kahdo tė malit shqip
qante edhe fjera e zallina
secila degė e pėrlotur e me gjak secili pip
qante edhe moti e stina
-------
kėmbėt gjysėm vdekshėm po i tėrheqnin tė ikurit zvarrė
e mjerė kokė ulur kolona
secili ishte bė i gjallė vyshkje e varr
i tė mjerave viseve tona
---------
njė fėmi qante pa ndėrpre
nėnėn kėrkonte me lot
shpresathyerit ecnin mbi dhe
ku ishte i madhi zot
-----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
Pėrshkrim i tė ikurve nė kolonen e mjerė
tė stėrvuajtur gjat luftes nė kosovė
------------------
gjat bombardimeve tė natos gjat vitit 1999
------------------------------------------
Lexoni vargje nga autori xhelal ferizi shoqe shokut
---------------------------------------------------
Tė drejtat e autorit ndalohen postimet neper forume tjera pa pėlqimin e autorit autori ka emrin dhe mbiem“rin ne secilen poezi

-------------------------------------------------------------------------------

lirik
26-07-09, 10:04
Me dashuri arrihen tėgjitha

---------------------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------------------
me dashuri arrihen tė gjitha
edhe ujin e shėndrron nė curril
ma dashuri zbuten edhe therra e hitha
dhe bėhen si fletė n' karajfil
------------
me dashuri zbutet edhe bisha mizore
me dashuri kaltersoset qielli
me dashuri urtėsohen edhe stinėt kohore
e gazin nė qiell na e falė dielli
-----------
me dashuri edhe yjet mund tė nxiten nė valle
me dashuri edhe lulet harlisen
me dashuri edhe gurė e zalle
nė jetė e buzqeshje nisen
------
edhe hana me dashru ecė nė shtigje
e neper prroje uji nė lugina
e flladi del neper brigje
me lmue brushat mbi ledina
--------
me dashuri edhe zemra e nis gjakun
edhe kėrcyelli i lules me fletė
pyetne lulkuqen zambakun
aty dashurija jep jetė
---------
me dashuri buzėt shkrihen
gjaku bėhet sheqer
dhe dejet pėrqojnė gėzim e kurr nuk ngrihen
ndjenjat dashurueshėm i bėjnė pranverė
------------
me dashuri arrihet nė maja
me dashuri shijohet lirija
para saj shtrohen kodra e pllaja
flladi e rrezet e hieja
-------------
me dashuri ligjėron secila zogzė kuqe
secila zogzė larme e brush“tare
secila e ngjyr sharm burbuqe
qelet me erė aromtare
---------
dashuria ėsht qelsi i diellit
i qehres sė vet zambakut
i shpirtit e kaltrisė sė qiellit
i zemres i shpirtit i gjakut
--------------

autori xhelal ferizi
----------------------------

lirik
26-07-09, 10:06
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

----------------------------------------------------------------

Nėse shekulli qanė me lot
--------------------------

Autori xhelal ferizi
-------------------
Nėse shekulli qanė me lot e ju dėfreheni
ju jeni tė bijtė e mohimit
nėse ju nga loti i shekullit dhimbje nuk ndjeheni
ju qenkeni tė bijtė e krimit
----------
nėse shekulli qanė me lot e ju lodroni
ju qenkeni vet akulli i zi
ju qenkenipjellė demoni
qė shekullin e mbani zili
------
nėse shekulli qanė me lot e ju hani e pini
ju qenkeni pa zemer
kur shekulli qanė me lot ju a e dini
se dhimbja e tijė ka emer
--------
kur shekulli qanė me lot e ju vallzoni pa ja nda
ju qenkeni egoizmi vet
shekulli u shterr u tha
e ju me ego pasuroheni si det
----------------
nėse shekulli qanė e me lot dėnesė
e ju tinzrisht qeshni
ju nuk paski aspak fe as besė
ma mirė katranet shpirt'ėrisht veshni
---------------------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim

--------------------------------------------------------------------------------

lirik
26-07-09, 18:24
Kur lindi dashuria
shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

kur u dashurova shprehjet tė pa fund i kisha
ato u aktivizuan ne miliarda qeliza
nė secilen vetvete timen un
plot me gaz e shndritje isha
dhe un bėhej secila
e un qelizė bėhesha
oh merreni me mend sa ka bota ferra e driza
sa ka bota lule e karajfila
un aq shum ndjenja kisha
---
te gjitha kromozomet me gaz mė ishin mbushur
habitė jan pulbardhat e detit
nė secilen kokėrr zallinė
nga nji shekull me shpirtzime dukej gazmore
tė shartuar shkembenim
nė mese vetit
si lule harlsije arbrore
sepse ato shendrisnin
dhe o zot sa bukur ishte ather
disi kriht e lumturis fluturueshėm me rrėmbenin
dashuri ishte qdo pore
gjithqka ne zemer me dukej fllad i embel me erė
nuk mund ta spjegoj as me ndihmen e poetve
as me ndihmen e pendave botrore
un besoni nė secilin kromozom
qė ma shum u aktivizuan nė numer se tė gjitha kokrrat e zallit
u bėra aq energjik ma energjik se secili atom
nuk e njihja ma lotin as piken e hallit

un isha ma i lumtur se mbretria e mbretėrve
un isha mahnia vet
un isha gzim magjik fenomen
sikur kto ndjenja ti kishte globi
do te qeshte mbi dhe secili gjen
do te kishte fluturuar hareja neper hapsira
e mahnitė do te fluturonit mbi det
---
oh ato ishin ditėt mė tė mira
qysh se lindi historia im vet

besoni edhe kanarinat mahniteshin
cicrimat mundoheshin me qeshje te na intepretonin

edhe pulbardhat qe buzė deti rreziteshin
te gjitha nė gjuhėn e tyre thonin
te gjith shekujt me ket persosje mahniteshin
ky ėsht kulmi i tė gjitha kohrave
kso dashurie nuk kemi pa as mbi dhe as mbi det
vet era ka folė per herė tė parė

me ndjenjat e mia te ndezura
gjuhen e sajė e kam kuptuar

jan hapur qelsat e zemrave tė tė gjitha bukurive
dhe bregut tė detit duke kundruar


na kan shpallur dashuria ma e kurorzuar
mbretėri e te gjitha dashurive
maja
ma e lartė e hjeshuar
kulmi mbi pllaja

o zot sa shum na kan uruar
sa lartesi te mdhaja
e fjalė magjistare

vet yjet i kam pa duke shendritur
te gjith kishin dalė
edhe vet ylberat e koloritur
q ė me pi nėpėr burime ishin ndalė
besoni

tė gjitha gjuhėt e materjeve kan promovuar
dhe kam pa vet nė shtat!' drujt duke u rritur
nga gzimi ato dit edhe dhe i joni
ka folė nji fjalė
dashuri tha

per herė te parė edhe guri ka qeshė
me shend ishte veshur secila valė
deti aq bukur rrymisht gėzueshėm dridhej
si valle me hedhė kaltėr ishte veshė
me shkumbat e bardha plot art

thue se vet vala nė valle po hidhej
te gjith pėr dashurinė tonė me nji entuziazėm te zjartė
flisnin plot pasion
se ne ua intepretuam
drejt nga gjuha e zemres sonė
dashurinė nepermes qehres se bardhė
rrymim aq perques gzimtarė
sa qė indet e tyre i vloj
pranveren e veren i harlisi nė beharė
dhe qehren anė e mbanė e ndryshoj
atdheut i dha pamje aq qehre bardhė
sa qė jehonė mė jehonė

fjala deri pertej bejshkve ka ardhė
ne dardani ka shkua nder fusha tė pa ana
aq shum nė secilen qenje depertoj
andej me shend e gjuhė e pėrqoj hana
zot si ishin ngritė nė kambė
edhe shprehjet e fijeve tė barit
nė secilen pjesė tė atdheut me pllambė
mė dukej se po eci mbi kullimin e arit
si ta spjegoj me cilen gjuhė
ah sikur tė ja marr puhisė
ndoshta as kjo nuk ka tė gjitha shprehjet
qė tė spjegoj te zbėrthej
ndjenjat tona tė dashurisė
un andej vrapoja
me shum lule nė dorė
hareja mė kishte nxjerrė flatrat
dhe shprehjet ma tė bukura nga goja
o zot edhe shqiptare vatrat
sikur dukeshin te ėmbla si hoja
sikur gjithqkaje i kishin dalė flatrat
kishte dalė mbi dhe thua vet magjija
ndjenjat ishin leshuar me te katrat
me vrap secila kah dashuria
un nuk di nuk di kso gjuhe nuk ka folė shekulli
kjo ka qenė vertetė maja ma e lartė qė preku qiellin
disi lazdrue ishte edhe rregulli
dhe harlisej edhe harmonia
nga senzibilizmi i gjithqkaje u shkund me gzim u shkund edhe dielli
qehret kahdo te luleve na pershendesnin
oh sa qift i bukur
biondi dhe biondina
vraponim dhe jehonat nga mbrapa na mbesnin
gajasjet stergzimet lodrueshem kah ledina
e afer bregut te detit shkriheshim
se qeshuri plot vyrtyt
thell ne secilin damarė aq hereshem ėmbėl ndiheshim
o zot se q jna qeshnin sytė
thue se hall ma kund s kishte mbetė mbi dhe
vraponim si flutrat duke u ndjekur bregut
her para e her mbrapa na shikonin pulbardhat ne moshen e re
dhe kur dilnim zallines ose ndonji shtegut
kah lumi a udha me gazin si rreke
habitej vet rrokullia
se kshtu asnjiher thonė nuk ishin nxe
buzet e detit nga dashuria
se un dashurinė e pranova
udhve te qelizave ne secline mikriondjenjė
edhe ato te cilat me mikroskop nuk shiheshin
nga nji lum art ua dhash ne thellsi
qe te jen gjithmonė te freskta
tė ken prore njomsi
un dashurinė e pranova
nėpėrmes buzve tė shekull mdha rrudhave
qe shprehnin secila det dashurie
deri ne aorten e zemres
ku lidhej vet arti i tė pėrquarave
rrugve majave tė hareshme
direkt ne te kuqt e zemres
ashtu siq ėsht qendra e shalqinit
siq esht kulti i te dashuruarve
e vendosa siq ėsht padjallzia e fletes sė blinit
e vendosa nė rruzat e gjakut
nga maja e kokes deri ne fund tė themres
nepermes nji bukurie
qe ja kalonte edhe vet jetsor madhėshtorė cakut
oh aq bukur sa qė gjuha ma mjeshtrore e te uruarve
nuk mund ta shprehė mjeshtrisht
as vet fenomeni i vlim gjakut
as hareja vet ndjeshmerisht
as arti me gjuhė mahnije
as lulet e zambakut
nuk ndjeheshin si un ne at magji dashurije
--------------------------
autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
26-07-09, 20:59
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Deshta tė jem damarė me rreze
------------
Autori xhelal ferizi
---------
deshta tė jem damarė me rreze
gjakun deshta ta kem prej ari
qė tė jem si ari nėpėr kohra e breze
por nga mishi mė krijoj i pari
---------
dhe jam shum i dėshpruar
nuk dua nga mishi tė jem as nga lėkura
i pėrjetshėm si dielli tė jem un dua
ti lidhi n' glob rrezet nė mirsi si ura
---------------
mishi mbanė edhe myk e smirė
gjaku mbanė zili e mėri
por rrezja e bukur diellore e mirė
mbanė gjithmonė dashuri
------------
prandaj nga rrezet e kohra mė ndėrtoni
se nga mishi buron edhe vrerė
gjakun nga ari me dashuri ma shpirtzoni
un dritė dua tė jem pėrherė
------------
se mishi paska edhe prishje me erė
mishi paska edhe gjak po edhe lot e dhunė
mishi pse mishi tė sundoj pėrherė
rrezet i dua un
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
Vargje shqiptare
--------------------