PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14

lirik
26-07-09, 21:03
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kėshilla pėr ju
----------------
autori xhelal ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi
-----------------

lirik
26-07-09, 21:06
Mjerim
----------
shkruan xhelal ferizi
-----------------
medet sa poshtė ka ra morali
besa po shterret po tretet
sa shum do tė vuajnė fusha e kodra e mali
sa shum do tė vuajn edhe detet
---------------------
besė ma nuk po ka
qka do tė thoni o yje
sa qiftet pėr tradhti jan nda
sa fatet jan lidhur me nyje

-----------------------
dhe guri do tė pėlcas'
s' durohet ma dyftyrsia
lakmia qe i ndjekė nga pas
dhe shkurtpamsja llassa e verbria
----------------------
kėto po e vrasin jeten
tradhti po mbjellin mbi dhe
po e mbysin tė vėrteten
ndėr njerz ndėr kombe e fe
---------------------
sa keq lakmia bizare
shėmton bukuritė e jetės
tradhtia ajo daltė fare
po i prinė botės sė shkretės
--------------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
26-07-09, 21:10
Kam fol me mbretėr qiellorė

Shkruan xhelal ferizi

me mbreter qiellorė kam folė
kur nji ditė nė krih te pendes time
vrapova pas cakut kohorė
mbas dijes nėpėr vlimfluturime

dhe me than pse rrin ne tokė
atje ku ka shum gjak
ti je pa miq e shokė
i djegur nga malli si flakė

eja e rri nder ne
te mbajmė pa brenga n hapsirė
nuk mudem ju thash pa dhe
se rrėnjen e kam ilir

dhe loti pervajshėm mė piku
vrapueshem permbas jam turrė
o zot si me dridhej qerpiku
e buza me joshte nė gurrė

u habiten mbretrortė e qiellit
q' na qenka ky brum vetvrastarė
qe ik nga mbreterija e diellit
kur mohim ka nder shqiptarė

e un me krih mbi pendė
po i ndjeja me dnesje mbas loti
me ra nji varg nder mend
shqiptarė mos ikni nga zoti

se un po vi mbi dhe
me penden e lot pa djallzi
qe ju veri jug e tri fe
te mė mbani me vlim ne gji

Se un po vi me varg
me pend e me kshilla hane
kam qenė nder vise larg
me prit oj tokė dardane


po vi me krih te shkruar
me penden plot me vlim
bashkim kombtarė tė uruar
t' vulosur ne shekullin tim


po vi me dashuri
po vi me qytetni
po vi nder ju te rri
per shqipen e lirė nė etni

po vi po vi po kthehem
a keni pak deshirė
se ktu nuk mund te thehem
te rri nėn kta zingjirė

po vi per shtetformim
po vi qe ne vendin tonė
te ec puna me vlim
shqipnija n'dhjet miljon

po vi per hir tė etnikes
po vi oj dallendyshe
me thirr per hir te etikes
se s' di si t' lotoj ndryshe


Me thirr se un po vi
ringjalljes ti jap fryt
qe nana me kokė ne hi
te mos i mbaj dy sytė


te mos i mbaj shqipnija

etnija nanė e jonė
shikimet kah ndasija
e urdhrat nen padron

po vi per hir te dheut
po vi per hir te motit
per hir te memedheut
sternip i kastriotit

s po ndalem nder mbretri
qofshin edhe qiellore
po dua mbi dhe ne shqipni
liri e jetė arbnore

xhelal ferizi mergimtari i lanun ne harres nga
shqiptart e vet

lirik
26-07-09, 21:12
Titulli: Vargje Nga Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Hapi mbas kohe
**************

Xhelal Ferizi mėrgimtarė
********************

un ndjek e ajo ik
sa hap i vogėl i imi
un shtrėngo e ajo pik
mbi tė pakapshmin dijetarė shkrimi
***


sa do qė un mbrapa
i qepem me njė vrap e dėshirė
ajo ikė me tjerė hapa
e un mbetem mbas sajė me stėrmund i lirė
************************

Shkruar nga Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------------------

lirik
26-07-09, 21:14
Kush tė vrau dashuri
***************

Shkruan Xhelal Ferizi
****************

kush ishte ai qė tė vrau ty pėr nji sekond
kur un me vite tė ujita
si ta quaj kėt vrastarė fond
kush investoj nė kurtha e prita
***
tinzrija dhe dyftyrsija vret
jo vetėm dashurinė
por token me bereqet
qiellin jeten bukurinė
**********
dikushė zemren ta verbon e sytė
kur je i tepėrt nė besim mirsi
mos ujit plehra verbėrisht plehra tė ndytė
se plehrat maskohen pastaj si lule nė dashuri
e joshja e tyre tė mbytė
maskė plehu e mshehur nė saksi
******************************
Autori Xhelal Ferizi autori nėpėr vite me vargje shqiptare
*********************************

lirik
26-07-09, 21:14
Kush e vrau mjegullen
******************
Autori xhelal ferizi
--------------------
********************
Mjegullen
as loti as gjahtari
nuk e,vrau, mjegulllen
as
pushka
as topi
mjegullen e vrau,
dija e shkolla
mjegullen e vret
vargu,me dritė
arti teoria
poezia
dashuria
puna mirėsia
fjala
""""""""""""""""""""""""""

Autori xhelal ferizi
*********************

lirik
26-07-09, 21:15
Hapi drejt hiqit
*************

xhelal ferizi autorė
******************

kur u linda hapin e qita drejt jete
kur u rrita u nisa drejt vleres
tash po flas vet me vete
a thua me hap shkoj drejt pleqėrisė sė mjeres
e mandej kapitulli i fundit tė kėsajė kalimtarje flete
vdekja dhe varri
shėndrrimi pastaj nė hiq
sikur tė mos isha mbi kėt dhe
eh jeta dhe hiqi
tė mbulojn pastaj kohrat e harresave
shekujt qė ndėr ta ma nuk je
tretesh si lėngu i fiqit
thahesh
eh jetė
a thua po shkoj drejt hiqit
drejt psehes nė pse
sa qudi vėrtetė
si nesėr si sot si dje
hiq
mund
fund
gjithqka pėrsėri hiq e dhe
nga jeta nė jetė
pse

Autori xhelal ferizi

"""""""""""""""""""""""""""""""""!

autori xhelal ferizi

lirik
26-07-09, 21:16
Nuk e dini
""""""""""""""""""

Shkruan Xhelal Ferizi
*****************Ju nuk e dini at qė un e di
e kam pa duke lidhė shekuj e muaj
ka lidhė edhe kohrat epokat varg e vi
kur e kujtoj sa shum vuaj
***

un e kam pa me sytė e zemres time
e kam prekė me shekuj'dndjenjė nė damarė
tė gjitha pjesėt e sajė vuajtė zeza ishin pėrvlime
ajo ka lidhė nė shekuj shqiptarė
***

ajo ka lidhė shum njerz e fe e fjalė
edhe diturisė gojen ia ka mbyllė
ajo djajve mėsimet gjithmon ua ka falė
ate nuk e don as dhe as qiell as yllė
***

ndoshta mua mė duket mjeruese meqense e njoh afėrsisht
ajo nuk quhet dashuri
ėsht ma e zezė se bisha edhe pse s' ka bisht
emrin e ka robėri
***
kush e pagėzoi kėt shpirtzezė nuk e di
por emer nuk ka ma katran
edhe shekujt qajnė sa her e kan pi
mbarėsohet me pranga e satan
***

Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """"

lirik
26-07-09, 21:20
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
***************************
Zbriteni
---------
zbriteni ju thash njė dit' gjeni ndonjė shteg
nėpėr ndonjė vrimė qiellore
pėr zhuritjen time qė po djeg'
ndonjė pikė mėshire diellore
***

kėshtu ju thash qielorive mėshiruese nga larg
kaltrive lart'fat rrisqeve me lot nė sy
ju dėrgova nga penda ime ndjenjė dhimbhsur lutėse me varg
germa tė sinqerta shpirt vuajtura nga zemra pėrkthy
***

por si duket mėshira nga indiferencat nuk vjen
ajo nuk bjen shtegtueshėm me zgjidhė vuajri nyje mbi dhe
ajo afėr yllit e diellit rrin me hare gėzim tė ve e nxenė
rrin e nuk zbret ndėr ne

kot u ankova dhe shpirtėrore germa lutėse pėrtheva
labirintit tė shpirtzimeve gjithkah me ndjenjė kėrkuese vija
kot kah ai qiell me dy sy nė dhimbė'lutje u ktheva
mėshira s' po vjen nga gjithsija
***

duke pritur tash afatin kohorė tjetėr
epokėt e mia rrisk mira me shteg shpresa pa halė
nuk dua ma tė mbetem varur nga armiku i vjetėr
qė dot nuk e them me fjalė

***

Shkruar nga Xhelal Ferizi mėrgimtari
***************************

lirik
26-07-09, 21:22
Dua tė bėhem erė
**************

xhelal ferizi autori nė mėrgim
---------------
dua tė bėhem erė
aromė e secilit stil
dua tė bėhem vlerė
me vargun si bilbil
--------
dua nė secilen rimė
tė jem art me maje
tė bėhem copa e grimė
nė lot poetik e vaje
--------
dua nė alegori
tė jem caku i fjales
flakrueshėm tė shkoj nė mjeshtri
siq rrshqet vet trupi i njales
---------
dua tė jem metaforė
prodhues i mahnisė krijimtare
vet shpirtrat ti qėndisi me dorė
me gjuhen e artė diellatare

---------
dua tė jem planet
fuqi e vargut kristal
sasi dua tė jem si det
nji fjalė tė mė vlej sa nji mal
---------
dhe dua tė jem pashterrsia
dua tė bėhem vizllorė
mbi arte tė vloj bukuria
ylberi ti bėhet kurorė
----------
dua tė jem esencial
nga rrjedha tė shpėrndajė kullimin
tė jem si dielli me fjalė
qė nxenė nė damarė njerzimin
-----------
autori xhelal ferizi nė mėrgim
-----------
*****************

lirik
26-07-09, 21:23
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
--------------------------------------------------------------------------------

Sa do tė shkruaj
---------------
Autori Xhelal Ferizi vargje shqiptare
--------------
sa do tė shkruaj e tė nxjerrė nga dija
vargje tė thella nga' shpirti i lirisė
nuk po shterren shpirt'detrat tė' mia
q' ėsht ky art burim i enigm'sisė
------------
sa ma shum shpirti im po shkruan
aq ma thell hyjnė gjithqkajat kureshtare
sa nė pa fund ato qė hulumtuan
nėpėr shpirtė kto fjalė kėrkimtare
--------------
un mahnitem si ato nuk shterren
si prodhojnė aq shum varg pa u ndalė
zot i madh sa shum nė fletė po nxjerren
thua se jan ndoj det krijues me fjalė
--------------
thua se jan po ndoj gurrė a liqe
thua se jan ndoj magjik burim
thue gjithsisė un ato jam tu i ble
kah do rrijnė anve nė pafundsim
----------------
pse nuk shterren pra as penda e brumi
i vargut tė shpirtit kahdo qė burohet
thue se ėsht ujvarė qė del nga lumi
pėrjetsisht me vargun qė s' shterrohet
------------------
Shkruar nga Xhelal Ferizi nė mėrgim
------------------------------------------------

lirik
26-07-09, 21:25
Pashė at zot ma thuaj njė fjalė
------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Pashė at zot ma thuaj njė fjalė
o tufė zambak qė rrin buzė qelė
cila rreze nė ty ėsht ndalė
kush ti lmon tufat mbi krelė
-----
po ti i ngjanė ksaj bukurije
prandaj kshtu po tė quaj n' gjuhė drite
ėmbėlsisht me gjak qershije
a thue nė degė si fletė mu rrite
-----------
sa her vet ai shpirti i hanes
me ato deje rrezemira
tė ka bekue si gjini i nanes
veq pse ti je nė art ma e mira
------
se asaj shpirti i ka pushue
mu nė at erė aq aromtare
ty me sharm tė ka bekue
si ma e bukura lulė shqiptare
--------
edhe buzėt ti ka diellzue
me shartim tė ati dielli
me romansė' t' ka ninullue
porsi fleten qė e l'mon prilli
-------
pasha at zot e pasha at fe
pasha gjakun e ylberit
sikur ti s 'ka ngjyrė mbi dhe
kah lmon era fllad e fjerit
---------
kah lmon era nder qetina
kah shkojnė zogjt mbi dhe shtetgtarė
as nder fllanza e kanarina
as nder artin rrezatarė
-------------
sikur ti nuk ka mbi shtroje
kahdo rrijnė me sharm larmitė
je ma e mira lulė ndėr troje
kahdo shndrisin bukuritė
-----
kahdo rrin ajo qehre dielli
kahdo zanat nė sharm rrijnė pyllit
kahdo enden re prej qielli
je si art zbritur ndoj yllit
---------
prandaj fjala mė del kshtu e arit
porsi shkrirja nė palcė t' ngazllimit
ti je fama nė art t' beharit
lulja e qelė si qehre e gzimit
---------
tė ka dalė nami ndėr behare
se lėvizjen art ma ke
kush si ti mbi erė shqiptare
nė sharm levizė aq leht mbi dhe
------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------

lirik
26-07-09, 21:26
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Liria
*************
"""""""""""""""""""""""""""""""""""

shkruan xhelal ferizi
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""
====================================
---------------------------------------------------


ma t' bukur nuk thurė qielli as dielli s' qėndisė
je ,pikturė ma e bukura ndėrtue prej perendisė
tė kan qėndisė ylberat me at bukuri
tė kan la me drita ,yjet qė jan shkri
tė ka ndertua dielli hana t' ka qėndisė
ta ka dhanė ylberi ngjyren t' bukurisė
edhe lulja e fletes tė ka qelė nė fleta
pa ty oj mahni nuk qeshė shpirti as jeta
mbi ty kan ndėrtu shekujt me kristale
ti je fllad ma i bukuri qė njomson n' pėr male
ti je erė magjike e freskon qdo fletė
ti je gjak i diellit globit qė i jep jetė
ah liri shjetnore qiellore mahni
ti je zemer qielli pėr ty bėhen fli
pėr ty ka folė ari ka folė karajfili
ka ligjrue zogu ka ligjru bilbili
edhe qehre e arit ka shkri sharm pėr ty
sa her jan gzue yjet kur t' kan pa me sy
edhe vet puhizat jan shtrue para teje
gjaku pa erė tėnde ecė kuq nder deje
ty tė duan shum zemra e tė thurin lavdinė
hana nėpėr shtigje e yjet kur shndrijnė
ėngjuj ,e heroj dėshmorė e qėndrestarė
ti je cak i drites diellit rrezatarė
gjithmonė n' qendėr t' fjales , e para nė agjendė
ti je gjak i arit qė kullon n' argjend
ti je vlerė madhore ,ma e pėrsosur n' qiell
ti je vlerė kurore ,qė rrin pėrmbi diell
ti je njė mbretreshė mbi glob e mbi dhe
njė magji e dashur nė kombe e nė fe
ty tė don dhe globi tė don deti e fusha
tė dojnė ėngjuj t' qiellit; edhe ėngjėllusha
je ma, e bukura lule qė lmon me aromė
pa ty shekujt vitet mbeten si kufomė
pa ty ara e pylli lisi me ato degė
pa ty qanė qershija qanė molla me shegė
pa ty nuk qeshė qielli qehre s' jepė natyra
gazi nuk shkrinė fushes dheut i ngryset ftyra
ti e gazmon yllin, e nxitė meteor
i nxitė nėpėr valle lidhur dorė pėr dorė
re tė bardha qiellore e shpirta mbi dhe
kombe n' tokė mbi kore qė ecin si rrke
ti je bukurija qė i jepė cak argtimit
ti je fryt i drites si rrezja e agimit
ti je simbol jete si dita nė ag
pa ty qdo komb bote ,nuk mund t' kalon prag
liri qė nuk prekesh me dorė as me lkurė
por prekesh me ėndrra e gjallron qdo gurė
ti qė je liri shpirti t 'prekė nė emer
py ty damarė dheu nuk lidhet me zemer
as nuk lidhen dejet e qeillit as t' detit
as damari i gzimit as shpresa e vullnetit
ti je si shpirt'shega tė ndjenė dashuria
ti je ndjenjė ma e bukura qė tė prekė njerzia
prekesh me qdo gjak prekesh me qdo fe
ti je shejti i shejtit ,qė flet pėrmbi dhe

Xhelal Ferizi autori i vargjeve liria
******************************
/xhela i mitrovices/
*****************
l i r i k u
*************************

kontakti me autorin
-----------
[email protected]

lirik
26-07-09, 21:27
Titulli: Vargje Nga Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

O populli im i pėrgjakur
------------
Do tė mbysin disa bij' tu bastard tru'tharė
ata qė nuk kan vetėdije sa njė gogėl
sahanlpirsa karrierist bajraktarė
me shpirtė sa nji duashk a gogel
--------
ata mendjelehtė jan si vocrrak
ata gjak atdheu po thuajse nuk kan nė deje
ata vuajnė pėr emer karrigė e bajrak
nuk kan mbi dhe kurar feje
--------
ata tallen oj nanė etnike shqipni me ty
ata nuk kan zemer
as ujė as nji pikė nuk e kan nė sy
luftojnė pėr karrigė e emer
---------
postin e shohin me lakmi
gjijtė e sarhosheve e vithet
ata nuk ndjejnė pėr etni
shqiptare ku rėnkojnė me gjamė viset
-----------
ata hypin mbi banka e tavolina
kur tė ju rrezikohet pozita
ata kėndojnė but si kanarina
kur ju ofrohet kuleta e mėditja
---------
ata jan ma shum me armikun
nuk ndjejnė as pėr gurė e dhe
zot e babė e nanė e kan metelikun
pazaret me hile i kan fe
---------
ata shqipfolsa jan
nuk kan dhimbje pėr zallina e gurė
kahdo t' pėrgjakur e tė pėrlotur mbi vatan
as pėr shtizė tė thyer e flamurė
---------
as hallet te popullit nuk i ndjejnė
kahdo kur e kaplon varfrija
ata hanė e pijnė e dėfrejnė
kur nė lot mbi dhe lahet etnija
--------
vuajtjen ata e pėrqeshin
as nuk e njohin fare
zemren si nė festa e veshin
kur rėnkon toka shqiptare
----------
ata jan si dobiqa
paraja ėsht e tyre shejtėria
jan bosha kokėkunguj e hiqa
vardisen nėpėr rruspija
---------
atdhe pėr ne ti jeta
sa shum na i shtove kopilat
ku i le shqipet t' vėrteta
ku i ke shpėrnda bilbilat
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------

lirik
26-07-09, 21:28
Ferizi- pseudonimin lirik?
--------------------------------------------------------------------------------

Mė fal
-----------
mė fal se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen nėpėrmes dhimbjes shpirtrore

e di se kėtu e gjejė konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time nuk mundem pa nxjerrė dėnesje zemrore
mos mė qorto se mė shėndron nė pendim
-----------
un e di se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak e damarė e zemer
---------
mos mė gjyko as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mi lan andej ibri si varre
-----------
un tash vuaj e qajė pėr secilen zallinė
nuk e duroj dot tradhtarin
qė i shiti lirė pazarin e bėri me shkja e shkinė
qytetin tim si arin
--------
qyteti im nė secilen qelizė mė dridhė
nė pranga i lidhur po qanė
tradhtari andej e ka lidhė
tradhtarėt nga etnija e ndanė
-------------
qyteti im ėsht magjik
ėndrrat mi falė nė gjumė mė pėrkundė qdo natė
e shiti tradhtari armik
e bleu lirė dora e gjatė
----------
gjithmonė tradhtari u duk si shekull vule
ai vulosi zezonat mbi ne sa her
mitrovica po vyshket e imja lule
gjysma e zemres i rrin pa pranverė
-----------
ibri im po loton
e dėnesė lirik poeti
qyteti im rėnkon
se nė duar tė hasmit mbeti
------------
kalaja andej po qanė
gurėt dėshmojnė pėr helm
lirinė andej e vranė
mizori e mbanė nė shqelm
---------------
Autori nga mitrovica xhelal ferizi poeti lirik i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------------------------


lirikk
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga lirikk

18-07-2009, 18:59

lirik
26-07-09, 21:29
Mitrovica ime
------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
tė quajta dashuri dhe mu duk pak
tė quajta shejtėri e art fund e krye
tė mbajė nė damarė pėrkushtueshėm e nė gjak
nuk dua ti me u thye
---------
un do tė bėrtas deri nė qiell deri nė yje
shekujt do ti shtrydhi nė mund
un bashk ti dua ara e fusha e pyje
gėzim tė dua pa fund
-----------
tė dua shum tė dua o dhe
ti je shum i bukur magjik
si ti asnji diell nuk mundet me mė nxe
tė fala nga poeti biri i yt lirik
-------------
xhelal ferizi
----------
kushtuar vendlindjes mitrovices
nga autori i lindur nė mitrovicė
----------

lirik
26-07-09, 21:30
--------------------------------------------------------------------------

Deshta tė jem damarė me rreze
------------
Autori xhelal ferizi
---------
deshta tė jem damarė me rreze
gjakun deshta ta kem prej ari
qė tė jem si ari nėpėr kohra e breze
por nga mishi mė krijoj i pari
---------
dhe jam shum i dėshpruar
nuk dua nga mishi tė jem as nga lėkura
i pėrjetshėm si dielli tė jem un dua
ti lidhi n' glob rrezet nė mirsi si ura
---------------
mishi mbanė edhe myk e smirė
gjaku mbanė zili e mėri
por rrezja e bukur diellore e mirė
mbanė gjithmonė dashuri
------------
prandaj nga rrezet e kohra mė ndėrtoni
se nga mishi buron edhe vrerė
gjakun nga ari me dashuri ma shpirtzoni
un dritė dua tė jem pėrherė
------------
se mishi paska edhe prishje me erė
mishi paska edhe gjak po edhe lot e dhunė
mishi pse mishi tė sundoj pėrherė
rrezet i dua un
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
Vargje shqiptare
--------------------

lirik
26-07-09, 21:31
Mos mė rilindni ma o shekuj
----------------
Autori xhelal ferizi
-------
liriku nė mėrgim
--------------
nuk dua rilindje as tjetėrsim
nuk dua ma shpirtzime nga jeta nė jetė
nuk dua riinkarnim
du tė jem hiqi vet
-------
q' mė duhet ma rropamė rrokullisje jetsore
Nėse transformohem nė lule nga bora do tė ngrihem
nėse bėhem zog do tė mbetem pas dore
ndėr strehė e shtigje do mėrdhihem
--------
nėse bėhem lis gjarpijt rreth meje do tė mbshtillen
nėse bėhem erė do tė pėrplasem ku do me ballė
nėse bėhem dhe lot mbi mua do mbillen
do thahet mbi mua peshku nėse bėhem zallė
--------
nėse bėhem peshk prore do tė vuaj
do tė bie nė kurtha tė njeriut me grep
nėse bėhem qyqe nė mot e nė muaj
do tė qajė n'ė kohra mbi mal e mbi shkrep
-------
nėse bėhem bari do mė bie ndoj gjak
i derdhur nga ndonjė betejė
nėse bėhem kovė do t' mė vejnė kapak
dikush pėr shfrytzim do tė mė blejė
--------
prandaj nuk dua tė jem as nė hekur
substancė e me shpirtin gjithmonė nė transformim
mjaft ma dua tė jem hiqi prore i vdekur
nuk dua tė jem i pėrhershmi mundim
---------
as nė re andej mos mė mbajė
nuk dua tė jem as shpirti nė qiell
tė qeshi prore pse e tė qajė
nė kohra her varnsirė her me diell
-------
dua tė jem qetsia
dua tė mos ringjallem
nuk dua tė jem shpirtsia
me vuajtjet gjithmonė tė pėrballem
-------------
p%rse nėpėr jetėra nė ndryshime pse
pėrse shpirti nga ngjyra nė ngjyrė
nėpėr shekuj prore ndryshimesh me u ndje
sadiste mė duket kjo detyrė
----------
pėr kė ta bėj kėt shėrbim
pėrse pėrsėri tė shpirtzohem
si kshtu o zoti im
nga jeta nė jetė t' rigjallrohem
---------
e kujt me shpirtė ti sherbej
gjithmonė mbijeteses vuajtėrisė
me vrap nė jetė si qakej
gjithmonė drejt tė mjerė grabitėsisė
--------
pėrse aq llasė tė marr
se jeta qenka lakmi
tė vrapoj e nė fund njė varr
hise errsira me pi
-------
mandej pra tė transformohem
si shpiirtė pėr hesapė tė shėrbimit
nėpėr jetra kshtu tė mundohem
nuk dua te jemi i riinkarnimit
--------
tė hyj gjithmonė n'pėr subjekte
tė jem vet stermundimi
e kahdo neper objekte
objekt i pėrjetėsie shfrytzimi
------
jo nuk dua
nuk dua o qiellit zot
sadizem ėsht ky per mua
nė shekuj nė muaj e mot
--------
nuk dua tė jem as dru as guri as lėvore as fletė
nuk dua tė jem ringjallje nga hiri prap me mbi
nuk dua askund tė bėj jetė
mė le o zot nė hiq'si
-------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
liriku nė mėrgim
--------------------

lirik
26-07-09, 21:31
Populli im
---------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
l-i-r-i-k-u- nė mėrgim
--------------
Populli im me mjegull kurtha i mbuluar
me shi tė pėrvajshė e t' pėrgjakshėm
zemra nėpėr shekuj sa her i ėsht pėrvėluar
spjegimi ėsht i tragjik pakapshėm
------------
nuk spjegohet dhimbja me asnji instrument melankolik
as me instrumente vajtuese
as me ndonjė isntrument tragjik
as me shprehje imagjinuese
-----------
ky ėsht popull dhimbje qė nuk nuk gjenden fjalė
bora toka ju skuq nėpėr kohra me gjak
driten e diellit demonėt ia kan ndalė
gjarpijt shoven ju kan mbshtjellė rreth fyti si lak
---------
pėr popullin tim nuk gjejė fjalė as dėnesje
edhe sikur tė marr shprehje mu nė burim lot
nuk gjejė pėr vajtim askund pikė as presje
pėrjetimet mund tė ja pėrshkruaj vetėm i madhi zot
--------------

tėrmetet i ranė nė shpinė e peshat e tokes
peshat e mundimeve e tė robėrisė

me gjak e lot ja pėrzien gjinin e lokes
me gjak ja lanė kahdo dheun e etnisė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
-------------------------------------------------

lirik
26-07-09, 21:39
Mos thuej se jam shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

nga autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''

Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse zot nuk ke,
Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse nuk je besimtarė,
Mos thuaj kurr mos thuaj se je shqiptarė,
nėse nuk ke shqiptare fe
nėse nuk lufton pėr liri e atdhe
pėr fis e farė e tokė
per flamur
pėr shqiponjen me dy kokė
pėr token tėnde pėr dheun tėnd me gurė
pėr miq e farefis e shokė
pėr tė shejtin tė dashurin atdhe
pėr qeill e diell e mėmėdhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon e puntorė nuk je
nėse pajtohesh me anarki
nėse nuk don liri
pamvarsi demokraci barazi
nėse nuk i don fusha e male
humanitete sociale
e shpirtin e njeriut human
nėse nuk shkrihesh pa u hamendur -
pėr dheun e te parve tanė
per trollin e lashtė ilirian
mos thuaj mos thuaj kurrė qė jam shqiptar'ė,
nėse i drejtė nuk je
nėse nuk je si flaka me zharė
nės e nuk je trim mbi dhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon pėr atdhe
e nėse je tradhtarė
mos thuaj se shqiptarė je
As kurr mos thuj shqiptarė
nėse i pa rod bizarė e i pa fis e farė je le
asnjiher mos thuaj se je shqiptarė nėse trim me farė nuk je
shqiptari duhet trim me qenė e trim me le,
shqiptari shqiptarin nuk duhet me e shitė as me e ble
as ne besė e fjalė me e pre
pa trimni nuk ka shqiptarė
e trimni pa shqiptarė nuk ka
mos u bėn kurrė mercenarė
nėn rus nėn grek e shkja
as mos ju shit kurrė ndėrkombtarit
shqiptarin duaje si vlla
trim nėse je ather shqiptarė qofsh me komb e fe
qofsh gjithmonė skyfter
puntorė e trim me nderė
mos thuaj qė je shqiptarė nėse gėnjshtarė je
ndėrsy qiellit e zotit gėnjen
nėse nuk je nė luftė me armikun i rrept si rrufe
mos thuaj se je shqiptarė
nėse shqiptarin nė besė e prenė
para hanes e diellit rrenė
ma mirė shpallu me komb tradhtarė
se sa te thuash mbi dhe jam shqiptarė
shqiptari duhet tė ket gjak trimnije sa nji det
para drjetėsisė shqiptari i vėrtetė gėnjeshtren e qet
koken nė sater shpifjes e intriges ja qet
e
gėnjeshtarė nėse je
as besė e burrni nuk ke
shqiptarė ma nuk je
para tokes e dheut para fisit e para kombit nėse gėnjen
me gėnjye nuk duhet shqiptari-
as para thikes as para pushkes e litarit
e le ma me gėnjye pėr qef
shqiptari duhet si guri me kenė
e jo tė gėnjej
se gjaku ma nuk ėsht shqip nė dej
duke e ditė mirė se zoti hidhrohet pa masė
e feja shqiptare liget e normat qnjerzohen
shqiptarė tė jeshė ma nuk ke gjasė
as nėn tė bukurin qiell
as mbi tokė e dhe
nėse prishet shqiptari nė pikė tė dites n,pėr diell
ai mbetet pa komb e fe
mos gėnje nėse je shqiptarė kurr mos gėnje
as ma tė voglen grimė as trohė mos gėnje
as pikė as presje mos shto
tė verteten duhet me e ndje
te verteten deshmoje mbi dhe
nga e verteta mos u largo
mos lejo kurrė me u ble
nga nji e verrtetė mos u largo nėse shqiptarė je
nėse je shqiptarė mos u ligshto kurr mos u dorzo
mos u gjunjzo nėse je shqiptarė
mos thuej se jam shqiptar nėse je i pa besė vrastarė,
tinzarė tradhtarė mercenarė
mos thuaj kurr se je shqiptarė
nėse e falė armikun e se falė mikun
mos thuaj se je shqiptarė nėse vetvaresh nė litarė
duhet punė e besė
duhet optimizėm e tė qelikten qėndresė
shqiptari burrė i ndershem fisnik duhet te jetoj e te vdes
burrrnija i duhet per jetė
bėhu shqiptarė i vertetė
e vetvra duhet vetem ather
duhet vetvrarė vetėm nėse nga armiku rrethohesh
e nuk ke dalje pėr tė gjallė
ather si oso kuka duhet te flijohesh
baroti te shkoj lart me gurė e zallė
qiellit le te shkoj tymi perpjetė
hasmit tregoj se gjallė shqiptari nuk mbahet e nuk kapet
as rob nuk bėhet nė jetė
qe tė mos thot armiku e zuna shqiptarin te gjallė
e mos me u rjepė i gjallė me u rjepė i gjallė nga armiku
prej prerjes se syve veshve gjymtyrve
prandaj duhet te vringlloj qeliku
te ju tregohet armiqve te pafyrve
se shqiptari nuk kapet i gjallė
se armiku ėsht i lig ai dhunon gra e qika
vetem ather duhet menduar si me u vetvra
por ndryshe nuk e don burrnia as etika
shqiptari ne betejė duhet si skyfter me ra
mos me ra i gjallė sa te ket tokė e dhe e qiell e zot
e stinė e shekuj e mot
me u djegė duhet nė flakė e barot
mos thuaj kurr se jam shqiptarė nėse bjen i gjallė,nė dorė
as burri as grue shqiptarė po as fmija i djepit
nuk duhet tė bėhesh i gjorė
nėse je shqiptarė gjallė,nuk duhet me ra plumbin pa e shkrepė
nese gjakun e ke arbnorė
shqiptari nuk bjen leht pa flakė
pa u ndezė si zhari me gjak
vazhdon ne pjesen -II-
nga autori xhelal ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lirikk : 06-03-2009 mė

lirik
26-07-09, 23:26
--------------------------------------------------------------------------------

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
Nė fenomenin e gjakut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
--------------------------------

*Titullin e vargjeve- nė fenomenin e gjakut*
--------
*e shkruan xhelal ferizi autori ne mergim*

*Shkruan Xhelal Ferizi*
--------------------------
*nėpėr tė gjitha kokrrat qė ishin njė planet me fjalė*
*duheshin miliona penda ,me i pėrshkrue*
*nė tė gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė*
*kokrrat e gjakut me i spjegue*
*ore ,nėse, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet*
*nėse don merr lėng nga tė gjitha qerrshitė,e shegė*
*merr fjalė sa,tė gjith ,oqeanet ,e lėngje qielli me det*
*nėse don merr tė gjith bilbilat nė degė*
*por fenomenin gjak kurr s' ke pėr ta pėrshkru*
*as me e pasqyru me fjalė e pėrmbarim*
*pėrmbajtjen domethėnse e rrjedhen,kurr s' ke pėr ta kuptu*
*se zoti vetėm zoti e din kėt burim *
*gjaku ėsht vet fjala damarin,qė e mbanė gjallė*
*pse me ujė damari nuk mbahet*
*pse me gjak nuk mbahen kokėrr dhe e zallė*
*prej ujit ujė si gjak si rrol pėrse gjaku ndahet
*se gjaku ėsht substancė qė ėsht ma shum se e, thanuna*
*e thanuna e qdo fjalori qė mund t' marrrim , n' gjithsi
*si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
*gjaku ėsht thellsija e fjalės qe ėsht shkri
*gjaku ėsht spjegimi i pakapshėm nė thelb
*gjaku ėsht esencė e esencės,qė ka mbrri
*e mbanė,t,gjallė,tė natyres njeriun fenomen
*ai shėndrrohet i lėngshėm,por nuk bėhet ujė
*ėsht substancė qudije,qė i shėrben gjithkujė
*por kur me ujė pėrzihet,ngjyren ujė e merr
*ėsht lėng pėrmbi langje,qė fjalen e nxjerr
*ai e mbanė thellsinė mendjen fenomene
*ai e mbanė at tru qeliza e gjene
*ai ėsht ujė i kuq qė nuk ėsht si ujė
*pėrmbajtja e quditshme qė nxitė mendjen t'shkrujė
*gjaku ėsht qė ecė,qė ushqen qdo fije
*e ushqen nėpėr deje tė njeriut at dije
*gjaku ėsht nji vlerė qė ėsht ma shum se vlera
*gjaku ėsht spjegim ,qė ecė porsi era
*gjaku ėsht roman qe shkruhet n' pėr deje
*ai ecė mendjes Sė kombeve ,ai ecė nė rrugė t' qdo feje
----------------------------------------------------
*xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves*
------------------------------------------
*vazhdon me shkrimet vargje shqiptare ne mergim
-----------------------------------------------
lexoni vargje
nga autori
xhelal ferizi tregoni shoqes shokut
--------------------------------------------
l--i--r--i--k--u
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''

lirik
26-07-09, 23:30
Vargu i lotit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shkruan Xhelal Ferizi,
l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
Vargu im shkon degė mė degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo nė lot si curril ari
prekė,n'pėr gjak,tė qdo,damari
thrret,n' pėr,krena,e n' pėr,ndergjegje
rrokllisė,lotin n' gurė prej,megje
kėrkon,dritė,e kėrkon,shtegje
ju kėrkon,bijve t'shqipnisė
n'gjuhė,amtare,tė lashtsisė
nji themel,tė ri,me e,nisė
me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qė,i lshon qielli
me,erė t'freskt prej,karajfili
e porsi za qė lshon bilbili
me dy krah e me dy kokė
t' mbesin vllezer miq e shokė
e t' mos kputet gJaku e fija
as aortė qė e lidhė shqipnija
rrugė e,zemres n' fise t' mija
lidhnu,prore, n' fjalė,t'qelikut
n'besė e shend t'adriatikut
si ai diell qė lidhė ,bregore
n' rreze e dritė,qė i mbanė pėr dore
qė i mbanė shendi i ti i dritsisė
gjithkah rrin toka e etnisė
me ato thekse e me zanore
mbane bashk zemren arbnore
porsi ylberi i bukurisė
mbajeni artin t' dashurisė
porsi harku e ngjyra e ti
qė lidhė,qiellin e bjen me pi
tu i,shėndritė,currilat,n 'shi
edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė mė degė
jo shqipninė pėr t' gjallė me e djegė
veq pse don kshtu i' far' padroni
Me u nda copash dhe i joni
mbani lidhjet porsi vlla

t' gjith damartė gjaku ku i ka
lidhni bashk si'q'lidhet ari
me kullim e gjuhė shqiptari
mos u shponi,n,fjalė e,zhgjetė
sa,nji gogel pėr me mbetė
n'hartė,shqipnija,mos,,me,u,gjetė
lidhni,kokrrat n'pėr,qdo pip
n'sy largpams,,e gjuhen shqip
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n'nji,shtet
s'ka q'na,bėn as krajl as mbret
shkrueni n' qiell,kto vargje t' mija
ti'lexojnė kur t'lindin fmija
ti,mbajnė,syt,pėr,kah shqipnija
jo kah greku e kah armiku
se me u thye mundet qeliku
se,na'qanė ,adriatiku
na,qanė,dheu e'na kjanė'shkolla
na,shkretohen,shegė e mollla
na,lidhė*hasmi n'pranga e,bolla
na,i nxinė,ditėt qė,i ka moti
na,largon prej jete e,zoti
e na djegė,me,flakė baroti
kur,njiherė n'copė,t'na ket nda

n,tre,gishtrijė,me,grek,e shkja
kur nė zemer trinitrinė
te na e ngulė e t' therrė,shqipninė
me shtizė,hasmi,n,.dy barkusha
kan me kja po mali e fusha
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodres e qamėrija
mosni ,mosni,toskė,e,gegė
gjaku juaj qė vlon n'dy degė
prej nji nane e nji rremė,mishi
besen tuaj vallė,kush e prishi
e ka prish thonė trinitrija
mos me mbetė nji brum vllazrija
lot me ra neper saksija
e jo ujė qe lshon currili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhė ,n'gjuhė ,e, n'komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptinė me dy kokė,nane
tė shqiponjes iliriane
vargu im qė pikė nė vrri
majes t' pendes,n'ftue e bli
shkon tue pikė po flet mė fletė
tue mbledhė ngjyrė ndėr hoje e bletė
don shqipninė me e kthye nė jetė
gegė e toskė me i ėmbėlsue
shkon tue marrrė currila n' krue
tue thirrė vashė e tue thirrė grue
tue marr',ari gurrė me gurrė
tue prekė gjakut djalė e burrė
kah rrijnė moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tue rrshqitė ngjyra porsi shegė
sharton ėmbėl toskė e gegė
pajton djemt ,t' nji nane ! djegė !
edhe moshat,lidh n' ylbera
vargun tim qė e mbanė era
era e shqipes n' krih pranvere
qė thrret diell e yllė dritė'vere
qe thrret shqipet,nė cak,ndere
n'lidhje e punė e nė asht t' skeletit
n,pėr,kallij tė bereqetit
bardh me qeshė si vala e detit
nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
kryq e fe edhe krahinė
mbajė karrshi sllav e latinė
o toskė e gegė se jeni vlla
mos ndėgjoni grek as shkja
as gjarpij qė,u,flasin n'vesh
tokė e dhe qė u bėjn pėrshesh
sa per dinė e per krahinė
leni pllumba e kanarinė
le tė kėndojnė nė gjuhė tė vet
leni valėt bardh mbi det
lidhni gjuhė lidhni adet
lidhni gjuhen e shekujt n'cak
shqipja jonė e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxeht si flakė
e mos ndigjoni fjalė turrece
kah shpėrdajnė shtrigat kasnece
anė e mbanė me kryq t' ballkanit
akingji tė car dushanit
jeniqerė tė helenisė
rus e vlleh tė trinitrisė
mbani,n' cak krent e shqipnisė
mbani thumbin mirė nė sy
hasmi n' tokė,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,kry
me dy krena e me dy krah
mos u bėni mish pėr gjah
se pėr gjah e m'ni u kan nda
mish t' nji nane pėr me tha
bėhuni djem tė urt pėr nanen
per shqipnin qė e,mahnitė,hanen
qė din bashk me ndejtė n'tri fe
qė i gzon tokes gurė e dhe
por qė gjakut ia njeh eren
se e ka nanė shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanė
sa t' ket lulja qelė mbi thanė
ngjyren t' bardhė,e gjaku i ftonit
forcė e shqipes krah t' drangonit
kurr shqipnija s' bahet dy
se nji zemer e ka e sy
i ka bashk nė shqipe tė ballit
bashk e ka edhe dheune zallit
bashk e ka fushen e detin
male e ara e bereqetin
bashk e ka mishin e gjakun
bashkl e ka gjuhė e bajrakun
se e ka t' nanes veq nji mish
nuk ėsht tym qė del n' kamish
kah kush t'don at me e shpernda
por ėsht gjak qe,vlon n'nji vlla
kot e keni o ,grek e shkja
gegė e toskė kurrė s' kan me u tha
sa tė jet gjallė,moti me dhe
gurė e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanė m'ni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkėlqimi i hanes
ashti i vjeter i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t'cakut
kur ti thret vargu i poetit
kan me ushtue si vala e detit
nė emocione kan me u ndje
bashk me e mbajtė shqipninė me dhe
me ato fusha e maja tė malit
tė jet shqiptare djal pas djalit
turr e vrap po kan me vlue
gegė e toskė kan me vėrrshue
n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
edhe ne lule karajfile
e me e dashtė si nanė pa hile
deri n' dardanė e n 'mollė tė kuqe
kan me i lidhė moza e burbuqe
kan me lidhė ara e ledina
fletė me shegė lisa e qetina
kan me lidhė po mote e,stina
me gjak t' kuq qė ju dha nana
me at ballė,qe u shndritė si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farė
gegė e toskė qė jan shqiptarė
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidhė n' damarė arbnorė
siq lidhė besa gjak e dorė
ka me u lidhė e fortė etnija
n' det e tokė ku rrin shqipnija
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''
------------------
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
26-07-09, 23:31
Qė tė mos vuani
--------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
qė tė mos vuani gjithmonė nė vuajtėri
ndėrtoni ura nga zemra nė zemer
lidhuni me besė e pėrkrahje e dashuri
shqip kah frymon qdo emer
--------
qė tė mos vuani gjithmonė nė robėri
ikni nga vetlavdija
nga vet mburrja e nga secila vetiakėri
cak i jetes tuaj le tė bėhet etnike shqipėria
------------
qė tė mos vuani nė lot
lidhuni me shpirtra si qeliku
mos rrini kurr pa barot
nė gjumė tė mos ju gjejė armiku
--------
qė tė mos vuani mbi dhe
lidhuni si damarė
shqip bashkohuni me fe
lindni dhe vdisni si shqiptarė
--------
qė tė mos vuani gjithmonė nė mjerim
vraponi mbas pune
punoni nat e dit punoni o kombi im
qė tė mos shkelni prej armiku e dhune
---------
qė fėmijėt tė mos ju qajnė prore
e gratė e dhunuara tė ju dėnesin
mbi dhe e tokė arbnore
largoni tė ligat e vesin
---------------
qė tė mos vuani me shpirtė ndėr dhėmb e shpėrnda
bashkohuni nė besė e armė e shkollė e qėllim
nė thumb mbani gjithmonė grek e shkja
armatė le tė jet kombi im
------------
qė tė mos vuani gjithmonė e tė ju laget qerpiku
mbani bashk tri fe
tė mos ju ndajė nė hasmėri armiku
shqipėrinė etnike mbane si diell me u nxe
--------
shpirtin ta keni nji e tė pa ndarė
brengen pėr secilin bashkkombas ta keni
shpirtin pėr njeriun tuaj solidarė
sytė e mendjen shqip mbani bashk si kalaja e bedeni
--------
dhe pėr secilin shqiptarė mendoni se mund tė ju duhet
mos hudhni njerz ti mbani pran me kimet
vetėm kėshtu qdo armik ju druhet
kur keni mbi dhe unitet
-----------
dhe mbane kahdo shqiptari shqiptarin
nėse nuk doni tė gjėmoni nė vuajtėri
mos e ndjeni zot metelik edollarin
por bashkimin e kultin etnike shqipėri
---------
mos lakmoni pas luksit vetmashtrim
se prap motra e fėmij ju qajnė gjith nėn shkja
merrni o shqiptarė o kombi im mėsim
se vuajtėria mundet pėrėri me tė tha
----------
nėse nuk doni tė tmerrshme vuajtėri
armėt ti keni adhurim e dijen shkollare
me gegė e toskė mbani shqipėri
njė zemėr shqipėri ta keni shqiptare
----------
XhelaL-Ferizi-autorė
l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m-
--------------------------------

lirik
26-07-09, 23:31
Shkruan Xhelal Ferizi nga Mitrovica e Kosoves
------'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''
Nė qoftė se nė botė ka ujė si ari
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi
---------''''''''''''''''''''''''
nė qoftė se nė botė ka ujė si ari
si kaltri margaritari
si biluret me safire
dilni e shihni nė tokė ilire
kah dhėrmia e kah himara
ujė tė detit pėr kah fara
thua se valė ėsht qiellorike
mbi himaren perlė antike
e krijoj vet perėndia
thue se nė lot ėsht shkri ingjija
ashtu shkrinė artin vizllimi
ujė e zallė pėr kah shkėlqimi
aty shkrihet bukurija
llogaraja e kah dhėrmija
shkrinu shkrinu ndjenja t'mia
vuaj poet se penda jote
lot po derdhė nė epoka e n' mote
kah jan turrė kah toka jote
grek e sllav e tjerė me plane
kush me grup e kush me klane
ata ujė e duan n' at m'nyrė
pėr me e shprishė atdheun n' fytyrė
shqipėrinė nėnėn t’poetit
duan ta vrasin ujt e detit
ata ujė shtri buzės t' bregut
kush kah vjen me plane shtegut
kush kah greku e kah sllaviani
kush me plan e helm dushmani
pėr me i qthurė tė bukurat male
q' po m’qanė penda n' shkumbė t’qdo vale
se un andej me art jam shkri
kam ra me valė nė dashuri
e me kaltrinė tė ati deti
e me fusha bereqeti
e ka folė me ndjenjė me valen
i kam dhanė besen e fjalen
kam me mbrojtė peshkun e njalen
kam me e mbrojtė ekologjinė
kam me i mbrojtė atdheut virgjrinė
do tė shkruaj nė yje pėr lirinė
pėr himarė tė shqipėrisė
me palcė ndjenjash tė bukurisė
kam me mbrojtė gjithmonė o zot
her me fjalė e her me lot
m'fton kushtrimi e dashurija
ah me dhimbje mė fton etnija
mėmė e dashur shqipėrija
e toskėria e dashur moter
fton kosoven nė at votėr
fton e bukura vala nė det
me pendė timen si poet
se un vuaj shum pėr himaren
i kam shiju un shegė e naren
mbi ujė tė shndritshėm kam ra nė shpinė
ah me not e ndjeshmėrinė
kam ndrrue fjalė me qdo zallinė
ju nuk e dini o fise tė mija
si mė shkrinte nė shpirtė knaqsija
si kam ndejtė un mbi at ujė
n’ njiqind penda se pėrshkruej
as nuk ka mbi globe e dhe
si himara n' shpirtė me t’nxe
deri poshtė ku bjen ksamili
kam mbjellė vargje karajfili
ju betohem nė kohra e stinė
vet kam qa pėr qdo zallinė
nga ajo droja pėr dhėrminė
vet kam qa si zog shqiptarė
pėr ksamil e pėr himarė
se mos vallė ma merr armiku
si kah joni e adriatiku
e na nxitė ndoj sherr me fe
e na e mbytė hjeshinė mbi dhe
fort shtrėngue e kam himaren
e kam marrė penden shqiptaren
e kam shtrydhė me fjalė fishtiane
kam marrė ngjyrė prej diell e hane
jam ra nė gjuj nė kullim rane
e jam lidhė me shpirtė shartimit
me shum ndjenja e germa t’shkrimit
me ndjenjė dheu tė pėrmallimit
per tu lidhė me bukurinė
me e bashku me dashurinė
me ato brigje argjentare
shqip ku shndritė qehre shqiptare
nė llogara e tokė himare
mandej ujin e kam nda
n' pėr currila kthjellt tue pa
mbi shuplakė bilur kah rrshqet
kam shartue lotin me det
lot i g'zimit e i rrezikut
pėr at perlė t’adriatikut
pėr at perlė tė detit jon
mos na e sheh thash ndoj demon
mos don kush me na e grabitė
e kam qa pėr bukuritė
gjith tu m' pikė shum lot qerpikut
duke u trembė planit t' armikut
e i kam lshue po sytė kah moti
nė shum lutje n’ qiell kah zoti
shum jam lutė pėr brigje e detin
me ja ruajt integritetin
edhe tėrsinė ksaj bukurije
kah shqipni i thonė etnije
m' ja ruaj fisin edhe faren
shqip kullue ma ruaj himaren
i kam nda currila e zallin
edhe qiellit i nxita mallin
shum kaltri m' kan kuptu hallin
ma kuptoj hallin kaltria
tue pėrkdhelė me vargje t’ mia
se tu i mbajtė un sytė kah qielli
shqip tu veshė me rreze dielli
tue veshė ndjenjen shqip me emer
nanė shqipninė tue mbajtė nė zemer
kshtu jam lutė pėr tokė e dhe
shqip m'kan ra lotėt si rrke
se mė pushtoi shum bukuria
emocioni e dashuria
pėr himarė margaritare
tokė shejtėrie bregdetare
shqip ma ruaj o zot me fe
plani i hasmit mos me e bre
shum jam dridhė nga pėrkushtimi
nga hjeshia e ledhatimi
i ksaj toke aq magjike
shqip himara rrnoftė etnike
kshtu jam lutė me emocion
se m' ka shkri ai deti jon
me kaltri e bukuri
prandaj thrras me ndjeshmėri
un i biri i dardanit
prekur thell nė gjen tė ’gjanit
se m' frymzoj qdo pikė me ujė
rrshqitja e notit s’ mund t' pėrshkruaj
si kam rrshqitė un porsi njalė
mbi kaltri n' shkumbardha e valė
se n' qfar ndjenje nė ujė me pika
shihej fundi si optika
edhe zalli nė qehre dritė
por si qelqi n' margaritė
mandej shpinen e lash tė lirė
mė mbante uji plot dėshirė
shqip mė fliste toka e qielli
rrezja e arit e i famshmi dielli
mė mbante uji i himares
pėr'gjat bregut tė nėnė shqiptares
e knaqsija prekė kah qielli
kah m' ngacmonte n' rreze 'dielli
e kah bregu njė erė ftoni
shkrinte aromė kah det i joni
deti jon deti i magjisė
n' shkumbė magjike m 'ka harlisė
se' q' m 'ka l'muar nė valė tė gjakut
kur me not trupin n'rreth t' lakut
nė nji lak qė e thente vala
e kam kthye knaqsisht si njala
jam shėndrru nė tė dashur lojė
s’ mund ta them me shkrim as gojė
kur mbi det pushoja nė shpinė
m' pushtoj loti pėr shqipėrinė
se ma nxiti dashurinė
edhe m' perfshiu nė emocion
shqip kaltroshi deti jon
ma pėrziu ndjenjen e lotit
e ' m' ka nxitė me thirrė drejt zotit
un shqip i biri kosovari
kam thirrė shqip me theks shqiptari
siq thirr shendin drita e ari
e jam lutė pėr valė ujvare
shqip t' shkumbzoj mbi tokė himare
valabardha e gurgullima
shqip me qiell e gjeraqina
shqip ti qelin karajfilat
shqip ti kndojn gjithmonė bilbilat
e jam lutė pėr komb pėr mshirė
pėr me mbetė shqiprija e lirė
mos me e nga kush me e trazue
thirra shekujt me e lulzue
nė megjė etnije kah qdo shteku
tė mos e prekė as shkja as greku
ma ruaj zot gjithmonė etninė
shqip mbi dhe m' ja ruaj tėrsinė
e bekua i kam shegė e nara
shqip mi pastė shekujt himara
mandej dola n' shkėmb e guri
uj kah lmonte si biluri
thue zallina si gurė qmue
leht optikes tu u ngacmue
po lėvizte e nanurisė
me plot art tė bukurisė
thua reflekset jan valėzue
thue se dielli ish tu i shkrue
thue se ari e kaltrija
ishin shkri kah rrezanija
edhe pėrplasjet tingull'tare
valabardhas nė tokė shqiptare
shqipron vala nė tokė himare

e damartė e gjirit t' detit
e kallijt e bereqetit
e ulliri lmuar nė faqe
e ato lule manushaqe
bashk me eren bregdetare
mbanin art mbi tokė himare
zemren tė luanin si violina
thue se sharm po shkrinte stina
tinguj t’ leht vala pėrthye
uj't syprines tu e ngazllye
un mendoja me pendė n’ dorė
si ta shkruaj poeti i gjorė
kėt pasqyrė porsi kristali
kur ai shkėmb valen e ndali
me stėrkala pėrplasė n’ pika
thue platina ktu po u shkrijka
me diamantin e gurė tjerė
nisa nė vaj me u zhgrehė si i mjerė
se nuk gjeja tė duhuren fjalė
me e lidhė shqip pėr uj e valė
detit jon pėr me ia thurė
perlė e art ndjenjė e bilur
prandaj thirra un naimin
thirra ndihmė lshova kushtrimin
thirra fishtė mjedė e shiroken
t' gjith poet nė shqipri loken
edhe kėrkova varg hua
te' t'gjith shqiptart kah jem njė vlla
si bilbili degė degė mė degė
kahdo rrijnė po toskė e gegė
pėr himarė tė shqipni nanes
t'ndihmojnė vargjet e ilirianes
ta pėrshkruaj si driten t' hanes
ah kėt vlerė ingji magjike
thash po e msynė llava armike
thash te mbrojė me njė magji
t' mos e shkelė klan as orgji
t' mos e sheh i lig ndoj sy
se mandej mundet me e thy
then krahinen perlė shqiptaren
lulė ksamilin e himaren
ishujt t'jonit margariten
ku e merr shndritshėm vala driten
ku tė mbanė nė shpinė e n' bark
ah valbardha n’ gjysėm hark
thue se shtrat ėsht qehlibari
uj e zallė nė at dhe shqiptari
prandaj m' qanė mua sot kjo pendė
kur himara mė bjen ndėr mendė
me ato male prekė nė qiell
llogara qė flet me diell
ah turizmi njė kryevepėr
n'pika ari po e shkruaj n'letėr
e po e shkruaj me pika ylli
flladin t' detit n' breg kah pylli
me gėshtenja man e bli
shegė e agrum edhe bojli
dardhė e rrush tė shijshme mollė
edhe hijet mbi fletė'hollė
qe i lshojnė drujt kah bregu i detit
a ato fusha t’ bereqetit
qė deri n' buzė tu e ndėrpre malin
nganjėherė n' lugina dalin
ndėrpejnė shkėmbin bardh e shkurre
tu u pėrpjekė me kullim gurre
ku ato kthjellshėm derdhen n'deti
si valbardha nė mes veti
gurgullushėm kah shkumbzojnė
bukuritė thua po kėndojnė

kur pėrplasen kah ujvara
kush bilur me dalė ma e para
ashtu shndritė me sharm himara
ashtu shndritė kjo ndriqimtare
qoftė mbi dhe gjithmonė shqiptare
--------------------------

Xhelal Ferizi nga Mitrovica e Kosoves i shkruan bukurive
tė atdheut shqipėrisė etnike vargjet i keni nėpėr
forumet shqiptare '''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''
Tė dashur lexues
lexoni vargjet e autorit shqiptarė nė mėrgim
xhelal ferizi nga mitrovica tregoni shoqes shokut tė afėrmve
---------------------------------

lirik
26-07-09, 23:32
Duke vrapuar
-----------------
Shkruan Xhelal Ferizi

l-i-r-i-k-u
-------------------------
duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendės thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė, kohrat nė,hap
kudo vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshėm,po i shkoja nė secilin lotim
nė secilin meditim krijim imagjinim
ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbėrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga tė dal nė vrri
do tė kisha ndrruar tingujt leht nė fyell kėndshėm e pa mund
pėrse tė jem rob i pendes nė kėrkim
gjahtar i mundimeve qdo kund

------------------------
vargje shqiptare
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
---------------------

lirik
26-07-09, 23:32
Hapni Rrugė

----------------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------------

hapni rrugė mendjes sė ndritur
trurit tė prirur margaritarė
mos leni menqurinė nė hije duke pritur
duam nė krye dijetarė
-----------
mos e mbuloni dijen me akull
me dhjamin koktrashė mbi karriga
mos e rrėzoni etninė shakull
mos shtyni me brryla e intriga
-----------
hapni rrugė menqurisė
kahdo nė dije eshkencė
mos ecni nga pas cektėsisė
se s njihni tė jetės esencė
----------
shkruar nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
l-i-r-i-k-u-
-------------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''

lirik
26-07-09, 23:33
Tė gjitha pse'het do ti gjykoj
-----------
Autori xhelal ferizi
---------------
tė gjitha pse'het do ti gjykoj
kur tė pėrfundoj tė gjitha gjykimet e pėrfundimet
psehet do ti dėnoj
pėrse psehet na i krijuan mundimet
-------
mundohu dhe pėrse
jeto dhe pse
vdis dhe pse
gjithqka fund dhe pse
---------
pse'het do ti analizoj
pse'het do ti shuaj
do ti ringjalli kur ti gjykoj
me pse'het gjykueshėm gjithmonė do tė vuaj
--------
pse'heve fundin nuk do tė ua di
as fillimin
as arsyeve tė tyre qė nė materje kan mbi
psehet ku e kan pėrfundimin
------
o pse' he edhe gjykimin me pse e keni
pse nė pse dhe pse ėsht e juaja formula
pse nė nismė e pse nė hiq e nė tė qenshmet ėsht e juaja vula
pse'ėsht i juaj pse refreni
--------
Autori xhelal ferizi
----------------

lirik
26-07-09, 23:33
Kėmbėt e mia
---------
Xhelal Ferizi autorė i mėrguar
-------
sa shum keni shkelė e nuk e keni ditė
mbi mote keni ecė
mbi lulet mbi barin qė shiu e ka rritė
sa her nė balt keni ngecė
--------
mbi shpresa keni ecė pėrmbi vet mashtrime
edhe pėrmbi suksese
keni ecė mbi kohra pėrmbi ngjarje e vlime
detyrushėm tė lidhura pėr hapi e bese
-------
keni ecė mbi gjak keni ecė mbi mund
keni ecė mbi flakė e ferr
keni ecė edhe hiqit e cakut askund
mbi flakė mbi zjarrė e mbi terr
-------
keni ecė mbi burgje keni shkelė mbi lot
mbi gjak e gjamė e llahtare
keni ikė nga krimet nėpėr muaj e mot
keni shkelė mbi mbi kohrat bizare
------
keni shkelė mbu vuajtje embi lumturi
keni shkelė mbi pendim
keni shkelė mbi akte mbi gjemba e robėri
gjurmėt i keni plot fakte

-----
sa shum keni shkelė pėrmbi dhe e shtete
pėrmbi token e huaj
sa shum keni vrapuar pėrmbas caku e jete
keni shkelė mbi akull mbi borė e mbi ujė
--------
o kėmbet e mia sa shum keni qėndruar
sa her jeni ngri pėr tė gjallė
sa her ju kam namur sa her ju kam uruar
sa her shputat tuaja jan djegė pėrmbi zallė
--------

o kėmbet e mia sa keni kaluar
sa lotin e keni shkelė
sa her jeni ndalur e keni ikė trishtuar
sa her mė keni ngritė ndoj frut pėr ta vjelė
---------
o kėmbete mia kahdo nėpėr udhė
sa shum keni ecė mbi udhkryqe
kahdo sa hidhrime e dashuri ju kan hudhė
sa her jeni ndalė si qyqe
---------
o kėmbėt e mia kaluat lidhje ure
sa shum jetė e vdekje e ringjallje mbi dhe
keni ecė mbi lot permbas sa qivure
e merime jete neper kombe e fe

-----
o kėmbet e mia sa her nė vrapime
keni dalė tė parat me vrap
keni ecur vuajtjeve e nėpėr mjerime
instikti nuk ju bėnte zap
----------
dyshimit keni ecė lindjes perėndimit
kahjeve pa cak e me vrull
sa her jeni ndalė pėr shkak tė dyshimit
nga mundi e djersa qull
----------
sa her jeni joshur sa her jeni shty
nė mashtrime me gjysėm hap
sa her me dyshime mbrapa jeni kthy
dhe nė cak jeni nisur prap
----------
Autori Xhelal Ferizi autorė nga kohrat e mykura i harruar
------------------
lexoni autorin xhelal ferizi i harruar nga pluhuri e kohrat
tregoni shoqes shokut
------------------------------------------

lirik
26-07-09, 23:34
Fjalen do ta shpalli kult
------------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
do ta shpalli kult fjalen
do ta ndertoj tė shejtrueshėm kult
do ta vendosi mu nė mes tė ndėrlidhjeve tė zemrave tė materjeve
nė mes tė lėvizjeve dhe betejave
nė mes tė marrėveshjeve dhe zezonave
nė mes tė vjetrave fenomene dhe tė rejave
nė mes tė apokalipsave
nė mes tė shekujve
nė mes tė beses dhe gjenetikes sė quajtures jetė
nė mes tė artit
nė mes tė qendrave e shqisave
nė mes tė ndejnjave e hapit
nė mes tė nismėtarve jetsorė ide prijsave
mu nė mes tė lėizjeve e joshjeve e zapit
nė mes tė hamendjeve e premisave
mu nė mes tė vrapit
nė mes tė thėnjeve
nė mes tė shpikjes magjike e vulave njerzore
nė mes tė zbulimit dėshirorė ma tė zjarrtit
nė mes tė kafkes mendore
mu nė mes tė lotit
nė mes tė dhimbjeve
nė mes tė gjinive rracore
nė mes tė thėnjeve e tė menduarit
mu nė mes tė gjenialiteteve njerzore
kult do ta ngris aty
fjalen
kur thuhet nė sy
nė te do tė ndalen
ndoshta dikush me qa
dikush me qeshė
dikush me pshty
tė gjith aty
tė gjith shekujt aty kan me u kthy
me shikim rrespekti
ndoshta diksuh shanė
dikush pendueshem ka me shfry
para kti kulti do tė pėrkulen tė gjitha gjuhėt
tė gojes tė syve tė zemrave
trajtat do ta shquajn emroret
rrespektin do tia bėjnė ndjenjat
ujitjen
zanoret
bashktinglloret
rregulloret
kult do ta ngris
me material tė veqant nė qender tė tė gjitha vetėdijeve
token pėr ndėrtim do ta marr nė mahninė e vet sajė
fjalen do ta ndėrtoj si kult kahdo
nė qendra mendore botrore njerzore
mbi dhe mbi dete
mbi amanete
nė shkolla nė universitete
fjalen do ta skalis si kult nė memore
mu nė shpirtin e kohrave shekujve dijeve
nė secilen pore
nė secilen domethėnje ,mendore
kult ku do do ta bėj fjalen
le ta dijnė qenjet
para sajė tė gjith do tė pėrkulen do tė ndalen
edhe vet fenomenet
fjalen do ta bėj kult ndėrtim
kahdo nė sfera nė dije nė vlera
ndėr kombe kult e kult te kombi im
fjala do tė jet mbretreshė si pėrhera
do tė jet kult nė gjuhė e nė shkrim
kahdo mbi dhe do tė jet kult vlim
nė lot nė dashuri nė art
nė dhurim lules qė i qelė pranvera
nė bukuri
nė amanete e secilin flijim
nė shprehje nė thėnje nė thellsi tė shpirtit
do tė jet kulti vet i ndėrtuar nė spjegim
kult do ta bėj fjalen
kult
ma tė magjikshmin ma tė pėrjetshmin lapidarė ndėrtim
--------------------------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------------

lirik
26-07-09, 23:35
Psherėtima e njė nate
-----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------

gurėt e kishin ndėgjuar
plasur thonė kishte ra
o shekull i mjerė i truar
psherėtima,tė ka vra
---------
psherėtima e,njė nate
kishte therrė,njė shpresė
u ndje n' pėr monopate
nuk harrohet deri sa tė vdes
------------
nuk harrohet psherėtima
nė naten e qetė me gurė
se yjet i shpoj me vrima
se erėrat i ka pėrthurė
-----------
Nga autori Xhelal Ferizi
-------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
26-07-09, 23:35
Mos premto

--------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
mos premto shekuj dashurie
tė dehur
o zemra idealiste e padjallzuar
o art mbyllur nė vetvete
ti je arti vet nga ego qenjet i pa kuptuar
ti o zemer arti
qė puthė idealizmin ėndrrimtarė
qė pėrmbanė plot thėnje tė heshtura me sasi si dete
o zemer ti je arti im i pėrvluar
nė notin e lotit zhgėnjimtarė
ti je botė nė vete
qė flet e proteston vetmevete
akuzon tė gjith shekujt
me gjuhė idealizim
askush duke tė mos kuptuar
vetmevetja zemer monologuese mbete
kush tė kupton pėshpėritjen qė mbrendsisht je duke e lotuar
ti je gjersia vet
ti je pafundsia qė je shprehur
zhgėnjimtarisht duke pėrshkruar
por muzat e shurdhėr nė ty kurr nuk jan dashuruar
ti je vetmia e harruar e zbehur
ti je nga tė gjith e harruar
ti je e pafajshme nga harresat e pandehur
e lidhur nė prangat tė vetmevetes
tė pėshpėritjes sė zhgėnjimit tė mallkuar
tė flet vetėm pėrpjekja e qujtur iluzion
ideal nga vetvetja pothuajse i trilluar
bota nuk ėsht si don ti o ėngjėllusha ime e padjallzuar
bota ėsht shartim mish kemikal i pakuptuar
bashkdyzim ethje kafshrore e instiktizuar
bashkim i dy komponentave bastarde
inetreso demon
qfar konstrukti teatrorė
e ti je viktima e enderres sė idealizuar
qė vetven nuk e gjen asnjėher nė tė ashtuquajturin
nė skenen e kti vrapi tė truar
bota ėsht vrasėse mashtruese
o arti im o tik tak ja ime dhimbshurisht e mishėzuar
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------

lirik
26-07-09, 23:36
Karajfilin e kuq kur ta dhurova
---------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
karajfilin e kuq kur ta dhurova
nė bukurinė e atij shekulli nuk e dija qė struken dėshtime e dhimbjet
un qiellorisht me tė gjitha bukuritė e virgjra u dashurova
shejtėrore i mbaja kult dehje'dashurinė pėrkushtim bindjet
-------
un pushtueshėm me shekuj zbukuruese ėndrra shtrohesha nė qilima dashurues lumturije
mbi ajr ėndėrrueshėm i dhash krah shekuj bardhes dashurisė
me buzqeshjen time emblemė tė padjallzuar si kullim shejtėrie
po bėja hapat nėpėr mbretėritė e quajtura dashuri iluzionet e ardhmėrisė
----------
nuk e dija se nė karajfil do tė mbillet nga ti kobi shekullvrasės
e fati i dėrguar nga rrėnimi yt lojė kob ves mbjelluri i satanit
qė nėn fletėt e karajfilit mshifej dyshim fekonduesi mbarsės
pjellė sadiste vulė e djallzuar e namur e dėrguara e hiles sė zandanit
---------
zandan i hiles pjellės sherri ku un duhej tė shkriheja pėrjetsisht
ai qast njohje kishte djallzuar me ferr secilen fe tė karajfilit nė petale
dhe gjuhen time shekull sherbete me rrėnjė zemre mjeranisht
ma shėndrroj tash nė poezi qė tundin dhimbsurisht fusha e male
------------
ku e dija un se nė pa djallėzinė e karajfilit fshiheshin aq shum dhimbje udhė
ku secila ishte rrėnjė qė do tė shkonte nė brerje tė dashurisė deri nė gjenetikė
ku e dija un se e imja dhe e karajfilit secila rrudhė
do tė bėhej pėr mua brerje e mbjellur nė kohen time tragjikė
----------
un karajfilin e dhurova dashurisht me pa mashtri si arti nė zemer fėmije
nuk dija se nė te do tė hynin njimij djaj si kuaj danajsh nga marrėzia
un diellit tė dashurisė qė ta fala i dhash plot rreze fllade e hije
qė aty tė bashkohet lulėzueshėm mahnitore e jonė pėrjetsia
------------
un e dhurova karajfilin pa menduar se fatet e zeza tė zandaneve vula do
ta vyshkun
nuk dija se mjeshtria e djallit fshihej me gjemba mu nė qastin karajfil
un kur kėndova dashuruseshėm nuk e dija se do tė kėndoja dhimbsurisht me ndryshkun
nuk e dija se kurtha e jetes vetvrasėse mshifej mu nė tė dhuruarin karajfil
--------
dhurata tė kthehet nė thikė nganjėher o qiri i sakrifices plot pėrkushtim
dhurata ėsht arti ma i vizllueshėm tragjik qė din edhe tė vret
un qastin e karajfilit dhurues e bėra nė dhimbjet e mia pendim
udhė loti e dhimbje qė i mbajė nė shekuj qerpik derdhje det
-----------
me mosmirnjohje ma shartove pastaj karajfilin
e ujite me pelim helm qė pėrjetėsinė ia brenė
gjithmonė djalli e ka tradhtuar bilbilin
karajfil tė pa djallzuar si timin ma nuk gjenė
-----------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
------------------------------------

lirik
26-07-09, 23:38
Deshta tė ndėrtoj pėr miqsi kala
---------------------
Xhelal Ferizi autori
-----------------------
me optimizmin tim
u turra pėr tė ndėrtuar kala marrveshjesh nėpėr botė
sa i pa kuptim dola me kėt vetmashtrim
po kjo qenka mė than njė punė e kotė
-----------

dhe a e dini pse sepse un muratorė
isha me nji pe tė drejtė pa lak
dhe kur doja me vendosė gurin nė qdo miqsi e marrveshje me dorė
kėrcenin kombet me tė pa rehatshmin gjak
---------------
ore un po ndėrtoj kala thash me ton dashamirėsije
pėr tė gjith ju pėr njerzi e paqe
qė tė jet kala e pėrjtshme marrveshje e miqsije
ku nuk do tė bėhen ngatrresa e gjaqe
-----------------
jo mė than nuk e ke vu mirė kėt themel
nji mė thoshte vendose sipas kutit tim
kur nji tjetėr me nji rrėnim mė del
nė gėrmadha ma shėndrroj mundin plot pelim
-------------
sipas penit tė fortit pastaj
u ngrit e tha nji tjetėr
do ta vendosi si dua un
kala nga mbrendė me lugetėr
---------------

mandej u ngrit nji tjetėr i zi e nji tjetėr i verdhė me lėkurė
e plot tjerė si demon me hipokrizi
mė prishnin pe e gurė
tė bardhė e tė kuq e tė zi
--------------
nuk je ti mjeshtėr mė than
q' ėsht kjo kala e butė
kėtu nuk vendose as tmerr as hatanė
nė qdo cep e skutė
---------------------
po pse ore thash un dua mir'sinė
tė gjith qė tė rrini'nė paqe tė lirė
kala kjo qė pėrfaqson njerzinė
qė kohen ta keni drit'mirė
------------------
jo tha nji tjetėr sherrnxitės shoven pėr kah gjeni
me lėkurė tė bardhė por me pamje mongoli
ti nuk do tė vendosėsh kėta gurė miqsije e bedeni
priti luftėnxitsi e foli


---------------------
dhe u ngrit nji tjetėr qė cakun e kishte
me pre me gri e me vra
ma i ziu ndėr shekuj qė virgjri vashash prishte
sa nėnat e vashat pėr sė gjalli i i kishte tha
----------
ndalu ti shqiptarė mė tha paqsorė i ballkanit
gojėn e kishte krokodil
mos je farė e ilirianit
ndal se tė ha o bilbil
-------------
pse don ti kala kėtu miqsije
pėr kombe pėr njerz e fe
tė ndėrtosh pėr breza njerzije
kur dheun duam ta shembim ne
------------
po jo thash jo se tė bukurin globin
si lėmsh mahnits me dhe e ujė
e fali zoti pėr jetė e paqe e pse ju kobin
ja doni............! mosni a nuk e shihni sa shum po vuaj

---------------------------
qeshen gajasur do tjerė
lene mė than at aventurė ti ndėrton diten ne ta rrėzojmė naten
a nuk e sheh o i mjerė
se kombe e fe mbi dhe me gjak e lot rropaten
---------------
ore un dua thash dua kala dhe besė e paqe pėr breza
mė leni tė lirė tė ndėrtoj mirsi mė lejoni
se mjaft na mbyten kobet varfri e,luftrat e zeza
qe ju priu me sherre luftnxitėse gjithfar lloj demoni
----------------
mė leni tash e kėrkon qytetrimi modernija
e koha e menquria e brezat e ri
se kaloj koha e absurdeve kaloj barbaria
ėsht koha pėr shije jete e liri
--------------
jeta nuk ėsht pėr luftra e lot
pėr masakra e tmerre e vujtėri
pėr gjėmime dhimbje e flakė e barot
por pėr jetė e argtime e liri
------------

jo mė than do tjer me fe tė veshur zi si korba
dhe do tjerė me katran klanorė
dhe dolėn disa tjerė qė pėrzienin intriga e sherr qorba
e disa tjerė si akuj disa tė ftoft si borė
--------------
kishin dalė tė gjith nė qiell e mbi dhe
shikonin nė mua e nė skenė
dikush po gajasej dikush lotin rrėke
mos e nis mė than disa se nuk ja vlenė
---------------
dhe un me qekan nė dorė e gurin nė latim duke e gdhendė
me kėmbngulje paqsore nė punėkur erdhen disa puthadorė
e nisen tė me shisnin mendė
sa tė mjerė ishin sa tė gjorė
------------
mė than morėm vesh nga larg
se ti ndėrton nji kala
me gurė pėr paqe kombe e miqsi tė renditur varg
por kėtu servili as dhelpri nuk ka
----------
e 'q' mė duhet thash nėpėr gurė servilija
a'jeni ju nė vete
se kala tė qėndrushme tė drejtė don qytetnija
e jo si tuajat servile adete
------------
pse ju kėrkoni nė kala servilinė
nėpėr qdo rrudhė tė gurit e nė themel
jo jo se gurėt nė servili nuk rrijnė
parimet nuk duan me i shkelė
-----------
un me gurė nėpėr mure vazhdoja me ideal nė punė
me varg me pe e me pendė
kur u duken te muret disa tė etshėm pėr dhunė
e disa tjerė mbas tyre tė pa mendė
---------
kishin marrė vesh se kala miqsije botrore po ndėrton poeti
kishin ardhė pėr rrėnim e shkatrrim
dinake sarhosh e servil e gjithfar soj naleti
donin ta ndalnin hovin tim
----------
po q' bėn ti kėtu mė than,kala don tė njerzisė
ore a nuk sheh ti tė zezat plane
se nuk don askush ndėrtim tė sinqert tė miqsisė
se bota po mbahet me luftra padrejtesi e klane
---------------
po pikrisht pėr kėt shkak thash o njeri
kala e gurė miqsije me themel kam nisė
kjo kala pėrmbanė paqe e njerzore dashuri
ndėrtuar nga peni i pa hile i drejtsisė
------------

qeshen edhe kta dhe mė than mos e nis
se natėn do ta rrezojnė gjahtartė
ata i duan brezat si qyqet mbi lis
ata nuk i duan brezat t' barabartė
-----------


iken edhe kta dhe un po vazhdoja
me pe e gurėt nė latim
me njė kėngė lirije nga shkrumbueshmja goja
i etur pėr miqsi nder kombe e vllazrim
------------
o zot kur paprimtmas erdhen danajt grek
dihatur me vrap e rrėmujė
pse ti mė than mua shqiptarė akoma s' ke vdekė
ilir i mallkuar dhe ndėrton si nė krujė
----------
ndėrton kala jo pėr trinitrinė
por kala ku nuk mud tė hyjmė ne
me veset e tona intrigė e tradhtinė
me kuaj druri e panhelene me fe
-----------
un shtanga e mbeta me gurin nė dorė ngri
jo ju thash ju lutem kuptoni
kala po dua pėr paqe mqisi e liri
ku vend nuk ka luftnxitsi e demoni
---------------
lej ato prralla me than ata me akuzė
ne duam heken pansllavian dhe vetėm tradhti
qė boten ta bėjmė shkrumb e hi e shpuzė
me sllav sė bashku nė njė trinitri
-------------
un shtanga u habita nga ky moskuptim
kur erdhen dhe rus e shkje
e tjerė radikal esktrem n' shpartallim
qė e duan planetin me dhe
-------------
e duart mė dridheshin nga ky presion
se peni s' mė mbahej dot
kishin dalė me sulme vampir e demon
dhe nė guri mė pikėn lot
-----------
e nė qiell tė gjith paqsorėt kishin dalė
hanė e diell e yje
po e vėshtronin skenen edhe fusha me mal
te bukurat kreshta e pyje
---------
tė gjith edhe era e puhiza me dashuri mė thonin vazhdo me kala
se jeta e jonė ėsht nė rrezik
se njeriu me fe me klane ėsht nda
na e prishė natyren o mik
----------
e un pėr hirė te yjeve pėr hirė tė dheut luleve e zallit
pėr hirė tė gurve e ranes
edhe pse n' trysni e nė pikė tė hallit
gurve po ju flisja nė gjuhen shqip tė nanes
-------------
secilit nė palcė nė rudhė e nė qendresė
secilit nė kala nė gdhendje e latim
qė tė rrijnė nė kala tė drejtė gurė e me besė
pėr pe pa u lėkundė nė lakim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
Xhelal Ferizi Autori shqiptarė
nga shqipėria verilindore (kosova)
------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''

lirik
26-07-09, 23:39
Unė dhe hiri
''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal ferizi autorė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u-
'''''''''''''''''''''''''''
unė dhe hiri bėhemi nji
kur ,un tė bėhem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do tė kėrkoj,me pi
-----------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
unė dhe hiri jemi,nji trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
tė lidhur ,hi,e hirėsisht dor' pėr dore
-------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,nėpėr ,qeliza toksore
do tė rrijmė nėpėr shekuj paqėsisht
nė zemer e ftyren toksore

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
---------------------------

unė dhe hiri shkruar
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
Nga autori Xhelal Ferizi
--------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

lirik
26-07-09, 23:41
Vargje nga autori mėrgimtar Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Penda ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

fajtore je ti
qė je robėruesja e gjakut tim
ti je fajtore qė mė joshė kahdo nėpėr bukuri
mbas vrapit tėnd nė pėrshkrim
---
ti po mė nxitė nėpėr maja
nėpėr gurra e shtojzovalle
nė brigje e male e pllaja
nė valė e gurė e zalle
---
fajtore je ti robėruesja ime
mė ke lidhė pėr globeve me dhe
ti mė nxitė me artet e tua intime
pas kureshtjeve ndėr kombe e fe
---
ti me at ngjyren tėnde qė nuk shterret
shekuj'tėrisht mė robron
me fjalen tėnde qė nuk djerret
joshė'sisht mė hipnotizon
---
ti mė nxitė tė vrapoj pas detit
pas luleve e artit tė jetes
ti mė merr kudo pas vetit
nė cak tė vrapoj pas t'vėrtetes
---
ti mė ke lidhė me zingjirėt e lakmisė
pas vrapimeve tua tė pa fund
un jam rob i yti qė vdes pas dashurisė
pas fjales qė e fitoj nga ti me djers e mund
---
Tė dua domosdo se jam rob i yti
por bukuri ka kjo robėri
vrapi pas teje nėpėr djersė mė mbyti
her nė gaz her nė gjykime e mėri
---
un tė dua e her nė ty zemrohem
se dua tė jem zog i lirė
sa bukurisht nganjiher nga ti robėrohem
o penda ime e mirė
---
se ti mė ke nxitė pas dielli e hane
tė vrapoj pas etikave e seciles fe
shqip mė ke joshė me at gjuhė tė lashtė nane
ta mbjelli mu nė dashuri fjalen e shejt atdhe
---
vrapi pas teje kalon male e fusha
me zemren time fluturuese me krah
oh ti ja ma e bukura shpirtbardha ime engjėllusha
qė mė fluturon ngazllyeshėm gjithkah
---
tė dua robėrisht me kėt bukuri mistere
o zot sa je ti magjike
un pas teje do tė jem si nji zog vere
me cicėrima kahdo poetike
---
e duam njėri tjetrin tė dy jemi tė beses
e di se e mbajmė tė dy fjalen
sa he mė ke shėndrruar lot bardhė tė veses
kur thellsisht ta kam ndje poetike valen
---
ti pas fjales mė tėrheq mė dirigjon
mė tregon me gisht gjithqkajat
dhe kah menquria e kėrkimet mė dikton
andej ku jan thelbet e majat
---
mė menquron kur un nganjėher dua tė rri nė cektėsi
ti mė zhyt thell nė kėrkime
nė secilin detal nė secilin detal ne secilen imtsi
mė jep cak e spjegime
---

Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
27-07-09, 06:32
Me qfar arme ti ndali qakajt
''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
me qfar arme ti ndali qakajt e shfrenuar
qe i jan turrė kohrave me degjenerim per ti shqye
a qėndron penda ime kjo armė e vetmuar
kur globi ka nisė me u thye
''''''''''''''''''
qakajt jan sulė drejt parasė
jan sulė drejt grabitjes e sundimit
as armėt qelike e fjala thua nuk po kan gjasė
me i pritė qakajt e degjenerrimit
'''''''''''''''''
ata ju kan turrė kohes me epshe barbare
kafshojnė gjithqka qė gjejnė para
e vetmuar para ju doli penda ime shqiptare
se egoja tash po shquhet pėr kah fara
''''''''''''''
prandaj nuk del kush ti ndihmoj pendes time
se kohrat jan qthurė nder qakaj
iku e mundur epoka e ndershme trime
e ngjyra ime lėshon vaj
------------
qakajt i jan turrur lakmisė
monedhes bankave e dollarit
moralit beses qytetnisė
ta shthurin duan djalė pas djalit
''''''''''''''
ata kan arritė kohen ta gjakosin
me gojen e tyre te pangopur
se secili shekull po del ma i pispillosur
e nderi po qanė i pėrlotur
'''''''''''''''''
penda a thua do tė mbetet jetime
qakajt triumfalisht a thua do tė lavdrohen
kohrat do tė bien ne mjerime
bilbilat gjithnji do ankohen
''''''''''
qakaj po shqyejn ushkure e pelhura
gjeni njerzorė po bie gjithnji e ma puthadorė po pėrkulet
po kėputen gjithnji e ma shum shpresa e ura
po vyshken kahdo botes lulet
'''''''''''''
kėmbanat po bien mbi dhe
ndalni qakajt o drangoj
se kombe e fise e fe
do te lidhen nė vuajtje e vargoj
'''''''''''''''
armėt mbrehini tė bashkimit
qakajve diljuni para
ndaleni kėt lukuni tė krimit
se globit i humbi fara
'''''''''''''''
qakajt jan turrur mbi glob
me gjveshė e me shqye qdo vlerė
tokes po i sillet nji kob
qėndresė nuk do tė ket as nderė
''''''''''''
armė le tė bėhet liria
ndėrgjegjja te fitoj e nderi e uniteti
qakajt ti pėrpijė e tyre djallėzia
tė lirė tė jetojnė toka e deti
------------
vargjet shqiptare vazhdojnė
nga autori xhelal ferizi mergimtari
-------------------

lirik
27-07-09, 06:32
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Zot na e ruaj frymen kombtare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi liriku shqiptarė
i nėnqmuar dhe i shkelur nga kohrat
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Zot na e ruaj frymen kombtare
E na e ruaj ,drejtsinė shqiptare
T’ mos na shkoj n’ zi moti e stina
E’ t’ mos ndahemi nder krahina
Zi e ma zi me u shpernda n’ klane
N’ grupe t’ mjera’prej nji ane
Kush me treva e kush me fise
Me rajone , n, krah e vise
Me regjione lokaliste
E’ me intriga gjith puqiste
me mendėsi tė zezė provinciale
me renkue gjith fusha e male
veq pse duan te zezat gjembore
Per karrigat krahinore
Me u shėmtue toka arbnore
veq pse duan po disa cuba
do bizarė ne grupe e tuna
pėr tė veta ato qellime
per hajni e per mashtrime
me sundue hordhia e tyre
gjithfar kurthe e punė ndyre
qe me plan e ato pengesa
ata e thurin ne interesa
me i shemtue trojet e mjra
me ndasi e e rrena tjera
Tu u pengue me i lan mbas dore
hallet t' mdha te tok's arbnore
Veq pse n’ hile i teket kuj'
gjakun shqipes me i bė ujė
me e coptue ne treqind fe
klan mbi klan tu i mbjellė mbi dhe
mbjell satan e mbjell dobiqa
mbjell uritha edhe iriqa
qe atdheun e ndajnė me hile
se i kan veset dhelpra e skile
e i kan planet shum armike
mos me lanė shqipni etnike
me u bashkua siq esht nji dhe
nen nji diell ne shqip me u nxe

kahdo ka shqiptarė ne troje
kahdo flitet nji gjuhė goje
bashk me e pasė nji tokaė etnike
nuk po e lėnė grupet armike
se njeri ndez meri me fise
tjeri fyej ,me llafe pise
e del nji tjeter me intriga
e disa tjerė me punė te liga
plot me vese aq rriqnare
tue shemtue etninė shqiptare
me do ndarje te pa logjikė
se ne gjak s poo kan etikė
se po e vrasin te shtrejtin dhe
hilja e keqe i ka ble
e nuk po kan pak bujari
unitet as menquri
as ndoj gram s jan patriot
as nuk kan besim as zot
as burrni si kan dy pare
veq synime krahinare
me vra shpresen , e ardhmerinė
me nderskambcė me e mbajtė lirinė
me e shemtue demokracinė
kujt ti shkrepet mendja n’ kokė
me gjet miq e me gjet shokė
per me i futė gjithkah n’ qdo zyrė
pa pasė fare hall per ftyrė
as per komb kund as per fe
me krahinė tue nda atdhe
me provinca e mendsi mahalle
po i qajnė shqipes gurė zalle
token shqip duan n pjesė me pre
mos me lanė ,progres nder ne
me ja nda zemren ne me ngastra
me mahallė e me kadatsra
thue esht pronė zemra shqiptare
per mendsi t' zeza barbare
thue se shitet per pak pare
e ata jan do te pa etikė
mos u shtofshim n’ djalė as n’ qikė
kush e prenė shqipninė me thikė
kush s, ja len diellin me nxe
kush se len me pasė hare
kush ia derdhė ah lotin rrke
kush e ndanė me ndasi te kqija
qė nji ndjenjė te mos ket etnija
si ka zemra e uniteti
per me i qeshė shqip toka e deti

se kaluan shekujt e motit
kurr nder ne s’ ra mshira e zotit
veq tu u ndrrue pushtues e shkels
tagragji e tagrambledhs
sundimtarė e zhvatsa e mjels
edhe gjaksorė t’ pa,mshirė mizorė
gjveshė na lan nė shi e, n, borė
na gjymtuen nė kambė e dorė
edhe n, shpirt na hapen plagė
qerpikt t, synit shum jan lagė
e ka rrjedhė loti n, per faqe
na kan lanė n’ per grindje e ,n, gjaqe
na kan shtrue nėn thunder t, kalit
na kan pre po djalė mbas djalit
pa lanė kohė ndėrmjet me u kthjellė
zi e terr nder ne kan mbjellė
gjithmonė kobi na ėsht mb'shtjellė
edhe rjepė na e kan at lkurė
ka rėnkue toka me gurė
Vazhdon ne pjesen -II-
nga autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik
27-07-09, 06:33
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kosovės bukuroshe
------------
Xhelal Ferizi autori
------------
kur shiu bjen mbi currila

era tė,shpėrndahet n'pėr hije
me pi kur bien ylberat etshėm
kur flasin ėngjujt pėr ty
kosovė mbretri e pėrgjakur
n'kulllim kur t' bien dritė'bardhat
e shekujt shtrojnė udhė lashtėsije
at'her ti moj fushė mahnije
dehesh nėpėr fluturime
krah tė merr gjelbrimi
kenga te shkrinė plagėt
shpresa ta thrret diellin
lulet tė hjeshėm tė ngjyrosin
hjeshija ti vret hasmit
gjoksi tė'shpalon stolitė
e balli tė' rrin nė' vend t' hanes
me diell sharton fjalėt
kosovė moj antike
margaritarė i pėrvluar
sy i deillit t'drites
vlerė e lashtė magjike
fole e stinve t' vrullshme
pranverė e,eres t' kėndshme
o,dhe qė flet me ne
ku secilen gjurmė e ke
aty ku ti je
aty ku jemi ne
buzėqeshja jote shkrinė
vret smiren e robėrinė
ti mėshiron n' qdo fije
ti je fllad lirije
kosovė me gjak shege
dardani qiellore
perri nė mes detesh
kallij tė arit ngjyren
ftyrė hane me bari
me fjerė nė' fije tė' holla
me rrush qė shkrinė gjakun
me mollė qė zbret qiellin
me dardhė lang shejtnije
me ato fletė qė dehin ėngjujt
me kopshtije deh'tare
dritbardhė mesdhetare
me malin shpirtė flladi
me lugje puhije
kosovė oj nanė e dashur
kosovė o shpirtė shqipnije
ti je arenė e fjales
ti je yrrnek i diellit
ti je buza e vajtimit
ti je agu i prillit
ti je kėnga e zogut
gushė e kanarines
o zė i ėngjujve tė, urtė
o nurė i vashave dardane
lashtsi me vija antike
oj mikesha e yjve,e yjeve
gurė i lahshtė shqip kala themel ballkani
ku shqip tė flet gjeni
guri e balta e bedeni
ku nė qehre tė flet fleta e blinit
bukuria e ibrit e drinit
ku ecė vala e kthjellun
ku t 'flet ujt e drinit
kullimi shum her tė' pėrgjaket
t' kullohen vuajtjet dhimbjet
gjaku pa fajshėm tė 'bjen mbi zalle
ti qė je rritė me halle
kullim je pėr shum gjamė motesh
vaj i syrit tė ėmbėl
o shpirtė pafajsije
viktimė e xhelatve
oj paqja qiellore
ti o thupra qė nė pushtime dridhesh
o shpirtė gjevahiri
o fusha e gjerė me bari
o shiprtė e gjak qehlibari
ti je vet i shejti behari
me qiell re je paqsore
nė shekuj ishe e mbetesh arbrore
o log i kushtrimit
kosovė moj tokė vuajtėrore
lule iliriane
qė veshė rrin me shpirtė hane
qė flet gjuhė iliro dardane
tė duan ty shum lule thanat
tė ndjehen deri nė qiell tupanat
dasmat shpesher ti pėrgjaken
barotin ta vunė e flaken
shekujt e zi mizorė
tė lan tė gjakosur tė gjorė
por ti u ringjalle mbi dhe
me krisma pushkėsh je le
edhe pse ndame me fe
t' flasin shqip gurė e dhe
ti je dheu magjaik ma i miri
ktu shqip ka folė iliri
ktu shkeli sllaviani e romaku
pa fyj tu derdh loti e gjaku
ktu turk e grek e shkja
kan pre e gri pa ja nda
ty qė nė mish tė kan pre
ti qė je e shejtė pėr ne
gjak lulesh kosovė me rrėke
ti qė je dardane
veshė me gjamadane
qė ke aq shum lisa
qė veshésh me plisa
qė troku i kalit t'trojes
tė la fushė tė plojes
dhurata vrastare
ti qė je shqiptare
si prrallė nė lashtsi
ti jė gjurmė e hi
oj bija e shqipnisė
o lulja e dashurisė
o
gjaku i ilirisė
o e bija e e vet sharmit
e bija e ilire e shqip t' tharmit
o e bija e mahnisė
e bija e bukurisė
kosovaė e lashtė antike
tokė me troje magjike
e bija e mahnisė
e bija e etnike shqipėrisė
..................................................
Shkruar nga mėrgimtari Xhelal Ferizi
..................................................

lirik
27-07-09, 06:34
Si ta ndertoj njeriun e ri
-----------
Shkruan Xhelal Ferizi
------------------
Duke u pėrpjekur pėr njeriun e ri
Thash ta ndėrtoj njeriun e ri
Kur pėr qudi
Njerzit nuk me po mė lenin
ta ndertoj njeriun e ri
Vet njerzit kundėrshtonin
Dhe mandej ,fshehurazi
E ndėrtova ,njeriun e ri
Nė ėndrrrat,e mija
nė shpirtin tim
nė idealet e mija
nė ,pėrkushtim
e quajta njeriu i im
njeriun e ri e,mbarova
nė ,ardhmėri
ky
do te jet,
ai qė me tė keqen
prore do tė,jet nė kundershtim
--------------
Autori xhelal ferizi
--------------

lirik
27-07-09, 06:34
Dashurija
--------------------------
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare ne mergim
--------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

Dashurija ėsht nji emer
qė qelė shpirtė e ndjenjė e zemer
qė qelė shpresė e dritė e,fletė
qė qelė qiell e tokė e det
dashurija ėsht,pikė ylli
esht ftyrė hane,e lule pylli
ėsht njė shndritje e vėrrtetė
ėsht nji,fllad qė lmon nė jetė
dashurija ėsht qiellore
vlerė mbi vlerė mbi ftyrė,toksore
ajo ėsht mė e, bukura dritė
det e qiell n' qdo ag i ngritė
i ngritė malet me vullnet
edhe rruzullit i jep jetė
ajo ėsht si pikė dukati
si nji lulė me fletė rreth shtati
lmon nė gjak si kėnga n' fyell
si lang lulje n' pėr kėrcyell
dashurija gjuhė botrore
gjuhė e zemres gjuhė shpirtrore
ajo i mbanė po gurė e dhe
i mbanė fijet mos me u pre
dashurija e lmon leht
vesen t' lules qė rrėshqet
ajo ėsht jeta e qelizes
rrymė e lehtė qe i prinė puhizes
dashurinė lum kush e ka
hanė as diell,qė s' len me u tha
sa,e gjerė thonė ėsht gjithsija
por ma e gjerė ėsht dashurija
ajo shtrihet n' pėr hapsirė
n ,gjene t ,gjakut si dritmirė
ajo pėrfshinė qdo sipėrfaqe
ajo i mbjellė njerzisė ilaqe
i mbjellė shpresa mos me vdekė
fund e krye boten,e prekė
i prekė rruzat nėpėr gjak
thonė se ėsht ma i bukuri cak
ajo ėsht nji cak nė jetė
pėr qdo dushk e pėr qdo fletė
thonė se shkrinė yje,e kometė
thonė se shkrinė e zbutė qdo bishė
nuk len glob as qiell me u prishė
dashurija dashurija
thonė ka zbritė nga perendija
thonė se ėsht vet njė dhuratė
zbritė prej qielli jetė me zgjatė
pėr njerzi ėsht vet njė fe
ėsht nji diell qė rrin tue nxe
ajo ėsht njė ėmbėlsinė
qe n' hjeshi e veshė qdo stinė
thonė se lidhė zemrat me fjalė
thonė se i lidhė po qikė e djalė
ajo lidhė me rreze ari
ndjendj mahnije t ,qdo damari
ajo ushqen thon gzim e fryt
mendjen ėmbėl n' ėndrra e zhytė
nė ato ėndrra mjalt ė e shegė
t' shndrron n' bilbil thonė degė mė degė
e 't ' lėvizė melodit' n' dehje
si cicrrimė t ' pėrkdhelė n' pėr prehje
si me t' prekė xiglimt rreztare
si ndoj lmim n,prrallė ėndrrimtare
ah q' na qenka dashurija
si n' pėr qiell n' diamant fija
kur e,lmon n' shartim kaltrinė
n' dritė t' ylberit,bashk' kur shkrijnė
ato reflekse ballit t' qiellit
kur ti lshojnė qerpikve t' diellit
e kto bashk me qehre t' hanes
si safiret n' vizllimė t' ranes
kto me i lidhė me rreze ylli
kur n' lodrim n' natė t 'vonė kah pylli
t,'jen bashku pėr kah lakmija
me u pėrkdhelė nga larg knaqsija
kjo formulė ėsht dashurija
ėsht nji fjalė qė sa nji det
ngjyrė e shkrim mbi leter qet
sa edhe hana lotin t 'verdhė
e gjak ari nė tokė me derdhė
nuk e shkruan at bukuri
qiell as tokė ah,qė,e kan mbi
nuk ja gjejnė qelsin t'vėrrtetė
nuk ka shprehje nė kėt jetė
at spjegim qė din me e gjetė
dashurinė pėr me e zbėrthy
kur pėr zemre t' jet mbėrthy
kur me buzė tė lehta t' sajė
shkrinė mbrendsinė nė qiell pa skaj'
dashurija dashurija
thonė s'mbrrinė shkronja as dija
pėr ta shpreh' at pafundsi
mbajeni njerz ju kėt mirsi
s e,kur lidhė jeni n ,kėt shpresė
gjallron jeta e nuk vdes
dashurija ėsht margaritė
gur' ma t' qmueshėm kush s' ka rritė
nuk kan rritė as tokė e dhe
shpresė ma e bukur s' ka me le

Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““

lirik
27-07-09, 06:35
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nė qoftė se gzim ka kund mbi dhe
*******************************
Autori Xhelal Ferizi
******************
l i r i k u
===================================
nė qoftė se gzim ka kund mbi dhe
edhe vlon porsi sherbeti
dilni e shihni o kombe e fe
nė zemren time tė gjerė sa deti
***
zemra ime ngazllimtare
qė po e vlon n'valė dashurija
po ngarendė me shpresė shqiptare
nisė n'flutrim ėsht kah qamėria
***
se prej qiellit mora fjalen
se jan qelė do dyer prej drite
prandaj frejt t' zemres s' po ndalen
dil qamėri o zemren prite
***
dil e prite se u l'shu qiellit
drejt kah ti me krah mbi erė
porsi e bukura qehreja e diellit
vjen si zogza nė pranverė
***
ka marr krah zemra dardane
ka me vete gurra e kroje
shend e dritė prej dielli e hane
e ka shqipen cicrimė goje
***
dil e prite oj qamėri
o shpirtė dielli o shpirtė malli
se po tė vjen pėrmbi ajri
me lot gzimi si kullim zalli
***
diell e hana po e pėrcjellin
yjt shqiptarė po e mbajnė me fletė
mu nė barkusha po ja mbjellin
qamėrinė ėngjėllushen vet
***
dil qamėri prite o janinė
dil me ngjyrė porsi sheqeri
mbi fole kjo nė follorinė
me shum yj t' vjen pėrnjiheri
***
shum mbas sajė jan nisė krahlehtė
shum bilbila e kėngatarė
shqipe e zana e trima n' fletė
qė me gjak quhen shqiptarė
***
qielli u mbush po fluturojnė
mbi fole tė arbėrisė
zemrat shqipe se q' po vlojnė
kan marr krah drejt qamėrisė
***
qielli i kaltėr i etnisė
kah fillon prej albaniku
pėrmbi fusha tė dardanisė
deri nė grykė te kaqaniku
***
mbushė ėsht edhe qielli i prizrenit
edhe e bardha mitrovica
ana e brigjeve tė erzenit
qielli i shqipes kah drenica
***
thonė po vlon edhe dukagjini
si nė ara si nė malsi
e kah valbona i kthjellti drini
ku flet dheu me bukuri
***
e mbi qiellė n'pukė e iballe
zemra shqipesh me krah ari
po flutrojnė e hjedhin valle
me art t' shejt qė i ka shqiptari
***
rrotullohen mbi ajri
thue se nė gjak ju rrin rrymimi
e gjallė malsija me bukuri
i bardhi mati e kurbini
***
shkodra korqa tepelena
durrsi kruja me delvinė
si kalaja me bedena
vjen gjakova me prishtinė
***
zemrat tjera gjeraqina
nė krah e flatra me tė bardhen dritė
vlora ballshi e kanina
pėrmbi qiell thonė lart jan ngritė
***
nė qiell me sharm thonė shqipe e zana
me re tė bardha e bukuri
mbarė etnike shqipni nana
po i nisė shqipet n' qamėri
***
si ilirida si kosova
gostivar strugė manastir
nė kambė que plava e rugova
edhe ulqini i lashtė ilir
***
por edhe e bukura zemer tirana
edhe gusia e libohova
strugė dy dibrat e viciana
n 'rrezatim shkupi e tetova
***
zemra mbushė me dashuri
shqipe jan kto t' fluturimit
kan msy rrugėn pėr qamėri
porsi i bardhi art i gzimit
***
ohri e struga e dangllija
vlora e arit me kaninė
zemėrmadhja ajo malsija
tė gjith jan msy sot pėr janinė
***
edhe saranda e ksamili
kruja e bukur me flamur
shkdodra e bardhė si karajfili
tė gjith jan nisė me dalė n' kostur
***
edhe tanusha e kumanova
pogradeci e gucia
edhe tivari e kėrqova
struga lule e mbarė etnija
***
peja e bukur e gollaku
me gilan e karadak
me tropojė porsi bajraku
t' gjith kah jan shqiptarė me gjak
***
me ta u nis zemra e lirikut
por si niset drita e yllit
pėrmbas sajė adriatikut
shum jan nisė si zana t 'pyllit
***
lezhė e klinė e suharekė
edhe burreli me rubik
kah qamerija kėrkojnė shtek
kah berati albanik
***
tė gjith me i pa si gjeraqina
ka dal qielli i bukurisė
me pa zemra mbi ajrina
si flutrojnė shqipet t' lirisė
***
thon kto zemra jan t' dukatit
gjirokastra e libohova
edhe zemra e lazaratit
krah per krah peja e rugova
***
paskan dalė thonė tė gjith me pa
porsi retė n' qiell topa topa topa
e gjith azija thonė kah ka
e kureshtarė tjerė kah europa
***
thonė edhe andej tej oqeanit
e kah afrika me zallina
kan dalė t'shohin tė ilirianit
si flutrojnė shum gjeraqina
***
e gjith bota kureshtare
thonė mbi qiell doli edhe liria
po i sheh shqipet ngazllimtare
si flutrojnė kah qamėria
***
lezha kruja e kopliku
e bardhė besianė edhe delvina
me himarė adriatiku
kan msy sot kah follorina
***
hije u paska fluturimi
po u prinė zemra e nanė shqipnisė
thue flutron qiellori gzimi
shkojn mbi qiell zemrat t' etnisė
***
Autori Xhelal Ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
***************************************
l i r i k u


lirikk
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga lirik

lirik
27-07-09, 06:36
GJenetika vajton shqip
---------------------------------

xhelal ferizi autori i titullit gjenetika vajton shqip
--------------------------------------------------------


Me na e prishė gjenetiken kan dalė te bijtė e sadomazohizmit
Tė bijt e sanksioneve dhe moteve shekuj'zi
Te bijt shekullorė tė politikave me qekane
secili shekull ma pedofil ma zemerzi
ma prodhimtarė ma djep vrastarė
mėshirė tash po quhet katrani i zi
drejtėsi po quhet me vra ma shum shqiptarė
o sa shekuj kohra prodhim 'zeza mjerane
nuk dihet se nga cila anė erdhen e u shtuan,pa masė
kombinim i zi i shoveno komunisto fashizmit
fjaltregtarė puthagjijė tė pshtymave lpisatarė
diplomat hendeqesh vorrtarė
krymbfarė se jo mahi
sa pijet sa gotat kemi cakrruar me ta
njimend diplomaci
ata mbi tė gjitha dijnė shum mirė me rrasė
ndoshta qiellin e diellin shakull pėr dhe kan me e plasė
ata na sjellin gjithfar lloj modelesh veshje tė satanit
se ku i marrin ato lėkura gjithkah nėpėr ferre tė pėrvlmit
na jepin ngjyrė per zemėr direkt prej gjentikes sė katranit
Na ushqejnė si foshnje me do far ujė t' pelimit
Na vijnė mysafir t' paftuar e tė ftuar me qeshje venerike
Lėkurė duket vėrtetė njerzore
Nuk dihet se nė cilin laborator vneri ėsht prodhue
Me maska tė pėrsosura me dofar zgėrdheshjesh cinike
Na ftojnė tė uritur tė leckosur djallzisht me vallzue
Aheng i pėrzier leckash e zotėrijsh' vėrrtetė kombinore
Valle ciganėsh shartojnė gajasur cinikisht tue aktrue
Artist tallavash na u mbush ah toka jonė arbnore
ėsht varė dielli pėrvajshėm e driten don me e shue
Yjet nuk flasin ma me dhe
e hana ma nė buzqeshje nuk don me vizllue
terri vetėm terri i don ata kalemgji
loja po shkon kurriz lak
na japin ujė moqalik e na marrin gjak
me vlerat lozin sarhosht e shartimit ,zanatli tė krimit fajdegji
kompozitorė kanibaloid qė nė mes tė zhurmes sė ballkanit
qetsisht thinin e ngulin nė qdo sferė gjenetike e qelizore
shesin e blejnė lirė e tregtojnė me nipa tė car dushanit
e i shtrojnė but nėn bark mandej do lavire tonat puthadore

epshin akulltarė pėr tė ua ngritė mediteranet nxeht vegla trupore
qė lojnat ti luajn' sipas modelit lakadredha
hamshorqe kta duke kaliruar sipas vesit tė orgjisė
tregje tė mėdha e tė vogla akrobacionesh
mallra s a tė duash tė skadim anarkisė
dhe varje gjithfare nėpėr qafa hajdutėsh varje medaljonesh
merita i mbetet gjithmonė dhunshėm etnike shqiperisė
ngreh e mos kėput shekujt nėpėr rruleta
dhe fjalen perdredhė rruspisht me mjeshtri me kuleta
lojrat e zotėrijtė ndrrohen sipas kohes e rrethanes
edhe valle kan aq shum kiq e shund sa shekujt moshatarė
sa tė gellltitura i dhan shqipnisė kosovė dardanes
tash njeriun e ri po e duan shartim jevgo shqiptarė
kurrizin po duan tė na e bėjnė model shtėpi publike
ndėgjueshmėrinė skllave e pėrjetshme e padronit
me na e prishė duan gjuhė e gjenet e lashta antike
me do far pėrzierjesh prodhim qė e kan t' zhargonit
zhargon paskan pasė vėrrtetė se jo mahi
moj nanė shqiptare etnike gjith kah je n' qdo skutė
ushqim pėr venash me zdrol tė kan dhėnė me pi
me ja pėrlye gjakun shqipes sqepekrrutė


xhelal ferizi autori shqiptarė nė mėrgim
-------------------------------------------------
i titullit
--------------------------------
gjenetika vajton shqip
----------------------------------------

lirik
27-07-09, 06:36
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Mora nė vargje art prej hane
------------------------------

Nga autori Xhelal Ferizi
--------------------------

germa drite nė gjuhė nane
mora vesen pėrmbi bari
edhe shkėlqimin qė e ka ari
edhe pingulet rreze'hana
me t' pėrshkrua ty moj diana
qė at gaz ma ke si ylli
qehren fletė qė e mbanė kėrcyelli
ėmbėlsinė si shpirtė ylberi
gazin tė qelė si ngjyrė sheqeri
gjith tue mbajtė doren nėn faqe
siq mbanė fleten ajo manushaqe
e at shikimin art natyre
diamant at shprehje f'tyre
si shtresė'holla qė e mbanė biluren
punim drite e paske l'kuren
edhe fijet tė atij flokut
si pejzhollat t' borzilokut
mė fal se arti po mė nxitė
ti pėrshkruaj ty bukuritė
me sy t e mirė qė tė sheh hana
ti je sharm qė rrin nder zana
e un kangen ta vargisi
me cicėrimė t' zogut n' majė lisi
Me shpirtėqiell' tė gjerė t'poetit
ty qė m' je si lulja e detit
un kur tė shoh dikund hjeshi
e lshoj penden sikur shi
gurrė as art s' mundem me i lanė
as hjeshisė ndoj vlerė pa i dhanė
prandaj ti mos m' gjuaj me fjalė
ps e me pendė un ktu kam dalė
se jam mallė un fund e kokė
pėr me shkrue pėr miq e shokė
penden time nė yje e vesha
me shkrua bardh un pėr mikesha
motra tė mija sokolesha
ju qė jeni bija hane
shqipe nė flatra n' tokė dardane
Ju pėrshndetė kjo penda ime
me fjalė dielli e rreze'shkrime
mos ma shihni ju pėr t' madhe
Se qdo lulė qė shoh n' livadhe
Nė art e shndritje e mbajė mbshtjellė
n' kopsht magjije nė tė bardhen vellė
nė vello tė lules bardha'flete
marr tė bukura vargje jete
edhe e lmoj hjshinė tue shkrue
nuk la qikė un posht me shkue
djalė as burrė as qun as grue
kur e ka hjeshinė prej zoti
ja lshoj penden si shi loti
me ja shkri stilin n' punime
bukurisė me i thurė lavdrime
pse me shkue hjeshija kot
kur e fali i madhi Zot
---------------------------
Xhelal Ferizi autorė i vargjeve shqiptare
me titull :mora nė vargje art prej hane :
------------------------------------


lirikk
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga lirikk

lirik
27-07-09, 06:37
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Arsyes i kam thirrė m nga e mundshmja
---
Nga e mundshmja i kam thirrė arsyes
tė mundshmes i kam thirrė nga arsyeja
u bėra logjikė u bėra gjykim i tė mundshme pasqyres
qė ti thrras nė qendėr tė vetdėdijes tė dyja
---
kur mbjellja kėt farė nė cak
mbihej arsyeja nė tė mundshmen lulzonte
dhe lėmueshėm e mundshmja ecte nėpėr gjak
arsyeja nė tė mundshmen ligjėronte
-----
por kur i thirra tė mundshmes mbi arsyse
e arsyen mbi tė mundshmen ndoj her
kam mbetė si caku i pėrthye
qėllim i munduar i mjerė
---
Autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
27-07-09, 06:37
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
*******************
Nuk e kam ditė
******************
shkruan xhelal ferizi
*********************
nuk e kam ditė se ne boten e lakmisė
nuk pihen te gjitha ujrat
o mėshira e perendisė
o forca e perendisė
pse
kur u nisem drejt mekatit
me joshjen e llasėsisė
pse nuk na i kpute urat
qe te mos arrijmė ne cak,te haramsisė
se gjygj
nuk ka te matur
qelizat nuk paskan
frej te maturisė
*********************
xhelal ferizi autori ne mergim
************************

lirik
27-07-09, 06:42
O zot fiset shqip kah jan
--------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------
O Zot fiset shqip kah jan
gjithkah shtrihen tokes sė zallit
mė ju jepė dritė e diell e hanė
ta shndrijnė gjuhen tė ilirianit
------
mė ua ndriqo kahdo at zemer
gjuhen shqip pėr me u lulzue
e mi mbajė shqiptarė me emer
kahdo shqip me ligjėrue
-----
o zot qiellin ua bėn fletė
le ta shkruajn gjuhen shqiptare
gjuhes nanė pėr me i dhanė jetė
ua bėn token abetare
-------
kahdo dhe mbanė anadolla
ararati e trabzona
shqipja u kndoftė ndėr t' bardha shkolla
si cicrimė kndoftė gjuhė e jona
------
e kndoft zemra si e zogut t' malit
tė bardhat kohė e mbajshin nė gji
u shpirtzoftė kjo djalė pas djalit
porsi kanga plot magji
---------
e buroftė porsi hareja
si gurrė vale n' gurgullima
porsi e rrepta e qiellit rrfeja
ju ndėgjoft mbi dhe ushtima
-----
e kah ka shqiptarė turqia
zemra e tyre shqip qeltė prore
porsi lulet e rrezanija
qė i qelė dielli nė fletė fushore
--------
e ligjėrofshin mote e stinė
porsi tė larmet shpendė me sqepa
porsi zog e kanarinė
kndofshin brezat nėpėr djepa
--------
edhe kurr mos u harroftė
gjuha e nanes ajo amtare
nėpėr shekuj u kėndoftė
si jehona lahutare
--------
e kahdo shqip flet turqia
sytė e shqipes etje kan
pėr me u kthye kndej kah etnija
me u rrah' zemra pėr vatan
---
gjakun kuq gjuha shqiptare
gjithnji atje e mbajtė tue vlue
por si e zjarrta kuq flaktare
qė mbanė zjarri tue flakrue
---
e ma pas't jeten qelike
e si mbi det qė shkon erlehta
pėr shqipni ku i thonė etnike
i kndoft vargu sa tė jet jeta
------
Autori xhelal ferizi
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE
PERSHENDET 9 MILJON VLLEZER SHQIPTARė Nė TURQI
-------------
---------------------------

--------------------
Nuk e di ---mė duket njiher ne nji forum tjeter me kan pėrshendetur dis a vllezer shqiptar
nga turqia
vargjet e mia jan lexu pėr qamėrinė nė nji tubim madhėshtorė nė amerikė
por kam dėshirė qė kto vargje nga autori i vargjeve shqiptare
Xhelal Ferizi
ish i burgosur politik
dhe i keqtrajtuar nga udba e zagarve nji jetė

e i keqtrajtuar edhe sot me do far mohimesh

e fshirje te temave vbeper disa forume tradhtare

si dhe mendjemadhsi tradhtare

ju bėj tė fala vllezerve shqiptarėve nė turqi

tė gjitha shtresave popullore atje

duke i pėrshėndetur nė emrin tim personal

e duke ua lanė amanet

ti lexojn vargjet e mia te cilat nuk jan ne forume por do ti qes

dikun e ato jan per shqiptart e turqis

te ua lexojn brezave atje e te mos i lanė te asimilohen

e ti mbrojnė e ti ruajn si ninulla fmijve e

si syt e ballit vargjet shqiptare

qe te mos e humbin gjuhen shqipe

e ne djepa le te ua ruajn fmijve

pėr gjuhen shqipe

qė gjuhen shqipe te mos e humbin

e ti kndoojn sa tė jen brezat


le ta kndojnė fmijtė nėpėr shkolla
nė turqi

vargun shqiptarė


per shqiptarėt e turqisė jan shkruar disa vargje
pėr tė cilėt sa e sa vite ma parė
kam shkruar vargje pėr ta
sepse pikrisht ata ma se tepermi jan ne rrezik te asimilimit
-------------------
Autori xhelal ferizi u bėn tė fala 9 miljon vllezerve shqiptarė nė turqi
-----------------------------------------------------------------------
u dhuron kėngen lirike shqip
nė vargje tė krijuara vet
vetėm pėr ta
le tė kndohet nė secilin tubim tė shqiptarve tė turqisė
siq po kndohet ajo e qamėrisė tash
qė ua dėrgova
e mė jan falenderuar edhe antarėt e qamėrisė
i ka prekė nė emocion vargu pėr qamėrinė
--------------------------

-----------------------------------------------------------------------------


lirik
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga lirik

lirik
27-07-09, 06:48
Do te vije edhe dita kur tradhtart shtrejt do ti paguajn veprimet e veta antishqiptare sepse nji dit populli e nevrikosur nga veprime t e tyre do ta marr vet situaten ne dorė
pastaj do te shihet se sa leht do te tradhtohet atdheu e te behen veprime tradhtare bira e minit do te kerkohet nga tradhtaret per te ikur dikun por as ajo nuk ka per tu gjetus se djemt e shqiptaris ne qdo skutė kan per ti kerkuar sepse jan neveritur shum nga tradhtarėt e poshter -
ndersa kokungujt e koktrashėt mendje mdhej thefshin qafen ne indiferencat dhe trashsinė e kokes se tyre te gomarllekut e budallekut qe e kan e qyqret le te shkojnė ne varr e mbi varr le te ken qyqen-
rrencaket dhe mashtruesit le te shkojn ne nji lloj ferri me mashtrues ku le te u kallet zemra nga mashtruesit edhe ma mashtrues se kta ku do ti dergoj perendia ndersa pasaniket ato para me fund le ti fusin ne prapanicat e tyre kur te shkojn ne varr e tua hanė krymbat

lirik
27-07-09, 06:49
Vargje nga autori
mėrgimtarė Xhelal Ferizi
--------------------
Shkruan xhelal ferizi
----------------
Jo nuk mundem ti bėj ballė kėsajė fantazije
qė veq qielli me artin e vet din me e kriju
as shkrirjes sė talentit tė atijė arti gjithsije
nuk jam qiellorė shekull'gjeni i qiellit blu
--------------
ah ndihmė o vargjet e mija fjalvarfra tė pa ndihmuara
qfar arti paska ardhė mbi dhe sa gjenial e gjentil
po ku jeni o vargjet e mia dashuri'sht tė pėrvluara
vraponi nė bilbil vraponi n' karajfil
--------------
nuk kam fjalė pėr pėr pėrshkrim t'qiellit blu e pėr diellin e arit
ku njimijė shekuj zbukurojnė me shum gjuhė vizllore
nuk mund ta pėrshkruajnė as nė shekullmendjet e magjistarit
kėt bukuri kėt bardhėsi bardhėbore
----------------
mandej pema ktu me lėvore qudije me degė kah natyra
bilurshėm gjithqka qė e rrethon,me estetikė
e arit pamja nėpėr diell balli e fytyra
e mahnitshmja kohė qė u shkri shekuj'ari tue pikė
-----------
dheu ka mbetė pa tekst e rana n' kokėrrveshje pret
as gjethi nuk guxon me dalė me bukurinė e vet magjike
se kjo hjeshi kristalore qė flet
shtron n' pėrkulje mjeshtritė edhe miset ma galaktike
----------------
kėtu gjithqka rrethue me larmi bardhėsi e blu qiellore
ku germa secila me emocione lot shkėlqim kristali
nė kėt mbretri bukurije nė kėt bardhėsi bore
ku nė gjelbrim pishash frymzim tė nxitė mali
---------------
o zot ku e gjete kėt kaltri qielltare nėpėr palėt e kupes qiell
dhe e solle pėr ne qė shpirtrisht ta fotografoj njerzia
po vargjet e mia si ta thonė at magjik diell
me shkrirje anash ma shndritshėm se vet ingjija
---------------

pse mė mundoni o bukuri hyjnore
nė qdo germė timen me shpirtė
ku pendes time me rrudha kohore
i sjellni te virgjrin artin e dlirtė

----------------
po germat pendtare a do tė bėjnė ballė
bukuri mbas bukurije
mos po bien plast poetikisht mbi tė argjendtin zallė
nga ky sharm i famshėm hjeshije
------------------------
Xhelal Ferizi shkruan nga mėrgimi
-------------------------------------------


lirikk
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga lirikk

lirik
27-07-09, 06:50
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Sikur ta kisha syrin magjik
--------------
Xhelal Ferizi mėrgimtarė

-------------------
ah sikur ta kisha syrin zbulues digital magjik
qė thellė shkon nė zbulime
nė at sy ta kisha njė tė menqur zbulim pikė
fakt'shekull zbulimtarė pėr inqizime
-------------

fakt'shekulli im nė ekran tė fakt dėshmi bindjes
do tė kishte nxjerrė dėshmueshė para publike skene
at shkak tė thellė motiv tė dyshim tradhti lindures
at rrėnjė at dyshim soj gangrene
--------------
e duke mos pasur dėshmi fakt e mendova
njė sy tė tillė dėshmues nqizues magjik
mbasi njiqind shekuj me hamendje i shpova
sa i keq qenka maskimi e dyshimi o mik
----------------
kamera magjik'syri nė majė dėshmuese tė hollė
do ta nxjerrte me tė vulosuren fjalė
pastaj tė gjith shembujt do tė merrnin shkollė
qė nė bukuri djallzore besen mos me e falė
-------------
por ah kamera sy magjike nuk ka
prandaj e brejtura dyshuese gjysėm fakt e pa fakt
s' po len as gurė as dru damarė pa tha
se mashtrimi e vetmashtrimi po ecė pamėshirshėm me takt

----------

do ti ftoja zbuluesit qiellorė ekspert'dritė
qe nė njeriun kėt sy instalim magjik
ta lansojnė zbulueshėm n' pėr qdo skutė qė ta njohin mirė
se mashtrimi po bėhet nė jetė shum tragjik
----------------
Shkruar nga Xhelal Ferizi Mitrovica
mėrgimtari
---------------------------------

lirik
27-07-09, 06:50
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėpėr djeg'je

::::::::::::::::::::
Shkruan autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Nėpėr djeg'je me shpirtė ,nė gji
duke ecur trup flakes lakuriq
zbathur pa mburojė e kėpucė shprese un hallegji
pa mbrojtje shpirti as solidariteti nė thelb e lekurė si tė isha dobiq
------------------
trup zjarrit nėpėr pėrcėllim,duke kėrkuar nė hiq mėshirė
e mbrojtje nga engjujt e zoti
mundimet e mia e gjithqka ,ishin pazare shum lirė
thue se fare nuk mi njihte mosmirnjhsi moti
---------------
kėshtu flaka e mundimit mė digjte e gazrat sadiste nėn kėmbė nėpėr prush
djeg'je nėpėr jetė ishte pėrjetimi shekull'kallje nė'qdo qelizė
dhe ėndrroja borbardha nėpėr pllaja e her lulet fushė
mu nė mes djeg'je ėndrroja sikur jam mbi krihleheten puhizė
-----------------
kėshtu po ėndrrojka njeriu i djegur nė zjarrė
duke menduar qė tė shpėtoj pa u djegė
duke mbrojtė lirinė dashurinė djajt pėr tė' mos ia marrė
satanėt e feshehur ,nėn lule e pip'shegė


ujvara indiferente nuk mė jepte shkumbardhė
aty nė at pėrcėllim
as dorė nuk mė jepte ndonjė ditė e bardhė
kahdo zjarrė ecje kalvare mbi flakė e pėrvlim
----------------

un kėrceja nėpėr flakė nėpėr gaca e shkėndija
me lėkuren time tė pa mbrojtur mbėshtjellė
o zot pse po mė digjej kėshtu rinija
e qielli qfar gjygji ky mbi mua kto zjarre pse i vjellė
--------------

zjarr nė tokė e zjarrė e prush mbi kokė
kahdo e prush ferri pėrmbi dhe e qiellė
i mbetur nė kėt zjarrė pa miq e pa shokė
nėpėr kohen mjegull hi tym nuk shihet as dritė as diell

----------------
dashurinė shpresė kapjen nė breg e kėrkova por nuk e gjeta
thash se ajo do tė mė mbrojė
a thue veq zjarr na qenka kjo jeta
nji fjalė aktruese sa pėr me la gojė ,
nji zjarrė qė djeg si lojė
---------------------------
titullin nėpėr djeg'je
Shkruar nga autori nė mėrgim
xhelal ferizi
--------------------
nė secilen poezi vargjesh poemė apo lirikė
emri dhe mbiemri i autorit vendoset me qėllim identiteti
tė poezisė
qė tė dihet identiteti i poezis i vjershave dhe autorit
pėr shkaqe qė
lexuesi sigurisht i kupton vet
---------------------------------
-------------------------------


lirikk
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga lirikk

lirik
27-07-09, 06:51
O lis
''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
o lis vetėm edhe njiher o lis ma fal qehren
ma fal pamjen e levores
dua ta shpirtzoj ndjeshėm ta bėj ndjenjė tėnde eren
dua ta ndjej flladin e lehtė shqip tė bregores
--------
lis po rrudhat un ty di ti lexoj
tė veqant e kan nji kėndshmėri
mė kujtohet nji her shiu kur pikoj
un ndjenjat te ti i kam shkri
---
se secila pikė shiu dukej si safiri
pikonte e rrėshqiste mbi lėvore
fliste secila kokėrr dhe nė gjuhė iliri
un flisja me token arbnore
----
mu aty nė mes tė kallirit
ku ti degėt i zgjeroje me hije
un flisja pėr ringjalljet prej hirit
pėr tokė e dhe etnije
--------
lis un e di qfar shije ti mua mė dhe
era e lehtė e shiu me ato riga
shije ma tė bukur nė emocion nuk kam ndje
kohrat mos i paq ma tė liga
-------
ah lis ti ke qehre qė flet
zemren ma bėn poezi
loti me ėsht bė pėr ty mallė si det
mallkue qoftė shekulli i zi-
------
se askund nuk ka si ndjenja e shpirti atdhe
si rrėnja e thellė nė tokė
un yjeve qiellit maleve u bėj be
se ti ma bėre time kokė
---------
se ti ma bėre tė shpirtit bukurinė
se ti ma ke bė fjalen krah fluturimi
se ti ma ke nxitė nė varg dashurinė
un shkrihem pėr ty nga pėrkushtimi-
----------
a tė kujtohet ty o lis ather
kur un mbeshtetur nė ty
vargun e krijoja poetik me vlerė
kur lotėt mė rrodhėn nė sy
------
me sy isha kthye kah zabeli
kah gardhi me kulumria
kur befas flutroj harabeli
mi shkundi kujtimet e mia
-----
un rrija andej nen lisa
vargun me pendė e krijoja
e rimen per token me plisa
si zogu ne shqip kendoja
---------
a e din edhe ti o grunajė
o era e dheut tim
kur vargun e derdhja rrėkajė
si zogu nė cicėrim
--------
e tash me rrokulliset loti
me bjen me mallė qerpikut
me ty me kujtohet moti
a harrove un jam liriku
------
un ty te kam kndue me degė
fletet secilen me fjalė
me vargun e ėmbėl si shegė
kangen per ty se kam ndalė
------
por vargjet koha mi mori
e kohrat e pranga e furtuna
mi vodhi ai shkja belaqori
burgu roberia e dhuna
-------
o lis i dashur me fleta
un shkruaja ather ne fletore
sa e bukur me ty ishte jeta
e vargjet embla arbrore
-------
tė kujtohet un kur i lexoja
si lmohej kalliri ne shtat
kur vargun shquip ligjeroja
si ushtonte lugina me shpat
-----
ma te bukura nuk kishte mbi dhe
se erėrat qė vinin prej gruri
se brusha kur ktheje nga ne
e fletėt me qehre t' qdo druri
----------
gjelat nganjiher kėndonin
e vargjet e mia nė fletore
me lugje jehueshėm rimonin
m' shpirtzonte toka arbnore
---------------
at'here un isha i ri
kur vinja nė fshatin ete parve
e shkruaja me dashuri
per dheun e lashtė tė shqiptarve
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
27-07-09, 06:52
Populli im
---------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
l-i-r-i-k-u- nė mėrgim
--------------
Populli im me mjegull kurtha i mbuluar
me shi tė pėrvajshė e t' pėrgjakshėm
zemra nėpėr shekuj sa her i ėsht pėrvėluar
spjegimi ėsht i tragjik pakapshėm
------------
nuk spjegohet dhimbja me asnji instrument melankolik
as me instrumente vajtuese
as me ndonjė isntrument tragjik
as me shprehje imagjinuese
-----------
ky ėsht popull dhimbje qė nuk nuk gjenden fjalė
bora toka ju skuq nėpėr kohra me gjak
driten e diellit demonėt ia kan ndalė
gjarpijt shoven ju kan mbshtjellė rreth fyti si lak
---------
pėr popullin tim nuk gjejė fjalė as dėnesje
edhe sikur tė marr shprehje mu nė burim lot
nuk gjejė pėr vajtim askund pikė as presje
pėrjetimet mund tė ja pėrshkruaj vetėm i madhi zot
--------------

tėrmetet i ranė nė shpinė e peshat e tokes
peshat e mundimeve e tė robėrisė

me gjak e lot ja pėrzien gjinin e lokes
me gjak ja lanė kahdo dheun e etnisė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
-------------------------------------------------

lirik
27-07-09, 11:18
Fjala nė gurė
-------------

Shkruan xhelal ferizi
-------------------
ma kishin mbyllė nji kohė fjalėn nė gurė
e vrapova pėr ta lirurar me shekkullin e quajtur shpėtim
fjala pastaj mu bė gur mbi gurė
mu bė liri
lulzim ringjallje bukuri
mė bė atdhe
rignjallje dashuri
mu bėbė art
besė qelik
therrė pėr armik
lule pėr mik
mu bė murė
pastaj lidhse nga ylli nė yllė si urė
nga jeta nė jetė
fjala e ime me lot dhimbje
me ngjyrė nė pėrbuzje shtegtim e kėshilla
do tė bėhet vulė lulzimi e ere
do tė bėhet urė
shtizė shqip pėr atdhe e flamurė
----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik
27-07-09, 12:39
Paqja me fjalė

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

paqen e bėjnė me fjalė,e mbshtjellin ,me shkėlqim
vizllimė,qė tė merr sytė,urtsi e mjeshtri oratore
magji e shekullmendjes mbledhur nė aktrim
e mbjellin me optikė,nėpėr konferenca botrore

plot mėditje e stolisur,honorare me fjalė
fitim prrallorė i mashtrimit
sa her me lot dielli prej gzimit ka dalė
e ka ikė i mashtruar perėndimit

duar qė premtojnė e shtrėngohen pėr paqe
me fjalė me rrėnjėt nė zemėr ferri
me thika mbėshtjellur n' piktura si manushaqe
me qėllime e shkolla terri

me at qeshje vizllimė qė me i lakmu dielli
dhuratė thua qiellore mbi bina
paqja me fjalė thue se ėngjull qielli
e solli ndėr ne e shejta stina

por ajo n' mbrendi thikė kryq pėrmbanė
fe e krime me maskė
me fjalė ndėrton shpresa ,e me vepėr thanė
ne fytyrė ėngjull nė zemėr laraskė

pikturė vėrrtetė danajsh me gjarprij nga mbrenda
me bolla qė lidhin glob
o paqja me fjalė ,sa shum her ngarenda
me gjith boten ,bashk qė ,t' besojmė kėt kob

paqja kriminale me fjalė dogmė satane
pikturė qė nuk ngopet me gjak
ajo n' mashtrim,motesh thithė edhe dritė hane
e diellin e kurthon nė lak

paqja n' konferenca paqja n' pėr pazare
falltore fjalėsh estetike
ajo maskė fjalori me kode barbare
qė mbulohet me shtresa vizlluese etike

paqja me fjalė brejtse qė brenė asht e guri
nė thellsi me brejtje i shkon ajo drejtsisė
teater tragjik,fis e farė me uri
qė nėn dhe e mbi dhe i rrin pėrjetsisė

paqja me fjalė kala demagoge
themel qė mbahet nga mashtrimi
paqja me fjalė,teori analoge
qė mbanė e permbanė brum prej krimi

paqja me fjalė valle gėnjeshtare
me fjalė qė ndėrton shum rrudha
paqja me fjalė ,zbulimsi barbare
qė mbjellė dėshtimet kahdo e qet udha

paqja me fjalė fryt i mbjelljeve djallzore
korrtare e luftrave , t' biznesit
ajo gėnjen kokrrat tė dheut e zallinore
qelizat i ka tė interesit

paqja me fjalė lansim i demonve
qė shpon shekujt nė zemėr
pronė konferencash lavire e padronve
qe nuk dijmė se si quhet me emėr


xhelal ferizi autor i vargjeve me titull paqja me fjalė

lirik
27-07-09, 12:40
Ju a e dini Shqiptarė

autori xhelal ferizi

ju a' e dini shqiptarė se un pėr ju diellorisht kam folė
me shiun me barin me fatet
me lotin sa her kam shartuar shkrolė
me lugjet me brigjet e monopatet

sa her e kam dėrguar zemren e bilurit nė qiell pėrulsisht
dhe zbritė i kam bukuritė mbi dhe
pėr ju sa her jam lutė mirėsisht
qė gjaku te mos ju derdhet rrėke

sa her jam lutė pėr tuajin shėndet
pėr troje e lirinė e punen
sa her ju kam shkruar pėr tokė e dhe e det
pėr malin liqenin lagunen

edhe zogjt ua kam lavdrue
edhe tuajt shpezė me cicrimen
sa her rrezanisht ju kam shkrue
me vargun pėrkushtues e rimen

sa her ju kam veshė me yje
me sharmin e ylberit
sa her ju kam zgjidhė ato nyje
me lutjen e fjales s e nderit
autori xhelal ferizi

lirik
27-07-09, 12:42
Lutje nė jetė

Xhelal Ferizi autori shqiptarė nga kosova

Nėpėr lutje i shita tė gjitha fjalėt e mia fjalėt e dijes e te pendes
qka qenka lutja or mik
a thua qenka nji hiq lutjen asksush ma nuk e ndėgjon
e shterra nėpėr lutje fondin e mendjes

lutje pse lutje! tė kalojmė nė veprim
kerkoj ilaqė shpėtimtarė
se lutja qenka bjerrakohė mjerim
veprimi ma i mirė ėsht o shqiptarė

xhelal ferizi autori mergimtarė ish i pėrndjekur politik

--------------------------------

lirik
27-07-09, 12:43
Kur fjalen e zbėrtheva

autori xhelal ferizi shqiptarė kosovarė nė mergim

kur fjalen e zbėrtheva nė planet
e zbėrtheva nė robėri
kur e zbėrtheva nė det
kur e zbėtheva nė liri
mė doli gurrė e pashterrur
mė doli sasi e madhe
mė doli sa her e therrur
mė doli lule nė livadhe
mė doli e pandalshme derdhur si ujė
mė doli burim i jetes
mė doli art qė shkruaj
mė doli nė pranga e lidhur
mė doli plumbi qė vret
mė doli enigmė e zgjidhur
e pazgjidhur robėreshė qė flet
mė doli shkollė e pėrsosur
mė doli art i lirisė
mė doli vulė e prangosur
mė doli yllė i hjeshisė
kur e zbėrtheva fjalen
nė shekuj tė menqurisė
edhe yjet u ndalen
nė kėt lidhse tė diturisė
ajo mė doli mahni
ajo mė doli shkollė
mė doli vet liri
mė doli mendjehollė
fjala mė doli nxitse
ajo mė doli luftare
ajo mė doli mahnitse
mbretreshė ndėrkombtare
ajo mė doli nė punė
ajo mė doli nė shkencė
mė doli e sertė nė dhunė
nė nxitje e nė violencė
fjala si lidhse botrore
fjala si lidhse e diturisė
si lidhse pėr zemėr vaje
si lidhse e dashurisė
fjalen o njeri mbaje
ajo ėsht vertetė
me krah qė fluturon
nga zemra nė zemėr flet
aj nga shpirti buron

ajo mė doli shkenctare
qė lidhet me shum ura
ajo mė doli magjistare
qė lidhė shum gjuhė e kultura
ajo ėsht nė fletore
ajo mė del nė qdo fletė
nė libra e akte shkollore
njeiun e lidhė nė jetė
ajo lidhet me gjak
ajo lidhet si rreze
ajo valon si bajrak
dhe nxitė motive ndėr breze
ajo e mahnitė poezinė
dhe artin a vargut lirik
ajo e don lirinė
dhe bluhet nėn mik e armik
fjala ėsht vet busolla
e gjuhes marrveshjes njerzore
ajo i lidhė dijet e holla
dhe kombet e gjuhė botrore

autori xhelal ferizi ne mergim

-------------------

lirik
27-07-09, 12:43
--------------------------------------------------------------------------------

PSE

shkruan xhelal ferizi

po pse ti oj fletbardha e g'zume
nuk ma hodhe nji ylber
lidhė pėr zemre ditve t' lume
nė at kosovė dikund n'pranverė
po pse ti oj shkrirja e ngjyrė bardhes
nuk ma hodhe “k'ndej me nxe
ndoj copė dielli a ujė t' shkumbardhes
kah etnisė i thonė atdhe
po pse ti oj fjalbardha e motit
s' ma dėrgove nji tė falė me hije
a' s' mi sheh qeprikt e lotit
Kah po m' pikun n'mallė etnije
po ti shpirtė a ke e zemėr
a ke gjak qė tė ecė n' damarė
po pėr shqipni at t' lashtin emėr
digjem i mjeri mėrgimtarė
po a se sheh ti oj oj dritgzume
e ju tjerė o tė bijtė e hirit
pashė at rreze t' reflektueme
pse s' ēonė shndritje n' gjak t' ilirit
po un ilir jam kėtu i mundimit
po un jam vet nga i lashti dhe
nėn sa thundra tė sundimit
mbetė kam shkelė nder kombe e fe
po ti ku e ke moj karajfilin
qe s' kėrkon nga ai ndoj fjalė
ku ma ke ti at bibilin
qe pin ujė mbi shkumbė e valė
po a' s' ja merr atijė prej sqepi
ndoj cicrrimė shqip nder zallina
kur bjen poshtė prej maje shkrepi
pėr me pi nėpėr kthjelltsina
po pse ti oj karajfile
kurr s' ma dhe ndoj shpresė vlimtare
po un nė gjak n' mergim s' kam hile
pse ktu vlon dhimbja shqiptare
mos ma qoni mos m' dėrgoni
se ju me djegė fort jeni msu
por se kėtu gjėmim i joni
nėpėr breza ka me ushtu
e ju tjerė qė flisni arbnore
gjuhėn tė lashtė atje mbi baltė
lanė na keni fort mbas dore
tue lpi lukset n' llump e mjaltė
veē ta dini mėrgimtari
nuk harron si ju n' harresė
e ju ai fieri edhe bari
do tė ju kjajnė nė tė pikshmen vesė

autori i vargjeve xhelal ferizi nga Mitrovica
mergimtarė shumvjeqar
ose xhela siē njihet nga shoqerija dhe emri pėrgdhels nga fėminija
pėrndryshe njihej si xhela i mitrovices

kontakti me autorin [email protected]
autori shqiptarė

lirik
27-07-09, 12:44
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Mjerim
----------
shkruan xhelal ferizi
-----------------
medet sa poshtė ka ra morali
besa po shterret po tretet
sa shum do tė vuajnė fusha e kodra e mali
sa shum do tė vuajn edhe detet
---------------------
besė ma nuk po ka
qka do tė thoni o yje
sa qiftet pėr tradhti jan nda
sa fatet jan lidhur me nyje

-----------------------
dhe guri do tė pėlcas'
s' durohet ma dyftyrsia
lakmia qe i ndjekė nga pas
dhe shkurtpamsja llassa e verbria
----------------------
kėto po e vrasin jeten
tradhti po mbjellin mbi dhe
po e mbysin tė vėrteten
ndėr njerz ndėr kombe e fe
---------------------
sa keq lakmia bizare
shėmton bukuritė e jetės
tradhtia ajo daltė fare
po i prinė botės sė shkretės
--------------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
27-07-09, 12:46
Pamvarsija po vjen

--------------------------------------------------------------------------------

-Pamvarsija po vjen-
xhelal ferizi
*autori ne mergim shkruan titullin pamvarsia po vjen
*po vjen e veshur ,ne ,shpresa*
*e ,qendisur, ,me breza,qendrestarė
*po vjen e lidhur si besa*
*po vjen,me gzim nder shqiptarė
*po vjen kah toka e qielli*
*si drita,qe vjen prej dielli
*po,vjen,e qendisur,si hana*
*ėsht nisė ,ne rrugė kah dardana
*po vjen si hyjni qiellore*
**po vjen ne kosoven arbrore
*te gezoj ,qdo gurė e qdo dhe
*po,vjen perjetshem nder ne
*po ,vjen ,per te reja shpresa
*kaloj,neper shekuj me shtresa
*nė rrugen,plot lot e gjak
*po vjen e qendisur,n bajrak
*po vjen ,po,vjen pavarsija
*fest,do,te,ketė shqiperija
*qdo kund ,do,te,lozin yjet
*sa bukur do tė qelin pyjet
*e flladi,me gėzim nė qdo zemer
*e shekujt do t'Gėzohen n'Kėt emer
*po vjen njė erė e re
*shpetimi kombtar pėr ne
*po vijnė te reja freski*
*me veshė qdo gjė n'dashuri
*me veshė gurė e dhe ,me liri
*po veshet kurorė mbretrije
*kosova kjo bijė shqipėrije
*po veshet fjera me bari
*me ,shend po veshet shqiptari
*me nanė shqiperi kosovari*
*po ndanė tash gėzimet,,e reja
,*s,na,ndanė as hasmi as feja
*se bashk,do,tė,rrijm ne kala
*shqiperi e kosov,jan njė vlla
,*s,durojm ma grek as shkja
*se jemi t'pathyeshem qelik
*nuk shkel,mbi ne ma armik
*se ,fushat i kemi,t,paana
*se,detin,na e kullon rana
*se hana na shkruan n' lavdi
*Shekujt qe ranė pėr liri
*se zemrat na rrahin ,per dhe
*robrija,nuk,rritet nder ne
*lirija prangat i then
*e yjet,nder ne i bjen
*i sjell dritbardhat mbi dhe
*nuk ndahet shqipnija me fe
*se gjaku nder deje na vlon
*shqipėrija,ne na bashkon
*bashk na mbajnė ,per mishi
*gjuha,e ashti,shumfishi
*qe vlejn ma shum se qdo fe
*shqipnija esht ,fole
*ku ne shqipet jem le
,*s, na ndajn ,me gjak as me fis
*se tirqi,,n gajtana e,plis
*i kemi bashk e ,halle
*me dhe e gurė e,zalle
*nuk ndahen,si dielli,qe s, ndahet
*as shqipja per fe nuk perqahet
*as ,kurr nuk ndahen ogjaqet
*shqip do t' valojn bajraqet
*SI hana qe endet prore
*me driten e saj vizllore
*perjetshem ,n,larminė,qiellore
*po vjen e shtrejt pavarsija
*do vlojm ,kah e lasht dardanija
*kush me kėng e me gjak
*me shtiz nder duar e bajrak
*o toskė e gegė e vllazri
*mbledhuni ju tok, per etni
*ne festė ne ,bashkim,ne njė shtet
*te gzojm,nder shekuj e jetė
*punen e frytin ,t,lirisė
*vraponi ,ne prag t,pavarsis
*kush nė duar me lule e buqetė
*kush vrap si flutur e,bletė
*kush vrap e, n' flutrim;si krihlehta
*me penda e mendje te mbrehta
*te dalim,si yjet ,kur shndrisin
*si lulet mbi dhe kur harlisin
*te shperthejm gezimin,si,fleta
*kur,nė diell i buzqesh jeta,
*kur hapet,nder,pejza pa hile
*si e kendshmja ,ermirė karajfile
*vraponi vraponi ,si rrfeja
*pa kqyr ,kah klani e feja
*as grupimet,e,kota,mjegullare
*vraponi per ,lirinė shqipėtare
*po vjen e shtrejtė pavarsija
*po duken tash do shkendija
*mbi zjarr si ,zjarri i lirisė
*e kuqe flakė ,e,vegjelisė
*po skuqet tash qielli me ,dritė
*po ,vijn me hap ardhmeritė
*dardana po veshet me gaz
*sa yjet,dhurata kan zbrazė
*me rastin e festes nder ne
*po lind njė shqipri e re
*e quajn kosovė pamvarsi
*cop zemre, e lasht shqiperi
*njė asht,njė mish,me nji fytyrė
*e kputur dikur si gjymtyrė
*e lasht e madheshtore sa nana
*qe u lind ather ,kur hana
*mbi qiell filloj,rrugė rreztare
*atherė u lind kjo shqiptare
*pikrisht ne shekujt e vjeter
*me vulė te diellit ne leter
*e ngjajshme me diell e me hanė
*e shkruar nder ,shekuj dardanė
*e lashtė antike ilirianė
********************

autori i vargjeve me titull po vjen pavarsia
xhelal ferizi nga mitrovica autori ne mergim
****************************************
--------------------------------------------------------

e shkruar ne kohen kur mendohej pamvrasia e kosoves

lirik
Shiko profilin publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shum postime nga lirik
lexoni vargje nga lirik

lirik
27-07-09, 12:48
Djeg'ja e nji pendtari nė shekull

xhelal ferizi

u dogj nė nji shekull njiher nji shpirtė qiellorė
qė mbante tė gjitha oqeanet nė varg
dhe zbriste sa her dėshironte yjet me dorė
dhe pinte nji glob ujė bukuri pėr art

u dogj se e lan shpuztarėt nė flakė
thingijt e zi hijanet
ai ishte penda nė cak
qe donte lumturi pėr njerzoren jetė

e lan tė digjet pshtymtartė
e lan te shkrumbet nė dėshirė
me penden e tij tė artė
qė e mbajten gjithmonė nė zingjirė

autori xhelal ferizi autori ne mergim

------------------------------

lirik
27-07-09, 15:29
Liri e buk
'''''''''''
autori xhelal ferizi me vite nėpėr vargje shqiptare
-------------
duam liri buk pa lot duam paqe
kėngė tė vėrrteta ,kulturė muzikė shqiptare
duam ,qetsi miq duam lule manushaqe
nuk duam krim tinzri plehra, e maska tradhtare
duaml mirsi harmoni,vllazri me kombe e fe
nė dheun tonė ,tė mos na futen rrėshanė
duam lirshėm me ecė pa sherr me shitė e me ble
duam yje qiell e diell e hanė
lule duam aromė puhi shpinen lirshėm me e kthy
kėngčn e zogjve penden shkronjat me ngjjyrė
duam gjelbrim ,dashuri ,punė, e dritė pėr sy
duam besė etik ,drejtsi e fytyrė
nuk duam lojna t' pakufi
e tallava e fjalė kopile
dhe nuk duam
,pshtymen me lpi ,me urdhėr tė huej
mjaft me shekuj duruam
gjaku nuk ėsht jo ujė
as lot e gjak krisma ,e ofshamė
nuk duam pasthirrė e dėnesje e plasje
varfri e premtime te kota nuk duam
klane as krime e vrasje
nuk duam qė gjaku tė na shėndrrohet nė ujė
duam liri pavarsi
nuk duam robėri e mundim tėr zgjatur deri nė plasje
nuk duam gjithmonė kujė vaj e gjamė
e labirinte tė ferrit me pafundėsi mizore
shtyrje nuk duam n' shkambij e rrėmore
e shekujt tė na rrokullisen drejt gremines me rropamė

vargje nga xhelal ferizi nga Mitrovica
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''

lirik
27-07-09, 16:06
Prizreni
'''''''''''''''''''''
shkruan Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrmbi maja tė libotenit
ku e mbanė bora atje bardhsinė
kundrojnė yjet e prizrenit
kahdo rrotull bukurinė

pėmbi fusha flladi e hieja
qe ia nxjerrė qiellit at fjalė
nepėr rrafsh kah bukurija
ecin dheut mbi erė ngadal

e kto jan pra ato troje
ku vet hana ka shkrue n' brusha
kto jan lulet porsi shtroje
qe bien n 'lugje nėpėr gusha

edhe mahnija e qdo vale
kah po lanė gurė e zallina
kudo vetullat pėrmbi male
harqe rrijnė mbi druj qetine

lumi ecė kah vet magjija
qė e ka rrafshi qė dehė yje
sa e gjerė shtrihet dardanija
me t'mahnitshmet t' bukura pyje

por se fjalė ktu nuk mbanė barku
as i pendes e as i jetes
se ai qielli me ballė harku
ia nxjerrė shprehjet si aromė fletes

e ato gurrat e kti vendi
me at kullim si ai lang bore
si ingjija qė rrejdhė nga shendi
ashtu jan gurrat arbnore

paq lavdi o i bukuri art
o qiellorė pėrmbi dardanė
ty prizren si yllit lart
vargje rrezesh kam me t' dhanė

edhe luleve qė i ke me shije
si mbrendija e safirit
kur shartojnė rrezet me hije
mahnit' ballin n' kupė ' t 'empirit

---
autori nė mergim Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
l

lirik
03-08-09, 06:58
Vuajtja mizore
------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------
Nnji dit pasi shpėrtheva nė mėri
vuajtjen e kėrkoja pėr ta vra me armė nė dorė
nuk kisha ma mėshirė nė qelizė as dashuri !
isha nisur nė kėrkim me mund zvarras kėmb e dorė
............
thua se nė gjak as nji qast nuk e kisha ndryshim sa nji lėvizje n' qerpik
i mllefosur po vrapoja duke shikuar her mbas here nė shekuj nga pas
vuajtjen e quaja tė njerzisė armik jetik
vendimmarrės i pa luhatur kahdo vrapoja ta vras
--------------
dhe grryeva kahdo edhe nė varr e nė gurė
nė kėrkim tė shkaktares kahdo pėr ta gjetė nė tė sajė fole
humnerave tė lotit e nė udhkryqe e tėrthuer
nė zanafillė e rrėnjė ku ėsht le
------------
me vete e kisha secilen arsye
armė e kisha qėllimin
dėshmi shekujt mbi te qė jan thye
vetvrasjet e shumta e pendimin
-----------
vrapoja kahdo me synim
po grryeja nė kėrkim tė sajė
nė dėnesjet e mia dhe tė kombit tim
nė planetin plot dhimbje e vaj
-----------
doja ta vrisja at skėterrė llahtare
kush e polli vuajtjen enigmen e qortoja ?!
dhe qeshen me mua shikimet lojtare
kur un kah caku nė veprim vrojtoja
----------
u tallen shekujt me mundin tim !
mė than ajo kahdo buron !
mė than do sy qielli mos ec ma nė kėrkim
se vuajtja jeten pjeston
--------------
se ajo gjithkund ka fole
nė gjene nė gjak e nė shpirtė
ti armė aq tė forta nuk ke
nuk vritet aq leht kjo akull ngrirtė
----------------
nuk shuhet aq leht nuk coptohet
ky akull nga ferri ka mbi i katranit
njerzia prej sajė nėpėr shekuj ankohet
ti je pjesė e sajė o i biri i ilirianit
-------------
kėshtu mė tha e mė la pa shpresė
arma mė ra pėr dhe
u ringrita do luftoj deri sa tė vdes
pėr ringjallje e ringritje mbi dhe
---------------

Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
02-09-09, 15:47
Me qfar arme ti ndali qakajt
''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
me qfar arme ti ndali qakajt e shfrenuar
qe i jan turrė kohrave me degjenerim per ti shqye
a qėndron penda ime kjo armė e vetmuar
kur globi ka nisė me u thye
''''''''''''''''''
qakajt jan sulė drejt parasė
jan sulė drejt grabitjes e sundimit
as armėt qelike e fjala thua nuk po kan gjasė
me i pritė qakajt e degjenerrimit
'''''''''''''''''
ata ju kan turrė kohes me epshe barbare
kafshojnė gjithqka qė gjejnė para
e vetmuar para ju doli penda ime shqiptare
se egoja tash po shquhet pėr kah fara
''''''''''''''
prandaj nuk del kush ti ndihmoj pendes time
se kohrat jan qthurė nder qakaj
iku e mundur epoka e ndershme trime
e ngjyra ime lėshon vaj
------------
qakajt i jan turrur lakmisė
monedhes bankave e dollarit
moralit beses qytetnisė
ta shthurin duan djalė pas djalit
''''''''''''''
ata kan arritė kohen ta gjakosin
me gojen e tyre te pangopur
se secili shekull po del ma i pispillosur
e nderi po qanė i pėrlotur
'''''''''''''''''
penda a thua do tė mbetet jetime
qakajt triumfalisht a thua do tė lavdrohen
kohrat do tė bien ne mjerime
bilbilat gjithnji do ankohen
''''''''''
qakaj po shqyejn ushkure e pelhura
gjeni njerzorė po bie gjithnji e ma puthadorė po pėrkulet
po kėputen gjithnji e ma shum shpresa e ura
po vyshken kahdo botes lulet
'''''''''''''
kėmbanat po bien mbi dhe
ndalni qakajt o drangoj
se kombe e fise e fe
do te lidhen nė vuajtje e vargoj
'''''''''''''''
armėt mbrehini tė bashkimit
qakajve diljuni para
ndaleni kėt lukuni tė krimit
se globit i humbi fara
'''''''''''''''
qakajt jan turrur mbi glob
me gjveshė e me shqye qdo vlerė
tokes po i sillet nji kob
qėndresė nuk do tė ket as nderė
''''''''''''
armė le tė bėhet liria
ndėrgjegjja te fitoj e nderi e uniteti
qakajt ti pėrpijė e tyre djallėzia
tė lirė tė jetojnė toka e deti
------------
vargjet shqiptare vazhdojnė
nga autori xhelal ferizi mergimtari
-------------------

lirik
02-09-09, 15:50
un fjalen (http://lirikk.wordpress.com/2008/03/10/un-fjalen/)

Un fjalen
autori xhelal ferizi ne mergim
un fjalėn dua ta mishėroj me secilen udhė
me secilen materje qenėsore
me secilen brengė e rrudhė
e qelizat e pėrbėrjet toksore
un fjalen e kam shkri
kahdo nėpėr palca mbi dhe
nė qiell nė art nė dashuri
kahdo ndėr fise kombe ndjenja e fe
un fjalen e kam qėndisė nė liri
e kam qėndisė zemėrsisht nėpėr yje
sa akuj fjala ime i ka shkri
sa shum ka cicruar si zogjt nėpėr pyje
un fjalen e kam shpirtzuar me pikturė
me jeten e me hapin e sajė nė cak
e kam bė lidhse nėpėr zemra si urė
dashurisht e kam lidhė nė gjak
un fjalen e kam lidhė nėpėr plisa
kahdo kjartė dhe shqip
nėpėr degė e bimė nė qetina e lisa
atdhedashurisht nėpėr secilen fletė e pip
fjalen e kam ndjenjėsuar e mishruar me ylbera
si kult e kam shkri nė secilen ngjyrė
e kam ndėrtuar si kult kah besa e ndera
si kala e kam ndėrtuar nė moral e fytyrė
un fjalen e kam fjalėzuar shpirtrisht
edhe nė damarėt e lirisė
edhe nė qeliza tė shpirtit kahdo dashurisht
nė vet krijesat e dashurisė
un dhe fjala ime kahdo nėpėr mendė
kemi dalė me tė bardhen dritė
kahdo nė etikė e nė logjikė me pendė
fjala me ngjyrė zemre ka shndritė
un fjalen e kam shpirtzuar detalisht nė atdhe
imtsisht nėpėr secilen dhele
beden pėr kala kombtare me vle
e deshta nė etni si skele
un fjalen e kam shtrue kahdo aq shpirtrisht
kahdo nė secilin lot si akt
un kam dashtė qė dhimbjet me u ndje dhimbsurisht
nė kohrat e nė secilin fakt
un fjalen e kisha si buken pėr art
ushqehesha dhe e kisha si farė
pėr yjet qė shndrisin nėpėr qiell aq lart
e mbi dhe tė zjarrtė pėr shqiptarė
un fjalen e kisha pėr qėndresė qelike
e ndėrtova qdo kund si themel
kahdo n’ bereqet nė shqipėrinė etnike
nė secilen kokėrr grurė e mel
edhe n ‘pėr bashtina edhe n’pėr kopshtije
fjalen si ndėrtim biluri
kahdo ku i thonė gurė e dhe shqipėrije
Nė deje e kam shpirtzuar n ’shtizė e ballė flamuri
un e kam shpirtzuar edhe nėpėr gzime
fjalen shpirtrisht e kam stilizuar
kahdo si curril e si koder vlime
madhėshtore nė shpresa ka vluar
un fjalen e kam nxitė nėmiser e fletė
nėelb nė tė lashta e tėrshanė
me vlue si nji art i veqantė enė jetė
nė yje nė diell e hanė
nė gjuhė tė mėmės e nė gjuhė tė atit
nė gurė neper fusha e kopshtije
nėpėr ligje e ujvara en prroje e faqe t’ shpattit
nė erė tė lehtė puhije
un fjalė ekam nxitur mu nė cicėrimė
ne secilin varg e lirikė
nė rreshta ari nė tė bukuren rimė
si curila nga yjet me pikė
tė dua o fjalė ti je shpirti vet
ti hyn ku do ti je e zemres vlimtare
ti hyn nė qeliza ti je gjuhė arti mjet
kur vlon nė rimen shqiptare
autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
04-09-09, 18:04
Loti

xhelal ferizi autori “jasht atdheut

ju e keni pa e njihni e dini lotin
sa i vogėl ėsht sa njė vesė
ėsht sa njė pikė
por sa njė qiell ka dhimbje
nė pėrbėrje tė tijė ka romane shprehjesh
neper secilin qerpik

ai nė gjykim e nxitė zotin
kur qanė me dhimbshuri
---
loti nė mbrendinė e tij ka gjėmim
ka vaujtėri

njimij shekuj i ththė dhimbshėm nė pėrshkrim

ai pėrmbanė edhe gėzim sa nji det me dashuri
loti ėsht njė kullim emocion bėrthamė

qudi qė del nga zemra
ai permbanė nostalgji
ka mallė e gjamė
ai esht domethenes ne mbrendi

ai ėsht pėrquesi ma i famshėm i ndjeshmėrisė

loti nė tė gjith poetet e pendat ėsht pėrshkruar me famė


sa i vogėl nė pėrbėrjen e sasisė

nė shprehje tė mbrendėsisė mbanė me mija emra

loti ėsht simbol duket si curril

ai shprehė tė gjitha mallengjimet

ai permbanė emocion te nostalgjisė

ai esht aq magjik

kur rrjedh prej syrit ne sqep o bilbil

autori xhelal ferizi
--------------------------------------------

lirik
04-09-09, 18:22
Me lot

kushtuar te vuajturit anonim

-----------------

---------

autori xhelal ferizi

-----------------

me lot do ta mbushi pa shterrsinė

dhe dhe gropen nė zemer sa njė deti

pėr tė pėrkujtuar tė dikurshmen dashurinė

qė mė bėn tė flas vet me veti

-------

mo lot do ta ia tregoj e dėnesje e vrragė

shpirtit - e do tė pikturoj dhimbjet nė shpirtkohė

secilen vi do ta kthej si plagė

do ti thrras pasthirrmat me oh

-------

dashurinė do ta quaj edhe mallengjim

e kohė qė mė dridhė nostalgji

pėrse tė quhem dėnestarė nė ankim

e nė vargje poemė me elegji

--------

koha qenka mizore

kohen duhet ndalė

koha sjell hendeqe llogore

e prita me kurtha e fjalė

----------

koha sa e ndryshueshme armike

qe sjell te papritura nė kthina

dashuri a thua ike

e bashk me ty edhe stina

-------

oh pasthirrma pse ti je e pandashmja ime

dua ta pushtoj nė gji zbraztiren

kohen do ta bėja copa e thėrrime

qė ma sjell nė gji errsiren

------

dashuri pse vjen e ikė e vret

pėrse shekujt i len pėrjetsisht nė kujtesė

ti qenke magjia vet

qė lindė e ik ė rrėqitshėm si njė vesė

-----------autori xhelal ferizi

liriku nė mėrgim

lirik
05-09-09, 07:18
Me varg jam un perseri
autori xhelal ferizi
muzgjeve duke kerkuar aromė
me artin ne shpirtė plot liri
po thrras o toka e jonė


dhe ti dije pashė ujė e detin
e token e qiell e dhe
se vargu e mbanė poetin
qė k'ndon pėr komb e atdhe

se nuk e harroj jo zallin
as token nuk e harrova
as dheun qė ma nxitė prore mallin
ku nėnė quhet kosovashqipni le tė quhet ku do

ku shqipja ligjron si bilbili
atdhe mos mė moho
se loti mė del si currili

atdhe mė duaj o mahni
o ty tė shėndritshin yjet
kahdo ku i thonė shqipni
malet ku rrijnė fushat e pyjet

me varg jam un liriku
un qė shtigjeve cicėroj
atdhe qėndro si qeliku
se ti je plot me heroj


se ti je plot me dėshmorė
se ti je la me gjak
se ti je ai dhe arbrorė
ku shqipja t' valon nė bajrak


autori xhelal ferizi
---------------------------------------

lirik
09-09-09, 16:19
Zbriteni mėshiren

Xhelal ferizi

zbriteni gėzimin ju thash nje dit'hyjnive
gjeni dikah ndonje shteg
neper ndonje vrimė qiellore
pėr zhuritjen time qe po djeg
ndonje pikė mėshire diellore

kėshtu ju thash nga larg
kaltrive me lot nė sy
ju dėrgova nga penda ime lutje me varg
germa emocioni tė sinqerta nga zemra pėrkthy


por si duket mėshira nuk vjen
ajo nuk bjen per mua mbi dhe
ajo afėr yllit ėsht e diellit qė nxenė
rrin e nuk zbret ndėr ne

kot u ankova dhe germa theva
labirintit zhgenjyes gjithkah me vija
kot kah ai qiell me dy sy u ktheva
mėshira s' po vjen nga gjithsija
---
duke pritur tash afatin tjetėr
epokėt e mia pa halė
ku nuk mbetem varur nga armiku i vjeter
qė dot nuk e them me fjalė
--------------

nga autori xhelal ferizi
-----------------------------------
_________________

lirik
09-09-09, 16:21
Qe nuk mund te thuhet

Xhelal Ferizi
ajo qe nuk mund te thuhet me esht bė psheretimė
nuk thuhet sa e pa thanun esht sa vret
nese thuhet te gjith yjet mund ti ngrinė
kur deshta ta them se ajo e vrau dashurinė
habķja vetem nga dashja akoma pa u thanė
nisi vet me vete po flet


pse nuk thuhet
se gjuha nuk mund ta percjelllė se e mbytė
ate vetem shpirti i stervuajtur e mbanė
ajo e pa thanun qe se shohin sytė
armet shpirtrore dot nuk e vranė

struk thell ne perjetsi te vetedijes
apo nen vetedije fshehur vepron
sa do qė i kam thirrė qellimit e hijes
as pesha e loti nga zaptimi se largon

zaptim a thue pėr jetė qerdhe gjeti
si hyri aty u pervodh
dhe loti im me pasthirrmė i shkreti
sa her te pathanures iu drodh

nuk gjet as loti fjalen as dijen
as shteg me formulė
neper shekuj ndoshta s' kan me ia pa hijen
prirjet e jetes me vulė

ja kjo esht ajo qe nuk do ta kuptoni
pervjedhur esht marrezisht
nuk thuhet mos pyetni se kur se mendoni
se kush ne ket plojė KA gisht

e pa thanun quhet e mjerė esht qyqare
as gjallė qe rrin as vdekė
e mjer esht qe shpirti e quan gjynahqare
u mboll e ka nis me u pjekė

nuk thuhet pra ju nuk e besoni
nuk mund te thuhet se qka e pret
ndoshta ju kur te vdisni nga dikush e ndegjoni
se ajo nuk vdes ka dy jetė

as pushkė nuk kam ta vras as fuqi
se them dot se esht e pa thanė
nuk esht as art as nuk quhet dashuri
nuk thuhet me gjuhen nanė

nuk ka fjalor qe me ndihmon
si ta them kur esht vrastare peshė
kur nisem kah jeta ajo me gozhdon
s' me len me jetė me u veshė
_________________

nga autori xhelal ferizi

autori ma i neperkembur i te gjitha kohrave nga forumet shqiptare
---------------------------------

lirik
09-09-09, 16:22
Qe nuk mund te thuhet

Xhelal Ferizi
ajo qe nuk mund te thuhet me esht bė psheretimė
nuk thuhet sa e pa thanun esht sa vret
nese thuhet te gjith yjet mund ti ngrinė
kur deshta ta them se ajo e vrau dashurinė
habķja vetem nga dashja akoma pa u thanė
nisi vet me vete po flet


pse nuk thuhet
se gjuha nuk mund ta percjelllė se e mbytė
ate vetem shpirti i stervuajtur e mbanė
ajo e pa thanun qe se shohin sytė
armet shpirtrore dot nuk e vranė

struk thell ne perjetsi te vetedijes
apo nen vetedije fshehur vepron
sa do qė i kam thirrė qellimit e hijes
as pesha e loti nga zaptimi se largon

zaptim a thue pėr jetė qerdhe gjeti
si hyri aty u pervodh
dhe loti im me pasthirrmė i shkreti
sa her te pathanures iu drodh

nuk gjet as loti fjalen as dijen
as shteg me formulė
neper shekuj ndoshta s' kan me ia pa hijen
prirjet e jetes me vulė

ja kjo esht ajo qe nuk do ta kuptoni
pervjedhur esht marrezisht
nuk thuhet mos pyetni se kur se mendoni
se kush ne ket plojė KA gisht

e pa thanun quhet e mjerė esht qyqare
as gjallė qe rrin as vdekė
e mjer esht qe shpirti e quan gjynahqare
u mboll e ka nis me u pjekė

nuk thuhet pra ju nuk e besoni
nuk mund te thuhet se qka e pret
ndoshta ju kur te vdisni nga dikush e ndegjoni
se ajo nuk vdes ka dy jetė

as pushkė nuk kam ta vras as fuqi
se them dot se esht e pa thanė
nuk esht as art as nuk quhet dashuri
nuk thuhet me gjuhen nanė

nuk ka fjalor qe me ndihmon
si ta them kur esht vrastare peshė
kur nisem kah jeta ajo me gozhdon
s' me len me jetė me u veshė
_________________
nga autori xhelal ferizi
----------------------------

lirik
09-09-09, 16:23
NE MES TUAJ


EMITIM I NAIMIT

SHRKUAN XHELAL FERIZI
krijues vargjesh mergimtarė

ne mes tuaj tash qendroj
shkrihem germave e ne shpresa vloj
ne mes tuaj kur me shihni
penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallė ne jetė
neper vleren e vertetė
kur t ndegjoni s e jam tretur
vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni s e kam vdekė
un dua majen lart me e prekė
un dua brezit me i ligjru
si bilbil ne bli e ftu
un jam qiri qe po shkrihem
ne mes tuaj dua te ndihem
dua dritė me qenė pėr ju
dua n' shkrije me u fliju
qe ju te shihni pakez shpresė
penda ime te mos vdesė
ne mes tuaj jam i gjallė
jam me shkrirje jam me mallė
jam ne udhen e vertetė
jam vet germa fletė me fletė
ne mes tuaj jam i uruar
jam i etshem e i pervluar
qe tu jap un ndonje pikė
varg te dielit mbledhė ne etikė
qe tu jap un pakez ujė
qe t' kuptoni dheun e huej
qe tu jap un saldim n' pika
mbledhė n' pėr yje n' galaktika
ne mes tuaj jam me shpirtė
jam si balli i qliellit t' dlirtė
jam njė varg qe bashkoj fe
bashkoj lule gur e dhe
ne mes tuaj jam uaratė
jam memendje dit a natė
veq pėr ju me cak ne varg
jam me vlim qe u nxejė nga larg
ne mes tuaj jam si vlla
pėr jo ujra un kam tha
me at pend un kam shterr shkollė
qe ju te jeni n pip si mollė
ne mes tuaj jam jetmirė
jam krijues me varg te lirė
ne mes tuaj jam ngjyr prore
pėr me u hskri mbi tokė abnore
ne me stuuaj jam vet jeta
jam gjithmon fjal e verrteta
jam ne dije jam ne udhė
ne mes hallesh rrudh pėr rrudhė
ne mes tuaj jam germė shekull
jam si hanė qe rrethooj vetull
ju qes vetull kah kufiri
mos me u ra shkrumbi as hiri
ne mes tuaj jam nji dritė
qė me gaz un ju kam pritė
jam i gjallė sot me pend n' dorė
jam i bardhė si e bardha borė
ne me s 'tuaj jam kullim
Jam jehonė e jam kushtrim
me varg timin hijelehtė
jam xhelali i vertetė
jam ne jetė e do te mbahem
un prej jush jo ma nuk ndahem
jam idhtarė i qdo progresi
jam si rrezja n buzė mengjesi
jam si buza e liqenit
jam si guri i bedenit
jam si flaka me ju nxe
ne mes tuaj jam varg me rrke
ne mes tuaj kam me qendruar
varg e strofa duke shkruar
do te marr fjalė prej shege e blini
do te marrė valė prej ibri e drini
do te marr erė prej lule thane
do te jem sy pėr kokė dardane
do te jem ballė ku e don etnija
do t e jem shpirt ku rrnon shqipnija
do te jem art pėr shtojzovalle
do te jem rrymė pėr gur e zalle
do tejem shpresė pėr lot e halle
ne mes tuaj i qendruar
do te jem i perveluar
do te jem njė jetė pėr jetė
me art t vargut t e verrtetė
do te jem nji dritė e re
ne me s tuaj un behem rrfe
gjuaj armikun rend me rend
her me fakt e he rme pend
ne mes tuaj mergimtari
rri me pend e vargje e ari
ne mes tuaj e nxis stinen
pėr me e gzue me t krsitalt zallinen
ne mes tuaj jam bilbili
jam vet fjalė prej karajfili
qe del flete e shtrihet qeshė
un me vargje kem me u veshė
ne me tuaj do te mbihem
ne mes tuaj do te shkrihem
do te jem liri e fjales
do te jem curril i vales
do t e jem qiri e dyllė
do te shkrihem do te jem yllė
qe ju udhen ta keni n' dritė
jam n' mes jushė e ju kam pritė
bashK me penden mendjehollė
do te kndohem shkollė me shkollė
sa te jen shekujt e lirisė
do te jem qiri i perjetsisė
pėr pak drit e pėr me shkri
art e varg e bukuri
ne mes tuaj pėr mbetė
si nji qiri i vertetė
kahdo udhet pėr ti shkruar
germa ime shkollė e shtruar.
ne mes tuaj jam pėr jetė
kur t ndegjoni s e jam tretė
mos pandehni s e kam humbė
un pėr ju do behem shkumbė
nji shkumbardhė me la qdo mni
me i mbajt paqet bardh me pi
kur t' ndegjoni s e jam tretė
jam n' mes tuja dikund ne jetė
jam ba flet1 e jam ba bli
duhė o ja ba fli
pe t u shndrrue pėr ju si shteg
t jush shartoj gjakun me shegė
kur t ndegjoni s e po vuaj
jam i gjallė ne dheun e huaj
pyetni fllanxa e dallėndyshe
pyte kohen qe u be ndryshe
pytnen lotin e saksisė
pytne pendne q e pi sisė
neper vargje t' nostalgjisė
por dikud un ja ne jetė
me pedn n dorė duke mbushė fletė
jam n' mes tuaj ja m e ju
jam si diell qe s' ka prendu
Kur t' ndegjoni s e' kam kja
un pėr ju jam duke u tha
qe te shihni ditė te mirė
qe te jeni pipa t' lirė
qe te jeni gjith ne jetė
vet lririja e vertetė
Kur te shihni s e jam larg
do te mbajmė shpirtin me varg
kur t' ndėgjoni s e jam tretė
qels jam ba pėr ju ne jetė
qe ne pranga turrem n' vrap
me ju qelė shekujt me hap
kur t' ndegjoni se jam vyshkur
un pėr ju ndoshta jam ndryshkur
jam nji shkrumb e jam ne jetė
jam xhelali i verrtetė
jam si palca e mergimit
shkrihem n' varg prej permallimit
behem qiri pėr atdhe
jam ne mes tuaj si dritė e fe
jam nji varg qe lidh etni
jam n' miliona pika shkri
kahdo ylltarė qė pikė saldimit
jam pėr paqe kunder krimit
jam n' mes tuej tue pikė me vlim
pėr me e mbajtė shqipninė n' bashkim

popullit tim te shumvuajtur te fala mergimtari xhelal ferizi
QE SHUM VITE I LARGUAR NGA KOSOVA NGA MITROVICA
_________________

lirik
09-09-09, 18:28
Mos ia fal mosmirnjohjes dashurinė
Falja gurėve dheut zallinave e djerrines
dashurinė falja edhe gjembave e drizave
falja ma mirė drjuve krandeve a barit e ledines
falja dashurinė pluhurit eres e puhizave

fale ku te duash esht ma mirė
ne tokė nė balt e ne lym
fale shite hudhe edhe jepe lirė
digje ma mirė ne flakė e nė tym

por mos ja fal mosmirnjohsit se te vret
bukurija dhe loti i saj
dashurija jote vet
te kthehet perjteshem ne vaj


mosmirnjohsi esht tradhtari
qe e shkelė pa ligj e pa meshirė
mosmirnjohsi esht shkaktari
dashurinė ta kthen te ngrirė

fale gjithkund edhe ne jetimore
fale e hudhe n' mbeturina
se boten e pafajshme shpirtrore
ta vret mosmirnjohsja kaptina

dashurija esht e shtrejtė
fale ma mir nder djaj
mosmirnjohjes ma mir mos me i ndejt
mosmirnjohjet shqyejn dashuri si qakaj


XHELAL FERIZI AUTORė

lirik
09-09-09, 18:30
Kush te vrau dashuri
kush ishte ai qe te vrau ty pėr njė sekond
kur un me vite te ujita
si ta quaj ket investim vrastarė fond
vetvetja investoj kurtha e prita

vetvetja thonė ti nxjerrė sytė
kur je i tepert ne mirsi
mos ujit plehra te ndytė
se ato maskohen pastaj ne dashuri
e joshja e tyre te mbytė
maskė plehu e mshehur ne saksi
_________________
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------------------

lirik
09-09-09, 18:31
SHkruan Xhelal Ferizi nga Mitrovica

Nė qoftė se ne botė ka ujė si ar
::::::::::::::::::::::i
si kaltri margaritari
si biluret me safire
dilni e shihni nė tokė ilire
kah dhermia e kah himara
ujė te detit pėr kah fara
e krijoj vet perendia
thue se ne lot esht shkri ingjija
ashtu shkrinė artin vizllimi
uj e zallė pėr kah shkelqimi
aty shkrihet bukurija
llogaraja e kah dhermija
shkrinu shkrinu ndjenja t'“mia
vuaj xhelal e penda jote
lot po derdhė nė epoka e n' mote
kah jan turrė kah toka jote
grek e sllav e tjerė me plane
kush me grup e kush me klane
ata ujė e duan ne yndyrė
pėr me e shprishė atdheun n’ fytyrė
shqiperinė Nėnėn t’poetit
duan ta vrasin ujt e detit
ata ujė a buzes t’ bregut
kush kah vjen me plane shtegut
pėr me i qthurė te bukurat male
q' po m’qanė penda n' shkumbė t’qdo vale
se un andej me art jam shkri
kam ra me valė ne dashuri
edhe besen ua dhash e fjalen
kam me mbrojtė peshkun e njalen
kam me e mbrojtė ekologjinė
kam me i mbrojtė atdheut virgjrinė
kam me mbrojt gjithmonė o zot
her me fjalė e her me lot
m ‘fton kushtrimi e dashurija
kur me dhimbje me fton etnija
mėmė e dashur shqiperija
se un vuaj shum pėr himaren
i kam shiju un shegė e naren
mbi uj te shndritshem kam ra ne shpinė
ah me not e ndjeshmerinė
kam ndrrue fjalė me qdo zallinė
ju nuk e dini o fise tė mija
si me shkrinte ne shpirt knaqsija
si kam ndejt un mbi at ujė
n’ njiqind penda se pershkruej
as nuk ka mbi globe e dhe
si himara n' shpirtė me t’nxe
deri poshtė ku bjen ksamili
kam mbjellė vargje karajfili
ju betohem ne kohra e stinė
vet kam kja pėr qdo zallinė
nga ajo droja pėr dherminė
se mos vallė e merr armiku
si kah joni e adriatiku
e na nxit ndoj sherr me fe
e na e mbytė hjeshinė mbi dhe
fort shtrengue e kam himaren
e kem marrė penden shqiptaren
e kam shtrydhė me fjalė fishtiane
kam marr ngjyrė prej diell e hane
jam ra ne gjuj ne kullim rane
e jam lidhė me shpirt shartimit
me shum ndjenja e germa t’shkrimit
pėr tu lidhė me bukurinė
me e bashku me dashurinė
mandej ujin e kam nda
n' pėr currila kthjellt tue pa
mbi shuplak bilur kah rrshqet
kam shartue lotin me det
lot i gzimit e i rrezikut
pėr at perlė t’adriatikut
e i kam lshue po sytė kah moti
ne shum lutje n’ qiell kah zoti
i kam nda curril e zallin
edhe qiellit i nxita mallin
shum kaltri m' kan kuptu hallin
ma kuptoj hallin kaltria
tue perkdhel me vargje t’ mia
un i biri i dardanit
prekur thell ne gjene t’gjanit
se m' frymzoj qdo pikė me ujė
rrshqitja e notit s’ mund ta shkruj
se n’far ndjenje ujit n’ pika
shihej fundi si optika
mandej shipinen e lash te lirė
me mbante uji plot deshirė
me mbante uji i himares
pergjat bregut te nėnė shqiptares
e knaqsija prekė kah qielli
kah m’ ngacmonte n’rreze dielli
e kah bregu nji erė ftoni
shkrinte aromė kah det i joni
deti jon deti i magjisė
n’ shkumbė magjike m ‘ka harlisė
se’q'm’ ka lmu ne valė tė gjakut
kur me not trupin n’rreth t’ lakut
ne nji lak qe e thente vala
e kam kthye knaqsisht si njala
jam shendrru ne te dashur lojė
s’ mund ta them me shkrim a s gojė
Kur mbi det pushoja ne shpinė
m' pushtoj loti pėr shqiprinė
se ma nxiti dashurinė
edhe m' perfshiu ne emocion
ah kaltroshi deti jon
ma perziu ndjenjen e lotit
e ‘ m’ ka nxitė me thirrė drejt zotit
me ju lutė pėr komb pėr mshirė
pėr me mbetė shqiprija e lirė
mos me e nga kush me e trazue
thirra shekujt me e lulzue
mandej dola n' shkemb e guri
uj kah lmonte si biluri
thue se zallina si gurė qmue
leht optika tue ngacmue
thu reflekset jan valzue
tinguj t’ leht vala perthye
ujt syprines tu e ngazllye
un mendoja me pend n’ dorė
si ta shkruaj poeti i gjorė
ket pasqyrė porsi kristali
kur ai shkemb valen e ndali
me sterkala perplasė n’ pika
thue platina ktu po u shkrijka
me diamantin e gur tjerė
nisa ne vaj me u zhgreh i mjerė
se nuk gjeja te duhuren fjalė
me e lidh ne zallė ne uj e valė
detit jon pėr me ia thurė
perlė e art ndjenjė e bilur
prandaj thirra un naimin
thirra ndihm lshova kushtrimin
edhe kerkova varg hua
t' gjith shqiptart kah jem nji vlla
te me ndihmojn pėr perlė te nanes
ta pershkruej nen dritė te hanes
ah ket vlerė ingji magjike
thash po e msynė llava armike
thash te mbrojė me nji magji
t' mos e shkelė klan as orgji
t' mos e sheh i lig ndoj sy
se mandej mundet me e thy
then krahinen perlė shqiptaren
ah ksamil edhe himaren
ishujt jonit margariten
ku e merr shndritshem vala driten
ku te mbanė ne shpinė e n' bark
ah valbardha n’ gjysem hark
thue se shtrat esht qehlibari
uj e zallė ne at dhe shqiptari
prandaj m' qanė mua sot kjo pendė
kur himara me bjen nder mendė
me ato male prek ne qielll
llogara qe flet me diell
ah turizmi nji kryeveper
n’ pika ari po e shkruaj n’ leter
e po e shkruaj me pika ylli
flladin t’ detit breg ,kah pylli
me geshtenja man e bli
shegė e agrum edhe bojli
dardhė e rrush te shijshme mollė
edhe hijet t’ flete t’hollė
qe i lshojn drujt kah bregu i detit
a ato fusha t’ bereqetit
qe deri ne buz tu e nderpe malin
nganjiher n’ lugina dalin
nderpejn shkembin bardh e shkurre
tu u perpjek me kullim gurre
qe ato kthjellshem derdhen n’deti
si valbardha ne mes veti
kur perplasen kah ujvara
kush gur qmue me dal ma e para
ashtu shndrit me sharm himara

xhelal ferizi nga Mitrovica ekosoves i shkruan bukurive
te atdheut shqiperisė etnike vargjet i keni neper
forumet shqiptare nga xhelal ferizi mergimtar shumvjeqar krijues
_________________

lirik
09-09-09, 18:32
Burgu

XHELAL FERIZI

Sikur Te Kisha Te Gjitha Gjuhet Qe FLasin
Te Shpendve Te Bimve Te Materjeve
Dhe Te Te Gjitha Kohrave Shekujve Stinve qė Bėrtasin
Dhe Te Gjith Artet Qiellore Te Shprehjeve

Ndoshta Ndonje Spjegim Tė KiSha Dhanė
pėr Ty Me e Nxjerrė Nė Arenė
Sikur Te Njihja Diell e dhe e Hanė
Dhe Lotėt E Botės; e Rrėkenė

Do Te Spjegoja Une Ty
Sikur Tė Isha i dhimbjeve Muzikolog
I Te Gjitha Instrumenteve n' mbrendi me' Hy'
Me Notat E tyre n' Dialog

Mandej n' Monolog dhimbjet Me U Kthy
Ata vuajtjet Un Me Ue Bė e un Ata
Tinguj vuajtjet Nėpėr Shpirtė Me Hy
Me Shkri Qdo Fjalė Kah Ka

At'her Ndoshta vuajtje Formulen
Me Tinguj Tė Veglave Botrore
E Dhimbjeve Me U Marrė Ah Vulen
Menqurite vuajtse te ;stinve Shkollore

Ather Ndoshta dhimbje Diqka
Do Te Kisha Pershkruar O Tmerr
Ne Ty Esht Ajo Qe Quhet Gjithqka
Qe Mbjellet E Trishton Si Ferr

Ku Ta Marr At Gjuhė Ku Ta Gjej At Shkrim
Kush Mund t' mė Ndihmoj Ah Nė Kėt Mision
Ah Ti Je Llahtar Ti Nuk Ke Spjegim
Lahuta As Vajtimi Nuk Tė Imagjiinon

Ku Ta Gjejė Njė Gjuhė Te tė Gjitha Fletve
Qe Dijnė Me Vajtu Kur Thahen Vjeshtore
Ku Ta Gjejė t' Plagosur njė Shpirt;n'jetė tė Jetve
Nji Mėrzi t' Papershkruar n' Mote Shekullore

Ndoshta Me Kto Vyshkje
Nė t' Gjuhė'kisha Zberthy
Analiza e mjerim Ndryshkje
Qe Tė Spjegojnė Ty

Ah,,se Ti Nuk Je Gjuhė Qe te Merr Kush Vesh
As Vet Vuajtja Qė Ti Pjellė E Ke
Ti Je Palca E Vujatjes Qe Me Ferr je Veshė
Qdo Gja Permbi Qiell' n' Pėr Gjithsi E dheXhelal Ferizi Autori I Vargjeve Me Titull Burgu
Xhelal Ferizi Esht Nga Mitrovica E Kosoves
Qe Afro Tridhjet Vite Eshst Ndjek Dhe Persekutuar
Sidomos Nga Udb Ja E Ish Jugosllavis
Jeton Ne Mergim I Lanun Ne Harresė

xhelal ferizi mergimtar shumvjeqar ne gjermani
xhelali ne qe ne vegjli njihet me emrin xhela
i Mitrovices

lirik
09-09-09, 18:34
MORALI

SHKRUAN XHELAL FERIZI
KRIJUES NE MERGIM

kush te qthuri,ty,?

ti,
qe thur ishe me rreze e fije nderi
kush te la pa sy
ti qe me, driten e diellit zbrite pernjiheri
normat ti shperndanė si gardhiqe te thata
fijet ti nxorren me krrabė,kohrat bizare
sa thell,kan hy,lakuriqet, e nata
me gjveshė qdo gja ne qelizė shqiptare
nga mbrenda ,perdja,e cipa,po shkyhet
porta e hekurt u ndryshk nga ky myk
qendresa ngadal e heshtur po thyhet
lakuriq rreth mullarit po sillesh mbi byk
derisa nji dit gjveshur ,do te perthuresh para hanes
kur shekujt ,do te pshtyjnė,
kur te mallkon dheu e kokrrat e ranes
kur varret s do,te lejn mbrend ,
kur planetet do te shtyjn
gjithkush duke ik nga prekja jote
e ti lakuriq ,ne ndoj ferr ne pasqyrė
do te shohesh veten,i skuqur n, pėr mote
neper zhgenjim zbathur,duke qa' n, mynxyrė
kush te gjveshi te fisnikrueshmen pelhurė shkelqimtare
mask e ardhur fundit te zhgjyrit mjeran
me shit gjithqka pėr pak hile e pare
mbulesen ,pėr ndjellje te palara peng me e lanė
tash para kti teatri ,jargesh skallavrije
ne duar te kujt mbete,kush te adhuron
nji ditė kur te bijnė ,normat te gjitha fije fije
kush do te mbes ne kemb mbi at fron

lakuriqsija ne pushtet ! ,se q ,do te turprohen ,planetet
kush do te hap syt prej turpit me pa
kan me mbulu driten yjet,e fytyren, detet
ne mbulim ,diell e hanė,prej turpit,
ndesh druej kan me ra
NGA AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
09-09-09, 18:35
E lidha vetveten
sa keq qenka te lidhėsh vetveten
pejzat e dashuris te behen zingjirė
pėr ti keputur ata nuk e gjej te verteten
as i vdekur nuk je i lirė

rob i sajė shpirt i skllavruar
edhe kur ajo te vret
mos e lidh vetveten asnjiher o i mjeruar
se rob do te mbetesh pėr jetė
AUTORė XHELAL FERIZI

lirik
09-09-09, 18:38
NUK E DINI

AUTORė XHELAL FERZIZI
----------------------
Ju nuk e dini at q e un e di
e kam pa duke lidhė shekuj e muaj
ka lidhė edhe kohrat epokat varg e vi
kur e kujtoj sa shum vuaj

un e kam pa me syt e zemres time
e kam prekė me damarė
te gjitha pjeset e saj ishin pervlime
ajo ka lidhė ne shekuj shqiptarė

ajo ka lidhė shum njerz e fe e fjalė
edhe diturisė gojen ia ka mbyllė
ajo djajve mesimet gjithmon ua ka falė
ate nuk e don as dhe as qiell as yllė

ndoshta mua me duket meqense e njoh afersisht
nuk quhet dashuri
ėsht ma e zezė se bisha edhe pse s ka bisht
emrin e ka roberi

kush e pagezoi nuk e di
por emer nuk ka ma katran
edhe shekujt qajnė sa her e kan pi
mbarsohet me satan

AUTORė XHELAL FERIZI
------------------------------

lirik
09-09-09, 18:39
Kėrkim

Shkruan xhelal ferizi

kahdo me krah,imagjinarė kerkova
si krojet e mia nuk gjeta
kahdo mbi rreze te huaja,udhtova
sa shumė rrugtova e u,treta

ku ta gjejė nje shije skur te fijeve tė mia
te barit tė fjeres qė mė flet
ku ta gjejė nji vend siq' ėsht dardania
ku dheu ,e hisja ,jan jetė
AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
09-09-09, 18:41
Sikur te isha
autori xxhelal ferizi

sikur te isha akullthyesi me depertim
do te thyeja te gjith akujt zemerzi
me te pasura rrezet ne magjikshkrim
ftoftsitė e shekujve me vlim do i kisha shkri

pastaj me shpirtshekullin tim
si nji laborator diellorė
me te vluarin sherbet ledhatim
i kisha shndrru ne qenje gazmorė

sikur te isha ,jet'kthyesi rigjallrim
do te kisha ngjallė akuj gurė
askund ne popullin tim
nuk kisha lėnė akuj'heshtur te semurė

SIKUR TE ISHA SHPIRT'KTHYESI KOHORė
ME SHEKUJ'FORCA pėr VETEDIJE
ASKUND AKUJ NJERZ E SHPIRTBORė
NUK KISHA LANė MBI DHE SHQIPNIJE


Sikur te isha ndertimtarė
arkitekt i qenjeve te reja
me nji material imgjainarė
do te ndertoja tjer shpirtra me thot zeja

shkruan xhelal ferizi mergimtari nga diaspora
krijues qe e mbuloj pluhuri i kurbetit
_________________

lirik
09-09-09, 18:42
Sikur te isha
shelal ferizi
sikur te isha akullthyesi me depertim
do te thyeja te gjith akujt zemerzi
me te pasura rrezet ne magjikshkrim
ftoftsitė e shekujve me vlim do i kisha shkri

pastaj me shpirtshekullin tim
si nji laborator diellorė
me te vluarin sherbet ledhatim
i kisha shndrru ne qenje gazmorė

sikur te isha ,jet'kthyesi rigjallrim
do te kisha ngjallė akuj gurė
askund ne popullin tim
nuk kisha lėnė akuj'heshtur te semurė

SIKUR TE ISHA SHPIRT'KTHYESI KOHORė
ME SHEKUJ'FORCA pėr VETEDIJE
ASKUND AKUJ NJERZ E SHPIRTBORė
NUK KISHA LANė MBI DHE SHQIPNIJE


Sikur te isha ndertimtarė
arkitekt i qenjeve te reja
me nji material imgjainarė
do te ndertoja tjer shpirtra me thot zeja

shkruan xhelal ferizi mergimtari nga diaspora
krijues qe e mbuloj pluhuri i gyrbetit

lirik
09-09-09, 18:43
Nėse nuk lind

shkruan xhelal ferizi

nėse nuk lindė ajo qe duhet
qe nuk po mund te lindė as nuk shkruhet
qe sa shekuj don tė lindė e po druhet
se nuk don te lind mbi ket kob
e' nėse nuk lind
vaj halli pėr ju o shekuj
o kombe o fe e glob
dhelal ferizi autorė

lirik
09-09-09, 18:46
Derr e skile e derr

dhepler e ari

njėri varr e tjetri ferr

shum qakaj te zi

kohė e mbushur me shtriga e sherr

mjerani dinakri

kush o shekull kush

kush

mund te quhet njeri

xhelal ferizi autorė

lirik
09-09-09, 20:01
Oh tha me ofshamė poeti

se e shpoj ne shpirtė i permallshmi moti

dhe koha me kujtime qė treti

e penda pikon si loti


oh tha vargu i kujeteses


dhe u mallengjye emocioni


si pika mbi lule e veses


ishte ai cak i jonipoeti flet tash me lotin

me te largtin kujtim dikurė

dhe pyet ne qiell zotin

pse kohen e bėri gurė

autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
09-09-09, 20:14
Nese them dashuri
--------------
autori xhelal ferizi
---------------
nėse un them padjallėzisht dashuri
koha do tė mė shanė
se caku e loti i kohes tash po del i zi
njerzit njeriun po e hanė

e un akoma iluzionarisht iliuzionoj
ne artin tim mbėshtes shpresen
q' jan kėta tė zi enigmatik vargoj
qė peng e mbajnė tė qdo mode besen
---------

autori xhelal ferizi
---------------------------

lirik
09-09-09, 20:20
Po vjen dora tradhtare
--------------------
autori xhelal ferizi
....................
po vjen dora tradhtare
ik o vargu im
ik
po vjen smira barbare

ik ti ik

po vjen maska bizare

ik e mbi dhe mos pik

o vargu im

ik

se te fshijnė te perpijnė

smirat e zeza vrastare

kahdo e ku do te fshijnė

te urrejnė ashiqare

ik

o vargu im ik

nga duart hileaqare

se i ziu kanibal armik

i han kanibalisht vargjet shqiptare
autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik
09-09-09, 20:30
Si nuk dite tė thuash jo
----------
autori xhelal ferizi

si nuk dite tė thuash jo vendosmėrisht o koha ime

tė mashtroj e vizllueshmja lakmija

te gjitha pasthirrmat pastaj ti bėri copė e thėrrime

kohė hilja qė erdhi n'pėrdredhime

--------

si nuk dite tI thuash jo! qoftė edhe ofertė dhurates kohore

kur koha nuk dhuroj kurrė ndonjė rreze me fe

si nuk dite me i pshty ofertat pa kurrizore

qė shtyllė nuk mbanin mbi dhe

----------------------------

autori xhelal ferizi

.......................

lirik
09-09-09, 20:59
Nese per ty e shpirtzoj melankolinė
autori xhelal ferizi

a art e metaforė bė j fjalen

nese per ty e bėj diell poezinė

e vargjet e mia nuk ndalen

---

ather me thuaj perse mi shpalosė emocionet palė palė

perse ti fjalen ma bėn shpirtė

e penden ma bėn gurrė magjike e valė

per se mė bėn engjull te dlirtė
-------------------

a thua pėr dashuri mė bėn emocion

qe te ndjej nė gjithqkajen time

vetėm ti nė qdo qelizė mė shpirtzon

currilas mė bėn varg rime

---------------
autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
10-09-09, 07:12
Dilni o vargje artistike

-----------------------------
autorė xhelal ferizi
Liriku nė mėrgim
---------------------
Dilni o vargje artistike
ta pershkruajm njė vajzė magjike
qė na e sollen ktu nder ne
rrezet tė para kur jan le
-------------
a nuk e shihni ju ne qdo pore
si e flet rrezja pikturore
thue pikturė ka mbrri prej dielli
thue ndoj art ka zbrit prej qielli
---------
a thue emrin si ja thonė
mos ėsht sharmi i dheut tonė
qė nuk len shoqe nder zana
e m “ja thonė emrin dardana
-----------
ajo vret me bukuri
kahdo sytė nė rrokulli
e perqark kah rrin qdo fe
thonė si e sajė qehre s ka le
-------------
as s' ka le kund as S'ėsht shprehė
thonė shum yje nė qiell jan dehė
kur shpalosė ka kjo si fletė
lvizjen n“ ftyrė si lulja vet
---------
porsi lulen qė e lvizė era
kur nė sharm qėndisė pranvera
nė ma tė bukuren stinė mahnije
tu i shartue rrezet me hije
-----------
nė ma tė kėndshmen e ma tė qetė
nė ma tė flladshmen eren vet
mu nė kulmin e knaqsisė
lozje ere e sharm t ' harlisė
----------
ashtu leht si ato ndrrime
qė i lvizė lulja n'ė ledhatime
kur shum erna leht rrymue
i lvizin fleten tue shpalue
----
tu i shpalue nji art esteti
si me u ndrrue ngjyrat mbi deti
si me u bė bashk n'shtresė behari
me ngjyrė t: diellit n: qehre ari
---------
ashtu del kjo vajzė shqiptare
qė i kndojn hymnin shpezt shtegtare
per kah arti e bukurija
i kėndojn zogza e kumrija
-------
i k“ndon vargu ma idili
e ma i bukuri zog bilbili
dallendyshe e tė larm shpend tjerė
kahdo kraht i shtrijn mbi erė
---------
kahdo shkojn e cep me cep
kah flutrojn mbi mal e shkrep
mbi dhe shqip tė lashtė tė nanens
tue cicrue per sharm t l*dardanes
----------------
tue cic“rue e tue lavdrue
shkojn nder shtigje tue kėndue
thue se sqepi u pikon rima
thue diamant po u pikė cicrima
-------------
autori xhelal ferizi
kushtuar luanes vash shqiptare kėngė lirike artistike
liriku ne sherbim te vargut e artit shqiptar
-----------------

lirik
10-09-09, 07:32
Oh mendja e madhe esht nje kiq
autori xhelal ferizi

nje shund i pa vlerė

oh mendja e madhe esht nje hiq

kur koka nisė e merr erė
---

dikush me mendjemadhsi mundohet te ngritet

por koka bosh nuk njitet kurrė ne maja

dikush si fodull mundohet lart te njitet

mbi bjeskė te mendqurive mbi kodra e pllaja

----------
por atje mendjevarferi nuk duhet te niset

ku lart e ma lart rrin dija

se mendjemadhsia teposhtė rrokulliset

e bjen e rrejshmja ma dheshtia


---------
atje lart mund te rrin permbi maja

vetem e ndritura vlerė

por jo pseudomendja sa i fletė nder dushkaja

e lehtė qe tretet ne erė

------------------

prandaj o te zi te mendje madhsisė
qe vuani ne komplekse mjerane

rrini aty ne vend te vogelsisė

mos msyni mbi maja vigane

---------------
autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
10-09-09, 07:35
Oh mendja e madhe esht nje kiq
autori xhelal ferizi

nje shund i pa vlerė

oh mendja e madhe esht nji hiq

kur koka nisė e merr erė
---

dikush me mendjemadhsi mundohet te ngritet

por koka bosh nuk njitet kurrė ne maja

dikush si fodull mundohet lart te njitet

mbi bjeshkė te menqurive mbi kodra e pllaja

----------
por atje mendjevarf'ri nuk duhet te niset

ku lart e ma lart rrin dija

se mendjemadhsia teposhtė rrokulliset

e bjen e rrejshmja ma dheshtia


---------
atje lart mund te rrin permbi kreshta e maja

vetem e ndritura vlerė

por jo pseudomendja sa i fletė nder dushkaja

e lehtė qe tretet ne erė

------------------

prandaj o te zi te mendje madhsisė
qe vuani ne komplekse mjerane

rrini aty ne vend te vogelsisė

mos msyni mbi maja vigane

---------------
autori xhelal ferizi

lirik
12-09-09, 10:33
Sa t'ket tokė e dhe e det

autori xhelal ferizi
do tė ket kosovė dardane
emri i shqipes s' ka me u tretė
sa t' jen yj diell e dritė hane

----------------
sa te ket ujė e shkumbė prej vale
qe perplasen me ujė t' bilurit
sa te ket bjeshkė e kreshta e male
do te valoj shqipja e flamurit

''''''''''''''''
e sytė e rrezes kan me e pa
gjith kah shtrihet kjo magjike
gjith bilbilat pa ja nda
kan me kndue n' gjuhė shqip etnike
--------
kan me i thanė kosovė shqiptare
nuk do i vdes per jetė morali
deri sa te jen pushket batare
do te mbrohet djal pas djali
--------
nuk do te ket kurrė per mbi dhe
qe e nenshtron token me plisa
nuk ka grup as fis as fe
qe e perqanė atdheun me plisa
-------
do ti thonė gjithmonė shqiptare
tokė e agronit e teutes
do ti kndoj gjuha amtare
sa te jet gjallė teli i lahutes
--------
do te jet gjithmonė kreshinke
qe ma te bukur s' shohin yjet
kan me e mbajtė armet besnike
per ti mbrojtur fusha e pjyet

.......
per ti mbrojtė te lashtat troje
ara e te gjera ato ledina
porsi bletėt neper hoje
do t' flutrojnė flutrat n 'per stina
-------
e do te quhet heroike
tokė lirije me bajrak
do ta ruajn armet qelike
se e fitoj lirinė me gjak
---------
do te mbetet prore ilire
tokė qe zoti e ka bekue
porsi e shejta gjevahire
ne fusha t' gjera me blerue

-----
me ato vasha si sorkadhe
ku e pushon syrin lakmija
me gjelbrim neper livadhe
ku e shtrinė sharmin bukuria
-------
ku natyra thue se flet
tokė e gjallė me karajfila
ku e lvizė era at bereqet
ku shqiprojnė pika e currila
------
ku bjen shi i lehtė me pika
fletė gjlelbrimi i lanė si loti
ku ka te bukur djem e qika
per trimri qe i fali zoti

-------------
nga autori xhelal ferizi
nga autori xhelal ferizi
----------------------------

lirik
12-09-09, 16:12
Sa t'ket tokė e dhe e det

autori xhelal ferizi
do tė ket kosovė dardane
emri i shqipes s' ka me u tretė
sa t' jen yj diell e dritė hane

----------------
sa te ket ujė e shkumbė prej vale
qe perplasen me ujė t' bilurit
sa te ket bjeshkė e kreshta e male
do t' valoj shqipja e flamurit

''''''''''''''''
e sytė e rrezes kan me e pa
gjith kah shtrihet kjo magjike
gjith bilbilat pa ja nda
kan me kndue n' gjuhė shqip etnike
--------
kan me i thanė kosovė shqiptare
nuk do i vdes per jetė morali
deri sa te jen pushket batare
do te mbrohet djal pas djali
--------
nuk do te ket kurrė per mbi dhe
qe e nenshtron token me lisa
nuk ka klan as fis as fe
qe e perqanė atdheun me plisa
-------
do ti thonė gjithmonė shqiptare
tokė e agronit e teutes
do ti kndoj gjuha amtare
sa te jet gjallė teli i lahutes
--------
do te jet gjithmonė kreshnike
qe ma te bukur s' shohin yjet
kan me e mbajtė armet besnike
per ti mbrojtur fusha e pjyet

.......
per ti mbrojtė te lashtat troje
ara e te gjera ato ledina
porsi bletėt neper hoje
do t' flutrojnė flutrat n 'per stina
-------
e do te quhet heroike
tokė lirije me bajrak
do ta ruajn armet qelike
se e fitoj lirinė me gjak
---------
do te mbetet prore ilire
tokė qe zoti e ka bekue
porsi e shejta gjevahire
ne fusha t' gjera me blerue

-----
me ato vasha si sorkadhe
ku e pushon syrin lakmija
me gjelbrim neper livadhe
ku e shtrinė sharmin bukuria
-------
ku natyra thue se flet
tokė e gjallė me karajfila
ku e lvizė era at bereqet
ku shqiprojnė pika e currila
------
ku bjen shi i lehtė me pika
fletė gjlelbrimi i lanė si loti
ku ka te bukur djem e qika
per trimri qe i fali zoti

-------------
nga autori xhelal ferizi

kėngė lirike shqiptare

kėngė qiftelije sharkije fyelli kavalli dhe violine shqiptare

lirik
12-09-09, 16:14
Por se smira nuk ėsht fe
autorė xhelal ferizi
ėsht nje e ndyrė hije mbi dhe
ajo ėsht nje hije ferri
simbol varri e hije terri

edhe mundet me ju thye
por se s' duhet me e ushqye

se ushqim duhet per shpirtė

mendjendritur e cak te dlirtė

duhet varg me pi magjik
te diamantit qė ai lirik

e nxjerr drejt prej vet burimit
shpirtit gurrė tė bardhė rimimit

edhe pse smirzijtė e pshtyjnė
nuk i lėnė nė atdhe tė hyjnė

vargjet e arta tė lirikut
sepse i nxitė hilja e armikut

me pėrbuzė me pshty me sha
ruso greku bashk me shkja

por se shpirtin ju ta dlirni
mendjes tuaj prore ti thirrni

jo lirikun ta mohoni
jo me djaj ju tė vallzoni

e jo hije kahdo qorre
por si hija ne gropa e vorre

qe te shtrini mbi atdhe
per me i vra ju komb e fe

prandaj shpirtin bėje art
zemer vlerė si yllė i lartė

qe ta shndritė zemren si diell
tė gjerė e tė bardhė sa i kaltri qiell

--------------
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė
qe numer i madh i bashkatdhetarve smirzi
e gjelozuan me smirė pa arsye dhe e poshtruan neper forume
edhe duke ja fshi vargjet me barbari

duke u sjellė si kafshė te egra e mosmirnjohse
me vlerat dhe krijimtarinė e lirikut

duke u tallur duke bė krim mbi krijimtarinė e autorit dhe kulturen
e gjurmet e vargut e vleres shqip

treguan barbarinė e tyre dhe mendjen e ult kundrejt vleres dhe artit

smiren e zezė dhe veprimet e pa matura


kjo nuk esht tjeter per veq se mohim dhe barbari

qe nuk ndodhė te asnji komb tjeter

ne botė e mbi dhe

autori xhelal ferizi
----------------------------


mallkuar qoftė administrata e forumit kosova de dhe e forumit shqiptar net qe te dyja jan administrata trahdtare te shitura te shkiet e te ruset e e te greket ata i kan fshi per veq temave dhe vargjeve te gjitha punimet e sa viteve barbar te ndyrė me shpirtė krimineli bastardi rrugaq te poshter vrases te kultures shqiptare
e te gjurmve te forumeve shqiptare njerz te prishte te ndyrė
armiku po na lufton gjithqka deri sa te na shuaj deri ne themel
tradhtia ka hy deri ne qelizen e fundit besen nuk mund esh me ja pas m a kuj dinakria dhe tradhtia mbas shpine dhe pa besia jan bė ushqim i disa shpirtrave katran

lirik
13-09-09, 22:20
Qani ju vasha qani ju gra-
nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare ne mergim
me ato lot shqiptare siq dini me kja
se nga barku i kuajve i agjenturave prej druri

na qanė kahdo shqip dheu e zallė e guri
------------
se kan hy shum shpata e kan hy shum kosa
bollano e wahab e janullatosa
njeni vjen pa ftyrė tjetri vjen pa nderė
pėr ta rrėzua pėr dhe shqipėrinė e mjerė
'''''''''''''''
njeni thot jam shkja e tjetri wahab
disa thonė jemė skuth dervish e pangjab
dikush thot jam grek me kishė autoqefale
qajė shqipni etnike me fusha e me male-
--------
e si lis pėr dhe ka mbetė rrėzua etnija
se per ndoj fe shqipe sot nuk qanė shqipnija
por qanė me do lot e gati ėsht me vdekė
per kishė e gjami pėr turq e pėr grek
--------
dikush qanė me lot me gojė krokodili
me shkrua emra tė huaj e me ndrrue gjak
ka tash disa mote qė po kjanė bilbili
liriku shqiptarė pėr t' mjerin bajrak
----------
se ra pėr dhe me fytyrė e jonė e mjerė etnija
e shtroj pa mėshirė paraja e armikut
e mbuloj me fe kahdo wehabija
e shtroj nder mjerime hilja e metelikut-

''''''''''''''''
e vijnė janullatosa e kahdo misionarė
ku do nė shqėpėri e lashtė etnike
dikush me dhrahmi dikush me dinarė
me e thye per se gjalli token tonė antike
'''''''''''''''''
me ja vra edhe gjuhen me ja vra bashkimin
me ja shue mbi dhe kahdo unitetin
shqiptari pėr tė huaj pėr me e dhanė betimin
loti i atdhetarve me e mbushė tokė e detin
--------
gjithkah nė kėmbė ngritė jan me fe katila
e tjerė agjent me kuaj druri e pela
tė zi vampir e tė huaj pedofila
me i lidhė zemrat shqipe me gjemba e me tela
-----------
e tash kahdo qyqet vajtojnė neper shkrepa
se shqipni s' po ka pėrveq grupe e klane
kan fillue ti ndajnė edhe foshnjet n' djepa
per me ra n' coptime toka iliriane
'''''''''''''''''''''''''
me dhrahmi tė gatshme vjen prifti e mullaja
irani kahdo me feregje e dervish
qajė o shqipėri mėmė me bjeshkė e me maja
se shqiponjat tua po ti ndajnė me mish-
'''''''''''''''
po ti ndajnė me fe po ti ndajnė me gjak
me lagje e grupe disa pedofile
ta kan rrėzuar pėr dhe tė lashtin bajrak
tė kan mbulua me dogma me bixhoze e hile
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi

lirik
13-09-09, 22:23
Porsi Qelet Lulja E Drinit
Autori Xhelal Ferizi
Por Si Qelet Hana E Detit
Buzqeshė Vasha E Dukagjinit
Siq Buzqeshė E Bija E Mbretit

Po E Bukur Si Zanė Pylli
Por Si Fleta Karajfile
Gazin Tė Qelė Por Si Ai Ylli
Kur Del N' Qiell Me Shndritė Pa Hile

E Ka Zemren Gjevahire
Bija Shqipe E Bardhė Rrafshiane
Balli I Sajė Hjeshi Ilire
Por Si Lulja E Tok 's Dardane

Kur Si Drita Del Ne Valle
I Qeshė Arti I Bukurisė
Kahdo Ecė Mbi Dhe E Zalle
Ja Hjeshon Sharmin Shqipnisė

Se I Thonė Qikė E Dukagjinit
I Thonė Vashė Shqiptare E Bukur
I Zbret Prore Zogjt E Vrrinit
Kur E Luan Shtatin Si Flutur

Ajo E Qelė Zemren Dardane
Si Ai Shendė Qe Qelė Me Ngjyra
Me Dy Vetulla Si Grep Hane
Tue Shendritė I Rrin Fytyra

Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1742786)

lirik
13-09-09, 22:50
Porsi Qelet Lulja E Drinit
Autori Xhelal Ferizi
Por Si Qelet Hana E Detit
Buzqeshė Vasha E Dukagjinit
Siq Buzqeshė E Bija E Mbretit

Po E Bukur Si Zanė Pylli
Por Si Fleta Karajfile
Gazin Tė Qelė Por Si Ai Ylli
Kur Del N' Qiell Me Shndritė Pa Hile

E Ka Zemren Gjevahire
Bija Shqipe E Bardhė Rrafshiane
Balli I Sajė Hjeshi Ilire
Por Si Lulja E Tok 's Dardane

Kur Si Drita Del Ne Valle
I Qeshė Arti I Bukurisė
Kahdo Ecė Mbi Dhe E Zalle
Ja Hjeshon Sharmin Shqipnisė

Se I Thonė Qikė E Dukagjinit
I Thonė Vashė Shqiptare E Bukur
I Zbret Prore Zogjt E Vrrinit
Kur E Luan Shtatin Si Flutur

Ajo E Qelė Zemren Dardane
Si Ai Shendė Qe Qelė Me Ngjyra
Me Dy Vetulla Si Grep Hane
Tue Shendritė I Rrin Fytyra

Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1742786)

lirik
14-09-09, 13:00
ostimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Romansa
'''''''''''''''''' nga autori xhelal ferizi

ah romansa dikurė me gitarene time nostalgjike
kam kenduar afer lumit e detit me mallengjime
o gitara ime sa romansat i kam kenduar me ty oj magjike
secili varg zemer secila rimė shejetėri me ri imime
'''''''''''''''
un kam kėnduar me gitaren time nėn fletė te lisit
kam kenduar per dashurinė nėn qershija
i kam kenduar edhe kombit tim gjubletes e plisit
kam qa nė tel gitares kur ėsht rimuar etnike shqiperia
''''''''''''
un kam kėnduar me gitarė edhe pėr secilin ind tė qiellit
pėr secilin damarė nė atdhe
un nė emocion me tinguj i kam prekė ndjenjat diellit
nė palcė tė rrezeve ku ai shqip ka nxe
'''''''''''''''''
gitara ime aq melankolike
gurėt i ka bė qė tė ndjehen tė gjallė
ajo me notat e saja magjike
kohrat i ka shpirtėzuar me mallė
''''''''''''
ah romansat e mia me gitarė dikurė
kan shpirtzuar lidhje te mahnitshme bukurije
nga zemra nė zemer nė jetė kan lidhė magjike urė
kan lidhur fjalė me art si dehje ne aromė dashurie
'''''''''''''''''
a tė kujtohet gitarė fjala ime romantike
ti kur e shpirtėzoje nė secilin tel
kur ndonje romansė e shkruaja pėr dashurinė idilike
liriku me varg sot prap si dikurė po del
''''''''''''''''''''
gitarė nė shkallėt e qytetit tė bukur nė hyrje un me ty
kemi shpirtzuar kohrat me tė shpirtit tela
kemi kėnduar bashk magjikshėm per sa te mahnitshem sy
qė vashat shqiptare i kishin e flokun krela krela
'''''''''''''''''
mua loti tash o gitarė po mė pikė
se un isha djalė qyteti
a tė kujtohet nata me plot yje drite e galaktikė
kur un romansa me ty kėndoja pran nji deti

nga autori xhelal ferizi
--------------------------------

lirik
15-09-09, 02:58
Shqiptaro mjerim i
Se llafet oj mikeshė pa mbulesa
autori xhelal ferizi
kurr nuk kan mbajtur troje e atdhe
as rezultate nuk dhan qe besa
as hajr kush nuk pa prej fjalve te kota
se shqiptart jan nda me fise e me fe
me ne po qesh kahdo ne rruzull bota
sa i gogel ne europ nje i lashtė dhe
kah po do i huaj andej i sillet rrota
jan nda ne njidiqnd kryqe jan nda ne njiqnd fe
se dy kokė si ka jo ma gjeraqina
veq se n per qdo fshat nga nji shtet po e ke

---
e secili mahallen po e bėn shtet te mjerė
hilet e provincat po dalin si kepurdha
sa i gogel n kokė t shqiptarit esht e vogel vetedija
se mendja e mykur po na del bajrakatare
se shtat miljon shqiptarve ne oborr ju ka humbė udha
po vuan ne varfri e tnike shqiperia
se nuk mbet ma besė as nuk mbet ma nderė
edhene shpinė na jan gjue rusia e kina
europa e greku franca e armiq tjerė
na ka mbetur shkret toka e bujqsia
njeriu sa i flet dushku nuk po ka ma vlerė
na kan mbetur djerrė ara e ledina
e fjalen po e ka hajduti i pa vlerė
nuk pyet ksuh per te aferm per prind as per nderė
kan ikur neper dhena kahdo larg rinija
qyqet neper treva kendojn ne pranverė
kahdo ndjehet dhimbje kahdo ndjehet loti
u mbulue me hile e jona etbija
thue se shqiptarin e ka denue zoti
e mbuloj mohimi edhe papunsia
kahdo neper ikje po shihet eksodi
ku brenė miza hekur po ikė popullsia
neper shekuj prore kshtu po na ecė moti
e per veq mohimit s njeh tjeter qeveria
qe as pes pare si jep per shqiptarin
as nuk don me e dit zyrtarja parija
se kah neper botė shpernda e ka shqiptarin
per veq me ja zhvat ndoj dollar a pare
kur te vjen ne dhe te vet me u qmallė ai i gjori
krim pabesi zhgnejim ashiqare
mashtrim e mohim kahdo ka shqipnija

nga autori xhelal ferizi
prandaj ne mua mos u hidhroni kurrė
pse un te verteten e them qe s e sa vite
e le ta merr vesh qdo grue e qdo burrė
se un liriku qe kndoj si zog dite
me varg shqiptari e me penden time
e fjalen ua them hapur e nder sy
me penden e pa shtershme me varg e rimime
qe deri sot as hasmi se ka thy
po ju them se po vuan shqiperia trime
prej gjithfarkurthe e prej gjithfar prite
e un por si diell po mundohem me ju nxe
me te verteten sheshit e me fjalen e lirė

shqiptarve hapur e me fjalen rreke
po ju them sinqert pa mask e i pa pshtirė
veq ne totine madh gjith po ju bej be
qdo her koha e zez po vjen ma veshtirė
se ndarjet kahdo po behen me fe
po e lidhin te huajt shqipninė me zingjirė
------------
siq rrjedhin kullimit prrue e kroje e gurrė
ashtu fjala ime hapur po ju flet

dijei te gjith grue e djal e burrė

ua kam thanė qe besa si sot si dje

sa pa punue te gjith e se bashku per atdhe
shqipni etnike jo nuk do t ket kurrė

pes pare liria nuk ka me na vle

se armiku mshefur na rrin ne qdo skutė
ne dushk ne prita ne fjer e ne qdo cep

kahdo ne qdo mal ne qdo dushk e shkurrė

pergjon me na vra emena perqa
ne nji an ai rusi me grek e me shkja

ne anen tjeter qe na ndanė me copa
kinez ukarain e besa edhe europa
se nuk esht mbi dhe vetem e shtrejt lirija
e kush kah te don si te don me kalirue
por duhet unitet e puna e dija
shqiptart si nje zemer kahdo me u bashkue
vetem atheer mund te mbahet shqipnija
etnike shqiptare ne flamur me value
por sot o miq shum krena e djaj

ne kamb jan que me perqarje e klane
me e shkel vatanin me mbrapshti e shkatrrim
kahdo ka shqipfols prej te gjitha ane
dikush sjell ndoj fe dikush sjell ndoj krim
e pa unitet e virusa me mbjellė
kahdo neper zhgnjime e me nda zemra si prrue
hendeqe kombit e egoizem te thellė
ndasi e klane kahdo me grupue
------

e mandej me bertit kahdo me hakrrim
pe mend kahdo ballkanit me ushtue

zėri i jonė i pa arsye shkaqe tue kerkue
per se shqiptari po mbetet jetim

nga zoti qdo dit ma shum tu u largue
se hatri mos me te mbet o i gjorė shqiptarė
se mend dy pika kund ne kokė s po i ke
se nuk po njeh fis as nuk po njeh farė
as diell as hėnė nuk po len me nxe

se mbush e ke token me tradhtarė
secili ma lirė tu u shit e tu u ble

njeri per arab e nepeer nderkombtarė
ca thonė jem latin e disa thonė jem shkje
disa mendjemdhej e disa trutharė
qe kurr nuk punojnė per etni e atdhe
--------------
nga autori xhelal ferizi vazhdon ne pjesen
II

lirik
15-09-09, 03:12
Heshtjen qe kurr nuk ekam dashur
-------------------
autorė xhelal ferizi
-------------------
heshtjen qe kurr nuk e kam dashur me ėsht bė kėshillė
vonė e mėsova gjenialitetin e sajė
heshtja ėsht gjeniu qe nuk flet
ajo ėsht menquri qė greminat e kohes i perfillė
ajo esht arti qe me fluturim e kalon qdo det
ajo edhe mbi ura si pej mundet peshat ti mbajė
se gjykimi koken nuk ia pret
heshtja esht shteg iurtesisė
dhe menquri
art i mrekullisė
kur heshtė ne kohrat e quajtura qyqari
ne shekujt egos
ne qielin me mjegulla indiferente
ne qarqe qe ngrisin dolli me mohime
ne udhet e pa krye te epokave
ajo ėsht formulė e bardhė
ne kohen e zezė mburojė
ajo esht roje e kokave
qe zemren e ben gojė
dhe pret raste me tjera zhvillime
heshtja nuk don ajo nuk don plojė

lirik
15-09-09, 03:35
Edhe vizllimes i kam thėnė te dua
----------------
autori xhelal ferizi
-----------------
edhe vizllimes i kam thėnė te dua
ajo me vrau me te rrejshmin shkelqim
syt mi mori drita esaj
ajo qe dikur me aq iluzion ka vizlluar
sa qe ilzuzioni mu shėndrrua ne vaj
edhe bores i kam thėnė te dua
e ajo me ka ngri
edhe fjales e mikut
e dhe te seciles lule vesė
e kohes me hile
edhe pseudo engjujve
e seciles karajfile
ne te n te cilat mshefej nji pasojė e pa besė
kohė q epo vinte
e quajtura interes
edhe shiut i kam thėnė te dua
e ai bresher papritmas mu bė mbi kokė
neper ilizione e peerqafime sa kam marrė ne thua
sa shum kam dashur miq e shokė
sa shum ne besime jam dashurua
sa her jam ra per tokė
as puthjeve ma nuk ju them te dua
as buzve me sharm magjik
premtimet me sy te bukur
e lavdin ironik
dhuratat e stinve ne bark te kuajve danaj
as rrahjet e shpatullave
te duarve qe formalisht lmojnė
as pergdheljeve te stilizuara
nuk ju them ma te dua
per veq kohes se menqur
qe prore punon per mua
i them besnikrisht te dua

lirik
16-09-09, 08:40
Deri sa te ket qielli hjeshi
vargje te autorit xhelal ferizi
e toka e deti te jen mbi dhe
do te ket t 'bukur shqipni
dielli e hana kan me e nxe

deri sa te jet ne qiell kaltrija
e po r si dalin a to vullkane
do t' m' vloj ne gjoks gjith dashurija
per shqipni e tokė dardane
----------
e sa te rrijn yjet tu u endė
sa t' m'rrin shpirti n' pul s t 'damarit
ty shqipni kam me t'permend ė
kam me t' kndue me gjuhė t' shqiptarit

-----------
kanga shqipe ka me u kndue
porsi kndojnė ne degė bilbilat

gjuha shqip ka me lulzue
si q lulzohen karajfilatsa te jen gurra e gurė e zalle
te bardhat mote kan me t' veshė
zemra e jote ne kangė e valle
neper festa ka me qeshė

por si qeshė gjithmonė pranvera
ne mes te prillit me gjelbrime
por si e bardha e bukura vera
ka me qeshė shqipnija trime
---------
siq qelė pema ne qdo degė
per kah fleta e kah larmija
do t' lulzojn kshtu toskė e gegė
n' bukuri me rrnue shqipnija
-----


si ligjerimi i zogjve ne sqepa
porsi i hapė kraht gjeraqina
do ti rriten ata djepa
ne kangė do i ecin mote e stina
--------
e nder kombe rrin e para
plot me shije e me hare
si ylber ne qiell me lara
sharmi i sajė do te rrin mbi dhe
---------
autori xhelal ferizi

lirik
16-09-09, 08:53
Dikun i njoh gjithqkajet e dikun shum qkajat-
------------------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
dikun i njoh gjithqkajat
e dikun shum q'kajat
mos me detyroni ju disa
qe a gjitHkjat te ua ua ahprushi
sepse un me qiellin e sytė e tij kam lidhje
---
ai ju sheh andej lart nga majat
e disa qe jan kerkushi
qe jan mbi dhe vetem hije
te mos me deetyrojnė
se krejt qka ka pa qielli ka shenime
dhe ndjejat e tij mua me tregojnė

se ksuh esht me hile e kush esht me krime
te mos paraqiten ata si lule manushaqe
se un i di i kam infromtat nga qielli
i shkruaj te gjitha ato neper faqe
mandej ata do te vuajn ne pendime
---
kur un te ua zbuloj sa ngatrrresa e sa gjaqe
kan bė e hajduteri e akte poshtrimi
kur dobsitė e tyre rrugaqe
ne secilen pasqyrė erė te kundermojnė
sepse qielli ka shenime

e ndjenjat e qiellit mua gjithqka me tregojnė
prandaj te mos fryhen ata legena
te mos pjelin ma maskė e aktrime

le te heshtin tash
se nji dit do te me detyrojnė

te sjell nga arkivi i qiellit shum shenime
kunder atyre qe shumqka po aktrojnė
-----------------
autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
16-09-09, 08:58
Medet rrin shqiptari i gjorė
---------
ng autori xhelal ferizi
kushtuar disa shqiptarve qe dallohen per dembeli
jo te gjith shqiptarve por vetem nji numri qe jan dembela
-------------------------------
sa i mjerė e i pa puntorė
tu i mbajtė sytė ne diasporė

tu mbajt sytė tej kodre e deti
kah mergimi e kah kurbeti

e mbanė doren shtri me lmoshė
per ndoj lek ndoj cent a grosh

per ndoj pare e rrotė dollari
me ja sjellė po mergimtari

edhe i mjerė po rrin i pa dije
her ne kafe e her nen hije

kahdo shkon si parazit
shkon tue lypė si ndoj jevgjit -

pa mendue per krenari
veq per mish e per raki

por se i mjeri ne kokė se ka
as ndoj mendje se ka nda

per ndoj punė a ndoj zanatė
por se rrin ai dit e nat

por si qyqja e e her gerthet
ngai her shfryhet e bertet

gjith tue sha e tu u ankue
ne qeveri ai gurė tue gjue

tue e sha prore q everinė
e tue e sha demokracinė

pse ajo kot nuk i sjell pare
pse si gjenė ndoj shteg a qare

me i ngopė cullen pa punue
prandaj rrin ky tue vajtue

porsi qyqja a jo mjerane
rrin ne ankime llafazane

por se kurrė s' mendojnė ndoj plan
ndoj ide mbi dhe me e nxanė

as ndoj dije kund te re
disa m'blohen veq me fe
disa pijnė e disa rrijnė
disa e shajnė farefisninė

pse su gjeten shteg as qare
me ju que dollarė e pare


se kta t' mjerė jan parazit
lypin prore nat e dit

tjeter rrrugė nuk shohin t' shtegut
veq si te qyqes ne maje tė' bregut-

as nuk vlojnė ne shpirtė e gjak
me i bashkue forcat veq pak

e ndoj mendje a kordinim
veq se ne ego e bastardhim-

ah medet mori shqipni
kahdo je etnike ti

qe disa bij mi ke te gjorė
shum dembel e te pa puntorė

nuk e shohin ndryshe jeten
veq dikujt tu i kqyrė kuleten

por s bazohen ne kraht e vet
prandaj toka ka mbet shkret

dikund djerrė e pa punue
kund prodhim nuk ka lulzue

as fabrikė as fush'- as arė
thue s ka mbetė mbi dhe shqiptarė
nga autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
16-09-09, 16:10
Pamvarsija
nga autori xhelal ferizi
digjet hana e bukurisė
pamvarsinė me i pa shqipnisė
shqipėrisė qė i thonė dardane
qė flet shqip me at gjuhė nane
-----
qe i kan kja po gurė e, dhe
n ,shekuj t' motit ,shkelė ,nen shkje
fushat n 'zap,e shkelė ne ara
dikurė motit ish ma e para
lule antike qelė nė, europė,
kur pa,u shkelė, ish n, gur e tok
pa e verrshue fiset t, sibirit
kish lashtsi bija e ilirit
kishte zhvillim n' gurė e n 'kala
vena e rrushi ,s'ju kan tha
veq jan derdhė po mjalta e hoje
shqip ėsht shkri ajo gjuhė goje
edhe ka pasė bibila n' fusha
kanarina e plot zogusha
-----
qė kan kndue bukur me sqep
iliriane ish me djep

ajo, dardana mesdhetare
gjuhė kulturė tu i pasė shqiptare

edhe tradita e kultivimit
gjuhė ,kultura n' kulm te vlimit
plot punime shkri,n' piktura
gurė,e trej kala e ura
n ,paqe i,kish,fusha e ledina

i kan kndue shum kanarina


edh ka qenė, me karajfile
me lulkuqe e ,trandafile
me ato gurra te kullimit
me liqej te, avullimit
ne ballkan ne europė antike
me hjeshi te lasht ilirike
n' ,pasqyrė t sajė thon ėsht kqyrė qielli
kan pi uj,shum rreze dielli
----
edhe kan shue etjet ,shum yje
erė e malit ,qė flladson pyje
edhe puhizat e kan lmue
e qerpikt hana i ka shkrue
ka pasė ,n flatra dallendyshe
sot ,ka mbetė,ajo ma ndryshe
------
duan ta mbushin ne shkje e kisha
djep qakajsh ta bėjn per bisha
qe kan ardhė me ngrėnė me hile
turr me lkura e dhelpra skile

tue shkel gongje e karajfile
---
tue shkelė trupit la me gjak
tu e gjuejt ,n shtiza e n, mizdrak
ajo serbia me karadak
edhe kulqedra ajo rusia
e tjera lavire e rruspija
per me i bdekė mbi dhe etnija
-----
e kan shkelė ket tokė me ari
por nuk vdes jo kurr shqiptari
deri sa te ket martina zhari
--------
por se hasimi shum ka gjue
ne shpuzė e hi e ka shkrumbue

gjuej, me top e gjuej ,n gopeder
lshou arij e lsho kulsheder

e dardana me belholla
tu e lidhė gjarpij e bolla
her tue pre shpata e qeliku
her tue e lidh n pranga armiku

sibirgjijt qe erdhen me akull
tu ia rrxue shum mote shakull

shtrue lashtsinė me gjurmė per dhe
tu i ndrrue kishė e tu i ndrrue fe
----
mbasi ate e la latini
therrė me shpatė e me i far thini

helmatisun shtri me vdekė
gati vyshkė me gjuhė stermekė
edhe e mbloj n' asimilim
e la gjveshė pa armatim
ja rrenoj kala e gurė
ia shėmtoj po dhe e nurė
e kan shkelė perandori

e kan shndrrrue me shkrumb e hi

i kan marr po shum tapi
-----
pansllaviant thue se u la baba
me ia nxjerrė shpirtin me krraba

per me e djegė e me e ,shkretue
me nomad etninė me i ndrrue

me ia ndrrue ato adetet
me i pi krojet bereqetet

me ia pshty besimin t' diellit
me e mbushė lot deri n kup te qiellit

me i a,shtrue zogzat per dhe
me i ndrrue farė e gjuhė e fe

e qka jo zi e ma zi
me skllavrue po mal e vrri

mos me pas mbi dhe shqipni

mos me lanė nė hise t' vet
me i derdhė lot si lum e det

me i krijue n zemer , t lashtsis
prralla e mite t', pansllavisė

kur ktu s' kish as gjurmė as ,gjak,
pansllavisht,kush s' bėnte ,njak

jo as njak, besa e gak,
s', shihej gjurmė kund as ogjak
as ndoj germė ,as emer shkja
toponim,askush s'ka pa

per veq rreze te gjevahirit
gjith ku i thonė toka e ilirit

,
emertim askund mbi troje
dej sa i dit na,mbluen me ploje

ktu n, kto t, plleshme ,te paana
ku dlirsin e shtronte hana
toka te lashta e pjellore
erdh me e shkel qizmja mizore
ktu ku shndriste bukurija
fusha t, shtrime si mahnija
mbush me nurė,me plot perrija

qe ai qiell i kish bekue
por, fat t' keq zoti u kish shkrue

pse mbas do kohe s' do,t kenė ma
n,gurra e,kroje ,lirė me ra

me mbushė uj me ato bucele
as me i ruejt po dhi e dele

pse ai shkja me karadak
do t' ua, laj mrizet me gjak

edhe krojet e kullimet
tu i dhunue ah, vashat trimet

ilirianet shtat ylbere
qė jan zogza e lule vere

qė me bel mahnisin dhe
qeilli kjanė me lot si rrke

tue pa tmerrin kah shkelė ,n, kambė
mbush zaptues toka n' qdo pllambė

e rrenue kishat me,kryqe
kjajė ,e n gjamė,vajtojnė shum qyqe

edhe dyer shum mblue me therra
ikun n ,fusha dhi e derra

edhe keca ,dhi e e dele
ikun vashat lidh n 'kordele
e jan mblue fushat n' ,katran
tym,e zjarrė mblojnė diell e,hanė

ikun shpirtė me shptue ,n' per vrrije
kush n'per lugje male e pyje

me i shpetue kthetrave ,t egra
mos me vu n' qafė zgiedh e zhegra

me iu hyp shkjau kalirue
gjuhė e doke mos me i ndrrue

e kshtu shqip ah tue bertitė
thon se yjt kan dash t, me zbritė

tha s' dy syshė atje njitė qiellit
desht me u ndalė thonė drita e diellit

se me ploje e shkrumb,verbue
e s'po mundej me e kundrue

poshtė kah ndrrohej e mjerė etnija
fara e jonė ,perzie ,me bija

edhe me bij qė t' lasht ,n' kanu
n' sllav te ardhur me u shendrru

vazhdon nga autori xhelal ferizi

lirik
16-09-09, 16:20
Tė dua
-----------
nga autori xhelal feriz
-------------------------
tė dua ėsht fjalė e madhe sa nji glob
e madhe sa nji dhe
por nganjiher del sa nji kob
sa shum lote rreke

-------------
te dua esht sa nje lum
qe rrjedhė me burim dashurije
te dua esht sa nje det i mbushur me sherbet e agrum
te dua mund te jet edhe simbol perjetsie

por fjala te dua ehde mund te vyshket
ajo mund te mbetet ne fyt
ajo nji dit mund te ndryshket
tradhtija ate e mbytė

te dua mund te dal edhe zhgenjim
mund te dalė edhe e pa besė
ajo mund te thahet ashtu siq mbinė
e kputet si lule pa shpresė

ajo mund te te thehet
ajo mund te behet pendim
ajo ne vaj mund te zhgrehet
e te ikė e vrarė ne pa kthim
-------------
ajo pra fjala te dua
ajo esht sa nje mal
ajo sa libra ka shkrua
sa zemrat ne puls i ka ndalė
--------
te dua esht e madhe si koder
esht maja ma elartė e dashurisė
ajo mund te behet si loder
kur kėmba e shkel e tradhtisė
------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
17-09-09, 01:04
Qani qani o ju male
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
qani qani o ju male
e ju rreze te atij dielli
se s po ka ma ideale
thue se shterrė jan toka e qielli-
-----
nuk po ka ma dorė per dorė
askund shqipe solidare
sa shum vuajn disa te gjorė
nga varfria ajo bizare
---------
qofsh mallkue mori varfri
e mos te pafshin toka e deti
sa shum ke mbjellė mbi dhe vuajtri
a thue e din vallė kombi e shteti
'''''''''
se varfrija nje pjesė po e thanė
askush brengė per ata s' po ka
guri e druri per dikend qanė
dikush ne luks lahet pa nda-
-------
ah medet shihni o rreze
qe ju prej dielli niseni prore
sa sa shum vuajti nder breza
nga varfria toka arbnore
------
sa shum njerz kan shkelė etiken
permbas pares tue vrapue
shihe o zot shqipni etniken
si u plandos n' varfri shemtue
------
po le ta din edhe perendija
edhe engjujt kah do jan
se e shemtuara ajo varfria
i ka nda po bi e nanė
-----------
babė e djalė vlla e moter
ka nxitė prishje me lakmi
e ka tha sa hise e voter
gjith ku i thonė vendit shqipni
-----------
eh varfrija ajo varfrija
sa i ka zbardhė njerzit me thija
sa shum shpirti ka qa prore
per pak buk e tė thatė kafshore -

----------
por se mshira askund su pa
shum shqiptarė mbi dhe jan tha
i ka tha varfria armike
ua ka thye zemren qelike
''''''''''
dikend qitė e ka prej nderit
disa plasė jan ra prej vnerit
prej ati vnreit te varfrisė
disa ne t' zi jan katandisė
---------
o mallkue qoftė prore varfria
qe ka joshė njerz kah lakmija
e i ka ndryshue e tjetersue
zog ma shqip s' po del me kndue
-------
se varfria i ka stermekė
disa ne shpirtė per t' gjallė jan vdekė
e jan nda me shum hendeqe
mbarė etnijna leqe leqe

----------
dikush i pasur dikush i mjerė
e ka humbė jeta qdo vlerė
sepse shpirti esht varfrue
thue mirėsitė mbi dhe jan shue
''''''''''''
nuk po ka ma kund mirsi
as te pa hile dashuri
veq se jan turrė njerz permbas vesi
mbas paraje e interesi
------
e thue vyshkė esht emocioni
thue se ne lule rrin demoni
permbi gongje e karajfile
s 'ka ma erė veq pare e hile

thue se edhe tokes i ra hileti
thue jan mykė zallina e deti
thue se vala ecė per pare
per me msy n' caqe tradhtare
''''''''''''
thue se u gjvesh edhe vet ylberi
thue se ra morali e nderi
thue nuk ka ma askund shpirtsi
per veq kultit pasuri
''''''''''
autori xhelal ferizi
..................................

lirik
17-09-09, 01:08
O shqiptarė kah do qe jeni
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
o shqiptarė ka hdo qė jeni -
kahdo shkoni vini e veni
jeta esht me kriza e zgripe
mos harroni gjuhen shqipe
''''''''''''
mos harroni e mos ngurroni
shqipen djalit te ja msoni
edhe qupes e vajzes tuej
te mos i shkrijė kurbeti i huaj
'''''''
e mbani lidhje me atdhe
e mbani besė e fjalė mbi dhe
edhe msohuni porsi rreze
per me nxe shpresa nder breze
----------
per me mbajtė lidhje e kulturė
per me i dashtė ju dhe e gurė
per me njoftė shqiptari te vetin
e jo me lot ta mbushni detin
'''''''''''
ne zhgenjime e gjith me qa
thue s' po jan shqiptart nji vlla
se po ndahen e po coptohen
me do klane po grupohen-
--------
pa ja ditė vleren kush kujė
thue se gjaku u bė ujė
e kur po bjen nder ne armiku
te gjith po behen porsi fiku
--------
te embel te urtė edhe te shtrue
te gjith si zogjt rrijn tu u afrue
por sa te ikė i zi armiku
ma nuk jan shqiptart si fiku

----
por se te idht njeri me tjetrin
kush me te riun e kush me te vjetrin
edhe nisin keq me u sha
tue harrue kta grek e shkja
-------
nisin e ndahen me krahinė
edhe e rrokun at mėrinė
vllau me vlla si munafk
edhe ndjehen si armik
-------
kush per klan e kush per fe
pik e pesė ndahen mbi dhe
kush mbas kishe e mbas gjamije
mbas inati e mbas ndasije
'''''''''''
kah thesari e kush kah thesi
kush mbas hilje e interesi
edhe nisin me shpifė fjalė
shum ne fron turren me dalė
--------
edhe veshen ne veshje idhnake
si ne huje si ne rradake
marrin erė kah koka e zjarrė
gjak e shpirtė i qelin varrė-
---------
vuaj e vuaj mandej ne ndasi
e jo ne punė e dashuri
ata rri e toka djerrė
mblue ne shkretira e mblue me therrė-

per pa i q eshė askund bujqsia
as agrari as modernija
as pa u mbjellė ndoj kund fidane
po qanė toka iliriane
........
e nuk mbanė kush hall vatani
por se msyjn permbas satani
her me grupe e me shum turra
se q 'po ndahen gra e burra
--------
thue se buk po esht ndasija
pa ju dhimb's askujt shqipnija
ku edhe guri ben apel
ku edhe zjarri nisė e del

..........
edhe vullkani po edhe vlimi
per me me thirr per kah bashkimi
edhe toka kahdo me dhe
thrret ne bashkim sie diell me nxe
-----------
por s' po nxejn zemrat shqiptare
thue ndasija do i qet fare
thue nji nanė ata s e kan
thue s' po ndjehen ilirian
--------
veq tu u shty n' brryla e perqarje
jug veri gjithkah me ndarje
si ne shqipni e si ne dardanė
thue me i thye duan diell e hanė
-------
kush me inate e tarikate
kush me i lojė si qyqja ne shpate
kush laraskė e kush si skile
shemtojn token karajfile

-------
thua su a la trashgim i pari
q' po vrapojn mbas gospodari
e jo mbas dheu e gjakut te vet
veq se nda jan ne deputet
---------
e ne parti e ne grupacione
tu u ngacmue me i lojė demone
por s e loja zjarrė po ka
te gjith n' krahina duan me u nda
------
amanetin tue thye te parve
tue shemtue dheun e shqiptarve
tue mos lanė kund n ' degė as pip
zog te lirė me kendue shqip
---------
por tue nisė sherrin ne krahinė
kush me krisht e kush me dinė
kush per pare e kush per fe
kund dy gurė pa i lanė mbi dhe
''''''''''''
veq se nxitė po i ka i far djalli
e renkojnė shqip toka e zalli
se me gjasė shum jan shemtue
kush si ujk kush si fajkue

-----------

lirik
17-09-09, 01:09
-----------autorė xhelal ferizi
tue vrapue per mbas padronit
kush mbas djalli e mbas demonit
kush mbas hileve nderkombtare
tue zemrue token shqiptare
--------
her me vaj e lot tue veshė
kurr pa e lanė pak dheun me qeshė
as ndoj gurė as ndoj ledinė
a s ndoj prrue as ndoj luginė
''''''''''
se me hile e me shum klane
e mykun token iliriane
kush me hile e sabotime
kush me maska e bisedime
--------
i bėjn qejfin nderkombtarit
gjith tu i mbajtė unat e zjarrit
gati flaken per me e shti
ku do ne vend ku i thonė shqipni-
-----------
veq pse i joshė kjo hilja e huej
njeni luaj tjetri perbluej
ne nji parti e parti tjeter
nji me djaj nji me lugeter
-------
nuk din se cili po aktron
nji si djallė nji si demon
edhe terheqė si dreq me u nda
veq pse e msojnė kshtu grek e shkja
''''''''''''
pasha at zot qe endet qiellit
kurrė s' ju dihet lamshi i fillit
njeri thot se jam per dhe
tjetri qanė per komb e fe
----------
me do lot prej krokodili
tjetri duket si bilbili
por se grryejn shum nen atdhe
per me i shembė po gurė e dhe
---------
mos me e lanė bashk ndoj krahinė
as ndoj shqipe as gjeraqinė
veq me nda e me shemtue
“me at gjuhė tue ligjerue
----------
qė me ndje thua si ky s' ka
te shkon mendja me e bė vlla
por se vlla nuk bėhet djalli
nisė e flet si papagalli
--------
premton mshirė premton hjeshi
gjith ku i thonė vendit shqipni
gjith ku i thonė e lashtė etnike
don me e shitė per metelike
---------
si miniera e si qdo fletė
dushk n' shqipni ma mos me u gjetė
por me u grrye edhe nen deti
ara e fusha e bereqeti-

e mos me pasė askund n' tok'ė shtresa
per pa u grrye per interesa
pa ju grrye po fusha e male
me ja zhvatė ari e metale
--------
e ben varfrija gjakun ujė
veq se kshtu po e don i huaj
kahdo te mjerė nanen shqipni
per me e mblue ne shkrumb e hi
-----------
mos me e lanė ne tokė te vet
me i shfrytzue as dhe as det
veq e varfer me u sjellė motit
ne krim e gjak e pika te lotit -
-----------
qofsh mallkue o mercenarė
qofsh mallkue o nderkombtarė
qe nuk le njiher ne epokė
te qetė shqiponjen me dy kokė
-------
as si le qerdhe e fole
pa ja shitė e pa ja ble
as si le kund askund ndoj pare
me varfri e qite fare
--------
numrin tonė tue pergjysmue
e i ke nda po burrė e grue
e tu i ndjekė shqiptart kurbetit
kan derdh ' lot sa gurrat t' detit
-----
se shpernda jan veq per pare
se u ke nda tokat n' pazare
s' ju le punė as industri
s' ju le plang hise e shtepi
--------
ua pergjake tirqi e plis
e i ke nda me farė e fis
ku brenė gurin miza e hekur
mi ke lanė si gjysem te vdekur-
-------
her mergimit te pa shpresė
her ne atdhe ne varfri e stres
pa u dhanė dorė per ndoj fabrikė
tu i mashtrue me politikė-

.......
ndajė ne krahina e ndajė me klane
thue s' po jan t' bijt e nji nane
ndaj me pipa e ndajė me degė
mi ke nda po toskė e gegė
-----
edhe ne kosovė keq mi ke nda
kqyren mrijaz vllau me vlla
si ne drenicė e ne dukagjin
prej qakori n' boletin
-------
thue se djalli u ka hy ne bark
veq po sillen rreth e qark-
kush ne mėri kush ne parti
per karrigė po duan me u gri
---------
shkaju mbi krye u rrin e rusija
edhe tjerė rrijn kah pusija
kado ne prita armiku gati
rrin e pret kur te vjen sahati-
-------
por s e te mjert keta e te gjorė
thue ma kan zemren me borė
a me akull e kan lye
duan shqipninė per t' gjallė me e thye
'''''''''
per nji tė ligė e nji karrigė
sa nji koder mbajnė intrigė
edhe ndahen ne klane tė zeza
me i helmue shqipet nder breza-
'''''''''''''''''''
me ndasi e teritore
per me kja toka arbnore
kusn me pare e me skenare
kush me lavde ashiqare

kush me gojė e kush me shkrim
kush me helm e me pelim
por se jo me i qellim te mirė
per me u gzue shqipnija e lirė-
--------
kah ndasija keta kan msy
fjaltė e liga tu i ndersy
e jo bashk me fis e farė
me u bashku t ' gjith si shqiptarė
-----

lirik
17-09-09, 01:10
bėn kerdi klani e partija
nda esht populli e qeverija
kush ne at anė e kush n' ket hanė
thue po ėsht shqipnija i sanė

----
o ndoj kashtel a bari i fije
per me u tall ė me tokė etnije
qani qani o muza qani
shqipni nanen mos e ndani
-------
mos e ndani e mos e leni
mos mbytni e mos e theini

te m os i qajnė po ato yje
brigje e male e lugje e pyje
--------
te mos i qajė brezi i pa faj
se ka ujq e ka qakaj
qe po i rrijn gati ballkanit
shkje e nipa te car dushanit

''''''''''''''
edhe te carit e t e putinit
me i ra rrafshit t e dukagjinit
e duan ta bėjn drenicen hi
mos me mbetė si gjurmė n' shqipni
'''''''''
prandaj o shqipe me shum fe
gjith mendo per gurė e dhe
te mos ju qajnė ju si dikurė
me ju ra brezat n' qivurė-
---------
kush shkallmue e kush coptue
qikė e vashė ju jan dhunue
e ka qa e rrqethė ėsht hana
toka e deti dheu e rana
------
edhe engjujt gjith kah ka
kur jan ra vashat nen shkja
a thue ju keni harrue
a lakmija u ka verbue-

--------------
ai harruat tridhjet mij qika
qe u jan pre ushkurt me thika
edhe barku u ėsht qa
kur kan shfry epsh grek shkja-
---------
e ju tash mbas nji karrige
mbas nji paraje asaj te lige
krejt me gjasė i keni harrue
foshnje e nanė si kan gjėmue
''''''''''''''
si gjemonin e rėnkonin
qyqet degve si vajtonin
te shtinte britma te gjallė ne dhe
kur mbi shqipet binin shkje
''''''''''
ne vasha te reja ato shqiptare
binin bandat' gjakatare
edhe humbte me gjak virgjrija
e shkumbzonte pansllavija -
-------
sytė tu i qitė shkjau porsi bisha
jan tmerrue qetina e pisha
dushku e fleta kur kan pa
degė e rrema thonė jan tha
'''''''''''''
e ju sot po keni dalė
vllau me vlla me u grindė me fjalė-
a thue ne shpirtė su mbet kujtesė
veq pozita ne interes -
---------
e harrue keni at plojė
a ju duket se ishte lojė
kur kerdi bente armiku
kur me gjak lyhej qeliku
--------
thika e shkjaut mbasi te jet shfry
deri ne mellė tehun ka shty
edhe dalė ka andej shpine
tej pertej ah gjeraqine
--------
ka pre shqipe ka pre zana
e ka kja po shqipni nana
e ju sot qitni ngatrresa
per do vota e interesa -

--------
ju me gjasė keni harrue
si ka ecė gjaku si prrue
e sa vasha nuse e gra
jan qnejrzue nen grek e shkja -
-------
si kosova si qamerija
si kahdo ne etni shqipnija
shkoj romaku e erdh bullgari
dritė as diell s 'ka pa shqiptari
-------
e ju sot po thani degė
kosovarė e toskė e gegė
nda ne parti e per nji votė
qeshin kombet kahdo ne botė
--------
thon ė sa i vogel ky komb rrin nda
thue se kurr s' paten hata
thue se armiqt fat u kan sjell
thue se gjak kta nuk kan vjellė-

---------
prandaj bota sot mahnitet
edhe dielli kur shendritet
edhe yjet pyesin prore
pse bashkim s' ka n' tokė arbnore
'''''''''''
pse partija kaq pa mshirė
grryen nen dhe shqipninė e lirė
nji parti me i parti tjeter
shkojn si djajt po me lugeter
-

ne urrejtje e hasmeri
thue se jan nga nji etni
thue se jan hasem me gjak
thue s' betohen ne nji bajrak

----------
ne nji shqipe e ne nji simbol
por se del nji taravol
edhe i shtynė neper hendeqe
njiqind fise ne prrue e leqe -

----------
edhe i ndanė ne te zeza grupore
kahdo te bijt e tok's arbnore -
e nuk len mbi tokė e dhe
shpresė bashkimi per me nxe
------------------
strofa kengesh shqiptare
autori xhe lal ferizi liriku mergimtarė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
17-09-09, 20:57
Sahit Muja gjak malsori
porsi ylli e meteori
e ndihmoj qeshtjen kombtare
po e kish zemren argjentare
por si gurrė qe del prej mali
at kullim atdheut ia fali
kaloj shtete nderkombtare
tue ndjekė hijet ziliqare
kush me e gri e kush me e pre
veq pse i thonė shqiptarė me fe

lindė e rrit ė n 'male kreshnike
ne shqipninė e lashtė etnike
po kish ndjenjat patriote
i kish ndjenjat atdhetare

----------
ndihmoj luften qlirimtare

si sokol ai si zog zane
e ka ndihmue ushtrinė dardane

zemra e tij zemer malsore
gjith tue dasht token arbnore

fort i shkatht thonė si rrymė rrrfeje
gjaku shqip po i rrjedh nder deje

po ma kish zemren bujare
e i ka hapė ato thesare

si e hapė dielli driten te arit
ashtu e qelė qehren t' dollarit
me i ndihmue prore shqiptarit

per biznes mjeshter i rrallė

vargu im ylė e ka shpallė

patriot me shenj t' simbolit

ky sternip i mic sokolit

fort i njohur per suksese
i leht si zog flutron n biznese

ja hjeshon artin zanatit

por si zog shkon n maja t shpatit
lart e ma lart u njit sahiti

gjak shqiptari e zog petriti

mori famė e mori emer
plot me dritė ma kish at zemer
po ma kish zemren bujare
perkushtue per troje te parve
shquhet ne punė por si vizllima
lindė n malsi e u rrit me trima
vlera e mallit kapitale
ka shkue lart sa i bjeshk me male
depertues esht por si zhgjeta
lidhė me shpirt per troje t' veta
------------------------
Nga autori xhelal ferizi autori i dy miljon vargjeve shqiptare
ne mergim
kontakti me autorin
[email protected]strofat e kenges shqiptare
per sahit mujen vazhdojnė
pe ket shqiptar sternip te mic sokolit
qe e ndihmoj ushtrinė qlirimtare
te kosves si dhe per talentin e tij e kontribiutin kombtarė

dhe qe e sht i shkatht dhe i suksesshem ne biznese

lirik
17-09-09, 21:01
sahit muja fisniku burri patrioti qe e ndihmoj financiarisht ushtrin qlirimtare veprimtari biznesmeni dhe miliarderi tropojan shqiptari i vertet me zemer te madhe trim e bujas malsije
nuk esht shaka me malsorė shqiptarė e jo si behgjet pacollat e disa qe tremben prej hijess se vet
e nuk deshten me kontaktu me lirikun per qeshtje madhore

sepse jan larg me shekuj nga shpirti trim eguximtar i malsorit shqiptar nga bujaria e fisnikria
malsori shqiptar jan vertet zana te malit dhe krenaria e kombit
duhet te jemi krenarė ne shqiptart me malsinė sepse ata jan ajka e shqiptarimit
prandaj shtoj o zot shtoje farene t<yre bujare faren e trimave
se me ta ka kuptim jeta sepse shpirtvegjlit e qyqaret kurr nuk i kam dasht e sidomos ata qe tremben prej

hijes se vet e nuk kan as guxim as bujari shqiptare

njeriu lind trim por nuk behet kurr enese ka dikun trima jan pikrisht malsort e shkrepave ne shqipeeri te cilet i dua jahtzakonisht per shkak te ktyre vlerave e qe i kan e pamjes qe e kan si skyftera gjuhes se bukur e kreshnikisė
ata jan sokola
mali
tamam si i peershkruan i madhi at gjergj fishta kolosi ynė i vargut e letersis

lirik
17-09-09, 22:19
Pse po rrijn motet n' kujtime
autori xhelal ferizi
kohė e stinė jan permallue
po ku mbet mikesha ime
vargu im rrin tu e kujtue

me thuaj oj lulja karajfile
ti qe qelė per erė mahnije
ku e mbajnė rrezet at idile
ku e lmon ffladi ne ndoj hije

ne hije a breg ja luen qerpikun
ndoj gjelbrim a breg i detit
qe me art po e joshė lirikun
porsi zogun ne maja t' shkrepit

per me ra ai tue cicerue
nder ledina e gurra e kroje
sqep e gushė per me i njomsue
e me kalue lugina e prroje

tue kerkue ai fllad mirsije
me gjetė prehje nder zabele
ku rrijn zogzat n' degė lajthije
n' brusha t' ballit si kordele
-------------
o bilbil qe qukatė vilen
te rrushit e kokrra te hardhisė
a ma sheh dikund idilen
zanė ma te bardhen ne mal t' shqipnisė

e nese e sheh kund tue pushue
nen ndoj lis a nen ndoj degė
thuaj se malli me ka pushtue
se ti je ma ėmbla shegė

nder ma te bukurat je n' blerime
lule e qelė e lehtė me fleta
por se shkri esht penda ime
don me te shkrue ty sa te jet jeta

--------
prandaj ktheu me fluturim
kalo fusha bjeshk e male
te pret krahapur vargu im
gurgullimė qe shkon mbas vale

edhe ne gurė bjen varė shkumbė dredhur
nda currilas neper pika
ne art te bukur e lart hjedhur
tue vizzllue por si optika

prandaj vargu sot ka ardh
ne maja arti me liri
kah po e rrjedh kjo penda e bardhė
ne rrokje e rimė e bukuri

autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
17-09-09, 22:36
Nuk mbaj fe te pansllavianit
liriku shqiptarė autori xhelal ferizi
as te turkut aziat
as te romakut e te junanit
se shqiptar un jam me gjak

-----
gjeraqina ne maja prekė
ku rrijn te lartė qetina e lisa
shum ma mir shqiptarė me vdekė
ku zbardhon toka me plisa

ku hyn ne zemer melodija
e fyeelit rimė e kangė magjike
ku te shkrinė malli e nostalgjija
shqip ku flet toka etnike
----------
autori xhelal ferizi
...............................

lirik
18-09-09, 07:44
Sahit Muja gjak malsori

porsi ylli e meteori
e ndihmoj qeshtjen kombtare
po e kish zemren argjentare
por si gurrė qe del prej mali
at kullim atdheut ia fali
kaloj shtete nderkombtare
tue ndjekė hijet ziliqare
kush me e gri e kush me e pre
veq pse i thonė shqiptarė me fe

lindė e rrit ė n 'male kreshnike
ne shqipninė e lashtė etnike
po i ka ndjenjat patriote
e don token kastriote
kue kan lindur mėmė e at
prej tropje ene lazarat
prej kosove ne qameri
gjith ku i thonė vendit shqipni
i kish ndjenjat atdhetare

----------
ndihmoj luften qlirimtare

si sokol ai si zog zane
e ka ndihmue ushtrinė dardane

zemra e tij zemer malsore
gjith tue dasht token arbnore

fort i shkatht thonė si rrymė rrrfeje
gjaku shqip po i rrjedh nder deje

po ma kish zemren bujare
e i ka hapė ato thesare

si e hapė dielli driten te arit
ashtu e qelė qehren t' dollarit
me i ndihmue prore shqiptarit

per biznes mjeshter i rrallė

vargu im ylė e ka shpallė

patriot me shenj t' simbolit

ky sternip i mic sokolit

fort i njohur per suksese
i leht si zog flutron n biznese

ja hjeshon artin zanatit

por si zog shkon n maja t shpatit
lart e ma lart u njit sahiti

gjak shqiptari e zog petriti

mori famė e mori emer
plot me dritė ma kish at zemer
po ma kish zemren bujare
perkushtue per troje te parve
shquhet ne punė por si vizllima
lindė n malsi e u rrit me trima
vlera e mallit kapitale
ka shkue lart sa i bjeshk me male
depertues esht por si zhgjeta
lidhė me shpirt per troje t' veta
------------------------
Nga autori xhelal ferizi autori i dy miljon vargjeve shqiptare
ne mergim
kontakti me autorin
[email protected]

lirik
19-09-09, 21:18
Jo per te madhin zot te qiellit
nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim
jo per qehre te atdheut
per at buzqeshje te atij diellit
se jam sternip i skenderbeut


un se ndrroj per jetė lezhjanen
me asnji zogzė as flutur shkrue
as n shqipni e te lashtė dardanen
tjeter zogzė nuk lindė per mue


edhe fjalen dysh se ndajė
fjala ime esht vulė qe mbahet
veq qerpik e qehre e saj
tjeter qeshje aty nuk lahet

ne zemer time lahet prore
qeshja e saj qe esht magjike
porsi qehre ylberore
ma qelė ndjenjen qiellorike

prandaj qmim nuk ka n' planet
as n 'hapsira nuk krijohet
as mbi dhe e as mbi det
me asgjė lezhjanja s' ndrrohet

prandaj n' gjak mos me trazoni
motra e vllezer te detit jon
kur ne vlorė ju te me ftoni
per atdhe liriku kndon

e ju ligjroj vargje shqiptare
e do ti shihni valt e detit
si sherbet vijn n' trotoare
kur t' ju kndon zogu u kurbetit


te gjith lab e lazarat
vlorė sarandė edhe himarė
do te shkon zėri n) lugje e shpat
kur t' rimoj vargu shqiptarė

--------

jam sternip me gjak iliri
ne damarė m' rrjedh ė besė kullimi
per nji shpirtė prej gjevahiri
mė ėsht lidhė zemra e gjan i imi

edhe vet gjani i damarit
por si vesa e lule veres
ne emocion me besė t 'shqiptarit
m' vjen si aromė shpernda prej eres

e ma dehė zemren shqiptare
siq ja dehė flladi bilbilit
ajo lezhjanja bregdetare
siq ja dehė vala currilit


po ata jan malsorė tropoje
ardhė n' bregdet te adriatikut
porsi mjaltė qe rrin n' per hoje
i embelsoj zemren lirikute nuk shoh un zemer tjeter
per veq zemres se sajė dhuntije
dashuria nuk esht leter
pa lezhjanen mbetem hije

mbetem hije per mbi dhe
vyshkem shuhem bėhem hi
tjeter diell nuk din me m- nxe
per veq sajė qe esht mahni

prandaj mosni tjeter emer
mos ma thuani o udhtarė
mos ma prekni te ndjeshmen zemer
ku rrijn bashk dy zogj shqiptarė

ku kndon embel dashurija
arti i saj ku shpalosė vlerė
ku e lmon shpirtin melodija
ku e shkrinė artin gzim i gjerė

-------------
e sa per vargje o shqipni nanė
kahdo ty te thonė etnike
kan me zbrit edhe diell e hanė
kur t 'jehojn strofat lirike
------------------
Nga autori xhelal ferizi
liriku ne mergim
--------------------


zemra ime esht robrue
nga i princeshė qė i thonė shqiptare
ajo lidhė ėsht besatue
per nji zogze magjistare

edhe pse vlora ka shkelqim
e bija e detit perlė mbi dhe
por se lidhė ėsht gjani im
me i lezhjane te bardhė me fe

feja e saj esh shegė e kuqe
esht vet arti i dashurisė
e ka qeshjen si burbuqe
ja kalon mbi dhe mahnisė

zemra ime ka hapsirė
vend ku rrin vet dashuria
per lezhjanen zogzė ma e mirė
qe e krijoj vet perendia

zemrea ime nuk ka vend
per dy lule karajfile
ajo rrahė me shpirtė e mendė
shqip me rimė se esht pa hile

ajo vend ka per nje lule
tjeter lule s' mbinė ne at gjen
aty qelet nji art vule
dashuri qe askush se then


kur ja jap zemren dikuj
veq ndoj zogze a ndoj perrije
gjakun tim nuk e bej ujė
me e perzie me ngjyrė tradhtije
...............
nga autori xhelal ferizi

lirik
19-09-09, 21:31
Nuk do te ket mbi dhe hjeshi
autori xhelal ferizi
liriku ne mergim
po nuk pat t' bukur shqipni
me ato male me ata lisa
me qetina e qiparisa

po nuk pat investitorė
gjak e gjuhė qe i kan arbnorė
qe e kan zemren fort bujare
qe e kan nderen atdhetare

biznesmen shqiptarė kah ka
te gjith bashkohuni si nji vlla
forcė e mendje e kordinime
ta forconi shqipnin trime

se aty toka esht magjike
i ka fushat idilike
si ne vlorė si ne dardanė
te mahnisin diell e hanė

prandaj zemres jepni zjarė
te gjith mbi dhe kah ka shqiptarė
kush dollarė e kush ndoj pare
ta shpetojmė token shqiptare

ti shpetojmė ne ato troje
qė jan te ėmbla por si hoje
qohuni djem te kastriotit
per me e u lidhė me besė te zotit

kah ka zemra shqip qe flasin
hap e vrap sot le ti ngasin
kush ma i parė si e lehta era
te vrapojn neper tendera

se ne kthetra te varfrisė
na la skilja e pan sllavisė
veq me humbė shqiptart shpernda
me sundue leht grek e shkja

edhe europa shtriga e motit
qe se ka besen e zotit
por esht shtrigė e zezė vampire
qe i shemton trojet ilire

mandej kina mendjezezė

tjerė hindus e shum kryezez
edhe arab e tjerė mizorė
hileqarė sabotatorė

-
duan qe ne te jem varfnjak
me na i prishė gjenet ne gjak
ne luftra prore me na kallė
ne mergim t' vyshkem me mallė

ikė prej babe ikė prej nane
si n' shqipni si ne tokė dardane
lene tokė e trollė e voter
lene nuse lene moter


farė e fis e kalo detin
djerrė le ara e bereqetin
tue kendue do zogj e qyqe
e shqiptart tue ndejt ne udhkryqe

veq pse e don europa e zezė
me na e vyshkė prore qdo brez
me na u thye shpresa e qeliku
se kshtu lojen e don armiku

por nje bese ju shtrengue
te gjith shqiptart per me u bashkue
pa dallim n' krahinė e fe
shqip t' lulzojmė mbi gurė e dhe

-----------------------------
autori xhelal ferizi

lirik
21-09-09, 21:23
Bota ne teh

Shkruan xhelal ferizi nga mėrgimi
---------------
neper teh ,mbi greminė,po ecė me shkop,planeti
i mbajtur,me shtylla,qelq'tare
kėtu nė kėt teh,tė mbreht po ec dheu e deti
a ,thue do t, praptohen,ne greminė bizare
-----------
me nje dru drejtpeshues po mbahet
ne nje anė te qmendurit kan hypė
ne anen,tjeter nga te menqurit ,po qahet
gjarpijt posht,terbimshem mish gjarprojnė duke lypė

nes e,bjen vaj halli per ne
di te bien engjuj e djaj bashk ne lemeri
nese tehu i mbreht nji dit ka me pre
nuk do t, mbes,ma lule as njeri

neper teh te mbreht , me helme e intriga
tehu qe po e mban esht plot
globin per me pre jan versul shum t e,liga
dheu po mbahet me lot

hiqjani tehun qe don per mjedisi
satani,i,zi, me e pre
nen glob vendosni kurora e flet lisi
e paqe nder kombe e fe

vendosni lule vendosni ylbera
e mbshtjellne me yje ari
vendosni drejtsi,e brumin,qe ,ka ndera
mos luani me teh e zhari

xhelal ferizi nga Mitrovica autori
i vargjeve bota ne teh

http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/quote.gif (http://forumi.zemrashqiptare.net/newreply.php?do=newreply&p=20759)

lirik
21-09-09, 21:48
Por q' e' do
---------------
shkruar nga xhelal ferizi
-----------
por q e do se s' ma jep feja
fisi as fara as etika
pėr me i lshue do namė si rrufeja
bashk me lot qe m shkojnė si pika

namė tradhtarit e tradhtisė
shum tradhtarė jan shtue mbi dhe
po ja nyijnė driten lirisė
diell kund shqip s' po lanė me nxe

se thonė nama s'ėsht e burrit
ėsht per gra e vasha e femra
se mbas plasjes e mbas turrit
fort me namė mua po m'nxitė zemra

fjaltė ne grykė po me mbijnė vrastare
qe me u shfry s' po me lanė oj zanė
mbi ato klane aq bizare
qe jan lshue per mbi dardanė

e ti o zot qe vrojton gjerė
qiell gjithsi globe e yje
a e sheh vallė kosoven t' mjerė
si e kan lidhė qapojt me nyje

si e kan lidhė per kobi e loti
si e kan lidhė per ajkes t' krimit
si i shkojn n' gjamė gjith stina e moti
si e lodrojn t' bijt e mashtrimit

e ti rrin atje me yje
tue vrojtue ato planete
shih kosoven ne fusha e pyje
si po i shtohen lot si dete

lshue ia sa klane e dhunė
me varfri shtrengue ne lak
lanun peng e lanė pa punė
prishė mi kan fiset ne gjak


mi kan prishė mi kan kthye n' leqe
e perthurė kan perspektiven
jan thellue neper hendeqe
mbush mashtrim e lojė arkiven

vulat plot tapi e mashtrime
kush me mik e kush me armik
se q' po mbjellen rrena e krime
prej ibardhe n' kaqanik

xhelal ferizi autorė

lirik
21-09-09, 21:54
Pse kur hana bjen me dritė

shkruan xhelal ferizi,
----------------------
pse kur hana,bjen me dritė
n ,mbrėmje t' qeta plot,hejshi
peshqit n' luspa shkojnė tue rrshqitė
tu i lmue shpirtat n' dashuri

po pse flladi ne ato rreze
edhe shekujt i dehė t' gjallė
po pse l'vizin ,n qdo bark veze
,n shkrirje gazi ,ujė e zallė

,m thuej o i dehuri qast , mahnije
ti q e,mbret je i knaqsisė
me ato endje poezije
q ,ėsht magjija e dashurisė

pse ajo dehė po at dritė hane
pse dehė mot e pse dehė zallinė
pse gjallesat n' qdo gjuhė nane
kndojn bibil e kanarinė

dashurija ,a thue esht,vet,
ajo bardhsija , e leht ,vizllore
qe lmon brushen ne qdo jetė
si ajo rrezja rrezatore

pse kur endja e dashurisė
shtrihet leht siq bjen puhiza
nisin rrezet me qendis
krah te ri ,tue nxe filiza

pse esht kshtu ajo dashurija
qe edhe peshqit nen drit t'hanes
i piklon si'q pikė ingjija
me lmue shtat mbi ujė te ranes

shkruar nga xhelal ferizi nga mitrovica
------------------------------------------

lirik
21-09-09, 22:03
Kėrko ne mal e ne lug e ne shkrep
---------
kerko ka te duash mbi dhe e mbi det

kerko ne secilen epokė

nuk ka mė ndyrė ma tradhtarė se forumi shqiptarė net

askund ne qiell e mbi tokė


grek jan ata grek por jo te gjakut shqiptarė
ata jan spiun e informatorė
ata te armiku spiunojnė shqiptarė
ata jan ne gjen kafshrorė

lirik
21-09-09, 22:09
me pushkė ne dorė rrini mashtruesit

autori xhelal ferizi
------------------
mashtruesi me mashtrim te ven ne lojė
ai edhe diellin e genjen
token gjakun e ylberit jeten mbi dhe e ben plojė
mashtruesi esht legenplumbi qanė per mashtruesin perher
edhe kur mashtruesi buken e ka ne gojė
mashtruesi da tradhtarė i pa vlerė
mashtrusi te mos arrij te ju mashtroj

lirik
21-09-09, 22:20
Mbyllja e Gojes

Shkruar me shum pezm nga xhelal ferizi

kush ua mbylli gojen ju o te mjerė heshtak
kush ju a ndaloj fjalen gjevahir
kush ju ngriu ne te vlueshmin gjak
qe ju te mos shkruani ma fjalen e lirė
e mua as nji fjalė te mos ma flisni me vlerė
thue s e jam nji pikė pshtyme ne leter t' zhubrosur
kush ishte ai armik qe ne ket diellore pranverė
ndoj armik i lavirosur a i dhjamosur
a thue pshtirosur pague prej rusije
ju erdhi per t' perzie te vjella armike me pershesh
zvarritur me maskė si djalli nen hije
ju prishi peshperitshem mendje edhe vesh
apo ndoshta ne gjak dashuri nuk ju mbeti
pėr vargjet e mia per germa e pėr fjalė
apo ndoshta nė shpirtė me intriga ju treti
currril qehre gzue si bardhsija me valė
apo ndoshta un per ju me secilin varg sa deti
neper sytė e juaj mbeta varur halė
dhe ju ma fuqi per ti qeshė germės nuk keni
thue se buzqeshja ju vdiq ne qdo rrudhė
e vargjet e mia ma nė gji tuej nuk i nxeni
te ngrira gjithkah po mi leni ne udhė
q' paskit qen ju kshtu me ket kohė kaq te shkurtė
mashtrueshem duke me ftuar kah miqsija
e un ne besė erdha me vargun largpams e te urtė
me shkri larg caqe andej kah nxinet dija
po pse un aq leht miqsisė i besova i mjerė shqiptari
kur dihet se ajo esht vyshkė e stermekė
kur ajo ma nuk gjendet kund sa nji fije bari
dhe gati po thuej s e ka vdekė
mashtrueshem kendej i nisa pendat nektare
nder ju per me ra nder kto hoje
mendova se ka mbetė sa do pak shqiptare
mikpritje ,o miq paska qenė veq cak loje
tash pendueshem nder ju ktu kam mbetur
ku hyna me besė nė kto anė
nuk di nder udhkryqe me pendė kah me u tretur
ju loja ju paska nxanė
nuk shihni aspak kndej kah porosija
as n' gjak veq pak me u nxe
nuk jam ma lirik me vargje tė mija
se rob nuk me keni ble
Besu kurr nuk kisha se me vret embelsija
e fillimit tuej te vizllimit
u pa shum shpejt e ftoft ironija
dhe loja e juaj e mashtrimit
dhe fort si idhnak jam duke menduar
me ikė nga ju pa kthim
as kurr me varg nder ju mos me vluar
s' ja vlen ky mundi im
per ju qe u dogja per ju qe jam shkri
nder vite e mote n' zandan
si qiri i flakruar i djegur ,ne robri
per ju pak drit me dhanė
ju paska hije qe besa ironija
e vrapi kah leqja e lakimi
o lum si ju qe ju ka akull'hieja
e ngrica e i idhti pelimi
nuk jam ma i juaj nuk jam ma me pend
nder ju ne shekuj įs n' mot
kur ju ktu perbuzshem lakuriqas si shpend
me ecni mohueshem kah sedra ime sot
mendoni se diell ma per mua nuk nxenė
se un strehė as mikpritje nuk gjej
as vargu im ma askund nuk vlenė
as gjaku s' me vlon nė dej
jo jo qe besa kahdo hahet buka
e miq ka ku te duash mbi dhe
ik o penda ime dalim n' kodra e suka
nder kombe e ne tjera fe
se ma mir na presin qe besa edhe qifuti
e jordan a egjipt a manov
e pangjab ne oman e dikund kah gjibuti
larg ku nuk quhet kosovė:

shkruar nga mergimtari xhelal ferizi
----------------------------------------

lirik
21-09-09, 22:26
Sy me sy me boten
nga autori xhelal ferizi
Nese do te takoheshim me boten sy me sy
nes e do te shiheshim me globin lakuriq n pasqyr
nes e do te shihnim shpirtrat ,e shekujve ,qe jan thy
nuk di a do t,putheshim a dot,te pshtyheshim n, fytyr

,nese do te benim,rentgen te thell ne fjal
nes e do te nxjerrnim diagnoza,neper lot
e gazmore lustra,me thartinen e, t zgerdheshten mask
mbi gjykime do te silleshim s i rrot

nes e do te hynim neper ,qeliz t globit
me te madhin t pasqyrueshmin teleskop
sikur ti leshonim agjenturat e kobit
dhe te dijshmin e te magjikshmin shkop

do t e dilnim ather me dy mendje jete
te behemi apo te zhbehemi mbi dhe
sikur te lexojm qehrene qdo flete
e diellit mendjen sikur te ia kishim ble

ather do te delnim me nji qendrim t luahtur
duke kerkuar te amdhen pasqyr
neper qdo instikt e hapat nuhatur
do te kishim plas ne mynxyr

sikur t e,ishim pa sy me sy me me nisjen
me fillin e thelbin n zanafill
a thue arsye do ta kishim grisjen
a instiktin do ta kishim keshill

me materjen me globin me hapsiren me u pa
me gjtihqka qe ehst e do t e,jet
q e, fund e filim as para nisje s ka
a ,do t, puthnim a do t ,pshtynim n ,jet

analizat te kishim e laboratore
qe lansojm gjithkah e gjithkund
a do ti lepinim pshtymat puthadore
a do t e,benim,per zgerdheshje,pak mund

e sikur te shiheshim me jeten sy me sy
me fatin e rriskun,e mbjell
rrugen neper caqe a d t kishim kthy
shrebet a, pelim do t, kishim vjell


po gjet t i kishim t gjitha karakteret
e spjegimet e tyre n qdo rrudh
a do t ishim lut qe t,shperthejn vullkanee krateret
a do t ecnim me shekujt n per udh

po sikur te shihnim me teleskop magjik
masken e ftyren t planetit
a dot kishim puth at fundin tragjik
a do t kishim pi shpresa sa ujt detit

po sikur ta shihnim,shkelqimin,mashtrues
vizllimat e,mbjellura,n glob
e vallet dirigjuese e fyllin,vajtues
qe cakun e kan ne kob


a do te kishim qesh a do t kishim qa
kur kodin e thelbin ta kishim dit
t, berthames se jetes,me larmit q e i ka
shperblimin e,kot a do e kishim prit

po pshtym e puthje a i kishim mbajt bashk
per cilen me u percaktu
kur neper fyt tonin hiqi te ish ba lmashk
po buzet ne qka do te ishin shendrru

po thellsin n horizonte kur t e,kishim gjet
e lajkat n,miniera e gjen
e,kur arsyen,ne nji hiq t verrtet
ta kishim mbajt si refren


pushtetitt te vetvetes qka i kishim dhuru
puthje apo pshtym pa cak
pasqyrat n qeliza shekujt ku jan shkru
me globin a do te pshtyheshim n gjak

kur shekujt t materjes e masken t shpalojm
mashtruesen shpres me premtime
neper lumej pshtyme n pasqyra t kalojm
me puthje djallzore n therrime

po kur thesin t e zgjidhim nyjen gordiane
e thesi te ishte planet
me dhurata qeilli e me shkelqim hane
a do,t pshtynim a puthnim bukuri q e,vret

poeti xhelal ferizi vazhdon me vargjet
xhelal ferizi poet nga mitrovica
ka shkruar poemen sy me sy me boten
lirik is online now Shtoni Reputacionin e lirik's Raportoni Postimin e Palejuar Pergjigjuni me Citim Multi-Quote This Message Pėrgjigje e Shpejtė
lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgoni njė Mesazh Privat tek lirik
Dergoni Email te lirik
Gjeni me shume Postime nga lirik
Shtojeni lirik ne Listen Tuaj te Miqve
Mesazh i Lexuar 27-09-2007, 10:31 #139
lirik
Anetar i Nderuar

Regjistruar: 26-05-2007
Mosha: 51
Postime: 962
lirik Vleresuar: Shkelqyeshemlirik Vleresuar: Shkelqyeshemlirik Vleresuar: Shkelqyeshemlirik Vleresuar: Shkelqyeshemlirik Vleresuar: Shkelqyeshemlirik Vleresuar: Shkelqyeshemlirik Vleresuar: Shkelqyeshemlirik Vleresuar: Shkelqyeshem

Sy me sy me boten

xhelal ferizi autori

Nese do te takoheshim me boten sy me sy
nes e do te shiheshim me globin lakuriq n pasqyr
nes e do te shihnim shpirtrat ,e shekujve ,qe jan thy
nuk di a do t,putheshim a dot,te pshtyheshim n, fytyr

,nese do te benim,rentgen te thell ne fjal
nes e do te nxjerrnim diagnoza,neper lot
e gazmore lustra,me thartinen e, t zgerdheshten mask
mbi gjykime do te silleshim s i rrot

nes e do te hynim neper ,qeliz t globit
me te madhin t pasqyrueshmin teleskop
sikur ti leshonim agjenturat e kobit
dhe te dijshmin e te magjikshmin shkop

do t e dilnim ather me dy mendje jete
te behemi apo te zhbehemi mbi dhe
sikur te lexojm qehrene qdo flete
e diellit mendjen sikur te ia kishim ble

ather do te delnim me nji qendrim t luahtur
duke kerkuar te amdhen pasqyr
neper qdo instikt e hapat nuhatur
do te kishim plas ne mynxyr

sikur t e,ishim pa sy me sy me me nisjen
me fillin e thelbin n zanafill
a thue arsye do ta kishim grisjen
a instiktin do ta kishim keshill

me materjen me globin me hapsiren me u pa
me gjtihqka qe ehst e do t e,jet
q e, fund e filim as para nisje s ka
a ,do t, puthnim a do t ,pshtynim n ,jet

analizat te kishim e laboratore
qe lansojm gjithkah e gjithkund
a do ti lepinim pshtymat puthadore
a do t e,benim,per zgerdheshje,pak mund

e sikur te shiheshim me jeten sy me sy
me fatin e rriskun,e mbjell
rrugen neper caqe a d t kishim kthy
shrebet a, pelim do t, kishim vjell


po gjet t i kishim t gjitha karakteret
e spjegimet e tyre n qdo rrudh
a do t ishim lut qe t,shperthejn vullkanee krateret
a do t ecnim me shekujt n per udh

po sikur te shihnim me teleskop magjik
masken e ftyren t planetit
a dot kishim puth at fundin tragjik
a do t kishim pi shpresa sa ujt detit

po sikur ta shihnim,shkelqimin,mashtrues
vizllimat e,mbjellura,n glob
e vallet dirigjuese e fyllin,vajtues
qe cakun e kan ne kob


a do te kishim qesh a do t kishim qa
kur kodin e thelbin ta kishim dit
t, berthames se jetes,me larmit q e i ka
shperblimin e,kot a do e kishim prit

po pshtym e puthje a i kishim mbajt bashk
per cilen me u percaktu
kur neper fyt tonin hiqi te ish ba lmashk
po buzet ne qka do te ishin shendrru

po thellsin n horizonte kur t e,kishim gjet
e lajkat n,miniera e gjen
e,kur arsyen,ne nji hiq t verrtet
ta kishim mbajt si refren


pushtetitt te vetvetes qka i kishim dhuru
puthje apo pshtym pa cak
pasqyrat n qeliza shekujt ku jan shkru
me globin a do te pshtyheshim n gjak

kur shekujt t materjes e masken t shpalojm
mashtruesen shpres me premtime
neper lumej pshtyme n pasqyra t kalojm
me puthje djallzore n therrime

po kur thesin t e zgjidhim nyjen gordiane
e thesi te ishte planet
me dhurata qeilli e me shkelqim hane
a do,t pshtynim a puthnim bukuri q e,vret

poeti xhelal ferizi vazhdon me vargjet
xhelal ferizi poet nga mitrovica
ka shkruar poemen sy me sy me boten

lirik
21-09-09, 22:29
Mbi bazat e mashtrimit

shkruan autori xhelal ferizi
-------------------------------

Mbi bazat e mashtrimit tė qeshin

mbi bazat e mashtrimit te qajnė
mbi bazat e mashtrimit te gjveshin
mbi bazat e mashtrimit te thajnė
mbi bazat e mashtrimit sot
mbi bazat e mashtrimit te levdojnė
keshtu ishte ne shekuj e mot
edhe kohrat qe vijn keshtu do tė gjemojnė
o mbi bazat e mashtrimit
bota shkelqen ne sy
mbi bazat e luster vizllimit
sa shum rreze lustrat jan thy
mbi bazat e mashtrimit ne troje
mbi bazat e mashtrimit flasin
mashtrimet jan cak i ksaj loje
mashtrueshem te brohorasin
mbi bazate mashtrimit te kendojnė
mbi bazat e mashtrimit t' zgerdheshen
mbi baza te mashtrimit te dojnė
mbi baza te mashtrimit t'ė ngjeshen
mbi baza te mashtrimit lotojnė
mbi baza te mashtrimit t perkdhelin
mbi baza te mashtrimit te kujtojnė
mbi baza te mashtrimit te ngelin
o mbi bazat e mashtrimit te qthurin
mbi bazat e mashtrimit te hapin
mbi bazat e mashtrimit t' perthurin
mbi baza te mashtrimit jarg premtuese te japin
mbi bazate mashtrimit te servilen
mbi baza te mashtrimit te flasin
mbi baza te mashtrimit te qilen
mbi baza te mashtrimit te plasin
mbi baza te mashtrimit te premtojn
mbi baza te mashtrimit te djegun
mbi baza te mashtrimit t' perjetsojnė
mashtrim ta mbushiin shtegun
mashtrim te mbjellin nder kopshtije
mbi bazat e mashtrimit zhurmojnė
mbi bazat e mashtrimit si hije
mashtruueshem ne gjak te vlojn
oh mbi bazat emashtrimit te martojn
mbi bazat e mashtrimit dashurojn
mbi bazat e mashtrimit dashurohesh
mbi bazat e mashtrimit martohesh
mbi bazat e mashtrimit jeton
se vdekjes te gjitha ja dorzon
o njeri mbi baza te mashtrimit endrron
mbi bazat e mashtrimit
krijon ilzuoin
sa shum sa shum mbi bazat e mashtrimit#
shpreson
sa shum mbi bazat e mashtrimit o njeri te vjelin
mbi bazat e mashtrimit te mjelin
te vjelin
te thurin lakun etelin
mbi bazat e mashtrimit mbushehs dashuri
pastaj ne zhgenjim mashtrimin e vjell
o njeri mbi bazat e mashtrimit
iluzionet q ei mbjell
dhe teorit ti lustrojn mbi bazate e mashtrimit
te vizzlloijn sa fjal te lemuara
dhe mbi bazat e mashtrimit
te ngrisin
ne pozita te lakmuara
o baza emashtrimit
o qerdhja e tradhtis
o qerdheja ekrimit
o baza e makutris
mbi bazat e mashtrimit
te japin zbraztin e liris
dhe te kurorzojn mbi bazat e mashtrimit
me perjetsin e varfris
mbi bazat emashtrimit
t e joshin ne knaqsin mashtrues ete papunsis
mbi bazat e mashtrimit lule te rresjhme te mbjellin
gjithqka qka vizllojn secilen teori
mbi bazat e mashtrimit te joshin per ta pi
mbi bazat e mashtrimit te ushqejn me lumturi
dhe bazen e mashtrimit ta bejn djal e bi
ta bejn prinnd e nan
bab e vlla
e diell e han
dhe ti ne secilin shekull
te lustruar
mashtrueshem
e lemueshem e han
mbi bazat e mashtrimit
artisti
sadisti komunisti
anarkisti fashisti
demokratisti socialisti
kapitalisti
e sa e sa ista tjer
mbi bazat e mashtrimit
o njeri
mbi bazat e mashtrimit
te ushqejn o i mjer

ssi sot si dje
perher
----------------
autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
21-09-09, 22:44
U tallen
----------
autorė xhelal ferizi
---------------------
u tallen me diellin
me hėnen me yjet
pshtynė mbi gjithqka
u tallen me ata qe derdhen gjak
pshtynė mbi kanunet e shejta
---
kan pshty mbi kroje te kullimeve kah pyjet
mbi shekujt e paqes
mbi urtsinė
udhve te urta ju vunė grep e lak

kan pshty mbi dashurinė
nuk lan mbi dhe kund mėshirė aspak

e mbollen kahdo tradhtinė
kahdo mbollen varfri lot e gjak

e vyshken e vranė bujarinė
kombtarin atdhetarin
e mbollen mykun
sabotim papunsinė
e vranė dėshmorin
e mbollen ku do tradhtinė lojen dyftyrshe masken

e vranė qlirimtarin

e vranė puntorin
e bėnė kult veglen rrogtarin

e ngriten lart puthadorin

tradhtarin bizarin mizorin
engjujt i vyshken per se gjalli
nuk esht ma si dikurė
as dielli
as qielli
as dheu e as huri e zalli
---

qdo kund ndertuan krutha e klane
stine e shekujt i perthuren
besen e bėnė hi e plojė
planin e tyre aq me hile e thuren
drejtesinė e vunė ne lojė
shtepi publike e kan mbushur token
dikun me do mashtruese fe
ata nuk e njohin as baben e as loken
as truall e as atdhe
nuk e njohin as token

as etikė nuk njohin mbi dhe
autori xhelal ferizi
---------------------------

lirik
21-09-09, 22:56
Te duan tė gjallė te varrosur kosovė

shkruan xhelal ferizi

te duan ty kosovė me nji barrė thes plot gjarpij mbi shpinė
qė tė ecėsh rrugve qe i quajn demokratike
neper secilen dekadė mot shekull muaj e stinė
te duan neper lojra te pa kufij ne dasma satanike

te duan me nji peshė vagon zjarrė ngarkesė
me ecė ti reformave mizore
te duan ne qdo oreks krokodilash me te perbi me ftesė
me hipnoza mbledhje e shprehje fajde me tafore

te japin me pi gjithfar knetash ujė demagogjije
qe buron prej shekujve qe pollen faren e djallit
te japin dofar shpresash te quajtura orgjije
qe ti te mbetesh qyqja simbol i pikes s e hallit


te duan me katran ne per trotoaret e qytetrimit
per lemoshė ne qender te planetit
si shembull lakuriqe qe ti ne skenė te aktrimit
te dukesh si e leckosura e bija e lanetitdhe te mbajn me dofar gjylpanash neper damarė
myk dhurata per gjak plehrisht me te dehė neper mot
te duan qe mbi ty pansllaviant me derdhė farė
mbi femrat tua t' virgjra te duan n'dhunė e n' lot


te duan tabelė qitje poligon per djaj
te duan si vaginė publike
neper mishin tėnd rriqna e qakaj
me pi gjakun tend e lot e qelizat antike

te duan me zift te valė me benzinė
me flakė me prush ne zemer te pa faj
te duan te rrenqethur ne ankth ne qdo stinė
qe etjen ta shuash me me lot e me vaj

te duan neper te pafundme mjerane protokolle
te duan neper konferenca laviro kozmetike
te duan per krymba ty oj zemer molle
me ti krymbė me hile fiset tua antike

te duan te perthurur me plane
te duan simbol te urisė
te duan te mjegulluar neklane
ne qthurje simbol te kurvrisė

te duan o kosova ime
te duan n' konventa halle
te duan gjithmonė jetiime
te vyshkur mbi dhe e zalle

te duan per kryqe minare
per qender lotsjellsesh e shkop
per goditjet nderkombtare
sadizmat me ty m e i ngopė

nuk te duan iliriane ne fakte shkencore
as perlė e mesdheut me aromė kontinentale
nuk te duan as erė as prejadhje arbnore
me t' grrye dojnė fusha suka brigje e male

ta duan peshen e planetit
dhe hallet qe nuk i mbanė as qielli
te duan vajtim ma shum s eujt e detit
dy gisht me te ndjet neperjetsi ty dielli

rusija cariste kulqedra gojė lubija
qe nuk ngopet dhe ngransja qe don te gllabroj glob
ne denesje te perjetshme ty te don serbija
se argtimi i saj esht yti kob

te duan te jesh ma e gatshmja shpi publike
qe te zbrazen mbi ty shum zuzarė
te duan objekt tallje njimij gjuhė cinike
qetnik carist e tinzarė

ta duan q emagjen ta keshė plot me jargė sllaviane
me myk me kuleq t' satanit
dhe ta duan gatimin ta keshė tallaviane
oj fusha e gjerė e dardanit


sa shum kaluan mbi ty thundra bisha
sa thikat sa shpatat e zingjirė
oj ti ne mes t' ballkanit ma e lakmueshmja grisha
ata duan t' perbijnė e ne te duam te lirė

XHELAL FERIZI AUTORI

lirik
21-09-09, 23:02
Jo nuk mund ti bėj ballėxhelal ferizi

Jo nuk mundem ti bėj ballė ksaj fantazije
qe veq qielli me artin e vet din me e kriju
as shkrirjes s e talentit te atij arti gjithsije
nuk jam qiellor shekullgjeni i qiellit blu

ah ndihmė o vargjet e mija fjalvarfra te pa ndihmuara
qfar arti paska ardhė mbi dhe sa gjentil
po ku jeni o vargjet e mia te pervluara
vraponi ne bilbil vraponi n' karajfil

nuk kam fjal per qielin blu e per dielin e arit
ku njimij shekuj me shum gjihė vizlore
nuk mund ta shkruajn as ne shekullmendjet magjistarit
ket bukuri ket bardhsi bardhbore

mandej pema ktu levore qudije me degė kah natyra
bilurshem gjithqka qe e rrethon,me estettikė
e arit pamja neper diel balli e fytyra
e mahnitshmja kohė qe qe u shkri shekujart tue pikė

dheu ka mbat pa tekst e rana n' kokerrveshje pret
as gjethi nuk guxon me dal mebukurin e vet magjike
se kjo hjeshi kristalore qe flet
shtron n perkulje mjeshtirtė edhe miset ma galaktike

ktu gjithqka rrehtue me bardhsi e blu qiellore
ku germa kot kjan me lot kristali
ne ket mbretri bukurije ne ket bardhsi bore
ku ne gjelbrim pishash frymzim te nxit mali

o zot ku e gjete ket kaltri qielltare neper palet e kupes qiell
dhe e solle per ne qe ta fotografoj njerzia
po vargjet e mia si t a thonė at diell
me shkrirje anash ma shndritshem s e ingjija

pse me mundoni o bukuri hyjnore
ne qdo germ timen me shpirtė
ku pendes time me rudha kohore
i sjellni te virgjrin artin e dlirtė


po germat pendtare a do te bejn ballė
bukuri mbas bukurije
mos po bien plast mbi te argjendtin zallė
nga każ sharm i famshem hjeshije

xhelal ferizi shkruan nga mergimi

lirik
21-09-09, 23:06
Mos bini o vullnete shqiptare

shkruan xhelal ferizi

Mos bini ju thonė vulneteve shqiptare
mbajuni per hiqi
mbajuni per motivit hiq ne prrallat nderkombtare
mbajuni per harbuti e iriqi

mbnajuni per varfrie
mbajuni per gjakut ujė
mbajuni per orgjie
qe i shkollon kurvria e huej

mbajuni u thonė motiveve shqiptare mbajuni o madheshtore
ju thonė me lavd me sterzgjatje ne afate
mbajuni per atyre qe ju lanė mba s dore
mbajuni per seciles qyqe nate

mbajuni he burra mbajuni he gra
me ato shpresa te bukuri qe dini vetem ju me i pa
dhe mbajuni per hiri e per shekullit t e mjerė
per shkumbe per shpuze e llafeve pa vlerė

mbajuni na thonė se me ngarnė e me pi
ju japim ne te skaduara myk e supa pelime
mbajuni neper rraca ne te bardhė e ne te zi
mbajuni ne dobiqe striptiztare premtime

o mbajuni s e ne na keni pranė me kondome
kalibra per te shpua ne qdo sferė
mbajuni per rrene per iluzioni e kome
se vetes i beni tallavgjike nderė

dhe nese mbaheni deri ne perjetsi
majmunve do te ua kaloni
do t e ju ngrisim ne piedestale neper kulte orgji
ku arritė nuk ka aq lart a s demoni


mbajuni ju bahk te lidhur per dore
neper fise te ndarė mbajuni ne klane
neper heroizma e lavde fismnore
permendoret krahinore ne qdo pllambė dardane

mbajuni s e do te ju shperblejmė
me shtepija publike neper qthurje gjithfare
sponzor neper shekuj gjithmon do te gjejmė
per luftra e paqe bizare


mbajuni per gjveshje
mbajuni per gjijve
per seciles zgerdheshje
te gjithfar pshegjijve

mbajuni se ja ku jemi
erdhem pritni me mija shekuj mote
me ju miqsi do t e kemi
rrini te lidhur per rrote

mbajuni mos bini per shkrime
mbajuni per gazete
prodhoni fe ekrime
se ne ju lidhim per jete


prodhoni iluzione qorre
mbajuni per pshtjjellimi
hapni tallava e vorre
dhe mbajuni per te zbraztit vizllimi

ju vijm ne ndihmė ne mbrapa
kur kasapi te ju shkyen qdo vaginė
ju vijm kur te vdisni nga vapa
mbajeni mbajeni roberinė

xhelal ferizi autorė


http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/quote.gif (http://forumi.zemrashqiptare.net/newreply.php?do=newreply&p=25437)

lirik
21-09-09, 23:09
Mė gjuajten

xhelal ferizi

mė gjuajten me plumba dhe nuk mė vranė
mė gjuajten me vnerė me poshtrime
me gjuajten me kurtha me vyshkje me hile por nuk mė thanė
me gjuajten me te zeza shėmtime

me kan gjuajt me qelija te ngushta llahtare
ne kapak me kan mbyllė
nuk kam pas ajr pothuejse fare
s 'kam pa as drit dielli as yllė

me gjuajten me ferr me goditen me gėrrshanė me mjete me thika
me hekura me sulme gjithfare
me goditen shfrenueshem pa skurpullt pa presje pa pika
por zemren nuk ma thyen shqiptare


me goditen me grushta me shkelma me shkopi
ndrruem goditje te dyanshme shum herė
qendrova mbi kėmbė per emrin shqipni
qendrova per ideal etikė e per emrin nderė


sa e veshtirė qendresa pa krah i vetmuar
qendrova si nji granit
qendrova i pshtyrė i perbuzur i mohuar
neper prova nat e dit

oh qendrova se donin te me thyenin
tinzaret hile te bijt e katranit
donin qė pėr sė gjalli ne mjerim tė mė ndrynin
mua te vetmuarin te birin e ilirianit

se keq me goditen mandej me do kurtha bizare
kurthen virusale e futen nė mė tė aferten qelizė
qe te me thyenin lumturinė e dashurinė shqiptare
mua te mjerin zog qe flutroja aq lehtė mbi puhizė

vetem pse un zog shqiptari isha
sa te pameshirė kta soj bolle
un i biri i shqipes i rrethuar me bisha
u mbrojta me njifar force me njifar jetime shkolle

donin qe te mė perjashtonin nga shekujt e pjesa
nga pjesa e hises mbi dhe
qe un te mos mbetem as sa bryma e vesa
askund nė nėn diell nėn jeten e re

me kan gjuajtur me mėri barbare
zvarras me kyn hy ne gji
kur isha i fjetur me njii lloj enigme nyje barre
te quajtur mashtruese dashuri

ata pastaj dashurinė ma vranė
o zot sa specialist ishin per kode
kan hy neper numra dhe zemra mė qanė
por prap jam pjes e nji qendrese njifar spontane mode

sa shum qendrova i denuar
pa ra si lis per dhe
se zoti me ka shpetuar
nga ujk qakall e shkerbe

besoni sa vjedhurazi me kan hy ne perjetsi
shenjen ma kan gjetė tė qendreses
dhe me goditen mu ne dashuri
por prap po zvarritem i beses

sa i plagosur jam
ne te dy ne ket dhe at jetė
atdhe as miq nuk kam
dashuri te re me mė gjetė

poshtė vrastaret e tradhtija
ushujza te mallkuara helmtare
nė kėmbė o forcat e mija
per nji jetė te re shqiptare

shkruar nga autori i kesaj poezije
xhelal ferizi

lirik
21-09-09, 23:19
Roberija
--------------
shkruan xhelal ferizi
-------------------

Shekujt nji ditė ke me i ngranė
edhe driten pa mėshirė
ndoshta edhe diell e hanė
edhe eren e lirė
edhe boren e bardhė
edhe qiellin e pa anė
edhe diten edhe tė bukuren stinė
edhe det e oqean
idetė ke me i gri
poregreset me i nxi
secilen njerzore harmoninder popuj
rrin me miqsi
te gjitha ke me i ngranė
dhe aty ku ti deshiron
ke me veshė me te zi
o prangave robri
ti e dalura nga
nga enigmat e rrathve te ferrit
ti o simboli i territ
o thelbi i djallit
o bima e sherrrit
edhe mirkuptimin
argtimin mirbesimin
bashkpunimin
drjetesinė dashurinė
edh e te jetes bukurinė
ti
vetem ti o e zeza pjellė
ti ne te gjitha jetėtė e tyre
do ti nxinė
me tėnden sadiste vrasesinė
me te zen tende dinakrinė
me te shtypshmen tėnde thundersinė
ti qe dhunshem erdhe dje sot
erdhe kunder vullnetiti te materjes ne ket botė
kunder deshires s e luleve aromtare

ti dhe vetem ti shekujt do ti mbushė me lot
me prangat tua barbare
ti KE ME E PI mbi dhe mirsinė
ti nuk njeh as zot
nuk njeh ditė vetem pranga e komplot
ti qė aq shum e donė sadisterinė
vrazhdėsinė
ti qe nuk e do lumturinė
ti qe nuk e ke dashur as dje as sot
nuk do ta duash as ne shekujt qe vijnė e mot
kush te krijoj ty
ti qe je lindė
secilen liri per ta thy
tash te gjith shekujt jan bindė
kahdo qe ke hy
pa mend pa kry
kohrat i ke thy
neper kobe i ke shkrumbu i ke tha
i ke shty
ti nanė e djalė ke nda
kush te krijoj ty
ti je hata mbi hata
oh me sa germat te kisha diekredituar o zezė
qe mua dhe boten sa shum
per se gjalli e ke ndezė
e kombin tim ne sa e sa brez
ti je vet e semura e globit
qe zemren thunder e ke
shpirtin pranga
ti qe i lidhė globet me dhe
qe si marimanga
kurthare rrjetė qelike e kobit
ti qe qe rreze aksund nuk ke
ti qe qeshje nuk ke ne qeilzė
ti qe lirisė nuk i jep kurr vizė
ti nuk e njeh dashurinė
dritbardhat as te llehten puhizė
artine jetes
fjales sa her ia ke vra lirinė
dh te vertetes
i ke hy me thikė ne zemer e ne kerthizė
ia ke vra mbrendinė
te kuptimit berthamsinė
te formimit cak bukurinė
te sajė
kuptimsinė
ti je errsira
qe hjedh valle
me djallin djallėsinė
me qakaj me djaj me katallaj
ti vret qehre mbi gurė e zalle
ti je ferrė e drizė
oh ti sjell mbi te gjitha buzqeshjet ngrysje e halle
kush te mendoj
kush te ndertoj
o shkelse bizare
o mbrendsi llahtare
o errsira vet
qe trembė tokė e dhe e det
qershi molla dardha
zogj kanarina pulbardha
fllad e hije
simobole hejshije
kush te krijoj ty o e shkretė

klush te lindi
kush te strukturoj
te mendoj
mbi dhe
ty
o terri i pa sy
o ti rrenqethja
roberi

shkruar nga autori xhelal ferizi
--------------------------------------

lirik
21-09-09, 23:20
NėSE na VRET BUKURIA

shkruan xhelal ferizi

nėse na vret bukuria do ta fjasojė artin e shpirtit
akuza do ti drejtoj pafundesisė gjenetike e formimeve mahnitore
qe ne oqeanet formim vlera plot' ne senset e gjykim butsi ma te dlirtit
stacionuan miljona esenca kromozome'ndjenja qe vdesin per secilin art e te bukur pore

atyre atyre do t e ju drejtoj akuza
qfar gjykimesh delikate qfar simbolesh tė dehura te etura per estetsi
po q' bėjnė aty ne at specifikė dehurisht tė perfshirė nga e bukura ata muza
qe shkrijnė oqeane lotesh te buta per secilen bukuri

a ka ma lart se kjo mbi butesi
kjo maje e majave te ndjeshme me miliona te lidhura fije
pse perse te vdiset per secilen bukuri
skllavri jeni o shpirta te butė ne at strukturė ndertimi ingji'qelq magjije


q' esht kjo permbajtje ky organizem kjo e ligė me kaq te ndjeshme gjykime
qė nė ndjenja imunitet i pushton secila bukuri
sa te te mundimshme kto formula ne at shpirrt'boten neper njerzime
qė i vret aq leht secila e bukur fromulė dashuri

asnji molekulė shpirtrore aty nuk esht vrastare me gjykim te prerė
qe bukurinė vrastare ta vras e te rrri e qetė
te gjitha jan si puplat te dehura ne erė
qfar ndjejash qe ne madhsi jan ma shum se qdo det

kush i solli aty ne at shpirtė plot qiell me pafundsi
sa kob secili ne qelizen e vet nga mbrendija
me mija e miliona i ka tje tjera ne secilen vogelsi
te gjitha vdesin nga e bukura pushtuesja bukuria

sa keq sa te brishta sa te pa djalllzi jan ato te pa pelim
ato nuk e kan asnji helm aty vrastarė
nuk e njohin dinakrinė as skenat e bukurisė ne aktrim
naiv jan edhe vizionarė tė sė bukures perjetsi sa te dehur imagjinarė

neper kurtha bien sepse nuk kan armė gjaksore
qfar kromozom shpirtrash secili ne veqanti
ne gjykim te tyre sherri i rrrėxon n' per kurtha greminore
ata jan shekuj'shpirtrat e kultivuar qe vdesin nga virusi dashuri e bukuri

jan te paster si ingjija si qelqi si qehlibari
jan si biluri si kullimi si rrezja e udhes qiellore
ato jan komisione paqsore qe nuk njohin ashpersi gjykimi e lojė tardhtari
ato ja ndjenja me qeliza lulesh qė me shtyrje te bukura bien neper vdektore

prandaj nese i vret bukuria ''pothuejse ne secilin un e secilin ti'' qe ato i ka
artin do ta akuzoj qė i ka lidhė e lindė pa ndjenja qeliku
nėse bukuria e dashuria e pa besė secilen e ka vra
ato do ti akuzoj shpirtloti i i qdo te pa djallzuari qerpiku


dhe mbajnei ne mend se ato shum te ndjeshme fije
secila perfshihet e i dorzohet qilim fluturuesit te bukurisė
dhe te gjitha vdesin kur pijnė kupen me fund te asaj pushtuese bukurije
nga dehja e seciles pore e sharmit me gaz te pa mashtrisė

ato i pijnė besueshmerisht ato mahni mikropika qe shtyrdh fenomen bukurija
dehen pastaj s e nuk kan sistem imunitarė
dhe aq leht e mashtrueshem i vret e bukura e tradhtija
ato jan gjykime qeliza si vesa mbi lule me shartim rrezje te diellit ndriqimtarė

dhe nese i vret bukurija ne te cilen mshefet dinakrisht
edhe djallzore teknikė e arti i mashtrimit
do tė bėjnė ankimin QENJE NJERZORT me lot perjetsisht
kah qielli''' e struktura e arti i tillė i montimit

perse montohen vetem ndjeshmerike aq thellė e thellė
sa qe oqeane e gjithsi mund t' kalojmė
kaq te pafundme kaq te quditshme qe nga e bukura dehen kush vallė i ka mbjellė
me te tjera gjykime nga ky art fenomen struktural llogari do te kerkojmė


keto jan fenomne te fshehura njerzore
jo ne secilEN BOTė'INTIM njeri
ato jan a te gjera sa toka fytyrė kore
ato shum njerz i kan por zhvllimin me fund e dehjet secili nuk ua ka pi

pranadaj do ti akuzoj te gjitha qiellore nyjet
se ky montim i pa imun esht gjynahqarė
se edhe kur bukuritė godasin e dashuritė vrasin ato nuk fitojnė mbi arsyet
por mbesin ne nostalgji dashurie e te bukurisė vdkesisht e perjetsisht varė

shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

lirik
21-09-09, 23:21
Nga kėto anė
XHELAL FERIZI---autorė------
----------- ; ------------

NGA KTO ANė PO MERGIMTARE

TY PO;Tė SHKRUAJ MOJ NANė SHQIPTARE

MOS MI LE PO BIJTė PA GJI

MOS MI LE PO PA ETNI

EDHE PA DHE PA KOMB E SHKRIM

MOS MI LE PER T' GJALLė JETIM

AH MI MBAJė PO LIDHė ME URė

ME GJUHė TANDE E ME KULTURė

SA MILJON QE I KE MBI GLOB

SE PO U SILLET VAJ E KOB

PER ME MBETė PA GJUH MBI DHE

PER ME U SHKRI ME KOMB E FE

MOS MI LE KTA T. MERGIMTARIT

MOS MI LE KTA ZOGJ T ,SHQIPTARIT

PA USHQIM PA GJUHė E GJAK

SE T ,MBLOJNė SHKJA E KARADAK

JET PA KRAH E JET PA NE

E T' MALLKOJNė PO GURė E DHE

JEPJA KRAHUN MERGIMTARIT

QE PO T' SHKRUAN ME NGJYRė PREJ ARIT

QE PO VUEN MOJ NAN PER TY

QE PO THAHET N' MALLė E N ;SY

MOS E LE NEN; DRIZ E THERRė

MOS E LE LOTIT ME U SHTERRė

THIRRE SHPESH SE U DOGJ ME MALLė

ME TI PUTHė PO GURė E ZALLė

E KU I BJEN ME GJAK SHQIPNIJA

MERGIMTART JAN BIJ E BIJA

FISE TUA PER KAH GJAKU

N ;BALL# JU RRIN SHQIPJA E BAJRAKU

DIJE PRA MIRė E MOS BAN KRIM

PER ME I LANė MBI DHE JETIM

JEPju BESė E JEPJU GJI

EDHE N' MERGIM LE T' KENė SHQIPNI

E T' MOS SHKRIHEN KURR ME GJAK

T' MOS PERTHUREN N LOT E; LAK

THIRRI ; NE TOKė E THIRRI NE FESTA

N' PERVJETORE ;ME U LIDHė BESA

QE ME ARDHė SHQIPTART N ;MILJONA

ME NDEJT BASHK SHQIPNI E JONA;

SE TI; JE E JONA, E ,NE PER TY

JEMI BALL E TI JE SY

E ME U; QTHURė NUK DUEM ME GJAK

MOS NA LE N ,HARRESė PA HAK

MOS NA LE MBI DHE E N ;HILE

NE PER TY JEM KARAJFILE

EDHE LUKUQE QE JEM TRETė

NUK T, HARROJM OJ NANė PER JETė

SA TE JET MOTI DETI E ZALLI

KEM ME U SHKRI PREJ LOTI E MALLI

E MOS PAQ TI MSHIRė PER NE

NE ME LOT T, SHKRIME si,RRKE

KEM ME U VYSHKė NDOSHTA DIKURė

POR DO T, KJANė QYQJA MBI GURė

N; QOFT ;SE TI NA LEN PERBUZė

E NDER NE BIEN SHKRUMB E SHPUZė

PREJ KSAJ VUAJTJE; ATDHETARE

KA ME U SHKRI GJUHA SHQIPTARE

KAN ME T, KJA ,FLETė E MURRIZA

AH KUR T ,ShKRIHEN ,KTA, FILIZA

QE TI FORT M' DUKET S, PO DRUE

SE KY BREZ PO DON ME T' SHKUE

PO T' SHKON LEHT E PA U MARR VESH

SIKUR IK QUMSHTI N ;PERSHESH

DOJN ME U SHKRI E FIS ME FIS

PER ME MBETė PA GJUHė E PLIS

SE TI NUK QON AS ABETARE

SHUM KE KPUTė LIDHJET SHQIPTARE

E S PO DIN ME I SJELLė NE ATDHE

SHUM MA SHPESH ME FOL ME NE

DIL SHQIPNI AMAN ME KOHė

BIJVE TU MOS U BJER MOH

SE ATJE GURI PO T NXJERR LOT

DHEU E ZALLI TY PO TE THOT

MOS HARRRO DJEMT E MERGIMIT

MOS HARRO AJKEN E TRIMIT

MOS HARRO KTO FISE TUA

SE DO T' SHTERRREN VA E KRUA

SE DO T' SHTERRET SHPRES E KRAH

GREK E SHKJA T' LSHOHEN PER GJAH

KUR SE; KE KRAH MERGIMTARIN

AH T' VIJNė T' HUEJ E;T; HJEDHIN ZHARIN

EDHE T' VEJNė FLAKEN E BENZINEN

E TI THAJNė PRANVERė E STINEN

SE NE KRAH NA KE N' MILJONA

NE JEM TU E TI JE E JONA

NE ME TY E TI ME NE

BASHK TI DRIDHIM GUR E DHE

EDHE ARMIQ E GJAKATARė

SA MILJON QE JEM SHQIPTARė

GJITHKAH SHQIPE KRAH ME KRAH

KUSH ME PEND ;E KUSH;ME DAH

ME AT DAH PORSI DUHIJA

LUM PER DJEM QE I KA SHQIPNIJA

EDHE PER BIJA MERGIMTARE

KUDO N' BOTė KU RRIJNė SHQIPTARE

TI JE NANė E NE JEM BIJ

SI DY FLET QE RRIJ N ;QERRSHI

NA E MBAJ LIDH ME GJAK DAMARIN

SE N SHQIPNI KEM RRENJ E ,T ;PARIN

ATJE I KEMI SHPRES E DHE

E DUAM VENDIN KU JEM LE

EDHE E TREGUEM ME BES PER T GJALL

TUE T KUJTUE QDO GUR E ZALL

E TI NAN MOS NA LE DORE

SE JEM ZOGJT T ;SHQIPES ARBNORE

EDHE PSE T;SHPERNDAM N; FOLE

SHQIP I DUEM PO GUR E DHE

ATO TROJE KU JAN T; MIJA

KU N ;ETNI LIGJRON SHQIPNIJA


XHELAL FERIZI AUTORI

http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/quote.gif (http://forumi.zemrashqiptare.net/newreply.php?do=newreply&p=26093)

lirik
21-09-09, 23:23
Vargut ia fala
vargut ia fala

xhelal ferizi
vargut ia fala germat magjike
ne germa ne secilen me miliona fije bukuri
aty idealet i thuri titanike
ne secilen germė vdes o varg per ty per caqet tua etike

un o varg ty ti fala shprehjet madhore
kurrizin ta thura dhe ta mendova si ylber
ty ti kam fal te gjitha ekzistimet toksore
ty te dua o varg te jeshė cak per her

xhelal ferizi autori

lirik
21-09-09, 23:29
Me Frej Ne Dorė
Me frej ne dorė


shkruan xhelal ferizi

me frejt kohorė ne dorė kam dalė me ,plot vargje,
per te frenuar kanibale padrejtsinė
neper hile e skuta ,te largta e arqipelargje
un viktimė e vargu im kahdo po me mbrrinė

po mundohem me hy me qdo germ ne thelb
pėr ta nda te drjeten mbi glob
neper kallij gruri,ne theker ne elb
duke marrė mir'si e jo kob

por kot kahdo qe URTESI po marr
edhe fjalen e lules me aromė dehje
erė knaqsije e dushku e qarr
e lėng shege me shprehje

nuk po mund te bėhem mehlem pėr shum ,shpirt'mykur
as me fjalen mafjike ilaqė
kjo botė qenka ndertuar,pergjysmė e qyrykur
e gjysma qenka,si lulja manushaqė

nuk mund te frenoj as krimin as mizore pjellen
e shartume me blozė perverse
blozat, e trubullta,jan krime qe s' kendellen
ah vargje e mia te mjera vet 'ndezėse

kot jeni ilaqe kot jeni me fre
krimi esht i fortė bota esht,gjithfare
nuk ka depertu as dielli duke nxe
prandaj vargje t mija , s jeni , shpetimtare


autori i titullit me frej ne dorė
xhelal ferizi

lirik
21-09-09, 23:40
Fjala e poetit
Fjala e poetit

shkruan xhelal ferizi

me nji fjalė don te thot nji jetė
tė thot nji tė njerzimit univerz tė metė
nji luftė don ta perpij me nji varg
dhe yjet me nji rresht don ti sjellė nga larg

Don q ė te gjitha lulet ti nxisė
me nji fjalė tė bukurisė
dhe don te shėrbej nė ag si ylli
me nji fjalė ta shkrijė shpirt'boten si dylli

oh poet e fjala e ti me pendė
me nji shprehje don tė zen sa nji glob vendė
dhe tė ndryshoj boten nė rrjedhė
me nji fjalė don dijet te gjitha me i mbledhė

fjala e tij don me qenė oqean
diell meteor e hanė
ne ballė me e nxjerrė me nji fjalė nji shekull nji stinė
don me nji fjalė ta perfshijė te gjith njerzinė e mahninė

dhe boten don rreth artit me nji fjalė ta sjellė
nji shkollė shekullore don me nji shprehje ta mbjellė
don q e te jet vet arti mbi art
me nji fjalė qiellore tė zbres gjithsitė nga lart

shkruar nga autori xhelal ferizi ne mergim
xhelal ferizi shkeputur nga koosva q enga viti 1981
krijues i harruar

lirik
22-09-09, 09:10
Nėse yllė ėsht kjo diana
***********************

Autori xhelal ferizi nė mėrgim
****************************

nė qoftė se yllė ėsht kjo diana
pse s’ treguan kurr dielli as hana
pse s’ tregoj arti me fjalė
pse s' treguan currilt mbi valė
pse s’ treguan as moti as stina
as bilbili as kanarina
pse kan heshtur toka e deti
por me vargu s’ heshti poeti
ai e pau mshehur n’ rreztare
kah po shndriste kjo shqiptare
kah shqipninė kjo rrezanike
po e shėndriste estetike
penda ime tue ecė qiellit
gjith tue folė me rreze t’ diellit
nji ditė heret e ka pa
kur kjo n’ gurra shkoj me u la
mu nė at gurrė ku pin ylberi
mija yj ranė pėrnjiheri
me art fjale e fenomeni
foli balli e foli gjeni
balli i qiellit i kaltrisė
edhe hana e bukurisė
gjeni i nurit i gjenetikes
foli nė rreze pėr sharm t 'qikes
aty penda argjentare
e hetoj n’ kullim ujvare
si optika n’ mes t’ currilit
e porsi thyen zėri i bilbilit
e ktheu artin kjo n’ lakime
edhe e nisi n' fjalė rimime
siq pėrthyhet vala e detit
e ka nxitė nė art t’ poetit
mu aty nė gurrė ujvare
nisi e tha pėr kėt ylltare
pse o qiell ju yje e hana
pse ju o zogj ju shpendė e zana
deri tani ndejtė pa fjalė
pse ju o flutra nė fushė e mal
nuk treguat ju kėt thesarė
pse oj shkumba mbi ujvarė
pse e msheft ju bukurinė
pse s’ tregove oj kanarinė
priti e foli at'her mbi dhe
bukuria e hanes t’ re
diije mirė ore poet
se diana ėsht’ylli vet
ajo ėsht margaritare
qė e kan la sa shum ujvare
e kan la sa gurra zalli
prej safiri ju la balli
prej ingjije e prej biseri
me kullim ylli e ylberi
ju ka la qafa e krahnori
e prej gurrė kroni burimori
ndėr diamante ku rrin kthjellur
karajfili i zotit mbjellur
edhe bilbili pika pika
thua ka zbritė nga galaktika
thua ka ardhė me nji mij lara
ylli e solli te ujvara
se kurrr syt s’ kan pa t’askujė
veq kullimi pėr mbi ujė
kso hjeshije magjistare
si diamantet shkėlqimtare
e kan ruajt shum'dritė pasqyra
shum reflekse e bukur ftyra
ftyra e detit e qiellorisė
edhe e lehtė era e puhisė
jan shartue shum her jan pa
rreze ari e gurrė e va
gurra e zallit e sharmi i drites
vet burimi i kolorites
koloriti nė lule ere
edhe sharmi e gaz pranvere
gjith’her bashk kto jan vargisė
me i la ballin t' bukurisė
me shum art e shum kujdesė
jan shartuan qerpikt me vesė
n' vesė diamanti e dritė mahnije
e kan terė me fllad e hije
hije flete tė lehtė l’mimtare
me lang t’ kuq prej shege e nare
ja kan lye buzėt magjike
e kan sjellė n’ shqipni etnike
afėr lumi e afėr deti
ku e diktoj me pendė poeti
ky liriku kėrkimtari
e qėndisi n’ gjuhė shqiptari
qė nuk pyeti diell as hanė
as kullim as ujė as ranė
e nuk pyeti pėr sekret
e shartoj me gjuhė tė vet
edhe pse e quajn poet kryeneq
ehdhe pse i than s e syrit t’ keq
e kan mshefė kahdo dianen
por poeti s’ pyeti hanen
diell as fijet rrezatare
por e nisi n’ gjuhė shqiptare
kahdo nė art tė bukurisė
me e shpalosė n’ kolor t’ larmisė
n 'bukuri t’ gjuhes shqiptare
n’ zanafillat magjistare
ku i ka shqipja e lashtė etnike
e qėndisi nė rimė lirike
tue qėndisė si gurė biseri
si curril kur shndritė ylberi
driten t’tij’ me dritė tė hanes
kur sharton optikes t’ ranes
kur ajo shndritė me zallinore
me ujė ngjyre diamantore
kur bjen poshtė valbardha varė
me shartimin qėndistarė
shartim vale e shartim rime
me valbardha gurgullime
n’ kto shartime u la diana
e kan ditė po yje e hana
edhe vet qelsi i sekretit
era nė pyllė puhija e detit
por se penda e lirikut
ja zbuloj magjinė t'qerpikut
ai nder gurra tue vrapue
me pendė n’ dorė ky tue ligjrue
tu prekė gjith mbi dhe damarė
kahdo trupat rrezatarė
tue kėrkue n’ pėr gurra e vlime
me art pende vargu e rime
nėpėr vlera e hulumtime
tue marrė art prej dielli e hane
tue ligjrue shqip me gjuhė nane
kah bjen vala e bukuria
kah do lmojnė po flladi e hija
kahdo lirė shpėrndehet arti
e nė at lis tė atij shtat larti
ky tue pa si kndojnė bilbilat
tu i pa n’ brigje karajfilat
me pendė n’dorė ky tue vrojtue
ndoj hjeshi kund me e zbulue
ku dianen yjt e hanes
n’ besė ja dhan bilbil e zanes
qė ta lajnė n’ pėr t ‚bardha gurra
nė lugje e bjeshkė ndėr male e curra
ku e mahnitė toka e etnisė
vet at syrin e gjithsisė
edhe i lan ata porosi
kahdo ngjyrave n’ kolori
kahdo optikes qė dridhet nė ujė
tė mos e shoh kund syri u kuj'ė
se mund t'merret syshė diana
mandej plast bien dielli e hana
pėr kėt t’ shejt’ me bukuri
qė e mbajnė yjet si perri
e i tha fjalt e amanetit
kahdo lugut pyllė e detit
qė ta ruajn si sytė e ballit
i tha vales t’ kullim zallit
edhe i tha tokes shqiptare
qė ta ruaj me besė krenare

zana pran ti rrinte pyllit
n’ vrojtim arti t’ drites t’ yllit
deri sa ajo ta lante ballin
ku e ndriqonte vala zallin
syrit t’ keq kto gjith tue rue
por poeti e ka hetue
nėpėr gurra tue kėrkue
tue vrojtue ky gurrra e detin
e nė gurė qmue kahdo sekretin
nė vetull arti tė ylberit
e nė ngjyrat e sheqerit
nė sherbetin e kristalit
e kahdo rrin hjeshia e malit
tu e vrojtue kullimit ranen
mu n’ burim e pau dianen
Nė art ja dhe pendes sekretin
peshė e qoj po dhe e detin
hanė e yje re e qiellin
edhe gjersinė kjo qe e mbanė diellin
edhe driten kullimore
kah pėrthyen n' bilure arbnore
ja dha kodin tė bukurisė
ja shpalosi mbarė njerzisė
vet poeti kėngatarė
e kahdo vargut ndriqimtarė
nė vulė diamanti n’ piedestal
nė yllė tė qiellit ma ka ndalė
bukurinė tu ia lavdrue
para saj mi ka gjunjzue
te gjitha ngjyrat e larmitė
art e shend e t’ bardhen dritė
para sharmit tash po shtrohen
e gjith njerzia thonė betohen
me mahni me fjalė vlimtare
pėr dianen vashė shqiptare
aferim i thonė lirikut
qė e ka nxjerrė me sharm t’ qerpikut

me sharm balli e buzė magjike
kėt vashė ylli qiellorike
qė ky e gjet n’ shqipni etnike
kah po lahej nė buzė t’ nji ujvari
edhe e lshoj n’ kushtrim ma i pari
edhe e nxori nder visare
n’ sharm estet e n’ gjuhė shqiptare
mu nė vizllimė tė bukurisė
nė majė arti n’ fron t’ mahnisė
me shėrbye pėr stinė jetsore
sa tė jen kohrat shekullore
sa jan bjeshkė e shekuj e mote
rrnoftė dianė hjeshija jote
tu i mahnitė gjithmonė mbi dhe
kahdo zemrat me gjak rrke
tue mahnitė fe e etni
e gurė e dhe ku i thonė shqipni
*************************

Autori Xhelal Ferizi autorė i vargjeve shqiptare nė mėrgim
*********************************************
Xhelal Ferizi mergimtarė shumvjeqarė nė gjermani
(I njohur si Xhela i Mitrovices )
.................................................. .......

lirik
22-09-09, 09:11
Ju qė ndėrtoni gjithqka mbi baza krahinore
*********************************

Autori Xhelal Ferizi
*******************
------------------------------
ju qė mbi baza tė zhurmave me fjalė aktore e falltore
pėshpėritsa fjalėsh si kurvat e liga lavire
nuk ndahet nė krahina jo toka arbrore
shqipnija etnike ėsht njė zemer e lashtė ilire
***
ju qė hasmit i rrinit gati deri dje he legena
kur ai villte vrerin antishqiptarė
sot mbi kalanė shqiptare dukeni si dyftyrsha bedena
por jeni grryersa krahinarė tradhtarė mashtrimtarė
***
sytė e kohes ua dijnė juve djallzinė
stina nga afėr ju ka vrojtuar
kur ju bashk me hasmin keni ngritur dollinė
e sot mbi pjerdhat tuaja rrini tė lartsuar
***
por kot e keni se secila kokėrr dhe
e tokes tonė etnike
e ka shqip njė zemer e kan shqip njė fe
nuk ndahen pse ju doni o hiena armike
***
mbi baza krahinore e ndėrtoni partinė
mbi pėshpėrimat djallzore pa meritė
ju doni ta coptoni etninė
uritha jeni naten e lavire pėr qdo ditė
***
atdheu nuk njeh krahinė
atdheu njeh tokė e dhe shqip
secili pip nėnė e ka etnike shqipėrinė
vatani nga ju ėsht nė zgrip
***
a thua cilat kurva ju linden ju o krahinorė
ju tė pa ndjenja kombtare
pse ju dha gji etnija e gjorė
o grryesa nėn dhe dalshi fare
***
po thonė s e numri i juaj nuk ėsht i vogel
nė rrezik nga ju ėsht etnija
edhe pse ju mendjen e keni tė errt sa njė gogel
nė rrezik nga ju ėsht lirija
***
mbi baza krahinash flisni po ju a jeni bijė shkine
nga erdhėt ju nga cila bretkosė
qė me gjuhė tė sajė nėpėr kneta krahine
atdheun doni me e sakatosė
***
ikni zuzarė tė bijtė e katranit
tė zier kurvrisht nėpėr orgji tė vjellave spermash kopile
ju nuk jeni as gjaku as damarė i vatanit
shqipėria etnike ėsht njė karajfile
***
mos e prekni nėnen etnike shqipni mos e flliqni ju flliqarė
ju nuk e njihini fare konceptin atdhe
ju jeni tė bijt' e jargve tė ndasive krahinarė
tradhtinė e ndasinė hilen e keni kult e fe
***
shqipėria etnike njė shpirtė e ka
nji gjak njė gjen njė qelizė
ikni zuzarė ikni shkoni te kumara shkja
na e leni tė qetė eren atdhetare flladin me puhizė
***
se zemrat tuaja nuk jan shqiptare
ju flet ju vet ndasija
se kombinim i keni nga ndasitė gjithfare
nga e ndyra mbarsuesja e juaj kafshrija
***
ikni primitiv humbni nė shkretira
larg duart nga e bukura e dheut shqipėri etnike
toka e jonė mėmė ėsht mbi dhe ma e mira
e ju e ndani me hile armike
***
e gruponi me krahinė partiake me ndasi e fe
e gruponi me banda grabitqare
shqipnija etnike ėsht nėn diell e qiell nji dhe
njė zemer e lashtė shqiptare
***
ikni ju qena primitiv krahinarė
e pandashme ėsht etnike shqipėria
deri sa tė ket diell e mbi dhe atdhetarė
me rreze do tė gjallroj shqiptaria
***
ikni he qena tė bijtė e qenit he bėrlloga
shqipėrija etnike nuk ėsht e juaj pronė
coptues krahinarė parazit llafolloga
ikni nga shqipni nana e jonė
***
se ne tė gjith tė barkut tė saj jemi
me nji gjak na ushqeu ajo me mundim
e ju me ndasi o virusa veremi
mundohni ta ndani me hile e aktrim
***
qeni e kudra u ka pjellė ju jeni tė pa ndjenja kombtare
shqipnia etnike ėsht gjaku qė nuk falet
e ju me myk zemre e katarane krahinare
po i coptoni me dhimbja fusha etnike e malet
***
ndasi klanore ju vetėm nė ndasi vraponi
ndasija ju intreson coptimet shqiptare
ju jeni zagarė tė mbarsuar nga demoni
me gjuhen tuaj tė gjarprit fund e krye tradhtare
***
por pa u shemb yjet nuk shembet shqipnija
se vllezer e motra jan krahinat
e feja e jonė shqiptare ėsht atdhetdashurija
ikni se ju vesin ua kan pjellur shkinat
***
tė ligj jeni sa tė duash mbi dhe
atdhe ju nuk ndjeni nė zemer
pėr ju ndasitė jan ėmbėlsirė e fe
shqipėri etnike tė mos ket me emer
***
po ju mij' a uritha a qka dreqin jeni
ikni he dalshi fare
pse mbledhė jan me pėrqa jeni ju gjithfar legeni
kala ėsht e pathyeshme ėsht shqipnija etnike tokė e lashtė shqiptare
================================================== ======

Autori xhelal ferizi poeti mėrgimtarė i mohuar
nga ish regjimi komunist i ndaluar ne ish jugosllavi
gjat viteve dhe i lanun nė harresė edhe nga vet populli i vet
---------------------------------------------------------------------------------

lirik
23-09-09, 06:44
Dua lule permbi bari
autori i vargjeve xhelal ferizi
dua gjithmonė te ket pranverė
dua gjuhė e komb shqiptari
cicrimė zogjsh n' per stinė e verė
autori i vargjeve shqiptare

dua gjithmonė te shoh behare
gurgullima ne valė e prroje
e dua te lashtė gjuhen shqiptare
te ligjroj ne t' shejta troje
---------

e dua llapin e rugoven
drenicė te bukur e dukagjinin
te mahnitshmen fushė kosoven
kaqanik e anadrinin
---------

shegat te kuqe e qershia
me fletė te bardha ne fushė dardane
e m,bi dhe e shtrejt liria
te lulzoj me at gjuhė nane

---------
i dua shqipet ne nji fole
zemrat bashk ti mbajnė qelike
shqip ku flasin gurė e dhe
le ti thonė shqipni etnike

nga autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
23-09-09, 09:04
O varg i dhimbejve
----------

autori xhelal ferizi----- kushtuar.--------- dhimbjeve shqiptare
-----------------
e di o varg se nė secilen germė me tė shtrydhė ti gjak qet
lot vuajtje mjerim
e di o varg se ti ke vuajtje kronologjike shqip nė sasi sa nji det
e di o vargje shqipe e di o vargu im
---------
e di se nė ty tė gjith shekuj gjėmojnė
se nė ty rėnkimet ankimet dhimbshėm shfaqen
e di se lulet mbi dhe tė gjitha i trishtojnė
gongjen lulkuqen manushaqen
--------
e di o varg se ti token e rrėnqethė
e di se ti degėt i then me dhimbje kohore
e di o varg se ti secilin gjeth
e trishton me dhimbje nė token arbnore
---------------

e di o varg se bota sillet
nė gajasje e llume e zhgjjyre
e di se qeshin me dhimbjet tua
motet epokat e pa kurfar fytyre
---------
e di o varg se me lotin tėnd tallen
indiferencat e akullta mizore
e di o varg poetik se ty apelet tė kallen
se flakė e padrejtėsive ėsht bota toksore

autori xhelal ferizi

lirik
23-09-09, 09:34
Sahit Muja gjak malsori

porsi ylli e meteori
e ndihmoj qeshtjen kombtare
po e kish zemren argjentare
por si gurrė qe del prej mali
at kullim atdheut ia fali
kaloj shtete nderkombtare
tue ndjekė hijet ziliqare
kush me e gri e kush me e pre
veq pse i thonė shqiptarė me fe

lindė e rrit ė n 'male kreshnike
ne shqipninė e lashtė etnike
po i ka ndjenjat patriote
e don token kastriote
ku e kan lindur mėmė e at
prej tropoje e n' lazarat
prej kosove ne qameri
gjith ku i thonė vendit shqipni
i don te lira keto troje
sahit muja i zog tropoje
zog i shqipes si skyfteri
i rrnoft fama puna e nderi
i ka ndjenjat atdhetare

----------
ndihmoj luften qlirimtare

si sokol ai si zog zane
e ka ndihmue ushtrinė dardane

zemra e tij zemer malsore
gjith tue dasht token arbnore

fort i shkatht thonė si rrymė rrrfeje
gjaku shqip po i rrjedhė nder deje

e ka zemren shum bujare
e i ka hapė ato thesare

si e hapė dielli driten te arit
ashtu e qelė qehren t' dollarit

me i ndihmue prore shqiptarit

per biznes mjeshter i rrallė

vargu im yllė e ka shpallė

patriot me shenj t' simbolit

ky sternip i Mic sokolit

fort i njohur per suksese
i leht si zog flutron n biznese

ja hjeshon artin zanatit

por si zog shkon n' maja t' shpatit
lart e ma lart u njit sahiti

gjak shqiptari e zog petriti

mori famė e mori emer
plot me dritė ma kish at zemer

e ka zjarrė zemren shqiptare
pėrkushtue pėr troje te parve

shquhet ne punė por si vizllima
lindė n' malsi e u rrit me trima

vlera e mallit kapitale
ka shkue lart sa i bjeshk me male

depertues esht por si zhgjeta
lidhė me shpirt per troje t' veta

------------------------
Nga autori xhelal ferizi autori i dy miljon vargjeve shqiptare
ne mergim
kontakti me autorin
[email protected]
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif

E mira e ka te miren -
ne qoftė se ky njeri ka ndihmuar kryenrgitjen shqiptare dhe ushtrinė qlirimitare dhe esht kaq patriot i madh-
le te kendohet kenga shqiptare nga kengtart shqiptar me vargje te kenges se kompunuar nga komponisti autori xhelal ferizi lirku ne mergim -

kengtarėt shqiptar e kan per borgj ti kendojn kti kontribuesi atdhetar shqiptar Sahit Mujes

lirik
23-09-09, 11:39
Organizimi

xhelal ferizi

armikun askush ne the'qafje nuk po e shtynė
dhe punėt shqiptare askush si shtynė para
ne qoftė se organizim nuk bėhet gjaku ynė
ne do te na humbė etnike e jona fara

dhe kot jan llafet e gjeniale e dija
edhe sikur ta keni dijen e gjith botes
nese organizim nuk bėhet etnike shqipėrija
do te silleni tė lidhur pėrjetsisht rreth rrotes

nėse nuk bėheni si kokrrat nė gjak
qeliza e rruza funksionale
ju nuk do tė keni as komb e as bajrak
as fusha as dete e male

do tė jemi mbi dhe nėse bėhemi puna
nėse shqiptari bėhet shpirti i veprimit
nėse do te rrijmė' mbi ne do t' bie dhuna
dhe turpi e qthurja e krimit

organizim nės e bėhesh veprim nėse je
konkret me tė perditshmen ecje

ma llafe as diell as hanė as yje s' kan nxe
me llafe 'shekuj'llaf mbetesh shekuj ' ngecje

organizim ėsht vet esenca jetsore
vet jeta esht organizim
merre vesh pra mirė oj rraca arbrore
se jeta ėsht nji vlim

organizim gjithqka ėsht qė shihet
a nuk e sheh punen e pėrditshme te yjeve e tė qiellit
dhe qdo gjė qė preket e ndihet
te organizuara vijnė edhe rrezet e diellit

e sikur tė ishte dielli dembel
kush do tė na kishte nxe
ai qė qdo mėngjes pa pertaci fare del
me ndezė punė e dritė pėrmbi t' ėmblin dhe

po ju a nuk e shihni organizmin njerzorė
qė gjithqka e ka punė e ka organizim
jo jo kombi im i dashur arbrorė
renditja ėsht vepėr e shpėtim


konkretja vetem konkretja vepėr
nga kryerja nė kryerje pėr ditė
nė secilen vulė te shekujve nė secilen te jetes leter
punen organizimin me e nxitė

pėrndryshe jetė nuk ka
pse sulmohet vetem shteti
po ju kush ju ka nda
me shpirtė me hendekun sa deti

ju ka nda vetvrasja e ftoftsija
e virusi e mosbesimi
askush mbi dhe sa e imja etnija
nuk vuan nga i mbrendshmi dyshimi

dysho nė vlla dysho nė moter
dysho ne bashkatdhetarė
me smiren nė jetė me smiren nė sofer
me zili ndaj tjetrit o tė mjerė vetvrastarė

po sot kush tė ndalė ty t' bashkohesh nė veprime
mos vallė qeveritari
jo jo qelizat e tua qė nuk njohin vlime
pėr punė dashuri e per dhe shqiptari

se mos deshte token ta lėvroj deputeti
e punėn ta bėj ministri nder kopshtije
mos deshte qe te vie nė arė edhe presidenti
qe te mbjellė per ty ndonji varg hardhije

dhe lavren nėpėr ara e bujqsinė ta mbjellė
kryetari i bashkisė a qeveritari
mjaft ma mjaft vetėm me tė vjellė
se punėn permbi dhe se bėn veq pushtetari

punėn dhe progresin e me ecė pėrpara
e bėn privati e bėn qytetari
po bujku pse nuk del nėpėr ara
s a i mjerė ne ankime duket gjith shqiptari

se turrė jan nėpėr ndeja tė kota nėpėr pijetore
ndėrtim njohin vetėm nė lokale
pėr qejfe pėr shverce e per krime mizore
e mandej vetvyshken si qyqet nėpėr male

organizim quhet vet jeta mbi dhe
vet ekzistenca qenjėsore
puna vetmohuese duhet nxitė ndėr ne
e dora kėrkon shpresė prej dore

po cili shqiptarė e ndihmon shqiptarin
qė tė ecė nė mallra e sukses
cili me thuani? e mos ma ndezni nė mėri flakė zharin
nga egoja e vetvetes ky komb do tė vdes

pse qani pse vajtoni pse gjykoni
pa hy nė analiza
sot ma i mirė se ne ka mbetė edhe demoni
ne shpojmė njeri tjetrin me dinake shtiza

po ti kur njeriun tėnd nuk e mbanė me vetėdije
e dorė me i dhanė pa hile
po q' tė duhet jeta ti je vetėm hije
qe qanė si kunadhe e skile

jo jo kėshtu nuk ecet me kėt shpirtė me driza
shtresa shtresa me ego e me akull
por me tė lehta dashuri si puhiza
se pa dashuri kombi tė rrėnohet shakull

faj nuk ka vetem deputeti
pushteti e qeverija
por faj ka sa toka e sa deti
smira e shpirtngushtsija

po shpirtin ku e morėt ju shqiptarė

e mishin me edukim e me gjak
a mos nė parlament ndėr qeveritarė
pranojni pra se luani vet me lak

patjetėr kėshtu ėsht' se sot demokracia
nuk tė ndalė ty qė porsi vlla
ta ndjeshė bashkatdhetarin o ju fise tė mija
a' s' shihni se me ego e smirė jeni tha

se ma parė dy gurė bashk rrijn mbi tė bukurin dhe
se dy shqiptarė mbi glob
po shpirti ķ juaj n' bashkim kur s' ka nxe
gjithmonė keni luajt me kob

gjallė nuk ju mbanė shteti por vetvetja kultura
organizmi puna doren bashk e tok
zemėr m' zemėr me qenė tė lidhur si lumejt me ura
si vllezėr si miq e shokė

por jo njeni i smires e tjetri i xhelozisė
e tjetri i egos bizare
nuk mbahet jo kėshtu mirqenja e etnisė
o fise te mjera shqiptare

dhe mendjes thirrni njiher e pergjithmonė
ta dini se jeta nuk ecė pa bashkim
mbi gjakun tuaj e ardhmja le tė vlon
e jo si qyqet nė ego e vajtim

se puna ėsht gjithqkaja e organizimi
shqiptari kudo bashk me shqiptarė
e jo gjithkah interesi i ftoft izolimi
bashkpunim nuk shihet kund pėr farė

po nė saharė si jetojn nė shkretira
ku spec nuk bėhet as lozė
e shqiperia mbi dhe etnikja me tokat ma tė mira
jeton mbi shkrumb e blozė

se kush ne dorė nuk e merr ndoj vegel pune n' kopshtije
me mbjellė a me korrė ndoj fryt
qė n' mėngjez tė agut nėpėr t' ftoften hije
turr nė pijetore pėr me e lagė at fyt

raki n' pėr lokale dėfrim qejfe e zare
mbi rrota e trena e makina
dikush neper bjerrje nėpėr trotoare
tue kqyrė femra tė bardha tė zeshkta e biondina

lokalet pėrplot tarafe e cigare
e tym duhani porsi agallarė
pa mendue askush pėr bujqsinė shqiptare
dhe fajin tash hudhe mbi qeveritarė

po q' e do se as shteti jo nuk ėsht pa faj
se ėngjėll as' ate' kėtu un nuk po e nxjerri
jo jo shqiptarė shekujt do ti keni me gjamė e me vaj
se vullneti pėr punė ju' vėrtetė ju shterri

ju shterri nga shpirti solidariteti
vetėdija se duhet ti ndihmohet bashkatdhetarit
shpirtin qė dikurė e kishit sa deti
sot s' ju ka mbetė as sa fieja e barit

mbas pune duhet defrimi
mbas mundi e djerse vjen
por jo nga ndeja e pafund o lum bashkkombas i imi
sa varfrija te gjallė tė then

se shteti nga populli mbahet
nga puna nga taksa nga duart e vyeshme puntore
perse shqiptari kshtu ndahet
me klane e smirė inatqore

dhe dije mirė nji fakt ne kėt jetė
ta keshė para sysh gjithmonė
nėse dorė bashkkkombasit si jepė
kurr nji hap para perėndija nuk tė lshon

s' tė len me kėt zemer me ecė nė asnji cak
po tėndit njeri ti kur i han kokė
kur zilinė e ke nė gjak
pėr vllezėr e miq e shokė

at'her zoti thot

po ky s' mė do mua
ma mirė le tė mbetet nė lot
se a s un kėt nuk e dua

dhe kėshtu ju len si qyqe pa shteg
nėpėr skuta tė botės endacak
vajtimit duke kcy degė mė degė
te prishur nė shpirtė e gjak

ndryshoni ėsht ma mirė
bėhuni shpirt me oraganizim
dhe do t e jeshė faqebardhė i lirė
me shtet o kombi im

at'her nuk do te ke'sh ankesa
kur dora me dorė tė mbahet
ma mirė ta qet qe besa
qė jeta mbi dhe tė mos thahet

DHE RRUGES Sė QYTETRISė
MIRė ECNI Nė BASHKIM
O JU TE BIJTė E ETNISė
NE CAKUN CIVILIZIM

DHE PUNEN TA KENI KULT MADHORė
E KULT ORGANIZIMININ
BASHKKOMBASIT JEPNI DORė
TE GJITH MSYNI SHPėTIMIN


dhe msyni ne tė bukura vlera
dhe shpirtit mbillni pak dritė
se shekujt ju bėhen pranvera
e fama ka me ju rritė

vraponi pra drejt shtegutt e faqes se bardhė tė mirsisė
se ju dini me e gjetė udhė un e di
dhe larg nga vneri i tradhtisė
mos shkoni nė paudhsi

pijeni kupen e pajtimit
se bashk me kombe tė tjera
mund t' rrini NėSE ORGANIZIMIT
I SJELLNI TE REJA VLERA

AUTORI
xhelal ferizi shruar nga mergimi

lirik
23-09-09, 11:40
Nė kohen qė mallėngjen

autori xhelal ferizi ne mergim

un o kohė nuk kam fjalė pėr veq atyre qė i kam nė pendė
pėr ty qė tė ia them vetvetes spjegim diagnostik qė kėrkon
se sa shum po mė shkojnė kėrkim'gjetje shprehjet nėpėr mendė
si ta gjejė shprehjeshpirtin qė aq shum po mė mundon

Jo jo nuk e kam gjetur nė kėrkim nėpėr gjithsi
askund at thellsi qė flet diturisht ajo kohore
un tė gjith nektarėt e shprehjeve i kam pi
duke u munduar ta vloj nėpėr shprehje analizė laboratore

nuk e gjeta nė kėrkim tė shekujve me pėrvoja
as nėpėr fjalorin ne pendes plot pashterrsi pasurore ngjyrė
nuk e them dot nuk e gjenė as shiprti as goja
as shprehjet as lotėt nuk e thonė qė rrėshqasin nė fytyrė

qka qenka ky mister nė tė cilin gjendet analitik mallengjimi laborator
qka qenka ky mallengjyes kujtim
qka qenka ky qast aq nostalgjik kohorė
o zot ku mund tė thuhet tė shprehet nė cilin art e vlim

po mundohem globalisht ta shprehu me dritshpirtin tim
o zot qfar qasti kohorė
besoni po ma shėndrron shpirtin zemren nė pendė'shkrim
mua nostalgjikut tė gjorė

oh ju nuk e dini sa ishte ai shekull'qast kohorė
ah sikur te shprehej me fjalė ajo kohė fotografi
aty kishte vet zoti gjeniu dorė
ne at qast e kohė qė e krijoj n' mjeshtri

a e shihni s e un qels nė asnji mallė'shprehje nuk po gjejė
nė fjaloret ma speciale tė pasurisė ndjenjtare
vetėm si thellsi nė mister e ndjejė
nė shpirtė at kohė e nė gjuhė pendtare

Ajo ishte kohė qė mua mu duk qast nuk e di
qfar talenti i krijimit o zot
un sa ndjenjat prej sajė si art nostalgjik i kam pi
at kohė mund ta shprehu veq me lot

dhe mos ma shihni pėr tė madhe nėse nuk mund ta gjejė fjalen
adekuate praktike tamam thelbtare
edhe sikur te pyeten yjet e te ndalen
nuk e thonė me gjuhė spjegimtare

sepse ishte ajo kohė nji art
qudi mahni e vertetė
nuk edi nga erdhi nga lart
por mua me dha mallė pėr jetė

autori xhelal ferizi ne mergim
http://posta.albasoul.net/images/statusicon/user_offline.gif

lirik
23-09-09, 11:41
Na mbyten

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

na mbyten o vllezer e motra
na mbyti mercenaria
po na qanė toka gurėt dheu e votra
na mbyti tradhtia
indifirenca fodullėku shkelja e pa mėshirė
bota tallet me ne
si nuk gjendet kund burrė i mirė
mirė tė mendoj pėr kėt dhe
shqipėri etnikė mėmė
tė dhunuan vasha e gra
kosoven jugun qamėrinė
lumen dukagjninin veriun e kan tha
anė e mbanė shqipėrinė
turku bullgari heleni
kushdo qė kaloi ma parė
e tjerė bataqkqi hajdutė sabotatorė e gjithfar legeni
tė shesin pė pėr pak euro sot e pėr pak dollarė
aman o zot kėt popull pse e dėnove
vetvrasje varfri nė tė gjitha anė
a zot kur boten n' konstrukt e mendove
me diell me yje e me hanė
dhe fatet ia lidhe secilit guri
dheut e metaleve argjend e ari
e zallit e ujit porsi biluri
pėrse ne konstrukt nuk le vend pėr pak lumturi shqiptari
perse o zot ndertove hajdut
ndėrkombtarė e armiq tė shqipėrisė
qė vijnė si miq dikush si harbut
planet me ja vyshkė etnisė
dikush vjen me plan afatgjatė bizarė
mbi dhe tė shqiperisė pėr tė mbajtė varfrinė
dikush shitet mik si nji vizionarė
por vendnumro tinzari e urdhron ardhmėrinė
jo fabrikė thot
jo nė poste atdhetarė
duam mbi shqipėri etnike ankime e lot
jo punsime as kujdesė pėr mėrgimtarė
mbyllni me viza me rreth tė demonit
kahdo me varfri e mashtrime
pengoni nė adriatik e kah deti i jonit
mbushni me gjak e krime
pėrmbysni nėpėr shekuj fatarisht pėrqani
mos leni bashk kund toskė e gegė
n'krahina e fe ti ndani
si qyqet ti leni mbi degė
por jo kurr jo o tė bijt e kastriotit
e ju djemt e arianitit
mos rrini nė vajtim e nė pika tė lotit
o djem e vasha t' granitit
bashkoni bashkoni fuqinė
kosovė jug e veri
duajeni atdheun vllaun e perendinė
kėrkoni progres e liri
punė kėrkoni zhvillim e fabrika
kėrkoni kontakte vlorė kosovė shkoder
te gjith shqiptarėt burra gra e djem e qika
bashkohuni se bota ju tallė si nji loder

autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim xhelal ferizi

lirik
23-09-09, 11:42
Nė KORIDOR HAPA

AUTORI XHELAL FERIZI

Hapa nė koridor
po vijnė
mbahu burrė i dheut lufto
dhe veshėt curr lart rrijnė
hesht ndėgjo
i mjeri rob arbrorė
ja ja jan duke ardhė zemren mbaje qelik
shtrėngou e mos vdis pa gajret
msyje te parin armik
te vrasin por edhe ti vret
keshtu kalonin pipzimet pergjimet neper vite
ne gjendje lufte nė gatishmeri
o shqiptarė sa vdekjet i prite
shekujt i ke vuajtėri
vinin shkonin qelsat zingjirėt uniforma vinin shkonin
sa koridor i mallkuar
heshtur tinza ecnin vėzhgonin pėrgjonin
un duke pritė radhen per tu ekzekutuar
burg armik kazamat
un i huaj shqiptarė
dita nji shekull monotone e gjatė
nder kthetra tė armiqve vrastarė
nė dhe tė huaj rob internim
nga gjuha e huaj rrethuar
ne listen e zezė mbikqyrje keqtrajtim
gjithkah me plan i vrojtuar
shikonin flsinin heshtnin
flisnin pėshpėrisnin pėr mua
gajaseshin talleshin qeshnin
e un me djersen si krua
vdekjen e prisja nė mesditė
vdejen e prisja daten
kahdo qe ecnin me dukej i pritė
o zot sie mbrehnin shpaten
dhe lenin pershtypjen vrastare
ne qehre shiheshin dinak
e urrenin etninė shqiptare
me gjuhė me farė e me gjak
urrejtje panllave thelbsore
urdhra kahdo tinzarė
tė shuajn faren arbrore
mendonin kta bizarė
ne listen e zezė me mbanin
me dosjen e trashė shovene
per kurė e kishin planin
o zot qfar soji hijene
dhe un prap i gjori rob
naten ngrihesha ne mendim
po vijn thosha o kob
po vijnė per vrasje e krim
kėshtu mė ecnin ditėt mundimeve
kėshtu o kombi im
kalonim muajve e stinve
nepritje koridorit
hapat e armikut pergjonim
dhe prisnim shpaten e ekzekutorit
e ėndrrat se mos shpėtonim
keshtu kaluan vite
menduam se do te na vrasin
na liruan nji te bukure dite
por kujtesat po na ngasin

autori xhelal ferizi
------------------------
sipas ngjarjes se vertetė qe eperjetoj vet autori xhelal ferizi burgjeve
e kazamateve jugosllave si i burgosur politik

lirik
23-09-09, 11:43
Eh moj toka e etnisė
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------
l i r i k u
--------------------------------
eh moj toka e etnisė
ti qė mė linde nė botė me garė
ti qė mė le kndej mjeranisė
thue se s' jam mbi dhe shqiptarė
---
thue se s'jam ai gjak ngazllimi
qė dikurė t'kam joshė me shije
porsi i shpirtit ėmbėlsimi
ti pėrkdhelja fllade e hije
---
eh moj toka e etnisė
dikurė zog m'ke quajt shqiptari
mbi ty flatrat i kam nisė
kam cicrue me at gjuhė ari
---
kahdo nė tuat fusha e kroje
me plot lavd n' rimė qėndistare
si ma tė ėmblat mjaltė nder hoje
t' kam qėndisė n'vargje shqiptare
---
vet currilat ti kam lavdrue
si zingjirė diamant lidhė'tarė
kur gurgllimes poshtė jan lshue
varg'tarisht bashk me ujvarė
---
ata anash jan vargisė
porsi vet me ra ingjija
si zingjirtė jan kristalisė
ti shartoja nė vargje tė mia
---
e ti mua qka mė ke dhanė
pėrveq lotit e kurbetit
me pasė mallė pėr diell e hanė
pėr valbardhat qė shkojnė detit
---
un ti nxita ato gurra
kthjellt me u derdhė si lozonjare
vargu im nė valbardha e turra
ka shkumbzue mbi valė shqiptare
---
si dhuratė ti ma dhe lotin
birit tėnd ja dhe mėrgaten
vargu im prekė qiell e zotin
muaj e stinė e ditė e naten
---
por se ty s' po tė prekė ndoj zemer
pse mė duket e ke tė gurit
mė ke lanė n' dhe t' huaj pa emer
me i lot varg qė qanė bilurit
---
s' paske pasė ti ndjenjė pėr ne
sa i curril pėr mėrgimtarin
ti kam kndua shum gurė e dhe
lule fletė e degė e barin
---
un vet fjalen magjistare
e kam gjetė kahdo agrumit
me gjuhė shqipe rrrezatare
ti kam kndue detit e lumit
---
e kahdo i thonė shqipni etnike
ja kam falė zemren poete
i kam kndue tokat bukanike
kallij gruri e bereqete
---
edhe leht kur fija e barit
e kercyelli porsi ari
porsi fllad me gjuhė t 'shqiptarit
ja kam veshė un vargatari
---
ja kam veshė vet un liriku
edhe dega kur ka l'vizė
kur i ka lue fletes qerpiku
dega e fleta leht n' puhizė
---
un vrojtue i kam vet kallijt
edhe bli e ftue e qershija
molla e dardha e paqsorė ullijt
buzes tė detit kah shqipnija
---
nuk t' kam lanė kokerr as dhe
pa ti kndue pa ti bekue
ty t kam kndue si hana e re
kur del gurrat me i hjeshue
---
pėr tri fe t' kam kndue e vlera
zemren shqip ta kam saldue
kur t' kan shkye ty pykat tjera
un me vargje t 'kam bashkue
---
porse ti s' m'paske njė fjalė
sa pshtynė miza kund pėr mue
lotin t' mallit me ma ndalė
ktu n' mėrgim qė ėsht tue m'vlue
---
thue me vulė m' ke ra e dyllė
porsi tė isha nji far kopili
nuk kam hise nė fushė as pyllė
s' jam ma i shqipes karajfili
---
as nuk jam ma rrėnja jote
se ti mirė din me mohue
mė le me vargje nė stinė e mote
pėr ty lot n 'varg tue rimue
---
ke harrue kur un me gjak
vet kam dalė nga gurra jote
nėn at qiell si kupė kapak
m' ke pagzue si lule toke
---
vet ma dhe emrin shqiptarė
vet m' ke dhanė tė bardhin gji
vet m' ke ushqye shqip si ujvarė
pse tash mė len nė elegji
--------------------------
Autori i vargjeve shqiptare Xhelal Ferizi
--------------------------------------------
lexoni nga vargjet e autorit tregoni shoqes shokut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik
23-09-09, 11:53
Nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mua liria
Mė doli ma e keqe
se
robėrija
sepse kahdo mbi dhe
u mboll
mercenaria shitja e atdheut
u mboll
shpirtngushtėsia
shum shpirta jan shitė e jan ble
nga euro e rubla e dhrahmija
e qau toka e skenderbeut
se jan nda me kisha e gjamija e me fe
e ndasi fisnore klanore krahinore
ja grryenin themelet atdheut
mė dukej sikur shqiptarė nuk mbeti mbi dhe
sikur u shua dashuria arbnore
pastaj lindi bizari perversi faqe zia
u lanė meritorėt pa dore
perfitoj gjithfar ushujze gjakpirse nder ne
hilja mizoria barbaria
egoja ndarja klasore
dolen pederast pedofil e prostituta
sikur u tha e u vyshk besnikėria
ne qeill nuk shihej ne flutrim shqiponja sqepekrruta
vetem do laraska te kqia
ne trojet qe i la agroni e teuta
u mboll wehabija trinitrija
u mbush me vnerė e zhgenjim edhe kupa
u mboll mbi dhe dinakėria
u lan atdhetarėt pas dore
pėr vjedhje lindi lakmija
u mboll edhe absurdi
tallava e pabesia
e hordhitė lakuriqe klanore
zhjgyri u mboll dhe orgjija
mos rrespekti e pandershmja dredhia
ankthi-
e u vra emocioni
u mboll kahdo papunsia
ne gara fitoj demoni
mjerimi u mboll e varfėria
u djallėzua njeri i joni
e vdiq mbi dhe dashuria
me ego doli padroni
u mboll kahdo ftoftėsia
u mboll edhe antivlera
shundi kiqi e veset
e fama me lavde tė pa vlera
u shtua mbi dhe pabesia
u mboll edhe ego mizoria
na u shiten fabrika e miniera
u mboll edhe hajdutria
mohimet kahdo e perbuzje
u mboll anti njerzia
u shiten me hile tendera
prandaj mė doli ma e keqe
ma e keqe liria se robėria
e dalur fare e ndere
se u mbollen edhe kohrat me leqe
u mboll edhe dyftyrsia
ma e ndryshkur se qdo teneqe
dolen disa zemrat te kqia
ajo qė aq shum e ėndrrova
me doli ma e keqe se roberia

liria liria liria
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
23-09-09, 11:54
Sa her e deshta vetem lotin
------------


xhelal ferizi autori
--------------------
sa her e deshta vetėm tė ja fali vargut nė pendė
kullimshėm pa tjetėr mjerani shoqėruese
nisnin mandej dėnesjet e dhimbjet me ngarendė
nėpėr kohrat e udhėt lakuese
-----------
dhe gjaku aty nė pika pėrzihej
lot dhimbje udhė fate me gjak
pran luleve as artit nganjiher nuk mė rrihej
pse a thua o zambak
--------
pse kėshtu vargisur m' rridhnin pikat gjak'lot t' zemres
damarėve tė kohes time
pėrse gjithmonė stinėt pėrgjakshėm kohė arenes
mė ndiqnin nga pas me vrapime
------------------

xhelal ferizi autori
----------------------

lirik
23-09-09, 11:56
Titulli: Vargje Nga shqiptari lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Atdhe dashuria ime
---------------------
Nga autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
----------------------
atdhe dashuria ime
atdhe me ty jam ma trim
atdhe gjithqkaja ime
atdhe o mahni zbukurim
atdhe gjaku i zemres time
atdhe flladi i gjakut tim
atdhe puhija e damarėve tė mi
atdhe ti prodhon dashuri
atdhe qerdhe e ndejnjave tė mia
atdhe ushqimi i shpirtit tim
atdhe ti je vet dashuria
atdhe per ty ndjej mallengjim
atdhe mbėshtetja e shpresave tė mia
atdhe foleja e ėndrrave tė mia
atdhe arteria e shpirtit tim
atdhe rrėnja e vullnetit tim
atdhe ilaqi i guximit tim
atdhe gjini i sigurisė time
atdhe shqipni etnike trime
atdhe kroni i pashterrsisė time
atdhe me fusha e ara me gjelbrime
atdhe damari i dashurisė time
atdhe per ty nuk ndjej harrime
atdhe mburoja e jetes time
atdhe shpirti i besės time
atdhe krijuesi i ndjenjave tė mia
atdhe lumi im i pa shterrur
atdhe ti jet vet bukuria
atdhe ti je vet lumturia
atdhe lisi im i pėrjetshėm
atdhe rrap i furtunave tė mia
atdhe drita e syve tė mi
atdhe shkėlqimi im i shpirtėsisė
atdhe arti im ma i bukur i pikturuar nė ndnjenjėsi
atdhe o caku i lirisė
atdhe mbeshtetisi i mbshtetsisė
ti je me gjithė qka ke
ma i dashuri per ne mbi dhe
atdhe tė dua me gjersi qielli
atdhe hapsira e paanė e shpirtit tim
atdhe ti je per ne si dielli
atdhe nė ty ndjehem mahnisht
atdhe u dheu i shejt i im
atdhe i yti jam pėr jetė
atdhe kur vuajtje kam pėr teje mbahem
atdhe pėr teje shtrėngohem nė qdo kohė
atdhe nga ti nuk ndahem
atdhe ty nuk tė bie moh
ti je pėr ne motivim
atdhe tė dua o gjaku im
atdhe burim i pashterrsive tė mia
atdhe ti je vet knaqėsia
atdhe motiv i joshjeve tė mia
atdhe o krua floriri i zemres e gjakut
atdhte o mirėsia e mirėsive nė qdo kohė
atdhe trolli i bajrakut
atdhe ma jep hise nj trohė
atdhe mos me bjer moh
atdhe ty moh nuk tė bie
atdhe ti je i imi nuk tė jap
atdhe ti je cak lirie
atdhe per ty un qes hap
atdhe trungun mos ma humb
atdhe ma ruajm gjurmen e tė parit
atdhe jam i yti pllumb
jam fisi e gjaku i shqiptarit
atdhe pa farė mos mė le
atdhe mos mė humb si fis
atdhe tė pa denjė mos mė le
atdhe zemren ma bėn tirqi e plis
atdhe ti je shjetria e arit
atdhe te dua per ty zėrin e kem nisė
atdhe ti je votra e te parit
secilen fjalė det pashterrsie e kam
atdhe je kullimi i arit
atdhe i yti un jam
atdhe pse qajė e lotoj
e tė fala shum tė dėrgoj
tė dua nė mes tė lirisė
pėr ty atdhe ėndrroj
atdhe per ty miliarda shkėlqime i kombinoj
vetem me tė lajmrue nė lavdi pėrkushtimesh
atdhe fjalėt ma tė bukura u yllzoj
atdhe ti mua gjithmonė mė dhimbesh
atdhe ti nuk e din sa shum tė dua
atdhe kur tė duhet kurban
flijim gjithmonė mė merr mua
vetem ti tė mos rrėnohesh
atdhe ti kohen ma ke kujtua
atdhe nuk dua tė mė hidhrohesh
pse shpinen ty ta kam kthye
atdhe ti gjith mė kujtohesh
se kohrat ishin mishngranse
atdhe ndoshta nuk ke si me shpėrblye
por un ne secilen qelizė
dashurit pėr ty kam me i zbėrthye
edhe lulet do ti bėj fjalore
atdhe ti na mbanė pa u thye
atdhe o tokė arbnore
e ndjenjat tuaja puhizė
qe ty atdhe me tė lulzue
me ma te bukuren kangė arbnore
oh ti per mua je art diritė
je qenje mbi dhe madhore
per teje i mbajė te gjitha dashuritė
ti dua udhė ara e fusha e bregore
atdhe ti me ke rritė
o at e mėmė je per mua
babė ekam dheun enanė lulet tua
un nuk mundem atdhe me tė harrua
ti je per mua shprehja atnore
tė dua atdhe tė dua
------------------------
nga autori xhelal ferizi
liriku i mėrgimit me vargje shqiptare
----------------------------
-----------
---------------------------
------------------------------
--------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
ua kėndoni fmijve e djepave tuaj
ua runi si amanete nga liriku juaj
poeti i harruar shqiptarė e i lanun pas dore
qe shum vite neper mėrgim
si gjithmonė i pa pėrkrahje kombtare
amanet vargjet shqiptare
ruani si driten e syve brez pas brezi
gjakut shqiptarė tė ja dhuroni kto vargje
si frymzim e lmim flladi e puhije
qe dashuria
e juaj qendresa ndjenja e malli
le te ndjehen duke pulsuar per secilin varg
emocion tė bėhet per shpirtin tuaj vargu i autorit vetedije e ruajtjes
se amanetit e burrnisė e zakoneve fisnike shqiptare

e dėshira evargut te jet prezente nė gjakun tuaj patriot tė arbnit
ruani vargjet me burrni dhe besnikri shqiptare kush ka gjak shqiptari qoftė edhe nji pikė te vetme e damari veq pak shqip i rrehė tregohuni fisnik dhe me ndjenja
e pergjegjs
ndaj vargut dhe mundit shumvjeqar te nji shqiptari qe kurr nuk pata interesa tjera per veq ti sherbej atdheut e mirsisė as nuk deshta grada as pasuri
vetem qellim pėr tė miren e shqiptarve
------------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi tregoni shoqes shokut mikut shqoatave
dhe bashkatdhetarve
kontakti me autorin [email protected]

lirik
23-09-09, 12:16
Titulli: Vargje Nga shqiptari lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrse kur nuk e keni kuptuar gjuhen e yjve
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse nuk mė keni thirrė nė pėrkthime poetike
kur gjuhen e yjve nuk e keni kuptuar
o ju me shqisa qorre
pėrse vargjet e mia lirike nuk i keni ftuar
qė shqipėria kahdo ėsht etnike
tė mos ndahet me krahina e klane fe e taborre
'''''''''''''''
vargjet e mia me gjuhen e yjve e tė diellit
do tė kishin bashkuar damarė shqip me gjuhen plot rreze
kahdo i bjen kaltria shqip qiellit
do tė kėndoheshin shqip nėpėr breze
''''''''''''
at'her do ta kishit kuptuar
se gjuha qė flitet nė yje
liriku shqip ka pėr ta pėrshkruar
pėrkthyeshėm pa hala e nyje
''''''''''
pėrse nuk mė keni thirrė o tė mjerė
se un metaforat i ndjejė
nė yje nė art e nė vlerė
me ndjenja e sense i blejė
'''''''''''
disa i marr falas si dhurata
ylberat m,ė japin metaforė me pi
e yjet me kthjelltėsi kah nata
mė falin pėrkthim n' bukuri
''''''''''''
pėrse i pėrkthyet ju me gjak
ato nuk jan gjuhė tė rrezeve
me mėri i pėrkthyet e me lak
ua lat ngatrrimin brezeve

pėrse kur gjuhėt nuk i merrni vesh
nuk thrrisni poet e autorė
pėrse rreze nė zemra kurr nuk keni veshė
as pėkthye nuk keni as dritė as meteor
''''''''''
driten un ua pėrkthej
nė secilen rimė e varg
shtegun e sajė u a gjejė
nga udha e mėrgimit larg
'''''''''''''

zemrat ua ua mbushi pėrkthime iliriane
pėrkthimin ta merrni direkt nga rreze fija
e prej rrezeve me dritė prej hane
etnike me shndritė shqipnija
''''''''''''''''''''
kėt gjuhė ua pėrkthen liriku
askush tjetėr mbi dhe
se gjuhen ua vret armiku
ju ndanė me klane e fe
'''''''''''
lirikun ndėgjone lirikun
e leni prrallat tjera
mos ndegjoni nė perkthim armikun
se vdes shqipėri e mjera
''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
*******************

lirik
23-09-09, 12:17
Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk i ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohar defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------

lirik
23-09-09, 12:17
Si duhet tė jet shqiptari
------------
Autor xhelal ferizi
-----------------------
zemren o shqiptarė duhet ta kesh' guri
gjakun duhet ta kesh' barot
qėndrimin tė drejtė porsi shtizė flamuri
trimėrinė si i madhi Gjergj Kastriot
-----------
djem e vajza tė duhen si trima me fletė
tė pėrsosur duhet ta kesh organizimin
nėse don me pasė mbi dhe komb e jetė
nė shpirtė nuk duhet ta kesh' skllavėrimin
------------
puna ty tė duhet si askujtė mbi dhe
shekujt duhet me i pasė si qeliku
turrin porsi flaka qė bashkon shum rrrfe
nga vdekja tė mos trembet qerpiku
------------
mos me pranu kurrė me ta prekė dinjitetin
i gateshėm me kenė pėr te gjith me vdekė
me e dashtė shqiptari gjithmonė vlla tė vetin
mos me e leju hasmin tė vetin me ja prekė
----------
nderin duhet mbrojtur e bashkatdhetarin
armen duhet mbajtur gjithmonė pėr armikun
mbi dhe mos me e lanė hasmin as tradhtarin
pėr shkelsin e huaj me mbrehė gjith qelikun
----------
llafet nuk tė duhen asnjiher qyqare
veprat jan ma tė mira qdo her
e ta ruaj secili traditen shqiptare
mos e lejo hasmin me t' prekė n' ftyrė e nderė
--------
mėsohu me vdekė ashtu si me le
mėsohu me njerz tu me e gjet kompromisin
bashko si tė mundesh shqiptartė me tri fe
mendo pėr faren shqiptare e fisin
-----------
mos e le armikun te i yti me ndikue
pėrdore sa tė mundesh artin e mjeshtrinė
vllaun tėnd pran vetes sa tė mundesh me afrue
mbje nė thumb grek e pansllavinė
-----------------
aman qyqarinė mos e fut n' program
se jeta e njeriut ėsht luftė nė qdo hap
pushka e shqiptarit tė jehoj bam bam
i gjallė shqiptari tė mos lidhet tė mos bėhet zap
-----------
mos u bėn si qyja nė rrema gjith me kndue
por pushkė qit gjithmonė e gjallė mos u jep
pėr qėndresė e atdhe fmijtė n' breza me i msue
nana kur t' i lindė nė djep
---------
e mos ndėgjo prralla pacifiste kote
se ato jan qyqare disfata
e gjithfar pallavrash agjenture e bote
e llafae tė pa fudnme tė gjata
----------
mos harro kurrė se fara e shqiptarit
e pat mbrojtė nderin e pat mbrojtė lirinė
se qėndresat burrnore traditė i ka prej tė parit
nė gjak e ka trimėrinė
-------
jo pse nuk na duhet i urti kuvendi
e fjala e pena e mjeshtrisė
por kur e kėrkon ndera momenti e rendi
pushka le tė flet e trimrisė
--------
mos pranoni kurrė pashė hatrin e zotit
me u gjveshė femra shqiptare nėn grek a nėn shkja
sa tė jet e gjallė pushka e barotit
e gryka e sajė plumbat qė i qet pa ja nda
--------
se jeta luftė ėsht qysh se nisė nė djep
luftė ėsht edhe buka e kur lyp me lėvizė fulqia
mos kjani siq qyqet qė vajtojnė nė shkrep
se trimrinė e don etnike shqipėria
---------
egon mos e merrni kurr nė tuajin gjak
bukė nėpėr shekuj ta keni dijen e barotin
le tė ju vlon n' nji fe shqipja me bajrak
pini ujė t' kulluar e jo gjamė e lotin
--------
edhe pse armiku na ka nda n' tri fe
e shpirtė pėr sė gjalli na ka sakatue
shqipria nė nji gjuhė mund t' jetoj mbi dhe
por duhet si zanė si shqiponjė me lftue
---------
nėse i madhi zot e la tokė e qiellin
me pas gjuhė e kombe mbi dhe
pa trimri e qėndresė askush se gzon diellin
se gjakun pa faj hasmi ta derdhė rrke
---------
mos hyni nė prralla pacifiste mashtruese
se luftė nė qdo hap ėsht jeta
pena shkolla e pushka e shejtė jehuese
ti mbrojė nėpėr shekuj gjithkah trojet t' veta
--------
shqiptari nuk duhet asnjiher me lejue
robėri e poshtrim as kėmben ma ja qit armiku
me vlla tė vet duhet gjithmonė me u pajtue
i shejt le tė jet zakoni e miku
-----------
e mbi tė gjitha le tė qmohet trimi
i squeti luftari e shkollari
le tė dal mbi glob flaka e zhari e timi
por nėnshtrim mbi dhe tė mos njoh shqiptari
--------
tė mos ju mashtrojnė me gjithfar ide e fe
me sekte e ndasi aziate
aman o shqiptarė pėrngjani nė rrufe
e jo nė vajtime porsi qyqe nate
---------
paqja ėsht e mirė por jo qyqaria
shqiptart duhet tė jen tė gjith si oso kuka
nė poshtrim kur msyjn pushtimi e barbaria
me flakė e barot duhet me u ngranė buka
---------
e tė gjith shqiptart qė rrijnė veshė me ato tė huaja fe
nė gjak e nė damarė e nė zemer
shqip duhet tė thrrasin e tė vdesin pėr nji dhe
shqipni kahdo i thonė gurė mė gurė me emer
-------
nė gjak le tė kndohet trimnija shqiptare
damarve duhet tė rrjedhė gjuha shqipe prore
armikut flakė duhet dhanė e batare
nji fe e don shqip toka e lashtė arbnore
------------
vdisni ma mirė nėse nuk mbjellni organizimin
e me ditė nė gjenetikė me e kultivue
tė huajt do tė ju mbjellin nė qeliza poshtrimin
qyqe do tė mbesni degve tue vajtue
----------
por q'ėsht ajo fjalė pashė tė madhin zotin
qyqarė me mbetė shqiptari e me u poshtrue me qika e me gra
tue pasė sot arma aq flaktarė barotin
e ma trim se shqiptari nuk ka grek as shkja
----------
jo kurrė qe besa zoti mos ta shkruaj
as nė qiell tė gjerė as mbi tė jetes dhe
nėpėr kohra e mote e shekuj e muaj
pushka e lirisė i shkreptė porsi rrfe
---------------------

Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
----------------------------------

lirik
23-09-09, 12:19
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė lavdroi njeher nje kohė servile
-------------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
mė lavdroi njeher nje kohė servile
un qava me ngjyrė pende si lot
sepse ajo kohė me rrehte shpatullat me hile
ajo kohė nuk kishte zot
''''''''''''


pastaj me perqeshi nje kohė e pa kohė
un perseri qava me pendė
dhe ju thash shekujve perse sjellni vula me maska e moh
por jo ndoj kohė me mendė''''''''''

dhe dielli qe skenat i kishte pa
me tha me nje peshperimė
shperblime jeta pak ka
jeto me tha o viktimė
-----------

po ti diell perse keshtu gjykon
i thash me vargun tim
me tha se gara e brrylave viktima kerkon
e faji mbetet jetim

''''''''''''''''''''''
dhe mos kerko psehe me tha as ne diell
mos kerko kandare pa hile
se engjuj nuk ka as ne qielll
se edhe retė jan kopile
--------


nuk paska ne kohra ikona

mos u falė pa kohė mbi dhe

mos ec stinve te vona

se mbetesh ne kohen pa fe
'''''''''''''

autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
http://posta.albasoul.net/images/statusicon/user_offline.gif

lirik
24-09-09, 23:37
vargjet shqiptare vazhdojnė

lirik
25-09-09, 00:25
Mos qajė ne kohra o penda e lirikut
--------------
nga autori xhelal ferizi-
...........................
mos qajė ne kohra o penda e lirikut
pse ma diell te sinqert ne qiell nuk ka
tokė e dhe nji akull si i arktikut
i ka mblue me shtresa e i ka nda
------------
muret te zemres jan nda kahdo prore
hijet vendin e kan zanė mbi rreze
se shum demon permbi at tokė arbnore
kan thurė hile per shum kohra e breze

---------
ata jan do muratorė tradhtarė
lokaliste zemrat i kan te ferrit
mot as stinė nuk do e lėnė tė mbarė
se jan te pjellur prej skiles e derrit

-----------
ata thikat ndarėse i mbajnė por si shkje
kund ne etni s ' do t' lėnė t bardhė karajfile
as ndoj lule kombi per pa e pre
ne kopshte shqipe mbjellin therra e hile
--------
se i ka pjellur thonė ajo bushtra e keqe
e i ka ble langoni e zagari
ata le jan ne udhė me leqe
marrin prore dorė te gospodari
----------
s' do te lulzon thonė kohė ma patriote
veq do hile te kqija provinciale
perendoj lirik ajo koha e jote
qajė me pendė si zogu nder male -
--------

se edhe ty e shokve tu arbrorė
mundi e vuajtja e gjaku posht t' kan shkue
e te tjerė luftarė e sa dseshmorė
kohė tradhtare kahdo i ka tradhtue
---------
se na doli ne skenė ai karrig'gjija
qe shet babė e nėnė moter e vlla
e nxori moden ne skenė me lue tradhtija
her per grek e her per rus e shkja
-----------
kshtu na e solli kohen puthadori
lajkatari e perqarsi i zi
ne trojet tona timonin e mori
proviniciali shekull faqe zi
-------
prandaj diell pa hile ma nuk nxenė
asnjiher mbi dhe s' do te mbijė zambak
veq ndoj hije djalli si gangrenė
e smirzi ushujza qe pijnė gjak
------
se kshtu e solli koha hileqare
hijen te djallit me mblue qiell e dhe
dashuri nuk ka ma kund kombtare
se mėrija rrol po luan si fe
----------
edhe tjera te zeza te kqija inate
e jargė te mykura qe po llomotisin
eh etni te lan si qyqe nate
bajraktarė si qej qe po kujisin

----------
kahdo ndarse ndjehet hungurima
lehin bushtrat gjith per ndoj karrigė
koha e ligė s' po sjellė sokola e trima
veq ndoj maskė e zemer smire te ligė
---------
prandaj qanė sot penda veq per ty
moj shqipni e lashta nanė etnike
shihja lotin shqip lirikut ne sy
shihja penden ne vargje elegjike

------------
s' ndalet pena por si gurra e kroje
valė lirike kah po nxjerr si ujvare
por si gjak i derdhur toje toje
derdhet prore per troje shqiptare
------
shkronjate saja nxjerrin fjalė reale
kahdo dridhin detin male e shkrep
se si dikurė ma s jan as fusha as male
e djalė as burr as qik e as fmi ne djep
------------
se ndryshue ka shum e lashta etnija
klanet voten po ma ndajnė krahinat
ideale nuk po mbanė lirija
smirė po sjellin kahdo mot e stinat-

----------------------
pse edhe vllau thonė ėsht nda me vlla
dikund te ndanė ndoj va e vie e ndoj prroni
thonė unike shqipni nuk po ka
se bajraqet po i valon demoni-

------------
autori xhelal ferizi
--------------------------------

lirik
25-09-09, 01:08
Nje ditė pėr qudi
--------------
autori xhelal ferizi
-------------
nje ditė per qudi kur un po kundershtoja gjithqkajat
me plot rrembim pende ne dorė
duke i perbuzė edhe lulet
e kodrat e majat
e pllajat e larta me borė
e secilen bukuri
kur me habi po me pyeste koha kureshtare
per se o poet gjith ky ndryshim
perse kėto mėri te rrjedhin pendėtare
perse gjith ky pendim
kur ti kishe qa shum simbole vullnetare
per te qenė vet ringjallja edhe ne amshim
perse me tha dheu per se o poeti im
dhe un plot me rrembim me poemen time ne gji
me mullijt eres kohė ne dyluftim
e me nje ngjyrė plot elegji
me secilen shkronjė meditim
e me gjuhen epervajshme amtare
ju pergjegja universit tim
me lot currilash
su kullim ujvare
e me emocione bilbilash
pshtyva mbi kohen tradhtare
dhe me rrembim e me penden ne dorė
duke vrapuar mes per mes karajfilash
dola ne disa zgjyre trotoare
kur hana e yjet nga prapa me vinin
e rrezet kahdo kureshtare
per se me than per se o vargėtarė
se ata nuk e dinin
perse un mora aq shum vrulle zjarrė
e lshova namė vullkanike
me plot furtunė e duhi
aq sa edhe stinet idlike
mbete gojhapura
edhe ati magjepsese shegė
arti i vet meteorit
e bilbilat ne degė
ylberi me pau me hapi
e kaltrija qeilore pa tekst mbeti
ku te mbeti e urta qetsi
o poet
me pyeten dheu e deti
per se ne gjakun tend gjith kjo mėri
per se gjith kjo zjarmi te kapi
kur shpirti yt esht me plot melankoli
levizja ejote si e kallirit
me plot bereqet
e gajku yt i kulluar
paqja e qellimi yt si shpirti i ullirit
perse u bėre furtunė
ti qe nga materja je i uruar
qe nuk do gjake dhunė
perse te rrembeu ky ves
o pasardhs i ilirit
e dijm se penda yte kurr nuk vdes
ti je art i kulluar
ne secilin shpirtė te qdo germe mbjellė ideal
na thuaj me thanė shpirtesitė e rrezeve
per se shpertheve me kaq rrembim
dhe me than ndal te lutem ndal
per ne-
nuk nuk ka ma te madh shperlim
po te themi ty e brezeve
se sa ta dijmė cila esht meria e jote
me plot zhgenjim
dhe ju thash troq
se globi u po bėhet pervers
i dielli im
e dashuria po bėhet seks
nuk ka ma askund adhurim
ikona po bėhet ves
e kulti qast seksual intim
dashuria po vdes
prandaj u ngrita me rrembim
gjitqkaja nuk esht ma art
as kultivim
por esht nje ineteres
po iku nga ky mallkim

------------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
25-09-09, 01:29
Nje ditė pėr qudi
--------------
autori xhelal ferizi
-------------
nje ditė per qudi kur un po kundershtoja gjithqkajat
me plot rrembim pende ne dorė
duke i perbuzė edhe lulet
e kodrat e majat
e pllajat e larta me borė
e secilen bukuri
hidhrueshem un poeti i gjorė
me hapin plot vetmi
po ikja me penden ne dorė
ne syt e mi plot mėri
art bukurije ne qehre nuk me shihej
duke ie perbuzur gjithqkajat
----

kur me habi po me pyeste koha kureshtare
per se o poet gjith ky ndryshim

perse kėto mėri te rrjedhin pendėtare
perse gjith ky pendim e zhgenjim

kur ti ke qelė shum simbole vullnetare

si lulet e kopshtit tim
---
per te qenė vet ringjallja edhe ne amshim
ti ishe zog ne behare
perse
vazhduan me pyetje kureshtare
sytė e atdheut tim
perse kjo ikje
per se me kaq rrrembim
ndal te pyes o poet

perse me tha dheu
per se o poeti im
dukesh i trauzuar si det
me plot mėri ne gjakun endezut plot vlim


dhe un plot me rrembim me poemen time ne gji

me mullijt eres kohė ne dyluftim

e me nje ngjyrė plot elegji
me secilen shkronjė meditim

e me gjuhen e pervajshme amtare
ju pergjegja universit tim

me lot currilash
su kullim ujvare
me lotin e quahtru zhgenjim

e me emocione bilbilash

pshtyva mbi kohen tradhtare

dhe me rrembim e me penden ne dorė
duke vrapuar mes per mes karajfilash
pa u ndalur
dola ne disa zhgjyre trotoare
ku ksihin pshty mbi rruget
kohrat lavire tradhtare
e un ec e ec
pas meje vinin kureshtjet hbitse e pyetse
te stinve kurshtare

e hana e yjet nga prapa me vinin
e rrezet kahdo kureshtare

un me penden ne gji
neper erė po ecja te kohes mercenare

per se me than per se o vargėtarė

se ata nuk e dininperse un mora aq shum vrulle zjarrė
e lshova namė vullkanike

me plot furtunė e duhi
aq sa edhe stinet idilike

mbeten gojhapura

edhe ato magjepsese shegė

arti i vet meteorit
e bilbilat ne degė

ylberi me pau me hapi
e kaltrija qiellore pa tekst mbeti

ku te mbeti ti o e urta qetsi
o poet

me pyeten dheu e deti

per se ne gjakun tend gjith kjo mėri
per se gjith kjo zjarmi te kapi

kur shpirti yt esht me plot melankoli

levizja e jote si e kallirit
me plot bereqet

e gjaku yt i kulluar
paqja e qellimi yt si shpirti i ullirit

perse u bėre furtunė
ti qe nga materja je i uruar

qe nuk do gjake dhunė
perse te rrembeu ky ves

o pasardhs i ilirit

e dijm se penda yte kurr nuk vdes
ti je art i kulluar

ne secilin shpirtė te qdo germe mbjellė ideal
na thuaj me thanė shpirtesitė e rrezeve

per se shpertheve me kaq rrembim
dhe me than ndal te lutem ndal

per ne-ke mėshirė
duam te gjerė spjegim
ndal o zog i lirė
qe fjalen e ke plot ankim
ndal o poet
i dlirė
se per ne
nuk nuk ka ma te madh shperblim
ne e kemi vetem nje deshirė
te dijm arsyen mbi dhe
perse dukesh zhgenjim
po te themi ty e brezeve
se sa ta dijmė cila esht meria e jote
me plot zhgenjim
do te shfaqim edhe te dieli
artin tend qe koha
e quan ankim
dhe ju thash troq
ja ku e keni ja
ketu e keni ne secilin varg
te peoemes e me plot rimim
nga afer e nga
por edhe nga kurbeti
i quajtur mergim
nga largesitė
arsyetimin tim
se globi u po bėhet pervers
o qiellie dielli im

e dashuria po bėhet seks
nuk ka ma askund adhurim

ikona po bėhet ves
e kulti qast seksual intim

dashuria po vdes
prandaj u ngrita me rrembim

gjitqkaja nuk esht ma art
as kultivim

por esht nje ineteres
po iku nga ky mallkim

------------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
25-09-09, 02:08
O mos kjaJshin ma te zezat nana
-----------
autori xhelal ferizi
-------------
o mos kjajshin ma te zezat nana
moter e grua e as qikė shqiptare
gjak e lot ma kurrė mos derdhtė dardana
n'dhunė as thikė mos ra'ftė as n' dorė barbare

as nen thunder mos raf'tė te armikut
por si hana prore i qeshtė nuri
mos ju paftė ma loti i qerpikut
veq ne valim e n' krenari flamuri
------
por se te bardha i shkofshin stinė e mote
e lirija i lulzoftė n' kopshtije
porsi lule toka kastriote
u qeltė ne art e qehre bukurije
------
e zemra e sajė por si atij floririt
gjithmonė qesh't neper ato epoka
e gjuha amtare e gjakut te ilirit
qoftė bekue sa te jen dielli e toka
-------
e nder kombe kah do ne fise e fe
zonjė nder shoqe e para qoftė shqipnija
yjet ne qeill e ajo permbi dhe
shndritishin prore si e bardha lirija
---
kohrat kurrė mos ju dukshin t' kqija
edhe rodi mos ju prishtė ne zemer
qehre ari pastė kahdo shqipnija
ja bekoftė ai zoti i madh at emer
---
kahdo ajo burra pastė e gra fisnike
i mbajtė prore porsi fije t' argjendit
i rrnoftė trimrija e qendresa qelike
ne ballė te kombeve qoftė ne krye te vendit
-------
se u ka hije djemve t' skenderbegut
kėnga e vallja e vashat me i kendue
porsi zogjt e malit atij shtegut
shqip kur dalin n' fusha me ligjrue
-------
prandaj e qiellit oj madhni qiellore
o perendi qe kthjellė e re shperndanė
ma mbajė lule gjith shqipninė arbnore
ta nxejnė pore yj e diell e hanė
-------
e te bashkohet ajo njiher etnike
e te ,ligjroj me gjuhen e teutes
sa te jen shekujt ti ket arm't besnike
e n' bajrak dy krena t' sqepekrrutres
-----------
shkruar nga autori shqiptarė kosovarė ne mergim xhelal ferizi

---------------------------------------------------------------------

lirik
25-09-09, 07:57
Shqiptari nė tender


Shkruan xhelal ferizi nga kosova
autori ne mergim


toka po tė mirret o shqiptarė antik
dhuna tė ishte bė jetė
buken ta moren nga goja pushtues e armik
pa miq e shokė ke mbetė
---

tė genjejnė prore djaj e satan
tė marrin tokė e hise

shekujt e koha pengė o mėmė tė mbanė
shqipėri etnike me tė bukura vise


njeni tė vjen si mik e tjetri tė quan vlla
dikush tė mėsynė nė vlorė

tjetri nė himarė tokat me ti nda
paskemi qenė mbi dhe tė gjorė


kombet vijnė e shkojnė
secili si mik miqsi gojen plot

e bankat vizlluese botrore
sa shum pa mbulesa premtojnė
sa shum o mėmė tė kan lėnė pas dore
nė kamata kohrat po tė shkojnė

sa shum neper tregje po ka per ty tendera
njeni ta don kromin e tjetri ne rubik
tjetri feronikel bulqizen e tjera
njeni te vjen tradhtarė e tjetri armik

ddisa vijn si grek si grek tjetri si latin
te vijnė si europė me fe

disa vijnė si zhurma qdo kush han e pin
por fabrikė nuk tė shihet o mėmė peer mbi dhe


foshnjet po tė qajnė e njerzit tė vetvriten
ikun nė fund bote ku brenė miza hekur
disa shpresash fikur nga varfria babėziten
disa nė mjerime nė komė gjysėm t' vdekur


o mėmė shqipėri o mėmė bukuroshe
po vuaj sa me mallė un i gjorė poeti
sa shum magji tė bėjnė nė secilen qoshe
varfrisht po tė qajnė fusha e male e deti
---

nė secilin hap tė vret papunsia
burrrat rrijnė nėn hije disa rob tė rakisė
nė parlament vlon e mjerė llafazania
po vyshken bijė e bija tė mėmė shqipėrisė
---

atje po qanė vlora, nga petrolifera
kendej shkodra e mjera prore nė varfri
kosova nė gjak e lot e mjera
e harruara e vyshkura shqipja qamėri
---

prrallisin bankat e kamatat botrore
zotėrijtė me llafe e kravata

i njoh kėto dogma o mėma arbrore
dhe llafet e qyqeve nėpėr mbledhje tė gjata


o mėma ime etnike shqipėri
po vuaj un i biri yt kosovari

deri kurė do tė na dehin me opium e miqsi
po vuaj un i lashtė shqiptari


autori nė mėrgim xhelal ferizi
nga mitrovica
---

e pėrmirsuar dhe e pregatitur per botim nė gazeten shekulli
nga xhelal ferizi shqiptari nga kosova ne mergim

te fala kombit tim ne atdhe dhe ne emigracion
kontakti me xhelal ferizin
ne mergim
[email protected]

lirik
25-09-09, 08:48
Ah sikur tė isha pėrtkthyes i dashurisė
________________________________________
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

------------------------------------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

Ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
------------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
sikur tė isha un vet gjuha dhe ndjenja e sajė magjike
sikur tė njihja te gjitha gjuhėt e gjithsisė
sikur tė isha vet ndjenja e veshur me ndjenjen dashuri zbėrthim'analitike
--------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

ndoshta do tė flisja me formim subjektin e ndjenjave tė dashurisė
sikur tė kisha nė qdo mikrondjenjė nji det
dhe vet zanafillen e botkuptoimit tė paranismėrisė
dashurinė qė e nisi ajo vet
-----------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ndoshta qėllimit njerzorė di ti kisha ofru zbėrthim
me kėt gjuhė e ndjenjė laborator te kuptimsisė
me miliona gjuhė'ndjenja nė secilen germė e shkrim
ndoshta e kisha thėnė fjalėndjenjen e dashurisė
------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
po ku ta marrr kėt gjuhė'pasuri mbi'qiellore
kėt zanafillė tė para nismėrisė
ku ėsht ky material i syve i zemrave krijim nismėtore
e ndjenjat qė jan nisė i kan mbjellė para foljoret'mbiqiellore
ndjenjat i kan mbjellė mbiqiellorė paranismėritė mahnitore

-------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

nė secilen paranismėri mbiqiellore tė ndjenjė dashurisė
nė secilen mikrondjenjė gjuhė fenomen qudi spjegim
paraqiellori quhet kjo gjuhė qė flet e para'gjithsisė
spjegim ndjenjė mahnitore qė u mbjell si vlim
nė paragjith'sinė e paranismėrisė dedikuar pėr njerzim

---------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
mahni shkencoro laboratoro zemre e ndjeshmėrisė
qė ėsht nisė nė gjakun e para gjithsisė
ndjeshmėri gjuhė mikrondjenjė nė tė qdo miliardten qelizė
qehreshprehje shartim gjuhė komponent fenomen habitse ėsht analizė
sikur tė isha pėrkthyes mbi qiellorė i kėsajė dashuri kuptimsisė
ah sikur te isha pėrkthyes gjuhtarė mbiqiellorė i dashurisė
shkencė tė re tė pėrsosur pėr dashuri do tė kisha nisė
-------------

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
por ku tė gjendet kjo materialo filozofi sherr'ėmbėl'nisje nisje ėmbėltare
qė nxiti tė gjitha flakė zjarmtaro ndenjė'ndezese qė qiellorisht flet
me tė padukshmet spjegime vullnet formė nismėtare
paranismėri nė qdo mikropikė ndjenjė nga nji det spjegimsi planet
dashuria dashuria para zjarmtare
para toksore para ujore para det
ishte nisma ishte dashuria vet
---------

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
ku ta gjejė nė ndihmė galaktiken logjiken e taktiken
e fuqishme tė perendisė
ku ta gjejė gjuhė fenomene gjuhtare'ndjenjė galaktiken
qė dashurinė nė mbi qiell e ka nisė
kur paranisma nisi fenomen'istiken
ather edhe dashuria ėsht nisė
---------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

dhe vetėm me ah e oh nuk mund tė bėhem pėrkthyes dashurije
kur nuk kam zbėrthimin tė para'nismėrisė
se kjo ėsht mahni e forcė perėndije
qė din kso qudirash me nisė
--------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

e si mud tė jem un pėrkthyes kur nė qdo ndjenjė tė sajė
ėsht njė qudi si mister qė gjuhė zemre flet
kur asnjė sekret toksorė zemėrsisht si dry s' ka fuqi ta mbajė
ajo qiellorisht i ka gjeniale gjuhė e vaj
e lotėt hidhrim'gzim sa nji det
----------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

si tė bėhem un pėrkthyes i sajė kur jam njeri i varfėr - gjuhtarė
kur tė thellsishmen para'nismėri nuk e njoh fare
si tė jem un gjuha e intepretit pėr dashurinė pėr kėt farė
qė zbritė ka nga para'qiejt me drita rrezetare
------------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Xhelal Ferizi mėrgimtarė nga Mitrovica e Kosoves
autorė i vargjeve shqiptare jeton nė mėrgim

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

lirik
25-09-09, 09:17
Ah gjenialitet i mendjes
----------
autori xhelal ferizi
---------------
ah gjeniliatet i mendjes
q'tė duhet ty a pa fundmja dituria
e filozofia neper kohra te ngarendjes
kur vulen e ka djallėzia
---------
vulen nuk e mbanė ma shkolla
por mendja e globit qorre
krymba kerkon ky planet si molla
e gjak e lot e vorre
---------
nuk i duhet kuj gjenialiateti
se grabitja esht gjeniale e para
dije mund te kesh sa deti
por humbet neper brryla gara
-------------

autori xhelal ferizi
.................................

lirik
25-09-09, 09:23
Mos i thuaj kohes te dua
----------------
mos i thuaj kohes te dua
nga autori xhelal ferizi ne mergim neper vite me penen shqiptare ne dorė
autori ish i burgosur politik
-----------
mos i thuaj kohes te dua
se tė pėrqeshin tė sotit gjithqkajat
e merr kahdo nė thua
si dijet kan ra nga majat-

------------
gjithqka ėsht rrokullisė
edhe shekulli ma i madh me arsye
edhe vet arti i dashurisė
vlerat neper kurtha jan thye

----------
autori xhelal ferizi
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
shqiptari ne mergim

lirik
25-09-09, 09:33
Doli njeher nje zhgarravinė
--------------
autori xhelal ferizi
--------------------
doli njeher nje zhgarravin plagiat
ish titist puthadorė
me jargen e tij servile te gjatė
qe nuk ishte as poet as prozatorė
--------
ai donte te quhej orfe
olimp shqiptarė me art
sa i gogel dukej mbi dhe
por smiren e mbante lart
--------
ai me tha ti nuk je poet
dhe talli vargun tim
ku do vargun t im si vullkan e det
ai e quajti deshtim-
--------
ja pra qfar verem ka mishi me sy
qe mendje te bardhė as per ilaqė nuk ka
edhe djajt at djallė nji dit kan per ta pshty
qe nuk dihet a ėsht shqipofls a shkja
-------
ai ka vetem smirė me pshtymė
art nuk ka diellorė
ne rrezet e poetve duket si nje brymė
qe humbet me si myku djallzorė
------------
ai ishte zhgarravinė
kurrė nuk e kishte prekė diellin me varg
ai ishte nji kopil fundrrinė
nga ndjenjat si arktiku larg
----------

autori xhelal ferizi
---------------------------

lirik
25-09-09, 09:35
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nėse vdesin shekujt nga mosmirnjohja 'fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
errsira niveli i ndėrgjegjes mjegulla mospėrfillse mbi shpirtin knetė
nėse vdesin shekujt fajtorė ėsht makutėrimi
absurdi i mykut nė tė tė kalburen jetė
----------
nėse vdesin shekujt fajtorė jan pseudo fjalėt
stilizimet e tyre mu nė artin e shpirtit mashtrues tė interesit
nėse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do tė shemben edhe malet
planeti qenka si gryka e thesit
----------
se vetėm gryka e thesit mirnjohje quhet
vetėm joshja mbi thesarė
gryken e thesit gjithmonė hapur mbajtė duhet
nė se don mirnjohje nga qenja lakmiqarė
-------
thesin hapur e grahzdin tė ligut mbaja gati
urė e tij bėhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi mė i mjerė mė i gjati
ėsht gjithmonė zhvatsi i lig
---------

nėse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do tė pėlcas
edhe hana e dielli
yjet e toka e deti me gjasė
pėrbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nėse nga mosmirnjohja pėlcasin tė gjith engjujt nė qiell e mbi dhe
fajtorė ėsht harbuti
nė fise nė kombe nė farė e nė fe
i pari nuk duhet tė prijė huti
-------------
nga mosmirnjohja mund tė vyshken dashuritė
bilbilat mund tė mos cicėrojnė
yjet mund tė shuhen nė dritė
gjak'rat ma nuk do tė vlojnė
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimė kopile tė zeza
po mbjellen nė trojet shqiptare
do tė thajnė sa mote e breza
-----------
plast do tė bien shum yje
do tė vdesin shum ideale
gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
lulet do tė tkurren nė male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do tė vdes duke mallkuar
mbi dhe do tė mbijė dekorata ma e ndyra
e kohė mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
l-i-r-i-k-u- mėrgimtarė
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------


''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mesazh: lexoni vargjet e autorit nė mėrgim
tregoni ndonji shoku shoqje peerr vargjet
e lira poetike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
--------------------------------------
arti qanė si buka kur shkelet nga injorimi
vlera qanė kur pshtyhet nga mohimi
autori ne mergim liriku i pendes shqiptare ne per vargje te lira poetike
shqiptare
lexoni vargjet e autorit ne mergim duke i treguar shoqerisė
se ku mund te lexohen jepni kontributin tuaj per
informim
atdheu mbi te gjitha dhe puna per atdhe jan shejteria mbi dhe
punoni punini dhe vetem punoni
qe lumturinė nji dit me sy ta shikoni
-----------------------------------------------------

lirik
25-09-09, 22:16
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kahdo qė kam shkuar

Shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

kahdo q ė kam ecė kahdo qė kam shkuar
kam,dashtė qė emocionin ta shėndrroj nė varg
kullimin e valės,e zogun krashkruar
zenitin e kuqrremt nga larg
---
kahdo qė kam shkuar,kam dashtė qė ylberit
me i lidhė vargje,nė shtat
kahdo qė kam shkuar i kam kėnduar nderit
nė vargun tim tė gjatė
---
kahdo qė kam shkuar kahdo qė jam tretė
me vargun tim nė gji
me varg krahėhapur mbi qdo dhe kam mbetė
poeti i huaj kalmegji
---

lakmo me i shkru gurit lakmo me i shkru hanes
lakmo pėrmbi kaltri
me i larmu ma shum valbardhat n' ,gjuhė tė nanės
me shqipen, e ,lashtė ,plot larmi
---
kah do, q ė, kam shkruar kahdo qė, kam shkuar
kam dashtė me e njoftė thellimin
me do vargje e germa n, qdo gjė i pėrkushtuar
me e njoftė, fundin e filimin

kahdo q ė,kam ecė me tė drojshmin hap
edhe me hapin e lirė
poet i ,mjerė gjithkah turr e vrap,
me nxjerrė,pėrkushtim me hirė e pahirė

me nxjerrė kuptimin me nxjerrė mahninė
qė e ka lulja nė fletė
me e nxjerrė at vrull qė e shtynė rininė
me u sjellė rreth globit nė jetė

me e,njoftė xixėllonjėn me e njoftė nektarin
e bletes cakun ,ėmbėlsinė
me e njoftė,tė huajin me e njoftė shqiptarin
me e njoftė ma thell dashurinė

me e njoftė sa ma shum me e,shėndrru nė varg
edhe fjalen e fletes kur dridhet
edhe ,armikun kur derdhė helm e jargė
e bollen nė trup kur lidhet

me i njoftė deshta caqet e cakun tė prillit
qė shtynė pranverat me ardhė
me e njoftė edhe,artin,t' materjes t' zanafillit
e diten,qe lindi e bardhė

deshta me i njoftė vallet e ligjet fenomenet
e nyjet qė jan gordiane
deshta me i njoftė kahjet qė i kan nisė gjenet
me i shėndrru nė varg,me gjuhė albaniane

o deshta me njoftė hijet qė e,e mbulojnė token
deshta m i shėndrru nė stil
nė vargjet e mia qė ma mbulojnė koken
e vargun ta bėj bilbil

deshta dhe deshta shumqka deshta
mbasi me shpirtė i kam pa
me kriju vargje si rrushi nėpėr vneshta
por vargu ma lot nuk po ka

deshta ta shterri vargun me gjak
ta shtrydhi deri nė tė,fundit pikė
kur njė ditė, e pashė vajtueshėm,me lak
hanen e diellin tue ikė

mbas tyre besa e ndera e maturija
e tjera vlera me varg
e un me vargjet e vrap kah bukurija
ti kthej u nisa nė ag

vrap me vargjet e mija andej e kėndej
gjithqka nė varg me i,shėndrru
kahdo nėpėr globe,deshta ti zbėrthej
maniret qė nė mote jan ndrru


nė gjithsecilen fjalė nė gjithsecilin cak
deshta me mbjellė vargje,tjera
kėrkoja spjegimet nė qeliza e gjak
nė qehre ku shndriste pranvera

vrapova me njoftė gra,qupa e vasha e qiken
e djem e burra e milet
vrapova me vargje per artin etiken
me shterrė shum penda si det

vrapova kahdo qė ka qenėsore
qė bėn hije mbi dhe
me pendė e me varg e m e shkronja dore
vrapova ndė r ,kombe e fe


vrapova me qjerrė maska e vampira
shtihues lėpirsa mbi sahana
vrapova me varg tė shėndrroj, n'satira
nė naten kur ikte hana

vrapova mbas rimave tė operes tė muzikes
mbas tingujve qė i kan,aq mahni mister
notat e zėrin qė,nxjerret,mahnitės
qe dehė tė mrekullueshmen pranverė


vrapova mbas ngjarjeve mbas ,shkaqeve ,tė luftrave mizore
me hy nė thelbin me varg ,nė fenomen
nė qelizat gjakpirse deshta,me fletore
me shkru ditare nė refren


mbas gjygjeve gjykimeve e porot
gjykats e prokurorė
mbas kohes sė qoroditur ,nė pėr muaj e mot
me lapsin e leter nė dorė

deshta me njoftė qenjen e njeriut pėrbėrjen e strukturen
e lidhjen e krimit me krim
me ua njoftė holl fijen e lidhjen e uren
pėrse e duan kėt mallkim


deshta thell kah dijet me ecė ma tė shpejtė hapa
por shekujt po u dashka me i pi
me vargje e rrokje un n,pėr,mite u kapa,
n ,pėr shkencat varg e vi


vrap me njoftė bilbilin
vrap me e njoftė,edhe vesen
vrap me e njoftė,currilin
me vrap me e njoftė,mėlmesen

vrap me kthye nė varg
artin e vetimes
vrap me pa si ndjehet,
vala e gurgulllimes

turr e vrap me fol,me eren,me shegė
vrap me e shnėdrru vargun ,bibil degė mė degė
vrap me pa kaltrinė si sharton me re
nisa vargje t' bardha nėpėr qiell pa fre

kahdo vargje t' mija vrapuan nėpėr pipa
kahdo n' pėr murrrane kahdo n' pėr tufane
nėpėr skuta e ,thepa mbi shkambij ku hipa
nėpėr shum humnera ,kam shartu n' gjuhė nane

kam shartu shum vargje ,me thelb n', hulumtime
kam shartu ,shum mendje,me,ambicje,, vlere
kam vrapu mbas motesh nėpėr cak t', qdo stine
si nji zog cicrime kur shkon, me cak ere


o un qė jam vet vrapi
i lindur mbi varg
kahdo qė vrapoj,kah do hap mbas hapi
nėpėr skuta t' botes n' qdo arqipelarg


deshta tė jem vargu i vargut me fletė
deshta tė njoh ,streset,e maskat, nė jetė
deshta tė njoh motet ,pėrse,stinve vijnė
nė varg t, shėndrroj,motet,n' fjalė kur n'ė ne rrijnė

deshta ti bėj dasmat varg e rresht poeti
deshta tė bėj,gzimet si nji poemė deti
deshta tė bėj lotin curril,prej kaltrije
deshta tė shkruaj,yllin nė pika mahnije

deshta tė shndrroj hanen nė secilin varg
dritqiell qė flet shndritshėm ,nga lartsitė aq larg
deshta qdo pikė shiu qė bjen me ,la, fletė
nė varg lulesh t, langut ,me,e bė varg e jetė

deshta me e bė vargun vargjet qė jan t' mija
gjithqka qė ka globi me e vargzu,fjalija
deshta me e shkri pyllin me at fllad t' lehtsisė
me e bė varg poeti,simbol tė knaqsisė


deshta me i marrė qiellit pikat n' diell , t .kuqrremė
deshta me shkru vargun nėpėr degė n' ,qdo pemė
deshte me ba varg gurin me plot rrudha
deshta ta shkrijė vargun kahdo q ė,shkon udha

deshta me shkri vargje me njė mendje t' hollė
deshta me e shartue vargun me qdo shkollė
deshta me shartu vargun me shejtri
deshta me e pi globin e nė art me e shkri

ti je vet mahnija o varg qė hyn n' pore
kahdo n' fenomene ,n 'materje botrore
ti nxjerrė e shėndrron qdo gjė n, varg e fjalė
ti je varg qė n' ,vargje kurr nuk din me u ndalė

vargu im i vargut me ato vargje t' ,gjata
ti je vet theksimi,si ty un nuk pata
tjetėr dije ,e germė as fjalė tė eksponimit
me ja nxjerrė materjes palcen e kuptimit


shkruar nga poeti xhelal ferizi
nga Mitrovica
http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/user_offline.gif

lirik
25-09-09, 22:32
Kalova neper kohen kur te shkelte githqkaja-
.......................................
nga autori xhelal ferizi
........................
kalova neper kohen ku te shkelte gjithqkaja
te shkelte edhe kėrmilli
ne kohen ku shkelen artet e mdhaja
e ne kohrat ku nuk gjendej filli

------------------
kalova neper kohrat me thija
ne kohrat me shoshė e me sitė
neper ditet ku mbi dhe kish ra zija
ne errisra pa diell e pa dritė-
--------
neper plumba kalova neper tanke me rrotė

ne per gjak e lot e ne demostrata

neper dhimbje eca kah do i ka kjo botė

poet i vuajtjeve te gjata

------------
kalova neper ferr me ura e mbi ura te holla
neper shum absurde qe nuk kan spjegime
jeta qenka msim por si dija e shkolla
e kurtha e leksione qenka e pa mbarim-

----------
kalova neper pllaja neper borė e brigje
neper shum furtuna akuj e acare
neper mund e djersė e ne te ftofta shtigje
me hap tue msy ne cak te lirisė kombtare-
----------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
26-09-09, 08:04
Pėrse erdhe ti kohė shtrigė----------
------------------
kush tė tha ty o kohė shtrigė
qė tė sjellėsh nė kopshtin tim brymė
akull hije mohim e qastin e ligė
gjak lot ikje pendim neverie pshtymė-

------------
mallkue qofsh me ata shekuj kopila djaj
qe udhen per ne kopshtin tim kombtarė ta msuan
e me ata goj'kqi qakaj
qė lulet e shpreses mi vyshken mi shėmtuan
------
ik o protagoniste e mallkuar
ne fund te kufirit tė zi
ik mi le rrezet secilen duke mė uruar

se ti kopshtin e karajfilave ma ke nxi

e kahdo edhe qiellin e ke errsuar
ku do qe i thonė etnike shqipėri
---------

rrisk lufte dhune e loti e gjak soööe e te mmalkuar zhgėnjim
ik ne pakthim e shko e mbjellė zi atje
ne token e bajlozve tė zi
per se vjen ne engjull' trolllin tim
ti erdhe dinakrisht deri dje
me hile ke hy ne qdo ta padjallzuar saksi
---------
ik tash malkuar qofsh mjerane

merre at rrisk vuajt'sjellės me vete e gjitha tė zeza ato pore
mos sjell ma hije tė zeza nė kopshte iliro dardane
as nė token etnike arbnore
---------------
ik ne pa kthim me ato bryma bloza tė trishtueshme hije
se ujvarat mi bėre me gjak e token me kopshtijet elegjike
ti nuk na e le asnje pllėmbė dhe e kopsht bukurije
pa rėnkime e lot- nga ti gjėmoj nė shekuj shqipėria etnike
-------
edhe un si biri i sajė nga ky rrisk pushtimi
pra ik o rriskzezė errsisrė pushtuese
se na shėmtove secilen degė e pip
leni te lirė bilbilat per kah ligjerimi
ti cicerojnė lirisė me dashurinė e lashtė shqip
----------------
autori xhelal ferizi
----------------------------

lexoni vargje shqiptare nga autori shqiptarė nga kosova
xhelal ferzizi tregoni shokut shoqes

lirik
26-09-09, 08:07
Tė gjith ata shqiptarė lexues qe i tregojn shokut shoqes per vargjet ne dardani japin kontribut-
mos harroni tregoni shoqes shokut-
leximi permrison shpirtra-


prandaj lexoni dhe ushqeni shpirtrat me vargun-

shpirti ka nevojė per ujitje si bima per ujė e rreze -

prandaj ushqejeni me vatrgun dhe -

mos u bėni egoist por tregoni shoqes e shokut.-
se ku mund te lexohen vargjet shqiptare ose mesojeni nese ai nuk e njeh kompjuterin se si duhet ti gjej vargjet -

ne ket menyrė ju e rrisni dashurinė dhe kontributin per letersinė shqiptare-

bėhuni me te ndergjegjshem dhe mirnjohs sepse krijuesit shqiptarė falas po sherbejnė per lexuesit -
kan humbje kohe ne angazhim vetem per lexuesin -
prandaj edhe ju kontriboni me pak kohė ne sherbim te mirsisė sepse vetem keshtu fisnikrohet kultura dhe shpirti e shtohet dashuria per njeriun dhe atdheun -


autori xhelal ferizi ne mergim ju pershendetė lexues te dashur shqiptarė

Te dua dhe te rrespektoj shum populli im i dashur shqiptar ė
si gjithmonė liriku yt me penen shqipe besnike
l

lirik
28-09-09, 17:29
Cenzura

moj cenzurı cenzura e shkretė

autori xhelal ferizi

liriku ne mergim


qė m' pėrcjellė qe tridhjet vjet
duart tradhtare e zemra tė huaja

merre vesh o sahit muja
dil e shihe njiher armikun

tridhjet vjet tue e ndalė lirikun
mos me shkrue per manushaqe

mos me dalė ne siperfaqe

vargu i tij per mos me u rritė
mos me pa as diell as dritė

si shum juda iskariot
dolen dje e dolen sot

me ja pre rrugen qdo rime
mos me pasė poemė as shkrime

as varg shqip por si te homerit
me i kendue prore skenderit

skenderbegut e zaharisė
e ka kah ka trima t shqipnisė

e per kala e per bedena
per shkollarė e biznesmena

per ato male e lisa e degė
per me kndue per toskė e gegė
---------------------------------------

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik
30-09-09, 21:54
Kush je ti
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kush je ti nėse nuk i thua lules lule por ferrė
kush je ti nėse diellit i thua balt
kush je ti nėse drites i thua sterrė
e vnerit i thua mjaltė
'''''''''''
kush je ti nėse dijes i thua helm
nes e margaritarit i thua myk
kush je ti qė pendave e artit ju bjen shkelm
o kokė e mbushur me byk
-----
kush je ti qė yjet i quan gurė
e guret i quan yje
kush je ti qė koken e qon si dhelper mbi grurė
e bilbilat i quan ujq neper pyje
'''''''''''
ti qenke qakall i fjales
ti qenke zvarranik mbi leter
ti qenke per qdo fyt nisma e edales
ti qenke ma i zi se lugati ma i vjeter
------
e si i thohet ylberit shtizė
e hanes se ndrtishme shpatė
si i thohet furtunes puhizė
e art llomotitjes se gjatė
''''''''''
si i thohet vorrit djep
e palces se mirsisė vorr
si i thohet zymbyle qyqes per mbi shkrep
o djalli i kohrave qorr
--------
ti nuk i thua kullim ujit te zallit
as lotit poetik vlerė
ti nuk i thua mahni as palces se mallit
se koka tė ka marrė erė
---------
ti e quan tė shejtė e tė urtė krokodilin
e lotin e tij e bėn nderė
ti e gjykon pėr cicėrimen magjike zogun e bilbilin
se shpirtin e ke tė pa vlerė
'''''''''''
ti pshtymė djalli i thua qershisė
e dredhzes i thua e pa ngjyrė
ti i thua shemtim bukurisė
se je arbiter i pa nderė
''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''

lirik
30-09-09, 21:56
Sa i madh qenke pėr sherr
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
sa i madh qenke pėr sherr
i vogel sa nji plesht me shpirtė
ti qenke shpirti plot terr
sa i pshtirė me smirė sa i pa dlirtė
''''''''
si ka mund'si qe je sa nji morr
tė vjellėsh nji det me vnerė
kur sy nuk ke e je i pa art e qorr
me shitė kandare e vlerė
---------
ti je kopil qė nga servilija je pjellė
ti je helmi i dashurive njerzore
ironitė e zeza nė shum udhė tė kan mbjellė
ti len kahdo larva djallzore
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
30-09-09, 21:58
K UR LISAT BIEN PREJ HILEVE PRE

autori xhelal ferizi

KUR GURėT BIEN PREJ LOTIT PLAST PERMBI DHE

E FLOKT I ZBARDHEN SHEKUJVE PER NJe DITė

E LOTI PIKė PREJ QIELLIT QE RRESHQET Nė QERPIK

PLISAT KUR SKUQEN PREJ GJAKUT ME KRIM
VIGAJT ME TURR KUR BIEN ME FURI Nė KUSHTRIM
PLUMBAT ;QE SHPOJN;JETEN TEJ PER TEJ
GJAKU KUR DERDHET E NUK RRIN NEPER DEJ

TRIMNIJA KUR VLON ; E SHPEJTON ME VRULL DAMARIT
E KRISMEN ; E PERCJELL ;N' JEHONė PUSHKA E SHQIPTARIT

BALLI KUR QENDISET ;E SKUQET E I NIS RRJEDHA
ASHTIN E MISHIN PAMSHIRSHEM KUR E SHPON PREDHA

E BRITMAT KUR PERZIHEN NE PSHTJELLIM GJITHFARE
KUR NDIHET USHTIMA E QENDRESA SHQIPTARE

E TOKA QE DRIDHET E ZJARRI NE QDO PLLėMBė
KUFOMAT E PERGJAKURA KUR SHKELEN ME KėMBė

KUR NUK SHIHET DIELLI PREJ MJEGULLES T BAROTIT
KUR BIEN MBI ARMIQ TE BIJT E KASTRIOTIT

VARGJE NGA AUTORI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA E;KOSOVES

lirik
30-09-09, 21:58
Mė mirė tė isha i biri i kėtyre -------------

---------------
.......................
xhelal ferizi
:::::::::::::::::::::::
sikur tė isha i biri i currilit
i biri i zogut tė bukurisė
i biri i ngjyrave i biri i karajfilit
i biri i shijim'ėsisė
---------
sikur tė isha i biri i shiut tė qiellit
nga re tė bardha mbi misėr tė bie lirė
shum'her ne shoqėrim tė drites sė diellit
do vija me qėllimin e mirė
--------
mbi grurė do tė njomsoja kah kalliri
do tė isha mbi erė afshi i magjisė
valvitjeve bimore do tė isha mė i miri
njomsim mbi flladin grunajave tė etnisė
-
do tė ishte mė mirė
kur do tė shkoja nėpėr stinė
mbi ujavren e lirė
e si aromė pėrhapaur mbi ledinė
---------
do tė mė uronin fijet e barit
mushkėritė do i hapja natyres
do i sha i biri i aromėtarit
nė kryerje gjithmon' tė detyres
-------
do tė isha I dashur pėr shkumbėzime i dashur pikė stėrkale
do tė isha i biri i vales voglush
do tė isha i biri i cicrėmes e aromes n 'pėr male
i dashur pėr gjerėsinė mbi fushė
----------
do tė isha i dashur pėr dhe e gurė e zalle
do tė isha tėrheqs pėr rreze
do tė isha pa brenga shetit's e pa halle
aromė njomsim e cicėrimė pėr breze
--------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik
30-09-09, 22:00
O shpirti im i dashur Mitrovicė
--------------------------------
Shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim
--------------------------------
un ty tė kam puthur nė secilen kokėrr dhe e kore
fluskat e bardha borė e shi e kahdo ti kam l'mue
un ty tė kam ndje nė secilen pore
kur bashk jemi pėrqafue
-------------------
un kam notuar ibrit nė secilen valė
shkumbardhave qė hjeshonin bardhėsisht
un jam i dikurshmi i yti djalė
kur flisnim bashk rrezanisht
------------------
un ty naten tė kam pėrshkruar
nė vargun tim bashk me hanen
kur nata ishte yjzuar
larmisht tue shėndritė dardanen
-----------------
un jam biri yt i djegur larg
vargjet mi ka lidhė varfrija e zingjiri
un pėr ty jam bė varg
fletė e paanė e qiri
------------------
un ty ti kam lmue lulet nė secilen fletė
rrugėt ti kam bekue
por tash me fjalėn penden i huaj kam mbetė
hapin n' mėrgim tu e lakue
---------------------
un me lot ta kam la arin
nėntoken e begatinė
per ty nė shpirtqiellin tim do ta ruaj ditarin
e qelizave' e si det dashurinė
---------------
ti je ėndrra ime
gjandarėt mė lan pa ty
un nuk tė ndahem me shkrime
yjet kah ti kam me i kthy
......................................
xhelal ferizi nė mėrgim nė dhe tė huaj shkruan
autori nėpėr vite me vargje shqiptare
kushtuar vendlindjes Mitrovicė
.........................................

lirik
30-09-09, 22:00
Ju nuk mund tė quheni engjuj
'''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ju nuk mund tė quheni engjuj
sepse jeni mbarsuar me terrin
keni pi shum hile
jeni dashuruar me ferrin
shekujt me perbuzje i keni pshty
keni mbjellė dinakėri kopile
e kohrat i keni thy-
sa shum keni vyshkė karajfile
s a zogjt i keni deshpruar
sa paqet nga ju kan dėnesur
ju larg nga zoti jeni larguar
sa shum jeni zgerdheshur
sa her keni aktruar
me hile sa her jeni veshur
sa zogjt e kohrat i keni deshpruar
ju engjuj nuk mund te jeni
se shum keni prishur fole
kush jeni ju o te mjeruar
qe nuk ju leni as bilbilave atdhe
qfar qenje keni e qfar gjeni
ku bėni pjesė n' cilen fe
''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
30-09-09, 22:06
Postuar mė parė nga Enii http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/viewpost.gif (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2320916#post2320916)
shume te bukura jan te tera , un nuk kam zili talentin tend Lirik , ti vazhdo e mos u ndal
urime te metejshme------------


-------------------

ja se si shpreheshin disa njerz te zilisė disa prej tyre nxjerrnin vnerė e blozė-
disa hapur delnine thonin me ne fund lirik ne po dorzohemi te kerkojm falje -
per zilinė tonė ndaj teje kjo me ndodhi ne disa forume -e disa nga ata nuk mund ta perballonin humbjen dhe fillonin e shanin emundoheshin te me pengonin ne te gjitha format -
ndersa ka pasė edhe asi qe me lot ne ne sy me kan kerkuar falje ne imeil privat duke mallkuar smundjen e tyre zilinė

lirik
01-10-09, 02:17
Un nuk jam ma ai qė isha
------------
autori xhelal ferizi
------------------------
un nuk jam ma ai qė isha
se diellin ma vodhen nga zemra
ma vodhen lulen nga gjiri
ma vodhen atdheun nga hisja
ne vend te zemres kah do me rrin themra
nuk mund te ringjallem ma nga hiri
si dikurė kur rignjalljet perseri i nisja
nuk jam ma as gjak iliri
se gjakun ma bėnė ujė djalli shqipfols e vampiri
mo voehden tapitė e te parve
o zot a thua un u prisha
kur un isha engjull gjevahiri
se na i sulen shum bisha
nuk jam ma hise e shqiptarve
me lidhen me perthuren me hile zingjiri
me lyen kahdo me akull
neper gremina nuk me dhan asnjiher dorė
mi rrėzuan te gjitha perpjekjet shakull
me mbuluan me nji hile te zgerdheshur
mbulesė e ftoft si borė
me plagosen ne krah e ne shpatull
ne zemren time te gjorė
shqipen ma humben e udhen ne oborr
ata satanet e gjveshur
pshtysat e mirėsive te krisur
secili ne shpirtė ma i verber qorr
me fytyra njeriu duken
por si qenė gajasin e kujisin
ata engjujve ju grryejn vorr
pas shpine te vrasin
dinaket qe baben ne treg e qesin
per pak post a pare
mohues qe edhe shekujt i pelcsin
tradhti tradhti ashiqare
ata qe intriga ngjesin
oshtimat e mia buqasin
qelizat e mia po vdesin
armėt e mia po thrrasin
luftė o luftė me te poshtrit
ata dijn vetem te vrasin
ata dijn veq me meohue
lavire jan te qdo kohe
ata dijn me aktrue
gjveshen para qdo pagese
egon e kan kult mbi dhe
nji pikė ujė nuk ta japin
nuk njohin as besė as fe
-------

brrylė zi urith te nentokes
ata ma ndalen vrapin
ata kan ngrėn atdhe
ata hanė me hile
gangrenė ata jan per ne
-------
ma qiten per hundesh edhe gjinin e lokes
ata mallkuar qofshin
ata dhe vetem ata
ne ferr ata me djaj rrofshin
mbi dhe mos paqin rrisk
ata me hile ushqehen
ata gjithqka rruajn pa brisk
se grabits jan te lavdisė
te mallit e haram emrin e kan

pa meritė ata shperblehen
dyftyrsha ata jan
hajdut qe edhe hiles ja kalojnė
ata neper lukse dehen
ata djallit ja kalojn
ushkureve rrijn perthurė
ata pallin e hunguriojn
nuk lėnė kund shpresė as urė
te gjitha i kpusin i rrenojnė
ata nuk jan qenje po gurė
ata edhe rrejshem betojnė
ata shpirta rrenojnė
-----
nuk jam ma nuk jam i juaj
se edhe gjenet po me gjėmojnė
ju gjakun e keni ujė
ju diellin e neveritni
te bijt e atdheut ju i bėni te huaj
ju qe per padron bertitni
e un ne dhe te huaj po vuaj
e ju na thoni gelltitni
ju qe ne lukse shetitni
qe pini e hani djersė t' huaj

vuajtjet na i leni per hise
tapiat na i merrni e prona
zerin tonė se ndegjoni
po toka a esht e jona
ku bejm ne pjesė me fise
cili gjak jemi ne o mjeran
po ju a ju polli demoni
po un ku kam vatan
kush me tha mua ti je i joni
jo jo ju njerz nuk jeni
secili po ddel ma satan
po ju kush ju polli
kush more mjeran
a baba shqipfols ilirian
a grek a shkja pansllavian
mos jeni me gjak kopila
perse sdaktatosni bilbila
per se sakatosni qdo fe
per se po na vyshkni mbi dhe

per se jeni te zi si katran
per se vyshkni karajfila
ne nuk kemi atdhe
lotet na shkojnė si currila
jo jo nuk jam i juaj
nuk jam askund ne katdaster
nji ditė ma nuk do te vuaj
me pushkė do te luftojmė per qdo ngaster
qe ju te ikni ne te huaj atdhe
e ne te rrenjet te kthehemi
se mjaft ma ma tradhti
veq plumbin e njihni ju kod
ju jeni djaj te zi
ju dhimbje as ndjenjė nuk ndjeni
te pa fism e jeni te pa rod
as fis as farė te paster
si dje ashtu ishit edhe sod
do te luftojm ne tash per qdo pllėmbė engaster
e token e te parve ku lindem
edhe pse ju te na ndiqni doni
ku miza hekur brenė
--------------

vazhdon ne pjesen
II
nga autori xhelal ferizi

lirik
01-10-09, 02:20
Nese per ty e shpirtzoj melankolinė
autori xhelal ferizi

a art e metaforė bė j fjalen

nese per ty e bėj diell poezinė

e vargjet e mia nuk ndalen

---

ather me thuaj perse mi shpalosė emocionet palė palė

perse ti fjalen ma bėn shpirtė

e penden ma bėn gurrė magjike e valė

per se mė bėn engjull te dlirtė
-------------------

a thua pėr dashuri mė bėn emocion

qe te ndjej nė gjithqkajen time

vetėm ti nė qdo qelizė mė shpirtzon

currilas mė bėn varg rime

---------------
autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
01-10-09, 02:28
Nuk mund tė bėhesh i madh
------------
autori xhelal ferizi
-------------------
nuk mund te behesh i madh
i madh duhet tė lindesh
qielli e dielli e deti ashtu siq shihen
te mdhaj jan lindur
duhet o poet te bindesh
nuk duhet te ket te pa bindur
te mdhejt e artit dihen
brezat le ta dijn te mdhejt me be fund shihen
le ta din secili brez i lindur
e kohrat udhtare neper shekuj
se i madh nuk bėhesh por lindesh

lirik
01-10-09, 02:29
Si nuk dite tė thuash jo
----------
autori xhelal ferizi

si nuk dite tė thuash jo vendosmėrisht o koha ime

tė mashtroj e vizllueshmja lakmija

te gjitha pasthirrmat pastaj ti bėri copė e thėrrime

kohė hilja qė erdhi n'pėrdredhime

--------

si nuk dite tI thuash jo! qoftė edhe ofertė dhurates kohore

kur koha nuk dhuroj kurrė ndonjė rreze me fe

si nuk dite me i pshty ofertat pa kurrizore

qė shtyllė nuk mbanin mbi dhe

----------------------------

autori xhelal ferizi

lirik
01-10-09, 02:30
Po vjen dora tradhtare
--------------------
autori xhelal ferizi
....................
po vjen dora tradhtare
ik o vargu im
ik
po vjen smira barbare

ik ti ik

po vjen maska bizare

ik e mbi dhe mos pik

o vargu im

ik

se te fshijnė te perpijnė

smirat e zeza vrastare

kahdo e ku do te fshijnė

te urrejnė ashiqare

ik

o vargu im ik

nga duart hileaqare

se i ziu kanibal armik

i han kanibalisht vargjet shqiptare
autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik
01-10-09, 02:32
Ti moj lulja e bukurisė

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim

Ti moj lulja e bukurisė
mos je yllė i dashurisė
a mos je si balli i arit
a mos je lulja e beharit
a mos lindė je nė kopsht t' mahnisė
mos je ngjyra e rrezanisė
a mos je rreze prej shtati
a mos je ndoj lule shpati
se ty fjala tė del prej flete
a mos je ndoj lule jete
ndoshta nė brigje tė rrin kėrcylli
kah ndoj lum n' mes lugu a pylli
ndoshta je mu nė buzė tė zallit
tė lajnė currilat n' qehre t' ballit
mė thuaj moj lulja e qehre shendit
ti ma e bukura e atij vendit
a mos je ndoj curril hane
qė ke pikė mbi tokė dardane
se buzqeshje kshtu s' ėsht pa
qysh se shekujt nė tokė jan ra
qysh se nisė jan kohra e mote
s' ėsht pa art si qehreja e jote
nuk ėsht pa kso bukurije
nė art t' diellit as n' shend ingjije
as n'larmi įs n' lule tjera
kahdo nė vise shkon pranvera
kahdo shkojnė kto stinė t' beharit
kahdo jan trojet t' shqiptarit
kahdo shkojnė yjet gazmore
matanė harqeve ylberore
nuk ėsht pa lule freskije
as me gaz kshtu as me shije
as n ,mbretri tė karajfilit
as ndėr malet e bilbilit
nuk ėsht pa kso lule shtroje
thue se rritė e le ndėr kroje
aty dridhshėm ku bien biluret
vogėl bardhat valė e skurret
kahdo bjen ajo skurrjela
mbi fletė tua e kordela
po ti qenke e bija e hanes
me gjuhė shqipe gjuhė tė nanes
po ti qenke nėn degė e pipe
ma e bukura lule shqipe
po ti e mahnitke at currilorin
valabardha e zallinorin
kur ti nė breg po e kthen fletė allin
po i mahnitė currila e zallin
edhe bregun pran kullimit
za ujėbardhė tė gurgullimit
po ti qenke bardhafletė
qdo ujvare qė i jep jetė
ke zbritė yjet pran burimit
gurabardhtė kah vala e vlimit
qė si n 'vlim derdhen bardhore
me ra n' gurra zallinore
ti me tė hapura ato larmi
paske dalė sa yj me shkri
paske dalė gojė hapė me lanė
tokė e dhe e diell e hanė

autori xhelal ferizi liriku neper vite me vargje shqiptare
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
01-10-09, 02:33
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vasha nė mendime

autori xhelal ferizi nė mėrgim

NėPėR LUM VALBARDHAT PO PėTHYHESHIN N'GURABARDHė
CURRILAS FJALėT PėRHAPUR E PėRTHYE SI ATLETE
SI ART MAHNIJE LUMBRADHIT TUE ARDHė
Qė NXISNIN MENDUESHėM AQ SHUM NDJENJA JETE

PRANDAJ VASHA KISHTE DALė Nė Kėt NATYRė
Nė VLIMIN E SAJė RINORė
ISHTE SI NJė HANė KUR DEL N' QIELL ME FYTYRė
ME SHARMIN SI ARTI I' T' SHėNDRITSHMIT METEOR

MENDUESHėM MBėSHTETUR Nė KėT ART PEISAZHI
THELL DUKE KUNDRUAR E DUKE KUJTU MOTET
ME AQ SHUM DET NDJENJA E VLIME MARAZI
KU DėNESSHėM SHEKUJ' SHPIRTAS PO I SHPIRTZONTE LOTėTHJESHI PRRALLORE KY BREG SHEKULLNDJENJASH
KAHDO MAHNI MBI DHE
E BRIGJET Nė DY ANėT SI NGJYRė GėSHTENJASH
VALėT MELODISNIN Nė RRėKE

ATY VASHA MBSHTETė Nė NJI DRU Tė MOTIT
KėRKONTE NėPėR KOHRA KUJTIME
PO UJi SHPREH'VALėS SI BILUR I LOTIT
MBėSHTJELLEJ ME Tė MAHNITSHMET SHKUMBZIME

VASHA PO MENDONTE Tė DIKURSHMEN DASHURI
E HANA Nė QIELL VETULLORE
KISHIN DALė NėPėR VALė BUKURINė ME E PI
Tė BUKURAT DHUNTI QIELLORE

SA THELL KISHTE HY Nė MENDIME HANA
Nė MES Tė SHPREHJEVE ME DRITė
KULLIMI E VALA KOKėRRBARDHA RANA
VALBARDHAT KAH GURėT TU I SITė

O ZOT QDO NJENJA SHPREHJE Nė VETE
SIKUR Tė FLISNIN ME T' SHKRI
EDHE GJUHA E DRURIT E BUZė'LUMIT QDO FLETE
KėRKONTE Nė KėT ART ME PI

VASHA SHEKUJT Nė ėNDRRA PO I PėRKDHELTE
PRAN BREGUT ME VALBARDHAT SI LOT
Nė KTO BUKURI VIRGJRORE Qė ASKUSH NUK PO I SHKELTE
VEQ SYRIT Tė QIELLIT N' PėR MOT

VALBARDHAT SHEKUJNDJENJA NXISNIN ME MIJA MALLėNGJIME
GURėT VALBARDHSISHT PO LAHESHIN
VASHA E TRETUR THELLSISHT Nė MENDIME
VALBARDHAT NėPėR GURė PO I SHIKON SI NDAHESHIN

SHKUMBZIMI I VALVE SUMBULLONTE MELODISHT
SI UJI ASKUSH SHPIRTIN NUK E LMON
VASHA MEDITUESHėM Nė FLUTRIM LARGSISHT
QDO GJė THUE MBI DHE ME MALLė PO E SHPIRT'ZON

THUA SE I SHPIRT'ZON EREN E VALBARDHAT UJVARORE
MELODISHT KAH BULZONIN MBI GURė
A THUA O ZOT KėT VASHė ARBNORE
KUSH E THURI Nė ART ME T' MAHN ITSHMIN NURė

AJO PO E KUJTONTE DIKUND LARG SI Nė MITOLOGJI
NJė DASHURI Tė PėRMALLSHME ME TIPARE
AJO Nė MėRGIM TASH DIKAH NDOSHTA U SHKRI
SI KTO SUMBLLA Tė KULLUARA Qė SHKRIHEN N' PėR UJVARE

PRANDAJ VASHA THELLUėSHėM KUNDRONTE
BUKURINė E VETMUAR MBėSHTETUR PėR DRURI
AJO Nė MIJA DėNESJE SHPIRTIN PO E LOTONTE
KUR SYRI HANEN IA ZURI

O HANė I THA NėPėRMES Tė LOTIT
TI Qė ENDESH NėPėR QIELL PA U NDALė
NėSE SHKON MėRGIMIT BASHK ME STINė Tė MOTIT
MI THUAJ Tė DASHURIT TIM SE KėTU KAM DALė

PRAN KėTI BURIMI KU LUMI PėRSHKON
VALėT BUKUROSHE MU Nė MES LEDINE
I THUAJ MėRGIMTARIT SE RREZANISHT M' PėRQON
KAH TI NJI E KALUAR PLOT ME MALLėNGJIME

I THUAJ SE TA RUAJ TY SHAMINė BEQARE
I THUAJ SE TA RUAJ ZEMREN SI KRISTALI
I THUAJ SE TA RUAJ AT T' SHTREJTė BESė SHQIPTARE
SI'Q' E RUAN BILBILI DASHURINė N' DEGė MALI

I THUAJ LE Tė VIJ I THUAJ Tė Mė KTHEHET
I THUAJ Tė Mė VJEN ME FLATRA NGA MėRGIMI
I THUAJ SIKUR VALA LOTI PO M' PėRTHEHET
I THUAJ SE ME SHKRIU MBI DHE MALLėNGJIMI

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
01-10-09, 02:33
Nėse qeshni si dielli
''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
nėse qeshni si dielli retė e zeza do te ju ken zili
sterrat do tė mbulojnė artin tuaj te buzeshur pa hile
dhe re mizore qehret tuaja diellore kan me i nxi
rrezet do te ua kpusin permbi karajfile
'''''''''''
nese qeshni si vet hana
hijet do tė ju vijnė si nata
se moden e ka ne dorė satana
ne afatet kohore te gjata
-------
nese qeshni si ylli
e i ngjani nė stil tė padjallzisė ndonji meteori
do te ju dalė ndonji shtrigė a shtrigar nga pylli
te ju kerkoj te qeshni sikur ma i ngrysuri shekull i gjori
....................autorė xhelal ferizi

lirik
01-10-09, 02:37
O nėna ime

autori xhelal ferizi

Nė prehrin tėnd mėsova dashurinė
e ninullat me bibron goje

nė prehrin tėnd ndėgjova pėr shqipėrinė
pėr etnike tė lashta troje

nėna ime kosovare
ti ma mėsove fjalen
dhe gjuhen e bukur shqiptare
a i ndjenė tash vargjet qe s' ndalen

te guri i vorrit tėnd me kujtime
do tė vijė me tė zgjedhur varg
por tash o nėna ime
shekujt mė treten larg

e di se mė don ti te guri
ti them tė bukura do fjalė
tė' betohem nė gjak flamuri
se lotin e mbajė tė valė

e di se ishe ėngjull mbi dhe
e di se vdiqe kur un isha nė mergim
por o nėnė armiqt kokat kerkonin me i pre
tė derdhur e donin gjakun tim

mos mė gjyko o nėnė fisnike
un ika nga armiku
ti ndejte gjat si qelike
por tė qau i mjerė qerpiku

tė qau o e mjera o nėnė shqiptare
tė qau se edhe tradhtari
na ndiqte sė bashku me hordhitė barbare
sa i zi qė ishte tinzari

o nėnė te guri i varrit tėnd do tė sjell gojtarinė
dhe artin e tė shprehurit tė zgjedhur
dhe dhimbjet gjithkah kujtimet qė vijnė
e lulet nė trojet etnike mbledhur

Kushtuar nėnės time qė vdiq kur un isha i mėrguar


autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
01-10-09, 02:40
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un dhe koha dėshmitare

shkruan autori xhelal ferizi liriku


Un dhe ti kemi pa llahtarin
kemi pa vdekjen me sy
kemi pa tė pa besi 'n kemi pa bizarin
qė donin nė shpresė me na thy

ne kemi pa gjak kemi pa kufoma
kemi pa vrastarė me thika
ne kemi pa dhe shohim akoma
sa poshtė po bie etika

ti ke pa masakra ke ndėgju bėrtima
un kam ndėgju nga largsia
ti ke pa shum trupa tė shpuar me vrima
un kam qa pėr fiset e mia

ti e ke pa armikun e ke pa edhe tmerrin
e ke pa qetnikun duke gjveshė vashė shqiptare
un kam pa at terrin e tė ftoft metelikun
duke ble tradhti mercenare

sytė e mi e tu kan pa shum pispillosa
kan pa servil e lpisatarė
kemi pa shum krena pėr te cilt qanė kosa
shėrbtorė shum tė ligj e t' pa farė

ti i ke pa nga afėr si i rjepin tė gjallė
n' masakėr tė mjerat fise
un jam tha mbi dhe pėrmbi gurė e zallė
zgėrdheshjet duke i pa e servilitė l'pise

ti e ke ndėgju britmen kur ka ra ndoj grua
a vashė e virgjėr shqiptare
porse un nga larg e kam pėrjetua
dhe tha jam nė trotoare

ah ti i ke pa gjakpirsat e krimit
me syt e tu prej qielli
e mua mė kan djegė ndėrgjegjet e kushtrimit
por shtegun s' ma hapi dielli

un dhe ti kemi pa hallet mbi dhe mbi toksore
un dhe ti jemi shokė dėshmitarė
ti ke pa mjerimet pėrmbi tokė arbnore
e un nė dhe tė 'huej rob nė vargje varė

ti je ma ndryshe ke tjetėr pozitė
ti ecė se nuk tė duhen pare
un jo se kjo jetė u bė depozitė
flliqsirė kjo grabitqare

autori xhelal ferizi shqiptari kosovarė ne mergim
http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/reputation.gif (http://www.forumishqiptar.com/reputation.php?p=2337057) http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/quote.gif (http://www.forumishqiptar.com/newreply.php?do=newreply&p=2337057)

lirik
01-10-09, 02:41
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vetėm nji qast dua tė jem i lirė

autori xhelal ferizi nė mėrgim

dua tė jem vetėm nji qast i lirė
qė tė mos jem poet
i lidhur shpirtrisht me zingjirė
pėr tokė e dhe e det


dua tė jem vetėm nji qast i lirė
tė jem pa kureshtje
tė jem nėn dritė'hanėn e mirė
liri sheti e heshtje

nuk dua tė jem vargėtarė
as rob i shkrimit
nuk dua tė jem rob pėr shqiptarė
e halle mbi dhe tė njerzimit

mjaft ma me pendė
pėrse me pendė prore
si dje si sot me brenga e me mendė
rob i halleve toksore

rob i bukurisė sė luleve aromtare
rob i veseve njerzore
shėrbtorė i ndjenjave gjithmonė pa pare
rob i rrjedhave kohore

nuk dua tė jem poet
bėrtas deri nė qiell
por dheu e toka mė thrret
e re me hanė e me diell

nuk mė lėshojnė bėrtimat
nė vesh tė djepave e loti
e nė vargje mė ndahen rimat
dėnim e paskam prej zoti

rob i dhimbjeve tuaja
rob i botanikes e i kercyellit
rob edhe kombeve tė huaja
vajtues si nji qyqe nepėr degė tė pyllit

rob qenka poeti i mjerė
rob i krojeve
si nji kanarinė nė kafaz nė pranverė
nė pranga shpirtrore kur kėndon prrojeve

do tė dal tė bėrtas qė tė mė ndėgjojnė luginat
mė lshoni se dua liri
le tė ndjejnė lisaet e druj e qetinat
mjaft ma poet do tė thrras me mėri

oh rob pėrse i fytyres sė gurit
pėrse rob e kodrave me ledina
pėrse rob i rrudhave tė drurit
mbas fjalve mė shkojnė mot e stina

pėrse mė duhet ti perkulem ankimit
lotit dhimbjeve pėrse mė joshė jehona
pėrse un ti pėrulem lotit e vajtimit
me pendė kahdo netve tė vona

ndiq me pendė qyqen e ndiq kanarinen
e gjuhėt e shpendve e cicrima
e dridh penden dėnesshėm duke e ndjekur rimen
robrou n' vesh currueshėm kahdo thekė bėrtima

LIDHU GJITH PER VUAJTJES E LIDHU PėR MALLIT
ROB NėPėR KOMBE E FE
vuaj me pendė nė dorė e rri n' pikė tė hallit
dėnes e qajė pėr atdhe

tė jem poet ah ha ha
tė qeshė me ty biznesmeni
puthadori e bukshkelsi qė ka shum para
e gjithfar tradhtari e legeni

nuk dua tė jem poet
tė mė pėrqeshė politika
eunuku qė bėhet mbret
e zhgjyranve satirika

ma mirė tė jem i qetė
poet do tė thot varfanjak
q 'tė duhet shpirti sa i det
kur mund ta pėrthurin me nji lak

shpirti i vogel sa nji pikė
po dela sot ma i madh se i poetit
dhe vendimet i prenė si nji thikė
e aktron mbi fronin e mbretit

poeti po del fakir
po del si nji qjerrrės lypsarė
nji rob nė boten e lirė
qė nuk vlenė sa nji dollarė

ma i mirė po del tallavgjija
bloztari me shpirtė dinak
tradhtari po del si ingjija
kurvari po quhet bajrak

nuk dua tė jem poet do tė gjėmoj
me vulė nė dorė nėpėr ara
pėrse gjthmonė t' meditoj
kur hilja gjith del ma e para

q' mė duhet shpirti i pa djallzi
e penda qė thrret pėr kullime
kur satani qė ėsht i zi
i mbulon me trubullime

kot poet je kot
mbi dhe po kėrkohet djallė
si dje e pardje si sot
kot paske qa me mallė


autori xhelal ferizi ne mergim liriku


lexoni vargje nga autori xhelal ferizi

tregoni shoqes dhe shokut

lirik
01-10-09, 02:42
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

DREJTSINė DUKE E KėRKUAR
shkruan autori xhelal ferizi ne mergim

MBAS SHUM PėRJEKJEVE E MUNDIMEVE
mbas shum lutjeve me fe
pas shum e shum vrapimeve
e mora globin me dhe


dhe po e rrrotulloja globin nėpėr duar
me shpejtsi kureshtare
gjithkah duke hulumtuar
nėpėr akte shekujsh nė sirtare

po e rrotulloja globin gjithkah
me sy shkencorė e magjik
pėr tė gjetė sė paku nė ndonjė krah
dikund drejtsinė e vėrrtetė

o zot sa shum rrotullova
si nė oren e gjeografisė
kah detet e malet shkova
me penden bashk isha nisė

kėrko gjithkah nėpėr vende mbi dhe
kontinente e nė qdo shtet
nė skutat me diell duke nxe
gjithkund ku kishte jetė

por kot e rrotullova
me shekuj me tė gjitha mjetet
sa kėrkimet pėrballova
kėrkova lule e fletėt


edhe drites e flladit e hijeve
gjithkah nėpėr ligje tė gjithqkajes
materjeve e tė gjitha dijeve
dhe shekujve mbi kohra shekuj majes

tė gjtha nė penden time kėrkimtare
i kisha intelgjencat bėrthamė e sisteme
dhe gjuhėt e kodet ndėrkombtare
dhe zbėrthimet pėr probleme

kėrkoja nėpėr vrima tė globit rrumbullak
edhe mikromilion vogėlsirat
nė tė planetit pėrbėrje rruza e gjak
nė vlerat ma tė mirat

mendoja se duke rrotulluar globin me digitale
nė nji skutė dikund magnet
duke kaluar dhe e fusha e male
drejtsinė e imagjinuar kam me e gjetė

dhe me penden time nė kėt rrotulim kozmik
kahdo ku shtrihet jeta
kėrkova si nji fenomen mitik
por drejtsinė askund mbi glob nuk e gjeta

xhelal ferizi autori nga mitrovica
----------------------------------------
tregoni shoqes dhe shokut qe edhe ata te lexojnė

.
(http://www.forumishqiptar.com/newreply.php?do=newreply&p=2337077)

lirik
01-10-09, 02:51
Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk i ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohar defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------

lirik
01-10-09, 02:51
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė lavdroi njeher nje kohė servile
-------------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
mė lavdroi njeher nje kohė servile
un qava me ngjyrė pende si lot
sepse ajo kohė me rrehte shpatullat me hile
ajo kohė nuk kishte zot
''''''''''''


pastaj me perqeshi nje kohė e pa kohė
un perseri qava me pendė
dhe ju thash shekujve perse sjellni vula me maska e moh
por jo ndoj kohė me mendė''''''''''

dhe dielli qe skenat i kishte pa
me tha me nje peshperimė
shperblime jeta pak ka
jeto me tha o viktimė
-----------

po ti diell perse keshtu gjykon
i thash me vargun tim
me tha se gara e brrylave viktima kerkon
e faji mbetet jetim

''''''''''''''''''''''
dhe mos kerko psehe me tha as ne diell
mos kerko kandare pa hile
se engjuj nuk ka as ne qielll
se edhe retė jan kopile
--------


nuk paska ne kohra ikona

mos u falė pa kohė mbi dhe

mos ec stinve te vona

se mbetesh ne kohen pa fe
'''''''''''''

autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
01-10-09, 02:58
Kur qeshni e di pse qeshni
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
---------------
e di pse qeshni kur qeshni
sepse mendoni se pas qeshjeve nuk ka re te zeza jete
sepse qeshjen e ka zbuluar zemra e iluzioneve
sepse nuk e dini
qė pastaj koha qė pason
qeshjen
me lotin ua ujitė
e
pauzen e qeshjes jetė
kur qeshja mbaron sė lulzuari
kur keni qeshur kėt nuk e keni ditė
si quhet e pastajmja ardhmėri
e larmive me ngjyra jete
prandaj keni q eshur e qeshni
qė tė pini lumturi si dete
e nganjiher ti derdhni me lot kah qerpiku
se jeta ka te quditshme adete

koha e sajė esht miku e armiku

qė prodhon edhe shkaqe tė lotit
jo vetem te qeshjes
prandaj kur qeshni nuk e dini
se
kur dollija i mbarohet zemres
vijnė vėrrshime jete
qe trubullojn dollitė e qeshjeve
dhe hallet flasin vet me vete
vjen koha sterrė e reshjeve
e hallet vershojnė si dete
prandaj e di pse qeshni
se ne skenė nuk ju dalin rrisqet
ne teater te jetes qe ti shihni
nuk e dini se pas qeshjeve
nė pauza tė qeshjeve kohore vijnė halle
qė ju bėjnė tė harroni
qė ndonjėher keni qeshur
kurė dhe pse keni qeshur
por qeshni i bijė te rriskut
e mos mendoni
se pas kodre vijnė re
qeshni se koha esht lotsjells i joni
nga fati i njeriut i pa fre
ma mirė te ju pushtoj iliuzioni
se sa brenga e se nesermes
e qeillit qe vjen me te zeza re
qeshni e mos mendoni
se qeshja ma e mirė ėsht qeshja iluzion optimiste
e iluzionit te sigurt
qė koha nuk do tė sjellė ngrysje
qeshni e mos rrini te ngurt
se brenga ju rrokullisė ne pėrmbysje
qeshni pra ju o qenje iluzioniste
--------------
nga autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
01-10-09, 03:00
Mė fal o vetvetja ime
-----------
autori xhelal ferizi
------------
mė fal o vetvetja ime
tė gjitha lutjet do ti sjell nga qielli
me gojė me zemer e me shkrime
mė fal qė nuk ta solla asnjė rreze dielli
-----------
mos mė akuzo nė at botė
se hajdutėt e rrezeve tė gjith vodhen
ata natėn pa hanė e pėr hanė dje e sot
rrezet i grabiten pėr vete i mblodhen
------------
un nuk vodha askund
asnjė rreze lumturije
tė solla zhgėnjime e mund
mė fal pa pikė mėrije

---------
mė fal nė at botė e nė kėt botė
edhe lulet mi vodhen tradhtarėt
un ty tė solla vetėm lot
dashuritė mi vodhen dinakėt tregtarėt
-----------
edhe lulet mi vodhen
rriskut tim si lan kund hise
tė' gjitha qeshjet me maska e pa maska i mblodhen
sa grabitqare kto fise
---------
thue se kan pi kta grabits jo ujė por shpejtėsi
thue se ushqehen me fat
vetėm un pse vetėm un pa pi
sa do pak uratė
----------
ah vetvetja ime e gjorė
si tė jap ndonjė burim magjik
si ta ndrroj gjithqka me buton a me dorė
tė mos vet'quhem ma tragjik
------------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

lirik
01-10-09, 03:02
Nga tė gjitha bukuritė
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
nga tė gjitha bukuritė
qė zemren time e kishin pushtuar
mė mbeti njė kujtesė si e magjikshme dritė
gazi yt i djallėzuar
-------
si mund tė ket qeshje tė tillė mbi dhe e nė qiell
qė ja kalon seciles qehre estetike
qehreja jote me gaz ja kalonte seciles qehre luleje nė prillė
qfar buzqeshje artistike
---------
rob i asaj buzqeshje kam mbetur
dua tė shkundem nga kjo e bukur robėri
sa her nėpėr ėndrra jam tretur
nga ky art me pranga mė zgjidh o perėndi
----------
qeshje tė tilla vrasin
kur nuk e kan besnikrinė nė zemer
qelizat e mia bėrtasin
si quhet kjo buzqeshje me emer
----------
muzat e mi mos rrini rob tė kėti gazi djallėzorė
bukuri qė vret me vizllimė
ky gaz tash ėsht akull borė
un dhe zemer hapi im nga ky gaz u ngrimė
-----------
gazi i bukurisė artistikisht vret
ikni o ndjenjat e pafajshme nga ky grep i pa besė
si mund tė rri pran kti gazi shkret
kur shekulli im nė mua tash dėnesė
----------------
autori xhelal ferizi

lirik
01-10-09, 03:04
DUHET GJETė NJė ARMė YLLTARE
Duhet gjetė njė armė ylltare
**************************************

Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
***************************************

duhet gjetė njė armė ylltare
edukatė e re shqiptare
duhet veshur me plot vlerė
me shpirtė shkolle e me nderė
tė gjitha shtresat gjithkombtare
duhet ngritė n’pėr kto binare
nė binarė ta vemi etiken
dashurinė jo armė e thiken
duhet t’marrim ilaqė mshire
urtėsi mbi tokė ilire
edukatė prej gjak bilurit
dritė pėr cak prej hanes t’ nurit
edhe nga shpirti i ylberit
jo tė shtyhemi krimit t’vnerit
me ngritė dorė mbi fis e vlla
se logjika kshtu se ka
ta ujisim tė lashtė logjiken
ti shartojmė ne djalė e qiken
burrė e grua e qdo shqiptarė
me gjak shege vizionarė
vizionarė t’jen fiset t’ mia
nxisni mendjet pėr kah dija
lidhni zemra shpresa e ura
kah butsija e kah kultura
jo kah i zi agresiviteti
se na qajnė zallina e deti
se na qanė shqip kanarina
se na qajnė ah moti e stina
vdesin shpresat gjithkombtare
nėpėr vrasje e shkollė barbare
qė import ne na e kan sjellė
nė troje tona e kan mbjellė
por ju nė zemer mbjellni yllin
si ujvara qė e njomė pyllin
me freski nė rrėnjė e pip
mbjellni paqe e artin shqip
art e dije e tė dashuren punė
jo ligsi jo krim e dhunė
gjith ta mbani lart vlersimin
dashurinė pėr dije e shkrimin
ah ta zbutni shpirtė e gjenin
nė mirsi mbani refrenin
edhe shkollė n’norma e principe
jo n’ gjakderdhje rraca shqipe
mos i vyshkni degė e pipe
degė tė pemve ku bien rreze
ju kulturė mbjellni ndėr breze
sjelljen tė mirė e maturinė
nė edukim mshirė e mirsinė
e ta msojmė ne trashgimtarin
pėr me e dashtė bashkatdhetarin
se pa vlla nuk t’ duhet jeta
t’mbesin rrugėt caqe t’ shkreta
zbutuni tė gjith ju nė mes veti
tė gjith shqiptarė pėr kah adeti
ndrroni pak ato zakone
hiqne mendjen prej zezone
mos e mbani mendjen t’grirė
si ajo bisha egėrsirė
me njiher ngutshėm me u nxe
njeni tjetrin n’ mish me e pre
duhet ndalur me kulturė
lidhni fijet porsi urė
tė gjith shqiptartė mbi glob e botė
se jun sjellin porsi rrotė
tė huajt me vuajtė qė ju kan nda
gjith me u pre po vllau me vlla
pėr shkak t’vogel me armė nė dorė
leht me e derdhė gjakun arbrorė
thua se ėsht pak ujė tė zallit
me i lanė fmijtė nė pikė tė hallit
pėr hiq gjė me u ndje bėrtima
e me mbetė nė jetė jetima
dhimbjet prore e mėrija
ndjenjė hakmarrje e hasmėria
gjith tu i mbajtė nė gji me veti
me gjėmue gjith toka e deti
n’ gjendje lufte e pėr pak pare
pėr njė fjalė vrasje barbare
varre u mbush toka shqiptare
kush n’ freskim pa e mbajtė logjiken
neverisim galaktiken
glob e dhe e qytetni
mos etnike oj nanė shqipni
mos u ngut shpejt me ngritė dorė
pėr njė fjalė me u bė gjaksorė
por le tė mbahet ai pushteti
nė logjikė ta drejtoj shteti
shkolla e arti e qeveria
edukimi e dituria
edhe kultura e urtsisė
pėr me i pri ah pėrjetisisė
me pasė gzime e qetsi
jo sundim i krimit t’zi
ikni kti mentaliteti
rrini mirė si bereqeti
si’q'rrin grurit ai kalliri
nė paqe e degė si q’ rrin ulliri
pėr dobi e pėr atdhe
mbani shqipen me tri fe
hiqne shpirtit agresionin
shtytjet t’ djallit e demonin
ndalne kėmbzen t’pistoletes
shum ma vlerė caktoni jetes
dijeni mirė se s’gjeni vlla
farefis si tuajin s’ka
se i yti ėsht si sytė
jo n’shfrenim aq leht me e mbytė
jepi mendjes pak pushtet
ndal shqiptarė s e mbete shkret
nga ky krim dole binarit
nga etika e norma e t’ parit
ushqe shpirtin me kulturė
pastro gjakun me bilur
lidhi punėt nėpėr troje
me vlla tėnd si bleta n’ hoje
jo me e pa me egersi
turr me u therrė e turr me u gri
pa i dhanė trurit kurr me pi
pak gjak shege epak paqe
pse m’je turrė n’ngatrresa e gjaqe
po a e din more gjaknxehtė
se me vrasje s’ gzohet jetė
me e prishė shpirtin nė strukturė
thua se zemra ėsht vajgurė
pėr me u ndezė shpejt me mėri
me gjak tėnd me pre me u gri
me i que motet n’ hasmėri
pse shqiptari me shqitarė
me u vra prore fis e farė
pse bien n gjak e nė dhimbje prore
pse me i nxi motet gazmore
pse me e nxi tė mjeren jetė
qė na e fali zoti vet
pse me u derdh gjaku me breza
naė e moter me u veshė n’ zeza
edhe nuse vashė e grue
pse per tė gjallė pėr me u ngujue
ruaju gjaksit s atė jet moti
gjith tu u derdhė po gjaku e loti
dhimbjet dėnesjet e shkret mbi dhe
me mbetė brezi e mosha e re
sepse mendja shkurt vendosė
ardhmerin leht e fundosė
tue ngrehė kėmbzen pushk’s mizore
por ma mirė libra e fletore
laps e leter e punė e nderė
me vrapue per dritė e vlerė
pėrmbas fryti embas prodhimi
se me ndejt me halle krimi
neper gjaqe mbyllun udha
gjith me vuajtje e halle e rrudha
mbyllja deren gjith dikujė
e qajn nanat n vjet e muaj
derdhu lot e dhimbje e vaje
ndal shqiptarė ti mendjen mbaje
pėr logjike e ardhmėrije
mbaju fort pėr shkolle e dije

autori xhelal ferizi ne vazhdim

lirik
01-10-09, 03:06
nga autori xhelal ferizi
ujit zemren me ujvare
me qetsi paqė aromtare
n’ gaz le t’ shkojn ty stint shqiptare
edhe shekujt nė dritė t’ arsimit
e nė binarė shkolla e zhvillimit
mos tu mbjelltė kund mendja e krimit
porsi ylli i atij qiellit
tu mbjellt gazi udhve e fillit
kndofsh nė punė si zogu i prillit
e jo ne gjaqe e kah kėrdija
kah vllavrasja e lemeria
por kah arti i bukurive
jo kah gjaqet primitive
por si e bukura e larmja fleta
porsi lule e hoje e bleta
nė punė tue qelė dritė te shkoft jeta
edhe nė gzime gjithkombtare
me tri fe mbi tokė shqiptare
prandaj shqipe me krih t’ lehtė
merr prej luleve pak sherbet
mer nga paqja bereqet
lang hareje qė e ka n’ jetė
edhe tė yjve dashuri
shih si dalin n’ qiell me shkri
me shėndritė e pėr me nxe
pėr qdo natė pėr njerz mbi dhe
qė t ken dritė kombet me fe
qė kta globit tė ecin mirė
n’paqe n’ jetė e me deshirė
merrni shembujt edhe n’ylber
si bjen etshėm n’ t’ėmblen verė
si pin leht nė gurra e kroje
kund pa e nxjerrė ndoj sulm prej goje
pėrveq paqes e mirsisė
ngjyrė e sharm n’ drita t’ larmisė
nga autori xhelal ferizi

lirik
01-10-09, 03:07
e ti pse shqiptarė qfar ke
nga autori xhelal ferizi
pse don gjak pse don lot rrke
pse e don jeten agresive
pse trauma ju len fmijve
po pse e len ti gruen te ve
gjak e lot pse derdhė mbi dhe
pse e i len n gjak ti kulm e voter
pse i len n’ vuajtje nan ė moter
gurin dhimbjet pse me e nda
pse me u pre e pse me u vra
pse po ngutesh me ngrehė gisht
ti nuk je shpellorė me bisht
por je i lashtė e ke nivel
me kėt qthurje pse po del
nė sy tė keq tė qytetnisė
shih si sot je katandisė
ikun kombe e fise e fe
nuk tė don askush mbi dhe
se tė quajn shum agreesiv
shum gjakderdhs e shum aktiv
punes t’ keqe pėr me i pri
pėr me therrė e pėr me gri
aman shqipe ruaj imazhin
merr nga yjet at lavazhin
laje trurin me shum paqe
shėndrrou n’ lule e manushaqe
vepro nė punė e nė urtsi
nė kulturė e maturi
mate vehten njqind her
mos merr jetė e mos prish vlerė
shkollen punen e bashkimin
sa ma shum n’praktikė leximin
ah lexoni mbjellni dije
n’qdo pjesė truri nė qdo fije
mbanu bashk si yjt e qiellit
tue shendritė nėn hise t’ diellit
t’gjith shqiptart kah jan mbi dhe
ti bashkojnė ah ligje e fe
fe e tyre shqiptarija
cak i tyre diturija
njeri tjetrit jepni krah
se na gjuajn armiqt pėr gjah
e mos msyni vlla me vra
farė e fise babė e vlla
grua e moter fqinjė e fis
se ju kjanė qyqja mbi lis
mbetni n’ burgje n ‘vuajtjee gjak
nė vetmi e tė fikur n’ prak
nuk fitoni mbesni shkret
vjen pendimi n’ lot si det
mandej tmerri e rruga qorre
do tė shihni ma shum vorre
prishure zemre nė hasmėri
prishur gjenin me mėri
prishur gjakun n’kod barbari
prishė etike e qdo kanari
ekuilibėr t’ qytetnisė
prishė qdo kd te dashurisė
mbetet shpirti kriminel
shpresė as cak nuk ka kah del
mbyten t’ jet’s motive
mbetesh n’ burg n’ diktat t’ djallzive
truri vuan ezemra vyshket
optimizmi pėr t’gjallė ndryshket
vyshket qehre e dhe i joni
gjith nė krim tu i pri demoni
po a nuk ėsht arti e muzika
me u aargtu po djem e qika
jeta e re e gjaku i butė
dritė kulture ne qdo skutė
mos me lanė vend pėr errsirė
tue ndrique trurin e lirė
se n’kėt jetė duhen argtime
dashuri e pėrqafime
e jo gjak e lot e krime
duhet vllaut doren me i dhanė
tė ju lakmojnė bilbil e zanė
e fllanxat t’ bukura n’ lpenra dyshe
zogj zymbyla e dallėndyshe
kah hjeshija e kah cicrimi
pėr kah shkolla e ligjėrimi
jo nė gjaqe primitive
jo nė vepra agresive
jo nė shtytje t’ mbrpashta o shqipe
por me qelė si syth me pipe
si’q’ qelė pipin qershija
ashtu bardh me qeshė shqipnija
si’q’shkumbzon po vala e detit
si’q’ qeshė ftyra e bereqetit
si qeshė hana nė rreth me yje
si q’lmon flladi degė e pyje
vazhdon

lirik
01-10-09, 03:09
kshtu shqiptarė me mendė tė holla
le tė ecin sjellja e shkolla
tė gjith si zemra e unitetit
ti bashkojmė brigjet e detit
edhe trojet male e fusha
kah freskon flladi me brusha
kah rrin bukur elashtė etnija
lidhnu fort kah dashurija
jo me ego e vrasje t’kqija
se kshtu vdes shqipja mbi dhe
nuk ringjallet ma me nxe
as me shpresė e as me gjak
prishen dejet lidhen n’ lak
t’gjitha caqet lidhen n’ leqe
vdes pėrthurė nė punė tė keqe
nuk tė qeshė dielli as deti
vyshket shpirti e t’ vyshket shteti
edhe kmbi edhe etnija
ta kthen shpinen perendija
t vdesin gjenet me qeliza
as nuk t duan fllade e puhiza

nuk ka shkencė mandej mbi dhe
qė t’ ringjallė nder kombe e fe
prandaj shqipe mbani n’ mendė
t’gjitha vargjet rendė me rendė
qė i kam shkrua me ndjenja malli
siq ka shkrue me rimė kavalli
qė luan n’ deje guri e zalli
ashtu shkrua kam un prej shkrimi
prej kti t zymtit ferr mergimi
i harruar e nė presione
prej tė huajve n lojė demone
veq pse s pata mik as vlla
kta e kan luajt lojen me shkja
deri sa un jam vyshkė mbi dhe
tretė harrua jam gjallė jam bre
kshtu ju luajn ju me u shprenda
kur nuk rrini vllau me vlla
mbetni ne skuta mbetni tė mjerė
porsi qyqja nė pranverė
qė qanė prore nė lot lanė fletė
ashtu nė lot ti e lanė kėt jetė
kur nuk mbanė komb as etni
kur nuk mbanė farefisni
komb e FIS t’ afėrm me gjak
kur nuk mbanė shtizė as bajrak
mbesni loti i qerpikut
gjith tue kja nėn kambė t’ armikut
mbesni keq zi e ma zi
nėpėr skuta me mėri
n’gjaqe e vrasje e hasmeri
nėn sundues e nėn diktat
n’ lot si qyqja dit e nat
tue shty vllaun nė gropė tė zezė
mė mėr e zjarrė tu u ndezė
ju shtyjn djajt me nis kah krimi
nė anarki emodė shėmtimi
jo shqiptarė kshtu nuk ecė jeta
kush tė soll n’ kto caqe t’ shkreta
ndrroe taktiken aman sot
qė ta dijė i madhi zot
qė nė lindje t’ diellit t’ veres
sot e mbrapa me i pri nderes
edhe punes dije e vleres
me u bė mjaltė n’ hoje te etnisė
ėmbėlsi me i sjellė shqipnisė
e jo krimit e mbrapshtisė
jo me u grindė per prona e ndarje
me ngatrresa e me perqarje
as me fe as me krahina
le te ju shkojn mirė motee stina
kahdo i thonė shqipni etnike
mos u paftė kund thikė qelike
as barot e plumb e zharė
e shqiptarit me shqiptarė
mos u ngucshin kurr n’ me s’ veti
mos i shkelt ma krajl as mbreti
as pushtues as sundimtarė
qoftė shqiptari ylli i parė
si pėr paqe e pėr punė t’ mira
mos mbretroftė bela as smira
hasmeri e gjaqe mizore
kėngė e punė dum n ‘tokė arbnore
nuk duam vese t’ barbarisė
me i nxi qehren qytetnisė
mos me u dahstė kud vllau me vlla
kshtu na duan ne grek e shkja
n’gjaqe e lot gjithmonė me kja
mos o zot shqiptarė mbi dhe
mbjell ne gjak ti vlerė e fe
le tė rritet ajo bimė
paqe e fat ejo bėrtimė
edhe etikė si diellie hana
n’ paqe u mbajtė ju shqipni nana
e jo ne gjaqe e fyshek
pėr njė megjė mbi dhe me vdekė
pėr njė guri a pėr njė vi
qė sa i mizė nuk ka rėndsi
rėndsi ka ai gjaku yt
fisie fara jan si sytė
edhe kombi e ajo gjuhė nane
e jo drama shekspiriane
gjaqe e vuajtje e tragjedi
veq pse mendja s’ ka me pi
largpamsi as larg me pa
se q’ do t’ thot kur jet pa vlla
se q’ do te thot me u sjell si bishė
se qka do t’ thot faren me e prishė
se shqiptart jan djem t’ nji nane
prishė familjet iliriane
ka hy myku deri nė asht
ka prishė mendje n’ tru e rrasht
po e vret tė vetin per dy fjalė
nuk ka gjakun kush me e ndalė

thue mbi dhe ka humbur dija
veq pse ne shpirt s gjendet qetsija
pak durim me e pasė shqipnija
pak pushtet logjika e dija
diminim me pasė n’qdo pore
me dejtue mendja arbnore
me qetsi mbi tokė me kore
njė etni qė i ka tri fe
tė lirė me u gzue mbi gurė e dhe
me pasė shprehje e plot kulturė
dialog e me lidhė urė
urė tė diellit rrezehollė
e siq lidhė dega me mollė
pėr me e i lidhė damart me shkollė
porsi fletė e i kėndshmi pip
me u lidh bashk etnija shqip
me urtsi e me bashkim
pse s’ vepron o kombi im
po ju a e shihni timen pendė
si ju thrret ju rendė me rendė
tė gjith shqiptarve n glob me fe
gjith kah rrini n’ gurė e dhe
si u thrret penda manushaqe
me u bashkue nė punė e paqe
*************************************

JU PERSHėNDETė BASHKATDHETARI NGA MėRGIMI
XHELAL FERIZI NGA MITROVICA KRIJUES I VARGJEVE SHQIPTARE
__________________

lirik
02-10-09, 11:44
Gjirokaster-
'''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė gurėt e tu i numroj shekujt me qehre e rrudha
ti je vet ma estetikja mahnija
kahdo ka ecė koha me epoka e udha
nė ty ėsht skalitur bukurija
''''''''''''
un jam kosovarė shqiptarė
me gjak e me gjuhė e me fis
un edhe piken e fundit tė gjakut nė damarė
e jap pėr tėndin shqiptarė tė toskėrisė at plis-
''''''''
ti je labe por shqiptare moj e kėndshme bukuri
por un vdes pėr bukuritė e tua
un kosova do i mbledhi tė gjitha lulet qė kan dashuri
e penden pėr ty do e bėj krua
''''''''''''
a e din sa tė dua moj e bardha e motit
sa shum ti dua gurėt me shkallė
do ti lutem tė madhit e tė fuqishmit zotit
qė ty si yllė qielli me tė shpallė
------------
se ti e ke aq tė bukur secilin gurė
se nė ty shėndritė me aq bukuri antika
se ti je ajo shqipja e qendisur nė flamurė
para teje pėrkulet arti im e poetika
'''''''''''
tė dua un drenica e mitrovica moter
tė dua aq shum un kosova
tė dua do tė vi nė gosti nė tė bukuren voter
tė dua thonė peja e gjakova
'''''''''''''
tė dua ty tė thot edhe kaqaniku
te dua tė thot edhe gollaku
ti neper shekuj qendrove si q eliku
gjuha nuk tu ndrrua as gjaku
'''''''''''
kosova thot ti dua kėngėt e vallet
zemrat tona shqip do ti bashkojmė
kosova thot ti dua gurėt dhe e zallet
shqip nga nje zemer shqipni do kėndojmė
''''''''''
un per tingujt tu do tė shkrihem
gegė e toskė do e bashkojmė eposin
si ylberi nė gurra andej do tė ndihem
shqip kur tė larmojmė melosin
'''''''''''
gurėt nė poetikė tė gjith do ti pėrshkruajm
pėr kėt art e kemi lirikun
e nė ty bekimet kahdo qė lulzojnė
do i mbjellim si paqja me ėmbelsia fikun
'''''''''''
tė duam aq shum tė duam ty
ti je shpirtė e gjani ynė moj moter
mos e dhashtė ai zot shqipėria me u thy
shqiponja na mbanė nė nji voter
'''''''''''''''''''''
prandaj ta dhurojmė me shpirtė dashurinė
e gurėt me kala ti lavdrojmė nė art
pėr ty do e qėndisim aq bukur lirinė
me yje qė shėndrisin lart
''''''''''
ti je e jona e qėndisura shqip
secili dushk ne kosovė tė ndjenė moj aromėtare
secila lule e fije bari shqip
e tokes dardane shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
autori xhelal ferizi
nga mitrovica e kosoves
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
gjiroksteres se bukur
i dhuroj keto vargje nga
autori xhelal ferizi
-----

lirik
02-10-09, 12:15
Nganjiher mė duket sikur vetėm sytė e mi kan zemer
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kur sytė e mi e shohin te lashtin dhe
arat livadhet me kopshtije
kur shohin dushkun barin e lisat plot hije
e zogun shqip ne fole
ata bėhen varg i magjikshem lirik
bėhen shpirtė poeme e vargu
endrrojnė dardanė fusha te gjera
malsi e bregun adriatik
dhe lotojnė me mallė prej se largu
ata bėhen gjak damarė shqip me nxe
bėhen dashuri me tė shejta qeliza
aat mu ne zemer shejterie qelen si lulet ne atdhe
ju duket sikur shqip i lėmon leht puhiza
---------
kur sytė e mi shohin kohen
ndrrojnė ritėm si tinguj tė thellė
---
kur shohin dashurinė marrin hov neper maja
kur shohin dhimbjet si zemer coptohen
dėshtimet me dėnesje i rimojnė
kur shohin shpresen ringjallen e gėzohen

artin e perzemersojnė
---
kur shohin djerrinat duan tė bėhen arė

qė bimėt mė tė bukura si fryt nė ta me u mbjellė
kur shohin liri e tė qeshur shqiptarė
sa bukur nga zemra si bilbila ligjerojnė
---
prandaj mė duket se sytė e mi kan zemer
se ndjejnė aq thell deri ne enigma e fenomene
ata gjithqkajat i emrojnė me metaforė e emer
ata shkojnė me ritme shpirtzimesh deri thell nė gjene
pėrse sytė e mi jan tė tillė
cila filozofi do ta spjegoj organike
cili gjelbrim e i pranveres prillė
cila pendė gjeniale do ta zberthej poetike
sytė e mi edhe per kohrat bėhen zemer
ata bėhen art per shqiperin etnike
ata zemėrsohen edhe pėr dashurinė
ata bėhen shpirtė e kan krah e themer
kur shohin ne atdhe bukurinė
e bėhen lot si curril te kulluar te pa fajshėm
kur neper mes tė lotit e shohin vuajtėrinė
ata bėhen edhe zjarrė
bėhen turr si duhija
dhe turren per tu hakmarrė
kur pjellet me hilen tradhtija
---
ata kan zemer gjithmonė per te kuq bajrakun
me shqiponjen me dy te shqipes krena
ata behen flakė e turren me emarrė hakun
kur mbihen mbi atdhe shum hijena
-----
ata u bėnė zemer qė ta shpirtėzojnė bukurinė
ata u bėnė zemer qė ta kullojnė gjakun
zemer jan bėrė pėr lirinė per dashurinė
ata shihen nganjiher te perflakun
---
sa her ata me shekuj kan folur pėrzemėrsisht pa hile
me gjuhen e zemres e tė kulluarin shikim
ata mu nė ,mes tė zemres mbollėn karajfile
nė zemer e kan kombin tim
------------
nga autori xhelal ferizi
-----------------

lirik
02-10-09, 19:28
Kush e krijoj garen
-----------
pjesė nga vargjet e autorit xhelal ferizi

------------------
kush e krijoj garen e dominimit
i poshtri tirani sundimtari i ndyti
kush e krijoj garen e krimit
qe lirinė jeten mbi dhe e mbyti-
--------------

kush e krijoj garen e thundren mbi dhe
kush e vret prore dashurinė
kush e krijj garin e ndarjet me fe
kush e shkelė me gara njerzinė
''''''''''''
kush e krijoj garen kush vret
e boten me kriza e varfron
njeriut lot e gjak po i derdhin si det
bota e mbushur me demon-
---------
nuk na lėnė tė kapemi pėr qafe si vllezer tė nji damari
edhe pse te gjith vllezer jemi njerzia
gara kryqi dini e feja e gjithfar lloj tradhtari
duan qė tė vdes mbi dhe paqja e bukurija
-----------
ne njerz jemi te gjith prej mishi o male
o fusha qė nuk na lėnė tė garuesit qė ne tė ju gėzojmė
klanet sunduese hordhitė feudale
garen mbi dhe vrasėse qė e krijojnė
''''''''''
njerzia vėllezer jan tė gjith te zotit
te gjith nji mish e kan e nji gjak
gara e bishave i derdhė pikat e gjakut e tė lotit
ju ven kombeve vllazėrore nė fyt tė pėrthururin lak
'''''''''''''''''''''
gara e ndasive me gjamija
gara e ndasive me kisha
gara e ndasive nga perendija
se garat i shpiken disa djaj e bisha
----------
gara kahdo vetėm gara
urrejtje kahdo barbare
njerzia ėsht nji pėr kah fara
pse vuan toka ndėrkombtare
----------
gara per armatime
gara per mbytje tė sė drejtes sė vegjėlisė
gara per ndyrje e krime
gara pėr fron tė tradhtisė

autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
03-10-09, 08:17
Un kur kėputa pėr ty njė qershi
-------------
Autori nga kosova
xhelal ferizi nga mitrovica
l i r i k u i shumvuajtur
------------------------
kur un kėputa nji qershi nė degė pėr ty
kur ti qeshje aq rrezanisht
nga gazi yt nėn at pemė tė gjith yjet nė shikim jan kthy
pėr tu shprehur nė emocion mahnisht
-------
aty lulzimi qehrebardhė ka shprehur emocion
qehre ma e bardhė ndojher nuk ėsht harlisė
por gjithkah ka pemė e lule etnija e dheu i jonė
nuk kan shkėlqye kshtu me aq art tė bukurisė
-------
mahni emocioni shprehej kudo kah rrokullija
edhe duielli buzqeshte me qehre ari
kur ty nė artin ma tė lartė mbi maja shpirti ku rrinte dashurija
tu dhurua nji qershi e lule mu nė mes behari
----------
kur lulen e more plot aromė behare
o zot si pėrvetsonte gjithqka qehreja jote
dukeshe e malsisė lulja ma e shquar shqiptare
nuk do tė pėrballonte asnji emocion bote
-----------
un vet zogjt ma tė bukur i kam pa duke pėshpėritė
secilit kur i shpalosej brusha nė erė
e tė gjitha yjet kur shpalosėn emocionet me dritė
pėr ty kur flisnin nė vlerė
--------------
brushat kahdo shpaloseshin tė flladėsisė
un thrrisja ndjenjat ma pikturore
qė ta pėrshkruaj gazin tėnd tė bukurisė
e qehren shqiptare malsore
---------
si ty ma kohrat nuk do tė hturin arte cilsije
si ty ma yjit nuk do tė shpalosin emocione
si dashuria jonė nuk do tė ket ma as nder fllade e hije
qielli nuk do tė prodhoj ma kso medaljone
---------
ishte gjithqka unikate mjeshtri ndertim art zoti
nėpėr secilen qiltersi tėnden gazmore
nė buzqeshjet tua do tė gazmohej edhe loti
qfar arti i pėrkryerjes mjeshtrore
---------
kur nė dhėmbėt tu po shkrihej lang'kuqja qershija
gati ranė dehur tė gjitha artet e bukurisė
gjithkah mbi materje kah gjallonte larmija
flisnin pėr dy zogj tė dashurisė
----------
a tė kujtohet kur vrapuan tė pikturonin
tė gjitha artet mjeshtrit e emocionit e shprehjeve nė natyrė
tė gjith mundoheshin nji tė tillė gaz tė spjegonin
qė zoti me mjeshtri e ndertoj nė tėnde fytyrė
------------
un gati u shkriva sė bashku me yjet
dhėmbėt e zėri yt gur gazmuan
edhe gurgullimat si rimė u shndrruan kah pyjet
prrojeve valėt kullimsisht kėnduan
-------
askush kėt poertret nuk spjegonde me mend
as un qė isha poet
as ngjyra e pashterrshme qiellorikja pendė
as pashterrsia e fjaleve oqean' det
--------
edhe sot mundohem ta spjegoj secilen vi
artin dhe qehren ku shpreh shpalosej mahnia
buzėt e tu kur u njėsuan me qershi
kshtu din me krijua vetėm perendia
-----------
qershija langkuqe ne mes dhėmbve ingji
buzet tua e zėri kanarinė
fyti yt e qafa leviznin si magji
tingujt i lakonte n' violinė
----------
qehre shqiptare qė e krijoj perendia
kshtu din veq i madhi zot t'krijoj farė antike
qehre kso o pikture qė kurreshtje i shkrinė kohė e mot
malsore me pamje fisnike
------
prandaj un tė gjitha pendat tė lidhura nė zemer
qė mė mbajnė me ngjyra arti si nji infuzion
do ti shkrijė nė art talentueshėm pėr tė shndritė nji emer
qė dehu mbi dhe kohen tonė
------------
autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim

lirik
03-10-09, 08:20
Le tė vdes shqip duke dashtė atdhe
-------------
nga autori xhelal ferizi
----------------

le tė vdes duke dashtė atdhe
damarve duke u dhėnė infuzion shqip
le tė vdes shqip me fe
pėr secilen degė e pip

---
le tė vdes shqip duke dashuruar token
shqip duke pėrkdhelė barin
le tė vdes shqip nė etnike shqipni loken
shqip duke ligjru pėr shqiptarin
---
shqip e dua varrin e gurin
shqip i dua yjet
shqip le tė vdes duke e puthė flamurin
arat e malet e pyjet
---
le tė vdes shqip duke shijuar gurrat
dhe e baltė e zalle
majat shqip ti pushtoj suka e kodra e currat
shqip dua tė vdes mbi halle
---
shqip du tė vdes nė tokė
shqip du tė vdes me zemer
shqip o miq e shokė
shqipni ku i thonė me emer
---
le tė vdes nga dashuria
shqip duke shqipzuar
amanetet shqip tė mia
shqip nė atdheun e bekuar
---
dhe nuk dua asnjė fe tjeter
shqip dua tė jemė me mushkėri
me zemer e gjak te vjeter
shqiptarė i etnikes shqipėri
---
dhe dua shqip tė ndrroj jetė
shqip duke dashur atdhe
shqip nė nėn dhe nė varr kam me u tretė
por shqipja do t' m' rrin mbi dhe
---
autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
03-10-09, 08:27
Lahuta e tokės Dardane
----------------
nga autori xhelal ferizi
------------------

Ne sy lotin mė tė kthjellurin curril
nė degė mė tė bukurin bilbil
nė lot mė tė kjartin qėllim
nė curril mė tė dhimbshmin burim
nė damarė mė tė vjetrin gjak
nė fyt,mė tė pazgjidhshmin lak
nė sahat,mė tė pa’besen minė
nė udhė,gjithmonė shkja grek latin
shkronjat gjithmonė la me gjak
qyqet gjithmonė mbi ogjak
qiellin ,me re tė zeza sterrė
arat,baroti ti la djerrė
shum shtėpi tė mbyllura me therrė

flokėt shum,her nxjerrė prej koke
----------------
gjakun pėr ujitje toke
penden pėr shkrime prej loti
lirinė ,ėndėrr ,nėpėr shekuj moti
----------------------
autori xhelal ferizi

lirik
03-10-09, 09:00
Kur del nė forum ndonje djallė a satan
----------
autori xhelal ferizi
----------------------
kur dalin ne forume disa satan e satane
per ta kundershtuar lirikun-
nga shum vyrtuale dinake te gjitha anve
ata qe punojn per armikun

ai nė bark i ka shtatqind dinake fyt lidhėse bolla
shkon e pin ujė nėpėr kroje tė hiseve tė huaja
e mundohet ti ket mendėt diinake e tė holla
pastaj si ka mundsi qė bėhet burri si gruaja-
eh moj hanė e yje o diell
aman te mos ta shoh me lot duke qa qerpikun

----------
e ata e ai her mundohet ti ngjajė krokodilit
e her djallit e vampirit
ai turret mbi lulen e karajfilit
se e shtynė gjaku i i kurthave djallzor i shprishur
prandaj qetsou o lirik shqiptari o pasardhs i ilirit
vazhdo me varg tė pa djallzuar te bilbilit

---
e dalin pjella tė zeza tė moskes e athines kopile
tė rashkes e kraleves shqipfolsa ,mercenarė
me blozat e zeza nė zemer e maskat e bardha plot hile
ata jan qenje enigmė fenomen bizarė
--------

ata porosisin bjerni lirikut
dhe fjales se tij magjike
se vargu i tij esht si arma e qelikut
gjithmonė per shqperinė etnike
---

ata i porosisin pedofilelet e pedofilėt shpirtrorė
zuzarė e agjent politik e fetarė
smirzi e vegla te hasmit puthadorė
pengojeni vargun e lirkut shqiptarė

e mbi te mos leni balt e llum fjalėsh pa gjuajtur me smirė lavire
se vargun e ka shtizė qe shpon zemra pansllaviane
ne sulm o mercenarė mbi gjenzen ilire
mbi te bijt e kulluar te nenes dardane

keshtu neper forume kahdo urdhron armiku
e lirku ne furtuna shekujsh me penden ne dorė
qe besa jo nuk ka me u trembė qerpiku
se kot e ka tradhtari e mercenari i gjorė

gjaku i tyre ėsht absurd e jasht qdo globi
nuk e di cili planet i djajve i ushqen
ata jan simbol smire e kobi
tė prishur nė qdo fe e gjen

.........
nuk ka as labarotor kualifikues pėr ta -
as analizatorė intelegjent diagnostik percaktues
nuk dihet se si mund te quhet blozat e tyre smirzeza me emer
e lloji i virusit tė tyre shpirtzi infektues
ata nuk jan as mashkull as femer -
ata jan kopilo greko shqipfolso jevgo shkja

--------
ata e kan vetem nji qellim
tė mė pengojnė nė krijimtari e varg
ata gjakun e ushqejn me krim
e pshtyjnė qdo yllė nga larg
------
nuk e di pėrse i mbanė qielli e toka me dhe
as nga cila qerdhe e gjarpijve vijnė
ata jan krokodil me lot histerik e me fe
gjithkah n' prapa skena rrijnė
--------
ata jan plot vese te liga gjelozi e smirė
siq ėsht krokodili kur sheh larg ndoj drenushė
qajnė me masken e pshtirė
se nga kneta nuk dalin dot ata faqe nxirė
e te zvarriten ne me s te luleve poetike nė fushė
dhe jan me britma histerike te pa ngirė
kujdes o poema ime engjellushė
-----------
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
03-10-09, 09:31
Kushtuar mikeshes time te forumit dardan jadores
-----
Fjasla e trimeshes shqiptare
autori xhelal ferizi
----------------
ti me fjalen tende te sinqertė magjike
heroinė e fjales je
me shprehjet tua artistike sitilistike

rrėxove qakajt mbi dhe-

----------
gėzohem shum qe je me zemer dielli
qe je ne forum moderatore

te pafsha lule puhije nė mes tė kallijve gruri e mielli
me paqen tėnde ėngjėllore
--------
qakajt nuk e kan leht me lirikun e me ne
me tė tyre t ė shthurura hungurima
ata nuk kan fis nuk kan farė as fe
pansllave ju ndjehet bėrtima

e qjerrje neper faqe shqiptare
por ka djem e vasha si zana e si vetima

qė e nxjerrin fjalen shqiptare shigjetare -

---------
te lumtė pushka ty oj zanė arbnore
sa te bukur ma ke emrin ilir
tė paska hije fjala si e pushkes mizore
qė e godet n' lul t' ballit armikun vampir

--------
hasmi po u tmerrojka nga fjala jote zhgjetare
ti qenke vet gjeraqina
i rrėxove per dhe fundrrinat tradhtare
tė shkofshin me gzim moti e stina
--------
se pak pėr ty ėsht vetėm pėrgzimi
ti e meriton argjendin me ari
vėrtet ti qenke ndoj bi e ndoj trimi
me gjak e me rod shqiptari

-----------------
po ti mirė fjales qarkun ja ke lue
porsi pushkes trime me shenjester shqiptare
armiqt per dhe hijenat i ke rrxue
me krismen tėnde flaktare
------

se ti qe besa fort mir fyshek shprehjen e nxore
me art e mjeshtri precize at fjalė
me trimni e nderė te kullueme arbnnore
qellimit drejt ja ke dalė
------
e nuk i le zhgjyret me e perlye lirikun
ata qe gji bushtrash kan pi
ti me fjalen plumb e rrėnove armikun
e bėre shkrumb e hi

--------------
porsi Shotė Galica tė rrept e paske fjalen trime
qofsh gjithmonė me nderė
tė bardha i paq motet moj mikesha ime
se qenke magjike me vlerė
---------
autori xhelal ferizi
--------------------------

Artisti
03-10-09, 09:40
Ne forumin dardania se shpejti poeti epiko lirik xhelal ferizi nga Mitrovica
LEXONI VARGJE NGA XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQESKur shoh drejtėshkrimin tėnd, mė vie tė vjell, pėr atė nuk do t'i tregojė askujt dhe as qė mė vie nė kokė mendimi qė t'i lexojė shkrimet tua.


Mė vjen keq pėr kėto fjalė por qe i lexova kėta rreshta qė i ke shkruar e mu duk qė je i dashuruar nė vetėveten.


Pyetjet e mia:


Pse je i dashuruar nė vetėvete?

Pse mė kėshillon t'i tregojė dikujt qė t'i lexojė shkrimet tua?


.

lirik
03-10-09, 10:03
Pse s' po vjen ndoj kohė me ari
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
--------------------
pse s' po ven ndoj kohė me ari
me lulzue kahdo shqiptari
t' mos ket krime e lot e halle
por ti qeshin gurė e zalle


ti buzqeshin ato livadhe
ato vasha si sorkadhe


edhe trojet ato ilire
kahdo jan si gjevahire


e te mos ket as bima vyshkje
asnji zemer te mos ket ndryshkje


por si diell te gjitha me nxe
gjith ku i thonė shqipni me dhe


te mos ket askund varfri
as te mos ket mbi dhe tradhti


leqe e kurtha e hendeqe
ndarje e sekte e hile te keqe


e me i qeshė degė pemė e fletė
karajfili e gjethi vet


kėngė bilbilash e zogj prej ari
pse nuk qeshė kahdo shqiptari
e zemra e tij me u bė bilure
me lulzue nė mes kulture

porsi lulja ajo zambake
por si fletė qė jan bojgjake


por si rremat me bojlija
ne lulzim me u pa shqipnija

si natyra idilike

per me u dukė lule etnike


me e perqafė njiher liriku
per me plas ė mbi dhe armiku


pse nuk vjen ndoj kohė prej qielli

plot me gaz si hana e dielli

rreze rreze gjeniale
me i bashkue shqip fusha e male

me ja zbardhė valen e detit

me ja gzue zemren poetit

edhe tokes karajfile
le te ket shqipni pa hile

ta quajn shekujt rrezatare
me bashkime gjithkombtare

mallkue qoftė dora e tradhtarit
edhe shkrimi i nderkombtarit

qe mbjell vula e katrahura
per me i kputė sa zemra e ura

mos me lanė shqipni etnike
fise te bardha ilirike

me u bashkue ne nji zemer ari
kahdo shqip ku flet shqiptari

qe me e nxitė hanen ndriqore
por si vetull mbi bregore

shqpen te lashtė per me e bekue
ne rreze ari me e ndrique

te ja ndriqoj kahdo bashkimin

te ja jep me dritė pergzimin


qe ne bekim te jetoj shqipnija

sa te jen yjet kah gjithsia

edhe te arta ato planete
gurė e dhe zallina e dete

porsi shpirti i qehlibarit

me u shpalosė zemra e shqiptarit

mos me mbajtė kund tjeter f e

per veq shqipes vlerė mbi dhe

autori xhelal ferizi

----------------

lirik
03-10-09, 10:18
Kur shoh drejtėshkrimin tėnd, mė vie tė vjell, pėr atė nuk do t'i tregojė askujt dhe as qė mė vie nė kokė mendimi qė t'i lexojė shkrimet tua.


Mė vjen keq pėr kėto fjalė por qe i lexova kėta rreshta qė i ke shkruar e mu duk qė je i dashuruar nė vetėveten.


Pyetjet e mia:


Pse je i dashuruar nė vetėvete?

Pse mė kėshillon t'i tregojė dikujt qė t'i lexojė shkrimet tua?


.
----------------

Nuk e kam ndermend te merrem ma me provokimet e qellimshme te njerzve te pa fund qe dalin me shum emra je ti po ai qe me ke lavdruar sa her -
nuk e disa sa fytyra i ke -
te injroroj nuk kam kohė te merrem me ty e me provokatorėt -
e tjerė qe nuk kan kohė me te menqur perveq endacakeris neper forume provokimitm te qellimshme zilije e ngacmime provokuese fyese -
te injoroj dhe nuk ke nevojė me hy ma ne temen time emora vesh bindjen tende rri me at bindje dhe larg ngacmimeve tjera nuk ke nevoj ma me hy ne temen time sepse ktu nu esht temė diksutimesh -
kujt i pelqen i peqlen kujt nuk i pleqen ecė ne udhen e vet-
nuk kam dal per ti dhėnė gjith botes sqarime as nuk jam qeveri as edukatorė publik kam kohen time dhe punetz emia dhe nuk merrem me secilin -
me leni te qetė perndryshe do ti ankohem administratorit bondit -
un nuk jam duke ju ngacmuar as ju mos e shpalosni shpirtin tuaj te zi ne temat e mia shkoni ku jeni msuar me diskutimet tuaja -
nuk jam un kshilltar publik ktu si nuk e kuptoni jeni bė te tepert dhe po e tregoni ftyren tuaj ziliqare para botes e bėtė horė dhe leckė kombin shqiptar -
qka mund te mendoj bota per ne un e di se ktu lexoojn edhe gjerman qe e njohin shqipen e personalisht i njoh ata i raüortojn njerzve te vet e mund te thonė nuk paskan pa syt e mi kshtu -
jeni duke na ekoritur kombin me smundjet dhe veset tuaja meskine intate primitive duke dalur njeri pas tjetrit ku jeni te regjistruar me nga njimij pseudonime dhe qellimi i juaj esht ngacmimi provokimi -
qka mund te mendojn te huajt per ne smiren dhe gjelozinė zilöinė e destruksionin tonė barbar si nuk ju vjen turp ta perbaltni kshtu kombin tonė e ta qitni ne listene fundit te civilizimeve -
habitem se si nuk keni se paku nji krenari te vogel kombtare
-me vjen keq edhe pse ka shum shqiptarė te mirė por ziliqarėt e smurė vertet jan duke ja rreezikuar imazhin kombit -
nderpejeni qdo lloj provokimi sepse nuk jeni ne temat tuaja cinike qe i kam percjell dhe lexuar neper forume syrit tim vrojtues pak diqka mund ti shpeton-
leni provokimet ikni se nuk kam koh te mererem me ju

Artisti
03-10-09, 10:34
----------------

Nuk e kam ndermend te merrem ma me provokimet e qellimshme te njerzve te pa fund qe dalin me shum emra je ti po ai qe me ke lavdruar sa her -
nuk e disa sa fytyra i ke -
te injroroj nuk kam kohė te merrem me ty e me provokatorėt -
e tjerė qe nuk kan kohė me te menqur perveq endacakeris neper forume provokimitm te qellimshme zilije e ngacmime provokuese fyese -
te injoroj dhe nuk ke nevojė me hy ma ne temen time emora vesh bindjen tende rri me at bindje dhe larg ngacmimeve tjera nuk ke nevoj ma me hy ne temen time sepse ktu nu esht temė diksutimesh -
kujt i pelqen i peqlen kujt nuk i pleqen ecė ne udhen e vet-
nuk kam dal per ti dhėnė gjith botes sqarime as nuk jam qeveri as edukatorė publik kam kohen time dhe punetz emia dhe nuk merrem me secilin -
me leni te qetė perndryshe do ti ankohem administratorit bondit -
un nuk jam duke ju ngacmuar as ju mos e shpalosni shpirtin tuaj te zi ne temat e mia shkoni ku jeni msuar me diskutimet tuaja -
nuk jam un kshilltar publik ktu si nuk e kuptoni jeni bė te tepert dhe po e tregoni ftyren tuaj ziliqare para botes e bėtė horė dhe leckė kombin shqiptar -
qka mund te mendoj bota per ne un e di se ktu lexoojn edhe gjerman qe e njohin shqipen e personalisht i njoh ata i raüortojn njerzve te vet e mund te thonė nuk paskan pa syt e mi kshtu -
jeni duke na ekoritur kombin me smundjet dhe veset tuaja meskine intate primitive duke dalur njeri pas tjetrit ku jeni te regjistruar me nga njimij pseudonime dhe qellimi i juaj esht ngacmimi provokimi -
qka mund te mendojn te huajt per ne smiren dhe gjelozinė zilöinė e destruksionin tonė barbar si nuk ju vjen turp ta perbaltni kshtu kombin tonė e ta qitni ne listene fundit te civilizimeve -
habitem se si nuk keni se paku nji krenari te vogel kombtare
-me vjen keq edhe pse ka shum shqiptarė te mirė por ziliqarėt e smurė vertet jan duke ja rreezikuar imazhin kombit -
nderpejeni qdo lloj provokimi sepse nuk jeni ne temat tuaja cinike qe i kam percjell dhe lexuar neper forume syrit tim vrojtues pak diqka mund ti shpeton-
leni provokimet ikni se nuk kam koh te mererem me ju


Jam ai qė nė shkrimin e parė timin kushtuar ty, tė lavdėroi me njė poezi po ashtu kushtuar ty.

Ishte me sinqeritetin mė tė madh ajo qė kam shkruar, e kuptove gabimisht atėherė dhe kuptove gabim edhe kėsaj here.

Tash merri si tė duash fjalėt, kritika tė sjell(avancon) pėrpara, lavdėrimi i tepėrt tė shpie nė dashuri me vetėveten, kėtu ėshtė gabimi i juaj.

Pranojė kritikat si prej vėllau e mos i merr ato si prej shkau.

Sa i pėrket ēėshtjes kombėtare, ai i cili nuk ka dijeni drejtėshkrimin, ai pėrdhunos me qėllim apo pa qėllim vlerėn mė tė madhe kombėtare - GJUHĖN.


Nuk na ke armiq, tė duam, tė lavdėrojmė por edhe tė kritikojmė, nė numėr janė tri, nuk janė shumė, lexojė, mendo dhe shkruajė - BUKUR SHQIP.


.

lirik
03-10-09, 15:41
E Tash Zemra Me Ka Plasė Mue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Se Tash Zemra Me Ka Plas Mue
Tridhjet Vjet Jan Mohue Vlerat
Vargu Im Ky Tué Rėnkue
Tridhjet Vjet Tue Kja Pranverat
-----------------
E Zemrat Bloza E Katrane
Tue Pshty Akull Tue Pshty Mni
Mohuan Vargje Iliriane
Veq Pse Truri U Shartoj Zi
-----------
Kta S Kan Pi Kurr Nė Kroje Dielli
As Ndoj Tė Langshme Shije Hane
As Ndoj Tė Bardhė Hjeshi Prej Qielli
As Ndoj Ndjenjė Qė Vjen N' Gjuhė Nane
-----------
Veq Kan Pi Neper Zezona
Ngjyra Heshtje E Mizore
Kan Pi Vyshkje Te Kohve Te Vona
Per Me E Vyshk Zemren Arbnore
-----------
E N' Damarė Kan U Ka Rrjedh Errsira
E Ngrirja e Gjakut Ka Mishrue
Prandaj Rima ajo Art Mira
Aty Dritė s ' Ka Mrri Me Que
---
Qorret Zemra Nuk Kan Pa
Shpirti Qorr Nuk Ndjeu Tingllimė
Prandaj Vargu Mbet E U Tha
Tue Lotue Si I Mjerė Me Rimė


---------
Ajo Vyshkja Ne Zemer Zbehė
Por Si E Vdekura Qehre E Vorrit
Nuk Len Art Aty Me U Shprehė
Ku Rrin Prore Hieja E Qorrit
------------
Eh Medet vargjet E Mia
Qe Sa Stinė Me Vaj Po I Lani
Kurr Per Ju Nuk Qau Etnija
As N' Qerpik Su Dridh Vatani
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Vargje Shqiptare Neper Vite
Lirikė Artstike Shqiptare
-----------------------------

lirik
03-10-09, 16:09
roadrunner interesant ,
te pergezoj per drejteshkrimin gramatikorė-

dhe fjalorin e ngritur raste raste-
kur e dėshmon, por dhe me interesant se kjo ėshte inkuadrimi dhe vlersimi juaj ...?

ajo qė me habit mua eshte se si nje nick me 28 dite postim-

pjesmarrje dhe inkuadrimi gjenė aq guxim nė vlersim tė kronollogjise sė tjetrit ,
habitėse ėshte kjo apo !

dhe me shum se kjo habitėse ėshte fakti kur mendoj qė tė ngritur intelektualisht e bėn nje karakter vetėm ndergjegjeshmėria dhe sinqeriteti .


sa ka ndergjegjeshmėri mes nickut rodrunner- dhe vlersimit te saj ė...
tash per temen ne fjalė ..

si pėr ju dhe tė gjith tjerėt qė mirren me lirikun , -

vlersimi im,
- poemat e lirikut dhe vargu i tij jane perla .
ky eshte fakt i pa kontestuar .

pjesmarrja e tij ..aq sa ekam pecjellur prej inkuadrimit tė tij nė forum asgjė nuk kerkon me shum e mė pak veqse tė thot ate qė ndjenė ,
e kuptojmė ne apo nuk e kuptojmė, e arsyetojmė apo nuk e arsyetojmė,

e mbeshtesim apo nuk e mbėshtesim -

kurr nga ne nuk insistoj , e thote ate qė e mendon ,
ıshte autoktone ,apo per teket e juaja disponimi ju disa ne forum -

kerkoni edhe kėte te ja mohoni

( Ai kurr nuk ju mohoj te perqudirat virtuale te juve te gjitheve !)


une cfare nuk e kuptoj ,

problemi ėshte gjetje , jane te tjeret,

Ju te gjithe qe e gjeni vehten te involvuar perrreth tij-

qe mundoheni pezmatimet e komplekseve individuale -

qe ju preukupojnė e nuk dini si ti sheroni- hakmerreni ne nickun lirik -

,
---pėr fund ...
juve te gjitheve qe ju pengon dhe acaron nervat shkrimi i lirikut-

e keni pyetur ndonjehere vehten q' ėsht palumturija juaj -

qė mundoheni tė reflektoni si shkas i bezdise tuaj-

qė liriku po ju krijuaka !
-----------------


ėsht nje mendim diagnoistik i moderatores jadore-per disa forumist qe duken me te meta e probleme shpirrtrore -
qe vazhdimisht ngacmojnė provokojnė e me pengojn ne krijimtari e ne punen time kur un askuj nuk i shkoj ne tema as nume ngacmoj -

diagnozen e ka gjutur si nje psikologe moderatorja e forumit e nderuara jadore -ndoshta esht edhe psikologe .-
ne forum ka shenja te njerzve te disa qe siq duket shkruajn nga ndonje spital psikiatrik -
sepse shihet labilitetit io tyre mental e luhatjet ndryshimet shpirtrore e emocionale si dhe shkrimet te pa logjikshme qe nuk kan kurfar motivi per te sulmuar e sulmojn dhe nuk lidhen me arsyen si duket njerz te tillė qe kan probleme shpirtrore -
ose jan nen terapi te mjekut te neurologut -

meqense kam degjuar se edhe ne psikiatri ka kompjutra-
per te sėmuret -

Zonja jadore me nje menquri intelegjente e kuptoj me ne fund se fjala esht per disa te smurė dhe ekuptova qe edhe ky makreshi qenka me probleme shpirtrore shendetsore -
prandaj tash e kam krejtsisht bindjen tjeter
-
per keta lloj njerzish qe sulmojn pa arsye dikun -
faleminderit e nderuara jadore qe me tregove esht dashur ma heret te na e bėsh te njohur ket problem qe un me te vertet nuk e kisha te njohur-

Un e shihja qe diqka nuk esht ne rregull por nuk ekisha te kjartė se kta njerz vertet kan smundje shpirtrore dhe disa marrin terapi ilaqe sikur ta dija me kohė ma ndryshe do ti kisha konsideru se pse esht per keqardhje smundja e tyre -

me vjen keq per shendtin e tyre sinqerisht

lirik
04-10-09, 00:04
Po a nuk u ngopėt me rrena o ju tradhtarė
plehun qė e keni ushqim
mjaft ma o rriqna gjakpirsa bizarė
qė buken e hani me krim
---
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgi

lirik
04-10-09, 00:05
Titulli: Si do tė ju dukej
kan dalė disa rrencarė e premtojnė n' pėr gazeta

Kan dalė disa rrencarė

AUTORI XHELAL FERIZI

po shesin prralla gėnjeshtare
varfrisht atdheut po i nxihet jeta
rėnkojnė nga tradhtarėt trojet gjithshqiptare
---
me llafe boshe po bėjn zhurmė pengesa
dinakrisht si urithat mbi dhe e nėn dhe
ata shesin komb pėr pak interesa
nuk njohin tokė mėmė as atdhe
---
ata fjalen neper bisht e pėrdredhin madheshtore
paguajn tė shitur llafatorė pėr kėt qėllim
premtojnė mireqenje nė trojet arbnore
por zemren e kan si pelim
---
mashtrojnė gėnjejn popullin pa mėshirė
jan tė zi si satani me ngjyrė
ata jan do akuj me do gjak tė ngrirė
nuk kan as besė as fytyrė
---
mashtrimtari kahdo kėrdi po bėn prore
gjėmojnė e rėnkojnė male e kodra
ata luajn e tallen me do fjalė madhore
por luajn me popullin si me lodra
---
ata premtojnė gėnjejnė gjithqka qė flasin
llomotisin pėr progres vajtojnė pėr elektoratin
ata thua atdhetarisht mbi dhe po pėlcasin
kutiat e mashtrimit pėr vota kur i hapin
---
kutiat i kan e planet mashtrimtare
ata jan ma te zi se bloza e katrani
mashtrojn me te lehura qenėrisht lehatare
vajtojnė me maska satani
---
mjerė toka e arbrit qė i pjelli
ata jan rrenacak
djalli me maska mashtruesi i mbshtjelli
genjeshtren e kan nė gjak
---
etnia vuan e ata prrallisin
pėllasin e zhurrmojnė e mbllaqiten
ata punė tė mirė pėr atdhe nuk nisin
me lajka e premtime kalojnė mot e diten
---
ata jan pėr vota e jan pėr karrigė
popullit kurfar tė mire nuk i sjellin mbi dhe
ata jan dyftyrsha jan vet ora e ligė
pa dinė etikė e t'pa fe


Nga autori Xhelal Ferizi SHQIPTARI Nė MėRGIM
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1406904)

lirik
04-10-09, 00:05
Do tė vdisni nga mendjemadhėsia
----------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
do tė vdisni nga mendjemadhsia
prandaj ju poshtroj zoti
ju jeni vet harbutėria
prandaj rrėke ju shkon loti
------------
dėnim qiellorė ky
shekujt pėr shkak tė mendjemadhėsisė tuaj ua kan shkruar
mėkatarė ju qė diellin e keni pshty
mendjemdhej o hiqa tė truar
----------
megalomania ėsht ara juaj toka buka
mbi zotin sa her keni dashtė me dalė
ju qė doni tė dukeni ma tė lartė se bjeshka kodra e suka
harroni se zoti u ka falė
----------
do tė vdisni nga mendjemadhsia
loti nuk do tė ju ndalet e dėnimi
nė qiell ėsht vetėm perendia
atje nuk ka vendė vogėlsimi
------------
ndaluni ku doni
nė tokė prekni o fodull mistreca
thjeshtėsisht duhet tė vloni
e jo mbi fron si karkaleca
----------
Autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
04-10-09, 07:10
Her nė at fe e her n' kėt fe
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga Xhelal Ferizi autorė nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
Her n' kėt fe e, her nė at fe

ē’po na digjen gurė e dhe
edhe toka , rr'shqet nėn kambė
qanė shqipnija pllambė pėr pllambė
se jan, qu n’kambė shum fetarė
kush mashtrues e kush rrogtarė
pėr me e ba shqiprinė e vjeter
her fetare é her tokė tjeter
her aziate her ,europiane
her kryqtare ,e her sllaviane
kush me fjalė e kush me pare
kush tu lue me lojė fetare
kush pėr hasmin nė at hesapė
kush n' pėr shkumbė kah don me u kapė
disa fakte nxjerrin e ,tjerė
shajnė disa ,disa jan t' mjerė
kush pa ditė se kah me mbajtė
e, shqipnija rrin tue kjajtė
kahdo i thonė asaj etnike
se e rrethuan lojrat armike
se s' po ka as bij e bija
qė mbajnė sytė kah shqiptarija
veq kah feja e' e kah grupimi
kah shkon klani e' mashtrimi
n 'copa e ,grima nda shqiptar't
se ē’po vuajn nga hyzmeqar't
edhe nga tjer't qė jan pa dije
ē’po qajnė fusha male e vrrije
e kshtu n’hi po jet shqipnija
n’pėr udhkryqe e, pėr kah dija
nuk po din kah me u drejtue
se ėsht mykė e, infektue
me parti e ,me bajraqe
drue se gjith do t’mbes me gjaqe
edhe me sherre e, me ngatrresa
tu u kryqzu n’pėr interesa
pėr pa e ditė kah asht kullimi
mos me u, shtrue pėr kah ,nėnshtrimi
as nė at fe e as n ,kėt fe
me besue veq n, gurė e, dhe
neper degė neper qdo pip
kahdo tokes flitet shqip
as nė gjysm,hanė e,as nė kryqe
se ka mbetė tue kja si qyqe
tėrheq para e tėrheq mbrapa
kurr pa e lanė me i bė ,pak hapa
as etni ku i thonė shqiptare
veq tue ble me fe e pare
as me pas ndoj dritė tė vet
ē’po i, errsojnė po tokė e, det
se kaluan perandoritė
se na shtruan nėn kėmbė fuqitė
se na treten n' t' huaj kulturė
na i' gjakosen dhe e gurė
edhe n 'dhunė na shtruen me gjak
na kan mbshtjellė nė lot e lak
edhe n, pėr fe na kan kurthue
mos me dalė rrethit hutue
e, n' pshtjellim me mbetė ai dhe
nanė shqipnija ,qė esht pre
qė i, jan kputė copa e, gjymtyrė
qė ėsht prekė nė erz e' f'tyrė
kush ma i pari ka ardhė shtrue
n, voter tonė kėmbkryq kryque
por shqiptarė’ ma mirė ta dini
bashk n' nje voter hani e' pini
e, mos kqyrni pėr grupime
por me rrnue shqipnija trime
n 'gurė e ,dhe e pėr kah deti
nė male e' n' fusha bereqeti
e' mos kjani ju pėr klane
veq pėr dhe e'pėr gjuhė nane
pėr at dhe ku i, thonė shqipni
pėr flamurin kuq e zi
edhe mbanju bashk me dorė
e, t' mos mbes Shqipnija e, gjorė
me krahina e shpėrnda
n' pėr fe t' huaja ,pėr me u kja
le t 'jenė shqip besė e kulturė
t ė mos gjemojnė ma dhe e gurė
e t' mos lahet n' lot etnija
shqip- me fe le,t' mbes' shqipnija

autori ne mergim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''

lirik
05-10-09, 20:49
Deshta

nga autori xhelal ferizi ne mergim


deshta nje fjalė nė kopshtin tėnd ta mbjelli si lule

qė te kujtohet pėrher miqsija

por arti im ndoshta tash mė me ėsht vyshkur

nuk po i buron ma bukuria

dhe penda ndoshta mė ėsht ndryshkur

o e mjera kohore nostalgjija

o mallė qė perse keshtu kaq pamshirshem te jem rob vule


perse te me vuaj kaq shum shpirtsia

perse o e kaluar per se kaq shum me pėrkule

perse kaq shum me vrau e pa djallzuara dashuria

un gjeth jam i vjeshtes qė po thahet


per kohen e shkuar le te flas magjija

o kohė qe aq pa mshishem u shkule

ku mbet e dikurshmja harmonia

per se vuaj kaq shum o kroje te mallit

per se mė dėnesin te gjitha zemrat e secilit ind

dhe kokrrat e dikurshme te zallit

qe un puthė i kam me dashuri

e sa her jam rilindė

tash mė jan bė pika te hallit

un nuk jam ma gjeni

nuk di pse koha tė bėhet gjind

kur kishte plot qasdte me dashuri

kur jam leshuar me hile

kur flutrave prapa i kam vrapu

dredhave te tyre lozonjare e kam qeshė me karajfile

kur kam qeshė me boten e pa fre te zemres time ne rini

oh un jam arti ma i quditshem qė emocionin e bindė

se koha pak ka pasur dashuri

un jam etja e vet mallit me te ndjeshėm tė shekujve

qė kohen e shendrroj ne ndjenjėsi

a thua ma ndonjher o kohė me ankth'ėsi


dashuria e dikurshme perseri do te rilindė

apo do t ekemi veteme miqsi

e muajve e kujtimeve e lot stermekujve

do te ju flas me te vuajturen pa shterrsi

-------------------

nga autori xhelöal ferizi
liriku ne mergim
--------------------------------

murrizi
05-10-09, 20:54
Deshta

nga autori xhelal ferizi ne mergim


deshta nje fjalė nė kopshtin tėnd ta mbjelli si lule

qė te kujtohet pėrher miqsija

por arti im ndoshta tash mė me ėsht vyshkur

nuk po i buron ma bukuria

dhe penda ndoshta mė ėsht ndryshkur

o e mjera kohore nostalgjija

o mallė qė perse keshtu kaq pamshirshem te jem rob vule


perse te me vuaj kaq shum shpirtsia

perse o e kaluar per se kaq shum me pėrkule

perse kaq shum me vrau e pa djallzuara dashuria

un gjeth jam i vjeshtes qė po thahet


per kohen e shkuar le te flas magjija

o kohė qe aq pa mshishem u shkule

ku mbet e dikurshmja harmonia

per se vuaj kaq shum o kroje te mallit

per se mė dėnesin te gjitha zemrat e secilit ind

dhe kokrrat e dikurshme te zallit

qe un puthė i kam me dashuri

e sa her jam rilindė

tash mė jan bė pika te hallit

un nuk jam ma gjeni

nuk di pse koha tė bėhet gjind

kur kishte plot qasdte me dashuri

kur jam leshuar me hile

kur flutrave prapa i kam vrapu

dredhave te tyre lozonjare e kam qeshė me karajfile

kur kam qeshė me boten e pa fre te zemres time ne rini

oh un jam arti ma i quditshem qė emocionin e bindė

se koha pak ka pasur dashuri

un jam etja e vet mallit me te ndjeshėm tė shekujve

qė kohen e shendrroj ne ndjenjėsi

a thua ma ndonjher o kohė me ankth'ėsi


dashuria e dikurshme perseri do te rilindė

apo do t ekemi veteme miqsi

e muajve e kujtimeve e lot stermekujve

do te ju flas me te vuajturen pa shterrsi

-------------------

nga autori xhelöal ferizi
liriku ne mergim
--------------------------------
Po le bre burrė se sje tu pas lidhje me kurgjo he mozomakeq.

Lirik e kam nji propozim pėr ty, pash tek kėrkoje njė investitor nė tya, pėr ti botuar ato poezi qė ende si ke postuar kėtu, ndoshta ato janė mė tė forta, besoj qė janė mė tė forta derisa si ke botue ktu.
Sa e kan ēmimin kshtu komplet ?
Kthema pėrgjegjen shpejt se e kam trenin tash edhe nja 15 min, jam nė bahnhof me laptop ndor e jam nis pėr udhė.

lirik
05-10-09, 21:49
Deshta ne kohen e mallengjimit

nga autori xhelal ferizi nė mėrgim


deshta nje fjalė nė kopshtin tėnd ta mbjelli si lule

qė tė kujtohet pėrher miqsija

se zemren margaritarit te dashurisė ja shkule

se paku miq te jemi

qe qehren kur ta shoh magjike

vullkanet e mia te dhimbjeve ti qetsoj

dua te kem mike

qe artin ma te lartė te qehres kohore te mos e harroj

por arti im ndoshta tash mė ėsht vyshkur

nuk po i buron ma bukuria

dhe penda ndoshta mė ėsht ndryshkur

o e mjera kohore nostalgjija

o mallė perse keshtu kaq pamshirshėm tė jem rob i yt vule


pėrse tė mė vuaj kaq shum shpirtėsia

pėrse o e kaluar kohė pėr se kaq shum mė pėrkule

pėrse kaq shum mė vrau e pa djallzuara dashuria

un gjeth jam i vjeshtes qė po thahet


pėr kohen e shkuar le tė flas magjija

o kohė qė aq pa mshirshėm u shkule

ku mbet e dikurshmja harmonia

pėr se vuaj kaq shum o kroje qė mė bėheni shekuj te pashtershem tė mallit

per se mė dėnesin te gjitha zemrat e secilit ind

e sytė e tė gjitha ndjenjave mė thahen

nga malli i kohes me shpirt'si

emocionet nė kujtime me shpėrndahen

un thua se jam vet malli

pėr secilen qehre tė natyres

dhe kokrrat e dikurshme tė zallit

qė un puthė i kam me aq dashuri

pėr flokun e sajė magjik tė kthyer si puhizė

kur era e shperndante me qudira


qė as fjala e vet hyjnorė ylberit

nuk delte ma e pėrsosura ma e mira

per thėnjen kur ajo mė dukej mahni

me qeshjet e saja tė dlira


e sa her hareshėm jam rilindė

tash mė jan bė kohrat si pika tė hallit

un nuk jam ma i dashurisė gjeni

nuk di pse koha bėhet gjind

kur kishte plot qaste me adhurim'ėsi

kur jam lėshuar me zemren plot art e pa hile

pas krahrorėve tė belholles nė vrap

natyres sė virgjer idile


e frejt e emocionit nuk i bėja zap


vet koha ishte magjike me krah

puhija shquhej per artin ma te lartė fllad


e dielli ishte si ma i kulluari ari

kalliri levizte plot sharm atleti natyral ne puhi

nuk kishte ather ne boten tonė magjike smirzi aty afer nomad

qe te na shikonin me katarne zili

per veq yjeve tė pa djjallzuara

e i mahnitshmi behari

qė na shpirtzonte me bukuri

un vrapoja si me krah

mbas sajė neper te dehuren e embel lumturi

thue se me dehte brusha ma e bukur e e pranveres e bari

e koha me art perkdhelje e plot magji

------
e zemren ma lmonte viti ma ma mgjik ma argjentari

e qastet diamante emocion

me dukej vetja se isha magjiku ma i pari


kah do ku bilbili kendon

edhe vet lulet te gjitha me larmi

secila leht qeshej me me nje urtesi mahnitse

thua se te gjitha kolorizez kohes i kishin lulėzuar

e un me fjalen e lehtė si era peshperitse

me romansa poetike te dashuren duke e ledhatuar

te gjitha yjet zbrioten ne afersi nga kjo qehre kohore

qe yjet me u mbush emocion i kishte detyruar

qfar kohe aq e bukur quditse

enigmat thua se i ksihte gjallruar

e un vrap neper zallina

her bregut her gjelbrimit

pas belit te saj e qeshte edhe moti e stina

e un me me artin tim te emocionit

si ndenja ne mes te drites e vibrimit

qe dridhet nga amocion lunturia

edhe un prapa saj kah udha e perendimit


vrapoja me krah hapur me endrrat e mia


kur flutrave prapa i kam vrapu

dredhave te tyre lozonjare krahshkruara

e kam qeshė me karajfile

kur kam qeshė me boten e pa fre te zemres time ne rini

oh un jam arti ma i quditshėm qė emocionin e kam bindė

kam qeshur e kam qa gjithmonė pa hile

se koha pak e shkurt ka pasur dashuri

se jeta ėsht vetem nje e shkurtė kalim mashtruese urė

nji film mashtrimi i pa mshirė

ne qafė pastaj q ė te varė nji gurė

si fund i teatrit vizllues

pastaj tė bėhet fund e qivurė


varr pėrjetsie me zingjirė


me gurėt e dhe tė zi

driten e ndrron me errsirė

pasi tė gjith mallin enigmatik ta kesh pi

e rrudhat tė quajn pleqėri

ti nuk je ma zog i lirė

por mallė kohorė shpirtėsi

eh poeti i mjerė

ti vuan duke ri mbjellė ne emocoin tė kaluarat

emocion jan kopshtijet tua

iluzione kohore qe ma nuk kthehen

e ty dashuritė e kaluara

si endrat ne krahrorė te dehen--------

un jam etja e vet mallit mė tė ndjeshėm tė shekujve

qe pendat i ngopi me afinitete

subjektet i bėj emocion romaneku detet mallendgjyese me plot shprehje emocion zemre


fjalen e thurin te lirė

kujtime te lidhura per jete

jetė o maskė e pshtirė

sa shpejt kohrat na i trete

a mund tė jemi tash miq

kur koha po ndrron adete

nė kopshtet kohore tė dikurshme

tė mbjellim kujtim kohorė

q' jan kėto shpirtė fenomene sekrete

qė un poeti i gjorė

i flas e i zbėrthej vet me vete

o koha e kaluar ku mbete

ish dashuria a mund tė shendrrohet nė miqsi

ajo ka trandė sa emocion deteqė kohen e shėndrroj nė ndjenjėsi

e pena ime nė dorė

vargun nė fjalė duke e shkri

deshti tė mbjellė lule jete

qė dhimbjen e mallit tash ta bėj miqsi

a thua ma ndonjėher o kohė me ankth'ėsi


dashuria e dikurshme pėrseri do tė rilindė

apo do t ė kemi vetėm vetmashtrim pėr miqsi

e muajve e kujtimeve e lot stėrmekujve

do ti dhurojm stėrvuajteri

nuk mund et jo nuk mundet

dashuria tė behet miqsi

do tė ju flas me tė vuajturen pa shterrsi

o e kaluar kohė


sa shum mė kujton nostalgji

-------------------

nga autori xhelöal ferizi
liriku ne mergim
--------------------------------

lirik
05-10-09, 21:52
ndodhė qe nga te shkruarit me shpejtsi dikun ta kem shkruar poezinė ne leter

por te pergjysmuar pastaj e perpunoj -prandaj lexuesi duhet te ket mirkuptim per autorin-
sepse poezia ka qaste frymzimi shkruhet ne leter por nuk kryhet aty per aty por ka perpunime

lirik
05-10-09, 22:04
Po le bre burrė se sje tu pas lidhje me kurgjo he mozomakeq.

Lirik e kam nji propozim pėr ty, pash tek kėrkoje njė investitor nė tya, pėr ti botuar ato poezi qė ende si ke postuar kėtu, ndoshta ato janė mė tė forta, besoj qė janė mė tė forta derisa si ke botue ktu.
Sa e kan ēmimin kshtu komplet ?
Kthema pėrgjegjen shpejt se e kam trenin tash edhe nja 15 min, jam nė bahnhof me laptop ndor e jam nis pėr udhė.


-----

o djalo hajt shko te ata rrugaqat tu te sokaqeve ku je msue -

se ne rubriken e poezive nuk hyhet me u tallė nuk je te tema humori ktu-


mos e prish temen -

dhe esttetiken e sajė -

dhe i lutem administratorve te nderuarit bond qe te mi heqin qafe kta rrugaqa batakgji ednacak qe nuk kan kurfar pune veq sillen kot neper forume -

ketu nese dikush ka me thanė diqka rreth vargjeve mund te thot por esht e ndaluar qe te hyjn te smurėt e analfabetat -

hajnat pijanecat kriminelat -
ketu mund te hyjn njerz te rangut e te dijeve ete japin mendimin serioz -
rreth vargut por jo harambashat e devijuar -

qe ma te dobt per kah karakteri-
nuk i bėn ma nana -

I nderuar bond dhe ju stafi i forumit kerkoj qe te mi hiqni kta provokatorė e te ua terheqni vrejtjen ktyre gjuhve te gjarpijve helmues rrugaq qe nuk jan per kurfar vlere vetem dalin epeishin etiken dhe estetetiken e temave te


dhe pengojn forumin dardania duke e degraduar ne sy te lexuesve-
sepse keta jan disa hiqa qe nuk kan lidhje me asnji lloj arti as kurgja per veq se rrugaqa qe dalin me pengu sokakut-
me bė nodj sherr te pist

prandaj mi largoni nga temat kta pengues qe me pengojn ne qestsinė time ktu mundte thot mendimin vetem njeriu serioz rreth pershtypjes se vargut
dhe artit ti por jo te lejohen ktu njerz katastrofė analfabet sakaqegji -
i nderuar bond te
nderuar administratorė un kam nevojė te punoj ne qetsi mi hiqni kta njerz shkie qe flasin shqip prej temes time terheqjani vrejtjen apo gjeni ju zgjidhjen me ta sepse provokimet nuk jan te lejueshme -

sepse po pengohem pa te drrejt ne punen time dhe keta njerz me maska jan njerz te ligj shum mir e ka spjegu spongebobi dhe jadore se qka jan kta

lirik
05-10-09, 22:39
Selvi
--------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
SELVI PIPAT TU KAN MBRENDI AROMė Qė RINGJALLIN
NGA AJO NXITEN QASTET PėR TU DEHė NGA BUKURIA
SYTHAT ATY MUA NUK MA DIJNė HALLIN

SE MUND Tė SHKRIHEM NGA PAMJA PLOT SHARM E MAHNIJA
---------------
SECILI PIP ATY KA NJė PRANVERė ME FJALė
SECILA FLETė ATY QEHRE,SON MAGJI
SECILA PAMJE ATY YLLėSISHT MUNDET ME U NDALė
ME I LMUE QEHRE FLETėT Nė GJI
---------
ATY EDHE SHEKUJT MUND Tė VONOHEN Tė HABITUR
Nė BUKURINė Qė FLET ME QIELL
ATY KURR ėNDJA E AROMAVE NUK VENITET
SE ZEMRAT I KAN ME DIELL
-------------
SELVI Q' JAN KTA PIPA TU KAQ MAHNITORė
Qė KTHYE I KE KAH MIRSIA
EDHE GJAKUN AQ Tė BUKUR YLBERORė
E VLOJNė KTHYESHėM KAH BUKURIA
----
SELVI KTA PIPA A KAN EMER
SE SHEKULLI DON Tė DIN SI QUHEN
ATA DUKEN SE KAN SHPIRTė E ZEMER
ARTET NGA AI SHARM PėRSHKRUHEN
--------
ATY MUND Tė NDALET BILBILI
MUND Tė NDALET LOTI I SHIUT Tė VERES
ATY MUND Tė RRIN VESA E CURRILI
E ZOGU ME KANGė Tė PRANVERES

-------------------
AUTORI XHELAL FERIZI'

lirik
05-10-09, 22:47
Selvi
--------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
SELVI PIPAT TU KAN MBRENDI AROMė Qė RINGJALLIN
NGA AJO NXITEN QASTET PėR TU DEHė NGA BUKURIA
SYTHAT ATY MUA NUK MA DIJNė HALLIN

SE MUND Tė SHKRIHEM NGA PAMJA PLOT SHARM E MAHNIJA
---------------
SECILI PIP ATY KA NJė PRANVERė ME FJALė
SECILA FLETė ATY QEHRE,SON MAGJI
SECILA PAMJE ATY YLLėSISHT MUNDET ME U NDALė
ME I LMUE QEHRE FLETėT Nė GJI
---------
ATY EDHE SHEKUJT MUND Tė VONOHEN Tė HABITUR
Nė BUKURINė Qė FLET ME QIELL
ATY KURR ėNDJA E AROMAVE NUK VENITET
SE ZEMRAT I KAN ME DIELL
-------------
SELVI Q' JAN KTA PIPA TU KAQ MAHNITORė
Qė KTHYE I KE KAH MIRSIA
EDHE GJAKUN AQ Tė BUKUR YLBERORė
E VLOJNė KTHYESHėM KAH BUKURIA
----
SELVI KTA PIPA A KAN EMER
SE SHEKULLI DON Tė DIN SI QUHEN
ATA DUKEN SE KAN SHPIRTė E ZEMER
ARTET NGA AI SHARM PėRSHKRUHEN
--------
ATY MUND Tė NDALET BILBILI
MUND Tė NDALET LOTI I SHIUT Tė VERES
ATY MUND Tė RRIN VESA E CURRILI
E ZOGU ME KANGė Tė PRANVERES

-------------------
AUTORI XHELAL FERIZI'

lirik
05-10-09, 23:01
Hot e grudė plavė e guci
..................
liriku shqiptarė xhelal ferizi
jan shqiptare tė etnisė fise

krajė ulqin edhe malsi

kahdo jan te bardha vise
------
jan shqipni e do te jenė

neper shkrepa e qiparisa

ne at kala me shum beden

do te ket shqipni me plisa
---
kan me u dridhė po shum tupana

ka ma pasė shqiptare valle

kan me u gzue edhe dielli e hana

kur te bashkohen dhe e zalle

------
e tė bėhet nji shqipnija

me ato fusha me blerime

me e bekue vet perendija

ne mes te europes toka trime
---
do ti kndoj penda e lirikut

edhe detit e tivarit


porsi zogu i pashtrikut

n' t' larme pendė me varg t' shqiptarit
--------
porsi i larmi nė gushė bilbili

me at sqep tė padjallzi

ka me qelė si karajfili

vargu i rimes n' bukuri

----------
do ti kndoj po malit t' hotit

te bardhit shkrel e traboinit


rrnofsh malsi flaka e barotit

prej ku t' nisė bregu prej drinit


bashk malsija alpinike

me te bardha maja te gurit

ka me ndejt n shqipni etnike

ne krenari me ballė t flamurit

do te rrin gjithmonė shqiptare

sa te jen yjet me ato drita

me at gjuhė t bukur amtare

me ato zogza e djem petrita

autori xhelal ferizi
pershendetė malet kreshnike shqiptare
malsinė kreshnike gjithmonė me rrespket dhe dashuri te madhe per
vllezrit tanė
malsorė trima


----------
autori xhelal ferizi

lirik
05-10-09, 23:04
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vargu i lotit
--------------------
Shkruan Xhelal Ferizi,
------------------------


Vargu im shkon degė mė degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo n,lot si curril ari
prekė,n,per gjak,te,qdo,damari,
thrret,n' per,krena,e,n' per,ndergjegje,
rrokllisė,lotin,,gurė prej,megje,
kerkon,dritė,e,kerkon,shtegje
ju kerkon,bijve ,t,shqipnisė,
n'gjuhė,amtare,te lashtsisė,
nji themel,tė ri,me e,nisė
me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qe,i lshon,qielli,
me,erė,t'freskt,prej,karajfili,
me,dy,krih,e,me,dy,kokė
t' mbesin vllezer miq e shokė
e, t mos,kputet,gaku,e,fija,
as, aortė,qė,lidhė,shqipnija,
rrugė,e,zemres,n fise t,mija,
lidhnu,prore, n fjalė,t,qelikut,
n,besė,e,shend,t'adriatikut,
si ai diell qe lidhė ,bregore
n' rreze,e,drit,qe,i,mbanė,per,dore
edhe,ylberi,si,qafore
qė lidhė,qiellin e bjen me pi,
tu i,shehndritė,currilat,n,shi
edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė me degė
jo shqipnin per t gjall, me e djegė
veq pse don kshtu i' far' padroni
Me u nda copash dhe i joni
mbledhni toskgėgė'gegė,lidhjet per vlla
t' gjith damartė,gjaku ku i ka,
lidhni bashk,si'q,lidhet,ari,
me kullim e gjuhė shqiptari,
mos u shponi,n,fjal,e,zhgjetė
sa,nji,gogel,per,,me,mbetė,
n,hart,shqipnija,mos,,me,u,gjetė,
lidhni,kokrrat,n,per,qdo,pip,
n,Sy,largpams,,e,gjuhen shqip,
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n,nji,shtet
,s,ka,q,na,ban,as,krajl,as,mbret,
shkrueni n; qiell,kto vargje t' mija,
ti,lexojnė,kur,t,lindin,fmija,
ti,mbajė,syt,per,kah,shqipnija,
jo kah greku e kah armiku,
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjanė,adriatiku,
na,kjanė,dheu,,e,na,kjanė,shkolla
na,shkretohen,shegė,e,mollla,
na,lidhė,hasmi,n,pranga,,e,bolla
na,i,nxinė,ditet ,qė,i ka,moti,
na,largon,prej,jete,,,e,zoti,
e na djegė,me,flakė,,baroti,
kur,njiherė,n,copė,t,na,ket,nda,
n,tre,gishtrijė,me,grek,e shkja,
kur ne zemer ,trinitrinė
te na e ngulė,,e,t' therrė,shqipninė,
me shtizė,hasmi,n,.dy,,barkusha,
kan me kja po mali e fusha,
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodres e qamerija
mosni ,mosni,toskė,e,gegė
gjaku juaj qe vlon n,dy degė
prej nji nane e nji rremė,mishi
besen tuaj vallė,kush e prishi
e ka prish thon trinitrija
mos me mbetė nji brum vllazrija
lot me ra neper saksija
e jo ujė qe lshon curili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhė ,n,gjuhė ,e, n,komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptinė me dy kokė,nane
te shqiponjes iliriane
vargu im qe pik ne vrri
majes t' pendes,n,ftue ,e,bli
shkon tue pikė po flet me fletė
tue mbledh ngjyrė nder hoje e bletė
don shqipninė me e kthye ne jetė
gegė e toskė me i ėmbelsue
shkon tue marrr currila n' krue
tue thirrė vash e tue thirrė grue
tu marr,ari gurrė me gurrė
tue prekė gjakut djalė burrė
kah rrijn moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tue rrshqitė ngjyra porsi shegė
sharton ėmbel toskė e gegė
pajton fmijt,t nji nane djegė
edhe moshat,lidh n' ylbera
vargun tim qe e mbanė era
era e shqipes n' krih pranvere
qe thrret diell e yllė dritėvere
qe thrret shqipet,nė cak,ndere
n,lidhje e punė,e ne asht t' skeletit
n,per,kallij te bereqetit
bardh me qeshė si vala e detit
nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
kryq e fe edhe krahinė
mbaj karrshi sllav e latinė
toskė e gegė se jeni vlla
mos ndegjoni grek as shkja
as gjarpij qe,u,flasin n,vesh
tok e dhe qe u bejn pershesh
sa per dinė e per krahinė
leni pllumba e kanarinė
le te kėndojnė ne gjuhė te vet
leni valet bardh mbi det
lidhni gjuh lidhni adet
lidhni gjuhen shekujt n,cak
shqipja jonė e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxeht si flakė
e mos ndigjoni fjalė turrece
kah shperdajnė shtrigat kasnece
anė e mbanė me kryq t' ballkanit
akingji te car dushanit
jeniqerė te helenisė
rus e vlleh te trinitrisė
mbani,n' cak krent e shqipnisė
mbani thumbin mirė nė sy
hasmi n' tokė,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,Kry
me dy krena e me dy krah
mos u beni mish per gjah
se per gjah e mni u kan nda
mish t' nji nane per me tha
behuni djem te urt per nanen
per shqipnin qe e,mahnit,hanen
qe din bashk me ndejt n,tri fe
qe i gzon tokes gur e dhe
por qe gjakut ia njeh eren
se e ka nanė shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanė
sa...! t ket lulja qelė mbi thanė
ngjyren t' bardhė,e gjaku i ftonit
forcė e shqipes krih t' drangonit
kurr shqipnija s, behet dy
se nji zmer e ka n' sy
se , E; ka t' nanes veq nji mish
nuk esht tym qe del n' kamish
por esht gjak qe,vlon.n.nji vlla.
kot e keni o ,grek e shkja
geg e toskė kurrė s' kan me u tha
sa te jet gjallė,moti me dhe
gurė e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanė mni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkelqimi i hanes
ashti i vjeter i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t,cakut
turr e vrap po kan me vlue
gegė e toskė kan me verrshue
n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
deri n' dardanė e n mollė te kuqe
kan me i lidhė moza e burbuqe
kan me lidhė ara e ledina
fletė nder sheg lisa e qetina
kan me lidhė po mote e,stina
me gjak t' kuq qe ju dha nana
me at ballė,qe u shndritė si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farė
gegė e toskė qe jan shqiptarė
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidhė n' damarė arbnorė
siq lidhė besa gjak e dorė
ka me u lidhė e fortė etnija
n' det e tokė ku rrin shqipnija
--------------------------

Autori Xhelal Ferizi
*******************
###################

l-*--i---r---i---k---u--------i---l--i --r ---i---a---n ---sh---q---i---p---t---a---r---ė---
n---g---a------ M---i---t---r---o---v--i---c--a---
B---U--K -U --R---O---SH---E--- *** ********---SH---Q---I---P---T---A---R---E---

lirik
05-10-09, 23:12
Nuk po e qoj vargun shum gjat
------------------
autori xhelal ferizi
nga mitrovica e kosoves
-------------
veq se rrnofsh mori shoqatė
moj shoqata e shqiptarisė
qė ma mbanė emrin t' malsisė
tė fala ke prej kosovarit
nji poet me gjak t' shqiptarit
qė lėngon prej pėrmallimi
ju qoj tė fala si kullimi
porsi tė bardha valė e gurra
gjith sa jeni gra e burra
pa dallim n' gjini e fe
gjith shqiptarė me gjak mbi dhe
gjith kah rrini me gjuhė amtare
ju qoj tė fala argjentare
ju si yjet nė galaktikė
kahdo rrini nė amerikė
paskit bė mirė e punė t' mbarė
gjith kah jeni atdhetarė
ju mos kqyrni tjetėr fe
veq shqipni le tė ket mbi dhe
t' gjith shqiptarė jeni me gjak
prandaj mbani nji bajrak
e kush kah shkon nė at botė
kurr mos kqyrni nė as nji mot
por shikoni pėr etni
pėr dheun shqip me rrezani
mbi kėt tokė ku shihet jeta
tė gjith me msy per troje t' veta
sa tė jem gjallė mbi dhe me bari
nji atdhe ta ket shqiptari
le ti gzoj kto bimė e shkurra
le ti gzoj kto troje e gurra
si matjani e elbasani
si shkodrani e si dardani
si malsori ai zog arbnori
si vlonjati e mirditori
si etnija nė toskė e gegė
tė rrijnė bashk si shija n' shegė
me at tė ėmblen gjuhė amtare
e t' vlojnė punė me ndjenjė shqiptare
sa tė jem n' jetė n'kėt t' bukuren tokė
tė jemi vllezer miq e shokė
e tė luftojmė pėr njė liri
tė bijtė e arbrit varg e vi
si kosovė e si tetovė
si malsi e si kuqovė
kahdo nė mal n' fushė n' myzeqe
shqip kah flasin gurė e dhe
se mua mė thonė poeti i mallit
m 'njohin druj e gurė't ė zallit
kahdo un shqip ju kam kėndue
kah kam thirrė kah kam ushtue
porsi zogu nė krah plagese
me do lot si kullim vese
kam que vargje kah'do dheut
jam stėrnip i skenderbeut
atij nė botė i vringlloj shpata
mua m' vrngllojnė vargjet e gjata
thrras me varg e rimė lirike
per ato troje albanike
si kah nemc'ja e kah inglizi
e mua m' thonė xhelal ferizi
jam poet e vargatarė
e kam penden si ujvarė
qė e nxenė dielli shqip i motit
ja kam dhanė besen e zotit
se pa u shterrė shum oqeane
s' ka me u shterrė kjo pendė dardane
gjithkah kombet ka me i thirrė
qė shqipnija tė jet e lirė
nė djepa tė tyre penda ime
ka me kndue me vargje rime
kahdo ka kombe me fe
do tė ushtoj si vrull mbi dhe
se pėr t' gjallė sa ta ket ngjyren
porsi yll do e kryjė detyren
s' ka me lanė nė mot e stinė
as franqez e as latin
as europė e amerikė
pėr pa i ftue me varg n' lirikė
porsi rrfe qė shkon pėrthye
kah shqipnija sytė me i kthye
s' kam me i lanė askund tė qetė
kam me u derdhė ngjyra si det
n' parlamente e nė kuvend
me ua qitė shqipninė ndėr mendė
as kund tė qetė nuk ka me i lanė
do t'ua ndali diell e hanė
do ti lutem gjithmonė zotit
me at kullim si kokrra e lotit
qė kto kombe tė mos jen t' qeta
sa tė jet stina moti e jeta
deri sa bashk t' mos jet shqipnija
do t' ligjrojnė vargjet e mia
nuk ua la t' qeta libra as shkolla
sa tė jet e gjallė pendė holla
do ti vras nėpėr ndergjegje
t' mos gabojnė me prekė gurė megje
kahdo i thonė mbi dhe shqipni
kahdo ylberat shqip kan pi
kahdo qelin ato burbuqe
deri ne nishė te molla e kuqe
e ku nisė andej tivari
e kah ka token preshevari
ku rrin e artė ajo lugina
qameria e bardhė janina
edhe malsia argjenatare
qė i ka malet aq krenare
pashė at zot njiher m' kujtoni
penden time ma ndėgjoni
merrni vargjet cep mė cep
e tua kndoni fmijve n' djep
kahdo rriten ata carroka
ti kthjnė sytė te e shejta toka
e nė kėngė tė bardha ninullare
tė ju kndojnė nanat shqiptare
e ti rrisin nė ndjenjė e fe
shqip me e dashtė jeten mbi dhe
zemra e tyre arteriale
ti kujtoj kto fusha e male
ku e qon motin gjeraqina
ku kndon zogu nder lugina
ku i ecė drinit e semanit
vala shqip e ilirianit
si kah buna e ibri e mati
ku e lakon ylberin shtati
kahdo pijnė me pi me lara
kahdo shndrijnė yjet mbi ara
le tė ua msojnė kta unitetin
tė mbajnė bashk kta dheun e detin
shqi p me i fe ta mbajnė adetin
kahdo ėsht hise e shqipnisė
qė nė djep tė i a kndojnė fmisė
amanet me vargje t' mia
le tė ju mbjellet dashuria
qė kur tė rriten por si fjera
kahdo jan nder dhena tjera
tė mos harrojnė token e t' parit
t 'ndezen shqip si shkndija e zharit
pėr gjuhė tė ėmbėl shqip qiellore
porsi ngjyra ylberore
qė e lmon qiellin me hjeshi
qė larmon dritat me shi
qė ndriqon ata currila
qė gzon n' zemer sa bilbila
kshtu nder breza o gra e motra
kado rrnoni ju te votra
edhe tokes tė huaj t' mėrgimit
msonju vargun ninullimit
qysh nė djep sa tė nisė me qeshė
gjuhen shqip nė gjak me ja veshė
se ajo ėsht si melodija
e ka sjellė vet perendia
pėrmbi dhe si hanė si diell
qė s 'ka shoqe n 'tokė e qiell

liriku i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
-------------------------
Autori xhelal ferizi
e len amanet per se gjalli
qė kto vargje secila familje shqiptare
ti kndojn e ti trashgojnė brez pas brezi
neper breza te atdhedashurisė shqiptare e unitetit
kombtarė pa dallim krahine e feje
vetem te bashkuar mbi dhe rrnon shqipnija e paster dhe e bukur etnike
secili pastaj ne adetine vet ne fe te vet ne shqipen gjuh tė vet
ne te drejten e vet ne shqipnin e bashkuar dmokratike te vet
ne pasurin e pronen e vet pa u nguc e hatrue pa u idhnue kurr shqiptari me shqiptarin
veq hises ti rrij te gjith gati e zakone ve te veta demokracia e barazia le te jet zemra e shpirti i tyre ne jet t ejetve dhe puna e edukimi e shqipnija e lirė si te ua don zemra vet shqiptarve pa ngatresa e keqkuptime
----------------------------------------------------------------------------------------


-------------------------------------------------

lirik
09-10-09, 06:00
U tallen-----
----------
autorė xhelal ferizi
---------------------
u tallen me diellin
me hėnen me yjet
pshtynė mbi gjithqka
u tallen me ata qė derdhen gjak
pshtynė mbi kanunet e shejta
---
kan pshty mbi kroje tė kullimeve kah pyjet
mbi shekujt e paqes
mbi urtėsinė
udhėve tė urta ju vunė grep e lak

kan pshty mbi dashurinė
nuk lan mbi dhe kund mėshirė aspak

e mbollėn kahdo tradhtinė
kahdo mbollėn varfri lot e gjak

e vyshken e vranė bujarinė
komb'tarin atdhetarin
e mbollėn mykun
sabotimin e papunsinė
e vranė dėshmorin-
trimin besnikun arbnorin
vranė sokol e gjeraqinė

e mbollėn ku do tradhtinė lojen dyftyrshe masken

e vranė qlirimtarin

e vranė puntorin

e bėnė kult veglen rrogtarin

e ngriten lart puthadorin

tradhtarin bizarin mizorin

engjujt i vyshken pėr sė gjalli
koha nuk ėsht ma si dikurė
as dielli
as qielli
as dheu e as huri e zalli
---
e nrgiten lart klanorin

mercenarin

fjadegjinė karriggjinė orgjinė

qdo kund ndėrtuan kurtha e klane

stinė e shekujt i pėrthuren
popullit ia lan per hise elegjinė e varfrinė

besen e bėnė hi e plojė

planin e tyre aq me hile e thuren

drejtesinė e vunė ne lojė

shtėpi publike e kan mbushur token

dikun me do mashtruese fe

ata qė lirė e shiten e do ta shisnin atdhe e token

ata nuk njohin asnji etikė mbi dhe

ata nuk e njohin as baben e as loken

as truall as besė e as atdhe

nuk e njohin as token

as etikė nuk njohin mbi dhe

autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
09-10-09, 06:06
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėsedo tė pyesnim menqurinė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi-liriku i vargjeve shqipe
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nėse do tė pyesnim menqurinė
i pari do te duhej te ishte meritori
nė secilin mot e stinė
e jo puthadori falltori e i gjori
''''''''''''''''''''''''''
nėse do tė pyesnim menqurinė
buka do tė duhej tė hahej me dije
e jo buzėt nė kuvende tė rruspijnė
e herojt dijetarėt ti lėnė nėn hije
''''''''''''''''
nėse e pyesim menqurinė
udha duhet shtruar me shkollė
nė komb duhet mbjellė dashurinė
e kahdo mendjen e hollė
'''''''''''''''''''
nėse e pyesim menqurinė
sokolat nuk lihen pas dore
e nė krye me e qitė servilinė
e jo gjeraqinat arbnore
''''''''''''
Nėse e pyesim menqurinė
nė ballė tė ngritjeve vendoset vetėdija
dhe nuk e bėjmė kult dredhinė
por te menqurin e vlerat e tija
'''''''''''''''''''''''
nėse e pyesim menqurinė
kult do ta bėnim punen
por jo dinakėrinė e tradhtinė
masken e rrenen e dhunen
''''''''''''''''
nese menqurinė e pyesim
nuk e pranojmė pshytmen e gelbazen nė gjak
por virusin menjiher e mbysim
e hapin e mbajmė drejt pa lak
''''''''''''''''''''
nėse pyesim menqurinė
nuk vdesim vetėm pėr lavdi
por nė ballė e vendosim burrėrinė
e kultures i japim vlera me pi
''''''''''''''
nėse pyesim menqurinė
kullimin e bėjmė si vesen
nuk e lėmė neper burime flliqėsinė
me na e shthurė fjalen e besen
''''''''''''
nėse e pyesim menqurinė
nuk rrijmė kot si hut
tjetrit t e ja vjedhin mundin pėr tu veshė vet me lavdinė
por japim me mund kontribut
'''''''''''''''''
nese e pyesim gjithmonė menqurinė
tė aftit i qesim ne kuvend e log
por jo ata qė hilet i pijnė
tė pa kurrizorė puthadorė demagog
'''''''''''''''
nėse e pyesim prirjen e tė famshmen menquri
nėse e pyesim menqurinė magjke
bashkimin e bėjmė fuqi
e shqiperinė e bėjmė etnike
'''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-10-09, 06:08
Mė jepni edhe mua njė pikė
------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
ma jepni edhe mua nji pikė atdhe
nji pikė ujė lirie
ma jepni nji pikė diellė nė hise kosove
ma jepni ni pikė dardanie
------
ma jepni tė pamvarsisė nji pikė aromė
ma jepni nji pikė tė asaj tė shtrejtė ere vatani
ma jepni pak gji lokje se etja na la nė komė
ma jepni nji kokėrr toke me dhe iliriani
-----
ju paskit qenė vetėm pėr vete
ma jepni nji pikė ujė pamvarsie
se ju mbulojnė lotėt si dete
nga mėrgimi qė vijnė pėr tokė e atdhe etnije
---------------
ma jepni o bij harrimi
ma jepni nji pikė ujė trolli etnik
ma jepni se ju mbulon mallkimi
dhe bini prap nėn armik
---------
ma jepni nji pikė nga ai qiell
tė shuajm etjen shekullore tė robėrisė
na lėshoni nji rreze me diell
tė na nxenė kosova e lirisė
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-10-09, 16:59
Mė kan bė fe dhunė gjak e lot e e dhe -
---------

------
nga autori xhelal ferizi
-----------------------
njiher mė kan bė dhe -

pastaj ujė me gjak

e gjakun ujė

djersė e lot

mė kan larmuar me shum fe

mė kan ndrruar sa her bajrak

na knė bėrė her grek e her shkje

na kan djegur flakė

e kurthuar me njiqnd fe

me kan djegė ne flakė e barot

kam kaluar neper njiqnd fe

her ne grek e ne shkja

duke u nda

si viktimė e pre

me fis e me vlla

sa her jam shitė e jam ble

qfar kombi jam un

fisi nga fisi me u nda

karshi me ndejt si armik

q paskam qenė un qfar fisi qfar kombi

o botė

sa shum kohrat me kan ble me metelik

mė kan bė ma shum se bishė

secili ardhacak armik

me shqelmo her ne gjami e her ne kishė

me koken ne duar neper shekuj duke ikė

hajde agai e pashai me kamish

e shndero shqiptarit grua e nėnė e qikė

e greku e romaku me thikė

epokat duke na i kryquar shum fish

ogjaqet me gjak na i kan fikė

kokat ne prroje na i lan

korbat kan ngrėnė shum mish

na vranė e na shanė

oh un i mjeri kush jam

q'komb q'kuptim jam mbi dhe

cila gjuhė jam cili fis

se kohrat shum shpresa mė kan pre

gjak u pa i derdhur sa shum pėrmbi plis

pėrgjkur jan gurė e dhe

kombin token ma ndanė

as diell as buzqeshje nuk lan kund per ne

sa shpirtrat mbi dhe na i thanė

na i pėrgjaken token prrojet luginat

arat e brigjet

prrojet livadhet eledinat

na i mbyllen neper shekuj shtigjet

na i dogjen stanet e briogjet

bagti kahdo e bujqsi

shtepijat e trojet e hiset

na dogjen themelet ne etni

na shkelen mbi te lashta ligjet

etikė mbi kod e nderė

na erdhen ne hiset tona

na lan si rrenojė e pa vlerė

dogjen ne shkrumb e ne hi

na preken ne erz e nderė

sa vuajtjem i keki pi

sa zi na mbollen ne qdo pranverė

nuk na lan asnjiher te lirė

me tanke e qizme na shtypen

kuaj trojet patkoj azie

sa rrenat e mashtrimet na i krypen

na ndanė ne qdo zemer etnije
neper shum fe e fise na ndanė

na i kan pėrgjakur mote epokate stinat

dikuj i t han turk e dikuj latin

dikuj i than me vdekė

sa shum vuajte i gjorė kombi im

dikuj i t han serb e grek

mbi dhe shqiptari sa i lashtė e jetim

sa shum neper kohra ndejte vyshkė stermekė

i te uqajn o kombi im

se her je ringjallė e ke vdekė

dhe prap je ringjallur mbi hi

sa her ke mbetur jetim

oh renkimi i kohrave

ma thuaj psehen ma thuaj

se paku me nje arsyetim


-----
nuk di as kush jam un i pseheve neper shekuj

as qka jam

i biri i kujt jam

per se jetoj me shum fe

per se eci mbi dhe

me zingjirė roberie neper syrgjyne

kazamatave neper azi e ballkan

europes e botes shpernda

si i pafarė e i pa fole

thua se vetem grek e shkja

per ket diell paska n le

e shqiptari diell nuk paska

as yje

o kohra te mallkuara maska e laraska

per se as puhiza as fllade as pyje

nuk na i keni lėnė pa lot e gjak te lulzojnė

sa shum kyn vajtue kavalle e fyell

sa shum motet e shejujt i kujtojnė

her fashist e her komunist


me gjithfar lloj ide

kohrat her na perqajnė e her na ndergjegjsojnė

kush jem ne te vertet ne

sa shum na blejnė e na shatrtojnė
her ne at ide e her ne ket ide

sa shum e moda na i ndrrojnė

sa shum ne besė na kan pre

shekuj t sa shum renkojnė


kush vallė kush jemi ne

na thuaj o i lashti gjen

na thuaj

ti qe ne gjirmet e rrenimeve ne kala rrinisi beden

perse neper shekuj i huaj

aq leht si kashtel na then

e na perqanė

na thuaj sa her kush do vjen

per se po na shkellė i huaj

per se kaq leht na ndersen

e vllaun me vllaė e largon

e shendrron ne qka te don

her ne tiran e shebtorė

her ne demon

her ne puthadorė

e si te don e aktron

token tonė e faren tonė te gjorė


e kahdo shqioptarin e kthenher me sllavian e her me roman

e her me orgji e demagog te pist

her me at fe e her me ket fe


sa i lashtė ky fis qe duket si i pa atdhe

sa kohrat na luajten t'fist

sa fati na ka braktisė

e shqip nuk u gjet ndonje fe

sa kodra per ne ėsht nisė

sa gremina pa fund e pa fre

ne jemi gjamė e madhe e historisė

sa shun na kan gri e pre

sa shum na kan shit na kan ble

sa shum mallkim i tradhtisė

sa shum ka vuajt shqip ajo fytyrė hane

e dielli i arit magjik

sa loti e gjaku ėsht derdhur rrėke

sa shum jan shkyer ilire fustane

pėrdhuar virgjina nder ne

sa dhuna ka ra mbi ne

sa britma ėsht dėgjuar nė ato kohra mjerane

sa shpirti per se gjalli esht bre

sa shum ka vajtuar toka shqperi dardane

e shqipnia etnike me fe

sa kohrat me hile e me klane

sa gjaku e loti na shkoj rrėke

o nėnė e lashtė iliriane

se her rrejshėm detyrueshem kemi bė be

tė kthyer dhunshem kah zgerdheshjet

e duartrokitjet aktore

her ne ideologji

her ne fe


e her ne parti


nga kohrate zeza mizore


sa llojet e maskave na kan bre

sa kurva kohė e rruspi


kaloj duke shkelė mbi ne

ne lloj lloj duartrokitjesh rrejshėm jemi nxe

e her me opium e plot hipokrizi

me shtizė tė shpuar e me shpatė

sa her je veshur ne te zi

shqipni e pa uratė

me sa e sa imponime

diktaturė gjelat e diktat

sa shum kohra na mbuluan me krime

tė mjerė e tė gjorė shqipėtarėt krahthatė

ku ishe ti o koha ime

qė kurrė nuk na u bėre uratė

na le nėpėr gjymtime e lėndime

si krande tė thata mbi dhe

nė emcione tė shum llojshme e rėnkime

na thure me tė ndryshme fe

sa lot kemi pi e pelime

kush pra kush jemi ne

o toka e dashur e ime

pėr se kaq pa mshirshėm pėr se

edhe sot e deri dje

pėr se na mbolle si bimė me rėnkime

pėrse nuk na lan

pėrse

nuk na lėnė tė lirė


shqiptarė me fe pėr mbi dhe
---------
nga autori xhelal ferizi autori nė mėrgim

--------------------------------------

lirik
10-10-09, 08:41
Nė qoftė se ka dikund damarė
--------
autori xhelal ferizi
------------
ne qoftė se ka dikund damarė
ku ecė gjaku shqip qė ndjenė
permbi dhe kah ka shqiptarė
kah malsija sytė ti kthen
---
si andej kah mali i o hotit
si kah gruda e kah gucia

kur rridh dhe e toka e zotit
shqip ku shtroj vet perendia

---
tuz dinoshė kojė triesh e ulqin
krajė e male e fusha te gjera
qdo mal e sukė e qdo luginė
shqip ku e brushė flladin pranvera

gjith andej kahdo theksohet
gjuha shqipe si jehona
e gjith vemednja ti kushtohet
per malsi e viset tona-
---
prandaj te gjith ju o shqiptarė
kush ka ndjenjė ai sa do pak
shqip qe i rrjedhė gjaku n' damarė
te mos harrojmė vllezrit me i gjak
------
as nji pllėmbė e asnji shpi
asnji fshat lagje e as fis
ne trojet tona varg e vi
ku rrin bardh i lashti plis

--------
ku rrin gjuha dhuratė qielli
qe na e fali perendija
shqip ku nxenė i arti dielli
ne mal e sukė ku shndritė malsija
----
e kah deti e kah tivari
e kah i lashti i famshmi ulqini
kah liqeni e virpazarai
ne ne dinoshė kah maja e vrrini
------
ne tuz te bukur me plot degė
ku bilbilat kendojnė shqip
ne tokė shqiptare te lashten shegė
ku lvizė ėmbel fleta n' pip


-----
e kahdo rrijn shqiptar't mbi dhe
si ne shoqata e djem puntorė
kush ka gjak qe mbanė tue nxe
ti kthej syt kah dheu arbnorė
-----
kahdo jan trojet kombtare
fshat me shat lagje - e persona
duart shtrengoni ato bujare
me malsi e viset tona

-----
qe shqiptart me i besė te motit
kahdo jan mbi glob ku rrijnė
ketu ne troje te kastriotit
kontributin le ta shkrijnė-

........
e kto trpje qe jan prej ari
te mos lihen kurrė pas dore
le te dredhet kahdo dollari
per secilen pllėmbė arbnore

--------
e te flasim hapur me vlla e me moter
kahdo jan fiset me plisa
ta mbajmė prore te lashten voter
me malsorė shtatgjatė si lisa
-----
e kah bregu i tivarit
ta forcojmė gjuhen amtare
ku ligjroj gjith koha e te parit
ne krenari me gjuhė shqiptare
-------
e ju shqiptare qeveri
edhe ministra e deputet
ktheni syt pak ne at malsi
e kah tivari ne at bregdet

-------
kah ato male e lugje shkrepa
ne ato vrrije te bukurisė
ku perkundė malsija djepa
ku i thonė shqip shqipja e etnisė
------
me vrap arti e dashurie
le te ecė edhe deputi
per qdo dhe e gurė etnije
deri ne ujė e dhe kah deti
-----
por se kurr s' duhet harrue
as rozhajė e as sangjak
plavė guci as lug as prrue
hot as grudė qe jan la n gjak-
----
se ato jan po viset tona
ku vlon gjaku i kuq nder deje
sot o kurrė t' ndjehet jehona
pa dallim krahine e feje

......
se ju o shqiptarė ju buzqeshė jeta
kur ju qelet bujaria
sot mbi dhe per troje te veta
kahdo ne glob lufton njerzia
-----
edhe ju dallimė mos ndani
as per fise e as per fe
por ne shqip te ushtoj vatani
kahdo rrijnė mbi te lashtin dhe

--------
edhe guri ne tokė antike
le ta din se zemra e gjakut
mbi shqipni ku rrehė etnike
do te rrahė per ngjyrė t' bajrakut
------
per ato lule karajfile
per gjuhė te bukur te embelsisė
kan me qelė lulet pa hile
ne fusha te gjera te etnisė
-----
gjith ku i thonė nje tokė shqiptare
me nji komb me nji qendrim
do te ket rreze atdhetare
qe i mbanė bashk shqiptar't me gzim
-----
se o vllezer sot esht modernia
cak esht shteti e ligji e rendi
prandaj duhet menquria
me ju thirrė per kah kuvendi
----
qe te gjith n zemra bujare
me i bashkue lulet e motit
me ligjrue m,e i gjuhė shqiptare
ne nji tokė te kastriotit
------
bash pa ngucė me klan as fe
as me lagje as me krahinė
e rrept shqipbnija te jet si rrfe
ne punė e luftė si gjeraqinė-
------
prandaj te gjith me i moderni
mendje te ndritur e te gjerė
te bashkoheni per liri
ne punė e vrap per te shejten vlerė
-------
e ku do vrapin ta keni
me qellim kah ajo vetedija
prapa kurr ngatrresė mos leni
si nji diel le te nxejė shqipnia-

-------------
nga autori xhelal ferizi
ne mergim-----------------

lirik
14-10-09, 11:54
Shum njerz shqipfolsa i kan ble
-----------
autori xhelal ferizi
------------
kan ble shum njerz shqipfolsa kan ble
shkeli permbi ne zezona e mizoria
po digjen te shqiperisė etnike po digjen gurė e dhe

ka hy neper pore te dheut kahdo e kobshmja tradhtia

--------
disa me dizajne disa reklama e do spote
gazeta esht uzurpuar nga cenzura e tradhtia
a thue tokė shqiptare si do te shkojn shum mote

kur ty te esht zaptuar gazeta e media


te esht zaptuar o atdhe edhe shqipe shkolla

komuna gazeta revista e fabrika

kahdo ne duar te huaja kan ra televizione

radio vegla e cenzura po hyjn por s i thika

e shkolla po hapen demone

----
njeni vjen me pare tjetri me dollarė

po zbrazin shum myk nder shqiptarė e neper koka

nuk ka mbetė mbi dhe ne trollin shqiptarė

nje plllėmbė pa renikme kahdo flet shqip toka
--------
bajraqet karrieriste krahinore valviten

lakmija po hyn ne damarė

shqiptarėt mbi dhe kahdo perpeliten

ne kthetra te varfrisė se pa farė
-------

kurthat kahdo po i luan kohė rruspja

dolarin po e sjellė kamata mizore

neper lot e gjak kahdo u pa varfrija

sa shum ti ndjej dhimbjet oj loke arbnore
-------

lojen po e luan kahdo e zezė paraja

po blehet kahdo shqipfolsi i gjori

timonin nuk e ka atdhetari e fukaraja

teatrin po e luan puthadori
------
o qani o ju vasha o qani o ju gra
me ato emocione qe dini me qa
se u zu neper kurtha e mjera e lashtė etnija

se ne ballė te kohes po del dyftyrsia

---------
se mu ne ballė te kohes po na del hijena

e ne prapavi peshperitė padroni

se kala e themel as gurė as bedena

nuk don per mbi dhe ma na lanė demoni

------
po duan me na shtrue po duan me na tha

qe kahdo mbi dhe ne banka e kredi

shqiptarėt ne borgje me i zhytė e me i vra

ne fund te humneres lot kurthash me pi
-------
se vjen nga ana e anes mizori

njeri vjen me pare tjeri vjen me fjalė

po na del ne bina gjithfar lloj aktori

me ja shembė shqipnisė fushė e breg e mal

--------

pėr me u shembė kahdo edhe instituti
spitale e shkolla e universitete

me na i pri qdo shekulli i mjerė gjithfar huti

mos me u lidhė shqipnija etnike kurr per jete
--------
e qani ju vasha e breza shkollare

se toka po mbushet me hileqarė timonjera

kahd po na i vyshkun ardhmeritė shqiptare

me mbetė me krye ne hi shqipni nanė e mjera
---------
varfria neper magje ne familje e fise

papunsia prore na i shkreton trojet

po ikun shqiptarėt neper te huaja vise

me lot ne atdhe mbushen kahdo prrojet
--------
qanė nana per djalin qajnė nuset per burra

kahdo po na e shembin dheun nen kembė tradhtitė

kan ardhur duar te huaja te na thajnė shqipe gurra

te bardhė tokes mėmė mos me i lanė ndoj ditė
---------

kasapėt nė tė huaja banka me kamata

tradhtarė e bizarė kahdo toka i ka

po vendosin shqipfolsa e qyqe qe i pjell ė nata

ne ballė te teatrit me e nda vllaun me vlla
----------

perbuzin kahdo fise e diasporė

perqajnė me krahine e me lobe e fe

ka mbetė s i pa krye shum shqiptari i gjorė

ne shqipninė etnike s' po ka diell per ne

Nga autori xhelal ferizi ne mergim
-----------------------------------

lirik
15-10-09, 09:42
Por su gjet jo djalė si rrfe

Nga autori xhelal ferizi ne mergim

nip i oses permbi dhe

qe ja luan qarkun martines

me u ra ballit shkjeve t' shkines
-------

por su gjet nip i Kastriotit

me i marrė gjakun Musa Hotit

Enver Hadrit e as Kadrisė

Me ja kthye nderen shqipnisė
---
Po as jusufit nuk ju morr haku

thue ju ngri shqiptarve gjaku

as bardhoshit e djemve tjerė

po ku mbet martina e mjerė
-----
ajo varur ne gozhdė pse kjanė

e thue shkret shqiptart e lan

a s' po dijn a e kan harrue

a po s - mbet kund djalė drangue
------

qe ja njeh qark e nishanin

qe ne thumb e merr dushmanin

a thua osa s' la kund djalė

pse shqipnija gjak po falė

-------
nuk u gjet djalė i barotit

me i marrė gjakun Musa Hotit

qe ja dridhė moskoves prakun

qe ua merr shqiptarve hakun


-------
a thue qyqet veq kan mbetė

ne vorre trimat na jan tretė

e nuk mbet kund djalė martine

as ndoj trim prej gjeraqine

-----

as drangue e as si zanė

as n' shqipni po as n' dardanė

qe pin flakė e han barot

mote e sitinė qe si qon kot


----------

veq se mendjen e ka n' shqipni

ne qark rrfe e barot t' zi

e qe djeget ku e zen puna

te jet i rrept por si furtuna

--------
qe me dhėmb e han qelikun

kahdo e msynė pa mshirė armikun

qe jan te etur per liri

qe u vlon gjaku ne trimri
-------
a thue nanė moj shqipni loke

nuk te mbet djalė ne asnji cep toke

pse falė gjak te bijve tu

pse po rrijn shqiptart haru

---------
pse prej qarku nuk shtrengohen

pse ne mes vete nuk betohen

hasmit kurr mos me ja lanė

sa te ket dhe e diell hanė

----------

ne shum fish per pa i pague

te bijt e vet qe jan shitue

qe jan bė fli per atdhe

qe e kan derdhur gjakun she

-------
se ai gjak nuk behet ujė

nuk i lihet jo askujė

e aq ma pak kti hasmit shkja

qe shum nana i la tue kja

--------
qe la votra aq shum te shkreta

qe vrau trima n' troje t' veta

shqiptarė t' gjakut pa ja nda

qe i ka shpue ai plumbi shkja

-------------------
Autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
15-10-09, 10:00
Hahhahahha cka me ke shti me qesh lirik me keto vargje i paske ujdisur per mrekulli
Pershendetje nga ana ime kudo qe te jesh me vjen mir qe u ritakum
-----------------
-------------------------


.................................................. .................................................. .
Kushtuar Mikeshes time antare e forumit me pseudonimin jeta
nga autori xhelal ferizi ne mergim

ti mi gzofsh shum mote e stinė
treqind vjet moj gjeraqinė
treqind vjet jetofsh mbi dhe
vashė bujare ne besė e fe

qe po din aq mirė me urue
ne treqind mote kjo fsh bekue

me mija rreze qe i ka dielli
te bekofshin toka e qielli

fort zanatė po ja ke vargut

te pershendes me pendė prej s' largut

tu bė ft zemra karajfile

se ti je nje zogzė pa hile


ti flutron neper behare

e ma ke nderen shqiptare

me krah hapė si lules fleta

ne gaz e shend ty te shkoftė jeta
-----

se ti je vertet bujare

si shkumbradhat prej ujvare

te qelė e te bardhė ma ke kullimin

por si shegė vargun e shkrimin
-------

te embelson por te prekė ne shpirtė

se ti je poete e dlirtė

prandaj ty un te kam mike

te perjetsoj n'vargje lirike

autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
15-10-09, 10:54
shkruar nga drenusha ---

ne forumin e zemrave shqiptare -

18-12-2007 03:12Autori Xhelal Ferizi ka ni kapacatit te larte poetike lirike,poezit dhe vargjet e ketij Autori jen te pazavendsushme,mund te jen vetem me poezit e te madhit At Gjergj Fishta ku vertet kan ni esenc te larte frymzimi te patriotizmit shqiptar...Autori xhelal ferizi,ka nje ideal njerzor me dinjitet te larte...ku e gjen ne qdo fjale dhe varg te tij reciprok...fjala dhe vargu i ketij autori kan nje pesh te rend arti,ku dhe vet lexuaesit mahniten me to...faktikishte une lexoi shum nga vargje po te ketij autori,ku rrall syt e mij kan par dhe dhe lexuar te tilla poezi,dhe rrall ka per t'pasur dhe sdo jen si te ketij autori mjaft i volitshem dhe i talentuar, mprehtesia dhe penda e tij jen qelibar,jen argjendi vet,jen shkendia vet,jen vaji dhe kenga e burreris,dhe trimeris e patriotizmit qe perfshin gjithe kombin shqiptar...me kete poet te larte shqiptar z.xhelal ferizi...nje dite ka per tu mburrur Atedheu dhe gjithe kombi shqiptar....edhe se po heshtin sot?! ku ne fakt kjo dhe po shihet haptas,se per tu len pas dore ni autor si ky, qe ka me miliona vargje te shkruara,do t'thot kjo eshte nje katastrofale,thjeshte (diskriminim)duke cekur ketu,qe nga instuticionet kosovare dhe deri nga autor te ndryshem qe jen shqiptar,ne mir e dim qe ka mjaft nga gjitha trevat dhe trojet shqiptare poet dhe poetesha.......,dhe se ata/o shum mir e din qeshtjen e ketij autori Z.xhelal ferizit...ku ne fakt si te tilla vargje me ni karakter te larte arti,rrall mund te jen keshtu,po si te ketij autori dinjitoz dhe patriot shqiptar....ne mir e dim se ka autor dhe poet dhe te tjer shqiptar, pa permendur te medhenjet si ishin,si e thash dhe me par per Fishten,po dhe Migjenin,Naimin,Nolin e shum te tjere....,ku gjithnje jen permdneur dhe jan lexuar po nga gjitha moshat...!!!
ne fakt Librat e tyre jen te botuara,edhe para sa viteve,do t'thot se dhe ata dikush i ka ndihmuar ne botime....pavaresishte se kush? nuk eshte e thane se kush,ama dikush duhet te hulumtoi per tu aktivizuar,do t'thot per ti dalur ne ndihem,qofte autorin,qoft qytetarin,e tje...po ne raste te tilla nevoje, mendoi se keto ishte dashur dhe sot qe dikush te merr hapa per ni angazhim te duhur,
materialisht dhe financishte,po mbi keto poezi dhe vargje reciproke dhe madje te njohura ne syt e mija,mija lexuesve...ku dhe po jepin vlersimet,ama me pak fjale,une mendoi se ka njerez te shkulluar larte,qe lexoin mbi keto vargje,dhe mendoi se duhet dhen dhe nxerrur fjale ne maxsimum per t'shkruar me gjate mbi autorin,dhe per tu angazhuar me shum,ne fakt per ni angazhim te duhur duhet te ishte,po nga ata qe qeverisin,atyre ju perket qe te marrin hapin me konkret per keto dukuri kulturore dhe artistike qe vien po nga njerez te afte dhe te zgjuar dhe nga vet ky autor i njohur z.xhelal ferizi po nga Mitrovica e Kosoves me perardhje nga nje familje patriote,dhe luftetare.....ku mjaft kemi te mburremi me kesi njerez te shquar shqiptar....qe ka vendi yn dhe qe pati gjithmon...e pastaj perse duhet heshtur,perse valle?????!!!!!!!!

Me nderime-Drenusha


---------------------------


Nuk munda te durohem pa e sjell ne forum ket engjull njerzorė bijen trime rugovase patriote shqiptare e me shpirtė engjulli shpirtė njeriu qe dha ket vlersim ne nji forum tjeter shqiptarė e
pruna nga atje ktu sepse shqipja engjellushė esht shembull

se si duhet te jet edukata e vlersimi civilizimi e jo si disa anti njerz qenje antinjeri -
qe gjithqka e poetit ju pengon :
ndersa forumi shqiptarė turp te ket administrata grekofone grekofile

kur u fillua iniciativa qe te organizohet pritja e autorit ne nje vend ku do te merrnin pjes me qindra e ndoshta mija vetė administrattorja

ortodokse grekofile fiori e administrata komplet e forumit fshnin gjith naten mendimet ma brilante te qindra lexuesve qe shkruaninper poetin autorin e vargjeve xhelal ferizin tradhtia e nates qyqet grekofile te nates serbfilat kujdestarė deshmonin se sa shum urrejn sa shum ishin anti shqiptarė e sa shum urrenin daljen ne siperrfaqe te nje autori shqiptar sepse ishin gjithqka me shpirtė vetem shqiptarė jo

----

ma vonė poshtersinė makabre e deshmuan edhe dy forume tjera shqiptare

forumi kosova de dhe forumi shqiptar net-

diskriminim i rrallė ndaj nji autori dhe lexuesi duhet ti dij te gjitha poshtersitė armiqsitė dinakritė mafiozitetet qe behen tradhtitė dhe kurthat e dredhitė smirat gjkeozitė qe u bėnė ndaj autorit neper vite nga njerzt me shpirta te mykur -
dhe ketu edhe deshmitarja natyra veterane e forumeve shqiptare deshmoj se sa te ndyrė e te poshter ishin grekofonet qe me mburrje e quajn forumion shqiptarė forum shqiptarė por ne fakt ai e tregoj fytyren e vet se ksuh jan e qka jan -

ashtu siq e tregoj shum kush qe do te dal ne siperfaqe nji dit e lexuesit do te befasohen -
e pse behej kjo vetem e vetem qe nje autor shqiptar te mos dal ne dritė me vargun e tij -
qfar poshtersie makabre -
pra te izolohet autori nga gjithqka qe esht e mundshme nga vargu i ti nga kombi nga shoqeria nga suksesi e pse per shkak te gjelozis primitive pra

mjerani se jo mahi mjerani tradhtare e pa shembullt

lirik
15-10-09, 12:10
Bota ka shum bukuri

por se ėsht dikun nji dhe

qe e ka sharmin si flori

s' ka m te bukur nder fole

--------

atje lulet jan pa hile

ku lshojnė rrezet plot mahni

qeshin qehret karajfile

gjith ku i thonė tokes shqipni
---

atje flladi te dehė ne zemer

ta lmon brushen vet puhija

shqip ku kndon zogu me emer

ku shqipron n' cicrimė shqipnija
-----

atje zogj ka neper lisa

qe ja levizin kronit valen

duken pllajat por si plisa

gurgullimat kurr nuk ndalen
------

ka shkumbradha e ramje te lira

qe nuk ka n' tjera kullime

nanė shqipni ti je ma mira

je ma e bukura shqiponjė trime
---------
atje dheu mbanė energji

qe nuk ka ndoj tjeter dhe

prandaj ne varg kam elegji

s 'm' rrihet dot n' tjeter fole
-----

edhe rima ka e kavalle

zemra zogjsh mallengjen fyelli

si rimė shpirti val'tė mbi zalle

currilojnė kah prroni e pylli
-------

veq me e pa at dukagjinin

e drenicen kah puhija

ne valė bilure tė bardhin drinin

kah nisė valen kah shqipnija
--------

oh te dehen dej te shpirtit

kur sheh grykė te kaqanikut

maja te larta te mal ma te dlirtit

sharr me borė te bardhanikut

--------
a kahdo ku i shtrinė kosova

fusha te gjera e te pa anė

ne grykė kreshnike kah rugova

shqip ku rrin e bardha zanė

-------

e vazhdon andej kah deti

ku thepisen viset tona

ne shalė e nikė kah shkembi e shkrepi

ku me dri bashkon valbona

---
po me i pa ata zogj lugines

kah bien drinit e nder kanjone

krah te hapur te gjeraqines

kah shkon deti ne gji vlone


-----------

si kah vlora e ne myzeqe

kah ajo korqa e follorina

gjith shqipni ku i thonė mbi dhe

kah preveza e kah janina
-------

zemra mal te behet e mallė

thue se ne shpirtė t' bjen melodia

kur ne ndoj krue bilur mbi zallė

bien me pi t' larme shpenija


-------
gjithfar sqepash shependė laryshe

nė mija kėngė e cicerime

zogj pranvere e dallendyshe

neper fushat plot blerime
-----


po atje i thonė shqipni etnike

thue se zemra krah t' merr prore

i ka krojet ne valė magjike

qe ti joshė ndjenjat arbnore

-------------------------
autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
16-10-09, 02:32
Kam nje lutje per administratorėt e forumit dardania-

besoj nė mirkuptim njerzorė ,besoj se do te me kuptojnė.

shum her nuk ka funksionuar faqja e forumit ,nuke di per qfar shkaqesh,dhe brengosesha -


por jam i mendimit se faqet tona shqiptare duhet te kenė shum ma shum siguri -dhe kopje te automatizuar qe te mos humbet as nji shkronjė e forumit -
por te kopjohet per qdo sekond automatik dhe te arkivohet ne siguri absolute qe edhe nese bien faqet te ruhet teksti komplet i forumit -Forumi dhe komplet interneti ne te ardhmen do te ket poashtu edhe volum, e komenete e shkrime ne forume ma teper ne sasi pa dyshim -

,un besoj s e shkrimet tona percillen edhe nga ndėrkombtarėt e forumet kan sot rendesi te veqant si dhe shum faqe tjera ku jan paraqitur shum punime

e shkrime sepse shum, lexohet interneti ..


Faqja dardania duhet te ketė nje force te madhe arkivore


per te kopjuar komplet forumin ne arkiv dhe ne automatik program -

qe qka do qe te ndodhė ta ket kopjen origjinale te shkrimeve -

te cilat ne asnji menyr nuk guxojn te humbin -

pas qdo lloj prishje apo defekti te faqes te dalin ne origjinal ashtu siq ishin ma parė-

dhe duhet ta ken nje siguri kunder qdo virusi,

apo ramje teknike te faqes -

Dardania duhet t e ket nje siguri teper te fortė dhe arkiv kopjues origjinal qe nuk humbet kurr te jet gjithqka e memorizuar -

sepse nuk e di a kuptojnė shqiptarėt sot interneti ėsht teper me rėndėsi -

dhe duhet te ruhen shkrimet si te shejta -per brezat qe vijn sepse iliret ne nuk na ruejten asgjė e sot po vuajm per nje shkronjė te ilirve jemi te pa gjurmė antike te shkrimit -sepse keto jan dokumente me vlera gjurmė qe nuk ka qmim qe i paguan ,


jan kujtesa popullore gjurmė qe pas shum e shum shekujsh -

do te jen arkiva interesante per brezat -

ku mund te lexohen dhe te orientojnė brezat.


Gazeta esht vetem nje ditė dhe te nesermen anatemohet -


megjithat civilizimi ka filluar ta kutpoj rendesinė edhe te gazetes ne internet per ta memorizuar tash dhe komplet gazeten po e fusin ne memorje-

si gjurmė e pa shlyeshme ne internet me datė dhe numer gjurmesh te civilizimit ne shkronja per qdo dit-e kan kuptuar se sa e rendesishme esht gjurma njerzore e shkrimit dhe e civilizimit dhe memorjet arkivore te vlerave e gjurmve -

pastaj ndersa shkrimet e internetit kan vlera te shum te gjata kohore -

dhe ndikim t e madh te njerzit neper breza -

,ne faqen e internetit mund te hjynė breza e breza dhe ,


gjithmonė ata breza duke u pasuruar me diskutime me njohuri e tema te reja dhe gjurmė te reja brezash ashtu siq po e lexojm ne naimin sot migjenin e te tjeret ata do te lexojn dhe do ti percjellin edhe ata aktivitetet e tyre neper breza


,dhe temat gjithmon jan aty vargjet jan aty -gjurmet jan aty -qka ne gazet nuk ndodh ė ndoshta-

se librat dhe gazetat myken ndersa interneti jo -

,qe do me thanė interneti esht sot shum me rendesi -

aq i rendesishem sa qe as ne vet nuk e dijmė se sa e rendesishme ka dalė kjo lloj teknike-

sepse ne internet percillen gjėrat mė shum se sa qdo kund tjeter-


mendimi i nji populli apo shoqerije sot po thuajse po del ne internet .


Duke qenė se jan hapur shum faqe shqiptare dhe po terheqin gjithnji e ma shum njerz -

dhe ka fillu edhe intelegjenca te kyqet neper faqe te internetit -

,faqet shqiptare duhet te rrisin sigurinė arkivore dhe kopjet e mos zhdukjes se shkrimeve -

qe te mos bie serveri apo te mos ndodh e keqja me forumet shqiptare -

.
mendoj se duhet t e ken nje kod te veqant sigurije kunder qdo virusi-

dhe armiku qe sulmon faqet shqiptare -

per ket duhet te intresohen talentet shqiptarė te teknikes kohore -

qe gjithnje e me shum po e pervetsojn zanatin e internetit per mjeshtri e siguri absolute .
Kur faqet bėhen me nje siguri te lartė -


ato behen ma terheqse e serioze dhe stabile te afirmuara per lexuesit -
mandej edhe njerzit kan vullnet te shkruajn gjėra tė mėdha e tema te llojllojshme-
kontribute

vepra e shkrime ngjarje politike e diskutime njohuri politike vargje etj.


ky ishte nje mendim i imi ,


nuk e njoh shkallen e sigurisė se faqeve te internetit-

por qysh s e kan dalė faqet shqiptare te internetit kan lujatur nje rrol te madh

ne shoqrinė tonė dhe me gjerė-


sepse shum lexues ma me vullnet e lexojnė intenretin s e librin -

dhe gazeten,


koha ka ardhė e tillė sot qe interneti po bėhet domosdoshmėri e jetes-

dhe informimit elektronik,

shpejtėsi fantastike dhe shprehje ma e lirė dhe hapsinore ne shtresa se gazeta ,

ma intresante dhe ma e larmishme me tema e me ngjarje me shkrime e diskutime-


ku qdo kujt i jipet mundesija me dhan edh mendim -


dhe ėsht thėnė s e dija ka qenė gjithmonė nė popull ,


pra populli e shperndanė dijen e pergjitshme -


Nė gazetė dhe ne libra fjala nuk mund tė perhapet e populit si nė internet,.

prandaj them qe e rendesishme ėsht qė faqeve shqiptare tu ngritet sigurija

absolute -

dhe te organizohet kopjimi automatik i arkivit ku komplet forumi te memorizohet per qdo sekond -

ne menyr qe kurr te mos humbin gjurmet e shkrimeve -

,ne menyr qe te mos arrijnė qė tė pengojnė armiqt e kombit shqiptarė-

se sigurisht edhe armiqt bėjn pengesa neper faqet tona te forumeve- duke sabotuar
-

mendoj un nuk e di por kam pasė rast me pa se nganjiher pengohen faqet shqiptare-

nga ata qė tallen kur tė duan me sabotime.

Ndoshta nuk dita mirė tė prezentoj kėt formulim definicion kėrkese-

si formulim -

por un e kam nga brenga kombtare dhe tė civilizimit me ideale me te gjera dhe vizinare largpamsi ne brezat q e vijnė ata do te na falenderojn nese ua ruajm gjurmet qe jan aq te rendesishme e te shejta -

te marrim me mend sikur ne si brez te mos kishim te shkruar as gjė nga ekaluara sot do ishim barbar -

dhe nga halli po apeloj -

pasi qe prej s e ka dalė kjo elektronikė kam lexuar gjėra
shum te mrekullueshme -

ku ndoshta neper bibloteka me ishte dasht me humbė kohė duke kerkuar enciklopedi e libra-

ndersa ne internet gjen materiale informime etj .


gazeta esht vetem gjys ore apo nji orė lexim e studim i saj -


ndersa internetin mund ta lexosh per dit me or te tėra dhe gjen mjaft materiale kahdo neper internet tash edhe gazeten -

duke shfletuar qka te duash-

prandaj mendoj se ėsht shum me peshė-
kujdesi maksimal i ruajtjes se seciles germė ne memorje te seciliut varg poetik te seciles temė qfare do qoft ajo -dhe duhet te ruhen faqet nga sulmet qe i bėjn sabotatorėt dhe armiqt e kombit shqiptarė .

duhet te ekzistojnė kopje tė forumit kopje automatike dhe arkivore -

qė tė ruhet secila germė shqip qė ėsht shkruar -


nės e kam gabuar diqka nė kėt lloj brenge qė e paraqita tė mė falin lexuesit -

ishte vetėm nje mendim i imi thejshtė i lirė se nga njeher kur po humbin faqet neper forume po nervozohem nga brengosja -

dhe po mendoj ksuh po na pengon.

faqja dardania ka emer dhe ka gjasa tė bėhet e rėndėsishme-

edhe emrin e ka tė bukur

prandaj i uroj sukses dhe siguri absolute.

me rrespekt

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare
te fala bashkatdhetave

Administratorve te forumit moderatorve

tė faqees dardania dhe lexuesve tė dashur-----------------

lirik
16-10-09, 02:56
Nėse ikė vargu im me lot ne sy
autori xhelal ferizi
fajtore jan errsirat e trurit tė nates -

fajtore jan mohimet kohore

un dhe vargu nuk do tė jem ma o kohė pendė per ty

as brengė e as memore

do te eci larg neper emocione kujtimesh

me penden time per dore

me lot te dhimbjeve ne sy

neper disa shkretira jetimore

koken nga shekulli i egjres pa e kthy


nuk do te jem ma i biri i urates

do te eci gjithkah shkretirave vetmallkimesh

pse isha i linduri i dates

ku shumqka ishte arenė zhgenjimesh

kuaj troje

melmesa demagogjike helmimesh

shpirti im gurrė ne te cilin kan pi

djajt e mallkuar

e djajt e zi

ne keto te mjera hoje

secili ma me djallzi

un nuk jam lindur ne tuaja troje

jam lindur per egnjuj e poezi

kohė ti je fajtore

vargun e jeten qe ma ke nxi

ti je mizore

ti me hile fatin a ke pi

me prangat tua gjaksore

me skenrin tend plot roberi


vargu im mund tė ikė

pertej shum humbtiravekoken nga shekulli i zi pa e kthy


ai neper vende tjera dikund do te pikė

ne secilien zemer tjeter duke hy

nuk dua te rri ne kohen me dy teha thikė

te ngulem kahdo neper kurtha e pa besi


vargu im kerkon me ik

se jeten hilet mohimet ja kan nxido te jem rob vuajtjesh e mendimesh

larg duke pi shekuj shprese tė tjerė

tė artit qė ju nuk do ta ndjeni

dhe nėse ikė vargu i m i mjerė

ju koken kah loti i ti a do ta ktheni

ndoshta jo se nuk keni pi emocion me vlerė

ndoshta vargun tim -

neper kembet e shekullit nuk do ta gjeni

ju do te rrini ne shpirtin e nates si perher

por nji dit

ne ndergjegje do te ju godas i vargut refreni -

nga autori xhelal ferizi
--------------------------------

lirik
17-10-09, 23:50
Kush je ti pra anislea
--------------
nga autori xhelal ferizi

kushtuar mikeshes time poete aniseles

ti kush je pra anisela
me ato brusha krela krela
,n,brusha ,shkrimi,e'lehtė si era
nder sa pend po te kndohet vlera
qė me varg po na e dridhė gjakun
poe valon me krah bajrakun
---
se ti shqipe njimend je
art buzqeshje je nder ne

shum e fjalė po ke te pasura
e barkusha shum te plasura

nga ai gaz i qelė buzė ari

nga ai art margaritari

nga ajor rimė mahni mbi dhe

nga poema e kohes te re

si dy zemra plot me varg
ke trokit ne poemė aq larg

me kto vargje si bilbila
ke shijue nder karajfila
---------


te dhurofsha ,flet ,me degė
edhe t' kuqen te emblen shegė


sa mire vargjet ke rendisur
n bukuri i ke qendisur

art miqsije te dhurofsha
lulė qershije,tė pėrgzofsha
tė shkrofsha fat lulzues ne fletė
shpirti i artit u bėfsh vet

---
per kto vargje t' kendshme rrjedha
un kto germa sot i mbledha

veq pėr ty pėr te ju dhėnė nderen
varg mė varg ku e kan vleren
---
n'gjesi t' qiellit fjaltė po i gjenė
kahdo shpirtrave e n' varg po i bjen
mu ne art te poezisė
me i shkri ne ndejnja tė shpirt-sisė

por se mjeshter ne varg po je
rimė bilbili ne at fole

nuk ka ne vrri as ne mal e ne shkrep

ma talent se i yti sqep

qe ciceron varg poetik

me melos shpirtrorė magjik


----------
tė lumtė fjala ne qdo varg
un tė bėj te fala nga larg

nga dhe i huaj me te ftofta hije

ne mallė ku rri me shpresė vetmije

fjala ime te shkon n' per shtigje

le te kaloj lugina e brigje

nder ylbera e ujvere
e le te vjen ne tokė shqiptare

mbi shpatije e brusha e krela
le te shkon te anisela

me ato shprehje shpirtė lirike

te bie ne duar te shtrejtes mike

le te shpaloset para sajė

rimė e notė me art ti mbajė

e ta knaq ė me pergzim shprehje

por si fllad ne aromė me dehje

kur del lules mbi hapsira

me u shpernda ne ajrie t' lira

e si puhija ne fije t- kordeles

ti troket leht aniseles

vazhdo oj mike me suksese
me varg e art si lėng melmese

------
se ti qenke por si dija

diell tu bėft ty poe zija

-----------
nga autori xhelal ferizi

kushtuar mikeshes time poete aniseles

mikesha ime besnike nga nje forum tjeter shqiptarė
--------------------------------------------------

lirik
18-10-09, 00:26
E nderuara mikesha ime poete anisela -

vlersim i autorit xhelal ferizi per disa poezi te mqive poet e poete -
ne nje forum shqiptarė para disa vitesh


vargjet tua jan shpirtezim i se magjikshmes -

domethenje te thella,talent ,bukuri

,spjegim,zberthim i fuqishem mahnits

,paraqitje, vlere e arti emocion fenomenal i ndjenjave ne formė shum shpirtrore dhe kualitete te larta artsitike -

dhe ,interpret domethenes talenti simbolizim qe flet shpirtron misheron -
lexuesin me vargun

,dhe spjegim,i thell ė i grimcave perberse te secilit varf“g e
e fjalė emocionale ku destinim e ka majen e qellimit arritjen e kurorezimit vulė permbyllje me kuptim te secilt perjetim apo shprehje e cila perben cakun e arsyes ne hapin dhe perkushtimin emocional te vargut per tu mbyllur ne majen e arsyes logjike ne cak -
kuptimi e botkpuptimi vefrtet filozofike me plot mjeshtri dhe emocion qe permbanė edhe arsyen e qdo fjale apo proteste shpirti te perlotur por edhe

vet garen e emocionit per te shprehur ne zhgenjim te perjetimit por edhe te ankimit -
lidhje e emocioneve ku gjithqka flet mjeshtri veret magjike e artittend poetik

te pergzoj per mjeshtrinė tende mikesha ime poete

,bukuri stilistike me plot shije arti ne vargun magjik


shum me pelqeu,poezia e jote o shpirtė i poezisė

suksese te uron ty miku yt per krijimtaritė tua shembullore

miku yt besnik nga mergimi xhelal ferizi liriku -

lirik
18-10-09, 01:21
Shkrimet e kesaj lirike jan simbol i vuajtes dhe ndjenjes e perkushtimit ,dashurisė se sinqert dhe gatishmerisė
per sakrificen -


deri ne mitizim per tu sakrifikur ,sinqeriteti ,i madh i dashurisė-

dhu dukja e botes zbrastesi pa njeri tjetrin-


qon deri ne aktin kunder vetvetes ,


faktin pse jan shkruar vargjet nga autori xhelal ferizi-


i cili shkruan vargje per shum ngjarje e dukuri ne shoqeri -

e nuk ky esht i vetmi rast ,


por qellimi esht qe njerzit dhe prinderit te ken kujdes nga trajtimi i femijve -


ose edhe rrethi ---edhe te dashuruarit te ken kujdes nga tragjeditė e mundshme dhe papjekuria ne te menduar pa aftesi ne konstatime te arseve ne rrethana -

para ato tragjeditė te ndodhin,


femijt duhet traj“tuar dhe edukuar me kujdes-

dhe me shum maturi ---duhet testuar kur ata bijn ne dashuri---


se mandej qdo pengesė mund te jet tragjike -

ose ,poashtu edhe te rinjt kur dashurohen duhen te ken shum kujdes mandej ne jetė-

dhe ne trajtimin e njeri tjetrit-

per gjithqka duhet diskutuar me shum kujdes maturi me logjikė dhe aftesi per shpalosjen e ndjenjave dhe qellimeve -me dialogime te mirfillta duke akceptuar njeri tjetrin dhe barabrsinė e arsyet mbi faktin dhe drejtesinė -mbreti i te gjitha vendimeve duhet te jet e arsyeshmja -

qe te mos ndodhin keqkuptimet dhe tragjeditė.

Ne rastin e altinit dhe angjelines poashtu pengesat e tyre -

ose veshtirsitė qe kan pasė ata ne mes veti ose nga kushdoqofshin qfar do rrethanassh intime apo familjare fetare rrethanore -

qe kan ndodhė e kan quar ne vetvrasje qiftin -

kujdesi maksimal i njerzve dhe shoqerisė duhet te prkushtohet para se gjerat te ndodhin -


duhet te ket angazhim nga te gjith rrethi prinderit dhe nga te gjith o ashtu edhe nga sociologetr e qendra tjera kshilltare -

duhet mirkuiptim dhe trajtim e sqarime te m dha-

para se gjerat te shkojnė deri ne ekstremin e fundit-

ne menyrė qe rinija jonė te mos zhgenjehet ,


dhe te perfundoj neper tmerre ne lulen e rinisė -

dhe te mos ndodhin drama e tragjedi me moshat rinore -

ne kombin tonė ne duhet te jemi te kujdeshsem e veqanrisht pedagoget dhe rrethi i edukaur -

duhet te kemi shum qendra te forta e keshillimore -

per keso rastesh speciale ne menyrė qe te ndermarrin me kohė e te nderprejnė me kohė keso perfundimesh tragjike, si ky perfundimi i qiftit altin dhe angjelina -si e altinit dhe angjelines e jo,mandej te flitet per ngjarjet -

kur esht vone---------- kur ato kan ndodhur.

Qellimi i poetit nuk esht qe te frymzohet ne tragjedia -
por qe te shpaloset tragjdia dhe shkaqet elementet dhimbja e qenshmja realja

kuptimin e vargjeve dhe ne esncen e poemes lirike ne vargje dhimbjesh -

e interpretimi por autori xhelal ferizi ne ket rast

nepermes vargjeve-


don te terheq vemendjen e shoqerisė para ktyre rreziqeve te medha-


se gjeneratat tashme ndryshojnė nga ato gjeneratat e me parshme -


ngjarjet per tragjedit ato tashme kan ndodhur

dhe ata nuk ringjallen ma -

por te jet se paku shkrimi dhe alarmi qe rastet e tjera te mos perseriten-

dhe qellimi i ketyre vargjeve esht te shihet vuajtja e dy te rijve sakrifica dhe renkimet flijimi -

qe ne rrethana te mistershme u penguan,nga diqka-

ose nga vet fati ose nga semundja e njerit ose nga shkaqet tjera -

ose nga pengesat e ndryshme-


rasti ka ndodhur sakrificat jan te medha ,te dy te rinjt kan ber gabim te madh-

se jeta esht e bukur ,dhe vargjet qe jan shkruar aty flasin edhe per bukurinė e jetes-

e cila nuk duhet te sakrifikohet aq leht-

jeta jipet per atdhe ne front dhe ndoshta ne ndonji rast teper special -

por sa per deshtimet ne dashuri ajo duhet te kursehet

,por njerzit nuk iu bejn ball fatkeqsive dhe un mendoj se para se te jet von duhet ndermarrė diqka se kur esht vone esht vone-

dhe menyrat e trajtimeve te te rijve duhet te jen te kujdesshme-


sidomos te rijt kur dashurohen duhet me folė me ta hapur nga afér-


per shum probleme ,un jam per ata qe shoqerija jon te hap keshillimore

psikologesh e pedagogesh-

ne qdo hap si mbeshteteje per problemet shoqrore
,ne menyrė qe kujdesshem te trajtohen te rijtė dhe te bashkpunohet me ta me familjet e tyre etj.
autori i ketyre vargjeve xhelal ferizi


vlersim i autorit xhelal ferizi mbi ngjarjen e dy te rijve ne tiranė qe u veflijuan -
autori xhelal ferizi ju kushtoj vargje te flijuarve per dashuri altinit dhe angjelines -
qe ishte nje gjuliet shqiptare dhe rast shum i dhimbshem

http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/user_offline.gif

lirik
18-10-09, 01:22
autori xhelal ferizi sjell disa shkrime nga postimet e maparshme te forumeve shqiptare ne vitet 2005 2006

lirik
20-10-09, 21:24
MBi det hije
autori xhelal ferizi
*nėn hije ujė
*nėn ujė dhe
*nėn dhe zjarrė e metale
*mbi dhe ara e fusha e male
*mbi male qielli
*ne qiell dielli
*nė diell rrezet
*poshtėdielli hana
*mbi diell yjet
*nėn vullkane thelbi i tokes
*mbas thelbit dalja matanė
*mbas dalje prap mbi dhe
*rrumbullak
*qiell yje dell e hanė
*qfar shkence
qfar peshash
qfar shkollash
*mbi te gjitha kto flet pa nderpre

*njeriu me mish e me gjak
dhe pesha e quajtur mend
sa vogelsi me matje

qfar madhsije
ne qasje
te gjitha peshat i mbanė
sa e vogel
*te gjitha kto madhsi
*u zvogluan dhe hyn ne nji te vogėl mendje
*qe me sy nuk shihet
*per sa miliarda her te zvogluara
e te sterzvogluara
ne memore regjsitrimi zėnė vend
ME MILIARDA DIJE
HIJE
E SHPREHJE FILOZOFIJE
SHKENCA
luftra armatime raketa
dhe vet jeta

koka
ah koka e vogel sa e vogel qdo mikromendė
por sa te mdha i mbanė objektet subjektet
dhe shekujt
ne nji aq te vogel vendė
qe te gjitha neper dije
i shtron n' kuvend
cila matematikė e persosur
krijon ket zberthim gjenije
sa her zvoglohet gjithqkaja
sa her objekte
e gjithqkaja njohuri
dije
e tjera
objekt
e subjekte
i mbanė

e vogla
e quditshmja
e quajtura mendė
habi qudi vogelsi madhsi dituri
sa e quditshme fenomen
sa i vogel si vend
edhe dashurinė fatin detet
zakonet
i mnbanė me krejt peshen
e quajtura mendė
te gjitha dukuritė
vrasjet makutri roberi
vizionet
te gjitha me rend
dashuri mirsi
ne nji rrashtė tė vogel
sa e vogel qe quhet mendė
si mund te hyjn te gjitha aty
mjeshtria e zotit t e madh
kryeveper mbi kryeveper
mjeshtri mbi njerzore
qenkan te gjith te perfshirat
nji e quajtur mend
per te gjitha peshat pergjigjet
i matė i mbanė
meteor shekuj
globe
materie
dituri
te gjitha me rend
qfar peshe me mjeshtri
perendia
i ndertoj nė njeri

krejtsiht ne nji te vogel vend
te quajtur mend
regjistroj objelkte e subjekte
vargisi me peshė
me kandare e me mjeshtri
me dashuri me joshje
qfar regjistri i peshave tė medha
secila me qudi zberthimeh
sa i quditshem ky kuvend
kjo peshore
qė peshon planete quhet mendė
dhe rrin ne te quajtur tru kore
sa i quditshem ky fenomen
qe tė botės rend
e zhvillon
e me gjuhė e me pendė
te gjitha kto fenomene shkencore
i peshon
qfar mikrokandari
mjeshtri talenti i zotit
art mbi arte
qfar vlertari
qė shekuj e ligje i mbanė
qfar enigme
fenomen
muskujt nuk i shihen si i mbanė
gjith kto pesha
te gjitha me rendė
ajo mikro e padukshmja e quditshmja mbi forca
qenje mbi qenje
qė quhet njerzore
mendė

autori xhelal ferizi ne mergim

murrizi
20-10-09, 21:30
aiiii erdh ky eltemja, a hala gjall te kani ti a ?

Hajt bac shko shtriju, e pusho pak se je lodh, nejse ti e di vetė, u.. veq thash.

lirik
20-10-09, 21:34
Kush je ti pra anisela
--------------
nga autori xhelal ferizi

kushtuar mikeshes time poete aniseles
------------
ti kush je pra anisela
me ato brusha krela krela

,n,brusha ,shkrimi,e'lehtė si era
nder sa pend po te kndohet vlera

qė me varg po na e dridhė gjakun
poe valon me krah bajrakun
---
se ti shqipe njimend je
art buzqeshje je nder ne

shum e fjalė po ke te pasura
e barkusha shum te plasura

nga poema e poezia

ku te shtynė arti e dashuria

por edhe vargjet e metafora

bukur shkruan ty te lumtė dora

nga motivi i njerzisė

perkushtim me pendė t mjeshtrisė

nga ai gaz i qelė buzė ari

nga ai art margaritari

nga ajo rimė mahni mbi dhe

nga poema e kohes t- re

si dy zemra plot me varg
ke trokitė- n' poemė aq larg

me kto vargje si bilbila
ke shijue nder karajfila
---------


te dhurofsha ,fletė ,me degė
edhe t' kuqen te emblen shegė


sa mire vargjet ke rendisur
n' bukuri i ke qendisur

art miqsije te dhurofsha
lulė qershije,tė pėrgzofsha

tė shkrofsha fat lulzues ne fletė
shpirti i artit u bėfsh vet

---
per kto vargje t' kendshme rrjedha
un kto germa sot i mbledha

veq pėr ty pėr te ju dhėnė nderen
varg mė varg ku e kan vleren
---
n'gjersi t' qiellit fjal'tė po i gjenė
kahdo shpirtrave e n' varg po i bjen

mu ne art te poezisė
me i shkri ne ndejnja tė shpirt-sisė

sa mjeshtrore ne varg po je
rimė bilbili ne at fole

nuk ka nė vrri as n' mal e n' shkrep

ma talent se i yti sqep

qe ciceron varg poetik

me melos shpirtrorė magjik


----------
tė lumtė fjala ne qdo varg
un tė bėj te fala nga largnga dhe i huaj me te ftofta hije

ne mallė ku rri me shpresė vetmije
fjala ime te shkon n' per shtigje

le te kaloj lugina e brigje


nder ylbera e ujvare
e le te vjen nė tokė shqiptare


mbi shpatije e brusha e krela
le te shkon te anisela

me ato shprehje shpirtė lirike

te bie ne duar te shtrejtes mike

le te shpaloset para sajė

rimė e notė me art ti mbajė

e ta knaq ė me pergzim shprehje

por si fllad ne aromė me dehje


kur del lules mbi hapsira

me u shpernda ne ajrie t' lira


e si puhija ne fije t- kordeles

ti troket leht aniseles

vazhdo oj mike me suksese
me varg e art si lėng melmese

------
se ti qenke por si dija

diell tu bėft ty poe zija

-----------
nga autori xhelal ferizi

kushtuar mikeshes time poete aniseles

mikesha ime besnike nga nje forum tjeter shqiptarė
--------------------------------------------------

permirsim per shkak se jan harruar disa strofa

lirik
20-10-09, 21:39
aiiii erdh ky eltemja, a hala gjall te kani ti a ?

Hajt bac shko shtriju, e pusho pak se je lodh, nejse ti e di vetė, u.. veq thash.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

ik o shka i shkines nga tema ime

-e mos glacit ktu oj pula e ligė shkinore -

qe ndiqesh gjith diten sokaqeve me knojsi te shkieve

---e nderuara murgesha besoj se ke per ta larguar ket murriz provokatorin

e disa tjer ė sakaqegji


qe punojn per shkie e interesa te shkieve ne forume -
provokojnė dhe shqtesojn shqiptarė neper forume

lirik
20-10-09, 21:42
xhelal ferizi autori i mija vargjeve shqiptare
Nga autori xhelal ferizi

prit njiher ti mori zanė
sa ti thrras un diell e hanė
sa ti thrras un gurė e dhe
sa t' thrras kombe e sa t' thrras fe
sa ta lidhi germen tė arit
ta vargisi n gjuhė t' shqiptarit
sa te marr qiellin nė sy
mos u lig per t' gjall me u thy
ti qelike oj tokė dardane
ti kosovė je iliriane
pėr ty qiellit kam me i thanė
per ty shekujt kam me i nxanė
per ty pendat kam me i veshė
per me t' kndue moj sokoleshė
Ti si ujvara e gurve t' lumit
ke pas qenė bardha e agrumit
edhe sot ma e bukur je
ti je shend qe shndritė mbi dhe
si ajo e bardha lule vere
ti kosovė ke mbi prej vlere
o ti je shpirti i ballkanit
ti je palca e ilirianit
nuk te mbajnė kthetrat sllaviane
ti je fushė e gjerė dardane
per kah mahnija e hapsira
ti je vet mbi dhe ma e mira
ti je e gjerė nisje e freskisė
ti je e bija e nanė shqipnisė
ti je e bardhė si vala e zallit
ti i shkrinė yjet nė qiell prej mallit
sa tė kan hije fusha e pylli
blegrimė delesh e za prej fyelli
e mallengjyeset ato kumona
ti je vet mahni e jona
tinguj tu kan zbritė melose
ne shtat palė qiell lart i vulose
sharmet tua ylberore
po ti je nji madheshtore
me ato ara me ato dardha
po ti je me ato valbardha
si kah ibri ai zallinori
si kah drini bardhanjori
me ato zalle me ato brigje
me to lugje vrrije shtigje
ti je palca e vet arit
ti je palca e t' lashtė shqiptarit
ti je vet e lashtė lahuta
ty te ka dashtė kleidi e teuta
genci bardhi e agroni
je ma i bukuri dhe i joni
je dhurim qe shqipni nana
ti krehė brushat porsi hana
flet per ty nder fise t' tana
ajo per ty esht shum krenare
per at qehre argjentare
ajo te don se ty te ka shegė
ah sa shum per ty ėsht djegė
shpirti i sajė sa ėsht pervlue
sa her dhimbshėm ka gjėmue
pėr ty kosovė shqipe n d'y krena
si himara e tepelena
edhe vlora e kanina
neper shekuj neper stina
ty kosovė te deshten prore
t' ka dashtė fusha zadrimore
edhe lushjna e myezeqeja
sa her ti ke ra n' beteja
ty ne lahutė t' ka kja malsija
kur jehue te ka trimrija
edhe shpata e pushka e motit
por edhe kruja e kastriotit
kurr prej goje nuk t' ka lshue
as mirdita s' t' ka harrue
tė kan kndue pukė e iballe
edhe tropoja t' ka kja halle
durrsi e lezha e lazarati
edhe shkodra e rozafati
gjorokastra e laberija
kahdo shqip ku ish etnija
korqa lule e durrsi i detit
albulena e bereqetit
fusha e gjakut me beteja
te dy dibrat porsi rrfeja
edhe mati me krahinė
lezha e lashtė si gjeraqinė
edhe korqa e bukurisė
t' ka kndue kuksi n' tel t' sharkisė
elbasani si qeliku
edhe tirana e kopliku
kahdo te bukura kto krahina
mbarė shqipnija me lugina
gurra e kroje pisha e gllija
edhe saranda e mbarė etnija
konispol e ballsh shijak
edhe kavaja e fieri plak
te gjith si ballshi e libohova
brohoritė kan o kosova
rrnofsh per jet s e je e jona
kan buqitė po malet tona
sa shum vlue kan gjak e deje
te kan kndue mbas qdo beteja
neper shekuj ne stinė kohore
ti kan ndje dhimbjet arbnore
e sot tė duan me pamvarsinė
pran e pran me ty te rrijnė
bashk nder shekuj mori zanė
sa te ket deti ujė e ranė
se te ecin te bardhat mote
bashk t'rrijnė tokat kastriote
me at shqipen te bukur goje
rrnoft etnija n' t' lashta troje
sot moj fusha argjentare
bardh jan veshė malet shqiptare
kahdo rrijn graniti e guri
ty te don ai vlla merturi
po afron po koha jote
me flamur me vlue nder mote
me u qendisė me bukurinė
gzo flamur e pamvarsinė
qofsh gjithmonė e bardhė kah vlera
me bilbila paq pranvera
e mbi erė t valoftė madheshtori
ai flamuri dykrenori
shqipja jote me jehue
sa te jen shekujt kohve shtrue
sa te ken yjet ngjyrė vizllore
edhe hana ballinore
driten te qiellit art bekue
ty ai gjak te ndejt tue vlue
si ne punė si kah vullneti
krah shqipnin e paq kah deti
u gzofsh e te shndritshin puna e ndera
te vloft ari nder miniera
edhe rrugt me drita t bardha
jeta e ėmbėl porsi dardha
lang sheqer te shkoft nder mote
e mos paq ma gjak as lote
te pafsha prore n perqafime
me nanė tende shqipninė trime
bashk me ecė siq ecin yjet
i gzofsh prore fusha e pyjet
un nder rmote te kam urue
ndoshta emrin s' m' ke harrue
jam i yti mergimtari
m' permallon gjithmonė behari
kur ty te veshte ajo pranvera
ato brushė kur t' luente era
ato te bardha fletė murrizi
un jam vet xhelal ferizi
qė un puthė ti kam gjithmonė
kahdo shqip flet toka e jonė
un jam vet a m ke harrue
me flamur qe ka value
ne demostrata la me gjak
kur pat dal i ri e plak
ne at pranverė me demostrata
fyt per fyt me pushk te gjata
nuk na u dhimbt jo per ty jeta
turr mbi tank e bajoneta
po n qoftė se ti na ke harrue
lott per faqe me rrjedhin mue
se pranvera at'her me gjak
ndali shkje e karadak
djem e vasha gjeraqina
ti kan lidhė n pranga robina
porse ty gjithmonė t' kan kndue
kaluen burgjet pa u ligshtue
gjoksin tankut i qiten para
tu i ndalė hov ushtrisė me lara
ishte viti 81
brohoritej pavarsi
rebulblikė me kushtetutė
ja me hater ja me luftė
mos i prekni vistet tona
trepqa trepqa esht e jona
duam liri e pamvarsi
vrull tue ndez ajo rini
kaloj tankun e zingjirit
per dhe te lashtė e tokė te ilirit
per shqiponjen sqepekrrute
turr e vrap drejt kushtetute
turr e vrap me gjak trimnije
drejt flamuri e pamvarsije
gjaku i tyre shum ka vlue
za i tyre ka ushtue
bjehkve e lugje me shum deshirė
per ta pa kosoven t' lirė
se ishte brezi atdhetarė
sy shkendije e shpirtin zharė
djeg e joshė per kah liria
me tu njoft ty pamvarsija
pamvarsi o pamvarsi
prap sot thrrasin varg e vi
po ai brez e po ai gjak
qe valoj porsi bajrak
tue qa eren me shtizė para
mos harro tu prift e mbara
mos harro kohen dikurė
jem liri e jemė flamur
sikur ishim edhe at'her
JEMI MBAJTė ME BESė E NDERė
tash po e presim me shum mallė
pamvarsinė kur don me e shpallė
shpalle shpalle qofsh e bardhė
se ty dita te ka ardhė
zonjė me qenė nė mes t ballkanit
jo nėn kthetra t' pansllavianit
MOS HARRO VARGJET MAGJIKE
as shqipninė qe esht etnike
mendo pak edhe per ne
duam ti puthim gurė e dhe
lule te bardha e karajfile
gongje te bukura e trandofile
a na fton ti ne at fitore
ti festojm ne stinė arbnore
sa tė jenė shekujt qe ecin me halle
ne fat i paq me dhe e zalle
edhe token me siperfaqe
me burbuqe e manushaqe
bari e dushk edhefjerė e fleten
ne pamvarsi ti e gzofsh jeten

nga autori xhelal ferizi ne mergim

http://hitskin.com/themes/13/97/14/i_up_arrow.png (http://ambra.forumattivo.com/poezia-f11/disa-vargje-nga-poet-shqiptar-t923.htm#top) http://hitskin.com/themes/13/97/14/i_down_arrow.png (http://ambra.forumattivo.com/poezia-f11/disa-vargje-nga-poet-shqiptar-t923.htm#bottom)http://illiweb.com/fa/prosilver/icon_user_profile.png (http://ambra.forumattivo.com/profile.forum?mode=viewprofile&u=235)

murrizi
20-10-09, 21:46
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ooo pėrshėndetje shoki Murriz
paske bo e mirė qe kone dok ktupari

Jam i nxonun me do Poezi hėpėr hė, por desha vetėm tė reputoj nderin.


Ska gjė o Lirik, ska gjė, e bėra me gjithė qejf.

lirik
20-10-09, 21:48
aiiii erdh ky eltemja, a hala gjall te kani ti a ?

Hajt bac shko shtriju, e pusho pak se je lodh, nejse ti e di vetė, u.. veq thash.

--------------------------
Po m e vjen mirė qe klysht e udbes te talibanit e ahmadin negjadit -te bin ladenit serbisė rusisė-

kines bullgaor greko maqedoonit etj tjerve


po dojnė me ngordhė nga penda e autorit xhelal ferizi

a shihni sa e keqe esht zemra e zezė --

shum kush si smirzi e zemerzi katran -

u smu prej ksaj pende -

ne fillim e gjelozoj penden e autorit -

pastaj kshtu niset smundja kaluan ne smundje -

ndersa ata qe e deshten jan te lehte fluturojn si me krah prej pendes se lirikut e vargut te ti -


u knaq liriku nga vuajtjet e armiqve haaaaaaaaaaa