PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14

lirik
27-02-09, 04:15
Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA

lirik
27-02-09, 04:15
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''

JU FALEMINDERIT SHUM QE LEXONI ANNA ME KNAQSI
JU OFROJ LEXUESVE AQ SA MUNDEM NDJEJ KNAQSI QE LEXONI VARGJET E MIA
QELLIMI IM KA QEN QE LEXUESI TE KNAQET NJERIU MBRENDA MUNDSIVE KRIJON AT QKA DIN E MUNDET
NUK JAM

KUSH E DI SE QKA POR AT QKA MUNDEM BėJ E JAP QE LEXUESI SA MA ME KNAQSI TE SHIJOJ VARGUN KY ESHT QELLIMI I AUTORIT
Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA

lirik
27-02-09, 04:32
Nė mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pėrshkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte nė troje t'mija
e m' rrethonte me t' kuqe vija
e mė merrte n' pyetje prore
pse un doja tokė arbrore
me qonte jeten ne burgime
veq pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huaj
Veq me pendė me dorė po shkruaj
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue

sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kemba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e duke kndue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjaku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
qajė si qyqe degė m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue

po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyre fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė deri kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohra t' lashta me kujtue
edhe me bė po gjithmonė ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam veshė
ku ja m lye me dhe e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
'''''''
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m' kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
vazhdon ne pjeset tjera
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

lirik
28-02-09, 08:22
Po ecja pyllit nji her nė mendime
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
po ecja pyllit nji her nė mendime
mė lexuan rrudhat e drurit
mė vrejten degėt nė tė thella kujtime
e palca e hallet e gurit
''''''''''''''''''
mė than pse ke dalė nė pyllė
pse vet me vete flet
mė pyeti kureshtarė qielli e secili yllė
secili rremė druri e fletė
''''''''''''''''''
ju thash un vet me veti
pse pyesni o kureshtarė
halli im ėsht sa deti
yjeve ju thash qė rrijnė varė
'''''''''''''''''''
ju thash se po thellohet secili hendek
jeta e atdheut ėsht mbushur me halle
tradhtarėt duan qė etnija me vdekė
tokes mėmė i qajnė gurė e zalle
'''''''''''''''''''''
ju thash kureshtarve se jan shtuar tradhtarėt
mashtruesit e ndasitė
ju thash se kan filluar shqiptarėt
ti humbin shpirtė bukuritė
''''''''''''''''
ju thash s e jan shtuar ngatrresat
ndasitė e mdha krahinore
ju thash se jan bė intresat
kult mbi token arbnore
''''''''''''''''''
ju thashs e jan nda me fe
se ka ble shum tradhtarė armiku
se me dhimbset nė shpirtė ky dhe
zot ktu ėsht bė meteliku
'''''''''''''
e yjet qė rrinin varė
gati u kputen nė zemer
a thua than do te ket shqiptarė
shqipni etnike me emer
''''''''''''''''''''
nuk e di thash e din zoti
u mbshteta per nji druri
dhe etnik nga qerpiku m' ra loti
rrėshqiti nė mal mbi nji guri
''''''''''''''''''''
pse qanė mė than yjet lirik
armiku nuk do t'ket sukses
ti ishe si qelik
penda nuk tė ' prenė ty nė besė
''''''''''''''''''
mos qajė mė than o ideal
mė than edhe tė drujve shqipet lėvore
shekull'loti mė tha ndal
se shqipėri do tė ket arbnore
''''''''''''
qakajt nuk do ta shqyejnė
mos vuaj me hall kaq shum o lirik
as kurr nuk do ta thyejn
tradhtari me tė ziun armik
''''''''''''''''
sa tė jet pushka e vashave e djemve petrita
mė tha kullimi i nji prroni
armiqt me kurtha e prita
nuk mbijnė ma kah dhe i joni
'''''''''''''
dhe qava disi me gėzim
e shpresa pėrlotshėm mu ringjall
u bėra edhe me vullnet e ma trim
e penda mu bė e mbrehtė por si pallė
''''''''''''''''
pallė e mbreht skenderbegiane shqiptare
shpatė e skenderbeut
qė shpon zemrat tradhtare
kushtrim i lshon atdheut
'''''''''''''''
e yjet mė dhan kurajė
e krah mė dha edhe qielli
e toka me dha uzdajė
shqip m'rrezatoj dielli
'''''''''''
mė than se tradhtarė e fe
as klane e as krahinorė
shqipninė se ndajnė as nuk e thyjen dot mbi dhe
sa tė ket vullkan trimėrije arbnrorė
'''''''''
as grek as rus e as shkja
as zemer me blozė bizare
shqipninė per tė gjallė nuk ka me e nda
etnike do t' jet neper shekuj shqiptare
'''''''''''''''''''
mos qaj mė than se nuk je jetim
nji dit te kuptojnė dituritė
hapin mbaje drejt mos u thyej nė lakim
se ne tė japim dritė
'''''''''''''''''''''
kėshtu mė than tė argjendta te qiellit yjet
e penda ime u gėzue
me vrap e shend ajo u nis kah pyjet
nė shqip me kėngė bardha nė rimė duke cicėrue
''''''''''''''''''''''
mbasi i premtuen yjet unitet
e i than se nė zemra shqiptare
ku do ka kah ka male fusha e bregdet
nji fe do t ė jet kombėtare
''''''''''''''
e u gėzua me krah me penden nė dorė liriku
flutroj porsi zog mbi dhe
kah jugu e veriu e kah adriatikue
kėndonte me vargun rrėke
'''''''''''''''''''''
se yjet i dhan garancion
e malet i a dhanė nje besė
se nuk ndahet shqnpnija e jonė
se globi mund tė vdes
'''''''''''''''''''
se nuk ndahet shqipnija etnike
kosova e qamėrija
se zemrat i ka qelika
se do t' vjen e bardha lirija
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku i kengve shqiptare
penda shqiptare e diskriminuar e pėrndjekur nėpėr mote
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''

lirik
01-03-09, 00:56
Tė dua o varg
'''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
tė dua o penda ime e ty o varg
secilen germė shekull dashurie e kam
e di se ty e mua ziliqarėt na mbajnė larg
por ti je diell e un qielli i pa fund i pashterrur i vargut jam
''''''''''''''''
mos prit asgjė kurr nga harbutėria
shkruaj pėr bilbila tė pa djallzi
shkruaj pėr karajfilat qė i shpalosė idilia
por jo pėr satanin e zi
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
01-03-09, 00:57
E di o penda ime
''''''''''''''''''''''''''''''''

nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

e di o penda ime se edhe ngjyren sarhosht e hileve kan me ta pshty
ty qė fjala tė mbajti si ikonė
jo vetėm ata qė ti ke mendue serbisht folsat e greqishtfolsat mbi ty
tė pshtynė ty shqipfolsat e perbuzsat tonė
''''''''''''''''''''''
tė pshtyu shqipfolsi i pa cipė e i pa fe
tė pshtyu shqipfolsi pasanik
brrylalgjiu karriggjiu tarikgjiu tė lan pa atdhe
shkruaj e mos qajė o lirik
''''''''''''''
tė pshtyu o penda ime edhe mediokri i tredhur
te pshtyu edhe dredhari e lakuriqi
te pshtyu kah frynė era i pa kurrizi i dredhur
te pshtyu i ligu e hiqi
---------
kan me tė pshty edhe shum tjera mohime
e shtėpia tjera me lavire publike
por mbaju nė strofat magjike me rima
nė vargjet e bardha lirike
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
01-03-09, 00:58
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Cila ishte etja ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''
etja ime ishte dashuria
nuk do tė mė shuante etjen ajo kurrė
sikur tė mos ishte zhgėnjimėsia
do ta shpallja kult kėt magjike gurrė

---
qfar etje qė fjala as nuk ja arrinė dot konkluzionisht ta quaj!

dashuria ėsht mė i madhi zot
edhe sikur qiellin ta kemė fletė dot nuk e pėrshkruaj
un i fala besė ajo mė fali lot
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
01-03-09, 00:59
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vlorė e bukur me kaninė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
vlorė mahnitse me kaninė
po i thrras zog e kanarinė
me kėndue pėr perlat tua
sa shum brigjet un ti dua
---
oh ta dua qdo bregore
ta qėndisi nė gjuhė arbrore
nė ylberore ngjyra qielli
ta shartoj me rreze dielli
----
vlorė e bukur me kaninė
ta kam falė un dashurinė
un qė jam shpirti i poetit
do ta' mbjelli bregut t' detit
---
do ta mbjelli dashurinė
do ta kndoj ty bukurinė
ta ngris zėrin deri te qielli
do t'shkruaj sharm me germa dielli
---
un do tė bėhem vet saksija
dua t'qėndisi n'vargje t'mia
kam me t'sjellė varg prej ujvare
me rimė zemre e dritė shqiptare
---
se un tė dua ty oj zemrushė
un ti dua ty breg e fushė
ta dua flladin t' bregut detit
ti dua arat t' bereqetit
---
edhe ta dua t' detit kaltrinė
kahdo nė shend ma ke toskrinė
ah ti dua ato melose
se ti ndjenjat mi pėrsose
---
mi pėrsose shpirtė e mallin
se i ke tė bukura dheun e zallin
edhe kėngėt nė shum zanore
je plot art mbi tokė arbnore
---
ah toskrishtja kėngė etnije
thua cicrimė ėsht melodije
i pėrgdhelė valbardhat detit
leht si era e bereqetit
---
tė bukura i ke ato zanore
ti je lulja mbi bregore
oh pranverė ta bėfsha stinen
sa ta dua me shpirtė kaninen
---
ta dua sheshin e flamurit
do tė bėhem kall i grurit
veq me mbi te ti pran deti
flas me ėndrra e vet me veti
---
se dua e jotja ajo puhija
shqip t'mė lmoj me gjuhė toskrija
mu nė venat mallėngjimtare
t'mė ecė kėnga bregdetare
---
tė fala ke prej kosovarit
shqip qė flet si lulja e arit
shqip qė mbanė gjakun si vala
si currilat mbi stėrkala
---
shqip qė tė ndjenė ty dashurinė
jam drenica me prishtinė
a sė mė sheh me zemer fushe
sa tė dua oj ėngjėllushe
---
tė kam moter mė ke moter
njė shqipėri e kemė njė voter
kemė njė zemėr kem njė fe
jemė njė lule shqip mbi dhe
---
ti je toske karajfile
un jam gege si currile
por njė erė e kemė shqiptare
o motra ime bregdetare
---
o sa shum tė dua oj zanė
ti je toske e un dardanė
ta jap shpirtin ta jap gjakun
se te ti e kam bajrakun
---
se te ti un e kam shpresen
shqip ta jap un fjalė e besen
sa te jen armėt e qelikut
nuk tė lshojmė nė dorė t' armikut
---
Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''
liriku
''''''''''''''''''''
nga kosova
''''''''''''''''''''''''

lirik
01-03-09, 01:00
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Drejtėsinė ma shkelen
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Vargje nga autori Xhelal Ferizi
---------------------------------

drejtėsinė ma shkelen menjėher mbi tokė
sa po e solla nga dielli u turren mbi te sy nxjerrsit me krraba dinake
merreni me mendė e dogjen o miq e shokė
drejtėsinė e dogjen e shkrumboj e ferr globit flaka
---
drejtėsisė ju turren shpirtrat gjithfare
kush me thundra e me kėmbė shkels mjerė
edhe te ne nė token shqiptare
nuk e lan tė lulzoj si vlerė
---
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik
01-03-09, 01:09
Me diell,nė dorė
autori xhelal ferizi
e mora njiher diellin,ne dor,
dhe deshta njerzimit rrezet nga afer me u dhėnė
atyre mbi glob
po kujt ti ja jap se
njerzit sa e panė nga afer diellin
e pshtynė me mosmirnjohje diellin,
ja ky ėsht njeriu
kur te ngopet me pergdhelje
edhe diellin e pshtynė
liriku ne mergim
xhelal ferizi autori

lirik
01-03-09, 21:46
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Nuk duam vetėm shtet dhe pamvarsi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk duam vetėm pamvarsi e shtet o pushtetarė
deputet parlamente kravata
duam buk e punėsime pėr secilin shqiptarė
nuk duam shum llafe tė gjata
'''''''''''''''''''''''''''''''''
duam hise mirqenje e jetė nė atdhe
duam tė drejtėn pėr pronė
nuk duam tė shkelni paskurpullt mbi ne
i kohra me hajdut e satan e demon
''''''''''''''''''''''''''''''
duam edhe ne me shiju pakėz jetė
sado pak barazi
nuk duam jasht atdheut si akuj me mbetė
tė veshur me lot e mėrzi
'''''''''''''''''''''''''
duam jetė e liri nė token e tė parve
mbėshtetje e tė drejtė legjitime
nuk duam pėrbuzjet mohimet e tru'tharve
nuk duam ma jetė me mohime
'''''''''''''''''''''''
mjaft ma jeta po na shkon pa punė
mjaft ma kohrat me tallje e tradhti
mjaft ma pėrthurje me krim e me dhunė
mjaft ma nė ankth duke u gdhi
'''''''''''''''''''''''''
duam edhe ne pakėz gzim e dritė
duam tė ndjehemi tė dikujė
tė dijmė ku lindėm e ku jemi rritė
pėrse ne gjithmonė tė huaj
''''''''''''''''''''''''''
q'ėsht ky ligj kaq shkels e bizarė
llahtare kjo demokraci
qė trishton kahdo e mjeron shqiptarė
i vret me mohim e varfri
'''''''''''''''''''
ligj ky pėr a thue ėsht pėr krokodila
por jo per njeriun e gjallė
a e shihni o bilbila
po vdesim pėr punė me mallė
'''''''''''''''''''''''
punė askund nuk na japin
kahdo ne pa kthim po na degdisin
shqiptarė ku e ndalni vrapin
e shekujt me ikė po ju nxisin
''''''''''''''''''''''''''''
si ikė njeriu nga atdheu si pa krye
tė kujtė qenkemi ne
pėrse kemi lindur pėr tė gjallė me u thye
me u shitė si treg e me u ble
'''''''''''''''''''
pse mall tregu! qenka shqiptari
pėrse ky qenka ligj i zi iplanetit!
pėr ne varfria qenka e litari
pėr tė tjerėt kurorat e mbretit
''''''''''''''''''''''''''''''
motivi a thua qenka ky nė jetė
tė vuajm u dashka mbi kėt dhe me ardhė
mbi glob tokė te ksaj bote ku ka ujė e det
ku ditė pėr shqiptarin nuk po ka tė bardhė
'''''''''''''''''''''''''''
varfri varfri e papunsi
stėrtallje mashtrim sorollatje me vrap
genjeshtra sabotime e kahdo paudhsi
lėpirje servile me llapė
''''''''''''''''''''''''''
rendė na qenka ky mizorė
dikush tė lahet nė ari
shqiptari tė vuaj nė qdo jetė si i gjorė
mbi dhe qysh se e la i pari
''''''''''''''''''''
i ndrrohen miq neper kohra e zotri
padron qė pa mėshirė gjithnji e kalirojnė
me zgjedha moderne n' skllavri
me copa tė vogla e mashtrojnė
'''''''''''''''''''''''''
vrapon i mjerė pa sukses qytetari
e fshatari pėr buken e gojes
ndėrmjet ju hyn mashtruesi e bizari
me djallzore pafundėsinė e lojes
''''''''''''''''
vuan edhe i riu i pa shpresė mjeran
nuk din se ku tė mbahet
kah krimet joshen mbas padronve u rrinė pran
mandej nė gjak kafshata ju lahet
''''''''''''''''
nderi nuk ėsht askund
as djersa merita e buka
s' paguhet asnji mund
do tė shemben male e suka
''''''''''''''''''
duart shtrėngohen vrastare
e qorbat pėrzihen sabotatore
medet do jargė qė shiten n' pazare
sa lojė e pa fund njerėzore
''''''''''''''''''''
aman qfar kohrash e brrylash sa shtyhen
si kafshrorė pėr mbijetesė
sa shpirtra t' pafajshėm po thyhen
e globi po mbetet pa besė
'''''''''''''''''''
buka o buka e puna
ėndrra jetike e qytetarit
fabrika bujqsia o vasha e quna
o breza tė djegur t' shqiptarit
''''''''''''''''''
pėrse vuajm pėrse njeriun po e shkatrroni
pėrse po prishni sa qenje mbi dhe
pėrse qdo ndjenjė nga trupi njerzorė e largoni
nuk leni kund mshirė as fe
'''''''''''''''''''
zhgėnjim kahdo i brezit zhgėnjim
secila moshė ankohet
nuk ėsht sistem jo ky ėsht krim
demokracia si lojė po aktrohet
'''''''''''''''''''''
skllavėri e myk quhet kjo
garė e pa mėshirė si instikt krokodilash
ngritu o njeri e mjerimin dallo
kėt “kohė garė hajdut'sh e kopilash
'''''''''''''''''''
kėt formė e quajm feudalizėm
e rend' skllavopronarė
mashtrim kriminalizėm
i mbushur me mercenarė
''''''''''''''''''''
botė fodulle me prirje
mashtruese e krimogjene
kjo ėsht njė jetė nxirje
qė kohrat do i bėn legene
'''''''''''''''''''''
tė shkelė kėmba e padronit
femra shitet pėr buk e kafshore
njeriu si pėrmbahet zakonit
por turrjeve jo parimore
''''''''''''''''''''
u vra u vra njerzia
e vrau gjithkah mashtrimi
vrasėsja pseudodemokracia
kjo maskė ku mshefet krimi
''''''''''''''''''''''
mahtruesi e vjedhė fabriken
hajduti e vjedhė trezorin
“hajni e paraqet etiken
ne ballė shpeshher e kemė puthadorin
'''''''''''''''''''''''''
burra nuk ka ma as gra
nuk mbahet ma kund princip
mbas vrapi e kafshate shpėrnda
vetrvrasjet po bėhen shqip

''''''''''''''''''''''''
na vrau pseudo mashtrimi
na vrau pseudosistemi
na vrau pseudo njerzimi
na vrau pseudo kalemi
'''''''''''''''''''
na vrau psuedoligji
na vrau psuedo rendi
na vrau pseudo imigji
na vrau edhe pseudokuvendi
''''''''''''''''''''
na vrau pseudo buzqeshja
na vrau pseudo norma
na vrau edhe zgjėrdheshja
ne mija lavirosėse forma
'''''''''''''''''''''''
na vrau e famshmja kravata
vizlliima e rrejshme e hajdutit
na vranė edhe llafet e gjata
e koka shkurtpamse e hutit
''''''''''''''''''''''
na vranė na vranė na vranė
na shanė na than tradhtorė
me ligje mbi kokė na ranė
grabitsa e puthadorė
'''''''''''''''''''
kurvarėt nė anėn tjeter
hafijet mbi foristrada me rrota
sa bosa mafioz e lugetėr
na vrau i yni e bota
'''''''''''''''''''
na vrau pseudomiqsia
gjuhėt satane rrencare
na vrau premtimo rrencėria
e ftyrat me mallkime bizare
'''''''''''''''''''''
diten tė qajnė e natėn tė vrasin
nė punė per pesė lek tė duan moter e grua
por ankueshėm prore me faj bėrtasin
qka dreqin paskan a thua
''''''''''''''''''''''''
dikush dridhet pėr pak lek
dikush mbi zare e kazina
disa pran' poshtrimit rrijnė e jan stėrmekė
me duart lypsare kah stina
'''''''''''''''''''''''
q' drejtėsi bizare ėsht kjo
poshtė kjo botė grabitqare
njeri kurr pėr kend mos voto
vdekshin mashtrimet tradhtare
'''''''''''''''''''''''''''
poshtė bizariteti
poshtė shkolla e mashtrimit
e loti i aktrimit sa deti
poshtė kjo botė e zhgėnjimit
''''''''''''''''''''''''''
poshtė ore dyftyrsia
poshtė edhe gjuha e intriges prej tuli
poshtė ore e gjith pa besia
poshtė se globin na e shkuli
'''''''''''''''''''''''''
toka po qanė me dhe
mashtrimi gjithkah po mbjellet
na vranė njez duke ble
mbi rrrena ligji po mbshtjellet
''''''''''''''''''''''''''
duam jetė punė dashuri
besė po duam pėrkushtim
mjaft me hajdutri
ngrihuni njerzimi im
''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''
Autori i kėngve lirike shqiptare nė mergim shumvjeqarė
''''''''''''''''''''''''''''
Kontakti me autorin
[email protected]
lexoni tregoni shoqes shokut informoni
komentoni
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-03-09, 07:04
Ky titulli i vargjeve me titull ne mendime qenka postuar disa her nganjiher gjat postimit ne dardania po i kam do probleme te quditshme sikur me bllokohet diqka pastaj po me del nga disa her i njejti postim-nese arrin moderatori me kujdes qė ti len vetem dy ter permirsuar te kti titulli -
te ktyre vargjeve pra te titullit te vargjeve ne mendime sepse jan pes a gjasht t e njejtat-postuar pa fajin tim

lirik
02-03-09, 07:04
Ky titulli i vargjeve me titull ne mendime qenka postuar disa her nganjiher gjat postimit ne dardania po i kam do probleme te quditshme sikur me bllokohet diqka pastaj po me del nga disa her i njejti postim-nese arrin moderatori me kujdes qė ti len vetem dy ter permirsuar te kti titulli -
te ktyre vargjeve pra te titullit te vargjeve ne mendime sepse jan pes a gjasht t e njejtat-postuar pa fajin tim vertet postimi te un po paraqet problem nga njiher nuk e di pse

lirik
02-03-09, 09:03
Un me fjalen per ty
''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku i kohrave me vargje
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
un fshehi ne fjalen time ma te bukur amgjike lulet
edhe pse ato nuk duken ne shikim tė parė
vargu im i lulėzaur para dhuntisė tėnde pėrkulet
ty secila kohė tė quan shkėlqim diamant ar-
'''''''''''''''''
fjalen e kam lulzuar me dekoratė
qė ty ta jap nė kuvend
e kam bekuar me uratė
qe ti ti japėsh pastaj si bilbile at shend
''''''''''''
qė ti ti japėsh cicėrimė
se ty tė shkon por si vlera
e mua le te mė rrij nė varg rimė
por ty pėr kuvende tjera
''''''''''''
se nji mbretėreshė na duhet idile
ajo na duhet nė ballė
se ajo flet pa hile
luleve tė mėrgimit ju nxitė ndjenjė e mallė
''''''''''''''''
prandaj tė zgjodha prijse un ty
qė rrezeve me ju pri nė shende
mbretereshė me tė bukur sy
na duhet njė e tillė pėr kuvende
-----------#
ti pra tė na prijė se je femer
krahrorin ma ke tė gjerė
mbretėreshė do tė quajm me emer
bilbile mė e bukura n' pranverė
''''''''''''''
kur nje dit tė jemi bashkuar
tė gjith damarėt e trupit tė etnisė
pėr ty un kam me shkruar
oj fama e vet idilisė
''''''
nuk kam tjera interese
per veq s e tė jeshė mbretreshė
se ti nuk ke tė meta as vese
ty ylli me dritė tė ka veshė
''''''''''
prandaj na u vesh me fustane
kudo qė rrin etnija
e dil si nje iliriane
se hije tė ka fjala e dija
''''''''''
ndoj fjalė mund ta them edhe un
por ti tė jeshė zanė e para
si ti nuk ka askund
as shega nuk ėsht as nara
---------
se fjalen e nxjerrė si safiri
e shkrihet duke tė pa kuvendi
me shprehjet i ke prej gjevahiri
e para je e kti kti vendi
----------
na duhet nji prijse kombtare
kahdo qė shkojmė mbi dhe
me fjalen e saė argjendtare
shqiptarėt nė zemra me i nxe
--------
e ti ma ke cicėrimen
ti do tė jeshė teuta
mos ma thyej dėshren timen
se i ke shikimet e buta
'''''''''''
se hije tė ka vet fjala
kur ti e qelė me mahni
se yjet tė bėjnė tė fala
kur ti e ngritė at dolli
-----------
do t ė jeshė ti dollija e parė
nė kuvendė si zonjė me u shprehė
edhe zogjėt ma cicrimtarė
me fjalen tėnde ti i dehė
'''''''
prandaj tė dua nė fron
se ti si art ylli ke me na pri
do tė jesh mbrtėresha e jonė
kahdo ku i thonė shqipėri
''''''''
edhe nė gjithkombtare takime
edhe nė seminare
edhe nė manifestime
do tė jeshė nje prijatare
--------
te tjerėt do tė pushojmė si nė pikturė
kur ty zėri te qelet me magjike ngjyra
tė del duke lidhė shpirta porsi rreze me urė
buzqeshja duke tė dalė magjike nga buza e fytyra
--------
duam me na pri se ti je magjike
levizjet nė fytyrė art e sharm i ke
edhe fjalen e qehren ma ke idilike
ma e bukura fytyrė je mbi dhe
''''''''''''''
prandaj tė shkon kurora
e fjala e kuvendi i arbnisė
ti je si meteora
driten nė qiell kur e nisė
------------
nė kozencė e nė kalabri
ne stamboll e dardanele
nė etniken shqipėri
ti do te jeshė yllė jona me kordele
---
ti fjales sė bukur me i pri
te tjerėt ti shohim artet nė fytyren qė e ke magjike
si shprehesh me plot bukuri
per bashkim tė shqipėrisė etnike
'''''''''
kahdo tė shkojmė nė takime
tė gjith si lule kombtare
do u pėrcjellė lirika e rima e ime
me vargje shpirtėrore shqiptare
-------
arbreshėt ti gzojmė kahdo nėpėr troje
shqiptarėt ku do q ė jan
e porsi bilbili do tė nxjerrim kėngė goje
shqiptarė tė bashkuar ilirian
'''''''''''''''''''
Autori Xhlel Ferizi ngas maitrovica e bukur magjike e tre lumejve qe esht nji mahni mbi dhe
bėni shum per mitrovicen te gjith shqiptarėt ku do q ejeni nė botė qe te mos e merr armiku-
investoni dhe gjeni nji plan nji formul♪7 qe ajo te shpetoj eshqiptart te kthehen aty ne trojet e veta te perndjekur nga serbi
kjo do te ishte nji punė e madhe kombtare-
te punojm te gjith ngapak per atdhe -
gurė gurė dhe mund te bėhet kalaja -
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''

lirik
02-03-09, 09:09
Autori Xhlel Ferizi nga Mitrovica e bukur magjike e tre lumejve qė ėsht nji qytet si mahni mbi dhe-

shqiptarė kudo qė jeni bėni shum pėr mitrovicen -
tė gjith shqiptarėt ku do q e jeni nė botė qė tė mos e merr armiku-
investoni dhe gjeni nji plan nji formulė qė ajo tė shpėtoj shqiptarėt -tė kthehen aty nė trojet e veta tė pėrndjekur nga serbi-
kjo do tė ishte njė punė e madhe kombtare-
tė punojmė tė gjith ngapak pėr atdhe -
gurė gurė dhe do tė bėhet kalaja -

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
02-03-09, 14:55
Rreth teje -
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Rreth teje do ta bėj zonen tė shejtė me vreshta rrushi e me kopshtije
do ta bėj kopsht me portokalla e limona
me tė lehta fllade e erėra puhije
se ti je bilbilesha ma bukura e jona
''''''''''''''''
seciles fletė do ti jap te ndryshme tė larmishme ngjyrė ere
aromė do ta bėj rreth e rreth vendin e magjike token
qė ti si arti i bukurisė tė seciles lule pranvere
me shkėlqye- e puhizat e fletėt e kposhtijeve leht me ta lmue koken
'''''''''''''''''''''''''''
qė ti tė ndjehesh nė kopsht si ma e magjikshmja idile
qė gėzimi zemren tė bėjė aromė qiltėrsije
qė ti tė mahnitesh neper kopsht si bilbile
duke shijua erėrat e fletet me hije
''''''''''''
qė ti te dehesh neper aromat e larmishme kopshtare
e tė kėndojnė kanarinat e urta zemerbardha
do tė mbjelli pėr ty gjithfar lloj peme e fare
molla arra kumbulla qershija e dardha

-----------
rreth teje te gjith t ė larmishmit bilbila do tė gėzohoen
e ti si e bardha pėllumbeshė me e shpalosė qerpikun
le te vijnė edhe fllanzat e shpendė tjerė aty tė argtohen
kur rimė e varg si violinė zemra jote ti bekoj : e lirikun
''''''''''''
do tė bėhesh si e famshmja rrezja e gjevahirit
nder vila rrrushi me tė shejta ėmbėlsira
do tė vijnė dhuratė fjalėt prej yllit ma tė mirit
se ti zogzė shqiptare vėrtetė je ma e mira
''''''''''''''''
se fjala jote vertetė ėsht aromė portokalli
ajo tė shartohet ty nė kopshtije me agrume
se shijet e ngjyren i ka bilur'iane
pėr zemra yjesh ajo prodhon magjike parfume
''''''''''''''''''
fjala jote pra prodhon magji pėr tė shekujve zemra
se ėsht si e rrushit me at mahni fare
ajo ėsht ma e zgjedhura nder kopshtije me emra
se fisnikrinė e bukur ma ka shegė shqiptare
''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi nga mitrovica liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

jEtA_1
02-03-09, 15:19
Te faleminderit shume shume per keto vargje te bukura qe po na dhuron neve te gjithve qe jemi ketu dhe gjitha te mirat kudo qe te jesh kalo sa me bukur

lirik
02-03-09, 15:38
Te faleminderit shume shume per keto vargje te bukura qe po na dhuron neve te gjithve qe jemi ketu dhe gjitha te mirat kudo qe te jesh kalo sa me bukur
----------------------------------------------------------------

Jeta e nderuara bashkatdhetare
fjala ka rendesi shum njerzit shkojn e vijn ndrrohen gjeneratat fjala jet me shkrim neper shekuj prandaj un ne dispozicion po rri te vargut e te artit shqiptarė-
me vjen keq qe vargjet e mia ather nuk u perfillen nga mediokrat mendjemdhejt e kohess se komunizmit-
qe per te perbuzur njerz ka lindur por kokė trashė ishin -edhe sot do revista prap at mendje ekan perbuzzse dhe sillen me injorim trup le te ken -por interneti esht ma i mir pa dyshim ma reali ma praktiku-
ne gazet vargu nuk rrin gjith ne dispozicion si ne internet ku e ke gjithnji gati sa her te merr malli apo ke nevojė per lehtesime shpirtrore elexon dhe e ushqen shpirtin-
pra interneti ka dal mrekullija vet qe ua ka mbyll gojen mediokrave injroantve dhe te privilegjuarve ata qe e kishin diken te vetin arrinin me lidhje ata qe ishin teper krenar dhe nuk servileshin mbetnin ne hije-
Ndersa interneti doli si mrekullija vet gjėja ma e bukur ku se cili mund te tregoj aftesitė cilsitė dhe kualitetitn e vet pa pas nevojė ti lutet e ti perulet dikuj i qet vet jo si gazeta nji dit pastaj nuk jan ma-
MREKULLI AQ E MADHE E NJERZIMIT DOLI INTERNETI SA S KA KULMI I VERTET MAJA E KRYEVEPRES -
Gazeta cenzura e mendjemdhjeve fodullve injorantve mediokerve te korruptuarve cenzuristve me shpirta te shitur ju doli boja sot si zonj dhe zoteri secili direkt prezenton kualitetitn cislin dhe talentin e vet e ke ne internet gjithnji aty sa tė jen
shekujt tė palevizshėm dhe kjo na e knaq shpirtin te gjithve interneti mrekullia kryevepra enjerzimit ku secili mund te deshmoj talentin e ti shyqyr qe dolen nga
moda cenzuristat mendjemdhej -dhe u krijua knaqsia e civilizimit njerzorė fantazo te vertet arriti shkenca dhe teknologjija te faleminderit o menquir njerzore i teknollogji e shkencė qe na shpetove nga feudalet primitiv me koka te mykura cenzusriste fodulle
mediokre te korruptuara ---

E dneruar Jeta me dner qofsh falemindeit qe me lexon dhe jep komente te sinqerta
un jam per knaqsinė uaj ktu ne sherbim te artit shqiptarė e te vargut me penden time sa te jem gjallė nuk do ta lshoj penden nga dore dhe i kekroj pendes te falur qe nga njiher ja ktheja shpinen nen ndikimin e nervozes dhe rrethanave te kohrave -
vargjet shijoni jam ne sherbim te lexuesve qe shpirti i tyre te knaqet -
ju rrespektoj dhe ju bej te fala ka kohė q enuk je dukur me komente ne temen time me paska marr malli mikesha ime te uroj mirsi kalofsh mir

lirik
02-03-09, 17:32
Lule e fleta
-------------
Autori xhelal ferizi
---------------------------
Lule e fleta paq gjithmonė
qofsh e bardhė urata e jonė
sa e pjekur ne mendime
se e gjerė ne art e shkrime
-----
sa e bardhė nė shpirtė e zemer
se e shndritshme me je nė emer
sa shum fjala tė ka hije
sa e gjerė n' vizion e dije
-----
ti dhuroj nji qiell me fjalė
ta dhuroj si ujvarė e valė
artin n' shprehje si gurgullimen
ta dhuroj vargun e rimen
---------
si talente pjekurie
un ti qmoj ty ato dije
ta qmoj fjalen qehlibare
porsi zogza cicrimtare
-------
fjala e jote e pjekurisė
i sherbue me stil mirsisė
edhe n' kuvendet si bilbile
dole aromė si karajfile
--------
ma ke gjuhen oratore
je ma e bukura lulė arbnore
por si fleta nder puhi
lėvizė fjalen si ' magji
-----
ma lėvizė puhinė n'pėr zemra
kahdo ka shqiptarė me emra
fjala jote art butsije
porsi zog qė kndon nėn hije
------
tė dhurofsha tė bardha mote
gjith e qelė qoftė ftyra jote
tu gzoft zemra n' tulipane
je si yllė n 'hapsirė dardane
-------
ti rrjedhė paster siq rrjedhė kroni
t' rrejdhin dijet si erė ftoni
dehin zemra tė bukurisė
plot me art kur i qėndisė
-------
ti ke gzue shum pranvera
prandaj te donė ty stinė e vera
ti je zogza andej detit
fllad n 'kallij tė bereqetit
---------
ata i levizė ti nė kokrra ari
kur flet fjalė si qehlibari
o zot i madh sa shum t' ka hije
e lmon barin ne qdo fije
---------
art magjik ėsht fjala jote
kur pėrkdhelė ndėr stinė e mote
del nga zemra e brilantines
porsi kanga e kanarines
----------
un ktu artit i i pėrulem
deri nė tokė fort i pėrkulem
se e ka flladin por si jeta
shqip kur lmon pėr troje t' veta
-----------
'ZOTI I MADH TY T' PAST BEKUE
por si zogzė qė ke ligjrue
lulet luten te mirsija
me t' shperblye ty perendija
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------------

lirik
02-03-09, 17:56
Miqsija e dikurshme
-----------------------
autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
----------------
un damarėt ty nė imagjinaten time ti kam tjerrė si magjike degė
gjithkah prej pejzave tė diellit e yllit
nga ma tė ėmblat shije ti kam dhurua si shegė
nga ma tė pastrat freski nėpėr pyje
---------
se deshta nė ty me rrėshqitė lmueshėm damarve miqsija
ti shum her mė ke quajt mik e vlla
a thua u venit vllazėrore dashuria
pse fjalėt magjike tani tė jan tha
---------------
un vet imagjinueshėm ti kam lidhė damarėt
tė gjith i emrova vllazrorė
deshta tė rrėshqasin kah gjaku besatarėt
tinguj tė vargut tim arbrorė
--------
por ty tu vyshk fjala tu vyshk rreze shpirtėsia
udhėt tu ngatrruan nėpėr borė
nuk di pse nė gjak tė ka ngri ftoftėsia
nuk pin ma curril vllazėrorė
--------------
uratė pyete penden time qka i kam thanė pėr ty
pyete fleten time tė gjerė sa nji qiell
shikoje qerpikun qė dridhet nė sy
nuk duket ma si rrezet nė diell
---------
se kohrat ikėn disi perėndue
se iku edhe i pa pa prajshmi bilbili
se sqepi u nndal e ma nuk ka cicėrue
tash lotin e fshinė mindili
----------
e kohrat ecin e kujtojnė shum vija
germa tė kthyera kah zemra
kur dikurė vlonte nė varg bukurija
me tė bukur tė vargisur emra
---
qdo dit yjet dilnin me u mbushė me mahni
nė vargje e merrnin nektarin
e hana dilte me plot art e lavdi
lavdronte lirik mėrgimtarin
---------
e vargu rrjedhte porsi mjalta e arit
krojet kullonin me rima
kur gjuha e ėmbėl e tė lashtė shqiptarit
zbardhonte n' pėr gurgullima
-------------
a thua aq shpejt harrove at zemer
qė art e kishte burimin
shqipninė etnike e tihirrte me emer
e ngjallte kahdo mallėngjimin
--------
a thua damarėt koha ti kėputi
ylltarė ma nuk jan me gjak
as shpirti qiellorė nuk ėsht ma ma i buti
nuk dukesh si dikurė zambak
----------
pse nuk rrėshqet ma aty bukuria
e fjales nė damarė yjzėrie
dikurė ka pas ardhė ndėr ne vet mahnija
e sot venitja bėn hije
----------
germat e arit ku jan tė ati moti
shpirtin ku e la tė argjendit
i arit tė rridhte gjithmonė fjala e l oti
ke qenė vet lulja e kuvendit
----------

pse k'shtu u kthye gjithqka kah harrimi
a thua nuk jam ma mirėsia
sa mallė po ka pėr at kohė vargu i imi
sa shum i dridhet shpirtėsia
--------
nuk di ndoshta kohrat kėshtu qenkan me plagė
ah zemer sa shum durove
qerpik pse n'pėr mote gjith“her kshtu m' rrin lagė
sa qastin me mallė ma kujtove
------------
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
------------------------------

lirik
02-03-09, 18:37
Mė fal
-----------
mė fal se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen nėpėrmes dhimbjes shpirtrore

e di se kėtu e gjejė konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time nuk mundem pa nxjerrė dėnesje zemrore
mos mė qorto se mė shėndron nė pendim
-----------
un e di se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak e damarė e zemer
---------
mos mė gjyko as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mia lan andej ibri si varre
-----------
un tash vuaj e qajė pėr secilen zallinė
nuk e duroj dot tradhtarin
qė i shiti lirė pazarin e bėri me shkja e shkinė
qytetin tim si arin
--------
qyteti im nė secilen qelizė mė dridhė
nė pranga i lidhur po qanė
tradhtari andej e ka lidhė
tradhtarėt nga etnija e ndanė
-------------
qyteti im ėsht magjik
ėndrrat mi falė nė gjumė mė pėrkundė qdo natė
e shiti tradhtari armik
e bleu lirė dora e gjatė
----------
gjithmonė tradhtari u duk si shekull vule
ai vulosi zezonat mbi ne sa her
mitrovica po vyshket e imja lule
gjysma e zemres i rrin pa pranverė
-----------
ibri im po loton
e dėnesė lirik poeti
qyteti im rėnkon
se nė duar tė hasmit mbeti
------------
kalaja andej po qanė
gurėt dėshmojnė pėr helm
lirinė andej e vranė
mizori e mbanė nėn thunder e shqelm
---------------
autori nga mitrovica xhelal ferizi poeti lirik i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------------------------


pėrshėndes mikeshen time te shtrejt uraten
---------------------------------------------------

lirik
02-03-09, 23:57
Un ju ftoj shqiptarė kah jeni
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
Shkruan autori xhelal ferizi nga Mitrovica
autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Un ju ftoj o shqiptarė kah jeni
ku mbi dhe vloni me gjak
si graniti e gurė bedeni
mbahuni fort nėn nji bajrak
e mos leni nda as pllambė as dhe
gurė as kashtel as fije bari
mblidhuni bashk pa kqyrė pėr fe
mbroni at tokė qė ua la i pari
ah sa e ėmbel esht ajo jeta
bashk n’ nji gjuhė kur rrin etnija
mos i leni trojet t'ė’ shkreta
n’lot me u la gjithmonė shqipnija
e leta dijė edhe palca e gurit
kisha e altari e qdo minare
se shqiponja nė ballė t' flamurit
do ti prijė ndjenjes shqiptare
'''''''''''''
Le ta dijė edhe rusija
grek e serb e tjerė gjahtarė
sa tė jetė gjallė shkolla e dija
s,mbjellet ndarje nder shqiptarė
sqi perpiqen disa fe
disa klane e tarkate
mee coptue shqipninė mbi dhe
per me e lanė si i qyqe nate
e me e nda po vllaun me vlla
me do kryeqe fe e krahina
veq pse dashkan grek e shkja
me na qa gjith moti e stina
e me us jell ajo dhrahimia
rubla e rrota edhe dinari
e si bukė me i ngranė tradhtija
kahdo shqip ku flet shqiptari
edhe ne qrdhe e kopsht me ble
fmiun ne djep me e regrutue
per me i shit ky gurė e dhe
hasmi shkollen me ja msue
jo o zot o qiell qe besa
mos e shkruaj me ato shkrola
me u shitė dheu per interesa
thue s po ka kund djem sokola
as nuk ka vasha shqipnija
kahdo i thonė e bukur etnike
e kaq lirė me eble tradhtija
per nji rrot po metelike
jo qe besa o armik
leht nuk shitet toka e jonė
deri sa dielli te rrehė qerpik
tokė shqiptare ktu do i thonė
'''''''''''''''
toka e jonė ka mendje tė holla
e oso kuka pėr kah fara
do ti prejmė gjarpij e bolla
qė na sulen nė toka e ara
mos na u sulni as kah deti
as kah dheu as kah minierat
si zagarė pėrla n' mes veti
kush ma parė me i marrė tenderat
se e dijmė mirė ne nėpėr mote
nėpėr shekujt qė notuan n’ gjak
se u joshė toka kastriote
jo n’ miqsi por n’pazarllak
edhe turreni ju taksidarė
kush me marrė kund ndoj minierė
kolonial e nderkombtarė
gjith me e grrye shqipninė e mjerė
kahdo i thonė asja etnike
me ja marr plumbin e arin
edhe metalet ato qelike
lakuriq me e lanė shqiptarin
pasurinė per me ja grrye
me e shkelė prore me varfri
te gjallė shqiponjen me jy thye
me e shmetue neper kurvri
e me e nda kah do me fe
me centrike te ndryshme kryqe
me i shit njerz edhe me i ble
per me e lanė mbi rremė siq qyqe
kush ndoj copė e kush nėn dhe
ME Ia GRRYE ATO KRISTALE
ME I COPTUE SHQIPTART ME FE
ME u ZHVATė COPA E FUSHA E MALE
PRANDAJ JU SHQIPTARė KAH RRINI
kush do shqip qe kndon e flet
hile e kurtha mos i pini
kta jan t ‘njejtit krajl e mbret
''''''''''''''
t’ njejtit jan pasardhs kta pipa
qė mashtrojnė n’ emer t’ miqsisė
t’ krajl sulltanve e t' carit nipa
ardhė me maskė t’demokracisė
''''''''''
per me ju marrė po gurė e dhe
per me i shterrė tonat miniera
mercenarė gjithkah me ble
shqiptarė kukulla pėr tendera
ju besoni gjuhes tuaj
ju besoni atdhetarve
a nuk shihni sa po vuaj
per qdo pllemb e dhe t ’shqiptarve
'''''''''''''
THIRRNI N’ MENDJE E SYVE TE BALLIT
kush do shqip qė qeshė e qanė
per qedo gurė e kokerr t’ zallit
qdo shqiptarė brengen ta mbanė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
SHRKUAR NGA mėrgimtari
xhelal ferizi liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

lirik
03-03-09, 08:26
Miku im

nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare i harruar neper mote
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Miku im moj amerikė
sa pėr pare e metelik
mos mi le motet me ikė
me me shkue koha me mjerime
me varfri e sabotime
papunsia neper troje
e me vuejt po per buk goje
kahdo e lashtė e mjerė shqipnija
per me e mblue mbi dhe varfria
mos mi le n' varfri kto troje
se nuk jam sa pėr i fjalė goje
mik me ty por me gjith mendė
thell miqsinė po e kam gdhendė
nė at zemer qė e kam t 'diellit
nė at shpirtė po, qė e kam t' qiellit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ma shtro rrrugen n 'perspektivė
mos ma shndrro gjakun n' pasiv
por mi nxejė pak ato deje
se ti s' luen po me lojė feje
je e gjerė sa e gjith gjithsija

mi vesh nė ari fiset t' mija
se me fe je altruiste
mi heq blloqet sanksioniste
e mi shto fondet me pare
ta lulzoj token shqiptare
'''''''''''''''
kahdo rrin e lasht' antike
gjith ku i thonė shqipni etnike

mirė n' qdo skutė t 'm' ju shtrohet udha
m' ndihmo n' gjade e hekurudha
m' ndihmo mua n ė emer t' zotit
ndihmoj tokes t 'kastriotit
ah m 'ndihmo gjithmonė si mik
mė gjejė kredi e metelik
''''''''''''''''
m' ndihmo shum me bankė botrore
qė ti shtroj rrugėt toksore
ti shpoj kodrat me tunele
neper malet me kordele
tė mė shihet kahdo rrita
neper fshtra tė shoh drita
e kahdo nė male pyje
tė ndriqohen porsi yje
'''''''''''''
tė mos me vuaj pėr buk fshatari
per nji euro a i rrotė dollari
per me e u tha gati me vdekė
tue mos pasė ndoj pare a lek
as me ble as buk as ujė
veq tue shkelė gjith thundra e huaj
tue shkelė qizmja koloniale
tu ia grrye po fusha e male
tue mos e lanė kah puna as ndera
tue e ja grrye ato miniera
lirė tue shitė neper tendera
''''''''''''''''''
e tue qa po i shkojnė shum mote
ka mbetė gjveshur para bote
ma ka mblue papunsia
korrupcioni e hajdutria
dikush vjerret kah litari
e dikujt i bie samari
pėrmbi shpinė por si rrogtarė
tue sherbye per sundimtarė
e per pak pare tue rjepė lkuren
kush tue e zgjedhė me turp ushkuren
'''''''''''''''''
tu i shit femrat prostituta
na u turprue sqepekrruta
ma nuk mbet shqiponjė krenare
por se shtrue ėsht pėr pak pare
u mbush zhgjyr feja shqiptare
edhe toka nė gurė e dhe
mercenarė gjithkush tue ble
''''''''''''''''
e tue marrė pazarin lirė
nuk lanė grua as burrė tė mirė
nuk e duan me nderė mbi dhe
sa i zallotė po duan me e ble
me i sherbye padronve t' huaj
me i bė shqipes gjakun ujė
e me shtrue nder gospodarė
nder padron e aksionarė
me ja pi gjakun kamata
me mashtrime afatgjata
banka rob me e mbajtė shqiptarin
zot me e ditė gjithmonė tregtarin
euro e lekun e dollarin
tjeter zot jo kurr mbi dhe
veq mashtrim me pi si fe
''''''''''
e me u prishė shpirti i njeriut
veq per teka t' fajdegjiut
por se kshtu zoti se thot
se nuk shtyhet jeta dot
ne kto hile e ferre t' zeza
me mi tha po fis e breza
siq mi thanė peranadoritė
mi shėmtuen po bukuritė
as nuk mė lanė nė t' lashtin dhe
ditė te bardhė as gzim me nxe
veq me plaqkė e me hajduta
tremij vjet rrethue me huta
me robri me rjepje t' gjallė
mi kan djegur dhe e zallė
me kan varfrue neper mote
me kan sjellur n' gjithfar rrote
tallu e shkel perandorija
ne qdo pllambė mbjellur varfrija
e jo puna e progresi
per veq fajdja e interesi
''''''''''''''
ndrrou pushtues e ndrrou kolon
me shkoj jeta me demon
me pushtues e me satana
tremij vjet qanė shqipni nana
e nuk mbet kund pllambė pa u tha
tue shėmtue po grek e shkja
edhe bullgari e romaku
tremij vjet ju ka djegė gjaku
varra e shpirtit i mbet qelė
po as sot s' po ka kah del
mė jep shpresė mė jep kredina
se kshtu keq m' shkojnė moti e stina
mbetun shkret e tha mbi zallė
gurbetqart m' kan mbetė me mallė
pėr pak buk e pėr nji kore
kurr pa e pa token arbnore
veq se ata s' po kan ndoj pare
me mbjellė shpresė n' token shqiptare
edhe po mbrrijnė tash sa kohė larg
n' lot e mallė po vi e varg
aman zot ti moj mikeshė
pse n' fabrika nuk m,ke veshė
se po m' qanė qdo karajfil
s' po kam shtof s' po kam tekstil
e' s' po kam as kund pėlhurė
m' ka mbetė toka djerrė e gurė
as s' prodhoj pambuk as lkurė
as ndoj gjam as qelq plastikė
nuk ,m punojnė as djal as qikė
e kshtu keq po m,duket jeta
trojet djerrė po m' duken t' shkreta
as ndoj qepė kund as shalqin
as ndoj kungull as vidim
nuk po m' shihet mbejllun nė arė
as kund grurė po as ugarė
as bujqsi s' po kam pėr farė
m' thuaj mikeshė ktu kush ka dorė
kush don djerrė kshtu me m' lanė horė
m' digjen gurė e kokrra t' zallit
kam mbetė keq po nė pikė tė hallit
se un shtrue jam keq n' varfri
as ndoj vid s' pordhoj me vi
as metal po as burgi
as ndoj poq jo elektrik
kot po m,shkojn plumb e qelik
edhe krom e xehe tjera
pa bujqsi po m,rrin pranvera
e po m kjajn po bari e fjerė
koha me thot shqipni e mjerė
gurė mė gurė ku i thonė etni
s' mund t' kem mik me kėt varfni
nuk prodhoj as llamarinė
nė skamje mė ecin mot e stinė
se po m' jet n' pėr rrugė rinija
me mbjellė vnerė e me mbjellė t' kqija
krime e drogė e me do leqe
per me u marr me punė te keqe
jo me shkolla e edukime
me jan shtue korrupt e krime
ndoshta n' shpirtė m' rrin e sterkequn
ah mos m' le kput as terhequn
vazhdon ne pjesen -II-
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE NE MERGIM
'''''''''''''''''

lirik
03-03-09, 08:29
her me i gjuhė qe si bie dot n fije
Vazhdon ne pjesen- III-
nga autori xhelal ferir ne mergim
me i vizllimė luster miqsjie
mos mi le fiset pa dije
se varfrija me deformoi
mbarė vyrtytet mi shkatrroj
nuk ka mbet kund besė shqiptare
qdo princip shitet per pare
edhe vullnetet me jan tretė
pa ndoj punė e kualitet
se po me qajnė po kodra e male
e po me vyshkun dal nga dale
rrudhat ballit me do thija
e po me vyshk po papunsija
msa e popullit nuk gjen shteg
koha emoti t' gjallė po m' djeg
e me lotojnė po dhe e det
se junani m 'rrin karrshi
edhe tjerė qė m',rrijn zgerdhi
serbijan e rus shergji
''''''''''''''''
qė s' duen t' m' shohin as perime
pėr veq gjak e lot e krime
e ti mue n' qoftė se m' ke mik
pse s' m 'lshon pare e metelik
t 'mbaroj kulme t' mbaroj udhė
e ndoj farė mbi dhe me hudhė
te bujqsisė me moderni
te shtroj agrarin varg e vi
se per at qiell e per tok e dhe
m, thon shqipnija me shum fe
e un per t' keq s' po due me u pa
me bė gisht n' mue grek e shkja
''''''''''''''''''''''
edhe me qeshė po dheu me glob
mos ma le etninė n' ket kob
o m 'thuej mik si duhet thanė
o mos m' le nėn diell e hanė
me jetue me kėt bojkot
se kshtu s' thot i madhi zot
e kaq keq me u djerrė shqipnija
me iu tha pėr t',gjallė bujqsija
mbush me driza mbushė me ferra
s 'po ka tranguj s' po ka serra
as ndoj qepė as ndoj qershi
as s' po ka pjeshkė as hardhi
shihja trojet varg e vi
s' prodhon rrotė s' prodhon ingji
as ndoj serm as shndritje ari
pėr fisni qė e kish shqiptari
''''''''''''''''''''''''
n' qoftė , se ti m' ke ardhė per mik
kurr ai diell s' ka me tu fikė
ah m' levro kredi marrshalle
mi lulzo po gurė e zalle
m' thirr zelanden m' thirr anglinė
edhe at mikun australinė
edhe miq tjer at malejzinė
arabinė at saudite
e miq tjerė qė i ke prej drite
si at kuvajtin me shum tjerė
e mi shndrro n' lule bari e fjer
mos ma le atdheun e mjerė
ne papunsi ne mes europe
si mbet fshtatit as bisht lope
as bagti as dhen as dhi
me ka mbet fshati pa bujqsi
i pa gdhendur e pa plane
pa bylmet si i therrė mejane
pa ndoj pemė e pa hjeshi
nuk i duket kund gjallri
as ndogj gjade as ndoj urė
as ndoj pemė agrokulturė
as ndoj dritė n' infrastrukturė
veq po shihen trafikime
do stershtije me mashtrime
dhunė e gjake lot e krime
qesin vasha per pak pare
neper rrugė e trotoare
por n e e duam etninė n' zhvilim
po duam punė pėr kombin trim
''''''''''''''''''
s' po m pėlqejnė mbytjet n' pėr dete
mirė po dua me u lidhė pėr jete
me u dallue nder shum shtete
nder shum kombe kah zhvillimi
jo kah trupi e fjadja e krimi
veq kah ndera e kah puna
jo ne mashtrime e kah dhuna
me trafiqe e tarikate
gjith tue u ndje si i qyqe nate
por un po i dua do gjallrime
ke te ringjallet toka trime
me prorgrese e me zhvillime
m' jep kredi e m' jep hua
se do t' mbesim mik e vlla
se po dua puna me, m' vlue
e jo n,krime me u shėmtue
n' mafioz e n' tregje t' kqija
m' shitet nderi e m' shitet fmija
veq pse gjallė m' ka tha varfrija
e' s' po ka ma mshirė n' pėr mot
m' ka harrue ai i madhi zot
ah mos m' le pėr krim tranzit
e pėr mik doren ma ngjit
'''''''''''''''''''
m' gjejė do djem ku m' jan t' vėrrtetė
qė dojnė pun e qė dojnė jetė
dojnė me shkri djersen n' kėt dhe
ah n' shqipni ku i kam,tri fe
ndoshta n 'punė dojnė me m' lulzue
ndoshta mirė dojnė me m' zhvillue
e un pėr punė kam ma deshirė
due me qenė shqipnija e lirė
moderniste europiane
tokė e bukur albaniane
jo per krim e jo pa punė
se s' m' ka mbetė fabrik pėr zhgun
shtof pelhure as lesh me tjerrė
me ka mbetė etnija djerrė
toka e ndryshkur shum fabrika
n' papunsi m' rrijnė djem e qika
as pėr leckė e krejt jan tha
as ndoj harren kund nuk ka
se kshtu deshten grek e shkja
me mi prish fabrikat prore
me u shkretue toka arbnore
po un ty t' fala me shnet
dua turizmin n' tokė e det
edhe prodhim dua ktu n' kėt dhe
me pasė mall n' vėrrshim si rrke
port me port si e gjith bota
trenat t' mi t 'levizin n' rrota
ne hekrudha me elektrika
t' m' kthehet shpresa n' djem e qika
t' mbushet mall etni e jona
me transporte e me vagona
jo per kore e,per salepa
me m, kja qyqet n, gllije e shkrepa
se at'her mik besa nuk m' ke
kshtu pėr t' gjallė me m' lanė me u bre
sikur brehet mykut muri
si me u bre ashti nėn guri
mos m' le ftoft me t 'ndejt me zemer
mos m' le poshtė me ra me emer
se mua m' thonė shqipni e vjeter
druej ma mik s' ke me gjetė tjeter
per miqsi e pėr dorė t 'parė
as nder sheik as n 'gospodarė
as ne indi e nder arab
as ne azi as ne pangjab
as nder kombee fis ee fe
kahdo mbahen tokė e dhe
se ti larg pak besa ke shkue
bank botrore s' m' ke levrue
edhe fort n' mend nuk t' ra pėr mue
un qė t' zijtė hoqa t' ė ullinit
mbet si knetė pėr loj t' zhapinit
edhe me grrye shum krokodila
mu thanė flettė e karajfila
mu tha nderi pėr nji pare
e' m' jan shitė vasha shqiptare
prej varfrisė ksajė smundje t' keqe
fort m- ka ra nami n- per leqe
edhe m- ka ra turpi mbi fe
sot po m' qajnė po gurė e,dhe
edhe po m' qajnė po gurė,e zallė
e un ma s' mundem me bė ballė
me verfri qė m' ka rrethue
krajl e mbret po qeshė me mue
edhe po qesh po dheu me glob
se varfrija qenka kob
e un djem kam shum t' mergimit
te gjith do i lidhi pėr betimit
se ata nė dorė me i pasė kredinat
gzojnė bilbil e kanarinat
e me bajn shqipninė n' kopshtije
lulė parajse e bukurije
atje n 'mergim e ke nji djalė
djal shqipnije qė rrin fjalė
qe po i ka po shum ide
por se shkret ka mbetė mbi dhe
e shkretue ma ka varfrija
ah rrethue n' bojkote t' kqija
ma mohoj po koha e shkretė
hiq ma pak se tridhjet vjet
po ai mi ka njimi ide
edhe mendjen ma ka rrfe
qe nuk bjen shtrue nėn armik
as n' korrupt as n' metelik
por se e preu nji rrot e keqe
fort po i del rrruga me leqe
tash n' decenje vuan e tha
dritė per sy pa i lanė ai shkja
ndiq e tret neper llogore
ndiqe zbathun n' shtresa bore
mbylle n' burg e rreh n' dajak
mbylle n' mure e laje n 'gjak
lshoj agjenta si kokrrizi
po ai ėsht xhelal ferizi
qe po ka ide si ari
ai kredi t' kėrkon ma i pari
me ndermjetso ti ne bankė botrore
ky e luzon token arbnore
se po ka po besė e fe
kurr tradhtija s e ka ble
siq ka ble shum mercenarė
per ndoj zllotė a ndoj dinarė
por ka mbtur ne gurbet
mbasi djal shqiptarė su gjet
as ndoj burrė me gjak fisnik
me e perkrahė me metelik
me i ofrue po dorė nė jetė
ai per atdhe po don me shtete
at shqipni me lidh per jete
kahdo i thonė e lashtė etnike
me e forcues porsi qelike
e jo me rrena si disa
qe jan shit nen grek e shkja
veq premtojnė do jargė tradhatre
por genjejn po ashiqare
se me kohė hasmi i ka ble
hajr etnisė si bien mbi dhe
veq bejn zhurem e kuisin
her zgerdhijnė e llomotisin
por se kurr themel nu qesin
per veq te tyre interesin
ate e kan ata atdhe
tjeter s njohin zot as fe
po ky xhelali ky liriku
tridhjet vjet ju tha q erpiku
e i ka thirr shum pasanik
te gjith kah jan ata me qiflik
agallarė te kohes te re
te gjith kah jan ku rrijn tue bre
ah at pare e tue hargjue
neper lukse botes shtrue
i ka thirr per me u bashkue
qe sa vjet e lshoj kushtrimin
e lshoj vargun e penden e shkrimin
por se te shurdhra zemrat qorre
jan shpernda si qyqe ne vorre
thue shqiptarė dy vetė s' bashkohen
prandaj shqipet po varfrohen
po varfrohen e po mjerohen
se mbi dhe kund dy shqiptarė
nuk gjen me u lidhė n' nji farė
e as n' nji punė n 'dobi te vatanit
m' jan shpernda barijt stanit
gjithkush fyellit t e vet tu i ra
per dhe t' parve hall s' po ka
as zengjini as pasaniku
per atdhe as sa i fletė fiku
qe eluen era ai nul luan
as ne kokė ndoj plan nuk bluen
veq do lukse personale
si argtimet n' karnevale
nuk po ka ma brengė mbi dhe
per tokė t' parve as per atdhe
'''''''''''''''''''''''''''''
pradaj qanė me pendė liriku
nuk po i teret ai qerpiku
se armiku me shum plane
ja dodj token iliriane
me varfri kah esht etnike
ma ka shkel thundra armike
por se ky ne kushtrim po thrret
te gjith kush duan po dheun e vet
me u bashkue te gjith si ni dorė
farė e fis kush ėsht arbnorė
edhe projekt me nisė n'ė atdhe
ne at shqipni ku i ka tri fe
nė emer t' zotit ai po t' thrret
n 'dhe tė huej nuk don me u tretė
por me qenė aktiv n 'projekt
ne troje e tnike me fabrika
me i punsue djem e qika
fort po i duhen pare e e,lekt
boll shum lutė na ia zevzekt
pasanik ka h ka kokshkretė
mednjemdhej e hund perpjetė
qe ma kishin mendjen hu
tu u sjellė botes si haru
hajr pa i pa atdheu i vet
disa duken mednjelehtė
te pa ndjenja per atdhe
thue per pare ne tokė ja n le
jo peer veper ma ma dhore
veq per luks e devizore
------------
vazhdon ne pjesen- III-
nga autori xhelal ferizi

lirik
03-03-09, 08:33
por se ashtu s mendoj liriku
vazhdim i pjesve te ksaj kenge
nga autori xhelal ferizi pjesa- III-
qe se deshti meteliku
edhe dollari per punė madhore
per do firma nė tokė arbnore
ai gjithmonė po ka mendue
por se dorė kurr pa i ofrue
asnji bankė as ndoj zengjin
prandaj mbet me pend e shkrim
neper zalle e shkretira
sepse kohrat jan te vshtira
ka ardh koha e pa shprsė
veq per jargė e interes
besa popull more vlla
tjera ndjenja thue nuk ka
veq mashtrime e perdredhime
kohė me leqe e me krime
jargataree servile
nuk mbet kohė ma karajfile
mbaje veten o milet
ndoshta e ardhme tjeter te pret
por se i zi qde shekull po vjen
e nuk dihet s e qka bjen
por liriku ma nuk thrret
mjaft ka thirr qe tridhjet vjet
---------------
tash lirikupo e thrret miken
at turqinė e ameriken
singaporin e malejzinė
saudite arabinė
me i levrue kredinat te reja
per me i nisur puna e zeja
edhe prodhimi ne tokė shqiptare
porse parja ne dorė tradhtare
mos me i ra askund hajdutit
as koktulit e atij hutit
veq ne duar te menqurisė
qe ja don t' miren etnisė
me bankė botrore me nisė te re

ndoj progres a punė nder ne

kahdo i thonė shqipnie etnike
duam kredine metelike
amerikė m' ndihmo moj mike

se ne kshtu mendojm me miq
duem me mbjell limon e fiq
e buz detit portokall
duam hotele ne ujė e zall
edhe fabrika n- troje e dhe
me u kthye shqipet ku jan le
se shqipninė e kan fole
m' ja u zagjat doren mergimtarve
mos ndegjo hater t 'barbarve
qe po m' len pa shteg e udhė
edhe pa gjade e hekurudhė
pa fabrikė pa shtof pelhurė
per mė 'qajnė qyqet mbi gurė
pse un e verfer n' tokė t' ballkanit
jam shqipnija e ilirianit-
----------
edhe bijt e mi ju duan o miq
dil nji her e n' ta na u,piq
si flett t' bardha mbi lulmurrizin
ah na u piq n' xhelal ferizin
amerikė moj mike e mirė
e ju tjerė miq si safir
te gjith kah jeni si zogj t lirė
drejt shqipnisė me fluture
kredi te mdha me na levrue
ta lulzojm token arbnore
na ndihmoni e bankė botrore
qe kah jeni varg e vi
m' lshoni hua m 'shtroni kredi
per do punė qe i dua madhore
jo shqipninė me e lanė mbas dore
por mi ngritni biznismenat
si kalat qe i kan bedenat
se kta jan po mergimtarė
s' jan hajdut e s' jan tradhtar
por jan miq e atdhetarė
qe po duen punen me e shkri
investim pėr nanė shqipni
kudo shqip ku i thonė etni
e sa pėr t' mjerin at bojkot
fal t' mosqofshim n' muaj e,mot
pa zhvillim s' mė duhet jeta
se n' liri trojet m' rrijnė t' shkreta
ikun kodrave neper brigje
neper det se ktu s' ka ligje
as zhvillim as pasuri
m' ikun plak e m' ikė i ri
veq me e gjetė ndoj skutė n' mohim
m,mbushet vendi flakė e tim
as lirija gja s' mė duhet
se per t' zi nderi po m' shkruhet
e varfrija ėsht ma e keqe
se ajo lufta n' njimi leqe
djemt shperndahen per pak buk
n 'dhena t' huaja si pambuk
qe pijn helm e vnerin t 'huej
prandaj mik ti ma mos mė thuej
n' qoft se tash po me shum shtete
mir me mall s' mė lidhė per jete
e mis punson po djalė e qikė
ty po te thrras moj amerikė
se un jetė po due pa sherr
se n' ballkan nuk mbjeli terr
jam shqiptare veq per paqe
nuk i dua ngatrresa e gjaqe
veq projekte pun e paqe
lule t kuqe e manushaqe
mir me ecė shqipnija n' djersė
me pas nderė e me pasė besė
sa per t 'zi e pėr ket rrugė
un qė lot po pi me lug
un shqiptari kahdo shpernda
neper shtete botė kah ka
prej varfrije
e n' qof' t' se ' m len
n 'anarki e' n 'ndihm s' me vjen
hiq ma mir ne asnji leter
mos me thuej ma mik i vjeter
se ather puna po dihet
ma mir vdekė se gjallė nuk rrrihet
ne papunsi e anarki
neper boten plot merzi
shpernda prore e na atdhe
pa punsi kah do nder ne
kur kshtu t gjall n' varfri po,m pjekun
as i gjallė,e as i vdekun
kund pa mik e pa kumarė
thue se dheu s' po m' don shqiptarė
se mi krye m 'sillet si kob
thue se mue s 'm' lindi ky glob
po un per hise ktu jam le
nuk rrenova kombe e fe
nuk rrenove diell as hanė
thue se shkret vise kam lanė
neper botė kahdo kam shkue
kshtu mua bota m' ka denue
me varfri per te gjallė tue m' tha
gjithkah dheut n' qyqe tue qa
me varfri na kabn shpernda
na kan vyshkė e bojkotue
kahdo shtigje kan bllokue
e me djegen me barot
neper luftra ne muaj emot
neper shekuj e pa ja nda
her me grek e her me shkja
e ne varfi tash e pa punė
mi lulzojn po krime dhunė
korupcion e anarki
tue m' mashtrue me pak liri
n' krime t'zeza n' shkrumb e lot
thue se s 'pau i madhi zot
po a nuk keni sy e ball
po a nuk shihni gurė e zallė
qė s' ka kokerr ku n' lot gjaku
ku s' m ka kja qyqja te praku
ku s me esht djegė guri me dhe
ku s 'me ėsht prekė erzi me fe
e pra ėsht koha ksajė shqipnije
me i buzqeshė nė kod miqsije
edhe bijt mi kthe t' mergimit
mos mi le ne udhė t' pa'kthimit
veq pse shkjau n' breza i fiku
me varfri e fjal munafiku
i burgosi e i vrau pa besė
e ua dogj kafken e kresė
edhe i rop pėr t 'gjallė ne lkurė
n 'dhena t 'hueja i la si gurė
tash ata n' lot kan mbetė pėr'buzė
n' dhena t' hueja n' shkrumb e shpuzė
askush koken se kthen n' ta a thue
ne dhe te huaj mi kan harrue
e ata djegė jan besa edhe pre
per shqipni jan se jan le
aman mike amerikė
ti je e madhe nė atlantik
mbledhi miqt n' botė kah i ke
e me bėn t' bukur mbi dhe
m 'jep kredina e shum fabrika
se i dua n' punė po djem e qika
i dua n' punė pėr edukatė
jo si qyqet dite nat
me mu mbshtjellė n' pėr rrugė bizare
gjith me lmoshė me krim per pare
se ktu miku shihet i mirė
kur litar e m' kputė e zingjir
e me quan me zmer aleat
nuk mi len vuajtjet ma gjat
jo me llafe e bukuri
s' m duhen miq as pėr mahi
dua konkrete punė kredina
le t' m' lulzojnė po moti e stina
edhe lehtsina per shqipni
ligje t 'reja varg e vi
per shqiptar investitorė
ah me u mkambė shqipnija e gjorė
se po ka shum fuakara
nuk po ka punė as para
e gjithkah po i thonė etnike
fort loton neper qerpike
pranda vetem s' duhet lanė
mos me u tha nen diell e hanė
t 'm' rrin pran detit e pa ngranė
e pran lumit e pa pi
n' tokė tė vet si nji qipqi
gjith tu i mbi ma shum bizarė
krim i zi e korrupcionarė
pse varfrija qenka vdekje
vdes shqiprija n' ket stermekje
se s' po u dashka aspak lirija
kur t' lulzon krimi e varfrija
edhe turpi pėr mbi dhe
me t 'pėrbuzė kombet me fe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''
Shkruar nga autori xhelal ferizi
mergimtari shumvjeqar me pendė ne dorė
neper vite me vargje shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

lirik
03-03-09, 10:18
Moj malsi a thua ku mė je
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
moj malsi mė thuaj ku mė je
po pranveren ku ma ke
dua te buqeshur ta shoh fatin
dua te shoh porsi dukatin
dua te shoh t'bukur mbi dhe
se ti gjakun lule e ke
je aroma e tok's shqiptare
je si kuqja shegė e nare
mi ke vashat karajfile
e at natyren me idile
me ato male shend kurore
ti shendritė si meteore
je si drita e tokes tonė
je siy i shndritshmi panteon
vashat te larta ne shtat mi ke
e drujt e lartė qetinė e bre
pyje te bukura e ato pllaja
e masloret ato shtatmdhaja
porsi zana e gjeraqina
e mi ke kroje e ledina
aq te kullueme biluriane
je hjeshi kahd qo ane
je e bukur arti vet
e do te dalin shum poet
me pendė nė dorė me t' shkrue hjeshitė
sharmin tėnd e bukuritė
se mi ke te bardha ato gurra
e shtatlart po djeme burra
e mi ke malsoret zana
to lakmon ty diellie hana
per syri si shqipnja
qė i ka lindė masli e jonja
ajo tokė ku i thonė shqiptare
mi ka krojet argjend'tare
mi ka vashat sy qiellore
si shqipnjat mbi bregore
permbi shkrepa e shkambė ku rrijnė
kur shikojnė at rrokullinė
ashtu e famshmja vashė malsore
kundron sukat me bregore
kundron male e lugina
me ata sy si gjeraqina
po ti malsi mua a m' harrove
se un jam nji djalė kosove
me pendė ne dorė me quajn liriku
porsi i ėmbli i deges fiku
veq per ty kam dalė me shkrue
kahdo ne vrrije me jehue
me ket rimen varg me varg
qe jehon nga dhe i huaj larg
e me tethan se tė dojn krahinat
se tė dojnė fusha e ledinat
se te kan gjak e te kan moter
nuk tė lanė vetem kurrė ne voter
se te don drenica e kuqe
qe e ka gjakun si burbuqe
mitrovica e dukagjini
e kahdo rrjedhė ibri e drini
edhe rugova e bukurisė
me ato maja te hjeshisė
e kahdo krahina tjera
kah i kan fushate gjera
si tirana e myzeqeja
fusha e shkodres shkrepė si rrfeja
veq per ty e moter e vlla
tė gjith shqiptarė mbi dhe kah ka
nuk je vetem as me halle
pr ty biem mbi gurė e zalle
te gjith kah jan shqiptart me gjak
se ty tė kemi si bajrak
si ty te kemi zanė te malit
e do te duam gjith djal pas djalit
se je e jona gjak e fis
se ti mbanė tirqi e plis
me shum fije e me gajtana
me ato vija n' gjamadana
qe mi ke shkrue si ari
ne ty jetoj gjithmonė shqiptari
e n jemi gjaku yt
e kah ti i mbajmė t' dy sytė
ti je e jona e je me ne
shqip do e mbajmė gjithmonė nje fe
bashk do te jemi sa te jen vrrijet
fllade e mote erė e hijet
edhe te gjatė po bredha e lisa
ah qetina e qiparisa
malet tua me ushtima
kah do te ndjehet gurgullima
ne ato prroje ne ujė kullue
ku bijndelet tue blegrue
ku bjen zogu tue ligjrue
ku bjen shiu si gjevahiri
ku diamant te rriin kalliri
edhe luginat me shum brusha
shtigje e brigje suka e fusha
un liriku me nji fe
ma te bukur te lasht mbi dhe
asaj feje i thonė fe shqipe
do ti kndoj ty degė e pipe
kahdo me kangė tė rrin bilbili
do ti kndoj si rimė currila
se mua me thonė mbi dhe i huaj
por se shqip per ty do te shkruaj
me thonė pet xhelal ferizi
ta qoj zanin te inglizi
ne washington te amerika
kur ti thuri do lirika
kur ti them botes kah ka
se si malsija kund nuk ka
me ata maja aq magjike
mi ka vashat estetike
mi ka vallet me tupana
mi ka trimat porsi zana
ma ka pamjen sharm hjeshije
por si yllė prej bukurije
e mi shkofshin motet mirė
permbi dhe me ndejtė e lirė
si shqiptare shqip me fe
sa te ket toka gurė e dhe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
Aautori xhelal ferizi shqiptari kosovarė nga mitrovica
ju kndon trjoeve etnike shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-03-09, 08:03
Moj malsi a thua ku mė je
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
moj malsi mė thuaj ku mė je
po pranveren ku ma ke
dua t' buz'qeshur ta shoh fatin
dua tė shoh porsi dukatin
dua tė shoh t'bukur mbi dhe
se ti gjakun lule e ke
je aroma e tok's shqiptare
je si e kuqja shegė e nare
mi ke vashat karajfile
e at natyren me idile
me ato male shend kurore
ti shendritė si meteore
'''
je si drita e tokes tonė
je si i shndritshmi panteon
vashat te larta nė shtat mi ke
e drujt e lartė qetinė e bre
pyje te bukura e ato pllaja
e malsoret ato shtat'mdhaja
porsi zana e gjeraqina
e mi ke kroje e ledina
aq t' kullueme bilur'iane
je hjeshi kahdo qdo ane
je e bukur arti vet
e do tė dalin shum poet
me pendė nė dorė me t' shkrue hjeshitė
sharmin tėnd e bukuritė
''''''''
se mi ke t' bardha ato gurra
e shtat'lartė po djem e burra
e mi ke malsoret zana
ti lakmon ty dielli e hana
i kan sytė por si shqiponja
qė i ka lindė malsi e jonja
ajo tokė ku i thonė shqiptare
mi ka krojet argjend'tare
mi ka vashat sy qiellore
si shqipnjat mbi bregore
pėrmbi shkrepa e shkamb' ku rrijnė
kur shikojnė at rrokullinė
ashtu e famshmja vashė malsore
kundron sukat me bregore
kundron male e lugina
me ata sy si gjeraqina
po ti malsi mua a m' harrove
se un jam nji djalė kosove
me pendė n' dorė mė quajn liriku
porsi i ėmbli i deges fiku
veq per ty kam dalė me shkrue
kahdo n' vrrije me jehue
me kėt rimen varg me varg
qe jehon nga dhe i huaj larg
e me tė thanė se tė duan krahinat
se tė duan fusha e ledinat
se tė kan gjak e tė kan moter
nuk tė lanė vetėm kurrė n'ė voter
se tė don drenica e kuqe
qė e ka gjakun si burbuqe
mitrovica e dukagjini
e kahdo rrjedhė ibri e drini
edhe rugova e bukurisė
me ato maja tė hjeshisė
e kahdo krahina tjera
kah i kan fushate gjera
si tirana e myzeqeja
fusha e shkodres shkrepė si rrfeja
veq pėr ty-- e moter e vlla
tė gjith shqiptarė mbi dhe kah ka
nuk je vetem as me halle
pr ty biem mbi gurė e zalle
biem mbi flakė e biem mbi zjarre
qdo armiku i qelim varrre
ne sakrifica biem per ty
ne kah ti i mbajmė dy sy
tė gjith kah jan shqiptart me gjak
se ty tė kemi si bajrak
si ty tė kemi zanė tė malit
e do te duam gjith djal pas djalit
se je e jona gjak e fis
se ti mbanė tirqi e plis
me shum fije e me gajtana
me ato vija n' gjamadana
qė mi ke shkrue si ari
nė ty jetoj gjithmonė shqiptari
e ne jemi gjaku yt
e kah ti i mbajmė t' dy sytė
ti je e jona e je me ne
shqip do e mbajmė gjithmonė nje fe
bashk do te jemi sa te jen vrrijet
fllade e mote erė e hijet
edhe tė gjatė po bredha e lisa
ah qetina e qiparisa
malet tua me ushtima
kah do tė ndjehet gurgullima
ne ato prroje nė ujė kullue
ku bijnė delet tue blegrue
ku bjen zogu tue ligjrue
ku bjen shiu si gjevahiri
si diamant ku tė rriin kalliri
edhe luginat me shum brusha
shtigje e brigje suka e fusha
un liriku me nji fe
ma te bukur tė lashtė mbi dhe
asaj feje i thonė fe shqipe
do ti kndoj ty degė e pipe
kahdo me kangė tė rrin bilbili
do ti kndoj si rimė currili
se mua mė thonė mbi dhe i huaj
por se shqip per ty do tė shkruaj
mė thonė poet xhelal ferizi
ta qoj zanin te inglizi
nė vashington te amerika
kur ti thuri do lirika
kur ti them botes kah ka
se si malsija kund nuk ka
me ato maja aq magjike
mi ka vashat estetike
mi ka vallet me tupana
mi ka trimat porsi zana
ma ka pamjen sharm hjeshije
por si yllė prej bukurije
e mi shkofshin motet mirė
permbi dhe me ndejtė e lirė
si shqiptare shqip me fe
sa te ket toka gurė e dhe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
kėto vargje te ksaj kėnge shqiptare
tash jan te kontrolluara te permirsuara
paster
pa gabime
Aautori xhelal ferizi shqiptari kosovarė nga mitrovica
ju kndon trjoeve etnike shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-03-09, 08:24
Un ju ftoj shqiptarė kah jeni
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
Shkruan autori xhelal ferizi nga Mitrovica
autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Un ju ftoj o shqiptarė kah jeni
ku mbi dhe vloni me gjak
si graniti e gurė bedeni
mbahuni fort nėn nji bajrak
e mos leni nda as pllambė as dhe
gurė as kashtel as fije bari
mblidhuni bashk pa kqyrė pėr fe
mbroni at tokė qė ua la i pari
ah sa e ėmbel esht ajo jeta
bashk n’ nji gjuhė kur rrin etnija
mos i leni trojet t'ė’ shkreta
n’lot me u la gjithmonė shqipnija
e leta dijė edhe palca e gurit
kisha e altari e qdo minare
se shqiponja nė ballė t' flamurit
do ti prijė ndjenjes shqiptare
'''''''''''''
Le ta dijė edhe rusija
grek e serb e tjerė gjahtarė
sa tė jetė gjallė shkolla e dija
s'mbjellet ndarje nder shqiptarė
si' q' pėrpiqen disa fe
disa klane e tarikate
me e coptue shqipninė mbi dhe
per me e lanė si i qyqe nate
e me e nda po vllaun me vlla
me do kryqe fe e krahina
veq pse dashkan grek e shkja
me na qa gjith moti e stina
e me u sjellė ajo dhrahmia
rubla e rrota edhe dinari
e si buk me u ngrėnė tradhtija
kahdo shqip ku flet shqiptari
edhe nė qrdhe e kopsht me ble
fmiun nė djep me e regrutue
per me i shitė ky gurė e dhe
hasmi shkollen me ja msue
jo o zot o qiell qe besa
mos e shkruaj me ato shkrola
me u shitė dheu per interesa
thue s' po ka kund djem sokola
thua nuk ka vasha shqipnija
kahdo i thonė e bukur etnike
e kaq lirė me e ble tradhtija
pėr nji rrotė po metelike
jo qe besa o armik
leht nuk shitet toka e jonė
deri sa dielli tė rrehė qerpik
tokė shqiptare ktu do i thonė
'''''''''''''''
toka e jonė ka mendje tė holla
e oso kuka pėr kah fara
do ti prejmė gjarpij e bolla
qė na sulen nė toka e ara
mos na u sulni as kah deti
as kah dheu as kah minierat
si zagarė pėrla n' mes veti
kush ma parė me i marrė tenderat
se e dijmė mirė ne nėpėr mote
nėpėr shekujt qė notuan n’ gjak
se u joshė toka kastriote
jo n’ miqsi por n’pazarllak
edhe turreni ju taksidarė
kush me marrė kund ndoj minierė
kolonial e nderkombtarė
gjith me e grrye shqipninė e mjerė
kahdo i thonė asajė etnike
me ja marr plumbin e arin
edhe metalet ato qelike
lakuriq me e lanė shqiptarin
pasurinė pėr me ja grrye
me e shkelė prore me varfri
tė gjallė shqiponjen me ja thye
me e shėmtue neper kurvri
e me e nda kah do me fe
me centrike tė ndryshme kryqe
me i shitė njerz edhe me i ble
per me e lanė mbi rremė siq qyqe
kush ndoj copė e kush nėn dhe
me ia grrye ato kristale
me i coptue shqiptart me fe
me u zhvatė copa fusha e male
prandaj ju shqiptarė kah rrini
kush do shqip qe k'ndon e flet
hile e kurtha mos i pini
kta jan t ‘njejtit krajl e mbret
''''''''''''''
t’ njejtit jan pasardh's kta pipa
qė mashtrojnė n’ emer t’ miqsisė
t’ krajl sulltanve e t' carit nipa
ardhė me maskė t’demokracisė
''''''''''
per me ju marrė po gurė e dhe
per me i shterrė tonat miniera
mercenarė gjithkah me ble
shqiptarė kukulla pėr tendera
ju besoni gjuhes tuaj
ju besoni atdhetarve
a nuk shihni sa po vuaj
per qdo pllemb e dhe t ’shqiptarve
'''''''''''''
thirrni nė mendje e syve tė ballit
kush do shqip qė qeshė e qanė
pėr qdo gurė e kokėrr t’ zallit
qdo shqiptarė brengen ta mbanė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruar nga mėrgimtari
xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''

lirik
04-03-09, 10:45
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Neper shkrumb
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nėpėr shkrumbin, e gjakut tim, me ndjenja i shprusha e i pėrpusha ,
qindra shekujt e kombit tim te stervuajtur e shekujt e fundit
Nė secilin shekull shterrej me psehe nga nji oqean ngjyrė gjaku loti e mundi ,
me fjalė,qė nuk i spjegonin stėrvuajtjet dot
nuk shihej formula magjike e daljes nga ky rreth i pseheve askundi
pėrpėlitej mundi nėpėr rreth tė zhgėnjimeve kot
kund nuk mund' tė mbjellja tė pakten njė lule k'naqėsije
se pllėmbė milimetrike nuk kishte ku shekulli pa vuajtje
e ku shekulli nuk i shte i pergjakur ku nuk shihej stervuajtja e stermundi
e vend nuk kishte ku nuk ishte derdhur britma gjak e lot
as fllad nuk gjeta neper shekujt e kohes as puhizė as hije
veq gjak e luftra rėnkime e barot
q' paska qenė kshtu ky fat i imi e fati e tė lashtes time etnije
sa shum na stervuajte o i madhi zot ,
bashtinė e as kopsht gazi nuk na le ku me qeshė,bardh ndoj karajfil,
pėr tė leshuar shtat askund nuk kishte ndoj qetsi
as lirisht pėr tė kėnduar shqip ndonji bilbil
nuk gjeta askund pa gjak nė trojet etnike ndonji paqe me bukuri
vetėm thundra tė huaja qė e pėrgjaknin e pėrlotnin qdo curril
se ne rrėnjė shkrumbi ,tokė e gjaku ishte shėndrru,qė nuk lėshonte gjė tjeter
pėrveq tė thundra kohore rėnkime gjėmime e nuk shihej kund paqe e dashuri
perbuzje shkrumbe urrejtje kahdo pėr armiq e mėri
kėshtu neper shekuj stėrvuante trollli i jonė i vjeter
e bota ime e mbrendshme mbeti lenduar sa her me pa besi
e tokes time
gjakun pushtuesit me dhunė neper kohra qė ja kan pi
e mua te birin e etnisė mi thyen pendė e leter
mbi dhe nuk me lan kohrat kund mbi dhe dashuri
ne kėmbė u quan erėrat e shpėrgajt tradhtarė kuaj trojesh
nė boten time tė pa fajshme tė pa djallzi
sa shum tradhtare kohrat ishin si hijena
e zemren time qė ishte mjaltė hojesh
me e coptue pamshirshėm m e tradhti si gangrena
un e kombi im viktimė jemi bilbila trojesh
na mbijnė nga hiri pėrsėri rignjallje e krena
me mbi nė nė pranverea e pranvera nė ne perseri
'''''''
eh kohra te pamėshira shekuj shkrumb'shpuze
ju sollet vetem shkrumbim
qė rrenjet tona nuk,i ushqente,me shpresė , vullnet
a thua gjurmet e vuajtjeve pergjithmonė mund te zhduken te humbin
kur ato ishin gjak e lot e renkime sa nji det
neper udhet tona silleshin gjahtarėt e zi
,qė kopshtijet tona te virgjra na i vrojtonin
as ujė loti te pa pergjekshem nuk na lenin me pi
qastet ne qdo rrahje qerpiku na i dermonin
na mbillnin neper ara kahdo e ne token tonė tradhti
sa shum zemrat tona gjemonin
sa shum durove o poet o etni
krojet e kulluara engjellushat e zemren bilure antike
ata donin te na thanin tė na shkrumbonin
vrigjrinė e vashave te na e flliqnin me pan heleni e pansllavi
tė mos ket mbi dhe askund shqipni te virgjer etnike
feniksat te mos mbijnė ma mbi dhe e mbi hi,
e shigjetat plot zi ,me pezhgve hadi kah ne gjithmonė i ngulmonin
as zogun poet mbi gzimet e jetes nuk e lenin me pi
neper farė e fis gjithkah na pergjonin
token ne qdo plallmbė na e shartonin me te zi
gjithkah neper udhėt tona te urta na gjurmonin
nuk lenin per ne kund mbi dhe lule fati me mbi
kohrat vinin te zeza bashk me te zi demonin
fushaet e zemrave tona qe ishin me plot bukuri
nuk donin te na i lenin mahniteshem te gjelbronin
por lulet na i doni n me shkruumb e ktaran pansllavian te zi
trojet shqiptare ata donin ti ndjenin si renkonin
te mos dukej mbi trojet tona askund e lirė e larmishme ne fluturim flutur
ne cak qelizat e kombit e te mijat per ti tha i kishin
e te seciles vashė shqiptare e djaloshi shqiptarė te ri
ne thumb duke i mbajt me maje helmi me shovenizmin e ngutur
ne token tonė tonė si rriqna te ngulur ne mish shqiptar rrijshin
ujrat me -me hellme- neper shekuj na i turbullonin
na mbulonin kahdo me elegji
peergjakshem prrojet tona gurgullonin
ata vetem nji gjė e dijshin
pansllavisht--e panhelenisht te hunguronin
se kishin ndėgjuar prej pėshperimave te tokes
se nji dit do tė vij dita e ringjalljes
e ne kėmbė do te qohen edhe zotat e qiellit
mbi do do te binin shigjetat e kohes se zemruar
e qielli i tyre do te mbushet me zogj te hekurt bombardues
e shqipet me dy krena secili ma i pezmatuar
secili ma zjarrtė me kushtrimin jehues
e koha do te qohet e alarmuar
e nuk do te duroj ket dhunė ma as zemra e dielli
e vet yjet nji dit kan per tu shqipėruar
e do te ringjallet perseri shqip prilli
pranverat shqiptare perseri kan per te lulzuar
se gjithmonė mbi dhe nuk do te rrijnė kohrat e djajve pushtues
do te rignjallet nji dit gjithqka nga hiri
se ata mbi gjelbrime te zemrave shqiptare shkrumbin kahdo e lan
por qelizat qė na i la permbi dhe iliri
do tė ringjallen nje dit o poet pse qanė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku nėmergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''

lirik
04-03-09, 11:05
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Neper shkrumb
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nėpėr shkrumbin, e gjakut tim, me ndjenja i shprusha e i pėrpusha ,
qindra shekujt e kombit tim te stervuajtur e shekujt e fundit
Nė secilin shekull shterrej me psehe nga nji oqean ngjyrė gjaku loti e mundi ,
me fjalė,qė nuk i spjegonin stėrvuajtjet dot
nuk shihej formula magjike e daljes nga ky rreth i pseheve askundi
pėrpėlitej mundi nėpėr rreth tė zhgėnjimeve kot
kund nuk mund' tė mbjellja tė pakten njė lule k'naqėsije
se pllėmbė milimetrike nuk kishte ku shekulli pa vuajtje
e ku shekulli nuk i shte i pergjakur ku nuk shihej stervuajtja e stermundi
e vend nuk kishte ku nuk ishte derdhur britma gjak e lot
as fllad nuk gjeta neper shekujt e kohes as puhizė as hije
veq gjak e luftra rėnkime e barot
q' paska qenė kshtu ky fat i imi e fati e tė lashtes time etnije
sa shum na stervuajte o i madhi zot ,
bashtinė e as kopsht gazi nuk na le ku me qeshė,bardh ndoj karajfil,
pėr tė leshuar shtat askund nuk kishte ndoj qetsi
as lirisht pėr tė kėnduar shqip ndonji bilbil
nuk gjeta askund pa gjak nė trojet etnike ndonji paqe me bukuri
vetėm thundra tė huaja qė e pėrgjaknin e pėrlotnin qdo curril
se ne rrėnjė shkrumbi ,tokė e gjaku ishte shėndrru,qė nuk lėshonte gjė tjeter
pėrveq tė thundra kohore rėnkime gjėmime e nuk shihej kund paqe e dashuri
perbuzje shkrumbe urrejtje kahdo pėr armiq e mėri
kėshtu neper shekuj stėrvuante trollli i jonė i vjeter
e bota ime e mbrendshme mbeti lenduar sa her me pa besi
e tokes time
gjakun pushtuesit me dhunė neper kohra qė ja kan pi
e mua te birin e etnisė mi thyen pendė e leter
mbi dhe nuk me lan kohrat kund mbi dhe dashuri
ne kėmbė u quan erėrat e shpėrgajt tradhtarė kuaj trojesh
nė boten time tė pa fajshme tė pa djallzi
sa shum tradhtare kohrat ishin si hijena
e zemren time qė ishte mjaltė hojesh
me e coptue pamshirshėm m e tradhti si gangrena
un e kombi im viktimė jemi bilbila trojesh
na mbijnė nga hiri pėrsėri rignjallje e krena
me mbi nė nė pranverea e pranvera nė ne perseri
'''''''
eh kohra te pamėshira shekuj shkrumb'shpuze
ju sollet vetem shkrumbim
qė rrenjet tona nuk,i ushqente,me shpresė , vullnet
a thua gjurmet e vuajtjeve pergjithmonė mund te zhduken te humbin
kur ato ishin gjak e lot e renkime sa nji det
neper udhet tona silleshin gjahtarėt e zi
,qė kopshtijet tona te virgjra na i vrojtonin
as ujė loti te pa pergjekshem nuk na lenin me pi
qastet ne qdo rrahje qerpiku na i dermonin
na mbillnin neper ara kahdo e ne token tonė tradhti
sa shum zemrat tona gjemonin
sa shum durove o poet o etni
krojet e kulluara engjellushat e zemren bilure antike
ata donin te na thanin tė na shkrumbonin
vrigjrinė e vashave te na e flliqnin me pan heleni e pansllavi
tė mos ket mbi dhe askund shqipni te virgjer etnike
feniksat te mos mbijnė ma mbi dhe e mbi hi,
e shigjetat plot zi ,me pezhgve hadi kah ne gjithmonė i ngulmonin
as zogun poet mbi gzimet e jetes nuk e lenin me pi
neper farė e fis gjithkah na pergjonin
token ne qdo plallmbė na e shartonin me te zi
gjithkah neper udhėt tona te urta na gjurmonin
nuk lenin per ne kund mbi dhe lule fati me mbi
kohrat vinin te zeza bashk me te zi demonin
fushaet e zemrave tona qe ishin me plot bukuri
nuk donin te na i lenin mahniteshem te gjelbronin
por lulet na i doni n me shkruumb e ktaran pansllavian te zi
trojet shqiptare ata donin ti ndjenin si renkonin
te mos dukej mbi trojet tona askund e lirė e larmishme ne fluturim flutur
ne cak qelizat e kombit e te mijat per ti tha i kishin
e te seciles vashė shqiptare e djaloshi shqiptarė te ri
ne thumb duke i mbajt me maje helmi me shovenizmin e ngutur
ne token tonė tonė si rriqna te ngulur ne mish shqiptar rrijshin
ujrat me -me hellme- neper shekuj na i turbullonin
na mbulonin kahdo me elegji
peergjakshem prrojet tona gurgullonin
ata vetem nji gjė e dijshin
pansllavisht--e panhelenisht te hunguronin
se kishin ndėgjuar prej pėshperimave te tokes
se nji dit do tė vij dita e ringjalljes
e ne kėmbė do te qohen edhe zotat e qiellit
mbi do do te binin shigjetat e kohes se zemruar
e qielli i tyre do te mbushet me zogj te hekurt bombardues
e shqipet me dy krena secili ma i pezmatuar
secili ma zjarrtė me kushtrimin jehues
e koha do te qohet e alarmuar
e nuk do te duroj ket dhunė ma as zemra e dielli
e vet yjet nji dit kan per tu shqipėruar
e do te ringjallet perseri shqip prilli
pranverat shqiptare perseri kan per te lulzuar
se gjithmonė mbi dhe nuk do te rrijnė kohrat e djajve pushtues
do te rignjallet nji dit gjithqka nga hiri
se ata mbi gjelbrime te zemrave shqiptare shkrumbin kahdo e lan
por qelizat qė na i la permbi dhe iliri
do tė ringjallen nje dit o poet pse qanė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku nėmergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-03-09, 12:23
Mbi bazat e rrenave e t' mashtrimit
''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
mbi bazat e mashtrimit sillet sot rrota
mbi bazat e mashtrimit sillet dollari
mbi bazat e mashtrimit ecė paraja e bota
mbi bazat e mashtrimit bėhet mbret tradhtari
'''''''''''''''''''
mbi bazat e mashtrimit lufta orgenaizohet
mbi bazat e mashtrimit bėhet taktika
mbi bazat e mashtrimit edhe gjygji aktrohet
do te bie plast mbi dhe galaktika
''''''''''''''
se me baza te mashtrimit ėsht mbushur edhe qielli
me baza te mashtrimet edhe re po ushqehen
nji dit me mashtrime do te mbulohet dielli
mashtruesit mashtrueshėm po defrehen-
'''''''''''
mbi bazat e mashtrimit po behet biznesi
mbi bazat e mashtrimit edhe pseudo dashuria
mbi bazat e mashtrimit i shejt del interesi
mbi bazat e mashtrimit e shejt del rruspija
''''''''''''''''''''''
bota e planeti me me mashtrime po sillet
mashtueshem po e sjellė paraja
mashtrimi qdo kund po mbillet
e fjalėt mashtreuese te mdhaja
'''''''''''
me mashtrime po ndertohet sistemi
ligji edhe ai po mashtron
mashtrues po del edhe shkrimi e kalemi
mos beso ma o emocion-
'''''''''''''''''
mashtrim po quhen epokat
mashtrimi po hyn nėn lėkurė
mashtrimi me rrena ka filluar ti mbushė kokat
nga zemra ne zemer do ta kputė qdo urė
''''''''''''''''''''''
a thua edhe buka me mashtrim po hahet
mashtrues po del demagogu
koha ne mashtrim per s e gjalli po thahet
mashtrim do tė na del epilogu

''''''''''''''''''''
sa shum po ka mashtrime
sa shum po pihen falle
toka do te mbillet me mashtrime
mashtrimi do tė prishė dhe e gurė e zalle

'''''''''''''''''''
mashtrim po na del bugjeti
me rrena po del llogaria
mashtrues po na del neper botė edhe shteti
mashtrim do te quhet njerzia
''''''''''''''
po ti ku je perendi
mbi dhe pse nuk len ideale
mashtrim ne vend te ujit perse njeriu me pi
mashtrimi po rrenon kodra suka e male-
''''''''''''''''
mashtrim po na dalin pazaret e malli
lustruese po ne del rrena e vizllima
mashtrim po bertet poeti nga halli
po i qanė i pa shpresė vargu e penda erima
------------
autori xhelal ferizi-liriku i mėrgimeve pa shtet e atdhe -
----------------

lirik
05-03-09, 14:45
Mbi bazat e rrenave e t' mashtrimit
''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
mbi bazat e mashtrimit sillet sot rrota
mbi bazat e mashtrimit sillet dollari
mbi bazat e mashtrimit ecė paraja e bota
mbi bazat e mashtrimit bėhet mbret tradhtari
'''''''''''''''''''
mbi bazat e mashtrimit lufta organizohet
mbi bazat e mashtrimit bėhet taktika
mbi bazat e mashtrimit edhe gjygji aktrohet
do tė bie plast mbi dhe galaktika
''''''''''''''
se me baza tė mashtrimit ėsht mbushur edhe qielli
me baza tė mashtrimit edhe re'tė po ushqehen
nji dit me mashtrime do tė mbulohet dielli
mashtruesit mashtrueshėm po dėfrehen-
'''''''''''
mbi bazat e mashtrimit po bėhet biznesi
mbi bazat e mashtrimit edhe pseudo dashuria
mbi bazat e mashtrimit i shejt' del interesi
mbi bazat e mashtrimit e shejt' del rruspija
''''''''''''''''''''''
bota e planeti me mashtrime po sillet
mashtueshėm po e sjellė paraja
mashtrimi qdo kund po mbillet
e fjalėt mashtruese tė mdhaja
'''''''''''
me mashtrime po ndėrtohet sistemi
ligji edhe ai po mashtron
mashtrues po del edhe shkrimi e kalemi
mos beso ma o emocion-
'''''''''''''''''
mashtrim po quhen epokat
mashtrimi po hyn nėn lėkurė
mashtrimi me rrena ka filluar ti mbushė kokat
nga zemra nė zemer do ta kputė qdo urė
''''''''''''''''''''''
a thua edhe buka me mashtrim po hahet
mashtrues po del demagogu
koha nė mashtrim per s ė gjalli po thahet
mashtrim do tė na del epilogu

''''''''''''''''''''
sa shum po ka mashtrime
sa shum po pihen falle
toka do tė mbillet me mashtrime
mashtrimi do tė prishė dhe e gurė e zalle

'''''''''''''''''''
mashtrim po na del bugjeti
me rrena po del llogaria
mashtrues po na del neper botė edhe shteti
mashtrim do tė quhet njerzia
''''''''''''''
po ti ku je perendi
mbi dhe pse nuk len ideale
mashtrim nė vend tė ujit pėrse njeriu me pi
mashtrimi po rrėnon kodra suka e male-
''''''''''''''''
mashtrim po na dalin pazaret e malli
lustruese po ne del rrena e vizllima
mashtrim po bėrtet poeti nga halli
po i qanė i pa shpresė vargu e penda e rima
------------
autori xhelal ferizi-liriku i mėrgimeve pa shtet e atdhe -
----------------

e permirsuar

lirik
05-03-09, 15:23
Askush nuk mund tė mė thot se kam atdhe
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
kush mund tė mė thot se un kam atdhe
kur pėr mua ma lisat e dushku i atdheut nuk flasin
as era e vendit tim as gurėt me dhe
kur lotėt e mija nė mėrgim nėpėr faqe rrėshqasin
'''''''''''''''''
kush mund tė mė thot mua se kam atdhe
kur dheu im kurr nuk mė thrret nė emer
kush mund tė mė thot se kam diell qė mė ka nxe
kur akullin ma lan kohrat nė zemer
''''''''''''''''''''
pėrse tė them kam atdhe e fis
kur vallet e kėngėt mė kan harruar
un nuk kam ma tirqi as plis
un jam guri nga vendi i mėrguar
'''''''''''''''
nga vendi mė lėvizen kohrat e pa zemer
pėrbuzja mohimi ėsht hisja ime
absurdet mė lan pa emer
nuk mė njeh ma toka ime
'''''''''''''''''''''
duhej tė vdisja nė dhe timin at'her
nė token time ma mirė
se sa tė bėhem gurė i pa vendė i mjerė
mėrgim i lidhur n 'zingjirė
'''''''''''
prandaj mos mė thuani se un kam atdhe
jetim jam pa dhe pa gurė e pa ranė
un jam nji akull i pa fe
pėrbuzjet nė udhkryqe tė ngrira q'ė m' kan lanė
'''''''''''''''''
nuk kam atdhe un o shekuj o stinė
un jam hiqi i asgjėjes askund
kohrat nė tė huaja hije mė ngrinė
mė quajn sizifi nė mund
'''''''''''''''''''
se dheu i huaj nuk mė njeh me farė
as me qehre e me shpirtė e gjen
nuk jam as i huaj as nuk jam shqiptarė
nė mes tė dy udhve kohė vdekja mė vjen
''''''''''''''''
qka jam un ather nėse koha nuk mė njeh o ves
qka jam un i pa komb e dhe
qka jam un kur nuk e di nė qfar gjuhe tė jap shpirtė e tė vdes
qka jam un me komb e me fe
''''''''''''''''
nuk jam as i juaj as i ktyre nė kėt dhe
nuk jam as i tokes sė huaj
as tokė time nuk kam as atdhe
ne jetė e nė vdekje do tė vuaj
''''''''''''''''''''''

shkruar nga autori ne mergim
xhelal ferizi liriku pa atdhe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-03-09, 22:27
Deshta me ikė

''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori
i titullit deshta me ikė
''''''''''''''''''''''''
Kur nji ditė vjedhurazi
Deshta me ikė nga vuajtjet
Vrapova qmendurisht
Duke menduar se ika
nga vuajtja
perjetėsisht
Nga kthetrat e sajė
dhe nga gėzimi
shpėrtheva nė vaj
duke menduars e dola nga ai rreth mallkimi
Kur i hapa sytė
qfar pelimi
ėndėrr gjithqka ishte
sa mashtrim i ndytė
''''''''
qfar iluzioni -
qfar loje sa zhgėnjim kishte
isha aty ne rrethine vujatjes -
prap vuajtje
vuajtje a thue jam i dėnuari yt
nė teritorin e vuajtjes duke dalė nė kufi jam kapė
nga kthetrat e sajė
perseri ne ktheteat e sajė zap
pėrsėri lot e vaj
nuk kisha ku tė dal
nuk kishte as kush nga vuajtja te me ndajė
vuajtja me tha ndal
me ktheu perseri si zhgjėndėrr nė zap
pėertej ,gjithkundi me duket sikur del teritor i sajė
per mua gjithkah teritor i saj
i perjetshmi jam mundi
q'ėsht ky borgj qė s'po mundem ta lajė
q 'esht ky dhe qė quhet mėrgim
q ėsht kjo jetė ku teritor as breg gezimi nuk duket askundi
ku ėsht atdheu i im
ng vuajtja ne vuajtje pse tė qajė
u shofsh ne hi e shpuzė o mallkim
edhe ti o rrisk i zi
e ti o i namuri i huaji mergim


'''''''''''''''''''''''''
autori i titullit te vargjeve
deshta me ikė xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''

lirik
06-03-09, 07:00
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
06-03-09, 07:00
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
06-03-09, 07:00
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
06-03-09, 07:00
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
06-03-09, 07:00
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
06-03-09, 07:00
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
06-03-09, 07:00
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
06-03-09, 07:05
nuk e di pse e si -por un gjithnji po kam probleme e veshtrisi te shpeshta me postime ne fotrumin dardania pse e si nuk e di -
ja per shembull nji postim i imi mi poston nga tri kopje

lirik
06-03-09, 07:08
Edhe pse kam kerkuar qe te mos me ndodh kjo prap se prap te un po vazhdon ky problem nuk e di se -
sa mund te ndihmoj stafi qe te lehtsohen postimet e mia -nganjiher nuk poston e nganjiher pas shum phe poston nga disa pernjiher

lirik
06-03-09, 11:43
Pendes time
'''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
*I kam dhėnė shekuj me pi
*dritė e fjalė tė diellit prej prej diellore ndjenje e goje
*i kam falė oh sa shum magjike dashuri
*i kam treguar pėr shum djeg je' e ploje
*pėr kohrat qė na lan nė hi
********************************

*un penden time e dua i kam dhėnė' dije


*e tė gjitha llojet e luleve si dhuratė
*edhe aromat mė tė bukura me shije
*i kam dhėnė pėrkdhelje mir'si e uratė
*i kam dhėnė palcė tė veshur me art dashurije
''''''''''''''''''''''''

*un i kam dhanė pendes time tė gjitha fshehtėsitė
*e laboratoreve nė materje
*kahdo qė kam ditė e mė kan pėshpėritė
*disciplinat e shkences nė kritere
'''''''''''''''''''''''''''''
*un pendes time i kam dhėnė art qė nėpėr dije kam nxanė
*nė punimet e hanes varg
*kahdo qė ajo endur n'ė shartim mahnits i ka lanė
*pasqyrave dhe detrave nė pėr ecje larg
'''''''''''''''''''''''''''''''
*un pendes time i kam dhėnė shpirtė poeti
*i kam dhėnė shumqka qė kam ndėgju
*i kam dhėnė ankimet sa lumi e deti
*edhe tė gjitha letrat q ė yjet mi kan shkru
'''''''''''''''''''''''''''''
*un kam qenė kasnec i sajė nėpėr maje
*edhe tregimtarė vesh mė vesh
*kahdo tė botes ngjarje nė mes e nė skaje
*sa her penda ime ka qa e ka qeshė

''''''''''''''''''''''''''''''
*un i kam dhėnė asaj veshjet mė tė bukura
*modat e larmisė e reklamimet
*e kam marrė me vete nėpėr fjalė tė urta
*nga unė i ka ndikimet
''''''''''''''''''''''''''''
*penda ime e dashur akoma nuk ėsht thye
*ajo ushqehet me tė dlirta fjalė
*i kam dhėnė sa vargje n' pėr botė me i pėrkthye
*i kam dhėnė currila e shkumbardha e stėrkalė
''''''''''''''''''''''''''''''''''
*ajo penda ime harkohet thellohet
*kur mi pin bilure mendimet
*ajo n' pėr kėrkime nga un pasionohet
*me pi kur i jap magjik shkrimet shkrimet
******************************
autori i titullit pendes time
xhelal ferizi nga Mitrovica liriku

************************************

lirik
06-03-09, 15:06
Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijn plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajn ndriquese e te shejt diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijeneve e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju e secilen germė tuajen dinake shpotitse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė do pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni fjalen e marrur nė uritha me jargė
edhe padront tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-03-09, 07:00
Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijn plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajn ndriquese e te shejt diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijeneve e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju e secilen germė tuajen dinake shpotitse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė do pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni fjalen e marrur nė uritha me jargė
edhe padront tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-03-09, 07:01
Mos thuej se jam shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

nga autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''

Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse zot nuk ke,
Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse nuk je besimtarė,
Mos thuaj kurr mos thuaj se je shqiptarė,
nėse nuk ke shqiptare fe
nėse nuk lufton pėr liri e atdhe
pėr fis e farė e tokė
per flamur
pėr shqiponjen me dy kokė
pėr token tėnde pėr dheun tėnd me gurė
pėr miq e farefis e shokė
pėr tė shejtin tė dashurin atdhe
pėr qeill e diell e mėmėdhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon e puntorė nuk je
nėse pajtohesh me anarki
nėse nuk don liri
pamvarsi demokraci barazi
nėse nuk i don fusha e male
humanitete sociale
e shpirtin e njeriut human
nėse nuk shkrihesh pa u hamendur -
pėr dheun e te parve tanė
per trollin e lashtė ilirian
mos thuaj mos thuaj kurrė qė jam shqiptar'ė,
nėse i drejtė nuk je
nėse nuk je si flaka me zharė
nės e nuk je trim mbi dhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon pėr atdhe
e nėse je tradhtarė
mos thuaj se shqiptarė je
As kurr mos thuj shqiptarė
nėse i pa rod bizarė e i pa fis e farė je le
asnjiher mos thuaj se je shqiptarė nėse trim me farė nuk je
shqiptari duhet trim me qenė e trim me le,
shqiptari shqiptarin nuk duhet me e shitė as me e ble
as ne besė e fjalė me e pre
pa trimni nuk ka shqiptarė
e trimni pa shqiptarė nuk ka
mos u bėn kurrė mercenarė
nėn rus nėn grek e shkja
as mos ju shit kurrė ndėrkombtarit
shqiptarin duaje si vlla
trim nėse je ather shqiptarė qofsh me komb e fe
qofsh gjithmonė skyfter
puntorė e trim me nderė
mos thuaj qė je shqiptarė nėse gėnjshtarė je
ndėrsy qiellit e zotit gėnjen
nėse nuk je nė luftė me armikun i rrept si rrufe
mos thuaj se je shqiptarė
nėse shqiptarin nė besė e prenė
para hanes e diellit rrenė
ma mirė shpallu me komb tradhtarė
se sa te thuash mbi dhe jam shqiptarė
shqiptari duhet tė ket gjak trimnije sa nji det
para drjetėsisė shqiptari i vėrtetė gėnjeshtren e qet
koken nė sater shpifjes e intriges ja qet
e
gėnjeshtarė nėse je
as besė e burrni nuk ke
shqiptarė ma nuk je
para tokes e dheut para fisit e para kombit nėse gėnjen
me gėnjye nuk duhet shqiptari-
as para thikes as para pushkes e litarit
e le ma me gėnjye pėr qef
shqiptari duhet si guri me kenė
e jo tė gėnjej
se gjaku ma nuk ėsht shqip nė dej
duke e ditė mirė se zoti hidhrohet pa masė
e feja shqiptare liget e normat qnjerzohen
shqiptarė tė jeshė ma nuk ke gjasė
as nėn tė bukurin qiell
as mbi tokė e dhe
nėse prishet shqiptari nė pikė tė dites n,pėr diell
ai mbetet pa komb e fe
mos gėnje nėse je shqiptarė kurr mos gėnje
as ma tė voglen grimė as trohė mos gėnje
as pikė as presje mos shto
tė verteten duhet me e ndje
te verteten deshmoje mbi dhe
nga e verteta mos u largo
mos lejo kurrė me u ble
nga nji e verrtetė mos u largo nėse shqiptarė je
nėse je shqiptarė mos u ligshto kurr mos u dorzo
mos u gjunjzo nėse je shqiptarė
mos thuej se jam shqiptar nėse je i pa besė vrastarė,
tinzarė tradhtarė mercenarė
mos thuaj kurr se je shqiptarė
nėse e falė armikun e se falė mikun
mos thuaj se je shqiptarė nėse vetvaresh nė litarė
duhet punė e besė
duhet optimizėm e tė qelikten qėndresė
shqiptari burrė i ndershem fisnik duhet te jetoj e te vdes
burrrnija i duhet per jetė
bėhu shqiptarė i vertetė
e vetvra duhet vetem ather
duhet vetvrarė vetėm nėse nga armiku rrethohesh
e nuk ke dalje pėr tė gjallė
ather si oso kuka duhet te flijohesh
baroti te shkoj lart me gurė e zallė
qiellit le te shkoj tymi perpjetė
hasmit tregoj se gjallė shqiptari nuk mbahet e nuk kapet
as rob nuk bėhet nė jetė
qe tė mos thot armiku e zuna shqiptarin te gjallė
e mos me u rjepė i gjallė me u rjepė i gjallė nga armiku
prej prerjes se syve veshve gjymtyrve
prandaj duhet te vringlloj qeliku
te ju tregohet armiqve te pafyrve
se shqiptari nuk kapet i gjallė
se armiku ėsht i lig ai dhunon gra e qika
vetem ather duhet menduar si me u vetvra
por ndryshe nuk e don burrnia as etika
shqiptari ne betejė duhet si skyfter me ra
mos me ra i gjallė sa te ket tokė e dhe e qiell e zot
e stinė e shekuj e mot
me u djegė duhet nė flakė e barot
mos thuaj kurr se jam shqiptarė nėse bjen i gjallė,nė dorė
as burri as grue shqiptarė po as fmija i djepit
nuk duhet tė bėhesh i gjorė
nėse je shqiptarė gjallė,nuk duhet me ra plumbin pa e shkrepė
nese gjakun e ke arbnorė
shqiptari nuk bjen leht pa flakė
pa u ndezė si zhari me gjak
vazhdon ne pjesen -II-
nga autori xhelal ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

lirik
07-03-09, 07:02
Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijn plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajn ndriquese e te shejt diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijeneve e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju e secilen germė tuajen dinake shpotitse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė do pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni fjalen e marrur nė uritha me jargė
edhe padront tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mos thuej se jam shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

nga autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''

Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse zot nuk ke,
Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse nuk je besimtarė,
Mos thuaj kurr mos thuaj se je shqiptarė,
nėse nuk ke shqiptare fe
nėse nuk lufton pėr liri e atdhe
pėr fis e farė e tokė
per flamur
pėr shqiponjen me dy kokė
pėr token tėnde pėr dheun tėnd me gurė
pėr miq e farefis e shokė
pėr tė shejtin tė dashurin atdhe
pėr qeill e diell e mėmėdhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon e puntorė nuk je
nėse pajtohesh me anarki
nėse nuk don liri
pamvarsi demokraci barazi
nėse nuk i don fusha e male
humanitete sociale
e shpirtin e njeriut human
nėse nuk shkrihesh pa u hamendur -
pėr dheun e te parve tanė
per trollin e lashtė ilirian
mos thuaj mos thuaj kurrė qė jam shqiptar'ė,
nėse i drejtė nuk je
nėse nuk je si flaka me zharė
nės e nuk je trim mbi dhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon pėr atdhe
e nėse je tradhtarė
mos thuaj se shqiptarė je
As kurr mos thuj shqiptarė
nėse i pa rod bizarė e i pa fis e farė je le
asnjiher mos thuaj se je shqiptarė nėse trim me farė nuk je
shqiptari duhet trim me qenė e trim me le,
shqiptari shqiptarin nuk duhet me e shitė as me e ble
as ne besė e fjalė me e pre
pa trimni nuk ka shqiptarė
e trimni pa shqiptarė nuk ka
mos u bėn kurrė mercenarė
nėn rus nėn grek e shkja
as mos ju shit kurrė ndėrkombtarit
shqiptarin duaje si vlla
trim nėse je ather shqiptarė qofsh me komb e fe
qofsh gjithmonė skyfter
puntorė e trim me nderė
mos thuaj qė je shqiptarė nėse gėnjshtarė je
ndėrsy qiellit e zotit gėnjen
nėse nuk je nė luftė me armikun i rrept si rrufe
mos thuaj se je shqiptarė
nėse shqiptarin nė besė e prenė
para hanes e diellit rrenė
ma mirė shpallu me komb tradhtarė
se sa te thuash mbi dhe jam shqiptarė
shqiptari duhet tė ket gjak trimnije sa nji det
para drjetėsisė shqiptari i vėrtetė gėnjeshtren e qet
koken nė sater shpifjes e intriges ja qet
e
gėnjeshtarė nėse je
as besė e burrni nuk ke
shqiptarė ma nuk je
para tokes e dheut para fisit e para kombit nėse gėnjen
me gėnjye nuk duhet shqiptari-
as para thikes as para pushkes e litarit
e le ma me gėnjye pėr qef
shqiptari duhet si guri me kenė
e jo tė gėnjej
se gjaku ma nuk ėsht shqip nė dej
duke e ditė mirė se zoti hidhrohet pa masė
e feja shqiptare liget e normat qnjerzohen
shqiptarė tė jeshė ma nuk ke gjasė
as nėn tė bukurin qiell
as mbi tokė e dhe
nėse prishet shqiptari nė pikė tė dites n,pėr diell
ai mbetet pa komb e fe
mos gėnje nėse je shqiptarė kurr mos gėnje
as ma tė voglen grimė as trohė mos gėnje
as pikė as presje mos shto
tė verteten duhet me e ndje
te verteten deshmoje mbi dhe
nga e verteta mos u largo
mos lejo kurrė me u ble
nga nji e verrtetė mos u largo nėse shqiptarė je
nėse je shqiptarė mos u ligshto kurr mos u dorzo
mos u gjunjzo nėse je shqiptarė
mos thuej se jam shqiptar nėse je i pa besė vrastarė,
tinzarė tradhtarė mercenarė
mos thuaj kurr se je shqiptarė
nėse e falė armikun e se falė mikun
mos thuaj se je shqiptarė nėse vetvaresh nė litarė
duhet punė e besė
duhet optimizėm e tė qelikten qėndresė
shqiptari burrė i ndershem fisnik duhet te jetoj e te vdes
burrrnija i duhet per jetė
bėhu shqiptarė i vertetė
e vetvra duhet vetem ather
duhet vetvrarė vetėm nėse nga armiku rrethohesh
e nuk ke dalje pėr tė gjallė
ather si oso kuka duhet te flijohesh
baroti te shkoj lart me gurė e zallė
qiellit le te shkoj tymi perpjetė
hasmit tregoj se gjallė shqiptari nuk mbahet e nuk kapet
as rob nuk bėhet nė jetė
qe tė mos thot armiku e zuna shqiptarin te gjallė
e mos me u rjepė i gjallė me u rjepė i gjallė nga armiku
prej prerjes se syve veshve gjymtyrve
prandaj duhet te vringlloj qeliku
te ju tregohet armiqve te pafyrve
se shqiptari nuk kapet i gjallė
se armiku ėsht i lig ai dhunon gra e qika
vetem ather duhet menduar si me u vetvra
por ndryshe nuk e don burrnia as etika
shqiptari ne betejė duhet si skyfter me ra
mos me ra i gjallė sa te ket tokė e dhe e qiell e zot
e stinė e shekuj e mot
me u djegė duhet nė flakė e barot
mos thuaj kurr se jam shqiptarė nėse bjen i gjallė,nė dorė
as burri as grue shqiptarė po as fmija i djepit
nuk duhet tė bėhesh i gjorė
nėse je shqiptarė gjallė,nuk duhet me ra plumbin pa e shkrepė
nese gjakun e ke arbnorė
shqiptari nuk bjen leht pa flakė
pa u ndezė si zhari me gjak
vazhdon ne pjesen -II-
nga autori xhelal ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

lirik
07-03-09, 12:33
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijnė plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajnė ndriquese e tė shenjtė diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijenave e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju, e secilen germė tuajen dinake shpotitėse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė disa pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni marrė shpotinė tuaj per vargun tim
atje nė urithat e djajt tuaj me jargė
edhe te padronėt tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-03-09, 22:12
Eh jeta ime shkollė
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
o jeta ime e plagosur shkollė e vujtėrisė
qė besen e mėsove nė parashkollorė alfabet
e ab c n- e miqsisė nė klasat fillore kur e ke nisė
e miqsinė pa hile nė jetė
'''''''''''''''''''
ti nuk dite kurrė se nė lulet e miqsisė
zhgėnjimi ushqehet me kameleone farė
se ti u rrite nė padajallėzinė e dashurisė
me gjakun e kulluar shqiptarė
------------
ti o jeta ime e plagosur
miqsinė e pate kult
nuk e dije se pėrbuzset pseudo rreze tė hudhin tė plandosur
pėr nji qast tė vesit e tė hapit tė ult
'''''''''''''''
nuk e dije se nė ngjyren e ajrit
mshefen fytyrat e pa ngjyra
se ti ishte qehre e beharit
maskat jan e nuk jan tė pėrkryera
------------
maskat mbi miqsi nė ndrrim motesh shkelin
sa her ju jep qasti interes me pi
ato vetėm rastin e fames e vjelin
kalojnė pastaj n' mohimėsi
''''''''''''''''
e kahdo vesi i zemres kah joshja i dredhė
turren edhe kah lakmi tjera
o zemra e jetes time
sa ndjenjat miqsore ty t i kan vjedhė
shkelset kohra tė pa vlera -
'''''''''''''
se kohrat artificiale kukulla teater jan
ato nuk njohin tė sinqert miqsi
ti je qiri qė u shkrive pėr secilin zandan
qė iken e te lan tė shkrirė me pa besi
'''''''''''''''''''''''''
hekurat e ftoft per miqsi s 'kan damarė
ata jan metal i pa gjak
miqsi nuk njeh akulli rrėshqits'tarė
kahdo qė rrėshqet kund shum e kund pak
''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
10-03-09, 05:15
Zbrite zot mshiren

'''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Zbrite zot m'shiren prej qiellit
E ndriqoe me rreze t- diellit
Me re t' bardha shkruaj lart'sinė
Edhe m'shiroe gjithmonė etninė
Sh n'dritja fatin n' gurė e dhe
Mbaja t' gjalla trimnitė rrfe
Mos ia shuaj erzin e nderen
Mbaja n' flakė at grykė mauzerren
Gati n thumb pėr grek e shkja
Pėr armiq qė i rrijnė pa nda
Shkruaja fatin t' mirė me dritė
N' ngjyr ė ylberi le ti shndritė
Edhe famen gjuhen e t' parit
Ruaja besen t' lashtė t 'shqiptarit
Mos e le nėn kthetra t' huaja
Me u poshtru po qika e gruaja
le ti rrin ne dej trimrija
jo pshtjellimi e anarkija
e me u qthurė ka puna e bes
ne klane te kqija e interesa
kush per lavd kush tue pengue
kush prej armikue dirigjue
per me i hy kalasė nga mbrenda
prandaj ne vargje un ngarenda
per me u lutė me dinė e fe
me ja ruajt kta gurė e dhe
edhe nji tė fisme drejtsi prore
jo perqarje krahinore
jo per lavd me ra n per rrmore
ne gremina e perqa
e me u tallė me ne ai shkja
veq pse hyn te ne munafiku
per me i qa etnisė qerpiku
se ai kur hyn po ne ushtri
nuk len plan n' copa pa e gri
plan te mirė kahdo te shqiptarit
se e shtynė joshja e mercenarit
me pengue e me perqa
me punue per grek e shkja
e nuk len bashk dy shqiptarė
se ka falė zoti tradhtarė
mos me lanė bashk kend mbi dhe
veq me u shitė per grek e shkje
hyn kuder ne etni
ne ushtri e polici
e kahdo edhe ne kuvend
gjoja qeshet me pak shend
tu u zgerdhi me buzė tradhtore
tui dhan pak si rrezatore
qehres vet ngapak buqeshje
por se ajo ėsht veq nji zgerdheshje
prej mashtrimit peprunue
si rruspijat tu u shtihue
per qellimi eka mashtrimin
klane e ndarjee sabotimin
e dnrron masken porsi ngjyra
kahdo turret merr detyra
mu nė palcė atdheut me i hy
me ja mbyllė te ardhmen me dry
me aktrim e sabotim
n' zhgjyr t' pa besė edhe me krim
ja ndalė kohen mbarė vatanit
veq pse i nxitė loja e satanit
prandaj ndjejė oj kohė me lisa
kahdo ka shqipni me lisa
mos ma le i tradhtarė mbi dhe
djegma flakė oj e qielit rrfe
token te arbrit me e pastrue
kahdo etnija me vizllue
prej te bukures pastertije
se kshtu shqipes i ka hije
jo me krymba e me klane
me u mykė trojet iliriane
por se o zot ti me ma rue
unitettin me ja shtue
Mb'shtillja n' fat at t ė lashten votren
Ruej shqiptarit nanė e motren
Edhe f'mijt e brezin t' sotit
Fatin t' mirė shkrueja gjith motit
Deri sa t' ket dhe ranė dhe e e gurė
mbaja t' gjallė shqipen n 'flamur
mos e le kurr me iu ligshtue
nėn kambė t' huej as'kurr me u shtrue

mbroje o zot shqipninė e vogel
t' mos e mbajė bota si gogel
si ndoj leckė a mozaik
gjith tue e shtrue nen qdo armik
shit e blej per metelik
blej shqiptarė e merecenarė
lej mbi dhe si varfanjarė
shtyj ne at breg her n' tjetrin breg
talle njeni e tjetri djeg
hajde tjetri e bjer mbi vasha
krajl sulltan e mbret e pasha
komunist e fajdegji
klanorist e tarikgji
hajna te zi e pashallarė
shum mashtrues e mercenarė
edhe te botes nderkombtare
blej rruspija per pa pare
kput ushkure per dinarė
per dhrahimi e per dollarė
si unmiku e si armiku
veq pse u rrin n' gjep meteliku
ne zjgjyr e jargė ai gjith tu u lye
per te gjallė etninė tue thye
thyej etni ku i thonė shqiptare
grupe t e zeza nderkombtare
mos le gja per mbrapsht pa kthye
te gjallė etninė mbi dhe me thye
me ja humb kahdo moralin
me ja prishė po qikė e djalin
mos e le kund me punue
ndajė me vlla e burrė e grue
mbloj ne varfri ene katandi
qe t'mos gzohet plak a i ri
merrja te gjhitha ato miniera
grryeje prishe me tendera
shtrija kahdo at korrupcionin
edhe ne pushtet futja demonin
ndaje te gjallė po vllaun me vlla
kahdo fe e krahinė ku ka
'''
e mos le mbi dhe ne etni
fat as te ardhme as bukuri
kahdo shqipes me i nxi jeten
tue ja mshefė po te verteten
te verteten mshefe prore
gjith t renkoj toka arbnore
her nen grek e her nen shkja
ne gjendje lufte pa ja nda
''''
turru ne zgjedhje e ne mashtrime
fort po vuan etnija ime
s po ka drita as prodhime
kahdi i sillet deputeti
s' duket ne ara bereqeti
veq po qajnė fusha e kodrina
kshtu po i shkojnė po moti e stina
gjith me vuajtje e sabotime
vjedhje arkash me mashtrime
per me u vyshkė per s gjalli shtetit
me pas halle porsi deti
populli i mjerė per me u vet varė
mos me dashtė me u qujat shqiptarė
veq pse myku e klanori
po e vyshkė e krahinori
mercenari e putha'dori
e do tjerė te pa taban
do tradhtarė kahdo qe jan
'''''''''''''
prandaj qiell ma ruaj etninė
m ja shto fatin ebukurinė
e jo shqiptart t 'merren vet me vete
e gjithfar sorre e kaqubete
me ja shkelė t drejten mbi dhe
e i jan lshue me klane e fe
''''''''
per me e shty gjithkah planeti
ruaje zot kah toka e deti
ruaja vashat ruaja gratė
ruaja t 'bijt qė i ka shtatgjatė
edhe vashat si perrija
kahdo etnike rrin shqipnija
mshira jote o zot prej teje
mos e ndaft shqiptarin feje
as n' krahina neje neje
as me grup as me krahinė
t 'bardha i past po mot e stinė
edhe trimninė po gjithmonė t' parit
mos me u shtrue thuundres t -barbarit
e per hasmin gjith qoftė gati
n'rrethtoret lidhė pėr shtati
edhe gra gjithmon e' t' reja
t 'rrepta i past n' barot si rrfeja
sikur osa me u flijue
gjallė nen shkja mos me u turpnue
per kah feja n' trup t 'mos shkyhet
n' asnji kokė shqipja t 'mos thyhet
trup e rrashtė po nji me mbetė
qoftė gjithmonė shqipnija n' jetė
me plot fat e me plot t 'mira
rrnofsh shqipni me t' drejta t 'lira
me plot nderė me plot hambare
me bashkim e gjuhė shqiptare
zoti i qiellit ta dhshtė t' mbaren
t' lashtė shqipnisė me ia ruejt faren
t' mos i bjer mbi kokė varfrija
mos me ndy me punė te kqija
shtroja zot po udht me fat
pa tradhtarė e renegat
t' mos i shiten lirė mbi dhe
t' bijt e sajė per lek e fe
balten mjaltė ta dijnė ma t' shtrejtė
t' gjith shqiptar me fe me ndejtė
n' voter t 'parve e per kah fisi
lidh le t' rrijnė per shoke e plisi
me ata tirq e gjamadana
gegė e toskė si i lindi nana
shum shtrengue ta mbajnė dyfekun
veshė me plumba t 'mbajnė jelekun
gjithmonė hasmin tue pergjue
kurr shqipnija pa u ligshtue
kah ka megjė me fije t 'barit
rrnoftė gjithmonė ndera e shqiptarit
syni pishė n 'vigjil t' vrojtimit
ora i ndjetė kti komb ma trimit
gjithmonė pran e n 'fat punue
mos e lshoftė dheun pa luftue
per pa e shkri po t' fundit djep
rrnoft shqipnija shkrep mė shkrep
gjithmonė lirė skyftera t 'malit
n' punė e n fat po djal pas djalit
n' gegė e toskė bashk me tri fe
rrnoft shqipnia n' pllambė e dhe
nė qdo kokerr dhe e gurė
t 'lirė i past gjuhė e flamur
edhe kah deti ku bjen rana
gjith shkėlqeftė si dielli e hana
gjithkah n' pallmbė shqipni i thonė
e bashkueme rrnoftė gjithmonė
edhe e fortė po rrnoft etnike
gjithmon rrnoft si nji qelike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
10-03-09, 06:41
Treqind yje
''''''''''''''''''''''''''
kushtuar Shotė Galices
'''''''''''''''''''''''''''''''
Treqin ,yje t kan shkrue n' pika
Ti ma e mira ishe nder qika
Me ato vteulla n' hark si vija
Lum si vashė qė t' pat etnija
si pa gjak q ė s' rrin damari
e pa shkelqim qe nuk rrrin ari
as py ta kanga nuk rrin
pa e dridhė teli qiftelinė
'''''''''
se ato yje t' kan la n' nuri
t 'kan shendritė si ngjyrė biluri
ta kan falė ngjyren pėr ballė
ata yj qė t' shohin n' mallė
edhe shkri t' kan n' nurė prej ari
e t' kan' mbshjtjellė si lulet n' bari
me ato fije me ato fleta

Nė at kėrcyell ku t' shndriste jeta
n' refleks t 'ballit si yllė drite
n' per shqipni ti qeillit shndrite
edhe emrin e ke shkrue
n' treqind yje e ke shartue
neper qiell e meteore
moj trimnesha e tok's arbnore
E n'rrezatim siq shkrepė ingjija
ne gurė qmue qė i ka shqipnija
i a fitove zemren hanes
kur ke kndue nė gjuhė tė nanes
edhe n 'prehen t' ra sharkija
kan 'heshtė zogjt ne curra e vrrija
kur ke kndue moj drenicjane
kan ushtue lugjet dardane
kanga jote ka zbritė zana
kur je shkrue me gjamadana
n, rrethatore m' je qendisė
porsi ylli i bukurisė
fytyra jote art mahnije
rrethatorja te kishte hije
se ishe nusja e Azem Galices
porsi zana e qiqavices
ah sa mirė t' jehoj martina
po q' i trembe shkje e shkina
po q' t' kan njoftė kreshnikt e malit
t 'kndohet kanga djal pas djalit
ty moj shotė moj heroinė
qou njiher e shih shqipninė
se kan mallė shum fusha e ara
me ta pa at pushkė me lara
me ta pa at rrrethatore
me ta pa qehren arbnore
ato duar me lkurė dukati
at bel t 'hollė lidhur per shtati
me ta pa qehren burrnore
at nagant shtrengue per dore
edhe vijat me gajtana
n' thumb kur shtine kapetana
e sa qetnik ke shtrue per dhe
sa gjandar e cuba shkje
gjeraqina t' pat zili
per dy sytė kur n' thumb ke shti
shkje qetnik e ne lule t ballit
e i ke ke shtri mbi tokė te zallit
me ato te famshme rrethatore
gjith tue mbrojt token arbnore
si e mbronė vet ajo gjeraqina
ke veshė n' t' zi sa shkje e shkina
se ty shqiponjė t' lindi dardana
mirė ke vra sa kapetana
shkje te krajlit e gjandar shkje
holl n' martinė ke qitė si rrfe
nuk t' ėsht njoftė ndoj huqe n' qark
mbreht si zhgjeta lshue n' per hark
i ke lshue plumbat n 'fishkllimė
ti je e para heroinė
trembdhjet vjet me pushkė ne dorė
per te shtrejtin dheun arbnorė
neper male ke luftue
kahdo shtigjet kan jehue
edhe e rrepta pushka jote
per kto troje kastriote
me at thumb ke shpue armikun
plumbat tu kan shpue qelikun
edhe jehona ne ato male
trembdhjet vjet luften se ndale
me gjandar e me vojvod
sa fisnike n 'fis e n' rod
je moj shotė simbol trimnije
gjamadani te kishte hije
edhe gersheta e bukurisė
e gajtanat te kan qendisė
kahdo shkrue neper gjerdane
e qehrja jote iliriane
hije te kishte edhe i hollė beli
e n' qifteli kur t' dridhej teli
ke pas kndue per zhuj selmana
per shum trima me tagana
e per osen e kulles t' barotit
e per trimnitė e kastriotit
shum e odat i ke frymzue
me ato kangė kah ke jehue
por edhe me pushkė e me martinė
ke luftue si gjerqaqinė
lum per ty po radisheva
qe t' perkundi ne ato treva
kur rrin toka me burbuqe
e ku i thonė drenica e kuqe
ku i thonė tokes ilirjane
qė tė dha gjuhė e at gji nane
lum pėr ty po ban drenica
shum ke gjue shajka e kapica
fort shitue ma ke armikun
plumbat tu kan vra qetnikun
kuur pa t 'huqė ndojher martina
lshue n' kushtrim si gjeraqina
me ata trima pėrr rreth veti
t' pat shkue zani larg te j deti
edhe t 'ka njoftė roma e parisi
se ti ishe shqiponj lisi
washingtona e lisabona
shotė galicė shqiponjė e jona
te njofti londra e berlini
se jan skuqur ibri e drini
me gjak prore te qetnikut
kur ty plumbat e qelikut
te kan jehue me krismė batare
per liri te tok's shqiptare
kahdo shkruanin ato gazeta
kur ti pushkė ke qitė si zhgjeta
me ata plumba qe ne ajrije
kan fishkllue per tokė shqipnije
shum e armikun kan tmerrue
me kushtrim kur ke luftue
per liri te toks dardane
moj trimnesha kapedane
ti ke pri ne mal me burra
ne bjeshk e vrrije suka e curra
e neper kodra me qetina
te ka jehue si rrfe martina
per atdheun ku i thonė shqipni
jeten tande e bane fli
edhe ke folė ne oda pa pra
qe nuk shtrohesh gjallė nen shkja
deri sa t' jet martina n' za
dej sa t 'ka fisheku fjalen
kurr betejat nuk do t' ndalen
kshtu per ty kan thanė krahinat
kshtu do t 'kndojnė n' per mote stinat
sa t jet gjallė mbi dhe sharkija
s' ka me e ndalė kangen shqipnija
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori i kenges shqiptare
kushtuar shoqte galices
xhelal ferizi nga mitrovica ---
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
10-03-09, 06:41
Treqind yje
''''''''''''''''''''''''''
kushtuar Shotė Galices
'''''''''''''''''''''''''''''''
Treqin ,yje t kan shkrue n' pika
Ti ma e mira ishe nder qika
Me ato vteulla n' hark si vija
Lum si vashė qė t' pat etnija
si pa gjak q ė s' rrin damari
e pa shkelqim qe nuk rrrin ari
as py ta kanga nuk rrin
pa e dridhė teli qiftelinė
'''''''''
se ato yje t' kan la n' nuri
t 'kan shendritė si ngjyrė biluri
ta kan falė ngjyren pėr ballė
ata yj qė t' shohin n' mallė
edhe shkri t' kan n' nurė prej ari
e t' kan' mbshjtjellė si lulet n' bari
me ato fije me ato fleta

Nė at kėrcyell ku t' shndriste jeta
n' refleks t 'ballit si yllė drite
n' per shqipni ti qeillit shndrite
edhe emrin e ke shkrue
n' treqind yje e ke shartue
neper qiell e meteore
moj trimnesha e tok's arbnore
E n'rrezatim siq shkrepė ingjija
ne gurė qmue qė i ka shqipnija
i a fitove zemren hanes
kur ke kndue nė gjuhė tė nanes
edhe n 'prehen t' ra sharkija
kan 'heshtė zogjt ne curra e vrrija
kur ke kndue moj drenicjane
kan ushtue lugjet dardane
kanga jote ka zbritė zana
kur je shkrue me gjamadana
n, rrethatore m' je qendisė
porsi ylli i bukurisė
fytyra jote art mahnije
rrethatorja te kishte hije
se ishe nusja e Azem Galices
porsi zana e qiqavices
ah sa mirė t' jehoj martina
po q' i trembe shkje e shkina
po q' t' kan njoftė kreshnikt e malit
t 'kndohet kanga djal pas djalit
ty moj shotė moj heroinė
qou njiher e shih shqipninė
se kan mallė shum fusha e ara
me ta pa at pushkė me lara
me ta pa at rrrethatore
me ta pa qehren arbnore
ato duar me lkurė dukati
at bel t 'hollė lidhur per shtati
me ta pa qehren burrnore
at nagant shtrengue per dore
edhe vijat me gajtana
n' thumb kur shtine kapetana
e sa qetnik ke shtrue per dhe
sa gjandar e cuba shkje
gjeraqina t' pat zili
per dy sytė kur n' thumb ke shti
shkje qetnik e ne lule t ballit
e i ke ke shtri mbi tokė te zallit
me ato te famshme rrethatore
gjith tue mbrojt token arbnore
si e mbronė vet ajo gjeraqina
ke veshė n' t' zi sa shkje e shkina
se ty shqiponjė t' lindi dardana
mirė ke vra sa kapetana
shkje te krajlit e gjandar shkje
holl n' martinė ke qitė si rrfe
nuk t' ėsht njoftė ndoj huqe n' qark
mbreht si zhgjeta lshue n' per hark
i ke lshue plumbat n 'fishkllimė
ti je e para heroinė
trembdhjet vjet me pushkė ne dorė
per te shtrejtin dheun arbnorė
neper male ke luftue
kahdo shtigjet kan jehue
edhe e rrepta pushka jote
per kto troje kastriote
me at thumb ke shpue armikun
plumbat tu kan shpue qelikun
edhe jehona ne ato male
trembdhjet vjet luften se ndale
me gjandar e me vojvod
sa fisnike n 'fis e n' rod
je moj shotė simbol trimnije
gjamadani te kishte hije
edhe gersheta e bukurisė
e gajtanat te kan qendisė
kahdo shkrue neper gjerdane
e qehrja jote iliriane
hije te kishte edhe i hollė beli
e n' qifteli kur t' dridhej teli
ke pas kndue per zhuj selmana
per shum trima me tagana
e per osen e kulles t' barotit
e per trimnitė e kastriotit
shum e odat i ke frymzue
me ato kangė kah ke jehue
por edhe me pushkė e me martinė
ke luftue si gjerqaqinė
lum per ty po radisheva
qe t' perkundi ne ato treva
kur rrin toka me burbuqe
e ku i thonė drenica e kuqe
ku i thonė tokes ilirjane
qė tė dha gjuhė e at gji nane
lum pėr ty po ban drenica
shum ke gjue shajka e kapica
fort shitue ma ke armikun
plumbat tu kan vra qetnikun
kuur pa t 'huqė ndojher martina
lshue n' kushtrim si gjeraqina
me ata trima pėrr rreth veti
t' pat shkue zani larg te j deti
edhe t 'ka njoftė roma e parisi
se ti ishe shqiponj lisi
washingtona e lisabona
shotė galicė shqiponjė e jona
te njofti londra e berlini
se jan skuqur ibri e drini
me gjak prore te qetnikut
kur ty plumbat e qelikut
te kan jehue me krismė batare
per liri te tok's shqiptare
kahdo shkruanin ato gazeta
kur ti pushkė ke qitė si zhgjeta
me ata plumba qe ne ajrije
kan fishkllue per tokė shqipnije
shum e armikun kan tmerrue
me kushtrim kur ke luftue
per liri te toks dardane
moj trimnesha kapedane
ti ke pri ne mal me burra
ne bjeshk e vrrije suka e curra
e neper kodra me qetina
te ka jehue si rrfe martina
per atdheun ku i thonė shqipni
jeten tande e bane fli
edhe ke folė ne oda pa pra
qe nuk shtrohesh gjallė nen shkja
deri sa t' jet martina n' za
dej sa t 'ka fisheku fjalen
kurr betejat nuk do t' ndalen
kshtu per ty kan thanė krahinat
kshtu do t 'kndojnė n' per mote stinat
sa t jet gjallė mbi dhe sharkija
s' ka me e ndalė kangen shqipnija
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori i kenges shqiptare
kushtuar shoqte galices
xhelal ferizi nga mitrovica ---
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
10-03-09, 07:27
Me thuaj
''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
pashė kėt mal oj zanė ti mė thuaj
pse un liriku aq shum po vuaj
kahdo dushku po e sheh i malit
se etnija djal pas djalit
kurr nuk pat liri as jetė
jo ma pak se tremij vjet
tue vringllue gjith arm't qelike
per me pasė shqipni etnike
e un tash sot po rri n' kto anė
po i shikoj tash diell e hanė
se si shohin rrokullinė
kahdo rob ku e mbajnė etninė
greku e prangat pansllaviane
token te parve iliriane
kahdo i thonė shqipni etnike
kah kosove ilirike
e qameria tjetra veoter
edhe malsija e shtrejta voter
ku i thonė tuz plavė e guci
edhe deti me kaltri
kah kalaja e ulqinit
prandaj qajė o penda e shkrimit
piko lot e piko ngjyrė
dil e shihe hanen ne ftyrė
si ka dalė me ato faqe
shihi lulet manushaqe
neper troje rrijn mendue
a thua kush mi ka robrue
qe nuk gzohen si pranvera
kudo ne botė si lulet tjera
pse si ne lot duket currili
e si tue kja cicron bilbili
a thue tokė ti mori arbnore
mos nder shekuj je fajtore
pse nuk nxjerr lfutra e vullkane
me e shkdundė zgjedhen pansllaviane
prandaj qanė ne pranverė bilbili
edhe i fushes karajfili
edhe prroni e ujt e malit
ne grugullima djal pas djalit
hiq ma pak se tremij vjet
lot roberie gurra qet
se po e mbanė pe tte gjall ai shkja
ne thunder t keqe pa ja nda
shkundu o gurė shkdunu o dru
e pse me rrini si haru
e pse shikoni ket roberi
kta bajloz me gjak te zi
ket kulqeder pansallaviane
shkundu i her oj tokė dardane
e mi lsho kushtrim malsisė
ohrit struges e qamerisė
se gjak do te derdhet neper prroje
e s do te ket roberi ne troje
por se pushka e shqiptarit
mu ne ballė do bjen barbarit
qe ktu ka ardhe nga ato stepa
me na i shkelė po malee shkrepa
ara e fusha e bjeshk e vrrije
kahdo i thonė po tokė shqipnije

-------------------------
vazhdon kjo kenge neper pjes tjera

lirik
10-03-09, 07:32
Vargut ia fala
''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''
vargut ia fala germat magjike
nė germa nė secilen me miliona fije bukuri
aty idealet i thuri titanike
ne secilen germė vdes o varg pėr ty pėr caqet tua etike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''
un o varg ty ti fala shprehjet madhore
kurrizin ta thura dhe ta mendova si ylber
ty ti kam falė tė gjitha ekzistimet toksore
ty tė dua o varg tė jeshė cak per her
'''''''''''''''''''''''''''''
------------------
xhelal ferizi autori

-------------------

lirik
10-03-09, 09:12
Romansa
'''''''''''''''''' nga autori xhelal ferizi liriku
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::
ah romansa dikurė me gitaren time nostalgjike
kam kėnduar afėr lumit e detit me mallėngjime
o gitara ime sa romansat i kam kėnduar me ty oj magjike
secil varg zemer secila rimė shenjtėri me ri'imime
'''''''''''''''
un kam kėnduar me gitaren time nėn fletė tė lisit
kam kėnduar pėr dashurinė nėn qershija
i kam kėnduar edhe kombit tim gjubletes e plisit
kam qa nė tė tel tė gitares kur ėsht rimue etnike shqipėria
''''''''''''
un kam kėndue me gitarė edhe pėr secilin ind tė qiellit
pėr secilin damarė nė atdhe
un nė emocion me tinguj i kam prekė ndjenjat diellit
nė palcė te rrezeve ku ai shqip ka nxe
'''''''''''''''''
gitara ime aq melankolike
gurėt i ka bė qė tė ndjehen tė gjallė
ajo me notat e saja magjike
kohrat i ka shpirtėzuar me mallė
''''''''''''
ah romansat e mia me gitarė dikurė
kan shpirtzuar lidhje tė mahnitshme bukurije
nga zemra nė zemer nė jetė kan lidhė magjike urė
kan lidhur fjalė me art si dehje nė aromė dashurie
'''''''''''''''''
a tė kujtohet gitarė fjala ime romantike
ti kur e shpirtėzoje nė secilin tel
kur ndonjė romansė e shkruaja pėr dashurinė idilike
liriku me varg sot prap si dikurė po del
''''''''''''''''''''
gitarė nė shkallėt e qytetit tė bukur nė hyrje'' un me ty
kemi shpirtėzuar kohrat me tė shpirtit tela
kemi kėnduar bashk magjikshėm pėr sa tė mahnitshėm sy
qė vashat shqiptare i kishin e flokun krela krela
'''''''''''''''''
mua loti tash o gitarė po mė pikė
se un isha djalė qyteti
a tė kujtohet nata me plot yje drite e galaktikė
kur un romansa me ty kėndoja pran nji deti
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
10-03-09, 09:34
Sa tė dua oj bukuri
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''
sa tė dua oj bukuri
ah mi fal ata sy si t' d etit
qė mi ke plot dashuri
o ti e gzofsh kuroren t' mbretit
''''''''''''
ma gėzofsh e u bėfsh mbretėreshė
edhe ylli tė shndrittė n'lakmi
me gzim ylberi zemren me t ' veshė
nė ngjyra ylberash plot larmi
'''''''''''''''
kėshtu ta dua zemren qiellore
por si e ka e qiellit kaltrija
vshur n' rreze ari diellore
qė ty t' shoh arti nga lakmija
''''''''''''
o ty tė shkruaj moj portokalle
si shartimi nė shegė te kuqe
dua tė shoh si yllė pa halle
tue t 'qeshė ftyra si burbuqe
''''''''''''''''
kah hjeshi lshon n' tokė shqiptare
si bilbil mbas kanarine
tue kėndue n' gjuhė cicrimtare
bredh mė bredh e degė qetine
------------'
tė dy kraht ti shoh larmue
si tė ndoj shpendi magjistarė
bukurinė ka me ta shkrue
rrezja e diellit prarue nė arė
-----------
se dy vetulla dy shigjeta
mi ke ballit si hark kthye
si ylberi ne troje te veta
n' dy skajė qielli ku bjen thye
''''''''
un kshtu si ti lule s' kam pa
me i ngja qehres karajfile
fleta fleta sharmin nda
bukurinė tue shfaqė pa hile
'''''''''''''''
vet ylberi tė pėrkulet
me ngjyrė t' larme t' qiellit t' gjerė
ty tė shtrohen tė gjitha lulet
se ti e mbanė ma tė bukuren erė
''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
11-03-09, 22:56
Eh ti botė
''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

e ti botė qė rrin gjithkah mbi shpresa
me ato kombe e njgjyra e lėkura e fe
qė rrin mbi halle e mbi interesa
e kah vrapon gjith' kush pėr nje jetė t' re
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
dijeni pra mirė se ky dhe e globi
kah ju doni me nxjerrė shije jete
keq po sillet nji far i zi kobi
do t 'pėrzihen vullkane e dete
'''''''''''''''''''
pse ka dalė thonė nji brevė kokė njeri
putin emrin ia thot rusija
ky mendon shqiptart me i shtrue i mjeri
me i dhanė shkjaut t 'ballkanit tapija
'''''''''''''''''''''''''''
tue mendue se nė dorė e ka raketen

edhe atomin e nuk i luan qerpiku
majat nė qiell tė armve atijė po i preken
tank e top thonė i ka prej qeliku
''''''''''''''''''''''''
shtrėngue armėsh e me dy sy akull
ka msy boten e tokat shqiptare
don planetin thot pėr me e rrxue shakull
tu i joshė klanet me nji gjuhė vrastare
''''''''''''''''''
pa mendue i mjeri askund n't'trurit kore
ku ai tru i mėrdhitė kah moskova
i ėsht ngri mendja pėr token arbnore
por vullkan kan thanė ėsht kosova
''''''''''''''''''''''''
ka harrue kjo farė e stepave cubash
se keq nisė i ka hovet nė rrugė qorre
tue mendue s e jem qyqe kaqubash
po shqiptari boten e bėn vorre
'''''''''''''''''''
pėr tokė tė vet per troje e liri
kur ėsht puna e per dhe te parve
bien shqiptart ne liuftra me duhi
per te ua ndalur turrin e barbarve
'''''''''''''''''
se n' per vija kahdo n' qiell e dhe
mbrendė n'rusi hyn shqiptari i ri e plak
mbi rusi ma dielli s'ka me nxe
nė vend te ujit globi do t' pin gjak
''''''''''''''''''
edhe mosken flakė e djegė baroti
se s durohet shkina ruse prore
se la nipa osa e kastrioti
nė zjarrė qė hidhen pėr tokė t' shtrejtė arbnore
'''''''''''''''''''''''''

pse mendue ke ti oj rusi akull'shkreta
ruse stepash oj zemer katile
se nėn thunder tėnde do t' mė rrin jeta
dardanija e lashta karajfile


ke harrue se i madhi oso kuka
amanet ne na e ka lanė barotin
se do drdihen te gjitha male e suka
ke harrue ti Gjergj kastriotin
''''''''''''''''''
s' jem qeqen ne nuk jem as kozak
as nuk jemi tunguz e peqenek
por ilir tė lashtė jemi ne me gjak
si me le shqiptari din me vdek'
''''''''''''''
e s a pėr tym qė do ta mbloj rusinė
bardh sibiri ma kund s' ka me u pa
ke me e pa kohrat kur tė vijnė
nė copa t' vogla rus e grek e shkja
'''''''''''''''''''
ose duart larg mbajė prej ballkani
larg prej deti fushe e dardanije
se nuk shjkelė ma kendej pansllaviani
sa te ket djem e barot shqipnije
''''''''''''''''''''
pse si duket besa qenka shkrue
qysh se zoti ka nisė ujė e dhe
pėrmbi glob kush jetė mos me gzue
se n' pushtime lakmojkan kombe e fe
''''''''''''''


ne dhe e te huaj me mbajt ė syrin pa t' drejt feje
pa thanė zoti e pa thanė gjithsija
kombe te mdhaja po ma kan si zeje
ne kom,be te vogla me sundue robrija
'''''''''''''''''''
por n' shqipni gatuhet baroti
edhe hahet besa more shkja
deri sa qeilli tė ėsht e dielli e zoti
kurr shqipnija mbi dhe s ' ka me u nda
''''''''''''''''''''
prandaj mendjen veshe me arsye
e mos mbaj kndej kurr ndoj lakmi
se planete ne copa per pa u thye
nuk do te shtrohet ma kjo e lashtė shqipni
'''''''''''''''
as nen shkja e as nen tjerė t' zaptues
sa te jet flaka barotie benzina
mos mendo kendej me ardh pushtues
se te gjith do t' digjen si osa te vranina
''''''''''''''''''''
edhe gra e vasha edhe djepa
shum ma mirė se nen pushtues i mjerė
le te mbesin veq qyqet nder shkrepa
se shqiptari do te hidhet ne erė
'''''''''''
bashk me armikun do ta djeg vetvetin
se me i lshue trojet ne dorė te huaj
tokat te buzkura dheun t' bekuem e detin
gjaku i jonė esht flakė e jo ujė
''''''''''''''''
prandaj rri ne ato stepa te sibirit
e mos msyj me lakmi barbare
kndej ku i pari fara e ilirit
na i lan kto toka shqiptare
'''''''''''''''''''
e do ti mbajmė neper breza e jetė
shqipet kndej kan me kontrollue qiellin
prej moll's t' kuqe n' qamėri e nė det
e lirė shqipnija do i g'zoj dritė e diellin
''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
11-03-09, 22:57
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrse o djallė ty tė fajsojnė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse o djallė tė ngacmojnė
kohrat e njeriu vet
kur ty shum'her me djallzi ta kalojnė
pėrse nuk tė lėnė tė qetė-
'''''''''''''''''''
ti si njeriu o djallė nuk je
je engjull nė krahasim me dredhitė njerzore
si ai ti nuk din me e zhvillu intrigen mbi dhe
se njeriu ėsht qenje mbi djallėzore
''''''''''''''''
njeriu ta kalon ty o i pa fajshmi djallė
kot qė ty me faje tė ngarkojnė
njeriu e ka djegė boten dhe e gurė e zallė
pėrse o djallė ty tė fajsojnė
'''''''''''''''
ti fajtorė pėr moralin e qthurjen e tij nuk ke
ti nuk zhvishesh siq zhvishen disa njerzore fundrrina
ti je i pa fajshėm mbi dhe
pėrse tė fajsojnė ty kohra mot e stina
'''''''''''''
ti nuk prodhon glob e vrasėse raketa
njeriu me at krim vrastarė po merret
pėrse ty o djallė pa faj po tė nxihet jeta
e akuza ndaj teje nuk shterret
'''''''''''''''''
o djallė i urtė i pa faj pėrse
shekujt aq shum tė akuzuan

e kohrat fajtore si sot si dje
ty pėr gjithqka tė fajsuan
''''''''''''''''
pėrse fajet e tyre ti ngarkojnė ty
kur ti je i pa faj i mirė
o djallė njeriu ėsht ai qė shpirtra gjithmonė ka thy
me masken e tijė tė p'shtirė
''''''''''''''
ty tė kan gjuajtur o djallė gjith me gurė
e me mallkime kahdo edhe nė mekė e medinė
por njerzit jan ata qė kėpusin shpresė dashuri e qdo urė
njeriu e shpiku marrėzinė
'''''''''''''''''''
djallė le tė quhet njeriu gjithmonė
ai gjith ka prishur paqen
seclen lule e ka vyshkė nė emocion
karajfilen lulkuqen manushaqen
'''''''''''''''
djalli ėsht shum i mirė
pse faj i veni o maska
njeriu ėsht qenja ma e nxirė
dyftyrrshi qė u poll nga laraska
'''''''''''''''''''''
njeriu bėn mbi dhe tradhėtinė
njeriu fioshnjet i vret
njeriu zhvillon pedofilinė
njeriu ėsht hataja vet
---------
njeriu ėsht qenje homoseksi e krimi
njeri ėsht qmendia e kėsajė bote
njeriu ėsht degjenerimi
qė sillet si ligj nė majė rrote
'''''''''''''
ai e ka mbėrthyer natyren pėr fyti
njeriu ėsht ai qė me tė ligat mbarsohet
ai dhe e keqja e tij ne na mbyti
djalli pėr se pra fajsohet
'''''''''''''''''
mbrojeni te pafajshmin djallin
se njeriu ate e ndjek
njeri e mbushė gjak e lot dhe e zallin
njeriu i bėn shpresat me vdekė
''''''''''''''''''''
njeriu e ka shpikė ndytsiren
njeriu e ka shpikė tradhtinė
njeriu e ndrron orė e qast fytren
njeriu e vret dashurinė
''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi-liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
11-03-09, 22:58
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vargu im idhnak
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
nuk jam un k'tu per qeshtje personale qė kam dalė
ndoshta mendon kush ndonje lėmoshė kam dalė me kėrku
as mė ka shkuar mendja mua nė at drejtim ndonjeherė
dhe kushdo qė mendon se un pėr l'moshė jam duke shkru
gabon rėnd me gjithqka ka me shkrim e me mendim e me fjalė
e kush mendon
se un nuk kam mbetė ne duar te huaja si i mjerė
gabon se pse un mbijetesave gjithmonė ua kam dalė
e luftoj me penden time per drejtesi e per vlerė
prej dritave te mirsisė pra mar shprehje e fjalė
as nuk jam ziliqarė nėse dikush ma kalon me varg e me dije
as nuk jam dalė kėtu pėr tė shitė nė vargje vetem helm e vnerė
por kam dal me pendė qė vajton me ngjyrė ore lum zotnija
kam dalė per hallet qe i ka shqipnija etnike e mjerė
se ngjyra e pendes time po qanė pėr shekujt dhe thundrat kohore te pamėshira
neper te cilat tmerre e shkelur e trishtuar e sakatosur kaloj nanė shqipnija
kam dalė kėtu pėr qėllimin e mirė me dritė tė kėsajė pende pėr caqe tė e qellime te dlira
se shqipnija a nuk e shihni o tė uruar qe sa shekuj e epoka
pushtues qe ndrroj e mbytur ne gjak nė dhimbje neper kob e lot
sa shum i vuajti i renkoi dheu e toka
neper shekuj etnikja gjėmoi neper kohra e mot
sa shum u pergjak e perflak ne luftra e barot
sa shum i ka ra hiri e shkrumbi nga shkelsit dhunues e hordhi barbare
kahdo etnike kjo ishte dikurė me kufij shtri plot larmi e bukuri buzė deti
e vuajtur e shkelur ajo me kokė nė hi po dergjet edhe sot
e me mundime po kalon neper dhimbje aq shum etnija shqiptare
kur han e pin i pa ndėrgjegjshmi pushteti e deputeti
pa kqyrė aspak pėr bijt e vet e gjakuin shpernda anė e mbanė botes
a nuk e ndjeni dėnesjen si qanė dhe e shtresat e tokes minierat e kromi
a nuk e ndjeni ju se kjo ka mbetė ne bisht te pameshirshmes rrotes
e gjveshur neper loit e skamje e trullosur me klane duke folė vet me veti
e ne shum rryma perqa esht etnija kombtare
as grunė nuk ka as miser neper ara tė mbjellura tė vetat
i rrijn te djerra fusha e toka e ara tė pa ana
lodrojnė hafijet per hesap te grekut e serbit dhe diktati e mvarsija-
nga varfria e korrupcioni esht bė gazi i botes
etnike kahdo lot e mjerim po derdh etnike shqiperia
po mė o kohė thuaj nė qfar seksioni sot shqipnija etnike vendosė vet
pėr tė saj fat e zhvillim e ecje perpara
i pa zhvilluar e i pa gdhendur po i rrin pa infrastrukturė bregdeti
e kosoves nė tė gjitha anėt i kan pre copae i kan rrudhė shtatin
nuk ndjehet sot kund mirėsija veq mjerimimit neper fise tė tana

se paret kurr nuk dihen kah shkojnė e ato fonde t' grumbullimit
se arat kan mbetė pa spec pa laker pa grunaja pa pjepen e pa shalqin
Kėrdi po bėn klani e forma e hajnisė e krimit
me thueni si jetohet sot nė shqipėrinė etnike pėr veq me shkollen e mashtrimit
e krimi po e prishė si myk dal ngadal shpirtin e kombit tim
mė thueni si jetojnė shqiptarėt nė kosovė nė mal tė zi-
nė maqedoni e nė shqipėri e nė troje tjera etnike
kush ju jep me ngranė nga cila duar ushqehen
kur papunsija e anarkija e ekstremja e mjeera varfri
kerdi bėn e fise te tana ne shpresa emoral thehen
vetvrasjet droga e hashaashi ka fillue me u pi
merituesit e atdheut askund nuk shperblehen
as ata qe te drejtes kan prirje me i pri
e kahdo pas dore atdhetarėt e vertetė po lehen
kahdo fiset nė nji kulturė tjeter koha absurde ėsht duke i shkri
shumshtreasa te varfra e te mjera keq po ndjehen
atdhue si dikurė nuk po ka ma dashuri
shqiptarė nga te huajt kan fillue e po blehen
po shitet si ne treg kahdo rrena me tradhti
kohrat te kqia e ma te kqia e klanet po ndersehen
vendi u mbushė me krim e papunsi
femra me u shitė duhet lirė per nji punė qka do
sa do vend te jet ai vend pune i ligė
prandaj o vargu im me rimė dil sot e renko
se toka esht mbushur me premtime te kota e me intrigė
punsim nuk ka varrfria po vret njerz te gjorė
ne litar per pak buk po bjen qytetari
po tjetersohet edhe shpirti arbrorė
gjithnji ma ne modė po del i keqi e barbari
para po ecė ai qe i ka dy fytyra e dy bigė
i thyeshmi i pa kurrizi e ligu rrogtari e puthadori
visaret e vyrtytet askush ma po thuajse nuk i qmon
renkon toka e mjerė me shkretira e djerrina me bari
nuk mbjellet kund ara nuk shihet kund bujku as traktori
i djerrė mbi dhe thua se mbet shqiptari
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


keto vargje te lira shqiptare vazhdojn ne pjeset tjera
nga autori xhelal ferizi ne emrgim
pjesa - II-

lirik
11-03-09, 22:59
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

a nuk e shihni se anė embanė me mjegull po mbulohet me pshtjellim nanė shqipnija
pjesa - II- nga autori xhelal ferizi
nė fe e grupe e klane pameshirshėm e tarikate jan duke e gri
nuk duket e emebel sot as kjo gjysem liria
kamata e banka jan fut tė huaja kolonizuese shkelse kahdo kobndjellse
qė tė na lėn me zorr' nėper kėmbė nė ekonomi tė pėrjtshėm rrogtarė
ka mbetė hutuar gjithkah intelekti e perpjekja e tė vėrtetit e dija
nuk ka njeri tė pamvarur po thuajse njerz
e nė asnji cep tė dheut nder shqiptarė nuk shihet puna
dikush percjellė fjalėt e huaja e artin e huaj kunder shqiptarė identitetit
tallavat e kenget jevgjite kahdo bėjn kerdi
maska e krimi e mashtrimi e plaqkitja e dhuna
dikush rogtarė pėr telekom e akcione padrone pa kufi
dikush shet tarifat e kartave kahdo dheut e anes s e detit
qė buken nė darkė me shum mud ta siguroj per fėmi
nuk ka fusha te mbjellura as ara te bereqetit
asfalt as dritė as nuk sheh bukuri
qe tremij vjeq etnija qysh ne formim tė qelizes e bėrthames shqiptare
renkoi ne dhimbje e lot e thundra te huaja e roberi
kur erdhi i huaj ne voter per te na shkelė e per te na koritė
pellazget qe nė embrion kur nisi krejtsisht me i humbė e me i qit fare
rrogtarė e shėrbtorė regrutoi mercenarė i pa shpirt heleni qe filloi me u rritė
e tjerė shkelsa gjahtarė pastaj qė msynė te shtyrė kah lakmija barbare
tremij vjet nuk u ndal as loja as krimi e refreni
e pushtimet neper token e pa faj shqiptare
gjithfar shkelsi e pushtuesi e shoveni
fiset na i dhunoi e na qiti fare
e ne pushtet e vuri gjithfar rrogtari e legeni
qe kryente neper shekuj punen mercenare
per hasmin punonin disa e grryenin ne te shtrejtin atdhe
tremij vjet hasmi me forma barbare
njerz ka shit e per qellime te ti ka v ble
ka renkue neper shekuj e gjėmua toka shqiptare
armiku cili vinte na ndrronte me fe
kn renkue pyje gurė e dhe e zalle
e loti e gjaku ne vise ka shkue rrke
po sot shqipni me thuej si je me ato halle
kahdo qė me rrin buz detit pothuejse moqal me miza e mushkaja
a s mė thue si i ke gurė e dhe fusha e dushk e bari e zalle
disa ne regrutime ne spiunime te vogla e tė mėdhaja
disa pa kurriz ecin e disa per fe
ku vjen i huaji me pak pare qorba te prishura me zie me gatue nder ne
regrut me gjetė per ndoj pare hekur pėr ndoj fundrrinė me e shitė
me tarifa e kamata me na shkelė dhjetfishit modernisht me na okupue
prodhim nga dora e vet nėnė shqipnija etnija e mjerė pa qitė
konsumues te harrnave e tė lavdeve tė huaja shėrbtorė mjeran
ne lartsi hyp leht i pa meritori e pa ditė
vetem pse te huajit i sherben si zandan
ku i huaj si lemoshė na e falė ngapak dritė
po vyshket ne varfri kombi ilirian

i mvarur qytetari nga myku e paketa
qe ndihmė dikah i vjen me skadim e afate
shqiperisė etnike me lemosha po i shkon jeta
disa dorene shttrijnė si qyqe nate
e disa bien detit e disa litarit
nda jan ne shum fe e grupe e tarikate
nuk esht si dikurė ma etnija e shqiptarit
as gaz as besė nuk shihet ma ne fytyra
po e luan tash lojen maska e mercenarit
te huajt kahdo po na japin detyra
po vyshket kahdo e mjerė qendresa e atdhetarit
pengesat po aktrohen ne mija menyra
teater llafesh kjo drama e shqiptarit
sa kohra te zeza erdhen e te pa ftyra
po behen plane penguese afatgjate
ndryshku ju ka ra importeve e kamiona


nga te ndryshkurit ne varrzea te mjera me makina
e traktorrat ne ara nuk shihen neper zona
e djerrė bujqsisė i shkon moti e stina
varfria kerdi bėn e skamja kahdo duar lypsare
mbi dhe nuk shihet ma askund drejtesi
po degjenrojn veset po behen barbare
me na e ujitė token kan ardh me dredhi
qe vijn nder ne naga ane e anes ne te mjerin vatan
grupe te ndryshme me aq shum ide
qe veq lalfe pshtjellse asgjė tjeter nuk jan
me na vyshkė te mjerė e te gjallė mbi dhe
mbeturina skeleta qe mandej hudhen skavatorė
kahdo e ndryshkur teknika
po vuan ne mjerim ky komb i lashtė arbnorė
rinija ikun djem e qika
dikush i bjen detit nepe rreziqe te mdha
vdesin disa ne qellime
qajnė nėnė e bi kur nisin me u nda
rėnkon kahdo toka ime
kahdo sheh te krrusura te vyshkura fusha e male
hekur te grumbuluar importi
varreza per te krijuar anė e mbanė atdhuet e tokes
po vyshket etnija ime ngadale
se kėmben nė fyt ja ka vu i forti
e lotin po e pin kjo tash te mjerimit
shqipni etnike ku i thonė
e ka mbulua padrejtesia edhe shkolla e krimit
po qanė kahdo toka e jonė
tue pi gjithmon langun e huaj plot ndryshk e gjellen e prishur stershitse
sherbim duke raportuar padronve per qdo imtesi qe atdheu te mos zhvillohet
askund ne nji cep i nanė shqipnisė qe te mos vihet dorė
por ne shum sektorė qellimisht me shekuj te varfrohet
me vasha duke i shitė nga varfria paranė me e nxjerrė e me u bė horė
per pak zhgjyr me ja marr temenanė shqiptarja n e harem sulltanve modern
qe vijn me koncerne e fjalė breshkane tue shitė pėr meditje
pedofil laraman e hafije te mbshtjellur me gjybe fetare
disa me llafe te bukura boshe plot renditje
tue mashtrue shqiptarin disa per pak pare
dervish e kadi anadollak per ndoj hajmalli mashtruese me fe
vehab tarikgji e stershits kalirues mbi populll
harrnat duke shitė t e dyshimt qe te vdekurve ua kan kan gjveshė
fundrrina tė depova tė huaj plot myk duke ngrėnė etnija
pse liri miqsi knaqsi dashuri mi thue ti ksaj pune mbi dhe
pse pse o zot keshtu dėnohet e imja etnija
vrapojnė para e mbrapa kush me anije tė mykura
me bajtė disa fundrrina mallra te skaduara per padronin matanė deti
koridor droge e kalim pėr rrospija botrore ka mbet e gjora shqipni nanė
ne halle kahdo etnikja duke fol vet me veti
e kahdo andej kah enden diell e hanė
askund mbi fusha e ara nuk shihet bereqeti
as pemė askund nuk mbillet as perime
ne shitje e stershitje pshtillete sillet mileti
mashtrim kush kut ka te mundet me i lshue
sa shum po renkojn andej toka e deti
shqipnia ne varfri permbi dhe u shtrue
vazhdon ne pjesen - III-
nga autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''

lirik
11-03-09, 23:50
SHQIPNIJA ETNIKE tue qa e tue folė gjithmonė vet me veti
vazhdon pjesa -III-
nga autori xhelal ferizi
bregdeti plot miza mushkonja qe sa shekuj te mjejrimit
i pa zhvilluar ne asnji aspekt turistik pa plane urbane
shtepia pa plan a pa fusha bereqeti
me disa hotele qe i mbaruan shpejt e shpejt disa aktorė te krimit
kapobanda grupime hafije prej t ė gjitha ane
dhe nuk mud me i besu kuj mbi dhe se rrėnjėt nuk ja din
a ėsht mafje apo vrasės i porositur nga demonė e armiq
dikurė shqiptari i padjallzuar mik e engjull ishte si nji fiq
kultur kishte por e prishen e prishen sllav helen e latin
mafioz lidhje e rrjeta kurthesh qe per pak paree shperblim
vepruan me plane te kqija e me shum dredhi
po ku dinte shqiptari tė keqe mbi dhe perveq beses e padjallzisė
e fjales se dhanun e shoqerisė e bilure besė
po ju a e dini kush ishte djali e vasha e shqipnisė
per fjalen e dhanun dashuri e gatshme gjithmon te vdesė
per mik e korrektsi dalluar nder kombe e fe
dashurin e ndihmen ta jepte pa interes
sot mbushė jan kado maska me prapėsisė
po ne e dijm se jemi deshmitarė kohorė
kur vajza arbnore e djali vdiste per besene dhanė

e tash si lopen per litari e terheqin me dorė
nder grek e talian dikund peng per ta lanė
si treg u krijua pazari mizorė
meshirė nuk mbet kund as emocion
u shtuan tash edhe servil mashtrues e puthadorė
pse liri i thue ti ksajė maske o mik-
kur ne qdo hap ndryshk sheh e myk e pislliqe
dhimbje e lot ku qenja njerzore po shitet per pak metelik
penda ime sheh po kto jan lot shkrimi qe lapsi nuk i duron
si dje si ne kohra si gjithmonė por edhe sot
per ne u konstruktua vetem plani i prisht
etnija ne ket myk nė qdo anė po gjemon
nuk mbet ma vlla kumarė a shok as mik
dheu i ynė nga varfria e zhgenjimet po renkon
po anuk shihet s e kund fabrikė nuk ka te kromit e te zinkut
shkritoret kan mbetė skelete
elbasani tymosė tmerrsisht ku gjallesat vdesin edhe bari
e droga shperndahet flliqsirat neper bregdete
vashat transport vizash lop bizare quhen kafsh seksuale
po degjeneron gjithnji e ma shum per pare i mjerė shqiptari
po merr vese krime e te zeza adete
krimi mbi dhe gjithnji ee mma shum po lulzon dal nga dale
kahdo ne ne shkollė e jetė e fe rrol po luan euro e dollari
e femra po behet ne shum vende e pa moral e perdal
padronet e tyre me syze ne ballė shesin mend me foristrada
po a nuk e shihni s e si q ajnė fusha e male
se ndrue shqiptarit sot i jan shum adete
pse liri e kala te fortė ma quan ti mik ket ndertim
ku askund muri te hajrit nuk gjenė
ku shtof pelhur as kmishė nuk prodhohet
mos o njeri mos shit opium mashtrues per kombin tim
koha e atdhetarve askund nuk duket nuk po vjen
mbret po behet ai q emerret me krim
''''''''''''
se penda ime dhimbshem po ankohet


se njerz jan bė mbas interesi si dele
etika gjithnji e ma teper po largohet
po vjen kohė e ligė teveqel e
jeta me maskė e llafi tregtarė kahdo po aktrohet
i ndershmi ne fron nuk po ka kah del
shqipnija etnike prej etike duket s e po gjymtohet
dilni e shihni anė e mbanė shqipnisė etnike
si duket si e mjerė ne pranga e tel
diktatin kahdo kolonial e politik etnisė ja imponojnė
qe nga qamerija plagė qe renkon nen dhunė
kahdo neper arat tona te djerra albanike
nuk sheh plan as mbjellje te ndoj lakre as punė
nuk jan bė vijat ktarore ashtu si un dua
qe nji pemė e vogel me nxjerrė kokrra shum
e specat vargisur me i pa neper ara vashat e gra shqiptare
duke qesh pa djallzi te embla si llokum
nuke dua o lum miku haramin
as pshtjellimin e fitimin e dyshimt nga dora e huaj
se agjenturat gjithkah ja duke e ba namin
a nuk e shihni vllezer se sa shum po vuaj
dua q e fabrikat me ken krejtsisht tonat
dua prodhim vendas te vet te baterive
te qelqit punimeve e te shtofit me pelhurė
nuk dua me kja si qyqet te vonat
ne duar te qakajve e te fajdegjijve
te mna rrijn gjithmonė mbi krye zezonat
e katarri e toka e jonė te behet livadh i te lloj lloj thive
te hauj e tjerė qe vijn me qit pengesa
falltorė e grupe e klane te fajdegjijve
qe kurr nuk dijn qka esht fjala e besė

nuk dua qe te me shesin per pak interesa

kahdo tu u tall me ne loja e e smirzijve


e te vuajn kahdo te mjera te varfra popullore shtresa


veq pse edashka prore qejfi i faqezijve

e zemra ta ndryshme katarane e katila
e per shkka te mashtruesve sarhoshve e dilingjijve
mos me pasė ma koha djem e vasha karajifla


---------
nuk dua q e bullgare turq e pronarė tjerė kahdo mbrenda nate
te vijn te mbshtjellur me maskuese te dyshimta kuleta
te dyshmimta pare qe fitojn tenderin e shqipnis etnike krahthate
mandej vijn pasojat e nxihet e jonė jeta
u pa nder shekujs e i mjerė shqiptari as mik as nuk ka as kumarė
po shtohen dallime me fe e tarikate
nuk luhet kjo lojė ma pse tallje gjith me shqiptarė
disa qthuren vyshken vetvriten porsi qyqe nate
veshtirė pewr tu gjetur dikund e verteta
vazhdon ne pjesen- IV-

NGA AUTORI XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''

lirik
13-03-09, 16:29
Rrespekti i nje vashe shqiptare
---------
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
------------
po ju o vargje qe jeni si drita
diamanteve kahdo qe larmohen
ndrrimet tuaja sikur ndrrohen rrezet
e gjithfar shndrtijesh magjike e kolorita
ne mes ngjyrave aq bukur shartohen
porsi ylli ne qiell kur niė e ndezet
ashtu ne gjak timin ndezet fjala
e vargu i rimes me plot shije shpirti
porsi prrojet kthjellt kur gurgullohen
si shkelqimi ai ma i gjevahirti
vargjette mia me hjeshi rreshtohen
edhe flasin me gjersi si deti
aq kaltrisht sa te gjithta brushat kthehen
porsi kthehet bari i bukurisė
me lule kur era e leht i prekė me mes veti
kur ato kthehen shtati me fllad lmue
ashtu vargjet si refren pelqehen
bukurinė n' gjuhė shqipe tue rimue
e shum nga ato rima si currile
i kushtohen nji vashe shqiptare
qe ne gjuhene saj aq bilbile
si valbardhet kur bien ndoj ujvare
mi dergon fjalt thue jan magjija
kahdi me zemer tue shplaosė urtesinė
edhe i nxitė kto vargjet e mia
me e thurė artin me te bukur mbi dhe
sepse lulja ajo vet perrija
e shtron fjalen ma te bukur nder ne
aq sa fjala e sajė e qon bilbilin
prej foleje me dalė degė me degė
deri sa te gjen ai dikund karajfilin
o ndoj qershi dikund a ndoj shegė
me ja shfaq ai ndjenjen e tij
per urtesin edhe per hyzmetin
qe ma ka shtron mua kjo vashė perri
e kahdo ai shkon flutron mbi shkrepin
e mbi fusha duke ligjerue
ne maja e male ne suka e n- qdo vrri
shkon nje vashė ne shqip tue e lavdrue
qe ma ka kjo shtatin perri
kengen te bukur degve shkon tue kndue
kahdo vendit po ku i thonė shqipni
si ne dardanė e ne at o vende etnike
lshon cicerimen me plot bukuri
kahdo nder shpend edhe ne vende tjera
tue e lvsdrue shkon lulen magjike
si e lavdron gjelbrimin pranvera
edhe poeti me vargje idilike
eh moj lule sa te lavdrojnė bilbilat
sa shum lulet me kan folė per ty
sa te lartsojnė me fjalė karajfilat
e ka fol qielli per ata dy sy
qe mi paske si katrija e detit
edhe doren si zonjė elegance
po ti qenka si bima e bereqetit
fjala e jote qenka art romase
ashtu dukesh por si e bija e mbretit
shtati yt kah po shkon tu perthy
si selvija e si elastike
dora e jote goten tue hjeshue
pak po me duken vargjet poetike
bukurinė ty me ta pershkrue
edhe hana don me me dhanė hua
vargje te veta qe mi ka sekrete
e oqeani gjevahir ku ka
e margaritaret qe rrijn thell nen dete
se sherbimi sa hije po te ka
kafja e qaji e ato hyzmete
si bilure te del vjala e urtsia
kah po te shkojn levizjet si art flete
njimend qenke ti vet bukuria
porsi lulet n' kallij n' bereqete
e paq fatin si e qiellit kaltrija
e si e deillit te gjerė rrezenxete

qe i mban rrezet mbi dhe embi dete
si e ylberit ngjyra e larmija
qenke e bardhė porsi gurrė me va
kahdo rrjedh me valė shkumbes tatpjete
ku bilbilat bien sqpeat me i la
eh sa hije te ka gota e fligjanit
paster shtrue ne beze te bardha
njimend qenke vasha e dardanit
me adete e te fisme vyrtyte
eh moj pasardhsja e te lashtit lirianit
njimend qenke si e lulzuemja dardha
hije te paska e dukatit dora
per sherbim si nji zonjė mahnije
floku i ballit me fije shkelqimi
nji mend qenke nje zanė dardanije
hije te paska i fisheem sherbimi
po zanatė ja paske bujarisė
zemren ari e paske edhe aortat
por si ylli e shendit t bukurisė
porsi qielli qe i ka te gjera portat
kahdo hapet me artin e kaltrisė
edhe ti mi paske ato vlera
porsi era e bukur e aromėsisė
kur nder lule ne fllad e shtron pranvera
me e perhapė kahdo mbi dhe gjersisė
qaji yt e gota sio kristali
qelq ma te bukur nuk kam pa nder mote
e paq fatin o j lule djal pas djali#
se magjike qenka dora jote
--------------------
VAZHDON NE PJESEN E DYTė
nga autori xhelal ferizi
kushtuar mikeshes time lules
vargjet vazhdojn ne pjesen- II-
NGA AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE NE SHERBIM
---------------

te artit e te vargut te lirikes shqiptare

lirik
18-03-09, 01:17
Po sot mė thuaj shqipni si je
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė nė mėrgim
duar tė huaja pse tė kan ble
nuk tė lan kund besė as nderė
shet atdheun shqiptari i mjerė
pėr pak pare e pėr pak fe
se lakmija i joshė mbi dhe
edhe i shtrohet i mjeri armikut
pėr zgėrdheshje t' metelikut
veq pse s' ka thellsi mendore
pėr qdo kokerr tė tok's arbnore
me e njoftė n' vlerė qdo kokėrr zalli
e me pi vetėdije malli
kahdo nė zemer me e shijue
shqip n'damarė me u vetd'ijsue
po pse loti te shkon rrke
pse m' je rrxue si lis pėr dhe
se bijt e mi nuk jan unik
prandaj loti mė rrin n' qerpik
si currili i kthjellur varė
se kan mbi mbi dhe tradhtarė
shum hajdut e mercenarė
edhe kan ardh demon e shkje
grek arab si prrue e she
me do prralla e dogma tė lira
e do tjerė me maska t' pshtira
e po mi lyejn zemrat shqiptare
me do joshje mashtrimtare
mi kan nda me hile e fe
nėn nji diell nuk duan me u nxe
por nė diell grek e ne diell latin
kush me kishė e kush me dinė
kush me tė huaja moda e kryqe
mė kan lėnė mbi dhe si qyqe
nuk mė duan ma si dikurė
me kan lanė tue dnesė mbi gurė
me jan tha ara e bereqeti
me iken djemt po pertej deti
mi ka tretė n' per glob kurbeti
thue se s' mbet kund besė e zotit
as sternip i kastriotit
as nuk mbet kund gjuhė shqiptare
thue se dolėm fisi e fare
edhe i huaj u bė damari
thue se e bleu ai gospodari
per pak pare e tu i rrehė shpinen
tu i ndrrue mendjen e kaptinen
thue se mendja po ish lpener
s' don me lanė shqiptarė me emer
her padroni e her demoni
prandaj qau ky dhe i joni
neper shekuj neper mote
ne duar pa la te kesaj bote
erdh mashtruesi e erdh dinaku
thue se ujė po qenka gjaku
me na e pi ky per pak pare
me i zgerdheshje nderkombtare
se thell ne tru me shtresa e kore
s' po mendon fara arbnore
as per dhe as per pasoja
as s -po e din pse luhet loja
edhe kobi e pazari
pse vjen blersi e gospodari
se nuk vjen ai per nji tė mirė
veq me e ble ndoj gjak ma lirė
ndoj gjak arbri e me shndrrue n' fe
me i nda shqipet me fole
mos me u lėnė dy gurė mbi dhe
bashk kund zemer e pa e nda
me e coptue nen grek e shkja
e me e nda ne njimij hise
me u tallė bota e farė e fise
me gjak te humbur e fis t' shqiptarit
tue tallė koha e tretgtarit
e qesja zhyre e nderkombtarit
kahdo rrijn kta me i trazue
gjak e lot me ju derdhė prrue
me u ndersye edhe pedofila
ms me lanė kund karajfila
te virgjer te paster ne tokė shqiptare
me i shartue n 'zhgjyre bizare
me ju dhanė me pi shum helme
e me i mbajtė n' mvarsi e shqelme
ne thunder te larme nder padrone
me i mbulue me kohė demone
mos me u lanė kala as tjegull
kahdo ne hi me i shtrue e mjegull
mos me u qeshė ma stina as moti
mos me i dasht as qielli as zoti
mos me pasė kund as ndoj t' bardhė re
mbi qiell t' shqipes qe mbanė fre
qe e lshon syrin ebukurisė
me i buzqeshė me gzim shqipnisė
e askund yje galaktike
mos me i qeshė shqipnisė etnike
veq me ikė ma shpejt n' kalime
mos me dasht kush shqipninė trime
as ai qielli e as kaltrija
yje as dielli as perendija
se kshtu e don loja e katIlit
pederast e pedofilit
qe na duan ne nji far miqsije
n 'pjellė dobiqi e kopilije
e na msojnė mos me pasė shpirtė
bujari as gjak te dlirtė
as kullim kund ne emocion
me na mbars veq me demon
me varfri e me mvarsi
me zvarritje e mjerani
mė thuaj shqipni ti ne qdo pllambė
a do te rrijshė si komb nė kambė
a do te blehesh per pak fe
per me u rrxue si lis mbi dhe
e kahdo shqiptart me u nda
mos me u njoft ma vllau me vlla
veq pse duan kshtu grek e shkja
edhe tjerė do vorre e hile
do hijena e kokė kopile
qė jan pjellė nder dhelpra e skile
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė ne mergim
-----------------------------

lirik
18-03-09, 01:28
Mallkue qofsh moj ftyrė tradhtare ----
aurori xhelal ferizi
mallkue qofsh moj ftyrė tradhtare
e ti thunder bizariteti
qė kahdo mbi tokė shqiptare
shkelė mbi dhe kah toka e deti
-----
e prej teje rėnkon toka
renkojnė malet e etnisė
bjeshkė e suka maja e boka
kahdo shkelė kamba e tradhtisė
----
se pak dritė kurr nuk u pa
ne tokė shqiptare prej tradhtari
se e ndersyen gjith grek e shkja
her padroni e gospodari
-------
mos me lėnė kund gzim ne zemer
as ne aortė e as n' barkusha
mos me lanė shqiptarė me emer
per me i gzue male e fusha
----
vyshkė kahdo plane shqiptare
vyshkė qdo lule e qdo hardhi
vyshk n' perqarje mercenare
kahdo e shndrrove n- shkrumb e hi
-------
e nuk don shqipni mbi dhe
kahdo i thonė e lashtė etnike
as ndoj zemer shqip me nxe
veq pse te shtyn loja armike
------------
vazhdon nga autori lirik nė mėrgim
xhelal ferizi
-----------------------

lirik
18-03-09, 01:34
Mallkue qofsh moj ftyrė tradhtare ----
aurori xhelal ferizi
mallkue qofsh moj ftyrė tradhtare
e ti thunder bizariteti
qė kahdo mbi tokė shqiptare
shkelė mbi dhe kah toka e deti
-----
e prej teje rėnkon toka
renkojnė malet e etnisė
bjeshkė e suka maja e boka
kahdo shkelė kamba e tradhtisė
----
se pak dritė kurr nuk u pa
ne tokė shqiptare prej tradhtari
se e ndersyen gjith grek e shkja
her padroni e gospodari
-------
mos me lėnė kund gzim ne zemer
as ne aortė e as n' barkusha
mos me lanė shqiptarė me emer
per me i gzue male e fusha
----
vyshkė kahdo plane shqiptare
vyshkė qdo lule e qdo hardhi
vyshk n' perqarje mercenare
kahdo e shndrrove n- shkrumb e hi
-------
e nuk don shqipni mbi dhe
kahdo i thonė e lashtė etnike
as ndoj zemer shqip me nxe
veq pse te shtyn loja armike
------------
vazhdon nga autori lirik nė mėrgim
xhelal ferizi
-----------------------

lirik
18-03-09, 01:45
Zgjohuni shqiptarė
---------------------
xhelal ferizi autorė
liriku ne mergim
-------------------
zgjohuni o gurė e druj o zallina
zgjohuni o shpirtra shqiptarė
zgjohuni o mote e stina
per dheun ku te la i parė
----------
zgjohu ne qdo pjesė s e mbrendisė
zgjohu ne qdo degė e pip
zgjohuni o tė etnike shqiperisė
per komb e atdhe e gjuhė shqip
---------
zgjohuni nė secilen qelizė
zgjohuni o te vonė me stinė
zgjohuni se fllad e puhizė
po thrrasin me lot mbi zallinė
---------
zgjohuni o valė shqiptare
zgjohuni se thrret kushtrimi
se thrrasin dritat ylltare
e trojet me gurra kullimi
----------
zgjohuni o fusha e male
zgjohuni shqiptarė nen diell
se armiqt ne fyt me hale
ua plasin tokė e qiell
-----------
zgjohuni e o te bijt e sukes
te maleve te bjehkve e vrrije
o te bijt e oso kukes
e vloni ne gjak etnije
-----------
zgjohuni o te bijt e shqiponjes
zgjohuni me gjuhė e besė
se qakaj e ujq te ulkonjes
dheun po na e duan ne shum pjesė

----------
qohuni zgjohuni shtrengohuni vraponi
mblidhni shqiptare vullnetet
shqiptar t' skenderbeut sternipa drangoni
ju thrrasin male e detet
------------
zgjohuni shqiptarė nė secilen rruzė
te gjakut te kuq ilirian
mos rrini me vaj ne qerpik e buzė
se jeta ėsht vatan
----------
vraponi per f usha vraponi per ara
per hiset e bukura me hije
vraponi kah kosova qamerija e himara
vraponi per troje etnije
-----------

bota le ta dij do tė ndezen globet
bota le ta dij se s'duam sllav e grek
le ta dij njerzija se po ndillen kobet
shqiptart per atdhe jan gati me vdekė
-----------
ZGJOHUNI SHQIPTARė o te bijt e barotit
zgjuhini me pend e me dije
me ndihmen e qiellit te fuqisė t' zotit
do te jemi etnik te bijt e nji shqipnije
----------------
autori i kenges zgjohuni shqiptarė
xhelal ferizi ne mergim larg atdheut

lirik
18-03-09, 07:35
Kurvat rreth pendes time
nga autori xhelal ferizi
------------------------
mbi penden time pėr ta thye u sulen shum lavire
e kurva tė ndyra mashkullore
por penda ime ėsht arbnore ilire
nuk thyhet nga prostitutat kohra mizore
----------
penda ima mbeti prore qelike
nuk e thyen vampirėt e abuzuar
ajo theu shum hijena armike
se ne atdhe ėsht e dashuruar
''''''''''''
ajo e theu degjenerikun
ajo theu sa lavire mashkullore
ajo e then edhe qelikun
se vargun e ka shpatė e parzmore
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
18-03-09, 21:33
Hajde me ne oj qika me kule
---------
autori xhelal ferizi-liriku ne mergim
---------------------
hajde me ne oj qika me kule
se mbas nesh vijn shum kanarina
karajfilat na duan e shum lule
rima e zemres ėsht si violina
---------
rimen te zemres e kan mikeshat e mia
porsi motra un ato i dua
kund ma te bardha nuk i ka etnija
njena shegė e tjetra porsi ftua
''''''''''''''''''''''''
hajde e merre edhe ti zemren e arit
e at te bukuren qehre porsi fleta
e me fjalen por si te qehlibarit
eja me ne se te ne qeshė jeta
'''''''''''''''''
do ta bėjm nji grup tė madh kombtarė
do tė ne prijnė do tė menqura kshilltare
kush do tė jet besa zonja e parė
ndonji zogzė qė nuk ėsht hileqare -
''''''''''''''
do ta qesim nė vota moj qikė
do te bėhemi grup porsi ingjija
do tė quhet shoqėri me etikė
qė e mbanė syrin prore kah shqipnija
'''''''''''''''''''
aty do tė jet adina e elina
buqja arkza ana e idila
edhe natyra porsi kanarina
qe mahnisin fllanza e bilbila
-------
pastaj lulja e tjera dardane
edhe djem do t' vijnė me ne ilir
do tė mbledhemi porsi yjt rreth hane
kush si ari e kush si gjevahir
----------
edhe ti eja moj qika e artė me kule
e do ta bėjmė nji shoqeri argjendi
si kuvendin gjithmonė tė bardhat lule
ashtu fjala do tė na del si shendi
'''''''''''''''
do ta zgjedhim nji shoqeri shkelqimi
qė sytė qielli gjith me i mbajtė kah ne
do tė kndojmė kangė me magji rimimi
per liri e tė bukurin atdhe
''''''''''''''''
e kėngetarė do t' gjejmė me stil magjik
qė i shkon rima porsi tingulli i fyellit
e ndoj kengtare me tė bukur qerpik
qė e ka nurin porsi drita e yllit
''''''''''''
e kahdo te shkojmė do te percjell violina
mjeshtri i sajė e kėnga shqiptare
bashk do te behen zogj e kanarina
si ma tė bukurat degė n' qershi pemtare
''''''''''''''''
e do ti luajm do valle me tupana
e do i kėndojm do vargje t 'poetit
djem e vasha qė i lindi dardana
do tė vallzojnė si tė bukra val't e detit
''''''''''''
e kur liriku t' thurė fjalė n' magjik fije
e si shperndahen reflekset t' ylberit
nė shi e diell shndritje bukurije
kur shperndahen rrezet pernjiherit
'''''''''''''
ashtu vargu zemrat do ti shkrinė
porsi i dehė lulet ylber koloriti
aq sa zog bilbil e kanarinė
do te perkulen kah vargu ma i dlirti

'''''''''''''''''''''
e do te bindesh sa e bukur ėsht jeta
kur te dalin zanat shqipe ne valle
porsi lpenra te zogut krahlehta
gurė e dhe kan me u dukė pa halle

'''''''''''''''
edhe toka vet ka me ndryshue
rima e hapi e vallja kur te nxhehet
e kur te niset kanga me u kendue
kur dardanja kah beli te thehet
'''''''''''
edhe ti aty oj qikė me kule
kur te kapesh ne valle dor per d ore
ke me u dukė porsi e bukur lule
e tokes shqipe e stines pranverore
''''''''''''''''''''''''''

lirik
18-03-09, 22:00
Hajde me ne oj qika me kule -
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
hajde e bukur me ato kule te motit
belin dridhe ne valle shqiptare
porsi zanė qe vjen andej sopotit
si ma e bukura perri te jesh ė valltare
'''''''''''''''''''
e dorė mė dorė aty ne at vallzim
ku do te lozin shqipe treqind qika
porsi i mahnitshmi tingull me rimim
do e dridhė noten e bukura harmonika
'''''''''''''''''''
do te vallzon aty e bardha natyra
qe si drita ajo nder shoqe qeshet
gaz i saj esht porsi e luleve fytyra
me art ngjyre ne pranverė kur veshet
'''''''''''''
mandej ne vall e del e bukura urata
treqind yje vijnė me e pa at stil
kur me taktin e me te bukurit hapa
e luan belin si flaka n' kandil
'''''''''''''''
e me hjeshinė qė e ka nji vashė n' gėrsheta
qė i bien shpines si dy lidhje magjike
do tė shtohet nė at aheng jeta
ku kndojn vashat e shqipnisė etnike
-----------

e vallzon mandej edhe nje arbnore
kur te nxehet vallja kah mjedisi
me dy vetulla harqe ylberore
qe ma te bukur nuk e ka parisi
''''''''
as londona e as roma e stambolla

e ka belin si vet elastika
fijet e flokut mi ka aq te holla
e ne faqe dy magjike pika
----------
ajo emrin e ka e quhet idile
sa her shkri i ka vet festivalet
e ka qeshjen porsi karajfile
kur vallzon thonė i perkulen malet
''''''''''''
e kur te nisė aq fort me u dridhė tupani
neper zemra kahdo kur te hyn rima
ka ma dalė vet ai lirik dardani
me i qitė hapat siq rrymon vetima
''''''''''
keni me pa kur t' ndrronė rimė klarineti
ka me u qelė zemra e fushes dardane
e kah shqipnija ka me u q elė vet deti
me ato brigje nė dhe e kokrra rane
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
-------------------------------

lirik
18-03-09, 23:31
hajde me ne oj qika me kule
-----------
pjesa III-
nga autori xhelal ferizi
-----------------------
ka me ardh edhe domira
qe nder yje rrin ma e mira
tue ndrqu syprinen te detit
do i jep qehren muhabetit
----------
ajo shqip ka me cicerue
ne fjalė mahnitse tue ligjrue
e porsi yje tė i netve te vona
kan me ardh buqja e dogzona
''''''''''''''''
kan me u gzue sa shum qytete
edhe ara e bereqete
kur ti shohin kto perrija
tu u shpalosė kah bukurija
''''''''''''''
Hajde oj qikė ma mirė me ne
ke me i pa rrezet mbi dhe
si perhapen ne gaz mahnj ije
neper zemra dashurije
''''''''''''
do t' ndegjohet gjuha e t' parve
edhe zani i kangatarve
porsi gjaku i sheges nare
do t' embelsoojn zemrat shqiptare
'''''''''''''''''
prandaj te thrret ty bukurija
hajde oj vashė nder zana te mia
se do te vjen edhe albonita
sara e e arta e margarita
'''''''''''''''''
ke me e pa q 'ėsht vet magjija
kur t -bjen fyelli qiftelija
ora e maleve ka me u lshue
kang's shqiptare me ju shtrue
----------
prandaj eja oj vashė me ne
mbasi je me mosh e re
gzoje jeten karajfile
po te ftoj n e gzim pa hile
---------
artin te bukur me e shijue
treqind fllanza tue vallzue
treqind qika me krahnore
tue flutrue n valle arbnore
------------
edhe djem te ket petrita
kur do te vjen e bardha dita
vet liriku ne gotė dollije
me i pergzue kta zogj etnije
---------
vjen edhe lulja e vjen jadore
porsi vijat me rrathore
rreth ylberit ne mes e skaje
si dy zogza mbi dushkaje
-------
e mbi zabele ne lepnra te lehta
tue kendue per troje t veta
e kur te lashohen me dy brusha
si dy zogza engellusha
''''''''''''''
e te ja nisin me e marr anen
porsi yjt qe e rethojn hanen
qehren hapur mahnitore
ashty kto dy vasha arbnore
--------
kan me e qelė gazin me valle
deri sa te qeshen gurė e zalle
si shqiponja me dy koka
kan me u sjellė kah qielli e toka
...........
e do te derdhet kahdo rakia
qokollata e gurabija
pemė e rrush ne per shum pjata
tue sherbye vashat shtatgjata
''''''''''''
DO TE NDIZET ATMOSFERA
kur t shpalosė talentin lera
ajo dridhet thuper holla
ka me u shkri shkupi e stambolla
--------
kur te shoihn si e dridhėshtatin
kur te ja shohin ne dorė sahatin
te hollė flokun e te holla fije
art ma i shejt prej bukurije
---------
hajde oj qikė edhe ti me kule
pse ne dy gjunjt kshtu me perkule
ftesa ime dashamire
po te thrret oj vashė ilire
-------------
autori xhelal ferizi
liriku i kengve popullore shqipe
ne sherbim te artit dhe vargut artistik shqiptarė me rima e strofa -
------------

ju faleminderit per mirkuptim gjithqka ne sherbim te vleres s e vargut e artit
qellimi esht i vleres qe ju po i sherbeni -

lirik
19-03-09, 02:11
Gjak po u rrjedhė o stinė tė mjera
--------------------------

Autori xhelal ferizi
--------------
nėpėr shekuj pa ja nda
plagė e lot nėpėr pranvera
her nėn grek e her nėn shkja

-----
toka jote shqip rėnkon
o ti kohė me fat lėngimi
shpirti e gjaku tė gjėmon
nėpėr thundra prej pushtimi
--------
vuajtja mbjellet e varfria
ndėr ju o troje shqip etnike
u gjakos mbi dhe liria
veq pse besė s' mbani unike
----------
as nuk mbani punėn n' gjak
as nuk mbani fe shqiptare
as nuk keni sa do pak
pika gjaku atdhetare
--------
prandaj shkelė hasmi mizorė
kahdo fushes e mbi bari
se nė atdhe s' shtrėngohet dorė
me njė besė me u lidhė shqiptari
----------
as me u lidhė kta me nji fis
me njė fe me nji zakon
me njė gjuhė e me nji plis
kahdo shqip ėsht toka e jonė
--------
veq shpėrnda kahdo me klane
synin lak joshjen n' kuletė
kah karriga demoniane
msynė me cak me dalė pėrpjetė
---------
pa meritė e me miqsi
e msyn postin e pėrvetsimin
mbrenda nate ndėrton shpi
se n hajni ma ka kushtrimin
-------
mbret shum shpejt bėhet hajduti
postin shohin si pazarė
me shum grada na del huti
e mbi dhe s len zog shqiptarė
-------
e qėllim ky ja ven veti
paren brrylin e me shkelė vlla
prandaj gjak si gurra deti
derdhė etnija pa ja nda
---------
edhe plojė po bėn varfria
nė hi me kokė shqipnija bjen
veq pse hilja e miqsija
lart po e ngritė sot qdo legen
----------

e shqiptari nget vetimė
me lakesa e grupacione
prandaj dheu ka mbetė jetim
mblue shkretire e vaj zezone
---------
edhe i varfėr rrin shqiptari
e pret urdhrin tė hasmit t' huaj
i pėrqarė e si rrogtari
thua se gjakun ma ka ujė
------------
ja merr doren gospodarit
e pėrkulet deri nė dhe
puthador i euro e dollarit
puthadorė ndėr tė huaja fe
---------
puthadorė edhe i armikut
puthadorė ma zi i pėrulė
ptuthadorė i metelikut
pėr nji lek po bėhet pulė
----
e nuk i dhemb shpirti edamari
as pėr vise as per troje
i mbanė syt kah gospodari
kah me u vu nė shėrbim loje
--------

nuk bashkohet nji grusht dhe
ndahen nė djaj ndahen n 'regjion
e me hile shkojnė tue bre
dheun e t' parve autokton
----------
veq pse te cekt mendje pazari
ka n' kaptinė e shkurt gjykon
pėr njė zllotė a ftyrė dollari
dheun e t' parve e shiton
----------
mbase syri si zhapina
nuk i shndritė pėr tjetėr fe
veq n ' zaptim n' post e makina
a me gjveshė kund ndoj vashė tė re
-----------
prandaj qajnė sot gurė e zalle
vendi blozė u bė me zemer
toka etnike u mblue me halle
se shqiptarė s' mbet kund me emer
-------
i jan shtrue tė gjith vrapimit
interesit rrokullisė
hahet buka nė qark t' aktrimit
prandaj qanė dheu i etnisė
----------
se gajret ' po ka as pare
kult na u bė nji thes i miellit
nė interes zemrat shqiptare
kahdo shkojnė si re'tė e qiellit
-----------
prandaj qajnė gjith stin't kohore
me krye nė hi ka ra shqipnija
po pijnė shqipet skllavri prore
kahdo vyshkė ėsht besnikria
--------
besė nuk ka as dashuri
se vllau vllaun e don me pare
tash ndoj maskė me bukuri
i mbanė kukullat pushtetare
----------
shesin fjalė sa male e kodra
aq tė mdha por me punė hiqe
vijnė mashtrimet me do lodra
qė na i sjellin rren'tė dobiqe
--------
rrenat zihen ndėr kazane
si e don vet e zezė receta
ndėrkombtare demoniane
nė zi shqiptarve me u ecė jeta
-----------
e na u shtrue sot shqiptari
i merr dorė kolonit t' huaj
se monedha nė ftyrė barbari
ja lvizė vesin kahdo t' luaj
-----------
sot pėr faqe lot varfrije
kahdo i shkojnė shqipnisė etnike
kuaj tė trojes anarkije
ja kan thye zemren qelike
-------
----------
ja kan ble shum djem e vasha
ja kan veshė kodet me t'zi
sot shqipnija n'halle t' trasha
rrin ma e varfra ndėr etni
----------
veq pse kshtu ed on kolonija
edhe vesi i tė zi padronit
mos me qeshė sie diell shqipnija
e me i ra qehre e demonit
--------
mos me pasė as buk as ujė
me ju nda djelmnija n'klane
me plan n dorė ai djalli i huaj
ja ndalė rrugen progresiane
---------
mos me pasė kjo buk as drekė
miell nė magje as nderė t' mos ket
as tė vdekur po as tė gjallė
vyshkė mbi dhe e duan me u tallė
-------------
vyshkė e duan e me i ardh era
veq pisllek e anarki
me ja grrye ato miniera
me i shitė prralla e kurvri
--------
prandaj qajė o mėmė sa deti
me lot shqip e gjamė lirike
biri yt i gjorė poeti
se tė kan tha kurthat armike
------------
porse mirė po e sheh sot vula
kah vuloset nė urdhėr t' huaj
mbi shqiptarė sot urdhron pula
gjeraqina u bė e huaj
----------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
l-i-r-i-k-u-
lexoni vargje nga autori mėrgimtarė xhelal ferizi
tregoni shoqes shokut
-------*****-------*****------***---------.......-----------
Lexoni vargje falas nga autori Xhelal Ferizi poeti i ndaluar gjat regjimit shovenist serb diktatures se ish shtetit jugosllav
-----------------------------------------------
Tregoni shokut shoqes lexoni lexoni lexoni falas vargje pėr ju tė dashur bashkatdhtarė shqiptarė
__________________

lirik
19-03-09, 08:30
Me nje smundje te damarve pasi qe udb ja e zezė e shkieve te ardhur prej rusije ne ballkan - qe u kujdes gjithmonė me mė kalbė neper podrume e errisra te kqija ku kishte flliqsi e papasterti e beton nga ftofjet e shpeshta e stresi ne qfar kushtet ku ata me lenin ne podrume te errta plot lagshti-
nga sttresi i madh dhe provokime t e pa ndeprera neper burgje por pastaj edhe streset tjera pas daljes nga burgu-
mua me esht paraqitė nje smundje e damarve pra veshtirsim i qarkullimit te gjakut-
ne gjermani u kujdesa aq sa munda me mjek e me barna qe ta sheroj por damaret e kan humb elasticitetin dhe nuk e percjellin gjakun si duhet-kam veshtrisi kur flej me ndalet gjaku per shembull ngadalsohet dhe veshtrisohet kalimi neper vena e damarė me qka edhe mund te shkaktohet -
gjakderdhje e mbrendshme dhe te mbetem i pa aft ndoshta per komunikim apo te vdes por po shpresoj se jo sepse me sport e vrapime po pepriqem ta mbaj qarkullimin -
barna kam pi nga mjekt por megjithat ne vend se te knaqem pas daljes nga burgu kishte shqipfolsa qe mi shtuan vuajtjet emrat nuk po ua ceku ishte ky si shperblim-
deshta qe ta dij pak lexuesi se ne qfar kushtesh e rrethanash krijoj e kam krijuar vargje jo si disa qe me prapanicen mbi pambuk e qetsinė e tyre krijonin duke ua rrah shpinen elmuar shpinen e duke i perkdhelur koha por un jam nji njeri i vuajtur-
Smundjen po e luftoj me sport e me ilaqe por damaret e kan marr nji far hileti domethėnė e kan humb elasticitetin dhe nuk ekryejn fundksionin si duhet -

lirik
19-03-09, 10:22
KUSH TY NėNė SHQIPERI ETNIKE TE DON KOKė PėR DHE

xhelal ferizi

O mėma ime e dashur shqiperi etnike qė nen lot tė pendes po te thrras
shihmi dėnesjet ne secilin lot nga nji shekull dhimbje per ty
o mėma ime e dashur etnike po shkyhem po pėlcas
nė mėrgim me nji det lot nė sy

se tė vranė me fajde tė vranė me varfri e qmime
te vrasin me pazare me skllavvėri e tendera
sa lart jan ngritė buka mielli vaji qmimi o etnike mėma ime
oh un i mjeri o mėmė sa her te thau vera

o mėmė e dashur etnikja ime diellore
si ta gjejė dikund per ty nji rrisk me fat me tė buzqeshė
neper rruget e pa pista ndoshta lart qiellore
se mbi tokė jan qakajt gojė jargė

autori xhelal ferizi liriku ne mergim
--------------------------------

lirik
20-03-09, 10:06
O shtigjet e mia tė pėrvajshme
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''
o shtigjet e mia e tė atdheut tim tė pervajshme
kohra tė pėrgjakshme tė lotit
o vargjet e mia tė vrullshme e tė prajshme
e ti o mėshira e zotit
''''''''''
q'tė them pėr ju vetėm ta them njė fjalė
fjala le tė jet e madhe sa nje det formulė
loti e gjaku i atdheut tim si lumej me valė
mė ra nė zemer pėrjetsisht si ma e dhimbshmja vulė
''''''''''''''''
mėshira e shum pritur nuk erdh prej qielli
vashat nė shkja mė jan pėrlye te mjrat shqiptare
pyetjet i shtrova deshprueshem kah i shejti dielli
pėrse na ranė hise kėto stinė bizare
kėto re tė pėrgjakshme tė pa meshira barbare
'''''''''''''''''
shtigjet na u mbyllen mua dhe atdheut tim
na u mbushen me lot e gjak
edhe i pėrvajshmi neper ikje e eksode vargu im jetim
po vyshkem duke shkruar pėr secilin cak
''''''''''''''''''
kohė pashė zotin ku ėsht shtegu shpetimtarė i im
ma gjejė nji shteg me diell
dua diell pėr jeten pėr vargun pėr atdheun tim
zemren e jetes e te atdheut dua tė gjerė si qiell
''''''''''''''''''''''
autori nė mėrgim xhelal ferizi
-------------------------------

lirik
20-03-09, 10:43
Lule
----------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
lule pėrse akoma nuk qelė
pranvera e bukurisė tė thėrret
pėrse nėpėr ara e livadhe e ledina akoma nuk del
e fleten kthye kah dielli nuk e qet
'''''''''''''''''''
lulėzo se tė thrret emocioni
tė thrret mahnija e pranveres
tė thrret dhe i bukur i joni
e aroma magjike e eres
''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
si gjithmonė ne sherbim te pendes dhe vargut shqiptarė
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::

lirik
20-03-09, 17:26
Ulqini
''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nėpėr,flladin,tėnd,n,fluturim,i,leshova,me,mija,nd jenja,
sepse,te,gjitha,me,ty,u,mishruen,
edhe,ato,te,fundit,te,zemres,moren,flladin,
prej,gzimit,u,shkrin,me,erlehten,tande,
sa,shum,fjal,te,pashkrura,than,ndjenjat,
shekujt,libra,do,te,nxjerrnin,prej,mahnije,
neper,qdo,kokerr,te,ranes,tande,
shihen,vezullimet,pjeset,e,zemres,se,diellit,
syt,ti,merr,shkelqimi.i,shartuem,me,reflekse,
edhe,diamantet,te,kan,lakmi,per,ket,drit,
sa,hije,te,ka,kalaja,prej,guri.,me,lashtsi,veshun,
me,mall,te,shikojm,un,dhe,shengjini,
te,dy,duke,u,tha,prej,mallengjimi
mallkue,qoft,ky,mur,i,heshtun,
qe,s,na,len,me,u,pa,e,te,gjall,na,murosen,ndarjet,
driten,e,synit,po,na,e,shkrijn,me,largsi,
furtunat,qe,u,perplasen,pa,rrug,e,pa,krye,
na,hodhen,pertej,shtat,botrave,duke,qen,aq,afer,
pakapshem,po,na,perpeliten,deshirat,
me,u,pa.s,po,na,lan,vargojt,e,meris,
kush,do,ti,thyej,keta,gur,te,pergjakun,
qe,rrezet,lirshem,,te,shihen,sy,me,sy,
dy,rreze,te,nji,dielli,te,nji,rane,
ne,mur,po.shkurtohet,shkelqimi,rrezator,
gjithkah,neper,val,e,kaltri,shkelqime,me,miliarda,
syt,me,ia,marr.edhe.diamantit,
bukuri,qe,do,te,,shterrte,pena,e,ngjyra,
bukuri,qe,lakmon,qdo,qiell,i,kalter,
lashtsi,e,bukur,prrallore,mbi,dhe,
n,rrudhat,e,gurve,shoh,shekujt,e,mi,
shqip,me,flasin,si,ne,enderr,
deti,me,miliarda,margaritar,shartue,
me,rrezatime,te,dritave,qiellore,
as,lotet,e,diamantit,ma,t,kullueme,
nuk,jan,se,pikat,e,adriatikut,te,kalter,
qe,aq,bardhsisht,rrotullohen,mengjesev,te,bardha,
kush,ma,te,bukukura,se,ti,i,ka,mengjeset,
pulbardhat,e,lehta,mbi,det,te,mahnis,
kush,ma,.bukur.se,ti,detin,e,perkdhel,
kush,ma,heret,se,ti,adriatikun,e,perkundi,
ti,qe,bashk,.me,yllin,driten,e,hanen
ninullat,e,para,ia,kendove,mbi,dhe,
kur,shqip,fliste,edhe,,dielli,i,pashuar,
kur,se,pari,dhe,e,uj,ne,damaret,ilirian,shqipronin ,
sa,shum,na,mori,malli,i,gjakosun,
perlotshem,po,i,thrras,meshires,e fatit,
perlotshem,po,i,thrras qiellit,te,drites,
vetem,nji,pik,uj,ulqini,
vetem,nji,pik,hjeshije,per,syt,e mi,
vetem,pak,fllad,deti,per,vapen,time,djegse,
vetem,pak,shqipe,ulqini,
nji,kang,te,vjeter,detare,

por,jo nuk,pergjigjet,kush,mbi,tok

shekujt,gjaksor,e,t,pamshirshem,heshtin.tash,
si,s,paten,dhimbje,per,ne,,
na,pan,me,sy,duke,na,e,marr,hjeshin
me,ta,prek,ballin,diellor,deshta,ulqin,.
pulbardhave,,krihbardhave,tua,
me,u,pa,fluturimin,
zallin,deshta,me,pergdhel,per,trupi,
perqafim,deshta,me,ty
me,detin,deshta,me,qmall,me.,freskin,e,vales,shkum bardh
lidhjet,e,gjakut,me,ty,i,ka,dradana,
dhe,un,jam,bir,dardanije,
mos,me,le,ne,harrim
pash,bukurin,,nen,qiell,e,n,buz,det
mos,i,harrro,ata,qe,te,.duan,
ata,qe,gjakun,per,ngjyr,me,t,shkrue,
nji,leter,mergimi,do,t,dhuronin,
i,joni,je,ulqin,i,joni,po,thrras
tok,e,det,le,ta,dijn,.
i,yni,do,te,mbetesh.
Ty te thon shqipni
Ty te thon ,valbardh
Ty te thon shkumbtar
Ty te thon shekujt margaritar
Ty te thon plisbardh
Ty te thon shqiptar
O ulqin bregdetarė
-------------------
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim-
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

lirik
22-03-09, 00:32
Mbi ato valė
''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi ne kohrat e qe ecin me vargje lirike ne mergime
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
Mbi ato, valė qė i, l'shon liqeni
Q, po lshoj varg si lum erzeni
aq tė shndritshme me i pėrshkrue
valė ligjeni aq magjike
ne at tokė te bukur etnike
Kah me drita bijnė valėzue
N, gjuh t, argjentit rrijnė tue shkrue
kahdo ne brigje shkumbzojnė zallit
se q'tė nxisin ndjenja te mallit
sa e lehtė melankolija
kah shkoon vala e bukuria
kah e dridhė era me brusha
sharm i falin brigje e fusha
e syprina me valė ritmike
duket e gjerė mbi dhe magjike

Bashk me hanen, sharton vala
E mua zemre m, dilte fjala
ket shartim me bukuri
ta pershkruaj me dashuri
Edhe,me pas po ngjyrė sa deti
S, mund te shkruej se qka ndjej n, veti
Bregut vala vjen biluri
Qe mua m, nxiti me qdo guri
E me zallin qė e, ka liqeni
Me i shartue me lot erzeni
Me shartue me lot luleflete
Se po mė shtron n,djesija jete
Kah n, thellsi n, shpirtsi e vargėzime
po me nxitė mua nji far rime
N gjak po m, flet shqipnija ime
N gjak, po m, flet, me gjuhė zallina
Edhe liqeni me kodrina
Se,q, po m, rrrin n, kujtim n, pėr dhele
Siq rrin langu n, lulė sherbele
Edhe n ,tjera lule bari
Mbi ket dhe qe na e, la i, pari
Eh q, po shtrij mallin n ,hapsinė
E h, q, po m, dehin mot e, stinė
Edhe zogjt pėr rreth ujt, t, zallit
Se, q, po m ,dehė kjo gjuhė e, mallit
Lshoj shikimin n, valė qė dridhen
Tė dy sytė me qiell kah m, lidhen
Her me qiell e, her me dhe
per shqpninė qe esht nda a pre
Matanė deti e, liqeni
qajė si buna e si erzeni
qajė si drini n, rrke n, pėr gurė
Kur kujtoj shqipninė me, nurė
kur ne per shekuj ma kan nda
me liqej me lum e va
e kan marr oher e diber
prandaj vargu me qanė ne liber
se edhe struga e manastiri
edhe liqeni ai ma i miri
prespa e i shkder ndy ne dy pjesė
prandaj penda lot si vesė
lshon per iber e per ujvare
tue renkue ne vargje shqiptare
So mua vala po m, mahnitė
Kah valzon si margaritė
Kah shkumbzon me gjuhė te vet
Njiqind bulza qė vijnė leht
Valorėzime me erlehten
N, drita ari qė, e ,bien jeten
Mbushen mallė k'to dy barkusha
Kah pėr rreth m, bjen syri n, fusha
Kah liqeni i, lihnidit
Qė kta sllav e quajn t, ohridit
E do tjerė pogradadecare
E ku i mbet gjuha shqiptare
Ilirisht si esht emrue
Yjet posht kur e, kan lshue
Edhe n, vizzlim t' margaritarit
e kan l'shua mbi dhe t' shqiptarit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kushtuar liqenit tė pogradecit
nga autori xhelal ferizi
pjesa e parė

lirik
22-03-09, 00:50
NGA AUTORI XHELAL FERIZI'
PJESA - II-e titullit mbi ato valė
M thuej o i ambli i, yn liqe
Qė i lagė brigje gurė e, dhe
Nė kėt mbrėmje qka me t, shkrue
Ngjyra e, gjakut m, ka shterrue
Edhe lot qė i mora hanes
M ,ka shterrr ė penda e gjuhes t, nanes
E, s, po m ,dalin fjal ė sa detet
Me ti shkrue po kto valė'qetet'
Kto val t,qeta qė vijnė palė
Zot kėt nurė qė na e, ke falė
N, mes t ,balkanit kėt dhuratė
Ty shqipnija t, dha uratė
Gjith kah je me k'to buzė ari
Pllambė pėr pllambė tė, puthė shqiptari
Se ti, je, nji e shejtė ingji
T, mban pėrjetė shqipnija n, gji
O, liqeni nė, pasqyrė nuri
Qe t, valzon vala n, pėr guri
Ne gurė tė, imė e n ,pėr zallina
Ah se e,shmdriteshme t ,bjen syprina
Si me gurė qė i ,ka safiri
Fort po e, shndritė kėt dhe iliri
Mua po m'shkrinė me bukuri
Ta kam falė, kėt poezi
N, mija vargje qė m' pėrloten
Ti liqe qe po e lagė token
Me aq valė t 'lehta qė vijnė shtrue
N, gjuhė tė mbrėmjes tue kėndue
Un s, kam ndje k'shtu kund melos
As mbi dhe po as n, kosmos
As n, gjithsi ku shndrijn kto yje
As bibil s, kam ndje n, per pyje
Si ajo e, ėmbla gjuha jote
Qe e, lshon n, token kastriote
SI ATO RIMA ME CURRILA
ku pijn lirė te larm bilbila
me at sqep te pa djallzue
nė valė t liqenit tue cicėrue
Pogrdaeci me liqe
Zbutė murranin qiell e, rrfe
Edhe pikat s, prishin valen
Mbi liqe se, trazojnė njalen
As s, trazojn po ujt e qet
ėmbėlsinė qė e ka pėr jetė
Ah liqen ty,qka me t, shkrue
Edhe ylberin e kam shterrue
Me ti thėnė ngjyrat ne varg
Njiqind shekuj kam shkue larg
Me t ,shkrue rrėnnjen edhe, fillin
Ta kam falė t, pranveres prillin
Me t, hjeshue me fllad puhije
Me valėzoret nė ,ujė shqipnije
Qka me thėnė n, kėt mbrėmje t, lehtė
Q, ma ke g'zue kėt t,ėmblen jetė
me ato valė qe aq leht dridhen
mua fjalet se q me zgjidhen
zemres time poetike
me i ksuhtue hjehsisė etnike
varg prrllaorė per valet te lehta
kah i shtynė era kah jeta
leht me levizė si arti vet
gjith natyres tu i dhanė jetė-
edhe magjike bukuri
vala valen ne shkumbė tue mbrri
kur kah bregu ato shkumbzohen
e ne bardhsi kah rrozullohen
e ne mes si rrathė e vija
ku liqeni e kaltrija
e qielli t ngjyra e uj t biluri
e perbejn nji magjik nuri
qe se ka askush mbi dhe
kah ka toka kombe e fe
---------------------
vazhdon ne pjesen- III-
nga autori xhelal ferizi
---------------------------

lirik
22-03-09, 11:26
Kush e krijoj garen
-----------
pjesė nga vargjet e autorit xhelal ferizi
qe nuk guxon te quhet poet se dalin shum
armiq -te kombit shqiptarė- e protestojnė kunder kėti titulli pastaj
------------------
kush e krijoj garen e dominimit
i poshtri tirani sundimtari i ndyti
kush e krijoj garen e krimit
qe lirinė jeten mbi dhe e mbyti-
--------------

kush e krijoj garen e e thundren mbi dhe
kush e vret dashurinė
kush e krijj garin e ndarjet me fe
kush e vrau njerzinė
''''''''''''
kush e krijoj garen kush vret
e boten me kriza e varfron
njeriut lot e gjak po i derdhin si det
bota e mbushur me demon-
---------
nuk na lėnė tė kapemi pėr qafe si vllezer tė nji damari
edhe pse te gjith vllezer jemi njerzia
gara kryqi dini e feja e gjithfar lloj tradhtari
duan qe te vdes mbi dhe bukurija
-----------
ne njerz jemi te gjith prej mishi o male
o fusha qe nuk na lėnė te ju gėzojmė
klanet sunduese hordhitė feudale
garen mbi dhe vrasėse qė e krijojnė
''''''''''
njerzia vėllzer jan te gjith te zotit
te gjith nji mish e kan e nji gjak
gara e bishave i derdhė pikate gjakut e te lotit
ju ven kombeve vllazėrore nė fyt tė pėrdrdhurin lak
'''''''''''''''''''''
gara e ndasive me gjamija
gara e ndasive me kisha
gara e ndasive nga perendija
se garat i shpiken disa djaj e bisha
----------
gara kahdo vetėm gara
urrejtje kahdo barbare
njerzia ėsht nji pėr kah fara
pse vuan toka ndėrkombtare
----------
gara per armatime
gara per mbytje tė te se drejtes se vegjėlisė
gara per ndyrje e krime
gara per fron te tradhtisė

autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
24-03-09, 07:57
Shqiptari i mjerė
''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi jeta ne vise te huaja
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
Shqiptari i mjerė ka filluar tė mendoj edhe dinakėrisht
ka filluar tė mendoj si fisnorė
nuk mendon ma atdhetarisht
por si klanorė gruporė krahinorė
''''''''''''''''''''
shqiptari i mjerė edhe kur atdheu ėsht nė zgrip
nuk mendon ma si atdhetarė
nuk mendon kombtarisht shqip
mendon fisnorisht mendon si i kombit shkatrrimtarė
''''''''''''
shqiptari i mjerė nuk mendon ma per shqipe e bajrak
nuk mendon per gjuhė e tokė amtare
mendimi i tij u bė partiak
vajto o toka shqiptare
---------
shqiptari i mjerė mendon mahallė'risht
nuk mendon ma me tėrsi arbėrore
mendimi i tij ėsht mahallė
mendimi i tijė do ti dal djallė me bisht
me keto mendė djallėzore

dheu as toka nuk do i mbetet shqip as sa i kokėrr zallė
'''''''''''''''''''

shqiptari nuk po mendon ma per tė vetin dhe
mendon per interesa te ngushta e klane
mendon per ndasi e fe
e jo per token iliriane
'''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
24-03-09, 08:38
Poshtė zemer hiqat
''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
poshtė zemerhiqat hiqat dobiqat
poshtė hijezijtė zuzarėt
poshtė edhe zemer rriqnat iriqat
poshtė trutharėt tradhtarėt
''''''''''
poshtė poshtė skeletėt e pa shpirtė
poshtė trazuesit e jetes
poshtė prangat e zingjirtė
dhe mbytsit e zi te vertetes
'''''''''''''''
rrnofshin engjujt e lirisė
poshtė le te bie lugati
lart le te mbahet qellimi i dashurisė
shqipėrisė etnike tė mos i thyhet shtati
--------
poshtė le tė bien legenat
yjet le tė rrijnė kah qielli
kalatė nė etni e bedenat
e zemrat qė nxejnė si dielli
----------
keshtu le te duket etnija
me zemra gjithkah diellore
poshtė le te bie tradhtije
liri per token arbnore
'''''''''''''''
autori xhelal ferizi ne mergim
tridhjet vjet me penden ne dorė e me vargje shqiptare
GJITHMONė NE GETO E MOHIME NEPER VITE E MOTE
pendė qe nuk dorzohet
as nuk thyhet -
edhe pse te poshtrit tentuan ta thyejn pamshirshem -

kohrat ishin mendjecekta- dhe jan akoma sot - prandaj penda shqiptare
po qanė me varg e lot-
po qanė po kurr nuk ndyhet
kjo din edhe me qeshė
per te gjallė mbi dhe nuk thyhet
me besė qeliku esht veshė
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
24-03-09, 23:00
Mbyllja e Gojes
''''''''''''''''''''''''''''''
Shkruar me shum pezm nga xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kush ua mbylli gojen ju o te mjerė heshtak
kush ju a ndaloj fjalen ua lidhi me zingjirė
kush ju ngriu ne te vlueshmin gjak
qe ju te mos shkruani ma fjalen e lirė
e mua as njė fjalė tė mos ma flisni me vlerė
thue s e jam nji pikė pshtyme nė leter t' zhubrosur
kush ishte ai armik qė nė ket diellore pranverė
ndoj armik i lavirosur a i dhjamosur
a thue pshtirosur paguar prej rusije
ju erdhi per t' pėrzier tė vjella armike me pėrshesh
zvarritur me maskė si djalli nėn hije
ju prishi pėshperitshėm mendje edhe vesh
apo ndoshta nė gjak dashuri nuk ju mbeti
pėr vargjet e mia pėr germa e pėr fjalė
apo ndoshta nė shpirtė me intriga ju treti
currril qehre gzue si bardhsija me valė
apo ndoshta un pėr ju me secilin varg sa deti
neper sytė e juaj mbeta varur halė
------
dhe ju ma fuqi per ti qeshė germės nuk keni
thue se buzqeshja ju vdiq ne qdo rrudhė
e vargjet e mia ma nė gji tuej nuk i nxeni
tė ngrira gjithkah po mi leni nė udhė
q' paskit qenė ju kshtu me kėt kohė kaq tė shkurtė
mashtrueshėm duke mė ftuar kah miqsija
e un nė besė erdha me vargun largpams e tė urtė
me shkri larg caqe andej kah dituria e dija
po pse un aq leht miqsisė i besova i mjerė shqiptari
kur dihet se ajo ėsht vyshkė nga veset e kqija e ėsht stermekė
kur ajo ma nuk gjendet kund sa nji fije bari
dhe gati po thuej s e ka vdekė
--------
duke mashtruar ve“veten kėndej i nisa pendat nektare
nder ju mendova se doni hoje
mendova se ka mbetė sa do pak mikpritje shqiptare

o miq paska qenė veq cak loje
tash pendueshem nder ju kėtu kam mbetur
ku hyna me besė nė kto anė
nuk di ndėr udhkryqe me pendė kah me u tretur
ju loja ju si pje u paska nxanė
nuk shihni aspak kėndej kah porosija
as n' gjak te porosive veq pak me u nxe
nuk jam ma lirik me vargje tė mija
se rob ju e koha nuk mė keni ble
besu kurr nuk kisha se mė vret kozmetike bukurija
e fillimit tuej tė vizllimit
o kohra kozmetike
u pa shum shpejt e ftoft ironija
dhe loja e juaj e mashtrimit
tė vdesėsh per shqiperi etnike
nuk tė len ma kohė rruspija
dhe fort si idhnak jam duke menduar
me ikė nga ju o kohra ne pa kthim
se un shekujve me perbuzje ju kam shkruar
nuk dua te jem ma vetmahstrim
as kurr me varg nder kohra mos me vluar
s' ja vlen ky mundi im
----
per ju qe u dogja per ju o kohra jam shkri
nder vite e mote n' zandan
si qiri i flakruar i djegur ,ne robri
per ju pak dritė me dhanė
ju paska hije qe besa ironija
e vrapi kah leqja e lakimi
o lum si ju qe ju ka akull'hieja
e ngrica e i idhti pelimi
------
nuk jam ma i juaj nuk jam ma me pendė
nder ju nė shekuj įs nė' mot
kur ju ktu perbuzshėm lakuriqas si shpend
mė ecni mohueshėm kah sedra ime sot
mendoni se diell ma per mua nuk nxenė
se un strehė as mikpritje nuk gjej
as vargu im ma askund nuk vlenė
as gjaku s' mė vlon nė dej
jo jo qe besa kahdo hahet buka
e miq ka ku te duash mbi dhe
ik o penda ime dalim n' kodra e suka
nder kombe e ne tjera fe
---------
se ma mirė na presin qe besa edhe qifuti
e jordan a egjipt a manov
e pangjab nė oman e dikund kah gjibuti
larg ku nuk quhet kosovė:
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruar nga mergimtari xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
01-04-09, 09:12
Armagedon
---------
Autori xhelal ferizi
-----------------
armagedon o fund
per ty flitet shum neper imagjinata
pritja neper shekuj per ty ne ethe e ti nuk dukesh askund
mbreteresha sot jan vuajtjete gjata-
-------
armagedon si do te shfaqesh mbi dhe
pyt kjo penda ime shqiptare
me vullkanin e ujin e shmbjen e detrave e gjigande rreke
ose me luftrat nukleare-
---------
si mendon ti tė na e shembėsh jeten
me qfar kataklizme o armagedon
na e thuaj njiher te verteten
se nuk mbeti ma mbi dhe emocion
'''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
armagedon sipas termit biblik quhet fundi katastrofa e botes
---------------

lirik
01-04-09, 09:21
Tė dua
--------
autori xhelal ferizi
.............................
tė dua tė thash o enigmė e quajtur fytyrė
pa menduar nė maskė
dhe e ndjejė tash pėrkushtimin si tė shejtė detyrė
tė mos dua ma kurrė laraskė
''''''''''
fytyra qka qenka kjo pore
kush e shtresoj kozmetikshėm si llastikun
qė duket shum her ėngjėllore
ne lot e shendrron qerpikun
'''''''''''''''''
kur te duash nje fytyrė
shpaose tė sajė secilen lekurė
dhe shih thell nė secilen mėnyrė
se ka fytyrė qė tė len si qyqe mbi gurė
''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
01-04-09, 09:22
Tė dua tė thash o fytyrė
--------
autori xhelal ferizi
.............................
tė dua tė thash o enigmė e quajtur fytyrė
pa menduar nė maskė
dhe e ndjejė tash pėrkushtimin si tė shejtė detyrė
tė mos dua ma kurrė laraskė
''''''''''
fytyra qka qenka kjo pore
kush e shtresoj kozmetikshėm si llastikun
qė duket shum her ėngjėllore
ne lot e shendrron qerpikun
'''''''''''''''''
kur te duash nje fytyrė
shpaose tė sajė secilen lekurė
dhe shih thell nė secilen mėnyrė
se ka fytyrė qė tė len si qyqe mbi gurė
''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
-----------------

me falni kam harruar te ja kompletoj titullin

lirik
01-04-09, 11:51
Qitni hapat porsi zana
------------------
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
qitni hapat porsi zana-
mbani vija nė gjamadana
diell le t' bahet bėhet emocioni
dritė le tė bėhet dhe i joni
''''''''''
e ju tė bukura shtojzovalle
dridhni belin ne ato valle
le te shkrihen mjeshtritė prore
tingujt t' kėnges muzikore
''''''''''''
ah festoni ju ruajt zoti
ne kangė ju shkofshin stina e moti
hapi i juej n' nota muzike
ti shndrroj n ' rreze ato qerpike
'''''''''''''
pėr me qeshė si rrezemira
porsi qeshė pranvera e dlira
fytyra juaj me qeshė ne valle
le tė gzohen gurė e zalle
''''''''''
le te del qehreja art me nxjerrė
prej keng's shqipe qė nuk shterrė
mu nė ballė si hana e arit
kur vallzon qika e shqiptarit
''''''''''''
le tė dridhen dej e gjak
tė dridhet beli si bajarak
e tė luajn shtatin ato selvija
deri n' qiell le te shkon knaqsija
''''''''''''
e vet tingulli i tupanit
ti luaj dejet ilirianit
aq sa gjaku i kuq tė dehet
ne kangė shqiptare kur t 'defrehet
''''''''''''
e le te bie e qeillit lakmija
me u defrye nder vise t' mia
kur kuan shqipja balerina
kraht tu lvizė si kanarina
''''''''''
hapat artin leht e qesin
edhe yjet le te zbresin
kur tė nisė rima magjike
me i gjallrue vallet etnike

---------
kur fije t' flokut do t' shperndahen
AS YLBERAT NUK PERMBAHEN
te gjith do te vijnė neper vallzime
me i pa belet me lakime
------
me pa bel te gjevahires
me pa art te asaj krahlires
se si shkojnė zogzat t baletit
porsi vala e ujt e detit
---
porsi vala mbi syprinė
me lakesa ne breg kah vijnė
kur i shtynė erlehta shegė
me me ra ne zalle ne shkumbė e breg
''''''''''
ashtu i shtynė ajo embelsia
arti i kanges e bukurija
kah tupani e violina
me ata krah si gjeraqina-
'''''''''
e mua zemra do t'mė lakmon
kahdo shqip tingulli shkon

pendes time shprehja i nisi
si cicrimė t' zogut n' majė lisi
''''''''''''
me e pershkrua majen valltare
kur te mrrin kulm si defrimtare
te gjith kur te nisin me i flakrue
gjaku im do te nisė me vlue
------------------
nga autori xhelal ferizi vargje lirike shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''

lirik
05-04-09, 22:45
Se un do i marr me art hjeshije

Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
--------------
do valė tė bukura tė ndjenjes time
e me at mallė prej dashurie
ty tė uroj oj toka ime
-------
e me gjuhen qehlibare
nxjerrė prej palces prej vyrtyti
tė uroj fat oj tokė shqiptare
ktu nga largi un biri i yti
----------
edhe ju o zogj nė atdhe kah jeni
tė gjith mbi degė tė dardanisė
vargun tim nė shpirtė ta ndjeni
e t'flutroni n' qiell t' lirisė
-----------

atje ju paqja u kndoftė prore
qielli i juaj ju past' bekue
kahdo shqip n' kodra e bregore
fusha e male u ndejshin gzue
-----------
ua uroj vitin e ri
edhe vite tjera tė reja
me pendė time plot mirsi
shqip qė i derdhet ngjyra e feja
---------
ah ju dua porsi si vet malli
qė del shpirti e damarit
e kahdo shqip flet dheu e zalli
po u dhuroj vargje t' shqiptarit
----------
qė ju ti ndjeni tė gjith me emer
germė e varg si ato barkusha
qė mbajnė nė puls tė shtrejten zemer
ashtu mbani o male e fusha
--------
ashtu mbani o ju nė etni
madhėshtore o lugje e prroje
me plot shije e dashuri

ndjeni nė gjak si tė ėmblat hoje
---------

le tė shkojnė si gurgullima
gurra'nisė pėrthye damarve
arti im lirika e rima
qė u shpirtzue nė gjuhė t' shqiptarve
----------
e kahdo era pėrthyhet
nė lehtesi kahdo tue lmue
vargu im pėr ju do tė shtyhet
porsi vala tue rimue
---------
Autori Xhelal Ferizi
liriku i mėrgimit
---------------------

lirik
05-04-09, 22:53
N' qerpik t' diellit e n' qerpik t 'hanes

Autori Xhelal Ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
---------------------------
tue shkrue vargje n'kohra t'motit
nė gjuhen shqipe gjuhė tė nanes
me kullim si malli i lotit
---------
rrijė tue dridhė mallin si vala
dėnesja prore tue m' lakue
pėrmbi lot si mbi ujė njala
shkoj mbi mote tu u kujtue
--------
eh rini n' dridhje e vibrime
qė po mė ndezė pėrmes kujtimit
e po mė nxitė kah koha ime
nė deje zemre t'pėrmallimit
-----
a tė kujtohet ather bregut
kur kam dal matanė nji prroni
e kam kcye drejt atij shtegut
per me dalė te i hije ftoni
----------
a tė kujtohet ty ai brez
kur te trupi aty nėn ftue
kishte dalė njė vashė sy'zezė
kangė shqiptare tue kendue
--------
ather lviznin flettė prej ftoni
thue ishin lidhė me brusha bari
me puhi qė ai dhe i joni
mbushet fllad qė e sjellė behari
-------
a tė kujtohet ajo qaf'gjata
me flokė ere shprushė bilbile
qė nuk din as imagjinata
me e pėrshkrue at karajfile
---------
mė dridhej trupi si purteka
hapi me shkonte si rrymė teli
thue me krah qiellin e preka
kur e pashė si i luante beli
---------
thue ndoj zanė prej vizitori
kishte zbritė mbi fusha e ara
aman zot sa i drejtė krahnori
e balli i qelė qė i rrinte para

---------------
eu rini po a tė kujtohet
si e qeli gazin ajo zana
koha e moti pėrmallohet
ajo u qel siq qelej hana
---------
edhe hija aty nėn ftue
nisi e u dridh siq dridhet fija
nė flok balli tu u lakue
kur te shprurshė vet bukurija
----------
e djersėt tua shkonin ballit
e her ti terte ai fllad lehti
kishe ra nė pikė tė hallit
ndjenjat tua u shtuan si deti
--------
thue je gjetė para mbretreshe
ah pse i ule sytė pėr dhe
para ksaj vashe sokoleshe
fjalė nuk tė dual pėr me ba be
---------
se tė shtroj ajo bukuria
edhe gojen ta mori doka
i sajė arti e mahnija
te dy sytė ti rrxoj kah toka
---------
tė dridhej zemra atdhetare
fjala nuk t 'delte e bukurisė
qeshte zogza argjentare
vasha e sharmit t' dardanisė
--------
e ty buza qumsht tė qitte
ende i ri ishe o djalė
dieli gazin asaj ja ndrirtte
thue magjija nxjerrte i fjalė
---------
priti ather ajo e foli
e ta tha nji fjalė shqiptare
porsi ė ndrra me fjalė tė doli
dridhi ndjenjat qehlibare
-----------
a tė kujtohet aty i zog mali
qė kish ra nder fusha e ftoje
si kėndonte o lum djali
e do gurgllimė qė binin n' prroje
-----
zogu vet kish ardhė me pa
at pikturė si rrahnin zemrat
porse ty dehja t' kish ra
kah qdo ndjenjė t' numronte emrat
---------
her numronte emra nė deje
qė nuk tė lente me thanė fjalė
her nji ndjenjė qė nė vlim kreje
turrin zemres tue ja ndalė
----------
veq i the do far belbzime
se tė trullosi bukuria
pse mi sjellni tash kto kujtime
o tė largta kohra tė mia
----------
nga autori xhelal ferizi
liriku mėrgimtarė
---------------

lirik
06-04-09, 07:06
vargje te lira shqiptare

lirik
06-04-09, 07:14
Nė mes tė detit tė lotve mbi njė gurė
-----------------
Shkruan Xhelal Ferizi,nga,Mitrovica
------------------------------------

mbi nji gurė shpresoja se detin,e lotėve do e kaloj
valėt aty ishin ,gurėzuar
nė mes tė gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit tė trazuar
dhe mora vetveten nė shtegdalje ,me njė,ėndėrr
pėr nji qast kur i mbylla sytė
e ,gurit t ė ,lotit iu bėra zhgjėndėrr
e shpresa e lot've s' mė lente me u mbytė
anijen shpetimtare po e prisja pėr nė breg
por disi udha me dukej pakapshėm
me ra nė cak e nė breg
era,po mė shtynte neper valė jete luhatshėm
e loti mė mbeti nė sy
me nji shekull,kufiri ,qė djeg

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku nė mergim
---
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------

lirik
06-04-09, 07:47
Me qfar arme ti ndali qakajt
''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
me qfar arme ti ndali qakajt e shfrenuar
qe i jan turrė kohrave me degjenerim per ti shqye
a qėndron penda ime kjo armė e vetmuar
kur globi ka nisė me u thye
''''''''''''''''''
qakajt jan sulė drejt parasė
jan sulė drejt grabitjes e sundimit
as armėt qelike e fjala thua nuk po kan gjasė
me i pritė qakajt e degjenerrimit
'''''''''''''''''
ata ju kan turrė kohes me epshe barbare
kafshojnė gjithqka qė gjejnė para
e vetmuar para ju doli penda ime shqiptare
se egoja tash po shquhet pėr kah fara
''''''''''''''
prandaj nuk del kush ti ndihmoj pendes time
se kohrat jan qthurė nder qakaj
iku e mundur epoka e ndershme trime
e ngjyra ime lėshon vaj
------------
qakajt i jan turrur lakmisė
monedhes bankave e dollarit
moralit beses qytetnisė
ta shthurin duan djalė pas djalit
''''''''''''''
ata kan arritė kohen ta gjakosin
me gojen e tyre te pangopur
se secili shekull po del ma i pispillosur
e nderi po qanė i pėrlotur
'''''''''''''''''
penda a thua do tė mbetet jetime
qakajt triumfalisht a thua do tė lavdrohen
kohrat do tė bien ne mjerime
bilbilat gjithnji do ankohen
''''''''''
qakaj po shqyejn ushkure e pelhura
gjeni njerzorė po bie gjithnji e ma puthadorė po pėrkulet
po kėputen gjithnji e ma shum shpresa e ura
po vyshken kahdo botes lulet
'''''''''''''
kėmbanat po bien mbi dhe
ndalni qakajt o drangoj
se kombe e fise e fe
do te lidhen nė vuajtje e vargoj
'''''''''''''''
armėt mbrehini tė bashkimit
qakajve diljuni para
ndaleni kėt lukuni tė krimit
se globit i humbi fara
'''''''''''''''
qakajt jan turrur mbi glob
me gjveshė e me shqye qdo vlerė
tokes po i sillet nji kob
qėndresė nuk do tė ket as nderė
''''''''''''
armė le tė bėhet liria
ndėrgjegjja te fitoj e nderi e uniteti
qakajt ti pėrpijė e tyre djallėzia
tė lirė tė jetojnė toka e deti
------------
vargjet shqiptare vazhdojnė
nga autori xhelal ferizi mergimtari
-------------------

lirik
07-04-09, 03:08
Kėshilla pėr ju
----------------
autori xhelal ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve errsirave mos rrini
ikni menjėher dilni nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi
-----------------

lirik
07-04-09, 03:08
Kėshilla pėr ju
----------------
autori xhelal ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve errsirave mos rrini
ikni menjėher dilni nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi
-----------------

lirik
07-04-09, 06:21
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nėse vdesin shekujt nga mosmirnjohja fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
errsira niveli i ndergjegjes mjegulla mospėrfillse mbi shpirtin knetė
nėse vdesin shekujt fajtorė ėsht makutėrimi
absurdi i mykut nė tė tė kalburen jetė
----------
nėse vdesin shekujt fajtorė jan pseudo fjalet
stilzimet e tyre mu nė artin e shpirtit mashtrues tė interesit
nėse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do tė shemben edhe malet
planeti qenka si gryka e thesit
----------
se vetėm gryka e thesit mirnjohje quhet
vetėm joshja mbi thesarė
gryken e thesit gjithmonė hapur mbajtė duhet
nė se don mirnjohje nga qenja lakmiqarė
-------
thesin hapur e grahzdin tė ligut mbaja gati
urė e tij bėhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi mė i mjerė mė i gjati
ėsht gjithmonė zhvatsi i lig
---------

nėse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do tė pėlcas
edhe hana e dielli
yjet e toka e deti me gjasė
pėrbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nėse nga mosmirnjohja pėlcasin tė gjith engjujt nė qiell e mbi dhe
fajtorė ėsht harbuti
nė fise nė kombe nė farė e nė fe
i pari nuk duhet tė prijė huti
-------------
nga mosmirnjohja mund tė vyshken dashuritė
bilbilat mund tė mos cicėrojnė
yjet mund tė shuhen nė dritė
gjakrat ma nuk do tė vlojnė
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimė kopile tė zeza
po mbjellen nė trojet shqiptare
do tė thajnė sa mote e breza
-----------
plast do tė bien shum yje
do tė vdesin shum ideale
gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
lulet do tė tkurren nė male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do tė vdes duke mallkuar
mbi dhe do tė mbijė dekorata ma e ndyra
e kohė mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------

Mesazh: LEXONI VARGJET E AUTORIT XHELAL FERIZI TREGONI SHOQES SHOKUT
--------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------

lirik
07-04-09, 07:11
I ndryshueshmi ėsht kameleon
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
-----------------#
i ndryshueshmi ėsht servil
ėsht ngjyrė e fytyrė kalmeleon
i ngjanė shkullit kopil
pėrshtatet me djaj e demon
'''''''''''
i ndryshueshmi ėsht si udha me lak
ai esht i ndryshueshem si moti
ndryshimin e ka ne gjak
ne ndryshim i del edhe loti
---------
ai ndryshon ne qast e ne epoka
ai ndryshon ne orė e dit
ndryshon se ne ego e nxitė labile mendja e koka
ndryshon se maska e nxitė
---------
ndryshon ne sekonda sipas nevoje
sipas hiles se interesit
ndryshon edhe me zgerdheshje goje
se e shtynė lakmija e vesit
'''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

lirik
07-04-09, 09:41
Duke vrapuar
-----------------
shkruan xhelal ferizi
poet nga Mitrovica
-------------------------
duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendės thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė, kohrat nė,hap
kudo vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshėm,po i shkoja nė secilin lotim
nė secilin meditim krijim imagjinim
ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbėrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga tė dal nė vrri
do tė kisha ndrruar tingujt leht nė fyell kėndshėm e pa mund
pėrse tė jem rob i pendes nė kėrkim
gjahtar i mundimeve qdo kund

------------------------
vargje
nga poeti xhelal ferizi nga Mitrovica
---------------------

lirik
07-04-09, 09:54
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur isha etja
--------
kur isha vet etja nuk mė shuat etjen o mosmirnjohse stinė
kur nuk kam etje nuk erdhėt fare
ju o kohra paskit lindur vetėm pėr greminė
mos qofsha ma i kohrave shqiptare
--------
kur isha vet etja sa mospėrfillse ishit o mizere
dhe msopėrfillse edhe sot jeni
mėkatin e keni treg ushqim ju nuk keni kurfar ndere
nė interesa ju pulson refreni
--------
rrėnjėn e paskit tė pa fytyrė
mosmirnjohse jeni fatale
ju njihni vetėm njė detyrė
temena ndaj tė huajve nė tė pshtirosur maskarade mėnyrė
e vyshkjen e luleve tė atdheut nė rrėnjė e petale
-----------
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
-----------------------

lirik
07-04-09, 10:00
Nuk e kam ditė

---------------------------
shkruan xhelal ferizi
------------------------------
nuk e kam ditė se nė boten e lakmisė
nuk pihen tė gjitha ujrat
o mėshira e perendisė
o forca e perendisė

pse

kur u nisemi drejt mėkatit
me joshjen e llasėsisė
pse nuk na i k'pute urat
qė tė mos arrijmė nė cak,tė haramsisė
se gjygj
nuk ka me pėrsosje tė matur
qelizat nuk paskan frej tė pėsosur tė maturisė

---------------------------------------------
xhelal ferizi autori ne mėrgim
--------------------------------------

lirik
07-04-09, 10:11
PėRSE Tė MOS QAJė ME LOT
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
pėrse tė mos qajė me lot
kur kam mbetur ne ishullin e zi
si dje si ather si sot
e pėr nesėr akoma nuk e di
'''''''''''''''
pėrse tė mos qajė me lot
kur engjujt nė ket ishull pa krah mė lan
si mund ta quaj kėt ishull !sa e humbur ishull botė
ku shkrihem si qiri nė zandan
''''''''''''''
qė tė notoj nuk mundem se uji pėr rreth pezhgve qenka me inate
kahdo pėr rreth me mohime e smirė
me klane tė zeza mjerime cektesi tė mendjeve e tarikate
as krah nuk kam tė lirė
'''''''''''''
ishulli vlon me plot mėrzi
kahdo shkretirė e pa fe
mė duhet pėrshtatje me pi
qė to mos vdes nga etja mbi dhe
'''''''''''''''
nuk delet dot nė breg
se edhe bregu si duket u prish
nuk mbet as kund dritė nė shteg
veq ego e pshtymė me mish
''''''''''

ne ket ishull nuk rrihet
ketu nuk ka rreze me diell
pershtaje gjithmonė nuk pihet
o penda ime mu bėn krah
dua tė fluturoj nė qiell
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-04-09, 10:14
Katrani

nga autori xhelal ferizi
------------
----------------

katrani po bėhet buka e njerzimit
katrani po bėhet ushqim
katrani kult ideal po bėhet pordukti i mashtrimit
kult po bėhet arti hajdut e shkolla e quajtur krim
--------------
katrani do tė ecė nėpėr damarė
jo gjaku e etika e nderi
qiellorė adhurim do tė bėhet bizari i pa farė
i urryer do tė bėhet i padjallzuari i mjeri
-------------
kohrat po sjellin llahtare
pjellat e zeza do tė triumfojnė
katrani do tė jet diell i adhuruar me pare
mirsitė do tė lėngojnė
-------------
katrani do tė jet infuzion
shpresa do tė vdes
dheu do tė mbushet demon
materja do tė quhet interes
-----------
urdhėroni kėt pseudo idilizėm gėnjeshtarė

dhuratė nga djallėzia e qujtur moderno 'feudalizėm
urdhroni kėt ferr o tė pa faj mėkatarė
urdhroni masken sadisto kapitalizėm

-------------
komunizmi ishte vet djalli
satane ėsht pseudomekracia
populli po vdes nga halli
askund nuk po mbjellet liria
---------------
-------------
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
----------------------------------------

lirik
07-04-09, 13:05
Imagjinatė nė penden time
''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
Nė penden time kan hy shum sasi dijesh si oqeane
e shum dritė diellore me dituri tė pafundėsisė
kan hy menquri planetesh e kėshilla gjithsije e hane
edhe ligjet e' t pashterrshme tė fizikes e energjisė
''''''''''''
o ku ti derdhi kėto dije tė pa skaj qė jan kaq shum
kan hy nga nji hyrje nėpėr time pendė e kokė
kah tė thyej kėt digė “planetare e kėt peshė diturije e verrshuar ne mua si lum
kur s' kam ma dialogues as miq a s' shokė-
''''''''''''''''

kur s' ka kaq shum, enė, te mėdha dituri pėr t u mbushė
o zot pse m' qon ,kėt tepricė qė quhet bollak
kahdo n 'pėr planete e pėrmbi dhe e mal e fushė
nuk mund ta pin kush kėt oqean diturie ,tė pa kapak
'''''''''''''''
o penda ime mbylli t'ė gjitha portat
se msy kan dijet si rrėke
si me u ,derdhė furtunat ato ma tė fortat
e verrshimin o pendė nuk po ' po mundesh me u pre
'''''''''''''''''''''''''

o kan nė penden time hy kan hy plot thėnje tė emocion ' vėrrshimit
mbani kėt peshė dijesh o gurė e tokė e dhe
kush i pin kėto joshje t'ė pendes time tė' shkrimit
qė lshue jan verrshueshėm ndėr kombe e fe
'''''''''''''''''

o kan hy nė penden time motive tė pa fund
aq shum nga te gjitha anė
e mendjen time po e krrusė penda nė mund
me peshė sa nji diell,e hanė
'''''''''''''''''

o ku ti zbrazi ku ti lshoj ,kėto dituri plot barrė
ujitje me dije po ku jan kopshtijet
se mua gjith kėto kėshilla jete mė qojnė drejt e' n'ė varr
nuk mundem ti mbajė ma dijet
''''''''''''''''''''''

xhelal ferizi autori
nga Mitrovica
ka shkruar poemen
me titull ne penden time
pershendes lexuesit

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-04-09, 14:02
Sa her e formulova fjalen
''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
sa her e formulova fjalen
e hiqi mė tha pėrse bėn formulime
kur kohrat pėrbuzėse nė asnje kurreshtje nuk ndalen
pse formulon o penda ime
fjala ėsht hiq mė nė fund
pėrse at'her emocionet formueset e kėtyre opcioneve nuk u ndalen
q' motive
por pėrse mė shtyjnė
kur gjithqka pa para qenka mund
kur kohrat fjalen e pshtyjnė
kur fjala nuk mbinė askund
paranė formimet le ta msyjnė
se fjala pastaj do tė mbihet qdo kund
kur tė bėhet monedhė
ajo pastaj do tė quhet fe
shejtnore ndėr servil
askund ma nuk do tė ma ndryjnė
me para tė gjith tė quajn bilbil
do tė jet vlerė me vle
formimi i fjales time mbi dhe
do ta quajn mandej karajfil
tė gjith tregtarėt qė dijnė me shitė e me ble
fjala
do tė jet mbretėreshė pastaj kur tė formohet si para
ma nuk do ta pėrbuzin e ta shtyjnė
ajo kur tė bėhet para servilėt do i shkundė
ajo mandej qdo kund ka me vle
por nėse fjala nuk ėsht para
qenka hiqi vet
askend nė shpirtė nuk ka me e nxe
edhe nėse magjike derdhet si det
askush nuk ka me e ble
nėse nuk ėsht para tregtare qe blenė e shet
mohimet qdo kund kan me e tha
edhe nėse ajo ėsht menquri e sasi si det
hiqi kahdo e pret
ajo nuk do tė ket moter as vlla
as komb as atdhe as shtet
nėse nuk quhet para
se koha tregtare ėsht
medet
fjala thesarė nėse nuk ka
nuk bėhet nė shpirtė kohrat tregtare-
mbretėreshė as mbret-
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-04-09, 17:22
Her nė at fe e her n' kėt fe
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga Xhelal Ferizi autorė nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
Her n' kėt fe e, her nė at fe

ē’po na digjen gurė e dhe
edhe toka , rr'shqet nėn kambė
qanė shqipnija pllambė pėr pllambė
se jan, qu n’kambė shum fetarė
kush mashtrues e kush rrogtarė
pėr me e ba shqiprinė e vjeter
her fetare é her tokė tjeter
her aziate her ,europiane
her kryqtare ,e her sllaviane
kush me fjalė e kush me pare
kush tu lue me lojė fetare
kush pėr hasmin nė at hesapė
kush n' pėr shkumbė kah don me u kapė
disa fakte nxjerrin e ,tjerė
shajnė disa ,disa jan t' mjerė
kush pa ditė se kah me mbajtė
e, shqipnija rrin tue kjajtė
kahdo i thonė asaj etnike
se e rrethuan lojrat armike
se s' po ka as bij e bija
qė mbajnė sytė kah shqiptarija
veq kah feja e' e kah grupimi
kah shkon klani e' mashtrimi
n 'copa e ,grima nda shqiptar't
se ē’po vuajn nga hyzmeqar't
edhe nga tjer't qė jan pa dije
ē’po qajnė fusha male e vrrije
e kshtu n’hi po jet shqipnija
n’pėr udhkryqe e, pėr kah dija
nuk po din kah me u drejtue
se ėsht mykė e, infektue
me parti e ,me bajraqe
drue se gjith do t’mbes me gjaqe
edhe me sherre e, me ngatrresa
tu u kryqzu n’pėr interesa
pėr pa e ditė kah asht kullimi
mos me u, shtrue pėr kah ,nėnshtrimi
as nė at fe e as n ,kėt fe
me besue veq n, gurė e, dhe
neper degė neper qdo pip
kahdo tokes flitet shqip
as nė gjysm,hanė e,as nė kryqe
se ka mbetė tue kja si qyqe
tėrheq para e tėrheq mbrapa
kurr pa e lanė me i bė ,pak hapa
as etni ku i thonė shqiptare
veq tue ble me fe e pare
as me pas ndoj dritė tė vet
ē’po i, errsojnė po tokė e, det
se kaluan perandoritė
se na shtruan nėn kėmbė fuqitė
se na treten n' t' huaj kulturė
na i' gjakosen dhe e gurė
edhe n 'dhunė na shtruen me gjak
na kan mbshtjellė nė lot e lak
edhe n, pėr fe na kan kurthue
mos me dalė rrethit hutue
e, n' pshtjellim me mbetė ai dhe
nanė shqipnija ,qė esht pre
qė i, jan kputė copa e, gjymtyrė
qė ėsht prekė nė erz e' f'tyrė
kush ma i pari ka ardhė shtrue
n, voter tonė kėmbkryq kryque
por shqiptarė’ ma mirė ta dini
bashk n' nje voter hani e' pini
e, mos kqyrni pėr grupime
por me rrnue shqipnija trime
n 'gurė e ,dhe e pėr kah deti
nė male e' n' fusha bereqeti
e' mos kjani ju pėr klane
veq pėr dhe e'pėr gjuhė nane
pėr at dhe ku i, thonė shqipni
pėr flamurin kuq e zi
edhe mbanju bashk me dorė
e, t' mos mbes Shqipnija e, gjorė
me krahina e shpėrnda
n' pėr fe t' huaja ,pėr me u kja
le t 'jenė shqip besė e kulturė
t ė mos gjemojnė ma dhe e gurė
e t' mos lahet n' lot etnija
shqip- me fe le,t' mbes' shqipnija

autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
10-04-09, 21:10
Vrasėsit e mir'sisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vrasėsit e mir'ėsisė i ke kahdo o njeri
nė shi nė kohen me diell nė borė
edhe nė boten e pa fund tė quajtur mėri
nė fjalė nė pendė e metaforė
''''''''''''''''''''''
ata i ke ku do nė formula e shkrim
nė vėzhgime tė menqurisė teorike
i ke kahdo nė spiunim deshifrim
qė jeten mbi planet e nder kombe e bėjnė armike
'''''''''''''''''''
vrasėsit e mir'sisė mund tė jen edhe poet
edhe teoricient e letrarė
vrasėsit e mir'sisė kan vnerė me sasi si det
ata mund tė jenė edhe shkollarė
''''''''''''''''
vrasėsit e mir'sisė mund tė jen edhe me fe
mund tė jen edhe me grada
ata vrasin gjithqka tė mirė mbi dhe
pastaj dalin me lavd nė parada
''''''''''''''''''
ata vrasin se fjala e tyre vret
ata fjalen e kan vrastare
penda e tyre gjak e luftra qet
me fjalen e tyre barbare
''''''''''''''''''
vrasėsit e mirsė mund tė jenė e dhe nė gjami e kishė
mund tė jen nė misione
mund tė jen ma tė kqi se secila bishė
dhe tė nderohen pastaj me medaljone
''''''''''''''
vrasėsit e mirsisė mund tė jen nė secilen maskė
ata mshefen pas kodeve etike
vrasėsit e mir'sisė jan si skile dhelper si laraskė
ata kohrat i bėjnė elegjike
'''''''''''''''''''
eh vrasėsit e mir-sisė
ata i ke edhe nė leter e nė pendė
ata vrasin shekujt e dashurisė
me menqurinė e tyre djallzore tė pa mendė
'''''''''''
ata mund tė jenė akademik
ushtarak profesor dijetarė
qė qiell e dhe mund ti bėjn armik
me fjalen e tyre tė pa farė
''''''''''''''
vrasėsit e mir'sisė i keni edhe nė shkencore dije nė pjesmarrje
nė teori rraciste fashiste edhe nėpėr ahengje e shfrenime e gėzim
ata me fjalen e tyre kohes i thyjenė kocka i hapin plagė e varre
fjala e tyre ėsht mallkim e krim
'''''''''''''''''''
ata e ndėrtojnė vrastare raketen
shkenctarė quhen me vrastare dituri
ata e vrasin mir'sinė e jeten
globin e shartojnė me tė zi
'''''''''''''''''
ata shkruajnė edhe luftra urdhra e kushteta mizore
ata kėpusin ura miqsije
ata menquritė i kan shum djallzore
vrasin qdo kult mirėsije
''''''''''''''''''
ata shkruajnė teori vrastare
rracizma plane e golgota
fate kurdisin sadiste barbare
nga ata mund tė shembet bota
'''''''''''''''''''

Nga autori i vargjeve shqiptare
xhelal ferizi liriku nga Mitrovica e Kosoves
''''''''''''''''''''''''''''

lirik
11-04-09, 09:22
Shqipni nanė ty mirė se tė gjeta

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shqipni nanė po mirė s e tė gjeta
tė thot liriku tu ngjatė jeta
si bilbil nė degė e pipe
po tė vi me gjuhen shqipe
'''''''''''''
tė gjetsha nė lule e karajfile
se un tė vi me varg pa hile
kahdo kndoj un degė mė degė
me i bashkue toskė e gegė
''''''''''''''''''''
e porsi vet qėllimi i diellit
un me varg tė vi rruges t' qiellit
me i zgjerue n' zemra do rreze
vargje tė lira per ato breze
''''''''''
e kahdo i ke ata lisa
me qetina e qiparisa
ndalem rruges me pushue
male e fusha tu i kundrue
'''''''''''''''
shkoj kah drini e kah kelmendi
gjith malsi ku thirret vendi
ne kuks mirditė kah gjaku i jonė
kah shqipni vendit i thonė
'''''''''''''
vi n' flutrim un kosovari
me ato flatra shndritė prej ari
me i vrojtue malet kreshnike
me ligjrue n' vargje lirike
''''''''''''
me cicėrimen shteg mė shteg
ndalem n' bli ndalem nė shegė
zemren shqipe me e njomsue

gjith ku tė gjejė ndoj gurrė a krue
''''''''''''
e i shijoj me krah e sqep
sa bregore mal e shkrep
tue e kujtue gjithmonė trimninė
qė e ka veshė n' shekuj malsinė
'''''''''''''''''''''
zemra ime kosovare
njomet ne dri neper ujvare
ne ato anė me plot idile
ku ka gongje e karajfile
''''''''''''
ku i lmon bjeshkt ajo era e malit
nė Geg Hysen e n' lug t' cukalit
ku rrin zemra palcė e gurit
nė iballė e majė t' merturit
'''''''''''''
ku kdnojnė zogjt me lara e sqepa
ku trimrija lindet n' djepa
andej vi kah rruga e hanes
me varg shqip ne gjuhė te nanes
'''''''''''''
prej dardane e kah janina
tue kendue si kanarina
ndalem ne male gjavahire
tue kendue me gjuhė ilire
''''''''''''
neper fusha e zabele
kahdo ka po dhi e dele
desh e qingja e cjap me zile
n eper brigjet ploti idile
''''''''''
neper fllad neper kanjone
kah shkojnė dri e ujė valbone
ku bashkohet te komani
vi me pendė e krah dardani
''''''''''''''''
deri sa stina te mahnitet
vargu im do te renditet
por si yjet e vizllimes
do i shendrit shqip me strofa t' rimes
'''''''''''''''
ne gjuhė amtare shqipe mali
siq u kndue po djalė pas djali
do ta kndoj edhe liriku
deri ne breg te adriatiku
''''''''''''''
ku shejtri ėsht ai vendė ari
qė na e la me gjak i pari
la me gjak e la me lot
me flakė zjarri e me barot
'''''''''''''''''
qysh se qiellit u pa shkrola
ka dhanė toka Mic Sokola
edhe vasha si ylbere
por si zana me krah ere
'''''''''''''''''''
un po nisem prej dardane
me shtat zemra iliriane
me shtat zemra e shtat krahina
me dalė n' vlorė e kah kanina
''''''''''''''
e ku rrijnė mahnitė shqiptare
bregut t' kalter n' buzė himare
atje me presin vlLezrit tė gjakut
vi siq vjen qehrja e bajrakut
''''''''''''''
vi tue qeshė me zemer fushe
ne myzeqe tokė engjellushe
kah golemi e ne tokė lushnjare
vi me pendė e rimė kombtare
''''''''''''
zemren ne puls ua sjell arbnore
i lidhi aortat ylberore
prej qamerie n' malsi t' madhe
nė dardanė n' fusha e livadhe

'''''''''''''''''''
e them fjalen si e do zoti
kan me u gzue po stina e moti
se ne bashkim e gjuhė amtare
ka me thirrė penda shqiptare
'''''''''''''''
siq ka thirrė penda e lirikut
e i ka plasė zemren armikut
pansllavian e pan helenit
e qendroj si gurė bedenit
'''''''''''
ka qendrue por si graniti
e sot diten ajo e priti
per me dalė mbi tokė shqiptare
nė labėrin at qehlibare
''''''''''''''
me i rrahė zemra kah toskria
ku rrin arti e bukuria
si piktura llogaraja
tepelena e bejshk't e mdhaja
''''''''''''''
uj't e ftoft syri i kaltrisė
kah saranda e bukurisė
e kah shkon mati e kurbini
kah patoku e kah shengjini
''''''''''''''''''
qė un peng lė shpirtin tem
per qdo pip e per qdo rremė
ku rrijn zogjt qe u thonė arbnorė
porsi yjet me dekor
'''''''''''''
se un shkrihem per atdhe
per qdo lum e qdo liqe
kahdo i thonė shqipni etnike
do e pėrshkruaj n' vargje lirike
'''''''''''''''''''
edhe fushat drenicjane
edhe mahnitė mbi tokė dardane
at rugovė me kreshta e pllaja
ku t' mahnitė fyelli e gjuraja
''''''''''''
me ato gryka aq ma gjike
me ledina idilike
veshur bjeshka krejt me bari
ku kdnojn fllanza e zogj prej ari
''''''''''''''
deri ku bjen ujvara drinit
niset rrafshit t' dukgjinit
i thue zotit te falem nderes
kur ja ndjenė flladin e eres
''''''''''''
asaj dardanje te bukur fushe
kah lugina prej mirushe
deri ku vala me valė ndiqet
ne lum e va ku e bardhė perpiqet
''''''''''
do e pershkruaj vargu i ,lirikut
deri ne grykė te kaqanikut
kah lug bardha e mitrovices
deri ne majė te qiqavices
'''''''''''
te falemnderit oj perendi
qe na e dhe ket bukuri
durrs ket qels te art t' ballkanit
edhe krujen e ilirianit
''''''''''''''
edhe lezhen qė t' shkrinė n'shpirtė
shkoder loken zemer dlirtė
korqen perlen e bukurisė
pogradecin e mahnisė

''''''''''''''''
qė ma t' bukur me liqe
nuk ka kund nė glob me dhe
edhe arat bukanike
kahdo i thonė shqipni etnike
''''''''''''''''''
vazhdon nė pjesėt tjera me vargje
nga autori i vargjeve shqiptare ne mergim
xhelal ferizi krijuesi i vargut lirik popullorė dhe poezisė shqiptare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Te dashur lexues mendimet tuaja per vargjet shqiptare
jan te mirpritura ato te gjitha do t epermbledhen ne nji
veqanti si mendime per vargun ndjenjat dhe pershtypjet tuaja
-----------------------
Lexoni autorin shqiptarė te mohuar te ciline izoluan q ė ne rini skėterra komuniste
pansllave qe synonte trojet tona shqiptare jo vetem kosoven por edhe durrs e vlorė e tiranė-lexoni tregoni shoqes shokut
------------------------

lirik
13-04-09, 10:17
Mallkimet kohore tė mbjellura nė njerz
''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi
kohė e mallkuar
ku mallkimet ne njerzė i mbjellė
me fe shpirtrat emendjet duke i ndryshuar
helm e mėri ndaj qenjve njerzoee vjellė
''''''''''''''''''
njerzinė i ndanė me fe
ua bėn gjithkajen te bindshme opium
kokat pastaj ua prenė ua rrokullisė mbi dhe
e gjakun ua derdhė si lum
''''''''''''''''''
i bindė nė kundėrshtime
mendjet u bėn kryqe
i nxitė nė inate ekrime
i len mbi dhe si qyqe
''''''''''''''
me fjalė e mite ua ngjyrosė gjakun
ua bėn me larmi e ngjyra
i turrė nė njeri tjetrin pėr tė marur hakun
ju gjveshė maska e fytyra
'''''''''''''
ma gjakun bashk ju rrjedhin damarit
fe e opiume e i bėn me teorina tė dehur
pastaj me gjenetiken e fenomen instikt barbarit
shpatat i nxitė pėr ti mbrehur
''''''''''''
q'mallkime paska fytyra e dheu dhe e pergjakshmja toka
ku gjygje jan dita e nata
feja e ndasitė sa shum po prejnė koka
mashtrimet po vrasin e fjalėt e gjata
''''''''''''''
shekujt jan shpresė e pa fund
koha genjen me optimizem
gjithkah gjak e lot e mund
teori kahdo me sadizem
''''''''''
njeriu ėsht nje qenje jetėsore
gjaku i kuq i njejt ėsht kud me ngjyrė
dhimbjet jan te njejta jan vuajtje mizore
por koha e dogma ėsht e pa fytyrė
''''''''''''
koha e dogma kado e prralla vret
edhe ndasitė me mite
njerzimi po derdhė gjake lot si det
qajė i lirik vargu si zogė i mjerė dite
'''''''''
plnaeti po ėsht nji pelg me lot e gjak
vrasje kahdo per fe
karajfil i dashur o dashuri zambak
aromen na e lsho mbi dhe
''''''''''''
por jo eren e dhimbjes o kohė mizore
por eren e duam te e paqes
kokat tė mos prehen per kto fe botėrore
i duam urtėsitė e gongje e manushaqes
'''''''''
urtesitė e luleve i duam e jo gjak e lot
duam buk e liri
koha te ka nda nė armiqsi o botė
jeto o glob per dashuri
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
13-04-09, 12:14
Ndigjo bota e njerzisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ndigjo bota e njerzisė
un jam vargu i bukurisė
jam un vargu i shqiptarisė
qė kur t' mbjellem ndėr kopshtije
e' lmoj flladin me ato hije
se un jam stėrnip i naimit
e bėj t' flas vargun e shkrimit
jam sternip i at Gjerjg Fishtes
qė homer ishte i gegrishtes
edhe i vargjeve mahnitore
un jam djalė i nėnės arbnore
ndigjo globi i njerzisė
vargu ynė diellin e nisė
me varg tonin niset hana
per me nxe n' per fise t' tana
''''
prandaj ti bota e njerzisė
lshoj pak sytė mbi dhe t' shqipnisė
gjith kah ėsht ajo antike
shihi fushat dardanike
ku e shtron syrin i shndritshmi ylli
qė e lmon n' dritė qdo trup kėrcyelli
e lmon ujin n e rryma e turra
edhe shkumbzimet nė valė e gurra
e ato sumbullat si pikbardha
i lmon lulet neper dardha
lulebardhat nder kopshtije
vargu jonė esht yllė n' pėr hije
neper degė si bilbil ne pip
kendon bukur ne gjuhen shqip
ai pushon nder hije tė lehta
ai ėsht erė qė e prodhon jeta
ai ėsht n' germa curril hane
ai ėsht bimė e tok 's dardane
bimė e trojeve iliriane
me mahni esht plot lirike
vegjeton n' shqipni etnike
ai e nxitė palcen e mallit
i nxitė dhe e kokrra te zallit
e kahdo ka ne shpirtė qeliza
i njomson porsi puhiza
me dashtė diell e hanė i ndalė
kur ta nxjerrė magjike at fjalė
si palcė ylli si ndoj njalė
qe ne drite lakon mbi valė
si ndoj rreze me kenė qiellore
e reflekson driten rimore
neper rima e theks mahnije
kahdo ka art bukurije
sa magjija ne meteore
e ka shprehjen ylberore
qe vargisur n' trup t' lakeses
bjen me rrshqitė nder pika t' veses
me rrėshqitė nder vesė nder fleta
vargu ynė pra ėsht vet jeta
se ne jemė shqiptarė mbi dhe
qė e i mahnisim kombe e fe
si me art e si me nota
prandaj sytė kndej le te kthen bota
si ne kangė e rimė shqiptare
ti shoh ndjenjat qehlibare
qe e i mahnisim me urtsi
qe e i mahnisim me trimri
qe i mahnisim edhe me paqe
edhe me lule manushaqe
edhe me vargje rrjedhė prej ylli
me dhe tonė qė mbanė druj pylli
pylli i jonė qė ėsht prej magjije
qe s' ka shoqe nder kopshtije
me qetina e lisa e plepa
ah e shkozė nder brinja e shkrepa
kreks e bli e qiparisa
kahdo mbinė mbi tokė me plisa
kahdo kapo rreze e hije
kahdo i thonė shqip tokė etnije
kahdo ka rreze mbi dhe
kahdo rrijnė kombet me fe
le ta dijnė per varg magjik
qė i ka rrėnjėt ne ilirik
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
Shkruar nga xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
nga Mitrovica e dardanisė shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-04-09, 07:38
O art mos qajė
xhelal ferizi autorė
mos qajė o arti i jets
mos qajė
nėse majat e thikave tė ferrit tė godasin
ata duan shpirtin e etikes tė shkyejn
shekujt e mirsisė kahdo po bertasin
kur peshat e ferrit duan te shkyejn
pendat me lot po pelcasin
nga teoritė e oeshat e zeza
normat pse duan ti ndyjnė
e qthurjet ti mbjellin per breza
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi

lirik
15-04-09, 07:55
Njeriu ka etikė -
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''
njeriu ka etikė mendje emocion
andej buron dituria
por dolen satan vampir e demon
per ta thyer dolen pervers
qe njeriut tė mos i prij menquria

ata dolen qe ti thyejn njeriut normė e moral
ti thyejn talent e etikė
ta shėndrrojnė ne jashtqenje ne bizarė kanibal
me gjak vampiri nė qdo pikė
---
gjakun nuk ja duan si shegė
as me aromė si lulkuqe
po vjen nje kohė qe djeg
gongje karajfile e burbuqe
njeriun nuk duan ta lėnė me ket pamje
duan ta shartojnė me satan
ligje te degjenerimit qe quhen te lira ramje
po i sjellin djajt antimoralist fizikan
'''''''
ata syrin nuk e duan ma njerzorė
por as logjiken ne mendė
ata e duan njeriun djallzorė
prandaj po qanė e lirikut kjo pendė
-----
ata nuk duan qe te duket ma njerzorė as qerpiku
ata duan qė vlera te bie per dhe
kuptojeni pse ne varg po shkrihet liriku
kushtrim duke lėshuar nėpėr kombe e fe
''''''''''nga autori xhelal ferizi ne mergim
autori n xhelal feerizi qe nga rinija e hershme
ne format me te pa mshira koha e mohoj si asnji autor tjeter deri me tani
fajtore jan kohrat e kqia te pa kuptimta qe rrokullisen edhe fisin e tij ne varfri
e shkatrrim ne radhė te parė pushtuesi dhe politika e tij perverse ndersa sot nuk qanė kush koken per askend sepse kohrat u degjeneruan -
prandaj autori shqiptarė xhelal ferizi pa asnji perkrahje nga bashkkombasit e vet rrin i izoluar dhe jeton ne mergim -

lirik
15-04-09, 09:48
Nuk dua te qeshi ma
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk dua tė qeshi ma
se qeshje natyrale askund nuk duket
maska u bė sot qeshje moter farė e fis e vlla
qeshja origjinale po zhduket
pasi edhe koha ka filluar tė zgėrdheshet
qeshje nuk ka ma biologjike
gjithqka ka filluar te gjveshet
rrallė ka qeshje etike
qeshjet duken gjysm elegjike
nganjiher tragjikomike
te dhunshme te detyrueshme teatrale
qejfin per te ja bė maska maskes
qeshen maskat taktike
qeshjet jan zhdukur ne qiell

nuk jan si dikurė jetike
nji dit edhe hana me diell
qeshjet nuk do ti ken romantike
po shemben fusha e male

gjithqka tash po zgerdheshet
po zhduket gjithqka ngadale
'''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
26-04-09, 21:55
Nga partia nė parti
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
nga partia nė parti llomotitės te pa kurrizorė
po kalojnė duke puthur kėmbėt e padronit
lokalist tė pa nderė tė pa brum krahinorė
tė bijtė e interesit e demonit
'''''''''''''
her lavdėrojnė e her lėpijnė jargėt e pronarit
shartim vėrtetė ky mjeran
kah tė frynė era kthehen e kah tė shihet fytyra e dollarit
sa tė zi jan kėta sharlatan
'''''''''''''''
ata pėr para lėpihen e bishtin e luajn si lavire
kėpucėt i lėpijnė pėr nji post rrogtarėt
qajė oj dardanė oj tokė e lashtė ilire
se po shtohen mbi ty tė pa cipė bizarėt
'''''''''''''''
vrapojnė andej e kendej neper parti
sa tė pa nderė jan e tė ndyrė
kosoven e ndajnė me fise me klane e ndasi
nuk kan as besė as fytyrė
''''''''''
po q' mendoni mor satan dinak tė pjellave horre
me ndasi peshperitje e veprime grupore
mbahet toka e shqipeve qe u mbulua me gjak e vorre
ju jeni vampir te kolonave mortore
..............
ju atdhetarė nuk jeni aspak
mallkuar qoftė ai qe ju ju jep vota
ju ndjenja kombtare nuk keni ne gjak
me ju po qeshė kahdo bota
''''''''''''''
vrap si krymba e vrap si kermilla neper karriga
me ndrrue parti si bretkosa neper kneta
ju fusin thikat krahinave tė atdheut me intriga
kosoves me gjasė po i vyshket jeta
''''''''''''
ate qė nuk e arriti me shekuj armiku
po e bėjnė tash garat fisnore e krahinore
kahdo po futet rryshfeti e meteliku
e tradhtia e lajka klanore
''''''''''
urrejtjet msyjnė neper te mjera krahina
kahdo qjerrje dinake e pervetsime
grupim me hile thue se i polli shkina
farė e zezė qe shkumbon inate meskine
'''''''''''''
votat djallit jepjani o popull por jo kėtyre
qe vrasin atdheun me ndasi pa mėshirė
kėta zemrat i kan fisnore krahinore me ndjenja zhgjyre
tellall jan e djaj me brirė
''''''''''''
nė emer tė llafeve zhurmėmdha duken si kaposha
rruspijat mashkullore atyre u nėnshtrohen
disa jan si skile disa si sarhosha
atdheut themelet po i rrėnohen
---------
ndrrimin partiak e bėjnė si prostitutat
dikurė ishin nė ish parti pansllave tė pushtuesit shekullorė
shqiponjat nuk fluturojnė ma mbi qiell sqepekrrutat
jan shtuar pulat me gjela tė fryrė si te gjorė

---------
i mshefin ngjarjet E luftarėt e vertetė
i mshefin te merituarit vullnetarė
ata edhe mbi zotin duan te dalin vet
qė vet gjithmonė tė jen tė parė-
------------
shifni se qfar kombinimesh perverse na sollen
disa zvarranik qė ndrrojnė ushkure
ata ndasitė krahinore na i mbollen
dhe vranė qdo damarė shqiptarė e brigje ure
'''''''''
se jan dinak tė pa nderė e t' pa besė
se mediat i moren me pare
se lavdin e kan si mbulesė
se caqet i kan krahinare
''''''''''
caqet i kan fisnore
veprimet i kan inate
bojkotet i kan mizore
krahina te vrasin krahthate
''''''''''
vota mos ju jep o popull asnjiher
atyre q e nuk kan kurriz kombėtarė
as sahanlpirsve tė mjerė
e atyre qė zot e dijnė postin lakmiqarė
''''''''''
popull ik nga maskat e zeza
ik nga ata qė helmojnė krahina
se tė sjellin vuajtje e pasoja neper breza
ata i polli shkina
'''''''''''
o popull me voten tėnde po tallen
o popull me ty po argtohen
o popull trojet me ndasi nen kėmbė do tė kallen
o popull mos i le vampirėt tė qohen
'''''''''''''''
popull ata qjerren siqakaj e bertasin
o popull ata nuk tė sjellin ndryshim
o populll ata pėr karrriga gėrgasin
o popull ata u pasuruan me krim
'''''''''
popull mos lejo ndasi e grupime
popull mos i beso atyre qe ndajnė zemra me thika
popull mos oj dardanja ime
te mos ndajė me fise e zezė politika
''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku ne mergim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
26-04-09, 22:26
Te poshtrit ndasive po ju fryjnė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''
te poshtrit ndasive po ju fryjnė
ata shkumbojnė myk ndarjesh neper elektorate
ata zemrat shqiptare nė mėri po i ndryjnė
shqiperija etnike po qanė si qyqe nate
''''''''''
se ata hanė e pijnė e defrejnė
popullin me urrejtje e ndajnė
ata atdheun nuk e ndjejnė
shqipėrinė etnike po e vrajnė
''''''''''
turr e vrap neper letra
turr e vrap ne grabitje
me rrena te reja e te vjetra
vrapojnė per pare e meditje
'''''''''''
fjalen atdhe e kan maskė
turren kah elektorati
dikush si sorrė a laraskė
dikush me ndoj maskė dukati
''''''''''
por zemren e kan fisnore
shpirtin e kan klanorė
atdheun e lėnė pas dore
grupojnė rrogtarė puthadorė
''''''''''''
vrap neper ide me mashtrime
vrapo ne lobim per garė
vrapo neper peshperitje intime
vrapo per post bajraktarė
''''''''
vrapo her per fis e veri
tjetri per jug e perendim
ndajė shqiptarė nė mėri
korrupt e lajka e krim
''''''''''''
shqiperi etnike vuaj
qajė mėmė e dashur antike
gjaku po bėhet ujė
maskat po tė bėhen taktike
'''''''''''
grupet shum ma fioze
synimet kahdo provinciale
fatet ti hedhin nė bigjoze
t'rėnkojnė kahdo fusha e male
'''''''''
ty te vrasin me fe
me grupe e tjera tarafe
nuk tė lėnė sa nje fletė mbi dhe
provincat ti mbsuhin me lalfe
'''''''''''
llafet i kan primitive
me fise si te mesjetes
coptim duan te bejn te ndasive
tellallėt e zi te trumpetes
''''''''''''
ata nuk jan atdhetarė
ata nuk kan damarė gjaku
ata nuk jan shqiptarė
atyre nuk ju dhimbset bajraku
'''''''''
ata shqiponjen me dy krena nuk e duan
e duan klanin e zi
prandaj liriku po vuan
se ra pėr dhe kjo shqipni

''''''''''
e ndanė me primitive mahallė
e ndanė ne vlorė e permet
e ndanė ne gurė e zallė
n krahina ne tokė e ne det
'''''''''''''
e ndanė kahdo karriggjijtė
e ndanė ata te pa dije
e ndanė kahdo tarkgjijtė
bandit e sarhosh e hafije
'''''''''''
e ndanė me grupe eme fe
ata qe nuk kan aspak nderė
ata qe nuk duan atdhe
te pa farė qe jan e t 'pa nderė
''''''''''''''''
e ndanė ata qe s kan zot
e ndanė ata qe s kan zemer
e ndanė e lan me lot
shqipėrinė e duan pa emer
''''''''
ata te bijt e intriges
ata te bijt e urithit
te bijtė e skiles te liges
tė bijtė e qenef ' hithit
'''''''''''''
ata po ndajnė shqipėri
i ndajnė toskė e gegė e dardanė
ata qė nga legeni i armikut kan pi
shqipninė qė se ndjenjnė si nanė
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
26-04-09, 22:33
Tė poshtrit ndasive po ju fryjnė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''
tė poshtrit ndasive po ju fryjnė
ata shkumbojnė myk ndarjesh neper elektorate
ata zemrat shqiptare nė mėri po i ndryjnė
shqiperija etnike po qanė si qyqe nate
''''''''''
se ata hanė e pijnė e defrejnė
popullin me urrejtje e ndajnė
ata atdheun nuk e ndjejnė
shqipėrinė etnike po e vrajnė
''''''''''
turr e vrap neper letra
turr e vrap ne grabitje
me rrena te reja e te vjetra
vrapojnė per pare e meditje
'''''''''''
fjalen atdhe e kan maskė
turren kah elektorati
dikush si sorrė a laraskė
dikush me ndoj maskė dukati
''''''''''
por zemren e kan fisnore
shpirtin e kan klanorė
atdheun e lėnė pas dore
grupojnė rrogtarė puthadorė
''''''''''''
vrap neper ide me mashtrime
vrapo ne lobim per garė
vrapo neper peshperitje intime
vrapo per post bajraktarė
''''''''
vrapo her per fis e veri
tjetri per jug e perendim
ndajė shqiptarė nė mėri
korrupt e lajka e krim
''''''''''''
shqiperi etnike vuaj
qajė mėmė e dashur antike
gjaku po bėhet ujė
maskat po tė bėhen taktike
'''''''''''
grupet shum mafioze
synimet kahdo provinciale
fatet ti hedhin nė bigjoze
t'rėnkojnė kahdo fusha e male
'''''''''
ty te vrasin me fe
me grupe e tjera tarafe
nuk tė lėnė sa nje fletė mbi dhe
provincat ti mbushin me llafe
'''''''''''
llafet i kan primitive
me fise si te mesjetes
coptim duan te bejn te ndasive
tellallėt e zi te trumpetes
''''''''''''
ata nuk jan atdhetarė
ata nuk kan damarė gjaku
ata nuk jan shqiptarė
atyre nuk ju dhimbset bajraku
'''''''''
ata shqiponjen me dy krena nuk e duan
e duan klanin e zi
prandaj liriku po vuan
se ra pėr dhe kjo shqipni

''''''''''
e ndanė me primitive mahallė
e ndanė ne vlorė e permet
e ndanė ne gurė e zallė
n' krahina nė tokė e nė det
'''''''''''''
e ndanė kahdo karriggjijtė
e ndanė ata tė pa dije
e ndanė kahdo tarkgjijtė
bandit e sarhosh e hafije
'''''''''''
e ndanė me grupe e me fe
ata qė nuk kan aspak nderė
ata qė nuk duan atdhe
te pa farė qė jan e t 'pa nderė
''''''''''''''''
e ndanė ata qė s' kan zot
e ndanė ata qė s' kan zemer
e ndanė e lanė me lot
shqipėrinė e duan pa emer
''''''''
ata tė bijtė e intriges
ata tė bijtė e urithit
te bijtė e skiles tė liges
tė bijtė e qenef ' hithit
'''''''''''''
ata po ndajnė shqipėri
i ndajnė toskė e gegė e dardanė
ata qė nga legeni i armikut kan pi
shqipninė qė se ndjenjnė si nanė
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
27-04-09, 07:50
Lirija mė doli ma e keqe se robėrija
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mua liria
Mė doli ma e keqe
se
robėrija
sepse kahdo mbi dhe
u mboll
mercenaria shitja e atdheut
u mboll
shpirtngushtėsia
shum shpirta jan shitė e jan ble
nga euro e rubla e dhrahmija
e qau toka e skenderbeut
se jan nda me kisha e gjamija e me fe
e ndasi fisnore klanore krahinore
ja grryenin themelet atdheut
mė dukej sikur shqiptarė nuk mbeti mbi dhe
sikur u shua dashuria arbnore
pastaj lindi bizari perversi faqe zia
u lanė meritorėt pa dore
perfitoj gjithfar ushujze gjakpirse nder ne
hilja mizoria barbaria
egoja ndarja klasore
dolen pederast pedofil e prostituta
sikur u tha e u vyshk besnikėria
ne qeill nuk shihej ne flutrim shqiponja sqepekrruta
vetem do laraska te kqia
ne trojet qe i la agroni e teuta
u mboll wehabija trinitrija
u mbush me vnerė e zhgenjim edhe kupa
u mboll mbi dhe dinakėria
u lan atdhetarėt pas dore
pėr vjedhje lindi lakmija
u mboll edhe absurdi
tallava e pabesia
e hordhitė lakuriqe klanore
zhjgyri u mboll dhe orgjija
mos rrespekti e pandershmja dredhia
ankthi-
e u vra emocioni
u mboll kahdo papunsia
ne gara fitoj demoni
mjerimi u mboll e varfėria
u djallėzua njeri i joni
e vdiq mbi dhe dashuria
me ego doli padroni
u mboll kahdo ftoftėsia
u mboll edhe antivlera
shundi kiqi e veset
e fama me lavde tė pa vlera
u shtua mbi dhe pabesia
u mboll edhe ego mizoria
na u shiten fabrika e miniera
u mboll edhe hajdutria
mohimet kahdo e perbuzje
u mboll anti njerzia
u shiten me hile tendera
prandaj mė doli ma e keqe
ma e keqe liria se robėria
e dalur fare e ndere
se u mbollen edhe kohrat me leqe
u mboll edhe dyftyrsia
ma e ndryshkur se qdo teneqe
dolen disa zemrat te kqia
ajo qė aq shum e ėndrrova
me doli ma e keqe se roberia

liria liria liria
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
11-05-09, 15:27
Nėse qiellin me peshė ma shihni mbi kokė
----------
xhelal ferizi autorė
--------------
Nėse qiellin ma shihni mbi kokė
e diellin e saqin e skuqur
pėrse nuk ma hiqni o shekuj o e pa mėshirshmja epokė
un nuk linda pėr tė qenė pendė e huqur
-----------
nėse ma shihni mbi kokė si saq qiellin e skuqur me zjarrė
pėrse o ju engjuj nuk kėrkoni pėr mua mėshirė te zoti
un nuk jam lindur sizif pėr krrusje e barrė
nuk linda un qė tė mė nėpėrkėmbė stina shekulli e moti

'''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk linda un qė tė jem gjithmonė i biri i mohimit
i hijeve tė zeza mosmirnjohse qė tė shkelin
nuk linda qė tė jem nė mes tė grumbuijve tė aktrimit
e interesave tė qastit qė kur ju duhesh tė vjelin
--------------
nuk linda pėr hijet e ftofta tė mendjeve tė mdha
as si nji numer i kohes indiferente e dinakėrive tė qifligarve
nuk linda qė tė rritem pėr sė gjalli me u tha
i ndarė nga trojet e adtheu i tė parėve
------------
nuk linda prore pėr tu pėrbuzė
pėr qizmet shkelėse indiferente e tė thundres sė pa mėshirė
nuk linda pėr tė qenė nji thingill nė hi e nė shpuzė
as rob i kohes maskė e pshtirė
--------
un u linda pėr tė mbi mbi tokė pėr tė pasė rrėnjė nė mėmėdhe
me rreze shprese deshta me u veshė
un deshta nėn diellin shqip me fis e farė me u nxe
por pshtymė zezat kohra me mua jan zgėrdheshė
'''''''''
me mua u zgėrdhesh edhe akull hieja
edhe veset e blozat e zemrat e liga
me mua u tall edhe ftoftesia e shpirtngushtėsia
e djajt qė kcejnė mbi karriga

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
13-05-09, 00:30
Nė kėt shekull
------------
autorė xhelal ferizik mėrgimtarė shqiptarė
----------------------------
Nė kėt shekull kalova edhe nėpėr njerz tė heshtur e tė ftoft si gurė
edhe nėpėr asi si me s“trukturė shpirtrore si hekur
edhe nėpėrmes tė atyre qė ishin si kufoma nė as tė vdekur
---------
kalova edhe ne mes te atyre qe hanin qelik
edhe neper mes te atyre qe trembeshin nga hieja e vet
takova edhe ata qė ishin ma tė kqi se qdo armik
kam pa edhe njerz tė gjerė me shpirtė si det
------------
kam pa besa edhe qyqarė
kam pa edhe tė heshtur si varre
kam pa edhe hyzmeqarė
qė lindnin e vdisnin me marre
-------------
kam pa edhe heroj tė heshtur
kam pa trima mbi trima
kam pa edhe tė gjveshur
kam pa edhe tė rrept si vetima
----------
kam pa edhe uritha e kopila
kam pa tė zi demonian
kam pa tė bardhė me zemer porsi karajfila
kam pa edhe djaj e satan
--------
kam pa gjithfar njerzish me soje e me gjak
kam pa gjithfar pjelle me hile
kam pa dinak dredharak
kam pa bijė dhelprash e skile
------------
kam pa edhe azgana
kam pa poet prozatorė
artista e djem si zana
trima mbi trima arbnorė
---------------
kam pa te ngrirė si akull
kam pa edhe shum dijetarė
kam pa qė binin shakull
se ishin me kokė trutharė
---------
kam pa gjithfar soje
kam pa tė heshtur si nata
kam lloje e lloje
me fjalė tė shkurta e tė gjata
--------
kam pa asi hekur qė hanė
nė vetull qė marrin gjak
kam pa si shqipe e si zanė
qe vdesin per atdhe e bajrak
-----------
Autori Xhelal Ferizi
------------------

lirik
13-05-09, 00:31
Buzė liqenitt tė pafsha nnė dritė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
buzė liqenit tė pafsha nė dritė

nė mes luleve aromėtare
bregut tė vales zog tue pritė
me t' ligjrue nė gjuhė shqiptare
------
tė pafsha flokun nė erė tue t l'vizė
leht tue shprushė puhija e detit
te pafsha shend ne qdo qelizė
rrezja tu bėft qels i sekretit
-------
lumturinė ta pafsha nė ballė
ti lėmoftė drita ata sy
i pafsha yjet duke t' shpallė
ėngjėllushė duke t''quajt' tyxhelal ferizi-autorė i vargjeve shqiptare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
13-05-09, 00:31
Vargjet mė jan bė cicėrimė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
vargjet mė jan bė cicėrimė si bilbile
rima mė ėsht bė si violinė
fjala mė ėsht bė bukuri idile
e arti i kenges porsi kanarinė
''''''''''''''''''''
qė tė kėndoj prore pėr njė vashė mahnije
qė shtrihen para sajė ma tė bukurat lulėzime
e penda ime mu bė qels magjije
pėr tė shkruar pėr ty o mikesha ime
---------------
diellin per ty e bėra shpirtė fols me gojė
dafinat i bėra bukuri nė varg
artin e bėra mjaltė shpirti e hojė
qė tė ėmbėlsoj ty magjikshėm nga larg
''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
13-05-09, 00:32
Un me fjalen pėr ty
''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku i kohrave me vargje
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
un fshehi nė fjalen time ma tė bukur magjike aromėtare lulet
edhe pse ato nuk duken nė shikim tė parė
vargu im i lulėzaur para dhuntisė tėnde pėrkulet
ty secila kohė tė quan shkėlqim diamant e ar
'''''''''''''''''
fjalen e kam lulzuar me bukuri e dekoratė
qė ty ta jap nė kuvend
e kam bekuar me uratė
qe ti ti japėsh pastaj si bilbile at shend
''''''''''''
qė ti ti japėsh magjike at romantike cicėrimė
se ty tė shkon por si e bukura vlera
e mua le tė mė rrij nė varg lirik e rimė
pėr ty ta kushtoj nė kuvende tjera
''''''''''''
se nji mbretėreshė na duhet si ti idile
ajo na duhet nė ballė
se ajo flet si hėna pa hile
luleve tė mėrgimit ju nxitė ndjenjė e mallė
''''''''''''''''
prandaj tė zgjodha prijse ne mes yjeve un ty
qė rrezeve me ju pri nė romantike shende
mbretėreshė me tė bukur tė magjikshmit sy
na duhet njė e tillė ne mes yjeve per kuvende
-----------
ti pra tė na prijė se je margaritare femer
krahrorin ma ke tė gjerė
mbretėreshė do tė quajm me ma te shejtin emer
bilbile mė e bukura n' pranverė
''''''''''''''
kur nje ditė tė jemi bashkuar
tė gjith damarėt e trupit tė etnisė
pėr ty un shqip me lirikė kam me shkruar
oj fama e vet idilisė
''''''
nuk kam kurfare tjera interese
pėr veq s e ti tė jeshė mbretreshė
se ti nuk ke tė meta as vese
ty ylli me dritė tė ka veshė
''''''''''
prandaj na u vesh me ma tė bukurat fustane
e dil kahdo e kudo qė rrin etnija
di se je si tetuta l ma e bukura iliriane
se hije tė ka fjala e dija
''''''''''
ndonjė fjalė nga damari mund ta them edhe un
por ti tė jeshė zanė e para
se si ti nuk ka askund
as shega nuk ėsht si ti as nara
---------
se fjalen e nxjerrė te shkelqyer si safiri
e shkrihet si i magjpsur duke tė pa kuvendi
me shprehjet i ke prej gjevahiri
e para je e kti kti vendi
----------
na duhet nji prijse kombtare
pra ti je ajo mbi te mahnitshmin shqip dhe
me fjalen e shejt argjendtare
shqiptarėt nė zemra me i nxe
--------
se ti e ke fenomen cicėrimen
ti do tė jeshė teuta
mos ma thyej dėshiren bilure timen
se i ke shikimet aq tė buta
'''''''''''
se hije tė ka vet fjala
kur ti e qelė me mahni
se yjet tė bėjnė tė fala
kur ti e ngritė at dolli
-----------
do t ė jeshė ti dollija e parė
nė kuvendė si zonjė me u shprehė
edhe zogjėt ma cicrimtarė
me fjalen tėnde ti i dehė
'''''''
prandaj tė dua nė fron
se ti si art ylli ke me na pri
do tė jesh mbrtėresha e jonė
kahdo ku i thonė shqipėri
''''''''
edhe nė gjithkombtare takime
edhe nė seminare
edhe nė manifestime
do tė jeshė nje prijatare
--------
te tjerėt do tė pushojmė me shikimin kah ti si nė pikturė
kur ty zėri tė qelet me magjike ngjyra
tė del duke lidhė shpirta porsi rreze me urė
buzqeshja duke tė dalė magjike nga buza e fytyra
--------
duam me na pri se ti je magjike
lėvizjet nė fytyrė art e sharm i ke
edhe fjalen e qehren ma ke idilike
ma e bukura fytyrė je mbi dhe
''''''''''''''
prandaj tė shkon e te rrin aq bukur ty kurora
e fjala e kuvendi i arbnisė
ti je si ma e shendritshmja ne qiell meteora
driten nė qiell kur e nisė
------------
nė kozencė e nė palermo e ne kalabri
ne stamboll e dardanele
nė etniken mėmė shqipėri
ti do te jeshė yllė jona me kordele
---
ti fjales sė bukur me i pri
te tjerėt ti shohim artet nė fytyren qė e ke magjike
si shprehesh me plot bukuri
per bashkim tė shqipėrisė etnike
'''''''''
kahdo tė shkojmė nė takime
tė gjith si lule kombėtare
do u pėrcjellė lirika e rima e ime
me vargje shpirtėrore shqiptare
-------
arbreshėt ti gzojmė kahdo nėpėr troje
shqiptarėt ku do q ė jan
e porsi bilbili do tė nxjerrim kėngė goje
shqiptarė tė bashkuar ilirian
'''''''''''''''''''
Autori Xhlel Ferizi nga Mitrovica e bukur dardane
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

lirik
13-05-09, 00:33
Rreth teje -
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Rreth teje do ta bėj zonen tė shejtė me vreshta rrushi e me kopshtije
do ta bėj kopsht me portokalla e limona
me tė lehta fllade e erėra puhije
se ti je bilbilesha ma bukura e jona
''''''''''''''''
seciles fletė do ti jap te ndryshme tė larmishme ngjyrė ere
aromė do ta bėj rreth e rreth vendin e magjike token
qė ti si arti i bukurisė tė seciles lule pranvere
me shkėlqye- e puhizat e fletėt e kopshtijeve leht me ta lmue koken
'''''''''''''''''''''''''''
qė ti tė ndjehesh nė kopsht si ma e magjikshmja idile
qė gėzimi zemren tė bėjė aromė qiltėrsije
qė ti tė mahnitesh neper kopsht si bilbile
duke shijua erėrat e fletet me hije
''''''''''''
qė ti te dehesh neper aromat e larmishme kopshtare
e tė kėndojnė kanarinat e urta zemėrbardha
do tė mbjelli pėr ty gjithfar lloj peme e fare
molla arra kumbulla qershija e dardha

-----------
rreth teje te gjith tė larmishmit bilbila do tė gėzohoen
e ti si e bardha pėllumbeshė me e shpalosė qerpikun
le tė vijnė edhe fėllanzat e shpendė tjerė aty tė argtohen
kur rimė e varg si violinė zemra jote ti bekoj : e lirikun
''''''''''''
do tė bėhesh si e famshmja rrezja e gjevahirit
nder vila rrrushi me tė shejta ėmbėlsira
do tė vijnė dhuratė fjalėt prej yllit ma tė mirit
se ti zogzė shqiptare vėrtetė je ma e mira
''''''''''''''''
se fjala jote vėrtetė ėsht aromė portokalli
ajo tė shartohet ty nė kopshtije me agrume
se shijet e ngjyren i ka bilur'iane
pėr zemra yjesh ajo prodhon magjike parfume
''''''''''''''''''
fjala jote pra prodhon magji pėr tė shekujve zemra
se ėsht si e rrushit me at mahni fare
ajo ėsht ma e zgjedhura nder kopshtije me emra
se fisnikrinė e bukur ma ka shegė shqiptare
''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi nga mitrovica liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

--------------------------------------------------------------------------------

lirik
13-05-09, 00:34
Nėse qiellin me peshė ma shihni mbi kokė
----------
xhelal ferizi autorė
--------------
Nėse qiellin ma shihni mbi kokė
e diellin e saqin e skuqur
pėrse nuk ma hiqni o shekuj o e pa mėshirshmja epokė
un nuk linda pėr tė qenė pendė e huqur
-----------
nėse ma shihni mbi kokė si saq qiellin e skuqur me zjarrė
pėrse o ju engjuj nuk kėrkoni pėr mua mėshirė te zoti
un nuk jam lindur sizif pėr krrusje e barrė
nuk linda un qė tė mė nėpėrkėmbė stina shekulli e moti

'''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk linda un qė tė jem gjithmonė i biri i mohimit
i hijeve tė zeza mosmirnjohse qė tė shkelin
nuk linda qė tė jem nė mes tė grumbuijve tė aktrimit
e interesave tė qastit qė kur ju duhesh tė vjelin
--------------
nuk linda pėr hijet e ftofta tė mendjeve tė mdha
as si nji numer i kohes indiferente e dinakėrive tė qifligarve
nuk linda qė tė rritem pėr sė gjalli me u tha
i ndarė nga trojet e adtheu i tė parėve
------------
nuk linda prore pėr tu pėrbuzė
pėr qizmet shkelėse indiferente e tė thundres sė pa mėshirė
nuk linda pėr tė qenė nji thingill nė hi e nė shpuzė
as rob i kohes maskė e pshtirė
--------
un u linda pėr tė mbi mbi tokė pėr tė pasė rrėnjė nė mėmėdhe
me rreze shprese deshta me u veshė
un deshta nėn diellin shqip me fis e farė me u nxe
por pshtymė zezat kohra me mua jan zgėrdheshė
'''''''''
me mua u zgėrdhesh edhe akull hieja
edhe veset e blozat e zemrat e liga
me mua u tall edhe ftoftesia e shpirtngushtėsia
e djajt qė kcejnė mbi karriga

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik
13-05-09, 00:36
Mali e dushku
---------
Autori xhelal ferizi
.............................
mali e dushku le ta dijnė
se ti je nje kanarinė
e ke ndjenjen aq magjike
prandaj t' kndoj n'vargje lirike


''''''''''''''''''''
vargu im mbushet n' qershi
lėng tė kuq me bukuri
mbi fletė bardhat nė degė ulliri
pėr me dalė per ty ma i miri
''''''''''''
per me dalė perlė nder vizllime
art ma i bukur ne tjera shkrime
mos ma pasė rimė ma safire
se kto vargjet gjevahire
'''''''''''
e mos me pasė n' cicrimė gojtare
as ma te kthjellta nder ujvare
as nder tinguj t' mjeshtrisė shpirtrore
as n 'bilbila nder bregore
'''''''''''''''''''''''''
as te mos gjendet ne qels sekreti
te mos i ket as lumi as deti
as vala e tyre diamantore
as nder yje ne dritė qiellore
----------
te mos i ket kund bukuria
as ndoj qels perveq shpirtesia
e te mohuarit atij lirikut
i kthjellt si loti i qerpikut
''''''''''''''
prandaj dije o j lulė magjike
se jan sekret vargjet lirike
kush mbi dhe se din njerzia
kah burojnė vargjet e mia
---------
edhe hana ėsht mundue
me kurreshtje me i zbulue
neper shtigje tu u endė motit
ka lshue rreze n' sekret t 'lotit
:::::::::::
por se loti s' ka tregue
n' treqind dryj e ka ngujue
ndjenjat mure i kan thurė
besa e fortė n' kala me gurė
'''''''''''''''
nuk e msoj kurr as currili
as ujvara as karajfili
shpirti i gjanit e ka rue
penda e shejtė tue kultivue
''''''''''
prandaj sot mahnitė ylbera
mahnitė bari e brusha e fjera
e shohin stinet kureshtare
kah po dalin si ujvare
--------
a po dalin gurres se bregut
a kah udha e ndoj shtegut
a magjija e ndoj burimi
a ndoj shpirtė qe i nisė prej vlimi-
.........
eh sekret sekret shpirtėrorė
a mos je ti engjėllorė
qe s' ja jep qelsin askuj
as nder mote e stinė e muaj-

.....................
qe s ja jep qelsin as qiellit
hanė e yjve e rrezes s e diellit
as te bardhes bukuris
perveq lotit te mjeshtrisė
-----------
lotit te artit zemres se mirė
qe e buron vargun e lirė
del qerpikut mahnisht n kullime
me magjike nota rime -
'''''''''''
aq sa diellin e ka ndalė
aq sa yjet i kan thurė fjalė
edhe ylberat e bukurija
e pergezoj edhe rrezanija
.........
e lavdroj edhe stina e moti
e bekoj ai qielli e zoti
qels me besė kshtu s ka pa syri
qe se mbanė tash koha as dryri
............
tash ka dalė per me vizllue
gjuhen shqipe me e hjeshue
kur del ai si me dalė ari
rrezaton me gjuhė shqiptari-
------------
prandaj shpirti i qiellit te gjerė
porsi luleve ju merr erė
edhe shiu i bereqetit
ndjenė at varg ne lot t sekrettit
---------
edhe natyra idilike
i pergdhelė vargjet lirike
tufa e misrit e e kallirit
i ndjenė shpirti i gjevahirit
---------
I NDJENė KOHA ZEMERMIRE
si tingllojnė ne gjuhė ilire
qe ja shkrijnė knaqsinė bilbilit
si aroma e karajfilit
.........
se ato e kan rimen ilire
me at shqipe gjevahire
i kan caqet aq fisnike
me ligjrue n' troje etnike
----------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
13-05-09, 00:38
I varur nė varg
''''''''''''''''''''''''''''''''

Nė varg e vargje metaforike u vara me nji shpresė kohore
me shpresat e rimave ' ,nė varg
me njė njgyrė tė pendes,me njė shpresė diellore
me cakun e syrin larg
''''''''''''''''''
u vara nė varg un i mjeri i pėrjetsisė
i biri i pengut peng i joshjeve tė ngjyrave t' larmijshme
un i varuri mbi pendė mbi varg tė sė shėmtuares e bukurisė
dhe tė pėrgjithshmeve gjithqkaja rob i tyre nė mėnyrė tė vetėdijshme
''''''''''''''''
un i varuri nuk kam liri
rob pende e skamje e i shtyrje nga furia e trurit mendjehollė
un i varuri nė secilin varg me pangopėsi
i urituri i tė gjithave metafora i varur mbi tė gjitha shpresat
me penden time shekuj shkollė
me tė pangopuren jetė plot imagjinare grykėsi-
'''''''''''''
a e shihni si tundem i varur nėpėr kėto tė pa fundme komponime
nė secilin varg dhe nė secilen fjalė
me shekuj njohje me dijet nėpėr thėrmime t' stėrmundme
duke u munduar me penden time me shpirtė ndėr dhėmb per t' ia dalė
'''''''''''''''''
i varur nga njiher un rri edhe nė thėnjet e vargut
ngjyra ėsht litari im laraman kohorė
qė mė pėrthuret nėpėr fytin e krijim dashurisė -
e ju s po e shihni prej s ė largut
q'mė bėre ti o lak dijetarė qė me varė mbi varg me pend nė dorė
kur un kam mbetur nė erė duke u luhatur rob i vargut
''''''''''''

litarin ju mednjemdhejt nuk ma kėputni dot
se dijet per krueshtjeve aq shum mė kan lidhė
se un mbi vargun rob i varur rri mbi tė vargut metaforė e lot
e gaz e fenomene qė as enigma nuk i zgjidhė
''''''''''''''''
prandaj nuk mundeni apo nuk doni nga litari poetik tė mė lironi
i perjetshmi jam i varur mbi varg si poet
nėse doni me ndoj shpresė a rreze dashurije tė mė ndihmoni
lexoni germat me ndjenjė vlime si det
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

lirik
13-05-09, 00:38
Me pak fjalė
------------
Autori xhelal ferizi
------------------
me pak fjalė dridhe detin
krijo me pak fjalė gjithqkajen
me pak fjalė arrije mbretin
zbute me pak fjalė mortajen
----------
me pak fjalė formoe njė veper
thure me pak fjalė njė ide
me pak fjalė mbushe njė libėr nė letėr
me pak fjalė mahniti kombe e fe
--------------
me pak fjalė krijoe nji shteg
me pak fjalė thuaje nji roman
me pak fjalė shuaje njė etje qė djeg
me pak fjalė rrėnoje nji satan
------------
ma pak fjalė duaje atdheun
me pak fjalė bėhu pendė e shpatė
mahnite me pak fjalė prometheun
me pak fjalė bėhu ligjėratė
---------
bėhu me pak fjalė karajfil
me pak fjalė bėhur mirsi
bėhu me pak fjalė bilbil
bėhu m e pak fjalė gjeni
.............
me pak fjalė bėhu art i vėrtetė
me pak fjalė bėhu madhėshtorė
me pak fjalė bėhu thėnja menquria vet
bėhu arti kohorė
---------
autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
13-05-09, 00:55
Ankesat e shpirtit-

ankesat e shpirtit

titull

shkruar nga autori xhelal ferizi
ne mergim

*Oh shpirti im sa tė shumta i paske ankesat
*mos mė fajso e ngarko me peshen e brengave te dijeve e materive e me ide
*nuk te kam dhuruar vetem helme kalvare odesieada por edhe qaste magjike e mėlmesat
*diellin nganjeherė ta kam sjellė dhe knaqsisht je nxe
--------------
*ti mua mė solle rrudha ! o' i padukshmi fenomen subjekt
*me solle larmi e antagonizma lot gzim dėnim e nji pikė qasti dashuri
*mė bėre bashkvuajtės tė pėrjeteshėm o i padukshėm objekt
*qė mbanė me pendė spontane vullnet mekanik e qudi
*gjithqka me tė instiktshmen tė vet'dukshmen nga jasht bukuri
*nga brenda diktat e pėr hirė tė shekujve rrudhė ne pėrjetsi
*i paguar vuajterisht nga vetvetja por jo nga te tjeret
asnjiher pa i marrur shperblimet shpirtrore as lek't
*eh sa te gjorė jan hapat e mi neper iliuzione te mjeret
*neper shpresen e hiqit qe duket e mendje e cekt
*per hir te ardhmerisė se dikujė si gjysem i vdekuri i gjallė ė qenėsohem per obligimin
* e perkushtimine ddikuj te quajtur hirė per hir te se quajtures brezni
*po e vloj edhe me zjarrin e pavullnetshem varg shkrimin
*per hirė te qenjeve te dashura po behem fli
*dhunshem artist i aktruara i shpirtit
*dhunshem akujt me mundim e ofshama duke i shkri
*dhunshem i denuuari prej shekull gjak ngrirtit
*dhunshem instiktin e ecjes duke e pertri

shkruan xhelal ferizi mergimtari ne mergim
-'''''''''''''''''''''''''''

lirik
13-05-09, 01:01
Emri im ėsht instikt
---------------
kushtuar njeriut te globit si qenje
nga autori xhelal ferizi ne mergim
---------------------------
instikt ėsht emri im
emri im ėsht vrap
pas barkut e kafshates nė vrapim
jam emri qė nuk mbahet zap
-------
jam dhunshėm i vetquajtur domosdoshmėri
jam detyrim institkt jetsorė
qė tė mos quhem uri
pas bukes vrapoj si i gjorė
--------
qenje jam njeri i sterquajtur mbijetesė
garė per te mbetur mbi dhe
jetė qė quhet nevojė zgerdheshje e interes
mashtruese qė e mbshtjellin me fe

-------------
emri im ėsht bukngrėnės lakmiqarė
lakmoj nė buk e mish
emri im ėsht i jetes gjahtarė
njeri lloj i veqant bishė
---------
emri im mishngrėnės ėsht vrastarė
luftrat i ndezi mbi glob
emri im ėsht lojtarė
qė luaj me zjarrin kob
-----------
emri im ėsht njeri
qė luftrat i kam nė gjak
interesin e quaj dashuri
e udhen e bėj me lak
-------
emri im ėsht grryes
un grryej nė gurė e dhe
jam luftnxitės zemerthyes
belaqorė ndėr kombe e fe
---------
njeri ėsht emri im
por globin e ha me buk
gjakun e pi nė njerzim
me luftra her me pambuk
--------
emri im ėsht lloj kafshe menqurie
un jam dominuesi mbi tokė
jam vet kreatori i qdo nismėrie
djallzia mė mbinė nė kokė
----------------
un pamje i ndrroj natyres
un botes i derdhi lot
un njerzore i ngjajė fytyres
por shekujt i djegu n' barot
---------
un jam mbi qdo qenje mbi dhe
un jam grabits e servil
njeri mė quajn shum fe
mė mirė tė isha bilbil
-------------------------
un nuk e le te lulzoj askund mbi glob jeten
me veprime ironike
un e ndertoj per shfarosje raketen
me grimca shfarosese atomike
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Lexoni vargje nga mergimtari tregoni shoqes shokut

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''

lirik
13-05-09, 22:33
Poezi pa lidhje
-------------
nga autori qe nuk esht poet se duhet me u knaq ai qe esht poet
ata q e gjuajn me llafe te mykta

dhe ja poezia

ani e jeni mir qe qysh po rrini
ku ishit pse keni keni shku te molla
qe mirė po ju si po kaloni
a po ju mundon liria
sa bukur esht me nxe dielli ne nigeri
e a njihni sali sylen
mos je ti prej katunit tupec
e a e njeh shyt shipitullen
e jam duke shkruar bukur per universin
takohemi dikund un e ti ne nji puthje me plot djersė
a mos esht dikush tapall
a e dini qysh ben maca
e dhija pse han dushk
ti nuk je poet veq un jam
kosova po vuan nga coptimi
dashuria esht cullak qka po thojnė mahalla
un jam poet tregojuni atyre qe ma kan inati
duhet me dalė nen hije me u flladit e me kendu badihava
mir esht me fol pa lidhje
publiku ka me me quajt mua poet e jo ty
kan me u knaq lexuesit
un kam me u permend s e ti jo
hani molla te pa pjekuna
fluturoj gomari
poezia ime vlersohet
shqiperija etnike le te vjen te kosova
me u bashku duhet me banglaldeshin
rrnoftė poezija
vargu i fillimit me te fundit ka lidhje
sa mir esht esht me shkru pa lidhje
besoj se lexuesit do ta kuzptojn
leht qenka me u be poet
rrnofshin fjalet tallava
duhet me hanger patate pa kryp
laknat nuk jan zie
haje qorben pa kunguj
mbjelle hekurin se rritet ne katun
pamuku behet ne dimer o sa bukuri
autori un qe shkruj ma mir se ti
----------------
te dashur lexues meqense esht e mundur qe poezi te quhet kjo
thash le te shkruaj njiher edhe un pa lidhje-ndoshta ma vlersojn kritiket letrarė

njiher le te knaqet publiku lexuesi humor duke qeshur


se po dalin poeta si kepurdhat pas shiut q e kurr ma parė nuk ishin
as nuk kan pasur lidhje me vargun
dhe meqnese po behet e mundur te jesh poet pa kurfar logjike e lidhje

e veq dil neper forume e futja kot
pa lidhje logjike nga vargu ne varg -

thash te ja fus edhe un njiher pa lidhje kot nji poezi

le te relaksohet publiku lexuesi le te qeshin pak se nami nuk behet thash te bej edhe un nji shou

te shohim se si po e vlersojn ket lexuesit e nderuar

lirik
14-05-09, 00:14
Puthja e parė e dashurisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi ne mergim liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''

puthja e parė e dashurisė mu duk si yjet me detra bashk nė vėrshime ėmbėlsore
mu duk sikur tė gjitha shprehjet e metaforave nepėr aorten time kalonin
mu duk sikur u pėrquan tė gjitha rrymimet aromatare elektrisht ndjenjėsore
mu duk sikur tė gjitha vlimet deh'tare lumturisht mė pėrshkonin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
nė at dehje mu duk vetja si nė mahnitė e fluturimit
mu duk vetja sikur mė pėrtkdhelnin e mė pėrshendetnin tė gjitha yjet
thua se tė gjitha artet e lehta tė violinave luanin dashurisht vallzimit
nėpėr zemrėn time thue se kishin ra tė gjitha mjeshtritė pėrkdhelse tė puhizave tė pyllit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
as artistėt vrojtues tė sė bukures nė piktura
nuk do tė dinin ta pikturonin qehre'shije kėt mbretėri tė shijeve ma thelbėsore
as majat e artit as ylberat me gjysm'hark qė me qiell lidhin ura
nuk do ti shfaqnin dot kto perjetime mahnitore

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
un rashė i dorzuar nė at mbretėri me qilima fluturues qiellorė
ku secila ndjenjė nji qiellė pėrplot ndjesi ishte
edhe sikur margritarėt tė shkrinin fjalėt nė ujė diamantorė
e ingjia nė aorten e dashurisė gjak lulje tė kishte
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
prap them se nuk do tė arrinte ndjenjėsisht tė shprehte kė fjalorė
o zot sa bibliotekė shijesh ishin shartuar shprehur fjalė
secili yllė i universit me artin e tij vezullorė
ksaj ndjenje mahnije me bukuri spjeguese nuk do tė ja kishte dalė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
un nė puthjen e parė jam shkri si ingjija me miliona damarė
neper secilin kaloj nji far ėnėgjėllorė pėrqimi
ah fija e flokut e sajė nė krahrorė kur mė mbeti varė
buza gati u shkri qiellorisht me buzėt e saja prej vlimi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
o dashuri e parė o mbi qiellore dhunti
nuk e harroj mbėshtetjen e kraharorit tė sajė e ballin
un si nji nji rob i kti arti plot urti
qetsisht po shkrihesha nė tė sajė qerpik e mallin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
un nė krahnorė tė sajė i dorzuar
si hana e yje nė netėt e qeta tė bukurisė
si arti i ylberit me etjen i shartuar
kur pėrqon nėpėr ngjyra nga gurrat e kullimsisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
as vet nuk e di se si nėpėr mua kto mbretėri plot shije
ku secila pejzė shpirtrore mu bė madhėshtorė pėrqim
ishte nji puhi dehse nė kėt qast mahnije
qė jeten e shpirtin mi mbushte shkėlqim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
tė gjitha yjet ather paten ra
thue se prej qiellit jan shkulė
kur buzėt tona u pėrputhen aq gjat pa u nda
thue se buzėt tona secila rrudhė quhej dashuri me vulė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
nuk kishte karajfil qė na ndante me ndoj sharm mbi dhe
nuk kishte qiell qė na tėrheqte nė vemendje
ne aq shum dashurisht nė shkrirje ishim nxe
gati po vdisinim lumturisht mbi puthjet me zemrat plot ngarendje
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
tė gjitha yjet i kemi mahnitė bukurisht
thue se “qendisė at puthje e kan rrezet me safire
un me miliarda shpirtndjenjat eshprehura dashurisht
me tė gjitha mbreteritė e shijeve mbi token ilire
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
aty te nji urė druri romantike
o zot te do shelgje rrumbullake me flete si gjysėm faqe
si ka mundėsi qė nga nji puthje tė vijnė te gjith qenjet galaktike
tė zbresin si tė dehurat puhiza mbi aromen manshuaqe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
tė dy te ai lum i vogėl me bilure
nė bukurinė madhėshtore pran detit
ajo puthje u bė nji lloj lidhje aortė ure
qė i lidhi dy zemra nė mes vetit

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
nuk e them dot me fjalė sa kronikan zemrash po shkruanin nė arkivat zemrore
edhe lulet kishin ardhė me tė githa frymzimet
edhe ngazllimet qė i lidhin aq ndjenjėsisht dy krahnore
nė vrap pėrshkrueshėm nuk ja delnin pershkrim qastit yllė pėrshkrimet
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
me dy duar shkruante ylberi e deti
me aortat e fijeve qė pėrqonin tė barit
ky qast ishte nji far mbi qiellorė mbreti
qė e shkrinte edhe stilin e gjuhen e arit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
udha mallendgjyesh m' e te gjitha pushtetet e dashurive
kishin ardhė pėr ta pikturu kėt qast per secilen shkollė
edhe vet mbretresha e tė bukurave e thelbsorja e magjive
e panteonėt ma tė lartė me gjith artin e stėrhollė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
tė gjitha bukuritė nė at qast kishin shpėrnda pėshpėrimat
peshqit kishin dalė tė kercejnė mbi kaltrinė detare
zogjt kishin shpėrnda sihariqt diamantėrisht cicėrimat
lulet kishin pėrcjellė sharmin e ktij qsti e pėrbėrjen aromtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk ishte ndje askund ksi qasti nder mahni
si puthja jonė ajo kohė mbretėri e materjes ishte shpallė
tė gjithat artet nė kronika kan shprehė si art n' mjeshtri
a do te ket ma ksi qasti mbi dhe vallė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
thonė se ather veq sa kish fillu pranvera
kur nė krahrorin tm ra ajo flutur belholla me bukuri magjike
menjiher pipat aroma e ngjyrat e bukura ere
u shkrinė nė qastin e asaj kohe pėrjetsisht unike

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


tė gjith donin ta pėrshkruanin kė qast unikat
kėt puthje mbretreshė e qastit interpret
edhe engjujt secili me pendė e me deshirė e uratė
kishte zbritė edhe kurora e qiellit vet
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ather bilbilat kishin perhapė cicrimen
kahdo neper mbreterinė e lumturisė
edhe vala e detit kish ndalė shungullimen
e ra nė dorzim tė melankolisė
-------------------
krahnori i jonė e buzėt dredhz'kuqe
e faqet e fijet t' qerpikut
o zot kishin sjellė sa joshje e burbuqe
dhe vet ėmbėsinė e ma tė ėmblit fikut
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
tė gjith kishin ardhė nė kėt nismė tė dashurisė
krushq ma tė bukur nuk pat ather mbi dhe
porsi nji ditlindje qė ylli e nisė
ashtu puthja e jonė nisi fat pėr ne
----------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
o zot kahdo kishte shije nė lang e farė
si nė shegė e nė qershi
edhe vet ngjyra qe shkėlqen nė arė
nuk mund ta pershkruanin dot kėt dashuri
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
un i shkrumburi pėr dashuri e atdhe
mbahesha pėr belit tė sajė
sa pendat ylltare po derdheshin rrėke
pėrjetsisht nė mendė qastin do ta mbajė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

lirik
14-05-09, 00:15
Nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
--------------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
dilni e shihni te dyftyrsia
dilni e shihni eliten planetin qė e nxinė
ata jan vet djallėzia
----------
shum nga ata kan kravata
kult e kan gėnjeshtren e duan ma shum se diellin
fjalėt i kan tė gjata
mėkate e kan mbushur qiellin
------------
ata jan tė bijt e mafies e metelikut
ata jan tė bijt e zezones
ata ja derdhin lotin tė pa fajshmit qerpikut
ata jan tė bijtė e demones
-----------
ata jan tė bijtė e kafeve
ata jan tė bijtė e misterit
ata jan tė bijtė e lojrave e llafeve
ata jan tė bijtė e lahperit
------------
ata jan tė bijtė e hajnisė
ata jan tė bijtė e zhgjyrit tė zi
ata jan tė bijtė e tradhtisė
tė bijtė e kohes rruspi
----------------
----
ata jan tė bijtė kurvėri maskė teatres
ata jan tė bijtė e hamshorit
ata jan tė bijtė e krimit e satres
tė bijtė e puthadorit
------------
tė pėrzier jan kopilisht tė gjith kėto legura
fytyren e kan maskė
kopile i kan zemra shpirta e lėkura
nėnė e kan rrenen laraskė
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
14-05-09, 00:16
Me pak fjalė
------------
Autori xhelal ferizi
------------------
me pak fjalė dridhe detin
krijo me pak fjalė gjithqkajen
me pak fjalė arrije mbretin
zbute me pak fjalė mortajen
----------
me pak fjalė formoe njė veper
thure me pak fjalė njė ide
me pak fjalė mbushe njė libėr nė letėr
me pak fjalė mahniti kombe e fe
--------------
me pak fjalė krijoe nji shteg
me pak fjalė thuaje nji roman
me pak fjalė shuaje njė etje qė djeg
me pak fjalė rrėnoje nji satan
------------
ma pak fjalė duaje atdheun
me pak fjalė bėhu pendė e shpatė
mahnite me pak fjalė prometheun
me pak fjalė bėhu ligjėratė
---------
bėhu me pak fjalė karajfil
me pak fjalė bėhur mirsi
bėhu me pak fjalė bilbil
bėhu m e pak fjalė gjeni
.............
me pak fjalė bėhu art i vėrtetė
me pak fjalė bėhu madhėshtorė
me pak fjalė bėhu thėnja menquria vet
bėhu arti kohorė
---------
autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
14-05-09, 00:16
--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrse o djallė ty tė fajsojnė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse o djallė tė ngacmojnė
kohrat e njeriu vet
kur ty shum'her me djallzi ta kalojnė
pėrse nuk tė lėnė tė qetė-
'''''''''''''''''''
ti si njeriu o djallė nuk je
je engjull nė krahasim me dredhitė njerzore
si ai ti nuk din me e zhvillu intrigen mbi dhe
se njeriu ėsht qenje mbi djallėzore
''''''''''''''''
njeriu ta kalon ty o i pa fajshmi djallė
kot qė ty me faje tė ngarkojnė
njeriu e ka djegė boten dhe e gurė e zallė
pėrse o djallė ty tė fajsojnė
'''''''''''''''
ti fajtorė pėr moralin e qthurjen e tij nuk ke
ti nuk zhvishesh siq zhvishen disa njerzore fundrrina
ti je i pa fajshėm mbi dhe
pėrse tė fajsojnė ty kohra mot e stina
'''''''''''''
ti nuk prodhon glob e vrasėse raketa
njeriu me at krim vrastarė po merret
pėrse ty o djallė pa faj po tė nxihet jeta
e akuza ndaj teje nuk shterret
'''''''''''''''''
o djallė i urtė i pa faj pėrse
shekujt aq shum tė akuzuan

e kohrat fajtore si sot si dje
ty pėr gjithqka tė fajsuan
''''''''''''''''
pėrse fajet e tyre ti ngarkojnė ty
kur ti je i pa faj i mirė
o djallė njeriu ėsht ai qė shpirtra gjithmonė ka thy
me masken e tijė tė p'shtirė
''''''''''''''
ty tė kan gjuajtur o djallė gjith me gurė
e me mallkime kahdo edhe nė mekė e medinė
por njerzit jan ata qė kėpusin shpresė dashuri e qdo urė
njeriu e shpiku marrėzinė
'''''''''''''''''''
djallė le tė quhet njeriu gjithmonė
ai gjith ka prishur paqen
seclen lule e ka vyshkė nė emocion
karajfilen lulkuqen manushaqen
'''''''''''''''
djalli ėsht shum i mirė
pse faj i veni o maska
njeriu ėsht qenja ma e nxirė
dyftyrrshi qė u poll nga laraska
'''''''''''''''''''''
njeriu bėn mbi dhe tradhėtinė
njeriu fioshnjet i vret
njeriu zhvillon pedofilinė
njeriu ėsht hataja vet
---------
njeriu ėsht qenje homoseksi e krimi
njeri ėsht qmendia e kėsajė bote
njeriu ėsht degjenerimi
qė sillet si ligj nė majė rrote
'''''''''''''
ai e ka mbėrthyer natyren pėr fyti
njeriu ėsht ai qė me tė ligat mbarsohet
ai dhe e keqja e tij ne na mbyti
djalli pėr se pra fajsohet
'''''''''''''''''
mbrojeni te pafajshmin djallin
se njeriu ate e ndjek
njeri e mbushė gjak e lot dhe e zallin
njeriu i bėn shpresat me vdekė
''''''''''''''''''''
njeriu e ka shpikė ndytsiren
njeriu e ka shpikė tradhtinė
njeriu e ndrron orė e qast fytren
njeriu e vret dashurinė
''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi-liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
14-05-09, 00:17
--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijnė plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajnė ndriquese e tė shenjtė diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijenave e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju, e secilen germė tuajen dinake shpotitėse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė disa pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni marrė shpotinė tuaj per vargun tim
atje nė urithat e djajt tuaj me jargė
edhe te padronėt tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
14-05-09, 00:17
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos thuej se jam shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

nga autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''

Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse zot nuk ke,
Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse nuk je besimtarė,
Mos thuaj kurr mos thuaj se je shqiptarė,
nėse nuk ke shqiptare fe
nėse nuk lufton pėr liri e atdhe
pėr fis e farė e tokė
per flamur
pėr shqiponjen me dy kokė
pėr token tėnde pėr dheun tėnd me gurė
pėr miq e farefis e shokė
pėr tė shejtin tė dashurin atdhe
pėr qeill e diell e mėmėdhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon e puntorė nuk je
nėse pajtohesh me anarki
nėse nuk don liri
pamvarsi demokraci barazi
nėse nuk i don fusha e male
humanitete sociale
e shpirtin e njeriut human
nėse nuk shkrihesh pa u hamendur -
pėr dheun e te parve tanė
per trollin e lashtė ilirian
mos thuaj mos thuaj kurrė qė jam shqiptar'ė,
nėse i drejtė nuk je
nėse nuk je si flaka me zharė
nės e nuk je trim mbi dhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon pėr atdhe
e nėse je tradhtarė
mos thuaj se shqiptarė je
As kurr mos thuj shqiptarė
nėse i pa rod bizarė e i pa fis e farė je le
asnjiher mos thuaj se je shqiptarė nėse trim me farė nuk je
shqiptari duhet trim me qenė e trim me le,
shqiptari shqiptarin nuk duhet me e shitė as me e ble
as ne besė e fjalė me e pre
pa trimni nuk ka shqiptarė
e trimni pa shqiptarė nuk ka
mos u bėn kurrė mercenarė
nėn rus nėn grek e shkja
as mos ju shit kurrė ndėrkombtarit
shqiptarin duaje si vlla
trim nėse je ather shqiptarė qofsh me komb e fe
qofsh gjithmonė skyfter
puntorė e trim me nderė
mos thuaj qė je shqiptarė nėse gėnjshtarė je
ndėrsy qiellit e zotit gėnjen
nėse nuk je nė luftė me armikun i rrept si rrufe
mos thuaj se je shqiptarė
nėse shqiptarin nė besė e prenė
para hanes e diellit rrenė
ma mirė shpallu me komb tradhtarė
se sa te thuash mbi dhe jam shqiptarė
shqiptari duhet tė ket gjak trimnije sa nji det
para drjetėsisė shqiptari i vėrtetė gėnjeshtren e qet
koken nė sater shpifjes e intriges ja qet
e
gėnjeshtarė nėse je
as besė e burrni nuk ke
shqiptarė ma nuk je
para tokes e dheut para fisit e para kombit nėse gėnjen
me gėnjye nuk duhet shqiptari-
as para thikes as para pushkes e litarit
e le ma me gėnjye pėr qef
shqiptari duhet si guri me kenė
e jo tė gėnjej
se gjaku ma nuk ėsht shqip nė dej
duke e ditė mirė se zoti hidhrohet pa masė
e feja shqiptare liget e normat qnjerzohen
shqiptarė tė jeshė ma nuk ke gjasė
as nėn tė bukurin qiell
as mbi tokė e dhe
nėse prishet shqiptari nė pikė tė dites n,pėr diell
ai mbetet pa komb e fe
mos gėnje nėse je shqiptarė kurr mos gėnje
as ma tė voglen grimė as trohė mos gėnje
as pikė as presje mos shto
tė verteten duhet me e ndje
te verteten deshmoje mbi dhe
nga e verteta mos u largo
mos lejo kurrė me u ble
nga nji e verrtetė mos u largo nėse shqiptarė je
nėse je shqiptarė mos u ligshto kurr mos u dorzo
mos u gjunjzo nėse je shqiptarė
mos thuej se jam shqiptar nėse je i pa besė vrastarė,
tinzarė tradhtarė mercenarė
mos thuaj kurr se je shqiptarė
nėse e falė armikun e se falė mikun
mos thuaj se je shqiptarė nėse vetvaresh nė litarė
duhet punė e besė
duhet optimizėm e tė qelikten qėndresė
shqiptari burrė i ndershem fisnik duhet te jetoj e te vdes
burrrnija i duhet per jetė
bėhu shqiptarė i vertetė
e vetvra duhet vetem ather
duhet vetvrarė vetėm nėse nga armiku rrethohesh
e nuk ke dalje pėr tė gjallė
ather si oso kuka duhet te flijohesh
baroti te shkoj lart me gurė e zallė
qiellit le te shkoj tymi perpjetė
hasmit tregoj se gjallė shqiptari nuk mbahet e nuk kapet
as rob nuk bėhet nė jetė
qe tė mos thot armiku e zuna shqiptarin te gjallė
e mos me u rjepė i gjallė me u rjepė i gjallė nga armiku
prej prerjes se syve veshve gjymtyrve
prandaj duhet te vringlloj qeliku
te ju tregohet armiqve te pafyrve
se shqiptari nuk kapet i gjallė
se armiku ėsht i lig ai dhunon gra e qika
vetem ather duhet menduar si me u vetvra
por ndryshe nuk e don burrnia as etika
shqiptari ne betejė duhet si skyfter me ra
mos me ra i gjallė sa te ket tokė e dhe e qiell e zot
e stinė e shekuj e mot
me u djegė duhet nė flakė e barot
mos thuaj kurr se jam shqiptarė nėse bjen i gjallė,nė dorė
as burri as grue shqiptarė po as fmija i djepit
nuk duhet tė bėhesh i gjorė
nėse je shqiptarė gjallė,nuk duhet me ra plumbin pa e shkrepė
nese gjakun e ke arbnorė
shqiptari nuk bjen leht pa flakė
pa u ndezė si zhari me gjak
vazhdon ne pjesen -II-
nga autori xhelal ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

lirik
14-05-09, 00:18
Nuk duan tė mė lėnė nė varg
''''''''''''''''''''''''

as sot si dikurė
duart e padukshme nga larg
zemra qė jan zhgjyr e gurė
nuk duan tė mė lėnė as lirikė as varg
'''''''''''''
ato jan zemra tė liga
shpotit'se jan me fe
tė mbushura me intriga
vampire qė dalin mbi dhe
''''''''''''
“zemrat e zeza ishin edhe at'her
populli tash le tė bindet
si e ndaluan me bojkot penden time tė vetmuar e tė mjerė
por tash ajo po rilindet
'''''''''''''
e vuajta gjithmonė nė cenzura mizore
vuajta nė pėrndjekje e burgime
deshtėn tė ma thyejnė penden time diellore
armiq't me tė poshtra trillime
'''''''''''''''
armiku kahdo armiku
armiku nė burg e nė natyrė
u pėrndjek i vetmuari liriku
nga koha e zezė e pa f'tyrė
''''''''''''''''''
edhe sot binduni pėr'ndiqet
mos mendoni se jo
armiku kahdo pėrpiqet
lirikun i thot kohes ma moho
''''''''''''
dhe koha ėsht tru'thare
koha naive nganjiher duket
ku ėsht stuhija shqiptare
pėrse tash ajo po struket
''''''''''''''''
pėrse nuk del si duhija
me vrull tash koha shqiptare
qė tė shpėrthej pėr vargjet e mia
tė bie mbi kokat tradhtare
''''''''''''''
se mjaft ma me padrejtėsi
dekada mbi tridhjet vjet
mohime me paturpėsi
pse koha shqiptare nuk flet
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku i mohuar nga armiqt e pendes shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

lirik
14-05-09, 00:19
Nuk e kam ditė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
*shkruan nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
*nuk e kam ditė se nė boten e lakmisė
*nuk pihen tė gjitha ujrat
*o mėshira e perendisė
*o forca e perendisė
*pse
*kur u nisėm drejt mėkatit
*me joshjen e llasėsisė
*pse nuk na i kėpute urat
*qė tė mos arrijmė nė cak,te haramė'sisė
*se gjygj
*nuk ka tė matur
*qelizat nuk paskan
*frej tė maturisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
*xhelal ferizi autori ne mergim
*liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''

lirik
14-05-09, 00:20
NėSE
TITULLIN NėSE SHKRUAN XHELAL FERIZI
nga autori xhelal ferizi (xhela)

*Nėse menqurisht un kam pikė
*nėpėr tė pervjedhuren protagoniste dije
*ne kalim shekujsh nga shekuj'kthetrat duke ikė
*me penden shekullmendje gjak filozofije

*i perthura neper labirinte me shum mjegull'kthesa
*me mendjen materje taktikė
*por nuk u shprisha nga etika as besa
*pa gjurmė!
*me tė hollė menquraken pendė me kthesa
*dredhas magjistarqe
*demonve ju kam ikė

*shkruan xhelal ferizi xhela
*shqiptari nga KOSOVA
*XHELA I Mitrovices

lirik
14-05-09, 00:20
Dashuria-
'''''''''''''''''''''''''''
*autori nga Mitrovica
*shkruan xhelal ferizi

*kush tė krijoj o gjen i qiellit
*fenomen o ndjenjė mahnije
*si arrite rruges t' diellit
*pėr tu gatuar nė gjak njerzie

*kush tė solli o flakė ylltare
*a thue art shkriu perendia
*qe ksaj bote mekatare
*ti vloj n'ė joshje perjetsia

xhelal ferizi
autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim

lirik
14-05-09, 00:21
Ura e lakmisė
**************
shkruan xhelal ferizi

****************************************
*********************************************
*mbi uren e lakmisė kalova me zjarr'me deshirat ndezur nėpėr qeliza
*mendjen plot magnete joshse ėndėrrime
*duke u shty nga disa te imagjinuara shpirtpuhiza
*qe ndeznin epshe lakmije neper egot e jetes time

*dhe thash oh sa ta kaloj e matanė
*do te jem nė kopshtin e tė pėrhershmes lumturi
*do tė pi lumturi sa nji oqean
*i dehur ne sherbetin e knaqsisė nė tė perjetshmen dashuri

*dhe uren kur kalova dhe dola nė pjesen tjeter tė jetes
*kopshtijet e iluzioneve me kėndellen
*nuk me mbajtėn kriht e ėndrres erlehtes
*se hallet tinzrisisht tinzarėt mi mbjellen

*e tash duhet te kem kujdesė nėpėr kto tė rrejshme kopshtije
*ku jeta mbjellė gjemba e vuajtje pa meshirė
*kėndej ure qenka jo ma lojė e padjallzuar rinije
*por lufta per te qenė instikt zemermirė


*as nuk mund te jem i pėshtirė as maskė vrazhdėsije
*se e kėrkon lustra fytyr mode qeshjen n' dimensione
*duhet ruajt pushtet e ekuiliber vetėdije
*edhe kur ne shpirtė kam te pazgjidhura ekuacione

*kėshtu qenka kėndej ure mosha pjesa tjeter kopshtare
*qė quhet jetė e lakmuar ' sa detyrim lajkatarė
*vrapim ky qė shkruhet nė shum memoare
*me emrin shekulljetė iluzioni kureshtarė

*Autori xhelal ferizi nga Mitrovica
Autori i titullit ura e lakmisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''

lirik
14-05-09, 00:22
Prejani rrėnjėt tradhtisė-
------------------------
shkruan xhelal ferizi shkruan titullin prejani rrėnjet
tradhtisė

*nėse un ma nuk jam nė mesin tuaj
*me penden time tė arit
*mos harroni shqiptarė se edhe nėn dhe do tė vuaj
*me e humbė nga toka jonė rrėnjėn e tradhtarit

*humbeni ju breza qė vini
*se nuk arritėm ne
*dukuni shqiptarė pasiv kurr mos rrini
*tradhtisė qdo rrėnjė me ja pre

xhelal ferizi autori nė mergim
----------------------------
ne vargjet e mia kam shkruar edhe kunder tradhtisė
po e them se tradhtija esht bė dukuri modė te disa shqiptarė
por atyre duhet te ju nderprehet
praktika e tillė e she mtuar
sepse me trojet dhe jeten e shqiptarve nuk luhet-
kush do qe luan e tallet me qeshtjen kombtare duhet ti dij pasojat

lirik
14-05-09, 00:23
Nė lotin e mallėngjimit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kohrat iken
shekujt me mallėngjime mė rėndojnė
sa shum lotė mė piken
motet dikurė mi kujtojnė
'''''''''''''''''''''''
mė kujtohet farefisnija
gurėt e qeshur tė vatanit plot hare
at'her kur buzqeshte larmija
zemrat at'her akoma ishin pa u nisė me u bre
'''''''''''''''''''
at'her kur ishte bashk'sia
kur vlonte gjithqka si bletė
at'her kur ishte mahnija
dhe engjujt vallzonin nė jetė
'''''''''''''''''''''''
ah o koha e dikurshme e arit
pse ike me gjith ėmbėlsinė
na e le ,kujtimin t' beharit
dhe mallin mėrgim e vetminė
'''''''''''''''''''
tash varret i kujtoj tė prindėrve tė mi
tė vllaut e tė gjerė farefisit
e lotin pran gotes qė e pi
i kujtoj me do lot porsi qyqja pran lisit
'''''''''''''''''''''''''''
mėrgimin e kam shok e vlla
shkretiren e kam babė e nanė
e gurin e huaj qė jam duke e nda
e tė huajin detyrushėm diell e hanė
'''''''''''''''''''''''''''''''
goten e kam shok e mik
dėnesjen e kėputjen shpirtrore
vuajtjet i kam muzikė
dhe vargjet ngushlluese arbnore
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''
autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik
14-05-09, 00:31
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po sot mė thuaj shqipni si je
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė nė mėrgim
duar tė huaja pse tė kan ble
nuk tė lan kund besė as nderė
shet atdheun shqiptari i mjerė
pėr pak pare e pėr pak fe
se lakmija i joshė mbi dhe
edhe i shtrohet i mjeri armikut
pėr zgėrdheshje t' metelikut
veq pse s' ka thellsi mendore
pėr qdo kokerr tė tok's arbnore
me e njoftė n' vlerė qdo kokėrr zalli
e me pi vetėdije malli
kahdo nė zemer me e shijue
shqip n'damarė me u vetd'ijsue
po pse loti te shkon rrke
pse m' je rrxue si lis pėr dhe
se bijt e mi nuk jan unik
prandaj loti mė rrin n' qerpik
si currili i kthjellur varė
se kan mbi mbi dhe tradhtarė
shum hajdut e mercenarė
edhe kan ardh demon e shkje
grek arab si prrue e she
me do prralla e dogma tė lira
e do tjerė me maska t' pshtira
e po mi lyejn zemrat shqiptare
me do joshje mashtrimtare
mi kan nda me hile e fe
nėn nji diell nuk duan me u nxe
por nė diell grek e ne diell latin
kush me kishė e kush me dinė
kush me tė huaja moda e kryqe
mė kan lėnė mbi dhe si qyqe
nuk mė duan ma si dikurė
me kan lanė tue dnesė mbi gurė
me jan tha ara e bereqeti
me iken djemt po pertej deti
mi ka tretė n' per glob kurbeti
thue se s' mbet kund besė e zotit
as sternip i kastriotit
as nuk mbet kund gjuhė shqiptare
thue se dolėm fisi e fare
edhe i huaj u bė damari
thue se e bleu ai gospodari
per pak pare e tu i rrehė shpinen
tu i ndrrue mendjen e kaptinen
thue se mendja po ish lpener
s' don me lanė shqiptarė me emer
her padroni e her demoni
prandaj qau ky dhe i joni
neper shekuj neper mote
ne duar pa la te kesaj bote
erdh mashtruesi e erdh dinaku
thue se ujė po qenka gjaku
me na e pi ky per pak pare
me i zgerdheshje nderkombtare
se thell ne tru me shtresa e kore
s' po mendon fara arbnore
as per dhe as per pasoja
as s -po e din pse luhet loja
edhe kobi e pazari
pse vjen blersi e gospodari
se nuk vjen ai per nji tė mirė
veq me e ble ndoj gjak ma lirė
ndoj gjak arbri e me shndrrue n' fe
me i nda shqipet me fole
mos me u lėnė dy gurė mbi dhe
bashk kund zemer e pa e nda
me e coptue nen grek e shkja
e me e nda ne njimij hise
me u tallė bota e farė e fise
me gjak te humbur e fis t' shqiptarit
tue tallė koha e tretgtarit
e qesja zhgjyre e nderkombtarit
kahdo rrijn kta me i trazue
gjak e lot me ju derdhė prrue
me u ndersye edhe pedofila
ms me lanė kund karajfila
te virgjer te paster ne tokė shqiptare
me i shartue n 'zhgjyre bizare
me ju dhanė me pi shum helme
e me i mbajtė n' mvarsi e shqelme
ne thunder te larme nder padrone
me i mbulue me kohė demone
mos me u lanė kala as tjegull
kahdo ne hi me i shtrue e mjegull
mos me u qeshė ma stina as moti
mos me i dasht as qielli as zoti
mos me pasė kund as ndoj t' bardhė re
mbi qiell t' shqipes qe mbanė fre
qe e lshon syrin e bukurisė
me i buzqeshė me gzim shqipnisė
e askund yje galaktike
mos me i qeshė shqipnisė etnike
veq me ikė ma shpejt n' kalime
mos me dasht kush shqipninė trime
as ai qielli e as kaltrija
yje as dielli as perendija
se kshtu e don loja e katilit
pederast e pedofilit
qe na duan ne nji far miqsije
n 'pjellė dobiqi e kopilije
e na msojnė mos me pasė shpirtė
bujari as gjak te dlirtė
as kullim kund ne emocion
me na mbars veq me demon
me varfri e me mvarsi
me zvarritje e mjerani
mė thuaj shqipni ti ne qdo pllambė
a do te rrijshė si komb nė kambė
a do te blehesh per pak fe
per me u rrxue si lis mbi dhe
e kahdo shqiptart me u nda
mos me u njoft ma vllau me vlla
veq pse duan kshtu grek e shkja
edhe tjerė do vorre e hile
do hijena e kokė kopile
qė jan pjellė nder dhelpra e skile
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė ne mergim
-----------------------------
E shkruar me kombinim te caktuar per disa kohra te caktuara
e stilizuar ne vargje sipas disa fakteve
nuk me ka pelqyer kolonizimi dhe shfrytzimi i pa mshirshem i minierave
tona shqiptare ku jan kushtet mizerabel qe mbyteshin shqiptarė duke punuar
gje qe deshmons e te huajt na kan ardh vetem per kolonizim asgjė tjeter-
mandej sjellja e franqezve per mitrovice ardhja e te huajve me kaq shum fe
rrebelizmi dhe tradhtija ne vitin 1997 ne vlorė si dhe shum dukuri tjera negative burokratike etj
nuk e di se a vlenė ma kjo vjershė dhe si mund te jet aktuale ne te ardhmen

lirik
14-05-09, 03:33
gjithnji kam pasur deshirė te jem i kjartė ne varg per lexuesin i kulluar q e vargu te ket kuptim kjartesi dhe lidhje logjike besoj se vargun tim lexuesit e kan pasur te kjartė ta lexojnė e ta kuptojnė

GURI SYLAJ
14-05-09, 06:23
Mua personalisht me pelqen vargu i Lirikut.
Por, ky ,nuk guxon te kerkoj qe gjithesecili te ket fjale te mira .
Kjo krejt mvaret nga shija qe ka personi . Secili le te merr ate qe i kana ma se shumti!??

doGzona
14-05-09, 20:36
Te lumte penda e pa lodhur Zotri Xhelal.

Malesia

Nga ushtimat e malit
Zogjet iken
Nuk rrinin ne dege
Se krismat e medha
Nuk ndaleshin
Edhe zogjet e kuptuan
Se baroti eshte nxe.

Me fjalen bese
Me bajrak te kuq
Zeri therret
O vdekje ku je
Se dua te vdese
Me nder e pranga jo
Se ndera se mban.

Ne majen e malit
Kelmendi
Gruda
Plava
Gucia
E gjithe shqiptaria
Se pushka tash
Flet te vetmen fjale
Liri a vdekje
Per Kombin Shqiptar.

lirik
14-05-09, 21:27
Te lumte penda e pa lodhur Zotri Xhelal.

Malesia

Nga ushtimat e malit
Zogjet iken
Nuk rrinin ne dege
Se krismat e medha
Nuk ndaleshin
Edhe zogjet e kuptuan
Se baroti eshte nxe.

Me fjalen bese
Me bajrak te kuq
Zeri therret
O vdekje ku je
Se dua te vdese
Me nder e pranga jo
Se ndera se mban.

Ne majen e malit
Kelmendi
Gruda
Plava
Gucia
E gjithe shqiptaria
Se pushka tash
Flet te vetmen fjale
Liri a vdekje
Per Kombin Shqiptar.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Dogzonė e nderuar ka shum kohė qė nuk u duke ketyre anėve mikesha ime e nderuar
jam krenarė me ju mikesha dhe miq te dashur bashkatdhetarė gra burra djelmosha
vasha te reja rini populli im i dashur
te pershendes e nderuara shum te pershendes
jam permalluar per fjalet tua per fjalet e
urates natyres mikeshave te mia te shtrejta nder te cilat edhe ti je Dogzona
motra e trimave

doGzona
14-05-09, 21:54
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Dogzonė e nderuar ka shum kohė qė nuk u duke ketyre anėve mikesha ime e nderuar
jam krenarė me ju mikesha dhe miq te dashur bashkatdhetarė gra burra djelmosha
vasha te reja rini populli im i dashur
te pershendes e nderuara shum te pershendes
jam permalluar per fjalet tua per fjalet e
urates natyres mikeshave te mia te shtrejta nder te cilat edhe ti je Dogzona
motra e trimave

Ju falemnderit per fjalet tua i nderuari lirik, ishin koherat momentet dhe vullneti per te shkruar e per te bera analiza ne forume, nuk je i vetmi qe pyet se pse nuk jam aktive si me pare, apo pse nuk shkruaj si me pare, por ja qe me eshte ikur vullneti qe kisha dikur,mandej jam dhe e zene me pune te perditshme qe jane me te rendesishtme se kjo bota virtuale qe mjafte sjelle dhe shqetesime ne jeten tone nga disa njerez egoista , genjeshtare,lajkatare dy ftyresh, dinake, qe mundohen te shkelin me ate dyftyresin e dinakerin e tyre qe cdo momente qe has ne ta,qe jetojne e ushqehen me keso gjera , njerez qe nuk njohin respekt!

Ju falemnderi nga ana juaj qe cdo here me vleresoni larte shkrimet e mia, si ketu dhe ne forume tjera!

Cmoje vullnetin tende ,penden tende te palodhur dhe lexoje poezite tuaja me endje!

Te pershendes dhe nje keshille te vogel ,te mos ua varesh veshin apo syrin fjaleve te njerezve qe nuk u ka mbete gje tjeter ne jeten e tyre te zbrazet pos te vien ketu dhe mundohen te perulin te tjeret!....

Thirrja

Me therrasin andej
Vendet
Malet
Fushat
Lulet
Te shkoj atje
Se dikur isha
Shoqe e pa ndare e tyre.

Me kerkojn atje
Kenget
Vallet
Gezimet
Te shkoj atje
Se dikur isha
Vlera me e madh e tyre.

Me lotojn atje
Ujrat
Ujvaret
Qe te shkoj atje
E te ua ndale lotin
Se bashku me timin
Se dikur atje
Gezonim se bashku
Ditet me te mira.

lirik
14-05-09, 22:57
Tė faleminderit edhe ty shum e nderuara Dogzona gjithnji ndjej rrespekt per ju

se un ndjejė dhimbje e brenga kur njerzit me kimet e me vlera shkelen
ti ke pas shkruar bukur ke pasur edhe talent por disi u largove -

ne at forum i mbajė ne mend edhe disa burra e gra e te ri e te reja e aktivist
qe shquheshin per burrni e zotesi e per penen e tyre te fortė shqiptare e per vyrytytete tyre te fisme qka un ruaj rrespekt per ata njerz per te cilet ruaj kujtime te bukura aty kisha edhe miqsi me njerz te cilet shumica ishin ne anen time po them ne anen e drejtesisė

por ja qe ishin ato kohra ather dhe kam mallė per at kohė kur ishim ather te gjith qe shkruanim
te kshilloj te mos dorzohesh por nga njeher jepe kontributin -nes e mundesh me ndonje artikull
mua me knaqė kontributi i njerzve -
sidomos i atyre qe jan njerz me plot kuptimine fjales
me ka pas bė shum pershtypje dikurė edukata dhe kultura jote vertet ishe e mrekullueshme dhe te qmoj lart per vlerat sepse gjat ketyre kohrave shum bashkatdhetarė nga e gjith bota i nnjoha nepermes shkrimeve te tyre neper forume dhe knaqem kur shoh se shum njerz tanė jan me potencial jan me zotesi e menquri-

gjithmonė ndjenja ime brenga ime ishte per te tjeret -

nuk dua ta shoh veten mbi te tjeret-

por te tjeret dua ti shoh ma te afte se vetveten-nuk vuaj nga kopmlekset e egoizmave dhe
gjelozisė ekam zakon edhe armikut me ja dhanė hakun qka i takon per mua e shejt esht drejtesia
nese me pyet se pse kam deshirė qe te tjeret te jen ma te aft se un

sepse e kam pastaj ma leht ju mbseshtetem te tjeret
ma leht te tjerve qe jan me te aft se un - por mua nuk me pelqen te jem shum lart as ne qender te vemendjes e as i pari rendesi ka qe te mos jem i shkelur e i poshtruar-

nuk vuaj dhe as nuk kam vuajturr kurr nga kopmleksi i dominimeve i löavdit i mendjemadhsive
ose tendencave te kqija por fyerjet dhe shkeljet e padrejtesitė nenqmimet

nuk i duroj

me nenshtron vetem vdekja nuk kam deshirė te ngacmoj njeri

por kur me imponohen situatat pergjigjem sipas tradites dhe amanetetit te parėve
te shqiptarve pra mos me durue gjithfar lloj qyfari e te ligu me te hyp ne qafė se i ligu me te hyp ne qafė nu din kurr me te zbritė ma pa ja fut shpullė turijve -

kurr te ligun e te keqin mos me e duru esht amanetit i shqiptarve kshtu jam edukuar -

e ndaj njeriut qe esht trim bujarė e i njerzishem me qenė i afer t e i dashur shum i mirė dhe jashtzakonisht shum i kujdesshem kshtu u msova nga te parėt

nga tradita fisnike neper shekuj e kombit tonė nga tradita e shqiptarve qe e kultivuan brez pas brezi -

un nuk ngacmoj njeri as kurr nuk i bie kujt ne qafė dhe nuk jam i pa ftyrė me i ndejt ne qafė tjetrit
por as nuk mbajė zgjedha te -harambashave e leganeve e zgjyrave pisa te ndyrė ne qafen time sepse nuk u linda per te ken skllav e i nenshtuar i i askujė-

sillem mirė deri ne shkrirje ndaj te mirit -

por me te keqin jo-

i keqi per mua mbetet esht i ndyrė neverits -

i poshter -

dhe e meriton sjelljen e keqe e merton shuplaken turijve ky esht principi imme kan sulmuar vetem te poshtrit njerz e mykur


dhe te kqijtė#


por te mirėt jo asnjiher
ata me kan mbrojtur dhe ju jam shum mirnjohs atyre
dhe bej sakrifica per ta
pra jam deri ne vdekje solidarė ndaj te mirit e me te mirin
e ndaj te keqit jam kunder tij deri ne vdekje dhe nuk i nenshtrohem kurr edhe sikur ai te jet hyour mbi tank te qelikut kot e ka me mua se me te keq ne krye nuk e qet -

ky esht parimi im-

kshtu jam lindur e kshtu dua te vdes rrugė tjeter simbas te gjitha gjasave edhe nuk ka -

meqnese e tillė qenka jeta duhet ose me qendrue ose me u nenshtrue -jan vetem dy rrugė te paren per me qendrue e dua ma shum nenshtrimin nuk e dua per mua nenshtrimi esht diqka qe as qe
mund ta shoh me sy neveritem nga nenshtrimi nuk e dua ate qendresa me pelqen

rrespekt per ju e nderuara Dogzona ne ket forum esht edhe idila e cila shquhet per mirsi e vlera esht poashtu mikesha ime i sinqert dhe korrekte

Ignis
15-05-09, 00:10
Lirik i dashuri im pa dashur te mohoj krijimtarine tende, te respektoj per ate c'fare beson i dashur ............
Poezia, lirika nuka jane kopje.... poeti eshte boehem, eshte shpirt, eshte une ti ndjenja , perjetimi..... I dashur ka shume dite qe te lexoj ..... Ti vjen ne kundershtim me parimet tua , ne kundershtim me nje shpirt poetik, poeti fal......poeti kupton....poeti ndjen.....poeti per hir te poezise faben hallall........poeti nuk eshte kurre burokrat......poeti eshte shpirt dhe shpirti simbilizon madheshti dhe modesti gje qe tek ju i dashur shoh qe mungon....
Ne nje nga kritikat tua lexova qe nuk jan burra ata qe maten me femra dhe nuk kalojne pos disa postime dhe beni te njejten me ate qe akuzoni.
pranoni fjalen time i dashur jo si kritike , por vetem si nje ambasadore e nje shprehije te lire lirike......
Pashko Vasa me krijimterite rilindase ka vdekur kaq vjet........nuk mund te pranoj te rilexoj nje Pashko Vasa i gjinhkend tjeter te asaj epoke te zgjohet me Amnisi dhe te shendrroj vargjet lirike te asaj epoke ne shfrytezim te epokes se re .......
Gjithsesi shkruaj Lirik sepse je ti dhe ekzistojne ato qe ndjen, por mos reago ashtu.....modesti i dashur... nuki na duan te gjithe dhe nuk duam te gjithe .....
Ahhhhhhhhhh sikur te mund te respektonim vetem kete!!!!!!!!!!!!!!!

doGzona
15-05-09, 00:13
I nderuari lirik, erdha prap te te falemnderoje per respektin dhe mendimet kaq me vlere qe keni per mua.

Lesho rrugen xhelozave dhe egoistave nejrezve te ketije lloji , nuk ia vlene te mirresh me ta , beso!
Nuk eshte e veshtire kur te sulmo direkte armiku, e veshtire eshte kur zhgenjesh e te flete pas shpinde miku !

lirik
15-05-09, 07:15
Lirik i dashuri im pa dashur te mohoj krijimtarine tende, te respektoj per ate c'fare beson i dashur ............
Poezia, lirika nuka jane kopje.... poeti eshte boehem, eshte shpirt, eshte une ti ndjenja , perjetimi..... I dashur ka shume dite qe te lexoj ..... Ti vjen ne kundershtim me parimet tua , ne kundershtim me nje shpirt poetik, poeti fal......poeti kupton....poeti ndjen.....poeti per hir te poezise faben hallall........poeti nuk eshte kurre burokrat......poeti eshte shpirt dhe shpirti simbilizon madheshti dhe modesti gje qe tek ju i dashur shoh qe mungon....
Ne nje nga kritikat tua lexova qe nuk jan burra ata qe maten me femra dhe nuk kalojne pos disa postime dhe beni te njejten me ate qe akuzoni.
pranoni fjalen time i dashur jo si kritike , por vetem si nje ambasadore e nje shprehije te lire lirike......
Pashko Vasa me krijimterite rilindase ka vdekur kaq vjet........nuk mund te pranoj te rilexoj nje Pashko Vasa i gjinhkend tjeter te asaj epoke te zgjohet me Amnisi dhe te shendrroj vargjet lirike te asaj epoke ne shfrytezim te epokes se re .......
Gjithsesi shkruaj Lirik sepse je ti dhe ekzistojne ato qe ndjen, por mos reago ashtu.....modesti i dashur... nuki na duan te gjithe dhe nuk duam te gjithe .....
Ahhhhhhhhhh sikur te mund te respektonim vetem kete!!!!!!!!!!!!!!!

--------------------------------------------------------------------------
Ignisa e nderuar -te shoh se jeni ketu ndoshta per herė te parė ne komente
nuk e di nuk mbajė ne mend meqense edhe un nji dit do te plakem e do me pushtoj harresa dhe mbamendja por nuk mbaj ne mend qe ne dardani ke ni komentuar diqka ma parė per mua po mendoj si pseudonim ignisa -
megjithat titulli i dashuri im lirik ka mundsi qe mund te keqkuptohet nga lexuesit -
e di se shum lexuues kan dashuri per mua por gjithsesi ajo dashuri esht vllazrore prandaj keshtu te kuptoj edhe ty apo jo-si dashuri vllazrore qe shfaqni ndaj meje duke simpatizuar vargjet e mia apo ndoshta jeni edhe ndonje e afert me farefis me falni se nuk po e di se kush jeni por un te kuptoj ty qe me aq dashuri me flet se ti flet nga motivet e ndjenjave fisnike vallzerore dhe nga ndjenja fisnike e miqsisė dhe beses qe shkon deri ne dashuri vllazorre -pra keshtu te kuptoj qe eje shfaqur me ket lloj afersie-
te qmoj dhe te rrespektoj per ket afersi vllazrore dhe kam rrespekt e kuptoj edhe keshillen tende te afert e te denjė me dinjitet e urtesi-
Sa per sqarim qe ti te jeshė e kjartė dhe ne pozicion te kjartesisė se kulluar un kjartė pozicionohem -
me femra un nuk luftoj nuk kam punė me ato femra edhe ne se me godet un mundohem me ja kapė duart me ja mbajtė qe te mos me godas ma sepse me ja kthye goditjen vetem nese e shoh se esht teper lavire e pa ftyrė mund ta shtyj nga vetvetja me forcė qe ta largoj se nuk esht ne zakonin tim me luftu me femra se pse burrnija nuk thto me luftu me femra me perjashtim te rasteve teper specifike sepse jeta te sjell ne gjithfar lloj pozite prite zot rreziklun nese ajo femer per shembulll don te bej diqka te ilgė ose sulmon ndonje fmi ose diqka tjeter ndoj far te lige ather ndoshta detyrohesh edhe ndaj sajė me marr massa edhe fizikisht e me e goditė por femrave un nuk ju kerkoj mejdan asnjiher ato edhe kur me fyejn dis ndryshe reagoj ndaj tyre edhe pse aspak nuk me vjen mirė fyerja -
por un ju kundervihem disa laviereve mashkullore disa tipave qe fryhen si bretkoca e kercnojnė e mundohen te me poshtrojnė
atyre po ndoshta me keqkuptu dikund por ky esht parimi im-
disa mashkuj provokatorė qe me provokojn mua dhe njerzit ne forum pa marr para syhs ne cilin forum jan disa pisa me zmer lepuri sepse trimi nuk te ngacmon nuk te provokon me trimin e bujarin qe ka besė e burrni merresh vesh por i ligu mos ta preftė rrugen-se te qet ne pozita te palakmueshme qe nuk te len shteg se si me dalė prej situata dhe ka njerz qe te detyrojnė me ua futė shpullė turijve me beso ka edhe te tillė te lutem beso dhe kupto ne ket fakt te pa mohueshem

lirik
15-05-09, 08:09
ju llafazan folklorik, ja si shpreheni, njėsoj jeni tė dytė, e kjo vlenė pėr juve:

liriku -une thash shumica e fjalve jan fjalė te zakonshme pa art pa bukuri pa vlera me shum kontraste pak aty ktu ka lidhje logjike jan thejsht fjalė dhe as nuk mund te quhen poema as poezi as lirikė as rrokje as vargje jan fjalė te zakonshme thjesht nuk di si ta quaj ket krijimtari perveq se e zakonshme ku ka edhe ne shum vende anakronizma dhe jo lidhje kronologjike -
ka grumbuj ngatrresash te pa kjarta dhe ne shum vende pa skjariime ku nuk lidhen temat me njera tjetren per mendimin tim kjo ka pak poezi ka tedenca per t e qenė diqka por jo ne nivel artistik
as nuk po flas me inate as me tendenca por simbas mendimit tim vargu q enuk ka rimė ai nuk esht aspak poezi por nji far llafi e muhabeti prozė hespi i perzier me llafe te zakonshme -
dhe nese njeriu e jep mendimine vet te lirė nuk duhet fyer pa lidhje por duhen argumente

ka shum njerz qe do t e japin mendimin e lir ktu te shohim pastaj se si do te reagojnė te tjeret
dhe qka do te thonė por ne shum vargje mund te gjej vrejtje kshtu mendoj un nuk po flas me inate por real sepse me hy ne per mjedise te vargut gjej mjaft lidhje te shkeputura me njera tjetren

por ne fund te fundit ky nuk esht preokupim as problem i imi as nuk kam kohė te mreem me kritika letrare te botes lexuesit le te shprehin mendimet e tyre secili por ka shum nga lexuesit qe poezinė nuk ekan plan te parė ata lexojn tema te ndryshme poetzija per ta paraqet ndoshta jo interesim sa temat sepse jo te gjithve ju intereson poezija -
mendoj se ky odisea me at paraqitje te tij do te pendohet sepse ne radhė te parė si duket nuk po e din se me ke po sillet ashtu me fyerje un asnji borgj nuk ja kam as nuk e njoh ket njeri-
por per te me plasur mua nuk esht aq leht siq po mendon ky odeseja si duket esht duke e mashtruar veten i gjori qenka verbuar nga trimeria e tepert e nuk po e din me ke e ka zanė taksirati


e po lirik, qė tė pėrdorin vegėl, mbete nė atė klikė klyshėsh! Kėto janė fjalėt tua dhe mos t'i fshinė askush, ky ėshtė poeti ''liriku''!
--------------------------


Un kam shkruar kėngė lirIke kam edhe poezi ATO JU DUHET TE DINI TI DALLONI-
SECILI DUHET TE DIJ TE DALLOJ QKA ESHT POEMA POEZIJA E KėNGA PRA JAN TE NDRYSHME

qe dallojnė njėra nga tjetra
tjeter jan kenget LIRKE MODERNE te kohes e tjeter vargjet poetike
un shkruaj te ndryshme pra larmi te ndryshme ne intepretim vargu

nder sa ti paske dalur e i paske qitė fjalėt e mia ktu komentin tim o odise -


te verboj urrejtja dhe fanatizmi vetem pse e thash mendimin tim te lirė
o odise ilra rraca e paster mjeran nezir myrtaj


vetem pse dola te ti ne vargjet tua ne kritiken letrare te nji poemė

e tregove fanatizmin tend e qite shkumben e zezė gjeloze shopirtngushtė nga thellsija e shpirtit tend hakmarrs fjeloz dhe po revanshohesh ne menyren ma primitive antikulturore
kunder gjithqka qe kam shkruar un

at qe un komentova ne poemen tende
me qka te gjith lexuesit jan te bindur se ashtu ėsht siq e kam shkruar mendimin
sepse fjalet ne at poemė ishin disa fjalė te rendomta e jo speciale

dhe mos kerko te imponohesh
e ato fjalė te rendomta ti bėsh poema heroike artistike -sepse nuk jan shumica jo dhe nuk them se nuk asgjė te bukur por un jam njeri i tillė ku ka diqka e bukur e i them e bukur ku ka diqka qe nuk shkon mirė e them vrejtjen edhe me me shkelė me tank se pa e thėnė nuk e lė realen at qka ėsht reale dhe qe shihet me sy bnga e gjith bota e nga njerzit me mend e me logjikė qe dijn te dallojn qka esht mirė e qka esht keq

mos u mundo me dhunė e me i detyru njerzt qe poemat tua oo nezir aga

ti quajn poema te perkryera dhe maja te larta te artit
me dhunė e detyrim barbar
nuk fitohet simpatia ne popull as me detyrim
qe ta detyrosh diken me shkru mirė kur mungon kualiteti cilsia vlera arti shprehja talenti kualifikimi -


nese te vjen inat se un dhash komentin tim real o nezir ilira ignisa odisea

qka un mendoj se ti je ilira e ignisa
e qka jo sepse ti del me shum psedonime

qe del me sa e sa emra ne forum e neper forume
per te mbrojtur vargjet tua e teoritė tua
e je nezir myrta

e kush dreqin je dreqi e merrr vesh -


un apo dikush tjeter nuk mund te thot per disa vargje te rendomta se ke shkruar mrekullira -nese ato nuk jan mrekullira

dhe nuk them se ne vargjet e nezir myrtes nuk ka asgje te bukur as kjo nuk qnedron nese dikush thot por ka disa vende kur poemat jan krejt t e thjeshta

sa per mua nezir myrtaj le te behet poeti ma i madh botrorė i te gjitha kohrave mua as qe me pengon kjo apak jo vetem ai por kush do qe te behet le te behet mua asgje rrugen nuk ma zen as qe me hyn ne punė kjo edhe sikur te marr un te gjitha fjalet e botes kunder ti me i vu ne veprim nese ai esht talent i vargjeve un apo dkush tjeter nuk mund ta ndalim prandaj un nuk jam idiot e fanatik i tillė por jap vlersimin real i cili shum kuj nuk i pelqen por gjithmonė kan thėnė te vjetrit drejtesia filimin e ka te idht e fundin te embel ma mir me te than nder sy se sa me ta ba rrafsh

un vetem sipas reales gjykoj e vlersoj por kurr sipas inattit jo-

lirik
15-05-09, 08:13
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga [email protected]
ju llafazan folklorik, ja si shpreheni, njėsoj jeni tė dytė, e kjo vlenė pėr juve:

liriku -une thash shumica e fjalve jan fjalė te zakonshme pa art pa bukuri pa vlera me shum kontraste pak aty ktu ka lidhje logjike jan thejsht fjalė dhe as nuk mund te quhen poema as poezi as lirikė as rrokje as vargje jan fjalė te zakonshme thjesht nuk di si ta quaj ket krijimtari perveq se e zakonshme ku ka edhe ne shum vende anakronizma dhe jo lidhje kronologjike -
ka grumbuj ngatrresash te pa kjarta dhe ne shum vende pa skjariime ku nuk lidhen temat me njera tjetren per mendimin tim kjo ka pak poezi ka tedenca per t e qenė diqka por jo ne nivel artistik
as nuk po flas me inate as me tendenca por simbas mendimit tim vargu q enuk ka rimė ai nuk esht aspak poezi por nji far llafi e muhabeti prozė hespi i perzier me llafe te zakonshme -
dhe nese njeriu e jep mendimine vet te lirė nuk duhet fyer pa lidhje por duhen argumente

ka shum njerz qe do t e japin mendimin e lir ktu te shohim pastaj se si do te reagojnė te tjeret
dhe qka do te thonė por ne shum vargje mund te gjej vrejtje kshtu mendoj un nuk po flas me inate por real sepse me hy ne per mjedise te vargut gjej mjaft lidhje te shkeputura me njera tjetren

por ne fund te fundit ky nuk esht preokupim as problem i imi as nuk kam kohė te mreem me kritika letrare te botes lexuesit le te shprehin mendimet e tyre secili por ka shum nga lexuesit qe poezinė nuk ekan plan te parė ata lexojn tema te ndryshme poetzija per ta paraqet ndoshta jo interesim sa temat sepse jo te gjithve ju intereson poezija -
mendoj se ky odisea me at paraqitje te tij do te pendohet sepse ne radhė te parė si duket nuk po e din se me ke po sillet ashtu me fyerje un asnji borgj nuk ja kam as nuk e njoh ket njeri-
por per te me plasur mua nuk esht aq leht siq po mendon ky odeseja si duket esht duke e mashtruar veten i gjori qenka verbuar nga trimeria e tepert e nuk po e din me ke e ka zanė taksirati


e po lirik, qė tė pėrdorin vegėl, mbete nė atė klikė klyshėsh! Kėto janė fjalėt tua dhe mos t'i fshinė askush, ky ėshtė poeti ''liriku''!


----------------------------------------------dhe shih qfar komentesh ben ti odesea i mer komentet e mia e i vendosė i ben si tuajat a nuk esht turrp kjo sjellje nga ti -me komentet e mia me fjalet e mia po mundohesh te me kundervihesh
gjej fjalet e tua kur deshiron ti kundervhesh dikuj e jo kshtu siq vepron ti sepse njerzit neveriten nga kto sjllellje keshtu
kuptoje njiher e mir se me fjalė te huaja vetem diskreditohesh gjithmonė duhet me ken vetvetja autentik pra kuptoje ket por ja se si e ke marr komentin tim e ma ke qit per ballė sa keq qe vepron keshtu apo nuk ke dije tenden identitet

marios28
15-05-09, 08:26
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::

lirik
15-05-09, 08:40
qudi her dilni si ignisa e her si mario tash edhe qenka fshi -
eu ju vuani sepse qenka fyer ajo antarja me pseudonimin e martuara
me sa po e vrej shumujt i paska mbetur hatri per ket te martuaren qe ajo mua me ka fyer shum ma heret por jan fshi shum shkrime te saj sespe ajo donte te bente namin kunder meje-
un ketu kam marr disa emra ne forumin dardania me qellim si protagonist dhe mbi bazat e e atij emri ju kam shkruar vargje pastaj ne menyr qe edhe vargu te del por edhe rti por edhe te knaqen lexuesit qe njikohsisht te ket shum knaqsi pernjiheri ishte metodė e imja kjo-
edhe ksaj te martuares i pata kushtuar vargje dhe ne fillim kjo me lavdroj pastaj veq kur filloj te dredhet
e te tallet sa po ja terhoqa vrejtjen dhe e me nje nevrikosje e qortova beq kur filloj kafshria e saj me hakmarrje pa un ndalur hiq duke filluar me sulme barbare
edhe ky nezir myrtaj ne disa vend eme ka lavdruar ne nji forum tjeter si njeri i vuajtjeve neper kthetra te se kaluares te udb s qe isha tash sa ja thash disa kritika letrare ne nje poemė don te me asgjesoj te me shuaj nga faqja e dheut se siqenkan disa po e lavdrove ke me pasė gjitha te mirat po i the nji fjalė te keqe prite furtunen por kjo formė kshtu duke ja lmuar shpinen njerri tjetrit ne kalojm ne servili duhet me folė drejt ku esht mir e ku esht keq por jo per nje vrejtje qohet e mundohet me te henger per se gjalli qka do te thot ky karakter kshtu

Ignis
15-05-09, 08:51
i dashur Lirik, ashtu si te gjithe qeniet e gjalla kam bere dhe une gabimet e mia, e kam lejuar veten te bije viktime e provokimeve irrituese dhe kam ndjere turp per kete gjithashtu nuk ndihem aspak e nevleresuar nese do te kerkoja nje te madhe 'ME fal'......
Ato qe komentova per ju jane vertete fjale qe i ndjeva sepse kuptoj se si ndiheni....
Edhe nje here , nuk duhet te lejojme te dalim nga lekura jone per asgje, per askend dhe te kemi forcen edhe nese e bejme te kerkojme falje...

lirik
15-05-09, 09:51
Qudi her dilni si ignisa e her si mario tash edhe qenka fshi -permbajtja qkla ke shkruar aty

eu

ju vuani sepse qenka fyer ajo antarja me pseudonimin e martuara

me sa po e vrej shumkujt i paska mbetur hatri per ket te martuaren-

qe ajo mua me ka fyer shum ma heret -
por jan fshi shum shkrime te saj

sespe ajo donte te bente namin kunder meje-


un ketu kam marr disa emra ne forumin dardania me qellim si protagonist vargjesh ne funksion te vargut dfhe frymzimit

dhe mbi bazat e e atij emri ju kam shkruar vargje antarve ne forum -
pastaj ne menyr qe edhe vargu te del e te shtoj vullnetine njerzve
por edhe ti argtoj
por edhe te knaqen lexuesit
qe njikohsisht te ket shum knaqsi pernjiheri dhe vlera

ishte metodė e imja kjo-

edhe ksaj te martuares i pata kushtuar vargje

dhe ne fillim kjo me lavdroj


pastaj veq kur filloj te dredhet


e te tallet


sa po ja terhoqa vrejtjen

dhe e me nje nevrikosje e qortova per taljet e saj
beq kur filloj kafshria e saj

me hakmarrje teper primitive idioteske te nji njeriu qe dukej kjartė e pa arsimuar me nivel analfabeti


dhe sulmet kunder meje nga ana e sajė qe lente pershtypjen e nji qenje jo te ekulibruar por pa dyshim me shizofreni
sulmoj
pa un ndalur hiq
duke filluar me sulme barbare duke nxjerrur inatin esaj kafshrorė sa qe as qe dihej ma se ku ndalej e cili ishte qellimi si saj sespe ajo nuk kishte ma as stacionedhe ky nezir myrtaj ne disa vend e me ka lavdruar ne nji forum tjeter

si njeri i vuajtjeve neper kthetra te se kaluares te udb s qe isha etj
tash sa ja thash disa kritika letrare ne nje poemė

don te me asgjesoj te me shuaj nga faqja e dheut
se si qenkan disa njerz
po e lavdrove ke me pasė gjitha te mirat

po i the nji fjalė te keqe
prite furtunen
por kjo formė kshtu duke ja lmuar shpinen njerri tjetrit ne kalojm ne servili

duhet me folė drejt
ku esht mir e ku esht keq
por jo per nje vrejtje qohet e mundohet me te henger per se gjalli qka do te thot ky karakter kshtu

lirik
15-05-09, 09:54
i dashur Lirik, ashtu si te gjithe qeniet e gjalla kam bere dhe une gabimet e mia, e kam lejuar veten te bije viktime e provokimeve irrituese dhe kam ndjere turp per kete gjithashtu nuk ndihem aspak e nevleresuar nese do te kerkoja nje te madhe 'ME fal'......
Ato qe komentova per ju jane vertete fjale qe i ndjeva sepse kuptoj se si ndiheni....
Edhe nje here , nuk duhet te lejojme te dalim nga lekura jone per asgje, per askend dhe te kemi forcen edhe nese e bejme te kerkojme falje...

----------------------
shum drejt te kuptoj dhe kujdes se paraqitja ime ne dukje mund te mos duket modeste nga qe jetoj ne kultura te huaja qe tridhjet vjet dhe ndoshta kam ra nen ndikimin e tyre te thash un si njizet e dy vjeqar jam larguar nga kosova tash jam 51 vjeqarė pra mund te dukem ndryshe ne syt e dikuj te shqiptarve sepse nuk kam jetuar ne atdhe aq shum sa kam jetuar jasht atdheut dhe paraqitja ime ka
tjeter paraqitje ndoshta ku e di uj se si i duket dikuj

lirik
15-05-09, 17:51
Mua personalisht me pelqen vargu i Lirikut.
Por, ky ,nuk guxon te kerkoj qe gjithesecili te ket fjale te mira .
Kjo krejt mvaret nga shija qe ka personi . Secili le te merr ate qe i kana ma se shumti!??

-------------------
I nderuar guri sylaj inatet emallkuara dhe gjelozija barbare
nuk na lan me shekuj me ecė para
drita e arsimit ka munguar ne shpirtra neper shekuj dhe i kemi tash pasojat neper breza sepse pushtuesit shekullor nuk na lan te arsimohemi neper breza
dhe sot jan pasojat-
un edi qe kam armiq dhe kundershtarė shqifpolsa edhe asi qe jan jasht forumit qe kan shoifur e trilluar per mua
pervoja ime esht e pasur ne jetė ndersa keto sjellje te disa ironikve
un i kam provuar edhe ne kohrat kur nuk ishte interneti
ndersa ne forume disa njerz thjesht dolen per te me fyer
ata provuan qe te perbaltin emrin tim por ua mbyllen shtigjet moderatorėt
flas per disa forume tjera jo ktu te ky forum-
ata nuk kan i kishin hallin te vargjet me rendesi ishte te shkruanin diqka kunder meje pas asaj maske mshefeshin

lirik
15-05-09, 20:01
Pėrse kur nuk e keni kuptuar gjuhen e yjve
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse nuk mė keni thirrė nė pėrkthime poetike
kur gjuhen e yjve nuk e keni kuptuar
o ju me shqisa qorre
pėrse vargjet e mia lirike nuk i keni ftuar
qė shqipėria kahdo ėsht etnike
tė mos ndahet me krahina e klane fe e taborre
'''''''''''''''
vargjet e mia me gjuhen e yjve e tė diellit
do tė kishin bashkuar damarė shqip me gjuhen plot rreze
kahdo i bjen kaltria shqip qiellit
do tė kėndoheshin shqip nėpėr breze
''''''''''''
at'her do ta kishit kuptuar
se gjuha qė flitet nė yje
liriku shqip ka pėr ta pėrshkruar
pėrkthyeshėm pa hala e nyje
''''''''''
pėrse nuk mė keni thirrė o tė mjerė
se un metaforat i ndjejė
nė yje nė art e nė vlerė
me ndjenja e sense i blejė
'''''''''''
disa i marr falas si dhurata
ylberat m,ė japin metaforė me pi
e yjet me kthjelltėsi kah nata
mė falin pėrkthim n' bukuri
''''''''''''
pėrse i pėrkthyet ju me gjak
ato nuk jan gjuhė tė rrezeve
me mėri i pėrkthyet e me lak
ua lat ngatrrimin brezeve

pėrse kur gjuhėt nuk i merrni vesh
nuk thrrisni poet e autorė
pėrse rreze nė zemra kurr nuk keni veshė
as pėkthye nuk keni as dritė as meteor
''''''''''
driten un ua pėrkthej
nė secilen rimė e varg
shtegun e sajė u a gjejė
nga udha e mėrgimit larg
'''''''''''''

zemrat ua ua mbushi pėrkthime iliriane
pėrkthimin ta merrni direkt nga rreze fija
e prej rrezeve me dritė prej hane
etnike me shndritė shqipnija
''''''''''''''''''''
kėt gjuhė ua pėrkthen liriku
askush tjetėr mbi dhe
se gjuhen ua vret armiku
ju ndanė me klane e fe
'''''''''''
lirikun ndėgjone lirikun
e leni prrallat tjera
mos ndegjoni nė perkthim armikun
se vdes shqipėri e mjera
''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

lirik
15-05-09, 20:01
Egjra e shekullit tim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''
Mbiu pa pritur ,mbiu mbi kokat e barit
Mbiu si kepurdha mbas shiut
Mbi shum shpejt padukshem
I zuri te gjitha fijet e rrezeve
I mbeshtolli me shartim te egjres
Te gjitha vyrtytet
Gjithkah egjer
ne diell ne
hene
ne qiell
egjer e mallkuar
mbi shekullin tim
neper qdo gen po rritesh
po shtohesh
mbi bereqet
mbi adete
mbi zakone mbi ara
nuk len kund
fe me u rrit
as erz
as din as iman
as bes e kultur
as lot te kthjellt nuk len
as besnikri ne martes as ne dashuri
as ne mik as ne armik
as ne shok
as ne kojshi
ne kumar as ne farefis
ne kusherij as ne dashamir
gjithkund
o egjra e pamshir e shekullit tim
o egjer
ah egjer
qe mbin qdo kund
kush do te herr ty
draperit kan vdekur
kosat jan topitur
gishtat drejt turpit jan drejtuar
te ushqejn djajt me uj gjehnnemi
o egjer e shekullit tim
kush do te herr ty
edhe neper drit te syve ke mbi
oj e pamshir oj e mallkuar
edhe ne qiell don me i lshue majat
e kush do te na ndriqoj kur ti driten e diellit ta shartojsh
kur kupern e qiellit ta mbulojsh
kur ftyren e njeriut ta egjrojsh
egjer e shekullit tim
ku do te hahet buka kur ti kajzit perdhe ti rrezojsh
kur njerzit keq ti lakojsh
kur ti egjer ata ti degjenrojsh
kur ne trup te tyre te lulzojsh
ker genin me pesh ta deformojsh
kur turpi e marrja ma nuk skuqen
se ti ti vet egjer po i tjeterson
virgjrin po e sakatos
ti egjer e shekullit tim
qe me akull e mbshtjellun
po mbin po shtohesh
si fara e keqe
me ftoftsi e mbshtjellun
kush do te herr nji dit
njerzit?
A ,thua do te ndodh kjo
Duket e pabesueshme
Nga egjra
Njerzit po behen egjer
Ah egjhra e shekullit tim
Herru e ik

autori xhelal ferizi ne mergim liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''

lirik
15-05-09, 20:02
Godita me grusht
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
‚''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
u rashė nji her te huaja maleve me grusht,
deshta ti rrafshoj,
se mė pengonin nga largsia
qe ta shoh atdheun tim
mallin dhe etjen atdhe ma pegonin per ta shuar
e shikimin e pamjes atdhe
per ta pa fushen e detin
emrin ku quhej etnike shqipni
e diellin shqip duke nxe
dheun e tė parve
token e lashtė me tri fe
folenė e shqiptarve
token me zallė e dhe
me lisa e qetina e gurė
shqipen tue valvitė ne flamur
e doja tė ndjeja
gurgullimat e prrojeve ilire
te shoh valet prrojeve si bilur
token etnike te shqiptarve
e currilat a vales gjevahire
sa larg thash qenka shqipnija
e fusha e mahnitshme dardane
sa larg qenka e imja etnija
arbėrija,
e lashta ime tokė iliriane
sa larg mė rrin toka e te parve
fola me qdo varg ne gjuhė nane
loti me ra si nga qerpiku
mbi dheun e huaj mbi kurbet
me mallė e dhimbje piku
per token time me det
sa shum ka qa liriku
askush se ndjeu medet
sa larg
e treti koha autorin
o fushat e gjera deri ne bregdet
perse e harruat arbnorin
qe lotin poetik e qet
kush me solli kaq larg
era e pergjakun
dridhja e tokes
baroti
prangat
perse me larguan nga gjiri i lokes
kohrat zezonat ma shkelen bajrakun
rėkimi i tokes
kush
pyet
loti i rrokullisun,per faqe te poetit
kush
edhe sikur ti bėja rrafsh te gjitha malet qė mė pengonin
pamja nga larg-

vetėm do tė me digjte i prush
duke me stervuajtur nga larg
e duke e pa largsisht atdheun
pa eprekur me dashuri e ndjenja
duke mos me ndje askush
do te digjesha ne shpirtė
ne secilen rimė e varg
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi mėrgimtari shumvjeqarė nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-05-09, 20:04
Deshta ta mbėrrijė njiher njė mollė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
deshta ta mbrrijė nji her njė mollė
ishte aq bukur nė njė degė o zot si mė shtyu lakmia
ju afrova ngadal' ajo rrinte nė njė rremė tė hollė
ishte si vet bukuria
''''''''''''''''''
sa e zgjata doren pėr pak nuk e arrita
ma lart ishte se qė e mendova
mollė e ndaluar nė dėshprim zhgėnjyeshėm bėrtita
dhe rriskun tim nė mėri e mallkova
''''''''''''''''''''''''''''
eca pastaj duke belbėzuar vet me vete
shikova kah qielli me qortim -
duke pyetur pėrse per mua nuk u gjet njė shkallė
lartėsi...! pėrse mundin tim aq pa mėshirė ma trete?
qė loti tash i pendes time tė rrokulliset me mallė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-05-09, 20:05
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Disa mundohen te mshefin fjalen nė errsiren e tyre
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
autori xhelal feriziL:l.i.r.i.k.u.
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Disa mundohen te mshefin fjalen mbshtjellė
nė shpirterrsirat errsirat e tyre fenomene
nė errsirė aty ku e kan mbjellė
e aty duan qe te ju rritet ne ato ego gjene
por un vi dal ngadal
me penden e drites
me driten e gjerė qė kam qysh nė -syqela- gjene
kėrgoj nė gjunglen e tyre shpirtrore nėpėr drizat e shpirtit tė tyre
mė njė shpirtsi antene
gjithmonė magjistare
gjithmonė rrezatuese
kurreshtare
reflektuese

magnet kėrkimtarė fjala e penda ime -
qė ka lloj lloj diellore mėnyre
zbuluese
ajo ėsht qels qe asnji portė nuk mund ti mbyllet
as ajo ma hetorogjene
le ta dijn sekretet gjelozuese
ajo me qeslin e saj hyn ne secilin shpirtė te strukur-
ne gjungel e nė mal
sepse e ka qellimin ma te bukur
portat e errsirave i qelė dal ngadal
nuk i thonė kot fjalė lirike ku seclies kokė djalli e hiene
me luftė mbi dhe ja ka dalė
ajo nė udhė te shekujve nuk ngelė
ajo ja del ne krye
ajo tė bukurat e jetes i vjelė
asgjė mbi dhe as kohrat ma tė pa mėshira
ajo ja del
me secilen kohė e palė
ajo nuk ngelė
ajo vargun e rimen nuk e ndalė
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u. kureshtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-05-09, 20:05
Mos mashtroni
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mos mashtroni
se pastaj si denim i zotit edhe ju nji dit de te jeni te mashtruar
drejt e pa hile punoni
shperblime nga zoti do te keni o te uruar
'''''''''''''''''
mashtrimi ėsht krim
kujdes mos vritni me at armė mizore
se do pėsoni dėnim e mallkim
nė zhgėnjime do tė digjeni prore
'''''''''''''''''
mbani drejtėsi nė kandarė
rrini si engjuj mbi dhe
mos u bėni tė orishur nė farė
mbani etikė e atdhe
''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku qė e don edhe notin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

lirik
16-05-09, 23:21
Gjaku i maleve

xhelal ferizi autori


Fletet e qetinave dhe fletet e lisave gjak kan pikė,nėpėr male
shekujt e dhimbjeve kan qa kan dėnesė
ka dėnesė vet buzbardha e qdo shkumbė me gjak vale
e dridhur ka qa currili e vogla vesė

ka qa se neper male gjaku esht derdhė gjak i vajzerisė
aty nė secilen lule dėshmon nji thyerje dhimbshėm tu u dridhė
aty u derdh gjak i shqipeve i virgjersisė
dhunim i vashava tė dardanisė disa ne pranga lidhė

gjak shqipje motet rėnkojnė
nėpėr malet dardane
dhe shekujt qehren orė e qast e ndrrojnė
her qajnė her heshtesisht dėnesin nė gjuhė nane

gjaku i malave nėpėr shum fletė
gjaku i shprishur i virgjerisė
gjaku qė na then nė vullnet
gjaku i maleve tė etnisė


etni me me male me gjak
ne secilen kokerr te dheut ne mbrendesi
dhimbje kushtrim e cak
malet nuk duan kori

gjak neper malet tona
nė damarėt nė druj e levore
urrejtje hakmarrje nga thellsija ju ndihet jehona
shpagim kerkon ne ne qdo palcė edhe grimca ma e vogel e tok s 'Arbnore


gjak i kuq neper male
gjak i deshmorve te lirisė
stinė te pergjakura qė ecin ngadale
ringjallje e gjysem vdekura etni don me nisė


kori medet kori buqasin malet me gjak
kori e krenari edhe gjak deshmori
hakmarrje hakmarrje thrret i ri e plak
hakmarje neper shekuj do t 'kerkoj arbnori

gjaku i perzier me fletė dushku pa faj
shpernda neper barishte pylli
gajasur mbi zogza karpatiant qakaj
vdekur shpresat ne qiell te qdo ylli

malet me gjak e vra shpresash lisat
vashat te qthurura llahtari
pansllavt duke pshty duke shkelur plisat
perlye me kokė ulė grue e vashė shqiptari

sa dridhjet shpirtrore gjoksi i nji vashe
kapur per nji lisi ku floket po i nxjerrė
o zot si ka ikur nji shpend n krih larashe
kur nji vashė tjeter shnjerzu ne vaj tu u shterrė

bertima per nderin jehonte
ne palcė ne thellsi te qdo plasje mbi dhe
o zot nii gjamė tjeter njimij stinė po i shponte
e gjakosur dhune aty nji vashė e re

nji tjeter me dy sy mbuluar nji tjeter aty zogzė mjerane
hapur kembesh rrinte me thikė e detyruar
nen te mjerin shikim ne at prani nane
bertiste e shpurdhiste nga dhimbja e paduruar

vjelljet evashave gjak e tug e vnerė
bilbilat kahdo tue ikė
neper malet tona gjak po derdhej e po merrej nderė
ne nuse ne vashė e nė qikė

thikat serbiane tė mbrehta mizore
te ngulura nė nji vashė aty pranė
nji tjeter pershkye qė terheqej dore
nji tjeter me tė vjellura shpirtė ah duke dhanė

bertima perzie me dhimbje e thirrje nė zot
nė ndihmė qė nuk dukej kund
keshtu etnike shqipnija nė shekuj e mot
dhunime e poshtrime tė pa fund

ne nji lis tjeter qe ishte tmerrue nė qehre gjysėm vdekė
medet e mbeshtetur nji vashė si ai ylli
hjeshija e saj nėn dhunė ish stermekė
po qante pa shpresė nė mes pylli

o zot sa piskama nėnat nxirrnin flok
e lulet ishin vyshkė dardane
nuk kishte lulkuqe karajfil as borzilok
te mos qante e dėneste nė gjuhė nane

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
16-05-09, 23:24
Lidhja me dhe,
'''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lidhja me dhe apo,vet dheu jam
shpirti,me dhe sa ndjenjėsisht lidhet
dhe oh dhe ,dheun ma dha trupi
e trupin ma dha dheu,
q ,lidhje,kshtu,
dheu nuk me do, me la jasht,
e ndoshta s ,do,te,me le,as,mbrend,
sa per dheun njqind shekuj do t kisha shkrue
por edhe njiqind shekuj dheu te shkruaj per mua,
nuk mund ti,a themi njeri tjetrit,
at qe duam,
por edhe sikur t e duam nuk,mundemi,
as dheu,as,un ,nuk,kemi,fjalor,
as nuk jemi fajtor,
ai dhe e un dhe
as gjuh as shkrim nuk ka
ah sikur te kishte fjal
e fjala te kishte dhe
q,ka,do,te kisha shkruar,
dheu per dhe
po nuk mund te shkruej
mungojn fjalet
duhen miliona alfabete
e germa,
emrime te reja
por ja qe nuk jan
nuk ka ,
jo,
edhe sikur te huazoj prej te gjitha materjeve
nuk mund te zberthehet imagjinata
prandaj ,nuk,mund te shkruaj per dheun,
as,dheu nuk mund te shkruaj per trupin,
trup e dhe
te dy ndjehemi,
por nuk shprehemi,dot,
me kaq shum te pa thena,
qe nuk thuhen,
ato thuhen ,ne,nje gjuh te papershkruar,
kur ndoshta dielli yjet toka
te krijojn alfabet te vetin
neper qdo grimc
nė ne
enigma
pafundshmėri habije
enigmė e mbi fuqie
materje me dije
trupi me
dhe
aut
-------
AUTORI xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
17-05-09, 00:12
O j botė

autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
Un poeti ,ose ma mirė me thanė ai qė po shkruaj
Se ndoshta nuk mund tė jem poet i mirė e' i 'lartė
por un me lot sa deti me gjak tė shterrur ,po shkruaj
edhe zemren po e shkrijė -e ngjyren po e shkruaj tė artė'
pėr kombin tim po thrras deri n' planete me bertimė
po l'shoj zė nė kupė,tė qiellit gjithkah nėpėr re e vransina
edhe Nė shekujt e pa mėshirė- qė na lan kėshtu gjithmonė n,shkretim
miliona vjet para e mbrapa po kthehem kah stina
e' n' qjerrje her n' lutje her n' dhimbje po thrras gurė
qė heshtin ,e damarėt nuk i kan si ne as si mjalta n' vojshtina
pse na i leni kėshtu mbi dhe me kalue hordhitė si mbi urė
me derdhė pa faj lot e gjak kombi im
---


pse oj botė nuk vulosni drejtėsi njerzore
pse n' gjak e' n' lot pse pse n' pėrgjakje na e leni , kėt flamurė
ne ju deshtėm ne ju dhuruam gjithmonė ėmbėlsina
pėr miqsi gjithnji si sot me ju ishim qellimmirė si qehlibarė me qellimin bilurė
ju ne shpinė na i lėshuat armiqt e ferrit mbi dhe
na keni lanė me u djegė nė nėnt rrathėt e dante ailigerit
dhuna gjithkah gjaksore e lirė u la mbi ne
ne qė u dogjėm u pjekėm jemi shkri prej vuajtjeve prej vnerit
askush nuk u dogj nė nėnt rrathėt si ne neper ferre
humbėm gurė e dhe gjurmė e gjak fis dokė e shenj e qytetni
miliarda pllambė toke ma t' vlefshme se florini se safiri
,na, u, shndrrruan ato gjurmė lashtėsije ilirike nė terre
humbi trashgiminė hisen e vet i pa fajshmi antik iliri
detin e kalter valėt bardhore na i vodhen n , pabesi
fitoj mbi dhe tradhtari armiku sarhoshi e i pshtiri

ku ishit ju ku ishim ne ku ishin ata -se bota paska lindė pėr krim
as engjuj as drejtsi nuk erdhi qiellit me zbritė pėr tė bė gjygj tė pa anė
kur tė shkelė e liga o miq nuk je ma i urtė as trim
se per ne nuk punuan shekujt e tokes nėn diell e hanė
fat i krah i dha pansllavianit e romakut latin
bizantit turkut fatin ia ka kan dhanė
per ne shekujt nuk lan gjurmė as fe as shkrim
sa do qe shqiptarja ilirja ishte nji zanė
mbetem siq e sheh nen thunder o njerzim
se fati i te ligut qenka e trimria e varfnjakut
keshtu qenka mbi qiell e dhe shekuj jetėsia
i drejti gjithmonė me mbetė jetim
me vuajt m,bi dhe gjithmonė drejtesia
ne sa her notuam mbi lumejt e gjakut
por fitoj gjithmonė fitoj paudhsia
oj botė ma shih nji her shqipen ne mes tė' bajrakut
enike perse nuk bėhet bėhet shqiperia
---
vloni njiher ne dejet tua le te vloj drejtesia vulėtare
te vloj mbi kronologjike gjygjėsija
le te behet etnike e lirė e fuqishme toka shqiptare
etnike e mbi te shejtin te sajė dhe te valoj flamuri e liria
vulos pergjithmonė njiher o glob o bota flaktare
kah ne le te mbjelet meshira paqha e dashuria
se nė ne gjithkah rrnojmė farė e fiset shqiptare
duam paqe duam punė duam te na zgjerohet miqsija
kahdo neper kombe paqe kerkojmė vlla e mik
kudo qe vlon me punė permbi dhe drejtsia
pansllavėt e namur kahdo na ndanė me te he shpate e me thikė
e planet vrastare ne synim i mbajnė msheft e helmin e qeilikun
synin e kan ne shqiperi etnike ne secilin djalė e qikė
me mesy durrsin tiranen vloren adriatikun
me e thy bregdetin e malet e larta te bukurisė
qerdhet e lashta me i shprishė atje deri te majat e tomorrit
me ja ndjell ė gjamėt e fatet me ja pėrthturė shqipėrisė
zanat e pastra gjithkah me ja dhunua e perflliqur
mos me lėnė kund vashė te virgjer as nuse ne asnji cep te etnisė
kudo me mbretrue gjaku loti e guri i vorrit
-------
as kėngė as valle as aheng as gėzim mos me lėnė as vlerė
mbi dhe mos me lanė bukuri veq me vajtue shqipnia
mos me pasė lehtėsi ne fusshat tona as puhija me erė
e vashave gjithkah me ju marrė virgjėria
e gjuha shqipe me mbetė tue kja dėsshėm e mjerė
shpėrnda me mbetė neper dhena gjithkah etnija
me u tallė pansllaviani me nuse tona tė bukura
me u pėrjargė qetnikt tė derdhur kah sadizimi e rakija
me mbetė nen mjekrrat e palara qetnike tė bukurat belholla flutura
me gjamė e therrur s i berre pa kokė me ra dardanė shqipėria
----
mos oj botė mos ndėgjo prrallat e qetnik artemies
e thikat e kalabiqve te milloshve me arkana
ndėgjo zogun shqip gjithkah kah cicėron pėrvajshėm nė fletet e hijes
shifja shqipėrisė ardane si i kullon gjak dheu e rana
ujvarave shkumbradha ku currilat si lot shpėrndahen
shihja belhollat te bukurat vasha zana
dhe dilni e shihni varfrie lufte gjėmimeve trojet neper shekuj si po thahen
ndegjo si tė thrrasin per drejtėsi i dielli e qielli e hana
shqiptarėt me shpirtė ndėr dhėmb mezi po mbahen
rreketė e gjakut kahdo neper gurė e dhe po shperndahen
varfria e sulmet e hordhive me pushkė neper shekuj e me teh te pa meshisrė e tagana
trojet te coptueme qe sa shekuj po ndahen
sa shum qau e thekshem beritit antikja e pa fajshmja dardana
e pendat e poetve duke qa e duke thirrė neper shekujt e motit
lahuta e malsisė e sa tjerė Gjergj fishta e pashko vasė shkodrana
disa neper kisha e gjamija duke ju lutur zotit
kushtrimit disa ne beteja e kahdo ndihej piskama

shqiptart neper shekuj veq me gjak e lot po lahen
na e njih pamvarsinė tash ta festojm me tupana
---
e fjalėt pansllave mos ndegjo se jan kob bote
vulė bjeri drejtėsisė sa ma parė me shkrola
nenshkruaj pamvarsi le tė njihet kosova dardane e pa varur nder mote
e pavarur se trima dha shum Mic sokola
nenshkruaj se ballkani barot ėsht i kobit qė kobshėm ndillet
kėto fjalė e kėshilla jam un ai liriku qė me pendė ti fola
se kėtu ne mes te europes vet kobi po mbillet
lakmie joshė moska ujk qakalle e pertej uralit
leshua ėsht kah viset e diellit e rrotull botes po i sillet
e shqipnisė ilire te lashtė shqiptare djalė pas djalit
lakmueshem me teori lakmuese rreth trupit po i mshtillet
me ja shty megjat matanė fushes e malit
me i marrrė troje me i grabitė deri ne bregdete
kahdo armiku rreth megjave sillet
kahdo mbi tokė tonė me ato bereqete
----
mbyllja rruget moskovit e lavrovit e ujqve te qartur te sibirit
pamvarsi investime ne token tonė sjell oj e dashura botė mikeshė
pa hile pash ė zotin derdh paren mbi token e ilirit
e dua shqipninė etnike nė ari me e pa veshė

se rrotull po mi rrin me armė qeliku nė dorė
shkjau hasmi shekullorė e e rusi i sibirit
njihe pamvarsinė ne kosoven e lashtė dardane
njihe te pergjakuren t e lasht ten trime sokoleshė
fenikse ėsht kjo e ringjallura sa e sa her e hirit
nė beteja dhėmb pėr dhėmb me armiqt shekullorė ėsht ndeshė

barot ka ngrėnė nė vend buke nėpėr shekuj e mejdane
kosova ėsht tokė e bekuar me tė bukura livadhe
nėse don tė keshė urimin e diellit e tė bukures dritė'hane
shqipėrinė e duam etnike dritbardhė
i dua ti shoh vashat dritėbardha si sorkadhe
nė tė bukuren fushė tė gjerė martire dardane
tė llira dorė pėr dore me djem tė arjan tė dukatit
tė qeshura si dikurė si magjike me brusha nė erė
dua tė shoh faren e ilirit shtatėgjatit
e zogun e cicėrimen me larmi mbi pranverė
mos na le me u dergjė me kaq shum plagė shtatit
kosova nuk ka nė ballė tė shkruar fat tė mjerė
por tė njihet si shtet egnjull me vula ndėrkombtare
e tė vloj kah puna e prodhimi pamvarsia
ajo ėsht nje perlė nji bardhė etje vlimtare
pėr punė e paqe i vlon dashuria
ajo ėsht e bardha martire dardane shqiptare
ajo ėsht vet e bukura zemer etnike shqipėria
''''''''''''''''''''''''''''
“vazhdon ne ojesen 2 nga autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare neper mote
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik
17-05-09, 01:11
sa her tė thirrėm ne per mirkuptim oj botė-
per drejtesi reale e gratė tona me lutje e lot dhimbje e shpresė
me djepa ne shpinė maleve neper gjak e lot
kur ne ndejkje i sulej pansllavi i pa besė
kahdo flakė e britma renkime e barot
plagė e vasha te pershkyera e gra
kur ne po na harronte edhe i madhi zot
e lutjet e ankthet perseriteshin pa ja nda
per ne nuk pat globi mirkuptim as nji vesė
mbi ne neper shekuj kur prenė grek e shkja
koka ne djepa pa meshirė kur kan pre
per ne kund shekull nuk u gjet me fe
dhuna permbi foshnje kur na ra e mbi gra
loti e gjaku i i arbrit kur derdhej rreke
sa zemrat shqiptare perm bi dhe jan tha
---pse at'her pse nuk zbriten ,te ne ,pse nuk erdhen as diell as hanė
kur na ranė armiqt qė yjet na sterpiken me gjak ,
me thikė na i therren hapsirat deri n' qiell
na shkelen ne kod ne nderė e bajrak
zakonin neperkemben e na poshtyen edhe ne diell
e gjithqkah gjeten te pa fajshem vranė

jo vetem yjet po edhe qdo fije flete
e bari, kan pre ullij e hardhi
nuk kan laėnė kund lule per me qelė drejt jete
nuk kan lėnė kund pllėmbė per tu quajt liri
hordhi pansllave kahdo vershuan na ranė
kan pre copa mishi sa shqiptarė kan gri
me gjak tonė jan skuqur sa lumeje dete
edhe bimet shqip kahdo ne tokė na i thanė
---
etninė e lashtė kan shkrumbue e mbulue me hi
me kokat tona ne kafka kan shue etje barbari ,
kur te mbushura me gjak ne gajasje i kan pi
sa shum gjakun e ka derdhė shqiptari
qe toka te ngopet veq pak me liri
---
armiqt me gjuhė te eger kann fol gjaksorqe
,vampirt e zi kan pi gjak te pa faj
kan kaliruar neper troje tona kahdo aq hamshorqe
nuk mbet koker dheu pa denesė me vaj

ne ishim kėtu nė dheun e tė parėve ,
nė kala me gurė me gjuhen e tė lashtes nanė
vulė e gjurmė shqip kah do deshmonte dheu i shqiptarve
shqipen e kan foulur dielle yj e hanė
nuk ishte asnji pllambė ketu e barbarve
ketu ballkani gadishulli quhej ilirianė
----------
ata erdhen duke bėrtitė e duke u zgerdhi
barbarqe duke e drehdur thiken
shpaten e grepin e tehun e vrasjes na i pergjaken mal e vrri
fusha e ara e lugina
dhunua kan grua shqiptare vashen qupen qiken
deri sa bertima ne qiell thonė ka mbrri
jan per gjakur bli e ahishta e qetina
nuk ka fije bari qe nuk u pergjak e lukuqe
as karajfil kund as fletbardhė nuk mbet
nuk mbet manushaqe askund as lulkuqe
pa u pergjakur prore me gjakune vet
---

para syve tu oj oj botė e pa sy
vdiqen vdiqen gati po thuaj se te gjith ilirėt
u nxoren me rrėnjė pemė e lisa e hardhi
e ata qė mbeten gjallė me shpirtė nder dhėmb
nder shkrepa t' e mjeruar te zvarritur e pa shpresė
ikjeve eksodeve kahdo pa mbarim
me lecka te pershkuara me te pergjkashme ndrresė
e perndiqte dhun a kah do popullin tim
----------

e neper shekuj te kohrave shqiptari ne troje autoktone
neper mundime ne epoka shekuj e mileniume
perndiqej nga hrodhitė barbare e demone
as natė as ditė nuk pat kurrė tė lume
strukur mėrdhi udhve gati, nepėr buzė ,t, e humnerave me ra
ikur zbathut gjveshur neoer shkurre e shkrepa
neper shekuj pushtuesit turk e greke shkja
ne shpoinė neper ikje ngarkuar me djepa
tremij vjet te mjera me lot pa ja nda
---
qė tė mos dhunohet nė nderė nė erz ndera per te mos iu prekur
kerkonte shtigje pyje e gremina
te uritur neper male as te gjallė as te vdekur
roberia e pa ndarė neper mot e stina

ata pasardhs ilir qe kishin kod kishin kanun ligj malsori kishin gjuhė e besė
pamėshirė oj botė nėn kthetra i le mizorisht me u therrė
te perqudnuar shpartallauar e ne lemeri te arratisur disa masakrua e vdekur
ikur neper pyje arat e bashtinat kopshtijet tu i lanė djerrė
kahdo neper shi e ne borė te stermekur
me dyer te mshelura kahdo me therrė
qyqja duke kendua kahdo mbi qatija
shqiptari ne ikje neper shekuj prore
sa shum ka vuajtur martire dardania
nga thika pansllave e pa meshirė e mizore
---
armiku prente grinte pa kqyrė per per kurfar moshash fare pa kqyrė per gjini asnji shtresė
shpernda fiset neper lugje e prroje ne alarmim e arrati
etnija ime la me gjak shprishur flokt e fytyra te shashtisura ilirianet belholla
perrijat te dhunuara me vrapin pa cak po ecnin

dikush kah gremina dikush vajtiemeve shpernda
ne male bjeshkve si qyqet neper vrri
disa neper pyje te uritur po ngecnin
vajtimi i nėnave kahdo pa ja nda

gjithkah ne trupin ilir kafshonin karpatianėt gjarpij e bolla
te trupruara po ecnin gra te dhunuara vasha e qika e nuse dardane belholla
se shkjau ne jet te jetve ato i kish thye
ato ishin tha si pipat mbi molla
ne jetė ma kurr nuk kan me shpresė me u kthye

ikni o gjarpij pertej planetit ikni ne pa kthim shkoni larg prej ksaj antike bashtine
goja juaj e pergjakun i tremb harabelat i tremb zogjt e ballkanit e kanarinat
mos mbettė o zot as kėmbė barbari mbi dhe mos u duk't ma kund shkja shkine
me na i marrė dhenat arat kopshtIjet viset tona e krahinat
un po qajė me vargun tim
nuk kam asnji armė tjeter veq pendes se drites
dhe pendes se vetmuar qe e kan lanė kohrat pas dore
motet e kohrat me pluhur harrestarė mbulue
un nuk jam poet ndoshta i majave dhe elites
por shkrimin shqip me varg nuk mundem pa e shkrue
e do te ligjeroj porsi zogu i dites
dardanes time dhimshem duke i kndue
hallet me ja qa neper shekuj prore
kahdo ne varg lirik un kam me ligjerue
ne gjuhen e nanes ne ket gjuhė arbnore
botes me varg shqip kam me i apelue

po e kerkoj dritėfjalen kahdo nė kontinente botorore
errsiren me qdo varg do ta gjuaj e me dritė ngjyre do tė jap kushtrimtare
e faktet historike do ti shkruaj rend me rendė
o botė e padrejtė me kontradikta nderkombtare

qe sa shekuj qielli shqiperinė etnike po ta qet ndermend

e ti me sehire do far harrestare

nuk e sheh shqiperinė antike dikurė ma i lashti ma i bukuri shend

ilire vertetė nji pagane bregdetare

qe shekujt e thyen e hileqarve ju dhan hise
ne mes te bashtinave magjike pjellore
ku te lashta ishin iliret fise
e gjaku i kuq me ruza arbnore

dhe ndegjo o botė ndegjo mbaje ne mend
nuk shtrohet jo nuk shtrohet nėn pansllavian kurr toka arbnore
se ktu i paten rrėnjet thell te lashtat fise
le te flasin bjeshket e te argjendtat bjehket kodrinore

ligjet e ėmbla me lule shtrydhet lulkuqet dardane lulėmelisa
kėtu dielli vet ka folė me secilen rrudhė te tokes arbnore
ketu gratė ilire ishin me gjubleta e burrat me plisa
akoma pa ardhur hordhitė pansllave mizore


ketu ishte i shejti i bukuri antik vend
o toka jonė me druj man e bli e ah bung e qiparisa
dardanja ishte vet mahnija me ujin nder kthjelltsina zallinore
ku vet qielli krehej nė pasqyren e kullimit
dhe hana qeshet me buzqeshje e brigjet kodrinore
martinat te shkrepnin si rrufeja nė zėrin e bubullimit
dardanė e para bukuri mbi koren e vjeter toksore
ti je per ne vet meka e e shpresa e permallimit
arbėri shqipėri etnike ti je arti i mugullimit
ti je vet ma i bukuri dhe i shejtėrimit


mbi fletet tua e kumonat e deleve ndalet lakimi i fyellit e tingllima
e shprehjendjenjave nga zemrat e mallengjimit
ti je fusha e jonė e pa anė oj gjersia mahnitore
arbėri e bija e lashtė e ilires ti je i shpata e vringllimit
dikurė nder beteja tė jan ndje kushtrimet neper vrapin e trokllimit
ti je lakmi e e yjve e dritave mahnitore

te duan edhe yjet e bukuritė meteore

ti je vet refleksi i larmisė i ti je vet arti i vezullimit
pse o botė nder shekuj ti po e len mbas dore
shqiperinė etnike neper shekuj t' mallkimit
qe ja kalon artit te hjeshisė ylberore
perse ma le porre nder kthetrat e krimit
ma njih dardanen te lirė m bregore
me fusha e me male me dushk e me suka
me lot e me gjak ma te mos hahet buka

pse po me nxitė mua qė yjet me i trazue
e qiellit tė rrėnqethurat me pendė me ja thekė
perse po e nxitė gjakun e arbrit kaq fort si vullkan me vlue
shqiptari per liri ėsht gati me vdekė
barot me me flakė deri ne qiuell me shkue
flaka mbi re atje lart me prekė
sllaviant ne ajr si oso kuka me i que
te gjith shqiptart me gra e femi me vdekė

shqipninė etnike per te gjallė jo me e lshue

toka e qielli bashk me dhe pa u prekė
prndaj o botė te pavarur me njih mue
un jam dheu antik jam roberia vet
roberi e pranga shekujt me kan quajtur
ma pak as ma shum hiq se tremi vjket
nuk dua mbi dhe ma te jem i vujtur
i pavarur dua te jem komb e shtet


nuk dua ma ne pranga te lidhem
moska pa u dridhė e copash pa u shpernda
porsi oso kuka mbi barot do te hidhem
mbi rus e grek e mizorin shkja
se i gjllė ma rob per se gjalli nuk lidhem
nga tymi ballkani deri ne qiell s' ka me u pa
edhe kamqatka e qdo skutė ne barot pa u pervlue
se jo veq nanat gjithmonė tona gjithmonė me kja
por larg besa flaka ket her ka me shkue
shum copash rusija ndoshta ka me u nda
se oso kukat fort kan me u shtrengue
do te shih bota trimri e hata
se mjaft oj botė ndr shekuj kem durue
shqiptarin e ke nda edhe vllaun ma vlla
ne krahina ne thunder tu e mbajtė coptue
pse qejfi ia donte te ziut grek e shkja
me vasha e nuse tona me u argtue
por shqiptari nė gjak aq shum tash ėsht nxe
t' betohem nė moskė hyn tue fluturue
si shpatė e mbreht do tė niset me pre
kushdo pamvarsin mundohet m,e i cungue
do tė bėhet si zhari me barot e rrfe
mbi armikun krena ai ka me shkurtue
do tė ndihet gjėma kahdo permbi dhe
e gjaku lugjeve do te ecė porsi prrue
robria per s e gjalli nuk bjen ma mbi ne

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi ne mergim
liriku i vargjeve shqiptare neper vite e mote
----------------------------

lirik
17-05-09, 01:22
Kėrcyejve tė luleve po u thrras vazhdoni rrituni mos u ndalni rrites
autori xhelal ferizi
edhe yjeve po u them fshijeni gjakun shekullorė e lotin shendrisni tash rendė me rendė
se kėtu e keni qiellin e tė parve kėtu e keni dheun e kanunit e tradites
kėtu vetem kėtu ku flitet shqip mund te veshni zemrat me gaz e shend
---
ju qė nė adet e zakon keni mėsu at gjuhė ilire qiellore sytė e drites tė mos ju shuhen
rrini nė qiell ashtu siq jeni gjithmonė tė ndritshėm margaritarė dritdhėnės te dites
o yj shqiptarė edhe pse syt me gjak u kan mbulue fajtorėt e pa fre e kanibal tė pa fe
kujdes sytė e juaj nga drita te mos shuhen ,
dielli do ju mosj si me pa ne atdhe
kullueshem nji dit do tė del nė spierfaqe shperblimi per ju e drejtsija
shqi mbajeni gjakune kullmin me fe
le te ju rritė si vlelzer me ujitje dashuria
etnike te bej dritė shqipnija mbi dhe
neper shekuj le te buzqeshė si qielli lirija
flamuri shqip le te valvitet nder ne

se ju pėr engjujt nėn qiell jeni mbjellė me qetsue sytė e tyre qiellor ė
engjujt nji dit do tė ankohen aq shum te perendija
shperblim per ju kan me kerku o fatbardhė arbnorė
ju qe brohoritet lirija lirija
nuk do te quheni mbi dhe ma te gjorė
per ju do te nxej proe shqip mirsi a
nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
17-05-09, 01:33
Te pistat lojna
''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''
nėpėr sa kohra kalova Nė sa vite e stina
tė pistat lojna sa kam pa e tė pista fytyra
si nuk iken yjet nga keto pamje shemtuese
si nuk u shua e globit kaptina
nga lojnat e pista tė ndyra
sa shum kan qa moti e stina
nga shekujt me dy fytyra
-----------

sa shum i stėrzgjaten nėpėr talljet neper moshat tona
ata qe mbjellin sadizėm te pa fund ah ne shkrumb ua pafsha trojet
me gra e fėmij e ma zi se fatet llahtare tona
ua pafshim nėpėr breza tė pafundme plojet
-----------
mbi ta as shekujt mos u ngopshin me bėrtima
tė thekshme e gjamė pa fund u ec't loti
nėpėr trupa tė tyre u pafshin plumba e vrima
e kurr ndoj ditė t' bardhė mos ju dhuroftė zoti
'''''''''''''''''''
ata shkrumb pifshin o zot e gjak
ujė mos paqin me pi as me u la
he u lafshin me lot
o zot i qiellit per ne pse s' merr hak
mbi ata qe u tallen me ne neper shekuj ather edhe sot
-----------
djepat e tyre u pafshim neper udhė te mundimshme mbi shpinė
neper male neper eksode mbi akull
mbetshin porsi qyqet mbi ara e ledinė
e mbi dhe nėpėr shekuj shakull
-----------
sa shum vuajtje i sollen shqiptarit
sa shum perhurje e varre te zeza
ata fisi e gjaku i zi i barbarit
u derdht neper troje te tyre neper breza
----------

pse kėshtu qenka bota kjo far bishe globale
shekujt me u tallė me tė dobtin e me e plasė per tė gjallė
le tė bien vullkanet mbi fusha e male
le tė digjet dheu me gurė e me zallė

----------
se nė padrejtesi qenka nė secilen grimė
q 'n a 'duhet ky glob mbushė me hileqarė
le tė bėhet shkrumb tė mos i mbetet kund bimė
nėse tė lirė mbi dhe nuk mbanė tė lashtė shqiptarė

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
xhelal ferizi autori ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
e shkruar ne nji rast deshpirmi neper vite e mote
te mundimeve e vuajtjeve shqiptare

lirik
17-05-09, 01:41
Po e marr nga qielli do ngjyrė

xhelal ferizi autori

Po marr ngjyrė me fjalė nga qeilli me besė e energji
Po i jap pastaj pendes time edhe pak lot jetike tė , pa' thėna
Prej gurit po thithi heshtje domethėnėse e fjala po thithė gji
Ku ėsht fshehur liria pse nuk tregon hėna

2
do tė shkoj penda ime deri n' palcė tė gurit
pėr ta nxitė edhe gurin me folė e me qitė lot
penda ime e lindur n' palcė tė flamurit
shekujmendje e ngjyrė me dritė hėne plot
3
kur caku i udhtimit te deshirave do tė dihet nė tė dashurat , vija
kam me i marrė gjelbrimet kohore prej bari n' qdo fije pėr fije
me ditė ku e kan cakun kėto vargje tė mija
zot i madh sa e largėt qenkan fundi e dija
4
shkallė mbi shkallė tė qeillit po rendisen fletėt
nė qdo njerėn fletė nji gjuhė joshje e pa shkrue
a thua ne nuk vdesim por na ndrrohen jetėt
pse nuk na flet qielli qė din me dėshmue
5
po kur e ndjekė vargu penden qė shkrinė ngjyrė
edhe hapi vulė shekull qė don trup me ra
kur e shikon vepren penda nė pasqyrė
ju thot me shtri dorė urat mos me i vra
''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
17-05-09, 19:02
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E di njė her si gjėmonte njė zog
----------------------------------

Autori xhelal ferizi
-----------------------
e di njėher si gjėmonte njė zog
ciu ciu sa dhimbshėm
syri i ishte tha kishte mbetur pa strofullog
shikonte pėr rreth vuajtur e mundimshėm
-----
shtegtarėt tjerė zogj kishin fluturuar
me krah mbi erė nėpėr shtigje
ky sėmundjes i ishte nėnshtruar
s' kalonte dot male e brigje
-----------
as me qa nuk kishte fuqi
i mbetur ishte ligė e tha
nuk kėndonte gjėmonte me pi
etshėm pėr shtegtim duke qa
------------
ai donte fluturim
tė kalonte male e dete
ai donte cicėrim
jo nė lėngim e dergjė jete
------------
as zemren nuk ja ndėgjoja duke i rrahur aspak
tik tak thua ma nuk kishte ishte stėrmekė
nuk i kishte mbetur thuajse as mish as gjak
a thua thash ky mundet me vdekė
-------------
o zot leht e pėrkgdhelja mirėsisht
flatrat i ishin tha
dhe qaja un si fėmi dėnes'tarisht
nga ai nuk deshta me u nda
--------
ciu ciu ishte gjuha e tij ankimore
shikimi lutės tė shtinte gjallė nė dhe
un leht e lėmoja me pėrgdhelje dore
me lotin tim e laja zogun si rrėke
-------
e mora mandej te zjarri pran te ogjaku
sqepin ja laga me ujė
deshta qė ti nxehet sa do pak shpresa e gjaku
nuk di si ta pėrshkruaj
--------------
e ai mė shikonte shpresė'risht
i lodhur si njė skelet
mė fliste nga njiher ciu ciu cicėrimsisht
sikur e ndjente se jam poet
-----------
nga pėrkdheljet e mia prehje sikur gjet
sqepin ja hapa e i kam dhėnė me pi
me ujė tė kulluar ja kam lagė at sqep
dhe ai ndjeu dashurinė pėr njeri
------------
ne ishim me pėrkatsi tė ndryshme grupore
un njeri ai zog qenje me ndryshim
por dhimbjet na e bashkonin mirkuptimet qenėsore
gjallesa me dhimbje nė tė natyrshmin kuptim
-------------
e kundroja dhimbshėm me gjak tė syve tė mi
si dridhej i tėri nė vuajtėri
nėpėr lot tė mi shekujdhimbje ndjeja
pėr zogun moshė 'njomė tė ri
------------
ah smundje kobzezė pėrse e lėngon
i thash qiellit e pastaj fola vet me vete
pėrse nuk e len tė lirė qė tė fluturon
tė kaloj me zogj tjerė fuisha e male e dete
------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
lexoni nė vazhdim vargje nga autori Xhelal Ferizi
tregoni shokut shoqes
-----------------------------

lirik
17-05-09, 19:04
--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Njiher me gurgullimen
-----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
Epokė e ndjekjes ishte at'her
un e ksiha kohen stinen e qiellin kulm
ishte e quditshme ajo pranverė
un mbijetoja si kujtesė me ngulm
----------------
dhe zemra ma kėrkoj valė gurgullimen
pran nji prroni shkum bardhsisht shkumbėtarė
vala pėrplasėse po e ndjenjėsonte rimen
prroni mu bė vargatarė
------------------
melos shqip mu bė e vales shkumbė udha
e ujit mbi gurė tė kullim ujėzuar
rima mė prekte nė nostalgjike rrudha
tė ballit tim tė shpirtzuar
----------------
shekulli aty shpirtėrisht mė thelloj
i tėri qė mė erdhi nė qast
dhe nisa mallėngjyeshem ta shpaloj
gurgullimen si shpirtė me valen pėrplast
------
mė doli gurgullues si gjaku im
kur vlonte pėr gurė e dhe
mė doli si dėnesja nė lotim
pėr token ku shqiptohet atdhe
----------------------------------
Xhelal Ferizi Autori i vargjeve shqiptare
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
tregoni shokut shoqes
-----------------------------------------------

lirik
17-05-09, 19:06
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Si u bėra vlla me gurin
------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------------
u bėra vlla me gurin se mė bashkoj detyrimi
shartimi i kohes gurėsisht mė shartoj
trurin ma dha shqip rrezistimi
si guri tash nder shekuj qėndroj
------------------------
e zemren ma gurėsoi shtytsi greminė tarė
kalitja mė dha gurė me pi
rrokullisja mė bėri gurė qėndrestarė
tash vllezer jemi gura'zi
------------
shekulli zemren ma transplatoi
ajo tash rrahė si gurė
si guri heshtur tash meditoj
me gurin lidhem si urė
-----------------------------
Autori xhelal ferizi --------------------------

lirik
17-05-09, 19:08
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Emri im ėsht instikt
---------------
instikt ėsht emri im
emri im ėsht vrap
pas barkut e kafshates nė vrapim
jam emri qė nuk mbahet zap
-------

emri im ėsht bukngrėnės lakmiqarė
lakmoj nė buk e mish
emri im ėsht ziliqarė
njeri lloj i veqant bishė
---------
emri im mishjngrėnės ėsht vrastarė
luftrat i ndezi mbi glob
emri im ėsht lojtarė
qė luaj me zjarrin kob
-----------
emri im ėsht njeri
qė luftrat i kam nė gjak
interesin e quaj dashuri
e udhen e bėj me lak
-------
emri im ėsht grryes
un grryej nė gurė e dhe
jam luftnxitės zemerthyes
belaqorė ndėr kombe e fe
---------
njeri ėsht emri im
por globin e ha me buk
gjakun e pi nė njerzim
me luftra her me pambuk
--------
emri im ėsh lloj kafshe menqurie
un jam dominuesi mi tokė
jam vet kreatori i qdo nismėrie
djallzia mė mbinė nė kokė
----------------
un pamje i ndrroj natyres
un botes i derdhi lot
un njerzore i ngjajė fytyres
por shekujt i djegu n' barot
---------
un jam mbi qdo qenje mbi dhe
un jam grabits e servil
njeri mė quajn shum fe
mė mirė tė isha bilbil
-------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------

lirik
17-05-09, 19:09
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrvojen nuk e kam ble
--------------------------
Pėrvojen nuk e kam ble
e kam mbjellė vet nė shekujt e mundimit
pėrvoja qė blehet kurr nuk ka vle
e mbjellura qė korret ėsht pėrvojė e vulė m'simit
------------------------
autori Xhelal ferizi

lirik
17-05-09, 19:09
--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Symbyllurazi luajta me rriskun
----------------
un dhe rrisku luanim symbyllurazi
qfar loje nė dukje e pa djallzim
un kisha mbyllur sytė dryra'zi
ai po gatuante pelim
--------------
nuk luaj ma symbyllurazi asnjėher
edhe pse mbas shembjes po premtoj
symbylluraz kush luan ėsht i mjerė
tash me sy qelė po mėsoj e lotoj
--------------

Autori xhelal ferizi
vargje shqiptare tregoni shokutr shoqes
------------------------
----------------------

lirik
17-05-09, 19:26
Qeshen tė gjitha menquritė
----------------------------
xhelal ferizi autorė
--------------------
un duke kaluar me penden ne dorė te nji i menqur shtegkalim
po qeshnin me cinizėm menquritė
dhe i pyeta perse gajaseni me aq ironizim
mė than per shkak se ne skenė po dalin pa dituritė
--------
pastaj ju thash mos qeshni me u gajasė
se pėlcet mbi dhe njerzija
ato qeshen gati duke plasė
se timonin e ka marr pa dija
---
dhe eca neper te menqurin shteg me pendė
ato menquritė po qeshnin me grusht nė gojė
tė gjitha - e un e mora me mend
pse qeshnin
padituritė i kishin vu nė tallje e lojė
--------
humor mu duk ky cinik
menquritė po qeshnin me shpoti
qesh edhe ti o lirik
se bashku me menquri
-------
qesh edhe nga zori se me qeshė ėsh mė mirė
se ilaqė ėsht qeshja pėr zemer
por dijet kur i sheh tė lidhura nė zingjirė
llojin e lotit emroje me emer
'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
17-05-09, 19:41
Pėrse e quani nganjiher tė zezen tė bardhė e tė bardhen tė zezė
''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse o kohė o pendė o ngjyrė
nganjiher ju e quani tė zezen tė bardhė tė bardhen tė zezė
sepse koha nganjiher ėsht e pa fytyrė
e globi ėsht i larėm
servil i shartuar nga brezi nė brez
mashtrimi nganjiher ėsht detyrė
i tillė ėsht i jetes ky t' tharėm
lajka ėsht lojė e ndyrė

qysh se dielli nė at qiell per njerzim u u ndez
e jeta filloj mbi dhe
nder shekuj eci hilja nga brezi ne brez
zgerdheshja lulzoi si menyrė

si dje si neser si sot
pshtirosjen e quajten zot
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi

----------------------

lirik
17-05-09, 19:49
Pėrse e quani nganjiher tė zezen tė bardhė e tė bardhen tė zezė
''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse o kohė o pendė o ngjyrė
nganjiher ju e quani tė zezen tė bardhė tė bardhen tė zezė
sepse koha nganjiher ėsht e pa fytyrė
e globi ėsht i larėm
servil i shartuar nga brezi nė brez
mashtrimi nganjiher ėsht detyrė
i tillė ėsht i jetes ky t' tharėm
lajka ėsht lojė e ndyrė

qysh se dielli nė at qiell per njerzim u u ndez
e jeta filloj mbi dhe
nder shekuj eci hilja nga brezi ne brez
zgerdheshja lulzoi si menyrė

si dje si neser si sot
pshtirosjen e quajten zot
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi

----------------------

Un e di kush je ti
'''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
un e di kush je ti
tė kam pa lakuriq duke u vetknaqur nga lavdija
jargėt e tua tė dukeshin teori me sherbet

ujrat e zeza te dukeshin si lirija

tė dukej vetevteja qė me nji hap kalon nji det

diplomoje nė lavire katedra e komisione te shkurtpamėsija

nuk dija se a flet e pėllet

instiktin ta udhėheqte kafshėrija

po po ishe ti ai vet

lakuriq i gjveshur nė modė si dyftyrsija

tradhėtinė e kishe sekret

ujra te zeza duke pi kah dollija

me shokėt e tu luget

te dehur te gjith nga vet lavdija

qka po mbanė o tokė medet
-----------------
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
18-05-09, 13:26
I thash Njeriut
----------
autori i titullit njeriut xhelal ferizi
-----------------------------------
Ia shpalosa njiher njeriut, te globit dashurinė pėr,paqe
Ai ma ktheu me luftė
I thash pėr mirsi e vllazrim e ai zgjodhi tė keqen
I thash pėr punė e ai zgjodhi punėn kunder njeriut
Kur ia shpalosa dahsurinė per lulet
Ai pamėshirshemi shkeli i thau
I fola me dashuri pėr detin
Ai don ta shterrė

I fola me bidnje shpirterore kunder armėve
E ai armėt plot i mbushi
Ia shpalosa der ne asht dhimbjet e mia
Ai i nuk i ndjeu
I fola pėr etike pasqyren
Ai nuk u pa nė te

I fola pervajshėm e pėrlotshėm per mėshiren
Ai s' mė perfilli
I thash kujdes globin
Ai bėri gati per glob fitilin
I fola me dėnesje kundėr luftes
Ai e mprehu shpaten
Kur i thash mbajė besnikrinė
Ai u bė i pa besė

Njeri o njeri
I thash driten driten se paku bjere e shihe

Ai e solli terrin

Tė ardhmen i thash aman te ardhmen
Ai prore rrin gati edhe te ardhmen ta vras
I fola per trurin
Ai e perdori permbrapsht

Deshta ti dhuroj mirkuptim
E ai ma mori per tė keq

Te merremi vesh me gjuhė njerzore i thash
Ai me perdori gjuhen e djallit

Rueje planetin i thash
Ai mori atomin nė dorė

Ruaje barin e fushen sa me dashuri e dhimbje i thash
Ai barbarisht ato i thau
I fola per buken e ai me te dy kėmbėt e shkeli
Iu luta tė mbajė moral
E ai me zjgjyr e pėrlyu
I thash tė mbajė tesha
E ai lakuriq u cullakua u lakuriqua
-----
Tash kam mbyllė dy sytė dhe veshėt
dhe po pe pres minen e tij me sahat
Dhe po e pres globin si bombė mga te kqiat te pėlcas.
----------------------
autori ne mergim xhelal ferizi
-------------------------

lirik
18-05-09, 15:46
Loti i nji fėmiu

--------------------------------------------------------------------------------

Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi
------------------------------
Loti i nji fėmiu
--------------
qante ai ...loti i tij tė gjitha qastet i dėrmonte
shekulli nė zemėr nga loti i tijė dridhej
ai nėnėn nė kolonen e vdekjes po e kėrkonte
ai dėnesshm nė kolonė vajtueshėm kruspull mblidhej
---------
pėrkdheljet e tė tjerve nuk e ndihmonin
secila kokėrr dhe pėshpėriste e atdheut nė mjerim
gurėt e kosoves anė e mbanė gjėmonin
nė eksodin e vdekjes po ecte kombi im
----------
fėmiu pėr nėnėn qante pa ja nda
motren ia kishin nda nga kolona pėr dhunim
nėna dkund vdekur plast i kishte ra
babai i kishte vdekur nė pushkatim
---------
kosovė e tmerrit tė luftes o tokė me magjike vlerė
tokė stėrgjyshore e trashguar me gjak
sa tė pėrgjakshme e tė dhimbshme e ndjenė secilen pranverė
pėr gjuhė shqipe liri e bajrak
----------
disa vyshkur jete disa qanin heshtur nė kolonė
tytat tė drejtuara qė villnin vdekje
po ecte kokėulur i gjysėm vdekur kombi i jonė
me vdekjen pran e tė vyshkur tė stėrmekur
-----------
urinė lodhjen mundimin shok tė pa ndarė
rraskapitjen piknik tė dhunshėm hise
po qanin disa heshtur gra e fėmi shqiptarė
tė mjerat dardane fise
---------
atdheut shpinen po ja kthenin
koken nuk e kthenin dot mbrapa se nuk lejonte armiku
kosoven kujtė po ja lenin
ecnin turpėrueshėm tė fyer tė poshtruar kah adriatiku
---------
vaji pėrzihej nga njė her
vajzat e dhunuara kobshėm gjėmonin
qanin edhe fėmijtė e mjerė
gurėt e dheu i kosovės rėnkonin
-----------
qdo buzė e gjithqkaje nė vajtim aty ishte
qante edhe guri e zalli
dikush as lot me derdhė ma nuk kishte
se vdekja e rrėmbente e halli
---------
vaji i njė fėmiu po kėpuste shpirtin edhe seciles fije bari
skuadronet e vdekjes ftoft tytat i mbanin
po qante dėnesshėm heshtur edhe njė bijė shqiptari
se pėr ta dhunuar nga kolona her mbas here e ndanin
---------
vaje e lot tė ndryshme kishte
dikush pėr nėnė qante e dikush pėr tė humburin nderė
loti e dhimbja kahdo mbi tokė ishte
i pėrzier kahdo me gjak e vnerė
----------
fėmijtė nuk pajtoheshin dot
qanin tė mjerė jetimat
aty nuk kishte ma mėshirė as zot
pėrveq qarjeve maakrave e gjėmimet
---------
tė lagur tė mjeruar tė trishtuar ecnin
fėmiu kėrkonte nėnė e moter
disa tė vdekur kah kolona ngecnin
kosova ato dit ishte e vdekjes voter
---------
qanin edhe fletėt kahdo tė malit shqip
qante edhe fjera e zallina
secila degė e pėrlotur e me gjak secili pip
qante edhe moti e stina
-------
kėmbėt gjysėm vdekshėm po i tėrheqnin tė ikurit zvarrė
e mjerė kokė ulur kolona
secili ishte bė i gjallė vyshkje e varr
i tė mjerave viseve tona
---------
njė fėmi qante pa ndėrpre
nėnėn kėrkonte me lot
shpresathyerit ecnin mbi dhe
ku ishte i madhi zot
-----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
Pėrshkrim i tė ikurve nė kolonen e mjerė
tė stėrvuajtur gjat luftes nė kosovė
------------------
gjat bombardimeve tė natos gjat vitit 1999
------------------------------------------
Lexoni vargje nga autori xhelal ferizi shoqe shokut
---------------------------------------------------
Tė drejtat e autorit ndalohen postimet neper forume tjera pa pėlqimin e autorit autori ka emrin dhe mbiem“rin ne secilen poezi
.-----------------------------------------------------------
kontakti me autorin [email protected]
---------------------------------------------------

lirik
19-05-09, 10:44
Un nuk jam shprehja magjike
-------------------
autori xhelal ferizi
--------------------
perse o shpirtė kerkon shprehjen magjike e qelsin e sajė ma madheshtorė
un nuk jam shprehja thėnje e shpalosjeve magjike
per dashurinė mund te shprehet ndonji magjik meteor
larg ne thellsitė e shpirtsive galaktike
------
se un as dritė shprehje magjike pėr fjalė te ndjenjes nuk kam
shpirtė mos trokit me kerkime ne artin e varfer tim
un i shpirtzuar ne secilen qelizė per dashurinė jam
por fjalorė magjik me duhet per at enigmatik zberthim
--------
shpirti ėsht bė ndjenjė ne secilen pse
pyetje mė ėsht bė nėpėr inde
un nuk jam dielli i fjalėve gjith boten me e nxe
mos e pyet gjithqkajen pse nuk linde
'''''''''''''''''
se mua me mundon ne gjenetikė specifika
as dalje as shteg nuk gjejė me e shpalosė
nga metafora ne metaforė neper kerkime ika
por fjala me art me esht plagosė
----
prandaj te un mos kerko sekretin
e shprehjes magjistare
kerkoje te pa fundimin qiellin e detin
me kurreeshtjen tende kerkimtare
'''''''''
aty mund esh me gjetė fjalė
ati shprehen me art
dashuria qenka si e detit valė
si ylli
qe rrin andej lart
''''''''''''
ato ,mund ta spjgeojnė
por jo fjalori im
shpirtin perkushtimet prore ma mundojnė
fjala se shfaqė dot ket shpirtzim
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
19-05-09, 11:27
Un nuk gatuaj dėshira '''''''
---------------'''''''''''''''
'''''' Autori xhelal ferizi
un nuk gatuaj ne te gjitha kahjet dėshira
magjja ime deshirė ėsht automatike
ato brumosen vet nga qellimet e mira
e shpalosen ne vargjet e krojeve lirike
-------
prandaj magje ndjenjash me quajn lirike emocionet
magje humanizmi e bereqeti
pyetni edhe ma tė bukurat ndjenjat treguese
e tė shejtat shpirtė dekorime e medaljonet
perse valet e poemave te mia jan aq magnetike
pyetni ndjenjat kahdo e rimat gurgulluese
per se kallijt e mi lirik valviten si deti

-------------------

nga autori xhelal ferizi
.......................................

lirik
19-05-09, 11:53
I kam gjetė ilaqin kunder smundjeve meskine
-------------------------------
autori xhelal ferizi
---------------------
e kam gjetė ilaqin kunder smundjeve krahinore
kunder inateve tė zeza meskine
kunder pėrbėrjeve dhelprore
ejani te un ne kohė te qdo stine
---------
edhe kunder shpirtzezes blozė qe kapet per shpirti
edhe kunder veseve hijanete
ejani te gjersia e vargut tim ma i dlirti
do te beheni te gjerė ne shpirtsi si dete
----------
----------
kush do qe ka smirė
kushdo qė ka shpirtė te zi
le te pin te lirikut ujė te bekuar vargu qellim mirė
dhe do te mbushet me bukuri
me emocion te padjallzuarin ujin e bekuar le ta pin te vargut tim te lirė
le te shkon ne kerkim te emocioneve te virgjra ma se largu
pastaj do te pshtyjė mbi secilen maskė tė poshtirė
-------
nuk ka hajmali tjeter mbi dhe
prandaj le ta pijnė shpirt mykurit ujin poetik t e sajė
se sherim tjeter nuk sjell as nji ndarese fe
per veq lotit kobzi te perzier ma vaj
------
sherohuni nga te metat e sėmundja shpirtkeqe
te gjith ju sa jeni te semurė
se vdisni neper bloza neper qdo hije te keqe
ju kputet nga zemra qdo urė
-------
dhe pijeni vargun e lirikut
se nuk ka ma te bukur hajmali
ai luftė bėn kunder armikut
per etniken tokė te qelikt
me dhe kahdo i thonė shqipni
-------
se vargu i lirikut ilaqė do te ju dal
sa bukur keni me u ndje
mos ndani zemra me gremina e me mal
se shqipja esht ma e mira fe
---------
zemervegjlit shpirtvegjlit le te pijnė varg ma shum
do e shohin se do te sherohen
dashuri neper shpirtė ka me ju ecė si lum
nga e keqja do te largohen
------

pini pini ujė vargu te lirikut
edhe ju qe kerceni si pleshti e si morri
edhe disa tjerė qe kan ves te armikut
me shpirtin ma qorr s e qorri
#----------
sherohuni kush do esht i semurė
vargun pijeni e bekmin e tij nga pes her ne ditė
edhe ata qe kurtha e shpifje tradhtare dijn me perthurė

vargu do i nxjerr ne dritė

------------
le te pin edhe ata qe ju fryjnė krahinoreve inate
e klaneve grupore e fetare
edhe te paguarit fetarė ne tarikate
e zemrat e mjera ziliqare
-------------
ilaqi pra u gjet
alarmoni te msuret mbi dhe
secili le ta pin me lezet
dolli ngrisni shqip ju me fe
------------
atdhe le te jet hajmalia
e shpirtė i gjerė sa hapsira
se te jet permbi dhe shqiptarija
le te shquhen vargjet e lira

--------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
20-05-09, 23:36
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse un nuk jam poet
---------------------
Xhelal Ferizi
------------------
nėse nuk jam poet kush mė gjykon
rėndėsi ka qė jam i lirė
qielli as era dheu nuk mė ngacmon
pse ju mė grini nė satirė
-------------
nėse un nuk jam poet
rėndėsi ka qė nuk jam vrastarė
s' mė trazon as vala me det
pse mė trazoni ju mėkatarė
-----------
nėse un nuk jam poet
lulet asgjė nuk mė thonė
as era qė mė lmon e lehtė
po ju pse me quani tė vonė
------------
nėse nuk jam poet aspak
yjet nuk mė gjuajnė me shpoti
as ecja e jetes sė lirė nė gjak
po ju pse me bėni padi
------------
nėse nuk jam poet as sa i fije
dhe nuk njoh esencė nė varg
nuk njoh ankime poezije
po ju pse o akuj mė mbani aq ftoft e larg
-------------
nėse poet nuk quhem
nuk mė njihet me ligj nė status
pse duhet nga njerzit tė druhem
nga vargu dashurinė ta kpus
----------------
Shkruan mėrgimtari shumvjeqarė nė mėrgim
xhelal ferizi
-----------------------

lirik
20-05-09, 23:37
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pendimi
--------------
Dikurė nuk e njihja pendimin
se shekullin e kisha tė ri
por kur thellė e njoha ,pėrvlimin
at,her ,fillova me u shkri
-----------

kur preka gjithqka nė arsye
edhe detin me pendė e,gjyqe
kur nisa buken me e thye
ndėr hijet ku kndonin qyqe
----------
kur rrudhat e jetes tė thella
i preka me joshje me cak
kur zemrat e zeza shpella
i pashė me tė larmishmin gjak
-----------
kur kėngen e msova nga djalli
kur ėngjujt i pashė si heshtin
kur preka nė shekuj halli
kur pashė satanin t', kėrleshtin
---------------
kur preka nė teh tė besprerses shpates
kur penden e futa nė zhgėnjime me maje
kur rashė pėr dhe rrokullisė monopates
pendimet mu shėndrruan nė vaje
-------------
kur e pashė tradhtinė nė sy
falltorin me kozmetikė
kur e pashė ,fjalen tė mbyllur nėn dry
fillova pėndueshėm pa takt dikah me ikė
-------------
kur i pashė lutjet jetime n', pėr varre
e gjamėt e pa fat ,duke shkulur flok
kur pashė sa turpe fitimtare e marrre
e gjakun e pa faj mbi borzilok
-------------
kur e pashė padrejtesinė nė fron e mashtrimin
nė krye tė vendit shpifėsia ,nderohej
kur e,kam pa,tė rrejshmin nė lartsi betimin
brrylas mbi fron grabitsin qė lartsohej
------------
kur e pashė se,mėkatarėt pa meritė
e nė maja kah njitet i ligu
i drejti po kjanė pėr qdo ditė
mu kput,nga dy brigjete e shpreses vigu
----------------
kur e pashė se fiton makutrija
fiton gjithmonė bizari
q, mė duhet o qiell drejtėsija
kur nga goja ma merr tradhtari
---------------
kur e pashė se se djeresen as mundin
s' ta njohin as qiell as dhe as mot
kur e pashė tragjik tė drtejtit fundin
ja shkruajn dyftyrshat nė qerpik e lot
-----------

i, thashė at,herė pendimit
ma heret ku ishe ti
me pendė tė thellė tė qortimit
e gjuajta vonueshėm nė bri
-----------
kur i kam pa qeshjet me maska
zgėrdhimjet e engjujve nga halli
kur kam pa duke u bė shqipet laraska
nė thundėr,tė pa'ndershmit kah rėnkojnė dheu e zalli
------------
kur shekulli im u menqurua
me thijat e tijė tė vona
pendimi q ė, mu afrua
nuk ishte ma ,pranė ““kohė e jona
------------
Shkruan xhelal ferizi
tutulli pendimi
--------------------------------

lirik
20-05-09, 23:38
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar lexues lexoni me knaqsi dhe ėndje me qetė e me koncentrim vargjet e autorit xhelal ferizi lirikut shqiptarė nga kosova
uroj knaqsi gjat leximit------- l
lexoni me shije e qetsi tregoni shokut shoqes
dhe nėse ndjeheni tė emocionuar shprehni opinionet sipas ndjenjave tuaja
gjithnji tė lirė pa keqdashje e komplekse
-----------------------------------------
-------------------------------

lirik
20-05-09, 23:41
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Malet ku e shijojnė bukurinė
------------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
i kndon atdheut
---------------------
e bari e fusha veren
lulet ku e shijojnė freskinė
bilbili me lpenra ku e shijon eren
-----
brushat ku qelen shqip tė lehta
ylberat ku pijnė me shije
atdhe nė ty ėsht jeta
aty ka vrull dashurije
-----------
aty ku hana detit i jepė melankoli
aty ku yjet naten e valėt i nanurisin
aty ku flladin e shijojnė fletėt shqip nėn bli
etnike shqip fletėt e maleve ku pėshpėrisin
--------
aty dua ta kem gjakun shqip duke mė qarkullue
aty dua ta kem penden e zemren shqip me rimė
aty e dua gjuhen shqip gjith me burue
aty dua tė mbetem rrėnjė e fletė e bimė
---------
shqipni ku i thonė me art adet e fe
shqipni ku i thonė mahni e lashtė etnike
shqipni ku i thonė me druj e gurė e dhe
aty i dua kohrat e gjuhen shqip magjike
--------
aty ku rrjedhshėm gjuha flitet si e bilbilit
aty ku ka valbardha porsi bora nė maja
ku qeshet ėmbel stina e fleta e karajfilit
ku gjethet si melosi pėshprijnė nėpėr duashkaja
-----------
aty o aty vetėm aty ku i thonė shqip dhe
aty ku vet zemra si lule tė harlisė
aty o aty ku shqipja e shejtė si fe
aty ku filizat me krah i kam nisė
------------
aty ku zanat rrijn virgjine kahdo neper curra
aty ku gji pin gjeraqina e motit
aty ku diamantshėm shqiprojnė valė gurra
aty ku shqip'ron tokė e kastriotit
---------
aty dua ti kem nė mes yjesh shikimet
aty dua gjithkah ta harlisi lirinė
neper fusha e ara ku mahnisin gjelbrimet
dua ta shtrijė lirshėm si sharm dashurinė
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------------

lirik
20-05-09, 23:42
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse un nuk jam ma poet
--------------------------
Shkruan Xhelal Ferizi
..........................................
nėse un nuk jam ma poet
nė mesin tuaj me mallė
kush do tė hyjė nėpėr qdo fletė
nėpėr qdo kokėrr materje mbrendėsije
nėpėr qdo kokėrr dhe zallė

---------------
lulet do tė bėrtasin do tė qajnė
kur un ma nuk shkoj me aty nė mberndinė e tyre me pendė
nektarshėm me dije shekullmendjesh thelbėsisht duke prekė
edhe mikropikat e padukshme tė gjitha me nga njimij shekuj mend
metaforisht do tė qajnė
kush do ti shqtetsoj me tru pende n' kėrkime rendė me rendė
kush do ti zberthej e pėrkdhelė kur un njė ditė tė kem vdekė
---------------
kush zėrin e bilbilit me miliona spjegime
nėpėr mendjependė do tė ua shtjelloj
kush me shekuj fenomene ato qudi zė formuese cicėrime
nė miliona zbėrthime mendjesh zanafillen do tė ua pėrceptoj
-----------------

ndoshta ndonjė pendė tjetėr mė menqurake qė nėpėr rrudhat mendjeqeliza
ku qdo rrudhė me miliona botkuptime paraqet
kush do tė ju thot nė esencė se q' jan vetlevizėset era e puhiza
e tė shkencė mahnitshmit ballancusit det
--------------
detin qė i lėngshėm me avull bėhet nji hiq dhe nji plot
nėse dielli nė mendje e nxenė
ata tė gjith me penden time nė nji marrveshje pėrjetėsije spjegim lot
kan ra nė marveshje pėr ta spjeguar bashkarisht fenomen cak' pse'nė
-----------------
penda ime ėsht veshė me nji tru magjepstarė
qė nuk e sheh syri i zakonshėm njerzorė
pėrveq nji mendjequdije largshekuj udhė qe jan imagjinarė
nė pakapshmėri kuptim thjesht' vetėm nė tė veqant pėrthekues supermendorė
------------

ku do tė gjeni ju pendė supermendore
qė supermendjet i tejkalon
nė kėrkime paranismash formim toksore e jasht toksore
kush kaq bukur nismave nė zanafillė do tė ju gjėmon e kėndon
------------------
penda ime supermendje e din kur' hiq
ishin lulet.......!
dhe u bėnė pastaj forma mbi dhe
penda ime e din si u krijua i paqenshmi frut bimė e fiq
kur u formua nga zoti nga nji plan i padukshėm mbasi dielli nisi me nxe
------------
penda ime e din pėr tė gjitha krijesat
kėrkuese ėsht kjo supermendore
e din edhe gjuhen e nismen kur e filluen ekzakt gjallesat
dhe objektivat e dukshme tė prekjeve toksore
----------
nėse un nuk jam ma poet qdo tė thonė karajfilat
kur damarin e kėnges nuk ua njeh qdo kush
qdo tė thonė yjet qė kur ngjyrė mendjet si currilat
nuk do tė dalin ma pėr ta' nė diturinė e paanė fenomen dije fushė
-------------
un nė varr do tė jem e penda pa mua nuk ecė
un vetėm me njė tė thjeshtė mbuluar me dhe hije
ju nė merak pastaj tė gjthve ka me ju ngecė
me i shku tė pėrgjithshmes nė thelb fjalorė dije
------------
edhe rimes sė larmishme me ja njoftė tingllimen
qė un e di si flet
kush do tė ua tregoj kodin pėr tė lakueshmen rimen
qė kėndon ajo' vala mbi det
--------------
ku do tė mė gjeni mua kur un ma nuk flas
kur mua mė keni pėrbuzė
kur ju mendje? e pakuptueshme! tė shihni duke plasė
gjallesat e tė qen'shmet duke ju gjuajtė me akuzė
-------------
ju do tė mendoni se ato vetėm gjallojnė fryjnė
e yjet ashtu dalin siq i shihni me nxe
nuk e dini ju sa gjuhė dijesh fjalė shekujsh ato mbrenda ndryjnė
qfar te foluri lėshojn pėrmbi dhe
---------------
ju nuk e dini s e edhe vala flet
por gjuhen nuk ja kuptoni
bilbili mbas drit'rrezeve kur nget
se ju' n' kėt gjuhė nuk ligjroni
------------
ndoshta ju do tė gjeni tjera pendė mendtare
qė do ti quani poet
pėr tė hy n' kto gjuhė mahni planetare
nė gjuhėn e vales mbi det
------------
cicėrima e shpėrndarja e currilit n' shartim
qfar gjuhe ėsht pėr ju
nė penden time supermendje shkrim
n' ligjėrim e kam deshifru
--------------
ndoshta nuk do tė vuani pėr supermendje poet
pėr supermendje pendė
por dijeni vėshtirė ėsht me hy nė shprehje det
nė ujin e kripur me mendė
--------------
ajo gjuhė nė vete ėsht ku nė qdo ujė pikė ka shekuj fjalė
tė pazbuluara nga dija
dhe flitet me enigmat vetėm me kėrkim stėrthellim
atje supermendjet nė ato komplikime dijesh akoma s'ia kan dalė
poet as ndonjė shkencė me shkrim
------------------
a e shihni se jeni nė fjalore materjesh tė pa thelluar
nė statusin poet pėr mua shum tė vonuar
vetem pėr nji vulė tuajen formale kot
kur tė vdes un me gjuhė s' keni pėr t' kuptuar
se q' ėsht ai qė flet bora rrezja shiu nė' planet si lot
----------------
ju qė nuk ndėgjuat gjuhen time pendėtare
kushtrimin e qdo germe me materjen qė flet
dhe jeni nėnshtruar nėn urdhrat mospėrfillse barbare
qė urdhėruan tė mos quhem poet
------------
q' do tė bėni tash kur lulet llogari nga ju tė kėrkojnė
e fijet e barit me shprehėse fletė
nga ju me ju qė nė gjuhė tė komunikojnė
pa pėrkthyesin poet kur ju tė keni mbetė
--------------
a do tė kėrkoni ndoshta supermendje
mė tė hollė ndonjė pendtaro mendtarė
kahdo nėpėr qielle dhe e tokė n'ngarendje
me gjetė tė kjartė zbėrthyes materje elementesh spjegimtarė
bimorė e frymorė qė flasin transparent me mendje
------------

un nuk do tė jem pėr ju i elementeve pėrkthyes
se ju mė keni perbuzė
do tė jem vetėm nisėsi me pendė akullthyes
qė mė deshtėn vrastarėt shkrumb e shpuzė
--------------
ja ku e keni dėshiren vrastarė
vraponi pa ndihmen time
dhe gjeni formulat mbi fjerė e mbi barė
qfar thonė nė pranveren me gėzime
-------------
a e shihni s e nuk e dini
dhe mė keni pengu
tash do ta kishit a e shihni
sa keq qė mė' keni ndalu
-------------
at'her kur ishte koha
kur un me secilen bimė
nė mikroskopikė sa koha
doja tė hyja me shkrim
-------------

e ju o tė sakatosur
sa keq mė keni djegė
kush flet tash ma pėrsour
me druj e fletė e degė
-----------


se un nė fjalė tė damarit
sa her kam hy nėn lėvore
unė me gjuhė tė shqiptarit
kam hy nė kuptim nė qdo pore
------------
them se do tė gjeni poet
kur un ma tė mos jem
do tė flasin me tokė e me det
me perime me bimė e me pemė
----------
me rrudhat e tyre e shije
qė un kam folė me ngazllim
sa her kemi shartuar dije
e ju s'keni ditė kombi im
---------

botanika nuk do tė ju len tė qetė
do tė kėrkojnė nga ju tė mė ringjallni
pėr fajin qė ju e keni vet
po me digjni tė gjallė po mė kallni
-----------
ato pastaj ju sulmojnė
me gjuhė nuk ju lėnė tė qetė
se mua me lot mė kujtojnė
cicrueshėm kur flisnim nė jetė
----------
se un ather nė rini
poet kur isha nisė
kam vu veshin n' freski
si e lmon shprehur era at fletė tė bimsisė
------------
dhe deshta me e' shkrue n' superpendė
qė ju ta njihni me mendė
por s' mė lan langojt e qapojt
qė shpejt mi kan vu pranga e vargojt

--------
e sot s po mė lėnė shpirtzijtė
teė gjysėmvdekurit qė gjallojnė
sa tė kqi qė jan derėzijtė
se flas me lule s' mė kuptojnė
-----------
Xhelal Ferizi autori
-------------------------
lirik

lirik
21-05-09, 00:04
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Karajfilin e kuq kur ta dhurova
---------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
karajfilin e kuq kur ta dhurova
nė bukurinė e atij shekulli nuk e dija qė struken dėshtime e dhimbjet
un qiellorisht me tė gjitha bukuritė e virgjra u dashurova
shejtėrore i mbaja kult dehje'dashurinė pėrkushtim bindjet
-------
un pushtueshėm me shekuj zbukuruese ėndrra shtrohesha nė qilima dashurues lumturije
mbi ajr ėndėrrueshėm i dhash krah shekuj bardhes dashurisė
me buzqeshjen time emblemė tė padjallzuar si kullim shejtėrie
po bėja hapat nėpėr mbretėritė e quajtura dashuri iluzionet e ardhmėrisė
----------
nuk e dija se nė karajfil do tė mbillet nga ti kobi shekullvrasės
e fati i dėrguar nga rrėnimi yt lojė kob ves mbjelluri i satanit
qė nėn fletėt e karajfilit mshifej dyshim fekonduesi mbarsės
pjellė sadiste vulė e djallzuar e namur e dėrguara e hiles sė zandanit
---------
zandan i hiles pjellės sherri ku un duhej tė shkriheja pėrjetsisht
ai qast njohje kishte djallzuar me ferr secilen fe tė karajfilit nė petale
dhe gjuhen time shekull sherbete me rrėnjė zemre mjeranisht
ma shėndrroj tash nė poezi qė tundin dhimbsurisht fusha e male
------------
ku e dija un se nė pa djallėzinė e karajfilit fshiheshin aq shum dhimbje udhė
ku secila ishte rrėnjė qė do tė shkonte nė brerje tė dashurisė deri nė gjenetikė
ku e dija un se e imja dhe e karajfilit secila rrudhė
do tė bėhej pėr mua brerje e mbjellur nė kohen time tragjikė
----------
un karajfilin e dhurova dashurisht me pa mashtri si arti nė zemer fėmije
nuk dija se nė te do tė hynin njimij djaj si kuaj danajsh nga marrėzia
un diellit tė dashurisė qė ta fala i dhash plot rreze fllade e hije
qė aty tė bashkohet lulėzueshėm mahnitore e jonė pėrjetsia
------------
un e dhurova karajfilin pa menduar se fatet e zeza tė zandaneve vula do
ta vyshkun
nuk dija se mjeshtria e djallit fshihej me gjemba mu nė qastin karajfil
un kur kėndova dashuruseshėm nuk e dija se do tė kėndoja dhimbsurisht me ndryshkun
nuk e dija se kurtha e jetes vetvrasėse mshifej mu nė tė dhuruarin karajfil
--------
dhurata tė kthehet nė thikė nganjėher o qiri i sakrifices plot pėrkushtim
dhurata ėsht arti ma i vizllueshėm tragjik qė din edhe tė vret
un qastin e karajfilit dhurues e bėra nė dhimbjet e mia pendim
udhė loti e dhimbje qė i mbajė nė shekuj qerpik derdhje det
-----------
me mosmirnjohje ma shartove pastaj karajfilin
e ujite me pelim helm qė pėrjetėsinė ia brenė
gjithmonė djalli e ka tradhtuar bilbilin
karajfil tė pa djallzuar si timin ma nuk gjenė
-----------
Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
------------------------------------

lirik
21-05-09, 00:18
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un dhe ethet e ikjes
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
Nė secilen dridhje “vuajtėse nofullash nė pyllė
dridheshin vuajtjet nė dhėmballė
qante bashkvuajtės secili yllė
dėnesnin dhe pysnin kush je ti vallė
-------
kush je ti i huaj maleve tė huaja qė habitė qdo bimė
nė kėto ethe nuk qėndron dot akulli i ngrirė
ti qė nė kto net mendon pėr vargun me rimė
ėndrron kombin tėnd tė lirė
-------
dridhjet nga tė ftoftit preknin deri nė zemer
krrusur nėn do pisha e druj pa ushqim
si tė quajn ty o djalosh me emer
mė tha qielli i huaj me shikim
---------
mė quajn xhelal ferizi poet
mė quajn shqiptaro dardan me komb e fe
un mund tė shkruaj vargje si det
liri nuk kam as atdhe
------
po maleve kėtu pse je mė tha qielli i habitur
nė kto troje kaq larg katandisur nė hata
un jam i burgosur nga prangat i ikur
se duan armiqt me mė vra
----------
dhe mė shikonin me habi koha e druj e gurė e stina
mė shikonin me habi gjethet e malit tė huaj
mė shikonte dushku e ahu e qetina
e qielli nisi tė shkruaj
----------
lagshtija mė kishte hy nė palcė tė mjerimit
ftoftėsia uria nė asht e nė gjak
vuajtja mė kishte hy nė thelb tė lėngimit
kėmbėt mė bėni lak
-------------
tė gjith habitshėm mi shikonin vuajtjet e mia
kalitjen si tė gurit ma shihnin e qėndresen
errsira kur binte mbi dhe nata e llahtaria
tė atdheut nė gji e mbaja besen
-----------
e mbaja vargun poetik nė adhurim
e mbaja fjalen duke dashur ta shkruaj
o zot si ecte hapi i cakut tim
nuk di dhimbsurisht ta pėrshkruaj
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------

lirik
21-05-09, 00:19
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse shuhem nė harresė
------------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Nėse shuhem nė harresė fajtorė jeni ju tė bijtė e vogėlsisė
ju shpirtrat e pluhurit makabėr hijanet
ju tė bijtė i mikroshpirtėsisė
qė tė gjerė dukeni gėnjyeshėm si det
----------
nėse shuhem nė harresė fajtorė jeni ju o tė pa farė
tė bijtė e lakmive taksidare
ju qė nuk jeni bujarė as njė pikė shqiptarė
ju tė bijtė e lavires pare
-----------
nėse shuhem nė harresė
jeni ju fajtorė o tė bijtė e rrenes e mashtrimit
ju qė u polli i paskurpullti interes
ju o tė bijtė e mallkimit
-------------
ju jeni fajtorė me parollat qė duken qelike
por qė jan jargė nė mbrendi
ju qė dukeni pamje heroike
ju qė shqipėrinė etnike e leni me krye nė hi
--------
ju pra ju o karagjozat e dollarit
ju o i shpirtrat e veseve tregtare
ju tė bijt e blozes e blozatarit
tė bijtė e smundjeve bizare
-----------
ju pra ju e kush tjetėr mbi dhe
ju tė bijtė e gjelozisė
ju tė pa komb tė pa fe e atdhe
tė bijtė e shpirtngushtėsisė
-----------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
Lexoni vargje nga i pėrndjekuri politik i persekutuar njė jetė nga autori Xhelal Ferizi
tregoni shoqes shokut
--------------------------------------
Shqipėria etnike nji komb nji dhe njė gjuhė nji flamur nji atdhe
----------------------------------------

lirik
21-05-09, 00:21
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Jan disa epshegji
-----------------------------

Shkruan liriku Xhelal Ferizi (xhela i Mitrovices)
----------------------------------------------------


Jan disa epshegji qė nuk ndalen
ata! sikur tė shpallej ndonjė konkurs edhe pėr zot konkurojnė!
ata me maska karrieriste e fetare edhe falen
zotin rrejshėm e lavdrojnė
---


ata edhe sikur nė majat mė tė larta tė ishte lavdija
mbi re synojnė e ma lart te posti mbi qiellorė
do tė kėrcenin atje nga lakmija
atje lart ta arrijnė me dorė
---


ata marrin maska tė llojeve gjithfare
i vejnė nė zemra e nė fytyrė
ata shesin fjalė tė mėdha hiqi nėpėr pazare
ata jan demagog tė ndyrė
---

postit i falen nga pesė her nė ditė
synin e kan te karriga
ata edhe nga qielli zotin do ta kishin zbritė
vendin pėr t'ia zanė aq larg i shtynė e liga
---

posti ėsht e tyre dashuria
ata qajnė pėr fron
ata me sy kah karriga vdesin e kah lakmija
ata duan tė vdesin nė post pozicion
---

ata shkrihen pėr ti lavdruar dikush pa mbulesė
merita e tyre brryli ėsht pa radhė me u shty
ata nuk kan kurriz as besė
mbi vlerat gjith kan pshty
---

komb nuk njohin ata krymba jan
sa tė mjerė jan zvarranik
ata asht as kurriz nė trup as shpirtė nuk kan
jan mish lakmiqarė pėr karrigė
---
Autori Xhelal Ferizi vargje shqiptare nga mėrgimi
--- --- --- --- --- --- ---
l-i-r-i-k-u-*** i*** -v-a-r-gj-e-v-e sh-q-i-p-t-a-r-e-
tridhjet vjet mbi dhe i mohuar
--------------------------------------
lexoni vargje
nga Shqiptari Xhelal Ferizi nga shqėpėria verilindore (Kosova***dardania ***
e flamurit tė kastriotit Mitrovica e bukur iliroshqipertare
nga Mitrovica e shqipėrisė verilindore
Tregoni shoqes shokut
----------------------------------

lirik
21-05-09, 00:22
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse shekulli qanė me lot
--------------------------

Autori xhelal ferizi
-------------------
Nėse shekulli qanė me lot e ju dėfreheni
ju jeni tė bijtė e mohimit
nėse ju nga loti i shekullit dhimbje nuk ndjeheni
ju qenkeni tė bijtė e krimit
----------
nėse shekulli qanė me lot e ju lodroni
ju qenkeni vet akulli i zi
ju qenkenipjellė demoni
qė shekullin e mbani zili
------
nėse shekulli qanė me lot e ju hani e pini
ju qenkeni pa zemer
kur shekulli qanė me lot ju a e dini
se dhimbja e tijė ka emer
--------
kur shekulli qanė me lot e ju vallzoni pa ja nda
ju qenkeni egoizmi vet
shekulli u shterr u tha
e ju me ego pasuroheni si det
----------------
nėse shekulli qanė e me lot dėnesė
e ju tinzrisht qeshni
ju nuk paski aspak fe as besė
ma mirė katranet shpirt'ėrisht veshni
---------------------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------

lirik
21-05-09, 00:23
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dėshira dhe hapi
--------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
Sa her mė ka shty dėshira hapi mė ka ndalė
sa her mė ka shty hapi nuk mė lente dėshira
nė mes tyre qėndronė njė botė nė vete me fjalė
cila ėsht ajo ma e mira
-----------
mė e mira ėsht menquria
ajo vendosė pėr qdo hap
qėllimi ėsht maturia
dėshira duhet t' ket zap
------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

lirik
21-05-09, 00:24
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E kam vetėm njė dėshirė
*********************
-----------------------------------


Shkruan Autori Xhelal Ferizi
Nga Mitrovica
-------------------------------
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
-----------------------------------E kam vetėm,njė dėshirė
qė,atdheu,t'jetoj i lirė
qė ajo lulja ku rrin n'fletė
tė mos lotoj me lotin n 'jetė
tė'mos i rrshqet loti i kthjellur
aty zoti ku e ka mbjellur
ne tokė tė lashtė tė ilirikut
t'mos,i rrshqas loti qerpikut
si ai currili kur pikon
n' strehė tė fletes kur vajton
edhe zemra e fushė e malit
tė mos qajė ma djal' pas djalit
tė mos i qajė e mjerė shqipnija
t' mos e ,mbushė ma qiellin zija
gjak si shi me rrjedhė kaltrija
e me qa ah gurė e,shkrepa
me mbetė ,qyqet pėrmbi djepa
tue vajtue pran' nėnės t' vdekur
foshjnen n' vaj qė qanė stėrmekur
mos me qa ai grurė kalliri
mos me rrshqitė n' pėr lot ulliri
mos me qa biblibili n' degė
Lot, m e,pikė ndėr bli e shegė
lot e gjak me ra prej qielli
mbi shqipni ,me u,trishtu dielli
me u trishtue yjet e hana
kur nė gjak ,t'skurroj dardana
kur nė thikė tė hasmit ,t' huej
gjak ,ti rrjedhė si lum e,ujė
oh e kam veq njė dėshirė
gjaku im qė ėsht ilir
me rrejdhė n'paqe,n' rrugė t' damarit
n'punė ,e gaz,e ,n' fryte tė arit
edhe nė zemer argjentare
lirė me shkru gjuhen shqiptare
edhe shqipet n'krah kah deti
pėrmbi ara bereqeti
me i pa rrept ah gjeraqinat
tue blerue me i pa ledinat
ah me e,pa ibrin me valė
me i'a pa tė bardhen njalė
lirshėm n'shtat,valbardhes kcy
trup lakorė,mbi valė tue kthy
e,me i pa peshqit ,t' kristalit
n,kullim t' ranes ,vales t' malit
Oh e,kam tė lashtė un kėt dėshirė
qė qdo fletė me u rritė e lirė
me ia pa currilin,gurit
si pikbardhat ,,derdhė bilurit
mė ėsht tha zemra n'kėt dėshirė
pėr me e pa flamurin t' lirė
pėrmbi maje tė albanikut
deri n' grykė tė kaqanikut
o e kam tha ylber e hanen
ah t' kuqrremten flakė rrezanen
sa her dalė ka perėndimit
tue lotue me vargje t' shkrimit
O e kam pasė un kėt dėshirė
gurė e dhe me i pa tė lirė
me ia pa t'lirė kushtetuten
tue flutrure n'qiell sqepekrruten
mbi ato troje trashgimtare
ku i kan thanė shqipni shqiptare
O e kam pasė dėshiren t' motit
e kam shkrue ,me pika t' lotit
me gjak t' kuq me gjamė e turr
ka shkue fjala,n'shkrep,e curr
kur ushtue mua m' ka dėshira
kur m,ka,shkri ,m,ka dehė er'mira
anės t 'malit,kur jam,prehė
kur ,kam qa pėr gurė e dhe
kur kam ,shkrepė si rrfeja e motit
si ai stralli n' flakė t' barotit
o un e kam ah kėt dėshirė
pėr shqiptarin zemėrmirė
pėr me e pa tė lirė nė atdhe
tė nderuar ndėr kombe e fe
kah e,gzon ,frytin,frytin e veres
edhe gjelbrimin e pranveres
kah e,gzon tė kuq flamurin
kah e gzon tė hanes nurin
kah e gzon shijen e diellit
kah pa lot han buken t'miellit
kah e, mbanė t' drejten pa lak
kah i mbanė vllazri e gjak
edhe tė vetin tė ėmblin fis
komb e fe e,tirq' e' plis
edhe bardhsinė nė mendje t'vleres
kėngėn shqip si zogu i veres
edhe muziken ėmbėltare
ah traditen tė lashtė shqiptare
edhe ,t'bukuren mendjehollen,
institut, spital e shkollen
edhe punimet prej argjili
fllad e aromė gjak karajfili
kah i mbanė t' lidhur me deje
pėr nji komb gjuhė e tri feje
kah e mbanė at amanetin
kah si sytė e don tė vetin
farefis e tokė e detin
kah e don lumin me rrjedha
kah i don po dhi e edha
kah i don dele e bagti
kėngė tė fyellit n' sukė e vrri
kah e don bujqsinė n 'pėr ara
me shkepė faren kah ugara
edhe nė lavra edhe agrume
un ia dua kohrat e'lume
vendit tim ,e jo ,rrugė t' krimit
Ia dua rrugen e arsimit
edhe katedrat fakultetet
mos me i pshty t' mira adetet
edhe tė fisshmet qė jan n' kanu
me i shkelė,krimi gurė e dru
o un e kam pra kėt deshirė
qė atdheu shqipnija e'lire
prej qamrije ku rrjedhė loti
deri n' kosovė me e bekue zoti
Mirė me i shku po stina e,moti
mirė me i ecė ato uzina
me i kndue zogj e kanarina
mos me i qa ma moti as stina
veq me i qeshė ylli ma i pari
kur nė dritė tė qelė si ari
me shpresė t' re ,kah maja e qiellit
edhe ku pin ai zogu i prillit,
pėrmbi valė e nė currila
ku qeshė stina n' karajfila
ku pin era e puhija
uj valėzorė nėpėr lajthija
kshtu ia dua un nanes time
kėt dėshirė ekam me vlime
edhe nė vargje ,tė kullimit
germė pėr germė me gjak tė vlimit
edhe ,n.germė tue lidhė damarin
n,gjuhė t' ,kullue siq kullon barin
ujė e era e bardha rana
qiell e dhe siq kullon hana
o un e kam dėshiren t'motit
po u bėj be nė stinė tė zotit
nė tokė e dhe tė kastriotit
pllambė pėr pllambė i dua tokat t' lira
rrnoft shqipnija zemermira
siq ėsht rrezez e lashtė antike
gjithmonė rrnoftė mbi dhe etnike
gjithmonė paqe gzoftė mbi dhe
bashk me ndejt me i gjak n' tri fe
me njė gjuhė e unitet
shqip u gzofshin tokė e det
edhe zallet bari e fjera
me stinė t' bukura i lulzoftė ndera
shkolla e dija e paqja prore
ndejtė si lulja nė tokė arbnore
mos e shkelt dheun tonė ma zia
bardh gjithmonė pastė jetė shqipnia

mos i u,theft ndojher qeliku
mos e,shkelt ma kurr armiku
veq e lirė deri n' merdare
u lulzoftė me gjuhė shqiptare
-----------------------------
Autori xhelal ferizi l-i-r-i-k-u- mėrgimtarė
---------------------------------------------

lirik
21-05-09, 00:25
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Arsyes i kam thirrė nga e mundshmja
---
Nga e mundshmja i kam thirrė arsyes
tė mundshmes i kam thirrė nga arsyeja
u bėra logjikė u bėra gjykim i tė mundshme pasqyres
qė ti thrras nė qendėr tė vetdėdijes tė dyja
---
kur mbjellja kėt farė nė cak
mbihej arsyeja nė tė mundshmen lulzonte
dhe lėmueshėm e mundshmja ecte nėpėr gjak
arsyeja nė tė mundshmen ligjėronte
-----
por kur i thirra tė mundshmes mbi arsyse
e arsyen mbi tė mundshmen ndoj her
kam mbetė si caku i pėrthye
qėllim i munduar i mjerė
---
Autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
21-05-09, 00:27
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
.................................................. .....

Mohime nėpėr vite
---------------------------

Autori xhelal ferizi
*******************

e mohua mė ka edhe adina
edhe sara e diana
prandaj e huaj mė duket stina
thue puls shqip nuk rrehė dardana

***
edhe elina e admina
nuk gjejnė fjalė kund t 'zemres sė gjerė
dikurė ishin kanarina
sot m' kan lanė si zog tė mjerė
***
nuk ua ndjenė kush cicėrimen
buqja koken s' kthen sa i ...vrik
edhe lulja ma ktheu shpinen
nuk ma ndjenė lotin n 'qerpik
***
nuk po pyesin per plagė t'mia
as pėr zemer gjevahire
porsi e ftofta akull hieja
mi mohojnė shndritjet safire
***
veq pse un jam mergimtari
veq pse dhe dua e qdo pip
veq pse jam nji zog shqiptari
degė me degė qė dua t' kndoj shqip
***
Autori Xhelal Ferizi
liriku miku i pandashėm i pendes shqiptare
.................................................. ................

lexoni vargje nga autori xhelal ferizi tregoni shokut shoqes
------------------------------------------------------------------------

lirik
21-05-09, 00:28
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mbajeni fjalen dhe besen
---
Autorė xhelal ferizi
---
fjalen mbajeni dhe besen
mbajeni fort dashurinė
mbajeni amanetin atdhe
mbajeni bukurinė
kulluar si embanė lulja vesen
mbajeni nė sy e zemer
etnike mėmė shqipėrinė
mbani komb e fe
mbani zemer ilire
mbani fort gurė e dhe
mbani zakonet gjevahire
mbani farefisin
mbani fort traditen
mbani ruani tirqit xhubleten e plisin
cicėroni si zogjt diten
duani tuajin identitetion
qėndroni shqip si gurė
duani lumin tuaj e detin
lidhni nga zemra nė zemer shqip urė
lartsoni gjithmonė fisnikėrinė
lartsoni me famė shqipėrinė
amanet artin muziken
ti ruani si sytė e driten
ti ruani si margaritare
runi ju shqip kto visare
ruani diamantėrisht kto tipare
duani ju vlla e tuajin gjak
duani shqipni e bajrak
duani kala e bedena
shqipen e famshme n' dy krena
duani gjithmonė atdhe
lindndni e vdisni shqip me njė fe
njė fe ruani nė secilen degė e pip
feja kombtare shqip
vraponi gjithmonė pas mirsisė
punoni pėr hirė tė etnisė
punoni pėr hirė tė shqipnisė
o djem e vasha stėrnipa tė kastriotit
punoni pėr hirė tė zotit
pėr hirė tė emrit shqipni gjenetike
pėr hirė tė ksaj perle etnike
pėr hirė tė yjve tė hjeshisė
pėr hirė tė artit t' lirirsė
pėr hirė tė sharmit t' ylberit
pėr hirė tė etikes e nderit
pėr hirė tė stinve e motit
pėr hirė tė mshires sė zotit
mbajeni fjalen dhe besen
mbajeni e kurr mos e lshoni
mbajeni tė bukur jetesen
shqipėrinė mėmė ta gėzoni
lirinė shqip ta lulzoni
---------------------
Nga autori xhelal ferizi liriku
--------------------------------

lirik
21-05-09, 00:30
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kush me fe e gjuhė tradhtare
----------------------------

Autori xhelal ferizi nė mėrgim
---------------------------------

kush me fe e gjuhė tradhtare
kush me maskat e mashtrimit
me do mjekrra nė tokė shqiptare
po e luajn lojen tė kob e krimit
---
kta po i luajn do lojė mbi dhe
porse gjakun ma kan ujė
hyjnė pėr pare nė njimi fe
pse kuletė po hapė i huaj
---
ndahen nė sekte tė padronit
thue se ėsht shqipnija i loder
veq pse e don loja e demonit
me na vu ndasi me koder
---
her me mure deri nė qiell
mos me lanė shqiptarė mbi dhe
me vu mure deri nė diell
shqip etnija mos me nxe
---
mos me pasė zemra shqiptare
gzim sa i rreze kund ne gjak
me e lidhė nė gjemba shum fetare
mos me u pa shqipja n' bajrak
---
mos me pasė kund ilirian
shqipja askund mos me ligjrue
veq dervish e taliban
e vehab me na mbulue
---
mos me u dukė kund sa njė fletė
shqip ligjrimi as shqip behari
shqip mbi dhe mos me pasė jetė
veq pse kshtu don nderkombtari
---
mos me pasė shqiptarė me fe
me na kja me mallė shqipnija
nė mija klane pėrmbi dhe
me na u nda n' sekte etnija
---

me na kja gjithmonė foleja
me u dukė qyqe gjeraqina
me na mblue me sekte tė reja
shqip t' mos kndojn ma moti as stina
---
e kahdo shqipnisė etnike
si e don e huaja fe sektare
me jehue n' ndasi armike
ndermjet fiseve ilirike
---
a thue kshtu t' mjerė pėr pak pare
shisni gjakun shisni token
me e harrue fe' n' tonė shqiptare
me e mbytė n'sekte shqipni loken
---
mos e thashtė kshtu perendija
ma mirė vullkanet me shperthye
se me u nda me fe shqipnija
nėpėr fise e gjallė me u thye
---
se nuk jem ne jo wehab
as dervish e as shehlerė
as nuk jem turq as arab
por shqiptarė jem o tė mjerė
---
pyetni vet ju tė gjith ylberat
pytni diell e pyetni hanė
kur mbi dhe kan nisur vlerat
aty u nis shqipnija nanė
---
autori xhelal ferizi

lirik
21-05-09, 00:31
2
po ne e kishim moderninė
edhe veshjen europiane
si askush mbi dhe etninė
pamje e bukur iliriane
---
po pse tash ra dhe i joni
e mbuloj n' ves talibani
sa pagoi djalli e demoni
me u ba kukull iliriani
---
ah medet disa dembel
dalin tė mjerė n’pėlhurė e fe
me na i lidhė zemrat me tel
gjemba e gjak me derdhė si rrke
---
me na i shpue zemrat shqiptare
me na e vra traditen t' motit
me na vesh n' sekte fetare
shqip t' mos kndoj ma gjuha e zotit
---
e tue hapė kan dalė hendeqe
me kuletė shkojnė tue dihatė
me e kurthue shqipninė me leqe
me rėnkue etnija e ngratė
---

plagė po hapin nė tokė shqiptare
e shqiptari rrin n’duar'kryqe
kah larmi i mbjellin fetare
siq rrin n’ rrema e mjera qyqe
---
se me gjasė e shtroj paraja
e ka shtrue me kuleta
si zengjini e fukaraja
shqip s' po i duan ma trojet t' veta
---
se s'po u mbushė ma sy shqipnija
kahdo ėsht margaritare
se fe tė reja sjell tregtija
pėr me i vyshkė ndjenjat shqiptare
---
ne kem pasė kisha e gjamija
qka na duhen sekte t’reja
pse me kob me u shtue etnija
heu shqipni q’ don me t’vra rrfeja
---
po q ’ na duhen ne talibane
sekte t’humbura sa shpellore
mbi shqipni e tokė dardane
po kto jan lojra djallzore
---
po kto jan t ‘paguame n’ pare
pėr me kputė shum shpresa e ura
per me vdekė zemrat shqiptare
mblue me myk e agjentura
---
msynė nder ne gjithfar kleriku
ortodoks e evangjelija
vatikani e katoliku
teqe e kisha e gjamija
---
tė gjith me pare me ndrrue zemer
shqip ma rimė t' mos rrahė nder ne
as shqipni t'mos ket me emer
thue se kurr nuk ish mbi dhe
---
fytyra jonė ėsht ftyrė ilire
porsi sharmi i bukurisė
porsi arti mbi safire
me vizllimė tė shkėlqimsisė
---
po q’na duhen mjekėrrzi
ata nė gjak shqip jo s' kan vlime
kan dalė fatin me na e nxi
pėr me sjellė kob e mallkime
---
me na nda me mure tė reja
me na na nda n' sekte fetare
mos me pasė shqipni si rrfeja
ndjenj me gjak as gjuhė shqiptare
---
se pagua ka interesi
lamsh i mbshtjellt me u ba etnija
me u perthurė shqipja kti vesi
nė lak me mbetė pėr jetė shqipnija
---

se modern ka ecė shqiptari
me plis t ‘bardhė kan hy nė gjamija
modernisht si qehlibari
lutė ėsht shqip te perendija
---
edhe nė kohra shqip ka vlue
gjaku nė zemer qehlibare
gjuha shqipe ka ligjrue
si bilbilat nder behare
---
por se kurr toka shqiptare
sikur sot nuk ka marr hov
me do sekte antikombtare
her wehab e her jehov
---
veq pse e huaja ajo valuta
po paguan hiq pa pune
me mbetė qyqe sqepekrruta
n' sekte t' huaja me vajtue
---
eni nė vete ore tė mjerė
fe e tė parė mos bastardhoni
se shqipnija ka ma vlerė
zotin shqip ju ta nderoni
---
zoti juaj ėsht zot i qiellit
mjaft me harrna e me ispeqe
ah ndėgjoni o tė bijtė e diellit
dojnė tė ju fusin nė rrugė me leqe
---
sekte sekte besimtare
tė largojnė prej vlere e pune
e nji dit me thikė vrastare
tė ju ndezin lufte e dhune
---

dikush tė vret ndonji suni
dikush veahab e ndoj shiit
qė mbi dhe tė mos ket shqipni
e lashtė etnija tė mos shoh dit
---
mandej vriten babė e djalė
kush per sekt e kush per fe
zemra shqip thonė ka me u ndalė
mos me pasė shqipni mbi dhe
---
veq pse tė mjerė tė cekt me mendė
pėrmbi dhe u gjeten shqiptarė
ju kam thanė heret me pendė
se mbi dhe ka shum tradhtarė
---
veq pse u gjeten do dembela
qė me hanger duan pa mund
do fakira e teveqela
qė duan shqipes me i dhanė fund
---
me ligjrue nė gjuhė t' wehabit
farė as fis qė s' ua dijmė fare
nė hindus e nė gjuhė t' pangjabit
me na u mbushė trojet shqiptare
---

prandaj vuajt gjith ka liriku
prandaj zemra mua m’ ėsht djegė
se s’m'punoj fati as qeliku
qė shqipninė ta shoh si shegė
---
jo at’her nuk m’ punoj ora
per me dalė vargjet shqiptare
sot po me dridhen zemra e dora
kah po mbijnė sekte barbare
---
rrnoftė moderne dardanija
edhe etnikja e lashtė shqipni
agjenturat i mbloftė zija
qė shartojnė mbi dhe tradhti
---
ja pse veshen e stėrkeqen
me pėlhura ashiqare
dikush grua tue mbajtė feregjen
jo pėr fe por pėr pak pare
---
eh mendon se harrni i mjeri
e mbronė normen e moralin
porse normen e mbanė nderi
harrni s'mbronė as qikė as djalin
---
as nuk mbronė harrni kund grue
burrė as moshė mejkrra nuk mbronė
as feregjja me u mbulue
shqip le tė veshet toka e jonė
---
jo me u shitė pėr metelik
jo me u shitė pėr joshje tė huaj
dua veq diellin ta kem mik
nė rreze shqip tokes ti shkruaj
---
dua ti shkruaj me gjuhė shqiptare
zemren shqip ja dua kti dheu
dua mbi dhe gjuha amtare
shqip t' ligjroj si skenderbeu
---

siq ligjroj dikurė agroni
edhe bardhyli eteuta
shqip bilbili kah dhe i joni
shqip t' flutroj gjith sqepekrruta
---
jo me u shitė e jo me u ble
neper tregje e n'pėr pazare
kushdo del shet sekte e fe
tue na e nda etninė shqiptare
---
dikush shitet burrė e grue
nė rrugė me dalė me harrna e fe
veq pse shpirtė s’ kan me punue
shqip me rrmihė mbi gurė e dhe
---

s’ja don shpirti djersen t’ballit
per me dalė kund nė prodhime
pėmbi dhe e kokrra t ‘zallit
veq me e vra don shqipninė trime
---
vrit me fe vrit me pasoja
regrutou pėr hesap t’huaj
pėr fjalė “t’huaj qė del nga goja
oh nanė shqipni sa shum po vuaj
---
pashė at zot ju harrnagji
nė shtof n’pėlhurė tė talibanit
a mendoni ju nė orgji
me ja kthye token dardanit
---
a mendoni se perendija
rrin nė qiell veq pėr jehov
pėr vehab e vese t’ tija
pėr t’ krishterė e pėr moskov
---
a mendoni se zoti i jonė
i njerzisė e i planetit
per sunit rrin e mormon
qė vėrshojnė si ujt e detit
---
ai rrin n’ qiell edhe pėr njerz tjerė
ai ėsht prore lart pėr ne
jo pėr sekte e pėr tė mjerė
qė pėr kob thrrasin me fe
---
perendija rrin n'qiell prore
me shum gaz e dashuri
pėr shqipninė e lashtė arbnore
qė i shndritė dheu me bukuri
---


e kto fe n' harrna e qarqafe
me pėlhura e ispeqe e shamija
na shtrojnė n' ndarje e tarafe
per me u vyshkė n’kulturė shqipnija
---
duan’ shqipninė e modernisė
pėr ta vyshkė n’grupe mizore
larg me e mbajtė prej perendisė
me ja marrė driten qiellore
---
qohuni shqiptarė bre ju ju vraftė ai zoti
qė ju mbanė kah kupa e ana
e mos leni sa tė jet moti
as wehab as talebana
---
as mos leni nė shqipni nanė
tarikat as klan qė vret
pėrveq drites n diell e hanė
t' lulzoj shqipja n' bereqet
---
zotin shqip gjithmonė ta dini
gjuhen shqipe tė shejt nė cak
bashk nė nji fe tė gjith tė gjith tė rrini
shqip me vlue nė t' arbrit gjak
---
veshuni bukur si u ka hije
modernisht si e don europa
e mos thani tokė etnija
mjaft jem nda me me mish e copa
---
jo me u shtrue e me u pėrulė
veq pse ofron irani pare
diellin shqip ta keni vulė
dashurinė pėr fe shqiptare
---
e mos ndegjoni ju telallin
blersin n' tregje e mjeraninė
mos i shkrumbni gurė e zallin
n' sekt me shndrrue lashtė shqipninė
---
se mbi dhe do tė jet qelike
kahdo i rrin mbi dhe natyra
porsi sharm shqipja etnike
porsi hanė ka me i shndritė ftyra
---
e ta dij kahdo e gjith bota
me ato fise e rrokullija
kahdo endet fjala e rrota
se nė shqip ligjron shqipnija
---
e nuk shtrohet me ato fise
e nuk shitet as nuk blehet
gjuhen shqipe e ka hise
shqip gjallon e shqip do tė ndjehet
---
e mjaft ju kryet ja mbajtet nė sater
me teater e me klane
se shqipnija s'ėsht teater
---
pė tariqet talibane
--
as me u zie n' qorba e qervishe
as me sekte as n' grupime
mos me i mbetė sa i bakllavė grishe
tue e nda parja me mjerime
---
veq pse don i huaj hangjija
pse me qejf ja qet hesapi
her masoni e tarikgjija
tue coptue porsi kasapi
---
e i shtrojnė kurthe e lavde nė tokė
mos me i ardhė era etnike
mos me u pa shqipja n' dy kokė
me ju shlye gjurmt antike
---
pse don moska e teherani
talibani e athina
me u vyshk s gjalli iliriani
t' mos ligjroj ma shqip mot as stina
---
e her n' pėr kisha e her n' minare
me ushtue prore zėrit tuej
me na i mblue zemrat shqiptare
ligjerimi i gjuhes t' huej


autori xhelal ferizi

lirik
21-05-09, 00:32
3
pėr me u shtru nė tokė shqiptare
pėr me e prishė gjakun ilir
kund mos leni sektė barbare
as lugat kund as vampir
---
se kto s’jan besa kurgja tjeter
veq me e futė thiken nė etni
nė kambė jan que djaj e lugeter
mos me lanė mbi dhe shqipni
---
se kto jan veq do pagesa
asgja tjeter jan shkretira
shqip le tė mbillet fjala e besa
se shqipnija ėsht ma e mira
---
si kah qielli e si kah toka
kund nuk ka shoqe mbi dhe
rrnoft shqiponja me dy koka
qė e bashkon shqipninė me fe
---
jam europė po thrret shqiptari
kahdo gjėmon ky dhe i joni
mjaft me lojė djallzi barbari
mjaft me sekte m’regrutoni
---
e ju tė mjerė ah mjekrragji
ju ftyrkqij’ e leshatak
mjaft me sekte e me orgji
se shqiptarė jeni me gjak
---
penda ime tridhjet vjet
mė jan kan mbyllė portat pėr n’zemer
agjentura e shum luget
pse shqiptare ish me emėr
---
por se sot po derdhet si ari
po ligjron me gjuhė antike
po godet qdo skutė tradhtari
tue ligjrue n vargje lirike
---
e mue mė thonė xhelal ferizi
jam liriku qė n' varg rri gati
le ta dij moska e inglizi
se nuk m shtron mua tarikati
---
le ta dij edhe arabia
se un shqip dua gurė e dhe
dua njė zemėr tė ket shqipnija
shqip me rrahė nė gjoks si fe
---
ju nė atdhe shum keq mendoni
se na i zgjedhė pun’t amerika
ato sekte ti largoni
nė kambė o burra djem e qika
---
shqip kėndoni perendisė
shqip ju ktheni sytė kah qielli
shqip kėndoni dashurisė
shqip ti mbani mbani shpresat kah dielli
---
shqip tė luteni andej kah zoti
shqip tė ju vloj gjaku nder deje
shqip ligjroft gjith stina e moti
shqip shqipnija u lidh't feje
---
duam nji ligj duam nji dekret
per me e nxjerrė partitė shqiptare
le tė votohet n’ parlament
mjaft ma sekte shkatrrimtare
---
me mija sekte ky komb i vogel
e kush mbi dhe don tė punoj
sa krye miza me tru t’ vogel
bashkpunojnė porsi langoj
---
me fe tė huaja e me klane
e mbi dhe s' mbetet shqipni
puna tė vloj e shqip n gjuhė nane
tė na ecė dija n' etni
---
e mos mendoni se vet zoti
nuk e din gjuhen shqiptare
se ai kullueshem porsi loti
e ligjron nė udhė qiellatare
---
e mos u ndani ma me klane
qė rrėnojnė themele tona
ikni ju ndasisė mjerane
se mbi krye na rrin zezona
---
se na sillen pėrmbi troje
greku e rusi e pansllaviani
ikni larg prej kurthe e loje
tė mos ju blejė lirė talibani
---
as vehabi as dervishi
vloni shqip me gjuhė e fe
tė mos ju ndajnė si tym kamishi
pėr pak pare me ju ble
---
se e bukur shqip ėsht jeta
edhe shkolla e adeti
kob i huaj gjith ėsht kuleta
lot na mbushen toka e deti
---
e mos vraponi si rrogtarė
mbas gjithfare bestytnije
por mbi dhe rrnoni shqiptarė
me gjuhė shqip yllė bukurije
---
mos vraponi si langoni
mos vraponi si krokodili
se nė shum fe dheun e rrėnoni
nuk ligjron ma shqip bilbili
---
e shqipnija duket ndryshe
ndahet nė copa e gremina
vajtojnė qyqe e dallėndyshe
veq n' gjėmim kjajnė moti e stina
---
e pse vrapojnė kaq shum mbas vesit
e pėr pare ndrrojnė lirinė
pse i lpijnė pjatat t' interesit
pse si zonjė se mbajnė etninė
---
por vrapojnė e tue dihatė
pėr me u dukė nder tarikate
por si qyqja zogu i ngratė
n' ligjrim t' huej mbi rrema nate
---
kur e arit ėsht shqipnija
kur ma e bukura duket fe
kur shėndritė porsi ingjija
si nji diell ari mbi dhe
---
pse vraponi pse vraponi
kush mbas urdhri e mbas padroni
porsi bushtrat hunguroni
kush si qenė kush si langoni
---

kush si qenė kush si zagari
veq pse ne punė nuk i vlon gjaku
pėr nji rrotė a kryq dollari
bjen n’kurthė sekti e tė qdo laku
---
po a ma mirė me vdekė shqiptarė
me gjak t' kuq e gjuhı sheqeri
porsi dielli rrezatarė
qe sharton me hark ylberi
---
po a ma mirė shqiptarė me rrnue
hiq pa u nda me sekte e fe
e shqipnia me ligjrue
shqip me shkollė gjithmonė mbi dhe
---

tė ndalohen nė qdo seli
tė rruajn mjekrrat e t’ndrrojnė veshė
mjaft lodruen me hajmali
n’ mashtrim sektesh me na gjveshė
---
sa pėr fe ne patėm fe
pse tė na vijnė ktu nga shkretira
nji miljon e sa ide
kur shqiptare ėsht fe ma e mira
---
nuk dua kulte si indja
qė beson nė kafshė e lopė
mjaft ma mjaft ka hy tradhtija
qė shqipninė don n’ njimijė copė
---
her me fe na del irani
her na dalin tarikgji
her shiit her talibani
ordodoks e jehovgji
---
e ku do tė ket shqipni mbi dhe
ku i thonė tokė e kastriotit
kur jan lshue aq shum mbi ne
thrrasin mni gjak e rrke t’lotit
---
thrrasin kahdo veq me vra
veq me gri e veq me pre
me urrejtje pa ja nda
kush me sekt me klan e fe
---
e me kob nė emer feje
ndajnė dy vllezer te nji nane
mos u lidh shqiptarė ksaj zeje
beso nė tokė e nė dritė hane
---
nė dritė dielli e nė dritė kaltrije
besoj qiellit besoj motit
beso shqip nė shkollė e dije
besoj gjuhes t' kastriotit
---
besoj nderit e besoj punes
tė vertetes besoj etikes
se shum fej jan kult i dhunes
tė vrasin fiset e nanė etnikes
---
as dy gurė s ti lėnė mbi dhe
nuk lėnė bashk kund babė e djalė
nėnė e bi ti ndajnė me fe
diellin shqip kan me ta ndalė
---
do ta ndalin edhe detin
valen shkollen gurgullimen
do ta vrasin bereqetin
vargun shqip me t bukur rimen
---
pse per sekte me u shue etnija
pse nga i huej me u shue shqiptari
pse don sllavie vehabija
mos me u fol kjo gjuhė si ari
---
pse ne borgj aspak si kemi
ktu na la zoti n' ballkan
shqip t nji zemre ne bij jemi
nuk jem grek as taliban
---


pse kshtu qenka qytetnija
a thue e don kshtu qielli e zoti
jo n’ kėt kurthė t’ mos bjerė shqipnija
modernisht t ‘rrin kthye kah moti
---
ktheni sytė ju kah gjithsija
mjafton njiher me sy pėrpjetė
n' lutje u merrr vesh mirė perendija
nėse shqip luteni n’ jetė
---
mos u druani e ligshtoni
me besė n’ zot mjafton lartsije
shpirtė e zemer ti drejtoni
n’ pėrkushtim prej perėndije
---
s’ ėsht nevojė n’ harrna me hy
pse irani paguan pare
as n’ jehov shpirtat me i thy
rrini n’ besė e fe shqiptare
---
shkoni nė veshje si europa
ecni bardh me zemer pune
se shqipnija ndahet n’ copa
kur n’ shum fe t’nxitet prej dhune
---
ikni kurthave talibane
ikni pezhgėve kahdo t’ferrit
rrini me yje e dritė hane
me shpirtė n’diell ‘jo n’greminė t’ territ
---
e sa pėr zotin ai ju ju don
kur tė ju ndjenė nė gjuhė shqiptare
zemra juaj nė shqip kah vlon
nė lutjet tuaja gjithkombtare
---
aman shqipe pėrmbi dhe
nuk ėsht paraja krejt nė jetė
jo me u shitė jo gjith me u ble
pėr nji pare sa njė fletė
---
se nė dheun qė na e la i pari
plot lumej e begati
me punua duhet shqiptari
nė’ prodhim ku i thonė shqipni
---
Autori nė mėrgim poeti lirik Xhelal Ferizi
----------------------------------

lirik
21-05-09, 00:33
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kush jam un nėse kam pi
-----

Nėse kam pi nė kupen e djallit
edhe nė kupen ėngjėllore
edhe nė kupen e hallit
nėse e kam pi detin e kullimet zallinore
---


kush jam un at'herė
qfar larmije qenkam mbi dhe
nėse e kam pi kupen e mjerė
bes'prerjen qė mė ka pre
---
kush jam un nėse kam pi
qka kam gjetė pa hile
nėse kam pi shkrumb e lot e hi
nėse i kam pi bashk skile e krajfile
---
kush jam un nėse kam pi
gjak nė vend tė ujit e lote
dhimbje e halle e dashuri
brenga e enigma n'pėr mote
---
nėse kam pi mashtrime e besė
nėse kam pi urtsi e ari
kush jam un nėse kam pi qėndresė
burrėri e gajret shqiptari
---
kush jam un nėse kam pi
vuajtje e trajtime mizore
nėse kam pi bardh e zi
e mallė pėr token arbnore
---
kush jam un nėse kam pi dėnesje
nėse kam pi dėshtime
kush jam un nėse kam pi qudira e mbresje
vuajtje padrejtėsi e ankime
---

nėse kam pi vuajtje e mjerime
kam pi edhe nga kupa e lumturisė
nga qastet e dashurisė plot me vlime
mė thuaj kush jam un o qielli i perendisė
---
Autorė xhelal ferizi
--------------------

lirik
21-05-09, 00:33
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Atdhe
---
Xhelal Ferizi
---

mė tė bukuren fe e ruaj pėr ty
mė tė bukuren dashuri tė sjellur nga mahnia
mė tė bukurin tė zemres sy
vrojtues e ruaj kah etnike shqipėria
---
ma tė bukurin yllė qiellorė pėr ty e ruaj o atdhe
qė ta dhuroj njė ditė si stoli
ma tė bukuren ndjenjė dhuratė shqip fe
pėr ty i ruaj nanė shqipni
---
pėr ty e ruaj mė tė bukurin kandil
mė tė bukuren dritė
e ruaj mė tė bukurin karajfil
dhuratė me ta sjellė njė ditė
---
pėr ty i ruaj mė tė bukurat fjalė
pėr ty e ruaj mė tė miren zemer
pėr ty e ruaj mė tė kthjellten poezi si valė
etnike me tė stolisė me emer
---
pėr ty do ti porosis mė tė bukurit kėndimtarė bilbilat
do ti kėrkoj mė kėndshmet lehtė flladshmet puhi
do ti gjejė mė tė kristaltit currilat
ty do ta dhuroj mė tė virgjren dashuri
---
do tė bėj t' pėrjetshme ty kurorė me rreze
pėr ty do tė lidhi vargjet ma magjike
un ty nėpėr moshat qė tė vijnė me breze
do ti lulzoj vargjet o mėmė e lashtė antike
---
Autori xhelal ferizi

lirik
21-05-09, 00:35
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pisllėku i lumturisė
---------------------------
Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
.................................................. ................

Pėr ta gjetė lumturinė u,turren nėpėr pisllėqe
Tė gjith tė bijtė dhe bijat e mėkatit
Kush shkurt e trup plehut e,kush rruges tėrthore
dikush krimit e servilisė
dikush brrylave mbi karriga
jargėt e pista ju delnin
e pisllėqet e liga
dikush trup rrugės sė tradhtisė
qfar gara nėpėr pisllė satan demone shtriga
laviret lakuriqe ju ndihmonin
disa me grabitje
disa me maska vraponin
bėrtisin me jargė nė gojė atdhe atdhe atdhe
pushtet liri dashuri
vjedhja kudo shpresat shqiptare duke i bre
dikush lart mbante grusht dikush dy gishtri
pisllėk pisllėk pisllėk
vraponi vraponi mbas ti
dikush qante me bollėk
dikush pėr bashkim vllazrim me nostalgji
dikush me lot krokodili
ushkuret nėpėr kėmbė pėrthureshin
vetlavdija gjoksa groponte
grabitje kahdo e pist
llafe plot gojen merita
vrapi mbas lpirjeve dihaste
gjuha per pislleqe lėpihej
Kur qielli po i shihte habitshėm
Mori koken nė duar
Me gjak tė syve lotoj e tha
Po si mund mund tė gjendet lumturija nė pisllėqe o,njeri
Dhe shterrshėm ra pėr'dhe duke mallkuar,gjithqka,
as qielli as ndonjė kupolė tjetėr
nuk i mbulon ma pislliqet
as perdeja e zezė nuk i mbulon dot ma
sa zezė lumturia nėpėr pisllėqe
q' lumturi bastarde
---------------

Xhelal Ferizi autori
----------------

lirik
21-05-09, 00:35
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Zemra e dashurisė
--------------------
Autori xhelal ferizi
...............................
zemra kur rrahė nė shėrbim tė dashurisė
si lulja ėsht nė stinen e pranveres kur qelė
ajo ėsht si vet pulsi i rrezanisė
nė gjuhė dashurije me folė kur del
---
pulsi i sajė dashurisht tingllon
kur dashurija me rrahė e nxitė
zemra e dashurisė harlisshėm pulson
kur ajo dashuron, shekullin e bėn ditė
---
pulsin dashurija e pushton
ritmin e dikton ajo vet
zemra e dashurisė qiellin e zgjeron
gjakun e ka gėzim det
---
zemra e dashurisė gjakun e ka si ujvarė
derdhet gėzueshėm nė gurrė
shijen e ka si shegė e kuq porsi narė
nuk del nga dehja kurrė
---
zemra e dashurisė ėsht zemer puls'tare
pulsin e ka si vet mahnija
ajo fluturon si njė zogzė shtegtare
degė mė degė ku shkon dashurija
---
zemra e dashurisė ėsht si qehre e yllit
si qehre e karajfilit
ajo ėsht si flladi si puhija e pyllit
pulsin e ka si nė pranverė zemra e bilbilit
---
zemra e dashurisė ėsht si qehre e beharit
si vet arti i lulzimit
ajo ėsht si shpirti i rrezanik diellatarit
ėsht vet shkrirja e pėrkushtimit

---
damarėt i mbushen shekuj fjalė kur dashurisht ndizet
ėndrrimet krahlirė nė barkusha i dalin
ajo deh'tarisht i dehė kroje e mrizet
kodra as maja nė flutrim se ndalin
---
zemra e dashurisė me hove rinore
pulsin e ka si vullkani
ajo vlon nė gjuhen ma ėmbėlsore
nuk e ndalė as qielli asnji lloj tavani
---
zemra e dashurisė ėsht porsi kopshtijet
ato ma tė bukurat ndėr ne
ajo i lidhė ndjenjat ma tė bukurat fijet
si ėndrrat ma tė bukura mbi dhe
---
ajo ėsht mbi erė vet imagjinatė
ajo mbi ylbera me puls lidhet porsi ngjyrė
zemra e dashurisė ma e bukura dhuratė
qė e ka dheu materja mbi faqe e fytyrė
---
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
.................................................
---

lirik
21-05-09, 00:38
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ikni Hajdut e Harbut
---
Shkruan Xhelal Ferizi
---
Ikni Hajdut e harbut Ikni Vrastarė
Shitsa tė dheut e tė gurit
Ikni Shėrbtorė Stėrshits Mercenarė
Duam Atdhetarė Rreth Flamurit
---

Prona e Pėrbashkėt kombtare ėsht e nuk shitet
Si u Shit miniera Qeliku e Bulqiza
Telekomi feronikli e damperi po gatitet
Po i shitet shqipnisė era ajri e puhiza
---
Do ti shiten edhe dhe e det e ranė
Do ti shiten Vajguri e ujė
Diell e żje e hanė
Qakajve e rriqnave tė huaj
---
Ikni Harbut shqipfolsa mercenarė
Se Prona e Pėrbashkt ėsht e shqipnisė
Me Bimė Me Dhe e Me Farė
E tė Parėve ėsht e Trashgimisė
---
Ju Shpirtin Shisni Babė e nėnė e djep
Ju Shisni Gjak e Fis
Ju Shisni Vrrije Male Pyje e Shkrep
Ju Shisni Traditen Gjuhen Gjubletė Lahutė e Plis
---
Ikni Harbut Zhdukuni Servil
Ikni Ju nuk’ Jeni Tė shqip Dheut
Ju Jeni Hajdut Qapoj e Kopil
Nuk Keni Damarė tė atdheut
---
Ikni Shporruni Nga Toka Shqiptare
Shėrbtorė e Puthadorė Tė Padronve
Ikni O Farė E Keqe Mercenare
Ikni o Shėrbtorė tė demonve
---
Ikni Nga Shqipėria Etnike e Lashtėsisė
Se Ju Lindė Jeni Pėr Rrogtarė
Ikni O Pjella e Zezė e Djallėzisė
Se Jetė Don Kombi Shqiptarė
---
Autori xhelal ferizi liriku mėrgimtarė

lirik
21-05-09, 00:39
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Le tė vdes shqip duke dashtė atdhe

Autori xhelal ferizi

le tė vdes duke dashtė atdhe
damarve duke u dhėnė infuzion shqip
le tė vdes shqip me fe
pėr secilen degė e pip

---
le tė vdes shqip duke dashuruar token
shqip duke pėrkdhelė barin
le tė vdes shqip nė etnike shqipni loken
shqip duke ligjru pėr shqiptarin
---
shqip e dua varrin e gurin
shqip i dua yjet
shqip le tė vdes duke e puthė flamurin
arat e malet e pyjet
---
le tė vdes shqip duke shijuar gurrat
dhe e baltė e zalle
majat shqip ti pushtoj suka e kodra e currat
shqip dua tė vdes mbi halle
---
shqip du tė vdes nė tokė
shqip du tė vdes me zemer
shqip o miq e shokė
shqipni ku i thonė me emer
---
le tė vdes nga dashuria
shqip duke shqipzuar
amanetet shqip tė mia
shqip nė atdheun e bekuar
---
dhe nuk dua asnjė fe tjeter
shqip dua tė jemė me mushkėri
me zemer e gjak te vjeter
shqiptarė i etnikes shqipėri
---
dhe dua shqip tė ndrroj jetė
shqip duke dashur atdhe
shqip nė nėn dhe nė varr kam me u tretė
por shqipja do t' m' rrin mbi dhe
---
---
Nga autori xhelal ferizi liriku

lirik
21-05-09, 00:42
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėse bėhem poet

Autori xhelal ferizi

Nėse bėhem poet vet do tė flas me zemrat e luleve
nėpėrmes rrahjeve e tik takeve tona
me gjuhen ma tė bukur tė shpirtit do tė komunikoj me shijet e fasuleve
zemra ime do tė jet e tyre prona
---
do tė flas pastaj me secilen fije
nė petalet e luleve pejzėrisht aromėsisht ku lidhen
do tė lidhi pazgjidhshmėrisht ndjenjat me ato nėpėrmes ndjesie
kuvend do ta bėj shpirtin tim aromat e tyre ku mblidhen
---
dhe do tė jem vet shpirti i palces sė pėrkushtimit
me to do tė bashkoj dashurinė
do tė bėhem vet arti i njėsimit i bashkimit
pėr hirė tė butsisė sė tyre do ta shkrijė nė art ndjeshmėrinė
---
un do tė jem vet ciceroni i karajfilit
pėr manushaqem do tė jem vet currili
pėr lulkuqet do tė bėhem vet zėri i bilbilit
pėr gongjen do tė shkrihem si kandili
---
pėr shegen do tė jem oratori vet
do tė prodhoj vet artin e paqes pėr ullirin
nėse vėrtetė do tė bėhem poet
do tė k'ndoj ėmbėlisht pėr kallirin
---
do tė shėndrroj nė shprehje secilen ngjyrė
secila lule do tė flet
nėse bėhem poet do tė gjejė mėnyrė
tė shprehet shpirtrisht sharmi i lules vet
---
Autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
21-05-09, 00:43
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------
Un i biri i dashurisė
--------------------------

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
----------------------------------------

un i biri i dashurisė nuk u shpėrbleva nga shekujt asnjėher
a thua gjenetika gjykon pa drejtė
a thua dashuria nuk qenka vlerė
kti kopshti nuk duhet mirsisht me ujitje me i ndejtė
---
ndoshta vallja qiellore kobshėm ndryshe luhet
atje te qendrat vendosėse tė rruletes sė qiellit
sikur tė shpėrblehej shėrbimi e tė paguhet
pse ndruhet ather tė mė vijė shpėrblimi nga arka e fatit tė diellit
---
asnjė arkė nuk hapet pėr mua e fatit tė bardhė
asnjė shpėrblim pėr mua edhe pse un i kam shtrydhė tė gjitha bukuritė
qenka punė e kotė tė jeshė burues i dashurive shpėrblimet pa tė ardhė
kot paskam lotuar ujitshėm dėnes'shėm djersitshėm pėr dashuritė
---
un i biri dashurisė thua kam lindur vetėm shėrbtorė
rrogtarė i dėnuar me punė sizifi
mosmirnjohs u treguan hana dielli yjet secili meteor
kėt fat pėr mua me dyer tė mbyllura kush e shpifi
---
kush si ! pse un gjithmonė nė shėrbim tė dashurisė
i udhve e i pėrpjekjeve mundimtare
un nė shėrbim gjithmonė tė pa fundme tė pashterrshme sasisė
e koha mė tallė grabitqare
---
un nė shėrbim tė dashurisė me pendė kujdestare
un jezu krishti nuk jam
shėrbej bukurisė shėrbej fjales pėrkushtimtare
as diell as dhe nuk kam
---
un nuk kam as mirnjohje nga era
as nga lulet as nga balta
kot jam bilbil qė shėrbej pėr stinė e pranvera
pėr mua nuk qenka krijuar shpėrblimi as mjalta
---
as kombi im as gurė e dhe
as druj e bari e qetina qė ju fala dashuri
as krojet qė burojnė nė atdhe
nuk mbollen pėr mua mirsi
---
e vashave belholla e kahdo rinisė
i kndova me art ylltarė
detit e malit e kahdo etnisė
por nė grep tė mjerimit tė gjith mė lan varė
---
pėr mua dhuratė nuk u gjet mbi dhe
pėr mua nuk shtrydhi kush aromė as fjalė
pėr mua nder kombe e nder fise e fe
nuk paska dashuri sa njė valė
---
atdheu mė mohon e fise e krahina
toka shqip nuk mė flet
un nė kafaz porsi kanarina
dashuri e lot po buroj si det
---

Autori nė mėrgim Xhelal Ferizi
Liriku nė mėrgim
---------------

lirik
21-05-09, 00:44
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
E kam ditė

Xhelal Ferizi

l i r i k

e kam ditė un se enden yjet
e vlojnė zemrat e tyre n' kėrkime
edhe enden kah majat e pyjet
e trokisin n' miqsi t' portes time

e kam ditė un se nuk rrin naku
pa vlue mu nė shpirt t' fjales shqiptare
se pėr art shqip atij i vlon gjaku
porsi shkumbt n' gurgullimė ujvare

dhe ja tash ku erdhi miku im
me fjalė yjesh kah vargjet me rima
porsi hana kur del me ndriqim
dual me fjalen porsi e bukura bima

porsi fleta qė qelet ndaj qiellit
u qel zemra e kti bashkatdhetari
i vloj ndjenjat porsi rreze t' diellit
e tha fjalen si e thot vleren ari

porse hije besa i paska fjala
edhe nota e caku i vules shqip
kur ky vet poet porsi vala
i ka vargjet si zogu mbi pip

besa art jan vet pėrmbi dhe
vargje tė ti qė jan rimė nga malli
ky me varg zemra zogjsh ka nxe
ka shpirtzue currilat kah zalli

vargjet e tij jan porsi ajo zemer
qė i mbajnė lmue me nga shtat ylbera
jan si lulet me qehre e emer
kur lehtėsisht harlisen kah era

porse ktu ka dalė sot miqsija
fjala artit ka dalė me ju pėrkulė
n' fjalė diamanti pėr vargjet e mia
po e qet zemren shqip me ju ra vulė

e ka qitė po at zemren shqiptare
pėr mejdani ky e paska zakon
me i vlersue vargjet argjentare
n 'rima e tinguj qė jan dy miljon

fjalen tė nakit do ta ndjejnė shum mote
edhe stintė e prilli i pranveres
stalaktitet kan me u shkri si lote
me ja njoftė kto fjalė vula t' nderes

se vulosė ky nė at diell zemre t ' valė
duket e paska me at artistikė
mu nė shpirtė qdo varg e paska ndalė
si e melosit zemra me muzikė

prandaj ky vleren po e lavdron
se arttistika dehė ja paska gjakun
se ato vargje rrezesh dy miljon
mu nė palcė shpirti shkri ma paskan nakun

e ky tash porsi hapi i eres
kur nxitohet me dalė nder lugina
paska dalė si zogu i pranveres
mu nė degė timen ktu ma solli stina

edhe i lshoj ky do tė bukura vlimtare
s i pa hile siq lshon drita e yllit
fjalė t' damarve lidhur n' nderė shqiptare
porsi e bardha gurra qė del pyllit

fjalt qė i tha tash mirnjohja ime
po ja kthen me varg porsi ylberi
qė e kthen harkun qiellit me ngjyrime
n' te dy skajet me pi pernjiheri

ashtu fjala ime n' tė dy anė
si e ylberit kah dy anė t' nji lumi
ja dėrgoj shqip me gjuhen nanė
mikut ti tim tė ėmbėl si agrumi

e i falem ksaj fjale hjeshije
porsi i falet e bardha re qiell nurit
un me fjalen time si fllad n' hije
po ja kthej porsi valė prej gurit

porsi vala e gurit shkumbatare
qė nuk len kund ma bardh n' kullim
po ja kthej mirnjohjen shqiptare
me ma tė bukurin n' gjuhė amtare shkrim
--------------------autori xhelal ferizi


NGA AUTORI XHELAL FERIZI
(Xhela i Mitrovices )
LIRIKU
--------------------

lirik
21-05-09, 00:45
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk mė keni lėnė tė mbijė

Autori xhelal ferizi

nuk mė keni lėnė tė mbijė
nė asnjė shekull me qelė
por si lule me fletė do tė vijė
nuk dua ma luleshkelsit me mė shkelė
---
do tė mbijė bukurisht me petale
natyren do ta kem mėmė e gjelbrim
nuk mundem pa fusha e male
pa diellin e kombit tim
---
nuk mundem bukurinė pa e shpalosė
nuk mundem pa dalė mbi ledinė
do tė kėrkoj ujė se shum jam plagosė
me vuajtje e mallė nė qdo stinė
---
do tė vijė me varg me qel art e ngjyrė
do tė vijė me mbi pėrsėri
lulediellit dua ti ngjajė nė fytyrė
mos mė mbani pėr kėt hap mėri
---
mė leni tė mbijė pa djallzi
mė leni mbi token time tė parėve
mos mbani aman zili
o vesi i bajraktarve
---
Autori Xhelal Ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
21-05-09, 00:45
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Udhtimi me eren

Autori xhelal ferizi

ecnim bashk me moton nė cak
ajo e flladsueshėm plot lėmim
un i stėrvuajtur nė gjak
me hapin mbi dhe me gjėmim
---
ajo kėrkonte aromė kėndelltare
un kėrkoja cakun liri
ajo ecte e shkudjesur udhtare
un me ėndrren ideal nė gji
---
tė dy ecnim pa fjalė
lėmonim nė heshtje njeri tjetrit hallin
un qė isha gjaku shqip pėr liri i valė
ajo lėmonte dhe baltė e gurė e zallin
---
Tė dy ashtu ecnim pa fjalė larg nė pa fund udhė
un i eres bashkudhtarė
ajo frynte kahdo gjerė e pa u rrudhė
e un i ndrojtur shtegtarė
---
ecėm me kohen un rob pėrmbi dhe
prangat nė zemer emrin harrim
ajo frynte luleve me plot gaz hare
un pran saj ecja me hapin jetim
---------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
21-05-09, 00:46
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un nuk e kam ujit syqeltėsinė

Nga autori Xhelal Ferizi

Nuk e ujita sa duhet jo syqeltesinė
mu tha pastaj shikimi
nuk mendova me kohė pėr njomėsinė
qė e don gjithmonė vrojtimi
---
prandaj mė vrau symbyllsia
ujita qorras antivlerė
me vulė mė zhigosi pėrvluesja dyllėsia
dy krah mi kputi mbi erė

----------------
Autori xhelal ferizi
-----------------

lirik
21-05-09, 00:47
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur tė qani
---
kur tė qani mos qani pėr fe ' as pėr para e pasuri
qani pėr gurė e dhe 'pėr token ku i thonė shqipni
e mos qani pėr turq e shkje as pėr grek e latin
por qani ju shqip me fe' atdheu ėsht imanė e dinė

---
qani se e kan nda shqipninė nė shum ndasi qani se na kan varfruar
qani se na kan tha me copa na kan coptuar
dhe qani kur humbė liria,qani kur ju vyshket vullneti
qani kur ju hyn tradhtia vllavrasja e ndasia n' mes veti
---
qani se ju ndanė nė gegė e nė toskė e sherre e krahina

qani se nė shekuj na kan djegė' flamurit ju hoq gjeraqina
e qani pėr copat shpėrnda,pėr gjakun tuaj e pėr fis
qani pėr mėrgimtarin nė dhe tė huaj qė i shkon moti e stina
me mallė qė shuhet me pa tirqi me gajtana e plis
---
qani se shqipninė etnike e kan nda me klane
e ndanė me grupime e me hile duke e ble me pare
qani se duan ta ndajnė n'ė shum fe e dialekte si gjuhė nane
etninė e bekuar e tė lashtė shqiptare
---
qani se e ndajnė gjithmonė kėt zemer simbolet gjith ja vrasin
shqipnia e ka nji emėr malet gjithkah buqasin
qani se kan hy shum hile e mashtrime ndėrkombtare
qani se artin po ja mykun etnisė gjithkombtare

---
po shqipnija etnike nanė ka njė gjak gjithkah ka njė bukuri
toskria e geg'ria jan si dy mahnitse tė njė zemre barkusha
tė duan o mėmė etnike nė bajraqe e fe njimi! e nė hi
ti duan me pėrqarje male e kodra e fusha
---
tė duan nė njimijė sherre
tė duan me shum regjione
tė duan me tė zi e ferre
tė duan kameleone
---
prandaj mos qani pėr tjetėr
mos qani pėr argtime
por qani dheun e vjeter
ku ndihen shum rėnkime
---
mos qani pėr pallate pėr lukse e makina
por qani pėr shqipėri etnike
se mbi te jan turrė grek e shkje e shkina
mos me ja lanė zemren me u bashkue qelike
---
e qani pėr brengen e thellė tė tokės etnike
qani e brengosuni se na e qthuren unitetin
qani pėr trojet etnike
qani se na e qthuren adetin
---
mos qani vetėm pėr joshje e lakmi nė kuleten
e pėr grabitje me lot krokodili
por qani se na e vyshkun jeten
hileqari mashtruesi e kopili
---
qani per normat etike pėr rrezikun qė na kanoset
qani pėr zhvillim
qani se atdheu po plandoset
nė haram nė vjedhje e krim
---
qani se na i kan lėnė mbas dore
artin dijen muziken
e qani pėr etnike troje prore
ku hasmi e futi thiken
---
qani per ato tė mjera fabrika
qani gjithmonė pėr punė
qani se humbi besa e etika
qani se u mbi dinakria me dhunė
---
Autori xhelal ferizi
l- i- -r i- k- u- n--ė m- ė- r- g-i-m

lirik
21-05-09, 00:48
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ndjenja njerzore po humbė
---
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
---
ku do tė mbjellet vargu im
i gjorė do tė mbetet endacak
ndjenjat po humben nė njerzim
ku do tė mbjellesh o vargu im
nė cilin shekull me gjak
---
ku do tė gjeshė ndjenjė vlim'tare
ku do tė lulzosh mbi dhe
me gjuhen e bukur shqiptare
akujt a do tė mundesh me i nxe
---
ku do tė gjenė ti damarė
pėr tė lėmuar fijet si poet
me rrėshqitė si margaritarė
me fjalbardhat e tua si det
---
ku mė thuaj o i bekuar
kur fijet kan vdekė nervore
o shpirt'vargu im i mohuar
nga toka jote arbnore
---
ku do tė mbillesh o vargu im jetim
kur film e para u bė jeta
ku do tė pėrmallosh kohen me cicėrim
kur ndjenjat globale do tė mbeten tė shkreta
---
ti do tė vuash nėpėr endacakėrinė kohė'djerrė
mallkuar qofshin mohimet
kohrat ndoshta pėr ty do tė bėhen ferr
akull'sisht do tė pėrbuzin injorimet
---
ti do tė mbetesh i munduari im kot
kahdo mund tė rrethoj ty vyshku
ndjenjat e shtresave mohuese do tė bėjn ty lot
kur ti do tė rrethohesh nga shqipfolsi ndryshku
---
mė dhimbsesh o vargu im
se ndoshta as lulet njė ditė nuk do t' kuptojnė
vetvetja do tė quan ndoshta pendim
e rimat nė mbrendi dėshprueshėm do t' lotojnė
---
nė shekuj do tė sillesh injorim ndryshkut vėrdallė
batakqijtė do tė tregtojnė mjeranisht
ti do tė dėnesėsh si fėmiu pėr nėnė me mallė
ndryshkėtarėt duke tė mohuar varf'risht
---
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
21-05-09, 00:48
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un pėr“dashurinė
---

Autorė Xhelal Ferizi
---

un pėr dashurinė kam shqetsuar yjet
deri nė qiell kam bėrtitė
kam dridhė me radhė malet kodrat pyjet
kohra shekuj muaj e dit
---


un pėr dashurinė kam shkundė majat e larta
e zemrat e veshura me gurė
kam zgjedhė nga ari fjalėt' mė tė arta
magjiken lidhje shpirt'urė
---

un pėr dashurinė kam vlue dallg't e detit
kam shkumbuar edhe oqeane
kam prekė nėpėr ndjenja edhe kallijt e' bereqetit
kam dridhė edhe kohrat vigane
---

un pėr dashurinė kam mallėngjy qdo qelizė
ka dėnesė pėrmbi dhe qdo pendė
kam shkri pėr sė gjalli qdo erė puhizė
e koka gjeniale me mendė
---

un pėr dashurinė nėpėr qdo fletė
kam nxitė nga njė lot pėr faqe
nuk kam lanė as udhė e as shteg nė jetė
pa e mbjellė nė pas'thirrma nė deje e gja'qe
---

un pėr dashurinė deri nė kupė tė qiellit
kam lėshuar shpirtin pėrkushtues nė' kėrkim
un kam thirrė me emėr tė gjitha rrezet e dellit
deri nė' t' pafundmin pėrjetsim
---

kam shku nė qdo nektarė me qelizat poetike
edhe nė fjalėt aroma tė bimė botanikes
un pėr dashurinė kam thurė fjalė magjike
tė veshura me ligje tė etikes
---

nuk kam lanė curril pėr pa e mallėngjye
e yje pa pikė ndoj lot
nuk kam lanė kėrcyell tė luleve pa thye
pėr dashurinė kam thye qdo mot
---

un pėr dashurinė un pėr dashurinė
kam dridhė edhe kombe e fe
un pėr dashurinė ,qė edhe sot mė shkrinė
i dridhi gurėt me dhe

Autori xhelal ferizi nė mėrgim
----------------------------

lirik
21-05-09, 00:51
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Imagjinata

Autori Xhelal Ferizi

Imagjinata ime
sa shtrejt i kushton trurit tim
pa ty koha do tė ishte jetime
o arti i pa fund i im
---
ti je si pafundsia
shpikje qė fund nuk ke
ti lindė nga pashterrsia
menqurisė ja kalon mbi dhe
---
Autori xhelal ferizi
--------------------

lirik
21-05-09, 00:52
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tė duash

xhelal ferizi autorė

tė duash duhet me ditė
po aq sa njė shkenctarė nė profesion
dashuria ėsht njė enigmė me dritė
qė shpirti nga shpirti e prodhon

---
me dashtė duhet njė shkollė
majat e dashurisė nuk arrihen pa formulė
duhet njė mendje si rrreze e hollė
dhe e diellit njė zemer me vulė
---
duhet nga lulja njė vesė
qė kurr nuk ka njoftė ndytsim
njė art i vėrtetė me besė
njė cak burues me kullim
---
dhe duhet i pastėr njė fryt
shprehje duhen si mal
pa hile ti keshė tė dy syt
tė duash ėsht ideal
---
tė duash duhet njė fe
e paster si karajfile
dy zemra pa hile mbi dhe
ku nuk mbinė kurr egjra kopile

Autori xhelal ferizi
------------------

lirik
21-05-09, 00:52
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Cila ishte etja ime

Nga autori xhelal ferizi liriku

etja ime ishte dashuria
nuk do tė mė shuante etjen ajo kurrė
sikur tė mos ishte zhgėnjimėsia
do ta shpallja kult kėt magjike gurrė

---
qfar etje qė fjala as nuk ja arrinė dot konkluzionisht ta quaj

dashuria ėsht mė i madhi zot
edhe sikur qiellin ta kemė fletė dot nuk e pėrshkruaj
un i fala besė ajo mė fali lot
---------------------
nga autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
21-05-09, 01:05
Nėse mė pyesin ndonjėher shijet
----------------------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Nėse mė pysin ndonjeher shijet
me cilin fenomen don te ndjhesh
me qfar shijesh ne secilen ndjenjė don te uhsqehesh
un do te ju them me dashuri
---------#
nes eme pyet shija nese dua ta ndjejė shijen e dardhes
te molles apo shijen e qershisė
un do ti them
dua ta ndjejė shijene dashurisė
----------#
nėse me pyet era flladi oferta e bukurisė
cili lmim don te perkdhelė ne ashkun e shpirtėsisė

un do ti them pa hamendje
perkdhelja e pa zavendesueshme e dashurisė
-----------*
nėse te pyesin rrezet magjike cilin diell e don
nese ylberi esht kureshtarėta dijė
nese hėna shprtrisht te teston
un do ti them dua diellin e quajtur dashuri
-------
lulet nese te ofrojnė shije me aroma
te te gjitha ėndjeve dehėse me mahni
q' do te thuash ather o lirik
do i them perseri dashuri
nuk dua tjeter shpirtė magjik
nuk dua tjeter bukuri
--------------
autori xhelal ferizi

lirik
21-05-09, 01:07
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ani mirė ti mori zanė

shkruan xhelal ferizi autori

ti shqipni e ti dardanė

n 'qoftė se mendja ju ka thanė
pėr me shkrua ndoj varg tė lehtė
se liriku jam un vet
me mė kujtu ndoj'her mbi dhe
qė ta dijn po kombe e fe
se ju e patėt njė vargtarė
porsi gjaku i kuq ngjyrtarė
qė nuk la pa vlue mbi dhe
gurė as zallė me lotin rrke
e me dridhjet dėnestare
e me mallė pėr tokė shqiptare


tė mė kujtoni me ndoj pendė
e tė ju bjen ndojher ndėr mendė
kur tė mos jem mbi dhe me dritė
e' t' mos kndoj si zogu nė ditė
as me varg as n' kėngė lirike
as me vargje idilike
as me rrokje tė cicėrimit
as me varg tė ligjėrimit
se gjithmonė mbi dhe s' do mbesim
njė dit n' glob ma kur s' do jesim
njė ditė t' bukur kur s' do t'ė jem
as pėr ju ma fjalė s' do t 'kem
as kah penda as kah fjala
dijeni pra se un u ndala
jo n' mungesė tė ndoj burimi
as n' mungesė tė art shpirtvlimi
as tė cakut e motivit
veq n' mungesė t' jetes mbi dhe
penda ime s' mund me nxe
siq ka nxe si diell pėr ju
kur ma fjalė t' mos kem me shkru
ju vazhdoni hani e pini
por se mirė tė gjith ta dini
hiq pa kja e hiq pa u prekė
se un mundem edhe me vdekė
mos me qenė ma pend cicruese
por nėn dhe nė gropė vetmuese
siq kam ndejtė i gJallė nė errsirė
qė shqipnija t'ė jet' e lirė

------------------------
Shkruar nga xhelal ferizi ne mergim liriku
i vargjeve shqiptare
---------------------

lirik
21-05-09, 01:14
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pse e nxora fjalen nga guri
.........................................
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''
fjalen e nxora nga guri se e kėrkonte moti
e kėrkonte shekulli e stina
e kėrkonte vet qielli e zoti
loti e vėrteta e kaptina
***
e nxora se e kėrkonte epoka
zemra e vet dashurisė
dheu e zalli e toka
e shpirti i vet bukurisė
***
fjalen e nxora nga guri
se e kėrkonte etja vet
e kėrkonte biluri
e vala e bardhė mbi det
***
e kėrkoj edhe vet metafora
e kohes! e shum tė materjes mistere
e penda qė mbahet nga dora
e zogu nė shtegtim vere
***
e kėrkoj edhe dėnesja pa hile
e kėrkuan edhe shpėrgajt e mėrisė
e qehret karajfile
epoka shqip e lirisė
******************

Autori xhelal ferizi mėrgimtarė shum vjeqarė
---------------------------------------------
-----------------------------------------------

lirik
21-05-09, 01:15
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur i thash shekullit mos qajė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
:::::::::::::::::::::::::
kur i thash shekullit mos qajė pa shpresė
i dhash nga zemra e lirisė vullnet me pi
i thash tė mbahet me besė
nė artin magjik tė dashurisė
***
i dhash gjak dielli si infuzion
i dhash lėmim puhije nė brushė
i dhash aromė tė tokes tonė
ja thash fjalen e gjerė si fushė
***
shekulli tash pse nuk flet
a thua gjuhė nuk ka e sy
un fushė i dhash e det
ai fjalen tash e ka ndry
***
Autori Xhelal Ferizi
..................................

lirik
21-05-09, 01:17
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

pertej nji oh
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrtej nji oh
....................

Autori Xhelal Ferizi
.....................................
sa her mė ka therrė nji oh
.........................................

sa her kam shkuar pėrtej nji oh
dhimbje mu nė zemėr
por nuk kam ditė si i thuhet
si quhet
si njihet
si pėrshkruhet
aq e paspejguar ishte
aq shum pėr tu thėnė kishte
sa her kam mbetė nė moh
kur fatet dhimbjet mė godisnin
dhe mė buzqeshnin
vetmashtrime tė ksaj bote mashtrimtare vizlluese
maskė e bukur rrumbullake me dhe
qfar globi
vizllues nga jasht
pseudo hjeshi
i pėrzier me laramani mashtrimtare
oh dhe pertej oh
qeshur'qjerre'irrmė
qjerrje qeshur dhimbje pasthhirrmė
qė rrin nė dikundin e hapsires
pa rrėnjė duke u endur
prodhimtare e sė bukures maskė i quajtur detyrim jetė
i dhimbjeve prodhim
i pasthirrmave oh

dhe pėrtej oh
qė nė shekujmendje
pa fjalorė
na i thurė
qfar prodhimi qė oh dhe pasthirrma prodhon
her me gaz e lot e gjak
e her me entuziazėm
e gajasje
sa oh i quditshėm
ku nganjiher biem pėr toke duke qeshur
pa ditur
se nė rrugė ėsht nisur
edhe nji oh tjeter
se
se oh ja tjeter pėrtej
oh' jes na pret
oh'
e pėrtej oh
pse me oh
dhe prap vjen gėzimi deri nė qiell
aq sa mbėrriijmė re tė bardha
shkurt ky oh
e dalim pastaj pėrtej oh
kur biem pastaj pingul
prap nė ngrysje
nė lot nė smundje nė vdekje nė dhimbje
dhe prap
nė ahengje nė oh e pėrtej oh
q' pėrjetsi bizare mashtruese vetmashtruese
e pėrjetshmja e njejta maskė dinake qė jeten mashtron
q' paskurpullsi
qė nė shtratin e vdekjes dy syt ti len hapur
me oh e pėrtej oh
as at'her nuk e di si thuhet si pėrshkruhet
nuk e njoh
sa i quditshem oh
e dhimbjet
kur i sjell
qfar fenomen materie kapitale
oh
qfar lloj oh

oh e padukshme
por aq goditse
oh pėrtej oh
maskė qė nuk shihet
pėrtej oh
qė as ju as un
nuk e njihni
q' esht ky moh
qe nuk e njeh kush
as un nuk e njoh
sa her e kam shqiptaur nė ndarjet
pėr se gjalli
at oh
dhe kam shkuar shpirt' kureshtarė
nė strofulline e sajė
me nji kurreshtje shekull shkencore mendje
mendjekėrkimtare zbulimtare
pėr tė njoftė
aryseen esencen e thirrjes oh
dhe origjinen e sajė
oh dhe pertej oh
doja tė bėhesha i kti spjegimi
me cak definimi
hulumtimi
kam shkuar
pertej oh
me shekujndjenja
e shekumnedje
e shekuj penda
shekujdhimbje shekujgzime shekujpėrjetime
shekujqaste
deri nė orgazmen qfrenuese nga oh nė pėrtej oh
qė vėrtetė nė fjalorė nė shekujshprehje
nuk e njoh
jo jo mė besoni
nuk e njoh
sa dhimbjet i solli
pastaj
nga oh ja deri nė pėrtej oh
por pėr qudi nuk e zbėrthej dot
filozofikisht nuk e njoh
nė oh

menjiher mbas embelsive
nga oh
nė tjetrin ekstrem pėrtej oh
qfar esence njeri jam por nuk e njoh
zemra gjuhė nuk ka qė e zbėrthen
sa e quditshme pasthirrma oh
dhe ja po flas pėr nji oh
nga loja e vrapimi pas flutrave

pas dasmeve
pas vllzimeve
knaqsive defrimeve argtimeve
fėmminore rinore
dashurore
papritmas
dhimbjet pėrtej palce
ndarjet pėr sė gjalli
ikjet eksodet burgimet masakrat dhunimet
bėrtimat
pasthirrjet grithjet nxjerrje floksh
piskamat vetvrasjet varfria
populli im
mergimet
humbjket
smundjet
tradhtia
poshtrimet papunsia
uria dredhia
mafia makutria xhelozia
hutija roberia oh oh oh

pendimet
zhgenjimet
mallengjimet tharjet
dhunimet humbjet ete dahsurve
humbjet targjike
tragjikomike
dinake
plasese
oh pertej oh
perjetsi e mallkuar e kesaj bote
na trego ku esht qelsi yt
magjija dhe ligsija jote
dhe rrota jote e gradimit
qė te gradojmė ndryshe
na thuaj si quhet gjuha jote
njohja jote emri yt fjalori e
psehja jote
oh pertej oh
qe ne asnji jet ndoshta nuk do t e njoh
kush te ka ne dorė ty
zoti
engjulli
djalli
qe nga ohja jote pelcasin dheu guri e zalli

kam thirrė shekujshprehjet ne ndihmė
por nuk e kam gjetė mendjepalcen
diagnozen formim fjalė tė enigmave pertej oh
edhe pse qiellin e kam pergjakur trazuar
hallakatur
ne kontrollim egersisht
neper fjalorė te pafund
plot lot e mund
duke e shprishur
kur nevrik
ndezesha hallakmė kontrolli
dhe kur problemin nuk e zgjidhja
kthehesha ne oh
e pastaj ngadal
i lodhur ne ringjallje
deri sa sa vinte nji buzqeshje
knaqsi e sterknaqsi dhe prap oh
e pertej oh
dhe
keshtu vinin me radhė ne ket jet provokuese
her nxeht e her ftoft
te kilmave
e stinve mashtruese
oh e pertej oh
qe akoma
ne shekuj kerkimet e mia
ne fakt
nuk di si ti quaj
me penden tieme shekujshkencorė
te shtrenguar ne dorė
nuk e di
as me majen esaj te gjeniut shkollorė
si quhet ky fjalor jetsorė
perjetsorė
nuk di ku mbjelllen keto shprehje
ku i kan rrenjet
folozofike
jetsore qiellore gjaksore
lot burimore gzim qudije mahnije
dashurije
te gjitha keto vijn me oh
qe un akoma ne ngjyr as brum nuk po i njoh
qudi prejardhjesh fenomene
oh e pertej oh
nga dhimbjet pastaj
duke e shkyer token me thoj
nga dhimbjet goditse
sa her pertej oh
kam shkuar se paku ta kisha gjet spjegimin
pertej oh
pse me derguat
kush me dergoj
sa her kam pyetur
shekuj gjygjet qiellore
a e meritoj
oh ket lojė
lojė pafundsi
pakuptimsi
oh te perzierera dhimbje e dashuri
jeta katran i perzier
me sherbetet me te bukura
dhe pelime te zeza
ku secila ne oh dhe pertej oh e ah
pasthirrma marramendse
qudi vlime
te padukshme
qe as fjalori i gjakut te damarve
nuk i njeh
edhe pse direkt me lmim
e pelim e gezim
i nxjerr me ah me oh
q' esht ky fjalor
qudije
qe mbjellet pa pyetur nė ne
dhe nuk pranon njohje vetem moh
si ta them si ta njoh
parajs ferr legurė
qudije
q' formulė
Q# ekuacion i panjohur
kob gezim maskaradė
kombinim me gjurm te padukshme
por ndikim qudites
enigmė e kendshme e pakednshme laramane
oh pertej oh
sa esa her mi ka thyer shekumendjet
me ka zbrapsur
dhe pendat e holla te mia plot ngjyrė
e lotet ndermjetsuese
e lutjet
e majat mendjeholla
mi thermoj mi dermoj
o zot
por kot
ne te gjitha kohrat e mot
nuk enjoha ket pasthirm oh e pertej oh
mbeti kokforti moh
oh pertej oh
qe ne fjalorė te
pendes time nuk e njoh
nuk e njoh
jo jo nuk e njoh

a thua pikrisht mua mi mbollet oh et
nga kjo torturė shekuj kopshtesh pa gjurmė
ngjyrpadukshmet vepruese pse
o epoka qiellore pse pse
me q'drejtpse pa afat
pse me perjetsi
u nisa per ket spjegim
ne rruget e gjata diagnsotike kerkim shpetimi
zgjedhje te ketij problemi global
qfar aventure e shekullmendjes time e pednes time
dhe adresen qiellore nuk ia gjeta oh es as pertej oh es pasthirrmėfilozofi e mallkuar komplikim imagjinare
fjalor fenomen natyror
dua te iku nga burgu i perjetsisė tende
kam hy pertej oh eve sa e sa her
deri ne te heshturin gurė
me penden time plot kurreshtje
sa shekujt i kam pergjakė duke i shtryrdhur
origjinen e dukuris pertej oh
e fjalen per ta gjetur
si quhet
kurreshtje e quditshme kjo
sa shum me shtynė
te dij kah dhe pse vinte te un
e si quhej
qe as ne fjalorin e qiellit nuk po e gjej
oh dis a e her e kam gjetur
por jo
asnjiher pertej oh


oh ,jetė oh bukuri oh dashuri
oh penda ime
oh dhimbjet e mia
oh nėna ime
oh rrisku im
oh e paarritshmja ime
oh imagjinata ime
oh pervlimi im
nė vetedijen time dhe nėnvetedijen
nė lakmi shtytse dhe nė vdekjen e nėnės time
oh
nėna ime
oh e dashura nėnė
ne palcen e dhimbjeve
dhe ne vuajtjet e sajė
ne dhimbjet e pergjithsme
ne vdekjen e vllaut
ne vdekjen e babait
te shokut tim te ngushtė

ne dhunimet e femrave shqiptare
ne masakrat e kombit tim
ne lotin gjakun
ne humbjen e atdheut
ne lindjen dhe humbjen e dashurisė
ne shpresate rrejshme ne mashtrimin e zhgenjimit
oh dhe pertej oh sa e sa her per tej oh
si ta quaj
me ndihmoni dikush nga engjujt e qiellit
si ta njoh
qfar pasthirrme kjo
permbajtje e quditshme

kjo
sa her oh
ah kjo oh
sa her lotin tim e ka derdhė
nganijher e kam njkoftė ket oh
ne esencė
por pertej oh kur kam shkuar
ne mosnjohje pa gjetur shprehje kam ngecė
ket pertej oh
me thuani o engjujt e qiellit
si quhet kjo enigmė si emrohet
si ta njoh
oh dhe pertej oh
mė mirqenjen e kombit tim ne mirqenjen time dua ti njoh

xhelal ferizi autori ne mergim
krijuesi i vargjeve qe nga rinija
i mallengjyer per atdhe i lanun ne harresė

lirik
21-05-09, 01:18
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse yllė ėsht kjo diana
***********************

Autori xhelal ferizi nė mėrgim
****************************

nė qoftė se yllė ėsht kjo diana
pse s’ treguan kurr dielli as hana
pse s’ tregoj arti me fjalė
pse s' treguan currilt mbi valė
pse s’ treguan as moti as stina
as bilbili as kanarina
pse kan heshtur toka e deti
por me vargu s’ heshti poeti
ai e pau mshehur n’ rreztare
kah po shndriste kjo shqiptare
kah shqipninė kjo rrezanike
po e shėndriste estetike
penda ime tue ecė qiellit
gjith tue folė me rreze t’ diellit
nji ditė heret e ka pa
kur kjo n’ gurra shkoj me u la
mu nė at gurrė ku pin ylberi
mija yj ranė pėrnjiheri
me art fjale e fenomeni
foli balli e foli gjeni
balli i qiellit i kaltrisė
edhe hana e bukurisė
gjeni i nurit i gjenetikes
foli nė rreze pėr sharm t 'qikes
aty penda argjentare
e hetoj n’ kullim ujvare
si optika n’ mes t’ currilit
e porsi thyen zėri i bilbilit
e ktheu artin kjo n’ lakime
edhe e nisi n' fjalė rimime
siq pėrthyhet vala e detit
e ka nxitė nė art t’ poetit
mu aty nė gurrė ujvare
nisi e tha pėr kėt ylltare
pse o qiell ju yje e hana
pse ju o zogj ju shpendė e zana
deri tani ndejtė pa fjalė
pse ju o flutra nė fushė e mal
nuk treguat ju kėt thesarė
pse oj shkumba mbi ujvarė
pse e msheft ju bukurinė
pse s’ tregove oj kanarinė
priti e foli at'her mbi dhe
bukuria e hanes t’ re
diije mirė ore poet
se diana ėsht’ylli vet
ajo ėsht margaritare
qė e kan la sa shum ujvare
e kan la sa gurra zalli
prej safiri ju la balli
prej ingjije e prej biseri
me kullim ylli e ylberi
ju ka la qafa e krahnori
e prej gurrė kroni burimori
ndėr diamante ku rrin kthjellur
karajfili i zotit mbjellur
edhe bilbili pika pika
thua ka zbritė nga galaktika
thua ka ardhė me nji mij lara
ylli e solli te ujvara
se kurrr syt s’ kan pa t’askujė
veq kullimi pėr mbi ujė
kso hjeshije magjistare
si diamantet shkėlqimtare
e kan ruajt shum'dritė pasqyra
shum reflekse e bukur ftyra
ftyra e detit e qiellorisė
edhe e lehtė era e puhisė
jan shartue shum her jan pa
rreze ari e gurrė e va
gurra e zallit e sharmi i drites
vet burimi i kolorites
koloriti nė lule ere
edhe sharmi e gaz pranvere
gjith’her bashk kto jan vargisė
me i la ballin t' bukurisė
me shum art e shum kujdesė
jan shartuan qerpikt me vesė
n' vesė diamanti e dritė mahnije
e kan terė me fllad e hije
hije flete tė lehtė l’mimtare
me lang t’ kuq prej shege e nare
ja kan lye buzėt magjike
e kan sjellė n’ shqipni etnike
afėr lumi e afėr deti
ku e diktoj me pendė poeti
ky liriku kėrkimtari
e qėndisi n’ gjuhė shqiptari
qė nuk pyeti diell as hanė
as kullim as ujė as ranė
e nuk pyeti pėr sekret
e shartoj me gjuhė tė vet
edhe pse e quajn poet kryeneq
ehdhe pse i than s e syrit t’ keq
e kan mshefė kahdo dianen
por poeti s’ pyeti hanen
diell as fijet rrezatare
por e nisi n’ gjuhė shqiptare
kahdo nė art tė bukurisė
me e shpalosė n’ kolor t’ larmisė
n 'bukuri t’ gjuhes shqiptare
n’ zanafillat magjistare
ku i ka shqipja e lashtė etnike
e qėndisi nė rimė lirike
tue qėndisė si gurė biseri
si curril kur shndritė ylberi
driten t’tij’ me dritė tė hanes
kur sharton optikes t’ ranes
kur ajo shndritė me zallinore
me ujė ngjyre diamantore
kur bjen poshtė valbardha varė
me shartimin qėndistarė
shartim vale e shartim rime
me valbardha gurgullime
n’ kto shartime u la diana
e kan ditė po yje e hana
edhe vet qelsi i sekretit
era nė pyllė puhija e detit
por se penda e lirikut
ja zbuloj magjinė t'qerpikut
ai nder gurra tue vrapue
me pendė n’ dorė ky tue ligjrue
tu prekė gjith mbi dhe damarė
kahdo trupat rrezatarė
tue kėrkue n’ pėr gurra e vlime
me art pende vargu e rime
nėpėr vlera e hulumtime
tue marrė art prej dielli e hane
tue ligjrue shqip me gjuhė nane
kah bjen vala e bukuria
kah do lmojnė po flladi e hija
kahdo lirė shpėrndehet arti
e nė at lis tė atij shtat larti
ky tue pa si kndojnė bilbilat
tu i pa n’ brigje karajfilat
me pendė n’dorė ky tue vrojtue
ndoj hjeshi kund me e zbulue
ku dianen yjt e hanes
n’ besė ja dhan bilbil e zanes
qė ta lajnė n’ pėr t ‚bardha gurra
nė lugje e bjeshkė ndėr male e curra
ku e mahnitė toka e etnisė
vet at syrin e gjithsisė
edhe i lan ata porosi
kahdo ngjyrave n’ kolori
kahdo optikes qė dridhet nė ujė
tė mos e shoh kund syri u kuj'ė
se mund t'merret syshė diana
mandej plast bien dielli e hana
pėr kėt t’ shejt’ me bukuri
qė e mbajnė yjet si perri
e i tha fjalt e amanetit
kahdo lugut pyllė e detit
qė ta ruajn si sytė e ballit
i tha vales t’ kullim zallit
edhe i tha tokes shqiptare
qė ta ruaj me besė krenare

zana pran ti rrinte pyllit
n’ vrojtim arti t’ drites t’ yllit
deri sa ajo ta lante ballin
ku e ndriqonte vala zallin
syrit t’ keq kto gjith tue rue
por poeti e ka hetue
nėpėr gurra tue kėrkue
tue vrojtue ky gurrra e detin
e nė gurė qmue kahdo sekretin
nė vetull arti tė ylberit
e nė ngjyrat e sheqerit
nė sherbetin e kristalit
e kahdo rrin hjeshia e malit
tu e vrojtue kullimit ranen
mu n’ burim e pau dianen
Nė art ja dhe pendes sekretin
peshė e qoj po dhe e detin
hanė e yje re e qiellin
edhe gjersinė kjo qe e mbanė diellin
edhe driten kullimore
kah pėrthyen n' bilure arbnore
ja dha kodin tė bukurisė
ja shpalosi mbarė njerzisė
vet poeti kėngatarė
e kahdo vargut ndriqimtarė
nė vulė diamanti n’ piedestal
nė yllė tė qiellit ma ka ndalė
bukurinė tu ia lavdrue
para saj mi ka gjunjzue
te gjitha ngjyrat e larmitė
art e shend e t’ bardhen dritė
para sharmit tash po shtrohen
e gjith njerzia thonė betohen
me mahni me fjalė vlimtare
pėr dianen vashė shqiptare
aferim i thonė lirikut
qė e ka nxjerrė me sharm t’ qerpikut

me sharm balli e buzė magjike
kėt vashė ylli qiellorike
qė ky e gjet n’ shqipni etnike
kah po lahej nė buzė t’ nji ujvari
edhe e lshoj n’ kushtrim ma i pari
edhe e nxori nder visare
n’ sharm estet e n’ gjuhė shqiptare
mu nė vizllimė tė bukurisė
nė majė arti n’ fron t’ mahnisė
me shėrbye pėr stinė jetsore
sa tė jen kohrat shekullore
sa jan bjeshkė e shekuj e mote
rrnoftė dianė hjeshija jote
tu i mahnitė gjithmonė mbi dhe
kahdo zemrat me gjak rrke
tue mahnitė fe e etni
e gurė e dhe ku i thonė shqipni
*************************

Autori Xhelal Ferizi autorė i vargjeve shqiptare nė mėrgim
*********************************************
Xhelal Ferizi mergimtarė shumvjeqarė nė gjermani
(I njohur si Xhela i Mitrovices )
.................................................. .....................................

lirik
21-05-09, 01:20
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sytė e pendimit
**************

Shkruan Xhelal Ferizi
*****************

kush don tė lexoj ejani dhe shihni sytė e pendimit
kudo mund ti lexosh
ne dashuri nė zhgėnjime nėpėr mashtrimet e njerzimit
nė viktima e nė dheun kahdo tė shkosh
lexoni edhe nė sy tė hanes shihen
edhe nė diell
edhe nė yje shihen
nė det nė tokė e nė qiell
********************

Shkruar nga Xhelal Ferizi mėrgimtari
******************************

lirik
21-05-09, 01:21
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

GJenetika vajton shqip
---------------------------------

xhelal ferizi autori i titullit gjenetika vajton shqip
--------------------------------------------------------


Me na e prishė gjenetiken kan dalė te bijtė e sadomazohizmit
Tė bijt e sanksioneve dhe moteve shekuj'zi
Te bijt shekullorė tė politikave me qekane
secili shekull ma pedofil ma zemerzi
ma prodhimtarė ma djep vrastarė
mėshirė tash po quhet katrani i zi
drejtėsi po quhet me vra ma shum shqiptarė
o sa shekuj kohra prodhim 'zeza mjerane
nuk dihet se nga cila anė erdhen e u shtuan,pa masė
kombinim i zi i shoveno komunisto fashizmit
fjaltregtarė puthagjijė tė pshtymave lpisatarė
diplomat hendeqesh vorrtarė
krymbfarė se jo mahi
sa pijet sa gotat kemi cakrruar me ta
njimend diplomaci
ata mbi tė gjitha dijnė shum mirė me rrasė
ndoshta qiellin e diellin shakull pėr dhe kan me e plasė
ata na sjellin gjithfar lloj modelesh veshje tė satanit
se ku i marrin ato lėkura gjithkah nėpėr ferre tė pėrvlmit
na jepin ngjyrė per zemėr direkt prej gjentikes sė katranit
Na ushqejnė si foshnje me do far ujė t' pelimit
Na vijnė mysafir t' paftuar e tė ftuar me qeshje venerike
Lėkurė duket vėrtetė njerzore
Nuk dihet se nė cilin laborator vneri ėsht prodhue
Me maska tė pėrsosura me dofar zgėrdheshjesh cinike
Na ftojnė tė uritur tė leckosur djallzisht me vallzue
Aheng i pėrzier leckash e zotėrijsh' vėrrtetė kombinore
Valle ciganėsh shartojnė gajasur cinikisht tue aktrue
Artist tallavash na u mbush ah toka jonė arbnore
ėsht varė dielli pėrvajshėm e driten don me e shue
Yjet nuk flasin ma me dhe
e hana ma nė buzqeshje nuk don me vizllue
terri vetėm terri i don ata kalemgji
loja po shkon kurriz lak
na japin ujė moqalik e na marrin gjak
me vlerat lozin sarhosht e shartimit ,zanatli tė krimit fajdegji
kompozitorė kanibaloid qė nė mes tė zhurmes sė ballkanit
qetsisht thinin e ngulin nė qdo sferė gjenetike e qelizore
shesin e blejnė lirė e tregtojnė me nipa tė car dushanit
e i shtrojnė but nėn bark mandej do lavire tonat puthadore

epshin akulltarė pėr tė ua ngritė mediteranet nxeht vegla trupore
qė lojnat ti luajn' sipas modelit lakadredha
hamshorqe kta duke kaliruar sipas vesit tė orgjisė
tregje tė mėdha e tė vogla akrobacionesh
mallra s a tė duash tė skadim anarkisė
dhe varje gjithfare nėpėr qafa hajdutėsh varje medaljonesh
merita i mbetet gjithmonė dhunshėm etnike shqiperisė
ngreh e mos kėput shekujt nėpėr rruleta
dhe fjalen perdredhė rruspisht me mjeshtri me kuleta
lojrat e zotėrijtė ndrrohen sipas kohes e rrethanes
edhe valle kan aq shum kiq e shund sa shekujt moshatarė
sa tė gellltitura i dhan shqipnisė kosovė dardanes
tash njeriun e ri po e duan shartim jevgo shqiptarė
kurrizin po duan tė na e bėjnė model shtėpi publike
ndėgjueshmėrinė skllave e pėrjetshme e padronit
me na e prishė duan gjuhė e gjenet e lashta antike
me do far pėrzierjesh prodhim qė e kan t' zhargonit
zhargon paskan pasė vėrrtetė se jo mahi
moj nanė shqiptare etnike gjith kah je n' qdo skutė
ushqim pėr venash me zdrol tė kan dhėnė me pi
me ja pėrlye gjakun shqipes sqepekrrutė


xhelal ferizi autori shqiptarė nė mėrgim
-------------------------------------------------
i titullit
--------------------------------
gjenetika vajton shqip
----------------------------------------

lirik
21-05-09, 01:21
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tradhtarė tė shpallet
******************

Autori Xhelal Ferizi
******************

kush nxitė ndarje me krahina
ai tradhtarė gjith le tė shpallet
kush i ndanė shqiptartė me kthina
kush ua ndanė po gurė e zallet
***
gurė e zalle t'tok's shqiptare
ai gjak shqipje nuk mbanė n' zemer
vepra e ti si nji tradhtare
le tė jet mbi dhe me emer
***
trojet tona ku rrin etnija
duan si bleta kahdo nektare
shqip e ėmbėl nanė shqipnija
me vlue nė gjak si valė shqiptare
***
vet prej dielli e gjenetike
ku rrijn gjenet nė yje e drita
nisė ėsht gjaku nė vlerė etike
me ecė shqip kah moti e dita
***
prandaj driten kush ja ndalė
me verbri me nisma qorre
kush ndasi pėrhapė me fjalė
kush ju hapė shpresave vorre
***
įi ėsht vegel e armikut
ai ėsht qelbi pėrmbi dhe
at ma preftė tehu i qelikut
qė pėrqanė n' krahinė e fe
***
se me krahina e me fise
ndahet prore veq barbari
ai qė e ka vetėdijen pise
e nuk ka zemer shqiptari
***
............................................
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
************************

lirik
21-05-09, 01:27
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dhimbjet mė kan bė poet
**********************
-----------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
............................................
l i r i k u

duke kaluar padjallzueshėm nė pėr jetė
mė rrėmbyen
avokaturat
zemrat e plasura
tė kėputurat urat
fatkobet me identitet
mė kidnapuan
sa po e panė talentin tim pėr vargun
ato mė robėruan
vet dhimbjet
dhe detyrueshėm
u bėra me pendė
i dhimbjeve deputet
ato duhet un ti perfaqsoj
nė paralamentet
perbuzse
nė kuvendet e epokave injoruese
ne shekujt e intrigave
ne kohrate intereesave
e tė gjitha vorbullave ku zihen grabitje e tė liga
qfar sizifi jam
ku jam caktuar deputet
nėpėr kohrat tallse
ku veshin askush nuk ua ven fjalve
kot me pendė lotoj
pėr dhimbjet penda ime
nė kohrat qė zgerdheshen e gajasen
sot flet
me shkrime
qirresh kot oj e shkretė
penda ime
pse mua pse pikrisht mua
o dhimbje
mė zgjodhėt tuajin deputet
avokat
pėrfaqsues
ndjenjėtarė
pse
dikush tjeter
mbi dhe
mbi materje
pse nuk u gjet

xhelal ferizi autori nė mėrgim
-------------------------

lirik
21-05-09, 01:28
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un pėr ty

Shkruan autori xhelal ferizi nė mėrgim

un pėr ty nuk i lash tė qeta tė gjitha bukuritė
nuk i lash tė qeta as filozofitė mė tė holla
i shkunda esencat nėpėr kuptime tė tyre pėr tė depėrtuar me dashuri'dritė
pėr ty kam nxjerrė shprehje edhe nga pipa e molla

edhe ujvarat pėr domosdoshmėritė e shprehjeve i kam pi
tė gjitha pikturat i kam mohuar pėr tė lėnė ty pikturė mė tė bukuren
tė gjitha majat e zbėrthimet e arteve me qels pende nė dorė kam dashtė me i mbrri
vetėm qė pikturėn ma madhėshtore ta shpalli fluturen


un edhe shekujt i kam shkundė nėpėr qehre arkiva e shpirtė
nuk i kam lėnė tė qeta askund edhe kullimet
kam hulumtuar gjithkah nėpėr qendrat e bukurive edhe nė burimin ma tė dlirtė
kahdo i kam shpirtėzuar e fjalėzuar pėr ty nė botė!shpirtin tim pėrjetimet

un i lidha lumturueshėm secilen kokėrr zalli e tė dheut
pėr shpirtit tim duke i quajtur mahni vetėm pėr shkak se ty tė dashuroja
un me pendė kam vrapuar gjithkah gurgullimave prronit e sheut
pėr ty kam menduar kur gurgullimat e valėt dashurisht i testoja

ti u bėre mbretėreshė e zemres time sepse secila e jote pore nė lėkurė
e secila mikro gjurmė rrudhė e buzve tua ishte roman plot me art
ti secilen shprehje qehre e kishe pėr zemren tim grep e urė
qė mė bėre peshk i zanun qė rrij varė pėrjetsisht lidhur nė dashurinė e zjarrtė

edhe kokrrat e dheut nėpėr rrugė tė largta kur kam shkuar me makinė
meditueshėm i kam shiku lidhur secilen zemėrsisht shpirtlidhshmėrisht me ty e pėr teje
si ka mundėsi qė edhe relievet me qehre ti lidhi me ty e dashurinė
edhe qetinat e pishat e lidhura me degė me heshtje e neje

un kėt dashuri e quaj gjithqka e pashembullt shum ma absolute e ma e gjerė se secili deti
se secili qiell ma e gjerė se secila gjithsi
si ka mundėsi qė un edhe kur flisja vet me veti
nė krahėt e tu tė gjitha miliarda ndjenjat e shprehjet e jetės i vėrshoja pėr ti shkri

un flokun tėnd e kam nxjerrė tė pa konkurencė me tė gjitha garat botrore tė diamantit e arit sharm fijet
nuk lash as pejzė tė hollė lulje kund ma tė bukur mbi dhe
un flladin tėnd tė dashurisė pėr zemren time e kam shpallur ma tė lehtin nė mbretėritė mbi driten e hijet
jan habitė edhe ekspertėt e dritave yjet e dielli e hana qė shkojnė kahdo me nxe

dashurisht lidhur me ty kam shikuar pemėn arren man e bli
qershinė gėshtenjen thanat e mollen e trupin e sajė
un ma shum se secili ylber jam shtruar kahdo shprehje me pi
pėr ty dhe dashurinė o zot si po mundem nė miliarda kujtimet kaq shum ti mbajė

nuk lash kund mbi ty as mbret as mbretėreshė nė asnji absolute materie garė
nė asnji lėvizje tė bukurisė as pikturė as nė ma tė voglen mikropikė
askund as nė ma tė voglin curril as nė ma tė madhen ujvarė
nuk lash kullim ma tė bardhė dashurisht pėrvjedhurazi ma bukur se bukuria jote me ''pikė

prandaj habiten lulet me artin tim tė pa fund
habiten edhe mbretėritė e fenomeneve e tė gjitha mirsive
si ka mundėsi qė un nė qiell e dhe askund
nuk lashė garė mbi ty tė tjera prej tė gjitha bukurive

u habiten edhe pikturat mė tė bukura edhe ato mbi dhe edhe ato qiellore
se pa kunkrencė piktura jote nė shijen mbretrore tė zemres time
doli mė e pėrsoura nė secilėn pjesė fytyrore e pore
mbi tė gjitha majat tjera tė arteve me mahni pėrshkrime


Xhelal Ferizi autori me tė drejta

L I R I K U

lirik
21-05-09, 01:29
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Fjala

Titulli fjala ėsht shkruar nga Xhelal Ferizi
autori nė mergim

Fjala nuk ecė ma
Kėmbėt ia mori djalli
Nuk ecė ma fjala
tė drejten ia mori pseudo'ligji
mbrapa'skena
kėrcnuesi me maskė demokrati
krahėt ia preu koha e pa kohė

lirinė ia mori pranga
vendin ia zuri hiqi
vleren ia mori hilja
Nuk ecė ma fjala
Se forca ia mori erzin
Se intriga ia shtrydhi gjakun
Se lufta ia mori paqen,
se paqja ia mori vleren
vullnetin ia mori degjenerimi
fronin ia mori myku
se brerjen ia futi i ligu
koken ia kputi injoranca
e vrullin ia ndali brryltari
i padijshmie e la pa famė
me te u tall analfabeti
nė gara mbeti shum mbrapa paraje
rrespektin ja vrau interesi
rrencarėt e pėrdorodhėn si njala
mashtruest e shtynė ne grenmina si vala
e poshtruan dobiqėt
fjala
arsyen nuk e ka nė pushtet
askund nuk pritet si mbretreshė
e shkeli paraja e korrupti
e shkelen shum luget
pėrthurjet ja ngatrroi laku
e loti i rrejshėm gradat ia hoqi
e shundi e kiqi lakuriq e lan
fjalen e gjveshi moda e re bizare
ajo nuk mund tė ecė cullak
mbretreshė nuk ėsht ma fjala
ajo nuk ecė ma as n' grada
ajo ngeci mbet
pothuajse shkret
e nėpėrkėmbi koha bajate
secili nalet
mbeti fjala krahthate
paraja po bėhet mbret
nuk ecė ma fjala mbi dhe
nuk ėsht ma ligj as fe
as pushtet
ajo nuk ėsht ma mbret
nuk ecė ma ndėr kombe e fe
fjala tash ėsht paraja
aj e ka ble
fjala
nuk ėsht ma ikonė kurorė
besė
fjala nuk nuk rrin ma ndėr ne
hilja paraja rruleta
e rrėzuan shakull pėr dhe
nuk ecė ma nuk ecė ma fjala
se i ligu lirė e ka ble

Titulli fjala nga autori Xhelal Ferizi
nė mergim

lirik
21-05-09, 01:30
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Myku i shpirtit

Autori Xhelal Ferizi

l i r i k u n ė m ė r g i m
*********************************************


Myku i shpirtit i mbledhur nga knetat ku pshurrin gjarpij e krokodila
si modė e mendjeve tė prishura ka hypur nė fron
kujdes ruajuni nga ata o tė pa faj tė pa djallzuar bilbila
tinzri u bė tash besa jonė

besa jonė e dikurshme shqiptare
nuk ėsht ma mbi dhe
vendin ia zuri lakmija vrastare
demonja nga vesi i huaj qė u ble

ruajuni shqiptarė kujdes prapa shpine
se hardhuca e dhelpra e gjarpri jan bashkue
kan ndėrtuar njė qenje intresant nė kombinime
duket si njeri por gjithqka i ėsht kafshrue

duket me dy kėmbė por mbrendesinė e ka servile
e ka zemren qorre si urithi nėn dhe
kujdesė o ju shpirtra e zemra bilbile
kjo lloj kafshe sot po rritet ndėr ne


prandaj besen ma as mos e pėrshkruani

ajo iku e ndoqen me thikė
kujdesė mos besoni se shum do tė vuani
se kjo kafsha e re fare s njeh etikė

kujdesė pra alarm nga kėto kafshė tė reja qė veset perverse e pollen kėt ndėrtim
kėto kafshė jan tė ndertuara nga veset kanibale
shpirtin e kan nga lakmija e qakallit e nga vampirat e etur pėr krim
po vijnė tash kto kafshė nė skenė dal nga dale

kujdesė kujdesė o shpirti i pa djallzuar i njerzisė
kėtu nė kėt konstrukt prej kėti tė prishur mishi bizarė
kan dalė specialist pėr faisje etikash bijė tė stėrkequr tė tinzrisė
po ndertojnė kso kafshėsh i shartojnė si shqiptarė

kėtu edhe miu i nevojtoreve ka dorė nė kėt ndėrtimtari konstrukt muta' cion
prej flliqsirave e pollen kėt shpirtė tė gjetur nėpėr tė tilla kneta
po pjellin mijtė vrastarė e nevojtorja e zezė me demon
tinzarė me shpirta kanibal qė hanė tinza e pas shpine marrin jeta

u ndėrtua kafsha e re pėr qudi njerzore duket me fytyrė por konstrukt zvarraniku
kujdes shpinen ruajeni nga ky kafshues tinzak qė nuk njeh shok as mik as vlla
ruajuni nga ky dinak ky ėsht i civilizimit i njerzisė armiku
ky paranė dhe tinzrinė kult e shpirtė i ka

ky vret pėr para shok e mik e tjerė
kėdo vret sepse e ndertoj e gjarprit tinzria
ky nuk njeh besė nuk ka pi kurr etikė as nė ndoj krua njerzorė vlerė
kėto kafshė qė flasin ti izoloj etnija


kujdes askujt mos ja besoni paranė
se vesi i miut e urithit veq ka hy nder ne
lakmija tash e dora e demonit po na mbanė
me sekrete e kode ecni pėrmbi dhe

po se as shokut ma nuk i besohet besa na ishte njė her
ajo tash na duket si njė prrallė
njeriu tash nuk ushqehet me mėlmesa por me helm e vnerė
gjarpri i rrin nė zemer e maska i rrin nė ballė

me tinzri gjithnji e ma shum po ushqehen
po vijnė lėkura mashtruese tė reja me vizllime
shum shekujt nė shpirtė do tė thehen
se maska njerzore po joshet nė krime

ushqimi human shpirtrorė askund nuk po blehet
askush se kthen koken edhe pse falas ėsht ky margaritarė
kurva kohė e zezė qė nė hap qėllimi tė zi po krehet
do tė vret nė te ardhmen do tė vret edhe ma shum shqiptarė


************************************************** **
Xh e l a l F e r i z i
(xhela i Mitrovices
***********************************************

lirik
21-05-09, 01:31
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ikja nėpėr tė llahtarshmen rrugė

shkruan xhelal ferizi
l i r i k u * n ė *m ė r g i m
*****************************

nėpėr qdo rrudhė me nga njė det shekull pritje
me tė qelikten qėndresė
duke ecė nėpėr tė kota gjasa n' pėrpėlitje
me njė tė quditshme tė gozhduemen besė

as hapat e mi nuk i njihja
sa pėr stinėt qudi sa tė panjohurat monotoni
me njė mendje tė shpirtmallshme mallėngjyeshėm qė po i shkrija
duke ecė pendueshėm nėpėr udhėt si hi

kahdo po ndeshesha me stinė shpirt'huaja
qė flsinin njė gjuhė plot vdeksi
i thash shekullmendjes dil e,thuaja
kto fjalė pendės time o mjeshtri

po ku tė gjeja art shpirti
tė shprehesha pėr kėt lėngim
se as te akulli mė i ngrirti
se gjeja 'shprehjen pėr huazim

po ecja kėshtu pendesės
her gjallė e her gjysėm vdekė
kur dilja n' brigje tė shpresės
sizifat si gurė i ringrisja pėrpjetė

kėshtu rrokullismės hallemadhe
nėpėr qdo rrudhė shekull'trisht
kahdo nėpėr ato brigje e livadhe
kam shkelė me hapin e brisht


sa shum nė ato rrugė zhgėnjimi
kam pikė ah lotin qė flet
un isha nė at mbretri pelimi
si vetja me veten qė flet

xhelal ferizi L i r i k u
************************

lirik
21-05-09, 01:35
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Lahuta e tokės Dardane

SHKRUAR NGA KRIJUESI I VARGJEVE SHQIPTARE XHELAL FERIZI
Nė MėRGIM

Ne sy lotin ma tė kthjellun curril
nė degė mė tė bukurin bilbil
nė lot ma tė kjartin qėllim
nė curril ma tė dhimbshmin burim
nė damarė ma tė vjetrin gjak
nė fyt,ma tė pazgjidhshmin lak
nė sahat,ma tė pabesen minė
nė udhė,gjithmonė shkja grek latin
shkronjat gjithmonė la me gjak
qyqet gjithmonė mbi ogjak
qiellit ,me re tė zeza sterrė
arat,baroti ti la djerrė
shum shtėpi tė mbyllura me therrė
Flokėt shum,her nxjerrė prej koke

gjakun pėr ujitje toke
penden pėr shkrime prej loti
lirinė ,ėndėrr ,nėpėr shekuj moti


Autori: Xhelal Ferizi nga Mitrovica

lirik
21-05-09, 01:43
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Heshtja

xhelal ferizi autori

kur heshtjen e zbėrtheva,nė laboratorin tim
analizė mė doli,kjo e panjour prekje
dhe e quajta,me ,emėr nė ditarin tim
heshtja qenka njė vdekje

nga xhelal ferizi

lirik
21-05-09, 01:48
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Njė her njė yllė mė tha


Shkruan Xhelal Ferizi(xhela i Mitrovices )

njėher mė tha njė yllė me gjuhė qiellore
nė gjuhen ma tė bukur tė jetes
kėshillė mė dha dritė shprehė'tare diamantore
mė tha miqsija ėsht kult cak jete shpirtė i tė vėrtetes

mbaje mė tha ai yllė mbaje si diamantin miqsinė
as diamanti nuk pėrmbanė pėrmbrenda tjetėr veq shkėlqim
si ai mbaje nė kėt jetė kullimsinė
gjithmonė miqsisė jepi vlim

fjala e atij ylli ishte nga vet zemra e tijė plot dritė
qė vinte mbėshtjellė nėpėr rreze nga lartsia
e hynte nė shpirtė secila qiltėrsi e tijė vėrtetė me tė mahnitė
rrezanishtja e tijė besa e urtsia

mbaje ai mė tha gjithmonė mbaje se mqisia ėsht si gjaku
qė mbanė zemren e damarin
miqsia ėsht si lėngu aromtarė qė e mbanė zambaku
si kullimi fisnik nė mbrendii qė e mbanė arin

ai yllė nga qielli kėshtu tha me kėshillen kullimtare humane
vėrtetė kėshtu qenka miqsija
vulė i jep k'saj' fjale shpirti i diellit e ajo zemėr hane
mbaje o njeri s tė jet perjetsia

Xhelal Ferizi liriku autori nga Mitrovica
(Xhela i Mitrovices)

lirik
21-05-09, 01:53
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

JAM SHQIPTARė

shkruan xhelal ferizi neper vite me vargje shqiptare
(autori njihet si xhela i Mitrovices )

jam shqiptar,lindur ,n’ gjak,rrke
s’ kam me u shitė as s’ kam,me u ble
as me joshje t’ metelikut
as ,n’dhelpri,e shkollė,t’armikut
kam me , e mbajtė besen,lidhė,toke
ku e kam pi po at gji lokje
kam me u lidhė me rreze hane
me gjuhė shqipe t, lashtė prej nane
kam me u lidhė me besė tė arit
me traditė ,,qė ,e kam prej t’ parit
kam me dhanė gjith pėr atdhe
pėr armiq do,t’ bahem rrfe
jam shqiptarė po thot shqiptari
nė europė un jam ma i pari
kur erdh dielli ktu m, ka gjetė
me dy kren dy krah tė lehtė
pyetni gurė e pyetni dhe
kur nuk kish ktu kombe as fe
kam pas kombė nėn diell tu u nxe
e kam pasė at,diellė e hanen
shtet e,komb ah ilirianen
e kam pasė ,at pelerinen
kam kndue bashk me kanarinen
ajo n, gjuhė t’ vet e, un n, gjuhė time
pyetni qyqet nder vajtime
pyetni trungjet pyetni ara
gjuha shqipe ish ma e para
ktu n’ kėt dhe,ku ,e vloj zoti
ku kan vlue po stina e moti
ktu ka vlue gjaku i shqiptarit
pytni fletė e fije t’ barit
pyet oj botė qeillin pasqyrė
pytni yjet t’ shndritshme, n, ftyrė
kqyr ,varreza e kqyr skeletin
pytne ujė e dhe e,detin
ktu shqipnija e pat adetin
jam shqiptarė pra ktu ndėr shekuj
e nuk jam ndoj rriqen rrekur
siq kan ardhė ,e siq jan rrekė
n,per lakmi,tė huaj tue vdekė,
ardhacakt,n,pėr lug e shtek
edhe n,pėr fusha e n pėr rrafshina
me na i marrė ara e ledina
blij e ftoj ah e qetina
me na i prishė t’ lashtat fole
me na nda n,krahinė e fe,
gjak e lot me na derdhė rrke
jam shqiptarė ,qe lidhun n’ gjak,
kam pas nderin,n’ trollė e prak
kam pasė gjuhė kam pasė lashtsinė
lidhė me diell kam pasė,hjeshinė
kam pasė vetull,,si ai hark
zhgjetė e shtizė e kam pasė qark
edhe trimrinė e kam pas n’ gjene
plot kala,rrethue n’ bedene
kam pasė vasha vetullholla
qė lakmue i ka lule molla
edhe pipat,e pranveres
fija e rrezeve n’ puhi t’ eres
me at bel,ma holl ,se thuper
me dy krih tė shkrue si fluter
qė pranvera ju ka kndue
mote e stinė ato i kan gzue
jam shqiptari moj europė
qė ma deshte trupin n’ copė
edhe shpirtin ,n’ lot pėrvlue
mua ktu hana m’ ka gatue
kur ka sitė ingji prej ylli
kur kan kcy currilt kah pylli
mbi valbardhat ah shkumbzore
m’ ka shartue me nderė arbnore
jam shqiptarė oj botė e gjakut
nuk i shtrohem karadakut
e serbijanit,mish qė han
as rusisė ,me at junan
tokė e dhe qė duan me i nxanė
pse un tash per t’ lashtin dhe
ku,tash jeten me tri fe
e kaloj,lidhur me vlla
nė nji besė,qe s, ka m e u,tha
sa t’, ket bota lum,e va
sa t’ ket bota lot prej qielli
rreze e dritė qe vijnė prej dielli
un shqiptarė jam me tri fe
kur nder hile s’ kam me u ble
as pėr kryq e as per dinė
kot e kan po shkja e shkinė
kot e ka kinė e rusija
se nji gjak e ka shqipnija
gjaku jonė nuk ėsht katran
me ngjyrė t’ zezė ,e demonian
por ai kuq qe rrJedhė nder vena
n, zemėr t, fortė si gurė n’ bedena
qė ,e,ndriqon humaniteti
qė i jep shpresė po toka e deti
jam shqiptari jam shqiptari
moj e mjera botė prej zhari
qė po mbahesh mbi shkėndija
qe po vlon,kah shkenca e dija
a ma sheh tue vlue dėshiren
shih shqipni at zemėrmiren
si po digjet ,nga ,lakmija
bashk me i ndeJtė n ,tri fe etnija
jam shqiptari jam shqiptari
kuq mė, ecė gjaku kah damari
jam pėr gjuhė e jam pėr dhe
,s,kam,me u shitė as s,kam me u ble,
as pėr pare e joshje n’ leter
kam me e,ruejt besen e vjeter
kam me mbajtė duart prej martine
laps e shkollė n’ pėr shekuj stine
jo nuk ndahem n ‘gurė e dhe
edhe n’ m’mbjellshin n’ treqind fe
pse nji zot ėsht pėr t ‘gjith ne
ai s, na len nė dorė t’ , krajlisė
me ia prishė hjeshinė shqipnisė
ai na e mbanė diellin me hanė
gjuhė tė lasht e shqipninė nanė
kod e ligj e shkollė e cak
na e,mbanė shqipen lidhė me gjak
kta damarė qė jan si rrjeta
nuk do t’ zgjidhen s a,t’ jet jeta
kan me ecė ujnat ndėr gurė
besa e jonė nuk ka me u qthurė
se ne jemi djem t’ nji nane
kemi gji ,po te nji zane
jem gatue prej asaj hane
kur ka shndrit ktu n’ shpirtė t ballkanit
n ‘gjysėm hark,tė ilirianit
bashk me pi ndėr t’ lashta troje
me ylbera ra nder hoje
nė hoje tona,ku ish balta
tokė e dhe ,ėmbėl si mjalta
ku ish foleja e,guximtarit
e qėndisi nė rreze t’ arit
jam shqiptari jam shqiptari
qė ju nda ,m ‘keni n’ tri fe
ktu ku m’ la n’ shekuj i pari
s, kam me u shitė as, s ,skam me u ble
as pėr zhele ,as,pėr,,premtime,
as me u ,joshė,me pabesi
se mua nana shqipni trime,
m’ ka dhan,gji, t, kulluem me pi
e ti moj botė qe sillesh kobit
qė rreziku t’ rrin mbi krye
mos mi lsho qakajt e lobit
me kto lojė shqipninė me e thye
se shqipnija ėsht etnike
kah i ka po gurė e dhe
gjuhė besė i ka magjike
lidhė i mbanė ,pėr deje nxe
jam shqiptari jam shqiptari
qiell e dhe le t’ marrin vesh
se nė europė un jam ma i pari
e nuk dua n ‘mjerim me u gjveshė
nuk i dua kto sabotime
nuk i dua nderskamcat n ‘fe
mos mi mbjellni kobe e,krime
se un reflekset, i kam rrfe
jam shqiptari jam shqiptari
n’ mes t’ europes afer deti
nuk dua luftė as s, dua zhari
nuk m, ka shtrua as krajl as mbreti
por i dua punė e,paqe
edhe botes ia dua t’ miren
pse m’ ngatrroni n’ fe e gjaqe,
a,thue bot’ė ma njeh deshiren
se un dhunen se kam ,kult
as nuk lutem n’ pushkė e thikė
as nuk jam ndoj soj i ult
i kam t’ drites djalė e qikė
i kam planet si i ka dielli
qė ne ag t’ mjesit n’ shpresė tė re
del me nxe ai pėr kah qielli
gaz e shend me lshue mbi dhe
jam shqiptari jam shqiptari
jam i lashtė pėrmbi argjil
ku ka toka plumb e ari
ku lshon erė ai karajfil
ku lmon era fletė larmije
ku sharton qielli mahni
ku bjen uji shkumBe e vije
me stėrkalat plot ingji
o jam shqiptari jam shqiptari
botė e tretur n’ pėr lakmi
a s’mi sheh fijet me bari
edhe gjelbrimet,n,pėr agni
nė at agni kur lshohet dielli
qė bjen shndritshėm pėrmbi vesė
a’ s’ mi sheh re t, bardha qielli
a’ s,ma sheh t’ stėrlashten besė
a ,s, mi sheh fusha e,bregore
a, s,mi sheh vashat plot nurė
pse ti caqet m’ len pas dore
don e,m m lanė qyqe mbi gurė
jo he botė europė luksoze
se t ‘dy sytė dielli ti merr
mos ma luaj kėt lojė,bigjoze
pse ballkani shndrrohet n, ferr
e mandej ndahet baroti
mblon gjelbrim e,mblon ,at fushė
,n’ lot e dhimbje gjamė lshon moti
ikė ,qdo paqe e ėngjellushė
nuk jet ėngjull nuk jet paqe,
pėrveq tymit mjegullimit
ke me u la edhe ti n’ gjaqe
jo nė ujė n ‘paqe t,kullimit
ps e ti tash po e lidhė shqiptarin
pėr nji pune jo fort t’ mirė
kob mbi krye edhe zharin
po i sjell hile me zingjirė
pranga t’ rejea e dofar ligje
qe si njeh sot kohė e re
keq po i mbyllė do rrugė e shtigje
n’ hasėm t vejter n’ hile e fe
edhe grupe mė ke mbjell ė sherre
thue s e,kopsht ktu paske gjetė
dy gisht diellin n ‘Me e vjerre
sy as vesh s, na len pėr jetė
jam shqiptari jam shqiptari
kah po thrras n ‘qdo kontinent
mbi barot me una zjarri
po na mbajn ė me parlament
po na mbajnė me t’ mbjella t’ kqija
paqe kurr nė shteg pa thurė
sot n’ tri fe po kjanė etnija
pamvarsi s’ po ka n, flamurė
as dardana e lashtė e vjeter
,as etnija qė na u tha
lidhė na e kan me do lugeter
her nėn grek e her nėn shkja
po ia gjuajn ,joshjet pėr rrotull
her rmjedisit mu nė shkollė
si ata juqt qė permbi strofull
ulėrijnė me nji za t ‘hollė
ashtu ne na sillen planet
kush tue rrejt kush tue bertitė
ndoshta prap ne shpija e stanet
me flak lufte kan me i shndritė
ps e kshtu nuk ec ma kjo e,keqe
prish me fe e prish me ,n qdo udhė
jo fabrikė ,po krim e leqe
n ‘ball t ’shqipnisė i kan shkrue n ‘rrudhė
jam shqiptari jam shqiptari
i due kombe e paqe e fe
dua laps e,jo at zhari
pse po i digjni gurė e dhe
ps e,po digjni pse kurthoni
ps e po shitni gjak pėr ujė
pse nė mes rruge na hutoni
kur shqiptari ,s don t ė,vuej
dua buk dua edhe punė
dua vllezer nėpėr botė
n, gjak si kam as krim as dhunė
dikush tjetėr m’suell kėt rrotė
dua pun e dua fryt
nuk dua pleh as myk e lot
as n, pėr,dete s’ dua me u mbytė
m’ lshoni diell pash’ t’ madhin zot
ah mi hiqni kto sanksione
kto varfri kto blerje ,n, hile
e mos m’ flisni n ‘kto zhargone
me nji gjuhė qė,e flet qdo skile
pse mua koka m’ punon n ‘paqe
me e pa boten rruzullore
pa grupime n’ fe e gjaqe
t ‘lidhur n’ gaz e dorė pėr dore
jam shqiptari jam shqiptari
nuk dua armė nuk dua hi
a s nuk dua shkrumb as zhari
dua jetė e dashuri
po pse ju m’ doni n’ pėr rrmore
thepash pre e zbathė mbi akull
a thue kujt fara arbnore
i ka rrxue planetin shakull
besa prekė s’ kemė n’ fis a s’ n’ fe
as s ‘kem pre as foshnje as djep
e ju n ‘besė na keni pre
na kan kndue qyqet n’ qdo shkrep
buk e,lot na keni dhanė
diellin n,gjak keni skurru
thye na i keni yj e hanė
kan ec shekujt n ‘gjak e prru
na kan ecė po diell,e hanė
pėrmbi gjak me rreze thye
edhe e lashta gjuha nanė
pėrmbi trajta shum ėsht thye
thye n’ latin e thye n’ junan
thye ndėr kelt thye ndėr ,bullgar
n ‘rus sherrgji e serbijan
n ‘tjerė pushtues e n’ tjerė barbar
tash pak dritė pėr shkollė e fletė
pėr me lshue do pendė me ngjyrė
po na duhet oj bot n’ kėt jetė
mos na e le kobin detyrė
mos na e l e varun at shpresė
pėrmbi ferr me t’ holla fije
pse un n ‘ty e kam do besė
ndoShta zoti ,t ‘dha pak dije
pėr me e pa ku ėsht drejtsija
edhe etika e normė mbi dhe
bashk , e jon ė kėrkon etnija
me jetue n’ paqe n, tri fe

vargjet ,,, jam Shqiptarė
i ka shkruar MERGIMTARI xhelal ferizi
nga Mitrovica
Mitrovica e kosoves ėsht pjesė e pa ndarė e shqipėrisė etnike
kontakti me autorin xhelal ferizi [email protected]

lirik
21-05-09, 01:53
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

JAM SHQIPTARė

shkruan xhelal ferizi neper vite me vargje shqiptare
(autori njihet si xhela i Mitrovices )

jam shqiptar,lindur ,n’ gjak,rrke
s’ kam me u shitė as s’ kam,me u ble
as me joshje t’ metelikut
as ,n’dhelpri,e shkollė,t’armikut
kam me , e mbajtė besen,lidhė,toke
ku e kam pi po at gji lokje
kam me u lidhė me rreze hane
me gjuhė shqipe t, lashtė prej nane
kam me u lidhė me besė tė arit
me traditė ,,qė ,e kam prej t’ parit
kam me dhanė gjith pėr atdhe
pėr armiq do,t’ bahem rrfe
jam shqiptarė po thot shqiptari
nė europė un jam ma i pari
kur erdh dielli ktu m, ka gjetė
me dy kren dy krah tė lehtė
pyetni gurė e pyetni dhe
kur nuk kish ktu kombe as fe
kam pas kombė nėn diell tu u nxe
e kam pasė at,diellė e hanen
shtet e,komb ah ilirianen
e kam pasė ,at pelerinen
kam kndue bashk me kanarinen
ajo n, gjuhė t’ vet e, un n, gjuhė time
pyetni qyqet nder vajtime
pyetni trungjet pyetni ara
gjuha shqipe ish ma e para
ktu n’ kėt dhe,ku ,e vloj zoti
ku kan vlue po stina e moti
ktu ka vlue gjaku i shqiptarit
pytni fletė e fije t’ barit
pyet oj botė qeillin pasqyrė
pytni yjet t’ shndritshme, n, ftyrė
kqyr ,varreza e kqyr skeletin
pytne ujė e dhe e,detin
ktu shqipnija e pat adetin
jam shqiptarė pra ktu ndėr shekuj
e nuk jam ndoj rriqen rrekur
siq kan ardhė ,e siq jan rrekė
n,per lakmi,tė huaj tue vdekė,
ardhacakt,n,pėr lug e shtek
edhe n,pėr fusha e n pėr rrafshina
me na i marrė ara e ledina
blij e ftoj ah e qetina
me na i prishė t’ lashtat fole
me na nda n,krahinė e fe,
gjak e lot me na derdhė rrke
jam shqiptarė ,qe lidhun n’ gjak,
kam pas nderin,n’ trollė e prak
kam pasė gjuhė kam pasė lashtsinė
lidhė me diell kam pasė,hjeshinė
kam pasė vetull,,si ai hark
zhgjetė e shtizė e kam pasė qark
edhe trimrinė e kam pas n’ gjene
plot kala,rrethue n’ bedene
kam pasė vasha vetullholla
qė lakmue i ka lule molla
edhe pipat,e pranveres
fija e rrezeve n’ puhi t’ eres
me at bel,ma holl ,se thuper
me dy krih tė shkrue si fluter
qė pranvera ju ka kndue
mote e stinė ato i kan gzue
jam shqiptari moj europė
qė ma deshte trupin n’ copė
edhe shpirtin ,n’ lot pėrvlue
mua ktu hana m’ ka gatue
kur ka sitė ingji prej ylli
kur kan kcy currilt kah pylli
mbi valbardhat ah shkumbzore
m’ ka shartue me nderė arbnore
jam shqiptarė oj botė e gjakut
nuk i shtrohem karadakut
e serbijanit,mish qė han
as rusisė ,me at junan
tokė e dhe qė duan me i nxanė
pse un tash per t’ lashtin dhe
ku,tash jeten me tri fe
e kaloj,lidhur me vlla
nė nji besė,qe s, ka m e u,tha
sa t’, ket bota lum,e va
sa t’ ket bota lot prej qielli
rreze e dritė qe vijnė prej dielli
un shqiptarė jam me tri fe
kur nder hile s’ kam me u ble
as pėr kryq e as per dinė
kot e kan po shkja e shkinė
kot e ka kinė e rusija
se nji gjak e ka shqipnija
gjaku jonė nuk ėsht katran
me ngjyrė t’ zezė ,e demonian
por ai kuq qe rrJedhė nder vena
n, zemėr t, fortė si gurė n’ bedena
qė ,e,ndriqon humaniteti
qė i jep shpresė po toka e deti
jam shqiptari jam shqiptari
moj e mjera botė prej zhari
qė po mbahesh mbi shkėndija
qe po vlon,kah shkenca e dija
a ma sheh tue vlue dėshiren
shih shqipni at zemėrmiren
si po digjet ,nga ,lakmija
bashk me i ndeJtė n ,tri fe etnija
jam shqiptari jam shqiptari
kuq mė, ecė gjaku kah damari
jam pėr gjuhė e jam pėr dhe
,s,kam,me u shitė as s,kam me u ble,
as pėr pare e joshje n’ leter
kam me e,ruejt besen e vjeter
kam me mbajtė duart prej martine
laps e shkollė n’ pėr shekuj stine
jo nuk ndahem n ‘gurė e dhe
edhe n’ m’mbjellshin n’ treqind fe
pse nji zot ėsht pėr t ‘gjith ne
ai s, na len nė dorė t’ , krajlisė
me ia prishė hjeshinė shqipnisė
ai na e mbanė diellin me hanė
gjuhė tė lasht e shqipninė nanė
kod e ligj e shkollė e cak
na e,mbanė shqipen lidhė me gjak
kta damarė qė jan si rrjeta
nuk do t’ zgjidhen s a,t’ jet jeta
kan me ecė ujnat ndėr gurė
besa e jonė nuk ka me u qthurė
se ne jemi djem t’ nji nane
kemi gji ,po te nji zane
jem gatue prej asaj hane
kur ka shndrit ktu n’ shpirtė t ballkanit
n ‘gjysėm hark,tė ilirianit
bashk me pi ndėr t’ lashta troje
me ylbera ra nder hoje
nė hoje tona,ku ish balta
tokė e dhe ,ėmbėl si mjalta
ku ish foleja e,guximtarit
e qėndisi nė rreze t’ arit
jam shqiptari jam shqiptari
qė ju nda ,m ‘keni n’ tri fe
ktu ku m’ la n’ shekuj i pari
s, kam me u shitė as, s ,skam me u ble
as pėr zhele ,as,pėr,,premtime,
as me u ,joshė,me pabesi
se mua nana shqipni trime,
m’ ka dhan,gji, t, kulluem me pi
e ti moj botė qe sillesh kobit
qė rreziku t’ rrin mbi krye
mos mi lsho qakajt e lobit
me kto lojė shqipninė me e thye
se shqipnija ėsht etnike
kah i ka po gurė e dhe
gjuhė besė i ka magjike
lidhė i mbanė ,pėr deje nxe
jam shqiptari jam shqiptari
qiell e dhe le t’ marrin vesh
se nė europė un jam ma i pari
e nuk dua n ‘mjerim me u gjveshė
nuk i dua kto sabotime
nuk i dua nderskamcat n ‘fe
mos mi mbjellni kobe e,krime
se un reflekset, i kam rrfe
jam shqiptari jam shqiptari
n’ mes t’ europes afer deti
nuk dua luftė as s, dua zhari
nuk m, ka shtrua as krajl as mbreti
por i dua punė e,paqe
edhe botes ia dua t’ miren
pse m’ ngatrroni n’ fe e gjaqe,
a,thue bot’ė ma njeh deshiren
se un dhunen se kam ,kult
as nuk lutem n’ pushkė e thikė
as nuk jam ndoj soj i ult
i kam t’ drites djalė e qikė
i kam planet si i ka dielli
qė ne ag t’ mjesit n’ shpresė tė re
del me nxe ai pėr kah qielli
gaz e shend me lshue mbi dhe
jam shqiptari jam shqiptari
jam i lashtė pėrmbi argjil
ku ka toka plumb e ari
ku lshon erė ai karajfil
ku lmon era fletė larmije
ku sharton qielli mahni
ku bjen uji shkumBe e vije
me stėrkalat plot ingji
o jam shqiptari jam shqiptari
botė e tretur n’ pėr lakmi
a s’mi sheh fijet me bari
edhe gjelbrimet,n,pėr agni
nė at agni kur lshohet dielli
qė bjen shndritshėm pėrmbi vesė
a’ s’ mi sheh re t, bardha qielli
a’ s,ma sheh t’ stėrlashten besė
a ,s, mi sheh fusha e,bregore
a, s,mi sheh vashat plot nurė
pse ti caqet m’ len pas dore
don e,m m lanė qyqe mbi gurė
jo he botė europė luksoze
se t ‘dy sytė dielli ti merr
mos ma luaj kėt lojė,bigjoze
pse ballkani shndrrohet n, ferr
e mandej ndahet baroti
mblon gjelbrim e,mblon ,at fushė
,n’ lot e dhimbje gjamė lshon moti
ikė ,qdo paqe e ėngjellushė
nuk jet ėngjull nuk jet paqe,
pėrveq tymit mjegullimit
ke me u la edhe ti n’ gjaqe
jo nė ujė n ‘paqe t,kullimit
ps e ti tash po e lidhė shqiptarin
pėr nji pune jo fort t’ mirė
kob mbi krye edhe zharin
po i sjell hile me zingjirė
pranga t’ rejea e dofar ligje
qe si njeh sot kohė e re
keq po i mbyllė do rrugė e shtigje
n’ hasėm t vejter n’ hile e fe
edhe grupe mė ke mbjell ė sherre
thue s e,kopsht ktu paske gjetė
dy gisht diellin n ‘Me e vjerre
sy as vesh s, na len pėr jetė
jam shqiptari jam shqiptari
kah po thrras n ‘qdo kontinent
mbi barot me una zjarri
po na mbajn ė me parlament
po na mbajnė me t’ mbjella t’ kqija
paqe kurr nė shteg pa thurė
sot n’ tri fe po kjanė etnija
pamvarsi s’ po ka n, flamurė
as dardana e lashtė e vjeter
,as etnija qė na u tha
lidhė na e kan me do lugeter
her nėn grek e her nėn shkja
po ia gjuajn ,joshjet pėr rrotull
her rmjedisit mu nė shkollė
si ata juqt qė permbi strofull
ulėrijnė me nji za t ‘hollė
ashtu ne na sillen planet
kush tue rrejt kush tue bertitė
ndoshta prap ne shpija e stanet
me flak lufte kan me i shndritė
ps e kshtu nuk ec ma kjo e,keqe
prish me fe e prish me ,n qdo udhė
jo fabrikė ,po krim e leqe
n ‘ball t ’shqipnisė i kan shkrue n ‘rrudhė
jam shqiptari jam shqiptari
i due kombe e paqe e fe
dua laps e,jo at zhari
pse po i digjni gurė e dhe
ps e,po digjni pse kurthoni
ps e po shitni gjak pėr ujė
pse nė mes rruge na hutoni
kur shqiptari ,s don t ė,vuej
dua buk dua edhe punė
dua vllezer nėpėr botė
n, gjak si kam as krim as dhunė
dikush tjetėr m’suell kėt rrotė
dua pun e dua fryt
nuk dua pleh as myk e lot
as n, pėr,dete s’ dua me u mbytė
m’ lshoni diell pash’ t’ madhin zot
ah mi hiqni kto sanksione
kto varfri kto blerje ,n, hile
e mos m’ flisni n ‘kto zhargone
me nji gjuhė qė,e flet qdo skile
pse mua koka m’ punon n ‘paqe
me e pa boten rruzullore
pa grupime n’ fe e gjaqe
t ‘lidhur n’ gaz e dorė pėr dore
jam shqiptari jam shqiptari
nuk dua armė nuk dua hi
a s nuk dua shkrumb as zhari
dua jetė e dashuri
po pse ju m’ doni n’ pėr rrmore
thepash pre e zbathė mbi akull
a thue kujt fara arbnore
i ka rrxue planetin shakull
besa prekė s’ kemė n’ fis a s’ n’ fe
as s ‘kem pre as foshnje as djep
e ju n ‘besė na keni pre
na kan kndue qyqet n’ qdo shkrep
buk e,lot na keni dhanė
diellin n,gjak keni skurru
thye na i keni yj e hanė
kan ec shekujt n ‘gjak e prru
na kan ecė po diell,e hanė
pėrmbi gjak me rreze thye
edhe e lashta gjuha nanė
pėrmbi trajta shum ėsht thye
thye n’ latin e thye n’ junan
thye ndėr kelt thye ndėr ,bullgar
n ‘rus sherrgji e serbijan
n ‘tjerė pushtues e n’ tjerė barbar
tash pak dritė pėr shkollė e fletė
pėr me lshue do pendė me ngjyrė
po na duhet oj bot n’ kėt jetė
mos na e le kobin detyrė
mos na e l e varun at shpresė
pėrmbi ferr me t’ holla fije
pse un n ‘ty e kam do besė
ndoShta zoti ,t ‘dha pak dije
pėr me e pa ku ėsht drejtsija
edhe etika e normė mbi dhe
bashk , e jon ė kėrkon etnija
me jetue n’ paqe n, tri fe

vargjet ,,, jam Shqiptarė
i ka shkruar MERGIMTARI xhelal ferizi
nga Mitrovica
Mitrovica e kosoves ėsht pjesė e pa ndarė e shqipėrisė etnike
kontakti me autorin xhelal ferizi [email protected]

lirik
21-05-09, 23:07
Deshta te kerkoj
gjithqka

Qfar kerkese e pa fund
sa e pa fund kjo kerkesė
E ku gjendet
gjithqkaja

autori xhelal ferizi
lirik nuk ėshtė nė linjė

-------------------

lirik
21-05-09, 23:08
Sytė e nje kohe

autori xhelal ferizi

Oh sytė e nji kohe kishin shikuar
dikurė ,me dritė tė pa djallzi
kur nė gjithqka rrethuar
nuk kishte shum zili


oh sytė e nji kohe,
ushqeheshin me ,atdhe
dhe mbaheshin per nji trohe
optimizmi e jete ndėr ne


e tash nuk mbahen dot
edhe me u dhuru ,flori
si e ndrrove ,kohen o zot
syt e kohes ke ngri

sytė e kohes
autori xhelal ferizi

lirik
21-05-09, 23:09
Sikur ta kisha gjithqkajen
titullin e shkruan xhalel ferizi
sikur ta kisha gjithqkajen

*ah sikur ta kisha 'gjithqkajen dhe absoluten
*dhe pertej absolutes gjithqkajen
*me absoluten neper gjithqkajat te futem
*tė arrij te panjohurat duke hulumtuar ,absoluten majen

*por mbi gjithqkajen prap me absoluten do te ndeshem
*ne absoluten me mbi absolute qe s mbaron
*me mendjen e pendve te pafundme do te veshem
*oj dije mbi gjithqkajen mbi absoluten pse me qon


*nese me gjithqkajen me kufizon
*te jam mirnjohs o pendė
*nes e per tej nisjes ku me nisje nuk perfundon
o gjithqkaje me paranisjet e mbi menqura me mendė
duke menduar dikur mbi gjithqkajen vlerė
materjen e knsideroja gjithqkaja
me mendjen time naive te mjerė
pa i ndjekė absolutet e mdhaja
*******************************
po e ndjekė absoluten e mbi absoluten
dhe pertej gjithqkajes qka ka
e fundin mbas fundit kot ngutem
gjithqkaja as fund as nisje nuk ka
************************
sepse para nisjes esht qdo her nji nisje qe para fillon

e mbas fundit esht fundi qe nuk perfundon
xhelal ferizi autori ne mergim
*******************************

lirik
21-05-09, 23:10
Duke folur vetvetisht me vetveten


Xhelal ferizi

Duke folė nji ditė me vetveten
harrova se jam vetvetja
dhe kur e pashė se jam vetvetja ime
oh thash
oh
vetvetja ime


autori xhelal ferizi
----------------

lirik
21-05-09, 23:12
Neper ligje
***************
shkruan xhelal ferizi
*****************
*nepėr ligje duke shkelė me penden time
*neper analiza
*neper caqe e shkrime
*duke vrapuar e bertitė pse bota po perlyhet
*pse shumqka po ndyhet
*nji ditė penda do te thyhet
*do te thyhet ndoshta nga etikė thyesit e ligj
**e pambrojtur jetime
*******************************
oh penda ime
kush do te mbroj ty
yjet jan larg
e qielli nuk bjen mbi dhe
kush do te mbroj ty ne secilin varg
kombet nuk te perfillin as fise e fe
**************************
oh penda im
gjthmonė e vetmuar me nji maje te hollė
kush do te mbrojė ty
*********************
cila shkollė
kur dheu as materiet nuk kan sy
e qenjet e gjalla ja perthurė
jan lidh me nji ves
vdekatarė
i quajtur interes
me ego

me nji litarė vetlidhės te pa besė
kush do te mbrojė
ndonje nderkombtarė
ndonje i harruar shqiptarė
ndoshta jo me shkrim
por me goj*********
e 'h sa shum ndejte ne vargoj
kush do te jet mbrojtsi yt
****************************
mbrojtsi im
pa interes pa ndonje perfitim
****************************
xhelal ferizi autorė liriku shqiptarė dardanije
-------------------------

lirik
21-05-09, 23:34
Duke ecė
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Duke ecė pa u ndalė
arrita njė ditė nė cak,
dhe thash me fjalė
se u shterra me gjak
-------
duke ecė pa u ndalė me stinė
arrita nje ditė nė majė
atje shtrohej e bukur njė ledinė
ku vargun e derdha rrėkajė
---
shkruan xhelal ferizi autori nė mergim
-------

lirik
21-05-09, 23:35
Veprimi i pa matur
--------------
autori xhelal ferizi
-----------
hapin e qet ma parė
por lotin mė pas
me matė thonė ėsht ma mbarė
se zemra veshet me gas
-----------
hapin e matur qite
e jo me turr e vlim
kur matesh shenjen vrite
se i matur je me trim
------------
veprimi i pa matur shkruar nga autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
21-05-09, 23:51
U Ngatrrova me materiet

shkruar nga autori xhelal ferizi
--------------------------------

me diellin qė gjithmonė mirė e kam pasur u ngatrrova
dhe nji dit atij i hidhrueshėm i thash
pse e nxenė ti tradhtarin
ndoshta ngutshėm i thash gjaknxehtė veprova
por dielli diell ėsht
mė tha un nxejė pa dallim se program nuk kam tė veqant
rrezet nuk i kam menduar para se tė dal tradhtija
butėsisht mė tha
e mua mu duk sikur u nxitova
qenkam nevrikosė
dielli per te gjith qenka nda
sa keq
pse dielli nxenė per tradhtarė
per rus e grek e shkja
---
denim nuk paska per tradhtarin
dhe prap u shtrengova
e tokes i thash pse e mbanė
ti tradhtarin

pse i jep me pi ujė dhe gji per te ndanė

pse lisat tu ne ndonje degė nuk e varin
sa esa pyetje materjes ja shtrova

si duket .toka......!
poashtu as ajo armė nuk kishte
as ligj per ket dukuri
as te veqant diqka
me dukej se tradhtari edhe ai mbi tokė do te ecė
e toka nuk do ta denoj
e shihja token me habi
perse thash e duron kjo tradhatrin
dhe shqip nis a te leotoj

edhe ajo me tha ashtu u krijova
nuk me ka shkuar mendja as kushtetuta kah koka

sa per tradhtarin qe do te ecė mbi mua nuk mendova
tha deshprueshem toka
dhe vrapova e i thash hanes
pse ti pse i jep dritė
pse i jep dritė tradhtarit

dhe ma ktheu me gjuhė te rrezanes
se as ajo nuk e paska ditė
sikur ta dija me tha
tradhtarit
nuk do ta ja falja as nje rreze te arit

por te gjitha me than
sikur ta dinim

per tradhatrin do te krijonim nji tė errt anė
ku vetem errsirat do te rrinin
mandej

ne at errsirė do te kishim lanė

per tradhtarin me than disa nej

nej errsire te medhej
se nyje do ta lidhnin
qe ai dritė mos me mbi dhe as hije mos me zanė

dhe duke u nevrikosur vazhdova
me pyet oqean e det

per se ju o ujra po e leni me u la tradhtarin
dhe me than ata vet
nuk e lajmė jo dot ne ujrat bizarin

ate e lanė nji dit

vetem ferri i vet

u grinda edhe me lumej
me ujė e valė e me gurra

me bjeshk me lugje me vrrije

me fllad e me lule eme curra

te gjith i pyeta pse

perse i jepni aromė tradhtarit e qehre o ju lule e fletė

perse mbi ty me ecė e len o fushė o bari e dhe

perse tradhtarit i jepni jetė

dhe than

ne jemi kshtu siq jemi

krijue per keto detyra

po ju qe njerz jeni

pse nuk gjeni menyra

me e ndalė tradhtarin

me pyeten perse pra s po e ndaloni

un thash

nuk e di

pyetne plumbin pyetne barotin

perse rrin kot

pytne zotin

neper shekuj e mot

pse tradhtari

pse

nuk herret nga toka e dheu dot
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''

lirik
22-05-09, 22:52
------------------

Protestė

----------------

xhelal ferizi autorė

..........

protestoj oj botė,e lotit

nė emėr t' qiellit nė emėr t' zotit

pasha at diell,qė ,bashk me hanen

e nxejnė prore shqipni nanen

e ato rreze ia lmojnė ashtin

gurė e dhe e at trollė t' lashtin

kam me e ngritė zanin t' poetit

permbi dhe e faqe t' detit

pėrmbi fusha t' bereqetit

kam me e ngritė shkronjen pėrpjetė

deri nė yje e n' kometė

deri te zoti i vėrrtetė

me ndėgju britmen me shkrim

pėr nji komb qė ėsht jetim

ku i jan lshue mashtruest me krim

kush me thikė e kush n' barot

nat e dit ,po nxisin lot

n' gjak e gjuhė, e n' trollė,tue bre

n,besė, e n, cak,gjithmonė tue pre

kurr pa e lanė tė qetė n' fole

pa e gzue jetėn gjeraqinat

zog as flutra e kanarinat

fjerė as bari e as ledinat

pse ,kahdo sillen ,vandal

mos mė e lanė n' veti me dalė

as si shtet me pamvarsi

as sovrane n' qytetni

kosovė t' mjeren,me etni

mbasi e lanė nė lot e gjak

mbasi i prenė,mishin ngapak

mbasi e varen n' krim e lak

edhe e mbuluan me i' varfri t' mjerė

mbasi e preken nė erz e nderė

e i' lan gjamen mbi pranverė

edhe i grinė shum bij'e bija

tash s' po i njihet pamvarsija

ka mbetė zvarrė ah dardanija

her me lajka e mos e le para

q' kan mbetė djerrė po fusha e ara

shum e kombet tu i dalė para

---

kush me cunga e me pengesa

kush tue mblue n' pluhur me shpresa

kush tue lidhė me interesa

e un kėtu me varg tė diellit

qė i shpon dhe e kupė tė qiellit

kam me mbledhė rreze e shi

gjurmė e fakte e lasht'si

pėr me i lidhė me plot hjeshi

varg kurore n' formė t' gjerdanes

kam me i varė krahrorit,t' hanes

---

yllė mė yllė me i lidhė n' kordele

n' gjethe lisash n' pėr zabele

kam mė me e mbushė germa ēdo kokerr

edhe atyre qė me dokerr

e me lajka po pėrpiqen

e si miq qė po na hiqen

kam me u vra dokrrat t' ēdo moti

germa e ankim kur t' lshoj te zoti

kur tu a nami gurė e dhe

plane e krime mbshtjellė me fe

qe po i gjuajn me kryq mbi ne

bashk me plane e me intriga

me sllavian e soje t' liga

---

pansllavisht ,me u drejtue biga

e ne mbetė lidhė pėr atij tregu

me na,shitė si dhitė kah shtegu

rus e shkja me na mbikqyrė

kshtu europa e luen kėt ftyrė

me na shkri marrin detyrė

por n' qoftė zoti n 'qiell ma i madhi

n' kėt pleqni nuk bjen livadhi

as ajo fusha e Kosovės

rrafshi i pejės e i gjakoves

male e lugje veriore

kahdo i thonė kosovė arbnore

pllambė pėr pllambė me gurė e dhe

kahdo shqip ka diell tue nxe

male e vrrije e lugje e grixhe

qė kjo botė i don pa ligje

mbushė n' do letra me valigje

kah po endet ,rreth e rrotull

gjiith tue sjellė vėrdallė nji popull

thue se t' drejtė po ka me nene

me e sjellė vet at pip antene

her alarmi e her sirene

---

tu dredhė rrenen kah stambolla

moskė paris kah ia don shkolla

por pėr zot pėr krisht e fe

pėr tė lashtin gurė e dhe

pėr ēdo shejt e pejgamer

edhe pėr engjuj e shejt tjerė

pasha at bibel e kuran

pasha yje e diell e hanė

pasha tokėn me dhe e det

pasha at krisht e muhamet

edhe tjerė qė i shėrbyen zotit

pasha kohė e stinė tė motit

edhe flaken e barotit

---

gjallė pa u djegė nuk mbetet gurė

o n' merdarė do t' ket flamurė

ose bota bjen n ' nė qivur

se pėr t' gjallė ma t' mos mendohet

se shqiptari gjallė skllavrohet

------kot e kan kombet me shtete

gjak me ra do t' bjen si dete

ka me pasė gjithmonė tėrmete

n' qoftė se sot rodit,t shqiptarit

ja len dheun n' kthetra t' barbarit

ja vejn kambene barbarit

ne qoftė se te lashten tokė dardne

e len n'kthetra pansllaviane

glob e dhe kan me u djegė zharit

o lir me i dhanė shqiptarit

nuk i dihet si bjen rr'feja

si do t' vjen lufta e beteja

ndoshta vijnė taktika t' reja

ndoshta sjellė koha pėr ne

ndoj mjeshtri kund pėr me e ble

zjarrė tė madh me lshue mbi dhe

---

qė me e kapė flaka ballkanin

rus e grek e serbijanin

se ma ushkuri i qik's shqiptare

s' ka me u zgjedhė n' fise barbare

me ra vasha iliriane

nen bark t' bishes pansllaviane

me u rreshtue rraca shqiptare

---

e me u korrė nga armt batare

por se qyqet pa qendrue

gjak e lot me ecė si prrue

----

te mos e shkruaj kshtu moti as stina

deri sa e gjallė te jet martina

edhe baroti e flaka shtukes

e sa te jen djemt e oso kukes

------

qe me u mat dijn me dijnė me kulqedra

si dikurė n' topa e gopedra

qe jan turr si ata orrla

Jakup Ferr e mic sokolaveē me dalė kan djem petrita

gra e vasha nėpėr pritakeq moj botė me tu shkrue ditas' ka me t' mbetė ma shpresė nė jetė

as shqiptarė mbi dhe me mbetė

por as bari a s fije fletėas nė dushk as mbi pranverė

ka me u dukė bota e,mjerė

kur tė shkon shqiptari nė erė

siē ka shkue ai oso kuka

kur pat ndjekė ai do hajduka

me barot kur hahej buka

cuba shkje krena e kapica

e u ka m,arrė sa trobojnica

e i ka ndjekė neper kaquba

sa hajduka e e sa cuba

e sa shum me ta esht pre

gjak esht si prrue ka ecė e rrke

m' duket botė ti ke harrue

se shqiptari gjallė s' ėsht shtrue

se e ka lindė nana drangue

---

veē po e pret po do drejtsi

po pret gjyq po pret mirsi

pėr me i dhanė at pamvarsise dardanen se merr ai shkja

gur e zallė me gjak pa u lapor se lufta si ather'

nuk do t' jet ma asnjiher'

tjetėr luftė tjetėr taktikė

shum kend besa kem me e fikėma mirė krejt ne t' gjith me ikėprej ksaj botė t' padrejtsisė

se me mbetė nėn shkja t' ,serbisė

kombe e fe me na u vardisėkush ma herėt, t' gjith tue msy

vashat n' spermė me na i pėrly

thue se jem ndoj shpi publike

e jo e lashtė nji tokė antikeedhe ai shqiptar po kjoftė mallkue

qė mendon jetė me vazhdue

qė mendon,me u integrue

nė robri ndėr kambė e shkelė

ma mirė n' gjak pėr me u pervjelė

se me u lidhė me pranga e tel

e me i pa gratė e vashat para

kah u grahin nėpėr ara

thua se jan po dhenė a dhi

cubat shkje me n a u zgerdhi

kah ju derdhen sperma,e fara

kah me u derdhė e flliqura fara

e me mbetė shqipja qyqare

jo pa dalė shqiptari fare

jo ne ikje gjith me vdekė

shkja e shkinė gjith me na ndjekė

e barbari n' britmė e dhunė

nėpėr tym nėpėr furtunė

na i vret djepa tu i perkunė

tu i perkundė nana shqiptare

e ka ne thikė e me batare

ne mish e coopa na i qet fare

deshė,e zbathė tue kja n' pėr male

me qeshė shkjetė me ' fjalė banale

e ai shkja gjith me u gajasė

gjith mbi dhe shqiptart me plasė

drue ksaj here s do te kesh gjasė

se do djem qe i ka shqiptari

do te hyjnė si flaka e zhari

mbrendė n' serbi e mbrendė n'rusie me u djegė e me bė hi

por si osa dikurė motit

qe u dogj ne kullė t' barotit

se mollė sherri jem per glob

prandaj botė mos luaj me kobme fis tonė me farė e gjak

se ,ma mirė ne me ra nė lakse si qyqe mbi ogjak

te gjith ma mirė ne ne lak me u varė

se me mbeteur nen barbarėma mir vdis pi varakinė

se me mbetė nėn shkja e,shkinėn' rus e grek e ukrain

veē s e bota le ta dinse nuk shkon ma siē ka shkue

tokė e dhe pa pėr pa u flakrue

pa u perzie flaka kah qielli

deri sa t' preket hana e dielli

edhe botės ti humbė fillima shqiptari nuk mashtrohet

as me lajka nuk qetsohet

as me spermė e farė s' shartohetas me grek jo as me shkja

glob e dhe ne dysh pa u ndaveē pse don kryqi i europes

se nuk mbajmė ne briena t' lopes

por se gji ne pijmė tė lokesjem shqiptarė nji rracė ylberi

t' gjith do t' ngritemi pėr njiheri

do t'kndon bomba e maliheri

edhe do t' fikemi deri n' djepa

n' flakė do t' bien po vrrije e shkrepado t' shkon flaka lart mbi plepa

pėr mbi maja druj e lisa

pėrmbi dushk e qiparisaedhe qielli me tymnaja

ndoshta keq prej armve t' mdhaja

mbi europė do t' bjen hatajase shqiptari i gjallė me dorė

ma nuk lidhet me u ba horė

kush ma n' paqe s' do t' ven dorė

e do te dridhen male e suka

te gjith do te shkojnė si oso kuka

per liri porsi drangona

o te jen te lira viset tona

o me pasė liri shqiptare

o do te ndizen kombet n 'zhare

--------------------------------

keto vargje jan shkruar e kombinuar

para disa vitesh dhe jan nxjerrė ma vonė

nė forum

-----------------------------------****************************************