PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

lirik
09-02-07, 23:53
Ne forumin dardania se shpejti poeti epiko lirik xhelal ferizi nga Mitrovica
LEXONI VARGJE NGA XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES

lirik
15-02-07, 20:45
Bukurija

n, penden time ka,hy gjithsija
kan hy ,yje e bukurija
kan hy fusha ,e bregore
male brigje ,e,lugje e rrmore,
vrrija e bjeshkė ,e,kodrinore
penda ime i kndon zallines
i,kndon zog,e,kanarines
shekuj muajve vit,e stines
e kto bashk tash jan vargis
me i thurė artin bukuris
bukuri,ah,m,thuej kush je
si u shartove n’ kombee fe
a, thue dielli t, lshoj ,mbi dhe
a thue ne yll,kur u mbjell mahnija
a ne ylber,kur ra.ra shejtnija
a ;n curril kur ,shndriti ingjija
kush t, krijoj ty n, drit kristali
,a,thue,zanat,n; maja mali,
qe ai yll artin ua fali
a thue arti a piktura
a vetull hana n ,hark ,a ura,
ura e ylberit ,kthye n kup,t,qiellit
,a karajfil,i flladit t, prillit
a ndoj sharm qe bjen,me fije
mbi safire e drit larmije
kush t, krijoj moj bukuri
meteort ,thon kur jan shkri
udhve te rrezes,n; tokė kan mbrri
a thue bashk jan ba shum dete
a ,thue ,shegt e; ftu; prej flete
t, kan ba cak,e lakmi jete
qe sot bota,turren n, vrap
kush n,materje s; mbahet zap,
kur ti tok,s,e,shtron at hap,
bukuri ,,a thue magjija
t ka,dhanė,brum,nga melodija
qe ti n, t, folun e ,deh hanen
qe me ball , e josh rrezanen
edhe diellit i shton oreksin
me ta shndrit,mbi shend refleksin
bukuri,kush;t pagzoj ne emer
diell e hana ,t ndertuan zemer
po at gjak qe t,rrjedh prej ari
qe t, lakmojn lulet mbi bari
kush ta shkriu,me rrjedh nder vena
a thue yjet me pes krena
sot ne glob ti je vet skena
ti je skena ,e je hjeshija
ti dridh fllad per kah lehtsija
ti je shejt ku bien njerzija
kush t, krijoj mos gur tė detit
me ngjyr arti n, pend t,poetit
kush t, krijoj ballin me lkurė
kan bashkue safiret nurė
lidh i kan rrezet si urė
lidh i kan lulet me fletė
ty t, kan dhanė shndritjen,n ket jetė
sot mbretreshė mbi dhe ke mbetė
ke mbet cak per vargje e art
ke mbet joshje e diellit t zjarrtė
ke mbet joshje per sy t, qiellit
per qdo erė e lule t, prillit
ti je vet ne cak ma e,para
a thue gjak t, dha shega a nara
a qerrshija qe pjekė e para
ta ka dhan gjakun t’ pranveres
e aromen lulja e veres
e,ata sy kush ti dha ballit
e ato faqe a lulja e allit
ti ndertoj anash si fletė
glob e qiellit me i dhanė jetė
cak njerzije ti me mbetė
tash nuk ka nder kombe e fe
as nder fise permbi dhe

qe nuk, t,lshon sy e lakminė
qe nuk vdes per bukurinė
edhe shtegtar edhe poet,
pend qe shterrin ngjyr si det
edhe ligj kod e adet
t gjith te shtrohen edhe gjyqtar
tagrambledhs e taksidar
kokrra e ullirit ,me gjith farė
gjyqet dridhen para teje
zgjidhen nyje e zgjidhen,neje
kur ti del,n,kordele,kreje
lidh per floku si zambaku
para teje ndizet gjaku
para teje kputet laku
arma liget e penda shkrihet
dielli e hana,e qielli krihet
edhe shiu lshohet me pikė
yll dritsije s, don me u fikė
edhe mesnata kur t ,ket ikė
t gjith kah ka mbi dhe gjahtarė
kombe e fise fe e farė
profesor e dijetarė
edhe mosha e, t, gjith si rrrke
lshojn per ty lakmi e,be
thue aromen e ke pre
ashtu lshojnė lakmi trupore
si ajo hana nder bregore
kur lshon naten drit lakore
qe n, lakmi me u pa me gurra
kalon re e male n turra
kalon fjer e gllija e,shkurra
ashtu njerzit,n bukuri
art e mund edhe lakmi
shkojn me joshje n ty me i,shkri

poeti xhelal ferizi i kendon bukuris
xhelal ferizi nga mitrovica e,kosoves

lirik
15-02-07, 21:56
Mirmengjesi kosova ime shqiptare ilire dardane ,mir mengjesi bukuri prrallore e fushave te paana sofer e madhe ilire mikpritse ne shekuj,mir se erdhet vllezer te nje gjaku ne sofren shqiptare kosov antike ,mir se erdhet shqiptari te shqiptari ne ket shqipri te roberuar qe e shkeputn direkt nga zemra e shqipris nanė, e lasht ilirike ,ashtu siq shkeputen qamerinė iliriden ,ulqinine duklen,peshterin,luginen e presheves,pollogun ,kostur e janinė epir e dalmatin,i edhe dikur istrin,.
mir se erdhet shqiptari te shqiptari ne shqiperin e vogel etnike ,jemi shqiptar ,
jemi nji shpirt e nji zemer dy sy te nji balli shqipri etnike mir se erdhet ne shqiperin tjeter krahin e dikurshme vilajet i shqiperis nan kosova esht shqiptare ,
pushtuesit e pamshireshem e kan nda dhe sot tallen me ket cop zemre te shqiptaris . e qka jemi ne shqiptar me gjak em qehre me pamje shqip flasim shqip jetojm shqip vallzojm shqip vajtojm shqip kendojm ,nji pamjee kemi nuk dallojm,shqip mendojm shqip veshemi shqip kulturojm,prandaj krahina te shqiperis mir se erdhet ne ket krahin te shqiperis dardanija fusha magjike e shqiptare,un ju pres krahhhapur ,un me bajrak poeti shqiptar nga kosova po dal me shum tjer shqiptar kosvar mebij e bija te ju pres me vargje me keng e valle,te ju shoqroj neper fushen e gjer deri ne mitrovic te lasht ku nen kalan e vjeter rrjedhin tre lumej margaritar.
ne kufij ju presim me lule me tupana me vasha si sorkadhe me djem shtatgjat te rrraces s e lasht ilire presim vllezrit nga krahinat ,mirdit shkoder martanesh ,laberi ,qameri danglli libohov mat diber e myzeqe ,kastrat kelmend hot e grud anamal e kraj e ulqin,plav e gusi ,tivare vlor e durrs e kurbin e sarand e tepelen,delvin kruj konispol ksamil e kavaj e diber peshkopi lezh e shengjin e vlor e kanin,dukagjin shkrel e kastrat e koplik,ju rpresim o troje o engjujt tan eo vllezrit e mi ,shqip te kendojm shqip tkuvendojm te qajm hallet te rrijm bash ne te emblen etni ne te bukuren shqiperi, mergimtar nga bota shqip kah jeni me etni ,muzik e keng e duke pi, n vallzim e mikpritje ne gaz e vllazri.
te dua o te dua e hjet miljonshe shqiperi,nga preveza e arat e janina,deri ne albanik ne kufi ne moll te kuqe ,atje ne lugun e malit mbi vrri.
mirmengjesi kosva e pjeses shqiperi o shqiperi ne shqiperi.

poeti xhelal ferizi pret te gjith vllezrit shqipatar ne token e lashtė shqiptare te dardanis ne shqiperin lindore qe quhet krahin shqiptare kosov.


disa vargje
per vllezrit shqiptar
shkruan poeti mikprits ne kosovė
qe ju pret bashk me dardant e tjer ne sofren kosovare

poeti xhelal ferizi nga mitrovica

shkruan

Ejani

Eni o te mallengjyer eni
krahhapur o vllEzer nder ne
se thrret e josh;gjaku e gjeni
mos kqyrni, as grup as fe

eni shqiptar krahapur
eni ne sofren e rrafshines
ku shqipja me flatra ,te zgjatur
ju pret n; qdo koh te stines

eni o eni o eni
shqiptar se dheu i juaj
dardanja esht shqipni
e din dhe tokė e ujė

eni s e shqip,ktu,flitet
e din dhe toka me dhe
se qielli n mengjes kur shndritet
shqipja flutron mbi fole

eni o eni o eni
eni o vllezer me gjak
se shpresat me gzim na i nxeni
e vallja na ndezet flak

o eni te lidhemi dore
n; vallzim me shum tupana
djem e vasha arbnore
se gzohet shpirtrisht dardana

o eni dhe eni o eni nder,ne
t; festojm ah pamvarsinė
nen driten e diellit kur t; nis me nxe
t ;festojm perjetshem lirinė

vallzoni kruetan vallzoni shkodran
e qam e ju malsorė
me vllezrit e juej tė; gjakut dardan
te lidhur dor per dorė

do t ;gzohen krahinat do t. gzohen yjet
e vallja do t lmohet me erė
do knaqen fushat arat e pyjet
kur t ,lidhemi me bes e nderė,

te pijmė si miq si vllezer si shokė
nji gjak kahdo e kemė
te ngritemi n valle le te ndizet tokė
muzika e rima n,refren

e ti ngrisim gotat n,raki skrapari
kur labet te ngriten t,vallzojn
e un n bajrak qe ju pres ma i pari
dardant at sofer ua shtrojn

e kshtu armiku ka me u ndez n,mni
kur t bijt ti sheh t ,shqipnis
kah gazit nuk ngopen me valle e mahi
kah rrijn nė bashkim tė, etnisė

e,un q e,besa zanat ja kam

me valle e taganin t e lehtė
kur ta luaj te lashtė vallen ilirian
me majen e shpate s e mbreht

armiqt do te dridhen kur andej vringllima
te sillet e, shpates shqiptare
kur me hapa valltaresh te shndritet ledina
me keng ne gjuhen amtare

do t, thonė ja u bashkuan shqiptaret e lashtė
me gjakun flakė e trimni
me dy krena shqipesh te nenes ne,rrashtė
ballkani do, t, behet, hi

nes e kush na prek kur ne s bashku rrijm
pa hile e vllezer siq jemė


mundin e djersen s e bashku e shkrijm
armiqt do t, marrin verem

eni o eni o eni e shihni
kur vallen un e nisi
me hapa te leht s a,mirė do te ndihni
kur t shini si me rrin ne ball plisi

mandej do te dridhet gezushem vallzimit
fletėdardha,qershija, e molla
kur shqipet mbas meje ne kulmin e gzimit
do t ngriten dardanet belholla

aty fusha gazin e merr e shpatijet
dridhen me gjoks me tupana
e sofrat e mbushura e shqipatere pijet
qe i shtron e shndritshmja dardana

kur t niset vallja shqiptare
e un t e jem ne ballė
me djem e vasha belhola valltare
flakrojn prej vallzimi dhe e gur e zallė

mandej rend mbas rendi per si esht zakoni,
kur t, luhet vallja me shpata
te ngriten malsort kah ai dhe i joni
me zanat e tyre shtatgjata

me veshjen e tyre me t ,shndritshmet gaztore
ato buzė vizlluese si shegė
kur bjen hana e shndritshme ne t ,kuq lozonjore
shkelqimin shpernda neper degė

tupanat e kanga e vallet e tjera
q e i ka magjike shqipnija
kur t,ngriten malsort e,mbi,shkodres s i era
o zot se qdo tė ndezet etnija

le tė shikojn ah rrotull qakajt e ballkanit
kur t ,niset vallja kruetane
mirdita burreli e djemt e dibranit
e vallja e,bukur hasjane

belhollholat ilire tue perdredh shtatin
si thuper me rreze diellore
e zanat ne maja ,kah n flutrim mbi shpatin
vijnn kah rruga qiellore

festė e madhe dardane do tė bahet
e un me got te rakisė
bajraku ne dy krena ne er do te mbahet
me bij e me bija t shqipnisė


mbas meje do t vijnė me gota e sherbime
vasha te lehta dardane
kur ne mikpritsit e shqipnis trime
mirseardhje te urojm n gjuh nane

at y te gjith mandej vijnė te bardhė
rugovas me t, bukura yje
qe ujin e kan si langu ne dardhė
n, te, emblaht flladlehta pyje

mandej vjen hjeshue n bajrak
drenicė e,kuqe e qelikut
qe i bani ball me luftė e me, gjak
qdo hasmi e armikut

e shtrohen has e gash e,krasniqe ,
tropojė kreshnike e vjeter
sa mirė o zot qe bashk i perpiqe
trimen e,zanen tjeter

krahinen tė malit borbardhė tė merturit
te lashtin at bytyq
me valle tė lehta shqipesh e nė maje t, gurit
me valle nė, shpata kryq

e shalė e shosh e theth i vjeter
e i lashti dukagjin
iballja e puka qe n krajl as mbrter
s, jan shtrue as nėn latin

nikaj e curraj e plav e guci
me shnddritje t veshun nė ari
ulqin e tivar e tregu i ri
rozhajė me gjuh shqiptari

e hot e grudė e tuz e vermosh
kelmendi me koplik
ai durrsi i vjeter antik bukurosh
me t pathyeshmin shijakun q elik

mandej lezhė e vjeter me t ,bukuren kala
e veshur plot me nurė
ne valle kur t ,bien kavaj nė gaz pa nda
e vlora e lashtė me gurė

tepelenė mallakaster ballshe lushnjare
e,shtrejta tokė e paanė
delvinė e kaninė e kaninė e korqa shqiptare
me vasha te bukura si zanė

dolli ngrit prizreni gjakova e,peja
e kenget plot mahni
s e ne, s'' na ndan kisha gjamija a s; feja
na lindi ah nana shqipni

vazhdojn mandej vallet gjithkah n# per krahina
dollija e gazi n# hare
lipjani skenderaj e drenasi e kilna
theranda e bukur nder ne

e shtimje e gilan e deqan e besianė
viciana me drenicė
e tė,,nisin me ne me lue diell e hanė
n vallzimet ne mitrovic

era lozonjare ,mbi brusha tue prekė
“t ferizajt vasha etike
istog me rrafshina e kilna e,bukur
qe e,ka shqipnija etnike

tupanat e fyelli edh harmonika
sharkija e klarineti
nder fusha me kndue paska dal shqipnija
n krahinat qe erdhen nga deti

o festė pamvarsije q e,paska dardana
po gzohet me flet dhe murrizi
nde r,valle po hjedhet me hapa n, tupana
poet xhelal ferizi

e ,del, laberija e ,qamrija me valle

e,bukura myzeqe
sa gzueshem shkelqejn ato gur e zalle
e vallet ne diell tue nxe

ne erė valvitet s a shndritshem bajraku
kur goten e ngrit ne dolli
kruetani e dardani e vllezer t nji gjaku
bij e bija shqipni

o eni o eni o eni ju bijė
shqiptar me bijė e bija
se un ah poeti shum,vargje ju shkrijė
kur n ,sofer te shtrohet shqipnija


keto vargje i ka shkruar poeti shqiptar kosovar
xhelal ferizi nga mitrovica
ku me rastin e,pavarsis se ekosoves
ka deshir t e marr pjes ne festen kombtare
duke recituar vargje ne
festen kombtare te shqipnis etnike
ne kengė e valle shqiptare ,duke shpresuar se do ta ftojn
ne festen e madhe te pavarsise ,e cila pritet te njihet .

xhelal ferizi poet i ndaluar qe n ga viti 1977
i burgosur disa here politikisht dhe i torturuar
ne vietin 1981 denohet me afro 9 vjet burg te cilat
i ka mbajtur ,jeton ne gjermani
ne mergim,si ie,igrant politik qe nga viti
1989.

ju urojm lexim te kendshem nga autori i vargje ve xhelal ferizi nga mitrovica
lexoni komentoni tregoj shokut ,pytni autori ju pergjigjet__________________


__________________--------------------------------------------------------------------------------

lirik
15-02-07, 22:26
Dashuri e tradhti


Te,vret dhe duhet ta duash,gjithmonė,
te rrin ne gji si vrases,
dhe duhet ta duash
kur te denon
nese nuk e don vuan,
vuan edhe nes e don
sepse te vret plaga ,
dhe ,vetpyetjaa,pse e don
te vret ne perjetsi dhe mbas jetėsi
ne te,dy jetėt te plagon
kur ti ne zemer e shkruan
pastaj goma me e fshi
s, te punon
shpirti,
as ne tokė as ne qiell
as ne qielll as ne tokė
te var,dy gisht afer diellit
per qdo her te sulmon
te len lakuriq qiellit
dhe indet ti pervlon
qerpikun ta shterrė
dhe ne pa cak te shendrron
me vendos nuk te len,
si kahjet n, per terr
as nuk din kah te vjen
si nje denim i vonė
qe ne asnji kahje s ,te kthen
kado qe te nisesh
ne nji pendim bjen
udhkryq i mallkuar
qe fajtorė te len
qe ne perjetsi,t,nderton
burg ne gen,
dhe gen,ne burg,te,pervlimit
qe vlon, edhe nese
kėsaj shembje,,gjaku,i shpeton
te rrenon,
kur e kujton,ne shekullin
qe mediton


poeti xhelal ferizi ;nga Mitrovica
vazhdon me vargjet e ti.

lirik
15-02-07, 23:02
Dashurija

Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri Q E;vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokeė
Nje Shpirt I Diellit Q E;flet

Rreze Shartu Me Curril
Me Driten N;valbardhė Qe Rrėshqet
ėndje E Dehur;me Arom;n;karajfil
Qerpikut;shprehjeshekujsh ;si Det

Qehre Shejetnije;gazprodhuese
Diamanto;kristale;eksponim
Dritrreze;me Sharm;bimeshartuese
Me Zemer Te Ylberit N;gradim

Ti Je ;motorrike ;e Hanes
Ne Vetull Te Saj Vizllon
Ti Je ;si Joshja;n;kullim;t;curril;ranes
Si Loti;n Qerpik;kur Loton

Je E Kėndshmja;brumtare;;e;shpirtit T; Gjevahirit
Qe;ne;pika;qeliza Te Reja Nderton
Je Si ;ai;feniksi;mbas Qdo Shkrumbit T Hirit
Qe Vyshkjet;me Rignjallje I Gjallron

Je Si Ajo Dritzemra E Margaritarit
Qe ;lmon;gjakecėsin;n;damarė
Ti Je ;si Lmim Hane Neper Udhe Te Damarit
Ti Je ;arome Lulesh;me Lang;si Ujvarė

Ti Je Si Sterkala;qe;lanė Syt E Gurit
Qdo Mengjes;si Vesa;mbi Fletė
Ti Je;si;ujzalli;ne Shkelqim T Bilurit
Qe;i I Jep;me Pi;cakun;motivit;qe Mbjellė Jetė


Autori I Vargjeve Me Titull Dashurija

Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje

lirik
15-02-07, 23:21
Unė dhe fjala

bashk kemi qene te lidhur ne pranga
bashk kemi vuajtur,ne fyt
ne dnesje me malle lirije nder shtranga
kuaj trojesh te ndytė


kur shqelmat na binin,shekulvarases ballit
patkoj,me thumba dinak
un dhe ti gjithmon n pikė te hallit
me joshjen e ,t verrtetes,ne gjak

ti rob e un rob lirin,ure,zemre
bashkvuajtes,pa shperblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri ne sublim

ti un e un ti ne nje jemi
kur flisnim ,per lirinė
te dy ,prej nje tuli prej nje gjuhe jemi
e urrejm pa mase roberinė

une dhe ti per gjuhe t e lidhur,me lak,e leqe
kur zjgidheshim,na ridhni me zharė
me nyje gordiane,t padronit, sa e,keqe
kjo prangė enigme e paparė


autori i kesaj poezije me titull
unė dhe fjala
xhelal ferizi nga Mitrovica


emri i autorit po shkruhet qe te dihet identiteti i poezive
besoj s e lexuesi e kupton

lirik
15-02-07, 23:44
Altini dhe Angjelina

ah q po ,kjajnė po moti e stina
po kjanė zogu e kanarina
nji shqiptare si xhuljeta
nėn ket diell u fik nga jeta
u ba dhe ,e,, u mblu nga varri
u dogj zemra e saj si zjarri
se i deshtoj po dashurija
i deshtoj ajo rinija
afshi magjik e lumturija
e kjo jetė me plot melmesa
ah q, iu thyen po fati e besa
ndoshta pse s, esht shkrue me fat
me iu shkue gazi ma gjat
po nji lulė qe u mbjell me fletė
deshti shije me ndje n, jetė
ah me ndje zogun n, per pyje
me dasht hanė e me dashtė yje
me e,dashtė eren e pranveres
kangen t lehtė te zogut t. veres
kur ne kaltri pat ra magjija
ra n ,dy lule dashurija
edhe u dha ah zjerr ne fletė
n, per kercyell ,si diell ka mbetė
edhe i dogj me afsh e zhari
siq din fort me u djegė shqiptari
per kah fjala e perkushtimi
angjelina e altini
jan bashkue si nji curril
qe pik n, lot mbi karajfil
edhe hanen e kan dehė
kur ne preher t, dy jan prehė,
e i kan kndue sa leht puhizes
e i kan lmue flokt lulmurrizes
bardh e fletes lulqerrshisė
ah ky qift i ri i shqipnisė
besa e tyre ka qen gurė
lidh me mall me shpirt e nurė
qe se zgjidhte asnji peshė
n dashuri zemra ish veshė
gjaku n vlim e neper deje
lidh si fijet n. kafka kreje
edhe yjet kan lakmue
kur dy t ,rij afshit jan shtrue
fjalė shkri ari kur kan ndrrue
qe per zemra ish aromė
dashurin, qe, e engjellon
per ket shije flasin bilbilat
e shperndajn me fjalė currilat
kur me rreze shartojn sy
kur me flet lulet jan kthy
ah prej qiellit me pa yje
kanarina qe shkon n,pyje
e kndon ambel deg me degė
tue marr lang n qershi e shegė
kshtu emblesija shartue n zemra
n, angjelin n,altin n. dy emra
n' ket zhylietė me tragjedi
qe i fal jeten varrit t zi
varrit tė, errt ku rrin altini
ku i ben hije nji fllad blini
ah medet s a mir shkoj jeta
por qe s ,dihet e verrteta
ku jan shkaqet ku ishin fshehtsinat
qe i vran t, dy kto kanarinat
kta da zogj ah me cicrime
qe n, fole ne shqipnin trime
n, dashuri po qojshin mote
tue mos dit sjelljen t, ksaj bote
kah s ,po dijn kta t ,padjallzue
qka sjell jeta tu rropllue
qka sjell fati me ogure
kur dy zemra kputen ure
i kput ;jeta qe i ndanė varri
kur ja nis po me djeg zjarri
edhe flaka e tragjedisė
kur kput fijet t ,dashurisė,
thonė altini i dha fund
por ndoj fakt nuk shihet kund
se per shkak te smundjes t keqe
dashurisė i bani leqe,
ndoshta pengesat gjelozija
ndoshta fati a fatkeqsija
ndoshta ndoj tjeter fatkeqsi
ndoj pengesė qe del n; rini
ose prindt nuk kan dhan leje
per shkak erzi a ,t, ndoj feje
ose tjeter dikund shkak
qe i kan ndez dy t, ri me gjak
se shqiptart per kah ndjesija
jan shum t ,thellė e ndezet mnija
edhe ju ndezet flakė ,mizore
digjen shkrumben dora dore
kur t, iu vjen flaka n, per gjak
kur ne qafė tu biesh pa hak
andaj druej mos kush i ka nda
kto dy lule e i ka tha
por si do kjo pun qe t jet
sot kto lule ma s jan n,n jet
nji romeo e nji xhuliet
nji xhuliet qe i thon shqiptare
thon se djeg qenka me zhare
zhare afshi e dashurije
shtangoj qielli prej habije
deri ku shkon po sakrifica
me e vra vehten qaf kaprica
ajo e sharmit lule e jetes
me ngritė dorė kunder vetvetes
thon kan shku si dy qiellor
mbajtė jan bashk po dor per dorė
e nen drit kan ec te hanes
n,gaz e shend tue shkue tiranes
lidh me fije lidh me shpresė
pa me ndue se qifti vdes
per ato ndjenja t dashurisė
qe i kan mbjell ne gjak t rinisė

ket varg lirik e ka shkruar xhelal ferizi nga
NGA mitrovica

xhelal ferizi ka qen student dhe ish i burgosur shumvjeqar
poet i ndaluar dhe i prndjekur me vite
i burgosur dhe i ndjkeur nga venlindja

jeton q e 18 vite ne gjermani
qe nga viti 1981 nuk esht ne kosovė

nese keni ndonje pyetje ne ju pergjigjemi

lirik
16-02-07, 12:19
--------------------------------------------------------------------------------

Isha ne nje vend

isha ne njė vend ku me deshtėn dhe me pshtyne,njekohsisht
isha ne nje vend,kut nuk merresha dot vesh ne shqip
isha ne nje vend ku u mohova boterisht
un isha ane nje vend si syth, i qelur,mandej u thava si pip

me duani tash ju qe erdha ne ket vend
me qelni prap,si,. ne saksi
me mbani me njomsi ,me qeshni me shend
se helm me dhanė ata, me pi

me shplani me sherbet hane , me ,uj t e,bekuar,
me shplani me ujė shalqini, e kroje,dardane
ma falni ndonje urim a, fjalė,te te butė n'gjuhė nane
mos me leni keshtu te perlvluar

mos qeshni kur une therras ,me zemer,
ndonje shpresė a mallėngjim
as lulet qe te gjitha nuk i di me emer
as shprehjet qe ,nuk kan mbarim,

un jam tha pėr nje pikė shpėtim
kur ,ai qė ,doren i dhash
me shtyu ne humnerė,pa ndonjė , pendim
.un,te ju erdha , tash

nuk ju njoh,as sy as mendje,
as besen a ,e,keni,ne pjatė
ndoshta ju shikoj me dro e me ,endje
me pritjen time te gjatė

nder ju kam ardhė me nje vyshkje e kujutime
nder duar me rrudha n e pend ė
nuk di, a mund te gjejė,ktu ndėr.ju burime
e kroje me fjalė e argjend


Autori i kti vargu xhelal ferizi nga mitrovica
PERSHENDES BASHKATDHETART E MI ;
LEXIM TE KENDSHEM

me falni per gabimet ne te paren
,permirsim,autori xhelal ferizi mitrovica
ne te dyten

lirik
16-02-07, 12:28
Kerkim

kahdo me krih,imagjinarė kerkova
si krojjet e mia nuk gjeta
kahdo mbi rreze te hauja,udhtova
sa shum rrugtova e u,treta

ku ta gjej njė shije skur te fijeve te mia
te barit tė fjeres qė me flet
kut gjej nje vend siq esht dardania
ku dhe ,e hisja ,jan jetė

autori xhelal ferizi

lirik
16-02-07, 13:31
#14
lirik


Anėtarėsuar: Feb 2007
Postime: 20


--------------------------------------------------------------------------------

Me lule

me lule me thua mirė se vjen
ne te gjitha rrathet gjeta,ngjyrė
si do qe te shkruaj si ndjenja,nuk shkelqen
me lulet ,kur shihem ne fytyrė

ne vazo te bardhe me qelq si kristali
me kercyellin ,qe njomet ne ujė
u jam fis i ndjekur ne brez djal pas djali
u ngopa duke qen i huej

qdo lule ketu ne ket vaze,qelqtare
me duken me qehre dardane
un qe jam i lotit qe ka ra mbi ujvare
jam shkputė, me shekuj, prej nane

zoti ty t,shperbleft ti qe me kto lule
ne shpirtė me solle aromen
sa thellė ti o shije ,me shqisa me perkule
ma solle ,n perqafim kosoven

disa qenkan si te kuqe,me nje ngjyrė kuq,qelė
disa verdh e gjelber,kombinim,dehtarė
e une me sy lakmije vrap me shpirtdlirtė me i vjelė
me i mbjellė neper etje i djeguri mergimtarė


permirsim i vargjeve,e para kishte gabime
me falni

mergimtari xhelal ferizi autori i vargjeve me titull
me lule

gjithmone bej identifikimin s ejam ne forum me emer t e.vertetė
me falni lexues,shkaku pse dal em emer te verrtet esht rasti im interesant
shkeputja im afro tridhjet vjeqare prej atdheut mergimi dhe harresa
besoj tash s e mė kuptojnė lexuesit pse qdo njenes pozi ia vej emrin
titutllin dhe emrin e autorit,gjithmon kam pas dehsir qe te jem vetvetja dhe identiteti im
pershendetje lexuesve bashkatdhetarė
xhelal ferizi Mitrovica

lirik
16-02-07, 13:48
AH KALTRIJA IME

KALTRIJA IME ku neper qdo mikropikė
te kam falė shekuj afsh shekullndjenje
me lot prej detit tim emocion qe pikė
pa u ndalė e jotja! u bėra qenje

ah ti vetem ti kaltri
ma mbushe shekullin zemrorė
me shiqsa endje qe quhen dashuri
te kam puthe me sy me zemer,te kam lmue me dorė

o kaltrija ime kaltrija mahnitore
o e pashuara ngjyrė,ne qiell
do ti marr me pend ngjyrat ylberore
ti per mua ishe shpresė qe mbanė si diell

te kam pa ne ujė te kam pa ne dete
te kam pa ne qiell ne lule ne ngjyrė
te kam pa n, syprina liqenesh,pasqyrė jete
te kam pa n mes lotesh kur sytė me jan lebyrė

te kam pa n mes lotit sa herė kam pas halle
edhe neper gzime edhe neper ,mote
kur n' kullim te ujit,si optikė mbi zalle
ka ra sa kthjellueshem kalter qehrja jote

ME TITULL KALTRIJA IME SHKRUAN XHELAL FERIZI
AUTORI NGA mITROVICA

lirik
16-02-07, 15:42
Ne krahė te endrres time

ajo mu be qilim qudiije qiellore n, fluturim
me mori ne krah,neper pafundsi
valvima e perkundjes,sa leht n, meditim
me shtynte,neper shpresa,lakmije n' perqafim


Kahdo neper vapa ne fllade e ne freski
me mirrte ne krah,endrrimtarė
sa ngjyra ,emocionesh,neper inde i kam pi
sa thell,kam mbjellė prekjet nder fise kombe e farė

autori xhelal ferizi

lirik
17-02-07, 18:05
Ne Ankime Qe Me Therrnin

Ne Ankimet E Diellit Lotoj
Ne Ankimet E Hanes Vetullkthye
Ne Ankimet E Tokes Gjemoj
A Zot Ndoshta Kam Me U Thye

Ne Ankimet E Ujit Dridhem
E Ankimet Gurit;coptohem
Ah Ne Ankimet E Drurit Lidhem
Me Dhimbjet Ne Qdo Flete;mjerohem

Vuaj Edhe Ne Ankimet E Eres
Edhe Ne Ato Te Trandafilit
Ne Ankimet E Zogut T E Veres
Ne Ankimet E Lotit T Bilbilit

Ne Ankimet E Vashave Kam Ethe
Ne Ankimet E Dashurisė Se Tradhtuar
Un Me Lule Me Bari E Gjethe
Thahem Ne Ankim Pa U Gjelbruar

Kur Ankohet Qershija Shega
E I Embli Dushk N Per Ahije
Ankohen Trupi Rremi E Dega
Ankimet Me Behen Hije

Ankime Ankime Renkime
Gjemime Gjithkah Duke Dnesė
Atdhe O Toka Ime
Sa Shum Je Pre Ne BesėShkruar Nga Autori
I Vargjeve Me Titull
Ankime Qe Me Therrin Xhelal Ferizi Nga Mitrovica Mergimtar

lirik
17-02-07, 18:08
Vargje Nga Poeti Xhelal Ferizi Nga Mitrovica;i Persekutuar Shumvjeqar
Ish I Burgosur Politik Ne Vitin 1981

lirik
17-02-07, 18:31
Burgu

Sikur Te Kisha Te Gjitha Gjuhet Qe Falsin
Te Shpendve Te Bimve Te Materjeve
Dhe Te Te Gjitha Kohrave Shekujve Stinve Q E Bertasin
Dhe Te Gjith Artet E Qiellore Te Shprehjeve

Ndoshta Ndonje Spjegim Te Ksiha Dhanė
Per Ty Me Nxjerr Ne Arenė
Sikur Te Njihsha Diele Hanė
Dhe Lotet E Botes; E Rrrekenė

Do Te Spjegoja Une Ty
Sikur Te Isha Muzikolog
I Te Gjitha Instrumenteve Me Hy
Me Notat Etyr E N; Dialog

Mandej N Monolog Me U Kthy
Ata Un Me Ue Be Eun Ata
Tinguj Nper Shpirt Me Hy
Me Shkri Qdo Fjalė Kah Ka

Ather Ndoshta Formulen
Me Tinguj Te Veglave Botrore
E Dhimbjeve Me U Marr Ah Vulen
Menqurite E;stinve Shkollore

Ather Ndoshta Diqka
Do Te Ksisha Pershkruar O Tmerr
Ne Ty Esht Ajo Qe Quhet Gjithqka
Qe Mbjellet E Trishton Si Ferr

Ku Ta Marr At Gjuh Ku Ta Gjej At Shkrim
Kush Mund T' Me Ndihmoj Ah Ne Ket Mision
Ah Ti Je Llahtar Ti Nuk Ke Spjegim
Lahuta As Vajtimi Nuk Te Imagjiinon

Ku Ta Gjej Nje Gjuh Te Te Gjitha Fletve
Qe Dijn Me Vajtu Kur Thahen Vjeshtore
Ku Ta Gjej T; Plagosur Nje Shpirt;n;jet Te Jetve
Nje Merzi T Papershkruar N Mote Shekullore

Ndoshta Me Kto Vyshkje
Nje Gjuh ;kisha Zberthy
Analiza E Ndryshkje
Qe Te Spjegojn Ty

Ase Ti Nuk Je Gjuhė Qete Merr Kush Vesh
As Vet Vuajtja Qe Ti Pjellė E Ke
Ti Je Palca E Vujatjes Qe Me Ferr E Veshė
Qdo Gja Permbi Qiell ;n Per Gjithsi E Dhe
Xhelal Ferizi Autori I Vargjeve Me Titull Burgu
Xhelal Ferizi ėshtė Nga Mitrovica E Kosoves
Qe Afro Tridhjet Vite Esht Ndjek Dhe Persekutuar
Sidomos Nga Udb Ja E Ish Jugosllavis
Jeton Ne Mergim I Lanun Ne Harresė

lirik
17-02-07, 18:40
--------------------------------------------------------------------------------

Burgu

Sikur Te Kisha Te Gjitha Gjuhet Qe FLasin
Te Shpendve Te Bimve Te Materjeve
Dhe Te Te Gjitha Kohrave Shekujve Stinve Q E Bertasin
Dhe Te Gjith Artet Qiellore Te Shprehjeve

Ndoshta Ndonje Spjegim Te KiSha Dhanė
Per Ty Me Nxjerrė Ne Arenė
Sikur Te Njihsha Diell e Hanė
Dhe Lotet E Botes; E Rrrekenė

Do Te Spjegoja Une Ty
Sikur Te Isha Muzikolog
I Te Gjitha Instrumenteve Me Hy
Me Notat E tyre N; Dialog

Mandej N' Monolog Me U Kthy
Ata Un Me Ue Be Eun Ata
Tinguj Nper Shpirt Me Hy
Me Shkri Qdo Fjalė Kah Ka

Ather Ndoshta Formulen
Me Tinguj Te Veglave Botrore
E Dhimbjeve Me U Marrė Ah Vulen
Menqurite E;stinve Shkollore

Ather Ndoshta Diqka
Do Te Ksisha Pershkruar O Tmerr
Ne Ty Esht Ajo Qe Quhet Gjithqka
Qe Mbjellet E Trishton Si Ferr

Ku Ta Marr At Gjuh Ku Ta Gjej At Shkrim
Kush Mund T' Me Ndihmoj Ah Ne Ket Mision
Ah Ti Je Llahtar Ti Nuk Ke Spjegim
Lahuta As Vajtimi Nuk Te Imagjiinon

Ku Ta Gjej Nje Gjuhė Te Te Gjitha Fletve
Qe Dijn Me Vajtu Kur Thahen Vjeshtore
Ku Ta Gjej T; Plagosur Nje Shpirt;n;jet Te Jetve
Nje Merzi T Papershkruar N Mote Shekullore

Ndoshta Me Kto Vyshkje
Nje Gjuh ;kisha Zberthy
Analiza E Ndryshkje
Qe Te Spjegojn Ty

Ah,,se Ti Nuk Je Gjuhė Qe te Merr Kush Vesh
As Vet Vuajtja Qe Ti Pjellė E Ke
Ti Je Palca E Vujatjes Qe Me Ferr E Veshė
Qdo Gja Permbi Qiell ;n, Per Gjithsi E Dhe

permirsim per shkak te disa gabimeveXhelal Ferizi Autori I Vargjeve Me Titull Burgu
Xhelal Ferizi Ehst Nga Mitrovica E Kosoves
Qe Afro Tridhdjet Vite Ehst Ndjek Dhe Persekutuar
Sidomos Nga Udb Ja E Ish Jugosllavis
Jeton Ne Mergim I Lanun Ne Harresė


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik nė Listėn e Miqve
« Tema Mėparshme | Tema nė Vazhdim »

Mesazh nga Forumi

Cancel Changes
Pėrgjigje E Shpejtė

lirik
17-02-07, 23:37
Guri im

ah guri im,qe te njoh,per qendresė
si munde me perballu,shekuj,neper rrudha
te gurit e paske pasė at besė
e gurit vuajtja ime ,prej gurit,loti e udha

ah guri im qe ti je un
e un jam ti jam gurė
shpirti im gurė, sa ,peshen ia vunė
kur e lan pa kulm e pa murė


qendrove pa ,shtylle,pa,mbshtejte pa vend
qendrove s e, ti un je
gur i paske pas ato te kafkes mend
se shakull nuk re per dhe

sa shum te kan ra neper ballė e shpinė
o guri im i bardhė
por prap ti mbete gurė, mishi,n,qdo stinė
pse? dita nuk t, ka ardhė

guri im guri gur je gur ke mbetė
sa shiu me lot e gjak te kan mbulu
si nje prrua me vale,si nje lum si det
dhe prap s, je shkri me u tretė

ti i qendrove ndryshkut,tinzares tradhtisė
vyshkjeve qe msynin mbi ty
i qendrove ferrit edhe pabesisė
qe donte ne placeė me te thy

guri im jam un i yti jam ti
sa shekujt i ke duru
te gjith me akull me vullkane me shi
mbi ty e nen ty kan buru

guri im qe driten qiellore
nuk ta lan per hise
ti je gur mbi gurė ,qe nuk rrin n, gurore
por shkrihesh per kombe fe e fise

as nuk ta dijnė shpirtin as s, ta ndegjojnė gjamen
as heshtjen s ,ta njohin as rrudhat ne ballė
te kan mbshtjell me mjegull, e mbi ty zukamen
po e lshojnė shekujt me mallė

guri im o gurė sa shekujt ke me i shtjerrė
ti qe shtizen mbajte,ne ballė me flamur
kahdo kriht e shpreses ,hilet ti kan herrė
ke mbet i vetmuar ,kush te kputi urė

ku peshon ti sot ,lpener n ,vend te huaj
ti je un,mergimtar
kur te vdes qendresa ,me ne fund me thuaj
te ,shpallim,thyerjen tende,neper ,bajraktarė


shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica
xhelal ferizi vazhdon me tituj te vargjeve ,ky esh titulli i
vargjeve Guri IM JU UROJ LEXIM T E KENDSHEM AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
17-02-07, 23:41
Kerkoj Falje Per Emrin Identitetin Jam Me Emer Te Verrtet ;zakonisht Nuk Dal Ne Forume Me Emra Nick Name Etj Por Vetem Me Emrin E Verrtet ;prandaj Qdo
Punim Timin Ne Vargje E Identifikoj Me Emer Embiemer;luten Lexuesit Te Ken Mirkuptim Per Amrin Ne Qdo Punim Se Vargjet Jan Te Autorit Drejt Per Drejt
Prandaj Autori Ne Qdo Punim Shkruan Emrin Dhe Mbiemrin
Per Identifikim Te Punimit

lirik
17-02-07, 23:59
VALA E JETES


UN DESHTA ME TE PI BARDHSISHT
E TI ME QITE NE PAKTHIME
UN QE ;TY;KREJT PAQESISHT
TE KAM PI NE NE ETJEN TIME

UN QE TY TE KERKOVA;PAQE
QE DESHTA SUMBULLAT ME TI PREK
TI ME HUDHE;LARG NE TE PA;ANA;SOKAQE
KUJTESA KU MUNDET ME VDEKė

QFAR VALE ISHE TI;QE ERDHE AT DITė
ME TE BARDHA RRUZA ;UJORE
SHUMBZUESHEM ME MORE PA PRITė
M PERPLASE NE PER RRUGė TERTHORE

AH VALA IME VALA
QE UN TY TE KAM PI
DIKUR KAM TE KAM NJOFT PER NJALA
POR JO SE M; PERPLAS MBI HI

MBI SHKRUUMB TASH KUSH ME SHPERLANė
QE UN KAM MBET SI SHPUZė
SE MOTET AQ SHUM MU THANė
PSE S; M. NJOMė TASH SHPIRT AS BUZė

o vala vala e rremujshme
qe ike e ma nuk vjen
kur ishin furtunat e bujshme
ne mend a thua te bjen

vala e jetes shkruar nga xhelal ferizi Mitrovica

lirik
18-02-07, 00:07
Pse ju shekuj

shkruan xhelal ferizi

pse ju o shekuj nuk keni meshirė
damaret me rreze me i,lidhė
akujt qe venave gjithkah me jan ,mblidhė
me i shkri , e gjaku me ecė i lirė


ps e ju o shekuj nuk me premtoni
as paqe as ,filiza me shpresė
dofar t, zymta kthiina n, eper mend mi vetoni
e gzim nuk me pikni sa i vesė

pse ju shekuj sshkruar nga xhelal ferizi

lirik
18-02-07, 00:19
E;dua Paqen

Shkruan Xhelal Ferizi
Nga Mitrovica


E Dua Paqen Bertita
E Dua Ma Shum Se Qdo Embelsirė
Shqiptar Jam Thash Kah Shetita
Ne Boten E Pa Meshirė

Nuk Me Degjoj As Dielli
As Hana Kah Rruges S E Vet
Po Endej Me ; Cak Kah Qielli
Me Ra Mbi Male E Det

E Dua Paqen Bertita
Aq Shum Sa S Ka Mbi Dhe
Un Qe Gjat Shendrita
Urtsisht Nder Kombe E Fe

Po Doren Kush Ma Dha
Nder Shekuj Kumbar A Mik
Kur Deshta Ne Kopsht Me U Tha
Per Uj T; Kulluar Nje Pikė


E Dua Paqen Si Eren
Qe E Lshon Mbi Dhe Karajfili
E Dua Si Besen E Nderen
E Dua Si At Keng Bilbili

Por Mu Askush S Me Beson
S E;paqen E Dua Mbi Dhe
Me Quajn Me Fe Demon
Shqiptar S; Me Lejnė Me Fe


Shkruar Nga Xhelal Ferizi
Me Titull E Dua Paqen

lirik
18-02-07, 21:47
Kam mbjellė MIRSI

shkruan xhelal ferizi


KAM MBJELLė NEPER LULE PLOT DASHURI
KAM MBJELLė NEPER AROMė SHIJE BUKURIJE
KAM MBJELLė GJITHKAH DASHAMIRSI
KAM KORRė FRYTE PABESIJE

QFAR;SHPERBLIMI CINIK;QKA KORRA O ZOT
UNE Q ė MBJELLė KAM SHUM PAQE
KAM MBJELLė KENGė E;VARGJE SA SHUM NEPER MOT
E KORRA BELA E GJAQE

SHPERBLIM SE JO MAHI ;QFAR KORRJE
KUR UN MBJELLA PUHI
SI SHPERBLIM FITOVA NJE FAR ZEMER QORRJE
QE NUK NJEH FIDANET E MI

KORRJE QFAR KOORRJE;SHPERBLIM NEPER VITE
PSE O I;MADHI ZOT
UN KAM MBJELLė EDHE YJE NE MBREMJE E AG DITE
DHE KORRA SA DHIMBJE E;LOT

KORRJET E MIA KORRJE QUDIRA
SHPERBLIME T; PADREJTA KY; QMIM
UN KAM MBJELLė SHUM; SHSPRESA ;E FJALė ZEMERMIRA
PSE ME KORRė TASH PENDIM

U HODHA N E ZJARRė U HODHA NE UJė
DOLA NE MAL E NE;VRRI
NUK JAM M A ;I YTI JAM BA I HUAJ
NDER KORRJE TE ZEZA KAM MBRRI


UN Q E ME DRITė HANE I KAM NDEJTė T E ;KOKA
ME FLAKė TE PASHUAR;NDEZė
DHEUT TE STERGJYSHIT KU ME LINDI TOKA
NGA BREZI ;I BREZIT;NE BREZ

KAM PRITė KAM PERCJELLė KAM ECė NEPER TEH
TE SHPATAVE TE FERRIT TINZARE
SA SHUM LAPSAT NE ENDRRA TE MIJA I KAM MBREHė
PER BREZAT QE VIJN ME ABETARE


ABSURD O SHEKULL QE NUK PO GJEJ FJALė
ME DRAPER Ne DORE;TE MALLKOJ
SI SOT QE JAM BURRė SI ;KUR ISHA DJALė
TE KAM MBJELLė PAQE;PSE ME KORRė VARGOJ

UNE QE MBOLLA DIELLIN KAHDO NE QDO ZEMER
ME FLAKė DASHURIJE N;TEMENA
TE KOKA;U KAM NDEJT ;QE NUK DI ME EMER
SI TI QUAJ;;DEMON;A DJAJ A SATANA

SHPERBLIM KY PER MUA SHPERBLIM SA BIZAR
PRANGA TE REJA;N;KOPSHTIJE
ME HERRė E ME KORRė TASH;PO;Q; ESHT KY PAZAR;
Qė Mė NDJEK ; E;ZEZė SI E VARRIT HIJE

SHPERBLIM MORRA THERRA TE FFERRIT T E PA BESė
ATYRE Q E LULE U DHUROVA
SA CINIKE QENKE MOJ JETė ME PAK MELMESė
SA KOT NE TY U DASHUROVA


KUR UN FUTA ;MBRENDA NE GJIRIN TIM KONAK
EDHE GJARPIJ;E DJAJ ME BISHT
NUK DIJA ATHER SE ISHA;PA HILE NE GJAK
SE ;HIJE PO MBJELLI T E TRISHT

AS BUKEN KAN THAN MOS JA JEP GJITHKUJ
SE BUKA E JOTE TE VRET
E GJAKU TE SHNDRROHET NE LOT E NE UJė
E LOTI TE ECė SI DET

MOS U LIDH PER DJALLI MOS U LIDH PER FRYTI
QE RRENJET I KA NE FERR
SE MANDEJ DO T MBETESH PENDIM;NE MES FYTI
I VESHUR PER S; GJALLI N“ME TERR

UN Q E THIRRA YLBERA Q E THIRRA SHUM YJE
ME LOZė NE QIELL;ME HANė
UN QE MORA FLLAD NDER MAJA E;PYJE
S ; PO KORRI ;FRYT NE DARDANė

I PRERė NE BESė I PRERė NE KRIH
PA SHPRESė PER FLUTuRIM
NGREH E MOS KPUT;O ZOT DIL E SHIH
SA I NAMUR KY SHPERBLIM

S, PO KORRI TE MIRA FRYTE N, PER STINė
AS ;HIJE S, PO LMOJ NEN BLI
NE DHE T E;HUAJ;n, KOBTARE SHKRETINė
KAM MBET ;MURIM E FLI


UN KAM GEZU FLUTRA KAM LIDH SHUM SHPRESA
ME FLETė NE FIJE;KERCYELLI
UN KAM PI CURRILA I KAM KNDUE UJVARES
KAM KėNDU PER QDO BIMė PYLLI

YLBERIT GEZIM I KAM DHANė ME NGJYRė
ME PENDEN TIME SI DET
I KAM HEJSHU YJET ME PERKUSHTIM NE FYTYRė
SA as,FJALė MA S; ME KA MBETė

KAM FOLė EDHE PER BARIN PER FJEREN PER GRURIN
PER KOKRRAT QE LIDHEN N; KALLI
KAM KENDU PER DHEUN PER SHTIZEN PER ;TE DASHUR FLAMURIN
KAM KNDU PER SHEGEN PER DREDHZEN PER FLETEN NE ULLI


KAM KėnDU KAM DHANė NG NGJYRA IME E NGAZLLIMIT
NGA eTJET E QUAJTURA HARE
KAM MARRė NGA YJET E HANA E;VIZLLIMIT
DRITė PER KOMBE E PER FE


SHKRUAN XHELLA FERIZI NGA MITROVICA

keto vargje jan te autorit xhelal ferizi
titulli
kam mbjellė mirsi

lirik
18-02-07, 22:18
Ku kam ardhė

HESHTJE QE VRET
SHKRUAN XHELAL FERIZI

KU KAM ARDH ORE ME THUANI S E NUK PO DI
KTU PASKA VETEM MEMEC
KETU NATA QENKA MBLUE ME HI
FJALA KETU PASKA NGECė

KETU S PASKA NJERI NE KTO DJERRINA
AS NE FAQE TE KETI FORUMI
O ZOT PO ME DUKET PA GJALLRI SI SHKRETINA
KETĮ TE HESHTUR QFAR BRUMI

TRISHTOHEM NGA ATA QE HESHTIN

S; KAM ARDHė KETU PER HESHTJE QE VRET
IKA NGA DJAJT;QE DESHTEN T E;ME ZHVESHIN
PO JU QFAR GURESH JENI SE EDHE GURI FLET

FORUMI JENI JU THONė DARDANIA
KETU KU FLITET SHQIP
JO QE BESA ;KETU QENKA E TRISHT VETMIJA
TE RRIN SI GREMINA N E;ZGRIP

KETU S; PASKA NJERZ KETU S; PASKA FJALė
ASKUSH S; TE FLET ME PENDė
KETU AGU I DIELLIT FARE S; PASKA DALė
S ;PO FLITKAN AS QIKė AS DJALė

AS MIRSEARDHJE AS GJUHė KURFARE
NUK PASKA AS GERM PER FARė
KTO FAQE THONė SE JAN SHQIPTARE
POR S; SHIHET ME SY KUND SHQIPTARė

SA TE HESHTUR KETU TE PA LIDHUR ME URA
NGA ZEMRA NE ZEMER ME FIJE
A THUA DARDANI ;KJO ESHT MODė KULTURA
ME HESHTė SI LAPSI PA DIJE


AS MIRSEARDHJE NUK I DESHTT POETIT
ME FJALė AS ME NDOJ FTESė
QE VARGJE U SJJEL SA SYPRINA E DETIT
; S ME SHKRUAT NJE FJALė SA I VESė

ME IKė MA MIRE PREJ KTU QE BESA
ME THOT AH PENDA E SHKRIMIT
SE KUND NUK KA FJALė NUK RRIN AS JETESA
AS GJAKU NUK NXEHET PREJ VLIMIT


KALUAN SA DITė POR ASKUSH NGA JU
POET E TJER LETRAR
AS MODERATOR NJI GERM ME E SHKRU
S PO DEL KUSH NDER SHQIPTAR

SHKRUAN XHELAL FERIZI

lirik
19-02-07, 10:59
Heshtja

kur heshtjen e zbertheva,ne laboratorin tim
analizė me doli,kjo e panjour prekje
dhe quajta,me ,emer ne ditarin tim
heshtja qenka nje vdekje

shkruar nga xhelal ferizi Mitrovica

lirik
19-02-07, 11:20
Me frej ne dorė


shkruan xhelal ferizi

me frejt ne dorė kam dal ,plot vargje,
per te frenuar padrejtsinė
neper skuta ,te largta e arqipelargje
vargu kahdo po me mbrrinė

po mundohem me hy me qdo germ ne thelb
me e nda te drjeten mbi glob
neper kallij gruri,ne theken ne elb
duke marrė mirsi e jo kob

por kot kahdo qe po marr
edhe fjalen e lules me dehje
aromė dushku e qarr
e lang shege me shprehje

nuk po mund te behem mehlem per shum ,shpirtmykur
as me fjalen ilaq
kjo botė qenka ndertuar,pergjysm e qyrykur
e gjysma qenka,si lulja manushaqė

nuk mund te frenoj as krimin as pjellen
e shartume me blozė perverse
blozat, e trubullta,jan krime qe s kendellen
ah vargje e mia te mjera ultrandezse

kot jeni ilaqe kot jeni me fre
krimi esht i fortė bota esht,gjithfare
nuk ka depertu as dielli duke nxe
prandaj vargje t mija , s jeni , shpetimtare


autori i titullit me frej ne dorė
xhelal ferizi

lirik
19-02-07, 12:05
Bota ne teh

neper teh ,mbi greminė,po ecė me shkop,planeti
i mbajtur,me shtylla,qelqtare
ketu ne ket teh,te mbreht po ec dheu e deti
a ,thue do t, praptohen,ne greminė bizare

me nje dru drejtpeshues po mbahet
ne nje anė te qmendurit kan hypė
ne anen,tjeter nga te menqurit ,po qahet
gjarpijt posht,terbimshem mish gjarprojn duke lypė

nes e,bjen vaj halli per ne
di te bien engjuj e djaj bashk ne lemeri
nese tehu i mbreht nji dit ka me pre
nuk do t, mbes,ma lule as njeri

neper teh te mbreht , me helme e intriga
tehu qe po e mban esht plot
globin per me pre jan versul shum t e,liga
dheu po mbahet me lot

hiqjani tehun qe don per mjedisi
satani,i,zi, me e pre
nen glob vendosni kurora e flet lisi
e paqe nder kombe e fe

vendosni lule vendosni ylbera
e mbshtjellne me yje ari
vendosni drejtsi,e brumin,qe ,ka ndera
mos luani me teh e zhari

xhelal ferizi nga Mitrovica autori
i vargjeve bota ne teh

lirik
19-02-07, 12:42
RRugve te mallengjimeve
SHKRUAN XHELAL FERIZI
oh sa shum po pi nepermes eres rrudhave,e kalvareve
rrugeve botrore kah po eci
se q, po me bien ,nder mend ktyre trotoareve
motet mallengjyese sa larg,,ne ,ty po ngeci

sa larg o kohe se fjala asgje s qenka ,per,zberthim
ndjenja, qenka fjalė qe flet
as germa as gjuha ,me ket mallengjim
nuk merret vesh veq ndejnja si det

ndjenjat shpirtsubjekti qe s, ka gjuhė per ato mahni
labirint verrttet mbi shkencorė
ato mbushur plot me shum dashuri
me i shkrua nuk gjendet fjalorė

por ka aty ne at botė magjike
sa lloje ndjenjash ,,si kokrriza
kur qiellit miliarda pika shiu,neper qerpike
te tokes bien ,flladi i lmon puhiza

shartim te tille kan mallengjimet
si drita e hanes me ylbere
si pikat e shiut,me puhizen ,e,vizllimet
e drites,me curiil vere

prandaj s, ka fjalor ,as germ argjendi as ,fjalė
qe mallin e pashuar te kaluares kohė larmije
te largisisė se sajė ,me gjuh mundet me dalė
qe e,thot as me te shumanshmen dije

prandaj mua rruget e mallengjimit
neper ndjenja po me shkrijn te gjallė
kahdo qe ti thrras shekujt,e mergimit
nuk e gjej,njomsinė mbetem peshk mbi zallė

nuk e gjej t e bukuren as te shemtuaren
me ja nxjerrė ndjenjen e verrtetė
edhe sikur ,etjen at te pashuaren
ta thrras si ndihmse ne jetė

malli i rrugeve te ikura me kohra qe lan aq mbresa
qenka i pa thanun,me fjalore
o zot si qenka,emocion mbaresa
e shkuara,perjetsi kohore


shkruar nga xhelal ferizi nga Mitrovica
TITULLI I AUTORIT
RRUGVE TE MALLENGJIMEVE

lirik
19-02-07, 12:50
kush jam un,NESE KAM PI

NES KAM PI KUPEN E DJALLIT;
EDhE KUPEN EGNJELLORE
EDHE KUPEN E;HALLIT
NES E KAM PI DETIN;KULLIMET ZALLINORE


KUSH JAM UN;ATėHERė
QFAR LARMIJE MBI DHE
NES E KAM PI KUPEN E FLLADIT ME ERė
BESPREJREJN KUPė Qė, M; KA PRE

KUSH JAM UN NESE KAM PI
QKA KAM GJET PA HILE
NESE;KAM PI SHKRUMB E LOT E HI
NESE KAM PI BASHK SKILE E KARAJFILE

titulli i i vargjeve te autorit xhelal ferizi,kush jam un nese kam pi
shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve

lirik
19-02-07, 15:25
Kahdo qe kam shkuar

SHKRUAN XHELAL FERIZI

kahdo q e kam ecė kahdo qe kam shkuar
kam,dasht qet ta shendrroj ne varg
kullimin e vales,e zogun krashkruar
zenitin e kuqrremt,nga larg

kahdo qe kam shkuar,kam dashtė qe ylberit
me i lidhė vargje,ne shtat
kahdo qe kam shkuar i kam kendu nderit
ne vargun tim te gjatė

kahdo qe kam shkuar kahdo q e ;jam tretė
me vargun tim ne gji
me varg krahėhapur mbi qdo dhe kam mbetė
poeti kalmegji


lakmo me i shkru gurit lakmo me i shkru hanes
lakmo permbi kaltri
me i larmu ma shum valbardhat n ,gjuhė te nanes
me shqipen, e ,lashtė ,plot larmi

kah do, q e, kam shkruar kahdo q e, kam shkuar
kam dashtė me e njoftė thellimin
me do vargje e germa n, qdo gje i perkushtuar
me e njoftė, fundin e filimin

kahdo q e,kam ecė me te drojshmin hap
edhe me hapin e lirė
poet i ,mjerė gjithkah turr e vrap,
me nxjerrė,me hirė e pahirė

me nxjerrė kuptimin me nxjerrė mahninė
qe e ka ah lulja ne fletė
me e nxjerrė at vrull qe e shtyn rininė
me u sjell rreth globit ne jetė

me e,njoftė xixellonjen me njoftė nektarin
e bletes cakun ,embelsinė
me e njoftė,te huajin me e njoftė shqiptarin
me e njoftė ma thell dashurinė

me njoftė sa ma shum me e,shendrru ne varg
edhe fjalen e fletes kur dridhet
edhe ,armikun kur derdh helm e jargė
e bollen ne trup kur lidhet

me njoftė deshta caqet e cakut te prillit
qe shtyn pranverat me ardhė
me e njoftė edhe,artin,t materjes t, zanafillit
e diten,qe lindi e bardhė

deshta me i njoftė vallet e ligjet ;fenomenet
e nyjet qė,,jan gordiane
deshta me njoft kahjet qe i kan nis gjenet
me i shendrru n varg,me nje gjuhė vargane

o deshta me njoft hijet qe e,embulojn token
deshta m i shendrru ne stil
ne vargjet e miaj qe ma mbulojn koken
e vargun ta bej bilbil

deshta deshata deshta dhe deshta
mbasi me shpirt i kam pa
me kriju vargje si rrushi n ;per vneshta
por vargu ma lot nuk po ka

deshta ta shterri vargun me gjak
ta shtryrdhi deri ne t e,fundit pikė
kur nji ditė, e pashė vajtueshem,me lak
hanen e diellin tue ikė

mbas tyre besa e ndera e maturija
e tjera vlera me varg
e un me vargjet e vrap kah bukurija
ti kthej u nisa ne ag

vrap me vargje t ,mija andej e kendej
gjithqka ne varg me i,shendrru
kahdo neper globe,deshta ti zberthej
maniret qe ne mote jan ndrru


ne gjithsecilen fjalė ne gjithsecilin cak
deshta me mbjell vargje,tjera
kerkoja spjegimet ne qeliza e gjak
ne qehre ku shndriste pranvera

vrapova me njoft gra,qupa e vasha e qiken
e djem e burra e milet
vrapova me vargje per artin etiken
me shterr shum penda si det

vrapova kahdo qe ka qenesore
qe ben hije mbi dhe
me pend e me varg e m e shkronja dore
vrapova nde r ,kombe e fe


vrapova me qjerrė maska e vampira
shtihues lepirsa mbi sahana
vrapova me varg te shendrroj, n,satira
ne naten kur ikte hana

vrapova mbas tingujve te operes te muzikes
mbas shekujve qe i kan,ne mister
notat e zerin qe,nxjerret,mahnites
qe dehė te mrekullueshmen pranverė


vrapova mbas ngjarjeve mbas ,shkaqeve ,te luftrave mizore
me hy ne thelbin me varg ,ne fenomen
ne qelizat gjakpirse deshta,me fletore
me shkru ditare ne refren


mbas gjygjeve gjykimeve e porot
gjykats e prokuror
mbas mendjes se qoroditur ,ne per muaj e mot
me lapsin e leter ne dorė

deshta me njoft mishin perberjen strukturen
e lidhjen e krimit me krim
me ua njoft holl fijen e lidhjen e uren
perse e duan ket mallkim


deshta thell kah dijet em ecė ma te shpejtė hapa
por shekujt po u dashka me i pi
me vargje e rrokje un n,per,mite u kapa,
n ,per shknecat varg e vi


vrap me njoft bilbilin
vrep me njoft,edhe vesen
vrap me njoft,currilin
me e njoft,melmesen

vrap me kthye ne varg
artin e vetimes
vrap me pa si ndjehet,
vala e gurgulllimes

turr e vrap me fol,me eren,ne shegė
vrap me e shnedrru vargun ,bibil deg me degė
vrap me pa kaltrinė si sharton me re
nisa vargje t bardha neper qiell pa fre

kahdo vargje t mija vrapuan neper pipa
kahdo n per murrrane kahdo n per tufane
neper skuta e ,thepa mbi shklambij ku hipa
neper shum humnera ,kam shartu n gjuhė nane

kam shartu shum vargje ,me thelb n, hulumtime
kam shartu ,shum mendje,me,ambicje,, vlere
kam vrapu mbas motesh neper cak t, qdo stine
si nje zog cicrime kur shkon, me cak ere


o un qe jam vet vrapi
i lindur mbi varg
kahdo qe vrapoj,kah do hap mbas hapi
neper skuta t botes n qdo arqipelag


deshta te jem vargu i vargut me fletė
deshta te njoh ,streset,e maskat, ne jetė
deshta te njoh motet ,perse,stinve vijnė
ne varg t, shendrroj,motet,ne fjalė kur n' ne rrijnė

DESHTA TE BEJ DASMAT VARG E RRESHT POETI
deshta te bej,gzimet si nji poemė deti
deshta te bej lotin curril,prej kaltrije
deshta te shkruaj,yllin ne pika mahnije

deshta te shndrroj hanen ne secilin varg
dritqiell qe flet shndritshem ,nga lartsitė aq larg
deshta qdo pikė shiu qe bjen me ,la, fletė
ne varg lulesh t, langut ,me,e ba varg e jetė

deshta me e ba vargun vargjet qe jan t mija
gjithqka qe ka globi me e vargzu,fjalija
deshta me e shkri pyllin me at fllad t lehtsisė
me e ba varg poeti,simbol te knqasisė


deshta me i marr qiellit pikat n diell , t .kuqrremė
deshta me shkru vargun neper degė n ,qdo pemė
deshte me ba varg gurin me plot rrudha
deshta me e shkri vargun kahdo q e,shkon udha

deshta me shkri vargje me nje mendje t hollė
deshta me e shartue vargun me qdo shkollė
deshta me shartu vargun me shejtni
deshta me e pi globin e ne art me e shkri

ti je vet mahnija o varg qe hyn n' pore
kahdo n fenomene ,n materje botrore
ti nxjerrė e shendrron qdo gja n, varg e fjalė
ti je varg qe n ,vargje kurr nuk din me u ndalė

vargu im i vargut me ato vargje t ,gjata
ti je vet theksimi,si ty un nuk pata
tjeter dije ,e germ as fjalė te eksponimit
me ja nxjerrė materjes palcen e kuptimit


shkruar nga poeti xhelal ferizi
nga MITROVICA

lirik
19-02-07, 21:30
Me lot timin

shkruar nga xhelal ferizi

me lot timin po hy n, gurė
me e pa heshtjen rrethue n ,murė,
me i pa shekujt,e me i shkrue ,n ,kangė
me i pa rrjetat e marimangė
si i kan lidh ,aty n, do rrjeta
si ne heshtje esht strukė jeta
ato gjurmė,me i lidh,n,kuptim
kur ta nxis penden ne vlim
ne vlim ngjyre,me pikue
gurė me gurė,poemė tue shkrue
deri sa ,n fjal,t,ke,t,murmurue
murmurima e pendes time
me dal,globit me kushtrime
mos me mbet kshtu n, lot jetime
por me pasė ,kush ia merr dijen
kush ia nxjerr prej rrethit hijen
hija n ,rrreth po i ka mbetė
edhe lot po lshon te nxetė
se kush gjak s po i jep me fjalė
sy veshtruesi kund s, ka dalė
nji qast shprese me ja falė
as me i dhan doren per udhė
as me i njoft ndoj hall a rrudhė
as me e pyet per heshtje n, gurė
as per rrjeta ku u perthur
pse nuk del me kalue shteg
pse ajo flakė,ne trup po e djeg
pse ka mbetė,me maje n, zallė
tu iu sjellė cakut verdallė
gur e dhe tu i kja me mallė
penda ime n, shkallė e varg
qe shkon n, msymje n, shekuj larg

xhelal ferizi shkruan titullin e vargjeve,
me titull me lot timin


Nuk mundem pa vdekjen

SHKRUAN XHELAL FERIZI
POET NGA MITROVICA

Pa vdekjen nuk mundem,
mbasi preka ne arsye te jetes,
mbasi preka ne thelb,tė,Sė ,metes
te metes,se,cakut,dhe udhes,se gjat,te,gjakut
e pash verrtet tash kur po shkundem
nuk mundem pa vdekjen ;;;se un jam vdekja e vdekja esht un
kur te gjitha i preka ne thelb,
aty pashė endoskopisht,kjartėsinė analitike
por kam frikė; se ne vdekjen,pastaj nuk ka nji udhė per ikje
po druaj se caku im perfundon prap ne qelb
deri sa fjalen e luleve ne diell e dergova
o vargu im qe qanė,postier bote,neper hapsira
edhe knaqsija dhe jeta e ma e mira;
NUK TE PEREJTSOJNė
vdekja qenka ,mbas fundit te te gjithave ket gje e mesova
pa vdekjen nuk mundem spese ne leborator
mesova te fshehtat e jetes
depresion i mbushur ,u be shekulli,im i gjorė
mbasi qiellin e mbusha si fletoren e fletes
me kerkime,,, qelsat e zgJidhjes duke i mbajtė,ne dorė
nuk mundem pa vdekjen ,,,me than te gjith me fjalė
duke me derguar,fjal drejt per drejt ne gjak
mbasi dridha koder ;dridha qdo dru e fletė neper qdo mal
dhe,e pashė se blozė esht jeta si bloza ne ogjak
ne vdekje a mund te kem qetsi
apo edhe nga vdekja duhet me ikė,ne ,nji,tjeter

kur hiri te behet un; e un te behem hi
kur vepra te behet,hiq e un te te,mos,jem,veper
po qiellin ku ta le,p diellin kuj ti a, la
se,vargje duan per dritė
me vargun tim ,te lotit,shum lulet i kam ujitė
botaniken qe piu etshem e kam rritė
mbasi te gjitha i lexova ne sy
qiell e gur e dhe
e penda ime n; per kerkime, u thy
nuk gjeta dalje nder kombe e fe
vdekja me duhet dhe i duhem
se jam njeri vdekatarė
por ne vdekje prap po druhem
qetsi a do t gjejė,ne, farė

poeti xhelal ferizi nga Mitrovica
AUTOR I RRESHTAVE ME TITULL
NUK MUNDEM PA VDEKJEN

lirik
19-02-07, 23:29
E thekshmja bertimė
shkruan poeti xhelal ferizi nga mitrovica

E thekshmja ,bertimė ,
ka rrqeth ne,damarė qdo ,gurė e bimė
ka shpue pertej,qdo kohė e stinė
ka prekė,ne sytė, e ne mendje te diellit
ne dhembje ,te kafkes,ne,kapak,tė qiellit,
kur bertima ,e thirrja,per te shpetue nderin,
ka prekė,ah,thekshem,detit tu i lue vnerin
ka rrenue fijet qe lidhin,ylberin,
ka vra zogun ,n,gushė,tu kndue kang per nanen
ka tha n, drit,shkeqlimin,qe po e mbante hanen
ka pre n,per,damar,shekujt,e,ngazllimit
kan tha,mu,n,kullim,ujrat,e burimit,
kan prek dhimbjen n, palcė,yllit shkelqimtar
kan dalė lot qerpikut,qiellit me i mbet varė,
kan kalue caqe,kan lan gjurmė ,n,ndergjegje
kan shkue,pertej caqesh,pertej,qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nen dhunė e nen shkja
qe femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete,
ia ,ka, nda shpresat qe i ka lidhė per jete
i , ka,pre shikimet,per,te,ardhmen,vlerė
per endrrat,t,dashurisė,t,mbjellura me erė
e,ka,nda,prej,ere,.e ka nda arome,
ah e thekshmja,britma,tue therrė kromozome
tu therrė n,per ,qeliza,qdo,gjen te lirisė
birtma shum e thekshme ,e,vashes,t,dardanisė,
britma shume thekshme ka prekė ,thell ne yllė,
i ka thye skeletet e drujve n ,qdo pyllė,
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjelltsinat,qe i kan buru detet
britma e qik s shqiptare,qe ka mbetė nen shkja
hanen,e ,ka vyshkė e diellin e ka tha
se , ka shhpue damarve ,n, dhimbje n ,qdo curril
se,e,ka,prekė,me,dnesje,boten n, karajfil,
bota e karajfilit,qe lidhet n, shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prek ,n,pore,feje
neper pore feje neper pore dini,
neper,pore ,kombi turku e latini
britma e, qik s, shqiptare ka thye amerikė
ka ,shpue pelhurė drite yjet i ka fikė
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsis
per me prek shum stina,e zemra t, galaksisė
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prek,n,per gjuhė kombesh ka prekė n per qdo fe
ka me prekė me shekuj ,ka,me thirrė.n qdo vesh
deri sa te del gjyqi i zotit n shesh
deri sa te, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsitė,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pas shqipnija as n ,gurė e as n, dhe
hajmali te djajve,token qe i kan pre
mos me pas kosova britma t ,thekshme n. gjak
mos me u dhunue vasha n ,shkje e,n karadak

poeti xhelal ferizi nga Mitrovica
SHKRUAN TITULLIN NE VARGJE
E;THEKSHMJA BERTIMė

lirik
20-02-07, 07:34
Mbreha;njė laps
shkruan, xhelal ferizi
nga Mitrovica

mbreha nji herė nji laps t ,qelikut
per me i shkrue nji lot qerpikut
ne at lot ,ku rrjedhė i thellė
aq shum shekuj qe po vjellė
aq shum dhimbje qe po mbledhė
qe po,e,pikė,aq t, fortė at lot
qe po shkrin qelik , n,per,mot
lapsi im,n per gurė e dhe
tue shkrue lot nder kombe e fe
kah po pikun ,me burime
n,per konflikte e ,t, ndryshme krime
n,laps qeliku tue m,nxit vlime
tue me nxit artin me e shkri
n ,dhimbje e stil shekuj me ngri
lot me i,dhan lapsit me pi
lapsi im , a ,thue qendron
dhe me dhe kah po kerkon
edhe ky i dit do t ,loton
ka me e,shkri loti i qerpikut
ngjarje e dhimbje,qe bijn rriskut
qe po i ndanė, ai ,rrisk n,milete,
kah po i nxit ,kombe e adete,
ah me u pre e gri nder vete,
lapsi im me halle t ,mdha
gzim me pi ndoj her s, po ka
veq tue pi lotėt, t, ksajė bote
historisė tu i shkue mbas rrote
lotin t, vet tu pas shtesė barrė
tue terheq,vullnetin zvarrė
por se n ,shpresė po e ,mbanė qeliku
ndoshta i qeshė ndojher qerpiku

poeti xhelal ferizi nga Mitrovica,
ka shkruar poemen ,me titull,mbreha

lirik
20-02-07, 07:43
Ne mes detit te lotve mbi nje gurė

shkruan xhelal ferizi,nga,Mitrovica

mbi nje gurė shpresoja se detin,e lotve do e kaloj
valėt aty ishin ,gurzuar
ne mes te gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit te trazuar
dhe mora vetveten ,me nji,enderr
per nji qast kur mbylla sytė
e h,gurit t e,lotit iu bera dhenderr
e miku i lotve s, me lente me u mbytė
anijen po e prisja ne breg pakapshem
me ra ne cak e ne breg
era,po me fliste si ne vesh luhatshem
me i shekull,kufiri ,qe djeg


ajo qe me pengonte gjat jetes,ishte
kur disa njerz me imitonin
kur si un te shkruanin,provonin,
bėhu gjithmon si vetveteja,
me idetntit tendin

xhelal ferizi nga Mitrovica
ka shkruar titullin,
me kto vargje, Ne mes te detiti te lotve,mbi nje gurė

lirik
20-02-07, 07:44
QkA GJITHMON ME PENGONTE
KUR TE TJERET ME EMITONIN
BEHU GJITHMON SI VETEVETEJA
ME IDENTITET TėNDIN
XHELAL FERIZI

lirik
20-02-07, 11:36
Duke vrapuar
shkruan xhelal ferizi
poet nga mitrovica

duke vrapuar ,mbas pendes time te etur
shterra shi qielli e re,te bardha e te,zeza
pas hapit,te pendes thellsitė mendueshem duke i tretur
i preka thekshem ,materjet neper breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė , ne,hap
ky vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
nji dit penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshem,pe i shokoja ne lotim
ma mir thash nji mollė,a shegė ta kisha mbrri
se penden qe qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur te kisha fyellin,e pa brenga ne vrri
do te kisha ndrrue tjerė tinguj pa mund,

vargje
nga xhelal ferizi nga Mitrovica

XHELAL FERIZI KA QENė POET I NDALUAR I PERSEKUUTUAR Q ENE ZANAFILLE
ATHER NE VITET E HERSHME TE RINISė
NGA UDBA DHE HAFIJET E UDB S;
ARRSETOHET SA E S A HER ;MBYLLET NEPER PORDRUME ME GJITHFAR LLJ PRETEKSTESH TE POSHTRA DHE INTRIGA E MONTIME
PER SHKAK TE BINDJEVE DHE VEPRIMTARIS PATRIOTIKE
SA HER Q EVINTE TITO APO NDONJE FUNKSIONAR NE KOSOV;UDB JA PER T E TREGUAR DHEMBET
MBYLLTE POETIN ;DHEE PERSEKUTONTE:
TRIDHJET VJET KALUAN KUR TASH XHELAL FERIZI DOLI NE SIPERFAQE PERSERI:
KAN QENė KOHRA TE TMERSHME ATO NE TE KALUAREN:KUR PER SHKAK TE NJE FJALE
SHKONTE POSHT NJE JETė ;ME ANE TE KURTHAVE QE BENTE UDB JA JUGOSLLAVE
KUNDER SHQIPTARVE ATDHETARė

lirik
20-02-07, 11:42
Duke vrapuar;PAS PENDES TIME
shkruan xhelal ferizi
poet nga mitrovica

duke vrapuar ,mbas pendes time te etur
shterra shi qielli e re,te bardha e te,zeza
pas hapit,te pendes thellsit mendueshem duke i tretur
i preka thekshem ,materjet neper breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė , ne,hap
ky vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
nji dit penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshem,pe i shkoja ne lotim
ma mir thash nji mollė,a shegė ta kisha mbrri
se penden qe qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur te kisha fyellin,e pa brenga ne vrri
do te kisha ndrrue tjerė tinguj pa mund,

vargje
nga poeti xhelal ferizi nga mitrovica

XHELAL FERIZI KA BOTU NE GAZETA
DIKUR ;KA QEN POET I NDALUAR
VITETVE TE RINIS 1975 RRJEDH NGA NJE FAMILJE QEKA PAS PERDNEKEJE
TREQIND VJEQARE NGA PUSHTETE OKUPUESE

QE NGA STERGJYSHET MBAHET NE MEND PER NDJEKJE
KJO FAMILJE FERIZI
ME PREJARDHJE NGA KATUNDI mIKUSHNICė REGJIONI I DRENICES

lirik
20-02-07, 12:09
Paneli i Anėtarit Pyetėsori Lista e Anėtarėve Kalendari Postimet e Reja Kėrko Lidhje Dalja

Dardania.de > Kultura > Letėrsia
caku i pendes
Mirėsevini, lirik.
Na vizituat pėr herė tė fundit: Sot, ora 07:44
Mesazhet Private: 0 tė Palexuar, 14 Total.


Kėrko Forumet


Kėrkim i Avancuar

Lidhje
Postimet e Reja
Shėnoji Forumet si tė Lexuar
Hap Listėn e Miqve
Paneli i Kontrollit
Ndrysho Firmėn
Ndrysho Profilin
Ndrysho Mundėsite
Tė ndryshme
Mesazhet private
Temat e Abonuara
Shiko Profilin
Kush ėshtė nė linjė

Hap faqen...Funksionet e Temės Kėrko nė Temė Vlerėso Temėn Shfaq Modėt

09-02-07, 21:32 #1
lirik


Anėtarėsuar: Feb 2007
Postime: 48
caku i pendes

--------------------------------------------------------------------------------

CAKU I PENDES

Nuk munda ta ndaloj ne cak
as hapin e saj si rrotė,e pa mbarim
as depertimin e saj ne gjak
o pend ,pa ty shekujt nuk,kan kuptim
nuk mund ta ndaloj,ne valė,
as,me lot as me ,kercnim
as nje shekull nuk mundi ta ndal
as kahjet veri,jug,lindje perendim
penda qfar sqepi ky
qe hyn neper te gjitha poret
ne poret e shekujve,epokave
qe prek te gjitha kohrat e stinoret
qe sheh te gjitha thellsit me sy
mbrenditė ,e i prekė zanoret
i prekė te gjitha bashktinglloret
e nuk mundet ndo kush me e thy
o penda ngjyrtare
o sqep,ere e kerkimi
o maje e ndritur ylltare
qe din me nenshkru urdhėr krimi
penda qe shkel e pshtyn shekuj ,shekullor

qe nxjerr gjithqka ne dritė
qe lidh majat,e te folurit botror
qe diellin,me ngjyr e ujit
penda o maje e majave
o lartsi ma larta e lartsive
kur i ke fjalet,e arta
e shkronjat e magjive
edhe shkrimet te zjarrta
prej te gjitha larmive
ti je maja vet
je vet jeta ne jet
penda qe vret dhe pret
penda qe robron poet
o ti je penda qe urdhra shtron
qe ,qielle dhe i vlon
qe shekujt i pervlon
qe diell,e han i gzon
ti je penda qe shkrin
neper dije magjin
qe je maje mbi lartsin
qe mbrrin permbi yje
qe hyn neper pyje
qe flet me qdo flet
qe je fjal e nxet
ti qe flet me dhe
qe shkruan per atdhe
o pend ti je thumb i tokes
me ty nisen urdhrat,e beteja
ti je gjurma e letres e epokes
me ty niset hareja
me ty nisin udh kombi e feja
te njeh gur e dhe te njeh qiell e rrfeja
te njohin motet qe ne thumb ke shpue
te njeh balli i qiellit qe n qdo rrudh ke shkrue
t enjeh dija e thell te njeh mot e stina
ke shkru per bibila ke shkru per ledina
te njeh gjaku i kuq qe vlon neper sheg
te njeh flet e drurit,qe njomson qdo deg
ti ja vet ai sharm qe fjalen e shndrron n, njgyrė
ti je hyrja e hyrjeve qe n qdo cak ka hyr
pend o pend o zbulim madhor
ti neper qdo shekull e ke zgjat at dor
ti ke hy ne drit ti ke hy ne dhe
ti ke hy ne zjarre nder kombe e fe
ti o pend madhore o sqep qe nuhatė
qe s, ke ndalesė as mur,qe ke jet t e,gjatė
ti ja kalon shekujeve me at jetgjatsi
ti je vet vet spjegimi qe ,te quajn gjeni
ti je aq qiellore ti nxitė luft e paqe
ti pershkruan qdo lule ,flet me manushaqe
ti flet me lulkuqe ti flet me mimoza
ty te njeh luldiellja ty te njeh lulshkoza
ti je vet dritare per drit e per e per shkolla
ti je vet e hollė je mendje ma e holla

vazhdon kjo poemė me vargje tjera
poeti xhelal ferizi nga Mitrovica

SI E KEMI CEKė STERGJYSHERIT E XHELAL FERIZIT POETIT MITROVICAS
JAN NGA KATUNDI MIKUSHNIC; REGJION I DRENICES
XHELLA FERIZI EHST I LINDUR NE MITROVICė
BABAI I TIJ SHPERNGULET NGA FSHATI SI I BURGOSUER
POLITIK;KU PERNDJEKET DHE I MERREN MBI TRIDHJET HEKTAR TOKė
BUKE MAKINERIT E DRIDHIT;DHE E GJITH PASURIJA:
FAMILJA FERIZI PASTAJ E PERNDJEKUR RRITET ME KATER FMEIJ NE
MUNDIE DHE IZOLIME NGA UDB JA ME NJE PENSION MINIMAL:
TE PARET EKESAJ FAMILJE KAN RA NEPER LUFTRA ME TURQ ;REGJA HYSENI;
HASANI VRITEN NE BETEJA ME TURQ;DHE KAN MARRE PJES NE BETEJAT E
SHPUZES ;ANDREJEVICES;PLAVES DHE GUSISE SE BASHKU ME BAJRAKTARTE LLAUSHES
MANDEJ ;VRITEN :
I PARI I TYRE FERIZI PLAGOSET NE LUFT ME QAUSHET PER MBROJTJENE KULLES;NE KATUND;
DUKE LUFTUAR EMASQER TE SULLATANIT:
MA VONE TE GJITH AGJALLERET BABA ;DHE KUSHERIJT EBABES SE POETIT KAN MARR PJES AKTIVE NE LUFTRA NE ANENE E SHABAN POLLUZHES;DALLOHET MUSLIJA HETEMI:PER LUFTRAT E RREPTA ;HETEMI DHE MUSTAFA E;KAN QENE TE DALLUAR NEFRONT;NDERSA
NE LUFTE KAN MARRE PJES TE GJITHė PA PERJSHTIM ;DALLOHET EDHE AGJA TJETER I PEOTIT
RSUTEMI ME VPERIMTARINE EVET PATRIOTIKE NE ATO ANE;NDERSA BABAI ADEMI
DENOHET NGA OZNA E ATHERSHME ME PUSHKATIM;DUKE IA KTHYER NE NJIZET VJET ;KU MA VONE SHITEN MBI HSTAT HEKTAR TOKE PER TA SHPETUAR:
MA VONE TE GJITH VLLEZRIT EPOETIT KAN QEN TE BURGOSUR POLITIK
VLLAU I MADH NE SY TE UDB S VDES NE SPIZTAL NGA PASOJAT E UDB S E VITIN 1986
LEN GRUA E RE ME KATER VAJZA JETIME:
POETI I VET KA MBAJT AFRO ) VITE BURG SI ORGANIZATOR I DEMOSTRATAVE TE VIEITI
1981 POETI XHELAL FERIZI;POET I NDLAUAR ;NE RINI I NDJEKUR DHEPERSEKUTUAR ME VITE
VEPRIMTAR AKTIV DHE KRIJUES I VARGJEVE NE DIASPOR
LEXONI VARGJE NGA XHELAL FERIZI
FAMILJE E NDJEKUR MBI TREQIND VJEQARE:

KRONOLOGU I KETYRE KRONIKAVE ;NUK PUBLIKOHET ME EMER PER SHKAQE AFERSIJE ME POETIN;NE FAREFIS

lirik
20-02-07, 12:11
Vargjet Nga Xhelal Ferizi Vazhdojnė Ju Urojm Lexim Te Kendshem

lirik
20-02-07, 12:35
Te jesh shqiptar
shkruan poeti xhelal ferizi

te jeshė shqiptar,duhet me pasė,nji det lotėsh me vete
te jesh vlla i qyqeve,
duhet me qenė,biri i vujatjeve ,
dhe cak i shenjestrave te djajve
duhet me folė vet me vete
me u ndejtė,gati shpergajve
me qenė cak i ngutjeve
duhet me mbetė,besnik i gjyqeve
me pasė durim qiellor
me ngranė hekur te kuq
me qenė ,i te fundit dorė
me qenė argtim per huq
argtues i sadistonjerzve
material ,i,thundershkelsve
i shtruar gjith nėn diell
lakuriq as n, tok as n, qiell
as rob me ndejt as lirė
her ,n,pranga her,,n, zingjirė,
objekt me qen per botė
me te sjell si, os, n, per rrotė
fuqitė me t ,ba me gisht
me te njitė gjithmon ndoj bisht
mos t, keshė as diell as hanė
t,mos,kesh as babė as nanė,
per vlera mos me folė
per krim me shkue ne shkollė
kshtu duan,faraont,mbi,dhe
,t,mos,keshė as kryq per fe,
as,mall,as,,gjuhė as pare.
te duan te dalun fare
te duan pa dhe e gurė
te duan pa flamurė
te duan lotin rrke
ne bes te duan me t,pre
te jesh shqiptart do t, thot
me t, lanė pa fe e zot
me ,t ,nda gjithmon me fe,
me,t,que,gjerprij,n,fole
me,lan,pa,shpresė,mbi,kry
me,t,lanė,udhkryqesh thy
nen gurė e dhe tue ,t,rrmy
te jeshė shqiptarė ne botė,
esht vshtir,si,lulja n, mot
kur bresher i bjen n, fletė
se len me qel ne jetė
te jesh shqiptarė mbi glob
rri gati veq per kob,
kur danajt t, bien dhurata
europa fjal te gjata,
te jeshė shqiptar ne fe
,s,ta,lejn diellin,me ,t,nxe
kur t,vejnė ndoj kryq ne ballė
ti djegun gur e zallė
me qen shqiptart esht vshtirė
se nuk,t,mendojn te lirė,
te vijn gjithkah gjahtarė
e, t, vrasin dijetarė
te jesh shqiptar ne, europė
te duan per mish e copė
askend s, mundesh me ngopė
as tė europs ,oreks
sllaviant te duan per seks
e bota per orgji
moralin me ta nxi
te jeshė shqiptar ,s,ke,mik
kufom ne adriatik
dhe mbytje neper det
ta vrasin,,,qdo adet
me qenė shqiptar me plis
te rrxojnė per dhe si lis
te presinn rremė,,,e degė
t' helmojnė hoje e shegė
nuk t' lshojnė me shkue n ,zhvilim
t pengojnė ne perparim
te duan pa fe ne krim
te duan me fe n' vajtim
te duan as n qiell as n tokė
me t pre shqipen n dy kokė
te duan si cilikokė
si korb si sorr a krrokė
te duan si turrec
te duan ,te gjallė pa ecė
te duan mbrapa me ngecė
te duan mos me u dalė nė' udhė
te duan,ne erė me t' hudhė
e lulet me ti tha
t# mos keshė as mik as vlla
te jeshė shqiptar mbi dhe
te mbshtjellin n' njiqind fe
qe udhė kurrė mos me gjetė
nji lis me e,nda n shum fletė
perthurė me e,lanė n' per fije
n' proceSe me e lanė n'hije
nuk duan shqiptarė me pa,
e duan,nen grek e shkja

poeti xhelal ferizi nga mitrovica
ka shkruar kengen me titull
Te jesh shqiptar

lirik
20-02-07, 23:13
Mbani Gjallė

Shkruan poeti,xhelal ferizi,nga Mitrovica


Mbani gjallė,e mbani,n,jetė
kombe fe,e shqipe t, lehtė
mbani shpresė mbani,dy sy
kah atdheu e mos me u thy
mos me u thy ne metelik
mbani shpresen si qelik
ardhmerin me e,pas si cak
mbani nder,ne shpirt e gjak
mbani n, mend hasmin mbi dhe
mbani,fort po at fole
nan shqiponja ku, u ka le
mbani hapin ne qdo shekull
mbani librin fort nen sqetull
mbani shkrim e gjuh e pendė
mbledhni dije e mbledhni mend
shtronu bashk n, per qdo kuvend
si,,per shkoll,,,e si per punė
mbjellni miser e mbjellni grunė

kahdo ne ara e n,bujqsi
paqe ,e dije n ,per shqipni
n, shokė e miq neper njerzi
e ti keni lidh me fije
fjalt e embla,e gjuh njerzije
me at gjuh si t kanarines
fort ti lidhim ,koh,t e stines
edhe shekujt kshtu t,kalojm
e shqipninė bashk te, ndertojmė
t, gjith n, flutrim permbi fole
kush ndoj kashtel e kokerrr dhe
rruge asfalete e ndertesa
hekurudha,e tjera shtresa
nderen punen,kado n ,vlim

kush ndoj grim kush ndoj zallinė
kush ndoj gurė e kshtu shqipnin
gjithkah esht e lashtė etnike
me themele e pun qelike
ta ndertojm at ilirike
gjithkah bjeshket me kordele
ah ti shpojm e me tunele
plot neone e dritė fosfati
e t na prij,po,puna e,fati
ta shpetojm kombin e nderen
e ta gzojm gjithmon pranveren
kush tue mbajt te fort bujqsinė
kush tue krehė malin e vrri,nė
kush tue hap faren n' per ara
grupe grupe tue ba gara
kush ma parė neper themele
zbulon shkenc zbulon modele
t; lidhė ylberet me kordele
mbi shqipni kah esht etnike
kah me dhe shtrihet magjike
po aty kndon po vet qetina
po aty kndon dhe e zallina
edhe majat me gurina
kendojn kang po diell e hana
aty kndojn po shqipe e zana
at y,kndojnė po gurė e zalle
mos e leni kurrė ne halle
nanė shqipnin mbajeni n besė
mos u ligni n, t,keq ,n,ndoj ves
mos e leni shqipen t, vdes
mos gaboni me ba lak
me prish gjene e,me prish gjak
se bien shkja e karadak
leht mandej turren mbi ne
me na i marr po gur e dhe
mbesim rrugve pa atdhe
mandej grek e hasem tjerė
na robrojn e na lanė , t,mjerė,
me qa qyqet n, bari e fjerė
me na kja shekujt n, per mot
na mohon i madhi zot
mend e dije mbledhni sot
se nuk shkon jeta me hile
mos lakmoni n ,dhelpra e skile
edhe n, t,kqija pun kopile
ma mir punes me u perveshė
se me ne bota me qeshė
se ma e embel esht ajo ndera
qe,lulzon si bari,e fjera
mbi shqipni kah shndrit pranvera
mbledhni trojet mbledhni punen
mbledhne ibrin mbledhne bunen
mbledhni bjeshk e fllad ne vrrije
vap e djersė e,mbledhni hije
angazhim e pun ,puntore
me at hap lidhun per dore
t,ndjekim stint n, per tokė arbnore
stinė e mote te zhvillimit
ikni t, keqes rruges t, krimit
se do t, bini n, ferrr t, pendimit
mbane fort ju kushtetuten
shqipen tuaj at sqepekrruten
kur t, dy kriht ne shkelqim t, diellit
ti perhapė kah drita e prillit
mbani zogj e kanarina
mbani mir ara e ledina
mbani lidhė damar e deje
mbani fijet n, tri degė feje
t, mos ju lidhin t, huejt me neje
kush n, dhrahmi ne rubla e franga
me ju mbajtė n,shekuj nen pranga
me ju shitė prralla n, per mote
me ju sjellė ,pa nderė reth bote
me kja toka kastriote
mos o zot mos e past shkrue
e atij jeta i mbett shkurtue
aksund zog mos past me i kndue
kush shqipni don,me e dermue
mos i kndoft as zog as shpend
as mos past kurr gzim as shend
veq me therr iu mbloft ai vend
qe shqipnisė i kurdisė plan
n, kurtha t, kqija gjith tue lanė
per me i ndal turr e,, elan
at turr t, fortė e energji
n, mosha t, reja me gjini
ku i buron edhe n, rini
dielli kurr mos dalt me i nxe
kush shqipnin don n, bes me e,pre
me i nda po gur e dhe
me perqa n, vllazen n, tri fe
thue se fe plot me larmi
s,po ka bota varg e vi
ku qdo shtet i ka tri fe
po pse kshtu jan lshue nder ne
qe tri fe vet na i kan lanė
pse na therrin diell,e hanė
ps e me ec fiset s na i lanė
fis,e farė edhe vllazri
kishė,e shkollė edhe gjami
as fabrikat n ..,per etni
pse na shndrisin me i plehurė
edhe lak na varin n, gurė
per rreth qafe pranga n, kambė
tue na e lidh token me pllambė
qohuni djem te kastriotit
edhe t, gjith mbas dites t, sotit
ku te jenė e ku kah rrini
mbi gjak tuaj aq djerrė mos shkrini
ktheni syt kah mali e vrrini
veq,,kah kombi e jo ka feja
per me ec me ide t, reja
hordhit tjera mi vraft rrfeja
qe s, pushojn ne grupe e orgji
tue na ndjell gjith elegji
kobe e, t liga e tragjedi
si ato sorra e kukuvajka
se,q' jan que kush me ato ajka
ajka krimi e shkolla t, zeza
me na i vra moshat n, per breza
tue ne sjellė do t ,liga e teza
tezė per krim tezė per grupim
tezė per klan e sabotim
gjithfar thanjesh vesh me vesh
shesin gogla e shesin lesh
tu na i ba shekujt pershesh
mosni vllazen se s; jeni fmi
me ju dhan kshtu krim me pi
ju qojn n ;kish ju qojn hagji
n,kurse t; huaja uj me pi
po ju a,e dini s e,shqipnija
esht ma e,bukur se shejtnija
e bekue e ka perendija
e ka shtrue ne mes t' ballkanit
jo per hise t' car dushanit
as per lojna,te junanit
as per rus e per sherrgji
as per t, ndyta pun orgji
mos e ndyni ket ingji
se ingji e gurė kristal
i ka fushen me gjith mal
i ka t' bukur qikė e djalė
gjith kah esht shqipni etnike
i ka eshtnat n' farė qelike
si pikturė esht me relike
esht,e gjallė ma e gjallė se bota
sot permbi i ka hypė rrota
e ka shkelė klani i mallkimit
rrjeti i keq e shkolla e krimit
ajo dnesė me buz t' pendimit
ajo,dridhet si purteka
drue se kshtu mund ti vij deka
e mos e lshoni o yje arbrore
mbane n' besė e lidhnu dore
t ,hapim pun t ,hapim llogore
te mbajmė shtetin ,e mergimtarin
t, fortė me besė ta mbajmė shqiptarin
kahdo rrin kah dielli e hana
kah rrin n, rruzull, dheu e rana
kah jan shqipe ,qe i ka nana
le ti llidhin krih e fletė
ta shpetojn te emblen jetė
e t mos mbesin djerrė e shkret
t mos e lanė atdheun me u tretė
as me u vyshkė as me u venitė
por ta bejm si yllė me dritė
mos te lejmė te huajin,djallė
me na i djegė gjith gur e zallė
as vetveten pa ndoj gzim
e, t, mos mbesin si jetim
n,pabesi,ne sherre e krim
pa ndoj cak pa ndoj progres
lidh raportet ne interes
e ku mbetet mandej knaqsija
kur n' kto pranga lidh shqipnija
n ,pranga te hiles e ,t ,interesit
n harrna t' huej e grykes t,thesit
e, te mbetet kah orgjija
n' jargė e fjalė qe i shet tradhtija
mos e lshoni djem e zana
pashė; at trup qe u bani nana
lidhni hallkat gjithkah n, besė
kah ka;shqipe n' per qdo shtresė
profesor e dijetar
msuese e msues e arsimtarė
n' per miniera e ju xehtarė
ju drejtor e ju pushtet
mir ti mbajm po komb e shtet
mir ti mbajmė po tokė e det
t i ,mbajmė gzuar e pa krim
pa servila e pa mashtrim
neper fe, t ,mos ket dallim
as n, per grupe me u grupue
e,pun t ,kqija tue shartue
mos me u knaq zemra me gjak
lidh tu ndejt ne pranga e lak
mos me pas ku pushon syni
me u lidh fjalt per heshtje e dryni
me u trishtue ky dhe i yni
mos me pasė bes ku me mbshtetė
as gezim per te ardhme n ,jetė
as me nisė cak as vullnet
veq me nisė do hile t ,kqija
shtrejtė me u ble me lek tradhtija
asnji vlerė mos me pas dija
mos me pas as ndera vlerė
as cicrrim neper pranverė
pa e ndje kush zogun e mjerė
veq tu i ndje do shtriga n, lara
qe lan, djerrė po fusha e ara
qe jan djaj kah fisi e fara
veq me i ndjekė t, liga do kthina
labirintet ,kah latina
grek e shkja qe i bani shkina
qe na i shesin me shum kthesa
tue na lidhė n' per interesa
tue na nxitė neper ngatrresa
tue na i shndrru ne djaj e derra
djem,t ;;;e vashat qyqe n, therra
tue na i mbjellė kobet n' per serra
dofar serrash mbshtjell ne mjegull
me na qa qdo gur e tjegull
mbrehne penden o pashė at zotin
ne ag; t, stine ,s ,t ndjekim motin
kah me erė e ogur te mbarė
t ,niset drita nder shqiptarė
n, dheun,e lashtė e kah etika
sod ti nisimi djem,e qika
e ti nisim neper ligje
aktet t ,pastra nder valigje
shkresat t, mira e jo vrastare
jo me u ble t, ligat me,pare
jo me u mbshtjell n, myqe barbare
jo me u mbshtjell ne myk, t' tinzrisė
me u lustrue me msim t' tardhtisė
t ,hasmit t; huej,e, t, trinitrisė
por te nisim nji shkollė t ,re
se kan lshue shum djajt mbi ne
n, rritė shqiptart per t' gjallė me i pre
me ua msue fjaltė e demonit
me ua humb gjakun,t' zakonit
me ua humb traditen ,t,parve
me i,msue n' gjuh e ves t ,tardhtarve
n,t,liga lojna e kod t'barbarve

me ua psish mishin me asht
me ua prish erzin,e lashtė
me u a prish po gur e dhe
me u prish urat n' tri fe
me u prishė qerdhe e fole
me ua prish detin kaltrinė
me ua prish po mot e stinė
me ua prish zana e currila
me ju prish zogza e bilbila
me ju prish po karajfila
t' mos ket hana ku me u mbshtetė
t ;mos ket besa ku ban jetė
veq e liga per, me mbetė
mos me pasė ku mbshtetet fjala
me ik peshk e,me,i k, njala
diell,as yj mos me que t ,fala
mos me ardh rrezja n' shqipni
mos me lshue ylbert me pi
mos me kndue zogu ne etni
me ik fllanz me ik lejleku
me mbet krimi e hilja,e leku
me mbet shuli e me mbet veku
qe i trullosin shekujt n, kokė
me mbet dheu pa miq e shokė
n, korba t, zi,e n ,cilikokė
n' trupa t ,mykun,e n,ndrsyshk, e,hekur
ftoft me mbet shqipnija e vdekur
mos me pas ku mbshtetet gurra
mos me mbet kund gra as burra
qe e mbajnė fjalen sikur ari
zot mbi dhe me mbet pronari
GREK PADRONI A GOSPODARI
n; lot me mbet SHQIP gjynahqari
me mbet skilja gjithmon n fron
e me mbet mshira pa fron
me mbet djalli faraon
me mbet grryesi krajl mbi dhe
uri e gjarpri me shkrue fe
me ec fjala nder shkerbe
me ec fjala e lame n' gjak
me shkue i drejti gjith pa hak
me ju lidh kambet me lak
gjithmon shqipes me dy krena
me ra posht kala e bedena
lart gjithmonė me pas legena
jo o diell pash hisen tande
mos e the shqipnin si krande
sa t' ket gjak e shpatė t, flakrimit
mos e le nder lojna t krimit
edhe n' lojt pafund t ;aktrimit
ma mirė shpirtin merrja n,dhe
se kshtu n,turp, me e lan nder fe
rrugt e shpresa gjithkah pre
mos ia thaj uj,e zallina
mos ia thaj ara e qetina
mos i a,thaj kto kanarina
mos i thaj motet pa punė
mos ma lidh ne krim e dhunė
mos ma vesh si,djallin n zhgunė
mos ma vesh me tesha t; kqija
ma vesh n dritė qe e lshon yllsija
ma vesh n ,kode e kah zakona
siq i pat ,nder fise ,tona
siq ka qenė kur esht mbjell ylli
kur ai zot lshoj druj n, fletė pylli
kur ai zot krijoj at dhe
siq ka qenė,e para n, fe
per kah erzi,e kah besa
mos ma le n, per interesa
plaqk per gjaqe e per ngatrresa
mos ma le si plaqk nder derra
vaj per qyqe qe kjajn n ,therra
aman shqype n' krih te lehta
dilni sot me dije t' mbrehta
lidhni caqet t' straegjis
me i ba ball shkolles t ,tradhdtis
me nji cak te menqurisė
se kuptimin po e,humb jeta
kan me,mbet viset,e shkreta
strehė e gurė kan me mbet n' driza
kan me kja flet e murriza
kan me,mbet shtresat me hi
kan me ik me ra n; orgji
n' grupe t'kqija kodoshgji
kush ma heret per litari
tue terheq ket farė shqiptari
kush tue joshė per kah dollari
e kah paret e,tjera t' kqija
jo kah puna e kah dija
qe per etje e i ka shqipnija
mos e lshoni,mos e lshoni
fort me besė,damart shtrengoni
t' gjith me lapsa e fletore
kush ne dije ato shkollore
kush ne punė neper llogore
kush ti rrin hasmit ne pritė
kush prodhim ma shum tue rritė
kush tue ndejt me pushk n' kufi
kush tue mbjell po varg e;vi
prona e toka n' per etni
e, kur t' mbesim ne at fe
djersa jonė ma s ka me u ble
me u shit n' ujq me u shit n' shkerbe
me shit gjak thue s e esht ujė
as me u shit nder thunder t' huej

Poeti LIRIKO EPIK xhelal ferizi e ka te vazhduar ne vargje
ket punim neper pjes tjera por#
vetem ket pjesė e ka per publikun.
poeti nga Mitrovica pershendet lexuesit
dhe ju uron gjith t e mirat ne nji shqipni
etnike te bashkuar dhe te pamvarur
pa krime e,korrupsion pa urdhra te huaj,
pa varfri ,

lirik
20-02-07, 23:48
TI DRENICė JE DJEP ME ZANA

SHKRUAN XHELAL FERIZI
Nga Mitrovica

Ti drenicė je djep me zana
ti gjithmonė ke lindė azgana
plumbat tu kan ndezė martinen
t 'kan jehue krismat luginen
ta ka ndje zanin malsija
mali e kodra bjeshka e vrrija
kang per ty ka kndue shqipnija
ti je e kuqe e la me gjak
pre me shkja e karadak
n 'luftė me turq e me bullgar
me asqer e me gjandar
ti gjithmonė si legjendare
e ke mbajtė trimrinė shqiptare
ke mbajtė besen neper kulla
t' kan ra topat n' gurė e tulla
t' esht ndje pushka n' per frengjija
n' tel t ka kndue gjithmon sharkija
gjaku yt ty t' ka ba t kuqe
si ajo fleta n' lul burbuqe
zemren t' bardh ma ke si bora
malet t' bukura si kurora
fushat tua si gjerdani
hije t' ka ty gjamadani
edhe tirqit me gajtana
edhe shndritjen kur t' lshon hana
ti drenic je shkrep me shkrep
pushk e motit qe lind n' djep
ti m' ke rritė gjithmon trimnesha
n' fije t' holla t' hjeshon veshja
me at plis qe t' rrin n' lul t' ballit
t' zjarrta i ke kokrrat e zallit
edhe dheun gjithkah n' qdo pllambė
s' ka armik qe t' mban nen kambė
se tij si nji vullkane
shqip ma flet po at gjuh nane
ti drenic je yll qiellore
nder e lashtė e der,s arbnore
t' hjeshon mali me ato ara
gjith n' kushtrim ke dal ma e para
pushka jote n shkrepa t' lisit
ka dridh mosk e kull t' parisit
ka jehue ne vashington
n' beligrad deri n' london
kshtu nder breza gjith prej t' parit
deri sot ne fis t' jasharit
qe t' esht ndje globit mbi dhe
kah ka kombe fise e fe

TITULLI I KENGES
TI DRENIC JE DJEP ME ZANA
SHKRUAR NGA AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
21-02-07, 00:22
Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sot Shqypnija, n'dor tė huej
Xhelal Ferizi nga Mitrovica


Sot Shqipnija n'dor te huej
n'urdher t djallit, n'vjet e muej
si i thot hasmi duhet t'shkruaj
si i thonė djajt e kontinentit
vepron urdhri i parlamentit
si t ia shkruajn at kushtetut
e n dy sy ta bejn te butė
mbshtjell,n,europ ta lejn me i skutė
varun n kurth varun n qengel
n uj e dhe t mos ket kah t, del
lidhur n pranga lidhur ,n,tel
n,zingjir hallke tue ndersye
ndoj pun krimi kund me krye
besė tradit per t gjall me thye
shqipni nana se q, esht vyshkė
gjaku e loti iu kan ndryshkė
iu ka thye kombtarisht tehu
e kan hudh me ftyr per plehu
e qnjerzue i kan ato zana
e kan gjvesh,shartue n, satana
i kan dhan hile me pi
n ,kurs e, n, shkoll,tue que n, tinzri
e kan msue ne punė t ,venusit
tu i ngul thika si kaktusit
me ia pi ata pak gjak
mandej zvarr me terheq n, lak
deri n, serbi e, n, karadak
me e ba gati n velikdan
n ,kryq e n ,fe,,e,n,karavan
e po i shesin maskarada
defilime edhe parada
para botes me do valle
se q,po i krymbin gur e zalle
teu mashtrue me shtojzovalle
me do pluhur hjedh ne sy
gjuh , e kod tu i mbyll me dry
gur e dhe perbrapsht tu i kthy
tu i ushtrue kuaj t, trojes
tu i vu fre,ah gjuhes t gojes
tue mbajt peng me qiqrra t, lojes
qoe per uj e qoe per lesh
kthe pa pi ,si dele e desh
tue qeth ,n bjeshk e tue qeth n, vrri
tue e qeth n ,vasha ,n per orgji
tu i shtru bankat n ,per kamata
me u ba qyqe afatgjata
kush nen streh kush nen ogjak
me na mbajt , si robin n, lak
me na lye me mod ,skllavrije
me na i msue do loj tinzrije
n ligj me ,e shndrrue,ndoj kult kurvnije
edhe thesin shpue n dhurata
me dhan ,myk me marr flokgjata
prift na bien me dhan urata
shihni i her po kto pazare
se q, na gjuejn me fjal barbare
kush,ma i parė vjen ne ajr e rrota
zi e ma keq per,ne flet bota
na quajn t kuq e na quajn t verdh
por n vend ton ,po vijn me u derdh
her me jarg her sperm gjahtari
tue lshue n dor nga i rrot dollari
vjen hafija e vjen tradhtari
dikush euro e kush ndoj trik
kush ndoj jarg a metelik
na blejn gra e na blejn qikė
djaj e krim na sjellin n voter
e na ndajn me nan e moter
me u mbyt rruges n kalim t detit
mish per qen ,e bishė t, shkorretit
per qakaj, e nipa t mbretit
nipa t krajlave , e sternipa
qe na i than po bimė e pipa
qe na lan n gremin,e zgripa
n zgrip te shekullit n per rremuj
gjak e mish tu na i ba uj
vra ne shpres godit ne zemer
kush tue dal me e ndrrue ndoj emer
per me u ba po grek a shkja
kush si hogj me ba dua
qallm e xhybe,blejn hua
tue shit token per pak fe
grindje t hueja gjith tue ble
kshtu sot shkolla e krim,t importit
ligj kanu ka ardh prej t fortit
qe te rrah e s t len me kja
n fajde pare t jep hua
per me t nxit po vllaun me vlla
per me shit e per me ble
per pak pare zogz n fole
zogz me mish te mitur qikė
tue marr leht me politik
hiq pa u ndje rrshitshem si njalė
n perde t kuqe jasht me dalė
ku nder dritat,e neonit
shartojn kembt me djaj t, demonit
kund me zhgjyra e lkur me lara
t, zi e t, bardh kush tu del para
sot shqypnis i ka humb fara
i ka humb po fisi e ndera
shum jan que fjala e potera
per do ligje e ide t mjera
qe nder ne jan praktikue
si mish dhije n ligj shartue
me na ndjek nga djalli i kuq
shpi publike e lan germuq
n, mes t, ballkanit n, kryq trazue
kush ma par tue kalirue
tue shkumbue shqipnin n per buzė
kush tue djeg kush tue ba shpuzė
kush tue gjue me ndoj akuzė
e rrethue e kan me viza
mbush jan knetat miska e miza
buk dikush tue marr n, tollana
dukush n, taka e, n, nallana
tue ndrru blers tue ndrrrue sulltana
n taka t larta , e lakuriqe
tue msue grat me lan dobiqe
her me thi e her me derra
tu i shit rrugve n shpija e therra
kush tu i nis po kah sketerra
njimend ardh ka perspektiva
dikush flet per tratativa
qe s din populli se qka jan
ndoshta ble jan kund,n, junan
a nder rus a nder talian
ndoshta ,shtrejt gjuhsija ble
nder franqez kund a nder shkje
digju digju moj shqipni
shum katran t kan dhan me pi
ujk,e dhelper e ari
kush tue t shkel me kamb e,shput
kush tue t shkel me i fjal te but
t kan rrxue shqipen sqepekrrut
si ndoj pul lagur t ka ra
nder e erz kur ty t kan vra
tue ti shit vashat nen shkja
tu u zhgjyrue per pare t liga
si kjen zana me u ba shtriga
t, kan kthye shtetin me dy biga
t, kan mbush smundje e feregje
e, t kan fshi prej harte e megje
veq me kja si mozaik
tue t,rrah shpinen kush si mik
kush t ngermohet si armik
jo s, shkelqen kund puna jote
t ,kan lidh ,shtetin n, bark t nji rrote
n bark te kalit n bisht t europes
per me mbet ti gazi i botes
me besue n, miqsi t ,miopes
njimij kulte ti kan thurė
por n, per kamb t ,lan me iqkur
t kan mbjell hile n dhe e gurė
sot ty era s t vjen shqipni
faqen dheut po ja ke nxi
ke qit vasha njiqindmij
nen talian nen grek e shkja
dikush n, qef kush n, dhun tue ra
tash s po t njihet vllau me vlla
s po njeh babė kush s po njeh nanė
zot as fe dinė as imanė
punve t kqija sHum jan dhanė
kush me vrap ka ra n, rrospija
kush tue marr tok;e tapija
n fron ka hyp ,po,pabesija,
ka hyp parja mbi minare
ka hyp shundi n gJuh shqiptare
edhe kiqi,n vler shqiptare
ka hyp bloza edhe;e zeza
per;me t, krymb nder fmi e breza
t, ka mblue perdja n, tyle t, zeza
t, ka ra themra ,kah padroni
t, ka mbet kryet po kah demoni
ti qe pate djem drangoni
edhe vasha zana rrfe
qe me gjak jan mblue si rrke
e, per t, gjall s, jan shit mbi dhe
sot po t, kjan shqipni qdo varg
za; i zi t; ka shkue shum larg
t, kan ra kobet t, korrupcionit
je shit keq urdhrit;t padronit
nuk t ka mbet kund djal drangonit
nuk t ka mbet kund qik me shpres
nuk t ka mbet kund fjal as besė
t, kan lidh n, mafje e ,n, interes
prapa djallit n, bisht,t langonit
t, kan qel kurse e shkoll t, demonit
flLiq ti kan gurrat e kronit
ti kan ndy gjithkund,hambaret
ti kan ndy me pshtym ujvaret
ti kan vjedh motet me t bjerr
ara e fuusha;me t ,lan djerr
me ta mblue bujqsin me therr
n, qdo dhjet vjet me t ;la me gjak
tue t ,lshue shkja grek karadak
me t, humb rruga n, qorr sokak
e ata gjith;tue t,ardh per mik
n, mask t, mormonit;me judik
qifligar e pasanik
n kushtetut me t sjell ndoj t re
me t msue vllaun me vlla me u pre
,n der kopil tue;t lan ndoj kod
kund shqiptar mos me lan rod
siq kan ba me ba dhe sod
tue terheq n, do maskralliqe
jo n ,prodhim po n, pun dobiqe
me do punė me u marrė kalbsiqe
tue ushtrue si me ba be
n ,nan e baB n gur e dhe
tue msu rrejshem;njerz me pre
tu indjet gati shqipnis n pronė
me u qthur kod e komb i jonė
e n zhvilim t jet sa ma i vonė
deri sa para at ec kjo jet
ne ne hark me mbete n zhgjet
si kalorsit n per mesjet
mos me pas kund ndoj pelhur
as me gdhend ndoj dru a gur
mos me dit me ndertue mur
as ndoj shpi fabrik prodhimi
veq ndoj drog ndoj vrasje krimi
me vdek shqipja n buz pendimi
me ra shakull kund pa shpres
vyshk pa ligj pa hstet e besė
anarki hajni e ves
zi e ma zi e tu u shartue
guaja burr burri grue
rrac gjini tue dasht me ndrrue
per moral pa pas kund uj
sa per sy pak turp kopuj
as ndoj lang n bebza t qerpikut
veq at qef tu i ba armikut
vraju therru n ,pront qiflikut
mprehe thiken mprehe intrigen
prodho t zez e prodho t ligen
e jo buken neper ara
as bujqsi me u hjedh kund fara
as me u ndje kund rrotė traktori
veq ndoj krism a arm mizori
a ndok urdher vizitori
vizitori qe sjell plan
sa ma ligsht shqipninme lanė
dilni shkrepae vullkane
bjer o dhe prej diell e hane
bjer o flak bjer o tsunam
bjer o shi me gur katran
bjer o zift i val ,tigan
ne at toikan i madh sa qielli
edhe ndoj cop le t bjen üprej dielli
mbi kto gojakrokodilli
mbi kta trupa zvarranik
bjer mbi hasem e,munafik
qe kan ba shqipnin qiflik
bjeri andartit e qetnikut
bjer kolhozit e,muzhikut
nipave t tyre n teh t qelikut
qe pasardhs kan lan per fe
s po lan kryq pa mbjell mbi dhe
as intrig pa lshue si rrke
shum shqiptar kan shit e ble
kfor e unmik e kush per veti
po na kjaj po toka edeti
po kjan fusha e bereqeti
ara e vrrije lugje e prroje
tue ndigjue intriga goje
tue lan token n shkrumb e ploje
anarkin tu zgjith n iqkur
bjer n varfri ukush perthur
kush n litar po vare fur
per pak buk q e s ,ka per fmi
per pak kulm e pak ,fergni
per t fergue ndoj kokerr ve
kore buke kund me i vre
mbet me fmi e grue te re
veqtue ndje qyqe n qati
tu mat vehten me mot t zi
a me ra ndoj kund n, orgji
per pak buk nemot te re
kambt terthuer kryqas me i pre
tue shit qik e grue e re
a me e dhan jeten n litar
me lan fmi e fis e far
n ,mshir te rruges n, n, derkombtar
n mshir t shqiptarve te pushtetit
n ,mshir t, hajnis e n, mshir t, miletit
veq pse shteg kund si gjet veteit
s e s pat shtet as s pat brengtar
ligj as fe as pushtetar
as ,shpirtmir as,kund mshirtar
qe i qel magjen per miell
he mos lshoft driten ai diell
mbi ata hajna mbi ato bisha
qee rijn gra n shishe e kamisha
e nuk shohin,n ftyr t shqipnis
si e ka mblue ploja evarfris
s spo ka nana qk i jep fmis
e spo sheh kurr biznesmeni
lart ka hyp gjithfar legeni
llume zhgjyr perthur refreni
me do fjal qe msue i ka skut
tu ia dhan,ndoj zogz te butė
ndoj hafije a ndoj rrogtari
ndojpadroni a nderkombtari
per me e luejt ndoj rrol zagari
per me marr do pare t zeza
per me prish po komb e breza
ah litar e kush ndertese
tue ra posht si ndoj pik vese
la me lot me kok qatije
tue ra djal e qik shqipnije
rrxue zhgenjimi e prej varfrije
e ata kod tue shit ne leter
n paralament i ri e i vjeter
tue vallzue shtriga e lugeter
tue u shkumbzue n shampanj franqezit
tue ra n shtrat te lkurazezit
ndoj hamshore ndez epshnije
ndez ne gji e posht kerthije
tu i shartue lkurat larmije
tue udhheq ndoj post t sulltanit
tue ra n jarg t ndoj t paksitanit
n n doj ushtar kund te junanit
tue vjedh fondin dispoziten
me mall t huej tue mbajt suiten
at suit me plot hamshor
pa e pas dert se ja ba horė
s kan lan vend mbi dheun arbnor
as mbi dhe e as nen dhe
kush tuvjedh kush n bes tue pre
pa u brengos per komb e fe
tu i marr doren n temena
banlkes postes e kek ku ka
tue vjedh va tue vjedh pa va
pa pas ndjenj per fmi t deshmorit
veq tue ndejt npreher t hamshorit
edhe hamshort tjer pjell mizore
far e lkur t rrcaes arbnore
tue shkue rrshnas kamba edore
rrshqit n pelhur shtrengue per gji
tue ndrrue epshet n per orgji
kush n ndoj t vedh kush n ndoj gaxhi
pa i shkue mendja per qati
qe i pikon kund ,bor a shi
ndoj mjerani ne at shqipni
pa i dhan mshir as dor as buk
veq tue vjedh me samauk
kush vret n plumb kush vraj n pambuk
nxini pritat mso sherr djalli
n gjak e lot ra dheu ezalli
ra perdhe shqipnija n halli
s po gjen rrug as s po gjen shteg
shpirti i lasht ne trup po idjeg
po i kjan zogu nbli e shegė
po i kjan qyqja deg me deg
prej kti t tharmi zu me thnija
qe ia puell mbi pleh tradhtija
shum e gjak prish n fise tmija
shum me i prish ka nis lakmija
shum po prejn besen me pare
shum po vjedhinashiqare
mbledh haraqet taksidare
mbledhin pikat t telekomit
mbledhin taksat te aerodromit
hypjan bina t hipodromit
jan lartsue tue rrejt tue vjedh
kush ndoj t lig tue,msu,tue mbledh
kush ma shum shtetin tue tredh
edhe popullin tue lan n vner
tue tha stin tue tha pranver
kot tue que fjal e poter
dogma shit e blej djallzi
silu n fro sillu n skemli
ha ndoj pjeshk a zerdeli
mertyp keq at qmqakizin
blej n serbi kryp eorizin
myk aorra e pleshta kcye
n per ushqim po fund e krye
pae pas dert sena kan fye
kan dhunue po nan emoter
kan shkretue po truell e voter
kan prish ne erz vasha perrija
ka mbet shkret kulmi e qatija
kan nxjer sy n per fise t mija
kan vjell vashat prej dhunimi
derdh esht shkjau shoven prej krimi
ka prish shqipen n gjak virgjnimi
e ti del e flet n kufi
blen artikuj blen raki
blen bylmet e harna t zi
ato tesha prej tekstili
qe me sherr ti shet kopili
ti shet mir eme zgerdheshje
ty prap shkaj po t ban me veshje
he ti me ujq u pafsh n perleshje
qe armikut ia merr mallin
qe e luen vnerit gur e zallin
qe dridh fijet te ksaj toke
qe dridh shpirt te qdo nanlokje
toka jone paska pas morra
shum uritha shqartha e horra
me i pastrue esht dasht martina
o me i fal nder shkje e shkina
paq me mbet toka e ledina
me mbet paster dardanija
tok e dhe kahka shqipnija

Keto vargje te kesaj kenge epike shqiptare i ka shkruar poeti i persekutuar shqiptar xhelal ferizi nga Mitrovica KOSOVA
xhelal ferizi shkruan vargje liriko epike dhe
si po e shihni qdo kush qe ka ndonji histori ose deshir me qit nji ngjarje
ose ndonji te aferm ose ndonji deshmor ose diqka interesant qe lidhet me nji
diqka ndodhi drejtojuni poetit ne email trgeojeni ngjarjen dhe poeti xhelal ferizi
ju shkruan si liber qdo lloj historije, te vlefshme

Kontakti me xhelal ferizin poeti nga diaspora qe jeton ne gjermani ka ket email.
--------------------------------------------------------------------------------
[email protected]

dini ndonje ngjarje mirė dergojani poetit lirik,do te mbeteni te kenaqur besojm,pastaj nga intepretimi ne vargje,xhelal ferizi e njeh ket art ne vargje qysh nga rinija,besoni mos ngurroni shiheni
tregoni ngjarjen ne holsi anonim nes doni
ne imeil .
treguesi i ngjarjes mbetet anonim sipas deshires se personit qe nuk don me i dal emri ne opinion

lirik
21-02-07, 10:04
E kam pi

Ekam pi njiher detin n# dolli
pastaj ne lot e derdha
oh jeta ime

xhelal ferizi

lirik
21-02-07, 10:07
Kush e vrau mjegullen

as loti as dielli as gjahtari nuk e,vrau, mjegulllen
mjegullen e vrau,
mjegullen e vret,vargu,me dritė

xhelal ferizi

lirik
21-02-07, 10:20
Nje kengė
shkruan xhelal ferizi
nje keng mud te kendohet,
nes e bekimin e ka,
nga bukurija
nese dhimbjen e,ka nga elegjijja
nese ,,lmon,shpirtin,qe,e,kan,njerzija
nese,flladin ,leht e rrrymon
nese si bilbili ligjeron
nje keng,mud te kendohet
nese ,prilli kur bleron
at kenge e bekon
nese ajo kenge
mallin,perqon
nje keng,mund te kendohet nes eesht e pasur si det
nese esht kualitet
nese ,e duan gurė e dhe
nese,diellin,e bėn me nxe
nje keng,mund te kendohet,nese esht e dlirtė
nese,flet me shpirtė
nese ,verrtet kendon
nese ylberie lavdron
nje keng mund te kendohet,me art
nese zjjarrin e zjarrt
e flakron
me tingullin e art
nje keng mud te kendohet nese,currilin
e vibron,nese ,fletene sheges,ne aromė e shpon
nje kengė mund te kendohet,nese ,
boren ma bardh e bardhson
nes e fleten, e luleve,e ne faqe, e,lmon
nese ,fletet ,ne ahije i gezon
nese rrenjet,kombare,i kultivon

nje keng mund te kendohet e shkruar nga xhelal ferizi

lirik
21-02-07, 10:41
Vallja
shkruan xhelal ferizi
nGA MITROVICA


vallja,eshst valle,nese,e lakmon,qielli
nese ,e lakmon rryma elastike
nese me lakmojnė ato rreze dielli
e arti ,i melodisė,ritmike

o vallja vallzohet,kur ,edhe nen dhe argjili
e mbi tok karajfili
e ne degė bilbili
e lakmojnė,
e shijojne
dridhrueshem,dridhrojnė,
simbas saj te gjith shkojnė

kur dridhen lulet ne kercyell,
e
fjera ne pyllė
e, ne per qiell qdo yllė

vallja ,qe lakmohet ne hapa,
qe freskohet vapa,
kur e sheh,me,endje
kur e ndjekė me vemendje
o vallja
luhet si ajo gurzallja
me atė te dridhrueshmen optikė
te ujė kulluarit qe pikė
qe rrathet,ne hark,qe,kur,ylli galaktikė
me drite,t shartimit, me eren
i cikė
e ato pastaj me flladin ,si rrrathore
duken,si valle,
ne qark, syprinash
te valve te lehta ujore
si valle ,ylberash n e,pasqyrė uji
te kapur,me drit dor per dore
vallja esht ai art
qe ,diillin qe rrin lart
,e bjen me zbritė nder ne
me hjedhė valle me ne
mbi te emblin glob e,dhe
vallja duhet ,me shkollė
me nje mendje te hollė
si art i gjall,iamgjinorė
me u ecė si rryma e atletit
si shtati e leht i baletit
ajo duhet jet me mahnitė
vallen keshtu
vetem keshtu,
qdo komb duhet me ditė
e shqiptari qe e ka mbi dhe
ma te bukuren nder kombe e fe

SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI
ME TITUL VALLJA

lirik
21-02-07, 19:33
Shqipnija Etnike

shkruan Xhelal Ferizi

tokė e lidhur me pranga etnike
pre nga tehu i shpates qelike
o dhe o tokė e lashtė ilirike
kangen e lotin,e gjakun shartove
dhimbjeve n' per shekuj gjithmonė ju kendove
fyelli yt me gjak ka ndrru neper stina
kenget e pervajshme t' ka kėndu kanarina
ti je vet vujtnija ti je vet mbi dhe
simbol i simbolit si askush je pre
si askush je nda n' copa per tu ngranė
ti je lindė jetime pa babė pa nanė
per ty kan kja guret dhe e diell e hanė
ti je vet e para qe t' kan vyshkė ballkanit
ti je e bija e lotit,qe m' je shkri zandanit
ti je vet ,si gjaku i sheges neper deg
tij je shkrumbi i zharit qe shekujtt kan djeg
ti je nana e,jonė ne jem bijtė e tu
ku ti marrim gjurmet n' etni q e t' jan shkru
a ti kerkojm n' diell a ti kekrojmė n' rreze
neper ata shekuj qe kan tha shum breze
ti je nanė shqipnija etnike me gurė
dielli t' ka dhanė gjak e toka t' dha nurė
ti je lahutare je e qendisur n' det
tij tokė e lashtė n,gur e dhe qe flet
ty t' flasin zallinat argjil e argjend
per ty flasin dritat,kur t' shendrisin n' shend
shekujt shkrijnė mahni; fjalė nuk gjejnė as malet

per,t, bukurat shqipe kenget ,' festivalet
t' bukur e ke ngjyren ne at kaltri prej deti
dielli te ban t' fala hana ' T;pershendeti
edhe ato rreze me plot dashuri
ylli te falė dritė qielli te falė shi
ato ara e,lugje e fusha etnike
ne bashkim ti dua oj nanė albanike

SHKRUAR NGA;xhelal ferizi nga Mitrovica

lirik
21-02-07, 19:44
RRACA NJERZORE
shkruan xhelal ferizi
rracė ;njerzore,e prirė per dukje e zhdukje
rracė; njerzore me prirje per qnukje
rracė; njerzore qe shkelė permbi dhe
qe shkelė ,parime e globin don me e,pre
rracė njerzore qe shkel mbi parimin
qė e,don egon,qė e don,ngatrrimin
qė mbshtjellė koken me do paragjykime
qė vret,diell,e shekuj,ne menyr t ,perkryme
qė len gjurmė e krim para e mbas bryme
rracė qe per kob tendin mendjen ke t, persosun
rracė, qe mendja jote do te shtrijė t' plandosur
ah rraca njerzore kafken me rradake
e perdorė me tru n, boten rrumbullake
sillet edhe mbshtillelt filli yt me mund
caku yt e hapi,do te sjellin fund
mendja jote e sherrit qe prin per djallzi
diellin ka me gjveshė hanen ka me shkri
globin me e mbushė zjarre,me perzie me ujė
truri yt me prirje qe i don shekujt n' rrmujė

Xhelal Ferizi nga mitrovica vargje
titulli Rraca njerzore

lirik
21-02-07, 20:03
Mosni

shkruan xhelal ferizi

mosni mos shkelni mbi gjak e lot
mos shkelni mbi diell ,qe e ndertoj ai zot
as qiellin mos e pshtyni mos e mbushni me sherr
mos ndertoni neper planete ,gara e prita,e ferr
njeri o njeri qe po ecė me hekur
qe po zhvillon gara ,qe aq shum je i etur
me prekė qiell e lemsha ,gjithkah jan me dhe
ne per galaktikė neper rrug te re
ku fund nuk ka ecja neper shum gjithsi
kush ma i parė me dalė e ne cak me mbrri
e kur te arrini ne t' pa fundmin cak
diell e hanė e yje per me i la me gjak
mos o njeri i dheut qenje shkatrrimtare
mos i shtjerr kto fryte me loj endrrimtare
me ato shfrenime qe i ke n' gjak e n“garė
mos i shkrij metalet me ua lanė zorrt varė
gjithkah globeve t' mjera tua nxjerrė kristalet
tash don edhe marsit me dal me i grrye malet
e mandej veneres ,merkurit e tjerė
qdo planet me e grrye e me e lan te mjerė
me i mbjell lot e gjak luftra e teknikė
me ba garė t' pafund neper galaktitkė
e kur te zhvillohesh ne kulm te persossur
me mbetė pa ndoj shpirt pa gjak i vulosur
pa ndoj lidhje ndjenje veq me sintetikė
me ndoj sustė teknike me ndoj magnetikė
me humbė qdo kuptim e jeta m e u fikė
pse ambicjet tua fund s; po kan tu u shty
mendjen e ke vlim cakune ke n' sy
qdo kah ka ;hapsira hapin e ke msy
mos o njeri i tokes gjakun mos e ndrro
emocionet t' bukura jo mos i sharto
me ndoj mish te ri strukturė sintetike
me njeriun e r i n' baza klonistike
se baza e njeriut esht shpirti e ndjesija
neper shkall shpirtore qe i zhvillon njerzija
e mos ia ndrro kahjet ah civilizimit
mos e vraj at thelb t' jetes e t' kuptimit
mos e vraj subjektin mendjen themelore
mos i ndrro qeilzat ah gjenetikore
mos i ndrro ato gjene qe krijojn raporte
mos shendrro mish gjaku n' metal me robote
per me i heq ah ndjenjat qe zbukurojn jeten
motivin shpirtsinė boten te verrteten
se qdo ndryshim tjeter qe ndrron qik e djalin
e ndrron kahjen cakun ndrron origjinalin
i ndrron thelssitė t' shpirttit shkreton bot e globe
shkatron galaktiken drites i sjell kobe
mandej sjell ftoftsi akull n' shtresė te re
nuk ka njerz me lkurė nder kombe e fe
tjetersohet mishi gjaku e gufimi
nuk del syrit t' njerit mshira as lotimi
mblidhen neper gara gjithkush robotike
prishen zemrat t' gjakut vlerat motorrike
ashti behet hekur shpirti dimension
gjaku neper deje ne damar nuk vlon
mosni o njeri mosni njerz me mend
mos dilni orbite planetet me i qmend
mos veproni eger me e shue ozonin
me e shemtu diell hane tok e planet tonin
mosni o te mjer mosni n' sfera t' thella
mos shendrroni njerin t' mos i shijoj gjella
me u shendrru ne akull me ndoj landė magnet
qe t' mos shijoj ujė diell ;e. dhe as det
qe t# mos ndjej as shije qe lshon ajo dardhė
qe t' mos pret ndoj kohė as ndoj dit te bardhė
mosni o shkenctar mos prishni njeri
qe krijoj plot shije ajo perendi
zoti i qiellit t'madh qė nuk zėvendsohet

se mishi me gjjak kurr nuk tjetersohet

vargjet i ka shkruar autori i vargjeve
xhelal ferizi nga Mitrovica e;Kosoves

lirik
21-02-07, 20:21
Liria

shkruan xhelal ferizi


ma t' bukur nuk thur qielli as dielli s, qendisė
je ,pikturė ma e bukura ndertue prej perendisė
te kan qendisė ylberat me at bukuri
te kan la me drita ,yjet qe jan shkri
mbi ty kan ndertu shekujt me kristale
ti je fllad ma i bukur qe njomson n' per male
ti je erė magjike e freskon qdo fletė
ti je gjak i diellit globit qe i jep jetė
ah liri shjetnore qiellore mahni
ti je zemer qielli per ty behen fli
engjuj ,e heroj deshmorė e qendrestarė
ti je cak i drites diellit rrezatarė
gjithmonė n; qender t' fjales , e para ne agjendė
tij gjak i arit qe kullon n, argjend
ti je vlerė madhore ,ma e persosur n' qiell
ti je vlerė kurore ,qe rrin permbi diell
ti je nji mbretreshė mbi glob e mbi dhe
nji magji e dashur nder kombe e nder fe
ty te don dhe globi te don deti e fusha
te dojn engjuj t' qiellit; edhe engjellusha
je ma,E:bukura lule qe lmon me aromė
pa ty shekujt vitet mbeten si kufomė
pa ty ara e pylli lisi me ato degė
pa ty qan qershija qan molla me shegė
pa ty nuk qesh qielli qehre s' jepė natyra
gazi nuk shkrin dheut dheut i ngryset ftyra
ti e gazmon yllin, e nxitė meteor
i nxitė neper valle lidhun dor per dorė
objektet qiellore objekte mbi dhe
kombe n' tokė mbi kore qe ecin si rrke
ti je bukurija qe i jepė cak argtimit
ti je fryt i drites si rrezja e agimit
ti je simbol jete si dita ne ag
pa ty qdo komb bote ,nuk mund t' kalon prag
liri qe nuk prekesh me dorė as me lkurė
por prekesh me endrra e gjallron qdo gurė
prekesh me qdo gjak prekesh me qdo fe
ti je shejti i shejtit ,qe flet permbi dhe


vargje per liri shkruar nga poeti xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves
poeti xhelal ferizi shkruan vargje qe nga rinija e hershme
dhe pret kontakte me sponzor per shkak se deri me tani ka nji numer te madh vargjesh te shkruara qe kerkojn botim,prandaj vet shqiptart duhet te vetdijsohen dhe te kerkojn kontakt me poetin dhe te pyesin poetin per qfar ndihme ka nevoj poeti.
kontakti me poetin xhelal ferizi esht nepermes emailit
[email protected]

te gjitha veprat e shkruara nga poeti xhelal ferizi
do te kushtonin botim afro 50000 euro aq shum ka te shkruara
prandaj poeti vet nuk mud ti perballoj kto shpenzime
nuk kerkohen te botohen te gjitha nga nje sponzor
por kekrohen hsum sponzor qe te ndihmojnė
lajmroni tregoni shikut shoqes ,te njohurve
beni mirė veproni mirė ndihmoni njeri tjetrit shqiptarė
e vetmja rrugė e shpetimit kombtar ,solidariteti
lidhjete fuqishme me njeri tjetrin
per ndryhse do te nahanė armiqt e shumt ,
shpetimi kombtar ehst te ndihma njeri tjetrit
te shpartalluar nuk do te mbijetojm ,nese veprojm
bashk dhe duke i dhene doren njeri tjetrit
dalim ne drite

lirik
21-02-07, 20:39
Pendt e mija

shkruan xhelal ferizi

shkrini lot o pendt e mija
se shurdhue esht,bukurija
esht shurdhue nen diell njerzija
edhe kokat kan marrė erė
shpirti i diellit aq i gjerė
sot mbi dhe ka mbet i mjerė
nuk ja don kush qeshjen te arit
as nuk duan eren e barit
as aromė ,te shkelqimtarit
shkelqimtari esht ai ai yllė
qe lshon shndritje n' druj e pyllė
me at dritė qe flet n' qdo fletė
kah do rrezet ku i kan mbetė
ku jep endje e shprehje n' jetė
ku e dritson fleten n' per fije
ku e sharton flladin me hije
ku e larmon me dritė hjeshije
ku i jep paqe ftyr;s toksore
drujve ne rrudha e ne levore
ku ylberat i lidh dore
ai esht ylli i bukurisė
qe gjak drite i jep njerzisė
globit flladit e bimsisė
i jep qehren botanikes
i jep sharmin rrezanikes
rrezanikes te arit hanė
edhe dheut e tokes nanė
kahdo driten qe e ka dhanė
e ju po lodhni pendt e mija
kah po shkrihni n' shkronja e vija
kah perqoni diell e dhe
kah po prekni kombe e fe
gjak te diellit lshoni rrke
mbi damarė e kahdo tokes
me do lot e gji t' nanlokes
edhe po merrni fjalė prej flete
ushqim hojesh te embel blete
per me e lidh boten per jete
per me e,,lidhė gjithkah njerzinė
me e lidhė n' rreze nanė shqipninė
gjithkah n' gjak e ka etninė
ti moj pendė sa etshem shkrinė
shkrini shkrini pend e mija
ndoshta diellin ua dha dija
ndoshta dijen u dha dielli
fjalė tue mbledhė kah toka e qielli
gjith tue ndjekė imagjinaten
ah shqipnin tu E dashtė krahthaten
edhe botes at uraten
tu ia falė qe marrė e keni
mbledh mirsis gjith kah po e gjeni
gjith kah udhve n' per qdo rrudhė
por ju era po ju hudhė

vazhdoojn vargjet nga xhelal ferizi
Nga Mitrovica

lirik
21-02-07, 20:49
Loti i yllit

SHKRUAN XHELAL FERIZI

lot qe bjen prej yllit t, drites
kah ferkon eren ,n hapsirė
a,thue e sheh,rrethin,t,elites
qe e kan lidh token n, zingjir
qe e,kan lidh ,me fjal,planetin,
qe e kan lidhė lirin mbi dhe,
qe e helmosin ,fushė,e,detin,
qe i helmosin kombe,e fe,
qe po nxisin,rrath,te ferrit,
moe me i lan rrethit me dalė
e, po pjellin shkolla t ,territ
nuk po len kund fush as mal,
me ec n shekuj n,krih te eres
lirshem,n,kndim,me ,e,pritė,bibilin,
me i, gzue rrezet e pranveres
me e, qel flladshem karajfilin
ah,ti,lot qe rrjedh prej ylli
,a,thue e njeh,ti penden time
qe prekė,kendshem qdo flet,pylli
me ato ngjyra ,rreze shkrime
eh ti ,lot i, yllit t ,qiellit
a s ma fal at gjuh qiellore
edhe at shprehje t; ballit t' diellit
ti shkruaj hjeshem tok s arbnore
ndonse ty un o lot ari
nuk t, kam prek me inde thellė
ah me lot e gjak shqiptari
e lang lulkuqesh qe i kam mbjellė
kam me te dhanė spjegimet t, globit
kam me t,dhanė shekuj me pa
edhe at fat qe,leu,n,dit t, kobit
prej tradhtarve ,mbeti tha
pash at dnesje o lot i yllit
qe dridh dhimbshem diell e hanė
qe dridh vajshem kangen t ,fyllit
nji pik n, pend ti me ma lanė
le t, merr pika penda ime
me lot ylli ,t shkruaj,n, per faqe
n, faqe t, qiellit ,me ndriqime
n, pika ylli, n, manushaqe,
e ,kur kenga te behet ari,
me shartim fyelli e ere
ne penden time n,gjuh shqiptari
kur te i hapė dy krih pranvere
ke me e pa o lot ylltarė
qe zbret qiellit me at mahni
kur te biesh mbi dheun shqiptarė
gjurmė e shekuj kan me t, shkri

XHELAL FERIZI NGA MITROVICA
AUTOR I SHUM VARGJEVE DERI TANI
PERSHENDET LEXUESIT

lirik
21-02-07, 23:11
LOTI I FJALES

shkruan xhelal ferizi

loti i fjales n' qerpik ,si curril,n,ujvarė
ku dukej hana, e toka,e dhimbje e saj mbi dhe
kishte mbetė,pendueshem ne rrokullisje varė
ishte ngri ,pendueshem,her ftofė e her nxe
po hapin ,me rreshqit,s,po,e,bente ,mbi,tokė,
se prangat,po e prisnin,pa le
por ,hapin,u desht e mjera me e ba kokė,
me rreshqitė,si drojshem nder ne
kur piku mbi gurė,e piku mbi gjak
rob,u, ba,ne besė
rreshqitjen,e msoi,kur piku mbi lak,

angert
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek angert
Dėrgoi email angert
Gjej mė shumė postime nga angert

25-11-2006, 14:20
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 425
LOTI I FJALES

shkruan xhelal ferizi

loti i fjales n qerpik ,si curril,n,ujvar
ku dukej hana, e toka,e dhimbje e saj mbi dhe
kishte mbet,pendueshem ne rrokullisje var
ishte ngri ,pendueshem,her ftof e her nxe
po hapin ,me rreshqit,s,po,e,bente ,mbi,tok,
se prangat,po e prisnin,pa le
por ,hapin,u desht e mjera me e ba kok,
me rreshqit,si drojshem nder ne
kur piku mbi gur,e piku mbi gjak
rob,u, ba,ne bes
rreshqitjen,e msoi,kur piku mbi lak,
te verrteten e msoj tue dnes

poeti xhelal ferizi nga mitrovica
shkrou ket poem ,me titull,
loti i fjales


te verrteten e msoj tue dnes

xhelal ferizi nga Mitrovica
ME TITULL
LOTI I FJALES

lirik
21-02-07, 23:14
Esht Ba Nje Leshim I Vogel Ne Ket Poezinė E Fundit Loti I Fjales
Kerkoj Falje Xhelal Ferizi Permirsim

lirik
21-02-07, 23:27
NE FENOMENINE GJAKUT


shkruan xhelal ferizi

neper te gjitha kokrrat qe ishin nji planet me fjal
duheshin miliona penda ,me i pershkrue
ne te gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė
kokrrat e gjakut me i spjegue
ore ,nese, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet
nese don merr lang nga te gjitha qerrshitė,e shegė
merr fjalė sa,i,oqean ,langje qielli me det
nese don merr te gjith bilbilat ne degė
por fenomenin gjak kurr s, ke per ta shkru
as me pasqyru me fjalė e permbarim
permbajtjen domethense e rrjedhen,kur s, ke per ta kuptu
se zoti vetem zoti e din ke t,burim
gjaku esht vet fjala damarin,qe e mban gjallė
pse me uj damari nuk mbahet
pse me gjak nuk mbahen kokerr dhe e zallė
prej ujit me ujė e rrol perse gjaku ndahet
se gjaku esht substancė qe esht ma shum se e, thanuna
e thanuna e qdo fjalori qe mund t marrrim , n gjithsi
si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
gjaku esht thellsija e fjales qe esht shkri
gjaku esht spjegimi i pakapshem ne thelb
gjaku esht esencė e esences,qe ka mbrri
e mbanė,t,gjallė,t,natyres njeriun fenomen
ai shendrrohet i lengshem,por nuk behet ujė
esht substancė qudije,qe i sherben gjithkuj
por kur me uj perzihet,ngjyren uj e merr
esht lang permbi langje,qe fjalen e nxjerr
ai e mban thelssinė mendjen fenomene
ai e mbanė at tru qeliza e gjene
ai esht uj i kuq qe nuk esht si uj
pembajtja e quditshme qe nxit mendjen t ,shkruj
gjaku esht qe ec,qe ushqen qdo fije
e ushqen n per deje te njeriut at dije
gjaku esht nji vlerė qe qe esht ma shum se vlera
gjaku esht spjegim ,qe ec porsi era
gjaku esht roman qe shkruhet n per deje
ai ec mendjes t kombeve ,ai ec n, rrug t, qdo feje

xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves
vazhdon me shkrimet

emri ne qdo titull vargjesh behet per shkak te identitfikimit te vargjeve te dihet
te kujt janė autori ktu del me emrine verrtetė xhella ferizi prandaj qdo tiitull kenge vjerrshe lirike
e ka emrin vetem per ket shkak i lutem lexuesve per mirkuptim

lirik
21-02-07, 23:32
Mbi kokerr

shkruan xhelal ferizi

mbi nji kokerr nji dit,shekullin tim e rrxova
me sy kur,e pash pendimin
neper zemren time shum penda i rrotullova
askund nuk e vulosa shkrimin
o mendje qe ne kafkė po mbahesh
ku do ta gjejsh shpetimin


xhelal ferizi nga mitrovica
tiitulli mbi kokerr

lirik
21-02-07, 23:35
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 385
Medioker
shkruan xhelal ferizi

mbi medioker lshova mallkim
kur cektesinė e namur,e diktoj rrezja diellore
medioker gjithkah ne pushtim
mbulojnė horizonte me shtresa bore
sa shum ,gjakut te diellit progresit
i shkaktojnė iritim


xhelal ferizi

lirik
21-02-07, 23:39
PROBLEMI

shkruan xhelal ferizi

problemi nuk esht ,te dielli qe nxenė
as te fjala qe del,nga,fyti,
problemi esht te gara,per,dominim
kush e krijoj garen
qe jeten
e,mbyti,

xhelal ferizi vazhdon me vargje te shkruara

lirik
21-02-07, 23:48
21-11-2006, 06:28
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 385
PROBLEMI
problemi nuk esht ,te dielli qe nxen
as te fjala qe del,nga,fyti,
problemi esht te gara,per,dominim
kush e krijoj garen
qe jeten
e,mbyti,
poeti xhelal ferizi


angert
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek angert
Dėrgoi email angert
Gjej mė shumė postime nga angert

21-11-2006, 06:36
angert
i/e regjistruarDo gjak mbi borė

shkruan xhelal ferizi

sa shum gjak mbi borė
thue se shekulli i zi,nuk u ngop,
sa shum serbian,me thika ne dorė
dardanisė ,gjak tu i derdhė
bardh per mos me e lanė
as dimer as verė
diellin ,me gjak duke ia lanė
nga derdhja e gjakut te kuq
tash edhe ngjyrė e kuqe
edhe neper lule,kur shoh,me erė
ne kosoven e lashtė,te pergjakur t e,mjerė
prej gjakut,tonė,te kuq
edhe ,e kuqja mollė
e kuqja qershi

lulkuqja me tmerron


xhelal ferizi

lirik
21-02-07, 23:58
loti im po digjet

loti im po kerkon shkallė
kerkon ,dhe,ne kokrra e zallė
vuajtja shndrru, po i esht,ne prush
kerkon fllad,ne mal e fushė
gjithkah ,qiellit,deri n, kapak
shkon tue ,u zie me vnerė e gjak
loti im ,qė n , rrugė terthore
mbreht esht pre,ne besė e rrmore
qe i ka dhan doren gjithkujė
sot shebdrrue esht,n, gjak e, ujė
edhe penden po e tmerron
n, shtat po e then kah po loton,
nuk po gjen kund n, qiell as dhe
as,qetsi ne ndoj fole
ferr ,parajs,nuk duen me e ble
askund vendin s ,ja, kan lanė
nuk po duan ma diell as hanė
kush fjal t ,mir nuk esht tu i dhanė
as ,,se,pin ma ,ajo ,kthjelltsina
as,se,merr ne gryk,zallina,
as n,qerpik,ah kanarina
as nji zog nuk ja din hallin,
as ,s, ja njeh,zhuritje e, mallin
loti im kerkon ,at qiell
kerkon shpres,ne rreze e diell,
ne ndriqim,ne kthjellim drite
ne ylber me kolorite
kerkon,shteg n, per dheun arbrorė
kerkon qehre , e kerkon dorė,
esht rrethue me akull e borė
po duan shekujt me e lanė ngri
vujetje t, ftoft me i dhanė me pi

xhelal ferizi nga Mitrovica
pershendet te gjith lexuesit shqiptar kudo q e jan neper bote dhe ne atdhe,

lirik
22-02-07, 11:55
Ju lutem klikoni nė njė nga ikonat e pėrgjigjeve tė shpejta ne postimet e mėposhtme pėr tė aktivuar Pergjigjet E Shpejta.

lirik
23-02-07, 08:19
Shekujt ti fala TY

SHKRUAN XHELAL FERIZI
shekujt ti fala ty
shpresat ,dhe fjalet,me te bukura
ne ato dit ,qe nuk mundem me i perkthy
as ne gjuhet luleve me te lumtura

un ne asnje jetė
edhe sikur ti kemė me miliona
nuk mundem aso kohe me gjetė
si kohen ne ditet tona

o kohė o kohė e kaluar
qe me bėn tė shkrihem, si dyllė
po pse u bėre e shkuar
ti ishe, kalimthi nje yllė

tash edhe kujtimet,po ,me rrėshqasin
disi nuk jan si at;herė
aq embel,te shkuarat s, po me flasin
e largt me duket ajo pranverė

keshtu nga njeher,po, me shkrihet
a thue ,po zbehet,ngadalė
se loja e,ksaj jete nuk dihet
ne shekuj kah don me dalė

se jeta qenka nje rrokullisje qe ecė
qe jep e merr, rrugve te gjata
kujtimi te mbytė kur te ngecė
ne mendje te kaluares,si,flaka

tash rrudhat gjithnji e ma teper
te ligura,belbzojnė me lot
o zot at kohė te vjeter
pse shkurt ma le n, ket botė

xhelal ferizi Nga MITROVICA VARGJE ME TITULL
SHEKUJT TI FALA

lirik
23-02-07, 08:40
DY GJARPIJ

SHKRUAN XHELAL FERIZI

TE DY DUKESHIN T E BARDHė
NE NJI DITė me diell
rreshqitshem kishin ardhė
ne jeten time si qiellė

un nuk kisha djallzi
si mikrpits i gjerė
sa qielli isha,me gjersi
pa sherr,si e embla erė

ata zvarritshem ne konak,
u futen te dy ne besė
me hynė nen lekurė e gjak,
me lan per jet duke dėnesė

ah sikur vetem ne ket jetė te ishte
do te u bėja hallall
por druaj edhe ne at jetė me tallje marrezishte
nuk me lejnė ,gezim te gjallė

me mbysin edhe atje
se duken si engjuj,te lehtė
as mendjen nuk mundesh me ua ble
zvarriten te mbshtjellur me fletė

te hyjnė pastaj ne gji
,te hyjnė ne hise jete
oh ku ta gjej nje magji
nje hajmali per vete

te mbrohem nga kesi pickuesa
qe hanė me aq bukuri
te mbrohem nga keta mashtruesa
gjarprisht qe tė pijnė ardhmeri

ndoshta prej kėti kafshimi
i madhi zot me sheron
me mbronė nga ata djaj krimi
qe msyjnė,ne qerdhen tonė

dikur kur ishte besa
nuk ishte ky rrrezik
por sot qe u shkri si vesa
ruaju,nga qdo armik

gjithqka q e le o zot
mbi gurė e druj e dhe
tinzrinė pse e le n' per mot
me vra nder kombe e fe

shkruar nga xhelal ferizi
titulli dy gjarpij

lirik
23-02-07, 09:17
VETMIA
shkruan xhelal ferizi

nese ka ne ket bote llahtar qe nuk kaperdihet esht ajo vetmija
nes ka kush ne ket botė qe ,si tmerri pihet! ajo ėsht dora vet
urrejtje permban ,e vujatje per kah kalorija
ajo te gJith shekujt i len shkret

ajo te bėn vete me vete me folė
ajo te nxinė si ,katrani,me ngadalė
nese ne kėt jetė ndonjė blozė ka mbet si simbol
ajo esht qė mbi glob ka dalė

vetmija armik i mbrendshem i shpirtit
ma i ziu satan mbi dhe
ia kalon edhe atij akullit me te ngrirtit
hasmi ma i madh nder kombe e nder fe

vetmia e tremb edhe vdekjen trishtuese
ajo tremb harabele e zogj ne qo degė
ajo esht nje damkė ferri shkretuese
esht prodhim i varrit qe nuk t e len kund shteg

urreje vetminė luftojeni me shpata,
me lule ,t rreshtueme pranė e pranė
ndiqeni me vargje me lutje te gjata
ndiqeni me yjė e hanė

vetmija esht ngjyra ma e zezė e pendimit
ajo mos te raftė per hise
vetmija esht ,nama ma e zezė e mallkimit
u shoftė si pjellė me farė e me fise

vetmija esht terri i zi qe t, kafshon
nuk kapet e gjallė me dorė
por esht nje ,shemtim qe shekujt I lengon
ma e ftoft se akulli me borė


vetmija esht hije qe ka lindė nga varret
dhe ndjekė gjallesa mbi dhe
e djegshin o Zot pezhgvet e zjarret
mos pastė kund vend nder ne

luftojeni vetminė ndertoni kala harmonike
mos e leni nga mbrenda si krymb me ju bre
qelni sikur fletet me fije gjenerike
mbani duart shtrenguar ju kombe e fe

shkruan xhelal ferizi nga mitrovica
titullin vetmija

identiteti emri ne qdo poezi lirik apo poem
behet per shkak se autori esht me emer te verrtet
dhe se i duhen punimet e identifikuara
kerkojm mirkuptim nga lexuesit pra
ky esht shkaku pse ne qdo punim
shkruhet emri i autorit me emer te verrtetė
dhe vendlindjen

lirik
23-02-07, 09:57
Pendimi

DIKUR NUK E NJIHJA PENDIMIN
se shekullin e kisha te ri
por kur thellė e njoha ,pervlimin
at,her ,fillova me u shkri


kur preka gjithqka nė arsye
edhe detin me pendė e,gjyqe
kur nisa buken me thye
nder hijet ku kndonin qyqe

kur rrudhat e jetes te thella
i preka me joshje me cak
kur zemrat e zeza shpella
i pashė me te larmishmin gjak

kur kengen e msova nga djalli
kur engjujt i pashė si heshtin
kur preka ne shekuj halli
kur pashė satanin t, kerleshtin

kur preka ne teh te shpates
kur penden e futa me maje
kur rashė perdhe monopates
pendimet mu shndrruan ne vaje

kur e pashė ne sy
falltorin me kozmetikė
kur e pashė ,fjalen nen dry
fillova pendueshem me ikė

kur i pashė lutjet n, per varre
e gjamėt ,duke shkulur flok
kur pashė sa turpe e marrre
e gjakun mbi borzilok

kur e pashė mashtrimin
ne krye te vendit ,nderohej
kur e,kam pa,te rrejshmin betimin
brrylas mbi fron qe afrohej

kur e pashė se,pa meritė
ne maja njitet i ligu
i drejti po kjan per qdo ditė
mu kput,nga dy brigjet vigu

kur e pashė se fiton makutrija
fiton gjithmonė bizari
q, me duhet o qiell drejtsija
kur nga goja ma merr tradhtari

kur e pashė se mundin
s ta njohin as qiel as mot
kur e pashė s e fundin
ta shkruuajn,dyftyrshat me lot


i, thashė at,herė pendimit
ma heret ku ishe ti
me pendė te thellė te qortimit
e gjuajta vonueshem ne bri

kur i kam pa qeshjet me maska
zgerdhimjet e engjujve nga halli
kur kam pa duke u be shqipe laraska
ne thunder,te pandershmit kah renkojn dheu e zalli

kur shekulli im u menqurua
me thijat e tijė te vona
pendimi q e, mu afrua
nuk ishte ma ,pranė ““kohė e jona

shkruan xhelal ferizi
tutulli pendimi

lirik
23-02-07, 10:46
Hapat e mi

shkruan xhelal ferizi
nga Mitrovica

O HAPAT E MI SA SHEKUJ KENI KALUAR
sa caqe keni deshtu
sa shpresa keni takuar
sa brigje keni rrafshu

o hapat e mi,ku e,keni te fundit cak
ku, e arrini at maje
mbi kohra po shkelni ,neper,te perthurshmin lak
kush ju furnizon damaret ,deshirat me gjak ,kuraje

ju q e,kaluat rruge terthore e,mundime
neper akuj jeni ngri
keni ecė siperfaqeve,mbi,perbuzje e aktrime
keni shkelė neper te ftofta vetmi

jeni ngri sa herė deri ne zog ne palc e ne gju
keni provua akullin me shtresa
sa larg nga vendlindja hasmi ju ka largu
keni kerku strehė ku nuk ishte besa

hapat e mi,kah shkolla e prej shkolle
sa herė,lodhshem keni dalė
sa shum jeni lodhė ndjekjes mendjeholle
sa barrė te randa keni mbajt sa fjalė


hapat e mi pse ju peshė keni mbajtė kaq globe
qe barrė ėsht e tjeterkujė
sa shum keni ecė neper teh e kobe
mbi gurė e mbi dhe mbi lot e mbi ujė


o hapat e mi qe ju kan drejtu mendimet
ndjeksit me busollė demone
vallet kur me hapa, si art keni lu
mandej mbas valleve,neper rrug zezone

mbas tymi e mbas flake mbas tanku ,mbas rrote
kahdo keni qit,rimimin
keni lan aq gjurm neper caqe bote
ideal e patet flijimin

o hapat e mi parashkollorė
e te moshes s e,njomė rinore
pa ju nuk do te isha neper dhe botror
me pend tash ket ,t mendueshme memorexhelal ferizi MEE TITULL HAPAT E MI

jEtA_1
26-02-07, 13:44
lirik te lumt per fjalen e bukur shqipe qe din ta shprehesh ne keto poezi tuat , ketu ne kete forum kemi shume adhurus te poezive per ate te falenderoj qe na mundesove te kemi se cka te lexojm , te uroj suksese ne shkrimet tua je i mirpritur me keto vargje ne forumin ton Dardania.de

lirik
27-02-07, 09:29
Jeta ,ke nje emer te bukur e gezofsh dhe paq jete te gjat e fat,uroj qe te kesh edhe mirsi ,e lumturi edhe realizim deshirash.
sa bukur te mbanė fjala dhe shoqerija ,esht verrtet embelsi shiprtrore,kur dikush shijonvargjet e tua dhe knaqet me vargjet e tua.
ju qe keni dalė ne ket vlersim jeta ,te falendderohem.per rreshtat tu pak jan por te vizllueshem,te lezetshem. knaqem kur rinija njerzit populli mi don vargjet ekush esht ai qe nuk ndjen knaqsi kur e don dhe e perkrah poplli i vet dhe ne pergjithsi njerzit.
fjalet e tua jan te ardhura si ujė kur i eturi ne shkretirė ece neper saharė me buzet shkruam,ashtu po eci un nga malli dhe vuajtja neper perendim qe gati 30 vite i harruar ,ti me gjete e para ketu ne ket faqe dardania , ne fakt i pari kam qen un qe kam shkruar meeazhe private vendases time nga Mitrovica amazona mandej nakit ty dhe tjer moderatorve te forumit ,disa ma kan kthy pershendetjen edhe ti je ajo q e ma ke kthy
por edhe amazona ajo ishte e para qe ma ktheu pershendetjen ,dhe mirseardhjen en forum. Por ti je e para qe dole publikisht ketu ne faqen time,em dhan ket koment te hskurt opor te bukur ,me dhe ujė ne mes te shkretires.
se qka don em thanė kur nje bashkatdhetarė apo bashkatdhetare te flet te thot nje fjalė
e din shpirti i mergimtarit qe dihgjet si qiri i permalluar.

Falenderim TE MADH TY JETA QENKE EMER SIMBOL jeta esht ne lule ne bime ne njerz
jeta esht simbol i ekzistences s e materjes dhe te krijesave ne te ,prandaj per ket emer kaq te bukur qofsh me fat e paq nje jet si mjalta te embel dhe te bukur siq ta do ty shpirti e zemra jote .
pres edhe bashkatdhetar tjerė se un me vargje per ju po dal ,se shpirtin ekam plot vargje vet por keto vargje perveq ndjenjave te mija kam deshir me prek edhe neper ndjenja te njerzve se nukesht intresdant edhe per vete prandaj komentet e bashkatdhetarve ne temat emija jan te lira urdhroni komentoni edhe kur shihni diqka q e nuk shkon ne vargje te ndezim pra diskusionin dhe vlersimet un jam per levrime te thella sepse keshtu pasurohemime dije e kerkime neper vlera .

NUK PO GUXOJ TE NESHKRUHEM SI POETI sepse ket titull duhet me ma dhanė peni qendra e shkrimtarve por po shkruhem si krijusi i vargjeve epiko lirike xhelal ferizi nga Mitrovica.
ne forum kam dal me emer dhe mbiemer te verrtetė esht veshtir kjo pune por meqense e kaluara ime ehst i“ntresante shtyrjet e mbrendshme shpirtnore nuk me lan me dal me nick name ,nga mbrenda kam vulkane te medddha dhe nuk ja vlen qe te mshefem pas nick names ato vullkane duhet te dalin ne siperfaqe ,jan vullkkane vargjesh qe jan ndrydh tridhjet vjet dhe padrejtsitė e medha edhe ndaj meje edhe ndaj popullit tim ,ka plot deti ku me marrė uj prandaj nuk deshta te qendroj prapa perdes por emri i vertet i ka ehde veshtrisite veta ne forum por un nuk thyhem nuk jam thy dhe nuk do te thehem .

siq ka then naimi , Ne mes tuajin kam qendruar dhe jam duke u perveluar,
nuk jam un si ai por deshta te marr shembull nji shkrimtar se kur dua me ,shpreh diqka shpirtrore .

TE FALA TY SHUM JETA DHE PRES qe te dalin edhe tjer komentues lexues se heshtja esht
armik nga heshtja nuk jetohet

Leximet e publikut e mbajn autorin dhe vullnetin ja japin
kaq per sot e bnderuara bashkathdetare pershendetet e dhe mirnjohjet e mia siqnerisht

xhelal ferizi

liriku

lirik
27-02-07, 11:20
#11 (http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1462738&postcount=11)http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/post_old.gif #12 (http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1462773&postcount=12)

Loti i yllit

shkruan xhelal ferizi

lot qe bjen prej yllit t, drites
kah ferkon eren ,n hapsirė
a,thue e sheh,rrethin,t,elites
qe e kan lidh token n, zingjirė
qe e,kan lidh ,me fjalė,planetin,
qe e kan lidhė lirinė mbi dhe,
qe e helmosin ,fushė,e,detin,
qe i helmosin kombe,e fe,
qe po nxisin,rrath,te ferrit,
moe me i lan rrethit me dalė
e, po pjellin shkolla t ,territ
nuk po lejn kund fush as mal,
me ec n' shekuj n,krih te eres
lirshem,n,kndim,me ,e,prit,bibilin,
me i, gzue rrezet e pranveres
me e, qel flladshem karajfilin
ah,ti,lot qe rrjedh prej ylli
,a,thue e njeh,ti penden time
qe prek,kendshem qdo flet,pylli
me ato ngjyra ,rreze shkrime
eh ti ,lot i, ylllit t ,qiellit
a s' ma falė at gjuhė qiellore
edhe at shprehje t' ballit t' diellit
ti shkruaj hjeshem tok s' arbnore
ndonse ty un o lot ari
nuk t, kam prekė me inde thell
ah me lot e gjak shqiptari
e lang lulkuqesh qe i kam mbjellė
kam me te dhanė spjegimet t, globit
kam me t,dhanė shekuj me pa
edhe at fat qe,leu,n,ditė t, kobit
prej tradhtarve ,mbeti tha
pash at dnesje o lot i yllit
qe dridhė dhimbshem diell e hanė
qe dridhė vajshem kangen t ,fyllit
nji pikė n, pend ti me ma lanė
le t, merr pika penda ime
me lot ylli ,t shkruaj,n, per faqe
n, faqe t, qiellit ,me ndriqime
n, pika ylli, n, manushaqe,
e ,kur kenga te behet ari,
me shartim fyelli e ere
ne penden time n,gjuh shqiptari
kur t; i .hapė dy krih pranvere
ke me e pa o lot ylltarė
qe zbret qiellit me at mahni
kur te biesh mbi dheun shqiptarė
gjurm e shekuj kan me t, shkri


POETI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA
AUTOR I SHUM VARGJEVE DERI TANI
PERSHENDET LEXUESIT

lirik
27-02-07, 12:03
#3 (http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1456435&postcount=3) vbmenu_register("postmenu_1456435", true);

shqipnija

shkruan xhelal ferizi
nga MITROVICA


tokė e lidhur me pranga etnike
pre nga tehu i shpates qelike
o dhe o tokė e lashtė ilirike
kangen e lotin,e gjakun shartove
dhimbjeve n' per shekuj gjithmon ju kendove
fyelli yt me gjak ka ndrrue neper stina
kenget e pervajshme t' ka kndue kanarina
ti je vet vuejtnija ti je vet mbi dhe
simbol i simbolit si askush je pre
si askush je nda n' copa per tu ngranė
ti je lindė jetime pa babė e pa nanė
per ty kan kja guret dhe e diell e hanė
ti je vet e para qe t' kan vyshkė ballkanit
ti je e bija e lotit,qe m' je shkri zandanit
ti je vet ,si gjaku i sheges neper degė
tij je shkrumbi i zharit qe shekujt t kan djegė
ti je nana e jonė ne jem bijt e tu
ku ti marrim gjurmet n etni q e t jan shkru
a ti kerkojm n' diell a ti kerkrojm n' rreze
neper ata shekuj qe kan tha shum breze
ti je nan shqipnija etnike me gurė
dielli t ka dhan gjak e toka t dha nurė
ti je lahutare je e qendisur n' det
tij tokė e lashtė n,gurė e dhe qe flet
ty t' flasin zallinat argjil e argjend
per ty flasin dritat,kur t' shendrisin n shend
shekujt shkrijn mahni
fjal nuk gjeJnė as malet
t bukura i ke kenget edhe festivalet
t' bukur e ke ngjyren ne at kaltri prej deti
dielli te ban t' fala hana t' pershendeti
edhe ato rreze me plot dashuri
ylli te fal dritė qielli te fal shi
ato ara e,lugje e fusha etnike
ne bashkim ti dua oj nanė albanike
poeti xhelal ferizi nga mitrovica vazhdon te shkruaj VARGJE
SE VERAGJET PO I KERKON QIELLI E DHEU E HAPSIRAT E PA FUNDmbani n mend

poeti xhella ferizi do ta mbush qiellin me vargje


Qielli do t mbushet me vargje

SHKRUAN XHELAL FERIZI


qielli do t embushet me vargje
hana me to do te shkruhet
edhe ato alqipelargje
ku jeta e hesHtur druhet
vargu i im do te mbrrijė
qdo kush ne per mriza ta dijė
edhe hieja e flladit me erė
le ta dij edhe prilli n pranverė
se n varg kam me i qendisė qdo curril
kur bjen si shiu mbi zmeril
mbi gur te zmerilit n vizzlimė
shartim i shartimit qe shkrinė
refleksin me dashurinė
shkelqimin me bukurinė
shkelqimin me rrezatore
te gurve kristalore
qe me hanen e bukur te re
vizllojn si rruazat ,ne pe
ne pe te bukur rreztar
si guri ingji me ndjt var
nen yje te qielltit kopshtar
kopshtar pra qujet ai pyll
qe emban te mbjellur qdo yll
e ai esht kopshti qeill
qe lulet i ka me kuqrrem
e rrezet i ka si rrem se
dielli e duket si ballė
me ngjyren e qell si all
si i madh ndoj portokall
i mbjellur ne kopsht qiellor
e vargu im,arbnorė
mundohet ta mbrrijė me dorė

shkruan xhelal ferizi
titullin qielli do t mbushet em vargje
Ndigjo bota e njerzisė


shkruan xhelal ferizi
VARGJE NE VAZHDIM

ndigjo bota e njerzisė
un jam vargu i bukurisė
jam un vargu i shqiptarisė
qe kur te mbjellem nder kopshtije
e lmoj flladin me ato hije
se un jam sternip i naimit
e bėj t flas vargune shkrimit
jam sternip ah i gjerjg fishtes
homer ishte i gegrishtes
edhe i vargjeve mahnitore
un jam djal i nanės arbnore
ndigjo globi i njerzisė
vargu yne diellin e nisė
me varg tonin niset hana
per me nxe n per fise t' tana
PRANDAJ TI BOTA E NJERZISė
lshoj pak sytė mbi dhe t shqipnisė
gjith kah esht ajo atnike
shihi fushat dardanike
ku e shtron synin i shndtritshmi ylli
qe e lmon n drit qdo trup keryelli
e lmon ujin me ato skurrra
edhe shkumbzimet valė e gurra
e ato sumbullat si pikbardha
i lmon lulet neper dardha
lulebardhat nder kopshtije
vargu jone ehst ylle n per hije
ai pushon nder hije te lehta
ai esht erė qe e prodhon jeta
ai ehst n germa curril hane
ai esht bimė e tok s dardane
me dasht diellei han i ndalė
kur ta nxjerr magjike at fjal
si palc ylli si ndoj njalė
si ndoj njalė me ken qeillore
rreze dritesh thurė n pun dore
qe vargusun n trup t lakeses
bjen me rrshit nder pika te veses
me rreshit nder vesė nder fleta
vargu yne pra esht vet jeta
sse ne jem shqiptar mbi dhe
qe e i mahnisim kombe e fe
qe e i mahnisim me urtsi
qe e i mahnisim me trimri
qee i mahnisim edhe me paqe
edhe me lule manushaqe
edhe me vargje rrejdh prej ylli
me dhe tonė qe mban druj pylli
pylli i jone qe qe esht megjije
qe s ka shoqe nder kopshtije
kahdo ka ah rreze e hije
kahdo ka rreze mbi dhe
kahdo rrijn kombet me fe

shkruar nga xhelal ferizi
nga MITROVICAPER NDONJE GABIM TE MUNDSHEM APO LESHIM NE GERMA NA FALNI LEXUES MA VONė E PERMIRSOJMė AUTO RI XHELALI


vazhdon ne pjesen e dyte punimi i vargjeve

lirik
27-02-07, 20:07
Funksionet e Temės (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=74284&page=4&nojs=1#goto_threadtools) vbmenu_register("threadtools"); http://www.forumishqiptar.com/images/misc/menu_open.gif Kėrko nė Temė (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=74284&page=4&nojs=1#goto_threadsearch) vbmenu_register("threadsearch"); http://www.forumishqiptar.com/images/misc/menu_open.gif #61 (http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1471726&postcount=61) vbmenu_register("postmenu_1471726", true);#62 (http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1471978&postcount=62) vbmenu_register("postmenu_1471978", true);

Ujrat po shterren

shkruan xhelal ferizi
nga MITROVICA

po shterren ujrat po zvoglohen,
po thahet kjo jetė
asnji lutje nuk shkrin ma lang ne dhe
avullim magjik ne heshtje qe po tretė
padukshem qiellort jan tue ble
kur ujrat te shterren,do te shterren pendat
edhe poetet ,ne dy gjini
qka do te pijn ,si do te njomen agjendat
qe bejn neper glob magji
ujrat ,ne hiq po shendrrohen
e,hiqi po bėhet ujė
nga vapa dheu me zall do t, ngatrrohen
vullkanet do te ,e shembja me rremuj
po ndezjes se etjes qe do,t vloj e val
kush don me i,dhan,ndoj,pik
e njomsi ,per shkronjen per poemen fjal
kush don,zhuritjen me i fik
as dielli pa uj,nuk ka ku me i,la syt
as rrezja nuk ka ku me pi
ku do t pin ylberi kur dheu t,jet permbyt
po gazin ku don ai me e shkri
pa uj,as ngjyrat,e,ti,nuk,larmojn
as,shkelqimet,nuk,japin,,kolor
po rrezet e diellit,ku,vall,rrezet do i shartojn
kur ylberin ma,s,prekun,me,dor,
uj,kur do t,shterret,kah do t pikoj,loti
si do t,,njomen,qerpikt
po stina e ara,e shekulli e moti,
a thue do tu bie te fikt,
qka do te bej qepa ,e hudra magjike
e vargjet pa lot e pa ,u,njom
si do te vajtohet,kanga elegjike
kur ujė s' do te ketė toka jonė
po i mjeri,me flatra i bukuri bibil
a do ket lot,per sqep
kur ashti i tokes e,,ari e argjil
pa uj nji dit ka me mbetė,
po fletve qe shiu ne shpirt si currili
me at shkrirjen melankoli
e pikat mbi flet cerrueshem karajfili
kush do te pik mbi bojli
kush do t krijoj at melodi,qudije
si shiu kur bjen mbi flet
kur uj nji dit nga globi do t' bie
me tha gjithqka ne jetė
po hana n curril a dridhet,
me lotin,e saj te verdhė
po ylli me,hjeshin ylltare ku kredhet
ne cilin kristal do e derdhė
e deti a do t, kjanė
kur pikat , permbi valbardhė
nuk ,bien as mbi oqean
me ngjyren e langut si n, dardhė
po q, ka do te bej shartimi
i ngjyrave te sumbullave t detit
me qiell e re larmimi
qfar shtegu do i gjen vetit
e pikat,e stalaktitit
qe bien shendritshem nen strehė
kush do ti jap ah tokes
njomsin e ujit qe deh,
po flladi i lugines me hije
qe shkon mbi gur n, gurgullim
kur lumi,ne per prroje hjeshije
e bashkojn ne nji shpirt freskin
po kush do ta njomsoj gjakun
qe ec n per tonat deje
kur qielli nuk hap ma kapakun
me pik as kombi e feje
ah si do te pin qershija
kush dot pikoj ne shegė
Nė fik ulli,e kajsija
kush do ti njomsoj n ,per degė
po ku do te lahen rrezet
pa lum e valen brilant
ku do te mbeten pikat
shkumbardhat mbi gurė diamant
kush do t e njomsoj njerzimin
e sharmin kush jep ne natyrė
kush to lag gjelbrimin
zallinat ku dot ken pasqyrė
e gurete bardh ingji
mbu uj si art kristal
kush do te shkrij at magji
si guurrat kur rrjedhin n, per mal
e za mbi gur gurgullueshem

kush don valbardhas me kndu
ku don me Pi bilbili
ah e,tshem si don me cicrru
po bli e ftue e qetina
e bari,e lulkuqe e,mimozė
po lot ku do te marr stina
e fleta e thanes me shkozė
kjani pra kjanii ju sot
o fise e te lashta njerzi
me duar kah i madhi zot
me lutje per uj e shi


xhelal ferizi,vazhdoN

lirik
27-02-07, 20:07
Funksionet e Temės (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=74284&page=4&nojs=1#goto_threadtools) vbmenu_register("threadtools"); http://www.forumishqiptar.com/images/misc/menu_open.gif Kėrko nė Temė (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=74284&page=4&nojs=1#goto_threadsearch) vbmenu_register("threadsearch"); http://www.forumishqiptar.com/images/misc/menu_open.gif #61 (http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1471726&postcount=61) vbmenu_register("postmenu_1471726", true);#62 (http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1471978&postcount=62) vbmenu_register("postmenu_1471978", true);

Ujrat po shterren

shkruan xhelal ferizi
nga MITROVICA

po shterren ujrat po zvoglohen,
po thahet kjo jetė
asnji lutje nuk shkrin ma lang ne dhe
avullim magjik ne heshtje qe po tretė
padukshem qiellort jan tue ble
kur ujrat te shterren,do te shterren pendat
edhe poetet ,ne dy gjini
qka do te pijn ,si do te njomen agjendat
qe bejn neper glob magji
ujrat ,ne hiq po shendrrohen
e,hiqi po bėhet ujė
nga vapa dheu me zall do t, ngatrrohen
vullkanet do te ,e shembja me rremuj
po ndezjes se etjes qe do,t vloj e val
kush don me i,dhan,ndoj,pik
e njomsi ,per shkronjen per poemen fjal
kush don,zhuritjen me i fik
as dielli pa uj,nuk ka ku me i,la syt
as rrezja nuk ka ku me pi
ku do t pin ylberi kur dheu t,jet permbyt
po gazin ku don ai me e shkri
pa uj,as ngjyrat,e,ti,nuk,larmojn
as,shkelqimet,nuk,japin,,kolor
po rrezet e diellit,ku,vall,rrezet do i shartojn
kur ylberin ma,s,prekun,me,dor,
uj,kur do t,shterret,kah do t pikoj,loti
si do t,,njomen,qerpikt
po stina e ara,e shekulli e moti,
a thue do tu bie te fikt,
qka do te bej qepa ,e hudra magjike
e vargjet pa lot e pa ,u,njom
si do te vajtohet,kanga elegjike
kur ujė s' do te ketė toka jonė
po i mjeri,me flatra i bukuri bibil
a do ket lot,per sqep
kur ashti i tokes e,,ari e argjil
pa uj nji dit ka me mbetė,
po fletve qe shiu ne shpirt si currili
me at shkrirjen melankoli
e pikat mbi flet cerrueshem karajfili
kush do te pik mbi bojli
kush do t krijoj at melodi,qudije
si shiu kur bjen mbi flet
kur uj nji dit nga globi do t' bie
me tha gjithqka ne jetė
po hana n curril a dridhet,
me lotin,e saj te verdhė
po ylli me,hjeshin ylltare ku kredhet
ne cilin kristal do e derdhė
e deti a do t, kjanė
kur pikat , permbi valbardhė
nuk ,bien as mbi oqean
me ngjyren e langut si n, dardhė
po q, ka do te bej shartimi
i ngjyrave te sumbullave t detit
me qiell e re larmimi
qfar shtegu do i gjen vetit
e pikat,e stalaktitit
qe bien shendritshem nen strehė
kush do ti jap ah tokes
njomsin e ujit qe deh,
po flladi i lugines me hije
qe shkon mbi gur n, gurgullim
kur lumi,ne per prroje hjeshije
e bashkojn ne nji shpirt freskin
po kush do ta njomsoj gjakun
qe ec n per tonat deje
kur qielli nuk hap ma kapakun
me pik as kombi e feje
ah si do te pin qershija
kush dot pikoj ne shegė
Nė fik ulli,e kajsija
kush do ti njomsoj n ,per degė
po ku do te lahen rrezet
pa lum e valen brilant
ku do te mbeten pikat
shkumbardhat mbi gurė diamant
kush do t e njomsoj njerzimin
e sharmin kush jep ne natyrė
kush to lag gjelbrimin
zallinat ku dot ken pasqyrė
e gurete bardh ingji
mbu uj si art kristal
kush do te shkrij at magji
si guurrat kur rrjedhin n, per mal
e za mbi gur gurgullueshem

kush don valbardhas me kndu
ku don me Pi bilbili
ah e,tshem si don me cicrru
po bli e ftue e qetina
e bari,e lulkuqe e,mimozė
po lot ku do te marr stina
e fleta e thanes me shkozė
kjani pra kjanii ju sot
o fise e te lashta njerzi
me duar kah i madhi zot
me lutje per uj e shi


xhelal ferizi,vazhdoN

lirik
27-02-07, 23:36
Nuk i njoh njerzit ne sy

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Nuk po i njoh njerzit ne sy
se maskat i paskan te rafinimit
te mbyllura nga djalli me dry
thell mbas peLhurave te mashtrimit


SA DO QE DIOPTRIJA IME E JETES
kA OFRU ZMADHIME TELESKOPIKE
nuk shihet ne sy formula e te vertetes
mbulohet nga ekuilibret kozmetiike

sa keq o zot si nuk shihet qellimi
ne sy pse te mos lexohet
nuk shihet ne disa sy as ma i vogli aktrimi
nga e padukshmja ngjyrė maskohet

ah sikur ta kisha optiken reale
sa qielli me kupė ne hapsirė
sikur t, kisha shkollė e praktikė digitale
me i pa hipokritet ma mirė

ne sy kur shikoj nuk i lexoj dot
te fshehtat enigmatike
dikush i mbulon me hileqare lot
dikush me qeshjen magjike

prandaj viktim mbeta ne ket shkollė
s kaloj dot ne provime
se njeriu qenka si ai djalli i hollė
me caqet plot maskime

ku ta gjejė nje magjike lexuese pasqyrė
qe sheh ma thell ne sy
ne te fundit gjene ,ne ballė e fytyrė
se besa n per shikime me ka thy

ah shikimet nuk qenkan treguese
bussolla per strofujt t djalllzisė
pse aftesi e tyre qenka aq mashtruese
me i mbshtjell me ngjyrė te padukshmerisė

e un kah te shkoj me kto te siqerta mote
me te kthjelltit sy pa mashtrim
kahdo qe te silem rrethe rreth ksaj bote
do t e mbetem i besimeve viktikmė

nuk ka nuk prodhohet s ka dalė mbi dhe
lexuesi ne sy per zbulim
edhe sikur tdel kish nde rkombe e fe
mashtrim permbi mashtrime shkruar nga xhelal ferizi
titulli nuk i njoh njerzit ne sy

lirik
28-02-07, 00:29
Me besė e mdhunė

SHKRUAN XHELLA FERIZI

ME BESė ERDHA NE DINė
Nė BESė ME PRENė TURK E LATIN
EDHE KUR NE BESė ERDHA ME KRYQE
Ne besė me prenė si nji qyqe

edhe kur u bėra si ata
kur lojen e luaja te tyre
me fe me; kishė kah na zuri nata
shqiptarė i caktuar qdo detyre


hyna pastaj ne pravoslave
ne kohen e car dushanit
NE fe te sveti save
por deshten te me bejn t; pansllavianit

s; me lan jo asnjeherė
shqiptar te jem perherė
me tha se je latin
kur kryqin e mora ne shpinė


kur e mora kryqin ne ballė
prap se prap s me ndihmuan
u dogja mbi gur e zallė
me fe gjithmon me tregtuan

me deshten jo me fe
as pper hir te kryqit
pa komb e pa atdhe
me deshten gjith udhkryqit


s' me deshten ne sveti savė
e as si katolik
me deshten si pansllav
romak mbi albanik

nuk ishin ata per fe
aty s eksihin halLin
por gjuhen ku jam le
ma donin qe t ,ma kallin

se turku hiq per dinė
ps e kiSha tespinė
pse e kisha gjaminė
nuk e kishte cakun
por turk te ma bej gjakun

u pa pra puna e juaj
ah ju o shkelsa t huaj

u pa se ku as si shkje
s na donit permbi dhe
veq me na shkye n mish
me copa njiqInd fish

as eshtrat per nen dhe
mos ma i na lan ne
as ne tok as n det
rrasizem ah medet

e mjerė perandorija
qe paster kah etnija
i donte tokat t mija
pa asnje shqiptarė
veq n lisa me i pa varė

keshtu edesht latini
edhe truku per kah dini
keshtu e desht ai grek
etnija jon me vdek

aman oj amerikė
nuk kam ma qka te them
me ben te fortė o mik
se hasmi do t, me then

o sot e kurr nder mote
o sot o asnjiher
qe token kastriote
t mos mmsyjn ma asnji fjerė

s e me ta nuk qitet n krye
sa t verber jan mbi dhe
sa keq duan me na thye
per tokat qe i kem ne

ata duan qe ne
si dje si sot si n, mot
t mos kemi gjurm mbi dhe
ps e kshtu o i madhi zot


po tokat jan me hise
te parve qe na i ,lan
ne nuk shkuam n, per fise
ndoj dhe te huaj me nxanė

po q, flas un mendjelehti
se jeta s' esht drejtsi
veq arma qe pran veti
ti mbron ato tapi


prandaj me arm e liber
ruani ato troje
shqiptar me ekuiliber
me shqipen at gjuhė goje

mbani bashk me dorė
te gjith ju njeri tjetrin
se hasmi ju ben horė
nuk pyet per t, ri as t vjetrin

nuk pyet per fmi as djep
nuk pyet as per moral
ju djeg me vrri e shkrep
ju djeg me fush e mal

ju djeg neper oborre
jud jeg ne dhom e shtrat
ju mbush me gjak e vorre
qdo lug e monopat


e nese ju shqiptarė
nuk rrini lidhun n jetė
si fijet bash mbi barė
si duhku lidh me fletė


ndihmoni njeri tjetrit
si t gjith te nji familje
se ju rrethojn lugetrit
nder shekuj e n vigjilje

dikush t, ndihmoj atdhe
dikush pak me biznes
dikush me komb e fe
ti lidhė shqiptart me besė

mos leni kend te varfer
ndomojeni me e ngritė lart
kru t' gjith te jem me i vater
te fortė ne europ ma lart

at herė askuSh me ne
me nis nuk guxon plojė
e dijn s e gur e dhe
ju digjen me nis lojė

vraponi o shqiptarė
vraponi me kushtrim
e mblidhi diejtarė
jetoni si komb trim

varfrin shqiptar luftoje
se bashku ta luftojm
ndergjegjen gjith pastroje
me pun ma mirė te shkojmė

ju vet e keni pa
te mbysin me varfri
te ndajnė me bab e vlla
ti blejn vashat n kurvri

mos le o shqipja e lehtė
tue pas at tokė t ;prodhimit
afroje vllaun ne jetė
mos luaj me lojė t; mjerimit

bashkim bashkim fshatarė
qytete t, shqiptarisė
n fabrikė ne fushė e arė
kah kulmi i pasuris

shkruan xhelal ferizi
titullin

lirik
28-02-07, 18:14
titulli i vargjeve me lart esht

me besė e dhunė ,,,,, esht titulli i vargjeve

lirik
28-02-07, 22:45
Kam nje lutje per administrratoret,besoj se do te me kuptojnė.
sot gjith diten nuk ka funksionuar faqja e forumit ,nuke di per qfar shkaqesh,por jam i mendimit se faqet tona shqiptare duhet tekenė shum ma shum siguri dhe volum,komenete e shkrime,un besojs e shkrmet tona percillen edhe nga nderkombtart.
Faqja dardania duhet te ketė nje force te madhe dhe nje siguri kunder qdo virusi,apo ramje teknike ajo duhet t eket nje siguri nga teper te fort sepse nuk e di a kuptojn shqiptart sot interneti esht teper me rendesi dhe duhet te ruhen shkrimet sepse keto jan dokumente me vlera ,ku mund te lexohen dhe te orientojn brezat.
Gazeta esht vetem nje ditė dhe anatemohet pastaj ndersa shkrimet einternetit kan vlera te shum te gjata kohore dhe ndikim t e madh ,ne faqen e internetit mund te hjyn breza e breza dhe ,gjithmion duke u pasuruar me diskutime me njohuri ,dhe temat gjithmon jan aty vargjet jan aty qka ne gazet nuk nodh ,qe do me thanė interneti ehst sot shum me rendesi aq i rendesishem sa qe as ne vet nuk e dijm se sa i rendesishem ka dale sepse ne internet percillen gjanat ma shum se sa qdo kund tjeter mendimi i nji populli apo shoqerije.
Duke qenė se jan hapur shum faqe shqiptare dhe po terheqin gjithnji e ma shum njerz dhe ka fillu edhe inteklegjenca te kyqet neper faqe ,faqet shqiptare duhet te rrisin sigurin qe te mos bie serveri apo te mos ndodh e keqja me forumet.
mendoj se duhet t eken nje kod te veqant sigurije kunder qdo virusi te mundshem,per ket duhet te intresohen talentet shqiptar qe gjithnje eme shum po e pervetsojn zanatin e internetit.
kur faqet behen me nje siguri te larte ato behen ma terheqse e serioze dhe stabile mandej edhe njerzit kan vulnet te shkruajn gjėra te medha e tema te llojllojshme vepra eshkrime ngjarrje politike e diskutime njohuri politk vargje etj.
ky ishte nje mendim i imi ,nuk e njoh shkallen e sigurisė se faqeve te internetit por qysh s ekan dalė faqet shqiptare te internetit kan lujatur nje rrol te madh ne shoqrrin tone dhe me gjerė sepse ma me vullnet e lexojn intenretin s elibrin dhe gazeten,koha ka ardh e tille sot qe intenreti po behet domosdoshmeri e jetes dhe informimit elektronik,shpejtsi fantastike dhe shprehje ma elire se gazeta , ma intresante dhe ma e larmishme me tema e me ngjarje me shkrime e diskutime ku qdo kujt i jipet mundesija me dhan edh mendim dhe ehst thane s e dija ka qen gjithmon ne popull ,pra populli e shperndan dijen
ne gazet dhe ne libra fjala nuk mund te perhapet e populit si ne internet,.
prandaj them qe e rendesishme esht qe faqeve shqiptare tu ngritet sigurija ,ne menyr qe te mos arrij te pengojn se sigurisht edhe armiqt bejn pengesa neper faqet tona mendoj un nuk e di por kampas rats me pa se nganjiher pengohen faqet shqiptare nga ata qe tallen kur te duan me sabotime.

ndoshta nuk dita mire me prezentu ket formulim kerkese por un e kam nga brennga dhe nga halli pasi qe prej s e ka dal intenreti kam lexuar gjan shum te mrekullueshme ku ndoshta neper bibloteka me ishte dahst me humb kohe duke kerkuar libra .
gazeta esht vetem gjys ore apo nji ore ndersa internetin mund ta lexosh per dit me or te tana duke shfletuar qka te duahs prandaj mendoj se esht shum me pesh dhe duhet te ruhen faqet nga sulmet qe e i bejn sabotatort.
nes e kam gabauar diqka ne ket lloj brenge qe e paraqita te me falin lexuesit ishte vetem nje mendim i imi thejsht i lire se nga njeher kur po humbin faqet neper forume po nervozohem dhe po mendoj ksuh po na pengon.
faqja dardania ka emer dhe ka gjasa te behet e rendesishme edhe emrin e ka te bukur
prandaj i uroj sukses dhe siguri absolute.

xhelal ferizi ne perpjekje per tu be poet
te fala bashkatdhetar Administrator te faes dhe lexues te dashur

lirik
02-03-07, 22:40
Vargu i lotit

Shkruan :Xhelal Ferizi,


Vargu im shkon degė me degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo n,lot si curril ari
prekė,n,per gjak,te,qdo,damari,
thrret,,n,per,krena,e,n,per,ndergjegje,
rrokllisė,lotin,,gur,prej,megje,
kerkon,dritė,e,kerkon,shtegje,
ju kerkon,bijve ,t,shqipnisė,
n,gjuhė,amtare,te lashtsisė,
nji themel,tė ri,me,e,nisė
me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qe,i,lshon,qielli,
me,erė,t'freskt,prej,karajfili,
me,dy,krih,e,me,dy,kokė
t' mbesin vllezer miq e shokė
,e,t,mos,kputet,gaku,e,fija,
as,,aortė,qė,lidhė,shqipnija,
rrugė,e,zemres,n,fise,t,mija,
lidhnu,prore,n,fjalė,t,qelikut,
n,besė,e,shend,t,adriatikut,
si ai diell qe lidhė ,bregore
n,rreze,e,drit,qe,i,mbanė,per,dore
edhe,ylberi,si,qafore
qeė lidhė,qiellin e bjen me pi,
tu i,shehndritė,currilat,n,shi
edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė me degė
jo shqipnin per t gjall, me e djegė
veq pse don kshtu i' far' padroni
Me u nda copash dhe i joni
mbledhni toskgėgė'gegė,lidhjet per vlla
t' gjith damartė,gjaku ku i ka,
lidhni bashk,si'q,lidhet,ari,
me kullim e gjuhė shqiptari,
mos u shponi,n,fjal,e,zhgjetė
sa,nji,gogel,per,,me,mbetė,
n,hart,shqipnija,mos,,me,u,gjetė,
lidhni,kokrrat,n,per,qdo,pip,
n,Sy,largpams,,e,gjuhen shqip,
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n,nji,shtet
,s,ka,q,na,ban,as,krajl,as,mbret,
shkrueni n; qiell,kto vargje t' mija,
ti,lexojnė,kur,t,lindin,fmija,
ti,mbajė,syt,per,kah,shqipnija,
jo kah greku e kah armiku,
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjanė,adriatiku,
na,kjanė,dheu,,e,na,kjanė,shkolla
na,shkretohen,shegė,e,mollla,
na,lidhė,hasmi,n,pranga,,e,bolla
na,i,nxinė,ditet ,qė,i ka,moti,
na,largon,prej,jete,,,e,zoti,
e na djegė,me,flakė,,baroti,
kur,njiherė,n,copė,t,na,ket,nda,
n,tre,gishtrijė,me,grek,e,shkja,
kur ne zemer ,trinitrinė
te na e ngulė,,e,t' therrė,shqipninė,
me shtizė,hasmi,n,.dy,,barkusha,
kan me kja po mali e fusha,
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodres e qamerija
mosni ,mosni,toskė,e,gegė
gjaku juaj qe vlon n,dy degė
prej nji nane e nji rremė,mishi
besen tuaj vallė,kush e prishi
e ka prish thon trinitrija
mos me mbetė nji brum vllazrija
lot me ra neper saksija
e jo ujė qe lshon curili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhė ,n,gjuhė ,e, n,komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptinė me dy kokė,nane
te shqiponjes iliriane
vargu im qe pik ne vrri
majes t' pendes,n,ftue ,e,bli
shkon tue pikė po flet me fletė
tue mbledh ngjyrė nder hoje e bletė
don shqipninė me e kthye ne jetė
gegė e toskė me i ėmbelsue
shkon tue marrr currila n' krue
tue thirrė vash e tue thirrė grue
tu marr,ari gurrė me gurrė
tue prekė gjakut djalė burrė
kah rrijn moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tue rrshqitė ngjyra porsi shegė
sharton ėmbel toskė e gegė
pajton fmijt,t nji nane djegė
edhe moshat,lidh n' ylbera
vargun tim qe e mbanė era
era e shqipes n' krih pranvere
qe thrret diell e yllė dritėvere
qe thrret shqipet,nė cak,ndere
n,lidhje e punė,e ne asht t' skeletit
n,per,kallij te bereqetit
bardh me qeshė si vala e detit
nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
kryq e fe edhe krahinė
mbaj karrshi sllav e latinė
toskė e gegė se jeni vlla
mos ndegjoni grek as shkja
as gjarpij qe,u,flasin n,vesh
tok e dhe qe u bejn pershesh
sa per dinė e per krahinė
leni pllumba e kanarinė
le te kėndojnė ne gjuhė te vet
leni valet bardh mbi det
lidhni gjuh lidhni adet
lidhni gjuhen shekujt n,cak
shqipja jonė e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxeht si flakė
e mos ndigjoni fjalė turrece
kah shperdajnė shtrigat kasnece
anė e mbanė me kryq t' ballkanit
akingji te car dushanit
jeniqerė te helenisė
rus e vlleh te trinitrisė
mbani,n' cak krent e shqipnisė
mbani thumbin mirė nė sy
hasmi n' tokė,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,Kry
me dy krena e me dy krah
mos u beni mish per gjah
se per gjah e mni u kan nda
mish t' nji nane per me tha
behuni djem te urt per nanen
per shqipnin qe e,mahnit,hanen
qe din bashk me ndejt n,tri fe
qe i gzon tokes gur e dhe
por qe gjakut ia njeh eren
se e ka nanė shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanė
sa...! t ket lulja qelė mbi thanė
ngjyren t' bardhė,e gjaku i ftonit
forcė e shqipes krih t' drangonit
kurr shqipnija s, behet dy
se nji zmer e ka n' sy
se , E; ka t' nanes veq nji mish
nuk esht tym qe del n' kamish
por esht gjak qe,vlon.n.nji vlla.
kot e keni o ,grek e shkja
geg e toskė kurrė s' kan me u tha
sa te jet gjallė,moti me dhe
gurė e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanė mni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkelqimi i hanes
ashti i vjeter i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t,cakut
turr e vrap po kan me vlue
gegė e toskė kan me verrshue
n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
deri n' dardanė e n mollė te kuqe
kan me i lidhė moza e burbuqe
kan me lidhė ara e ledina
fletė nder sheg lisa e qetina
kan me lidhė po mote e,stina
me gjak t' kuq qe ju dha nana
me at ballė,qe u shndritė si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farė
gegė e toskė qe jan shqiptarė
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidhė n' damarė arbnorė
siq lidhė besa gjak e dorė
ka me u lidhė e fortė etnija
n' det e tokė ku rrin shqipnija.

Titulli vargjeve te poetit NGA MITROVICA xhelal ferizi
vARGU I LOTIT
Xhelal Ferizi duke thirrė gjithmonė
nė kushtrim e nė bashkim
kombėtar vazhdon me vargjet e veta,
kontaktoni poetin Xhelal Ferizi

perkraheni xhelal ferizin
imeili i autorit

[email protected]

lirik
02-03-07, 22:43
Data Anėtarėsimit: Feb 2007
Postimet: 22


http://www.vendlindja.com/forum/images/icons/icon1.gif Apel
Apel
SHKRUAN POETI LIRIKO EPIK

xhelal ferizi

Botė e gjakut mbaju n, paqe
e, mos sjell ngatrresa e gjaqe
me e lanė ,shpresen n' majė, rakete
mos me e lanė,diellin lidhė jete
mos me ,lanė ,n' gjithsi planete
qė bashk lidhen gravitimit
sjellen lindjes perendimit
e sherbim i bejn njerzimit
se planetet sillen prore
thue se lidhė jan dora dore
energji kan berthamore
kan qelik e uranium
baker znk ari e plum
kan mangan e bitinium
kan pirit e kemikale
fusha lugje ara,e male
kan gjelbrime ne per ledina
kan bilbila e kanarina
bredha ah dushk e qetina
i kan lulet plot me fletė
toka jonė, ku gjallron jetė
ku ka deti ujė e knetė
ka liqej , e lumej t' qetė
edhe ujna ka t' rrembye
ka gjallesa fund e, krye
ka shum bimė e florė fauna
i vlon dheut po djersa e puna
e njerzisė ah e puntorit
kah bjen drita e meteorit
yjė e diell ku shndrijn qarkorit
toka jonė ka ujė e zalle
por se mbush esht krim e halle
shkon rrezikut,ma lart shkalle
deri sa i dit do t' hypė mbi flakė
e do t' digjet n' mish e gjak
pse drejetsi s' po ka aspak
mbushė jan ligjet pa parime
mbushė jan planet n' dominime
per me fshi etnitė n' pushtime
kush tue shkelė mbi erz e gjak
kush tue varė njerzit me lak
kush tu i mbyllė t' drejtat n,kapak
prishė jan normat shkel drejtsija
gjithkush msynė per kah fuqija
garė e qmendur ,ne armė t' barotit
tue kercnu token e zotit
keq po i qojnė po stintė e motit
pa pasė besė aspak n,mes veti
drue se derdhen toka e deti
n' lot e gjak derdhet planeti
edhe i ndahen im zallinat
drue se n' shkrumb i bien ledinat
ndoshta copat edhe grimat
dalin krejt per jasht orbite
edhe dielli ndalet drite
del sistemi galaktike
n' qoft se n' tokė shperthejnė atome
grimca tjera e elektrone
do t' bien kob e dit zezone
kur me peshė te bien raketat
kah me sustė i lshojnė naletat
ah satant e hijanetat
qe dy mend si kan per paqe
veq per luftė ngatrresa e gjaqe
mos me lanė kund manushaqe
as lulkuqe permbi dhe
shkrumb me mbet nder kombe e fe
n' zjarrė vullkanet me u derdh rrke
pse janė ba shtetet blloktare
grup e plane i kan barbare
me djegė jeten planetare
mos me lan as mizė as miskė
as kund n' dhe ndoj fat as rrisk
me ja lshu raketes bredhjen
me atom per me ba derdhjen
me vra gurė me vra shavare
bari e fjerė e fletė pemtare
boten t' njerzve vegjetare
veq pse s' munden me u pajtue
n' paqe e, t' drejtė bashk me jetue
njeni tjetrit me i besue
veq verdall sillet atomi
kah drejtu po e mban padroni
her satani,e her demoni
deri sa dhe t' shkrihet i joni
glob e fletė edhe zallina
te shperndahet cop e grima
e, t' mos ecė ma mot as stina
as n' pranverė as n' per ugare
t' zhduket bota mekatare
t' bien planetet,si ujvare
mbasi ato t,lidhen mes,veti
n' energji me tokė e deti
n' gravitim e kah magneti
mbahen bashk e sjellen prore
n' per orbita hapsinore
tash mbushė kokat berthamore
kthye po u rrijnė mbi krye gati
veq sa ardhė nuk ka sahati
kur do t' bien,t mbushuna shtati
t' mbushura n' koka,n bark atomi
qe n' flutrim mbi shtresė ozoni
po rrijnė gati si demoni
veq me u zbrazė me ra mbi dhe
me shkretue shum kombe e,fe
diell as hanė ma mos me le
mos me lindė drita mbi kinė
as mbi rus e ukrainė
se kta n' glob s' po e duan qetsinė
veq kercnim e me ba gara
kush ne atom po del ma e para
edhe irani tash me lara
tue ngjyrosė ma shum raketa
zot sa e mjerė po duket jeta
drue se viset mbesin t' shkreta
kontinentet e planetit
gurė e dhe e ujtė e detit
pse shum kombe ligj e adetit
po ndryshojnė e jan hasmue
n' komb e gjuhė s' jan tu u pajtue
kush kend s' mundet me e durue
as ne rraca as ne fe
n' kryq as dinė si q' po bejn be
nji si ujk nji si shkerbe
kush me gojė t' pergjakshme rrjedhė
kush ne fTyrė N;ngermim tue mbledhė
kush ndoj vetull tue perdredhė


vazhdon ne pjesen e dyte

vargjet me titull apel pasi qe nuk po postohet me nje gjatsi
nuk po e regjistron te plote psotimi i forumit
xhelal ferizi
vazhdon

lirik
02-03-07, 23:07
NE FENOMENINE GJAKUT


shkruan xhelal ferizi

neper te gjitha kokrrat qe ishin nji planet me fjal
duheshin miliona penda ,me i pershkrue
ne te gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė
kokrrat e gjakut me i spjegue--------------------------------------------------------------------------------

NE FENOMENINE GJAKUT


shkruan xhelal ferizi

neper te gjitha kokrrat qe ishin nji planet me fjal
duheshin miliona penda ,me i pershkrue
ne te gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė
kokrrat e gjakut me i spjegue
ore ,nese, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet
nese don merr lang nga te gjitha qerrshitė,e shegė
merr fjalė sa,i,oqean ,langje qielli me det
nese don merr te gjith bilbilat ne degė
por fenomenin gjak kurr s, ke per ta shkru
as me pasqyru me fjalė e permbarim
permbajtjen domethense e rrjedhen,kur s, ke per ta kuptu
se zoti vetem zoti e din ke t,burim
gjaku esht vet fjala damarin,qe e mban gjallė
pse me uj damari nuk mbahet
pse me gjak nuk mbahen kokerr dhe e zallė
prej ujit me ujė e rrol perse gjaku ndahet
se gjaku esht substancė qe esht ma shum se e, thanuna
e thanuna e qdo fjalori qe mund t marrrim , n gjithsi
si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
gjaku esht thellsija e fjales qe esht shkri
gjaku esht spjegimi i pakapshem ne thelb
gjaku esht esencė e esences,qe ka mbrri
e mbanė,t,gjallė,t,natyres njeriun fenomen
ai shendrrohet i lengshem,por nuk behet ujė
esht substancė qudije,qe i sherben gjithkuj
por kur me uj perzihet,ngjyren uj e merr
esht lang permbi langje,qe fjalen e nxjerr
ai e mban thelssinė mendjen fenomene
ai e mbanė at tru qeliza e gjene
ai esht uj i kuq qe nuk esht si uj
pembajtja e quditshme qe nxit mendjen t ,shkruj
gjaku esht qe ec,qe ushqen qdo fije
e ushqen n per deje te njeriut at dije
gjaku esht nji vlerė qe qe esht ma shum se vlera
gjaku esht spjegim ,qe ec porsi era
gjaku esht roman qe shkruhet n per deje
ai ec mendjes t kombeve ,ai ec n, rrug t, qdo feje

xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves
vazhdon me shkrimet
ore ,nese, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet
nese don merr lang nga te gjitha qerrshitė,e shegė
merr fjalė sa,i,oqean ,langje qielli me det
nese don merr te gjith bilbilat ne degė
por fenomenin gjak kurr s, ke per ta shkru
as me pasqyru me fjalė e permbarim
permbajtjen domethense e rrjedhen,kur s, ke per ta kuptu
se zoti vetem zoti e din ke t,burim
gjaku esht vet fjala damarin,qe e mban gjallė
pse me uj damari nuk mbahet
pse me gjak nuk mbahen kokerr dhe e zallė
prej ujit me ujė e rrol perse gjaku ndahet
se gjaku esht substancė qe esht ma shum se e, thanuna
e thanuna e qdo fjalori qe mund t marrrim , n gjithsi
si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
gjaku esht thellsija e fjales qe esht shkri
gjaku esht spjegimi i pakapshem ne thelb
gjaku esht esencė e esences,qe ka mbrri
e mbanė,t,gjallė,t,natyres njeriun fenomen
ai shendrrohet i lengshem,por nuk behet ujė
esht substancė qudije,qe i sherben gjithkuj
por kur me uj perzihet,ngjyren uj e merr
esht lang permbi langje,qe fjalen e nxjerr
ai e mban thelssinė mendjen fenomene
ai e mbanė at tru qeliza e gjene
ai esht uj i kuq qe nuk esht si uj
pembajtja e quditshme qe nxit mendjen t ,shkruj
gjaku esht qe ec,qe ushqen qdo fije
e ushqen n per deje te njeriut at dije
gjaku esht nji vlerė qe qe esht ma shum se vlera
gjaku esht spjegim ,qe ec porsi era
gjaku esht roman qe shkruhet n per deje
ai ec mendjes t kombeve ,ai ec n, rrug t, qdo feje

xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves
vazhdon me shkrimet

lirik
02-03-07, 23:50
#5
angert
i/e regjistruar

MBI YJE
xhelal ferizi
MBI YJE PO SHKRUAJ;
PER TOKė PO vuaj
po e di se dikush po vjedhė
me vitin shekull me sekonden muaj
shenime te ankthshme tue mbledhė
prandaj o penda ime shkruaj
se ty per per te shkruar
shekutj te kan zgjedhė
trego me majen tende neper ankime
denonco se kush po vjedhė
trego me renkime
kush po vjedhė fjalė e po derdhė
mbi te vardhen leter po i shtyrdh nga fletet
kush po shterrė lumejt e detet
me pend kush po thtih kush ka pi
currilat e me fjalė kush ka shkri
poetet poetet thithtarė
qe nuk lejnė mbi dhe nektarė
as fjalė nuk lejn per farė
pa e pi kahdo ne qiellė
ne hanė ne yj e diellė
poetet fjalet po i mbledhin
nga nygjyrat e luleve po i vjdhin
mandej neper shekuj n kopshtije
i mbjellin i ujisin me hije
me fllad e shekuj ta harlisur
i njomin me qielline grisur
at qiell qe e grisin vetimat
me re qi i larmojnė syprinat
syprinat e faqeve te detit
e valet e liqenit valėlehtit
poetet ua marrin bukuritė
ua thithin te gjitha larmit
e vjedhin e vjedhin aq fjalė
e penden nuk dijn me e ndalė
deri sa te shterrin mbi dhe
fjalet e ujrave rreke
e te thithin pastaj ujvara
me pendat e tyre te mbara
qe nxjerrin aq heshtur shum t' shprehur
hajnisht me pendy mbrehur
DIKUSH QE FAJELė PO VJEDHė
MENGJESEVE KAH PO MLEDHė
nE NETET E ORVE TE VONA
NE DITE E BARDHA TONA
vJDHIN NE GJIT T KARAJFILIT
VJEDHIN NGA SQEPI I BILBILIT
qdo gje e vjedhin si fjalė
me penden e tyre te valė
kahd qe vjedhin lot
e gzime e fjalė neper mot
i nxjerin nga gjith e eres
nga kanga e zogut te veres
i vjedhin me heshtje e metafora
i vjedhin me pend qe dora
ua mban me maje e ngjyrė
i vjedhin reflekset n pasqyrė
drojshem vjedhin ,me u shprehė
kur yjet em valle t jen dehė
poetet me penda rrijn gati
e vjeh bukuri dukati
kur hana ne nete me yje
te bjen lemueshem n per pyje
me ete emblen te arten faqe
mbi lulet manushaqe
qe gjumin e bejnė te lehte
he hana i shndritė mbi fletė
ne flladin e pyllit te qetė
ather poetet n lehtsi
dalin me pend me pi
e vjedhin leht at varg
e shkrijn nder caqe larg
kahdo e mbjellin n qo fletė
e librit i japin jet
kur pi kan vargje n qdo fletė
a thua kur t gjitha t ken pi
me penda kur yje t ,ken shkri
pendat poete hajnesha ne jetė
qka do tu mbetet me pi.
kur te gjitha ti ken tha
kur shterr t ken lum e va
e fjalet qe rrijn ne mbi dhe
kur thith t kenė vjedh e ble
materjen qe na rrethon tue nxe

xhelal ferizi

xhelal ferizi autoriVėrejtje: (0%)

lirik
02-03-07, 23:55
Hana mendueshem

shkruan xhelal ferizi

mendueshem,tha po meditoj
pse kthetrat ju mbajnė nen thoj
pse kshtu ju duan mbi dhe
pse vujatjen doni me ble
pse nuk duheni me shpirtė
me kputė prangat zingjirt
pse ,s,lidhni unitet
po mbyteni ne tokė e det
pse vdisni nga smira e ngushtsisė
nga mendja e lehtė e paudhsisė
prandaj shpeshher ne mendime
kur bėj at,rrugen time
ju shoh me intriga ne vlime
ju shoh nga vala ne valė
ne breg pa mundur me dalė
ju shoh ne gurė te sizifit
ju shoh,kur naten shpifnit
per vlla per fe e krahinė
tu u,nda me kryq e dinė
zorret ua pashė per ledinė
ju kam pa me t, ngushta opcione
me plot pa meritė medalione
me djersen mbi fron t, tjeterkuj
n ,vend lotit me uj
ju shoh duke lozur me zjarrė
vetvetes duke i hapur varr
ju kam pa ne naten pas muri
kah ndani at cope flamuri
ka fol ai dhe e guri
ka fol per ju e gjith bota
sa mbrasht ju sillet rrota
a thua e keni ndje
kah flasin kombe e fe
po ju ku ishit me punė
pse bleni sherr e dhunė
pse flisni keq per vlla
pse doni grek e shkja
ne armiq lakmoni me u shtri
ne fise ,e klane me u gri
ne shekuj larg cakut me u ngri
a keni bes a zot
pse shtyhni ne jet e mot
per lavd per fron per,te parė
me gjakun bajraktarė
kur shekujt ecin n digital
ju oren keni ndal
pse s ecni tosk e gegė
kosov qe gjith je djegė
pse kurrė su lidhet n cak
me djallė mos pini gjak
sa keq m e,loj te vjeter
po lozni me lugeter
coptue ne grupe e,hi
me shkrumb,s ka dashuri
por prore veq me dritė
me lidhje e pa u koritė
me mendjen shndosh ,ne ballė
me dahst ah gur e zallė
te dheut te baltes ,e pluhur
me dal ne kohė te duhur
ne cak ne punė ne ,shkollė
me mendje e dijette hollė
e jo me shpirt me vyshkė
e mendjen n, kokė me e ndryshkė
se un si hane tu u end
ju pashė s a keni mendė
ju pa dhe qiell e yllė
per veten ju,behuni shtyllė

xhelal ferizi Mitrovica
autori i ketyre vargjeve
me titull hana mendueshem

lirik
03-03-07, 00:01
#6
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 455
ATA DHE UN

Ata vrit e gjuaj me qmenduri
un shkruaj per te emblen dashuri
ata gjuaj me shiegjeta
e,un,me fllade te lehta
ata prej neper rreze
e un mbjell,prap neper breze
ata kput,rrugė te miqsisė
e un ushqe me shekuj t, bimsisė
ata me mendje te helmuar
e un,me ilaq,te ururar
ata me te poshtra injorime
e un me currila plot shkrime
ata ne anen e djallit
e un ,me kullimin e mallit
sa e pabarabart beteja
si engjujt me shtriga,te veja
si djalli me ,me engjellorin
si ,terri me drit diellorin
ata gjithmonė ne pritė
e un me yje me dritė
ata duke vra nga larg
e un me te urtin varg
qfar armesh t ,kryqzueme mbi dhe
un komb ata kryqa e,fe
un loti gjithmon i verrtet
ata katrani i nxeht
un apel per drejtsi
ata me intrig e meri
un me engjuj me pend
ata me gjarpij ne kuvend
o zot si behet kjo punė
un paqe e ata gjithmonė dhunė
ata ata veq ata
qe dijn intrigqe me vra
ata qe pjellin vetem terr
dhe un me cakun ne shpirt vjerrė
ata qe mbajnė skizo ne kokė
e un me diell e yj shokė
si mbahet kuvend per ndoj shpresė
kur a ata nuk jan me besė
a thua kush do te vdes
me thuani o shekuj me shkrim
do te mbjellet mirsi apo krim
dhe kush do t,ket mbijetesė
besa a caku i pa besė
fitorja kujt do ti mbesė

autori xhelal ferizi Mitrovica KosovaVėrejtje: (0%)

lirik
05-03-07, 21:49
Vargje pėr kosoven,

shkruan xhelal ferizi,,
poemen me titull
vargje per kosoven

Kosovė antike margaritare
dardaanė e lashtė shqiptare
kullim i diellit,magjik
kullim,i krojeve me gurra
flakrim i shkelqimit antik
ku rrite djem e burra
ti je tokė flaktare
ti je vet mahnija
ti je argjentare
ne cak te shihet lirija
kosov antike e para
me molla me rrush e ara
me rrafshina pjellore e livadhe
oj fushė e paanė e madhe
qė diellit i jepė knaqsi
qė qiellit i jep me pi
ti je tokė shqiptare
mbi ty hordhitė barbare
kan shkelė mbi lule e saksija
t' kan shkelė o viset e mija
sa keq te kan shkelė tė eger
at mish ta gjakosen fleger
neper trup t,pafashėm tu; t,shkye
por shpresat s' ti kan thye
sa ujė te ecė mbi zallina
sa gjak ke derdh n' per stina
ti je nji tokė ylltare
me gjurmė te lashta shqiptare
ti je vet ilire
shartue me brum ,ermire
kristalet i ke nen dhe
ne besė gjithmonė t 'kan pre
e shejtė je nanė per ne
kosovė e urtė dardane
me shqipen e lashtė gjuhė nane
e bukur si dritė hane
kur del nder ujna tė qeta
kosovė ti je vet jeta
te bukura grunaja t' kallirit
ma e lashta tokė e ilirit
kosovė o dritė engjllore
qe flet at gjuhė arbnore
qdo kokerr e dheut me vlerė
ti pate besė e nderė
ti pate tė lashtin kanu
fletet te flasin n' qdo dru
kur preken aq leht me puhiza
e lulet e bardha n' murriza
kosovė oj bi shqiptare
me shKumbardhat n' per ujvare
me te bukurat ugare
me ftoj e shegenare
ti je joshje e zaptuesit
e botes ziliqare
ti je copė e lakmuesit
e botes grabitqare
tė dua i shejti dhe
per ty un gjithmonė rrke
i lshoj ah lot e ngjyrė
perkulem me buzė e ftyrė
mbi ujnat e tua n' zallina
ku pijnė ato kanarina
gjithkah kulLueshem me sqep
te dua qdo vrri e shkrep
o i lashti ilir djep
te dua e imja dardanė
ku lindin diell e hanė
o tokė e bekuar mbi dhe
sa retė e zeza me rrfe
sibirit ardh me akull
de deshten per dhe si shakull
te sollen te zeza ogure
te rrenuan kala e mure
t' pergjaken te lashten hjeshinė
dhunen ta mbollen e zi,n
te preken nderin nder vasha
her krajli her mbreti her pasha
her shkelsi e gospodari
her dhunuesi e barbari
her sulltani e cezari
her duka vojvoda e cari
o nanė sa shum durove
sa shekujt i mallkove
a e din sa shum te dua
ti je shejtni per mua
ti dua buzet t' vajtimit
ti lmoj me shpresa t' pajtimit
ti lmoj me vargje tė shkrimit
se ti je nanė e ime
ti je kosova trime
se nuk bjen nen hasmin e zi
pa u ba krejt globi hi
ti je vet si feniksi
qe ngritesh perseri
e lashta toka ime
pse un neper kerkime
kahdo n' per dhena tjera
nuk gjeta asnjihera
si ty me fllad puhije
si ty oj bi shqipnije
si ty oj tokė me lulkuqe
qe plumbat nuk i huqe
per hasmin per armik
por e Embel ishe per mik
vertet ti je trimneshė
qe kohrat deshten me t' gjveshė
me kulqedra ti je m' je ndeshė
Sa shum ti pate drangona
oj tokė e antike e jona
se pate djem sokola
qe un nji dit me shkrola
te gjith kam me ti shkrue
kur koha t' jet afrue
pse ti me gjoks e ballė
n' per luftra fklakė je kallė
ke ngjeshė shum rrethatore
me besė je lidhė arbnore
ke ndejtė neper llogore
ke mbajtur istikame
je ndje larg preJ gjame
prej masakre e loti
deri ne vesh zoti
kur fmijt ti prenė n' per djepa
t' kan kja qyqet n' per shkrepa
kur bijat t' jan dhunue
kur gjaku t' ka skurrue
kur pre jan edhe gri
moshat me gjini
pa faj pa faj oj nanė
i pau qdo yll e hanė
e shkrue i ka ai qiell
n' deshmi i ka ai diell
o toka ime e bukur
ku n' krih te shkruar qdo flutur
flutron hiq pa djallzina
dritson n' per rrezatina
e brushen n' fllad valzor
ta lmon era me dorė
me ty mahniten detet
me ty mahniten fletet
me ty mahniten verat
mbi ty kan pi ylberat
mbi ty jan shue shum vapė
mbi ty n' valle jan kapė
shum t, shndriteshem yjze e yje
shum flet e lule n' pyje
te dua shum te fala
mbi ty yjet i ndala
me shkronja plot me ari
me gjuhė te lashtė shqiptari
po shkruaj me plot kurorė
me rrezet “dor per dorė
t' qendisa ne krahror
oh ta krehja ballin
me lot per ty e kam mallin
ti je ETNIJA ime
je kosova trime
u fusha e paanė
n' qdo pyllė e ke nga i zanė
e zana ke n' per maja
n 'brigje e male t' mdhaja
krishhkruara n' T' bukura gusha
belholla neper fusha
plot vasha engjellusha
plot djem e shndritje diellore
ti je mahni qiellore
per ty gjith kam me shkrue
nder kombe me t' pershkrue
me u than kombeve tjera
se je e,leht si era
Se je si e shndritshmja pranvera
se ti je nanė per ne
se ti je i lashti dhe
ku prehjen e gjejmė ne
ku mbshtesin shpresė e faqe
per ty ne biem ne gjaqe
ne ty ka manushaqe
ne ty ka lule tjera
ne ty ngazllon pranvera
ne ty vrapon bibili
ne ty ,lind karajfili
e hapet n' dritė me fletė
ti tokes i jep jetė
kosov e gji prej nane
n' ty rriten lule thane
n' ty rritet ,gjylbehari
n' ty rritet komb shqiptari
n 'ty rritet zemra e diellit
n 'ty rritet gruri i miellit
n' dy rrite edhe tershana
n' ty rriten diell,e hana
n,ty gzohet shqipni nana
se t' ka te bukuren bi
te mbanė per jetė ne gji


Kėt POEMė NE VARGJE E KA SHKRUAR

xhelkal ferizi kushtuar kosoves
vargje per kosovenVėrejtje: (0%)

lirik
05-03-07, 22:33
Thellim nė njė pikturė

shkruan xhelal ferizi

Nje pikturė qe ishte thurė me plot shekuj
lot e gjak e ngjyrė
kerkoja me qdo germė neper inde duke prekur
me plot kerkesa nė pasqyrė

ne sytė e mi kisha marr menquritė
e dijetarve ma te thellė
shartimin qė e kan mbi'' dhe bukuritė
me pa se n' pikturė qfar dije ishte mbjell

aty shprehjet flisnin ,e ngjyrat nė,heshtje ,me tru
me plot gojė kishin dalė
por gjuhen kush munndte aq holl me e kuptu
n, ket heshtje te heshtjes pa fjalė


ato kodra gjaku ishin shprehje ngjyrore
e dielli i kuqrremt tu i pa
dofar grumbuj ngjyrash si rremujė n' gurore
e qielli me lot tu i la

sa e madhe piktura me veper e rrudha
ne gjithcilin shekull qe flet
neper ngjyra t' jetes kah lakonte udha
treguesi i i cakut kah rrshqet

e un artist nuk isha aq thell me hy n' pikturė
e mora njė pendė te menqur,qe shkoll kishte pak
por se klast e jetes i kishte msue n' per gurė
e dinte me fol me qdo gjak

e nxeva njiher me diell ne at maje
ku ngri ishte duke pritė
mandej kah piktura e dergova me njoft vaje
ku ngjyrat lotonin me dritė

e hyni te e para ngjyrė pak jeshile
qe kishte marrė gjak ne fletė
ku shartue ishte hyjnueshem me ngjyr karajfile
nji caku qe i jepnin jetė

mandej mikro eci ajo rrudhė me rrudhė
e hyni ne botė ne qdo dhel
ne boten,e ngjyres ku shekujt preknin udh
e,gjaku i motiveve ku,dele un prit ne pritje duke pa me sy
kah maja e pendes tu shkrue
shpirti im mbas ngjyrave me nji vrap rremby
me pi me sy etje ngjyrat tu i ngatrrue

pa ditė me e nda se cila dhimbje ka
e cila me shpirt nder dhamb
neper mallengjime rrin kohrat tu i kja
e token e rrqeth n' qdo pllambė

ah i varfer un isha nė ngjyrė
pse mishrue un isha me varg
ku nji pjes paqeje me ftyrė
n' pikturė sa i shekull m' rrinte larg

e nuk,e kapja dot
spjegimin me simbole
se ngjyra e ndjenja plot
e rruudhat m' dilnin mrrole

her mrrolej nji shekull
her qeshte nji diell
e nji hanė e arit si vetull
pendueshem qe i shte varė ne qiell

kur eca ne ngjyren tjeter
e penda ime tu u shterrė
qka pashė nė at pikturė ah leter
sa shekujt aty ishin vjerrė

penda mandej plot halle
plot e,perplot qudira
si shiu kur bjen mbi zalle
kish prek motive e satira

satirė e dhimbje e lot,
aty ne qdo mikropikė
piktur qe fflet me qdo malė
qe yjet ne dhimbje i fikė

motiv s e jo mahi
dy sy thue se m jan ba gurė
e penda me ishte ngri
ta vari thash kujtim ne murė

kjo poemė e,poetit xhelal ferizi
vetem nje pjesė esht dhanė per publikun
si shum poema tjera qe vazhdojnė

lirik
06-03-07, 02:12
KUR ESHT PUNA PER SHQIPNI


SHKRUAN XHELAL FERIZI


po kur esht puna per shqipni

per gurė e dhe per fis e farė

per komb timin e per etni

bėhem fli mbi shkrumb e zharė

dhe nga hiri behem prap feniks shqiptar


kur esht puna per shqipni
etnike ne perjetsi
un te gjith armiqt i perpij
me miq nuk flas per gjaqe
vetem per paqe
shendrrohem ne manushaqe

kur esht puna per shqipni
ku shqip flitet deri ne te fundit kufi
un behem dritė shendrrohem ne qiri
e digjem me mallė
per qdo gur e zallė
behem flijim i gjallė

kur esht puna per shqipni
edhe re t' ne qiell i perbij
se shqiptari per liri
digjet esht vet etje
urren roberi varfri prapambetje

kur esht puna per shqipni
nga qdo mal e vrri
lshoj kushtrim n' furi
per goje qes flakė
e derdhi gjithmonė gjak
OJ EUROPA PLAKė

KUR ESHT PUNA PER LIRI
NE TROJET ME ETNI
nuk njoh krajl as mbret
baroti me flet
jam shqipe me fletė

kur esht puna per shqipni
behem varr i zi
per te gjith intrigtart
qe i perthurin shqiptart
e i lidhin me lak
me i pengu ne cak

kur esht puna per shqipni
etnike ,me kufi
un si lule mbi
e behem me fletė
globit me i dhan jetė

kur esht puna per shqipni
un dua miqsi
me popuj mbi dhe
pa u nguc me fe
jam paqe n fole

kur esht puna per shqipni
un ,s mundem me u ngi
atdhedashuri
se jam shqiptar n ballkan
se nuk jam katran
por jam albanian

kur vjen puna per atdhe
un jam shqip me fe
se jam krijim brumi
si vala e nji lumi
dhe derdhem ne nji det
shqiptar dua me mbetė


kur esht puna per mvetsi
un behem energji
padukshem formohem
me vetimė shartohem
me mburoj qielli mbrohem


kur esht puna per Etni
un me shekujt e mi
behem shkrumb e hi
por tokė nuk fali te parve
, e as sndimtarve
nuk ju jap as kokerr zallinen
e mbaj plot martinen

kur esht puna per vend
i mbaj pushkė e pend
e ne qdo kohė moti
me ndihmoftė i madhi zoti
SE JAM STERNIP KASTRIOTI

KESHTU THOT SHQIPTARI
per qdo fije bari
behet shkrumb e zharishqiptari per shqipni
per dritė e pamvarsi
per kosovė e qameri
behet si drangue
si vullkan tue vlue

shqiptari per dhe
vdes sikur me le
gjakun e lshon she
si valė neper gurė
per shtizė e flamurė

kur esht puna per liri
pe te bukuren dardani
per t shumprituren pamvarsi
behemi qudi
nese kush na e ndalė
shqiptari nuk e falė


kur esht puna per token
aty e lejmė koken
bota le ta din
me gojė e me shkrim

kur esht puna per gjuhė amtare
per te drejten kombtare
te gjith biem mbi flakė
te gjith dalim fare

prandaj ti o glob
mos thirr kob
se shqipja n dy krena
nuk mbahet si gangrena
e per t' gjallė me u pre
NE TOK AS NE DHE

SE KUR ESHT PUNA PER DHE NANE
ZBRESIM EDHE GLOB HANE
SE JEMI SOJ ZANE
E MBRRIJMė EDHE AT DIELL
E PERMBYSIM QIELL
S DUROJM ME NA PREKė
JEMI MSUE ME VDEKė


KUR ESHT PUNA PER SHQIPERI
MBSHTJELLEMI ME DASHURI
TE GJITH JEMI NJI
NUK RRIJM MA MBI DHE
NEN GREK E SHKJE
N' SKLLAVRI 'ME NA BLE

KUR ESHT PUNA PER SHQIPNI
MOS MENDO O NJERZI
SE NUK DIJM ME U SHKRI
SI JAN SHKRI ATA TE PARė
ME FLAK E ME ZHARė
SA SHUM ATDHETARė
PER ME MBET SHQIPTARė

DHE DIJE O GLOB ME KULTURA
MOS ME KPUT MUA URA
QE ME LIDHIN ME SHPRESė
MOS ME SHKRIJ SI VESė
SE LIRINė PO E PRES

UN JAM NE DHE T' PARVE
SI SHTROHEM BARBARVE
SE BAROT UN PI
NDER BETEJA;FLI
BEHEM PER ETNI

UN JAM SHQIPTAR
ME FIS E ME FARė
UN JAM NISJA E PARė
KUR U NIS KY DHE
ME KOMBE E ME FE
QIELLI PO LSHON BE

DHE DIJE O PLANET
SE UN BEHEM DET
BEHEM KIAMET
BEHEM FLAK E DHUNė
E BEHEM FURTUNė
MOS ME LE PA PUNė
MOS ME LE PA DHE
MOS ME MAT ME FE
SE JAM UN ETNIK
ME ASHT ILIRIK
DUA VEQ SHQIPNI
DUA PAMVARSI
MAGJIIKEN DARDANI
PA U CENU N; KUFI
DUA GUR E DHE
ME I MBAJT BASHK N' FOLE
NUK NDAHEM ME FE
NUK LIDHEM ME LAK
JAM SHQIPTAR ME GJAK
JAM SI HANA N' VETULL
JAM SI FJALA N' SHEKULL
QE E MENQUROJ KOHEN
ME MUA TAKOHEN
EDHE DIJET E LARTA
E YJET E ARTA
SE ZEMREN E KAM URė
SI YLBERI NE GURRė
KUR BJEN N PAQE ME PI
MBI CURRILAT SI INGJI

NUK KERKOJ PADREJTSI
KERKOJ DASHURI
KERKOJ REND TE RI
DUA DEMOKRACI
NUK DUAME U BA COPė
MERR VESH OJ EUROPė
NUK JAM COP BAKLLAVė
PER GREK E PANSLLAVė
MOS LUAJ PA KURRIZ
SE BIE SI KOKRRIZ
SI BRESHRI NGA STERRA
SI FLAKė NGA MAUZERRA
PERMBI AT NGRANSA T DREJTSISė
SI TOPI I DUHISė

KUR GJAMEN E NISė

SE UN NUK JAM LE
NPER TREG ME U BLE
EDHE PSE N TRI FE
KU I THON SHQIPNIS DHE
VDES SIKUR ME LE
PER HIRė TE ETNISė
PER HIR T DARDANISė
PER HIRė TE TE DHEUT ME HISE
SHKRIHEM ME GJITH FISE
DERI NE T' FUNDIT DJEP
SE JJAM SHQIPE N 'SHKREP
MERRE VESH GJIITHMON
KJO ESHT TOKA JONė
MOS MA PREK LIRINė
SE PER SHQIPERINė
SE PER DARDANINė
SE PER PAMVARSINė
HIDHEM MBI NJERZINė
SI FLAKA N BENZINė
SI AI OSO KUKA
KAH BREGU E KAH SUKA
HA BAROT SI BUKA
MOS MA LUANI VNERIN
MOS MA PREKNI NDERIN
PSE KSHTU U THOT PAUDHSIJA
GREKU E RUSIJA
E ARDHUR SERBIJA

SE NE PER SHQIPNI
PE TE LASHTEN ETNI
NUK RRIJM ME DUAR N' GJI
KET PUNė E DIN BOTA
SE JEM KASTRIOTA
SE BEHEM HI
KUR ESHT PUNA
PER ETNI
PER TE LASHTEN SHQIPNI
PER TE BUKUREN DARDANI
PER TE SHUMPRITUREN
PAMVARSI

NE NUK JEMI DHUNė
DUAM LIRI EPUNė
EHE QETSI N GLOB
AS NUK THRRSIM KOB
DUAM KOMBE ME FE
ME PAQE ME U NXE
DUAM DIELL EDHE PER NE
POR JO ME U TALLE ME HUQE
MOJ EUROP BURBUQE
JAM SHQIPNI LULKUQE
JAM E LASHTė DARDANE
LA ME RREZE HANE
QENDISė ME SOJ DRITE
ME YJ MARGARITE
ME SHUM DRIT KRISTALE
QE ME RRIJN NE MALE
JAM VET ENGJELUSHA
JAM E LMUESHMJA FUSHA
E PA AANė KU ERA
LMON MBI LULE TJERA
KU DIELLI PREJ VLIMI
SHKRIN MBI FUSH GJELBRIMI
ME MILIONA RREZE
QE JAN SIAMEZE
LIDHUR SI AI ALLI
NE NGYRė PORTOKKALLI
ASHTU JAN LIDH FILLIT
KTO RREZE T E PRILLIT
QE VIJN TOPIT TE ARIT
PREKJ DIELLIT TE ZHARIT
PERMBI DHE T SHQIPTARIT
MOS LUUAJ BOT ME NE
ME GUR E ME DHE
SE KTU JEMI LE
TI E DIN NQDO GURė
ME HSKRUAN T VJETER NURė
ME LIDHET SI URė
E LASHT HISTORIJA
QE NGA ILIRIJA
DERI N' DIT TE MIJA
PRANDAJ MER DO LETER
EDHE VULė TE VJETER
E BJERI PAMVARSISė
PER HIR T VJETERISISė
PER HIR TE DESHMISė
QE DHEU E KA NISė
KUR HANA PIU SISė
NE TOK TE SHQIPNISė
MBI DHE T' DARDANISė
NE FJAL T' VJETERSISė
NE GJURM T' HISTORISė
KUR GJUHA ISHTE NISė
SI MJET I NJERZISė
KAH KOMBI ME SHTET
QE EDHE SOT NA FLET
DESHMON SA SI E VERRTETė
SE KUDO NEN GJURM T LASHTSISė
KU JETA ESHT NISė
LIGJ I CIVILISė
GJEN GJURM T SHQIPTARISė
MOS NA TALL ME SHKJE
SE S KA ME JA VLE
ME MITE ME U BLE
EUROP T GJEN E LIGA
MOS PI SHUM INTRIGA
SE T LIDHIN ME SHTRIGA
ME BOLLA EME SHLLIGA
MOS RRI ME ME KRYQ N; DORė
SI NJI QYQEE GJORė
SE JETA S ESHT VEQ KRYQ
POR LIRI E GJYQ
DREJTSI EPLANET
KU KA DHE E DET
KA FIS E ADET
E JO VEQ KRYQ E FE
POR KOMBE E ATDHE
KA LIDHJE SI UR
ETNI E KULTURė
KA VLERA TE MDHA
S KA VEQ GREK E SHKJA
POR KA SHUM ETNI
KA MBI DHE SHQIPNI
DHE GJITHMON DO TE KET
SHQIPNI NE KET JETė
MOS MBAJ ILIUZION
SE SHKJAU NA SUNDON
AS KURRė NE KET TROLLė
SE TASH KEMI SHKOLLė
JEMI MENDJEHOLLė
KEMI EDHE DIJE
EDHE AFSH LIRIJE
EDHE GJAK DASHURIJE
KEMI DUAR TE MIRA
E NA LIDH DESHIRA
ME POPUJ PER QETSI
PER TE SHTREJTEN MIQSI
ME JETU SI VLLA
MBI GLOB GJITH KAH KA
ETNI EDHE FE
SI NJI SHPIRT MBI DHE

E KA SHKRUAR XHELAL FERIZI
AUTORI I TITULLIT KUR ESHT PUNA PER SHQIPNI
SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI NGA MITROVICA
Vėrejtje: (0%)

lirik
06-03-07, 10:33
MBI YJE po shkruaj

xhelal ferizi nga Mitrovica shkruan

MBI YJE PO SHKRUAJ;
PER TOKė PO vuaj
po e di se dikush po vjedh
me vitin shekull ,me sekonden muaj
shenime te ankthshme tue mbledh
a thue kush e ka zgjedhė
ket pendė aq te pashtershme
qe kushtimisht po mbledhė
shenime te mistershme
qe yjet,mbi tokė
me nji dit
ndoshta ka me i hjedhė
e diellin e hanen e qielloret
shekulloret,imagjinare caqet
mbi glob ka me i shtrydhė
qe sytė ndjenjat e luleve
te currilave te metaforave mbi tokė
e zemrat e fasuleve
e ngjyrat duke i ndrydhė
kjo pendė kerkimtare me kokė
duke hy ne indogjaqet indogjenet gjithsi e tokė
ne kokerrgjaqet ,planetare
qe galaktikat lmueshem po i kredhė
vjedhurisht nji ditė nder ne te gjitha ka me i sjellė
te thanunat
nder shpirta gjėsendesh me i mbjellė
edhe ne mė te errten shpirtshpellė
pend e plodhshme neper qiellė
mbi te paarritshmet mendime po shkruaj
per ti imagjinuar po vuaj
per ti mberri po gatuaj
shpresa yjesh e e materje te persomserisė
per tu rinisė ,
gjithmon neper te panjhohurat
e krijimsisė
penda ime e thellė
o penda ime ku je mbjellė
neper zemrat si shpellė
ne errsirat me dritė
dhe nat e ditė
duke mbledh
shenime pertej aftesisė
se te panjohures krijimsisė
o penda ime
mbi yje ku je nisė
nė misionin e pafund te njohurisė
ne gjithqkajen e gjithsisė
edhe te paqenė at dije me e,nisė
me i theksu ne formim te formsisė
edhe pse ato ne formim nuk jan nisė
as mbi yjet e largta te gjithsisė
ku penda ka nisė
krijimete panjohura te risisė
te imagjinueshme s dashurisė
sa e pakapshme sa e pakapshme
kjo e panjohur
iamgjinat,kjo pend
qe don te behet
ma e holle se gjithqka e filozofisė
a lodheni o pendet emija te krijimsisė
a bjen ne meshiren e gjunjesisė
ne lodhjet e pa aaritshmerisė
kur nuk ka pertej dijes dije qe nisė
as para as mbas fillimit te fillimsisė
se qdo gje qe esht nisė
esht cak ,nisje e para fillit te filimsisė
dhe mbas pafundsis
esht ajo qe as mbarimin as fundin
nuk e perfundon
o penda ime e dashurisė
kureshtare e diturisė
ma mirė do te ishte
te rrije ne bukurinė e thjeshtesisė
pa hallet e medha te galaksisė
se asgje nuk esht nisė
se para qdo nisje ka qenė
diqka qe i ka pri fillimsisė
e ngjyra jote
edhe sikur te merr te gjitha rezervat e gjithsisė
at fund nuk e gjen te perjetsisė
o penda ime e tokes
ne dashuri e kurreshtje e nisur
qellimeve te mirsisė
o penda ime e yjeve te bukurisė
qe u ushqeve me ideale
se pari ne fusha e,male
kur ishe ather pa halle
kur pije currila kullimzalle
aty ku natyra kishte shtru
bukuuri dhe ti nise me i shkru
kur se pari nise
fillet me i vrojtu
kur nise per enimgat me mendu
e tash sa larg permbi yje po rrin duke shkru
e ne tokė po zbret
me mesazhe qudirash me pershkru
qe njerzve globit luleve paqes fenomeneve
me ju perkushtu

shkruan xhelal ferizi me titull
mbi yje po shkruaj , lexoni
dhe tregoni shokut shoqesxhelal ferizi autori
diur i ndqluar dhe i persektuar me vite
ish i burgosur politik dhe shum i keqtarajtuar
qe ne vitet shtatdhjeta
deri ne vitin 1989 kur emigroj ne gjermani
por as ketu nuk u trajtua mirė .
Nga bashkatdhetaret shqiptar nuk u ndihmua asnjeher
asper botim as nga biznesmenet dhe
nuk u kujdes askush per talentine tij poetik krijues
u la gjithmon mbas dore siq ekan zakon shqiptart qe lanė
gjithqka mba s dore edhe poetine lan keshtu mbi trodhjet vjet te vetmuar

te gjitha botimet e poetit qe ai i ka kushtojn rreth 50000
euro qe poeti nuk mudet me i perballu por jan mbi nji miljon vargje qe presin botim
rekord ky botror ,shqiptart rrijn dhe heshtin nga ky fakt shihni dhe ndegjoni qudira
se si sillet nje popull ndaj birit t evet te shumvuajtur
me dekada duke e lan ne harresė kur udb ja e ndiqte hap mbas hapi
ne qdo menyrė duke ja ndaluar vargjet qe ne rini me kercnim jete dhe me sulme
ku autori shpetoj vetem ne saje te fuqis se perendisė
autori xhelal ferizi esht besimtar beson shum FUQISHEM NE TE mADHIN ZOT
NUK PERBUZ AS FE AS KANUNE BOTRORE
FLET VETEM PER PAQE E HARMONI NE MES NJERZVE FEVE DHE E KOMBEVE
LUFTON ME PEND PER TE DREJTAT E KOMBIT T E VET
KOMBI I TIJ NUK BEN ASGJE PER TE ASNJIHER

UN QE SHKRUAJTA KET KOMENT NE FAQEN JAM PORFESOR I LETERISė DHE GJUHES SHQIPE
shemsi ferizi kusheri i poetit qe ja di e ja njoh xhelal ferizit kusheririt tim te kaluaren dhe idealet
te gjith biznesmenve ju drejtuam por ata mbajn vesht ne lesh dhe nuk sponzorizojn vargjet e xhelal ferizit me nje te kaluar teper intresante dhe me vargje epike e lirike dhe te larmishme poashtu shum intresante.
hesht edhe shteti hesht edhe pen i qendra e shkrimtarve heshtin biznismenet heshtin te gjith ndaj nje kolosi letrar fenomen i krijimtarisė

profesor shemsi ferizi
punoj dhe jetoj ne gjermani
se bashku me kusheririn tim xhelalin

xhelal ferizi poeti i madh i kombit nuk e meriton ket perbuzje nga kombi i vet per te cilin dha shendetin rininė kontributin ,ehst detyr e shtetit dhe qendrave kulturore dhe biznesmenve menjeher ta marrin ne mbrojtje poetin tone te madh xhelal ferizin rekordin botrorė te vargjeve dhe qdovonesė esht e pamoralshme papergjegjsi dhe krim qe behet ndaj talentit tonė te madh ,ne keto komente do t ekeni edhe komentet e publikut ku ka shkruar xhelal feriziVėrejtje: (0%)

jEtA_1
06-03-07, 11:24
lirik nese e ke verejtur une kam hap nje dhom enkas per pershendetje dhe urime per autorin e shkrimeve Xhelal Ferizin mund ta shikosh te rubrika e pershendetjeve klm kudo qe je

lirik
06-03-07, 13:55
TROPOJA

shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica

TY TROPOJė ;T KENDOJMė;LAVDI
;DERI KU T; BJEN VALA ME DRI
;N' t' ,bardha kroje,n,t 'kthjellta gurra
n,vrri,e bjeshkė,ne suka e curra
kahdo ku ujin,ku e pin hana
ty kreshnike te ka lind,nana
nanė shqipnija me ato male
ke jehue nder festivale
kanga jote me ato valle
ka dridhė,flet e gurė e zalle
ia ka dridhė,hjeshinė ylberit
me ata krih,te lehtė t, skyfterit
kur ,me valle e melodina
,t,kan vallzue ,shum gjeraqina
leht si flutrat,holl,prej shtatit
n,veshje ,t ,embel prej dukatit
i kan shkri yjet me art
edhe ylberave shkri damartė
kur jan rimė me valle, arbrore
si shqiponjat nder bregore
fort n, lakmi i ka ,marrė hana
kur jan hjedhė me shtat n, tupana
si ylberi ,n,brushė,kthye krelit
kur lakue ,po jan prej belit
me ato vija, n ,gjamadana
,n, veshė kombtare me gajtana
lidhur me ari n,per gjoksore
n,lak ylberash,n,dritė lakore
thue prej qielli mbrriu lakmija
me pa yje,kah shqipnija
me pa,djem ,si ylli i drites
t, leht si,kriht,,e ,eres,t dites
t leht si shtresa,e ngjyrs,t purpurit
djem t ,tropojes , e ,t ,merturit
nikaj cuurraj,e t, bujanit
t ,fjales t, beses e ,t, taganit
t ,ksaj malsije mendjeholles
t, pushkes t ,fjales,edhe t, shkolles
ndjefsha mirė mori tropojė
,,si bilbili,n sqep,e, n,gojė
ashtue e,kndon kangen e rimen
si ai zog qe e shkrinė cicrimen,
ashtu t ,kndojn ty,vasha e qika
,n bukuri,si ylli n ,pika
qe shkrijnė malet ,tue jehue
qe e,bejnė qiellin me kumbue
kur malsori ,me kang fyelli
dridh currilat ,n,per,flet pylli
edhe bjen ,neper qetina
za i fyellit,e,dehet stina
dehet blini ftue e,moti
drinit t ,bardh kur rjedhė si loti
sa madheshtore.e ke ,brijat
flet ahije,shkurre e gllijat
edhe ara e,lugje e,prroje
flutra e zogj e blet e hoje
edhe te arit ato dushkaja
maja t, larta alpe e pllaja
thue se zoti i gdhend kah dora
,n bjeshk te larta kah rrin bora
art i gjallė,t shendrit hjeshija
perlė ,kristali t, ka malsija
sa e,bukur je moj zanė
sa me gzim,t' flet kjo dardanė
sa e bukur sa krenare
t ,rrejdhin krojet argjentare
i ke vashat engjellusha
e kur ,t veshet n, gjelbrim fusha
t dalin fijet,e puhi n, bari
te endet dielli me ngjyr ari
tue shendritė n' blerim te prillit
kangė malsore kur nisė fillit
me i pushtue lugje e laguna
t, rrjedhshme valė ujvara e,ujna
mbi valbonė t' rrshqasin peshq t' arit
n, breg t, ujvares,lulė beharit
jan; dehė shekujt n, bukuri
ujė shkumbardhe kur kan pi
me valbardha t, lahet hana
,t njomen ,yjet,zalli e rana
prej kullimit t e mahnisė
kur ajo valė mbi gurė rrokllisė
sumbulla t' drites s e,bardhsisė
Kah valvisen ,si ingjija
diamant ty t' ka shqipnija


e shndritshmja e,maleve ,prej,safiri
ti je kshtjellė E;lashtė iliri
gjuha jote prej kullimi
i;zgjon zanat,n maja vrrini
me fluture si ora e,malit
me dal n, valle t, festivalit
t lehta e i ke vallet shqiptare
si atletet rreze ylltare
kur me dridhje n,refleks,t,malit
sharton sy me gjam t, kristalit
ty tropoj malsi n,pejsazhe
per ty yjtė krijuan imazhe
gash krasniqe ,me frengjija
n,kulla t bardha,rrin lirija
e nder shekuj ka shkrep baroti
si ajo rrfeja n, majė sopoti
edhe fjal kanu e,dija,
leka i dytė Binak Alija
Nder bajraqe, yllė qe foli
Ali Ibra e, Mic Sokoli
sa e bukur sa je trime,
shum t, ka ,kndue motra fatime
sa e bukur kang e sajė
kur ushtue ka ,n t,larten pllajė
atje bora ku rrin n plisa
kur rrijn , t bukur qiparisa
ti e,ke prit gjithmon armikun
,t mbreht,dy tehsh ma ke qelikun
e per miq e,per vllazri
je si engjull,n bujari
ma ke nderen e gjiuhė shqiptare
si ajo shqipja ,dykrenare
yjet tua,rrijn nder curra
t , fisme i mbajte gra e,burra
ekur n hise t, msyu dushmani
fort t ,flakroj pushka e tagani
ty tash ,t,t fala,shum te mdhaja
t ben dardana me grunaja
dhe kosove me rrafshina
motra e vllazen gjeraqina
ta duan kangen,e zanamare
fyell kavall mahni shqiptare
sa leht luan thue se ,n,krih,shoke
lidh mbi shpatull lviz prej toke
qika e jote,n pamje ilire
punue ne art ,thue ,esht dritmire
sa e,vertet e sa shqiptare
mahnit shijet nder ujvare
mahnit pikat me sterkala
kur mbi shkamb,bardhsisht qesh vala
po si i luen ti ato valle
gurė edhe,harrojn shum halle
kur ti e mis, me lojė t mindilit
n qehre ,gongjje e,t karajfilit
me e,qit hapin plot me gaz
si krishshkruar e pa maraz
kendimtarja kanarina
zot i madh se q, dehet stina
lvizin,pllaja,e zemra e,malit
ti je e para e festivalit


ti je,art qe e,shndritė ket jetė
ti nder yje,shkri n, balet
je shartue ,mandej ke pikė
art,mi ke po djal e qikė
art ma ke ;t, e;mblen muzikė
prandaj ty un ,t pashė me sy
varg per varg,lulzoj pe;rty
lule yjesh ,krih,flatrore
vlerė e notė mi ke botrore
se ti je nje art i gjallė
prandaj ty t, kendoj me mallė
se malsor je perla e,arit
ta dua kengen n gjuh t, shqiptarit
ta shoh rrethin ,n hark valltare
hapat notat, ato thesare
edhe t ,bukurat visare
q e n, lakmi ,arti e ngazllimi
ti lshojn syt kur n, skenė vallzimi
del tropoja e,malsija
si n, balet me dal,yllsija
si me dal ndoj thuper pylli
dridh n bilure,ne art ylli
si shartimi,irrymes t, eres
si vizllima ne drit t, pranveres
kshtu leht shkon qika e tropOjes
mba s;tupani e valle e,lojes
tropOjani e hjeshon plisin
dridh meart londer parisin
me ansamble leht valvitet
sikur dridhen koloritet
me shartim ne dritė t neonit
si erė mali, n, flet te ftonit
dergon qielli erė lehtmiren
per gzim niken e fatmiren
ajo qikė fatmire breqani
deri ne qiell ku i ka shku zani
za,magjik,qe zbret prej qielli
energji e rreze dielli
kur me keng ,valė valė deri n zemer
flladit t, malit, i ,njomė emer
po s e ka kund era e pyllit
as s e,ka melosi i fyellit
as valbardha as ermira
si e ka zanin ,fatmira
kshtu tropoj un ty shkroltari
t ;kam vargiS me vargje ari
per ata trima e sokola
n ,gurė kristali t, kam falė shkrola
me ngjyr ibri me ngjyrė hane
,n,Mitrovicė, n ,Drenicė dardane,
edhe n, kosovė si vala e detit
ku i bjen era bereqetit
ti kam mbledh n,gryka t, rugoves
n,prizeren e n gryk t gjakoves
per me t kndue ,ma bukur ty
shum e ngjyrat i kam thy
per me i mbush germat ,me lara
si ylberi,kah ujvara
sot per ty kendon poeti
si ajo vala, e bardh n ,breg deti
si e bardha kohė e,motit
si sternip i kastriotit
se ti dua ato valle
ti qe vdekjet i ringjalle
kur ansbmbli at,herė,ne skenė
ka lan nam n paris e,vjenė
edhe ne europ e, n ,vendin tonė
ne madrid e lisabon,
arti yt esht bukurija
me ato vasha si perrija
ashtu qoft gjithmon malsija
ashtu qoft zogu i shqiptarit
me hjeshi trashgue prej t parit
bukurin trimrin n, talent
i past n, shekuj argument

shkruar nga xhelal ferizi mergimtar ne diasporė
qe nga viti 1989 jeton i merguar
si emigrant politik
i larguar nga kosova mbas burgosjes
ne vitin 1981 mban tet vjet burg politik
dhe mandej emigron si i ndjekur ne diasporė


shkruar nga poeti xhelal ferizi
qe shkruan kenge epiko lirike
shqiptare

vuaj per qdo pllambė te etnisė
shqiptare vuaj per qdo kokerr zalline
vuaj per gur e dhe,per te shtrejtin tim atdhe
vuja s e e kam timen fole
vuuaj per at qelike
per shqiperinė etnike

XHELAL FERIZI MERGIMTARė I; SHUM VITEVE
KRIJUES NGA DIASPORA

lirik
06-03-07, 16:06
Liria

SHKRUAN XHELAL FERIZI

ma t' bukur nuk thurė qielli as dielli s, qendisė
je ,pikturė ma e bukura ndertu prej perendisė
te kan qendisė ylberat me at bukuri
te kan la me drita ,yjet qe jan shkri
mbi ty kan ndertue shekujt me kristale
ti je fllad ma i bukur qe njomson n' per male
ti je erė magjike Qė freskon qdo fletė
ti je gjak i diellit globit qe i jep jetė
ah liri shejtnore qiellore mahni
ti je zemer qielli per ty bėhen fli
engjuj ,e heroj deshmor e qendrestarė
ti je cak i drites diellit rrezatar
gjithmon n qender t fjales , e para ne agjendė
tij gjak i arit qe kullon n, argjend
ti je vlerė madhore ,ma e persosur n' qiell
ti je vlerė kurore ,qe rrin permbi diell
ti je nji mbretreshė mbi glob e;mbi dhe
nji magji e dashur nder kombe e nder fe
ty te don dhe globi te don deti e fusha
te dojnė engjuj t' qiellit edhe engjellusha
je ma,E;bukura lule qe lmon me aromė
pa ty shekujt vitet mbeten si kufomė
pa ty ara e pylli lisi me ato degė
pa ty qan qershija qanė molla me shegė
pa ty nuk qesh qielli qehre s' jep natyra
gazi nuk shkrinė dheu' dheut i ngryset ftyra
ti e gazmon yllin, e nxitė meteor
i nxitė neper valle lidhun dor per dorė
objektet qiellore objekte mbi dhe
kombe n' tokė mbi kore qe ecin si rrke
ti je bukurija qe i jepė cak argtimit
ti je fryt i drites si rrezja e agimit
ti je simbol jete si dita ne ag
pa ty qdo komb bote ,nuk mund t' kalon prag
liri qe nuk prekesh me dor as me lkurė
por prekesh me endrra e gjallron qdo gurė
prekesh me qdo gjak prekesh me qdo fe
ti je shejti i shejtit ,qe flet permbi dhe


vargje per liri shkruar nga xhelal ferizi nga Mitrovica e kosoves
xhelal ferizi shkruan vargje qe nga rinija e hershme
dhe pret kontakte me sponzor per shkak se deri me tani ka nji numer te madh vargjesh te shkruara qe kerkojn botim,prandaj vet shqiptart duhet te vetdijsohen dhe te kerkojn kontakt me poetin dhe te pyesin poetin per qfar ndihme ka nevojė poeti.
poeti ka nevoj per botimin e mbi 50 librave me vargje
me nga 5000 cope ,sponzoret te lajmrohen
firma dhe emri i tyre vendoset ne liber,pastaj te hollat kthehen me shitjen e librit
kontakti me poetin xhelal ferizi esht nepermes imeilit
[email protected]Vėrejtje: (0%)

lirik
06-03-07, 21:32
DISA VARGJE NGA POETI I MALLENGJYESHEM XHELAL FERIZI NE MERGIM

NGA KETO ANė

SHKRUAN XHELAL FERIZI
NGA MITROVICA E KOSOVES
QE IDEAL E KA SHQIPNINė E BASHKUAR ETNIKE

----------------------------- ; ------------

NGA KTO ANė AH MERGIMTARE

TY PO;T SHKRUAJ MOJ NANė SHQIPTARE

MOS MI LE PO BIJTė PA GJI

MOS MI LE PO PA ETNI

EDHE PA DHE PA KOMB E SHKRIM

MOS MI LE PER T' GJALLė JETIM

AH MI MBAJė PO LIDHė ME URė

ME GJUHė TENDE E ME KULTURė

SA MILJON QE I KE MBI GLOB

SE PO U SILLET VAJ E KOB

PER ME MBETė PA GJUH MBI DHE

PER ME U SHKRI ME KOMB E FE

MOS MI LE KTA T, MERGIMTARIT

MOS MI LE KTA ZOGJ' T ,SHQIPTARIT

PA USHQIM PA GJUH E GJAK

SE T ,MBLOJN SHKJA E KARADAK

JET PA KRAH E JET PA NE

E T; MALLKOJN PO GUR E DHE

JEPJA KRAHUN MERGIMTARIT

QE PO T' SHKRUAN ME NGJYRė PREJ ARIT

QE PO VUEN MOJ NANė PER TY

QE PO THAHET N' MALLė E N ;SY

MOS E LE NEN; DRIZ E THERRė

MOS E LE LOTIT ME U SHTERRė

THIRRE SHPESH SE U DOGJ ME MALLė

ME TI PUTHė PO GURė E ZALLė

E KU I BJEN ME GJAK SHQIPNIJA

MERGIMTART JAN BIJ E BIJA

FISE TUA PER KAH GJAKU

N ;BALLė JU RRIN SHQIPJA E BAJRAKU

DIJE PRA MIRė E' MOS BėN KRIM

PER ME I LANė MBI DHE JETIM

JEPI BESė E JEPJU GJI

EDHE N' MERGIM LE T' KENė SHQIPNI

E 'T' MOS SHKRIHEN KURRė ME GJAK

T' MOS PERTHUREN N 'LOT E; LAK

THIRRI ; NE TOKė E THIRRI N' FESTA

N ' PERVJETORE ;ME U LIDHė BESA

QE ME ARDHė SHQIPTART N ;MILJONA

ME NDEJT BASHK SHQIPNI' EGZONA;

SE TI; JE E JONA, E ,NE PER TY

JEMI BALLė E TI JE SY

E ME U; QTHURė NUK DUEM ME GJAK

MOS NA LE N ,HARRESė PA HAK

MOS NA LE MBI DHE E N ;HILE

NE PER TY JEM KARAJFILE

EDHE LUKUQE QE JEM TRETė

NUK T, HARROJMė OJ NANė PER JETė

SA Tė JETė MOTI DETI E ZALLI

KEM ME U SHKRI PREJ LOTI E MALLI

E MOS PAQ TI MSHIRė PER NE

NE ME LOT T, SHKRIME si,RRKE

KEM ME U VYSHK NDOSHTA DIKUR

POR DO T, KJAN QYQJA MBI GURė

N; QOFT;SE TI NA LEN PERBUZė

E NDėR NE BIEN SHKRUMB E SHPUZė

PREJ KSAJ VUAJTJE; ATDHETARE

KA ME U SHKRI GJUHA SHQIPTARE

KAN ME T, KJA ,FLET E MURRIZA

AH KUR T ,ShKRIHEN ,KTA, FILIZA

QE TI FORT M DUKET S, PO DRUE

SE KY BREZ PO DON ME T' SHKUE

PO T' SHKON LEHT E PA U MARR VESH

SIKUR IK QUMSHTI N ;PERSHESH

DOJN ME U SHKRI E FIS ME FIS

PER ME MBET PA GJUH E PLIS

SE TI NUK QON AS ABETARE

SHUM KE KPUT LIDHJET SHQIPTARE

E' S' PO DIN ME I SJELLė NE ATDHE

SHUM MA SHPESH ME FOL ME NE

DIL SHQIPNI AMAN ME KOHė

BIJVE TU MOS U BJER MOH

SE ATJE GURI PO T' NXJERR LOT

DHEU E ZALLI TY PO T' THOT

MOS HARRRO DJEMT E MERGIMIT

MOS HARRO AJKEN E TRIMIT

MOS HARRO KTO FISE TUA

SE DO T' SHTERRREN VA E KRUA

SE DO T' SHTERRET SHPRESė E E KRAH

GREK E SHKJA T' LSHOHEN PER GJAH

KUR SE; KE KRAH MERGIMTARIN

AH T' VIJNė T HUEJ E;T; HJEDHIN ZHARIN

EDHE T' VEJN FLAKEN E BENZINEN

E TI THAJNė PRANVERė E STINEN

SE NE KRAH NA KE N' MILJONA

NE JEM Tė TU E TI JE E JONA

NE ME TY E TI ME NE

BASHK TI DRIDHIM GUR E DHE

EDHE ARMIQ E GJAKATARė

SA MILJON QE JEM SHQIPTARė

GJITHKAH SHQIPE KRAH ME KRAH

KUSH ME PENDė ;E KUSH;ME DAH

ME AT DAH PORSI DUHIJA

LUM PER DJEM QE I KA SHQIPNIJA

EDHE PER BIJA MERGIMTARE

KUDO N' BOTė KU RRIJNė SHQIPTARE

TI JE NANė E NE JEM BIJ

SI DY FLETė QE RRIJ N ;QERRSHI

NA E MBAJė LIDH ME GJAK DAMARIN

SE N' SHQIPNI KEM RRėNJ E ,T ;PARIN

ATJE I KEMI SHPRES E DHE

E DUAM VENDIN KU JEM LE

EDHE E TREGUAM ME BESė PėR' T' GJALLė

TUE T' KUJTUE QDO GURė E ZALLė

E' TI NANė MOS NA LE DORE

SE JEM ZOGJ T ;SHQIPES ARBNORE

JASHT T;;SHPERNDAMė JEMė PA FOLE;

SHQIP I DUAM AH GUR E DHE

ATO TROJE KU JAN T; MIJA

KU N ;ETNI LIGJRON SHQIPNIJA

lirik
06-03-07, 23:02
Vargjet e mija

SHKRUAN XHELAL FERIZI
NGA MITROVICA E KOSOVES

vargu im vargjet e mija
kjani n ,germa e kjani n, vija
prekni n' gurė e prekni n, zharė
pikni n,paree pikni ne ar
pikni lot o vargje t, mija
kah pushteti e qeverija
me pend t, mija me ngjyrė gjaku
lshoni lot,kah trolli e praku
merri lot te verdha hanes
uj e gurra gjuhes t' nanes
merri shekujve qe kan derdhė
e, n, re qe t, qiellit qe shkojn tue bredhė
merri edhe ylberit e lashtsisė
pik mbi gur e dhe t shqipnis
lsho mbi mbi letra t qeverisė
edhe rrjedhni n' krue ,t shtetit
siq rrjedh faqja e fundi i detit
pini prore mbi qati
mbi ndergjegje e mbi ,etni
n' gur e dhe ku i thon shqipni
neper lule e ,n, poltrone
pikni n,bina e mikrofone
e mos leni kend te qetė
gur as druj as as komb as fletė
deri sa zgjimi t vjen ne jetė
pikni pikni vargje t 'mija
n' maje pende qe lshon dija
ah trokit n' per fise t,mija
thirri shpirtrat mir e leht
shum ndergjegje qe jan fjetė
thirr shqiptar n qoft se ka mbetė
kund per farė me ndjenj t,etnisė
thirri mbar gjithkah djelmnisė
lsho kushtrim mbi dhe t' shqipnisė
n ,komb e fe n' dinė,e imanė,
n' katolik e musliman
nder jehov e dervishjan
shkundi pikni n' faqe e n' ballė
pikni n' dhe e gurė e zallė
kjani vargje n' pend e mallė
ndoshta shkundet ndoj,shtegtarė
ndoj ,nenpuns a pushtetarė
ndoshta shkundet deputeti
lagė ndoj zemer me uj shndeti
lmoe ma mir se, q, e , lmon ,deti
lmoe o varg e bjeri n, faqe
pik e prek n' ngatrresa e gjaqe
lshoe at lang si manushaqe
pik o varg si loti i yllit
si lang shege,n, rranx te pyllit
mbushi shekujt ,,me progres
shko e pik,mbi interes
pik ku u qthuren fjalė e besė
pik e thirr me i vaj te lehtė
merr nji dridhje ,si nji fletė
kur tu u tha kah vjeshta ,qanė
me ngadal drurin e thanė
pik o varg rrjedh me maje
penden time e boten qaje
qajė ndergjegjet qe po myken
qajė moralet qe po ndyten
bjeri n' pika n,mollza ,shtetit
gjith piko si ujt e detit
pik mbi fusha t' bereqetit
pik O varg mbi ara e vrrije
pik si lot ,ne ligj shqipnije
n' kod e sjellje qeverije
pik e rjedh mbi pushtetarė
mbi priftri e hogjallarė
pik,e lsho,kushtrim kombtarė
dil o varg me penden time
edhe shetit neper blerime
gjithkah shkon n 'flutrim bilbili
mbledh n' per flet leng karajfili
n,lul arome e, trandofili
mbledh do leng n' per druj,e degė
kerko caqet,shteg me shteg
shkund e dridh,zemrat t, njerzisė
dil e pik n kuvend t shqipnisė
vargu im ty qe t, kan lidhė
e,s, po ka shqiptar qe ,t,zgjidhė
edhe pse ti me fjalė hane
me fjalė shqipe t' tok's dardane
me shqiptare ket gjuhė nane
ah piko shartou me eren
portat t ,ftofta t kan mbyllė deren
pik o varg e shkrij qdo murė
pik mbi zemrat qe jan gurė
lshoe qerpikun ,me pelhurė
me at pelhur e qerpik,nuri
me at lot porsi biluri
me at shartim me me gaz ylberi
pik o varg me at lot nderi
shtroe diellin shtroe puhinė
pik,e ,e ngrite n' zgjim shqipninė
preke n ,fije lage n' ballė
rrshqit,me dhimbje n' gurė e zallė
preki strehtė e,prek qati
kabinete e ,ministri
ik gjithkah permbi karriga
dridh vajtueshem n, caqe t ,liga
deri sa n caqe ,tu preksh hapin
prek harbutin prek satrapin
prek o varg gjithkah n qeliza
merr ato erna me puhiza
T' lehta lule merr me vete
prek n' per ligje e adete
lidhi mir n' kurriz e n' shtylla
zbrit nga qielli si zbret ylla
e at shendritje ,me at qerpik
bjer mbi pare e metelik
pyeti shkollat e me dijetarė
fol me msues e me fetarė
gjithkah fol me komb shqiptarė
dilni o vargje e shkrini ,n pendė
pikni ,rrjedhni ,rend me rendė
rrshqitni faqeve t' historisė
mblidhni faktet , e drejtsIsė
hapni zemrat shkrini porta
bjerni gjakut kah aorta
neper deje e kah ngashrimi
nxitne gjakun,kah gufimi
nxitne shpresen per kah vlimi
shpresė e thirrje n gjuhė e dnesje
pik,mbi thojza e pikė e presje
pik mbi fjalė pik mbi kontratė
mbi mallkim e mbi uratė
pik o varg o me at lot
bash mependen n' muej e mot
deri sa i dit te rrjdhsh n' per shtegje
rruges t ,vyshkun mbi ndergjegje
mbi ndergjegje te pushtetarit
dridh at gjak te lavertarit
edhe t mbjellsit e' t 'korrtarit
bjeri o varg ti bashk me eren
kerko besė drejtsi e nderen
kerko lugjeve n' per ahije
pik,currilas,neper dije
shtrou nga i herė n'pushim nen hije
n,hije flladi e 'n 'hije blini
merr lot ibri e merr lot drini
mer n' burime neper kroje
lot njomsim,per at gjuh goje
mandej mirė kur t jesh freskue
vazhdo varg rrjedhshem me shkrue
penden time tue lakue
ec e ec mbi shekuj t , shpreses
kerko rrug t' mirsis e ,t, beses
kerkoe shtegun nder lugina
ujt e kthjjellun n' per zallina
piko varg me lot prej bune
bjer mbi hile e kurtha dhune
bjer o lot ti per mbi kulla
dridhi gur e dridhi tulla
dridhe at gjoks gjithmon tue dnesė
thirr shqiptart n' pajtim e besė
dil o varg ne gjuhė t' shqipnisė
me pend t'ė mija t' pashterrsisė
qe nuk diten kurr me u ndalė
tue lshue gjame lot te valė
tue thirrė qikė e tue thirrė djalė
burrė e grue e shum profile
tue thirrė lule e karajfile
tue ecė n' male e' n 'lugina
tu lmue fletė n' lisa e 'n' qetina
tue prekė hanen tue prek n' shekull
diell,e qiell tu prek ne vetull
pashė at zot o vargje t' mija
m' thueni sot ku rrin shqipnija
ku e ka logun ku e ka cakun
kah me kend lidh fis e gjakun
kah po shkon,me ballė e rrudhė
kush po i jep urdher e udh
kush po e nisė ne shum drejtime
kush po e mson ne t' pista krime
kush po e len gjithmonė jetime
kjaj o varg qe del prej shkrimi
kur t' bjen dielli kah prendimi
kur t' vjen lindjes kah agimi
kur ti lshon rrezet kah shpati
kur me shkop te del lugati
me tallavė me dirigjue
nisja varg ti gjam me lshue
gur as dhe mos le pa i gjue
si trupshkurtit si shtatgjatit
si demonit si lugatit
gjuej me lot e gjuej me zhgjetė
se shqpninė po e thajnė ne jetė
her lugat e her demon
nuk din shqipja kah po shkon
vargu im ti qe mbledhė lot
her mbi shekuj her mbi mot
rrshqit nji her mbi parlament
mbi ministra e president
bjerju n, zemer e n, qerpik
bjerju n ,hile e' n' kamgjik
mbreht me teh porsi qelik
edhe n' kthina te errsires
hyn n ndergjegjen e shkretires
Me dritbardha t,qellim mires
mbjell aty ndoj lule a shegė
hapin t' lotit shartoe n degė
n' fletė e trupa ,n ,mollė,e ftue
n' lang qershije nis me shkrue
deri sa mirė ta ken kuptue
si pushteti e qeverija
se ne lot na u mblue shqipnija
se jan myk ndergjegjja e dija
se jan prek dmart t 'kurrizit
me ato t' liga prej kokrrizit
qe ra ne akull ne qdo fije
ka prek breshri deri ne ije
ka ra akulli n' shtresė njerzije
prandaj varg ti me ato lot
qe i ke mbledhė n' per muej e mot
pak prej qeilli pak Prej dielli
pak n' currila n' pranver prilli
edhe n' lumej qe n,lot t' kthjellimit
ndryshojn helmet e pelimit
prekun thell qelizat t' krimit
bien tue lmue n' per molekula
diell e hanė ju japin vula
kur ato vargje plot leht n pika
t 'shkrijn ma thellė se galaktika
thell ti shkoj dheleve t 'genit
si ai fyelli n' majė t 'shkelzenit
kur e ndrron tingujsh baresha
kur blerueshem ajo veshja
e gjelbrimit n' per ato maje
mallit t' fyellit t' del me vaje
edhe shkon zgjimet tu i prekė
rruzave t' gjakut shtek me shtek
vargje t' mija t' bukurisė
ne lot yjesh ju qendisė
bjerni pra n' faqe t' shqipnisė
bjerni bjerni ju pa pra
lidh bashkimet qe jan nda
me gjak yjesh me i pikue
damart shqipes me i saldue
qė jan kputė e shpartallue
gjithkah ne ara e n' ledina
e shpernda neper djerrina
vargu im qe s' po mbarohesh
n' rreze dielli qe po lshohesh
her lartsisė her me krih ere
her me kang si ai zog vere
ti qe mbjell ne inde fjalė
njerzve n' ndihmė qe don me u dalė
ti qe shekujt don me i ndalė
me ato germa kthina kthina
ti qe lmon lugje e gremina
ti qe deh fletė e ahina
me puhi qe bashkon fjalen
m,thuej ylberat ku do t' ndalen
me pi ngjyrė n' curilat tu
m' thuaj varg ty kush tė ka shkru
kush t ,tha lotit me piku
,a,t tha dielli,a,te tha hana,
,a,po,,t,dhimbset shqipni nana
pse ty varg,po t bjen,kambana
gjithkah thell rruges t damarit
tue t' prek fort rrudhat t ,shqiptarit
edhe hallet tu i vajtue
deget e fiseve tu i qortue
tu i prek kodet me hartime
shkolla e rrug,tue dal n kerkime
veq tue kja per rrugė t' suksesit
tue prekė n ,thelb, te interesit
n' per qdo deg qe e ka njerzija
n' per qdo hall qe e ka shqipnija
per kah plani e kah sistemi
varg i im o lot mehlemi
po thon shekujt sot ku jemi
ku e kemė udhen e ndertimit
kush po e then ligjin t' betimit
kush po e Qet ah normen shtratit
prenė betim te hipokratit
Kush po e plas palcene gurit
aq kurvrisht tu i ndjet ushkurit
kush po e shton llasen te t'ligen
gjith me brryl tue msy karrigen
Kush po lshon mallkim n per fe
per me i nda ah gur e dhe
bjer o varg aty me lot
bjer mbi luft e mbi barot
mbi korrupt qe grryen n' per mot
qe pamshirshem thanė kopshtije
qe stagnon fushat me dije
nuk len dije me u gjelbrue
me qel flet as me lulzue
bjer“o varg aty me lot
bjer si dje bjer si sot
edhe n 'shekuj qe vijn n mot
mos le kund me pend pa ra
merri diellit lot hua
sharto rrezet e' bjer n' va
n, va t ,kthjellimit nder livadhe
pik lot t' vogel shkrij drit t 'madhe
shkrija ato maska dridh pengesa
rrxo intriga e interesa
drejto ura e lakesa
mbledhi bashk rrezet e beses
bjer mbi akte gjithkah shkreses
dridhi mases e qdo shtreses
mases shtreses popullore
varg me varg me gjuhė arbnore
me lot yjesh n' pikatore
me gjuhė shqipe qe e lshon pendes
me at kthjelltsi te arsye e,mendjes
thirri drejt per kah bashkimi
rrymė kah lindja,e perendimi
e saldoj' t #kputurat fije
me ato lot me fllad e hije
shko n' per shkolla dije m, dije
pik ne gjak te fakultetit
lidhja shpresen n' hap t' planetit
edhe ati universitetit
universit e kah ka dije
falju lot e varg shqipnije
t 'pendes timet holl si fije
se ajo penda e poetit
qe ka ngjyr sa ujt e detit
me ato lot qe i bjen termetit
ka me dridh gjakun nder deje
kur t' pikon n' mes kombi e feje
tue lidh paqen neje neje
pik per pikė penda e xhelalit
si currili n' gurra t 'malit
pik e bjer gjithkah qellimit
zgjo ndjesitė e mallengjimit
n' per qelizat e njerzimit
edhe thuaj ne gjuhė t' shqipnisė
kto jan lot,po te gjithsisė
qe i thrrasin veq mirsisė
paqes n' tokė ndergjes n 'dhe
lshojnė kushrtrim nder kombe e fe

POETI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA
VAZHDON Me VARGJE POETIKE liriko epike te kohrave sot
DHE PERSHENDET LEXUESIT


lexoni tregoni shkut shoqes
pershendetje lexuesve shqiptarė
Vėrejtje: (0%)

lirik
06-03-07, 23:32
Ikja ne per dhe

shkruan xhelal ferizi

neper dhena te huaj ika,
me shum shekuj ngarkue
duke me perplas per dhe
barra e ndergjegjes
dhe e pendmimt
shigjetat e ngulura,ne shpirt
varfrin tue derdh me lot
hapin dredhas ,tue zvarrit
vetvetes tu i than,kopil i truar
me diell belbueshem tue fol
ne shpinė pendimin

vet me vete gjuhen
merin shekull mbi shekull
ne mes te botkuptimit pa cak
pendesa plot penden pa ngjyrė
i larė e i shplarė me gjak
i shprishur ne halle e fytyrė
syrin,armik te gjith botes
fytren te rrexuar per dhe,
kombin te lidhur n zingjirė
mohimin,nan e babė
me vete vetminė,
dashurinė te pashkruar si rrisk

kafshimin neper zbraztira terri
buk dhe ujė lotin
fjetjen qiellin me dhe
nxemjen boren dhe shiun
robrin kemishė trupi
skamjen gjak neper damarė
fatin katran i pandarė
gjymtimin,pa e leshue prej dore
penden shpresė
e leter qiellin
lutje me sy kah perendija
ndihm e vonuar pa ardhė
shkop ballancimi tue mbajtė
penden jetime ne gji
e diellin baraspeshė
kembet nepr gurė thy
europen e akullt tue msy
anen duke ma marrė torturat e jetes
pa ngjyr e pa mbshtetje nde r fise
urrejtjen e dashurinė binjake
pa plang pa atdhe e hise
pa i ndarė prej shpirtit te coptuar
me lak duke dashtė me furė
vetveten dhe materjen e levizjen
pa dit kah esht ma mirė
ne mbytje apo ne shpetim

balanca qe me rrexojn

her andej e kendej me premtime
qfar shpresash te perziere
shipnen atdheut her cakut kthye
poet i etshem per te nemur
e per te bekuar gjithqka
e te gjitha
fundin duke e kerkuar
me ngulm
syt mi shterri kerkimi
sherr kahdo duke herrė
me atdhe qe s# te don
i denuar perherė
siszifqe qe loton
dashurin iluzion
pa lindur akoma
destination qe ne embrion
deshton
me borė e shi ne luftė
sa e parabart beteja
me buken enderr
varfrin harren zemre prore
ne shppine shigjetat e pabesa
me mishin per kanibal gati
dark e dreqit o shqiptarė
kah po te prin lugati
kah po te ndjek taksirati
keshtu mendueshem per tue pa hanen
ftoftsisė tu i dhuru dridhmene gjamen
e bores deri ne zog te kėmbes
mikpritjen dridhshem ia murmuroja
neper belbzime kur dhembet shtrengoja
kepucat shpresa te lagura
qorapet grimca shtjerrrane
buken hall ne qdo hap
kujtimet me benin zap
her shi her ftoft her vapė
larg dheut ndegjegje tue bre
larg diellit me mbshtetje pa u nxe
i ndarė me kombe fe
kryqet gjithmon tue qeshė
etninė e lecka tue perqeshė
e un ne goj te tyre n besim
kah ikja me rrug pa mbarim
me shpinė prej kombit tim
kah goja e tyre me ballė
tue dnes me gjak ne zallė
qerikun e syrit tue kalėllė
prej shterrjes p i pik uj
i shprishur kah dheu i huaj
sa shum sa shum pun e kotė
o penda ime me lot
autori
xhelal ferizi nga Mitrovica MERGIMTAR I IKUR
GJAT KOHRAVE TE NDJEKJEVE POLITIKEVėrejtje: (0%)

lirik
06-03-07, 23:55
--------------------------------------------------------------------------------
Guret e Heshtur


Po heshtin kudo guret , e nuk iu del fjala

edhe pse un me copa te yjeve gjithkah ju bej te fala,

Athue i ka mbyt heshtja e vet ne ket mjegull

kur vargu im ,shkrin qdo gur e qdo,tjegull

e qajn bilbilat kudo deg me degė

ne lot po shndrrohet lengu sheg me shegė,

e un kahdo me varg i biri i shqipnisė

turr po i thrras dijetarve e turr gjithkah me i,nisė

vargjet t mija n lot e kahdo kushtrimtare

por su gjet kund gjuh e su gjet mshir shqiptare

vargut tim nji lot as kund nji shpres me ia falė

jo su gjet kund qik e jo su gjet kund djal

thue se ne gur e ne heshtje te gjith,me jan veshė

thue se me akull neper gjak jan vesh

se loti i vargut s po i duhet ma kujė

ma shum po iu duhet ah ai urdhri i huj

se mund te digjen germat qe hanen e kan tha

kund su gjet nji moter e kund su gjet nji vlla

me e puth ne ball germen time te arit

nuk u gjet ndoj bi as ndoj bir i shqiptarit

e keshtu ne gur u kthye thon gjithkah shqipnija

gur mbi gur jan shtrue ah fiset e mija

per rreze ma kush ,nuk shpreh ndoj gzim dehtarė

jan dhan mbas vrapit te gjith si do gjahtarė

me i heshtje guri e me gjuh qe s merret veshė

vrapojn kush ma par me lakmi me u ndeshė

tue shkel permbi vargje qe po qesin gjak

kush kendon si sorr kush,qyqe ne ogjak

e , ,ecin,e ecin me thumba shpues mbi diell

dise me kok posht disa ecin n qiell

por kush ndoj fjal nuk e merr qe esht falas me e ble

disa blejn tallava e do tjer blejn fe

e kush ndoj vrap t pandalun e turrun si furija

qe shkelin mbi ato lule qe i ka mbjell shqipnija

yrysh mbi iqkure e kush bjen n litarė

disa bien si hutat me fat mbi thesarė

e turren disa tjer me gri e me pre

pa kqyr kund per gjak e per lot qe bien rrke

e un me varg te urt nga i her kur ju dal para

qe i thrras me mbjell paqe e grun neper ara

me mbjell rrush e moll e qershi e dardhė

se dita sot shqipnis ndoshta i ka ardhė

me qen ma e vyeshme se kurr ndonjiherė

me i qel ndonji gaz me mbjell ndoj pranver ė

e un kur me varg vrapoj si bilbili

ata kurr s m dhurojn ndoj fletė karajfili

mbi zall as mbi dhe “s 'm' lejnė me flutrue

as kurr ndonji krah ndoj filiz s m kan shtue

veq nxjerr e 'tha mi kan mbi hapsir

qe un ne flutrim te mos dukem i lir

pse kshtu o orrla qe kend qiellit s' leni

mbi krye bilbil me pa nuk defreni

as keng e vargut s ju shkrin neper mote

a thue bilbil kjo s' esht toka jote

ku me zbrit ne fole nuk t' lejn gjeraqinat

per ty kjajn zymbylat e kjajn kanarinat

e sqepi yt lotit qe i pik neper vija

biblil a thue ty pse nuk t don shqipnija

pse qerdhes tende ike prej foleje

a thue dole kombi a thue dole feje

qe kengen s ta duan e s ta duen as cicrrimen

as vargun e lotit as te shekullit cingrrimen

qe ti ne qdo germ i thrrret per me u zgju

e ata ne gur tash ma jan shendrru

s te ndegjojn me bes s te ndegjojn me hall

vargu yt po qan permbi gur e zall


e at lot tendin po e pin zallina

germat t 'jan ba vuejtje qe po ti pin stina

ik o i mjer poet e shterr dete e dhe

se t jan mblue guret e t jan vesh me fe

dikush vrap tatpjetes e dikush drejt prronit

disa hije t zymta disa brym rreth ftonit

qe nuk ju bjen dielli as rrezja e askujė

disa n vend te gjakut tash jetojn me ujė

a thue kshtu n ket gjuh don me vdek shqipnija

se n ket heshtje t zymt vyshken fiset t mija

e vargu im qe dnes e udh i lshon hapsira

nuk qendiset n stin as te ajo ma e,mira

ikni vargje t mija ikni merrni dhe

pertej fundit t fundit ku s ka kombe e fe

se edhe me kja ju me bekim t qiellit

se edhe me u vesh ju merreze t dielit

se udhe me shndrrue ju vet n shtat t ylberit

se edhe me qen vet shejtnija e nderit

veshin ma s ta vejn ata t bijt e gurit

se ti s shkon nen dhe siq shkojn t bijt e urit

se kto vargje e germa qe flasin me qdo akull

ditet kur te vijn yjt kan me ra shakull

ne secilin varg kan me i fal lot ari

e me i fal ket heshtje qe se kan nga i pari

kurr s kan per ti fal qe u veshen me ket petk

se i kan marr kaparet e i kan marr lekt

per tu kthye ne heshtje per tu kthye ne gur

humben gaz e shend humben drit e nur

pse kshtu u zbeh e venit shqipnija

e tash s po ka mikpritje per vargjet e mija

askund nuk iu shtohet fleta as kercylli

as nuk i don fush e as nuk i don pylli

se kund diell nuk nxen n kta klorofila

se nuk ndjehet keng nuk ligjrojn bilbila

ikni vargje t mija shkoni n tjera dhena

se nuk ka ma zemra se nuk ka ma krena

qe ju mbajn ne gji qe ju duan krah,hapur

se guret me ferr ne valle jan kapur

e ksaj valle e vdekjes i thon n gjuh te mjerė

ikni vargje t mija gjeni bibil tjer


se ktu n ket fole s flet kush per shqipni

se gzimi esht shterr se loti esht pi

e ju kur te shkoni kahdo n gjam tue kja

s keni me gjet moter s keni me gjet vlla

se n per dhena tjera gjuha s ju kupton

keni me u struk n skuta jeni lindur vonė

ah vargjet e mija pse doni me i tha

pse po u vyshk mjerimi a nuk keni vlla

a nuk keni nan a nuk keni shoq

m thueni vargje t mija keni mbetur troq

neper gur e dhena me mall tu u vardisė

rreht hijeve t ftofta pa ndoj gaz t shqipnisė

e per n fole rrug nuk jen tue gjet ė

atje s po ka rrenj atje s po ka fletė

ku ju mund te gjeni ndoj ushqim a hije

as nuk keni shpres as nuk keni fije,

ku me u kap n ndoj kopsht a n ndoj trendafil

thue se gjuh e juaj kendon per tamil

mosni vargje t mija mos shtrydhni ma lot

mos kjani n per mue e mos kjani n per mot

se kur guret prap ,t behen me damarė

gjak keni me qenė e shpirt per shqiptarė


XHELAL FERIZI SHQIPTAR KOSOVARė
NE MERGIM

KONTAKTI ME KRIJUESIN MERGIMTARė
ish i burgosuri politk dhe poet krijues nga diapsora
i shkeputur nga vendlindja qysh ne veitin 1981
deri me sot 26 vjet mergim ne dheun e huaj
i harruar nga te gjithė larg me izolim e bojkot

kontakti me autorin e vargjeve
me imeil

[email protected]


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

vargjet guret e heshtur me ket titull autori xhelal ferizi nga Mitrovica
shkruan vargjet GURET E HESHTUR
fjla esht per te gjith ata qe heshtin shqiptar apo ata te tjer qe bejn sikur nu ndjejn as nuk shohin per veprimet e tyre te pa ndjenja
poeti ua kushton keto vargje atyre qe jan si guret e heshtur dhe te ftoft ndaj humaniteteve e pergejgsisė ne shoqeri , ata jan te hethur dhe pa ndjenja si guret e heshtur dhe te ftoft ,prandaj bota ka ardh sot keshtu edhete shqiptart qe jan ba si guret e ftoft te heshtur,Vėrejtje: (0%)

lirik
07-03-07, 02:18
Si Heshtin

Shkruan Xhelal Ferizi

Shiheni O Vargjet E Mija Si Heshtin Kta Me Mish E Me Gjak
Qe Jan Edhe T E Mbshtjellur Me Lekurė
Shihni Zemrat E Tyre Te Mbuluara Me Kapak
Me Dry E Te Kpututra Me Urė

lirik
07-03-07, 13:35
Monolog i shekullit


shkruan xhelal ferizine ket shekull,kush ma teper me veten flet
se poeti,qe,kerkon,shteg e fjalė
kujt ma shum loti i pendes i rreshqet
kush ma rekord ne ket shekull ka dalė
nėper etje kush ma shum u tha dje e sot
per nji pikė shpresė e cak ,e do te thahet
si poeti qe me penden neper mot
edhe per nji pikė krijim shkrihet ,i valė
pervlim ma te madh kush ka o det
kush thithė me pend si ai vet
si ai kush me fjal caqet i godet
kush me vetveten ma shu flet e me pend
se poeti qe din me u tha
kur hasmit i thot, pajtim e gurit i thot vlla
penda kujt ma teper i rrin ngjyr tue kja
kujt ma teper penda ngjyrė i pikė
kujt ma teper koha n per kerkime i ikė

kush ma shum ka mbjell iluzione,ne gjak
lirinė,ma teper kush e deshti,te kristalt
e lulen,me qehre te allit
kush ma teper n' pend ,i ushqeu fjaltė
e, dhe e kokrrat,e zallit
e me to kush ndrroj gjuhė
e fjalė monolog
duke i nxjerrė shprehjet prej vetveti
e fjalete luleve te natyres
e fjalet nga ato kaltrina deti
kush vallė kush

Me fjalė sikur poeti
Monolog rrymueshem ka perqu
monolog,qe,n gji,aq fort me ka pervlu
si me me ra i vluar ujt e bot,s ,e deti
dialog , me veten,monolog me veten
se fjala s, me ecte ne ,udhė
ah pend monologe,kur po e gjen te shkreten
pasqyrė te jetes pa rrudhėpoeti xhelal ferizi,nga MitrovicaVėrejtje: (0%)

lirik
07-03-07, 13:57
Mos e merr penden ne dorė


shkruan xhelal ferizi
KRIJUES NE MERGIM


Mos e merr penden ne dorė ,nese me varg nuk flet
mos e merr penden ne dorė nese nuk,i,jep,kuptim,
mos e merr ne dorė penden nese me pi nuk i jep si det
mos e merr nese nuk,e mbushė me meditim
oh mos e merr penden nese nuk e shtynė ne cak
nese secilin varg,nuk e infuzionon me gjak
mos e merr penden nes e nuk e mbushė me diell
mos e merr nese nuk,e lshon n' per qiell

jo mos e merr penden nese ,nuk lshon ngjyrė
mos e,merr penden nese,, s gjen menyrė
si me e ushqy n' rreze qe me mbajtė shum dritė
si me e njomė kur t, thahet,n,fjalė si me e ujitė
si me i gjetė “ndoj shteg si me mbajtė ne vlim
si me e,msue me pi,sherbet e pelim
mos e merr nė dorė penden nese secilin varg
nuk e shndrron,n,jehonė qe te ndihet larg
mos e merr n dorė penden qe nuk te ndegjon
kur ti,kah vullneti,udhen e,kerkon
mos e merr n,dorė,pendenqe, ne,gjuh,nuk qet,
treguesit,e,kjartė,pikcaqet n ,planet
mos e,merr ne dorė penden qe nuk pin n ,qdo krue
qe ne shpirt' t, ylberit,nuk,merr,art,me shkrue
mos e,merr at pend nese s, je poet
nese ,nuk shterr dhe,gur e qiell e det
mos e,merr,n,dorė,penden qe nuk e mban n' gji
si nje shpirt te shpirtit si nje shkop ,magji
mos e merr n' dor penden nese s' je poet,
se ne per teh te pendes,n,per deshtime rrshqet,
mos e,merr penden ne dorė nese e,len ne udhė
nese ,nuk e mbush ne diell e ne aromė
mos e merr ne dorė nese s, ja njeh qdo rrudhė
edhe dehjet ma te thella ne komė,
mos e merr ne dorė penden magjistare
qe te nxit n,per rrug,qe, jan shum ekzakte
mos e merr ne dorė nese n,gjuhė amtare
nuk e vlon,ne shekuj,nuk e lidh me fakte
mos e merr ne dorė penden mendjehollė
qė telat ma hollak i perqon,si fije
nese n, maje te sajė,nga nji shekull shkollė
nuk e mbushė,nga i glob,qe i rrejdh gjithmon dije
mos e,merr ne dorė penden e pashterrun
kur nuk ke,ne gjak, ndoj flakė
neper nektarė yjesh,qe ne qiell rrijnė vjerrun
ne thithje poetike ,me u plakė
mos e,merr ne dorė penden e pa anė
qe ma e gjer se qielli hapėron
mos e merr ne dorė qė# s, dridh diell e,han
neper lot,te dheut,bashk me te' s, noton
mos e,merr ne dorė nese s' flet me pendė
nese gjuhė e kod,nuk ja din
mos e merr ne dorė,nese neper mend
cak i saj,i fundit e arsye s, t, rrin,
mos e merr ne dorė,pa qenė n,lkurė tė, sajė
pa u ba si ajo vet
mos e,merr ne “dorė kur ajo n, gaz e vaj
me ty at gjuh nuk ka gjet
mos e merr ne dorė,kur ti nuk ja njeh
as nji tingull melodik
mos e,merr ne dorė penden,qe nuk shkrehė
e nuk unjisohesh si nji curril optik
mos e merr n' dorė penden ,nese n' per qdo bari,
nuk pikon me penden ,me gjuhen e sajė
si ai shiu i kthjellun kur pikon,kur bie kah behari
bashk me qesh me penden bashk me u 'nje'' me vajė
mos e merr n' dorė penden,qe esht aq e hollė
nese nuk ja njeh te gjitha gjuht,t pa skaj
nese qiell e dhe nuk te jan ba shkollė
qe nuk nuk ti shterrė penda,kur bie nder djaj
mos e merr n' dorė penden nese nuk je pendė
nese penda ti' nuk bahet
nese ngjyres t 'sajė,nuk din me i dhan shend
kur ajo neper lule t' shperndahet
mos e,merr n' dorė penden nese ,,s ,je magjik
nese krih nuk ke per flutrim
mos e merr n,d orė penden ,se, tragjikomik
mbetesh si n, teater,perdredhur ne aktrim
mos e merr n dor penden nese s ,ke burim
q e nuk shterret as kurrė
mos e merrn dor penden nese me ngurrrim
i shkon pritueshem ne gurrė
mos e merr n' dor penden nese s 'bjen mbi fjerė
me secilin varg e fjalė
mos e merr n' dorė penden ,nese s, je si erė
me lmue me varg qdo fletė nė, mal
mos e,merr nė dorė penden nese nuk ke ,asht
e kafkė qeliku e shpresė
nese nuk e njeh qdo nisje te lashtė
dhe t' pavdekshmen qe vjen koh pa besė
mos e merr ne dorė penden t' pafundsisė
nese n' fund nuk shkon me te
mos e merr ne dorė penden e mirsisė
nese gjygj mbas saj ne shkronja s, din me pre

mos e prek me dorė penden magjistare
qe nuk njeh askund kufi
mos e merr ne dorė nese e shndrron nė vrastare
e paqe nuk i jep me pi

poeti xhelal ferizi nga Mitrovica vazhdon me poemat dhe vargjet e,tijVėrejtje: (0%)

lirik
07-03-07, 15:41
Kur vdes mirkuptimi

shkruan xhelal ferizi
vargje nga mergimi

Kur vdes mirkuptimi
lind i zi mjerimi
lind e zezė , ajo nata
lindin mjerimet e gjata
lindin smirat e ogurzeza
lindin perdet e zeza
e zemra mbetet pa gjak,
mbėshtillet udha me lak
kėputet rrezja udhės pėr nė zemėr
sulmohen ėngjujt me emėr
vritet e urt' pafajsija
pėrthuret e shtrejt' liria
e shekujt mbėshtjellin me tė zi
shpirti pėr shpirt mban mėri
e kurthat lodrojn' tinzare
lulzon paudhėsia barbare

titullin e ka shkruar xhelal ferizi
mergimtari shumvjeqar

ne qdo punim timin me duhet ta shkruaj
emrin mbiemrin per shkak te identiteti
sespe jam me emer te vertet ne forum
dhe per shkak te permbledhjeve
kjo esht arsyeja besoj se me kuptojnė lexuesit
--------------------------------------------------------------------------------

lirik
07-03-07, 17:22
Mė ndoqen

mė ndoqen nga i imi dhe
ardhacakt nag ana e anes
qe erdhen me pushtu' shqiptar e me ble
Shpirta te ligj,per sherbim t' pansllavianes

PASTAJ ATA ME VEGLA SHERBEHESHIN
me mashat e zgjatura me dy krena
gjarprisht kafshonin e zgerdhesheshin
sherbenin per pushtues si legena

ma moren hisen e babes
me mbollen varfri ne prag
me ndoqen me djaj te valles
qe luhej me masken cak larg

me vjerren ne varfri t perjetshme
hisen e gjyshve ma shkelen
me lan si nji leck te pavlefshme
sa lotin djallzisht ma mjelen

si kafsh ma keq na trajtuan
me bab e me gjysh e stergjysh
sa motet me gjak na i shkruan
me burgje gozhduar me ndryshk

token u shperndanė tradhtarve
megjat i ia shkruan kolektivit
na treten kah rruga e hstegtarve
tapinė na e hoqen arkivit


na i moren makinat e drithit
na lan me duar thatė
na shkeli kjo farė e hithit
e ardhur nga shekujt e gjatė

babain e mbyllen ne hekur
e lidhen te gjallė ne gurė
na lan te gjall por te vdekur
n varfri pa ara me grurė

o zot qfar dhimbje e madhe
me lan gjithmon pa atdhe
pa toke e pa livadhe
me mund qe ishin ble

a thu kush token e te parve
e gzon sot o lajmtarė
se letrat na mbshtollen sirtarve
t ngatrrojn nmes vete shqiptarė

o imi baba qe tash n dhe
me ehstra je duke u tretė
qe kishe besė e fe
qe ishe puntor ne jetė

ti ne shi e borė neper male
me kali kalove shum pyje
e vrapin ne tregti se ndale
ne netet e shtergates pa yje

nga shkodra shkupi e gjakova
mallin tu sjell per n veri
me kali n,per,udhė kah kosova
per toke per mal e per vrri


sa shum neper udhe je munduar
ke sjell shum arie tabak
per ne ti je flijuar
por s' te lan te prishtit me gjak

AQ SHUM KISHTE PASė HAFIJE
AQ SHU KISHTE PAS MIZORė
TE LDIHIN PER DRURIT ENE IJE
TE BIBIN ME SHKELMA E DORė

ME DIPQIK TE PUSHKES NE KOKė
NE EHSTRA NE VEHTE NE BARK
TE LARGUAN NGA MIQ E SHOKė
TE MBAJTEN NE TE DJALLIT QARK

pastaj ta moren vatanin
token me megj e me gurė
te leshuan ne shpin satanin
ty qe dehshte flamurė

u rritem pastaj te ikur
prap burgjeve edhe ne si ti
sa loti e gjama ka pikur
por prap se prap pa tapi

o zot sa shum tradhtari
atje kish pas qenė ne sherbim
po ku ishe o Adem Jashari
se toka kerkonte pastrim

na thanė na vranė na shanė
na ndoqen prej hises tonė
as gjurm as tapi nuk na lanė
o tok toka jonė

ah sa shum na kan marrė
me dhjetra e dhjetra hektarė
na lan ne varfri e zvarrė
na ndoqen si mergimtarė

o zot po ti kur krijove
tokė e gur e dhe
tradhtarin pse e ndertove
e n diell pse e len me u nxe

se si po na u sillka bota
dikur per bashkim e vllazrim
na ndoqen na lidhen n peer rrota
e sot ,spiuni ś be trim

u ba hafija,e tardhtari
i madh besa patriot
qe dikur vraponte ma i pari
te udba ,o i madhi zot

ata tash tokė kan me gzue
te paret kan me dalė
atdhetar besa kan me u shkrue
me vepra edhe me fjalė

e ne te ikur se te ikur
ne dhena te huaja me u tretė
pa shpres se per ne ka me pikur
ndoj fat sa vesa ne jetė

token o token ja moren
babait te mjerit fshatarė
nga dhoma naten e nxoren
ne dimer neper acarė

e nusen e re ne shtrat
ia la m elot ne sy
ne terrin e nates s e gjat
dehsten te gjallė me e thy

por te lumt o babai im
kock e fort ke qenė
qe besa edhe shum ishe trim
per ty me shkrua ia vlenė

kah ecshe ne mendime n per borė
ne dimrin e zi mjeran
te sillnin kundak o gjorė#
por su theve njiher o vigan

ne kemb te dreguan gjithkah
zbathur pa kpuc neper borė
e thue s ejan dalq per gjah
te hstynin eluanin me dorė

pastaj ndaleshin her pas here
te thini me hap nje varr
por ti si nji plumb mauzerre
fjalen ua ktheve si zharė

as ysri s tutremb nga armiku
qitni o te ligj ju ke thanė
me eshtrat e tu si qeliku
qe ti lindi drenica nanė

vertet farė e trimave
jeni vertet si krahinė
se trupin e shpuar prej vrimave
e nuk nxore asnje bertimė

te thernnin me majė bajonete
te sillnin ne kokė me dajak
donin me te nda prej jetea
poor s te luante qerpik as gjak

gjat luftes s e dytė botrore
sa shum neper rruge e gjatė
n goditje e rrahje mizore
ke ec ne te errten natė

zbathur te kan detyruar
me ecė ne per ato ngrica
e bora o zot n shtresa shtruar
ne dimrin qe e kishte drenica

vujate aq shummsa guri
te moren aq shum edhe tokė
per gjuh e shtiz flamuri
per shqipen me flatra e dy kokė

te ndoqen pastaj nga hisja
te moren qypat me ari
varfrisht t u shkrua nisja
o trim o zemer shqiptari

tapijat ti moren bashtinat
e arat e fusuha te pa ana
ti lan vetem djerrinat
sa shum ka vuajt edhe nana

na lan per buk te gojes
ma teper se tridhjet vjet
udbashat e shkrumbit e plojes
te bijt e djallit vet

o zot se q na varfruan
o zot sa token e lira
te gjith pasurin na e rrafshuan
se bashku ata djaj e vampira

ikem pastaj ne qytet
nji jet te zezė me qira
varfris s ezvarritur ne jet
e nana me lot duke kja

keshtu na ikte jeta
se token na e moren ne fshat
me kujtohej ajo nan shkreta
qe aqante ah dit dhe nat

o udbe mizore makabre
me gjith spiunat tradhtarė
ti o krymja qe shum larve
ke lan akoma nder shqiptar

ke lanė kto larvat tua
ke lanė te krymt me ndergjegje
por toka e babes mua
me takon n qdo pllemb e gur megje

se babai im i gjori
neper nete e mejra me shi
kaloj edhe bjeshk qakori
me kaline tij dori

me ble at tok plot halle
me pru edhe mallra nga larg
kaloj shum gur e zalle
ja moret ju vi e varg

nuk merret toka e stergjyshit
pse ju per kolektiv
e dinit o klysh e klyshit
oq ej o djaj e vampir

toka esht e jona
toka me gjith dhe
na ndoqet neper net te vona
s na lat kund hise a s fe

tradhtar o tradhtar o tradhtar
hafije hafije hafije
ne mbetem prore shqiptar
e ju vegla pansllavije

na i lan veq do utrina
do toka pran shpije pa vlerė
na i moren te drithit makina
na thanė per sė gjalli verė

na thanė na shanė na burgosen
pse ishim fis atdhetarė
me shekuj na saktosen
pushtuesi me tradhtarė

nuk lan dhe bvend püa shikuar
i gjeten dhe qypat ne dhe
kulak na kishin shkruar
dukatinna e moren ne

o zot sa shum dikat
qe baba kishte ble
neudhene tij te gjat
ka ec kishte per ne

per ne per familje püer fis
per vllezrit per gjakun e ti
n ball me te bargjin plis
kish ecė me kali dori


ne shkup ne shkoder e ku jo
edhe ne selanik
me ble at tokė kahdo
e pronen ia tahs ia kan fikė

udba ja vodhi tapijat
e donine pushkatu
te zezat e te gjitha te kqijat
ne leter ia kishin shkru

ne burg e mbajten me vite
ne qelija te gurit n dajak
tortura te zeza qdo dite
te larė e lan ne gjak

babai nuk u dha
akuzat nuk i pranoj
tradhtar fashista ju tha
me mua mos beni lojė

e sollen ne pesh sa i skelet
i moren dhe pasurin
na e derdhe lotin sa i det
na e varne ne qafė roberinė

sot ne ne mergim te zi
te ndjekur sillemi te huaj
as gjurm as fakt as tapi
o zot sa shum po vuaj

a thue o zot i ligu
tradhtari gjithmon fiton
po pseo zot intrigu
kaq bukur po jeton

dhe beso o zot i madh
me fakte me dal sot
fiton ai tradhtari fjalmadh
e ne mbesim me lot

o zot sa shum ropamat
jan sjell kah dera e jon
varfriija me lot e piskamat
e grave qe kajajten gjithmon


burgje dajak per gjyshin
burgje dajak per baben
tre breza qe po na i ndryshkun
n# burgosje na mernin naten

toka sot pa tapi
lengon ne thunder ta grabitqarit
e un ne dhe te huaj po pi
ah lotin e mergimtarit

as pamvarsin spo ma njohin
me loj e talljje na perthurin
qiell edhe e zot po e shohin
kah dhimbja po e ndan gurin

xhelal ferizi mergimtari
pershkruan pak a shum ne vargje vujatjet e fisit te ti nder breza
kur toka ju mor nga qaushet e mbretit
dhe te gjitha lirat ne at kohe haraqi
pastaj nga komunizmi kur ishte ozna ne fuqi
iu mor krejt pasurija babait
ADEM FERIZIT I CILI U BURGOS DHE ISHTE PER PUSHKATIM
ME KILOMETRA ZBATHUR DUKE DERGUAR NE VITIN 1947
pastaj zbathur neper bore e kan torturuar dhe ia marrin makinat edrithit ma vone
i ashtuquajturi vishaku aksioni famkeq pastaj i rankoviit ,dhe e jgit pasurija qypat melira dhe napolana qe ka pas babai qe ka ba tregti ne at kohe ne shkup gjakov shkoder
me kalin e tij dori
iu mor dukati i nuseve kollaanat e nuseve ,tlyeni gjalpi djathi pasuria krejt kafsjhet shtepiake kuajt bolicat buajt lopet drithi e qdo gja dhe babai u burgos e u denua me pushkatim.
me vone familja ferizi ndiqet ne qdo hap shperngulen nga Drenica DHE JETOJN JET TE IZOLUAR
NE VARFRI TE PLOTE JETė GJYSEM ILEGALE Q EBENTE BBAI I TIJ PASI QE U DETURUAN TE SHESIN EDHE TOKAT AFER SHTEOPIS PER TA NXJER TE GJALL NGA BURGU':
KESHTU VEPRONTE UDBA NE AT KOHE ME FAMILJET PATRIOTIKE NE DRENICė QE I NDIQTE DHE I MASKRONTE HAP PAS HAPI:
KUR ADEM FERIZI OSE SIQ QUHEJ ADEM MIKUSHNICA DEL NGA BURGU LARGOHET NE QYTETIN EMITROVICES ME BANIM ILEGAL Q EAFRO NIZET VJET NUK ETREGON ADRESEN ABANIMIT DHE JETUAN NE VARFRI ;TE IZOLIUUAR NE MITROVICė PASTAJ LINDI POETI
XHELAL FERIZI EDHE KY U BURGOS POASHTU SI BABII I TIJ:
FAMILJA FERIZI NJIHET E NDJEKUR QYSH NGA KOHRAT E SULLTANNVE TETRUQISė
DERI NE DITET PAS LUFTES ME INTEVENIMIN E NATOS QE DIHEN SIPAS HISTORIS QE FLITET NEPER ODA JAN TE NDJEKUR AFRO SHTAT BREZA:
KY ESHT NJE DISKRIMINIM DHE NDJEKJE PER SHKA TE BRUMIT PATRIOTIK DHE MOSNENSHTRIMIT NDAJ PUSHTUESVE:
KESAJ FAMILJE I JJAN MARRė AFRO &= HEKTAR TOKE QE PASTAJ SHTETI JUGOSLLAV I BANI KLEKTIV DUKE JA MARR ADEM MIKUSHNICES BABAIT TE POETI QE ISHTE SHTEPIJA MA E PASUR NE DRENIC NE AT KOHė DHE KULLė ME ZA E NJOHUR PER PATRITI DHE TRADITA TE PASTRA SHQIPTARE:
NJE PLAQKITJE E TILLė I BEHET PER SHKKA SE KJO FAMILJE ISHTE EPNESNHTUAR KOMBTARISHT DHE SHUM PATRIOTIKE:
SOT TE GJITHA ATO TOKKA PRIVATIZOHEN DHE NUK I DIHET AS FILI NGATREESAVE ;QE BANI UDB JA E ZEZė NEPER KADASTRA:
BABAI I POETIT KA QEN NJE NJERI I NJOHUR NE DRENIICė DHE TE GJITH AGJALLARET QE KAN MARRė PJES AKTIVE NE ANEN E SHABAN POLLUZHES NE LUFT KUNDER PUSHTUESIT SHOVNEIST SERB DHE KUNDER KOMUNIZMIT DHE MARREJES S EPRONAVE ME DHUNė:
TORTURTRAT E MEDHA I JAN BA BABAITT E POETI MBAS KAPJES S E TIJ NATEN
KU MBI UDBASHA TE ARMATOSUR VIJNNATEN DHEE DERGOJN MALEVE ME BORE ZBATHUR ME QELLIM QE TE VDES DHE TE NGRIHET NE ASACARė DUKE E AKUZUAR BABAIN E POETIT PER SHUM AKUZA SE KA PAS LIDHJE ME GJAFER DEVEN SHABAN POLLUZHEN MEHMET GRADICEN DHE KA VRAR SERB ETJ
POETI I KA DJATE NGA MITROVICA EHDE NGA ANA E DAJVE KA QEN I NDJEKUR
DAJA I POETIT KA LUFTUR SHUM ME SERB NE KOLASHIN E NE SANGJAK KUNDER QETNIKVE
POETI VET KA QEN AKTIV TRIDHJET VJET NE SHERBIM T E atdheut dsdhe ehst ehde sot me pend ne dorė prandaj ka qen poashtu shum i torturuar dhe i ndjekur edhe poeti xhella ferizi ,edhe si urrjetje qe kishin udbashet per ket familje patriotike ,edhe si hakmarrje shoovene pr babain per agjallret per dajen e tij qe kishte qen trim i qartiur neper luftra .

Bigrafin e shkruajti sh.f .kusheriri i poetit ndersa vergjet i ka shkruar ,,,,,,,,,,,,xhelal ferizi

lirik
07-03-07, 21:06
Shqiptarė neper botė

SHKRUAN XHELAL FERIZIRuane gjuhen iliriane
gjuhė amtare at gjuhė nane
mos harroni n' shekuj kurrė
ku e ka rrjedhen ku pat gurrė
t gjith shqiptart ku rrini nda
n' dhena t' huaja e shpernda
at gjuhe nane ta pertrini
brez pas pas brezi,mirė ta dini
mos e leni kurr mbas dore
t' lashten gjuh t bukur arbnore
Se ju bota u mbanė mbi dhe
me rrespekt per gjuhė e fe
po kur kto ju te ju shuhen
jet as shpirt mbi dhe s' ju duhen
Se pa komb pa gjuhė etnike
nuk ju bajnė kund nderė etike
as s' ju japin vlerė as dorė
ju rrijn ftoft si gjaku n' borė
as kush koken nuk e kthen
as n' kanarė mbi glob nuk t' len
se pa gjuhė e percaktim
permbi glob mbetesh jetim
as kush magje n kombe e fe
nuk gatuan ndoj kod me vle
kur ti gjuhė s' mban komb a s 'fe
AS S GATUAJN NDOJ LIGJ PER TY
AS NUK T HJEDHIN N# PESHė ndoj sy
as nuk shkruajn konsideratė
as n,ndoj akt as n' referat
si nomad t' marrin t 'pa vlerė
mbetesh cung n' sopata i mjerė
kush ma i parė qiohet me pre
tue t' perbuzė ne shpirt tue t' bre
Se kur ke gjuhė e kulturė
ke ku ven themel e gurė
mandej aty vendosė me nderė
pak nga pak veper e vlerė
deri sa bota mandej flet
n' seli t 'kombeve t' mban per jetė
edhe ndjehet n' detyrime
me ti rua po gjuh e shkrime
me ta njoftė edhe vyrtytin
se pa gjuhė ne balt te te zhytin
si nomad te mbajnė ne shkallė
ult ma s' 'poshti n' dhe e zallė
edhe te quajn ah endacak
e ti pshtyjnė po lot e gjak
t' mbajnė lypsarė qe prak me prak
shkon me t' shtrime t' mjeren dorė
neper kombe si nji i gjorė
kush nuk t jep as gradė as dorė
as nuk t' bėn hesapė per mik
kur ti gjuhė nuk ke nje pikė
prandaj gjuhė mbaj me trimri
mbaj leksik e mbaj etni
mbaj nje komb e mbajė gjuh tande
se ti thyejn shekujt si krande
edhe perbuzjet ti perplasin
n' krenari mandej t' godasin
edhe ta vejnė at etiketen
si nomad me ta nxi jeten
kahdo t' shkon n' per fise t' tana
kahdo endet dielli e hana
mbaje gjuhen qe t' la nana
Mbaje grupin e ati gjaku
se t' valon n' per botė bajraku
kur ke komb e gjuhė kombtare
t; nderojnė kombet ashiqare
Se me veper mbahet gjallė
edhe mbahet lart ai ballė
kur ke gjuhė kur ke etni
e ke vendin nder kombsi
neper kombe ku ecė fjala
neper ligje e akte n' pala
KU RRIJN PALė N' KONSIDERIME
t gjith kulturat gjuhė me shkrime
e, po s e,mbrojte nuk e ke
mbetesh leckė hije mbi dhe
SE ME GJUHė P0 MBAHET DIJA
MBAHET GJALLė MBI DHE NJERZIJA
e pa gjuh te marrin para
kombe e fise n' lkura e' n' lara
te perbuzin lum kumbara
kshtu lum miku kush s' ka mend
perbuz gjuhė vend e pa vend
qe ja la gjysh e stergjysh
me aq mund e ruejt me gjak
per me mbetė n' kombe bajrak
E AT GJUHė SHQIPE AQ T# LEHTė
SI SHPON AJR E LEHTA ZHGJETė
kur te dal harkut me maje
ferkue ajrit shkon me skaje
e kur t e jet mbi cak e ngulė
qdo mejdani i jep vulė
ashtu esht gjuha shqiptare
m,qoft mallkue kush n' gjuh barbare
shkon e ik prej gjuhes t' vet
shqipen t 'vjeter ma len shkret
E kjo gjuhė n' themel t' lashtsisė
qendron n' nisje t 'qytetnisė
Prandaj n' shekuj qoft mallkue
kush se flet e s rrin tue shkrue
ket gjuhė t' lasht te qytetnisė
brez pas brezi me i lanė fmisė
si at lulen t' kultivimit
me e qendisė me vargje t' shkrimit
ME E TRASHGUE E GOJė ME GOJė
MOS ME E LANė MBI SHKRUMBė E PLOJė
mos me e lanė ket vlerė madhore
por princesh me ngritė botrore
mbasi mjaft besa esht e vjeter
n' kombe e fe t' shkelqen mbi leter
fama e nderi e n' qiell gradue
lart sa ylli tue ndrique
MBASI KJO NDER KOMBE E FE
EShT PRANUE SI DIELL ME NXE
SE LASHTSINė KA PELLAZGIANE
gjuhe lasht sa dheu prej rane
prandaj s' esht aspak nevoja
mos me e fol e me mblue ploja
gjuhen shqipe t' lashtė sa ai dhe
zonjė e randė nder kombe e fe
por ndogjo zogu i shqiptarit
m' ja le gjuhen trashgimtarit
kahdo rrin ti n' fise t# huaja
gjuhes t' nanes ,rrezet shkruaja
kultivoe si at saksinė
brezat tu le ta pertrijnė
brez pas brezi ia len fmisė
n' shekuj gjallė gjuhen t' etnisė
T rrnon nder shoqe t' qytetnisė
le te jetoj si trashgimtare
s a te jenė globet planetare
sa te enden neper halle
kombe e dhe e gur E zalle
diell e yje qiell e hana
ujė e dhe zallina e rana
gjuha shqipe qe t' la nana

SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI
mergimtarė shqiptar nga kosova dardane

lirik
07-03-07, 23:13
Bora

shkruan xhelal ferizi

pse bjen bora ajo me fije
ah sa e,lehtėme ngjyrėbardhsije
kur bjen qetė me t'bukura fiolla
nisė zbardhon stresat e holla
bardh mbi tokė i,shndritet fytyra
shtrinė hjeshinė gjithkah natyra
zot i madh sa mirė e shkrinė
permbi dhe at bukurinė
kur magjike mjeshtrija jote
i mblon bardh syprina toke
e un shpirtin kur e nisi
mbi ato pllaja me i far plisi
mbi ato plise ku shkrehsija
shkrehė ka qehret nga mahnija
qehre t bardha qe mblojnė pllaja
dushk,e fletė qetina t mdhaja
bora shkrinė shendrinė dita
mbi syprina kolorita
kolorite si kandile
si diamanti n gur zmerile
kur dritbardhat mbi bardhsina
bardh t'shendrisin me vizllima
ah q,shendrijn thue si, kap dija
nuk i kap mendja as njerzija
shum ju ,flet ah, bukurija
prandaj mendja s, merr me mend
si pershkruhet i bardhi shend
si pershkruhen ato vizllore
permbi ftyr ah hapsinore
gjer e gjat shtrihet hapsina
sharton dritat rrezatina
qe e i merr syt qdo bardhatari
mbi hapsirėku sheh udhtari
ruana zot me dal n alpina
ku e ka sjell bardhsin, ajo stina
t luen,n'per gjak ajo melmesa
t'vjen nji joshje me u lidh besa
me t u lidhė besa shpirtnore
me hjeshit mbi shtresa bore
ne dash thirr fisht n, dash thirr homer
edhe poet e shkrimatar tjerė
edhe merr pendat e dores
por hjeshin s mund ti a shkruash bores
ajo esht vet ftyr bardhsija
qe shkrin art kah shkelqesija
aman zot me dal n per pisha
kah me gjurm shihen kto bisha
dhelper n gjurm kah lan ka kambė
edhe tjer neper do pllamb
ku ka lviz ujku e qakalli
ku ka ndejt zogu prej halli
atje ne qerdhe ne maje mblue
me do fjera,qerdhen shtrue
ku i shihen kembt e arit
n maj qetine n bor t acarit
si ta shtroj germen ne at hy
qe mi merr hjeshem dy sy
bora mblue n piktur mbi dega
thash ti ma rr do fjal nder shega
apo ingjis ti marr hua
a thue ylli vall a i ka
me ja shkrue hjeshin t 'verrtetė
bores degve kah ka mbetė
ku jan mblue pipat me fletė
edhe t' ia shkruaj n'zemer qetines
lott e shkrimit, t' kanarines
qe la qerdhe tue flutrue
n' dhena tjera shpirt me pshtue
ku ta gjejė nji germ ma te miren
ku ta gjej nji drit safiren
ku ta gjej mbi ujt e zallit
nji fuqi t shartueme mallit
m kan ra ndjenjat n pik te hallit
e s po mundem me pershkrue
hana driten kur ka lshue
permbi bor me drit n gjys vetull
edhe ti kisha mot e shekull
nuk ja gjej fjalen e dehun
njiqind pend a ,me mbajt mbrehun
deri ne at zemer s hyn mahnija
asnji shkrim qe e,shkruan njerzija
se esht shprehja e fenomenit
esht natyra n mister t gjenit
qe at qehre me piktura
qe i lidh zoti n t vogla ura
ura e ngjitje e kombinime
bor e fluska plot mahnime
kanarinat n flutuirme
nuk i thot mendja njerzore
mbi bardhsin ah rruzullore
po me dal neper ahina
neper bresha edhe n rrepina
ku mban bora maja e shkrep
me i pa plisat kep me kep
me i pa qyqet e skyftera
me e ndje leht si lmohet era
neper majat e t drjve shkrehet
me nji mall qe n pend nuk blehet
as nuk hyn asnji zberthim
nuk kap dijes as shkrim
si ta shkruaj me thuaj oj han
si ta shkruaj oj gjuha nan
si ta shkruaj o mal e det
si ta shkruaj ah o poet
si ta shkruej ket shkrim t ferkimit
ku e prek era majen t lmimit
ku prek era leht at bor
si tash shkruaj o zot me dor
mi fal zot fshhetsit t natyres
t ja pershkruejn bardhsin e ftyres
bores t leht qe q e n fluska t lehta
bjen mbi ne kndej ku rrin jeta
ehe i jep dehjen t ngazllimit
endje e shekuj i jep frymzimit
per me shpreh shpirtin e shkrimit
per me e shpreh n fultrim at shpend
permbi t bardhin hy plot shend
thue se hyu verrtet ka ra
kaaha ajo shtresa qeillit nda
thue esht nda me i far bardhsije
per me mblue me afsh qudije
dhe e rruzull e shtres njerzije,
bora e bardh me t bardh jorganin
mblue e ka shpirtine gjanin
gjan e shpirt te tokes t vet
deri n buz ku shtrin ai det
dilni o engjiuj veq me pa
shihni fjollat si dijn me ra
aty n fjolla kam me rrema
shiihni leht si mblohet pema
pem kodrine e bregdetare
n vrri e n mal n koder shqiptare
dilni e shihni at bardhsin
dilni e shihni mrekullin
thirrne n lutje perendin
thirrni n endje n gaze lot
gzonju bores t bardhit mot
shihni arat shpatije
shihni lugjet n val ingjije
shihni dheun si mblue me nur
vall gurglluese shkumbzojn gur#
si rrotlohen en fjola bore
shihni xixat zallinore
sie buqeshin qdo fjoll bore
shih s i e,pijn me gzim qe shekull
shih si gzohet hana vetull
shihni zalet si pijn fjolla
shuhni ujna n shtresa t holla
shihni boren si bjen ne uj
hana shkruj e qielli shkruej
nuk e thon me vjet e muej
fenomenin t bukuris
as ai yll qe rrin qendis
qe ato fjal i ka ylltare
nuk e thot hjeshin shqiptare
as ne alpe as n n ledina
as ne ara e as n rrafshina
kur me bor mbulohet stina
kur me fjola e puhi t lehta
lviz n per deg dimrorja fleta
aty ajri t deh si hana
ta nxit gjuhen t t flet nana
nan shqipnija n kreshta , e shega
kur me bor e i mblohet dega
po me i pa ah degt ahore
edhe arrat me levore
zot q hjeshi permbajn arbnore
aman zot i thuej kanarines
le t ma fal nji za, t cicrrimes
mi thuej zanit te currilit
edhe ujvare s n rrejdh t zmerilit
se ata gur qe i ka t bardhsis
jan zmeirle t perendis
dilni o djem ju me dashnore
ju rini n kto koh kohore
shihni ambel qdo fjoll bore
e kur t flsini me qdo fjoll
merrni dijet n shpirt e shkoll
edhe thithtni bukurit
mbani fort ju dashurit
mbani bashk kombin fe
mbani shqipnin ne nji fole
kah etnike rrit e le
se ka shum kjo fjolla ari
se e ka fjoll qdo germ shqiptari
se esht fjoll edhe mirsija
si borbardhat n vise t mija
kah ec pernda e bukuris
me yllsi me shpirt t thellsis
nuk ja prek fundin hjeshis
ah hjeshis qe bjen nder male
kur ajo rrjedh qe e c ngadale
ne mes bore e qetine
kur bjen sqep prej kanarine
me pij uj aty ne at va
n permes bores kah shkon nda
n dy tre rrema vizga e vija
kue ndan valen ajo kthejelltsija
po kjo vet ah esht mahnija
esht mahnija e kullimit
me pa uj me bort shartimit
edhe hjeshit qeillore t drinit
qe shkambijve ecin n vala,
kund n curil kund n per sterkala
kah i ecin peshq e njala
edhe bora ku shkrin butsin
ku e putha vala fjoll bradhsin
as gjeniu qee sht ma i thell
mbi ket val ndjenjat si mbjell
kur pikon fjola e leht
val e bor ku shartojn jet
edhe i sheh ah rrudha gurit
kto larmi ndrique prej nurit
zot i madh kur bora e par
mblon hapsira fush e ar
ehe bjen syni n lugina
bjen ai cak,me nxjerr dehsina
ato dehsi qe i kerkon malli
shpirt e ndjenj si zy kavalli
si za i fyeellit qe ndrron damarin
ashtu e prek ndjenja shtegtarin
kur del bores e sheh gjahtarin
kah ne bjeshk ne fush e vrri
gjurm ka lan gjahun me mbrri
e ato gjur ah ferkemtare
thue se jan nji vi bardhtare
qe e ndan boren e rrafshinen
n pa,ansi tue pa ledinen
ehe hapet syni i mjer
me lakmi me nxan qdo her
kahdo t sillet e hapet rrotull
sheh gjahtarin kah msyn nstrofull
me gjet leper e fllanx mali
kur ai dre vrapine dali
kur ka ndal vrapin drenusha
me shikim tue pa kah fusha
ajo pendushem me do lot
qe i rrjedhin neper mot
se ajo t ftoftit e tinzrin
e pergjon vesht lart i rrijn
edhe kjan se nuk ka bes
n ket hjeshi nuk don te vdes
edhe kercimet e ferkemit
mandej kriht e kaqadremit
veq me i pa i madhi zot
permbi uj t kulluem si lot
ku ai rrin se ehst vonue
nuk ik larg per me shtegtue
por se rrin nga i her nder kroje
kur bjen bora toje toje
edhe i i sheh valoret shkrue
fjollat t bardha tue lundrue
permbi rrejdh e permbi va
e ai leqe ben pa nda
pse emahnit ai uj mbi dhe
flusk bardhsije e bores t re.
zot i madh me pa hjeshin
kur n livadhe bora shkrin
sharm e fluska permbi bari
n per qdo fije flet damari
prej bardhsije e sharmimi
edhe flet gjithkah larmimi
i lule fletes trandafilit
edhe fleta e karajfilit
qe bardhsisht ngazllen me fjola
edhe tjera kercyel holla
luleflete e zambaku
dojn me dal n lodrim prej gjaku
me marr hov neper shpatije
se i deh bora bukurije

Bora shkruar nga autori mergimtar
xhelal ferizi mergimtra shumvjeqar ne diapsorė
ne gjermani

lirik
08-03-07, 00:44
Bukuri

shkruan autori
xhelal ferizi

bukuri moj bukuri
faqet tua ku jan shkri
a thue ne hanė a thue ne dritė
hanė a diellė a kush t, ka rritė
kush ti rriti buzt ngjyrore
lang i sheges,lang qiellore
qe e ka lshue ah kuq ylberi
kush ta dha,at ngjyr sheqeri
bukuri e qik s shqiptare
ku esht pa nder shegenare
ku esht pa nder yje e dhe
ku esht pa nder kombe,e fe
ku esht pa nder yj e fletė
qiell e dheut qe e i japin jet
si hjeshija e qik,s shqiptare
a thue drit margaritare
ia ka dhanė ia,ka punue
dhėmbt si yjet,tu,i,ndrique
thue se gur jan meshtri ylli
balli i tyre ,si ai hylli
kur nga i her ne qiell n' mjeshtri
nderton all,n kuqrremt,mahni
qiell ,me diell,ndoj cop ,t ket shkri
si ato copat qe jan nda
me ngjyrė alli,n diell,me u pa
kur shkojn rrezet kah prendimi
lkuren ,e tyre si ullini
lmue kur rrshqet me shndritje hane
duart e bardha ,pervjel n llane
kurshpervjelin,e shkojn per uj
han greporja,ah mi shkruaj
se un vet ,me pend s po di
ah mi shkruaj o yll ingji
ato fllanza ,ato arbnore
si ylberi n shtresa bore
ashtu i kan faqet shartue
si ,me i ba bashk sheg ftue
bukurija e qiks shqiptare
dridh shikimet nderkombtare
ajo flet siq flet piktura
ajo lidh siq i lidh ura
brigjet n tok e brigjet n det
ajo lidh ,si druri n flet
si ato pipat n rrem t eholl
ajo lidh si ajo moll
bukrin siq e lidh nara
lkur e mish e thelb e fara
ashtu i lidh qika e shqipnis
siq lidh ylli i ndritshmeris
drit per qeiili qe nuk ndahet
n,nrreze t shkrime n val kur lahet
ashtu shrihet gazi e saj
si shkrin hana n bjeshk e,pllaj
drit ngazllore maj ne maj
siq e shkriun ai meteor
edhe ylberi drit lakor
me valngjyra tej flakrue
ashtu shqipja shend mban shkrue
hije i ka hapi n ledina
leht kah shkon si kanarina
hije i ka hapi qytetit
dridh syprinat n val te detit
dridh zallinat dridh qdo zemer
bukuri esht maj e themer
deri n fund t zogut deri ne kamb
dridh dhe globi pllamb per pllamb
shihni pra ku rrin hjeshija
n vasha t bukura kah etnija
n gur e dhe ku rrin shqipnija
edhe ndejt t o madhi zot
s a,t ,ket shekuj muej e,mot

autori xhelal feriziVėrejtje: (0%)

lirik
08-03-07, 09:21
shqiptari


shkruan xhelal ferizi

po kur esht puna per shqipni

per gurė e 'dhe per fis e farė

per komb timin per etni

bėhem fli mbi shkrumb e zharė

po kur esht puna per etni
per shkollė e gjuh shqipe#kreshnike
behem ,murosje e fli
e behem mburojė qelike

po kur esht puna per token
e te parve per nderė e per etikė
aty e le gjakun e koken
deri sa qndresa e fundit me fikė

si qiri shkrihem me pika prej loti
e djerses se dhimbjeve per dhe
per at tokė te lashtė q e mua m' dhuroj zoti
behem si diell me nxe

pervlohem e coptohem n pezhgve zihem
pe t' gjallė per gur e zalle
EDHE NGA VDEKJA MBI VDKJET DO TE NGRIHEM
shqipninė mos me lan n' halle

VRITEM EPRITEM VRINGLLOJ SI TEH SHPATE
prej te pabest per rreth
nuk shtrohem n per klane e fe e tarikate
se jam i shqipnisė gjeth

per guret e mi per kokrrat gurinat
shkembijt e thepat e mi
un vdes siq vdesin kohrat e,stinat
qe lulet me mbi perseri

shqiptar jam e vdes per shqipni
kahdo qe esht etnike
un boten qe besa me fyt e perpij
per jeten e nan's albanike

UN VDES PER GJUHEN PER SECILEN FJALė
QE SHKRUHET SHQIP MBI DHE
behem si hi, sa i koder e mal
lshohem mbi hasmit si rrfe

per mua rendesi nuk ka jetgjatsija
as trupi im qe esht fli
per mua perjetshem me jetu shqipnija
gjithkah ku i thon etni

per lisat e saj e malet e larta
per fusshat e gjera me bari
per krojet e gurrat e cemta te arta
shendrrohem ne akt flijimtari

mergimtari xhelal ferizi

lirik
08-03-07, 19:30
Her ne at fe e her n ket fe


shkruan xhelal ferizi

Her n'ket fe e, her ne, at fe,
shkruan xhelal ferizi
q;po na digjen gur e dhe
edhe toka , rrshqet nen kambė
kjan shqipnija pllamb per pllambė
se jan, qu n, kambė shum fetar
kush mashtrues e; kush rrogtar
per me e ba shqiprinė e vjeter
her fetare é her tok tjeter
her aziate e ,europiane
her kryqtare ,e her sllaviane
kush me fjalė e kush me pare
kush tue lue me loj fetare
kush per hasmin ne at hesapė
kush n, per shkumb kah don me u kapė
disa fakte nxjerrin e ,tjerė
shajn disa ,disa jan t, mjerė
kush pa dit se kah me mbajtė
e, shqipnija rrin tue kjajtė
se s, po ka as bi“j, e bija
qe mbajn sytė kah shqiptarija
veq kah feja e, grupimi
kah shkon klani e, mashtrimi
n ,copa e ,grima nda shqiptart
se q ,po vuejn nga hyzmeqart
edhe nga tjert qe jan pa dije
q ,po kjajn fusha male e, vrrije
e ,kshtu n, hi po jet shqipnija
n, per udhkryqe e, per kah dija
nuk po din kah me u drejtue
se esht myk e, infektue
me parti e ,me bajraqe
drue se gjith do t, mbes me gjaqe
edhe me sherre e, me ngatrresa
tu u kryqzu n, per interesa
per pa e dit kah asht kullimi
mos me u, shtrue per kah ,nenshtrimi
as ne at fe as n ,ket n fe
me besue veq n, gur e, dhe
as n, gjys,han e,as ne kryqe
se ka mbet tue kja si qyqe
terheq para e terheq mbrapa
kur pa e lan me i ,pak hapa
as me pas ndoj drit te vet
q, po i, errsojn po tok e, det
se kaluen perandorit
se na shtruen nen kamb fuqit
se na treten n, t, huej kultur
na i, gjakosen dhe e gur
edhe n ,dhun na shtruen me gjak
na kan mbshtjell ne lot e lak
edhe n, per fe na kan kurthue
mos me dal rrethit hutue
e, n pshtjelim me mbet ai dhe
nan shqipnija ,qe esht pre
qe i, jan kput copa e, gjymtyr
qe esht prek ne erz e, ftyr
kush ma i pari ka ardh shtrue
n, voter ton kambkryq kryque
por shqiptar ma mir ta dini
bashk n, nji voter hani e, pini
e, mos kqyrni per grupime
por me rrnue ,shqipnija trime
n ,gur e ,dhe e per kah deti
n, male e, n, fusha bereqeti
e, mos kjani ju per klane
veq per dhe e,per gjuh nane
per at dhe ku i, thon shqipni
per flamurin kuq e zi
edhe mbanju bashk me dor
e, t mos mbes shqipnija e, gjor
me krahina e shpernda
ne per fe t' huja ,per me u kja
le t ,jen shqip bes e kultur
t mos gjemojn ma dhe e gur
e t mos lahet n lot etnija
shqip- me fe le,t mbes shqipnija

lirik
08-03-07, 19:41
VETEM NJE DESHIRė


shkruan autori xhelal ferizi
NGA MITROVICA

autor i vargjeve me titull
vetem nje deshirė

E kam vetem,njė dėshirė
qe,atdheu,t,jetoj,i.lirė
qe ajo lulja ku rrin,n,fletė
te mos,lotoj,me lotin n ,jetė
t,mos i rrshqet loti,i,kthjellun
aty zoti .ku e ka mbjellun
ne tokė te lashtė te ilirikut
t,mos,i rrshqas loti qerpikut
si ai currili kur pikon
n, strehė te fletes kur vajton
edhe zemra e fushė e malit
te mos kjaj ma djal pas djalit
te mos kjaj e mjerė shqipnija
t, mos e ,mbush ma qiellin zija
gjak si shi me rrjedhė kaltrija
e me kja ah gurė e,shkrepa
me mbet ,qyqet permbi djepa
tue vajtue pran nanes t' vdekur
fsohjnen n: vaj qe kjan stermekur
mos me kja ai grurė kalliri
mos me rrshqit n' per lot ulliri
mos me kja biblibili n' degė
Lot, m e,pikė nder bli e shegė
lot e gjak me ra prej qielli
mbi shqipni ,me u,trishtu dielli
me u trishtue yjet e hana
kur ne gjak ,t,skurroj dardana
kur ne thikė te hasmit ,t, huej
gjak ,ti rrjedh si lum e,ujė
oh e kam veq nje deshirė
gjaku im qe esht ilir
me rrejdh n,paqe,n rrugė t: damarit
n,punė ,e gaz,e ,n, fryte te arit
edhe ne zemer argjentare
lirė me shkru gjuhen shqiptare
edhe shqipet ,n,krih kah deti
permbi ara bereqeti
me i pa rrept ah gjeraqinat
tue blerue me i pa ledinat
ah me e,pa me ibrin me valė
me ia pa te bardhen njalė
lirshem n,shtat,valbardhes,,kcy
trup lakor,mbi valė tue kthy
e,me i pa peshqit ,t kristalit
n,kullim t ranes ,vales t; malit
Oh e,kam te lasht un ket deshirė
qe qdo fletė me u rritė e lirė
me ia pa currilin,gurit,
si pikbardhat ,,derdhė bilurit
mė ėsht tha zemra n,kėt, deshirė
per me e pa flamurin t lirė
permbi maje te albanikut
deri n grykė te kaqanikut
o e kam tha ylber e hanen
ah t' kuqrremten flakė rrezanen
sa her dalė ka perendimit
tue lotue me vargje t' shkrimit
O e kam pasė un ket deshirė
gur e dhe me i pa te lirė
me ia pa,,t,lirė kushtetuten
tue flutrure n ;qiell sqepekrruten
mbi ato troje trashgimtare
ku i kan thanė shqipni shqiptare
O e kam pasė deshiren t motit
e kam shkrue ,me pika t; lotit
me gjak t, kuq me gjamė e ,turr
ka shkue fjala,n,shkrep,e curr
kur ushtue mua m, ka deshira
kur m,ka,shkri ,m,ka dehė ermira
anes t ,malit,kur jam,prehė
kur ,kam kja per gur e dhe
kur kam ,shkrep si rrfeja e motit
si ai stralli n, flak t, barotit
o un ekam ah ket deshir
per shqiptarin zemermirė
per me e pa te lire ne atdhe
te nderuar nder kombe e fe
kah e,gzon ,frytin,frytin e veres
edhe gjelbrimine pranveres
kah e,gzon te kuq flamurin
kah egzon te hanes nurin
kah e gzon shijen e diellit
kah pa lot han buken t,miellit
kah e, mbanė t, drejeten pa lak
kah i mban vllazri e gjak
edhe te vetin te emblin fis
komb e fe e,tirq e,plis
edhe bardhsin ne mendje ,t'vleres
KANGEN SHQIP SI ZOGU I VERES
edhe muziken ėmbeltare
ah traditen te lasht shqiptare
edhe ,t,bukuren mendjehillen,
institut, spital e shkollen
edhe punimet prej argjili
fllad e arom gjak karajfili
kah i mban t lidhur me deje
per nji komb gjuhė e tri feje
kah e mban at amanetin
kah si syt e do te vetin
farefis e tok e detin
kah e don lumin me rrjedha
kah i don po dhi e edha
kah i don dele e bagti
kang te fyellit n ,sukė e,vrri
kah e don bujqsine n ,per ara
me shkep faren kah ugara
edhe ne lavra edhe agrume
un ia dua kohrat e,lume
vendit tim ,e jo ,rrugė t' krimit
Ia dua rrugen e arsimit
edhe katedrat fakultet
mos me i pshty t mira adetet
edhe fisshmet qe jan n, kanu
me i shkelė,krimi gur e dru
o un ekam pra ket deshirė
qe atdheu shqipnija e,lire
prej qamrije kur rrjedh loti
deri n kosovė me ebekue ZOTI
Mirė me i shku po stina e,moti
mir me i ecė ato uzina
me i kndue zogj e kanarina
mos me i kja ma mot as stina
veq me i qesh ylli ma i pari
kur ne dritė te qelė si ari
me shpresė t re ,kah maja e qiellit
mbi curril,ku pin zog prillit
ku pin era e puhija
uj valzor neper lajthija
kshtu ia dua un nanes time
ket deshir qendis n' per shkrime
edhe ne vargje ,te kullimit
germ per germ me gjak te vlimit
edhe ,n.germ tue lidh damarin
n,gjuh t ,kullue,siq ,kullon ,barin
uj e era e bardha rana
qiell e dhe siq kullon hana
O UNE E KAM DESHIREN T MOTIT
PO U BėJ BE NE STIN TE ZOTIT
n;TOKė E DHE TE KASTRIOTIT
pllamb per pllamb i dua te lira
rrnoft shqipnija zemermira
mos i u,theft ndojher qeliku
mos e,shkelt ma kurr armiku
veq e lirė deri n' merdare
u lulzoftė me gjuhė shqiptare


SHKRUAR NGA MERGIMTARI
XHELAL FERIZI

lirik
09-03-07, 01:03
Kur shkova ne diell

SHKRUAN XHELAL FERIZI

nga etja per drit shkova drejt e ne diell,
duke ec me flatra duke ik nga errsira
dhe sa ma lart,duke ikur ,flutrim, neper qiell
me doli para rreztarja,krahlira

u quente keshtu percjellsja e miqve,diellore
qe kishte trup rrezje zemer rrezje ,e strukturė
si ne shpirtė si ne gjak rrreze,ishte ,ajo rrezatore
ma shkriu vuajtjen te tokes ,dhe lotin si gurė
kur hyra ne mbretri me nji dnesje dheu n,qerpik
me ligj te tokes se ftoft,me gjuh te pakuptim
mendova se me shohin urrejteshem si armik
me sollen nji engjull n ,perkthim
kur diellit ankesat e mija i perkthen
pse un ne tok thash neper krim
pse o diell me ec po na len
pse o diell perse po na nxenė
kur shekuj shpalosa me gjak
e letrat me plot intriga
viktimat e foshnjeve ne prak
e tjera fakte te liga
qe toka i mban pa ndergjegje
i ushqen,me kombe e,me fe
po pse i thash privilegje
pse i falni ju drit per dhe
dhe ata ne nji gjuhė qiellore
rreztare sa e lehtė per gjak
si lulja kur lmon me arom
e flladi qe fryn ngapak
ashtu disi ne gjak me fliste
perkthim aq ma gjik ,si fyell
me ndova se dikush me peshpriste
si qiellit qe i flet ai yllė
me dhan rreze me pi
per gjak me dhan do lang drite
dhe rreze si uj currili
qe n per kroje te arit rridhte
atje gjithqka ishte e arit
si kroni si uj si ato pika
si shiu e dhe rrushi ngjyr ari
me rreze ishte antika
dhe me shtruen ne shtrat dukati me fjetė,
do lule plot diell e qe peshprisnin
dhe vuajtje nuk pash ne at jetė
veq drit qe qdo gja qendisnin
me prek askund nuk preksha
n f,lutrim rrezje me ari
nga askush mbrapa nuk u ndjeksha
me rreze me mbahej damari
mandej ne gjuhė te lashtsisė
qe e perqonin rrezet n kuvend
ju thash se jam i etnisė
qe esht nji pllambė e vend
atje thash ne troje te lashta
ku poshtė e shihni at shtresė
ku me lindi mishi e rrashta
atje u rrita me besė
atje ne trojet e t parve
ku guri me njeh n' meditim
un jam i fisit t shqiptarve
qe loti me rrJedhė ne mergim
ma qitni ju thash nji fat
me rrudha tjera orbite
me jepni at drit me uratė
te mos me blejn djajt me mite
e token ma kthe me hise
pse gjygj te keq kam per rrisk
mos me le pa komb e fise
o diell i arit si disk
keshtu neper gur mahnije
qe i kishin ata si kolor
kam fol me gjuh shqipnije
kam prek dhe diellin me dorė
e,kur te mirat ushqime
per miq erdhen n ,sherbim
o zot sa ,shum ndriqime
sherbenin me plot argtim
shtat dit e shtat net rreztare
ne jastek e jorgan n pupla ari
shtepit me i far ere dehtare
n hapsir,po rrini mbi bari
nji bari si er qe ushqehej
me drit e lmueshem me brushė
nji lvizje e leht qe i ndjehej
qdo fije si nji engjellushė
dhe takova te gjitha shtresat
ju fola per token ton
ju thash se ne shekuj ngatrresat
nji akull pa shpirt na i shtreson
ai esht nji siperfaqe
qe mblon shum gur e dhe
nuk ka kund manushaqe
i druejn shum kombe e fe
ju fola per mosk e parisin
berlinin ne hart e n kongres
ua tregova me gjak e lot plisin
dhe prerjen me thik ne bes
e hapin tim te vajtueshem
e fundin tim pa cak
dridhshem e dnesshem pendueshem
por faktet ua shkrova pa lak
ju thash se ne pragun ton
kan ardh lugat e klanor
ju thash se mbet jemi vonė
te lidhur me kamb e dor
kur lotin tim per qudi
ne ari e kthenin tue pik
ngrihej si kokerr ingji
e shpresen s e,lente me ikė
keshtu me shum te mira
te embla fjal diellore
kah vinin engjllusha krahlira
m,perkthenin gjuhen arbnore
sa mir ne shtat dit u ndjeva
me shum ngjyra ,e ,puhi
me rreze te langshme u ushqeva

n , t,pafundem,at drit rrokulli
dhe pash aty jet pa gjyqe
ku ari ishte qdo shpirt
atje nuk kishte kryqe
as gjveshje as prishje e flirt
atje ishte kullue
jeta me ari plot
atje gurr e krue
prej arit po rrjedhte si lot
as dhun nuk pash as hile
veq gaz te dlirt me dritė
nuk pash as ujq as skile
n,shpin,t,tjetrit ,kush s, ish ngritė
dhe msova hoistorinė
qe rrjedhte veq me paqe
qe rrenj e kish ingjinė
nuk pash kund pik me gjaqe
as hile n gur edhe
se qdo ishte ishte ari
as pshtym ne tjera fe
as gjam t ndoj fije bari
gjithkush pinte vet n kroje
e ftoft s ,kishte e uri
se vet ishin veq hoje
as gjak kund nuk ish ngri
se diell ishin n qdo deg
n qdo fije kokerr e flet
se edhe kokrrat te vogla n sheg
prej ari ishin n jet
po un kur ju kam fol
ne gjuh dhembje e ankimi
kur gjakun ua shpalosa
dhe gjurm diskriminimi
ju fola per komb timin
ju thash se ne europ
me pi na e dhan pleimin
gjakun t nxanun n cop
se laps s na lan as leter
se diell s na lan me pa
na e shuen hisen,e vjeter
prej t drejte na kan nda
e u fola per fat timin
me rrudha tue pa n dor
a e pres thash ndoj her gzimin
me qen i, lir arbnorė
e ata me shpres rreztare
me mbshtollen t, gjith me lot
me dhan dhe nji gastare
me uj lang rrezesh plot
e, m, lmuen ato qeliza
e, m, shartuen me shpresė
me nisen nder puhiza
me buz e vaj tue dnesė
atje kam pa t, pa anė,
liri e fush e,kroje
atje ndegjue ,nuk jan
urrejtjet “me fjal goje
dhe mua ne krih te rrezes
me shpresa plot ngarkue
me gaz e, lot te shpreses
me than me ligjerue
me than te eci paqes
me than te flas i ,lirė
me than prej manushaqes
t, mos tremb ndoj fluter t, lirė
edhe m, porositen,me mbjell ari per fe
gjithkah ku rrin ftoftsija
qdo gur e zall me e nxe
me than se duhet pritė
se stinet sjellin verė
me than n, curril me dritė
me u, ba cicrrim e, erė
me than qete mos thyhem
te pres dit,te mirė
me askend t mos pshtyhem
te shkruaj me varg t e, lirė

poeti xhelal ferizi nga mitrovica vazhdon vargje shqiptare,
ME poemat
e tij
xhelal ferizi poeti nga mitrovicaVėrejtje: (0%)

lirik
09-03-07, 01:22
Pamvarsija
SHKRUAN XHELAL FERIZI

po vjen e veshur ,ne ,shpresa
e ,qendisur, ,me breza,qendrestarė
po vjen e lidhur si besa
po vjen,me gzim nder shqiptarė
po vjen kah toka e qielli
si drita,qe vjen prej dielli
po,vjen,e qendisur,si hana
ėsht nisė ,ne rrugė kah dardana
po vjen si hyjni qiellore
po vjen ne kosoven arbrore
te gezoj ,qdo gurė e qdo dhe
po,vjen perjetshem nder ne
po ,vjen ,per te reja shpresa
kaloj,neper shekuj me shtresa
nė rrugen,plot lot e gjak
po vjen e qendisur,n bajrak
po vjen ,po,vjen pavarsija
fest,do,te,ketė shqiperija
qdo kund ,do,te,lozin yjet
sa bukur do tė qelin pyjet
e flladi,me gėzim nė qdo zemer
e shekujt do t'Gėzohen n'Kėt emer
po vjen njė erė e re
shpetimi kombtar pėr ne
po vijnė te reja freski
me veshė qdo gjė n'dashuri
me veshė gurė e dhe ,me liri
po veshet kurorė mbretrije
kosova kjo bijė shqipėrije
po veshet fjera me bari
me ,shend po veshet shqiptari
me nanė shqiperi kosovari
po ndanė tash gėzimet,,e reja
,s,na,ndanė as hasmi as feja
se bashk,do,tė,rrijm ne kala
shqiperi e kosov,jan njė vlla
,s,durojm ma grek as shkja
se jemi t'pathyeshem qelik
nuk shkel,mbi ne ma armik
se ,fushat i kemi,t,paana
se,detin,na e kullon rana
se hana na shkruan n' lavdi
Shekujt qe ranė pėr liri
se zemrat na rrahin ,per dhe
robrija,nuk,rritet nder ne
lirija prangat i then
e yjet,nder ne i bjen
i sjell dritbardhat mbi dhe
nuk ndahet shqipnija me fe
se gjaku nder deje na vlon
shqipėrija,ne na bashkon
bashk na mbajnė ,per mishi
gjuha,e ashti,shumfishi
qe vlejn ma shum se qdo fe
shqipnija esht ,fole
ku ne shqipet jem le
,s, na ndajn ,me gjak as me fis
se tirqi,,n gajtana e,plis
i kemi bashk e ,halle
me dhe e gurė e,zalle
nuk ndahen,si dielli,qe s, ndahet
as shqipja per fe nuk perqahet
as ,kurr nuk ndahen ogjaqet
shqip do t' valojn bajraqet
SI hana qe endet prore
me driten e saj vizllore
perjetshem ,n,larminė,qiellore
po vjen e shtrejt pavarsija
do vlojm ,kah e lasht dardanija
kush me kėng e me gjak
me shtiz nder duar e bajrak
o toskė e gegė e vllazri
mbledhuni ju tok, per etni
ne festė ne ,bashkim,ne njė shtet
te gzojm,nder shekuj e jetė
punen e frytin ,t,lirisė
vraponi ,ne prag t,pavarsis
kush nė duar me lule e buqetė
kush vrap si flutur e,bletė
kush vrap e, n' flutrim;si krihlehta
me penda e mendje te mbrehta
te dalim,si yjet ,kur shndrisin
si lulet mbi dhe kur harlisin
te shperthejm gezimin,si,fleta
kur,nė diell i buzqesh jeta,
kur hapet,nder,pejza pa hile
si e kendshmja ,ermirė karajfile
vraponi vraponi ,si rrfeja
pa kqyr ,kah klani e feja
as grupimet,e,kota,mjegullare
vraponi per ,lirinė shqipėtare
po vjen e shtrejtė pavarsija
po duken tash do shkendija
mbi zjarr si ,zjarri i lirisė
e kuqe flakė ,e,vegjelisė
po skuqet tash qielli me ,dritė
po ,vijn me hap ardhmeritė
dardana po veshet me gaz
sa yjet,dhurata kan zbrazė
me rastin e festes nder ne
po lind njė shqipri e re
e quajn kosovė pamvarsi
cop zemre, e lasht shqiperi
njė asht,njė mish,me nji fytyrė
e kputur dikur si gjymtyrė
e lasht e madheshtore sa nana
qe u lind ather ,kur hana
mbi qiell filloj,rrugė rreztare
atherė u lind kjo shqiptare
pikrisht ne shekujt e vjeter
me vulė te diellit ne leter
e ngjajshme me diell e me hanė
e shkruar nder ,shekuj dardanė
e lashtė antike ilirianė


autori i vargjeve me titull pavarsija
esht xhelal ferizi nga mitrovica ,e,kosovesVėrejtje: (0%)

lirik
09-03-07, 13:05
Sy me sy me boten

shkruan xhelal ferizi
MERGIMTAR SHUM VJEQAR NE GJERMANINese do te takoheshim me boten sy me sy
nes e do te shiheshim me globin lakuriq n pasqyrė
nes e do te shihnim shpirtrat ,e shekujve ,qe jan thy
nuk di a do t,putheshim a dot,te pshtyheshim n, fytyrė

,nese do te benim,rentgen te thellė ne fjalė
nes e do te nxjerrnim diagnoza,neper lot
e gazmore lustra,me thartinen e, t zgerdheshten maskė
mbi gjykime do te silleshim s i rrotė

nes e do te hynim neper ,qeliz t globit
me te madhin t pasqyrueshmin teleskop
sikur ti leshonim agjenturat e kobit
dhe te dijshmin e te magjikshmin shkop

do t e dilnim ather me dy mendje jete
te behemi apo te zhbehemi mbi dhe
sikur te lexojm qehrene qdo flete
e diellit mendjen sikur te ia kishim ble

ather do te delnim me nji qendrim t luahtur
duke kerkuar te amdhen pasqyrė
neper qdo instikt e hapat nuhatur
do te kishim plas ne mynxyrė

sikur t e,ishim pa sy me sy me me nisjen
me fillin e thelbin n zanafillė
a thue arsye do ta kishim grisjen
a instiktin do ta kishim keshillė

me materjen me globin me hapsiren me u pa
me gjtihqka qe eSht e do t e,jet
q e, fund e filim as para nisje s ka
a ,do t, puthnim a do t ,pshtynim n ,jetė

analizat te kishim e laboratore
qe lansojm gjithkah e gjithkund
a do ti lepinim pshtymat puthadore
a do t e,benim,per zgerdheshje,pak mund

e sikur te shiheshim me jeten sy me sy
me fatin e rriskun,e mbjellė
rrugen neper caqe a d t kishim kthy
shrebet a, pelim do t, kishim vjellė


po gjet t i kishim t gjitha karakteret
e spjegimet e tyre n qdo rrudhė
a do t ishim lut qe t,shperthejn vullkanee krateret
a do t ecnim me shekujt n per udhė

po sikur te shihnim me teleskop magjik
masken e ftyren t planetit
a dot kishim puth at fundin tragjik
a do t kishim pi shpresa sa ujt detit

po sikur ta shihnim,shkelqimin,mashtrues
vizllimat e,mbjellura,n glob
e vallet dirigjuese e fyllin,vajtues
qe cakun e kan ne kob


a do te kishim qeshė a do t kishim qa
kur kodin e thelbin ta kishim ditė
t, berthames se jetes,me larmit q e i ka
shperblimin e,kot a do e kishim prit

po pshtym e puthje a i kishim mbajt bashk
per cilen me u percaktu
kur neper fyt tonin hiqi te ish ba lmashk
po buzet ne qka do te ishin shendrru

po thellsin n horizonte kur t e,kishim gjetė
e lajkat n,miniera e gjen
e,kur arsyen,ne nji hiq t verrtetė
ta kishim mbajt si refren


pushtetitt te vetvetes qka i kishim dhuru
puthje apo pshtym pa cak
pasqyrat n qeliza shekujt ku jan shkru
me globin a do te pshtyheshim n gjak

kur shekujt t materjes e masken t shpalojmė
mashtruesen shpres me premtime
neper lumej pshtyme n pasqyra t kalojmė
me puthje djallzore n therrime

po kur thesin t e zgjidhim nyjen gordiane
e thesi te ishte planet
me dhurata qeilli e me shkelqim hane
a do,t pshtynim a puthnim bukuri q e,vret

poeti xhelal ferizi vazhdon me vargjet
xhelal ferizi poet nga mitrovica
ka shkruar poemen sy me sy me boten

SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI MERGIMTAR NE DIASPORė
VENDLINDJA E AUTOORIT MITROVICA

lirik
09-03-07, 13:31
Shiu

SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI
MERGIMTARI SHQIPTAR NGA
KOSOVA


SHIUVjen Hareshem Bjen Mbi Flok
Bjen Mbi Flet Mbi Borzilok
Njomė Zallinat Dhe E Tokė
Bjen Me Pika Si Kristali
Rrshqet Mbi Gjethe e Fletė Mali
Dushkun Barin Tue Hjeshue
Etjen Bimve Tu Ua Shue
Sa Mir N Fresk ; E; Rigon Eren
N' Brushė Te Misrit; E Joshė Veren
Mbi Kallame E Shtat Kallini
Rshqet Si Kokerr N' Vaj Ullini
Zot I Madh Sa E;Hjeshon Fleten
Tue Rreshqit Si e Gjallron Jeten
Si E Lagun ;n' Drit Tershana
Si N Curril;me U Qendis Hana
Ashtu I Shkon Pika Rrumbllake
N' Flok Te Ftonit;n Dardhė;vezake
N' Fletė Qershije Pikė Bardhore
Rrshqet N' Fletė Ftoni N' Lmim Levore
Si Shkelqimi Me Ingji
N Gurė ;te Ujit;kur Ngjyr T;ket Shkri
Ashtu Shkrin Ai Shi Tue Rrshqitė
N' Bimė N' Per Kopshte Tue Flladitė
Qdo Shtat Bime Tue Ujitė
Mandej Leht Ndjehet Nji Erė
Per Mbas Shiut Toka Qe E Nxjerrė
Dhe Mahnije N' Shije Dehė
Shiu Me Fllad ėndjet Qe I Prehė
Shi O Shi O Shi;lotbardhė
Je Si Lengu N 'Ftue E Dardhė
Je Si Guri I Safirit
Rrumbullak ;kur Bjen Kallirit
Gruritt Bardh Qe Valzon Ne Ara
Ku I Gjelbron Blerueshem Fara
Ah O Shi Ti I Kendshmerisė
Si Currili Qe E Qendisė
Bim Natyre T Bujqsisė
Tii Je Vet Arti I Qiellorit
Ti Je Ngjyra E Shejtnorit
Qe Bjen Lėngshėm Mbshtjellė Me Dritė
Bimė E Bari Ti;q E; I; Rritė

Poeti Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E;kosovesVėrejtje: (0%)

lirik
10-03-07, 13:50
Kafshimi i Shekullit

ME KAFSHOJ njeher sa shpejt
nuke prita at shpjetsi
dinakri qe as q

lirik
10-03-07, 14:16
Kafshimi i shekullit

shkruan xhelal ferizi

me kafshoj njėher sa shpejt
nuk e prita at shpjetsi
dinakri me shpejtsi rryme qe as qielli s e ka vrejtė
me vrau me vrau me padrejtsi

un nuk isha i pregatitur
se kult per dashurinė kisha ndertu
dhe mbeta edhe me vetimen i habitur
se si? me shpejtsi dinakria ! ia kishte kalu

kafshim aq i shpejtė ma i shpejtė se sekondat
bile ma i shpejt edhe s e te qindtat e sajė
me i shpeejtė se gjarprijtė' ma i shpjetė se kobrat
me kafshim helmues qe me la ne vajė

kush e krijoj diankrinė
kah erdhi thonė kjo dhuratė danajsh shkretuese
kush e krijoj e shekujt pse nuk e shkrijnė
te mos jetė askund kjo e tmerrshme viruse

ore kjo nu len as diellin lirshem me nxe
as kombet nuk i len me besu
nuk len as kund lirshem ndoj besim mbi dhe
ndonji padjallzi kund lirshem ne hapsirė me u shtru

dinakrija zezonė q e nuk shihet as ne teleskop
sa helmueshem vret,kur kafshon mbas shpine
a mbiu ma se pari ne azi a ne europ
a ne ndonje dhe prapa dielli e stine

kush e din ku mbiu kush e njeh ne maskė
kush e din si duket ajo bishė
a duket si skile a duket si laraskė
ah mos i besoni se ju grinė sa njė grishė

dinakrija esht ndoshta qehreja e padukshme
ekuacion i enigmave gordiane
ajo esht e heshtur me u pa e pa mundshme
qe vret engjujt ,e bij e bija nane


dinakrija mos qoft o zot
sa e pa bes esht ne kafshim
le te shuhet mbi dhe neper kohra emot
dinakrija sa i keq ky kafshim

shkruan xhelal ferizi mergimtari shumvjeqar ne diasporė

lirik
10-03-07, 20:59
Sytė e nje nate

shkruan mergimtari xhelal ferizi

duke pa ata sy te asaj nate
shikim qe nuk e pershkruaj pa nji shekull fjalė
ethet shpirtrore te qiellit errsisht si mekate
dridheshin ne,llahtarin e territ pa u ndalė

dhe kur shikoja heshtjen sketerrė
ne te pakuptimten qiellore turbullimė
kahdo qiell rrenqethes i huaj si nji ferr
e un ne gji me vetminė

re te zeza si bloza
e frikshme natė me sy sulmues
as shspresen sa i shkendi s' mund e ndeza
O ZOT SA I TRISHT AI SHIKIM SHPUES

SYT I MBAJA PER DHE
ME TERRIN i mbshtjellur mister
as mnedjen s po mundesha me i ble
ksaj pamje te ankthshme un i mjerė

dhe me thithte disi ai shikim
ne palce me hynte me at sterrzezė
qfar heshtje qe t mbjellte pendim
o zot ndoj yll kund s ish ndezė

as drit nuk shihej askund
do re qe ma t zeza s' jan pa
o sy te nates qe shkundė
ne ethe edhe detin me shkumbė

askund nuk kam pa ne shekulljetė
si syt e asaj nate
trishtim ma te hatashem as ne det
nuk gjen as ersira ne mes shtergate

te ftoftit kishte tkurrė dhe gurin
ishin strukė te gjith mbrend kishin hy
ajo natė ata sy shekujt mi perthurin
sa nisjet me fjalė mi kan thy

nuk i harroj kurr syt e asaj nate
pa ndihmė isha un shtegtari ethedridhur
nuk e harroj vetminė e asaj trisht gjate
natė me sy te derdhur me re shllungzeza lidhur

o zot si ishin lshu ata sy
sa larg ne nje dhe pa hanė
gati ne qeliza me kan thy
ata sy ta asaj nate t pa hanė

shkruar nga xhelal ferizi

lirik
10-03-07, 21:22
Ikja neper te ftigshme rrugė

shkruan xhelal ferizi

neper qdo rrudhė me nga nje det shekull pritje
me te qelikten qendresė
duke ecė nper te kota gjasa n' perpelitje
me nji te quditshme te gozhduemen besė

as hapat e mi nuk i njihja
sa per stinet qudi sa te panjohurat monotoni
me nje mendje t shpirtmallshme mmallengjyeshem qe po i shkrihja
duke ecė pendueshem neper udhet si hi

kahdo po ndeshesha me stinė shpirt'huaja
qe flsinin nje gjuhė plot vdeksi
i thash shekullmendjes dil e,thuaja
kto fjalė pendes time o mjshtri

po ku te gjeja art shpirti
te shprehesha per ket lengim
se as te akulli ma i ngrirti
se gjeja 'shprehjen per huazim

po ecja kshtu pendeses
her gjallė e her gjysem vdek
kur dilja ne brigje te shpreses
sizifat si gur tatpjetė

keshtu rrokullimes hallemadhe
neper qdo rrudhė shekulltrisht
kahdo neper ato brigje e livadhe
kam shkelė me hapin e prisht


sa shum ne ato rruge zhgenjimi
kam pik ah lotin q e flet
un isha ne at mbretri pelimi
si vetja me veten qe flet

lirik
10-03-07, 21:37
Nje Pasqyrė Mishi

Shkruan Xhelal Ferizi

Ndertova Nje Dit Nje Pasqyrė Mishi
Matjet Ia Dhash Dimenzione
Si Damari Qe Lakohet Shumfishi
Dhe E Nisa Neper Shkolla Zezone

Ia Dhash Te Gjitha Pajisjet
Edhe Tru Digatal Me Plot Fjalė
Magnetet E E Shekujve E Qendisjet
E Mendjen Sa I Koder Mal

I Thash Me Hulumtu Fshehtsirat
E Poreve Te Jetes E Rrjetes
Ia Shkrova Programet Me Te Mirat
Zbulimet Te Mi Sjell Te ;jetes

Q' Me Solli Ajo Pastaj
Fytyra Qka Nuk Mban As Kobi
Formulat Qe Qe Perthuren N' Per Djaj
O Zot Qka Qenka Globi

Pasqyr Me Mendje Gjeniale
Kur Penda E; Ime E Pa
Me Ngjyra Si Vala Mbas Vale
Po E Shkruan E Spo Din Me U Tha

Pasqyre Me Mendje Mishi
O Zot Qfar Intelekti
Qe Dijen E Gervishi
E Fundin Nuk E Gjeti

lirik
10-03-07, 21:42
Hapi Mbas Kohe

Xhelal Ferizi

Und Ndjek E Ajo Ik
Sa Hap I Vogel I Imi
Un Shtrengo E Ajo Pik
Mbi Te Pakapshmin Dijetar Shkrimi


Sa Do Qe Un Mbrapa
I Qepem Me Nji Deshirė
Ajo Ik Me Tjerė Hapa
E Un Mbeten Kot I Lirė

lirik
10-03-07, 21:51
Un Jam I Pashterrshmi

Xhelal Ferizi

Me Shterr O Pend Me Shterr
Se Fjalet Po Me Vijn Si Det
Thatsi T E Un Nuk Po Merr
Se Shpirtin E Kam Stėr'det

Se Trupin E Kam Oqean
Plagesh Qe Vetem Vargjet I Tregojnė
Se Lotet I Kam Orkan
Qetsi Qe Pavdeksojnė

Me Shterr Se Nuk Po Shterrem
O Diell Me Rreze Plot
Me Shterr Se Nuk Po Shterrem
Se Un Jam Shkrim E Lot

Me Shterr O Varg Me Shterr
Ku Te Rrin Ty Ky Burim
Po Gurrat Ku Po I Merr
O Vargu I Pa Mbarim

lirik
10-03-07, 21:54
Lirija Ne Venitje

Shkruan Xhelal Ferizi

Edhe Sikur Te Na E Dhanė Lirinė
Po Venitet
Edhe Sikur Te Na E Dhurojn Dashurinė
Mas Vyshkjes Ma Nuk Ujitet

lirik
10-03-07, 22:01
Kemba E Huaj

Shrkua Xhelal Ferizi

Kėmba E Huaj Mbi Te Shqipes Fyt
Po Bjen “si Ne Ndonjė Te Dhunshme Valle
Qfar Thundre Kjo Qe Zerin E Mbytė
Kjo Thunder Na I Mbyt Gur E Dhe E Zalle

lirik
10-03-07, 22:08
Kam Luftuar Njeher Me Fjalen

Xhelal Ferizi

U Beėra Njiher Diktatura
Dhe Mora Shkopin Ne Dorė
Luftova Me Fjalen Dhe Nėn Thunder E Vura
Deshta Te Plasi Mbi Borė

Dhe Gati Frymen Ia Ndala
Mendova Thash Ta Ndaloj
Por Fjala Me Doli Si Vala
Qe Shekujt I Mbuloj

lirik
10-03-07, 22:12
Mbreterija E Akullit

Xhelal Ferizi

Ne Mbrterinė E Akullit Arrita
Pas Shum Ecjesh Neper Thepa
Dhe Aq Vonė Me Ket Diell U Ngrita
Sa Fjala Po E Ngrihet Pendlehta

lirik
10-03-07, 22:17
Prej Territ E Nxorra Rriskun

Xhelal Ferizi

Rriskun E Nxorra Prej Terit
Kur Ne Lloton Elindjes Me Than
O Ti Numri I Pa Sherrit
Merre At Rriskun Mjeran

Ne Lloto Nuk Pata Fat
Se Kshtu Qenkan Diellort
Bėhu Si Numri Qaf Gjatė
Ne Daq At Rrisk Mirin E Fortė

lirik
10-03-07, 22:39
Fjala ne gurė


shkruan xhelal ferizi

ma kishin mbyllė nji kohė fjalene gurė
e vrapova per ta lirurar ne shpetim
nper shekuj pastaj mu be gur mbi gurė
fjala e ime me lot

lirik
10-03-07, 22:42
Sikur te kisha shkollen

xhelal ferizi

sikur te kisha shkolen e krejt fjalve
edhe atyre q enuk jan shkruar
edhe shprehjet e menqurive mendje valve
sa shum shprehimisht do te ksihsa ndriquar

lirik
10-03-07, 22:58
Sikur ta kisha syrin magjik

xhelal ferizi

ah sikur ta kisha syrin magjik
qe thellė shkon ne zbulime
ne at sy ta kisha vetem nji pikė
faktshekull per inqizime


faktshekulli im ne ekran te bindjes
do te kishte nxjerrė para skene
at shkak te thellė motiv te tradhti lindures
at rrenj at dyshim soj gangrene

e duke mos pasur fakt e mendova
nje sy te tillė magjik
mbasi njiqnd shekuj me hamndje i shpova
sa i keq qenka maskimi o mik

kamera magjiksyri ne maje te hollė
do ta nxjerrte me te vulosuren fjalė
pastaj te gjith shembujt do te merrnin shkollė
qe ne bukuri djallzore besen mos me e falė

por ah kamera sy magjike nuk ka
prandaj e brejtura pa fakt
s po len as gurė as dru damarė pa tha
se mashtrimi po ec me takt

do ti ftoja zbuluesit qiellorė ekspertdritė
qe ne njeriun ket sy magjik
ta lansojn n per qdo skute qe ta njohin mirė
se mashtrimi po behet tragjik

shkruar nga xhelal ferizi mitrovica
mergimtari

lirik
11-03-07, 00:12
shqipni etnike

Si nje komb,e si nje shtet,
t,msyjm,si shqipet,shkrep,me,shkrep,
me ata krih,me at flutrim
gjith,sa,jan,te kombit tim,
t,gjith,me,librin,n,dor,shtrengue,
me tri,fe,me bes tue vlue,
mir me u mbajt,n kish e gjami,
n,shkoll,,e,shtet e qytetni,
gjith,kah,shqip,i,thon,etni,
,t,gjith,kah,rrjedh,gjaku,i,shqiptarit,
kuq,kah,ec,n,per,rrug,t,damarit,
gjithkah botes,me,lidh,deje,
pa,dallim,krahine e feje,
me msy ,shekujt,n,t,fisme,pun,
ndryshk e turp,n,dridhje,me,i,shkund
njollat,t,hasmit,qe,,na.,i,vun
mbani gur,hapin,qelik,
mos,u,theni,n,metelik.
mos,u,prekni,n,per,themele,
me i shpue zemrat si tunele,
me do pun qe ,s,jan per ne,
me krahin,ndasi e fe,
me shti myk,qe shkon tue bre
mbane qafen me dy koka
mbani bashk po vrrrije e boka
shqip,le,t,flet,po,dheu,e,toka,
toka,juaj,me,gjuh,amtare,
mbani,bashk nji abetare
jo,me,,ndarje me dal fare,
por qdo kush me nga ,i,det,n,gji,
t,mbjell,safire,t,mbjell,ingji,
mos u bani fajdegji,
taksidar e mjelsa t, kqi
per me mjel t kqijat mbi dhe
me pi lot,si shiu,me ,rrke,
me mosdije,cekt,me,,u,zblue,
zjarr i huej me ju pervlue
lidhnu bashk,,me i gjuh te nanes,
n,shpres,te diellit,n,shpres,te hanes,
edhe n,pend,mbshtetne ,lirin,
cak,e ,e,msymje e strategjin,
mbane hasmin,ne shenjester,
sot ,e,n,shekuj,,qe,vijn,neser
lidhnu,bashk,me,i,plan,te,holl,
mendjen lidh ta keni n, shkoll,
si ai pipi lidh n, per moll,
kangen gzue,ne,gji,e,n,vlim,
edhe kultur,e vler e shkrim
mbani,caqet ,me gjak trim,
edhe n ,flakrim,gjuhen t shqiptarit,
si ajo hana n,damar te arit,
at tradit,e bes,prej,t,parit,
t ,gjitha stinet n,bukuri,
si ai yll,kur t nis ,me pri,
ne ag drite,n,qielll,me shkri
ashtu shkrini,e shndritni n ball,
e ti ruani dhe e zall,
gur ,humus edhe argjil
bari,e fjer e karajfil
edhe krom kristal,selen,
slicium acetilen,
gur kalaje e qdo beden
edhe themelet,mos,me u pre,
bashk me ndejt shqipja mbi dhe
lidhne gjakun,me shum drita
t,mos,i,ndalet,,shqipnis,rrita,
se,armiqt,na,rrijn,n,per,prita,
mbani festa gjithkombtare
mbani fe e gjuh shqiptare,
mbani kokrra e zallina
shqip,n,per, shekuj,n,mot,e,,stina,
gjith,kah,rrin rodi,i,shqiptarit,
rrini flak,si,,ngjyra e zjarrit,
mbajeni gjall ju mergimtarin
le ta dij ku e pat t, parin,
mos ja shkelni shpres ,,e,be
qi ka lang peng per atdhe
entuziazmin,optimizmin
edhe endrrat me i pre,
me i kput,hapin permbi dhe
mbajeni kodin erz e din
kush ka kryq,kush ka gjamin,
t,gjith nji nan e kan shqipnin,
t,gjith i lindi i, gjeraqin,
si me ,gjuh,te lasht pre goje
si n, fole qe ran nder troje
t gjith shqiptart jan nji brum dieli
jan nje shqipe,n maje qielli
s a,per fise e,,sa per fe,
kurr,ne gjene s,na,kan bre,
se qelizat me nji gjak,
lidh na i ka etnija plak
na ka lidh zjarri me i flak,
me nji ahst,qe man,nji mish
me nji gjuh por si fildish
por si ari,e platina
si kristali,e,rrezatina
prandaj bashk ti mbajm kto drita
e mo bjerni n kurtha e prita
hapin,n shekuj,e,dor,me,dor,
jem ilir e jem arbnor
nuk jem akul e nuk jem bor
por se jem nji fis si zhari
me ata gjak qe na e la i pari
jem nji komb nji shpirt,nji fjal,
bashk ekem detin me val
pse armiqt duen me na e ndal,
mos e ndalni shipe,rrfe
mbani bashk,po bes e fe,
mbani guret lidh ne atdhe,
mnai bash ato zallina
gurra e kroje e kanarina
mbani bashk ato kullue
,sa,te jen motet,tue vetue
sa t jen stint qiellit tue shkue
deri sa te enden,yj e dhe
mbani bashk,kombin me fe,
tue lulzue gjith shpres te re,
mos u lshoni n, pun te kota
kah ju vijn armiqt me rota
me ato plane qe u sjell bota
se ato po kan skadue
moda t vjetra,qe,jan shue,
veq me i ngjall don ajo ujkina
ujq,e bisha ,e do kalbsina
e do djaj qe jan me brina
qe ju njomon me uj ferrri
qe ju sjellin,kobe tmerri
qe ju nxisin,me loj derri
me ju lan pa mende e dhe
me ju nda n krahin e fe
lir,tradhtar gjithmon me ble
mos e lsho he shqipe e gjall,
se i ke te embla dhe e zall
se ke ,t,lasht ,djep e tabanin
se i ke t fort pushke taganin
se n shtat qeij ti e ke zanin
e ke pamjen plot hjeshi,

e ke gjuhen me etni,
t lasht ma t lashten nder njerzi
mos e lsho priten per t gjall,
se i kjan trojet n lot e mall,
pse kan dal shum djaj tue pall,
kush me jarg e kush me fe
sillen rrotull si shkerbe
rrejshem dinittue t ba be
edhe de tjera me kryqe
dojn mbi dhe me t, lan si qyqe
mbaje shkollen ti mendtare
gjuh e e shtet etni shqiptare.


xhelal ferizi
ka shkruar vargjet me titull
shqipni etnike
xhelal ferizi krijus vargjesh epiko,li nga MITROVICA
PERSHENDET LEXUESITVėrejtje: (0%)

lirik
11-03-07, 01:09
Pavarsi

xhelal ferizi

kur te marrim pavarsinė
e,t, lulzojm me vul,drejtsinė
kur te ,shkrijm diellin me erė
do ta shkruajm nji ligj me vlerė
qdo shqiptar me e pas nji kod
me pas vlim ,n ket shekull sod
edhe ne shekuj ah qe vijnė
dije e punen mir ta shkrijnė
e me i laps , e kush me shpirt
me i qellim t ,jet ,sa ma,i dlirt,
ta udhheqim,n,drit ket shtet
ti mbajm n, gji zallina e det
ti bashkojm zemrat me gjak
e ti vejm t, keqes kapak
te ecim bashk ,me hap t, lirisė
t,fort tia mbajm nderen shqipnisė
hapur ,te,ecim,me drtit t, ballit
ti gzojm dhe e kokrra t zallit
bash t bejm po ball qdo hallit
e te mos lejm ndoj gure as burrė
me kja n lot ,si e kthjellta gurrė
me iu djeg zemra si furrė
prej vetmis a prej varfrije
me ec shteti si i ka hije
jo me ,moh e ,udh tradhtije
por si i ka hije fisnisė
n rreze t diellit e n bes,t,mirsisė
kush ma mir do ta ket nisė
kush ma i mir tue pri ma i pari
e mbas tij,qdo zog shqipatri
ti gzojm vrrije e fusha bari
ta gzojm token n mote t motit
brez pas brezi me ndihm t zotit
se jem nipa t kastriotit
se veq paster n a ka hije
me pas rregull qytetnije
me pas fam e nder shqipnija
me pas drit me rrezatue
larg shqipnija me rrezue
me ken zonj nde r,kombe t, lira
ne drit t diellit drit ma e mira
se nuk,esht veq pamvarsija
por esht ligji ,e fisnikrija
edhe e drejta, e qytetarit
me u nderue si vlera e arit
ardhmeri per djem e qika
n,kod e norm me ndejt etika
kshtu ather gzohet ai diell
ehdhe i shkruemi e i,kaltri qiell
edhe i shndritshmi,i nxehti prill
edhe toka qesh me dhe
kur nuk ka korrupt nder ne
por drejtsija n shtet t kullimit
mos me u ble kah shkolla e krimit
mos me u thye n korrupt t pelimit
por me ec si vllau me vlla
ti mbajn n vrojtje grek e shkja
se pergjon hasmi n, qdo va
pergjon rusi e ukraini
si qkaj kah lugu e vrrini
blen ndoj vash a blen ndoj djal
mandej nis kendej me dal
shqiponis rriten me ja ndal
hjedhi sy gjith kah kufiri
vend le t nxen sokol ma i miri
n siguri kah karaolla
me nishana qe ei jep shkolla
edhe nder qe i jep ai dhe
me mbajt bes e mos me pre,
as kund ligjin mos me bre
mir me i ndjet atdhut si roje
me fol ambel at gjuh goje
me i shkua mendja n lugje e prroje
sa jan kput kafka t, shqipnis
sa shum gjam i ka shkue fmis
britma n vesh te perendis
qdo shqiptar ta lidh ne gjak
ket kujtes si vul n kapak
t kujtoj shkja e karadak
le t kujtoj perjet tivarin
lum e shkoder e gostivarin
dhunen t zez permbi janinė
gjak e lot qe ran n prishtinė
mbi drenicė e,dukagjin
edhe masakrat ,n tok dardane
pika t gjakut,e vaj nane
gjak qe ra permbi ftyr hane
qe u pergjak qdo therr e shteg
s ka mbet ftue qershi as shegė
nuk ka mbet po qyqen degė
pa lshue kuj e gjam e lot
qdo shqiptar t kujtoj n per mot
kahdo t ,shkoj nder kombe t, thot
se per t gjall,,s harrohet ,krimi
sa te jet toka e qytetrimi
me u kujtue dnesja e,ngashrimi
gjoksi i fmis ah si ka dnes
kur ka pa at nan kah vdes
e, s ka dit n dor t kujt do t mbes
se ai esht rit tue njoft at shkaj
t gjall pre prindve qe e ka nda
t,njom me mosh kah e ka tha
po kto s jan veq muaj e dit
por jan shekuj,qe kan zbrit
qysh se t, namun n, per karpat
na i gjakosen lu“g ,e shpat
edhe moshat na i kan pre
diell pa gjak skan lan me nxe
pra shqiptar ju kahdo t jini
si nji shkoll ket pun ta dini
punen udhes mos e,lini
mos e lini fjalen , n , bark
t bjan shqipnija rreth e qark
kah i flet n gjuh t lasht etnija
ka i shndrit por,rokullija
ah me drit ti lidhe t dija
edhe fjala e besa e,motit
ta ruajn dheun per hater t zotit
se jan gjak,i kastriotit
kush si zan e kush si rrfe
kush me djers te ballit rrke
djem t t shqipnis qe i kan tri fe
t,lidhen ngjyras si ylberi
si nji vlla se kshtu e don nderi
e , t ,na e ka bota lakmi
uj t, e zalit, e,gur ingji
t, na lakmojn per,nder n ,kthjelltsi
se me pak, pun, e,unitet
ka me shndrit porgresi n ,det
n,tok,te lasht ne ligj e shtet
s,ka,q,na,ban,ma ,krajl,as,mbret,
as europa e as ,intriga
as shum tjer me pun te liga
ka me u sjell verdall rusija
deri t vdes per kah lakmija
per shtet t ,fort qe e ,mban shqipnija
kur ti sheh po kta sokola
kur ta sheh ligjin me shkrola
edhe t, bashkuen me mish e fe
si tre vllazen siq jan le,
ne alfabet,me u lidh me be
kah n fabrik tue ra sirena
kah n shqipni te fsihllojn trena
ka me i rrok slaviant gangrena
ka me u kalb europa n mish
si ai zfti n per kamish
ka me mbet slaviani n grish
mikroskop qe mos me u pa
zoti i madh po ka me tha
ka me lan si lymin n knet
ka me i tha po drit e,jetė
ka ,me ra n,gremin tatpjetė
se ai zoti i verrtetė
nuk don ,krim as hijanet
sot me vul po u dal te hanes
me kto shkronja n gjuh te nanes
n,me kanu t shqiipni dardanes
me ligj t ri e me tri fe
n kokrra t drites e n rreze t re
kokerr m, kokerr po u bej be
n ,qoft se ju kah ka shqiptarė
lidhni fjalen n fis e farė
bashk m u mbajt si solidarė

~AmaZonA~
11-03-07, 10:12
Pershendetje i nderuar lirik poezit i ke shume te bukura,mua mė pelqejn shume dhe kur kam kohe te lire hy ne FD dhe i lexoj me knaqesi,do dėshiroja te pyes nese keto poezi i ke tė pėrmbledhura ne ndonje liber qe ėsht i botuar apo ende nuk i ke botuar askund???

Me respekt per Ty ~AmaZonA~ :smile:

Paradox_13
11-03-07, 10:31
Me fal per nderhyrjen...

E di se qdo autore ka deshir qe te lexohen doreshkrimet e tija poetike,ndersa per ne qe kemi nderin ti lexojm keto doreshkrime, eshte diqka ma shume se nderim e obligim kure ngjet si nderkomunikim i ndieshem i krijuesve ,veqanerisht kur leximi i heshtur duhet te artikulohet me shkrim.

Respekt i nderuar.

lirik
11-03-07, 10:32
Flm shum per vlersimin amazona ,nji pjesė seshpejti dalin ne botim bashk me pjesen e dytė
ndersa ne botim planifikohen edhe te tjerat qe jan duke prit ne shtypkshkronje
me duhen pastaj edhe disa qethje dhe redaktime dhe se shpejti do te lexoni edhe botime tjera nga un
duke qen se gjithnji e ma shum jam prezentnt ne forume te internetit mendova s e me duhet ngapak edhe
ndihma e lexuesit ,vlersimi dhe kritika ky ishte qellimi , qe kisha deshir te di dissa a mendime
para se te dalin botimet tjera.
krijuesi mbahet nga knaqsija dhe leximi vlersimi qe ei japin lexuesit populli,askush nuk ka vullnet me humb kohė kot nese vargjet nuk vlejn andaj as koha nuk ja vlen q e te humbet per diqka q e nuk i pelqen publikut. Prandaj amazona te falenderoj per mendimin dhe pershtypjet tua per vargjet e mija,njeriu ka nevoj te ndegjoj edhe fjalen e dikuj jo ,vetem te veten .
Te them te drejten ma shum mepelqen fjala elirė e lexuesit se sa vlersimi i kritikes letrare jo pse jam kunder ,per diqka nga letraret por e shoh se sot qdo gje esht ba treg edhe miqsija treg u ba edhe perkrahja edhe vlersimet ,po shkojn ma teper me kozmetikė artificialiste me perkrahje te rrejshme
se paku publkiu nuk ka interes me fol me maska ai e thot fjalen e vet hapur se nuk ka kurfar interesash dhe jan origjinal ,prandaj ma shum me knaq nje fjal prej shpirti epublikut se fjalet qe jn te thurura ,me interesa te caktuara.
Kam pa botues q e kan botuar por e kam pa se vleret nuk jan te ivelitt e lart artistik as kriijues me brilantizem apo shkelqim,ato botime jan ba ne bazė te jaranisė miqsisė dhe pageses me pare qe nuk ka vlera kush e di s eqka,prandaj un nuk dua te botoj gjera te tilla q e nuk
kan s e paku nje vler sa do te vogel ky pra ehst shkaku pse mua me intreson shum se si i vlerosjn
njerzit krijimet e mia se nuk kam deshir me zhgenjy lexuesin me dal vetem kot sa per t e zhgarravit diqka ,flma amazona per fjalen tend e te sinqert.
pershendetje nga autori nga Mitrovica ,dhe meqense ne forum nuk dal me nick name asnjeher por vetem me emer t everrtet ,te pershendes pra xhelal ferizi

lirik
11-03-07, 10:40
te falenderoj adhe ty paradox per vlersimin dhe per konsideraten ,ndaj vargjeve te shkruara ,po perpiqem t ejem sa ma me ndikim te lexuesi,qellimi im esht mirsija,qellimi ,esht paqja e vargjeve te mija pershendetje dhe rrespekt nga LIRIK

lirik
11-03-07, 11:35
Neper Vargje Jan Disa Gabime Sepse Tastaura Dhe Lodja Poe Bejn Te Vten Ma Vone Te Bej Permirsime Gjeerale;per Shkak Te Shum Shkrimeve Dhe Titujve ;probleme Ka Ne Drejtshkrim;per Shkak Te Shpejtsisė Ne Te Shrkuar;dhe Moskontrollit ;ka Gabime Ortografike Kekroj Falje Nga Lexuesit ;kur Shkruhet Shum Esht M Veshtir Te Kontrollohet Por Nganjher Po Kam Edhe Lotim Te Syve Nga Dhembjet Per Shkak Te Kompjuterit De Po Me Duhet Me Postu Shpejt Aty Mandej Po Lindidisa Gabime Ne Drejtshkrim:
Autori Pershendet Lexusit

lirik
11-03-07, 11:38
Besoj Se E Kuptoni Se Tastatura Dhe Lodhja Deri Ne Oret E Vona Te Nates ;po Me Krijojnė Edhe Ngatrresa Ne Drejtshkrim ;dhe Lodhja E Po E Ben Te Veten Bashk Me Moshen E Obligimet; Tjera: Kerkoj Falje Nga Lexuesi Per Disa Gabime Germa

lirik
11-03-07, 11:46
Si ta ndertoj njeriun e ri

Shkruan xhelal ferizi

Duke u perpjekur per njeriun e ri
Thash ta ndertoj njeriun e ri
Kur per qudi
Njerzit nuk me po me lenin
Vet njerzit kundreshtonin
Dhe mandej ,fshehurazi
E ndertova ,njeriun e ri
Ne endrrrat,e mija ,
ne shpirtin tim,
ne idealet e mija,
ne ,perkushtim
njeriune ri e,mbarova
ne ,ardhmmeri,
do te jet,
ai qe me tė keqen
prore do tė,jet ne kundershtimVėrejtje: (0%)

lirik
11-03-07, 11:48
DUKE ECė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Duke ecė pa u ndalė
arrita njė ditė ne cak,
dhe thash me fjalė
se u shterra me gjak

duke ecė pa u ndalė me stinė
arrita nje ditė ne majė
atje shtrohej e bukur njė ledinė
ku vargun e derdha rrekajė

lirik
11-03-07, 11:50
Veprimi i pa matur

XHELAL FERIZI

hapin e qet ma parė
por lotin mė pas
me mat thonė ėsht ma mbarė
se zemra veshet me gas

hapin e matur qite
e jo me turr e vlim
kur matesh shenjen vrite
se i matur je me trim

lirik
11-03-07, 11:53
#67

Psheretima e nje nate

AUTORI MERGIMTARė
XHELAL FERIZI

guret e kishin ndegjuar
e plasur thon kishte ra
o shekull i mjerė i truar
psheretima,te ka vra

psheretima e,nje nate
kishte therr,nje shpresė
u ndje n' per monopate
S'HARROHET DERI SA T' VDESė

S' HARROHET PSHERETIMA
NE NATEN E QETė ME GURė
SE YJET I SHPOJ N' VRIMA
SA ERNAT I;KA PERTHURė


AH AJO PSHERETIMA

lirik
11-03-07, 12:46
Perlyerja


AUTORI NE MERGIM
XHELAL FERIZI

pse nisė hana n, lot me e,u,thye
edhe trupat,n, shpirt me u grrye
pse ,ujvara ,don me vdekė
kur perlyerja t’ nisė me prekė
n’ trup , e;nė gjak e;nė lėkurė e' n’ buzė
pse bien shekujt n’ shkrumb e shpuzė
pse rrenqethet fieri e bari
pse ai qielll digjet si zhari
edhe vrima;mbushet ai deti
pse kjan gruri e bereqeti
pse kjan moti e shekullstina
pse kjan zogu e kanarina
pse kjan kokrra e guri n’ dhe
pse kjan n’ lot e,embla fe
ja pse kjan e gurin E; ndanė
pse nji trup njiher kur t’ ndyhet
shpresa e globit ather thyhet
pse ju thoni ka me u thy
yje, e,qdo glob ka shpirtė e sy
edhe pse ju nuk e shihni
n’ rrudhė as shprehje nuk e njihni
Shpirt gjykimin te fenomenit
nuk e njihni se kur,shkelqenit
edhe ata shpirta kahdo e mahnija
qe nuk duken e jan mrekullija
nuk i sheh me sy njerzija
por jan te heshtura margarite
shpirtformime gjygje drite
ato kan lot si ingjija
gurė currilash pikė si dija
qe mandej me anė te dritshkrimit
formojn cakune gjykimit
edhe formojnė botkuptimin
kah gjithsija e dergojn kullimin
por se kurr ato ndytsitė
nuk i qesin ne,q iellin sitė
as perlyerjet nuk i prekun
ato i hudhin n plehra t vdekun
prandaj e mjer perlyerja e gjakut
ka me mbet kah plehu cakut
lidh me myk perthur prej lakut
n pleh dot mbetet andej kah rrodhi

n’ qoftė se ty o njeri t’ vodhi
shpirtin,,, nderin e; n' pleh t’ rrodhi
ajo perlyerja e qelizes
nuk ke vend ne aromė t' puhizes
ku do t’ shkrijshė,shkelqimin vallė,
si do t rrijshė mBi gurė e zallė
guri e zalli kan me u thye ,
n’ qoftė s e kund ti je perlye,
e pse ,rrudhen moti e stina
pse lot n’ sqep rjedhė kanarina
pyetne kobin me mjerime
pyetne at qiell me fjal e shkrime
se cicrrima e kanarines
vjen e shpon si ajri vrimes
me at za lmue n RREZZE e i’ veshė
tinguj tinguj vjen ne vesh;
n’ qof se veshi esht perlye
tingulli keq ah ka me u thye
thehet shpresa e kanarines
melodija e cicerimes
thehet rrezja e qerpikut
thehet lang i fletes t’ fikut
po ju pse a thue e dini
pse then shpresen ai zog vrrini
me kang vlere qe prekė fleten
se njeriu po e perlyen jeten
sa;ma teper qe ecė para
keq e zi po i ndyhet fara
ja si bjen me ndytsi n’ rrudha
n’ gjak e; n’ gjene kah dredh udha
udha e thellė neper qeliza
pse me lot thyhet puhiza
a; keni ndje ju ne pranverė
se si ushton nga i her nji erė
nji erė gjame si e lotit
kur n’ luginė ec stinė e motit
ajo kjanė e ju nuk dini
perplasė vaj,,kah shkambi e vrrini
ajo plasė n’ dnesje tue kja
pse shum shpresa ju kan tha
pse i thahen ato shpresa
sepse thellė i preket mbresa
kur ajo frynė e ka detyrė
me e flladsue njeriun ne ftyrė
ajo e paster esht ne thelb
prandaj kjan kur fryn ne qelb
pse kjan era n’ vaj tu u thye
pse shum njerz sot jan perlye
ajo kur shkon aty me prekė
n’ vend te perlyerjes bjen me vdekė
ju se besoni se, e; pandera
i vdekson shum fllade e,era
kur perlyerja prek ne buzė
aty vdesin engjuj e muzė
prej atij turpi e; i’ shtrojnė zotit
shum gjykime shkrue prej motit
shum mjerime shkrue prej lotit
prandaj zoti merr idhnim
kur t’ lexon ket informim
s e, me turp esht perlye buza
urdhron zjarre e urdhron shpuza
hi e shkurmb e thingi tjerė
per me e djeg boten e mjerė
me djeg bari e flet e fjerė
ku ka prekė ndoj turp perlye
rreze te diellit ku jan thye
turpi del n’ gjithfar lloj krimi
n’ lojė tinzrije edhe ndytsimi
prej buzė goje e,prej themeli,
pllmabė per pllambė shpresen e shkeli,
pse ai turp kur t prekė n’ planet
i prek kahjet n’ tok e det
prandaj prekja kurrė nuk lahet
as me diell as rreze s’ thahet
as nuk shlyhet me ndoj gomė
a s; nuk mbyllet n’ burg as n’ dhomė
n’ dhoma shekujsh as n' qelija
jo nuk mbyllet njollė e tija
njolla e turpit kur perlyen
pikat te yllit keq i thyen ,
n, qoft se turpi n’ buz esht shkrue
e aty ylli ka pikue
merrne n' mend ju piken t’ yllit
e at fllad qe vjen prej Pyllit
e; at erė qe niset pyllit
per me dal Nėpėr fushore
lidh puhizes dora dore
e kur t ndesh ajo n’ pisllek
n’ kulm lumnije nisė me vdek
pse n' perlyerje kur;t ket hasė,
me jetu thonė s’ do t’ ket gjasė
pse ndytsinė kur t’ prekė ne njollė
bjen perplast me peshė t e,hollė
se ajo e ka si pupel peshen
s’ perballon me turp kur t’ ndeshen
s’ perballon me hije oj hanė
me at mirsi qe ja ke dhanė
me at lehtsi permbi eter
me ata krih qe i quhen erė
permbi fllad e mbi ajrije
qe pershkon motin plot hije
ajo n’ turp kur t’ bjen te perlimit
qe perlye esht prej ndoj krimit
prej ndoj turpi ku esht prekė,
plast me vaj ka me u stermekė,
ju a; e; shihni si bjen hija
kur me turp i preket fija
a keni vrejtė si bjen tufani
kur ik era e,lehtė prej gjani
kur lehtsisht ma nuk perkdhelė
vjen tufani si rrebel
ktu esht prore gjithmon shkaku
kur shum njerz t’ jen perlye gjaku
t’ jen perlye me turp e vese
me orgji kur thehen shprese,
ktu pra lidhet krej ankimi
kur ne njerz t’ bjen turp e krimi
kur prekė n’ buzė o kur prek n’ faqe
derdhet loti n’ manushaqe
kjan lulkuqja e,tulipana
kjan lulshega e lule thana
pse ky turp vend t’ veqant s ka,
n’ tjeter bot dikund me u nda
veq po ben pjes mbi ket glob
me i nxit lulet n’ vaj e kob,
me nxit kombe me nxit fe
me pas dhimbje n’ gur e dhe
prandaj kjan ah; copa e diellit
hanė harkore e kupa e qiellit
edhe vetulla ylbertare
bien perplasė mbi njollė tradhtare
ato s’ kan t’ mjerat fuqi
kur bien n’ turpe vdesin shkri
se s’ perballen me ndytsi
ja pra shokė pse dhemb natyra
kur me njollė mbulohet ftyra
kur ai turp prek buzė,e faqe
kur lshon rrėnjė ne gjen e gjaqe
ather era kjanė turprimit
kjan edhe drita n’ qiell tė vrojtimit
thehet shpresa e bukurisė
kur prek n’ turp e n’ njollė t; tradhtisė
turpi njitet neper rrudha
Nė dej diellit i prehet udha
me ato rreze kah me nxe
nis ai ballė ah me ju bre
n’ lot ai qielli kur lshon rrke
qe njerzija e quan shi
turp as njollė nuk mund me fshi
asnji gomė se fshinė orgjinė
as ,perlyerjen e tinzrinė
kur turporhet buz e gojė
kjo far njollle s’ esht ma lojė
se aty kalon ajo buka
kalon er lulesh n’ per suka
ajo era n’ lulė shperndahet
prandaj shpirti fort i thahet
se ajo lulja nuk ka fre
me e ndal eren udh me i pre
ajo era ec e ec
por ne trup kur t’ hasė e ngecė
ndihet vaji i qdo flete
prandaj vyshket thahet jete
vuaj o qiell e vuaj o dhe
njollė mbas njolle kur t’ kesh nje
kur t’ kalon kndej era jote
n’ rrudha turpi vuan n’ per mote
pse ai trup n’ per buzė qe prekė
kur ai;nderi aty t’ ket vdekė
kur t’ jet lye e! t’ jet ndytsue
erė e qiell kan me dermue
n’ qoft se i femer ben tradhti
n’ qoft se prish at bashkshortsi
n’ qoft s e prish shtratin t;nusrisė
shkruhet n’ buzė njolla e,tradhtisė
jo veq n’ buzė por n’ ftyrė;e n’ ballė
qe kur t shihet n dhe;e zallė
i rėndon mandej shikimit
gurė e zallė lodhen mjerimit
turpi e njolla e; kur’ perlye
esht ndoj rrudhė ne trup a ;n’ krye
truri i pist mbetet! me gjak
as moral nuk jet n; ahlak
at;her si do t’ folsh me dhe
si do t folsh me kombe e fe
kur me turp je mbush n’ gjuh goje
kur del fjala toje toje
mandej prekė dhe n’ kombe tjerė
Si’ do t’ folsh O turp i mjerė
ti;Qė shndrrohesh nė virus
qe ndytson druj e kaktus
ndytson barin n’ fjal qe e shprushė
me ndytsi fjeren e mbushė
edhe lulet n’ kercyell t' lehtė
nuk len fjerė a s;nuk len fletė
n’ pastertii me ndeJt e qetė,
prandaj njolla virusale
prek n’ per suka kodra e male
ai njeri qe flliqė kaptinen
e flliqė fushen e ledinen
pse n’ t’ perditshmen jetė toksore
ecė mbi dhe n’ per zall e kore
edhe ka kontakt me fe
n’ rreze t’ diellit “ qiell tue nxe
mandej ai me pjellė t’ ndytė shtohet
e ajo njolla nuk largohet
pse esht fara nder qeliza
si ato larvat kur lshoJnė miza
qe perhapen pleh me pleh
kahdo n’ vaj motet tu i shkrehė
ajo perlyerja e jetes njollė
mshifet thell n' per;rrudhė te hollė
merr qfar t’ duash gome n’ gjithsi
me drit yjesh s’ mund me e’ shkri
veq se ruaju t’ mos ndodh n;jetė
trupi gjalLė n' shekuJ me t' mbetė,
pse kur t' shtohesh;ti me farė
kurr nuk hiqet njoll e;parė
as nder breza e nder brezni
mbetė nder soje rod e fmi
edhe kahdo natyra preket
e me lot vujatjesh stermeket
prndaj mir s’ ecė bereqeti
prandaj n' dallgė terbohet deti
se ajo njolla e flliqsija
ka n,xanė rrėnjė me rrudha e t,kqija
po perlyhet shum njerzija
po dhunohen vasha e,gra
turp e njollė kush ka me i la
ato mbesin neper lkurė
thell tue kputė qdo shtresė e urė
n, perjetsi e ne jetė te jetve
nuk i hiqen kurr te shkretve
as prej lkure mishi ne asht
mbesin n; gjuh ne mish te, ,lashtė
mbesin prore n; glob te vrazhdt
mbesin prore nder etni
n; fise t; tana neper fmi
e;percillen njoll me njollė
si pastron po asnji shkollė
prandaj ruaju mos e njit
o njeri qe e cė per dit
han e pin mbi gur e dhe
mos perlyej nde r,kombe,e fe
se perlyrja esht tutkall
shtron nder vuajtje gur e zallė
edhe piqet e,nuk hiqet
mbetė tardhti qe n, shekuj ndiqet
me gjykim te perjetsisė
edhe n' gjyq te perendisė
me denim qe e,mbanė per jetė
tue mallkue toka me det
edhe flladi edhe era
lulja e bari gjethi e fjera
prandaj lufta sod po ka
s e,mbrapsht fati n, bot ,ka vra
po perlyhet me,tradhti
me intrig e pabesi
me njollė turpi n, dy gjini
mashkull n, mashkull ah tu,shkue
femra femren tue shnjerzue
homoseks e lesba t, kqija
n, fis e ftyrė tue hy tradhtija
edhe njolla tue prekė gurė
tue kputė shpresė e qiell e urė
tue prishė glob me t, lashtin nurė
tue prishė normat tue prishė gzim
tue lanė njollė helm e pelim
deri ne shekuj n' perjetsim


poeti xhelal ferizi ,nga Mitrovica
u mundova q e te pershkruaj
njollen e tardhtis te turpit qe mbetet gjithmon e pa shlyer
DHE demton materjen:
dhe njerzinė natyren dhe vlerat eksistuese
ne pjesen e dytė te kesaj poeme me vargje vazhdon,
nuk e di se si do te duket ne kuptim publikut por
un e nxora kshtu si dita me ket pershkrim dhe perkushtimVėrejtje: (0%)

lirik
11-03-07, 12:48
SYTE E NJE KOHE

XHELAL FERIZI

Oh syte e nje kohe kishin shikuar
dikur ,me drit te pa djallzi
kur ne gjithqka rrethuar
nuk kishte shum zili


oh syte e nje kohe,
ushqeheshin me ,atdhe
dhe mbaheshin per njė trohe
optimizmi e jete nde r ne


e tash nuk mbahen dot
edhe me u dhuru ,flori
si e ndrrove ,kohen o zot
syt e kohes ke ngri

syte e kohes
autori xhelal feriziVėrejtje: (0%)

lirik
11-03-07, 12:53
Unė dhe hiri

XHELAL FERIZI

une dhe hiri bėhemi nji
kur ,un te behem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do te kerkoj,me pi

unė dhe hiri jemi,nje trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nje grup
te lidhur ,hi,e hirėsisht dor per dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,neper ,qeliza toksore
do te rrijmė nėper shekuj paqsisht
ne zemer e ftyren toksore

une dhe hiri shkruar
NGA XHELAL FERIZI

lirik
11-03-07, 12:54
Meqense Autori Del Gjithmon Me Emrine Vertet Neper Forume
Prandaj Ne Qdo Punim Te Tij Shkruhet Emri E Mbiembri
I Verrtet Per Shkak Te Idnetitetit T Epunimit Besoj S E Ekuptojn Lexuesit

lirik
11-03-07, 15:47
Sa shumė e kam pi...

shrkuan xhelal ferizi

Oh sa shumė e kam pi mėrzinė
vetėm pėr etnike Shqipėrinė,
pėr tė sajin hirė e gjak
pranova tė lidhem me lak,
pranova pėr gurė e dhe
pėr hirė tė kurtheve me fe
pėr hirė tė dukjes me sy
qė gjarprijt i shoh tu e msy
dhe dola me tė ndaluarin varg
qė cakun ta gjuaj aq larg
deri nė fundin e globit rrumbullak
gėnjeshtrat me i xhveshė cullak
bishat me i xhveshė lakuriq
dmeskuar edhe dobiq
qė mbrohen me gjuhė bizare
qė prodhojn' halle shqiptare
qė nxisin gjaqe ndėr ne
qė gjuajn' me nga tri fe
qė turren shqiptarin me ble.

Dhe dola me varg pėrsėri
gjakun tonė me e pėrtėri
pėr hatėr tė dheut e tė gurit
pėr hatėr tė valueshmit flamurit
pėr hatėr tė shqipes me dy krena
pėr hatėr tė kalasė me bedena
pėr hatėr tė diellit e hanės
pėr hatėr tė tė lashtės dardanes
me mbjellė dola prap rreze
ndėr zemrat perdezeze
ndoshta e shkrij ndonjė dritė
tė vargut qė s'ma lanė me u rritė.

Por jam un i ai vargatari
qė germėn time prej ari
do e mbjelli ne troje shqiptari
kahdo me fije tė hollė
me kėshilla brezash pėr shkollė
pėr tė ėmblin bashkim e punė
qė shqipja tė jetojė pa dhunė
e lirė nė troje pa lot
me besė nė qiell e zot
me besė nė uzinė e fabrikė
me nderė nė djalė e qikė
edhe pse pezmin po e po shuaj
se rrezja me shi me dha ujė
prej krojesh tė qiellit nė gjak
mė rreziti me shpresa pak
ma shndriti gjakun me nxe
pėr komb, pėr shtet e atdhe
pėr hatėr tė fmijve tė djepit
me ndejt si shkambi i shkrepit
me varg gjithkah nė qėndresė
Shqipninė me e mbajtė me shpresė
n'bashkim kahdo n'qelizė
me vargun tim puhizė
se un jam gjak me lule
e jo me kodoshule
as jo me sarhosha
me shtriga e kodosha
por jam biri i Shqipnisė
jam gjaku i Dardanisė.

Ndėgjoni kombe e fe
pėr pranga nuk jam le
mos m'vrisni djem tė ri
mos m'veshni nana n't'zi
mos m'vrisni me plagosje
lėvizjen vetvendosje
mos m'prekni bluza tė bardha
e zemrat porsi dardha
tė ėmbla si sheqeri
me ngjyra si ylberi
me i shpu me plumb mauzeri.

Ah, mosni ju pėr kryqe
me lojna tuaja qyqe
mos grini ju shqiptar
ah ju ndėrkombtar
se fusha u la me gjak
se e drejta mbet' nė lak
se rrena me kėmb t'shkurtė
me gjak tash po i lan duart
mos m'vritni pllumba t'lirisė
djelmosha t'Dardanisė
se ata duan aromė paqe
e ju i lani me gjaqe
me helm nė trotuare
me e prishė rracėn shqiptare
me prish me helm nervorė
tė lashtin gjak arbnorė
nė trollin qe i la baba
flamurin me dy kren n'shkaba
shqiponjėn qė i qėndisi
kur jetėn ktu e nisi
mbi tė lashtin dhe si lang fiku
qė don me i marrė armiku
pa t'drejt me maskė e kryq
pa fakt pa gjurmė e gjyq
e tash po gjėmon Drini
se bashk u njit latini
kinez e ukraini.

E nisi me u derdh gjaku
pse s'duen me u ngritė bajraku
i plotė i pamvarsisė
me hapa tė mirėsisė
as cakun e Shqipėrisė
nuk e duan mbi dhe
latin as sllav me fe
se kryqat i kan diell
e jo kallijt' me miell
tė lirė me u shtri tė lehtė
me erė e fllad nė jetė
nuk duen me pa lulkuqe
na i duan veq planet huqe
kot mundi me na shkue
as puna mos me vlue
nė uzina as nė ara
me humb kah fisi e fara
edhe pse ne si bletė
kem dhanė' shum mjaltė pėr jetė
tė madhin kontribut
por kot kush flet me hut
me tė mjerėn at laraskė
qė s'njeh miqsi veq maskė
qė dorėn nuk e shtrinė
me njoftė tė vertetė miqsinė
por vrasin djem e qika
i shpojn me plumba e thika
me tė pergjakshmit tė gjatė shkopij
sa shekuj moj europ
na qite mishin copė
e tjer sllavian sherrgji
qe u,turren si gjarpij
mbi vashat aq belholla
me i lidh siq lidh ajo bolla
me i lidh me pranga latine
pansllave e ukraine
qė lshue janė mbi rini
ah toka gjak me pi
si qdo her n'pranverė
me u la Shqipni e mjerė
me gjak tė kuq pa faj
me lot e dhimbje e vaj.

Pse t'gjakut janė shqiptarėt?
Pse shqip janė lidh n'damarė?
Pse duan ata vetvendosje,
e jo alivanosje
e komė tė mbushur n'rrena
kuaj troje nga mbrenda
e gjarpij ligjesh n'paketa
me na u nxi prap jeta
pėr teka t'manastrit
bujqsija e ilirit
me mbet ndėr duar ndėr popa
e djerr me mbetun toka
gjithkah bashtina e ara
ndalim me pasė kah fara
mos me guxu me u hjedhė
pse popat dalin me mbledh
gėnjshtra sllave e mite
pėrralla nė pik' dite
qė mbledh i kan' nė errėsira
nga joshja e jargshmja smira
me tė jargshmen at lakmi
me dal kah Deti i Zi
edhe kah Adriatiku
me thikė e teh qeliku
me i kja Shqipnis' qerpiku
kah kta pėr pranga e lak
ndėr shekuj na lajn' n'gjak
pėr tokė e dhe t'lakmisė
qė s'ngopen tu u vardisė
me u ra me kryq e vulė
shqiptarėt me rrenjė me i shkulė
me i lanė pa komb e fe
gjarprij me u lshue n'fole
me i mbushė me rrena e mite
njeni ah thot vrite
tjetri thot me e pre
me e nda vllau vllaun me fe
e mbasi ti kem shue
me rrenė me triumfue
me rrena me t'servilisė
ne tjerė dhena me u nisė
deri sa gjith tue sha
me i sjellė dielli per shkja
e hana gjysėm vdekė
me lue valle per grek
me u end si skllave qiellit
me kja ah lulet e prillit
tė vyshkura me u qelė
e rushi n'thundėr shkelė
me gjak e lot me u vjelė.

Po jo se kėshtu s'thot Zoti
pa u shkri ah stina e moti
pa u mbushė detet me gjak
nuk ngul askush bajrak
nė zemrėn tonė Drenicė
nuk ngulet trobojnicė
pa dal fare me breza
nuk biem nėn kėta qerkeza
qė ardh janė ardhacakė
se gjakun e kem flakė
kur tėniset ai me u nxe
me djeg ndėr kombe e fe
do tė digjen gur e dhe
do tė digjet Ukraina
e Roma e Latina
do tė digjen kontinente
do tė digjen parlamente
e flaka do tė perpinė
mbi Franc e Ukrainė
pansllave at rusinė
s'do tė ketė ma kund shqiptar
por jo as shkels barbar
qė ngulen n'kėmbngulėsi
n'dhe tė huaj me ngul tapi'
e ne do t'ngulim n'vdekje
me tjerė me u pa nė pjekje
ndoshta nė botėn tjetėr
se mjaft me lojėn e vjetėr
se s'luhet ma me ne
t'pamvarur duam mbi dhe
jo n'pranga tė artemijės
me u lidh pa n'sllave hijes
me mbet pa diell gjithmonė
kah toka e det i jonė
pse dashka kshtu nji kryq
qe ardh esht ktu pa gjyq
kjo kopje e kish s' helene
qe n' prralla e n' refrene
si e,qmendur plllakė e vjeter
po luan me i kėng te vjeter
kėngė kobi e kengė miti
mjer toka qe e rriti
mjer dheu e mjerė zallina
mjerė moti e shekulli e stina
e mjerė fusha e ledina
ajo kohė kjo kur e shkeli
ky shpirtė ah krimineli
qe s, njeh per jetė kufi
veq flak t, barotit t, zi
por shqipja t, mbetet gjallė
e miti le te pallė
s e vjen do vjen njė ditė
e flaka vjen tu u rritė
sa shum ka me perpi
bajloz e qakaj t, zi
e ngransa krokodila
qe s, ngopen me bilbila
tu ngranė qe degė me degė
i gjeJnė tue kndue mbi shegė
nder hise e fllade te veta
aty ku i solli jeta
nder hije me tapi
nder gurra uj ;tue pi
nder valet e kaltrisė
kah bregu i ilirisė
aty ku jan nisė
por njė ditė ka me shkru zoti
do t' ngopen flakė baroti
do t' ngopen me mejdane
me teka pansllaviane
do t lypin gurra e paqe
por kan me gjet veq gjaqe
se vonė shum ka me shku
se loja i ka kalu
kufijt t,mendjes njerzore
ka dal gjithqka prej dore
ka dal ma prej kuptimi
se fjalen e ka krimi
se fjalen e ka feja
me maska e lojė te reja
aspak demokracija
as rendi as lirija
as mshira e harmonija
veq forca e makutrija
veq ajo dyftyrsija
qe mbushet nder paketa
ku mshehet e verteta
n kurriz gjithmon t shqiptarit
i jipet ahtisarit
i jipet misionarit
e gjithfar lloj,dinaku
na ngrinė n 'shekuj nga gjaku
tu u tallė me ne me pronė
ne dheun e nanes tonė
ilires tonė te mjerė
na i,thanė qdo bari e fjerė
na humben ndjenjat fisnike
na thyen me fjal armike
na humben dinjitetin
na e humben edhe adetin
na rrejten pa ja nda
tu u mbajt me grek e shkja
por mkati do t' paguhet
nji ditė per ne po ruhet
kur zoti te jep drit
jeshilen jem tue pritė
me qeshė te fundit ne
me tjera kombe e fe
kur t' bien n' vullkan si rrke
kur t' bien e te fundosen
kur n' gremin t' rroposen
mbi dhe do t' jet shqiptari
me hanė e diell prej ari
me urdher t' perendisė
mbi glob jet ka me nisė
e ju me fmi e djepa
do t' mbesni qyqe n' shkrepa
me rrena e me mallkime
perjetshjem me denime
me gjygjin n' shpinė PREJ zotit
n' per jet te jetve t' motit


shkruan xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ne shpresė

XHELAL FERIZI

kam mbet ne shpresė
me nje pikė vesė
me boten ne shpinė,plot interes
kam mbet ne shpresė,duke dasht te vdesė
ne shpinė me shekujt ne thes
ne shpresė kam mbet me kujdes
me hirin,qe ringjallet,feniks
me ,nje te panjohur X
ME ANKTHIN;E;HAPIT ;MBI STRES

XHELAL FERIZI AUTOR I VARGJEVE

lirik
13-03-07, 22:12
Kur t'NDEGJONI S E JAM TRETė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

KU T' NDEGJONI S E' JAM TRETė
E NUK NDJEHEM MA NE JETė
AS NUK NDJEHEM MA POET
AH MI THUANI ZOGUT N' BLI
E KANARINES MBYLLė N 'KUVLI
LE TE NDALEN 'PERMBI HIJE
LE T' KENDOJNė PER TOKė SHQIPNIJE
LE T' KENDOJNė ME CICRIMė MALLI
LE TE PIJN N' CURRILA ZALLI
PENDEN TIME KUR T' MBLON HALLI
OSE VDEKJA KUR TE SHTRON
MI THUAJ ZOGUT Q E' KENDON
N' VARGJE T' MIJA T' SHKON ME SQEP
LE T'KENDON SHQIP SHKREP Mė SHKREP
TI GZOJ FOSHNJET N'PER QDO DJEP
LE TI KNDOJ EDHE LIRISė
TOK;S' ETNIKE NANė SHQIPNISė
MI THUEJ ZOGUT T' FLUTURIMIT
KAHDO SHKON N' GURRA T' BURIMIT
VARGUN TIM TA KET ME VETI
KUR FLUTRON MBI UJė E DETI
KUR T 'TAKOHET N' DALLANDYSHE
EHE N' T' LARGTA SKUTA E QYSHE
NE QDO CEP KU RRIN SHQIPNIJA
LE T'KENDOJNė ME VARGJE T 'MIJA
KAHDO FLITET NEPER DHENA
SHQIPJA E; EMBEL ME DY KRENA
KAHDO DEGVE N' PER LAJTHIJA
TU A KNDOJN FLETVE VARGJET T' MIJA
TE FALA DHEUT EDHE KRISTALIT
TE FALA MAJES E;KURORė T 'MALIT
TE FALA DHEUT TE SHQIPNI NANES
QE VESHė DITES E'T' DIELL HANES
EDHE UJBARDHAVE N' KULLIM T' RANES
QEHREN E TYRE ME PLOT SHIJE
KUR E VESH TE MALIT AT HIJE
I SHTRON YJET N' FJALė MAHNIJE
QE I MAHNITė YJET KUR NDEZEN
NE NATė VERE; E T' DITES RREZEN
QE E MAHNITė SYRIN MAGJIK
UNIVERZIN QIELLORIK
E GJITHQKA EDHE KUPEN TE GJANė
T' QIELLITT E HAPUR T E PA ANė
TOKė E DHE E SHQIPNISė NANė
KUR T' NDEJONI SE JAM SHUE
THUENI ZOGUT ME E VAZHDUE
LE TE NDALET MBI GURė VARRI
MBI AHIJE BUNGUE QARRI
MBI QDO FLETė QE EMBEL DRIDHET
KUR ME PUHIZA SHTATI I LIDHET
PER TE EMBLEN TE HOLLė DEGE
KUR YLBERAS LIDHET VEGE
SI KUR LIDHEN DY YLBERA
ASHTU I LIDH LAKUESHEM ERA
FLET E PIPA KAH SHTROJERA
PRANDAJ ZOGU E GJENė KNAQSINė
N' QOFT SE KOHA i JEPė LIRINė
Kur t' ndegjoni se jam mbetė
shterrė me vargje e vyshkė ne jetė
thuani zogut t' bukurisė
n vargje t' mija kangė me nisė
KAHDO SHKON AI ME LIGJRUE
kAHDO LIRSHEM TUE FLUTRUE
ME ATA SY E QERPIK LOTI
TE KNDOJ VARGJET MOT MBAS MOTI
DERI SA T' KA FUSHA ME ARA
LE T' KENDON ZOGU ME LARA
KUR T E JET VYSHKė E SHTERRė POETI
THUANI ZOGUT T' SHKON MBI DETI
ME MARRė NGJYRė PERMBI AT FAQE
;N LULE SHTRYDHE E MANUSHAQE
EDHE ME PI SIKUR POETI
DERI S A T' DHEHET DHE I VETI
PREJ ASAJ MELANKOLIJE
PREJ QDO VARGU E BUKURIJE
E JU SHPEZė KAHDO SHTEGTARė
KUR TE SHKONI N' TROLLė SHQIPTARė
PEMBI ERė E ME NXITIM
QE FLLUTRONI PA PUSHIM
KUR T' KALONI RRUG;S DETARE
E KUR T MBRINI N TOKė SHQIPTARE
M' QONI VARGJE VENDIT TIM
SHKRUE ME MALLė NGA KY MERGIM
MI CICRRONI SI ESHT MA SE MIRI
N' GJUH SHQIPTARI ANDEJ KUFIRI
N' DIALEKTE GJEVAHIRI
EDHE N 'GJUHė SHQIPE LETRARE
NEPER LIBRA E ABETARE
MI DERGONI NE ATDHE
ME MI LIDHė N' FIJE N TRI FE
ME MI LIDHė AH GUR E ZALLE
ME MI QUE NDER LOTE E HALLE
DALLENDYSHE QE SHKON ;N VNESHTA
PERMBI MAJA E BRIGJE E KRESHTA
KUR T' NDegJONI SE JAM THA
MI MER VARGJEt PER HAVA
Mi DERGO NE TOKė TE PARVE
T' FALA U BEN TI T' GJITH SHQIPTARVE
PREJ KENGTARIT TE GYRBETIT
MI THUEJ GURVE E ZALLIT T' DETIT
KUR T' JET SHTERRė PENDA E POETIT
MOS KERKONI VARGJE VLERE
SHKONI E NDJENI AT ZOG VERE
KUR MUA LKURA T' Mė JET RRUDHė
kur t' me ndalet penda ne udhė
zogjt shtegtarė kan me e vazhdue
sqep me sqep po tue trashgue
dallendyShe e fllanxa mali
shpend shqipnije djal pas djali
per me i dridhė valet si gurra
me dridhė vasha gra e burra
me ato vargje t' mergimtarit
me dridh krojet n' ledinė t' barit
Mé dridhė “““““““ ernat qe lmojnė ujė
me kto vargje shkrue n' dhe t' huej
kur t' ndegjoni s e poeti
KA HSTERR FJALė MA SHUM S E DETI
edhe penda s ndjehet ma
dijeni mir se ne jet esht tha
edhe rrxue e ka pleqrija
ndani n' zogj vargjet e tija
ti shperndajnė kah rrin shqipnija
veh me vesh e kahdo n' zemer
n' tosk e gegė qe' jan nji emer
qe e kan emrin nji shqipni
si kosvė e qameri
vargu im le te pik,ne etni
ku e mban hana vetullore
bukurinė mbi tokė arbnore
ah mi thueni edhe ylberit
e mi thuani jug e verit
ah mi thuani fush'S DARDANE
KUR T' PPUSHON PENDA N 'GJUHė NANE
E NUK NDJEHET varg per bli
as per pjeshkė E; zerdeli
as per rrush as per hardhi
dije mirė se u shterr poeti
le ta dij po ujė e deti
se ma fjalė nuk del kah logu
le t' KERKOJNė cicrrimė te zogu
LE T KERKOJNė NDER DALLENDYSHE
LE TE KEKROJN DER SY LARYSHE
NDE RATO ZANA KAHDO LAHEN
N' PER UJVARE VALT KU NDAHEN
ATY JAN VARGJET E MIJA
SU UN BEHEM PLAK ME THIJA
NDOSHTA I DIT DO T M'SHTERRET DIJA
DO T E MSė SHTRREN KTO FJALė GOJE
KANGė A S VARG S' DO T' KEM PER TROJE
POR SE ZOGJT QE N' PUPLA ERE
DO T' MI KNDOJNė NE PRILL PRANVERE
DO T' MI KNDOJNė;AH SHPEZT SHTEGTARE
NEPER LIBRA E ABETARE
TUE LIGJRUE ME GJUHė SHQIPTARE


KTO VARGJE VAZHDOJN NE PJESEN E DYTė
POR UN E PASH TE ARSYESHME DERI KETU NE PJESEN E PARė
TI SHKRUAJ ;LEXIM TE KENDSHEM PUBLIKUT

lirik
14-03-07, 07:47
Penda ime mos u the

shkruan xhelal ferizi
vazhdon

mos po thyhet penda ime o njerz
o populli im
mos po thyhet e imja penda
duke thirrė ne qdo kushtrim

penda ime qe mbanė hallet e etnisė
qe mbanhallet e etikes
qe mbanė brengat e te lashtes shqiperisė
dardanes te bijes se pergjakur antike

penda ime qe mbanė
hallet e qedo krahine
o penda ime qe kjanė
per hallet e qdo kanarine

mos po thyhet penda ime
me hallet e globit ne shpinė
kur egoja e njerzve e lot e flijime
se bashku ne te po rrijnė


mos poe thyhet penda ime e qellimmira
nes e shekujt aq shum e ngarkojnė
nese nuk i vjen si infuzion furniszuesja dritlira
nese , hallegjijt shekujt e harrojnė

mos poe thyhet penda ime duke pa
psheretima nate,e merzi
mos po thyhet o diell i pendes time vlla
duke ndegjuar aq shum marrezi

,mos po thyhet penda ime o popuj
qe ne paqe s do te jeni kurrė
mos po thyhet maja e saj neper strofuj
te pabesive qe qe ne glob po rrjedhin si gurrė


vazhdon

lirik
14-03-07, 09:31
mos u the o penda ime neper doza
neper simbolikė metabolilikė
mos u the o penda ime ,neper mimoza
nga jeta ne jetė duke ikė

mos u the o penda ime neper lot
neper zjarre luftae qelik
neper teh te shekujve neper shekuj e mot
neper kshilla, saldime tue pikė

mos u the o penda ime neper metafora
neper peprjekje e fenomene
mos u the o penda ime mos bjer nga dora
rri edahsur rrin ne te mija gjene

mos u the o penda ime neper kerkime e hulumtime
gjithkah neper caqet kerkimtare
mos u the e dahsur kur me majen prek ne gjemime
neper labirinte te paprituratradhtare

mos u the o penda ime me ra shakull
kur prek me maje ne antikė
edhe neper kohra te ndryshme zjarr e akull
neper vlime e ngrirje duke pikė

mos u the as nper gezime
nga entuziazmi i tepruar
mos u the neper te ngutshme vlime
as ne shekuj te turpruar

mos u the o penda ime ne pafundsi
ne nyjet fenoemne galaktikė

neper dije te thella neper dialektikė
ne per ligje te fizikes mbi dhe e,ne gjithsi

mos u the neper metafora filozofike
as ne bukirin e karajfilit
neper dehjete beharit as ne te reshurat atmosferike
mos u the o penda ime e arit

as neper jetima qe vujtjene kan tha
ne lotin e tyre qe s durohet
mos u the oj penda ime tue kja
se vujatja as gzimi s' mbarohet

PJESENE DYTE MOS U THE PENDA IME
SHKRUAR DHE VAZHDUAR NGA XHELAL FERIZI
MERGIMTAR NGA ;MITROVICA JETON NE GJERMANI

lirik
14-03-07, 19:11
Pleqerija

SHKRUAN XHELAL FERIZI NGA MITROVICA

barrė e rendė e jetes e varun,me shpirt n,per rrudha
me shekujt krrusė mbi barrė
me hapin e vyshkur,kah e leqon udha
pendueshem ,gati per varr

e strukur ,neper fjalė te urta,plot me ,mallengjime
e drojtur nga qdo lajmtarė
fuqinė e shterrun,me lakmin n; rigjallerime
me syrin lakmiqarė

neper mote t' largta neper mjegullnaja
kujtesat,te vetmin,shok
largu prej rinije me te trasha akullnaja
kufi i pamshirshem ne tokė

mbeshtet n' bastun dore qe heshtjen e thyen
me nji cak,ne tokė ngulit
qe troket neper udhė e jeten e grryen
mbajtur per mishit t' cvilit


ne mes te dy mendjeve ,dridhshem ndrydh pendimit
per motet qe i mori pakthimi
rinin, e kujtesen ,si formulė t' pagzimit
me mallin kah lindja me hap kah perendimi

ankimin,ngushllues e te vetmin besnik
ankthin,hije te pa,ndarė
gezimin mashtrues ,si ma t' mirin mik
vdekjen dy gisht mbi kokė varė


autor

xhelal ferizi

lirik
14-03-07, 19:53
Data Anėtarėsimit: Feb 2007
Postimet: 22

O Ju Male

--------------------------------------------------------------------------------

O JU MALE

SHKRUAN MERGIMTARI

EPIKO LIRIK I VARGJEVE
XHELAL FERIZI

nga Mitrovica

o ju male m falni verė
m' falni t leht rrrezen me er
m' falni t kendshmen bukuri
m' falni aromen qe m ka shkri

m' falni brushat plot me shend
m' falni shpres per t lashtin vend
m' falin koh ku r t vijn t e,bardha
m' falni lot qe lshon ujvara
m' falni joshje per atdhe
m' falni vend nji pllmab n fole
me pasė shpresa ku me u nxe
m' falni n' gjak ju at kullim
m' fal at lot qe t' rrejdhė n' pendim
m' falni o male m' falni afsh
mi fal fijet si mendafsh
kah ti i lidhė t' holla n' ylber
me fal t bardhen lul pranver
ma fal dehjen e flutrimit
mi fal rrezet e agimit
mos ma lsho ah me u kput besen
mos ma shkrij gjakun si vesen
mos ma mbjell ne sy harresen
mos ma le that at fole
mi kthe flatrat ku jam le
mal o mal me gurė shkumbardhe
ku t' vlon shkumbe si lang dardhe
brdh n' sterkala te kullimit
gurė me gurė ne drit t' shkeqlimit
mal a o mal mali i mlasis
n' ty qe rrin ora e shqipnis
n' ty qe krihet nuri e zana
n' ty qe lmohet dielli e hana
n 'ty q e lmohen ato mote
po un jam ah rrėnja jote
mos me le o mal me u tha
se qerpiku n' gjak u la
nuk po ka ma kullim loti
se per ty mi ka shterrė moti
mal o mal i bukurisė
ma fal flladin e lehtisisė
mi fal fletet degza e fjera
mi fal dridhjet qe i luen era
mi fal pipat e gjelbrimit
ma fal krehjen t' lules t' blinit
ma fal hijen e flladsisė
t 'ma njomsoj mallin t' shqipnisė
t ma njomsoj hije me erė
leht qe dridhet mbi pranverė
ma fal piken e sterkales
ah mi fal bardhsitė e vales
se mua motet m kan perbuzė
me ėsht ba shekulli hi e shpuzė
me esht tha buza e,shpirtit t' hallit
ma fal valen n' njomsim t' mallit
ma fal kthjellshem kur t' shperndahet
leht mbi gurė vala kur t' lahet
mal o mal ma fal ledinen
ma fal zogun kanarinen
pse thatsija e mbrendisė time
pa za t' kanges mbet,n' shkrumbime
ne udhė tė huaj ka mbetė jetime
mal o mal o mal me fletė
vetem ti mua me jep jetė
mal o mal mali i bardhsisė
ku vrojton shqipja e lirisė
ma fal mal ma fal larminė
rrezehijet qe t pertrijnė
kur t' bien shndriteshem n' druj e fleta
ku e,mbshtet shpresen e embla jeta
mal o mal qka ti bėj mallit
m fal ujt e gurit,t zallit
ma fal mal ti at pikturė
mi fal ngjyrat n' valė mbi gurė
se un lidh jam n mall largsije
kam mbet n vyshkje n t huaja hije
mal o mal o mal me degė
ma shkruaj nurin n hije e sheg
q e t ja jap un dashurisė
syve t' lotit me e qendisė
edhe etjen qe me esht tha
te lmoj n heshtje larg tue t' pa

xhelal ferizi
nga Mitrovica shkruan titullin

lirik
14-03-07, 20:14
KALORS NEPER BOT

shkruan xhelal ferizi

Mbi kuaj te pafund mbi shpresa mbi iluzione
me vrap,me te katra neper bot
kuaj q e,vet i mendova jo te mishit,por prodhim klone
por ,t padukshem ,e n ,thundra ,u vuna hapa mbi rrot

ashtu neper globe kahdo galopante
vrap kndej vrap andej permbi shpin
per me i nxan te gjitha qe penda s mi mbante
motet e e pafundme e stin

hapi mbi shpin e shekujt si rrot
hypur mbi varg e nen varg
me e nxan nji far dije qe nuk nxinej dot
o zot sa qenka larg

e,vrap permbi shpin tue rrshqit para e mbrapa
nen cak e mbi cak e mbi dhe
pendueshem e hidhrueshem duke zvarrit hapa
her n sjellje qudirat tu i ble


o vrap i amshimit o vrap i satires
cinik nganjiher pa dasht
ku,e ke at piken e fundin e qudires
e fundin e nisjen,e lasht


o vrap i enigmes o vrap i vetmuar
kahdo qe shkonn tu u djersit
kush te shty n mendje ,a je mjaft i zgjuar
dijen e dijes me e dit

o vrap kalorsiak me kuaj te padukshem ,qiellor
material,i pa shkrir ne asnji temperatur
qe asnji nxehtsi nuk e shkrin me dor
me thuej ku,e ke te fundit cak e ur

o vrap ngrendes ,nganjiher naiv ,
e shum her me ngulmin gjak
a e din s e,bota ka aq shun ne arkiv
e mbetesh i varur ,n labirintet ,n,lak,

kahdo qe te shkosh kahdo n per lakmi
me nxan ma shum me uri
nji dit kle me nxan absurdet n vakumsi
kur ne sherr abstraktja,t,t ,del si dukuri


poeti nga mitrovica xhelal ferizi
ka shkruar ket poem ne vargje
kalors me titull kalors neper bot


xhelal ferizi uron publikut lexues lexim te kendshem
dhe pershendet shqiptart bashkatdhetar
neper bot ene atdhe ne shqiperin etnikeVėrejtje: (0%)

lirik
14-03-07, 20:16
I thash nji dit te gjithve

shkruan xhelal ferizi

I thash nji dit t e gjithve a don me u be njeri
gurit i thash e jo ma preu shkurt me be
nuk dua te shendrroj padjallzin ne makutri
me tha si ju njerzit metrjet tu i bre

e luta mandej drurin i thash ehde atij ne bes
e ai rrudhshem ndjeshem jo me tha me vul
se nuk dua un perjetshem grryes planeti e thes
i mendjes ,qe te behem e,globet qe shkul

mnadj i thash zjarrit behu ti njeri
rrufeshem e,mohoj me kok
un nuk dua Djegsi per gjithsi
por vler t e mbetem mbi tok

mandej luta zogun qe e gjeta mbi flet ne cicrrim
iku trishtueshem me jo
un nuk dua tha te jem simbol per krim
te lutem mos me shqetso

e,luta mandej hekurin e qelikun
me than se s kan imunitet
se thyhen,e gjak prej qerpikve pikun
kur dhimbjet tu derdhen si det

e luta dielline jo me tha
ps e gazin me duhet ta ndrroj
nuk mund t e zgerdheshem e ti them dikujt vlla
kur cakun ne thik ia mendoj

e shkova te hana me nji pal tesha
n flakrim te arit punu
mendova se ate ndoshta e josh veshja
qe njeri t e behet me shendrru

por hana qiellore ,me ket ofert qeshi
dikur ne vetulla u ngrys
un qe jam qeillore ,gjakun se persheshi
me buk kur njerzit ti mbys

e luta arin ergjendin safirin
ju thash t e behen njeri
perbuzshem ma kthyen duke rrenqeth irin
s e driten s deshten me shkri


edhe shpates i thash qe esht mozore
i ofrova shperblim madhor
por ajo me tha nuk behet djallzore
ma mir me ndejt shpat se me u shndrrue si dor

mandej luta engjujt t e gjith nji nga nji
sa keq kur ju thash jan ndje
ma mir kshtu siq jemi e nuk shartojm zi
se me u ba njeri me fe e pa fe

e shkova te djalli i thash per ket qellim
i thash te behet njeri
nuk mudn te shendrrohem me tha ne ket aktrim
nga djalli ne djall me u shkri

a s lulja as rana a kokrrat e zallina
as vuajtja nuk deshti ket mish
as dheu as moti as shekujt e stina
edhepse i luta shum fish

nuk dehsten te shndrrohen ne ket qenje qudije
u rrqetha nder planetar
pse un ket mohim nuk e kisha n per dije
as dit nuk,e kam ma par

se s pranon a slulja sa rrezja as uji
as toka e graniti me dhe
mu duk vetja keq enjeriu m doli huji
me kombe me ligje e me fe

se askush nuk deshti e as ajo vuajtja vet
asnji intelekt gjeni
nuk pranoj vullkani as pezhgvja as det
me hy n ket ,t menqur vujtni

poeti xhelal ferizi
nga mitrovica shkruan ket
poem me titull i thash te gjithveVėrejtje: (0%)

lirik
14-03-07, 20:18
Ne penden time

xhelal ferizi

N penden time kan hy shum oqeane
e shum drit diellore e pafundsis
kan hy menquri planetesh e kshilla hane
edhe ligjet e t pashtershme energjis

o ku ti derdhi kto qe kaq shum
kan hy nga nji hyrje ne per kok
kah ta zbarz ket dig “planetare e ket brum
kur s kam ma miq a s shok

kur s ka kaq shum, en, te medha per t u mbush
o zot pse m qon ,ket bollak
kahdo n per planete permbi mal e fush
nuk mund ta pij kush ket oqean, me gjak

o penda ime mbylli t gjitha portat
se msy kan dijet si rrke
si me u ,derdh furtunat ato ma te fortat
e mendjen s po mundesh me u pre

o kan hy kan hy plot thanje t vershimit
mbani o gur e dhe
kush i pin kto joshje t pendes time t shkrimit
qe lshue jan nder kombe e fe

o kan ne hy ne penden time te pa fund
aq shum nga te gjitha an
e mendjen time po e krrus penda n, mund
me pesh sa i diell,e han

o ku ti zbrazi ku ti lshoj ,kto barr
ujitje ku jan kopshtijet
se mua gjith kto kshilla me qojn drejt e n varr
nuk mund ti mbaj ma dijet


xhelal ferizi
Vėrejtje: (0%)

lirik
14-03-07, 20:21
Lansimi i pendes t time

SHKRUAN XHELAL FERIZI

e lansova penden time ,neper shekullmendje ,shkencore
hapsirave gjenetike,te gjithsis
e permbusha me norma,meterio fjlaore
intelektin i materik ia dhash me u pais

kur u nis si raket neper udh vrojtimi
detyr e kishte pafundsin
laborator analize e gjuh digitale shkrimi
zbulim te cakut ,e kishte afftesin

aftesin e aftesive te gjitha krijesave
qe afteshisht persosshem jan ,formu
kaloj neper shum rrug te gjithfar lloj krijesave
gjithqkajen ne sisteme duke ,e regjistru

dhe kishte pa fjalen,e diellit ne mes cakut
e shprehjen e qehres,qiellore
edhe parathanjet,e pasthanjet e gjakut
lirin kush e lidh me pranga dore

keshtu penda ime raket lansimi
plot e perplot pais
instalim mikro qendrash ne miliajrda vetedisjimi
pushtet te vetedijes me nis

ajo kishte mbrojtje neper atmosfera
me do t padukshme ngjyr mbshtjellu
kishte lmue qdo trup pa e diktue as era
rreshqitshem n zberthime tue shkru

penda ime verrtet magjike
po ec padiktueshem mbeshtjell
me padukshmeri me nji mask energjike
po shkon n per zberthime ma thell

ajo n per memorje ne miljarda vetedije
qendra krijimtare t krijimsis
ku ishte nis nisja e nisjeve n qdo fije
pertej qdo prejardhje ,n pasformim t aftsis

penda ime holl me kto analiza
qendra sterqendra t sterholla
kishte inqizu qka permban puhiza
e kush e lidh qdo glob ,me gjarpij e bolla

pend a,ime e mbrojtur nga fenomen imuniteti
qe s shihet askund n kalim
ngjyra nuk i shihet ja kalon qdo deti
aq shum permban,lang kurreshtje e,shkrim

lansim mahnits i pendes time n jet
shkenc,e fjal zberthimesh aty n digital
nuk mund ta kopjoj asnji lloj raket
se kjo ka hy n thelb te fjales moral

penda ime shekullshndritje imagjinore
me aq shum materje t menqurake
pais me plot libra t pafundme shkollore
ka dal me sukses neper ferr t qdo flake

penda ime e shpjejt si drita lansore
qe,dielli e lshon para shpejtsije
ajo po kalon nper trajta lakore
po ndjek inqizime te thurjeve prej aftsije

edhe qthurjet filmon kahdo neper gjene
kahdo qe i kap ai sy
mandje hyn gjithsis e neper gjak t qdo vene
edhe fjales i hyn ne dry

e shpon padukshem kapakun e qiellit
e hyn neper sekrete
ajo ja blen mendjen edhe yjve e diellit
e fundit te mahnis neper dete

kte s po e djeg as flaka as vullkani as dija
pse dijen e ka shndrrue ne kuptim
pasi qe i tha dijes ku i rrin kuptimsija
te nisja e cakut n,formim


ajo penda ime doktrin digitale
o zot sa inqizore
sa mir flet me fusha e shprehet me male
me gjuh e vepra njerzore

ajo kahdo hyn e kush s emerr vesh
padukshem me nji ngjyr
edhe kur n formula me shumqka bjen n ndesh
i nxjerr diagnozat n pasqyr

ndoshta pse kjo majen e,ka kok memore#
qe s po dihet e kujt dhurat
sa mir i njeh shtrigat qe ndahen n taborre
e planet,e demonve te gjat

tash ajo pais esht me gjuh qiellore
qe as vet nuk,e marr vesh
kush ne kto missione e udhheq per dore
me qfar shpirti vall esht vesh

sa thelle holl i shkon ajo kurreshtje
n per gjxyqe e n per ligje t formimit
edhe,kur n prodhime hyn thell neper qeshtje
te formes se mendjes e gjykimit

ajo pikas shkrueshem edhe mikrotermat
qelizen e qelizes ne peshkrim
sa mir i vargis informatat germat
per maskat e padukshme,qe zhvillojn aktrim

e kjo penda ime raket a thue mendore
apo energji me maje
qe n flutrim kalon neper rrug shkencore
nuk thyhet neper gur e,pllaje

pse oj penda ime oj mikroteknike
aq bindshem po don me nxjerr
te gjitha krijimet qe jan profetike
e shekujt ne mendje me i therr

ti po i turresh fjales po i turresh moralit
themleve te lashta mbi glob
po i turresh currilit valbardhes sterkalit
e lotit qe rrejdh ne kob,

ti po i turresh qiellit ti po turresh dheut
e dushkut me qdo flet
renditt e njerzis e fatit e atdheut
te perthurshmes t komplikuemes jet

a su ngope dije a su. ngope gjak
e lot edhe gjithsi
e rrugve dijetare te pafundme ne ekzakt
qe dije nuk ka qe e ka pi

pse edhe holl ne qofsh ma holl se fija
e padukshme qe padukshem flet
asnjiher nuk mbyllet e magjikshmja nismerija
e nisjes se nisjeve ne n qdo planet


a s nji her nuk t mbyllet kapaku i formulave
qe rrxojn qdo teori
as n d ije e shkenc as ne vul te vulave
nuk mund te vulosish fundsi


xhelal ferizi

lirik
15-03-07, 21:48
DISA VARGJE NGA POETI lirik XHELAL FERIZI

KUSHTRIM SHQIPTARVE


biznesmen a aksionarė

dilni kudo pra ju O;shqiptarė
kush me pare e kush me ar
kush me laps e me fletore
kush me fjalė e gjuhė arbnore
e mos rrini kshtu ne t' zi
rethue shkjaut e malit t' zi
kput me fije e kputė me ura
nėn sundim ne agjentura
por me u shkundė qe t' SHKUNDET deti
me u ndje zanin,krajli e,mbreti
ME U PERVESHė PUNES KRISTALE
ME MBRRI LART N' PER PIEDESTALE
si ajo dritta e neonit
si ai ylli i panteonit
me shendrit me ndezė shumshpresa
e me u lidh kah puna e besa
e per t gjall kshtu ngri mos rrini
si ato qyqet n' maje vrrini
gjallas vdekė rrehtue n varfri
pas status e pamvarsi
se po u quen bota shqiptarė
te shperndamė si mergimtarė
me ato vuajtje me ato lot
rrugve te huaja ne jetė e mot
pa ndoj shpresė e pa ndoj dorė
ju shtrojn akull ju shtrojnė borė
per t'Ju pre gjuhė e damarin
pa traditė me e lanė shqiptarin

pse kshtu duan t' pa ngi qakaj
mbi dhe t' huej me t' la me vaj,
mos me t mbet kund ndoj qerpik
me lot t' mjerė mbi dhe pa t' pikė
digji pra djajt me bashkim
DIGJI KURTHAT ME PELIM
lidhi caqet n shkollė e nshkrim
lidhe ne gurra at progresin
me goj hapė armiqt le t 'mbesin
PREJ SHTRNGIMIT T E UNITETIT
si kalliri i bereqetit
qe lidh frytin neper ara
lidshnu ju kah fisi e fara
te mos ju ndajn ju ato skile
rrini bashk si karajfile
dilni bashk s e duhet punė

e mos le lotin n furtunė
ah bashkoj vullnet e punė
se atdheu po thrret e thrret
po thrret toka n,dhe e det
po thrret djem e vasha e gra
s ,don shqipnija gjall me u,tha
se ai zot s i ka shkrue n# shkrola
sa t' ka vasha e djem sokola
qe per t' shtrejtin te emblin dhe
lshohen rrept si e shkrepta rrfe
me u bashkue po t' gjith n' nji fe
t' gjith nji fe qe i thonė kultur
pun biznes e gdhendje n' gurė
gdhendje n' shpirtė e gdhendje n' zemer
t' lartė shqiprinė ta bėjm me emer
punė e nderė e tė ecim para
dilni pra ne fusha e ara
neper punė e' n' per bujqsi
yll e hanė t' na e kenė lakmi
edhe yjet me qerpik
e mos kqyrni per armik
lirė me u ble me metelik
veq pse u jep ai nga nji pare
per me e tha shqipnin shqiptare
me e' tha n' det e me tha n' bunė
kush me krim e kush me dhunė
kush me grek ne pun intime
tue lan n' vyshkje e sabotime
kush tue pshty e kush tue sha
tinza qef' tue ba me shkja
pse pashė zotin a thue o qiell
qe na shndrit me t 'shejtin diell
me at te bukurin rrezatįrė
n'rreze ngjyre shndrit si ar
a thue zoti per shqipni
nuk la rrisk kur dha njerzi
permbi dhe ah n' gjith ket nurė
me na lanė si qyqe n' gurė
per vajtim ne nuk jem le
as per lamsh me u' qthur mbi dhe
as per lpisa e' per padron
as per per grofa e per baron
e s' jam dal ktu me ket farė
s' na krijoj zoti rrogtarė
por mbi dhe ku e kem at hise
me ndejt t' lumtur n' farė e fise
me pasė fat si komb per ne
jo me mbjell veq lot mbi dhe
e me i kja ah dheut t' gyrbetit
me u ba mish per qent e detit
pse shqiptari buk e lot
n' gjak kafshaten dje e sot
e ka ngjye' se AI ardhacak
la ia kan trojet me gjak
e i perzihen gjithkund n' voter
nuk i lejnė as grue as moter
n' troje t 'veta pa i qnjerzue
kush vjen mik e kush pa ftue
kush me paqe tue mashtrue
kush me lufte ksuh me dhunė
te shnejrzuem tue lanė papunė
me do shkola e hile t' krimit
rrethue n viza te izolimit
n' do far taktesh t' sabotimit
kush n permtime e n llaf te gjatė
tu i ndrrue msit e diplomat
tu ia lan verfrinė me derė
tue shartue n' kopil t' pa nderė
gur e dhe po me i,rrenue
deri ne palcė po tue varfrue
perspektiven tu i rrenue
djerrė bashtinat tu ia tha

mos me i lan gurė as kala
per me e qthurė e per me e,shpla
prej qdo vlere e unitetiti
veq me lot tue rejdh si deti
vyshk prodhimi e bereqeti
n papunsi qthuė djeme qikat
kund ogjak pa lshue fabrikat
veq padront qe vijnė n' makina
per me ble vasha virgjina
per me ble kahdo shqiptarė
fshat qytet e katundarė
per me e i qthur nga dini e besa
qytetninė m e t' gjitha shtresa
mos me u gjet kund as per farė
zgjidhje as rrug perveq n litar
t' gjith me shkue si vullnetar
kshtu bashksija nderkombtare
ka thur planet ashiqare
per me e mbjell varfrin shqiptare
per me u tall me ne me qeshė
n'lojė varfrije me na gjveshė
mos me lan te bardh ndoj stinė
as bilbil as kanarinė
as ndooj lule kund me fletė
me qesh lirshem kund mbi jetė
me na e vra at ardhmerinė
me ekorit gjithmon etninė


per me i nxjerr turpin n ledin
mos me i lan kund gaz ne stinė
as ndoj plan prosdhim em ardhė
mos me u pa kund dit e bardhė
per me i mbjell n' ara varfrinė
permbi dhe me e,lan djerrinė
an e mban ne etni shqipninė
per me i mbjellė po fe e kryqe
per me i nda motrat si qyqe
krejt krahinat ku jan vlla
nanė e babė nji qė i ka ba
pse shqipnija fund e krye
ka nji fe qe kurr s ėsht thye
e ajo ėsht gjuha shqiptare
feja e' t 'parve e dritė kombtare
e mos e dhashtė zoti me ra
dej sa yje kupa t' ka
kupa e qiellit po e gjithsisė
bashkoj zot djemt e shqipnisė
jepju forc oj perendi
se shqipnija ju jep gji
per me u shtrue lir mbi dhe t' vet
per me shndrit si yjet n' det
deri sa t' jetė ky lamsh me dhe
n' shqiptarė bota me ba be
n 'daq per t 'mirė e' n' daq per punė
mbledhnu ju so kokrrat n,grunė
varg e vi e trupit t' nanes
ju dhasht shndritjen drita e hanes
zjgjidhni hallet e varfris
bashk sokola djem t' etnisė
me at gjuhė te kompromisit
rrini n' trup si degtė e lisit
t' mos ju ndajnė kah meteliku
t' mos ju flas ne vesh armiku
ndjene shqipen n' gurė e zallė
atje i keni shpirt e mallė
edhe ato lot qe i ka qdo guri
rrini bashk rreth nji flamuri
msyni mirė per qdo armik
shkrini baker e,qelik
rrini gati me fyshek
kurr mos bini n 'shul e vek
si dy erna me ju shty
me u,perplas po krye per kry
me varfri me ju perqa
rus latin po grek e shkja
edhe veren me u a tha
kush me t' holla ah tue ble
shoq me shoq tue nxit me fe
pse kshtu dojn me ra shqipnija
e' me mblue skamja e vrafrija
mos me i nxe po kund drit n' yllė
mos me i dalė hana mbi pyllė
mos me i qelė kund lule n' fletė
zi e ma zi me i shkue kjo jetė
neper botė si gurė me lot
per me mbetė per jetė e mot
gjithkah mohit e shprenda
n ferrr varfrije t gjall me u tha
Prandaj delni o aksionarė
biznesmen kah ka shqiptarė
e' ndertone i zmer t madhe
t 'gjerė sa fusha me livadhe
Mend ti mbledhni e ti drjetoni
kah ai dhe i lashtė i joni
me ato kurse e me at dije
me at fond prej pasurije
nxitni pune neper atdhe
qe varfrija mos me e bre
t' gjall etninė kah flitet shqip
Me u tha degt me flet e pip
kund pa fronte te punsimit
tue kerdisė fjea e mashtrimit
edhe shkolla e rren' s' e' krimit
Pa u pa plan kund investimit
as pa u derdh kund ndonji pare
djerr ka mbet toka shqiptare
vijn te huajt me e shkelė etninė
nuk na e mbrojn ekologjinė
e na embushin helm at dhe
n tym fabrikash tue na ble
mandej n pranga na skallvarojnė
neper shekuj na varfrojnė
gjithmon thundra e padronit
edhe varfrija e demonit
prandaj ju si lule t fonit
me er te mirė te mirkuptimit
t gjith shqiptart mbanju bashkimit
kush me ato te vjetra kursime
kush me te reja investime
aksionarė neper grupime
t' gjith me u lidh n' nji besė e pare
T' gjith me u lidhė n'nji besė shqiptare
neper rruget aksionare
me ndertue ma shum fabrika
me punsue po djem e qika
s e nuk vlenė asgja lirija
kur atdheun e mblon varfrija
kurr e mblon skamja mbi dhe
nuk mud t mbaj as komb a s fe
po ju m thueni aksionarė
biznesmen kah ka shqiptarė
a' thue shqipja n' gjakun tuaj
po vlon n'mote n' rrulet t' huaj
a thue u mbshtjelt n' t' hueja rruleta
Athue rob ju lidh kuleta
kur shqipnis po i vyshket jeta
kahdo esht ajo etnike
qe nga vala adriatike
deri ne fsuhat dardanike
e ka mblue varfrija n halle
e po i digjen gur e zalle
e ju t' bijt qe ju dha gji
luani lojen tallvagji
tue sjell gurin kah rruleta
po kto jan do mendje t lehta
qe per mue s vlejn asnji pare
se ju n' bursa aksionare
Nk kujtuat nanen shqiptare
veq kujtuat padronin tuahj
n' urdher t' djallit n' vjet e muaj
Tah fabrikat na i kan msy
an emban duan me na thy
me na i mbyll shpresat me dry
sa te jen shekujt veq me krime
tue na luejt lojen n aktrime
pa zhvillim e investime
ve q tu u tall me ne taktika
tash kan nis meble fabrika
mendej blejn ah dje e qika
edhe i lidhinen agjentura
lidh e zgjidh per kah ushkura
deri sa t' kputen t gjiah ura
Nėn kamb t 'rusit e t' bullgarit
Nė kamb t'rubles e t'dollarit
na kjan n vyshkje toka e' t' parit
Veq pse kta t'biznesmena
nuk bashkojn bashkim ekrena
nuk bashkojn krent e shqipnis
per me i ball po ballė varfrisė
kan mbetė n' skuta t' qytetnisė
Tue shit prralla per gazeta
kur shqipnis po i thahet 'jeta
Neper mjegull mbush me cuba
gjithkah pritat n per kaquba
maska e vlime e lmuerje t kota
kah djallzisht po i silet rrota
kah po e qesh po globi e bota
ne anarki q e kund s' esht pa
kah s'po njihen vllau me vlla
parlamenti rrin tuu sha
kush per grek kush kjan per shkja
kush e kjan kohen dikurė
kush mshefė doren e hudh gurė
me at urdhrin e armikut
e ju rrudhni metelikut
s keni gjka sa i pikė e fikut
me e shpetue token amtare
me bashkime aksinare
po ku e mbani ju at pare
ku hargjoni ju tue tretė
ju shpernda kah keni mbetė
kund nder ju nji prijs su gjet
per me u nis kah i embli dheu
kund nji vrull nu ju shpertheu
as nji mallė per nanė shqiptare
qe renkon n' thunder barbare
PRISH FABRIKAT E TEKSTILIT
jo s' prodhojn as shtof t' mindilit
Nuk prodhohet as pelhura
s perpunohet shtof as lkura
e as kpuc as kund gastare
nuk prodhon toka shqiptare
e ka mblue e mjer varfrija
bjen morali e bjen vetedija
n papunsi po kjanetnija
mblue e kan halle e varfrija
edhe vetvrasjet e e shpirt sterkeqen
si ai ndryshk qe e,ndryshkė teneqen
sot fabrikat na i sulmojn
kah do t hejt po na vrojtojnė
si qkajt qe sillen mishit
ata sillen si ato skile
kh me ble diqka mehile
ndoj fabrikė me e ble shum kot
me na tall ne muaj e mot
se ata t huejt nuk e kan hallin
qe shqipnija gure zallin
n lot po e ndan per kah varfrija
kah mjerim e papunsija
pradnaj mjaft ju si te mjerė
keni ndejt o profiter
dilni i her ne nji kuvend
merrne fjalen rend me rend
t'gjith kah ekeni pasurinė
edhe zbutne papunsinė
lene inatin makutrinė
lene at leqe primitive
interesat rreth partive
interesat e padronit
hypni vetures e avionit
zbritni te gjith atje ne at dhe
shtresa shtresa i diell me nxe
pronat tona t gjith me i ble
jo me i ble greku e bullgari
se na thahen fjer e bari
kurr zhvillim nuk sheh shqiptari
i shkoj punet mbrasht nder mote
ktheu shqiptar kah toka jote
dil njiher per situaten
me e shpetu shqipnin krahthaten
si atej ne ved emergimtari
biznesmenei e aksionari
me bashkue po pare e ari
edhe ato te juaja kursime
shpjet me ra si drit vetime
n' per aksionee investime
Se qe besa vonė ka shkue
blersa te huaj ne kamb jan que
bukur mir e kan hetue
se shqiptart kurr nuk bashkohen
tokes t' vet shum po i largohen
EDHE LARG PO I RRIJN QELLIMIT
as nuk shihet drit fillimit
as strateg as filestarė
askund blers as aksionarė
mbet ehst shqipja ne litar
veq n' vetvrasje edgedhe perthurė
zogjt n per dege qyqet n' gurė
AS S PO KA TUNE AS URė
as punime e as fabrika
as punsime,ve qlot n pika
qe e po i sjell e mjer varfrija
q jan helmos fisete mija
ligj mbi dhe ka mbet' kerdija
miliarderat thue se jan akull
kur kta eshohin shqipnin shakull
rrxue per dhe gjithkah etnis
qe e ka mblue ploja e varfris
investim kta s duan menis
veq me shit duan fjal te medha
mbush gazetat va e pa va
tash nde rne vijn rus e shkja
e na i marrin an e mbanė
t' gjith fabrika per kah janė
bash me turq e me latin
me franqez e vllahosin
e te na i mrrin krejt mbi dhe
tokat tona per me i ble
e te na klshohen si nji rrke
me na shprish gjithkah me gjak
me sjell shkje e karadak
me e vra shqipen pak ngapak
veq pse me at shpirt t vogel
nuk po beni punė s ai gogel
keni myk ju ato pare
mos me i dhanė per nanė shqiptare
mos me i dhan per me ec para
he ju humbt ju fisie fara
po te vegjel shpirt po keni
as kund gjam ju nuk po ndjeni
me u pas lidh ju kah bashkimi
sot n shqipni s do t e ishte krimi
me u ble lirė sot qytetari
per hesap te qdo barbari
se e blenė se i prishet gjaku
se varfrija i rrin te praku
e tmeron em nan emoter
e tmeron me troje e voter
nuk e ngop me buk ne sofer
po ku e keni at vetedije
biznesmen te ksaj shqipnije
pse ju gjith ju k dhan toke
shqip e mjera ajo nan loke
e ju sot keni harrue
se per pare jeni ndrrue
thue se gjith doni me jetue
per me mbet gjithmon mbi dhe
pa ba veper per atdhe
por gjithmon jo nuk jetoni
prnadaj t' mjer kshtu mos mendoni
Se do te merni per nen dhe
mall e pare atje me ble
lukse e qejfe si jeni msue
atje kyrmat kan me vlue
prndaj mbledhni laps e leter
delni sot eleni veper
leni veper per atdhe
t gjith te paret ku u kan le
e bashkoni ato pare
hyni n firma aksionare
edhe ne rrug invetsitore
ta shpetojm token arbnore

shkruar nga xhelal ferizi nga Mitrovica

lirik
15-03-07, 22:34
disa vargje per shqiptart e mergimit
shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

Ruane gjuhen iliriane
gjuh amtare at gjuh nane
mos harroni n shekuj kurr
ku e ka rrjedhen ku pat gurr
t gjith shqiptart ku rrini nda
n dhena t huaja e shpernda
at gjuhe nane ta pertrini
brez pas pas brezi,mir ta dini
mos e leni kurr mbas dore
t lashten gjuh t bukur arbnore

shkruar nga xhelal ferizi

lirik
15-03-07, 23:16
Shqiptarve te turqisė
dhe botes

shkrruan poeti xhelal ferizi

O ju shqiptart o te turqisė
merreni ng jak ket ,shkrim,t,shqipnisė
penda ime ,n,ngjyr,t,etnisė,
po,ju,thrret,me rreze,e,gjak,
kah ka,shqipe,i,ri,e,plak,
mbledhni,forc,mbledhni,bashkim,
mos,harroni,gjakun,trim,
gjuhen,t,lasht,mbshtjellne,me,drit,
edhe rrenjet,m,ia,ujitė,
mos ia leni me iu tha,
sa,miljon,qejeni ,nda,
tokes,t,parve,me fole
ku ,nga shqipja jeni le
rrjedha juaj esht ,iliriane
mbshtjellne shqipen me drit hane
,t,mos,e,ndryshk koha, e huaj
,t,mos,hyn,shkrirja n, gjakun tuej
,t,mos humb,gurren trysnija
,t,,mbajn-kullim,foset e mija,
gjuhen gjuhen,me gjak,ari,
mbshtjelle,n,fe,e,rod,shqiptari.
kndellni,t,lasht,ju,at,vetdije,
ruani,germat,n,ndiell,etnije
,t,mos,i prek,ndryshku,i,harreses
lyeni,e,mbshtjellni,n rreze t beses
ju arbresh e ju n turqi,
ne amerik,e,ne,rumani,
kah,buz,deti,i,detiti,t,zi
ehde,ju,tjer,te,berberis,
kah shkretirat,e siris
t fala shum ju ban poeti
me lot pende shterrr sa deti
fjal per fjal,tue marr prej pende
shtrone atje neper kuvende
pendes time porosin
lidhne n gjak me gjuhetnin
m qoni,t,fala,edhe ju n, pend
n gjuht ebukur rend me rend
se mnadje penda e shkembimit
qyn me gzim prej permallimit
se kjo maje qe rrjedh ngjyrė
lot kristali i shkojn per ftyrė
dridhet gjoksit thell,tu prekė
drue se gjuha don me i vdekė
dron,se shqipja esht stermekė
per faj t,gjithve e,t qeverisė
donme u myk shqipja e etnisė
anadollit te turqisė
me ju shterr fjalet,kristale
gjith ku jet bejn n ,fusha e male
edhe kah bursae stambolli
kah bregdetie anadolli
edhe n siri,edhe ne jordan
ku duel shqipja an per anė,
me dy krih ,flutroj,n,drit hanė,
edhe n' dritė dielli tue shtegtue
ndertoj qerdhet,gjuhė tue rue
me ata shekuj pesqind vjet
gjithkah anve n botė tu u,tretė
penda ime i flet lulmurrizit

leht rrin n' dorė t' xhelal ferizit

un qe shkruaj gjithmonė pa pa pra
me ket pend qe m,rrin tue kja,
ju thrras ju moter e vlla
me kto vargje ju me u ndeshė
gjithkah jeni ju arbresh
ne greqi ne ata ishuj
n ,tjera vende n,per gadishuj,
botes mbar,kur,rrini,n fe,
shqip tue fol mbi gur e dhe
shqip me jetė,nen diell tu nxe
nxenu n' diell,e,n gjuhė shqiptare
mos harroni abetare
mos harroni,gjuh qiellore
gjak traditat zakonore
vargjet mija,perqafoni
penden time ta kujtoni
fjalt me rreze e porosi
ju shqiptar ne at turqi
ju arbresh ne kalabri
ne egjpt,kah ,nxejnė zallinat
ju ne europ ku bjerrni stinat
mos u shkrini rrini n ,gjak
t 'gjith shqiptart,lidhnu me i lak
me nji lak t' zgjatun prej dielli
rrze shqipe,zgjatė prej qielli
merrni ,shpresė qe,si,ingjija
ju a dhuron ah perendija
mbani syt gjith kah shqipnija
mos harroni mos harroni
dirten t' parve ta keRkoni
gjuhen t' lashtė ju ta kujtoni
shkrini mund shkrini pak dije
mbledhni fllade mbledhni hije
mbledhni pika prej etnije
pika pika n' takim ,t shpreses
n ,meteor,e,n,gjak,,t,qendreses
ti bashkojm,fijet e rrezes
gjithkush n, kahje kah vjen ,dheut
n,pik,takim,me,fjal,te,atdheut
ju sternipa,t,skenderbeut,
te agronit te ilirisė
mos harroni gjuh te etnisė
mos per hir te prendisė
edhe pse shteti s' ka gjak
qeverija gjith rrin plaakė
kush sua ndez,damart me flakė
qe me vlue ah gjuh e vjeter
kush per ju s' dergon ndoj leter
as ndoj liber abetare
me msue fmijt gjuhen shqiptare
por qe un tash meket pendė
po ju thrras ju rend me rend
ta formoni nga i kuvend
e t kerkoni per etni
liber shqip n' lexim per fmi
ah shpetoni at etni
se ne kurr s' patem ,kshilltarė
as puntor e pushtetarė
QE JU JOSHė NDOJHER NE ATDHE
mE PERTRI PO GJUHė E FE
se na lan gjithmonė mbas dore
kto pushtete krahinore
me inate e gjuhė klanore
tu i sherbye gjith hasmit t' huej
prandaj n' lot ti mos na gjuej
o I tretur mergimtarė
se edhe ne jemi shtegtarė
na ka qit shteti n' pazarė
as nde rmend si bjen per ne
ku kemI gjuhė as ku kemė fe
prandaj hatri ty mos t' jet
mergimtar mbi dhe e det
ju arbresh kah jeni tret
duhet duart me i pervjel vet
edhe ju shqiptar n' turqi
mos u mbshtetni n' qeveri
se ne kurr besa s' kem pasė
as n, te ardhmen s ,do t, kem gjasė
me pas krah e furnizime
per me ruejt gjuh origjine
edhe faren tonė aq trime
duhet vet te krijojm pika
tue fillue nga amerika
kontinentit,varg e vi
t, nisim pun ,t,nisim etni,
t,mos,lejojm,nder ne tradhti,
pika,pika,n,pik,takime,
ta sheptojm gjuhen me shkrime
e me fjalė,n,komunikime
sa miljon qe jan n,turqi
ne ukrainė,e deti t, zi
edhe n' t 'largten tasmani
ne zelandė,e det me det
gjuha jon te mos mbet shkret,
ti mbajm gjallė gjurm e adet
dal ngadal te nis me u rritė
me u ringjallė shprehje e tradit
gjithkush n# pika tue ujitė
e mos kqyrni qeveri
se ndojher s ,ka pas n,shqipni,
as nder troje ,as s do t,ket
sa te jan gjall po tok e det
pse karrigen e duan t, nxetė
jo per gjakun “qe esht tretė
nuk mendon kurr pushtetari
se,e ka mendjen te dollari
ne urdher t ,keq qe i jep pronari
e ka mendjen te padroni
jo,n mergim te komb i joni
ku n, per pika jan shpernda
si ato qyqe kush tue kja
shkrihet shqipja e don me u,tha
edhe pse zjarrt e gjallė deshira
plot me etje pret dit t' mira
por dit t' mir qe u esht ofrue
pend e dije me i bashkue
kush nji pikė me lot e fjalė
kush me shkrim,ma mir me dalė
t 'marrim krih ne er e mal
edh shpresė t' marrim gjallri
n, diell,e hanė me energji
e,t,bashkojm,vullnet si gurė
forcė,e hap,e pend me i thurė
t gjith tue ,pas cakun n' nji pikė
burr a grue a djalė a, qik
t gjitha shtresat,t gjith ngapak
e ta ruajm gjuhen me gjak
edhe fisin,e bashkimin
pun te mir e krodinimin
kshtu mandej ruhet etnija
edhe plot mbushet shqipnija
per qdo vjet ,me fise t mija
kush n, ndoj kurs,ngapak tue msue
kush shqipnin tue vititue
them se gjuha ka me u,,,rue
kan me kndue shqip t gjith nder mote
ka me u rue ah gjuha jote
nanė shqipni gjithkah mbi dhe
mergimtart ,ku rrijn tu e bre
me merzi ah gur e dhe
se mungon organizimi
mungon pika kah drejtimi
mungon nisja kah takimi
mungon pika magnetike
po mungon shpresa qelike
per me e lidh iniciativen
perme e lidh at pun aktiven
per me pasė,po ma shum shpresa
me kerkue ma shum adressa
origjinen permbi dhe
t' gjith shqiptart ku kan fole
n' gjuhė te huaja ku jan ble
jo se ble jan me deshirė
por se koha i ka shit lirė
ata fare se kan dit
sen gjuh t huej ngadal kan rrshqitė
pa u diktue e tu u merzitė
edhe gjithkah ,me lot tue kja
thon per t gjall ata jan tha
por se njoft s e kan kontraten
kuSh me kryq u bleu uraten
kush me i gjyS po diell e hanė
i msoj njerkes me i than nanė
prandaj them se ata jan ble
tinza tyre n' qdo fole
se jan ba pazar pa le
her latinit e her junanit
her ati turkut e italianit
her europes e her sllavianit
kta tue ndejt ne troje te veta
kur pa ! pritė' esht hap kuleta
shtete t' etshme per pazare
per ato krime e punė barbare
msheftas gjith kan kuvendue
si shqipninė ah me e shterrue
si me i ble e si me e shue
me i a marr faren per veti
me e qit dheut e matanė deti
veq me shterrė njiher me farė
per me shkri ndėr nderkombtarė
kshtu kan shitė e kshtu kan ble
tinza shpine ne pa e ndje
ba pazarė kan turq e shkje
edhe rus me serbian
edhe greku me talian
por sot shqipe e maleve t mija
sot qe ngjallė esht koha e dija
orė te mbarė do t' ketė shqipnija
n,qoft se ju me gjak t' vullnetit
me ngjyr pende sa ujt t' detit
i afrohni internetit
kush me pend kush me pak fjalė
ne i bashkim te gjith me dalė
gjuhė e doke me ringjallė
po ju thrret ju penda ime
me e kujtue at shqipni trime
se n ballkan ka mbet jetime
por se n qoftė se bijt e sajė
kah jan botes s kaj me skajė
njiher n' vit turren ne atdhe
kue kan pas t ,paren fole
them se shqipja ka me u nxe
e ,vetmueme s, ka ,meu ndje
ka me u dridhė si urragani
shkja e rus e farė junani
kan me u dridhė po deri n,leqe
qe na dEShten n,qthurje t 'keqe
Kur t ndgjoojn,se jem forcue
t gjith shqiptart kur t jem bashkue
dilni tash pra dor per dore
kush nji laps kush nji fletore
msone mirė gjuhen arbnore
edhe ju qe qe ekni harrue
nsini mir n germa eme e shkrue
mandej dil e lypni mbarė
kush me fis e kush me farė
gjithkah dheut ah nderkombtarė
ku rrijn tretė t gjakut shqiptarė
neper pika ku u shpernda
gjuha shqipe don me u tha
merrni fjal si vllau me vlla
pa ndoj hile n, gjuh,e gjak
tue kerkue rrugen pa lak
tue kerkue t' lashtin ogjak
tue kerkue ju origjinen
tue shkrue gjuhen,e pertrimjen
them se e gjeni,jet shkelqimen
them se gjeni shpreS' e besė
kush pendue po nuk do t' 'mbes
por kur anve gjithkah t 'detit
gjith kah dheu po i planetit
te bashkohen bijt t gyrbetit
do te ndjehet n fuqi nana
prap n' shqipni nxejnė diell e hana

lirik
16-03-07, 05:39
larmija e Jetes

SHKRUAN XHELAL FERIZI

neper larmi larmova edhe unė
edhe shekulli edhe stina edhe ngjyrat
edhe vargjet larmuan ,
edhe qielloret te kuqrremtat fytyrat

neper larmi larmauan edhe ylberat
edhe gjaku e fjala e,loti
neper larmi larmuan pranverat
gjaku e helmi e baroti

neper larmi jete larmuan ,edhe vetullat
qiellore! qe dalin me shi
ylberat jan vetulla,qe ne qiell kan sqetullat
kthyeshem si hark bien m,e, pi

larmuan pastaj barishtet gjelbrimet ,mahnija
larmoj dhe hana vet
larmuan shkenca fjala shkolla e dija
larmoj dhe toka me det

larmitė e jetes larmuan larmuan
larmoj edhe pushtetari
larmuan mbi jetė edhe shekujt qė shkuan
larmoj edhe ,i ziu barbari

larmoj pushteti larmoj qeliku
larmoj dhe caku, me etikė
larmoj pushtuesi hasmi e armiku
e,miku qe ,,s na la me ikė

larmoj valltari larmoj shkollari,
puntori xehtari larmoj
larmoj nenpunsi edhe ai gjahtari
dhe rrezja diellore qe ndriqoj

larmoj qetina larmoj dhe fleta
larmoj edhe shega me bli
larmoj nder shekuj e larmishmja jeta
larmoj ,dhe zjarri ne hi


larmoj dhe gjelbrimi larmoj kaltrija
larmoj eedhe kupa me yje
larmoj ,edhe feja e kombi e dija
larmoj edhe fleta nde r, pyje

larmoj larmoj larmoj edhe urata
larmoj edhe mirsija
larmoj seanca me vujatje te gjata
larmoj edhe pabesija

larmuan shum stine larmuan shum mote
larmuan shum zogj e krihleht
larmuen ,qerpikt,e mbushur me lote
kur vdekjet kan marrė shum jetė


larmi larmi larmi jetsore
e lare me ngjyrė e gjak
me gzime hidhrime me pranga dore
larmi e,lidhur me lak

larmuan te gjitha larmuan me ngjyra
edhe lulet e lutjet e pazare
larmoj shumetnike ky glob per kah ftyra
me larmi te lamrishme,skenare

mbledhje konfernca dhimbje gezime
suskese pushtime larmi
pune papunsi luftra e keqkuptime
larmuan sa shum kėrdi

gjithkah larmuan e mira dhe e keqja
o bot e larme me dhe
larmoj e drejta e shtrembra dhe leqja
larmoj kjo tokė me fe

larmoj edhe dheu e toka e metale
larmoj edhe i paanshmi det
larmue edhe fushate kodrat me male
qdo njėri ne menyren e vet

larmitė e,jetes shkruar nga autori xhelal feriziVėrejtje: (0%)

lirik
16-03-07, 06:14
Ndigjo bota e njerzisė


shkruan xhelal ferizi


ndigjo bota e njerzisė
un jam vargu i bukurisė
jam un vargu i shqiptarisė
qė kur t' mbjellem nder kopshtije
e' lmoj flladin me ato hije
se un jam sternip i naimit
e bėj t' flas vargun e shkrimit
jam sternip ah i Gjerjg Fishtes
homer ishte i gegrishtes
edhe i vargjeve mahnitore
un jam djalė i nanės arbnore
ndigjo globi i njerzisė
vargu ynė diellin e nisė
me varg tonin niset hana
per me nxe n' per fise t' tana
prandaj ti bota e njerzisė
lshoj pak sytė mbi dhe t' shqipnisė
gjith kah esht ajo antike
shihi fushat dardanike
ku e shtron syrin i shndritshmi ylli
qe e lmon n' dritė # qdo trup kercyelli
e lmon ujin me ato skurrra
edhe shkumbzimet valė e gurra
e ato sumbullat si pikbardha
i lmon lulet neper dardha
lulebardhat nder kopshtije
vargu jonė esht yllė n' per hije
ai pushon nder hije te lehta
ai esht erė qe e prodhon jeta
ai esht n germa curril hane
ai esht bimė e tok 's dardane
me dashtė diell e hanė i ndalė
kur ta nxjerrė magjike at fjalė
si palc ylli si ndoj njalė
si ndoj njalė me kenė qeillore
rreze dritesh thurė n' punė dore
qe vargisun n' trup t' lakeses
bjen me rrshqitė nder pika t' veses
me rreshqitė nder vesė nder fleta
vargu ynė pra esht vet jeta
se ne jemė shqiptarė mbi dhe
qe e i mahnisim kombe e fe
qe e i mahnisim me urtsi
qe e i mahnisim me trimri
qe i mahnisim edhe me paqe
edhe me lule manushaqe
edhe me vargje rrejdhė prej ylli
me dhe tonė qe mbanė druj pylli
pylli i jonė qe esht magjije
qe s' ka shoqe nder kopshtije
kahdo ka ah rreze e hije
kahdo ka rreze mbi dhe
kahdo rrijnė kombet me fe

shkruar nga xhelal ferizi
nga MitrovicaPermirsim

lirik
16-03-07, 07:20
PSE

Shkruan xhelal ferizi


po ti pse ah moj dardanė
moj kosova e imja nanė
me ato t' blerta fusha e degė
n'dhe te huaj me le me u djegė
po un kush jam e ku jam le
pse jam hiqi pa fole
pse ti nanė me tokė plot hije
me ato gjurmė qe i mbanė lashtsije
nuk ma dhe as nji grusht dhe
per nji kokerr jam tu u bre
per nji gurė ah sa do i vogel
per nji dushk nji flet a gogel
jam tu u shtri me endrra t' mija
Me ua ndje eren kah vrrija
ah me shije pak me i prekė
per nji pik ah jam tue vdekė
ku ta gjej nji dalje a shtek
ku ta gjej po nji shteg t'ballit
me ti prek kokrrat e zallit
me t'shijue lulet e allit
me ti prekė ato zallina
ku me kan dehė ma te bukurat stina
me ti prek ara e ledina
brushen vet un me u a krehė
me ta pa qiellin me strehė
me ato astreh n'prendim mbi male
kur te ik dielli dalė ngadale
me te kuqrremta ato ato rreze
sa her yjet ti qe i ndeze
ne ato kthjelltsi ah mahnitore
ne ato mbrėmje mbiqiellore
ne ato te bukura thana shkoza
ku kam marr erė nder mimoza
sot ne shpirtė me ka ra bloza
se prej dheut ti mua me shkule
ktu s po gjej bari as lule
veq do lot qe ja sa deti
edhe fjalet vet me veti
ti m' shnedrrove n' pjesė gyrbeti
Ti m' ke lanė edhe pa gji
pa ujvarat si ingji
qė burojn n' iber e dri
ti me ke lanė pa ndoj kurajė
me ket pend qe prek me majė
dit e nat qe lahet n vajė
e nuk shterret me me oh dhembje
qe gyrbetit i don shembje
edhe atyre viteve t' huaja
vuajtjet t' mija qielllit shkruaja
se nėn at qiell ku kisha hise
s,jam ma i shkruar,nder farė e fise
por jam cungu i mjer mbi dhe
jam jetimi pa atdhe
neper kėmbė nde rkombe e fe
edhe me ballin plot me halle
mergimtarė nder dhena e zalle
shpirtin lkuren plot me rrudha
ngrysur vetullash kah m'qet udha
me do fjalė qė s 'shkruhen n'shkrime
me do t' humbura perjetime
ktu kujtimet nuk kan vlerė
ktu as lulja nuk ka erė
ktu nuk vlenė asgja per ne
jem veq numer permbi dhe
prandaj ti nanė e pa meshirė
pse na len nėn kta zingjirė
nuk na e qon ma asnji shpresė
as nji fjal e as nji ftesė
jem bijt tu koha po vdes
edhe po vdesin lidhjet tona
ne po mbesim ikje te vona
edhe caqet po largohen
sytė nga zemra larg po shtrohen
edhe venitjet vijnė ngadale
po na shuhen buzt prej fjale
prej ksaj fjale shkrumb deshire
gjith tue thirr per tokė ilire
por ti nanė thue s e nuk je
si dikurė me gji per ne
e si duket shekulli i true
ne mbi fta na ka mallkue
per me mbet rob i kryqzimit
udhve te heshtura te mashtrimit
me do drita qe jan neone
jan mashtrim kameleone
jan per ne shekuj zezone
nuk i duam oj nanė kto drita
por duam dheun ku na u nis rrita
duam kavallin duam valbardha
duam qershitė e molla e dardha
duam dardanen n' fusha t' bardha
anė e mbanė e duam etninė
shkoder loken qamerinė
ehde te shtrejten nanė shqipninė
tjeter s' duam as gurė as dhe
tjeter diell s 'duam me na nxe

lirik
16-03-07, 08:50
Ne mes detit te lotve mbi nje gurė

shkruan xhelal ferizi

mbi nje gurė shpresoja se detin,e lotve do e kaloj
valet aty ishin ,gurzuar
ne mes te gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit te trazuar
dhe mora vetveten ,me nji,enderr
per nji qast kur mbylla sytė
e h,gurit t e,lotit iu bera dhenderr
e miku i lotve s, me lente me u mbytė
anijen po e prisja ne breg pakapshem
me ra ne cak e ne breg
era,po me fliste si ne vesh luhatshem
me i shekull,kufiri ,qe djeg

xhelal feriziVėrejtje: (0%)

lirik
16-03-07, 10:50
Mbi mua jan versulė

shkruan xhelal ferizi

ndihmė se mbi mua jan versulė
,te gjith akujt,e ftoftsisė
mbi mua jan versul deshirat,per,mgadhnjim
mbi mua jan versul ah hallet e varfrisė
versul jan,caqet e pendes ,n,meditim
o,mbi mua jan versulė,edhe halle,shum,te,mija,
edhe peshė e rand,e,jetes,me kerkesa
edhe hallet,qe,ka,neper,rrudha shqipnija,
mbi mua jan versul,gjithkah interesa
mbajeni poetin ,mbajeni me ,shtylla,solidare
se pesha kembet e penden ,fort po ia leqon
thirrni, komb e tradit ,te lasht shqiptare
se,penden e lotit kush s, po ia shpeton
mbajeni poetin se ra lekundur per dhe
shtylla e mbrotje falni,e rrethone me kala
mbajeni poetin ,se i jan turrė me e pre
ne shkrim' e ne germa,me lot qe i ka la,
mbi mua jan versulė,aq shum,obligime
detyra ,qe kurrizi,i pendes nuk mi mbanė
po,me shterret,fjala po me shterret ngjyra
hapat me lang shprese ,mohimi po ,i thanė
mbi,mua,jan,versul,te gjitha,mohimet,
ndalesat,me kufij,qeliku,
nuk,po,len,kufiri,as,me p,i,prek qellimet,
kam mbet ketu,ku,me,la,armiku
ne mua jan versul.pa,meshirė
,buka e femijve me vrap,
o mosni se un jam poet i lirė
e mosha nuk me ec me hap,
ne mua jan versul,barrat e etnisė
e hallet e thella te planetit
ne mua jan versulė,moskuptimet,e,verbrisė,
dhe loti i pashterrun i detit
ne mua jan turrė vrapimet per ,pare
me e kap ekzistencen qe ikė
por un me ket pend qe esht lulė shqiptare
nuk mundem etiken me,e fikė
me shpetoni ,me,shpetoni,kush me jep nji dorė
s e, ne buz jam te gremines
me librin ne gji e penden ne dorė
po eci pa fund drejt stines
ne mua versul jan mohet cinike
pelhurat me plot ftoftsi
me joshin,n,grabitje dofar kohrash,qerpike
qe pikun,lot,pa ,mund 'cak me mbrri
o me mbani me mbani o shtete,
me mbani o qeveri
se penda ime ,po shterr dete
versul me jan shum mbretri
nuk mund ta mbaj ma diellin mbi kokė,
versulė me jan shum halle
me mbani ju kombe ah ju miq e shok
me mbani o kokrra e zalle
versul me esht ,mbi,kokė,,dhe bibili
qe kjanė per nji pik curril
e un,qe vrapoj me ngjyrė karajfili
me dil ,ne ndihmė o glob me dil
per ju po pervlohem per diell,e per hanė
per qdo varg e,per gjak
per paqe per qiell ,edhe token nanė
pse ,cakut mi beni lak,
me mbyten hallet,e jan duke me mbytė,
vrapimet,neper varfri
gjithkah,me ,shekuj e rrudha n, dy sytė
kushtrim,jam shterr tue shkri
mbi mua versul jan gruaja dhe femijt,
e shkolla, e vrap,mbas buke
detyra,e vargje te gjitha me i arritė
thue se jam nji mal suke
o barr o barr e randė
nji koder nuk mbahet ne shpinė
o gjuha ime nanė
ku,e kam komb e qeverinė
ku kam at komb e fe
ku jan shqiptart e mi
me akull a thue i kan pre,
pse fresk s, me dhan me pi
mbi mua jan versulė
edhe shteti me social
mbi mua jan versulė
ankimet e zogjve n' qdo mal,
mbi mua jan versulė
edhe dhimbjet qe diktojnė
ftoftsit qe dojnė me ,m, shkulė
nga vargjet ,qe kendojnė
aman ftoftsi injorimesh
mos me rrethoni me ket shtresė
me akuj,te ftoft poshtrimesh
se penda fort po me dnesė
mbi mua jan versulė
sociali me komunė
mbi mua jan versulė
nga un kerkojn shum punė
pun kerkon kafshata
punė kerkon familje
kerkojnė pun kerkimet,
e caqet n, per vigjilje
e un pres anijet
me peshen qe me krrusė
duke i kerkue hijet
qe me lan,ne pus
thirr o penda ime
prek me maje n' gjak
m ,jan versul si krime
kohrat me me var nė, lak,
nuk me njeh as guri
qe aq shum i kam shkru
nuk me njeh as druri
qe varg i kam dhuru
nuk me njeh as shteti
as kombi s, me jep dorė
nuk me njeh as deti
ah poet i gjorė
po tash kah ti a,mbajė
me penden ne sy
me shkopin lypsar
planetet me i thy
me at penden time
qe po thret e thrret
qe ka mbet,jetime
pa komb e pa shtet
o poet i mjerė qė stint' je tu i thy
kah do e kthen ,penden.e kush te don ty
ti qe kjan per zog ti qe kjan per dhe
ti qe kjan per kombe per fise e per fe
o poet i qe shterresh,qe shterresh e,mbushė
ti qė kjanė per mal qe po kjan per fushė
qe po qeshė,e gzohesh,kur po gjen arsye
qe ,po,din,ne arom prap ,shpresat,me kthye
kur ne aromė lule,po,gjenė gjithmonė shteg
ti qe pesimizmat nganjiher po i djeg
kur po t' vjen nga i pikė , shpresė e arit dielli
kur te buzqesh caku kur te buzqesh qielli
o poet i urtė o pet me gjak,
o poet i eger,qe,nga i her nxjerr flakė
mbi mua jan versulė zjarre permbi kokė,
mua me kan harruar vllezer miq e shokė
mbi mua jan versul,madhsitė e hapsires
jan versul,te jetes,si gojė tė egersires
gojė te egersires caqet buk me gjetė
me shkelė mbi parime,mbi gjakun nder fletė
me ecė me mashtrimin per nji copė buk kore
me u lidh me tregtinė si fis dora dore
aman mos me leni shpirtė me prishė poeti
se kan me kja guret toka dheu e deti
kan me ju vershue krejt dhimbjet e,mija
qielli tok e edhe perendija
shihni ato qendra qe quhen kulturė
si e,kan zemren akull sie kan synin gurė
fondet i kan plot,mykun e kan n' pare
sot po luejn ,me dhimbje e vargje shqiptare
nuk me japin dorė,nuk me flasin shqip
me kan tha si pend me kan tha si pip
nuk me lejn me qelė,token me lulzu
as me vargje t,reja qe dua me kriju
me jan versulė me jan versulė sa shum udh te hapura
si mund ti kapi ne perqafim vetem me nji pend
un qe kam duar te varfra e kemb,te zbathura
po ju pyes te gjithve rend me rend
pse heshtni o mjegulla pse heshtni o heshtak
kur vargjet po vlojn mbi planet
kur plagoset dielli ps e 'si jepni gjak
kujdes se ju mblon nji det.
shiheni sa strukur rrijnė te gjith ne mni
dIkush me nga i grep rrin varė
me e gjet ndoj ngjarje ku mundet me pi
per unin qe e,ka n,sirtarė
me thon nganjiherė poet i madh
me i fjalė qe s' jep me ngranė
mua me jan versul si ujqit ne livadh
hallet qe duen me me nxanė
po si mund te jem un poet,
kur vargut duhet me ikė
kur ne dhe e mbi dhe askund su gjet,
gjak per mua ndoj pikė
kur un i plagosur varfrije
perthurem neper varg
e ata sillen me plot sherre e dije
qe un i shoh nga larg
me jan versul me jan versul shum barr me shemben perdhe
me ndihmo o kombi i im
qeveri o kombe e fise glob e dhe
penda po me mbetet jetim
se penda ime per ju ka qa,
perque ka diell e yje
me ngjyrė s' ka lanė asnji flet me u tha
globet me njomsim ka ushqye

xhelal ferizi shkruar nga mergimi

lirik
16-03-07, 21:11
Ne penden time

shkruan xhelal ferizi

N penden time kan hy shum oqeane
e shum dritė diellore e pafundsisė
kan hy menquri planetesh e kshilla hane
edhe ligjet e' t pashtershme energjisė

o ku ti derdhi kto qe kaq shum
kan hy nga nji hyrje ne per kokė
kah ta zbarz ket digė “planetare e ket brum
kur s' kam ma miq a s' shokė

kur s' ka kaq shum, enė, te medha per t u mbushė
o zot pse m' qon ,ket bollak
kahdo n 'per planete permbi mal e fushė
nuk mund ta pij kush ket oqean, me gjak

o penda ime mbylli t' gjitha portat
se msy kan dijet si rrke
si me u ,derdhė furtunat ato ma te fortat
e mendjen s' po mundesh me u pre

o kan hy kan hy plot thėnje t' vershimit
mbani o gurė e dhe
kush i pin kto joshje t' pendes time t' shkrimit
qe lshue jan nder kombe e fe

o kan ne hy ne penden time te pa fund
aq shum nga te gjitha anė
e mendjen time po e krrusė penda n, mund
me peshė sa i diell,e hanė

o ku ti zbrazi ku ti lshoj ,kto barrė
ujitje ku jan kopshtijet
se mua gjith kto kshilla me qojn drejt e' n' varr
nuk mund ti mbajė ma dijet

xhelal ferizi
nga Mitrovica
ka shkruar poemen
me titull ne penden time
pershendes lexuesitVėrejtje: (0%)

lirik
17-03-07, 08:00
Kahdo qe kerkoj shteg

shkruan xhelal ferizi

kahdo qe kerkoj shteg
kahdo qe kerkoj me dalė
ndeshem me nje rreth qe djeg
nuk ja dal dot me fjalė

kahdo qe ,kekroj rrezen
e driten me pend e lot
askund kandilat s' me ndezen
mi fiku i madhi zot

Kahdo qe kerkoj,te bardhen
me cakun,ne hap e nė dorė
ne shpinė me shekujt e,barren
me muret me akull e borė

kahdo qe e kerkoj,faqebardhsinė
kahdo qe e,kerkoj,shpetimin
me ,shpresen ne gji e,mirsinė
ndeshem gjithmonė me pendimin

kahdo q e kerkoj,kapakun
ne qiell te hapur me dalė
ma prishin demonėt gjakun
ne cak me sherr me kan ndalė

xhelal ferizi shkruan ,kahdo q e,kerkoj shteg

vazhdim i vargjeveVėrejtje: (0%)

lirik
17-03-07, 08:45
Zani i sharkisė

shkruan xhelal ferizi

aman forca e perendisė
qe rrin anve te dritsisė
ti qe rrin n' gjithsi ,nder yje
mos ma le fjalen m e nyje
por ma zgjidh e ma lsho valė
kah me shprehje dua me dalė
me e qu zanin e sharkisė
n, shekuj n' tinguj t' nostalgjisė
me dridhė mallin nder kta tela
larg me e shtri nder bjeshkė me krela
n' brusha bari leht tue lmue
thell ne dnesje n' gjak me shkue
si valzorja dirdhja e lotit
me i kujtue ah mallin motit
larg me que qehren tingllore
drit per dritė n' yje vizllore

ku aq holl i dridhė sharkija
ku i bjen zemres melodija
za sharkije prekė n' qdo pikė
n' gjak t' damarve kjo muzikė
kjo muzikė qė nuk len fletė
pa e dridh n' pejza ku lidhė jetė
s e,kur nisė teli dridhrimit
me prekė im damart t' gjakimit
ku n kujtesė shekujt vargisen
mall e lot shartojnė e nisen
me e dridhė buzen,e qerpikun
tinguj t' hollė kur telat pikun
aman zot ta lkundi hanen
kur shrakija ,t buron kangen
kur kendon prajshem kah malli
kur t prekė n' etje gurė e zalli
kur ne gjuhė qdo tel te flet
kur te prekė ,vajin sa i det
qe rrin shpirtit gjithmon gati
per me u derdh si pprrue ndoj shpati
tash q e un tinguj kam ndje
qels nder shekuj un kam ble
me ja qel thelbin kti malli
kam ble gjuh fyelli e kavalli
kam bashkue shum fjal ndjenjtare
per me i lidh me gjuhė shqiptare
edhe me valė puhize e erlehte
me nji mallė qe shkrinė kohė jete
e i kam vu ne tel t' sharkisė
me prekė rrudhat e largsisė
te largsisė per kah kujtesa
per me i lidhė tingujt me mbresa
kah ata mallshem n' gjuhė tingllore
zgjojnė ah lotet shekullore
prekun dhelet n' kohė kujtime
tu i,shprushė dnesjet n' permallime
shekujt larg nė' gurrė shpirtrore
tue prekė thell me kang tingllore
aman zot kur prek sharkija
ah ku rrijn motet me thija
kujtojn vitet djaloshare
dridhen gjenet , perlotare
qe perlotun n gjoks vrullsohen
njimij shekuj n 'gjak rizgjohen
kado shkon tu e prekė sharkija
n' per qelliza e mote t' mija
ajo nxitė ah lotin rrke
mallengjim shekujsh si she
zot se q' nxitė malli i sharkisė
nuk e nxan' fleta e gjithsis
me e pershkrue ne mikrolote
as nder shekuj e as nder mote
zani i saj vjen tue deh ftue
lule fletė kur t' bjen tu i lmue
ajo dridhė shpirtė e subjekte
dridhė materje e dridhė objekte
dridhė poet e kangatarė
germ per germ nder vargatarė
aj lmon gjakun pergdhelė
njimij shekuj i ka n' tel
njimiij kohra e mallengjime
zot i madh kur prekė me lmime
shkrihet dehja e bjen lehtsija
zbutet afshit ajo ndjesija
prek n per gjak ah melodija
embelsija lmon shum thell
njimij tinguj zemra i mbjell
drejt ne gurra e,kah barkusha
si shikimet larg kah fusha
kah kan ikė te bardhat mote
ti sharki sa shum perlote
me e,ata tinguj qe t' bejn me dnesė
qe s e 'thot penda ne shkresė
as' s 'e pikė per kah spjegimi
yll dritsije as ndoj gjuh shkrimi
se aq thellueshem prekė sharkija
derri ne qiell ku mbrrin largsija
deri ne t largta rrudha moti
teli i saj esht fjal prej loti
telat t' sajė jan mallė qe n 'valė
shkojnė mbi erė hanen tue ndalė
edhe gurit i prekun n' inde
ah sharki mahnitse linde
ti qe prekė gjithkah damarin
ti qe e i luen fjeren e barin
ti qe i ben yjet me kja
ti qe e bėn gurin me u nda
ti qe e shkrinė zogun e pyllit
ti qe e shkrinė lotine yllit
ti qe n' tela n' za lakore
prek n' per glob me gjuhė valzore
brusha brusha bashk me eren
e dehė driten e lmon eren
me ata tinguj tu i perque
nė' damarė thellė tue kėndue
ti shkon thell ne mallė perkdhelė
za mahnije ke n' qdo tel.


krijuesi i vargjeve liriko epike te kohrave sot
xhelal feriziVėrejtje: (0%)

lirik
17-03-07, 09:25
Bukurit e drinit

shkruan poeti xhelal ferizi nga
Mitrovica e kosoves


me nji shkrim porsi vullkani
shkruaj pejsazhin qe armani
na e,ka dhanė ktu n' t' bukuren faqe
po i marr pendes ngjyrė e gjaqe
kah i rrjedhin prej damari
po e pershkruaj ket nurė shqiptari
gurė e lug kah i ka drini
fletė e dushk e hije blini
qe brushojn flladshem ,ne brigje
ku bjen hana n, t shejta shtigje
kah rrjedh drini ,n,t,lashten udhė
ku i prekė flladit gurit n' rrudhė
ku bjen poshtė valbardha e,varun
si ujė yjesh n' pika zbardhun
e lmon shkambin bjen n' sterkalė
mandej n' dri bashkohet n' valė
e ktu buza e ledines
dehė at sqep te kanarines
ku bjen shtrue me fllad gjelbrimi
ku e pin flladin kerubimi
edhe lulja e larme e fletes
bukuri qe e i lakmon jetes
zot na e ruaj esht dhe i yni
shum magjik ku dehet syni
sy i njerit sy i diellit
edhe balli e kupa e qiellit
n' te dy brigjet,uj,rrjedh mahnije
uj kullue nder flet e hije
qe nxjerrė za magjik,kru plaset
bardh me vaal ,me gur kur haset
aman zot peizazh madhorė
uj kullue me valbardhorė
qe lmon shkambijt e shuan etje
sy i mahnisė se ka ket gjetje
perveq n' vend ku rrin shqipnija
n' t' bardha mote,ku' i bjen hija
ku e mbshtet hana at pushim
te dy syt ku i lshon me gzim
mbi ato gurra n' faqe t' drinit
ku i lshon buzt me u me u,preh njomsimit
pasi udh ajo rreth ere
t' ket ecė n 'kohė e,stinė pranvere
ket pikturė natyrė arbrore
hanė e diell e mbajnė per dore
e mbajn n' vetull e mbajn n gjak
e mbanė qielli me kapak
e mbanė penda e poetit
e kendon dhe vala e detit
dri o dri o ujė me gurė
pikat tua si bilur
si me i nda margaritare
val e faqe,e pik ujvare
ashtu pikat,e hjeshisė
edhe bredhat ah e lis
me ato hije e sterpika
thue pik ylli e galaktika
akullbardha e stalagnita,
thue s e pikė ah meteora
thue se gdhend guri nga dora
po ai esht gdhend nga perendija
shih sa mir i rrin hjeshija
ku e,mbulon kthjellimi e hija
ah shqipni moj nanė malsore
t' bukura i ke lugje e gurore
t' bukur fort ma ke qdo fletė
lug te drinit per tatpjetė
uj e fllad ku japin jetė
ku pijn yjet n' net te qeta
ku e njom lojen ajo erlehta
me nji trup qe bjen n' per rrmore
mbi ujvara e,zallinore
mbi ato lugje kersha e brija
ku shkrin nuri kah shqipnija
fort e shejtė thonė esht malsija
fort e shejt per kah gurgllima
fort e,rrept porsi vetima
ket hjeshi ia ka falė zoti
n' lug te drinit dehet moti
n' ket hjeshi ku i thonė prrallore
ujt qe lmon kthrejlltsinė kronjore
aman zot ma jep mahninė
t' ja pershkruaj at bukurinė
ku e lshon drini shtat gjatsinė
ku ylberat bien me pi
ku bjen hija e fletes bli
ku e shuejn etjen bletė e hoje
ah ku derdhen gurra e,kroje
ah ku derdhen prrue e va
me valbardhat pa ja nda
guri i lashtė me murė graniti
rrudhė per rrudhė qe,e,flladiti
sterkalbardha nda prej vale
tue perkdhel hijet me male

edhe pikbardhat n valė rrotllue
gurė e druj n' dri tu i njomsue
tue joshė synin e bilbilit
edhe aromen t' karajfilit
per me ra n' kullim me pi
n pamje etje me mahni
per me i pa ato manire
bukurit ah gjevahire
qe e i lakmon syni i dukatit
edhe balli i diell rrezgjatit
edhe penda e poetit
edhe zalli e faqja e,detit
zot q 'po luen prej vendit ylli
kur i sheh kto hjeshi pylli
anash druj qe luejn prej ere
fllad puhi e bletė n' koshere
bletė n' per lisa e 'n kullim rrjedha
ah 'mriza bung qetina e' bredha
ftyra dushku n, per kalisha
n' erė tue lozė ahije e pisha
dri o dri me at luginė
ti qe e i dehė po mot e stinė
ku me sqep bien shum me bi
shpend shtetgtare plot larmi
t' duket zalli si optika
si currilat n' drita e pika
si nji gjam optikė kthjellė akull
kur ndoj gurė rroklliset shakull
shkput prej rudhes ku e prek vala
i dridhė shtresat n' trup si njala
mandej afer t' duket zalli
sa poet jan shkri nga malli
me ata sy ku n' etje shkrimi
kan lshue penden n' dehje gzimi
si me hy ne ty oj fletė
fjalė e thanjes me i dhanė jetė
per me e nxitė me nxjerrė fjali
me e thanė langshem fjalen shkri
si me hy n' magjike e' n' gurė
me ia nxjerr hjeshin me nurė
ujt n' kthjellim qe lshohet n' gurė
si me e gjetė ngjyren mahni
si me gjetė ngjyren ingji
diamantin si me e shkri
si me ba ne pendė me u shprehė
bukurinė qe drini e dehė
lum per ne per kah etnija
ket hjeshi qe e gzon shqipnija

vargjet bukurit e drinit te pjeses se par
i ka shkruar poeti xhelal ferizi
nga mitrovica e kosoves qe vet i ka pa bukurit e drinit mahnits
qe nga komani deri ne ffierz disa her
dhe tash i pershkruan poashtu i falenderohem armanit qe me pikturat e famshme
nxiti ndjejate frymzimit qe e i kam pas te gatshme vetem me shperthy.
poeti xhelal ferizi qe esht dhender tropoje, shkruan per bukuritė e ktyre anve
dhe per lugun e drinit qe e ka mahnitė vet poetin qe d ehė qdo kalimtarė
shqipnija jonė etnike esht vet perla e ballkanit dhe europes
ta ruajm shum ta ruajm ta duam dhe ta zhvillojm.
shqiptar mbajuni bashk dhe ruani fenomenet qe e ua fali perendija#
kujdes nga grekt e sllavt dhe armiqt e tjerė,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
se vlerat e bukurisė nuk ka vlerė qe ei njeh as poet qe i pershkruan
armiqt rrijn si ujq e qakajt perrreth ktyre bukurive ! shqiptar dijani vleren dhe mbani fort e bukur
me unitet te qelikt me bashkim dhe trimeri ATDHEUN MA TE BUKUR NE BOTE SHQIPERINė ETNIKE

poeti shqiptar kosovar xhelal ferizi pershendet te gjith sjhqiptart vllezer e motra

XHELAL FERIZI EHST ME ORIGJIN NGA DRENICA I LINDUR NE MITROVICė TE ARDHUR NGA KATUNDI MIKUSHNICė ;KY FSHAT ESHT NE MES TE PREKAZIT DHE GALICES:
BABAI I XHELAL FERIZIT I NDJEKUR NGA OZNA UDBA E ASAJ KOHE E LESHON FSHATIN:
BABAI ADEMI DENOHET ME PUSHKATIM PASTAJ I KTHEHET DENIMI NE "= VJET BURG ;;;
PAS DALJES NGA BURGU MBASI MBAN DISA VITE KU JAN SHIT MBI / 7 haktar tokė buke per ta shpetuar nga burgu.
pastaj i merrene dhe tridhjet hektar tjer dhe makinerit e drithit e gjith pasurija,parat qypat me flori napolonate asaj kohe dhe ndiqet,nga fshati.
AI IK NE MITROVIC dhe jeton en varfri te mjerė nje jet ilegale ku afro 17 vite nuk e trgeon adresen e banimit.
Ne mitrovic ne at koh lind pastaj xhelal ferizi ,ndersa nana e xhelal ferizit esht nga Mitrovica vendas te vjeter Mitrovicas:
ISHTE KJO NJE BIGRAFI E SHKURTER E KRIJUESIT XHELAL FERIZIVėrejtje: (0%)

angert
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek angert
Dėrgoi email angert
Gjej mė shumė postime nga angert
Shto angert nė Listėn e Miqve

28-12-2006, 17:40 #6
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 450
Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

kah do hana tue shetit
kahdo lshon t emblen drit
kahdo n buz e shkrin ata gaz
sheh shqipnin,me plot maraz
per kosven te emblen bi
per etnin ku i thon shqipni
ti moj han me vetull ari
jam xhelali jam shqiptari
jam shqiptar kullue si ari
m ka lind nana ,,n fis,, t dardanit
n troje t lashta te ilirianit
ku arom e,bari n fusha
gzon re t bardha enegjellusha
jam i lindur ,n dardani
ku substrati ish shqipni
ku ish djepi i sterlashtsis
gjuha shqipe ku esht nis


autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
pershendet shqiptart e verrtet qe dojn komb e,atdheVėrejtje: (0%)

angert
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek angert
Dėrgoi email angert
Gjej mė shumė postime nga angert
Shto angert nė Listėn e Miqve

28-12-2006, 17:53 #7
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 450
aman zot m, thuaj pse u ngrit deti
pse ,me val,u shkumbzue ,mnjija
pse na u lshuen krajli e mbreti
grek e shkja e panslavija
pse na u lshuen hordhit barbare
an e kend ku i thon , gjuh nane
pse na i mbluen trojet shqiptare
car vojvod , eushtri sllaviane
pse na ran kaq shum sulltana
pse ,kaq shum na ka ka nana
pse kaq lot ka derh kjo hana
n,torje tona pse aq shum gjak
kan kja shekujt i ri e,plak
kan ra shkja e karadak
ka kja dheu e ka kja guri
esht pergjak shtiza e flamuri
ka kja dielli qiell e,dhe
na kan nda armiqt me fe
na kan pre e nda prej gjini
grek e shkja edhe latini
na e kan skuq po at val drini
na i kan skuq shkumbardhat n gjak
e coptue na kan pa hak
ne nuk patem hak as hile
zemra jon ish karajfile
kurr s kem josh bela as gjaqe
kem dahst gongje e,manushaqe
n,troje ,tona,kem,dasht paqe,
kem dasht ,pluhur e dhe t parve
gur zallin e troll t shqiptarve
mos me i marr soji i barbarve
mos me shterr lotin shqipnija
me u shpernda n per ,glob,etnija,

autori i ktyre rreshtave xhelal ferizi

lirik
17-03-07, 09:27
Kerkojm Falje Per Dis A Leshime Ketu ;mund Te Ket Edhe Gabime Ne Shkronja
Xhelal Ferizi

lirik
17-03-07, 09:44
Luljeta Selimit

Shkruan xhelal ferizi

mbledh qdo shkronj kah t shkosh ne jet
beni bashk po flet me flet
jepju lot me pi luljet
jepju lot me pi oj moter
shko atdheut e vote r ,m, voter
laps prej dhimbjes,shkruaje n, zemer
shkruej mbi dhe emer per emer
per ato motra vasha e,gra
qe ajo ver shum i ka tha
kur dhunue po jan nen shkja
thuej luljet ti pendes t lotit
se sternipt e kastriotit
kan shkrue thell n kujtes ,shqiptare
ato veprime shum barbare
por se motet shekuj shkojn
e shqiptart nuk i harrojn
se thell shti i kan ne kore
n gur,e zall edhe n memore
qka kan ba n ,vasha arbnore
zi e ma zi gjvesh e perlye
shprese ejete i kan thye
ah prej nderit tu i perlye
shkruaj luljet me at pend shkrimi
shkruaj n memorie per koh krimi
shkruj o hskruaj luljet selim
une n vargje e ti n proz
qyqet t kndojn po neper bloz
le t kjan zogu mbi mimoz
syt le te kjajn permbi qiell t t motit
edhe bilbilat t shkrihen lotit
le te kjajn ah kanarinat
kur me pend t mbushen ballinat
an e m mban le t kjajn krahinat
dheut t dardanes n tok pjellore
le t kjajn fusha e bregore
ara a maja kodrinore
gjithkah vashat ra,n robina
le te luen palca n per gurina
edhe palca e tokes t dneset
edhe vullkani n gjak te ndezet
ne urrejtje t qdo damari
shkruej per dhun e gen barbari
shkruaj viktimat si fije bari
shkruej n fletore,e n, kapak t qiellit
ti lexon pranvera e prillit
ajo stin me vjesht e ver
kur perzie jan gjamt me erė
kur kan kja po barie fjerė
kur kan kja bebzat e hanes
kur ka kja vasha e dardanes
lidh nen shkja tue kja n' gjuhė t' nanes
lidhun shtati nxanė robinė
tu i marr shkjau per t' gjallė virgjninė
shpresė e endrra e ardhmerin
tu i marrė vajzrinė per t' gjallė
vaj ka shku mbi gurė zallė
qielli zi thon kish pas shpallė
thon se syt jan prish te ballit
kur kan ra vashat n pikt hallit
n dor serbiane n dhun shfrenimi
kur nen shkja i zu pendimi
edhe ndihma e mshira shterrė
lakuriq mbi ara djerrė
n vaj e gjak gjveshun jan qjerrė
kan mallkue po gur,e dhe
tok e qiell e kombe e fe
por se mir ta dij planeti
tok e qielli e ujė e deti
se s a ' t 'jetė rana e zallina
deri sa n' shekuj t' endet stina
verė e vjeshta e' t' ketė qetina
sa t' ket' druj e dushk me fletė
sa t ' jenė motet mbi planet
kan me ecė shekujt me rrudha
edhe ngjarjet shekujt e udha
udha e diellit udha e hanes
por se kurr qika e dardanes
nuk i falė dhunen sllavianes
edhe detet per me shterrė
mos me mbet as lul as therrė
as kund bari mos me u herrė
mos me mbetė qati kulmore
nuk e fal qika arbnore
sa t' jenė motet shekullore
as shqiptari i lashtė me gjak
si fal shkja e karadak
qe e' kan prekė ne erz e gjak
se ne erz nuk preket qika
ket pleqni ka me nda thika
ka me e nda tehu i qelikut
tue marr hak mbi trup t' armikut
kur te vijn shekujt per ne
gjyq shqiptari ka me pre
gur e hekur ka me bre
se shkojnė shekujt e germa shkruhet
n' mendje e fleta qdo gja ruhet
si n' muze si n per ato akte
t' gjalla mbeten gjurmė,e fakte
mos harro kto akte t' ndyra
mos harro ato menyra
si e ke nxit qiellin me dhe
sa her diell e han jan le
larg esht ndje shqipja nder fe
laerg esht pa loti i ka prekė
qiell e dhe kan dashst me vdekė
shum planete jan stermekė
e' t' kan shkrue n' shekuj qe vijnė
n' kohra te ardhshme qe na prijnė
ta kan shkrue nji kob te zi
me i la borqet per marrzi
tremdhjet shekuj q e' i' ke nxi
tok s' shqiptare edhe moralit
grue e burrit qiks e,djalit
ke dridhė shpirtin bjeshk e malit
ke dridhė fijet n' per lugina
ke gjakos ara e ledina
ke prishė zogza e gjeraqina
mbaju pra ndoj dit t e' motit
kur t e' vjen ai gjyqi i zotit
priti djemt e kastriotit
se i kan shkrue ner libra e gjak
q' m' ke ba n' shekuj mua pa' hak
qySh se ishe n' shtiz e' n' lak
edhe ne shpat edhe n' harkore
N'kohra te hershme invazore
zi ke lshue n' token arbnore
do t' shenojm neper fletore
n' ball te librit e te disketes
e' s' harrojmė t' zezat e jetes
shkrimi i rrin gjithmon t' verrtetes
se shum vasha i ke tha
babė e nanė t' gjalla i kan pa
lakuriq lidhun nen shkja
shkruaj luljetė mos le n' harresė
pash'' at nderė e' pashė'' at besė
mbush vagonat pa pritesė
shkrim,e' fakte gjurmė barbare
mbush qdo flet me gjuhė shqiptare
mbuSh shum fletė sa ka dushk n' male
shkruej imtsi e shkruej detale
mbledhi faktet dal ngadale
edhe ju vasha e gra te mjera
qe per ju nuk del pranvera
ah pershkruani me fjal tjera
dhunen im e ne detale
le ta dijn po kodra e male
gjithkah uj e gur e dhe
gjith kah kah rrijn kombet me fe

shkruar nga xhelal ferizi
krijues i epikave dhe lirikave te kohes

lirik
18-03-07, 12:32
Hije e vetmuar mbi dhe

shkruan xhelal ferizi

kahdo mbi dhe hije e vetmuar
me nje pendė ne dorė me kujtime te largssiė
me zbratsinė shok e vlla i shoqeruar
unė vet loti i dashurisė

qfar mbreterije e heshtur
sterrė me shekull ėsht qdo ditė
e shoh s e edhe dielli ,ne apati esht veshur
e shoh se koha dhe un jemi venitė

nuk jam ma nuk jam ai bilurė
ne qender te entuziazmit me vlim
vetmija e heshtur e ftoft si njė gurė
me mbanė me nji vyshkje n' pushtim

Kam mbetur tash vetem me do rrudha
ku as meditimi aq larg nuk mbrrinė
pertej shum orbitave disi me duket udha
enigmatike diqka po me shkrinė

as fjalen nuk e gjejė imagjinare
per te thėnė ket vdeksi te gjallė
nuk edi si quhet kjo gjuhė vetmitare
qė tė shprehem me dnesje e me mallė

vetmi vuajtje ky i llahtarshem laborator
diagnozė famkeqe per qdo shpirtė
angushti e ankth ku penda s mbahet ne dorė
q 'esht ky terr kaq i ngrirtė

As ferri ma i zi nuk qenka o miq
se vetmija e mbjellur mbi dhe
kur te ndegjoni ndonjeher se materja vdiq
vetmija esht shkaku qe e ka bre


shkruar nga xhelal ferizi nga mergimi

lirik
18-03-07, 12:51
Duke ujit shekujt

shkruar nga xhelal ferizi mergimtari

Duke ujitė shekujt nji neper kopshtije
nuk e dija me pa djallzinė time
se djajt mshefen edhe nėn hije
edhe pas qdo lulje e bari e bime

un menodja se ne kopshtijet e jetes
ecet vetem neper gjelbrime
dhe nuk e dija se edhe prapa fletes
mshefen vrastaret poshtrime

e ku e dija unė qe isha ardh prej lotit curril
prej nji pike te qerpikut besė
ku e dija un qe isha fis me karajfil
qe pritat po me benin ftesė

se ujitjet mi shendrruan ne lot
ne brenga te perjetsisė
nuk dal neper kopshtije kam besė veq ne zot
por jo ne shekujt e pabesisė


un nuk e mendoj ma per kopshtije
se tremmbem tash nga qdo flet
un po ju jap falas ket pervojė e dije
ruajuni nga pritat ne jetė

lirik
18-03-07, 21:19
Roberija

shkruan xhelal ferizi

Shekujt nji ditė ke me i ngranė
edhe driten pa mė shirė
ndoshta edhe diell e hanė
edhe eren e lirė
edhe boren e bardhė
edhe qiellin e pa anė
edhe diten te bukuren stinė
edhe det e oqean
idetė ke me i gri
poregreset me i nxi
edhe harmoni
nder popuj miqsi
te gjitha ke me i ngranė
e prangave robri
dhe mirkuptimin
argtimin mirbesimin
bashkpunimin
drjetesinė dashurinė
edh e te jetes bukurinė
a h kush e mendoj kush e lindi
mbi dhe
roberinė

lirik
18-03-07, 22:42
DRITARJA E KUJTESES

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Neper dritaren e kujteses
ne secilen pik te shiut,meditim
sikur,bota ime,sillej rreth forteses
me vargun ne gji jetim

sa larg po m,flutronin ,shekullmendjet ,n,flatra
se mendjet,krih m' kishin marrė
kaltrisht,e lakmueshem,me joshnin kah vatra
kah gjurmet qe i solla zvarrė

secila pikė e shiut njė lot
mergim,kjo mbretri llahtare
kam pi aq hidhur shiun e huaj n' per mot
n'lakmi,te ,dikurshme moshatare

duart e lagura,drejt qiellit
dritares se kujteses,zgjatė
lutesha per kallijt e,miellit
per token time,te ngratė

thellueshem kundroja re t' huaja
Qe ecnin dikah me nxitim
me shiun disi po luaja
kur ,harroja se jam n' meditim

me lagte ngapak,ne gji
kur era e sillte ,lehtsisht
qerpikun ma joshte me pi
qfar,loti i natyres,knaqsisht

dritarja ime e kujteses
largsinė qe ma sjell,n' meditim
un i biri i harreses
me shiun perfshihem n'lotim

DRITARJA E KUJTESES
SHKRUAN AUTORI XHELAL FERIZI ;NGA MITROVICA

lirik
18-03-07, 23:12
MITROVICA

Shkruan poeti :

Xhelal FERIZI


Se q, po kjajn dy gurė kalaje

po u del loti per mbi maje

tue ra shakull n' dhe coptue

s' dojnė per s,gjalli me u ,murue

pelcet gjaku prej ksaj ndarje

n,fushė,t,ibardhes ndezje qarje

ndihet dhimbja anes t ,zemres,

dridhė kalan te zogu i themres.

at kala me dritė shqipnije

n' buzė t' ibardhes ku lshojnė hije

gur e kreshta t' shkruem bilbila

kjajn lulkuqe e karajfila

po u bijnė lot n,qerpik e fleta,

me u ba bashk me troje t,veta

me bashku zemren dardane,

gur e kreshta t,asaj,ane

bjen murana,n,gjak,pikue

maja e gurve gjam ka lshue

anes t,majes ,mbi bedena,

dridhet guri me dy krena,

me i thye prangat serbijane,

don liri e bashkim nane,

po qet goje za pelimi,

po lshon vaj e za mallkimi

e po i gjuen kurthat tinzare

tu i shtri duart drejt nan,s, shqiptare

po i shtrin duert kah jugu e deti,

kah shqiopnija dhe i veti

kah grunajat fush t' paana,

lot e gjak po shterrė dardana,

syni i drits, po po ndritė prej nane

lot e gjak po rrjedh murane

po i rrjedh gjini,gjak pikue

shtiza e hasmit e ka shpue

dhimbja e dheut n' copa e renkime

thyhet krah i shqipes trime

prehet balli i dardanes

shpatė e zezė i bjen muranes

prenė ibardhen per mjedisit

esht gjakue bradhsija e plisit

e preu shpata me dy ftyra

siq esht pre dikur kerkyra

siq esht pre plava e gusija

nishė toplicė e kurshumlija

siq ka kja n' copa gjakue

hot e grudė ne gjak skurrue

siq ke shkri n, vaj ulkiniana

dej ka ra per dhe murana

dej,ka ra vala e kaltrisė

n, shtat perthye mbi dhe t' shqipnis

siq,kan,ra n,shekuj,nder breza,

artė janinė,suli e preveza

iliriana n,gjak, e n copa,

kur sllavian,na,u mbush europa

sa shum zjarr,pat ra mbi dhena,

kan ra cop gur e bedena,

kan ra krojet n' gjak kullue

ujt e bardhė ne gjak a,shndrrue

kan ra qyqet,n kang,t vajtimit,

jan plas gurt prej permallimit

na ra shpata car dushane

n,mes dy krenash n' kokė dardane,

Mitrovices zemres t,arit

me i sllavnue tapinė,shqiptarit

trojet,t,parve trashgimije

pjesė e copė,n,zemer shqipnije

me na ra trojet coptue

gur e dhe n,sllavian,me u shndrrue

tash ka ra prap shkrumb mbi dhe

ka ra etje dritė pa le

ne,at,veri,mbi,nanen tonė,

kjan pranvera ne at zezonė

ne at copė zemre djegė prej zhari

jan tha lulet n,fije bari

po kjajnė rrruget n' thunder t' keqe

ka ra shqipja n' rrugė me leqe

kan ra shpresat jan kurthue

gjak i kuq esht turbullue

ra flamuri i kastriotit

n,gjak e' n' plag e 'n' pika t' lotit

asaj ane n' tokė te parve

gur e dru rrjedh gjak t' shqiptarve

nuk e lshojnė shqipet pa u shterrė

pa ra gjaku mbi pranverė

pa ra duhma e barotit

pa ra djemt e kastriotit

pa ra majat me u rrafshue

qiell e dhe e diell pa u shue

pa dalė shqipet kah kalaja

Me u dalė n' log kulqedrave t' mdhaja

per dhe t' nanes n,fije t' barit

mos me e lanė nder thoj t' barbarit

n,thoj t,barbarit n,kthetra t,kqija

me kja guri n,troje t,mija

me kja dhe balt e zallina

me kja bari mbi ledina

me kja zanat neper kroje

blet t' argjendit me kja n' hoje

me i shkue gjak ibardhes vala

me ju tha peshqit me njala

gurt e bardhė me ju sllavnue

sqepi i shqipes me u,shterrrue

pa uj t' bardhė qe rrjedhė bardhsije

mbi zalllinat,n' gurrė,shqipnije

per me mbetė me u tha nder mote

pa uj t' bardhė t' shqipnisė nanloke

pa ibardhen ujt e arit

qe i njomė fushė e dhe t,shqiptarit

qe i njomė shpirt e sy n' dy krena

gjakun shqip qe rrjedhė nder vena

gjuhen t' ambel t' lashtė e' t' vjeter

qe e njomson si askush tjeter

kjanė erlehta n' shtat perthye

mbi dhe t 'nanes fund e krye

n,buzė t,ibardhes n' per dy brigje

n,grykė,t,kalasė,mbi,maja,e,shtigje

anes ,t,lugut nder zallina

n,mes dy majash me dy kthina

kah zogiana,ku bjen shtrue

nji kala n ledinė gjelbrue

lule e shkelun n' shtat plagosun

mbi dhe t' shqipes ra,plandosun

qerdhja e shqipes shprish shartue

gjuh e jonė n' muranė shtangue

vaj i heshtun buzve t' gurit

shtat i thyem ne shtizė t' flamurit

flatrat mbetė shprishun shpernda

gjurmve t' trollit shqip tue kja

ka mbet qiell,pa ngjyr t' kaltrisė

i vransuem pa dritė t' shqipnisė

i ndamė rrezesh pa drit hane

pa kangė t' bukura n' gjuhė prej nane

pa at fllad e afsh lirije

pa u marrė n' gryk me dhe shqipnije.

XHELAL FERIZI NGA Mitrovica autor dhe krijues i poemes per Mitrovicen
VENDLINDJEN E POETIT

--------------------------------------------------------------------------------
Vėrejtje: (0%)

lirik
19-03-07, 00:29
NE GREPIN E BUKURISė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

duke kerkuar neper valet e jetės
duke kerkuar neper mberterinė e luleve
neper shekujt e caqet e elrehtes
bukurinė kerkova neper prralla e fabuleve

neper vargje te poetve e neper mbreteri pagane
neper proza e tregime e urata
kerkova neper dritė xixillonjash e neper dritė hane
neper kohra endrrash neper net te gjata

kerkova ne vrrije kerkova ne shkrep
kerkova ne yje me shtigje
dhe rashė nji ditė si peshku ne grep
teheqeur nga bukurija neper shekujbrigje

si peshk i pafajshsem me zemer biluri
neper valet e kerkimit
ku arti i notit e syri im zuri
nji biondinė me pamje te gjevahirit

dhe mbeta ne grep i varur per jetė
kahdo thumbi i sajė me lak
neper brigje e udhe rob i saj jam tretė
me i zjarrė e prush ne te dashuruarin gjak

lirik
13-09-07, 19:59
Ndjenja Qe Gjemon

Si Oj Botė Nuk E Ndegjon
Ndjenjen Shqiptare Ne Gjoksin E Dhembshurisė
Kur Kjo Yjet Nji Nga Nji I Dermon
Me Denesjen E Vuejterisė

Ndjenja Shqiptare Ne Shpirtin E Thellė Oqean
Ku Notojn Dhimbjet E Malli
Shekull'loti I Sajė Shtat Palė Qiell Po I Pervlon
Shih Si Pervlohen Gurė E Dhe E Zalli

Ndjenja Shqiptare Qe Lidhet Me Dhe
Me Qiell Me Shum Fije E Damarė
E Kan Degzu Kthetrat Ndarse Ne Tri Fe
Por Gjemon Per Bashkim Kombtarė

Renjet E Nervin Mbjell I Ka Thell Ne Gjak
Ne Gjen Ne Q

lirik
26-09-07, 00:06
NESE NUK NA JEPNI PAMVARSINė

xhelal ferizi

nes e nuk na e jepni pamvarsinė
dijeni do te sjellim nga qielli kometa
me dhimbjet tona do qelim vullkane
lotet tona her dot e ngrihen ne rruget tuaja
her do t e vlojnė neper secilen bazė shpirtrore europiane
dhe neper te gjitha qelizat e hauaja
do ti derdhim aq te rreshqitshme te tyre plane
dot e te ju gjemojmė dersa dhimbjet tona shqiptare
ne secil kalli tuaj te grurit neper korkrra rane
neper secilin instikt tuajin neper breznitė tuaja qytetare
gjamen tonė do ta perkundni
shpirtin tonė barrė te perjetshme
dhe nuk do t ena lekundni
nga caqet e idealeve te vlefshme
loti yne do te behet detvrases per ju
do t ebehet top i zjarrt me madhsi qielli
do te shendrohet ne avull frymmmarrs
ne mjegull pshtjellimi qe nuk e largon as dielli
do t e behet kohėmarrs loti ynė i vjeter
dhe do te qajė deri sa mbi dhe te bie qielli

xhelal ferizi

lirik
10-01-08, 22:32
#552 (http://forumi.zemrashqiptare.net/showpost.php?p=40083&postcount=552) lirik (http://forumi.zemrashqiptare.net/member.php?u=7104) vbmenu_register("postmenu_40083", true);
Dituria

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

Un o miq e dua diturinė ,por nuk e dua
E dua dhe nuk e dua ,dhe megjithat e dua
pėrse kėshtu qka mendoni
perse jam fjalėt duke i ndryshua
sepse menqurija dhe truri i sajė timoni
kurrė nuk kan perfundua
dituria nuk ka fund
prandaj e dua dhe nuk e dua
sepse nuk nxinet pa shum mund
ajo ėsht qiellore e pashterrshme krua
ajo ėsht e pafundme ndėgjoni
prandaj per ta ndjek ne pafundsi jam duke pėrtua
e un nuk mund te jem me mend qdo kund
nuk kam aq shum torua
sepse i imi dembel diapazoni
nuk don aq shum mund
dėshiron ma tepėr pėr tu argtua
argtim don tė pa fund
por jo kah vrapi e dituria
se kjo kerkon shum djersė e mund
dituria ėsht si nji gjithsi krua
e perjetsisė e gjerė qė nuk shterron
asnjiher nuk u shterrua
ate nuk e kapė dot nė grusht asnji diapazon
sepse ėsht aq e gjerė
aq sa dot nuk e thua
,un jam dembel deri nė fund per ta nxanė
per ta thithė at madhsi pėrtej qiellore
E ajo e pafund ihaaa,sa e pafund
edhe sikur kokat te jen tė mėdha sa tokė e hanė
edhe sa madhsitė yjore
aq ka peshė tė randė
nuk e mbajnė as kokat superditurore
dituria ėsht peshė pafundsi mund
nuk kapet as me laps dore
as madhsia e qiellit nuk e mbanė
ajo ėsht pertej hapsinore
Si me vrapu mbas pafundsisė

Ec e ec es e nuk arrihet
qka ėsht kjo e pėrtej gjithsisė
qe fundi nuk i dihet
dituria ,qka qenka kjo vallė
dituri quajm , lakmi pėr domosdoshmėri
Pėr pafundėsi qė nuk e arrinė asnji njeri
Eh menqurija tė shterrė ngjyren e miliardaqelizave nė toksore madhsi
Edhe sikur ato tė jenė oqeane tė pa fund koka gjeniale
prap kerkohet e re menquri
diturinė kur e ke nuk din a e don a vret njerzinė
Kur nuk e ke diturinė nuk e din
a e don a e vret njerzinė
sepse me diturinė
nderton industrinė dhe armė nė jetė
top pushkė raketė
nderton barot
por diturija mund tė perdoret
edhe pėr gjak e lot
pėr shkollė
sepse e la i madhi zot
njeriu me ndjekė diturinė me qenė mendjehollė
por sillu pshtillu kot
se me diturinė
nuk e din
ae don a po e vret njerzinė
sepse si dje si sot
njeriu me aftesinė
e dredhi kahdo qė deshti diturinė
ajo vėrtetė ėsht e pafund
ata qė e ndjekun duhet tė kenė njohurinė
se dituria don angazhim e mund
se ajo ėsht ma e gjerė
se secila hapsirė
se qielli me erė
ajo ėsht gjeniale e pa arrirė
kush mendon se arriti ai ėsht i mjerė
dituria ėsht menquria
menqurija ėsht bukurija ajo edhe vret
ėsht bukurija qe shterrė det e planet
domosdoshmėrija qė thrret
qė edhe tė tretė
por edhe materjes i merr e i jep jetė
e menqurija ka thija
vazhdon e njihet pėr kah pleqėria
menqurija tė qon deri nė palcė tė gjithsisė
pėr mos me njoftė as vet arsyen e menqurisė
menqurija esht ajo qe nuk vret dhe vret
qė kalon pa u lagė ujė e det
qė i takon pafundsisė
qe njerzija e ka nisė
nėse je pseudo pseudi i menqurisė
nuk do ta njofsh menqurinė si brum si ligj e nen
ajo ėsht madheshti ligj nen qė nuk i shtrohet vogėlsisė
esht dhuratė e,perendisė
nga psudo pseudet ajo nuk vjen
por ėsht gjenialitet i pėrsosmėrisė
mequrinė askush se ka nisė
ajo ėsht pėrtej filozofisė
pėrtej gjithsisė
ajo ėsht nismėtare si fryt
pėrtej ma pėrtej se kur ėsht nisė
prandaj mė lodhet mendja dhe sytė
duke e ndjekė
sepse ajo ėsht gjenialitet i krijimsisė
secili mundet me u stermekė
duke e ndjekė drejt pafundsisė

e tillė ėsht dituria
e dua prandaj
dhe nuk e dua se ėsh pafundsia
e hapin mbas sajė
nuk mund ta mbajė
sepse per tė arritė te pafundsia
atje ne majė
nė majen e sajė
nuk arrinė as supermenquria
sepse ajo ka majė mbi majė
deri te pafundsia

autori xhelal ferizi vargje shqiptare ne mergim
http://forumi.zemrashqiptare.net/images/statusicon/user_online.gif http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/reputation.gif (http://forumi.zemrashqiptare.net/reputation.php?p=40083) vbrep_register("40083") http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/report.gif (http://forumi.zemrashqiptare.net/report.php?p=40083)

lirik
10-01-08, 22:35
Po na vrasin o amerikė

Autori xhelal ferizi

po na vrasin o amerikė
me intriga sanksione e viza
mbas shpina po na bien thikė
nėpė rrugė na qesin cunga pezhgve pelim ferra e driza

po na vrasin pansllaviant qė ti po i quan europė
po n a vrasin shqiptarve nga qdo anė
na i qesin shpirtat me maltretime copė copė
poshtrim me pi po na dhanė

na sorollasin me viza serbofilja kroacia
na stermundojnė na grryjen ne sistem nervorė
nė kėmbė ėsht ngruitur pansllavo lugetėria
ta shuajn damarin arbėrorė

na ndihmo mikeshė na duhet rruga e lirė
ndihmoje mikeshen shqiptare aleate
sanksione thuaju o heqje vizash o vampir
se na poashtrojnė si qyqe nate

amerikė e jona e perjetshme mikeshė
a e ke aleat shqiptarin
ujqit mishngransa mbi glob jan qua peshė
gjunjzoje gjunjzoje bizarin

brienat i kan mbrehė pėr ne
nga ballkani me na qitė fare
shqipe mos me lanė mbi dhe
etni as gjurmė shqiptare

viza viza viza
tela me gjemba rrethime
s 'kalon andej as miza
pa njimij maltretime


i kam pa shqipėtarėt e gjorė
qė gjuhė nuk dini tė huaj
me nga nji leter nė dorė
poshtrou e sllavisht shkruaj

mbush rubrikė mbas rubrike
trego tranzitin arsye
gati sa nuk vdisnin prej pike
kur mbrapsht disa i kan kthye

me kujtohet nji nanė shqiptare
aty ne konsulaten kroate
kėrkonte shteg e qare
e strukur si qyqe nate

tė kater vllezrit e sajė
ishin gjetė tė vrarė masakruar
po shkonte kjo nė lot e vaj
nė varrim e kishin ftuar

por nisi kroacia
e mjera legata e konsuli
po ziente kah kopilia
po ziente intrigė mashtrim qulli

jo kėshtu e kjo ėsht jo s' bėn e nuk shkon
jo kjo tė duhet e ajo leter
kėt nuk e ke e kjo tė mungon
sa tė poshtėr sa lugetėr

pėrse viza ne shqiptarėt e mėrgimit
kur kemi qėndrim nėpėr shtete
pėr viza tranzite tė mjerimit
na vyshkun na pinė gjak jete


prandaj mikesha ime
gatitu edhe ti
tė duhet sot forca oj trime
nisja nji pune mos rri

vepro vepro sa ma parė
puno e bashkrendit
sė bashku me shqiptarė
kalimin e lirė tranzit

se ne na duhet liria
lėvizja me mallra n' pėr tokė
por para na del harbutria
shqiponjes ja prenė dy kokė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
10-01-08, 22:37
Ik o varfri

Autori xhelal ferizi

o shpirtra tė shqiptarve
o gjak skenderbeu
mos bini ne skllavri t' sundimtarve
s' duron ma guri e dheu

mbi ne nuk rrijnė ma zgjedhat mizore
as thundra e e rjepsave tė huaj
varfri shporru nga trojet arbrore
se gjakun na e bėre ujė

ik o varfri bashk me shkaktarin
bashk me sabotatorin
rob mos e mbajė nė mjerim shqiptarin
ik bashk me puthadorin

ik o varfri tė shofshin namėt e zeza
larg qrrėnjosu nga trojet etnike
sa dhimbjet na i mbolla ndėr breza
ti je ma e madhja armike

ik bashk me tradhtarin
ik me lėmshin tėnd shekullorė
ik se e zhbėre shqiptarin
ik se na bėre tė gjorė

autori xhelal ferizi ne me

lirik
10-01-08, 22:38
Un njoh njerz

SHKRUAN XHELAL FERIZI

O UN NJO NJERZ Qė KAN PRE
ME SHPATė DY TEHSHE RREZET E DIELLIT
E SHPRESAT DUKE ARDHė MBI DHE
NGA BUKURITė E QIELLIT

O UN NJOH NJERZ Qė KAN PRE
GėZIMET E PADJALLZUARA Nė RRITė
O UN NJOH NJERZ Qė KAN PRE
PABESISHT BESNIKėT NE PRITė

UN NJOH NJERZ Qė ME SHPATė SATANIKE
KAN PRE PORGRESE MBI DHE
KAN PRE EDHE FISET ILIRIKE
E SHQIPET MBI AUTOKTONEN FOLE

O UN NJOH NJERZ Nė EUROPė
Qė KAN PRE MISH PER SLLAVIAN
SHQIPNINė SI N' THERTORE NGA I COPė
PER NIPAT E CARIT DUSHAN

O UN NJOH NJERZ QE KAN PRE
ME SHPATė DASHURI Nė UDHė
O UN NJOH FISE E FE
QE DOREN MBI NE SE KAN RRUDHė

O UN NJOH NJERZ ME SHPATė
QE SJELLIN PAFAJSHėM MBI STINė
QE PREJNė EDHE SHEKUJT E GJATė
Q E VRASIN QDO KANARINė

O UN NJOH NJERZ MISTER
Qė VRASIN KAHDO JAN THERRTARė
QE PREJNė SHQIPNINė E MJERė
DHE SHPRESEN PER QDO SHQIPTARė

autori xhelal ferizi shqiptari ne mergim

lirik
10-01-08, 22:44
Sikur tė isha mrekullija

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Sikur tė isha mrekullija do tė hyja nė pendė
mandej kisha endė pelhurė me rreze
me ari diamant e argjend
kisha qendisė shpirtra nėpėr breze

sikur tė isha mrekullija
kisha hy nė veshje karajfili
kahdo ku ėsht rrokullija
e globit ku kėndon bilbili

mandej me veshjen aromtare
kisha hy nė qdo mikropikė
ndėr fise nderkombtare
si yllė ma ra nė etikė

dhe kisha hy n' pėr gjaqe
me i dehė me mrekulli
me i lidhė miqsi e paqe
lot gzimi mbi mahni

sikur te isha mrekullija e padukshme mistere
do te kisha hy me shekuj'shkollė
neper qdo qelizė me nga nji det vlere
pipash afatgjatė me shekujt mendjehollė

mandej kisha hy me me shekuj t 'perjetsisė
AQ LMUESHEM SI AI VOJ ulliri
kisha lėshua si farė fryte tė dashurisė
si buken mbi dhe kalliri

dhe kisha shartuar aq shum melodi
nėpėr tė bukurat planete
tė isha ba e mrekullueshmja fli
pėr themelet e tė kėndshmes jetė jete


oh sikur te isha mrekullija do tė kisha hy
ne vet qelizen e varfrisė
nė vebrinė e te verbrit per ti dhėnė dritė sy
dhe fund ligjit tė robėrisė

varfrisė i kisha dhanė me pi
e me ngranė shum fryte nė jetė
sikur te isha mrekullija me tapi
do te isha vula e globit vet

po sikur te isha vet mrkeullija madhore
e qiellit qe rrjedhė me dritė
do te kisha hy nė ngatrresat botrore
marrveshjet si ilaqe tu i zbritė

po sikur tė isha un vet mrekullija
do tė kisha hy ne tėrmet
per me i qetsue dridhjet sa tė ėsht pėrjetsija
paqsisht me jetue mbi tokė e det

sikur tė isha un vet mrekullija
si lidhje kisha hy si urė
me lidhė nėpėr kombe me lidhė kah shqipnija
fatbardhat mote si bilurė

eh siur tė isha un vet mrekullija
pėr tokė e gurė e dhe
nėpėr pėrjetsi do tė kishte ndejt shqipnija
ma e bukura ingji nder fe

shkruar nga xhelal ferizi mergimtarė
xhelal ferizi ehst i lindur ne Mitrovicė te kosoves
i larguar nga dheu i kosves qysh nė vitin 1981
se pari ne burg tet vite si i burgosur politik
e pastaj si emigrant politik 26 vjet mergim
larg atdheut ,ne veprim per qeshtjen

lirik
10-01-08, 22:46
Nuk dua tė bėhem mbret

nga autori xhelal ferizi ne mergim

nuk dua tė bėhem mbret
tė hypi nė fron
pastaj te robrohem me pushtet
e shpirti te me mallkon

nuk dua tė lidhem me pozitė
tė jem pergjegjs per madhoret
por dua te shoh liri dritė
maalet e kodrinoret

dua liri bilbili
dua ti shijoj luginat
dua erė karajfili
i lirė ti pushtoj stinat

nuk dua pėrqafime
jo jo protokollare
por dua arte gezime
natyrė tė vķrgjer shqiptare

kurora ėsht saq i skuqur mbi kokė
fama ėsht mallkim
robri ėsht mbretria o miq e shok
liria ėsht kuptim

shije ėsht liria
vrapi mbas flutrave i lirė
lėvizja e lirė natyra ėsht dashuria
e jo froni i pėshtirė

nuk dua tė jem mbret
padron as pushtetarė
i lirė si valet mbi det
si flladi pėrmbi beharė

dua porsi bilbili
n cicrrimė me ra mbu currila
nuk dua tėjem mbret
pozitė me roje e grila

dua tė jem liria
puhi elehtė pa kufi
du tė jemdashuria
lirshėm artin me e pi

dua tė jem ndjnj qiltri nektarė
e thithsi lule mė lule si bletė
pėrse tė jem pushtetarė
rbruesi i shpirtit nė jetė

ma mirė poet i lirė
ma mirė aromė me shije
ma mirė njeri i mirė
se rob me aktrim si dije

nuk dua te jem mbret
nuk dua je jem karrigė
ma mirė puhija vet
si flladi pa intrigė

autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica

lirik
10-01-08, 22:47
Mos qani vetėm pėr paranė

xhelal ferizi autori nė mergim

mos qani vetėm pėr paranė
vetėm pėr lakminė
mos qani vetem pėr epshet o mjeran
qani edhe pėr dashurinė

mos qani vetėm pėr pushtet
pėr famė eper lavdi
qani per atdhe e per shtet
pėr punė e pėr drejtsi

mos qani vetem per plumb e thikė
pistoletė e automatik
por qani se mėshira po ikė
po kthehet nė metelik

mos qani vetėm pėr litarė
per foristrada me rrota
por qani o ju mbarė
se kuptim ma nuk po ka bota

mosqani vetem per orgji
per turpe lakuriqe
por qani me elegji
per kohrat qė po vijnė dobiqe

mos qani per maska e servili
mos qani me lot aktore
por qani me idili
per lulet e sharmet toksore

mosqani vetėm pėr tė lėpi ndonji pjatė
mos qani vetem per padron
por qani edhe per ndoj qyqe nė natė
qė askush mbi dhe nuk e don

mos qani vetem per vizllima
mashtruese reklama si art
por qani o u vraftė vetima
per shpirtin e poetit tė artė

mos qani vetem per lavire
per kofshet esaj seksuale
por qani per trojet ilire
per tė bukurat fusha e male

o mos qani per hafije
e per te zi korrupcionarė
por qani per shkencė e dije
progres progres o shqiptarė

mos qani vetėm pėr avantura
mos qani per qejfe nėn hije
por qani sepo kputen shum ura
nga shpirti nė shpirtė s' ka ma lidhje

mos qani per demagog aktorė
mos qani veq pėr pozitė
mos qani pėr puthadorė
por qani pėr bukuritė

qani se jeta ndryshoj
qani se sa na shkeli padroni
qani ore po ju ftoj
se globin na e mori demoni

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
10-01-08, 22:48
Kush jam un xhelal ferizi

autori xhelal ferizi ne mergim

un jam ai qė lotin e zberthej nė laboratore
qė kam pi poemat e mjerimit
un jam ai qe nėpėr gjuhen arbrore
lidhem me damarėt e shkrimit

un jam ai qė linda
nė shekujt kur nuk duhej fare
un jam ai qė u binda
pėr maskat dyftyrshe tradhtare

un jam ai qė me yjet
sa her kam shkėmby miqsi
me flladin me zogjt e pyjet
kam lidhė nė varg pėrjetsi

un jam ai vet kontrata
qe lidhė jam pėr jetė me varfri
me qyqet e netve tė gjata
kam qa hall nė largsi

un jam ai qė me gurin
kam dashtė tė bėhem vlla
un jam ai qė flamurin
nuk deshta ta lė nėn shkja

un jam ai qė nė endėrr
shoh gjithmonė atdhe
dhe pshtyj kur jam nė zhgjėndėr
fatin e mėrgimit mbi dhe

xhelal ferizi autori mergim
vbrep_register("39883")

lirik
10-01-08, 22:49
Ikni nga krojet e mia

xhela ferizi autori ne mergim

ikni nga krojet e mia
se i kam per vargje te kulluara
ikni ju makutria
me epshet e intriguara

mos pini aty
mos flliqni ato gurra
se per secilen gerė me sy
i kam ato kulllime me turra

edhe valen e gurgullimes
edhe shkumbardhat me currila
edhe flladin rreth vales se ushtimes
pyetni ju zogj e bilbila

xhelal ferizi autori ne mergim
vbrep_register("39882")

lirik
10-01-08, 22:51
Pse po qajė

nga autori xhelal ferizi ne mergim

po qajė se po e shfrytzojnė diellin mosmirnjohsat
duan vetėm ta shtrydhin dei nė shterrim
kta tė shekujve qenjet njerzore pergojsat
mandej e hudhin pas krahve nė harrim

po qajė sa kta kan drejtuar raketen
atom e pshtymen kah yjet
shajnė gjithqka pasi tė ngopen me luks jeten
me aromen me lulet me pyjet

pshtyjnė mbi vlerat e barit
mbi dehė'sen aromė te ktyre vlerave mahnitore
pshtyjnė pasi te jen ngopur me monedhat e arit
mbi gjithqka toksore e qiellore

rrezikojnė ujin botaniken
driten e duan vetėm per qaste nevoje
kėta po e msyjnė galaktiken
me tallje e me fjalė goje

edhe ylberave po ua ndyjnė krojet
akujt po i shkrijnė polare
po i helmojnė gurrat e hojet
me shkeljet mosmirnjohse barbare

kujt ti shkruaj un pastaj
kur lulet tė jen tha
kujt ti shprehem me gėzim e vaj
kur loti motiv s' do t' ket ma

tė gjitha kto po mi sulmojnė
njeriu kjo qenje asgjėsim
vargjet ku do tė mė burojnė
materje o motivi im

lulja nuk do tė jet ma
edhe hana nga njerzit po ikė
edhe drita prej vrastarit nji dit ka me u nda
se pas shpine po sheh vetėm thikė

yjet do tė ikun ylberat
edhe flladet me kroje
kujtė do tė ja kushtoj pranverat
pėr kend do t' mė del vargu zemre e goje

prandaj po qajė
dhe merreni vesh njiherė
njeriun sa ma larg do ta mbajė
te mos mi vras lulet me erė

as materien as diellin
as hanen e yjet e vizllimit
as tokė e det as qiellin
qesh o arti im i shkrimit

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
10-01-08, 22:51
Nuk duam vetėm shtet dhe pamvarsi

Xhelal ferizi

nuk duam vetėm pamvarsi shtet pushtetarė
deputet parlamente kravata
duam buk e punsime pėr secilin shqiptarė
nuk duam shum llafe tė gjata

duam hise nė atdhe
duam tė drejtėn pėr pronė
nuk duam tė shkelni mbi ne
hajdut satan e demon

duam edhe ne me shiju pak jetė
sado pak barazi
nuk duam jasht atdheut me mbetė
tė veshur me lot e mėrzi

duam nė token e tė parve
mbėshtetje tė drejt legjitime
nuk duam perbuzjet e trutharve
nuk duam ma mohime

mjaft ma pa punė
mjaft ma me tradhti
mjaft ma krim e dhunė
mjaft ma nė ankth duke u gdhi

duam edhe ne pak dritė
duam te ndjehemi tė dikujė
tė dijmė ku lindem e ku jemi rritė
perse ne gjithmonė tė huaj

q'ėsh ky ligj bizarė
llahtare demokraci
qė trishton kahdo shqiptarė
i vret me mohim e varfri

ligj ky per krokodila
por jo per njeriun e gjallė
a e shihni o bilbila
po vdesim pėr punė me malllė

punė nuk na japin
kahdo po na degdisin
shqiptarė ku e ndalni vrapin
e shekujt me ikė po ju nxisin

si ikė njeriu nga atdheu si pa krye
te kujt qenkemi ne
pėr se kemi lindur me u thye
me u shitė si treg e me u ble

pse mall qenka shqiptari
pse ky qenka ligj i planetit
per ne varfria e litari
per tė tjerėt kurorat e mbretit

motivi qenka ky nė jetė
tė vuajm u dashka me ardhė
mbi dhe ku ka ujė e det
ku ditė nuk ka tė bardhė

varfri varfri papunsi
gėnjeshtra mashtrim e vrap
genjeshtra e paudhsi
lėpirirje servile me llapė

rend na qenka ky mizorė
dikush te lahet ne ari
shqiptari tė vuaj i gjorė
mbi dhe qysh se la i pari

i ndrrohen miq e zotri
padron qe e kalirojnė
me zgjedha moderne n' skllavri
me copa te vogla e mashtrojnė

vrapon i mjerė qytetari
fshatari per buken e gojes
ndermjet ju hyn bizari
me djallzore pafundėsinė e lojes

vuan edhe i riu mjeran
nuk din se ku te mbahet
kah krimet joshen mbas padronve pran
mandej ne gjak kafshata ju lahet

nderi nuk ėsht askund
as djersa merita e buka
s' paguhet asnji mund
do tė shemben male e suka

duart shtrengohen vrastare
e qorbat perzihen sabotatore
medet do jargė qe shiten n' pazare
sa lojė e pa fund njerėzore

aman qfar brrylash sa shtyhen
kafshrorė pėr mbi jetesė
por shpitrta t' pafajshem po thyhen
e globi po mbetet pa besė

buka buka puna
ėndrra e qytetarit
fabrika bujqsia o quna
o breza tė djegur t' shqiptarit

pse vuajm perse njeriun po e shkatrroni
pėrse po prishni sa qenje mbi dhe
perse qdo ndjenj nga trupi e largoni
nuk leni kund mshirė as fe

zhgenjim kahdo i brezit zhgėnjim
secila moshė ankohet
nuk ėsht sistem jo ky ėsht krim
demokracia po aktrohet

skllavri quhet kjo
garė instikt krokodilash
ngritu o njeri e dallo
kėt garė hajdutsh e kopilash

kjo ėsht feudalizem
e rend skllavopronarė
mashtrim kriminalizėm
i mbushur me mercenarė

botė fodulle me prirje
mashtruese e krimogjene
kjo ėsht nji jetė nxirje
qė kohrat do i bėn legene

tė shkelė kėmba e padronit
femra shitet per buk e kafshore
njeriu si pėrmbahet zakonit
por turrjeve jo parimore

u vra u vra njerzia
e vrau gjithkah mashtrimi
vrasėsja pseudodemokracia
kjo maskė ku mshefet krimi

hajduti e vjedh fabriken
hajduti e vjedh trezorin
hajduti e paraqet etiken
ne ballė e kemė puthadorin

burra nuk ka ma as gra
nuk mbahet ma kund princip
mbas vrapi e kafshate shpernda
vetrvrasjet po bėhen shqip


na vrau pseudo mashtrimi
na vrau pseudosistemi
na vrau pseudo njerzimi
na vrau pseudo kalemi

na vrau psuedoligji
na vrau psuedo rendi
na vrau pseudo imigji
na vrau edhe pseudokuvendi

na vrau pseudo buzqeshja
na vrau pseudo norma
na vrau edhe zgjerdheshja
ne mija lavirosėse forma

na vrau e famshmja kravata
vizlliima e rrejshme e hajdutit
na vranėedhe llafet e gjata
e koka shkurtpamse e hutit

na vranė na vranė na vranė
na shanė na than tradhtorė
me ligje mbi kokė na ranė
grabitsa e puthadorė

kurvarėt nė anėn tjeter
hafijet mbi foristrada me rrota
sa bosa mafioz e lugeter
na vrau i yni e bota

na vrau pseudomiqsia
gjuhėt satane rrencare
na vrau premtimo rrencėria
e ftyrat me mallkime bizare

diten tė qajnė natėn tė vrasin
nė punė per pesė lek tė duan moter e grua
por ankueshem prore me faj bėrtasin
qka dreqin paskan a thua

dukush dridhet per pak lek
dikush mbi zare e kazina
disa pran poshtrimit rrijnė jan stermekė
me duart lypsare kah stina

q' drejtesi bizare ėsht kjo
poshtė kjo botė grabitqare
njeri kurr per kend mos voto
vdekshin mashtrimet tradhtare

poshtė bizariteti
poshtė shkolla e mashtrimit
e loti i aktrimit sa deti
poshtė kjo botė e zhgenjimit

poshtė ore dyftyrsia
poshtė edhe gjuha e intriges prej tuli
poshtė ore e gjith pa besia
poshtė se globin na e shkuli

toka po qanė me dhe
mashtrimi gjithkah po mbjellet
na vranė njez duke ble
mbi rrrena ligji po mbshtjellet

duam jetė punė dashuri
besė po duam pėrkushtim
mjaft me hajdutri
ngrihuni njerzimi im

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves
ne mergim shumvjeqarė

lirik
10-01-08, 22:53
Thirrje

shkruan xhelal ferizi

Thirrni yje e thirrni fate
thirrni zotit thirrni vleres
e mos rrini qyqe nate
degė mė degė qė kndon pranveres

se ai hasmi me kuaj druri
ka hy nė vend tė kastriotit
nė mes himare qanė biluri
si qameria dikurė motit

sot aq afėr ėsht ky kobi
qė po i sillet dheut e detit
e ju shpernda m’ rrini rreth globi
ju qajnė fushat t’ bereqetit

ju qanė dheu ju qanė qdo prrue
greku grryen gjith pėr nėn dhe
ju me gjasė jeni verbue
mbas mashtrimit n’ pare e fe

ju qanė kosova e qamėria
ju qanė i varfėr edhe fshatari
kahdo shkret ju mbet malsija
veq pse atdhe nuk don shqiptari

xhelal ferizi shqiptari nė mergim

lirik
10-01-08, 23:00
Shqiptari nė tender

Shkruan xhelal ferizi nga kosova
autori ne mergim

toka po tė mirret o shqiptarė antik
dhuna tė ishte jetė
buken ta moren nga goja pushtues e armik
pa miq e shokė ke mbetė

tė genjejnė djaj e satan
tė marrin tokė e hise
shekujt e koha pengė o mėmė tė mbanė
shqipėri me tė bukura vise

njėri tė vjen si mik e tjetri tė quan vlla
dikush tė mėsynė nė vlorė
tjetri nė himarė tokat me ti nda
paskemi qenė mbi dhe tė gjorė

kombet vijnė e shkojnė
secili si mik miqsi gojen plot
e bankat vizlluese botrore
por motet shqipėri me lot’ llafe po tė shkojnė

sa shum tė kan lėnė mbas dore

njėri vjen si grek tjetri si latin
tjetri vjen si europė me fe
disa vijnė si zhurma qdo kush han e pin

por fabrikė nuk tė shihet mbi dhe

foshnjet qajnė e njerzit vetvriten
ikun ku brenė miza hekur
disa shpresash fikur nga varfria babėziten
disa nė mjerime nė komė gjysėm tė vdekur

o mėmė shqipėri o mėmė bukuroshe
po vuaj un poeti
sa shum magji tė bėjnė nė secilen qoshe
varfrisht po tė qajnė fusha e male e deti

nė secilin hap tė vret papunsia
burrrat rrijnė nėn hije disa rob tė rakisė
nė parlament vlon ah llafazania
po vyshken bijė e bija tė mėmė shqipėrisė

atje po qanė vlora,qanė nga petrolifera
kendej shkodra nė varfri
kosova nė gjak e lot e mjera
e harruara e vyshkura qamėri

prrallisin bankat e kamatat botrore
zotėrijtė me llafe e kravata
i njoh kėto dogma o mėma arbrore
dhe llafet e qyqeve nėpėr mote tė gjata

o mėma ime etnike shqipėri
po vuaj biri yt kosovari
deri kurė do tė na dehin me opium e miqsi
po vuaj un i lashtė shqiptari

autori nė mėrgim xhelal ferizi
nga mitrovica

nga AUTORI xhelal ferizi shqiptari nga kosova ne mergim
te fala kombit tim ne atdhe dhe ne emigracion

kontakti me xhelal ferizin
ne mergim [email protected] ([email protected])

lirik
19-01-08, 12:43
I RILINDUR NGA HIRI

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

I RILINDUR NGA SHKRUMBI E HIRI
NDJENJAT E LIDHURA LOT
TE LIDHUR SHEKUJT NGA ZINGJIRI
Mė THUAJ PSE O ZOT

FENIKS SA HER ME DON
PSE NGA PSE 'HJA NE PSE PERSERI
MOS m' NGATRROVE ME NDOJ DEMON
PERSE UN I PERJETSHMI QIRI

PERSE NE SHERBIM Tė VARGUT
Nė SHėRBIM Tė GJITHQKAJE
PėRSE GJITHMONė PREJ S ė LARGUT
Tė LAHEM NE MALLė E VAJE

PERSE GJITHMONė I KėPUTUR
NGA KOHRAT NGA DHEU Tė PARVE
PėRSE NėPėR SKUTA I STRUKUR
LARG TOKES MėMė Tė SHQIPTARVE

PERSE GJITHMONė I HIRIT
PERSE GJITHMONė MERGIMTARė
PSARDHS JAM I ILIRIT
PėRSE NUK Mė LENI SHQIPTARė
AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
19-01-08, 13:11
--------------------------------------------------------------------------------


VARGU IM

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

vargu im i bukurisė
etur rrin qe tridhjet vjet
per me i k'ndue gjithmonė hjeshisė
vrapon nė yje n' dhe e det

vrapon nė vetull gjys'm harkore
vrapon nė art vrapon kah balli
me i pėrshkru vashat arbnore
digjet larg n' dhe t' huaj prej malli

vargu im shkon n' pėr kordele
kahdo i ndritur kureshtarė
porsi zogjt pėrmbi mbi zabele
ashtu kndon me za shqiptarė

vargu im kėrkon mbi dhe
nurin tė lashtė tė ilirianes
mbushė me diell e shkon tue nxe
diellorisht gjuhen e nanes

vargu im ėsht si ulliri
lmue qė ecė per kah damari
ky nė gjuhė tė lashtė iliri
pershkruan sharm qe ka shqiptari

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
19-01-08, 13:48
O shpirti im i dashur Mitrovicė

Shkruan xhelal ferizi ne mergim

un ty tė kam puthur nė secilen kokerr dhe e kore
fluskat e bardha bor e shi e kahdo ti kam lmue
un ty tė kam ndje nė secilen pore
kur bashk jemi pėrqafue

un kam notuar ibrit nė secilen valė
shkumbardhave qė hjeshonin bardhsisht
un jam i dikurshmi i yti djalė
kur flisnim bashk rrezanisht

un ty naten tė kam pėrshkruar
nė vargun tim bashk me hanen
kur nata ishte yjzuar
larmisht tue shėndritė dardanen

un jam biri yt i djegurė larg
vargjet mi ka lidhė varfrija e zingjiri
un pėr ty jam bė varg
fletė e paanė e qiri

un ty ti kam lmue lulet nė secilen fletė
rrugėt ti kam bekue
por tash me fjalėn i huaj kam mbetė
hapin n' mergim tue lakue

un me lot ta kam la arin
nėntoken e begatinė
per ty nė shpirtqiellin tim do ta ruaj ditarin
e qelizave' e si det dashurinė

ti je ėndrra ime
gjandart mė lan pa ty
un nuk tė ndahem me shkrime
yjet kah ti kam me i kthy

xhelal ferizi ne mergim ne dhe te huaj shkruan
kushtuar vendlindjes Mitrovicė

permirsim

lirik
19-01-08, 18:41
#576 (http://forumi.zemrashqiptare.net/showpost.php?p=40747&postcount=576) vbmenu_register("postmenu_40747", true);
UJRAT PO QAJNė

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

po qajnė ujrat nė token shqiptare
pse duar t' vyeshme kund s' po ka mbi dhe
po qajnė prroje lumej n' gurgullima
po qanė kombi im i nda n' tri fe
se errsira thonė na qiti fare
ushtojnė zėrat porsi bubullima
kahdo shtrihet etnija shqiptare
po q' po shkrepin fjalė porsi vetima
kush tue sha shtetin e etiken
kush tue sha medet anarkinė
fasjojnė njerz kahdo pėr elektriken
kahdo ankimi e ka mblue shqipninė
kahdo nė zė thrrasin fiset e mia
kahdo skeqe e kahdo humore
per errsiren qe po e ka etnija
kahdo nė qoshte tė tokes arbnore
por se kush nuk gjen zgjedhje t' vertetė
A NDOJ SISTEM ME ATA UJė TE DETIT
kund nji burrė i menqur su gjet
me ndoj skicė o me plan t' projektit
TA SHPėTOJ NJIHER KėT TOKė BUJARE
nga mallkimi edhe nga errsira
nuk bashkohen kund parti kombtare
as shqiptare zemra qėllim mira
veq bertimė po i shkon parlamentit
kryemistėr e dhe kuventdare
deri te maja thonė e presidentit
zharė po shkon n' kuvende shqiptare
hije i paska fjala jozefines
e kryeministrit trim sali berisha
shum po ecin mote e kohra e stina
por errsira po na mblon si bisha
ne terr po rrijnė medet djem e qika
gra e burra si nė kohė antike
se mbi dhe tė shqipnisė jo elektrika
nuk ndriqon kund as nji pllambė etnike
o etni pse nuk mbledhė ujore
kahdo ke tė bukura potenciale
qe po rrjedhin kah toka arbnore
gurgullueshėm pėrmbi fusha e male
pse ti mendjes idenė nuk ja kapė
o shqiptarė qė jeton mbi dhe
me ndertue hidrocentral n' qdo hap
me e ndrique kombin me tri fe
porse koha gjith ma zi po tė shkelė
po tė ankohen fiset me bertima
ne ,mes tė europes ti sa i mjerė ke ngelė
at pak dritė ta sjell veq vetima
por se kund jo poqet elektrike
as ndoj volt as kund kilovati
e nė natė ndriqimin ta sjellė galaktika
veq nga yjet ne qiell qė shtrijnė pėr s' gjati
edhe ato tjerat ne kupen rrumbullake
yje tė bukura tė nates romantike
naten tė ndihet dikund ndoj patllake
dasem e pije ahengje publike
ne terr shqiptari ne ket shekull bjerret
veq pse nuk don me u pervjelė mjerani
ne dembeli e mbi raki po djerret
e qeshė me ne europa e ballkani
edhe fiset te humbura afrikane
qe mbulohen kofshve me nga i fletė
kur ndegjojn absurdet albaniane
se si shqiptari kot po e qon ket jetė
tue mbytė prore e mjerė papunsija
edhe varfria e i mjerė sabotimi
as prodhim nuk duket as energjija
e politika me nji far pshtjellimi
rrėmujė e lamsha qė s' ju dihet filli
dikush n' dhimbje bertet pėr shtrejtsi
disa varen mu n' mes t'bukur prilli
SE S' PO KA MA JETA KUPTIMSI
e qeveria po shpalosė arkiva
pėr fjalė tė reja e pėr tjera taktika
kush me llafe sa shum kta aktiva
por nuk vjen se s' vjen jo elektrika
AS PRODHIM KUND AS PUNSI SHQIPTARE
toka tė djerra po thrret deputeti
dikush libra s 'ka as abetare
disa flasin varfrisht vet me veti
KOBI I ZI PO SILLET MBI KRYE
E NDERKOMBTARE KAHDO PėSHPėRIMA
SHUM SHQIPTART MEDET SE Q' JAN THYE
shpirti e zemra ju jan shpue si vrima
tė rrethuar me viza armike
dikush nė luks me rrota bizare
dikush shitet n' pare metelike
se q' po qajnė ah trojet shqiptare
SHUM E DJEPAT Nė ERRSIRė PO PERKUNDEN
SHUM E FIRMAT MEDET PO ANKOHEN
SHUM SHQIPTARTė N' DY MENDJE PO LKUNDEN
kush ma i parė atdheut te largohen
ose me barka per me u mbytė kah deti
ose rruges dikund neper rrmore
ikun maleve flasin vet me veti
tue mohue edhe gjuhė arbnore
turr e vrap emrat kahdo me i ndrrue
turr e vrap andej kah amerika
mbas nji kohe kur t' JEN PERMALLUE
kah qerpikt po u bjen loti n' pika
dikush smundje kur tė ket gjithfare
pa pasė kund ndoj pikė te mjerė uzdaje
vijn me vdekė ne tokat shqiptare
me u vetvra t' mbytur n' lot e vaje
VEQ PSE DOJNė NE ATDHE ME U VARROSė
PAGUAJN PARE AH PER ME HY NE DHE
kahdo ngajnė e kahdo bėjn qmos
me u varrosė disi nė atdhe
edhe pse emer atje e fis ka ndrrue
qka nuk ishte kurr ves i shqiptarit
shpirtin lkundė kah ma ka lakue
mbi dhe te huaj n' vrap permbas dollarit
dikush nė euro dikush mbas lakmije
dikush mbrriu thonė edhe nė rusi
shpėrnda fiset ikur prej varfrie
dikush ble thonė per nji dhrahmi
veq pse nė atdhe ai organizimi
kurr nivel as shpirt tė flakt nuk pati
perveq teatrit n' llafe e nji lloj krimi
DERI SA KSHTU SOT KA ARDH SAHATI
shpirt e zemer per me shitė shqiptari
mos me dasht me dit kurr qeveria
as ku i rrin i veti mergimtari
sot me lot thonė esht mbushė etnija
po merrni lott oh ju kto mergimtare
atje nė atdhe qe koken nuk e qani
me lot tona shum hidrocentrale
e me djers ndoshta mund ti mbani
se veq duart e tona po i shikoni
se veq plaqka kur po vijnė n' kufi
pret viktimen atje i mjerė demoni
me ndoj taksė ndoshta i del raki
ndoshta i del kund fati per levrek
a ndoj tavė me venė kund helene
sa per kombin qe varfrisht tue vdekė
nuk i ndezet kund ndoj cep prej vene
as si ndezet gjak qe i ecė damarit
me ju dhimbs ah kund veq pak etnija
shikon rrotull si ujk rreth dollarit
kah mergata me plot halle e thija
qe ata mbushė jan ne zemra me prushe
djegur zharit per nji copė atdhe
synin rrotull rreth mali e fushe
kahdo zemrat artin rrijn tue ble
ne mallė t' vatanit tha gjenet kombtare
etur joshja tue shty me hy n' atdhe
e kta mendjen nė plaqkė edhe n' pare
kah po sillen pa punė me tri fe
dikush rrotull kishe e gjamije
dikush hypur neper landrovera
turr e vrap dikush mbas ndoj gjarije
mergimtarit t'mjerit ju tha vera


pjesa dy vazhdon autori xhelal ferizi

lirik
19-01-08, 18:43
VJEN N' PUSHIME ZEMREN PLOT DESHIRė
AH ME E THIHė NJI TROHė SHPIRTė GJELBRIMI
ME USHQYE I MJERI SYTė E MIRė
PORSE E MBRAPA VEQ E NDJEK MALLKIMI
MU NE MES Tė GAZIT E T' MAHISė
vjen errsira naten ne mes europe
e ky i dehur nė knaqsi t' mahnisė
bjen dėshprueshėm si gjoķthmonė n' pėr mote
SI Nė QDO VJET ku rrotullohen kafe
qejfi e vjedhja vrasjet e rakia
si ather sikur tash veq llafe
posht e lart por njejt rrin shqipnia
qajnė ato male fshatrat ato fushore
te bukura vrrije tė shkreta kodra e suka
qajnė kahdo plot rrejdha ujore
se me llafe kot po hahet buka
po qajnė bjeshkėt kahdo tė lanuna shkret
rrugė as dritė andej nuk ka fshatari
grumbullue jan t varfrit nė' bregdet
SOT PėR MBJELLJE NUK GJENDET NJI ARI
as dynym kund as pllambė shqiptare
britma e vallja kanga nė dritė me qiri
jetė nder shekuj kshtu dhimbjet kombtare
kan kalua qysh se u nis iliri
deri me sot veq llafe pa mbulesa
flitej fort per do far tradita
te shqiptart thuhej s e mbahej besa
mbahje kushti e mbahej kondita
mbahej fjala kur jepej etike
mbahej norma mbahej edhe burrnia
por se sot parja metelike
i ka thye keq fiset e mia
mbushė ėsht toka plot rrogtarė t' helenit
kercejnė pleshtat vegla e tjerė morra thnija
hero behet i biri i legenit
vdes i kombtari e thahet drejtsia
burri trim qe i ngjanė Kastriotit
Oso Kukes ose Adem Jasharit
nuk i jepet fjala kurrė qe besa e zotit
as timoni mbi dheun e shqiptarit
se varfrija qenka edhe q'burrnim
PRISHKA ERZ E PO JOSHė LAKMI
DIKUSH HAPIN FJALEN PLOT LAKIM
PO HYP FRONIT PLOT ME PASURI
qani qani ju o ujra tona
qe po derdheni kahdo ju kullimit
se per ne qenka shkrua zezona
me jetua n per shekuj t' mundimit
NE ERRSIRė PA PASUR DRITė FABRIKA
AS PUNSIMI SE KUND MENQURIA
NUK PO SHIHET VEQ LLAFE E TAKTIKA
EDHE ARTI E PARFUM BUKURIA
VESHUR BUKUR EDHE KULLUNDRISUR
LYE ME SHTOF ME KMISHA SHTRE Nė 'HEKUR
porse zemra e shqiptarve krisur
gati shtrue n' plasje per shtrat vdekur
nga errsira e vuaj nga injorimi
nė mungesė tė hidrocentralit
lulzo krimi e lulzo mashtrimi
prishet shpirti i qikes edhe i djalit
po krijohen modat lloje lloje
per me u shitė vashat shtetit t' huej
ne vend se punes porsi bleta n' hoje
me u shtrua vasjhat ah nėnė sa po vuaj
se punė s' a te duash ka ne vatrat tona
por nuk gjendet kund nji skenderbeg
prandaj viset po na i mblon zezona
e shqiptari kund nuk po gjen shteg
se mblue e ka ajka me demona
mblue e ka kahdo prapaskena
mblue e kan kukllat teatrale
se perthuren kahdo njqind krena
si kojrilat kur mbshtjjelen mbi male
e prodhojn mjegull edhe vese
prodhojn shpirt qe nuk i duhet kujė
prodhojn akte qe dalin prej bese
n'damarė t' gjakut prodhojn knetė me ujė
kto zakone nuk i pat shqiptari
fjalė fjalė ishte porsi topa
kur engulte besen qe i la i pari
nuk e luante krajli as europa
sot ja luan besa nji lavire
sado e ligė kund nji kofshė perdredhur
thue nuk ka kund trashgmi ilire
to qendresen dikund per ta mbledhur
shkamb granitiperme e qendisė fjalen
me i pas hije kekrsa n' kuvend
QE SA KOHė ZHVILLIMINE NDALEN
te gjith tue dalė ma gjeni mend
gjishsecili ma akademik
pluhuri lart me fjalė boshe si era
kta kund tjeter per veq n' METELIK
NUJK PO U LIDHET AS PUNA AS NDERA
presin rrogen edhe honorare
ndoj ftiim takse a ndonji zhvatje
kaluer ecin mbi halle shqiptare
kush ma shum me fjalė e sterzgjatje
ujrat ecin kot rrjedhin me vija
nuk po ka kund ndoj djal shqiptari
me nji plan qe del porsi trimrija
me enxjerr fjalen t kullueme si ari
me ja shtrue botes bank s botrore
me ja shtrue kerkesen shqiptare
po shkojn letrat medet dorė mbas dore
mshtillen aktet gjithkund n per sirtare
ndalet plani plaset zemra e jonė
dritė nuk ka me prodhue makina
kah zhvillimi kemi mbetė te vonė
se q po qeshin me ne mote e stina
qeshin shekujt qeshin kombe e fe
anarkist thonė qenka shqiptari
kush ma heret qohet me na ble
me i gjyxs eruro e me i rrotė dollari
kur te duan e si t' duan gjejnė kokėtula
i terheqin mbrapa bishtit t 'vet
MBI SHQIPNI ETNIKE SI TE DON VULA
BJEN VULOSUR PER ME MBETUR SHKRET
me mbetė djerrė prodhimet neper ara
me mbet djerrė kahdo fusha e male
kahdo shqip esht etnike fara
per me mbet pa hidro centrale
tymi andej e mbytė dardaninė
kahdo nxinė jetė i zi qymyri
kahdo e sheh shperdorė energjinė
neper duar praja shkon e zhgjyri
dor mbas dore tue mshef mercenari
njeni vjedh e tjeri mbulo
jan gjet paret deri te gjibraltari
vjedh e rrej mshef e saboto
brezat shtyj kohen aq mjerane
me nji poq disi elektriku
mblo ersira ah token dardane
ferko droen kah n' gzim armiku
QE SA SHEKUJ NA KAN SABOTUE
mirė po qeshet ah banka botrore
ne krye te akteve gjithqka kan neshkrue
mir ja luej lojen tok s' arbnore
SHTRENGOJN DUART SHUM NEPER HOTELE
mblue kravatash zonja ne honorare
gjithfar vashash te bukura me kordele
plot marrveshje e gjuhė mercenare
arti kulmin eka mbrr n 'gnjeshter
LART KA MBRRI SHKOLLA E MASHTRIMIT
tash nuk dihet thonė kush esht ma mjesheter
per aktrim e perde t' sabotimit
SHUM KAN KRYE SHKOLLA BUZQESHTARE
buzet holl dijn tash mirė me i aktrue
me i maskue n' protokoll zyrtare
rrolin mirė qe besa dijnė me e lue
e kendej medet i mjer varfnjaku
ne errsirė porsi ajo mesjeta
per pak dritė dikujt i ngrihet gjaku
kahdo errsirė sot po quhet jeta
veq pse i teket ndonji mendjelehti
per pak pare me u vu n' sherbim t' huej
e pse nė shekuj vuan aj komb i veti
me errsira mjerim e rrėmujė
andej mendnja nuk i ecė mjeranit
rendesi ka qe ai ka sekretare
mjaft e ka vardisjen rreth fustanit
por se dhimbje s ndjenė t 'tokes shqiptare
E KSHTU NUK SHKON MA JO TROJE ETNIKE
se na duhet ne rrymma ne atdhe
duam prodhime produkete fabrike
jo me shitė harrna e me ble
nji far tregtije gjithkah mashtrimtare
mbijetesė ah skllavopronare
me do grupe e klane qifligare
se q po plasin ah zemrat shqiptare
mjaft me rrena mbledhi energji
elektriken tash na e siguroni
mjaft me porno mjaft ma me orgji
mjaft mjaft o te mjerė mos na mashtroni
mjaft errsirė mjaft skamje etnija
mjaft mjerime mjaft dredhi terthore
ne bankė botrore por rrin orsalia
grekja i mbanė frejt t qeshtjes arbnore
e h ju fise e kombe nderkombtare
miq qe vini kahdo per teater
kjo nuk esht miqsija shqiptare
veq dy kokat po na i pret nji sater
po na pret varfrija e errsira
punė nuk ka kur s' ka elektrikė
EH SHQIPNIJA ETNIKE ZEMERMIRA
s paska pas as kumarė as mik
se me llafe kahdo qe sa vite
qysh s edoli ky far tranzicioni
po ma mbajn me rrena kolorite
her satani besa her demoni
eh dhasght zoti ksaj i prift e mbara
per me mbledh ujra ekologjike
se nė e rrsirė drue s e na humbė fara
se na len kshtu mbi dhe varfria
e mjer♪7 jata na ecė si e shkretė
kur fabrika s prodhon kah seria
ndoj produkt t 'nevojshėm pėr jetė
n♪7 kambė o popull po ju thrret epoka
sot o kurr po ju thrret etika
flutro shqipe me tri fe e dy koka
bashk te msyjm te gjith kah elektrika

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare ne mergim
http://forumi.zemrashqiptare.net/images/statusicon/user_online.gif http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/reputation.gif (http://forumi.zemrashqiptare.net/reputation.php?p=40747) vbrep_register("40747") http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/report.gif (http://forumi.zemrashqiptare.net/report.php?p=40747) http://forumi.zemrashqiptare.net/images/misc/progress.gif

Urata
19-01-08, 20:31
A ka mundesi ta kem librin/permbledhjen e shkrimeve tuaja i nderuar lirik...?

Sinqerisht,
Urata

lirik
19-01-08, 23:36
E Nderuara Urata Se Shpejti Do Ti Keni Librat Emia Ne Dorė Te Botuara
Pritni Vetem Edhe Pak Dhe Do Te Ua Dergoj Neper Adresa Por Edhe Pak Kohė Pritni Se Kam Disa Probleme Rreth Botimeve Por Jan Ne Botim E Siper

lirik
20-01-08, 12:10
Nė lotin e mallengjimit

autori xhelal ferizi ne mergim

kohrat iken
shekujt me mallėngjime mė rėndojnė
sa shum lotė mė piken
motet dikurė mi kujtojnė

mė kujtohet farefisnija
gurėt e qeshur tė vatanit plot hare
at'her kur buzqeshte larmija
zemrat at'her akoma ishin pa u nisė me u bre

at'her kur ishte bashksia
kur vlonte gjithqka si bletė
ather kur ishte mahnija
dhe engjujt vallzonin nė jetė

ah o koha e arit
pse ike me gjith ėmbėsinė
na e le ,kujtimin t' beharit
dhe mallin mėrgim e vetminė

tash varret e prindėrve tė mi
tė vllaut e tė gjerė farefisit
e lotin pran gotes qė e pi
i kujtoj porsi qyqe e lisit

mėrgimin shok e vlla
shkretiren babė e nanė
e gurin qe jam tue nda
e tė huajin diell e hanė

goten e kam shok e mik
dėnesjen kėputjen shpirtrore
vuajtjet i kam muzikė
dhe vargjet ngushlluese arbnore

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
21-01-08, 10:23
-Eh ju mote

XHELAL FERIZI AUTORI SHQIPTARė KOSOVARė
NGA MITROVICA E KOSOVES NE MERGIM

eh ju mote qė ikėt ' rrshanė
at rini q ė 'm keni ngranė
ju q ė ma s' keni me u kthy
nuk ju shoh me tė ballit sy
por ju shoh me at kujtesė
q' m jeni shkri SI LOTI N 'VESė
se q' 'ma zgjoni nostalgjinė
porsi deti pa'fundsinė
qė nuk njeh shterrje me ujė
ashtu mua mot e muaj
po me shkojnė percjellė damarit
lot e mallė pėr dhe t' shqiptarit
ku e kam pi ujin t' kthjelltsisė
edhe flladin e puhisė
ku m' ka prekė buza e qerpiku
prej KAH m'ndjeku i zi armiku
prej kah dnesshėm me ėsht kthye shpina
po i kujtoi un mot e stina
edhe gjoksin gjith tu u dridhė
me lot shpresat kah m' jan lidhė
dnesur gjoksin me mallė etnije
per ato vise bukurije
per ato male e ato fusha
Pėr re t' bardha brusha brusha
Pėr at art qė e shkrinė natyra
per ylberat me shum ngjyra
per ato te tė flladshme suka e pyje
pėr kthjelltėsinė me qiell e yje
per qetina shkoza e lisa
e veshė kombtare nė tirqi e plisa
e per vashat me fusatane
pėr shndritje dielli e hane
per at tokė ku i thonė dardane
per ato lojra me tuapana
per jelek e gjamadana
e per zanin e klarinetit
e per ara t' bereqetit
Per ato fusha me gjelbrime
e per zogjt me cicėrime
pėr at ngjyrė tė bardhė ujvare
pėr melos e gjuhė shqiptare
ah pse me vrisni kshtu o ju mote
ktu ne kėt skutė t ė kėsajė bote
ku jam strukė pėr nji kafshore
ku na lan motet mbas dore
ku na la e pa mshirė epoka
ku qanė shqipja me dy koka
anėve tė botes buk e lot
digjet shpirti si barot
digjet zemra e shqiptarit
tue i kujtue trojet e t' parit
kujto anė kujto krahina
grigje e lugje e ledina
rrmore e shkamb livadhe e thepa
vrrije male kodra e shkrepa
kroje rrugė pyje e zabele
kujto fyell e dhi e dele
kujto kėngė e zanamare
kujto qingja e manare
kujto lopė vieta me lara
kujto grurin kur mbinė fara
dushkun fierin e ujt me zalle
derdh gyrbetit lot e halle
kshtu e ka dhimbja e mergimtarit
qė po d'nesė pėr troje t' parit
Qė u ndoq me zjarrė e hekur
qė po jet as gjallė a svdekur
hijes mbetur tė huej mizore
ftoft si akulli mblue prej bore
mblue prej ngrirjeve me acari
se q' po qan kshtu sot shqiptari
KAHDO SKUTAVE TE MERGIMIT
neper fatet e mallkimit
as i i vetes e as i huej
kshtu i kalojn po mot e muej
kshtu i kalojnė rrudhat jetsore
lanė i hudhur permbas dore
perbuzė ne gjak perbuzė n qdo pore
i perbuzur i harruar
i pa hise e i pa ftuar
i pa ftuar nė atdhe
mbet nėn te huaja kombe e fe
pa ja hjedh kush as nji sy
kahdo korat rrijn tue pshty
ndoshta i dit krejt ka me u thy
do te thyhe t e dermohet
ndoshta shqipja gjuhė harrohet
dote shuhet me gjith breza
do te thyhet porsi veza
do te shkrihet si kandili
nuk do t kndoj ma n gjuhė bilbili
do te thahet ne degė e pip
ndoshta ma nuk do t' flet shqip
se ja ktheu shpinen etnia
ah kuvendi e qeveria
ja ktheu shpine dheu e deti
parlament e deputeti
ja ktheu shpinen mergimtarit
froni i madh i pushtetarit
ia ka kthye shpinen edhe guri
dheu e shtiza e flamuri
edhe brezi e mbarė ato mosha
thue se jem ne do sarhosha
thue nuk jem prej toke s' t' parit
thue nuk flasim gjuhė t' shqiptarit
THUE S NA SHKON NE LOTO RRKE
THUE NUK SHKRIMė SHPIRTė PER ATDHE
thue se jem dikah kopila
thue se s jemi shqip bilbila
thue se s kndojm ne gjuhė shqiptare
thue jem lind n' kto trotoare
ashtu ATA SILLEN ME NE
thue nder lecka na kan ble
medet kshtu s e ka ai rend
nuk e ka burrnia as mend
as ajo mendja e shendoshė
thue se ne jem ndoj lėmoshė
per me mbet kah trotoari
pa atdhe e plang shqiptari
pa liri e pa shijime
shpartallue neper mergime
gjuhen gjakun shprishur ne deje
kush tu u marrė me gjithfar zeje
eh ju mote te rinisė
un jam loti i bukurisė un jam loti i mergimit
jam qerpiku i mallengjimit
jam kapaku i floririt
jam me gjak e soj te ilirit
e ju mote qė po me shtroni
kahdo gjurmet mi kujtoni
eh ju mote ju rinore
ku e lash token arbnore
ah ku i lash po gurė e hise
ku lash farė e ku i lash fise
kujt ja lash fyellin kavallin
kujt ja lash gurė dhe e zallin
kujt ja lash lulen e fleten
kujt ja lash kujtime e jeten
thepa e grigje brinja e rrmore
ara e lugje e bregore
kujt ja lash driten e yllit
degė e dushk qetina t 'pyllit
ARRA E MAN E BLI E PISHA
kujt ja lash pjepnat me grisha
kujt ja lash o at shalqinin
rrush e mollė lajthi e vrrinin
pemė e perime e frutore
kujt ja lash token atnore
lulet vreshtat fjera e barin
gjuhė traditė edhe shqiptarin
kujt ja lash n rrethim t' ballkanit
TOKė E DHE TE ILIRIANIT
DRITEN TE DIELLIT E TE HANES
AH KU E LASH GJUHEN E NANES
PO KU I LASH ATO BYLYQE
DHI E E DEHN AH PORSI QYQE
QE BLEGRIJN TASH ATJE PA NE
fylli qanė un ku jam le
qajn edhe sharkia e violina
qanė bilbili mbi qetina
aj ju mote te pa meshira
si me ndatė nga tokė ma e mira
qė s ka shoqe nder bashtina
kah do dheut shkojn moti e stina
qė s' ka shoqe kund N' meshdhe
AS KA RRNOJNė KUND KOMBE E FE
ME JA PA ARAT TE DEHIN ERE
me ja ndje at zog pranvere
me krah shkrue kur kndon me lara
me ja pa po fusha e ara
me ja tokė e lluki
me ja pa dardhė hardhi
me ja pa grunajat deti
fusha te gjera bereqeti
me ja pa po male e lisa
ah e bung e qiparisa
dushk e e druj e ato levore
suka e maja e kodrinore
me i pa sharmin n' kamomile
ART LARMI MBI KARAJFILE
DEHESH DRUE PER MBI FLETė
ME JA PA HOJET ME BLETė
ME JA PA SHTATIN TE YLBERIT
edhe valbardhat ngjyrė sheqerit
ma ja ndje ah grugullimat
shi e kur bjen pa bubmbullimat
leht e bardh porsi biluri
me ja pa bardhsinė prej guri
rrasa e e thepa e gurina
thue ktu flitkan moti e stina
thue pushojn ktu shtojzovallet
ma ja pa kullim e zallet
ah ju mote qe m keni ngranė
dua me i pa tash diell e hanė
dua me i pa tash ato troje
mjaft me lot me dhimbje e ploje
mjaft me vuajtje te mergimtarit
dua me u kthye ne hise te parit
nuk dua te rri nder te huaja fe
dua ta kem shpirtin n' atdhe
DUA TA KEM MBSHTETJEN MBI SHPRESė
NE DHE TE HUAJ NUK DUA TE VDES
nuk dua te mbetem qyqe e huaj
nuk dua ne shekuj te kjajė e te vuaj
nuk dua te mbetem varr e hije
nuk dua te rri pa hise etnije
nuk dua te jem lot i kujtimit
nuk dua te vdes prej mallengjimit
as te jem rob i mallkimit
nuk dua te djegem as te shpuzem
as nuk dua ma te perbuzem
as nuk dua te jem rrogtarė
dua te mbes siq jam shqiptarė

autori xhelal ferizi ne mergim krijuesi i vargjeve shqiptare neper mote

lirik
21-01-08, 10:27
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
--------------------------------------------------------------
-Sa e vogel fjala

autori xhelal ferizi
AUTORI SHQIPTARė NGA KOSOVA NE MERGIM

*Nuk e kisha besuar
*sa e vogel fjala
sa e madhe neveprim
konferenca botrore lėvizė
*merreni mend
*ajo del nga nji e vogel goje
*nga nji e vogel maje pendė
*nganjiher del si me dalė ndonjė loje
*por ajo me fuqinė e vet
*vulosė ploje
**Shterrė lot edhe sikur tė kohes sa nji det
*ajo kur don ma e ėmbel ėsht se qdo bletare hoje
buron dashuri
*ajo kur flet
*vulosė luftra e ploje
kur ti teket
*sa te vogel ajo birė nė mish qė gojė quhet fjalen e qet
*por kodra shemb kur del
*sjell termet
*nisė anije lufte tanke ushtri e raketė
*ajo shembė pushtet
*dhe ėsht vet pushtet
shtet mbi shtet
*ajo fjala
*aq e vogel qe nuk shihet
*ajo me nji vulė urdhruese
*ardhmeritė i vret
lisat i shkulė
*pėrdredhet si njala
her esht e valė her ngrihet
*kur esht e lirė
*ėsht zbukuruese
*kur ėsht e urdhruar e lidhur ne zingjirė
kur bėhet diktaturė vulė
*nxjerr shkumbė nga goja
*dhė behet tmerruese
*kur e nisin kah ploja
*sa e vogel esht ajo mund ta mbashė ne secilin gjep
*por ajo behet aq e madhe
*me kahjen e sajė ajo mund te rrėzoj qdo shkrep
*edhe femiun e mbytė nė djep
*jeten e ben loder
*dhe shembė
perspektiva kur turret
*gjithqka kur helmohet
*mal fushė e koder
*dhe kur tiranisht deklarohet
*rrėnon kala e dhėmb pėr dhėmb
*rrezon teori
*paqe
*qdo gurė e shkėmb
*shkakton gjaqe

*sa e vogel aman se e vogel
* e pa ngjyrė, nuk shihet
*ngjyren e ka te padukshme si ajri
*por bota esht tapi e sajė
*ajo kur esht e kulluar si ari
*kur flet per liri
*kur e lirė esht mbi dhe e bari
*lulet nuk lotojnė nė vaj
*as shqiptari as nderkombtari
*por kur mbushet me helm e shartohet me qakaj
*ajo nxitė
*barot e zhari
*e pastaj kundervihet
*por kur hjedh valle me djaj
*ne vallen e sajė ma nuk rrrihet
*mos tė thirrtė as ne dasem fjala kur veshet me hile
*se dollia e sajė nuk pihet
*kur me servili e skile
*mbarsohet
*e jo me karajfile
*ajo tjetersohet me veshje ne secilen ndejnjė
*kur nxihet
*ne dejet e saja me zemer llidhur
*katran
*qė nuk pihet
*bėhet vula e sajė e hidhur
*dhe gjak nėper prrenj
*derdhė
*kur kurorzohet
*me demon e kordinime servile
*ajo ėsht ndryshme
*ashtu siq ėsht e pa dukshme
*ashtu pervidhet nė veprime
*din me qenė e ngutshme
*din me shkaktu gzime
*por rreshqitshėm nėpėr shekuj
*din me ra nė marrveshje
*me krime e pėrvlime
*por edhe me shegė me narė
*me shkolla e me shkrime
*din
*me ndryshu
*din si per mirė si per keq
*tėrthoreve perdredhoredhe
*krimogjenetikisht
*pajtohet edhe me barbarė
*edhe me paqsorė
*mvaret shekujt si e veshin
*me qfar shpirti
*kush ma mirė e veshė
*ma mjeshtrisht
*mizorė paqsorė a puthadorė
*mercenarė tradhtarė a vizionarė
*kush me qehje e zgerdheshje
*dhe din me ra nė gjveshje
*vehet bukur edhe me vizionarė
*me diell nėnshkruan marrveshje
*sa e vogel fjala
*a e shihni sa e padukshme
*por shifjani dukuritė
*a her menquritė i ndala
*per te ja zberthye veqoritė
*ajo kur del pertej dhembve te sajė euforisht
*urragane mer para
*ajo kur luan me bisht e perdredhet
*njerzisė e prishet fara
*e tillė eht me besoni
*apo nuk e keni menduar
*nuk duket sa e vogel esht fjala ju mund eni vetem ta ndegjoni
*dhe ta shihni duke e shkruar
*por te mos harroni
*ajo eshte vogel esht po aq e shemtuar sa e uruar
ajo ėsht vet misioni
*sa e vogel esht por sa duart i shtrengoJnė me te
*paqsori hileqari e demoni
*ajo pra ajo
nuk duket ne dukje e vogel
*por
*sa prangat i kėputė
*e i lidhė
*FJALA
*aq e vogel ku e ka fuqinė
*ajo shekujt kur don i zbutė
*dhe e ndezė nė yje e mbi dhe dashurinė
*dhe ju nuk besoni
*pėr forcen e sajė
*prej sajė kan ikė ėngjulli e demoni
*dhe jan joshė prap
*ajo esh nji qudi e madhe
*AJO GLOBIN E NDALė DHE E NISė NE HAP
*ajo globin e bėn me vajė
*ajo then shpresa e besė
*ėsht e vogel
*ajo me forcen e sajė
*edhe pe sa nji gogel
*globin don ta njomėe ta thajė
*shekujt mund ti ndajė
e ti bashkoj
*secilin me seleksionim
*nė dysh
* disa nė qakaj
*e disa si dallendyshė
*nuk e besoni
*se planeti sillet reth sajė
*ndoshta do tė mė thoni
*dhe do te mendoni ndrysh
*por binduni
*se fjala
*vet fjala
*qė ju duket e vogel
*qe del nga goja
*ėsht madhsi q e nuk mund ta ndryshoni
*ajo me shkollen misterioze te sajė
*thot
*un ju ndala
*se ju do te ishit vet ploja
*si dje si sot
*un jam fjala thot
*ju jeni loja
*un ju jap kahje e lot
gėzime motive
*ju jeni pėr mua nevoja
*e un per ju
*jam vula dhe droja
*shpresa qė kam me vlu
*vlova e do t ė vloj
*deri sa mbi dhe tė jenė fusha e ara e shtroja
*e tė qiellit yje duke ndriqu

*sae vogel fjala shkruar nga autori xhelal ferizi
*ne mergim
***************************************

lirik
21-01-08, 16:23
RIANA

Shkruan autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi

tue vrapue kah diell e hana
tue pyet yjt ku ėsht riana
ajo thonė ma s' rrin nder yje
as nder fjera e druj e pyje
as nuk rrin neper livadhe
as n' kosoven hallemadhe
ajo thonė ka ik pervjedhur
thonė se lotin e ka mbledhur
e ka fshi thonė prej qerpiku
thonė ka msy kah meteliku
punė me gjetė se ėsht zhgenjye
dashuria e ka thye
e ka thye mu per mjedisit
siq bjen tha po dega e lisit
ndoshta jo kto jan veq fjalė
ndoshta ne fron dikund ka dalė
mu ne fron te lumturisė
kohrat vetit me i qendisė
buzagazit te ardhmerisė
me ja shkrue zemres lavdinė
kushtetutė e dashurinė
athue djalė ajo kund ka gjetė
porsi flladi permbi fletė
i leht e i dashur e pika e djalit
si shkelqimi i kristalit
prandaj kohrat kan kalue
gjurm as shkrim ktu nuk kan vlue
a thue riana ka vuajtri
ndoshta mbledhė ėsht kund n 'MėRI
MALLKON FATIN SI SHUM KUSH
appo zemra i digjet prush
tu i rreh kund per ndoj dashuri
porsi zogu i pa mashtri
porsi deshira e pa maraz
si bilbili plot me gaz
a thue kund mos ėsht n kujtesė
mos mendon kund ndoj fejesė
mos ka pa kund djalė te ri
e ėsht dehė pa maturi
ne art t mashtrimit n gjuhė dredhuese
ne ndikimet fjalė mashtruese
siq po din sot me i dredh djalli
a thue kund ma ka zanė halli
ka dal ne shi dikun e mjera
mos po e rrah lagshtia e era
mos po e rrahin valt ejetes
se ajo ish si lulja e fletes
te butė ekishte shpirt gazmorin
sy lule langu embelsorin
embelsorin lang kercyelli
e thue po shkrihet kund si dyelli
mos po vyshken e esht tue kja
a thue zemra ju ka nda
mos p abesė djali i ka dalė
ai mandej thye e ka me fjalė
por s tregojn as dielli as hana
ku esht tretė shega riana
ku esht tretur ajo shegė
ne cilin art e ne cilen degė
a thua ne degė te dashurisė
dikund fillin e ka nisė
me thueni degė me thuani qetina
ku esht embla kanarina
me thuani mote te mallengjimit
me thuani kohra te emndimit
me thuani o zalle te kullimit
mos ka dalė neper burime
mos po shkruan vargje e kujtime
mos ka dalė ne ledhatime
e ka gjetė kund lumturinė
mos ėsht dehė me dashurinė
mos esht dehė me stinė pranvere
mos ėsht dehė kund n' lule ere
UN TASH VARGUN DO TA NISI
kah qetina e qiparisi
se mos n zohg ajo m' esht shndrrue
ka marr kangen tue cicrue
PRANDAJ UN DO TE NISI LARG
POEZI E ART EVARG
ME KERKUE KAHDO N' PER KROJE
ZOGJT ME SQEP E MEKANG GOJE
TE GJITHA NGJYRAT ATA ME LARA
kanarina nisė ma a para
permbas saj t flutroj bilbili
lot tue derdh porsi curili
derisa ta gjejnė mbi dhe
ah rianen vashen t' re

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

AUTORI XHELAL FERIZI PERSHKRUAN JETEN DHE BUKURINė E VASHAVE E NATYRES
SHQIPTARE
AUTORI ME VARGJE TE KOHES NE INTEPRETIM LIRIK
PERSHKRUAN TE BUKUREN DHE TERHQSEN PER SHIJEN E LEXUESVE SHQIPTARė

PERSHENDES LEXUESIT
DHE JU UROJ ARGTIM TE KENDSHEM

Urata
21-01-08, 17:38
Nje lutje per shume te nderuarin lirik! A ka mundesi qe mos t'postosh poezi/proz mbas poezie/proze, arsyeja eshte se i ke te gjata dhe deshire e ime eshte te i lexojm/pertypim/shijojm ne mendje/shpirt me ngadal dhe mire...!

te pakten na ip 2-3 dite ...!

Flm paraprakisht...!

Urata
21-01-08, 17:40
Jam lexuese e rregullt e vargut tuaj i nderuar...!

lum t'befte shpirti!

lirik
21-01-08, 19:01
Ju falenderoj urata per ket urim tuajin por una kam shum per te postuar
kam edhe nji program intresant por po mu dashka me hapė nji temė te veqant
per prozat qe kam pas ne plan keto dit ta paraqes ne nji temė te veqant
per prozat dhe per disa punime publicistike qe i kam shkruar
her pas here shkruaj edhe ne blogun e gazetes shekulli komente
un kam shum dorshkrime te pabotuara por po perpiqem ti botoj tash
edhe pse kam shum probleme financiare merre me mend asnji sponzor shqiptarė nuk mu pergjigj deri me sot as vet behgjet pacolli te cilit para disa vitesh ja shkrova disa letra
as veton surroi as selatin novosela as remzi ejupi as gjon v berisha as firma kelmendi ne gjermani
BOTIMI I DORSHKRIMEVE TE MIA KU BEJN PJES MBI NJI MILJON VARGJET TE SHKRUARA
E NDERUARA URATA BėJN DIKUND RRETH 50000 EURO LIBRA QE DO T E MBESNIN TESTAMENT PER KOSOVė POR KTA FAR ZOTERINJSH ASNJI NUK U PERGJEGJEN DISA U TALLEN ME MUA NDERSA SHUM TE TJERė AS QE DUAN TE JA DIJN PER KTO VARGJE QE ME RRIJN PA BOTUAR DHE I KAM NEPER LETRA E FLETORE TE SHKRUARA
HABITEM ME KSI LLOOJ NJERZISH TE CILVE JU THASH TE ME NDIHMOJN FINANCIARISHT SEPSE NDIHMOJN ATDHEUN KOSOVEN POR KTA AS QE DESHTEN TE JA DIJN UN NUK UA KERKOVA PARATė FALAS POR HUA JU THASH SA TE SHITEN LIBVRAT UA KTHEJ EDHE PSE
KTO PARA PER KTA MILIONER JAN QESHARAKE
KTA NUK E KUPTOJN RENDESIN E VARGJEVE DHE TE NUMRIT AQ TE MADH TE KRIJIMTARISė
POR ME LAN NE BALT TE GJITH PER MUA DHE VEPRAT E MIA AS KUSH NE TOKė TE KOSOVES NUK INTRESOHET VEPRAT TE CILAT I KAM NUK MUND TI BEJ PUBLIKE
NE QYTETIN TIM JU DREJTOVA QENDRES SE KULTURES NE MITROVICė EDHE ATY U PERBUZA
SA I PERKET MINISTRISė S E KULTURES SE KOSOVES ATJE NUK U DREJTOVA S EME VJEN KEQ TASH MBAS SA ESA PERBUZJEVE DHE MOHIMEVE POR KET PRESION DUHET TE UA BėJ VET PUBLIKU DHE LEXUESIT NES EKAN KRENARI DHE DHIMBJE KOMBTARE
NUK DUHET GJITHMONė VETEM UN TE LUFTOJ VETEM E TE JEM KRAHTHATė SE UN SHQIPTAR JAM BIRI I JUEJ JAM NUK JAM I BANGLLADESHIT POR I KOSOVES PRANDAT POPULLI IM DUHET TE ME PERKRAHė PREJ KUJT TJETER T EPRES PERKRAHJE PREJ ZIMBABVEJE APO PREJ NIGERIE PRANDAJ NJERZIT VET DUHET TE MARRIN INICIATIVA ASKUSH NUK EHST GJYKATS MA I MIRė S E LEXUESI SE PUBLIKU SPESE PUBLIKU E SHIJON SHIJEN E JEP NOTEN VLERREN
NESE TE DO POPULLI PUBLIKU ATHER ATA DUHET TE VEPROJNė DHE TE NGRISIN ZERIN UN VETEM ASGJė NU MUND TE BėJ VETEM SHKOHET VETEM NE VARR ASKUND TJETER
TE FALA URATA MIKESHA IME TY DHE TE GJITH LEXUESVE QE LEXOJN VARGJET E MIA
POR KTU NUK PO SHOH ASNJIHER KOMENTE NGANJIHER ME KRIJOHET PERHSTYPJA SIKUR NUK LEXON ASKUSH NE KET FAQE TE FORUMIT
ME GJITHAT JAM NE PEPRPJEKJE TASH SE SHPEJTI DO TA KENI LIBRIN E PARėM POR ESHT E PA MUNDUR TI BOTOJ TE GJITHA DORSHKRIMET PA NDIHMEN E DIKUJT SE JAN AQ SHUM
SA QE AS VET NUK E DI KU JU DEL FUNDI AQ SHUM KAM SHKRIME
ASEPSE UN NDJEHEM I PASHTERRSHEM NUK E EBESOJ SE SHTERREM NDOSHTA GJITHQKA MUND TE SJELL JETA POR NUN NE VARGJE NUK SHTERREM KET SE BESOJ
NDOSHTA NJERZVE PO JU DUKEM I VOHGEL I THJESHT DHE VEPRAT E MIA NUK JU MBUSHIN SY PRANDAJ EDHE NUK LAJMROHEN PER BASHKPUNIM ASNJI QENDER E KULTURES NE KOSOVė KU E DI UN KET LE TA GJYKOJ VET PUBLIKU LEXUESIT

lirik
22-01-08, 00:21
Mendjes Thirri Qeveri

Mendjes Thirri Qeveri
Popull Ngadal Merr Hapin
Mjaft Ma Me Baterdi
Se Vuajtjet Na E Humben Vrapin

Per Secilin Shqiptarė Mendoni
Per Secilen Pjesė Tė Atdheut
Vraponi Te Gjith Vraponi
O Djemt E Skenderbeut

Vraponi Te Gjith Nė Punė
Perbuzne Hasmin E Zi
Mos Shfaqni Ma Gjak E Dhunė
Dum Punė Po Duam Qetsi

Punė Po Duam Fabrika
Po Duam Gjithkah Prodhime
Nuk Duam Gjithmonė Tė Liga
Lot Krime E Mashtrime

Mjaft Ma Sherbetorė
Mjaft Pėr Te Huaj Padron
Drejtsi Pėr Dheun Arbrorė
Shqiptari Gjithkah Kerkon

Pse Na Sabotojn
Pse Na Lanė Pa Punė
Pėrse Na Mundojnė
Na Shembin Nėpėr Dhunė

Pėrse Na Fusin Hile
Perse U Dogjen Fabrikat
Perse Na Sjellin Skile
Pėrse I Ndrrojnė Taktikat

Varfria I Ynė Armiku
Nga Kush U Soll Nder Ne
Na Bleu Meteliku
Na Ndau Me Klane E Fe

Gjithkah Ajo Bertima
Urrejtje Regjionale
Po Vret Siq Vret Vetima
Gurė Mbi Shkrepa E Male

Ashtu Bertima E Varfrisė
Po Thyen Nanė E Moter
Po Ikė Kahdo Shqiptari
Nuk Don Etni As Voter

Pshtyjeni Varfrinė
Turp O Deputet
Dhe Ftoni Qeverinė
Varfria Po Na Vret

Punė Duam Punė
Shqiperinė E Duam Etnike
Bujqsi Po Duam Grunė
Prodhime Duam Fabrike

Po Duam Tesha Tekstil
Po Duam Me Prodhue Leter
Nuk Duam Qė Qdo Kopil
Premtime Tė Na Jap N’ Leter

Duam Shum Fabrika
Duam Prodhim Nder Ne
Pa Punė Thyhet Etika
E Djalli Vjen Me T’ Ble

Autori Xhelal Ferizi

lirik
22-01-08, 01:35
XHELAL FERIZISi e dua un shqiperinė etnike

autori shqiptarė kosovarė ne mergim
xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves

detit ja dua kaltrinė faqet
bregut ja dua shkėmbijt lulet artin madhėshtorė
ja dua shqiperisė etnike gongjet manushaqet
gjirin e bukur nė himarė e vlorė

vuaj pėr secilėn kokėrr dhe
ah sa tė bukur e ka eren
mė duket nji tokė arti qe flet shqip me ne
shqiperisė etnike ja dua sharmin vleren

un e dua secilen gurgullimė e prrua
secilin krahshkruar bilbil
shqiperinė etnike nga kosova nė qamėri e dua
secilen fije bari secilin karajfil

fshatrat ja mendoj turistik
arat ja mendoj si kutija
afėr nuk ja dua asnji armik
si rrezet dua tė duket etnija

shqipėri o nėna ime
ta dua secilin kep
tė dua o nėna trime
ne secilin lug e shkrep

tė dua nė fusha me lule
gjerė ‘ mahnitshėm me tė lehten puhi
tė dua si nji fat qeshur vule
nuk dua mbi ty stuhi

tė dua me plot lule me lara
me fusha e bujqsi tė pa anė
tė dua tė ecė e mbara
tė dua tė bukur si zanė

tė dua vlorė e kaninė me secilin tingull muzikorė
aman tė lidhen kėngė e valle
kosovė e tė gjith tingujt jug veri arbrorė
tė dridhim bashk gurė e zalle

tė dua shum turistike,qiellore ta dua bukurinė
tė dua oj mėmė antike,e bukur nė secilen stinė
te dua o art o tokė,me tė bukura bjeshkė e kroje
tė dua qdo vrri e bokė,me at gjuhė tė bukur goje

tė dua mė beso si dy sytė,tė dua aq shum pėr besė
i urrej aq shum shekujt qė deshtėn me tė mbytė
tė dua si lulen me kullim nė vesė
tė dua,tė paster ekologe,turistike
tė dua nė punė e shpresė
detin nuk e dua me llomna,as me naften e ndytė
tė dua tė bashkuar qelike
tė dua o mėmė etnike

tė dua se ti me jep dashuri ti mė njeh pėr djalė
ti mė jep trimėri,ti dashuri mė falė
tė dua s e me jepė ndjenj magjike,tė dua se tė kam nėnė
tė dua aq shum ,me bukuri etike,tė dua se gji mė ke dhėnė

nuk tė dua nėpėr poste tradhtarė,nuk tė dua tė gjveshur nė moral
nuk tė dua nė udhė hileqarė,tė dua me zemren mal
nuk tė dua ,qė tė mbulojnė,hilet e danajve e armiq e tjerė
tė dua tė mbajnė atdhetarė, nuk dua tė shoh tė mjerė

tė dua shqiperi etnike me pasuri e shkelqime si lum
tė dua si vershim fabrika e prodhime
ta dua secilen shegė seclin agrum
nuk dua tė dėgjoj as pėr lot e krime

tė dua me tė pastėr deputet,tė dua pa korrupcionarė
tė dua ma tė bukurin mbi dhe komb e shtet
tė dua tė shkėlqesh si arė
tė dua o mėmė etnike se jam biri yt i vėrtetė

larg nga ti duart hileqare,planet e ndyrjes sė detit
nuk dua tė shitesh ne skllaveri pėr pak pare
mjaft je shitur her krajlit e her mbretit,
tė dua me brum te zhvilluar,tė dua komplet atdhetare

nuk dua rrenacarė mbi ty,as kėmbė me thumba qė shpon
tė dua tė dlirė nė zemer,
nuk dua mbi ty satan e demon
tė dua si diellin me emer

djemt e vashat ti dua nė shkollė,tė shporrur varfėrinė e krimin
tė dua ne qdo cep puntore
un dua qė bota per ty lart tė jep shum lart vlersimin
si perlė tursitke botrore

tė dua shum etikė,tė dua besė e kulturė
jo nė plumb e thikė
nga zemra nė zemer tė dua ėmbelsore urė
tė dua ma tė bukuren ylltare n’ galaktikė

tė dua tė dua tė dua,si ingji si gurė’qmua si arin
tė dua porsi ma tė bukurat mahni
o mėmė mos harro mergimtarin
se ai tė adhuron si perėndi

un ta dua secilen qershi,secilin tė ėmbėl shalqin
un ty ta dua secilen fletė tė pyllit
kahdo i ke mollat man e dardhė e blin
ti dua si qerpikt e yllit

mos na le ne vuajtje mos na harro ne,
tė shkrumbur mėrgimtarin
a e sheh se secilen kokėrr gurė e zalllė e dhe
e kujtojmė me mallė,duaje o mėmė tė vėrtetė shqiptarin

autori xhelal ferizi mergimtarė
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik
22-01-08, 08:40
Arti i jetes

autori xhelal ferizi ne mergim

arti i jetes ėsht dashuria
ajo ėsht bukuria e jetes
arti i jetes ėsht edhe miqsia
dhe sharmi i lules sė fletes

arti i jetes ėsht edhe urtesia
nuk ėsht art i i jetes dhuna
arti i jetes ėsht edhe bukurija
vlerat mirėsia e puna

arti i jetes ėsht e verteta
gėnjeshtra nuk ėsht art jete
arti i jetes ėsht nė art jeta
mėsimet qė burojnė si dete

arti i jetes ėsht urtėsia
arti i jetes ėsht muzika
oh arti i jetes ėsht edhe drejtesia
e loti i pa djallzuar me pika

arti i jetes ėsht shėndeti
dhe vlera e shpirtit e kullimit
mbi logjikė kur sundon pushteti
dhe shkenca qellim 'mira e shkrimit

arti i jetes ėsht ngrohtėsia
dhe gjiri i shenjtė familjarė
ari i jetes ėsht besnikria
dhe ndjenjat e bukura qe derdhen si ujvarė

arti i dashurisė ėsht edhe shoqeria
raportet me mendė tė holla
o arti i jetres ėsht edhe puna e dija
mėsuesi atdheu e shkolla

arti i jetes ėsht mbajtja e binarit
ekuilibrave te menqur jetsoė
dhe gėzimi i hareshėm qe ecė ėmbėl damarit
e vallet e bukura me dasmorė

art i jetes ėsh edhe miqsija
arti i bukur esht edhe fjala
e aferta e shenjta farefisnija
dhe gjaku fisshėm qe ecė fishshėm si vala


arti i jetes ėsht humaniteti
mbajtja e paqes mbi dhe
njerzorja mėshira e solidariteti
miqsija me kombe e fe

Shkruar nga autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
22-01-08, 10:45
Nji dit me qiellin

autori xhelal ferizi

nji dit un dhe qieli po shiheshim sy me sy
tė dyt tė pelrotur
qerpikt nga loti na ishin thy
nga ambienti i ndotur

kishim dalė ne alpe ne nji maje
me u pa nga afersija
mbi lartesinė magjike te nji pllaje
na afroi aq shum miqsija

shkembyem mandej disa fjalė
ti me syrin magjik
dhe un neper botė qe kam dalė
me penden e vargun lirik

un me qerpikun e poetit
e ti aq shum i paanė
un me fjalė gurrat e detit
ti me diell e me hanė

un me shpirtin e gjerė
qielli me pafundesi
te dy per boten e mjerė
e kshim nji mendimsi

qielli dhe un tė dy kishim pa
gjithfar lloj hipokrizie
kishim pa vuajtje gurin duke e nda
e gjithfar lloj tradhtije

kishim pa me sy te zemres gjithfar lloj pabesie
kishim pa me sy te shpirtit dredhi
dhe kohra bajate mėrzie
sa ngjajrjet na kishin ngri

shpresat tė dy i kishim tė vrara
shekujt nuk i shihnim me sy tė mirė
po i shihnim kombet nė armatim me gara
me e vra pamėshirshė boten e lirė

tė po qanim dhimbjet e hallit
per boten rrezikzezė
te dy po i shihnim me sytė e ballit
raketat gati me u ndezė

ai qante e un po qaja
te dy qanim pėr paqe
ai me qepallat qerpik madhaja
e un me lotin pėr faqe

bota nuk na pelqente
tė dy mjaft perjetuam
zemra mendime na shkėmbente
sa shum u dashuruam

un tė dua qiell se ti ke sy
dhe sheh padrejtėsi mbi dhe

nė penden time sa her ke hy
i madhrueshmi dritbardhė pėr ne

ti sheh edhe qenjet mikroskopike
ti sheh gjakun tu u derdhė prej krimi
ti je sy i pamjeve qiellorike
un jam penda poetike shkrimi

ne shkembejmė bashk mendime
ne dalim e shihemi qajmė brengat e hallit
ti atje lart me veshtrime
e un me sytė poetik tė ballit

ti qanė se sheh shum hile
qanė pėr e pėr bari
ti qanė pėr karajfile
un qajė pėr dhe shqiptari

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
22-01-08, 11:40
JA Q Mė THAN NJI DIT KOHRAT

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

Ti je rob me than epokat shkejut e vitet
rob je i zanun mbi dhe
ti qė vargu poetik gjithmonė po tė rritet
do tė kėndosh me varg pėr ne

ti je rob mė than i luleve
i lidhur me vargun zingjirė
ti je mėri e shkuljeve
tė padrejtsive o shpirtmirė

ti do tė jeshė rob pėr art
ty rob tė kemi nxanė
urdhri ka ardhė nga lart
nga yjet me diell e hanė

dhe qaja un i ngashrimit
i mjeri rob poet
se rob jam i vargut e i shkrimit
pėr dhe pėr tokė e det

ti je rob mė than
nuk tė lėshojmė
me fjalė ma tė zjgedhura pėr vatan
duam si cicėrimen tė ndėgjojmė

un qava me qerpik
ju thash s e dua liri
pėrse gjithmonė lirik
i vargut n' bukuri

dua tė jem i lirė
dhe dua tė jem kalimtarė
perse poet nė zingjirė
me vargun kushtrimtarė

jo me than ėsht urdhėr ky i luleve manushaqe
i gongjeve e karajfilit
ti me lot pėr faqe
tė jeshė arti i bilbilit

po un pse bilbil
un dua tė jem pasanik
jo jo o karajfil
ti je nji rob lirik

kot ju ankova zanave tė malit
kot ju ankova dragojve nėpėr pyje
kot ju ankova atij qast buk'shkalit
qe mė bėri rob lirik pėr yje

ata me kishin rrethuar
dashuria e valbardhave tė lumit
dhe arti i botanikes n' larmi shtruar
e langu i shegve e i agrumit

me kishte rrethuar puhija
me mbante sharmi MADHESHTORė
pranvera e bukurija
e vjeshtes e dimrit me borė

e pse un ju thash aman
a nuk gjetet nji shpirtė tjeter poeti
un dua thjehtėsinė oj hanė
un dua liri i shkreti

por kujt ti ankohesh kur edhe rrezet diellore
voten ja kishin dhanė qiellit
qe un me vargje vizllore
te jem infuzion i diellit

oh qfar denimi
un deshta tė bėhem tregtarė
tė jetoj si perendimi
nė luks si defrimtarė

jo me than plantetet
larg vargut ti nuk del
do te shkruash tė gjitha adetet
e fjalen qė e lidhen me tel


kush e lidhi fjalen nė lot
ju thash me penden “tu u dridhė
po un nuk e zjgedhi dot
se tirani keq e ka lidhė

q'tė bėj si tė shpėtoj
un qė jam i pa fat
perse me vargje gjithmonė tė lotoj
pėr materjen dit anat

pse nga un ju kerkoni
ma varg shpritra tė qėndisi
po ju pse nuk mė thoni
mos jam nji qyqe lisi

un nuk kam para nuk kam as hise nen diell o j hanė
dhe bota nuk kupton asnji varg
un nuk kam askund nuk kam as babė as nanė
i tretur jam ne mergim larg

perse me zgjodhet mua
un tokė nuk kam as pasuri
nuk jam un i botes krua
qe tė buroj gjithmonė dashuri

dhe keshtu me grindeshim me fjalė
sa shum dolen prokurorė
ti me than me dylė
je rob i hallit njerzorė


ku te gjejė avokat
kur nuk me mbronte as bilbili
as mali me lisat e gjatė
ujvara as currili

te gjith me thonin prerė
ty te ka zgjedhė motet
ti do te kendosh perherė
mjaft ma me than fshijė lotet

penda me dridhej ne dorė
un dhe ti i thash o besnike
jemoi rober te gjorė
te vargjeve tona lirike

mos qajė mė tha ajo e argjend
mos qaj me tha penda e bekuar
se qeilli e behari e ylli me shend
kan per tė na uruar

oh kot i thash o e imja besnike
kot me urojnė pranverat e mahnija
kot me urojnė njerzia elulet botanike
nese s me uron perendija

dhe perendija te uron
vetė nės e ke mirsi
se askend nuk e dėgjon
urimi don gjygjsi


kah tė ia mbajė tash un gojtarė
pendtarė me te pafundme ngjyrė
sikur te isha pushtetarė
te mos kisha vetem nji fytyrė

mandej tregtarė e dredhak
qe lulet ti mashtroja
do te shpetoja me lak
e servile fjalė nga goja


por jo rob me kan zanė
se nuk di te gėnjej
bukuritė nė diell e hanė
dhe lulet qė thell i ndjejė

tash rob jam mepranga i vargut
ne pranga me mbanė varfria
milonerėt qeshin nė zgerdheshke tė kjoftlargut
e mua me robron poezija

mė duhet te kendoj per njalen
me duhet te kendoj per degen
te kendoj per peshkun enjalen
per pjeshken dardhen e shegen

as njeriu tė qetė nuk po mė len

po mė robron edhe ai po mė bėn vargėtarė
me quditė e tij vargjet po mi kthen
nė joshje tė jem i vargjeve rrogtarė

nga autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
22-01-08, 11:50
NUK JAM UN AI

XHELAL FERIZI AUTORI N E MERGIM

nuk jam un ai qė lulet kunder jush i kam kthyer
as diellin venitjen e hanes
ju vet te gjitha i keni thyer
me shpirtrat nė modė tė satanes

ju vet i keni kthyer shigjetat e qiellit
kah vetja me pa shpirtėsinė
ju besnik nuk i ndejtėt diellit
e shkelėt dashurinė

AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
22-01-08, 11:53
JU QANI NGA VETVETJA

autori xhelal ferizi

ju nga vetvetja qani
dhe ankoheni ne perendinė
ju qė gurėt i ndani
qė shkelni mbi parimsinė

harroni se ka gjyqe qiellore
se dikush rrin lart kujdestarė
q' sheh veprat tuaja mizore
O SHKELSA KUSHTETATARė

XHELAL FERIZI AUTORI

lirik
23-01-08, 01:30
Un per ty

XHELAL FERIZI AUTORI MERGIMTARė VARGJE

UN PER TY I KAM KERKUAR TE GJITHA FJALėT MA LULETARE
O buz'dredhza im magjike
un per ty kam kerkuar ne fjaloret ylltare
fjalėt per ty ma esttetike

te gjitha i kam menduar
edhe bukuritė e shprehjeve tė laboratoreve tė dashurisė
un direkt nga zemra e yllit kam shkruar
fjalorin perkthyesin ma tė dashur tė mahnisė

un o buzqeshbardha ime per ty kam hy me thelb neper mistere
shpirtmendjet i kam dergu nė hulumtime
per ty kam kėRkuar nė secilin ind pranvere
nga rruzat e gjakut tė luleve kerkoja per ty zbukurime

doja zbukurueshem me tė veshė me art dashurie
me diellfjalėt argjentare
neper damaret e sheges kam shtyrdhė art ėmbelsije
o pulbardha ime bregdetare

un per ty neper hoje kam nxjerrė mjeshtrinė e ėmbelsisė
kam shtrydhė secilin shekull tė sajė
vetem qe ti shprehem majave tė ėmbla tė dashurisė
fjalorin e larmive nė shpirtė shend po e mbajė


ti je buzė bardha ime buzė holla buzė qershia
nė buzėt tua mė jan shkri vargshprehurat e seciles pore
ti je buzė ylberja ime buzė art buzė hjeshia
ti je buzė shkruara e puthjeve tona ėngjėllore

ti je buzė ftua buzė agrum buzė dardhė
ti je buzė kuqe buzė shije
ti je buza gazi si drita e bardhė
ti je buzė dehse dashurije

ti je buzė rreze buzė kuqja thana
ti je vet buzė shega
ti je vet buzė mjalta ti je buzė rrezana
ti je vet buzė pipi qe tė ushqen dega

buzė ėmbla ime e dashur buzė kuqe
ne butesinė ebuzve tua jan shkrindjenjtaret ma magjike
as aromat me te dehtare ne burbuqe
nuk te shkrinin si buzė valat tua emocion artistike

ti je buzė karajfilja ime
ti je buzė fleta mbi saksi
ti me puthjet perquese intime
i dehe te gjith shekujt e mi

autori xhelal ferizi

lirik
23-01-08, 01:35
--------------------------------------------------------------------------------

Un per ty

XHELAL FERIZI AUTORI MERGIMTARė VARGJE

UN PER TY I KAM KERKUAR TE GJITHA FJALėT MA LULETARE
O buz'dredhza ime magjike
un per ty kam kerkuar nė fjaloret ylltare
fjalėt per ty ma estetike

te gjitha i kam menduar
edhe bukuritė e shprehjeve tė laboratoreve tė dashurisė
un direkt nga zemra e yllit kam shkruar
fjalorin perkthyesin ma tė dashur tė mahnisė

un o buzqeshbardha ime per ty kam hy me thelb neper mistere
shpirtmendjet i kam dergu nė hulumtime
per ty kam kėRkuar nė secilin ind pranvere
nga rruzat e gjakut tė luleve kerkoja per ty zbukurime

doja zbukurueshem me tė veshė me art dashurie
me diellfjalėt argjentare
neper damaret e sheges kam shtrydhė art ėmbelsije
o pulbardha ime bregdetare

un per ty neper hoje kam nxjerrė mjeshtrinė e ėmbelsisė
kam shtrydhė secilin shekull tė sajė
vetem qė ti shprehem majave tė ėmbla tė dashurisė
fjalorin e larmive nė shpirtė shend po e mbajė


ti je buzė bardha ime buzė holla buzė qershia
nė buzėt tua mė jan shkri vargshprehurat e seciles pore
ti je buzė ylberja ime buzė art buzė hjeshia
ti je buzė shkruara e puthjeve tona ėngjėllore

ti je buzė ftua buzė agrum buzė dardhė
ti je buzė kuqe buzė shije
ti je buza gazi si drita e bardhė
ti je buzė dehse dashurije

ti je buzė rreze buzė kuqja thana
ti je vet buzė shega
ti je vet buzė mjalta ti je buzė rrezana
ti je vet buzė pipi qe tė ushqen dega

buzė ėmbla ime e dashur buzė kuqe
ne butesinė e buzve tua jan shkri ndjenjtaret ma magjike
as aromat ma deh'tare nė burbuqe
nuk tė shkrinin si buzė valat tua emocion artistike

ti je buzė karajfilja ime
ti je buzė fleta mbi saksi
ti me puthjet pėrquese intime
i dehe te gjith shekujt e mi

autori xhelal ferizi


PERMIRSIM

natyra
23-01-08, 02:06
"ata qe nuk njohin perendin,nuk njohin as njerzin,ata harroin per vete,harroin edhe kombin,nuk njohin shqiptarine...!!!

........pershendetje per autorin,e larte permendur...z.Xhelal ferizin..nderimet me te mira per Ty dhe vargjet tuja rreze dielli...qe tashme jen bere ikon per lexuesin ku do......Flm,

natyra.

natyra
23-01-08, 02:17
JU QANI NGA VETVETJA

autori xhelal ferizi

ju nga vetvetja qani
dhe ankoheni ne perendinė
ju qė gurėt i ndani
qė shkelni mbi parimsinė

harroni se ka gjyqe qiellore
se dikush rrin lart kujdestarė
q' sheh veprat tuaja mizore
O SHKELSA KUSHTETATARė

XHELAL FERIZI AUTORI

Ata qe nuk njohin perendin, nuk njohin as njerzin,nuk njohin kombin,e as shqipetarin!

......pershendetje i larte poet z.Xhelal ferizi... nderimet e mija per Ty dhe vargjet tuja rreze dielli.... qe tashme jen bere ikon per lexuesin ku do......Flm,

natyra!

lirik
23-01-08, 02:22
Mahnitė I Kam Zbritur Nga Qielli Im

Autori Xhelal Ferizi

Nga Qielli Im Imagjinarė Per Ty Mahnitė I Zbrita
Un Rob I Imagjinatave Dhe Dashurive Ma Thelbsore
Nga Larmija Ngjyra Nga Vet E Bukurisė Kolorita
Ta Dhash Rasen Dashuri Emrore

Ne Te Gjith A Trajtat U Lakova
Vetem Te Jem Robi I Yt I Dashurisė
Secilen Fije Floku Ta Lmova
Sa Ndjenjat Dashurisht Mė Jan Harlisė

Kur Tė Lmoja Brushen Ballin
Me Nga Nji Shekull Dridhje Emocion Prodhime
Qe Ndjenjat Mi Prodhonin Porsi Lulja Allin
Dhe Larminė Me Sharm Art Nė Vlim Shartime

Ashtu Me Shartonin Ndjenjat Larmike
Secila Ma E Bukur Me Ngjyrė
Kur Un Ty N Pergdhelje Engjellushė Magjike
Ngadal Tė Ferkoja Ne Fytyrė

Te Gjith Shekujt Peten Ardhė Me Dhurata
Te Gjitha Yjet Na Jan Pėrkulė
Edhe Rrezet E Diellit Argjend Damarė Gjata
Diellosen Dashurinė Tonė Me Tė Magjkshme Vulė

Faqet Tona Kan Prodhuar Ma Shum Ndjenja Se Lulet E Aroma
Me Ferkimin E Tyre Te Lehtė
Ma Te Bukuat Mbi Dhe Ishin Qastet Tona
Qielli E Ka Shrue Nė Fletė

Yjet Na Shpallen Qifti Ma I Bukur
At'her Ne Kohrat E Arit
Un Varg I Pashterrur E Ti E Larme Flutur

Te Dy Si Lule T 'beharit

Puthjet Tona Kan Pas Nxitė Fletė
Dhe Motet Me Shkrua Romane
Dashuria Jonė Gjithkah Jepte Jetė
Kur Ne Vraponin Permbi Kokrra Rane

Kur Ne Vraponin Te Dy Buzes T' Detit
Sa Gazin E Mbante Fusha
A E Din Si Leviznin Kallijt T Bereqetit
Kur Ty Era Te Luante Ne Brusha


A E Te Kujtohet Kur Dilte Mahnija
Kundronte Andej Kah Hapsira
Kur Ne Lozonjare Na Harliste Dashuria
Ne Zemrat Rinore Tė Dlira

Ne Bel Kur Te Mbaja Ne Preher Ne Krahnorė
O Zot Pushtimet Me Shkrinin
Ne Buzet Tona Tė Etshmit Ylberorė
Me Pi Emocione Vinin

Dashuria Jonė I Pat Nxitė Embelsitė E Fikut
Me Pikė Neper Damarė Te Epokes
A Te Kujtohet Hana Si Luente Qerpikut
E Qehreja Gazmore E Tokes

Jo Jo Si Ne Nuk Kishte Askund Mbi Dhe
Te Gjith Jan Deshmitarė
Yjet E Hana E Dielli Qe Ka Nxe
Per Ne Ather Rrezatarė

Te Gjitha Shkrua Jan Rekord Permbi Maja
Puthjet E Dashurisė Tonė Botrore Kampione
A T' Kujtohen Bilbilat Atje Lart Neper Pllaja
Kur Na Ftonin Me Kėngė Mbi Mbreteri E Frone

Se Ne Vet Ishim Mmbreteria E Dashurisė
Nuk Pat Tjeter Ma Shendritshme Mbi Planet
Ne Ishim Talenti I Parė I Magjisė
Qelsi Magjik Per Zemrat Si Det

Ne Ishim Vet Bukuria E Jetes
Simboli Mjeshtrisė Lumturinė
Ne Ishim Te Dy Damart Aorta Te Vertetes
Qe Lidhnim Mbi Glob Dashurinė

Autori Xhelal Ferizi

natyra
23-01-08, 02:22
Ni pershendetje per autorin, z.Xhelal ferizin.

Gjithe te mirat

natyra!

lirik
23-01-08, 02:29
Flm E Mia E Nderuara Natyra Dhe Bėre Mirė Qė Doe Per Te Me Nxe Ne Vullnet S Eme Dukej Vetja I Vetmuar Pa Me Folė Askush Ne Kto Faqe Te Shkrimeve Ete Kujtimeve Kur Po Shkruaj Per Te Kalueren Time Plot Larmi
Te Fala Ke Nga Un E Nderuara Natyra Dhe Te Uroj Lexime Te Kendshme
Kalo Bukur Ne Ket Faqe Lexoni Lexoni Komentoni Per Lexuesin Po Shkruaj
Kto Vargje Shqiptare

lirik
23-01-08, 02:46
Qerpiku Im

Shkruan Xhelal Ferizi

O Qerpiku Im Sa Shum Bajte Lot
Per Shum Lloje Ndjenjash Me Emocione
Sa Shum Mbajte Ne Shekuj E Mot
Lotin Per Gjithfar Zezone

Ti Mbajte Lotin Per Luften E Zharin
Ti Mbajte Leton Kur Shqiptart Jan Perqa
Ti Mbajte Lotin Se Ta Vranė Shum Shqiptarin
Qerpiku Im I Dashur Ah Sa Shum Ke Qa

Ti E Mbajte Loti Por Edhe E Rrodhe
Ti Shum Lotin E Ke Pikė
Sa Her Ne Kapak Lotueshėm U Mblodhe
Sa Motet Dėnes'shėm Tė Kan Ikė

Ti Ke Qa Per Dhe Ti Ke Qa Per Hise
Ti Ke Qa Per Troje Te Lashta Etnike
Ti Ke Qa Per Komb Per Farė E Per Fise
Kur Ti Vriste Tyta E Armes Armike

Ti Ke Qa Per Te Vedekur Ti Ke Qa Pe T E Gjallė
Ti Ke Qa Per Gzime Per Fat E Dashurinė
Ti Ke Qa Mergimit Me Dhimbje E Me Mallė
Ti Ke Derdhur Lotin Kur T# Sollen Roberinė

Ti Ke Qa Kur Prangat Ta Kan Lidhė Etniken
Shqiperinė Kahdo Te Bukur Shqiptare
Ah Sa Ke Lotue Me Lirikė E Epiken
Kur Te Kan Nxitė Dhimbshem Vargjet Kushtrimtare

Autori Xhelal Ferizi

lirik
23-01-08, 09:39
#585
lirik
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-05-2007
Mosha: 49
Postime: 756
Duan tė na shprishin

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

duan tė na prishin
qelizė tė mos na lėnė tė organizuar
duan tė na e ndajnė shpirtin e mishin
na duan gjithmonė tė shpartallaur

duan tė na ushqejnė vetėm me tradhti
me plehra paketa ndihmash dhe iluzione
na duan gjithmonė nė kurvri
me krushqi mercenare e demone

nuk duan bukuri ndėr ne
varfrinė na e duan nė gjak
nė damarė ardhmėrie duan me na pre
shqipen e duan tė pėrthurur nė lak

na duan pa moral pa besė pa etikė
na e duan femren vetem si prostitutė
mbas shpine vetėm thikė
nė seciln zhvillim e institut

na duan ne vetėm tė ligė
si pleh na duan nėpėr botė
tė mykurit na i duan mbi karrigė
tė tjerėt tė lidhur nė rrotė

kėshtu na duan pedofilėt analitik
ata qė nė sy kan helm
ata qė zotin e kan armik
nėn thunder na duan nėn shqelm

ata kundermojnė nga myku bizarė
ata jan agjent virusgji
ata jan ushujza program antishqiptarė
jan tmerri qė bjen mbi ne si orgji

shtrengohuni shqiptarė
ndaloni ata sarhosh
unik mundeni ma mbarė
tė luftoni qakaj e kaposh

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
23-01-08, 09:45
lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Qerpiku Im

Shkruan Xhelal Ferizi autori ne mergim

O Qerpiku Im Sa Shum mbajte Lot
Pėr Shum Lloje Ndjenjash Me Emocione
Sa Shum Mbajte Nė Shekuj e mot
Lotin Pėr Gjithfar Zezone

Ti Mbajte Lotin Pėr Luften e zharin
Ti Mbajte Lotin Kur Shqiptart Jan Perqa
Ti Mbajte Lotin Se Ta Vranė Shum Shqiptarin
Qerpiku im i Dashur Ah Sa Shum Ke Qa

Ti E Mbajte Lotin Por Edhe E Rrodhe
Ti Shum Lotin E Ke Pikė
Sa Her Nė Kapak Lotueshėm U Mblodhe
Sa Motet Dėnes'shėm Tė Kan Ikė

Ti Ke Qa Per Dhe Ti Ke Qa Pėr Hise
Ti Ke Qa Pėr Troje Tė Lashta Etnike
Ti Ke Qa Pėr Komb Pėr Farė E Pėr Fise
Kur Ti Vriste Tyta E Armes Armike

Ti Ke Qa Pėr Te Vedekur Ti Ke Qa Pėr Tė Gjallė
Ti Ke Qa Pėr Gzime Pėr Fat E Dashurinė
Ti Ke Qa Mėrgimit Me Dhimbje E Me Mallė
Ti Ke Derdhur Lotin Kur T# Sollen Robėrinė

Ti Ke Qa Kur Prangat Ta Kan Lidhė Etniken
Shqiperinė Kahdo Tė Bukur Shqiptare
Ah Sa Ke Lotue Me Lirikė E Epiken
Kur Tė Kan Nxitė Dhimbshėm Vargjet Kushtrimtare

Autori Xhelal Ferizi ne mergim vargje shqiptare

lirik
23-01-08, 09:54
A I SHIHNI

xhelal ferizi autori mergimtarė vargje shqiptare

a shihni shqiptarngrėnsat si jan si tigra i shqartha e q akaj
disa jan si krokodila
shqipėrinė etnike e duan me gjak e vaj
a e shihni o bilbila

a e shihni si e kan fytyren
kombinim gjarper uk e dhelper
a e shihni si e kan lėkurė ngjyren
satan vampir bashk kombinim lugeter

ata jan kanibal
ata hanė shqiptarė
nė shtėpi nė fushė e nė mal
ata jan njerzbgrėnės gjuetarė

a e shihni si kerkojn gjaqe
ata duan sadizem
a e shihni si flasin per paqe
a e shihni kėt hipokrizėm

a e shihni ju kėt jetė
ku redn po i thonė qytetni
nuk ėsht kjo kurrė e vertetė
kjo ėsht botė vrastari

prandaj na duhet automatiku
na duhet tanku e raketa
na duhet puna edhe meteliku
nga njerzgnrėnėsit tė mbrohet jeta

autori xhelal ferizi mergimtarė ne diasporė

lirik
23-01-08, 10:03
--------------------------------------------------------------------------------

A I SHIHNI

xhelal ferizi autori mergimtarė vargje shqiptare

a shihni shqiptarngrėnsat si jan si tigra i shqartha e qakaj
disa jan si krokodila
shqipėrinė etnike e duan me gjak e vaj
a e shihni o bilbila

a e shihni si e kan fytyren
kombinim gjarpėr ujk e dhelpėr
a e shihni si e kan lėkurė ngjyren
satan vampir bashk kombinim lugetėr

ata jan kanibal
ata hanė shqiptarė
nė shtėpi nė fushė e nė mal
ata jan njerzgrėnės gjuetarė

a e shihni si kėrkojnė gjaqe
ata duan sadizėm
a e shihni si flasin pėr paqe
a e shihni kėt hipokrizėm

a e shihni ju kėt jetė
ku rendit po i thonė qytetni
nuk ėsht kjo kurrė e vėrtetė
kjo ėsht botė vrastari

prandaj na duhet automatiku
na duhet tanku e raketa
na duhet puna edhe meteliku
nga njerzngrėnėsit tė mbrohet jeta

autori xhelal ferizi mergimtarė ne diasporė

lirik
23-01-08, 10:13
RUSIJA

xhelal ferizi

rusija shpirtngrirta pansllavja ariu skile
atomin po e mbanė pėr globin
sa ftoft ėsht a e shini kėt krijesė me hile
tokes si ja gatitė kobin

rusia don tė ngrij diell
tė ngrijė don tjerat planete
ajo don tė jet akulli mbi qiell
tė ngrijė lumej e dete

aj don te jet e pa anė
por nuk don nji mikropikė shqiptarė
ajo don kombe me ngranė
nuk don etni tjetėr pėr farė

akullnajė e tmerrshme shovene
invazion me gazproma
tė gjitha kombet don ti bėj legene
europen e ka pėrfshi koma

zgjohuni o kombe zgjohuni mbi dhe
zgjohuni nga ky rrezik
azi europė e ju tjera fe
rusija ėsht i globit armik

autori xhelal ferizi

lirik
23-01-08, 10:25
NėSE QANI

xhelal ferizi
nėse qani mos qani vetėm pėr dashuri e pare
pėr qejfe e pėr vallzime
por qani edhe per trojet etnike shqiptare
pėr shqiperinė e lashtė trime

autori xhelal ferizi

lirik
23-01-08, 10:29
Me nji vargfjalė

autori xhelal ferizi

me nji varg fjalė njiher deshta ta thuri thelbin e materjes n' kuptimsi
dhe e quajta nje fjalorin tim fenomen
me nji fjalė qė un e quaj mendjemagji
por ky thelb dashka tė pa fundme filozofi

autori xhelal ferizi

lirik
23-01-08, 10:30
lirik--------------------------------------------------------------------------------

Me nji vargfjalė

autori xhelal ferizi

me nji varg fjalė njiher deshta ta thuri thelbin e materjes n' kuptimsi
dhe e quajta nė fjalorin tim fenomen
me nji fjalė qė un e quaj mendjemagji
por ky thelb dashka tė pa fundme filozofi

autori xhelal ferizi

lirik
23-01-08, 10:33
Nėse Doni Tė Dini

Xhelal Ferizi Mergimtari Larg Atdheut

Nėse Doni Do Tė Dini Pse Pėrpiqesha Tė Bėhem Poet
Pėr Shkak Tė Arsyeve Shpirtrore
Pėr Shkak Tė Tokes Njeriut Dheut Me Det
Per Shkak Te Dhimbjeve Njerzore

Autori Xhelal Ferizi Autori I Vargjeve Shqiptare

lirik
23-01-08, 10:37
Tė gjith ju qė heshtni

AUTORI XHELAL FERIZI

Tė GJITH JU Qė HESHTNI DO Tė BėHENI GURė
HESHTJA JUAJ DO Tė JU VRET
E SATANIT DO TėBėHENI SHPIRTė E LėKURė
SHPIRTA' LABORATORė SEKRET NGA HESHTJA Tė LANUN SHKRET

autori xhelal ferizi

lirik
23-01-08, 10:51
JU Qė KENI VRA TRADITEN

AUTORI NE MERGIM XHELAL FERIZI

JU Qė KENI VRA TRADITEN
PER HIRė Tė AKULLIT Nė SHPIRTė
JU Qė SIKUR QYQJA NATEN E DITEN
Nė SHPIRTė I MBANI ZINGJIRTė

JU NUK SHKONI TE VLLAU AS TE KOJSHIA
NUK SHKONI TE PRINDI AS TE BASHKFSHATARI
JU PėRPIFTė MA MIRė DHEU E GJITHSIJA
JU GJAK NUK KENI SHQIPTARI

JU ARTIN NUK E NJIHINI
AS DETIN E PA FIND Tė DASHURISė
JU THEMELET E SHPIRTRAVE SHQIPTARė I RRėMIHNI
ME LOPATEN E AKULLIT Tė ANTINJERZISė

JU Nė DAMARėT TUAJ KENI AKUJ ARKTIKU
AKUJ SIBIRI AKUJ Nė GJAK
ME PARE JU ECė GJAKU SHTY PREJ METELIKU
JU QENJE NJERZORE NUK JENI ASPAK

Nė KėT BOTė KEMI ARDHė PėR GJALLėRINė
ME KJA BASHK VUJATJE E HALLE
JU O AKLULLNORė Qė JETEN E NGRINė
NUK JENI PėR KėT DHE PėR Kėt TOKė E ZALLE

NUK JENI JU PėR AFėRSINė
NUK JENI PėR FJALEN NJERZORE
JU JENI PėR SECILEN STINė
SHPIRTKAZMA TEPRICė MIZORE

JU RRUGEN MOS TA PREFSHI
AS DIELLIT MOS JA PREFSHI AS HANES
MBAS S FUNDIT T E BOTES QAFEN E THEFSHI
LARG NGA ETNIJA E DASHUR E NANES

JU TANėT NUK JENI
JU JENI ZEMRA QORRE
JU JENI SHPIRTė LEGENI
TE HESHTUR SI AKUJT MBI VORRE

shkruar nga autri ne mergim xhelal ferizi

lirik
23-01-08, 10:58
Pse Nuk Shkruani Nė Qiell

Autori Xhelal Ferizi

Pse Nuk Nshkruani Nė Qiell Pėr Tė Gjitha Gjamtė Shqiptare
Kur Bota Tė Zgjohen Nė Agim
Le Ti Shoh Te Shkruara Krimet Pansllave Barbare
Yjet Le Tė Shohin Kėt Krim

Pse Nuk Shrkuani Per Secilin Detal
Per Secieln Luftė E Betejė
Pėrse Nuk Shkruani Sa Deti Me Mal
Sa Nusja Ka Mbetė E Vejė

Pėrse Nuk Shruani Per Klithmat E Fėmijve
Tė Ngulur Nė Bajonetė
Pėrse Historinė U Lani Kermijve
Ata Qelbin E Kan Jetė

Shkruani O Gjevahir
Shkruani Te Gjith Sa Jeni
Shkruani O Te Lashtė Ilir
Se Plasi I Diellit Refreni

Shkruani Shum Ditare'
Dhe Mbani Kahdo Shenime
Me Gjuhen Antike Shqiptare
Kujtoni Ato Lot E Krime

Kujtoni Ato Kobe
Eksodet Perbindshe Llahtare
Ta Dijn Me Kombe E Globe
Si Dėneste Etnija Shqiptare

Xhelal Ferizi Autori Shqiptarė Ne Mergim

lirik
26-01-08, 11:39
Sėmundja e klanorit

autori xhelal ferizi

klanori ėsht qenje fatale
ai ėsht qenje pengestare
klanori ėsht brerje virusale
i pa vetėdije kombtare

klanori ėsht harbut debil
klanori nuk ėsht vizionarė
klanori pengomn secilion kombtarė bilbil
klanori nuk ėsht shqiptarė

klanori e pengon zhvillimin
ai edde bagla pranon pėr klan
klanori e don ndikimin
pėr grupin e tij satan

klanori pengon atdhe
klanori vret kombtarė interesin
klanori ėsht shpirtė qė ėsht ble
tė sėmurė e ka myk vesin

ai ėsht vrastari i progresit
ai ėsht i zi gllabrues n' hile
ai ėsht per hallin e thesit
ta mbushė pėr vete me skile

klanori ėsht i zi
ai s njeh tejeter veq klane
ai nė karrigė permbi
nuk njeh ma as gji nane

klanori ne pushtet
ėsht kob per ni atdhe
ai qėshtjen kombtare e vret
e diellin nuk len me nxe

zhdukne fshine klanorin
se nuk ka mbi dhe ma bizarė
ata kult e kan puthadorin
nuk jan as dy gram shqiptarė

autori xhelal ferizi
__________________

lirik
26-01-08, 11:59
Flliqsirat grupore

autori xhelal ferizi

u mbush me flliqsira
te ndershmit ku do tė bėjn vend
po mbushet ma shum hapsira
si mjegulla bota u dend

vraponi o shpetimtarė
merrni tė gjith antimjegull
diell ma shum rrezatarė
qė boten tė veni nė rregull

ndriqoni me dije errsiren
dhe skutat nė kokat mizore
se boten token e mjerė zemermiren
po e hanė hijenat klanore

po e hanė siq han krokodili
me gojen e madhe nė knetė
mbi botė nuk sundon bilbili
por vrasėsat qė vrasin jetė

ata me gojen plot
mish njeriu tė pėrgjakur
globit po i derdhin lot
lirinė po e shkrumbojnė tė pėrflakur

ata jan tė zi mason
ata jan tė zi si katran
ata qytetrimin gjithmonė
a vrasin se jan satan

ata jan tė bijt e thikes
tė bijt jan tė parasė
ata dhunen etikes
nuk ja ndajnė as fukarasė

ata jan te bijt e krimit
te bijt armėve vrastare
ata jan prodhues tė dhimbjeve t' njerzimit
ata jan simbol i grupeve barbare

ata e mbajn karrigen
ata e drejtojnė timonin
ne botė e pjellin intrigen
dhe lart e ngrisin demonin

autori xhelal ferizi ne mergim
__________________

lirik
27-01-08, 02:56
Dhimbja e nji shpirti

XHELAL FERIZI AUTORI Nė MėRGIM

Oh ju kėmbė tė kohrave qė ecni shty
nga shtytjet qė quhen mote formale
e ju shekuj qė sa kristal shpirta keni thy
e ju re tė bardha qe keni ecė mbi male

a e keni pa si pa krye nji shiprtė nėper mote
dhimbjet porsi pula pa krye kah i rrėfen
me tė pergjakura emocione e gjak'dhimbje do far lote
qė kush neper ecje shekujsh nuk i ndjenė

a e keni pa o ju shkelse emocione
o ju fije tė thella ndjejnjash krijimtare
ju qė keni hy nė at far zezone
shpirtdhimbje tė shkruara me gjamė shqipėtare

na thuani o kėmbė ecje te zemrave tė djegura
e ju o sy te moteve vėrdallė
na thuani o ju ndergjegje kalimtare tė fjetura
dhimbjen atij shpirti kush ja kjanė me mallė

pashė zotin na thuaj ti o dėshmi erė
pėrzier me zėrin e bilbilit nė trishtim
kur at dit kjo dhimbje lindi nė at verė
si ta quaj me emer kėt gjamė e coptim

dhe na thuaj o ti absurd i globit
qė dhimbjet kurr njiher nuk din me i shly
pėrse shpirtrave tė virgjer me virus tė kobit
ju sillesh sadist'qe gatshėm gjith me i thy

un ty ne shpinė ti lshofsha fuqitė
qiellore sasi namė porsi ajo ushtima
ti qė hallin njrzve kurr nuk ua ke ditė
tė vrafsha rreptesisht porsi e shpejt vetima

ti kurr mos paq fuqi zbrazėse djallzore
mbi shiprtin si lule tė pa faj qė vret
ty ti vrafsha tuajat prodhimet djallzore
qe kurr njiher dhimbjen nga loti im se zbret

po ti qenke vet sadisti mbi dhe
o kob fat me shum rrudha e vija
po ti qenke ai si rob qė me ke ble
per talljet e tekat tua pse ti don mėrija

po ti dhimbjet vet po i mbjellė o i zi
nė shpirtin e pa faj dashuritė po shembė
po ti qenke vrasesi i shpirtrave hallegji
dhe qeshė si demon kur shpirti dėnesė e dhemb

autori xhelal ferizi shqiptari ne mergim

lirik
27-01-08, 03:32
Gjamė kombtare

shkruan autori xhelal ferizi

gjėmojnė gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
i padituri po hyp mbi fron
po bėhet mbret pėrmbi dhe intriga
e engjulli po quhet demon

demoni po quhet engull mbrapshtija po quhet mbarė
plehu po quhet kualitet
kjo ndodhė askund tjeter perveq nder shqiptarė
hilja po bėhet pushtet

hero po bėhet llafatori
e trim mbi trima zhurmagjija
i famshėm po bėhet mizori
pa faj po shkelet urtsija

i madhi po quhet pa meritė
rrufe po quhet i ligu
nata po quhet ditė
urė po quhet vigu

kjo nuk ndodhė askund mbi dhe
per veq te nji komb antik
ku posti me brryla me u ble
ku zoti ėsht metelik

ku armik mbi degė quhet zogu
ku qyqja quhet gjeraqinė
ku yllė quhet demagogu
ku i ndershmi e pin mėrzinė

orgjija feston ktu gjithmonė
klani ėsht ligji i ksaj toke
merita vdes kjo ikonė
ktu kurva po quhet loke

ashti i prishur mbanė mishin
rrėnja e mykur mbanė fjalen
rrencari e drdhė kamishin
i drejti nė fyt e ka halen

pazaret i bėn puthadori
fatin e ka bizari
flamurin e mbanė sabotatori
paranė e ka vdekatari

ktu buka hahet me hile
ktu rrena ecė perpara
ktu brryli mbi gara me skile
mbinė pėrmbi klan porsi fara

tokė me garues mbijetese
ku harresa vret dijetarė
pshtjellimi ėsht kult n' maje bese
ktu trimi quhet tradhtarė

ktu arti vdes pa buk nėpėr lot
ktu i varfėr mbetet profesori
ktu fe nuk ka s e tė gjith jan zot
i pari del puthadori

o ktu vdes ati atkija
ktu e para del pela qorre
ktu vdes e pa fjalė burrėrija
ktu trimat kan shteg veq nė vorre

ktu i ligu ka shtigje rrugė hapur
kah te don me dal me fjalė
ktu hajni quhet i matur
ktu kneta quhet valė

ktu kurr drejtesi nuk ka
ktu vallen e udhheq shtrembatari
ktu armiku quhet vlla
e vlla nuk quhet shqiptari

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
27-01-08, 04:29
Hani e pini

SHKRUAN XHELAL FERIZI NE MERGIM

hani e pini sahanlpirsa ndrroni qarqaf e hotele
hingirizqe folni me gjuhen e kurvave shkollė
dhe mendoni veq per fustane grashė e kordele
kur peni i atdheut po shkon holl e ma holl


muzikat ndiqni e laviret me tallava dhėmballve mbllaqitni
mishin mbertypne porsi lopa tėrshanen
secilit qė vjen padron puthadorqe duartrokitni
vardisuni salloneve orgjisht mbshtjellni gjamen

kurvave thurni lavdi e servilosje bythėgjveshura
perjarguni nė zgėrdhirje deri sa te del agu e drita
paratė mbani kult hajdutrisht tė ngjeshura
dhe rrini me grep klanorė nėpėr skuta e prita

se kshtu ju polli e zeza nė ket shkollė zhgjyrtare
me vjedhė vatanin kur lahet nė lot varfrije
tallavqe kėrceni me muzikė barbare
dhe leni sa ma shum para tė vjedhura nėpėr gji'j rroSpije

makina sa ma shum i ndrroni luksin n 'ves e hilen
nė kurriz mbi popull shkelni si hijena
mbajeni nė prehėr laviren e kopilen
e nėpėr fjalime shqipen me dy krena

he ju shplaftė mordja e ju shplaftė kolera
arkat qe i lat bosh metelikt e shtetit
pėr ju qka ėsht fisi fara kombi e ndera
hajdut qe s' ju lanė as sasia e detit

Shuplakė rrehni kur vallzon lavirja
bythdredhur mbi taka e ju para gjijve tė sajė
me kangen qe ju dehė rakija e pirja
kur foshnja e varfnjakut po pin lot e vaj

talleni bini nė gjunj para rruspije
me valle duke rrahur jargėsisht shuplakė
dhe shkrini dollarin e jargė pas orgjije
ahengjeve nė krye kur t ė ju prinė ndoj shakė


hani e pini verė kianti e redbulla
hypni me muzikė pėrrmbi tavolina
zbėrtheni kopsa gjij jelek e pulla
me lavire e pare ju shkon moti e stina

peshkun mos e lshoni mish viqi e levrek
pa dhimbje shperdoroni paranė e lotit
kur varfrisht etnija rrėzuar pėr dhe me vdekė
ju shkelni moralin e ligjet e zotit

toka ju mos mbajtė as mos ju pėrgėdhelt era
as shija e vatanit mos jus shoqroftė dielli
nė ju kund nuk rrin etika as ndera
mbi ju por si saq i skuqur raftė qielli

kur ju nė kulm tė muzikes bizare
nė gjunj ju bini lavireve me zhgjyre
gjėmon pėr kafshore buk etnija shqiptare
e ju nėpėr dajre n' shpėdorim detyre

Tu i derdhė nė gji sekt e verė kurvrisė
deri sa nėn bark poshtė ka pikė rakija
me gjuhen lpistare nėn kthizė jeni nisė
tue lpi sekretare kurva e rrospija

paraja ėsht e mundit e popullit e shtetit
hajdut pa djers qė fitoni
ju qė hani e pini me fytin e detit
fytyren qė dini ta maskoni

kėrceni bredhni nga vendi nė vend
nė maja nė dete nė zalle
ju jeni aq bosha kokshkretė e tė pa mend
atdheun e lini me halle

autori xhelal ferizi ne mergim vargje shqiptare

lirik
28-01-08, 12:24
GJERGJ FISHTA

shkruan xhelal ferizi autori i vargjeve shqitare ne mergim
kushtuar at gjergj fishtes homerit shqiptarė

per gjergj fishten s 'mjafton fjala
as dukati me argjend
as e detit ajo vala
as me i mbledhė yjet n' kuvend

Ma ja gjetė fjalen qė duhet
si me e shprehė e si me i thanė
edhe qielli them se druhet
s' mund t' ja gjejnė as diell e hanė

Nuk ja gjen as gjeniali
as gurė qmue sa jan me emer
as ai fllad qė lmon gji mali
as ai det qe ka t' gjerė zemer

o nuk gjejn shprehje dritmiret
as vizlimė margaritari
as biluret e as safiret
as fjalorė s 'ka n' gjuhė shqiptari


jo nuk ka askund su gjet
shprehje e bukur fjalė madhore
at gjergj fishtes per me me i mbetė
dhuratė vepres madheshtore

ku ta gjejmė at fjalė lavdije
ku ta gjejmė ne nder poet
ku ta gjejm nder art e dije
vulė lahutes per me i mbetė

ku ta gjejmė nji fjalė sa qielli
ku ta gjejmė nji fjalė sa deti
qė gjergj fishtes sa t' nxenė dielli
me ja shkrue si kurorė mbreti

ku ta gjejmė shprehjen tė aftėsisė
nji ikonė qė rrin mbi maja
nji si vulė n' lahutė t' malsisė
porsi shkamb qė rrin mbi pllaja

ah ku ta gjejmė nder orė e zana
e ta murosim nė veper tė atit
a nė sharm ku lshon sy hana
kah kalaja e rozafatit

ku ta gjejmė pėr fishten kolos
nji fjalė vulė qe tė rrijė nder mote
ah nder yje e nder kosmos
e ta shtrojmė n' tokė kastriote

Nė ballė te vepres te oso kuka
ne lavdinė e gerni giles
a nė barot ku hahej buka
a ne grykė tė karajfiles

ku ta gjejmė a nė ballė t' mejdanit
aty te ura te rrzhanica
e ne guci n' teh t' jataganit
ku u perzien ksula e kapica

ku ta gjejmė a n' gjeverdare
a nė mirditė a kah merturi
a ne lahutė me kangė shqiptare
a nė valbardh qė del prej guri

ku ta gjejmė a te ali pasha
e qel shabani e jakup feri
a nder malsorė me vetulla t' trasha
ne ata sy porsi skyfteri

ku te gjeJmė a te ciceroni
e te ai bli te ai bilbili
a e ka kund ky dhe i joni
qe ta shkruajm me fjalė currili

a ta kerkojmė n' majė vizitori
a mbi majat nė luboten
a nė sutjeskė a nė majė qakori
a n' kuvend n 't' bukrin prizren

xhelal ferizi kushtuar at gjergj fishtes

lirik
28-01-08, 17:22
HALLA E MADHE

AUTORI XHELAL FERIZI

Po si me e ditė oj halla e madhe
kur mua mshefė m' kan diell e hana
e dallėndyshet mbi livadhe
por edhe zogjt e fllanza e zana

edhe bjeshkt ah dikur motit
s 'ka tregue i qiellit qerpiku
gurė e dhe as toka e zotit
se mua mshefė m' kan nga armiku

e mbas dore mua mė lan fiset
hiq ma shum se tridhjet vjet
tash per mua vargu po niset
por si lum si gurrė e det

mua mbas dore mė la vatani
mua mbas dore mė la pushteti
kahdo ndjekė me ka satani
lot kam derdh ma shum sedeti

veq tue kja neper mergime
edhe ne errsira n' burg tė namur
tridhjet vjet tue mshefė un shkrime
tue e perkundė varfrinė e s'kamur

IK N' NJI SKUTė E IK Nė NJI TJETER
kombi kurr pa me que kund t' fala
HER NėN KTHETRA E NėN LUGETER
kahdo nė gjamė ku m'SHTYNTE VALA

PASH# AT ZOT QE MBANė SHUM FE
edhe globe e caqe t' jetes
m' thuej ti mua kush m' ka bre
e m# ka mbajt aq larg t 'vertetes

PO MUA MSHEFė M #KAN zogjt e malit
manushaqet me ato fletė
por un vargje djal pas djalit
do tė ju jap tash n' t' bukuren jetė

MUA M 'KA MSHEF EDHE PASANIKU
injoranti e pushtetari
por un tash porsi lang fiku
kam me rrejdhė me gjuhė shqiptari

tridhjet vjet ah kan kalue
kan ecė yjet ato e kan ditė
kur bilbilat kan tregue
tridhjet vjet mua m 'kan pritė

TRIDHJET VJET SHPIRTI I VATANIT
e ka pritė vargun t' poetit
TRIDHJET VJET N' PRANGA T# SATANIT
KAM QENė LIDHUR ANDEJ DETIT

tridhjet vjet mė ka kja nana
stin't jan tha pėr kang't e mia
tridhjet vjet ka pritė dardana
tridhjet vjet ka kja sharkija

tridhjet vjet m' kan mshefė dobiqet
hile e krutha e shkurtabiqet
tridhjet vjet m' kan qitė jasht hisje
teridhjet vjet nė katandisje

m' kan mohue mua tokė e dhe
m' kan mohue mua edhe qetinat
tirdhjet vjet un pa atdhe
veq me pendė tu i ndrrue gurinat

porsi qyqja shteg me shteg
per pak buk perbuzė pa' zare
tridhjet vjet me i zjarr qė m' djeg
m'kan mohue trojet shqiptare

tridhjet vjet m' ka mohue stina
lisa gurė e dushk e fleta
ah e bung qarre e qetina
me varg loti m' ka shkue jeta

pashė at zot qe u ka krijue
a ju tash nder mend ju ra
mbas kaq kohe me m' kujtue
kur mua lot tash ,m' ėsht tha

po ju a tash ju ra nder mend
o pashė at shpirt te karajfilit
me mi pa vargjet me mend
tue cicrue si za i bilbilit

a mos ėsht vonė vyshk jam i mjeri
mosha e vuajtja tash m 'kan tha
tridhjet vjet m' rrin loti e vneri
n' per mergime pa ja nda

a thue vonė mori etni
si gjithonė jeni kujtue
vargut tim artin me i pi
mbasi i her m' keni harrue

ju harroni un e di
kshtu perbuzė keni naimin
edhe tjerė po varg e vi
shiptarė t' mjerė qė lshuan kushtrimin

TE GJITH ME RADHė PERBUZė I KENI
pse ju mendja u rrin n' harresė
N' vargjet tona s' ju VLOJ GJENI
nė gji tuajin kurr sa i vesė

se ju msue jeni n' tallava
e jo ne vargje artistike
ma shum joshė ju ka bakllava
se n' poet n' vargjet lirike

PRANDAJ VUANI TASH E RRINI
SE UN VYSHKė JAM TRIDHJET VJET
NDOSHTA Tė FRESkT MA NUK ME KINI
AS N' PARTI AS DEPUTET

AS ME VARG S JAM SI N# RINI
KUR VULLKANET I KAM VLUE
KUR KAM ZBRITė SHUM DASHURI
NGA ATO YJET TUE LODRUE

E HER TJERA KUR TE JEN GJASAT
per me i pa ju krijmtart
mirė me kohė ti merrni masat
je me i hudhė n 'pleh vargatart

NDOSHTA TASH EDHE PAK M' KA MBETė
NDOJ GURRė DETI Nė SHPIRTė Tė VLIMIT
VARGJE E ART ME JU MBJELLė N' JETė
N' METEOR ME I PA T' VIZLLIMIT

TJETER HER JU KURR MOS PSHTYNI
MOS PėRBUZNI KANGATARė
AS ME BRRYLA MOS I SHTYNI
ME I LANė T 'MJERė SI MERGIMTARė

LE TA DIJ KėT MIRė PUSHTETI
QEVERIJA E SHTRESAT TJERA
LA TA DIN MIRė DEPUTETI
SE NE KEQ KTU NA U THA VERA

Nė DHE Tė HUAJ JEMI VYSHKė GJAKUT
SHTY PREJ JUSH'ė ATJE KRYELARTė
LIDHė ME PRANKA E KURTHA Tė LAKUT
FORT PERBUZė JAN MERGIMTART

SE KSHTU MSUE ėSHT GJITH SHQIPTARI
ARTIN Tė VET ME E LANė MBA' S DORE
NE JEM VEGEL TAKSIDARI
E JO LULE Tė TOK' S' ARBNORE

SHKRUAR NGA AUTORI NE MERGIM
XHELAL FERIZI TRIDHJET VJET VARGJE SHQIPTARE

lirik
28-01-08, 18:28
Valle dasmmore

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

rreth tupanit trupi dridhet
bash si zanė shqiptarja hidhet
si sokoli me krah turri
hidhet leht me valle burri
hidhet shtatit gjeraqina
i luan beli kah ledina
mandej burri i lehtė si shpendi
porsi lpener del nga rendi
ballė per ballė luan me valltare
tu i prekė tingujt nė rimė shqiptare
beli i vashes holl si atlete
hapi i sajė porsi art flete
qelur ballit gazi i arit
tu e shendritė mbi fije t' barit
tingujt peshė qojn zemrat t' gjakut
dridhet era nė ngjyrė t' bajrakut
ngulur n' shtizė kah luan prej ere
e dasmortė britme e potere
me shuplakė kah brorhoria
kah jehona e melodija
tjert mandej dalin tė nxitur
nxe kah kah gjaku e pap pritur
nji mbas tjetrit si te harlisur
kah tupani tė gjith jan nisur
kush me kangė e rimė dasmore
kush tue kndue kangen arbnore
porsi zogza e bilbili
kush tue lue Siq luen mindili
kur shpaloset nė erė me vija
shkojn kah vallja e melodija
nė hapa i nxitė ai klarineti
porsi njalė qe luen kah deti
ashtu luajn vashat shqiptare
i shkrijnė fyell e zanamare
shkrijnė qdo tingull nga mahnija
me jelekat vija vija
dikund kuq e dikund bardh
disa rrath't tu i mbajtė si gardh
disa leht si art me hapa
disa flokun tue e hjedh mbrapa
ushtojnė lugjet nė shtat tupana
vallzojn fiset n' gjamadana
thue flutron mbi dhe hareja
kah po hidhen porsi rrfeja
radha radha rreth pshtjellaku
edhe djem tė nxehur gjaku
fluturim t 'nxehur dasmore
n 'bylyzyk lidhur pėr dore
nuse tė reja e vasha t' shpejta
shum belholla e krahnorė drejta
shum te bardha shum lakore
nė art tue lidhė vallen pėr dore

autori xhelal ferizi shkruan rreshtat e ksaj kėnge shqiptare
ME MOTIVE DASMORE

lirik
28-01-08, 20:53
--------------------------------------------------------------------------------

LIRIKU DHE SELVIJA

Autoi i vergjeve shqiptare xhelal ferizi nė mergim

flasin ngjyrat kuq e alle
flasin druj e gurė e zalle
flasin arti e bukurija
kur liriku e selvija
prekun yjet me mindila
kan me u shkri shpendė e bilbila
tue pa shtatin e valltarit
ka levizė si drita e arit
edhe hanes i qeshė qerpiku
kur merr hap me takt liriku
porsi harku i ylberit
te dyt hidhen pernjiherit
bėhet art qdo dridhje e rimes
e si refleksi i vetimes
shkojnė lėvizjet tu u lakue
yj e hanė bien tue lakmue
kur liriku e selvija
shkrihen nė rimė si melodija
vjen sheqeri e ngjyra e detit
luajn kallijt e bereqetit
ju luan zemra ua luan shtatin
e dridhė vallja monopatin
treqind krushq rreth klarineti
nis e luen vala me deti
syri i hanes me qerpikun
me art vrojton kahdo lirikun
shkon selvija permbas rime
si ai yllė me art vizllime
ngritet gota e dollija
shikojnė vashat si perrija
kur selvija e luan krahnorin
e lshojnė zanat vizitorin
turr e vrap n' dasem shqiptare
me pa valle argjentare
zot i madh me e pa hjeshinė
nė art lirikun e selvinė
si e luajn vallen rrezatare
si dy fije margaritare
kur refleksin e shartojnė
hanė e diell kur i bashkojnė
pėrmbas rimes dridhė selvija
si me u dridhė n' vetimė ingjija
tue lue vallen mahnitoren
her lirikut tu i dhanė doren
her tue joshė nga larg bilbilin
her me yj tue ndeshė mindilin
her me diell e her me hanė
hap e art lojes tu i dhanė
me gaz n' buzė si kanarina
thue po i shkrinė fusha e ledina
thue po e shkrinė n' l'vizje valltare
rreze hanen shkeqlimtare
maja e kulmi nė vlim nė valle
thue me gaz jan gurė e zalle
thue se qehre i qeshė gazmore
rreth e qark tokes arbnore
treqind zogza e gjeraqina
varg tue pa valle n' ledina
kur liriku me ndihmė t' zotit
fort po e dridhė si mjeshtrit t' motit
at arterien e tupanit
edhe damart E ILIRIANIT
po e shkund mallin e gyrbetit
fort po luan si vala e detit
treqind qika kosovare
tu e nxitė n' sharm vallen shqiptare
me i zbritė yjet artsitike
edhe vargjet poetike
me lakmi afėr dasmorve
sa shum hije u ka arbnorve
djem e burra brohorrasin
thue se mal e lug po thrrasin
thue at ditė n' dasėm kan ra
meteort me sy me pa
si lirikun si selvinė
kah e dehun melodinė
te dy tu i ndrrua hapat si era
me aq gaz sa shkrihet vera
gazi i tyre shkrinė dasmor'tė
yj e hanė e meteor't
her me bel tue lue selvija
thue se i rrin n' shtat melodija
THUE SE HANA JA DHA BALLIN
THUE S E Nė ART E SHENDRROJ ZALLIN
thue se ngjalli gurė e dhe
kah jan diell zemrat tue nxe
te gjitha zemrat e dasmorve
thue po vijn zanat mbas orve
lodertart kto joshė mi kishin
kahdo nė gaz rrezet po i vishnin
deri sa ndezė esht violina
thue e gjallė ėsht arti e rima
tu i dalė zemre e gjak tue lmue
valle e gaz n' dasėm tue vlue
thue at ditė gazi e mbloj boten
kur ka lua selvija shoten
ajo anash tue flakrue
e liriku tue flutrue
se i kan ndezė zemrat shqiptare
edhe jehonat dy valltare
kur kan hy tue lvizė qerpikun
tue e joshė nė art me vlue lirikun
me i prekė gjakun ajo muzika
fort me bel tue lue kto qika
rrethit ndezė kah harku kthye
treqind vetė kto tu i ngazllye
thue s e u kall zemra dasmore
thue se u shkrinė yjet gazmore
pak si leht flutroj selvija
e permbas saj shkoj melodija
tingull lmuesi e lmoj damarit
ne gjak tu shkue me kang t 'shqiptarit
THUE SECILA PJESė TRUPORE
NUK ėSHT MISH POR FLETė VALLZORE
NISI ATHER LIRIKU U NXE
treqind yj thue se i ka ble
thue i ka ble me ja msue driten
e' t 'ka nisė ky me nji ritem
aq sa luajt kan yjt prej vendi
aq sa shndrit thue vallja e rendi
kado harkut e u zjgat tingllima
s' ka qelizė ku nuk shkoj rima
edhe ndezi treqind zana
thue se u ndez n' dasėm dardana
treqind yje po bėjn be
kurr me art kshtu nuk jem nxe
kurr si sot s' ka nxe selvija
kurr s' ka shkri kshtu melodija
yje e drita me miliona
kahdo shqip jan n' viset tona
se liriku e selvija
sot kan shndritė siq shndritė ingjija
kur u ndez dikur mjedisi
dual nji djalė me nji shtat lisi
edhe tjerė mabs tij si era
edhe u nis kanga e potera
shtat tupana dridhin ushtimen
e' t 'kan lshue dasmort bertimen
si zakon qe e ka shqiptari
fort me vlue n' dasem si zhari
thua ma toka nuk permbahet
nis ather vallja po ndahet
mu nė mes tu u mbajtė mindilit
porsi lpenrat e bilbilit
karajfile tue lshue hapin
nisen duart si rreze i kapin
tu i kryqzue kta me lirkun
treqind nuse e luajn qerpkun
trqind nuse e treqind qika
thue me sharm po luan optika
shkon liriku leht si fleta
thue se shkojn do shqipe t' lehta
dikund n' krah me ra kah era
ashtu shkon ky ne art kah vlera
tue levizė qdo pjesė tė gjakut
tu ia shtue lakminė bajrakut
e selvija por si zana
zot q' po e shohin dielli e hana
ajo nė art leht se q' po dredhet
floku i hidhet e her i mblidhet
thue nė erė po mbledhet bari
thue qdo tingull ka gjak shqiptari
ashtu i shkojnė tingujt ksajė hollak
e kjo i ndezė gjithkah n' pėr gjak
derisa nė kulm nisen me vlue
violinė ah tue lakue
riemen t 'sajė nė shpirtė dasmore
tue prekė ėmėbel nė rimė gazmore
tue nxitė dasmen flakė te kuqe
tu i nxitė n' valle shum burbuqe
shum lulkuqe e karajfila
thue jan tė gjallė ata mindila
ashtu valles kta ja veshnin
artin nė lojė e thue po qeshnin
thue se vet kta po shpalosin
qehre dasme e melosin
nisi at'her hapat liriku
po i q et ne art porsi qerpiku
leht si fleta peta peta
art tue shkri mbi troje t' veta
pse thonė kte e kish nxitė selvija
ai tupani e melodija
nga dy metra me art baleti
lart ty kcye si valė prej deti
shtatin si era tue perthye
kah selvija shkon tue kcye
deri sa i shkon aq afer belit
holl tu shkue si fija e telit
te dy duart tu i lvizė plot rimė
kah dasmorėt me bertimė
kurr pa u nda andej shuplakė
treqind krushq thon digjen flakė
tu e shikjue vallen shqiptare
fyell tupan e zanamare
edhe artin tė vilonines
porsi za tė kanarines
mandej def e vegla tjera

djemt tue lue porsi skyftera
tu i dridhė prore ato lakmi
plot me kangė e bukuri
me ato valle argjentare
tu vlue ne gjak e kangė shqiptare

autori xhelal ferizi i kendon dasmave shqiptare
dhe nga malli i gjatė neper vite ne mergim
pret ftesa nga bashkatdhetart q e ta ftojnė nėpėr dasma
liriku din tė vallzoj bukur
per kėt t ė jeni tė bindur dhe i don dasmat shqiptare

lirik
29-01-08, 23:47
Nė zėrin e nji violine larg

autori xhelal ferizi nė mergim

oh ajo me zė po dridhej nga larg tinguj'nate
melankolik stėrlakim i sajė tingull'mallė nxitės
mė kujtonte njiher nji qyqe nė monopate
nji zog tė sajė shpirt'plagosur shpres'pritės

pran gote buza mė prekte dridhshėm nė mashtrimet qelqtare
nė rrethin e gotes 'mbėshtetse ndjenjė shpėtim
sikur nė gotė gjeja t'fundit shpresat qėndrestare
mbi lotsjellsin e pa fund i quajtur mėrgim

Para i kisha rrudhat e shpirt'motet qė mė digjnin nė qeliza
nė secilen qelizė nga nji shkrumbues learg'sjellėse dikurshmėri
tingujt e violines sikur mė sjellnin dikah larg disa tė kputura kujtim' puhiza
dhe nji tė kėputur me ndėrprerje shpirtėdhimbje shpirtlidhshmėri

q' ėsht kjo ndjenjė qė her kėputet her ringjallet
nėpėr mes tingujve tė violines djegė'sisht pėrloton
q'ėsht kjo shpirtsi aq ndjeshmėrisht mallėngjyeshėm qė shpirt'kallet
q'ėsht kjo largsi qė nė pėr shekuj tė shpirti'zgjim ndjnejve shqetson

gota sikur me shikon nė tavolinė
vetmija sikur mė jet'shkrinė e mė dėnesė'shpirtson
tinguj'lakesa shpirt'prekse q ė i nxjerrė kjo mallėngjyese violinė
shekuj ndjenjat vaj' ndjellshėm po mi mishėron

Un jam pa atdhe pa komb pran nji gote
jam pa tokė pa liri
un jam pran nji shishje jam mėrgim i huaj trup rreth bote
nuk kam shtet as qeveri

i kujt jam un o zėri shpirtdridhės i violines
un jam iksi me shpirtsi lot'deti burimorė
jam jetimi i shekujve i kohes e stines
un jam pran gotes i huaj nji shpirtgjorė

as violina nuk qanė ma dridhshėm se shpirti im
as gota e vetmia e vuajtur nuk mund ta pasqyron
se qfar dėnesje ka i madhi shpirt'deti im
as zogu pėr fole ndjenjėsisht kėshtu nuk' shpirt'vajton

kujtesat mė rrenonin kalanė shpirtrore
ngadal e gurė nga nji gurė
e violina me thell'preksit shpirtėzues tinguj ndjenja lakore
mė bėnin tė vajtueshėm shpirt'urė

o un jam mergimtari
qė kurr nuk pata liri as atdhe
un jam bilbil vajtimtari
nėpėr tunguj mallėngjime me ndje


vajto tash qajė violinė
tingujt ti pin i imi loti
un nuk ja kanarinė
por jam i askundit qė moti


shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

lirik
29-01-08, 23:48
#235
lirik


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 502 Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Nė zėrin e nji violine larg

autori xhelal ferizi nė mergim

oh ajo me zė po dridhej nga larg tinguj'nate
melankolik stėrlakim i sajė tingull'mallė nxitės
mė kujtonte njiher nji qyqe nė monopate
nji zog tė sajė shpirt'plagosur shpres'pritės

pran gote buza mė prekte dridhshėm nė mashtrimet qelqtare
nė rrethin e gotes 'mbėshtetse ndjenjė shpėtim
sikur nė gotė gjeja t'fundit shpresat qėndrestare
mbi lotsjellsin e pa fund i quajtur mėrgim

Para i kisha rrudhat e shpirt'motet qė mė digjnin nė qeliza
nė secilen qelizė nga nji shkrumbues learg'sjellėse dikurshmėri
tingujt e violines sikur mė sjellnin dikah larg disa tė kputura kujtim' puhiza
dhe nji tė kėputur me ndėrprerje shpirtėdhimbje shpirtlidhshmėri

q' ėsht kjo ndjenjė qė her kėputet her ringjallet
nėpėr mes tingujve tė violines djegė'sisht pėrloton
q'ėsht kjo shpirtsi aq ndjeshmėrisht mallėngjyeshėm qė shpirt'kallet
q'ėsht kjo largsi qė nė pėr shekuj tė shpirti'zgjim ndjnejve shqetson

gota sikur me shikon nė tavolinė
vetmija sikur mė jet'shkrinė e mė dėnesė'shpirtson
tinguj'lakesa shpirt'prekse q ė i nxjerrė kjo mallėngjyese violinė
shekuj ndjenjat vaj' ndjellshėm po mi mishėron

Un jam pa atdhe pa komb pran nji gote
jam pa tokė pa liri
un jam pran nji shishje jam mėrgim i huaj trup rreth bote
nuk kam shtet as qeveri

i kujt jam un o zėri shpirtdridhės i violines
un jam iksi me shpirtsi lot'deti burimorė
jam jetimi i shekujve i kohes e stines
un jam pran gotes i huaj nji shpirtgjorė

as violina nuk qanė ma dridhshėm se shpirti im
as gota e vetmia e vuajtur nuk mund ta pasqyron
se qfar dėnesje ka i madhi shpirt'deti im
as zogu pėr fole ndjenjėsisht kėshtu nuk' shpirt'vajton

kujtesat mė rrenonin kalanė shpirtrore
ngadal e gurė nga nji gurė
e violina me thell'preksit shpirtėzues tinguj ndjenja lakore
mė bėnin tė vajtueshėm shpirt'urė

o un jam mergimtari
qė kurr nuk pata liri as atdhe
un jam bilbil vajtimtari
nėpėr tinguj mallėngjime me ndje


vajto tash qajė violinė
tingujt ti pin i imi loti
un nuk ja kanarinė
por jam i askundit qė moti


shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptarepermirsim

lirik
30-01-08, 00:06
xhelal feriziShkruan Xhelal Ferizi nga Mitrovica

nė qoftė se nė botė ka ujė si ari
si kaltri margaritari
si biluret me safire
dilni e shihni nė tokė ilire
kah dhermia e kah himara
ujė te detit pėr kah fara
thue e krijoj vet perendia
thue se ne lot ėsht shkri ingjija
ashtu shkrinė artin vizllimi
uj e zallė pėr kah shkelqimi
aty shkrihet bukurija
llogaraja e kah dhermija
shkrinu shkrinu ndjenja t'“mia
vuaj poet e penda jote
lot po derdhė nė epoka e n' mote
kah jan turrė kah toka jote
grek e sllav e tjerė me plane
kush me grup e kush me klane
ata ujė e duan nė yndyrė
per me e shprishė atdheun n’ fytyrė
shqiperinė Nėnėn t’poetit
duan ta vrasin ujt e detit
ata ujė a buzes t’ bregut
kush kah vjen me plane shtegut
per me i qthurė tė bukurat male
q' po m’qanė penda n' shkumbė t’qdo vale
se un andej me art jam shkri
kam ra me valė nė dashuri
edhe besen ua dhash e fjalen
kam me mbrojtė peshkun e njalen
kam me e mbrojtė ekologjinė
kam me i mbrojtė atdheut virgjrinė
kam me e mbrojtė gjithmonė o zot
her me fjalė e her me lot
m' ‘fton kushtrimi e dashurija
kur me dhimbje mė fton etnija
mėmė e dashur shqiperija
se un vuaj shum pėr himaren
i kam shiju un shegė e naren
mbi uj te shndritshem kam ra nė shpinė
ah me not e ndjeshmerinė
kam ndrrue fjalė me qdo zallinė
ju nuk e dini o fise tė mija
si me shkrinte nė shpirtė knaqsija
si kam ndejtė un mbi at ujė
n’ njiqind penda se pėrshkruej
as nuk ka mbi globe e dhe
si himara n' shpirtė me t’nxe
deri poshtė ku bjen ksamili
kam mbjellė vargje karajfili
ju betohem nė kohra e stinė
vet kam kja pėr qdo zallinė
nga ajo droja pėr dherminė
se mos vallė e merr armiku
si kah joni e adriatiku
e na nxitė ndoj sherr me fe
e na e mbytė hjeshinė mbi dhe
fort shtrengue e kam himaren
e kam marrė penden shqiptaren
e kam shtrydhė me fjalė fishtiane
kam marr ngjyrė prej diell e hane
jam ra ne gjuj ne kullim rane
e jam lidhė me shpirt shartimit
me shum ndjenja e germa t’shkrimit
per tu lidhė me bukurinė
me e bashku me dashurinė
mandej ujin e kam nda
n' per currila kthjellt tue pa
mbi shuplakė bilur kah rrshqet
kam shartue lotin me det
lot i gzimit e i rrezikut
per at perlė t’adriatikut
e i kam lshue po sytė kah moti
ne shum lutje n’ qiell kah zoti
i kam nda curril e zallin
edhe qiellit i nxita mallin
shum kaltri m' kan kuptu hallin
ma kuptoj hallin kaltria
tue perkdhelė me vargje t’ mia
un i biri i dardanit
prekur thell nė gjene t’gjanit
se m' frymzoj qdo pikė me ujė
rrshqitja e notit s’ mund ta shkruj
se q’far ndjenje e ujit n’ pika
shihej fundi si optika
mandej shipinen e lash tė lirė
me mbante uji plot dėshirė
me mbante uji i himares
pergjat bregut tė nėnė shqiptares
e knaqsija prekė kah qielli
kah m’ ngacmonte n’rreze dielli
e kah bregu nji erė ftoni
shkrinte aromė kah det i joni
deti jon deti i magjisė
n’ shkumbė magjike m ‘ka harlisė
se’q'm’ ka lmu nė valė tė gjakut
kur me not trupin n’rreth t’ lakut
nė nji lak qė e thente vala
e kam kthye knaqsisht si njala
jam shendrru nė tė dashur lojė
s’ mund ta them me shkrim as gojė
Kur mbi det pushoja nė shpinė
m' pushtoj loti per shqipėrinė
se ma nxiti dashurinė
edhe m' perfshiu nė emocion
ah kaltroshi deti jon
ma perziu ndjenjen e lotit
e ‘ m’ ka nxitė me thirrė drejt zotit
me ju lutė pėr komb pėr mshirė
pėr me mbetė shqiprija e lirė
mos me e nga kush me e trazue
thirra shekujt me e lulzue
mandej dola n' shkėmb e guri
uj kah lmonte si biluri
e zallina si gurė qmue
leht optika tue ngacmue
thu reflekset jan valzue
tinguj t’ leht vala perthye
ujt syprines tu e ngazllye
un mendoja me pend n’ dorė
si ta shkruaj poeti i gjorė
ket pasqyrė porsi kristali
kur ai shkemb valen e ndali
me sterkala perplasė n’ pika
thue platina ktu po u shkrijka
me diamantin e gurė tjerė
nisa nė vaj me u zhgrehė i mjerė
se nuk gjeja tė duhuren fjalė
me e lidhė nė zallė nė uj e valė
detit jon per me ia thurė
perlė e art ndjenjė e bilur
prandaj thirra un naimin
thirra ndihmė lshova kushtrimin
edhe kerkova varg hua
t' gjith shqiptart kah jem nji vlla
tė me ndihmojn pėr perlė te nanes
ta pershkruej nėn dritė tė hanes
ah ket vlerė ingji magjike
thash po e msynė llava armike
thash te mbrojė me nji magji
t' mos e shkelė klan as orgji
t' mos e sheh i lig ndoj sy
se mandej mundet me e thy
then krahinen perlė shqiptaren
ah ksamil edhe himaren
ishujt jonit margariten
ku e merr shndritshėm vala driten
ku te mbanė ne shpinė e n' bark
ah valbardha n’ gjysem hark
thue se shtrat ėsht qehlibari
uj e zallė nė at dhe shqiptari
prandaj m' qanė mua sot kjo pendė
kur himara me bjen nder mendė
me ato male prekė nė qielll
llogara qė flet me diell
ah turizmi nji kryeveper
n’ pika ari po e shkruaj n’ leter
e po e shkruaj me pika ylli
flladin t’ detit breg ,kah pylli
me geshtenja man e bli
shegė e agrum edhe bojli
dardhė e rrush tė shijshme mollė
edhe hijet t’ fletes t’hollė
qė i lshojnė drujt kah bregu i detit
a ato fusha t’ bereqetit
qe deri nė buzė tu e nderpe malin
nganjiher n’ lugina dalin
ndėrprejnė shkembin bardh e shkurre
tu u perpjekė me kullim gurre
qė ato kthjellshėm derdhen n’deti
si valbardhat nė mes veti
kur perplasen kah ujvara
kush gur qmue me dalė ma e para
ashtu shndritė me sharm himara

nga autori xhelal ferizi mergimtarė shum vjeqarė

lirik
30-01-08, 00:08
Shkruan Xhelal Ferizi nga Mitrovica

Himara

autori xhelal ferizi

nė qoftė se nė botė ka ujė si ari
si kaltri margaritari
si biluret me safire
dilni e shihni nė tokė ilire
kah dhermia e kah himara
ujė te detit pėr kah fara
thue e krijoj vet perendia
thue se ne lot ėsht shkri ingjija
ashtu shkrinė artin vizllimi
uj e zallė pėr kah shkelqimi
aty shkrihet bukurija
llogaraja e kah dhermija
shkrinu shkrinu ndjenja t'“mia
vuaj poet e penda jote
lot po derdhė nė epoka e n' mote
kah jan turrė kah toka jote
grek e sllav e tjerė me plane
kush me grup e kush me klane
ata ujė e duan nė yndyrė
per me e shprishė atdheun n’ fytyrė
shqiperinė Nėnėn t’poetit
duan ta vrasin ujt e detit
ata ujė a buzes t’ bregut
kush kah vjen me plane shtegut
per me i qthurė tė bukurat male
q' po m’qanė penda n' shkumbė t’qdo vale
se un andej me art jam shkri
kam ra me valė nė dashuri
edhe besen ua dhash e fjalen
kam me mbrojtė peshkun e njalen
kam me e mbrojtė ekologjinė
kam me i mbrojtė atdheut virgjrinė
kam me e mbrojtė gjithmonė o zot
her me fjalė e her me lot
m' ‘fton kushtrimi e dashurija
kur me dhimbje mė fton etnija
mėmė e dashur shqiperija
se un vuaj shum pėr himaren
i kam shiju un shegė e naren
mbi uj te shndritshem kam ra nė shpinė
ah me not e ndjeshmerinė
kam ndrrue fjalė me qdo zallinė
ju nuk e dini o fise tė mija
si me shkrinte nė shpirtė knaqsija
si kam ndejtė un mbi at ujė
n’ njiqind penda se pėrshkruej
as nuk ka mbi globe e dhe
si himara n' shpirtė me t’nxe
deri poshtė ku bjen ksamili
kam mbjellė vargje karajfili
ju betohem nė kohra e stinė
vet kam kja pėr qdo zallinė
nga ajo droja pėr dherminė
se mos vallė e merr armiku
si kah joni e adriatiku
e na nxitė ndoj sherr me fe
e na e mbytė hjeshinė mbi dhe
fort shtrengue e kam himaren
e kam marrė penden shqiptaren
e kam shtrydhė me fjalė fishtiane
kam marr ngjyrė prej diell e hane
jam ra ne gjuj ne kullim rane
e jam lidhė me shpirt shartimit
me shum ndjenja e germa t’shkrimit
per tu lidhė me bukurinė
me e bashku me dashurinė
mandej ujin e kam nda
n' per currila kthjellt tue pa
mbi shuplakė bilur kah rrshqet
kam shartue lotin me det
lot i gzimit e i rrezikut
per at perlė t’adriatikut
e i kam lshue po sytė kah moti
ne shum lutje n’ qiell kah zoti
i kam nda curril e zallin
edhe qiellit i nxita mallin
shum kaltri m' kan kuptu hallin
ma kuptoj hallin kaltria
tue perkdhelė me vargje t’ mia
un i biri i dardanit
prekur thell nė gjene t’gjanit
se m' frymzoj qdo pikė me ujė
rrshqitja e notit s’ mund ta shkruj
se q’far ndjenje e ujit n’ pika
shihej fundi si optika
mandej shipinen e lash tė lirė
me mbante uji plot dėshirė
me mbante uji i himares
pergjat bregut tė nėnė shqiptares
e knaqsija prekė kah qielli
kah m’ ngacmonte n’rreze dielli
e kah bregu nji erė ftoni
shkrinte aromė kah det i joni
deti jon deti i magjisė
n’ shkumbė magjike m ‘ka harlisė
se’q'm’ ka lmu nė valė tė gjakut
kur me not trupin n’rreth t’ lakut
nė nji lak qė e thente vala
e kam kthye knaqsisht si njala
jam shendrru nė tė dashur lojė
s’ mund ta them me shkrim as gojė
Kur mbi det pushoja nė shpinė
m' pushtoj loti per shqipėrinė
se ma nxiti dashurinė
edhe m' perfshiu nė emocion
ah kaltroshi deti jon
ma perziu ndjenjen e lotit
e ‘ m’ ka nxitė me thirrė drejt zotit
me ju lutė pėr komb pėr mshirė
pėr me mbetė shqiprija e lirė
mos me e nga kush me e trazue
thirra shekujt me e lulzue
mandej dola n' shkėmb e guri
uj kah lmonte si biluri
e zallina si gurė qmue
leht optika tue ngacmue
thu reflekset jan valzue
tinguj t’ leht vala perthye
ujt syprines tu e ngazllye
un mendoja me pend n’ dorė
si ta shkruaj poeti i gjorė
ket pasqyrė porsi kristali
kur ai shkemb valen e ndali
me sterkala perplasė n’ pika
thue platina ktu po u shkrijka
me diamantin e gurė tjerė
nisa nė vaj me u zhgrehė i mjerė
se nuk gjeja tė duhuren fjalė
me e lidhė nė zallė nė uj e valė
detit jon per me ia thurė
perlė e art ndjenjė e bilur
prandaj thirra un naimin
thirra ndihmė lshova kushtrimin
edhe kerkova varg hua
t' gjith shqiptart kah jem nji vlla
tė me ndihmojn pėr perlė te nanes
ta pershkruej nėn dritė tė hanes
ah ket vlerė ingji magjike
thash po e msynė llava armike
thash te mbrojė me nji magji
t' mos e shkelė klan as orgji
t' mos e sheh i lig ndoj sy
se mandej mundet me e thy
then krahinen perlė shqiptaren
ah ksamil edhe himaren
ishujt jonit margariten
ku e merr shndritshėm vala driten
ku te mbanė ne shpinė e n' bark
ah valbardha n’ gjysem hark
thue se shtrat ėsht qehlibari
uj e zallė nė at dhe shqiptari
prandaj m' qanė mua sot kjo pendė
kur himara me bjen nder mendė
me ato male prekė nė qielll
llogara qė flet me diell
ah turizmi nji kryeveper
n’ pika ari po e shkruaj n’ leter
e po e shkruaj me pika ylli
flladin t’ detit breg ,kah pylli
me geshtenja man e bli
shegė e agrum edhe bojli
dardhė e rrush tė shijshme mollė
edhe hijet t’ fletes t’hollė
qė i lshojnė drujt kah bregu i detit
a ato fusha t’ bereqetit
qe deri nė buzė tu e nderpe malin
nganjiher n’ lugina dalin
ndėrprejnė shkembin bardh e shkurre
tu u perpjekė me kullim gurre
qė ato kthjellshėm derdhen n’deti
si valbardhat nė mes veti
kur perplasen kah ujvara
kush gur qmue me dalė ma e para
ashtu shndritė me sharm himara

nga autori xhelal ferizi mergimtarė

lirik
30-01-08, 00:10
#32
lirik
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-05-2007
Mosha: 49
Postime: 767
Mrekullueshėm


E verrteta

xhelal ferizi autori ne mergim


Ruana zot sa veshtirė per tu gjetur
duhet kerkuar me dritė
sa pendat me jan tretur
te verteten pa e ditė

Autori xhelal ferizi

lirik
30-01-08, 00:11
E verrteta

xhelal ferizi autori ne mergim


Ruana zot sa veshtirė per tu gjetur
duhet kerkuar me dritė
sa pendat me jan tretur
te verteten pa e ditė

Autori xhelal ferizi

lirik
30-01-08, 00:22
Herrja e te kqijave

xhelal ferizi mergimtarė

Deshta nji dit me i herrė

AUTORI XHELAL FERIZI

deshta nji dit tė gjitha tė metat e mia me i herrė
ato nuk qenkan shum egjėr as bari
dhe kot dėshirat duke i stėrmunduar e shterrė
u lodha nėpėr kėt kopsht un kėrkimtari

egjren nuk e kam mbjellė un vet
kush e ka mbjell qdo ves
as qielli as toka me det
dikush e ka mbjellė pėr interes

s'paska njeri tė pėrsosur
dhe u ula i lodhur nė stėrmund
me sy kah qielli i pa sosur
qė nuk shihej ajo qė kėrkoja askund

xhelal ferizi autori nga mitrovica

lirik
30-01-08, 00:40
Deshta te ndėrtoj kala

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

me optimizmin tim
u turra per tė ndertuar kala marrveshje nėpėr botė
sa i pa kuptim dola me kėt vetmashtrim
po kjo qenka nji punė e kotė

dhe a e dini pse
sepse un muratorė isha
me nji pe tė drejtė pa lak
dhe kur doja me vendosė gurin nė qdo miqsi e marrveshje me dorė
kėrcenin kombet me tė pa rehatshmin gjak

ore un po ndėrtoj kala thash me ton dashamirsije
pėr tė gjith ju pėr paqe
qė tė jet kala e perjtshme marrveshje e miqsije
ku nuk do tė behen ngatrresa e gjaqe

jo mė than nuk e ke vu mirė kėt themel
nji mė thoshte vendose sipas kutit tim
kur nji tjeter me nji rrėnim mė del
nė gėrmadha ma shėndrroj mundin plot pelim

sipas penit tė fortit pastaj
u ngrit e tha nji tjeter
do ta vendosi si dua un
kala nga mbrendė me lugeter

mandej u ngrit nji tjeter i zi e nji tjeter i verdhė me lėkurė
e plot tjerė si demon me hipokrizi
mė prishnin pe e gurė
tė bardhė tė kuq e tė zi

nuk je ti mjeshter mė than
q' ėsht kjo kala e butė
kėtu nuk vendose as tmerr as hatanė
nė qdo cep e skutė

po pse ore thash un dua mirsinė
tė gjith qė tė rrini tė lirė
kala kjo qė pėrfaqson njerzinė
qe kohen ta keni ditmirė

jo tha nji tjeter shoven pėr kah gjeni
me lkurė tė bardhė por me pamje mongoli
ti nuk do tė vendosėsh kėta gurė bedeni
priti luftnxitsi e foli


dhe u ngrit nji tjeter qė cakun e kishte
me pre me gri e me vra
ma i ziu ndėr shekuj qė virgjri vashash prishte
sa nanat i kishte tha

ndalu ti me tha paqsorė i ballkanit
gojen e kishte krokodil
mos je farė e ilirianit
ndal se te ha o bilbil

pse don ti kala kėtu miqsije
per kombe pėr njerz e fe
tė ndėrtosh pėr breza njerzije
kur dheun duam tė shembim ne

po jo thash se globin
si lamsh me dhe e ujė
e fali zoti e pse ju kobin
ja doni! mosni a nuk e shihni se vuaj


qeshen gajasur do tjerė
lene mė than at aventurė ti ndėrton diten ne ta rrėzojmė naten
a nuk e sheh o i mjerė
se kombet e fe mbi dhe me gjak e lot rropaten

ore un dua thash dua kala dhe besė pėr breza
me leni tė lirė mė lejoni
se mjaft na mbyten kobet varfri e,luftrat e zeza
qė ju priu gjithfar demoni

mė leni tash e kėrkon modernija
e koha e brezat e ri
se kaloj koha e absurdeve kaloj barbaria
ėsht koha per liri

jo mė than do tjerė me fe tė veshur zi si korba
dhe do tjerė mandej klanorė
dhe dolen disa tjerė qe perzienin qorba
e disa tjerė si akuj disa tė ftoft si borė

kishin dalė te gjith nė qiell e mbi dhe
shikonin me mua ket skenė
dikush po gajasej dikush lotin rrke
mos e nis me than se nuk ja vlenė

dhe un me qekan ne dorė e gurin ne latim duke e gdhendė
kur erdhen disa puthadorė
e nisen tė me shisnin mend
sa te mjerė ishin sa tė gjorė

mė than morem vesh nga larg
se ti ndėrton nji kala
me gurė tė renditur varg
por kėtu servili nuk ka

e 'q' mė duhet thash nėpėr gurė servilija
a'jeni ju nė vete
se kala tė qėndrushme teė drejt don qytetnija
e jo si tuajat adete

pse ju kėrkoni servilinė
nėpėr qdo rrudhė tė gurit dhe nė themel
jo jo se guret nuk rrijnė
parimet nuk duan me i shkelė

un me gurė neper mure ne punė
me varg me pe e me pendė
kur u duken te muret disa te etshem per dhunė
e disa tjerė mbas tyre te pa mend

po q' bėn ti kėtu me than,kala don te njerzisė
ore a nuk sheh ti plane
se nuk don askush ndertim te miqsisė
se bota po mbahet me klane

po pikrisht per ket shkak thash o njeri
kala e gurė kam nisė
kjo kala permbanė paqe e dashuri
ndertue nga peni i drejtsisė

qeshen edhe kta dhe ma than mos e nis
se naten do ta rrezojnė gjahtartė
ata i duan brezat si qyqet mbi lis
ata nuk i duan brezat t' barabart


iken edhe kta dhe un po vazhdoja
me pe e guret ne latim
me nji kėngė lirije nga shkrumbueshmja goja
i etur per miqsi e vllazrim

o zot kur paprimtmas erdhen danajt grek
dihatur me vrap e rremujė
pse ti me than mua akoma s ke vdekė
ilir i mallkuar dhe nderton si ne krujė

nderton kala jo per njerzinė
por kala ku nuk mud te hyjm ne
me veset e tona intrigė e tradhtinė
me kuaj druri e me fe

un shtanga e mbeta me gurin ne dorė ngri
jo ju thash kuptoni
kala po dua per mqisi e liri
ku vend nuk ka demoni

leni ato prralla me than me akuzė
ne duam vetem tradhti
qe boten ta bejm shkrumb e hi e shpuzė
me sllav se bashku ne nji trinitri

un shtanga u habita nga ky moskuptim
kur erdhen dhe rus e shkje
e tjer radikal esktrem n' shpartallim
qe e duan planetin me dhe

e duart me dridheshin nga ky presion
se peni s me mbahej dot
kishin dal me sulme vampir e demon
dhe ne guri me piku nji lot

e ne qiell te gjith kishin dalė
hanė e deille yje
po eveshtronin skenen edhe fusha me mal
te bukurat kreshta e pyje

te gjith sikur em thonin vazhdo me kala
se jeta e jon esht n rrezik
se njeriu me fe me klane esht nda
na e prishė natyren o mik

e un per hirė te yjeve per hirė te dheut e zallit
per hirė te gurve e ranes
edhe pse n' trysni e ne pikė te hallit
gurve po ju flisja ne gjuhen e nanes

secilit ne palcė ne rudhė ene qendresė
secilin ne latim
qe te rrijnė ne kala te drejt e me besė
per pe pa u lekundė ne lakim

xhelal ferizI autori nga mitrovica

lirik
30-01-08, 00:45
PSE

SHKRUAN XHELAL FERIZI

pse o zot lshon kaq shum halle
ne qdo rrudhė e nė gurė e nė zalle
mbi ket glob ku n'jetė vlojn fise
kombe e fe po ku kan hise
gjithkush n't'veten ,trashgimi
por ma shum vuen nji etni
qe nder shekuj ne troje t'veta
gjith me lot ju ka la jeta
laj haraqe lajė tė dheta
paguaj taksat taksidarit
zbato urdhrat t' sundimtarit
mbaje ne qafė zgjedhen e'huej
germ as ligj mos guxo t' shkruej
shkelmin ne fyt buken me lot
neper shekuj neper mot
lueja megjat ne gurė e vija
ndrrou pushtuesi e ndrrou zotrija
kshtu gjemoj e mjerė shqipnija
erdhen ne voter shkelsa e ne hoje
me marrė tager e te huaja troje
grek gaxhij e pansllavian
shum romak e otoman
gjithkush ne turr ma i parė me e shkri
gjuhė traditė e trashgimi
me ja marrė hisen e detin
me ja shlye identitetin
me ja shlye edhe histroinė
farė e fis bukurinė
me e shemtue neper gjxmtyrė
mos me i lanė kund besė as ftyrė
mos me i lan kund as qelizė
mos me i lan fllad as puhizė
as nji shenj te qytetnisė
as simbol kund te shtetsisė
mos me i lan shqipe n' bajrak
neper shekuj tue la n' gjak
nanė e moter e vashė e gru
neper shekuj i kan dhunu
ardhacakt me gjak t' barbarit
kund dit t'mirė si lan shqiptarit
e tash pa trup pa cipė kerkojnė
edhe simbolet te ja ndrrojnė
at flamur me dy krenore
ne fushė te kuqe arbėrore
se po e don kshtu pansllavija
nji sinbol t' mos ket etnija
MėMė lashtė e shtrejtė shqipnija
te mos jet njet me me bi dardane
pse e don loja serbiane
ruso sllave e pansllaviane
ndigjo botė ndrysho mendim
germ per germ kto fjalė me shkrim
kahdo shihen vija shkrole
mos na i ndrro ato simbole
dardanisė me ja prish nurin
mos ja prek shqipes flamurin
veq pse dojn kshtu rus e shkja
neper shekuj me na tha
te na ndajn ah vllaun me vlla
ndali vulat me ato teka
ne padrejtesi te mos shkon jeta
pse serbiani te dredh si eren
ti ka prish drejtesie nderen
mos ndegjo te ardhur karpatit
fanatikt eatij dorgjatit
atij rusit neper stepa
qe na djegu fise e djepa
qe s na la kurr neper epoka
pa nxjerr sy e pa pre koka
se ne lakmi e nxiti toka
edhe deti i ballkanit
sojin e rusit e t'car dushanit
qe i ka nxit veq per pushtime
ma te shemtuar nuk gjejn per krime
e tash kta luej dheune gurin
me ja prish shqipes flamurin
mos oj bot mos ndegjo shkja
qe n' simbol na ndan me vlla
ME MIRDITė E MYZEQE
ME MALSI ME TIRANė TE RE
EDHE ME SHKODER E ME VLORė
mos i bjer ti vulė as dorė
ksaj deshire pansllaviane
t' mbysin lotet iliriane
ME NA I PREKė TE LASHTA SIMBOLE
pse duen epshet taravole
jo aman mikesha ime
amerikė gjigantja trime
mos e le sojin t 'sibirit
AT SIMBOL ME I NDRRU ILIRIT
ma le kuq e zi flamurin
me mirditė e me merturin
njejt si e ka edhe tepelena
shqipen te lasht ah me dy krena
deri sa te endet globi e dielli
me value kah toka e qielli
ne liri e lasht krenare
gjithkah jan trojet shqiptare


shkruar nga xhelal ferizi nga Mitrovica e Kosoves
mergimtarė
SHUMVJEQARė NE GJERMANI

lirik
30-01-08, 00:50
DUHET GJETė

XHELAL FERIZI AUTORI MERGIMTARė VARGJE LIRIKE

DUHET GJETė NJI ARMė YLLTARE
EDUKATė E RE SHQIPTARE
DUHET VESHUR ME PLOT VLERė
ME SHPIRTė SHKOLLE E ME NDERė
TE GJITHA SHTRESAT GJITHKOMBTARE
DUHET NGRITė PER KTO BINARE
NE BINARė TA VEMI ETIKEN
DASHURINė JO ARMė E THIKEN
DUHET TE MARRIM ILAQ MėSHIRE
URTėSI MBI TOKė TOKė ILIRE
EDUKATė PREJ GJAK BILURIT
DRITė PER CAK PREJ HANES SE NURIT
EDHE NGA SHPIRTI I YLBERIT
JO TE SHTYHEMI KRIMITT VNERIT
ME NGRE DORė MBI FIS E VLLA
SE LOGJIKA KSHTU SE KA
TA UJISIM TE LASHTė LOGJIKEN
TI SHARTOJM NE DJALė E QIKEN
BURR E GRUA E QDO SHQIPTARė
ME GJAK SHEGE ;VIZIONARė
VIZIONARė TE JEN FISET T’ MIA
NXISNI MENDJET PER KAH DIJA
LIDHNI ZEMRA SHPRESA E URA
KAH BUTSIJA E KAH KULTURA
JO KAH I ZI AGRESIVITETI
SE NA QAJNė ZALLINA E DETI
SE NA QANė SHQIP KANARINA
SE NA QAJNė AH MOTI E STINA
VDESIN SHPRESAT GJITHKOMBTARE
NEPER VRASJE E SHKOLLė BARBARE
Qė IMPORT NE NA E KAN SJELLė
NE TROJE TONA NA E KAN MBJELLė
POR JU NE ZEMER MBJELLNI YLLIN
SI UJVARA QE E NJOMė PYLLIN
ME FRESKI NE RRėNJė NE PIP
EDH E JU MBJELLNI ARTIN SHQIP
ART E DIJE TE DASHUR PUNė
JO LIGSI JO KRIM E DHUNė
GJITH TA MBANI LART VLERSIMIN
DASHURINė PER’ DIJE E SHKRIMIN
AH TA ZBUTNI SHPIRTė E GJENIN
NE MIRSI MBANI REFRENIN
EDHE NE SHKOLLė N’ NORMA E PRINCIPE
JO N’ GJAKDERDHJE RRACA SHQIPE
MOS I VYSHKNI DEGė E PIPE
DEGė Tė PEMVE DEGė E RREZE
ART KULTURė T’MBJELLIM NDER BREZE
EDHE SJELLJEN MATURINė
NE EDUKIM MSHIRė ENERGJINė
E TA MESOJM NE TRASHGIMTARIN
PER ME E DASHTė BASHKATDHETARIN
SE PA VLLA NUK T’ DUHET JETA
TE MBESIN RRUGET CAQE T’ SHKRETA
ZBUTUNI TE GJITH JU NE MES VETI
TE GJITH SHQIPTART PER KAH ADETI
NDRRONI PAK ATO ZAKONE
HIQNI MENDJEN PREJ ZEZONE
MOS E MBANI MENDJEN Tė GRIRė
SI AJO BISHA EGERSISIRė
MENJIHER NGUTSHEM ME U NXE
NJENI TJETRIN NE MISH ME E PRE
DUHET NDALUR ME KULTURė
LIDHNI FIJET PORSI URė
TE GJITH SHQIPTART MBI GLOB E BOTė
SE JU SJELLIN PORSI RROTė
TE HUAJT ME VUAJT QE JU KAN NDA
GJITH ME U PRE PO VLLAU ME VLLA
PER SHKAK TE VOGEL ME ARMė NE DORė
LEHT ME E DERDHė GJAKUN ARBROR
THUE SE ESHT PAK UJė TE ZALLIT
ME I LANė FEMIJT NE PIKė TE HALLIT
PER HIQ GJė ME U NDJE BERTIMA
E ME MBET NE JETė JETIMA
DHIMBJET PRORE E MėRINė
NDJENJ HAKAMRRJE E HASMERINė
GJITH TUE MBAJT NE GJI ME VETI
KSHTU NA RRIJN SOT TOKA E DETI
NE GJENDJE LUFTE E PER PAK PARE
PER NJI FJALė VRASJE BARBARE
VARRE U MBUSH TOKA SHQIPTARE
KUSH N’ FRESKIM PA E MBAJT LOGJIKEN
NEVERISIM GALAKTIKEN
GLOB E DHE E QYTETNI
MOS ETNIKE OJ NANė SHQIPNI
MOS U NGUT SHPEJT ME NGRITė DORė
PER NJI FJALė ME U BA GJAKSORė
POR LE TE MBAHET AI PUSHTEI
NE LOGJIKė TE DREJTOJ SHTETI
SHKOLLA E ARTI E QEVERIJA
EDUKIMI E DITURIJA
EDHE KULTURA E URTSISė
PER ME I PRI AH PERJETSISė
ME PAS GZIME E QETSI
JO SUNDIMI I KRIMIT T’ ZI
IKNI KėTI MENTALITETI
RRINI MIRė SI BEREQETI
SIQ RRIN LEHT N’ LVIZJE KALLIRI
NE PAQE NE DEGė SIQ RRIN ULLIRI
PER DOBI E PER ATDHE
MBANI SHQIPEN ME TRI FE
HIQNE SHPIRTIT AGRESIONIN
SHTYTJET T’ DJALLIT E DEMONIN
NDALNE KEMBZEN T’ PISTOLETES
SHUM MA VLERė CAKTONI JETES
DIJENI MIRė SE S’ GJENI VLLA
FAREFIS ;SI TUAJIN S’ KA
SE I YTI ESHT SI SYTė
JO N’ SHFRENIM AQ LEHT ME’E MBYTė
JEPI MENDJES PAK PUSHTET
NDAL SHQIPTARė SE MBETE SHKRET
NGA KY KRIM DOLE BINARIT
NGA ETIKA E NORMA E T’ PARIT
USHQE SHPIRTIN ME KULTURė
PASTRO GJAKUN ME BILUR
LIDHI PUNET NEPER TROJE
ME VLLA TEND SI BLETA N’ HOJE
JO ME E PA ME EGERSI
TURR ME U THERR E TURR ME U GRI
PA I DHAN TRURIT KURR ME PI
PAK GJAK SHEGE E PAK PAQE
PSE M’ JE TURRė N’NGATRRESA E GJAQE
PO A E DIN MORE GJAKNXEHTė
SE ME VRASJE S ‘GZOHET JETė
ME E PRISH SHPIRTIN NE STRUKTURė
THUE SE ZEMRA ESHT VAJGURė
PER TU NDEZė SHPEJT ME MėRI
ME GJAK TEND ME U PRE ME U GRI
UJIT ZEMREN ME UJVARE
ME QETSI AH AROMTARE
MER PREJ LULEVE PAK SHERBET
LANG HAREJE QE KA N’ FLETė
EDHE TE YJVE DASHURI
SHIH SI DALIN NE QIELL ME SHKRI
PER QDO NATė PER NJERZ MBI DHE
QE KTA JETė ME KOMB E FE
TE BEJN MBI GLOB TE ECIN MIRė
NE PAQE E JETė E NE DESHIRė
MERRI SHMEBUJT EDHE NE YLBER
SI BJEN ETSHEM NE T’EMBLEN VERė
SI PIN LEHT NE GURRA E KROJE
KUND PA E NXJERRė NDOJ SULM PREJ GOJE
PERVEQ PAQES E MIRSISė
RREZE NGJYRAVE TE LARMISė
E TI PSE SHQIPTARė QFAR KE
PSE DON GJAK PSE DON LOT RRKE
PSE E DON JETEN AGRSIVE
PSE TRAUMA U LEN FEMIJVE
PS E PO NGUTESH ME NGREH GISHT
TI NUK JE SHPELLORė ME BISHT
POR JE I LASHTė E KE NIVEL
ME KET QTHURJE PSE PO DEL
NE SY TE KEQ TE QYTETNISė
SHIH SI SOT JE KATANDISė
IKUN KOMBE FISE E FE
NUK TE DON ASKUSH MBI DHE
SE TE QUAJN SHUM AGRESIV
SHUM GJAKDERDHS E SHUM AKTIV
PUNES T’ keqe per me i pri
per me therrė e per me gri
AMAN SHQIPE RUAJ IMAZHIN
MERR PREJ YJVE AT LAVAZHIN
LAJE TRURIN ME SHUM PAQE
SHENDRROU NE LULE MANUSHAQE
VEPRO NE PUNė E NE URTSI
NE KULTURė E MATURI
MATE VEHTEN NJIQND HER
MOS MERR JETė E MOS PRISH VLERė
SHKOLLEN PUNEN E BASHKIMIN
SA MA SHUM N’ PARKTIKė LEXIMIN
AH LEXONI MBJELLNI DIJE
N QDO PJESė T’ TRURIT N’ QDO FIJE
MBANU BASHKė SI YJT E QIELLI
TUE SHENDRITė NEN HISE TE DIELLIT
T’ GJITHS HQIPTART KAH JAN MBI DHE
TI BASHKOJN AH LIGJE E FE
FE E TYRE SHQIPTARIJA
CAK I TYRE DITURIJA
NJERI TJETRIT JEPNI KRAH
SE NA GJUAJN ARMIQT PER GJAH
E MOS MSYNI PER ME VRA
FARė E FISE BABė E VLLA
GRUE E MOTER E FQI E FIS
SE JU KJANė QYQJA MBI LIS
MBETNI NE BURGJE E NE GJAK
NE VETMI TE FIKUR N’ PRAK
NUK FITONI MBESNI SHKRET
VJEN PENDIMI NE LOT SI DET
MANDEJ TMERRIN E RRUGė QORRE
DO TA SHIHNI ME SHUM VORRE
PRISHUR ZEMREN NE HASMERI
PRISHUR GJENIN ME MėRI
PRISHUR GJAKUN N’ KOD BARBAR
PRISH ETIKė PRISHė QDO KANDARė
EKUILIBER TE QYTETNISė
PRISHė QDO KOD I DASHURISė
MBETET SHPIRTI KRIMINEL
SHPRES AS CAK NUK KA KAH DEL
MBYTEN TE GJITHA ATO MOTIVE
MBETESH BURG N’ DIKTAT T’ DJALLZIVE
TRURI VUAN E ZEMRA VYSHKET
OPTIMIZMI PER T’ GJALLė NDRYSHKET
VYSHKET QEHRE E DHE I JONI
GJITH NE KRIM TU I PRI DEMONI
PO A NUK ESHT ARTI E MUZIKA
ME E U ARGTU PO DJEM E QIKA
JETA E RE E GJAKU I BUTė
DRITė KULTURE NE QDO SKUTė
MOS ME LANė VEND PER ERRSIRė
TUE NDRIQUE TRURIN E LIRė
SE NE KET JETė DUHEN ARGTIME
DASHURI E PERQAFIME
E JO GJAK E LOT E KRIME
DUHET VLLAUT DOREN ME I DHANė
TE JU LAKMOJN BILBIL E ZANė
KAH HJESHIA E KAH CICRIMI
PER KAH SHKOLLA E LIGJERIMI
JO NE GJAQE PRIMITIVE
JO NE VEPRA AGRESIVE
JO NE SHTYTJE TE MBRAPSHTA O SHQIPE
POR ME QELė SI SYTH ME PIPE
SIQ E QELė FLETEN QERSHIJA
ASHTU BARDH ME QESH SHQIPNIJA
SIQ SHKUMBZON PO VALA E DETIT
SIQ QESH FTYRA E BEREQETIT
SI QESH HANA NE RRETH ME YJE
SIQ LMON FLLADI DEGė E PYJE

KSHU SHQIPTARė ME MEND TE HOLLA
LE TE ECIN SJELLJA E SHKOLLA
TE GJITH SI ZEMRA E UNITETIT
TI BASHKOJMė BRIGJET E DETIT
EDHE TROJET MALE E FUSHA
KAH FRESKON FLLADI MBI BRUSHA
KAHS RRIN E BUKUR E LASHTė ETNIJA
LIDHNU FORT KAH DASHURIJA
JO ME EGO EVRASJE T’ KQIJA
SE KSHTU VDES SHQIPJA MBI DHE
NUK RINGJALLET MA ME NXE
AS ME SHPRES E AS ME GJAK
PRISHEN DEJET LIDHEN N LAK
TE GJITHA CAQET LIDHEN N LEQE
VDES PERTHURė NE PUNė TE KEQE
NU I QESHė AS QIELLAS DETI
VYSHKET SHPIRT SOLIDARITETI
VDESIN GJENET E PUHIZA
E I NDRYSHOJN ATO QELIZA
NUK KA SHKENCė MANDEJ MBI DHE
QE E RINGJALL NDER KOMBE E FE
PRNDAJ SHQIPÜE MBANI NE MEND
TE GJITHA VARGJET REND ME REND
QE I KAM SHKRUE ME NDJENJA MALLI
SIQ KA SHKRUE ME RIMė KAVALLI
QE LUEN DEJE GURI E ZALLI
ASHTU SHKRUE KAM UN PREJ SHKRIMI
PREJ KTI TE ZYMTIT FER MERGIMI
I HARRUAR NE PRESIONE
PREJ TE HUAJVE NE LOJė DEMONE
VEQ PSE S PATA MIK AS VLLA
KTA TUE ELUEJT LOJEN ME SHKJA
KSHTU UA LUAJN KUR JU SHPERNDA
TE JENI NE SKUTA ME ME MėRI
NE GJAQEE VRASJE E HASMERI
TUE SHTY TJETRIN NE GROPė TE ZEZė
ME GRABITJE GJITH TUE NDEZė
NE PA DREJTSI NE NE JOSHJE KRIMI
NE ANARKI E MODė SHEMTIMI
JO SHQIPTAR KSHTU NUK EC JETA
KUSH TE SOLL N KTO CAQE T ‘SHKRETA
NDROE TAKTIKEN AMAN SOT
QE TA DIJ I MADHI ZOT
QE NE LINDJE TE DIELLIT T’ VERES
SOT E MBRAPA ME I PRI NDERES
E JO KRIMIT E MBRAPSHTIS
ME I NXI QEHREN QYTETNISė
MOS ME U DAHST KUND VLLAU ME VLLA
KSHTU NA DUAN NEGREKE SHKJA
NE GJAQE E LOT NE GJITH ME KJA
MOS O ZOT SHQIPTAR MBI DHE
MBJELLE NE GJAK PAK VLER E FE
LE TE RRITET AJO BIMė
PAK ETIKė E JO BERTIMė
DRAMA E GJAQE SHEKSPIRIANE
PRISH FAMILJET ILIRIANE
KY HY MYKU DERI EN ASHT
KA PRISH MENDJEN NE TRU E RRASHT
VEQ PSE NE SHPIRT S GJENDET QETSIJA
PAK DURIM ME PASė SHQIPNIJA
PAK PUSHTTE N LOGJIKė E DIJA
DOMINIM ME PAS N QDO PORE
KAH DREJTON MENDJA N PER KORE
ME U QETSU RRACA ARBNORE
ME PASė SHPREHJE PLOT KULTURė
DIALOG E ME LIDH URė
URė TE DIELIT RREZEHOLLė
SIQ LIDHI DEGA NE TRUP E MOLLė
PER ME LIDHė GJAKUN ME SHKOLLė
ME URTSI E ME BASHKIM
PSE S VEPRON O KOMBI IM
PO JU A E SHINI TIMEN PENDė
SI JU THRRET JU REND ME REND
TE GJITH SHQIPTARVVE NE GLOB ME FE
GJITH KU RRINI NE GURė E DHE

JU PERSHENDET BASHKATDHETARI NGA MERGIMI
XHELAL FERIZI NGA MITROVICA KRIJUES I VARGJEVE SHQIPTARE /

lirik
30-01-08, 00:54
Ikni Hajdut E Harbut

Shkruan Xhelal Ferizi

Ikni Hajdut E Harbut Ikni Vrastarė
Shitsa Te Dheut E Te Gurit
Ikni Sherbtorė Stershits Mercenarė
Duam Atdhetarė Rreth Flamurit

Prona E Perbashkt Esht E Nuk Shitet
Si U Shit Qeliku E Bulqiza
Telekomi Feronikli Damperi Po Gatitet
Po I Shitet Shqipnisė Era Ajri E Puhiza

Do Ti Shiten Edhe Dhe E Det E Ranė
Do Ti Shiten Vajguri E Ujė
Diell E Yje E Hanė
Qakajve E Rriqnave Te Huaj

Ikni Harbut Mercenarė
Se Prona E Perbashkt E Shqipnisė
Me Bimė Me Dhe E Me Farė
E Te Parve Esht E Trashgimisė

Ju Shpirtin Shisni Babė Nanė E Djep
Ju Shisni Gjak E Fis
Ju Shisni Vrrije Male Pyje E Shkrep
Ju Shisni Traditen Gjuhen Gjubletė Lahutė E Plis

Ikni Harbut Zhdukuni Servil
Ikni Ju S’ Jeni Te Dheut
Ju Jeni Hajdut Qapoj E Kopil
Nuk Keni Damarė Te Atdheut

Ikni Shporruni Nga Toka Shqiptare
Sherbtorė E Puthadorė Te Padronve
Ikni O Farė E Keqe E Mercenarve
Ikni O Sherbtorė Te Demonve

Ikni Nga Shqiperia Etnike E Lashtesisė
Se Ju Lindė Jeni Per Rrogtarė
Ikni O Pjella E Zezė E Djallezisė
Se Jetė Don Kombi Shqiptarė

XHELAL FERIZI AUTORI MERGIMTARė AFRO TRIDHJET VJET
LARGIM NGA TOKA SHQIPTARE E TE PARVE

lirik
30-01-08, 09:43
TRURI IM

autori xhelal ferizi (xhela) nė mėrgim

truri im sa shum mbajete peshė
pse kshtu gjith kto shpirtmaterje gllabrove
sa shum shekjut me miliona larmi te kan veshė
si arrite akoma nuk je krrusur qudi sa shum durove

ti diell hanė yje e hallet i tyre i mbajte
hallet e rruudhave te tokes
ti peshat neper qelizat tua aq dhimbshem e thellsisht i ndajte
ti dhimbshėm ke mbajtė peshen e shqipnisė etni loke

truri im si i mbanė gjith kto halle
kurreshtje per ngjarjet e strukturat e njerzisė
pėr glob pėr atdhe per dhe e gurė e zalle
dhe peshat gjithkah te gjithsisė

habitem me ty tu nuk je aq i madh sa globi
sa pendat po i nxitė si dete
thue se pesha per ty qenka hobi
sa shum po mbanė sekrete

tu edhe hallet i mbanė tė dashursiė
edhe fatkeqsitė i pershkruan
tiu peshat i mbanė te maturisė
e pesha nga vendi nuk te luan

habitem me ty me tėndin toruan
a mos je qelik
habitem nga kureshtja sa shum vuan
sa shum u perballele me armik

dhe ti e mbajte peshen e gjygjsisė
e peshen e madhe te lotit
po tii qenke vet a rti i mrekullisė
ndertuar nga forca e zotit

eh truri im ty kush ta qanė hallin o i harruar
per ty kujt i intreson
ti qe aq shum per te tjeret ke shkruar
po ty kush te kujton

ti mbajte pesha politike
dhe friken nga hordhitė vrastare
ti mbajte sa halle galaktike
e hallet e trojeve shqiptare

po vatani yt ku ėsht i gjori per ty
njiher nuk te mori ne grykė si djalė
as nuk te shikoj me kthye kokė njiher me sy
lotin si gurrė me ta ndalė

ti mbajte peshat e seciles kokerr dhe
e seciles lule u kujdese
ti u brengose per ndarjet me fe
per secilin curril vese

sa pesha te rėnduara per ty kto peshore
kur shkelej karajfili
sa peshė e rdė per ty dhimbjet arbrore
kur shqip qante bilbili

por ty kurr kto dhimbje nuk t kujtuan
as kroni nuk t kujtoj as gurra
ty edhe qyqet te harruan
e djem vasha e gra e burra

ne shqisat e tua ti vet ke mbajtė eren
e kokrrave te dheut me dashuri
te atdheut vjeshten veren pranveren
e dimrin me plot bardhsi

qetinave ju ke qa hall
e zogjve seciles fole
pe r se cilen pllamė te trojeve ke qa hall
dhe ne fund i huaj na dole

i huaj pra i huaj se nuk te kujtojnė
nuk te japin asnji pikė me pi
me sherbet nuk duan fare te ėmbelsojnė
as me tė falė nji pikė dashuri

ty hisen ta moren
ata te mos intresimit
dhe nuk ta dhan kurr doren
te lan rob te mergimit

autori xhelal ferizi

lirik
30-01-08, 11:34
Nėse dashuroni

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Nėse dashuroni mos u dashuroni vetėm nė bukuri
ne konnstrukt dhe ne figurė
mos u dashuroni vetėm nė shkėlqimsi
nė refleksin e lmueshėm nė lėkurė

mos u dashuroni vetėm nė fijet e flokut ardgjend
ne artin e sharmin e bukurisė
dashuronu nė besnikri e nė mendė
qė i ka e dashurra e bashkshortėsisė

mos u dashuroni nė hunden e drejt e tė bukur mahnije
as nė faqet si manushaqe pranvere
dashurohuni nė seclen vulė tė sajė bensikrije
dhe secilen qelizė art e vlerė ndere

mos u dashuroni nė masken bukuri
se bukurija shpesh vret
dashurohuni vetėm nė nderdshmėri
se vetėm ky lloj arti ėsht mbret

ju mbret do tė jeni at'her me kurorė
nėse dashuroheni ne vyrtyte
do ta prekni lumturinė nė qiell me dorė
nes e i shijoni kto fryte

dashuria vetem ne bukuri
nė sharm nė pamje ėsht qorre
nėse ajo mbrenda ėsht plot me varfri
e shpirtrat i ka si vorre

ikni nga bukuria
nėse ajo nuk ka tipare
nėse aty rrin varfria
qė i mungojnė vlera e visare

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

lirik
30-01-08, 18:59
NE MES TUAJ


EMITIM I NAIMIT

SHRKUAN XHELAL FERIZI
krijues vargjesh mergimtarė

ne mes tuaj tash qendroj
shkrihem germave e ne shpresa vloj
ne mes tuaj kur me shihni
penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallė ne jetė
neper vleren e vertetė
kur t ndegjoni s e jam tretur
vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni s e kam vdekė
un dua majen lart me e prekė
un dua brezit me i ligjru
si bilbil ne bli e ftu
un jam qiri qe po shkrihem
ne mes tuaj dua te ndihem
dua dritė me qenė per ju
dua n' shkrije me u fliju
qe ju te shihni pakez shpresė
penda ime te mos vdesė
ne mes tuaj jam i gjallė
jam me shkrirje jam me mallė
jam ne udhen e vertetė
jam vet germa fletė me fletė
ne mes tuaj jam i uruar
jam i etshem e i pervluar
qe tu jap un ndonje pikė
varg te dielit mbledhė ne etikė
qe tu jap un pakez ujė
qe t' kuptoni dheun e huej
qe tu jap un saldim n' pika
mbledhė n' per yje n' galaktika
ne mes tuaj jam me shpirtė
jam si balli i qliellit t' dlirtė
jam nje varg qe bashkoj fe
bashkoj lule gur e dhe
ne mes tuaj jam uaratė
jam memendje dit a natė
veq per ju me cak ne varg
jam me vlim qe u nxejė nga larg
ne mes tuaj jam si vlla
per jo ujra un kam tha
me at pend un kam shterr shkollė
qe ju te jeni n pip si mollė
ne mes tuaj jam jetmirė
jam krijues me varg te lirė
ne mes tuaj jam ngjyr prore
per me u hskri mbi tokė abnore
ne me stuuaj jam vet jeta
jam gjithmon fjal e verrteta
jam ne dije jam ne udhė
ne mes hallesh rrudh per rrudhė
ne mes tuaj jam germė shekull
jam si hanė qe rrethooj vetull
ju qes vetull kah kufiri
mos me u ra shkrumbi as hiri
ne mes tuaj jam nji dritė
qė me gaz un ju kam pritė
jam i gjallė sot me pend n' dorė
jam i bardhė si e bardha borė
ne me s 'tuaj jam kullim
Jam jehonė e jam kushtrim
me varg timin hijelehtė
jam xhelali i vertetė
jam ne jetė e do te mbahem
un prej jush jo ma nuk ndahem
jam idhtarė i qdo progresi
jam si rrezja n buzė mengjesi
jam si buza e liqenit
jam si guri i bedenit
jam si flaka me ju nxe
ne mes tuaj jam varg me rrke
ne mes tuaj kam me qendruar
varg e strofa duke shkruar
do te marr fjalė prej shege e blini
do te marrė valė prej ibri e drini
do te marr erė prej lule thane
do te jem sy per kokė dardane
do te jem ballė ku e don etnija
do t e jem shpirt ku rrnon shqipnija
do te jem art per shtojzovalle
do te jem rrymė per gur e zalle
do tejem shpresė per lot e halle
ne mes tuaj i qendruar
do te jem i perveluar
do te jem nje jetė per jetė
me art t vargut t e verrtetė
do te jem nji dritė e re
ne me s tuaj un behem rrfe
gjuaj armikun rend me rend
her me fakt e he rme pend
ne mes tuaj mergimtari
rri me pend e vargje e ari
ne mes tuaj e nxis stinen
per me e gzue me t krsitalt zallinen
ne mes tuaj jam bilbili
jam vet fjalė prej karajfili
qe del flete e shtrihet qeshė
un me vargje kem me u veshė
ne me tuaj do te mbihem
ne mes tuaj do te shkrihem
do te jem liri e fjales
do te jem curril i vales
do t e jem qiri e dyllė
do te shkrihem do te jem yllė
qe ju udhen ta keni n' dritė
jam n' mes jushė e ju kam pritė
bashK me penden mendjehollė
do te kndohem shkollė me shkollė
sa te jen shekujt e lirisė
do te jem qiri i perjetsisė
per pak drit e per me shkri
art e varg e bukuri
ne mes tuaj per mbetė
si nji qiri i vertetė
kahdo udhet per ti shkruar
germa ime shkollė e shtruar.
ne mes tuaj jam per jetė
kur t ndegjoni s e jam tretė
mos pandehni s e kam humbė
un per ju do behem shkumbė
nji shkumbardhė me la qdo mni
me i mbajt paqet bardh me pi
kur t' ndegjoni s e jam tretė
jam n' mes tuja dikund ne jetė
jam ba flet1 e jam ba bli
duhė o ja ba fli
pe t u shndrrue per ju si shteg
t jush shartoj gjakun me shegė
kur t ndegjoni s e po vuaj
jam i gjallė ne dheun e huaj
pyetni fllanxa e dallėndyshe
pyte kohen qe u be ndryshe
pytnen lotin e saksisė
pytne pendne q e pi sisė
neper vargje t' nostalgjisė
por dikud un ja ne jetė
me pedn n dorė duke mbushė fletė
jam n' mes tuaj ja m e ju
jam si diell qe s' ka prendu
Kur t' ndegjoni s e' kam kja
un per ju jam duke u tha
qe te shihni ditė te mirė
qe te jeni pipa t' lirė
qe te jeni gjith ne jetė
vet lririja e vertetė
Kur te shihni s e jam larg
do te mbajmė shpirtin me varg
kur t' ndėgjoni s e jam tretė
qels jam ba per ju ne jetė
qe ne pranga turrem n' vrap
me ju qelė shekujt me hap
kur t' ndegjoni se jam vyshkur
un per ju ndoshta jam ndryshkur
jam nji shkrumb e jam ne jetė
jam xhelali i verrtetė
jam si palca e mergimit
shkrihem n' varg prej permallimit
behem qiri per atdhe
jam ne mes tuaj si dritė e fe
jam nji varg qe lidh etni
jam n' miliona pika shkri
kahdo ylltarė qė pikė saldimit
jam per paqe kunder krimit
jam n' mes tuej tue pikė me vlim
per me e mbajtė shqipninė n' bashkim
autoi xhelal ferizi

lirik
30-01-08, 19:05
Kėmbet e mia

xhelal ferizi

sa shum keni shkelė e nuk e keni ditė
mbi mote keni ecė
mbi lulet mbi barin qe shiu e ka rritė
sa her nė balt keni ngecė

mbi shpresa keni ecė pėrmbi vet mashtrime
edhe pėrmbi suksese
keni ecė mbi kohra pėrmbi ngjarje e vlime
detyrushėm tė lidhura pėr hapi e bese

sa shum keni shkelė pėrmbi dhe e shtete
pėrmbi token e huaj
sa shum keni vrapuar pėrmbas caku e jete
keni shkelė mbi akull mbi borė e mbi ujė

o kėmbet e mia sa shum keni qėndruar
sa her jeni ngri pėr tė gjallė
sa her ju kam namur sa her ju kam uruar
sa her shputat tuaja jan djegė permbi zallė


o kėmbet e mia sa keni kaluar
sa lotin e keni shkelė
sa her jeni ndalur e keni ik trishtuar
sa her mė keni ngritė ndoj frut pėr ta vjelė

o kėmbete mia kahdo nėpėr udhė
sa shum keni ecė mbi udhkryqe
kahdo sa hidhrimė e dashuri ju kan hudhė
sa her jeni ndalė si qyqe

o kėmbėt e mia sa her nė vrapime
keni dalė te parat me vrap
keni ecur vuajtjeve e nėpėr mjerime
instikti nuk ju bėnte zap

dyshimit keni ecė lindjes perėndimit
kahjeve pa cak e me vrull
sa her jeni ndalė pėr shkak tė dyshimit
nga mundi e djersa qull

sa her jeni joshur sa her jeni shty
nė mashtrime me gjysėm hap
sa her me dyshime mbrapa jeni kthy
dhe nė cak jeni nisur prap

autori xhelal ferizi

lirik
30-01-08, 19:13
#21
lirik
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-05-2007
Mosha: 49
Postime: 767
Deshta nji dit vetem me pak fjalė

Shkruan xhelal ferizi

deshta nji dit vetem me pak fjalė
ta them cakun e tė gjitha globeve
deshta nė cak tė tė gjitha dijeve me dalė
tė bėhem mbret i gjithsisė e lobeve
dhe e pashė s e as fjalė nuk ka as dije valė
edhe sikur miliona dije e gjuhė imagjinare
tėshkrijm shkencorishtė si dijetarė
te gjitha dituritė filozofitė e shkencat dijetare
vetem fneomen kokrra dhe e nigmėtarė
vetem nji mikro kokerr planeti 'lot a gur a zallė
fjalėt e tė gjitha gjuhve dijetare
mundet me i shterr e me i tha vallė
se filli nuk i gjendet asnjher formimit
tė dheut paranismėtarė


xhelal ferizi autori nė mergim