PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

lirik
30-01-08, 19:19
MORALI

SHKRUAN XHELAL FERIZI
KRIJUES NE MERGIM

kush te qthuri,ty,?

ti,
qė thurė ishe me rreze e fije nderi
kush tė la pa sy
ti qė me, driten e diellit zbrite pėrnjiheri
normat ti shperndanė si gardhiqe tė thata
fijet ti nxorren me krrabė,kohrat bizare
sa thell,kan hy,lakuriqet, e nata
me gjveshė qdo gja nė qelizė shqiptare
nga mbrenda ,perdja,e cipa,po shkyhet
porta e hekurt u ndryshk nga ky myk
qėndresa ngadal e heshtur po thyhet
lakuriq rreth mullarit po sillesh mbi byk
derisa nji dit gjveshur ,do tė perthuresh para hanes
kur shekujt ,do tė pshtyjnė,
kur tė mallkon dheu e kokrrat e ranes
kur varret s do,te lėnė mbrend ,
kur planetet do te shtyjnė
gjithkush duke ik nga prekja jote
e ti lakuriq ,ne ndoj ferr nė pasqyrė
do te shohėsh veten,i skuqur n, pėr mote
neėpėr zhgėnjim zbathur,duke qa' n, mynxyrė
kush tė gjveshi tė fisnikrueshmen pelhurė shkelqimtare
mask e ardhur fundit tė zhgjyrit mjeran
me shit gjithqka pėr pak hile e pare
mbulesen ,pėr ndjellje tė palara peng me e lanė
tash para kti teatri ,jargėsh skllavrije
nė duar tė kujt mbete,kush tė adhuron
nji ditė kur tė bijnė ,normat tė gjitha fije fije
kush do tė mbes nė kėmbė mbi at fron

lakuriqsija nė pushtet ! ,se q ,do te turprohen ,planetet
kush do tė hap sytė prej turpit me pa
kan me mbulu driten yjet,e fytyren, detet
nė mbulim ,diell e hanė,prej turpit,
ndesh druej kan me ra


Xhelal Ferizi autori i shqipnisė etnike nė mergim

lirik
30-01-08, 19:22
shkruan xhelal ferizi

Pasqyra
autori shqiptarė nga kosova shqiptare xhelal ferizi

E dėrgova njiher pasqyren ,nėpėr botė
Pėr tė' pa te kqijat mbi dhe
Kur pasqyra kishte pa te gjitha
U kthye e skuqur nė copa e thermija
Ajo nuk kishte duruar dhimbjet turpet
Nuk kishte duruar
Kishte pelcitė nga skuqja
Nga padrejtsitė krimet mėkatet hilet
Kishte ra plast
Ishte grimcu nė mija copa
E stėrskuqun

SHKRUAN XHELAL FERIZI
VARGJE MERGIMTARI

lirik
30-01-08, 19:25
Nuk guxova

shkruan xhelal ferizi

nuk guxova ma tė jem i menqur pėrtej vije
mbeta nė kufizim
dhe nuk pata guxim tė eci me dije
se mė doli nji fenomen rrethim

dhe mė tha ,ndale dijen
se ti nuk paske kufi
se ta shtroj me akull hijen
dhe mendjen nuk ta lėshoj me mbi

u ndala nuk bėj ma ma shum hap
se nuk e di si quhet ky kėrcnim
diqka don tė mė bėj zap
nuk mė len ma tepėr ecje nė menqurim

xhelal ferizi autori

lirik
30-01-08, 22:53
Nėse nuk lindė

shkruan xhelal ferizi

nėse nuk lindė ajo qė duhet
qė nuk po mund tė lindė as nuk shkruhet
qė sa shekuj don tė lindė e po druhet
se nuk don tė lindė mbi kėt kob
e' nėse nuk lindė
vaj halli pėr ju o shekuj
o kombe o fe e glob

shkruar nga mergimtari xhelal ferizi

lirik
31-01-08, 00:53
--------------------------------------------------------------------------------
MORA NE VARGJE ART PREJ HANE

xhelal ferizi autori shqiptarė nga kosova

germa drite ne gjuhė nane
mora vesen pėrmbi bari
edhe shkėlqimin qė e ka ari
edhe pingulet rrezeana
me t' pershkrue ty moj diana
qė at gaz ma ke si ylli
qehren fletė qe e mbanė kėrcyelli
ėmbelsinė si shpirtė ylberi
gazin tė qelė si ngjyrė sheqeri
gjith tue mbajtė doren nėn faqe
siq mbanė fleten manushaqe
e at shikimin art natyre
diamant at shprehje ftyre
si shtresėholla qė e mbanė biluren
punim drite e paske lkuren
edhe fijet tė atij flokut
si pejzėhollat t' borzilokut
mė fal se arti po me nxitė
ti pėrshkruaj ty bukuritė
me sy tė mirė qė tė sheh hana
ti je sharm qė rrin nder zana
e un kangen ta vargisi
me cicrrimė t' zogut n' majė lisi
Me shpirtqiellė tė gjerė t'poetit
ty qe m' je si lulja e detit
un ku tė shoh dikund hjeshi
e lshoj penden sikur shi
gurr as art s' mundem me i lanė
as hjeshi ndoj vlerė pa i dhanė
prandaj ti mos m' gjuej me fjalė
pse me pendė un ktu kam dalė
se jam mallė un fund e kokė
per me shkrue pėr miq e shokė
penden time nė yje e vesha
me shkrue bardh un pėr mikesha
motra tė mija sokolesha
ju qė jeni bija hane
shqipe nė flatra n' tokė dardane
Ju pershndet kjo penda ime
me fjalė dielli e rrezeshkrime
mos ma shihni ju per t' madhe
Se qdo lulė qė shoh n' livadhe
Ne art shndritje e mbajė mbshtjellė
n' kopsht ma gjije n' t' bardhen vellė
nė vello tė lules bardhaflete
marr tė bukura vargje jete
edhe e lmoj hjshinė tue shkrue
nuk la qikė un posht me shkue
djalė as burrė as qun as grue
kur e ka hJeshinė prej zoti
ja lshoj penden si shi loti
me ja shkri stilin n' punime
bukurisė me i thurė lavdrime
pse me shkue hjeshija kot
kur e fali i madhi zot

xhelal ferizi autori nga mitrovica

lirik
31-01-08, 01:58
Ushtrisė qlirimtare

Xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

po kėrkoj n' zemer tė hanes
nė sytė e diellit rrezatarė
nė gjak trimnije tė dardanes
po kėrkoj nėpėr ujvarė

kahdo rreze me lidhė fjalė
vargje tė zjarrta atdhetare
yj e hanė un dua me i ndalė
pėr ushtrinė tonė qlirimtare

dua tė dal kah ajo duhija
kah drangojt e kreshnikisė
ku rrinė zanat kah trimija
ku buron gjaku i lirisė

i nisa vargjet kah jehona
me jehue porsi ushtima
me tregue se ushtri e jona
djemt i pat porsi vetima

edhe u lidha ne varg me rrfe
qė tue djegė shkon kahdo zharė
me e que zanin nė kombe e fe
per ushtrinė me djem shqiptarė

tri jehonė si pushkė batare
i kam nisė malit e sukes
per lavdi tė ushtris shqiptare
qė jan tė bijt e oso kukes

edhe i nxora fjalė barotit
edhe topit e qelikut
per kta djem tė kastriotit
qe pa u trembė i ranė armikut

mora varg ne lavdi te gurit
e te shqiponja e fluturimit
n' krenari e hstizė t' flamurit
pėr ushtrinė rrfeja e kushrtimit

ah vringllima e taganit
m thuej si ti ku ka si ti luftare
veq kur msyjn me gjoks t' luanit
djemt e ushtrisė tonė qlirimtare

porsi e rrept shkreptare rrfeja
qe bjen tu i marrė sytė iell e dheut
ashtu bien nėpėr beteja
flijojnė jetė t' bijt e atdheut

deri sa shekujt e kohė numrue
hiq pa u ndalė ti mbanė planeti
sa te jet hana tue ndrique
edhe vala permbi deti

deri sa t' ket hjeshinė ylberi
ehe qielli at kaltri
ty n' sharki tu kėndoft nderi
PER BETEJAT ME TRIMRI

edhe tingujt sa tė jen n' tel
tė sharkisė e qiftelisė
ag e dritė mbi dhe s a tė del
tu kėndoft lavdi i pėrjetsisė

e ty fama ta mbrrift qiellin
edhe pushka krismatare
ti i gzofsh prore hanė e diellin
moj ushtria qlirimtare
autori xhelal ferizi shqiptari nga kosova

lirik
31-01-08, 02:05
--------------------------------------------------------------------------------

Ushtrisė qlirimtare

Xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

po kėrkoj n' zemer tė hanes
nė sytė e diellit rrezatarė
nė gjak trimnije tė dardanes
po kėrkoj nėpėr ujvarė

kahdo rreze me lidhė fjalė
vargje tė zjarrta atdhetare
yj e hanė un dua me i ndalė
pėr ushtrinė tonė qlirimtare

dua tė dal kah ajo duhija
kah drangojt e kreshnikisė
ku rrinė zanat kah trimnija
ku buron gjaku i lirisė

i nisa vargjet kah jehona
me jehue porsi ushtima
me tregue se ushtri e jona
djemt i pat porsi vetima

edhe u lidha ne varg me rrfe
qė tue djegė shkon kahdo zharė
me e que zanin nė kombe e fe
per ushtrinė me djem shqiptarė

tri jehonė si pushkė batare
i kam nisė malit e sukes
per lavdi tė ushtris shqiptare
qė jan tė bijt e oso kukes

edhe i nxora fjalė barotit
edhe topit e qelikut
per kta djem tė kastriotit
qe pa u trembė i ranė armikut

mora varg n' lavdi te gurit
e te shqiponja e fluturimit
n' krenari e shtizė t' flamurit
pėr ushtrinė rrfeja e kushtrimit

ah vringllima e taganit
m 'thuaj si ti ku ka luftare
veq kur msyjnė me gjoks t' luanit
djemt e ushtrisė tonė qlirimtare

porsi e rrept shkreptare rrfeja
qe bjen tu i marrė sytė qiell e dheut
ashtu shkojnė nėpėr beteja
flijojnė jetė t' bijt e atdheut

deri sa shekujt e kohė numrue
hiq pa u ndalė ti mbanė planeti
sa te jet hana tue ndrique
edhe vala permbi deti

deri sa t' ket hjeshinė ylberi
ehe qielli at kaltri
ty n' sharki tu kėndoft nderi
PER BETEJAT ME TRIMRI

edhe tingujt sa tė jen n' tel
tė sharkisė e qiftelisė
ag e dritė mbi dhe s a tė del
tu kėndoft lavdi i pėrjetsisė

e ty fama ta mbrrift qiellin
edhe pushka krismatare
ti i gzofsh prore hanė e diellin
moj ushtria qlirimtare
autori xhelal ferizi shqiptari nga kosova

permirsim

lirik
31-01-08, 10:10
Qe nuk mund te thuhet

Xhelal Ferizi autori

KUSHTUAR NJERIUT

ajo qė nuk mund tė thuhet mė ėsht bė psherėtimė
nuk thuhet sa e pa thanun ėsht sa vret
nėse thuhet tė gjith yjet mund ti ngrinė
kur deshta ta them se ajo e vrau dashurinė
habķja vetem nga dashja akoma pa u thanė
nisi vet me vete po flet


pse nuk thuhet
se gjuha nuk mund ta percjelllė se e mbytė
ate vetem shpirti i stėrvuajtur ate e mbanė
ajo e pa thanun qė se shohin sytė
armėt shpirtrore dot nuk e vranė

strukė thell nė pėrjetsi tė vetėdijes
apo nėn vetėdije fshehur vepron
sa do qė i kam thirrė qėllimit e hijes
as pesha e loti nga zaptimi se largon

zaptim a thue pėr jetė qerdhe gjeti
si hyri aty u pėrvodh
dhe loti im me pasthirrmė i shkreti
sa her tė pathanures iu drodh

nuk gjet as loti fjalen as dijen
as shteg me formulė
nėpėr shekuj ndoshta s' kan me ia pa hijen
prirjet e jetes me vulė

ja kjo ėsht ajo qė nuk do ta kuptoni
pervjedhur ėsht marrėzisht
nuk thuhet mos pyetni se kur se mendoni
se kush nė ket plojė ka gisht

e pa thanun quhet e mjerė ėsht qyqare
as gjallė qė rrin as vdekė
e mjerė ėsht qė shpirti e quan gjynahqare
u mboll e ka nis me u pjekė

nuk thuhet pra ju nuk e besoni
nuk mund tė thuhet se qka e pret
ndoshta ju kur tė vdisni nga dikush e ndėgjoni
se ajo nuk vdes ka dy jetė

as pushkė nuk kam ta vras as fuqi
se them dot se ėsht e pa thanė
nuk ėsht as art as nuk quhet dashuri
nuk thuhet me gjuhen nanė

nuk ka fjalorė qė mė ndihmon
si ta them kur ėsht vrastare peshė
kur nisem kah jeta ajo mė gozhdon
s' me len me jetė me u veshė

XHELAL FERIZI

lirik
31-01-08, 10:32
Po jetojmė nė kohėn e maskave

autori xhelal ferizi

vdiqen fytyrat e vėrteta
bashk me to edhe gazi i pa djallzuar
maskė u bė jeta
dhe shpirtė i pėrvėluar

diten tė qeshin e naten tė vrasin
mandej tė thonė vlla e mik
disa fytyra aq maskė mjeshtrisht tė godasin
si arti mashtrues hipnotik

buzėt jan bėrė aq elastike
buzqeshjen e ushtrojnė
dinakrisht vallzojnė valle dinamike
qelizat tė gjitha ti mashtorjnė

shkollė djalli maskė u bė jeta
besė ma nuk ka as nė yje
betimet nuk jan ma tė verteta
sot kurthat po,lidhin nyje

iku edhe zemra nga vendi ėsht shkulė
maska nė vend rrin tė sajė
gėnjeshtra sot ėsht diell jete me vulė
qė shpresen e kthen nė vaj


autori xhelal ferizi shqiptarė nga kosova

lirik
31-01-08, 10:47
UN JAM AI Qė JU NUK E BESONI

autori xhelal ferizi shqiptari nga kosova

un jam ai qė ju as nuk e besoni
xhelal ferizi mė quajnė
nėse ju mė pėrbuzni e mė mohoni
yjet te gjith do tė vuajn


perse shtrohet kjo pyetje imagjinare
se un gjuhen e tyre i njoh i ndjejė
a e shihni kėt penden time shqiptare
me gjakun gjuhen e sajė un yjet i nxejė

ju do tė thoni ku i njeh ky poet gjuhėt qiellore
por kurrė mos harroni nė jetė
se un nga penda ime me memore
i mėsova edhe artet nė fletė

un edi edhe gjuhen e fletvene nė druj
edhe gjuhen e zemrave ne secilen rreze
un e di pse moti mbanė huj
se luftrat ja shperthejn mėrinė nėpėr breze

ju do tė thoni ku i mėsoj kto gjuhė ky mergimtarė
i mohuari pa atdhe
un kam hy thell nė secilin kurs rrezetarė
me artin e shpirtit mėsime me ble

prandaj un fletve e bimve ua njoh rrudhėt
e hallet secilit mot
un gjuhėhė i mėsova me shpirtin tim kah udhėt
e materjeve me inde duke hy me ndnenjė lot

prandaj un e di kur yjet pėshpėrisin
edhe brushat si shprehen tė barit
ed i ne qfar gjuhe flasin kur shėndrisin
mbi dheun etnik tė shqiptarit

autori xhelal ferizi shqiptari kosovarė nė mergim

lirik
31-01-08, 11:01
Violina e lotit

Xhelal ferizi autori ne mergim

violina po qante nė nji largsi nate
tė gjitha lotėt e sajė tinguj nga larg
po binin mbi ndjenjen time krahthate
dėnesjet mi nxitnin nė varg

ata tinguj secilin varg ma bėnin lakesė
mu nė qendėr tė shoirti nė plagė
ku seila lotueshem tngllonte si lot vesė
qė rrėshqiste shpirtit lotueshėm mallė tue lagė

violina thyente mite
zberthente shekuj ne laboratorin tim shpirtorė
ajo me sjellte milona kutime kolorite
mallėngjim nga e shkuara qe mė dukej e largėt mit shekullorė

pashė zotin violinė ku i merr tingujt magjik
ne cilin shpirtė tė fenomenit
qė mua me bėre aq shpirtė prekės lirik
ne secilin tė folur mallengjim tė gjenit

ti mi sjell indet lotėt ne secilin ind shekull kujtesė
instiktet mi qon neper mahnitė e kaluara
kur ather ne materje ne secilin damrė kishte besė
kur zemrat na i mbanin yjet e ndriquara

sot un jam ne kujtime
per kohen o tinguj dikurė
ju qė secilen kujtesė time
ma nxirrni nga heshtja e lotit gurė

kushtuar kujtimit te nji kohe te kaluar
autori xhelal ferizi

lirik
31-01-08, 17:17
Qe sa kohė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Qe sa kohė e dit qė kan kalue
mallėngjimet se q' po mbushin fleta
qe sa kohė un jam tue kerkue
nji vashė emri i sajė qė quhej jeta

ajo ishte vet simbol i lotit
ajo nė vargje kishte vargisė dhimbjet
ajo dridhte at qielllin e zotit
se dashurisė falė ia kishte bindjet

ajo qante i ankohej edhe gurit
ajo e mbante gjith doren nėn faqe
ajo e kishte at ballin e nurit
si ajo fleta porsi manushaqe

ajo me gjasė thonė ishte zhgenjye
vargu i saj lidndte dhimbje tė medha
nji i pa shpirtė thonė e kishte thye
mu nė dysh zemren ja kishte nda


prandaj sot un me kto vargje te lehta
tue kekrue jam neper forume
se me gjasė ma ajo e bukura jeta
mshefė dikund po rrin nėn agrume


ajo rrin nė' kujtesė kohore
nuk len yllė kund pa permallue
sa shum shkrua ka vargje dore
thonė s e qiellin e ka shkrue


thonė se zemra e sajė zhuritur
mbshtetur vargut t e poezisė
re mbi dhe t' bardha ka zbritur
veq pėr hirė tė dashurisė

ajo thirri kah zeniti
mu ne maja te perendimit
kah nji pllumb m e krah e priti
larg dikund qė mbet mėrgimit

vargjet tė sajė si brusha e grurit
porsi ngjyra argjentare
e kan nda palcen e gurit
tue ligjrue me gjuhė shqiptare

o mos qajė ylber pashė zotin
pse ajo vargut i dha dėnesje
me kujtime tue que motin
gjith tue kja pa pikė e presje

aman zot i qiellit t' bardhė
ti qė fatet i din me vija
a thua dita i ka ardhė
me ju kthye kund dashuria

PORSE DIJE OJ KOHė MIZORE
ti qė sjellė erna e fate
dashuria engjellore
la shum kend si qyqe nate

dashuria ėsht nji bela
shum e zemrat rrokullisi
ajo shembė ka shum kala
la shum qyqe n' maje lisi

autori xhelal ferizi

lirik
31-01-08, 17:34
Nė gjirin e nji kohe

AUTORI XHELAL FERIZI

Nė gjirin e nji kohe isha i dehur nė dashuri
era mė mbante si nji fletė
palca e yjve nė damrė mė ėsht shkri
dhe diellorisht flisja me jetė

athere ishte vet mrekullija
ingji ishte gjiri i asj kohe bilure
dy zemra i ldihte ura e quajtur dashurija
dielli ishte ndertues i ksaj ure

secilin yllė falenderoja
dhe secilin fllad tė mrekullisė
nė diellatarė qilima tė dashurisė fluturoja
un vet me artin e mahnisė

dhe yjet dilnin kur un ne preher tė dashuurisė
e mbaja te bukuren e dheut
majat i kam pa me shprehje te entzuiazmerisė
kah shkrinin urata ne token e atdhut

se ne atdhe ather u ktheva
dhe aty e gjeta aorten e zemres time
nga ylberat fytzat i bleva
nektarin me e pi me shum afshe e vlime


fijet e flokut kur ja luante era
si rrezet kur i luan ingjija
o zot ne at art donte me u shkri vera
dhe pergdheljet e ndjenjat e mia

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
31-01-08, 18:01
Qani male shqiptare

XHELAL FERIZI AUTORI Nė MėRGIM

Qani ju male e shkrepa qani
ju grigje e brinja e shkurra
vajtoni dhe gurin me dėnsje ta ndani
e ju e lumej e gurra

qani o mote e stinė prej mundimi
shqiptarja me shkje po martohet
qani se jetes po i humbė kuptimi
etnija ka nisė po shėmtohet

qani se besė nuk ka ma mbi dhe
tradhtija po hedhė valle
qani ju komb o qani tri fe
qani o gurė e zalle

qani o varre tė parve
qani o ju lugje e hije
qani pėr dukuri tė shqiptave
se ora pėr dhe po ju bie

qani edhe ju o qetina
qani o ju bilbila
se moti e koha e stina
po qajnė e lotojn porsi currila

shqiptarja po shprishet oj hanė
hjeshija tash po i shėmtohet
dikurė qė na ishte si zanė
me korba sot po shartohet

autori xhelal ferizi shqiptari nga kosovaautori xhelal ferizi

lirik
31-01-08, 18:28
E thekshmja bėrtimė

shkruan poeti xhelal ferizi nga Mitrovica

e thekshmja ,bertimė ,
ka rrqethė nė,damarė qdo ,gurė e bimė
ka shpue pėrtej,qdo kohė e stinė
ka prekė,nė sytė e nė mendje tė diellit
ne dhimbje ,te kafkės,nė,kapak,tė qiellit
kur bėrtima ,e thirrja,pėr tė shpėtue nderin
ka prekė,ah,thekshėm,detit tu i lue vnerin
ka rrėnua fijet qė lidhin,ylberin,
ka vra zogun ,n,gushė,tu kėndu kėngė pėr nanen
ka tha n, dritė,shkėqlimin,qė po e mbante hanen
ka pre n,pėr,damarė,shekujt,e,ngazllimit
ka tha,mu,n'kullim ujrat e burimit
ka prekė dhimbjen n' palcė,yllit shkelqimtarė
kan dalė lot qerpikut,qiellit me i mbetė varė,
kan kalue caqe,kan lanė gjurmė ,n'ndergjegje
kan shkue,pėrtej caqesh,pėrtej,qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nėn dhunė e nėn shkja
qė femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete
ia ,ka, nda shpresat qe i ka lidhė pėr jete
i , ka, tha shikimet,pėr,te,ardhmen,vlerė
pėr ėndrrat,t,dashuris,t,mbjellura me erė
e,ka,nda,prej,ere,.e ka nda arome
ah e thekshmja,britma,tue therrė kromozome
tue therrė n,pėr ,qeliza,qdo,gjen tė lirisė
birtma shum e thekshme ,tė vashes,t'dardanisė,
britma shume thekshme kan prekė ,thell nė yllė
i ka thye skeletet e drujve n 'qdo pyllė
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjelltsinat,qė i kan burue detet
britma e qik 's shqiptare,qė ka mbetė nėn shkja
hanen,e ,ka vyshkė e diellin e ka tha
se , ka shhpue damarve ,n' dhimbje n ,qdo curril
se, e ka,prekė,me,dėnesje,boten n' karajfil
bota e karajfilit,qe lidhet n' shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prekė ,n,pore,feje
nėpėr pore feje nėpėr pore dini
nėpėr,pore ,kombi turku e latini
britma e, qik's, shqiptare ka thye amerikė
ka ,shpue pelhurė drite yjet i ka fikė
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsisė
per me prek shum stina,e zemra t' njerzisė
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prekė,n,ėpėr gjuhė ka prekė n 'pėr qdo fe
ka me prekė me shekuj ,ka,me thirrė.n' qdo vesh
deri sa tė del gjyqi i zotit nė shesh
deri sa tė, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsitė,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pasė shqipnija as n' ,gurė e as n' dhe
hajmali tė djajve,token qe i kan pre
mos me pasė kosova britma tė ,thekshme n' gjak
mos me u dhunue vasha nė' ,shkje e, karadak
__________________
PERMIRSIM nga autori xhelal ferizi

lirik
02-02-08, 10:13
--------------------------------------------------------------------------------

Deri Sa N' Qiell Hapur Rrin Gjithsija'

Autori Xhelal Ferizi

Deri SA Yjet Tė Enden E Hana
Mua Vyrtyt Do T' M 'rrin Miqsija
Se N' Gjak Traditė Ma La Dardana

Edhe Gjuha Do T 'm' Rrin Shqiptare
Por Si Kanga E Bilbilit
E Dashuria Ajo Kombtare
Si E Ka Gjaku I Karajfilit

Edhe Mallkimi Per Tradhtarin
Nė Qdo Qelizė M' Rrin E Rruzė Tė Gjakut
Do Ta Dua Gjith Atdhetarin
Qe Rrin Nė Ballė Trim I Bajrakut

E Perqarsin Do Ta Mallkoj
Sa Tė Jen Motet Qė Mbajnė Kujtesa
Me Gjuhė Shqipe Do T' Ligjroj
Nė Varg Tue Thirrė Kah Fjala E Besa

Do T'nderoj Gjithmon Puntorin
Progresistin E Dijetarin
Do T' Mallkoj Gjith Puthadorin
Qe Tue Puthė Rrin Gospodarin

Do Ti Jap Gjith Varg Lavdije
Atij Biri Me Rrethatore
Qe Rrin Gati Me Gjak Trimnije
Per Me I Mbrojt Tokat Arbnore

Do T' Mallkoj Gjith Llafazanat
Edhe Pėr Jetė Sabotatorin
Edhe Mashtrues E Sharlatanat
Qė Atdheut Ia Shpojnė Krahnorin

Autori Xhelal Ferizi

lirik
02-02-08, 10:22
O toka ime

xhelal ferizi

o toka ime pse s’ me flet
ti qe me dhe etni gjak gjuhė e shpirtė
o toka im o liqe lum e det
un jam jam loti i perjetsisė
jam dhimbja e tretur e zbraztive shkret
jam guri i luajtur nga vendi i shqiperisė
jam guri qe hilet hallet me kan rrokullisė
un jam sizif udhėkryq me rrudha
un jam vrapi i pa krah
un jam qyqe kahdo me qet udha
jam topi i ne duarrt e padrejtsisė
un jam gjamė e damarit
un jam dyshimi ne pah
un jam gjaku i shqiptarit
shpernda ne denimet e perjetsisė
un jam vet o toka ime
un jam shpirti qe prodhoj halle
un jam vala mbi pervlime
qe digjem mbi gurė e zalle
un jam ai qe se percaktoj dot
as piken e cakut ne arsye
un jam vet ai lot
qerpikve te mjerė qė jam thye
me lotin gjithkah zhgenjye
un jam pa atdhe
pa tokė pa dije
un jam ai qe ne besė jam pre
jam endacake nji hije
un jam vet hutia
neper semafora me hapa
un jam o toka ime ai qe jam bre
un jam si akulli e vapa
qe nuk me shkrinė as nuk me nxenė asnjansia
un jam i humburi jam koka
qe nuk di ku mė rėndon koka
un qe po bie plast mbi dhe
ngarendjeve pa iu gjet cak

jam turri qe jam pre
mergimin dhimbjen e kam gjak
dhe vuejtjen te perjetshmin peshqesh
ne shpirtė nji botė me te thara
me akull shpirtin e kam veshė
ne boten e shpirtit shekuj lot si ujvara
qe nuk dijn pse endrrojn e jan gjveshė
askush s’ me flet kahdo gurė
jam pendel sa i leht i pa peshė
i kputur ne qeliza nga qdo kthim urė
me ndergjegjen sa mėrishem tu u ndeshė
me te pangishmit sa ashper tu u perleshė
me vuajtjet duke ba gara
se kush nga ato po del ma e para
ne udhet e shpirtit te mjerė
vrap i ftoft i pa pikė
takim me zhgenjimet akull
me shpresat per dhe shakull
pa gojė pa pa fjalė pa mburojė
top neper glob per lojė
me shkrumbin e hirin stermekė
perplasur as gjallė as vdekė
gjykimet e kohrat nga mbrapa
pendueshem tu i matė ma hapa
ndryshueshėm si akulli e vapa
her vdis e her merr ndonje mashtrim
per te humburin shpirtin tim
o toka ime mė poqe
nga votra pa meshirė pse me ndoqe
askund i askundit jam pjesė
ne udhen e ftoft te pa besė
shqiptari jam o tokė jam shqiptari
i dhimbjes jetim mergimtari
qe dhimbjet s’ mi lmon as nji dhe
as plaget e lotet rreke
askush nuk me njeh n’ trotoare
o toka e ime shqiptare
askush me mua nuk flet
as shekujt as toka me det
me quani disi me nji emer
atdhe pse s’ me ke ne zemer
PREJ KUJT TE PRES PAK MESHIRė
UN ROBI I PERJETSHEM N’ ZINGJIRė
NE PRANGA GJITHMONė TE MERZISė
LARGUAR NGA MSHIRA E ETNISė
harrim quhem mbi dhe
nuk kam kund tokė as atdhe
O TOKA IME ME PYJE
SA KEQ QE JAM LIDHUR ME NYJE
S’ ME LESHON KY ABSURD PA KUPTIM
QE QUHET AVENTURė E KRIM
QE TALLET ME SHPIRTIN TIM
O TOKA IME ME GJI
JAM SHKRUMBI QE BEHEM HI
JAM VUAJTJA QE DNESEM TUE PI
SE TOKA KTU S’ PASKA GOJė
KTU JETA QENKA NJI PLOJė
DHIMBJE HALLE E FORMULA
E AKULLIT ESHT JETA E VULA
DHE EMRI NJI NUMER NJI HIQ
QDO GJA ME QUAN DOBIQ
EDHE MISHI E GJAKU I HUAJ
ZALLINA E DETI ME UJ
E MURET E DRITAT MASHTRUESE
AJRI E ERA LEMUESE
EDHE E HUAJA PUHIJA
E BARI E FLLADI E HIEJA

SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
02-02-08, 10:59
TRADITA

shkruan xhelal ferizi

IKU kush e vodhi
nė nji natė pa hanė
edhe gjurmėt si duket me pezm i mblodhi
as besė nder ne pa lanė

AUTORI xhelal ferizi

lirik
02-02-08, 11:08
Rruga e Lotit

kushtuar tė perloturve

shkruan xhelal ferizi autori mergimtarė

nėpėr rrugen e lotit un i pafundmi
nėpėr secilin lot ankim sizifi
un me shpresa qe nuk shihen i lėkundmi
kėt fat pėr mua kush e shpifi

dua tė dal nga ky rreth i kuq
zhgenjim nuk dua se shekujve ju teket
qė un tė jem gjithmonė nji huq
dhe caku gjithmonė tė mė stėrmeket

pse ti o fatshekull kėt rrisk nuk e ndale
po e lėshove dikund nga tinzria
a thua un paskam rrafshu kodra e male
qė tė mbaj haraqe ,ku pin gjak mėrzija

un qiellin nuk kam pėrmbysė me re e kaltri
un nuk i ndala yjet
gjaku im paguan tash akuj e neveri
un nuk i vrava as lulet as pyjet

depresion pse mė mbjellni e rrisk mėrgimi
qė tė mos kem mbėshtetje nė shteg
as shpresė ringjallje as horizonte gėzimi
pse vetem mėrgim shkrumb e prush qė djeg

un as diell as hanė nuk kam pshty
as qiellin nuk e kam sha
bukurinė e kam ushqyer me ndjenja e me sy
sa vargjet nga shpirti i kam nda

un nė secilin ind tė qiellit
kam mbjellė gjallrime hare
e kam argtuar secilen rreze tė diellit
dhe per fatin e tyre jam bre

pse pra pse ky dėnim
pse nė shpirtė ky dry
un nuk mbolla luftra as vaje as krim
paqen e kam thirrė me lot nė sy

un tash qė nėpėr tė ftofta trotoare
ditėt e ngrysura numroj
ah sikur tė kisha nji pendė magjistare
nė gjuhen e sajė tė lotoj

ku tė lutem ku nė cilin drejtim
kah meka kah roma e stambolla
athina ,kah lindja kah jug e perendim
sa shum fe o zot trullosin mendt e holla

ku gjendet ilaqi im
ku shkela me hapin e padjallzuar
pse ma quani jetė e jo fund e krye pendim
fatin djajt ma paskan shkruar

nė qoftė se ėsht siq than pleqt e vjeter
se shtat dit jan nė kėt botė
gjashtė jan hidhrim tė shkruara nė tė padukshmen leter
e nji gezim edhe kjo e kotė

pse at'her paskemi ardhė nė ket rrubullak me dhe
q'na duhet buka me lot
hyn kah te duash nė secilen fe
por vuajtjet nuk shlyhen nė kohra as mot

autori xhelal ferizi

lirik
02-02-08, 19:21
Titulli: Si do tė ju dukej

--------------------------------------------------------------------------------

BEHGJET PACOLLIT

shkruan xhelal ferizi

kushtuar behjget pacollit

letra ime me gjuhė shqiptare
te gjith guret i ka dėrmue
por ti askund neper sirtare
ndoj veshtrim s' ja ke kushtue

po pse i thue vetes shqiptarė
kur ty letrat s' tė luaJn qerpikun
ty s' ta dridhė asnji damarė
se ne gjak ke metelikun

po as nji vargu ardhė ujvare
shqip me shpirtė porsi biluri
nuk ja dhe nji vlerė sa i pare
se at zemer ma ke guri

ti nuk njeh jo ndoj zot tjeter
perveq zotit pansllavian
e disa qė jan lugeter
qė nuk njohin as vatan

qė nuk njohin nanė as moter
vlla as babė as fis e farė
qė i shesin dhe e voter
pėr nji euro a nji dollarė

por ty sy s' t' mbushė atdhetari
libra as vlera arti as dija
perveq maska e ndoj tradhtari
si sponzor qė e mbanė tradhtija

ty nuk tė duken asgja vlerat
veq tallava e videoklipe
si sponzor ti i nxitė tė mjerat
veq pse ne na jan armike

por ti luften se ndihmove
as ndoj vlerė kund patriote
me shum fjalė shtresat mashtrove
tu i sjellė bosh premtimet rrote

e tash ke dalė kerkon pushtetin
ruana zot shih misionarin
ti disi emiton mbretin
tue mashtrue gjithmonė shqiptarin

autori xhelal ferizi
kushtuar behgjet pacollit

lirik
02-02-08, 19:23
BEHGJET PACOLLIT

shkruan xhelal ferizi

kushtuar behgjet pacollit

letra ime me gjuhė shqiptare
tė gjith gurėt i ka dėrmue
por ti askund neper sirtare
ndoj veshtrim s' ja ke kushtue

po pse i thue vetes shqiptarė
kur ty letrat s' tė luaJn qerpikun
ty s' ta dridhė asnji damarė
se ne gjak ke metelikun

po as nji vargu ardhė ujvare
shqip me shpirtė porsi biluri
nuk ja dhe nji vlerė sa i pare
se at zemer ma ke guri

ti nuk njeh jo ndoj zot tjeter
perveq zotit pansllavian
e disa qė jan lugeter
qė nuk njohin as vatan

qė nuk njohin nanė as moter
vlla as babė as fis e farė
qė i shesin dhe e voter
pėr nji euro a nji dollarė

por ty sy s' t' mbushė atdhetari
libra as vlera arti as dija
perveq maska e ndoj tradhtari
si sponzor qė e mbanė tradhtija

ty nuk tė duken asgja vlerat
veq tallava e videoklipe
si sponzor ti i nxitė tė mjerat
veq pse ne na jan armike

por ti luften se ndihmove
as ndoj vlerė kund patriote
me shum fjalė shtresat mashtrove
tu i sjellė bosh premtimet rrote

e tash ke dalė kerkon pushtetin
ruana zot shih misionarin
ti disi emiton mbretin
tue mashtrue gjithmonė shqiptarin

autori xhelal ferizi
kushtuar behgjet pacollit

pėrmirsim

lirik
03-02-08, 00:35
PSE

shkruan xhelal ferizi

po pse ti oj fletbardha e g'zume
nuk ma hodhe nji ylber
lidhė pėr zemre ditve t' lume
nė at kosovė dikund n'pranverė
po pse ti oj shkrirja e ngjyr bardhes
nuk ma hodhe “kndej me nxe
ndoj copė dielli a ujė t' shkumbardhes
kah etnisė i thonė atdhe
PO PSE TI OJ FJALBARDHA E MOTIT
NUK MA QOVE NJI Tė FALė ME HIJE
A S' MI SHEH QERPIKT E LOTIT
Kah PO M' PIKUN N' MALLė ETNIJE
po ti shpirtė a ke e zemėr
a ke gjak qė tė ecė n' damarė
po pėr shqipni at t' lashtin emėr
digjem i mjeri mėrgimtarė
po a se sheh ti oj oj dritgzume
e ju tjerė o tė bijtė e hirit
pashė at rreze t' reflektueme
pse s' ēonė shndritje n' gjak t' ilirit
po un ilir jam kėtu i mundimit
po un jam vet nga i lashti dhe
nėn sa thundra tė sundimit
mbetė kam shkelė nder kombe e fe
po ti ku e ke moj karajfilin
qe s' kėrkon nga ai ndoj fjalė
ku ma ke ti at bibilin
qe pin ujė mbi shkumbė e valė
po a' s' ja merr atijė prej sqepi
ndoj cicrrimė shqip nder zallina
kur bjen poshtė prej maje shkrepi
pėr me pi nėpėr kthjelltsina
po pse ti oj karajfile
kurr s' ma dhe ndoj shpresė vlimtare
po un nė gjak n' mergim s' kam hile
pse ktu vlon dhimbja shqiptare
mos ma qoni mos m' dėrgoni
se ju me djegė fort jeni msu
por se kėtu gjėmim i joni
nėpėr breza ka me ushtu
e ju tjerė qė flisni arbnore
gjuhėn tė lashtė atje mbi baltė
lanė na keni fort mbas dore
tue lpi lukset n' llump e mjaltė
veē ta dini mėrgimtari
nuk harron si ju n' harresė
e ju ai fieri edhe bari
do tė ju kjajnė nė tė pikshmen vesė

autori i vargjeve xhelal ferizi nga Mitrovica
mergimtarė shumvjeqar
ose xhela siē njihet nga shoqerija nga feminija

kontakti me autorin [email protected]
autori shqiptarė

lirik
03-02-08, 00:54
--------------------------------------------------------------------------------

Violina e lotit

Xhelal ferizi autori ne mergim

violina po qante nė nji largsi nate
tė gjitha lotėt e sajė tinguj nga larg
po binin mbi ndjenjen time krahthate
dėnesjet mi nxitnin nė varg

ata tinguj secilin varg ma bėnin lakesė
mu nė qendėr tė shpirtit nė plagė
ku secila lotueshėm tingllonte si lot vesė
qė rrėshqiste shpirtit lotueshėm mallė tue lagė

violina thyente mite
zbėrthente shekuj nė laboratorin tim shpirtrorė
ajo me sjellte milona kuptime kolorite
mallėngjim nga e shkuara qe mė dukej e largėt mit shekullorė

pashė zotin violinė ku i merr tingujt magjik
nė cilin shpirtė tė fenomenit
qė mua me bėre aq shpirtė prekės lirik
nė secilin tė folur mallengjim tė gjenit

ti mi sjell indet lotėt nė secilin ind shekull kujtesė
instiktet mi qon nėpėr mahnitė e kaluara
kur ather nė materje nė secilin damarė kishte besė
kur zemrat na i mbanin yjet e ndriquara

sot un jam nė kujtime
pėr kohen o tingujt dikurė
ju qė secilen kujtesė time
ma nxirrni nga heshtja e lotit gurė

kushtuar kujtimit tė nji kohe tė kaluar
autori xhelal ferizi

lirik
03-02-08, 01:23
Un jam vuajtja vet

xhelal ferizi autori shqiptarė nė mėrgim

Un jam vet vuajtja mos me quani ndryshe me emer
diellit do ti them e eres
un jam vet vuajtja mė quani me kėt emėr
edhe ti o bilbili i veres

dhe nėse me pyet pse o diell
se un nuk kam atdhe
nuk kam krah qe te fluturoj nėpėr qiell
se harresa mi ka pre

un nuk do te isha vuajtja shpirtrore
nese yjet do ti shėndrroja secilin nė njeri
dhe retė e bardha qiellore
do ti bėja njerzore dashuri

perndryshe un vuaj
sepse qdo gjė ėsht prej mishi e jo me rreze
njeriu pėr njeriun qenka i huaj
kėsht paska qenė nder breze


ma mirė sikur njerz tė ishin rrezet
e njerz tė ishin ylberat
e ai ylli qė naten ndezet
kur mahnitshem gazmojnė pranverat

nuk qenka mirė prej mishi asgjė as qeliza
ma e mirė qenka rrezja brum
njeriun do ta kisha ndertuar nga puhiza
ose nga ylberi qe pin pėrmbi lum

un vuaj siq e shihni ne seclin shikim
kahdo shoh nga jeta
emri im ėsht vuajtje pa komb harrim
i huaj mergimtarė ne trojet e veta

un nuk kam krah tė fluturoj
se njeriu i im mi ka pre
un nuk mund tė lulzoj
se kunder e kam kombin tim me tri fe

un mik nuk kam as kumarė
nuk kam as mbrojtje as fat
un jam pa komb e quhem shqiptarė
jam qyqe i deges s e thatėshqiptari e don vetem vesin
shqiptari pshtynė nė shqiptarė
ai vrap mbas lakesave e ndjek interesin
tė shkelin si nji me euro e dollarė

doren kurr nuk ta japin
prandaj un me penden po vuaj
ata ta injorojnė hapin
ti mbetesh gjithmonė i huaj

interesin kult e kan mbi dhe
nė qiell ene fushė e nė arė
ti shkruan e shkrinė si nji diell tue nxe
e ata s njohin shqiptarė

ruana zot prej kti ves mallkimi
q' na qenka kjo ego vetiake
po vdes etnija vyshk mjerimi
sa ego shemtuese kjo shqiptare rradake

autori xhelal ferizi

lirik
03-02-08, 01:26
PERSE Tė MOS SHKUNDI MOTET

autori xhelal ferizi

perse te mos shkundi motet nga pluhuri i harreses
pėr se te mbetem varr i pa vulė
perse kur un isha i beses
tė bėhem sot si rosė a pulė

lirik
03-02-08, 08:49
--------------------------------------------------------------------------------

Mendja ėsht treguesi i jetes

AUTORI XHELAL FERIZI

mendja ėsht treguesi i jetes
ėsht busolla e drjetėsisė
ekuilibri shkon tatpjetes
kah gremina rrokullisė

koka erė i ka marrė njerzimit
nderi thye ėsht si poq drite
ka mbi nė zemer joshja e krimit
porsi fara e djallzimit

toka qanė per kto fakt zeza
shpresa vyshket e ardhmerisė
nuk ushqehet fat pėr breza
shpirtė as art tė dashurisė


vuajtja ndillet kobi e loti
hilja e prishja e moralit
ky dėnim a thua prej zoti
do i ndjekė brezat dajal mbas djalit

vuaj etni e mjerė shqiptare
nė derė t' troket ty bizaria
gjith ma shum po tė vijnė bizare
qthurje e vese e tradhtija

autori xhelal ferizi nė mergim

lirik
03-02-08, 09:00
Un me tė gjith nė dialog

xhelal ferizi autori shqiptarė nga Mitrovica e kosoves

ne dialog me hiqin dhe me plot'in
nė dialog me hirin me shkriśmbin me artin
sa her e pyes e qortoj diskutoj me lotin
dhe diellin at zemer zjarrtin

dialog me universin me tė pėrgjithshmen dijen
dialog me boten eme shum zanate
dialog me me fjalen me zakonet me qendrat me hijen
me pyetjet pse na lan si qyqe nate

dialog me engjuj grindje e qortime
ngatrresa me qiel eme dhe
dialog e grindje me pazare e aktrime
me fise e kombe e fe

mbarova neper dialogje plot flakė
e djersa me shkon si shi ballit
dialog me boten me europen plakė
qė na la gjithmonė nė pikė tė hallit

dialog me te gjitha menquritė
edhe me sensin manjak te dukurive
dialog me errrisren dialog me dritė
dialog me fenomenin e magjive

dialog po me veset mjerane shqiptare
e me origjinat e tyre prejardhė
dialog me shartime te llojllojshme barbare
dialog me shpresen e bardhė

ne dialog un gjithmonė
me penden time nė tė vobekten dorė
me vargun pasthirrmė e jehonė
poeti i askujt i gjorė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
03-02-08, 09:06
Mos qani ju kam thėnė lotve

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves

mos qani ju kam thėnė lotve ankimore
mos qani kah qerpiku
edhe pse ju kan lėnė gjithmonė pas dore
mos qani se gėzohet armiku

dhe qeshni kur jeni duke qa
nga dėnesja dilni nė gaz
bilbilin ta keni vlla
e kėngen pa maraz


mos pikni aq shum mbi dhe
ps e boten e doni ndryshe
satant zemra kan ble
ju shkoni me dallendyshe

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
03-02-08, 09:11
Rrruga e shpirtit tim

autori xhelal ferizi ne mergim

rruga e shpirtit tim
sikur ta dija pa le
do tė dredhoja fatshekujt me shkrim
jo kah loti i si she

do te dredhoja kah vera
kah gazi i pa rrudha
kah e pa brenga aroma e era
kah bukuri ka udha

autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
03-02-08, 09:18
Qani vetėm pėr dashuri

autori xhelal ferizi nė mėrgim

vetėm pėr dashuri qani
asaj ndezjani driten
dhe fjaloret ma tė bukur vetėm pėr te mbani
asaj uitjani rriten


tė gjith fjalorėt mahnitorė
kahdo ka fantastik
kushtojani fenomenit shpirtrorė
dashurisė kti arti qiellorik

xhelal ferizi autori shqiptarė kosovarė nga mitrovica

lirik
03-02-08, 09:43
SHQIPTARI

autori xhelal ferizi ne mergim

i lindur per anakronizėm e qudira e prova botrore
i lindur per tu vulosur padrejtesisht
i lindur pėr prova nė laboratore
pėr lojrat dinake ndėrkombtarisht

i lindur pėr kahje shqisash tė dhunimit
qė duhej ti drejtonte me fe
i lindur pėr kohra e diktate tė imponimit
i lindur pėr pėr vuajtje mbi dhe

i lindur pėr prova demoniane
i lindur pa zot shpetimtarė
i lindur pa dritė hane
errsira thua e ka djalė

i lindur pa dritmiren
i lindur nė shekujt ferr
thua nėnė e ka errsiren
qė i lindė robri e sherr

shqiptari vetvrasės qė blen lak
nė secilin pazarė qė del
myk e ushqime te huaja pėr gjak
e pranga tradhtare me tel

blenė ky vese edhe pse i varfėr ėsht mjerani
paratė ja japin satanėt hua
ky don modele siq i don satani
nuk don me diell t 'bėhet vlla

ky turret kahdo e joshė trinitrija
e dogma e zezė satanike
ky me gjasė i don kuzhinat armike
prandaj i helmohet etnija

ky qanė kur vetes ia humb rrugen nė oborr
ankohet pastaj ne te tjerėt
ma shum anon kah shekulli qorr
sa t' verbėr jan tė mjerėt

ky miq nėpėr botė nuk ka
vetvetes ia grryen greminen
kumarė e mik e vlla
e ka pėrthurjen qė i mbshtjell kaptinen

ky nė kopsht po mbjellė dhunen
e krimin absud“rd ne familje
nuk di kur e deshti punen
ne cilėn epokėa a vigjilje

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
03-02-08, 10:07
Po vjen dinakria

shkruan autori xhelal ferizi mergimtari

po vjen dinakria po vjen si urithi nėn dhe
me vrap me hy nė secilin njeri
nė jetė ne gjak po vjen nė kombe e fe
po vjen tė shpallet mbretri

po vjen ne secilin person
po vjen ne secilen qelizė
po vjen se bashku me demon
me hy nė secilen kornizė

me hy nė art te jetes
ne talent te shprehur filmik
po vjen me ja vyshk te vertetes
gazin e lotin e sinqert nė qerpik

po vjen me nji far shkolle
me maskė shum elastike
me maskė njifar mendjeholle
nga shkollat antinjerzi armike

po vjen nga arti i djallit
po vjen nga ferri shpirtzijve
me i qthurė edhe kokrrat e zallit
e dhe e lule t' bukurive

autori xhelal ferizi nė mergim

lirik
03-02-08, 10:13
Harbutėria

Xhelal ferizi autpori ne mergim

harbutėria ėsht mallkim
ajo nuk njeh mirsinė
harbuti ėsht nji nėnqmim
qė e mohon dhe perendinė

harbutit jepi dorė
ai te jep qesėndi
cinizmin e ka orė
mosmirnjhohjen dashuri

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
03-02-08, 10:31
Kudo qė jeni

Xhelal ferizi autori ne mergim

kudo qė jeni mbaroni shtėpi
ku do qė jeni bėhuni mik
kud qė jeni bėhuni fli
kur atdheun ta msyn ndoj armik

kudo qė jeni mbahuni shqiptarė
se arti ynė ėsht qiellorė
nder yje jehon nė sharmin planetarė
mbajeni ne zemer si vullkan vlimorė

kudo qė jeni kėrkoni atdhe
kulturė e gjuhė amtare
kekroni miq neper kombe e fe
por doket mbani shqiptare

mos vuani kurr se jeni shqiptarė
por vuani gjithmonė per punė
vuani s e nė krye po keni tradhtarė
e krim ne familje e dhunė

vdisni ose permirsohuni
punoni ose te shuheni
vdisni ose ndergjegjsohuni
s enga zoti dot e paguheni

artin dhunit ua fali
nga qielli zoti
e muziken ebukur qe djal pas djali
ta ruani te paster si loti

hjeshinė ua fali zot i nė fytyrė
si art ma tė bukurin nė botė
kryeni te perditshmen detyrė
se djajt ju shėndrrojnė nė sizif rrotė

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
03-02-08, 10:44
Uquan peshė vandal e shkatrrimtarė

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

u quan peshė vandal e shkatrrimtarė
vrastarė kahdo me thika
e ranė mbi tė pa fajshmit shqiptarė
aty ku ruhej antika

gjakun ia kan bė ujė
lėkuren ia kan rjepė
krimogjenja kėmba e huaj
e femijt i vrau nė djep

ata me urrejtje tė shfrenuar
ata me shfrenime sadiste
ata me djaj tė shartuar
hordhi bizare vandaliste

ata vranė neper fusha e male
kėdo qė gjeten para
ata vertetė ishin me tė meta mentale
ju humbtė ah fisi e fara

mbėshteten e lidhen per druri e lisi
femra femijė e burra
nga dhimbjet e skenat ėsht thye per mjedisi
mali me kroje e gurra

bertima ka trishtue zogj e harabela
ka thye edhe meteor
kur gra e femij tė lidhur nė gjemba e tela
vajtonin me lotin e gjorė

e bota po bėnte sehirė
kur tigrat jasht planetarė
poshtoronin pasardhsit ilir
qė quhen mbi dhe shqiptarė

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
04-02-08, 19:06
Ata dhe un

xhelal ferizi autori ne mergim

Ata vrit e gjuaj me qmenduri
un shkruaj per te emblen dashuri
ata gjuaj me shiegjeta
e,un,me fllade te lehta
ata prej neper rreze
e un mbjell,prap neper breze
ata kput,rrugė te miqsisė
e un ushqe me shekuj t, bimsisė
ata me mendje te helmuar
e un,me ilaq,te ururar
ata me te poshtra injorime
e un me currila plot shkrime
ata ne anen e djallit
e un ,me kullimin e mallit
sa e pabarabart beteja
si engjujt me shtriga,te veja
si djalli me ,me engjellorin
si ,terri me drit diellorin
ata gjithmonė ne pritė
e un me yje me dritė
ata duke vra nga larg
e un me te urtin varg
qfar armesh t ,kryqzueme mbi dhe
un komb ata kryqa e,fe
un loti gjithmon i verrtet
ata katrani i nxeht
un apel per drejtsi
ata me intrig e meri
un me engjuj me pend
ata me gjarpij ne kuvend
o zot si behet kjo punė
un paqe e ata gjithmonė dhunė
ata ata veq ata
qe dijn intrigqe me vra
ata qe pjellin vetem terr
dhe un me cakun ne shpirt vjerrė
ata qe mbajnė skizo ne kokė
e un me diell e yj shokė
si mbahet kuvend per ndoj shpresė
kur a ata nuk jan me besė
a thua kush do te vdes
me thuani o shekuj me shkrim
do te mbjellet mirsi apo krim
dhe kush do t,ket mbijetesė
besa a caku i pa besė
fitorja kujt do ti mbesė

autori xhelal ferizi Mitrovica Kosova

lirik
04-02-08, 19:18
Hana mendueshem

AUTORI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA

mendueshėm,tha po meditoj
pse kthetrat ju mbajnė nėn thoj
pse kshtu ju duan mbi dhe
pse vujatjen doni me ble
pse nuk duheni me shpirtė
me kputė prangat zingjirt
pse ,s,lidhni unitet
po mbyteni nė tokė e det
pse vdisni nga smira e ngushtsisė
nga mendja e lehtė e paudhsisė
prandaj shpeshher nė mendime
kur bėj at,rrugen time
ju shoh me intriga nė vlime
ju shoh nga vala nė valė
nė breg pa mundur me dalė
ju shoh nė gurė te sizifit
ju shoh,kur naten shpifnit
pėr vlla pėr fe e krahinė
tu u,nda me kryq e dinė
zorrėt ua pashė pėr ledinė
ju kam pa me t, ngushta opcione
me plot pa meritė medalione
me djersen mbi fron t, tjeterkuj
nė ,vend tė lotit me uj
ju shoh duke lozur me zjarrė
vetvetes duke i hapur varr
ju kam pa nė natėn pas muri
kah ndani at copė flamuri
ka folė ai dhe e guri
ka folė pėr ju e gjith bota
sa mbrasht ju sillet rrota
a thua e keni ndje
kah flasin kombe e fe
po ju ku ishit me punė
pse bleni sherr e dhunė
pse flisni keq pėr vlla
pse doni grek e shkja
nė armiq lakmoni me u shtri
ne fise ,e klane me u gri
ne shekuj larg cakut me u ngri
a keni besė a zot
pse shtyhni nė jetė e mot
pėr lavd per fron pėr,tė parė
me gjakun bajraktarė
kur shekujt ecin n' digital
ju oren keni ndalė
pse s ecni toskė e gegė
kosovė qė gjith je djegė
pse kurrė su lidhėt nė cak
me djallė mos pini gjak
sa keq m e,lojė tė vjeter
po lozni me lugeter
coptue nė grupe e,hi
me shkrumb,s ka dashuri
por prore veq me dritė
me lidhje e pa u koritė
me mendjen shndosh ,nė ballė
me dashtė ah gurė e zallė
tė dheut tė baltes ,e pluhur
me dalė nė kohė tė duhur
nė cak nė punė nė ,shkollė
me mendje e dije tė hollė
e jo me shpirtė me u vyshkė
e mendjen n, kokė me e ndryshkė
se un si hanė tu u endė
ju pashė s a keni mendė
ju pa dhe qiell e yllė
per veten ju,behuni shtyllė
pėr vete nxeni mbi dhe
bashkim me komb e fe

AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
04-02-08, 19:30
Ju a e dini

autori xhelal ferizi

ju a e dini s eun per ju diellorisht kam folė
me shiun me barin me fatet
me lotin sa her kam shartuar shkrolė
me lugjet me brigjet e monopatet

sa her e kam dėrguar zemren e bilurit nė qiell pėrulsisht
dhe zbritė i kam bukritė mbi dhe
pėr ju sa her jam lutė mirėsisht
qė gjaku te mos ju derdhet rreke

sa her jam lutė per tuajin shendet
per troje e lirinė e punen
sa her ju kam shkruar per tokė e dhe e det
per malin liqenin lagunen

edhe zogjt ua kam lavdrue
edhe tuajt shpezė me cicrimen
sa her rrezanisht ju kam shkrue
me vargun perkushtues e rimen

sa her ju kam veshė me yje
me sharmin e ylberit
sa her ju kam zgjidhė ato nyje
me lutjen e fjales s e nderit

autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
04-02-08, 19:59
Kur fjalen e zbertheva

autori xhelal ferizi

kur fjalen e zbertheva ne planet
e zbertheva nėrobėi
kur e znertheva ne det
kur e zbėtheva nė liri
mėdoli gurrė e pashterrur
me doli sasi e madhe
me doli sa her e therrur
me doli lule nė livadhe
mė doli e pandalshme derdhur si ujė
me doli burim i jetes
me doli art qė shkruaj
me doli ne pranga elidhur
me doli plumbi qė vret
mėdoli enigmė e zgjidhur
e pazgjidhur robresh qė flet
mėdoli shkollė e pėsosur
mėdoli art i lirisė
mėdoli vulė e prangosur
mė doli yllė i hjeshisė
kur e zbertheva fjalen
nėshekuj te menqurisė
edhe yjet u ndalen
ne ket lidhse te diturisė
ajome doli mahni
ajo me doli shkollė
mėdoli vet liri
mė doli mendjehollė
fjala me doli nxitse
ajo me doli luftare
ajo me doli mahnitse
mbretreshė nderkombtare
ajo me doli ne punė
ajo me doli ne shkencė
me doli e settė ne dhunė
ne nxitje ene violencė
fjala si lidhse botrore
fjala si lidhse e diturisė
si lidhse per zemer vaje
si lidhse e dashurisė
ajo ishte vertetė
me krah qe fluturon
nga zemra ne zemer flet
aj nga shpirti buron

ajo me doli shkenctare
qe lidhet me shum ura
ajo me doli magjistare
qė lidhė shum gjuhė e kultura
ajo esht ne fletore
ajo me del ne qdo fletė
ne libra e akte shkollore
njeiun e lidhė ne jetė
aj lidhet megjak
aji lidhet si rreze
ajo valon si bajrak
dhe nxitė motive nder breze
ajo emahnitė poezinė
dhe artin a vargut lirik
ajo edon lirinė
dhe bluhet nen mik e armik
fjala ėsht vet busolla
e gjuhes marrveshjes njerzore
ajo i lidhė dijet e holla
dhe kombet e gjuhė botrore

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
04-02-08, 22:24
Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Kur fjalen e zbertheva

autori xhelal ferizi

kur fjalen e zbėrtheva nė planet
e zbėrtheva nė robėri
kur e zbėrtheva nė det
kur e zbėtheva nė liri
mė doli gurrė e pashterrur
mė doli sasi e madhe
mė doli sa her e therrur
mė doli lule nė livadhe
mė doli e pandalshme derdhur si ujė
mė doli burim i jetes
mė doli art qė shkruaj
mė doli ne pranga elidhur
me doli plumbi qė vret
mė doli enigmė e zgjidhur
e pazgjidhur robėreshė qė flet
mė doli shkollė e pėrsosur
mė doli art i lirisė
mė doli vulė e prangosur
mė doli yllė i hjeshisė
kur e zbėrtheva fjalen
nė shekuj tė menqurisė
edhe yjet u ndalen
nė kėt lidhse tė diturisė
ajo meė doli mahni
ajo mė doli shkollė
mė doli vet liri
mė doli mendjehollė
fjala mė doli nxitse
ajo mė doli luftare
ajo mė doli mahnitse
mbretreshė ndėrkombtare
ajo mė doli nė punė
ajo mė doli nė shkencė
mė doli e sertė nė dhunė
nė nxitje e nė violencė
fjala si lidhse botrore
fjala si lidhse e diturisė
si lidhse pėr zemėr vaje
si lidhse e dashurisė
fjalen o njeri mbaje
ajo ėsht vertetė
me krah qė fluturon
nga zemra nė zemėr flet
aj nga shpirti buron

ajo mė doli shkenctare
qė lidhet me shum ura
ajo mė doli magjistare
qė lidhė shum gjuhė e kultura
ajo ėsht nė fletore
ajo mė del nė qdo fletė
nė libra e akte shkollore
njeiun e lidhė nė jetė
ajo lidhet me gjak
ajo lidhet si rreze
ajo valon si bajrak
dhe nxitė motive ndėr breze
ajo e mahnitė poezinė
dhe artin a vargut lirik
ajo e don lirinė
dhe bluhet nėn mik e armik
fjala ėsht vet busolla
e gjuhes marrveshjes njerzore
ajo i lidhė dijet e holla
dhe kombet e gjuhė botrore

autori xhelal ferizi ne mergim

permirsim

lirik
05-02-08, 00:48
Majat e deshirave

shkruan xhelal ferizi

nė ėndrrat e mija hypa nji dit nė majat e dėshirave
sa vlim i pakapshėm qudije
lakmiqarė i tė gjitha tė ėmblave ego e tė mirave
sa pėrvetsim vetiak lakmije

nėpėr majat e dėshirave po fluturoja
prekjet i ndjeja nė qdo dhele
deshirė mbas dėshire pangopshėm po e kėrkoja
nėpėr majat e dėshirave tė larmishmet modele

un nuk jam anakronik
por joshjet qenkan pushtet
sa lakmueshėm qenke o njeri laik
i uritur nuk tė dalka me dėshira nji det

xhelal ferizi

lirik
05-02-08, 00:51
Lutje per jetė

Xhelal Ferizi

Neper lutje i shita tė gjitha fjalėt e mia fjalet e pendes
qka qenka lutja or mik
a thua qenka nji hiq kush nuk e ndėgjon
e shterra neper lutje fondin e mendjes

lutje pse lutje tėkalojmė nė veprim
kerkoj ilaq shpėtimtarė
se lutja qenka bjerrakohė mjerim
veprimi ma i mirė ėsht o shqiptarė

xhelal ferizi autori

lirik
05-02-08, 00:56
Leximi i fatit

xhelal ferizi

ah sikur tė lexohej qė pa lindur
ndoshta do ta kishim pshty
ndoshta me vetveten do tė ishim grindur
pendueshėm nėpėr luhatje lakmije do tė ishim thy

votat do tė na ishin joshė nėpėr deshira
mashtrueshėm nėpėr vrap
nuk do tė frenoheshim nga ato tė pa fre qaste tė mira
por trishtimi do tė na bente zap

kėshtu nėpėr luhatje tė pa aft me vendosė
do tė kalonim afatin e lindjes nė hamendje
te gjith nė joshje tė larme duke u vet prangosė
dyshimeve deshirave stėrmunduese nė tė quditshme ngarendje

Autori xhelal ferizi

lirik
05-02-08, 01:04
--------------------------------------------------------------------------------
Paqja me fjalė

shkruan xhelal ferizi

paqen e bėjnė me fjalė,e mbshtjellin ,me shkelqim
vizllimė,qė tė merr sytė,urtsi e mjeshtri oratore
magji e shekullmendjes mbledhur nė aktrim
e mbjellin me optikė,nėpėr konferenca botrore

plot meditje e stolisur,honorare me fjalė
fitim prrallorė i mashtrimit
sa her me lot dielli prej gzimit ka dalė
e ka ikė i mashtruar perendimit

duar qe premtojnė e shtrengohen pėr paqe
me fjalė me rrėnjėt nė zemer ferri
me thika mbeshtjellun n' piktura si manushaqe
me qėllime e shkolla terri

me at qeshje vizllimė qė me i lakmu dielli
dhuratė thua qiellore mbi bina
paqja me fjalė thue se ėngjull qielli
e solli ndėr ne e shejt stina

por ajo n' mbrendi thikė kryq permbanė
fe e krime me maskė
me fjalė ndėrton shpresa ,e me veper tė thanė
ne fytyrė engjull nė zemer laraskė

pikturė verrtetė danajsh me gjarprij nga mbrenda
me bolla qė lidhin glob
o paqja me fjalė ,sa shum her ngarenda
me gjith boten ,bashk qe ,t' besojm kėt kob

paqja kriminale me fjalė dogmė satane
pikturė qė nuk ngopet me gjak
ajo n' mashtrim,motesh thithė edhe dritė hane
e diellin e kurthon nė lak

paqja n' konferenca paqja n' pėr pazare
falltore fjalėsh estetike
ajo maskė fjalori me kode barbare
qe mblohet me shtresa vizlluese etike

paqja me fjalė brejtse qe brenė asht e guri
nė thellsi me brejtje i shkon ajo drejtsisė
teater tragjik,fis e farė me uri
qe nėn dhe e mbi dhe i rrin perjetsisė

paqja me fjalė kala demagoge
themel q^ mbahet nga mashtrimi
paqja me fjalė,teori analoge
qe mbanė e permbanė brum prej krimi

paqja me fjalė valle genjeshtare
me fjalė qė nderton shum rrudha
paqja me fjalė ,zbulimsi barbare
qė mbjellė dėshtimet kahdo e qet udha

paqja me fjalė fryt i mbjelljeve djallzore
korrtare e luftrave , t' biznesit
ajo gėnjen kokrrat tė dheut e zallinore
qelizat i ka tė interesit

paqja me fjalė lansim i demonve
qė shpon shekujt nė zemer
pronė konferencash lavire e padronve
qė nuk dijmė se si quhet me emer


xhelal ferizi autor i vargjeve paqja me fjalė

lirik
05-02-08, 14:18
--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

PO Mė THUANI O VULLKANE

AUTORI XHELAL FERIZI

Po me thuani o vullkane
e ti o e bukura faqja e detit
mė thuaj o art ti o shpirtė hane
e ti vala e bereqetit

mė thuani pse u nxitė kjo namė
ty vullkan po tė nxitė me dalė
bereqeti kjanė me gjamė
nė mni po dridhen fushė e mal

edhe po dridhen varret e t' parit
e po dridhen shum qetina
kah po i vjen ky turp shqiptarit
thonė tue kja rrijnė moti e stina

kah po del tash kjo ligsi
qė fund tė tokes nxitė me me u nda
po i vret yjet nė gjithsi
tokė e dhe nuk duan me pa

mos o turp mos bjer n' shqiptarė
he ty tu thaft fara e burimit
se kjo botė me nderkombarė
po na quajjn simbol i krimit

ah dikurė kur ish zakoni
kur si lule ishte shqiptari
s' ka njoftė turp ky dhe i joni
se n' kanun rrinte si ari

se nė etikė rrinte si drita
se nė kod rrinte si fiku
se nė nderė rrinte kondita
e nė moral porsi qeliku

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves

lirik
05-02-08, 14:49
PO Mė THUANI O VULLKANE

AUTORI XHELAL FERIZI

Po me thuani o vullkane
e ti o e bukura faqja e detit
mė thuaj o art ti o shpirtė hane
e ti vala e bereqetit

mė thuani pse ju nxitė kjo namė
ty vullkan po tė nxitė me dalė
bereqeti kjanė me gjamė
nė mni po dridhen fushė e mal

edhe po dridhen varret e t' parit
e po dridhen shum qetina
kah po i vjen ky turp shqiptarit
thonė tue kja rrijnė moti e stina

kah po del tash kjo ligsi
qė fund tė tokes nxitė me u nda
po i vret yjet nė gjithsi
tokė e dhe nuk duan me pa

mos o turp mos bjer n' shqiptarė
he ty tu thaft fara e burimit
se kjo botė me nderkombarė
po na quajjn simbol i krimit

ah dikurė kur ish zakoni
kur si lule ishte shqiptari
s' ka njoftė turp ky dhe i joni
se n' kanun rrinte si ari

se nė etikė rrinte si drita
se nė kod rrinte si fiku
se nė nderė rrinte kondita
e nė moral porsi qeliku

xhelal ferizi autori shqiptarė

lirik
05-02-08, 15:26
Kah s' po mė shkon kjo mendje e shkretė

autori xhelal ferizi shqiptarė i kosoves iliro dardane

kah s po mė shkon kjo mendje e shkretė
her po m' shkon n' dyshim te armiku
her po me shkon atje nė kuletė
mos pagua ka meteliku

mos pagua kan grek a shkja
zi e terr me ndjell nder ne
se shqiptari kshtu se ka
me i dalė turpi porsi rrke

si besoj mendjes t' armikut
qė ma e zezė nuk ka mizore
shihni at diell n' rrezez t' qerpikut
si po kjanė per fate arbnore

shihne at hanė qe nuk luan bese
edhe at yllė qė nuk luan fjale
shihni at bari me lot vese
dilni e shihni fusha e male

dilni e shihni si lotojnė
shihne gjakun e karajfilit
shihni kohrat si gjėmojnė
aq trishtim qė i dhan bilbilit

shihni kohrat sot qė jan ndryshe
shihne qirin e zandanit
shihni fllanza e dallėndyshe
mbi moral tė ilirianit

si po shkrihen si po luten
si po kjajnė per fisshmėri
kah trishtueshem ato po nguten
tue flutrue pėrmbi ajri

edhe thrrasin nė kupė tė qiellit
bien pėr tokė e bien pėr dhe
fort ja dridhin dhimbjet diellit
gjakun tokes tue ja nxe

po bertasin kahdo nė sqep
ju bjen loti kah ledina
shkojnė tue kja mbi vrri e shkrep
permbi qarre eqetina

qajnė e qajnė e nuk pushojnė
thue etiken po e vorrosin
mbi shqipni kah po gjėmojnė
qajnė s e vlerat po i plandosin

shakull nė dhe po i rrxon bizari
si etikė si kod morali
per me ra si zgjyr shqiptari
mos me u que ma djal pas djali

kshtu po e don edhe armiku
edhe barbari qė rrin gati
tė mos jet shqipja si qeliku
na i don fiset si lugati

treg na don e nxitė me pare
babė e djalė me i flliqė e bi
per me u prishė ndera shqitare
kund ylber t' mos bjer me pi

mos me ra ylber nder ne
mos dasht kush me na pa
me ne i marr ah gurė e dhe
si e kan synin grek e shkja

autori shqiptarė nga mitrovica xhelal ferizi

lirik
07-02-08, 01:42
Na mbyten

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

na mbyten o vllezer e motra
na mbyti mercenaria
po na qanė toka gurėt dheu e votra
na mbyti tradhtia
indifirenca fodullėku shkelja e pa mėshirė
bota tallet me ne
si nuk gjendet kund burrė i mirė
mirė tė mendoj pėr kėt dhe
shqipėri etnike mėmė
tė dhunuan vasha e gra
kosoven jugun qamėrinė
lumen dukagjninin veriun e kan tha
anė e mbanė shqipėrinė
turku bullgari heleni
kushdo qė kaloi ma parė
e tjerė bataqkqi hajdutė sabaotatorė e gjithfar legeni
tė shesin pė pėr pak euro sot e pėr pak dollarė
aman o zot kėt popull pse e dėnove
vetvrasje varfri nė tė gjitha anė
a zot kur boten n' konstrukt e mendove
me diell me yje e me hanė
dhe fatet ia lidhe secilit guri
dheut e metaleve argjend e ari
e zallit e ujit porsi biluri
pėrse ne konstrukt nuk le vend pėr pak lumturi shqiptari
perse o zot ndertove hajdut
ndėrkombtarė e armiq tė shqipėrisė
qė vijnė si miq dikush si harbut
planet me ja vyshkė etnisė
dikush vjen me plan afatgjatė bizarė
mbi dhe tė shqiperisė pėr tė mbajtė varfrinė
dikush shitet mik si nji vizionarė
por vendnumro tinzari e urdhron ardhmėrinė
jo fabrikė thot
jo nė poste atdhetarė
duam mbi shqipėri etnike ankime e lot
jo punsime as kujdesė pėr mėrgimtarė
mbyllni me viza me rreth tė demonit
kahdo me varfri e mashtrime
pengoni nė adriatik e kah deti i jonit
mbushni me gjak e krime
pėrmbysni nėpėr shekuj fetarisht pėrqani
mos leni bashk kund toskė e gegė
n'krahina e fe ti ndani
si qyqet ti leni mbi degė
por jo kurr jo o tė bijt e kastriotit
e ju djemt e arianitit
mos rrini nė vajtim e nė pika tė lotit
o djem e vasha t' granitit
bashkoni bashkoni fuqinė
kosovė jug e veri
duajeni atdheun vllaun e perendinė
kėrkoni progres e liri
punė kėrkoni zhvillim e fabrika
kėrkoni kontakte vlorė kosovė shkoder
te gjith shqiptarėt burra gra e djem e qika
bashkohuni se bota ju tallė si nji loder

autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim xhelal ferizi

lirik
07-02-08, 01:49
Bjeshkt Shqiptare

Autori Xhelal Ferizi Nė Mergim

Ah Kur Flas Me Ato Male
Nga Largsija Pėrtej Detit
Mbi Krah Ere E Mbi Shkumbė Vale
Do U Dėrgoj Lotin T' Gyrbetit

E Kur Gurrat Qė Bijnė Bardhore
Kthjellt Kah Rana Qehre Dritė
Shtratit T' Kthjellun T' Tok's Arbnore
Vijnė Shkambijve Varė Tue Zbritė

E Tue Shty Shkon Vala Valen
Rrotullim Hyjnė Shkumb't Trazue
Bardh Mbi Gurrė Perplasur Ndalen
Sumblla Sumbllen Tue Hjeshue

Porse Flladi U Mbanė Freskinė
Qė Prej Malit Shtrohet Zallit
Qė Nxjerr Hieja N 'per Luginė
Fryn Ujvares N; Lule T' Ballit

Qehre E Rallė E Za Ujvare
Si Tingllima Mahnitore
E Kto Jan Pra Bjeshkt Shqiptare
Qe I Ka Dheu I Nan's Arbnore

Autori Xhelal Ferizi Ne Mergim

lirik
07-02-08, 02:01
FETIJA;

shkruan xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

se q'ėsht,thye,dritėbardha e diellit
si,me, u thye,ndoj,fletė,thatsije
si,me,u,thye,ndo'j,lulė,n,,mot,t,prillit
thye,ėsht,n,shtat,nji,vashė,shqipnije
ah,q,jan,thye,dy,kraht,mbi,shpatull
edhe,qerpikt,jan,ra pėr dhe
kur,ėsht,ra,ajo,.lulė,shakull
fletve,t'bukura,shtatit,pre
zvarrė,tėrhequr,n'shpi,t' oborrit,
prej,gjarpijve,karpatian
kah,po,e,qojnė,at,zogz,drejt,vorrit
se'q,jan,ndalė,zogjt,mbi,dardanė
heshtur,kėnge,e,cicrime
kthye,ėsht,n,lot,qielli,i,vajtimit
thue,se,n,copa,me,thėrrime
po,bien,yjet,prej,trishtimit
qajė,kosovė,moj,nėnė,vuajtėrije
qė,s,tu,ndal,loti,i,mjerimit
qajė,pėr,djalė,e,qikė,shqipnije
shpernda,n,vorre,prej,dhunimit
shpernda,,dheut,nėpėr,llogore
gjveshur,trupit,prishur,nderit
rrėshanė,terhequr,kėmbe,e,dore
nen,teh,t,thikė,s,e,t,gryk's,t'mauzerit
nen,teh,t,thikes,t,shkjaut,mizorė
gjak,sibiri,zemėr,akull
dhunon,gra,n,pėr,qdo,oborr
n'per,ahrije,tu,i,lanė,shakull
q'paska,ra,gjama,n'shtupel
nė,nji,fshat,nė,at,rreth,t'klines
siq,bjen,zjarri,n'ndoj,zabel
ndoj,prush,qielli,me,i,ra,stines
q,na,u,perzien,piskamė,e,thirrje
britma,qiellin,tu,e,shpu,n,zemėr,
sulme,t,hasmit,britma,qjerrje
se,q,jan,ra,qetnikt,me,emėr
serbian,kasap,t,t,uritur
ujq,sibiri,nga akullnaja
t,etshėm,n,mish,e,n,gjak,t,ujitur
me,armė,mizore,e,thika,t,mdhaja
po,u,prin,mirko,miserliqi
nji,zog,shkine,mjekerrkeq,
edhe,i,far jagosh,maroshiqi,
ajka,e,,krimit,shkja,kryeneq,
edhe,i,far,shkjau,sarhosh joviqi


emrin,,t,zi,e,t,shkruar,slobodan
me,shum,tjer,edhe,i,far,shoshkiqi
edhe,i,far,rada,kapetan
kta,drazhista,e,kalabiqa
kta,millosha,shizofrena,
t,msuem,n,per,prita,kokė,iriqa,
kan,dalė,n,klinė,me,i,pre,do,krena
loti e gjaku e mbuloj drinin
krejt kosoven te laShtė dardane
britma dhunė n' krejt dukagjinin
prej hordhive panSllaviane
kto hordhi bisha mizore
qe zanatė s e kan mejdanin
fort kan msy vashat arbrore
me dhunime po e bėjn namin
per,me,pre,si, e kan,zakonin,
me,shnjerzu,ndoj,qikė,shqiptare
q,po,bien,lulet,mbi,dhe,tonin
prej,hordhive,grabitqare
kėta,ftyrzi,si,me,u,pas,mbjellė
pėrmbi,vorre,t,ferrit,t,zi
thue,se,le,jan,kund,n,ndoj,shpellė
hyjnė,nė,oborre,ftyrash,nxi
jo,ma,ba,ndo'j,luftė,mejdani
si,zakon,qė e ,ka,njerzija,
por,me,nxanė,ndoj,qikė,dardani
me,iu,marr,nderi,e,vajzrija
si,ata,ujqit,dalun,prite
q' jan,shpėrnda,nėpėr,oborre
britshin,fėmijt,nėn,at,diell,drite
kan lua vendit,gurė,e,vorre
q,po,bertitshin,fmi,e,djepa
ah,mor,shkja,mizorė,sibiri,
po,a,kshtu,ty,tė,pelqen,jeta
me,pi,gjak,siq,pin,vampiri
me,i,dhunu,nderin,shqipnisė
n'troje,t,veta,t,gjallė,n'pėr,troje
pa,i,lan,kund,virgjri,etnisė,
si,ajo,bolla,kur,bjen,n'hoje
kriminelt armėsh shtrėngue
fort bertisnin me ato thika
gra a e vasha jan tmerrue
kur nderhy ka nji far zhika
ftyra e tij nji far kombinimi
si ndoj gjarper me shum zile
qehre vrasėse ndertua nga krimi
pansllaviane ajo ftyrė hile
marrė fetinė me forcė e zvarrė
bashk te dy ma at jagoshin
tjerė qetnik kur e kan marrė
me at raden e jagoshin shhkja
shum shpernda jan n' per shtėpia
kan tmerrue vasha e gra
zi gjamė po ka etnija
dhimbėja gurin ish tue e nda

kshtu,ai,i,.prishti,miserliqi,
i,pari,shkja,qe,hyn,n,oborr,
si,q,bjen,llava,n,vath,ogiqi
neper,dele,per,me,i,korrė
ashtu,gojen,n,thik,t'pergjakur
me ftyrė,t,prisht,si,ujk,gjehnemi
linduR,n'm'ni,t#shqipnisė,merakaun
po,q,iu,turr,nji,bije,vendi
po,q,iu,turr,me,ligshti,sllave
prej,sibirit,t,lindur,n akull
si,ai,ujku,nda,prej,llave,
rrxue,e,ka,fetijen,shakull,
ah,qe,rrxoj,qiken,t,shqipnisė
ket,perri,.qė,gzonte,qiellin
ku,ajo,,rreze,e,kish,qendisė
n,qdo,pranverė,qė,gzonte,prillin
e,tjert,shkje,keqas,gajasur
si,me,u,qeshė ai ,krokodilli
zot,i,madh,se,q,jan,perplasur
mbi,kėt,lule karajfili
kėt,lulė,t'bukur,n,tok,pranvere
qe,kish,lindė,toka,e,kullimit,
kėt,soj,t,bukur,me,krih,ere
ra,shqipnija,n,lot,t'pikllimit
q'jan,trishtu,yjet me,drita,
q,jan,tmmerru,zogj,e shpeni
se,q,iu,ndal,ylberit,rrita
se,q,po,qanė,nėna,shqipni
edhe,ashtu,rrokur,pėr,shtati
kamb,e,duar,qetnik,gjaksorė
tue,terheqė,vajzen,per,s'gjati
at,zanė,malit,me, e ba,horė,
pėr,me,i,flliqė,gjijtė,e,krahnorit
per,me,i ndy,me,jargė shkinije
at,fisnike,n,gjak,t'arbrorit
asaj,qyqje,n,rremė,shqipnije
ah,q,po,qajnė,fusha,e,ledina,
q'po,vajton,guri,me,dhe
shtat,pėrthyeshėm,.digjej,stina
per,ket,lule,t,moshes,t,re
kshtu,as,dielli,s,mundi,me,pa
kshtu,as,dheu,,s'duron,kėt,prush
n,kokė,t,shqipnisė,qe,ėsht,tu'e,ra
nuk,mund,t,mbajė,lotin,askush
qajn,parreshtun,diell,e,hanė,
qajnė,tė,gjith,re,e ,zjarrė,komete
qajnė bilbilat ,mbi,dardanė
thue,s'dojnė,ma,me,u,lidhė,pėr,jete
eh,mizorė,o,tė,ligj,pas,shpine
qe,s,luftuat,jo,kurr,me,burra
soj,i,lig,ju,o,soj,shkine
qė,i,helmuat,kroje,e,gurra
qe,i,helmuat,zemrat,dardane
veq,me,foshnje,n,luft,tu,u,matė
por,n,mejdan,mor,kopilane
kurr,me,burra,s'ndejte,gjat
veq,se,n' t'paren,krismė,t'martines
qė,t',ka,shku,plumbi,mbi,vesh
gjith,ke,ikė,o,zogu,i,shkines
zemėrlepur,o,sylesh
asht,kollaj,me,koritė,femra
me,pre,djepa,o,i,pa'farė
o,serbian,me,ata,t,zi,emra
jeni,t' lig' jashtplanetarė
mjerė,planeti,qė,u,ka,mbrenda
mjerė,europa,e,ballkani
as,nė,at,koh,kur,ish,parmenda
nuk,kan,bė,q' bėn,sot,sėrbiani
ma,ligsi,o,turpi,i,shkines
se,me,qmendė,foshnje,tue,qa
me,i,lanė,qmendė,nėnat,ledines

qika,,foshnje,duarsh,tu,i,nda
veq,pėr,turp s' je,lindė,pėr,tjetėr
o,ftyrzi,o,kanibal
qka,kėrkon,n,kėt,planet,t'vjetėr
zhduku,e,vrapin,mos,.e,ndal
se,ti,shpinen,gjith,ke,kthye
as,per,luftė,jo,kurr,s'je,le
nji,shqiptarė,dhet,sėrb,ka,thye
n#qdo,betejė,n'qdo,luftė me shkje
hup,o,zi,prej,kti,planeti
mos,bėn,pjesė,nė,kėt,njerzi
sa,t,jet,toka,.e,qielli,e,deti
s'ke,me,kenė,mir,me,shqipni
s,ke,me,kenė,mirė,me,shqiptarin
qka,ke,ba,toka,s,nxen,n'leter
per,me,shkru,pėr,zullumqarin
per,shkja,t,shkines,t,krimit,t'vjeter
ti,ke,vra,me,bajoneta
ti,ke,pre,e,ke,dhunue
deri ,mbi,tokė,t'mos,shuhet,jeta
kombi,jonė,ka,me,i,kujtue
ka,me,mbajtė,mshefun,nėn,gen
deri,sa,t,vjen,dita,njiher
kur,shqipnis,ora,ti,vjen
preite,hakun,menjiher
se,pėr,ty,falje,s,do,t,ket
edhe,dielli,n'ndermjetsoftė
sa,t,.jet,qielli,lart,pa,u,tretė
qka,ke,bė,mos,u,harroftė
po,si,o,i lig,me,farė,e,fis
si,me,kenė,soj,krokodilli
i,then,foshnjet,pėr,mjedis
kėputė,njomzake,karajfili
ndersy,t,nanės,ndėrsy,fėmi's
po,a,ka,ferr,kund,ma,t'zi
ndersy,qiellit,t'perendisė
foshnjet,n,djep,s,gjalli,me,i,gri
he,u,shofsh,fare,e,rrėnje,n,tokė
mos,paq,dritė,e,mos,paq,ujė
se,ndoj,mend,jo,ti,ske,n,kokė
n,kėt,planet,ti,je,i,huj 'ė
jo,nuk,t,don,ty,perėndija
mbi,kėt,dhe,per,t,gjalli,me,t'pa
asnji,t'mirė,s,do,t,ket,njerzija
prej,planetit,ti,pa,ra
per,pa.,u,hjekė,o,mish,i,egėr
o,sadist,o,i zi,mjeran,
qe,i,bėn,foshnjet,copė,e,fleger
kombin,t,vjeter,ilirian
q,kish,pas,qa ,thonė,shum,oborri
tjeglla,t,stalles,gur,e,trena
kur,fetin,njifar,ftyr'qorri
zvarrė,,per,t,gjallė,po,e,shtynte,mbrenda
ndersy,nėne,ndėrsy,fėmiJve
shprishur,flok'sh,gjakut,trazue
shkye,prej,syve,shkye,prej gjijve
shprishur,gjinit,qartallue
kah,mundohet,ajo,nanė,mjera
pėr,nėn,duar,t',shpėtoj,evladin
q'jan thye,bari,dushku,e,fjera
q,na,u,thye,drita,tu,pa,hadin
tue,pa,hadin,pravosllavian
ket,ferr,t,zi,qė u,pjell,mbi,tokė
permbi,vjaza,ah,pansllavin
mbi,shqiponjen,me,dy,.kokė
shkjau,i,shkin's,ma,i,lig,se,lepri
kah,po,i,bjen,t,mjeres,feti
toka,e,zezė,e,duroj,tepri
edhe,e,mjera,nėnė,shqipri


Vargjet i kushtohen nji vashe shqiptare tė dhunuar dhe tė vrarė mizorisht
nė fshatin shtupel tė klines nė rrafshin e dukagjinit
Drama E SHEKULLIT 21 qė u zhvillua nė oborrET SHQIPTARE ku ishin motrat e saja dhe fėmij tė vllezėrve KISHTE ATY shum fėmij tė vegjel
qe bertisnin
nėna kunata e shum antarė tė familjes bėrtima rrėnqethse
neper oboret shqiptare ku dhunoheshin shum gra e nuse tjera e
vasha rrenqethe tokė e qiell kishte gra qė bėtsinin o kuku o zot a ka kush qė na shpeton nga dora e shkjaut mizorė fetia kundershtoi aq sa mundi por i mbyt mizorisht me mjete te forta edhunuar e lanun lakuriq ne nji ahur e dhunuar nga shum serbian grupe paramilitare shoveno qetnike

lirik
07-02-08, 13:12
--------------------------------------------------------------------------------

Po Pse Qanė

Autori Xhelal Ferizi

Po Pse Qanė Etni E Jonja
Pse Po E Derdhė Lotin Kjo Jetė
Se Shpirti I Vogel Sa Mushkonja
Sot Po Bėhet Mbret Mbi Mbret

Sot Kurorė Po ėsht Paraja
Fron Mbi Fron Po Rrin Dredhija
Puna Hiqe E Fjalt E Mdhaja
Prandaj Shkret Ka Mbetė Etnija

Mbete Shkret Shqipni Etnike
Se Per Ty Flet Demagogu
E Jo Zemra Ajo Qelike
Por Do Lepuj Me Mendė Gjogu

Per Ty Flet Ma Shum Falltori
Parelijtė Qė Po Blejnė Famė
Nė Skenė Po Tė Rrin Gjith Puthadori
Prandaj Motet T' Shkojnė Me Gjamė

Pėr Ty Hutat Kuvendojnė
Korbat Dalin Nė Vend Tė Parė
N' Qiell Shqiponjat Nuk T' Flutrojnė
Se Korilat T' Jan' Shtue N' Farė


Ja Si Tė Erdhen Kohra E Stinė
Me U Strukė Shqipet Poshtė Nder Pula
Si Sokol Si Gjeraqinė
Se Lejleku Po T'mbanė N 'vula

Autori Xhelal Ferizi Ne Mergim

lirik
07-02-08, 13:58
--------------------------------------------------------------------------------

THONė ME LEHė KUR DEL ZAGARI

AUTORI XHELAL FERIZI

Thonė me lehė kur del zagari
vrap nuhatė mbi dushk e prroje
kahdo e nisė ai gjuetari
tue nuhatė n' gjithfar nevoje

ai merr erė nevojė ku ėsht krye
pėrmbas lepurit e glaces sė zogut
e nisė glacat me i perthye
kah ajo gjurma e strofullogut

ai veq pret po at fishkllimen
vesht i mbanė kah gjeutari
dredhanisht mbanė bisht e shpinen
me que gjah kah gospodari

me que gjah se ėsht rrogtarė
me nuhatė se e ka detyrė
me marrė erė se i thonė zagarė
me sjell gjah nė qdo menyrė

edhe kur nxen ndoj fllanzė kah prroni
leht nder dhamb duhet me e mbajtė
se ata vesh ja ngrehė padroni
fort e rreh se len me kjajtė

pse ky mish nuk han per veti
veq nuahtjes e gjella te lana
ah zagari i mjeri i shkreti
per shėrbim e polli nana

ai luan bisht e mandej struket
nė sy pėrvjedh zotninė e ti
ja lshin jargt per kore buke
tu u ciatė me servili

kshtu i puell nana do hafije
do zagarė shqipfolsa t' zi
qė nuhasin nė gjah etnije
veq pse i thot padroni i ti

veq pse i thot per me nuhatė
me gjurmue kah ka shqiptarė
per me e lpi ky nji gjellė n' pjatė
tu u pėrkulė nder gjuetarė

xhelal ferizi shqiptarė nga mitrovica e kosoves

lirik
07-02-08, 14:45
E Po Gjuha ėsht Me Tule

Autori Xhelal Ferizi

E Po Gjuha ėsht Me Tule
Kah Ti Jep Kahje Kritiku
Ka Ti Je Jep Po At Mish Vule
E Kah Tė Don E Qon Armiku

Edhe Miku Si T' Ja Don N 'hater
Qejfi E Gara E Shpirti I Valė
Disa Tjerė Dalin Me Sater
Turrin Vargut Me Ja Ndalė

E Po Mishi Kah Mbrendsija
Ka Gjithfare Helme Toksike
Ne Sa Kahje E Shtynė Mėrija
Edhe Gjuha Elastike

E Gjuha Mbanė Edhe Dashuri
Porsi Palca E Mjaltes Nė Hoje
E I Mbjellė Fjalėt N' Bukuri
Kur I Nxjerrė Nga Shpirtė Goje

Po Gjuha Ka Edhe Katran Ferri
Ka Shum Tė Idhta E Plot Bela
Ajo Nga I Her Esht Nji Tul Sherri
Qė Rrėnon Kshtjella E Kala

Autori Xhelal Ferizi Ne Mergim

lirik
09-02-08, 11:19
KAM MENDU SE DO Tė Mė MBROJNė

Autori xhelal ferizi ne mergim

Kam mendue se se do t ė jem prore
nė nji mbrojtje ombrellė kombtare
ku do t' m'ė mbajnė zemrat arbnore
nė mbrojtje mbshtjellė n' roje rreztare

kam mendue e i kam thanė qerpikut
o mos kjani o lott te mia
se mua e vargjet nė dorė tė armikut
nuk mi len e jona etnija

kam mendue se zemer bardhė
ėsht shqiperia e jonė etnike
kam mendue se dita ėsht ardhė
mos me m' lanė n'kthetra armike

kam mendue oj shqipni loke
se ti djalė e quan lirikun
kam mendue se ai gji toke
nuk m 'len ngri porsi arktikun

kam mendue se nuk jan akull
ato zemra tė mdha shqiptare
se nuk mė lanė kurr me ra shakull
bashk me vargjet argjentare

kam mendue e i kam thanė qiellit
jo kurr mua s' m tradhton shqipnija
gjith kah jan rrezet e diellit
i kam la me lot te mia

i kam la me shpresa malli
i kam la n' vargje pa hile
nuk ka ndJenjė n' kullim kah zalli
ku s' kam dhanė lot karajfile

tridhjet vjet mirė e din suka
edhe malet si kam mendue
se la pasardhs ai oso kuka
zemra t' mdha qė s'ma harrojn mue

tirdhjet vjet qanė vargu i arit
mbshtjellė nė gji me amanete
pa i dhanė ndihmė dora e shqiptarit
se q' po dnesen ujė e dete

kahdo rrrin n' male shqipnija
nė kambė jan que ara e ledina
po i kėrkojnė vargjet e mia
shum bilbila e kanarina

e qajnė bankat kahdo shkollore
edhe brezat e ndjenja e lotit
kahdo qajnė trojet arbnore
stinė e tė ardhme kohra t' motit

e ėsht tu ju thirrė zoti i gjithsisė
e kahdo ka engjuj qiellorė
pėr qdo varg tė letėrsisė
por ju rrini si tė gjorė

rrini e shihni hani e pini
mbushne barkun mish e ujė
tridhjet vjet ju mirė e dini
se m' kurthoj mua dheu i huaj

qka ti them tash indeve sot
kah do i ka ndjenjat hapsira
qė pėr ju la i kam me lot
me fjalė t' bardha ma tė mira

me ato germa nxjerrė me fije
nga e argjendta zemra e kronit
e prej s' mahnitshmes bukurije
me at rimė s i t' ciceronit

qka tė ju them un tash mahnive
edhe Ylberave nė qiell tė huaj
un pėr ju nė art t' bukurive
pėrjetsu u kam n 'shekuj muaj

qka tė ju them un' se' shqiptari
tridhjet vjet mė ndjek si hije
her n' forume n' fyerje barbari
her me thikė e brisk tradhtije

mbi gjasht her mė kan sulmue
mbi tri her therr m' kan therrė me thikė
tinza krahve m' kan pėrvlue
tue pėrdorė rrenė e taktikė

her ne burgje e her nė jetė
se i ndėresente gospodari
hiq ma shum s e trdihjet vjet
hije m' jan ba gjithfar tradhtari

as kurr nji her s' m' uruan suksese
as kurr nji her s ' lan ku ėsht vendi
m' jan servilė pėr interese
por nji her su mbajt kuvendi

as nuk foli aksionari
e zemėrvogli biznesmeni
as su gjet kund birė shqiptari
qė e ka zemren si bedeni

a thu s' paske zemer bujare
a thue trim s' ka mbetė mbi dhe
pėrmbi tokė tė lashtė shqiptare
qė ma jep ni shpresė tė re

pse a veq keq duhet lirkut
cunga e kurtha me i vu nėn rrota
kur ky heret i doli armikut
me sternipa kastriota

veq pėr ju per tė juaj fėmi
pėr gra tuaja e per ata breza
veq se ju me pasė liri
mbi armik mėrinė e ndeza

pse a kshtu ju mirnjohje keni
m' veni lak n' shndet dritė e lkurė
gjithmonė shpresen tė ma theni
kur e mbajta nė burg si gurė

kahdo dal m' dalin sarhosha
kahdo mė ndjekun mij t 'sigurimit
ujq qakaj edhe kaposha
gjuajn me helm e fjalė t' pelimit

tridhjet vJet po kjo praktikė
tridhjet vjet luftė me tradhtarė
tridhjet vjet me metelik
se q'po blenė hasmi'! (shqiptarė


e ma ktheu shpinen qeveria
e biznesmeni e deputeti
tre miljon qajnė vargje t' mia
qė si yj shndrijnė qiell e deti

hani pini trashni gjakun
trashni barkun me bakllava
me jevgjit perziej bajrakun
lakuriq rri me tallava

jepe paren kah harami
vidhe ngope cullen derre
he ju marrt mbi dhe t 'sunami
paski lindė per hile e sherre


tre miljon vargje shqiptare
qe i kėrkon shkolla e urtsija
qė n' pėr breza si rrejdhė ujvare
kan me ecė kah shkolla e dija

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
09-02-08, 11:34
Mė THUANI

autori xhelal ferizi

ah mė thuani o vise tė mia
ah mė thuani o ju hoje
mė thuani o sy ju kah gjithsija
e ti gjuhė o magji goje

mė thuani nxjerrni shkollen tuaj
edhe at laps imagjinate
pse nė etni kur erdh i huaj
mbolli nė degė aq qyqe nate

pse ka mbjellė aq shum tradhtarė
lirė tu i ble e lirė tu i shitė
pse aq shum bleu mercenarė
mos me e lanė kund t' bardh ndoj ditė

mė thuaj o art ti i bukurisė
pse shėmtimi mbinė mbi ne
ku jan zemrat e lirisė
qė mbi ta nuk bien si rrfe

mė thuaj o ti e famshmja e lashtė trimnija
pse po heshtė pushka e shqiptarit
pse s' goditet ajo flliqsija
mu nė ballė me i ra tradhtarit

mė thuaj o zot qė mbanė planete
ti qė mbanė gravitacione
si ti gjejm kapak ksaj jete
pa tradhti e kult zezone

mė thuaj o shtet qeveritarė
mė thuaj o ligj qė rrin mbi leter
pse po mbijnė kaq shum tradhtarė
qė vallzojnė bashk me lugeter

tridhjet vjet po shkruaj me vija
tirdhjet vjet po pres me besė
kur do tė humbė me farė tradhtija
qė un i qetė me pendė tė vdes

humbne shkrine shkrumbne digjni
ah ju troje mė ndihmoni
ju tradhtinė mos e pėrligjni
thani rrėnjė ku mbjellė demoni

mė thuani o troje pse nuk vritet
pse nuk shuhet pėrmbi dhe
pse tradhtisė koka si pritet
pse lulzon mbi kombe e fe

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
Zoti e ndihmoftė xhelal ferizin lirikun

lirik
09-02-08, 11:37
--------------------------------------------------------------------------------

THONė ME LEHė KUR DEL ZAGARI

AUTORI XHELAL FERIZI

Thonė me lehė kur del zagari
vrap nuhatė mbi dushk e prroje
kahdo e nisė ai gjuetari
tue nuhatė n' gjithfar nevoje

ai merr erė nevojė ku ėsht krye
pėrmbas lepurit e glaces sė zogut
e nisė glacat me i perthye
kah ajo gjurma e strofullogut

ai veq pret po at fishkllimen
vesht i mbanė kah gjeutari
dredhanisht mbanė bisht e shpinen
me que gjah kah gospodari

me que gjah se ėsht rrogtarė
me nuhatė se e ka detyrė
me marrė erė se i thonė zagarė
me sjell gjah nė qdo menyrė

edhe kur nxen ndoj fllanzė kah prroni
leht nder dhamb duhet me e mbajtė
se ata vesh ja ngrehė padroni
fort e rreh se len me kjajtė

pse ky mish nuk han per veti
veq nuahtjes e gjella te lana
ah zagari i mjeri i shkreti
per shėrbim e polli nana

ai luan bisht e mandej struket
nė sy pėrvjedh zotninė e ti
ja lshon jargt per kore buke
tu u ciatė me servili

kshtu i puell nana do hafije
do zagarė shqipfolsa t' zi
qė nuhasin nė gjah etnije
veq pse i thot padroni i ti

veq pse i thot per me nuhatė
me gjurmue kah ka shqiptarė
per me e lpi ky nji gjellė n' pjatė
tu u pėrkulė nder gjuetarė

xhelal ferizi shqiptarė nga mitrovica e kosoves

lirik
09-02-08, 12:28
--------------------------------------------------------------------------------

Ata dhe un

xhelal ferizi autori ne mergim

Ata vrit e gjuaj me qmenduri
un shkruaj pėr tė ėmblen dashuri
ata gjuaj me shiegjeta
e,un,me fllade te lehta
ata prejė nėpėr rreze
e un mbjell,prap nėpėr breze
ata kput,rrugė tė miqsisė
e un ushqe me shekuj t, bimsisė
ata me mendje tė helmuar
e un,me ilaqė,tė ururar
ata me tė poshtra injorime
e un me currila plot shkrime
ata nė anen e djallit
e un ,me kullimin e mallit
sa e pabarabart beteja
si engjujt me shtriga,tė veja
si djalli me ,me ėngjėllorin
si ,terri me dritė diellorin
ata gjithmonė nė pritė
e un me yje me dritė
ata duke vra nga larg
e un me tė urtin varg
qfar armėsh t ,kryqzueme mbi dhe
un komb ata kryqa e,fe
un loti gjithmonė i vėrrtetė
ata katrani i nxehtė
un apel pėr drejtsi
ata me intrigė e mėri
un me engjuj me pendė
ata me gjarpij nė kuvend
o zot si bėhet kjo punė
un paqe e ata gjithmonė dhunė
ata ata veq ata
qe dijnė intrigqe me vra
ata qė pjellin vetėm terr
dhe un me cakun nė shpirtė vjerrė
ata qė mbajnė shizofreni nė kokė
e un me diell e yj shokė
si mbahet kuvend pėr ndoj shpresė
kur a ata nuk jan me besė
a thua kush do t' vdes
me thuani o shekuj me shkrim
do tė mbjellet mirsi apo krim
dhe kush do t,ket mbijetesė
besa a caku i pa besė
fitorja kujt do ti mbesė

autori xhelal ferizi Mitrovica

Pėrmirsim

lirik
09-02-08, 18:11
O vargu im

shkruan xhelal ferizi

o vargu im ty un tė prodhoj nė pendė
metaforat tua e mundojnė secilen thellsi
nė secilen fjalė shekull je mendė
qė thithė e shterron kėrshėri

pėr ty duhet tė shterren menquritė
dhe vrapi i dijeve nga secili sfond
mbas teje vrapojnė tė gjitha bukuritė
ti shterrė universin fond


ti je o varg nji burim qudije
nuk di ku tė rrin fjalė burimi
edhe sikur tė mbushė secla art hije
e dijet ! ti prap je etje shkrimi

habitet hana habitet deti
habiten gurrat e fondi i gjithsisė
tė gjith sikur flasin akademikisht vet me veti
quditen me artin tėnd tė pashterrsisė


ti je o varg vertet gjithqkaja
planetet i thurė nėpėr dije
mbi ty vargisen sa dije te mėdhaja
kurreshtjet i ke art mbrendije

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
11-02-08, 15:24
Populli im

AUTORI XHELAL FERIZI

Populli im me mjegull i mbuluar
me shi tė pėrgjakshėm
zemra nėpėr shekuj sa her i ėsht pėrvėluar
spjegimi ėsht i pakapshėm

nuk spjegohet dhimbja me asnji instrument melankolik
as me instrumente vajtuese
as me ndonje isntrument tragjik
as me shprehje imagjinuese

ky ėsht popull pėr dhimbjet e tė cilit nuk gjenden fjalė
bora ju skuq me gjak
diten e diellit demonėt ia kan ndalė
gjarpijt ja kan mbshtjellė rreth fyti si lak

pėr popullin tim nuk gjej fjalė as dėnesje
edhe sikur tė marr shprehje mu nė burim lot
nuk gjej pėr ndalesa askund pikė as presje
pėrjetimet mund tė ja pėrshkruaj vetėm i madhi zottėrmetet i ranė nė shpinė e peshat e tokes
peshat e mundimeve e tė robėrisė

me gjak e lot ja perzien gjinin e lokes
me gjak ja lanė kahdo dheun e etnisė

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
11-02-08, 16:44
Eni eni shoqėri

shkruan xhelal ferizi

eni eni tė kėndojmė
ti ftojmė motet si dikurė
dor pėr dore tė vallzojmė
flakė ti ndezim dhe e gurė

eni ore eni s e pamvarsija
po na vjen porsi pranvera
eni o eni o fise tė mija
hidhnu vasha porsi era

dridhne belin e mindilin
e dehni yje me at nuri
art hjeshije e mindilin
tė ju shndrisin rreth flamuri

eni ore dilni me vallzue
pse ju strukė mė jeni sot
porsi gjyshet andej cucrrue
koha n' gzim thrret jo pėr lot

edhe lart shkoni krenare
kahdo vlon ajo muzika
n' qehre gzue e kangė shqiptare
ah vallzoni djem e qika


ah mos m' harroni mua lirikun
qojeni goten edhe me mue
e' ta plasim nji her armikun
n' kangė shqiptare tue vallzue

eni ore se rrezet e arit
permbi maja i lshon dardana
e pamvarsinė e tė lashtė t'shqiptarit
do e bekojn dielli e hana

eni ore eni pse jeni ndry
eni s e lindi pamvarsija
pse jeni vyshkė e jeni thy
festė mbi dhe ka dardania

eni se lott s' mbahen prej gzimi
ka dalė deti n' shkumbardhė vale
zogjt t' lamrishėm nė gjuhė cicrimi
e po qeshin fusha e male

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
11-02-08, 17:36
Dilni o vasha gjevahire

autori xhelal ferizi liriku nga mergimi

dilni o vasha gjevahire
me at shtat belhollė si fije
nė kėngė e valle e gjuhė ilire
t' pėrtrijmė nanen si i ka hije

ta pėrtrijmė nanen shqiptare
e ta shndrijmė si ngjyrė tė ylberit
e' t'kndojmė n' kor n' gjuhė kangatare
e gjith etnija pernjiherit

e me at hymnin e rrathė larmije
si dasmorė tue brohoritė
tė gjith n' nji ritėm dashurije
pėr kosovė qė erdh kjo ditė

dilni burra e ju puntorė
ju student e ju shkollarė
se do tė vijn shum yj qiellorė
me kėndue bashk me shqiptarė

se do t' kndojnė shekuj e stinė
do tė kndojnė mėrgime e malle
n' pamvarsi shqiptart do tė rrijnė
sa tė ket dhe e ujė e zalle

hani e pini e rrokni gota
mbushni verė mbushni raki
le te dridhen dhe e toka
sot ka festė pėr pamvarsi

pamvarsija pamvarsija
eni o djem eni ju burra
sot n' dardanė do tė bjen larmija
si ylberat pėrmbi gurra

edhe ju nuse e ju gra
gzohuni shtresa e ju fėmi
dilni yje pėr me pa
si shndritė qielli n' pamvarsi

dilni e vloni nė valė sherbeti
edhe shfaqne mallin tuaj
se mjaft djegė ju ka gyrbeti
n' mote e stinė tu u ndje i huaj

ah jehona le tė shkon si era
lugut t' kodrave n' deri n'london
edhe mbi dhe e vende tjera
mbi paris e washington

le ta din roma e athina
le ta din edhe berlini
se sot qeshin moti e stina
edhe zogjt mbi maja blini

qyqet ndalen e nuk vajtojnė
kur etnija mbarė vallzon
kahdo yjet do t 'kėndojnė
kosovė nana kur t' feston

do tė vijnė kahdo nė stoli
veshur fllanzat me shum ngjyra
asnji zog s' do tė rrin n 'kuvli
kur do i qeshė kosoves ftyra

E DO TE QESHIN SHTAT TUPANA
SHTAT PALė FYELL EDHE KAVALLE
E VIOLINė E DIELLI E HANA
E T' KOSVES GURė E ZALLE

edhe ata per t' cilen kan vdekė
dh e e drrasa kan me i shmangė
e asnji qyqe s' rrin stermekė
dhe e qiellė do tė bien me kangė

autori xhelal ferizi

lirik
12-02-08, 19:53
Nėse un

autori xhelal ferizi

nėse un mund u bėra e djersė refreni
u bėra urė lidhse dashurie
dhe u bėra shpirtė diell pėr depėrtim te biznesmeni
sa zhgėnjimisht u ndesha nė akull hije

nuk e besoja se aq i trashė ishte biznesmeni akull
qė asnji diell nuk ja shkrinė nji buzqeshje
nuk e besoja se ajo hije mė rrėzon diellin shakull
o zot akulli me diell me dalė fitimtarė nė ndeshje

un mendoja se me fuqinė e drites
ne errsiren e tyre vetėdijsisht do tė ndikoj
dhe nuk e dija fare se trashsia e asaj elites
secilin diell mund ta lidhte nė vargoj

dhe tash kur flas me yjet ata habiten
fare nuk mund ta pėrceptojnė kėt spjegim
ata e kishin kult diellin “qė e lshon driten
tash qajnė kur shohin kėt skenė me zhgėnjim

askush nuk besoj se ma i fortė ėsht akulli shpirtė
se dielli qellim'mirė qe don t ' ndriqoj errsiren
o zot a thua kult qenka akulli i ngrirtė
qė ngrinė permbi dhe idenė ma tė miren

un nuk besoj ma ne diell e nė rreze
se akulli qenka i tyre shpirtė kapaku
nė kėt botė do tė ngrijė deri sa tė ket breze
ky qenka shkaktarė se n' porgres nuk vlon gjaku

ky qenka pra ky akulli qenka shkak
qe nuk lulzon mirsija mbi dhe
akulli qenka shtresa e shpirtvegjelve nė gjak
ky qenka ai ftofsi qe ngrinė kombe e fe

ky qenka ai ftofsi qė ngrinė shum shqiptarė
qė nuk e len driiten me ndriqu n' thellsi
ky qenka ai i ftofti qe s' len aksionarė
asnji rreze dielli me ndriqim me e pi

ky s' len biznesmen e ndalė depėrtimin
seciles rreze i krijon shtresė akull
ky qenka ai n' shpirta qė e mbJellė mohimin
dhe qė i rrxon pėr dhe mirkuptimet shakull

un tash e kuptoj pse shpirti ftoftesi prodhon
e shqiptari me shqiptarė vesh nuk merret
se akulli ai i ftofti shpirtė demon
ne shum kend po trashet e nukdon te shterret

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
12-02-08, 23:10
Pse ju te bijt ebijat e shqiptarit

shkruan autori xhelal ferizi ne mergim

Pse ju tė bijt e bijat e shqiptarit
pse rrini,vyshkė, e shkelė prej barbarit
pse nuk shkundeni,me,i tundė male e kodra
pse lejoni ata qe u perdorin si lodra
njizet miljon shqiptarė kudo nėpėr botė
e sot gjithkah shqipnija ,qerpikut i rrjedhė lot
ia mbysin kosoven,ia mbysin qamėrinė
e tallin iliriden,presheven me luginė
anamalin hotin,gruden me gusi
plaven,tivarin,pazarin e ri
tallen,deputetet,tallen gjithfar hora
rrin e vyshket n ,t, huaja,dhena diaspora
e gojen e mbyllė prore ah akademija
gjithkah ka hy parja e shkreta tradhtija
tash ka dal me kryq gjithkah artemija
sillet amerikes ,sillet nė senat
e kreh kahdo lirshėm at mjekerr tė gjatė
e shkojnė njeri pran, tjetrit qetnikt rend me rend
po ku jeni ju shqipe qė s, dukeni n, kuvend
a mos jeni vyshkė a mos jeni tha
a doni shqipninė me lanė n' grek e, shkja
e ju o shqiptarė ku rrini n' pėr botė
hypur mbrapsht mbi kalė hypur mbrapsht mbi rrotė
a thue s, mė, thoni mua q, paski kenė qfar fare
pse kshtu token tuaj e leni nė pazare
ku gjithkush me fe me llafe e me kryqe
don me e lanė shqipninė prap me kja si qyqe
ku i keni ato fjalė qė i patėt n' tubime
e ato lavdata me aq plot kumbime
e tash keni heshtė e m' jeni cucrrue
kur atdheu i juaj ,n' rrezik,me u praptue
se turr nė kambė jan que grek e shkja e shkinė
me na rrrxue pėr dhe me na hudhė n' greminė
e ju kahdo lirshėm jeni shtrue ,n shkujdesje
as s' po keni pikė e as s 'po keni presje
as kund ndoj stacion,pėr me e ndalė harbimin
jeni dehė n’ per lukse e harruat tubimin
dilni o te mjerė dilni o te gjorė
mėsues e,katundarė ,nxėnės e puntorė
student e ingjinjera e mjek e ushtarė
vazhdon

lirik
12-02-08, 23:11
polic minatorė e ju tjerė dijetarė
se nė ,uashington po shkojn tash shum skile
dilni o shqiptarė gjithkah n, pėr profile
atje po shkon greku rusi e,ukraini
edhe shkjau i shkines milo e vukashini
po shkon koshtunica e i far nikoliqi
gjithfar grek ,bullgari, e lloj lloj dobiqi
e po tregojnė rrena,bllofe,e kapalla
mite shkje’sh e sllav’sh e gjithfar lloj prralla
e tue diskreditue ah etninė shqiptare
n, kongres e n, senat pėr ne bėjnė pazare
e ju o te mjerė rrini e hani e pini
ju bjen letargjija ,e gjarpri zgjatė prej thini
afėr me ju therrė afėr me u helmu
kulqedrat hardhucat zhapijt jan bashku
e ju m, rrini t, mjerė m, rrini si haru
kan dalė gjithfar llojesh sekte radikale
jan que nė kambė kodra e jan que male
urale karpate, e , u, qu,ėsht himalaja
shangaj pekin edhe akullnaja
t, sibirit e tjera tė mėdha siperfaqe
ah token shqiptare si me e ba helaqe
plane kan bashku djaj priftri,e, popa
si me pre shqiprinė si me kputė me copa
si me hi nga brenda si me mashtrue botė
sllavo kinezisht pėr me e sjellė at rrotė
pėr me ia marrė diellit pamjen t ,perendimit
e me ja veshė qiellit hieroglifet t, krimit
ah shenjat kineze e ,at qirilicė
si me e, veshė europen n, shubarė e, n ,kapicė
e, me bashkue tjerė ah shum kundershtarė
me gjetė rraca t ,verdha e, tė tjerė kumarė
me prishė n, gurė e, dhe, trollin t’ ,lashtė shqiptarė
e ,ju gjithkah m, jeni rrini si haru
njeni rrin si guri e tjetri ėsht ba dru
pa pasė kund ndėr dej ndoj pikė gjak qe ecė
m, thuej shqiptarė i ,mjerė pse ti kshtu ke ngecė
a don me tu kthye tragjedi zezonė
a don gjith me mbetė lot i derdhur vonė
pse ju dorė e besė e pare nuk shtrini
qė t’ mos ju kjajė lugu qė t’ mos ju kjajė vrrini
se nė vrri e lugje e nė ato ato therra
nana e vasha e gra ranė nė dhunė nėn,derra
e ėsht ndje piskama e ėsht dridhė lugshtaja
atje jan gjveshė vashat e ėsht bė hataja
pse ju a menduet qe lufta ka mbarue
me nderhyrje t’ natos,ju ju kan mashtrue
tu u a rrehė at shpinė e me ndoj fjalė t,butė
ju lan n ,n konsesus me nji rezolutė
nė nji pa kjartsi nė nji kod tė ligė
zvarritė ,qe sa vite ,me tradhti e ,intrigė

lirik
12-02-08, 23:14
shkruar nga autori xhelal ferizi
e tash gati pėr ju hendekun e pusin
me nji dhelpri tjeter dojn me u dredh statusin
me ju lanė si varė, as gjall e as vdekė
nė pėr shekuj t, motit gjithmonė me u stermekė
pse ju mbshtjellni n, mjegull pse ju mbshtjellni n, hi
pse ju,n besė nuk lidhni ,pse rrini n, lavdi
gjoks tue rrahė e llafe tu u shitė njeri tjetrit
kur amriqt gėrmojnė,kur gėrmojnė lugetrit
token ua kan msy ,detin edhe ranen
me ua errsue diellin me ua errsu hanen
e ju m rrini kot nėpėr kafehane
kush tue luejt ndoj lojė,kush tue zjgidhė kollane
kush tue lidhė intrigen pėr ndoj pompė benzine
a s jeni tue pa, o, t, mjerė ,at shkja shkine
se ėsht que jovani se esht que ilija
ėsht ngritė koshtunica ka dalė artemija
se n, rrrezik o vllazen sot ėsht mbarė shqipnija
ngrihuni ne kėmbėte gjith pernjiheri
qam e lab ,malsorė kah jugu e kah veri
gjithkah jeni djem kah jeni shqiptarė
plavjan ulqinak shkup e kosovarė
tetovė e tivar preshevė me luginė
ah ti manastir e ti follorinė
dilni ju djem nanash e,dilni ju gra
dilni gjeraqina vasha e pa u nda
ndalne prap at grek ndalne prap at shkja
se jan ngritė gjithkah ,kah dielli po sillet
kob i ,zi ,e , gjak shqipnisė se q, po i,ndillet
jan ngritė pjella e territ jan ngritė pjejlla e dhunes
sa me ,zell t’lugatit keq i kan hy punes
me e perqa senatin me e,perqa kongresin
ofrojnė strategjinė ofrojnė interesin
kerkojnė gjtihkah botes qė shqiptartė tė vdesin
edhe shkojnė e rrejnė gjithkund n’ pėr qdo zyrė
si zanat qė e ka ai shkjau i pa,ftyr
se ,e ,ka gjet grekun ,qė t, njejt e, ka koken
ah me na e marr detin e me na e marrė token
vraponi te gjith vraponi o burra
kaloni shum male brigje gergje e currra
e kush t’ kaloj lumin kush t ‚kaloj mbi urė
merrni ndoj parollė merrni ndoj flamur
kush ma i parė kah toka e kush ma shkurt kah deti
dikush n, per rrafshina nė ara bereqeti
kush ma shkurt n ,per gjade e ,kush ndoj sokak
e ta mbrojmė etninė me fjalė e,me gjak
o sot o kurrė e jo me derdhė ma lot
e mos rrini vyshkun nėpėr skuta kot
se sot si kurrė ma parė i duheni dheut t, nanes
qohuni djemt e shqipes ju t’ bijtė e,dardanes
e dilni uashingtonit e senatit n, ballė
dridhni gurė e dhe dridhni tokė e zallė
vazhdime nga xhelal ferizi liriku

lirik
12-02-08, 23:15
xhelal ferizi autori ne mergim

po le ta merr fjalen ai kush ka at dije
e le ta nis punen atij qė i ka hije
mposhtni koshtunicė mposhtni artemije
e,tregoni botes njiher mir e mbarė
se bota shkon mirė nese ka shqiptarė
se shqiptart duan miq se ata duan kumarė
se duan shokė e paqe se duan veq liri
nuk duan qe europa t, shndrrohet n, siberi
e ti tregojnė berlinit ti tregojnė parisit
se ne t, bijt e shqipes jemi deg t, nji lisit
se jemi nė europė para dielli e hane
se jem ilirian se jem farė dardane
e ti tregojmė sllavit ti tregojmė europes
se ata grek e sllav duan fundin e botes
se ata grek e sllav duan shaktrimin t’ tokes
se jo ne shqiptarėt qė kurr asnjiher
nuk kemi lanė hasem e as armiq tjer
me shkelė nė trollė t, europes,me futė rrėnj e ,zap
jemi pre n’ qdo pllambė jemi pre n’ qdo hap
kur ai italiani e dhelpra e venededikut
i dėrgonte armė gaz e kryp armikut
at’her ne mesjetė anijet gjenoveze
i dėrgonin turkut buken boloneze
edhe t’ gjitha t’ mirat e buk e qelik
veq i mjer shqiptari luftonte si fisnik
se ishte i vjeter se ishte antik
se kishte seder e bes e kulturė
ju i kputėt shpresė ju i kputėt urė
ju nuk i lat dalje gjithmonė me tradhti
mbas shpine i keni dalė gjakun keni pi
pa m’ thuej nji her ti o mjerė romak
ti o italian qė pasardhs me gjak
i thue vetes t’ mjerė o i zi lavdatarė
qe me shkja e grek tash m’ je ba kumarė
por kur nė mesjetė tė hershme ah tė mjerė
kur sllaviant e zi u sulen me poterė
e ti nėn sundim e,kishe ilirinė
saven e danubin edhe panoninė
me gjith ato forca me gjith legjione
me gjith ato togje e qeta e bataljone
me gjith at ushtri cezar e legjionarė
me plot ajkė tė luftes ushtare shigjetarė
pse e lshove barbarin me hy nė ilirik
me i ngul shpat e zhgjet e me e pre me thikė
ilirit t e mjerė qė kurr n ‚besė si doli
askush nė antik,kur e msyu sllavo’mongoli
huni e sllavi e tatari e goti
kelti e avari e per t zi i shkoj moti
e ti romak i ziu italian i sotit
gjithmonė e tradhtove rracen t’ kastriotit
kur treqind vjet t ‚zeza para krishti e feje
vazhdime xhelal ferizi

lirik
12-02-08, 23:17
nga autori xhelal ferizi ne mergim

u sule nder ilir ,me prish gjak nder deje
e gjete nji pretekst gjoja se pirat
por faj S’t’ kishte fare ilirija e ngratė
se deshte me ra gjithkah n’ pėr lakmi
me zaptue shum dete e perandori
mos me tu ngopė syni me dalė gjithkah drinit
me sjellė gjuh ė e ligj e kode tė latinit
me shkelė qdo kund n’ qizme dheun e lashtė antik
got e ostrogot edhe gjermanik
thrak e grek e da“k e komb ilirik
e kur s’ tė ‘mundi hapi me ndalė n’ turr at shkja
deshte me e ba mik e deshte me e,ba vlla
e lshove me ra gjithkah permbi ledhe
sa keq ah ilirit ti shpinen ia dredhe
pasi zi e ma zi e ke shkri n’ latin
gati e le pa gjuhė,pa bes e pa dinė
i vrave iinstitut kala e kulturė
e prishe nė dhe e prishe ne gurė
nji shkrojnė nuk ia shkrove edhe pse me vjet
e sundove n’ tokė e sundove nė det
e mirė ia njofte rracen e trimrinė
nuk i le kund shkrim si le kund ushtrinė
as ligj as shtet as bazė e hierarki
as fis e krahin,as,pushtet e mbretri
deshte keq me zhdukė me,fis e me farė
me ia shndrrue n’ latin edhe gjeth e barė
me ia prishė qdo bimė mbi fush e mbi ar
ku shkelė kėmba jote aty s ka mbi barė
e t jan turrė sllaviant, me dalė kendej save
si ata ujq t ‘sibirit qe jan nda prej llave
e ti me ushtri qė sundove boten
keq e solle thundren keq e solle rroten
me ata kuaj kur hipur plot hingllimė
e me ato shpata t’ mbrehta qė me plot vringllimė
sa krena te ilirit antik i ke pre
po me sllav ti luftes hiq shum s,ia ke vre
mbasi qe ilirin e munde e shtrove
gjuh e kulturė ia tjetersove
e kurr nji shkronj si i thon buk s’ n’ gjuhė t’tyre
askund nuk e shkrove shihe se qfar ftyre
paske pas oj romė e mjerė perandori
edhe sot ilririn ti ke qef me e shkri
me pru ktu lkurazi lkuraverdheė e kinez
mongol e tatar e besa eskimez
edhe tjerė kah jan edhe jasht planetit
me i pru afer durrsit me i pru afer detit
veq t’mos jen shqiptarėt po sllav e selgjuk
me iu shitė sardele me ju shit pambuk
kshtu e paske n’ gjak e mjer moj latine
me pru kendje pari ndoj grek e shkja shkine
ndoj rus e ndoj tjeter anės sė planetit

nga autori xhelal ferizi ne emrgim vazhdon

lirik
12-02-08, 23:19
vazhdon nga autori xhelal ferizi
pėr ndoj pazarė t ‚mirė qe ti gjith ia don vetit
per ndoj pik benzinė a gaz tė rusisė
a mos ty ta la zoti token e shqipnisė
me lozė e me u tallė si t duesh n’ vatikan
me kja veq pėr grek e per shkje sllavian
a e harrove kaq shpejt at tė lashtė antiken
kur ty kartagjensit nė fyt t’ paten pru thiken
e shum tjera kombe e shum tjer vrastarė
ndihme ke kerkue gjithmon nder shqiptarė
edhe shkjau i shkines kur kaloj karpatin
e ti e para i qite at shqiptarė krahthatin
vet ike e lshove me gjith legjione
n’ marrveshje me sllav ne at kohė zezone
gjithmonė ti marrveshje ke pas ba pas shpine
nė pėr shekuj t’ motit sa gjakun na e, pine
bjer n’ ujdi me grek e bjer n,ujdi me shkja
thuej bullgarit mik e thuej rusit vlla
vetem pse ata paskan nji kryq mu ne ballė
don me vra shqipninė me gurė e m e zallė
don me e, lanė shqipninė t’ robrue mbi dhe
se pansllavt me grek paskan ma t ‚mir fe
por ti harrove mikesh sa e pa besė u tregove
kur ilirin ligsisht ne duer t ‚shkjaut e lshove
mbasi qe na lige na le krejt pa shtet
mbasi na pushtove mbi tokė e mbi det
mbasi q e,ia prishe qdo ligj e adet
e shtrove me kishė e shtrove me fe
e ke ba per vete thue s e ktu je le
lir ke shit gjithmon gjithmon lir ke ble
se mos ke harrue ti se gjuh e huj
nuk sundon nder ne pa u ba gjaku uj
se ne e verrtet se kemi qen n rrezik
me u zhduk t gjith shqiptart bash me ilirik
e kur ai pansllavi ty tu lshue n per fusha
me ato shtizat gjata e me ato arusha
veshun keq e eger melkur e pa lkur
ta msyni n per lum ta psyni n per ur
e le panonin mysin e dardanen
turr e vrap tue ik e msyve romanen
latine qerdhe aty ku je le
por sllavt permbrapa si ujq eshkerbe
deri ne veneteie kah roma si rrke
t jan lshue nga,brapa me gri e me t pre
e ti ilirt prore qe ei ke lan ne balt
se je msuen sheqer e je msue ne mjalt
qe besa fort shum nuk ta don vshtirsin
e don me pak fjal gjith me ble mirsin
edhe shum ke qef me ta fal lirin
besa i ke harrue ti t kqijat e motit
se qfar t zezeash krime ne tok t kastriotit
ke ba moj latine moj perandori

autori xhelal ferizi ne vazhdime

lirik
12-02-08, 23:20
vazhdime nga autori xhelal ferizi

perhajr tu ba sllaveve tokat me tapi
aty n gur emegj ku i than iliri
sa mir e dhelprisht ti ike per vete
kalove lumej e kalove dete
terhoqe ne rom mbrenda mureve ushtrin
moral i krishter mos trego mahin
sa mir dini hallin me struk per vete
e tjerve popuj t shkret me u shit tok e dete
pazare e marrveshje n lugat e n lugete
mir ia dini hallin asaj prapa t shkrete
por ne mednojm se ke ba shum marre
se ilirve t mjer iu ke hap shum vare
s ei ke pushtu toka i ke pushtu brigje
se i ke ndrrue kode se i ke ndrrue ligje
see ke dobsue eke lan pa shtet
pa shkrim e pa fis e pa ndoj dekret
ia ke prish kulturen edhe princ e mbret
edhe kund ndoj gjuh si ke lan me shkru
gjurm e kod e fe me dhun i ke ndrru
e kur erdh sllaviani ligsisht k je largu
tash po del po kjan,gjithmon per kto bisha
per kto sllave armike agjentura kisha
qe dritaret ia ndrroj ah kishes te ilirit
kur ti ike zvarras e ele n shkrumb te hirit
as si mbrojte fe as si mbrojte ksih
gjithmon e trahdtove shum her e shum fish
e tash m flet ti mua emjer per moral
me turk eme shkje kurr hilen s ke ndal
po qka t bani ty shqiptari iliri moj e mjer
druue se me u tha ke mbi bari e mbi fjer
edhe gjeth e pem edhe than elejthije
as s ke me pas fllad as s ke me pas hije
se borgj n ket an deti i ke d ti dikuj
ndoshta mbloesh n zajrr ndoshta mblohesh n uj
por koha s ka ardh akoma per mkate
me pagu oj mjer ori qyqe nate
qe sotm del tue kja per do manastire
qe dikur kan qen ah kisha ilire
qe sllaviant e zi me vargje vampire
duanme i ba per vete me rrenj e me gjak
pa pas ktu ndoj emer as n guri as n prak
ah ti moj e mjera ,moj e gjora rom
se q ke mbet pa gjyq es e q ke mbet ne komė
qe ato prralla te murgjve neper manastire
ku priftrijt sllavian me zemer vampire
kan kendu vorrtare ndonji dogm sibire
edhe ndonji prral e t etshem per deti
me an kryqe sllave token eme i lan veti
edhe dielle han me i pluhur e hi
me i gnejye per drite gjithmon me tardhti
e t i e perfill gjithon moj latine

xhelal ferizi autori ne mergim vazhdime

lirik
12-02-08, 23:32
qdo modė e qdo fakt te atij shkjau shkine
qė deshti me t' marrė ah romė e paris
por si mbrrini kėmba e tash si gjarper n' lis
bertet e kjanė per t 'zi e per mot
gėnjen qiell e dhe gėnjen t 'madhin zot
e mshefė fakte n 'dhe e u bjen me mbulesė
me mbulu antikė me hile tė pa besė
me mbulu qdo gjurmė me prishė qdo guri
ku ilirrt e““lashtė ah ika shndritė nuri
sot po e don shqiptarin e mjerė veq n' qivuri
pse mbi dhe e tokė ktu ai ka le
n# per bashhtina t' mira e shartue n' shum fe
e pse deti e uji e dielli ktu tue nxe
mahni edhe zallinat mahnit gur e dhe

ket keng e ka shkruar xhelal ferizi poet nga mitrovica
poet i vargjeve lirike epike
xhelali jeton ne gjermani qe 20 vite ka qenė i burgosur politik i vitit 1981
ish student dhe ka qenė I NDJEKUR NGA ORGANET E SHTETIT TE ISH JUGOSLLAVISė

kohė te gjat ka qenė aktivist per qeshtje kombtare
I harruar nga bashkatdhetart ai sot jeton ne gjermani dhe shkruan
kontakti me xhelal ferizin EMAIL [email protected]

lirik
13-02-08, 11:33
Si i shoh shpirtat mikroskopik

AUTORI XHELAL EFRIZI

Shpirtrat mikroskopik un i shoh nga lartsia
me nji zmadhues sa hapsira
kur bie poshtė e mė fton mėria
o zot sa shum shoh qudira

si ka mundesi nė shpirtė kaq tė vogel
qė nuk e sheh dot qiellorė teleskopi
me miliona her ma mikro se nji gogėl
mbanė gjithfar trup ciklopi

habitem me ket fenomen natyre
gjithfra shpirti mbi dhe
qe mbanė gjithfar trupi e fytyre
qė tė mdhej po quhen nder ne

ata me at shpirtė te vogėl cilimik
kan vu pasuri tė mėdha dollari
por zemra e tyre nuk ka kaqik
sa i ushk i thatė as sa i fije bari


ka shpirtra tė vegjėl qė jan bė madhorė
ne fron kan hypė si mbreti
shpirti i tyre nji trend mikrokohorė
po mbanė aq famė sa deti

habitem mahnitem me ket fenomen
dikush shpirtvogel karrierist politikan
dikush demagog dikush biznesmen
legjanda po bėhen per vatan

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
13-02-08, 17:40
Qe tridhjet vjet

autori xhelal ferizi ne mergim

qe tridhjet vjet me vargun dhe tė vargut qeliza
dhe nuk po arrijė me asnji gjuhė tė magjisė
as me artin qė e pėrmbanė aroma e puhiza
as fjala shpirt'rrezja e njerzisė

sa do qė kam hy nėpėrmes portes sė margaritarit
me tė gjith fjalorėt qiellorė
edhe me vizllimen ma tė bukur tė arit
e me qelsin e portes se dashurisė nė dorė

me sa kalorse vargje e heshta kureshtare
me sa shigjeta loti e joshje sherbet vlime
me ma tė bukurat vargje nga huazimet ylltare
me ma thelbsoret fjalė e botkuptime


qe tridhjet vjet nuk po mund te hyj nė mbrendi
te porta e kalasė sė dashurisė po sillem
her her imagjinarisht talentin gjenial duke e pi
rreth zemres sė sajė fenomen po mbshtillem

pse dashuri qenke aq magjike
cili qels tė qelė ty i karajfilit
cila gjuhė oj ndikimtare diellorike
cila cicėrimė apo kėngė e bilbilit

qe tridhjet vjet neper qeliza lulesh me varg
asnji bletė kshtu nuk thithi nektare
her afer saj isha e her larg
por thelbin s' ja deshifroj dot ksaj lulje magjistare

a thua perendija me denoi mua poet
i mohuar e pshty nga dheu i tė parve
qė tė hulumtoj nė yje nė qiell e nė det
e prap dashurinė tė mos u zbėrthej nektarve

pse mua mė zgjodhėt simbol tė mundimit
tė hyj nė kėt kala qudije
kur mua nuk mė mjaftojnė tė gjitha artet e shkrimit
tė hyj deshifrueshėm nė kėt art mahnije

a nuk ju dhimbsem un qe tridhjet vjet
viktimė e kėrkimeve magjike
a nuk e shihni se shterra me varg secilin det
sa vargje tė gjata lirike

e kot tė gjitha lulet i thitha tė mjera
pranverė nuk lash pa vjelė
nuk lash kund mbi dhe as lule qė i mbanė vera
pa i marrrė at sharm nė kordelė

nuk lash kund krah tė larm tė shpenisė
tė zogut tė fllanxes e pllumb
pa e pyet per sekretin dehtarė tė dashurisė
u bėra tash hi e shkrumb

u djega u dogja u pėrvlova u mahnita
kėrkim mbas kėrkimi n' sekrete
nėpėr qelsa shpitrash m' kaloj shekulli e dita
nė margaritarė nėpėr fund dete

ajo qenka maja finale e jetes
ajo qenka fjala qė nuk thuhet
ajo qenka ma u bukur se qdo art i fletes
n' krahasim edhe hana i druhet

fjala nuk paska qels thithtarė
nuk paska shprehje nė shkollė
dashurija qenka mbi qdo margaritarė
arti mbi dhe ma i hollė


neper nektare kahdo laboratore
nuk paska shprehjefjalė as nder analiza
dashuria qenke shprehje mbi qiellore
prandaj i nenshtrohet aroma e puhiza

ajo qenka zemra qiellore dehė ėmbla qė nuk pėrshkruhet
mbretresha e pėrhershme qė nuk mund tė thuhet me fjalė
deri sa te jenė yjet han e diell nuk shuhet
as vargjet e ndjenjat e ėmbla s' ka me i ndalė

ajo qenka vėrtetė burim kėrkimi
zemėr magjike qė nuk shterret kurrė
e un i gjori jam nji varg mundimi
qė dot nuk e shterri kėt gurrė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
13-02-08, 18:41
Lulja nė mes te gjembave

xhelal ferizi autori ne mergim

oh lulja trupi po i shpohet
gjembat po shtohen pėr ditė pa kriter
ajo ma kruspull gjithmonė po tkurrohet
por gjembat po e therrin lulen e mjerė

gjembat kahdo po hapen
e lulja nė trup po hahet
ato sa shum po pėrhapen
e lulja nė trup po thahet


ma shum gjemba se lule
pse o i madhi zot
si njiher nuk i shkule
gjembat qė shtohen mbi botė

qė lulet tė mos i therrin
qė fletėt tė mos i vrasin
gjembave ua shohim sherrin
lulet gjėmojnė e bėrtasin

gjembat erdhen nga ferri
ato shpojnė qdo bimė
ato burojnė nga sherri
edhe vargjet i therrin nė rimė

autori xhelal ferizi

lirik
13-02-08, 18:43
Qerpikt e pa faj

autori ne mergim xhelal ferizi

si shiu si loti si moti
ranė nėpėr shekuj mbi ta
nuk e di pse e ka shkrua zoti
qerpikt gjithmonė me qa

pse qerpik nė qepallė
si strehė gjynahqare
me pikė si ujė me mallė
lot e dhimbje shqiptare

qerpik pėrse ju prore burim
kush ua shkruajti kėt fat
a thua qielli im
o larg ndonji lugat

mos qani ndaluni
mbani ndonji rreze
se nji dit fundi i lotit
do tė vijė pėr ju o breze

mos qani ju mbi dhe
mos qani ju nėn diell
se gzim do tė ket si she
i derdhur porsi qiell

pėr ne do tė ket gazmore
mbi tokė edhe mbi troje
kangė lojė dasmore
shqip ėmbėl si hoje

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
13-02-08, 18:50
XHELAL FERIZI

Nė PREHRIN TėND MėSOVA DASHURINė
E NINULLAT ME BIBRON GOJE
ne prehrin tėnd ndėgjova pėr shqipėrinė
pėr etnike tė lashta troje

nėna ime kosovare
ti ma mėsove fjalen
dhe gjuhen e bukur shqiptare
a i ndjenė tash vargjet qe s' ndalen

te guri i vorrit tėnd me kujtime
do tė vij me tė zgjedhur varg
por tash o nėna ime
shekujt mė treten larg

e di se mė don ti te guri
ti them tė bukura do fjalė
t' betohem nė gjak flamuri
se lotin e mbajė tė valė

e di se ishe ėngjull mbi dhe
e di se vdiqe kur un isha nė mergim
por o nėnė armiqt kokat kerkonin me i pre
tė derdhur e donin gjakun tim

mos mė gjyko o nėnė fisnike
un ika nga armiku
ti ndejte gjat si qelike
por tė qau i mjerė qerpiku

tė qau o e mjera o nėnė shqiptare
tė qau se edhe tradhtari
na ndiqte sė bashku me hordhitė barbare
sa i zi qė ishte tinzari

o nėnė te guri i varrit tėnd do tė sjell gojtarinė
dhe artin e tė shprehurit tė zgjedhur
dhe dhimbjet gjithkah kujtimet qė vijnė
e lulet nė trojet etnike mbledhur


autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
13-02-08, 18:52
Nė PREHRIN TėND MėSOVA DASHURINė

Nė PREHRIN TėND MESOVA DASHURINė
E NINULLAT ME BIBRON GOJE
ne prehrin tėnd ndėgjova pėr shqipėrinė
pėr etnike tė lashta troje

nėna ime kosovare
ti ma mėsove fjalen
dhe gjuhen e bukur shqiptare
a i ndjenė tash vargjet qe s' ndalen

te guri i vorrit tėnd me kujtime
do tė vij me tė zgjedhur varg
por tash o nėna ime
shekujt mė treten larg

e di se mė don ti te guri
ti them tė bukura do fjalė
t' betohem nė gjak flamuri
se lotin e mbajė tė valė

e di se ishe ėngjull mbi dhe
e di se vdiqe kur un isha nė mergim
por o nėnė armiqt kokat kerkonin me i pre
tė derdhur e donin gjakun tim

mos mė gjyko o nėnė fisnike
un ika nga armiku
ti ndejte gjat si qelike
por tė qau i mjerė qerpiku

tė qau o e mjera o nėnė shqiptare
tė qau se edhe tradhtari
na ndiqte sė bashku me hordhitė barbare
sa i zi qė ishte tinzari

o nėnė te guri i varrit tėnd do tė sjell gojtarinė
dhe artin e tė shprehurit tė zgjedhur
dhe dhimbjet gjithkah kujtimet qė vijnė
e lulet nė trojet etnike mbledhur

KUSHTUAR NėNėS TIME QE VDIQ KUR UN ISHA NE MERGIM


autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
13-02-08, 18:53
AH JU

xhelal ferizi autori ne mergim

ah ju njoh un ju
ju doni te bėni hile
doni qė arti me u shu
me tallaven tuaj kopile

xhelal ferizi

lirik
13-02-08, 18:55
Qdo dit lutem

Xhelal ferizi autori


qdo ditė duke u lutur
do tė arrijė qėllimin madhorė
nuk do tė mbetem ma fije e kėputur
qė hasmi mė kėputi me dorė

zoti do t ė mė ndihmoj
nė qėllimin tim final
qielli do tė mė dhuroj
fat sa deti me mal

lutja do tė pranohet
e shkruar nė librin e zotit
robėria do tė largohet
rob nuk do tė jem ma i lotit

xhelal ferizi autori mergimtarė i vargjeve shqiptare

lirik
13-02-08, 18:59
Nėse bėhem lule

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

nėse bėhem lule nuk jam ma mėri
psehet i kam thėnė me lot
nuk dua qė tė jem ma njeri
tė derdhi gjak e hile nėpėr botė

nuk dua tė jem rob as tank e hekur
nuk dua tė jem barot
nuk dua luftra masakra e tė vdekur
tė gėnjej tė madhin zot

lule ėsht mirė qdo kush tė don
me tė larme fletė
dielli me gaz gjithkah tė rrezaton
si lule shekujve ju jep sharm e jetė

lule ma mirė ėsht se njeri ' krim
lufra gjaqe konflikte e prish natyren
lule tė jeshė nga zoti je bekim
s a tė bukur ta jepė perendia fytyren

njeri pėrse tė jem mbi dhe
ma mirė lule me fat
njeriu ka hile me kombe e fe
globin nuk e len rehat

njeriu don raketė
nuk e njeh aromen paqsore
un dua jetė
lule mė quajn toksore

autori mergimtarė xhelal ferizi

lirik
13-02-08, 19:02
MOS O DET

xhelal ferizi autori ne mergim

Mos o det mos derdh mbi zemren time aq shum dashuri
aq shum vargje mos zbraz
se un pastaj nėpėrmes pendes time plot dhembshuri
po i derdhi nė botė plot maraz

mos o qiell mos lsho aq shum fjalė
nė shpirtin tim tė vetmuar
se penda ime nuk din ma me u ndalė
yjet duke i pėrshkruar

mosni o lule aq shum nektare
mos derdhni mbi ndjenjen time
se un me penden e gjuhen shqiptare
nuk ndalem pastaj me shkrime

xhelal ferizi autori ne mergim

selvija
13-02-08, 21:44
lirik disa vargje per ty ta kam borq..
http://koti.mbnet.fi/~akvanet/Pkuvat/tuntruusu1kukka.JPG (http://koti.mbnet.fi/~akvanet/Pkuvat/tuntruusu1kukka.JPG)
trendafili i bardhe...

e keputa nje gonxhe trendafili te bardhe
ne agimin e nje dite pa shkelqim
dielli fshihej pas reve te zeza
dielli nuk leshonte me nxehtesi
nuk kishte ma force
nuk kishte ma jete
ishte shuar

si mund te ēelte trendafili i bardhe?

e vendosa ne nje vazo te kristalte
ne dhomen time te vetmuar
ku diell ishte dashuria
ku drite ishte miresia

u magjepsa me lulezimin e trendafilit
me shkelqimin e petaleve te bardha
u mahnita nga kjo bukuri e rralle....

nuk shpresoja te lulezonte
nuk shpresoja te shkelqente
nuk shpresoja te rilindte...

lulezim i saj do te thoshte harrim i se kaluares
shkelqimi i saj ishte fillim i nje shprese
ne rilindjen e nje miqesie te madhe
qe asnjehere me nuk do keputet

lirik
13-02-08, 23:02
E nderuara Selvi

vargjet shum miqsore dhe te bukura qė mi keni kushtuar nėse nuk tė vjen keq ti vendosni aty
te tema Mendimi mbi poetin lirik sepse at mandej edhe jam ma i lirė tė shkruaj edhe komente e vargje.
Ktu ėsht rubrika ose faqja ku lexohen poezi nga lexuesit ndersa atje te tema ėsht edhe e nderuara mikesha ime Natyra qė mi ka shkruar vargjet mi kushton mua sepse jemi miq te vjeter te forumeve
shqiptare.

kėTO VARGJE TE BUKURA VENDOSI ATY NE TEMEN TIME ME TITULL
MENDIME MBI POETIN LIRIK TE LETERSIA
ATY PASTAJ JEMI M A TE LIRė PER DISKUTIME E VARGJE FALEMIDNNERIT PER MIRKUPTIMIN dhe vargjet shum te bukura qe mi kushtove .
VARGJET JEN SHUM MIQSORE DHE TE KENDSHME KE VARGZUAR BUKUR

lirik
13-02-08, 23:29
NUK KAM ATDHE

shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica

o glob nuk kam atdhe
nuk kam as fat as shpresė as shpetim
o botė sa shum ne besė jemi pre
shqiptarė sa komb i gjorė jetim

oj botė un jam i tretur
si qyqet neper an e mbanė neper huj
un jam dhimbje barrė e globit kam mbetur
me ikje neper dhe e ujė

o botė loti im esht det
esht oqean esht ujvarė
un jetim i tokes s e djegur udhkryqeve te botes qe jam tretė
emri i vuajtjes qenka shqiptarė

oj tokė me fise e me fe
me kombe e rraca e kultura
A nuk e shihni se un jam i biri i lotit mbi dhe
me jan keputur shpresa e rreze ura

o tokė rrumbulllake
qe permbanė flori argjend diamant e metale
un jma i biri i rradakes idhnake
po me grryhet dheu nen fusha kodra e male

por jam i biri i pafatsisė
pran detit i lindur e pran fushave te pa ana
jam i biri i rropatjes i biri i pafajsisė
jetime quhet shqipni etnike ajo qe me lindi nana

o dhe elipsorė
me formė si gjysem vezake
qe sillesh neper gravitimin qiellorė
un jam shqiptarė gjaknxehtė ne rradake

nuk kam as fe edhe kam shum fe
nuk kam as vatan stabil
te gjitha ato fe i kam shitė e nga te huajt i kam ble
un jam gjysem qyqe e jam gjysem bilbil

jam pak shqipe dy krenore
pak jam edhe shpreskotė
jam nga te gjitha kombet i lanun pas dore
nuk me don as qiell as i madhi zot

o glob
ne fron me vijnė mjegullarėt
disa jan mish me sy
sa kob
a shihni si jam thy

jam mbush o glob deri ne grykė
nji dit do te shperthej
o glob a thue ju me keni mykė
se bashku me romak me sllav me akej

me keni mbytė me shum fe
me perzierje qorbash katrane
ne secilin gurė e dhe
me rrin anarkia mjerane

o glob nuk kuptoj kush jam un
q far rrace qfar fisi qe ecė
i varfer nder shekuj pa punė
kot si hije tue ecė

ne fron hypur demoni
i kujt esht ai mbi karrigė
kopil i juaj apo i joni
e kujt esht kjo dhuratė e ligė

botė un jam shqiptarė
po me vritet krenaria
pse heshtni o nderkombtarė
ku esht perthurė shqiperia

bujku nuk e ka faren
as punes nuk i buzqeshė
nder shekuj ne luftė per idaren
nder shekuj varfrija me gjveshė

shqiptar jam nuk kam pushtet
nuk kam minister as deputet
i kam po jan vetem per vete
dhe vetem per veten e vet

nuk kam kah te ja mbajė
ju solla rrotes globale
o botė sa hallet i kam qe nuk mund ti mbajė
ma shum kam halle s e male

botė mizore njerzore me kandare
me thuani nji fjalė me vulė
pse toka e pergjakur shqiptare
gjithmonė me rrėnjė bijt e vet i shkulė

pse mbi ket dhe si askund mbinė anarkia
pse nuk na zgjatet dorė
ne as nuk vdesim as nuk na jeton etnija
her shpresojm ne akull e nganjiher ne borė

fund nuk kan oj botė nder ne kto klane
ndrrohen pronart e shtetit ne qast e ne qdo orė
sipas radhes se tyre mjerane
sa shum sa shum oj botė sa shum puthadorė

per atdhe vetem flas
ne veper jam punėvogel
deri ne qielll qjerrem e bertas
dhe ne fund mbetem nji hiq a nji gogel

nji ide e nxjerri ne dritė pastaj nji te vogel punė sa per rend
por sa i paqendrueshem jam
nuk e mbaj punen as idenė ne mend
harresat un ushqim babė nanė shpresė te jetes i kam

nuk me hiqen qafet urdhernxitsit e mbrapsht ngatrrestarė
as ata qe endin pelhura marimange me rrjeta
un kam mbet perthurur i varė
as gjall as vdekė por as i premtuar kah jeta

kambanat minaret me perzihen
sa shum mejtepe fetare
sa shum falltorė qe ngrihen
ne kembė me fjalime shqiptare

duart me shrengohen e nofullat
me shum te ftuar ete paftuar ardhacak
sa shum me jan mbushur strofullat
agjent sabotatorė e dhelprak

oj botė un jam shqiptari
nėna ime shqiperi etnike jetime e mjera
pse me merrni krom zink plumb baker nikel e ari
me vjedhni aq shum tendera e miniera

botė o kazan pezhgve e pa meshirė e pa kuptim
un nuk kam atdhe
ne vend te luleve me kan mbjellur krim
me flasin per miqsi e fe

deputeti partia projekti
kufomat e mia prej mishi
kam mbetė lypsarė un shqiptari i vobekti
se punet mi drejton padron kamishi

botė qfar borgji te kam
qe te zezat me sjellė me grek
konsum plehrash un nuk jam
nuk dua i varfer me vdekė

po llafet boshe neper parlament
sorollatjet me gojė
un jam pa atdhe botė jam pa president
qe tre mij vjet me ket lojė

botė e garave maratone qe shkelė
pa meshirė me qizme mbi vrap
qe tremij vjet demoni nga mbrendija e jonė nuk po del
a ju a vetvetja kush po na mbanė ne zap

botė ti ke shum dije
intelekt mendjehollė
a mundesh me i ra ne fije
demonve te mi me shkollė e pa shkollė

un flas per punė
por punen se kam ne farė
disi mbeshtillem neper dhunė
te gjith jemi kryetarė

ma mbeshtollen udhen me mjegull
as punes nuk ja gjej ma koken
nuk me lan as themel as tjegull
ne sy kam marr tash token

token shpernda globit neper shum pendime
me gjakun qe me zien plot vnerė
ne dofar caqesh te huaja e pa percaktime
pa nam pa nishan e pa nderė

nuk kam vatan as strehė askund
se me ndjek ne qdo hap varfrija
jam lindur per dhimbje per lot e per mund
fabrika ime prodhuese pshtjellimi e anarkija

me quajn shtet por jam i pa shtet
a ky qenka ideali
ardhmeri mos me pasė ne jetė
si qyqet me kja buzė mali

shtet vetem me emer ne leter

dhe luftė per mbijetesė
por loja gjithmonė e vjeter
shqiptari i varfer po lind e po vdes

vjen pushtet mba s pushteti
e gjithfar lloj taksidari
dikush me emitim si mbreti
dikush si shpetimtari

atdhe nuk kam un jo
oj botė me fe me kryq e me dinė
sa per kufij e etni ata mos i shiko
ne gjak me duhet disciplinė

shpetimin e shoh gjith nga qielli
e jo nga kazma e lopata
ne ara as buka as mielli
ne magje sa shum duar vendase e te gjata

projektet askund oj botė as fabrikė
as brengė e ndoj deputeti
kahdo kush te mundet me ik
kah ajri kah toka e deti

kravatat i ndrrojn ne per foltore
agallaret e shilteve moderne
por urdhrat percjell dor mbas dore
pshtjellime akciza koncerne

nuk dihet se ku e kah shkojn kta emra
ku esht ai destinacion
dikush shet ndoj prrrall e dikush shet femra
formohet her pas here komision

sa shum komisione sa shum parti
oj botė nuk kam atdhe
nuk kam ku te mbahem ne dheun e zi
ndihmoni o kombe e fe

kalojn vitet shekuj kalojn edhe epoka
shqipnija etnike ne vaj e lot
oj botė nuk i kam vetem dy por kam me mija koka
si dje ne kohra si sot

shqiptar jam e nuk merrem vesh
bajrak mbi bajrak krenari e zbrazur pelim
un planet i nxjerri por me behen pershesh

nga psehja ne pse ne ngatrrim

shqiptar jam por punė nuk kam
as buk as plang as shtepi
dua lavdi dua emer e famė
dhe dua pa shum mund me ngranė e me pi

per mbijetesė oj botė
po e sjelli trurin verdallė
nuk lash kund nder skuta pa e sjell fatin rrotė
por mbeta si peshku mbi zallė

ne atdhe rruget mbyllur’ gjithkah drejt meje me gisht
me quajn dembel e satan
shqiptar me quajn te eger me bisht
por shteg kah jeta s’ me lan

nuk kam atdhe nuk kam qeveri
as nanė a s babė as pushtet
jetim ne europ jetim n glob te zi
pse glob shpresat mi vret

puna nuk me ecė se nuk kam ku te punoj
se dheun ma dreJtojn ushujzat e nates
un kot me pak shpresa si hije mbijetoj
i zbathur po eci permbi teh te shpates

i rrethuar me viza i rethuar ne qakaj
oj botė q’ esht ky rrethim
nuk e di a ma shum kam miq e shok a djaj
ardhmeritė me sabotim

fajtorė me quajn edhe kur me grryejn
ne mish ne asht e ne gjak
edhe kur m’ ringjallin edhe kur me thyejn
edhe kur me varin ne lak

oj botė nuk kam atdhe
kam vetem kufij per hartė
un jam mozaik shqiptar me tri fe
qe lojrat me ndrrohen me kartė

oj botė me dhe e me ujė
me ngjyra me sy e qerpik
un ne ket glob dukem si i huej
nuk kam kumbar a s mik

ne fshat nuk kam as dalje as udhė
n qytet nuk kam fabrikė
me duket si jetim globi me ka hudhė
ne paqe me quan armik

me dofar rruza me do far kryqe mercennare
pastaj me do pedofila
vijn gjithar llojesh grupesh misionare
ne duar me karajfila

e u dalin para puthadoret me fjalore
me plot vagona fjalė
sa shum flasin per zhvillimet arbnore
zhvillimin gjithmonė tue ndalė

kercejn permbi banka mbrenda parlamneti
shajn e hanė e ulerijnė
ministri zyrtari antari presidenti
mandej shkojn e hanė e pijnė

nuk dihet se qka jan artist nenpuns a teater
qe her mbas here vjellin
thue s e njeri tjetrit koken ia duan n sater
por bashk pastaj sherre mbjellin

e pret i mjerė shqiptari pret
me shekuj e vite oj botė
loti e vujatja e dhimbja po shtohen si det
s po ndalet gremines kjo rrotė

shqiptar jam oj botė
as shtet as punė nuk kam
as dje as ne kohra as sot
askund mbi dhe nuk jam

me thuaj botė ku e kam vendin
ku bej pjes si rracė
ku ta bejm nji ditė s e bashku kuvendin
nuk rri ma mbi zjarr e gacė

jo jo keshtu nuk dua as gjall as ne jetė as vdekė
me le pak fat oj botė edhe mua SHQIPTARIT
a nuk sheh n’ mjerime se si jam stermekė
NGA DORA e zgjatur e tradhtarit

kalojn vite muaj e shekuj edhe stinė
kalojn edhe shum mote
e un shqiptari nuk shoh ardhmerinė
mos jam ndoj tepricė bote

botė un nuk kam atdhe
as fis as farė a formulė
hije jam hije qe po silem mbi dhe
me rrenjet qe me jan shkulė

ftoftesija me endet neper bijt e mi
un jam shqiperia
etnikja e akullt e ngrirė pa dashuri
ne fron me rrin anarkija

satan ma shum se engjuj ne leter
teater llum politikė
prodhues rrenues pengues e lugeter
n’ mergim o burra me ikė

shkruar nga mergimtari autori xhelal ferizi

lirik
13-02-08, 23:39
--------------------------------------------------------------------------------

Ku kam ardhė

KAM ARDHė Nė HESHTJEN Qė VRET

SHKRUAN XHELAL FERIZI

KU KAM ARDH ORE Mė THUANI SE NUK PO DI
KėTU PASKA VETėM MEMEC
KTU NATA QENKA MBULUE ME HI
FJALA KėTU PASKA NGECė

KėTU S' PASKA NJERI Nė KTO DJERRINA
AS NE KėTO ANė GJUMI
O ZOT PO ME DUKET PA GJALLRI SI SHKRETINA
KėTĮ Tė HESHTUR QFAR BRUMI

TRISHTOHEM NGA ATA Qė HESHTIN

S; KAM ARDHė KėTU PėR HESHTJE QE VRET
IKA NGA DJAJT E SA KOHRAVE ;Qė DESHTEN Tė;Mė ZHVESHIN
PO JU QFAR GURėSH JENI SE EDHE GURI FLET

KOSOVA JENI JU THONė DARDANIA
DHE GJUHA FLITET SHQIP
JO QE BESA ;KETU QENKA E TRISHT VETMIJA
Tė RRIN SI GREMINA N ė;ZGRIP

KėTU S' PASKA NJERZ KėTU S' PASKA FJALė
ASKUSH S' Tė FLET ME PENDė
KėTU AGU I DIELLIT FARE S' PASKA DALė
S 'PO FLITKAN AS QIKė AS DJALė ME SHEND

AS MIRSEARDHJE AS GJUHė KURFARE
NUK PASKA AS GERMė PėR FARė
KTO ANė THONė SE JAN SHQIPTARE
POR S; SHIHET ME SY KUND SHQIPTARė

SA Tė HESHTUR KėTU Tė PA LIDHUR ME URA
NGA ZEMRA Nė ZEMER ME FIJE
A THUA DARDANI ;KJO ėSHT MODė KULTURA
ME HESHTė SI LAPSI PA DIJE


AS MIRSEARDHJE NUK I DESHTėT POETIT
ME FJALė AS ME NDOJ FTESė
Qė VARGJE U SJELLė SA SYPRINA E DETIT
; S' ME SHKRUAT NJI FJALė SA I VESė

ME IKė MA MIRE PREJ KTU QE BESA
Mė THOT AH PENDA E SHKRIMIT
SE KUND NUK KA FJALė NUK RRIN AS JETESA
AS GJAKU NUK NXEHET PREJ VLIMIT


KALUAN SA DITė POR ASKUSH NGA JU
POET E TJERė LETRARė
ASKUSH NJI GERMė PER VUAJTARė ME E SHKRU
S' PO DEL KUSH NDER SHQIPTARė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

lirik
13-02-08, 23:47
Djeg'ja nji pendtari nė shekull

xhelal ferizi

u dogj nė nji shekkull njiher nji shpirtė qiellorė
qė mbante tė gjitha oqeanet nė varg
dhe zbriste sa her dėshironte yjet me dorė
dhe pinte nji glob ujė bukuri pėr art

u dogj se e lan shpuztarėt nė flakė
thingijt e zi hijanet
ai ishte penda nė cak
qe donte lumturi per njerzoren jetė

e lan tė digjet pshtymtartė
e lan te shkrumbet nė dėshirė
me penden e tij tė artė
qė e mbajten gjithmonė nė zingjirė

autori xhelal ferizi

lirik
14-02-08, 08:16
--------------------------------------------------------------------------------

Djeg'ja e nji pend'tari nė shekull

xhelal ferizi autori ne mergim

u dogj nė nji shekkull njiher nji shpirtė qiellorė
qė mbante tė gjitha oqeanet nė varg
dhe zbriste sa her dėshironte yjet me dorė
dhe pinte nji glob ujė bukuri pėr art

u dogj se e lan shpuztarėt nė flakė
thingijt e zi hijanet
ai ishte penda nė cak
qe donte lumturi per njerzoren jetė

e lan tė digjet pshtymtartė
e lan te shkrumbet nė dėshirė
me penden e tij tė artė
qė e mbajten gjithmonė nė zingjirė

autori xhelal ferizi

lirik
14-02-08, 11:46
Krimet e tmerrit

autori xhelal ferizishiheni pra ,ju shqipe mali
farė e fise djalė mbas djali
deri mė sot nė ditėt tona
se qfar sjellė e mjerė zezona
shum t' , pa pritura ,n' viset tona
ku me vepėr , e tmerr barbari
vritet fmiu ah nėnd vjeqari
digjet guri digjet ,hana
digjet turpit shqipni nana
se shkaktarė ėsht e mjerė,varfrija
mos kujdesi e anarkija
por edhe mendsia jo stabile
qani o lule karajfile
qani medet sa shum ka krime
po ku jeni o edukime
po qajnė yje e galaktika
te nji pjesė ka humb logjika
edhe mendja ka dalė binare
mirė nuk ecė n' koka shqiptare
krimi don me na qitė fare
mendja nuk duket aspak stabile
vrasje e krime shum katile
se q' po prishin kuptim jete
edhe duken shum defekte
ne kanalet pa vetėdije
mendja e krimit prej kėrdije
nuk po ecė e shendoshė binarit
nėpėr matjet e kandarit
as nuk mbanė at baraspeshen
vrasjet krimet veq po reshen
porsi breshri pėrmbi tokė
shqipja u prish nė gjak e nė kokė
e ka mendjen veq me vra
zemra nanash veq me tha
vrit e prej e grij nė thikė
burrė e grua e djalė e qikė
krimi i zi kahdo llahtare
po e mbulon token shqiptare
ah q po prishet e mjerė etnija

n'edukim,,s,flet ma shqipnija
sot nuk ecė ma shkolla as feja
as,per t' ri e as pėr t'reja
thua se vendin,e vrau rrfeja
humbi ,dija e mendjeholli
humbi nderi e,kontrolli
po kjanė koha ,ditė e nata
humbi shqipja e edukata
humbi nami ,e karakteri
humbi besa e fjala e nderi
gjith ma shum , lidhen bizneset
per kah krime e,intereset
prandaj kshtu na del vrastari
krimineli edhe barbari
e shendrrohet,n bishė,me kthetra
me gurė tė ashper merr shum jet'ra
vret pa ,nda,pa mshirė ,n logjikė
kend ta gjen kund djal a qikė
dikush sater e diksuh n thikė
disa tjerė me psitoletė
sa i poq kundgulli shkon nji jetė
thue se tregje jan a pazare
kshtu shkon lirė jeta shqiptare
prehet grue eprehet fmi
qoft i djepit,,a,qoft i ri
pa u thellue aspak mendrisht
jan shqiptar po kta mjerisht
per kah fisi e per kah fara
derdhet gjak por si ujvara
nuk po ndalet vrasja as krimi
thue nė kokė s' ėsht ligj mendimi


per me pri per kah ,e mbara
sot shqipnis thonė po i humbė fara
se po ndodhin ,shum bizare
krime tė zeza,sa barbare
komb e fe na i qesin fare
na turprojnė nė sy t'planetit
para ftyres tė dheut e t'detit
Shėmtojnė arat t' bereqetit
edhe tė zi na e nxejrrin namin
e na nxijn porsi katranin

para bote e qytetrimi
me shemtime e mendje krimi
duhet te ndalet tė shėrohet
mndja duhet tė tjetėrsohet
tė jet e shndoshė e nė binare
t' mos koris fise shqiptare
XHELAL FERIZI AUTORI NE MERGIM
autori i vargjeve shqiptare

lirik
14-02-08, 12:45
Nė vargjet tua te bukura Selvije nderuar e kuptova shum drejt zemren tėnde dhe shpirtin e
bardhė qellimin fisnik kur thua harroj vuajtjet harroj mundimet shpirtrore qe ka ke kaluar
dhe kalo ne miqsi me njerz ne optimizem te flameniderit per vargjet e bukura shum miqsore e ndruara bashkatdhetare te flamendirit per kshillat dhe perkrahjen morale te gjith ktu miq shoė e shoqe mikesha e bashkatdhetarė flaminderit nga ju per simbolet ebukura pershendetjet dhe vullnetin
gjithsesi miqsija esht diqka eshejtė dhe njerzore ,perkrahja ehst humane kur njeriut i jep shpresa dhe optimizem humanitarė duke ja besaur vuajtjet dhe te kaluaren.
Me gongje trendafilin e bardhė un nen kuptoj mos vuaj rilin ktheju vullnetit dhe shpresave optimizmit
rignjallu nga vuajtjet harroje te kaluaren vargje shum te bukura dhe miqsore selvi natyrisht miqsija njerzore nuk kputet dhe nuk trubullohet faleminderit per vargjet tua shum humanitare dhe perkrahse
e simbolike te uroj gjith t mirat e nderuara bashkatdhetare mikeshė .

lirik
14-02-08, 14:25
E nderuara mikesha humanitare selvije -----------------------------------------------

Nė vargjet tua te bukura me titull """ Disa vargje per ty liri9k ti kam borgj """ e nderuar e kuptova shum drejt zemren tėnde dhe shpirtin e
bardhė
qellimin fisnik
kur thua harroj vuajtjet
harroj mundimet shpirtrore qe ka ke kaluar
dhe kalo ne miqsi me njerz nė optimizėm.
Tė faleminderit pėr vargjet e bukura, shum miqsore,, e nderuara bashkatdhetare
te flamendirit per kshillat dhe perkrahjen morale te gjith ktu miq shoė e shoqe mikesha e bashkatdhetarė faleminderit nga ju
pėr simbolet e bukura nė luelen e bardhė miqsore
pershendetjet dhe vullnetin qė ma nxitė pėr optimizėm.
Gjithsesi miqsija esht diqka e shejtė Pėr mua dhe njerzore ,
perkrahja ėsht humane
kur njeriut i jep shpresa dhe optimizem humanitarė
duke ja besaur vuajtjet dhe tė kaluaren kshtue kutova mesazhin .
Me gongje trendafilin e bardhė un nėn kuptoj mesazhin apelin mos vuaj rilind
ktheju vullnetit dhe shpresave optimizmit,
rignjallu nga vuajtjet
harroje te kaluaren.
Vargje shum te bukura dhe miqsore selvi ; natyrisht miqsija njerzore nuk kputet dhe nuk trubullohet faleminderit pėr vargjet tua shum humanitare dhe perkrahse
e simbolike;
tė uroj gjith t mirat e nderuara bashkatdhetare mikeshė .

PERMIRSIM

lirik
14-02-08, 15:48
Paqja me fjalė

shkruan xhelal ferizi

paqen e bėjn me fjalė,e mbshtjellin ,me shkelqim
vizllimė,qė tė merr sytė,urtsi e mjeshtri oratore
magji e shekullmendjes mbledhur nė aktrim
e mbjellin me optikė,neper konferenca botrore

plot mėditje e stolisur,honorare me fjalė
fitim prrallorė i mashtrimit
sa her me lot dielli prej gzimit ka dalė
e ka ikė i mashtruar perėndimit

duar qė premtojnė e shtrėngohen pėr paqe
me fjalė me rrėnjėt nė zemėr ferri
me thika mbėshtjellur n' piktura si manushaqe
me qėllime e shkolla terri

me at qeshje vizllimė qė me i lakmu dielli
dhuratė thua qiellore mbi bina
paqja me fjalė thue se ėngjull qielli
e solli nder ne e shejta stina

por ajo n' mbrendi thikė kryq pėrmbanė
fe e krime me maskė
me fjalė ndėrton shpresa ,e me vepėr thanė
ne fytyrė engjull nė zemėr laraskė

pikturė vėrrtėtė danajsh me gjarprij nga mbrenda
me bolla qė lidhin glob
o paqja me fjalė ,sa shum her ngarenda
me gjith boten ,bashk qė ,t' besojmė kėt kob

paqja kriminale me fjalė dogmė satane
pikturė qė nuk ngopet me gjak
ajo n' mashtrim,motesh thithė edhe dritė hane
e diellin e kurthon nė lak

paqja n' konferenca paqja n' pėr pazare
falltore fjalėsh estetike
ajo maskė fjalori me kode barbare
qė mbulohet me shtresa vizlluese etike

paqja me fjalė brejtse qė brenė asht e guri
nė thellsi me brejtje i shkon ajo drejtsisė
teater tragjik,fis e farė me uri
qė nėn dhe e mbi dhe i rrin pėrjetsisė

paqja me fjalė kala demagoge
themel qė mbahet nga mashtrimi
paqja me fjalė,teori analoge
qė mbanė e permbanė brum prej krimi

paqja me fjalė valle gėnjeshtare
me fjalė qė ndėrton shum rrudha
paqja me fjalė ,zbulimsi barbare
qė mbjellė dėshtimet kahdo e qet udha

paqja me fjalė fryt i mbjelljeve djallzore
korrtare e luftrave , t' biznesit
ajo gėnjen kokrrat tė dheut e zallinore
qelizat i ka tė interesit

paqja me fjalė lansim i demonve
qė shpon shekujt nė zemėr
pronė konferencash lavire e padronve
qe nuk dijmė se si quhet me emėr


xhelal ferizi autor i vargjeve paqja me fjalė

PėRMIRSIM

lirik
14-02-08, 16:26
KUR Tė DASHUROHENI

kėshilla brezave

AUTORI XHELAL FERIZI

Kur tė dashuroheni mos u dashuroni nė lėkurė
nė buzėt e mahnisė
dashurohuni nė secilen qelizė shpirtė urė
nė bukuritė e kristalta t' fisnikrisė

mos u dashuroni nė lėmim
qė e ka vizllima e mashtrimit
as nė teatrin e fytyres plot mashtrim
as nė pseudo aktin e ledhatimit

mos u dashuroni nė zgėrdheshje
as nė belin e hollė
as nė mashtrimet plot buzqeshje
se krymbi rrin edhe nė tė bukuren mollė

mbani kėto kėshilla tė poetit
qė nga palca e pėrvojave i nxorri
dhe kur tė keni lot sa ujt e detit
eni mi lexoni te vorri

kėshillat falas jan
se un nuk jam shpirtzi biznismen
nuk blejė shpirta e me shitė katran
nga shiprti mua fjala mė vjen

dashurohuni nė secilen bukuri
qė ka besė nė qelizė
e mos pini art me tradhti
mos dashuroni mashtrim si zhivė qė lėvizė

mos dashuroni fjalė tė maskuar
matuni shumher para se me pre
mos dashuroni fat tė mallkuar
qė jeten si myk mundet me u a bre

dashuroni bukuritė shpirtrore
jo artin e maskes kozmetike
nė secilen madhėshti njerzore
dashurohuni ku ka kualitete etike

ikni nga pamja e jashtme mos besoni
ato mashtrojnė edhe pikturen
aty mbrapa artit mund te mshefet demoni
qė me fatin ua kėputė perjetsisht jetė uren

mė ndėgjoni mua mė besoni prore
se mua mė beson qiellie ylberi
mė mbani ma fort ju shtresa arbnore
dashuroni palcen aty ku rrin nderi

ju dashurojeni mbrendinė e secilit vyrtyt
por jo artin e fjales e fytyres reklamė
mos u dashuroni n shkelqim qe u merr sytė
as ne madhėshti e te rrejshmen famė

fytyrave mos ju besoni
kontrolloni secilen rrudhė
kujdes ku mshefet demoni
se humbni nė udhkryeqe pa udhė

ju jeni breza te ri
nuk dini qka mshefet nėn lekura tė pshtirosura
ju vdkjen per se gjalli nuk ekeni pi
nga vulat satane tė damkosura

prandaj ju kėsholloj falas pa pare
nga dhimbja e kam per ju o filiza
kujdes nga maskat tradhtare
se vyshkjet ju thajnė nė qeliza

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
15-02-08, 00:04
Deshta te ndertoj kala

xhelal ferizi

me optimizmin tim
u turra pėr tė ndertuar kala marrveshje nėpėr botė
sa i pa kuptim dola me kėt vetmashtrim
po kjo qenka nji punė e kotė

dhe a e dini pse sepse un muratorė
isha me nji pe tė drejt pa lak
dhe kur doja me vendosė gurin nė qdo miqsi e marrveshje me dorė
kėrcenin kombet me tė pa rehatshmin gjak

ore un po ndėrtoj kala thash me ton dashamirsije
pėr tė gjith ju pėr paqe
qė tė jet kala e pėrjtshme marrveshje e miqsije
ku nuk do tė bėhen ngatrresa e gjaqe

jo mė than nuk e ke vu mirė kėt themel
nji mė thoshte vendose sipas kutit tim
kur nji tjetėr me nji rrėnim mė del
nė gėrmadha ma shendrroj mundin plot pelim

sipas penit tė fortit pastaj
u ngrit e tha nji tjeter
do ta vendosi si dua un
kala nga mbrendė me lugeter

mandej u ngrit nji tjeter i zi e nji tjeter i verdhė me lėkurė
e plot tjerė si demon me hipokrizi
mė prishnin pe e gurė
tė bardhė tė kuq e tė zi

nuk je ti mjeshtėr mė than
q' ėsht kjo kala e butė
kėtu nuk vendose as tmerr as hatanė
nė qdo cep e skutė

po pse ore thash un dua mirsinė
tė gjith qė tė rrini tė lirė
kala kjo qė perfaqson njerzinė
qė kohen ta keni ditmirė

jo tha nji tjeter shoven pėr kah gjeni
me lkurė tė bardhė por me pamje mongoli
ti nuk do tė vendosėsh kėta gurė bedeni
priti luftnxitsi e foli


dhe u ngrit nji tjetėr qė cakun e kishte
me pre me gri e me vra
ma i ziu ndėr shekuj qė virgjri vashash prishte
sa nanat i kishte tha

ndalu ti me tha paqsorė i ballkanit
gojen e kishte krokodil
mos je farė e ilirianit
ndal se tė ha o bilbil

pse don ti kala kėtu miqsije
per kombe pėr njerz e fe
tė ndėrtosh pėr breza njerzije
kur dheun duam tė shembim ne

po jo thash s e globin
si lamsh me dhe e ujė
e fali zoti e pse ju kobin
ja doni mosni a nuk e shihni se vuaj


qeshen gajasur do tjerė
lene mė than at aventurė ti nderton diten ne ta rrėzojmė naten
a nuk e sheh o i mjerė
se kombet e fe mbi dhe me gjak e lot rropaten

ore un dua thash dua kala dhe besė pėr breza
me leni tė lirė mė lejoni
se mjaft na mbyten kobet varfri e,luftrat e zeza
qė ju priu gjithfar demoni

mė leni tash e kėrkon modernija
e koha e brezat e ri
se kaloj koha e absurdeve kaloj barbaria
ėsht koha pėr liri

jo mė than do tjerė me fe tė veshur zi si korba
dhe do tjerė mandej klanorė
dhe dolen disa tjerė qė perzienin qorba
e disa tjerė si akuj disa tė ftoft si borė

kishin dalė tė gjith nė qiell e mbi dhe
shikonin me mua kėt skenė
dikush po gajasej dikush lotin rrke
mos e nis mė than se nuk ja vlenė

dhe un me qekan nė dorė e gurin nė latim duke e gdhendė
kur erdhen disa puthadorė
e nisen tė me shisnin mendė
sa tė mjerė ishin sa tė gjorė

mė than morem vesh nga larg
se ti ndėrton nji kala
me gurė tė renditur varg
por kėtu servili nuk ka

e 'q' mė duhet thash nėpėr gurė servilija
a'jeni ju nė vete
se kala tė qėndrushme tė drejtė don qytetnija
e jo si tuajat adete

pse ju kėrkoni servilinė
nėpėr qdo rrudhė tė gurit dhe nė themel
jo jo se gurėt nuk rrijnė
parimet nuk duan me i shkelė

un me gurė nėpėr mure nė punė
me varg me pe e me pendė
kur u duken te muret disa tė etshėm pėr dhunė
e disa tjerė mbas tyre tė pa mendė

po q' bėn ti kėtu mė than,kala don tė njerzisė
ore a nuk sheh ti plane
se nuk don askush ndėrtim tė miqsisė
se bota po mbahet me klane

po pikrisht pėr kėt shkak thash o njeri
kala e gurė kam nisė
kjo kala permbanė paqe e dashuri
ndėrtue nga peni i drejtsisė

qeshen edhe kta dhe ma than mos e nis
se naten do ta rrezojnė gjahtartė
ata i duan brezat si qyqet mbi lis
ata nuk i duan brezat t' barabart


iken edhe kta dhe un po vazhdoja
me pe e gurėt ne latim
me nji kėngė lirije nga e shkrumbueshmja goja
i etur pėr miqsi e vllazrim

o zot kur paprimtmas erdhen danajt grek
dihatur me vrap e rrėmujė
pse ti mė than mua akoma s' ke vdekė
ilir i mallkuar dhe ndėrton si nė krujė

ndėrton kala jo pėr njerzinė
por kala ku nuk mud tė hyjmė ne
me veset e tona intrigė e tradhtinė
me kuaj druri e me fe

un shtanga e mbeta me gurin nė dorė ngri
jo ju thash kuptoni
kala po dua pėr mqisi e liri
ku vend nuk ka demoni

leni ato prralla mė than me akuzė
ne duam vetėm tradhti
qė boten ta bėjm shkrumb e hi e shpuzė
me sllav se bashku nė nji trinitri

un shtanga u habita nga ky moskuptim
kur erdhėn dhe rus e shkje
e tjerė radikal esktrem n' shpartallim
qė e duan planetin me dhe

e duart me dridheshin nga ky presion
se peni s' mė mbahej dot
kishin dalė me sulme vampir e demon
dhe nė guri mė piku nji lot

e nė qiell tė gjith kishin dalė
hanė e diell e yje
po e vėshtronin skenen edhe fusha me mal
te bukurat kreshta e pyje

tė gjith sikur mė thonin vazhdo me kala
se jeta e jon ėsht n' rrezik
se njeriu me fe me klane ėsht nda
na e prishė natyren o mik

e un per hirė te yjeve pėr hirė tė dheut e zallit
pėr hirė tė gurve e ranes
edhe pse n' trysni e nė pikė te hallit
gurve po ju flisja nė gjuhėn e nanes

secilit nė palcė nė rudhė e nė qėndresė
secilin nė latim
qė tė rrijnė nė kala tė drejtė e me besė
pėr pe pa u lekundė nė lakim

xhelal ferizi autori ne mergim therrė nė sy tė armiqve

lirik
15-02-08, 00:33
*Bilbilit qė shtegton


*Shkruan xhelal ferizi

*nė qoftė se o zog shkon tu flutrue
*me cicėrimen qė shkrinė shtegtarė
*vendit tim ti me i tregue
*thuaj tė ėsht tha nji mėrgimtarė

*thuaj se varė nė fije t' qerpikut
*loti i dhimbshėm i pikon
*tregoj sharrit e pashtrikut
*mitrovices qė rėnkon

nga cicėrima e jote e sqepit
le ta dijė dheu gurė e zallė
tregoj malit fushė e shkrepit
se po digjem gjith me mallė

e kur tė ulesh me pushue
nė fushė dardane e mbi drenicė
thuej se motet mė kan pėrvlue
ta dijė rrafsh e qiqavicė

e kur tė ndalesh nėpėr kroje
nė lugina e nder burime
me at vaj ti qė nxjerr goje
thuaj se tha ėsht zemra ime

kur tė ndalesh n, pėr degė lisi
mal me mal ku i thonė shqipni
n' qoftė se sheh kund bardhsi plisi
thuaj s e u dogja pėr etni

tregoj shkrepit e majave tjera
kah rugova gurgullon
kahdo nė shndritje shkrinė pranvera
kahdo flitet gjuha jonė

o bilbil krahshkruar me gushė
kur tė biesh pėrmbi tropojė
kah mbi shkodra e nė lezhė mbi fushė
thuaj se shpirti me ėsht ba plojė

e kur t' flutrosh kah buna e deti
vala valen ku e harkon
thuaj se mė thau i zi gyrbeti
thuaj se nė gji joshja po mė vlon

thuaja mallin edhe drinit
vjoses bunes e semanit
matit dibres edhe ulqinit
anė e mbanė mbi dhe t' dardanit

kahdo sheh fusha e grunaja
neper mat e albulenė
n'myzeqe mbi fusha t' mdhaja
pėrmbi korqė e tepelenė

tregoj vlores e gjirit jon
edhe kepit e atij zallit
thuaj se shpirtin ma pervlon
plot kujtime zjarri i mallit

kahdo shkon bilbil me lara
tė fala kahdo nė gurė e dhe
kur tė dalin fusha e ara
thuaj se u dogj nji moshė e re

kur t'flutrosh kah kaqaniku
mbi pollog e mbi tetovė
struga e ohri e iliriku
pėrmbi diber e kėrqovė

fol andej me qdo fije fjere
me at fllad e me freski
ti bilbil o zog pranvere
dil kah kuksi e' n' peshkopi

nė maja tė larta e kah valbona
mbi mirditė e dukagjin
kahdo shndrijnė ah viset tona
kah kullon i bardhi drin

edhe kah ibri me zallina
ku e kthen vala pėrmbi erė
at shkumbardhen nė breg n 'ledina
ku njomson e bardha verė

dil bilbil nėpėr burime
mbi qytete e mbi qdo fshat
kah do shtrinė shqipnija ime
mbi delvinė e lazarat


fluturo pėrmbi ato brigje
ndalu nė shkurre nė dushk e glli
kah butrinti nė ato shtigje
dil nė erzen e mbi danglli

ndalu nė fllad e ndalu nė hije
mos harro pėr vyshkjen tonė
nė qdo pllambė e dhe etnije
kahdo me kangė ti fluturon

pike mallin e mergimtarit
nė qdo anė mbi gurė e dhe
edhe lotin e gyrbetqarit
dru as gurė mos le pa bre

kur mbi druj e fletė qetine
mbi ahije tė ndalet udha
mos harro o shpendė mahnije
me vajtue pėr halle e rrudha

edhe pėr mija ato qeliza
qė qdo njena nė gjuhė tė vet
digjet pėr erna e puhiza
qe brushojnė mbi grunė e det

kur cicrrimen nė gjuh tė nanes
edhe dėnesjen tė dridhur ty
ta ken pa rrezet e hanes
mbi lot tua kan me u thy

mos harro dil kah qameria
kah flutron e mbi follorinė
anė e mbanė mbi vise te mija
me sqep te bukur e cicerimė

edhe n' preshevė e ne anė te malit
mbi malsi ne grudė e hot
plav guci ne bardh t' temalit
mbi kastrat e bardhanjot

Nė SHKODER LOKEN E Nė FUSHė KRUJė
E MBI KALA Nė ATA GURė
GUR E DHEUT ME SQEP IA THUAJ
SE PO DIGJEM PėR AT NURė

SE PO VYSHKEM E MALLėNGJEHEM
se po ndryshkem nėpėr mote
nė dhe tė huaj jetim po ndjehem
po mė djegė nanė largsija jote

thuaj bilbil dridhu qerpikut
nėpėr brigje e nėpėr shkurre
bregut tė jonit e adriatikut
nėpėr valė t' qdo uji e gurre

kahdo i ka nė kullim shqipnija
nana e jonė e lashtė etnike
thuaj nė dhe t' huaj tu dogj etnija
me at kangė tande melodike

dil mbi pejė e mbi gjakovė
pėrmbi shkup e mbi prishtinė
nė fusha t' gjera mbi kosovė
ku e kan yjet dashurinė

edhe u thuaj se per ato vise
tha ėsht gjaku i damarit

ku dikur nder tonat fise
perkundė jemė me gjuhė t' shqiptarit

SOT HARRUE TI NANė NA KE
KAH SHPERNDA JEMI N' MEJRIME
LOTIN N' SY PėR GURė E DHE
NUK NA E SHEH NėPėR MėRGIME


NE PER TY AH ME MILIONA
KAHDO JEMI BIJT SHPėRNDA
SHOHIM ENDėRR VISET TONA
THUAJ BILBIL NE JEMI THA

KSHTU MI THUAJ FLETES E DEGES
EDHE BLINIT DUSHK E MALIT
FLET QERSHIJE MAN FTUE SHEGES
DO Tė VUAJM BREZAT DJAL PAS DJALIT


SIQ PO VUAN EDHE SOT ARBRESHI
PERMBI DHE E TJERė TU U DRIDHė
MI THUAJ DIELLIT Qė TE VESHI
NANė SHQIPNISė NJI BESė ME E LIDHė

MI THUAJ PRA O TI BILBIL
KAHDO SHKON NDER LULE E FLETė
PERMBI GONGJE E KARAJFIL
THUAJ ATDHEUT NA KTHE NE JETė

SHKO BIBIL TI N' PER QDO HIJE
N' PER QDO SYTH E N' PER QDO PIP
na i dėrgo kto lot mėrzije
malin tonė pėr gjuhen shqip


e mos le kund bimė as fije
pėr pa e thirrė me tė dashurin emer
thuaj tė lashtes nanė shqipnije
mergimtart tė duan me zemer

thuaj s e vuajn pėr dushk e bari
vuajn pėr bjeshkė per stane e gllija
thuaj se vuajn digjen si zhari
pėr per ato arra e lajthija

edhe per miser me grunaja
kah valzojn si vala e detit
kah kavalli e gjuraja
i luajn kreshta e gurė te shkrepit


thuaj se vuajn edhe pėr dele
vuajn pėr t' pa edhe dhen e dhi
neper fusha e zabele
kah kullosin n' dushk e glli

THUAJ BILBIL TI ME GJUHė TANDE
PER KėT SHKRUMB TE MERGIMTARIT
THUEJ PA KRAH KAN MBETė SI KRANDE
PA I NJOMSUE AI DHEU I T' PARIT


SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI MERGIMTARI NGA MITROVICA E KOSOVES
KRIJUESI I VARGJEVE

lirik
15-02-08, 01:08
Monologjet e shekujve

shkruan xhelal ferizi autor i shum vargjeve shqiptare

nė kėt shekull,kush ma tepėr me veten flet
se poeti,qė,kėrkon,shteg e fjalė
kujt' ma shum loti i pendės i rrėshqet
nėpėr monolog kur flet
me sasinė e vetmevetes si i pa shterrshmi det
kush ma teper se poeti
oqeanik flet
me vetveten e vet me monolgun nė jetė
si i mahnitshmi
poet
kush ma shum shekujfjalė
nė mbrendinė e vet
si poeti
nėpėr monolog qet
kush ma rekord nė kėt shekull ka dalė
nėpėr etje kush ma shum u tha
nėpėr lule kush ua hapė shpirtin si det
aromen pyetne kush ma shum se poeti
me vetveten flet
ai nėpėr enigma vet me vete bertet
nėpėr monolog
kėrkon mendtare tė komplikuara enigma
nėpėr nyje fenomene
nė dritė don ti qet
me monologun e vet
i mahnitshmi poet
dhe shpresat pyetni
kush ma shum ju flet
nė monolog
si
madhėshtori poet
mbrenda nė vetveten vetėm nė nji pikė gjak
ecė me shekullmndje
nė zbėrthim aq larg
nė kėrkim cak
pėr nji pikė shpresė e cak
nėpėr labirintin
plot lak
kush ma shum se poeti
me vetveten pėrthuret e shpėrthuret
nė monolokun fjalė
nė secilen fjalė labirinte dije diku drejt diku lak
kush ma shum me vetveten ka dalė
nė log
me tė ashtuquajturin meditim
e i pafundmi monolog
si me pendė si me mendim
si me fjalė si me shkrim
nė monologim
si poeti
nuk besoj se aq shum
me vetvete ka folė as qielli as toka as deti
si i pashterrshmi poeti
si shipirt qiell poeti
poeti shkon aq larg nganijher nė imagjinim
nga qė nuk e kuptojnė tė tjerėt

nė materje
ndjehet nė monolog jetim


kush ma shum ka mbjellė iluzione,nė gjak
lirinė,ma teper kush e deshti,tė kristal't
idealizmin kush e thrret
e lulen,me qehre tė allit
kush ma tepėr nė pendė ,i ushequ fjalėt
e dhe' e kokrrat e zallit
e me to kush ndrroj gjuhė meditive
monolog hulumtimi
per berthamat e gjithqkajes
pėrbėrjen mbrendinė prejardhjen kuptimin nisjen
me fjalė sikur poeti
nė monolog gjenialo gjuhsorė
nė mbrendi tė monologut tė gjerė shpirtqiellorė
kėrkim sa deti
kush ma mirė nga shpirti nė shpirtė e zbret
se poeti vet
shprehje monologo definime n'kėrkim
tė gjuhė pendes nė monolog vet me veti
kush pra kush thėrmon
kaq shum imtėsi mikro zbėrthime
nė monolog
si poeti
e nėpėr botanika

per ti shpirtzuar
nė zanafillė nė origjinė

fije
nėpėr rasa gramatikore shpirtjetike
tė gjitha
objektivat e subjektivat
qka i ka qielli e mbi qielli pafundsia
dheu toka e deti
kush pra
monologon
me to
si poeti
kush vetmeveti
flet me dhe me gurė
me ujė me bimė e me deti
ne monolog
si
poeti
e me sytė
e qiellit
e me fijet nervore te barishteve
e me ndjenjat e fletve
kush monologon
kush behet vet ato
kush njehsohet me to
vet me veti
e shkrihet
me to
nė monolog
si poeti

monolog,qė,nė gji,aq fort mė ka pervlu
si me me ra i vluar uj't e botė's ,e deti
dialog , me veten,monolog me veten
se fjala s' me ecte nė ,udhė
si q' nė monolog mė ecte nė brenga e nė rrudhė
nėpėr yshtjet e vetveteve poetike
nėpėr majen e quditshme tė quajtur vetvete
qė ka vetpyetje e joshje teorike
dėshira kurreshtje det'fjalė tėrheqėse sa ka dete
qė pėrmbajnė poetėt pashterrshėm nė vetvete
nė pendat me aq shum ngjyrė vargje
sa oqeanet e imagjinuara
qė nu k' bėjnė pjesė nė planete
por jan menduar
tė gjera tė pafundme nė madhsi
pė shprehje poetike a fjalė pasuri
odqena dete
pėr ti shtjelluar
vet me vete
per monologjet
dhe zbulimet
e pafundme
pėr poet
e poete
pėr monologje
pėr zbėrthime
nė gjuhen
qė flitet
vet me vete
ah pendė monologe, ti je det
na thuaj oj e gjerė
kush ma shum me vetveten
se poeti flet


autori xhelal ferizi,nga mitrovica

pershendes lexuesit shqiptarė
nga mergimi

adidu
15-02-08, 02:34
I nderuar Xhelal Ferizi!

Ti jeton me vargun,
vargu jeton me ty,
si ne burg perserini vetveten,
pafundesisht perserimtaz,
luftimtaz luftoni,
ne liri burgoseni,
ne burgosje shpertheni,
ne perseritje te vetvetes,
ne sasi pa mase te sasise,
ne cilesi te pamase ,
te mases pa cilesi,
te vargut te vlere,
te humbur te mase,
te lodhjes per te jetuar,
me poezi,
pa poezi.

Respekte nga adrian dule

lirik
15-02-08, 23:25
t♪7 faledneroj i nderuar adidu pėr pėrkrahjen tėnde tė vazhdueshme morale qė po mė jep ti dhe tė tjerėt her pas here por ma i lumtur do tė isha sikur tė shkruanit aty te tema me titull mendimet tuaja mbi poetin xhelal ferizi sikur mė duket se aty disi tema qėndron ma qėllueeshem per kualifikme
megjithta ju tė kos ju mbetet hatri pse un sugjeroj ose them diqka miqsisht ku t♪7 doni shkruani

nuk ua prishi qejfin dhe e shoh se ti ke vullnet e em kushton vargje e shoh se i ndjen dhimbjet e te klaueres time dhe vuajtjet egurit dhe her pas here shprehesh .
UN NJERZVE UA BESOJ VUAJTJET E DIJ SE QKA JAN ATO U TREGOFSHIM NATES SE VORRIT TEHMI NE NE KOSOVė ISHIN VAUJTJE TE LLAHTARSHME POR PASI ISHIN PER ATDHE NUK
ME DUKEN SHUM TE MEDHA .

Kur njeriu ka motiv dhe arsye te fortė ma leht i perballon por pershtypje mė bėn armiku
habitem dhe mbetem pa tekst me armikun serb se si mundi te na i bėj tė gjitha kto tė zeza habitem sa njerz te poshter jan dhe per qka na i bėnė kto te zeza vetem pse kekruam liri ne trojet
trojet tona stergjyshore.
S a intresant jan serbt jan ne gjendje te qajnė per nji shuplakė te shkruajn gazeta e tonelata propah gandistike per nji ndodhi krejt t e vogel ose per nji padrejtesi ndea ata ju bėjn tmerre te tjerve
sa histerik qe jan sa njerz tė quditshėm dhe te pa logjikshem le qė na burgosnin per nji kerkesė te drejt krejt paqsore na denonin me shum vite te gjata burgim por ne burg na bėnin zullum e e provokime te padurushme te mos flasim pastaj per masakrat e vuajtjet qe ja shkkatuan popullit tonė neper shekuj
ndersa vet vetem per nji gervishje jan ne gjendje te qirrren neper te gjitha kancelarit e europes
i tmerrshem ky komunitet jashtzakonisht i quditshem dhe mendoj sa e mjer esht europa qe i ka ne teritor te vetin ksi llojesh .
Si ka mundesi i jepen njeriut 15 e 10 vjet burg tortura per nji kerkesė te ju humbet rinija njerzve
e ardhmeria shkollimi jeta neper burgje te zeza dhe te ja m,byllin secilin shteg te jetes kshtu vetem kta dijnn zi prandaj sa te jenė shkeujt e jetes me serbi te pameshirshme shqiptart
as qe do te takohen me ta as qe duhet te bisedohet as n eket botė as ne at botė sa antinjerz qe jan dhe u treguan me barbarizmat etyre mizore habiten boten dhe prap sot dalin pa pik turpi dhe kerkojn drejtesi ata bėn tmerre te cilat nuk ka logjik njerzore neper shekuj qe mund ti mendoj a s ti kuptoj

lirik
16-02-08, 13:45
--------------------------------------------------------------------------------

Tė faledneroj i nderuar adidu pėr pėrkrahjen tėnde tė vazhdueshme morale
qė po mė jep ti dhe tė tjerėt her pas here
por ma i lumtur do tė isha sikur tė shkruanit aty te tema me titull mendimet tuaja mbi poetin xhelal ferizi sikur mė duket se aty disi tema qėndron ma qėllueshėm pėr kualifikme
megjithat ju tė mos ju mbetet hatri
pse un sugjeroj ose them diqka miqsisht
ku tė doni shkruani

nuk ua prishi qejfin
dhe e shoh se ti ke vullnet e mė kushton vargje
e shoh se i ndjen dhimbjet e te kalueres time dhe vuajtjet e gurit
dhe her pas here shprehesh .
UN NJERZVE UA BESOJ VUAJTJET se i kam perjetuar vet
E DIJ SE QKA JAN ATO
Ua TREGOFSHIM NATES SE VORRIT ThEMI Nė NE KOSOVė
ISHIN VAUJTJE TE LLAHTARSHME
POR PASI ISHIN PėR ATDHE NUK
ME DUKEN SHUM Tė MėDHA .

Kur njeriu ka motiv dhe arsye te fortė me sakrifiku
ma leht i pėrballon vuajtjet
por pėrshtypje mė bėn armiku mizorė dhe i pameshirshem
habitem dhe mbetem pa tekst me armikun serb
se si mundi te na i bėj tė gjitha kto tė zeza
habitem sa njerz te poshter jan
dhe per qka na i bėnė kto te zeza per qfar motivesh kur ne atyre as gjė nuk ju kemi shkaktuar
ndonji te keqe apo vuajtje habitem me shizofreninė etyre shoveniste
arsye e krimeve dhe masakrave e zullumeve
vetem pse kerkuam liri ne trojet
tona stergjyshore.
S a intresant jan serbt
jan ne gjendje te qajnė per nji shuplakė ose gervishje jan ne gjerndje te shkruajn gazeta
me tonelata
propagandistike
pėr nji ndodhi krejt t e vogel
ose per nji padrejtesi te thjesht
ndėrsa ata ju bėjn tmerre tė tjerve dhe nuk ndjehen fajtorė
sa histerik qe jan
sa njerz tė quditshėm
dhe te pa logjikshėm u treguan ne gjenocidet dhe masakrat nda j koosves dhe shqiptarve ne pergjithsi
le qė na burgosnin per nji kerkesė te drejtė
krejt paqsore
na denonin me shum vite te gjata burgimi
por nė burg na bėnin zullum provokime psikologjike teror psiqik maltretime
e e provokime te padurushme
te mos flasim pastaj per masakrat e vuajtjet qe ja shkkatuan popullit tonė neper shekuj.
sa per vetveten vet vetem per nji gervishje jan ne gjendje te qirrren neper te gjitha kancelarit e europes
i tmerrshem ky komunitet
jashtzakonisht i quditshėm
dhe mendoj sa e mjerė ėsht europa qė i ka ne teritor te vetin ksi llojesh te njerzve si serbet .
Si ka mundesi i jepen njeriut 15 e 10 vjet burg tortura per nji kėrkesė paqsore
te ju humbet rinija njerzve
e ardhmeria
shkollimi
e jeta neper burgje tė zeza
duke ua m,byllė secilin shteg te jetes
kshtu vetem kta dijnnė serbet e ardhur nga karpatet
prandaj sa te jenė shekujt e jetes
me serbi te pamėshirshme shqiptart
as qe do tė takohen
me ta
as qe duhet te bisedohet
as nė kėt botė as ne at botė
sa antinjerz qe jan
dhe u treguan
me barbarizmat e tyre mizore habiten boten
dhe prap sot dalin pa pikė turpi dhe kerkojnė drejtesi kerkojn kosoven iliriane
ata bėn tmerre te cilat nuk ka logjikė njerzore neper shekuj qe mund ti merr me mend
por faj ka shqiptari i mjerė q ė kurr nuk u organizu si duhet me persosmeri
per ti bėrė ballė armiqve siq jan kta
por gjithmonė ne jetė te perthurur e te pa organizuar pshtjellen nėpėr do far mjegullash te pa kuptimta
armiqt i shfrytzojn pastaj dobsitė dhe i shkaktojn tragjedi gjithmonė kti populli
te cilit bajraktart dhe karrieristat e sbaotatort uti opistat e interesagjijt klanorėt e anarkistat
dembleat e te pershtatshmit po ja nxijn jeten kti populli antik .

lirik
16-02-08, 14:10
Majat e deshirave

shkruan xhelal ferizi

nė ėndrrat e mija hypa nji dit nė majat e dėshirave
sa vlim i pakapshėm qudije
lakmiqarė i tė gjitha tė ėmblave ego e tė mirave
sa pėrvetsim vetiak lakmije

nėpėr majat e dėshirave po fluturoja
prekjet i ndjeja nė qdo dhele
dėshirė mbas dėshire pangopshėm po e kėrkoja
nėpėr majat e dėshirave tė larmishme modele

un nuk jam anakronik
por joshjet qenkan pushtet
sa lakmueshėm qenke o njeri laik
i uritur nuk tė dalka me dėshira nji det

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
16-02-08, 14:14
Leximi i fatit

xhelal ferizi autori ne merrgim

ah sikur tė lexohej qė pa lindur
ndoshta do ta kishim pshty
ndoshta me vetveten do tė ishim grindur
pendueshėm nėpėr luhatje lakmije do tė ishim thy

votat do tė na ishin joshė nėpėr deshira
mashtrueshėm nėpėr vrap
nuk do tė frenoheshim nga ato tė pa fre qaste tė mira
por trishtimi do tė na bėnte zap

kėshtu nėpėr luhatje tė pa aft me vendosė
do tė kalonim afatin e lindjes nė hamendje
tė gjith nė joshje tė larme duke u vet prangosė
dyshimeve dėshirave stėrmunduese nė tė quditshme ngarendje

Autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
16-02-08, 14:25
Vlimet e pa shprehura

xhelal ferizi autori ne mergim


Vlimet pėrvlime ishin
sa her kam dashtė ti shprehu djegtaret
sa shum zjarmi flakė pėrcėlluese nė pėrmbajtje kishin
sa shum mė kan djegė afatgjatat shekulltaret

mė djegnin por nuk i kam shprehur
se kohrat nuk punonin pėr mua
edhe kur mė kan shkrumbuar zgėrdheshesha duke u krehur
duke u thėnė vrastareve vlime me digjni se un ju dua

nga jashtė kėshtu u thoja
nga mbrenda pėrbijshėm kam qa pa lot
se lotin kur vertetė e doja
nuk doli as dje as sot

pėrse sepse ishte shėndrruar nė gurė
a bėhet guri lot
sa herė kam kėrkuar nji urė
tė mė lidhė me fatin i madhi zot

vlimet pėrvlime dhe valė
qė nė fytyrė i mbuloja me lėkurė
dhe nuk kishin si lot kah me dalė
se loti ishte bė gurė

e guri nuk rrjedhė n' pėr qerpik
por mbrendia e mbante si peshė
pėrvlimi sa i gjatė ky armik
qė s' doli njiher hapur n' publik pėr tu gjveshė


shkruar nga xhelal ferizi autori mėrgimtarė

lirik
16-02-08, 14:28
Dinake ėsht jeta

xhelal ferizi autori ne mergim

dinake shum dinake ėsht jeta
thue se skilen e ka mėmė e at
pėrdridhet gjithmonė e vėrteta
mashtrimi po del ma jet'gjatė

sa kthina ka jeta e quajtura befasi
sa hilet i mbanė nėpėr fije
sa shum njerz genjeshtren e quajn dashuri
dhe hilen e jetes e pijnė n' kupė tradhtije

sa dinake ėsht jeta kjo maskė me fytyrė
pėrvidhet me qehre njerzore
gėnjshtren e ka ligj detyrė mbi detyrė
e masken nji hjeshi aktore

xhelal ferizi autori ne mėrgim

adidu
16-02-08, 15:53
shkruan xhelal ferizi

nė ėndrrat e mija hypa nji dit nė majat e dėshirave
sa vlim i pakapshėm qudije
lakmiqarė i tė gjitha tė ėmblave ego e tė mirave
sa pėrvetsim vetiak lakmije

Lirik!Kjo eshte nje nga strofat me te bukura te tuat, qe e kam lexuar disa here me endje.

lirik
16-02-08, 16:33
Falėnderohem qdo her i nderuar adidu pėr vlersimin tėnd dhe perkushtimin qėllimmirė dhe miqsorė si dhe pėrkrahjen morale e vlersimin real te vargjeve tė mia ,jeni njeri real ne vlersime.
Tė pėrshėndes i nderuar bashkatdhetarė i talentuar artist i novelave.

lirik
16-02-08, 20:24
Vraje o zot gjithmonė armikun

autori xhelal ferizi liriku

kushtuar sykaltres

edhe tradhtarin e munafikun
qė sykaltren na e ka tha
mu nė zemer na e ka nda
e paska nda nga nji zog mali
e ka nda nga i sokol djali
e kjo nė lot po e nxjerrė cicrimen
si ai zog qė nxjerrė bėrtimen
nga dikush kur tė jet plague
dhimbshėm ndjehet tue cicrue
dhimbshėm i del vaji prej sqepit
dhimbja i ndanė ah gur't e shkrepit
i ndanė lisat pėr mejdisi
dru prej ahu e qiparisi
e qanė nė lot pikueshėm n' degė
kokėrr bukura e kuqja shegė
nuk e mbanė lotin zallina
as zymbyli e kanarina
as ledina e maja e malit
kur qanė vasha me mallė t'ė djalit
qė ja ndau ai munafiku
qė pa nda i loton qerpiku
kush ka nda zemer t' virgjreshes
mallkua qoftė ah maja e heshtes
ajo heshtė aq helmatare
qė e ka shpue zemren shqiptare
tė ksaj vashe tė pa djallzisė
e mu nė zemer tė dashurisė
ka goditė me helmatare
mos me lanė kėt vashė shqiptare
me u dehė nė art tė dashurisė
e nė shijen e magjisė
per me i marrė lakmi ai qeilli
yje hanė e ylbera e dielli
vraje zot at heshtė a shtizė
qė theu t' flladit kėt puhizė
kėt vashė tė lehtė si era e malit
e la zbrazt pa krah tė djalit
e ja muar at ktrahnorė t' gjerė
e ka lanė mbi dhe tė mjerė
tash me vargje me vajtue
me cicrimė qė shkon tue shpue
e shpon zemren e gurines
mal e vrrije e prrue t' lugines
e nuk mbetet dushk as fletė
lot qerpikut pa ju gjetė
as curilit e as ujvare
qe nuk ndjenė kėt vashė shqiptare
dhimbjet tė sajė vargut t'VARGISUR
kah s' len lule me u harlisur
KAH S' PO LEN KėRCYELL PA THYE
ME ART VARGU FUND E KRYE
ah sykalter moj vashė kristali
ty at zemer ta theu djali
zemra jote ajo ylltare
ka thye fiq e shegenare
ka thye shum edhe karajfila
ka thye rrushin n' gigje e vila
ka thye lisa me levore
mallku qoftė shtiza mizore
qė t'ka shpue ty mu nė zemer
dashurinė ta la pa emer
ti la motet tue vajtue
porsi zog ti me cicrue
vargu yt me tha shum mote
sa e dhimbshme fjala jote
kah del vargut sa e pa faj
n' poezi me dnesje e vaj
ah sykaltra e mendimit
ah robresha e kujtimit
sa shum tė vrasin ato mote
si ti quaj tash ato lote
qe nuk t 'ndalen kurr qerpikut
veq me t' que vargje t 'lirikut
me do shpresa artistike
me ti mbshtjellė n# fjalė qiellorike
plot me art qė m' ka falė hana
me ti nisė ty kah dardana
ne qerpik tandin me ti ndalė
kah po tė rrjedhė dnesshėm si valė
pėr kullim tė dashurisė
e me art t' melankolisė
e me t 'dhanė ndoj pikė sherbeti
me tė sjellė gzim sa mali e deti
me ti la ato varrė e plagė
se me lot ti dhe po lagė
e spo len kund lulė n' ledinė
as bilbil as kanarinė
pa ja dridhė zmren e vogel
s' po len dushk lejthi as gogel
s 'po len guri permbi dhe
as po len kund kombe e fe
pa Ua lue gjakun e lotin
nuk po e len kund stinė as motin
as lulkuqe as zambakun
pa ja lue lotin e gjakun
po prekė qiell e fundin t' detit
S# PO LEN FUSHA T# BEReQETIT
as kallij s' po len as va
prrue as ujė spo len pa tha
me ato dhimbje tė dashurisė
prandaj vargjet ti kam nisė
si mehlem me ta ndal lotin
mirėme i que ti stinė e motin
e me i gzue ti dhe e zallė
ah me u nisė tash me u ringjallė
mos me ra loti si vesė
veq me u nisė me jetė e shpresė
per me dalė nė maja t' reja
e me tė nisė gazi e hareja
e me nis bashk me bilbila
me cicrue nder karajfila
e me dalė me at kangė goje
me shijue burime e kroje
kroje tė reja tė dashurisė
ah me ndihmė te perendis
e me ndiihmė tė madhit zotit
me ndalė dhimbje e ecicrimė t 'lotit
porsi zogu i plague
dhimbshėm nė degė ma mos me kndue
veq me kndue me ngjyra tė arit
me art t' diellit rrezatarit
e me e mbajtė ti zemren nxe
me pikue si shegė nder ne
me at art qė e ke t' kullimit
e me kangė tė re t' burimit
siq din ti bukur me e nisė
me art t ri te dashurisė

autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
16-02-08, 22:01
Nese un nuk jam ma poet

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

nėse un nuk jam ma poet
nė mesin tuaj me mallė
kush do tė hyn nėpėr qdo fletė
nėpėr qdo kokėrr mbrendsije nėpėr qdo kokėrr zallė

lulet do tė bėrtasin do tė qajnė kur ma nuk shkoj me pendė
nektarshėm me dije shekullmendjesh tue prekė
edhe mikropikat e padukshme tė gjitha me nga njimij shekuj mendė
kush do ti shqtetsoj me tru pende n' kėrkime kur un nji ditė tė kem vdekė

kush zėrin e bilbilit me miliona spjegime
nėpėr mendjependė do tė ua shtjelloj
kush me shekuj fenomene ato qudi zė formuese cicrime
nė miliona zbėrthime mendjesh zanafillen do tua pėrceptoj

ndoshta ndonjė pendė tjet%r me menqurake qė nėpėr rrudhat mendjeqeliza
ku qdo rrudhė me miliona botkuptime paraqet
kush do tė ju thot nė esencė se q' jan vetlevizėset era e puhiza
e tė shkencė mahnitshmit ballancusit det

detin qe i lėngshėm me avull bėhet nji hiq dhe nji plot
nėse dielli nė mendje e nxenė
ata tė gjith me penden time ne nji marrveshje perjetsije spjegim lot
kan ra nė marrveshje per ta spjegu fenomen cak pse' nė

penda ime ėsht veshė me nji tru magjepstarė
qė nuk e sheh syri i zakonshėm njerzorė
pėrveq nji mendjequdije largshekuj udhė qe jan imagjinarė
nė pakapshmėri kuptim thjesht' vetėm nė tė veqant pėrthekues supermendorė


ku do tė gjeni ju pendė supermendore
qė supermendjet i tejkalon
nė kerkime paranismash formim toksore e jasht toksore
kush kaq bukur nismave nė zanafillė do tė ju gjemon e kėndon

penda ime supermendje e din kur' hiq
ishin lulet dhe u bėnė pastaj forma mbi dhe
penda ime e din si u krijua i paqenshmi fiq
kur u formua nga nji plan i padukshėm mbasi dielli nisi me nxe

penda ime e din pėr tė gjitha krijesat
kėrkuese ėsht kjo supermendore
e din edhe gjuhen e nismen kur e filluen ekzakt gjallesat
dhe objektivat e dukshme te prekjeve toksore

q'do tė thonė karajfilat bilbilat
kur damarin e kėngės nuk ua njeh qdo kush
qdo tė thonė yjet qė kur ngjyr' mendjet si currilat
nuk do tė dalin ma pėr ta' nė diturinė e paanė dije fushė

un ne varr do tė jem e penda pa mua nuk ecė
un vetem me nji tė thjeshtė mbuluar hije
ju nė merak pastaj tė gjthve ka me ju ngecė
me i shku tė pergjithshmes nė thelb fjalorė dije

edhe rimes sė larmishme me ja njoftė tingllimen
qė un e di si flet
kush do tė ua tregoj kodin pėr tė lakueshmen rimen
qė kndon ajo' vala mbi det

ku do tė mė gjeni mua kur un ma nuk flas
kur mua mė keni perbuzė
kur ju mendje? e pakuptueshme tė shihni duke plasė
gjallesat e tė qen'shmet duke ju gjua me akuzė

ju do tė mendoni se ato erėrat vetėm fryjnė
e yjet ashtu dalin me nxe
nuk e dini ju sa gjuhė dijesh fjalė shekujsh ato mbrenda ndryjnė
qfar tė foluri lėshojnė pėrmbi dhe

ju nuk e dini s e edhe vala flet
por gjuhen nuk ja kuptoni
bilbili mbas drit'rrezeve kur nget
se ju' n' kėt gjuhė nuk ligjroni

ndoshta ju do tė gjeni tjera pendė mendtare
qė do ti quani poet
per tė hy n' kto gjuhė mahni planetare
nė gjuhen e vales mbi det

cicrrima e shpėrndarja e currilit n' shartim
qfar gjuhe ėsht pėr ju
nė penden time supermendje shkrim
n' ligjėrim e kam deshifru

ndoshta nuk do tė vuani pėr supermendje poet
pėr supermendje pendė
por dijeni vėshtirė ėsht me hy nė shprehje det
nė ujin e kripur me mendė

ajo gjuhė nė vete ėsht ku nė qdo ujė pikė ka fjalė
dhe flitet vetėm me stėrthellim
atje supermendjet akoma s'ia kan dalė
POET AS NDOJ SHKENCė ME SHKRIM

A E SHIHNI S E DO T ė VUANI SE JENI VONUAR
vetėm pėr nji vulė formale kot
kur tė vdes un me gjuhė s' keni pėr t' kuptuar
se q' ėsht ai qė flet shiu n' planet si lot

ju qė nuk ndegjuat gjuhen time pendtare
kushtrimin e qdo germe qė flet
dhe jeni nėnshtru nėn urdhrat barbare
qė urdhruan tė mos quhem poet

q' do te bėni tash kur lulet tė kėrkojnė
e fijet e barit me fletė
nga ju me ju qė nė gjuhė tė komunikojnė
pa pėrkthyes poetin kur ju tė keni mbetė

a do te kėrkoni ndoshta supermendje
ma tė hollė ndonji pendtaro mendtarė
kahdo nėpėr qielle dhe e tokė n'ė ngarendje
me gjetė tė kjartė spjegimtarė

un nuk do tė jem pėr ju pėrkthyes
se ju mė keni perbuzė
do tė jem vetėm nisėsi me pend akullthyes
qė mė deshten vrastarėt shkrumb e shpuzė

ja ku e keni dėshiren vrastarė
vraponi pa ndihmen time
dhe gjeni formulat mbi fjerė e mbi barė
qfar thonė nė pranveren me gzime

a e shihni s e nuk e dini
dhe me keni pengu
tash do ta kishit a' e shihni
sa keq qe m' keni ndalu

ATHER KUR ISHTE KOHA
KUR UN ME SECILEN BIMė
NE MIKROSKOPIKė SA KOHA
DOJA Tė HYJA ME SHKRIM

e ju o tė sakatosur
sa keq me keni djegė
kush flet tash ma pėrsosur
me druj e fletė e degėse un nė fjalė tė damarit
sa her kam hy nėn lėvore
unė me gjuhė tė shqiptarit
kam hy nė kuptim nė qdo pore

them se do tė gjeni poet
kur un ma tė mos jem
do tė flasin me tokė e me det
me perime me bimė e me pemė

me rrudhat e tyre e shije
qė un kam folė me ngazllim
sa her kemi shartue dije
e ju s'keni ditė kombi im


botanika nuk do tė ju len tė qetė
do tė kėrkojnė nga ju tė mė ringjallni
pėr fajin qė ju vet
po mė digjni tė gjallė po mė kallni

ato pastaj ju sulmojnė
me gjuhė nuk ju lanė tė qetė
se mua me lot mė kujtojnė
cicrueshėm kur flisnim nė jetė

se un at'her nė rini
poet kur isha nisė
kam vu veshin nė' freski kuptimisht tė di
si e lmon era ndjenjsisht at fletė tė bimsisė

dhe deshta me e' shkrue n' superpendė
qė ju ta njihni me mendė
por s' mė lan qapojt
qė robėrisht mi kan vu vargojt

e sot s' po mė lėnė shpirtzijtė
tė gjysėmvdekurit qė gjallojnė
sa tė kqi qė jan derėzijtė
se flas me lule s' mė kuptojnė

xhelal ferizi autorI ne mergim

lirik
16-02-08, 22:27
Mbretėrija E Akullit

Xhelal Ferizi

Ne Mbretėrinė E Akullit Arrita
Pas Shum Ecjesh Nėpėr Thepa
Dhe Aq Vonė Me Kėt pendė U Ngrita
Po ngrihet nėper ftoftsi e ime Pend'lehta

Autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
17-02-08, 00:26
Jam Shqiptari

autori i vargjeve me titull Jam Shqiptari xhelal ferizi

jam shqiptarė,lindur n' gjak,rrke
s' kam me u shitė as s' kam,me u ble
as me joshje t' metelikut
as ,n'dhelpri,e shkollė,t'armikut
kam me , e mbajtė besen,lidhė,toke
ku e kam pi po at gji lokje
kam me u lidhė me rreze hane
me gjuhė shqipe t, lashtė prej nane
kam me u lidhė me besė tė arit
me traditė ,,qė ,e kam prej t' parit
kam me dhanė gjith pėr atdhe
pėr armiq do,t' bahem rrfe
jam shqiptarė po thot shqiptari
nė europė un jam ma i pari
kur erdh dielli ktu m, ka gjetė
me dy kren dy krih tė lehtė
pyetni gurė e pyetni dhe
kur nuk kish ktu kombe as fe
kam pasė komb nėn diell tu u nxe
e kam pasė at,diellė e hanen
shtet e,komb ah ilirianen
e kam pasė ,at pelerinen
kam kndue bashk me kanarinen
ajo n, gjuhė t' vet e, un n, gjuhė time
pyetni qyqet nder vajtime
pyetni trungjet pyetni ara
gjuha shqipe ish ma e para
ktu n' ket dhe,ku ,e vloj zoti
ku kan vlue po stina e moti
ktu ka vlue gjaku i shqiptarit
pytni fletė e fije t' barit
pyet oj botė qiellin pasqyrė
pytni yjet t' shndritshme, n, ftyrė
kqyr ,varreza e kqyr skeletin
pyetne ujė e dhe e,detin
ktu shqipnija e pat adetin
jam shqiptarė pra ktu ndėr shekuj
e nuk jam ndoj rriqen rrekur
siq kan ardh ,e siq jan rrekė
n,per lakmi,tė huaj tue vdekė,
ardhacakt,n,pėr lug e shtek
edhe n,pėr fusha e 'n' pėr rrafshina
me na i marrė ara e ledina
blij e ftoj ah e qetina
me na i prishė t' lashtat fole
me na nda n,krahinė e fe,
gjak e lot me na derdhė rrke
jam shqiptarė ,qė lidhur n' gjak,
kam pas nderin,n' trollė e prak
kam pas gjuhė kam pasė lashtsinė
lidhė me diell kam pasė,hjeshinė
kam pasė vetull,,si ai hark
zhgjetė e shtizė e kam pas qark
edhe trimrin e kam pas n' gjene
plot kala,rrethue n' bedene
kam pasė vasha vetullholla
qe lakmue i ka lule molla
edhe pipat,e pranveres
fija e rrezeve n' puhi t' eres
me at bel,ma holl ,se thuper
me dy krih tė shkrue si fluter
qė pranvera ju ka kndue
mote e stinė ato i kan gzue
jam shqiptari moj europė
qė ma deshte trupin n' copė
edhe shpirtin ,n' lot pėrvlue
mua ktu hana m' ka gatue
kur ka sitė ingji prej ylli
kur kan kcy currilt kah pylli
mbi valbardhat ah shkumbzore
m' ka shartue me nderė arbnore
jam shqiptarė oj botė e gjakut
nuk i shtrohem karadakut
as sėrbijanit,mish qė han
as rusisė ,me at junan
tokė e dhe qė duan me i nxanė
se un tash nė t' lashtin dhe
ktu, e kam jeten me tri fe
e kaloj,lidhur me vlla
nė nji besė,qe s, ka m e u,tha
sa t', ket bota lum,e va
sa t' ket bota lot prej qielli
rreze e dritė qe vijnė prej dielli
un shqiptarė jam me tri fe
kur nder hile s' kam me u ble
as per kryq e as pėr dinė
kot e kan po shkja e shkinė
kot e ka kinė e rusija
se nji gjak e ka shqipnija
gjaku jonė nuk ėsht katran
me ngjyrė t' zezė ,e demonian
por ai kuq qė rrejdhė nder vena
n, zemer t, fortė si gurė n' bedena
qė ,e,ndriqon humaniteti
qė i jep shpresė po toka e deti
jam shqiptari jam shqiptari
moj e mjera botė prej zhari
qė po mbahesh mbi shkėndija
qė po vlon,kah shkenca e dija
a ma sheh tue vlue dėshiren
shih shqipni at zemėrmiren
si po digjet ,nga ,lakmija
bashk me i ndeJt n ,tri fe etnija
jam shqiptari jam shqiptari
kuq mė, ecė gjaku kah damari
jam pėr gjuhė e jam per dhe
,s,kam,me u shitė as s,kam me u ble
as pėr pare e joshje n' leter
kam me e,ruejt besen e vjeter
kam me i mbajtė duart pėr martine
laps e shkoll n' pėr shekuj stine
jo nuk ndahem n 'gurė e dhe
edhe n' m'mbjellshin n' treqind fe
pse nji zot ėsht per t 'gjith ne
ai s, na len nė dorė t' , krajlisė
me ia prishė hjeshinė shqipnisė
ai na e mbanė diellin me hanė
gjuhė tė lashtė e shqipninė nanė
kod e ligj e shkollė e cak
na e,mbanė shqipen lidhė me gjak
kta damarė qė jan si rrjeta
nuk do t' zgjidhen s a,t' jet jeta
kan me ecė ujrat nder gurė
besa e jonė nuk ka me u qthurė
se ne jemi djem t' nji nane
kemi gji ,po tė nji zane
jem gatue prej asaj hane
kur ka shndritė ktu n' shpirtė t' ballkanit
n 'gjysėm hark,tė ilirianit
bashk me pi ndėr t' lashta troje
me ylbera ra nder hoje
nė hoje tona,ku ish balta
tokė e dhe ,ėmbėl si mjalta
ku ish foleja e,guximtarit
e qendisi nė rreze t' arit
jam shqiptari jam shqiptari
qe ju nda ,m' keni n' tri fe
ktu ku m' la n' shekuj i pari
s, kam me u shitė as, s ,skam me u ble
as per zhele ,as,per,,premtime,
as me u ,joshė,me pabesi
se mua nana shqipni trime
m' ka dhanė,gji, t' kulluem me pi
e ti moj botė qe sillesh kobit
qė rreziku t' rrin mbi krye
mos mi lsho qakajt e lobit
me kto lojė shqipninė me e thye
se shqipnija ėsht etnike
kah i ka po gurė e dhe
gjuhė besė i ka magjike
lidhė i ka n ,pėr deje e dhe
jam shqiptari jam shqiptari
qiell e dhe le t' marrin vesh
se nė europė un jam ma i pari
e nuk dua n' mjerim me u gjveshė
nuk i dua kto sabotime
nuk i dua nderskamcat n 'fe
mos mi mbjellni kobe e,krime
se un reflekset, i kam rrfe
jam shqiptari jam shqiptari
n' mes t' europes afer deti
nuk dua luftė as s, dua zhari
nuk m, ka shtrua as krajl as mbreti
por i dua punė e,paqe
edhe botes ia dua t' miren
pse m' ngatrroni n' fe e gjaqe,
a,thue bot'ė ma njeh dėshiren
se un dhunen se kam ,kult
as nuk lutem n' pushkė e thikė
as nuk jam ndoj soj i ult
i kam t' drites djalė e qikė
i kam planet si i ka dielli
qė nė ag t' mjesit n' shpresė tė re
del me nxe ai pėr kah qielli
gaz e shend me lshue mbi dhe
jam shqiptari jam shqiptari
jam i lashtė permbi argjil
ku ka toka plumb e ari
ku lshon erė ai karajfil
ku lmon era fletė larmije
ku sharton qielli mahni
ku bjen uji shkumbe e vije
me sterkalat plot ingji
o jam shqiptari jam shqiptari
botė e tretur n' per lakmi
a s'mi sheh fijet me bari
edhe gjelbrimet,n,pėr agni
ne at agni kur lshohet dielli
qė bjen shndritshėm pėrmbi vesė
a' s' mi sheh re t, bardha qielli
a' s,ma sheh t' stėrlashten besė
a ,s, mi sheh fusha e,bregore
a, s,mi sheh vashat plot nurė
pse ti caqet m' len pas dore
don ,me m' lanė qyqe mbi gurė
jo he botė europė luksoze
se t' dy sytė dielli ti merr
mos ma luaj kėt lojė,bigjoze
pse ballkani shndrrohet n, ferr
e mandej ndahet baroti
mblon gjelbrim e,mblon , at 'fushė
,n,lot e dhimbje gjamė lshon moti
ikė ,qdo paqe e ėngjellushė
nuk jet ėngjull nuk jet paqe
pėrveq tymit mjegullimit
ke me u la edhe ti n' gjaqe
jo nė ujė n' paqe t 'kullimit
pse ti tash po e lidhė shqiptarin
pėr nji pune jo fort t' mirė
kob mbi kry edhe zharin
po i sjell hile me zingjirė
pranga t' reja e dofar ligje
qe si njeh sot kohė e re
keq po i mbyllė do rrugė e shtigje
n' hasėm t' vjeter n' hile e fe
edhe grupe e m' ke mbjellė sherre
thue s e,kopsht ktu paske gjetė
dy gisht diellin n' ne e vjerre
sy as vesh s, na len pėr jetė
jam shqiptari jam shqiptari
kah po thrras n 'qdo kontinent
mbi barot me una zjarri
po na mbajnė me parlament
pa na mbajnė me t' mbjella t' kqija
paqe kurrė ne shteg pa thurė
sot n' tri fe po kjanė etnija
pamvarsi s' po ka n, flamur
as dardana e lashtė e vjeter
,as etnija qė na u tha
lidhė na e kan me do lugeter
her nėn grek e her nėn shkja
po ia gjuajn ,joshjet pėr rrotull
he r mjedisit mu nė shkollė
si ata ujqt qė pėrmbi strofull
ulurijnė me nji za t' holl
ashtu ne na sillen planet
kush tue rrejt kush tue bertitė
ndoshta prap ne shpija e stanet
me flakė lufte kan me i shndritė
ps e kshtu nuk ecė ma kjo e,keqe
prishė me fe e prishė n' qdo udhė
jo fabrikė ,po krim e leqe
n' ballė t 'shqipnisė i kan shkrue n' rrudhė
jam shqiptari jam shqiptari
i dua kombe e paqe e fe
dua laps e,jo at zhari
pse po i digjni gurė e dhe
ps e,po digjni pse kurthoni
ps e po shitni gjak per ujė
pse nė mes rruge na hutoni
kur shqiptari ,s don tė,vuej
dua buk dua edhe punė
dua vllezer nepėr botė
n, gjak si kam as krim as dhunė
dikush tjeter me suell kėt rrotė
dua punė e dua fryt
nuk dua pleh as myk e lot
as n, pėr,dete s' dua me u mbytė
m' lshoni diell pa'shė t' madhin zot
ah mi hiqni kto sanksione
kto varfri kto blerje ,n' hile
e mos m' flisni n' kto zhargone
me nji gjuh qe,e flet qdo skile
pse mua koka m' punon n' paqe
me e pa boten rruzullore
pa grupime n' fe e gjaqe
t 'lidhur n' gaz e dor pėr dore
jam shqiptari jam shqiptari
nuk dua arm nuk dua hi
a s nuk dua shkrumb as zhari
dua jetė e dashuri
po pse ju m 'doni n' pėr rrmore
thepash pre e zbath mbi akull
a thue kuj't fara arbnore
i ka rrxue planetin shakull
besa prekė s' kemė n' fis a s n' fe
as s'kem pre as foshnje as djep
e ju nė besė na keni pre
na kan kndue qyqet n' qdo shkrep
buk e,lot na keni dhanė
diellin n' gjak keni skurru
thye na i keni yjė e hanė
kan ecė shekujt n' gjak e prru
na kan ecė po diell,e hanė
pėrmbi gjak me rreze thye
edhe e lashta gjuha nanė
n' keqtrajtime shum ėsht thye
thye n' latin e thye n' junan
thye nder kelt thye nder ,bullgar
n 'rus sherggji e serbijan
n 'tjerė pushtues e n' tjerė barbar
tash pak dritė pėr shkollė e fletė
pėr me lshue do pendė me ngjyrė
po na duhet oj botė n' kėt jetė
mos na e le kobin detyrė
mos na e le varun at shpresė
permbi ferr me t' holla fije
pse un n' ty e kam do besė
ndoshta zoti ,t' dha pak dije
per me e pa ku esht drejtsija
edhe etika e normė mbi dhe
bashk , e jonė kėrkon etnija
me jetue n' paqe n' tri fe

vargjet ,,, me titull Jam Shqiptari
i ka shkruar mėrgimtari xhelal ferizi
nga Mitrovica mergimtarė shum vjeqarė

lirik
17-02-08, 01:10
Pamvarsija po vjen

--------------------------------------------------------------------------------

-Pamvarsija po vjen-
xhelal ferizi
*autori ne mergim shkruan titullin pamvarsia po vjen
*po vjen e veshur ,ne ,shpresa*
*e ,qendisur, ,me breza,qendrestarė
*po vjen e lidhur si besa*
*po vjen,me gzim nder shqiptarė
*po vjen kah toka e qielli*
*si drita,qe vjen prej dielli
*po,vjen,e qendisur,si hana*
*ėsht nisė ,ne rrugė kah dardana
*po vjen si hyjni qiellore*
**po vjen ne kosoven arbrore
*te gezoj ,qdo gurė e qdo dhe
*po,vjen perjetshem nder ne
*po ,vjen ,per te reja shpresa
*kaloj,neper shekuj me shtresa
*nė rrugen,plot lot e gjak
*po vjen e qendisur,n bajrak
*po vjen ,po,vjen pavarsija
*fest,do,te,ketė shqiperija
*qdo kund ,do,te,lozin yjet
*sa bukur do tė qelin pyjet
*e flladi,me gėzim nė qdo zemer
*e shekujt do t'Gėzohen n'Kėt emer
*po vjen njė erė e re
*shpetimi kombtar pėr ne
*po vijnė te reja freski*
*me veshė qdo gjė n'dashuri
*me veshė gurė e dhe ,me liri
*po veshet kurorė mbretrije
*kosova kjo bijė shqipėrije
*po veshet fjera me bari
*me ,shend po veshet shqiptari
*me nanė shqiperi kosovari*
*po ndanė tash gėzimet,,e reja
,*s,na,ndanė as hasmi as feja
*se bashk,do,tė,rrijm ne kala
*shqiperi e kosov,jan njė vlla
,*s,durojm ma grek as shkja
*se jemi t'pathyeshem qelik
*nuk shkel,mbi ne ma armik
*se ,fushat i kemi,t,paana
*se,detin,na e kullon rana
*se hana na shkruan n' lavdi
*Shekujt qe ranė pėr liri
*se zemrat na rrahin ,per dhe
*robrija,nuk,rritet nder ne
*lirija prangat i then
*e yjet,nder ne i bjen
*i sjell dritbardhat mbi dhe
*nuk ndahet shqipnija me fe
*se gjaku nder deje na vlon
*shqipėrija,ne na bashkon
*bashk na mbajnė ,per mishi
*gjuha,e ashti,shumfishi
*qe vlejn ma shum se qdo fe
*shqipnija esht ,fole
*ku ne shqipet jem le
,*s, na ndajn ,me gjak as me fis
*se tirqi,,n gajtana e,plis
*i kemi bashk e ,halle
*me dhe e gurė e,zalle
*nuk ndahen,si dielli,qe s, ndahet
*as shqipja per fe nuk perqahet
*as ,kurr nuk ndahen ogjaqet
*shqip do t' valojn bajraqet
*SI hana qe endet prore
*me driten e saj vizllore
*perjetshem ,n,larminė,qiellore
*po vjen e shtrejt pavarsija
*do vlojm ,kah e lasht dardanija
*kush me kėng e me gjak
*me shtiz nder duar e bajrak
*o toskė e gegė e vllazri
*mbledhuni ju tok, per etni
*ne festė ne ,bashkim,ne njė shtet
*te gzojm,nder shekuj e jetė
*punen e frytin ,t,lirisė
*vraponi ,ne prag t,pavarsis
*kush nė duar me lule e buqetė
*kush vrap si flutur e,bletė
*kush vrap e, n' flutrim;si krihlehta
*me penda e mendje te mbrehta
*te dalim,si yjet ,kur shndrisin
*si lulet mbi dhe kur harlisin
*te shperthejm gezimin,si,fleta
*kur,nė diell i buzqesh jeta,
*kur hapet,nder,pejza pa hile
*si e kendshmja ,ermirė karajfile
*vraponi vraponi ,si rrfeja
*pa kqyr ,kah klani e feja
*as grupimet,e,kota,mjegullare
*vraponi per ,lirinė shqipėtare
*po vjen e shtrejtė pavarsija
*po duken tash do shkendija
*mbi zjarr si ,zjarri i lirisė
*e kuqe flakė ,e,vegjelisė
*po skuqet tash qielli me ,dritė
*po ,vijn me hap ardhmeritė
*dardana po veshet me gaz
*sa yjet,dhurata kan zbrazė
*me rastin e festes nder ne
*po lind njė shqipri e re
*e quajn kosovė pamvarsi
*cop zemre, e lasht shqiperi
*njė asht,njė mish,me nji fytyrė
*e kputur dikur si gjymtyrė
*e lasht e madheshtore sa nana
*qe u lind ather ,kur hana
*mbi qiell filloj,rrugė rreztare
*atherė u lind kjo shqiptare
*pikrisht ne shekujt e vjeter
*me vulė te diellit ne leter
*e ngjajshme me diell e me hanė
*e shkruar nder ,shekuj dardanė
*e lashtė antike ilirianė
********************

autori i vargjeve me titull po vjen pavarsia
xhelal ferizi nga mitrovica autori ne mergim
****************************************

lirik
17-02-08, 09:51
--------------------------------------------------------------------------------

E sa me trup thonė ėsht ngranė buka

xhelal ferizi autori lirik i vargjeve shqiptare

E sa me turp thonė ėsht ngranė buka
eh sa maskat jan dalė tė para
prandaj un me vargje u duka
se tradhti na u mbush ujvara

don me dalė ma i pari me dalė armiku
edhe tradhtari me lkurė vizllue
zgėrdheshtari e kozmetiku
qė n' teater del me blue

del n' teater e n' skenė kombtare
oh sa i mjerė ėsht ky lojtarė
qė e mashtron etninė shqiptare
e del ne skenė si bajraktarė

eh medet qanė mikrofoni
se q' po qajnė ah germa e fleta
kur ky del porsi demoni
me shitė famė neper gazeta

ftyra e tij nuk qeshė me zemer
buzėt i ka porsi llastiku
caku i ti ėsht me pasė emer
zoti i tij ėsht meteliku

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
17-02-08, 09:53
E sa me trup thonė ėsht ngranė buka

xhelal ferizi autori lirik i vargjeve shqiptare

E sa me turp thonė ėsht ngranė buka
eh sa maskat jan dalė tė para
prandaj un me vargje u duka
se tradhti na u mbush ujvara

don me dalė ma i pari armiku
edhe tradhtari me lkurė vizllue
zgėrdheshtari e kozmetiku
qė n' teater del me blue

del n' teater e n' skenė kombtare
oh sa i mjerė ėsht ky lojtarė
qė e mashtron etninė shqiptare
e del ne skenė si bajraktarė

eh medet qanė mikrofoni
se q' po qajnė ah germa e fleta
kur ky del porsi demoni
me shitė famė neper gazeta

ftyra e tij nuk qeshė me zemer
buzėt i ka porsi llastiku
caku i ti ėsht me pasė emer
zoti i tij ėsht meteliku

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
20-02-08, 06:44
--------------------------------------------------------------------------------

E dua Paqen

Shkruan Xhelal Ferizi
Nga Mitrovica


e dua paqen bėrtita
e dua ma shum se qdo ėmbelsirė
shqiptarė jam thash kahdo nė shekuj prita
nė boten e pa mėshirė

nuk mė dėgjoj as dielli
as hėna kah ecte rrugės sė vet
po endej me ; cak kah qielli
me ra mbi male e det

e dua paqen bėrtita
aq shum sa s' ka mbi dhe
un qė gjat shėndrita
urtsisht ndėr kombe e fe

po doren kush ma dha
ndėr shekuj kumbarė a mik
kur deshta nė kopsht me u tha
pėr ujė tė kulluar nji pikė


e dua paqen si eren
qė e lshon mbi dhe karajfili
e dua si besen e nderen
e dua si at kėngė bilbili

por mua askush s' mė beson
se paqen e dua mbi dhe
me quajn me fe demon
shqiptarė nuk mė lėnė me fe


Shkruar Nga Xhelal Ferizi autori nė mėrgim

lirik
21-02-08, 21:11
Vasha nė mendime

autori xhelal ferizi nė mėrgim

NėPėR LUM VALBARDHAT PO PėTHYHESHIN N'GURARABRDHė
CURRILAS PėRHAPUR E PėRTHYE SI ATLETE
SI ART MAHNIJE LUMBRADHIT TUE ARDHė
Qė NXISNIN MENDUESHėM AQ SHUM NDJENJA JETE

PRANDAJ VASHA KISHTE DALė Nė Kėt NATYRė
Nė VLIMIN E SAJė RINORė
ISHTE SI NJI HANė KUR DEL N' QIELL ME FTYRė
ME SHARMIN SI ARTI I T SHNDRITSHMIT METEOR

MENDUESHEM MBESHTETUR NE KET ART PEISAZHI
THELL DUKE KUNDRUAR E DUKE KUJTU MOTET
ME AQ SHUM DET NDJENJA E VLIME MARAZI
KU DėNESSHėM SHEKUJ' SHPIRTAS PO I SHPIRTZONTE LOTėTHJESHI PRRALLORE KY BREG SHEKULLNDJENJASH
KAHDO MAHNI MBI DHE
E BRIGJET Nė DY ANėT SI NGJYRė GėSHTENJASH
VALėT MELODISNIN Nė RRėKE

ATY VASHA MBSHTETė Nė NJI DRU Tė MOTIT
KėRKONTE NėPėR KOHRA KUJTIME
PO UJi SHPREH'VALėS SI BILUR I LOTIT
MBėSHTJELLEJ ME Tė MAHNITSHMET SHKUMBZIME

VASHA PO MENDONTE Tė DIKURSHMEN DASHURI
E HANA Nė QIELL VETULLORE
KISHIN DALė NėPėR VALė BUKURINė ME E PI
Tė BUKURAT DHUNTI QIELLORE

SA THELL KISHTE HY Nė MENDIME HANA
Nė MES Tė SHPREHJEVE ME DRITė
KULLIMI E VALA KOKėRRBARDHA RANA
VALBARDHAT KAH GURėT TU I SITė

O ZOT QDO NJENA SHPREHJE Nė VETE
SIKUR TE FLISNIN ME T' SHKRI
EDHE GJUHA E DRURIT E BUZė'LUMIT QDO FLETE
KėRKONTE Nė KėT ART ME PI

VASHA SHEKUJT Nė ėNDRRA PO I PėRKDHELTE
PRAN BREGUT ME VALBARDHAT SI LOT
Nė KTO BUKURI VIRGJRORE Qė ASKUSH NUK PO I SHKELTE
VEQ SYRIT Tė QIELLIT N' PėR MOT

VALBARDHAT SHEKUJNDJENJA NXISNIN ME MIJA MALLėNGJIME
GURėT VALBARDHSISHT PO LAHESHIN
VASHA E TRETUR THELLSISHT Nė MENDIME
VALBARDHAT NėPėR GURė PO I SHIKON SI NDAHESHIN

SHKUMBZIMI I VALVE SUMBULLONTE MELODISHT
SI UJI ASKUSH SHPIRTIN NUK E LMON
VASHA MEDITUESHėM Nė FLUTRIM LARGSISHT
QDO GJė THUE MBI DHE ME MALLė PO E SHPOIRTZON

THUA SE I SHPIRTZON EREN E VALBARDHAT UJVARORE
MELODISHT KAH BULZONIN MBI GURė
A THUA O ZOT KET VASHė ARBNORE
KUSH E THURI Nė ART ME T' MAHN ITSHMIN NURė

AJO PO E KUJTONTE DIKUND LARG SI Nė MITOLOGJI
NJI DASHURI Tė PėRMALLSHME ME TIPARE
AJO Nė MėRGIM TASH DIKAH NDOSHTA U SHKRI
SI KTO SUMBLLA Tė KULLUARA Qė SHKRIHEN N' PėR UJVARE

PRANDAJ VASHA THELLUėSHėM KUNDRONTE
BUKURINė E VETMUAR MBėSHTETUR PėR DRURI
AJO Nė MIJA DėNESJE SHPIRTIN PO E LOTONTE
KUR SYRI HANEN IA ZURI

O HANė I THA NėPERMES Tė LOTIT
TI Qė ENDESH NėPėR QIELL PA U NDALė
NėSE SHKON MėRGIMIT BASHK ME STINė Tė MOTIT
MI THUAJ Tė DASHURIT TIM SE KėTU KAM DALė

PRAN KėTI BURIMI KU LUMI PėRSHKON
VALėT BUKUROSHE MU Nė MES LEDINE
I THUAJ MėRGIMTARIT SE RREZANISHT M' PėRQON
KAH TI NJI E KALUAR PLOT ME MALLėNGJIME

I THUAJ SE TA RUAJ AT SHAMI BEQARE
I THUAJ SE TA RUAJ ZEMREN SI KRISTALI
I THUAJ SE TA RUAJ AT T' SHTREJTė BESė SHQIPTARE
SIQ E RUAN BILBILI DASHURINė N' DEGė MALI

I THUAJ LE Tė VIJ I THUAJ Tė Mė KTHEHET
I THUAJ Tė Mė VJEN ME FLATRA NGA MėRGIMI
I THUAJ SIKUR VALA LOTI PO M' PėRTHEHET
I THUAJ SE ME SHKRIU MBI DHE MALLėNGJIMI

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
21-02-08, 21:15
--------------------------------------------------------------------------------

Vasha nė mendime

autori xhelal ferizi nė mėrgim

NėPėR LUM VALBARDHAT PO PėTHYHESHIN N'GURAABARDHė
CURRILAS PėRHAPUR E PėRTHYE SI ATLETE
SI ART MAHNIJE LUMBRADHIT TUE ARDHė
Qė NXISNIN MENDUESHėM AQ SHUM NDJENJA JETE

PRANDAJ VASHA KISHTE DALė Nė Kėt NATYRė
Nė VLIMIN E SAJė RINORė
ISHTE SI NJI HANė KUR DEL N' QIELL ME FTYRė
ME SHARMIN SI ARTI I' T' SHNDRITSHMIT METEOR

MENDUESHėM MBėSHTETUR Nė KėT ART PEISAZHI
THELL DUKE KUNDRUAR E DUKE KUJTU MOTET
ME AQ SHUM DET NDJENJA E VLIME MARAZI
KU DėNESSHėM SHEKUJ' SHPIRTAS PO I SHPIRTZONTE LOTėTHJESHI PRRALLORE KY BREG SHEKULLNDJENJASH
KAHDO MAHNI MBI DHE
E BRIGJET Nė DY ANėT SI NGJYRė GėSHTENJASH
VALėT MELODISNIN Nė RRėKE

ATY VASHA MBSHTETė Nė NJI DRU Tė MOTIT
KėRKONTE NėPėR KOHRA KUJTIME
PO UJi SHPREH'VALėS SI BILUR I LOTIT
MBėSHTJELLEJ ME Tė MAHNITSHMET SHKUMBZIME

VASHA PO MENDONTE Tė DIKURSHMEN DASHURI
E HANA Nė QIELL VETULLORE
KISHIN DALė NėPėR VALė BUKURINė ME E PI
Tė BUKURAT DHUNTI QIELLORE

SA THELL KISHTE HY Nė MENDIME HANA
Nė MES Tė SHPREHJEVE ME DRITė
KULLIMI E VALA KOKėRRBARDHA RANA
VALBARDHAT KAH GURėT TU I SITė

O ZOT QDO NJENA SHPREHJE Nė VETE
SIKUR TE FLISNIN ME T' SHKRI
EDHE GJUHA E DRURIT E BUZė'LUMIT QDO FLETE
KėRKONTE Nė KėT ART ME PI

VASHA SHEKUJT Nė ėNDRRA PO I PėRKDHELTE
PRAN BREGUT ME VALBARDHAT SI LOT
Nė KTO BUKURI VIRGJRORE Qė ASKUSH NUK PO I SHKELTE
VEQ SYRIT Tė QIELLIT N' PėR MOT

VALBARDHAT SHEKUJNDJENJA NXISNIN ME MIJA MALLėNGJIME
GURėT VALBARDHSISHT PO LAHESHIN
VASHA E TRETUR THELLSISHT Nė MENDIME
VALBARDHAT NėPėR GURė PO I SHIKON SI NDAHESHIN

SHKUMBZIMI I VALVE SUMBULLONTE MELODISHT
SI UJI ASKUSH SHPIRTIN NUK E LMON
VASHA MEDITUESHėM Nė FLUTRIM LARGSISHT
QDO GJė THUE MBI DHE ME MALLė PO E SHPOIRTZON

THUA SE I SHPIRTZON EREN E VALBARDHAT UJVARORE
MELODISHT KAH BULZONIN MBI GURė
A THUA O ZOT KET VASHė ARBNORE
KUSH E THURI Nė ART ME T' MAHN ITSHMIN NURė

AJO PO E KUJTONTE DIKUND LARG SI Nė MITOLOGJI
NJI DASHURI Tė PėRMALLSHME ME TIPARE
AJO Nė MėRGIM TASH DIKAH NDOSHTA U SHKRI
SI KTO SUMBLLA Tė KULLUARA Qė SHKRIHEN N' PėR UJVARE

PRANDAJ VASHA THELLUėSHėM KUNDRONTE
BUKURINė E VETMUAR MBėSHTETUR PėR DRURI
AJO Nė MIJA DėNESJE SHPIRTIN PO E LOTONTE
KUR SYRI HANEN IA ZURI

O HANė I THA NėPERMES Tė LOTIT
TI Qė ENDESH NėPėR QIELL PA U NDALė
NėSE SHKON MėRGIMIT BASHK ME STINė Tė MOTIT
MI THUAJ Tė DASHURIT TIM SE KėTU KAM DALė

PRAN KėTI BURIMI KU LUMI PėRSHKON
VALėT BUKUROSHE MU Nė MES LEDINE
I THUAJ MėRGIMTARIT SE RREZANISHT M' PėRQON
KAH TI NJI E KALUAR PLOT ME MALLėNGJIME

I THUAJ SE TA RUAJ AT SHAMI BEQARE
I THUAJ SE TA RUAJ ZEMREN SI KRISTALI
I THUAJ SE TA RUAJ AT T' SHTREJTė BESė SHQIPTARE
SIQ E RUAN BILBILI DASHURINė N' DEGė MALI

I THUAJ LE Tė VIJ I THUAJ Tė Mė KTHEHET
I THUAJ Tė Mė VJEN ME FLATRA NGA MėRGIMI
I THUAJ SIKUR VALA LOTI PO M' PėRTHEHET
I THUAJ SE ME SHKRIU MBI DHE MALLėNGJIMI

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
23-02-08, 00:19
--------------------------------------------------------------------------------

Un jam ai

xhelal ferizi autori ne mėrgim

un jam ai qė shekujt do tė ua mbushi me fjalė
qė heshtjen e zymt do ta thej
ndėr ju me nji qiell ndjenja plot kam dalė
qė artin e ndjenjave tė ua zbėrthej

un do tė ju sjellė gjuhen e diellit
e tė hanes e tė bukurisė
un do tė ua zbres nė tokė emocionet e qiellit
do tė ua zbres poshtė qelsat e portave tė dashurisė

nė palcene yjeve qelsat jan
vargu im do ti arrijė
un do tė shkrihem si qiri mbi zandan
qė arti i fjales nė dhe etnik tė mbijė

un vet pra un a nuk mė besoni
qels e kam vargun pėr secilin nektarė
gjuhen e vargut tim kur do ta msoni
do tė kuptoni cicrimen e zogut shtegtarė

ju do tė kuptoni at'her tė rrezeve qeliza
a artin e gjuhes sė mbretrive duale
ju do tė mėsoni tė flisni me puhiza
qė lmohen fllad'sisht me fletėt nėpėr male

ju do tė mėsoni sekretin e ylberit
kur un tė ua zbres vulė shprehshėm zbėrthimet
kur un me gjuhė shije si palca e sheqerit
do ti nxis shėrbetshėm gjuhė ndjenj ėmbla vlimet

ju vet do ta kuptoni tė pa fund alfabetin
kur qehren e vales bardhsisht do ta pikturoj
un si curril do tė jem pėr detin
pėr tokė e pėr dhe kur ndjenjėsisht tė rigoj

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
23-02-08, 00:51
NESE MALLė PėR MUA KENI

Auori xhelal ferizi ne mergim

nese mallė per mua keni
e mbi dhe nėse m' kėrkoni
n' karajfil mua do t' m' gjeni
e nė brushė bari kur ta lmoni

nėse pėr mua ju joshė loti
a ndoj stinė e bukurisė
mė gjeni n'kujtime nė palcė moti
mu nė kalanė e dashurisė

mė kėrkoni nė za t'bilbilit
o nėn hije tė qetines
o nė driten e kandilit
o nė shpirtė nota t' violines

edhe nė shekuj mė kėrkoni
edhe n' pėr glob nėpėr humbtira
dikund larg nga dhe i joni
tue ligjrue me vargje t' lira

ose mė gjeni nė gji t' kurbetit
dėnes #shėm gjith tue fshi qerpike
gjith tue derdhė si gurra t'detit
vargje tė bardha nė rimė lirike

un jam tret nese m' kerkoni
un po shkrihem kudo t' m' gjeni
kur sa i qiel tė dashuroni
aty jam me varg refreni

nėse e thoni at fjalė goje
emrin tim dikund me mallė
me kėrkoni nėpėr hoje
bletėt art t' shijes m' kan shpallė

Mė kėrkoni nė gji tė ylberit
nė art tė fjalės mu nė pendė
mu n 'lulkuqe e nė fije t' fjerit
bashk me yjet nė kuvend

mė kėrkoni neper vlime
a' ku rrin palca e mahnisė
ne art tė mallit plot kujtime
Nė mbretrinė e dashurisė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
23-02-08, 01:39
Nėse bjen pėr dhe perendoria e dashurisė

Xhelal ferizi autori ne mergim

nėse bjen pėr dhe perandoria e dashurisė
me tė gjitha teoritė nė tė damarve gjak
edhe vlimet qė jan mbledhė kahdo pafundsisė
fajtore jan kurthat me lak

un kam nė kėt perandori shum yje
secili ka fjalė sa nji mal
demont e diktateve i thonė kohrave nė shpirtė ndryje
ndryshkun e dyshimit tė madh sa nji mal

kurthat po mė ushqejnė me hala
qė fytin e besimit ma vrasin
e helmet nė qeliza si vala
besimet grryeshėm mi godasinnėse bjen pėr dhe plagosė
shembet ky art mbretėrije
qė majat qiellore lart e kan pėrsosė
do tė mbetem mbi dhe nji hije

nė kėt art ka shum shprehtarė
kėtu rrijnė notat mahnitore
gjuhėt muzikore e plot tjerė ndjenjtarė
e gjuhėt ma tė ndritshme qiellore

un i ka m vluar vet aq ėmbėlsisht
ma ėmbėl shum se sherbeti
nė kė mbretri arti flet aq dashurisht
nji shpirtė me aq shprehje e ndjenja sa deti

prandaj kjo madhsi me u shemb pėr dhe
tronditė edhe at det vale
kurtha qenka vegel qė rrxojka qdo fe
po shembka besime tė mėdha si male

o e zeza kurthė tinzare mizore
qė shembė mbretri dashurije
ti je vet nderskamca e dashurive vullkanore
o lak o kali druri i tinzrive

po si hyn kshtu si kali trojan
nė shpirtat e mėdhej ' perandor
E SJELL VIRUSARė E SJELL DEMONIAN
eksportues dyshimesh o shembsi mizorė


autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
23-02-08, 12:11
Kot po flet gjuha tradhtare

Autori xhelal ferizi nė mėrgim

kot po flet gjuha tradhtare
edhe pluhuri i pansllavisė
se nder ne feja shqiptare
rrin nė shekuj t' perjetsisė

se tash bota me gazeta
thell kah zemrat ka lėvrue
mirė e din se e shejtė jeta
s' ėsht veq feja me ligjrue

por ligjrojnė edhe ajo dija
edhe ligjet me arsye
sot mbi normė mbahet njerzija
kah arsimi sytė kan kthye

e' s a i pėrket zemres shqiptare
kot e kan skilet edhe mercenare
ajo nuk vlon n' caqe fetare
por n' miqsi vlon nderkombtare

tash e din mirė qytetnija
se qfar zemre e ka shqiptari
kot po qjerret pansllavia
me at turp e gjuhė barbari

e mbarė bota kombe e fe
ja qmojnė vlerat iliriane
si nji diell kjo ka me nxe
pėr mbi glob me at gjuhė nane

globi mirė e din se i lashti
shqipėtari i dheut antik
mishi i ti mendja as ashti
fetarisht nuk mbanė armik

se ky popull me vetėdije
qė rrallė e kan kombet mbi glob
kurrė pėr fe s' thrret kob n' gjuhė m'nije
shpirti i ti nuk nxinet rob

se at shpirtė qė e ka shqiptari
s'ėsht rob krishti as muahameti
gjaku i tij fisnik si ari
vlon pėr paqe i gjerė sa deti

mirė ja njeh bota vullnetin
edhe tė shtrejten at deshiren
pse armiqt ja duan termetin
bota e njeh tash zemermiren

mirė e njeh kėt zemėrmirė
kahdo i thonė shqipni etnike
se kjo globin e don tė lirė
se e ka brumin perlė antike

kot e ka fara e barbarit
kot me letra e tonelata
propaganda e bizarit
kot prodhon shum llafe t' gjata

kot prodhojnė kta me vagona
tu i mshefė t' veta ato qėllime
se etni e lashtė e jona
nuk ndėrton kund cak pėr krime

cak po ka vet pansllavija
qė nuk len kund gurė mbi dhe
me e grupue si ti ja don shija
zharė me nxitė nder kombe e fe

e kjo shkon her me irakun
aleate me junan
her me kinė e perzien gjakun
e' n' vllazri shkon me iran

kjo kulqeder pansllaviane
qė e mbanė n' gji thiken e krimin
sillet globit t' gjitha ane
me ngulė thikė mbi perendimin

thikė me ngulė kahdo mbas shpine
se kjo s 'njeh mik t' pėrjetsisė
nė pėr mote e kohė t' qdo stine
i mbanė kurthat t' pabesisė

e pret rastin kah ti vjen
me dal ne romė ose n' bagdad
dhėmbt plot mni nė gojė i then
tu i shtrėgnu pėr carigrad

por ja njofti i bota masken
edhe planet me grabitė dhe
s' perfillė ma rusi larasken
qė me i ngranė don kombe e fe

me at kaqep porsi lejlek
qė don vorre e me nxjerrė sy
qė mbi botė don t' gjith me vdekė
veq sllaviant n' triumf me u kthy

dikurė rrejti e mashtroi
dikur lot lshoj krokodile
poerse bota e diktoj
kombe e fe si karajfile

sot m ne kali tė rrin shqipnija
edhe kapuqin ta qet me i sy
se na njeh gjith gjith qytetnija
qė po i mbajnė sllaviant nėn dry

sa tė jenėmotet e tė ket' shtete
sa tė ket' kombe e qeveri
sa te ket' fusha e male e dete
na shikojnė me dashuri

kombet sot e duan shqiptarin
tue fillue prej amerike
se pėrfillin grabitqarin
veq shqipninė e lashtė etnike

prandaj rrini pa merak
ju shqiptarė me vllezer bote
ju qė paqja u vlon ne gjak
pėr liri nė stinė e mote

feja juaj ėsht paqja e dheut
feja juaj ėsht shqiptaria
ju o sternipa t skenderbeut
nė gji ju don mbarė qytetnija

e ruane aman ket simpati
e ruane o breza tė arbėrisė
i ylbera shkoni me pi
mirkuptime te qytetnisė

edhe vloni ne bashkpunime
bashk me boten progrestare
mbaj imash oj etni trime
na i ndero fiset shqiptare

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
23-02-08, 12:28
Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Kot po flet gjuha tradhtare

Autori xhelal ferizi nė mėrgim

kot po flet gjuha tradhtare
edhe pluhuri i pansllavisė
se nder ne feja shqiptare
rrin nė shekuj t' perjetsisė

se tash bota me gazeta
thell kah zemrat ka lėvrue
mirė e din se e shejtė jeta
s' ėsht veq feja me ligjrue

por ligjrojnė edhe ajo dija
edhe ligjet me arsye
sot mbi normė mbahet njerzija
kah arsimi sytė kan kthye

e' s a i pėrket zemres shqiptare
kot e kan kto dhelpra e skile
ajo nuk vlon n' caqe fetare
n' miqsi kombesh vlon pa hile

tash e din mirė qytetnija
se qfar zemre e ka shqiptari
kot po qjerret pansllavia
me at turp e gjuhė barbari

e mbarė bota kombe e fe
ja qmojnė vlerat iliriane
si nji diell kjo ka me nxe
pėr mbi glob me at gjuhė nane

globi mirė e din se i lashti
shqipėtari i dheut antik
mishi i ti mendja as ashti
fetarisht nuk mbanė armik

se ky popull me vetėdije
qė rrallė e kan kombet mbi glob
kurrė pėr fe s' thrret kob n' gjuhė m'nije
shpirti i ti nuk nxinet rob

se at shpirtė qė e ka shqiptari
s'ėsht rob krishti as muahameti
gjaku i tij fisnik si ari
vlon pėr paqe i gjerė sa deti

mirė ja njeh bota vullnetin
edhe tė shtrejten at deshiren
pse armiqt ja duan termetin
bota e njeh tash zemermiren

mirė e njeh kėt zemėrmirė
kahdo i thonė shqipni etnike
se kjo globin e don tė lirė
se e ka brumin perlė antike

kot e ka fara e barbarit
kot me letra e tonelata
propaganda e bizarit
kot prodhon shum llafe t' gjata

kot prodhojnė kta me vagona
tu i mshefė t' veta ato qėllime
se etni e lashtė e jona
nuk ndėrton kund cak pėr krime

cak po ka vet pansllavija
qė nuk len kund gurė mbi dhe
me e grupue si t' ja don shija
zharė me nxitė nder kombe e fe

e kjo' shkon her me irakun
aleate me junan
her me kinė e perzien gjakun
e' n' vllazri shkon me iran

kjo kulqeder pansllaviane
qė e mbanė n' gji thiken e krimin
sillet globit t' gjitha ane
me ngulė thikė mbi perendimin

thikė me ngulė kahdo mbas shpine
se kjo s 'njeh mik t' pėrjetsisė
nė pėr mote e kohė t' qdo stine
i mbanė kurthat t' pabesisė

e pret rastin kah ti vjen
me dalė n# romė ose n' bagdad
dhėmbt plot mni nė gojė i then
tu i shtrėngue pėr carigrad

por ja njofti bota masken
edhe planet me grabitė dhe
s' perfillė ma rusi larasken
qė me i ngranė don kombe e fe

me at kaqep porsi lejlek
qė don vorre e me nxjerrė sy
qė mbi botė don t' gjith me vdekė
veq sllaviant n' triumf me u kthy

dikurė rrejti e mashtroi
dikur lot lshoj krokodile
porse bota e diktoj
kombe e fe si karajfile

sot m nė kali tė rrin shqipnija
edhe kapuqin ta qet me i sy
se na njeh gjith gjith qytetnija
qė po i mbajnė sllaviant nėn dry

sa tė jenė motet e tė ket' shtete
sa tė ket' kombe e qeveri
sa te ket' fusha e male e dete
na shikojnė me dashuri

kombet sot e duan shqiptarin
tue fillue prej amerike
se pėrfillin grabitqarin
veq shqipninė e lashtė etnike

prandaj rrini pa merak
ju shqiptarė me vllezer bote
ju qė paqja u vlon nė gjak
pėr liri nė stinė e mote

feja juaj ėsht paqja e dheut
feja juaj ėsht shqiptaria
ju o sternipa t 'skenderbeut
nė gji ju don mbarė qytetnija

e ruane aman kėt simpati
e ruane o breza tė arbėrisė
Si ylbera shkoni me pi
N'mirkuptime t' qytetnisė

edhe vloni nė bashkpunime
bashk me boten progrestare
mbajė imash oj etni trime
na i ndero fiset shqiptare

autori xhelal ferizi nė mėrgim

PERMIRSIM VARIANTI

lirik
23-02-08, 12:31
--------------------------------------------------------------------------------

Germat po shėndrisin

autori xhelal ferizi nė mėrgim

germat me nji far ngjyre rozė po shėndrisin
pikat po bien nga fleta
thua se yjet po pikun kah shetisin
e lule thua na u bė jeta

nga lulja pikonte vesa
pa ndalė porsi pika kristali
margaritarė qė bien mbi shtresa
pikat lulja si ndali

qfar lule si gjam me pikat vestare
qė pikun si rrumbullake
e flutra shumngjyrshe duke thithė n' pėr nektare
mbi fletet me formė vezake

nė qdo vi tė lules me urim urata
nė secilin ind tė gjelbrimit
urimet e saja si rreze tė gjata
sa shend i japin shkėlqimit

sa bukur ėsht kur tė urojnė ėngjėllushat
me flutra e motive tjera
me ato lule mahnije qė jan sjell nga fushat
nė dardanė ku buzgjeshė pranvera

o zot ktu flutra paska aq shum ngjyra
e pikat rrėshqasin n' shkėlqim si currili
sa e bukur duket fleta e safire pikat
LAKMI PO JA KA KARAJFILI

kėrcyelli i ksaj lulje po mė duket si i arit
e fleta me shum pejza e damarė
sikur ėsht shkėputur nder kopshtije t' shqiptarit
nė tokėn me margaritarė

mallin ma nxiti e larmja flutur
ngjyrė rozė verdh e n' kaltri
disi po mė dukej sikur kur thithė e ngutur
nėpėr lule tė mahnitshme nė tė bukuren dardani

sa bukur ma dėrgoj kėt motiv urata
me pejza nė lule fletoholla
e un kti pėrshkrimi me fjalė rrezegjata
i jap krahasim porsi shiut nė pip molla

ashtu po mė duket kur po rrėshqet pika
pa u ndalė si nė riga me shi
kur bien leht nė fletė thue se galaktika
po lshon currila ingji

sa tė pėrshėndes oj ti me vlerė ari
motivet i ke simbolikė
kto lue tė gjelbėrta qė paskan nji ngjyrė bari
ylberi ti lėmoftė me qerpik
autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
23-02-08, 12:49
O Shekuj

Autori Xhelal Ferizi Liriku Nė Mėrgim


O Shekuj Fati Gjithmonė Nuk I Prinė Padrejtėsisė
Poshtė Bjen Sunduesi
E Lart Mbrrinė I Drejti I Vegjlisė
Rrėnohet Mizori Pushtuesi


Lartsohet O Shekuj Mirsia
Zoti E Dėnon Mėkatarin
Mbi Dhe Nuk Fiton Vrastaria
Se Shekujt Se Durojnė Tradhtarin

As Qielli Se Duron As Nji Dhe
As Kohrat E Shpirti I Qytetrimit
As Ligj I Zotit As Fe
Nuk Duan Demon Tė Krimit

Nuk Mbahet Nė Fron Satana
Se Don As Ligji I Natyres
As Dielli As Yjet As Hana
As Kohrat As Ylberat E Ngjyres

Ankohen Tė Gjith Te Zoti
Prandaj Shembet Mizoria
Se Dėnesja E Dhimbja E Loti
Gjėmojnė Te Perendia

Prandaj Rrėnohen Hordhitė Bizare
E Bandat Kriminale
Nuk Mbahet Mbi Dhe As Dhuna Barbare
Se Shemben Fusha E Male

Pranaj Rrokullisen Shpirtzezat Krimogjene
Bizare Qetnike Ushtri E Qeta
Perverset e Gjaksore Militaret Shovene
Pėrfundojn nga zullumi nė gremina t' shkreta

Se Sy Ka e Paanshmja Hapsira Qiellore
E Madhėrishmja Perendia
I Shkrumbon Pa Mėshirė batalionet Mizore
Zullumet Si Duron Pėrjetsia

Prandaj Duhet Urtėsia
Duhet Mėshira e Vlera
Prandaj Duhet Dashuria
Rrespekti e Ligji e Ndera

Se Shembė ėsht Qdo Gjakatarė
Barbaria Nuk Fitonė oj Botė
Se Derdhen Vullkanet Me Zjarė
Mėshires Jepni Votė

Zullumi Nuk Mbahet Mbi Glob
Ai Sjell Tragjike Epoka
Ai Sjell Veq Gjak E Kob
Se Mbanė Gjithsija As Toka

xhelal ferizi autori ne mergim

permirsim

lirik
25-02-08, 18:19
Festa e pamvarsisė dardane

shkruan xhelal ferizi autori nė mergim


vala vala po vjen drini
pėrmbi gurė e nė ato brigje
edhe era aty ja mbrrini
me fllad t' lehtė nder lugje e shtigje

aty erdhi edhe buzqeshja
e puhiza qė freskon ballin
edhe rrezje argjend veshja
qė i shndritė prore ujė e zallin

erdhi aty edhe e karajfilit
ajo aroma aq deh'tare
edhe zėri i bilbilit
pamvarsinė tue kndue shqiptare

yjet vinnin n' pėr lugina
drita e sharmit bashk me hanen
qehre larmet mbi ledina
lule fletė tue gzue dardanen

pamvarsia pamvarsia
brohorisnin gurė e dhe
kahdo shndriste bukuria
n' pamvarsi t'historisė t 're

me ua pa yjve shikimin
kah ai ibri me zallė ingjije
me i shiju dheut tonė at vlimin
kah vlon n' gji t' ksajė pamvarsije

ah me e pa nuse kosoven
prizerenin e kuvendit
pejė drenicen e gjakoven
edhe bjeshkt n' rugovė t' kelmendit

loti tė shkon i mallėngjimit
kur sheh fusha nė gzim e ara
rrafsh tė gjerė tė dukagjinit
e kush kah msynė n' prishtinė ma e para

per me dalė n' qender shqiptare
ku festohet me burija
n' brohori kangė gjithkombare
atje ne festė po vlon etnija

ardh jan majat male e blini
shalė e shosh mirditė e shkrepit
edhe mbishkodra e kurbini
nė dardanai n ket lashtsi t' djepit

djep kulture e djep i vjeter
qė edhe n' trojė shkuan vullnetarė
lule e lashtė si asnji tjeter
dardani o djep shqiptarė


kahdo ardhė jan gjeraqina
llap gollak e karadak
shalė bajgore e kah janina
tė gjith damart ku e kan nji gjak

erdh dangllija e erdh himara
vora trime e gjirokaster
myzeqeja nė fusha e ara
mat e korqė e mallakaster

ruana zot te gjith me burija
thonė se toka fort po dridhet
si shkėlqim shndritė bukurija
kah shqiptarja n' valle hidhet

zot sa shum jan ardh krahina
ilirida e vardarit
me tetovė si gjeraqina
me bajrak djem t' gostivarit

me vlim nė zemer e nė gji valen
porsi deti e re kah qielli
bardh tue qeshė hapin se ndalen
deri ne cak te hanė e dielli


aty n' prishtinė ku diell e hana
yje e drtita e meteore
kishin mbrri ktu te dardana
per ket festė n 'token arbnore

thonė se at dit ka shndritė kuvendi
thonė ka vlue n' gzim toka e deti
n' parlament si e kerkon rendi
kur radhitė ėsht deputeti

delegat e qeverija
Hashim Thaqi kryeminister
president Fatmir Sejdia
e tjerė burra varg e vister

me lot gzimi e nderė bujare
letrat n' duar leximin rrfe
pamvarsinė tue shpallė shqiptare
t' lirė etninė tue shpallė mbi dhe

djalė i gjatė ai porsi lisi
trupin drejt ballin tė lartė
mu n' kuvend atij mjedisi
tue mbajt kthjellt fjalen e artė

e tue ligjrue nė gjuhė shqiptare
tė gjith me radhė si ju ka hije
e mbarė botta nderkombtare
sytė tu i mbajt prej dardanije

edhe jakupi drenicjani
nji i krasniqas atdhetarė
dha fjalim endjeu ballkani
sot i lirė u shpall shqiptari


at dit tė te vdekurit thonė jan gzue
at dit gzue jan gurė e dhe
mbarė shqipnija ėsht tubue
mbarė krahinat me tri fe

erdh tropoja pukė e iballe
pogradec e peshkopia
laberia me ato valle
kurvelesh e lungjėria

kah liqeni e kah kopliku
edhe ulqini evlora trime
thonė se dridh esht shum armiku
kur jehou i shpallja me shkrime

pamvarsia pamvat rsia
ushtojn rrugt me plot makina
me flami uj ne kambė rinija
porsi zana e gjeraqina

thonėse ardh jan elbasani
plavė gusi e grudė e hot
zot q jehon vallja e tupani
gzimi vloen me shend e lot

dardania dardania
thrret etnija si ylbera
porsi zharė me vrull rinija
kahdo n' vlim kanga e potera

britmat qiellin e kan mbrri
ka jehue kahdo europa
s' ka mbet mal thon sukė as vrri
nuk kan mbetė thonė lugje as groba

as s' kan mbetė kund lug a s prrue
as ujvarė e as lugshtajė
nuk ka mbet mal pa ushtue
breg as koder bjeshkė as pllajė


thonė ka ardh edhe delvina
tepelena kruja e deti
durrsi i bukur me ledina
myzeqe fushė berqeti

me at zemren si qeliku
vjen dreinca legjendare
ferizaj e kaqaniku
e mitrovicė lule shqiptare

kahdo shtrihet edhe viciana
istog i bukur me ato fusha
suhareka n'djem si zana
vijnė reqak vjen shtimje e krusha

vjen malsia e kastrati
konispoli e ksamili
ajo saranda e lazarati
kuksi i ri si karajfili

Veq me i pa fiset shqiptare
thue se yjet jan vargisė
djem t' shqipnisė nanė legjendare
me mbrri n' festė te dardanisė

kahdo jehonin ato burija
kahdo msy po kndej kufirit
nė kambė e mbarė jan que etnija
bijė shqiptarė pasradh t' ilirit


djem tė agronit e' t' skenderbeut
vasha t' bukura si teuta
djem shqiponjash t' bijt e atdheut
edhe shqipe sqepekrruta

thue se zana jan belholla
rruga u mbush me trotoare
se q' po kndojshin djemt sokola
pamvarsi oj tokė shqiptare

pamvarsi o pmavarsi
si duhija ushton jehona
ne nji kuvend ardhė dy shqipni
e bashkue jan kto viset tona

festė ma t' madhe e atmosferė
thonė s e kurr nuk kan pa yjet
me miljona pernjiher
n' brohori po dridhnin pyjet

thonė kan dridhė po lugje e male
thonė se gjaku vloj damarit
kangė e lodra e festivale
bjen daullja n' gjuhė t' shqiptarit


jan dalė vashat e djem atlet
leht tue lue vallen etnike
thonė vallzue kan bjeshk e det
n' pamvarsi me vulė qelike

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
26-02-08, 01:37
Si do qe tė jet? koha

kushtuar njerzve tradhtarė kameleon

shkruan xhelal ferizi

si do qė tė jet koha un kthehem
bėhem karajfil
nėse nė nji regjim shterrem
kthehem e bėhem kopil

nė regjimin tjetėr bėhem kumbarė
pastaj shtirem me lot
nėse vjen pushtuesi bėhem tradhtarė
nėse vjen kohė feje them se jam me zot

un brrylas eci kahdo qė vijnė gjasat
me hy nė mbretri fitimtarė
po qe se tė mėdha jan copat e llasat
bėhem i madh shqiptarė

nėse bėhet luftė un bėhem hero
me fjalė ndėrtoj beteja
nėse vijnė armiqt e mė thonė puno
un bėhem i rrept si rrufeja

mandej prej qdo lufte rrėmujė a gjaku
un mendjen e kam nė cak
i pari ngutem me dalė pran bajraku
me e vjedhė ndoj vlerė me lak

un nės e vjen baroti e krisma e rrėmuja
e luftra tė pėrgjakshme mbi dhe
nuk merrem aspak me pushtimet e huaja
mendoj situatat me i ble

un jam un jam heroi i parė
me grada e brryla e ne ballė
un jam ma i pari gjithkund fitimtarė
un kjajė pėr pushtet me mallė

un bie ma i pari ne zonė t'interesit
para lufte nė luftė e mbas
un hapur e mbajė ah gryken e thesit
gjithkund do te jem me gjasė

maskat i ndrroj e gradat i rriti
mbas tė pėrgjakshmes betejė
un jam ai qė me fjalė lartesitė i shndriti
edhe pse aspak nuk vlejė

un jam gjithmonė i madh fitimtari
dhe ngjitem nėpėr maje leht
un jam nė luftė e nė paqe ma i pari
pushtet ah dua pushtet

i ndrroj edhe petkat simbas festave e nevoje
dhe jam aty ku jan vlimet
un jam o burra nė krye tė qdo loje
se nė gjak i kam lakimet

un s' njoh as dhe as gurė as lot
pėrveq tė vetvetes karrigė
nėse dikush flet pėr mshirė e pėr zot
u kthej edhe andej ndonje bigė

un jam vet karriera qė ju keni mendue
se karriera ėsht nji emėr
un jam vet karriera qė n 'lakmi kam vlue
punoj pėr vete me zemer

un popull nuk njoh kulturė as fe
as vetvetes si thrras ndonjeher
un njoh servilen mjeshtri pėrmbi dhe
nuk brehem pėr dhimbjen e mjerė

un dua n 'bajrak un dua mbi pare
un dua n' media e gazetė
un dua me folė me llafe kushtrimtare
i pari me kenė nė jetė

un mendjen e kam te paraqitja
te pasqyra dhe dukja e vizllima
mundsisht nė qdo hap kah meditja
me ecė ma shpejt se vetima

un jam kudo nė merita
me grada me fron e me kameleone
un jam ma i shndritshem se drita
jam maskė qe mahnis dritė neone

besoni nė mua vet
un jam ne qdo kohė pushtet
nė ndrrime tė pushtuesve gjithmonė
jam balli mbi dheun tonė

un jam bajraku vet
qė valoj nė qdo mbretri
i dyti nuk dua me mbetė
i pari dua me pri

shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

lirik
26-02-08, 01:41
Duke u munduar te pi

shrkuan xhelal ferizi ne mergim

duke u munduar tė pi pernjiher tė gjith mirsinė
shekujt mė mbeten nė fyt
dhe mė than ,tė mos ngutem ata qė e perjetsojnė perjetsinė
se mirsija pa hallet 'rrudhat e jetes ti mbytė

se ne jetė nuk qenka intresant pa rrudha
keshtu ekspertėt e shpirtrave po thonė
vetėm me mirsi me u shtrua udha
ėmbelsija monotone t' pėrvlon

XHELAL FERIZI AURI NE MERGIM

lirik
26-02-08, 01:47
Mbani vargjet e mia

shkruan xhelal ferizi

mbani vargjet e mia
mbajeni secilen germė kombtare
se po vjen dal ngadal lirija
e etur pėr token shqiptare

vargjet e mija mbani
ruani nė arkiv shtetrorė
dhe brezave ua shpėrndani
si dije dorė mė dorė

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

lirik
26-02-08, 02:42
Tė LINDUR ROB I GJITHQKAJAVE

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

Rob i gjithqkajave
fakt analizoni vet
rob i i bjeshkve i maleve i pllajave
rob i ujit me det

rob i tė sė enigmatikes jetė
rob i robėrive jetsore
rob i joshjeve pėr lule me fletė
rob i stinve kohore

a nuk jemi rob
tė seciles qelizė
rob pėr lot e kob
rob i i eres me puhizė

rob pra rob edhe tė dashurisė jemi
tė seciles mahni tė sajė
rob o zot rob qė mashtrushėm cakun shpresė e kemi
her qeshim her bėhemi me vaj


rob se mbas gzimit na vjen loti
e mbas lotit gėzimi
ja pra si na shkon shekulli e moti
mbas nji kalimtari tė pa mėshirė mashtrimi

rob jemi tė jetes
rob tė punes tė mjerė
rob tė nomave e varfris se shkretes
qė duhet ti mbajmė me nderė

rob na fali perendija
ti shikojmė yjet nė qiell
rob kalimtare si hieja
qė bėjmė nji hap jete nėn diell

nė shekujt e pėrejtsisė
nji pikė helm ėsht e jona
me ego tė lakmisė
vrapojmė kah varret tona


banesa e fundit nėn dhe
mbi dhe larmi gjithfare
dikush ngushllohet me fe
dikush me lukse bizare


jeta robri e bukur
hap qasti kalimi
dikush si rob i strukur
dikush si rob vetmashtrimi

rob te denuar pėr dit
tė njejtin qiell per tė pa
nga muaji e viti nė vit
jete duke e mbajtė hua

pėr dit te njetat lule

pėr dit tė njejtat zgėrdheshje
pėr dit me nji far vule
qarje nė jetė e qeshje

qajmė e qeshim me shpresė
gjthmonė si rob nė iluzione
nji dit kjo robėri vdes
nė vdekje varre perjetsi errsirė prone

ja pra ky ėsh kulti i ksajė loje
qė i gzohen iluzionistat kalimtarė
robėri luks dhimbje pasojė pas pasoje
deri nė varr vetmitarė

rob pra rob i kalimit
rob i dashurisė sė nji qasti
rob se zoti nė kėt udhė tė ndėshkimit
rob pėr tu bė nė kė sfidė na u dha rasti


rob jemi kur shohim tė bukuren
se vdesim nga lakmija
rob jemi prap kur e adhurojmė tė nguturen
llasen e pangopur n' turr kah pasurija

rob tė joshjeve tė haramit e seksit e tėrrpisė
rob tė dashurisė pushtetare
rob te gllabrimit tė grabitjes e lakmisė
rob tė veseve barbare

pėr dit te njejtin e shohim mėngjes
pėr dit tė njejtin qiell me kapak
pėr dit te njejtin bark porsi thes
pėr dit me hapin rob tu ecė nė' shkak

e ecim e ecim nė kėt urė
dikush qeshė dikush qanė
rob nė tė ardhmen e rob dikurė
deri sa drita varri hisen tė na e ndanė

mbi dhe lakmi nėn dhe errsirė
rob nė tė dy periudha
njėra perjetsi por cila ma e mirė
e njejta robėri e tyre udha

atje errsirė nėn dhe
kėtu kalim i shkurtė
po ktu lakmi mbi dhe
rob o njeri je i urtė

rob pra rob i misterit
rob i ksaj enigme kalimi
rob je si lloji i tenderit
me u ble pėr nji qast mashtrimi

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
26-02-08, 02:58
I biri i e rrsires le tė ikė


XHELAL FERIZI AUTORINE MERGIM

Ik o i biri errsirres nga mbretria ime
nga hisja e qiellit qė mu dha si rrisk kur jam le
ik o i pa afat o i pa ngjyrė e i pa zbėrthime
mos rri nė mua duke bre

ik edhe ti o e shejta dķkurė
se nėn varre dėnesjet po i ndjej tė nanes
s' paske qenė dashuri ti paske qenė gurė
e bija e mashtrimit dhe e satanes

ik nga prona ime e padjallzi
se ktu mbillet vetėm besė
nė kėt pronė kopsht mbillet vetėm dashuri
nuk dua nga krymbi tė vdes

mė falni ju yje mė shplani
nga secili vetmashtrim
nėse ktu ka krymb me jepni forcė mė ndani
tė iku nė nji cak me shpėtim

yje ju kam shkruar ju me varg
e dini ju dhimbjen time
mė dėrgoni nji rriskmirė nga larg
shėrim pėr zemren time

mi shtreni tash kto rrudha
qė nė zemėr shtrihen si shekujt e pa fund
o shteg mė thuaj kah ėsht udha
tė dal pėr gjithmonė nga ky mund

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
26-02-08, 03:14
Meditimi qė nė mua dėnesė

SHKRUAN AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

Meditim nuk e di a je mik a armik
me ty nuk qitet nė krye
s ma le njiher te terur ket qerpik
nga pesha e lotit ėsht thye

meditim mos me mbajė peng nėpėr qudira
se nė ndihė do e ftoj edhe djallin e zi
mė nxjerr tash nga errsira
shpirtin mos ma le ne roberi

nuk dua tė rri ne ket katran
ktu shekujt qenkan pelim
mė dergo atje ku nuk ka satan
ne nji mreteri me jetė plot gzim

nuk dua o meditim i pa ekuacion
nuk dua tė mė lidhesh ne asnjansi
perse kaq gjat mediton
me thuaj gjithqka me saktėsi

sa i pa kuptim qė je
ty vonė nuk tėhet kurrė
pse mua nji maskė po rrin duke m' bre
dhimbjet mi prodhon si gurrė

mos pash zotin mos kshtu meditim
ti qenke pranga vet
nuk jam un sizif qė mund t' vuaj n' pėrjetsim
se varri nga ti do tė me ndėrpret

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
26-02-08, 10:07
SHQIPėRI ETNIKE

Xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare ne mergim

Dhe i dashur nė penden time se cilen kokerr dhe ta kam emruar
beso nė shpirtin tim tė gjith ata kan emer
edhe gurėt nėpėpėr miliarda dashuri e lutje ti kam uruar
tė dua etni me gjith shpirtė e zemer

ti je e imja un jam i yti
nėse secila kokėrr dhe nuk mė don un vuaj
mos mė le pa dashuri se dyshimi mė mbyti
mė duket sikur s' mė do mė ke bėrė tė huaj

shqipėri etnike e dashur mėmė shqiptare
mė thuaj qka do nga un i shkrumbuari
un ty nė secilen mikropjesė tėnde damari
gjeneroj si ylberi vetull shkruari

ne gjakun tėnd betohem
betohem nė sharmin tėnd nė kokė
un ty nė qdp qast tė pėrkushtohem
e shenjtė je pėr mua mėmė tokė

bukuritė me plot gjelozi
kahdo i ka planeti
pėr ty i ruaj nė tė dashurrat poezi
i zbrazi si safire porsi gurra deti

un pėr ty fjalėt ma tė bukura i marr nė qiell
nė artin ma brilantik tė hanes
nė tė shenjtin nė rreztarin tė mahnitshmin diell
nė vargje diellore t' qėndisi n' gjuhė t' nanes

sharmin e marr pėr ty ndėr lule
vlimin ne dashurinė n' ma tė ėmbėli n' sherbet e nė hoje
pėr ty i marr zemrat kahdo me ylber vule
nga ylberat kur pijnė kthjellorisht n' buzė goje

un ty tė qėndisi me vetulla ylberore
tė brumsoj me aromė karajfili
un ty nėpėr yje kahdo tė kėndoj
tė lavdroj me cicrimė por si varg bilbili

autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik
26-02-08, 12:34
Nji dit buzė nji lumi


Xhelal ferizi autori nė mergim

nji dit buzė nji lumi as vet nuk e dija
qka kėrkoja neper ndergjgje e kujtime
neper ato mote tė moqme me thija
mallėngjehej disi memorja ime

larg mė dukej me shekuj disi si qudia
nėpėr boten time nostalgjike
un me ato dėnesjet e pa lot tė mia
shpirtin po ma dridhnin kohrat elegjike

disa ishin si nji mallė qė t' mundonte
dy duart i vura nė faqe
duke e pa valen nji meditim mė largonte
nė tė athershmet kujtime e shkaqe

lumit po shkoja pėrpjetė me hap si i tretur
bregu e vala me shikonin
eh ti i vonė pėrmbi dhe ke mbetur
shikimet e tyre sikur mė thonin

u ula duke shikuar me sy
ujin e tokes duke ecė
q' ėsht o lum thash ky dry
nė shpirtė qė kujtimet mi ka ngecė

un vetem me lumin nė dialog
me bregun e me natyren
po i shpaloja kujtimet si nji katalog
e jetes s 'po i ia njihja fytyren

her ngritesha her ulesha her koken kah qielli
mandej prap nji kohė qė mė flet
ishte e me dukej e vjeter sa dielli
pėr t' pėrshkruar ditarė mė duhej sa nji det

e si ka vend thosha nė kėt rrudhė
tė quajtur shpirtė memorje kujtesė
qė gjith ato ngjarje e kalime nė udhė
tė me shfaqen dhimbshėm e' s' mė lėnė tė vdes

mora pastaj aty nė pergdhelje nji lule
deshta tė largoj kujtesen
dhe i thash ti me artin tėnd mė pėrkule
dhe ja pashė pėrmbi fletė tė kullueushmen vesen

edhe ti thash po qanė pėr motet
po tha sa ishte e pa faj
kujtimi nė vyshkje po mė kotet
prandaj me vesė po qajė

edhe un jam si ti hallegji
erdha nė token time
a e sheh stėrvuajtje si pi
e shkrihem nėpėr kujtime

mė jan kėputur fijet
mė jan kėputur epokat zingjirore
mbuluar nga mėrgimi edhe akujhiejet
mė duket sikur s' jam ma i tokes arbnore

dhe qau lumi e kujtesa
qau e kėputura kohė
rrėshqiti lotueshėm nėpėr faqe tė lules vesa
se motet mė kishin shty nė moh

ku ta gjejė tė at'hershmen
ajo si dhimbje tash fytyrohej
qė mė lente pa mė shirshėm nė tė pėrhershmen
kohė malli qė po ndryshohej

valėt ecnin e kullimi
gurėt nėn valė duke u la
nė ujė mė ra nji pikė lot lotimi
qė valen e dėnesi si va

atdheu i im a' s' mė njeh
duart i i fusja nė ujė
nga psehja si sot si dje
po vdes gjithmonė i huaj

Xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
27-02-08, 23:13
Kurė do tė zbutesh o tokė

Autori xhelal ferizi nė mergim

kurė do tė zbutesh o tokė
mbjelljet qė ti keshė paqsore
qė vrasjet tė mos mbijnė ma nė kokė
mjaft ma oj rracė arbnore

mjaft ma mbylleni ju thrret jeta
nga lule
nga lulet merrrni mėsimin
nektarin e paqes thitheni si bleta
por jo vrazhdėsinė e krimin

nė qendėr tė mendjes vendosni busollen
busoellen e quajtur vetėdije
si vrap tė jetes punen e shkollen
vraponi pas dashurije

mirėsinė ta mbjellni kahdo n' pėr kopshtije
urtėsinė nė instikt e nė mendje qendrore
nė asnji cep truri mos mbjellni farė shėmtije
ėmbėlsi mbjellni ėngjėllore

krimi tė mos bėhet buka e juaj
e arti i juaj tinzria
nėpėr mote shekuj nė epoka e muaj
pushtet nė logjikė tė ju rrin dituria

ikni nga katrani e blozat e zeza
nga teoritė vrastare e shkollat satane
e mbjellni urtėsi e miqsi nėpėr breza
rrini t' padjallzuar si yjt qė rrijnė rreth hane

Autori i vargjeve shqiptare nemergim xhelal ferizi

natyra
28-02-08, 01:50
Nji dit buzė nji lumi


Xhelal ferizi autori nė mergim

nji dit buzė nji lumi as vet nuk e dija
qka kėrkoja neper ndergjgje e kujtime
neper ato mote tė moqme me thija
mallėngjehej disi memorja ime

larg mė dukej me shekuj disi si qudia
nėpėr boten time nostalgjike
un me ato dėnesjet e pa lot tė mia
shpirtin po ma dridhnin kohrat elegjike

disa ishin si nji mallė qė t' mundonte
dy duart i vura nė faqe
duke e pa valen nji meditim mė largonte
nė tė athershmet kujtime e shkaqe

lumit po shkoja pėrpjetė me hap si i tretur
bregu e vala me shikonin
eh ti i vonė pėrmbi dhe ke mbetur
shikimet e tyre sikur mė thonin

u ula duke shikuar me sy
ujin e tokes duke ecė
q' ėsht o lum thash ky dry
nė shpirtė qė kujtimet mi ka ngecė

un vetem me lumin nė dialog
me bregun e me natyren
po i shpaloja kujtimet si nji katalog
e jetes s 'po i ia njihja fytyren

her ngritesha her ulesha her koken kah qielli
mandej prap nji kohė qė mė flet
ishte e me dukej e vjeter sa dielli
pėr t' pėrshkruar ditarė mė duhej sa nji det

e si ka vend thosha nė kėt rrudhė
tė quajtur shpirtė memorje kujtesė
qė gjith ato ngjarje e kalime nė udhė
tė me shfaqen dhimbshėm e' s' mė lėnė tė vdes

mora pastaj aty nė pergdhelje nji lule
deshta tė largoj kujtesen
dhe i thash ti me artin tėnd mė pėrkule
dhe ja pashė pėrmbi fletė tė kullueushmen vesen

edhe ti thash po qanė pėr motet
po tha sa ishte e pa faj
kujtimi nė vyshkje po mė kotet
prandaj me vesė po qajė

edhe un jam si ti hallegji
erdha nė token time
a e sheh stėrvuajtje si pi
e shkrihem nėpėr kujtime

mė jan kėputur fijet
mė jan kėputur epokat zingjirore
mbuluar nga mėrgimi edhe akujhiejet
mė duket sikur s' jam ma i tokes arbnore

dhe qau lumi e kujtesa
qau e kėputura kohė
rrėshqiti lotueshėm nėpėr faqe tė lules vesa
se motet mė kishin shty nė moh

ku ta gjejė tė at'hershmen
ajo si dhimbje tash fytyrohej
qė mė lente pa mė shirshėm nė tė pėrhershmen
kohė malli qė po ndryshohej

valėt ecnin e kullimi
gurėt nėn valė duke u la
nė ujė mė ra nji pikė lot lotimi
qė valen e dėnesi si va

atdheu i im a' s' mė njeh
duart i i fusja nė ujė
nga psehja si sot si dje
po vdes gjithmonė i huaj

Xhelal ferizi autori ne mergim

Pergezime lirik,perndryshe Z.XHELAL FERIZI si mik i vjeter,kam nderin dhe respektin ndaj teje dhe poezive tua artistike,qe t'gjeje rastin per tu kyqur ne lexime e siper...po ne kohet e mira dhe ato te veshtira,keshtuqe s'do t;thot se fituam pavaresin e tashme punet rrafshe i kemi,jo,jo sigurishte se tani do kemi barren e madhe,me me shum pergjegjesi,madje dhe maturi mbi kurrizin e qdo 1 te 2-tit person apo jo?ndaj kam kenaqsin e kur me jepet rasti te,te lexoja ni nga poezit e tua plot frymzime.. me xhelozi lexova kete poezi,ishte shum prekese,por dhe e mrekullueshme nder te tjera...flm,qe me shtove emoncione ne keto vargje shum domethense...suksese ne Kosoven e pavarur dhe Sovrane....Jufalemnderit

me respekt
Natyra

lirik
28-02-08, 08:38
Faleminderit Natyra e nderuara mikesha e vjeter .
sa i pėrket poezisė poezija dhe vargu janė gjuhė magjike intepret artistike dhe pasqyrė e shpirtit e
ndjenjave.
NE POEZINė TIME ME TITULL NJI DIT BUZė NJI LUMI JAM MUNDUAR TA INTEPRETOJ NJI KOHė TE MALLENGJIMIT DHE TE KALUARES NEPERMS FRYMZIMIT TE ARTIT GJUSORė NE POEZI NEPERMES DHIMBJEVE TE SHPIRTIT DHE ATMOSFERES S E VETMIS PRAN NJI LUMI Q ETE NXIT NE KUJTIME PAS NJI KOHE TE LARGėT KUR MERGIMTARI ESHT KTHYER NE ATDHE OSE KA ARDH NE VIZIT DHE ESHT MUNDUAR Q ETE LIDHET ME TE KALUAREN PAS NJI KėPUTJE KAQ Tė GJATė TE SHPITRTTIT NGA ATDHEU
KETU E KA CAKUN POEZIJA IME POR NUK DUA TE BEHEM ZBERTHYES VET PASI QE ZBERTHYES TE VARGJEVE DUHET TE BEHEN KRITIKT LETRARė
aSHTU SI MEKANIKU QE E DNJEN DHIMBJEN EKERRIT OSE INGJINJERI OSE AVIKATI ANKIMIN OSE GJYKATSI PERGJEGJEN OSE MJEKU DHIMBJEN EPACIENTIT OSE POLCICI QE PYET FAJTORIN ASHTU ESHT KRITIKU LETRAR PER POETIN
Poeti je llogari per ndjenjat e shfaqura para gjykatsve dhe mjekve e avokatve njejt esht
gjyqtari i ndjnejave dhe intepretit ne vargje ėsht kritiku letrarė
nuk dua ti zberthej poezit e mia me ket peprjekje le te merren kritikt letrarė dhe te tjeret sepse mua nuk me takon dhe ja humbi vlerat mundi duhet te behet nga te tjeret ata duhet ti paraqesin ndjenjat e tyre se si ndjhehen nga vargjet dhe qka ndjejn qfar malli qfar ndjenjash dhe qka paraqet vargu per ta ne qfar frymzimi nxiten ene qfar atmosfere perfshihen nga malli ose ndjenja qka paraqet kėnga ose vargu si e kuptojn dhe si e ndjejn
poeti eka kuptuar eka paraqit ne vargje ai eka ndje edin te tjeret jan ata qe i tregojn ndjenjat s e si ndjehen dhe nuk esht detyr e poetit qe te flas ai flet vetem ne vargje
tė tjerėt uhet te flasinė per vargjet dhe ndjenjat ne te cilat perfshihen duke lexuar edhe publiku e shfaqė ndjenjen nepermes gjuhes dhe shpirtit t e vet dhe kshtu gurė diuke qit bėhet kalaja.

Pėr poezinė dhe artin e varguN
pėr poezinė si gjuha magjike e shpirtit
kėrkohen diejtarė tė fuqishem
kritik letrarė tejet tė fuqishėm .
LAbirinti i jets dhe i shpirtit ka me miliarda tė pafundme horizonte e shiprta E SHPIRTZIME NDJENJ shprehse e pasqyra fjalė ndjenje e shprehje magjike shpirtrore.
Vet jeta ėsht art ne kemi me miliarda ndjenja qė nuK i zberthejmė dot me fjalė
shpirti e ndjenė por fjala nuk e thot sepse nuK ka repertoarė nuk ka pasuri emertim fjalorė.
pėr ta gjetė ndjenjen duhet fjala e fjalė nuk ka
aq i varfer ėsht fjalori qė ta spjegoj artin e ndjenjes dhe pikrisht at qė flet e perjeton shpirti
mendohet se kur gjuha e fJalorit nuk i afrohet gjuhes se perjetimeve shiprtrore
ne perjetimet shiprtrore ne ato subjekte shfaqen miliarda qudira dhe fenomene pėrjetimesh
qė Po thuajse nuk spjegohen as per se afermi me vargje
as me ndonji gjuhė ashtu siq flasin ato me shpirtin
nji mallengjim ose nji kohė te kaluar
shpirti e flet me shum gjuhė e fjalė e prekje emeocione
qe fjala nuk ka aq pasuri per ta thėnė KET FENOMEN PASQYROR QE PARAQITET ME TE GJITHA SHIJET FENIOMENALE NE EKRANIN E SHPIRTIT T ENJERIUT NE MBRENDI .
Bota e shpirtit ėsht shum ma e gjerė s e bota e fjales:
Duke qenė se ajo po zhvillohet dhe shpirti po e kėrkon fjalen dhe zbėrthimin jeta po bėhet gjithnji e ma teper oqean i domosdoshmėrive pėr tu shprehur
aq shum ka pasuri objekti dhe subjekti shpirtror emocianal
vet jeta dhe gjėsendet qė na rrethojn shiprtorėt ngJarjet FENOMENET SUBJEKTET OBJEKTET SHOIRTZIMET PERJETIMET NDJENJAT VLERAT SHIJET ETJ
sa qe duhen fjalore te reja thelLsi te reja SHPREHJESH kėRkime teė reja
dhe duke qenė s e poezija
por edhe novEla e romani permbajnė art tė intepretuarit
dhe rrjjedha artistike
pėr zbėrthimin e nji ngjarje ato kėRkojnė edhe kritikun letrarė
tejet te pasur
kėRkojnė gjykats tejet te fuqishėm keRkojnė vlersues tejet TE AFT
kėrkojnė fjalore tejet tė pasura
kėRkrojnė fuqi brilantizma ne shprehje
kėrkojn oqeane me fjalė per te zberthyer pasqyrat e ndjenjave
ashtu si e kerkon gjuha magjike arti magjik shpirti magjik
ashtu siq e kėrkon subjektivititeti dhe mbrendesia e ndjenjave qė shprehen me aq shum gurra tė pashterrshme
poezija ėsht nji botė emocionale ėsht qelsi i nji gjuhe te cilen lexuesi ma veshirė e ka ta kuptoj
pa ja zberthy kritiku letrarė
tjeter ėsht vargu reelist apo kėnga realiste qe intepreton direkt ngjarjen e tjeter tjeter ėsht poezija
artistike e formave metaforike
gjuha dhe arti i sajė mjeshtria dhe metafora ku zbėrthehen ndjenja te komplikuara
dhe pasqyron ngjarje
qė kan kaluar nėpėr emocionin ndjenjėsorė
dhe fotografik tė shpirtit.
Vullkanet e mbrendshme tė ngjarjeve dhe tė shpirtrave ndjenjat mallėngjimet kohrat qė kan me mija zbėrthime nė boten e shpirtit zberthehen nėpėrmes gjuhes s e poezisė
por shprehjet mungojnė gjithmonė sepse fenomeni i ndjenjes ėsht ai aq i intresant se qė per te paraqitur ATE
fjala del e varfer
per shkka se shpirti subjektiviteti fOtografia e mallengjimeve e kohrave e ndjenjave dhe perjetiimeve esht aq e thellė
ėsht aq interesante
me te gjitha ngjarjet e te kalueres sa qe kėRkron nji tė shprehur tejet artistik
qė sado pak ti ofroj lexuesit nga afer pasqyren e ndjenjes dhe domethėnjes sė asajė kohe
ati malli asaj te kaluare
sa do qe te ket fjalore te intepretimit
perjetimi dhe pasqyra emocionale ne shpirtė kan krejtesisht gjuhė tjeter nė tė
cilen po perpiqet te hyn magjikja FJALA zberth imtarja gjuha
dhe arti i poezisė
por mbrendija shiprtrore ėsht aq e quditshme sa qė kėrkon shum thellsi te mėdha pėr ta intepretuar
Megjithse poezija e ka gjuhen e interpretit
prap se prap nuk e paraqet origjinal fenomenin e pasqyres shpirtrore tė pėrjetimit
ajo e intepreton deri diku
si shprehje nė varg por ngjyren e vertetė e mbanė vetėm memorja pasqyrore dhe ndjenjsore e shpirtit
qė nuk ka alfabet fotografik por vetem ndjehet nė mbrendi
zhvillohet ne boten e vet
paraqitet por ne intepret gjuhe
apo vargje
nuk mund te shihet me te gjitha shijet esaja as te ndjhete ne varg siq ndjehet ne shpirtzime shiprtrore #
shpirtzime pasqyrore
ashtu siq shihet ne filmin shiprtror te perejtimit origjinal
Mendoj se NEVOITEN KRITIK TE FUQISHEM LETRARė Tė POEZISė
mbasi poezia po shtrihet gjithnji e ma shum neper horizontet shiprtore
ėsht bė kėrkimtare nėpėr miniera e gjevahire shpirtore
neper shiprtzime dhe pėrjetime
por kjo kėrkon artist dhe kritik mjeshtėr te zberthimeve mjeshter te fjales tė artit


si ka tė kutpohet ndryshe
kur poezija dhe vargjet pėr migjenin deri mė tani jan shprehur njimi autorė
dhe dihet sa pak ka shkruar migjeni
ja pra njimij autorė kan shkruar deri mė sot per
meigjenin
e megjithat ka akoma qka te shkruhet
kur punimet e migjenit mund te numrohen aq pak jan
por aq domethenje kan
sa q ė njimij autorė kan qka te flasin
ky pra esht arti i poezisė
qe nuk shterret asnjiher
dhe kritika letrare qė gjithmonė ka qka tė flet
e te nxjerr ė subjektive e objektive e ndjenja e arte tė ndryshme
e fjalė e zbėrthime analiza pėrshkrime dhe
mendime
kėtu qėndron qelsi magjik
kur nji autorė shkruan poezi e njimij autorė sillen rreth vepres sė tij
Pėr Migjenin akom po shkruhet ndersa per Fishten tek sa ka filluar
pėr shkaka s e ishte autor i ndaluar
kush e di sa autor do kan folė e do tė eflasin per Fishten i cili dita dites po terheq gjithnji e ma teper autorė qe te merren me te e te shkruajn
Poezia vargjet jan nji art nji fushė ne tė cilen mund tė kyqen e tė shprehen njerzit dhe kritika letrare pafundshsisht
ndersa romani e ka kritiken e vet te veqant
poashtu edhe piktura e filmi e ka“n
poashtu edhe drama skulptura e muzika te gjith i kan gjykatsit dhe prokurot e vet specialistet inspiruesit
dhe z berthyesit e ktyre pasurive magjike njerzore
por duhet te jen kryesisht profesionist zberthyesit LETRARė
ndersa te tjer autor qe japin vlersime dhe publiku jaN botė ne vete ata
sepse pasuria shiprtrore arti edhe publliku i ndjenė kėto
dhe i thot ne gjuhen e vet
pamvarsisht ndoshta qė nuk mund ti thot si artisti
edhe publiku e ka shijen dhe gjuhen e vet
autori xhelal ferizi ne mergim
autori

natyra
28-02-08, 14:38
Faleminderit Natyra e nderuara mikesha e vjeter .
sa i pėrket poezisė poezija dhe vargu janė gjuhė magjike intepret artistike dhe pasqyrė e shpirtit e
ndjenjave.
NE POEZINė TIME ME TITULL NJI DIT BUZė NJI LUMI JAM MUNDUAR TA INTEPRETOJ NJI KOHė TE MALLENGJIMIT DHE TE KALUARES NEPERMS FRYMZIMIT TE ARTIT GJUSORė NE POEZI NEPERMES DHIMBJEVE TE SHPIRTIT DHE ATMOSFERES S E VETMIS PRAN NJI LUMI Q ETE NXIT NE KUJTIME PAS NJI KOHE TE LARGėT KUR MERGIMTARI ESHT KTHYER NE ATDHE OSE KA ARDH NE VIZIT DHE ESHT MUNDUAR Q ETE LIDHET ME TE KALUAREN PAS NJI KėPUTJE KAQ Tė GJATė TE SHPITRTTIT NGA ATDHEU
KETU E KA CAKUN POEZIJA IME POR NUK DUA TE BEHEM ZBERTHYES VET PASI QE ZBERTHYES TE VARGJEVE DUHET TE BEHEN KRITIKT LETRARė
aSHTU SI MEKANIKU QE E DNJEN DHIMBJEN EKERRIT OSE INGJINJERI OSE AVIKATI ANKIMIN OSE GJYKATSI PERGJEGJEN OSE MJEKU DHIMBJEN EPACIENTIT OSE POLCICI QE PYET FAJTORIN ASHTU ESHT KRITIKU LETRAR PER POETIN
Poeti je llogari per ndjenjat e shfaqura para gjykatsve dhe mjekve e avokatve njejt esht
gjyqtari i ndjnejave dhe intepretit ne vargje ėsht kritiku letrarė
nuk dua ti zberthej poezit e mia me ket peprjekje le te merren kritikt letrarė dhe te tjeret sepse mua nuk me takon dhe ja humbi vlerat mundi duhet te behet nga te tjeret ata duhet ti paraqesin ndjenjat e tyre se si ndjhehen nga vargjet dhe qka ndjejn qfar malli qfar ndjenjash dhe qka paraqet vargu per ta ne qfar frymzimi nxiten ene qfar atmosfere perfshihen nga malli ose ndjenja qka paraqet kėnga ose vargu si e kuptojn dhe si e ndjejn
poeti eka kuptuar eka paraqit ne vargje ai eka ndje edin te tjeret jan ata qe i tregojn ndjenjat s e si ndjehen dhe nuk esht detyr e poetit qe te flas ai flet vetem ne vargje
tė tjerėt uhet te flasinė per vargjet dhe ndjenjat ne te cilat perfshihen duke lexuar edhe publiku e shfaqė ndjenjen nepermes gjuhes dhe shpirtit t e vet dhe kshtu gurė diuke qit bėhet kalaja.

Pėr poezinė dhe artin e varguN
pėr poezinė si gjuha magjike e shpirtit
kėrkohen diejtarė tė fuqishem
kritik letrarė tejet tė fuqishėm .
LAbirinti i jets dhe i shpirtit ka me miliarda tė pafundme horizonte e shiprta E SHPIRTZIME NDJENJ shprehse e pasqyra fjalė ndjenje e shprehje magjike shpirtrore.
Vet jeta ėsht art ne kemi me miliarda ndjenja qė nuK i zberthejmė dot me fjalė
shpirti e ndjenė por fjala nuk e thot sepse nuK ka repertoarė nuk ka pasuri emertim fjalorė.
pėr ta gjetė ndjenjen duhet fjala e fjalė nuk ka
aq i varfer ėsht fjalori qė ta spjegoj artin e ndjenjes dhe pikrisht at qė flet e perjeton shpirti
mendohet se kur gjuha e fJalorit nuk i afrohet gjuhes se perjetimeve shiprtrore
ne perjetimet shiprtrore ne ato subjekte shfaqen miliarda qudira dhe fenomene pėrjetimesh
qė Po thuajse nuk spjegohen as per se afermi me vargje
as me ndonji gjuhė ashtu siq flasin ato me shpirtin
nji mallengjim ose nji kohė te kaluar
shpirti e flet me shum gjuhė e fjalė e prekje emeocione
qe fjala nuk ka aq pasuri per ta thėnė KET FENOMEN PASQYROR QE PARAQITET ME TE GJITHA SHIJET FENIOMENALE NE EKRANIN E SHPIRTIT T ENJERIUT NE MBRENDI .
Bota e shpirtit ėsht shum ma e gjerė s e bota e fjales:
Duke qenė se ajo po zhvillohet dhe shpirti po e kėrkon fjalen dhe zbėrthimin jeta po bėhet gjithnji e ma teper oqean i domosdoshmėrive pėr tu shprehur
aq shum ka pasuri objekti dhe subjekti shpirtror emocianal
vet jeta dhe gjėsendet qė na rrethojn shiprtorėt ngJarjet FENOMENET SUBJEKTET OBJEKTET SHOIRTZIMET PERJETIMET NDJENJAT VLERAT SHIJET ETJ
sa qe duhen fjalore te reja thelLsi te reja SHPREHJESH kėRkime teė reja
dhe duke qenė s e poezija
por edhe novEla e romani permbajnė art tė intepretuarit
dhe rrjjedha artistike
pėr zbėrthimin e nji ngjarje ato kėRkojnė edhe kritikun letrarė
tejet te pasur
kėRkojnė gjykats tejet te fuqishėm keRkojnė vlersues tejet TE AFT
kėrkojnė fjalore tejet tė pasura
kėRkrojnė fuqi brilantizma ne shprehje
kėrkojn oqeane me fjalė per te zberthyer pasqyrat e ndjenjave
ashtu si e kerkon gjuha magjike arti magjik shpirti magjik
ashtu siq e kėrkon subjektivititeti dhe mbrendesia e ndjenjave qė shprehen me aq shum gurra tė pashterrshme
poezija ėsht nji botė emocionale ėsht qelsi i nji gjuhe te cilen lexuesi ma veshirė e ka ta kuptoj
pa ja zberthy kritiku letrarė
tjeter ėsht vargu reelist apo kėnga realiste qe intepreton direkt ngjarjen e tjeter tjeter ėsht poezija
artistike e formave metaforike
gjuha dhe arti i sajė mjeshtria dhe metafora ku zbėrthehen ndjenja te komplikuara
dhe pasqyron ngjarje
qė kan kaluar nėpėr emocionin ndjenjėsorė
dhe fotografik tė shpirtit.
Vullkanet e mbrendshme tė ngjarjeve dhe tė shpirtrave ndjenjat mallėngjimet kohrat qė kan me mija zbėrthime nė boten e shpirtit zberthehen nėpėrmes gjuhes s e poezisė
por shprehjet mungojnė gjithmonė sepse fenomeni i ndjenjes ėsht ai aq i intresant se qė per te paraqitur ATE
fjala del e varfer
per shkka se shpirti subjektiviteti fOtografia e mallengjimeve e kohrave e ndjenjave dhe perjetiimeve esht aq e thellė
ėsht aq interesante
me te gjitha ngjarjet e te kalueres sa qe kėRkron nji tė shprehur tejet artistik
qė sado pak ti ofroj lexuesit nga afer pasqyren e ndjenjes dhe domethėnjes sė asajė kohe
ati malli asaj te kaluare
sa do qe te ket fjalore te intepretimit
perjetimi dhe pasqyra emocionale ne shpirtė kan krejtesisht gjuhė tjeter nė tė
cilen po perpiqet te hyn magjikja FJALA zberth imtarja gjuha
dhe arti i poezisė
por mbrendija shiprtrore ėsht aq e quditshme sa qė kėrkon shum thellsi te mėdha pėr ta intepretuar
Megjithse poezija e ka gjuhen e interpretit
prap se prap nuk e paraqet origjinal fenomenin e pasqyres shpirtrore tė pėrjetimit
ajo e intepreton deri diku
si shprehje nė varg por ngjyren e vertetė e mbanė vetėm memorja pasqyrore dhe ndjenjsore e shpirtit
qė nuk ka alfabet fotografik por vetem ndjehet nė mbrendi
zhvillohet ne boten e vet
paraqitet por ne intepret gjuhe
apo vargje
nuk mund te shihet me te gjitha shijet esaja as te ndjhete ne varg siq ndjehet ne shpirtzime shiprtrore #
shpirtzime pasqyrore
ashtu siq shihet ne filmin shiprtror te perejtimit origjinal
Mendoj se NEVOITEN KRITIK TE FUQISHEM LETRARė Tė POEZISė
mbasi poezia po shtrihet gjithnji e ma shum neper horizontet shiprtore
ėsht bė kėrkimtare nėpėr miniera e gjevahire shpirtore
neper shiprtzime dhe pėrjetime
por kjo kėrkon artist dhe kritik mjeshtėr te zberthimeve mjeshter te fjales tė artit


si ka tė kutpohet ndryshe
kur poezija dhe vargjet pėr migjenin deri mė tani jan shprehur njimi autorė
dhe dihet sa pak ka shkruar migjeni
ja pra njimij autorė kan shkruar deri mė sot per
meigjenin
e megjithat ka akoma qka te shkruhet
kur punimet e migjenit mund te numrohen aq pak jan
por aq domethenje kan
sa q ė njimij autorė kan qka te flasin
ky pra esht arti i poezisė
qe nuk shterret asnjiher
dhe kritika letrare qė gjithmonė ka qka tė flet
e te nxjerr ė subjektive e objektive e ndjenja e arte tė ndryshme
e fjalė e zbėrthime analiza pėrshkrime dhe
mendime
kėtu qėndron qelsi magjik
kur nji autorė shkruan poezi e njimij autorė sillen rreth vepres sė tij
Pėr Migjenin akom po shkruhet ndersa per Fishten tek sa ka filluar
pėr shkaka s e ishte autor i ndaluar
kush e di sa autor do kan folė e do tė eflasin per Fishten i cili dita dites po terheq gjithnji e ma teper autorė qe te merren me te e te shkruajn
Poezia vargjet jan nji art nji fushė ne tė cilen mund tė kyqen e tė shprehen njerzit dhe kritika letrare pafundshsisht
ndersa romani e ka kritiken e vet te veqant
poashtu edhe piktura e filmi e ka“n
poashtu edhe drama skulptura e muzika te gjith i kan gjykatsit dhe prokurot e vet specialistet inspiruesit
dhe z berthyesit e ktyre pasurive magjike njerzore
por duhet te jen kryesisht profesionist zberthyesit LETRARė
ndersa te tjer autor qe japin vlersime dhe publiku jaN botė ne vete ata
sepse pasuria shiprtrore arti edhe publliku i ndjenė kėto
dhe i thot ne gjuhen e vet
pamvarsisht ndoshta qė nuk mund ti thot si artisti
edhe publiku e ka shijen dhe gjuhen e vet
autori xhelal ferizi ne mergim
autori

normal qe praktika ben te veten,ndonjihere aftesia nuk te ndihmon ne gjitha rrugtimet,keshtuqe mendoi se praktika dhe teoria kan t'bejn me njera tjetren apo jo?
ketu tregon fakti se vet autori eshte i kyqyr me te dyjat..sepse shprehjen e fjales dhe te mendimit tij, askush me mire nuk din ti zberthej se vet autori kuptohet,madje per ata/o qe si ken dyja teorit eshte paksa komplikim ne zberthimin e fjales,apo mendimit si t'them.
Jufalemnderit i nderuar lirik,per ndihmen qe afroni lezuesit/es...

me respekt
Natyra

lirik
28-02-08, 19:44
PARELIA

autori xhelal ferizi ne mergim

parelia rrin mbi kalė
nėpėr mjegull tue vrapue
ai lakminė kurrė nuk e ndalė
veq pėr pare jargt tu i vlue

por ai tjeter diell s' sheh vlere
as ndoj varg prej gjevahiri
pėr para ai hapė kratere
nuk qanė kokė per dhe iliri

errsirė me ra n' tokė e vullkane
ai veq paren e njeh si dritė
as s' njeh diell e as dritė hane
pėr nji lek vret perenditė

atijė kurrė s' ja sheh qerpikun
tu i lotue pėr atdhe
zot e e ka ai metelikun
i falet pares thue se ėsht fe

parelia s' njeh altarė
kishė gjami e njeh paranė
pėr para ai shet shqiptarė
gurė e druj nė dysh i ndanė

pėr para ai s' len mbi dhe
ndjenj as art as varg poeti
pėr para ai derdhė lot rrke
don para sa ka ujė deti

veq paraja veq paraja
ėsht parajsa e parelisė
i tij armik ėsht fukaraja
ai para i thot lirisė

babė e nėnė paranė e din
edhe i thot pares djalė e bi
varg as ndjenj ai kurr nuk pin
s' njehė lirikė as poezi

ai Si sheh as gurė edhe
ai mendon se edhe sytė e ballit
me para mundet me i ble
tokė e dhe e kokrra t' zallit

ai me ndon se edhe qielli
me para mbahet e hana
ai mendon se yjė e dielli
jan para he e shitoftė zana

ai mendon se sukė e koder
edhe bregu e bajraku
nuk jan tjeter veq nji loder
se n' para atij i ecė gjaku

parelija parelija
nuk njeh mik as nuk njeh vlla
atij pare i bėhet hieja
nėnė e babė i quan para

teze s njeh as dajė as nipa
para i quan ai gurė e dru
edhe rrema degė e pipa
ndoj ndjejnjė tjeter s' ka nė tru

PARE LIJA NUK NJEH LOT
SE PėR LOT E PėR QERPIK
TEJETER S' NJEH SAS N'STINė AS N' MOT
VEQ PARANė ME METELIK

sa pėr libėr ai se njeh fare
varg roman as ndoj lirikė
ai mendon se i blenė me pare
fe e kod ndjenJė e etikė

por me pare etika s 'blehet
as ajo ndjenja e thellsisė
akuj as det me pare s' kthehet
veq me varg tė dashurisė

se me pare s' blehet kultura
as e pasura dituria
shpirti me varg i lidhė shum ura
e jo paraja e koprracija
autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
28-02-08, 20:47
Kushtrim““Shqiptarve Mėrgimtarė

shkrruan autori nė mėrgim xhelal ferizi

O ju shqiptarėt o tė turqisė
merreni n'gjak kėt ,shkrim,t,shqipnisė
t'pendes time ,nė,ngjyrė,t'etnisė
po,ju,thrret,me rreze,e,gjak
kah ka,shqipe,i ri,e,plak
mbledhni,forcė,mbledhni,bashkim
mos,harroni,gjakun,trim
gjuhėn,tė' lashtė,mbshtjellne,me,drit
edhe rrėnjėt,m' ia,ujitė
mos ia leni me iu tha
sa,miljon,qė jeni ,nda
tokes,t'parve,me fole
ku ,nga shqipja jeni le
rrjedha juaj ėsht ,iliriane
mbshtjellė nė shqipen me dritė hane
,t,mos,e,ndryshkė as koha, e huaj
,t,mos,hyn,shkrirja n, gjakun tuej
,t,mos e humb,gurren trysnija
,t,,mbajnė-kullim,fiset e mija
kahdo jan ato prej ari
tė ruajnė doke e gjuhė shqiptari
e tė ruajn at gjuhė tė etnisė
djep pas djepi nė ninull fėmisė
diell ehan♪7 sa tė ket tue vlue
nėper shekuj me ja kndue
gjuhen gjuhen,me gjak,ari
mbshtjellė,nė,fe,e,rod,shqiptari
kėndellni,t',lashtė,ju,at,vet'dije,
ruani,germat,n'diell,etnije
,t,mos,i prek,ndryshku,i,harreses
lyeni,e,mbshtjellni,n' rreze t beses
nėpėr shekuj ju ta vloni
neper breza ta kėndoni
sė ne sharki e klarinete
gjith ka rrini ne dhe pran dete
gjith kah shtri jeni n' lamsh t' dheut
ju sternipt e skednerbeut

ju arbresh e ju n' turqi
nė amerikė,e,n',rumani
kah,buzė,deti,i,detiti,t'zi
edhe,ju,tjerė,tė,berberisė
e kah shkretirat,e sirisė
e ne egjipt andej kah nili
rrini shqip si karajfili
neper shekuj ligjėroni
me kangė shqip ju tė kėndoni
se ju shqipja ju harlisė
kur ju t' kndoni n' gjuhė t' etnisė
e ju vlon n'rrema me gjak
e ju vlon permbi bajrak
prandaj ruajeni permbi dhe
as mos kqyrni anė as fe
por ta mbani kėt t' bekue
n' fmi e breza tue trashgue
se kan folė gjergji e leka
se e ka folė ai hagji zeka
mic sokoli e ali pasha
prandaj ruane o djem e vasha
flitne gjith sie flet skyfteri
si e ka fol ai jakup feri
siq ka folė dikurė tagani
e ka fol♪7 ai zhuj slemani
ali ibra me bajrak
kur ka vlue kushtrimi n gjak
shot e azemi e teuta
edhe nora sqepekrruta
tronga e smajlit e palikuqe
marie shllaku ajo burbuqe
ehde tjera heroina
zogza te bukut ra e gjeraqina
oso kuka aj trim rrfe
shqip ka lshue kushtrim mbi dhe
e agroni ai ma i pari
deri sot te adem jashari
edh gjeva heroinė
qė ka folė shqip me martinė
prandaj thrras un ilirinai
amanet n' shekuj ta mbani
KAHDO RRINI Nė RRAFSH E SHKREPIT
Tė JA MSONI FėMISė Sė DJEPIT

t 'fala shum ju bėn poeti
me lot pende shterrė sa deti
fjalė pėr fjalė,tue marrė prej pende
shtrone atje nėpėr kuvende
T'pendes time porosinė
lidhne n' gjak me gjuhė etninė
m' qoni,t,fala,edhe ju n, pendė
n' gjuhė tė bukur rendė me rendė
se mandej penda e shkėmbimit
hyn me gzim prej pėrmallimit
se kjo maje qė rrjedhė ngjyrė
lot kristali i shkojnė pėr ftyrė
dridhet gjoksit thell,tue prekė
drue se gjuha don me i vdekė
dron,se shqipja ėsht stermekė
pėr faj t,gjithve e,t 'qeverisė
don me u mykė shqipja e etnisė
anadollit tė turqisė
me ju shterrė fjalėt,kristale
gjith ku jetė bėjnė n ,fusha e male
kah ka dete e ekah ka brigje
mergimtart kah dulen n'shtigje
edhe kah bursa e stambolli
kah bregdeti e anadolli
edhe n' siri,edhe n' jordan
ku duel shqipja anė pėr anė
me dy krah ,flutroj,n,dritė hanė,
edhe n' dritė dielli tue shtegtue
ndėrtoj qerdhet,gjuhė tue rue
her me lot qe i rrjedhnin shkrimit
her me kangė n' troje t' mergimit
HER ME GJUEN PORSI SHEGė
KA THA ZOGJ E QYQE N# DEGė
e i ka tha po fletė e pip
nė dhe tė huaj tue kėndue shqip

lirik
28-02-08, 20:48
me ata shekuj pesqind vjet
gjithkah anve n' botė tu u,tretė
penda ime i flet lulmurrizit

leht rrin n' dorė t' xhelal ferizit

un qė shkruaj gjithmonė pa pa pra
me kėt pendė qė m,rrin tue kja
ju thrras ju moter e vlla
me kto vargje ju me u ndeshė
gjithkah jeni ju arbresh
nė greqi nė ata ishuj
n ,tjera vende n'pėr gadishuj,
botes mbarė,ku,rrini,n' fe,
shqip tue folė mbi gurė e dhe
shqip me jetė,nėn diell tu nxe
nxenu n' diell,e,n gjuhė shqiptare
mos harroni abetare
mos harroni,gjuhė qiellore
gjak traditat zakonore
vargjet t' mija,pėrqafoni
penden time ta kujtoni
fjal't me rreze e porosi
ju shqiptarė nė at turqi
ju arbresh nė kalabri
nė egjpt,kah ,nxejnė zallinat
ju nė europ ku i shtjerrni stinat
mos u shkrini rrini n' ,gjak
t 'gjith shqiptart,lidhnu me i lak
me nji lak t' zgjatun prej dielli
rrze shqipe,zgjatė prej qielli
merrni ,shpresė qė,si,ingjija
ju a dhuron ah perėndija
mbani sytė gjith kah shqipnija
mos harroni mos harroni
driten t' parve ta kėrkoni
gjuhen t' lashtė ju ta kujtoni
shkrini mund shkrini pak dije
mbledhni fllade mbledhni hije
mbledhni pika prej etnije
pika pika n' takim ,t shpreses
n ,meteor,e,n,gjak,,t,qendreses
ti bashkojm,fijet e rrezes
gjithkush n, kahje kah vjen ,dheut
n,pik,takim,me,fjal,t',atdheut
ju sternipa,t,skenderbeut
te agronit tė ilirisė
mos harroni gjuhė tė etnisė
mos per hirė tė perendisė
edhe pse shteti s' ka gjak
qeverija gjith rrin plakė
kush sua ndez,damart me flakė
qe me vlue ju n' gjuhė tė vjeter
kush per ju s' dėrgon ndoj leter
as ndoj liber abetare
me msue fmijtė gjuhen shqiptare
por qe un tash me ket pendė
po ju thrras ju rend me rendė
ta formoni nga i kuvend
e t 'kėrkoni pėr etni
liber shqip n' lexim pėr fmi
ah shpėtoni at etni
se ne kurr s' patėm ,kshilltarė
as puntorė e pushtetarė
Qė JU JOSHė NDOJHER Nė ATDHE
ME I PėRTRI PO GJUHė E FE
se na lan gjithmonė mbas dore
kto pushtete krahinore
me inate e gjuhė klanore
tu i shėrbye gjith hasmit t' huej
prandaj n' lot ti mos na gjuej
o i tretur mėrgimtarė
se edhe ne jemi shtegtarė
na ka qit shteti n' pazarė
as nder rmend si bjen pėr ne
ku kem' gjuhė as ku kemė fe
prandaj hatri ty mos t' jet
mergimtarė mbi dhe e det
ju arbresh kah jeni tretė
duhet duart me i pervjelė vet
edhe ju shqiptarė n' turqi
mos u mbshtetni n' qeveri
se ne kurr besa s' kem pasė
as n, te ardhmen s ,do t, kem gjasė
me pasė krah e furnizime
per me ruejt gjuhė origjine
edhe faren tonė aq trime
duhet vet tė krijojmė pika
tue fillue nga amerika
kontinentit,varg e vi
t, nisim punė ,t,nisim etni
t,mos,lejojm,nder ne tradhti
pika,pika,n,pik,takime
ta sheptojmė gjuhen me shkrime
e me fjalė,n,komunikime
sa miljon qė jan n,turqi
ne ukrainė,e deti t' zi
edhe n' t 'largten tasmani
ne zelandė,e det mė det
gjuha jonė tė mos mbes shkret
ti mbajmė gjallė gjurmė e adet
dal ngadal tė nisė me u rritė
me u ringjallė shprehje e traditė
gjithkush n# pika tue ujitė
e mos kqyrni qeveri
se ndojher s ,ka pas nė etni
as nder troje ,as s do t,ket
sa te jan gjallė po tokė e det
pse karrigen e duan t' nxetė
jo per gjakun “qė ėsht tretė
nuk mendon kurr pushtetari
se,e ka mendjen te dollari
nė urdhėr t 'keq qe i jepė pronari
e ka mendjen te padroni
jo,n' mėrgim te komb i joni
ku n, pėr pika jan shpėrnda
si ato qyqe kush tue kja
shkrihet shqipja e don me u,tha
edhe pse e zjarrtė e gjallė deshira
plot me etje pret dit t' mira
por dit t' mira s' ju jan ofrue
prandaj zemrat me i bashkue
si shqiptarit i ka hije
bashk me i shndrit püo pendė e dije
edhe koken mendjeholl
me i bashkue po si nji shkollė
me i bashkue t rrejdhin si det
gjuha shqipe t' mos jet shkret
por le te vloj n' dije shqiptare
nė gji t' shqiponjes atdhetare
le t ė vloj gjithka n dėshirė
kush ta tue folė e sa ma mirė
e kshtu t' mbahemi me miljona
shqip t' ligjrojm nder viest tona
TUE TRASHGUE GJUHEN SHQIPTARE
EDHE N TROJET MERGIMTARE
kah ka po gurė e dhe
nė dej shqiptarė le t' rrin tue nxe
edhe nė tel te qiftelisė
edhe n' dėshirė e gjak tė fmisė
e le tė rrjedh siq rrejedh ai krue
sa tė jen shekujt pa u shterrue

te gjith ngapak tue mbajtė etninė
gjuhen shqip nder mote e stinė

kush nji pikė me lot e fjalė
kush me shkrim,ma mir me dalė
kush me vrap e turr duhije
do ta mbajm ket gjuhė etnije
do te je lėmė dhe trashgimtarit
siq na e la ne fisi i t' parit
edhe ne t' marrim shegė
kado n botė rrijm degė mė degė
por si merr at shi ai pip
t marrim ne t' lasht gjuhen shqip
t 'marrim krah nė erė e mal
t' marrim shqipen me gjak t' valė
Nė ABETARE GJITH TUE VLUE
SA Tė JEN SHEKUJT ME QėNDRUE
edhe shpresė t' marrim gjallri
n, diell,e hanė me energji
e,t,bashkojm,vullnet si gurė
forcė,e hap,e pend me i thurė
tė gjith tue ,pasė cakun n' nji pikė
burr a grue a djalė a, qikė
t' gjitha shtresat,tė gjith ngapak
e ta ruajm gjuhen me gjak
edhe fisin,e bashkimin
punė tė mirė e krodinimin
kshtu mandej ruhet etnija
edhe plot mbushet shqipnija
per qdo vjet ,me fise t' mija
kush n, ndoj kurs,ngapak tue msue
kush shqipninė tue vititue
them se gjuha ka me u,,,rue
kan me kndue shqip t' gjith nder mote
ka me u rue ah gjuha e jote
nanė shqipni gjithkah mbi dhe
mėrgimtart ,ku rrijnė tu u bre
me mėrzi ah gurė e dhe
se mungon organizimi
mungon pika kah drejtimi
mungon nisja kah takimi
mungon pika magnetike
po mungon shpresa qelike
per me e lidhė iniciativen
pėr me e lidhė at punė aktiven
pėr me pasė,po ma shum shpresa
me kėrkue ma shum adresa
origjinen pėrmbi dhe
t' gjith shqiptart ku kan fole
n' gjuhė tė huaja ku jan ble
jo se ble jan me dėshirė
por se koha i ka shitė lirė
ata fare se kan ditė
se n' gjuhė t 'huej ngadal kan rrshqitė
pa u diktue e tu u mėrzitė
edhe gjithkah ,me lot tue kja
thonė pėr t' gjallė ata jan tha
por se njoftė s e kan kontraten
kush me kryq u bleu uraten
kush me i gjysmė po diell e hanė
i msoj njerkes me i than nanė
prandaj them se ata jan ble
tinza tyre n' qdo fole
se jan ba pazar pa le
her latinit e her junanit
her ati turkut e italianit
her europes e her sllavianit
kta tue ndejtė nė troje t' veta
kur pa ! pritė' ėsht hap kuleta
shtete t' etshme pėr pazare
per ato krime e punė barbare
kryq e gjysm hanė thonė jan bashkue
kan thurė plane pa u diktue
jan perzie lirė e dinarė
me shperngulė ma shum shqiptarė
e me rrėnjė e i shkulė prej trollit
me i nisė gurve te anadollit
atje te re me nisė me lot
gjuhė te huej e jetė e mot
se kund yll s shndriste mbi dhe
as nder kombe as nder fe
as ndoj fat kund i drejtsisė
pe me i pa vuajtjest te etnisė
ne troje te lasjhta trashgimtare
as tapi ne tokė shqiptare
veq si truq te mjerė me i shkrue
kshtu kan folė e kuvendue
edhe e shtrinė si kushtetutė
sorr me mbetė ti oj sqepekrrutė
her kah nili e kah siria
her kah shtrihet helenija
ne anadol e nė zarė kroate
gjith me kja si qyqe nate
her me zi gjithmonė me u veshė
arvanit her si arbresh
plagos shqipen sqepekrrutė
qaj shqiptar her arrnaut
tue pernjek po sa ke jeta
kurr pa e lanė mbi troje t' veta
kurr pa e lanė nė t' veten sofer
kamba e huaj tue shkelė nė voter
PA I LANė DIJE AS PA I LAN SHKOLLA
tue shperngul po kah stambolla
ne gryk t'bosforit n' dardanel
TU IA LIDHė SHPIRTIN ME TEL
turk tu i thanė tu i shprrishė gjak t' vlimit
ME TURQNI T' ASIMILIMIT
E KSHTU MOTET TUE KALUE
msheftas gjith kta kan nenshkrue
si shqipninė ah me e shterrue
si me i ble e si me e shue
me i a marr faren pėr veti
me e qit dheut e matanė deti
veq me e shterrė njiher me farė
per me e shkri ndėr nderkombtarė
kshtu kan shitė e kshtu kan ble
tinza shpine ne pa e ndje
ba pazarė kan turq e shkje
edhe rus me serbian
edhe greku me talian
por sot shqipe e maleve t' mija
sot qe ngjallė ėsht koha e dija
orė tė mbarė do t' ketė shqipnija
n,qoft se ju me gjak t' vullnetit
me ngjyr pende sa ujt t' detit
i afrohni internetit
kush me pendė kush me pak fjalė
ne i bashkim tė gjith me dalė
gjuhė e doke me ringjallė
po ju thrret ju penda ime
me e kujtue at shqipni trime
se n' ballkan ka mbetė jetime
por se n# qoftė se bijt e sajė
kah jan botes skaj mė skajė
njiher n' vit turren nė atdhe
ku e kan pasė t' ,paren fole
them se shqipja ka me u nxe
e ,vetmueme s, ka ,me u ndje
ka me u dridhė porsi mjerani
shkja e rus e farė junani
kan me u dridhė po deri n,leqe
qe na deshten n,qthurje t 'keqe
Kur t ndgjoojn,se jem forcue
t gjith shqiptart kur t' jem bashkue
dilni tash pra dorė pėr dore
kush nji laps kush nji fletore
msone mirė gjuhen arbnore
edhe ju qe qe e keni harrue
nsyni mirė n' germa me e shkrue
mandej dil e lypni mbarė
kush me fis e kush me farė
gjithkah dheut kti ndėrkombtarė
ku rrijn tretė t' gjakut shqiptarė
nėpėr pika ku u shpernda
gjuha shqipe e don me u tha
merrni fjalė si vllau me vlla
pa ndoj hile e n, gjuhė,e gjak
tue kėrkue rrugen pa lak
tue kėrkue t' lashtin ogjak
tue kėrkue ju origjinen
tue shkrue gjuhen,e pertrimjen
them se e gjeni,jetė shkelqimen
them se gjeni shpresė' e besė
kush pendue po nuk do t' 'mbes
por kur an've gjithkah t 'detit
gjith kah dheu po i planetit
te bashkohen bijt t' gyrbetit
do tė ndjehet n' fuqi nana
prap n' shqipni nxejnė diell e hana
prap do te ket shqiptarė n 'miljona
ME I MBROJTė N' SHEKUJ VISET TONA

XHELAL FERIZI AUTORI I KTYRE VARGJEVE SHQIPTARE
me titull kushtrim shqiptarve mergimtarė

lirik
28-02-08, 20:55
Lum si ti e bardhė brisela

xhelal ferizi autori ne mergim

lum si ti e bardhė brisela
qė n' vėrshim si gurra e deti
po tė vijnė fjalė si fruta t' vjela
ėmbėl shumkush t'pėrshėndeti

po ti qenke vet qerpiku
thue s e je kapak prej ylli
si me u shtrydhė shija prej fiku
a ndoj curril shkumbardhe pylli

pse kaq shum me fjalė tė kan veshur
si stoli n'shkėlqim qė t'shndrisin
si pranvera e buzqeshur
lule e bari kur harlisin

ty t' pershndesin diell e hana
vargu i fjalve diamantore
ti je art qe t' ka lindė nana
t' flasin yjet vezullore

me ty flet qdo art lakmije
q e n' mbrendi ka ndjenj krsitale
ti i lshon shprehjet fije fije
me zbrit qiellit si det vale

mė fal se ty mund t' quaj fajtore
se luen yje e levizė dete
me at sharm n' vetulla harkore
qe n' mes t' ballit mbajnė nurė jete

ty t' ndriqon aq shum hjeshia
ia merr sytė shikimit tė arit
ti i nxitė yjet kah lakmija
ti i nxitė gjuhė e varg shqiptarit

ti i shtynė vargjet t' larmisė
se nė qdo pjesė t'lkures me pore
tė flet magjija e bukurisė
qe t' shartoj nana arbnore

e un shteg pėr varg nuk pata
pėr pa e varė n' kurreshtjet tua
pa i shndrrue nė art rrezet e gjata
etja e artit nuk mu shua

jo as fjala urt nuk m' rrinte
as ajo penda qe u josh si uria
se prej yllit fjala m' vinte
me t' pershkrua kah bukuria

edhe me nxiste nji manushaqe
ne njiqind shprehje t' mdha sa deti
me ti shkri thanjet n' pėr faqe
kur po fliste vet me veti

se ajo i pa faqet e tua
si ajo fleta e sajė magjike
prandaj mė nxiti nė t' qiellit krua
me marrė shprehjet galaktike

me tė radhitė ne art t' mjeshtrisė
si artisti me shum ngjyra
kur piktures ia vargisė
shkrinė mahnitė nė shum menyra

xhelal ferizi autori shqiptarė nga kosova

lirik
28-02-08, 21:02
Vargje nga poeti mergimtar Xhelal Ferizi

shkruan xhelal ferizi

Jo nuk mundem ti bėj ballė ksaj fantazije
qė veq qielli me artin e vet din me e kriju
as shkrirjes sė talentit tė atij arti gjithsije
nuk jam qiellorė shekullgjeni i qiellit blu

ah ndihmė o vargjet e mija fjalvarfra tė pa ndihmuara
qfar arti paska ardhė mbi dhe sa gjentil
po ku jeni o vargjet e mia tė pervluara
vraponi nė bilbil vraponi n' karajfil

nuk kam fjalė pėr qiellin blu e pėr diellin e arit
ku njimij shekuj me shum gjuhė vizllore
nuk mund ta shkruajn as nė shekullmendjet e magjistarit
kėt bukuri kėt bardhsi bardhbore

mandej pema ktu lėvore qudije me degė kah natyra
bilurshėm gjithqka qė e rrethon,me estetikė
e arit pamja nėpėr diell balli e fytyra
e mahnitshmja kohė qė u shkri shekuj'artė tue pikė

dheu ka mbetė pa tekst e rana n' kokėrrveshje pret
as gjethi nuk guxon me dalė me bukurinė e vet magjike
se kjo hjeshi kristalore qė flet
shtron n' pėrkulje mjeshtritė edhe miset ma galaktike

ktu gjithqka rrethue me bardhsi e blu qiellore
ku germa kot kjanė me lot kristali
nė kėt mbretri bukurije nė kėt bardhsi bore
ku nė gjelbrim pishash frymzim tė nxitė mali

o zot ku e gjete ket kaltri qielltare nėpėr palėt e kupes qiell
dhe e solle pėr ne qė ta fotografoj njerzia
po vargjet e mia si ta thonė at diell
me shkrirje anash ma shndritshėm se ingjija

pse me mundoni o bukuri hyjnore
ne qdo germė timen me shpirtė
ku pendes time me rrudha kohore
i sjellni te virgjrin artin e dlirtė


po germat pendtare a do tė bėjnė ballė
bukuri mbas bukurije
mos po bien plast mbi te argjendtin zallė
nga ky sharm i famshėm hjeshije

xhelal ferizi shkruan nga mergimi

lirik
28-02-08, 21:51
Nė ėndrrat e mija gjahtarė

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

u bėra nji ditė gjahtarė nė endrrat e mija
dhe dėshira e parė q ė mė lindi nji ditė
thash sa mė vret urrejtja
ma mirė ti dal un nė pritė

dhe deshta ta vras urrejtjen demoniane
por u kur vura nė sy kėmbz e nishan
nė shėnjester nė mes lotve mjerane
kur shekujt ndal mė than

un nė mes lotve duke dėnesė
habitshėm ndejta duke i pa
dhe mbeta i habitur pėr besė
kur nji shekull nisi e tha

jo mos tha urrejtja na duhet
sė bashku me menqurinė
nė shpirt'kushtetutė le tė shkruhet
kur mbi paqe shkelsit tė mbijnė

dhe ula tyten pėr tokė
kur edhe tjerė shekuj me thanė
mi ngulen sa mija nė kokė
bindjet qė me e vra s' mė lanė

dhe un nuk e mora me mend
se shekujt urrejtjen e mbrojnė
dhe e mora timen pendė
arsyet tė mė tregojnė

urrejtja le tė mbetet gjallė
deri sa e keqja mbi dhe
tė jet mbi gurė e zallė
gjykim pėr kombe e fe

gjykim pėr padrejtsinė
gjykim pėr shkelsin e huej
gjykim pėr tė gjith njerzinė
qė gjakun po e duan si ujė

urrejtja tė jetoj
se duhet si baraspeshė
kur dhuna gjithkah tė vloj
ajo armėt fuqishėm ti ngjeshė

urrejta tė jetoj
si armė pėrbuzse pėr horra
ajo gjithmonė tė gjykoj
urrejtshėm vrastarėt qorra

dhe krimet masakrat satane
dinakėt poshtruesit sadist
urrejtja le tė vloj qdo ane
mbi ta si nji zjarrė mbi tė pist

shkruar nga xhelal ferizi mergimtarė shumvjeqarė

lirik
28-02-08, 22:24
Un dhe koha dėshmitare

NGA AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU

Un dhe ti kemi pa llahtarin
kemi pa vdekjen me sy
kemi pa tė pa besi 'n kemi pa bizarin
qe donin ne shpresė me na thy

ne kemi pa gjak kem i pa kufoma
kemi pa vrstarė me thika
ne kemi pa dhe shohim akoma
sa poshtė po bie etika

ti ke pa masakra ke ndegju bertima
un kam ndegju nga largsia
ti ke pa shum trupa te shpuar me vrima
un kam qa per fiset e mia

ti e ke pa armikun e ke pa edhe tmerrin
e ke pa qetnikun tu gjveshė vashė shqiptare
un kam pa at terrin e tė ftoft metelikun
tue ble tradhti mercenare

syt e mi e tu kan pa shum pispillosa
kan pa servil e lpisatarė
kemi pa shum krena pėr te cilt qanė kosa
shėrbtorė shum tė ligj e t' pa farė

ti i ke pa nga afer si i rjepin tė gjallė
n' masakėr tė mjerat fise
un jam tha mbi dhe pėrmbi gurė e zallė
zgėrdheshjet duke i pa e servilitė lpise

ti e ke ndėgju britmen kur ka ra ndoj grua
a vashė e virgjėr shqiptare
porse un nga larg e kam pėrjetua
dhe tha jam nė trotoare

ah ti i ke gjakpirsate krimit
me syt e tu prej qielli
e mua mė kan djegė ndergjegjet e kushtrimit
por shtegun s' ma hapi dielli

undhe ti kemi pa hallet mbi dhe mbi toksore
un dhe ti jemi shokė dėshmitarė
ti ke pa mjerimet permbi tokė arbnore
e un nė dhe t 'huej rob nė vargje varė

ti je ma ndryshe ke tjeter pozitė
ti ecė se nuk tė duhen pare
un jo se kjo jetė u bė depozitė
flliqsirė kjo grabitqare

autori xhelal ferizi shqiptari kosovarė ne mergim

lirik
01-03-08, 07:23
I lindur ne kohėn njerkė

autori xhelal ferizi ne mergim

nė kohen njerkė i lindur
nė shekullin njerkė tė pamėshirė
nėn thundren e hasmit i bindur
se duhet tė jemi tė lirė

i lindurė nė kohen e fateve kobzeza
brez i lindur nė helm
mėritė nė kėt shekull sa her i ndeza
ky shekull pa mėshirė na ra shqelm


i lindur poshtė e lart pėr tu sorollatė
tanket te armikut per te numruar
i lindurė nė bėrtimen e gjatė
thekshėm dhunime duke ndėgjuar

shqiptarė i shekujve njerga e shtriga
i lindur nėpėr gjenerata
i lindur pėr tė pi premtime e intriga
i lindur pėr qyqe evajtime t' gjata

i lindur pėr tė luajt nga vendi gurin
i lindur pėr mergime
i lindur mish pėr kasap e qivurin
por jo pėr pėr jetė e gzime

shqiptarė pse linde ne lot e gjak ishull
nė dhimbje nė art tė mjerimit
a thua i namur ai dhe ėsht gadishull
simbol i vrasjeve e krimit


autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
01-03-08, 08:02
Hapat e nji qasti

autori xhelal ferizi ne mergim

hapat e nji qasti mu bėnė dashuri e paparė
mu bėnė kryevepra qiellore tė lumturisė
secili sekond diamant e arė
piedestali ma i shndritshmi i dashurisė

hapat e nji qasti palcen diamantore
tė dy barkushave tė mija zemrore
ma lidhen me nji aortė tė pa parė dashurije
pėr ta shprehė aq ndritshėm as arti s' ka dije

hapat e nji qasti i bėri zemra ime vet
o zot ma sjell nji gjuhė magjike
nė ujė diamantorė ta shkruaj si interpret
me artet ma tė bukura artistike

si arriti zemra ime me at art
at hap qasti tė bėj me shikim
nė qiellorik qė hasi si fije e yllit lart
qė tash nga zemra e pafajshme po e pėrshkruan me shkrim


hapat e instiktit apo ndjenjes ishin
apo tė rriskut qast i quajtur mbi dhe
o zot qfar mjeshtrie magjik ndjenjash kishin
un me qastin tim nė at art u bėra pre

qasti ishte nji gaz qė ja kalonte
secilit qiellorė panteon
mahni grepore qė barkushat mi robronte
dashurisht nėpėr shekuj qast qė mė pushton

qasti e rasti mbret qenkan mbi mbretėr
arti i qeshjes qka qenka o materja ime
nėpėr zemren time vlojnė lumej pa shtretėr
qė kupen e dollisė ma mbushin me kujtime

pashė zotin si o qast je kaq mahnitorė
nji nji fije gazi tė mbashė kaq shum art e yje
qė e rrėzon pėr dhe sistemin diellorė
gjunjzon dashurisht edhe male e pyje

ky art edhe zemren e shemb dashurisht
edhe sikur tė jet zemra luaneshė sa mali
qsti i buzqeshjes qė aktron mahnisht
si grep nė dehje tė shekullit mė ndali

nuk ishte sa nji qelizė kur u shkri
sa i vesė currilas qė shkėlqeu
kur u terhoq buza e gazit si ingji
hanė e diell e yje nga vetja i ktheu

dhe un rashė shakull nė at preher magjik
tė qeshures me at stil tė qelizes
ai qast edhe koder tė isha mė rrėmbente vrik
si arti i lehtė i puhizes

mė dehu ai hap i qastit
mė grepoi varur nė dashuri
un jam nji rob i rastit
qė u vara nė pėrjetsi bukuri

xhelal ferizi autori ne mergim liriku i vargjeve shqiptare

lirik
01-03-08, 11:12
SA DO Qė Tė SHKRUAJ

Autori xhelal ferizi vargje shqiptare

sa do tė shkruaj e tė nxjerrė nga dija
vargje tė thella nga' shpirti i lirisė
nuk po shterren shpirt'detrat t' mia
q'ėsht ky art i enigm'sisė

sa ma shum shpirti po shkruan
aq ma thell hyjnė pshterrsitė kurreshtare
sa nė pa fund qė hulumtuan
nėpėr shpirtė kėto fjalė shqiptare

un mahnitem si nuk shterren
si prodhojnė aq shum pa u ndalė
zot i madh sa shum po nxjerren
thua se jan ndoj det me fjalė

thua se jan po ndoj liqe
thua se jan magjik burim
thue gjithsisė un jam tu i ble
kah do rrijnė nė pafundsim

pse nuk shterren penda e brumi
i vargut tė shpirtit kah? burohet
thue se ėsht ujvarė nga lumi !
pėrjetsisht qė nuk shterrohet

shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim
autori i vargjeve shqiptare i lėnė nė harresė nga populli i vet

lirik
01-03-08, 18:13
Kush je ti liri

autori xhelal ferizi ne mergim


kush je ti liri mbi dhe kush je ti o fenomen
ti je mbretresha e qiellit e e tokes
ti je ne secilen qeilizė ne secilin gjen
busolla e shpirtit e kokes

ti je busolla arti ma i thellė i dashurisė
ti je ma ebukur s evet mahnija
ti je vet mbretresha pėrjetsisė
ty tė tė pėrkulet gjithsija

a e sheh sa te duan te gjith gurė e dhe
secila rrudhė e palcė e shpirtit e ballit
secila rreze qe del me ngazzllim me nxe
secila qehre e yllit e detit e kokrrave tė zallit

vtėm ti je je ajo qė ringjallė
veteėm ti je infuzion pėr yje
ti je ajo vetem ti qė joshė ngazlim e mallė
ti je ajo qė mbanė fusha e pyje

ti je ajo qė nuk tė humbė kurr fara
mbinė nė zemra tė galaktikes
nėpėr globe ti je gjithmonė zanė ma e para
ti je art mbretėrore kurorė mahni diamantore e jetė bardhes magjikes

o ti je ma e bukura bardhore valė qė shkumbzon mbi dhe
ti je rreztarja me vlueshme e dashurisė njerzore
ti je ujvara e shpreses qė derdhesh si rrėke
ti je je mbretresha qiellore

ti je mbretresha e tokes e detit
ti je ma e mira ma e bukura lule
o ti je arti ma i bukur i vullnetit
ti je per jet t jerzve kusht e diell vule

pa ty as bimėt nuk duan tė qelin pip
pa ty as nė gzim nuk qelė kund dashuria
pa ty o liri nuk qesh kund zemer shqip
as mbi dhe nuk buzqeshė njerzia

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
03-03-08, 06:14
--------------------------------------------------------------------------------

NE MESIN E DJAJVE

xhelal ferizi autori shqiptarė nga kosova ne mergim

Luanim un me lojė tė detyruar
duke ruajtur mirė mbrendinė
ata me lojė tė tyre
tė dy palėt vėshtronim! un isha i mėrguar
ata hulumtonin nė mua msheftėsinė
e unė nė qdo pjesė fytyre
psonisja padjallzinė
ata me qakėrdisje tė bukura

me kombinime tė vjedhura nėpėr endacakėri
mė bėnin nji far vardisje
gati vdekatare
qfar kuisje
kta me hunguri
e un me tė rrejshmen psonisje dashuri
tė dy palėt po,luanim
lojė se jo mahi
un i lidhur nė rrol detyrueshėm
dhunshėm artist a ? mund ta quaj dhunti ?
tė dy palet po e pėrshkruanim
atmosferen
ata tė tyren bizari
e un
at fatkeqsi tė mjeren
si gjithmonė un i mjerė shqiptari
menduėshėm
po e ruaja nderen
tė mbshtjellur nė thellsi
dhe tremebesha
nga rentgeni i tyre barbar
i mbrehti zbulimtari sy
dhe veshesha
me zgėrdheshjen bukuri
nė rrugen e cakut pėr tė mos u thy
mashtrimet po ecnin
por mbrenditė gjėmonin
nė tė dy gjuhėt
ata nė gjuhen e pushtimit e krimit
nė tė menduarit masakėr qė as nuk mund me fjalė tė thuhet
e un i pambrojturi i biri i ankimit
me at ndjenjė qė nuk mund tė pėrshkruhet
po e luaja lojen e aktrimit
tė dy palėt tė etur
un pėr liri e shpėtim nga kthetrat e djajve tė uritur
ata me urinė pėr sa ma shum shqiptarė tė vdekur
dhe me masken e krimit
o zot sikur po na shihte qielli qfar loje
akrobacion elastik rreth rrotuillimit
rreth lojes me kurtha tė mashtrimit
tė dy palėt armiq
un dhe ata gjoja tė dashuruar
po luanim me fiq
ne teatrin e maskuar
thikat mshefura prapa buzqeshjeve
tmerr o tmerr lojė e detyruar
loja po ecte
edhe kėnga pseudomiqsore
ne fyt mė ngecte
nėpėr ato vdekuri mizore
rracė e mallkuar
akull ferri ku loja mė rrėshqiste nganjiheri
po si mund tė luaja un lojen
lojen e demonit a mund ta luaj mirsia
a mund tė bėhet delja skile
qė kur gojen e hap kafshria
ajo tė luaj pėr shpėtim me hile
dhe mbasi mbaronte shtihimi i tė dy palve
fillonte beteja
un qė kisha pi ujė tė bekuar nga shejtria
tė bėhem si rrufeja
tė bėhem therrė ferri
edhe pse isha karajfile
tė shėndrrohem nė brum tė kanibalve!
nga e detyrueshmja domosdoshmėri
nga dhuna imponimet
nga epokėt detyrim hile
nga kohrat kopile

xhelal ferizi autori

lirik
03-03-08, 06:17
--------------------------------------------------------------------------------

PSE

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

Pse un nuk e gjeta psehen,nėpėr psehe
me vargun udhtarė tė mjerė
nga psehja nė pse pse o varg u dehe
dhe psehes nuk i gjenė njė derė

prej psehes nė pse dhe gjithmonė vetėm pse
me shekuj e shprushje nėpėr pse
si sot si nesėr si dje e pardje
nga psehja prej psehjes nė pse

autori xhelal ferizi ,titulli i vargjeve pse shkrim i autorit

lirik
03-03-08, 06:22
--------------------------------------------------------------------------------

Mė falni dhe mos me falni

shkruan xhelal ferizi

me falni nėse gaboj
nėse pa dashje gaboj nė jetė
por mos mė falni nėse nė jetė synoj
qė tė jem gabimi vet

autori xhelal ferizi

lirik
03-03-08, 07:10
Vetėm nji qast dua tė jem i lirė

autori xhelal ferizi nė mėrgim

dua tė jem vetėm nji qast i lirė
qė tė mos jem poet
i lidhur shpirtrisht me zingjirė
pėr tokė e dhe e det


dua tė jem vetėm nji qast i lirė
tė jem pa kureshtje
tė jem nėn dritė'hanėn e mirė
liri sheti e heshtje

nuk dua tė jem vargėtarė
as rob i shkrimit
nuk dua tė jem rob pėr shqiptarė
e halle mbi dhe tė njerzimit

mjaft ma me pendė
pėrse me pendė prore
si dje si sot me brenga e me mendė
rob i halleve toksore

rob i bukurisė sė luleve aromtare
rob i veseve njerzore
shėrbtorė i ndjenjave gjithmonė pa pare
rob i rrjedhave kohore

nuk dua tė jem poet
bėrtas deri nė qiell
por dheu e toka mė thrret
e re me hanė e me diell

nuk mė lėshojnė bėrtimat
nė vesh tė djepave e loti
e nė vargje mė ndahen rimat
dėnim e paskam prej zoti

rob i dhimbjeve tuaja
rob i botanikes e i kercyellit
rob edhe kombeve tė huaja
vajtues si nji qyqe nepėr degė tė pyllit

rob qenka poeti i mjerė
rob i krojeve
si nji kanarinė nė kafaz nė pranverė
nė pranga shpirtrore kur kėndon prrojeve

do tė dal tė bėrtas qė tė mė ndėgjojnė luginat
mė lshoni se dua liri
le tė ndjejnė lisaet e druj e qetinat
mjaft ma poet do tė thrras me mėri

oh rob pėrse i fytyres sė gurit
pėrse rob e kodrave me ledina
pėrse rob i rrudhave tė drurit
mbas fjalve mė shkojnė mot e stina

pėrse mė duhet ti perkulem ankimit
lotit dhimbjeve pėrse mė joshė jehona
pėrse un ti pėrulem lotit e vajtimit
me pendė kahdo netve tė vona

ndiq me pendė qyqen e ndiq kanarinen
e gjuhėt e shpendve e cicrima
e dridh penden dėnesshėm duke e ndjekur rimen
robrou n' vesh currueshėm kahdo thekė bėrtima

LIDHU GJITH PER VUAJTJES E LIDHU PėR MALLIT
ROB NėPėR KOMBE E FE
vuaj me pendė nė dorė e rri n' pikė tė hallit
dėnes e qajė pėr atdhe

tėjem poet ah ha ha
tė qeshė me ty biznesmeni
ptuhadori e bukshkelsi qė ka shum para
e gjithfar tradhtari e legeni

nuk dua tė jem poet
tė mė pėrqeshė politika
eunuku qė bėhet mbret
e zhgjyranve satirika

ma mirė tė jem i qetė
poet do tė thot varfanjak
q 'tė duhet shpirti sa i det
kur mund ta pėrthurin me nji lak

shpirti i vogel sa nji pikė
po dela sot ma i madh se i poetit
dhe vendimet i prenė si nji thikė
e aktron mbi fronin e mbretit

poeti po del fakir
po del si nji qjerrrės lypsarė
nji rob nė boten e lirė
qė nuk vlenė sa nji dollarė

ma i mirė po del tallavgjija
bloztari me shpirtė dinak
tradhtari po del si ingjija
kurvari po quhet bajrak

nuk dua tė jem poet do tė gjėmoj
me vulė nė dorė nėpėr ara
pėrse gjthmonė t' meditoj
kur hilja gjith del ma e para

q# mė duhet shpirti i pa djallzi
e penda qė thrret per kullime
kur satani qė ėsht i zi
i mbulon me trubullime

kot poet je kot
mbi dhe po kerkohet djallė
si dje e pardje si sot
kot paske qa me mallė


autori xhelal ferizi ne mergim liriku

lirik
03-03-08, 16:23
Lahuta e tokės Dardane

SHKRUAR NGA KRIJUESI I VARGJEVE SHQIPTARE XHELAL FERIZI
Nė MėRGIM

Ne sy lotin ma tė kthjellun curril
nė degė mė tė bukurin bilbil
nė lot ma tė kjartin qėllim
nė curril ma tė dhimbshmin burim
nė damarė ma tė vjetrin gjak
nė fyt,ma tė pazgjidhshmin lak
nė sahat,ma tė pabesen minė
nė udhė,gjithmonė shkja grek latin
shkronjat gjithmonė la me gjak
qyqet gjithmonė mbi ogjak
qiellit ,me re tė zeza sterrė
arat,baroti ti la djerrė
shum shtėpi tė mbyllura me therrė
Flokėt shum,her nxjerrė prej koke

gjakun pėr ujitje toke
penden pėr shkrime prej loti
lirinė ,ėndėrr ,nėpėr shekuj moti


Autori: Xhelal Ferizi nga Mitrovica

lirik
03-03-08, 16:48
--------------------------------------------------------------------------------

DREJTSINė DUKE E KėRKUAR

SHKRUAN XHELAL FERIZI NGA MITROVICA

MBAS SHUM PėRJEKJEVE E MUNDIMEVE
mbas shum lutjeve me fe
pas shum e shum vrapimeve
e mora globin me dhe


dhe po e rrrotulloja globin nėpėr duar
me shpejtsi kureshtare
gjithkah duke hulumtuar
nėpėr akte shekujsh nė sirtare

po e rrotulloja globin gjithkah
me sy shkencorė e magjik
pėr tė gjetė sė paku nė ndonjė krah
dikund drejtsinė e vėrrtetė

o zot sa shum rrotullova
si nė oren e gjeografisė
kah detet e malet shkova
me penden bashk isha nisė

kėrko gjithkah nėpėr vende mbi dhe
kontinente e nė qdo shtet
nė skutat me diell duke nxe
gjithkund ku kishte jetė

por kot e rrotullova
me shekuj me tė gjitha mjetet
sa kėrkimet pėrballova
kėrkova lule e fletėt


edhe drites e flladit e hijeve
gjithkah nėpėr ligje tė gjithqkajes
materjeve e tė gjitha dijeve
dhe shekujve mbi kohra shekuj majes

tė gjtha nė penden time kėrkimtare
i kisha intelgjencat bėrthamė e sisteme
dhe gjuhėt e kodet ndėrkombtare
dhe zbėrthimet pėr probleme

kėrkoja nėpėr vrima tė globit rrumbullak
edhe mikromilion vogėlsirat
nė tė planetit pėrbėrje rruza e gjak
nė vlerat ma tė mirat

mendoja se duke rrotulluar globin me digitale
nė nji skutė dikund magnet
duke kaluar dhe e fusha e male
drejtsinė e imagjinuar kam me e gjetė

dhe me penden time nė kėt rrotulim kozmik
kahdo ku shtrihet jeta
kėrkova si nji fenomen mitik
por drejtsinė askund mbi glob nuk e gjeta

xhelal ferizi autori nga mitrovica

lirik
03-03-08, 17:10
--------------------------------------------------------------------------------

Kam Hy Deri Nė Thellsi

Shkruan Xhelal Ferizi Nga Mitrovica

Kam Hy Njiher Deri Nė Ftoftesi Nė Akull
Ne Palcėn E Tij Tė Ftoftsisė
Pėr Tė Pa Pse Ranė Pė R Dhe Shakull
Bijtė Dhe Bijat E Etnike Shqipėrisė

Dhe Nuk Gjeta Arsye
Askund Nė Analizė
Sa Akuj I Kam Thye
Me Penden Duke Lėvizė

Dhe Kėshtu Nė Kėrkime Me Pendė E Qiri Nė Dorė
Me Dritė Tė Shpirtit Tė Ndjenjes Sė Vlimit
Pėrvlova Akuj E Borė
Arsyen Se Gjeta T# Pendimit
Pse U Ngrinė Tė Gjith Krushqit Arbnorė

Autori Xhelal Ferizi

lirik
04-03-08, 01:14
Nuk e d ija un se q'ėsht lavdia

autori xhelal ferizi ne mergim

un nuk e dija se q'ėsht lavdija
nuk e njihja kėt kob
nuk bindesha se nuk doja as ta dija
ajo qenka kėrdija mbi glob

pėr lavdi njerzit paskan dalė edhe nė bina
me vrap paskan ecė drejt fronit
shum vonė mė bindi tash shekulli e stina
se lavdija qenka pjellė e demonit

pėr lavdi njeriu e pėr emėr pėr tė dalė nė gazetė
thonė vritka edhe tė shtetit kryetarė
o zot sa lloje njerzish paska kjo jetė
sa tė varfėr tė cekt trutharė

pėr famė paska edhe asi qė bėjnė namin mbi dhe
vetėm tė ket emrin publik
o zot qė ndertove kombe e fise e fe
si ti kutpojmė kta fanatik

emri nė publik ėsht robėri
me famė tė jeshė nuk je i lirė
jeten nuk e gzon nė qetsi
rob je i vėzhgimit t' pamėshirė

por ja qė toka paska vese
sėmundje paska gjithfare
mbi dhe jeton gjithfar shtrese
e lloje qudirash llahtare

po si njeriu pėr lavdi
turret e hyn nė rrezik
ndjenja duhet me pri
jo emri pėr famė e publik

sa nama qenka mbi dhe
sa shum absurde e kokėtula
dikush vrapon famė me ble
pėr emėr synon kah vulalavdi e krekosja jan mėkate
ndalohen nė librat fetare
lavdija kurr nuk sjell fate
greminė ėsht shkatrrimtare

ikni aman nga lavdija
rrini nė realitet
ma e bukur ėsht shum thjeshtėsia
lavdija nji dit tė vret

lavadija ėsh aq mjerane
dikush shkrihet pas sajė
lavdija nji pjellė satane
fundin e ka lot e vaj


q' tė duhet o njeri lavdija
e pa mbulesė e gjveshur tė rrin
kur lart i shkon paftyrsija
shembet e bjen nė greminė

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
04-03-08, 02:01
A keni dėgjuar pėr udb' en bizare

xhelal ferizi autori ne mergim

udba ishte bizare ishte llum vrasėsish me hafije
ishte paketė kopilash tinzarė e ordiner
udba ishte simbol dinakrije
ata ishin qakaj mishngransa tė mjerė

pėr udb en kam fjalė me vagona
sa do qė ti pėrshkruaj
nuk mė mjaftojnė germat pėr ata demona
as ngjyrat si dete e ujė

ata ishin katrani vet
ata ishin vet bloza
ata ishin demon e luget
fashist shoven e gjeloza

udba dashnorja e partisė
rruspi e nėpėrkėmbur me ushkure
simbol ma i poshtri i ligsisė
pėrgjimet i vente nė mure

atyre ju shėrbyen qenjet me zhgjyre
gjithfar lloj soj beteri
njerz tė pa vlerė e tė pa kurfar fytyre
sarhosha e servil te pa kurfar nderi

me udben u pėrballa nė epoka
me doren e zgjatur tė sajė
ata si kah shpirti e koka
jan rriqna t' shartuem me qakaj

si ata nuk ka flliqsira
ata jan plehu mbi dhe
ata jan me gjak vampira
qyqarė qė rrinin tue ble

ata mė urrenin pa masė
doren e kishin si vorri
tė urithit ishin me gjasė
tė pjellur kurvrisht nga morri

ata ushtruan dhunė
ata pollen intriga
me ta mjer kush pat punė
mbi dhe jan pjella ma e liga

ata mbi tridhjet vjet
dorė tė zgjatur kan shtri
me vegla qorre e luget
mė ndoqen me plot mėri

nuk di qfar kashfe mund tė jenė
a qenje jasht toksore
romane me shkrua ja vlenė
per krimet e tyre mizore

ata mė ksihin nė sy
intrigat mi lshonin mbrapa me fjalė
mundoshin gjithmonė me mė thy
me zhgjyra e manjak tė pėrdalė

her mė lėshonin ndoj skile
e her dhelpėr me nuhatė
tė lindur ishin pėr hile
montim e taksiratė

ata s' tė lenin mbi dhe
se kishin shum rrogtarė
sa shum hajdut e vrastarė kan ble
mbi shpinė ti lėshonin varė

ata kishin lidhje me gjithfar vrastari
se mafie ishin t' partisė
me gjithfar legeni e gjithfar barbari
hordhi bizarė te tradhtisė

qeshnin si vampira qeshnin si qetnik
me jargėt e mykura si llumi mbi kneta
paguanin ordiner me hekur e me thikė
me marrė tė pafajshme jetra

dorzat i mbanin pėr ta mshehur krimin
maskat i veshnin mbi ftyrė krokodili
mundoheshin me kravata ta mshefnin maskimin
dhe hanin mish bilbili


kur fytyra e tyre shpalosej e shihej
trishtohej dielli e hana
edhe ylli ma i fundit pėrmbas qiellit mshihej
kta ishin vet satana

me ra n' dorė tė tyre mos e past kush rriskun e pa fat
me hy si nji viktimė
dikurė n' kthetra t 'tyre un ditė edhe nat
ndegjoja tė njerzve bėrtimė

dajak maltretime dhunė e hetuesi
shanin me gjuhė bizare
ata ishin pisa te gjith lavirgji
simbol e sė keqes tradhtare

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
04-03-08, 19:11
Po e marr pak ngjyrė

xhelal ferizi autori ne mergim

Po e marr pak ngjyrė me fjalė nga qeilli me energji
Po i jap pastaj pendes time edhe pak lot t', pa' th'ana
Prej gurit po thithi heshtje e fjala po thithė gji
Ku ėsht fshehur gjuha pse nuk tregon hana

2
do tė shkoj penda ime deri n' palcė tė gurit
per ta nxitė dhe gurin me folė me derdhė lot
penda ime e lindur n' palcė tė flamurit
shekujmendje ngjyrė me dritė'krenare plot
3
kur caku i udhtimit do te dihet n, vija
kam me i marrė prej bari n' qdo fije pėr fije
me ditė ku e kan cakun kto vargjete mija
zot i madh sa e largėt qenkan fundi e dija
4
shkallė mbi shkallė tė qeillit po rendisen fletėt
nė qdo njerėn fletė nji gjuhė e pa shkrue
a thu ne nuk vdesim por na ndrrohen jetėt
pse nuk na flet qielli qe din me dėshmue
5
po kur e ndjekė vargu penden qė shkrinė ngjyrė
edhe hapi shekull qė don trup me ra
kur e shikon vepren penda nė pasqyrė
ju thot me shtri dorė urat mos me i vra

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
04-03-08, 20:06
Nė KORIDOR HAPA

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

Hapa nė koridor
po vijnė
mbahu burrė i dheut lufto

dhe veshėt curr lart rrijnė
her rrinim pk te shkujdesur
her n' gjendje gatishmeria
bilbilat duke dėnesur
pėr ne po qanin nėn hije
natė me ethe llahtare
hapat me tė armukut kah muri
qendro oj zemer shqiptare
se ti je granit e guri
kėshtu kurajo i jepnim vetvetit
armiku kur na ka msy
her me gjak trirmrije e her prej sikletit
por t 'gjallė nuk donim me u thy

hesht ndėgjo
i mjeri rob arbrorė
mos u dorzo
mbaju shqiptarė i gjorė
ja ja jan duke ardhė zemren mbaje qelik
shtrėngou e mos vdis pa gajret
msyje tė parin armik
tė vrasin por edhe ti i vret
kėshtu kalonin pipzimet pėrgjimet nėpėr vite
nė gjendje lufte nė gatishmėri
o shqiptarė sa vdekjet i prite
shekujt i ke vuajtėri
kėshtu nė burg na kalonte rinija
nė ankthe tė vdekjes nė pritje
nėpėr izolime nė burg e qelija
nė luftė hedhnim shtat e rritje
nė vend s e ti dhuronim tė dashures lule
n'robėri na shkonte moti
robėr me nji numer e me nji far vule
ku fatin na e vuloste ankthi e loti
ata me hapa aktronin montim
aktronin gatishmėri me vra
ne gati rrinim pėr nji vetmbrojtje e luftim
si gjithmonė duarthatė me shkja
vinin shkonin qelsat zingjirėt uniforma vinin shkonin
sa koridor i mallkuar
heshtur tinza ecnin vėzhgonin pėrgjonin
un duke pritė radhen pėr tu ekzekutuar
ja nė qfar kushtesh shkruante poeti
vargje nė gjendje e nė ethe
nė vetmbrojtje rrinim flisnim vet me veti
si zogu nėn gjarprij qė zvarrisen nė gjethe
kėshtu vrastare ndihej shushurima
vrastarėt pėr gjak tė etur
e ju mė thoni pse vargjet me rima
nė burgje pa mėshirė mė jan tretur
vrastarėt nuk ma donin vargun e lirė
as fjalen si xixillonja
ata nuk e donin as nji varg ilir
as shqipen si ari me tė arta shkronja
ja pra nė gjendje lufte kam shkruar
duke pritė her mbas here ekzekutimin
ka pas ndojher raste kur orė kam numruar
her lutjen her vargun her shqiptarė qėndrimin
lutjen lart atje ne qiell te zoti
qėndrimin me vdekė si burrė
nė kto ethe prore na shkoj stina e moti
e vargjet me vinin si gurrė
ma ndrydhnin shpirtin kur vinin varg burimet
robėruesit vrojtonin pansllavian
kur mė vinte fjala pėr varg e frymzimet
me shkrua pėr liri e vatan
ata gjithmonė punonin me na thye
ata nuk na lenin tė qetė
ata qė demon ishin kėmbė e krye
s' mė lan tė bėhem poet
prandaj vuaj un sot se vargun ma treten
ndjejat mi ndrydhen e fjalen e lirė
kujtimet e tyre tė largta mė mbeten
kur shkruaja nga njiher me dėshirė
o zot sa tė bukura ishin vargjet e kullimit
sa rrjedhshėm mė dilnin mahnitė
porsi sharmi i yllit nė kthjelltsi t' burimit
kur lozte nė valen me dritė
e fjala poete thyente dry e grila
kalonte fusha e qiell hane
me cicrimė melosi s' bashku me bilbila
arrinte nė tokė dardane
her her ma percjellte sharmi i ylberit
nganjiher edhe vet puhija
me nji bardhsi n' flatra si ngjyra e sheqerit
ma niste kah etnike shqipnija

burg armik kazamat
un i huaj shqiptarė
dita nji shekull monotone e gjatė
nder kthetra tė armiqve vrastarė
nė dhe tė huaj rob internim
nga gjuha e huaj rrethuar
ne listen e zezė mbikqyrje keqtrajtim
gjithkah me plan i vrojtuar
shikonin flsinin heshtnin
flisnin pėshpėrisnin pėr mua
gajaseshin talleshin qeshnin
e un me djersen si krua
vdekjen e prisja nė mesditė
vdejen e prisja e daten
kahdo qė ecnin mė dukeshin si n' pritė
o zot si e mbrehnin shpaten
dhe lenin pėrshtypjen vrastare
nė qehre shiheshin dinak
e urrenin etninė shqiptare
me gjuhė me farė e me gjak
urrejtje pansllave thelbsore
urdhra kahdo tinzarė
tė shuajn faren arbrore
mendonin kėta bizarė
nė listen e zezė mė mbanin
me dosjen e trashė shovene
pėr kurė e kishin planin
o zot qfar soji hijene
dhe un prap i gjori rob
naten ngrihesha nė mendim
po vijnė thosha o kob
po vijnė pėr vrasje e krim
kėshtu mė ecnin ditėt e mundimeve
kėshtu o kombi im
kalonim muajve e stinve
nė koridorin hapave krim
hapat e armikut pėrgjonim
dhe prisnim shpaten e ekzekutorit
e ėndrrat se mos po shpėtonim
nėn kthetra tė okupatorit
kėshtu kaluan vite
menduam se do tė na vrasin
na liruan nji tė bukure dite
por kujtesat po na ngasin

autori xhelal ferizi nė mergim

lirik
06-03-08, 00:10
Prejani rrėnjėt tradhtisė-
------------------------
shkruan xhelal ferizi shkruan titullin prejani rrėnjet
tradhtisė

*nėse un ma nuk jam nė mesin tuaj
*me penden time tė arit
*mos harroni shqiptarė se edhe nėn dhe do tė vuaj
*me e humbė nga toka jonė rrėnjėn e tradhtarit

*humbeni ju breza qė vini
*se nuk arritėm ne
*dukuni shqiptarė pasiv kurr mos rrini
*tradhtisė qdo rrėnjė me ja pre

xhelal ferizi autori nė mergim

lirik
07-03-08, 15:54
Puthja e parė e dashurisė

Autori xhelal ferizi ne mergim liriku


puthja e parė e dashurisė mu duk si yjet me detra bashk nė vėrshime ėmbėlsore
mu duk sikur tė gjitha shprehjet e metaforave nepėr aorten time kalonin
mu duk sikur u pėrquan tė gjitha rrymimet aromatare elektrisht ndjenjėsore
mu duk sikur tė gjitha vlimet deh'tare lumturisht mė pėrshkonin

nė at dehje mu duk vetja si nė mahnitė e fluturimit
mu duk vetja sikur mė pėrtkdhelnin e mė pėrshendetnin tė gjitha yjet
thua se tė gjitha artet e lehta tė violinave luanin dashurisht vallzimit
nėpėr zemrėn time thue se kishin ra tė gjitha mjeshtritė pėrkdhelse tė puhizave tė pyllit

as artistėt vrojtues tė sė bukures nė piktura
nuk do tė dinin ta pikturonin qehre'shije kėt mbretėri tė shijeve ma thelbėsore
as majat e artit as ylberat me gjysm'hark qė me qiell lidhin ura
nuk do ti shfaqnin dot kto perjetime mahnitore


un rashė i dorzuar nė at mbretėri me qilima fluturues qiellorė
ku secila ndjenjė nji qiellė pėrplot ndjesi ishte
edhe sikur margritarėt tė shkrinin fjalėt nė ujė diamantorė
e ingjia nė aorten e dashurisė gjak lulje tė kishte

prap them se nuk do tė arrinte ndjenjėsisht tė shprehte kė fjalorė
o zot sa bibliotekė shijesh ishin shartuar shprehur fjalė
secili yllė i universit me artin e tij vezullorė
ksaj ndjenje mahnije me bukuri spjeguese nuk do tė ja kishte dalė

un nė puthjen e parė jam shkri si ingjija me miliona damarė
neper secilin kaloj nji far ėnėgjėllorė pėrqimi
ah fija e flokut e sajė nė krahrorė kur mė mbeti varė
buza gati u shkri qiellorisht me buzėt e saja prej vlimi

o dashuri e parė o mbi qiellore dhunti
nuk e harroj mbėshtetjen e kraharorit tė sajė e ballin
un si nji nji rob i kti arti plot urti
qetsisht po shkrihesha nė tė sajė qerpik e mallin

un nė krahnorė tė sajė i dorzuar
si hana e yje nė netėt e qeta tė bukurisė
si arti i ylberit me etjen i shartuar
kur pėrqon nėpėr ngjyra nga gurrat e kullimsisė

as vet nuk e di se si nėpėr mua kto mbretėri plot shije
ku secila pejzė shpirtrore mu bė madhėshtorė pėrqim
ishte nji puhi dehse nė kėt qast mahnije
qė jeten e shpirtin mi mbushte shkėlqim

tė gjitha yjet ather paten ra
thue se prej qiellit jan shkulė
kur buzėt tona u pėrputhen aq gjat pa u nda
thue se buzet tona secila rrudhė quhej dashuri me vulė

nuk kishte karajfil qė na ndante me ndoj sharm mbi dhe
nuk kishte qiell qė na terheqte nė vemendje
ne aq shum dashurisht nė shkrirje ishim nxe
gati po vdisinim lumturisht mbi puthjet me zemrat plot ngarendje

tė gjitha yjet i kemi mahnitė bukurisht
thue se “qendisė at puthje e kan rrezet me safire
un me miliarda shpirtndjenjat eshprehura dashurisht
me tė gjitha mbreteritė e shijeve mbi token ilire

aty te nji urė druri romantike
o zot te do shelgje rrumbullake me flete si gjyesem faqe
si ka mundėsi qė nga nji puthje tė vijnė te gjith qenjet galaktike
tė zbresin si tė dehurat puhiza mbi aromen manshuaqe

tė dy te ai lum i vogel me bilure
nė bukurinė madheshtore pran detit
ajo puthje u bė nji lloj lidhje aortė ure
qė i lidhi dy zemra nė mes vetit


nuk e them dot me fjalė sa kronikan zemrash po shkruanin nė arkiivat zemrore
edhe lulet kishin ardh me tė githa frymzimet
edhe ngazllimet qė i lidhin aq ndjenjėsisht dy krahnore
nė vrap pėrshkrueshėm nuk ja delnin pershkrim qastit yllė pėrshskrimet

me dy duar shkruante ylberi e deti
me aortat e fijeve qė pėrqonin tė barit
ky qast ishte nji far mbi qiellorė mbreti
qė e shkrinte edhe stilin e gjuhen e arit

udha mallendgjyeshme' e te gjitha pushtetet e dashurive
kishin ardhė pėr ta pikturu kėt qast per secilen shkollė
edhe vet mbretresha e tė bukurave e thelbsorja e magjive
e panteonėt ma tė lartė me gjith artin e sterhollė

tė gjitha bukuritė ne at qast kishin shpernda pėshpėrimat
peshqit kishin dalė tė kercejnė mbi kaltrinė detare
zogjt kishin shpernda sihariqt diamntrisht cicėrimat
lulet kishin pėrcjellė sharmin e ktij qsti e pėrbėrjen aromtare

nuk ishte ndje askund ksi qasti nder mahni
si puthja jonė ajo kohė mbretėri e materjes ishte shpallė
ti gjithat artet nė kronika kan shpreh art n' mjeshtri
a do te ket ma ksi qasti mbi dhe vallė

thonė se ather veq sa ksih fillu pranvera
kur ne krahrorin tm ra ajo flutur belholla me bukuri magjike
menjiher pipat aroma e ngjyrat e bukura ere
u shkrinė ne qstin e asaj kohe perjetsisht unike
tė gjith donin ta pėrshkruanin kė qast unikat
kėt puthje mbretreshė e qastit interpret
edhe engjujt secili me pend e me deshirė e uratė
kishte zbritė edhe kurora e qiellit vet

ather bilbilat kishin perhapė cicrimen
kahdo neper mbreterin e lumturisė
edhe vala e detit kish ndalė shungullimen
e ra ne dorzim te melankolisė

krahnori i jonė e buzėt dredhzkuqe
e faqet e fijet t qerpikut
o zot kishin sjellė sa joshje eburbuqe
dhe vet ėmbėsinė e ma tė ėmblit fikut

tė gjith kishin ardh nė kėt n ismė tė dashurisė
krushq ma tė bukur nuk pat ather mbi dhe
porsi nji ditlindje qė ylli e nisė
ashtu puthja e jonė nis fat per ne


o zot kahdo kishte shuje ne lang e farė
si nė shegė e nė qershi
edhe vet ngjyra qe shkėlqen nė arė
nuk mund ta pershkruanin dot kėt dashi uri

un i shkrumburi pėr tokė e atdhe
mbahesha per belit tė sajė
sa pendat ylltare po derdheshin rrėke
pėrjetsisht ne mendė qastin do ta mbajė

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
07-03-08, 16:05
Sot, 15:54 #407
lirik


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 956 Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Puthja e parė e dashurisė

Autori xhelal ferizi ne mergim liriku


puthja e parė e dashurisė mu duk si yjet me detra bashk nė vėrshime ėmbėlsore
mu duk sikur tė gjitha shprehjet e metaforave nepėr aorten time kalonin
mu duk sikur u pėrquan tė gjitha rrymimet aromatare elektrisht ndjenjėsore
mu duk sikur tė gjitha vlimet deh'tare lumturisht mė pėrshkonin

nė at dehje mu duk vetja si nė mahnitė e fluturimit
mu duk vetja sikur mė pėrtkdhelnin e mė pėrshendetnin tė gjitha yjet
thua se tė gjitha artet e lehta tė violinave luanin dashurisht vallzimit
nėpėr zemrėn time thue se kishin ra tė gjitha mjeshtritė pėrkdhelse tė puhizave tė pyllit

as artistėt vrojtues tė sė bukures nė piktura
nuk do tė dinin ta pikturonin qehre'shije kėt mbretėri tė shijeve ma thelbėsore
as majat e artit as ylberat me gjysm'hark qė me qiell lidhin ura
nuk do ti shfaqnin dot kto perjetime mahnitore


un rashė i dorzuar nė at mbretėri me qilima fluturues qiellorė
ku secila ndjenjė nji qiellė pėrplot ndjesi ishte
edhe sikur margritarėt tė shkrinin fjalėt nė ujė diamantorė
e ingjia nė aorten e dashurisė gjak lulje tė kishte

prap them se nuk do tė arrinte ndjenjėsisht tė shprehte kė fjalorė
o zot sa bibliotekė shijesh ishin shartuar shprehur fjalė
secili yllė i universit me artin e tij vezullorė
ksaj ndjenje mahnije me bukuri spjeguese nuk do tė ja kishte dalė

un nė puthjen e parė jam shkri si ingjija me miliona damarė
neper secilin kaloj nji far ėnėgjėllorė pėrqimi
ah fija e flokut e sajė nė krahrorė kur mė mbeti varė
buza gati u shkri qiellorisht me buzėt e saja prej vlimi

o dashuri e parė o mbi qiellore dhunti
nuk e harroj mbėshtetjen e kraharorit tė sajė e ballin
un si nji nji rob i kti arti plot urti
qetsisht po shkrihesha nė tė sajė qerpik e mallin

un nė krahnorė tė sajė i dorzuar
si hana e yje nė netėt e qeta tė bukurisė
si arti i ylberit me etjen i shartuar
kur pėrqon nėpėr ngjyra nga gurrat e kullimsisė

as vet nuk e di se si nėpėr mua kto mbretėri plot shije
ku secila pejzė shpirtrore mu bė madhėshtorė pėrqim
ishte nji puhi dehse nė kėt qast mahnije
qė jeten e shpirtin mi mbushte shkėlqim

tė gjitha yjet ather paten ra
thue se prej qiellit jan shkulė
kur buzėt tona u pėrputhen aq gjat pa u nda
thue se buzėt tona secila rrudhė quhej dashuri me vulė

nuk kishte karajfil qė na ndante me ndoj sharm mbi dhe
nuk kishte qiell qė na tėrheqte nė vemendje
ne aq shum dashurisht nė shkrirje ishim nxe
gati po vdisinim lumturisht mbi puthjet me zemrat plot ngarendje

tė gjitha yjet i kemi mahnitė bukurisht
thue se “qendisė at puthje e kan rrezet me safire
un me miliarda shpirtndjenjat eshprehura dashurisht
me tė gjitha mbreteritė e shijeve mbi token ilire

aty te nji urė druri romantike
o zot te do shelgje rrumbullake me flete si gjysėm faqe
si ka mundėsi qė nga nji puthje tė vijnė te gjith qenjet galaktike
tė zbresin si tė dehurat puhiza mbi aromen manshuaqe

tė dy te ai lum i vogėl me bilure
nė bukurinė madhėshtore pran detit
ajo puthje u bė nji lloj lidhje aortė ure
qė i lidhi dy zemra nė mes vetit


nuk e them dot me fjalė sa kronikan zemrash po shkruanin nė arkivat zemrore
edhe lulet kishin ardhė me tė githa frymzimet
edhe ngazllimet qė i lidhin aq ndjenjėsisht dy krahnore
nė vrap pėrshkrueshėm nuk ja delnin pershkrim qastit yllė pėrshkrimet

me dy duar shkruante ylberi e deti
me aortat e fijeve qė pėrqonin tė barit
ky qast ishte nji far mbi qiellorė mbreti
qė e shkrinte edhe stilin e gjuhen e arit

udha mallendgjyesh# m' e te gjitha pushtetet e dashurive
kishin ardhė pėr ta pikturu kėt qast per secilen shkollė
edhe vet mbretresha e tė bukurave e thelbsorja e magjive
e panteonėt ma tė lartė me gjith artin e stėrhollė

tė gjitha bukuritė nė at qast kishin shpėrnda pėshpėrimat
peshqit kishin dalė tė kercejnė mbi kaltrinė detare
zogjt kishin shpėrnda sihariqt diamantėrisht cicėrimat
lulet kishin pėrcjellė sharmin e ktij qsti e pėrbėrjen aromtare

nuk ishte ndje askund ksi qasti nder mahni
si puthja jonė ajo kohė mbretėri e materjes ishte shpallė
tė gjithat artet nė kronika kan shprehė si art n' mjeshtri
a do te ket ma ksi qasti mbi dhe vallė

thonė se ather veq sa kish fillu pranvera
kur nė krahrorin tm ra ajo flutur belholla me bukuri magjike
menjiher pipat aroma e ngjyrat e bukura ere
u shkrinė nė qastin e asaj kohe pėrjetsisht unike
tė gjith donin ta pėrshkruanin kė qast unikat
kėt puthje mbretreshė e qastit interpret
edhe engjujt secili me pendė e me deshirė e uratė
kishte zbritė edhe kurora e qiellit vet

ather bilbilat kishin perhapė cicrimen
kahdo neper mbreterinė e lumturisė
edhe vala e detit kish ndalė shungullimen
e ra nė dorzim tė melankolisė

krahnori i jonė e buzėt dredhz'kuqe
e faqet e fijet t' qerpikut
o zot kishin sjellė sa joshje e burbuqe
dhe vet ėmbėsinė e ma tė ėmblit fikut

tė gjith kishin ardhė nė kėt nismė tė dashurisė
krushq ma tė bukur nuk pat ather mbi dhe
porsi nji ditlindje qė ylli e nisė
ashtu puthja e jonė nisi fat pėr ne


o zot kahdo kishte shije nė lang e farė
si nė shegė e nė qershi
edhe vet ngjyra qe shkėlqen nė arė
nuk mund ta pershkruanin dot kėt dashuri

un i shkrumburi pėr dashuri e atdhe
mbahesha pėr belit tė sajė
sa pendat ylltare po derdheshin rrėke
pėrjetsisht nė mendė qastin do ta mbajė

xhelal ferizi autori ne mergim

natyra
07-03-08, 19:38
Sot, 15:54 #407
lirik


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 956 Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Puthja e parė e dashurisė

Autori xhelal ferizi ne mergim liriku


puthja e parė e dashurisė mu duk si yjet me detra bashk nė vėrshime ėmbėlsore
mu duk sikur tė gjitha shprehjet e metaforave nepėr aorten time kalonin
mu duk sikur u pėrquan tė gjitha rrymimet aromatare elektrisht ndjenjėsore
mu duk sikur tė gjitha vlimet deh'tare lumturisht mė pėrshkonin

nė at dehje mu duk vetja si nė mahnitė e fluturimit
mu duk vetja sikur mė pėrtkdhelnin e mė pėrshendetnin tė gjitha yjet
thua se tė gjitha artet e lehta tė violinave luanin dashurisht vallzimit
nėpėr zemrėn time thue se kishin ra tė gjitha mjeshtritė pėrkdhelse tė puhizave tė pyllit

as artistėt vrojtues tė sė bukures nė piktura
nuk do tė dinin ta pikturonin qehre'shije kėt mbretėri tė shijeve ma thelbėsore
as majat e artit as ylberat me gjysm'hark qė me qiell lidhin ura
nuk do ti shfaqnin dot kto perjetime mahnitore


un rashė i dorzuar nė at mbretėri me qilima fluturues qiellorė
ku secila ndjenjė nji qiellė pėrplot ndjesi ishte
edhe sikur margritarėt tė shkrinin fjalėt nė ujė diamantorė
e ingjia nė aorten e dashurisė gjak lulje tė kishte

prap them se nuk do tė arrinte ndjenjėsisht tė shprehte kė fjalorė
o zot sa bibliotekė shijesh ishin shartuar shprehur fjalė
secili yllė i universit me artin e tij vezullorė
ksaj ndjenje mahnije me bukuri spjeguese nuk do tė ja kishte dalė

un nė puthjen e parė jam shkri si ingjija me miliona damarė
neper secilin kaloj nji far ėnėgjėllorė pėrqimi
ah fija e flokut e sajė nė krahrorė kur mė mbeti varė
buza gati u shkri qiellorisht me buzėt e saja prej vlimi

o dashuri e parė o mbi qiellore dhunti
nuk e harroj mbėshtetjen e kraharorit tė sajė e ballin
un si nji nji rob i kti arti plot urti
qetsisht po shkrihesha nė tė sajė qerpik e mallin

un nė krahnorė tė sajė i dorzuar
si hana e yje nė netėt e qeta tė bukurisė
si arti i ylberit me etjen i shartuar
kur pėrqon nėpėr ngjyra nga gurrat e kullimsisė

as vet nuk e di se si nėpėr mua kto mbretėri plot shije
ku secila pejzė shpirtrore mu bė madhėshtorė pėrqim
ishte nji puhi dehse nė kėt qast mahnije
qė jeten e shpirtin mi mbushte shkėlqim

tė gjitha yjet ather paten ra
thue se prej qiellit jan shkulė
kur buzėt tona u pėrputhen aq gjat pa u nda
thue se buzėt tona secila rrudhė quhej dashuri me vulė

nuk kishte karajfil qė na ndante me ndoj sharm mbi dhe
nuk kishte qiell qė na tėrheqte nė vemendje
ne aq shum dashurisht nė shkrirje ishim nxe
gati po vdisinim lumturisht mbi puthjet me zemrat plot ngarendje

tė gjitha yjet i kemi mahnitė bukurisht
thue se “qendisė at puthje e kan rrezet me safire
un me miliarda shpirtndjenjat eshprehura dashurisht
me tė gjitha mbreteritė e shijeve mbi token ilire

aty te nji urė druri romantike
o zot te do shelgje rrumbullake me flete si gjysėm faqe
si ka mundėsi qė nga nji puthje tė vijnė te gjith qenjet galaktike
tė zbresin si tė dehurat puhiza mbi aromen manshuaqe

tė dy te ai lum i vogėl me bilure
nė bukurinė madhėshtore pran detit
ajo puthje u bė nji lloj lidhje aortė ure
qė i lidhi dy zemra nė mes vetit


nuk e them dot me fjalė sa kronikan zemrash po shkruanin nė arkivat zemrore
edhe lulet kishin ardhė me tė githa frymzimet
edhe ngazllimet qė i lidhin aq ndjenjėsisht dy krahnore
nė vrap pėrshkrueshėm nuk ja delnin pershkrim qastit yllė pėrshkrimet

me dy duar shkruante ylberi e deti
me aortat e fijeve qė pėrqonin tė barit
ky qast ishte nji far mbi qiellorė mbreti
qė e shkrinte edhe stilin e gjuhen e arit

udha mallendgjyesh# m' e te gjitha pushtetet e dashurive
kishin ardhė pėr ta pikturu kėt qast per secilen shkollė
edhe vet mbretresha e tė bukurave e thelbsorja e magjive
e panteonėt ma tė lartė me gjith artin e stėrhollė

tė gjitha bukuritė nė at qast kishin shpėrnda pėshpėrimat
peshqit kishin dalė tė kercejnė mbi kaltrinė detare
zogjt kishin shpėrnda sihariqt diamantėrisht cicėrimat
lulet kishin pėrcjellė sharmin e ktij qsti e pėrbėrjen aromtare

nuk ishte ndje askund ksi qasti nder mahni
si puthja jonė ajo kohė mbretėri e materjes ishte shpallė
tė gjithat artet nė kronika kan shprehė si art n' mjeshtri
a do te ket ma ksi qasti mbi dhe vallė

thonė se ather veq sa kish fillu pranvera
kur nė krahrorin tm ra ajo flutur belholla me bukuri magjike
menjiher pipat aroma e ngjyrat e bukura ere
u shkrinė nė qastin e asaj kohe pėrjetsisht unike
tė gjith donin ta pėrshkruanin kė qast unikat
kėt puthje mbretreshė e qastit interpret
edhe engjujt secili me pendė e me deshirė e uratė
kishte zbritė edhe kurora e qiellit vet

ather bilbilat kishin perhapė cicrimen
kahdo neper mbreterinė e lumturisė
edhe vala e detit kish ndalė shungullimen
e ra nė dorzim tė melankolisė

krahnori i jonė e buzėt dredhz'kuqe
e faqet e fijet t' qerpikut
o zot kishin sjellė sa joshje e burbuqe
dhe vet ėmbėsinė e ma tė ėmblit fikut

tė gjith kishin ardhė nė kėt nismė tė dashurisė
krushq ma tė bukur nuk pat ather mbi dhe
porsi nji ditlindje qė ylli e nisė
ashtu puthja e jonė nisi fat pėr ne


o zot kahdo kishte shije nė lang e farė
si nė shegė e nė qershi
edhe vet ngjyra qe shkėlqen nė arė
nuk mund ta pershkruanin dot kėt dashuri

un i shkrumburi pėr dashuri e atdhe
mbahesha pėr belit tė sajė
sa pendat ylltare po derdheshin rrėke
pėrjetsisht nė mendė qastin do ta mbajė

xhelal ferizi autori ne mergim

WOOOOOOOOOOOOOWWWW I NDERUAR Z.XHELAL ME KE LEN PA TEKST NE KETE POEZI TEJET MAHNITESEEEEEEEE E PA PERSHKRUME POEZI QE KAM LEXUAR NDONJIHERE,PERGEZIME O MIK.....
PS..I THUAJ ASAJ TROPOJANES MALSORE VEQ POEZIN QE TA PASKA KUSHTUAR YT SHOQ I PASKA NJE GJYSEM-MILIOOOOOOON HAHAHAHAHAH

Me respekt
Natyra

lirik
08-03-08, 01:56
Mikeshė Natyra Paskam Lind Nė Kėt Botė Mos Me Ma Dit Kush
Sot Njerzit Po Kekrojn Pare Fjalt Po Thonė S Po Na Duhen Haaaaaaaaaaaa
Faleminderit Pe Vlersimn E Poezzisė

natyra
09-03-08, 04:47
Mikeshė Natyra Paskam Lind Nė Kėt Botė Mos Me Ma Dit Kush
Sot Njerzit Po Kekrojn Pare Fjalt Po Thonė S Po Na Duhen Haaaaaaaaaaaa
Faleminderit Pe Vlersimn E Poezzisė

....qofshe me nder dhe i uruar gjithnje z.Xhelal,vertet me ke bere te qeshi kur thua qe Njerzit po kerkojn pare,e jo fjale,Ne fakt parja po luan rrol sot o mik,po ke pare ke boten tenden padyshim,hahahahah

Ndjefsha t'miren
Natyra

lirik
09-03-08, 08:53
Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Mikeshė e nderuara
Natyra
Paskam Lind Nė Kėt Botė Mos Me Ma Ditė Kush
Sot Njerzit Po Kėrkojnė Pare jo fjalė
Fjalėt Po Thonė S' Po Na Duhen Haaaaaaaaaaaa
Faleminderit PėR Vlersimn E Poezisė

dhe ja disa vargje pė paranė nga autori xhelal ferizi


liriku
--------------------------------------------------------------------------**************************************************

Paraja po i kryen punėt e mdhaja
---------------------------------------

autori xhelal ferizi liriku ne mergim
---------------------------------------

paraja po bėhet mbret i jetes dhe i drejtimeve
-------------------------------------------------
paraja po i bėn hajnat tė famshėm ajo po i drejton edhe ndjenjat e dashurisė tash
paraja po sjell tallava e gjithfar defrime
paraja patriot po bėn secilin ish udbash
paraja po drejton kurrizet e mjera
paraja drejton edhe ndejnja tjera
edhe kriminelin po e bėn mbret
paraja hajdutin n' faqe t bardhė po e qet
ata qė s# kan para nuk do tė jen tė rėndėsishėm
parasė po i pėrkulet bota
pėr para po u dashka me qenė i pangishėm
paraja u bė kult me rrota
kėt e mora vesh gjat pervojes dhe jetes time
e mora vesh se me
para muind te blesh edhe njerz qė tė flasin mirė e te bejn mbret
paraja ma rendesia ka se miliona shkrime
paraja nuk ėsht mjaft edhe t' keshė sa i det
me para NJERZISė mund tė ua mbyllėsh gojen
mund ti bėsh njimij tė zeza
ME PARA SI Tė DUASH MUND TA DREDHėSH LOJEN
mund tė mbashė sundim sa te ket dhe e breza
paraja e nxenė diellin paraja e sjellė shiun
paraja e mbanė fjalen kahdo neper fr one
e prap tė shkruajn gazetat mirė per pareliun
paraja paraja ajo rrotė demone

paraja e nderuara kulti i shqiptarve
paraja ky kult botrorė
kjo ua ka mbushė gojen gazetarve
qė tė flasin mirė pė pasanik t' gjorė
prandaj pareliu ėsht gjithqka MBI DHE
pareliu edhe pak e do tė bėhet kult
kahdo nde r kombe e fe

mjerė artisti poeti e piktori qka ka me e gjetė sepse ata nuk kan shpirt pareliu
e hajduti ka rrezik me shpirtin e tyre te paster vdesin pėr buk e turprohen ne mes te rruges
pareliu duke dredhė zingjirin do ta mbanė boten pėr fyti
mbas parelitu turren njerzia
jo mbas vlerave
paraja paraja na mbyti
paranė e ka shpikė tradhtija
paraja ėsht forca e centrifu ges me para dajė quhet edhe thiu
sot vlera nuk i intreson kujt por paraja
MJERė AI Qė NUK E KA PARANė do tė gjejė nė jetė varfrinė e belanė
mjerė ai qė nuk e ka paranė nuk do tė gėzoj jetė as vatan
mjerė ai qė nuk e ka paranė ai s do tė ket dashuri as me tė vėllanė
mjer ai qė nuk e ka paranė ai nuk do tė ket nėnė as babanė
mjer ai qė nuk e ka paranė ai miq as shok dot nuk mund tė mbanė
mjer ai qė nuk e ka paranė per miq s' mund tė shtroj bibė as biban
mjerė ai qė nuk e ka paranė ai varfrisht gjithmonė do tė qanė
mjerė ai qė nuk e ka paranė as gruaja nji dit dot nuk do ta mbanė
mjerė ai qė nuk e ka paranė as fėmiu krahun ma nuk ia mbanė
mjerė ai qė nuk e ka paranė ai s' do tė ket as kėt e as at dynjanė
mjer ai qė nuk e ka paranė ai nuk do tė gėzoj as diell as hanė
mjerė ai qė nuk e ka paranė nji dit as lėmoshen s' kan pėr ti a dhanė
mjer ai qė nuk e ka paranė ate as drejtsisht me folė nuk e lanė
mjer ai qė nuk e ka paranė ai s' do teket ahret as s' do tė ket dynjanė
mjer ai qė nuk e ka paranė atij mjerimi zullumin kurr s' ja ndanė
mjerė ai qė nuk e ka metelikun me lot ta ket gjithmonė te mjer qerpikun
mjer ai qė nuk e ka metelikun as nuk do te ket vlla e as nuk do t' ket mikun
mjerė ai qė nuk do tė ket pare gjith jeta do ti shkoj n' pėr trotoare
mjerė ai qė nuk e ka at pare gjith jeten do ta ket tė shtri at doren lypsare
mjerė ai qė nuk a ka at pare ai nji dit ka me dalur fare
mjerė ai qė nuk e ka at pare ai kurr nuk do tė gjen as shtegzgjidhje as qare
mjer ai qė nuk e ka at pare ai kurr nuk do te ket qaste gėzimtare
mjer ai qė nuk e ka at pare ai jeton i mjerė nė boten kalimtare
mjer ai qė nuk e ka at pare as nuk e don fshati as njerzia qytetare
mjerė ai q e nuk e ka at pare ate nuk e don as shtresa varfanjare
mjerė ai qė nuk e ka paranė ai nuk njeh lezet ai nuk njeh dynjanė
mjerė ai qė nuk e ka paranė dielli e hana qeshin e prore qanė
mjer ai qė nuk e ka metelikun atij edhe qirin kahdo shkon ja fikun
mjer ai qė nuk e ka metelikun atij edhe fatet kahdo shkon i ikun
mjer ai i mjeri qė nuk e ka at pare ate e perbuzin tė gjith ashiqare
i mjerė ai qė nuk ka at pare ate qeveria e len n 'trotoare
mjerė ai qė nuk e ka at tė mjerė paranė kot e ka n# qdo vepėr kot e ka duanė
mjerė qė paranė nuk e ka nė gjep do ti vajtojnė motet por si qyqja n' shkrep
mjerė ai qė paranė nuk e ka n# kuletė ai nuk do t 'ket gzim as nuk do t'ket jetė
i mjerė ai paranė qė nuk e ka nė gji 'ate doa ta shkelin tregtarėe bigjozgji
i mjer ai paranė qė nuk e mbanė nė gji ate doa ta shkelin kurvarė e bigjozgji
i mjeėr ėsht ai i varfėr askush si qanė hallin ai nuk ka paranė tė gjtih do ta tallin
i mjerė ėsht ai qėe ka shkelė paraja
i mjerė ėsht ai qė qanė pėr paranė
i mjerė ėsht ai qė e vret paraja
i mjerė ėsht ai qė nuk eka paranė

i mjerė ėsht ai qė nuk ka para
i mjerė ėsht ai qi paraja i mbjellet n # gjak
i mjerė ėsht ai qė lindė e vdes fukara
i mjerė ėsht ai varfanjak

paraja po quhet sot babė e nanė
paraja po quhet sot vlla e moter
ėsht ai qė kult e quan paranė
qė paranė e quan atdhe shpirtė e voter

paraja paraja paraja
njerzija jan rob tė sajė
paraja i mbanė postet emadhaja
varfnjakun e len nė vaj


mos enjihini si diell paranė
i mjerė ėsht ai qė paranė e njeh si qiellore
i mjer♪7 ėsht ai qė zot e din paranė
i mjerė ėsht ai qė paranė e njeh si mbretrore

autori xhelal ferizi ne mergim
-------------------------------------

lirik
11-03-08, 14:57
Aman zot na ruaj shqipninė

autori xhelal ferizi nė mėrgim

m’ ia ruej detin e malsinė
ruaje at tokė me gurė e dhe
na e ruaj gjuhen me tri fe

sa tė ket diell e hanė me nxe
mos ma le me ra n’ndoj kob
ma ruaj shum mbi dhe e glob
gjithkah bjen shqipnija e ,jonė
gjithkah shqipja mirė ligjron
gjitkah shtrihet e lashtė etnike
nė vise tė bardha ilirike

gjithkah flitet gjuha e vjeter
shkelė e kan shum krajl e mbreter

shum ordi e shum vandal
shum renkue i kan fushė e mal
shum ėsht shkelė mbi gurė e dhe
shum dėmtue ėsht n' gjuhė e fe
shum ka vuajt shum ėsht gjymtue
shum e loti i rrjedhi krue
shum i kjanė po ata djepa
shum vajtuen qyqet nder shkrepa
shum ka vuajtė nėpėr epoka
ruaja shqipen me dy koka
ruaja fjeren lule e barin
m' ja ruaj nderė e fis shqiptarin
punen pronen e gurė tė zallit
e tė punoj kjo me djersė t’ ballit
kahdo token e ka e detin
m ja ruaj ara e bereqetin
grurė e miser fletė e pip
m ja ruaj gjuhen artin shqip
edhe vleren edhe etiken
e m’ ja ruaj n’ tinguj muziken
ruaja tė bardha gurra e lisa
ah m' ja ruaj gjubletė e plisa
m’ ja ruaj nė male bukurinė
e'm'ja ruaj nė gjak trimėrinė
m' ja ruaj besė e fisnikrinė
ah m ja ruaj kthjelltsisht logjiken
m' ja ruaj tė lashtė gurė e antiken
ruaja dheun zallina e gurin
aman zot m’ ja ruaj flamurin
edhe fiset e tri fe
mos me u shitė e mos me u ble
mos u gjetė mbi dhe shqiptarė
qė shėrben si mercenarė
aman zot m’ ja ruaj zakonet
m’ ja ruaj detin e gomonet
edhe anijet plazhe e zallina
m’ ja ruaj kroje e ledina
m ja ruaj zogj m' ja ruaj bilbilat
gongje e fllanza e karajfilat
edhe shpendė tjerė kah cicrima
m’ ja ruaj arm't porsi vetima
m' ja ruaj etnike mendjehollen
m' ja hjesho artin e shkollen
m' ja zhvillo vlera e prodhime
e ma ruaj kahdo n’ burime
kahdo shtrinė pėr s 'gjerė e s' gjatit
pėposhtė malit t' lazaratit
e ma poshtė kah follorina
nė ambraki e kah janina
tė mbreht mi ruaj djemt e qelikut
deri n' dardanė tė albanikut
ku bjen ibri n' shkumbardhė vale
ku tė dehė era qė lmon male
m' ja ruaj detin me ato kodra
dej ku bjen tivari e shkodra
edhe i bukuri dhe i ulqinit
e kah nisen gurrat t’ drinit
si n'dardanė si mbi njeshkė t'mdhaja
pėrmbi kodra kah rozhaja
edhe kah ohri e manastiri
shqip kah flet qdo pllambė iliri
e m ja ruaj po ato hise
e m’ ja ruaj po farė e fise
e qikė e grua e burrė e djalin
m’ja ruaj fushen breg e malin
edhe lashtsitė vlerat antike
ruaje zot kah ėsht etnike
edhe punėt me suksese
mos na e le me dalė prej bese
aman zot m’ ja rueaj etninė
ma ja ruaj n’ breza bukurinė
si sovrane t' ket lirinė
detin arat me kopshtije
fllad e lisa dushk e hije
m’ ja ruaj detin me hotele
edhe bagti e dhi e dele
shpezė bilbila e laguna
le ti vloj po ndera e puna
e mos u paftė kurr kohė e shqiptarit
nėn kėmb' t’ huaj as t’gospodarit
as nėn t’ huaja koloniale
duar mizore qė grryejn male
si bilbila ju shkoftė vera
krom e ari n’ pėr miniera
tė vetat i pastė kah begatia
me prodhue pėr kah seria
shum produkte metal holla
shum suksese i pastė shkolla
e mos pas’tė kund soj tradhtari
mos u paftė kund modė barbari
nė asnji cep me u mbjellė ndėr troje
mirė ju shtofshin drith e hoje
ndjefshin mirė stintė pėr kėt trime
gjithmonė pastė pemė e perime
edhe puna nė djersė e vlime
rrrush e molla ftoje e dardha
ditė e mote e stinė tė bardha
mos u laftė ma n’ lot e gjaqe
por nė aromė e manushaqe
ne aromė lulje e trėndafili
nė qdo vendė i kndoftė bilbili
si nė fusha e si nė ara
me bujqsi kjo qoftė ma e para
nėpėr shekujt i priftė e mbara
si kah arti e si kah puna
e mos ju duk’t loti as dhuna
krimi e drogė lloj kontrabande
jo me u tha me mbetė si krande
pėr kah vuajtja e papunsia
me i shkue keq moti e varfrija
si n’ kaukaz ku rrin azija
si nė indi a nė kalkutė
porse shqipja sqepekrrutė
ndejt krenare nė mes t’ flamurit
si kthjelltsija e bilurit
ndėr shum kombe tue value
kahdo puna i shkoftė tue vlue
nė shkėlqim bijve t’ shqiptarit
porsi shendi e ngjyra e arit
porsi e bardha nė shkumbė ujvara
kjoftė nė europė nji ndėr ma e para
aman zot gjith kah jan trojet
m’ ja ruaj ujrat gurra e krojet
m’ ja ruaj paqen edhe fatin
si malsorin mustakgjatin
si shkodranin e vlonjatin
si dibranin e si skraparin
si durrsak e kosovarin
tė mos e derdhin kot kta gjakun
por me nderė ta mbajnė bajrakun
jo nė bela vllavrasje loti
me ju shkua ma stina e moti
as me u mbrehė pėr vlla qeliku
por me grykė t’ rrijn kah armiku
mos u paf't ma hasmėrija
as me gjaqe me kja malsija
pushkė pėr vlla mos pas’t shqipnija
veq se n' shekuj n’ pėr vigjilje
shkofshin mirė fise e familje
si nė ahengje e nė gzime
nė dasma vloftė etnija trime
kahdo i thonė etni mbi dhe
ku ligjron shqipja n’ tri fe
edhe miq pastė kahdo e shije
e i lulzoftė shkolla me dije
si nė punė si nė shum sfera
leht si flladi e porsi era
dalshin nė ara e nė zhvillime
e jo nė gjaqe e tė kqija krime
ashtu qoftė edhe matjani
lab e qam edhe dibrani
pukė tropojė edhe iballe
mbarė shqipnija n 'gurė e zalle
si ajo plava shqip kah gjaku
si ai tuzjani e ulqinaku
qe kah deti ku shndritė kaltrija
i larmon gjith bukurija
ma ruaj zot gjithkah shqipninė
kahdo e ka shqip gjuhė e etninė
ah m’ Ja ruaj megja e zallinė
m 'ja ruaj zogun plot me lara
grurė e miser nėpėr ara
edhe tė bukur pranverė kah prilli
m’ ja ruaj rrepa e lule dielli
fijet t’ holla e fletė e fjera
edhe dushkun qė i lmon era
m’ ja ruaj fletė e’ m’ ja ruaj degė
ftue e bli qershi e shegė
ah m’ ja ruaj t’ bukura stane
fusha t’ gjera e at dritė hane
m’ ja ruaj motet gjithkah fillit
yje e qiell e driten t’diellit
m’ ja ruaj vashat si soj zane
fusha e ara n’ tokė dardane
ku e lmon sharmin ajo hjeshia
ku bjen fyelli e qiftelia
ku djelmnia ėsht kreshnike
ku jan vashat aq magjike
me ato vetulla hark e t’ holla
me ato faqe porsi molla
porsi langu i karajfilit
Si shkėlqimi n’ gurė t’ zmerilit
ku flet arti e bukurija
ku jan perla viset t’ mia
si kah maja e blert rugova
si nč fusha kur shtrinė kosova
si kah zalli e ujt e drinit
kah fushė bardha e dukagjinit
aman zot ma ruaj shqipninė
m’ ja ruaj te bukuren qamėrinė
fushat t’ saja me blerime
deri nė sul ku qėndron trime
nėpėr mote e nėpėr breza
kah janina e kah preveza
edhe motet tue vizllue
art e vlera tue flakrue
e mu kthefshin qam’t nė troje
e rilindja daltė mbi ploje
edhe ringjallja e gjuhė kombtare
fyell e def e zanamare
edhe kavalli e edhe lyra
si kah arta e kah kerkyra
kah korfuzi ajo ujdhesa
kah valbardhat shtresa shtresa
qe vijnė nė breg si kodėrzime
me u pėprlasė shukmbardhat n’ vlime
thue po vlojnė ah prej bardhsije
pėr me folė me gjuhė etnije
o aman zot ma ruaj shqipninė
m’ ja ruaj art e bukurinė
kah mbajnė motet e erė tue lmue
dil oj hanė me e zbukurue
ma lidh bukur me kordele
me turizėm e hotele
m’ ja ruaj shqip artin e rimen
m’ ja ruaj t bardhė at gurgullimen
edhe tė bardha ato ujvara
ah nė europė u paftė ma e para
pėr kah rendi e bukurija
pėr kah arat si kutija
pėr kah shija e shalqinit
kthjellt mi rrjedhtė gjith vala e drinit
e ma hjeshofshin’ato bregore
e mos ma lashin koh’t mbas dore
shkrept’ė e para si rrfe e motit
nga qamri e nė vise t’ hotit
DERI N’ GUCI DERI N’ KELMEND
KAH JAN FISET REND ME REND
PER KAH FJALA E PER KAH DIJA
nė art buzqesht gjithmonė etnija
edhe malet e dukagjinit
qė prekė hieja n’ brigje t ‘drinit
mbetshin n’ shekuj tue shkėlqye
kurr ndoj maje pėr pa u thye
mos i shkeltė kurr kambė e huaj
fati i qiellit le ta ruaj
edhe shkodren edhe bunen
gith ma gzoftė shqipnija punen
edhe i vlofshn shum fabrika
rrnoft e bardhė me djem e qika
mirė i shkoftė art e teknika
si kah shtofi e kah pėlhura
me tunele edhe me ura
ju shtoftė rrita djal pas djalit
n’ djem e vasha zana t’ malit
si me shitė e si me ble
mbar i shkoftė tregu mbi dhe
mos past’ kurr ma korrupcione
veq mirnjohje e medaljone
as mos past’ kurr ma trazira
qoftė nder shoqe ajo ma e mira
zonjė e parė nė mes t’ ballkanit
porsi gradat t’ kapedanit
porsi arti i ylberit
rrnoft e qoftė mbi maja t' nderit
rrnft e qoft kah pasurija
i rrnoftė fatie pamvarsia
porsi palca e shkambit t' gurit
i qendroftė shtiza e flamurit
e pastė zemren si qeliku
mos e shkeltė em kambė ermiku
torjet t' bardha pastė n lulzime
rrnoftė e qoftė me fise trime
ju ndegjoftė gurra e kullimit
me valbardha t' grugullimit
edhe hjeshija veshur nė ari
e me valle e kangė shqiptari
u gzoftė prore neper mote
qoftė nji lule n' mjedis bote
emri i sajė u qnedistė qiellit
past bekimin te hanė e diellit
mir i ecshin stint e motit
e bekime pastė prej zotit
e bekoft at pernedija
i ndejt n' shekuj pamvarsia

autori xhelal ferizi ne mergim
AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
11-03-08, 21:26
KALAJA

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Nė SCILIN LOT Tė PENDES TIME KALA
Nė SECILIN GURė VAJTIM BUKURIE
O QIELL NGJYRA E KUSHTRIMIT TIM NUK DON ME U THA
SHPėTONI QDO GURė ETNIJE

GURI Qė THRRET Nė NDėRGJEGJE HJESHIJA ANTIKE
HJESHI HYJNORE Qė LASHėTSISHT FLET
LEGJENDA DėSHMITARE GURė E GJURMė HISTORIKE
BUKURI NGA VETVRASJA JONė Qė RRėSHQET

SHQIPTARė MERRNI NGA RRėNJėT E TOKES
RIGJALLRIM VET'DIJE MBI VLEREN
NDEZNI VULLNETET NėPėR QENDRA Tė KOKES
ANTIKEN RIPERTRINI SI LULET PRANVEREN

MOS LENI Tė RROKULLISEN BUKURITė MAGJEPSTARE
GURIN PUTHENI MBAJENI Nė VI
KALATė JAN MAHNITSE BUKURI SHQIPTARE
MBANI ME T’ QELIKTEN DASHURI

GURIN THEMEL I LASHTSISė
PėRKDHELNE Nė THEMEL E Nė BEDENA
DHE MBROJENI GJITHKAH ANTIKEN E ETNISė
VETėDIJA LE Tė ECė N’ TUAJA VENA

E KUR VETėDIJA Tė VLON NėPėR KORE
Nė QDO QELIZė PREJ TRURI
MBANI Nė MURE GURėT E KALAVE ARBNORE
SHQIP MADHėSHTORė LE Tė MBAHET GURI

FOLNI ME GURIN NėPėR SECILEN RRUDHė
PERKDHELNE Nė FALėNDERIM
KUJTONE ME MALLė Tė KALUEREN UDHė
ANTIKE Tė GJURMVE N' SHPIrTRPėRSHKRIM

GURI KA SHPIRTė AI FLET DėSHMON
BUKURIJA E TIJ DEHė DAMARė
MBANI KALATė E MOS LENI DEMON
SE GURėT JAN THEMELI MALLENGJIMI SHQIPTARė

GURėT AMAN GURėT VRAPONI O BURRA
MOS LENI KALA ME RA
BUKURIA Mė FLET PENDA DIGJET SI FURRA
ME LOT PėRVLIMI Qė QANė PėR KALA

O SHEKUJ NDIHMONI THIRRNI O KUSHTRIME
KALAJA SHPIRTRAT LėVIZė
ETNIKE SHQIPėRI O E LASHTA TOKA IME
Nė KALA SHUAN MALLIN RREZJA ME PUHIZė

Nė VJETėRSITė E SAJė KUJTIMET NOSTALGJIKE
SHPIRTIN SECILA EPOKė
E MBUSHė ME PėRZIERJE NDJENJASH ILIRIKE
SHQIPTARI I BIRI I SHQIPES ME DY KOKė

SHKRUAR NGA AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
11-03-08, 21:37
Nė mes tė dy tehave

xhelal ferizi autori

koka ime nė mes tė dy tehave mbrehėtarė
nuk u pre
sepse shekujt vrapuan nė qiell vetimtarė
pėr vargjet me lotin rrėke

ata mė shpėtuan
duke thirrė tė madhin zot
ata u dashuruan
nė vargun tim shihni si nuk shkėputemi dot

shekujve ju jam mirnjohs gjithmonė
prandaj ju dhuroj qiell e dhe
ata secili nga nji yllė meriton
se mė mbajten shqiptarė me fe

autori nga mitrovica
xhelal ferizi

lirik
11-03-08, 21:41
Lulja qė fliste

Shkruan xhelal ferizi

kur e shkėputa mė tha ti je poeti
po i thash tė dua pėr vargun tim
dhe tha ajo si vet me veti
m' pėrshkruaj o pend tari im
i thash nė gjuhė tė sajė
qė mėsua ma kishte aromtare
nji fjalė sa i koder a pllajė
dashuria ime nxitstare


i thash se ti je erė'aromė fjalė
je gjuhė zemre pėr qdo pendė
ti je pėr fushė e mal
simbol i pėrjtshmi shend


SHKRUAR NGA AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
11-03-08, 21:47
--------------------------------------------------------------------------------

Fjala e poetit

shkruan xhelal ferizi

me njė fjalė don tė thot njė jetė
tė thot njė tė njerzimit univers tė metė
njė luftė don ta perpijė me nji varg
dhe yjet me nji rresht don ti sjellė nga larg

Don q ė tė gjitha lulet ti nxisė
me njė fjalė tė bukurisė
dhe don tė shėrbej nė ag si ylli
me njė fjalė ta shkrijė shpirt'boten si dylli

oh poet e fjala e ti me pendė
me nji shprehje don tė nxėn sa nji glob vendė
dhe tė ndryshoj botėn nė rrjedhė
me njė fjalė don dijet tė gjitha me i mbledhė

fjala e tij don me qenė oqean
diell meteor e hanė
nė ballė me e nxjerrė me njė fjalė nji shekull njė stinė
don me nji fjalė ta perfshijė te gjith njerzinė e mahninė

dhe boten don rreth artit me nji fjalė ta sjellė
nji shkollė shekullore don me nji shprehje ta mbjellė
don qė tė jet vet arti mbi art
me nji fjalė qiellore tė zbres gjithsitė nga lart

shkruar nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
xhelal ferizi shkėputur nga kosova qė nga viti 1981

lirik
11-03-08, 21:51
Djeg'ja nji pendtari nė shekull

xhelal ferizi autori

u dogj nė nji shekkull njiher nji shpirtė qiellorė
qė mbante tė gjitha oqeanet nė varg
dhe zbriste sa her dėshironte yjet me dorė
dhe pinte nji glob ujė pėr art

u dogj se e lan shpuztarėt nė flakė
thingijt e zi hijanet
ai ishte penda nė cak
qė donte lumturi pėr njerzoren jetė

e lan tė digjet pshtymtartė
e lan tė shkrumbet nė dėshirė
me penden e tij tė artė
qė e mbajten gjithmonė nė zingjirė

autori xhelal ferizi

halla e madhe
12-03-08, 11:07
I nderuar Lirik!
Vargjet Tua jane kurore e artit Poetik,eshte mahnites thesari i fjaleve tua...veq vazhdo !

hallall te qofte!

me nderime:halla e madhe

lirik
12-03-08, 15:18
Tė falenderoj e nderuara Halla e Madhe por kisha dashtė sikur tė isha edhe njiher njizet vjeqar e te filloja qe nga ather kur kisha vullnet e fuqi tė madhe energji por e kaluara ishte plot helm evuajtje mjerime siq e kaloj krejt kosova me lot e burgje e gjak
shum vergje me kan humbur dhe po mundohem ti rikosntruoj ka disa qe po i shkruaj sipas kujtimeve ne kombinim me sot por ato me jan zhdukur shum her gjat bastisjeve me kan mbetur disa .
mandej ne vitet e burgut gjith ajo kohė me iku kot e kshtu me radhė vetem tani jam pak i lirė tėshkruaj me gjithat pas kaq kohrash shum te papershtatshme per te s e kaluares
Ajo qė po mė lėndon ma se tepermi perkrahjen e popullit tim po e ndjej pak shum pak vargjet te cilat po i ruaj akoma s kan dal ktu
neper tubime shum njerzve ua tregoj forumet ku shkruaj por nuk lexojnė
kisha dashtė qe vargjet e mia te jen n evendin e vet ku ekan vendin dhe te ju sherbejn si dritė brezave
pra binduni se shum heret i diktuan prirjet dhe talentin tim prandaj me shkatrruan kaq pa meshirshem do te bindeni akom a ma shum ne te ardhmen ju pershendes sinqerist
faleminerit qe jepni nota reale sipas ndjenjave te sinqerta

lirik
12-03-08, 17:15
--------------------------------------------------------------------------------

Tė falenderoj e nderuara Halla e Madhe por kisha dashtė sikur tė isha edhe njiher njizet vjeqarė
e te filloja qė nga ather poezinė
kur kisha vullnet e fuqi tė madhe energji
por e kaluara ishte plot helm e vuajtje mjerime
siq e kaloj krejt kosova me lot e burgje e gjak
shum vergje mė kan humbur
dhe po mundohem ti rikosntruoj sipas kujteses aty ktu
ka disa qe po i shkruaj sipas kujtimeve
ne kombinim me sot
por ato mė jan zhdukur shum
her gjat bastisjeve
megjithat
mė kan mbetur disa .
mandej ne vitet e burgut gjith ajo kohė me iku kot
e kshtu me radhė
vetėm tani jam pak i lirė tė shkruaj me gjithat pas kaq kohrash
shum te papėrshtatshme prej te sė kaluares
Ajo qė po mė lėndon ma se tepėrmi perkrahjen e popullit tim po e ndjej pak shum pak
vargjet tė cilat po i ruaj akoma nuk kan dal ktu
ato jan edhe ma mahnitse dhe jAN SHUM
Neper tubime SHQIPTARE E MANIFESTIME shum njerzve ua tregoj forumet ku shkruaj
por nuk lexojnė HABITEM ME KET DUKURI
kisha dashtė qe vargjet e mia te jen n e vendin e vet ku e kan vendin dhe te ju sherbejnė si dritė brezave
Pra binduni se shum heret POLITIKA PANSLLAVE E ASAJ KOHE i diktuan prirjet dhe talentin tim prandaj me shkatrruan kaq pa meshirshem KETO ISHIN SHKAQET KRYESORE
do te bindeni akom a ma shum ne te ardhmen ju pershendes sinqerist
faleminderit qė jepni nota reale sipas ndjenjave te sinqerta
PėRSHENDETJE HALLA E MADHE URIME PAMVARSIA E KOSOVES SE SHUMVUAJTUR SHQIPTARE

lirik
12-03-08, 17:19
--------------------------------------------------------------------------------

NATYRė

kushtuar luleve tė miqsisė shqiptare

Shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

natyrė merrri tė gjitha shijet tua ma tė bukura
merri tė gjitha ndenjat falenderuese ingji'shprehje
merri ma tė bukurat krahshkruara flutura
dhe tė ylberit kulmin e pirjes nga deti kur shuan etjen si dehje

merre artin ma tė bukur tė hanes
merre secilen shprehje rrezen ma te bukur pingule
dhe thuaj nė gjuhėn shqip dianes
faleminderit pėr kėto ma tė bukura me qehre lule

natyrė' lulet qenkan tė llojit thua se i lindi hana
secila e paska shprehjen kurorė botanike
natyrė a thua kėto lule i ka vetėm dardana
thua se shartim jan i ndonjė bukurie galaktike

secila lule kėtu e paska qelsin e vet zemrorė
secila paska nji diell art me vete
kto qenkan vertetė lule tė mbledhura me dorė
qė mahnitkan gjallesat permbi dhe e dete

diana ti dhuroj nė shenj admirimi
ndėrsa un po i pėrshkruaj me fjalė curriltare
me currila shege e emocione ndriqimi
adhurueshėm po i pėrshkruaj n' shprehje kullimtare


diana thua se i ka marrė nga gjiri i ndonji ylli
kto lule me kėt ngjyrė diellore
a thua vetėm krojet arbrore e arbrori pylli
ngjyrosė kso fletėsh lule diellore

qfar dhurate tė dhurojnė ta kam lakmi
ku i gjejnė kėto lule fletė
kėtė me nji qehre qenkan pa larmi
por thua se nga dielli marrin gjak e jetė

duaj kėto lule natyrė
jepju langun ma tė bukur me pi tė dashurisė
kto qenkan vet dielli nė fytyrė
kto qenkan vet joshja e ndjenjes se mahnisė

po eren si kush e kan
a thua e kan si thellsia
e zemres kur dhasurisht ngazzlmin e ndanė
nė barkusha e gzime kah mirsia


lulet qenka mrekulli tė buta qė tė shtrojnė
butsisht nėn pushtetitn e urtsisė
a e sheh si argjendi thua se vlerė kullojnė
pė shpirta e zemra t' miqsisė

duaj natyrė kto lule nga sinqeriteti
a e sheh si ju shtrohet edhe gjaku i qershisė
se nė kėt erė dehet dheu e deti
kto i lmojn hanė e diell jan perla t 'bukurisė

AI UTORI XHELAL FERIZI LIRIKU Nė MėRGIM

lirik
12-03-08, 17:22
Sa i gjatė ky shekull

autori xhelal ferizi liriku

do ta pėrshkruaj me nji gjatsi monotonije rekord botrorė
do tė mbrrijė mė kėt gjatsi deri nė mbi re
sa i gjat ky shekull qė kurr nuk mė dha dorė
nganjiher mėrisht i turrem si i pa fre

autori xhelal ferizi

lirik
12-03-08, 17:49
Qerpiku i sajė kur lėvizte

autori xhelal ferizi autori i vargjeve poetike ne mergim

vetėm pėr qerpikun sa ujvara tė imagjunuara
kam derdhė mbi shprehjet pėr definim
kam zbritė tė gjitha rrezet ma kristalore ma tė shkruara
nga vet mbi qielloritė e i shartoja me shkrim

tė gjitha mbretritė e shijeve e degzimet e bukurisė
e tė bukurive qė vet i kam shpikė
qerpikun kam dashtė tė ja pėrshkruaj nga arti ma i pėrsosur i mjeshtrisė
sa krojet i kam tha nė nė kėt cak tė seciles galaktikė

kam tha edhe imtsirat e mahnisė e i kam thėrmuar
zbėrthimet e seciles lėvizje stil arti nė planet
kahdo nė bari ku puhiza leht ka lėmuar
kam kėrkuar talentin e materjes vet

doja me qdo kusht qė gjuhen ta zbuloja
si i thuhet ksajė enigme magjitė e te shprehurit kur levizte i sajė qerpik
o zot sa ingjijtė vet diellit ja kam nxjerrė nga zemra e goja
sa gurėt e qmuar i kam nxitė pėr tu shprehur me pikė

sa gjuhė cieceronse i kam shartuar me bilbila
kam shkuar nė pėrgjim te era e lehtė mbi brilante
jam hy vet nė secilen lėvizje tė dashurisė nė karajfila
nė sa e sa zemra e fjalė shkėlqyese e diamante

vetėm pėr at qėllim kam shkundė nė shpirtė sa e s a piktorė
aq shum dėshiroja qė ta emroj si emer
levizjen e qerpikut tė sajė mahnitorė
qė ylberat kur e qilte ajo qerpikun e mbyllte i ndezte mu nė zemer

sa shum kam shterrė gurra e trajta e emitime
emitova hanen kur sharton qerpikt me pyllė
u mundova fletėt kahdo nė art rime
e lėvizjen e qerpikve tė secilit yllė

qerpiku i sajė aq shum lmonte nė gjak
tė gjitha ndjenjat mė shtroheshin aty
nė at qerpik tė sajė si floriri me kapak
kur aq padjallzueshėm lėvizte mbi sy

xhelal ferizi autori ne mergim liriku

lirik
13-03-08, 02:37
Njiher nė trotoare

Autori xhelal ferizi nė mėrgim

njiher mė kujtohet nga shum her nė ilgelitet
me sy nėpėr disa qudira
un i gjallė quhesha por isha askundi vet


un isha hiqi gati nji pikė mjerani i gjorė
ikja ishte perspektiva ime
dyshek e kulm i kisha shi e borė
dhe kahdo pėr rreth zhgėnjime

nganjiher e vloja ashtu mu nė mes tė akullit shpresen
ėndėrrimtarisht me sy hapur
doja tė mbahesha per fije kashte e shikoja vesen
si rreshqiste si loti im mbi lulen e hapur


nėpėr tokė tė huaj i strukur i ndjekur
konak qiellin me dhe
her nė nji far kome e her gjysėm vdekur
si zogu pa fole

fytżrat te huaja mosperfillse qehre
ftoftesi e tokes mė ngrinte nė gjak
kaloja me muaj tė huaja fshatra e shehre
me hapin e cvilitur me lak

i shpronsuar i ndjekur i mbetur pa atdhe
lotin nė vend tė ujit e kisha me e pi
perveq diellit zjarr s kisha per tu nxe
laheshe nė tė ftoftin shi


dridhjet ethet mėrdhirjet i kisha perher besnike
s' mė ndahej as dridhja nė nofull
sa her me ka pa hana rrezanike
nė mal duke kėrkuar si kafsha ndoj strofull

te gjith drujt me habi mė shikonin
e un i shikoja ne secilen rrudhė
fatet askund mbi dhe s' mė ndihmonin
nuk gjeja dot shteg as udhė

vetmi llahtare ne mal
dushk i pėrzier me fletė
habija mbi qiell u ndal
habitshėm shikonte vet

ecja me nji ideal qė mundohesha ta ruaj
nė vuajtjen time tė uritur
sa her i thash zotit pse kėsht tė vuaj
me fjalorin tim tė ngrirė mbi dhe i rraskapitur

ku shkon mė pyeste vetvetja
ku ėsht caku yt
mė pyeste n deprimim uria e etja
e tė lodhurit pėr gjumė tė dy sytė

vetmija llahtare ma e tmershme se vorri
kahdo me ndiqte nga prapa
shtegu kishte humbur i malkuari qorri
e jeta mė nxiste me instikt e hapa

terro ėsht ky i thash o perendi
cilat sadiste satane e na e caktojn ket rrisk
un ėndrroja dhomė me nxemje e orendi
mendjen e kisha brisk

nė mal nuk kisha laps as leter
vuajtjen e kisha rimė
varg nuk kisha tjeter
perveq pasthirrmė e bėrtimė

sa flokt ua kam nxjerr drujve
sa shum i kam sjell tokes
krandeve dushkut e hujve
mėrisht kam shikuar drejt lokes

fillova ti urrej yjet
netet mė dukeshin llahtare
i urreja edhe pyjet
e rrugėe trotoare

buken e ėndrroja
nė ėndrra me sy hapur plot koken
nji fjal me askend nuk e ndrroja
nuk edoja as qiellin as token

ftoftesija ecte damarit
nė palcė hynte nė zemer
larg nga toka e shqiptarit
si quhej kjo vuajtje me emer

shushurima e nates monotone
uji i ftoft i prronit
nata si nji sterrė zezone
hijet porsi t' demonit

po ecja me ikė n' perendim
buken nuk e njihte qenja ime
nė gjak nuk kisha vlim
si ngrirjet mė sjellnin pendime

vuajtri qė nuk spjegohet
edhe sikur ta ringjallim shpiksin e fjales njerzore
nė asnji gjuhė dot nuk thohet
si quhet kjo krajatė mizore

her dilja ne fusha e ledina
her nė ligje tė pa fund
nga un ikte moti e stina
besnik i imi ishte i quajturi mund

nga pylli ne pyll fshat mė fshat
kalim vorresh errsira
i krrusur nė shpirtėe nė shtat
pėqartė me do vargje tė lira

kujt ti recitoja nė at ferr
pyllit tė huaj llahtarė
netve pyjore tė frikshme plot terr
un i pėrndjekuri shqiptarė


malet nuk mbaronin
as lugje lumej e dete
kėmbėt emia hapėronin
qudija i shtynte drejt jete

i ngrirė i uritur pa pare
i strukur i ndjekur i huaj
shikimet mbi te huaja trotoare
jam shqiptari qė vuaj

europen e kisha nė sy
dhimbjen per tė robruarin dhe
besen qė s' mė lente me u thy
lirinė si zjarrė me u nxe

ik nėper trojet sllaviane
nė tė huaja net plot katrane
ik sa ma larg nga armiku
me veten duke folė at gjuhė nane

netet kur vinin e binte errsira
gėrmuqsha nė qoshe e skuta llahtare
nė netet e frikshme nė agime t' ngrira
shum larg nga toka shqiptare

kėrkim neper male qėse gjente as busolla
kėrkim nėpė shpresa qė instikti i mbante
mė drejtonin rrugve e udhve t malit te holla
joshjet lakmiqare caku qė mi ndante

un naten e bėja nėankthe enė fletė
nuk dija a ėsht gjumė e vdekje
me thoj mbijetese jam mbajtur nė jetė
vuajtjen mu nė palcė e kam mbrri me prekje

edhe koha vet edhe gurė e lisa
e gjithqka qė ishte nėn qiell me kapak
gjenin konakt t' vet druj e qiparisa
qė llahtari i nates tė mos ju hyn ne gjakedhe guri kishte strehim
lulet futeshin ne mbuesė tė vet
perveq meje e nates n' llahhtarė e rrethim
qė rrinim si dy qyqe shkret

kėshtu m kaluan muaj duke kaluar brigje
nė net tė rrėnqetshme nėpėr pyje e druj
duke keru jetė e shpetim e shtigje
lllahtarshė me vetminė nėpėr dheun e huaj

uria s mė dnahej e terri
heshtja e vorreve e kobė kėnga e secilit karcell
pamja si vorri e ferri
nata nė dhe t' huaj qė mbjell

hapat e mi nė vetmi qė ngjethė
trishtim qė rrėnqethte nė mish
ne secilen krade te pyllit e gjeth
e thente qėndresen dy fish

nuk duroj hej heshtja nuk durohej mundi
e tmershmja pa fundėsia
i llahtarshmi terr qe si dukej fundi
as antkhet e uritjet e mia

udhėt nu i dija ecja pa busollė
i varfer atdheun si ėndėrr nė gji
sa vuajtjet me brenin si krimbi nė mollė
e palcen ma dridhte dnesja nė elegji

nė ethe per trojet shqiptare
nė ethe pėr njerzit e mi
ikje kahdo n“' TROTOARE
QRRėNJOSU PRAP PėR ME MBI

AUTORI XHELAL FERIZI Nė MėRGIM LIRIKU

lirik
14-03-08, 23:07
Kokėn mbi njė gurė

autori xhelal ferizi kushtuar vuajtjeve tė mia nėpėr ikje

njiherė nė nji pyllė shkova me fjetė
errsira erdhi e ra pa mėshirė
un me rriskun e etheve tė pa ndara nė jetė
un njė stėrvuajts i mėrdhirė

e preka drurin mu duk i ftoft i huaj
nuk e kuptonim njėri tjetrin
u mundova me gjuhen e vuajtjes tė ja pėrshkruaj
dhe thirra nė ndihmė shekullin ma tė vjetrin

deshta tė ja tregoj rrėnjėt e etnisė
prejardhjen time nga loti
por druri i huaj nuk njihte gjuhė t' miqsisė
armik mu bė edhe moti

filloj e mjerė furtuna
mali ushtonte e stuhia
ti kisha sė paku dy una
me zjarrė tė mė ndezej vetmia

por jo as zjjarr nuk kisha pran
nuk kishte kund nė qiell as yllė
as dritė veq llahtarė i pa hanė
dhe un me ethet nė pyllė

mendimet me shkonin n'mbulojė
nė ushqime pran vatres shqiptare
mė dridheshin nofullat nė gojė
nė naten vetmitare

me dushk qė e qita mbi guri
dhe trupin tim tė mjerė
disi nji gjumė mė zuri
nė pyllin shum tė gjerė

un shoku i pa ndarė i ngrirjeve mizore
me koken e jastėkun gurė
i lanun gjithmonė pas dore
si i hudhur mbi varr nji qivurė

kalova naten mbuluar
me dushk e tė holla fletė
nė pyllin e trishtuar
un i biri vuajtjes vet

as ėndrrat tė qetė nuk me lan
as ethet engrirja e gjakut
nuk kisha as ndihm as vatan
pa voter e vi te prakut

i ndjekur i pa atdhe
pa emer pa gjurmė pa miq
me zjjarrė nė ėndrrim e pa u nxe
nė atdhe nji shtepi me qerpiq

kahdo mbidhei mohuar
kahdo i perbuzur i shtyrė
me vuajtje te papėrshkruar
me ikjet si urdhra e detyrė

ik nga nji pyllė nė nji pyllė ma lart
ik nga nji breg ne nji koder
me vete mbi shpinė ethe duke bartė
nuk vleja as nji loder

mė kishin harruar edhe rruget e mia
edhe kokrrat e dheut tim
aty ku me balt mė kaloj fėmiria
as votra pėr mua nuk mbante kujtim

mė kishin harruar tė gjith bilbilat
lulet kahdo qė i kam kėnduar
edhe manushaqe edhe karajfilat
atdheut nė ringjallje kur ja kam dhuruar

as adresė askund nuk kisha
nji shtepi duke u rrėzuar pėrdhesa
nėpėr male tė huaja un vet vuajtja isha
e nga prapa m' ndiqinin varfria e besa

terri i huaj mė bėnte shoqėri
era e ngrirė si akull
sikur tė mosisha atdhedashuri
do isha rrėzuar me vdekė nė ato pyje shakull

kahdo nėpėr pyje vetėm mbijetesa
kahdo mua mė mbante nji fije
ndoshta do tė gjendet shteg dikund n' kto kthesa
por lutjet s mi pranonte ai qiell perendije

ftoft mė hynte ne veshka ftoft mė hynte ne zemer
jeta mi bė ngrirje nji far gjysem kome
nuk e njihja veten s ekush jam me emer
mallkimet i shkruaja por i fshija n' pendim gome

her gėzohesdha kot
her kot nisesha si nji hiq mbi dhe
por se cakun nuk e gjeja dot
thue se un jam hiqi i pa komb e fe

nata epa meshirė dita e pamėshirė
edhe vet qendresa dikur m' ka pėrbuzė
un qe kahdo dalje e rruget i kisha nė zingjirė
shqiptarė i djegur shpuzė

me harrimin shok me harrimin vlla
harrim me quanin hiqet
edhe vuajtja vet qė mė quante vlla
mė tha me habi pėr ty kush s 'pėrpiqet

XHELAL FERIZI AUTORI NE MERGIM

lirik
15-03-08, 08:58
Un pėr ty

Shkruan autori xhelal ferizi ne mergim

un pėr ty nuk i lash tė qeta tė gjitha bukuritė
nuk i lash tė qeta as filozofitė mė tė holla
i shkunda esencat nėpėr kuptime tė tyre pėr tė depėrtuar me dritė
pėr ty kam nxjerrė shprehje edhe nga pipa e molla

edhe ujvarat pėr domosdoshmėritė e shprehjeve i kam pi
tė gjitha pikturat i kam mohuar pėr tė lėnė ty pikturė mė tė bukuren
tė gjitha majat e e zbėrthimet e e arteve me qels pende nė dorė kam dashtė me i mbrri
vetėm qė pikturėn ma madhėshtore ta shpalli fluturen


un edhe shekujt i kam shkundė nėpėr qehre arkiva e shpirtė
nuk i kam lanė tė qeta askund edhe kullimet
kam hulumtuar gjithkah nėpėr qendrat e bukurive edhe ne burimin ma tė dlirtė
kahdo i kam shpirtėzuar e fjalėzuar pėr ty nė botėshpirtin tim pėrjetimet

un i lidha lumturueshėm secilen kokėrr zalli e tė dheut
pėr shpirtit tim duke u quajtur mahni vetėm pėr shkak se ty tė dashuroja
un me pendė kam vrapuar gjithkah gurgullimave prronit e sheut
pėr ty kam menduar kur gurgullimat e valėt dashurisht i testoja

ti u bėre mbretėreshė e zemres time sepse secila e jote pore nė lėkurė
e secila mikro gjurmė rrudhė e buzve tua ishte roman plot me art
ti secilen shprehje qehre e kishe pėr zemren tim grep e urė
qė mė bėre peshk i zanun qė rrij varė perjetsisht lidhur nė dashurinė e zjarrtė

edhe kokrrat e dheut nėpėr rrugė tė largta kur kam shkuar me makinė
meditueshėm i kam shiku lidhur secilen zemėrsisht shpirtlidhshmėrisht me ty e pėr teje
si ka mundėsi qė edhe relievet me qehre ti lidhi me ty e dashurinė
edhe qetinat e pishat e lidhura me degė me heshtje e neje

un kėt dashuri e quaj gjithqka e pashembullt shum ma absolute e ma e gjerė se secili deti
se secili qiell ma e gjerė se secila gjithsi
si ka mundėsi qė un edhe kur flisja vet me veti
nė krahėt e tu tė gjitha miliarda ndjenjat e shprehjet e jetės i vėrshoja pėr ti shkri

un flokun tėnd e kam nxjerrė tė pa konkurencė me tė gjitha garat botrore tė diamantit e arit fijet
nuk lash as pejzė tė hollė lulje kund ma tė bukur mbi dhe
un flladin tėnd tė dashurisė pėr zemren time e kam shpallur ma tė lehtin nė mbretėritė mbi driten e hijet
jan habitė edhe ekspertėt e dritave yjet e dielli e hana qė shkojnė kahd me nxe

dashurisht lidhur me ty kam shikuar pemėn arrren man e bli
qershinė gėshtenjen thanat e mollen e trupin e sajė
un ma shum se secili ylber jam shtruar kahdo shprehje me pi
pėr ty dhe dashurinė o zot si po mundem nė miliarda kujtimet kaq shum ti mbajė

nuk lash kund mbi ty as mbret as mbretėreshė nėasnji absolute materie garė
nė asnji lėvizje tė bukurisė as pikturė as nė ma tė voglen mikropikė
askund as nė ma tė voglin curril as nė ma tė madhen ujvarė
nuk lash kullim ma tė bardhė dashurisht pėrvjedhurazi ma bukur se bukuria jote me pikė

prandaj habiten lulet me artin tim tė pa fund
habiten edhe mbretėritė e fenomeneve e tė gjitha mirsive
si ka mundėsi qė un nė qiell e dhe askund
nuk lashė garė mbi ty tė tjera prej tė gjitha bukurive

u habiten edhe pikturat mė tė bukura edhe ato mbi dhe edhe ato qiellore
se pa kunkrencė piktura jote nė shijen mbretrore tė zemres time
doli ma e persoura nė secilen pjesė fytyrore e pore
mbi tė gjitha majat tjera tė arteve me mahni pėrshkrime

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
16-03-08, 07:08
Do gjak mbi borė

autori xhelal ferizi

sa shum gjak mbi borė
thue se shekulli i zi,nuk u ngop,
dardanisė ,gjak tu i derdhė
bardh per mos me e lėnė
nga derdhja e gjakut
tash edhe ngjyrė e kuqe
edhe lulet e kuqe
edhe paqja me ngjyrė tė kuqe
edhe lulkuqja mė tmerron

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
16-03-08, 22:05
Nėse digjem

xhelal ferizi autori

Nėse digjem duke kėnduar
me zjarrin e pėrkushtimit
me shuani o tė uruar
me currila tė burimit

mė shuani me mėshirė
mė lagni me fat
mos mė leni tė nxirė
i djegur dit e nat

nėse mė shihni me pendė
duke u dridhė n' moskuptim
Mbajeni nė mendė
shekull lotin tim

xhelal ferizi autori mergimtarė shumvjeqarė

lirik
16-03-08, 22:11
TRADITA

shkruan xhelal ferizi

Iku ! kush e vodhi
nė njė natė pa hanė
edhe gjurmėt si duket me pezm i mblodhi
as besė nder ne pa lanė

autori xhelal ferizi

lirik
16-03-08, 22:53
Dhe deshta tė qajė

nga autori xhelal ferizi mėrgimtarė

kur deshta tė qajė nganjiherė kur mė nxiste moti
ndalesha tė mos qajė
dhe sikur mė ndalte diqka ndoshta zoti
nuk mė lente me shpėrthye nė vaj

pse nuk qaja dot
nuk e di as nėpėr shekuj pyets kėrkimtarė
as sot
ndoshta loti mė ishte tharėndoshta ishte shėndrruar nė gurė
ndoshta ishte bė akull
sido qė tė jet un nuk jam ma bilur
ndoshta ndjenja vyshkė mė ra pėr dhe shakull

si mund tė mos qajė nji poet
pse tė qajė mė thot vet thoti
edhe sikur tė keshė nė sy e shpirtė njė det
kuptimin e ka humbė loti

kėshtu mė than shekujt sot edhe ata qė vijnė
mos qajė mė than kot
ndoshta botėt tjera ta kthejnė harmoninė
dhe un qava pa lot

deshta tė qajė i shkruar nga xhelal ferizi
autori nė mėrgim

lirik
16-03-08, 23:16
Fjala

titulli fjala ėsht shkruar nga xhelal ferizi
autori nė mergim

Fjala nuk ecė ma
Kėmbėt ia mori djalli
Nuk ecė ma fjala
tė drejten ia mori pseudo'ligji
mbarapaskena
kėrcnuesi me maskė demokrati
krahėt ia preu koha e pa kohė

lirinė ia mori pranga
vendin ia zuri hiqi
vleren ia mori hilja
Nuk ecė ma fjala
Se forca ia mori erzin
Se intriga ia shtrydhi gjakun
Se lufta ia mori paqen,
se paqja ia mori vleren
vullnetin ia mori degjenrimi
fronin ia mori myku
se brerjen ia futi i ligu
koken ia kputi injoranca
e vrullin ia ndali brryltari
i padijshmie e la pa famė
me te u tall analfabeti
nė gara mbeti shum mbrapa paraje
rrespektin ja vrau interesi
rrencartė e perdorodhen si njala
mashtruest e shtynė ne grenmina si vala
arsye nuk e ka ma pushtet
askund nuk pritet si mbretreshė
e shkeli paraja e korrupti
pėrthurjet ja ngatrroi laku
e loti i rrejshėm e gradat ia hoqi
e shundi e kiqi lakuriq e lan
fjalen e gjveshi modae re bizare
ajo nuk mund tė ecė cullak
mbretreshė nuk ėsht ma fjala
ajo nuk ecė ma pa grada
ajo ngeci mbet
nuk ecė ma fjala mbi dhe
ajo nuk ėsht ma mbret
nuk ecė ma nder kombe e fe
fjala tash ėsht paraja
fjala nuk nuk rrin ma nder ne
nuk ecė ma nuk ecė ma fjala
se i ligu lirė e ka ble

titulli fjala nga autori xhelal ferizi
ne mergim

lirik
16-03-08, 23:19
Jam ngri

titullin e vargjeve jam ngri e shkruan xhelal ferizi
autori nė mėrgim

U ngriva nga nji akull i pa'mėshirė
Qė ra mbi mua nga epoka e namur
U ngriva nga mbshtjellja e tij e pamėshirė
U ngriva
me hirė e pa hirė
Mbeta statujė e ngrime pa levizė
Nga ky akull mos u mbeshtjellt kush
Ky po i ngrijka tė gjitha dashuritė

titullin evargjeve jam ngri shkruar nga xhelal ferizi
autori nemergim

lirik
17-03-08, 06:58
E vranė shpirtin e shqiptrait

xhelal ferizi autori nė mėrgim

vrit me varfri vrit me mashtrime vrit po politikė tradhtare
vrit me anė tė pushtuesit vrit me lajka e anashkalime
vrit me ndjekje mohim e kurbet vrit me montime bizare
e vranė shpirtin e shqiptarit e vranė shqipėrinė etnike trime


vrit me papunsi vrit me varfri ndajė babė e djalė
vrit me skamje mbyt prodhimin e fabriken
pėrdhe nga ky mjerim do tė shembej secili mal
shqiptarin e detyruan ta shes besen e etiken


manjakėt sarhosh nė maska engjujsh tė veshur
shqiptarin e prishen nuk e lan si bilur
kėta qė diell e dhe e hanė i duan tė gjveshur
e mbi dhe bashk nuk i duan dy gurė

kėta pra kėta qė mshefen gjithmonė msheft projektojnė
nuk lėnė pa prishė asgjė pėrmbi dhe
kėta qė luftra varfri mjerim e pėrqarje ndėrtojnė
gjithkah ndėr kombe e fe

kėta pikrisht kėta e prishen edhe shqiptarin
kėta e prishen njeriun mbi glob
kėta qč botes ja prishen kandarin
kėta jan lindur pėr pėr kob


kėta duan qė njeriu shpirtė tė mos ket
kėta duan qė bota tė mbushet kopila
kėta e varfrojnė shpirtin ekonominė nė jetė
kėta vrasin gongje e karajfila


kėta i ndajnė e dhe djalė e nanė
dy gurė nuk i lėnė bashk mbi dhe
kėta ndajnė vullnete i ndajnė diell e hanė

gėzim nuk lėnė ndėr ne


kėta e projektuan varfrinė
kėta e sollen shkollen e krimit
kėta jan ata qė e detyruan prindin tė shes fėminė
me lojrate tyre e maskat mashtruese tė aktrimit

kėta nė dėfrim tė pa fre shkuan pėr vete
se jan manjak egoist zemer perverse bizare
kėta nė dėfrime dėfryen nėpėr shtete
me varfri afatgjatė e vranė etninė shqiptare


varfruan secilen po thuajse secilen voter
i ndanė shtresat me grabitje e dallime
i nxiten me urrejtje vlla e nanė e moter
shteg lan vetėm pėr krime


vdiq shpirti i shqiptarit mbi planet
ja vranė optimizmin vullnetin
pėr nji kafshatė buk e mbyten nė det
anarkist ja imponojnė pushtetin

ja vrasin secilin damarė
venat nuk ja lėnė me u mbushė optimizėm
nuk lėnė pėrmbi dhe askund atdhetarė
mbollen nė secilin shpirtė egoizėm

i nxiten me joshje e grabitje tė pa nderė
me plan uda dhunuan karakterin
i gjevshen shqiptart e i lan pa vlerė
ua moren erzin e nderin

nxiti me grabitė e nxiti n' mbijetesė
gjungėl u a shėndrruan jeten
i edukuan nė krim nė tinzri tė pa besė
ua mshefin gjithmonė tė vėrteten

krenarinė ua shembin pėr tokė
shpirtin ua brejnė me myk
i prishin nė mend e nė kokė
i lėnė pa punė qyryk


ua prishin kahdo fabrikat
i shembin me varfri nė greminė
mbas shpine ua ngulin thikat
nė secilin mot e stinė

nėn rrogoz ju fusin helm
i ndajnė fiset nė mos pasje
i shkelin nė dy kokė me shkelm
i prishin nė krime vllavrasje

gjithkah i zvarrisin pėr prona
nė krye ju qesin huta
i lėnė nė epoka tė vona
nė ballė ju lėnė hajduta

i shkelen shqiptart i shkatrruan
brezin e prishen me tallava lakuriqe
nė shtėpija publike i mėsuan
shum dobiq e dobiqe

i mėsuan tė grabisin i mėsuan pa nderė
i mėsuan n•pėr shekuj tė mohojnė meriten
i mėsuan nė ballė tė kenė njerz t' vlerė
i mėsuan t' privilegjojnė mykun e tė shkelin eliten

kėta pra jan ata qė erdhen me do shkolla
qė ne kurr nuk i kemi pa
kėta pra jan ata qė me plane tė holla
babė e birė i kan ndakėta jan ata qė shqiptarin e mėsuan
me shitė edhe djalė e qikė
kėta jan ata qė shqiptarin e varfruan
mbas shpine e vranė me thikė


kėta jan ata qė i sjellin sisteme
e i ndrrojnė perandori
kėta jan ata qė i ndrrojn gjithfar steme
e mėsojnė nė hile e kurvri

kėta jan ata qė nė vesh ju thonė
tė mos ken pėr farefis rrespekt as pėr nanė
pėr babė as pėr vlla e moter e ju sjellin zezonė
kėta jan ata qė i mėsojnė lirė me shitė tė shtrejten voter

e vranė e vranė shpirtin e shqiptarit
kėshtu do e vrasin edhe boten tė shkreten
kėta jan dobiqt e e kumarit
qė e sjellin nė kazino kah tė duan rruleten

kėta na lan pa buk e pa sofer e bereqet
kėta na e mėsuan edhe drogen e krimin
kėta pra duke na ardhė nėpėr tokė e det
na e sollen nė prag mjerimin

kėta na kan prishė kėta na kan shthurė
kėta na kan shpėrnda
kėta nuk lan bashk kund breg me u lidhė me urė
i kputen e i ndanė vllaun me vlla


kėta jan ata qė qorbat i pėrziejn
kėta tė padukshėm maskatarė
kėta tė gjitha planet botrore i ziejnė
kėta e kan vra shpirtin tonė shqiptarė


autori xhelal ferizi shqiptari nė mėrgim i vargjeve poetike

lirik
17-03-08, 07:42
ATA

autori xhelal ferizi

ata pra vetėm ata
detin nė tug e shėndrruan
ata
helmet nėpėr shpirtra i vėrshuan
ata pra vetėm ata
me ushqime lopėsh tė qmndura njerzinė e ushqyen
ata
dhe vetė ata tregtarė pufa'gji
ata njerzimine thyen
ata jan fajdegji
ata pra vetėm ata
jan maskat qė globin e duan si orgji
ata jan ma tė zi se kopilat
ata dhe vetė ata
ata i helmojnė karah jfilat
si ata mbi dhe nuk ka
ata i nxisin pedofilat
ata
dhe vetėm ata
i formojnė mbi dhe servilat
ata prodhojnė gjithqka qė ėsht zhgjyre
ata shesin myk e katran
ata nuk kan kurfar fytyre
ataduan ta martojn njriun me satan
ata lejojnė kurorė burrrė me burrrė
ata shartojnė gjithqka me dobiq
ata nuk duan tė lėnė tė paster asnji gurrė
bota nga ata vdiq
ata burrat i duan shtatzėnė
lesbeje i duan gratė
ata nuk duan qė tė kemi diel as hėnė
por errsirė e glob tė zi etė thatė
normat ata i gjveshin
ata sjellin homo sekse perverse e bizare
ata ushqejnė me ushqime tė kemikalizuara boten e qeshin
dhe sjellin moden barbare
ju i njhni i dini i shihni
edhe fytyren e kan si tė njeriut
ju i shikoni dhe indiferentisht rrini
kur ata luajn me ju lojen e miut
qfar bote si e hipnotizuar
sa leht ju nėnshtrojnė
nuk mbet kund shpirtė i ndoj trimi i revolucianarizuar
tė gjith pėr ata kėndojnė
ata jan faqja e zezė e ksaj toke
ata e dredhin zingjirin
ata e prishin qenjen njerzore ja fillojn prej koke
e martojnė e shartojnė me vampirin
ata pra ata vetė ata
her na dalin ekspert pėr qėshtje teorike
her ekspert pėr qėshtje marrdhenjesh tė pėrgjithshme
her me do far ekspertizmash tė perziera taktike
me do far llomotitjesh tė merzitshme
gjithfar emrash tėri me gjithfar lloj laboratore
ata po e shesin edhe mishin e bardhė
ata secilin edukim tė shėndetshėm ekan lėnė pas dore
bizarinė e duan nė fron bote me ardhė
ata i nxjerrin tė gjitha modat
ata i kan mediat nė dorė
ata i praktikojnė tė gjitha metodat
transplation zemrash funksionale provojnė me akull e zhgjyr e borė
ata pra mbysin shpirtin e revolucionarit
e tė demokracisė sė vėrtetė
ata i kan frejt e devizave e tė dollarit
ata jan zhgjyri vet
ata i kan kazinot e nates i kan laboratoret
ata i kan nė dorė tė gjitha tomen me flliqsi
ata i projektojnė idetė e reja e horroret
njeriun e duan lpisagji
ata ja mshefin shkėlqimin jetes
vleres e kahdo moralit
ata tjeter maskė i japin tė vėrtetes
ata jan shartim demonėsh tė mbarsuar me qakajt e malit
boten ata kshtu e duan
me plot farė tė flliqur neper trotoare
jeten e nates plot kondoma e zhgjyre
ata i duan kazinot me zare
e boten e duan pa kurfar fytyre
atyre ju konvenon bigjozi e rruleta
atyre ju konvenat e nates kurvria
atyre ju shkon pėr shtat plot para krimi kuleta
dhe froni mbi dhe e hajdutria
ata dhe vetėm ata jan pergjegjs pse bota nė kėt dit erdhi
ku gruan per pak para nė shtepi publike e qojnė shum kush
nė kėt botė ky soj vampiri tė gjitha kto zhgjyre i derdhi
ma mirė tė digjet planeti nė flakė e prush
nė dorė tė tyre mos mbetė kurr rendi botrorė
nė dorė tė tyre mos mbett kurr rrisku i njeriut
ata jan tė qeshur por jan shum mizorė
ata jan soji origjinal i delengjiut
ata jan kaqep pule e turi derri
qė hundet i fusin ne secilen skrrajė e pleh e mandej flasin
kur lahen me parfume mashtrimi
ata pėr nj far mode qė na qon nė humnerė bėrtasin
ata jan pjellė bastarde mashtrimi e degjenerimi

autori xhelal ferizi mergimtari i vargjeve shqiptare ne mergim

lirik
17-03-08, 21:54
--------------------------------------------------------------------------------

NėSE LOTIN TIM

SHKRUAN XHELAL FERIZI

nėse lotin tim do ta shihni si gurė tė derdhur nga plasja
mos mė gjykoni pėr ligshti
se aq shum buza mė ėsht dridhė nga pėrplasja
dėnesja mud tė shpėrthej me mėri

xhelal ferizi autori nė mėrgim

jadore
17-03-08, 21:59
--------------------------------------------------------------------------------

NėSE LOTIN TIM

SHKRUAN XHELAL FERIZI

nėse lotin tim do ta shihni si gurė tė derdhur nga plasja
mos mė gjykoni pėr ligshti
se aq shum buza mė ėsht dridhė nga pėrplasja
dėnesja mud tė shpėrthej me mėri

xhelal ferizi autori nė mėrgim

xhelali ferizit autorit te vetem ne mergim ..i uroj dhe shume e shume vargje te dhuruara ne t ardhmen ,

lirik
18-03-08, 09:15
Nėse Keni Mundesi I Nderuar Jadore Te Jeni Ma I Kjartė Qka Doni Tė Thoni Me Kto Dy Fjali Autori I Vetem Ne Mergim Dhe Vargje Te Dhuruara Un Nuk Jam Autori I Vetem Ne Mergim Ndersa Vargjet Po I Dhuroj Falas Per Lexuesin
Askush Nuk Me Paguan Asnji Metelik
Gjithmon Falas Kam Punuar Gjith Jeten

lirik
18-03-08, 10:01
I Nderuar Jadore Mos Harroni Ismail Kadarenė Dhe Shum Tė Tjerė Autorė Shkruimtarė E Poet Qė Shkruajn Nga Mergimi Ata Jan Me Qindra
U Ndjeva Pak Keq Prandaj Edhe Reagova Nuk Jam I Vetmi Autor Ne Mergim

lirik
18-03-08, 10:18
PASANIKVE

autori xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

paraja ėsht zoti i juaj
feja juaj ėsht luksi i pa fre
grabitja ėsht besa juaj
i varfri e juaja pre

ju njihni vetėm paranė
dhe vrapin me brrylla mbas sajė
ju nė fajde e keni davanė
dhe nė format e artin e sajė

plaka ėsht buka e juaj
dhe kodi e vesi i mashtrimit
rjepja nė shekuj e muaj
zhvatja ėsht caku i qėllimit

qabe e kible e kah faleni
nuk ėsht i juaj investimi
aty ju vetem pernjiqast ndaleni
me lutje tė ju ecė ma mirė mashtrimi

ju sytė i mbani nė smirė
nė shkrumbin e tjerit tė sigurt ndjeheni
ju keni vetem njė dėshirė
nė krye t' pa konkurencė tė veheni

shpirti i juaj ėsht kamata
gazi i juaj ėsht trezori
dhe mirqenjet pėr jua afatgjata
e viktima borgjliu i gjori

i varfri pėr ju ėsht knaqsia
kur kėmbėn ja veni nė fyt
pėr mbi dhe s 'ekziston dhimbshuria
se para ju jan mėsuar sytė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
19-03-08, 06:47
O Zot pse smundjemania

xhelal ferizi autori

smundjemania pse o zot smundjemania
pse o zot disa vdesin nga suksesi i tjetrit
sa e ngushtė sa e vogel shpirtngushtsia
thue se e kan ndėrtuar at shpirtė lugetrit

smundje'mania thonė nuk qenka shėruese
kjo lindė nė mungesė tė shpirtbardhėsisė
kjo qenka smirė e zezė trishtuese
ves i tmerrshėm i verbrisė

thonė se ka plot njerz qė nga ky verem vdesin
nuk mund tė pėrballojnė suksesin e askuj
ka shum nga ata pjella mjeran smirzi tė errsires
qė vdesin nga suksesi i tjeterkuj


por ja qė me sėmundje qenka jeta
shum paska gjeloz tė sėmurė mbi dhe
duhet tė merren shum epruveta
ksaj smundje ilaqė ti gjendet e diagnozė e re


smundje ėsht kjo kur vdes smirziu pėlset
nga suksesi i tjetrit veremsisht mbi plehun e vet me shpirtė shkapurdhitė
deri sa tė bjen plast nė smiren e gjelozinė e vet
medet nė gjenetikė shpirtrore sa smirzi i errt i mėrdhitė

kjo sėmundje ekziston e lindur te ata qė jan hijanet
ku tjetrit nuk ia duan tė miren as mirsinė
ata vdesin nė blozen shkumbzuese jan fis me luget
ata larg e mbajnė gjithmonė perendinė

ata jan vet katrani
nė shpirtin e tyre ka ngjyrė tė zezė ma tė zezė se djalli
ata nga qdo sukses i dikujt vuajn se i shtynė satani
ata grirjet brerjet nga gjelozia i kan si qakalli

sėmundje kjo kobzezė ėsht kjo llahtare
qė nji numer njerzish tė lindur e kan
ka edhe ndėr shtresa shqiptare
njė numėr jo i vogel jan


autori xhelal ferizi vargje shqiptare

lirik
19-03-08, 07:53
Mė tha at'her qielli

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

mė tha at'her qielli kur isha nė moshė i ri
ti do tė jeshė rrezja e vargut
dhe mos kundėrshto kėt fat pranoje me dashuri
mė tha at'her qielli me urdhėr prej sė largut

ty do tė japim diell rreze e art me cilsi
do tė japim ne vet qiellore fjalė
ti do tė jeshė aromė vargu pėr qenje njerzore e bim'si
mos u brengos mė than ti ke pėr t' ja dalė

penda jote do tė ket plot ylbera
tė gjitha aromat qė jan edhe ato qė mund tė imagjinohen
nė penden tėnde ne do tė prodhojm e sjellim vlera
vepro pra mė tha ėsht urdhėr se yjt do tė hidhrohen

shkruaj mė than ne do tė japim secilin material
tė depėrtosh nė secilen thellsi
kėndo pėr lulet kėndo pėr fushė e mal
zbėrtheje secilen cilsi

un disi kundėrshtova at'her
dhe nuk mė erdhi mirė
se nuk doja tė isha pėrher
rob i vargut tė lirė

jo ti ti dhe pikė mė than edhe shum meteor
e trupa tjerė e mbi dhe lule e karajfila
ti do tė jesh vargu ynė dekor
mė than edhe shpendė e bilbila

ti me fjalorin tėnd do tė jeshė e me metafora
kahdo nėpėr stilizime
ti vet penda jote e dora
per ne do tė sjell frymzime

un kundershtoja me pendė
ju thash se mė thyhet vargu mbi akull
ka smirzi e vrastarė tė pa mendė
pėr dhe mund tė bie shakull

jo jo tė mbajmė ne mė than yjet
edhe mė premtoj secila lulė
mė premtuan ujvarat e pyjet
pėr ne vargu yt ėsht diell'vulė

un dridhesha nė moskuptim i biri i vegjlisė
at'her isha i ri nga pėrvoja
i trembesha mėrisė e tradhtisė
e tė zezave qė i sjell ploja

ju thash trupave qiellore me artin tim nga zemra
mos mė shtyni nė kėt mision
se do mė quajn pastaj me gjith far lloj emra
satant e bashkuar me demon

mos se nė kėt treg ku i thonė lėmsh me dhe
ka shum smirzi qė kan nė dorė pushtet
dhe ma thyjn pėr sė gjalli mua moshen e re
ata jan satani vet

e q' mund tė bėj un me njė pendė
errsira ėsht shum e madhe
drita ime ka pak vend
mė leni tė lirė mbi livadhe

mė leni tė lirė mbi tokė
tė lirė nė shkollė e mėsime
me miq e shoqe e shokė
tė lirė nė rininė time

mė leni tė lirė ju thash nuk dua varg
nuk dua roberi poetike
ju luta qiellit nga larg
e trupave galaktike

nuk pranoj asnji me votė
tė gjith kishin votuar
kėshtu e ka shkruar edhe i madhi zot
nė varg si bilbil pėr t' kėnduar


nuk bėri punė mbrojtja ime
kot u dėrmua dėshira
dhe ja pse jam me shkrime
rob i vargjeve tė lira

ja pra kjo ėsht arsyeja
se un jam i detyruar
nėpėr vite me varg po thyeja
akuj smirzi tė shtresuar

kėt punė me ankim po e bėj nuk dua tė jem sizif i mundimit
akujt qenkan tė trashė o drita ime e vargjeve o margaritė
mos u brengos mė thonė edhe vet muzat e flijimit
se aty as dielli nuk ka depertuar me dritė

shkruaj mė than vetėm shkruaj ti mos u ndal nėpėr shekuj e mot
secila germė le tė jet nji rreze
se gjysma ėsht akull i zi mbi kėt botė
por lulet nė gjallri i ndeze

a nuk e sheh karajfilin
a nuk e sheh vullnetin
a nuk e sheh currilin
as gurren kullimine e detin

tė gjith kta jan ringjallruar
tė gjith tė duan me varg t'lirė
sa pėr akujt e mallkuar
ata gjithmon jan tė vdekurit e ngrirė

ata jan smirzi me shtresa
tė trashė jan kshtu rrijn nė shekuj e breze
aty kurr fjala as besa
nuk depėrton as dielli me rreze

prandaj kėndo pėr ujvaren
e stėrkalat nga vargu qė llastohen
kėndo pėr shqiptarin e shqiptaren
pėr zemrat e arit qė gzohen

a se sheh se nga vargu yt
si del me refleks ingjija
ylberi aty i lanė sytė
mbi gurra ku bjen hjeshija

arti gėzohet e vlera
gėzohet me shpirtė qetina
gėzohet e bukura pranvera
gėzohen moti e stina


vargu yt ka ngazllye
qdo peshk nė lumejt e shqiptarit
dėfryeshėm ka dalė me kėrcye
me trup mbi currila tė arit

mos qajė mos u pendo me than tė gjitha gjuhėt qiellore
as nė nė akuj nuk depėrtojmė nė ata tė ngrirė me tug e tė vjella
vargjet tua i duam pėr tė gėzuar ngjyrat ylberore
dhe tė lashtat nė pranverė me tė mbjella

vargjet tua mė than i duam pėr mija breze
i duam pėr diell e pėr hanė
i duam pėr zemra qė duan gėzim e rreze
i duam pėr shqiperi e dardanė

pėr akuj nuk i duam tė errsires
as pėr satan e hijanet
i duam pėr hirė tė dritmires
valbardhes qė shkumbzon mbi det

nuk i duam vargjet pėr katrane
as pėr urrejtsa e vampira
por i duam pėr dėfrim hane
rrejdhshėm si kroje tė lira

i duam pėr kullimin e zallit
pėr qelizat gjevahire
i duam se jan perla tė mallit
damarė tė gjuhės ilire

mos u brengos me than
se vargjet nuk jan pėr horra
vargjet pėr sy me dritė jan
e jo pėr djaj e pėr qorra

vargjet jan pėr shekuj sa tė jen mbi dhe
pėr barin e brushat mbi fletė
ato jan pėr kombe pėr shum gjuhė e fe
globit i japin jetė

autori xhelal ferizi vargje tė lira shqiptare nga mergimi

lirik
19-03-08, 12:53
LULE

autori xhelal ferizi liriku i vargjeve te lira

lule tė bukura mė paske dėrguar me tė kuqe fletė
nė njė shportė tė bukur tė lidhur vegen me kordele
ato mė dhan gjallėri mė dhan gėzim e jetė
ju nuk mė leni nė tė mėrzisė mėrgim,i mallkuar varur nė qengele

lulet i paske zgjedhė edhe fjalėt zoti tė gėzoftė ty
nė secilen lule aty me shikim harmonik ndjenja shpalosė
i kam shikuar nėpėr fletė qehret e luleve me sy
ato mė dhan ilaqė mu nė zemėr tė mėrgimit ku jam plagosė

ato sikur nuk mė lan nė mėrgim
sikur u bėnė krah fluturues e mė zbriten mbi ledina
sikur mė rikthyen nė njė rigjallėrim
andej kah flet e kėndon kanarina

lulet secilen aty nė at shportė e kam pėrkdhelė me miqsi
ato ishin shprehjebukura me sharm rendisur
o zot sa pėrmbanin tė atdheut dashuri
dheu i tė parve i kishte qėndisur

un para tyre nė gjunj kam ra
se ishin te tokes time
etnike qfar dhurate dhe lotoja pa pra
dashurisht mbi kto qehre magjike

i dua shum lulet nuk mė thonė kot poet
zoti ty tė bekoftė pėr kėt dhuratė
thua se i paske mbledhur nė arat dardane plot me bereqet
e paq jeten tė gjatė

xhelal ferizi liriku autori i vargjeve shqiptare

lirik
19-03-08, 13:11
RIANA

Shkruan autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim xhelal ferizi

tue vrapue kah dielli e hana
tu' i pyet yjt ku ėsht riana
ajo thonė ma s' rrin ndėr yje
as ndėr fjera e druj e pyje
as nuk rrin nėpėr livadhe
as n' kosoven hallemadhe
ajo thonė ka ikė pėrvjedhur
thonė se lotin e ka mbledhur
e ka fshi thonė prej qerpiku
thonė ka msy kah meteliku
punė me gjetė se ėsht zhgėnjye
dashuria e ka thye
e ka thye mu pėr mjedisit
siq bjen tha po dega e lisit
ndoshta jo kto jan veq fjalė
ndoshta nė fron dikund ka dalė
mu nė fron tė lumturisė
kohrat vetit me i qėndisė
buza'gazit tė ardhmerisė
me ja shkrue zemres lavdinė
kushtetutė e dashurinė
a'thue djalė ajo kund ka gjetė
porsi flladi pėrmbi fletė
i lehtė e i dashur e pika e djalit
si shkelqimi i kristalit
prandaj kohrat kan kalue
gjurmė as shkrim ktu nuk kan vlue
a thue riana ka vuajtri
ndoshta mbledhė ėsht kund n 'mėri
mallkon fatin si shumkush
apo zemra i digjet prush
tu i rrehė kund n' ndoj dashuri
porsi zogu i pa mashtri
porsi shendi i pa maraz
si bilbili plot me gaz
a thue kund mos ėsht n 'kujtesė
mos mendon kund ndoj fejesė
mos ka pa kund djalė t' ri
e ėsht dehė pa maturi
ne art t' mashtrimit n' gjuhė dredhuese
nė ndikimet fjalė mashtruese
siq po din sot me i dredh djalli
a thue kund ma ka zanė halli
ka dalė n' shi dikund e mjera
mos po e rrahė lagshtia e era
mos po e rrahin valt e jetes
se ajo ish si lulja e fletes
tė butė e kishte shpirtė gazmorin
si lule langu ėmbelsorin
ėmbėlsorin lėng kėrcyelli
a thue po shkrihet kund si dyelli
mos po vyshket e ėsht tue kja
a thue zemra ju ka nda
mos p a besė djali i ka dalė
ai mandej thye e ka me fjalė
por s' tregojnė as dielli as hana
ku ėsht tretė shega riana
ku ėsht tretur ajo shegė
ne cilin art e n' cilėn degė
a thua nė degė tė dashurisė
dikund fillin e ka nisė
me thueni degė m' thuani qetina
ku ėsht e ėmbla kanarina
mė thuani mote tė mallėngjimit
me thuani kohra te emndimit
me thuani o zalle tė kullimit
mos ka dalė nėpėr burime
mos po shkruan vargje e kujtime
mos ka dalė nė ledhatime
e ka gjetė kund lumturinė
mos ėsht dehė me dashurinė
mos ėsht dehė me stinė pranvere
mos ėsht dehė kund n' lule ere
un tash vargun do ta nisi
kah qetina e qiparisi
se mos n' zog ajo m' ėsht shndrrue
ka marrė kangen tue cicrue
prandaj un do t'nisi larg
poezi e art e varg
me kėrku kahdo n'pėr kroje
zogjt me sqep e me kėngė goje
tė gjitha ngjyrat ato me lara
kanarina nisė ma a para
pėrmbas sajė t' flutroj bilbili
lot tue derdhė porsi currili
derisa ta gjejnė mbi dhe
ah rianen vashen t' re

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

AUTORI XHELAL FERIZI PERSHKRUAN JETEN DHE BUKURINė E VASHAVE
E NATYRES SHQIPTARE
SHQIPTARI AUTORI ME VARGJE TE KOHES NE INTEPRETIM
ME PSEUDONIMIN LIRIK
PERSHKRUAN Tė BUKUREN DHE ARTIN
DHE TERHQėSEN PER SHIJEN E LEXUESVE SHQIPTARė
Nė VARGJE

PERSHENDES LEXUESIT
DHE JU UROJ ARGTIM TE KėNDSHEM

lirik
19-03-08, 13:16
Mė Thuaj O Zemer Me Fije Si Tela

Autori Xhelal Ferizi Liriku I Vargjeve Te Lira

Edhe Nė Fije E Nė Damarė
Sot Ku Rrin Mikeshė Ninela
Porsi Ylli Qė Rrin Varė
Ajo Shikon Dikund N'njė Natė
Plot Me Yje Qė Lodrojnė
Nji Kujtim E Mbanė Tė Gjatė
Dy Qerpikt Kah Po Fėrkojnė
Po E Fėrkojnė Po At Fllad Puhije
Me Nji Lehtėsi Me Dy Kapak
Ah Qepallat Art Hjeshije
Thue Se Ari E Kan At Gjak
Sepse Ngjyren Kshtu E Ka
Nė Lekurė Si Ylli I Parė
Era Leht Lmueshėm Ka Ra
Me I Perkdhelė Qerpikun Varė
O Ajo ėsh Ninelė Si Fleta
E Asaj Lules Qė Qelė Gazin
I Ka Faqet Sķ Buqeta
Art Ma Ka Qeshje E Marazin

Autori Xhelal Ferizi Liriku Vargaėtarė

lirik
19-03-08, 13:33
Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Po ku jeni fusha e male

shkruan autori xhelal ferizi ne mergim

po ku jeni o fusha e male
se m'kan ardhė t'fala speciale
o ju lisa e qetina t'gjata
se mua fjalė m'ka qua urata
ajo qe shkrinė fjalen me art
ajo qe i zbret yjet nga lart
ajo qė nxitė me fjalė vizllore
vetull hanen nė formė harkore
me e kthye harkun kah hjeshija
kah fjalė bardhat qė i shkruan dija
ajo urata dijetare
thonė se ėsht nji vashė shqiptare
qė kur fjalen e rendisė
thue vet arti po qendisė
thue bashkua jan tė ėmblat t' pyllit
me ylber e sharm tė yllit
ashtu penda e saj drit bardhė
porsi rrezja din me ardhė
per me i dhanė ah fjales jetė
siq i jep kjo vashė mbi fletė
nė ato fletė kudo qė shkruan
yjė e fjalė thue se u bashkuan
nėpėr germa si safire
kur ka shkrue kjo vashė ilire
kur ka shkrua nė nji forum
un mendoja se ndoj agrum
po lshon art e ėmbėlsi
a thua qielli lshoj yllsi
kshtu mendoja un qe besa
thue se arit pikoj vesa
permbi fletė ku i thonė shqiptare
kur ka shkrua kjo vashė ylltare
dora e sajė kur shkrinte vija
thue po e shkrinė artin ingjija
thue po e shkrinė fjalen brilanti
guri i qmue a diamanti
sa her ndihmė un kam kėrkue
nga ai qiell me rreze shkrue
sa her vlue kam kah dėshira
kah puhija e kah ermira
me ja marrė pak shend e orė
me ja kthye shkrimin me dorė
ksaj uarates mahnitore
se nuk kisha fuqi dore
dora me dridhej e jam pėrkulė
para artit tė sajė me vulė
sepse germat i kish vulė dielli
thue me sharm po i lshon vet qielli
at'her ne kishim shkrime t' gjata
kur mua m' shkruante e shndritshmja urata
prandaj kur un ia ketheja n' varg
me duhej yllin ta ftoj larg
shum talent me huazue
fjalt me shend me ja hejshue
ksaj urates sė bukurisė
gjith jam dridhė kur kam qėndisė
ndoj pėr gjegje me ja kthye
mė ėsht dashtė artin fund e krye
gjith hua me e marrė prej qielli
me i shkrua germa si art dielli
sa her vet un jam nėnshtrue
fjala e sajė mė ka gjunjzue
po kjo ishte vet mėlmesa
mė ka shkrua pa interesa
veq si mik n' cicrimė shqiptare
po kjo ish nji shegenare
po kjo ishte nji oratore
zor me e gjetė n' trojet arbnore
po kjo fjaltė i kishte vlerė
thue po lmon yjet me erė
ashtu shkruente leht magjija
po kjo ishte vet mahnija
disa kohra kan kalue
thonė urata ish largue
nė nji rrugė t' panjohur n' vija
un pėr besė as nuk e dija
un qe besa se kam ditė
vet nga yjet lajm kam pritė
kahdo vargun kam dėrgue
ne udhė rrezesh tue kerkue
pse kam mendue se kjo biondinė
ėsht ndoj zog a kanarinė
prandaj udhė ka marrr tej deti
e un flisja vet me veti
e doja fjalen e sajė magjike
per me shkrue n' vargjet lirike
qe un nė leter i kam vargisė
porsi sharmi i bukurisė
mirė po kjo urata me fjalė
sa her yjet i ka ndalė
kur ma poshtė koment ka shkrue
ujė e valė kan gurgullue
kjo ka nxitė me fjalė shum prroje
zukamė blet'sh nė trungje e hoje
kjo ka nxitė me shkronja e stile
me u harlisė shum karajfile
prandaj sot o ju shqiptarė
kahdo jeni ju o vlimtarė
qė po vloni ktu n 'kto dije
mbane kėtu kėt zonj me fije
me fije ari qė e ka flokun
si e kan pejzat borzilokun
se kjo din me shkrue si era
ne shkrime t' saja shkrihet vlera
kur jep koment pėr vargje t' mia
vjen me e shkri sharmin ingjija
mos e lshoni mos e lshoni
por si zogun ta rrethoni
thuani asajė ta nisė cicrimen
kah liriku ku e ka rimen
ku ka art n' vargje shqiptare
shkruaj uratė ti moj letrare
shkruaj komente poshtė lirikut
ėmbel shkruaj si langu i fikut
porsi thelbi i sherbetit
shkruaj kaltrisht si vala e detit
shrkuaj bradhsisht si sumblla n' valė
SE TI VASHė JE VET NJI NJALė
FJALA JOTE NGRITė PESHė ARTIN
EDHE DIELLIN AT DRITė LARTIN
E NUK LEN KUND QETė MBI DHE
PA I JOSHė ZEMRAT KTU ME U NXE
NE KET ART KU SHKRINė LARMIJA
NE KET FUSHė ME VARGJE T' MIJA
KU CILSOHET INTEPRETI
SI PUHIJA PėRMBI DETI
PRANDAJ DIL URATė ME PENDė
DIL NJI HER Tė SHTROJMė KUVEND
SI E KEM SHTRUE DIKURė MOTIT
DIL ME FJALė E BESė Tė ZOTIT
le ta sheh ktu leximtari
se si din me shkrue shqiptari
nji shqiptarė e nji shqiptare
tu i ndezė germat rrezatare
tu i ndezė fjaltė porsi kandli
siq ndezė zemrat ai sqep bilbili
un shkruaj vargje e ti komente
dil e shkruaj s e je talente
je e mbreht je vet ingjija
dil se te' thrret arti e mahnija
DIL SE JE VET ELASTIKA
DIL SE JE MA e BUKURA QIKA
DIL SE JE VET ESTETIKA
SHKRUAN AQ ėMBEL T' DEHET ORA
HIJE Tė KA PėRSHKRIMI E DORA
HIJE Tė KA GJAKU KUR T 'VLON
SHQIP ME ART KUR KOMENTON
DIL SE TE THRRASIN SHUM RREZTARė
e lexuesit kureshtarė
dil e shkrij artin shqiptarė
edhe fjalen shkrije shqiptare
penden tende magjistare

shkruar nga xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
21-03-08, 06:59
Rraca njerzore

autori xhelal ferizi

rracė njerzore,e prirė pėr dukje e zhdukje!
rracė njerzore me prirje pėr q'nukje
rracė njerzore qe shkelė pėrmbi dhe
qė shkelė ,parime e globin don me e,pre
rracė njerzore qė shkelė mbi parimin
qė e don egon,qė e don,ngatrrimin
qė mbėshtjellė koken me do paragjykime
qė vret,diell,e shekuj,nė menyrė t ,pėrkryme
qė len gjurmė e krim para e mbas bryme
rracė qė pėr kob tėndin mendjen ke t' pėrsosur
rracė qė mendja jote do tė shtrij t' plandosur
ah rraca njerzore kafken me rradake
e pėrdorė me tru n, boten rrumbullake
sillet edhe mbshtillet filli yt me mund
caku yt e hapi,do tė sjellin fund
mendja jote e sherrit qė prinė pėr djallzi
diellin ka me gjveshė hanen ka me e shkri
globin me e mbushė zjarre,me e pėrzie me ujė
truri yt me prirje qė i don shekujt n rrmujė

autori xhelal ferizi

lirik
21-03-08, 07:01
Rraca njerzore

autori xhelal ferizi

rracė njerzore,e prirė pėr dukje e zhdukje!
rracė njerzore me prirje pėr q'nukje
rracė njerzore qe shkelė pėrmbi dhe
qė shkelė ,parime e globin don me e,pre
rracė njerzore qė shkelė mbi parimin
qė e don egon,qė e don,ngatrrimin
qė mbėshtjellė koken me do paragjykime
qė vret,diell,e shekuj,nė menyrė t ,pėrkryme
qė len gjurmė e krim para e mbas bryme
rracė qė pėr kob tėndin mendjen ke t' pėrsosur
rracė qė mendja jote do tė shtrij t' plandosur
ah rraca njerzore kafken me rradake
e pėrdorė me tru n, boten rrumbullake
sillet edhe mbshtillet filli yt me mund
caku yt e hapi,do tė sjellin fund
mendja jote e sherrit qė prinė pėr djallzi
diellin ka me gjveshė hanen ka me e shkri
globin me e mbushė zjarre,me e pėrzie me ujė
truri yt me prirje qė i don shekujt n' rrėmujė

autori xhelal ferizi

lirik
21-03-08, 07:04
duke qenė se po kam probleme dhe kam shum shkrime besoj se lexuesi ka mirkuptim pėr mua edhe ndaj gabimeve eventuale nė drejtshkrime ka lėshime
dhe po pėrpiqem tė bėj pėrmirsime
kur kam kohė tė lirė her pas here
kėrkoj falje nga lexuseit pėr gabimet nė ortografi

lirik
21-03-08, 07:17
Nė disa vargje ku jan marr disa emra si protagonist pėr vargje qėllimi i autorit ėsht vetėm nė shėrbim tė artit qė tė nxirret mjeshtria e vargut nė siperfaqe pėr shembull bukuria e vashave
e imagjinuar sjellja arti forma problemet qė paraqiten te jetes nė dashuri sjellje miqsija shoqeria raportet njerzore etj tė gjitha jan nė shėrbim nė funksion tė mjeshtrisė sė vargut besoj se lexuesit e
kuptojnė qėllimin e autorit prandaj pa keqkuptime autori apo poeti hyn neper varg e del
pėr qėllime arti qė s ama mjeshtrorė tė dal vargu kjo nuk ka tė bėj nė shėrbim tė asnji diqkaje tjetėr pėrveq nė shėrbim tė artit qė arti e vargu sa ma i bukur tė dalin e tė jenė gjurmė dokument i pėrjetshėm frymzim pė brezat si arkiv i pėrjetshė deri sa tė ekzistojnė shekujt.
PIKRISHT forumet tona shqiptare duhet tė jen tė vetėdijshėm qė secilen germė tė forumit ta ruajn nėpėr shekuj e ta sigurojn forumin deri sa tė jen shekujt e tė pėrcillet leximi me breza
merreni me mend se si do tė duken kto shkrime pas treqind vjetsh apo si do tė ju dukej ju pėr shembull ti kishit shkrimet e kohes sė skenderbeut tė njrzve tė mesjetes sa intresant do tė ishte
Prandaj apeloj gjithmonė te forumet shqiptare tė ken shum kujdes nė ruajtjen e shkrimeve
Un i ruaja tė gjitha letrat e burgut kur mė vinin nga familja nė burg me njė kujdes tė veqant i ruaja.
RUAJTJA E SHKRIMEVE ėSHT NJė VETėDIJE E LARTė CIVILIZUESE TE NJERZIT JO VETėM ESHKRIMEVE POR EDHE E ARKITETKTURES E SHUM GJėRAVE SIDOMOS SHKRIMI ėSHT I VEQANT SI GJURMė
Pėrshėndetje lexues tė dashur duke besuar se e kuptoni autorin dhe qėllimin nė fushen e artit krijimtarisė nė funksion tė mjeshtrisė tė kualitetit dhe tė sė bukures nė krijimtari
autori xhelal ferizi autorė i vargjeve shqiptare liriku

lirik
21-03-08, 07:24
Nė disa vargje ku jan marrė disa emra si protagonist pėr vargje
qėllimi i autorit ėsht vetėm nė shėrbim tė artit
qė tė nxirret mjeshtria e vargut nė siperfaqe
pėr shembull bukuria e vashave
e imagjinuar
sjellja
arti
forma
problemet qė paraqiten te jetes nė dashuri
sjelljet
miqsija
shoqeria
raportet njerzore etj
tė gjitha pėrshkrimet n% kėt aspekt jan nė shėrbim nė funksion tė mjeshtrisė sė vargut
besoj se lexuesit
e
kuptojnė qėllimin e autorit
prandaj pa keqkuptime
autori apo poeti hyn neper varg e del
pėr qėllime arti
qė s a ma mjeshtrorė tė dal vargu
kjo nuk ka tė bėj nė shėrbim tė asnji diqkaje tjetėr pėrveq nė shėrbim tė artit poetik
qė arti e vargu sa ma i bukur tė dalin
e tė jenė gjurmė dokument i pėrjetshėm frymzim pė brezat
si arkiv i pėrjetshėm
deri sa tė ekzistojnė shekujt.
PIKRISHT forumet tona shqiptare duhet tė jen tė vetėdijshėm
qė secilen germė tė forumit ta ruajn nėpėr shekuj
e ta sigurojn forumin
deri sa tė jen shekujt e tė pėrcillet leximi me breza
Merreni me mend se si do tė duken kto shkrime pas treqind vjetsh
apo si do tė ju dukej ju pėr shembull ti kishit shkrimet e kohes sė skenderbeut
tė njrzve tė mesjetes sa intresant do tė ishte
Prandaj apeloj gjithmonė te forumet shqiptare
tė ken shum kujdes nė ruajtjen e shkrimeve
Un i ruaja tė gjitha letrat e burgut kur mė vinin nga familja nė burg
me njė kujdes tė veqant i ruaja.
RUAJTJA E SHKRIMEVE ėSHT NJė VETėDIJE E LARTė CIVILIZUESE TE NJERZIT
JO VETėM E SHKRIMEVE POR EDHE E ARKITETKTURES E SHUM GJėRAVE
SIDOMOS SHKRIMI ėSHT I VEQANT SI GJURMė QYTETRIMI
Pėrshėndetje lexues tė dashur
duke besuar se e kuptoni autorin dhe qėllimin nė fushen e artit krijimtarisė nė funksion tė mjeshtrisė tė kualitetit dhe tė sė bukures nė krijimtari
BESOJ Nė MIRKUPTIM
autori xhelal ferizi autorė i vargjeve shqiptare liriku

lirik
21-03-08, 08:14
Sa her jam kacafytė me lakminė

kushtuar lakmisė njrzore dhe njeriut

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

sa her jam kacafytė me lakminė
urrejtshėm bile edhe me kthetra me at shtytse tė pa mėshirė
sa her i kam thėnė pusho moj fundrrinė
se dua tė jem i vetvetes dua tė jem i mirė

her mė dilte njė joshje e her njė joshje tjetėr
zoti sikur i krijoj me qėllim
tė gjitha lakmitė i solli sikur don ta testoj njeriun e ta mas me milimeter
qė ta shoh se si bjen ky nė tė lakmisė pushtim

ka ndodhė qė un me lakminė jam pėrleshur pėrgjakshėm
duke e nxjerrė si mburojė karakterin
lakmia ishte njė joshje provokim i hatashėm
sa tė shpėrthyeshėm e kishte daljen si vullkanin kraterin

q' jan gjith kto lakmi provokime q' jan gjith kto kurtha pėr njeriun kto vizllime
q'jan gjith kto reklama oferta q'ė vijnė shpirtin e njeriut “me e ble
nganjiher i urrej thua se jan krime
se njerzit shakull po i rrėzon lakmia pėr dhe

edhe te zoti jam ankuar se na dha pak vetėdije
pak mbrojtje kundėr kti vullkani qė mbi dhe joshė e vėrrshon
gjith kto joshje mbi dhe gjith kto lloje lakmije
qfar arme normė njerzore ju pėrballon

lakmo andej e lakmo kėndej
lakmo pėr sa ma shum jetė
lakmo e turru e vrapo e blejė
mbas lakmive o njeri i shkretė

pėrse kshtu nė luftė gjithmonė jeta
lufto kunder rrezikut lufto kunder lakmisė
o njeri kėshtu qenka kjo e shkreta
lufta qenka fati i njerzisė

luhatu kėtu e luhatu aty
gjithqka duke e matė me shpirtė
lakmija qė vret sa joshje pė sy
sa njerzit nuk i len tė dlirtė

edhe mua shpaten sa her ma ka thye
dhe prap mė ėsht dashtė me mbrehė pėr beteja
ajo lakmija provokim ėsht fund e krye
tė vret pa pritur si rrufeja

o zot qfar lufte bėj me lakminė
a mjafton vetėm njė armė normė ndėrgjegje
sa her jam grindė nė imagjinatė me Perėndinė
se nga lakmija na ndante me njė pe aq tė hollė megje


sa her i kam ndejt lakmisė ftoft si akull
indiferent e me te jam pshty
sa her pėr njė fije gati m' rrėzoi shakull
gati nė shpirtė mė ka thy

dhe un qė njeri jam a thue paskam lindė me lakmi me u pėrleshė
e nė luftė gjithmonė me lakmi a kėshtu qenka jeta
qė ajo tė rrin gati n'kėrcnim prore me na gjveshė
me joshjet e tekat e veta

qe sa vite un me engjuj e zotin nė grindje pse
pse un kundėrshtarė
se si sot si nė tė ardhmen si dje
njeriu duhet jet me lakminė nė pėrleshje luftarė

por zoti ma mirė e din s e poeti
pėrse mbi dhe lėshoj lakminė joshse mbi dhe
aq tė ėmbėl provokuese e nė sasi sa deti
qė lėkundė prore mbi glob norma fise e fe

pėrse na e la mbrojtjen e armėn kaq tė ligė
mbi dhe pse na la tė luhatshėm perendija
kur lakmia verbuese qė duket si intrigė
kurthė mbi tė cilen hundė e buzė po bjen shpesher njerzia

a qėndrohet vetėm me njė mbrojtje ndėrgjegje e normė
pa njė murė tė fortė njerzorė qeliku
lakmija qka qenka kjo hajdute qė vjedh forcat nė kėt formė
sa mashtruese sa her prej kurthes sė sajė ka qa njerzori qerpiku

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik
21-03-08, 09:01
--------------------------------------------------------------------------------

ATA

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

ata pra vetėm ata
detin nė tug e shėndrruan
ata
helmet nėpėr shpirtra i vėrshuan
ata pra vetėm ata
me ushqime lopėsh tė qmendura njerzinė e ushqyen
ata
dhe vetėm ata tregtarė pufa'gji
ata njerzimin e thyen
ata jan fajdegji
ata pra vetėm ata
jan maskat qė globin e duan si orgji
ata jan ma tė zi se kopilat
ata dhe vetėm ata
ata i helmojnė karajfilat
si ata mbi dhe nuk ka
ata i nxisin pedofilat
ata
dhe vetėm ata
i formojnė mbi dhe servilat
ata prodhojnė gjithqka qė ėsht zhgjyre
ata shesin myk e katran
ata nuk kan kurfar fytyre
ata duan ta martojnė njeriun me satan
ata lejojnė kurorė burrė me burrė
ata shartojnė gjithqka me dobiq
ata nuk duan tė lėnė tė pastėr asnjė gurrė
bota nga ata vdiq
ata burrat i duan shtatzanė
lesbeje i duan gratė
ata nuk duan qė tė kemi diell as hanė
por errsirė e glob tė zi e tė thatė
normat ata i gjveshin
ata sjellin homo sekse perverse e bizare
ata ushqejnė me ushqime tė kemikalizuara boten e qeshin
dhe sjellin moden barbare
ju i njhni i dini i shihni
edhe fytyren e kan si tė njeriut
ju i shikoni dhe indiferentisht rrini
kur ata luajn me ju lojen e miut
qfar bote si e hipnotizuar
sa leht ju nėnshtrojnė
nuk mbet kund shpirtė i ndoj trimi i revolucionarizuar
tė gjith pėr ata kėndojnė
ata jan faqja e zezė e ksaj toke
ata e dredhin zingjirin
ata e prishin qenjen njerzore ja fillojn prej koke
e martojnė e shartojnė me vampirin
ata pra ata vet ata
her na dalin ekspert pėr qėshtje teorike
her ekspert pėr qėshtje marrdhėnjesh tė pėrgjithshme
her me do far ekspertizmash tė pėrziera taktike
shpikje homoseksesh shfrytzim tė njeriut mbi njeriun e disa teori tė bezdisshme
me do far llomotitjesh tė mėrzitshme
e gjithfar emrash tė ri me gjithfar lloj degjenerim laboratore
ata po e shesin edhe mishin e bardhė
poe ndertojnė sistemin feudalo moderno skllavopronarė
prova me trurin njerzorė po bėjnė e klonime
pėrvetsojnė ma shum rrogtarė
rrisin tė artkujve e tė naftes e benzines qmime
ata jan pervers bizarė
ata jan modern barbar
ata jan antinjerzorė jan trutharė
ata jan degjenrik
laik
moderno mashtrues ekonomik
ata jan tradhtarė
rrijn me nji modern kamgjik
me mashtrim kushtetutarė
ata secilin edukim tė shėndetshėm e kan lėnė pas dore
bizarinė e duan nė fron bote me ardhė
ata i nxjerrin tė gjitha modat
ata i kan mediat nė dorė
ata i praktikojnė tė gjitha metodat
transplation zemrash funksionale provojnė me akull e zhgjyr e borė
ata pra mbysin shpirtin e revolucionarit
e tė demokracisė sė vėrtetė
ata i kan frejt e devizave e tė dollarit
ata jan zhgjyri vet
ata i kan kazinot e nates i kan laboratoret
ata i kan nė dorė tė gjitha timonet me flliqsi
ata i projektojnė idetė e reja e horroret
njeriun e duan homoseks lesbej lpisagji
ata ja mshefin shkėlqimin jetes
vleres e kahdo moralit
ata tjeter maskė i japin tė vėrtetes
ata jan shartim demonėsh tė mbarsuar me qakajt e malit
boten ata kshtu e duan
me plot farė tė flliqur nėpėr trotoare
jeten e nates plot kondoma e zhgjyre
e paraqitje me kravata neper sallone
ata vet ata jan shoqėria demone
urreni ata urreni
ata jan mizorė
ata secila mirsi i urrenė
ata asnji ndergjegje nuk i brenė
ata ekan shpikė mashtrimin aktrimin
ata e shpiken degjenerimin
ata e shpiken skllavrinė
sundimin enjeriut nga njeriu
ata e shpiken
ata nė buzqeshje mbajnė maskė e pas shpine thiken
ata e shpiken shfrytzimin
e shpiken klonimin
ata jan spermagjie zhgjyragji
qė edhe me tė afėrm bien nė orgji
ata duan rrogtarė
nji glob e duan nė shėrbim
njė glob plot me fise e farė
e duan pėr tė ndytin tė tyre qėllim
urreni largoni ata o ndėrkombtarė
ata i duan kazinot me zare
e boten e duan pa kurfar fytyre
atyre ju konvenon bigjozi e rruleta
atyre ju konvenat e nates kurvria
atyre ju shkon pėr shtat plot para krimi kuleta
dhe froni mbi dhe e hajdutria
atyre mbi krim ju rrin kravata
e nėn kravatė gjarpri thika
buzqeshja me shartim kurvrie
dhe llafet esterholluara tė gjata
me caqet drejt orgjije
ata dhe vetėm ata jan pėrgjegjs pse bota nė kėt dit erdhi
ku gruan pėr pak para nė shtėpi publike e qojnė shum kush
nė kėt botė ky soj vampiri tė gjitha kto zhgjyre i derdhi
ma mirė tė digjet planeti nė flakė e prush
se ata detyruan kushtzuan qė njeriu pėr para tė shes voter
fis e vlla e tė kaloj nė hile
tė shes babė e nanė e moter
ata i shkkatuan kto hata me hilet e tyre kopile
ata pra ata
ata mizorė
nė dorė tė tyre mos mbetėt kurr rendi botrorė
nė dorė tė tyre mos mbett kurr rrisku i njeriut
ata jan tė qeshur por jan shum mizorė
ata jan soji origjinal i delengjiut
ata jan kaqep pule e turi derri
qė hundet i fusin nė secilen skrrajė e pleh e mandej flasin
kur lahen me parfume degjenrimi mashtrimi
ata pėr njė far mode qė na qon nė humnerė bėrtasin
ata jan pjellė bastarde mashtrimi e degjenerimi

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptarepėrmirsim vargjesh

lirik
21-03-08, 09:28
Kush jeni ju me dy kėmbė prej mishi

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

kush jeni ju prej mishi mbretėr tė planetit
pa brirė pa bisht
pa katėr kėmbė
ju nuk dukeni as sui ujq as si qen tė detit
por ma shum se ata shqyeni me dhėmbė

nėse ata hanė se mishngrėnės jan
ujku tigri e qakallie hahen nė mes veti
ju jeni ma tė zi njeiu njeriun e han
ju hani copė mė tė mėdha se planeti

nėsa ata kan forcė nė dhėmb e nė gojė
dhe shqaejn pėr shkak tė urisė mish
ju e bėni kėt pėr qejfe pėr strategji e lojė
ma zi se ata mishngransat njiqind fish

nėse ata luftojnė pėr bark pėr ushqim e mbi jetesė
ju luftoni pėr dėfrim
ata jan kafshė ekan ves
por njeriu ėsht ves sadizėm e krim

ata nėse qajnė tė uritur ulurojnė me lot
dhe dhėmbėt i kėrcasin nė halle
ju armė prodhoni pėr me derdhė gjak njerzish kot
me djegė gurė e dhe e zalle

nėse ata mishngransat tigrat ujqit e krokodilat nė botė
turren pėr mish nėpėr fusha e kneta
ju turreni me thika e plumba e me tanke me rrotė
me shua njerz nga jeta


ja pra ma i keqn ėsht ky mishi me dy kėmbė
me mendė e me dy sy
se ai mishi qė shkyen uritshėm me dhėmb
ky me dy kėmbė ma shum shpresa ka thy

autori xhelal ferizi neper vite me vargje shqiptare

lirik
21-03-08, 16:21
Atdhe

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

atdhe tė gjitha puthjet pėr ty i mblodha
nė yllė nė diell e nė dritė panteone
nė secilen galaktikė me varg u pėrvodha
pėr ty me zbritė dashuri mbi frone

qė ti tė shpallesh dashuria e parė
qė ti tė jesh mė i larti art
qė ti tė jeshė mė i bukur se secili yllė varė
nė qiellin mahnits atje lart

pėr ty puthjet ma tė dashura i mblodha
majat e cilsive nė mbretėritė nė ari
nė zemrat e yjve kahdo rimėt poetike i drodha
vetėm qė ti t ė jeshė yllė i pari

atdhe nė secilen kokėrr dhe e ranė
pėr ty kam shartuar dashuri idilike
pėr ty atdhe nė gjuhen e bukur tė shqipes nanė
kam shkruar vargje shqiptare etnike

pėr ty atdhe tė gjitha tė vjelat e shijeve diamant currilore
i kam pikuar nė zemren time ujvarė
ti kam kushtuar lulzueshėm ma tė bukurat vargje arbrore
tė kam qėndisur nė kristale e safire nė secilen fjalė argjentarė

atdhe tė dua mė shum
se secilen shegė se secilin fryt
atdhe pėr ty bėhem hi e shkrum
tė betohem nė tė ballit dy sytė


atdhe ti je shpirti ma ėmbėlsorė
ti je aorta ma shprestare nė zemer
atdhe ti je ma u i bukuri meteor
je fjalori ma i dashur me emer


ti je ma i bukur se gurgullima
ti je ma i kulluar se gjaku
atdhe pėr ty bie nė zjarrė si vetima
atdhe ti je vet shpirti e bajraku

xhelal ferizi autori nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik
21-03-08, 23:35
ENI ENI JU O MOTE

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

Eni eni ju o mote
gzone token kastriote
gzone dheun e gzone qiellin
yje e rreze e hanė e diellin
gzoni fijet gjithkombtare
n' pamvarsi t'kososvs shqiptare
eni eni ju o stinė
ti bilbil e kanarinė
zgjedhni kėngėt ma tė mira
kahdo tė shkoni ne troje t'lira
nxjerrni rimė prej atij sqepit
kahdo shkoni sukė a shkrepit
kahdo shihni lule a bari
kahdo flitet n 'gjuhė shqiptari
e kur tė bjerni mbi rrafshina
pėrmbi ara e mbi ledina
thuajani kanges argjentare
n' pamvarsi e festė kombtare
sa tė ket shekuj mos me e ndalė
kahdo t' shkoni mal mė mal
edhe poshtė kah lumi i bardhė
se tash dita u nisė me ardhė
si nė dardanė si nė tjera troje
prandaj kndoni me sqep goje
se ju ka hije cicrima
nė qdo varg kah kanga e rima
shkoni e dilni kah qershia
se ju ka hije larmia
kraht e bukur qė u shpalosen
kangt e juaja kurr t' mos sosen
me tjerė zogj e me shpendė tjera
n' kang ju shkofshin moti e vera
tu i kndue shendit t' pamvarsisė
ju shkoftė moti i pėrjetsisė
bashk me pllumba me shum lara
degė mė degė kah shega e nara
zemra juaj me varg mahnije
kėndoft nė shekuj pamvarsije
bashk me rimen kangatare
degė mė degė mbi tokė shqiptare
nė pamvarsi at madhėshtore
mbi hjeshinė e tok's arbnore
zemra juaj ore bilbila
gzoftė lulkuqe e karajfila
lpenrat tuaja n' mjedis ere
u brushofshin n' fllad pranvere
me at sharm t' bukur t 'larmisė
n' fusha t' gjera t' dardanisė
e u jehoftė kanga fisnike
mbi shqipni kahdo etnike
e ju i gzofshi gurė e dhe
gjuhen shqip qė i mbanė tri fe
e nė vatan me kangen shqip
kahdo shkofshi pip mė pip
gzofshi lug e gzofshi koder
me malsi mirditė e shkoder
kahdo gzofshi rrema e lisa
krejt kosoven n' tirqi e plisa
e dallėndyshet ėngjėllusha
myzeqenė ma gzofshi n'fusha
me labėri korqė e kuqoven
vlorė sarandė e libohoven
gjithmonė verė e paqit stinen
e ma gzofshit artė janinen
gjithmonė n' kangė ju gzofshit breza
follorinė e kah preveza
lulet gurrat e delvines
me divjakė e fushė t' kanines
edhe tė bukuren gjirokaster
tepelenė e mallakaster
rima juaj e cicerimit
mi gzoft mat e lugje t' drinit
t'bukuren krujė durrsin antik
qė i lmon hana n' dy qerpik
e porsi rrezja n' klorofil
kndofshi ėmbėl mbi ksamil
ashtu kanga e juej me nxe
tue ngazllye shkoft gurė edhe
mi ngazlloftė pukė e iballe
lezhė shėngjin tė argjendta zalle
edhe tė bukuren velipojė
malsi t' vogel me tropojė
kndo bilbil nė pamvarsi
shpaloj brushat plot larmi
thurja kangen dibres t' madhe
manastirit mbi livadhe
strugė e ohrit e e tanushes
kah pollogu flutro fushes
nisu n' grykė tė kaqanikut
e n' prekaz n'zemer t'qelikut
kndo mb i kullė me kulm te arit
mu nė trollė tė Adem Jasharit
kndoj bilbil asaj trimrije
n' gurrė t' melosit n' tel sharkije
kndo bilbil me fllanza e moter
mbi shqipni n' secilen voter
e mos le voter me lot
se per kangė zemra thrret sot
po thrret zemra e dardanisė
toka nanė e tė lashtė etnisė
edhe kalatė kahdo n' bedena
durrs kavajė e tepelena
eni eni o ju mote
ktu nė trojet kasrtriote
e na sjellni zogj prej ari
me ligjrue nė gjuhė shqiptari
e na sjellni karajfila
dallėndyshe e bilbila
le t' kėndojnė permbi qetina
permbi ara e ledina
permbi dheun e bukuris
qė u vesh n' sharm tė pavartsisė

XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE

lirik
22-03-08, 00:12
Trojet tona gjithkombtare

autori xhelal ferizi

trojet tona gjithkombtare
pėrmbi dhe ku vlon shqip jeta
do i bashkojmė e n' gjuhė shqiptare
do t' vloj shqipja n' troje t' veta

do tė ket shqipri etnike
sa tė ken shekujt ecje para
e pathyeshme si qelike
do tė rrin shqipni e mbara

nė mes europe njė lule prilli
qelur n' fletė me sharm mahnije
mbarė shqipnisė do i niset fillli
nė za do tė jet pėr punė e dije

nami i sajė edhe jehona
nė fise e fe do t 'jet sa i qiellit
kahdo shqip mbi trojet tona
ka me nxe n' gzim rrezja e diellit

kan me vlue dijet shkencore
e flamujt me i mbajtė hjeshija
pėrmbi dheun e tok's arbnore
ka me shndritė n' shekuj liria

kan me vlue shum abetare
nė gjuhen shqip do t' kndojnė filizat
gjuha e jonė si qehlibare
ka me i joshė fllade e puhizat

e shqipnija e lashtė etnike
ka me vlue si vala e detit
gruri i sajė mbi tokė antike
ka me lue si brusha e detit

ka me lue shtati i kallirit
kahdo shtrihet bereqeti
pamja e sajė bija e ilirit
me tri fe nji aortė shteti

me tri fe do tė ket nji zemer
si kah deti e si kah toka
nji shqiopni me t 'bukurin emer
me shqiponjen me y koka

nder lavdi nder fise e fe
do t'permendet si dukati
porsi zonj do tė rrin mbi dhe
do ti shndrisin puna e fat

do ti vloj gjuha magjike
nder ma t' vjetrat vlerė e motit
lart mbi fron do tė rrin etnike
si ma i bukuri yllė i zotit

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

lirik
22-03-08, 00:18
--------------------------------------------------------------------------------

Trojet tona gjithkombtare

autori xhelal ferizi

trojet tona gjithkombtare
pėrmbi dhe ku vlon shqip jeta
do i bashkojmė e n' gjuhė shqiptare
do t' vloj shqipja n' troje t' veta

do tė ket shqipni etnike
sa tė ken shekujt ecje para
e pathyeshme si qelike
do tė rrin shqipni e mbara

nė mes europe njė lule prilli
qelur n' fletė me sharm mahnije
mbarė shqipnisė do i niset fillli
nė za do tė jet pėr punė e dije

nami i sajė edhe jehona
nė fise e fe do t 'jet sa i qiellit
kahdo shqip mbi trojet tona
ka me nxe n' gzim rrezja e diellit

kan me vlue dijet shkencore
e flamujt me i mbajtė hjeshija
pėrmbi dheun e tok's arbnore
ka me shndritė n' shekuj liria

kan me vlue shum abetare
nė gjuhen shqip do t' kndojnė filizat
gjuha e jonė si qehlibare
ka me i joshė fllade e puhizat

e shqipnija e lashtė etnike
ka me vlue si vala e detit
gruri i sajė mbi tokė antike
ka me lvizė si brusha e detit

ka me lue shtati i kallirit
kahdo shtrihet bereqeti
shtati i sajė bija e ilirit
me tri fe n' nji aortė shteti

me tri fe do tė ket nji zemer
si kah deti e si kah toka
nji shqipri me t 'bukurin emer
me shqiponjen me dy koka

nder lavdi nder fise e fe
do t'permendet si dukati
porsi zonj' do t' rrin mbi dhe
do ti shndrisin puna e fati

do ti vloj gjuha magjike
nder ma t' vjetrat vlerė e motit
lart mbi fron do tė rrin etnike
si ma i bukuri yllė i zotit

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

natyra
22-03-08, 01:04
Nė disa vargje ku jan marrė disa emra si protagonist pėr vargje
qėllimi i autorit ėsht vetėm nė shėrbim tė artit
qė tė nxirret mjeshtria e vargut nė siperfaqe
pėr shembull bukuria e vashave
e imagjinuar
sjellja
arti
forma
problemet qė paraqiten te jetes nė dashuri
sjelljet
miqsija
shoqeria
raportet njerzore etj
tė gjitha pėrshkrimet n% kėt aspekt jan nė shėrbim nė funksion tė mjeshtrisė sė vargut
besoj se lexuesit
e
kuptojnė qėllimin e autorit
prandaj pa keqkuptime
autori apo poeti hyn neper varg e del
pėr qėllime arti
qė s a ma mjeshtrorė tė dal vargu
kjo nuk ka tė bėj nė shėrbim tė asnji diqkaje tjetėr pėrveq nė shėrbim tė artit poetik
qė arti e vargu sa ma i bukur tė dalin
e tė jenė gjurmė dokument i pėrjetshėm frymzim pė brezat
si arkiv i pėrjetshėm
deri sa tė ekzistojnė shekujt.
PIKRISHT forumet tona shqiptare duhet tė jen tė vetėdijshėm
qė secilen germė tė forumit ta ruajn nėpėr shekuj
e ta sigurojn forumin
deri sa tė jen shekujt e tė pėrcillet leximi me breza
Merreni me mend se si do tė duken kto shkrime pas treqind vjetsh
apo si do tė ju dukej ju pėr shembull ti kishit shkrimet e kohes sė skenderbeut
tė njrzve tė mesjetes sa intresant do tė ishte
Prandaj apeloj gjithmonė te forumet shqiptare
tė ken shum kujdes nė ruajtjen e shkrimeve
Un i ruaja tė gjitha letrat e burgut kur mė vinin nga familja nė burg
me njė kujdes tė veqant i ruaja.
RUAJTJA E SHKRIMEVE ėSHT NJė VETėDIJE E LARTė CIVILIZUESE TE NJERZIT
JO VETėM E SHKRIMEVE POR EDHE E ARKITETKTURES E SHUM GJėRAVE
SIDOMOS SHKRIMI ėSHT I VEQANT SI GJURMė QYTETRIMI
Pėrshėndetje lexues tė dashur
duke besuar se e kuptoni autorin dhe qėllimin nė fushen e artit krijimtarisė nė funksion tė mjeshtrisė tė kualitetit dhe tė sė bukures nė krijimtari
BESOJ Nė MIRKUPTIM
autori xhelal ferizi autorė i vargjeve shqiptare liriku

Pershendetje per autorin e njohur lirik,konsideroi se gjitha vargjet tuja kan nje kuptim te larte arti, me nje veprim letrar te paster qe buroin nga vet shpirti i autorit po z.Xhelal Ferizi.
Pra njeriu qe din t'ju shkruaj,gjitha koherave,e gjitha brezave...
dhe aqe me shum kur apelon, per ruajtjet e vlerave kombtare,kjo dhe me shum te ben te hulumtosh mbi letersin,kulturen dhe traditen shqiptare kombtare...per te cilen duhet angazhime dhe aktivitete te shumta individuale si dhe ato shoqerore ne pergjithesi....e veqenarishte botes letrare per ruajtjen e vlerave te larta kombetrae....me ni potencial te perbashket shoqerore,qe sa me shum te jen te njohura ne mbare popullin kombtare, qofte dhe ate nderkombtare sot,sepse kjo duhet te shpie drejt botes se civilizuar ne sherbim per brezin qe vjen,ne fakt koha po ben te veten sot,Dhe Historia nuk guxon ti shtremberoi faktet.Sepse sot eshte ndryshe nga e kaluara,sot jen te gjitha mjetet e paisura,qe kan t'bejn teknologjia,shkenca,dhe filozofia...per t'dashur me arrijt,duhen angazhime pun,dhe vetem pun.....Jufalemnderit

me respekt
Natyra

lirik
22-03-08, 09:17
Natyra e nderuar mirnjohje pėr ju faleminderit pėr pėrkrahjen dhe kualifikimin mirkuptimin
dhe realitetin qė flet nė secilin koment.
Paqit fat dhe faqen e bardh e nderuara bashkatdhetare poashtu ju plotsofshin tė gjitha dėshirat tuaja nė jetėn tuaj me plot disponim e pėrkushtim harmonik po e shprehu kėt urim pėr ju dhe ndjehem borgjli ndaj fjalės tuaj dhe punes angazhimit tuaj nė temen time .
Mė bėnte pėrshtypje trimrija qė tregove nėpėr shum raste kur sulmohesha nga qakajt dhe pisat e nxitur nga agjenturat e ndryshme kur mė sulmonin nėpėr forume agjent grek e serb ety nuk tė trembej aspak syri si femėr dhe ju the hapur as qė mė trembet syri nga ju kur tė doni ju the bujrum.
Nji trimresh shqiptare si ju qė nuk i bėri syri trr as si luajti qerpiku ku ju as kurfar interesi nuk kishit
qė tė mė mbroni por kėt ekeni bėrė si nji fisnike shqiptare edhe pse jeni bukur nė moshė jeni nėnė dhe gjyshe i takoni familjes po e them se jam shum krenarė qė gzoj miqsinė tuaj.
I ka pas hije disa njerzve qė vazhdimisht mė ndjekun i lexojn vargjet e mia kudo qė shkoj nėpėr secilin forum dhe regjistrohen si skutha pėr tė pėrcjellė e vėzhguar dhe ja japin vetes aq lart deri nė qiell e ti e din edhe nė ato forumet ku ishim se si disa qė mbahen nė nji far madheshtie nuk guxonin as zė me qitė nė mbrojten time por strukeshin si skutha vetem lexojn ne heshtje dhe zė nuk nxoren kurr as nji fjal nuk e than se jan skutharė e tė ligj e ti dole ma burrneshė s e shum burra ma trimnesh s e shumkush prandaj je heroinė pėr besė mė ke befasu me trimrin tėnde tamam si Nora e Kelmendit
Mė kujtohet nuk le gjė pa ju thėnė fundrrinave dhe kur ata kėrcnonine dhe me armė ju the kur tė doni dilni un jam filanja me emer e mbiemer.
Toka shqiptare nuk jet pa trima e trimresha mbrojtjen time e bėre mbi baza morale dhe tė drejtsisė vetė nga motivet e drejtsisė sepse e pe drejtsinė ndėrsa ata skuthat qė strukeshin e nuk guxonin tė flisnin kurr njė fjalė e ata tė tjerėt qė ti e din para sa vitesh qė heshtnin nga gjelozija ata kot jan hije mbi dhe kot e hanė buken
Pėrshėndetjet e mia ma te sinqerta e nderuara mikesha jonė mikeshė vertetė ma e sinqerta e familjes ferizi njė femer kaq trimreshė meriton medalje tė arit ju pėrgėzoi pėr fisnikrinė dhe trimėrinė tuaj si malsore shqiptare qė je.
autori i shkrimit xhelal ferizi liriku

lirik
22-03-08, 11:09
Varri

nėr vite me vargje shqiptare xhelal ferizi autori

shtėpi e pėrjetsisė
dėnim i pa afat me errsirė
heshtje llahtare e vetmisė
sa stėrmund i zi i vėshtirė

sa i namur sa i pa kuptim
sa detyrim mizorė
pėrse o zoti im
e shpike kė kulm njerzorė

qfar kulmi pa dritė
sa i ngushtė sa katran
shok me heshtje e tė zitė
dhe vetminė e territ mjeran

qfar pėrjetsie heshtė tare
stėrvdiset nga ky mund
s piptinė kund fjalė kombtare
as e qenjes njerzore askund

qfar tmerri i menduar
grindem me perendinė
sa shum jam i zemruar
sa tė zezė na e la pėrjetsinė

nėpėr vite me vargje shqiptare xhelal ferizi autori lirik

lirik
22-03-08, 11:09
Un dashurova

xhelal ferizi autori mėrgimtarė nga mitrovica

un dashurova deri nė qiell
e preka edhe ma tė larten garė tė dashurisė
dhe mėsova se dashuria ishte mbretreshė nder yje tokė e hanė e diell
mėsova artin mė tė thellė tė ndjenjėsisė

un tėgjitha gurrat i shterra
nga tė gjitha fjaloret e burimet ylltare
tė gjitha shprehje pafundėsitė i nxjerra
pėr dashurinė kėt palcė mahnije magjistare

xhelal ferizi autori nė mėrgim

lirik
22-03-08, 11:11
Hapi drejt hiqit

xhelal ferizi autorė

kur u linda hapin e qita drejt jete
kur u rrita u nisa drejt vleres
ta po flas vet me vete
a thua me hap shkoj drejt hiqit

autori xhelal ferizi

lirik
22-03-08, 11:12
Pse mė digjni

autori xhelal ferizi

pse mė digjni kur un muzat ua solla
edhe fjalėt nga yjet
nė ara e fusha pėr ju lėmueshėm mbolla
puhitė ma tė lehta qė i solla nga pyjet

ju solla art e varg
nga palca e diellit e hanes
nga panteont me shekuj larg
nė gjuhen shqip tė nanes

un u solla edhe fjalė drejt nga burimet
u solla shprehje nga shum kroje
e ju nė mua i mbjellni mohimet
thua se jeni bij ploje

autori xhelal ferizi shqiptarė nga kosova

lirik
22-03-08, 11:13
Kam hy nė pėrvlim

autori xhelal ferizi liriku mėrgimtarė

un vet kam hy nė pėrvlim
se rrethanat mė kan shty
un e kam pa vet at mjerim
dhe palcen e vuajtjes me sy

hyra dhe aty kam shkri lotin
mėshirė nuk pat errsira
e kam pa me sy vet motin
si digjej pėr liri nga dėshira

xhelal ferizi mergimtarė

lirik
22-03-08, 11:15
Lulet

autori xhelal ferizi

un aq shum i dua lulet aq sa ndjenjė mė ndjenjė vrapoj si bleta pas nektarit
un aq shum ua dua fleten
un tė gjitha shprehjet pėr to i kam thithė tė qiellit magjistarit
pėr shprehjen ma tė bukur qė tė ua dhuroj luleve kam vrapuar gjith jeten

un aq shum i dua lulet secilen aq sa jam pėrvjedhur ti vjedh kėngėn bilbilit
vetėm qė luleve tė ju kėndoj
un edhe sot pas kaq shekujsh rri nė gjunj pran karajfilit
ma tė bukuren kėngė dua tė ja kėndoj

dhe un aq shum vrapoj me dashuri pas burbuqes
sa qė shkrihem me fjalė si dylli
gjith artin qiellorė cicėrues ia dhuroj lulkuqes
si melosin zemres qė ja dhuron fyelli

tė gjitha lulet i kam shpallė mbretresha
seciles i kam vu nga zemra ime kurorė
e seciles arti ngjyra e aroma e veshja
mė ka dehė mbi dheun e bukur arbrorė

lulet i kam shpallė ma tė bukurat shije
i kam shpallė tė jetes kampione
lulet i kam shpallė simbol dashurije
nga palca e dashurisė ju kam dhuru medaljone

autori xhelal ferizi nė mėrgim liriku

lirik
22-03-08, 11:15
Kėnga e lirisė

autori xhelal ferizi

mė pushtoj njėher njė kėngė shqiptare
aq sa isha nė gjendje tė ja dhuroj tė gjitha dashuritė
tė ja dhuroj gjakun e yjeve ma krenare
tė gjitha margaritare artin e bukuritė

un do tė ja dhuroja edhe tė fundit pikė gjakun
asaj kėnge qė nuk la art shpirti pa prekė
edhe ma tė bukuren aromė qė mbanė mahnisht zambakun
ajo kėngė nuk tė lente me vdekė

e dua at kėngė e mbajė nė mend
do tė ja mbajė gjithmonė diellin ndezė
do ta mbaj n' kujtim nė maja tė artit me pendė
ajo do t' kėndohet nga brezi nė brez

ajo ėsht kėnga ma popullore
qė mbanė gjallė gurė e dhe
ajo ėsht ma e bukura gurra arbrore
qė trojet me shpresė i ka nxe

asaj po i kushtohet gjithqka e gjith shpirtsija
ajo ėsht simboli i shpirtzimit
kush ėsht ajo kėngė ajo ėsht lirija
altari ma i lartė i njerzimit

prandaj mė tė bukuren kėngė e quaj prej ari
e quaj ma tingull noten ma piedestale
at kėngė e don qdo zemer shqiptari
ajo ėsht kėnga qė shndritė fusha e male

liri e quajn pėrmbi dhe
ėsht kėnga ma magjike
nuk do tė lė ujvarė as kullim gurgullimė e rrėke
pa i derdhė pėr vlerė tė sajė vargje artistike

ajo kahdo kėndohet
kahdo ėsht arti vet
me te kombi krenohet
dhe mbahet dheu me det

autori xhelal ferizi kėnga e lirisė

lirik
22-03-08, 11:17
Pika e nji dyshimi

xhelal ferizi liriku

pika e nji dyshimi
u bė sa njė kreshtė me maja
un po pi tash kupa helmimi
dikurė un lumturitė i mbaja

pika e nji dyshimi
u bė kodėr mizore
ajo lojė a ishte njė far aktrimi
apo skenė si ėndėrr teatrore

sa i keq qenka dyshimi
sa shum shpirtin e brenė
ma i keq se ferri i valė e pėrvlimi
shpresat e gzimit i prenė

autori nė mėrgim xhelal ferizi

lirik
22-03-08, 11:17
Un dashurova

xhelal ferizi autori mėrgimtarė nga mitrovica

un dashurova deri nė qiell
e preka edhe ma tė larten garė tė dashurisė
dhe mėsova se dashuria ishte mbretreshė nder yje tokė e hanė e diell
mėsova artin mė tė thellė tė ndjenjėsisė

un tėgjitha gurrat i shterra
nga tė gjitha fjaloret e burimet ylltare
tė gjitha shprehje pafundėsitė i nxjerra
pėr dashurinė kėt palcė mahnije magjistare

xhelal ferizi autori nė mėrgim

lirik
23-03-08, 00:58
Ta gėzoni pamvarsinė

Nga Xhelal Ferizi nė vite me vargje shqiptare

Ta gėzoni pamvarsinė
sa tė ket jetė dielli e hana
Ta gėzoni tė shtrejtė lirinė
e sovrane t'jetoj dardana

Mos harroni ato flijime
as martir e as dėshmorė
Qė jan ra pėr kosovė trime
qė luftuan nė shi e n'borė

Mos harroni ata luftarė
as viktima e dhunime
mbani atdhe o ju shqiptarė
sa t'ket toka zjarrė e vlime

Ah punoni me djersė t' ballit
e mos rrini varfanjak
as n 'varfri as n' pikė tė hallit
punė e nderė t' ju vlojnė nė gjak

kahdo nxitni ju n'sektore
punėn nė vlim porsi vullkane
e nė lavdi toka arbnore
ti gzoj diell e at dritė hane

u qoftė pėr hajr prej mėrgimtarit
tė gjthve ju e shtrejtė pamvarsia
prej ma t' voglit djep t' shqiptarit
deri te i vjetri plak me thija

e gzofshi n' shekuj por me mendė
e me vlera e unitet
me flamur e fjalė n'kuvend
tė lirė e tė lumtur qofshi n'jetė

Mos ju shkelt' kėmba e tradhtarit
mos ju shkelt' ma kurrė armiku
mos u pjekshi nė ves t'bizarit
nderi u rrnoftė porsi qeliku

e mos paqit kurr vllavrasje
as ndasi me klane e fe
as krahinore ndoj pėrplasje
paqit fat me qiell e dhe.

xhelal ferizi nė vite me vargje shqiptare

lirik
23-03-08, 09:18
Sikur tė isha

shkruan xhelal ferizi mėrgimtari i mohuar

sikur tė isha akullthyesi me depėrtim
do tė thyeja tė gjith akujt zemėrzi
me tė pasura rrezet nė magjikshkrim
ftoftsitė e shekujve me vlim do i kisha shkri

pastaj me shpirtshekullin tim
si njė laborator diellorė
me tė vluarin sherbet ledhatim
i kisha shėndrruar nė qenje gazmorė

sikur tė isha ,jet’kthyesi rigjallrim
do tė kisha ngjallė akuj gurė
askund nė popullin tim
nuk kisha lėnė akuj’heshtur tė sėmurė

sikur tėsha shpirtkthyesi kohorė
me shekuj forca pėr vetėdije
askundakuj njerzė nė shpirtė borė
nuk do t’kisha lėnė mbi dhe shqipėrie

Sikur tė isha ndėrtimtarė
arkitekt i qenjeve tė reja
me nji material imagjinarė
do tė ndertoja tjer shpirtra mė thot zeja

shkruan xhelal ferizi mėrgimtari nga diaspora
autorė qė e mbuloj pluhuri i mėrgimit dhe ploja

e pa mėshirshme e jetes

lirik
23-03-08, 09:27
Sikur tė isha pėrkthyes qehresh

shkruan xhelal ferizi autori mėrgimtarė i mohuar

SIKUR Tė ISHA PėRKTHYES QEHRESH MBI MATERJEN ENIGMATIKE
Tė Tė THELLAVE SHPRHJE Nė FYTYRė
SIKUR Tė ISHA NJė PASQYRė FANTASTIKE
SIKUR Tė ISHA E SHEKUJVE DETYRė

DO Tė PUNOJA PėR QEHRET E DHEUT E Tė HIJES
DO Tė PUNOJA Nė ZBėRTHIM Tė ;ENIGMAVE PA FJALė
DO TI SHėRBEJa ZBėRTHIMIT Qė VESHUR NE KULT Tė DIJES
NUK MUNDI NDOJ PASQYRė Mė M'banė ME i DALė

DO TA PėRKTHEJA QEHREN E ZALLIT Nė KULLIM
E QEHREN E QIELLIT T Tė PA ANė
DO TA ZBėRTHEJA Nė PASQYRė QD QEHRE MENDIM
PARAQITJEN E QEHRES DRIT'HANė

DHE TOKEN PASTAJ ME DHE
Tė KOKRRAVE Qė DUKEN MISTERE
Qė SOT ME GJUHė AS ME FE
NUK DIHEN QEHRESHPREHJET T' KSAJ VLERE

PO UN SI PėRKTHYES ME FYTYRė
PėR SHEKULLMENDJET Tė ISHA DETYRė
DO Tė SHKRIJA GJITH ARTIN N' PASQYRė
SE CAKUN E SHPREHJEN E ZOTIT
NUK PASKA A S NJė ART I MOTIT
Qė E THOT AS E PA'PARA DETYRė
AS SHEKUJT NUK PASKAN PASQYRė


PRANDAJ SIKUR Tė ISHA PėRKTHYES ME PASQYRA IMAGJINARE
E Tė EKZISTUARES GJITHMONė N ė PARAFILLIM
SIKUR Tė KISHA MILIONA GJUHė ZBėRTHIMTARE
SECILEN Tė AFT PėR DALLIM

SHKRUAR NGA MERGIMTARI XHELAL FERIZI AUTORė MėRGIMTARė I MOHUAR
TITULLIN E PUNIMIT Nė VARGJE
SIKUR Tė ISHA PėRKTHYES QEHRESH

lirik
23-03-08, 09:37
Nuk guxova

shkruan xhelal ferizi autori i mohuar nėpėr kohra

nuk guxova ma tė jem i menqur pėrtej vije
mbeta nė kufizim
dhe nuk pata guxim tė eci me dije
se me doli njė fenomen si rrethim

dhe mė tha ,ndale dijen
se ti nuk paske kufi
se ta shtroj me akull hijen
dhe mendjen nuk ta lėshoj me mbi

u ndala nuk bėj mė ma tepėr hap
se nuk e di si quhet ky kėrcnim
diqka don tė mė bėj zap
nuk mė len ma tepėr ecje nė menqurim

xhelal ferizi autori i mohuar nėpėr kohra

lirik
23-03-08, 10:43
CAKU I PENDES

shkruan xhelal ferizi autori nga mitrovica nėpėr vite i mohuarinuk munda ta ndaloj nė cak
as hapin e sajė si rrotė,e pa mbarim
as depėrtimin e sajė nė gjak
as pėrshkrimet e qudirat
jo as pak
se penda qenka lindė pėr cak
ajo qenka zbulim
qudi konstruktim
shkeullore
mahnitore
maratonike e qudirave
e pėrjetshmja e tė kqijave e tė mirave
zbulim shekujsh zbulim epokal
poeteshė pėrshkruese pėr fushė e mal
per fe pėr atdhe pėr gurė e dhe
per luftra pėr paqe pėr shkaqe
eksperte faktike dijetare
pėr gjithqka me shkrim dėshmitare
o pendė ,pa ty shekujt nuk,kan kuptim
ti je lindė pėr hulumtim menqurim
per paqe e vendim
nuk mund tė ndaloj
me shkrim as me gojė
nuk munda me e ndalė
nuk munda ta ndaloj,nė valė
as,me lot as me ,kėrcnim
as njė shekull nuk mundi ta ndalė
as shekulli nuk e ndali as epoka
as robėria prangat as shum diktate e koka
ajo ecė her me pėrkushtim pėrcaktim
me gzim e hidhrim e me vlim
her me dro e pendim
ka shkruar pėr kombet botrore
ka shkruar pėr kombin tim
askush nuk mund tė ja ndali kahjet
as kahjet veri,jug,lindje perėndim
se kjo ėsht magjepsėse qudirė
ėsht nėna e fjales sė robėruar
ėsht nėna e fjales sė lirė
ėsht gjurmėtarja nė botė ma e mirė
penda…………
penda qfar sqepi ky
qė nga jasht e nga mbrenda
planetit i ka tė gjitha ngjyrat

i pėrshkruan fytyrat
i planetit sy
qė nuk din me u thy
as me u ndalė
si lumi me valė
qė hyn nė qdo bukuri
nė qdo logjikė e marrzi
e nė filozofi
nė fakte nė shkenca ekzakte
hyn kah bregoret
fushoret
hyn kah stina zallina
penda thrret pėr kufi pėr liri
shkruan pa kufi
hyn nėpėr fletore
libra shkollore
qė hyn nėpėr tė gjitha poret
nė poret e shekujve,epokave
ėsht mjet i tė gjitha kokave
penda……
ajo prekė
edhe gjtihqkajet
edhe epokat edhe ata qe jan nė jetė
edhe ata qė jan stermekė
edhe ata qė kan vdekė
i prekė majet
majet e fajet
shpatet mėkatet
grupe klane fe tarikatet
e nė te pergjithsmet qė kan vdekė
nė gjithqkajet ajo ka prekė
ajo e lavdėron bukurinė
satirizon anarkinė
shemtinė robėrinė
ajo madhėron pėrjetson lirinė
shkruan pėr borė pėr shi pėr liri
pėr traktate e miqsi
ajo shkruan dhe nuk ndalet
nuk munda ta ndaloj as un as fjala
ajo pėrdredhet nėpėr germa si njala
dhe kur dikush e shtrėngon
ajo mediton vlon
rrejdhė e spjegon tregon
prekė nė pėr qdo rrudhė
nėpėr zigzake botrore nėpėr qdo udhė
flet pėr punėn pėr dhunen
pėr mergimin pėr mallėngjimin
ajo……. penda…………………!
art qudije
ngjyrė zbulim mbi mahnije
zbulim fantastik
mjeshtrije
arti bukurije
zbulim fantastik njerzie
zbulim ma i bukuri art pėrshkrimsije
pendė o zbulim
ti je vet ma i dashuri ylli im
ma i bukuri sharm nė njerzim
ajo shkruan per doza per mimoza pėr diagnoza
prekė lakoret trajtat emroret gjinoret rasoret
prekė tė gjitha kohrat e stinoret
qė sheh tė gjitha thellsitė me sy
mbrenditė ,e’ i prekė zanoret
i prekė tė gjitha bashktinglloret
e nuk mundet ndo kush me e thy
o penda ngjyrtare
o sqep,ere e kėrkimi
o maje e ndritur ylltare
o sqep i artė cicėrimi
ma i bukuri zog qė gjurmon
e pėrshkrueshėm kėndon
qė din me nenshkru urdhėr krimi
urdhėr argtimi
urdhėr me gjak vlimi
urdhėr zbukurimi
ti je
mbi dhe
ndėr kombe e fe
mbretreshė
me pėrshkrim e art
tė gjitha yjet ngjyrat kombet
botaniken e lulet ti me ngjyrė fjale i veshė
ti je ajo edhe qė pshtynė
fjalen kur e ndrynė
mandej me ngjyrė
e pėrplasė nė fytyrė
penda qė shkelė e pshtynė shekuj ,shekullorė
qė l’mon shumqka nė natyrė
qė lmon
tė gjith shekujt kohorė
qė nėnshkruan detyrė
qė flet pėr moral
norma e skandal
qė shkruan pėr fytyrė
ti flet shkruan e qanė me mallė
edhe qiellin e diellin i lmon
i puthė tė gjith me radhė
e din edhe me i perbaltė
ti qė nė qdo gjuhė kėndon
ti qė je aq e lartė
aq e bukur e artė
ti qė nėnshkruan tė mira e tė kqija
nėnshkruan pėr kah besa e tradhtija
nėnshkruan errsirė e dritė
nėnshkruan edhe kurthė e pritė
nėnshkruan marrveshje e paqe
qė nxjerrė gjithqka nė dritė
qė din me derdhė edhe gjaqe
qe lidhė majat,e tė folurit botrorė
qė mbanė edhe sekrete
qė mbahesh dorė mė dorė
qė derdhė ngjyra si dete
qė diellin,me ngjyrė e ujitė
penda o maje e majave
o lartsi ma e larta e lartsive
kur i ke fjalėt,e arta
edhe shkrimet e zjarrta
e shkronjat e magjive
ti zbėrthen ersisrė e dritė
ti flet me shum zakone e adete
shum kombe tė uruan
e shum tė truan
shum tė dashuruan
caku yt ėsht zbulimi
tregimi shkrimi
caku yt ėsht nganjiher mallkimi
pendimi vlimi
dhuna puna
ankimi
dhe shkrimet
e
vėzhgimi
pėrmallimi
si ti askush nuk e thot me shprehjefjalė varfėrinė
si ti askush nuk e shprehė dashurinė
me anen e germes magjike
si ti askush nuk e shprehė bukurinė
dhe qastet e rrėmbimshme euforike
ti qė nėnshkruan karta
edhe shkrimet e arta
prej tė gjitha larmive
qė nėnshkruan rregullore
marrveshje botrore
qė shpirtit i ndjekė cakun
ia hulumton gjakun
e nuhatė zambakun
ti je maja vet
je vet jeta nė jetė
pėr shkrimtarė e poet
penda qė vret dhe pret
penda qė robron e gėzon poet
si valė
qe shkruan pėr ujė e dhe
pėr qiell e pėr det
pėr kombe e fe
o ti je penda qe urdhra shtron
qė ,qiell e dhe i vlon
qe shekujt i gzon e i pėrvlon
qe ahengjet i pėrshkruan
ushtri e brigada me urdhra rreshton
edhe luftra e paqe shkkaton
qė diell,e hanė i gzon
ti je penda qė shkrinė
nėpėr dije magjinė
tė mahnitshmen dashurinė
ti je e larta maje
ti je maje mbi lartsinė
qe mbrrinė pėrmbi yje
qe hyn neper pyje
qe flet me qdo fletė
qe je fjalė e nxehtė
qe shkruan püer vuajtjet ne jetė
e magjeps me fjalė dashurin
artin vleren bukurinė
e mbi dhe vet estetsinė hjeshinė
ti qė i pėrshkruan vrasjet
qėrasjet pėrplasjet
e tė pacipa zgėrdheshjet gajasjet
dhunimet trishtimet
trillimet
sadizmate anakronizmat
taktikat galaktikat
edhe tė shiut pikat
qe i pershkruan magjike optikat
ti pendė

pėrshkruan dukuritė e shėmtisė
makutrisė llaskucėrisė
endjet dhe vuajtjet e dashurisė
ti qė pėrshkruan aktrimin
lėndimin nėnshtrimin nėnqmimin
nuk mund tė ndali askush
as un nė cak
qka qenke ti
magji
qka qenke ti me gjak
kush je ti valė
qė mahnitė materjet me fjalė

ti qė flet me dhe
qė shkruan pėr atdhe
o pendė ti je thumb i tokes
me ty nisen urdhrat,e beteja
ti je gjurma e letres e epokes
ti pėrshkruan lindjet dhimbjet
bindjet
shėnon shekujt kujtimet

ngjyron
memorizimimet
spjegimet
me ty nisin gjurmėt e reja
me ty niset hareja
me ty nisin udhė kombi e feja
tė njeh gurė e dhe’ tė njeh qiell e rrfeja
tė njohin motet qe nė thumb ke shpue
tė njeh balli i qiellit qe n’ qdo rrudhė ke shkrue
tė njeh dija e thellė tė njeh moti e stina
ke shkru pėr bilbila ke shkru pėr ledina
tė njeh gjaku i kuq qė vlon nėpėr shegė
tė njeh fletė e drurit,qė njomson qdo degė
ti je vet ai sharm qė fjalen e shndrron n, ngjyrė
ti je hyrja e hyrjeve qė n’ qdo cak ka hyrė
pendė o pendė o zbulim madhorė
ti nėpėr qdo shekull e ke zgjatė at dorė
ti ke hy nė dritė ti ke hy nė dhe
ti ke hy nė zjarre nder kombe e fe
ti o pendė madhore o sqep qė nuhatė
qė s, ke ndalesė as murė,qė ke jetė tė,gjatė
ti ja kalon shekujve me at jetgjatsi
ti je vet spjegimi qė ,tė quajn gjeni
ti je aq qiellore ti nxitė luftė e paqe
ti pėrshkruan qdo lule ,fletė me manushaqe
ti nėnshkruan marrveshje nėnshkruan edhe gjaqe
ti flet me lulkuqe ti flet me mimoza
ty tė njeh luldiellja ty tė njeh lulshkoza
ti ke shkrua pėr luftra pėr lot e rėnkime
ti je pendė qudija caku n’ėpėr vlime
ti je ma e quditshmja qė nuk ke ndalesė
ti ke shkrue pėr fjalen ti ke shkrua pėr besė
ti je pėr t’ gjith kombet njė mahni madhore
ti je vet kėrkimi nė arte muzikore
ti je vet kėrkimi qė nuk t’ ndalon qielli
ti je vet ajo ngjyrja qė nuk shterrė si dielli
ti nuk shterron kurr nuk ndalesh nė cak
ti din germa t’ bukura me vargisė nė gjak
nė gjak e n’pėr ndjenja n’ secilen qelizė
ti je aq e flladshme e lehtė si puhizė
ti je shum prezente gjithkah nėpėr fletė
ti je caku i jetes ti je jeta vet
ti je e pafundmja qė nxitesh nga dija
ti je ma e qėndrueshmja sa tė jet njerzija
ti je vet shkrimtare ti prenė e vendosė
ti din kombe e fe keq me i sakatosė
ti din me thurė gzime me sasi sa deti
ti din me thurė lot me dridhė si tėrmeti
ti je caku i cakut ti qe quhesh pendė
ti je plot me dije me larmi e mendė
ti je urdhėr prera edhe per violencė
ti je mehlem arti pėr msime e pėr shkencė
ti je penda vet qė nuk tė ndalė moti
ty nė tokė e qiell tė ka bekue vet zoti
ti je zbulimtare ti shkruan pėr imtsira
ti je e zbuluar ndėr zbulime t’ mira
ti je vet dritare pėr dritė e pėr shkolla
ti je vet e hollė je mendje ma e holla

xhelal ferizi nga Mitrovica krijues vargjesh shqiptare nė mergim

lirik
23-03-08, 11:59
shkruan xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

Rruga e lotit

autori xhelal ferizi

nėpėr rrugen e lotit un i pafundmi
nėpėr secilin lot ankim sizifi
un me shpresa qė nuk shihen i lėkundmi
kėt fat pėr mua kush e shpifi

dua tė dal nga ky zhgėnjim rreth i kuq
nuk dua vetėm pse kohes i teket
qė un tė jem gjithmonė njė huq
dhe caku gjithmonė tė mė stėrmeket

pse ti o fat’shekull kėt rrisk nuk e ndale?
po e l’ėshove dikund nga tinzria
a thua un paskam rrafshu kodra e male
qė tė mbajė haraqe ,ku pin gjak mėrzija

un qiellin nuk kam pėrmbysė me re’ e kaltri
un nuk i ndala yjet
gjaku im paguan tash akuj e neveri
un nuk i vrava as lulet as pyjet

depresion pse me mbjellni e rrisk mėrgimi
qė tė mos kem mbėshtetje nė shteg
as shpresė ringjallje as horizonte gėzimi
pse vetėm mėrgim shkrumb e prush qė djeg

un as diell as hanė nuk kam pshty
as qiellin nuk e kam sha
bukurinė e kam ushqyer me ndjenja e me sy
sa vargjet nga shpirti i kam nda

un nė secilin ind tė qiellit
kam mbjellė gjallrime e hare
e kam argtuar secilen rreze tė diellit
dhe per fatine tyre jam bre

pse pra pse ky dėnim
pse nė shpirtė ky dry
un nuk mbolla luftra as vaje as krim
paqen e kam thirrė me lot nė sy

un tash qė nėpėr tė ftofta trotoare
ditėt e ngrysura numroj
ah sikur tė kisha nji pendė magjistare
nė gjuhen e sajė tė lotoj

ku tė lutem? ku nė cilin drejtim!
kah meka kah roma e stambolla
athina a ,kah lindja kah jug a n’perėndim
sa shum fe o zot trullosin mendt e holla

ku gjendet ilaqi im
ku shkela me hapin e padjallzuar
pse ma quani jetė e jo fund e krye mundim
fatin djajt ma paskan shkruar

nė qoftė se ėsht siq thonė pleqt e vjeter
se shtat dit jan nė kėt botė
gjashtė jan hidhrim tė shkruara nė tė pa dukshmen leter
e njė ėsht gėzim edhe kjo e kotė

pse at’her paskemi ardhė nė kėt rruzull rrubullak me dhe
q’na duhet buka me lot
hyn kah te duash nė secilen fe
por vuajtjet nuk shlyhen nė kohra as mot

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare autorė i mohuar

lirik
23-03-08, 12:11
Nga lexuesi kėrkoj falje pėr shkak se disa vargje e tituj po mė duhet ti ripėrmirsoj
nėpėr letrat tė cilat i kam shkruar kto vargje shpeshher kan qenė nė copa letrash tė ndryshme
qė jan shkruar ne raste kur kisha ngapak kohė
jan shkruar shpejt e shpejt e ne disa raste sipas fyrmzimeve
sipas frymzimeve te qastit
dhe rasteve e ene kohra te ndryshme
prandaj ka pasė edhe fjali qė jan bashkangjitur tė gabuara
e dikund dikund edhe tė bashkangjitura gabimisht tė shkruara shpejt dhe te copzuara neper letra
ka disa letra qė edhe jan shkatrruar
qė jan lėnė ashtu anash duke mos pas kohė ti rishikoj
dhe kan humb lidhjet e fjalve
kuptimet e lidhjeve nė fjali e varg sepse jan shkruar shpejt e shpejt ndaras nė disa letra tjera
tash po mundohem ti bashkangjes kėrkoj mirkuptim nga lexuesit

lirik
23-03-08, 18:44
E nji ditė kur tė mos jem

autori xhelal ferizi nėr mote me vargje shqiptare

E nji ditė kur nuk do t'jem
as per ju ma fjalė s' do t 'kem
e nga penda ma s' del fjala
dijeni pra se un u ndala
jo n' mungesė tė ndoj burimi
as n' mungesė tė arti e shkrimi
veq n' munges t' jetes mbi dhe
penda ime s' mund me nxe
as me varg nuk rrjedh si rrke
as ajo fjala diellatare
qė buroj nė gjuhė shqiptare
nuk do te shkrihen as s' do t vjen
as si rimė as si refren
siq ka nxe si diell per ju
kur ma fjalė t' mos kem me shkru
as varg arti e poezije
as ndoj varg prej bukurie
ju vazhdoni hani e pini
por se mirė tė gjith ta dini
hiq pa kja e hiq pa u prekė
se un mundem edhe me vdekė
mos me qenė ma pendė cicruese
por nėn dhe nė gropė vetmuese
mund t mos jem ma n't' bukuren jetė
t' MOS KėNDOJ PėR LULE E FLETė
as pė bli e qiparisa
as per ah e dushk e lisa
as per kroje argjentare
as dhe e tokė shqiptare
as pėr shkoza e per qetina
as pėr zogj e kanarina
as pėr fletė qershije e qarri
se num len as dheu as varri
as errsira as vetmija
se njeriu s'ėsht pėrjetsia
prandaj qyqet kjajnė mbi deti
se ma varg s' do t' ket poeti
kush do t' kNdoj pėr diell e hanė
pėr shqipni e pėr dardanė
e pėr yjet galaktike
e pėr tokė tė lashtė etnike
kush i kndon vales t' liqenit
pėr kala e gurė t' bedenit
e pėr vasha ato perrija
e pėr suka kreshta e vrrija
kush ju kndon pėr erė me brusha
pėr ledina ara e fusha
pėr kullimet mbi zallina
pėr bilbila e kanarina
kush ju kndon kur s'ėsht poeti
pėr kaltritė qė rrijn mbi deti
pėr shkumbardha e stėrkala
pėr ujavarat vala vala
kush ju kndon per pendė magjike
e pėr kėngėt elegjike
e pėr fe pėr kode e vlera
pėr hjeshinė qė eka pranvera
kur mua varri mė mbanė n'errsirė
kush ju kndon me varg tė lirė
kush ju kndon pėr grurė kalliri
pėr dhe t lashtė me gjuhė iliri
e me vargje si melosi
pėr shum dritė qė mbanė kosmosi
kush ju kndon per meteore
e pėr dhe e tokė arbnore
kush ju kndon hallet kombtare
tue ligjrue me gjuhė shqiptare

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje sghqiptare

lirik
23-03-08, 18:58
E nji ditė kur tė mos jem

autori xhelal ferizi nėr mote me vargje shqiptare

E nji ditė kur nuk do t'jem
as per ju ma fjalė s' do t 'kem
e nga penda ma s' del fjala
dijeni pra se un u ndala
jo n' mungesė tė ndoj burimi
as n' mungesė tė arti e shkrimi
veq n' mungesė t' jetes mbi dhe
penda ime s' mund me nxe
as me varg nuk rrjedhė si rrke
as ajo fjala diellatare
qė buroj nė gjuhė shqiptare
nuk do t' shkrihet as s' do t vjen
as si rimė as si refren
siq ka nxe si diell pėr ju
kur ma fjalė t' mos kem me shkru
as varg arti e poezije
as ndoj varg prej bukurie
ju vazhdoni hani e pini
por se mirė tė gjith ta dini
hiq pa kja e hiq pa u prekė
se un mundem edhe me vdekė
mos me qenė ma pendė cicruese
por nėn dhe nė gropė vetmuese
mund t 'mos jem ma n't' bukuren jetė
t' mos kėndoj pėr lule e fletė
as pė bli e qiparisa
as per ah e dushk e lisa
as pėr kroje argjentare
as pėr dhe e tokė shqiptare
as pėr shkoza e pėr qetina
as pėr zogj e kanarina
as pėr fletė qershije e qarri
se nuk m' len as dheu as varri
as errsira as vetmija
se njeriu s'ėsht pėrjetsia
prandaj qyqet kjajnė mbi deti
se ma varg s' do t' ket poeti
kush do t' kndoj pėr diell e hanė
pėr shqipni e pėr dardanė
e pėr yjet galaktike
e pėr tokė tė lashtė etnike
kush i kndon vales t' liqenit
pėr kala e gurė t' bedenit
e pėr vasha ato perrija
e pėr suka kreshta e vrrija
kush ju kndon pėr erė me brusha
pėr ledina ara e fusha
pėr kullimet mbi zallina
pėr bilbila e kanarina
kush ju kndon kur s'ėsht poeti
pėr kaltritė qė rrijn mbi deti
pėr shkumbardha e stėrkala
pėr ujavarat vala vala
kush ju kndon me pendė magjike
e pėr kėngėt elegjike
e pėr fe pėr kode e vlera
pėr hjeshinė qė e ka pranvera
kur mua varri mė mbanė n'errsirė
kush ju kndon me varg tė lirė
kush ju kndon pėr grurė kalliri
pėr dhe t 'lashtė me gjuhė iliri
e me vargje si melosi
pėr shum dritė qė mbanė kosmosi
kush ju kndon pėr meteore
e pėr dhe e tokė arbnore
kush ju kndon hallet kombtare
tue ligjrue me gjuhė shqiptare

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje sghqiptare

lirik
24-03-08, 13:46
Un dhe ylberi

nga xhelal ferizi nė mėrgim liriku

un dhe ylberi njihemi qė nė fėmijri
tė dyt kishim etje e cak gurrren
un dhe ai kishim tė njejten dashuri
ai mbante ngjyrė pėr atdhe un ndezjen me dashuri si furren

tė dy binim me pi
secili nė tė ti cak
un kėrkoja etshėm nė atdhe liri
ai pinte kthyeshėm si hark

qė tė dy tė etur pėr paqe
un pėr tė shtrejten liri
un nėpėr gongje e manushaqe
nektarshėm me poezi

ai mbi gurra e kroje
mbi lumej tė kulluar
mbi mjaltė n' ma tė bukurat hoje
malet duke i frymzuar

tė dy ishim me tė etur fyt
un pėr varg ai pėr ujė
nė liri e paqe i mbanin sytė
nuk donim thundėr tė huaj

nuk donim as lot as gjak
fushat i donim tė gjera
un gjeja pėr art e frymzim gjithmon shkak
ai gjente burimet kah vera

un kam dalė me pendė nė burime
ai dilte kah qielli plot sharm
un shkruaja pėr token time
me shqipen e lashtė si tharm

me shqipen e lashtė si brum
kėrkoja me emocion dielli
me fjalen qė nė secilin agrum
ai ngjyrat i kthente kah qielli

tė dy e kthenim harkueshėm me fjalė vizllimen
ai me plot larmi
zemren plot art tė dy e fytyren
e kishim plot bukuri

vargun e kishim tė dy plot emocion
ai e mbante nė ngjyrė
un me shijen e fjales si ylli kur agon
tė dy ndjeheshim etje nė detyrė

qė tė dyt ishim plot shpirtzime
ai kur sjellte ngjyra mahnije
un me fjalen e etur me vrap nėpėr shije
tė dy pinim pėr madhorin qėllimin

ai pinte qė art e larmi ti jepte jetes
e kuroren plot hark tė hjeshisė n' shartim rrezesh t' diellit
e un me varg nė themele tė vėrtetes
nė shėrbim tė tokes e qiellit

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik
24-03-08, 17:15
At ditė nė Mitrovicė


Shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica

Kushtuar dėshmorit mitrovicaas Isak Ibrahimit


At ditė ibrit i rrodhėn lotėt nga kullimi
Pėrgjakshėm qau e vajtoj secila fije bari
Mbi dhe ra dėshmorė i lirisė Isak Ibrahimi
I shqiponjes nji zog shqiptari

At ditė lulet pėr sė gjalli jan vyshkė
Atdheu mbeti pa djalė
At ditė thonė edhe hekurat e ures shqiptare jan ndryshkė
E ibri ka dėnesė me valė

Ka qa thonė edhe e shėndritshmja hana
Yjet me qerpik nė lot jan stėrmekė
Njė varr tė ri po e hapte dardana
nji yllė i qiellit tė lirisė ka vdekė

nga larg nji plumb ra nė njė zemer
goditi mu nė aorten trime arbnore
aty ku i thonė shqipni dheut tė lashtė me emer
do tė kemi tė lirisė pėrmendore

at dit yjet e qielli e kan pa gjakun
kur gjuajti armiku pansllav me prejardhje akull
kur plumbi mu nė zemer e goditi isakun
mbi dhe me nji oh kur ra shakull


u errsua at dit edhe dielli
e qielli e qau i etnisė
pranvera shum qau e prilli
pėr lulen e kuqe t’ lirisė

shupkofci qau e tavniku
ka dėnesė kosova shqiptare
e vrau isakun armiku
at dit ra zija kombtare

at dit thonė kan qa rrezet e shkėlqimit
trishtueshėm edhe zogjt kan cicrue
at dit gjaku i kuq i Isak Ibrahimit
mbi dhe pėr liri ka vlue

at dit demostrate nė ballė
isaku porsi bajrak
mbi ibrin me valė e zallė
ra i mbuluar me gjak

ai ra pėr dheun e shqiptarit
iq bjen dėshmori e vigani
por shpinen nuk ia ktheu barbarit
se ishte i biri i ilirianit

gjoksin e mbante para si bedeni
qė rrin gjithmonė mbi kala
nė shekuj o yjė s atė jeni
shndritni per isakun qė ra

ai ra pėr dritė lirije
ai ra pėr tėlashtin dhe
ai ra pėr tokė dardanije
pėR tokėn e t’ parve me dhe


ai ra pėr trollin etnik
ai ra ishte i bukur i deg’s shqiptare pip
ai ra pėr pėr trollin ilirik
pėr gjuhen amtare shqip

xhelal ferizi autori me vite neper vargje shqiptare

kushtuar dėshmorit nga Shupkofci i Mitrovices

lirik
24-03-08, 17:21
--------------------------------------------------------------------------------

At ditė nė Mitrovicė


Shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica

Kushtuar dėshmorit mitrovicaas Isak Ibrahimit


At ditė ibrit i rrodhėn lotėt nga kullimi
Pėrgjakshėm qau e vajtoj secila fije bari
Mbi dhe ra dėshmorė i lirisė Isak Ibrahimi
I shqiponjes nji zog shqiptari

At ditė lulet pėr sė gjalli jan vyshkė
Atdheu mbeti pa djalė
At ditė thonė edhe hekurat e ures shqiptare jan ndryshkė
E ibri ka dėnesė me valė

Ka qa thonė edhe e shėndritshmja hana
Yjet me qerpik nė lot jan stėrmekė
Njė varr tė ri po e hapte dardana
nji yllė i qiellit tė lirisė ka vdekė

nga larg nji plumb ra nė njė zemer
goditi mu nė aorten trime arbnore
aty ku i thonė shqipni dheut tė lashtė me emer
do tė kemi tė lirisė pėrmendore

at dit yjet e qielli e kan pa gjakun
kur gjuajti armiku pansllav me prejardhje akull
kur plumbi mu nė zemer e goditi isakun
mbi dhe me nji oh kur ra shakull


u errsua at dit edhe dielli
e qielli e qau i etnisė
pranvera shum qau e prilli
pėr lulen e kuqe t’ lirisė

shupkofci qau e tavniku
ka dėnesė kosova shqiptare
e vrau isakun armiku
at dit ra zija kombtare

at dit thonė kan qa rrezet e shkėlqimit
trishtueshėm edhe zogjt kan cicrue
at dit gjaku i kuq i Isak Ibrahimit
mbi dhe pėr liri ka vlue

at dit demostrate nė ballė
isaku porsi bajrak
mbi ibrin me valė e zallė
ra i mbuluar me gjak

ai ra pėr dheun e shqiptarit
iq bjen dėshmori e vigani
por shpinen nuk ia ktheu barbarit
se ishte i biri i ilirianit

gjoksin e mbante para si bedeni
qė rrin gjithmonė mbi kala
nė shekuj o yjė sa tė jeni
shndritni pėr isakun qė ra

ai ra pėr dritė lirije
ai ra pėr tė lashtin atdhe
ai ra pėr tokė dardanije
pėr tokėn e t’ parve me dhe


ai ra pėr trollin etnik
ai ra ishte i bukur i degė’s shqiptare pip
ai ra pėr pėr trollin ilirik
pėr gjuhen amtare shqip

xhelal ferizi autori me vite neper vargje shqiptare

kushtuar dėshmorit nga Shupkofci i Mitrovices

lirik
25-03-08, 23:53
Flamuri nė Mitrovicė

xhelal ferizi autori nė vargje shqiptare

se q'jan gzua thonė dru e guri
qenka ngritė n' valim flamuri
nė mitrovicė tė bukurisė
mu nė maje tė arbėrisė
mu nė t' larten at kala
era brushen tu i shpėrnda
fushes t 'kuqe rrin shpalue
dykrenorja tue flutrue
atje lart mbi njė ndėrtesė
nji shqiptarė tue mbajtė me besė
Mitrovicė tokė historike
nėpėr shekuj si qelike
me ato tė bukura fusha e vrrije
dykrenorja t' paska hije
vala e ibrit luan me shtat
kur ti rrin mbi shtizė tė gjatė
e hjeshon mbi dhe lirinė
ti je porta me luginė
ti je vet porta shqiptare
mitrovicė moj tokė bujare
pėr ty malli i diell e hanes
fort po shkrinė mbi dhe t'dardanes
t' ka falė qielli dashurinė
ti je e lashtė moj heroinė
nuk t'kan shtrue krajlat me topa
bukurinė ta njeh europa
edhe dielli tej per tej
i ke tė arit tre lumej
vala e tyre si kristali
ju shkojn rrjedhat n 'mjedis mali
aq sa zemren ta falė hjeshija
t' falė qerpikun rrezanija
rrezanija e hanė e yllit
pėrmbi valė nė dY anė t'pylli
nė shkumbardhat aty ku lahen
mbi gurbardhė pėr kah shpėrndahen
tu i pėrzie me erė puhije
me shartim e art hejshije
era e vala e za i bilbilit
me sharm t 'bukur t' karajfilit
ta shpėrndajnė hjeshinė n' bregore
n' vrrije e maja kodrinore
tokė e arbrit je me zemer
tre lumej t mbajnė t'mbajnė t'bukurin emer
ti je sharm qė t' mahnitė zana
n'ty shtrojnė shendin dielli e hana
mu nė ballė artin ta falin
ti shėndrisin gurė e zallin
ta nxejn dheun me rreze nuri
ta ndriqojnė valen mbi guri
lart ta mbajnė shqipen n' dy krena
me flamur pėrmbi bedena
ty t 'lakmon gjith galaktika
Pėr hjeshi qė e ke nder qika
se ibardha i bekuar lumi
thue se lėng buron agrumi
ashtu ibri ėmbėlsorė
kullimsisht ecė n' dheun arbrorė
rrnofsh e qofsh moj bajraktare
ti gjithmonė ke qenė shqiptare
nė zanafilla qysh s e u nise
me antikė kur u qendise
n' lug tė ibrit e n' portė t' zveqanit
ke qenė gjurmė e ilirianit
tre lumej t' kan rrejdhė me rrke
gjithmonė dielli shqip t'ka nxe
ty t 'kan vlue n' traditė damarit
gjak e gjuhė me rod t' shqiptarit
kahdo i pate druj e lisa
bardh t' kan shndritė tirqit me plisa
kah lugina e kah kalaja
pėrmbi tė bukura bjeshkė e maja
ti ke qenė gjithmonė arbnore
me kullimet zallinore
me lumej me valė qelqtare
si kullimet n 'qehlibare
gjith ke shndritė me gjuhė shqiptare
edhe sot e shqipes je
shqip ty t' flasin gurė e dhe
e nuk 'japim pa u farue
deri sa t' rrin gjaku tue vlue
shqip n per vena deri sa t' rrshqet
pėrmbi dhe shqiptarė sa t'ket
n' mitrovicė shqipni do t'ket
pa ra yje e galaktika
pa u qfaros po djem e qika
per pa ra qielli i kapakut
per pa u derdh lumejt e gjakut
pėr pa u shembė shala e drenica
nuk do tė jepet mitroivca
ajo e shejtė tokė ėsht pėr ne
zemrat shqip qė rrin tu i nxe


le ta dij hasmi i karpatit

se shqiponjat vrojtojnė shpatit

pėrmbi majat kodrinore
kahdo rrijnė po gurė e rrmore


ata vlojnė me gjak tė arit
mbarė djelmnia e Adem Jasharit

tė squet me sy rrijnė n' thumb martine
jan bij pushke e gjeraqine


e boletinit trollit t' hises
vrojtojnė majat djemt e Ises
pėrposhtė shkambit gurė e vrrinit
rrijn djem zane t' boletinit


kahdo thumbin e mbajn t 'qarkores
gati n'zjarrė i rrijn mizores


synin n' thumb si zjarrė mėrije
gati rrijnė pėr tokė etnije


n thumb i mbajnė shapkė e kapicen
nuk e japin mitrovicen


e nuk kemi tokė me falė
jan betue shqip qikė djalė


jan betue jan ndezė si zhare

trime armata gjith kombtare

qė nuk lshon nė kthetra grimė
ata shkrepin si vetimė

pėr njė grimė tokė gurė e dhe
fyt fyt thonė kan me u pre
fyt pėr fyt do t' shkojn me shkje

nė flakė do tė bien shum djem e vasha
siq ra zhuja e ali pasha
e do tė bien vasha e fatosa
siq ra n'kullė n'vraninė ai osa

si'q'mbet isa n'podgoricė
si Ademi n' kullė n' Drenicė

siq mbet n' krena pernjiheri
kur preu n shpatė ai Jakup Ferri
si dikurė qė habit bota
Mic Sokoli kur mbet n' topa
edhe andej kah laberia
Selam Labi vet trimria
siq n' mejdan mbi troje t veta
me shtat krajla Azem Bejta


Prandaj larg duart nga kjo port
se kosova e ka aortė
port qelike qė lidhė shqip zemer
mitrovicė ku i thonė me emer


nuk e japin djamt azgana
deri sa n' qiell t' jen dielli e hana


se edhe vashat jan betue

pėr kė dhe me dritė bekue


pėr luginė tė bukurisė

ku rrin shendi i arbėrisė

jan betue shqip djem e qika
edhe mikesha amerika

nuk e lshojnė jo kurr bėjnė be

Mitrovicen n 'gurė e dheaty kndon bilbili e pllumbi
aty rrijn po ari e plumbi
aty rrin rrin vala mbi gurė
aty rrezja lahet n' nurė

gurė tė bardhė lahen n'stėrkalė
sumbulloret shkojnė me valė

me pėrzierjet shukmbėtare
aty shkrijnė qehret shqiptare
qehre e lumit qehre e tokes
bardh shkon vala si gji i lokes
e pin ibri me zallina
shqip n 'per mot ka kndue luhgina
e ka folė n' shekuj n valmire
mbi gurė bardhė me gjuhė ilire

mitrovicė ti je argjend

ti je ari ngjyrė e shend

porsi zonjė ti e qet hapin
jo pė besė pėr t gjallė s' tė japim

hije te kishte qytetrimi
si safirit aai shkėlqimi

ti je vetė porsi agrumi
pėr mjedisi t'kalon lumi
lumi i bardhė me famė hjeshie
ti je djep i lashtė etnije
ti je zanė mbi tokė dardane
ti je shqipe iliriane
ti je tokė nė rrafsh kosove
sa her veten e tregove
sa her la je plot me gjak
n 'ballė t' kosoves m' je bajrak
ti je porta iliriane
qė rrin n' ballė nė fushė dardane
me kala qė e ke prej guri
tre lumej porsi biluri
me nėntoken me plot vlera
kristal ari n'pėr miniera
me lumbradhin me zallina
nuk do tė mbetsh nėn shkje e shkina
nuk tė lshon me ra etnija
se ti je vet bukurija
i ke djemt vigaj e lisa
boletinin n tirq e plisa
ma ke ballin sokolicen
porsi shkamb ma ke drenicen
fushė dardanen n' zbukurime
i ke shalė e drenicė trime
krejt kosoven n' gjamadana
e nuk t' lshon ty shqipni nana
gjallė me ra nėn kthetra e bisha
se i ke tė bukura druj e pisha
arra e trupa me qershija
pėr ty vdes kjo nanė shqipnija
kahdo i thonė shqipni etnike
nuk tė len n 'kthetra armikes
as nėn thunder pansllaviane
ti je e jona iliriane
ti nuk jepesh as nuk shitesh
ti n' shqipni si zanė do t'ngritesh
prap e lirė n lumej do t' lahesh
nga shqipnia kurr nuk nuk ndahesh
nga dardanja argjendare
se ti je njė perlė shqiptare
ti je e shpirtit bukuria
porsi diell do t' shndris liria
porsi diell e porsi hanė
se shqipninė ti e ke nanė
e ke loke e ke dhe
shqip do t rrijsh gjithmon nder ne

autori xhelal ferizi neper kohra me vargje shqiptare


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik nė Listėn e Miqve

lirik
26-03-08, 00:39
Te bijt e vuajtjeve

Xhelal ferizi


shqiptarė tė bijtė e vuajtjeve tė lindur nga guri
shqiptarė tė bijtė e gjamėve e dhimbjeve pa kufi
shqiptarė nėpėr shekuj qė laku fytin sa ngusht ua zuri
shqiptarė sa vujatjet i keni pi

o zot q' ėsht ky fenomen o zot ku e ka burimin
kah vijnė kto rrisk'zeza fatale
kto mote qė na shkruhen ku jeta e humbė kuptimin
e na rėnkojnė fusha e dete e male

mbytu nėpėr dete mbytu nėpėr lot
mbytu nėpėr ikje e mėrgime
si dje nėpėr kohra ne shekuj edhe sot
rob tė lidhur nė mundime

tė bijtė e varfrisė tė bijtė e zingjirit
tė bijtė e tragjedisė
tė bijtė e dramave qe nga koha e ilirit
tė bijtė e etnike shqipėrisė

tė bijtė e trotoareve tė botes endacak
pa cak po tokė e pa dhe
te bijtė e dėnesjeve nė tė shprishurin gjak
te bijtė e pėrbuzjeve nėpėr kombe e fe

te bijtė e ikjeve te bijtė e eksodit biblik

tė falur mėshirave tė botes
tė bijtė e sherbimeve pėr nji metelik
nėpėr duart e pa'lara tė botes
o robėr tė planetit pa kumarė e pa mik

robėr tė kulteve robėr tė anarkisė
o robėr tė pshtjellimeve nga mjerimi tė ndjekur
robėr tė lugetėrve e tė padronve tė kurvrisė
o robėr pėr sė gjalli tė vdekur


shpėrnda o robėr te bijtė e askundit neper glob
pa pikė pa mbėshtetje nė atdhe
o tė bijtė e vuajtjes qė ju prodhojnė kob
tė zezat kombe tė botes shum etni e fe

neper tė huaja udhė me akuj e udhkryqe
nėpėr kalime tunelesh me plot mėrzi ftoftėsije
tė mbeshtjellur nė akuj tė huaj nėpėr skuta qyqe
mbi rrema rrėnqethės tė mbuluar me akuj hije

nė atdhe tė mbuluar me perde tė zeza
tė shtruara nga maskat mizore
si dje si sot nėpėr mote e breza
o te bijt e provave botrore

mbi ju o te bijt e eksperimenteve bizare

kaluan shum intriga laboratore
o tė bijtė e shqipėrisė etnike shqiptare
ju mbyten nėpėr valle djallzore

luaj pėr djallin e luaj pėr miq tė huaj
luaj pėr per europė e pėr grek
luaj pėr tė hauj tjerė oh mėmė sa po vuaj
luaj o i biri i vuajtjes pa shtek

tė bijt e vuajtjes tė bijtė e lojes diktat
tė bijt e stėrzgjatjeve tė mbyllur nė qark
tė bijtė e kusuritjeve nga pakti ne pakt
te bijt e rrethit te mbyllur n' gjysėm hark

tė bijt e europes njerkė qė pėr treg
ju ka ,e pėr karta e kazino e zare
tė bijt e kontinentit qė ju pjekė e ju djegė
e ju shuan me premtime n' pazare

AUTORI XHELAL FERIZI NGA KOSOVA
MITROVICA SHKRUAN NGA MERGIMI
GJERMANI


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgoni njė Mesazh Privat tek lirik
Dergoni Email te lirik
Gjeni me shume Postime nga lirik
Shtojeni lirik ne Listen Tuaj te Miqve__________________

lirik
26-03-08, 19:21
Nėse un pėr ju

xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

nėse un pėr ju u bėra varg epokal me vėrrshim

mė i fortė se rrezja e diellit e kohės sė pėrmianit

ju prap keni mbetur disi zemėr mendje ngrirė

o bijė tė stėrlashtė tė ilirianit

ju vargun tim nuk e pini

as nuk shihni sa rrezze pėrmbanė

nga cili fenomen shpirtė ai vjen nuk e dini

dhe nuk e dini pse thėrret e qanė

edhe pse un pigment jam pėr shpirtin pigment jam me rimė e varg

ju nuk qenkeni kltotofila

sa do qė un me shpirtė afėr jush jam ju mė mbani larg

a thua errsirė qenkeni nė shpirtė ju mungojnė kandila

un deshta tė jem pėr ju rreze ekuadoriale

por ju u shėndrruat nė zemėr polare

kot po shkruaj kullime e vargje si ujvarė vale

me gjuhen e kulluar shqiptare

se ju nuk i ndjeni se ju nuk i pini

as nuk jeni zemra e lule fletes

nuk din as rrezja pse ashtu t ngrirtė rrini

pa gaz e ėndje tė jetes

si duket jeni venitė ose aklulltsisht ngurtsuar

un jam i jaji ju kam sjellė lirikė

apo nė varg nuk dini pėr tu dashuruar

sa vesa a currili njė pikė

edhe pse me peshė vargu im ka thye

nė vemendje shum valė mbi detra e oqeane

ylberat nė shikim si hark i ka thye

me artin shqip ktheu kureshtje hane

por kurrė ju n kurreshtje nuk ua theu qerpikun

mė dukeni nganjė her nga guri

a thua shpirtė e zemer e keni metelikun

prandaj vargut tė lirė kush veshin s’ ia vuri

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik
26-03-08, 19:25
--------------------------------------------------------------------------------

Nėse un pėr ju

xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

nėse un pėr ju u bėra varg epokal me vėrrshim

mė i fortė se rrezja e diellit e kohės sė pėrmianit

ju prap keni mbetur disi zemėr mendje ngrirė

o bijė tė stėrlashtė tė ilirianit

ju vargun tim nuk e pini

as nuk shihni sa rrezze pėrmbanė

nga cili fenomen shpirtė ai vjen nuk e dini

dhe nuk e dini pse thėrret e qanė

edhe pse un pigment jam pėr shpirtin pigment jam me rimė e varg

ju nuk qenkeni klorofila

sa do qė un me shpirtė afėr jush jam ju mė mbani larg

a thua errsirė qenkeni nė shpirtė ju mungojnė kandila

un deshta tė jem pėr ju rreze ekuadoriale

por ju u shėndrruat nė zemėr polare

kot po shkruaj kullime e vargje si ujvarė vale

me gjuhen e kulluar shqiptare

se ju nuk i ndjeni se ju nuk i pini

as nuk jeni zemra e lule fletes

nuk din as rrezja pse ashtu t 'ngrirtė rrini

pa gaz e ėndje tė jetes

si duket jeni venitė ose aklulltsisht ngurtsuar

un jam i juaji ju kam sjellė lirikė

apo nė varg nuk dini pėr tu dashuruar

sa vesa a currili njė pikė

edhe pse me peshė vargu im ka thye

nė vemendje shum valė mbi detra e oqeane

ylberat nė shikim si hark i ka thye

me artin shqip ktheu kureshtje hane

por kurrė ju n' kurreshtje nuk ua theu qerpikun

mė dukeni nganjė her nga guri

a thua shpirtė e zemer e keni metelikun

prandaj vargut tė lirė kush veshin s’ ia vuri

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik
26-03-08, 19:28
Duke qenė se ėsht e pa mundur tė kontrollohen tė gjitha gabimet nė kaq shumm krijimtari
kėrkoj falje nga publiku mendoj se kjo e dyta ėsht pa gabime te titulli nėse un pėr ju
sigurisht lexuesi do tė ket mirkuptim sepse shum lexoj shum shkruaj dhe natyrisht
bėhen lėshime
ma vėshtirė po mė vjen pėr ti kontroluar se sa pėr ti krijuar
pėrshėndes lexuesin shqiptarė dhe lexuesit e forumit tė mrekullushė dardania
i juaj nėpėr vite me vargje shqiptare liriku
xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

lirik
26-03-08, 21:36
Erdh Natyra

autori xhelal ferizi

erdh natyra erdh natyra
Oj e Bukura Shqipėri
Zemėrbardha Bardh Si Ngjyra
Plot Me Gaz e Dashuri

Erdh Natyra Erdh Engjėllusha
Porsi Vjen Ai Flladi i Veres
Ajo Zogzė Shkon Pėrmbi Fusha
Tue Ligjrue Me Vargje T' Vleres

Erdh Natyra Porsi Ari
Kullue Fis'shėm Si Ujė Kroni
Erdh Me Pendė e Gjuhė Shqiptari
Porsi i Larmi Zog i Joni

Erdh Natyra Erdh Natyra
Dilni Kahdo Ju Forumian
Si Ylberi Me Shum Ngjyra
Kur Pin N' Kroje Nė Token Nanė

Erdh Natyra Lule E Shije
Si Aroma Qė Del Kah Fleta
Ashtu Vjen Ajo Me Dije
Tue K'ndue N 'varg Per Troje T' Veta

Pritne Mirė Kėt Patriote
Kahdo Jeni Zogj t' Shqiptarit
Se i Hejshon Kjo Stinė e Mote
Porsi Sqepi I Zogut tė Arit

Autori Xhelal Ferizi nė gjermani
kushtuar mikeshes

lirik
27-03-08, 07:40
Te duan tė gjallė te varrosur kosovė

e shkruar me mllef e zhgėnjime nė kohen para pavarsisė

shkruan xhelal ferizi

te duan ty kosovė me nji barrė thes plot gjarpij mbi shpinė
qė tė ecėsh rrugve qė i quajn demokratike
nėpėr secilen dekadė mot shekull muaj e stinė
tė duan nėpėr lojra tė pa kufij nė dasma satanike

tė duan me njė peshė vagon zjarrė ngarkesė
me ecė ti reformave mizore
tė duan nė qdo oreks krokodilash me tė pėrbi me ftesė
me hipnoza mbledhje e shprehje fajde e intriga metafore

tė japin me pi gjithfar knetash ujė demagogjije
qe buron prej shekujve qe pollen faren e djallit
tė japin dofar shpresash tė quajtura orgjije
qe ti tė mbetesh qyqja simbol i pikes sė hallit


tė duan me katran nė pėr trotoaret e qytetrimit
pėr lemoshė nė qendėr tė planetit
si shembull lakuriqe qė ti nė skenė tė aktrimit
tė dukesh si e leckosura e bija e lanetitdhe tė mbajnė me dofar gjylpanash nėpėr damarė
myk dhurata pėr gjak plehrisht me tė dehė nėpėr mot
tė duan qė mbi ty pansllaviant me derdhė farė
mbi femrat tua t' virgjra tė duan n'dhunė e n' lot


te duan si tabelė qitje poligon pėr djaj
tė duan si vaginė publike
nėpėr mishin tėnd ti rriqna e qakaj
me pi gjakun tėnd e lot e qelizat antike

tė duan me zift tė valė me benzinė
me flakė me prush nė zemer tė pa faj
tė duan tė rrėnqethur nė ankth nė qdo stinė
qė etjen ta shuash me lot e me vaj

tė duan nėpėr tė pafundme mjerane protokolle
tė duan nėpėr konferenca laviro kozmetike
tė duan pėr krymba ty oj zemėr molle
me ti krymbė me hile fiset tua antike

tė duan tė pėrthurur me plane
tė duan simbol tė urisė
tė duan tė mjegulluar nė klane
nė qthurje simbol tė kurvrisė

tė duan o kosova ime
tė duan n' konventa e halle
tė duan gjithmonė jetiime
tė vyshkur mbi dhe e zalle

tė duan pėr kryqe minare
pėr qendėr lotsjellsesh e shkop
pėr goditjet pėrplasjet ndėrkombtare
sadizmat me ty me i ngopė

nuk tė duan iliriane nė fakte shkencore
as perlė e mesdheut me aromė kontinentale
nuk te duan as erė as prejadhje arbnore
me t' grrye dojnė fusha suka brigje e male

ta duan peshen e planetit
dhe hallet qe nuk i mbanė as qielli
tė duan vajtim ma shum s e uj't e detit
dy gisht me tė ndejt n' pėrjetsi ty dielli

rusija cariste kulqedra gojė lubija
qė nuk ngopet dhe! ngrėnsja qė don te gllabroj glob
nė denesje tė pėrjetshme ty tė don serbija
se argtimi i sajė ėsht i yti kob

tė duan tė jeshė ma e gatshmja shpi publike
qė tė zbrazen mbi ty shum zuzarė
tė duan objekt tallje njimij gjuhė cinike
qetnik carist e tinzarė

ta duan qė magjen ta keshė plot me jargė sllaviane
me myk me kuleq t' satanit
dhe ta duan gatimin ta keshė tallaviane
oj fusha e gjerė e dardanit


sa shum kaluan mbi ty thundra e bisha
sa thikat sa shpatat e zingjirė
oj ti ne mes t' ballkanit ma e lakmueshmja grisha
ata duan t' perbijnė e ne tė duam te lirė

XHELAL FERIZI NėPėR VITE ME VARGJE SHQIPTARE

lirik
27-03-08, 07:47
At ditė nė Mitrovicė


Shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica

Kushtuar dėshmorit Mitrovicas Isak Ibrahimit


At ditė ibrit i rrodhėn lotėt nga kullimi
Pėrgjakshėm qau e vajtoj secila fije bari
Mbi dhe ra dėshmorė i lirisė Isak Ibrahimi
I shqiponjes nji zog shqiptari

At ditė lulet pėr sė gjalli jan vyshkė
Atdheu mbeti pa djalė
At ditė thonė edhe hekurat e ures shqiptare jan ndryshkė
E ibri ka dėnesė me valė

Ka qa thonė edhe e shėndritshmja hana
Yjet me qerpik nė lot jan stėrmekė
Njė varr tė ri po e hapte dardana
nji yllė i qiellit tė lirisė ka vdekė

nga larg nji plumb ra nė njė zemer
goditi mu nė aorten trime arbnore
aty ku i thonė shqipni dheut tė lashtė me emer
do tė kemi tė lirisė pėrmendore

at dit yjet e qielli e kan pa gjakun
kur gjuajti armiku pansllav me prejardhje akull
kur plumbi mu nė zemer e goditi isakun
mbi dhe me nji oh kur ra shakull


u errsua at ditė edhe dielli
e qielli e qau i etnisė
pranvera shum qau e prilli
pėr lulen e kuqe t’ lirisė

shupkofci qau e tavniku
ka dėnesė kosova shqiptare
e vrau isakun armiku
at dit ra zija kombtare

at dit thonė kan qa rrezet e shkėlqimit
trishtueshėm edhe zogjt kan cicrue
at dit gjaku i kuq i Isak Ibrahimit
mbi dhe pėr liri ka vlue

at dit demostrate nė ballė
isaku valonte porsi bajrak
pan ibrit me valė e zallė
ra i mbuluar me gjak

ai ra pėr dheun e shqiptarit
si'q' bjen dėshmori e vigani
por shpinen nuk ia ktheu barbarit
se ishte i biri i ilirianit

gjoksin e mbante para si bedeni
qė rrin gjithmonė mbi kala
nė shekuj o yjė sa tė jeni
shndritni pėr isakun qė ra

ai ra pėr dritė lirije
ai ra pėr tė lashtin atdhe
ai ra pėr tokė dardanije
pėr tokėn e t’ parve me dhe


ai ra pėr trollin etnik
ai ra ishte i bukur i degė’s shqiptare pip
ai ra pėr pėr trollin ilirik
pėr gjuhen amtare shqip

xhelal ferizi autori me vite neper vargje shqiptare

kushtuar dėshmorit nga Shupkofci i Mitrovices

lirik
27-03-08, 08:32
Sa her deshta tė bėhem diell

autori xhelal ferizi me vargje nėpėr shtigje jete

sa her deshta tė bėhem diell pėr ju
satanėt me re tė zeza vraponin
dhe qdo kund nė tokė e nė qiell
rrezet pėr ju mi ndalonin

sa her deshta tė bėhem pėr ju lule edhe kur isha larg
aromen ta pėrhapė mbi troje
prap satani me shtesa katrani mė errsonte secilin varg
e mė lente nė mes ploje

sa her deshta pėr ju qė tė bėhem yllė
qė me vargje tė shndris si ari
si kurthė mė delte kahdo her nė rrafsh e nė pyllė
me maska e pengesa tradhtari

sa her deshta tė bėhem pėr ju ujvarė
e krua shkumbradhė i dashurisė
grepat mė lenin varė
nė hiqin e pa fund tė varfrisė

un tash jam nėpėr shtigje
me pendė pėr ju nė dorė
nė fusha e male e brigje
poet i pėrbuzur i gjorė

autori xhelal ferizi vazhdimsi me vargje shqiptare

lirik
27-03-08, 08:43
Ju qė hani e pini pini padrejtėsinė

xhelal ferizi autori i mėrguar

ju qė hani e pini padrejtėsinė do tė pėlcisni njė dit nga ky luks
nė bark keni futė edhe shekuj durimi e muaj
ju nė barkun tuaj vėrshueshėm si fluks
i pini dhe heshtni prandaj un po vuaj

ju heshtni se pėrtė heshtė jeni lindur mbi dhe
pėr tė ngrėnė pėr tė pi padrejtėsinė
ku ju rrin ajo heshtje qyqare nė barkun tuaj ku fle
kur ju e pini aq shum durueshėm absurdėsinė

habitem me tuajin bark
qė fryhet e nuk pėlcet
kur ju pėr rreth e qark
zullumet i pini si det

dhe heshtni e barku juaj
duket si bark njerzorė
tė tė pjellni njė ditė nė at heshtjen tuaj
tė mbarsuar nga zullumi mizorė

xhelal ferizi autori neper vite me vargje shqiptare

lirik
27-03-08, 08:51
Kush flet pėr ty o dhimbje

autori i mėrguar xhelel ferizi

o dhimbje kush flet pėr ty sot
asnguri nuk e don kėt krajatė
as shpirti i mbushur me lot
nuk flet sot pėr kėt datė

dhimbje o dhimbje tė gjith nga ti ikun
kur ti ndezesh nė shpirtė thekshėm
tėgjith largohen nga ti kujtesat i fikun
se ti je si llahtari i thekshėm

askush nuk ta don kujtesen
pėrshkrimit tė sajė as detyra e shpirtit nuk i qaset
tė gjith po e duan vetėm mėlmesen
me dhimbjet askush nuk don tė pėrplaset

autori nė mėrgim xhelal ferizi

lirik
27-03-08, 08:58
Nė pėrvlim kur isha

shkruan xhelal ferizi

nė pėrvlim kur un isha askush s'mė dha dorė
valėt e pezhgvet kur mė digjnin pėrplasur
ather qeshnin disa argėtorė
gati po vdisnin tė gajasur

mandej kur ata i rrėmbeu furtuna
mė thonin mua ku je ku ishe o qyqarė
ja si qenkan egoistėt kur ti merr para dhuna
bėrtasin se kshtu e kan n' farė

autori xhelal ferizi liriku i mėrguar

lirik
27-03-08, 09:03
Disa jan tė tillė

autori xhelal ferizi

tė tillė jan disa nėse ua hapė porten
ata mandej ta marrin shtėpinė
ta kėpusin pėr sė gjalli zemren aorten
jeten mbi dhe ta nxijnė

ata mandej tė pėrvlojnė
kur ti i futė nė zemer
nė shkrum e hi tė shėndrrojnė
harron si quhesh me emer

tė tillė jan ata kujdes
mos i fut nė hise
nga ata edhe dielli vdes
e thahen troje e vise

autori xhelal ferizi

lirik
27-03-08, 09:36
Emocion

autori xhelal ferizi

emocion ti je motiv i mendjes mbret
ti je vet fjala e diellit
emocion ti je i palces sė shekujve ma i pėrsosuri sekret
nė njeri rrin i gjerė sa pafundsia e qiellit


emocion ti je mbretria e mendjes
je mbretėria e tė gjitha shijeve
ti je caku i ngarendjes
ti qmohesh shum lart prej tė gjitha diejve

ti je kurorė e dnjenjave dhe logjikes
nė secilin akt je madhorė
ti ndjenė bukurinė e yjve t galaktikes
dhe gjithqkajen mbi dheun botrorė

ti je ma i gjerė se secili oqean
je ma i gjerė se vet hapsira
ti je treguesi qė qeshė e qanė
dhe arti ma i bukur i qasteve tė mira

ti je vet shprehja nė shpirtbotė
momerie e mbrendshme jete
ti je si dje si neser si sot
ai qė prodhon lot si dete


ti je ai qė prodhon gėzime
je ai qėprodon reagim
ti je ai qė shprehesh nė krime
nė namė nė dhimbje e mallkim

ti je ai qė flet nė suksese
shprehjet i ke gjeniale
i vogel je si i pikė vese
por struken nė ty fusha e male

habitem sa i madh qė je
sa shprehjet i ke qė nuk ti zbėrthen fjala
gjeniu ma i madh je mbi dhe
burimet i ke porsi vala

ti je ma i persosuri leksik
ma i gjeri nė materje absolut kapak
ti je ma i gjerė se gjersia e arti qiellorik
ti je fjalori ma i pasur i qė rrin nė mish e gjak

ti je vet pėrsosmėria
ti je qudija vet pėrmbi dhe
me ndjenjat tua habitet secila gjuhė e gjithsia
ti je e pashterrshmja ndjenjė pėr ne

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
liriku nėpėr kohra e mote nė kėngė e varg larg atdheut

lirik
27-03-08, 21:08
Hapi drejt hiqitxhelal ferizi autorė nė mėrgimkur u linda hapin e qita drejt jete

kur u rrita u nisa drejt vleres

tani po flas vet me vete

kur tė mos jem ma mbi dhe

a thua me hap shkoj drejt hiqit

xhelal ferizi autori nė mėrgim

lirik
27-03-08, 21:10
Kam hy nė pėrvlimautori xhelal ferizi liriku mėrgimtarėun vet kam hy nė pėrvlim

se rrethanat mė kan shty

un e kam pa vet at mjerim

dhe palcen e vuajtjes me syhyra dhe aty kam shkri lotin

mėshirė nuk pat errsira

e kam pa me sy vet motin

si digjej pėr liri nga dėshiraxhelal ferizi mergimtarė

lirik
27-03-08, 21:15
autori xhelal feriziun aq shum i dua lulet aq sa ndjenjė mė ndjenjė vrapoj si bleta pas nektarit

un aq shum ua dua fleten

un tė gjitha shprehjet pėr to i kam thithė tė qiellit magjistarit

pėr shprehjen ma tė bukur qė tė ua dhuroj luleve kam vrapuar gjith jetenun aq shum i dua lulet secilen aq sa jam pėrvjedhur ti vjedh kėngėn bilbilit

vetėm qė luleve tė ju kėndoj

un edhe sot pas kaq shekujsh rri nė gjunj pran karajfilit

ma tė bukuren kėngė dua tė ja kėndojdhe un aq shum vrapoj me dashuri pas burbuqes

sa qė shkrihem me fjalė si dylli

gjith artin qiellorė cicėrues ia dhuroj lulkuqes

si melosin zemres qė ja dhuron fyellitė gjitha lulet i kam shpallė mbretresha

seciles i kam vu nga zemra ime kurorė

e seciles arti ngjyra e aroma e veshja

mė ka dehė mbi dheun e bukur arbrorėlulet i kam shpallė ma tė bukurat shije

i kam shpallė tė jetes kampione

lulet i kam shpallė simbol dashurije

nga palca e dashurisė ju kam dhuru medaljoneautori xhelal ferizi nė mėrgim liriku

lirik
27-03-08, 21:17
Varrinėr vite me vargje shqiptare xhelal ferizi autorishtėpi e pėrjetsisė

dėnim i pa afat me errsirė

heshtje llahtare e vetmisė

sa stėrmund i zi i vėshtirėsa i namur sa i pa kuptim

sa detyrim mizorė

pėrse o zoti im

e shpike kė kulm njerzorėqfar kulmi pa dritė

sa i ngushtė sa katran

shok me heshtje e tė zitė

dhe vetminė e territ mjeranqfar pėrjetsie heshtė tare

stėrvdiset nga ky mund

s piptinė kund fjalė kombtare

as e qenjes njerzore askundqfar tmerri i menduar

grindem me perendinė

sa shum jam i zemruar

sa tė zezė na e la pėrjetsinėnėpėr vite me vargje shqiptare xhelal ferizi autori lirik

lirik
27-03-08, 21:19
E kam pi njėher detin n'dolliautori xhelal feriziE kam pi njėher detin n'dolli

pastaj nė lot e derdha

oh jeta imeautori xhelal ferizi