PDA

View Full Version : Vargje nga autori Xhelal Ferizi


Faqet : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14

lirik
31-01-10, 02:04
NėSE MALLė PėR MUA KENI

Auori xhelal ferizi nė mergim liriku

nėse mallė pėr mua keni
e mbi dhe nėse m' kėrkoni
n' karajfil mua do t' mė' gjeni
e nė brushė bari kur ta lmoni

nėse pėr mua ju joshė loti
a ndoj stinė e bukurisė
mė gjeni n'kujtime nė palcė moti
mu nė kalanė e dashurisė

mė kėrkoni nė za t'bilbilit
o nėn hije tė qetines
o nė driten e kandilit
o nė shpirtė nota t' violines

edhe nė shekuj mė kėrkoni
edhe n' pėr glob nėpėr humbtira
dikund larg nga dhe i joni
tue ligjrue me vargje t' lira

ose mė gjeni nė gji t' kurbetit
dėnes'shėm gjith tue fshi qerpike
gjith tue derdhė si gurra t'detit
vargje tė bardha nė rimė lirike

un jam tretė nėse m' kėrkoni
un po shkrihem kudo t' m' gjeni
kur sa i qiell tė dashuroni
aty jam me varg refreni

nėse e thoni at fjalė goje
emrin tim dikund me mallė
mė kėrkoni nėpėr hoje
bletėt art t' shijes m' kan shpallė

Mė kėrkoni nė gji tė ylberit
nė art tė fjalės mu nė pendė
mu n 'lulkuqe e nė fije t' fjerit
bashk me yjet nė kuvend

mė kėrkoni nėpėr vlime
a' ku rrin palca e mahnisė
nė art tė mallit plot kujtime
Nė mbretrinė e dashurisė

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
31-01-10, 02:07
Un kam pa shpirta tė vegjėl sa elektroni

autori xhelal ferizi nė mėrgim

un sa elektroni kam pa shpirta tė vegjėl
edhe sa protoni e neutroni
kam pa shpirta ndoshta tė dikujt jan vegėl
si ka mundėsi qė dukeshin si tė mos jen gjak arbri gjak i joni


un ju thash dhe ju tregova nė leter
ata ishin milionera
ju thash se jam i rrethuar nga lugetrit e ri e tė vjeter
ju tregova se mund tė shkruaj shum vlera tjera

ju thash se mund tė shkruaj vargje nė miliona
por mė duhet pėrkrahje gjithshqipatre
e ata si tė mos ishin njerz thue se jan demona
mė mohuan me njė gjuhė hesht'tareata disa ishin miliardera
e disa me poste me rėndėsi
mjerė qė i ka etni e mjera
kta shpirta plot mangėsi

un jam i rrethuar dhe vuaj
nuk mund tė shkruaj at qė dua dot
se mvarem nga kafshata e huaj
qė e ha me buk e lot

kėtu nė kėt gjendje mė solli armiku
sa her ju kam spjegu arsye
mė la tė mvarur kah meteliku
shpirtrisht pėr tė mė thye

i thirra shum shqiptarė nė kushtrim
kahdo nė glob ku rrijnė
bashkohuni pėr libra aksionit tim
por ata hanė e pijnė

rėndėsi ka pėr ata kuleta
e lukse nėpėr pijetore
por jo tė dal libėr shkreta
me miliona vargje arbrore

u nis njiher nji iniciativė forumiane
ishin kėto vite mė parė
por doli tradhtia demoniane
sabotuesi i madh tradhtarė

populli im s'mė kupton
se rrrethuar jam me epoka
me breza dora tionzare na saboton
o tė mjerė pse s' ju punon koka

sa e vogėl kjo vetėdije
sa shkurt shohin disa
un skur nuk jam i ksaj etnije
diqka pėr sė gjalli m' ka nda

kot hargjova sa fjalė
e pendė e leter e ngjyrė
askush burnisht nuk ka dalė
tė marrr mbi supe nji detyrė

shkret do tė mbeteni
me shpirta egoist
tė evgjel do tė treteni
se vet e ndėrtoni kėt rrisk

autori xhelal ferizi mėrgimtarė i bojkotuar shum vite

lirik
31-01-10, 02:08
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Fjala

Titulli fjala ėsht shkruar nga Xhelal Ferizi
autori nė mergim

Fjala nuk ecė ma
Kėmbėt ia mori djalli
Nuk ecė ma fjala
tė drejten ia mori pseudo'ligji
mbrapa'skena
kėrcnuesi me maskė demokrati
krahėt ia preu koha e pa kohė

lirinė ia mori pranga
vendin ia zuri hiqi
vleren ia mori hilja
Nuk ecė ma fjala
Se forca ia mori erzin
Se intriga ia shtrydhi gjakun
Se lufta ia mori paqen,
se paqja ia mori vleren
vullnetin ia mori degjenerimi
fronin ia mori myku
se brerjen ia futi i ligu
koken ia kputi injoranca
e vrullin ia ndali brryltari
i padijshmie e la pa famė
me te u tall analfabeti
nė gara mbeti shum mbrapa paraje
rrespektin ja vrau interesi
rrencarėt e pėrdorodhėn si njala
mashtruest e shtynė ne grenmina si vala
e poshtruan dobiqėt
fjala
arsyen nuk e ka nė pushtet
askund nuk pritet si mbretreshė
e shkeli paraja e korrupti
e shkelen shum luget
pėrthurjet ja ngatrroi laku
e loti i rrejshėm gradat ia hoqi
e shundi e kiqi lakuriq e lan
fjalen e gjveshi moda e re bizare
ajo nuk mund tė ecė cullak
mbretreshė nuk ėsht ma fjala
ajo nuk ecė ma as n' grada
ajo ngeci mbet
pothuajse shkret
e nėpėrkėmbi koha bajate
secili nalet
mbeti fjala krahthate
paraja po bėhet mbret
nuk ecė ma fjala mbi dhe
nuk ėsht ma ligj as fe
as pushtet
ajo nuk ėsht ma mbret
nuk ecė ma ndėr kombe e fe
fjala tash ėsht paraja
aj e ka ble
fjala
nuk ėsht ma ikonė kurorė
besė
fjala nuk nuk rrin ma ndėr ne
hilja paraja rruleta
e rrėzuan shakull pėr dhe
nuk ecė ma nuk ecė ma fjala
se i ligu lirė e ka ble

Titulli fjala nga autori Xhelal Ferizi
nė mergim

lirik
31-01-10, 02:09
Hajde hajde oj gjeraqinė

Xhelal ferizi poezi poema vargje shqiptare
(Xhela i Mitrovices l i r i k u nė mėrgim )


Hajde hajde oj gjeraqinė
se e vulosėm pamvarsinė
eja tash n'tokė kastriote
tė rrijmė n' troje n' jetė e mote

merri kraht e fluturimit
kalo shtegut e kalo vrrinit
ti qė je shqipe n' dy koka
tah po t' thrrasin qielli e toka

eja eja mori zemer
ty shqiponjė po tė thonė me emer
eja shih fushat e barit
eja nė troje tė shqiptarit

kalo maja pyje e lisa
eja e shih dardanen n' plisa'
eja e shih si gzohet hana
eja e shih ktu djem si zana

shihi vashat si perrija
eja e shih ku rrin hjeshia
bjer mbi fushen n' grurė t' kallirit
shih kosoven ringjallė hirit

shihja shtizen e flamurit
shihja ballin arti i nurit
hajde shqipe oj gjeraqinė
shih kosoven heroinė

hajde shihja dushk e gllija
shih zabelet ku bjen hija
eja e ndjeje njė gjuhė goje
si gurg'llimė qė bjen n' pėr prroje

si gurgllima me currila
si q' shartojnė cicrrim't n 'bilbila
me shum kangė mbi degė e pipe
ashtu kndon sot gjuha shqipe

eja shqipe oj gjeraqinė
e solli qielli pamvarsinė
ylli i drites t' meteorit
shih si shndritet dheut t' arbnorit

eja shqipe merr edhe zana
merr hjeshinė qė e ka tirana
sjelle nė krah oj gjeraqinė
m' ja sjell sharmin nė prishtinė

ma sjell durrsin bregdetarė
shkoder kuksin qehlibarė
edhe vloren me kaninė
le ta shohin pamvarsinė

hajde hajde oj gjeraqinė
shihi pejė gjakovė e klinė
me vicianė e fushė kosoven
drenicė llap edhe rugoven

shihja valen me ujvara
shihja fusha shihja ara
hajde shihja gzimin nė zemer
kah i thonė kosovė me emer

dil e shih moj e bekue
me dy krih tue fluturue
se nė festė jan' qelė kto fleta
si e harlisur ka nisė jeta

kan nisė krojet me u kullue
kan nisė qyqet me shpresue
ato ma nė degė s' vajtojnė
male as fusha nuk gjėmojnė

veshė ėsht toka si ftyrė hane
plot me shend mbi tokė dardane
prandaj eja oj gjeraqinė
shihja festė e pamvarsinė

autori xhelal ferizi nga Mitrovica

lirik
31-01-10, 02:12
Po pse qanė toka shqiptare
*****************************
--------------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
************************
-----------------------------------
--------------------------------------

Thonė po qanė toka shqiptare
anė e mbanė n' troje etnike
se viruse shum tradhtare
lshue i jan t' lashtes nėnė antike
***
dikush gjuhen tu e pėrdredhė
porsi gjarpri i kafshimit
disa grryejn dia tue vjedhė
disa msy e kan shkollen t'krimit
***
disa tjerė porsi lavire
disa thue vet hilja i polli
shum kan msy zemra vampire
me i pi gjak kti t' lashti trolli
***
nė kėt garė kaq brrylatare
kush ma i parė me dalė n' meritė
kan msy skilet karrigtare
thue kėt kohė e paskan pritė
***
jan vilzllue me krem dinak
e lyen fjalen n' kozmetikė
kan msy binat me bajrak
pa pyet kod pa pyet etikė
***
pėrvetsue kan shum merita
treg na u bė mbi dhe lavdija
kan msy n' poste pa kondita
plot heroj na u mbush etnija
***
veq pse zoti qiellit t' gjerė
vulė as fakt s'po qet me i pa
kta far hiqa e mendje'mjerė
qė lavdija ka me i vra
***
dikurė motit kur vatani
qante e loti i shkonte rrke
kta mjeran qe i poll satani
kurr se than fjalen atdhe
***
kurr nji lot s'qiten qerpikut
kėmbė e krye ishin heshtak
lepe peqe i thonin armikut
puthnin tė hasmit at bajrak
***
edhe shtroheshin kta mjerana
porsi urė bashkim vllazrimit
pėr rrogtarė i polli nana
e tash gjoks jan t' vet lavdrimit
***
dil e qajė o zemer qielli
dil e qajė o qerpik hane
dil e qajė o rreze dielli
shih vet lavd mbi tokė dardane
***
dil e shihe demagogun
ish antarin e pansllavisė
si e ka nxanė sot mejdan logun
nė ballė po i prinė tė mjerė lavdisė
***
thue i ligu u lind mbi dhe
fat me pasė pse gojtaria
po sundon mbi kombe e fe
jo merita e njohuria
***
na i ruaj zot aman kullimet
mos ja jep postet tradhtarit
se kjo tokė s' duron ma dhimbjet
me i shkelė t'drejten atdhetarit
***
a thue diell ti i bukurisė
n'qiell qė t'mbanė hapsira n' zemer
ku e ke artin t' gojtarisė
pse s 'emron tradhtart me emer
***
ti e din e syri i hanes
i ka pa ata kurvarė
tue tradhtue dheun e dardanes
qė sot duken legjendarė
***
e u ecė mirė mbasi ka shum sorra
e nuk ka shum gjeraqina
tė mrė jan ba sot shum shpirt'vorra
qė dikurė ishin stėrvina
***
qani qani o ju fjera
e ju lule e fije e bari
toka e jonė gjithmonė e mjera
qanė pėr kokrra atdhetari
***
se i ligu mbas beteje
demagogu e rrenacari
ja merr anen e me do neje
gjith ma i parė del lavdatari

***
edhe pse lpisi e shitsi i gjori

kėmbė e duar ky mercenari
ma heroj del puthadori
se i vėrteti atdhetari
***
e ti o e bukura hanė fisnike
m' thuaj ku ndodhė kjo n' tjetėr dhe
pėr veq n'shqipni tė lashtė etnike
hileqari fron me ble
***
po un kam pa me syt e mi
tė bijt e zi tė munafikut
qė sot jan t' nderuem n' pari
e dikur ishin t' armikut
***
sot qė erdh demokracia
po mbijnė kpurdhat llafazane
nxor heroj burokracia
prandaj qajė ti o dritė hane
***
qajė se vet un dėshmitari
me sy tė ballit dikurė motit
kam pa shpirta mercenari
i ka pa edhe qielli i zotit
***
ata vet e tė bijt tash prore
gjith me nderė po jesin t' parė
prandaj qajė toka arbnore
pėr t' pa! hile atdhetarė
***
qajė o yllė qė e vizllon driten
shihi skilet si lavdrohen
qė e kan lidhė mbi dhe meriten
kah krekosen e lartsohen
***
e atdhetari varfanjarė
nuk ka hise as tokė as shpi
rrin si gjith nėn sundimtarė
mercenari i rrin karrshi
***
ushton sot meritokracia
zėri saj shkon nė kupė lavdije
patriot duel dilingjija
qani o vasha e gra etnije
***
qani ju o fise e krahina
qani o lisa o gurė e dhe
qani bredha e qetina
se merita shum jan ble
***
shum jan ble n' raki e kafe
pa ju dukė kund kontributi
shum heroj shiten me llafe
sot shqiponjen e mbanė huti
***
qani qani o ju bija
e ju vasha e ju gra
sot ma lart po hyp lavdija
atdhetari poshtė ka ra
**********************
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''

Autori Xhelal Ferizi
l i r k u n ė m ė r g i m
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
31-01-10, 02:13
Sytė e pendimit
**************

Shkruan Xhelal Ferizi
*****************

kush don tė lexoj ejani dhe shihni sytė e pendimit
kudo mund ti lexosh
ne dashuri nė zhgėnjime nėpėr mashtrimet e njerzimit
nė viktima e nė dheun kahdo tė shkosh
lexoni edhe nė sy tė hanes shihen
edhe nė diell
edhe nė yje shihen
nė det nė tokė e nė qiell
********************

Shkruar nga Xhelal Ferizi mėrgimtari
*****************************

lirik
31-01-10, 02:16
O shpirti im i dashur Mitrovicė

Shkruan xhelal ferizi ne mergim

un ty tė kam puthur nė secilen kokerr dhe e kore
fluskat e bardha bor e shi e kahdo ti kam lmue
un ty tė kam ndje nė secilen pore
kur bashk jemi pėrqafue

un kam notuar ibrit nė secilen valė
shkumbardhave qė hjeshonin bardhsisht
un jam i dikurshmi i yti djalė
kur flisnim bashk rrezanisht

un ty naten tė kam pėrshkruar
nė vargun tim bashk me hanen
kur nata ishte yjzuar
larmisht tue shėndritė dardanen

un jam biri yt i djegurė larg
vargjet mi ka lidhė varfrija e zingjiri
un pėr ty jam bė varg
fletė e paanė e qiri

un ty ti kam lmue lulet nė secilen fletė
rrugėt ti kam bekue
por tash me fjalėn i huaj kam mbetė
hapin n' mergim tue lakue

un me lot ta kam la arin
nėntoken e begatinė
per ty nė shpirtqiellin tim do ta ruaj ditarin
e qelizave' e si det dashurinė

ti je ėndrra ime
gjandart mė lan pa ty
un nuk tė ndahem me shkrime
yjet kah ti kam me i kthy

xhelal ferizi ne mergim ne dhe te huaj shkruan
kushtuar vendlindjes Mitrovicė

lirik
31-01-10, 02:18
Ura e kėputur e dashurisė

xhelal ferizi autori ne mergim

perse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me diell
ishe ti ajo q ė me lute
nuk jam ma i gjerė si qiell

perse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me zemer
pėrse nuk ndriqove me dritė qdo lloj skute
pėrse kalin e trojes e lakmove nė themer

pėrse i ua kėpute fijet yjeve
infuzion ky i dashurisė jetik
pėrse i lidhe psehet nyjeve
perse dashurinė e bėre armik


pėrse uren e kėpute tė harkut
qė lidhej nga arti nė art
pėrse tash i dhe kaq shum dhimbje vargut
qė nė palcen qiellit prekė e ndihet lart

pėrse i zgjidhe besatimet
qe lidhė i kishim pėr bese
pėrse i ke ngri vlimet
e gzimet nėpėr mėngjese

perse i gzimet i vrave
perse urat me i djegė
si krande ndjnejat i thave
cicrimen e bilbilit nė degė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
31-01-10, 02:19
Valėt e lotit

shkruan autori ne mergim xhelal ferizi

nėpėr valėt e lotit secila shekull'dridhje qė vret
nėpėr dridhjet e tyre dėnestare
nėpė rrugė tė huaja tė epokave shkret
po qajė dhimbshmėrisht me ankime shqiptare

jam shekull'ziu i monotonisė
ku secili qast ėsht epokė
a thua nuk jam ma i etnisė
e gurėt e huaj i kam shokė

Dridhur'dnesjet e mia e luajn fundin e vullkanit
luajn shpirt'FUNDIN E DETIT
nė secilen'dridhje valė loti i vatanit
dhe vdeksija zymtare e kurbetit

me kodėr vuajtjet tė mėdha si pllaja
Qė shėndrrohen nė peshė tė shpirtit tim
mė vijnė vala vala oqean'kujtimlargta tė mdhaja
dridhtare secila me valen pėrthyese mallėngjim

shekulltare tė tej'zgjatura kujtesa qė dėrmojnė
secila me artin e tė kaluares qė nxitė mallė e lot
gurė'qėndresen ato e thėrmojnė
kur e sjellin nė shpirt'kujtesė secilin tė largtin mot

autori xhelal ferizi nė mergim

lirik
31-01-10, 02:19
Nė zėrin e nji violine larg

autori xhelal ferizi nė mergim

oh ajo me zė po dridhej nga larg tinguj'nate
melankolik stėrlakim i sajė tingull'mallė nxitės
mė kujtonte njiher nji qyqe nė monopate
nji zog tė sajė shpirt'plagosur shpres'pritės

pran gote buza mė prekte dridhshėm nė mashtrimet qelqtare
nė rrethin e gotes 'mbėshtetse ndjenjė shpėtim
sikur nė gotė gjeja t'fundit shpresat qėndrestare
mbi lotsjellsin e pa fund i quajtur mėrgim

Para i kisha rrudhat e shpirt'motet qė mė digjnin nė qeliza
nė secilen qelizė nga nji shkrumbues learg'sjellėse dikurshmėri
tingujt e violines sikur mė sjellnin dikah larg disa tė kputura kujtim' puhiza
dhe nji tė kėputur me ndėrprerje shpirtėdhimbje shpirtlidhshmėri

q' ėsht kjo ndjenjė qė her kėputet her ringjallet
nėpėr mes tingujve tė violines djegė'sisht pėrloton
q'ėsht kjo shpirtsi aq ndjeshmėrisht mallėngjyeshėm qė shpirt'kallet
q'ėsht kjo largsi qė nė pėr shekuj tė shpirti'zgjim ndjnejve shqetson

gota sikur me shikon nė tavolinė
vetmija sikur mė jet'shkrinė e mė dėnesė'shpirtson
tinguj'lakesa shpirt'prekse q ė i nxjerrė kjo mallėngjyese violinė
shekuj ndjenjat vaj' ndjellshėm po mi mishėron

Un jam pa atdhe pa komb pran nji gote
jam pa tokė pa liri
un jam pran nji shishje jam mėrgim i huaj trup rreth bote
nuk kam shtet as qeveri

i kujt jam un o zėri shpirtdridhės i violines
un jam iksi me shpirtsi lot'deti burimorė
jam jetimi i shekujve i kohes e stines
un jam pran gotes i huaj nji shpirtgjorė

as violina nuk qanė ma dridhshėm se shpirti im
as gota e vetmia e vuajtur nuk mund ta pasqyron
se qfar dėnesje ka i madhi shpirt'deti im
as zogu pėr fole ndjenjėsisht kėshtu nuk' shpirt'vajton

kujtesat mė rrenonin kalanė shpirtrore
ngadal e gurė nga nji gurė
e violina me thell'preksit shpirtėzues tinguj ndjenja lakore
mė bėnin tė vajtueshėm shpirt'urė

o un jam mergimtari
qė kurr nuk pata liri as atdhe
un jam bilbil vajtimtari
nėpėr tunguj mallėngjime me ndje


vajto tash qajė violinė
tingujt ti pin i imi loti
un nuk ja kanarinė
por jam i askundit qė moti


shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

lirik
31-01-10, 02:20
Kush jeni ju

autori xhelal ferizi ne mergim

kush jeni ju qė vjedhni vejdhacak
qė vjedhni me dredhi taksidare
qka jeni ju me ato kneta nė gjak
ju nuk jeni tė fiseve shqiptare

shqiptari turp e kishte hajduterinė
pėr turp e kishte mashtrimin
shqiptari e donte lirinė
e jo vjedhjen e krimin

ju nuk jeni shqiptarė
ju jeni te mjerė harbut
pse vjedhni o qyqarė
nji qyqe e tjetri hut

po si ore vjedhet atdheu
po si ore lihet ne errsirė
ah ju ju perpiftė dheu
satan demon e vampir

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
31-01-10, 02:21
Pse po vuajn damarėt

autori xhelal ferizi

damarė po vuajn se gjakun na e kan bė ujė
kohrat e zeza mizore
na shkeli barbari i huaj
me veglat mercenare tradhtore

damrėt po vuajn se na i prenė
aty kah ecte besa
na e pėrzien etninė e fenė
me klane e interesa

damarėt po vuajn se jan vyshkė
pa dritė e pa ndoj rend
se na furnizojn me ndryshk
na shesin prralla n' kuvend

na shesin gjithmonė premtime
na shesin shartime me t' zi
na shesin veq dhimbje e krime
na mbajnė PER gjak me na pi

damarėt po vuajn se n lidhjet shqiptare
nervin duan me ua kputė
simbolet tona kombtare
e shqiponjen sqeperkrrutė

damarė po vuajn se tradhtari
nuk don emer etnik
po vuaj se nderkombtari
NA bleU me ' metelik

autori xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 02:22
Duan tė na shprishin

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

duan tė na prishin
qelizė tė mos na lėnė tė organizuar
duan tė na e ndajnė shpirtin e mishin
na duan gjithmonė tė shpartallaur

duan tė na ushqejnė vetėm me tradhti
me plehra paketa ndihmash dhe iluzione
na duan gjithmonė nė kurvri
me krushqi mercenare e demone

nuk duan bukuri ndėr ne
varfrinė na e duan nė gjak
nė damarė ardhmėrie duan me na pre
shqipen e duan tė pėrthurur nė lak

na duan pa moral pa besė pa etikė
na e duan femren vetem si prostitutė
mbas shpine vetėm thikė
nė seciln zhvillim e institut

na duan ne vetėm tė ligė
si pleh na duan nėpėr botė
tė mykurit na i duan mbi karrigė
tė tjerėt tė lidhur nė rrotė

kėshtu na duan pedofilėt analitik
ata qė nė sy kan helm
ata qė zotin e kan armik
nėn thunder na duan nėn shqelm

ata kundermojnė nga myku bizarė
ata jan agjent virusgji
ata jan ushujza program antishqiptarė
jan tmerri qė bjen mbi ne si orgji

shtrengohuni shqiptarė
ndaloni ata sarhosh
unik mundeni ma mbarė
tė luftoni qakaj e kaposh

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
31-01-10, 02:23
Qeveri

Autori xhelal ferizi

Qeveri populli po ankohet
varfria na ėsht ba kanibale
shqipėria etnike po dėrmohet
rėnkojnė fusha e male

qeveri duam bashkim
duam kordinime kombtare
mjaft me sabotim
thrrasin trojet shqiptare

qeveri duam tė shėndosha binare
duam elektrikė e turizėm
po thrrasin zaemrat shqiptare
mjaft ma me cinizėm

qeveri duam punė
duam kujdesė pėr mergimtarė
nga ibri semani e nė bunė
po thrret nji komb shqiptarė

qeveri nuk duam ma poshtrim
vizat na i ka vu bota
qeveri mjaft ma nė rrethim
mjaft ma me bjerrje tė kota

qeveri duam fabrika
duam standarde e zhvillime
nuk duam tė prishet etika
varfrija po prodhon krime

autori xhelal ferizi shqiptari kosovarė nė mėrgim

lirik
31-01-10, 02:24
Sėmundja e klanorit

autori xhelal ferizi

klanori ėsht qenje fatale
ai ėsht qenje pengestare
klanori ėsht brerje virusale
i pa vetėdije kombtare

klanori ėsht harbut debil
klanori nuk ėsht vizionarė
klanori pengomn secilion kombtarė bilbil
klanori nuk ėsht shqiptarė

klanori e pengon zhvillimin
ai edde bagla pranon pėr klan
klanori e don ndikimin
pėr grupin e tij satan

klanori pengon atdhe
klanori vret kombtarė interesin
klanori ėsht shpirtė qė ėsht ble
tė sėmurė e ka myk vesin

ai ėsht vrastari i progresit
ai ėsht i zi gllabrues n' hile
ai ėsht per hallin e thesit
ta mbushė pėr vete me skile

klanori ėsht i zi
ai s njeh tejeter veq klane
ai nė karrigė permbi
nuk njeh ma as gji nane

klanori ne pushtet
ėsht kob per ni atdhe
ai qėshtjen kombtare e vret
e diellin nuk len me nxe

zhdukne fshine klanorin
se nuk ka mbi dhe ma bizarė
ata kult e kan puthadorin
nuk jan as dy gram shqiptarė

autori xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 02:24
Flliqsirat grupore

autori xhelal ferizi

u mbush me flliqsira
te ndershmit ku do tė bėjn vend
po mbushet ma shum hapsira
si mjegulla bota u dend

vraponi o shpetimtarė
merrni tė gjith antimjegull
diell ma shum rrezatarė
qė boten tė veni nė rregull

ndriqoni me dije errsiren
dhe skutat nė kokat mizore
se boten token e mjerė zemermiren
po e hanė hijenat klanore

po e hanė siq han krokodili
me gojen e madhe nė knetė
mbi botė nuk sundon bilbili
por vrasėsat qė vrasin jetė

ata me gojen plot
mish njeriu tė pėrgjakur
globit po i derdhin lot
lirinė po e shkrumbojnė tė pėrflakur

ata jan tė zi mason
ata jan tė zi si katran
ata qytetrimin gjithmonė
a vrasin se jan satan

ata jan tė bijt e thikes
tė bijt jan tė parasė
ata dhunen etikes
nuk ja ndajnė as fukarasė

ata jan te bijt e krimit
te bijt armėve vrastare
ata jan prodhues tė dhimbjeve t' njerzimit
ata jan simbol i grupeve barbare

ata e mbajn karrigen
ata e drejtojnė timonin
ne botė e pjellin intrigen
dhe lart e ngrisin demonin

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
31-01-10, 02:26
puthja e parė e dashurisė
Puthja e parė e dashurisė

Autori xhelal ferizi nė mėrgim liriku

puthja e parė e dashurisė mu duk si yjet me detra bashk nė vėrshime ėmbėlsore
mu duk sikur tė gjitha shprehjet e metaforave nepėr aorten time kalonin
mu duk sikur u pėrquan tė gjitha rrymimet aromatare elektrisht ndjenjėsore
mu duk sikur tė gjitha vlimet deh’tare lumturisht mė pėrshkonin

nė at dehje mu duk vetja si nė mahnitė e fluturimit
mu duk vetja sikur mė pėrkdhelnin e mė pėrshendetnin tė gjitha yjet
thua se tė gjitha artet e lehta tė violinave luanin dashurisht vallzimit
nėpėr zemrėn time thue se kishin ra tė gjitha mjeshtritė pėrkdhelse tė puhizave tė pyllit

as artistėt vrojtues tė sė bukures nė piktura
nuk do tė dinin ta pikturonin qehre’shije kėt mbretėri tė shijeve ma thelbėsore
as majat e artit as ylberat me gjysm’hark qė me qiell lidhin ura
nuk do ti shfaqnin dot kto pėrjetime mahnitore

un rashė i dorzuar nė at mbretėri me qilima fluturues qiellorė
ku secila ndjenjė njė qiell pėrplot ndjenjėsi ishte
edhe sikur margritarėt tė shkrinin fjalėt nė ujė diamantorė
e ingjia nė aorten e dashurisė gjak lulje tė kishte

prap them se nuk do tė arrinte ndjenjėsisht tė shprehte kėt fjalorė
o zot sa bibliotekė shijesh ishin shartuar shprehur fjalė
secili yllė i universit me artin e tij vezullorė
ksaj ndjenje mahnije me bukuri spjeguese nuk do tė ja kishte dalė

un nė puthjen e parė jam shkri si ingjija me miliona damarė
nėpėr secilin damarė kaloj nji far ėnėgjėllorė pėrqimi
ah fija e flokut tė sajė nė krahrorė kur mė mbeti varė
buza gati u shkri qiellorisht me buzėt e saja prej vlimi

o dashuri e parė o mbi qiellore dhunti
nuk e harroj mbėshtetjen e kraharorit tė sajė e ballin
un si nji nji rob i kti arti plot urti
qetsisht po shkrihesha nė tė sajė qerpik e mallin

un nė krahnorė tė sajė i dorzuar
si hana e yje nė netėt e qeta tė bukurisė
si arti i ylberit me etjen i shartuar
kur pėrqon nėpėr ngjyra nga gurrat e kullimsisė

as vet nuk e di se si nėpėr mua kto mbretėri plot shije
ku secila pejzė shpirtrore mu bė madhėshtorė pėrqim
ishte nji puhi deh'se nė kėt qast mahnije
qė jeten e shpirtin mi mbushte me shkėlqim

tė gjitha yjet at'her patėn ra
thue se prej qiellit jan shkulė
kur buzėt tona u pėrputhen aq gjat pa u nda
thue se buzėt tona secila rrudhė quhej dashuri me vulė

nuk kishte karajfil qė na ndante me ndoj sharm mbi dhe
nuk kishte qiell qė na tėrheqte nė vemendje
ne aq shum dashurisht nė shkrirje ishim nxe
gati po vdisinim lumturisht mbi puthjet me zemrat plot ngarendje

tė gjitha yjet i kemi mahnitė bukurisht
thue se “qendisė at puthje e kan rrezet me safire
un me miliarda shpirtndjenjat e shprehura dashurisht
me tė gjitha mbreteritė e shijeve mbi token ilire

aty te nji urė druri romantike
o zot te do shelgje rrumbullake me fletė si gjysėm faqe
si ka mundėsi qė nga njė puthje tė vijnė tė gjith qenjet galaktike
tė zbresin si tė dehurat puhiza mbi aromen manshuaqe

tė dy te ai lum i vogėl me bilure
nė bukurinė madhėshtore pran detit
ajo puthje u bė nji lloj lidhje aortė ure
qė i lidhi dy zemra nė mes vetit

nuk e them dot me fjalė sa kronikan zemrash po shkruanin nė arkivat zemrore
edhe lulet kishin ardhė me tė githa frymzimet
edhe ngazllimet qė i lidhin aq ndjenjėsisht dy krahnore
nė vrap pėrshkrueshėm nuk ja delnin pershkrim qastit yllė pėrshkrimet

me dy duar shkruante ylberi e deti
me aortat e fijeve qė pėrqonin tė barit
ky qast ishte nji far mbi qiellorė mbreti
qė e shkrinte edhe stilin e gjuhen e arit

udha si mallėndgjyeshėm’ admironte e tė gjitha pushtetet e dashurive
kishin ardhė pėr ta pikturu kėt qast pėr secilen shkollė
edhe vet mbretresha e tė bukurave e thelbsorja e magjive
e panteonėt ma tė lartė me gjith artin e stėrhollė

tė gjitha bukuritė nė at qast kishin shpėrnda pėshpėrimat
peshqit kishin dalė tė kėrcejnė mbi kaltrinė detare
zogjt kishin shpėrnda sihariqt diamantėrisht cicėrimat
lulet kishin pėrcjellė sharmin e kėtij qasti e pėrbėrjen aromtare

nuk ishte ndje askund ksi qasti ndėr mahni
si puthja jonė! ajo kohė mbretėri e materjes ishte shpallė
tė gjitha artet nė kronika e kan shprehė si art nė’ mjeshtri
a do tė ket ma ksi qasti mbi dhe vallė

thonė se at'her veq sa kish fillu pranvera
kur nė krahrorin tim ra ajo flutur belholla me bukuri magjike
menjiher pipat aroma e ngjyrat e bukura e era
u shkrinė nė qastin e asaj kohe pėrjetsisht unike

tė gjith donin ta pėrshkruanin kė qast unikat
kėt puthje mbretreshė e qastit interpret
edhe engjujt secili me pendė e me deshirė e uratė
kishte zbritė edhe kurora e qiellit vet

ather bilbilat kishin perhapė cicrimen
kahdo neper mbreterinė e lumturisė
edhe vala e detit kish ndalė shungullimen
e ra nė dorzim tė melankolisė

krahnori i jonė e buzėt dredhz’kuqe
e faqet e fijet t’ qerpikut
o zot kishin sjellė sa joshje e burbuqe
dhe vet ėmbėsinė e ma tė ėmblit fikut

tė gjith kishin ardhė nė kėt nismė tė dashurisė
krushq ma tė bukur nuk pat ather mbi dhe
porsi nji ditlindje qė ylli e nisė
ashtu puthja e jonė nisi fat pėr ne

o zot kahdo kishte shije nė lang e farė
si nė shegė e nė qershi
edhe vet ngjyra qė shkėlqen nė arė
nuk mund ta pershkruanin dot kėt dashuri

un i shkrumburi pėr dashuri e atdhe
mbahesha pėr belit tė sajė
sa pendat ylltare po derdheshin rrėke
pėrjetsisht nė mendė qastin do ta mbajė

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
31-01-10, 02:28
Nuk duam vetėm shtet dhe pamvarsi

Xhelal ferizi

nuk duam vetėm pamvarsi shtet pushtetarė
deputet parlamente kravata
duam buk e punsime pėr secilin shqiptarė
nuk duam shum llafe tė gjata

duam hise nė atdhe
duam tė drejtėn pėr pronė
nuk duam tė shkelni mbi ne
hajdut satan e demon

duam edhe ne me shiju pak jetė
sado pak barazi
nuk duam jasht atdheut me mbetė
tė veshur me lot e mėrzi

duam nė token e tė parve
mbėshtetje tė drejt legjitime
nuk duam perbuzjet e trutharve
nuk duam ma mohime

mjaft ma pa punė
mjaft ma me tradhti
mjaft ma krim e dhunė
mjaft ma nė ankth duke u gdhi

duam edhe ne pak dritė
duam te ndjehemi tė dikujė
tė dijmė ku lindem e ku jemi rritė
perse ne gjithmonė tė huaj

q'ėsh ky ligj bizarė
llahtare demokraci
qė trishton kahdo shqiptarė
i vret me mohim e varfri

ligj ky per krokodila
por jo per njeriun e gjallė
a e shihni o bilbila
po vdesim pėr punė me malllė

punė nuk na japin
kahdo po na degdisin
shqiptarė ku e ndalni vrapin
e shekujt me ikė po ju nxisin

si ikė njeriu nga atdheu si pa krye
te kujt qenkemi ne
pėr se kemi lindur me u thye
me u shitė si treg e me u ble

pse mall qenka shqiptari
pse ky qenka ligj i planetit
per ne varfria e litari
per tė tjerėt kurorat e mbretit

motivi qenka ky nė jetė
tė vuajm u dashka me ardhė
mbi dhe ku ka ujė e det
ku ditė nuk ka tė bardhė

varfri varfri papunsi
gėnjeshtra mashtrim e vrap
genjeshtra e paudhsi
lėpirirje servile me llapė

rend na qenka ky mizorė
dikush te lahet ne ari
shqiptari tė vuaj i gjorė
mbi dhe qysh se la i pari

i ndrrohen miq e zotri
padron qe e kalirojnė
me zgjedha moderne n' skllavri
me copa te vogla e mashtrojnė

vrapon i mjerė qytetari
fshatari per buken e gojes
ndermjet ju hyn bizari
me djallzore pafundėsinė e lojes

vuan edhe i riu mjeran
nuk din se ku te mbahet
kah krimet joshen mbas padronve pran
mandej ne gjak kafshata ju lahet

nderi nuk ėsht askund
as djersa merita e buka
s' paguhet asnji mund
do tė shemben male e suka

duart shtrengohen vrastare
e qorbat perzihen sabotatore
medet do jargė qe shiten n' pazare
sa lojė e pa fund njerėzore

aman qfar brrylash sa shtyhen
kafshrorė pėr mbi jetesė
por shpitrta t' pafajshem po thyhen
e globi po mbetet pa besė

buka buka puna
ėndrra e qytetarit
fabrika bujqsia o quna
o breza tė djegur t' shqiptarit

pse vuajm perse njeriun po e shkatrroni
pėrse po prishni sa qenje mbi dhe
perse qdo ndjenj nga trupi e largoni
nuk leni kund mshirė as fe

zhgenjim kahdo i brezit zhgėnjim
secila moshė ankohet
nuk ėsht sistem jo ky ėsht krim
demokracia po aktrohet

skllavri quhet kjo
garė instikt krokodilash
ngritu o njeri e dallo
kėt garė hajdutsh e kopilash

kjo ėsht feudalizem
e rend skllavopronarė
mashtrim kriminalizėm
i mbushur me mercenarė

botė fodulle me prirje
mashtruese e krimogjene
kjo ėsht nji jetė nxirje
qė kohrat do i bėn legene

tė shkelė kėmba e padronit
femra shitet per buk e kafshore
njeriu si pėrmbahet zakonit
por turrjeve jo parimore

u vra u vra njerzia
e vrau gjithkah mashtrimi
vrasėsja pseudodemokracia
kjo maskė ku mshefet krimi

hajduti e vjedh fabriken
hajduti e vjedh trezorin
hajduti e paraqet etiken
ne ballė e kemė puthadorin

burra nuk ka ma as gra
nuk mbahet ma kund princip
mbas vrapi e kafshate shpernda
vetrvrasjet po bėhen shqip


na vrau pseudo mashtrimi
na vrau pseudosistemi
na vrau pseudo njerzimi
na vrau pseudo kalemi

na vrau psuedoligji
na vrau psuedo rendi
na vrau pseudo imigji
na vrau edhe pseudokuvendi

na vrau pseudo buzqeshja
na vrau pseudo norma
na vrau edhe zgjerdheshja
ne mija lavirosėse forma

na vrau e famshmja kravata
vizlliima e rrejshme e hajdutit
na vranėedhe llafet e gjata
e koka shkurtpamse e hutit

na vranė na vranė na vranė
na shanė na than tradhtorė
me ligje mbi kokė na ranė
grabitsa e puthadorė

kurvarėt nė anėn tjeter
hafijet mbi foristrada me rrota
sa bosa mafioz e lugeter
na vrau i yni e bota

na vrau pseudomiqsia
gjuhėt satane rrencare
na vrau premtimo rrencėria
e ftyrat me mallkime bizare

diten tė qajnė natėn tė vrasin
nė punė per pesė lek tė duan moter e grua
por ankueshem prore me faj bėrtasin
qka dreqin paskan a thua

dukush dridhet per pak lek
dikush mbi zare e kazina
disa pran poshtrimit rrijnė jan stermekė
me duart lypsare kah stina

q' drejtesi bizare ėsht kjo
poshtė kjo botė grabitqare
njeri kurr per kend mos voto
vdekshin mashtrimet tradhtare

poshtė bizariteti
poshtė shkolla e mashtrimit
e loti i aktrimit sa deti
poshtė kjo botė e zhgenjimit

poshtė ore dyftyrsia
poshtė edhe gjuha e intriges prej tuli
poshtė ore e gjith pa besia
poshtė se globin na e shkuli

toka po qanė me dhe
mashtrimi gjithkah po mbjellet
na vranė njez duke ble
mbi rrrena ligji po mbshtjellet

duam jetė punė dashuri
besė po duam pėrkushtim
mjaft me hajdutri
ngrihuni njerzimi im

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves
ne mergim shumvjeqarė

lirik
31-01-10, 02:29
Kush jam un xhelal ferizi

autori xhelal ferizi ne mergim

un jam ai qė lotin e zberthej nė laboratore
qė kam pi poemat e mjerimit
un jam ai qe nėpėr gjuhen arbrore
lidhem me damarėt e shkrimit

un jam ai qė linda
nė shekujt kur nuk duhej fare
un jam ai qė u binda
pėr maskat dyftyrshe tradhtare

un jam ai qė me yjet
sa her kam shkėmby miqsi
me flladin me zogjt e pyjet
kam lidhė nė varg pėrjetsi

un jam ai vet kontrata
qe lidhė jam pėr jetė me varfri
me qyqet e netve tė gjata
kam qa hall nė largsi

un jam ai qė me gurin
kam dashtė tė bėhem vlla
un jam ai qė flamurin
nuk deshta ta lė nėn shkja

un jam ai qė nė endėrr
shoh gjithmonė atdhe
dhe pshtyj kur jam nė zhgjėndėr
fatin e mėrgimit mbi dhe

xhelal ferizi autori mergim

lirik
31-01-10, 02:30
Nuk dua tė bėhem mbret

nga autori xhelal ferizi ne mergim

nuk dua tė bėhem mbret
tė hypi nė fron
pastaj te robrohem me pushtet
e shpirti te me mallkon

nuk dua tė lidhem me pozitė
tė jem pergjegjs per madhoret
por dua te shoh liri dritė
maalet e kodrinoret

dua liri bilbili
dua ti shijoj luginat
dua erė karajfili
i lirė ti pushtoj stinat

nuk dua pėrqafime
jo jo protokollare
por dua arte gezime
natyrė tė vķrgjer shqiptare

kurora ėsht saq i skuqur mbi kokė
fama ėsht mallkim
robri ėsht mbretria o miq e shok
liria ėsht kuptim

shije ėsht liria
vrapi mbas flutrave i lirė
lėvizja e lirė natyra ėsht dashuria
e jo froni i pėshtirė

nuk dua tė jem mbret
padron as pushtetarė
i lirė si valet mbi det
si flladi pėrmbi beharė

dua porsi bilbili
n cicrrimė me ra mbu currila
nuk dua tėjem mbret
pozitė me roje e grila

dua tė jem liria
puhi elehtė pa kufi
du tė jemdashuria
lirshėm artin me e pi

dua tė jem ndjnj qiltri nektarė
e thithsi lule mė lule si bletė
pėrse tė jem pushtetarė
rbruesi i shpirtit nė jetė

ma mirė poet i lirė
ma mirė aromė me shije
ma mirė njeri i mirė
se rob me aktrim si dije

nuk dua te jem mbret
nuk dua je jem karrigė
ma mirė puhija vet
si flladi pa intrigė

autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica

lirik
31-01-10, 02:30
Sikur tė isha mrekullija

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Sikur tė isha mrekullija do tė hyja nė pendė
mandej kisha endė pelhurė me rreze
me ari diamant e argjend
kisha qendisė shpirtra nėpėr breze

sikur tė isha mrekullija
kisha hy nė veshje karajfili
kahdo ku ėsht rrokullija
e globit ku kėndon bilbili

mandej me veshjen aromtare
kisha hy nė qdo mikropikė
ndėr fise nderkombtare
si yllė ma ra nė etikė

dhe kisha hy n' pėr gjaqe
me i dehė me mrekulli
me i lidhė miqsi e paqe
lot gzimi mbi mahni

sikur te isha mrekullija e padukshme mistere
do te kisha hy me shekuj'shkollė
neper qdo qelizė me nga nji det vlere
pipash afatgjatė me shekujt mendjehollė

mandej kisha hy me me shekuj t 'perjetsisė
AQ LMUESHEM SI AI VOJ ulliri
kisha lėshua si farė fryte tė dashurisė
si buken mbi dhe kalliri

dhe kisha shartuar aq shum melodi
nėpėr tė bukurat planete
tė isha ba e mrekullueshmja fli
pėr themelet e tė kėndshmes jetė jete


oh sikur te isha mrekullija do tė kisha hy
ne vet qelizen e varfrisė
nė vebrinė e te verbrit per ti dhėnė dritė sy
dhe fund ligjit tė robėrisė

varfrisė i kisha dhanė me pi
e me ngranė shum fryte nė jetė
sikur te isha mrekullija me tapi
do te isha vula e globit vet

po sikur te isha vet mrkeullija madhore
e qiellit qe rrjedhė me dritė
do te kisha hy nė ngatrresat botrore
marrveshjet si ilaqe tu i zbritė

po sikur tė isha un vet mrekullija
do tė kisha hy ne tėrmet
per me i qetsue dridhjet sa tė ėsht pėrjetsija
paqsisht me jetue mbi tokė e det

sikur tė isha un vet mrekullija
si lidhje kisha hy si urė
me lidhė nėpėr kombe me lidhė kah shqipnija
fatbardhat mote si bilurė

eh siur tė isha un vet mrekullija
pėr tokė e gurė e dhe
nėpėr pėrjetsi do tė kishte ndejt shqipnija
ma e bukura ingji nder fe

shkruar nga xhelal ferizi mergimtarė
xhelal ferizi ehst i lindur ne Mitrovicė te kosoves
i larguar nga dheu i kosves qysh nė vitin 1981
se pari ne burg tet vite si i burgosur politik
e pastaj si emigrant politik 26 vjet mergim
larg atdheut ,ne veprim per qeshtjen kombtare

lirik
31-01-10, 02:31
Ik o varfri

Autori xhelal ferizi

o shpirtra tė shqiptarve
o gjak skenderbeu
mos bini ne skllavri t' sundimtarve
s' duron ma guri e dheu

mbi ne nuk rrijnė ma zgjedhat mizore
as thundra e e rjepsave tė huaj
varfri shporru nga trojet arbrore
se gjakun na e bėre ujė

ik o varfri bashk me shkaktarin
bashk me sabotatorin
rob mos e mbajė nė mjerim shqiptarin
ik bashk me puthadorin

ik o varfri tė shofshin namėt e zeza
larg qrrėnjosu nga trojet etnike
sa dhimbjet na i mbolla ndėr breza
ti je ma e madhja armike

ik bashk me tradhtarin
ik me lėmshin tėnd shekullorė
ik se e zhbėre shqiptarin
ik se na bėre tė gjorė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
31-01-10, 02:32
Po na vrasin o amerikė

Autori xhelal ferizi

po na vrasin o amerikė
me intriga sanksione e viza
mbas shpina po na bien thikė
nėpė rrugė na qesin cunga pezhgve pelim ferra e driza

po na vrasin pansllaviant qė ti po i quan europė
po n a vrasin shqiptarve nga qdo anė
na i qesin shpirtat me maltretime copė copė
poshtrim me pi po na dhanė

na sorollasin me viza serbofilja kroacia
na stermundojnė na grryjen ne sistem nervorė
nė kėmbė ėsht ngruitur pansllavo lugetėria
ta shuajn damarin arbėrorė

na ndihmo mikeshė na duhet rruga e lirė
ndihmoje mikeshen shqiptare aleate
sanksione thuaju o heqje vizash o vampir
se na poashtrojnė si qyqe nate

amerikė e jona e perjetshme mikeshė
a e ke aleat shqiptarin
ujqit mishngransa mbi glob jan qua peshė
gjunjzoje gjunjzoje bizarin

brienat i kan mbrehė pėr ne
nga ballkani me na qitė fare
shqipe mos me lanė mbi dhe
etni as gjurmė shqiptare

viza viza viza
tela me gjemba rrethime
s 'kalon andej as miza
pa njimij maltretime


i kam pa shqipėtarėt e gjorė
qė gjuhė nuk dini tė huaj
me nga nji leter nė dorė
poshtrou e sllavisht shkruaj

mbush rubrikė mbas rubrike
trego tranzitin arsye
gati sa nuk vdisnin prej pike
kur mbrapsht disa i kan kthye

me kujtohet nji nanė shqiptare
aty ne konsulaten kroate
kėrkonte shteg e qare
e strukur si qyqe nate

tė kater vllezrit e sajė
ishin gjetė tė vrarė masakruar
po shkonte kjo nė lot e vaj
nė varrim e kishin ftuar

por nisi kroacia
e mjera legata e konsuli
po ziente kah kopilia
po ziente intrigė mashtrim qulli

jo kėshtu e kjo ėsht jo s' bėn e nuk shkon
jo kjo tė duhet e ajo leter
kėt nuk e ke e kjo tė mungon
sa tė poshtėr sa lugetėr

pėrse viza ne shqiptarėt e mėrgimit
kur kemi qėndrim nėpėr shtete
pėr viza tranzite tė mjerimit
na vyshkun na pinė gjak jete


prandaj mikesha ime
gatitu edhe ti
tė duhet sot forca oj trime
nisja nji pune mos rri

vepro vepro sa ma parė
puno e bashkrendit
sė bashku me shqiptarė
kalimin e lirė tranzit

se ne na duhet liria
lėvizja me mallra n' pėr tokė
por para na del harbutria
shqiponjes ja prenė dy kokė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
31-01-10, 02:33
Dituria

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

Un o miq e dua diturinė ,por nuk e dua
E dua dhe nuk e dua ,dhe megjithat e dua
pėrse kėshtu qka mendoni
perse jam fjalėt duke i ndryshua
sepse menqurija dhe truri i sajė timoni
kurrė nuk kan perfundua
dituria nuk ka fund
prandaj e dua dhe nuk e dua
sepse nuk nxinet pa shum mund
ajo ėsht qiellore e pashterrshme krua
ajo ėsht e pafundme ndėgjoni
prandaj per ta ndjek ne pafundsi jam duke pėrtua
e un nuk mund te jem me mend qdo kund
nuk kam aq shum torua
sepse i imi dembel diapazoni
nuk don aq shum mund
dėshiron ma tepėr pėr tu argtua
argtim don tė pa fund
por jo kah vrapi e dituria
se kjo kerkon shum djersė e mund
dituria ėsht si nji gjithsi krua
e perjetsisė e gjerė qė nuk shterron
asnjiher nuk u shterrua
ate nuk e kapė dot nė grusht asnji diapazon
sepse ėsht aq e gjerė
aq sa dot nuk e thua
,un jam dembel deri nė fund per ta nxanė
per ta thithė at madhsi pėrtej qiellore
E ajo e pafund ihaaa,sa e pafund
edhe sikur kokat te jen tė mėdha sa tokė e hanė
edhe sa madhsitė yjore
aq ka peshė tė randė
nuk e mbajnė as kokat superditurore
dituria ėsht peshė pafundsi mund
nuk kapet as me laps dore
as madhsia e qiellit nuk e mbanė
ajo ėsht pertej hapsinore
Si me vrapu mbas pafundsisė

Ec e ec es e nuk arrihet
qka ėsht kjo e pėrtej gjithsisė
qe fundi nuk i dihet
dituria ,qka qenka kjo vallė
dituri quajm , lakmi pėr domosdoshmėri
Pėr pafundėsi qė nuk e arrinė asnji njeri
Eh menqurija tė shterrė ngjyren e miliardaqelizave nė toksore madhsi
Edhe sikur ato tė jenė oqeane tė pa fund koka gjeniale
prap kerkohet e re menquri
diturinė kur e ke nuk din a e don a vret njerzinė
Kur nuk e ke diturinė nuk e din
a e don a e vret njerzinė
sepse me diturinė
nderton industrinė dhe armė nė jetė
top pushkė raketė
nderton barot
por diturija mund tė perdoret
edhe pėr gjak e lot
pėr shkollė
sepse e la i madhi zot
njeriu me ndjekė diturinė me qenė mendjehollė
por sillu pshtillu kot
se me diturinė
nuk e din
ae don a po e vret njerzinė
sepse si dje si sot
njeriu me aftesinė
e dredhi kahdo qė deshti diturinė
ajo vėrtetė ėsht e pafund
ata qė e ndjekun duhet tė kenė njohurinė
se dituria don angazhim e mund
se ajo ėsht ma e gjerė
se secila hapsirė
se qielli me erė
ajo ėsht gjeniale e pa arrirė
kush mendon se arriti ai ėsht i mjerė
dituria ėsht menquria
menqurija ėsht bukurija ajo edhe vret
ėsht bukurija qe shterrė det e planet
domosdoshmėrija qė thrret
qė edhe tė tretė
por edhe materjes i merr e i jep jetė
e menqurija ka thija
vazhdon e njihet pėr kah pleqėria
menqurija tė qon deri nė palcė tė gjithsisė
pėr mos me njoftė as vet arsyen e menqurisė
menqurija esht ajo qe nuk vret dhe vret
qė kalon pa u lagė ujė e det
qė i takon pafundsisė
qe njerzija e ka nisė
nėse je pseudo pseudi i menqurisė
nuk do ta njofsh menqurinė si brum si ligj e nen
ajo ėsht madheshti ligj nen qė nuk i shtrohet vogėlsisė
esht dhuratė e,perendisė
nga psudo pseudet ajo nuk vjen
por ėsht gjenialitet i pėrsosmėrisė
mequrinė askush se ka nisė
ajo ėsht pėrtej filozofisė
pėrtej gjithsisė
ajo ėsht nismėtare si fryt
pėrtej ma pėrtej se kur ėsht nisė
prandaj mė lodhet mendja dhe sytė
duke e ndjekė
sepse ajo ėsht gjenialitet i krijimsisė
secili mundet me u stermekė
duke e ndjekė drejt pafundsisė

e tillė ėsht dituria
e dua prandaj
dhe nuk e dua se ėsh pafundsia
e hapin mbas sajė
nuk mund ta mbajė
sepse per tė arritė te pafundsia
atje ne majė
nė majen e sajė
nuk arrinė as supermenquria
sepse ajo ka majė mbi majė
deri te pafundsia

autori xhelal ferizi vargje shqiptare ne mergim

lirik
31-01-10, 02:35
sara

kushtuar ni vashe dardane
--------------------------------------------------------------------------------
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

A Mos Je Curril Nė Ujvara
Ti Moj Vashė Qė Quhesh Sara
Mos Je Arti i Pa Shpalosur
A Mos Je Lule e Plagosur
A Mos Je Ti Prej Burimi
Ndoj Gurgullimė Qė Del Nga Gzimi
A Mos Je Ti Lule e Para
Mbi Pranverė Qė Quhesh Sara
A Mos Ji Ti e Dukagjinit
Lule e Qelur n Brigje t' Drinit
A Mos Je Prej Sharri Nė Maja
Porsia Borė Qe Rrin Mbi Pllaja
Mė Thuaj Kush Je Pashė Sytė e Ballit
A Mos Je Kullimi i Zallit
Qė Mbanė Ujė Porsi Biluri
A Mos Je Ti Shendi e Nuri
A Mos Je Vet Bukuria
Qė T' Jep Sharmin Dashuria
A Mos Je e Mbshtjellur n ' Rreze
M' Thuaj Sa Yje Ne Sharm i Ndeze
Mė Thuaj Sa Shum Ke Ndezė Ti Zemra
Mi Thuaj Vet Kush Jan Me Emra
A Jan Yje a ėsht Vet Hana
Pse aq tė Bukur tė Lindi Nana
Pse Po i Zbret Yjet Nder Kroje
Pse Aq Art Po Shkrinė Prej Goje
Kush Ti Dha Ty Qeshjet Tua
A Thua Arti Nė Bli e Nė Ftua
A Thua Arti i Qershisė
A Thua Langu i Dashurisė
Qė Del Zemre Si Sherbet
A Kaltrija Qė Rrymon n' det
Kush ti dha kto dridhje tė Lehta
Ato Buzė qė Porsi Fleta
Qelen Mbylen Si Sherbeti
Kan Shkri Hanen N' Mjedis Deti
Ka Dashtė Dielli me Ra mbi Valė
Edhe Yjet Nuk Jan Ndalė
Kan Dashtė Tė Gjith Me Ra Mbi Dhe
Se Piktura Ti Vet Je
Ti Po i Joshė me Dhėmb't Orizorė
Me At Vi Pėrmbi Krahnorė
Me Ylltare Ato Pore
Me Buzqeshje aq Gazmore
Nuk Le Yllė Nė Qiell Tė Qetė
Nuk Le Valė Pa Lue Mbi Det
Nuk Le Fletė Kund Karajfili
Nuk Le zė as Sqep Bilbili
Pėr Pa Kcye Ai Degė Mė Degė
Po Ti S' Le Kund Dardhė as Shegė
Per Pa e Lshue at ėmbėlsinė
Me Tė Lavdrue Ty Bukurinė
Sara Sara e Lavdisė
Ah Sa Shum i Ngjanė Selvisė
Edhe Artit tė Hollė Nė Pip
Kur e Flet at Gjuhen Shqip
Po Ti Je Vet Nji Art Hane
Kur Qeshė Nė Sharm Oj Vashė Dardane
Ah Sa Lisat Ke Lakue
Sharmin Tėnd ti tue Flakrue
Bukurinė Tue Rrezatue
Sa Shum Lozė Ke Fije Bari
Me at Sharm e Trup Shqiptari
Me Ato Buzė Porsi Vizllore
Leht Qė Luajn Si Erė Valzore
Me At Vi Qė e Ke Nė Shpinė
Si Larmija n' Kanarinė
Po ti Qenke Vet Magjike
Po Ti i Shkrinė Vargjet Lirike
Po Ti Shkrive Zemrat Nė Yje
Po Ti Shkrive Flladin Nė Pyje
Po Ti Po E Nxitė Vet At Puhinė
Me Freskue Pėr Bukurinė
Me Freskue Pėr Sharm t' 'qerpikut
Me Levizė Si Fleta e Fikut
Po ti O Sara Pse Po i Shkrinė
Zogj e Shpend e Kanarinė
Po Kta Vrap Tue Kndue Me Sqepa
Po Shkrijnė Druj Nder Curra e Shkrepa
Po Kta Vrap Te Nxitur Loje
Gurgillimtė Po i Shkrijnė Nder Prroje
Veq Pse i Nxit Ai i Yti Art
Me Flutrure n Lodrim' Ma Lart
Me Ba Lojna Akrobacione
Pse Ti i Mbushė Me Emocione
Po ti Qenka Arti Vet
Qė Po Lvizė Ingjijtė Mbi Det
Mė Thuaj Pra O Sara e Mahnisė
Q 'Ti Bėj Artit tė Larmisė
Qe Ti e Nxitė Nė Pendė Shqiptare
Me At Shije Shegenare
Se Un Germat Qė Po Nxiten
Me Sharm Tėndin Qė Po Shndriten
Me i Qetsue Nuk Mundem Prore
Se Buzt Tua Rrezatore
Hark Dy Vetullat Ylberore
Nuk Mi Lanė Askund Tė Qeta
Nė Varg Nxitė Sharmit Po Shkon Jeta
Veq Tue Kndue Per Vasha T' Bukura
Qe Jan Tė Larme Porsi Flutura
Penda ime Pikė Currila
Pik Si Vesa N' Trėndafila
Veq Per Ju Vasha Dardane
Flet Me Yje e Me Dritė Hane
I Dridhė Viset Nderkombtare
Tue Kndue Prore N' Gjuhė Shqiptare

autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 02:36
PROBLEMI

autori xhelal ferizi

problemi nuk ėsht ,te dielli qė nxenė
as te fjala qė del,nga,fyti
problemi ėsht te gara pėr dominim
nė gjithsi
mbi globin e mbi dheun
kush e krijoj garen
qė jeten
e,mbyti,
xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare ne rmergim

lirik
31-01-10, 02:37
AH JU

xhelal ferizi autori ne mergim

ah ju njoh un ju
ju doni te bėni hile
doni qė arti me u shu
me tallaven tuaj kopile

xhelal ferizi autori

lirik
31-01-10, 02:37
Qdo dit lutem

Xhelal ferizi autori


qdo dit duke u lutur
do tė arrij qėllimin madhorė
nuk do tė mbetem ma fije e kėputur
qė hasmi mė kėputi me dorė

zoti do t ė me ndihmoj
nė qėllimin tim final
qielli do tė mė dhuroj
fat sa deti me mal

lutja do tė pranohet
e shkruar nė librin e zotit
robėria do tė largohet
rob nuk do tė jem ma i lotit

xhelal ferizi autori mergimtarė i vargjeve shqiptare

lirik
31-01-10, 02:39
Na mbyten

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

na mbyten o vllezer e motra
na mbyti mercenaria
po na qanė toka gurėt dheu e votra
na mbyti tradhtia
indifirenca fodullėku shkelja e pa mėshirė
bota tallet me ne
si nuk gjendet kund burrė i mirė
mirė tė mendoj pėr kėt dhe
shqipėri etnikė mėmė
tė dhunuan vasha e gra
kosoven jugun qamėrinė
lumen dukagjninin veriun e kan tha
anė e mbanė shqipėrinė
turku bullgari heleni
kushdo qė kaloi ma parė
e tjerė bataqkqi hajdutė sabaotatorė e gjithfar legeni
tė shesin pė pėr pak euro sot e pėr pak dollarė
aman o zot kėt popull pse e dėnove
vetvrasje varfri nė tė gjitha anė
a zot kur boten n' konstrukt e mendove
me diell me yje e me hanė
dhe fatet ia lidhe secilit guri
dheut e metaleve argjend e ari
e zallit e ujit porsi biluri
pėrse ne konstrukt nuk le vend pėr pak lumturi shqiptari
perse o zot ndertove hajdut
ndėrkombtarė e armiq tė shqipėrisė
qė vijnė si miq dikush si harbut
planet me ja vyshkė etnisė
dikush vjen me plan afatgjatė bizarė
mbi dhe tė shqiperisė pėr tė mbajtė varfrinė
dikush shitet mik si nji vizionarė
por vendnumro tinzari e urdhron ardhmėrinė
jo fabrikė thot
jo nė poste atdhetarė
duam mbi shqipėri etnike ankime e lot
jo punsime as kujdesė pėr mėrgimtarė
mbyllni me viza me rreth tė demonit
kahdo me varfri e mashtrime
pengoni nė adriatik e kah deti i jonit
mbushni me gjak e krime
pėrmbysni nėpėr shekuj fatarisht pėrqani
mos leni bashk kund toskė e gegė
n'krahina e fe ti ndani
si qyqet ti leni mbi degė
por jo kurr jo o tė bijt e kastriotit
e ju djemt e arianitit
mos rrini nė vajtim e nė pika tė lotit
o djem e vasha t' granitit
bashkoni bashkoni fuqinė
kosovė jug e veri
duajeni atdheun vllaun e perendinė
kėrkoni progres e liri
punė kėrkoni zhvillim e fabrika
kėrkoni kontakte vlorė kosovė shkoder
te gjith shqiptarėt burra gra e djem e qika
bashkohuni se bota ju tallė si nji loder

autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 02:40
Kalors nėpėr botė

shkruan xhelal ferizi

Mbi kuaj tė pafund mbi shpresa mbi iluzione
me vrap,me tė katra nėpėr botė
kuaj qė,vet i mendova jo tė mishit,por prodhim klone
por t' padukshėm e' n ,thundra ,u vuna hapa mbi rrotė

ashtu nėpėr globe kahdo n'menyra galopante
vrap kėndej vrap andej pėrmbi shpinė
pėr me i nxanė tė gjitha qė penda s' mi mbante
motet e pafundme e stinė

hapi mbi shpinė e shekujt si rrotė
hypur mbi varg e nėn varg
me e nxanė nji far dije qė nuk nxinej dot
o zot sa qenka larg

e,vrap pėrmbi shpinė tue rrėshqitė para e mbrapa
nėn cak e mbi cak e mbi dhe
pendueshėm e hidhrueshėm duke zvarritė hapa
her n' sjellje qudirat tu i ble


o vrap i amshimit o vrap i satires
cinik nganjiher pa dashtė
ku,e ke at piken e fundin e qudires
e fundin e nisjen,e lashtė


o vrap i enigmes o vrap i vetmuar
kahdo qė shkon tu u djersitė
kush tė shtyu n' mendje ,a je mjaft i zgjuar
dijen e dijes me e ditė

o vrap kalorsiak me kuaj te padukshėm ,qiellorė
material,i pa shkrirė nė asnji temperaturė
qė asnji nxehtsi nuk e shkrinė me dorė
mė thuaj ku,e ke te fundit cak e urė

o vrap ngarendės ,nganjiherė naiv
e shum her me ngulmin gjak
a e din s e,bota ka aq shum nė arkiv
e mbetesh i varur n' labirintet n'lak

kahdo qė tė shkosh kahdo n' pėr lakmi
me nxanė ma shum me uri
nji dit ke me nxanė absurdet n' vakumsi
kur ne sherr abstraktja t 'del si dukuri

vargjet jan te shkruara nga autori
ne mergim xhelal ferizi nga mitrovica
kontakti me autorin [email protected]

lirik
31-01-10, 02:41
Liri e dashur

Autori xhelal ferizi

liri e dashur un per ty kam lutė tėgjith engjujt e qiellit
budė jezus muhamet
un per ty kam lutė te gjitha rrezet e diellit
secilin curril mbi lum e det

un secilen valbardhė e kam lutė
ather kur isha nė errsirė
dhe kam lėmuar imagjianatat aq but
qė mbi dhe tė jemi tė lirė

neper kėrcyej lulesh jam futur
imgjinarisht kur isha nė tė zezen qeli
edhe robėrinė aty e kam zbutur
me lutjen per atdhe e liri

oh liri e dashur magjike
kur isha lidhur nė pranga e lot
sa yjet i kam joshė per ty galaktike
e din i madhi zot

tė deshta liri tė deshta me pafundsi
nuk deshta burgje mizore
tė deshta aq shum o mahni
si ngjyrat ylberore

e ti kur mbi dhe tash ngadhnjeve
qė je ne prag tė dardanes
a thua si me shperbleve
n' mėrgim nėn epokė tė mjerė mjeranes

pa gjuhė pa atdhe me breza nė asimilim
nė shkrirje mendon me na zie
nė trotoare vet me vete duke folė si jetim
vetvetja nė shoqėrim dhe vetvetja hije

p a atdhe pa plang e shtėpi
nėn diell gjithmonė tė huaj
pėr se me dėnove kėshtu o liri
e gjakun ma bėre ujė

pse ne kujt i sherbyem me gjith gjakun
te huajave trotoare
per kend e patem cakun e bajrakun
pėr ty o tokė shqiptare

ne atdhe nuk po thithim ajr fuqie
atje nuk gzojmė as dhe
nuk qelim e nuk ngrysemi me mjes e muzg etnie
malli mergimi po na derdhė si rrke

atje nuk shohim fleten
as lulet magjike aromtare
atje nuk shijojm jeten
as token e gjuhėn shqiptare

atje nuk shohim flamurin
as shqipen me dy kokė
kėtu do te na e ngulin gurin
nder varre pa miq e shokė

o qajė o mjerė dnesje mergimtare
nėn diell e hanė qė s' tė njohin
o dėnes me dhimbjet shqiptare
se sytė e atdheut nuk tė shohin

qajė me buzėdridhur le te driidhet guri
e palca e tij me rrudha
qajė se s' tė don liria as flamuri
te don nė pėrbuzje trotoari e huaja udha

o qajė o qajė gjithmonė pėr liri
liria e don tradhtarin
atdhe dua tė bėhem i yti hi
ndjeje o shpirtė mergimtarin

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
31-01-10, 02:45
.Ti poet!
Ti poet si kopshte me lule...
Ti qe kurr su perkule
as ne ditet me t'veshtira!
gjithe kerkoje dite me t'mira
n'per protesta me dy gishta
duam liri demokraci
s'duroim dot jo roberin,
duam bashkim me nan shqiperin
nder turtura kaluat rinin
neper burgje te serbise
ne dy venda ndarur dyshe,
kush ne nishe kush n'podgorice!
shum te vdekur,ca te gjallur!
disi nga burgjet keni dalur
ne sy boten keni marrur
trup e shpirt te plagosur,
per t'shpetuar disi koken
udhet e europes keni mesyr
neper hajme te gjermanise
me mall t'familjes dhe gjithe shoqerise
gjithnje mendjen prej shqiperise
per t'bashkuar trojet e etnise
shkruar vargje gjithe njerzise
mbuluar boten e miresise
Ti poet i pendes letrare
Ti qe therret kushtrim per paqe
Ti sheron palget me vargje
....asesi ti nuk perkule
Ti poet si kopshte me lule...
edhe boten ke habit
me zemer t'madhe shpirt etnik!

Me respekt
Drenusha

...........................
e solla ktu ne dardani nje vjershe nga nji mikeshe ne nje forum
ne at forum kjo mikeshe quhej me pseudionimin drenusha
kto vargje te drenushes i kushtohen autirit lirik

qe i kushtohet autorit te vargjeve shqiptare lirikut antarit te dardanise
perkatsisht autorit xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 02:46
Ti qe m' rrin atje pran hanes

nga autori xhelal ferizi ne mergim

ti qe me rrin atje pran hanes
Si dritshkruar nė qiell t' dardanes
E ia shkruan qiellit at nurė
Si ingjijtė qė shndrisin n, gurė
A thua shpirtė mos je kristale
Diell,e hanė me at nurė i ndale
Edhe tokes ia dehė barin
Me at shndritje po e shkrinė arin
Ashtu je, ti qikė, dardane
Pėr kah rrėnja iliriane
E shqiptare pėr kah feja
Kah bjen qiellit lakon rrfeja
Edhe thehet n' lak e n' shtat
S' don me ty nė qiell me u matė
Se ti je nji nurė pėr, rrfe
Tokė e qiell shkrinė n' gurė e dhe
Me at hjeshi prej gurve t' qiellit
Me ato rreze falė prej diellit
Ti n' ballkan je vet ylltare
Me at gjuhė qė e,ke shqiptare
Me at shtat qė ta shkruan yjet
Je si hanė qė i vizllon pyjet
Edhe si fletė n'ė dritė mesnate
Je si flladi n' monopate
Thue se ty tė kan pikturue
Meteort ah t, kan pikue
Prej qerpikve qe i kan t' ,arit
E t ',kan shtri mbi dhe t', shqiptarit
Thue je shkri prej arit t' ,vjeter
Thue shtat, qiell , kan shkri kėt veper
Nat e dit e tue punue
Thue ndoj hanė t', ka pikturue
Se un ty n ,kto pika n' pendė
S' mund t' Pėr shkruej at gaz e shend
Siq ta shkruan qeilli, i ,gjithsisė
Mbi dhe t' lashtė qė n' ,nurė t' ka nisė
E ti dha ato dy faqe
Si dy fletė prej manushaqJe
Un per ty edhe,me shterrė dete
Edhe lulet me i shterrė flete
Nuk mund t' gjejė po fjalė ylbere
Nuk ka shpendė as s' ka zog vere
Qe n' cicrrimė din me t' spjegue
At hjeshi qe din me t' kndue
Veq e shejtė ndoj kanarinė
Qė i shkon qiellit ,mot e stinė
E un ty s, kam,ah ku,t, gjejė fjalė
As nder yje atje me dalė
Nuk mund gjej as lot kristali
Nuk mund t' gjejė lulkuqe mali
As nder fletė t' bardha ngjyrore
As nder rrezet rrezatore
Per me t' thanė se je vet hana
Me at shtat qe t, ka lindė nana
Me ata sy qe qil, e mbyllė
Siq del hana ,naten n, pyllė
Siq shendrit argjend n,pėr pyje
Si,q, shkrijn sharmin ato yje
Kur bien ngjyrash n, liqej e det
Edhe me dalė po nder poet
Drue se s' mundem fjalė me gjetė
Me t' pershkrue vetullat me vija
Se kshtu din veq nanė shqipnija
Me lindė vasha pėr kah nuri
Qe shkrijnė zalle dhe e,guri
Qe jan shqipe e shtizė flamuri
qe lmojnė ,yjet me hjeshi
shartojnė buzt me lang qershi
shartojnė kangen me bilbila
shartojnė eren n' ,karajfila
i kan qerpikt si dritė n' currila
edhe me ra yjet n' safire
me ra shndritjet t' han, s, dritmire
edhe dritbardhat t' meteorit
me u lidhė n' varg n' kaltri t' qiellorit
bukurin s' ua marrin dot
qe flet n' shndritje e dehė qdo mot
e dehė diellin pa prendue
dehė, kuqrremtat re, larmue
qė n, muzg shtrihen n 'fund ,t, sy ,qiellit
ne at kapak tė buzve t' diellit
e ku ai diell ndrrohet me hanen
kush ma parė me e pa dardanen
kur n' agim qika shqiptare
bashk me yj shndritė n' pėr dritare
ku, e lshon kordelen n' fije
ku lshon nurė si fleta n, hije
ajo me gaz i deh t' refrenit
tu i levizė valt e liqenit
me ato buzė e shkrinė qdo sqep
nxit bilbilat krep me krep
se esht e lashtė me fe dardane
veshė nė argjend rrin me ngjyrė hane
e i mahnitė po gur e dhe
mahnitė gurrat ku bien rrke
mbi ata gurė nėn valė te bardhė
mahnitė langun qe rrin n,dardhė
mahnitė ėmbėl ah sheqerin
mahnitė, n', ,ngjyrė n, shartim ylberin
mahnitė yjet me vizllimė
mahnitė zogzė e kanarinė
per kah shtati jan belholla
lidhen n, rremė si,q lidhė fletmolla
lidhen n' ari prej krahnori
jan si zana vizitori
jan me vetull si hanė n' hark
kur bjen pyllit rreth e qark
jan si qeilli i, hanes t, re
jan si pipi ,n' syth pa u bre
jan qendisė me dritė ylltare
jan qendisė me gjuhė shqiptare
e, n, damarė ju rjedhė ngjyrė, ari
e kan besen qe u la i pari
e kan ballin plot kristale
ata sy si zanė nder male
e,kan ,gjakun me drit t' yllit
e,kan flokun,rreze t' pyllit
qė lshon hana fije fije
nė mes fletve ,qė bijnė n' hije
i lakmon pulbardha e qiellit
ju fal qeshje buza e deillit
kshtu ju rrin gjithmonė hjeshija
sa tė, jet gjallė mbi dhe shqipnija.

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
31-01-10, 02:48
Si e dua un shqiperinė etnike

autori shqiptarė kosovarė ne mergim
xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves

detit ja dua kaltrinė faqet
bregut ja dua shkėmbijt lulet artin madhėshtorė
ja dua shqiperisė etnike gongjet manushaqet
gjirin e bukur nė himarė e vlorė

vuaj pėr secilėn kokėrr dhe
ah sa tė bukur e ka eren
mė duket nji tokė arti qe flet shqip me ne
shqiperisė etnike ja dua sharmin vleren

un e dua secilen gurgullimė e prrua
secilin krahshkruar bilbil
shqiperinė etnike nga kosova nė qamėri e dua
secilen fije bari secilin karajfil

fshatrat ja mendoj turistik
arat ja mendoj si kutija
afėr nuk ja dua asnji armik
si rrezet dua tė duket etnija

shqipėri o nėna ime
ta dua secilin kep
tė dua o nėna trime
ne secilin lug e shkrep

tė dua nė fusha me lule
gjerė ' mahnitshėm me tė lehten puhi
tė dua si nji fat qeshur vule
nuk dua mbi ty stuhi

tė dua me plot lule me lara
me fusha e bujqsi tė pa anė
tė dua tė ecė e mbara
tė dua tė bukur si zanė

tė dua vlorė e kaninė me secilin tingull muzikorė
aman tė lidhen kėngė e valle
kosovė e tė gjith tingujt jug veri arbrorė
tė dridhim bashk gurė e zalle


tė dua shum turistike,qiellore ta dua bukurinė
tė dua oj mėmė antike,e bukur nė secilen stinė
te dua o art o tokė,me tė bukura bjeshkė e kroje
tė dua qdo vrri e bokė,me at gjuhė tė bukur goje

tė dua mė beso si dy sytė,tė dua aq shum pėr besė
i urrej aq shum shekujt qė deshtėn me tė mbytė
tė dua si lulen me kullim nė vesė
tė dua,tė paster ekologe,turistike
tė dua nė punė e shpresė
detin nuk e dua me llomna,as me naften e ndytė
tė dua tė bashkuar qelike
tė dua o mėmė etnike


tė dua se ti me jep dashuri ti mė njeh pėr djalė
ti mė jep trimėri,ti dashuri mė falė
tė dua s e me jepė ndjenj magjike,tė dua se tė kam nėnė
tė dua aq shum ,me bukuri etike,tė dua se gji mė ke dhėnė

nuk tė dua nėpėr poste tradhtarė,nuk tė dua tė gjveshur nė moral
nuk tė dua nė udhė hileqarė,tė dua me zemren mal
nuk tė dua ,qė tė mbulojnė,hilet e danajve e armiq e tjerė
tė dua tė mbajnė atdhetarė, nuk dua tė shoh tė mjerė


tė dua shqiperi etnike me pasuri e shkelqime si lum
tė dua si vershim fabrika e prodhime
ta dua secilen shegė seclin agrum
nuk dua tė dėgjoj as pėr lot e krime

tė dua me tė pastėr deputet,tė dua pa korrupcionarė
tė dua ma tė bukurin mbi dhe komb e shtet
tė dua tė shkėlqesh si arė
tė dua o mėmė etnike se jam biri yt i vėrtetė

larg nga ti duart hileqare,planet e ndyrjes sė detit
nuk dua tė shitesh nė skllaveri pėr pak pare
mjaft je shitur her krajlit e her mbretit,
tė dua me brum te zhvilluar,tė dua komplet atdhetare

nuk dua rrenacarė mbi ty,as kėmbė me thumba qė shpon
tė dua tė dlirė nė zemer,
nuk dua mbi ty satan e demon
tė dua si diellin me emer


djemt e vashat ti dua nė shkollė,tė shporrur varfėrinė e krimin
tė dua ne qdo cep puntore
un dua qė bota per ty lart tė jep shum lart vlersimin
si perlė tursitke botrore


tė dua shum etikė,tė dua besė e kulturė
jo nė plumb e thikė
nga zemra nė zemer tė dua ėmbelsore urė
tė dua ma tė bukuren ylltare n' galaktikė

tė dua tė dua tė dua,si ingji si gurė'qmua si arin
tė dua porsi ma tė bukurat mahni
o mėmė mos harro mergimtarin
se ai tė adhuron si perėndi

un ta dua secilen qershi,secilin tė ėmbėl shalqin
un ty ta dua secilen fletė tė pyllit
kahdo i ke mollat man e dardhė e blin
ti dua si qerpikt e yllit

mos na le ne vuajtje mos na harro ne,
tė shkrumbur mėrgimtarin
a e sheh se secilen kokėrr gurė e zalllė e dhe
e kujtojmė me mallė,duaje o mėmė tė vėrtetė shqiptarin

xhelal ferizi autori ne mergim
[email protected] kontakti me autorin

lirik
31-01-10, 02:50
O tifoza kuq e zi

shkruan xhelal ferizi larg atdhuet mergimtari

o tifozat kuq e zi
emri juaj ,ėsht djalėri
keni besė e krenari
doni shpirtė doni atdhe
rrnofshi shqipe nė fole
o tifoza vllezėr t' mi
ju pershndes po varg, e vi
nga kosova deri n' qamri
kuq e zi e keni ngjyren
mir po e kryeni at detyren
ah detyrė qė i thonė kombtare
rrnoft skuadra e jonė shqiptare
ju tifoza flakė e re
mos gaboni n' shpresė me u pre
para para turr e vrap
me flamur nė shi e vapė
si mbas yjve qė shkon hana
ju n' daulle e n' tupana
fluturim si flatertare
porsi shqipja grabitqare
porsi e vrullshmja era e malit
vrap o vasha e pika e djalit
mbas skuadres gjithkombtare
me piskamė e gjuhė shqiptare
se ju jeni ata djelmosha
qe si yj ju shkelqen mosha
hije u kan ju ato valle
fort po i dridhni dhe e zalle
keni dridhė romė e parisin
nė ballė kur dredhė ma keni plisin
vu kapuqin m' njenin sy
n 'per stadione keni msy
ka ushtue liqeni i kthjellun
kur n' flamur ju jeni mbshtjellun
djem e vasha ne trotoare
ka ushtue kanga shqiptare
ne mes gjeneve gjuha e jonė
u pa flamuri kah valon
me hjeshi ne dy krenore
ka ushtue gjuha arbnore
fort jan dridhė valt e liqenit
kur ju ushtue keni refrenit
fjala e juaj si shkrirja me arė
oh sa mirė me qenė shqiptarė
edhe un vet ne mes t' rinisė
i kam ra n' tinguj sharkisė
gjamadanat kuq me vija
ėsht mahnitė po helvetia
me djem e vasha te bukurisė
porsi arti i qiellorisė
une vet me ju jam hjedhė
shtatin nė valle e kam mbledhė
e ato vasha kapedane
kan mahnitė at shikim hane
krejt gjeneva ka ushtue
kur shqipnija e jonė pat lue
ai strakosha e igli tare
kan ushtue vrullet shqiptare
sa shum kombe dalė me pa
si dijn shqipet si rrfe me nga
kuq e zi na u mblue europa
si me ra yjet me copa
ashtu djem e vasha te nurit
porsi shendi i bilurit
kan vallzue do t e mbahet n mend
te gjith hjeshem rend me rend
e jua mua porsi grethe
rrethue m keni rrethe rrethe
un me shtat para tupani
kam vallzua porsi luani
jan ndalė kombet me ba be
kurr s kem pa kso moshe t' re
sa te jen motet nuk harrohet
neper breza do t kujtohet
kan pas mbrri djem prej anglije
prej belgjike e gjermanije
zbrisnin trena e aviona
kahdo shqipe t' viseve tona
vasha te holla kah mjedisi
hije u kishte balli e plisi
beli i hollė arti i vallzimit
e brohorija e kulmi i gzimit
njiqndmij per kah brohorija
kush me kang kush me burija
kush me tinguj klarineti
vala vala si valė deti
kuq e zi veshja kombtare
brohori me gjuhė shqiptare
ne art gjeneva ishte veshė
dy skuadra per me u ndeshė
ne nji anė e lashtė shqipnia
ne anen tjeter helvetija
o zot me pa si kishin zbritė
tue piskatė e brohoritė
te gjitha anve nga gjitha troje
thua se zjarr po nxjerrnin goje
shqiperia shqiperia
po ushtonte brohoria
ne dashuri qe nuk ishte pa
shtat palė lodra pa ja nda
thon se ujė kan lvizė e zalle
kur rinija hjedhte valle
sa shum vasha at dit kan dalė
dikush trupin porsi njalė
dikush ne art te bukurisė
dikush ballin e kish stolisė
djem per rreth kreje flamurin
vahat ne gaz po e shkrijshin nurin
neper shekuj ka me u shkrue
yje e hanė s' kan me harrue
qiell gjeneve as qiparisa
njiqndmij shqiptarė me plisa
shihni popull art mbi dhe
gjeraqina te moshes t' re
BROHORI E KUSH MA I PARė
OH SA MIRė ME KENė SHQIPTARė
e kolona varg e vi
si ylberat me mahni
rrathe rrethe kapun dore
mbas muzikes se gjallė arbnore
tokė etnije qofsh krenare
qe i ke yj moshat shqiptare
e ktyre u lumt kjo gjuha e arit
qe trashgue e kan prej t parit
neper shekuj qe shkrinė valle
si dukatet ne copa e balle
porsi balli i dukatit
hije u kish katrama e shtatit
lidh qe e kishin vashat belit
edhe brushat mbas kordelit
jan shkri kombet nji nga nji
arti i lashtė i ka perfshi
tinguj te bukur te klarinetit
e djemve te malit e fushė e detit
vallja e gjallė si rryma e prronit
djem si ushtima e drangonit
vashat me vetulla vija ari
me kullim si qehlibari
thenin shtatin si selvija
shkri jan franca e helvetija
edhe tjera kombe e fe
ndizte vallja gurė e dhe
aty kcente i far vargtari
mbante leter e germa ari
veq po derdhte ngjyr sa deti
thrrisnin shqipet o poeti
mu ne mes rrathve pran tupanit
jam zberthye prej gjamadanit
e te jam hjedh e te jam nxe
thue tu u matė po shkoj me rrfe
kraht e ri po thue m' kan dalė
per tre rrethesh porsi njalė
vashat tė reja si elastike
te mbarė shqipnisė te lashtė etnike
mu ather larmija ish ra
se ylberat ishin tha
kishin ra ne liqe me pi
porse arti i kishte ngri
me shikim prej bukurisė
kah vallzojn djemt e shqipnisė
tjer valltarė e brohorija
kahdo britma e burija
kish dalė hana e bukurija
gjithkah rrotull per me pa
bien tuapanat pa ja nda
oh sa i bukur ish ky brez
ne valle shqipe ushte ndezė
ishinndezė buzt e liqenit
sa kala me gurė t bedenit
vallja fort po ishte nxe
po e shikonin kombe e fe
vallja shqipe e m kan rrethue
treqind vet shqip tue kendue
ah tifoza te flakt t' kombtares
DJEM TE eTNISė Tė NANė SHQIPTARES
anve te botes kahdo ishin
ne gji flamujt kta po mi kishin
thue se flakė po mbanin n' gji
po ishin tė bukur si ingji
ardhė europes porsi flaka
njiqndmij rrahnin shuplaka
thue se ishin do taborre
duam fitore duam fitore
brohorisnin krejt nji ngjyrė
art e shend dukeshin n' ftyrė
shend e veshur me hjeshi
art si ylli n' bukuri
e nuk ndaleshin tupanat
as ne valle djem e zanat
e mė kan shty porsi valė deti
ne brohori tue m' thirrė poeti
Nji rrespekt qe te mallengjen
njiqndmij me nji refren
shum kan mbetė pa hy n' stadion
PER ME E PA SKUADREN TONė
AT DIT TOKA ka ushtue
mote e stinė s' kan me e harrue
vertetė art vertetė kolonė
kuq e zi djelmnia e jonė
flokt e vashave nė plis tė bardhė
vala vala ne kangė tue ardhė
grupe grupe djaleria
gegė kosovė edhe toskria
ka pas vlorė ka pasė kaninė
tiranė shkoder e prishtinė
e tupani at dit ka nxe
kureshtarė shum kombe e fe
vallet tona nxejnė edhe zalle
art kur shtrojnė nė kėngė e valle
djaleri o djaleri
thirrnin te gjith per shqiperi
sa te jenė motet ju vraponi
edhe mua mė kujtoni
mbajta fjalen e poetit
me ju shkrua si gurra t' detit
vargje e germa per merita
se ju jeni porsi drita
porsi drita e yjve t 'qiellit
te artė si ngjyra e rreze t 'diellit
un e mbajė fjalen shqiptare
kahdo shkruaj me germė pendtare
kahdo dal ngjarje me pa
sharm prej yjesh kam me nda
me vizllue vargun t' shqiptarit
me hjeshi si ngjyra e arit
se ju nam e famė arbnore
keni lanė oj moshė rinore
krejt me plisa nė trotoare
me ato kangė e fjalė shqiptare
s a tė jenė shekujt sa tė jenė mote
nuk harrohet vallja jote
as n' gjenevė e as n' tiranė
as europes anė e mbanė
o tifoza ju e hjeshoni
oj rini filiz i joni
hije u ka ju intepreti
bardh si kraht n' pulbardha deti
bardh si shndritja e kristalit
rrept vallzimi i shqipes t' malit
edhe flamurat kah valonin
thue fletet po gazmonin
rrema e druj e re bardhore
nė sharm tu i pa moshat rinore
mos m' harroni o tifoza
BASHK ME JU VALLEN E LOZA
MBANI Nė MEND JU KAM PREMTUE
VARGJET Nė ART ME UA HJESHUE
ja ku erdhi sot kjo ditė
ne fletė shqiptare me i renditė
se un fjalen e mbajė prore
nuk harroj qastet gazmore
nuk harroj at atmosferė
deri s a t' kenė shekujt pranverė
ju mahnitė keni qdo dhe
o sokola te moshes t' re
EDHE MUA M' KENI BA NDERė
NJIQINDMIJ JU PERNJIHER
KA USHTUE BROHORIJA
RRNOFT SKUADRA RRNOFT SHQIPNIJA
edhe liqeni i atij bregut
mblu n' flamśj te skenderbegut
E JU TE GJITH AT'HER E DINI
KULMI I KANGES KUR JA MBRRINI
KUR JAN NXE DEJET SHQIPTARE
SI JAM HJEDH N' VALLE KRENARE
art kan pa kombet mbi dhe
mija tjerė tue vlue nder ne
kush ma i par e kureshtarė
vasha e djem me pa shqiptarė
e ju nderė paqit e gzime
kahdo e art rinija ime
ato qaste nuk harrohen
sa tė jen shekujt do t' kujtohen
edhe vazhdone at traditė
kur kombtarja e jonė nji ditė
ka me i msy majat botrore
turrnu vrap me kangė arbnore
e nėse jam un gjallė mbi dhe
prap tupanat kan me u nxe
prap me u nxe kan kangė e vlime
prap shqiptart kan me ra n' gzime
n' brohori me gjuhė arbnore
DUAM FITORE DUAM FITORE
me gjuhė shqipe kush ma i parė
oh s a mirė me Kenė shqiptarė

Autori nė mergim xhelal ferizi sipas nji kujtimi

ka qenė madheshti e vertetė atmosferė qe nuk harrohet
e aq shum shqiptarve q ekishin ardhur per ta pa skuadren kombtare
sa esa kishin mbetur jahst stadionit per shkka te nji numri
shum te madh skudra jonė na zhgenjeu
vetem sikur te shihej kur jepte gol kombtarja qfar atmosfere
behej
por atmosfera ne rrugė para fillimit te lojes ka qenė atmosferė e papershkruar
me tuapana kishin ardhur tifoz shqiptar nga anglija nga gjermania austria nga te gjitha shtetet e europes kas pas edhe nga kanadaja e amerika
vertet ka qen nji nder bukuritė e rralla te jahstzakonshme skuadra jonė kombtare humbi me tri dy rastin qind per qind nuk e realizoj tare dhe mu duk sikur bėri me qellim pastj strakosha ktheu duart disi dhe leshoj topin ne rjet edhe kjo nuk mu duk ne rregull edhe shum veprime tjera kam pershtypjen sikur skuadra jonė bėn hile zhgenjeu masen edjegur te flakt tifoza nuk ka ne botė si shqiptart,prandaj duhet qe futbili yne te merret ne duart e shqiptarve dhe skuadra jonė te njitet majave te larta un besoj se mund te bėhet kampione botrore
xhelal ferizi autori ne mergim pershendes kombin shqiptarė ne atdhe dhe kudo ne botė skuadra jonė kampione botrore ne vitet qe vijnė kam bindjen perpara djelmosha

tifozat kuq e zi nuk duhet te me harrojn te me ftojn prap me tupana
edhe nese behem plak njiqnd vjeq prap un vallzoj ne kso atmosfere
si e gjeneves
per tifozat kuq e zi do te krijoj plot kangė tjera dhe prap do te vallzojm s ebashku me shum tupana do t e vijng edhe nga trojet etnike dhe do te mahnisim boten

per tifozat kuq ezi po e jap imeilin ktu besoj se do t eme ftojn prap ne tifozri un vi dhe prap do vallzojmė por ksaj radhe fitore duam nga
kombtarja te mos na zhgenjej [email protected]

lirik
31-01-10, 02:50
Thirrje

shkruan xhelal ferizi

Thirrni yje e thirrni fate
thirrni zotit thirrni vleres
e mos rrini qyqe nate
degė mė degė qė kndon pranveres

se ai hasmi me kuaj druri
ka hy nė vend tė kastriotit
nė mes himare qanė biluri
si qameria dikurė motit

sot aq afėr ėsht ky kobi
qė po i sillet dheut e detit
e ju shpernda m’ rrini rreth globi
ju qajnė fushat t’ bereqetit

ju qanė dheu ju qanė qdo prrue
greku grryen gjith pėr nėn dhe
ju me gjasė jeni verbue
mbas mashtrimit n’ pare e fe

ju qanė kosova e qamėria
ju qanė i varfėr edhe fshatari
kahdo shkret ju mbet malsija
veq pse atdhe nuk don shqiptari

xhelal ferizi shqiptari nė mergim

lirik
31-01-10, 02:52
Bjeshkėt shqiptare

Autori Xhelal Ferizi Nė Mergim

Ah Kur Flas Me Ato Male
Nga Largsija Pėrtej Detit
Mbi Krih Ere E Mbi Shkumbė Vale
E U Dėrgoj Lotin T' Gyrbetit

E Kur Gurrat Qe Bijnė Bardhore
Kthjellt Kah Rana Qehre Dritė
Shtratit T' Kthjellun T' Tok's Arbnore
Vijnė Shkambijve Varė Tue Zbritė

E Tue Shty Shkon Vala Valen
Rrotullim Hyjnė Shkumb't Trazue
Bardh Mbi Gurrė Perplasur Ndalen
Sumblla Sumbllen Tue Hjeshue

Porse Flladi U Mbanė Freskinė
Qė Prej Malit Shtrohet Zallit
Qė Nxjerr Hieja N 'per Luginė
Fryn Ujvares N; Lule T' Ballit

Qehre E RRallė E Zė Ujvare
Si Tingllima Mahnitore
E Kto Jan Pra Bjeshk't Shqiptare
Qė i Ka Dheu i Nan's Arbnore

Autori Xhelal Ferizi Nė Mergim

pėrmirsim

lirik
31-01-10, 02:53
Xhelal FERIZI:

BJESHKĖT SHQIPTARE


Kur flas me male
Nga largėsia matanė detit
Mbi krahė ere e mbi shkumbė vale,
Ua dėrgoj - Lotin e kurbetit

E kur gurrat bijnė Bardhore
Kthjellėt nga rėra - qehredritė
Shtratit t' kthjellur tė Tok's Arbėrore
Vijnė shkėmbijve zvarrė tue zbritė

Duke shty - shkon vala - valėn
Rrotullim hyjnė shkumb't trazuar
Bardhė mbi Gurrė pėrplasur ndalen
Sumbulla - sumbullėn duke hijeshuar

Porse flladi ua mban freskinė
Qė prej malit shtrohet Zallit
Ēka nxier hija nėpėr luginė
Fryn ujvarės n' lule t' Ballit

Nur i rrallė e zė Ujvare
Si tingėllima mahnitore
Kėto janė - Bjeshkėt Shqiptare
Qė i ka shtati i tokės Arbėrore

lirik
31-01-10, 02:58
28-12-2007, 06:50
Anetar i Nderuar

Regjistruar: 26-10-2007
Postime: 114....PER TY POET Z.XHELAL FERIZI.
Ti o legjendar,Hero i popullit dhe i pendes,ti o i shenjt mergimtar, i epokes dhe i Atedheut luftetar,i fjales dhe i perkushtimit...ti gjeni i mendjes,dhe i patriotizmit....
Me poezi boten frymezon
me vargjet, flori qiellin ndriqon
le te din e gjithe shqiptaria
le ta din dhe bota mbar...
si ty poet kurr s'kan per t'par
vargu yt si ere prej mali
qe fryn lehte si flet prej ari
aman zot qfare s'shen syri
vargje ndritur si ulliri
male e fusha seq buqasin
nga marazi se q'po plasin
edhe penda si biluri
po nxerr fjalen dhe prej druri
mir e mire ajo i lidhe
me tere zerin popullin thirre
thirre pa ze me lot vajton
per kete popull qe posht po shkon!
aman burra o ju shqiptar
shqiperin ta bejm te gjall
mos ta lem qyqe per kam
mos ta lem ne dore dushmanit (armikut)!
zgjohuni vellezer ta mbroim vatanin
le ta mundim sllave bastardin
zgjohuni dhe me mos flini
se ka ardhur dita e bashkimit
per t'festaur nje dite te madhe
pavaresin e kosoves dardane
zgjohuni fusha o ju bjeshk
ndegjoni poetin me vargun theret
threret me ze kurr pa u ndalur
therret me penden, therret me vargun
pa ndegjoni kete ze burri
se me vargje po can' gurin
kush mos dashte vargjet e tij
mos past kurr ne jet miresi
e kush zemren thyen poetit
mos ti thot shqiptar vetit
mjaft me shpifje e hajgare
ndal shqiptar mos dilni fare,
mos e shisni gjakun me pare!

Shkruan Drenusha e Kosoves Dardane

lirik
31-01-10, 03:14
Gjaku i maleve

xhelal ferizi autori


Fletet e qetinave dhe fletet e lisave gjak kan pikė,nėpėr male
shekujt e dhimbjeve kan qa kan dėnesė
ka dėnesė vet buzbardha e qdo shkumbė me gjak vale
e dridhur ka qa currili e vogla vesė

ka qa se neper male gjaku esht derdhė gjak i vajzerisė
aty nė secilen lule dėshmon nji thyerje dhimbshėm tu u dridhė
aty u derdh gjak i shqipeve i virgjersisė
dhunim i vashava tė dardanisė disa ne pranga lidhė

gjak shqipje motet rėnkojnė
nėpėr malet dardane
dhe shekujt qehren orė e qast e ndrrojnė
her qajnė her heshtesisht dėnesin nė gjuhė nane

gjaku i malave nėpėr shum fletė
gjaku i shprishur i virgjerisė
gjaku qė na then nė vullnet
gjaku i maleve tė etnisė


etni me me male me gjak
ne secilen kokerr te dheut ne mbrendesi
dhimbje kushtrim e cak
malet nuk duan kori

gjak neper malet tona
nė damarėt nė druj e levore
urrejtje hakmarrje nga thellsija ju ndihet jehona
shpagim kerkon ne ne qdo palcė edhe grimca ma e vogel e tok s 'Arbnore


gjak i kuq neper male
gjak i deshmorve te lirisė
stinė te pergjakura qė ecin ngadale
ringjallje e gjysem vdekura etni don me nisė


kori medet kori buqasin malet me gjak
kori e krenari edhe gjak deshmori
hakmarrje hakmarrje thrret i ri e plak
hakmarje neper shekuj do t 'kerkoj arbnori

gjaku i perzier me fletė dushku pa faj
shpernda neper barishte pylli
gajasur mbi zogza karpatiant qakaj
vdekur shpresat ne qiell te qdo ylli

malet me gjak e vra shpresash lisat
vashat te qthurura llahtari
pansllavt duke pshty duke shkelur plisat
perlye me kokė ulė grue e vashė shqiptari

sa dridhjet shpirtrore gjoksi i nji vashe
kapur per nji lisi ku floket po i nxjerrė
o zot si ka ikur nji shpend n krih larashe
kur nji vashė tjeter shnjerzu ne vaj tu u shterrė

bertima per nderin jehonte
ne palcė ne thellsi te qdo plasje mbi dhe
o zot nii gjamė tjeter njimij stinė po i shponte
e gjakosur dhune aty nji vashė e re

nji tjeter me dy sy mbuluar nji tjeter aty zogzė mjerane
hapur kembesh rrinte me thikė e detyruar
nen te mjerin shikim ne at prani nane
bertiste e shpurdhiste nga dhimbja e paduruar

vjelljet evashave gjak e tug e vnerė
bilbilat kahdo tue ikė
neper malet tona gjak po derdhej e po merrej nderė
ne nuse ne vashė e nė qikė

thikat serbiane tė mbrehta mizore
te ngulura nė nji vashė aty pranė
nji tjeter pershkye qė terheqej dore
nji tjeter me tė vjellura shpirtė ah duke dhanė

bertima perzie me dhimbje e thirrje nė zot
nė ndihmė qė nuk dukej kund
keshtu etnike shqipnija nė shekuj e mot
dhunime e poshtrime tė pa fund

ne nji lis tjeter qe ishte tmerrue nė qehre gjysėm vdekė
medet e mbeshtetur nji vashė si ai ylli
hjeshija e saj nėn dhunė ish stermekė
po qante pa shpresė nė mes pylli

o zot sa piskama nėnat nxirrnin flok
e lulet ishin vyshkė dardane
nuk kishte lulkuqe karajfil as borzilok
te mos qante e dėneste nė gjuhė nane

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
31-01-10, 03:14
Lidhja me dhe,

autori xhelal ferizi

lidhja me dhe apo,vet dheu jam
shpirti,me dhe po u lidhka,
dhe oh dhe ,dheun ma dha trupi
e trupin ma dha dheu,
q ,lidhje,kshtu,
dheu nuk me do, me la jasht,
e ndoshta s ,do,te,me le,as,mbrend,
sa per dheun njqind shekuj do t kisha shkrue
por edhe njiqind shekuj dheu te shkruaj per mua,
nuk mund ti,a themi njeri tjetrit,
at qe duam,
por edhe sikur t e duam nuk,mundemi,
as dheu,as,un ,nuk,kemi,fjalor,
as nuk jemi fajtor,
ai dhe e un dhe
as gjuh as shkrim nuk ka
ah sikur te kishte fjal
e fjala te kishte dhe
q,ka,do,te kisha shkruar,
dheu per dhe
po nuk mund te shkruej
mungojn fjalet
duhen miliona alfabete
e germa,
emrime te reja
por ja qe nuk jan
nuk ka ,
jo,
edhe sikur te huazoj prej te gjitha materjeve
nuk mund te zberthehet imagjinata
prandaj ,nuk,mund te shkruaj per dheun,
as,dheu nuk mund te shkruaj per trupin,
trup e dhe
te dy ndjehemi,
por nuk shprehemi,dot,
me kaq shum te pa thena,
qe nuk thuhen,
ato thuhen ,ne,nje gjuh te papershkruar,
kur ndoshta dielli yjet toka
te krijojn alfabet te vetin
neper qdo grimc
nė ne
enigma
pafundshmėri habije
enigmė e mbi fuqie
materje me dije
trupi me
dhe
autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
31-01-10, 03:15
njiher e kisha globin nė duar
Njiher e kisha globin nder duar

xhelal ferizi autori ne mergim

Po e rrokullisja tatpjetė e,teposht
Rrokullisė e rrokulisė
Deri sa djersėt e vala po mė dilnin
Kėrko e kėrko e kėrko
Sille e sille ndėr duar
Shiko me sy e me mund
Me lot mikroskopike
Kot kot po kerkoja drejtsi
Askund neper glob askund
Nji mikro drejtsi
Mora optiken e quajtur instikt
Edhe syt e e vullnetit
Ekspert morra nga nga gjenet e diellit
Me gjithfar dritash po kėrkoja
Dikurė fillova me grrye nėpė drjetime
Te pakten thash nji burim drejtsije
ta gjejė
Nji curril te kthjellun pa intrigė
Ta gjejė
E ta pi
Se tė etur ishim te gjith
Ylberi yjet hana
Bile edhe kokrrat e padukshme tė qiellit
E re'tė e bardha
Buzėt e qiellit
Meteort e rrezet qė ishin tha nga largsija

Edhe nėse thahesh mė than etjet e shekujve
Nuk e ke kund nji pikė
Asnji pikė drejtsi,
pėr etjen tėnde
kemi kėrkuar ne para teje
ke vetem lot dhe gjak
mundime dredhi
moperfillje
antimėshirė luftra
pije po deshte kėt pelim vrastarė
shekujt than pij nese don ket padrejtsi dhe,iken
nė rrugen e tyre tė pakthim
dhe than
Kot po rrotullon at gurė te rrumbullakt siszifi glob
Globi ėsht gur sizifi
nga mbrenda ėsht i padrejtė
luftė pėr mbijetesė
O i pashpres
Kot po e rrotullon mund siszifi ,ėsht ky
ky esht ves
gjithqka nė bėrthamė ėsht interes
Rrotullimin e ka nga djajt e disa ėngjuj
Pelimin e ka burim
Drejtsinė e ka nė litarė
Mbahet nga muskujt e djallit
Ushqehet dhe pikon gjithmonė ma shum lot gjak
se sa harmoni
Paqe nuk mbjellet kėtu
Drejtsinė ia ka tha inntriga
anen iamerr interesi
Shkretirė ėsht ketu
Gurė sizifi qe sillet
miqia ėsht grabitja arka thesi

Teposhtzen e ka te pafund
Tapjeten e ka plot mund
Sizif sizif mund
ėsht qdo kund
ne tokė dhe ne det
nė kėl lėmsh si rrulet
qėendetdhe sillet nė mahtrim
qė quhet lėmh me ujė e dhe
me helm e injorim
emrin e ka planet
geneshtrat i mbanė nė vlim
te vertetn veshtirė ėsht me e gjetė
njeri
o miku im

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
31-01-10, 03:16
GJENETIKEN DUAN TE NA E PRISHIN

nga autori xhelal ferizi autorii i vargjeve shqiptare

Me na e prishė gjenetiken kan dal te bijt e sadomazohizmit
Nuk dihet se nga cila ane erdhen e u shtuan,pa masė
Kombinim i zi i shoveno komunisto fashizmit
Ndoshta nji qiellin e diellin shakull per dhe kann me e plasė
Ata na sjellin gjithfar lloj modelesh veshje te satanit
Se ku i marrin ato lkura gjithkah neper ferre t pervlmit
Na jepin ngjyr per zemer direkt prej gjentikes se katranit
Na ushqejn si foshnje me do far uj t pelimit
Na vijn mysafir t paftuar e te ftuar me qeshje venerike
Nuk dihet se ne cilin laborator vneri esht prodhue
Me maska te persosura me dofar zgerdheshjes cinike
Na ftojn te uritur te leckosur djallzisht me vallzue
Aheng i perzier leckash e zoterijsh struktur verrtet kombinore
Valle ciganesh shartojn gajasur cinikisht tue aktrue
Artist tallavash na u mbush ah toka jon arbnore
Esht var dielli pervajshem e driten don me shue
Me vlerat lozin sarhosht e shartimit ,zanatli te krimit fajdegji
Kompozitor kanibaloid qe ne mes te zhurmes se ballkanit
Qetsisht thinin e ngulin ne qdo sfer gjenetike e qelizore
Shesin e blejn lir e tregtojn me nipa te car dushanit
E i shtrojn but nen bark mandej do lavire tonat puthadore
Lojnat e zoterijt ndrrohen sipas kohes e rrethanes
Edhe valle kann aq shum kiq e shund sa shekujt moshatar
Sa te gellltitura i dhan shqipnis kosov dardanes
Tash njeriun e ri po e duan shartim jevgo shqiptar
Kurrizin po duan te na e bejn model shtepi publike
Ndegjueshmerin skllave e perjetshme e padronit
Me na e prish duan gjuh e gjenet e lashta antike
Me do far perzierjesh prodhim qe e kann t zhargonit
Zhargon paskan pas verrtet se jo mahi
Moj nan shqiptare etnike gjith kah je n qdo skut
Ushqim per venash me zdrol te kann dhen me pi
Me ja perlye gjakun e shqipes sqepekrrutė

xhelal ferizi autori shqiptarė ne mergim

lirik
31-01-10, 03:18
Pislleku i lumturisė
autori xhelal ferizi

Per ta gjet lumturinė u,turren neėpėr pislleqe
Te gjith te bijt dhe bijat e mekatit
Kush shkurt e trup plehut e,kush rruges tėrthore
Kur qielli po i shihte habitshėm
Mori koken ne duar
Me gjak te syve lotoj e tha
Po si mund mund te gjendet lumturija n' pislleqe ,o,njeri
Dhe shterrshem ra peėr dhe duke mallkuar,gjithqka,
as qielli as ndoj kupolė tjeter
nuk i MBIJETON ma pislliqet
q, lumturi bastarde
nėpėr mes pislliqeve
ndaloj o materje
ndaloj rruget
me pisllėqe
npėpėr te cilat
po arrijnė shum tė pist pisllarė
nė pisllėkun e lumturisė

autori xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 03:19
Tė pėrkulem shqiperi etnike

xhelal ferizi autori ne mergim

pėrkulem para maleve tua qerdhe shqiponjash e plot shejtėri
perkulem para alympeve tua madheshtore
perkulem o nėnė etnike pėrkulem me plot pervuajtėri
te dua aq shum sa nuk gjej sasi nėpėr hapsirat kohore

un marr secilin mikro dhe tėndin secilin mikrozallė e gurė
nėpėr tė gjitha rrudhat e indeve te mia i jetėsoj
shpirtrimin tim ta jap per flijime faqet i mbeshtes ne flamur
tė pėrkulem nėnė e dashur tė pėrkulem etnikja ime oh sa tė adhuroj

lirik
31-01-10, 03:19
Sot koha shqiptarė ka ardhė pėr bashkim

shkruan autori xhlel ferizi ne mergim

sot koha shqiptarė ka ardh pėr bashkim
qelni sy e vizion e shpėtoni dheun e' t parve
kush ėsht burrė kush ėsht i beses e trim
mos ndėgjo intrigė mos u blej prej barbarve
pse pėr dy rubla a pėr dy pare me zhgjyr
me dhanė shqipni me dhanė besė e ftyrė
e erzin e' t' fisshmin gjak te parėve plot hirė
puna shqiptarė puna e besa jan vula ma e mirė
se kto nė diell i ka vulosė perendija e lshue i ka mbi dhe
mos rrini nėn djaj nėn hije tė tyre se ju lėshohen rrfe
prej qielli gjithkah ju bien gjyqet e ju shtrojnė
prej mshires se zotit per t gjall ju largojn
mos merrni rryshfetin e' t' huajit pėr tė pshty mbi vlla
mos pshtyni shqipninė pse kshtu ju thon grek e shkja
e ndoj i huej e gjithfar i degdisun kalimtari
kush ju blenė me letra e kush me ndoj rruzė ari
kush me pak njerzi duke u rrahė nė hile shpinen
kush ma heret vjen shqipnisė per me i tha stinen
po ju mirė e dini se ju kan thye si krande
te kan nxitė me pshty me e namė token tande
me shkelė permbi gjak e lot tė shqipnis t' vjeter
se t' premtuen ndoj leckė e' t' permtuen ndoj leter
por letra s ėsht gjė more i gjorė e i mjerė shqiptarė
por ėsht guri e dheu e hisja lanė nga t' parė
e deti e gjuha e bari e fusha e ledina
ara livadhi fletet kokrrat me zallina
kaltrija e detit e gjuha e bjeshka e vrrija
e ėmbla gjuhė e fisme qe trashgoj shqipnija
mbroje pra shqiptarė e mos lakmo nė armik
largou nga fjala e helmit e nga ai i zi metelik
afroe ma parė vllaun e jo,shergjiun e zi
ikni nga falltorėt qe ju bėjn magji
mbledhni dijet bashk e tė gjith si dritė n' safire
mbledhnu mbi at dhe mbi at tokė ilire
se t' bashKuem ma leht ia dilni qdo hallit
besen mbani n' gji e djersen nė asht tė ballit
mos e lshoni dheun as nji kokerr t' zallit
mos rrini nėn kėmbė t' mos ju qthurė i huaj
me rreze shqiptare kushtetuten shkruaj
se ma i ėmbel s' ka se bashkimi pa hile
mos u shtroni n' sherr e n' do punė kopile
qe asgjė jo e hajrit s'ju del prej ksaj pune
se do t' vdisni ngatrrimit e' t shtrohni dhune
kush ma i parė t' kaloj e t' ju gjakosė voter
kush ju dhunon qikė kush ju dhunon moter
e grue e nanė e gjithfar soj kalimtari
tallen kush me erz kush me ftyrė shqiptari
mosni pashė at zot se s' ėsht gjė lakmija
por ėsht shpresė e jetė e shejtni shqipnija

kto vargje jan shkruar nga

Autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 03:20
U NGATRROVA ME MATERIET

shkruar nga autori xhelal ferizi

me diellin qe gjithmonė mirė e kam pasur u ngatrrova
dhe nji dit atij i hidhrueshem i thash
pse e nxenė ti tradhtarin
ndoshta ngutshem i thash gjaknxehtė veprova
por dieli diell ėsht
me tha un nxej se program nuk kam te veqant
rrezet nuk i kam menduar para se te dal tradhtija
butsisht me tha
mu duk sikur u nxitova
pa faj qenkam nevrikosė
dielli per te gjith qenka nda
sa keq
denim nuk paska per tradhtarin
dhe prap u shtrengova
e tokes i thash pse e mbanė
ti tradhtarin
pse i jep me pi ujė dhe gji per te ndanė
pse lisat tu nuk e varin
sa esa pyetkje shtrova
si duket toka
poashtu armė nuk kishte as qels per ket dukuri
edhe ajo me tha ashtu u krijova
nuk me ka shkuar mendja kah koka
sa per tradhtarin qe do te ecė mbi mua nuk mendova
dhe vrapova e i thash hanes
pse ti pse i jep dritė
pse i jep tradhtarit
dhe ma ktheu me gjuhė te rrezanes
se as ajo nuk e paska ditė
por te gjitha me than
sikur ta dininim
per tradhatrin do te krijonim nji anė
ku vetem errsirat do te rrinin
mandej
do te kishim lanė
per tradhtarin disa nej
nej errsire te medhej
qe ai dritė mos me zanė
dhe duke u nevrikosur vazhdova
me pyet oqean e det
per se ju e leni me u la tradhtarin
dhe me than ata vet
nuk elajmė ne bizarin
ate e lanė nji dit
vetem ferri i vet
u grinda edhe me lumej
me ujė e me gurra
me bjeshk me lugje mevrrije
me fllad e me lule eme curra
te gjith i pyeta pse
perse i jepni aromė e qehre o fletė
perse mbi ty me ecė e len o dhe
perse i jepni jetė
dhe than
ne jemi kshtu siq jemi
krijue per keto detyra
po ju qe njerz jeni
pse nuk gjeni menyra
me ndalė tradhtarin
me pyeten perse pra s po e ndaloni
un thash
nuk e di
pyetne plumbin pyetne barotin
perse rrin kot
pytne zotin
neper shekuj e mot
pse tradhtari
pse
nuk herret nga toka dot

autori xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 03:21
Pajtohuni kolos

nga autori ne mergim xhelal ferizi

pajtohuni kolos te mendimit
ja un po hy nder mjet
pajtohuni ju dy gjenial tė shkrimit
po e marr ngjyren sa nji det
pėr format ne mes tuaj tė pajtimit
po e marr edhe diellin po e marr edhe shkencen e hollė
edhe teoritė fetare
po e marr secilin shekull qe ju ta keni pran mendjehollė
po e marr edhe mbarė shqiperin etnike shqiptare
pa anime
grupore klanore fetare
nuk po e marr mollė sherrin sherrin fetaro mollė
pajtohuni s e jeni shqiptarė
pajtohuni per hirė te lirisė
mos i leni hamendjet varė
as hutimet e ndara te etnisė
nese pajtoheni dasem do te ket shqipnia
un do te jem valltari
dote gzohet gjuha shqipe dituria
do te gzohet kahdo shqiptari
nuk u dasht ju kolos te dy bij te shqiponjes me dy krena
nuk u dasht ne ket kohė ndergjegjet me i bre
u dasht te jeni qe te dy si bedena
kala per komb e jo per fe
ju e dini se rrenjet fetare ne ndergjegje
kan hy neper labirinte te thella
shpirti shqiptarė pėrpelitet kerkon dalje e shtegje
nga kėto te huaja te rrėnjosura tė mbjella
dhe shpirti ėsht brumi
i vetėdijeve e bindjeve te thella
pushtet ėsht rrėnjosur ky tash ne secilen logjikė
ndergjegja ėsht kanari
matet e qmatet nėpėr vuajtje kahja e quajtur etikė
percaktim tash anim rob nė secilen fe ėsht shqiptari
nėse njiher hapet dera e ndergjegjes
dhe hyn teoria fetare
rrėnjėt nguliten dhe ndahen kufijt e megjes
kėshtu u prangos edhe etnija shqiptare
veshtirė ėsht me nji tė terhequr
te nxjerret tash nga vetedija
secili ka mbetė tash nė rrnjėt e tija i pa ndrequr
ne te huaja te mbjella ka mbetė rob shqipnija
por q ti bėsh dhėmb nuk ėsht feja qe te nxjerret me dana dentiste
gabuat qė tė dy qe keni hy ne ato sfera
ju jeni shkelqimi i shkences analiste
pajtohuni ju rritė ju ndera
pajtohuni jo per hirė timin jo pėr hirė te ndonje feje
as per hirė te ndonje klani
pajtohuni dhe largohuni tash sa ma shum ksajė zeje
kthehuni te i pari iliriani
qosje kadare te dy akademik
pajtohuni per hirė te atdheut
dhe vazhdoni punen si vlla e si mik
pajtohuni o sternipa t' skenderbeut
Nė KėMBė O BURRA QOHUNI
E MBARė KU DO ėSHT SHQIPNIJA
afrohuni afrohuni
tė pajtohet tė pajtohet gjeniale dija
pajtohuni ket madheshti e kerkon etnike shqiperia
pajtohuni thrrasin malet
luginat fushat karajfilat
ju thrrasin arti e festivalet
ju thrrasin poet e bilbilat
ku te doni pajtohuni
ne shkoder n e prishtinė ne tiranė
ne festen e pavarsisė gėzohuni
se bashku per lirinė nė dardanė
pajtohuni se ju thrrasin qėshtjet madhore
fyerjen tėrhiqe kadare
ty te takon se fyrja vret tipare
pajtohuni per hirė te etnisė arbrore
per hirė te samiut e naimit
per hirė te fishtes madheshtorė
per hirė te pashko vasės te kushtrimit
per hirė te teutes e tė agronit kurorė
ju tė dy udhė rrėfyes tė letersisė
te veprave madhore romane
pajtohuni per hirė tė mirsisė
per hirė te nxitjeve humane
madheshtore do te ishte kjo madheshti
akt i madh o kolos
mos rrini ashtu ne ngushtesi
shpirtin ta keni te gjerė si kosmos
ne aktin tuaj do te kishte simbol
pajtimi do te simbolizoj edhe ne fe
se tri fe shqiptare kombin kan idol
dhe bija jan tė shqipėrisė mbi dhe
prandaj pajtohuni ja un kam deshirė
vet me disa vargje shqiptare
ne nji takim madheshtorė ne shqiperinė e lirė
tė marr eliten kombtare
dhe te jem aty ne shpirtin e ndėrmjetsimit
le te vijn edhe kuadra shtetrorė
ju jeni simbole te kutures e shkrimit
shtrėngohuni te bashkuar me dorė
festė do te ket e mbarė shqiperia
e vallet me tupana
sa gezueshem etnikja do te vlonte dashurija
e ne lojrat e valle me tagana
ejani pra mos rrini ne mėri
te bluani secili zjarrė nė kokė
le ta sheh gjith bota se shqiptart nė dashuri
si vllezer do te rrijnė e miq e shokė
pajtohuni pajtohuni kolosa krijues
kjo simbolizon qetsim
dhe ulen edhe gjakrat sepse shum e shum shkrues
nga feja dolen ne fyerje e ngatrrim
dhe kjo e dhe ma gjerė kuptim ka
pse ju te dy duhet pajtuar
per veq se jeni nji gjak e nji vlla
edhe per te tjera fe simbolizoni qetsim te edukuar
prandaj mos rrini indiferent ndaj ksa ftese
qė u bėri xhelal ferizi
kur te dy ju shqiptarė te nje gjaku e nji bese
do te kuptoni o te uruar
se ne pajtim tuaj porsi kokrra orizi
vijn me miliona njerz per te ju bekuar
un nuk shoh ktu ndonjė tė keqe
pse te mos pajtohen kta dijetarė
nuk shoh arsye per vazhdimsi kryeneqe
secili me sedren e vrarė
se kurr per te huajen nuk duhet ngatrruar
fati ynė ishte tragjika
ne na kan vulosur e na kan shartuar
le tė flet ndergjegjja e etika
prandaj ndihmoni ne ket mision o burra
te gjith profesor e shtetarė
se shqipnija ka potencial porsi gurra
ndihmoni ne ket simbolikė o shqiptarė
kta dy duhet pajtuar q e te ulen gjakrat
dhe sherret e ndezuara per fe
te mos ngacmohen ma te mos hyhet kah lakrat
askush ne ne kto fara mbi dhe
pse fort qe besa kto jan komplikime
ne fund nuk ju delet as ne krye
ma mirė shqiptart te jen t prirur üper tjera shkrime
se ne fe si vllezer me u thye
per hesape te huaja qe neper shekuj
edhe guri na ka qa nga dhunimi
sa shum me urejtje ne emenet kan vdekur
nga kto fe ene tash po behemi mbrojtes perkushtimi
kur dijhet mirė s enga muret kan ra
femra shqiptare ilire me foshnjjen nė gji
sa zemrat latini shqiptare i ka tha
ka ra mbi ne me orgji
ka ndodh e njejta gjė me turk mizorin
ku femrat kan ra mbi greminė
pra secila fe eka dhnuar arbnorin
dhe ka ardh nder ne shqipninė me e lidhė robinė
edhe shkja heleni bullgari
dhnua na kan edhe kjo fe
nder shekuj ka kja shqiptari
nė dhun e kulte mbi dhe
pajtohuni pra tash e jo per simbol te huaj
te msyni ju vllau ne vlla
per hirė te arsimit me pendė po ju shkruaj
shekulli ju fton si vlla

autori xhelal ferizi ne mergim

DESHTA TE POTENCOJ TE THEKSOJ S E PAJTIMI I KADARES DHE QOSJES
TE DY njerz te medhej te nüpendes shqiptare do te paraqiste qetsim dhe simbolizim te madh dhe kulturė qytetrim dhe akt madhorė
si ideatorė dhe iniciatorė do te kihsa deshirė te marr pjes ne at pajtim apo kuvend pajtimi te akademikve shqiptarė
ku me sy te shihje perqafimin e tyre kjo do te na gzonte te gjith shqiptarve
dhe do t e paraqiste akt madheshtorė dhe do te trgeonte para boe se si dijn shqiptart te jen madheshtor sternipt e skenderbegut kjo do te kishte edhe anet pozitive ne popull prandaj thrras akademikt shqiptar ti bashkangjiten ksaj nisme kti aksioni me qelkllim te madh kombtarė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
31-01-10, 03:22
Lakmija e poetit

shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim

nėpėr tė gjitha egot,dhe tė gjitha majat,shterrė
kudo qė gjenė shprehje nėpėr nektare
as detet nuk i len me u,shtu duke thith me pend

deri ne qiell shpon e thell ne shekuj therrė
nėpėr qdo fryt tė qenjeve,nxjerrė e kėrkon mendė
mandej i thithė lulet ,as lum s , len me ecė
pa e ndalė me e pi,nėpėr valė tė bardhė
kahdo qe ndoj shekull,kah dera ti ecė
e kėrkon me sy nė thumb per ti ardhė
poeti hidhet gjithkah nėpėr vrape
turr me nxanė ndoj udhė, turr me nxanė,ndoj shprehje
turret pėrmbi fllad pėrmbas ngrice e vape
derisa ajo penda ti kerkon ndoj prehje
poeti esht uri qė e perthithė nektarin
nuk len mot as shekull pa e perthithė nė ngjyrė
ai e lmon me pendė lule fletė e barin
ai vetes i jep etje e pendes qdo detyrė

xhelal ferizi autori nė mėrgim

GURI SYLAJ
31-01-10, 09:50
Nje bilbil i shqiptarise
vjen ktu ne faqe te Dardanise.
Vjen me vargun pjot ndjesi
e me fjalet plot hjeshi.
Sikur Diell permbi Tomorre ,
sikur Hene permbi Shkelzen ,
vargu i tij plot madheshti
nise atje e ketu vjen!

lirik
31-01-10, 10:35
Nje bilbil i shqiptarise
vjen ktu ne faqe te Dardanise.
Vjen me vargun pjot ndjesi
e me fjalet plot hjeshi.
Sikur Diell permbi Tomorre ,
sikur Hene permbi Shkelzen ,
vargu i tij plot madheshti
nise atje e ketu vjen!


---------------------------------
Ju pershendes Guri Sylaj me vjen mire qe e keni kuptuar se me duhet perkrahja morale dhe ajo e pergjitshme

edhe pse bukur e vonshme esht por perkrahja e te gjith juve qe ndjeheni shqiptar me gjuhe e me gjak me duhet per shkak se me ne fund me duhetn kraht per te fluturuar
perkrahja do te me duhet e pergjithshme jo vetem ajo morale


por shum ju falenderoj per perkrahjen tuaj morale kjo ka rendesi

ju me keta rreshta te bukur keni dalur ne shenj perkrahje
ju falenderoj guri sylaj shpirti esht lule dhe kur ai nuk ujitet thahet

Shfrytzoj rastin te falenderoj administraten dhe stafin dardania ne menyren me vllazrore -administraten qe na e mundsoj komunikimin e shqiptarve te shumvuajtur
dhe fjalene lirė ah sikur te kishim ket mundsi dikure ne kohrat qe u dashten


Keti populli ju bė neper shekuj pa drejtesi kriminale nga gjaksoret shekullore pushtues

qe as nuk mund te pershkruhet me fjalė ju ndalua fjala dhe liria
ne kuader te ksaj gjendje absurde

edhe vet kalova keq neper situata mjerimi dhe absurdi por edhe shum e shum shqiptar te tjere te talentuar
e disa i njoh personalisht q e nga deshpirmi e lan edhe shkollimin nga varfria dhe skamja e lan penden elan talentin

personalsiht nuk isha ne pozicion te pershtatshem per fjalen e lir neeper kohra ujqish i hiejenash kur pushtuesi te hante koken per dy fjale si bisha e eger ishte kjo dihet

deri sa dolen forumet shqiptare dhe interneti dhe filloj te shfaqet mundsia per fjalene lire


absurde t kohore qe i percollen shqiptart neper shekuj ishin tragjike

nepermes mes fjales s e lire e menqurise popullore duke kontribuar te gjith ngapak do te grumbullojme neper forume pervoja dhe dije popullore

do t e mundohemi ti afrojme shqiptart ne unitet

ne mes vete e te punojne te bashkuar

per te miren e pergjitshme njerzore kombtare

armiqt na e kan pas marr me shekuj armen kryesore fjalene lire dhe vet lirine ajo tash le te jet arma ma e fuqishme e kombit

le te shkruhet sepse secili shkrim esht nje lloj vlere gjurme

fjala esht fjalė


l ajo e ka rendesiin vleren e vet
ju faleminderit

lirik
31-01-10, 13:03
Un e di o art

Shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

un o art po perpiqem aq shum
me te gjith mendėsitė e mundshme tė vargut
te hyj nė boten tėnde prej se afermi e se largut
si nji invazion rrezeshprehjesh te derdhura si lum

un o art me tė gjitha instrumentet shpirtrore
edhe ato imagjinare
dhe me gjuhen magjike shqiptare
po perpiqem ty hyj ne enigmat tuaja me nji pendė dore

un o art me te gjitha simbolet e menduara
edhe ndihmė i kam kėrkuar shprehjeve tė qiellit
edhe dijeve tė ndryshme edhe bukurisė sė diellit
edhe tė gjitha ngjyrave tė larmuara

nė portat tua kam dashtė te depertoj
nė secilin dry qė msheh ti tė mahnisė
un i biri i shtytjes e motivit tė kurreshtjes e kėrkimsisė
un pėr ty o art po meditoj

art a e sheh se un per ty po djersitem
mund ma quaj secilen perpjekje
deri sa tė ket jetė edhe nėpėr vdekje
pėr ty o art nė joshje do t'shpirtroj mendje driten

pėr ty o art do te provoj
ti hapi te gjitha portat emendjemagjisė
e talentitt tėnd o mister i mjeshtrisė
yjet nė joshjet mbrendsitė tua do ti ftoj

nė secilen krijimsi do tė thuri frymzim
qė ti tė jeshė ai qė flet
un do tė bėhem si nji pendė n' shpirtzim
qė ti tė jeshė shpirti i shprehimsisė nė jetė

Tė gjitha ngjyrat do ti shėndrroj nė dashuri
nė tė bukuara domethėnėse shekujmendje fjalė
per ty vet un komision me yjet kam me dalė
mė tė veshė me vet emrin shekuj bukuri

e tė gjith tingujt kam me ti falė e notat
edhe ma te voglat mikrondjenja t' pėrkushtimit
do tė ftoj tė gjith engjujt gjeni edhe zotat
e pendat magjike tė flasin per ty t' shkrimit
autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
31-01-10, 13:03
Un i biri i dashurisė
--------------------------

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
----------------------------------------

un i biri i dashurisė nuk u shpėrbleva nga shekujt asnjėher
a thua gjenetika gjykon pa drejtė
a thua dashuria nuk qenka vlerė
kti kopshti nuk duhet mirsisht me ujitje me i ndejtė
---
ndoshta vallja qiellore kobshėm ndryshe luhet
atje te qendrat vendosėse tė rruletes sė qiellit
sikur tė shpėrblehej shėrbimi e tė paguhet
pse ndruhet ather tė mė vijė shpėrblimi nga arka e fatit tė diellit
---
asnjė arkė nuk hapet pėr mua e fatit tė bardhė
asnjė shpėrblim pėr mua edhe pse un i kam shtrydhė tė gjitha bukuritė
qenka punė e kotė tė jeshė burues i dashurive shpėrblimet pa tė ardhė
kot paskam lotuar ujitshėm dėnes'shėm djersitshėm pėr dashuritė
---
un i biri dashurisė thua kam lindur vetėm shėrbtorė
rrogtarė i dėnuar me punė sizifi
mosmirnjohs u treguan hana dielli yjet secili meteor
kėt fat pėr mua me dyer tė mbyllura kush e shpifi
---
kush si ! pse un gjithmonė nė shėrbim tė dashurisė
i udhve e i pėrpjekjeve mundimtare
un nė shėrbim gjithmonė tė pa fundme tė pashterrshme sasisė
e koha mė tallė grabitqare
---
un nė shėrbim tė dashurisė me pendė kujdestare
un jezu krishti nuk jam
shėrbej bukurisė shėrbej fjales pėrkushtimtare
as diell as dhe nuk kam
---
un nuk kam as mirnjohje nga era
as nga lulet as nga balta
kot jam bilbil qė shėrbej pėr stinė e pranvera
pėr mua nuk qenka krijuar shpėrblimi as mjalta
---
as kombi im as gurė e dhe
as druj e bari e qetina qė ju fala dashuri
as krojet qė burojnė nė atdhe
nuk mbollen pėr mua mirsi
---
e vashave belholla e kahdo rinisė
i kndova me art ylltarė
detit e malit e kahdo etnisė
por nė grep tė mjerimit tė gjith mė lan varė
---
pėr mua dhuratė nuk u gjet mbi dhe
pėr mua nuk shtrydhi kush aromė as fjalė
pėr mua nder kombe e nder fise e fe
nuk paska dashuri sa njė valė
---
atdheu mė mohon e fise e krahina
toka shqip nuk mė flet
un nė kafaz porsi kanarina
dashuri e lot po buroj si det
---

Autori nė mėrgim Xhelal Ferizi
Liriku nė mėrgim
---------------

lirik
31-01-10, 13:05
Eh moj toka e etnisė
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------
l i r i k u
--------------------------------
eh moj toka e etnisė
ti qė mė linde nė botė me garė
ti qė mė le kndej mjeranisė
thue se s' jam mbi dhe shqiptarė
---
thue se s'jam ai gjak ngazllimi
qė dikurė t'kam joshė me shije
porsi i shpirtit ėmbėlsimi
ti pėrkdhelja fllade e hije
---
eh moj toka e etnisė
dikurė zog m'ke quajt shqiptari
mbi ty flatrat i kam nisė
kam cicrue me at gjuhė ari
---
kahdo nė tuat fusha e kroje
me plot lavd n' rimė qėndistare
si ma tė ėmblat mjaltė nder hoje
t' kam qėndisė n'vargje shqiptare
---
vet currilat ti kam lavdrue
si zingjirė diamant lidhė'tarė
kur gurgllimes poshtė jan lshue
varg'tarisht bashk me ujvarė
---
ata anash jan vargisė
porsi vet me ra ingjija
si zingjirtė jan kristalisė
ti shartoja nė vargje tė mia
---
e ti mua qka mė ke dhanė
pėrveq lotit e kurbetit
me pasė mallė pėr diell e hanė
pėr valbardhat qė shkojnė detit
---
un ti nxita ato gurra
kthjellt me u derdhė si lozonjare
vargu im nė valbardha e turra
ka shkumbzue mbi valė shqiptare
---
si dhuratė ti ma dhe lotin
birit tėnd ja dhe mėrgaten
vargu im prekė qiell e zotin
muaj e stinė e ditė e naten
---
por se ty s' po tė prekė ndoj zemer
pse mė duket e ke tė gurit
mė ke lanė n' dhe t' huaj pa emer
me i lot varg qė qanė bilurit
---
s' paske pasė ti ndjenjė pėr ne
sa i curril pėr mėrgimtarin
ti kam kndua shum gurė e dhe
lule fletė e degė e barin
---
un vet fjalen magjistare
e kam gjetė kahdo agrumit
me gjuhė shqipe rrrezatare
ti kam kndue detit e lumit
---
e kahdo i thonė shqipni etnike
ja kam falė zemren poete
i kam kndue tokat bukanike
kallij gruri e bereqete
---
edhe leht kur fija e barit
e kercyelli porsi ari
porsi fllad me gjuhė t 'shqiptarit
ja kam veshė un vargatari
---
ja kam veshė vet un liriku
edhe dega kur ka l'vizė
kur i ka lue fletes qerpiku
dega e fleta leht n' puhizė
---
un vrojtue i kam vet kallijt
edhe bli e ftue e qershija
molla e dardha e paqsorė ullijt
buzes tė detit kah shqipnija
---
nuk t' kam lanė kokerr as dhe
pa ti kndue pa ti bekue
ty t kam kndue si hana e re
kur del gurrat me i hjeshue
---
pėr tri fe t' kam kndue e vlera
zemren shqip ta kam saldue
kur t' kan shkye ty pykat tjera
un me vargje t 'kam bashkue
---
porse ti s' m'paske njė fjalė
sa pshtynė miza kund pėr mue
lotin t' mallit me ma ndalė
ktu n' mėrgim qė ėsht tue m'vlue
---
thue me vulė m' ke ra e dyllė
porsi tė isha nji far kopili
nuk kam hise nė fushė as pyllė
s' jam ma i shqipes karajfili
---
as nuk jam ma rrėnja jote
se ti mirė din me mohue
mė le me vargje nė stinė e mote
pėr ty lot n 'varg tue rimue
---
ke harrue kur un me gjak
vet kam dalė nga gurra jote
nėn at qiell si kupė kapak
m' ke pagzue si lule toke
---
vet ma dhe emrin shqiptarė
vet m' ke dhanė tė bardhin gji
vet m' ke ushqye shqip si ujvarė
pse tash mė len nė elegji
--------------------------
Autori i vargjeve shqiptare Xhelal Ferizi
--------------------------------------------
lexoni nga vargjet e autorit tregoni shoqes shokut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik
31-01-10, 13:07
Organizimi

xhelal ferizi

armikun askush ne the'qafje nuk po e shtynė
dhe punėt shqiptare askush si shtynė para
ne qoftė se organizim nuk bėhet gjaku ynė
ne do te na humbė etnike e jona fara

dhe kot jan llafet e gjeniale e dija
edhe sikur ta keni dijen e gjith botes
nese organizim nuk bėhet etnike shqipėrija
do te silleni tė lidhur pėrjetsisht rreth rrotes

nėse nuk bėheni si kokrrat nė gjak
qeliza e rruza funksionale
ju nuk do tė keni as komb e as bajrak
as fusha as dete e male

do tė jemi mbi dhe nėse bėhemi puna
nėse shqiptari bėhet shpirti i veprimit
nėse do te rrijmė' mbi ne do t' bie dhuna
dhe turpi e qthurja e krimit

organizim nės e bėhesh veprim nėse je
konkret me tė perditshmen ecje

ma llafe as diell as hanė as yje s' kan nxe
me llafe 'shekuj'llaf mbetesh shekuj ' ngecje

organizim ėsht vet esenca jetsore
vet jeta esht organizim
merre vesh pra mirė oj rraca arbrore
se jeta ėsht nji vlim

organizim gjithqka ėsht qė shihet
a nuk e sheh punen e pėrditshme te yjeve e tė qiellit
dhe qdo gjė qė preket e ndihet
te organizuara vijnė edhe rrezet e diellit

e sikur tė ishte dielli dembel
kush do tė na kishte nxe
ai qė qdo mėngjes pa pertaci fare del
me ndezė punė e dritė pėrmbi t' ėmblin dhe

po ju a nuk e shihni organizmin njerzorė
qė gjithqka e ka punė e ka organizim
jo jo kombi im i dashur arbrorė
renditja ėsht vepėr e shpėtim


konkretja vetem konkretja vepėr
nga kryerja nė kryerje pėr ditė
nė secilen vulė te shekujve nė secilen te jetes leter
punen organizimin me e nxitė

pėrndryshe jetė nuk ka
pse sulmohet vetem shteti
po ju kush ju ka nda
me shpirtė me hendekun sa deti

ju ka nda vetvrasja e ftoftsija
e virusi e mosbesimi
askush mbi dhe sa e imja etnija
nuk vuan nga i mbrendshmi dyshimi

dysho nė vlla dysho nė moter
dysho ne bashkatdhetarė
me smiren nė jetė me smiren nė sofer
me zili ndaj tjetrit o tė mjerė vetvrastarė

po sot kush tė ndalė ty t' bashkohesh nė veprime
mos vallė qeveritari
jo jo qelizat e tua qė nuk njohin vlime
pėr punė dashuri e per dhe shqiptari

se mos deshte token ta lėvroj deputeti
e punėn ta bėj ministri nder kopshtije
mos deshte qe te vie nė arė edhe presidenti
qe te mbjellė per ty ndonji varg hardhije

dhe lavren nėpėr ara e bujqsinė ta mbjellė
kryetari i bashkisė a qeveritari
mjaft ma mjaft vetėm me tė vjellė
se punėn permbi dhe se bėn veq pushtetari

punėn dhe progresin e me ecė pėrpara
e bėn privati e bėn qytetari
po bujku pse nuk del nėpėr ara
s a i mjerė ne ankime duket gjith shqiptari

se turrė jan nėpėr ndeja tė kota nėpėr pijetore
ndėrtim njohin vetėm nė lokale
pėr qejfe pėr shverce e per krime mizore
e mandej vetvyshken si qyqet nėpėr male

organizim quhet vet jeta mbi dhe
vet ekzistenca qenjėsore
puna vetmohuese duhet nxitė ndėr ne
e dora kėrkon shpresė prej dore

po cili shqiptarė e ndihmon shqiptarin
qė tė ecė nė mallra e sukses
cili me thuani? e mos ma ndezni nė mėri flakė zharin
nga egoja e vetvetes ky komb do tė vdes

pse qani pse vajtoni pse gjykoni
pa hy nė analiza
sot ma i mirė se ne ka mbetė edhe demoni
ne shpojmė njeri tjetrin me dinake shtiza

po ti kur njeriun tėnd nuk e mbanė me vetėdije
e dorė me i dhanė pa hile
po q' tė duhet jeta ti je vetėm hije
qe qanė si kunadhe e skile

jo jo kėshtu nuk ecet me kėt shpirtė me driza
shtresa shtresa me ego e me akull
por me tė lehta dashuri si puhiza
se pa dashuri kombi tė rrėnohet shakull

faj nuk ka vetem deputeti
pushteti e qeverija
por faj ka sa toka e sa deti
smira e shpirtngushtsija

po shpirtin ku e morėt ju shqiptarė

e mishin me edukim e me gjak
a mos nė parlament ndėr qeveritarė
pranojni pra se luani vet me lak

patjetėr kėshtu ėsht' se sot demokracia
nuk tė ndalė ty qė porsi vlla
ta ndjeshė bashkatdhetarin o ju fise tė mija
a' s' shihni se me ego e smirė jeni tha

se ma parė dy gurė bashk rrijn mbi tė bukurin dhe
se dy shqiptarė mbi glob
po shpirti ķ juaj n' bashkim kur s' ka nxe
gjithmonė keni luajt me kob

gjallė nuk ju mbanė shteti por vetvetja kultura
organizmi puna doren bashk e tok
zemėr m' zemėr me qenė tė lidhur si lumejt me ura
si vllezėr si miq e shokė

por jo njeni i smires e tjetri i xhelozisė
e tjetri i egos bizare
nuk mbahet jo kėshtu mirqenja e etnisė
o fise te mjera shqiptare

dhe mendjes thirrni njiher e pergjithmonė
ta dini se jeta nuk ecė pa bashkim
mbi gjakun tuaj e ardhmja le tė vlon
e jo si qyqet nė ego e vajtim

se puna ėsht gjithqkaja e organizimi
shqiptari kudo bashk me shqiptarė
e jo gjithkah interesi i ftoft izolimi
bashkpunim nuk shihet kund pėr farė

po nė saharė si jetojn nė shkretira
ku spec nuk bėhet as lozė
e shqiperia mbi dhe etnikja me tokat ma tė mira
jeton mbi shkrumb e blozė

se kush ne dorė nuk e merr ndoj vegel pune n' kopshtije
me mbjellė a me korrė ndoj fryt
qė n' mėngjez tė agut nėpėr t' ftoften hije
turr nė pijetore pėr me e lagė at fyt

raki n' pėr lokale dėfrim qejfe e zare
mbi rrota e trena e makina
dikush neper bjerrje nėpėr trotoare
tue kqyrė femra tė bardha tė zeshkta e biondina

lokalet pėrplot tarafe e cigare
e tym duhani porsi agallarė
pa mendue askush pėr bujqsinė shqiptare
dhe fajin tash hudhe mbi qeveritarė

po q' e do se as shteti jo nuk ėsht pa faj
se ėngjėll as' ate' kėtu un nuk po e nxjerri
jo jo shqiptarė shekujt do ti keni me gjamė e me vaj
se vullneti pėr punė ju' vėrtetė ju shterri

ju shterri nga shpirti solidariteti
vetėdija se duhet ti ndihmohet bashkatdhetarit
shpirtin qė dikurė e kishit sa deti
sot s' ju ka mbetė as sa fieja e barit

mbas pune duhet defrimi
mbas mundi e djerse vjen
por jo nga ndeja e pafund o lum bashkkombas i imi
sa varfrija te gjallė tė then

se shteti nga populli mbahet
nga puna nga taksa nga duart e vyeshme puntore
perse shqiptari kshtu ndahet
me klane e smirė inatqore

dhe dije mirė nji fakt ne kėt jetė
ta keshė para sysh gjithmonė
nėse dorė bashkkkombasit si jepė
kurr nji hap para perėndija nuk tė lshon

s' tė len me kėt zemer me ecė nė asnji cak
po tėndit njeri ti kur i han kokė
kur zilinė e ke nė gjak
pėr vllezėr e miq e shokė

at'her zoti thot

po ky s' mė do mua
ma mirė le tė mbetet nė lot
se a s un kėt nuk e dua

dhe kėshtu ju len si qyqe pa shteg
nėpėr skuta tė botės endacak
vajtimit duke kcy degė mė degė
te prishur nė shpirtė e gjak

ndryshoni ėsht ma mirė
bėhuni shpirt me oraganizim
dhe do t e jeshė faqebardhė i lirė
me shtet o kombi im

at'her nuk do te ke'sh ankesa
kur dora me dorė tė mbahet
ma mirė ta qet qe besa
qė jeta mbi dhe tė mos thahet

DHE RRUGES Sė QYTETRISė
MIRė ECNI Nė BASHKIM
O JU TE BIJTė E ETNISė
NE CAKUN CIVILIZIM

DHE PUNEN TA KENI KULT MADHORė
E KULT ORGANIZIMININ
BASHKKOMBASIT JEPNI DORė
TE GJITH MSYNI SHPėTIMIN


dhe msyni ne tė bukura vlera
dhe shpirtit mbillni pak dritė
se shekujt ju bėhen pranvera
e fama ka me ju rritė

vraponi pra drejt shtegutt e faqes se bardhė tė mirsisė
se ju dini me e gjetė udhė un e di
dhe larg nga vneri i tradhtisė
mos shkoni nė paudhsi

pijeni kupen e pajtimit
se bashk me kombe tė tjera
mund t' rrini NėSE organizimit
I sjellni te reja vlera

autori
xhelal ferizi shruar nga mergimi

lirik
31-01-10, 13:08
Na mbyten

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

na mbyten o vllezer e motra
na mbyti mercenaria
po na qanė toka gurėt dheu e votra
na mbyti tradhtia
indifirenca fodullėku shkelja e pa mėshirė
bota tallet me ne
si nuk gjendet kund burrė i mirė
mirė tė mendoj pėr kėt dhe
shqipėri etnikė mėmė
tė dhunuan vasha e gra
kosoven jugun qamėrinė
lumen dukagjninin veriun e kan tha
anė e mbanė shqipėrinė
turku bullgari heleni
kushdo qė kaloi ma parė
e tjerė bataqkqi hajdutė sabotatorė e gjithfar legeni
tė shesin pė pėr pak euro sot e pėr pak dollarė
aman o zot kėt popull pse e dėnove
vetvrasje varfri nė tė gjitha anė
a zot kur boten n' konstrukt e mendove
me diell me yje e me hanė
dhe fatet ia lidhe secilit guri
dheut e metaleve argjend e ari
e zallit e ujit porsi biluri
pėrse ne konstrukt nuk le vend pėr pak lumturi shqiptari
perse o zot ndertove hajdut
ndėrkombtarė e armiq tė shqipėrisė
qė vijnė si miq dikush si harbut
planet me ja vyshkė etnisė
dikush vjen me plan afatgjatė bizarė
mbi dhe tė shqiperisė pėr tė mbajtė varfrinė
dikush shitet mik si nji vizionarė
por vendnumro tinzari e urdhron ardhmėrinė
jo fabrikė thot
jo nė poste atdhetarė
duam mbi shqipėri etnike ankime e lot
jo punsime as kujdesė pėr mėrgimtarė
mbyllni me viza me rreth tė demonit
kahdo me varfri e mashtrime
pengoni nė adriatik e kah deti i jonit
mbushni me gjak e krime
pėrmbysni nėpėr shekuj fatarisht pėrqani
mos leni bashk kund toskė e gegė
n'krahina e fe ti ndani
si qyqet ti leni mbi degė
por jo kurr jo o tė bijt e kastriotit
e ju djemt e arianitit
mos rrini nė vajtim e nė pika tė lotit
o djem e vasha t' granitit
bashkoni bashkoni fuqinė
kosovė jug e veri
duajeni atdheun vllaun e perendinė
kėrkoni progres e liri
punė kėrkoni zhvillim e fabrika
kėrkoni kontakte vlorė kosovė shkoder
te gjith shqiptarėt burra gra e djem e qika
bashkohuni se bota ju tallė si nji loder

autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 13:36
Na mbyten

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

na mbyten o vllezer e motra
na mbyti mercenaria
po na qanė toka gurėt dheu e votra
na mbyti tradhtia
indifirenca fodullėku shkelja e ete drejtave pa mėshirė
kahdo varvria papunsisa
korrupti zingjiri mafioz
bota tallet me ne
qe ta di gjithqkajen jam kurioz
per se luhet keshtu me atdhe
---
ku jan ku jan gratė e nurrat e mirė
a ka ndonji a mbeti püer farė

mirė tė mendoj pėr kėt dhe
per kombin e stevuajtur shqiptarė
ndoj shpirtė shqiptari me e nxe
o kohė pse emocinin njerzor elen te ngrirė
pak diell shpirteror nuk krijon per ne

dardani o etnikė mėmė
tė dhunuan sa vasha e nuse e gra
e kahdo shqiperine etnike
sa shum lulet e virgjra jan shkele e jan tha
per se gjalli ne token antike

kosoven e dhunuan jugun qamėrinė
lumen dukagjninin veriun e kan tha
e kahdo shqiperine e lashte etnike
greku me turk e shkja
ka pre kan vra e kan gri
rrafsh e bjeshke e malsi
neper shekuj shqiptarve eutokton
pa fajshėm buzqeshjen ne buze ua kan ngri
e kan bė me lot
me gjak e dhunė
anė e mbanė shqipėrinė
turku bullgari heleni

kushdo qė kaloi ma parė

e tjerė bataqkqi hajdutė sabotatorė
e esht tallur gjithfar sherbtori argati e legeni

ta shesin per rubla e dinarė

tė shesin pė pėr pak euro e pėr pak dollarė
te pa dhimbje te pa mshirė profiter grabits mercenarė

aman o zot kėt popull pse e dėnove
vetvrasje varfri nė tė gjitha anė

a zot kur boten n' konstrukt e mendove

me diell me yje e me hanė

dhe fatet ia lidhe secilit guri

dheut e metaleve ne argjend e ne ari

e zallit e ujit porsi biluri

pėrse ne konstrukt nuk le vend per pak drite
pėr pak lumturi shqiptari
qe edhe ky popull ti gezoj te drejtat elirite
e jo ta shkele neper shekuj
gjithfar sarhoshi vrastari e barbari

perse o zot ndertove hajdut

ndėrkombtarė e armiq tė shqipėrisė

qė vijnė si miq dikush si harbut

planet me ja vyshkė etnisė

dikush vjen me plan afatgjatė bizarė
mbi dhe tė shqiperisė pėr tė mbajtė varfrinė

dikush shitet mik me maske si nji vizionarė
por me vendnumro tinzari e urdhron shqiptarinė
e sjeell ma shum batakqi
shkedlje te te drjaave njerzore
plane thure qe dhe u oi yne te ket ma shum varfri
te vuaj ne papunsi toka elasht arbnore
nderton ne mes te fiseve mėrinė
i ndane ne klane krahina e parti
mos e bėni u thot unike shqiperinė
perqani fiuteni tradhtinė
dy gure mos i leni mbi dhe
ndani per qani me fe

jo fabrikė thot

jo nė poste atdhetarė

duam mbi shqipėri etnike ankime e lot

jo punsime as kujdesė pėr mėrgimtarė
as per banore te tokes se lashte qe flasin shqip
per njeriun e varfer e per qytetarė
iia thajnė atdheut qdo dege e pip
sjellin pengues e bizarė

varfria qe te mbillet shqip
te mos mbetet kund drejtesi per farė
te ikun shqiptart te mbeten ne zgrip
ne vetvrasje e eksod

kahdo te ikujn me zhgenjime
keshtu ishte plani si dje sio sot
qaanė e varfruar kahdo toka ime

buka po hahet me lot
o mėmė shqiperia ime
o etnike te ndihmoft ai zot

na i mbyllin rruget kahdo me viza

me rreth tė demonit
armiq sadist zullumqarė
luhen lojrat e aktrimet e qifligarit hajdutit faraonit
po vuan kombi shqiptarė
nga sjellja e qyqes e hutit
qe dylin ne vend te parė


kahdo me varfri e mashtrime
pengojn nė adriatik e kah deti i jonit
mbushen trojet me gjak e krime
nxiten nga animet e djallzite

pėrmbyje nėpėr shekuj fetarisht u thone pėrqani

ti shihni si luihen mashtrimet
kahdo vallen po e luan demoni
ne atdhe po shtohen krimet
mirė po jeton vetem faraoni
perkulen njerzia kah mashtrimet
keshtu vuan ky dhe i lasht i joni

mos leni bashk ju thone armiqt

kund krahina as fe e toskė e gegė

n'krahina e fe ti ndani

si qyqet ti leni mbi degė
pshtyni neper media pastaj shani
te varfer per te gjallė per ti djege
ne perqarje prore mbani
mos ju leni kund shteg
nen thunder me klane ti ndani


por jo kurr jo o tė bijt e kastriotit
e ju djemt e arianitit

mos rrini nė vajtim e nė pika tė lotit

o djem e vasha t' granitit

bashkoni bashkoni fuqinė

kosovė jug e veri

duajeni atdheun vllaun e perendinė

kėrkoni progres e liri

punė kėrkoni zhvillim e fabrika

kėrkoni kontakte vlorė kosovė e shkoder

te gjith shqiptarėt burra gra e djem e qika

bashkohuni se bota ju tallė si nji loder

autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim xhelal ferizi

lirik
31-01-10, 13:37
Nė kohen qė mallėngjen

autori xhelal ferizi ne mergim

un o kohė nuk kam fjalė pėr veq atyre qė i kam nė pendė
pėr ty qė tė ia them vetvetes spjegim diagnostik qė kėrkon
se sa shum po mė shkojnė kėrkim'gjetje shprehjet nėpėr mendė
si ta gjejė shprehjeshpirtin qė aq shum po mė mundon

Jo jo nuk e kam gjetur nė kėrkim nėpėr gjithsi
askund at thellsi qė flet diturisht ajo kohore
un tė gjith nektarėt e shprehjeve i kam pi
duke u munduar ta vloj nėpėr shprehje analizė laboratore

nuk e gjeta nė kėrkim tė shekujve me pėrvoja
as nėpėr fjalorin ne pendes plot pashterrsi pasurore ngjyrė
nuk e them dot nuk e gjenė as shiprti as goja
as shprehjet as lotėt nuk e thonė qė rrėshqasin nė fytyrė

qka qenka ky mister nė tė cilin gjendet analitik mallengjimi laborator
qka qenka ky mallengjyes kujtim
qka qenka ky qast aq nostalgjik kohorė
o zot ku mund tė thuhet tė shprehet nė cilin art e vlim

po mundohem globalisht ta shprehu me dritshpirtin tim
o zot qfar qasti kohorė
besoni po ma shėndrron shpirtin zemren nė pendė'shkrim
mua nostalgjikut tė gjorė

oh ju nuk e dini sa ishte ai shekull'qast kohorė
ah sikur te shprehej me fjalė ajo kohė fotografi
aty kishte vet zoti gjeniu dorė
ne at qast e kohė qė e krijoj n' mjeshtri

a e shihni s e un qels nė asnji mallė'shprehje nuk po gjejė
nė fjaloret ma speciale tė pasurisė ndjenjtare
vetėm si thellsi nė mister e ndjejė
nė shpirtė at kohė e nė gjuhė pendtare

Ajo ishte kohė qė mua mu duk qast nuk e di
qfar talenti i krijimit o zot
un sa ndjenjat prej sajė si art nostalgjik i kam pi
at kohė mund ta shprehu veq me lot

dhe mos ma shihni pėr tė madhe nėse nuk mund ta gjejė fjalen
adekuate praktike tamam thelbtare
edhe sikur te pyeten yjet e te ndalen
nuk e thonė me gjuhė spjegimtare

sepse ishte ajo kohė nji art
qudi mahni e vertetė
nuk edi nga erdhi nga lart
por mua me dha mallė pėr jetė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
31-01-10, 13:37
Mė vjen mirė
autori xhelal ferizi liriku
-------------
mė vjen mirė qė je busollė qe vetveten e drejton
qė nuk je lpener mendjelehtė qė erėrat kah tė duan tė pėrdredhin si labile
mė vjen mirė qė me lustrime servilisht nuk aktron
mė vjen mirė qė je e qelur karajfile
--------
sa bukur qė je e vetvetes sa bukur qė je mendje e tillė
sa bukur qė je e pa hile
sa bukur qė je si zogza e lirė nė pranverat nė prillė
sa bukur qė nuk shartohesh me erėrat kopile-
-------
nuk duhet me ecė kahdo qė frynė era
formim e vetėdije autoktone i duhen jetėsorė timonit
me kahje ec gjithmonė kah vlera
e jo kah nxitja e shtytja e demonit-

-------
mos pėrfill kurrė diqka qė pėshpėritet nga pjellat e kurvėrisė
e intrigat q ė gatuhen nė magjet e djallit
gjithmonė ec kah udha e bukurisė
kėshilla mos ndėgjo tė qakallit
-----
as tė mos mashtron loti i krokodilit
e arti i shpifjeve mbėshtjellė me lustrime e maska
ma e mirė ėsht nje kshillė e pa djallzuar e bilbilit
se zhurmat e krrokatjet qė nxjerrin shum laraska
-
--------
me ditė duhet shum nė jetė e me dallue
e vet duhet hapit tėnd me i dhėnė vulė
nėse don kah caku pa hile me shkue
egjrat kopile udhes se cakut duhet me i shkulė
---
nė udhėt me dy fytyra mos hyn ku ka mjegulla peshpėritse
se tė hutojnė tė ndryshmet pėrdrdhje e pakjartėsitė
ik nga kthetrat e kohrave grabitse
udhėt tua e vetveten duhet gjithmonė me e sitė-
------------
tė tjerėt nėse tė sitin tė sitin sipas shijeve e ngjyrave tė tyre
prandaj mos hyn nėpėr shum meleze sita
duhet me e gjetė artin nė krye tė qdo detyre
vetėdija ėsht ma e bukura rrita
''''''''
----autori xhelal ferizi vargje e kshilla shqiptare
nga autori i harruar ne mergim
-----------------

lirik
31-01-10, 13:38
Kush je ti
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kush je ti nėse nuk i thua lules lule por ferrė
kush je ti nėse diellit i thua balt
kush je ti nėse drites i thua sterrė
e vnerit i thua mjaltė
'''''''''''
kush je ti nėse dijes i thua helm
nes e margaritarit i thua myk
kush je ti qė pendave e artit ju bjen shkelm
o kokė e mbushur me byk
-----
kush je ti qė yjet i quan gurė
e guret i quan yje
kush je ti qė koken e qon si dhelper mbi grurė
e bilbilat i quan ujq neper pyje
'''''''''''
ti qenke qakall i fjales
ti qenke zvarranik mbi leter
ti qenke per qdo fyt nisma e edales
ti qenke ma i zi se lugati ma i vjeter
------
e si i thohet ylberit shtizė
e hanes se ndrtishme shpatė
si i thohet furtunes puhizė
e art llomotitjes se gjatė
''''''''''
si i thohet vorrit djep
e palces se mirsisė vorr
si i thohet zymbyle qyqes per mbi shkrep
o djalli i kohrave qorr
--------
ti nuk i thua kullim ujit te zallit
as lotit poetik vlerė
ti nuk i thua mahni as palces se mallit
se koka tė ka marrė erė
---------
ti e quan tė shejtė e tė urtė krokodilin
e lotin e tij e bėn nderė
ti e gjykon pėr cicėrimen magjike zogun e bilbilin
se shpirtin e ke tė pa vlerė
'''''''''''
ti pshtymė djalli i thua qershisė
e dredhzes i thua e pa ngjyrė
ti i thua shemtim bukurisė
se je arbiter i pa nderė
''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''

lirik
31-01-10, 13:39
Nje fjalė nga njiher ėsht nje koder
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''
nje fjalė nga njiher ėsht sa nje koder
nganjeher ėsht vulė
nganjiher ėsht loder
nga njiher ėsht si pulė
--------
nje fjalė nga njiher ėsht zjarrė
ėsht nganjiher vullkan
nganjeher ėsht plagė e varrė
e ėsht nganjiher qast mjeran
--------
nga njeher ėsht aq e vlefshme si diell
nga njiher ėsht si lavire qe perdridhet
nga njiher del si nje yllė nė qiell
e nyje nganjiher lidhet

'''''''''''''''''''''
ajo nga njiher esht menquri
kshillė qe vlenė nje jetė
fjala kur ėsht kshillė me plot bukuri
ajo ėsht vlera vet
------
fjala edhe eshtry thyen
luftra mund te nxitė
sa zemrat me dry i ndrynė
fjala i joshė bukuritė
'''''''''
ajo kur bėhet kshilltare
kur mbushet me shum mirėsi
ringjallė sa shpresa vdektare
infuzion esht per dashuri
--------

autori xhelal ferizi
--------------

lirik
31-01-10, 13:40
Sa i madh qenke pėr sherr
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
sa i madh qenke pėr sherr
i vogel sa nji plesht me shpirtė
ti qenke shpirti plot terr
sa i pshtirė me smirė sa i pa dlirtė
''''''''
si ka mund'si qe je sa nji morr
tė vjellėsh nji det me vnerė
kur sy nuk ke e je i pa art e qorr
me shitė kandare e vlerė
---------
ti je kopil qė nga servilija je pjellė
ti je helmi i dashurive njerzore
ironitė e zeza nė shum udhė tė kan mbjellė
ti len kahdo larva djallzore
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
31-01-10, 14:06
Pse e perbuzni diellin
...............

shkruar

nga autori
xhelal ferizi ne mergim
kur dielli vjen per ti nxe lulet tuaja
pse ju e perbuzni diellin
kur ai vjen per ti qelė lulet nė fletė
ai ua njeh secilen qelizė
e din se ku duhet te jep rreze per jetė
e ju disi me mosmirnjhoje e shikoni edhe qiellin
qe i mbane planetet vet

edhe kur shiu vjen me riga e pika
me te lehta erera mbi tokė
e ju sjelle lagshti
ai esht si vet bukuria magjikja
qe tokes i jep te magjikshme hjeshi
i jep te bukur njomsi
i jep nje melodi e lagshti aq dehese shpirtrore
i jep te mbi hanitshmet pika me i pi
e ju me mend ne kokė
nuk jeni mirnjohs
pe r diell as per art e as per shi


edhe kur ju vjen me mahni e lehtė ndonjė puhizė
ju buzet megalomanisht i rrudhni
nuk e doni as te lehten te pa djallzuaren eren

falenderim nuk per asnji yllė
as te tij diamantore te shprehur me art at vizllimim
as per qetsine idilike qe te dehė ne pyll
as per vargun magjik me rimė
qe ju jep hjeshi e frymzime
as per artin qe ju jep bukuri
per se o ju fara e mbime
as zogut ne mal e vrri
nuk i falenderoheni
per te bukurat kenge e cicerime
autori xhelal ferizi

lirik
01-02-10, 06:24
Shekulli po e cte me shpejtesi marramendse

autori xhelal ferizi

shekulli po ecte me shpejtesi marramendse

e un i vonuari tragjik

mundohesha me varg timin

e hapin e ngatht

ne nje komedi ngarendese

duke u munduar ta zė shekullin ne vrap

dhe deshta ta bej lule shkrimin

qe ta mbjelli ne te shekullit qdo vrap

por koha ikte me nji far ecje pa presje

e un nuk e bėja dot shekullin zap

ne vargun tim e kisha qellimin

qe shekullit nuk i interesonte

sepse ai ne secilin hap

pas egos se tij vraponte


shekulli nuk e donte mallengjimin

as kujtimin

ai me emocion nuk meditonte

ai ecte ne nje synim edhe kur qalonte

ai msynte te tij qellimin

e vargu im emociononte

pas tij duke u lutur per mirkuptimin

por shekulli e mohonte

koha ka sjellė ndyrshimin

vargu im nuk e kuptonte

deri sa e piu pendimin

autori xhelal ferizi

lirik
01-02-10, 06:31
Nuk dua tė di

autori xhelal ferizi
............................
nuk dua tė di

dija edhe te vret

se dija shpirtin ma coptoj

dija ne vrapime te mendjes te tretė

mė mirė tė jem mė i cekti njeri

ne toke e mbi dhe e nė planet


fare tė mos meditoj

te eci mbi glob si njeri

egon pa dije ta gezoj
per se aq shum te di
mė mirė pas qejfit tė vrapoj
autori xhelal ferizi

lirik
01-02-10, 06:47
Tash ėsht vonė


xhelal ferizi autorė

tash esht vonė mikesha ime
ne te dy mund tė krijonim nje diell te ri

por ti neper hamendje e ndikime
te huajen fjalė helmuese e ke pi

te kruthave te armikut

ne mund te krijonim ne qiell
nje te re risi

nje te re zamafillė
ti me cicerimen tende

un me cicerimen lirike

ne gjuhen bilbiltare

ne maje pranvere ne prill

e ne qdo stinė
ti rendsinim punėt kombtare

un si zog

e ti si kanarinė

te kendonim per qeshtjen shqiptare

por ty armiqt tė ngrinė

me gjuhen e tyre tradhtare

hapin ta ndalen mu ne mes ne te lulzuaren ledinė

kur ishte kulmi i lulzimit

ne mes te qeljeve ne behare

tash nuk jemi ma zog e kanarine
ti re ne kurthen tradhtare
nuk jemi ma zog e kanarin

por lule te vetmuara te vyshkura penddtare

qe shkruajm püer te dikurshmen stin

nuk ka ma shpresa vlimtare

mbetem ne mes me nji te huaj te qelur hendek

qe krijuan forcat armike mercenare

ty dhe mua na kan stermekė

armiqsitė ziliqare

qė penden time per se gjalli deshten me e pjekė

mendja e jote shkurtpamse ne provim ra

nuk dite te kalosh neper te ngushtin shteg

ne prita armiqt na kan nda

ty edhe mua tash koha na djeg

nuk jemi ma moter e vlla

nuk jemi qershi e shegė

armiku ne na ka nda

qellimi nuk arrit

se greku me shkine e shkja

gjitmone me nda ka ditė

vegla mercenare ka

ai prore rrin ne pritė

autori xhelal ferizi
..............................

lirik
01-02-10, 07:04
Nuk diten se q'esht caku i jetes

xhelal ferizi autori ne mergim

nuk diten mendjet e bojkotuara nka koha

nga epokat mizore

se q ėsht caku i kėshilles e i jetes

ata pshtyne mbi vargun tim
e ne fjalen ikone e se vertetes
e ne vargun me rimė
hapave kur ju deshten krah
ku ishe o kombi im
per se un u bėra mish per gjah
si ta quaj ket mallkim
kush isha un e ata
e koha ne mes me pelim
perse mohimet prore me kan vra
ah sikur te isha trim
ne ndryshime furtunave me nga
kahdo me vrapim
shekujt smirzi me i vra
por un mbeta hije
ne skutat e akullta me borė

i tretur nje hiq i pa shije
keshtu me etiketoj shekulli kohorė

edhe pse neper ato mendje leshova mjaft shekujdije
apele kohore
por akti i kohes mizorė
me la ne nje far vemtije
sa i pshtirė je o absurde ilusturese
ilustruese mode me vizllima

un nuk deshta te jep hiqesia vetmuese

por disa te mistershme hije
me lan neper kthetra trishutesue
ku koha quhet mergim pa shpirtesie
edhe pse un me kshllla pende e fjale dikurė
isha cicreime lirije
i lidhja kohrat si urė
por shekuljt dashkan shum dije
se koha qenka gurė
edhe pse un me penden arbnore
e vargjet metaforike
qe kishinshtri horizonte neper qelizat kohore
por shumqka tragjikomike
nuk donte mendė
edhe pse keshillat e urta e fjalet poetike

kishin shtri ne ato mendje keshilla
por mendjet kishin zene kore
qe nuk lente as fjalen magjike ne depertim
as keshillė vargu e njohurie
nga meditimi im
te hyn ne at lloj kutije
ku ishte rrethuar shekulli im
absurd je o jete
absurd te quajn mos dijet o cak
absurd te thone stinet e pakutpueshme
ato te thone absurd mbete
se koha nuk ka ma gjak
emocionet o kohe i trete
absurd je o hendeku im

autori xhelal ferizi

lirik
01-02-10, 10:25
Zoti mė dhashtė mirėsi

autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Zoti mė dhashtė mirsi
o e pa thėnė dil thuaj
Zoti mė dhashtė mbarsėsi
Zoti mos mė lashtė tė vuaj


Zoti esht i madhėrishėm
Zoti tė mė shpėrblej
Se zoti esht mėrshėm
ai e din sa vlejė

Zoti tė mė qet nė dritė
Zoti ai tė mė ruan
Qė kurthat te mos mė qessin nė pritė
Zotin tė gjith ta duam

Zoti ka fuqi
Zoti ai rrin n e qiell
Ndihmo o perendi
per mua te nxej ky diell

Ndihmo gjithkah njerzinė
Mendjet ndriqoj me dritė
Njeri duaj perendinė
Lutju nat e dit

Njeri o i uruar
Q e je i zitit mbi dhe
Paqe duaj o i bekuar
te gjith me fise e me fe

Kahdo qe rrin njerzia
Zoti e krijoj ai ka mshirė
Le te rrrin mbi dhe dashuria

Me fjaklene zgjedhur e tė mirė

Urtėsinė e don vet Zoti
Mos bėn o njeri mėkate
Se ne vaj te shkon stinė e moti
E qanė si nje qyqe nate

shkruar ne mergim nga autori xhelal ferizi

lirik
01-02-10, 22:21
Zoti mė dhashtė mirėsi

autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Zoti mė dhashtė mirsi
o e shpirtėsi dil thuaj
Zoti mė dhashtė mbarėsi
Zoti mos mė lashtė tė vuaj


Zoti esht i madhėrishėm
Zoti tė mė shpėrblej
Se zoti ėsht i mėshirshėm
ai e din sa vlejė

Zoti tė mė qet nė dritė
Zoti ai tė mė ruan
Qė kurthat te mos mė qesin nė pritė
Zotin tė gjith ta duam

Zoti ka fuqi
Zoti ai rrin n e qiell
Ndihmo o perendi
per mua te nxej ky diell

Ndihmo gjithkah njerzinė
Mendjet ndriqoj me dritė
Njeri duaj perendinė
Lutju nat e dit

Njeri o i uruar
Q e je i zotit mbi dhe
Paqe duaj o i bekuar
te gjith me fise e me fe

Kahdo qe rrin njerzia
Zoti e krijoj ai ka mshirė
Le te rrrin mbi dhe dashuria

Me fjalen e zgjedhur e tė mirė

Urtėsinė e don vet Zoti
Mos bėn o njeri mėkate
Se ne vaj te shkon stinė e moti
E qanė si nje qyqe nate

shkruar ne mergim nga autori xhelal ferizi[/quote]

lirik
08-02-10, 23:19
Bukuria e jote sjell zili
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
autori xhelal ferizi
....................
bukuria e jote ka sjellė zili
arti yt i sharmit rrėzoj djaj per dhe
por ty syt e yjve t' kan pa me magji
ti je si krahlira pllumbesha nder ne

se un violinen e kam pyet ne qdo rimė
te thyeshmet nota qe dredhen shpirtrore
i kam pyetur valet neper gurgullimė
per se zeri yt i nxite ne shkumbė valzore

prandaj per ty kot po flet keq armiku
se floket mbi supe hjeshi te shpalosin
porsi i kanarines ty te luan qerpiku
kur ti n' gjuhen shqipe e shpirtzon melosin
............
prandaj neper lugje e neper idile
do te dal me penden time ngjyratare
do te kerkoj qehre neper karajfile
me te gjet ngjajshmeri n' lule qehretare
-------------
prandaj dil si rreze me gjuhen amtare
leht si fleta e lules ne erė kur lėmohet
na i kendo me art e kenge bilbiltare
zeri yt i embel kahdo te ndegjohet


se por si sheqeri kur kendon buzqeshė
emocioni yt qelet si liria
por si ylli i bukur driten kur e veshė
te shpaloset nota por si vet shpirtsia

e te duket shprehja kah do fytyrore
se ty ndjenjat tua te kan lindė n' ledina
te ka hije shprehja e shkrirja tingullore
e melankolia por si kanarina

bukuria e jote ka nxite sa zili
gjelozi meskine mėri e nakare

por se qeshja e jote me plot hijeshi

u ndje por si e embla shije nder nektareKushtuar kengtares se mirnjohur shqiptare Leonora jakupit
nga autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
08-02-10, 23:29
Sa shum te urrejne moj buzqeshura leonore
kushtuar leonora jakupit kengtares se zeritt e bukur shqiptar
nga autori ne mergim xhelal ferizi

bukuria yte i zbret hėnė e yje ne prehrin tend

e puhitė i qetson e zerin e ke si zogzė ciceruese

kengen e ke te bardhė e te qilter arbnore

ne kosove je nder lulet me te qelura lulezuese

ti je vet kenga rinore

ti je ma e bardha pellumbeshe argetuese

ti dukesh si e shkruara zogzė bilbilore

kendo e shpirtezo prore melankolike cicerima
artin e bukurise perqoe deri ne majat qiellore
ti je nder me te bukurat kanarina
me qehren shkelqyese si hėna mbi bregore
ti dukesh si nje zanė me me artin tend krahlirė
qe shpirtrave me zerin tend krah ju jep
ti dukesh e ndriqeushme ne qeshje si nji safir
ti je per bukuri e lindur ne djep
ti dukesh nje kanarine e kenges se lirė
qe mahnitė seclin breg e shkrep
un e kam vetem nje deshirė
qė zėri yt emocionit tim krah ti jep
nga autori xhelal ferizi
kushtuar leonora jakupit

.................
pershendes nga diaspora kengtaren leonora jakupi
zogzen e bukuris shqiptare dhe embelsise se zerit kengtar
nga nje art dashes i kenges dhe melosit shqiptar ne mergim,

lirik
09-02-10, 00:08
Se q 'me kan q'regjistruar
.....................................
autori xhelal ferizi
............................
se q' me kan qregjistruar
me kan fshi
nga lista e te lindurve
ne token e ateruar
ku per herė te pare ujin shqip e kam pi
nuk jam ma i askund i shkruar
neper te dikurshmet dashuri
un jam i q'tokėruar
i q'pronsesuar
i mbarsuar me papunsi
un jam varrosur per se gjalli
ne kohrat perverse e mizore
i q' gjamijzuar
i q' kishruar
i perndjekur edhe ne token arbrore
kohrat me quajten shqiptar i mallkuar
eca me pednen neper rremore
un jam i q'tokėsuar
i privuar nga qeshjet zemrore
i q' shqiptarizuar
nga hilet e hijet kohore
un jam i q'shkolluar
jam i i biri i prangave te zingjirit
vendi im esht askundi
jam i biri i askuj
se kot me shkoj neper kohra mundi
gjakun ma kan bė uj
un jam i q'dashuruar
ne dheun time te huaj
nuk me duan as ne kongo as ne burundi
nuk di as ku te vuaj
nuk kam fe as dhe
nuk kam qiell
se me kan q'qiellzuar
as nuk kam diell
se me kan q' diellzuar
ata qe kercenin me djaj neper prroje
kur koha ne gjak ka shkumbezuar
ata ishin ne kulm loje
me hasmin tone kombtar duke u argtuar
e ne pergjakeshim per troje
neper flakė e gjak duke udhtuar
ky shekull qenka i truar
qe vulat e hidhrimit po mi nxjerr prej goje
e me ben per tu penduar
tė bėhem hi ploje
ne askunde te mos jem i regjistruar
askund te mos jem i lulzuar
mbi balt
si at'her edhe sot
jam pluhruar
si shi derdha lot
se gjytaret e rriskut tim
vuajteri me kishin caktuar
qe pa lindur hapi im

aty vuajteri me kishin pagzuar
qe te jetoj neper absurdin e shekullit tim
me shlyerje i denuar
udheve sizife te ngris haraqe pesha
emrin ma vune mundim
neper kohra per te me munduar
nga halli kohes ju zgerdhesha
shpresave te kota duke vrapuar
u vesha e u gjvesha
per te koduar ne vetmashtrim
prore i shlyer
me hije zuzare te kohrave i mbuluar
i thyer e qthyer
shqiptarė mbi dhe i merguar

i kthyer e q' kthyer
me hirin e kohes mbuluar
rob i shekullit tim
udhtarė qe uhet ekan perqeshė
mosmirnjohja e mallkuar
mė la permbi plojė jetim

autori xhelal ferizi
................................

lirik
09-02-10, 10:34
Porsi Qelet Lulja E Drinit
Autori Xhelal Ferizi
Por Si Qelet Hana E Detit
Buzqeshė Vasha E Dukagjinit
Siq Buzqeshė E Bija E Mbretit

Po E Bukur Si Zanė Pylli
Por Si Fleta Karajfile
Gazin Tė Qelė Por Si Ai Ylli
Kur Del N' Qiell Me Shndritė Pa Hile

E Ka Zemren Gjevahire
Bija Shqipe E Bardhė Rrafshiane
Balli I Sajė Hjeshi Ilire
Por Si Lulja E Tok 's Dardane

Kur Si Drita Del Ne Valle
I Qeshė Arti I Bukurisė
Kahdo Ecė Mbi Dhe E Zalle
Ja Hjeshon Sharmin Shqipnisė

Se I Thonė Qikė E Dukagjinit
I Thonė Vashė Shqiptare E Bukur
I Zbret Prore Zogjt E Vrrinit
Kur E Luan Shtatin Si Flutur

Ajo E Qelė Zemren Dardane
Si Ai Shendė Qe Qelė Me Ngjyra
Me Dy Vetulla Si Grep Hane
Tue Shendritė I Rrin Fytyra

Autori Xhelal Ferizi
--------------------------

lirik
09-02-10, 11:32
E pashė njiher nji gjeth

e pashė njiher nj i gjeth

se si donte te shprehej per vjeshten

ai po thahej

nga dimrat ai rrinte duke u rrenqeth ė

nuk donte nga gjelbrimi pranverat te ndahej

rrudhate tij ja kuptova

ai mallengjehej e qahej

prekja me te ishte ndjenjė

disi mallengjyeshem e lėmova

mu duk si fenomen

dhe jeten ne thelb ja tregova


e ai me foli me do gjurme ne gjen

un metaforisht ja kuptova

i thash se perseri pranvera do te vjen

neper ringjallje metaforisht e shpirtzova

i thash le te mbaj neper kohra shpresė

te tjere do te vijne ne degė

do te ket perseri gjeth me ri mbi

perseri shqip ne dardhė e ne shegė

do te ket hjeshi perseri

ringjallje gjelbrimesh e bimė

e gjethe me bukuri na atdhe

prandaj i thash me varg e me rimė

ti mision ke krye

te tjere breza sythash e gjethes

dielli i liris ka me nxe


kur vetem pak e lakova

ai nisi ne dore n time trupin ta then

dikur neper te rreshqiste ne njomseine e tij e bukura vesė

ne degėt e tij ai shpirtzohej me puhinė

e tash as zogu ne deget e tij ma nuk vjen

i tharė po e mbante pleqerinė

nga deget kishte ra mbi nje bari te thate

e kujtonte gjelbrimin e dikurshem

e te natyres bukurinė


e fliste me aq uratė

per te dikurshme bukurinė

autori xhelal ferizi

lirik
09-02-10, 12:00
Hyrje (http://lirikk.wordpress.com/)
shėnime pėr autorin (http://lirikk.wordpress.com/about/)
Se ju vet e keni pa (http://lirikk.wordpress.com/2010/02/09/se-ju-vet-e-keni-pa/)

Se ju vet e keni pa
autori xhelal ferizi
……………..
se ju vet e keni pa
se si doli i ziu armiku
qe punoj per grek e shkja
per me mbet i huaj liriku
……….
qe ti ket shtigjet ne kurthe e fjalė
kahdo mbyllur shtegut t’ diellit
ne pritė armiku i ka dalė
permbi dhe e aneve te qiellit
por se kraht gjithmonė i dalin
flatra te reja flutrimtare
e qakajt kurr nuk e ndalin
me ligjrue ne gjuhė shqiptare
…………
nuk e ndalin jo lirikun
nuk e ndalen as grek e shkje
vargu i tij e shpon armikun
kund tradhti nuk len mbi dhe
……..
prnadja ti oj qikė shqiptare
e ju te ri e ju te reja
mbledhni vargjet gjithkombtare
qe po i gjuajn armiqt si rrfeja
………..
merrni e shifni e deshifroni
neper shpirtė e palcė zemrore
te mos ju ndajė i ziu demoni
te gjallė me gjak e gjuhė e gjuhė arbnore
……………
se qe besa shkjau e shkina
e tjerė qakaj me me hile e fe
kush me fise e me krahina
dy zogj shqip s’ po i lanė mbi dhe
………..
por se ju prore lirikun
ne varg e rimė per me e percjellė
qe ua thyen te gjallė armikun
rreze te reja n’ shpresa u mbejllė
:::::::
mos e lshoni o arber priten
ta kerkoni gjakun tuej
se armiku ua ndal rriten
don te ua ben po gjakun uj
…………..
prandaj kshillen fort ta mbani
por si gjakun ne udhė t’ damarit
e jo greku e pansllaviani
me ju nxite ne rruge t’ satanit
…………
por ndegjoni kshillė kullimi
ne shpirtsi qe pat sekreti
si shkon prronit gurgullimi
me dale ne fusha bereqeti
…….
ashtu vjen vargu prej mali
qe kendon per ju liriku
qe ta mbani djal pas djali
te mos ua ndyj jo kurr armiku
…………
se ne vargjet si vet jeta
qe i qelė lules pranverore
ne bukuri per troje te veta
po kendojne me gjuh arbnore
:::::::::::
autori xhelal ferizi

lirik
09-02-10, 18:08
Aurora
:::::::::
e bardhė je si bora
ne shpirte si embelsia
nder fauna e ne flora
te shquhet bukuria

-----------
me hark si ylbere
sharmian si mahnija
porsi ai zog vere

te shkelqen larmia
.......
gjakun si lulkuqe
eren trandofile
buzeshjen si burbuqe
qeljen karajfile

........
keshtu dukesh prore

kur endesh si porsi puhije

e lehet fllanze arbnore

porsi vet mirėsia

........
po te dergoj ne varg

disa fjalė lulezimi

me mallė ktu nga larg

ku me ka trete mergimi

............
ne at kosove dardane

ku ti rrin kah krojet

n' per yj e drite hane

me ti qendis trojet

--------
ne trojet argjentare

me vargje poetike

n'qendisje kombtare

ne shqipni etnike
............

prandaj porsi era

neper fusha te gjera

me zogj kah pranvera

ti sjelli me vlera

......
vargjet idilike

por si vet liria

ne torje albanike

ku rrin flladi e hieja

......
atje nder qetina

e nen flete te malit

por si kanarina

t' kndohen djal pas djalit
::::::::::::::::::::::::::

lirik
09-02-10, 19:28
Por se smira nuk ėsht fe
autorė xhelal ferizi
ėsht nje e ndyrė hije mbi dhe
ajo ėsht nje hije ferri
simbol varri e hije terri

edhe mundet me ju thye
por se s' duhet me e ushqye

se ushqim duhet per shpirtė

mendjendritur e cak te dlirtė

duhet varg me pi magjik
te diamantit qė ai lirk

e nxjerr drejt prej vet burimit
shpirtit gurrė tė bardhė rimimit

edhe pse smirzijtė e pshtyjnė
nuk i lėnė nė atdhe tė hyjnė

vargjet e arta tė lirikut
sepse i nxitė hilja e armikut

me pėrbuzė me pshty me sha
ruso greku bashk me shkja

por se shpirtin ju ta dlirni
mendjes tuaj prore ti thirrni

jo lirikun ta mohoni
jo me djaj ju tė vallzoni

e jo hije kahdo qorre
si errsira ne gropa e vorre

qe te shtrini mbi atdhe
per me i vra ju komb e fe

prandaj shpirtin bėje art
zemer vlerė si yllė i lartė

qe ta shndritė zemren si diell
tė gjerė e tė mirė si i kaltri qiell

--------------
autori xhelal ferizi

lirik
09-02-10, 21:56
Aurora
:::::::::
autori xhelal ferizi ne mergim
e bardhė je si bora
ne shpirte si embelsia
nder fauna e ne flora
te shquhet bukuria

-----------
me hark si ylbere
sharmin si mahnija
porsi ai zog vere

te shkelqen larmia
.......
gjakun si lulkuqe
eren trandofile
buzqeshjen si burbuqe
qeljen karajfile

........
keshtu dukesh prore

kur endesh si porsi puhija

e lehtė fllanzė arbnore

porsi vet mirėsia

........
po te dergoj ne varg

disa fjalė lulezimi

me mallė k'tu nga larg

ku me ka trete mergimi

............
ne at kosove dardane

ku ti rrin kah krojet

n' per yj e drite hane

me ti qendisė trojet

--------
ne trojet argjentare

me vargje poetike

n'qendisje kombtare

ne shqipni etnike
............

ti dergoj si era

n'per fusha shqiptare

me zogj kah pranvera

n' vlera cicrimtare

......
vargjet idilike

por si vet liria

n' troje albanike

ku rrin flladi e hieja

......
atje nder qetina

e nen fletė te malit

por si kanarina

t' kndohen djal pas djalit

jEtA_1
09-02-10, 22:00
Te pergezoj per vargjet qe po na sjell ketu ne forum jane te mirpritura nga ana ime

lirik
09-02-10, 22:50
Kush te solli ty

autori xhelal ferizi
kush te solli ty zogu a zana

nga ana e shpreses miqsore

udhes se qellimit te mirė

permbas shendritjeve udhes rrezatore

qe un te gjeta ketu me vargun e lirė
mua me tregoj vet hana
se ti je nje ylltare zemermirė
qe stinet ne prehrin tend rrijn te qeta

oh ti je oltiana
nga trojet ku flet shqip jeta

qe e flet gjuhen arbnore

gjuha mė e lashtė e lindur ne gjevahir

qe qielli e mbane ne memore
qe nga vet thelbi ilir

ne udhet e furtunave kohore
ti edhe lotin thone e ke te mirė

un nuk te lė pas dore

me vargun tim te gjeta

duke pyetur lulet e mirsise

dhe ketu me qehre karajfili te pershendeta

me vet artin e bukurisė

per ty ne mendime u treta

te thuri vargun me te bukur te lirise

a e njeh ti fjalen miqsi

mbaje nese e njeh at qellim

dhe mshiroe vargun e zogut te etnisė

qe kerkon shteg e shpetim

per bijt e bijat e arberisė

bindu ne mirkuptim

ne cakun e vet miresis

me fal te lutem me fal

shtigjeve un po venitem

nga shtegu ne shteg dua te dal

por dimrat ma ndalen rriten

kur shtatin e artit e kisha sa nji mal

me vyshken smirat e kohes

me rrmbeue e trubullta valė

e mjegulla nėna ete kqiave e mohes

se kurr shqipnia nuk me quajti djalė

jetim u rrita me nje pende nene e babė e vlla

secilin emocion me valė

ma kan tha

e ma kan perthurė

sejmenet e mercenarėt e perdalė

rruspijat kohore neper kembe me ushkurė

hingrizqe lavire te pa la

e ata qe kishin zemren e shpirtin gurė

dolli qe ngriten me shkja

koha me qiti kufij e murė

por un ciceroj pa ja nda

nga autori ne mergim

xhelal ferizi autorė vargjesh shqiptare

lirik
09-02-10, 22:56
Te pergezoj per vargjet qe po na sjell ketu ne forum jane te mirpritura nga ana ime

----------------------------
Jeta pas nji dimri te forte e te merzitshem me erdhe si nje rreze per mua je ushwim i perhershem arome miqsie motrore miqsore e vllazrore
bėre shum mirė motrushja ime qe dole si rrezja pranverore ne
temen time
Lufta shpirtrore per mirsi do te dominon ne ardhmerin njerzore sterkeqjet
njezore
do ti vret shpirtesia knonstruktive dhe ideali i bukurise

ti erdhe si nje zogze e para ne prag te pranveres ne ket dimer ku shum me lan vetem si zog i cili mbetem gjithni dimrave te forte duke ciceruar dhimbshem per pak krah per te gjetur zogjt e mi te idealeve

te pershendes mikesha ime motrushe e dashur dhe deshiroj qe gjithmone
te kendoj emocioni yt me bukuri jete e me optimizem
uroj qe te takohemi ndonjeher ne mbremjet e bukura letrare ku te cicerojn te gjith zogjt e dardanis e nga trojet shqiptare

shtigjet tona nuk i mbyll zoti ato nji dit do te jen te lira e te bukura
per zogjt e mire te tokes se arberise

jEtA_1
10-02-10, 09:22
Madheshtor je ..se di , se c'mund te shkruaj dhe te them per Ty ?! Ti je vetem Ti ..je gjithmon Ti..je unike ,si ajri ...per cdo Forum , pa te cilin s'do te exzistonin "Ato " ndjenja te bukura pothuaj ne gjith Forumet Shqiptare shkrimet e tua kan jete dhe njiherit dhe une te pergezoj me nje fjal..........
Do te deshiroja ty ...gjith Dhuntite ... Qe shum ne kete Bote nuk i kane ... Do te uroja Ty, gjith miresite, ti kesh ne Jete, t'ja dalesh mbane ....etj e

lirik
10-02-10, 10:40
Madheshtor je ..se di , se c'mund te shkruaj dhe te them per Ty ?! Ti je vetem Ti ..je gjithmon Ti..je unike ,si ajri ...per cdo Forum , pa te cilin s'do te exzistonin "Ato " ndjenja te bukura pothuaj ne gjith Forumet Shqiptare shkrimet e tua kan jete dhe njiherit dhe une te pergezoj me nje fjal..........
Do te deshiroja ty ...gjith Dhuntite ... Qe shum ne kete Bote nuk i kane ... Do te uroja Ty, gjith miresite, ti kesh ne Jete, t'ja dalesh mbane ....etj e-------------------
Neper forume kam hasur ne djem e vajza te mira te kombit
qe jan lule te arberis
keto fjale kaq madheshtore e te fuqishme mund te dalin nga zemra e shpirti
e nje poeteje te talentuar siq je ti e dashura motra ime bashkatdhetare
un vertet u mundova per mir ne jeten time jeta ka befasira dhe
batica e zbatica vale furtuna stuhi diell puhi hare hidhrime rrembime vuajtje miresi gezime
te gjitha jan pjese te ksaj jete te quditshme por qe me gjithat po jetohet

un e di se menjiher e shof personin ne sjellje dhe ne levizje ekendveshtroj
me ke lene pershtypje ne sjelljet tua dhe nuk mund te te shprehem as ne varg ne talentin etij per shpirtin gjevahir qe e kishe te pergezoj per tiparet
e kualitetet
dhe te deshiroj knaqesi jete si te lules kur qel ne bukurine e pranveres
me gjith hjeshine dhe ngazlllimet e saj
te jesh lule ne te gjitha stinet dhe m,otet esht urimi im per ty e dashura
bashkatdhetare qe din te ndertosh miqsi te shejt e vllazri kombtare

lirik
10-02-10, 22:01
Kur rrrezen e lshova si art
autori xhelal ferizi
kur rrezen e leshova si art ma thyen
kur krahve ju nxora filiza te ri
kur rrugen e nisa ne cak ma prenė
lulet kur i nisa me qel mi thyen
e me plot kanibale meri

cakun neper paqe ma brenė

un mbeta neper shtergata e humbtira ne vetmi

se dielli i huaj nuk te nxene

sa yj qellim mire mi kan shkri

egjra e hieja e zilisė lulen e artit me qel nuk ma len

e di

se koha e ndyre pin dolli ne legen

e shekkulli esht i zi

se dielli im nuk po vjen

me nxe te bardhen miqsi

satanet ne kohra hedhin valle

ne qender te vemendjes ne teater

e di se qajne gure e zalle

e vargut tim i bien sater

mjaft ma kohe lope mjaft palle

ah si nuk mbarojn keto poetike halle

ah si deshten me me perly

intrigat e netve mizorre

neper errsiren sterrė

e hisen ma moren arbrore

vargun deshten te me mbulojn me therr

ata qe duan emocionet ti bejn vorre

ata

qe mua nga hisja me kan shty

ata pra ata qe jan qenje djerrė

mendje te pa ndjenja me plot varfri

ata qe lulet shkojn duke i herrė

e mbjellin neper fusha e ara kurveri

deshten lotet poetike me mi shterr

te me lene pa dashuri

ata

hapin neper kohra ma ndrynė

eh o rrudha

flisni dhedeshmoni

per qellimin tim

kahdo qe ishte shpirtrore e bardhe udha
ishte vargu im
emocionin donte ta bente cicerim

por shekujt e hiles me gjuanin mee krim

qe te perbaltin
qe te thajne damrin tim

lidhjet te mi kpusin

me seclen fije

miqsi te mos shoh syri im

dhe eimja dije

te mbetet prore syrgjyn

burgje kahdo e hije

deshten te me mbushin me pendim

e un rilidnja neper hi

ringjallesha si feniksi

sa her ju kam thirre ne ndihmė

por shpirti i juaj i shurdher

ne mashtrime optike

i dehur ne nga maskat demagogjike


u bene emocione anemike

nuk u preken nga arti im

se hijet mbi shqperin etnike

mbuluan me nenqmim

syte e tuaj

qe ju te mos shihni vargjet lirike

qe un prore te vuaj

i lidhur ne prangat qelike

ne shekuj e muaj

i kputur nga fiset ilirike

gjithmone te bejn te huaj

hilet tradhtare armike


e ju nuk me degjonitas deshiren time magjikese muri i demonit

shpresat e takimit i kishte nda

mes per mes emocionit

me muri i kishte ra

na ndau me mure plot hile

sa lulet i ka tha

e ndjenja bashkkombase karajfile

kush si grek e si shkja

qe e luanin lojen kopile

e un ne mes te rrugeve terthore

deshta qe te punoj ne mahninė mė tė dlirė

per ju e troje

stergjyshore

me vargun e lirė

mu ne mes rrenoje

te behem shpirtesi kohore

qe mes per mes ploje

te lulzoj nje shqiperi e lirė

e ti jepet fund makabre ksaj loje

ku vampiret e pshtirė

te mos ju ngulin dhėmb

por ju te hani e te pini ne hoje

liri me embelsirė

un per ju u bėra granit e shkėmb

dhe kepta sa her zigjirė

e shkova fyt per fyt e dhemb per dhemb

me armikun e pa mshirė

qe ju dhe vetem ju

ne breza te lulzoni te lir


eh sa kurthat e kohes


te maskuar me masken e pshtirė

udhet vargut ja prenė

ku ishit ju o te mirė

damaret uaj nuk me ndjenė

sa djajt me ndoqen me brirė

as sot koha nuk shkelqen

per vargun tim te lir


e h sa rimat kohore mu thyen

e planet mi kan nxipor hijenat kahdo hynė

sa lotin e dridhur e kam pi


ma ndalen dhe fjalene lirė

sa motet ne moshe mi kan nxi

se deshta per dheun ete parve liri

sepse linda me ket deshirė

qe toka te mbushet me dashuri

shqiptari te jet i lirė

nuk deshta nuk deshta roberi

te mbihet askund mbi te lashtin dhe

ata me me ndoqen me mėri


ku ishit ju deri dje


ju pyes ju me refren

kush ata i nderseu
ata kanibali i ndersen

kohrat mbprapsht mi kthyen
dielli neper mote shkon e vjen

por edhe ate me hile ma rrembyen

qka esht tash q e me nxenė

ringjallja ringjallaja me shpresė


e di


e di se se ti don atdhe

se ti je e embla melmesė


dhe je e kulluar si vesė

se paqen e don nder fe

pa hile e interes

e un me krah pa hile
zog deshta te mbes

shqip te ciceroj mbi dhe

e per ju me vargje shqiptare

qdo ndjenj me art me ju nxe

si dje e pardje

ne shekujt e kohes shqiptare

e ju nuk me deshtet pse

vargjet mi lat mergimtare


por hijet e shumta zuzare

na gjuajn plot shtiza me smirė

ne rruget e caqet shqiptare

te mos ket kund zog te lirė

e tash i plagosur kah te mbajė
kur hijet nuk me lene kund rreze

e di se arti yt do te qaj

e syri yt qe sheh larg nder breze

por rruget jan plot qakaj

nese mundesh fluturo e lirė

mbi maja e mbi qdo pllajė

mbaju me nje deshirė

e cakut te jetes mos ju ndajė

atdheu duhet te jet i lirė

komb vetem atdhetari mund te mbajė

e jo maska e pshtirė

prandaj o lule mos qajė

u do te jem prap zog i lirė

se kraht e mi poetik

do te fluturojne

qeillit te endrrave te lirise

kahdo per bukuri shpirtrore do te kendojne

e ne sherbim te miresise

miqsise neper synime shpirtbardha

emocione ciceruese do te ju kendojne

mos u ben akulll e ngrirė

optmizmin mbaje sie diell

se do te vie nji dit ne qiellin e lirė

e mbi tokė

me i bukuri prill

qe bashkon miq e shokė


ne qellimin e mirė

e ne seclin mal e suk e bok

shqip do te fluturoj zogu i lirė

fjalen magjike do ta sjell

pranverat do i dehė me knaqsi

te keqen shekkulli qdo kund nuk mund ta mbjell

nji dit do te lulzoj ajo dashuri

e sekreti i tokes ne garancion do ta mbshtjell

qe bloza e hileve te mos e nxij


djajt duke luajtur me zjarrin nji dit do te piqen ne hell

secli hilen e vet do ta pij

beso beso mikesha ime

beso se ka perendi

e nuk do te mbijne mbi dhe vetem krime e mashtrime

pengesa e kurvri

kenga e shpirtesise time

qellimire mbi dhe do te mbij


ne token shqiptare trime

shekujt do te lulzojn mbi liri


autori xhelal ferizi

lirik
10-02-10, 22:02
Kur rrrezen e lshova si art
autori xhelal ferizi
kur rrezen e leshova si art ma thyen
kur krahve ju nxora filiza te ri
kur rrugen e nisa ne cak ma prenė
lulet kur i nisa me qel mi thyen
e me plot kanibale meri

cakun neper paqe ma brenė

un mbeta neper shtėrgata e humbtira ne vetmi

se dielli i huaj nuk te nxene

sa yj qellim mire mi kan shkri

egjra e hieja e zilisė lulen e artit me qel nuk ma len

e di

se koha e ndyre pin dolli ne legen

e shekkulli esht i zi

se dielli im nuk po vjen

me nxe te bardhen miqsi

satanet ne kohra hedhin valle

ne qender te vemendjes ne teater

e di se qajne gure e zalle

e vargut tim i bien sater

mjaft ma kohe lope mjaft palle

ah si nuk mbarojn keto poetike halle

ah si deshten me me perly

intrigat e netve mizorre

neper errsiren sterrė

e hisen ma moren arbrore

vargun deshten te me mbulojn me therr

ata qe duan emocionet ti bejn vorre

ata

qe mua nga hisja me kan shty

ata pra ata qe jan qenje djerrė

mendje te pa ndjenja me plot varfri

ata qe lulet shkojn duke i herrė

e mbjellin neper fusha e ara kurveri

deshten lotet poetike me mi shterr

te me lene pa dashuri

ata

hapin neper kohra ma ndrynė

eh o rrudha

flisni dhedeshmoni

per qellimin tim

kahdo qe ishte shpirtrore e bardhe udha
ishte vargu im
emocionin donte ta bente cicerim

por shekujt e hiles me gjuanin mee krim

qe te perbaltin
qe te thajne damrin tim

lidhjet te mi kpusin

me seclen fije

miqsi te mos shoh syri im

dhe eimja dije

te mbetet prore syrgjyn

burgje kahdo e hije

deshten te me mbushin me pendim

e un rilidnja neper hi

ringjallesha si feniksi

sa her ju kam thirre ne ndihmė

por shpirti i juaj i shurdher

ne mashtrime optike

i dehur ne nga maskat demagogjike


u bene emocione anemike

nuk u preken nga arti im

se hijet mbi shqperin etnike

mbuluan me nenqmim

syte e tuaj

qe ju te mos shihni vargjet lirike

qe un prore te vuaj

i lidhur ne prangat qelike

ne shekuj e muaj

i kputur nga fiset ilirike

gjithmone te bejn te huaj

hilet tradhtare armike


e ju nuk me degjonitas deshiren time magjikese muri i demonit

shpresat e takimit i kishte nda

mes per mes emocionit

me muri i kishte ra

na ndau me mure plot hile

sa lulet i ka tha

e ndjenja bashkkombase karajfile

kush si grek e si shkja

qe e luanin lojen kopile

e un ne mes te rrugeve terthore

deshta qe te punoj ne mahninė mė tė dlirė

per ju e troje

stergjyshore

me vargun e lirė

mu ne mes rrenoje

te behem shpirtesi kohore

qe mes per mes ploje

te lulzoj nje shqiperi e lirė

e ti jepet fund makabre ksaj loje

ku vampiret e pshtirė

te mos ju ngulin dhėmb

por ju te hani e te pini ne hoje

liri me embelsirė

un per ju u bėra granit e shkėmb

dhe kepta sa her zigjirė

e shkova fyt per fyt e dhemb per dhemb

me armikun e pa mshirė

qe ju dhe vetem ju

ne breza te lulzoni te lir


eh sa kurthat e kohes


te maskuar me masken e pshtirė

udhet vargut ja prenė

ku ishit ju o te mirė

damaret uaj nuk me ndjenė

sa djajt me ndoqen me brirė

as sot koha nuk shkelqen

per vargun tim te lir


e h sa rimat kohore mu thyen

e planet mi kan nxipor hijenat kahdo hynė

sa lotin e dridhur e kam pi


ma ndalen dhe fjalene lirė

sa motet ne moshe mi kan nxi

se deshta per dheun ete parve liri

sepse linda me ket deshirė

qe toka te mbushet me dashuri

shqiptari te jet i lirė

nuk deshta nuk deshta roberi

te mbihet askund mbi te lashtin dhe

ata me me ndoqen me mėri


ku ishit ju deri dje


ju pyes ju me refren

kush ata i nderseu
ata kanibali i ndersen

kohrat mbprapsht mi kthyen
dielli neper mote shkon e vjen

por edhe ate me hile ma rrembyen

qka esht tash q e me nxenė

ringjallja ringjallaja me shpresė


e di


e di se se ti don atdhe

se ti je e embla melmesė


dhe je e kulluar si vesė

se paqen e don nder fe

pa hile e interes

e un me krah pa hile
zog deshta te mbes

shqip te ciceroj mbi dhe

e per ju me vargje shqiptare

qdo ndjenj me art me ju nxe

si dje e pardje

ne shekujt e kohes shqiptare

e ju nuk me deshtet pse

vargjet mi lat mergimtare


por hijet e shumta zuzare

na gjuajn plot shtiza me smirė

ne rruget e caqet shqiptare

te mos ket kund zog te lirė

e tash i plagosur kah te mbajė
kur hijet nuk me lene kund rreze

e di se arti yt do te qaj

e syri yt qe sheh larg nder breze

por rruget jan plot qakaj

nese mundesh fluturo e lirė

mbi maja e mbi qdo pllajė

mbaju me nje deshirė

e cakut te jetes mos ju ndajė

atdheu duhet te jet i lirė

komb vetem atdhetari mund te mbajė

e jo maska e pshtirė

prandaj o lule mos qajė

u do te jem prap zog i lirė

se kraht e mi poetik

do te fluturojne

qeillit te endrrave te lirise

kahdo per bukuri shpirtrore do te kendojne

e ne sherbim te miresise

miqsise neper synime shpirtbardha

emocione ciceruese do te ju kendojne

mos u ben akulll e ngrirė

optmizmin mbaje sie diell

se do te vie nji dit ne qiellin e lirė

e mbi tokė

me i bukuri prill

qe bashkon miq e shokė


ne qellimin e mirė

e ne seclin mal e suk e bok

shqip do te fluturoj zogu i lirė

fjalen magjike do ta sjell

pranverat do i dehė me knaqsi

te keqen shekkulli qdo kund nuk mund ta mbjell

nji dit do te lulzoj ajo dashuri

e sekreti i tokes ne garancion do ta mbshtjell

qe bloza e hileve te mos e nxij


djajt duke luajtur me zjarrin nji dit do te piqen ne hell

secli hilen e vet do ta pij

beso beso mikesha ime

beso se ka perendi

e nuk do te mbijne mbi dhe vetem krime e mashtrime

pengesa e kurvri

kenga e shpirtesise time

qellimire mbi dhe do te mbij


ne token shqiptare trime

shekujt do te lulzojn mbi liri


autori xhelal ferizi

lirik
10-02-10, 22:04
Madheshtor je ..se di , se c'mund te shkruaj dhe te them per Ty ?! Ti je vetem Ti ..je gjithmon Ti..je unike ,si ajri ...per cdo Forum , pa te cilin s'do te exzistonin "Ato " ndjenja te bukura pothuaj ne gjith Forumet Shqiptare shkrimet e tua kan jete dhe njiherit dhe une te pergezoj me nje fjal..........
Do te deshiroja ty ...gjith Dhuntite ... Qe shum ne kete Bote nuk i kane ... Do te uroja Ty, gjith miresite, ti kesh ne Jete, t'ja dalesh mbane ....etj e
---------------------

ku qendron ky fenomen i fjales tende ku te gjej urime per ty qe ta kthej borgjin magjik
ku qendron kjo energji skerete gjvehire e emocionit
ne shpirtrat qe i ruan dardanja
idlike qe kohrat e sulmuan por nuk ja kan hubur bukurine
ajo ne gjirin e saj sekret ruan engjuj te bukur e te mir


ata do te dalin nji dit te flutuirojn ne qiellin e liris
dardanja antike e urte do ti lshoj lart ata si pllumbat nder ata je edhe tite uroj te mirat e te mirave

se ti i meriton engjellushe shqiptare
ju qe mi jepni kraht e tuaj per t e fluturuar neper shpresa e optimizma

deshta te jem i mir si ju por mendane dhunshem furtunat
deshta te jem me paqen por mbeta ne luftra me furtunen
deri kur do te kem fuqi te mbrohem i vetmuar nga furtunat e panshira e hijet e zeza e kohrat e pamshrira
emocionet engrira
por engjuj si ti me shtojn forcen e drangonit
te pergezoj per fjalet magjike
ma kalon me artin tend te fjales
rrespekt per nje motrushe si ti

lirik
10-02-10, 22:25
ku qendron ky fenomen i fjales tende ku te gjej urime per ty qe ta kthej borgjin magjik
ku qendron kjo energji sekrete gjevahire e emocionit
ne shpirtrat qe i ruan dardanja e lashte e urte


idlike

qe kohrat e sulmuan por nuk ja kan humbur bukurine


ajo ne gjirin e saj sekret ruan engjuj te bukur e te mir


ata do te dalin nji dit te fluturojn ne qiellin arber te liris

dardanja antike e urte do ti lshoj lart ata si pllumbat e paqes

nder ata je edhe ti motrushe engjellore
te uroj te mirat e te mirave

se ti i meriton engjellushe shqiptare

ju qe mi jepni kraht e tuaj per t e fluturuar neper shpresa e optimizma

deshta te jem i mir si ju por mendane dhunshem furtunat
deshta te jem me paqen por mbeta ne luftra me furtunen
deri kur do te kem fuqi te mbrohem i vetmuar nga furtunat e pa meshira

e hijet e zeza e kohrat e pamshrira
emocionet e ngrira
por engjuj si ti me shtojn forcen e drangonit
te pergezoj per fjalet magjike
ma kalon me artin tend te fjales
rrespekt per nje motrushe si ti qe je arti i fjales
pra te kesh miresinė neper motet e lirise

lirik
10-02-10, 22:40
Ku jan vllezrit e mi malsorė
------------
autori xhelal ferizi
-----------
ku jan motrat e vllezrit e mi malsorė
o gurėt e maleve pėrse heshtni e nuk flisni
ku jan hoti e gruda e tuzi plava e gucia
ku jan malet e tyre e zėri i shqiponjave mbi gurėt shkėmborė
ku ėsht trimnesha e shekujve malsia

------

ku jan tuz e dinoshė tė shejtat troje shqiptare
mė thuaj o dielli i arit
ku jan zanat e bukura malsore me veshjen kombtare
me thuaj o vargu im i fanarit
-------

mė thuaj o bardha penda e motit
ku jan bijt e bijat me sy zane
sternipt e gjakut ilir te kastriotit
po pyesin tash fushat dardane
--------

ku jeni o male kryelarta me krenare maja
zėri i malsorit qė jehon ku mbeti
kushtrimi e shqiponjat nė fluturim pėr mbi pllaja
mė thuani o ju male kah treti
--------
ku mbeti e lashta aq magjike gjubleta
malsorja nė pshtjellak si zanė
ne malet e trimėrisė ka shqipe tė verteta
e vasha e gra magjike me fytyrė si hanė

-----------
po pysin shkrepat e gurė e qetina
ahijet e shqipnisė e te lashtit lisa
e te qamerisė arat e fushat me lugina
po pyesin te atdheut ata plisa

-----

kėtu ėsht malsija si nji gurė graniti
qė kurrė sa tė jen' motet nuk do ti lshojnė shkrepat
deri sa te jen shekujt moti e stina e viti
malsije shqiptare ka me i perkundė djepat
-----
nuk i lshon malsija trojet e agronit
se shkrepat e malet jan tė shejta troje
sa t' ket bijė e bija si zana tė drangonit
shqip do tė flas malsija me lugje e me prroje

.........
edhe te bardhat maja do te ushtojnė me nje fe
shqip do t' jehon feja e zemra kombtare
shqip do t' kndoj malsia me ata gurė e dhe
me majat kreshnike e me bjeshkė shqiptare
--------
se nuk shprishet gjaku as nuk do t' luan guri
malsori pėr maleve i ka lidhė shtat zemra
shqipja e kastriotit me valim flamuri
do t'i thrras malsorėt nė kushtrim me emra-
-------
qe ata nji dit t' bardhė kur tė qelė shqipnija
mu nė ag tė diellit porsi rreze ari
porsi trandofile ka me qelė malsija
me lirinė e bardhė e me gjuhė shqiptari

-----------
e bardha malsija me ato monopate
e me ato shpatije e suka e grigje
ka me u veshė si dielli me te argjendta fate
kahdo ku i ka te shejta ato kodra e brigje
--------
e deri sa te jen shekujt shqip ka me jehue
ne per birgje te cemit lahet karajfili
at malsi kreshnike zotie past bekue
neper mote t bardh shqip do kndon bilbili-
-------
merre moj malsi vargun e lirikut
ta kam sjellė prej te gjerave fushave dardane
se ti neper shekuj i ke qendrue armikut
ti je gjeraqina e shqipja iliriane
-----------
e ke me qendrue sa te jet gjithsia
bukuria e jote me joshė meteore
do te ligjroj shqip e bardha malsija
permbi ato bjjeshkė e t' bardha bregore
--------
ka me u ndėgju zani por si vet kullimi
kur e lshon ndoj krue andej kah gurgullima
e malsores trime edhe malsorė trimi
ka me i shkrepun pushka por si e rrept vetima
-----
se ato te shejta troje zoti i ka bekue

ato jan shqiptare te lashta ne shekuj per mbi dhe

neper te bardha mote proe ka jehue

e do t ' jehoj shqip sa te ket diell me nxe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
10-02-10, 22:49
Mallkua qoftė gjithmonė tradhtari
-----------
autori xhelal ferizi
---------
mallkua qofė gjithmonė tradhtari
qe s' po len kund fryt as fe
ble me pare e ble me ari
ndoj bimė shqip s' po e len mbi dhe
------
mallkoe o zot per jetė armikun
qe e sulmonė lirinė shqiptare
qe na e msyu adriatikun
bashk me veglat mercenare
......
edhe lirikun e ka msy
penen e tij me ngjyrė ylbere
e ka marrė ne thum e ne sy
me ja thye po qdo varg vlere
------
mos me e lanė kund shqip me kndue
as per troje as per malsi
per dardanė me ligjerue
e gjith ku i thonė vendit shqipni-
-----

se jan bė kohrat dy f'tyra
mendja e cekt kan dalė sa i gogel
e po bėhen punė tė ndyra
po e luan rrolin shpirti i vogel-
----------

rrol po luan kahdo tradhtari
ku do i mblon forumet ploja
se po e nxitė ai gospodari
me zhgjyr t'lig me u luajtur loja

---------
edhe e bėn aktin e armikut
puthadori kahdo i mjerė
ja krijon kurthat lirikut
mos me kndue si zog n' pranverė
-----
mos me kndue askund n' per troje
moe me u ndje emer shqipni
mos me dalė cicėrimė per goje
as ligjerim per te bardhė etni-
-------
vargun e zemres lidhė ja kan
kohrat plehe plot mallkim
pena e bardhė sot shqip po qanė
kahdo ne kurtha e bojkotim
------
veq pse u mbush toka tradhtarė
veq se diell s' po ka zemer
as kund besė nuk mbet per farė
e bishta te kombit po bejn emer-
-----
por se emri i humbė t' vertetit

atij bilbili zemerbardhė

qe emocionin ja luan detit

por se ditė si vjen e bardhė

------
se rrethue ėsht me shpendkeqe

kahd o e ndjekun ziliqarė

e po i qesin kurtha e leqe

veq pse kan smirė e nakarė

---------
poshtė rrogtari i armikut

poshtė mbi dhe e smurė zilija

poshtė tradhtija e munafikut

rrnoftė mbi dhe veq dashurija

---------
tjeter e zezė zemer mbi glob

mos u paftė nder kombe as fise

as n 'shqipni i zi ndoj kob

mos u paftė nder farė e fise

--------

se qe besa prej tradhtije

fort po thyhen lisa te malit

s 'po qelė lulė kund bujarije

se po e vyshkun djal pas djalit

------
se po i vyshkė kahdo armiku

me pengesa e me bojkot

prandaj e kjanė penden liriku

se armiqt po i derdhin lot
------

Po ja derdh lotin tradhtari

po ja qet kurthen moskova

se perkrahu askund shqiptari

as shqipnija e as kosova
-------
as malsi as qamerija

ilirida as trojet tjera

po i qanė pendes bukurija

mbyllė ka mbetė jetime e mjera
-------

se su gjet kund ndoj shqiptarė

qe e ka lindė nana me kmishė

zemergjerė e kuvendarė

qe ma ka syrin si pishė
----------

me i shtrengua doren lirikut

me i dhanė shpresė e me i dhanė zemer

porsi palcen e qelikut

me i forcue penes at emer

-------

e me e quajt pena kombtare

qė t' shpėrthej kjo si vullkani

neper vargje ndriqimtare

me marrė vrull si urragani

------------

por su gjet as djalė as qikė

ne djep qe i dha nana gji shqip

as ne europė as ne amerikė

su gjet zog mbi degė as pip-

..........

nuk u gjet ndoj zog shqiptari

qe i thot vargut tu ngjat jeta

se kah euro e kah dollari

fort jan turrė do qyqe te shkreta

---------

por per komb e penė shqiptare

nuk u gjet ndoj djalė si zhari

me e qelė zemer rrezatare

por si e pat zakon shqiptari-


--------

nuk u gjet as pertej deti

as kndej bjeshke e kah ballkani


dielli as hana kund se gjeti

ndoj djalė nane iliriani

---------
qe din doren me e shtrengue

me ndjesi per troje t' veta

plot miqsi n' kuvend me u shtrue

e me u hapė njiher kuleta
---------
per ndoj veper kaq madhore

me i shtrengue doren lirikut

nuk u gjet mbi tokė arbnore

kund ndoj zemer e qelikut
--------

per varg shqip njiher me dalė

e m e ngritė zanin ne qiell

as nuk doli me besė e fjalė

kund zog shqipje nen ket diell


-----------
me ja dhanė vleren si ari

me ja dhanė te bardhė botimin

se i ka dehė shqipet dollari

kan marr ne sy veq sabotimin-

.......

tjeter fe s' po ka shqiptare


per veq egos se mjerė mizore

prandaj penat kangatare

kan me qa ne gjuhė arbnore
--------

autori xhelal ferizi
---------------


kushtoni rendesi krijimtarisė shqiptare

mos i perbuzni mos i mohoni poetet popullorė

bashkpunoni me ta lidhuni me ta perkrahni ata -

mos u bėni shpirtvegjel e te ngushtė

vetem püermbas interesi pa ndihmu e sponzoru pa perkrah kurr ndoj poet shqiptarė-
kjo vlenė per biznesmenet qe derdhin paranė ne luks

mjafton vetem nnji dit te mos e bejn qejfin dhe mund te perkrahin shum libra me vlera e rendesi kombtare
-
kontakti me autorin xhelal ferizi[email protected]

lirik
10-02-10, 22:50
Duan tė na shprishin

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

duan tė na prishin
qelizė tė mos na lėnė tė organizuar
duan tė na e ndajnė shpirtin e mishin
na duan gjithmonė tė shpartallaur

duan tė na ushqejnė vetėm me tradhti
me plehra paketa ndihmash dhe iluzione
na duan gjithmonė nė kurvri
me krushqi mercenare e demone

nuk duan bukuri ndėr ne
varfrinė na e duan nė gjak
nė damarė ardhmėrie duan me na pre
shqipen e duan tė pėrthurur nė lak

na duan pa moral pa besė pa etikė
na e duan femren vetem si prostitutė
mbas shpine vetėm thikė
nė seciln zhvillim e institut

na duan ne vetėm tė ligė
si pleh na duan nėpėr botė
tė mykurit na i duan mbi karrigė
tė tjerėt tė lidhur nė rrotė

kėshtu na duan pedofilėt analitik
ata qė nė sy kan helm
ata qė zotin e kan armik
nėn thunder na duan nėn shqelm

ata kundermojnė nga myku bizarė
ata jan agjent virusgji
ata jan ushujza program antishqiptarė
jan tmerri qė bjen mbi ne si orgji

shtrengohuni shqiptarė
ndaloni ata sarhosh
unik mundeni ma mbarė
tė luftoni qakaj e kaposh

autori xhelal ferizi ne mergim
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shum postime nga lirik

lirik
10-02-10, 22:51
Qerpiku Im

Shkruan Xhelal Ferizi autori ne mergim

O Qerpiku Im Sa Shum mbajte Lot
Pėr Shum Lloje Ndjenjash Me Emocione
Sa Shum Mbajte Nė Shekuj e mot
Lotin Pėr Gjithfar Zezone

Ti Mbajte Lotin Pėr Luften e zharin
Ti Mbajte Lotin Kur Shqiptart Jan Perqa
Ti Mbajte Lotin Se Ta Vranė Shum Shqiptarin
Qerpiku im i Dashur Ah Sa Shum Ke Qa

Ti E Mbajte Lotin Por Edhe E Rrodhe
Ti Shum Lotin E Ke Pikė
Sa Her Nė Kapak Lotueshėm U Mblodhe
Sa Motet Dėnes'shėm Tė Kan Ikė

Ti Ke Qa Per Dhe Ti Ke Qa Pėr Hise
Ti Ke Qa Pėr Troje Tė Lashta Etnike
Ti Ke Qa Pėr Komb Pėr Farė E Pėr Fise
Kur Ti Vriste Tyta E Armes Armike

Ti Ke Qa Pėr Te Vedekur Ti Ke Qa Pėr Tė Gjallė
Ti Ke Qa Pėr Gzime Pėr Fat E Dashurinė
Ti Ke Qa Mėrgimit Me Dhimbje E Me Mallė
Ti Ke Derdhur Lotin Kur T# Sollen Robėrinė

Ti Ke Qa Kur Prangat Ta Kan Lidhė Etniken
Shqiperinė Kahdo Tė Bukur Shqiptare
Ah Sa Ke Lotue Me Lirikė E Epiken
Kur Tė Kan Nxitė Dhimbshėm Vargjet Kushtrimtare

Autori Xhelal Ferizi ne mergim vargje shqiptare

lirik
11-02-10, 17:27
Ne kohen kur u bem miqe
kushtuar poetit lirik
ce te dyt ishim ne mergim,
(por jo ne te njejtin vend),
ishte koha kur po shkruanim poezi
ne te njejtin forum,pra ne kte shqiptar
ne mesin e gjithe bashkatdhetarve tan
ce te gjithe lexonim shkruanim per deshirat e veta,
ndonjihere dhe per deshirat e lexuesit/es
gje ce nuk mungonte as atmosfera
per mos ti harruar ndonjihere dhe konfrontimet,
te cilat jen si trashigimi,per shqiptaret ku do!
por gjithnje me pretendime,
ce jemi bashkombas shqiptar/e
dhe duke gjetur perkrahje tek njeri tjetri..
ne te shumta raste,dhe opione
por pa harruar se vargjet tua ishin ato,
ce na kurajonin ne cdo kohe
edhe se ne to kishte me shum vuajtje,
dhimbje,lote,dhe malle te atdhedashurise
duke gjetur fjalet me dinjitoze njerzore
ku ne cdo varg dhe fjale,
kan prekur shpirtin e autorit'es
ce dishit ti shkruani te lashtes shekullore,
si dhe te ardhmes sot
per jeten dhe koherat e kaluara,
dhe sa here me kan bere te caja me lot,
por prap nga kurreshtja nuk ngopesha se lexuari
mu nen oret e vona te nates,
mbi vargjet e tua perplot argjend
edhe se ne cdo fjale paraftyroheshin
mjerimet, dhe tmerret,me te djallzuara,
nga "Shovenizmi Serb!!!
per ty,dhe shum djemve te nanave shqiptare
per te cilet kemi mjaft per ti kujtuar e rikujtuar,
edhe se sot gjithecka shihet ndryshe,nga e kaluara,
por ja ce brenga mbetet ajo e pashlyer,
ne cdo kohe dhe vite!!!
mu per ata/o ce kan perjetuar tmerre
nga dore e zgjatur barbare,
e ishe UDB-es Jugosllave!!!
p.s. dhe per dashur ti permendim,
dhe ni nder ato antishqiptare!!!
ce nuk u kyrsyen nder shekuj me radhe,
duke mos u zhdukur kjo fare e kece cycare!,
te shitur e te perzhitur mire,per interesat e veta
e sa per gjakun e vet te njollusur,
ce aspak se paten gajle
kurse per ty o mik,ne t'ardhmen
qofshin ditet me, me fat dhe kurajim
dhe per familjen ne pergjithesi....FLM

Prandaj cdo here me respekt per ju

Hajla Rugovase
-----------------------------------------------------
ja se q me shkruante dikur ne nje forum te madh shqiptar
nje trimneshe shqiptare malsore mikeshe e imja e sinqert

Eh kohrat dhe malli im neper kohra me miq e shoqeri

nuk mund te mos mallengjehet njeriu nga kohrat

me kujtohet nje kohe kur shum miq dhe mikesha ne nje forum te madh
me perkrahnin me fjalet me te bukura me fjalet me te sinqerta

isha ne fuqi dhe ne disponim te madh dhe mund te shkruaja qudira ne vargje

dhe njerzit nga te gjitha anet e atdheut donin te me takonin
me shkrunin me entziazem dhe deshten te organizonin edhe takim te madh
u nis edhe iniciativa e ksaj ideje
por doli gjarpri i rudhruar nga hasmi shekullor si gjithnji hasmi mi nderprente gzimet edhe ksaj here doli hasmi

lexuesit me shkruanin fjale te bukura i donin vargjet e mia

dhe un isha shum i perkushtuar edhe un te shkruaja e sa atmosfere qe ishte ather
akoma ishte fillimi dhe sa shum lexues me shkruanin
kishte njerz te profesioneve te ndryshme


por papritur doli gjarpri ortodoks

agjent i sherbimeve te huaja

armik dinak se bashku me administraten dinake filo greke filo ortodokse
antishqiptare te atij forumi doli ne krye te agjentures pseudonimi i quajtur delirium tremens
i cili me disa vargje gjoja mundiohej te ishte dikushi ne forum ne fakt ishte njeri i porrositur te percillte forumin dhe te bente skandale te tilla tradhtare antishqiptare

ai gjoja shkruante vargje shqiptare

dhe pretendonte te ishte dikushi ne fakt ishte pisi me i ndyr qe kan pa forumet shqiptare nji psikopat tipik


dhe filloi i gjith ai gezim te rrokullisej dhe e gjith ajo atmosfere e bashkatdhetarve
te rrokulisej gjith ata njerz te zhgenjehen
rrall ndonjeher isha ne kulmin e entuziazmit si ather sepse isha ne vullnet qe ishin hapur forume shqiptare pastaj kur e kutpova se ne dore te kuj ishte ai forum u zhgenjeva dhe u zhgenjyen shum njerz
pesudonimet e administrates se atrij forumi fiori shigjeta albo delirium tremens forca intruder e disa tjer gjarpij antikombtar nuk do te harrohen ne jet te jetve sa te jen gjenerata e cila me entuziazem hyri ne at forum
dhe pastaj u zhgenjye aq keq nga ai forum
per shkak te sjelljes se se till te administrates ortodokse
ata na e nderpene gzimin dhe entuziazmin popullit pa faj
siq ja nderpeeu pushtuesi me shekuj brezave shqiptar
deri kur do ti helmojn gjarpijt gzimet shqiptare te brezave


sa e bukur ishte ather sa shum njerzt intelegjent e bashkatdhetar te te gjitha profileve deshten te takohen
me sinqeritetin me te madh e sqa shu fjalet ndrroheshin aty
sa shum force kisha per te shkruar
sa e bukur ishte ajo koh e si filloj te rrokullisej

qe ather kam thene edhe pse edhe ma par kam menduar
per ket por kam then dhe po them sa te jen dinaket smirzijt
sadistet e smure tradhtarėt helmuesit e shpirtrave dyftyrshat bota asnjiher nuk do te gzohet ne vullnet

lirik
11-02-10, 17:48
Shum e urimet dhe pergzimet shum mall e mallengjim kam per ata miq e shoke te dikurshem edhe ne forume edhe ne burgje edhe ne jeten e rinise

dhe nga mosha tash qe e kam kam filluar te permallohem
per te kaluaren
per miq e per shoke per vendlindje

me kujtohen ditet e rinise kur shkonim e laheshim ne iber

ne vendin me te bukur te botes per mua
rrejdha e eperme e ibrit ishte magjike nji nder vendet me te bukura te kosves ibri i bukuris
mitrovicasit e dashur njerz aq bujar e aq te dashur
nga natyra edhe humorist e te zgjuar intelegjent

qytet fantastik me pozicion gjeografik fantastik me aktivitete me teater me sportin muziken me futbollin hendbollin basketin boskin me industri klase puntore e me arsim me banor shum te ardhur
shoqeri kavaliere bujare shoqeri e dashur shoqeri qe te mahniste

zona bujare zona e bukur e dalluar zone veriore e kosves me klimen magjike zone e dalluar per bukuri e flladit
nder te gjith zonave per rreth vend me tre lumej me bukuri e shoqeri me djem vital e vasha me njerz qe ta kalonin kohen eh kujtime eh kujtime qeshnim edhe me kujtimet shkollore me lojrat me kujtimet e arsimtarve
dhe problemet rinore kujtonim ditet me te mudnshme te lumtura


vertet me mbushen syt me lot benim gara ne lum teposhte duke notuar kercenim prej urave pjeknim shtalba ne breg te ibrit
rini o rini magjike vetem ather ishte jeta vetem ather kishte kuptim
jeta edhe zogjt na merrnin lakmi lojra rrezitje biseda te kendshme
organizoheshim ne grupe e luanim futboll
rrezitjet verore te ibri jan nji nder kujtimet me te dashura te jetes time ne mitrovicen time te dashur ne shpirtin e gjanim tim qe sa do te shkruaj ne qdo lloj vargu e talenti nuk mud ta pershkruaj per ndjenjat q ei kam ndaj saj ah vendlindja ime po si kshtu si oj e dashur si e perse e ka shkruar zoti te largohem nga ti ne nje dhe tjeter kur secilen qehre tenden embaj ne mend
zonat veriore te kosves kan bukuri te veqant rrafshi magjik i kosves shala ebajgores magjepsese zveqani vendi i dikurshem kur ne mitrovicasit shkonim per argtime e ne pishine e drenica engjellushe me livadhe mahnitse me flaldin magjik me idlizmen e saj q ete mahnite
ah kosove dardane je prralla ma magjike ebukuris njerzore
fati mendau nga ti ne dheun ehuaj nuk dnjeva ndonjeher ndjenje te veqantqe me gzoi zemren time vetem atje kam qeshur siq qeshet

me kujtohen kohrat me diell dhe bukurit e rinis magjike

ne ibrin e freskive te takimeve lojrave tona verore
ne ibrin me uj magjik me ranen magjike dhe nytren me luginen fantastike me male ne rrugen ne magjsitralen e adriatikut deri lart te liqeni mbi mitrovice

ku shtriheshin me gjeblrimin e lugines magjike me flladin magjik te zones
me te bukur turistike zonat mahnitse me male me ara me grunaja lugina ku rrjedha e ibrit te dehte te dehte me gjith magjine e saj
shoqeri ebukur ku numer i madh i te rijvbe ecnim nek kembe na pantallona te shkurter e nga trupi lart pa kanateiere sepse sihte nxeht
deri te vendi i larjes ecnim po a kishte kush qe mbante barkun me humret tona duke qeshur
ku esht ai gezim ajo mahni kohore
eh rini eh dheu i dashur qe nuk zevendsohesh me asnji e me asgjė e h malli
im nostalgjik eh toka ime q esht ky denim ky absurd qe nga ti u largova dhe pse kur per ty vuajta e te deshta per ty u mundova te qmova ne ty ugezova te dnjeva te kam shkruar ne varg te kam perjetsuar sa fjalet direkt nga pa djallzia e ndjenja ime ti kam kushtuar
pse pse nga ti u largova pse

lirik
11-02-10, 21:59
Kush jam un nese nuk dua te jem un
autori xhelal ferizi
kush jam un nese nuk dua te jem un
as nese nuk dua te jem ti
as ti te jesh un
por as un te jem un
kush jam
e nuk dua te jem askushi askund
dhe jam
sepse i detyruari mund
mė bėn te jam
gjithkund
pse jam
gjithkundi askun d

i tillė perse e pendimi nuk ka fund
dhe jam
i shuar e ringjallur mbi dhe
q esht kjo loje e pa fund
cilet jemi ne

neper iluzion duke u perkund

sa pritje e kotė

nga askundi ne askund

qfar hapi shpresues ne ket botė
un
perse

mbi nje te pa fundme rrotė

perse te jem un nga un e ne un
te riinkarnohem neper secilen botė


dhe perseri ne ndonje botė tjeter un

dhe prap un
a nuk esht kjo nje rrote
nga mundi ne mund
qe sillesh neper lot
dhe ne fund nji fund
ku esht kuptimi
dje pardje e sot
edhe kur dua te jem vet pendimi
me sjell nji far loje qe te jem un
neper botė
nga ringajllja ne ringjallja ne per botra me ploje
per se o vetedije me shkund
e me ben aq te zgjuar
sa q ete mos dua te jem i asnji bote

e ti as un nuk dua te jem
perse neper shekuj e mote
ky detyrim i mallkuar
neper un te hyj me aq analiza
llogari ne vet qenje e materje duke kerkuar


sepse dua te jem un
e kur llogaris nuk dua te jem
perseri nuk dua te jam ai qe jam
si do qe te jem
nuk dua nuk dua
te jem
as un djehja as sotja
edhe sikur per gjithkajat te kem ilaq e mehlem
nuk dua te jem qenje
qe shkon neper lot e shpresa
me mire hiqi te jem
se sa un
per do far
kohore shtresa
i lindur ne farė
jo jo qe besa
nuk dua te jem un as bimė
per do te caktuara instiktive interesa
nuk dua te behem i ksaj bote ugar
te me han shekulli i lotit
te me han koha me kanibal
te me tallin shekujt barbar

fushe e dhe e gure e mal

veq pse e don deshira e zotit
te vuaj si qenje
te bej mir e keq
e te me denoj e te me fal
me mir te jem hiqi
se sa neper shekuj te vdes e te ringjallem ngadal
te tallet me mua shundi e kiqi
te jetoj duke then me fal
mbi koke te me rrin shpata kohore e vdekjes e qekiqi
e nga mundi ne mund pa i ndal
koha gjygj duke mu be
shekkulli me teatrin e vet me mua duke u tall
njeri te me quaj mbi dhe
te me msbhrjll e ushqen e ujit me lot e hall
te me mashtroj me pak buk e fe
qe te ndrrohem neper rrinkarnime si sherbtor e hamall
te lutem e te te qaj me mallė
per nje jet me te mir e te re

nga mashtrimi ne premtim e hall
me gzimi
e me vajin rrreke
kur do qe te duan stinet me u tall
her diell e her sterra duke sjell per ne
nuk dua te jem jo
nuk dua
te jem un mbi dhe
i keqi prore te pallė
e un digju per atdhe
nga litari ne litar
qajė me denesje e mallė

ne mjegullat e mosmirnjohjeve per se gjalli duke u pre

e ti digj e brit prej e kall
e kthehu ne seclen fe

bėhu me shum se un kombtarė
pasi ke ghri e ke pre
e un atdhetar e rrogtarė

nga koha ne kohė duke u pre

sa her qe vijn shekujt mashtrimtar
vyshku e shkriju ne hall
un pereri verarė e i vetvrarė
e ferra lule mbi dhe
urithi prore i parė
e zogu plagosur mbi atdhe
zjgjyri veshet me arė
e un me hije varri
prore i huaj
nesecilin komb e fe
per se te jem un e uni
te vuaj
si qyqja ne majė qarri
shekujt lirė me me blekur dua un te jem
perseri

me vjen persri nje vetevtete

qe te mos jem un

sa keq qe flas vet me vete

sa duhet shprese e pa fund

qe te merrem me do adete


mundi prore ne mund

me mir te mos jem un
gjithqkaja le te me shkund
me fund
qe te mos flas
neper secilen kohe
qe te mos pelcas
prore
vet me vete
as ku te mos i gnjas
e te mos ngas
pas nje jete
qe esht nji far pete
mizore
qe mbulon shum sekrete
un neper iluzione kohore
nuk dua te jem un
neper vrapet kohore

ec e ec neper pritje

q' far bote

me shpresa terthore
qe te detyron te mos jesh un e un ti

edhe uni ne vetvetesepse vet ajo qe e qenshmja pse jam

mė bėri tė jem un
qe te mos dua te jem
sherbtor ne keto adete

vetem pse shekujt duan
te ken figura
ne froma njeriu
qe ai prore te vuan
prandaj mashtrimi kohor
pa veshtrisi mbiu
per te nxite ne iluzione ne per do ura
qe fund nuk kan
neper un e ti
duke mos dashur
qe as ti un e as un ti te mos jam
q jan kto katrahura
nga hapi ne hap i drjtur t e rri
kur vjen shpata e fundit

qe nuk me len ma te ngris dolli
me lot
hidhrimi e gezimi
e jete ma te mos pi
por te me han nen dhe pelimi
i krymbave te bardh e te zi
e te me pres perseri rriinkarnimi
ushqim i shekujve te behem me te rrejshme dolli
neper do shpresa takimi
mundin tim te pi
e te nxitem ne shpresa
e her mbas mundimi
rob i sherbimit te rri
vetem pse keshtu e do nji far kohorė mashtrimi

qe loja te luhet deri ne pa fundsi

qfar qenka ky far kuptimi

q' jan keto interesa
kush jam un qe nuk dua te jem un ependimi
qe nuk te kerkoj ma shpresa
a me kupton ti o varg i imi
EDHE SIKUR JETA TE KET VETEM MELMESA
perseri te merr pendimi
e te duket gjithqka shkurt e rrshqitshem si vesa
ky esht njerzimi
nga jet ne jete hi
e ringjallje
i uritur per interesa
prandaj nuk dua te jem un e pendimi
dua tejem hiqi
nga hiqi ne hiq te rri
nuk dua te jem
as imagjinim e i qenshmi
imagjinimi


as ne askund as tjeterkund
per se te jem mund
e un

se nuk dua te jhem ai qe jam

ne ket kohė e lojė kiq e shund
me mir si hiq
se prore me vrap
nga mundi ne mund
neper shekuj te me quajn vrap
qe ringjallem neper lot e marr fund
nga auori xhelal feizi ne mergim

lirik
11-02-10, 22:12
Result Music Result for keyword " xhelal ferizi "

lirik
11-02-10, 22:46
N' shkelqim dielli e n' shkelqim hane
autori xhelal ferizi
n' shkelqim dielli e n' shkelqim hane
sa mirė shndritė moj tokė dardane


esht ky titull i vargjeve te reja autorit
xhelal ferizi l ne mergim lexoni autorin e vargjeve shqiptare
tregoni shokut dhe shoqes tituj te ri te vargjeve shqiptaretituj tjere te autorit xhelal ferizi
kenge lirike shqiptare

tokė me shkrepa e me qetina
tremij vjet ku te lotoj stina

brum me dhimbje ku u gatue
gjak e lot ku jan derdhė prrue

tremij vjet ku u mshef liria
ku u pergjak vet bukuria

nuk mbet lule pa u bė e kuqe
karajfil e as burbuqe

me gjak arbri ato pa u lye
por shqiptari nuk u thye

vazhdojn kenget lirike shqiptare te autorit xhelal ferizi
tregoni shokut shoqes miqve te afermve bashkkombasve
lexoni me knaqsi ne vargjet e autorit te merguarNanė shqiptare qė m' linde gurė
ne at roberi me gjak qendrese
mbi dhe te pareve me flamur
te lidhem shqip per fjale e bese


vazhdojn titujt e ri te vargjeve shqiptare
te autorit xhelal ferizi ne mergim

lirik
13-02-10, 11:10
Instikt
...........
autori xhelal ferizi
.........................
perse ti instikt don tė mė mashtrosh
per se
o instikt njerzor
neper shekuj
deri dje
thua se un nuk e di kush ishe
e kush je
neper shekuj me intutita te ka ndje
ti shfaqesh nganjiher protagonist mbi dhe
ti je hap i jetes
i ndetuar püer kombe e fe
dirigjues vrapi
per te bė udhen mbi dhe
neper udhen emendjes
ti ecė me llojin tend te egos
ne shekuj pa nderpre

mua nuk me mashtron dot
qe jam hulumtues i mendjes
ti i mashtron ata
qe nuk jan te pendes
as dje as sot
nuk hulumtuan
por un neper dije elot
neper shekuj te menqurive
nektareve te dijeve pendat mu hargjuan
nga afer e nga larg
prore
poeti ne varg
me studime mendore
duke u thelluar
kahdo neper ecjet gjarprore
te zikzakeve te shekujve
neper perpjestime studimore
te jetes
motete vite me shkuan
duke ja msy te vertetes
per te gjetur at
per se njeriu vuan
e ndoshta nga instikti vuan
se ai e dregon ne deshirė
ne hapsirė
si nen vetetdije
e nga njiher kah e bėn tė lirė
ne ven nen ndoj hije

eh instikt
ti je nga njiher hap i mirė
por edhe neper e huqe
rreshqet
ne egot e jetes
bėhesh nga njiher rrėshites
nen diktat te qon spontaniteti
te ecesh po thuajse si i lidhur nen zingjirė
me ligjet tua por si gravitetit
me hapin ne jetė
me syrin plot lakmi sa deti
ti je qudija vet
nuk me mashtron ti dot mua
un jam poeti
qe shkoj ne thellsi
enigmen per ta gjet
e flas vet me veti
kahdo ne horizonte jam tretė
te gjej psehet tua
pse ti aq i menqur je ne deshira
i msuar ne program
meecė rruge neper jhapsira
ne cak te jetes
nganjiher logjikes i del para
ti je hapi i domosdoshmerisė
qe nuk len te dal jasht orbite
kufijt emenqurisė
ti je nji far e veqant specifike drite
ne tru te diturisė
qe ecė e ecė
e shkon neper rrethe
ti je njefar elite
qe ecė neper deshirat e jetėsisė
je menquri ne vete
i kushtezuar ne menquritė endertimatrisė jetsore
ecė specifik ne nen vetedije
akteve te domosdoshmerisė
ti e din ku duhet me hy
ne shi ne borė e ne j hije
ti je tzimon i kerkesave te mbrendesis
qe zhvillohen neper ego shpirtesie
njeriut i kekron poziten e dobisė
nga njiher je instikt kafshrije
egoje
e nga njiher shtytje e lakmisė
qfar timoni je
ne ne vetedijen mnedjen e bimėsisė
ne timonin psiqik te njeriut
e te njerzėzis
ti je neper imagjanata pjese e menquris
te njoh
nuk me ikė muia dot
o rrymmim truri i bio'mendė njerzore bilogjisė
ti mahnitė nga njiher kur shkon neper lot
ne qerolikun e dhimbshuris
poetit nuk i ik dot
te njoh me penden time te mjeshtrisė
nu i ik dot te birit te fjales te pendees
nuk i ik dot
vargut te poezisė
zberthyesit te hollsirave
poetit te pervojes e diturisė
qė e perbuzen vargojt e nji mendesisė

monist e bastard
e qifligarė
qe nuk i njohin ligjet e emocionit
gjithfar shkurptmaps e trutharė
e te bij te demonit
qe nuk njohin shkallė te menqurisėvargje shqiptare ne mergim
te shkruara nga autori xhelal ferizi
.................................................. ..

lirik
13-02-10, 23:16
Vrapimi mbas hiqeve
-----------------
xhelal ferizi autori ne mergim
------------------------
kishin pas vrapuar mundimet e mia pas hiqeve
kishin pas shkuar pas kohrave djerrė
kishi pas qeshur mandej grepat
e kurthat e shkurtabiqve e shkurtabiqeve
duke me quajtur qyqe kohore mbi ferrė
zogjt kishin pas flutruruar kah shkrepat
koha kishte ra ne preher te dobiqve e dobiqeve

----------------
kishin pas qeshur e perqeshur mandej bloza e errsira
me vargun e pa faj plot mund
e me vrapin tim pas hiqit


pasi doli mbi dhe me e rrespoektuara mė e mira

epokė e shundit e kiqit

-----------------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------

lirik
15-02-10, 13:46
Tue shkue rruges kah trabzona
autori xhelal ferizi
kah stambolla e erzurumi
di shofim fiset tona
shqipe te embla si agrumi

do ti shofim se na djegė malli
gjaku i jonė jan nda nji dege
e din dheu e guri e zalli
se ishim kokrra te nje shege

se nji gjak i embelsisė
ishte ne rrjedha n' per damare
e jan shpernda te bijt e shqipnisė
kahdo ne udhet mergimtare

por se ata e kan nje zemer
duan ti lidhin degė e fletė
te gjith shqiptart ku jan me emer
nen nj diell te qeshin ne jet ė

prandaj leni zogjt e malit
te takohen edhe n' shtegtime
ne lidhje te vlefshme djal pas djalit
po ju thrret ju penda ime

pash at zot qe i vrojton prore

yj e te gjera ato hapsira

ma ndegjo penden arbnore

qe ligjron me vargje te lira


e po i lidhė fjalt e verteta
siq e lidhė zemren damari
po thrret ne shqip qe te lidhet jeta

vlla me vlla , e fis shqiptari


se rruge tjeter jo nuk ka
na turprojn gjith grek e shkje
turq shqiptar por si nji vlla
te lidhen prore me nje fe

e ajo fe te jet miqsia
si qeliku e uniteti
ku e thyen koken pansllavia
e ne na gzohen toka e deti

na buzqeshin ato fate
ne alenca te perjetsis
fusha e bjeshkė e monopate
e dheu do t' lidhet n' besė t' miqsis ė

qe dhe juve deti i zi
edhe egjeu te mos skuqet ne gjak
e mbi ne bajlozt e zi
t' mos bien shkje e karadak

te na qendroj n' kala miqsia
e i pa thyeshmi gur bedeni
turq shqiptar ti mbaj vllazria

te mos i thyen sllavi e heleni

autori xhelal ferizi

ne mergim

lirik
15-02-10, 22:10
Nuk dua te qeshi ma
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk dua tė qeshi ma
se qeshje natyrale askund nuk duket
maska u bė sot qeshje moter farė e fis e vlla
qeshja origjinale po zhduket
pasi edhe koha ka filluar tė zgėrdheshet
qeshje nuk ka ma biologjike
gjithqka ka filluar te gjveshet
rrallė ka qeshje etike
qeshjet duken gjysm elegjike
nganjiher tragjikomike
te dhunshme te detyrueshme teatrale
qejfin per te ja bė maska maskes
qeshen maskat taktike
qeshjet jan zhdukur ne qiell

nuk jan si dikurė jetike
nji dit edhe hana me diell
qeshjet nuk do ti ken romantike
po shemben fusha e male

gjithqka tash po zgerdheshet
po zhduket gjithqka ngadale
'''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-02-10, 22:11
Pse koha don tė mi vras lulet arbrore
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pse koha e zezė e me akull koha e ngrirė
don te mi vras bilbilat e lulet arbrore
pėrse shekujt ironik me plot zullum e satirė
lulet shqipe po mi vyshkun prore
'''''''''''''''''''
oh pasthirrhma ime e dhimbjeve shpirtrore
thuaja diellit ankesen
se po vijnė re tė zeza e te akullta mizore
luleve te arbrit me ua tha besen
'''''''''''''''''
nė ego duan ti mbulojnė
nė qehre duan ti vyshkun
nė shpirtė duan ti shėmtojnė
nė gjen ua japin ndryshkun
'''''''''''''
hile u japin me pi
varre u shesin si mall
dhe tjerat i mėsojnė me mbi
tė vyshkura mbi dhe e zallė
'''''''''''''''
diell po ti ku je
e ju tė bekuar currila
lulet me u vyshkė mos i le
se shqip nuk do tė ndjehen askund ma bilbila
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-02-10, 22:11
Prapa lotit duke vrapuar
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
prapa lotit duke vrapuar
kur ai rrokullisej
neper kohra zezonash
kur qielli ishte sterrė
kur gjithqka katandisej
me plot kercnime krime e jetėrash ne zhdukje
kur mėngjesi shum lule nuk i gjente as nuk i qelte
as dielli fytyrat nuk u a shihte ma
kur kishte vetem herrje kokash e mizore nukje
kur shekulli ishte ferr
kur vllau mbeste pa vlla
kur gjithqka ishte halė
kur mbette nėna pa bi
kur thundra mbi ne quhej grek - shkja
kur gjithqka ishte terr
kur nėna mbeste pa djalė
kur e ndaluar ishte fjala etnike shqiperi
kur dhunimet e gjėmoime ndėgjoheshin pa ja nda
kur luhej loja me sherr
sa her i thash lotit te dhimbshėm shqip ndal
ndal hesht edhe ti o shekull i truar
e koha zezonė
e loti neper gremina e kombi im po rrokullisej
duku lutesha o diell i uruar
e hapi im nuk dihej kah po nisej
e un nė fyt me njė halė
ku armiku e kishte vendosur pėr te ma ndaluar fjalen
sa ujqit kishin uluruar
armniqtė dilnin pal e palė
e un bertisja ringjallje ringjallje
askush as sot e as dje pa me degjuar
nuk dua te me kekroni o kohra mosmirnjohse falje
un jam qiri i sterdjegur e stermunduar
e koha dikur e sot nuk me sollen qmallje
un kam mbetur neper kohra duke kujtuar
sa e pa fund
shpalosej edhe dredhija e mallkuar
un nuk kisha as varg as fjalė
gjaku derdhej rrėke valė valė
e penda m,e ishte ndaluar
e un me vuajtje e dhimbje sa nji mal
pas lotit tim e lotit kombtarė duke vrapuar
pėr ti thėnė ndal se vjen liria ndal
shpresa nuk me ishte tretur
por koha mė kishte harruar
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

lirik
15-02-10, 22:12
Miku im

nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare i harruar neper mote
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Miku im moj amerikė
sa pėr pare e metelik
mos mi le motet me ikė
me me shkue koha me mjerime
me varfri e sabotime
papunsia neper troje
e me vuejt po per buk goje
kahdo e lashtė e mjerė shqipnija
per me e mblue mbi dhe varfria
mos mi le n' varfri kto troje
se nuk jam sa pėr i fjalė goje
mik me ty por me gjith mendė
thell miqsinė po e kam gdhendė
nė at zemer qė e kam t 'diellit
nė at shpirtė po, qė e kam t' qiellit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ma shtro rrrugen n 'perspektivė
mos ma shndrro gjakun n' pasiv
por mi nxejė pak ato deje
se ti s' luen po me lojė feje
je e gjerė sa e gjith gjithsija

mi vesh nė ari fiset t' mija
se me fe je altruiste
mi heq blloqet sanksioniste
e mi shto fondet me pare
ta lulzoj token shqiptare
'''''''''''''''
kahdo rrin e lasht' antike
gjith ku i thonė shqipni etnike

mirė n' qdo skutė t 'm' ju shtrohet udha
m' ndihmo n' gjade e hekurudha
m' ndihmo mua n ė emer t' zotit
ndihmoj tokes t 'kastriotit
ah m 'ndihmo gjithmonė si mik
mė gjejė kredi e metelik
''''''''''''''''
m' ndihmo shum me bankė botrore
qė ti shtroj rrugėt toksore
ti shpoj kodrat me tunele
neper malet me kordele
tė mė shihet kahdo rrita
neper fshtra tė shoh drita
e kahdo nė male pyje
tė ndriqohen porsi yje
'''''''''''''
tė mos me vuaj pėr buk fshatari
per nji euro a i rrotė dollari
per me e u tha gati me vdekė
tue mos pasė ndoj pare a lek
as me ble as buk as ujė
veq tue shkelė gjith thundra e huaj
tue shkelė qizmja koloniale
tu ia grrye po fusha e male
tue mos e lanė kah puna as ndera
tue e ja grrye ato miniera
lirė tue shitė neper tendera
''''''''''''''''''
e tue qa po i shkojnė shum mote
ka mbetė gjveshur para bote
ma ka mblue papunsia
korrupcioni e hajdutria
dikush vjerret kah litari
e dikujt i bie samari
pėrmbi shpinė por si rrogtarė
tue sherbye per sundimtarė
e per pak pare tue rjepė lkuren
kush tue e zgjedhė me turp ushkuren
'''''''''''''''''
tu i shit femrat prostituta
na u turprue sqepekrruta
ma nuk mbet shqiponjė krenare
por se shtrue ėsht pėr pak pare
u mbush zhgjyr feja shqiptare
edhe toka nė gurė e dhe
mercenarė gjithkush tue ble
''''''''''''''''
e tue marrė pazarin lirė
nuk lanė grua as burrė tė mirė
nuk e duan me nderė mbi dhe
sa i zallotė po duan me e ble
me i sherbye padronve t' huaj
me i bė shqipes gjakun ujė
e me shtrue nder gospodarė
nder padron e aksionarė
me ja pi gjakun kamata
me mashtrime afatgjata
banka rob me e mbajtė shqiptarin
zot me e ditė gjithmonė tregtarin
euro e lekun e dollarin
tjeter zot jo kurr mbi dhe
veq mashtrim me pi si fe
''''''''''
e me u prishė shpirti i njeriut
veq per teka t' fajdegjiut
por se kshtu zoti se thot
se nuk shtyhet jeta dot
ne kto hile e ferre t' zeza
me mi tha po fis e breza
siq mi thanė peranadoritė
mi shėmtuen po bukuritė
as nuk mė lanė nė t' lashtin dhe
ditė te bardhė as gzim me nxe
veq me plaqkė e me hajduta
tremij vjet rrethue me huta
me robri me rjepje t' gjallė
mi kan djegur dhe e zallė
me kan varfrue neper mote
me kan sjellur n' gjithfar rrote
tallu e shkel perandorija
ne qdo pllambė mbjellur varfrija
e jo puna e progresi
per veq fajdja e interesi
''''''''''''''
ndrrou pushtues e ndrrou kolon
me shkoj jeta me demon
me pushtues e me satana
tremij vjet qanė shqipni nana
e nuk mbet kund pllambė pa u tha
tue shėmtue po grek e shkja
edhe bullgari e romaku
tremij vjet ju ka djegė gjaku
varra e shpirtit i mbet qelė
po as sot s' po ka kah del
mė jep shpresė mė jep kredina
se kshtu keq m' shkojnė moti e stina
mbetun shkret e tha mbi zallė
gurbetqart m' kan mbetė me mallė
pėr pak buk e pėr nji kore
kurr pa e pa token arbnore
veq se ata s' po kan ndoj pare
me mbjellė shpresė n' token shqiptare
edhe po mbrrijnė tash sa kohė larg
n' lot e mallė po vi e varg
aman zot ti moj mikeshė
pse n' fabrika nuk m,ke veshė
se po m' qanė qdo karajfil
s' po kam shtof s' po kam tekstil
e' s' po kam as kund pėlhurė
m' ka mbetė toka djerrė e gurė
as s' prodhoj pambuk as lkurė
as ndoj gjam as qelq plastikė
nuk ,m punojnė as djal as qikė
e kshtu keq po m,duket jeta
trojet djerrė po m' duken t' shkreta
as ndoj qepė kund as shalqin
as ndoj kungull as vidim
nuk po m' shihet mbejllun nė arė
as kund grurė po as ugarė
as bujqsi s' po kam pėr farė
m' thuaj mikeshė ktu kush ka dorė
kush don djerrė kshtu me m' lanė horė
m' digjen gurė e kokrra t' zallit
kam mbetė keq po nė pikė tė hallit
se un shtrue jam keq n' varfri
as ndoj vid s' pordhoj me vi
as metal po as burgi
as ndoj poq jo elektrik
kot po m,shkojn plumb e qelik
edhe krom e xehe tjera
pa bujqsi po m,rrin pranvera
e po m kjajn po bari e fjerė
koha me thot shqipni e mjerė
gurė mė gurė ku i thonė etni
s' mund t' kem mik me kėt varfni
nuk prodhoj as llamarinė
nė skamje mė ecin mot e stinė
se po m' jet n' pėr rrugė rinija
me mbjellė vnerė e me mbjellė t' kqija
krime e drogė e me do leqe
per me u marr me punė te keqe
jo me shkolla e edukime
me jan shtue korrupt e krime
ndoshta n' shpirtė m' rrin e sterkequn
ah mos m' le kput as terhequn
'''''''''''''''''''
her me i gjuhė qe si bie dot n fije
me i vizllim luster miqsjie
mos mi le fiset pa dije
se varfrija me deformoi
mbarė vyrtytet mi shkatrroj
nuk ka mbet kund besė shqiptare
qdo princip shitet per pare
edhe vullnetet me jan tretė
pa ndoj punė e kualitet
se po me qajnė po kodra e male
e po me vyshkun dal nga dale
rrudhat ballit me do thija
e po me vyshk po papunsija
msa e popullit nuk gjen shteg
koha emoti t' gjallė po m' djeg
e me lotojnė po dhe e det
se junani m 'rrin karrshi
edhe tjerė qė m',rrijn zgerdhi
serbijan e rus shergji
''''''''''''''''
qė s' duen t' m' shohin as perime
pėr veq gjak e lot e krime
e ti mue n' qoftė se m' ke mik
pse s' m 'lshon pare e metelik
t 'mbaroj kulme t' mbaroj udhė
e ndoj farė mbi dhe me hudhė
te bujqsisė me moderni
te shtroj agrarin varg e vi
se per at qiell e per tok e dhe
m, thon shqipnija me shum fe
e un per t' keq s' po due me u pa
me bė gisht n' mue grek e shkja
''''''''''''''''''''''

lirik
15-02-10, 22:16
edhe me qeshė po dheu me glob
vargje shqiptare nga autori xhelal ferizi
mos ma le etninė n' ket kob
o m 'thuej mik si duhet thanė
o mos m' le nėn diell e hanė
me jetue me kėt bojkot
se kshtu s' thot i madhi zot
e kaq keq me u djerrė shqipnija
me iu tha pėr t',gjallė bujqsija
mbush me driza mbushė me ferra
s 'po ka tranguj s' po ka serra
as ndoj qepė as ndoj qershi
as s' po ka pjeshkė as hardhi
shihja trojet varg e vi
s' prodhon rrotė s' prodhon ingji
as ndoj serm as shndritje ari
pėr fisni qė e kish shqiptari
''''''''''''''''''''''''
n' qoftė , se ti m' ke ardhė per mik
kurr ai diell s' ka me tu fikė
ah m' levro kredi marrshalle
mi lulzo po gurė e zalle
m' thirr zelanden m' thirr anglinė
edhe at mikun australinė
edhe miq tjer at malejzinė
arabinė at saudite
e miq tjerė qė i ke prej drite
si at kuvajtin me shum tjerė
e mi shndrro n' lule bari e fjer
mos ma le atdheun e mjerė
ne papunsi ne mes europe
si mbet fshtatit as bisht lope
as bagti as dhen as dhi
me ka mbet fshati pa bujqsi
i pa gdhendur e pa plane
pa bylmet si i therrė mejane
pa ndoj pemė e pa hjeshi
nuk i duket kund gjallri
as ndogj gjade as ndoj urė
as ndoj pemė agrokulturė
as ndoj dritė n' infrastrukturė
veq po shihen trafikime
do stershtije me mashtrime
dhunė e gjake lot e krime
qesin vasha per pak pare
neper rrugė e trotoare
por n e e duam etninė n' zhvilim
po duam punė pėr kombin trim
''''''''''''''''''
s' po m pėlqejnė mbytjet n' pėr dete
mirė po dua me u lidhė pėr jete
me u dallue nder shum shtete
nder shum kombe kah zhvillimi
jo kah trupi e fjadja e krimi
veq kah ndera e kah puna
jo ne mashtrime e kah dhuna
me trafiqe e tarikate
gjith tue u ndje si i qyqe nate
por un po i dua do gjallrime
ke te ringjallet toka trime
me prorgrese e me zhvillime
m' jep kredi e m' jep hua
se do t' mbesim mik e vlla
se po dua puna me, m' vlue
e jo n,krime me u shėmtue
n' mafioz e n' tregje t' kqija
m' shitet nderi e m' shitet fmija
veq pse gjallė m' ka tha varfrija
e' s' po ka ma mshirė n' pėr mot
m' ka harrue ai i madhi zot
ah mos m' le pėr krim tranzit
e pėr mik doren ma ngjit
'''''''''''''''''''
m' gjejė do djem ku m' jan t' vėrrtetė
qė dojnė pun e qė dojnė jetė
dojnė me shkri djersen n' kėt dhe
ah n' shqipni ku i kam,tri fe
ndoshta n 'punė dojnė me m' lulzue
ndoshta mirė dojnė me m' zhvillue
e un pėr punė kam ma deshirė
due me qenė shqipnija e lirė
moderniste europiane
tokė e bukur albaniane
jo per krim e jo pa punė
se s' m' ka mbetė fabrik pėr zhgun
shtof pelhure as lesh me tjerrė
me ka mbetė etnija djerrė
toka e ndryshkur shum fabrika
n' papunsi m' rrijnė djem e qika
as pėr leckė e krejt jan tha
as ndoj harren kund nuk ka
se kshtu deshten grek e shkja
me mi prish fabrikat prore
me u shkretue toka arbnore
po un ty t' fala me shnet
dua turizmin n' tokė e det
edhe prodhim dua ktu n' kėt dhe
me pasė mall n' vėrrshim si rrke
port me port si e gjith bota
trenat t' mi t 'levizin n' rrota
ne hekrudha me elektrika
t' m' kthehet shpresa n' djem e qika
t' mbushet mall etni e jona
me transporte e me vagona
jo per kore e,per salepa
me m, kja qyqet n, gllije e shkrepa
se at'her mik besa nuk m' ke
kshtu pėr t' gjallė me m' lanė me u bre
sikur brehet mykut muri
si me u bre ashti nėn guri
mos m' le ftoft me t 'ndejt me zemer
mos m' le poshtė me ra me emer
se mua m' thonė shqipni e vjeter
druej ma mik s' ke me gjetė tjeter
per miqsi e pėr dorė t 'parė
as nder sheik as n 'gospodarė
as ne indi e nder arab
as ne azi as ne pangjab
as nder kombee fis ee fe
kahdo mbahen tokė e dhe
se ti larg pak besa ke shkue
bank botrore s' m' ke levrue
edhe fort n' mend nuk t' ra pėr mue
un qė t' zijtė hoqa t' ė ullinit
mbet si knetė pėr loj t' zhapinit
edhe me grrye shum krokodila
mu thanė flettė e karajfila
mu tha nderi pėr nji pare
e' m' jan shitė vasha shqiptare
prej varfrisė ksajė smundje t' keqe
fort m- ka ra nami n- per leqe
edhe m- ka ra turpi mbi fe
sot po m' qajnė po gurė e,dhe
edhe po m' qajnė po gurė,e zallė
e un ma s' mundem me bė ballė
me verfri qė m' ka rrethue
krajl e mbret po qeshė me mue
edhe po qesh po dheu me glob
se varfrija qenka kob
e un djem kam shum t' mergimit
te gjith do i lidhi pėr betimit
se ata nė dorė me i pasė kredinat
gzojnė bilbil e kanarinat
e me bajn shqipninė n' kopshtije
lulė parajse e bukurije
atje n 'mergim e ke nji djalė
djal shqipnije qė rrin fjalė
qe po i ka po shum ide
por se shkret ka mbetė mbi dhe
e shkretue ma ka varfrija
ah rrethue n' bojkote t' kqija
ma mohoj po koha e shkretė
hiq ma pak se tridhjet vjet
po ai mi ka njimi ide
edhe mendjen ma ka rrfe
qe nuk bjen shtrue nėn armik
as n' korrupt as n' metelik
por se e preu nji rrot e keqe
fort po i del rrruga me leqe
tash n' decenje vuan e tha
dritė per sy pa i lanė ai shkja
ndiq e tret neper llogore
ndiqe zbathun n' shtresa bore
mbylle n' burg e rreh n' dajak
mbylle n' mure e laje n 'gjak
lshoj agjenta si kokrrizi
po ai ėsht xhelal ferizi
qe po ka ide si ari
ai kredi t' kėrkon ma i pari
me ndermjetso ti ne bankė botrore
ky e luzon token arbnore
se po ka po besė e fe
kurr tradhtija s e ka ble
siq ka ble shum mercenarė
per ndoj zllotė a ndoj dinarė
por ka mbtur ne gurbet
mbasi djal shqiptarė su gjet
as ndoj burrė me gjak fisnik
me e perkrahė me metelik
me i ofrue po dorė nė jetė
ai per atdhe po don me shtete
at shqipni me lidh per jete
kahdo i thonė e lashtė etnike
me e forcues porsi qelike
e jo me rrena si disa
qe jan shit nen grek e shkja
veq premtojnė do jargė tradhatre
por genjejn po ashiqare
se me kohė hasmi i ka ble
hajr etnisė si bien mbi dhe
veq bejn zhurem e kuisin
her zgerdhijnė e llomotisin
por se kurr themel nu qesin
per veq te tyre interesin
ate e kan ata atdhe
tjeter s njohin zot as fe
po ky xhelali ky liriku
tridhjet vjet ju tha q erpiku
e i ka thirr shum pasanik
te gjith kah jan ata me qiflik
agallarė te kohes te re
te gjith kah jan ku rrijn tue bre
ah at pare e tue hargjue
neper lukse botes shtrue
i ka thirr per me u bashkue
qe sa vjet e lshoj kushtrimin
e lshoj vargun e penden e shkrimin
por se te shurdhra zemrat qorre
jan shpernda si qyqe ne vorre
thue shqiptarė dy vetė s' bashkohen
prandaj shqipet po varfrohen
po varfrohen e po mjerohen
se mbi dhe kund dy shqiptarė
nuk gjen me u lidhė n' nji farė
e as n' nji punė n 'dobi te vatanit
m' jan shpernda barijt stanit
gjithkush fyellit t e vet tu i ra
per dhe t' parve hall s' po ka
as zengjini as pasaniku
per atdhe as sa i fletė fiku
qe eluen era ai nul luan
as ne kokė ndoj plan nuk bluen
veq do lukse personale
si argtimet n' karnevale
nuk po ka ma brengė mbi dhe
per tokė t' parve as per atdhe
'''''''''''''''''''''''''''''
pradaj qanė me pendė liriku
nuk po i teret ai qerpiku
se armiku me shum plane
ja dodj token iliriane
me varfri kah esht etnike
ma ka shkel thundra armike
por se ky ne kushtrim po thrret
te gjith kush duan po dheun e vet
me u bashkue te gjith si ni dorė
farė e fis kush ėsht arbnorė
edhe projekt me nisė n'ė atdhe
ne at shqipni ku i ka tri fe
nė emer t' zotit ai po t' thrret
n 'dhe tė huej nuk don me u tretė
por me qenė aktiv n 'projekt
ne troje e tnike me fabrika
me i punsue djem e qika
fort po i duhen pare e e,lekt
boll shum lutė na ia zevzekt
pasanik ka h ka kokshkretė
mednjemdhej e hund perpjetė
qe ma kishin mendjen hu
tu u sjellė botes si haru
hajr pa i pa atdheu i vet
disa duken mednjelehtė
te pa ndjenja per atdhe
thue per pare ne tokė ja n le
jo peer veper ma ma dhore
veq per luks e devizore
------------
por se ashtu s mendoj lirku
qe se deshti meteliku
edhe dollari per punė madhore
per do firma nė tokė arbnore
ai gjithmonė po ka mendue
por se dorė kurr pa i ofrue
asnji bankė as ndoj zengjin
prandaj mbet me pend e shkrim
neper zalle e shkretira
sepse kohrat jan te vshtira
ka ardh koha e pa shprsė
veq per jargė e interes
besa popull more vlla
tjera ndjenja thue nuk ka
veq mashtrime e perdredhime
kohė me leqe e me krime
jargataree servile
nuk mbet kohė ma karajfile
mbaje veten o milet
ndoshta e ardhme tjeter te pret
por se i zi qde shekull po vjen
e nuk dihet s e qka bjen
por liriku ma nuk thrret
mjaft ka thirr qe tridhjet vjet
---------------
tash lirikupo e thrret miken
at turqinė e ameriken
singaporin e malejzinė
saudite arabinė
me i levrue kredinat te reja
per me i nisur puna e zeja
edhe prodhimi ne tokė shqiptare
porse parja ne dorė tradhtare
mos me i ra askund hajdutit
as koktulit e atij hutit
veq ne duar te menqurisė
qe ja don t' miren etnisė
me bankė botrore me nisė te re

ndoj progres a punė nder ne

lirik
15-02-10, 22:17
kahdo i thonė shqipnie etnike
vazhdojne vargjet shqiptare

duam kredine metelike
amerikė m' ndihmo moj mike

se ne kshtu mendojm me miq
duem me mbjell limon e fiq
e buz detit portokall
duam hotele ne ujė e zall
edhe fabrika n- troje e dhe
me u kthye shqipet ku jan le
se shqipninė e kan fole
m' ja u zagjat doren mergimtarve
mos ndegjo hater t 'barbarve
qe po m' len pa shteg e udhė
edhe pa gjade e hekurudhė
pa fabrikė pa shtof pelhurė
per mė 'qajnė qyqet mbi gurė
pse un e verfer n' tokė t' ballkanit
jam shqipnija e ilirianit-
----------
edhe bijt e mi ju duan o miq
dil nji her e n' ta na u,piq
si flett t' bardha mbi lulmurrizin
ah na u piq n' xhelal ferizin
amerikė moj mike e mirė
e ju tjerė miq si safir
te gjith kah jeni si zogj t lirė
drejt shqipnisė me fluture
kredi te mdha me na levrue
ta lulzojm token arbnore
na ndihmoni e bankė botrore
qe kah jeni varg e vi
m' lshoni hua m 'shtroni kredi
per do punė qe i dua madhore
jo shqipninė me e lanė mbas dore
por mi ngritni biznismenat
si kalat qe i kan bedenat
se kta jan po mergimtarė
s' jan hajdut e s' jan tradhtar
por jan miq e atdhetarė
qe po duen punen me e shkri
investim pėr nanė shqipni
kudo shqip ku i thonė etni
e sa pėr t' mjerin at bojkot
fal t' mosqofshim n' muaj e,mot
pa zhvillim s' mė duhet jeta
se n' liri trojet m' rrijnė t' shkreta
ikun kodrave neper brigje
neper det se ktu s' ka ligje
as zhvillim as pasuri
m' ikun plak e m' ikė i ri
veq me e gjetė ndoj skutė n' mohim
m,mbushet vendi flakė e tim
as lirija gja s' mė duhet
se per t' zi nderi po m' shkruhet
e varfrija ėsht ma e keqe
se ajo lufta n' njimi leqe
djemt shperndahen per pak buk
n 'dhena t' huaja si pambuk
qe pijn helm e vnerin t 'huej
prandaj mik ti ma mos mė thuej
n' qoft se tash po me shum shtete
mir me mall s' mė lidhė per jete
e mis punson po djalė e qikė
ty po te thrras moj amerikė
se un jetė po due pa sherr
se n' ballkan nuk mbjeli terr
jam shqiptare veq per paqe
nuk i dua ngatrresa e gjaqe
veq projekte pun e paqe
lule t kuqe e manushaqe
mir me ecė shqipnija n' djersė
me pas nderė e me pasė besė
sa per t 'zi e pėr ket rrugė
un qė lot po pi me lug
un shqiptari kahdo shpernda
neper shtete botė kah ka
prej varfrije
e n' qof' t' se ' m len
n 'anarki e' n 'ndihm s' me vjen
hiq ma mir ne asnji leter
mos me thuej ma mik i vjeter
se ather puna po dihet
ma mir vdekė se gjallė nuk rrrihet
ne papunsi e anarki
neper boten plot merzi
shpernda prore e na atdhe
pa punsi kah do nder ne
kur kshtu t gjall n' varfri po,m pjekun
as i gjallė,e as i vdekun
kund pa mik e pa kumarė
thue se dheu s' po m' don shqiptarė
se mi krye m 'sillet si kob
thue se mue s 'm' lindi ky glob
po un per hise ktu jam le
nuk rrenova kombe e fe
nuk rrenove diell as hanė
thue se shkret vise kam lanė
neper botė kahdo kam shkue
kshtu mua bota m' ka denue
me varfri per te gjallė tue m' tha
gjithkah dheut n' qyqe tue qa
me varfri na kabn shpernda
na kan vyshkė e bojkotue
kahdo shtigje kan bllokue
e me djegen me barot
neper luftra ne muaj emot
neper shekuj e pa ja nda
her me grek e her me shkja
e ne varfi tash e pa punė
mi lulzojn po krime dhunė
korupcion e anarki
tue m' mashtrue me pak liri
n' krime t'zeza n' shkrumb e lot
thue se s 'pau i madhi zot
po a nuk keni sy e ball
po a nuk shihni gurė e zallė
qė s' ka kokerr ku n' lot gjaku
ku s' m ka kja qyqja te praku
ku s me esht djegė guri me dhe
ku s 'me ėsht prekė erzi me fe
e pra ėsht koha ksajė shqipnije
me i buzqeshė nė kod miqsije
edhe bijt mi kthe t' mergimit
mos mi le ne udhė t' pa'kthimit
veq pse shkjau n' breza i fiku
me varfri e fjal munafiku
i burgosi e i vrau pa besė
e ua dogj kafken e kresė
edhe i rop pėr t 'gjallė ne lkurė
n 'dhena t 'hueja i la si gurė
tash ata n' lot kan mbetė pėr'buzė
n' dhena t' hueja n' shkrumb e shpuzė
askush koken se kthen n' ta a thue
ne dhe te huaj mi kan harrue
e ata djegė jan besa edhe pre
per shqipni jan se jan le
aman mike amerikė
ti je e madhe nė atlantik
mbledhi miqt n' botė kah i ke
e me bėn t' bukur mbi dhe
m 'jep kredina e shum fabrika
se i dua n' punė po djem e qika
i dua n' punė pėr edukatė
jo si qyqet dite nat
me mu mbshtjellė n' pėr rrugė bizare
gjith me lmoshė me krim per pare
se ktu miku shihet i mirė
kur litar e m' kputė e zingjir
e me quan me zmer aleat
nuk mi len vuajtjet ma gjat
jo me llafe e bukuri
s' m duhen miq as pėr mahi
dua konkrete punė kredina
le t' m' lulzojnė po moti e stina
edhe lehtsina per shqipni
ligje t 'reja varg e vi
per shqiptar investitorė
ah me u mkambė shqipnija e gjorė
se po ka shum fuakara
nuk po ka punė as para
e gjithkah po i thonė etnike
fort loton neper qerpike
pranda vetem s' duhet lanė
mos me u tha nen diell e hanė
t 'm' rrin pran detit e pa ngranė
e pran lumit e pa pi
n' tokė tė vet si nji qipqi
gjith tu i mbi ma shum bizarė
krim i zi e korrupcionarė
pse varfrija qenka vdekje
vdes shqiprija n' ket stermekje
se s' po u dashka aspak lirija
kur t' lulzon krimi e varfrija
edhe turpi pėr mbi dhe
me t 'pėrbuzė kombet me fe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''
Shkruar nga autori xhelal ferizi
mergimtari shumvjeqar me pendė ne dorė
neper vite me vargje shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

lirik
15-02-10, 22:18
Pėrse tremij vjet o kombi im
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Pėrse o kombi im tremij vjet
lotin shok tė pa ndarė
un edhe ather te pyesja pėrse kaq kohė gjat ty loti nė faqe tė rreshqetp
pėrse kaq gjat loti ndejti nder shqiptarė
''''''''''''''''''''''
po un o kombi im jam si ti qe dikurė derdhje lotin rrėke
se lot te pa ndarė e kam mergimin
ndoshta nuk me ndahet loti nėse varrosem e hy ne te huaj dhe
pse loti i pa nda ma hiq kurbetin e lotimin
'''''''''''''''''''''
un e deshta atdheun e deshta shqipen e deshta te tokes time karajfilin
nuk deshta shok te pa ndarė ta kem lotin
un e deshta te kulluar te tokes time currilin
por jo i huaj tė jem atje ku as dielli nuk e nxenė motin
'''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-02-10, 22:19
U derdh gjaku i shqiptarit
-------------------------
autori xhelal ferizi
-------------------

u derdh gjaku i shqiptarit
kahdo mbi troje mbi dhe
pėr shkak tė ngatrrestarit
vrastarė qė erdhi ndėr ne
--------------
u vranė sa djem shqiponje viktima
sa vasha e gra sa fėmi
sa foshnjet mbeten jetima
sa dhimbja renkoj mbi etni
-------------
duart i fėrkonin gjahtarėt
nxitėsit klanorė e gruporė
kur gjakun e derdhnin shqiptarėt
nga hasmi nder shekuj gjaksorė

-------------------
sa vuajtje sa mjerim e zezonė
sa vaj sa lot e mėri
ta derdhin gjithmonė ta ndajnė mishin tonė
kahdo nė jug e veri
------------
se kėshtu e deshti i zgėrdheshur padroni
me qese nė dorė duke nxitė me kryqe
me u la me gjak i mjerė dhe i joni
me kja nėpėr vorre e vajtueshmja qyqe
-------------
duart i fėrkonin vampirėt me lak
qė gati rrinin pėr masakra e vorre
ata nė vend tė ujit duan me pi veq gjak
me shpirtin e katranit e zemren krimo qorre
-----------
i ndanė shqiptarėt me kallasha nė dorė
me dhunen e zezė barbare
nanat fėmijtė i lan si tė gjorė
krime mbi dhe llahtare
---------

e ju shqiptarė tash pse verbrisht nė ndasi vraponi
me derdhė gjak e mėri e vnerė me klane n' fise
gjithmonė o tė mjerė urdhra po zbatoni
dhe nė fund ferrin po e ndani si hise
--------
po josheni ne sherre me ngatrreaa e fe
po ndaheni me grupe e klane
sa shum gjak'loti u perzie mbi dhe
rėnkon kjo tokė iliriane
-------------
o ikni tash ma urdhrit tė satanit
mos merni nė dorė kallash
se mbrapa qėndron maska e pansllavianit
e greku qė ju bėn mish mash
-----------
rrini urt e but shqiptarė nė mes vete
s e jug e veri kudo ka nė botė
me fe tė mos ju derdhin ju gjakun si dete
tė ju sjellin pa fund skllavrueshėm nėpėr rrotė
-----------

rrogtarė mos shėrbeni mercenarė pėr klane
parti batakgji karrierist parazit
se tė gjith o tė mjerė keni nji gjuhė nane

do tė pendoheni tė gjith nji dit
-----------
se hasmi me ju tallet me pak pare
se token me ua marr don me hile
mbajeni nji fe le tė jet shqiptare
mos ndegjoni as dhelpra as skile
-------------
autori xhelal ferizi

------------------------

lirik
15-02-10, 22:34
U derdh gjaku i shqiptarit
-------------------------
autori xhelal ferizi
-------------------

u derdh gjaku i shqiptarit
kahdo mbi troje mbi dhe
pėr shkak tė ngatrrestarit
vrastarė qė erdhi ndėr ne
--------------
u vranė sa djem shqiponje viktima
sa vasha e gra sa fėmi
sa foshnjet mbeten jetima
sa dhimbja renkoj mbi etni
-------------
duart i fėrkonin gjahtarėt
nxitėsit klanorė e gruporė
kur gjakun e derdhnin shqiptarėt
nga hasmi nder shekuj gjaksorė

-------------------
sa vuajtje sa mjerim e zezonė
sa vaj sa lot e mėri
ta derdhin gjithmonė ta ndajnė mishin tonė
kahdo nė jug e veri
------------
se kėshtu e deshti i zgėrdheshur padroni
me qese nė dorė duke nxitė me kryqe
me u la me gjak i mjerė dhe i joni
me kja nėpėr vorre e vajtueshmja qyqe
-------------
duart i fėrkonin vampirėt me lak
qė gati rrinin pėr masakra e vorre
ata nė vend tė ujit duan me pi veq gjak
me shpirtin e katranit e zemren krimo qorre
-----------
i ndanė shqiptarėt me kallasha nė dorė
me dhunen e zezė barbare
nanat fėmijtė i lan si tė gjorė
krime mbi dhe llahtare
---------

e ju shqiptarė tash pse verbrisht nė ndasi vraponi
me derdhė gjak e mėri e vnerė me klane n' fise
gjithmonė o tė mjerė urdhra po zbatoni
dhe nė fund ferrin po e ndani si hise
--------
po josheni ne sherre me ngatrreaa e fe
po ndaheni me grupe e klane
sa shum gjak'loti u perzie mbi dhe
rėnkon kjo tokė iliriane
-------------
o ikni tash ma urdhrit tė satanit
mos merni nė dorė kallash
se mbrapa qėndron maska e pansllavianit
e greku qė ju bėn mish mash
-----------
rrini urt e but shqiptarė nė mes vete
s e jug e veri kudo ka nė botė
me fe tė mos ju derdhin ju gjakun si dete
tė ju sjellin pa fund skllavrueshėm nėpėr rrotė
-----------

rrogtarė mos shėrbeni mercenarė pėr klane
parti batakgji karrierist parazit
se tė gjith o tė mjerė keni nji gjuhė nane

do tė pendoheni tė gjith nji dit
-----------
se hasmi me ju tallet me pak pare
se token me ua marr don me hile
mbajeni nji fe le tė jet shqiptare
mos ndegjoni as dhelpra as skile
-------------
autori xhelal ferizi

------------------------

lirik
15-02-10, 22:35
Pėrse mbi majat e dijeve joshem
--------------

autori xhelal ferizi
-----------------
joshem mbi maja njohurie
joshem edhe nė vet mistere
dhe joshem mbi tė tė larta vetėdije
universeve e nė dije qė shperthejn si kratere
---------
nganjiher mė duket sikur jam joshja vet
tė mundshmeve e te pamundshmeve bėhem imagjinatė
dhe joshem pas teorive me gjersi si det
mbas artit nė vargun e gjatė
---------------
shekujt i ndjek pas qė jan tė mbushur plot mend
tė shpalosurave horizonte vrapoj me kėrkim filozofije
dhe shkencave ju ngjitem me lakmi e me rendė
sa e pa fudnme e pa shterrshmja dije
------------

autori xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-02-10, 22:35
Pisllėku i lumturisė
---------------------------
Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
.................................................. ................

Pėr ta gjetė lumturinė u,turren nėpėr pisllėqe
Tė gjith tė bijtė dhe bijat e mėkatit
Kush shkurt e trup plehut e,kush rruges tėrthore
dikush krimit e servilisė
dikush brrylave mbi karriga
jargėt e pista ju delnin
e pisllėqet e liga
dikush trup rrugės sė tradhtisė
qfar gara nėpėr pisllė satan demone shtriga
laviret lakuriqe ju ndihmonin
disa me grabitje
disa me maska vraponin
bėrtisin me jargė nė gojė atdhe atdhe atdhe
pushtet liri dashuri
vjedhja kudo shpresat shqiptare duke i bre
dikush lart mbante grusht dikush dy gishtri
pisllėk pisllėk pisllėk
vraponi vraponi mbas ti
dikush qante me bollėk
dikush pėr bashkim vllazrim me nostalgji
dikush me lot krokodili
ushkuret nėpėr kėmbė pėrthureshin
vetlavdija gjoksa groponte
grabitje kahdo e pist
llafe plot gojen merita
vrapi mbas lpirjeve dihaste
gjuha per pislleqe lėpihej
Kur qielli po i shihte habitshėm
Mori koken nė duar
Me gjak tė syve lotoj e tha
Po si mund mund tė gjendet lumturija nė pisllėqe o,njeri
Dhe shterrshėm ra pėr'dhe duke mallkuar,gjithqka,
as qielli as ndonjė kupolė tjetėr
nuk i mbulon ma pislliqet
as perdeja e zezė nuk i mbulon dot ma
sa zezė lumturia nėpėr pisllėqe
q' lumturi bastarde


Xhelal Ferizi autori
-------------------------

lirik
15-02-10, 22:36
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Gurėt e Heshtur
-----------------------

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
-----------------------------------------

Po heshtin kudo gurėt , e nuk iu del fjala

edhe pse un me copa tė yjeve gjithkah ju bėj tė fala

a thue i ka mbytė heshtja e vet nė kėt mjegull

kur vargu im ,shkrinė qdo gurė e qdo tjegull

e qajnė bilbilat kudo degė mė degė

nė lot po shėndrrohet lėngu shegė mė shegė

e un kahdo me varg i biri i shqipnisė

turr po i thrras dijetarve e turr gjithkah me i,nisė

vargjet t' mija n' lot e kahdo kushtrimtare

por su gjet kund gjuhė e su gjet m'shirė shqiptare

vargut tim nji lot as kund nji shpresė me i falė

jo su gjet kund qikė e jo su gjet kund djalė

thue se nė gurė e nė heshtje tė gjith,mė jan pėrsheshė

thue se me akull nėpėr gjak jan veshė

se loti i vargut s' po i duhet ma kujė

ma shum po iu duhet ah ai urdhri i hujė

se mund tė digjen germat qė hanen e kan tha

kund su gjet njė motėr e kund su gjet nji vlla

me e puthė nė ballė germen time tė arit

nuk u gjet ndoj bi as ndoj bir' i shqiptarit

e kėshtu nė gurė u kthye thonė gjithkah etnike shqipnija

gurė mbi gurė jan shtrue ah fiset e mija

pėr rreze'varg ma kush ,nuk shprehė ndoj gzim deh'tarė

jan dhanė pėrmbas vrapit tė gjith si do gjahtarė

me njė heshtje guri e me gjuhė qė s' merret vesh

vrapojnė kush ma parė me lakmi me u ndeshė

tue shkelė pėrmbi vargje qė po qesin gjak

kush kėndon si sorrė kush,qyqe nė ogjak

e ,ecin,e ecin me thumba shpues mbi diell

disa me kokė poshtė disa ecin n' qiell

por kush ndoj fjalė nuk e merr qė ėsht falas me e ble

disa blejnė tallava e do tjerė blejnė fe

e kush ndoj vrap t' pandalur e turrun si furija

qė shkelin mbi ato lule qė i ka mbjellė shqipnia

yrysh mbi ushkure e kush bjen n' litarė

disa bien si hutat me fat mbi thesarė

e turren disa tjerė me gri e me pre

pa kqyrė kund pėr gjak e pėr lot qė bJen rrke

e un me varg tė urtė nga i her kur ju dal para

qe i thrras me mbjellė paqe e grurė nėpėr ara

me mbjellė rrush e mollė e qershi e dardhė

se dita sot shqipnisė ndoshta i ka ardhė

me qenė ma e vyeshme se kurr ndonjiherė

me i qelė ndonji gaz me mbjellė ndoj pranverė

e un kur me varg vrapoj si bilbili

ata kurr s' m dhurojnė ndoj fletė karajfili

mbi zallė as mbi dhe “s 'm' lėnė me flutrue

as kurr ndonji krah ndoj filiz s' m' kan shtue

veq nxjerr' e 'tha mi kan mbi hapsirė

qė un nė flutrim tė mos dukem i lirė

pse k'shtu o orrla qė kend qiellit s' leni

mbi krye bilbil me pa nuk dėfreni

as kėngė e vargut s' ju shkrinė nėpėr mote

a thue bilbil kjo s' ėsht toka jote

ku me zbritė nė fole nuk t' lėnė gjeraqinat

pėr ty qajnė zymbylat e qajnė kanarinat

e sqepi yt loti qė i pikė nėpėr vija

biblil a thue ty pse nuk t' don shqipnija

pse qerdhes tėnde ike prej foleje

a thue dole kombi a thue dole feje

qė kėngen s' ta duan e s' ta duen as cicėrimen

as vargun e lotit as tė shekullit cingrrimen

qė ti nė qdo germė i thrrret pėr me u zgju

e ata nė gurė tash mė jan shėndrru

s' tė ndėgjojnė me besė s' tė ndegjojnė me hall

vargu yt po qanė pėrmbi gurė e zallė


e at lot tėndin po e pin zallina

germat t 'jan ba vuajtje qė po ti pin stina

ik o i mjerė poet e shterr dete e dhe

se t' jan mbulua gurėt e t' jan veshė me fe

dikush veshė me akull dikush veshė me hije

nuk ka mbetė mbi degė ndoj bilbil etnija

disa veshė si guri me njė ftoftsi moti

disa veshė n 'dėshprime varfri halle loti

dikush vrap tatpjetes e dikush drejt prronit

disa hije t' zymta disa brymė rreth ftonit

disa porsi huti nė zgure e nė fate

disa rrijnė n'mjerime porsi qyqe nate

disa si ndoj vyshkje nė rrugė akuj hije

disa mbetė si terri qė s , kan dritė as dije

qė nuk ju bjen dielli as rrezja e askujė

disa n' vend tė gjakut tash jetojnė me ujė

a thue kshtu n' kėt gjuhė don me vdekė shqipnija

se n' kėt heshtje t' zymt vyshken fiset t' mija

e vargu im qė d'nesė e udhė i lshon hapsira

nuk qėndiset n' stinė as te ajo ma e,mira

ikni vargje t' mija ikni merrni dhe

pėrtej fundit t' fundit ku s' ka kombe e fe

se edhe me qa ju me bekim tė qiellit

se edhe me u veshė ju me rreze t'dielit

se udhė me sh'ndrrue ju vet n'ė shtat tė ylberit

se edhe me qenė vet shejtrija e nderit

veshin ma s' ta vejnė ata tė bijtė e gurit

se ti s' shkon nėn dhe siq shkojnė t' bijtė e urit

se kto vargje e germa qė flasin me qdo akull

ditėt kur tė vijnė yjt kan me ra shakull

nė secilin varg kan me falė lot ari

e me i fal gjuhė shqipe qė e kan nga i pari

pėrgzime nga qielli pėrgzime nga magjija

kan me falė pėrgzime ehde nga vet mahnija

kurr s' kan per ti falė heshtjet qė u veshen me kėt petk

qė i kan marr kaparet e i kan marr lekt

vyshkė mbas interesi e mbas injorimi

vyshkur mbas lakmije qė ua sjell mashtrimi

kthye jan nė heshtje kthye jan nė gurė

humben gaz e shend humben dritė e nurė

pse k'shtu u zbeh venitur mohuese shqipnija

e tash s' po ka mikpritje pėr vargjet e mija

askund nuk iu shtohet fleta as kėrcylli

as nuk i don fusha e as nuk i don pylli

se kund diell nuk nxenė nė kta klorofila

se nuk ndjehet kėngė nuk ligjrojnė bilbila

as nuk ka kund zemer ligjruese mbi dhe

nga vrapi i mashtrimit me pare jan ble

e jan ble nga marka jan ble nga dollari

jan ble nga verbimi grabitja e ari

jan ble nga shum brryla zemrat jan ngurtsue

mos qajė vargu im se ti je vet krue

ti je vet burimi shekujt qė ujitė

do tė njomet koha dhe pė r ty njė ditė

ikni vargje t' mija shkoni n' tjera dhena

se nuk ka ma zemra se nuk ka ma krena

qė ju mbajnė nė gji qe ju duan krah,hapur

se gurėt me ferr nė valle jan kapur

se gjaku me ujė tash jan bė njė vlla

se qeshje as qehre si dikurė nuk ka

e ksaj vallje t' vdekjes i thonė n' gjuhė tė mjerė

ikni vargje t' mija gjeni bibil tjerė


se ktu n' kėt fole s' flet kush pėr shqipni

se gzimi esht shterrė se loti ėsht pi

e ju kur tė shkoni kahdo n' gjamė tue kja

s' keni me gjetė motėr s' keni me gjetė vlla

se n' pėr dhena tjera gjuha s' ju kupton

keni me u strukė n' skuta jeni lindur vonė

ah vargjet e mija pse doni me u tha

pse po u vyshkė mjerimi a nuk keni vlla

a nuk keni nanė a nuk keni shoq

m' thueni vargje t' mija keni mbetur troq

nėpėr gurė e dhena me mallė tu u vardisė

rreth hijeve t' ftofta pa ndoj gaz t' shqipnisė

e pėr n' fole rrugė nuk jan duke gjetė

atje s' po ka rrėnj ė atje s' po ka fletė

ku ju mund tė gjeni ndoj ushqim a hije

as nuk keni shpresė as nuk keni fije

ku me u kapė n' ndoj kopsht a' n' ndoj trėndafil

thue se gjuhė e juaj kėndon pėr tamil

thue se kndon pėr grek pėr shkje a indi

thue se nuk kėndon pėr shqip e etni

mosni vargje t' mija mos shtrydhni ma lot

mos qani pėr mua mos qani pėr mot

se kur gurėt prap ,t' bėhen me damarė

gjak keni me qenė e shpirtė pėr shqiptarė

---------------------------------------
Nga autori Xhelal Ferizi liriku i vargjeve shqiptare
---------------------------------------------------
kontakti me autorin e vargjeve
-----------------------------------------------
[email protected]tmail.com
-------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------


(http://www.forumishqiptar.com/newreply.php?do=newreply&p=2319489)

lirik
15-02-10, 23:04
Postuar mė parė nga ZANOR http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/viewpost.gif (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2318775#post2318775)
xhelal ferizi, ti e ben veten poet, autori, liriku, xhelali, e pa turp edhe i shkruan ne fillin e fundin e secilit shkrimi - ti tallesh me vetveten - merri kritikat te dobishme, se ashtu kurr nuk mund te behesh asgje, e ma se paku poet e autor, ajo mire e ka qe te qorton e kritikon, se ato vargje te stergjatura e pa asnje kompozicion poetik, pa ide, pa teme, pa motive, pa mjeshtri te fjales artistike, pa krijuar asgje bash asgje te re - nuk jane lirika, por zhgenjime rasti pa fre pafund, qe edhe po te ishje ti ndonje Eliot, Lorke, Pushkin, Gete.... askush nuk merr mundin te lexoj ato vargje - mendo thelle e gjykoje vetveten, parase te gjykosh njeri a popull te tere! Ti ia humbe vleren vet poezise e ben shporte mbeturinash! Nese vertet ke aq kohe te humbesh, si azilant a mergimtar, nuk mund ta beshe nje popull placke tregu fjalesh sikur te hudhura per dritare, se jo duke i nxierr gjoja nga fundi i shpirtit!

Kujdes! Ti nuk guxon te shkruash poezi ma te gjate se 7 vargje! E nese ka secila poezi jotja vertet 7 vargje poetike, ti duhet te jeshe shume krenar dhe i gezuar!

Nese i merr per keq keto mendime, dije se ti gabon dyfish! Ashtu sikur ti paske te drejte, ta kritikosh nje popull te tere as pa nje fuqi krijimi poetik - poashtu ka te drejte seciuli te te kritikoj ty! Ti paske te drejte ta kritikosh nje popull - e ty nuk paska te drejte te te kritikoj njeri?

Nese i merr pozitivisht keto mendime - do te jete shpetim per ty!-----------------
Ky zanori sipas te gjitha gjasave esht nje rruspi e rralle rruspi mashkull rruspi mashkullore qe ne qdo hap e kudnershton autorin xhelal ferizi lirikun dhe ket e ben nga motivet e smura tre gjelozise kurvnore dyftyrshe qe e ka ne shpirtin e tij prej djalli te vertet me shtatqind fytyra
rruspi qe mundohet ti mshef gjurmet e veta me dinakeri tradhtare

qe te gjith e dijm se ky e disa te tjer dhe ky i cili si disa tjerė
rruspiija mashkullore rruspija plagiatesh cinikesh
qe duan te ngrodhin nga gjelozia kur dikush krijon diqka ose ka sa do pak sukses

sepse kan shpirte te zi makaber shiprte laviresh shkinore

e disa te tjer te pa cipe
edhe qe shkruajn vargje gjoja e qe jan deshmuar aq te poshter kunder meje kunder autoirt xhelal ferizi neper forume
dhe kryengritjen kryesore e kishin per se
te quhet xhelal ferizi poet aty e kishin gjith hallin tradhtarėt e mallkuar

qe si qakajt sillen rreth vargut tim me dinakeri bizare
duke u ankuar perse un ja qes emrine mbiemrin vargut e poezis

dhe vazhdimisht qajne per te ja hequr un emrin dhe mbiemrin vargut
tim

e per ta qit aty ku ata duan vet si postim te vet

ja pra se per qka qajne kurvat mashkullore

dhe nuk durojne krijimtari te dikuj tjeter

dhe kur postojn ne ndonje forum tjeter ia heqin emrin dhe mbiemrin vargut tim
me paftyrsi dhe e paraqesin si postim te tyre qfar zuzaresh makaber jan kta fllqisira

kjo esht paftyrsia e kti zanorit qe te shum forume tjera paraqietet me shum pseudonime

te nji forum si

merturi arbias etj

ndersa ktu ne forumin dardania esht orfe ilira odise

k y njeri i pafytyr i pa vlera njerzore e as kombtare

esht ndytsire e vertet dhelper dhe disa tjer dhelpra

qe mua me kan detyruar seciles poezi te ja shkruaj emrin dhe mbiemrin
per shkak te ktyre pisave qe mi keqperdoren vargjet

un dihet dhe elxuesit me njohin menjiher se ne qfar stili shkruaj un menjiher e njohin vargun tim

ndersa ata tradhtar kundershtojn kur dikush me quan pot
apo kur dikush sa do pak flet mir per vargun tim
ata poashtu ekan kundershtimin per se i emroj me emer embiemer vargjet me identitet
sepse duan qe ata pastaj si te duan ti psotojn ne forume tjera
e ti i shkruajn vet si postues per tu fry si quarana

te pa vlere qe jan i qesin pa emer e mbiemer duke ja hequr emrin e mbiemrin vargut tim me qellim

duke u perpjekur qe te dalin si postues vet ata pisa te ndyre idiot vertet tradhtar zhgjyra
ta pa cipe e q e paraqiten gjoja si poet e krijues qofshin te mallkuar
ata shpirta katran me plot zgjyr e gjelozi te smur ė idiote

, dhe ja qka flet ky pis me moh e inate
per vargun tim

ku thot se vargu im nuk ka kurfar vlere as vargu as poetike
as kopmonimi as permbajtje arti as vlere


se sa pis i ndyr esht ky vampir i internetit se bashku me at delirium tremens kurven mashkullore dashnor homoskesual i grekve
antishqiptar shpirt vampiri ziliqarė i smure idiot i pa shoq i pa shembullt
bishe e ndyre krymb i qelbur i tradhtis e i dyftyrsis

lirik
15-02-10, 23:18
Postuar mė parė nga lirikk http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/viewpost.gif (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2319452#post2319452)
Dua tė jem lule
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
dua tė jem lule mirėsie
te mendoj vetem per puhi e rreze
nuk dua te jem grup njerzie
brengė neper shekuj e breze
''''''''''''
dua tė jem lule
tė qeshem kah dielli me fletė
nuk dua tė jem lot vule
nga jeta gjithmonė nė jetė
''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-02-10, 23:19
Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohra defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------

lirik
15-02-10, 23:20
Si duhet tė jet shqiptari
------------
Autor xhelal ferizi
-----------------------
zemren o shqiptarė duhet ta kesh' guri
gjakun duhet ta kesh' barot
qėndrimin tė drejtė porsi shtizė flamuri
trimėrinė si i madhi Gjergj Kastriot
-----------
djem e vajza tė duhen si trima me fletė
tė pėrsosur duhet ta kesh organizimin
nėse don me pasė mbi dhe komb e jetė
nė shpirtė nuk duhet ta kesh' skllavėrimin
------------
puna ty tė duhet si askujtė mbi dhe
shekujt duhet me i pasė si qeliku
turrin porsi flaka qė bashkon shum rrrfe
nga vdekja tė mos trembet qerpiku
------------
mos me pranu kurrė me ta prekė dinjitetin
i gateshėm me kenė pėr te gjith me vdekė
me e dashtė shqiptari gjithmonė vlla tė vetin
mos me e leju hasmin tė vetin me ja prekė
----------
nderin duhet mbrojtur e bashkatdhetarin
armen duhet mbajtur gjithmonė pėr armikun
mbi dhe mos me e lanė hasmin as tradhtarin
pėr shkelsin e huaj me mbrehė gjith qelikun
----------
llafet nuk tė duhen asnjiher qyqare
veprat jan ma tė mira qdo her
e ta ruaj secili traditen shqiptare
mos e lejo hasmin me t' prekė n' ftyrė e nderė
--------
mėsohu me vdekė ashtu si me le
mėsohu me njerz tu me e gjet kompromisin
bashko si tė mundesh shqiptartė me tri fe
mendo pėr faren shqiptare e fisin
-----------
mos e le armikun te i yti me ndikue
pėrdore sa tė mundesh artin e mjeshtrinė
vllaun tėnd pran vetes sa tė mundesh me afrue
mbje nė thumb grek e pansllavinė
-----------------
aman qyqarinė mos e fut n' program
se jeta e njeriut ėsht luftė nė qdo hap
pushka e shqiptarit tė jehoj bam bam
i gjallė shqiptari tė mos lidhet tė mos bėhet zap
-----------
mos u bėn si qyja nė rrema gjith me kndue
por pushkė qit gjithmonė e gjallė mos u jep
pėr qėndresė e atdhe fmijtė n' breza me i msue
nana kur t' i lindė nė djep
---------
e mos ndėgjo prralla pacifiste kote
se ato jan qyqare disfata
e gjithfar pallavrash agjenture e bote
e llafae tė pa fudnme tė gjata
----------
mos harro kurrė se fara e shqiptarit
e pat mbrojtė nderin e pat mbrojtė lirinė
se qėndresat burrnore traditė i ka prej tė parit
nė gjak e ka trimėrinė
-------
jo pse nuk na duhet i urti kuvendi
e fjala e pena e mjeshtrisė
por kur e kėrkon ndera momenti e rendi
pushka le tė flet e trimrisė
--------
mos pranoni kurrė pashė hatrin e zotit
me u gjveshė femra shqiptare nėn grek a nėn shkja
sa tė jet e gjallė pushka e barotit
e gryka e sajė plumbat qė i qet pa ja nda
--------
se jeta luftė ėsht qysh se nisė nė djep
luftė ėsht edhe buka e kur lyp me lėvizė fulqia
mos kjani siq qyqet qė vajtojnė nė shkrep
se trimrinė e don etnike shqipėria
---------
egon mos e merrni kurr nė tuajin gjak
bukė nėpėr shekuj ta keni dijen e barotin
le tė ju vlon n' nji fe shqipja me bajrak
pini ujė t' kulluar e jo gjamė e lotin
--------
edhe pse armiku na ka nda n' tri fe
e shpirtė pėr sė gjalli na ka sakatue
shqipria nė nji gjuhė mund t' jetoj mbi dhe
por duhet si zanė si shqiponjė me lftue
---------
nėse i madhi zot e la tokė e qiellin
me pas gjuhė e kombe mbi dhe
pa trimri e qėndresė askush se gzon diellin
se gjakun pa faj hasmi ta derdhė rrke
---------
mos hyni nė prralla pacifiste mashtruese
se luftė nė qdo hap ėsht jeta
pena shkolla e pushka e shejtė jehuese
ti mbrojė nėpėr shekuj gjithkah trojet t' veta
--------
shqiptari nuk duhet asnjiher me lejue
robėri e poshtrim as kėmben ma ja qit armiku
me vlla tė vet duhet gjithmonė me u pajtue
i shejt le tė jet zakoni e miku
-----------
e mbi tė gjitha le tė qmohet trimi
i squeti luftari e shkollari
le tė dal mbi glob flaka e zhari e timi
por nėnshtrim mbi dhe tė mos njoh shqiptari
--------
tė mos ju mashtrojnė me gjithfar ide e fe
me sekte e ndasi aziate
aman o shqiptarė pėrngjani nė rrufe
e jo nė vajtime porsi qyqe nate
---------
paqja ėsht e mirė por jo qyqaria
shqiptart duhet tė jen tė gjith si oso kuka
nė poshtrim kur msyjn pushtimi e barbaria
me flakė e barot duhet me u ngranė buka
---------
e tė gjith shqiptart qė rrijnė veshė me ato tė huaja fe
nė gjak e nė damarė e nė zemer
shqip duhet tė thrrasin e tė vdesin pėr nji dhe
shqipni kahdo i thonė gurė mė gurė me emer
-------
nė gjak le tė kndohet trimnija shqiptare
damarve duhet tė rrjedhė gjuha shqipe prore
armikut flakė duhet dhanė e batare
nji fe e don shqip toka e lashtė arbnore
------------
vdisni ma mirė nėse nuk mbjellni organizimin
e me ditė nė gjenetikė me e kultivue
tė huajt do tė ju mbjellin nė qeliza poshtrimin
qyqe do tė mbesni degve tue vajtue
----------
por q'ėsht ajo fjalė pashė tė madhin zotin
qyqarė me mbetė shqiptari e me u poshtrue me qika e me gra
tue pasė sot arma aq flaktarė barotin
e ma trim se shqiptari nuk ka grek as shkja
----------
jo kurrė qe besa zoti mos ta shkruaj
as nė qiell tė gjerė as mbi tė jetes dhe
nėpėr kohra e mote e shekuj e muaj
pushka e lirisė i shkreptė porsi rrfe
---------------------

Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare

lirik
15-02-10, 23:22
Shqiptari trim ėsht mbi dhe
--------------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
Shqiptari trim ėsht -gjenet i ka si zhari
shqiptari ėsht i ndertuar prej baroti e flake
ai nė mejdan lufte gjithmonė del ma i pari
preke europė njiher at mendje nė rradake
-------
e gishtin mendjes qitja njiher mirė
se ballkani ėsht barot e benzinė
se ku i thonė shqipni do tė jet tokė e lirė
ose do tė kndojnė shekujt me martinė
--------
se ti kusht na i qite do tė shkjaut gjasht pika
pse kshtu e kerkuan moska e pekina
por pėr pa u qfarosun n' shqipni djem e qika
nuk shtrohet shqiptari pa u shue moti e stina
------------
se pikat prekun gjithkah kushtetuten
prekun lirinė tonė e sovranitetin
mos harroni nanė e kemi teuten
deri ku e patem megjė kufij e detin
----------
e si erdhi ktu fara e pansllavianit
me arusha e lkura e me lecke e harren
qe sa shekuj tokes kahdo tė ilirainit
ja ka derdhur gjakun ja ka hapur varren
---------------
mos harro europė se do tė pėrmbysė zoti
nji dit ty me foshnje me gra e me djepa
se fjalen ne shqipni sot e ka baroti
e ushtri kombtare kahdo n'male e shkrepa
-------
e me kndue kėndojnė kahdo pushkt shqiptare
e jo mashtrimi e qyqari mjerane
jan zgjuar shqiptarė me trimri e zhare
topi e qeliku do t'ushtojnė qdo ane
----------
e ke me e pa ti vet se qdo i ri e plak
edhe plaka e vasha mbshtjellen n'dinamit
e nuk bien nen shkja ne pranga e lak
se pushka e trimija shqipninė e ka rritė
----------
se ku i thonė shqipni e shqipja ku flitet
kahdo n'gjuhė amtare ku shqiprojnė bimė bari
baroti pėr hasmin si rfe do t'gatitet
se nėn kambė tė shkjaut nuk rrin ma shqiptari
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku nė mėrgim

lirik
15-02-10, 23:23
Udha ime
-----------
Autori xhelal ferizi
-----------------
sa shum shekuj mė shtrove
erėrave jam perplasur me rrėzime ngritje nė furi
sa shum nėpėr shpirtin ti rrudhat mi lakove
mallė lot dhimbje etje e dashuri
-------
o udha ime me kalvare
un deshta tė bėhem fli
nė gjuhen time amtare
kėrkova pėr dheun liri
--------
un me ty o udhė kam folė ti e din
ti mi zbertheve ekuacionet menqurore
a tė kujtohet kur tė thosha pse lotin ma pin
e tė flisja nė gjuhė ylberore
---------
sa yöberat ti kam shpalue
e sa shum ideale
a tė kujtohen vargjet qė ti kam kėndue
kur dėnesnin nga ndjenjat fisha e ara e male
-------
a tė kujtohet si e emroja secilen kokėrr dhe
si i shėndrroja ne dashuri mallengjimet
sa shum kam kendua kah tu shqip me fe
me lot i kam la kujtimet
-----------
udha ime me thuaj a tė kujtohet kur te shikoja nga mbrapa
e bėhesha kujtesė e shpirtsi
andje kah tio kah kam qitur hapa
bėhesha mbi rrudhat tua ndjenjėsi
--------
shpirtrisht bėhesha me ty emocion
njėsohesha me ty e shpirtė pikturoja
disi mė lidhte udha e dheut tonė
nėpėr kohra udhė mbresje e imagjinoja
-----------
a tė kujtohet usha ime ty
tė kam lidhė me aq shum ėndrra kujtimsie
tė kam bė nė secilen shpirtndjenjė sy
art shpirti npėr secilen rrudhė dheu pikturė melankolie
-------------
aty te kalauart me qehre i kam pulsue
edhe pluhurim ta kam quajt nji kujtim qehre mirė
un neper ty sa ndjenjat i kam gjallėrue
cicėroja pėr ty dhimbshėm me mallė si zogu plot dėshirė
------------
o udha ime sa shekujt per ti i kam bė zbėrthim
nė ty i kam vendosė kujtueshem sa mahni
ti ma oforje quditshem me mallė at largim
qė un e kam quajt ne secilen rrudhė tėnden magji
-----------
o zot ky as harrim nuk quhet
por e shum e quditshme kujtesė
neper pluhurin tėnd edhe dheu zemer shkruhet
lotin me kullim ma nxitė porsi vesė
--------------
o udha ime secilin kokerr udhė
me qehren tėnde e te malelgjnyeshmin largim
her mė afron shekujt her perplasur mė hudhė
ne t kalueren ti nuk len harrim
----------
shekujt me folė i kan nxitė i kam bė fjalorė
qė ta thonė zbėrthyeshem ndjenjė kohen per ty
tėkam prekė me ndjenja si perkdheljen me dorė
shijet per ty nė gjuhė arti i kam pėrkthy
-----------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------------

lirik
15-02-10, 23:24
Ndrysho o shqiptarė i lashtė autokton
----------
autori xhelal ferizi
----------------
ndrysho o shqiptarė i lashtė
ndrysho nė shpirtė nė qėndrim
ndrysho nė kokė e nė rrashtė
se bota ėsht gjak e krim
--------
se bota ėsht padrejtėsi
se bota ėsht shkelse mohuese
se jeta ėsht pa fundėsi
me tė kqija shum provokuese
---------
mbushu gjithmonė fuqi
depon mbushe barot
me dije mbushu kahdo o etni
se kohrat ju sjellin lot
---------
“mbushu kahdo me shkollė
tė shejt e kult ta kesh tė dashuren punė
mendjen sa ma tė hollė
se erėrat ju sjellin dhunė
----------
gjakun shėndrroje n' qėndresė
shqipen mos ngatrro me fe
atdheun mbaje me besė
e vdis pėr tokė e dhe
----------
vdekjen quaje burrni
jeten quaje mund
qyqarė mos u shtro nė robėri
se prangat e shkeljet s' kan fund
--------
askuj mbi dhe mos ju shtro
se gjaku ėsht ma ia fortė s e feja
nga gjaku i yt kurr mos u largo
armikun msyje si rrfeja
---------
i urtė rri gjithmonė kah fjala e kuvendi
ndiqe gjithmonė me vemendje shpetimtaren dije
mekė e romė le tė jet atdheu i yt vendi
etnikja e lashta tokė e shejt shqipnije
------------
armėn duaje se ta shpėton etiken
ta mbronė atdheun e fytyren
ta mbanė gjallė tė shtrejt dheun e me troje etniken
shqipėri atdhe bėje gjith detyren
----------
kryeje detyren me nderė
puthe kahdo dheun e tė parve
dhe rri gati per herė
flakė e barot pėr armiq t ' shqiptarve
-----------

xhelal ferizi autori
-----------------------

lirik
15-02-10, 23:25
O varg i dhimbejve
----------

autori xhelal ferizi
-----------------
e di o varg se nė secilen germė me tė shtyrdhė gjak qet
lot vuajtje mjerim
e di o varg se ti ke vuajtje kronologjike shqip nė sasi sa nji det
e di o vargje shqipe e di o vargu im
---------
e di se nė ty tė gjith shekuj gjėmojnė
se nė ty rėnikmet ankimet dhimbshėm shfaqen
e di se lulet mbi dhe tė gjitha i troshtojnė
gongjen lulkuqen manushaqen
--------
e di o varg se ti token e rrėnqethė
e di se ti degėt i then me dhimbje kohore
e di o varg se ti secilin gjet
e trishton me dhimbje ne token arbnore
---------------

e di o varg se bota sillet
nė gajasje e llume e zjgjyre
e di se qeshin me dhimbjet tua
motet epokat e pa kurfar fytyre
---------
e di o varg se me lotin tėnd tallen
indiferencat e akullta mizore
e di o varg poetik se ty apelet tė kallen
se flakė e padrejtėsive ėsht bota toksore
----------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
15-02-10, 23:25
Sa her e deshta vetem lotin
------------


xhelal ferizi autori
--------------------
sa her e deshta vetėm tė ja fali vargut nė pendė
kullimshėm pa tjetėr mjerani shoqėruese
nisnin mandej dėnesjet e dhimbjet me ngarendė
nėpėr kohrat e udhėt lakuese
-----------
dhe gjaku aty nė pika pėrzihej
lot dhimbje udhė fate me gjak
pran luleve as artit nganjiher nuk mė rrihej
pse a thua o zambak
--------
pse kėshtu vargisur m' rridhnin pikat gjak'lot t' zemres
damarėve tė kohes time
pėrse gjithmonė stinėt pėrgjakshėm kohė arenes
mė ndiqnin nga pas me vrapime
------------------

xhelal ferizi autori
----------------------

lirik
15-02-10, 23:26
Era mė shtynte kah udha
---------

-------------
xhelal ferizi autorė
-------------------------
Era mė shtynte kah udha
hapi disi mė ngecte
balli mė fliste me rrudha
fati lakueshėm mė ecte
--------
atdheu nė pranga terri
robėria bo brente tue grrye
mbi tokė mbretronte ferri
lisat gati me i thye
--------
kahdo motet rėnkonin
gjaku kėrkonte fitilin
prrojet e valėt rėnkonin
trishtimi po e ndiqte bilbilin
--------
---------
kobi kah toka sillej
erė gjaku i vinte pranveres
laku rreth fytit tė atdheut mbėshtillej
e qanin lulet e veres
----------

guri po thuejse nė dysh ndahej
vargoj“t' kishin lidhur shum plisa
me gjak toka po lahej
qyqet vajtonin mbi lisa
---------
tytat po villnin zjarre
trupat po binin tė njomė
dardanes i hapeshin varre
kah shkonte liriku i jonė
-------
kah ecte ku ishte nisur i vetmuar
nė naten e errur pa hanė
me vrapin atdheut tė robruar
kah flsite me dhe e ranė
------------
oh lirija lirija
vetėm ajo tė jep jetė
lirikut i piku nji lot nga mėrzija
se vetėm pa pendė kishte mbetė
------
penden as letren nuk e kishte
ankthin e mbante nė gji
barin me pllėmbė po e shprishte
dhe nisi e tha nė elegji
------
na vranė na shanė na pshtynė
trembdhjet shekuj me varre
sa megjat e gurėt na i shtynė
o tokė me lisa e qarre
------
sa dushkun na e pėrgjaken e fleten
sa lotin na e derdhen dėnestarė
pa faj e moren sa jeten
njomzak e tė ri shqiptarė
------
nuk lan kund mbi dhe pa mbjellė zi
nuk lan kund kob pa e mbi pėr mbi dhe
nuk lan kund pllambė toke pa e bė shkrumb e hi
nuk lan kund rreze mbi kosovė me nxe
-------------
xhelal ferizi autori
-------------------

lirik
15-02-10, 23:28
Kėshilla pėr ju
—————-
Autori Xhelal Ferizi
—————-
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
——–
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
———
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
———-
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
———
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
————-
autorė xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-02-10, 23:28
O ju male

shkruan mėrgimtari xhelal ferizi
--------------------------------

o ju male m' falni verė
m' falni t lehtė rrrezen me erė
m' falni t' kėndshmen bukuri
m' falni aromen qė m' ka shkri
'''''''''''''
m' falni brushat plot me shend
m' falni shpresė pėr t lashtin vend'
m' falin kohė kur t' vijnė t e,bardha
m' falni lot qė lshon ujvara
m' falni joshje pėr atdhe
m' falni vend nje pllmėbė n' fole
me pasė shpresa ku me u nxe
'''''''''''
m' falni n' gjak ju at kullim
m' fal at lot qe t' rrjedhė n' pendim
nė mendim e mallengjim
''''''''
mė fal ndoj erė nga ato molla e dardha
e mi fal do qaste tė bardha
---
m' falni o male m' falni afsh
mi fal fijet si mėndafsh
kah ti i lidhė t' holla n' ylber
ma fal t' bardhen lulė pranverė
ma fal dehjen e flutrimit
mi fal rrezet e agimit
mos ma l'sho ah me u kputė besen
mos ma shkrijė gjakun si vesen
mos ma mbjell nė sy harresen
---
mos ma le thatė at fole
mi kthe flatrat ku jam le

mal o mal me gurė shkumbardhe
ku t' vlon shkumbe si lėng dardhe
vala e prronit me ato gurra
ku mi ke po maja e curra
ku e qon embel motin stina
ku te rrin flladi nder lugina
---
bardh n' stėrkala tė kullimit
gurė mė gurė nė dritė t' shkėqlimit

mal a o mal mali i malsisė
n' ty qė rrin ora e shqipnisė
n' ty qė krehet nuri e zana
n' ty qė lmohet dielli e hana
n 'ty q ė lmohen ato mote
po un jam vet rrėnja jote
---
mos me le o mal me u tha
se qerpiku n' gjak m' u la
nė gjak emallė edhe mėsht shterrė
pėr qdo bimė e pėr qdo ferrė
per qdo dushk e pėr qdo fletė
mė thau malli nė kurbet
---
nuk po ka ma burim loti
se pėr ty mi ka shterrė moti

mal o mal i bukurisė
ma fal flladin e lehtsisė

mi fal fletet degza e fjera
mi fal dridhjet qe i luen era

mi fal pipat e gjelbrimit
ma fal krehjen t' lules t' blinit

ma fal hijen e flladsisė
t 'ma njomsoj mallin t' shqipnisė

t' ma njomsoj hija me erė
leht qė dridhet mbi pranverė
ne at shqipni ku i thonė etnike
ku ka kroje aq magjike
ku ka fusha idilike

edhe pejzazhe shtri kah rrijn
edhe ylberat kah do pijnė

kthye si hark me art kah qielli
n shartim shiu e ngjyra dielli

qe si ka askush mbi dhe
si etnija ku jam le

ma fal piken e sterkales
ah mi fal bardhsitė e vales

edhe artin e bukurisė
at gjelbrim te pa fundsisė

qė e ka e jonė entija
kah do shqip ku flet shqipnija
---

se mua motet m' kan pėrbuzė
mė ėsht bė shekulli hi e shpuzė

e ne lot sa her jam tretė
por rikthim s po ka mbi jetė

se pa ty kohrat me lan
kujt ti them un tash vatan

kujt ti them un nanė shqipni
ku ta gjej ė pak shpresė me e pi

ku ta gjejė si te sajė nji dhe
ku tė gjejė si tė sajė fole

mė ėsht tha buza e,shpirtit t' hallit
ma fal valen n' njomsim t' mallit

ma fal kthjellshėm kur t' shpėrndahet
leht mbi gurė vala kur t' lahet

mal o mal ma fal ledinen
ma fal zogun kanarinen

pse thatsija e mbrendisė time
pa zė t' zogjve mbet,n' shkrumbime

ne udhė tė huaj ka mbetė jetime

mal o mal o mal me fletė
vetem ti mua mė jep jetė

mal o mal mali i bardhsisė
ku vrojton shqipja e lirisė

ma fal mal ma fal larminė
rreze e hijet qė t' pėrtrijnė

kur t' bien shndriteshėm n' druj e fleta
ku e,mbshtetė shpresen e ėmbla jeta
mal o mal qka ti bėj mallit
ma fal uj't e gurit,tė zallit

ma fal mal ti at pikturė
mi fal ngjyrat n' valė mbi gurė

se un lidhė jam n' mallė largsije
kam mbetė n' vyshkje n' t' huaja hije
mal o mal o mal me degė
ma shkruaj nurin n' hije e shegė

q e t ja jap un dashurisė
syve t' lotit me e qendisė

edhe etjen qe me esht tha
te lmoj n 'heshtje larg tue t' pa
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
xhelal ferizi autori i kėngve lirike shqiptare autori nga mitrovica e kosoves
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-02-10, 23:35
I thash nji dit te gjithve

shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
I thash nji dit t ė gjithve a don me u bė njeri
gurit i thash e ai me jo jo ma preu shkurt e me be
nuk dua ta shėndrroj padjallzinė nė makutri
mė tha-
nuk dua tė jem si ju njerzit me lakmi
si ju njerzit qė materjet rrini prore tu i bre
''''''''''

e luta mandej drurin e i thash edh e atij nė besė
a don o dru tė bėhesh njeri
jo mė tha perse tė jem mish me llaskucėri e ves
pėrse tė jem zgerdheshje e servili
---
e druri
ai rrudhshėm ndjeshėm jo me tha me tė vendsouren vulė
se nuk dua un pėrjetshėm tė jem grryes planeti e thes
i mendjes laskucėri
grryes e uzurpues me ve ,
qe te behem grabits e,globet me i shkulė
---
mnadej i thash zjarrit behu ti njeri
rrufeshėm e,mohoj refuzueshė me kokė
un nuk dua tė jem djegsi per globe e gjithsi
si grabitsi njeri
por vlerė dua t ė mbetem mbi tokė
---
mandej e luta zogun qė e gjeta mbi fletė nė cicėrimė
iku trishtueshėm edhe ai me nji pergjegje jo
un nuk dua tha tė jem simbolė pėr krim
tė lutem mė le tė ciciroj mos mė shqetso
---
e,luta mandej hekurin e qelikun
mė than se s' kan aq shum qėndresė sa njeriu e imunitet
se thyhen,e gjak prej qerpikve pikun
kur dhimbjet vuajtje gjak e luftrat tė ju vėrshohen e derdhen si det
-------
e luta diellin edhe ai kategorikisht jo m' tha
ps e gazin ngjyrene gėzmin mė duhet ta ndrroj
nuk mund t ė zgerdheshem si maska e ti them dikujtė pseudo vlla
e cakun nė thikė t' ia mendoj
-----
e shkova te hėna me nji palė tesha
n' flakrim tė arit punu
mendova se ate ndoshta e joshė veshja
qė njeri t ė bė het nga lakmija me u shėndrru
---
por hana qiellore ,me kėt ofertė qeshi
dikur ė nė vetulla u ngrys
un qė jam qiellore ,gjakun me lot nuk e pėrsheshi
me bukpermbysje kur njerzit ti mbys
''''''''

e luta pastaj arin argjendin e safirin
ju thash t ė behen njeri
perbuzshėm ma kthyen duke rrėnqethė edhe h irin
s e driten e tyre magjike nuk ' deshten me e shkri


edhe shpates i thash qė ėsht e mbreht e mizore
i ofrova shpėrblim per ket tjetersim, gjoja madhorė
por ajo mė tha se nuk bėhet dytehshe dy ftyrshe dot djallėzore
ma mir me ndejtė shpat se me u shndrrua si vegel putha dorė
---
mandej i luta engjujt t e gjith nji nga nji
sa keq kur ju thash ata jan ndje
ma mirė kė shtu siq jemi mė than e nuk shartojm aq zi
se me u bė njeri me fe e pa fe
---
e shkova te djalli e i thash pėr kėt qellim
i thash qė tė bėhet njeri
nuk mundem tė shėndrrohem mė tha nė kėt maskė aktrim
nga djalli nė djallė me u shkri

as lulja as rana a kokrrat e e dheut as zallina
as vuajtja nuk deshti qė tė hyn n'ė kėt mish
as dheu as moti as shekujt e stina
edhepse i luta shum fish

nuk deshten te shndrrohen ne ket qenje qudije
u rrėnqetha ndėr planetarė
pse un kėt mohim nuk e kisha nė pėr dije
as ditė nuk,e kam ma parė

se nuk pranon a s lulja sa rrezja as uji
as toka e graniti me dhe
mu duk vetja keq e njeriu mė doli prej huji
me kombe me ligje e me fe
---------
se askush nuk deshti e as ajo vuajtja vet
asnji intelekt gjeni
nuk pranoj vullkani as pezhgve zeza as nje dhe e det
me hy nė' kėt ,tė' menqur vuajtėri
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
nga mitrovica

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-02-10, 23:37
Penda ime mos u the
--------------------------
shkruan xhelal ferizi
-------------------------

mos po thyhet penda ime o njerz
o populli im!
mos po thyhet e imja penda !
duke thirrė nė qdo vrejtje e kushtrim
duke thirrė per bashkim e vlim

penda ime qe mbanė hallet e etnisė
qe mbanė hallet e etikes
qė mbanė brengat e tė lashtes etnike shqipėrisė
dardanes tė bijes sė pergjakur antike

penda ime qė mbanė
hallet e qdo krahine
o penda ime qė per liri e atdhe ti qanė
e pėr hallet e qdo kanarine

mos po thyhet penda ime
me hallet e etnisė e globit nė shpinė
kur egoja e njerzve e lot qenjesh njezore e flijime
se bashku nė te po rrijnė


mos poe thyhet penda ime e qėllim'mira
nės e shekujt aq shum e ngarkojnė
nėse nuk i vjen si infuzion furnizuesja dritėlira
nėse , hallegjijtė shekujt e harrojnė
---
mos poe thyhet penda ime duke pa
psherėtima nate,e mėrzi
mos po thyhet o diell i pendes time vlla
duke ndėgjuar aq shum absurde e marrėzi
---
,mos po thyhet penda ime o popuj
qė nė paqe s' do tė jeni kurrė
mos po thyhet maja e sajė nėpėr labirinte e strofuj
tė pabesive njerzore qė nė glob po rrjedhin si gurrė

---
nga autori xhelal ferizi mergimtarė shqiptarė

lirik
15-02-10, 23:38
Mos u the o penda ime

autori xhelal ferizi
-------------------------

mos u the o penda ime neper doza
neper simbolikė e terthore kohra e specifike metabolikė
mos u the o penda ime ,neper gremina e te plagosura mimoza
nga jeta nė jetė duke ikė

mos u the o penda ime neper lot
neper zjarre te kombeve neper luftra e qelik
neper teh te shekujve neper shekuj e mot
neper kshilla, epokash saldime te mundimshme prore duke pikė

mos u the o penda ime neper metafora
neper perpjekje pepruzje e fenomene
mos u the o penda ime mos bjer nga dora
rri e dashur rrin nė tė mi'a gjene

mos u the o penda ime neper kerkime e hulumtime
gjithkah neper caqet e kureshtjeve kėrkimtare
mos u the e dashur kur me majen prekė nė kohen me gjėmime
neper labirinte e kurtha tė papritura tradhtare

mos u the o penda ime me ra shakull
kur prekė me maje nė antikė
edhe neper kohra tė ndryshme me zjarrė e akull
neper vlime e ngrirje duke pikė

mos u the as nėpėr ahengje e gėzime
nga entuziazmi i tepruar
mos u the neper te ngutshme vlime
as nė shekuj tė pa shkruar tė turpruar

mos u the o penda ime nė pafundėsi
nė nyjet fenomene me gjithsi e galaktikė

neper dije te thella neper dialektikė
ne per ligje te fizikes mbi dhe e,ne gjithsi

mos u the neper metafora filozofike
as ne bukurinė e karajfilit
neper dehjet e beharit as nė tė reshurat atmosferike
mos u the o penda ime e arit

as neper jetima qė edhe vet vuajtjen e kan tha
ne lotin e tyre qe as nga shkėmbi i granitit nuk durohet
mos u the oj penda ime duke qa
se vujatja as gzimi s' mbarohet
''''''''''''''''''''''''

Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''

lirik
15-02-10, 23:40
Mė fal o vetvetja ime
Mė fal o vetvetja ime
-----------
autori xhelal ferizi
------------
mė fal o vetvetja ime
tė gjitha lutjet do ti sjell nga qielli
me gojė me zemer e me shkrime
mė fal qė nuk ta solla asnjė rreze dielli
-----------
mos mė akuzo nė at botė
se hajdutėt e rrezeve tė gjith vodhen
ata natėn pa hanė e pėr hanė dje e sot
rrezet i grabiten pėr vete i mblodhen
------------
un nuk vodha askund
asnjė rreze lumturije
tė solla zhgėnjime e mund
mė fal pa pikė mėrije

---------
mė fal nė at botė e nė kėt botė
edhe lulet mo vodhen tradhtarėt
un ty tė solla vetėm lot
dashuritė mi vodhen dinakėt tregtarėt
-----------
edhe lulet mi vodhen
rriskut tim si lan kund hise
tė' gjitha qeshjet me maska e pa maska i mblodhen
sa grabitqare kto fise
---------
thue se kan pi kta grabits jo ujė por shpejtėsi
thue se ushqehen me fat
vetėm un pse vetėm un pa pi
sa do pak uratė
----------
ah vetvetja ime e gjorė
si tė jap ndonjė burim magjik
si ta ndrroj gjithqka me buton a me dorė
tė mos vet'quhem ma tragjik
------------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

lirik
15-02-10, 23:40
O varre flisni o gurė

----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
Flisni o varre flsni krijoni gjuhė toke
qė tė marrin vesh edhe akujt e errsira
qė tė merr vesh dheu e gjithqka e shqipnisė etnike loke
se drejtėsia mbi dhe ėsht ma e mira
----------------
flisni o heshtje o tė vdekur
tregoni o ju tė vdekur tjerė nga padrejtėsia
pse rrini o varrre heshtur e ju kohra stėrmekur
thuani se nuk durohet ma tradhtia
--------
po vdesin edhe varret tash nga krimi e errsira
edhe i vdekuri dy her po vdes
po vdesin edhe gurėt nga fjalėt e pshtira
asgjė e gjallė mbi dhe nuk do mbes
--------
servilija po vret shekuj e qast
nuk ka ma qeshje me zemer
brryli nuk po lshon mbi dhe asnji rast
lufta po bė bėhet pėr karrigė e emer
--------
dhe vuani o tė vdekur qė vdisni nga dy her
se fajtore ėsht pa shpirtėsia
tė drejtit jan gjithmonė tė mjerė
mbi dhe mbijeton mashtrimsia
---------
pse heshtni o varre pse heshtni o gurė
kush i kėputi shekujt nė mes
kush nuk la lidhur nga zemra nė zemer asnji urė
kush vrau fjalė e besė
---------
i vrau gjithmonė brrylatari
i vrau gjithmonė garė e liga
i vrau i njerzve tugjari e tregtari
i vrau lakmija e shėmtuara karriga
---------
pse heshtni o varre kur gjahtarėt kah ju kalojnė
kur varrosin kėtu naten mbulojnė dinakėrinė
pse heshtni kur dhimbjet kahdo lotojnė e rėnkojnė
e ju e mbani mos guxueshėm heshtėrinė
------------
Autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
e kosoves
-----------------------------
Titulli: Vargje Nga Liriku Xhelal Ferizi

lirik
15-02-10, 23:41
Nuk do tė ket
-----------
nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
-----------------------------
Nuk do tė ket buk pėr ty as notė o vargu im
deri sa tė ket zemėr'vegjėl mbi dhe karkaleca
smirėzi tė lindur nė mangėsi e vogėlsim
gjini hetero jargė'tare e burreca e mistreca
---------
shpirtvegjlit kurr nuk kan qitė diqka nė dritė
as ata me tru mize e me mikro mendė tė kufizuar
o vargu im pėr ty duhet tė flas njė e madhe dritė
e yje tė mdhej tė qiellit tė bekuar
-------------
simrėzijtė nuk mund tė dalin pėrtej jargėve tė tyre tė zeza
lokalist tinzarė dinak e krahinorė
bejtegji rezil cinik zemėrzi qė jan trashgu me tė meta ndėr breza
endacak kotėsira e tė pa emocion puthadorė
-----------
as ata qė jan me kaqikun tė vogel
as picimulat qė si pula qokasin
as ata me tru sa njė gogel
e ata qė pa kuptim gėrgasin
-------------

pėr ty duhet tė flas bukuria
arti i qėndisur
fjala e artė e dashuria
dhe shpirtrat si lule tė harlisur
---------
prandaj rri o vargu im per shpirta ushqyes si e bukur ndoj fe
se edhe dritene diellit disa e kan sha
rri se ti duhesh mbi dhe
ty kohrat nji dit kan me tė pa
------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
15-02-10, 23:41
vetėm nga njė lot njeriu
--------
Autori xhelal ferizi
----------------
un vetėm nga njė lot njeriu nganjėherė
kam krijuar njė kala koder poetike
nė imagjinaten time tė atij' loti tė mjerė
e kam shkruar nji roman dhimbjesh nė zemer elegjike
-----------
kam shkruar nji analitik ndjenjash laborator
kam shkruar nji qiell domethėnje nga ai lot
qė rrėshqiste nė faqe ashtu si i gjorė
e din kuptimin e pėrshkrimit i madhi zot
------------------
Autori Xhelal Ferizi
vargje lirikė nga mėrgimtari i pėrndjekur
----------------

lirik
15-02-10, 23:42
Oh nga njė mos dije
--------------
Xhelal Ferizi autorė
-----------
oh nga njė mos dije ka ndodhė sa kala jan rrėnuar
nga njė mos dije jan rrėnuar shum bukuri
oh nga njė mos dije sa ura dashurishė jan shkatrruar
e globi sa lotin e ka pi
--------
oh nga njė mos dije sa shum jan paqet tėrhjekė
me rrėnjė jan shkulur miqėsitė
oh nga nji mos dije sa shpirtrat kan vdekė
kan qa sa kohra sa net muaj e dit
-----------
oh nga njė mos dije sa koka u pre
sa shteti me shtet jan mbytė
oh nga njė mosdije sa shum kombe e fe
njeri tjetrit i kan nxjerrur sytė
-------
oh nga njė mos dije sa shum kan qa epoka
sa shum jan kėputė popuj nė mes
oh nga njė mos dije sa shum jan pre koka
edhe jeta nga mos dije mund tė vdes
-------
oh nga nji mos'dije sa aortat nga zemrat jan kėputur
sa gjak ėsht derdhė e kob
oh nga njė mos dije shkurtpamse e ngutur
sa rėnkimi ėsht ndėgjuar nė glob
--------
Autori Xhelal Ferizi
------------------

lirik
15-02-10, 23:43
Shtrejtė do ta paguash nji dit o pėrthurje
---------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
shtrejtė do ta paguash njė ditė o pėrthurje sadiste
qė pėrthurė kohra e paqe
ti je kohė kanibaliste
qė kurtha don e gjaqe
--------
ti je e zezė sadiste e pa fytyrė pėrthurse
ti je ngatrruese e luleve qė shkojnė udhes sė vet
ti je pėr secilen mirqenje shthurėse
lotin ua derdhė qenjeve si det
-----------
se je e tillė nė veper e strukturė
se lidhė pėrthurė rreze e gjithqkajat me nyje
se je ajo enigmė qė fate e gjallesa pėrthurė
me errsirė ke mbuluar yje
--------
ti vazhdimisht pėrthurė
paqe moral e etikė
ti bashk nuk i len dy gurė
nuk di a je qenje a mitikė
-------
nuk di a je fenomen qė pėrcakton qdo fat
nuk di a je gjenetikė
nuk di pėr qdo rrisk a je taksiratė
nuk di kah vjen e kah pikė
-----------
nuk di kush je por ti ngatrron adete
ngatrron edhe karaktere
ti pėrthurė ngatrron devijon edhe dete
pėrthurė nga njiher vetimė e vrull ere
-------
ti pėrthurė shtrngata stuhi e tufane
pėrthurė sa shum bubullima
ti pėrthurė sa kombe qėllime e gjuhė nane
gjakun ua derdhė porsi gurgullima
----------
ti pėrthurė nganjiher at dritė hane
ke nxjerrė tė pėrthurura sa furtuna e valė
ti ke ngatrru mbi dhe tėrmete e vullkane
nėpėr shekuj prore pėrthurse ke dalė
--------
edhe jeten me vdekjen disi i pėrthurė
sa je fenomene e pa dukshme n' diktate
ti nuk len nė materje pa pshtjellu ndoj udhė
pa e pėrthurė e pa e lanė si njė qyqe nate
---------
e vyshkė moshen e gjethin e fleten
e vyshkė lulen bimen barin botaniken
e vyshkė njeriun e kohen e jeten
e vyshkė e pėrthurė etiken
--------
si vdekje e ma e zezė se ajo nganjihere je
nė luftra i ngatrron e i pėrthurė shum fate
ti nuk len askund ndėr kombe e fe
pa i mbulue me tė zi e vuajtje e guna nate
------------
a tė sheh dikush ndonjėher oj rrisk' thurse
e ka ndoj gjygj pėr ty
njė ditė do paguash do mbetesh n' pėrthurse
kohra qė mundem me tė thy
-------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku nė mėrgim
----------------

lirik
15-02-10, 23:45
I than disa smirzi nji her nji poeti
--------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
i than do smirzi njiher nji poeti
ti nuk je poet
dhe poeti foli vet me veti
thirri tokė e dhe e det
---------
dhe i tha tha dheut te zi
e detit e tokes pse
pse po krijon smirzi
si sot si neser si dje
---------
Autori Xhelal Ferizi
------------------

lirik
15-02-10, 23:47
Kush je ti namė e zezė
---------
autori xhelal ferizi
-----------------
kush je ti namė e zezė
qė endesh shpirtrave- mallkuese
nė secilien kohė e brez
mbete krye fjalė gjėmuese
--------
mbete gjithmonė nė lojė
mbete pa u ndrrue je prore nė qender
ndėgjohesh mallkuesė mbi plojė
mbi mendjet e lehta si lpener
--------
kush je ti qė del prej emocioni
kush tė shtynė me u shfry
kahdo pėrmbys gjithqka kthen demoni
kohrat tė kan pa ty
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
15-02-10, 23:48
Titulli: Vargje Nga shqiptari Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------


-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
Kur lindi xhelal ferizi

autori xhelal ferizi
--------------------
nėna kishte pa ėndėrr njė ylber
nji zog mbi njė fletė murrizi
dhe njė pendė ngjyrė duke shterrė
-------
e quajten nga vegjėlia xhelė
kohrat ja dhan emrin cicėrimė
hijet i sollen pranga e tel
vargu e quajti rimė
--------
shekulli e quajti shqiptarė etnik
qielli i solli nje dhunti vargu
dhurate pende e ideal
loti i parė kur i ra nė qerpik
me nji pendė prinderit e mashtruan
e vajin ja kan ndalė
kohrat e quajten lirik
vargetarė qė rendisė fjalė
--------
kėshtu thonė me pendė rrinte beba e vogel
e shtrėngonte penden nė dorė e nė gojė
edhe pse pėr rreth kishte kukulla e gogel
nuk shikonte aspak tjetėr lojė
----------
a jan kėto shenja qudije
thuani o lexues ndoj fjalė
penda u bė pajtim fėminije
as sot ajo nuk ėsht ndalė
-----------
edhe sot penda i rrin nė dorė
si ather kur ishte bebush
pėr dhe e trollin atnorė
kėndon pėr mal e pėr fushė
---------
edhe sot penden e don
e quan pajtim tė lotit
e quan lule fletė pėr emocion
e ruan me besė tė zotit
-----------
autori xhelal ferizi
----------------

lirik
15-02-10, 23:53
Duke ujitė shekujt
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruar nga xhelal ferizi mergimtari
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''
Duke ujitė shekujt nji neper kopshtije
nuk e dija me pa djallzinė time
se djajt mshefen edhe nėn hije
edhe pas qdo lulje e bari e bime

un mendoja se ne kopshtijet e jetes
ecet vetem neper gjelbrime
dhe nuk e dija se edhe prapa fletes
mshefen vrastaret poshtrime

e ku e dija unė qe isha ardhė prej lotit curril
prej nji pike te qerpikut besė
ku e dija un qe isha fis me karajfil
qe pritat po me bėnin ftesė

se ujitjet mi shendrruan nė lot
ne brenga te perjetsisė
nuk dal neper kopshtije kam besė veq nė zot
por jo nė shekujt e pabesisė


un nuk e mendoj ma pėr kopshtije
se trembem tash nga qdo fletė
un po ju jap falas kėt pervojė e dije
ruajuni nga pritat ne jetė

autori i titullit /duke ujitė shekujt/
xhelal ferizi

lirik
15-02-10, 23:53
Nėpėr uren e ferrit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
neper uren e ferrit me nji pendė nė dorė baraspeshė
kalova me urė sa e hollė qė ishte
at'her nuk isha me kaq shum burim veshė
as penda kaq themele nuk kishte

gjyqtarėt e huaj mė prisnin kurreshtarė
kur po e humbisja drejtpeshimin
por un isha nder breza i lindur shqiptarė
e pendė e kisha besimin

poshtė ure zjerre tė armikut
helme e katrane e kurthime
por fjala e ime e germa e qelikut
me mbante dhe penda ime

sa do qė e hollė ishte sikur fije
e ferrit urė holllake
unė edhe ma holl kah fjala me dije
mbahesha mbi botė rrumbullake

armiqt u tmerruan dhe tėholluan uren
edhe ma holl per ta keputė
edhe un t' hollova ngjyren fjalė biluren
qe tigrat e uritur i kam zbutė

kalova me penden e mendjen atletike
me shprehjen plot art e aktrim
me gojė hapur i lash bishat e ardhura siberike
i i ngriu baraspesha ime ne kalim

gojen hapė e mbanin te ftoftit ardhacak krokodila
me shekuj te uritur per gjak
por un ne ndihmė thirra me mija bilbila
qė ndeznin qdo qiell me kapak

dhe me kėngėn shqipe kalova uren
ku flakėt arrinin me prekė
nuk ma prishi ferri shpirtė mishin as strukturen
as besa nuk me ka vdekė

dhe mbeten goj hapur arijt e sibirit
me krahet e mi t' lehtė e pendė
qė i kisha n' dy krah un shqipja e ilirit
me kalu ura ferri mjeshtrisht e me mend ė

e mbeten gojė hapur gjarpij e krokodila
e pezhgvja mbeti si ferr duke vlue
tigra ujq e qkaj prisnin poshtė si kopila
qė mė prisnin me jargė per te me gllabrue

shkruan xhelal ferizi
/titullin nė vargje nėpėr uren e ferrit/

lirik
15-02-10, 23:54
Un njoh njerz

--------------------------------------------------------------------------------

Un njoh njerz

Titullin /un njoh njerz/
Shkruar nga xhelal ferizi ne mėrgim

un njoh njerz qe filiza te rrites kan pre
me shpatė dy tehshe te paftyrsisė kan pre rreze dielli
e shpresat duke ardhė mbi glob e mbi dhe
e bukuritė i kan pre ylberore qe i ka qielli

un njoh njerz qe penda e fjalene lirė e kan pre
dhe gėzimet e padjallzuara te luleve duke u rritė
un njoh njerz qe sa kerxej lirie kan pre
e sa yje besnike i kan pre me pa besi ne pritė

un njoh njerz qe kan pre dashuri me shpata satanike
e kan pre sa progrese e autoktoni mbi dhe
i kan pre edhe fiset e lashta ilirike
e shqipet autoktone mbi fole

un njoh njerz te kohrave ne europė
qė kan pre mish te lashtė per sllavian
shqiperinė etnike ilirinė e kan pre ne sa copė
per hirė te carit dushan

un njoh njerz qe sa udhė te drejta i kan pre
me shpatė dinake i kan pre ato udhė
o un njoh sa kohra e sa fise e fe
qė doren mbi ne s e 'kan rrudhė

un njoh aq shum njerz qe ka n pre me shpatė
qė akoma godasin mbi te pa fajshme stinė
qė prejnė edhe gjurmė e shekuj tė gjatė
qe vrasin qdo shqipe e zog qė kėndon per lirinė

o un njoh sa shum njerz me masken mister
qė vrasin kahdo paqen e qe jan therr'tarė
qė e prejnė edhe sot shqipėrinė e mjerė
dhe shpresen per shum shqiptarė

shkruar nga autori nga mitrovica e kosoves
xhelal ferizi-
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-02-10, 23:54
Ruane gjuhen iliriane

--------------------------------------------------------------------------------

-

*Titullin e kėngės shqiptare*
*

*e shkruan autori ne mergim xhelal ferizi*

*ruane gjuhen iliriane-
*gjuhė amtare at gjuhė nane-
*mos harroni n' shekuj kurrė-
*ku e ka rrjedhen ku pat gurrė-
*t 'gjith shqiptart ku rrini shpernda-
*n' dhena t' huaja jeni nda-
*at gjuhė nane ta pėrtrini-
*brez pas pas brezi,mirė ta dini
*mos e leni kurr mbas dore
*tė lashten gjuhė t' bukur arbnore
*mos mė leni u thot se vuaj
*nese,m' ndrroni me gjuhė t' huaj
*mos e ndrroni mos e shkrini
*si trashgim brezit ia lini
*se ėsht e lashtė ėsht gjuhė mendtare
*se arti flet nė gjuhė shqiptare
*e merr vesh shungullima e detit
*edhe shendi i drits t' planetit
*edhe fleta e qershisė
*edhe hana e bukurisė
*edhe yjet e tė gjera fusha
*mali e bari brusha brusha
*e merr vesh edhe karajfili
*kanarina e bilbili
*edhe degtė me shegenare
*i ėmbėlson gjuha shqiptare
*e njeh mjalta e dalė nga hoja
*kush e ndrron kur s' ėsht nevoja
*me' gjuhė te huaj qe e msynė me e ndrrue
*ai nder shekuj qoftė mallkue
*se s' ka gjuhė qe din me vlue
*siq vlon gjuha e lashtė shqiptare
*neper fyell e zanamare
*neper deje e neper lisa
*siq vlon shqip bardhsisht mbi plisa
*mallkue qoftė ai birė i shqiptarit
*qe s' ja len pra trashgimtarit
*gjuha shqipe esht si hana
*ajo vlon nder gjamadana
*aj vlon ne gji t' damarit
*rrjedh kullue si kroni i arit
*ajo e dehė detin me valė
*yjet n' kurreshtje i ka ndalė
*i ka kthye yleberat n' qiell
*i ka dehė po hanė e diell
*e ka shkri sa her ingjinė
*ajo flet me dashurinė
*ajo flet me gurė e dhe
*ajo shndritė nder kombe e fe
*ajo ėsh si nji ylltare
*yllė nder shoqet planetare
*mos e leni ju mbas dore
*art mbi art gjuhen arbnore
*se ajo ringjallė gjith galaktiken
*ringjallė artin e muziken
*gjuhė e vjeter brum qiellore
*qe i njomson rrezet diellore
*qe i njomson po gurė e zalle
*qe i nxitė n' ndezje kėngė e valle
*qe se ka nder shoqe bota
*thue e kan shkrue engjuj e zota
*thue vet qielli e ka zbritė
*thue e mbollen perenditė
*thue e lshuen arom't nder pipe
*ashtu flitet gjuha shqipe
*mos elshoni mos e ndroni
*zot e qiell mos i hidhroni
*as at mund te prendisė
*veq trashgim te ja leni fmisė
*se ne at gjuhė pushkė e tagana
*keng e valle e tupana
*kan jehue nder kohra t' motit
*edhe vringllima e kastriotit
*ne at gjuhė flet sqepekrruta
*edhe agroni e teuta
*ne gjuhen shqipe iliriane
*kan folė shekeujt n' per mejdane
*ka folė arti e penda e shkolla
*gjuha shqipe esht si molla
*porsi fleta e qershisė
*hije i ka n' breza etnisė
*edhe mbane e mbas sotit
*sa te jen shekujt e shtigje t' motit
*se ajo del porsi vullkane
*siq del ne mal sharmi i ndoj zane
*siq del arti i meteorit
*ashtu del gjuha e arbnorit
* si nder kombe e nder fe
*si bajrak shquhet tue vle
*gjuha shqipe le t' trashgohet
* lart mbi frone te lartsohet
*ajo ne shkuj ishte vlimi
*n'per beteja kah kushtrimi
*mbane permbi ne piedestale
*lart ma lart mbi lartsi hane
*ta mbaj dija e fakulteti
*se ajo ushton si nji gjamė deti
*si te bashkueme shum rrufe
*ajo ushton nder kombe e fe
*si me shndrit shum yj me koka
*ajo shndritė kah qielli e toka
*porsi re e te bardha vija
*i qendisen shkkolla e dija
*aj ju breza trashigone
*kush u thot prej dore leshone
*ai mos past as djep as kryqe
*dinė as shart vajtoft si qyqe
*po si lėshohet kjo shejtni
*qe ka kndue neper lashtsi
*qe ka folė me majė tomorri
*me majė sharrie vizitori
*qė ekan kdnue sa te bukura vasha
*Oso kuka e Ali pasha
*e shum tjerė me kangė e shkrola
*Jakup ferra e mic sokola
*sa shum trima qe ishin tjerė
*porsi zhgjeta elehtė me erė
*e ka kndue tringa e shota
*edhe nora qe ndjeu bota
*per qendresė e gjuhė malsore
*i kndoj tradita zakonore
*i ka kndue kanuni e leka
*Zhuj selmani e Hagji zeka
*mbreter tjerė mbretreshė teuta
*i ka kndue edhe lahuta
*ai Gjergj fishta madheshtori
*i ka kndue naimi i gjori
*edhe migjeni e vasė shkodrani
*e Ndre mjeda e Ali asllani
*i kan kndue sa bajraktarė
*kapedana e ushtarė
*sa ushtri po qlirimtare
*i kan kndue gjuhes shqiptare
*mbane n' breza se ėsht flaktare
*esht mbretreshė e kushtrimtare
*esht antikja mesdhetare
*ah n 'shekuj t' motit qoftė bekue
*brez pas brezi tue ligjrue
**
autori i vargjeve me titull gjuha shqipe
xhelal ferizi ne mergim shkruan vargje shqiptare
xhelal ferizi i ndjekur dhe i persektuar autorė dikurė i ndaluarkontakti me autorin e shum vargjeve shqiptare

[email protected]

lirik
15-02-10, 23:55
-Ankesat e shpirtit-
ankesat e shpirtit
titull
shkruar nga autori xhelal ferizi
ne mergim

*Oh shpirti im sa shum ankesat
*mos me ngarko me peshen e matereive me ide
*nuk te kam dhuru vetem helme poer edhe qaste melmesat
*diellin nganjeher ta kam sjell? je nxe

*ti mua me solle qka? po te drejt ke ti ! o' i padukshmi subjekt
*me solle larmi lot gzim denim nji pik? qast dashuri
*me b?re bashkvuajtes te perjeteshmin i padukshem objekt
*qe mban? me pend spontane vullnet qudi
*gjithqka me te instiktshmen te vet'dukshmen nga jasht bukuri
*nga brenda diktat per hir te shekujve perjetsi
*i paguar nga vetvetja asnjiher pa i marrur lekt
*per hir te ardhmeris? i gjysem vdekuri i gjall? per obligimin
*e quajtur hir? per hir? te se quajtures brezni
*po e vloj edhe me zjarrin e pavullnetshem varg shkrimin

*dhunshem artist i shpirtit
*dhunshem akujt duke shkri
*dhunshem i denuuari prej gjak ngrirtit
*dhunshem instiktin e ecjes duke e pertri

shkruan vargje shqiptare xhelal ferizi mergimtari
-----------------------------------------------------

lirik
15-02-10, 23:56
Prejani rrėnjėt tradhtisė-
------------------------
shkruan xhelal ferizi shkruan titullin prejani rrėnjet
tradhtisė

*nėse un ma nuk jam nė mesin tuaj
*me penden time tė arit
*mos harroni shqiptarė se edhe nėn dhe do tė vuaj
*me e humbė nga toka jonė rrėnjėn e tradhtarit

*humbeni ju breza qė vini
*se nuk arritėm ne
*dukuni shqiptarė pasiv kurr mos rrini
*tradhtisė qdo rrėnjė me ja pre

xhelal ferizi autori nė mergim

lirik
15-02-10, 23:57
Ura e lakmisė
**************
shkruan xhelal ferizi

****************************************
*********************************************
*mbi uren e lakmisė kalova me zjarr'me deshirat ndezur nėpėr qeliza
*mendjen plot magnete joshse ėndėrrime
*duke u shty nga disa te imagjinuara shpirtpuhiza
*qe ndeznin epshe lakmije neper egot e jetes time

*dhe thash oh sa ta kaloj e matanė
*do te jem nė kopshtin e tė pėrhershmes lumturi
*do tė pi lumturi sa nji oqean
*i dehur ne sherbetin e knaqsisė nė tė perjetshmen dashuri

*dhe uren kur kalova dhe dola nė pjesen tjeter tė jetes
*kopshtijet e iluzioneve me kėndellen
*nuk me mbajtėn kriht e ėndrres erlehtes
*se hallet tinzrisisht tinzarėt mi mbjellen

*e tash duhet te kem kujdesė nėpėr kto tė rrejshme kopshtije
*ku jeta mbjellė gjemba e vuajtje pa meshirė
*kėndej ure qenka jo ma lojė e padjallzuar rinije
*por lufta per te qenė instikt zemermirė


*as nuk mund te jem i pėshtirė as maskė vrazhdėsije
*se e kėrkon lustra fytyr mode qeshjen n' dimensione
*duhet ruajt pushtet e ekuiliber vetėdije
*edhe kur ne shpirtė kam te pazgjidhura ekuacione

*kėshtu qenka kėndej ure mosha pjesa tjeter kopshtare
*qė quhet jetė e lakmuar ' sa detyrim lajkatarė
*vrapim ky qė shkruhet nė shum memoare
*me emrin shekulljetė iluzioni kureshtarė

*Autori xhelal ferizi nga Mitrovica
AUTORI I TITULLIT URA E LAKMISė

lirik
15-02-10, 23:57
Ne lotin tim
Shkruan xhelal ferizi
autori i titullit ne lotin tim

Ne lotin tim shkruhen te gjitha perjetimet
sikur te kisha nji gjuhė botrore
ajo gjuhė te kishte shprehjet me t e persosoura
edhe shprehjet qiellore
aty do te shiheshin plasjet e plandosura
dhe te pa fuqishmet perkthyese shkrimet
kot e provova me metaforė
as me gjuhen e qelizave
ne mbrendinė e lotit kristal
pasqyrat ma specifike kam perdorė
sa her yjet per skjarime i kam ndalė
ylberat kam provuar ti zbres me dorė
rrethin hermetik per ta kaluar
loti im sa globi botrorė
te gjitha aty jan ne mbrendinė u kulluar
te lotit tim te pervluar valė
edhe shekulli ma i zgjuar
nuk arriti
as me ndihmen e pseheve
kuptimit te dhimbjeve ne definim me i dalė
permbajtjes tende fat
o loti im i kulluar bilur
sa gjuhet i shterrė ti
ne perpjekje per te spjeguar me fjalė
gurė i qmuar prej ujit
neper qerpik sa her u rrokullise
shkaktuar nga demonet
mbrendia jote kerkon pendė shekspiriane
nuk mud te di nga cila rrudhė e stacion fatit u nise
ti permbanė gjuhė dielli e hane
por fat te pervluar
mundim biblik
sa nji curril je nga madhsia
por permbajten e ke si romane
sa shpirtra u perpoqen te lexojnė
sa shekujt digital i grise
sa lexuesit e menqur fatesh
sa diagnostike kekrime
analistė shekuj kureshtarė
kerkimtarė shkaqesh
qe me formula u perpoqen
pasqyrisht te formulojnė ne definim te gjejnė
pse
psehen tende
ne te gjitha psehet stacione
neper gjeografinė dhe udhet e fateve
neper rrudhat e ballit te qiellit
te kerkuan
spjegimet
ne rrumbullakun tend optik
dhimbjet e shkaktuara nga te maskuarit
qe ti nuk i vrejte
me syrin tend kullim te padjallzuar
o loti im ne qerpik
sa i rrokullisur neper gremina jete
pasqyrat e menqura digitilaike
nuk te kan kuptuar
o loti im optik
gjam i tejdukshem
vizllues
te shtynė maskat kah udha e dhimbjeve
ne mbrendi denesshem je i pervluar pervlues
nder engjuj nuk gjete mik qe te gjejn shteg
as nder lutjet e persosura
as ne thirrjet hapsirave te lira
as ne mbiqiell
vrapove
arsyeve .
kurrreshtjeve shkaqeve
si maratonik rrokullisesh vrapues
demont nga prapa te ndoqen
ne kurtha te shtynė falltoret
me karta te dante aligerit nga nent rrathet e ardhur mbi tokė
se bashku me mashtruesit trishtues
me maska ngjyr ajri
me lojė dasme
e vello te bardha
peshperitje buzesh te kendshme ne dukje
e ne mbrendi
form ulat e fshehura tardhtare
te gatshme
per te derdhur ty tragjikisht
o loti im me domethenje te madhe
curril je ne dukje
sa i vogel
nuk je as s anji gogel
por i thellė
sa nji dramė jete

ti je tash pa miq e shokė
te poqen
xhelat e demon
ti je curili i hallit
hallin kush ta lexon
cili shekull i menqur me kokė
fatnisjen ne zanafillė ta kupton
fajtorė te lanė ne moskuptim edhe kokrrat e zallit
fajtorė pshen e derdhjes s ta besojnė
ku ti pafajshem u rokullise
ti q e ne nisje paske pasur dinak vrojtues
shtytsa bukrishė te hejshuar
te mallkuar qofshin
sa shum me dahsuri hjeshije u mbeshtollen
maska karavanesh
djaj te veshur bardhsisht
qe shpirtin tim
ku ti buron
e mashtruan
me qehre engjellore
me pamje enigmatike
me aq te zbukuruara kurtha
permbajtjen ta njohen
dhe shfrytzuan kullimin tend
mbrendia jote flet
kush do ta kuptoj ket gjuhė
dhimbjen
dhe pafajsinė tende
ti ke aq shum fakte
e vogel je kur pikon
lotushja ime
por e madhe si det kur rrokullis'shem gjemon


permbajtje currili qe flet
kush te kupton
se ti je plot gjoba denime te perjetshme paguan
per shkaqe te demonve
me maskė ngjyr ajri
rrudhat e dashurisė
ti perputhen mashtrueshem
binarė qelizash te rrejshme
me dhurata danajsh
me te mahnitshme pamje
te aktruar
ne barkun e cipes se qthurur
duke te joshur lakmueshem
ty
qe me te derdhur kur lojen e kan nisė
nuk te treguan
se duan me te rrokullisė
greminave te dahsurisė
ne dnesjen e dhimbjeve te perjetsisė
sa gjygj i padrejt o curril
o loti im
qe nuk gjenė as ne shteg kthim
as shteg kalim
te mashtruan vrasesit e mshehur
nen karajfil
o rreshqitshmi i pendueshmi currili im
i qertpikut pervlim

xhelal ferizi autori ne mergim
autori i titullit ne lotin tim
shkrime vargje shqiptare ne mergim

lirik
15-02-10, 23:58
Dashuria-
*autori nga Mitrovica
*shkruan xhelal ferizi

*kush tė krijoj o gjen i qiellit
*fenomen o ndjenjė mahnije
*si arrite rruges t' diellit
*pėr tu gatuar nė gjak njerzie

*kush tė solli o flakė ylltare
*a thue art shkriu perendia
*qe ksaj bote mekatare
*ti vloj n'ė joshje perjetsia

xhelal ferizi
autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim

lirik
15-02-10, 23:59
Deshta tė kerkoj gjithqkajen
gjithqka
Qfar kerkese e pa fund
sa e pa fund kjo kerkesė
E ku gjendet
gjithqkaja

autori xhelal ferizi

lirik
16-02-10, 00:01
Vashė shqiptare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
o ti vashė shqiptare kush je

qe gazin kurrė nuk e ndalė

nga cili yllė je nxe

nga cila dashuri me valė

sa tė ėmbėl e ke at' gaz

e qeshjen si kolorit

si zogu pa maraz

a thue vashė ku je rritė

nė rreze apo nė fole hane

nė fleten e arit qiell

ne token e lashtė dardane


se ti qeshė vet si nji diell

-----------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 00:03
Pabesi
------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
thikė e keqe mbas shpine
kohrat tu hakmerrshin ty
gjithmonė je dinake
cakun mbarapa shpine e ke ne sy
vrafsh veten ti
moj maskė demoniake

kush nė kėt skenarė djajsh tė ka shty
ti qė mendon vetem zi
tehun ti e mbanė kthy
kahdo sillet kahja jote
lakmi e ego han e pin

sillesh me plane rreth bote
kujt ciles kohė e mot
do ti ngulėsh at gjaprorė thin
si dje si neser si sot
gjak me tinzri po pin

ti gjithnji nuk njeh tjeter ne stinė e mote
per veq kurrrize kohrash me thy
me vra shpresa e me derdhė te shekujve lote
me mbyllė zemra stinesh me dry-
kush ėsht kodėsia jote
ku je ndertuar ti
kush tė ka thurė ty me krrabza hilesh
qfar uji ti ke pi
aht ti je bi dhelprash e skilesh
shpirtin e veshė gjithmonė zi
ti nuk len zemer lulesh as karajfilesh
pa i tha me pa besi -
sa e mallkuar je
kush te ka ndertue cili arkitekt
ti je ma ekeqja mbi dhe
je thikė helmi per secilin qast
secili trembet nga ti
ti ne secilin rast
din me maskė me u zgerdhi
autori
xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik
16-02-10, 00:04
Vendi u mbush me tradhtarė
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
vendi u mbushė me tradhtarė
gurė e dhe te shqiperisė etnike po renkojnė-
armėt e vyshkura po rrijnė mbi gozhda varė
nuset shqiptare armiqt e kombit tonė po i gėzojnė


toka e jonė po loton
nga barku i kuajve po dalin ne skenė serb e grek
shqiperia etnike kahdo po gjėmon
shqiptari po shitet lirė per pak lek
autori xhelal ferizi

lirik
16-02-10, 00:05
K UR LISAT BIEN PREJ HILEVE PRE

autori xhelal ferizi

KUR GURėT BIEN PREJ LOTIT PLAST PERMBI DHE

E FLOKT I ZBARDHEN SHEKUJVE PER NJe DITė

E LOTI PIKė PREJ QIELLIT QE RRESHQET Nė QERPIK

PLISAT KUR SKUQEN PREJ GJAKUT ME KRIM
VIGAJT ME TURR KUR BIEN ME FURI Nė KUSHTRIM
PLUMBAT ;QE SHPOJN;JETEN TEJ PER TEJ
GJAKU KUR DERDHET E NUK RRIN NEPER DEJ

TRIMNIJA KUR VLON ; E SHPEJTON ME VRULL DAMARIT
E KRISMEN ; E PERCJELL ;N' JEHONė PUSHKA E SHQIPTARIT

BALLI KUR QENDISET ;E SKUQET E I NIS RRJEDHA
ASHTIN E MISHIN PAMSHIRSHEM KUR E SHPON PREDHA

E BRITMAT KUR PERZIHEN NE PSHTJELLIM GJITHFARE
KUR NDIHET USHTIMA E QENDRESA SHQIPTARE

E TOKA QE DRIDHET E ZJARRI NE QDO PLLėMBė
KUFOMAT E PERGJAKURA KUR SHKELEN ME KėMBė

KUR NUK SHIHET DIELLI PREJ MJEGULLES T BAROTIT
KUR BIEN MBI ARMIQ TE BIJT E KASTRIOTIT

VARGJE NGA AUTORI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA E;KOSOVES

--------------------------------------------------------------------------------

lirik
16-02-10, 00:07
Un i njoh disa qė flasin per art
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un i njoh disa qė flisnin per art
ata nuk jan te bijt e artit
as nuk ishin kurrė
sa shum kemi qeshur me kėta vetmashtrues
un dhe koha
ata nuk e njihnin te artit asnji gurrė
sa shum jemi gajasur
ata nuk e kishin pa veten ne asnji pasqyrė
pa u pa kurrė me artin ishin mburrė
ata as nuk kishin te artit fytyrė
as shpirtė te artit as zemer
me asnji qast arti nuk kishin folur
as ndjenjė me artin nuk kishin shkėmbyer
ishin disi ne shpirtė te per zdrolur
ata donin artistėt me i tkurrė
gjithqkajat duke i perfolur
ata as nuk e njihnin nocionin burrė
donin shpirtrat e pa faj per ti thyer
te artit ata nuk do te beheshin kurrė
------
por edhe keq na ka ardhur nga kėta vet aktrues
sa her me lot kemi qeshur kemi ra gati plasur
kėta quheshin moha
e ne te bijt e vargut te zjarrtit
qanim se edhe rriqnat i jan veshur artit
ata pinin aq shum, vet lavdi
mundoheshin te jen te bijt e dukatit
por ishin te pjellur nga koha rruspi
ata nuk isnin te asnji shtratit
as komb e as te shtratit dituri
ishin te bijtė e dinakerisė
qe nuk i lenin tė bijtė e artit nė qetsi
ishin te mjerė
sa te gjorė
ata nuk kishin pi asnjiher vlerė
as zberthyer metaforė
ne qeshnim me zemer
por nganjiher nga mjerimi
na dhimbsej tokė e jonė
se nuk shtohej mbi dhe tonin zbukurimi
por pjelleshin satan e demon
e ne vuanim nga pseudo arti
nga pseudo i te vetquajturve te mdhej
me pseudo'nota kualifikimi
ne donim qe tė mbushej me art toka e jonė
e jo te thahej
nga mashtrimet e pa mbulesa
e me pseudovlera te lahej nga mjerimi
jo pseudo artit mirnjohja ti ndahej
e te qanin artistet me lotin si vesa
e te shkrumbej atdheu nga vetlavdrimi
jo jo qe besa
art nuk esht vetmashtrimi
nuk lidhet arti me disa interesa
duke tė perkdhelur gjugjėritė servile
qka jan kto kopile te korruptuara martesa
po kumbarohen pseudo vlerat kopile
nuk dua nuk dua o kohra cinike
nuk dua
te jem merita me hile
qe shqipnija e ime etnike
te merr gjithmonė ne thua
a eshihni s i qajnė nen hije te zymta
sa lule talente karajfile
perse o pseudo art art vetit i thua
pse e vret shqiperinė antike
pėrse vet'quhesh mbret
mashtrues e vet mashtrues
e vlerat me hijen tėnde i vret
pėrse o vetlavdi zaptues
per se po shpalles vet'mbret
perse me zgerdheshje aktrues
arrt po quhesh ne jetė-
nuk te dua me krye ne hi
o i dashur i imi atdhe
per art jan lindur e dashuri
drangojt e zhegnyjer mbi dhe
por jo ata te pa fe
qe jarget i derdhin rreke
'''''''''''''
autori xhelal ferizi mergimtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 00:08
Me disa fjalė do ta shkruaj nji roman
----------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
me disa fjalė do ta shkruaj nji roman
dhe do ta perfshijė nė te shejtė metaforė
do ta quaj magjike ne fjalorin tim
me aq s hum gezim e me plot lot gezimi e te gzueshme denesje e vaj
do ta quaj roman botrorė
e me te madhe e te gjerė sa te qiellit dashuri
nuk do ta lė krr ne n kthetra nder djaj e qakaj
do ta quaj gjithqkaja ime
do ta quaj mahni
do ta zbukuroj me ma te bukurat shkrime
do ta quaj te shejtė ne secilin sheku ll e kohė
do ta quaj ma te kendshmen mbi dhe
do ta quaj ma te bukuren fe
ma te shejten kohė e orė
do ta quaj bukuria e ime
do ta quaj ma e bukura dashuri
do quaj roman me ma te bukurat shkrime
e titullin do te ja vej liri
''''''''''''''''''

autori xhelal ferizi nga mergimi qe tjeterson qenjet njerzore

lirik
16-02-10, 00:09
Un i biri i dashurisė
--------------------------

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
----------------------------------------

un i biri i dashurisė nuk u shpėrbleva nga shekujt asnjėher
a thua gjenetika gjykon pa drejtė
a thua dashuria nuk qenka vlerė
kti kopshti nuk duhet mirsisht me ujitje me i ndejtė
---
ndoshta vallja qiellore kobshėm ndryshe luhet
atje te qendrat vendosėse tė rruletes sė qiellit
sikur tė shpėrblehej shėrbimi e tė paguhet
pse ndruhet ather tė mė vijė shpėrblimi nga arka e fatit tė diellit
---
asnjė arkė nuk hapet pėr mua e fatit tė bardhė
asnjė shpėrblim pėr mua edhe pse un i kam shtrydhė tė gjitha bukuritė
qenka punė e kotė tė jeshė burues i dashurive shpėrblimet pa tė ardhė
kot paskam lotuar ujitshėm dėnes'shėm djersitshėm pėr dashuritė
---
un i biri dashurisė thua kam lindur vetėm shėrbtorė
rrogtarė i dėnuar me punė sizifi
mosmirnjohs u treguan hana dielli yjet secili meteor
kėt fat pėr mua me dyer tė mbyllura kush e shpifi
---
kush si ! pse un gjithmonė nė shėrbim tė dashurisė
i udhve e i pėrpjekjeve mundimtare
un nė shėrbim gjithmonė tė pa fundme tė pashterrshme sasisė
e koha mė tallė grabitqare
---
un nė shėrbim tė dashurisė me pendė kujdestare
un jezu krishti nuk jam
shėrbej bukurisė shėrbej fjales pėrkushtimtare
as diell as dhe nuk kam
---
un nuk kam as mirnjohje nga era
as nga lulet as nga balta
kot jam bilbil qė shėrbej pėr stinė e pranvera
pėr mua nuk qenka krijuar shpėrblimi as mjalta
---
as kombi im as gurė e dhe
as druj e bari e qetina qė ju fala dashuri
as krojet qė burojnė nė atdhe
nuk mbollen pėr mua mirsi
---
e vashave belholla e kahdo rinisė
i kndova me art ylltarė
detit e malit e kahdo etnisė
por nė grep tė mjerimit tė gjith mė lan varė
---
pėr mua dhuratė nuk u gjet mbi dhe
pėr mua nuk shtrydhi kush aromė as fjalė
pėr mua nder kombe e nder fise e fe
nuk paska dashuri sa njė valė
---
atdheu mė mohon e fise e krahina
toka shqip nuk mė flet
un nė kafaz porsi kanarina
dashuri e lot po buroj si det
---

Autori nė mėrgim Xhelal Ferizi
Liriku nė mėrgim

lirik
16-02-10, 00:10
Eh po dita dites me pendė n' dorė nder mote

Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi

LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE Nė DHE Tė HUAJ

NėPER STINė E MOTE T' MALLėNGJIMIT

hjeshisė t' diellit e nėpėr visare
kah Po ecja kur 'qe'! qehrja jote
aq miqsisht mė' doli n' ftyrė shqiptare
---
at'her un pėrmllashėm ndalė shikimin
mu nė t' g'zueshmen pamje qė ma ke
porsi rrezet nisa me e derdhė shkrimin
porsi dielli me t' pėrhshkrue mbi dhe
---
po pse malli besa m' paska marrė
n'miqsi doren ty me ta shtrėngue
e nė shpirtė po e pate plagė a varrė
me currila arti me t' shėrue
---
mu nė zemer kronin e kullimit
me ta derdhė deshta n' germa ari
se dikurė ti me do lot t' kujtimit
ke gjėmua shum nė gjuhė shqiptari
---
o pashė zotin sot ti m' thuej si je
plagėt tua a jan mbushė mehlem
porsi ylli qė shėndritė mbi dhe
ndojkah gzim zemres ashtu a ti vjen
---

se n' kujtesė dikurė ke mbajtė doren
mu nė mjekėrr e n' pėr faqe t' lotit
sa nji shekull ti ma kishe oren
kshtu i kalojshe dikurė stin't e motit
---
e plag't tua kan tronditė shum kroje
loti yt ka pas ra mbi fletė
kahdo luleve ndėr etnike troje
ku kėrcyejt i mbanin lulet n' jetė
---
sot a thua loti ty tė ėsht ndalė
njiqind vjet nji lot ka mallėngjye
sa her yjet pėrmbi qiell kan dalė
shpresen n' zemer me gaz me ta kthye
---
e un e di kur ti nė at gjuhė shqiptare
kahdo mallin e ke shtri mbi dhe
edhe hana ajo argjentare
disi dridhshėm d'nesshėm n' ty ka nxe
---
e tash qe prap jam duke pa hjeshi
edhe gazin e vrejta t' gjallėrisė
njė ringjallje n' tėnden bukuri
qė rikthye ju paska dashurisė
---
e un krue zemres t' time pendė
veq pėr ty ju bėra sot oj jetė
se ato kohra ma kan sjellė ndėr mendė
at miqsi qė e patėm tė' vėrtetė

---
e prandaj dora ime bujare
ta kėrkon shtrėngimin me urime
ku do qofsh ti mori bi shqiptare
e paq fatin si ari n' shkėlqime
---
se ty tė duan vet dielli e hana
ta ndėgjoj ty zemren tue t 'rrahė era
mu nė fole ku tė ka lindė dardana
shum bilbilat ku i sjellė pranvera
---
e t'kan ndje ty e tė kan ndėgjue
germa tė bardha si sharmi i safirit
sa her ndjenja e diellit n' ty ka vlue
edhe sharmi i yllit mė tė mirit
---
veq pse ti fjalen nė art ke shkri
ma ke shkri n' pėr rreshta t 'mallėngjimit
aq sa yllbardhi me at magji
shtrue ėsht nė deje tua tė vajtimit
---
edhe nė vijat tua n' pėr damare
apelimet tua kan kthye ylbera
kur ti dėnesshėm me at gjuhė shqiptare
me pi lot i ke kthye kah vera
---
pse secili varg qė ti ke shkrua
deri nė qiell ka shpue ndėrmjetsimit
kupa e qiellit nga thirrjet ėsht shpua
kur t 'ka rrrahė ty zemra e apelimit
---
aq sa qiellin prej vendi e ke lue
edhe re tė zeza e grummbullsi mizore
ti me zemren qė din me t' burue
pastėrti e mirsi arbnore
---
pra un fjalen ty sot qė ta nisa
nė udhė miqsije porsi letra e mallit
ty moj zanė miqsisht ta qėndisa
porsi gurrat qė dalin prej zallit
---
so i ato gurrat me vija rreztare
kur her nė hije her nė diell drit' larmohen
e lakohen vijat vizllimtare
nė ujė kullimi rrathas kur vijohen
---
ashtu un ty ti lidhi me art vlimi
rrezanisht ti lidhi pėr bese
me plot vargje qė shkėlqejnė n' pendė shkrimi
po ti nisi si njė kullim vese
---
e ty tė gjetshin mir atje ku je
porsi e gjejnė mirė rrezet qelė lulė fleten
qofsh me fat kahdo oj zanė e re
neper stinė e mote ma gzofsh jeten
---
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 00:14
Mashtrimet i qite ne treg
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
mashtrimet i qite ne treg
e etur per shitje pa kushte
pa te interesuar te mundshme t pasojat
ndaj ndonji te pafsjhmi i pa djallzuar
se ndonji i pafajshme mund te bie ne grep
ku ti i ke vendosur shijet e mallkuara
pa u interesuar se ndonji zog me ato tua paranojat
mund ta bėsh pergjithmonė qyqe ne shkrep
e engjujt me shpirtėsitė e pa djallzuara
mundesh ndonjerit pa faj
zmeren me ja lidhė ne pranga perjetsisht
mjaft ma me keto tregje te mallkuara
ku ndjenjat po shiten mashtrimsisht
mjaft ma me ndjenja te aktruara
ku engjujt po vriten
nga kozmetikat vizlluese
po bien ne kurthat e aktruara
ku aktet e interesit si ndjenja po shiten
e koha kurr nuk u bė gjykatse e mirė
mjaft ma se engjujt po vriten
nga tregu me maska i pshtirė
se bukuritė e lekurave te mallkuara
engjujt e pa faj po i blejnė lirė
e ndonje engjull qe ti mundesh ne shpirtė me e djegė
eh ti moj mendje ngushte
akoma ti me tregje e me te pa mshirshmet lojrat
perse me krutha e mashtrime del ne seclin shteg
pa e ditur se rruges andej kalojnė edhe muza
duke menduar ndojnje gjė me vlerė ne treg per ta ble
e ti ne secilen qellizė e kahdo ne te gjakut rruza
dhimbje e mashtrime po shet mbi dhe
e dijn edhe stinet e kohrat
sa lotin engjujve ua ke derdhur rreke
me bukurinė tėnde
ne grep te tregut tend te mashtrimit
sa engjujt mashtrim kan ble
e ne kurtha te bukurive kan ra
e te pshtrosjeve zgerdheshjeve me ėndje
pse
ti o fara e krimit
per se kaq e bukur linde
o maskė e mashtrimit
pseudo ndjenja ne treg ke shitė
edhe shkembijt me te fortė i ke shembur per dhe
e te bardhė bilbilit nuk ja le ndoj ditė
as hare dikund te cicerimit
se ndjenja kurthash ke dalė me shitė
aty u varen engjujt e pa faj
ti o tregtare e pa fe
dil e shit ma mirė ndjenja falco nder qakaj
e engjuj mos plandos per dhe
dhe dije se secili det
mund te shterret nga mashtrimi
por nji dit kurtha e jote vet
do te kurthoj ty
kuptoje se kush shet bukuri mashtrimi
nje ditė do te shembet n e jetė
-------------------

autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 00:26
Mashtrimet i qite ne treg
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
mashtrimet i qite ne treg
e etur per shitje pa kushte
pa te interesuar te mundshme t pasojat
ndaj ndonji te pafsjhmi i pa djallzuar
se ndonji i pafajshme mund te bie ne grep
ku ti i ke vendosur shijet e mallkuara
pa u interesuar se ndonji zog me ato tua paranojat
mund ta bėsh pergjithmonė qyqe ne shkrep
e engjujt me shpirtėsitė e pa djallzuara
mundesh ndonjerit pa faj
zmeren me ja lidhė ne pranga perjetsisht
mjaft ma me keto tregje te mallkuara
ku ndjenjat po shiten mashtrimsisht
mjaft ma me ndjenja te aktruara
ku engjujt po vriten
nga kozmetikat vizlluese
po bien ne kurthat e aktruara
ku aktet e interesit si ndjenja po shiten
e koha kurr nuk u bė gjykatse e mirė
mjaft ma se engjujt po vriten
nga tregu me maska i pshtirė
se bukuritė e lekurave te mallkuara
engjujt e pa faj po i blejnė lirė
e ndonje engjull qe ti mundesh ne shpirtė me e djegė
eh ti moj mendje ngushte
akoma ti me tregje e me te pa mshirshmet lojrat
perse me krutha e mashtrime del ne seclin shteg
pa e ditur se rruges andej kalojnė edhe muza
duke menduar ndojnje gjė me vlerė ne treg per ta ble
e ti ne secilen qellizė e kahdo ne te gjakut rruza
dhimbje e mashtrime po shet mbi dhe
e dijn edhe stinet e kohrat
sa lotin engjujve ua ke derdhur rreke
me bukurinė tėnde
ne grep te tregut tend te mashtrimit
sa engjujt mashtrim kan ble
e ne kurtha te bukurive kan ra
e te pshtrosjeve zgerdheshjeve me ėndje
pse
ti o fara e krimit
per se kaq e bukur linde
o maskė e mashtrimit
pseudo ndjenja ne treg ke shitė
edhe shkembijt me te fortė i ke shembur per dhe
e te bardhė bilbilit nuk ja le ndoj ditė
as hare dikund te cicerimit
se ndjenja kurthash ke dalė me shitė
aty u varen engjujt e pa faj
ti o tregtare e pa fe
dil e shit ma mirė ndjenja falco nder qakaj
e engjuj mos plandos per dhe
dhe dije se secili det
mund te shterret nga mashtrimi
por nji dit kurtha e jote vet
do te kurthoj ty
kuptoje se kush shet bukuri mashtrimi
nje ditė do te shembet n e jetė
-------------------

autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 00:30
Eh moj toka e etnisė
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------
l i r i k u
--------------------------------
eh moj toka e etnisė
ti qė mė linde nė botė me garė
ti qė mė le kndej mjeranisė
thue se s' jam mbi dhe shqiptarė
---
thue se s'jam ai gjak ngazllimi
qė dikurė t'kam joshė me shije
porsi i shpirtit ėmbėlsimi
ti pėrkdhelja fllade e hije
---
eh moj toka e etnisė
dikurė zog m'ke quajt shqiptari
mbi ty flatrat i kam nisė
kam cicrue me at gjuhė ari
---
kahdo nė tuat fusha e kroje
me plot lavd n' rimė qėndistare
si ma tė ėmblat mjaltė nder hoje
t' kam qėndisė n'vargje shqiptare
---
vet currilat ti kam lavdrue
si zingjirė diamant lidhė'tarė
kur gurgllimes poshtė jan lshue
varg'tarisht bashk me ujvarė
---
ata anash jan vargisė
porsi vet me ra ingjija
si zingjirtė jan kristalisė
ti shartoja nė vargje tė mia
---
e ti mua qka mė ke dhanė
pėrveq lotit e kurbetit
me pasė mallė pėr diell e hanė
pėr valbardhat qė shkojnė detit
---
un ti nxita ato gurra
kthjellt me u derdhė si lozonjare
vargu im nė valbardha e turra
ka shkumbzue mbi valė shqiptare
---
si dhuratė ti ma dhe lotin
birit tėnd ja dhe mėrgaten
vargu im prekė qiell e zotin
muaj e stinė e ditė e naten
---
por se ty s' po tė prekė ndoj zemer
pse mė duket e ke tė gurit
mė ke lanė n' dhe t' huaj pa emer
me i lot varg qė qanė bilurit
---
s' paske pasė ti ndjenjė pėr ne
sa i curril pėr mėrgimtarin
ti kam kndua shum gurė e dhe
lule fletė e degė e barin
---
un vet fjalen magjistare
e kam gjetė kahdo agrumit
me gjuhė shqipe rrrezatare
ti kam kndue detit e lumit
---
e kahdo i thonė shqipni etnike
ja kam falė zemren poete
i kam kndue tokat bukanike
kallij gruri e bereqete
---
edhe leht kur fija e barit
e kercyelli porsi ari
porsi fllad me gjuhė t 'shqiptarit
ja kam veshė un vargatari
---
ja kam veshė vet un liriku
edhe dega kur ka l'vizė
kur i ka lue fletes qerpiku
dega e fleta leht n' puhizė
---
un vrojtue i kam vet kallijt
edhe bli e ftue e qershija
molla e dardha e paqsorė ullijt
buzes tė detit kah shqipnija
---
nuk t' kam lanė kokerr as dhe
pa ti kndue pa ti bekue
ty t kam kndue si hana e re
kur del gurrat me i hjeshue
---
pėr tri fe t' kam kndue e vlera
zemren shqip ta kam saldue
kur t' kan shkye ty pykat tjera
un me vargje t 'kam bashkue
---
porse ti s' m'paske njė fjalė
sa pshtynė miza kund pėr mue
lotin t' mallit me ma ndalė
ktu n' mėrgim qė ėsht tue m'vlue
---
thue me vulė m' ke ra e dyllė
porsi tė isha nji far kopili
nuk kam hise nė fushė as pyllė
s' jam ma i shqipes karajfili
---
as nuk jam ma rrėnja jote
se ti mirė din me mohue
mė le me vargje nė stinė e mote
pėr ty lot n 'varg tue rimue
---
ke harrue kur un me gjak
vet kam dalė nga gurra jote
nėn at qiell si kupė kapak
m' ke pagzue si lule toke
---
vet ma dhe emrin shqiptarė
vet m' ke dhanė tė bardhin gji
vet m' ke ushqye shqip si ujvarė
pse tash mė len nė elegji
--------------------------
Autori i vargjeve shqiptare Xhelal Ferizi
--------------------------------------------
lexoni nga vargjet e autorit tregoni shoqes shokut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik
16-02-10, 00:42
Nė kohen qė mallėngjen

autori xhelal ferizi ne mergim

un o kohė nuk kam fjalė pėr veq atyre qė i kam nė pendė
pėr ty qė tė ia them vetvetes spjegim diagnostik qė kėrkon
se sa shum po mė shkojnė kėrkim'gjetje shprehjet nėpėr mendė
si ta gjejė shprehjeshpirtin qė aq shum po mė mundon

Jo jo nuk e kam gjetur nė kėrkim nėpėr gjithsi
askund at thellsi qė flet diturisht ajo kohore
un tė gjith nektarėt e shprehjeve i kam pi
duke u munduar ta vloj nėpėr shprehje analizė laboratore

nuk e gjeta nė kėrkim tė shekujve me pėrvoja
as nėpėr fjalorin ne pendes plot pashterrsi pasurore ngjyrė
nuk e them dot nuk e gjenė as shiprti as goja
as shprehjet as lotėt nuk e thonė qė rrėshqasin nė fytyrė

qka qenka ky mister nė tė cilin gjendet analitik mallengjimi laborator
qka qenka ky mallengjyes kujtim
qka qenka ky qast aq nostalgjik kohorė
o zot ku mund tė thuhet tė shprehet nė cilin art e vlim

po mundohem globalisht ta shprehu me dritshpirtin tim
o zot qfar qasti kohorė
besoni po ma shėndrron shpirtin zemren nė pendė'shkrim
mua nostalgjikut tė gjorė

oh ju nuk e dini sa ishte ai shekull'qast kohorė
ah sikur te shprehej me fjalė ajo kohė fotografi
aty kishte vet zoti gjeniu dorė
ne at qast e kohė qė e krijoj n' mjeshtri

a e shihni s e un qels nė asnji mallė'shprehje nuk po gjejė
nė fjaloret ma speciale tė pasurisė ndjenjtare
vetėm si thellsi nė mister e ndjejė
nė shpirtė at kohė e nė gjuhė pendtare

Ajo ishte kohė qė mua mu duk qast nuk e di
qfar talenti i krijimit o zot
un sa ndjenjat prej sajė si art nostalgjik i kam pi
at kohė mund ta shprehu veq me lot

dhe mos ma shihni pėr tė madhe nėse nuk mund ta gjejė fjalen
adekuate praktike tamam thelbtare
edhe sikur te pyeten yjet e te ndalen
nuk e thonė me gjuhė spjegimtare

sepse ishte ajo kohė nji art
qudi mahni e vertetė
nuk edi nga erdhi nga lart
por mua me dha mallė pėr jetė

autori xhelal ferizi ne merg nuk ėshtė nė linjė Shto Reputacionin
Raporto Mesazhe tė Pahijshme ndaj lirikut

Pėrgjigju Duke Cituar

Shto mesazhin nė listėn e citimeve Pėrgjigju shpejt kėtij mesazhi

Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek liriku
Dėrgoi email lirikut
Gjej mė shumė postime nga liriku
Shto lirikun nė Listėn e Miqve
Pėrgjigju


« Tema e Mėparshme | Tema nė Vazhdim »

Mesazh nga Forumi

Anulo ndryshimet
Pėrgjigje e Shpejtė

lirik
16-02-10, 00:44
Le te dėshmon ndjenja ime
'''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
le te dėshmon ndjenja ime
ajo le te shpaloset nė qiell
le te shihet nga shum shikime
si perkushtohet per atdhe si diell
''''''''''''''
ndjenja ime le te flet
le ta shohin te gjitha shikimet kohore filmike
se sa shum dashuri ka si i pashterrshmi det
pėr shqiperi tė lirė etnike
'''''''''''''''
ajo kahdo lirshė ne palcė le te lexohet
le ta intepretojnė ne recital bilbilat
me art nga shqipet me varg le te kendohet
si i pikun pėr atdhe lotet si currilat
-------------
ndjenja ime le te bėhet fjalė
poetet le ta zberthejnė me te persosur artistikė
ajo ėsht gurgulluese si prroni me valė
atdheut kur i kendon me lirik

''''''''''''''''''''''
ndjenja ime le te shtrohet e gjerė
mbi qiell kahdo rrin kaltrija
le te shihet se si shprehet si puhi e erė
kur zemren e shpalosė kah shqipnija
''''''''''''
ndjenja ime shqipe le te qelet motit
kur prilli ta sjellė pranveren
ajo shpalosė kraht neper qiell te zotit
n' flutrim kah atdheu mbanė flatrat mbi eren
'''''''''''''''''''
ajo don gjuhė shqipe e don gjuhė amtare
porsi e don zana bukurinė e pyllit
ajo i ka gjenet kullime shqiptare
porsi e ka driten balli i drites t' yllit
''''''''''''''''''''
ndjenja ime flet e thermohet ne fjalė
neper damarė zemre shprehet me plot rimė
ajo porsi e detit shkumbardha me valė
brigjet shqipe i don me ra mbi zallinė
''''''''''
ajo e don zallin i don gurė e dhe
ajo e don token me qehre arbnore
ajo e don shqipen ma t' bukuren fe
por si i don natyrra lulet mbi bregore
'''''''''''''
autori xhelal ferizi

lirik
16-02-10, 00:45
Disa mundohen te mshefin fjalen nė errsiren e tyre
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
autori xhelal feriziL:l.i.r.i.k.u.
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Disa mundohen te mshefin fjalen mbshtjellė
nė shpirterrsirat errsirat e tyre fenomene
nė errsirė aty ku e kan mbjellė
e aty duan qe te ju rritet ne ato ego gjene
por un vi dal ngadal
me penden e drites
me driten e gjerė qė kam qysh nė -syqela- gjene
kėrgoj nė gjunglen e tyre shpirtrore nėpėr drizat e shpirtit tė tyre
mė njė shpirtsi antene
gjithmonė magjistare
gjithmonė rrezatuese
kurreshtare
reflektuese

magnet kėrkimtarė fjala e penda ime -
qė ka lloj lloj diellore mėnyre
zbuluese
ajo ėsht qels qe asnji portė nuk mund ti mbyllet
as ajo ma hetorogjene
le ta dijn sekretet gjelozuese
ajo me qeslin e saj hyn ne secilin shpirtė te strukur-
ne gjungel e nė mal
sepse e ka qellimin ma te bukur
portat e errsirave i qelė dal ngadal
nuk i thonė kot fjalė lirike ku seclies kokė djalli e hiene
me luftė mbi dhe ja ka dalė
ajo nė udhė te shekujve nuk ngelė
ajo ja del ne krye
ajo tė bukurat e jetes i vjelė
asgjė mbi dhe as kohrat ma tė pa mėshira
ajo ja del
me secilen kohė e palė
ajo nuk ngelė
ajo vargun e rimen nuk e ndalė
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u. kureshtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 00:45
Mos mashtroni
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mos mashtroni
se pastaj si denim i zotit edhe ju nji dit de te jeni te mashtruar
drejt e pa hile punoni
shperblime nga zoti do te keni o te uruar
'''''''''''''''''
mashtrimi ėsht krim
kujdes mos vritni me at armė mizore
se do pėsoni dėnim e mallkim
nė zhgėnjime do tė digjeni prore
'''''''''''''''''
mbani drejtėsi nė kandarė
rrini si engjuj mbi dhe
mos u bėni tė orishur nė farė
mbani etikė e atdhe
''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku qė e don edhe notin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

lirik
16-02-10, 00:46
Pse pshtynė mbi mua o shekull
''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse pshtynė mbi mua o shekull
kur un tė mendova tė urtė
mos je edhe ti mosmirnjohs si rrisku
edhe ai me do pshtyma pa ditė un fare erdhi
para se te lindi un
e pasi linda e u rrita e fillova gjithkah te bredhi
erdhi mjegulla e rriskut
kur menquri nuk kisha ta largoj
as vetvetndosje as fuqi
kush me ket vulė te turbullt mė mallkoj
para se te lindi -
dhe pse
qė un te jem sizif mund
pafundsisht me ngjyrė pende po lėngoj
duke mos u kuptuar askund
nė ballė mė pshtyve e nė vetull
mė bėre tė hollė si brisku
e erėrat me moren nėn sqetull
edhe ti qenke mosmirnjohs
si rrisku i pa fre
qe un nuk e zgjodha
por ai nė mua piu lotėt e mi te pajallzisė
e ai me djallzi
e pastaj shau lotin tim
kur etjen e epshit te ti e ka shuar
un ne krah pastaj te iluzioneve u hodha

por ato me dhan ,pelim
ne iluzion shkova per shpetim
por me pi mund m dha edhe mohimi
por mohueshėm edhe kohrat me shtynė deri nė pendim
un tash jam i vogel sa troha
emrim e kam lėndim
e pshtyma e shekullit ma mbuloj menqurinė
e rrsikut tim menquri nuk i dha koha sa duhet me pi
pėrse o vulė e dhunshme bėn krim
per se o rrisku i pa deshiruar
perse me shtron nė mergim

ti asnjiher qellim mirė o shekull nuk ke ardhė
per tė mė drejtuar ka udha e bardhė
e pėr tė mė konsideruar shpirtė varg si luja nė qershi e dardhė
per te me veshė shqip me fat fe
per te me rilindė perseri ne atdhe


---------
autori xhelal ferizi

lirik
16-02-10, 00:47
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Duke u munduar per lartesinė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
duke u munduar pėr lartėsinė
mund tė mbetem varur nė vargun e pa fund

kur litarin kush nuk ta kėputė kot do e apeloj njerzinė
i varur do tė mbetem nė lartsinė e quajtur mund
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

shkruar nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 00:47
Valvitja e Flamurit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
q'po valvitesh me dy krena
q' po,i fshinė,lotėt e dardanes
se,q'po,gzohen,gurė e,trena
se,q'po,gzohet,gjuha,e nanes
se,po,t' l'vizė fushen ngjyrė t'kuqe
era e lehtė e tok's dardane
sikur fleta e lul s'burbuqe
kur luen n' fllad mbi fushė rrrafshiane
hije t' ka,shtiza mbi,dhe
edhe,besa lart qė t'mbanė
shum pėr,ty flamur jem pre
pėr me t'pa,t'lirė,mbi,dardanė
shum,shqiptarė,t'mbajten n'trimri
ti per ne ishe shqip si gurrė
neper shekuj jem ba fli
ngjyra jote s'shterret,kurrė
gjithmonė mbete,krushku i parė
n,ballė tė atdheut,gjithmonė ke pri
ah sa i shejtė je pėr shqiptar
ti je farė,qė mbjellė liri
ti,je prijs neper beteja
gjithkund balli t'shndritė,si diell
ti,na prinė n'per fate t'reja
prore,i lirė valon nėn qiell
ti,je balli i shqipnisė t' vjeter
ti je nami i tokes tonė
jo nuk tė ndrrojmė me asnji tjeter
hije tė ka shqiponja e jonė
hije t'ka lirija ballit
sikur dielli n'qiell,me dritė
shum,shqiptarė vdiqen prej,mallit
pėr me,t'pa t'lirė tu u valvitė
qofsh,i,lirė,gjithmonė,ndėr troje
deeri ku bjen deti i shqiptarve
si feniks po mbinė mbi troje
pėr gjuhė t'nanes, e,dhe,t'ė parve
tė ndejtė gjithmonė qėndisė,lavdija
deri sa,t'ket,mbi,dhe,shqipni
qoftė perher me,ty,lirija
deri sa t'ket,shqiptarė n'brezni
ti je ndera e tokes tonė
qė prinė nė luftė e ndėr beteja
e nė ballė tė kombit tonė
do t' na prijshė n' suksese t' reja
shtiza tė ndejtė drejt si qelike
fusha e kuqe gjith krenare
e ku i thonė shqipni etnike
at shqiponjė me e mbajtė shqiptare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

kushtuar flamurit kombtarė shqiptarė kuq e zi eshqiponjes me dy krena
te cilin autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare e ka idela te perhershem ne bashkimin e shqipėrisė etnike ne nji shtet me troje kombtare shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 00:48
Ju keni menduar se liriku do tė heshtė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
si o kohra kėshtu e ju maska
e ju alegori e metafora
ju fytyra enigmatike e ju kureshtarė e ju larmi e laraksa
e ju o stinė tė gjora
''''''''''''''''''
si mund tė heshtė vullkani
shpirti qė mbanė dete poetike e oqeane
ju as dikurė as sot koken nuk e qani
por fjala do te del e pa shterrur si oqeani
'''''''''''''''''''
edhe pse ju ishit e jeni tė mjerė
fjala do te del me cicėrimė
ajo ėsht shpirtė nė qdo cak si det e diell e gjerė
ajo shpirtron varg e rimė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

ju pershendet liriku nga mergimi te dashur lexues
lexoni vargje te lira shqiptare
tregoni shoqes shokut te afermve
nga autori
nė mėrgim xhelal ferizi ish i perndjekur dhe i burgosur politik
l.i.i.r.i.k.u.------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 00:50
Nėse e quaj jeten jetė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nėse e quaj jeten jetė
e quaj vetėm pėr njė gjė fisnike
e quaj pėr shkak tė njė mahnije tė vėrtetė
pėr shkak tė dashurisė magjike
------
nėse jeta quhet jetė
pėr shkak e pė hir ė tė dashurisė
po do ti them zotit vet
jeta ėsht vlerė e shpirtėsisė
-------
nėse i them jetes jetė me vulė tė pa dyshim
e me plot afshin e emocionit tė bukurisė
e nėse e vulosi si pohim e shpirtėziim

do ta bėj jeten kult pėr hirė tė dashurisė
------------
autori xhelal ferizi
--------------

lirik
16-02-10, 00:56
Zot na e ruaj frymen kombtare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi liriku shqiptarė
i nėnqmuar dhe i shkelur nga kohrat
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Zot na e ruaj frymen kombtare
E na e ruaj ,drejtsinė shqiptare
T’ mos na shkoj n’ zi moti e stina
E’ t’ mos ndahemi nder krahina
Zi e ma zi me u shpernda n’ klane
N’ grupe t’ mjera’prej nji ane

Kush me treva e kush me fise
Me rajone , n, krah e vise
Me regjione lokaliste
E’ me intriga gjith puqiste
me mendėsi tė zezė provinciale
me renkue gjith fusha e male

veq pse duan te zezat gjembore
Per karrigat krahinore

Me u shėmtue toka arbnore

veq pse duan po disa cuba
do bizarė ne grupe e tuba
pėr tė veta ato qellime
per hajni e per mashtrime
me sundue hordhia e tyre
gjithfar kurthe e punė ndyre

qe me plan e ato pengesa
ata e thurin ne interesa

me i shemtue trojet e mjera
me ndasi e rrena tjera

Tue pengue me i lanė mbas dore
hallet t' mdha te tok's arbnore

Veq pse n’ hile i teket kuj'
gjakun shqipes me i bė ujė

me e coptue ne treqind fe
klan mbi klan tu i mbjellė mbi dhe

mbjell satan e mbjell dobiqa
mbjell uritha edhe iriqa
qe atdheun e ndajnė me hile
se i kan veset dhelpra e skile
e i kan planet shum armike
mos me lanė shqipni etnike

me u bashkua siq esht nji dhe
nen nji diell ne shqip me u nxe

kahdo ka shqiptarė ne troje
kahdo flitet nji gjuhė goje

bashk me e pasė nji tokaė etnike
nuk po e lėnė grupet armike
se njeri ndez meri me fise

tjeri fyej ,me llafe pise
e del nji tjeter me intriga
e disa tjerė me punė te liga

plot me vese aq rriqnare
tue shemtue etninė shqiptare

me do ndarje te pa logjikė
se ne gjak s poo kan etikė

se po e vrasin te shtrejtin dhe
hilja e keqe i ka ble
e nuk po kan pak bujari
unitet as menquri
as ndoj gram s jan patriot
as nuk kan besim as zot
as burrni si kan dy pare
veq synime krahinare
me vra shpresen , e ardhmerinė
me nderskambcė me e mbajtė lirinė
me e shemtue demokracinė
kujt ti shkrepet mendja n’ kokė
me gjet miq e me gjet shokė
per me i futė gjithkah n’ qdo zyrė
pa pasė fare hall per ftyrė
as per komb kund as per fe
me krahinė tue nda atdhe
me provinca e mendsi mahalle
po i qajnė shqipes gurė zalle
token shqip duan n pjesė me pre
mos me lanė ,progres nder ne
me ja nda zemren ne me ngastra
me mahallė e me kadatsra
thue esht pronė zemra shqiptare
per mendsi t' zeza barbare
thue se shitet per pak pare
e ata jan do te pa etikė
mos u shtofshim n’ djalė as n’ qikė
kush e prenė shqipninė me thikė
kush s, ja len diellin me nxe
kush se len me pasė hare
kush ia derdhė ah lotin rrke
kush e ndanė me ndasi te kqija
qė nji ndjenjė te mos ket etnija
si ka zemra e uniteti
per me i qeshė shqip toka e deti

se kaluan shekujt e motit
kurr nder ne s’ ra mshira e zotit
veq tu u ndrrue pushtues e shkels
tagragji e tagrambledhs
sundimtarė e zhvatsa e mjels

edhe gjaksorė t’ pa,mshirė mizorė
gjveshė na lan nė shi e, n, borė
na gjymtuen nė kambė e dorė
edhe n, shpirt na hapen plagė
qerpikt t, synit shum jan lagė
e ka rrjedhė loti n, per faqe
na kan lanė n’ per grindje e ,n, gjaqe

na kan shtrue nėn thunder t, kalit
na kan pre po djalė mbas djalit
pa lanė kohė ndėrmjet me u kthjellė
zi e terr nder ne kan mbjellė
gjithmonė kobi na ėsht mb'shtjellė
edhe rjepė na e kan at lkurė
ka rėnkue toka me gurė
Vazhdon ne pjesen -II-
nga autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik
16-02-10, 00:56
Si e dua un shqiperinė etnike

autori shqiptarė kosovarė ne mergim
xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves

detit ja dua kaltrinė faqet
bregut ja dua shkėmbijt lulet artin madhėshtorė
ja dua shqiperisė etnike gongjet manushaqet
gjirin e bukur nė himarė e vlorė

vuaj pėr secilėn kokėrr dhe
ah sa tė bukur e ka eren
mė duket nji tokė arti qe flet shqip me ne
shqiperisė etnike ja dua sharmin vleren

un e dua secilen gurgullimė e prrua
secilin krahshkruar bilbil
shqiperinė etnike nga kosova nė qamėri e dua
secilen fije bari secilin karajfil

fshatrat ja mendoj turistik
arat ja mendoj si kutija
afėr nuk ja dua asnji armik
si rrezet dua tė duket etnija

shqipėri o nėna ime
ta dua secilin kep
tė dua o nėna trime
ne secilin lug e shkrep

tė dua nė fusha me lule
gjerė ‘ mahnitshėm me tė lehten puhi
tė dua si nji fat qeshur vule
nuk dua mbi ty stuhi

tė dua me plot lule me lara
me fusha e bujqsi tė pa anė
tė dua tė ecė e mbara
tė dua tė bukur si zanė

tė dua vlorė e kaninė me secilin tingull muzikorė
aman tė lidhen kėngė e valle
kosovė e tė gjith tingujt jug veri arbrorė
tė dridhim bashk gurė e zalle

tė dua shum turistike,qiellore ta dua bukurinė
tė dua oj mėmė antike,e bukur nė secilen stinė
te dua o art o tokė,me tė bukura bjeshkė e kroje
tė dua qdo vrri e bokė,me at gjuhė tė bukur goje

tė dua mė beso si dy sytė,tė dua aq shum pėr besė
i urrej aq shum shekujt qė deshtėn me tė mbytė
tė dua si lulen me kullim nė vesė
tė dua,tė paster ekologe,turistike
tė dua nė punė e shpresė
detin nuk e dua me llomna,as me naften e ndytė
tė dua tė bashkuar qelike
tė dua o mėmė etnike

tė dua se ti me jep dashuri ti mė njeh pėr djalė
ti mė jep trimėri,ti dashuri mė falė
tė dua s e me jepė ndjenj magjike,tė dua se tė kam nėnė
tė dua aq shum ,me bukuri etike,tė dua se gji mė ke dhėnė

nuk tė dua nėpėr poste tradhtarė,nuk tė dua tė gjveshur nė moral
nuk tė dua nė udhė hileqarė,tė dua me zemren mal
nuk tė dua ,qė tė mbulojnė,hilet e danajve e armiq e tjerė
tė dua tė mbajnė atdhetarė, nuk dua tė shoh tė mjerė

tė dua shqiperi etnike me pasuri e shkelqime si lum
tė dua si vershim fabrika e prodhime
ta dua secilen shegė seclin agrum
nuk dua tė dėgjoj as pėr lot e krime

tė dua me tė pastėr deputet,tė dua pa korrupcionarė
tė dua ma tė bukurin mbi dhe komb e shtet
tė dua tė shkėlqesh si arė
tė dua o mėmė etnike se jam biri yt i vėrtetė

larg nga ti duart hileqare,planet e ndyrjes sė detit
nuk dua tė shitesh ne skllaveri pėr pak pare
mjaft je shitur her krajlit e her mbretit,
tė dua me brum te zhvilluar,tė dua komplet atdhetare

nuk dua rrenacarė mbi ty,as kėmbė me thumba qė shpon
tė dua tė dlirė nė zemer,
nuk dua mbi ty satan e demon
tė dua si diellin me emer

djemt e vashat ti dua nė shkollė,tė shporrur varfėrinė e krimin
tė dua ne qdo cep puntore
un dua qė bota per ty lart tė jep shum lart vlersimin
si perlė tursitke botrore

tė dua shum etikė,tė dua besė e kulturė
jo nė plumb e thikė
nga zemra nė zemer tė dua ėmbelsore urė
tė dua ma tė bukuren ylltare n’ galaktikė

tė dua tė dua tė dua,si ingji si gurė’qmua si arin
tė dua porsi ma tė bukurat mahni
o mėmė mos harro mergimtarin
se ai tė adhuron si perėndi

un ta dua secilen qershi,secilin tė ėmbėl shalqin
un ty ta dua secilen fletė tė pyllit
kahdo i ke mollat man e dardhė e blin
ti dua si qerpikt e yllit

mos na le ne vuajtje mos na harro ne,
tė shkrumbur mėrgimtarin
a e sheh se secilen kokėrr gurė e zalllė e dhe
e kujtojmė me mallė,duaje o mėmė tė vėrtetė shqiptarin

autori xhelal ferizi
autorė shqiptarė nga shipėria verilindore(kosova)

lirik
16-02-10, 00:58
Titulli: Vargje Nga kosovari shqiptarė Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Menquri a ėsht filozofija
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
menquri ėsht njohuria
shkolla apo vlera
libri e leksionete tija
cila esht dituria mė e gjera
''''''''''''''''''''

Menquri a ėsht filozofia
a ėsht ndonjė shkencė tjeter nga disciplinat e mdhaja
cila ėsht dituria
dituri ėsht gjitqkaja
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 01:02
Prapa lotit duke vrapuar
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
prapa lotit duke vrapuar
kur ai rrokullisej
neper kohra zezonash
kur qielli ishte sterrė
kur gjithqka katandisej
me plot kercnime krime e jetėrash ne zhdukje
kur mėngjesi shum lule nuk i gjente as nuk i qelte
as dielli fytyrat nuk u a shihte ma
kur kishte vetem herrje kokash e mizore nukje
kur shekulli ishte ferr
kur vllau mbeste pa vlla
kur gjithqka ishte halė
kur mbette nėna pa bi
kur thundra mbi ne quhej grek - shkja
kur gjithqka ishte terr
kur nėna mbeste pa djalė
kur e ndaluar ishte fjala etnike shqiperi
kur dhunimet e gjėmoime ndėgjoheshin pa ja nda
kur luhej loja me sherr
sa her i thash lotit te dhimbshėm shqip ndal
ndal hesht edhe ti o shekull i truar
e koha zezonė
e loti neper gremina e kombi im po rrokullisej
duku lutesha o diell i uruar
e hapi im nuk dihej kah po nisej
e un nė fyt me njė halė
ku armiku e kishte vendosur pėr te ma ndaluar fjalen
sa ujqit kishin uluruar
armiqtė dilnin palė e palė
e un bertisja ringjallje ringjallje
pėr popullin tim shqiptarė
askush as sot e as dje pa mė degjuar
nuk dua tė mė kėrkoni o kohra mosmirnjohse me kerkim falje
un jam qiri i stėrdjegur e stėrmunduar
e koha dikurė e sot nuk mė sollen q'mallje
un kam mbetur neper kohra sizife qastet duke i kujtuar
sa e pa fund nganjiher ish bukurija
e ndryshime e shekullit
shpalosej edhe dredhija e mallkuar
un nuk kisha ma per spjegime as varg as fjalė
atdheu mė ishte trazuar
gjaku derdhej rrėke valė valė
e penda m,e ishte ndaluar
e un me vuajtje e dhimbje sa nji mal
pas lotit tim e lotit kombtarė duke vrapuar
pėr ti thėnė ndal se vjen liria ndal
shpresa nuk me ishte tretur
por koha mė kishte harruar
padrejtėsitė ishin sa nji mal
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

lirik
16-02-10, 01:03
Pajtohuni kolos
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori ne mergim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
pajtohuni kolos te mendimit
ja un po hy nder mjet
pajtohuni ju dy gjenial tė shkrimit
po e marr ngjyren sa nji det
pėr format ne mes tuaj tė pajtimit
po e marr edhe diellin po e marr edhe shkencen e hollė
edhe teoritė fetare
po e marr secilin shekull qe ju ta keni pran mendjehollė
po e marr edhe mbarė shqiperin etnike shqiptare
pa anime
grupore klanore fetare
nuk po e marr mollė sherrin sherrin fetaro mollė
pajtohuni s e jeni shqiptarė
pajtohuni per hirė te lirisė
mos i leni hamendjet varė
as hutimet e ndara te etnisė
nese pajtoheni dasem do te ket shqipnia
un do te jem valltari
dote gzohet gjuha shqipe dituria
do te gzohet kahdo shqiptari
nuk u dasht ju kolos te dy bij te shqiponjes me dy krena
nuk u dasht ne ket kohė ndergjegjet me i bre
u dasht te jeni qe te dy si bedena
kala per komb e jo per fe
ju e dini se rrenjet fetare ne ndergjegje
kan hy neper labirinte te thella
shpirti shqiptarė pėrpelitet kerkon dalje e shtegje
nga kėto te huaja te rrėnjosura tė mbjella
dhe shpirti ėsht brumi
i vetėdijeve e bindjeve te thella
pushtet ėsht rrėnjosur ky tash ne secilen logjikė
ndergjegja ėsht kanari
matet e qmatet nėpėr vuajtje kahja e quajtur etikė
percaktim tash anim rob nė secilen fe ėsht shqiptari
nėse njiher hapet dera e ndergjegjes
dhe hyn teoria fetare
rrėnjėt nguliten dhe ndahen kufijt e megjes
kėshtu u prangos edhe etnija shqiptare
veshtirė ėsht me nji tė terhequr
te nxjerret tash nga vetedija
secili ka mbetė tash nė rrnjėt e tija i pa ndrequr
ne te huaja te mbjella ka mbetė rob shqipnija
por q ti bėsh dhėmb nuk ėsht feja qe te nxjerret me dana dentiste
gabuat qė tė dy qe keni hy ne ato sfera
ju jeni shkelqimi i shkences analiste
pajtohuni ju rritė ju ndera
pajtohuni jo per hirė timin jo pėr hirė te ndonje feje
as per hirė te ndonje klani
pajtohuni dhe largohuni tash sa ma shum ksajė zeje
kthehuni te i pari iliriani
qosje kadare te dy akademik
pajtohuni per hirė te atdheut
dhe vazhdoni punen si vlla e si mik
pajtohuni o sternipa t' skenderbeut
Nė KėMBė O BURRA QOHUNI
E MBARė KU DO ėSHT SHQIPNIJA
afrohuni afrohuni
tė pajtohet tė pajtohet gjeniale dija
pajtohuni ket madheshti e kerkon etnike shqiperia
pajtohuni thrrasin malet
luginat fushat karajfilat
ju thrrasin arti e festivalet
ju thrrasin poet e bilbilat
ku te doni pajtohuni
ne shkoder n e prishtinė ne tiranė
ne festen e pavarsisė gėzohuni
se bashku per lirinė nė dardanė
pajtohuni se ju thrrasin qėshtjet madhore
fyerjen tėrhiqe kadare
ty te takon se fyrja vret tipare
pajtohuni per hirė te etnisė arbrore
per hirė te samiut e naimit
per hirė te fishtes madheshtorė
per hirė te pashko vasės te kushtrimit
per hirė te teutes e tė agronit kurorė
ju tė dy udhė rrėfyes tė letersisė
te veprave madhore romane
pajtohuni per hirė tė mirsisė
per hirė te nxitjeve humane
madheshtore do te ishte kjo madheshti
akt i madh o kolos
mos rrini ashtu ne ngushtesi
shpirtin ta keni te gjerė si kosmos
ne aktin tuaj do te kishte simbol
pajtimi do te simbolizoj edhe ne fe
se tri fe shqiptare kombin kan idol
dhe bija jan tė shqipėrisė mbi dhe
prandaj pajtohuni ja un kam deshirė
vet me disa vargje shqiptare
ne nji takim madheshtorė ne shqiperinė e lirė
tė marr eliten kombtare
dhe te jem aty ne shpirtin e ndėrmjetsimit
le te vijn edhe kuadra shtetrorė
ju jeni simbole te kutures e shkrimit
shtrėngohuni te bashkuar me dorė
festė do te ket e mbarė shqiperia
e vallet me tupana
sa gezueshem etnikja do te vlonte dashurija
e ne lojrat e valle me tagana
ejani pra mos rrini ne mėri
te bluani secili zjarrė nė kokė
le ta sheh gjith bota se shqiptart nė dashuri
si vllezer do te rrijnė e miq e shokė
pajtohuni pajtohuni kolosa krijues
kjo simbolizon qetsim
dhe ulen edhe gjakrat sepse shum e shum shkrues
nga feja dolen ne fyerje e ngatrrim
dhe kjo e dhe ma gjerė kuptim ka
pse ju te dy duhet pajtuar
per veq se jeni nji gjak e nji vlla
edhe per te tjera fe simbolizoni qetsim te edukuar
prandaj mos rrini indiferent ndaj ksa ftese
qė u bėri xhelal ferizi
kur te dy ju shqiptarė te nje gjaku e nji bese
do te kuptoni o te uruar
se ne pajtim tuaj porsi kokrra orizi
vijn me miliona njerz per te ju bekuar
un nuk shoh ktu ndonjė tė keqe
pse te mos pajtohen kta dijetarė
nuk shoh arsye per vazhdimsi kryeneqe
secili me sedren e vrarė
se kurr per te huajen nuk duhet ngatrruar
fati ynė ishte tragjika
ne na kan vulosur e na kan shartuar
le tė flet ndergjegjja e etika
prandaj ndihmoni ne ket mision o burra
te gjith profesor e shtetarė
se shqipnija ka potencial porsi gurra
ndihmoni ne ket simbolikė o shqiptarė
kta dy duhet pajtuar q e te ulen gjakrat
dhe sherret e ndezuara per fe
te mos ngacmohen ma te mos hyhet kah lakrat
askush ne ne kto fara mbi dhe
pse fort qe besa kto jan komplikime
ne fund nuk ju delet as ne krye
ma mirė shqiptart te jen t prirur üper tjera shkrime
se ne fe si vllezer me u thye
per hesape te huaja qe neper shekuj
edhe guri na ka qa nga dhunimi
sa shum me urejtje ne emenet kan vdekur
nga kto fe ene tash po behemi mbrojtes perkushtimi
kur dijhet mirė s enga muret kan ra
femra shqiptare ilire me foshnjjen nė gji
sa zemrat latini shqiptare i ka tha
ka ra mbi ne me orgji
ka ndodh e njejta gjė me turk mizorin
ku femrat kan ra mbi greminė
pra secila fe eka dhnuar arbnorin
dhe ka ardh nder ne shqipninė me e lidhė robinė
edhe shkja heleni bullgari
dhnua na kan edhe kjo fe
nder shekuj ka kja shqiptari
nė dhun e kulte mbi dhe
pajtohuni pra tash e jo per simbol te huaj
te msyni ju vllau ne vlla
per hirė te arsimit me pendė po ju shkruaj
shekulli ju fton si vlla

autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
DESHTA TE POTENCOJ TE THEKSOJ S E PAJTIMI I KADARESė DHE QOSJES
TE DY -
njerz te medhej te pendes shqiptare-

do te paraqiste qetsim dhe simbolizim te madh dhe kulturė qytetrim dhe akt madhorė
te kombit -

si ideatorė dhe iniciatorė i pajteses normalisht ne pajtim duhet te udhheq elita e kombit-

do te kisha deshirė te marr pjes ne at pajtim te kolosve -

apo kuvend pajtimi te akademikve shqiptarė-

ku me sy te shihje perqafimin e tyre-

kjo do te na gzonte te gjith shqiptarve-pas grindjes qe paten ata dy ne mese vete pendat ma te mdha te kombit -Pajtimi do t ė paraqiste akt madheshtorė dhe do te tregonte para bote se si dijnė shqiptarėt te jen madheshtorė sternipt e skenderbegut-

kjo do te kishte edhe anėt pozitive nė popull -

prandaj thrras akademikt shqiptar ti bashkangjiten ksaj nisme kti aksioni me qelllim te madh kombtarė pajtimin e tyre ne tiranė -


autori xhelal ferizi ne mergim-

lirik
16-02-10, 07:28
Un e di o art

Shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

un o art po perpiqem aq shum
me te gjith mendėsitė e mundshme tė vargut
te hyj nė boten tėnde prej se afermi e se largut
si nji invazion rrezeshprehjesh te derdhura si lum

un o art me tė gjitha instrumentet shpirtrore
edhe ato imagjinare
dhe me gjuhen magjike shqiptare
po perpiqem ty hyj ne enigmat tuaja me nji pendė dore

un o art me te gjitha simbolet e menduara
edhe ndihmė i kam kėrkuar shprehjeve tė qiellit
edhe dijeve tė ndryshme edhe bukurisė sė diellit
edhe tė gjitha ngjyrave tė larmuara

nė portat tua kam dashtė te depertoj
nė secilin dry qė msheh ti tė mahnisė
un i biri i shtytjes e motivit tė kurreshtjes e kėrkimsisė
un pėr ty o art po meditoj

art a e sheh se un per ty po djersitem
mund ma quaj secilen perpjekje
deri sa tė ket jetė edhe nėpėr vdekje
pėr ty o art nė joshje do t'shpirtroj mendje driten

pėr ty o art do te provoj
ti hapi te gjitha portat emendjemagjisė
e talentitt tėnd o mister i mjeshtrisė
yjet nė joshjet mbrendsitė tua do ti ftoj

nė secilen krijimsi do tė thuri frymzim
qė ti tė jeshė ai qė flet
un do tė bėhem si nji pendė n' shpirtzim
qė ti tė jeshė shpirti i shprehimsisė nė jetė

Tė gjitha ngjyrat do ti shėndrroj nė dashuri
nė tė bukuara domethėnėse shekujmendje fjalė
per ty vet un komision me yjet kam me dalė
mė tė veshė me vet emrin shekuj bukuri

e tė gjith tingujt kam me ti falė e notat
edhe ma te voglat mikrondjenja t' pėrkushtimit
do tė ftoj tė gjith engjujt gjeni edhe zotat
e pendat magjike tė flasin per ty t' shkrimit
autori xhelal ferizi ne emrgim

lirik
16-02-10, 07:29
Kalors nėpėr botė

shkruan xhelal ferizi

Mbi kuaj tė pafund mbi shpresa mbi iluzione
me vrap,me tė katra nėpėr botė
kuaj qė,vet i mendova jo tė mishit,por prodhim klone
por t' padukshėm e' n ,thundra ,u vuna hapa mbi rrotė

ashtu nėpėr globe kahdo n'menyra galopante
vrap kėndej vrap andej pėrmbi shpinė
pėr me i nxanė tė gjitha qė penda s' mi mbante
motet e pafundme e stinė

hapi mbi shpinė e shekujt si rrotė
hypur mbi varg e nėn varg
me e nxanė nji far dije qė nuk nxinej dot
o zot sa qenka larg

e,vrap pėrmbi shpinė tue rrėshqitė para e mbrapa
nėn cak e mbi cak e mbi dhe
pendueshėm e hidhrueshėm duke zvarritė hapa
her n' sjellje qudirat tu i ble


o vrap i amshimit o vrap i satires
cinik nganjiher pa dashtė
ku,e ke at piken e fundin e qudires
e fundin e nisjen,e lashtė


o vrap i enigmes o vrap i vetmuar
kahdo qė shkon tu u djersitė
kush tė shtyu n' mendje ,a je mjaft i zgjuar
dijen e dijes me e ditė

o vrap kalorsiak me kuaj te padukshėm ,qiellorė
material,i pa shkrirė nė asnji temperaturė
qė asnji nxehtsi nuk e shkrinė me dorė
mė thuaj ku,e ke te fundit cak e urė

o vrap ngarendės ,nganjiherė naiv
e shum her me ngulmin gjak
a e din s e,bota ka aq shum nė arkiv
e mbetesh i varur n' labirintet n'lak

kahdo qė tė shkosh kahdo n' pėr lakmi
me nxanė ma shum me uri
nji dit ke me nxanė absurdet n' vakumsi
kur ne sherr abstraktja t 'del si dukuri

vargjet jan te shkruara nga autori
ne mergim xhelal ferizi nga mitrovica
kontakti me autorin [email protected]

lirik
16-02-10, 07:30
Liri e dashur

Autori xhelal ferizi

liri e dashur un per ty kam lutė tėgjith engjujt e qiellit
budė jezus muhamet
un per ty kam lutė te gjitha rrezet e diellit
secilin curril mbi lum e det

un secilen valbardhė e kam lutė
ather kur isha nė errsirė
dhe kam lėmuar imagjianatat aq but
qė mbi dhe tė jemi tė lirė

neper kėrcyej lulesh jam futur
imgjinarisht kur isha nė tė zezen qeli
edhe robėrinė aty e kam zbutur
me lutjen per atdhe e liri

oh liri e dashur magjike
kur isha lidhur nė pranga e lot
sa yjet i kam joshė per ty galaktike
e din i madhi zot

tė deshta liri tė deshta me pafundsi
nuk deshta burgje mizore
tė deshta aq shum o mahni
si ngjyrat ylberore

e ti kur mbi dhe tash ngadhnjeve
qė je ne prag tė dardanes
a thua si me shperbleve
n' mėrgim nėn epokė tė mjerė mjeranes

pa gjuhė pa atdhe me breza nė asimilim
nė shkrirje mendon me na zie
nė trotoare vet me vete duke folė si jetim
vetvetja nė shoqėrim dhe vetvetja hije

p a atdhe pa plang e shtėpi
nėn diell gjithmonė tė huaj
pėr se me dėnove kėshtu o liri
e gjakun ma bėre ujė

pse ne kujt i sherbyem me gjith gjakun
te huajave trotoare
per kend e patem cakun e bajrakun
pėr ty o tokė shqiptare

ne atdhe nuk po thithim ajr fuqie
atje nuk gzojmė as dhe
nuk qelim e nuk ngrysemi me mjes e muzg etnie
malli mergimi po na derdhė si rrke

atje nuk shohim fleten
as lulet magjike aromtare
atje nuk shijojm jeten
as token e gjuhėn shqiptare

atje nuk shohim flamurin
as shqipen me dy kokė
kėtu do te na e ngulin gurin
nder varre pa miq e shokė

o qajė o mjerė dnesje mergimtare
nėn diell e hanė qė s' tė njohin
o dėnes me dhimbjet shqiptare
se sytė e atdheut nuk tė shohin

qajė me buzėdridhur le te driidhet guri
e palca e tij me rrudha
qajė se s' tė don liria as flamuri
te don nė pėrbuzje trotoari e huaja udha

o qajė o qajė gjithmonė pėr liri
liria e don tradhtarin
atdhe dua tė bėhem i yti hi
ndjeje o shpirtė mergimtarin

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
16-02-10, 07:30
Un jam vet

shkruan xhelal ferizi

si nuk e dini un jam vet
ai qė digjem pėr ju
si nuk e dini un jam det
mbi mua me lundru

un jam per ju urė vig
e kalim nga bregu nė breg
un jam per ju qerpik
qė shekujt i pikė si shegė

si nuk e dini un jam si hark
dhe jam ai art qė pikė
germa saldimi ylberesh ,me varg
nuk dua nga vargu me ikė

shkruan xhelal ferizi mergimtari autori
ose Xhela i Mitrovices ne mergim

lirik
16-02-10, 07:31
Shekujt e pameshirė kaluan mbi ty
kushtuar tokes shqiptare shqiperisė etnike
autori xhelal ferizi
-------------
hordhitė kaluan mbi ty barbare
e shekujt e namur tė zi
o toka jonė shqiptare
sa shum pate merzi

u lidhe ne shum pranga o dhe
i dashur nė secilen grimė
sa shum te kan shkelur kombe e fe
trupin e ke shoshė e vrimė

dhimbjet ti shkaktuan qinovnikt
te huaj gjandar e asqer
tė zezuan kahdo munafikt
tė dhunuan qetnik e jeniqer

lotin ta kan derdhur prrua
gjamėt tu ka ndje mbi re
pėr dhe dhe sa her tė kan rrėzua
armiqt e ndytė tė pa fre

o dilni o dilni ju fakte mizore
dilni ma shum pėrmbi botė mbi fytyrė
le te shihet golgota kahdo arbrore
e vepra e hasmit tė ndyrė

tė shihet thika e sulltanve e qetnikut
e krajlave e cezarve vrastarė
andart kah kan pre me teh tė qelikut
sa koka kan pre ndėr shqiptarė

fol o toka ime e shenjtė me vise
kahdo shqip qė ke pllambė
dėshmo e pafaj nder kombe e fise
kahdo tė kan shkelė me kambė

dil o varg o germė gjėmtare
trego per dhunime e vuajtri
gjėmo pėr shum krime e shėmti bizare
trego pėr shum harbutri

trego per tradhtarė trego pėr mizorė
trego o germė magjike
vujtjen kah damari nxirre ndėr botrorė
e vajet e tua elegjike

le tė shohin edhe djepat e brezat e tyre
le tė shoh e tyre tokė
le tė shihet se armiku nė qfar bishė mėnyre
ka pre gjymtyrė e kokė
autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
16-02-10, 07:47
Po na vrasin o amerikė
------------------
Autori xhelal ferizi

po na vrasin me sadizma o mikesha aleate amerikė
me intriga sanksione e kurtha politike e viza
mbas shpine europa e pansllav e kinez po na bien thikė
nėpėr rrugė na qesin cunga pezhgve pelim ferra e driza
-----------

po na vrasin pansllaviant qė ti po i quan europė
po n a vrasin shqiptarve nga qdo anė
na i qesin shpirtat me maltretime copė copė
poshtrim me pi po na dhanė

------------------
na sorollasin me viza serbofilja kroacia
na stėrmundojnė na grryejn nė sistem nervorė
nė kėmbė ėsht ngritur pansllavo lugetėria
ta shuajn damarin e rasadin arbėrorė

--------------
na ndihmo mikeshė na duhet rruga e lirė
ndihmoje mikeshen shqiptare aleate
sanksione thuaju o heqje vizash o vampir
se na poashtrojnė si qyqe nate
------------

amerikė e jona e pėrjetshme mikeshė
a e ke aleat shpirtė t'pėrjetshėm shqiptarin
ujqit mishngransa mbi glob jan qua peshė
gjunjzoje gjunjzoje mashtruesin e bizarin
-------------

brienat i kan mbrehė tash me gjasht pika pėr ne
nga ballkani duan me na qitė fare
shqipe mos me lanė mbi tokė e mbi dhe
etni as gjurmė shqiptare
-----------
gjasht pika cenim kufijsh viza viza viza
tela me gjemba rikthim pushtimi e rrethime
kėrcnime zvarritje s 'kalon andej as miza
pa njimij vuajteri e maltretime

-----------
i kam pa shqipėtarėt tė mjerė e tė gjorė
qė gjuhė nuk dinin tė huaj
me nga nje leter per nje vizė nė dorė
poshtrou e sllavisht pėr njė vizė e shkruaj
-------------

mbush rubrikė kutija e faqe e katrorė rubrike
trego pėr tranzitin! sa shum kerkojnė arsye
gati sa nuk vdisnin prej stėrmundi shqiptart e prej pike
kur mbrapsht disa i kan kthye
----------

mė kujtohet nji her nji nanė e mjerė shqiptare
aty ne konsulaten kroate
kėrkonte shteg per kalim e qare
e strukur aty rrinte si nji qyqe nate
-------------

tė katėr vllezrit e sajė
ishin gjetė tė vrarė e te masakruar
po shkonte kjo me lot e vaj
nė varrim nė kosovė e kishin ftuar

por nisi sadistja fashistja maltretuesja kroacia
e mjera legata antishqiptare e konsulli
po ziente rrena e dredha kopilia
po ziente intrigė mashtrim qulli
------------

jo kėshtu e kjo ėsht jo s' bėn e nuk shkon
jo kjo leter tė duhet e ajo vizė e leter
kėt nuk e ke e kjo tė mungon
sa tė poshtėr e soroallaten sa te ndyrė lugetėr
------------

pėrse viza te kemi ne shqiptarėt e mėrgimit
kur kemi qėndrim nėpėr shtete
pėr viza tranzite tė mjerimit
na vyshkun na pinė gjak jete
----------


prandaj amerikė o mikesha ime
gatitu tash edhe ti
tė duhet sot forca ti je me za e trime
nisja nje pune per shqiptarė e mos rri
-------------
vepro vepro sa ma parė
puno ma shum pėr shqiptarė e bashk'rendit
sė bashku me ne shum shqiptarė
per kalimin pa viza e te lirė tranzit
------------

se ne shqiptarve na duhet liria
lėvizja me mallra e tregti neper ' tokė
por para na maltretuesi harbutria
shqiponjes ja prenė dy krah e dy kokė
---------
e tash kan dalė pansllavt me gjasht pika
na e luajn pamvarsinė e sovranitetin
veriun e kosves le t' na shpetoj amerika
se sllavt kan msy prap shqipninė e detin
-----------
me dalė duan andej kah durrsi e shengjini
e ndihmon pa ja nda rusi e franqezi
gjermani belgu danezi e latini
mongoli hindusi e kinezi
--------------
ndihmo amerikė se nuk jem veq per kafe
e per sy te bukur nuk ja vlenė miqsija
e leni ma sterzgjatjet mos u pshtjell me llafe
ne rrezik jetsorė sot ėsht dardania
-----------
se gjallė qe besa shqiptari nuk thyhet
ushtri serbe nuk hyn ma ne token dardane
se botes ndoshta fundi nji dit do ti kryhet
por kurrė ma shqiptari ne roberi pansllaviane
---------
e ti amerikė mbaje fort aleatin
se ktu shihet prova k'tu shihet burrnija
se shqipnija si ti nuk e ka takatin
por sa per barot flakė i ecė trimnija
----------
nese ti ne balt na len ne ma kurrė per jetė
aleat e mik ma kurrė un dhe ti s 'do t'jemi
besė a skund miqsi nder ne s'ka me mbetė
n ė mes nesh perjetsisht ka me hy veremi
--------
nuk ngjallet ma besa nuk ringjallet miqsia
nese ti ne balt na len nder pushtime
edhe mund tė shuhet pėrmbi dhe shqipnija
por nėn kėmbė sllaviane nuk bjen dardania
-----------
e le ta na merr vorri me fmi e me djepa
se me gjith qka kemi te gjith kemė me u shue
do te niset luftė permbi male e shkrepa
ushtria shqiptare nė armė ka me flakrue
-----------
le te digjet toka le te digjet dheu
se ne me lojė fjalesh nuk kemi nisė lojė
se ka lanė sternipa mbrapa skenderbeu
ballkani do tė bėhet hi e zharė e plojė
-------------
se asnji pllėmbė dhe nuk e merr ma serbiani
kosova ėsht e lashtė me bukuri dardane
deri sa te jet thumbi pushka e nishani
nuk do te jepet hise pa u coptue dritė hane
--------
e pa u coptue dielli e me ra me copa
e pa u coptue yjet e qielli me vjellė gjak
le ta dij ballkani le ta din europa
shqiptari nisė luften me tė kuq bajrak
--------------
e mandej n' barot kahdo le te del zhari
edhe flaka e luftes le te perfshinė milete
se nuk ndalet ma perjetsisht shqiptari
me barot e flakė po u mbushė tokė e dete
--------
por se ne ne ty do shpresa i kemi oj mike
na jan sulė europa rusi e serbiani
se e lakmojnė shqipėrinė te bukuren etnike
drue se kullojnė gjak tash pushka e tagani
-----------
se per t' gjallė te motit hut nuk rrin shqiptari
sorrat per se gjalli dy sytė me ja nxjerrė
ka me ra n' beteja kur t' thrrret kushtrimtari
me gjak lufte e turri me u pergjakė qdo therrė
---------
e bari ma mbi rusi ndioshta nuk do t' mbinė
as ne serbinė shkinė shovene e terbimit
do ta mbuloj flaka ndoshta gjith njerzinė
se shqiptari n' shekuj si shtrohet poshtrimit
----------------
Do tė bėhen luftra edhe shum hata
por do ket pasoja nese nuk ndihmon
se te kam quajt mik e te kam quajt vlla
ti o sot o kurr ngrite lart at ton
----------
e mos lejo kurrė me na u qartė etnija
se trojet jan tonat veriu e zveqani
mitrovica bajska lleshaj simonia
albaniku i lashti qe larg ju ndje zani
-------------
e kahdo shqipni toka ku quhet etnike
ku nen dhe te sajė rrin gati vullkani
ka me ndejt e mbreht si shpata qelike
per trojet e t' parve qė i la iliriani

autori xhelal ferizi
----------------------...l...i...r......i......k...u n...ė...m...ė:::r...g...i...m

lirik
16-02-10, 07:51
Shum hafijet ne kambė jan que
---------------------
nga autori xhelal ferizi
shum hafijet ne kambė jan que
shum e hilet i kan bashkue
kush me jargė kush me poshtrime
per me e shtrue drenicen trime-

se ai shkjau po i mson me pare
me i ngatrrue punėt shqiptare

per me i ba do punė te zeza
per me pshtjellė nder kohra e breza

e fija e lėmshit mos me u gjetė
gjith drenica ne hi me mbetė

mos me pasė drenicė shqiptare
kshtu po e don hilja barbare

per me e shthurė kahdo bashkimin
me ja qitė kosoves timin

pjella e titos e rankoviqit
gjithfar morri me gjak t' iriqit

nuk po lėnė kund vend pa bre
ne besė drenicen duan me e pre

e jan que shum zagarė
shum hafije e shum rrogtarė

kush me hile e koalicione
kush tue pjellė ndoj lojė demone

kush ma parė qohet me e tha
per me e kthye nen rus e shkja

por nen shkja drenica s' bjen
te bijt e sajė jan shqip me gjen
si kalaja me beden

jan shqiptaret e vertetė
nuk dorzohen gjallė ne jetė

do ti dal krah amerika
se i ka trima djem e qika

edhe krah do i jep turqia
e gjeraqina nėnė shqipnija

sa te jen motet kohra e stina
ne drenicė jehon martina

jehon kanga e uniteti
mos me u qartė shqiptart n' mes veti

por me rrnue bashk nen dritė hane
se kshtu e don toka dardane -

se kekron besa qelike
per me pas ė shqipni unike
iliriane te lasht etnike
nga autori xhelal ferizi liriku

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 08:13
Shum hafijet nė kembė jan que
---------------------
nga autori xhelal ferizi
shum hafijet ne kambė jan que
shum e hilet i kan bashkue
kush me jargė kush me poshtrime
per me e shtrue drenicen trime-

se ai shkjau po i mson me pare
me i ngatrrue punėt shqiptare

per me i ba do punė te zeza
per me pshtjellė nder kohra e breza

e fija e lėmshit mos me u gjetė
gjith drenica ne hi me mbetė

mos me pasė drenicė shqiptare
kshtu po e don hilja barbare

per me e shthurė kahdo bashkimin
me ja qitė kosoves timin

pjella e titos e rankoviqit
gjithfar morri me gjak t' iriqit

nuk po lėnė kund vend pa bre
ne besė drenicen duan me e pre

e jan que shum zagarė
shum hafije e shum rrogtarė

kush me hile e koalicione
kush tue pjellė ndoj lojė demone

kush ma parė qohet me e tha
per me e kthye nen rus e shkja

por nen shkja drenica s' bjen
te bijt e sajė jan shqip me gjen
si kalaja me beden

jan shqiptaret e vertetė
nuk dorzohen gjallė ne jetė

do ti dal krah amerika
se i ka trima djem e qika

edhe krah do i jep turqia
e gjeraqina nėnė shqipnija

sa te jen motet kohra e stina
ne drenicė jehon martina

jehon kanga e uniteti
mos me u qartė shqiptart n' mes veti

por me rrnue bashk nen dritė hane
se kshtu e don toka dardane -
prandaj kot e ka tradhtari
karrigjija e krahinari
plehagjiu e tjerė fisnorė
per mee vyshkė ket dhe arbnorė
e satan do klysh kraleve
kokė iriqa e do bisht breve
disa tjerė qe jan keq nguca
koke zhapinash e hardhuca
vegla te shkjaut po nga uzhica
qe ata duan me ra drenica
mos me pasė kund ajo jetė
ne kthetra kurthash gjith me mbetė
e ja grryejn themelet proe
mos me qelė si lule arbnore

ata bushtra i ka bjellė
sherr drenices per me i mbjellė
qe ushqehen me tug shkja
vjellin shkinqe pa ja nda

duan t' coptojn k'to teritore
me i pėrqa trojet arbrore

te lashta te bukura trashgimtare
me i shkatrrue viset shqiptare
se kshtu i nxitė loja e armikut
zhgjyri e parja e metelikut

por shqipni prore do tė ket
gjithkombtare sa te ket jetėse e kėrkon besa qelike
per me pasė shqipni unike

iliriane tė lashtė etnike
gjithmonė poshtė me ra tradhtari

faqeziu e shkatrrimtari
g'rryesi i zi e virusari

qė themele atdheut i grryejn
qe provojnė prore ta thyejnė

por nuk thyhet kurr ky dhe
diell e hanė shqip kan me e nxe

sa te jen motet e perjetsisė
trojet bashk do i rrijn' shqipnisė

nga autori xhelal ferizi liriku

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 08:40
Gjirokaster-
'''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė gurėt e tu i numroj shekujt me qehre e rrudha
ti je vet ma estetikja mahnija
kahdo ka ecė koha me epoka e udha
nė ty ėsht skalitur bukurija
''''''''''''
un jam kosovarė shqiptarė
me gjak e me gjuhė e me fis
un edhe piken e fundit tė gjakut nė damarė
e jap pėr tėndin shqiptarė tė toskėrisė at plis-
''''''''
ti je labe por shqiptare moj e kėndshme bukuri
por un vdes pėr bukuritė e tua
un kosova do i mbledhi tė gjitha lulet qė kan dashuri
e penden pėr ty do e bėj krua
''''''''''''
a e din sa tė dua moj e bardha e motit
sa shum ti dua gurėt me shkallė
do ti lutem tė madhit e tė fuqishmit zotit
qė ty si yllė qielli me tė shpallė
------------
se ti e ke aq tė bukur secilin gurė
se nė ty shėndritė me aq bukuri antika
se ti je ajo shqipja e qendisur nė flamurė
para teje pėrkulet arti im e poetika
'''''''''''
tė dua un drenica e mitrovica moter
tė dua aq shum un kosova
tė dua do tė vi nė gosti nė tė bukuren voter
tė dua thonė peja e gjakova
'''''''''''''
tė dua ty tė thot edhe kaqaniku
te dua tė thot edhe gollaku
ti neper shekuj qendrove si q eliku
gjuha nuk tu ndrrua as gjaku
'''''''''''
kosova thot ti dua kėngėt e vallet
zemrat tona shqip do ti bashkojmė
kosova thot ti dua gurėt dhe e zallet
shqip nga nje zemer shqipni do kėndojmė
''''''''''
un per tingujt tu do tė shkrihem
gegė e toskė do e bashkojmė eposin
si ylberi nė gurra andej do tė ndihem
shqip kur tė larmojmė melosin
'''''''''''
gurėt nė poetikė tė gjith do ti pėrshkruajm
pėr kėt art e kemi lirikun
e nė ty bekimet kahdo qė lulzojnė
do i mbjellim si paqja me ėmbelsia fikun
'''''''''''
tė duam aq shum tė duam ty
ti je shpirtė e gjani ynė moj moter
mos e dhashtė ai zot shqipėria me u thy
shqiponja na mbanė nė nji voter
'''''''''''''''''''''
prandaj ta dhurojmė me shpirtė dashurinė
e gurėt me kala ti lavdrojmė nė art
pėr ty do e qėndisim aq bukur lirinė
me yje qė shėndrisin lart
''''''''''
ti je e jona e qėndisura shqip
secili dushk ne kosovė tė ndjenė moj aromėtare
secila lule e fije bari shqip
e tokes dardane shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
autori xhelal ferizi
nga mitrovica e kosoves
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
gjiroksteres se bukur
i dhuroj keto vargje nga
autori xhelal ferizi
-----

lirik
16-02-10, 08:40
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėn hijen e akullit
-------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------

nėn hijen e akullit ju keni lėnė njė diell
pėrmbi i keni vu njė tė ngirė shtresė
ju nuk e vendosni pėrsėri diellin nė qiell
por e leni tė ngrirė nė akull tė vdes
---
dielli nuk e ka vendin nėn akull
ai kėrkon shekujt me i nxe
ju po e leni si shakull
gjithmonė rrėzuar mbi dhe
---
nėn akull rėnkon ai me rreze
nė zemra tė stinve don kthim
kėrkon me nxe nder breze
pranverat e kombit tim
---
prandaj pse e leni
mos e leni nėn akull prore
kurorė tė ngrirė pse i veni
pse nė gjuhė nuk e mbani arbnore
---
as psehen nuk po e dini pėr kėt shkak
as vdekjeve s' ju kėrkoni arsye
diellin pse e leni tė ngrihet nė gjak
ngricat akujt kan me ju thye
---
largoni akujt e zi
mos leni ngrica nė tė diellit gjak
e diellit jepni me pi
sherbetin e fjales shqip pa lak
-----------------------------
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
---------------------------------

lirik
16-02-10, 08:41
Guri nė asnjanėsi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
ne asnjanėsi guri pezull as gjallė as vdekė
me rrudhat e,mbushura,plot
fundin,e gjykimeve,dėshprimisht tue prekė
guri qė nxjerrė heshtur fjalė e lot
'''''''''''''''''''''''
guri nė asnjanėsi
qudi e veqan't mbi dhe
nuk bjen nė tokė as ,nuk shkon nė gjithsi
nuk gjenė shteg, veq n' heshtje,mbrendėsinė ,rrin tue bre
'''''''''''''
guri me shum barrė n'mbrendėsi
fjalen , e djegur ,nė palcė
shpresen e vyshkur n'pafundsi
ecjen mbi prush e mbi gacė
''''''''''''''''''
hallin,e pakapshėm ,n'definim
as qyqet nuk rrijn mbi ty
shkulli i zi me ' mohim
tė lidhi ,me shekullin dry
''''''''''''''''''''''''''''
guri me dhembje je
pa shteg nė asnjanėsi
nė qiell e nė tokė e mbi dhe
pėrvuajtshėm ,po dergjesh n' brejt'si
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

lirik
16-02-10, 08:43
Egjra e shekullit tim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''
Mbiu pa pritur ,mbiu mbi kokat e barit
Mbiu si kepurdha mbas shiut
Mbi shum shpejt padukshem
I zuri te gjitha fijet e rrezeve
I mbeshtolli me shartim te egjres
Te gjitha vyrtytet
Gjithkah egjer
ne diell ne
hene
ne qiell
egjer e mallkuar
mbi shekullin tim
neper qdo gen po rritesh
po shtohesh
mbi bereqet
mbi adete
mbi zakone mbi ara
nuk len kund
fe me u rrit
as erz
as din as iman
as bes e kultur
as lot te kthjellt nuk len
as besnikri ne martes as ne dashuri
as ne mik as ne armik
as ne shok
as ne kojshi
ne kumar as ne farefis
ne kusherij as ne dashamir
gjithkund
o egjra e pamshir e shekullit tim
o egjer
ah egjer
qe mbin qdo kund
kush do te herr ty
draperit kan vdekur
kosat jan topitur
gishtat drejt turpit jan drejtuar
te ushqejn djajt me uj gjehnnemi
o egjer e shekullit tim
kush do te herr ty
edhe neper drit te syve ke mbi
oj e pamshir oj e mallkuar
edhe ne qiell don me i lshue majat
e kush do te na ndriqoj kur ti driten e diellit ta shartojsh
kur kupern e qiellit ta mbulojsh
kur ftyren e njeriut ta egjrojsh
egjer e shekullit tim
ku do te hahet buka kur ti kajzit perdhe ti rrezojsh
kur njerzit keq ti lakojsh
kur ti egjer ata ti degjenrojsh
kur ne trup te tyre te lulzojsh
ker genin me pesh ta deformojsh
kur turpi e marrja ma nuk skuqen
se ti ti vet egjer po i tjeterson
virgjrin po e sakatos
ti egjer e shekullit tim
qe me akull e mbshtjellun
po mbin po shtohesh
si fara e keqe
me ftoftsi e mbshtjellun
kush do te herr nji dit
njerzit?
A ,thua do te ndodh kjo
Duket e pabesueshme
Nga egjra
Njerzit po behen egjer
Ah egjhra e shekullit tim
Herru e ik

autori xhelal ferizi ne mergim liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 08:55
Qka dini ju pelimgjijtė qka ėsht sherbeti
.............................
nga autori xhelal ferizi
................................
qka dini ju pelimgjijtė qka ėsht sherbeti me fjalė
qka dini ju q ėsht e fjales embelsia
e qellimi saj
ju pini zakonisht hile kohrash te kqia
engjujt i zhgrehni ne vaj
ju deheni nga lumturia

vetem kur ju ngritet dollija me gjarpij ujq e qakaj
kur helmin engrsini kah diollia
me skile me dreqer e djaj
se ju sherbetine fjales e perbuzni
e te sajė mirsinė
as artine metyforen nuk ia doni
ju e doni lajken pelimin dyftyrsinė
fjales me helm ja thoni
e kenge e keni pa besinė
pelimine gjarprit e doni
se me helm doni ta helmoni mirėsinė
zogun bilblin e ndaloni
qe fluturon per dashurinė
te gjith qellimmiret i helmoni
prandaj e me pelim gjarpri e doni dollinė

por vet hilet tuaja mizore
nji dit pamshirshem do te ju pijnė
:::::::::::::::::::::::::::::::::
Autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi
liriku

lirik
16-02-10, 09:10
http://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gifhttp://www.forumishqiptar.com/images/reputation/reputation_highpos.gif

12-10-2007, 05:10 #221
lirik
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-05-2007
Mosha: 52
Postime: 945

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''
Bamir Topit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Presidentit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''
i kushtohet strukturave shtetrore shqiptare
peer ti alarmuar kryeun e shtetit shqiptar
per rrezikun qe shkakton bolllano greku
ne bashkine e himares dhe per himaren
shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi me vite nė mėrgim nė gjermani
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''
I autori shqiptar xhelal ferizi i brengosur per ndikimin e madh grek ne shqiperi
dhe rrezikun qe i kanoset himares perle shqiptare
sidomos ne shqiperinė e jugut dhe ne himarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Ael me vargje
nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

President o tu ngjatė jeta un kam dalė ktu me nji pendė shqiptare
un kam marrė nga yjet miqsore nga secili me driten e vet qė shėndritė
tė fala ke nga deshirat e mia krahlehtat nga shtyrjet atdhetare flaktare
kam marrė brengė atdhetare nga secili shekull muaj nga secila e stinės ditė
me vargje poetike gjithkombtare e rimė e tinguj brengash shqiptare
un jam xhelal ferizi me pendė qė rri nė dorė dhe kam marrė gėzim e perkrahje nga yjet
kam marrė shpresa nga graniti e shkėmbijt e trojeve etnike
nga shpata e skenderbeut nga tė majave shqiptare tė lartat male e pyjet
nga vuajtja e shqipėrisė mėmė nga dashuria nga zemra e sajė qelike
kam marrė nga krojet kruetane mirditore nga labėria e dangėllija
nga tepelena myzeqeja dardanija malsija nga kurbini mati e merturi
kam marrė kahdo shpresa kam pi nga trojet e shqipėrisė etnike nga etnija
kam marrė krah e zemer nga shtiza nga shqiponja e flamuri
dhe dola me varg me tė pershendetė ty ma tė parin e urime
por edhe kryeminsitrin Sali Berisha e Zonjen Jozefina
ne secilin varg nga nji shekull thirrje ju bėj me plot emocione shqiptare
ma shpetoni shqiperinė trime nga helenia e ato asimilime
thrret e imja gjamė plot me vargje e ndjenja e imja nė gjak shpirtė stina
mė thuani qka ėsht ky bollano kah bashkija e himres ju lutem me pendė
me thuani q’ jan kta tradhtarė qė aq lirshėm me kuaj grek ne trojet tona etnike lodrojnė
mė thuani ju lutem zotri president kryeminstėr e ti zonjė se nuk e marr me mend
tradhtarė neper poste ne arterie shqiptare mbi gjakun e himares sundojnė
ju lutem qe apeli im te ju nxis ne nje kuvend
bollanon tradhtarė trojet etnike duan ta gjykojnė
jo un nuk mund te duroj o zotri president e ti e kuvendit kryetare
dhe ju lutem per hirė te shqiperisė mėmė e tė dheut
nėse kohė do tė gjeni e nė shqiperinė shqiptare
mė ftoni mua nė nji sqarim stėrnipin e skenderbeut
pėr hirė te tokes tė secilit dru secilit rremė e degė e pip
mė ftoni njiher nė atdhe me nji ftesė nė nji festė kombtare
dhe secili varg i imi qė nxitė diell e hanė e dhe pėr tė kėnduar shqip
le tė kendohet le tė cicėrohet ėmbel nė at gjuhė shqiptare
me ftoni se un edhe nėse nuk jam poet
do ta shihni sa shum derdhi vargje shqip oqeane
dhe deshira atdhetare qė valė valė si nji det
do tė derdhen hjeshėm mbi token shqiptare
ma shpetoni himaren nga kthetrat greko bizantine
un per secilen pikė nė at tė bekuar dritė e ujė
nė lindje tė qdo rrezje tė qdo agu e stine
jam lutur kah qielli me sy qė tė mos e shkelė kėmbė e huaj
q’ jan kta bollano q’jan kto heleni e thurje tė liga
shqpni e dashur mėmė etnike un liriku po vuaj
pse nėn patriot mos me hy himara bashkija
por nga bollano ky sherbetorė i huaj
nėn kthetra tradhtare pse ne tė huaja intriga
pse ? me thuani pse ne secilin lot me dėnesė shqipnija
aman president se ne secilen ėndėrr po trishtohem
po djersitem per fatin e etnisė e per te pergjithshmin zhvillim
kur ditet atdheut ndonjeher te festohen
me thirrni ne nji ftesė ne shqiperinė’ e lashtė te bukur mua ne mergim
un jam plot ndjenja poetike qė me verrshojnė si qielli
plot me te bukura shqiptare deshira
per gurė dhe etni e progres
per atdhe mua me rrehin te gjith damarėt ilir
qe shqiperia etnike ne botė te jet e bukur si dielli
qė kombi te mbahetė i lidhur me nji besė
himaren aman’ talen’ rrilen’ durrsin e ksamilin
amanet ti keni neper te pafundmit breza tė gjakut
ujin e ftoft thethin grykat dardane e shengjinin karajfilin
mi zhvilloni mi forconi se jan ardhmeria e bajrakut
malsinė mos ma leni askund pa drita pa rrugė pa fabrika
pa te bukurit shirita kahdo me asfalt
punsoni aman kahdo shqipet gjeraqina djem e vasha e qika
shqiperia etnike esht magjike esht qiellore e shejteri e mjaltė
dhe vargjet e mia qe jan secila me shekuj gurra qellim valė
jan ma shum s e hana e dielli e toka me ujė e dhe
te mbushura me ndjenja qe mbi gjithsi kan dalė
kushtrimtare jan per komb e atdhe
shengjinin dherminė aman ato le te jenė vet jeta
le te jenė si florida bukuritė ne safari magjistare
me vija bregdetare me ato rrezelehta
tė kėndojnė bukuritė ne gjuhė diell’ hane shqiptare
president e ju te tjerė parlamentarė te skenderbeut sternipa
vergjet e mia ju ftojnė per te reja hidrocentrale
ju te Selam labit e te Mic sokolit nipa
duam drita duam tė re nje jetė ju thrrasin etnike fusha e male
un qė ktu me pendė e ne secilin varg me ndjeshmerinė
kam dalė s e ėndrrat me jan lėshua neper boten shpirtėrore ne mbrendi
dua q ė ta shoh lule etnike shqiperinė
te mesmen ne jug ne dardanė qam e ne veri
te gjith i dua njejt si gjakun e damarit
dangelli qam e myzeqarė
kahdo rrin etnike dhe i lashtė i shqiptarit
kosovė malsi mertur e skraparė
kahdo kah rrin bari tue perkdhelė puhiza
kahdo kah mirdita e kah mati e laberia
un qe ma shum pika vargu leshoj se shiu e kokrriza
leshoi vargje ngjyre le ta din shqipnia
duam turizem margaritarė kah i famshmi deti
kah malet duam turizem me mahnitė botrorė
duam qe shpirti i kombit te mbeshtetet te i veti
troll i shejt i stergjyshve arbrorė
prandaj president deputet zyrtarė e kahdo ju kah etnija
un si nji vullkan si nji shekuj rrjedhė ujvarė
pashterrshem do te jehoj ne secilin varg kur e imja etnike shqiperija
preket ne dardanė ne qameri a preket ne himarė
nuk duam ma bollano do te shperthen mėrija
ne ballė te ardhmerisė po duam atdhetarė

autori xhelal ferizi
shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

lirik
16-02-10, 09:11
Vargu im o zot e fe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargu im o zot e fe
gjithmonė thrret per gurė e dhe
per ato male me ledina
per ato prroje e lugina
per ato fllade aq magjike
per shqipni ku i thonė etnike
per ato perla e per himarė
ne qdo pllėmbė ku ka shqiptarė
qe ta ruani si dy sytė
greku e serbi te mos e mbytė
perlen tonė andej kah deti
as kosoven kah bereqeti
se jan dy bija te nji nane
jan dy perla iliriane
jan dy pjesė te bukura ne emer
mėmė shqiperia i mbanė ne zemer
si kosoven si himaren
siq mbanė dega shegė e naren
ashtu i mbanė me embelsi
e i ka rritė me dashuri
e ju dha kurajo e gji
te dy jan te bukura qe mahnisin
te dyja fillin kah e nisin
himara andej me gurė e zalle
qė ka te bukura si shtojzovalle
vasha tė detit e djem pran vale
si skyfterat neper male
edhe te bukura ato zana
qe mi ka mbi fushė dardana
jan dy anė barkusha ari
si dy rreze ne diell shqiptari
qe mahnisin me ato fleta
ne druj kur frynė shportrish erlehta
ato e kan magji hjeshinė
e g'zojnė prore nanė shqipninė
por ti ruajm dy perla te zotit
o sternipa te kastriotit
te mos na msyj kurr trintrija
shkja as greku e as rusia
e te na derdh ma lot e gjak
ndoj bullgar as ndioj romak
siq derdhenata dikurė
esht pergjakė vala n' bilurė
e kan vuajt shum ato anė
e dijnė prore diell e hanė
edhe qielli lot ka pikė
kur jan pre me shpatė e thikė
kur ka ra gjaku si prrue
kyr te dy bijat kan renkue
esht skuqė deti kah himara
me gjak mblue esht karbunara
edhe vershue kah kah kanina
kah qamerja e janina
e kosva ne gjak esht la
se ja derdhen grek e shkja
si himares si dardanes
te dy bija te ilirianes
prandaj mirė ju tash ti mbani
mos i thyeni mos i thani
por ushqeni ne shpresa te reja
mos i ndani per kafeja -
per kah gjaku ato jan motra
prandaj mirė te ruhet votra
te mos preket ndoj kokerr dhe
as ndoj shkja as grek me e ble
veq ta ruani si qerpikun
te mos e leni askund armikun
per me e msy adriatikun
as ne dardanė e llogara
te mos marr erė ndoj grek a shkja
por ti mbani si dy shegė
shqip n' shqipni tė rrijnė n'nji degė
siq rrin ne zemer flladi i malit
te rijn shqip kto djal pas djalit
e te knaqen e te shtohen
neper shekuj te trashgohen
si kah arti e bukurija
se dy perla i ka etnija
qe si ka mbi dhe njerzia
as ne art ne pikturė dore
nuk i gjenė si kto arbnore
si u kullon vala kah kah buza
e bjen mbi deti rruza rruza
bardh si kokrra e mahnisė
si currila te bukurisė
qe shkojnė bien porsi ndoj rimė
ku kndon zogu ne cicrimė
si ne fushė e si ne shkrep
ku bjen shqip tue kndue me sqep
ruane ruane se esht e bukur
aty shkojnė po fllanzė e flutur
aty shkojnė shpend me larmi
tue flutrue me nji lehtesi
thue se jan shpendė te mahnisė
zbrite prej artit e perendisė
e ne tjera kombe kshtu nuk ka
as nuk ka kshtu pru as va
si kthjellimi i bardhė mbi prrue
qe shkon shqip tue grugullue
'''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 09:15
Un kam shkruar kam apelue
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un kam shkruar kam apelue
kahdo shqip po kam jehue
si me varg e me prostesta
edhe ne bina eneper festa
ne demostrata e trotoare
per ket tokė te lashtė shqiptare
edhe zėrin e kam ngritė
kur ka dalė e bardha ditė
per tokė te parve e per atdhe
pa dallim n krahinė e fe
kam dashtė pllambė e gjevahir
gjith ku i thonė vendit ilir
per qdo lug e per qdo prrue
per qdp pllėmbė un kam mendue
te mos i mbetet ne kthetra armikut
e me ka dalė loti qerpikut
kur ne gjak u la shqipnija
mė ka dnesė gjaku e dhimbsuria
e me ka shkue ndjenja ne zemer
gjith ku i thonė shqipni me emer
nuk kam dasht kund as pak dhe
per me mbetė nen grek e shkje
as nodj fletė a fije bari
kahd shqip luenne erė shqiptari
as luginė po as kodrinė
as ndoj prrue as ndoj jazbinė
as ndoj llugė askund m rremė
ndoj fletė dushku as ndoj pemė
as nodj kumbull as ndosj shegė
te mos ma pres hasmi ndoj degė
se ne trup o doja prore
te gjitha ne gji te nėn 's arbnore
per ti mbajtė ajo rreth veti
si kah fusha e si kah deti
si kah e brdha kohė me dritė
i ne net e te bardha ditė
edhe te buzkura ato pyje
shqip me u nxe me rreze e yje
deri ku bjen buza e tivarit
deri ne molė tkuqe andej merdarit
e andej poshtė po kah kosturi
gjith ku flet shqip dheu e guri
kah vardari e kah sangjaku
shqip n' damarė kah rrjedhet gjaku
shqip ku flasin diell e erė
tej sjenice e n e peshter
gurė mė gurė andej pazarit
shqip ku i thonė tokė e shqiptarit
ku kla shty megja sllaviani
kur ish ne troje iliriani
ne mesjeten kah antika
ku sllaviant kan pre me thika
un kam thirrrė per me u bashkue
ne nji shqipni kto me lulzue
e te duken bukuroshe
kahdo ne skaj e kahdo ne qoshe
shqip te shndriten si ingjija
deri mbi tuz ku shkon malsija
se jan trojet tona ilire
i kan kokrrat gjevahire
si mbi zalle e si mbi dhe
kah ju shkon vala me rrke
e kan qehren qehlibare
jan me nder shekuj gjith shqiptare
troja tone shekullore
qe e kan vulen e lashtė arbnore
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
autori xhelal ferizi
xhelal ferizi i biri i shqiperisė etnike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 09:15
Bukuria e maleve shqiptare
************************
shkruar nga autori xhelal ferizi
*************************

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''
Hanė e diell thonė q 'paskan dalė
Pėr me i lshu rrezet mbi mal
me i shpernda neper bregore
neper dheun e tok,s arbnore
gjithkah shtrihet uj e,deti
kah shtrin gruni e bereqeti
po ne at stinė t qelun gjelbrimit
ku bien ujnat bardh burimit
qe i bien fushes trup lakue
nanė shqipninė ah tue hjeshue
lulet shtri e hapė n' per fleta
flutrojnė shqipet n' troje t veta
mirė po shndritshin t' lartat maja
Mbi shkambij mbi kreshta e pllaja
mbi vargmalet e shqipnisė
pėr nėn qiell qe rrijnė vargisė
thue kaltrisė po i prekun ballin
per me t' ngjallė ndjenjen e mallin
edhe majat n' valė n 'uj t' kthjellun
siq valzon era n' grunė t' mbjellun
ashtu leht bjen tue u perthye
n,uj,zallinash fund e krye
kah ajo gryka n dri t 'komanit
n' alpe t ' lashta t 'ilirianit
kur kalon fushen nėn shkoder
nisė e bjen mbi male e koder
per me u nisė lugut t' malsisė
ku nisė ajka e bukurisė

sytė e mi n' pamje s' po ngihen
lot e mallė disi po m' shkrihen
edhe rri tue sodisė n 'shkrepa
neper lugje brigje e thepa
ne ato shkurre n' per gurina
n' ato t' rrmyshme prroje e,rr'pina
kah po shkrihej flladi i eres
bukurija e stines t' veres
'''''''''''''''''''''''''''''''''
balli e i kreshtes n' lug t' kanjonit,
ku kan ndejt burra t 'zakonit,
atje mbrapa bjen malsija
n' za gjithmon per kah trimnija,
per kah pamja e kah krahnori,
si ndoj shkamb n' majė vizitori,
bukuri ne ato male
s her hanė e ylber i ndale
per me pi per me sodisė
artin tend te bukurisė
o e bardha shqipni etnike
malet tua idilike
i ke mahni e lasht ilirike

sa ti dua me ato shikime
rrnofsh kreshnikja malsi trime
ujrat te bardha q e t bien prronit
ti ke pas po djem t' drangonit
edhe vasha porsi zana
me gjubletė e me fustana
djemt kreshnik me gjamadana
porse ty aq shum t' pat hije
ah blegrima e deleve n' vrrije
neper male e lugut t' zallit
dridhja e fyellit e kavallit
edhe e dhive ajo kumona
anė e mbanė kanga e jehona
''''''''
malet tua kan prekė qiellin
joshė e kan po hanė e diellin
me ato rreze me t' pershkrue
ah valbardhat n' per qdo prrue
e kur ndegjohet hingllima e kalit
edhe cicrimė bilbilit t'malit
...
fllanzat te lehta neper pyje
kur tė shkruan nata me yje
o zot sa hije te ka n' per prroje
vala e bardhė po toje toje
naten me drita ato yjore
kur kcejn valet n' pėr gurore
shkumba shkumba curriltarė
si bien bardh neper ujvarė
o zot i qiellit art vertetė
kah bjen uj't me ra tatpjetė
Guri lahet bardh si drita
lahen rrėnj edhe rekita
posht e druj shelgje e ahina
te dehė flladi n' per lugina
thue po te flet vet ajo larmia
thue po te dehė ajo bukuria
thue n' rrėmbim me krih tė lehtė
po shkon vales pėr tatpjetė
tue ndjekė valen gurė mė gurė
kah nuk ngopesh me kėt nurė
para e mbrapa tė ndjek knaqsia
vrap me ra porsi lehtesia
permbas valve e kah qetinat
porsi zogjt e kanarinat
kshtu e ka sharmin malsia
kshtu etnike ėsht shqipnia
lumja zemra e vizitorit
qe sheh dhe po te arbnorit
qe sheh fletė qe i dridh era
qe sheh lule kur qelė pranvera
qė sheh male mblue gjelbrimit
qė sheh valė tu u rrotllue drinit
qė sheh dhenė e qė sheh dhi
mal e koder lug e vrri
qė sheh shtrue natyren para
fusha te gjera megja e ara
gurė shkambij e valė burimi
edhe ranen prej kullimi
rrjedhat gjam porsi biluri
valen te kthejllt tue dalė prej guri
zogun etshėm neper pika
shiun mbi valė porsi optika
flaldin te leht tu u shpernda malit
edhe hingllimen me trok t' kalit
edhe stanet me baresha
te bukura suka e brigje e kreshta
dhi e dele tue blegrue
zogj mbi degė ah tue cicrrue
kahdo te kuqe ati thana
nepr maja k'solla e t'bana
qumsht te bardh me pi bagtije
me e ndegjua zogun nėn hije
vrullin t' bletve atij zgJoni
gurgullimė qe bjen kah prroni
me ja ndjekė zemres deshiren
tu e shijue o at ermiren
aromė lulesh qe shperndahet
rrema lisi aty ku ndahet
me dy degė mbshtjell me levore
ku rrijn shpend te bukura malsore
lara lara tue flutrue
qiellin te kthjellt tue zbukurue
e ty s te len kund emocioni
te vehen flet porsi drangoni
te behet zemra sa nji koder
kue sheh qingjat kah bejn loder
tue blegrue tufa blerimit
qingjat te bardh me gjuh t' blegrimit
qukapikun e sheh me sqep
fllanxa te bardha shkrep me shkrep
zogj qe shkojnė me plot larmi
shpend me brusha plot hejshi
edhe aroma te qelė te ngritė
thue dyfish me trup je rritė
thue t e jep fuqi krahnori
si ajo zana ne majė qakori
kshtu pra e bukur esht etnija
kahdo male ka shqipnija
i veesh arti e bukuria
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

lirik
16-02-10, 09:16
Atdhe
''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim

---
Me secilen epokė pėr ty kam folur atdhe
me dekadat me decenjet
me secilen tėnde qelizė e fe
pėr ty kam shkundė mahnitė ėndjet
''''''''''''''''''''
i kam ftuar dhe kam folur qėndismėrisht
me tė gjitha si ėmbelsorė dialogtarė
pėr ty sa e s a her vendomsmėrisht
kam folur si i yti biri shqiptarė
'''''''''''''''''''
nuk e di a mė ke dėgjuar ti atdhe
pėr ty kam shkuar te majat
kam shkundė yje erė druj e qiell e dhe
kam dridhė jehueshėm bjeshkėt malet pllajat
''''''''''''''''
atdhe nuk isha vetem mbrojts avokat pėr ty
as vetėm mburojė
por isha brenga vet nė gjak'shpirt'ndjenja,nė rrashtė e nė sy
isha bilbil ciceron kahdo me kengėn pėr ty nė gojė
'''''''''''''''''''''''
nuk e di atdhe por edhe sot
e di se ti nė token e tė parėve nuk po mė pranon fare
por un nė secilin shekull nė secilin mot
do tė menodoj pėr ty dhe trojet shqiptare
'''''''''''''''''''
un pėr ty atdhe me madhsi deti jam dridhė i emocionuar
aq det'risht thue s e po dridhet vet deti
bilbilat me vargje per ty i kam nxitė pėr tė kėnduar
kur ka kan ikė diell e hana per ty kam folė vet me veti
'''''''''''''''''
asnjiher nuk e more vesh sa tė dua
ti mė le mua mbi dhe tė huaj si nji kopil
un pėr ty kam nxitė shtrydhshėm ėmbėl tė lėngėsojnė qershi dardhė e ftua
un per ty kam nxitė aromen tė flas nė lulkuqe e karajfil
''''''''''''''''''''''
ani ti mos mė le mua atje nė tėndin dhe
un me pendė do tė qajė
kahdo nder kombe ne gjuhė kultura e fe
do tė ndihet i imi vaj
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi nė mėrgim
te drejtat e autorit jan te drejtat e pa cenuara
-----------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
16-02-10, 09:17
Un i biri i dashurisė
--------------------------

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
----------------------------------------

un i biri i dashurisė nuk u shpėrbleva nga shekujt asnjėher
a thua gjenetika gjykon pa drejtė
a thua dashuria nuk qenka vlerė
kti kopshti nuk duhet mirsisht me ujitje me i ndejtė
---
ndoshta vallja qiellore kobshėm ndryshe luhet
atje te qendrat vendosėse tė rruletes sė qiellit
sikur tė shpėrblehej shėrbimi e tė paguhet
pse ndruhet ather tė mė vijė shpėrblimi nga arka e fatit tė diellit
---
asnjė arkė nuk hapet pėr mua e fatit tė bardhė
asnjė shpėrblim pėr mua edhe pse un i kam shtrydhė tė gjitha bukuritė
qenka punė e kotė tė jeshė burues i dashurive shpėrblimet pa tė ardhė
kot paskam lotuar ujitshėm dėnes'shėm djersitshėm pėr dashuritė
---
un i biri dashurisė thua kam lindur vetėm shėrbtorė
rrogtarė i dėnuar me punė sizifi
mosmirnjohs u treguan hana dielli yjet secili meteor
kėt fat pėr mua me dyer tė mbyllura kush e shpifi
---
kush si ! pse un gjithmonė nė shėrbim tė dashurisė
i udhve e i pėrpjekjeve mundimtare
un nė shėrbim gjithmonė tė pa fundme tė pashterrshme sasisė
e koha mė tallė grabitqare
---
un nė shėrbim tė dashurisė me pendė kujdestare
un jezu krishti nuk jam
shėrbej bukurisė shėrbej fjales pėrkushtimtare
as diell as dhe nuk kam
---
un nuk kam as mirnjohje nga era
as nga lulet as nga balta
kot jam bilbil qė shėrbej pėr stinė e pranvera
pėr mua nuk qenka krijuar shpėrblimi as mjalta
---
as kombi im as gurė e dhe
as druj e bari e qetina qė ju fala dashuri
as krojet qė burojnė nė atdhe
nuk mbollen pėr mua mirsi
---
e vashave belholla e kahdo rinisė
i kndova me art ylltarė
detit e malit e kahdo etnisė
por nė grep tė mjerimit tė gjith mė lan varė
---
pėr mua dhuratė nuk u gjet mbi dhe
pėr mua nuk shtrydhi kush aromė as fjalė
pėr mua nder kombe e nder fise e fe
nuk paska dashuri sa njė valė
---
atdheu mė mohon e fise e krahina
toka shqip nuk mė flet
un nė kafaz porsi kanarina
dashuri e lot po buroj si det
---

Autori nė mėrgim Xhelal Ferizi
Liriku nė mėrgim
---------------

lirik
16-02-10, 11:18
Nese don me e dit
autori xhelal ferizi kushtuar mikeshes
nes e don me e ditė per se u krijua njerzia
per se hapi motivon
se mbi dhe gjithqkajat i shtyne dashuria
gjithqkajat kan emocion

prandaj shpalleni kult dashurinė
ajo esht shtytse e hapitit ne jetė
zbulojani ndjnejes mahistse mbrendesinė
e bėhuni ndjenja vet

autori xhelal ferizi

....................
liriku kushtuar mikeshes time te mirė
idiles...........................
Zakonisht kur te pershendes ty
idile
kshillohem me rrezet e pa djallzuara
kshillohem me karajfile
dhe i pyes se qfar te shkruaj ty
i pyes shartimet e rrezatuara
pyes artin me shendrits te ma te bukures meteores


marr kshilla nga bardhsia shpirtbardhė e bores

nga mbreteria ma larte e fjalve

nga qiltersia me behare e luleve

nga disponimi i miresive

nga shkumbardhat me grugulluese te valeve

nga vullneti i pranveres

dhe te shkruaj nga penda me ngjyre shege

qe ti te embelsohesh nga fjala ime poetike

un e di se ti je zogza ma e mire e veres

prandaj te shkruaj vargje kirstalesh lirike

un jam zogu kombtar e te ma shendeshė deges

qe ciceroj ne vargje ilirike

neper secilen flete e nektare
shkoj e kshillohem me embelesit ma ma magjike
kur per ty dal me vargje shqiptare

qe te shkruaj o e shtrejta mike

kshilla marr edhe n e me larmishmet behare

e kshillat e gjuhes magjike

qe ty te shkruaj vargje argjentare

i marr edhe kshillat qiellorike

thellsit me te bukura ndenjetare

e te thuri ty vargje lirike

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik
16-02-10, 11:37
Eh ju dhasha uj te detit
:::::::::::::::::::::::
xhelal ferizi autori i vargut lirik shqiptar
neper vite me vargje shqiptare

eh ju dhasha uj te detit
per me pi ju dhasha zjarre
qe ju atdheun e bereqetit
po ma mbsushni ne lot e varre

e ma lat ne at varfri
kėmba doras zvarrė shqiptarin
veq zhgenjim skamje me pi
ne lak e fyt tue dredhė litarin

e ju dhasha ujė krypoyrje
kur ju ne etje te bini o krime
qe ma vyshkt token arbnore
qe mbi dhe e lat jetime

e perbuzt e ne anarki
ne skamje te pshtjellta tue perthurė
si qel't shteg n' ndoj dashuri
por se i ndrruet edhe flamur

e ne shpresa gjith tue pre
ara e troje ja lat djerrė

tue perqa me fise e fe

tue ja shtrue rruget me sherr

eh ju dhasha uj mizorė
por si djegė me flakė benzina
mercenarė e ju tradhetorė
qe na i vyshket mote e stina

e engjellushen estetetike
qe e lakmon e arta hana
e kan mberthye fiset armike
e po qanė me lot dardana

mbushė me kryqe e me klane
me mesebe kahdo te reja
me modele talibane
thue shqipnin e vrau rrufeja

kaliron vet nderkombtari
permbi pela e mbi kuaj
qanė liriku vargatari
penda e tij mbulue me vaj

se dikush po vuan per buken
e po qajnė fmijt e deshmorit
kan msy qyqet shkrep e suken
tue vajtue ikun prej trollit

se nuk ka kund punė as shpresė
se ka vdekė e u vyshk shpirtsia
ne atdhe s' don kush te vdes
kan kthye sytė ka mergmsia


::::::::::::::::::::::::::::::::::::
autori xhelal ferizi

lirik
16-02-10, 15:38
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
eh moj jetė ti me shum halle
********************************

Shkruan xhelal ferizi
**************************
------------------------------------------


l i r i k u
-----------------------------
*************************
---------------------------------

eh moj jeté ti me shumé halle
kaloj Buqja dhe e zalle
ujė e kroje e ledina
shkoj n' flutrim si kanarina
***

thonė flutroj n'pėr dritė me yje
kaloj shtigje e suka e pyje
kaloj druj me dushk e brusha
kaloj male e tė gjera fusha
po ku ėsht tash ėngjėllusha
***


a thue e ndali kund fluturimin
mos ka ra mbi pérqafimin
té ndoj djalit argjentaré
ju vlojné zemrat flaké e zharé
***

floku i sajė balli si hana
tash po shndritė te e bardhė dardana
n`koder t`trimave shpirtat vlojné
kur dy zogj fjalt shqip i ndrrojné
***

ju vlon fjala e ju vlon shija
ndoshta u vlon edhe dashurija
ndoshta fort shtérngojné krahnoret
deri sa fjalé t`nxjerrin bregoret
***

deri sa fjalė e habi t' madhe
t' qesin fushat me livadhe
pėr kta shpirta si pipa flete
qė kan dalė me u lidhė pėr jete
***


me u lidhė bese e ndjenjėsije
me i mahnitė flladet me hije
me i mahnitė shum emocione
shum simbole e medaljone
***

se ai qasti i dashurisė
mahnitė yjet t'bukurisė
njė shtrėngim qast i vėrtetė
e ndalė diellin rrezenxehtė
***

e ndalė hanen kureshtare
dashurinė me e pa shqiptare
si din valė ajo me vlue
si din zemra me bashkue
***


si din art me nxjerrė t' shprehisė
si ajo qehreja e bukurisė
pėrmbi lulen rozmarinė
kur buzqeshė me kanarinė
***

si q' din gazin n' shend e mshirė
me e nda hana zemėrmirė
me e shkri ėmbėl porsi hoje
n' dritė shpėrnda mbi gurra e kroje
***

eh ti germė e t i shkrim shqiptarė
qė po derdhesh si ujvarė
e po bjen n' pėr zemra valė
kah ke msy ti sot me dalė

***
a ke msy n' zemer dardane
a kah zemra e ndoj zane
per me vlue me gjuhė magjike
n' zemra t' vashave albanike
***

a mos té shtyné malli i etnisé
dheu i lashtė i bukurisė
ku atje Buqja tash si shpendė
flet me shqipet rendė me rendė

***
merret n' gryk me pérmallime
edhe i vlojnė qeshjet me gzime
atje e presin shum drangona
me shum zana n' vise t 'tona
***

e kjo nė sharm me shum tipare
bukurinė shpalosė shqiptare
si e shpalosė kaltrija e qiellit
kur sharton me rreze t' diellit
***
--------------------------------------
Autori xhelal ferizi lirku nė mėrgim
--------------------------------------------

lirik
16-02-10, 15:40
Mu nė shpirtė tė karajfilit
--------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------
do tė kėrkoj aromė lirie
e nė ma tė bukuren cicrimė t' bilbilit
e nė ma tė flladshmet kroje e hije
-------
do tė kėrkoj fjalen t'kullimit
n ' DIAMANTE E GURGULLIME
Mu Nė PALCė Tė PėRMALLIMIT
e nė varg ma tė bukurin rime
-------
do tė kėrkoj edhe nė krah zane
e nė shpirtė shege qehre'kuqe
mu nė shend e nė dritė hane
do ta gdhendi emrin buqe
---------
edhe nė valė tė bukurisė
edhe nė shtresat e mahnitore
mu nė qerdhen e ardhmėrisė
e n' pėr harqet ylberore
-------
do ta gdhendi kėt dardane
emri i tė ciles dehė melosin
mu nė vargjet iliriane
pėr ta shndritė me sharm eposin
-------
pėr ta shndritė shqip edhe liriken
do ta gdhendi kėt ylbere
se gjak lulje e ka etiken
porsi fllanza nė hymn pranvere
---------
do ta gdhendi nder visare
do gdhendi nė piktura
edhe nė dritė margaritare
do ta lidhi me shpirtė ura
---------
do ta lidhi me tė sheges fleten
edhe me fleten e ftonit e blinit
porsi zemra qė e lidhė jeten
do ta lidhi nė vesė tė kullimit
---------
do ta ia i a shkruaj qerpikt n' currila
do ta bėj si shpresė me nxe
porsi driten mbi kandila
do ta mbajė simbol mbi dhe
-----------
autori xhelal ferizi
-------------------------------

lirik
16-02-10, 16:13
per ndoj yllė tė vezullimit
me ja falė moshen e re
--------------------------------------

e me ja dhané besen shqiptare
e me u lidhė si karajfili
qė lidhė fleten qehretare
qė joshė shpirtė e za bilbili
-----------------------------------------------

por se Buqja thon krah`rue
krah ka nxjerrė e tė ri filiza
era e malit e ka ndihmue
thonė nė atdhe e ftoj puhiza
--------------------------------------

e ka ftue pér dashuriné
me ja shpalosė ndjenjat shqiptare
me e shpalosė kjo bukurinė
mbi kosoven argjentare
---------------------------------------------

mė thuani pra ajo krah'lire
kah e nisi zemren t' bardhė
cila rreze shpirté dritmire
n`toké dardane i tha me ardhé

-----------------------------------------------
a mos i tha zemra e qetines
qė strehon bilbila prore
a ndoj sqep i kanarines
me ndoj kangé té lashté arbnore
------------------------------------------------

a mos e ftoj kroni me hije
a qiparisat degė mė degė
a ndoj kokérr bukurije
kuq qė lidhet n' zemėr shegė
-----------------------------------------------

na thuaj ti oj vezullimė
arti i yllit qė shkrinė hare
kah flutroj kjo si vetimé
Buqja zogzė kjo vashė e re
---------------------------------------------------

a flutroj kah qamėria
ku jan fushat t' begatisė
kah tivari a kah malsija
ku rrijn zanat e shqipnisė
----------------------------------------------

a mos me krah kah rrezanija
ku shėndritė n' male merturi
kah valbona n' maja a vrrija
a kah vlora n' shesh flamuri
---------------------------------------------

pse s`tregoni o ju fleté ari
qė n' ballė t 'diellit jeni prore
mos flutroj kund kah skrapari
a kah brigjet zallinore
-------------------------------------------------

kah ai durrs adriatiku
kah mirdita e kah kurbini
me krah t`leht vallé kjo kah iku
a e kan pa kund vjosa e drini
-------------------------------------------

a e ka pa kund bukuria
e sarandes a e ksamilit
gjirokastra vet hjeshija
porsi ftyra e karajfilit
--------------------------------------

m' thuaj moj korqa e bukurisė
e ti lezha e lashtė antike
syri i kaltért i mahnisé
e ti kruja heroike
--------------------------------------

a e keni pa njé vashé dardane
kah flutron kund si mahnija
me drit yjesh e drité hane
ka nis vrapin kah etnija
--------------------------------------

né qofté se kund e keni pa
mos ka msy prej kaqaniku
m' thuaj o valė mbi lum e va
kah na treti e kah na iku
---------------------------------------


AUTORI I VARGJEVE LIRIKO ARTISTIKE SHQIPTARE
XHELAL FERIZI NE MERGIM LIRIKU

-----------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------

lirik
16-02-10, 16:14
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
M' thuaj o i bukuri sharm i hanes
**************************
---------------------------------------
.................................................. .................

xhelal ferizi autori
..............................................
--------------------------------
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

m`thuaj o i bukuri sharm i hanes
ti qė sheh ndėr gurė tė qmue
ti qė sheh dy kraht e zanes
mbi ngjyrė qielli tu flutrue
------------------------------

m`thuaj ti o sharm ma dérgo fjalen
ku éshté Buqja e bukurisé
ku i ka flatrat e ku i ndalen
pėrmbi dhe tė dardanisė
-----------------------------------

mé thuani ajo me flatra ari
kush mbi qiell ja dha at dorė
pėr me zbritė mbi dhe shqiptari
kah lakimi ylberorė
--------------------------------------

a mos zemra e sajé shqiptare
i dha krah kah mali e deti
me flutrue si grabitqare
kah foleja e dhe i veti
------------------------------------------

mos po i rreh zemra e vlimit
pėr ndoj djalé me besė e fe
per ndoj yllė tė vezullimit
me ja falė moshen e re
--------------------------------------

e me ja dhané besen shqiptare
e me u lidhė si karajfili
qė lidhė fleten qehretare
qė joshė shpirtė e za bilbili
-----------------------------------------------

por se Buqja thon krah`rue
krah ka nxjerrė e tė ri filiza
era e malit e ka ndihmue
thonė nė atdhe e ftoj puhiza
--------------------------------------

e ka ftue pér dashuriné
me ja shpalosė ndjenjat shqiptare
me e shpalosė kjo bukurinė
mbi kosoven argjentare
---------------------------------------------

mė thuani pra ajo krah'lire
kah e nisi zemren t' bardhė
cila rreze shpirté dritmire
n`toké dardane i tha me ardhé

-----------------------------------------------
a mos i tha zemra e qetines
qė strehon bilbila prore
a ndoj sqep i kanarines
me ndoj kangé té lashté arbnore
------------------------------------------------

a mos e ftoj kroni me hije
a qiparisat degė mė degė
a ndoj kokérr bukurije
kuq qė lidhet n' zemėr shegė
-----------------------------------------------

na thuaj ti oj vezullimė
arti i yllit qė shkrinė hare
kah flutroj kjo si vetimé
Buqja zogzė kjo vashė e re
---------------------------------------------------

a flutroj kah qamėria
ku jan fushat t' begatisė
kah tivari a kah malsija
ku rrijn zanat e shqipnisė
----------------------------------------------

a mos me krah kah rrezanija
ku shėndritė n' male merturi
kah valbona n' maja a vrrija
a kah vlora n' shesh flamuri
---------------------------------------------

pse s`tregoni o ju fleté ari
qė n' ballė t 'diellit jeni prore
mos flutroj kund kah skrapari
a kah brigjet zallinore
-------------------------------------------------

kah ai durrs adriatiku
kah mirdita e kah kurbini
me krah t`leht vallé kjo kah iku
a e kan pa kund vjosa e drini
-------------------------------------------

a e ka pa kund bukuria
e sarandes a e ksamilit
gjirokastra vet hjeshija
porsi ftyra e karajfilit
--------------------------------------

m' thuaj moj korqa e bukurisė
e ti lezha e lashtė antike
syri i kaltért i mahnisé
e ti kruja heroike
--------------------------------------

a e keni pa njé vashé dardane
kah flutron kund si mahnija
me drit yjesh e drité hane
ka nis vrapin kah etnija
--------------------------------------

né qofté se kund e keni pa
mos ka msy prej kaqaniku
m' thuaj o valė mbi lum e va
kah na treti e kah na iku
---------------------------------------


AUTORI I VARGJEVE LIRIKO ARTISTIKE SHQIPTARE
XHELAL FERIZI NE MERGIM LIRIKU

-----------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------

lirik
16-02-10, 19:48
E thekshmja bėrtimė

shkruan poeti xhelal ferizi nga Mitrovica

e thekshmja ,bertimė ,
ka rrqethė nė,damarė qdo ,gurė e bimė
ka shpue pėrtej,qdo kohė e stinė
ka prekė,nė sytė e nė mendje tė diellit
ne dhimbje ,te kafkės,nė,kapak,tė qiellit
kur bėrtima ,e thirrja,pėr tė shpėtue nderin
ka prekė,ah,thekshėm,detit tu i lue vnerin
ka rrėnua fijet qė lidhin,ylberin,
ka vra zogun ,n,gushė,tu kėndu kėngė pėr nanen
ka tha n, dritė,shkėqlimin,qė po e mbante hanen
ka pre n,pėr,damarė,shekujt,e,ngazllimit
ka tha,mu,n'kullim ujrat e burimit
ka prekė dhimbjen n' palcė,yllit shkelqimtarė
kan dalė lot qerpikut,qiellit me i mbetė varė,
kan kalue caqe,kan lanė gjurmė ,n'ndergjegje
kan shkue,pėrtej caqesh,pėrtej,qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nėn dhunė e nėn shkja
qė femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete
ia ,ka, nda shpresat qe i ka lidhė pėr jete
i , ka, tha shikimet,pėr,te,ardhmen,vlerė
pėr ėndrrat,t,dashuris,t,mbjellura me erė
e,ka,nda,prej,ere,.e ka nda arome
ah e thekshmja,britma,tue therrė kromozome
tue therrė n,pėr ,qeliza,qdo,gjen tė lirisė
birtma shum e thekshme ,tė vashes,t'dardanisė,
britma shume thekshme kan prekė ,thell nė yllė
i ka thye skeletet e drujve n 'qdo pyllė
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjelltsinat,qė i kan burue detet
britma e qik 's shqiptare,qė ka mbetė nėn shkja
hanen,e ,ka vyshkė e diellin e ka tha
se , ka shhpue damarve ,n' dhimbje n ,qdo curril
se, e ka,prekė,me,dėnesje,boten n' karajfil
bota e karajfilit,qe lidhet n' shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prekė ,n,pore,feje
nėpėr pore feje nėpėr pore dini
nėpėr,pore ,kombi turku e latini
britma e, qik's, shqiptare ka thye amerikė
ka ,shpue pelhurė drite yjet i ka fikė
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsisė
per me prek shum stina,e zemra t' njerzisė
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prekė,n,ėpėr gjuhė ka prekė n 'pėr qdo fe
ka me prekė me shekuj ,ka,me thirrė.n' qdo vesh
deri sa tė del gjyqi i zotit nė shesh
deri sa tė, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsitė,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pasė shqipnija as n' ,gurė e as n' dhe
hajmali tė djajve,token qe i kan pre
mos me pasė kosova britma tė ,thekshme n' gjak
mos me u dhunue vasha nė' ,shkje e, karadak
__________________
PERMIRSIM nga autori xhelal ferizi

lirik
16-02-10, 23:22
Vashė e bukur shqipėtare
----------
nga autori xhelal ferizi
liriku ne mergim
vashė shqiptare moj belhollė
dil mos rri nėn hije mollė
nėn ata rrema plot me erė
dil kah lulet nga njiher

ku rrin arti e bukurija
fleta e sharmi edhe larmija

dil e shih nder fletė bujare
si kan qelė lulet shqiptare

merri erė ndoj borziloku
se t' hjeshohet balli e floku

edhe vetulla porsi t' hanes
se ktu kndnohet gjuha e nanes

gjuha shqipe karajfile
nder mimoza e trandofile

nder lulkuqe e mandarina

e kshtu i shkojnė po moti e stina
cicerimes ne gjuhė amtare
neper strofa gjithkombtare

vargut shqip nder rozmarina

tue kendue si kanarina

lene mollen m,e at hije
dil n' per art prej idilie

ku pranvera del me brusha
ku larmojn tė gjerat fusha

me nji shpirtė sa tė pa anė
qė i joshin diell e hanė

edhe e joshin bukurinė
at shkelqim e dashurinė

te rinisė me zemer jetė
e jani shihni lule fletė

si dijn t' qelen pa djallzi
veq per art e per mirsi

jo per maska e laramane
veq per yj e per drit hane

eja dil moj karajfile
sepse lulet nuk kan hile
e perkulu para mahnije
para arti e bukurije

se te ka ardh penda me lule
prandaj dil oj qikė me kule

mos u ndrojė para qiltersie
rri e thjesht se te ka ma hije

rri nder lule aromtare
e ndegjo cicrimė shqiptare

si kendon zogu nder moza
ne jorgovane thana e shkoza
e ne tjjera lule bari
gjithkah shtrue ku rrin behari

zogun tuaj mos e nenqmoni
anjiher mos e largoni
kur ai nga rruget mergimtare
te ju vjen ne degė shqiptare
me kendue prej mallengjimit
me at sqepin e rimimit

mos e ndiqni mos e gjuani
mirė se erdhe gjith ti thuani
neper degė e neper pipe
me kendue me gjuhen shqipe
-----
se rrin zogu nder karajfile
me cicėrimė e kėngė pa hile
veq per ju me shkri ndoj varg
neper mote vjen nga larg
neper lule e fusha vjen
e me shum rima e refren

ju kendon kah qielli e pylli
me rimė arti porsi fyelli
si magjika e kolorites
se ai quhet zogu i dites
qe mergoj ne udh mergimtare
me at pendė margaritare

e ka ndejt mbi tridhjet vjet
tue lotue per dheun e vet
e mas vitesh neper mote
vjen me kndue neper ag'zote
her mbas here per atdhe
me i bashkue me varg tri fe
edhe zemrat e unitetit
me at zemer si kaltri t detit

e kahdo ka degė e kroje
me gjuhė shqip kendon per troje
-------------------------------
xhelal ferizi autorė keng lirike shqiptare
vazhdojn kengt shqiptare

lirik
16-02-10, 23:44
Ata pasi kishin bė nje rruge me mundime
..................
autori xhelal ferizi
ata te bijt e pag fat'sisė
qe donin liri per qeiielle per dhe
per trojet e te parve
per token e lashte te entike shqiperis

rrugen me mundime e kishin bė ne per mote

ishin shkri sa e sa her si dylli

gjithqka ja kishin falur atdheut

kahdo i kishte qitur rruga

kah bora lugu e errsira e pylli


ata kishin kaluar neper zjarrekishin bartur neper shpirtrat e tyre vuajtje me teplote


per se gjalli kishin hy ne varre
neper teh vdekjes kishin ecur


zbathur kishin shkuar ne per ferr jete


sa her ne tuffane ne ngrir e ringriri kishin ngecur

sa shum kishin folur vet me vete


ne bodrume te urinuara pansllave

kishin ndejtur neper errsira betoni

ata ne mes te qakajve e ujqerve ne mes llave

kishin ndejtur e ne mish ishin shkye

me plage shpirtrore sa shum ishin stervuajtur

mmallengjyeshem sa her ishin shkri

por ne asnji kohe nuk ishin thye

ky ishte than ata fat i joniata ishin vet vuajtja fund e krye

kishin qa sa her neper te mjera qerpike

ne thonj te lloj lloj djalli

duke vuajtur per lirine e shqiperis etnike

ishin shkri nga vuajtja e malli

por kohrat pastaj i kishin pshty

me vula katrane i kishin vulosur

kishin shpifur per ta per ti ndy

fjala e pist e urjrave te zeza

neper do mbyllje hermetike i kishin ndry

ata qe u shkrine per breza

qe ishin qendresa qelike

mbi ta koha i kishte shkelur koha e pa mshirshme me thundra te zeza

mbi ta kishte ra neper kohra dhuna a rmike

e koha e fundit e pshtirosur

absurdet e decenjeve tragjikomike

dhe ne hiq perjetsisht i kishte vulosur

i kishte qrrenjosur nga shqipnia etnike

koha bizare lavire e marrosur
ua kihte pshty vuajtjet biblike

autori xhelal ferizi

lirik
17-02-10, 00:11
dikurė e mbroja njeriunn nga djalli

dikurė e mbroja njeriun nga djalli

autori xhelal ferizi
....................

lutesha per njeriun


duke u lutur qe djalli te jet sa ma larg

por tani mendjet e kohrat ndrruan

dhe nes e cilin varg


gjithqkajat mu ndryshuan

tani me ka kapur halli

se mos njeriu djallin e djallzon

e halli im vuan

mos njeriu djallin e bėn te vuaj

tani djallin nga njeriun e ruaj

autori xhelal ferizi

lirik
17-02-10, 19:08
Z.Xhelal,ju flm per keto vargje te bukura dhe origjinale! Poezia ka qene dhe mbetet cdohere pasion i juaji.Me terheq arti nepergjithesi,duke mos perjashtuar ne kete rast dhe stoline e vargjeve te juaja...Vleresoj bukurin e vargut tuaj,sidomos ca poezi qe shkruan per mergimin,jan aq te bukura...Tere jeten ndoshta keshtu mbesin neper Ghetot e Europes!Kjo jete eshte loje dritash, kurre nuk t'a jep ate mundesi qe te realizosh te gjitha ato deshira dhe enderrime qe ke ne mendje e ne zemer. Prandaj dhe njeriu jeton dyzimin e tij qe kur eshte krijuar bota njerezore… Ne ato cfare jetojme ngandonjehere ne disa caste dhe dyshojme qe jemi krejt ne... __________________
---------------------------------------------------------------

keto fjale gjevahire i ka shkruar mikeja im e e forumit moderatorja ana

fjala e saj rrejdh e sinqert dhe njerzore me plot hjeshi drejtesi e vlersim
te urtė e njerzor deshmohet me kulturen dhe sjelljen e saj te edukuar

lirik
18-02-10, 06:32
Butrinti

nga autori xhelal ferizi
shqiptarė nga shqipėria verilindore(kosova )

.................................................. ..........................

Gjurmve,te stėrshkelura,me pendė nė dorė po kundroja
Si shtizė t e kthyeme kah,t,ligat,
qe ,neper rrudhat tua ,po,dergjnin
nga protagonizmat shekullorė
diktuesit shkelsit
zotrinjt q endrroheshin
po i prekja te gjitha kohrat
duke prekė nėpėr gurė ato gjurmė e varre,ato,kohra
tė sterlashta,duke u grindė me antiken
sa shum kėndej e andej po digjesha
me rrenqethjet e dridhjet ne gji
emocionet te perziera
pėr tė ndje diqka qe e tretėn
mbuluesit e pamshirshėm te gjurmėve,
secilen qehre ne gurė
ne fjalė shprehje shekull
mundohesha ta shėndrroja.
Dhe fort shtrengoja penden letren nen sqetull
Me te gjitha ato halle aty heshtur po kuvendoja
Pėrgjakshėm kisha leshuar sytė e kohen zėrin nėpėr gurė
E sytė shterreshėm prej etjes,lot gjaku,nėpėr gjurmė po,mė lėshonin,
nuk e dija q te flas neper moshen me murė
qfar mundimi,qfar djerse kisha ne ballin tim tė kohes
thirr enej, e molos ,e t bijt e pellasgut
por ata mbulue i kish ,
pluhuri i danajve
,pirrot agronet ku jan, bertita
duke shpluar hirin,vajtueshem
dhe shptatat etyre kerkova
lotet e mi ne heshtje nxoren
disa dėshmi te pashkruara
te prera keqas ne besė
bukuri qe vriste ,
kahdo
koken prej deti me kaltri
e kishin kthye guret e stėrvuajtur
o zot sa shum i kishin pergjakė shekujt
bukuri tragjike
aty ishin skelet ma te bukura te parajses mbi tokė,
qendra e botes thash qenka,
pikrisht kėtu
gjiri i liqenit ujė tė ėmbel i jepte detit,
me nji ngushticė nė mes
thue se gji ma t’ė bukur
nuk ka
nxehtsija e shpirtit te dheut me te bukur,
nuk vlonte ne mesdhe
kėtu thash qenka e bukura e dheut
kala
pran deti
nen at koder flladi e mali
zemren e shpatit e flladiste era
liqeni pasqyrė dridhse valzore
me mija arte te shprehura ne buzet magjike
rreth e rreth kurorė bukurije
ku fletet e hijet e tyre thua se aty mbanin buzet

zogjet nga hija e tyre
ne liqe po binin me sqep te bukur
vapa po i digjte
dhe ata me pa djallzinė e tyre
perkulshem me gushė e sqep
sa hije u kishte grumbull
kur ata aty
per te njom ngapak edhe gushat
e sqepin kishin ardhė
te mahniste cicrima etyre perzie me etjen
dhe kapercimin e pikave te ujit nėpėr fyt
fletet po flisinin diqka me mua
gjuhė qe shpirti i poetit e ndjente
penda i ndihmonte ne perkthim fjalet
historia pėshpėriste
q,esht,kjo,peshperimė thash,
pse s’ flitni me mua,
mure ne gjuhen e te parve
nese dini diqka,
flisni thash
paska ardh nji dardan
than gati si pa zė
dhe heshten
qdo gjė per rrotull po mė shikonte ndjeshem,
disi me nji dashuri
me dhimbje te perzier
balli,i,malit,
syprina e liqenit,
qehreja e dheut te stershkelur,
thirra me nji ah tė plasur,
dhe diaa thatsi te levoreve
dhe drujt secilin me emer
dhe valet e liqenit u dridhen si purteka
nga kjo plasje e imja,mallengjyse
gjithqka ketu dridhej nė kėt vapė mediterane,
nga sytė e,tyre nga ajo pamje qe ,m’ fliste
mu duk se po me shikonin tė gjith
guret mali,bukurija qė vret
msheftsitė e dhunuara
ky esht dheu i vet
tha dikush ne disa dialekte te pashkruara
dhe koken e ktheja
por koken e struknin gjurmet
mbas qdo reagimi me rrenqethje
,a,thua,ky,esht shkrimi ,dhe gjuha e tyre thash,
penda po me dridhej ndėr duar
te ballli i ogjakut te kalasė u pashė sy me sy,me zakonin
ai fliste vet
gurėt qė mbanin kohrat gjallė ia kishin mėsuar heshtjen,
ah sikur te kisha fjalė thash
fjalė sa ka deti uj e ranė
sikur te kisha dritė sa dielli,
sikur te kisha sy sa shekujt
e ngjyrė sa oqeani,
sikur te kisha kohė sa motet,
sikur te kuptoja gjuhen e heshtjes
sikur te dija ti lexoja sytė e kti mali,
kėt luginė ket gji te butrintit,
se gojen ua kishin mbyllur
e guret nuk thonin asgje
flisinin vetem format
por rrudhat thonin gjithqka,
qe un i quaja halle
liqeni me qerpik
qė pikonin lot,
lot te
kulluara
te
vjetra
qe stergjyshrit e mi i njihnin,
butrintit gojen ia kishin mbyllur
te huajat stoli,tė ardhura
aty fliste vetem arti mjeshtrorė
dhe dora ilire
zanati i
modelit autentik
ndersa stolitė
qe me u endė zakon e kishin,
neper te huaja votra

ah ju lakmi vrastare qe vrisni bukuri iu thash
dhe i gjuajta me majen e pendes
kur mu thye penda mbi gurė,
fjalet qe i kisha aty pastaj
nuk munda ti ruaj per leter
ato jan dikund ne zemren time,
por ja qe qenka shkruar
te heshturat me na vra nder shekuj,
thash

ashtu siq vranė nder nė mija butrinte,
shkrimin elash fajtorė
dhe fola
me
qehren e ksaj ane
buzes time te dridhur
ia shtrova
ndoj lot lashtsije me zberthye ia lash zemres
mallit ia lash kohrat qe iken
zogjve ua lash porosinė
pendave ua lash ngjyren
zotit iu luta per gjurmet tona
te mbuluara,
lavdinė na e rrembjenė te tjeret
dhe mundin djersen mjeshtritė
nga dora na e rrembejnė
mundin e bėjmė ne
vuajtjet i bėjm ne
ah mundi ynė
mundi iu shkoft posht na paskan nemur shekujt,
e pse,
sepse
nuk e keni vulosė hisen me tha nji zė i pėrgjakshėm
dhe iku pa ditė se kah erdhi,
kur nuk e ruan hisen tėnde
ta mbulojnė me me gjithqka,mė tha
u trondita dhe barin verorė
me grusht e mora ndėr duar
rrėnjė e jona thash rrėnjė e jona,
me sy kah deti u ktheva
atje te porta po mė priste dikush
butrint thash
do tė shihemi prap kur te vijn mote ma te mira pėr ne
mirupafshim butrint
neper rrudhat e gurit i afrova buzet e mija te djegura
lot nėpėr gurė
pikė pikė
e lan nji vi rrrudhash nėpėr pluhurin e shekujve
mirupafshim butrint
thash plot ngashrim plot dashuri
dhe si nė fluturim
gėzueshem thash
oh e shpetuara e dashura prona jonė
o kopshti yne shpirtė i detit i arbrit
i shqiperisė
mirupafshim butrint i dashur
i thash me optimizmin e dashurisė
--------------------------------------------------------------------------------
autori nė mergim xhelal ferizi butrintit t ė dashur nė shqiperinė etnike
vendit ma bukurosh q ė me frymzoi dhe me dehu me mahniti
me bukuritė e tij gjat vizites nė veren e vitit 2005
liriku ėshtė nė linjė
Shto Reputacionin e lirik
Raporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Duke cituar

lirik
18-02-10, 11:24
Eh o medet o jetim i vargut lirik
................................................
Autori xhelal ferizi

ti mendoje se te gjith qe flasin shqip jan shqiptarė
o lirik
dhe me te gjith mund te bisedohej
pa hile
kur disa ishin vlla me armik e me metelik
disa me qakaj e skile
disa brez pas brezi me stregjysh mercenarė
e ti viktime e kohes dikurė karajfile
e sot kohe mizore kopile


eh o jetim o xhelo liriku

neper dhėmbin e kohes ka plot kafshues antikombtarė

kohrat me krah neper epoka iknin
disa nga ato trishtueshem me zhgenjime
shperndanė kahdo atdhetarė

e disa shkonin e vinin triumfuese

disa kohra hypnin mbi frone me hile
karrieriste bajraktarė

e vargjet tua gjemuese

lot e gjak per atdhe po piknin
o liriku vargatarė


as vet qendresa e kohes me secilin nuk afrohej

a nuk e shifje se si lotet e qiellit piknin

kur parapa perdeve kombi tradhtohej

kur grabitsit na fiknin

te gjallėt e shpirtit na e hanin mbi dhe


e maskat e mshefta

te maskuara me dashuri e komb e fe

takoheshin neper shpella sekrete ilegale
per te na mashtruar ne
ata ne dinakri e skerete te thella
takoheshin hanin pinin

me sllav helen e shkje
e hqipet ne shpresa shkurtpamse rrinin
prisnin lajmtarėt mbi dhe
ata
me dy fytyra
neper takoheshin dinakerisht skerete

e ti o lirk me varg shpirtin si diell q e ka nxe

ke thirrė neper sinqeritete

qe lulet arbnore te qelin mbi dhe

me besė e te kulluara adete

e djajt kohra te tyre duke ble

per qellim monopoli e antishqiptarė

per te thurur djallzore rrjete

per te mbjell antikombtarė
e disa vese te ndyra e adete
mohues bizarė mercenarė
e ti lirik
iluzionarisht mendoje te lidheshe ne atdhe per jete


e ti lirik rrxou e qou mbi dhe
ne lot vargu mbete
qakajt e krymbat ekohs duke te bre


e ti o lirik qaje i merdhirė
neper fusha e male
sa her penda e buzqeshjete vargu ne buze te jan nghrirė

askund i lidhur per jete
duke menduar se do te ket liri e atdhe

pa i ditur se shtatzėnat kohra me shkje

mbjellin ku do sekrete

bizneset i kan kopilisht

ku as mendja e vargut tend nuk shkon

se ata mjeshtrisht hingirizisht


bukur luajn me demon

ne emer te kombit
dyftyrsisht

tradhtari patriotizon
e tregje femrash shqiptare
ne serbine qetnike
i lavdruar tregton

ti o lirik perse perse prore gjemon

ti je i lindur per kthetra
e kurtha te dhembve vampiresk te kohes

per lojen sadiste qe e don ai demon

ti je vete nji emer mbi letra

se rruspia kohė keshtu tregun e donkokėkungujt duke te vyshkur o atdhe


per se gjalli dal nga dal


ty e lirikun
duan te lene
pa farė e fis

pa toke e fe e atdhe
pa gjurme e plis
pa degė e hise
pa varre te babait te gjysherve e nėnė
qe pushon ne te lashtin dhe


o poet
i lindur ne kohė egon e zezė kohore

qe buk e intereasa vetiake kjo kohė han

doren nuk shtrijn qaftgjatėt
vazhdon nga autori xhelal ferizi

lirik
18-02-10, 11:25
se jan te shartuar me emocone puthadore e mizore
vargje nga autori xhelal ferizi
qyqe vajtuese disa jan
ata edhe gjakune tyre e lėne pas dore
koha i ka pjellur mjeran
ata nuk enjohin fjalen liri
as vatan
ata enjohin vetem zgerdheshjen
zgerdhirjet e secilit satan
gjveshjen per dinarė ndoj pare greku ne junan
e dinarin mjeran
valuten italian pansllavian


e ti lirik

duke folur me yje

e qiellin e dhe e vet me vete

kahdo me cicerimen shqip neper fusha e pyje

duke mos ditur se te bijt e sherrit
kohrat ti lidhin men nyje
e pjella e territ
prandaj kohen e zezė pshtyje
se ata shekuj
e kohra jan
me plot vampirė

pjellat kokė zeza mendje hile

hilet kan tjera adete

te bijt e zi te territ

shartohen me skile

ata jan te ardhur prej ferrit

mbushin me gjak liqej e dete


vyshkyn mbi vlera karajfile


ata do te drejtojne timone biznese e shtete

e ti do te jesh vetem hise e ferrit

bordurave e neper trotoare

lot i mergimit

buken me mallė denesje
duke engrene me vargun e ligjerimitdo te jesh cak i kohes se pamshrishme

zymtsi e nji far kafshate te pendimit

bukė e lotit

o lul i vocerr

i biri i ankimit

me vuajtje pa pikė e presje

ne kohrat mbuluara me hi

ku gacat dinake te sosin

duke shkelur ku do neper pabesi

tash ti o lirik e frynė edhe kosin

se ne hi mshefet secila gacė rruspi

ne krye na e qet tadiqin e janullatosin

mercenarė te kqi

vuaj lirik

vargu yt le te loton atdhetarisht

me lotin rrekeke mbet pa hise pa fe e atdhe

ne vesh mund te hyn ndonji i pa besė karrabisht

se tjeter fat nuk te ka ndje

drejt teje me tallje do te bejn me gisht

kohrat kopile mbi dhekahdo currilas duke lotuar kulluar me nje pende shqiptare

eh dielli qoftė me ne

e te kulluarat ideale

e fatet mos na mbetshin keshtu te merguara mergimtare

o lirik vargu yt nuk ka nxe

se emocionet jan tregje me pare

rima askund nuk ka vle

se gjithqkajat jan pa ndjenja

e ndjenjat jan bė pazare

nuk ka askund fe

rruletat shpirtrore sillen me pare

edhe varrin duhet me ble

ne token tende hyhet me pare

fjala nuk ka me vle

kohrat zhgjyre jan bė legjendare

ti nuk ke atdhe

vargjet tua nuk mbjellen ne emocione

se koha esht vyshkur

vetem nepr qafat e perkulura varen medaloione

gjaku i dikurshem esht ndryshkur


po ecet me eshalone vetvrasese

drejt rruges se gremines se mykur

ndergjegjet jan bė lukse plasese

tereqt mosmirnjohsa gjithnji mė tė byrykur

lirik
18-02-10, 11:32
eh o lirik
vargje nga autori xhelal ferizi
vargu yt ka folur me lot gurgulluese e lot vale

nuk ka pėllitė per ego e metelik

por per dheun e te parve per fusha e male

per trollin idilik

nuk ka ma kombtare ideale

dheu u yt te esht bė armik

gjithqkajat jan bė ego e pseudo fe

gjithqkajat jan bė metelik

ti je zog i humbur mbi dhe

kohrat nuk te njohin ma te quajn armik

toka u mbush me tregtarė te zi

garat jan bė bizare

e ti qanė per nje liri

qe tash blehet me pare

merita sa te duash edhe ata qe ishin

tradhtarė puthadorė

edhe ata qe kumari shekullore kishin me shkje mizorė

jan bė tash shqipe e sokola arborė

qaj o varg qajė o vargu i lirikut te gjorė

se merita po blehet me pare

absurd i instiktit kafshrorė

absurd i tregut arbrorė

legjendė jan bė e patriotizmes shqiptare

qajė o varg permbi borė

se ngri te kan ty

sadist tregtar e hamshorė

ti ke shpirte e sy

por te verber ne emocion jan

kukullat

e shekullit qe tredhė

e heroj te pa qenė e te mjerė aktorė
dredhė me hile e qdredhė

kur me armikun ishin te lidhur
ata
me kembe e bisht e dorė

sa rrezet shprese lira kohore i kan thy

e vallen e kan luajtur hijet tradhtare

kot u derdh loti yt atdhetar rreke

o jetim liriku


shpifsat jan te shkatht e garat brryltare

i pari del meteliku munafiku


ti hise askund nuk ke

me ty tallet tradhtari e armiku


fazliqėt e viqėt tjerė kan maska

kfor e kalimtarė te huaj

qe lojen e luajn me laraska

anmik e unmik e disa tjer trupjerdhur


gjaku i shekullit u bė ujė

ata neper token tende si jarget jan derdhur

te shkeli perseri kembe e huaj


sa te duash po lindin e po pjellin te reja qorre ide

prandaj lirik ti vetem vuaj

se ti nuk ke fe atdhe

tariqet do te behen pushtete

e lajkat neper secilen rrremujė

e lakuriqe te reja me do zhgjyre bythpalarash adete

mos nam lirik e mos truaj

ik kahdo neper dhena e dete

me kraht e tu rrezeve tregoju

kahdo hapsirave te pa djallzuara


se po vijn kohrat e zeza

me plot maska te aktruara

kujdes ju o breza

vargjet po ua lė shkruara

mendjet mbani me dritė

ne secilin varg nga nje emocion ua ndeza

kurthat do ju rrijn ne pritė

mallrat e skaduara me viza

plehrat duke u munduar te ua derdhin

e grimcat e asaj toke
kahdo ua duan shpernda
ne lot mashtrim e krim
me i shit nen grek e shkja
prandaj vargu im
nuk u ndal duke qa
lirik o lirik o vargu me rimim
perse ti ne poema me nga
ne vargun e kurthat kohore plot zhgenjim
sa etjet te kan tha
ne shkretirat e caqeve pa mbarim

a e shef o varg si e vrasin
te gjirin te varfrin kombin tim
me hile aktoret e huaj
e vendas
myk e te rrezikshme centrale berthamore ja duan

helm e puthadoresi do te u sjellin

e bythė lakuriqet kohra

kult do te jen e ikona mbi maja

si lulet hilet kahdo do ua mbjellin
skamjet vetvrasjet ne litarė

te reja demagogji e maska do te pjellin
te lumtur s do te ket shqiptar

ju do te jeni piun lojrash

per qellime te tyre te pseudomdhaja

neper kohrat tuaja e ne stine mohrash

do te vuaj i gjori fukaraja


qaj o lirik me vargun tend te pa faj
na i mbollen hilet ne prak
na erdhen qakaj e kahdo te huaj djaj
na helmuan edhe ne gjak
etikė ma po thuajse nuk ka
vrapojn per pare e bajrak

e kohrat puthatdore q e te puthen me grek e shkja

kopilat na i len koha ne prak

mall vendas per ilaq nuk gjendet

vizat blehen duke shitė hise

ikje neper botė pa ja nda

te gjorat shqiptare fise

ne provinca hilesh jan nda

te njetit vllezer me gjak

ma zi urrehen se me shkja

perqarsi hile sa te duash ka

e kapital

ai ju fryne zjarreve te kobshme pa ja nda
atdheut dfon ti djeg fushė e mal

lukset i qet si bajrak

e fryhet va e pa va

si bretkosė e mjerė e guak

e ndanė vllaun me vlla

nga goja shqiptarėt perbijne sa te munden
te skaduara ilaqe e mallra te gjorė shqiptarėt

transprote hilesh nga e gjith botamallra te skaduara e ilaqe si loja

qe i sjellin permbi hile e rrota kalimtarėt


padron e mason qe na lan pa atdhe

perbijnė skadime te gjoret shqiptarėt

lirik
18-02-10, 11:34
marrin vesete reja feregje e fe

nga autori xhelal ferizi vargje ne vazhdim
ushqime me acide te lloj llojshme ne treg

kahdo nga ana e anes qe na i sollen barbaret

nuk lan bukuri nder ne

eh o lirik

sa deshmorėt kan derrdhur gjakun rreke

e ty tash shumqka te djeg

se vlerė po kan tradhtarėt

poetet nuk kan kund shteg

lojen po e luajn paret

jarget po shesin beleg

emocion ma nuk ka

se arti i jetes u be treg

punohet per grek e shkja

poetet koha i djeg

o vargjet e mia o vargjet e mia

mbi dhe nuk ka ma shpirtsi

se ra permbi plojė kahdo dashuria

ylberat ne qiell kan mbetė pa bukuri
e vargu i lirikut kahdo dridh e vuaj


nuk jet jo kjo tokė pa shputė te huaj

te tjeret heret kan dalė ne secilion shteg

atdheun tend o lirik per ta kapur per fyti


kur ti jetim i pa krah me vargun tend te pa djallzi


qe koha lavire vargun ta mbyti

qyqet le te dalin nga bregu ne breg

te qajnė se ky dhe i yti

ka mbetur pa dielle shteg


e poeti ne humbtira


ne ikje prore

neper te vetmuara mjerani

pa hise e toke arbnore

ma do vargje te lira

pas shpines kohore

kokėbythėt i shisnin beleg

qė brirė kishin ne mendjeshkurtsi

o shekull sa shum po djegė

ma dogje ket shpirtesi

shqiptarėt kahdo te shperndarė

me mendje te shkaperderdhur

sa shum po ka iluzionarė

kahdo ne zhgenjime te derdhur

ne shekullin e zi te pa farė


dy bashk kund pa u mbledhur

as guri nuk don te jet shqiptarė

sa keq u vyshk dashuria

u shua pamshirshem emocioni

u zhyt ne batak etnike shqiperia

kahdo ikje e zhgenjime

iku edhe liriku

nga mercenari

nga tradhtari e armiku

e shkelli paraja e dinari

e shkeli i ziu meteliku e armiku

i pa ndershmi dyftyrshi e tradhtari

neper te huaja ara e troje me iluzione

ikte me varg vargatari

e kohrat duke luajtur teater


duke mshefur shpirtrat neper te tyre ego

koka e jote gjithmone ne sater

eh lirik si ti shum te flijuar

per te tokes hater

jan bė fli e neper ngrica te humbur kan ikė

qe dheu neper shpresa perseri per te lulzuar

por koha solli munafik

puthadorė te aktruar

vargtari vetem lot duhet te pikė

qe te jetoj pisi i maskuar

me ikė duhet me ik

poeti kahdo i vonuar

me varg jetim lirik

kahdo i mohuar


e ti o lirik i nga kohrat dinake i tredhur
ece neper do kohra me flakė demone

me zhgenjime kohore e depresione

askund ne atdhe e mbi dhe i mbledhur

vargjet e tua neper kembe te talljeve kohore

duke shkelur mendje vegjlit e mendejmdhejt mbi ato

e stinet e ftofta te pa emocione

doren pa ja shtri as kush vargut me alarm kombtarė

qfar kohe zezone

e mbushur me zhgenjyes e shtetgtarė

qe ikun caqeve te kota neper botėn dinake

disa te mbushur deri ne grykė me dinarė e dollarė

e disa me djegje flake

ne shpirtin e pafajshem shqiptarė

disa mashtrues e tregtarė

kohė ngakrkuese me gjithfar transportesh

qe shekujt i ke bėre treg

e mua neper do gaca te mbuluara hirir me le

poet kalimtarė

un qe nuk e dija se qka mshefet nen hi

i mjeri un vargatarė

qe sytė plot me dashuri

i lshoja ne secilin qellim

vetem qe te ket liri etnike shqiperi

por qaj tash o vargu im

se nen secilen perde ka mizori

plan sekret e krim

ti mendoje se ara e livadhe kombtare do te lulzohen

shqiptare do te jen fabrikat

kerkove dorė nga ata qe flasin shqip

nuk i mendova se pas shpine vret pambuku e thikat

ngulen kohrat ne shpine e aktrohen

ti o zog i pa djallzuar ne pip

nuk e dije se pansllavianet e helenet kurorzojne me suksese

lulzime ne pseudoshqip

gjithfar laviresh

te mbarsura me zhgjyre e interese


janullatosat veglat e jelcinve

sperma te pa kurfar lloj bese
farė e shartuar e urithve e mijve
te pshrurur ne ftyrat e zgerdhira me vese
hajdut e kopil te hilegjijve


ata pergezohen e lavdohen


e ti jet pa atdhe pa fe pa gure e dhe e zallė

ku ne secilen kokerr dhe e ke lėmuar e mocion
por koha tash ty te pallė
se kafshė esht bė koha e jonė
prandaj kot qanė hallė

se vargu larg nuk te jehon

paraja e lyer me jarge servile
ajo po sundon
e stinet e motet me hile
dheu i shqiptarve shqip me lot e skamje po renkon

po mbijne disa egjra kopile
secila si lule po aktronnuk edije ti lirik
se me vargun tend mund te shterrresh
duke qa me mallė
ikjeve tua nga secili armik
i vyshkur i tharė pa perkrajhje e atdhe
si peshku jetim mbi zallė
ku dalin disa grupe e fe
e klane e mahallė
me pjelle teori te re
atdheun flakė me e kallė
e ti digju e shoket e tu ne moshen e re
shkriju thyju dergju prishu
neper te ftofta e ta lagura qelija
me mija emija tjere rinore e deshmore
qe i pat entike shqiperia
vritu le nenen e motren ne shi e ne borė
vuaj me sy kah liria

te tjeret bjer deshmorė
vritu e le fmi jetima
e nusen e re te gjorė
kahdo gjėmimemmaskra e bertima
therru eksode ikje
griju e preju secili fis arbrorė

qe pisat pastaj se bashku me puthadorė
ne secilin teater
te dalin truimfatorė
eh vargu im

me plot mundim

ku secili nen kohor te qet kurthė

ku ti merr ne thua

e penden ta bejn coptim

ata qe dijn me aktruar

ata qe pas perdeve mallrat e skaduara
i tregtojnė
me armik
qe shesin babė nane e moter
per nji metelik

qe blejnė patriotizem ne tregje teatrale

kohra qofshi te mallkuara

ju vrisni zogj te padjallzuar q e kendojn per bukuri ne male

ne fusha te gjelrbruara

qe te mbijnė zhgjyret e kurvruara
e te mos mbijnė askund fjalet poete

por mallrat e fjalet e skaduara

laviret maskat sekrete

ty nuk do te lene askund fjalė vule

deri sa mirosllav mishkoviqet

do te ken ne atdheun tonė markete
e ne trojet shqiptare
wehabia trintiria e kryqo centria
do te vyshk te gjith shpresat kombtare
mbi dhe do t e rrexohet plandosur liria
e vargjet lirike shqiptare
nuk do rrin mba mbi shqiperi
ne engjellushen tone etnike bukuria
se maskat e hijet tradhtare
e mbulojne e tradhtia
do te mbushin lot neper dete
gjak e kob thrret ndasia
po prishen kombtare e te beses adete
lirikun per mbane ne pranga mergimsia
ai flet vet me vete
se dore nuk i jep askund rrezanija
diell nuk ka ma shqipnija
etnike nuk ka ma adete
por feja e paraja e e krahinaria
do te behet ikonė
andej do te jen syt e kombit te tkhyer
kah junanini vatikani e satani
disa kah wehabija
do te vuaj akoma neper shekuj iliriani
se mbi dhe po mbinė dinakria


janullatos e berluskon e mesiqa
u mbushen viset e miakot qajnėri mat tua vargetare
o lirik

toka u mbush me kokė iriqa

e ti mendoje vllazrisht
me epoka e mote e muaj hiqa
qe trojet ti bėsh lulzimtare

duke mos ditur se ne prapaskena

luajn prore maskat mercenare

perbuzjet me gjithfar lloj bullafiqa

bardkmhej e pjerdha derra

anarkist te bijt e tradites e trashgimis se se kohrave tradhtare
qe ti mbulojn emocionet e vargut me therra
qyqe ti bejne vargjet shqiptare

jetim tė lėnė pa atdhe

kohrat kriminale bizare

te bijt e sarhoshit e kopiliti

ata nuk e duan cicerimen tende

as lotin e sinqert te bilbilit

ata me qakaj gajasen
vleren nuk ja njohin karajfilit
kombin e thajnė se krende
se e duan fjalen e servilit

kur ti kendon per hallin e lulekuqes
luleve e gongjeve te pa djallzi
te dashurit karajfilit
e ata
nga gazi cinik e luksi vetem sa nuk plasen

driten ja kan zėnė kombtarė klorofilit

ata ku do qe te hasen
zgerdheshene gajasen

nuk ngopen duke ngrene shqiptar te pa djallzuar

ti o kombtarė nuk do kesh dasem

ti je nga shum maska ii denuar

hise nuk ke as fe
mbi toke askund rrenje te parve

ti prore o atdhetar duhet flijuar


te tjeret te jetojn mbi dhe

autorė xhelal ferizi

lirik
18-02-10, 14:12
Kush tė vrau dashuri
Shkruan Xhelal Ferizi
****************

kush ishte ai qė tė vrau ty pėr nji sekond
kur un me vite tė ujita
si ta quaj kėt vrastarė fond
kush investoj nė kurtha e prita
***
tinzrija dhe dyftyrsija vret
jo vetėm dashurinė
por edhe token me bereqet
qiellin jeten bukurinė
**********
dikushė zemren ta verbon e sytė
kur je i tepėrt nė besim mirsi

mos ujit verbėrisht plehra tė ndytė

se plehrat maskohen pastaj si lule nė dashuri

e joshja e tyre tė mbytė

maskė plehu e mshehur nė saksi

******************************
Autori Xhelal Ferizi autori nėpėr vite me vargje shqiptare

lirik
18-02-10, 14:13
Kurvat rreth pendės time
nga autori xhelal ferizi
------------------------
mbi penden time pėr ta thye u sulen shum lavire
e kurva tė ndyra mashkullore

por penda ime ėsht arbnore ilire
nuk thyhet nga prostitutat kohra mizore

penda ima mbeti prore qelike
nuk e thyen vampirėt e abuzuar

ajo theu shum hijena armike
se ne atdhe ėsht e dashuruar
''''''''''''
ajo e theu degjenerikun
ajo theu sa lavire mashkullore

ajo e then edhe qelikun
se vargun e ka shpatė e parzmore
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim

lirik
18-02-10, 14:17
'Vrapimi mbas hiqeve'

xhelal ferizi autori


kishin pas vrapuar mundimet e mia pas hiqeve
kishin pas shkuar pas kohrave djerrė
kishi pas qeshur mandej grepat
e kurthat e shkurtabiqve e shkurtabiqeve
duke me quajtur qyqe kohore mbi ferrė
zogjt kishin pas flutruruar kah shkrepat
koha kishte ra ne preher te dobiqve e dobiqeve

----------------
kishin pas qeshur e perqeshur mandej bloza e errsira
me vargun e pa faj plot mund
e me vrapin tim pas hiqit


pasi doli mbi dhe me e rrespoektuara mė e mira

epokė e shundit e kiqit

-----------------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------

lirik
18-02-10, 14:20
Psherėtima e njė nate

autori ne mergim xhelal ferizi


Gurėt e kishin ndėgjuar
plasur thonė kishte ra
o shekull i mjerė i truar
psherėtima,tė ka vra
---------
psherėtima e,njė nate
kishte therrė,njė shpresė
u ndje n' pėr monopate
nuk harrohet deri sa tė vdes
------------
nuk harrohet psherėtima
nė naten e qetė me gurė
se yjet i shpoj me vrima
se erėrat i ka pėrthurė
autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
18-02-10, 14:28
Kėshilla pėr ju
autori xhelal ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi

lirik
19-02-10, 21:13
Organizimi

xhelal ferizi

armikun askush ne the'qafje nuk po e shtynė
dhe punėt shqiptare askush si shtynė para
ne qoftė se organizim nuk bėhet gjaku ynė
ne do te na humbė etnike e jona fara

dhe kot jan llafet e gjeniale e dija
edhe sikur ta keni dijen e gjith botes
nese organizim nuk bėhet etnike shqipėrija
do te silleni tė lidhur pėrjetsisht rreth rrotes

nėse nuk bėheni si kokrrat nė gjak
qeliza e rruza funksionale
ju nuk do tė keni as komb e as bajrak
as fusha as dete e male

do tė jemi mbi dhe nėse bėhemi puna
nėse shqiptari bėhet shpirti i veprimit
nėse do te rrijmė' mbi ne do t' bie dhuna
dhe turpi e qthurja e krimit

organizim nės e bėhesh veprim nėse je
konkret me tė perditshmen ecje

ma llafe as diell as hanė as yje s' kan nxe
me llafe 'shekuj'llaf mbetesh shekuj ' ngecje

organizim ėsht vet esenca jetsore
vet jeta esht organizim
merre vesh pra mirė oj rraca arbrore
se jeta ėsht nji vlim

organizim gjithqka ėsht qė shihet
a nuk e sheh punen e pėrditshme te yjeve e tė qiellit
dhe qdo gjė qė preket e ndihet
te organizuara vijnė edhe rrezet e diellit

e sikur tė ishte dielli dembel
kush do tė na kishte nxe
ai qė qdo mėngjes pa pertaci fare del
me ndezė punė e dritė pėrmbi t' ėmblin dhe

po ju a nuk e shihni organizmin njerzorė
qė gjithqka e ka punė e ka organizim
jo jo kombi im i dashur arbrorė
renditja ėsht vepėr e shpėtim


konkretja vetem konkretja vepėr
nga kryerja nė kryerje pėr ditė
nė secilen vulė te shekujve nė secilen te jetes leter
punen organizimin me e nxitė

pėrndryshe jetė nuk ka
pse sulmohet vetem shteti
po ju kush ju ka nda
me shpirtė me hendekun sa deti

ju ka nda vetvrasja e ftoftsija
e virusi e mosbesimi
askush mbi dhe sa e imja etnija
nuk vuan nga i mbrendshmi dyshimi

dysho nė vlla dysho nė moter
dysho ne bashkatdhetarė
me smiren nė jetė me smiren nė sofer
me zili ndaj tjetrit o tė mjerė vetvrastarė

po sot kush tė ndalė ty t' bashkohesh nė veprime
mos vallė qeveritari
jo jo qelizat e tua qė nuk njohin vlime
pėr punė dashuri e per dhe shqiptari

se mos deshte token ta lėvroj deputeti
e punėn ta bėj ministri nder kopshtije
mos deshte qe te vie nė arė edhe presidenti
qe te mbjellė per ty ndonji varg hardhije

dhe lavren nėpėr ara e bujqsinė ta mbjellė
kryetari i bashkisė a qeveritari
mjaft ma mjaft vetėm me tė vjellė
se punėn permbi dhe se bėn veq pushtetari

punėn dhe progresin e me ecė pėrpara
e bėn privati e bėn qytetari
po bujku pse nuk del nėpėr ara
s a i mjerė ne ankime duket gjith shqiptari

se turrė jan nėpėr ndeja tė kota nėpėr pijetore
ndėrtim njohin vetėm nė lokale
pėr qejfe pėr shverce e per krime mizore
e mandej vetvyshken si qyqet nėpėr male

organizim quhet vet jeta mbi dhe
vet ekzistenca qenjėsore
puna vetmohuese duhet nxitė ndėr ne
e dora kėrkon shpresė prej dore

po cili shqiptarė e ndihmon shqiptarin
qė tė ecė nė mallra e sukses
cili me thuani? e mos ma ndezni nė mėri flakė zharin
nga egoja e vetvetes ky komb do tė vdes

pse qani pse vajtoni pse gjykoni
pa hy nė analiza
sot ma i mirė se ne ka mbetė edhe demoni
ne shpojmė njeri tjetrin me dinake shtiza

po ti kur njeriun tėnd nuk e mbanė me vetėdije
e dorė me i dhanė pa hile
po q' tė duhet jeta ti je vetėm hije
qe qanė si kunadhe e skile

jo jo kėshtu nuk ecet me kėt shpirtė me driza
shtresa shtresa me ego e me akull
por me tė lehta dashuri si puhiza
se pa dashuri kombi tė rrėnohet shakull

faj nuk ka vetem deputeti
pushteti e qeverija
por faj ka sa toka e sa deti
smira e shpirtngushtsija

po shpirtin ku e morėt ju shqiptarė

e mishin me edukim e me gjak
a mos nė parlament ndėr qeveritarė
pranojni pra se luani vet me lak

patjetėr kėshtu ėsht' se sot demokracia
nuk tė ndalė ty qė porsi vlla
ta ndjeshė bashkatdhetarin o ju fise tė mija
a' s' shihni se me ego e smirė jeni tha

se ma parė dy gurė bashk rrijn mbi tė bukurin dhe
se dy shqiptarė mbi glob
po shpirti ķ juaj n' bashkim kur s' ka nxe
gjithmonė keni luajt me kob

gjallė nuk ju mbanė shteti por vetvetja kultura
organizmi puna doren bashk e tok
zemėr m' zemėr me qenė tė lidhur si lumejt me ura
si vllezėr si miq e shokė

por jo njeni i smires e tjetri i xhelozisė
e tjetri i egos bizare
nuk mbahet jo kėshtu mirqenja e etnisė
o fise te mjera shqiptare

dhe mendjes thirrni njiher e pergjithmonė
ta dini se jeta nuk ecė pa bashkim
mbi gjakun tuaj e ardhmja le tė vlon
e jo si qyqet nė ego e vajtim

se puna ėsht gjithqkaja e organizimi
shqiptari kudo bashk me shqiptarė
e jo gjithkah interesi i ftoft izolimi
bashkpunim nuk shihet kund pėr farė

po nė saharė si jetojn nė shkretira
ku spec nuk bėhet as lozė
e shqiperia mbi dhe etnikja me tokat ma tė mira
jeton mbi shkrumb e blozė

se kush ne dorė nuk e merr ndoj vegel pune n' kopshtije
me mbjellė a me korrė ndoj fryt
qė n' mėngjez tė agut nėpėr t' ftoften hije
turr nė pijetore pėr me e lagė at fyt

raki n' pėr lokale dėfrim qejfe e zare
mbi rrota e trena e makina
dikush neper bjerrje nėpėr trotoare
tue kqyrė femra tė bardha tė zeshkta e biondina

lokalet pėrplot tarafe e cigare
e tym duhani porsi agallarė
pa mendue askush pėr bujqsinė shqiptare
dhe fajin tash hudhe mbi qeveritarė

po q' e do se as shteti jo nuk ėsht pa faj
se ėngjėll as' ate' kėtu un nuk po e nxjerri
jo jo shqiptarė shekujt do ti keni me gjamė e me vaj
se vullneti pėr punė ju' vėrtetė ju shterri

ju shterri nga shpirti solidariteti
vetėdija se duhet ti ndihmohet bashkatdhetarit
shpirtin qė dikurė e kishit sa deti
sot s' ju ka mbetė as sa fieja e barit

mbas pune duhet defrimi
mbas mundi e djerse vjen
por jo nga ndeja e pafund o lum bashkkombas i imi
sa varfrija te gjallė tė then

se shteti nga populli mbahet
nga puna nga taksa nga duart e vyeshme puntore
perse shqiptari kshtu ndahet
me klane e smirė inatqore

dhe dije mirė nji fakt ne kėt jetė
ta keshė para sysh gjithmonė
nėse dorė bashkkkombasit si jepė
kurr nji hap para perėndija nuk tė lshon

s' tė len me kėt zemer me ecė nė asnji cak
po tėndit njeri ti kur i han kokė
kur zilinė e ke nė gjak
pėr vllezėr e miq e shokė

at'her zoti thot

po ky s' mė do mua
ma mirė le tė mbetet nė lot
se a s un kėt nuk e dua

dhe kėshtu ju len si qyqe pa shteg
nėpėr skuta tė botės endacak
vajtimit duke kcy degė mė degė
te prishur nė shpirtė e gjak

ndryshoni ėsht ma mirė
bėhuni shpirt me oraganizim
dhe do t e jeshė faqebardhė i lirė
me shtet o kombi im

at'her nuk do te ke'sh ankesa
kur dora me dorė tė mbahet
ma mirė ta qet qe besa
qė jeta mbi dhe tė mos thahet

DHE RRUGES Sė QYTETRISė
MIRė ECNI Nė BASHKIM
O JU TE BIJTė E ETNISė
NE CAKUN CIVILIZIM

DHE PUNEN TA KENI KULT MADHORė
E KULT ORGANIZIMININ
BASHKKOMBASIT JEPNI DORė
TE GJITH MSYNI SHPėTIMIN


dhe msyni ne tė bukura vlera
dhe shpirtit mbillni pak dritė
se shekujt ju bėhen pranvera
e fama ka me ju rritė

vraponi pra drejt shtegutt e faqes se bardhė tė mirsisė
se ju dini me e gjetė udhė un e di
dhe larg nga vneri i tradhtisė
mos shkoni nė paudhsi

pijeni kupen e pajtimit
se bashk me kombe tė tjera
mund t' rrini NėSE ORGANIZIMIT
I SJELLNI TE REJA VLERA

AUTORI
xhelal ferizi shruar nga mergimi

lirik
19-02-10, 21:15
Kush je ti
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kush je ti nėse nuk i thua lules lule por ferrė
kush je ti nėse diellit i thua balt
kush je ti nėse drites i thua sterrė
e vnerit i thua mjaltė
'''''''''''
kush je ti nėse dijes i thua helm
nes e margaritarit i thua myk
kush je ti qė pendave e artit ju bjen shkelm
o kokė e mbushur me byk
-----
kush je ti qė yjet i quan gurė
e guret i quan yje
kush je ti qė koken e qon si dhelper mbi grurė
e bilbilat i quan ujq neper pyje
'''''''''''
ti qenke qakall i fjales
ti qenke zvarranik mbi leter
ti qenke per qdo fyt nisma e edales
ti qenke ma i zi se lugati ma i vjeter
------
e si i thohet ylberit shtizė
e hanes se ndrtishme shpatė
si i thohet furtunes puhizė
e art llomotitjes se gjatė
''''''''''
si i thohet vorrit djep
e palces se mirsisė vorr
si i thohet zymbyle qyqes per mbi shkrep
o djalli i kohrave qorr
--------
ti nuk i thua kullim ujit te zallit
as lotit poetik vlerė
ti nuk i thua mahni as palces se mallit
se koka tė ka marrė erė
---------
ti e quan tė shejtė e tė urtė krokodilin
e lotin e tij e bėn nderė
ti e gjykon pėr cicėrimen magjike zogun e bilbilin
se shpirtin e ke tė pa vlerė
'''''''''''
ti pshtymė djalli i thua qershisė
e dredhzes i thua e pa ngjyrė
ti i thua shemtim bukurisė
se je arbiter i pa nderė
''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''

lirik
19-02-10, 21:23
Kush je ti
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kush je ti nėse nuk i thua lules lule por ferrė
kush je ti nėse diellit i thua balt
kush je ti nėse drites i thua sterrė
e vnerit i thua mjaltė
'''''''''''
kush je ti nėse dijes i thua helm
nes e margaritarit i thua myk
kush je ti qė pendave e artit ju bjen shkelm
o kokė e mbushur me byk
-----
kush je ti qė yjet i quan gurė
e guret i quan yje
kush je ti qė koken e qon si dhelper mbi grurė
e bilbilat i quan ujq neper pyje
'''''''''''
ti qenke qakall i fjales
ti qenke zvarranik mbi leter
ti qenke per qdo fyt nisma e edales
ti qenke ma i zi se lugati ma i vjeter
------
e si i thohet ylberit shtizė
e hanes se ndrtishme shpatė
si i thohet furtunes puhizė
e art llomotitjes se gjatė
''''''''''
si i thohet vorrit djep
e palces se mirsisė vorr
si i thohet zymbyle qyqes per mbi shkrep
o djalli i kohrave qorr
--------
ti nuk i thua kullim ujit te zallit
as lotit poetik vlerė
ti nuk i thua mahni as palces se mallit
se koka tė ka marrė erė
---------
ti e quan tė shejtė e tė urtė krokodilin
e lotin e tij e bėn nderė
ti e gjykon pėr cicėrimen magjike zogun e bilbilin
se shpirtin e ke tė pa vlerė
'''''''''''
ti pshtymė djalli i thua qershisė
e dredhzes i thua e pa ngjyrė
ti i thua shemtim bukurisė
se je arbiter i pa nderė
''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''

lirik
19-02-10, 21:24
Nje fjalė nga njiher ėsht nje koder
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''
nje fjalė nga njiher ėsht sa nje koder
nganjeher ėsht vulė
nganjiher ėsht loder
nga njiher ėsht si pulė
--------
nje fjalė nga njiher ėsht zjarrė
ėsht nganjiher vullkan
nganjeher ėsht plagė e varrė
e ėsht nganjiher qast mjeran
--------
nga njeher ėsht aq e vlefshme si diell
nga njiher ėsht si lavire qe perdridhet
nga njiher del si nje yllė nė qiell
e nyje nganjiher lidhet

'''''''''''''''''''''
ajo nga njiher esht menquri
kshillė qe vlenė nje jetė
fjala kur ėsht kshillė me plot bukuri
ajo ėsht vlera vet
------
fjala edhe eshtry thyen
luftra mund te nxitė
sa zemrat me dry i ndrynė
fjala i joshė bukuritė
'''''''''
ajo kur bėhet kshilltare
kur mbushet me shum mirėsi
ringjallė sa shpresa vdektare
infuzion esht per dashuri
--------

autori xhelal ferizi
--------------

lirik
19-02-10, 21:27
Kur lisat bien prej hileve pre

autori xhelal ferizi

KUR GURėT BIEN PREJ LOTIT PLAST PERMBI DHE

E FLOKT I ZBARDHEN SHEKUJVE PER NJe DITė

E LOTI PIKė PREJ QIELLIT QE RRESHQET Nė QERPIK

PLISAT KUR SKUQEN PREJ GJAKUT ME KRIM

VIGAJT ME TURR KUR BIEN ME FURI Nė KUSHTRIM

PLUMBAT QE SHPOJNė JETEN TEJ PER TEJ

GJAKU KUR DERDHET E NUK RRIN NEPER DEJ

TRIMNIJA KUR VLON E SHPEJTON ME VRULL DAMARIT

E KRISMEN E PERCJELL N' JEHONė PUSHKA E SHQIPTARIT

BALLI KUR QENDISET E SKUQET E I NISė RRJEDHA

ASHTIN E MISHIN PAMSHIRSHėM KUR E SHPON PREDHA

E BRITMAT KUR PERZIHEN NE PSHTJELLIM GJITHFARE

KUR NDIHET USHTIMA E QENDRESA SHQIPTARE

E TOKA QE DRIDHET E ZJARRI NE QDO PLLėMBė

KUFOMAT E PERGJAKURA KUR SHKELEN ME KėMBė

KUR NUK SHIHET DIELLI PREJ MJEGULLES T BAROTIT

KUR BIEN MBI ARMIQ TE BIJT E KASTRIOTIT

VARGJE NGA AUTORI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA E KOSOVES

-----------------------------------------------------------------------------

lirik
19-02-10, 21:29
Mė mirė tė isha i biri i kėtyre -------------

---------------
.......................
xhelal ferizi
:::::::::::::::::::::::
sikur tė isha i biri i currilit
i biri i zogut tė bukurisė
i biri i ngjyrave i biri i karajfilit
i biri i shijim'ėsisė
---------
sikur tė isha i biri i shiut tė qiellit
nga re tė bardha mbi misėr tė bie lirė
shum'her ne shoqėrim tė drites sė diellit
do vija me qėllimin e mirė
--------
mbi grurė do tė njomsoja kah kalliri
do tė isha mbi erė afshi i magjisė
valvitjeve bimore do tė isha mė i miri
njomsim mbi flladin grunajave tė etnisė
-
do tė ishte mė mirė
kur do tė shkoja nėpėr stinė
mbi ujavren e lirė
e si aromė pėrhapaur mbi ledinė
---------
do tė mė uronin fijet e barit
mushkėritė do i hapja natyres
do i sha i biri i aromėtarit
nė kryerje gjithmon' tė detyres
-------
do tė isha I dashur pėr shkumbėzime i dashur pikė stėrkale
do tė isha i biri i vales voglush
do tė isha i biri i cicrėmes e aromes n 'pėr male
i dashur pėr gjerėsinė mbi fushė
----------
do tė isha i dashur pėr dhe e gurė e zalle
do tė isha tėrheqs pėr rreze
do tė isha pa brenga shetit's e pa halle
aromė njomsim e cicėrimė pėr breze
--------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik
19-02-10, 21:29
O shpirti im i dashur Mitrovicė
--------------------------------
Shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim
--------------------------------
un ty tė kam puthur nė secilen kokėrr dhe e kore
fluskat e bardha borė e shi e kahdo ti kam l'mue
un ty tė kam ndje nė secilen pore
kur bashk jemi pėrqafue
-------------------
un kam notuar ibrit nė secilen valė
shkumbardhave qė hjeshonin bardhėsisht
un jam i dikurshmi i yti djalė
kur flisnim bashk rrezanisht
------------------
un ty naten tė kam pėrshkruar
nė vargun tim bashk me hanen
kur nata ishte yjzuar
larmisht tue shėndritė dardanen
-----------------
un jam biri yt i djegur larg
vargjet mi ka lidhė varfrija e zingjiri
un pėr ty jam bė varg
fletė e paanė e qiri
------------------
un ty ti kam lmue lulet nė secilen fletė
rrugėt ti kam bekue
por tash me fjalėn penden i huaj kam mbetė
hapin n' mėrgim tu e lakue
---------------------
un me lot ta kam la arin
nėntoken e begatinė
per ty nė shpirtqiellin tim do ta ruaj ditarin
e qelizave' e si det dashurinė
---------------
ti je ėndrra ime
gjandarėt mė lan pa ty
un nuk tė ndahem me shkrime
yjet kah ti kam me i kthy
......................................
xhelal ferizi nė mėrgim nė dhe tė huaj shkruan
autori nėpėr vite me vargje shqiptare
kushtuar vendlindjes Mitrovicė
.........................................

lirik
19-02-10, 21:30
Nėse mua penda mė lindi
-----------------------
Autori xhelal ferizi
---------------
nėse mua penda mė lindi pse qeshni
nės e mua penda mė dha varg pėr zemer
shpirtat me kėshillat e sajė pse nuk i veshni
qė engjuj te quheni me emer
------------------------------
Autori xhelal ferizi
xhela i mitrovices
---------------------

lirik
19-02-10, 21:31
Ju nuk mund tė quheni engjuj
'''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ju nuk mund tė quheni engjuj
sepse jeni mbarsuar me terrin
keni pi shum hile
jeni dashuruar me ferrin
shekujt me perbuzje i keni pshty
keni mbjellė dinakėri kopile
e kohrat i keni thy-
sa shum keni vyshkė karajfile
s a zogjt i keni deshpruar
sa paqet nga ju kan dėnesur
ju larg nga zoti jeni larguar
sa shum jeni zgerdheshur
sa her keni aktruar
me hile sa her jeni veshur
sa zogjt e kohrat i keni deshpruar
ju engjuj nuk mund te jeni
se shum keni prishur fole
kush jeni ju o te mjeruar
qe nuk ju leni as bilbilave atdhe
qfar qenje keni e qfar gjeni
ku bėni pjesė n' cilen fe
''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
19-02-10, 21:31
Un i njoh disa qė flasin per art
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un i njoh disa qė flisnin per art
ata nuk jan te bijt e artit
as nuk ishin kurrė
sa shum kemi qeshur me kėta vetmashtrues
un dhe koha
ata nuk e njihnin te artit asnji gurrė
sa shum jemi gajasur
ata nuk e kishin pa veten ne asnji pasqyrė
pa u pa kurrė me artin ishin mburrė
ata as nuk kishin te artit fytyrė
as shpirtė te artit as zemer
me asnji qast arti nuk kishin folur
as ndjenjė me artin nuk kishin shkėmbyer
ishin disi ne shpirtė te per zdrolur
ata donin artistėt me i tkurrė
gjithqkajat duke i perfolur
ata as nuk e njihnin nocionin burrė
donin shpirtrat e pa faj per ti thyer
te artit ata nuk do te beheshin kurrė
------
por edhe keq na ka ardhur nga kėta vet aktrues
sa her me lot kemi qeshur kemi ra gati plasur
kėta quheshin moha
e ne te bijt e vargut te zjarrtit
qanim se edhe rriqnat i jan veshur artit
ata pinin aq shum, vet lavdi
mundoheshin te jen te bijt e dukatit
por ishin te pjellur nga koha rruspi
ata nuk isnin te asnji shtratit
as komb e as te shtratit dituri
ishin te bijtė e dinakerisė
qe nuk i lenin tė bijtė e artit nė qetsi
ishin te mjerė
sa te gjorė
ata nuk kishin pi asnjiher vlerė
as zberthyer metaforė
ne qeshnim me zemer
por nganjiher nga mjerimi
na dhimbsej tokė e jonė
se nuk shtohej mbi dhe tonin zbukurimi
por pjelleshin satan e demon
e ne vuanim nga pseudo arti
nga pseudo i te vetquajturve te mdhej
me pseudo'nota kualifikimi
ne donim qe tė mbushej me art toka e jonė
e jo te thahej
nga mashtrimet e pa mbulesa
e me pseudovlera te lahej nga mjerimi
jo pseudo artit mirnjohja ti ndahej
e te qanin artistet me lotin si vesa
e te shkrumbej atdheu nga vetlavdrimi
jo jo qe besa
art nuk esht vetmashtrimi
nuk lidhet arti me disa interesa
duke tė perkdhelur gjugjėritė servile
qka jan kto kopile te korruptuara martesa
po kumbarohen pseudo vlerat kopile
nuk dua nuk dua o kohra cinike
nuk dua
te jem merita me hile
qe shqipnija e ime etnike
te merr gjithmonė ne thua
a eshihni s i qajnė nen hije te zymta
sa lule talente karajfile
perse o pseudo art art vetit i thua
pse e vret shqiperinė antike
pėrse vet'quhesh mbret
mashtrues e vet mashtrues
e vlerat me hijen tėnde i vret
pėrse o vetlavdi zaptues
per se po shpalles vet'mbret
perse me zgerdheshje aktrues
arrt po quhesh ne jetė-
nuk te dua me krye ne hi
o i dashur i imi atdhe
per art jan lindur e dashuri
drangojt e zhegnyjer mbi dhe
por jo ata te pa fe
qe jarget i derdhin rreke
'''''''''''''
autori xhelal ferizi mergimtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
19-02-10, 21:32
Me disa fjalė do ta shkruaj nji roman
----------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
me disa fjalė do ta shkruaj nji roman
dhe do ta perfshijė nė te shejtė metaforė
do ta quaj magjike ne fjalorin tim
me aq s hum gezim e me plot lot gezimi e te gzueshme denesje e vaj
do ta quaj roman botrorė
e me te madhe e te gjerė sa te qiellit dashuri
nuk do ta lė krr ne n kthetra nder djaj e qakaj
do ta quaj gjithqkaja ime
do ta quaj mahni
do ta zbukuroj me ma te bukurat shkrime
do ta quaj te shejtė ne secilin sheku ll e kohė
do ta quaj ma te kendshmen mbi dhe
do ta quaj ma te bukuren fe
ma te shejten kohė e orė
do ta quaj bukuria e ime
do ta quaj ma e bukura dashuri
do quaj roman me ma te bukurat shkrime
e titullin do te ja vej liri
''''''''''''''''''

autori xhelal ferizi nga mergimi qe tjeterson qenjet njerzore
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
19-02-10, 21:33
Kush mė beson se kam folė me diell shqip

Autori xhelal ferizi

Un kam folė shqip me diell
nė gjuhen ma tė bukur magjistare
pėrkthimin e kan bė yjet nė qiell
qė e njohin gjuhen shqiptare
---
un me kėt gjuhė lashtėsie
qė e kupton edhe vet perendija
kam folė me diell n' gjuhė hjeshije
qė e ka etnike shqipnija
---
dhe u habita me artin e sajė ndikimtarė
se dielli u qehre shend kur ndėgjoj gjuhen shqip
mė tha o mahnits ligjėrimtarė
mė quajti ma i bukuri cicėrimtarė mbi pip
---
autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
19-02-10, 21:33
Udhtimi me eren

Autori xhelal ferizi

ecnim bashk me moton nė cak
ajo e flladsueshėm plot lėmim
un i stėrvuajtur nė gjak
me hapin mbi dhe me gjėmim
---
ajo kėrkonte aromė kėndelltare
un kėrkoja cakun liri
ajo ecte e shkudjesur udhtare
un me ėndrren ideal nė gji
---
tė dy ecnim pa fjalė
lėmonim nė heshtje njeri tjetrit hallin
un qė isha gjaku shqip pėr liri i valė
ajo lėmonte dhe baltė e gurė e zallin
---
Tė dy ashtu ecnim pa fjalė larg nė pa fund udhė
un i eres bashkudhtarė
ajo frynte kahdo gjerė e pa u rrudhė
e un i ndrojtur shtegtarė
---
ecėm me kohen un rob pėrmbi dhe
prangat nė zemer emrin harrim
ajo frynte luleve me plot gaz hare
un pran saj ecja me hapin jetim
----------------
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
19-02-10, 21:34
Un i biri i dashurisė
--------------------------

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
----------------------------------------

un i biri i dashurisė nuk u shpėrbleva nga shekujt asnjėher
a thua gjenetika gjykon pa drejtė
a thua dashuria nuk qenka vlerė
kti kopshti nuk duhet mirsisht me ujitje me i ndejtė
---
ndoshta vallja qiellore kobshėm ndryshe luhet
atje te qendrat vendosėse tė rruletes sė qiellit
sikur tė shpėrblehej shėrbimi e tė paguhet
pse ndruhet ather tė mė vijė shpėrblimi nga arka e fatit tė diellit
---
asnjė arkė nuk hapet pėr mua e fatit tė bardhė
asnjė shpėrblim pėr mua edhe pse un i kam shtrydhė tė gjitha bukuritė
qenka punė e kotė tė jeshė burues i dashurive shpėrblimet pa tė ardhė
kot paskam lotuar ujitshėm dėnes'shėm djersitshėm pėr dashuritė
---
un i biri dashurisė thua kam lindur vetėm shėrbtorė
rrogtarė i dėnuar me punė sizifi
mosmirnjohs u treguan hana dielli yjet secili meteor
kėt fat pėr mua me dyer tė mbyllura kush e shpifi
---
kush si ! pse un gjithmonė nė shėrbim tė dashurisė
i udhve e i pėrpjekjeve mundimtare
un nė shėrbim gjithmonė tė pa fundme tė pashterrshme sasisė
e koha mė tallė grabitqare
---
un nė shėrbim tė dashurisė me pendė kujdestare
un jezu krishti nuk jam
shėrbej bukurisė shėrbej fjales pėrkushtimtare
as diell as dhe nuk kam
---
un nuk kam as mirnjohje nga era
as nga lulet as nga balta
kot jam bilbil qė shėrbej pėr stinė e pranvera
pėr mua nuk qenka krijuar shpėrblimi as mjalta
---
as kombi im as gurė e dhe
as druj e bari e qetina qė ju fala dashuri
as krojet qė burojnė nė atdhe
nuk mbollen pėr mua mirsi
---
e vashave belholla e kahdo rinisė
i kndova me art ylltarė
detit e malit e kahdo etnisė
por nė grep tė mjerimit tė gjith mė lan varė
---
pėr mua dhuratė nuk u gjet mbi dhe
pėr mua nuk shtrydhi kush aromė as fjalė
pėr mua nder kombe e nder fise e fe
nuk paska dashuri sa njė valė
---
atdheu mė mohon e fise e krahina
toka shqip nuk mė flet
un nė kafaz porsi kanarina
dashuri e lot po buroj si det
---

Autori nė mėrgim Xhelal Ferizi
Liriku nė mėrgim

lirik
19-02-10, 21:35
Eh po dita dites me pendė n' dorė nder mote

Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi

LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE Nė DHE Tė HUAJ

NėPER STINė E MOTE T' MALLėNGJIMIT

hjeshisė t' diellit e nėpėr visare
kah Po ecja kur 'qe'! qehrja jote
aq miqsisht mė' doli n' ftyrė shqiptare
---
at'her un pėrmllashėm ndalė shikimin
mu nė t' g'zueshmen pamje qė ma ke
porsi rrezet nisa me e derdhė shkrimin
porsi dielli me t' pėrhshkrue mbi dhe
---
po pse malli besa m' paska marrė
n'miqsi doren ty me ta shtrėngue
e nė shpirtė po e pate plagė a varrė
me currila arti me t' shėrue
---
mu nė zemer kronin e kullimit
me ta derdhė deshta n' germa ari
se dikurė ti me do lot t' kujtimit
ke gjėmua shum nė gjuhė shqiptari
---
o pashė zotin sot ti m' thuej si je
plagėt tua a jan mbushė mehlem
porsi ylli qė shėndritė mbi dhe
ndojkah gzim zemres ashtu a ti vjen
---

se n' kujtesė dikurė ke mbajtė doren
mu nė mjekėrr e n' pėr faqe t' lotit
sa nji shekull ti ma kishe oren
kshtu i kalojshe dikurė stin't e motit
---
e plag't tua kan tronditė shum kroje
loti yt ka pas ra mbi fletė
kahdo luleve ndėr etnike troje
ku kėrcyejt i mbanin lulet n' jetė
---
sot a thua loti ty tė ėsht ndalė
njiqind vjet nji lot ka mallėngjye
sa her yjet pėrmbi qiell kan dalė
shpresen n' zemer me gaz me ta kthye
---
e un e di kur ti nė at gjuhė shqiptare
kahdo mallin e ke shtri mbi dhe
edhe hana ajo argjentare
disi dridhshėm d'nesshėm n' ty ka nxe
---
e tash qe prap jam duke pa hjeshi
edhe gazin e vrejta t' gjallėrisė
njė ringjallje n' tėnden bukuri
qė rikthye ju paska dashurisė
---
e un krue zemres t' time pendė
veq pėr ty ju bėra sot oj jetė
se ato kohra ma kan sjellė ndėr mendė
at miqsi qė e patėm tė' vėrtetė

---
e prandaj dora ime bujare
ta kėrkon shtrėngimin me urime
ku do qofsh ti mori bi shqiptare
e paq fatin si ari n' shkėlqime
---
se ty tė duan vet dielli e hana
ta ndėgjoj ty zemren tue t 'rrahė era
mu nė fole ku tė ka lindė dardana
shum bilbilat ku i sjellė pranvera
---
e t'kan ndje ty e tė kan ndėgjua
germa tė bardha si sharmi i safirit
sa her ndjenja e diellit n' ty ka vlua
edhe sharmi i yllit mė tė mirit
---
veq pse ti fjalen nė art ke shkri
ma ke shkri n' pėr rreshta t 'mallėngjimit
aq sa yllbardhi me at magji
shtrue ėsht nė deje tua tė vajtimit
---
edhe nė vijat tua n' pėr damare
apelimet tua kan kthye ylbera
kur ti dėnesshėm me at gjuhė shqiptare
me pi lot i ke kthye kah vera
---
pse secili varg qė ti ke shkrua
deri nė qiell ka shpue ndėrmjetsimit
kupa e qiellit nga thirrjet ėsht shpua
kur t 'ka rrrahė ty zemra e apelimit
---
aq sa qiellin prej vendi e ke lue
edhe re tė zeza e grummbullsi mizore
ti me zemren qė din me t' burue
pastėrti e mirsi arbnore
---
pra un fjalen ty sot qė ta nisa
nė udhė miqsije porsi letra e mallit
ty moj zanė miqsisht ta qėndisa
porsi gurrat qė dalin prej zallit
---
so i ato gurrat me vija rreztare
kur her nė hije her nė diell drit' larmohen
e lakohen vijat vizllimtare
nė ujė kullimi rrathas kur vijohen
---
ashtu un ty ti lidhi me art vlimi
rrezanisht ti lidhi pėr bese
me plot vargje qė shkėlqejnė n' pendė shkrimi
po ti nisi si njė kullim vese
---
e ty tė gjetshin mir atje ku je
porsi e gjejnė mirė rrezet qelė lulė fleten
qofsh me fat kahdo oj zanė e re
neper stinė e mote ma gzofsh jeten
---
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
19-02-10, 21:36
Titullin e kampi njiher detin n dolli


autori xhelal ferizi

E kam pi njiher detin n' dolli
pastaj n' lot e derdha
oh jeta ime

xhelal ferizi autori

lirik
19-02-10, 21:36
Duke folur vetvetėsisht me vetveten
autori i kti titulli ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
Xhelal ferizi shqiptarė nga kosova
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Duke folė nji ditė me vetveten
harrova se jam vetvetja
dhe kur e pashė se jam vetvetja ime
oh thash
oh
vetvetja ime
oh ishte pasthirrma
qe ne gjuhen e perkthyer te dhimbjeve
ishin shekujt shqip te pergjakur
kohrat viktime te trojeve tona
un shqiptari i biri udheve per liri

dhe shqiptari autokton ne tokėn e vet
'''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare nė mergim

tridhjet vjet perballje me zilinė

tridhjet vjet perballje me tradhtinė

tridhjet vjet perballje me gjelozinė

autori xhelal ferizi

lirik
19-02-10, 21:43
E kam sha pdrejtesinė

--------------------------------------------------------------------------------

E kam sha padrejtsinė

Titulli e kam sha padrejtsinė

Shkruar nga xhelal ferizi

e kam sha gjithmonė padrejtsinė

dhe e kam pshty e kam shkelė pa mėshirė

Me vrau nji dit edhe vet drejtsija

Me vrau edhe fjala e lirė

Padrejetesinė tash si ta shajė

As falje nuk mund ti kerkojė

Mėkatin dot nuk po e lajė


Drjetesisht pse fola me gojė

Dhe qenka padrejtesia

Qudi qe vret e nuk vret

A thua e namur drejtesia

Qenka mbi tokė e d et
.....................

Titullin e kam sha padrejtesinė

E shkruan xhelal ferizi ne mergim

lirik
19-02-10, 21:44
Sa shum tė deshta atdhe
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori nė mergim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
un sikur tė isha vizatues
edhe krandet tua edhe fletėt edhe gurėt do ti pikturoja
sikur tė isha aktrues
edhe qehret tuaja do ti emitoja

un sikur te isha mjeshter edhe degėt e rremat tu do ti qendisja
un sikur te isha qiell edhe bukuritė tua ne figura do ti vargisja
do tė tė bėhesha zjarrė qe vlerat tua gjithmonė me nxe
do te bėhesha shpirtė me hy ne secilin gurė tendin e dhe

do te bėhesha shekull shprehės fjalor perkthyes pėr secilen tėnde bukuri
do te bėhesha vet dashuri pėr tu shprehur mahnisht
do tė isha bė sheqer gjithmonė i gatshem embėl pėr tu shkri
per ty do tė behesha si fjala si imagjinata per tu shprehur shprehurisht

dhe nuk jam vizatues
as fjala e zjarrt
per ty u bėra pendė pėrshkrues
per te thanė kush je do te bėhem art
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori ne mergim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''

lirik
19-02-10, 21:44
Vashė shqiptare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
o ti vashė shqiptare kush je

qe gazin kurrė nuk e ndalė

nga cili yllė je nxe

nga cila dashuri me valė

sa tė ėmbėl e ke at' gaz

e qeshjen si kolorit

si zogu pa maraz

a thue vashė ku je rritė

nė rreze apo nė fole hane

nė fleten e arit qiell

ne token e lashtė dardane


se ti qeshė vet si nji diell

-----------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
19-02-10, 21:45
Kur shkova nė diell

Shkruan Xhelal Ferizi

nga etja pėr dritė shkova drejt e nė diell
duke ecė me flatra duke ikė nga errsira
dhe sa ma lart,duke ikur ,flutrim, nėpėr qiell
mė doli para rrezėtarja,krahlira
''''''''''''''''
u quente kėshtu pėrcjell’sja e miqve,ajo shoqėruese diellore
qė kishte trup rrezje zemėr rrezje ,e strukturė
si nė shpirtė si nė gjak rrreze,ishte ,ajo rrezatore
ma shkriu vuajtjen tė tokes ,dhe lotin si gurė
kur hyra nė mbretri me njė dėnesje dheu nė,qerpik
me ligj tė tokes sė ftoft,me gjuhė tė pakuptim
mendova se mė shohin urrejteshėm si armik
mė sollėn njė engjull n’ ,pėrkthim
e cila diellit ankesat e mija ia pėrkthen
pėrse un nė tokė nisa e thash pėrse nėpėr krim
pse o diell me ecė po na len
pse o diell pėrse po na nxenė
dhe kur shekuj me fakte i shpalosa toksorė dėshmueshėm me gjak
e letrat e globit me plot njerzore intriga
viktima e foshnjeve tė therrura nė tė shtėpisė prak
e tjera fakte tė liga
''''''''
qė toka i mbanė nė kazanin e saj ferr pa ndėrgjegje
i ushqen,me urrejtje nė mes kombesh e,me urrjetje nė fe
po pse i thash o ju drita jepni privilegje
pse falni ju dritė pėr token me dhe
dhe ata nė njė gjuhė qiellore
rreztare sa e lehtė pėr gjak
si lulja kur lėmon me aromė
e flladi qė frynė ngapak
ashtu disi nė gjak lmueshėm mė fliste
pėrkthimi aq ma gjik ,si fyell
mendova se dikush mė pėshpėriste
si qiellit ndritshėm qė i flet’ ai yllė
mė dhan ujė rreztarė me rreze me pi
pėr gjak mė dhan do lėng drite
dhe rreze si ujė currili
qė nė’ pėr kroje tė arit rrezanish rridhte
atje gjithqka ishte e arit
si kroni si ujė si ato pika
si shiu e dhe rrushi ngjyrė ari
me rreze ishte antika
''''''''''''
dhe mė shtruan nė shtrat dukati me fjetė
do lule plot diell e qė pėshpėrisnin
dhe vuajtje nuk pashė nė at jetė
veq drita qė qdo gjė qėndisnin
me prekė askund nuk prekja
n’ flutrim shkoja me rreze me ari
nga askush mbrapa nuk u ndjekja

atje vetėm paqe kishte
me rreze mė mbahej damari
mandej nė gjuhė tė lashtėsisė
qė e pėrqonin rrezet n’ kuvend
ju thash se jam i etnisė
qė ėsht njė pllėmbė e vendė
atje thash nė troje tė lashta
ku poshtė e shihni at shtresė
ku mė lindi mishi e rrashta
atje u rrita me besė
atje nė trojet e t’ par’ve
ku guri mė njeh n’ meditim
un jam i fisit t’ shqiptarve
qė loti mė rrjedhė nė mėrgim
ma qitni ju thash njė fat
me shije tjera orbite
mė jepni at drit me uratė
tė mos mė blejnė djajt me mite
e token ma kthe me hise
pse gjygj i keq mė ra rrisk
mos me le pa komb e fise
o diell i arit si disk
kėshtu nėpėr gurė rreztarė mahnije
qė i kishin ata si kolor

.....
kam folė me gjuhė etnije
kam prekė dhe diellin me dorė

e kur u shtruen tė mirat
e,kur tė mirat ushqime

erdhen rrezet dorė lirat
pėr miq erdhen n ,shėrbim
o zot sa ,shum ndriqime
shėrbenin me plot argėtim
shtat dit e shtat net rreztare
nė jastek e jorgan n’ pupla ari
shtėpit me i far ere dehė’tare
n’ hapsir,po rrinin mbi bari
njė bari si erė qė ushqehej
me dritė tė lėmueshme me brushė
njė lėvizje e lehtė qė i ndjehej
qdo fije si njė ėngjėllushė
dhe takova tė gjitha shtresat
ju fola pėr tokėn tonė
ju thash se nė shekuj ngatrresat
njė akull pa shpirtė na i shtreson
ai ėsht njė sipėrfaqe
qė mbulon shum gurė e dhe
nuk ka kund manushaqe
i druejn shum kombe e fe

dhe ėsht akull ma i ngriri

qė vjen nga moska e sibiri
.....
ju fola pėr moskė e parisin
berlinin nė hartė e n’ kongres
ua tregova me gjak e lot plisin
dhe prerjen me thik nė besė
e hapin’ tim tė vajtueshem
e fundin tim pa cak
dridhshėm e dėnesshėm pendueshėm
por faktet ua shkrova pa lak
ju thash se nė pragun tonė
kan ardhė lugat e klanorė
ju thash se mbetė jemi vonė
tė lidhur me kėmbė e dorė
kur lotin tim pėr qudi
nė ari e kthenin tue pikė
ngrihej si kokėrr ingji
e shpresen s e,lente me ikė
kėshtu me shum tė mira
tė ėmbla fjalė diellore
kah vinin ėngjėllushat krah’lira
m,pėrkthenin gjuhen arbnore
sa mirė nė shtat dit u ndjeva
me shum ngjyra ,e ,puhi
me rreze tė lėngshme u ushqeva
.....
n , t,pa’fundem,at dritė rrokulli
dhe pashė aty jetė pa gjyqe
ku ari ishte qdo shpirtė
atje nuk kishte kryqe
as gjveshje as prishje e shumfytyrsha tė pėshtirtė

aty gjithqka ishte rreztore

aty gjithqka ishte paqsore

atje nuk kishte vrastarė

tė gjith ishin rrezatarė
atje ishte kullue
jeta me ari plot
atje gurr e krue
prej arit po rrjedhte si vesa
as dhun nuk pashė as hile
veq gaz te dlirtė me dritė
nuk pashė as ujq as skile
n,shpinė,tė tjetrit ,kush s’ish ngritė
.....
tė gjith pa hile punonin

rrezanisht hanin me meritė

atje sa drejt u shkollova
dhe mėsova historinė
qė rrjedhte veq me paqe
qė rrėnjė e kish ingjinė
nuk pashė kund pikė me gjaqe
as hile nė gurė e dhe

atje si manushaqe

shpirti ishte me fe
se qdo gjė ishte ishte ari
as pshtymė nuk kishte nė tjera fe
as gjėmim tė ndoj fije bari
gjithkush pinte vet nė kroje
....
nuk shtyhej askush n mbijetesė

atje tė arit ishin qeshjet e hoje
.....

atje kishte vetem besė
e ftoftsi nuk kishte as uri
se vet ishin veq hoje
as gjak kund nuk ish ngri
se diell ishin nė’ qdo degė
n’ qdo fije kokėrr e fletė
se edhe kokrrat tė vogla nė shegė
prej ari ishin nė jetė
po un kur ju kam folė
nė gjuhė dhimbje e ankimi
kur gjakun ua shpalosa
dhe gjurmė diskriminimi
ju fola pėr komb’ timin
ju thash se nė europė
me pi na e dhan pelimin
gjakun t’ nxanun n’ copė
se laps s’ na lan as leter
se diell s’ na lan me pa
na e shuan hisen,e vjeter
prej t’ drejte na kan nda
e u fola pėr fat timin
me rrudha duke pa nė dorė
a e pres thash ndonjė her gėzimin
.....
me qenė i, lirė arbrorė
e ata me shpresa rreztare
mė mbshtollen tė, gjith me lot
mė dhan dhe njė gastare
me ujė lang rrezesh plot
e, mė, lėmuen ato tė dėshpruara qeliza
e, m, shartuan me rreze shpresė
mė nisen ndėr puhiza
me buzė e vaj un duke dėnesė
.....
se un arsye kisha pėr dėnesje prore

se dhe mė digjej i etnisė dhe

nga gjaku e loti i tokes arbrore

qė derdhej pa fjashme rrėke

prandaj dėnesjet rrezet mi kuptonin

e brushen leht ma kan shprushė

mos qajė mė than leht mė ledhatonin
.....
i biri dardanes tė sė lashtes antike fushė
atje kam pa tė pa anė
liri e fusha e,kroje
atje ndėgjuar ,nuk jan
urrejtjet “me fjalė goje
dhe mua nė krah tė rrezes
me shpresa plot ngarkue
me gaz e, lot tė shpreses
mė than me ligjerue
mė than tė eci paqes
mė than tė flas i ,lirė
mė than o i biri i paqes
o i biri i shqipes sė lirė
edhe mė porositen,me mbjellė ari ndėr fe
gjithkah ku rrin hasmėrisht ftoftsija
qdo gurė e zallė me e nxe
.....
le tė rrnoj mbi dhe nga dashurija
me than se duhet pritė
se stinėt sjellin verė
me than n, curril me dritė
me u, bė cicėrimė e, erė
mė than qė tė mos thyhem
tė pres ditė,tė mirė
me askend tė mos pshtyhem
te shkruaj me varg t ė, lirė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
shkruar nga Xhelal Ferizi mėrgimtari shumvjeqarė larg atdheut

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

lirik
19-02-10, 21:46
Pabesi
------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
thikė e keqe mbas shpine
kohrat tu hakmerrshin ty
gjithmonė je dinake
cakun mbarapa shpine e ke ne sy
vrafsh veten ti
moj maskė demoniake

kush nė kėt skenarė djajsh tė ka shty
ti qė mendon vetem zi
tehun ti e mbanė kthy
kahdo sillet kahja jote
lakmi e ego han e pin

sillesh me plane rreth bote
kujt ciles kohė e mot
do ti ngulėsh at gjaprorė thin
si dje si neser si sot
gjak me tinzri po pin

ti gjithnji nuk njeh tjeter ne stinė e mote
per veq kurrrize kohrash me thy
me vra shpresa e me derdhė te shekujve lote
me mbyllė zemra stinesh me dry-
kush ėsht kodėsia jote
ku je ndertuar ti
kush tė ka thurė ty me krrabza hilesh
qfar uji ti ke pi
aht ti je bi dhelprash e skilesh
shpirtin e veshė gjithmonė zi
ti nuk len zemer lulesh as karajfilesh
pa i tha me pa besi -
sa e mallkuar je
kush te ka ndertue cili arkitekt
ti je ma ekeqja mbi dhe
je thikė helmi per secilin qast
secili trembet nga ti
ti ne secilin rast
din me maskė me u zgerdhi
autori
xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik
19-02-10, 21:47
Vendi u mbush me tradhtarė
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
vendi u mbushė me tradhtarė
gurė e dhe te shqiperisė etnike po renkojnė-
armėt e vyshkura po rrijnė mbi gozhda varė
nuset shqiptare armiqt e kombit tonė po i gėzojnė


toka e jonė po loton
nga barku i kuajve po dalin ne skenė serb e grek
shqiperia etnike kahdo po gjėmon
shqiptari po shitet lirė per pak lek
autori xhelal ferizi

lirik
19-02-10, 21:58
I than disa smirzi nji her nji poeti
--------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
i than do smirzi njiher nji poeti
ti nuk je poet
dhe poeti foli vet me veti
thirri tokė e dhe e det
---------
dhe i tha tha dheut te zi
e detit e tokes pse
pse po krijon smirzi
si sot si neser si dje
---------
Autori Xhelal Ferizi
------------------

lirik
19-02-10, 22:00
Kush je ti namė e zezė
---------
autori xhelal ferizi
-----------------
kush je ti namė e zezė
qė endesh shpirtrave- mallkuese
nė secilien kohė e brez
mbete krye fjalė gjėmuese
--------
mbete gjithmonė nė lojė
mbete pa u ndrrue je prore nė qender
ndėgjohesh mallkuesė mbi plojė
mbi mendjet e lehta si lpener
--------
kush je ti qė del prej emocioni
kush tė shtynė me u shfry
kahdo pėrmbys gjithqka kthen demoni
kohrat tė kan pa ty
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik
19-02-10, 22:03
Ura e lakmisė
**************
shkruan xhelal ferizi

****************************************
*********************************************
*mbi uren e lakmisė kalova me zjarr'me deshirat ndezur nėpėr qeliza
*mendjen plot magnete joshse ėndėrrime
*duke u shty nga disa te imagjinuara shpirtpuhiza
*qe ndeznin epshe lakmije neper egot e jetes time

*dhe thash oh sa ta kaloj e matanė
*do te jem nė kopshtin e tė pėrhershmes lumturi
*do tė pi lumturi sa nji oqean
*i dehur ne sherbetin e knaqsisė nė tė perjetshmen dashuri

*dhe uren kur kalova dhe dola nė pjesen tjeter tė jetes
*kopshtijet e iluzioneve me kėndellen
*nuk me mbajtėn kriht e ėndrres erlehtes
*se hallet tinzrisisht tinzarėt mi mbjellen

*e tash duhet te kem kujdesė nėpėr kto tė rrejshme kopshtije
*ku jeta mbjellė gjemba e vuajtje pa meshirė
*kėndej ure qenka jo ma lojė e padjallzuar rinije
*por lufta per te qenė instikt zemermirė


*as nuk mund te jem i pėshtirė as maskė vrazhdėsije
*se e kėrkon lustra fytyr mode qeshjen n' dimensione
*duhet ruajt pushtet e ekuiliber vetėdije
*edhe kur ne shpirtė kam te pazgjidhura ekuacione

*kėshtu qenka kėndej ure mosha pjesa tjeter kopshtare
*qė quhet jetė e lakmuar ' sa detyrim lajkatarė
*vrapim ky qė shkruhet nė shum memoare
*me emrin shekulljetė iluzioni kureshtarė

*Autori xhelal ferizi nga Mitrovica

lirik
19-02-10, 22:04
Ne lotin tim
Shkruan xhelal ferizi
autori i titullit ne lotin tim

Ne lotin tim shkruhen te gjitha perjetimet
sikur te kisha nji gjuhė botrore
ajo gjuhė te kishte shprehjet me t e persosoura
edhe shprehjet qiellore
aty do te shiheshin plasjet e plandosura
dhe te pa fuqishmet perkthyese shkrimet
kot e provova me metaforė
as me gjuhen e qelizave
ne mbrendinė e lotit kristal
pasqyrat ma specifike kam perdorė
sa her yjet per skjarime i kam ndalė
ylberat kam provuar ti zbres me dorė
rrethin hermetik per ta kaluar
loti im sa globi botrorė
te gjitha aty jan ne mbrendinė u kulluar
te lotit tim te pervluar valė
edhe shekulli ma i zgjuar
nuk arriti
as me ndihmen e pseheve
kuptimit te dhimbjeve ne definim me i dalė
permbajtjes tende fat
o loti im i kulluar bilur
sa gjuhet i shterrė ti
ne perpjekje per te spjeguar me fjalė
gurė i qmuar prej ujit
neper qerpik sa her u rrokullise
shkaktuar nga demonet
mbrendia jote kerkon pendė shekspiriane
nuk mud te di nga cila rrudhė e stacion fatit u nise
ti permbanė gjuhė dielli e hane
por fat te pervluar
mundim biblik
sa nji curril je nga madhsia
por permbajten e ke si romane
sa shpirtra u perpoqen te lexojnė
sa shekujt digital i grise
sa lexuesit e menqur fatesh
sa diagnostike kekrime
analistė shekuj kureshtarė
kerkimtarė shkaqesh
qe me formula u perpoqen
pasqyrisht te formulojnė ne definim te gjejnė
pse
psehen tende
ne te gjitha psehet stacione
neper gjeografinė dhe udhet e fateve
neper rrudhat e ballit te qiellit
te kerkuan
spjegimet
ne rrumbullakun tend optik
dhimbjet e shkaktuara nga te maskuarit
qe ti nuk i vrejte
me syrin tend kullim te padjallzuar
o loti im ne qerpik
sa i rrokullisur neper gremina jete
pasqyrat e menqura digitilaike
nuk te kan kuptuar
o loti im optik
gjam i tejdukshem
vizllues
te shtynė maskat kah udha e dhimbjeve
ne mbrendi denesshem je i pervluar pervlues
nder engjuj nuk gjete mik qe te gjejn shteg
as nder lutjet e persosura
as ne thirrjet hapsirave te lira
as ne mbiqiell
vrapove
arsyeve .
kurrreshtjeve shkaqeve
si maratonik rrokullisesh vrapues
demont nga prapa te ndoqen
ne kurtha te shtynė falltoret
me karta te dante aligerit nga nent rrathet e ardhur mbi tokė
se bashku me mashtruesit trishtues
me maska ngjyr ajri
me lojė dasme
e vello te bardha
peshperitje buzesh te kendshme ne dukje
e ne mbrendi
form ulat e fshehura tardhtare
te gatshme
per te derdhur ty tragjikisht
o loti im me domethenje te madhe
curril je ne dukje
sa i vogel
nuk je as s anji gogel
por i thellė
sa nji dramė jete

ti je tash pa miq e shokė
te poqen
xhelat e demon
ti je curili i hallit
hallin kush ta lexon
cili shekull i menqur me kokė
fatnisjen ne zanafillė ta kupton
fajtorė te lanė ne moskuptim edhe kokrrat e zallit
fajtorė pshen e derdhjes s ta besojnė
ku ti pafajshem u rokullise
ti q e ne nisje paske pasur dinak vrojtues
shtytsa bukrishė te hejshuar
te mallkuar qofshin
sa shum me dahsuri hjeshije u mbeshtollen
maska karavanesh
djaj te veshur bardhsisht
qe shpirtin tim
ku ti buron
e mashtruan
me qehre engjellore
me pamje enigmatike
me aq te zbukuruara kurtha
permbajtjen ta njohen
dhe shfrytzuan kullimin tend
mbrendia jote flet
kush do ta kuptoj ket gjuhė
dhimbjen
dhe pafajsinė tende
ti ke aq shum fakte
e vogel je kur pikon
lotushja ime
por e madhe si det kur rrokullis'shem gjemon


permbajtje currili qe flet
kush te kupton
se ti je plot gjoba denime te perjetshme paguan
per shkaqe te demonve
me maskė ngjyr ajri
rrudhat e dashurisė
ti perputhen mashtrueshem
binarė qelizash te rrejshme
me dhurata danajsh
me te mahnitshme pamje
te aktruar
ne barkun e cipes se qthurur
duke te joshur lakmueshem
ty
qe me te derdhur kur lojen e kan nisė
nuk te treguan
se duan me te rrokullisė
greminave te dahsurisė
ne dnesjen e dhimbjeve te perjetsisė
sa gjygj i padrejt o curril
o loti im
qe nuk gjenė as ne shteg kthim
as shteg kalim
te mashtruan vrasesit e mshehur
nen karajfil
o rreshqitshmi i pendueshmi currili im
i qertpikut pervlim

xhelal ferizi autori ne mergim
autori i titullit ne lotin tim
shkrime vargje shqiptare ne mergim

lirik
19-02-10, 22:05
Dashuria-
*autori nga Mitrovica
*shkruan xhelal ferizi

*kush tė krijoj o gjen i qiellit
*fenomen o ndjenjė mahnije
*si arrite rruges t' diellit
*pėr tu gatuar nė gjak njerzie

*kush tė solli o flakė ylltare
*a thue art shkriu perendia
*qe ksaj bote mekatare
*ti vloj n'ė joshje perjetsia

xhelal ferizi
autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim

lirik
19-02-10, 22:06
Deshta tė kerkoj gjithqkajen
gjithqka
Qfar kerkese e pa fund
sa e pa fund kjo kerkesė
E ku gjendet
gjithqkaja

autori xhelal ferizi

lirik
19-02-10, 22:07
Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohra defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------

lirik
19-02-10, 22:07
Si duhet tė jet shqiptari
------------
Autor xhelal ferizi
-----------------------
zemren o shqiptarė duhet ta kesh' guri
gjakun duhet ta kesh' barot
qėndrimin tė drejtė porsi shtizė flamuri
trimėrinė si i madhi Gjergj Kastriot
-----------
djem e vajza tė duhen si trima me fletė
tė pėrsosur duhet ta kesh organizimin
nėse don me pasė mbi dhe komb e jetė
nė shpirtė nuk duhet ta kesh' skllavėrimin
------------
puna ty tė duhet si askujtė mbi dhe
shekujt duhet me i pasė si qeliku
turrin porsi flaka qė bashkon shum rrrfe
nga vdekja tė mos trembet qerpiku
------------
mos me pranu kurrė me ta prekė dinjitetin
i gateshėm me kenė pėr te gjith me vdekė
me e dashtė shqiptari gjithmonė vlla tė vetin
mos me e leju hasmin tė vetin me ja prekė
----------
nderin duhet mbrojtur e bashkatdhetarin
armen duhet mbajtur gjithmonė pėr armikun
mbi dhe mos me e lanė hasmin as tradhtarin
pėr shkelsin e huaj me mbrehė gjith qelikun
----------
llafet nuk tė duhen asnjiher qyqare
veprat jan ma tė mira qdo her
e ta ruaj secili traditen shqiptare
mos e lejo hasmin me t' prekė n' ftyrė e nderė
--------
mėsohu me vdekė ashtu si me le
mėsohu me njerz tu me e gjet kompromisin
bashko si tė mundesh shqiptartė me tri fe
mendo pėr faren shqiptare e fisin
-----------
mos e le armikun te i yti me ndikue
pėrdore sa tė mundesh artin e mjeshtrinė
vllaun tėnd pran vetes sa tė mundesh me afrue
mbje nė thumb grek e pansllavinė
-----------------
aman qyqarinė mos e fut n' program
se jeta e njeriut ėsht luftė nė qdo hap
pushka e shqiptarit tė jehoj bam bam
i gjallė shqiptari tė mos lidhet tė mos bėhet zap
-----------
mos u bėn si qyja nė rrema gjith me kndue
por pushkė qit gjithmonė e gjallė mos u jep
pėr qėndresė e atdhe fmijtė n' breza me i msue
nana kur t' i lindė nė djep
---------
e mos ndėgjo prralla pacifiste kote
se ato jan qyqare disfata
e gjithfar pallavrash agjenture e bote
e llafae tė pa fudnme tė gjata
----------
mos harro kurrė se fara e shqiptarit
e pat mbrojtė nderin e pat mbrojtė lirinė
se qėndresat burrnore traditė i ka prej tė parit
nė gjak e ka trimėrinė
-------
jo pse nuk na duhet i urti kuvendi
e fjala e pena e mjeshtrisė
por kur e kėrkon ndera momenti e rendi
pushka le tė flet e trimrisė
--------
mos pranoni kurrė pashė hatrin e zotit
me u gjveshė femra shqiptare nėn grek a nėn shkja
sa tė jet e gjallė pushka e barotit
e gryka e sajė plumbat qė i qet pa ja nda
--------
se jeta luftė ėsht qysh se nisė nė djep
luftė ėsht edhe buka e kur lyp me lėvizė fulqia
mos kjani siq qyqet qė vajtojnė nė shkrep
se trimrinė e don etnike shqipėria
---------
egon mos e merrni kurr nė tuajin gjak
bukė nėpėr shekuj ta keni dijen e barotin
le tė ju vlon n' nji fe shqipja me bajrak
pini ujė t' kulluar e jo gjamė e lotin
--------
edhe pse armiku na ka nda n' tri fe
e shpirtė pėr sė gjalli na ka sakatue
shqipria nė nji gjuhė mund t' jetoj mbi dhe
por duhet si zanė si shqiponjė me lftue
---------
nėse i madhi zot e la tokė e qiellin
me pas gjuhė e kombe mbi dhe
pa trimri e qėndresė askush se gzon diellin
se gjakun pa faj hasmi ta derdhė rrke
---------
mos hyni nė prralla pacifiste mashtruese
se luftė nė qdo hap ėsht jeta
pena shkolla e pushka e shejtė jehuese
ti mbrojė nėpėr shekuj gjithkah trojet t' veta
--------
shqiptari nuk duhet asnjiher me lejue
robėri e poshtrim as kėmben ma ja qit armiku
me vlla tė vet duhet gjithmonė me u pajtue
i shejt le tė jet zakoni e miku
-----------
e mbi tė gjitha le tė qmohet trimi
i squeti luftari e shkollari
le tė dal mbi glob flaka e zhari e timi
por nėnshtrim mbi dhe tė mos njoh shqiptari
--------
tė mos ju mashtrojnė me gjithfar ide e fe
me sekte e ndasi aziate
aman o shqiptarė pėrngjani nė rrufe
e jo nė vajtime porsi qyqe nate
---------
paqja ėsht e mirė por jo qyqaria
shqiptart duhet tė jen tė gjith si oso kuka
nė poshtrim kur msyjn pushtimi e barbaria
me flakė e barot duhet me u ngranė buka
---------
e tė gjith shqiptart qė rrijnė veshė me ato tė huaja fe
nė gjak e nė damarė e nė zemer
shqip duhet tė thrrasin e tė vdesin pėr nji dhe
shqipni kahdo i thonė gurė mė gurė me emer
-------
nė gjak le tė kndohet trimnija shqiptare
damarve duhet tė rrjedhė gjuha shqipe prore
armikut flakė duhet dhanė e batare
nji fe e don shqip toka e lashtė arbnore
------------
vdisni ma mirė nėse nuk mbjellni organizimin
e me ditė nė gjenetikė me e kultivue
tė huajt do tė ju mbjellin nė qeliza poshtrimin
qyqe do tė mbesni degve tue vajtue
----------
por q'ėsht ajo fjalė pashė tė madhin zotin
qyqarė me mbetė shqiptari e me u poshtrue me qika e me gra
tue pasė sot arma aq flaktarė barotin
e ma trim se shqiptari nuk ka grek as shkja
----------
jo kurrė qe besa zoti mos ta shkruaj
as nė qiell tė gjerė as mbi tė jetes dhe
nėpėr kohra e mote e shekuj e muaj
pushka e lirisė i shkreptė porsi rrfe
---------------------

Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare

lirik
19-02-10, 22:08
Shqiptari trim ėsht mbi dhe
--------------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
Shqiptari trim ėsht -gjenet i ka si zhari
shqiptari ėsht i ndertuar prej baroti e flake
ai nė mejdan lufte gjithmonė del ma i pari
preke europė njiher at mendje nė rradake
-------
e gishtin mendjes qitja njiher mirė
se ballkani ėsht barot e benzinė
se ku i thonė shqipni do tė jet tokė e lirė
ose do tė kndojnė shekujt me martinė
--------
se ti kusht na i qite do tė shkjaut gjasht pika
pse kshtu e kerkuan moska e pekina
por pėr pa u qfarosun n' shqipni djem e qika
nuk shtrohet shqiptari pa u shue moti e stina
------------
se pikat prekun gjithkah kushtetuten
prekun lirinė tonė e sovranitetin
mos harroni nanė e kemi teuten
deri ku e patem megjė kufij e detin
----------
e si erdhi ktu fara e pansllavianit
me arusha e lkura e me lecke e harren
qe sa shekuj tokes kahdo tė ilirainit
ja ka derdhur gjakun ja ka hapur varren
---------------
mos harro europė se do tė pėrmbysė zoti
nji dit ty me foshnje me gra e me djepa
se fjalen ne shqipni sot e ka baroti
e ushtri kombtare kahdo n'male e shkrepa
-------
e me kndue kėndojnė kahdo pushkt shqiptare
e jo mashtrimi e qyqari mjerane
jan zgjuar shqiptarė me trimri e zhare
topi e qeliku do t'ushtojnė qdo ane
----------
e ke me e pa ti vet se qdo i ri e plak
edhe plaka e vasha mbshtjellen n'dinamit
e nuk bien nen shkja ne pranga e lak
se pushka e trimija shqipninė e ka rritė
----------
se ku i thonė shqipni e shqipja ku flitet
kahdo n'gjuhė amtare ku shqiprojnė bimė bari
baroti pėr hasmin si rfe do t'gatitet
se nėn kambė tė shkjaut nuk rrin ma shqiptari
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku nė mėrgim
-------------------------

lirik
19-02-10, 22:08
Udha ime
-----------
Autori xhelal ferizi
-----------------
sa shum shekuj mė shtrove
erėrave jam perplasur me rrėzime ngritje nė furi
sa shum nėpėr shpirtin ti rrudhat mi lakove
mallė lot dhimbje etje e dashuri
-------
o udha ime me kalvare
un deshta tė bėhem fli
nė gjuhen time amtare
kėrkova pėr dheun liri
--------
un me ty o udhė kam folė ti e din
ti mi zbertheve ekuacionet menqurore
a tė kujtohet kur tė thosha pse lotin ma pin
e tė flisja nė gjuhė ylberore
---------
sa yöberat ti kam shpalue
e sa shum ideale
a tė kujtohen vargjet qė ti kam kėndue
kur dėnesnin nga ndjenjat fisha e ara e male
-------
a tė kujtohet si e emroja secilen kokėrr dhe
si i shėndrroja ne dashuri mallengjimet
sa shum kam kendua kah tu shqip me fe
me lot i kam la kujtimet
-----------
udha ime me thuaj a tė kujtohet kur te shikoja nga mbrapa
e bėhesha kujtesė e shpirtsi
andje kah tio kah kam qitur hapa
bėhesha mbi rrudhat tua ndjenjėsi
--------
shpirtrisht bėhesha me ty emocion
njėsohesha me ty e shpirtė pikturoja
disi mė lidhte udha e dheut tonė
nėpėr kohra udhė mbresje e imagjinoja
-----------
a tė kujtohet usha ime ty
tė kam lidhė me aq shum ėndrra kujtimsie
tė kam bė nė secilen shpirtndjenjė sy
art shpirti npėr secilen rrudhė dheu pikturė melankolie
-------------
aty te kalauart me qehre i kam pulsue
edhe pluhurim ta kam quajt nji kujtim qehre mirė
un neper ty sa ndjenjat i kam gjallėrue
cicėroja pėr ty dhimbshėm me mallė si zogu plot dėshirė
------------
o udha ime sa shekujt per ti i kam bė zbėrthim
nė ty i kam vendosė kujtueshem sa mahni
ti ma oforje quditshem me mallė at largim
qė un e kam quajt ne secilen rrudhė tėnden magji
-----------
o zot ky as harrim nuk quhet
por e shum e quditshme kujtesė
neper pluhurin tėnd edhe dheu zemer shkruhet
lotin me kullim ma nxitė porsi vesė
--------------
o udha ime secilin kokerr udhė
me qehren tėnde e te malelgjnyeshmin largim
her mė afron shekujt her perplasur mė hudhė
ne t kalueren ti nuk len harrim
----------
shekujt me folė i kan nxitė i kam bė fjalorė
qė ta thonė zbėrthyeshem ndjenjė kohen per ty
tėkam prekė me ndjenja si perkdheljen me dorė
shijet per ty nė gjuhė arti i kam pėrkthy
-----------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------------

lirik
19-02-10, 22:09
Ndrysho o shqiptarė i lashtė autokton
----------
autori xhelal ferizi
----------------
ndrysho o shqiptarė i lashtė
ndrysho nė shpirtė nė qėndrim
ndrysho nė kokė e nė rrashtė
se bota ėsht gjak e krim
--------
se bota ėsht padrejtėsi
se bota ėsht shkelse mohuese
se jeta ėsht pa fundėsi
me tė kqija shum provokuese
---------
mbushu gjithmonė fuqi
depon mbushe barot
me dije mbushu kahdo o etni
se kohrat ju sjellin lot
---------
“mbushu kahdo me shkollė
tė shejt e kult ta kesh tė dashuren punė
mendjen sa ma tė hollė
se erėrat ju sjellin dhunė
----------
gjakun shėndrroje n' qėndresė
shqipen mos ngatrro me fe
atdheun mbaje me besė
e vdis pėr tokė e dhe
----------
vdekjen quaje burrni
jeten quaje mund
qyqarė mos u shtro nė robėri
se prangat e shkeljet s' kan fund
--------
askuj mbi dhe mos ju shtro
se gjaku ėsht ma ia fortė s e feja
nga gjaku i yt kurr mos u largo
armikun msyje si rrfeja
---------
i urtė rri gjithmonė kah fjala e kuvendi
ndiqe gjithmonė me vemendje shpetimtaren dije
mekė e romė le tė jet atdheu i yt vendi
etnikja e lashta tokė e shejt shqipnije
------------
armėn duaje se ta shpėton etiken
ta mbronė atdheun e fytyren
ta mbanė gjallė tė shtrejt dheun e me troje etniken
shqipėri atdhe bėje gjith detyren
----------
kryeje detyren me nderė
puthe kahdo dheun e tė parve
dhe rri gati per herė
flakė e barot pėr armiq t ' shqiptarve
-----------

xhelal ferizi autori
-----------------------

lirik
19-02-10, 22:09
O varg i dhimbejve
----------

autori xhelal ferizi
-----------------
e di o varg se nė secilen germė me tė shtyrdhė gjak qet
lot vuajtje mjerim
e di o varg se ti ke vuajtje kronologjike shqip nė sasi sa nji det
e di o vargje shqipe e di o vargu im
---------
e di se nė ty tė gjith shekuj gjėmojnė
se nė ty rėnikmet ankimet dhimbshėm shfaqen
e di se lulet mbi dhe tė gjitha i troshtojnė
gongjen lulkuqen manushaqen
--------
e di o varg se ti token e rrėnqethė
e di se ti degėt i then me dhimbje kohore
e di o varg se ti secilin gjet
e trishton me dhimbje ne token arbnore
---------------

e di o varg se bota sillet
nė gajasje e llume e zjgjyre
e di se qeshin me dhimbjet tua
motet epokat e pa kurfar fytyre
---------
e di o varg se me lotin tėnd tallen
indiferencat e akullta mizore
e di o varg poetik se ty apelet tė kallen
se flakė e padrejtėsive ėsht bota toksore
----------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik
19-02-10, 22:10
Sa her e deshta vetem lotin
------------


xhelal ferizi autori
--------------------
sa her e deshta vetėm tė ja fali vargut nė pendė
kullimshėm pa tjetėr mjerani shoqėruese
nisnin mandej dėnesjet e dhimbjet me ngarendė
nėpėr kohrat e udhėt lakuese
-----------
dhe gjaku aty nė pika pėrzihej
lot dhimbje udhė fate me gjak
pran luleve as artit nganjiher nuk mė rrihej
pse a thua o zambak
--------
pse kėshtu vargisur m' rridhnin pikat gjak'lot t' zemres
damarėve tė kohes time
pėrse gjithmonė stinėt pėrgjakshėm kohė arenes
mė ndiqnin nga pas me vrapime
------------------

xhelal ferizi autori
----------------------

lirik
19-02-10, 22:24
I thash nji dit te gjithve

shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
I thash nji dit t ė gjithve a don me u bė njeri
gurit i thash e ai me jo jo ma preu shkurt e me be
nuk dua ta shėndrroj padjallzinė nė makutri
mė tha-
nuk dua tė jem si ju njerzit me lakmi
si ju njerzit qė materjet rrini prore tu i bre
''''''''''

e luta mandej drurin e i thash edh e atij nė besė
a don o dru tė bėhesh njeri
jo mė tha perse tė jem mish me llaskucėri e ves
pėrse tė jem zgerdheshje e servili
---
e druri
ai rrudhshėm ndjeshėm jo me tha me tė vendsouren vulė
se nuk dua un pėrjetshėm tė jem grryes planeti e thes
i mendjes laskucėri
grryes e uzurpues me ve ,
qe te behem grabits e,globet me i shkulė
---
mnadej i thash zjarrit behu ti njeri
rrufeshėm e,mohoj refuzueshė me kokė
un nuk dua tė jem djegsi per globe e gjithsi
si grabitsi njeri
por vlerė dua t ė mbetem mbi tokė
---
mandej e luta zogun qė e gjeta mbi fletė nė cicėrimė
iku trishtueshėm edhe ai me nji pergjegje jo
un nuk dua tha tė jem simbolė pėr krim
tė lutem mė le tė ciciroj mos mė shqetso
---
e,luta mandej hekurin e qelikun
mė than se s' kan aq shum qėndresė sa njeriu e imunitet
se thyhen,e gjak prej qerpikve pikun
kur dhimbjet vuajtje gjak e luftrat tė ju vėrshohen e derdhen si det
-------
e luta diellin edhe ai kategorikisht jo m' tha
ps e gazin ngjyrene gėzmin mė duhet ta ndrroj
nuk mund t ė zgerdheshem si maska e ti them dikujtė pseudo vlla
e cakun nė thikė t' ia mendoj
-----
e shkova te hėna me nji palė tesha
n' flakrim tė arit punu
mendova se ate ndoshta e joshė veshja
qė njeri t ė bė het nga lakmija me u shėndrru
---
por hana qiellore ,me kėt ofertė qeshi
dikur ė nė vetulla u ngrys
un qė jam qiellore ,gjakun me lot nuk e pėrsheshi
me bukpermbysje kur njerzit ti mbys
''''''''

e luta pastaj arin argjendin e safirin
ju thash t ė behen njeri
perbuzshėm ma kthyen duke rrėnqethė edhe h irin
s e driten e tyre magjike nuk ' deshten me e shkri


edhe shpates i thash qė ėsht e mbreht e mizore
i ofrova shpėrblim per ket tjetersim, gjoja madhorė
por ajo mė tha se nuk bėhet dytehshe dy ftyrshe dot djallėzore
ma mir me ndejtė shpat se me u shndrrua si vegel putha dorė
---
mandej i luta engjujt t e gjith nji nga nji
sa keq kur ju thash ata jan ndje
ma mirė kė shtu siq jemi mė than e nuk shartojm aq zi
se me u bė njeri me fe e pa fe
---
e shkova te djalli e i thash pėr kėt qellim
i thash qė tė bėhet njeri
nuk mundem tė shėndrrohem mė tha nė kėt maskė aktrim
nga djalli nė djallė me u shkri

as lulja as rana a kokrrat e e dheut as zallina
as vuajtja nuk deshti qė tė hyn n'ė kėt mish
as dheu as moti as shekujt e stina
edhepse i luta shum fish

nuk deshten te shndrrohen ne ket qenje qudije
u rrėnqetha ndėr planetarė
pse un kėt mohim nuk e kisha nė pėr dije
as ditė nuk,e kam ma parė

se nuk pranon a s lulja sa rrezja as uji
as toka e graniti me dhe
mu duk vetja keq e njeriu mė doli prej huji
me kombe me ligje e me fe
---------
se askush nuk deshti e as ajo vuajtja vet
asnji intelekt gjeni
nuk pranoj vullkani as pezhgve zeza as nje dhe e det
me hy nė' kėt ,tė' menqur vuajtėri
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
nga mitrovica

lirik
19-02-10, 22:26
Penda ime mos u the
--------------------------
shkruan xhelal ferizi
-------------------------

mos po thyhet penda ime o njerz
o populli im!
mos po thyhet e imja penda !
duke thirrė nė qdo vrejtje e kushtrim
duke thirrė per bashkim e vlim

penda ime qe mbanė hallet e etnisė
qe mbanė hallet e etikes
qė mbanė brengat e tė lashtes etnike shqipėrisė
dardanes tė bijes sė pergjakur antike

penda ime qė mbanė
hallet e qdo krahine
o penda ime qė per liri e atdhe ti qanė
e pėr hallet e qdo kanarine

mos po thyhet penda ime
me hallet e etnisė e globit nė shpinė
kur egoja e njerzve e lot qenjesh njezore e flijime
se bashku nė te po rrijnė


mos poe thyhet penda ime e qėllim'mira
nės e shekujt aq shum e ngarkojnė
nėse nuk i vjen si infuzion furnizuesja dritėlira
nėse , hallegjijtė shekujt e harrojnė
---
mos poe thyhet penda ime duke pa
psherėtima nate,e mėrzi
mos po thyhet o diell i pendes time vlla
duke ndėgjuar aq shum absurde e marrėzi
---
,mos po thyhet penda ime o popuj
qė nė paqe s' do tė jeni kurrė
mos po thyhet maja e sajė nėpėr labirinte e strofuj
tė pabesive njerzore qė nė glob po rrjedhin si gurrė

---
nga autori xhelal ferizi mergimtarė shqiptarė
krijimtaria e te cilit u ndalua dikurė per shkak te perndjekjeve politike
ne ish jugosllavi

lirik
19-02-10, 22:27
--------------------------------------------------------------------------------
Mos u the o penda ime

autori xhelal ferizi
-------------------------

mos u the o penda ime neper doza
neper simbolikė e terthore kohra e specifike metabolikė
mos u the o penda ime ,neper gremina e te plagosura mimoza
nga jeta nė jetė duke ikė

mos u the o penda ime neper lot
neper zjarre te kombeve neper luftra e qelik
neper teh te shekujve neper shekuj e mot
neper kshilla, epokash saldime te mundimshme prore duke pikė

mos u the o penda ime neper metafora
neper perpjekje pepruzje e fenomene
mos u the o penda ime mos bjer nga dora
rri e dashur rrin nė tė mi'a gjene

mos u the o penda ime neper kerkime e hulumtime
gjithkah neper caqet e kureshtjeve kėrkimtare
mos u the e dashur kur me majen prekė nė kohen me gjėmime
neper labirinte e kurtha tė papritura tradhtare

mos u the o penda ime me ra shakull
kur prekė me maje nė antikė
edhe neper kohra tė ndryshme me zjarrė e akull
neper vlime e ngrirje duke pikė

mos u the as nėpėr ahengje e gėzime
nga entuziazmi i tepruar
mos u the neper te ngutshme vlime
as nė shekuj tė pa shkruar tė turpruar

mos u the o penda ime nė pafundėsi
nė nyjet fenomene me gjithsi e galaktikė

neper dije te thella neper dialektikė
ne per ligje te fizikes mbi dhe e,ne gjithsi

mos u the neper metafora filozofike
as ne bukurinė e karajfilit
neper dehjet e beharit as nė tė reshurat atmosferike
mos u the o penda ime e arit

as neper jetima qė edhe vet vuajtjen e kan tha
ne lotin e tyre qe as nga shkėmbi i granitit nuk durohet
mos u the oj penda ime duke qa
se vujatja as gzimi s' mbarohet
''''''''''''''''''''''''

Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''

lirik
19-02-10, 22:27
Mė fal o vetvetja ime
Mė fal o vetvetja ime
-----------
autori xhelal ferizi
------------
mė fal o vetvetja ime
tė gjitha lutjet do ti sjell nga qielli
me gojė me zemer e me shkrime
mė fal qė nuk ta solla asnjė rreze dielli
-----------
mos mė akuzo nė at botė
se hajdutėt e rrezeve tė gjith vodhen
ata natėn pa hanė e pėr hanė dje e sot
rrezet i grabiten pėr vete i mblodhen
------------
un nuk vodha askund
asnjė rreze lumturije
tė solla zhgėnjime e mund
mė fal pa pikė mėrije

---------
mė fal nė at botė e nė kėt botė
edhe lulet mi vodhen tradhtarėt
un ty tė solla vetėm lot
dashuritė mi vodhen dinakėt tregtarėt
-----------
edhe lulet mi vodhen
rriskut tim si lan kund hise
tė' gjitha qeshjet me maska e pa maska i mblodhen
sa grabitqare kto fise
---------
thue se kan pi kta grabits jo ujė por shpejtėsi
thue se ushqehen me fat
vetėm un pse vetėm un pa pi
sa do pak uratė
----------
ah vetvetja ime e gjorė
si tė jap ndonjė burim magjik
si ta ndrroj gjithqka me buton a me dorė
tė mos vet'quhem ma tragjik
------------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------------